ſitũ ẽ decretũ.hᷣ icipitꝑſonã iterpᷣtãtẽ tagere. Ut itroducerent

ĩ cõſpectu meo cũcti ſapiẽtes ⁊c. x ¶ Lüc igrediebant᷑ arioli

⁊c̃.ſupꝛa expoſitũ ẽg dicebant᷑ arioli ⁊ ceteri hnominatti.

t ſolutionẽ eiꝰnõ ĩdicauerũt mihi.qꝛ G ẽ ſolidei.ex q pʒ eos
falſũ rñdiſſe ĩ pᷣma viſiõe qñ dixerũt. Rex dicat ſõniũ ſeruis ſue

is:⁊ ſolutionẽ indi
ſpectu eoꝝ èt ſolutionẽ eiꝰnõ idi· cabim qꝛh vfer⸗
cauerunt mihi:doͤnec collega in⸗ hit öͦnlu iſpede⸗
greſſus ẽ i coͤnſpectu meo daniel rũ:ꝛtñ neſcierũt in

cuinomẽ balthaſar ſcdᷣʒ nomen

dei mei:ꝗ bẽt ſpiritũ deoͤn ſcõꝛuz fiaris. a (Ingreſ

iſe emetipo: ⁊ ſomniũ coꝛã ipo lo ſus eſi ſpcu meo.
cutſũ. Balthaſar pꝛicẽps ariolo Querit gq̃re nõ ſu
rũ:quoniã ego ſcio:ꝙ ſpiritũ de· vebmo Awlen Cüjali
oꝛũ ſctoꝝ habeas i te: ⁊oc ſacrů eiſoniu expoſuemar
mẽtũ noͤn ẽ ĩpoſſibile tibi: viſiõ / vt dictu eſt ca. 2. di
nes ſomnioꝝ meoꝝ qs vidi⁊ ſo cẽdũ w eratabſens
lutionẽ earũnarra. Viſiò capitis aliqͥ arduo regni
Sõ rS, „., negocio. pꝑ qð rex
mei i cůbili meo. Nidẽbã: ⁊ ecce nocevit ſterfiei
Sõ nö ſcepit iterfici ſa
arbõꝛ ĩ medio tre ⁊ altitũdo eius piẽtes. ſiẽ pus ßce/
nimia. Aàgna arboꝛ ⁊ foꝛtis: ? bperati ſili caſu. ga
pꝛoceritas ei ↄtigens celũ.Aſpe yber rahat vaniele
ctus illi erat vſqʒ ad ᷑minos vni tera cũ dr Solutio
. 2 892 9 V KNd er „„. rna
uerſe tre. Flia eiꝰ pulcherrina nẽ ei'nõ ĩdicauerũt
et fructoei nimiꝰ:c᷑t eſcavniuſoꝝ mipi vonecinget⸗
ĩ ea. Subter eqꝗ hitabãt aialia ? el aind al⸗
beſtie: ⁊ in ramis eius conuerſa / cpaſar ſz nomẽ dei
2=òùMUMn mmei. qꝛ tali noĩe vo

cabat᷑ deenabuchodonoſoꝛ. c bʒ ſpm̃ deoꝝ ſcõꝝ. ad in
terpᷣtãdũ ſõnia.ꝑꝑ ̊ ars ĩterpᷣtãdi ſõnia dicebat᷑ ſcia diuia.vñ⁊
Albertꝰmagnſuꝑ libꝛũ ð ſõno ⁊ vigil.dicit Socratẽ exclamaſ/
ſe atheniẽſibꝰlaudãtẽ ſciaʒ diuĩatiõis ſõnioꝝ dicẽ᷑tẽ.Abſit a me
vt hac veſtrã quã exꝑti eſtis ꝑ ſõnia dicã eſſe falſã ſciazʒ: ſʒ banc
vt oiuinã me ignoꝛare ꝓfiteoꝛ.bumana me ſcire exiliter pteſta
tus ſũ.⁊ vt veꝝ fatear ̊ ſolũ me ſcire arbitrat ſuũ qð ignoꝛo.eo
ꝙ ſcĩaʒ deoꝝ vł ſcõꝛũ nõ ſũ adeptꝰ.ſequit᷑. dD¶ Balthaſar ⁊c.

