cta ẽ die ꝑcuſſionis ocie.vt dictũ ẽ ſupꝛa.⁊ tũc fuit terremotus
terribil.̃m ꝙ hr̃ Zach.iꝗ.Et fugiet ſicut fu iſt a facie terre/
motꝰ ĩ dieb otie regl iuda:ꝗ terremotfact fuit ad ondẽdũ idi
gnatõʒz dñi ↄ pᷣſũptoz ocie.Ex illo ãt terremotu moti fuer̃t pꝑie/
tes tẽpli.⁊ ꝑ ↄñs ſuꝑlimĩaria. ene oſtioꝝ. h¶ Avo. cla. qꝛ

talia fiũt ĩ ĩferioꝛib ꝑ ãgelos. i(¶ Et do.⁊c.ad ðᷣſignãdũ ĩcẽdiũ
futuꝝ dom oñi ꝑchaldeos.vt hĩ. . Re.vl. HK Et di.Hic ↄñr
deſcribit᷑ iſaie legatio.⁊ pᷣõſcribit diſpõ ðbita.⁊:legatio ſibi ĩiũ
cta.ibi.Et audiui. Diſpoſitio aũt iſta facta ẽ pᷣmo ꝑ iſaie ↄtritõeʒ
de eo ꝙ peccauerat ꝑ omiſſionẽ.iõ dicit. l¶¶ Ue mihiqꝛ tacui.
a repᷣhẽſione vł repꝛeſſione ocie regis de ſua pſũptõe.erat.n.iſa/
ias de gñe regio.vt dictũ ẽ.ã.i.ca.⁊ ꝑꝑ q̊ mag poterat ad regeʒ
accedere:⁊ defectꝰſuos ſibi oñdere:qᷓ; aliꝰde pplo.iõ peccauit h
omittẽdo.iõ ſubdit᷑. iAArvir poellut, re den polluuͤturla,
bia loq̃ndo qdð ñ decet.ita ẽt tacẽdo qõ dici dʒ. nEt ĩ medio
ppłi ⁊c.nõ ſolũ ꝑomiſſionẽ:ſʒ ẽt ꝑ cõmiſſionẽ.qꝛ multi de pplo
illo erãt blaſphemi.vt dictũ ẽ.Sↄ. o ¶ Et regẽ ⁊c.i.angeloꝛ.
p¶ Uidi ocuł meis.q.d.exquo ſũ peccatoꝛ:iſta viſio nõ ẽ mihiad
ꝓfectũ ſʒ ad ĩteritũ.⁊ ſicẽt dixerat manue ad vxoꝛẽ ſuã.Judicũ
i3. Moꝛte moꝛiemur qꝛ vidimꝰ dñz. Scõo facta ẽ iſaie diſpoſi
tio ꝑ angelũ purgãtẽ ei pctã.hoc tñ ſe oagenie ſoli
us dei ẽ purgar᷑ pctã pᷣncipalr. Dicit igii. qi Et volauit ad me
⁊c̃.p iſtũ volatũ ĩtelligit᷑ velocitas angelica ad exeqndũ dñi ma
datũ ſeu bñplacitũ. N Et ĩ ma.eiꝰcal.i.carbo ignitꝰ.Calculꝰ.n.
pła ſiat. Uno.n.mõ ſigt lapidẽ ꝑuulũ.Alio mõ nũeratõʒ.qꝛ ãti/
qtus ſolebãt hoĩes cũ lapill numerare.ſigt ẽt carbonẽ ardeteʒ
⁊ct q̃dã alia. Uñ verſus:Calculus ẽ rõ.numerꝰ:ſnĩa:carbo.Cal

culus ẽ põd:minim elapis enſis acut.· Per calculũ at iſtũ ſignitica
bat᷑ ꝓphie donũ tüc iſaie datũ. ¶ Queʒ foꝛcipe ⁊c.ſ holocauſtoꝝ

vbi erat ignis ↄtinuꝰ.vt hr Leuitl.o.Sciẽdũ tñ ꝙ nõ accipit᷑ hic alta

re ſeu carbo mãtr.qꝛ iſta fiebãt viſione imagiaria.ſicut dictũ ẽ:q̃ vide
bat᷑ angelꝰ acciꝑe carbonẽ de altari holocauſtoꝝ. t ¶ Et tetigit os
meũ ad deſignãdũ purgatõeʒ pccĩ ſui ꝑ taciturnitatẽ pᷣdictã.iõ ſubdi

tur: Et auferet᷑ inigꝗtas tua ⁊c. u ¶ Et audiui. Pic ↄñr pᷣſcribit᷑ lega
tio ĩiũcta iſaie a dño.pᷣ q;tũ ad illud qð ꝑtinet ad afflictiõez maloꝝ.ſe

e4

pedes eiꝰ ⁊ dabꝰvolãbat: ⁊cla
mabãt alter ad alterũ: ⁊ dicebat:
Sanctꝰ ſanctũůs ſanctꝰ dñs deꝰ
Exercituſ:plena ẽ òĩs terra gloꝛia
eiꝰ. Et cõmoͤta ſũt ſuꝑliminaria

cardinſj a voce clamatis. ⁊ do⸗/
mꝰ repleta ẽ fumo. et dixi: Ne

mihiqꝛ tacui:qꝛ vir pollutꝰlabijs
ego ſu: èt i medio ppli polluta la

bia hñtis ego hito: ⁊ rẽgeʒ dům

exercituũñ hᷣidi ocuł meis. Etvò/
lauit ad me vnꝰ de ſeraphin łt ĩ
manu eiꝰcalculꝰ:quᷣẽ foꝛcipe tule

rat de altari: ⁊ tetigit os meũ ⁊
dixit. Ecce tetigi hec labia tua:⁊
auferet᷑ inigtas tua:⁊ pctm̃ tuuʒ
mũdabit᷑.Et àudiui vocẽ důi di⸗

centis. Quẽ mittã:⁊ ꝗs ibit nob:

Et v dixi. Ecce ego mittè me.Etꝰ
Dirit: Nade ⁊ dicès populo huic.
Alugdite audiẽtes ⁊ nolite itellige
re:⁊ videte viſionem ⁊ nolite co-
gnoſc ere. Excecà coꝛ ppli huiꝰ
aures eiꝰaggraua ⁊ oclos ei clau
de:ne fõte videat ocul ſuis ⁊ auri/

be ſuis audiat ⁊ cõde ſuo ĩtelligat
⁊conuertatur: ⁊ ſanem euʒ. Et di
xi. Aſq;quo dñe: Ets dixit.Do⸗/⸗

nec deſolentur ciuitates abſq; ha

bitatoꝛe: Z domus ſine homi⸗/

ne.Et terra relinquetur deſerta:

⁊ longe faciet dominꝰ homines.

pꝛius facta.⁊ econuerſo vt frequenter dict

cundo quantum ad con-
ſolationeʒ bonoꝛum.ibi.

Et multiplicabitur. Pꝛi⸗

mum deſcribitur cuz di

citur. Et audiui vocem

domini. apparentis in ef

figie pꝛedicta.

x¶Dicentis quem mit/

tam ⁊c.hoc non queſiuit
ex ignoꝛantia:ſed ad con
ueniẽtiꝰ ĩiũgẽdũ legatuzʒ

Iſaie ſe offerenti adobe⸗

diendum. ſicut Gene.3.
dicit dominus Adam.
Ubi es.vt ex eius reſpon
ſione conuenientius ar/
gueret eum de tranſgre

y¶Et dixi ⁊c̃.paratus ad

obediendum.

aremener ſe offe
rendo peccauit.quia an/

te diſpoſitum ſe vidit

per purgationem pꝛedi:

ctam.

aEt dixit vade ad argu

enduʒz peccata regum iu⸗
de.Ex hoc dicunt hebꝛei

⁊ rationabiliter vt vide·
tur ꝙ iſtud qõ dicit᷑ ihoc

capitulo.pꝛeceſſit tempo

re ea que ſcripta ſunt ſu-
pꝛa. a pꝛincipio huius li-
bꝛi in quibus Iſaias ar

guit mltipliciter peccata
eiꝰ populi.Ad que argu/
enda miſſus fuit a deo:ſi
cut ⁊ ali pꝛophete.Et in

hoc capitulo ponitur pꝛi /

*

ma eius miſſio.vt vide/
tur. Nec obſtat ꝙ vlti /
mo ſcribitur. quia fre/
quenter in ſacra ſcripiui/

ra ſcribuntur poſterius
um eſt ſupꝛa.in alus libꝛis

canonicis. b (Et dices populo ⁊c̃.auribus coꝛpoꝛis.