i.diuiatoꝝ. ⁊ Gᷓ rõne diuie ſapie quã hẽbat.⁊ ñ alu.⁊ h̊ ẽ qð ſub⸗
di. e

m ego ac.dicẽ deoꝝ ſcõꝝ.ad dr̃iaʒ ᷣmonũ a ꝗbꝰma
gi et arioli ⁊ hò qrebãt rũſa.loꝗtur ẽt ĩplurali ðᷣ deoſʒ moꝛẽge
tiliũ. ſeg?. fi Et oẽ ſacrẽm.i.ſecretũ. g¶ Nõ ẽ ⁊c.q.d.oẽ ſecre
tũ potes apire. h ¶ Niſiões ſõnioꝝ meoꝝ q̊s vidia ſolutiõeʒ
eaꝝ narra. non petit nabuchodonoſoꝛ narrationẽ ſui ſõni qſi
ignoꝛati.ſiẽ ĩ pᷣma viſione.qꝛ q ſõniũ narrauit p rex alus ↄiecto
ribꝰ. ⁊ ſcᷣo danieli.vt h̊ dem ẽ. ſʒ petit narrationẽ ꝑ modũ expo
ſitiõis ĩ q̃ opoꝛtet repeti ſõniũ ab expoſitoꝛe.applicãdo ꝑtes ſin
gulas viſiõis ad ptes ſolutiõis. . Rino capit. Poſito exoꝛ/
dio narratiõis ⁊ ĩterpᷣtationis.G̊ ꝓcedit ad vtrũq; ĩ ſpãli.⁊ pᷣ ad

narrationẽ.z ad ei ĩterpᷣtationẽ.ibi. Tu g balthaſar. Pꝛima in

tres.qꝛ pᷣnarrat᷑ viſio put ſignificat regis eminẽtiã.=? ꝓut ſigni

ficat j eũ diuinã ſniaz. ibi Uidebã.ꝭ? put expᷣmit ſnie cãm.ibi.

In ſnia.In pᷣma ẽ̊ pte dr ſic. Uiſio capit mei.qꝛ tłes viſiões fiũt
Ipte imagiatiua q̃ viget ĩ capite. k ¶ In cubili meo. qꝛ ĩ ſõno
Efcã iſta viſio getatl ſẽſib exterioꝛibꝰ. hec ẽ.i.q̃ ſegt. ¶ ¶ Uie
debã ⁊ ecce arboꝛ.ꝑ arboꝛez nabuchodonoſoꝛ ſignificat. qꝛ fm
phm hõè q̃ſi arboꝛ euerſa hñs radices ſurſum.i.capillos vłos.
qꝛ radices ſũt oꝛi ſiłes.2.de aia. m ¶ In medio terre.qꝛ baby
lõ vbi regnabat nabuchodonoſoꝛ in medioclimate terre hita
bil.ſ.ĩ q̃rto ſ̃ʒ Alfraganũ. n ¶Etal. eini pppotetiẽ nabucho
donoſoꝛ ⁊ ei ſuꝑbiã. o ¶ Magna.pꝑ regni extenſtonem. a
Pee.en.
ↄtin.celũ.ppꝑ nabuchodonoſoꝛ excellẽtiã:g de ifimo ſtatu ad ta
tã potẽtiã deuenerat.vt.j.dictũ᷑. xr perilli⸗ erat vſq; ad
ter. vni.ter. qꝛ ab hitãtibꝰĩ remot ptibꝰtimebaĩ ne eos inuade
ret. s (Solia ei pul.B diẽ q;tũ ad ei oꝛnatũ ⁊ iocalia q̃ de di/
uerſis regnis ſupat ↄgregauerat. t¶ Et fructPxc̃. pꝑ mltitu
dinẽ dimitiaꝝ artificialiũ. teſca cẽ.ꝑpmłt itudine diuiti
ap nãliũ. x Subter eã hita. aſalia.i. ſimplices. ?Et beſtie
i.feroces.qꝛ nullus audebat reſiſtereei. 3 ¶ Et i ramis eius

—— .

terptari. 3 ſSo
nec collega.i.fami/

e .

iiſni

S
W☛
Sn
—☛6s“=
—
—

—
S
SS.
=.,
☛
„=
=—
—
—
—.