„

c ¶ Et nolite intelligere.ideſt noletis.non enim incitauit eos pꝛophe/

ta ad non intelligendum ⁊ non obediendum. ſed pꝛedixit hoc fu /
turum pꝛenunciando.ſcilicet populi obſtinationem in malo.ideo ſub
ditur. dD¶ Exceca coꝛ populi huius ⁊c.ideſt denuncia ad excecan/

Aun per erroꝛem in intellectu.

Et aures eius aggraua.ideſtaggrauand

as denuncia in affectuper

obſtinationem.Circa quod ſciendum ꝙ talis excecatio ⁊ obduratio

non eſta deo directe.ſed ex liberi arbitri defectibilitate. Pomo eniz
auertens ſe a deo meretur vt iuſte deus retrahat gratiam ſuaʒ ab eo

cuius effectus eſt illuminare intellectum:a mollificare affectum.⁊
ideo ipſa ſubtracta homo excecatur ⁊ obduratur ex ſua malicia.hoc
ad litteram fuit impletum quando ad pꝛedicationem Chꝛiſti iudei
pꝛo magna parte fuerunt obdurati ſecundum ꝙ dicitur expꝛeſſe Jo/
an. iz. pꝛopterea non poterant credere.quia dixit Iſaias:excecauit
oculos eoꝛum ⁊ indurauit coꝛ eoꝛum ⁊c̃.⁊ ſequitur: Poc dixit Jſaias
quando vidit gloꝛiam eius ſcilicet Chꝛiſti.⁊ locutus eſt de eo.Cogno
uit enim tunc trinitatem perſonarum ⁊ filium incarnandum.vt pꝛe

digtum eſt.⁊ ſic tunc vidit gloꝛiam Chꝛiſti.ideſt eius diuinitatem.
f

tdixi:vſquequo domine.ſcilicet durabit hec excecatio ⁊ obdura

tio. g¶ Et dixit:Donec deſolentur ⁊c.quod impletum fuit tempo/

re tiſt qui deſtruxit ciuitatem: ⁊ templum ⁊ terram iudeoꝛum ⁊ du /

xit populum captiuum: ⁊ diſperſit per oꝛbem vt non habitaret am/
plius in iudea.ideo ſubditur.Et longe faciet dominus homines.

(Et multiplicabit᷑ ⁊c. Hic ↄnñter ppheta denũciat ↄſolatiõem cre/
ẽtiũ.qð frequẽter fit ĩ B ꝓpheta ⁊ ĩ alis.ſ.denũciatio ↄſolatõis bo/
noꝝ iuxta denuciatõeʒ deſolatõis maloꝝ.vt oppoſita iuxta ſe poſita
magis eluceſcãt.⁊ hoc ẽ qð dicit᷑.Et multiplicabit᷑ ⁊c qꝛ añ aduẽtum
exercitꝰ romanoꝝ ↄtra iudeã xpᷣiani ꝗ erat ibi ꝑ admonitiõeʒ angeli
trãſierũt ĩ regnũ agrippe:ꝗ erat ↄfederatꝰ romanis.⁊ ſic fuerũt dere

licti alus partiʒ captiuatis:⁊ partiʒ trucidatis:ꝗ poſtea multiplicati

ſũt ꝑ oꝛbẽ vniuerſũ.vt pʒ ad ſenſũ. b¶ Et adhuc decimatio in ea.
qꝛ decime dãtur a fideli/
bus eccleſie. c¶ Et cõ
uertet᷑ ab abiectõe ⁊ pau
citate ⁊ ꝑſecutõequã paſ
ſaẽ eccleſia.pᷣmo a pᷣnci/
pibꝰ iudeoꝝ.vt pʒ Actl.
8.⁊ ĩ pl.bus loc alus eiuſ
dẽ libꝛi ⁊ poſtea ab ĩꝑato
ribꝰ romanis ⁊ eoꝝ pfe/
ctis vt ĩ ſanctoꝝlegẽdis:
⁊ĩ chrõicl h. dD ¶ Et .
erit ĩ oñſionẽ ſic terebithꝰ⁊c̃.qð ipletũ videmꝰmaxiĩe a tꝑe ↄſtãtini.i
qͥ icepit eccłia nõbilr ⁊ mirabilr exaltari ⁊ dilatari. e Semẽ ſactũ
erit id qʒ ſteterit ĩ ea.qꝛ fideles nõ multiplicãt᷑ ꝑ gña tõeʒ carnalẽ:ſʒ

Et mũultiplicabit᷑ q̃ derelicta fue/
rat imedio tre:⁊ adhuc ĩ ea de/
cimatio. Et cõüertet᷑:⁊ èrit i oſtẽ
ſionẽ fiẽterebithꝰ: ⁊ ſiẽ querc?ꝰ q
expãdit ramos ſuoſ. Sèmẽ ſctũʒ

T factůʒ ẽĩ dieb? achaz fi

deoꝝ tꝑe pᷣdicatõis xpᷣi ⁊ aploꝝ eiꝰ figura fuit obduratio pᷣdeceſſoꝝ
ſuoꝛũ tꝑe pᷣdicatõis hieremie ⁊ alioꝝ ꝓphetaꝝ qui fuerũt iuẽti ttꝑe
deſtructõis facte ꝑ nabuchodonoſoꝛ regẽ babylonis.J lr̃a iſta põt
exponi ꝓ illo tꝑe.lʒ pꝛincipalis ĩtẽtio ꝓphete ferat᷑ ad obſtinatiõeʒ
iudeoꝝ tꝑe pᷣdicatõis xpᷣi ⁊ apłoꝛũ.⁊ ſʒ iſtã ſniaʒ dicit᷑. Et dixi vſq;q̊
dñe.ſupple durabit iſta excecatio ⁊ obduratio.Et dixit Donec deſo⸗/
late ſint ciuitates abſq; habitatoꝛe.qð adipletũ fuit tꝑe ſedechie qñ
rex babylonis deſtruxit ciuitates regni iude.⁊ pplin duxit captiuũ ĩ
babylonẽ.iõ ſubdit᷑ ⁊ lõge faciet dñs hoĩes.Et multiplicabit᷑.Pic cõ
ſeqᷓnter ꝓpheta denũciat ↄſolatõeʒ bonoꝝ ⁊ iſtõ fit frequẽter ĩ lib.
⁊ĩalus libꝛis ꝓphetalibꝰ iuxta deſolatõeʒ maloꝝ denũciãdo pↄſola/
tõez bonoꝝ.vt oppoſitaiuxta ſe poſita magis eluceſcat.⁊ Bẽ qð dici
tur:Et multiplicabit᷑ qᷓ derelicta fuerat.i.terra iuda q̃ derelicta fue,
rat a ſuis habitatoꝛibꝰ i captiuitatẽ ductis multiplicabit᷑ adhuc ĩ ho
minibus:⁊ aĩalibꝰ ⁊ alus bon:s:qð ĩpletũ fuit pꝰ captiuitatis redituʒ
ſub coꝛobabel neemia ⁊ machabeis. In medio terre.̊ dr.qꝛ iudea
E in qrto climate terre habitabilis.Et adhuc ĩ ea decimatio.i.adhuc
dabũt᷑ ibi decime bonoꝛũ ſacerdotibꝰa leuitl deo miſtrãtibꝰ.ſic̃ ha/⸗
bet᷑.Neemie.io.Et puertet᷑.a captiuitate ĩ ꝓſꝑitatẽ. Et erit ĩ oſtẽſio
nẽ ſic terebinthus ⁊c̃.qꝛ ꝓſpitas eoꝛũ pꝰtãtã captiuitatẽ fuit magis
aagmirabilis. ⁊ B tpe machabeoꝛũ.qñ recupauerũt ciuitatẽ ⁊ tẽpluʒ
tra antiochũ regẽ tũc valde potẽtẽ.Semẽ ſcũʒ erit id qð ſteterit in
ea.gꝗa pꝰ reditũ captiuitatis babylonice nõ legit iudeoꝛũ pplłs ad ido
latriã õcliaſſe.niſi alig pauci exviolẽtia regis antiochi.vt hr.i. Ma⸗/
chab.⁊.2.⁊ tũc ẽt aliꝗ l̊ pauci cõparatiue reſpectu totiꝰppłi accepe⸗/
rũt aliquas ↄditiões gẽtiliũ faciẽdo ſibi pᷣputia:paleſtrã:⁊ ephebiaʒ.
vt habet᷑.i.Machab.i.nõ tñ dr ibi ꝙ declinauerũt ad idolatriã.
¶ In capitulo.õ.vbi dicitur in poſtilla.poſſʒ enim aliquis dicere ꝙ;
verbum eius non eſſet autenticum. ADDITIO. I.
Saias ĩ pᷣncipio ſue ꝓphetie dixit. Audite celi ⁊ auribꝰ pcipe

i sterra qm dñs locutꝰc.⁊ iõ nullus poſſet dicere ei.ꝙ verba il/⸗
la dixiſſʒ ſpũ ſuo ⁊ ñ ſp dei.niſi talłodicer̃t ſue pphie.quã ꝗ
negatr᷑t:ſiłr poſſʒ negar̃ pñtẽ viſionẽ.⁊ iõ ñ oʒ dicer ꝙ h̊ viſioponit᷑ ad
ↄfirmatõeʒ pᷣdictoꝝ ſʒ ẽ viſio ꝑ ſe fuelata pphe.¶ In eodẽ.c.vbi dĩ
ĩ poſtilla.Sic hiere.iꝛ.dr̃ terra:terra:terra. ADDITIO TTII.
. WUog legit᷑ ĩ hiere miartertaterra terra aincit bii dni.ñ opoꝛ
tet vt ĩtelligat᷑ ad excitãdã maioꝛẽ attẽtionẽ ſic iudei oñt:ſʒ
R ad denotãdũ terre cui loquebat᷑ expᷣſſã diſtictionẽ. Erat enĩ
terra cui loqbat᷑ triꝑtita:cuiꝰ vna ꝑs dicebat᷑ terra iudee:alia galilee
galia vero trs ioꝛdanẽ:vt patz i libꝛo ꝗ dr cãchedrin.vñ ad denotan/
dũ talẽ diuiſionẽ ter noĩat terra:⁊ iõ ĩ hoc loco cũ ſeraphĩ ter ſcũs cla
mabdt ad lr̃az plane itelligẽdũ e.ad deſignãda trinã diſtinctõeʒ ĩ di/
uinis ꝑſonis ꝓ ut fides catholica tradit. Uñ ⁊ qͥlibet iſtoꝛũ triũ nomi
nũ in ↄcreto ſignificat ſãctitatẽ vt denotet᷑ pluralitas ſuppoſitoꝛũ q̃
ↄcretiue ĩtelligũt᷑.vbũ aũt ſubſtãtinũ ibi ſubintellectũ ĩ ſingulari po
nit᷑:vt cẽntie vnitas ĩtelligat᷑. Et notãdũ ꝙ ꝗdã expoſitoꝛes hebꝛeo/
rũ attẽdẽtes ꝙ ĩ vnitate diuina q̃ ſũma ẽ piculũ eẽt iterare nomina
q̃ oĩno ſilia eẽnt.ex quo neceſſe eẽtvt ĩtelligeret᷑ aliqua pluralitas:iõ
aliter ĩterpᷣtati ſũt h̊ dicta.ſ.vt ſcũs ꝗ ĩ pᷣ loco dr.⁊ẽt ſcũs ꝗq ĩ ⁊? locg di
cit᷑ ĩtelligũt᷑ i vocatiuo caſi:ſic ꝙ vterq; ſeraphi clamabat ad alterũ
dicẽs O ſancte ſcũs dñs deꝰ exercituũ⁊c:⁊ Gq audẽt dicere eo: ĩlin
gua bebꝛaica ĩ his noibꝰñ ẽ dꝛĩa caſualis.Sʒ h̊ nõ pʒ aſpiciẽti ꝓpꝛie/
tatẽ harũ dictionum ꝓut h̊ ponunt᷑.vñ tranſlatio chaldaica iſta tria
nomina de deo itelligit:⁊ iõ he due expoſitiones quas poſtillatoꝛ po/

erit id qð ſteteritĩ ca. VII.

nit nõ debẽt ĩtelligi qſi ĩdifferẽter ↄſonẽt lr̃e.ſʒ ᷣma expoſitoO

nõ ẽ vere lr̃alis:ſʒ q̃ſi a vitate lr̃e fugitiua. Scõa ãt catholica ⁊
ꝓpꝛie lr̃alis. Uñ magiſter ĩ.i.di.⁊. Inter alia teſtimõia trinita/
tis q̃ ĩ ve.teſt. ĩueniũt᷑ hãc auctoꝛitatẽ taqᷓ;a lali ſẽſu ſũptã alle
gat. ¶ In eodẽ ca.vbi dr ĩ poſtilla.Et dixit vade ad arguẽdum
peccata regni iude. ADDITIO. III.

eoꝝ nũqᷓ; tñ eoꝝ obſtinatõez pnunciauit pᷣ obſtinatio

in hac: viſiõe fuit pᷣ
lij iöathã filij oʒie regis iuda aſcẽ ireuelat eu ej
dit raſin rex ſyrie: ⁊ facee filius ligere ⁊c exceca cõ
romelie rex iſrael in hieruſalem pplibꝰ vñ ñ ẽ nece
ad pꝛeliandum contra eam:⁊ nõ dikag obe
potuerunt debellare eam. Et nũ vꝛedictas filut be⸗
ciauerũt domui dauid dicẽtẽés bꝛei minꝰ rationa⸗
Nequieuit ſyria ſupèr ephꝛaim biliter dñnt.Naã ĩ pᷣ/

. cegeẽétib' arguebat
pctã ⁊ ſcelera pplłi de mãdato dei:vt dictũ ẽ:In bac ãt viſiõe ſi
bi ĩiunctu ẽvt execationẽ ⁊ iduratõeʒ eoꝛũ fùturã tꝑe aduẽtus

teritea. ae fl mi g ale. q cchꝛiſti eis pnciaret. ¶ In eodem. .b.vbi dr ĩ poſtilla. Et ad/
pgraʒ ſanctificãtẽ ĩ baptiſmo.verũtñ q;ꝛ excecatõis ⁊ obduratõis iu⸗ bucdciatio ea qꝛ decĩe dãt᷑ a fidelibꝰeccłie..ADDI. IIII.
7 Bi nos habemꝰ:Et adhuc decimatio ĩ ea.ĩ heb. habet

u qda dictio q̃ lʒ deriuet᷑ a decẽ:tñ nõ ſignificat decimati

E:ſʒ ſignificat denã.i.nũerũ denariũ ĩ genere femini

no.⁊ ẽ ſẽſus ſᷣm hebꝛeos:ꝙ a tꝑe hui viſiõis adhuc remanebãt
io. reges ĩ iuda vſq; ad trãſmigrationẽ babylõis ĩcluſiue:ꝗ qdẽ
reges apud eos ſũt ioathan: achag:egechias:manaſſes: ãmon
ocias:io:ioachim:iechonias:ſedechias.Põt ẽt alr itelligi iſte
numerꝰ denariꝰ vt referat᷑ ad illud qð legit. Geñ.is vbi deꝰ cõ/
ceſſit abꝛahe ꝙ ſi iuenirent᷑ ĩ ſodomis.io.iuſti.ꝑceret toti ciui/
tati ꝓ eis.vñ ĩ hoc loco dñs dicebat yſaie ꝙ lʒ ppls eẽt ita ma/
lus ſiẽ pplłs ſodomoꝛũ:ꝓut ſupꝛa dixerat.i.ca.Audite vbũ dñi
pncipes ſodomoꝝ tñ adhuc mãebat ĩ ea.ſ.ĩ iudea ⁊ irlʒ na.vʒ