—
—

S
=
=
—
☛
=

=
=
— =
— —
—,☛ £=

=

=
=
—
=ẽ=
as6ͤoõ”

—

glat

=
S=S
—=

cocee
sunch
ſccddetege

(oiodten

Noirine
Mte
APickſis

ſiorgni
Meyſtzn
oninugti

octhe⸗

Pbore

ilincs
nitun

n den

ſaingten
giglnn
heni

ſuͤſet

checn

lifrlten

Aumnmnn
Aletn
(uiden

W dine 9

4

ſgrie .
Dukinng

ſo

gain eſton

dnidd n

ohen 1
ienz cln
le
o lo ne
Nnlo dmi
lude, ine
eſacni nnm

ni⸗ hiein

irſo, äünn
pris rd
cce
dcins int
s. 1 eniſe

vopnl dencit

mima risn

nüſog nuemg
a eett

Cinend

neſſi, güf
nigclire
(Oupfäzlist
önunttiinuif,
tniglrectining
inos inndiibhſin⸗

emni. Cein
euihi
r ddfindnnit
maipulnldraßt
ai giige⸗
tor neoriyſc iin⸗
mor nuſnniniiß
tüummnit⸗
enanoe
ſtore plein
lirn en
Needi fnie in
i Lgabin,
n ſegolnitli /
iguczni

=
☛G

S
SE
—

SS
—

SSe
S
=

S –

1

S
S=

— —
=

ð
——
—8
==
—
— ⸗
——ß
—
-
—–

—
S=
=
— E
—,ob, =
=
=☛ =

=&
== =ẽ
S =ß=
=S
=
See
=

SSu
—

-=
—
SS
S
☛ nd),
☛eꝰ =

=
S=SS
==

=
—=
= =— =ę =

-=

ſ
eſegni, iſi⸗ J

9 (Et ſcũs. B dr̃ ad

pꝛedictis. ⁊ cauſa ſubditur. a
terrã.ideſt poĩies. t ¶ Quoniã dominat᷑ excelſus in regno ho/

=

”ꝗ”MẽMR

¶ Danieell«

daces ad alta tẽdẽetes.qꝛ tales ſolẽt pᷣncipib eſſe laterales.

a ¶ Nidebã. Pic ↄñr narrat᷑ viſio ĩiquãtũ ↄtineębat ſnĩaʒ dei. vñ

of ſic. Uidebã.ſ.ꝓſperitatẽſtatus mei. b ¶ In viſiõe capitis
mei ⁊c.qꝛ ꝓſperitas pñtis vite nõ ẽ niſi qddã ſõniũ.ſ.vñ dicit᷑ ĩ

ps. Doꝛmierũt ſõnũ ſuũ ⁊ nihil inuenerũt oẽs viri diuitiaꝑ ima

nib ſuis.ſegtur. c ¶ Et ecce vigil.i.angelus.qꝛ angeli vigilãt

adc cuſtodiã nr̃aʒ. ⁊ ad exequẽda dei mãdata.⁊ qꝛ nunqᷓ; ceſſant
AbartuitetlieglS ́”MVMẽ-
cut nos ceſſam op pbanf᷑ volucres celi:
rengoran.⸗ bhant᷑ volucres celi:⁊ ex ea veſce/

differétii demonüũ. ne capit mei ſuꝑ ſtratũ meũ:⁊ ec
anphiloſophi genti ce uüigil èt ſact?de celò deſcendit:
les dicebant vemo clꝗmauit foꝛtit᷑: ⁊ ſic ait:Sũccidi
nnes coꝛpoꝛa hr̃e e- ee n n . 19
rea. vt dictũ ẽ ſupꝛa te arboꝛẽ ⁊ pcidite ramos eiꝰ:ex/
angelos aut eſſe in cutité folia eiꝰ⁊ diſpgitẽ fructus
telligetias eiꝰ: fugiqt beſtie qᷓ ſubter eꝗ ſũt?
Paratas., S.* volucres de ramis eiꝰ. Nèrũtñ
celo deſcẽdit.quia 3 raiſß v9 5 elin
adeo mittutur an / germẽ radicũ eiꝰ ĩterra ſinite: ⁊
geliad hec iferioꝛa alligetur vinculo ferreo ⁊ ereo in
amminiltran a.· berbis: qᷓ foꝛis ſũt: ⁊ roꝛe celi tin-
PGa iſinnãdu aucto⸗ gat᷑: cũ feris pars ei ĩ herba ter
ritatẽ diuĩe ſnie. re.Coꝛ eius ab humano mute/
Guccidite arbo / tur: ⁊ coꝛ fere der ei:et ſepteʒ tpa
reʒ. ga nabuchodo mutẽtur ſuꝑ eũ. In ſentẽtiã vigi
noſoꝛ de regno abie lũ vðcretũẽ:⁊ pᷣmo fcõ titio:
ctus ad tempꝰ: vv l dcrethe: 7 ονονττ11⁵titio:
dicit infra. eoca. dõec cõgnoſcãt viuẽtes: quoniã
ꝛecidite ramos