iuſtoꝝ q̃ volebat eos ſuſtier̃ ⁊ tolerar dõec ↄuerterẽt Ca.vVII.
Tfactũ ẽ. Poſtqᷓ; yſaias denũciauitregni iude punitio

nẽ·hic denũciat eiꝰ liberatõeʒ a ꝑſecutõe duoꝛũ reguʒz.
Wyt taq; bonꝰ ſama ritanꝰ pꝰ vinũ moꝛdificatiuũ ĩfũdat
oleũ lenitiuũ Sciẽdũ tũ ꝙ pncipalis itetio ꝓphete ẽ denũciar

xpᷣi aduẽtũ ꝗ ĩterpõit. Uñ dicit Ra.Sa.ſuꝑ.o.ca.ʒach.Qõð vni
uerſi ꝓphete nõ ſũt locuti niſi ſuꝑ annos redẽptionis ⁊ ad dies

meſſie.qð ẽ itelligẽdũ de pᷣncipali itẽto.Et iõ pars iſta ĩ tres di
uidit᷑.qꝛ pᷣmo ĩ ſignũ dicte liberatõis denüciat᷑ xpᷣi icarnatio.ſe
cũdo eiꝰ reſurrectio.ſeq̃nti.c.tertio eiꝰ aſcẽſio.c.ↄ.Sciẽdũ tñ ꝙ
h diuiſio nõ ẽ pᷣciſa.qꝛĩ ſᷣa ⁊ tertia ꝑte fit mẽtio de ↄtẽt ĩpᷣ qᷓ;tũ
ad aliꝗd.qꝛ ꝓphete frequẽter replicãt idẽ.alio tũ mõ.qꝛ mõ ex
hoꝛtatiuo loquũt᷑. Pñs ãt ca.ĩ tres ꝑtes diuidit᷑.qꝛ pᷣ ponit᷑ re/
gni iude ĩminẽs piculũ.⁊=? ꝓmittit᷑ liberatõis bñficiũ.ibi:Et di

xit dñs.3?dat᷑ huiꝰ liberatõis ſignũ.ibi:Et adiecit.Circa pᷣepᷣ/

mittitur tpᷣs.cũ dr.Et factũ ẽ i diebꝰacha.qꝛ.A.anno regni ſui
factũ ẽ illõ qd ſeqtur. g Fily ioathã filij oxie.vᷣz ꝙ dicẽ Ra.
Sa.h̊ expᷣmũt᷑ pr ⁊ au ipſi achagadondẽdũ ꝙ bñficiũ diuinũ
factũ ipᷣi achac.ꝓut ĩ B.c.ðſcribit᷑ nõ fuit factũ ꝑꝑ bonitatẽ ipi
us achac cũ eẽt idolatra peſſimꝰ vt hẽtur. . Reg.io.⁊ ꝑ ↄñs ĩ⸗
dignꝰdiuĩo bñficio.ſʒ fcm̃ ẽ ꝑꝑ meritũ pr̃is ſui ioathã ꝗ fuit bo/
ne⁊ iuſtꝰ:vt hẽt᷑. .. Reg.is.Et otie aui ſuiꝗ dictꝰẽẽt acarias q

fuit ẽt bonꝰ ⁊ iuſtꝰ.vt hr̃. .reg iy. Uerũtñ poſtea an.⁊⁊.regni
ſui ſuꝑbiuit ⁊ offm̃ ſacerdotale ſibi vſurpare voluit.ꝑꝑ qð a deo

lepꝛa ꝑcuſſus fuit quã patiẽter poꝛtauit hĩtãs ĩ domo ſeq̃ſtrata
⁊ ſic pccm̃ eiꝰpurgatũ fuit ꝑ pniazʒ ⁊ penã illatã. ſcẽdit ra
ſin rex ſyrie ⁊ facee filiꝰ romelie ⁊c̃.Iſti duo reges nõ vener̃t tẽ
ſiłõ regẽ achag.ſʒ ꝗlz ꝑ ſe:⁊ ſucceſſiue.⁊ lʒ nõ expugnauerit irłʒ

citatẽ regiã.tñ ð regno achaę duxer̃tmagnã pᷣdã.qꝛnõ poterat

eis reſiſter ĩ cãpo.ſz dr.z.Para.⁊S.Tradiditq; eũ dñs deꝰ in
manu regſyrie:ꝗ pꝑcuſſit eũ magnãq; pᷣdaʒ cepit de eiꝰ ĩꝑio.Et

ſubdit᷑ ibidẽ. Manib q regl iſrłtraditꝰcẽ.⁊ ꝑcuſſꝰẽ plaga gra

di. i¶¶ Et nũciauerũt ⁊c.i.achaq ðᷣſcẽderat ðᷣ domo dõ ⁊ pplło
eiꝰ. E¶ Dicẽtes. qꝛ exercitduoꝛũ regũ nõ pñt ſic ↄgregariꝗqn
currat rumoꝛ ⁊ potiſſime ad illos 2q̊s ĩtẽdũt bellar.⁊ ꝗs fuerit
ille rumoꝛ ſubdit᷑. I¶¶ Regeuit ſyria · i· rex ſyrie. m ( Sup

ephraiʒ.i. ſup regnũ iſrł.ſiue.io.tribuũ.qꝛ hieroboã pᷣmꝰ rex fu⸗/
itð tribu ephꝛaĩ.vt hr.ꝭʒ.reg.ii.⁊alui pꝰ eũ cõiter.ꝑ h ãt qd ſubdi

tur: Regeuit ſyria ⁊c.ĩtelligi᷑ ↄpfederatio duoꝛũ regũ ad veniẽ
duũ ſiłↄtra regnũ iuda.ex hoc.n.ꝙ quilibet eoꝛum pꝑ ſe victoꝛiã

habuerat cõt ra achag cogitauerunt ꝙ ambo ſimul poſſent de,

ſtruere regnum ⁊ trãſferre ad aliũ.vt habetur infra.

Icet iſaias ĩ pᷣcedẽtibꝰargueret mitiplłr pplzʒ de pccis

. –
2

¶Iſaias.

¶Et commotum eſt coꝛ eius.ſ.reg achag b Et coꝛ populi
eius.pᷣ nimio timoꝛe. c¶ Sicut mouetur ligna ⁊c̃.eo.n.qꝙ fu/
erãt debellati a qlibet rege ꝑ ſe.vt dictũ ẽ ĩ cãpo.fuerũt valde

territi credẽtes ꝙ nõ poſſent reſiſtere ambob ſił ẽt ĩ ciuitati

bus munitis: ⁊ foꝛtalitus. d¶Et dixit dñs. Pic ↄñter ꝓmit
tit᷑ liberatiõis bñficiuʒ.cũ dicit᷑:Et dixit dñs ad iſaiã.p ↄſolati
one regis ⁊ ppli.licet nõ meruiſſet.vt pᷣdictũẽ. e ¶ Egredere
ĩ occurſũ ⁊c. Dicunt aliꝗ expoſitotes nr̃i ꝙ rapſaces erat filius
iſaie ꝗ nõ fuit hono MDW

rat aege ida 2 coõmoͤti ẽ coꝛ ei ⁊ cꝛ ppli eiſi
t de gneregio. ſi⸗ cut moͤuet ligna ſiluap a facie vẽ
cut ⁊ pr ſuꝰ.vt.S.di⸗ ti. Et dixit dominꝰ ad iſaiã.Egre
ctũc.ꝑꝑ qõ idigna- dere ĩ occurſũ achaʒ tu ⁊ ꝗ dere/
ut aſtulie ſ aſte lictꝰ ẽiaſub filiꝰ tuꝰ: ad extremũ
Keu er pꝛineipen adueduct? piſcine ſupꝑioꝛig ĩ viã
ſui exercit ha agri fullonis: ⁊ dices ad eſʒ: Ai
bet. 4. Reg. is. Et dẽ vt ſileas. Moli timere: æ coꝛ
eten di D tuũ foꝛmidet a duab caudis tici
genas traſeüte. Et 18 lVrle et Cinetie:
dñtibi expoſitoꝛes eo ꝙ ↄſiliũ inierit te ſyria imglũ
bor victu rar ſacis 2 eppꝛaiz èt filiꝰ romelie dicetẽs
vbiheat neſcio. vn Aſcendam? ad iud ẽt ſuſcitemꝰ
1 Ra. Sa. aliter ex eũ: T àuellamꝰ eũ ad nos: ⁊ põꝗ
fene fʒ ſterßtatio⸗ młregẽ i medio eiꝰ filiũ gteck.
ne huiꝰ noĩs iaſub. & dicit diig de? j
giterpᷣtat reuerſus HPeẽc dicit dus de⸗. Non ſta X
⁊ ſic dixit dñſ. Cu?z

ꝗ derelictuſeiaſub filiꝰtuꝰ.q.d.dũs pauci de ppło iude ꝗ reuer

tentur ad me ꝑ penitetiã ad dictũ tuũ erũt tibi ſic filiꝰtuꝰ iaſub
In ſcriptura.n.ſacra ille ꝗ ꝑ doctrinã ſuã aliquos ↄuertit ad de

uʒ.dicit᷑ pr eoꝑ:⁊ ipſi eiꝰ fili.ſs hũcmodũ dicit apłs.i.Coꝝ..

In xpo.n.ihu ꝑ euãgeliũ ego vos genui. f ¶ Ad extremũaq̃/

duct piſcine ſugioris. erãt.n.ibi due piſcine vbi colligebãt᷑ aqᷓ

⁊ vng erat ſuꝑioꝛ leera itaen de ipſa fluebat aqᷓ in alia. ſicut fit
frequẽter i ſtagnis. g ¶ In via agri fullonis.i.ꝑ quaʒ itur ad

agꝝ illũ vbi fullones pãnos ab eis lotos ĩ piſcina extedebãt ad
deſiccãdũ. h¶ Et dices ad eũ.exparte mea. i idevt ſi

leas. i. ſis ĩ bona pace ⁊ gete.iõ ſubdit᷑:Moli timere ⁊c̃.ſegt.
Kk¶ Aduabus caudis.i.exercitibꝰ reges ſequentibꝰ. l icio
nũ fumigãtiũ ⁊c.ticiones fumigãt qñ extiguit᷑ flãma.⁊ qꝛ glo/
ria regis ſyrie ⁊ regis iſrael erat extiguẽda.ſicut denũciat pphe
ta ĩ B ca.iõ eqpat eos ticionibꝰ nim gaͤib mn ira furorl!
raſin regis ſyrie.i.regni eiꝰ. n ¶
gni iſrael.ſupple ĩ ira iſtoꝝ ↄtra te.Noli timere.eo ꝙ ↄſiliũ ini/
erit ↄtra te ſyria in malũ.Et ephꝛaiz.i.regnũ iſrael. o¶ Et fi/
lius romelie.i.rexeius. p ¶ Dicetes.aſcẽdamus.ad iudam.ſi
mul ⁊ concoꝛditer. ⁊ dicit. q ¶ Aſcendamus.eo ꝙ regnum
iudaẽ ĩ eminẽtioꝛiloco qᷓ; regna ſyrie ⁊ iſrael. xr¶ Et ſuſcite/
mus.euũ a ſua gete ipſũ ipugnãdo. s ¶ Et auellamꝰeũ ad noſ.
ideſt auferamꝰ ⁊ ditioni nr̃e ſubciamns.
regẽ ⁊c.i.romelie ꝗ vocat᷑ hic tabeel.vt dicit hicRa. SDai.·
(Hec dicit dñs deus.cuiꝰ verbũ nõ põt eẽ falſũ. x ¶Mõ ſta
bit.i. ↄſiliũ eoꝝ nõ hebit effectü. y ¶ Et nõerit iſtud.ſ.ꝙ trãſ
ferat᷑ ad eos regnũ tuũ. 48; caput ſyrie damaſcus:⁊ non
irlm. a¶Et caput damaſci raſin.q.d.ñ erit caput ſeu dñs hie
ruſalẽ.vñ ſubdit. b¶ Et adhuc.õs.anni ⁊c̃.ideſt regnũ.io.tri
buü. c¶ UEſſe ppłs:⁊ caput ephꝛaizʒ ſamaria.i.ſamaria ðᷣſinet
eẽ metropolis ĩ regno ephꝛaiʒ. d ¶ Etcaput ſamarie filiꝰ ro/⸗
melie.i.filiꝰromelie deſinet eẽ caput ĩ regno ephꝛaiʒ.qꝛ i fine.
6ð. annoꝝx.oſee rex iſrael ſatis cito fuit capt ⁊ ĩ captiuitatẽ du/
ctus cũ pplo ſuo ꝑ ſalmanaſar regẽ aſſyrioꝝ.vt hẽtur.. Reg.
is. Sciẽdũ tũ ꝙ iſti.õy.anni nõ ſũt numerãdi ab illo anno quo
iſaias loqbat᷑ iſta.qꝛa pᷣncipio regni achac cui loq̃bat᷑ fluxerũt
tm.2z. anni. Achac.n.regnauit.iõ.annis tm.vt hẽtur.4. Reg.
is.cui ſucceſſit ecechias ĩ cuiꝰano.S.captfuit oſee.vt hr. . Re
gũ.is.Et iõ diẽ Ra.Sa.ꝙ nũerãdi ſũta tꝑe amos cepitpphe
tar̃.q ꝓpheticauit ↄᷣ regnũ ſyrie:⁊ ð nũ iſrł.⁊ cepit ꝓphar̃᷑ ꝑ
⁊.an.añ terremotũ qñ ocias voluit thurificar.vt dictũ c.S.⁊ ſic
ꝓphicauit.z. an. anq; ociaſ ꝑcuteret᷑ lepꝛa.vixit ãt lepꝛoſus.2=5.
an. cui ſucceſſit ioatha filiꝰ eiꝰ ĩ regno.is.an.⁊ pꝰipᷣm achax.iõ.
cłęechias..an.añ captõeʒ ſamarie.ꝗ ſił iũcti faciũt.õs.an.Aluij
So dñt ꝙ iſti anni ſũt nüerãdia tꝑe à ocias fuit lepꝛa ꝑcuſſus.eo

p ¶ Pꝛopter hoc.i.ad declarationeʒ noĩs ſui pᷣncipalr. q

t fili romelie.i.regis ⁊ re⸗

t ¶ Et ponamus

pwex tüc reges iſrael ⁊ ſyrie acceperũt frõtẽ ĩfeſtãdi regnũ iuda. eo&

rex erat ꝑcuſſus lepꝛa.ſj dicũt eũ vixiſſe lepꝛoſũ.⁊ .annis.⁊ ſic ĩ idẽ
redit qᷓ;ẽtũ ad numeꝝ annoꝝ.⁊ante filius romelie fuerat occiſus ab
oſee.⁊ ſic deſierat eẽ caput ſamarie. e ¶Si nõ credideritis nõ ꝑ
manebitis.i.in veritate.hoc dixit iſaias.qꝛ ſciebat achax idolatrã peſ
ſimũ verbis ſuis nõ credituꝝ.qð pʒ ex hoc.qꝛ de diuino auxilio diffi
ſus refugit ad auxiliũ regis aſſyrioꝝ.vt hẽt. . Regl.io. f ¶Et adie/