eiꝰ.ideſt filios eiꝰvel poſteros:ꝗ deiecti ſũt et iterfecti ꝑmedos
⁊ pſas.vt pʒ ca.ſeq̃nti. i ¶ Excutite folia eiꝰ.i.decoꝛẽ regni.qꝛ
multũ deperu ĩ ifirmitate lõga regis nabuchodonoſoꝛ.
k (Et diſpergite fructꝰeiꝰ.gꝗa illo tꝑe gꝗlibet rapiebat ſibi diuiti/
as illi regni. l ¶ Fugiant beſtie q̃ ſubter eã ſũt ⁊c̃.qꝛ multi re
ceſſerũt de dñio nabuchodonoſoꝛ tꝑe amẽtie ſue.tã de ſimplici
busꝗ ſignificant᷑ ꝑ beſtias.q; de pᷣncipibꝰꝗ deſignant᷑ per volu/
cres ad alta tẽdẽtes. m ¶ Uerũtũ germen radicũ eiꝰ in terra

nudrieſtidisfN ſinite.i. ſpẽ certã reuertẽdiad regnũ poſt ametiã. n ¶ Et alli⸗

Dummanrnkingt.
eirabin e

get viculo ferreo.i.ĩfirmitate ĩducta ex diuĩa ſnĩa q̃ ifragibilis

eſt. o ¶ In herbis qᷓ foꝛis ſũt. q; tpe amẽtie hitabat ĩ capis cũ

beſtys. P ¶ LCoꝛ ei ab humano cõmutet᷑ ⁊cẽ.qꝛ ꝑdidit vſũ rati
onis ꝑ amẽtiã.⁊ ſic facteſt q̃ſi beſtia.qꝛ vita hoĩs nõ differt a vi

ta beſtiali.niſi ꝑ vſũ rõnis.nõ qꝛ fuit mutatꝰin bouẽ.vt dicit JO

ſephꝰ.qui lʒ veraciter narret hiſtoꝛiã veteris teſtamẽti:tñ quã/
do vult exponere turpiter deficit.ſiẽ de nuditate ade in ſtatuĩ/
nocẽtie dicit Joſephꝰꝙ non erubeſcebat.⁊ exponẽdo rationeʒ
aſſignat.quia adaʒ vixit tunc in ſimplicitate beſtiali.ſicut pueri

gnte vſuʒz rationis nõ erubeſcũt de ſua nuditate.ſed hoc eſt ma/

nifeſte falſũ.quia ſic per peccatũ melioꝛatus fuiſſet ſtatus pᷣmi

hominis. quia per hoc adeptus fuiſſet vſũ rationis.⁊ eodez mo
do dicit hic Joſephus dicẽdo ꝙ nabuchodonoſoꝛ fuit mutatus

in bouẽũ. q ¶ Et ſeptẽ tẽpoꝛa mutent᷑ ſuper eum.ideſt ſeptezs
anni.per tẽpus enĩ intelligitur annus in ſcriptura.vt dicit᷑ infra

.iz. cũ dicitur. Per tẽpus ⁊ tẽpoꝛa ⁊ dimidiũ tempoꝛis.Ex qͥ pa-/

tet falſum qð aliqui dicũt ſeptẽ annos fuiſſe mutatos in ſeptem
mẽſes oꝛatione danielis.vt dicit glo.ſuper locũ iſtum. x ¶ In