cit. Hic dicte liberationis ponitur ſignum. Et diuiditur in dnas

partes.quia pꝛimo poni/

nõn erit iſtud ſed capũt ſyrie da tiur ſignů libatõis ab ho⸗/

maſcꝰ ⁊ caput damaſci raſin. Et ſtib'tpe achax. Scõo tpe
1 . ʒhefFfiilu ſui ecechie. ibi: Ad/
adhůc ſexagita ⁊ qnq; ani:⁊ deſi ducet dñs.pᷣma ĩ duaſ.qꝛ

net ephꝛai eẽ popuͤlus:⁊ caput
ephꝛaim ſamaria:èt caput ſama/
rie filiꝰ romelie.Si non credide/
ritis:nõ ꝑmanebitis. Et adiccit
dominus loquiadachaʒ:dicèns:
Pete tibi ſignũ a dñò deo tuo in
ꝓfũdum iferni:ſiuè ĩ excelſum ſu
pꝛa.Et dixit achaʒ. Non petã:⁊
ñ tẽtabo dñʒ. Et dirit: Audite er
go dom dauid. NHunqd parũ vo
bis ẽ moleſtos eẽ boĩbꝰ:qꝛ moͤle/
ſtieſtis ⁊ deo meo: Rꝛopt hoc
da bit dñs iße vobis ſignũ. Eccẽ
virgo concipiet: ⁊ pariet filium:

pᷣmo ꝓmittit ſignũ.ſcoo
dat᷑. ibi. Eccevirgo.Circa
pᷣmũ dicit᷑: Et adiecit do
minꝰ loꝗ ad achaꝑ iſai/
az. g ¶ Dicés: pete ti/
bi ſignü.liberatõis tue ⁊
pplituivt pᷣdixi. hA
dño deo tuo.⁊nõ ab ido⸗
lis q; tucolis. i ¶ In p
füdũ iferni.m Ra.Sa.
hic accipit᷑ ifernꝰ ꝓ foſſa
ſiue ſepulchꝛo.i.pete tibi
ſignü ꝑ reſuſcitatõezʒ ali⸗
cuiꝰ moꝛtui. k ¶ Siue
ĩ excelſũ ſupꝛa.ſic̃ factuzʒ
fuit tꝑe ioſue ꝑ ſtatiõem
ſolis. Joſue. io 1 ¶ Et
diyxit achac:ñ peta. Et ſᷣʒ
M ꝙ diẽ Ra.Sa.cũ eẽt ido
latra peſſimꝰſignũ rnuit.nolẽs ꝙ aliqꝗd ad dei gloꝛiã mõſtraret᷑iõſſᷣ
dit m(Et nõ tẽtabo dñʒz.fuit excuſatõ ficta ad cooꝑiẽdũ malũ ſuũ
ppꝑ qð iſaias itulit dices. n Fnuga parũ vobis ẽ moleſtos eẽ hoĩ/
bus.i.ꝓphetis:quos ſepe moleſtabãt deridẽdo:affligedo:⁊ aliquãdo
occidẽdo.vtpʒ. . Regl.⁊.z. Paral.ĩ plłibꝰ locis. od 1 uia moleſti
eſtis ⁊ deo meo.ſignũ ab co oblatũ renuẽdo.ne nomẽ eiꝰ gloilkicck.
¶ Dabit
dũs ipſe vobis ſignũ.i.liberatõis veſtre ↄñter qᷓuis ſitis ingrati.qꝛ
de multa bona facit igratis ⁊ iuitis.vñ drẽ Matth̊.O.Paterveſter ce
leſtl ſolẽ ſuũ oꝛiri facit ſuꝑ bonos ⁊ malos. cce vgo. Dic ↄnter
ponit᷑ ſignũ.⁊qꝛ ſcriptura iſta multipliciter ꝑuertit᷑ a iudeis.ĩtẽdo h
aliquàtulũ ĩmoꝛari.⁊ ſic ꝓcedã.q; p ponã obiectões ꝗbnitũt᷑ oñde
re ꝙ nõ poſſit ĩtelligi de xpo ad l̃az.ſcõo ponã falſas expoſitões eoꝛũ
⁊ eas excludã.tertio ponã expoſitõezʒ catholicã ⁊ verã.qrto obiectio
nes iudeoꝛũ ſoluã. Circa pᷣꝰ arguũt ex h qð dr hic:dabit dñs ipſevo
bis ſignũ.ſ.liberatõis acha⁊ ppli ſui a duobꝰ regibꝰ regnũ ei deſtru
ere volẽtibꝰ.vt dictũ ẽ. Ihs ãt nacarenꝰ nat fuit poſt tpᷣs achaꝑ ꝗn
gẽtos ãnos ⁊ ampli vt poſſet de facili onñdi ꝑtꝑa regnoꝛũ:ſʒdimitto
ppꝑ ꝓlixitatẽ vitãdã.⁊ qꝛ hoc concedit᷑ ab oĩbꝰ xpianis.ergo ↄceptio
ſcunatiuitas ihu naʒareni nullo mõ fuit ſignũ dicte liberatõis. Iteʒ
ex h̊ qð dr.Ecce vgo ⁊c.arguũt qꝛ ĩ hebꝛeo hẽt.Eece alma ⁊c.qð nõ
ſignificatvirginem.ſʒ adoleſcẽtulã:qð nomè ĩdifferẽter dĩ de vgie ⁊
coꝛꝛupta.qð xpᷣiani negãt de maria quã dñt vginẽ epiſſe ·Itẽé ex B
qð ſeꝗt᷑.Et vocabit᷑ nomè ei hemãauel.⁊ĩ hebꝛeo hẽt᷑:Et vocabit ipᷣa
.alma:nomẽ eiꝰ hemanuel. Ihs aũt nacarenꝰñ fuit vocaiꝰa mr̃e ſua
necẽt ab aljs hemãuel.ſʒ ihs.vt pʒ ex euãgelus eoꝝ. h̊ lr̃a nõ põt ĩ/

e

telligi de ipᷣo. Itẽ arguũt ex q̊ qð ſubdit᷑ ĩ B ca.Anqᷓ; ſciat puer vocar

pr̃eʒ ⁊ mr̃eʒ ⁊c·. Ex pʒ ꝙ ĩ puero ð ͥ fit ̊ ̃ᷣmo fuit ignoꝛãtia qð xpi/
ani negãt de ihu nacareno dicẽtes eũ hũiſſe plenitudinẽ ſcie ab ĩſtãti
eptõòis ĩiqnãtũ hõ ⁊ ĩquãtũ de ab eterno.Circa ⁊v ſciẽdũ ꝙ ꝑꝑ iſta
q̃ dca ſũt alig bebꝛei exponũt ſcripturà iſtã ð egechia filio reg achag
ꝗp ocm̃ ꝓphe natꝰ fuit vt dũti ſignũ liberatõis regni iude a pᷣdict
regibꝰ.Et ad Bᷓ̊ iducũt qð hẽt᷑.ifra ſeq̃nti ca.Et erit extẽſio alarũ eiꝰ
iplẽs latitudinẽ terre tueo hemauel.Ecechias ãt fuit dñs terre poſt
achax pr̃eʒ ſuũ.ſʒ G̊ dcm̃ rpꝛobat Ra.Sa.ꝑ ̊ qꝛ ecechias erat.⁊.an
noꝛũ.qñ cepit regnare pꝰachac pr̃eʒ ſuũ ĩmediate.vt hẽt᷑. . Re.is
Achag vo regnauit.id.an.tm̃.vt hẽt. . Re.id.ꝗ ĩpᷣnꝰ regni achaxañ
qᷓ; diceret᷑ iſta ꝓphetia eʒechias iã erat natꝰ.⁊ erat.o.an.⁊ ſic ñ põt h

ſcriptura ĩtelligi ð ezechia.Et adhuc ad dcm̃ Ra.Sa.põt addi.qꝛ ſʒ

ipzs ſʒ doctoꝛes catholicos:ꝓphetia iſta fuit dcã.ꝗ.an.regni achax.