ſeentẽtia. Pic narratur viſio quãtũ ad diuine ſentẽtie cauſ.cuzʒ

dicitur. In ſententia vigilũ decretũ eſt ⁊c.ideſt ad petitionẽ ſan
ctoꝛũ qui ſunt in terra quaz angeli pꝛeſentãt coꝛã deo decretuz
eſt hoc a deo in cõſpectu angeloꝝ.qui dicũtur vigiles rationib
Ronec agnoſcaãt viuentes ſuꝑ

bominẽ ideſt chꝛiſtů. x ¶ Lonſtituet ſuper eů.Fm ꝙ ipſemet
dicit. Math.vltio. Data eſt mihi oĩs poteſtas in celo ⁊ in terra.
Uel ſm litterã per hoc intelligitur nabuchodonoſoꝛ:qui de hu

minũ.trãſferẽdo regna enge ſuã. v¶ Et humillimũ

mili ſtatu pꝛimo fuit ad regnũ eleuat.ſed pꝛopter ſuperbiaʒ ad

tẽpus deiectus.et per humilitatẽ iterũ reſtitutꝰ x¶ Voc ſõ ·

niũ vidi ego nabuchodonoſoꝛ rex per hoc patet falſitas illoꝝ ꝗ
dicuũt ꝙ ea que dicũtur in hoc capitulo nõ ſũt intelligẽda ad lit/
terã de nabuchodonoſoꝛ.ſed de diabolo qui in conſũmatiõe ſe

culi cõſequetur maioꝛẽ gloꝛiã qᷓ; illi angeli qui nõ peccauerunt.

NOQõ aũt nõ ĩtelligat᷑ ad litterã de nabuchodonoſoꝛ:arguũt pᷣmo

cõuerſabant᷑ volucres celi. ꝑ volucres ĩtelligunt᷑ garruli ꝛ men

bat᷑ omnis caro. Nidebaàʒ i viſiᷣ

chodonoſoꝛ rex. Tù à balthaſar

thaſar:cepit itra ſemetipᷣuʒ taci/

taͤtiones eiꝰconturbabãt eſ. Re⸗

quia non eſt veriſimile ꝙ rex fuiſſet dimiſſus currerep campos cum
beſtus.ſed magis fuiſſet ligatꝰ et incluſus. Similiter nec ꝙ per tantũ
tepus vixiſſet nudus ſub diuo.Tertio iĩpoſſibile videt᷑ ꝙ ita diu vi/
xiſſet tali cibo.quia infra dicit fSenũ quaſi bos comedes.Quarto ꝗa
in tato tẽpoꝛe beſtie deuoꝛaſſent eũ:vt videt᷑.Quinto quia non eſtve
riſilłe ꝙ per ſeptẽ annos tm̃ regnũ fuiſſet ſine rege ⁊ nõ legit᷑ alius in.

ſtitut. ⁊ ſi fuiſſet inſtitutꝰnon eſt veriſimile ꝙ ei ceſſiſſet poſt furiazʒ.

ideo dicunt ꝙ daniel ad litterã loquit hic de diabolo ſub metapboꝛa
. de nahuchodonoſ. ſed
F 2 dictü iſtoꝛũ eſt erroneuz.
dominati excelſus ĩre no hoĩuz: dqꝛ peccatũ demonis ẽ ir/
Tcuicuqʒ voluerit it illud: ? remediabile. ſicut diffu⸗
humillimũ hoĩeʒ cõnſtituet ſuꝑ ſiustractat᷑ 2.ſniaꝝ. cõ
eñ. Hc ſomniuʒ vidi ego nabu/ trariü dicere erroꝛ ẽ Oꝛi
genis:cuiꝰ ĩpꝛobationem
omitto h̊ ꝓpter pꝛolixita
tẽvitãdã.⁊ qꝛ habet᷑ ĩ ſcri
ptis cõibꝰ. Item falſitas

iterpꝛetationeʒ nàrra feſtinꝰ: qa
oẽs ſapiẽtes regni mei non qᷓunt

ſolutionẽ edicere mibi. Tu autẽ intoꝝ hy er littera vbi dr
potes:gꝗa ſpiritꝰ deoꝝ ſãctoꝝ ĩ te s nobuchodonoſer ve
eſt. Tuůnc daniel cuiꝰ nomẽ bal / quo eſt ſermo. Qoͤautẽ

eſſet familiaris ipi diabo
lo eſt falſũ.cũ hic dicatur

tus cogitare q̃ſi vna hoꝛa:⁊ cogi ꝙ hebat ſpm̃ deoꝝ ſcõꝛũ

tem ſõniũ nõ põt ineſſe
ſpondens aſt rex ait: Balthaſar: Mabolo ſent nec ſõnus.
ſomniũ ⁊ interpꝛetatio eiꝰ nõ cõ/ Juaduon Wwnerer da
3 di jvite niel ſoniũ diabolo. cuz in
turbet te. Knñdit balthaſar ⁊ dirxit: demonib⸗ vigent acnine