.⁊ ſic eʒechias tũc nõ ſolũ hũit.o9.annos:ſʒẽt.iʒ. ñ põt ĩtelligi ð eo.ꝑpꝑ

qð Ra.Sa.dicit ꝙ h̊ ꝓphetia itelligẽda ẽ de filio iſaie.Dicit.n.ꝙ iſa

ias accepat ĩ vxoꝛẽ quandan iuuenculam ⁊ q iam conceperat de co
vngde dicit ꝙ talis ẽ littera:Ecce adoleſcentula cõcepit ⁊ pariet filiũ.

⁊ denunciatio huius partus fuit ſignũ ab eo pꝛedictum.qꝛ de puero

exiſtẽte ĩ mr̃is vtero neſcit᷑ an ſit maſculꝰvł femĩa.⁊ iõ q cercitudi
naliter pᷣdicit᷑ ſignũ ẽ credibile ꝙ illud qð pmittit᷑ ad tale ſignũ ſit
futuꝝ vt ſit ſẽſus vᷣbi Iſaie:Ecce adoleſcẽtula ↄcepit ⁊pariet filiuʒ.
⁊ qñ ĩ natiuitate eiꝰ videbis vbũ meũ verificatũ.ſcias te a duobꝰ re/
gibus te ĩuadere diſponẽtibus cito liberãdum.⁊ ita fuit vt iſte Ra.
Sa. pſequit᷑ qa cito poſt ad petitionẽ acha rex aſſyrioꝝ vẽit in da/
maſcũ o raſin regẽ ſyrie eũ ſterfec ⁊ pplm eius traſtulit ĩ cyrenẽ.vt
hẽtur. ꝗ. Regl.iõ. eodẽ ãno vt diẽ oſee filius hela ↄiurauit pha/
ceefiliũ romelie regẽ iſrł
2 eũ ĩterfec. vt hr.4. Re.
1i6.Ad ſuũ ãt ꝓpoſitũ cõ/
firmãdũ adducit illõ qð
ſcribit᷑.c.ſe.Et acceſſi ad
ꝓphʒiſſa ⁊ ↄcepit ⁊ peꝑit
filiũ. Ex qͥ pz ꝙ iſta ado/
loſcẽtula de cuiꝰ ↄceptu
⁊ partu fit hic ſermo fuit
vxoꝛ iſaie ad quã acceſ· .
ſit maritali affectu. ⁊ puer cõceptus ⁊ natus de ea fuit filius eius.ſʒ
iſta expoſitio ñ põt ſtare.qꝛ ca.ſe.dr̃ de puero nato.Et erit extẽſio ala
rũ eiꝰ.i.exercitꝰ regis aſſyrioꝝ iĩplẽs latitudinẽ terre tue o hemãuel
⁊z loquit ibi de terra regni iude.cuius nũqᷓ; fuit dñs iſaias nec filius
eiꝰ. ſic hemanuel de cuius ↄceptiõe ⁊ natiuitate fit hic ̃ᷣmo nõ fuit
filius iſaie. Itẽ ꝙ diẽ denũciationẽ natiuitat pueri ĩ ſexu maſculino
eẽ ſignũ a dno ꝓmiſſũ.videt᷑ falſũ qꝛ de mandato dñi dixit Iaias:
Pete tibi ſignũ a dño deo tuo ĩ ꝓfudũ ĩferni ⁊c.ꝑ reſurrectõeʒ moꝛ/
tui:vel ꝑ aliquã mutatõeʒ notabilẽ ⁊ ſuꝑnãlẽ ĩ curſu celeſti.vt dictũ
E.S. ⁊ idẽ dicit Ra. Sa.⁊ ſic illud ſignũ debuit eẽ aligd valde magnũ
⁊ excedẽs totã creature facultatẽ cuiuſmodi nõẽ tał denũciatio.qm̃
aliqñ medici experti ꝑ aliqᷓ ſigna ⁊ exꝑiẽtias pᷣcognoſcũt ſexũ pueri
naſcituri.Et ſi dicat᷑ ꝙ nõ cognoſcũt ꝑ certitudinẽ.tñ negari nõ põt
gn demones pcognoſcãt certitudinalłr. cũ ad G ſe extẽdat eoꝝ noti/
cia nãlis:qᷓ remãſit ĩtegra ĩ eis.⁊ ꝑ ↄñs tale ſignũ põt certitudĩaliter

⁊ vocàbit᷑nom̃ ei ꝰemanuel.Bu⸗/
tyrũ⁊ mèl cõedet:vt ſciat repꝛo/
bare malũ ⁊ eligere bonuʒ. Quia
aniqᷓ; ſciat puer repꝛobare malũ⁊
eligere bonũ:dereliquet᷑ tra quã
tu deteſtaris la facie duoꝝ reguʒ

pᷣdicia diabolo.Itẽ... Reg.iꝛ.dr ꝙ oſee.filius hela regnare cepit

anno.iz.achax.⁊ ̃ʒ q̊ phacee filiꝰromelievixit vſq; ad.iz.anũ achax.
⁊ ſic falſũ vr̃ qð dicit Ra.Sa.ipſũ ĩterfcm̃ ab oſee eodẽ ãno qͥ natus

fuit hemãuel.ꝗ ſʒ eũ nat fuit ãno achac.A.vel.s.ad tardiꝰ.Itẽ.c.S.

dr.anteq; puer ſciat vocar pr̃eʒ ⁊ mrez auferet᷑ foꝛtitudo damaſci.⁊

ſpolia ſamarie coꝛã rege aſſyrioꝝ.ſʒ ñ legit᷑ ſamaria ſpoliataa rege

aſſyrioꝝ vt hr.4. B.is.lz oſee añ fuerit tributariꝰregl aſſyrioꝝ:⁊ ſic
a natiuitate pueri de qͥ ẽ hic ᷣmo ꝙ fuit filiꝰ iſaie.ſᷣm dicũ Ka.Sa.
vſq; ad captionẽ ſamarie fluxerũt ãni.iꝛ.ſ.S.de regno achatx:⁊..de
oſee.vt pʒ ꝑ pᷣdicta.qꝛ puer fuit natꝰ.ꝗ.ãno achac.vl.s.ad plꝰ.⁊ oſee
cepit regnare.iz.ãno acha.vt dictũ ẽ.añ vo.ix.ãnos puer ſcit vocar
patrẽ ⁊ matrẽ.Si aũt dicat oſee cepit regnare.ꝗ.ãno achag.vti/
cũt aliꝗ.adhuc ſequit᷑ ꝙ puer ĩ ſpoliatiõe ſamarie hũit.oↄ.annos ante
quos puer ſcit vocare prẽʒ ⁊ mrẽz ad tardius. Itẽqð aſſumit ad ↄfir
mationẽ ſui ꝓpoſiti.cũ dr.Et acceſſi ad ꝓphetiſſã ⁊c̃.mag ẽad op/
poſitũ.vt oñdet᷑ ca.ſequẽti.Circa tertiũ accipiẽdũ ẽ qd dr̃. Mathᷣ.i.
Poc aũt totũ factũ ẽ vt adipleret qð dictũ ẽ a dño ꝑ ꝓphetã dicẽtẽ.
Ecce vgo hẽbit ĩ vtero ⁊ pariet filiũ:⁊ vocabit᷑ nom̃ eius hemãuel:ex
hoc pʒ ꝙ iſta ſcriptura Iſaie loquit᷑ de dño ihu xpᷣo.cũ matheꝰ apls
⁊ enãgeliſta ſpiritu ſãcto plenus magqᷓ; fuerũt pphete veteris teſtĩ
dicat eã fuiſſe ipletã ĩ natiuitate xpᷣi.Et ſᷣm q̊ ſic exponit᷑ a doctoꝛi/
bus catholicis. Ecce virgo concipiet ⁊ pariet filium.i.beata virgo
maria a ꝓphetl denũciata.q̃ ↄcepit ⁊ peꝑitmanẽs vgo.