Doͤmie mi:ſõniũ his ꝗ te oderũt

Deit Sin . ger intellectus magis qᷓ; ĩ ho/
Titerpꝛetatio eiꝰhoſtibꝰ tuis ſit.

minibꝰ. et ideo dicẽdum
. l eſt ꝙ hec ẽ vera hiſtoꝛia:
⁊ nõ locutio parabolica.quod patet ex hoc ꝙ perſone ſic determiate
nominant᷑.ſcilz daniel.nabuchodonoſoꝛ ⁊ ali ⁊ eoꝝ officia.Item per
hoc ꝙ factuz notat᷑ ſic celebꝛe:qð ſcribit᷑ toti regno in regia epiſtola.
Ad pꝛimũ igitur quod in cõtrariũ obicitur dicẽdũ ꝙ ſicut dicit Hie/
ronymꝰ⁊ experiẽtia docet:multa ſunt ĩpoſſibilia hoĩ ſano.que tamen
ſunt poſſibilia homini furioſo.furia eni facit hominẽ multa agere et
pati:que alias nõ poſſet.videmꝰeni amẽtes diu ſub diuo moꝛari.cru.
dis ſuſtẽtari.quibꝰetiã videt᷑ ꝙ ſint beſtie beſtiarũ etia ferociũ.⁊ cuz
talibꝰamicitiã cõtrahũt. PHec Pieroꝰ. Ratio aũt iſtoꝛũ que dicit hic
PHiero.põt aſſignari bꝛeuiter.qꝛ furia naturã hominis deoꝛdinat:et
quaſi beſtialẽ facit.⁊ ex hoc ſequit᷑ ꝙ aliqua ſũt eis delectabilia ⁊ poſ
ſibilia que ante nõ erãt ꝓpter trãſmutationẽ nature.ſicut mulieribꝰ

pꝛegnãtibꝰ carbones vel terra fit cibꝰdelectabilis ppter nature dooꝛ

dinationẽ:que tamẽ alias ſũt eis abomiabilia.Ex hoc etiã ſequit᷑ ali/
ud ſcilzʒ ꝙ cũ beſtus cõtrahũt familiaritatẽ: ꝓpter quãdã aſſimilatio

nem ad eas.⁊ ꝓpter hoc beſtie nõ deuoꝛabãt nabuchodonoſoꝛ.ſicut

⁊ experimẽto videtur ꝙ canes ferociſſimi nõ nocent fatuis naturali/
ter vel amẽtibus. Poteſt tamẽ dici ꝙ a beſtus fuit diuinitꝰpꝛeſerua/
tus. ⁊ ſicpatet ad quartũ. Pꝛima cauſa aũt quare nõ fuit ligat vel in
cluſus tẽpoꝛe furie fuit.qꝛ per ̊ ifirmitas fuiſſet aggrauata.patet.n.