a ¶ Et vocabitur nomen eius hemanuel.quia vocatus eſt chꝛiſtus

quod eſt nomen ſignificans duplicem naturam in vno ſuppoſito:
diuinam ſcilicet⁊ humanam.⁊ hoc idem ſignificat emanuel:quod
eſt interpretatũ.nobiſcũ deus. b (Boerrum mel comedet.
hoc dicitur ad denotanduʒ veram eius humanitatem:que talibus
nutritur maxime in puericia. c ¶ Ut ſciat repꝛobare malum ⁊c̃.
livt.non tenetur ibi cauſaliter:ſed conſecutiue quia ab infantia ſua
habuit plenitudinem ſcientie ad repꝛobandum malum ⁊ eligendũ
bonum.loquendo de ſcientia humana.⁊ quia iſtam habuit ab iſtãti
conceptionis ⁊ non ante:ideo ſubditur. O ¶ Quia anteq; ſciat pu/
er repꝛobare malum ⁊c̃.derelinquetur terra ⁊c̃.ideſt odio habes tã/
qᷓ; tibi nociuam.ſ.terram iſrael ⁊ terram ſyrie. e ¶ Afacie duoꝛuz
regum ſuoꝛum.qꝛ rex aſſyriorum regem ſyrie interfecit ⁊ populum
eius tranſtulit in cynerem.vt dictũ eſt ſupꝛa.⁊ poſtea oſee regeʒ iſr--
cepit ⁊ populum eius tranſtulit in aſſyrios.vt habetur. . Regũ.is.
Circa quartum dicendum.Ad pꝛimum ꝙ in ſacra ſcriptura poʒitur
duplex ſignum alicuius euẽtus.Unum pꝛonoſticũ quod eſt indica⸗
tiuum effectus futuri.ſicut Judicum..datum fuit ſignum gedeõi
in vellere indicatiuum ſue victoꝛie future.⁊ tale ſignuz frequẽtius
datur in ſcriptura.Aliud eſt ſignum rememoratiuum effectus pꝛe/
teriti ſicut Exodi.ʒ. Dixit dominus moyſi: Hoc habebisſignuzʒ qð
miſerim te cum eduxeris populum meuʒ de egypto:immolabis ðᷣo

ſupermontem iſtum. i. immolabis deo de iſta miſſiõe que tibi
imponitur ad liberationem populi reddendo gratias deo.⁊ ſic

patet ꝙ iſtud fuit ſignum rememoratiuum miſſiõis pꝛeterite.

nec obſtat magna diſtantia tempoꝛis.quia ſignũ rememoꝛati/
uũ ita reſpicit pꝛeteritũ in magna diſtantia ſicutin parua.ſicut
⁊ ſignũ pꝛonoſticũ reſpectu futuri.Sciendũ etiazʒ ꝙ liberatio
regni iude a perſecutoꝛibus fuit ſignum figuratiuum ſaluatio
nis mundi fiende ꝑxpᷣm.⁊ qr achag erat incredulus verbo pro

. phete. vt dictuz eſt
ſuoꝝ. Adducèt dñs ſuꝑte ⁊ ſup Epꝛa ↄuenientius
Ten 4 mi Sig ens N fuit vt ſibi daretur
ppł̊ tuũ⁊ ſùꝑ domũpꝛistui dieſ ſignum rememoꝛa

gqñ veneꝛta dieb ſepatõiſ. lephꝛa tiuüũ futurü longi⸗

imaiuda cũ rége aſſyrioꝝ.et ẽrit ¶quũ. vt ipſe ĩpꝛopa
ĩ die illa: ſibilabit dominꝰ muſcẽ He ſonan ideiet
eſt ĩ extremo flinninuʒ egipti:] pac illi taméquid⸗
ſcenderũt de eo vi/

derunt vt maria ⁊ ioſeph.ideo ſignanter ꝓpha non direxit ver

bum ad achag.dicens.audi achat.ſed ad domũ dauid.d.Audi⸗/

te ergo domus dauid.de qua domo fuerũt ioſeph ⁊ maria.non

tamẽ ad eos refertur qð ibi dicitur. Nunꝗd parũ vobis eſt ⁊c.

ſʒ illud qð ſubdit.Dabit dñũs vobis ſignũ.Ad ſecũdũ dicẽdũ
almulth ĩ hebꝛeo ſignificat abſcõſionẽ.⁊ iñ dĩ alma abſcõdita.

qð ſignificat iuuẽculã aſpectibus hoĩuzʒ abſcõditã.ita ꝙ pᷣ eius
pudicitia ⁊ itegritate non dubitat᷑. maxime qñ pᷣponit᷑ lĩa he:
tunc ſic ſonat haalma.nec ĩueniunt᷑ in tota ſacra ſcriptura aliq̃

ſic ſcripte.niſi tm̃ tres.ſ.rebecca.Señ.2⁊ ꝗ.vbi dĩ de ea. Puella

decoꝛa nimis:vgo pulcherrima:⁊ icognita viro. Et ſequit᷑ ibi/

dẽ: Puella q̃ egrediet᷑ ad hauriẽdã aquam. In hebꝛeo hr: Pa/

alma q egrediet᷑ ⁊c.⁊ maria ſoꝛoꝛ moyſi.Exo.2. vbi dicit᷑ de ea:
Et iuit puella ⁊ vocauit matreʒ pueri.In hebꝛeo hr̃. Juit haal/

ma.⁊c.⁊iſta q̃ ſcribit᷑ ĩ B ca.⁊ iõ cũ due pᷣme fuerĩt virgines pu/

riſſime: quando nominate fuerunt nomine haalma idem te

nẽdum eſtde iſta. Ad rertiũ dicendũ ꝙ duplexẽ nomẽ alicuiꝰ.
.ſ.impoſitõis ⁊ nãe.ſicut ſoꝛtes ẽ nomẽ impoſitiõis:hõ vel hoc

nomẽ homo nomẽ nature.ihs fuit nomẽ ĩpoſitũ ipᷣi x-pᷣo.vt pʒ

Luce.⁊.Emanuel ãt ẽ nom nãe ſeu ꝓpꝛietatſ.ſignificat.n.no⸗

biſcũ deꝰ.vt dictũ ẽ õ.⁊ G ẽ ꝓpꝛiũ nom̃ ipiꝰ xpᷣi in ̊ dina natura
⁊ hũana ſũt piũcte ĩ eodẽ ſuppoſito.⁊ q mõvocatꝰẽ pluribꝰalijs
noĩbus ꝓpꝛietates eiꝰſignificãtibꝰ.ſicut vocatꝰẽ lapiſ.Dañ.=.⁊
dauid:Oſee.⁊ noĩe dñi tetragramaton: Hiere.ꝛ3. Et ̊ eſt nom

qð vocabũt eũ dñs iuſtꝰnrᷣ.vbi hẽmus:dũs.ĩ hebꝛeo hĩ nomen
dñi tetragramatõ.⁊ pluribꝰalis noĩbꝰↄſiłiter noĩat᷑ ĩ ſcriptu/

ra.Ad q̃rtũ.iã ſolutũ ẽ ex his q̃ dicta ſũt.qꝛ lʒ ĩ xpᷣo ñ fuerit aliq̃
ignoꝛãtia.tñ factꝰẽ hõ ĩ tꝑe.⁊ ſic hũit ſciẽti ĩfuſã ĩ tpe.⁊ anqᷓ;
illã hẽret.liberatio ppłi ꝑ iſaiã denũciata fuit impleta. .
dducet dñs. Sciẽdũ ꝙ ꝑs iſta ad finẽ.c.multipłr exponit᷑ a
diuerſis.ſʒ vnã tm̃ expoſitõʒ ĩtẽdo ꝓſeꝗ q̃ rénabilioꝛ mihi vr.
⁊ eã pſegꝗtur Ra.Sa videlʒ ꝙ ĩ hac ꝑte ðſcribit᷑ ſignũ liberatõ
nis a ðᷣo facte tꝑe ecechie fili achac.qꝛ rex aſſyrioꝝ cuʒ magno