agd ſenſũ ꝙ furioſi cũ ligãtur magis infirmant.⁊ ſciebãt hoĩes ſui per

reuelationẽ danielis ꝙ in cãpis non moꝛeretur.ſed finaliter in regnũ
reſtitueret᷑.Ad quintũ dicẽdũ ꝙ regnũ tempoꝛe illo fuit gubernatuʒ
per pꝛincipes.⁊ maxime per danielẽ.qui diligebat regẽ.et quia ꝑ da/
nielis reuelationẽ ſciebãt regẽ reſtituẽdũ.ideo nullũ alium audebãt
interĩ ſtatuere.ne nabuchodonoſoꝛ poſtea reſtitutꝰpuniret eos tanq;
reos crimine leſe maieſtatis. Itẽ quia nabuchodonoſoꝛ multũ regnũ
ampliauerat ⁊ gloꝛificauerat.ideo cũ maioꝛi patiẽtia pᷣncipes eũ ex/
pectabãt.Uel aliter põt dici.ꝙ filiꝰeius euilmerodach illo tꝑe regna
uit.Quomõ autè poſtea ceſſit ꝑatri dicendũ ꝙ hoc fecerũt pᷣncipes ꝗ
eiꝰmaliciã odiebãt.vnde vt dicunt alig ꝓpter mala que fecit tẽpoꝛe
infirmitatis paterne fuit poſtea incarceratus a patre cũ ioachin rege
iuda.ex quo cũ eo amicitia cõtraxit ⁊ eũ de carcere extraxit.vt habe/
tur.4. Regũ.vlti. ʒ ¶ Lu ergo balthaſar. Hic ↄſequẽter ponit᷑ vi
ſionis ĩterpꝛetatio.⁊ diuidit᷑ in duas.quia pꝛimo ponit᷑ ipſa ĩterpꝛeta
tio.ſecũdo ĩterpꝛetationis impletio.ibi.Oia hec.In pꝛima parte dici
tur ſic. Tu ergo balthaſar.i.daniel. a Cfilarra ĩterpꝛetationẽ feſti
nus ⁊c̃.q.d.nõ indiges tẽpoꝛis dilatione ad cogitãdũ:pꝛopter diuina
ſapiẽtiã que eſt in te. b ¶ Lüc daniel ⁊c̃.cepit intra ſemetipſũ taci
tus cogitare.qꝛ nolebat cito pꝛocedere ad denũciãdũ regi mala.
c ¶ Et cogitationes eiꝰcõturbabãt eũ.qꝛ rex honoꝛauerat eũ multũ et
ocios eius.⁊ ideo quaſi grat cõturbabat᷑ de malo eius futuro.vnde
ſequitur poſt. 5 Donnine mi. ſomniũ his qui te oderũt ⁊c̃.quia l;
veritas cõtra ſuperioꝛes ſit dicenda:tamẽ cũ reuerẽtia dehei dici.

SS—
—
—.
=
S=
—
S=
= —
—

a¶Arboꝛẽ quã vidiſti. Pic icipit exponere viſionè eo modo quo ſupe

deſcribit᷑ ei reſtitutio.2?ĩfert itẽta pcluſio.ibi Nũc . Circa pꝛi ,
ſite Z ,⸗ 21. 2 2 ⸗ — — .2 „ 2 „ . 2 — 1 . —„ . tettutds
rius expoſita eſt. ⁊ iõ patet ex dictis ſnĩavſq; ibi. b ¶ Quãobꝛẽ.yvbi mü dĩ ſic. Igit poſt finẽ dieꝝ.i.ſeptẽ annoꝝ pᷣdictoꝝ a dño. iiN
poſita expoſitiõe ponit᷑ monitio danieł monẽtis regẽ ad pniaʒ ⁊ oꝑpa r¶Ego nabu.⁊c. coꝛꝑis.ſ.⁊ mẽtis. s ¶ Ad celũ le.i.potẽtiã dei niien
mißicoꝛdie.vt ꝑ hecauertat᷑ pena futura abeo.q; neſciebat ꝓppeta cognoui. ¶ Et ſẽſus meac᷑.qꝛ furia traſierat. vLralti gian
vtrũ hec ꝓphetia eẽt dicta ꝑcõminationẽ tm̃.qꝛ tales cõminationes ſimo bñndixi.coꝛde. x¶ Et vi. in ſẽpi. lau. oꝛe. y¶Et glifica ſgant
freq̃nter ĩtelligũtur ſub cõditiõe.ſiſi illi ð quos dicũtur ꝑſeuerent in ui.ↄfitẽdo vtutẽ eiꝰ honitatẽ publice. ʒ ¶ Mꝛptãs ⁊c.q;tum nni Inl
malo. vñ dicit dũs Hiere.is. Repete loq̃r aduerſuz gẽtez ⁊ aduerſus ad urationẽ. a (Et regnũ ⁊c.qꝛ ſe extẽdit ad omnẽ gẽtẽ. –
regnũ vt eradicẽ ⁊ deſtruaʒ illud. Si pniaʒ egerit gẽs illa a malo ſuo. b¶ Et oẽs hĩta.⁊c.qꝛ de nihilo ſũt ⁊ inihilũ redigerent᷑: niſi ma⸗ nig
Gtai velaeci. Arborẽz quaz vidiſti ſublimem bore foꝛtitudinis mee⁊ in gloꝛaa voſutea? in r migtei
terpptatiõis ĩpletio.⁊ diu atqʒ robuſta:cuius altitudo per decon mei? Cſq; ᷣmoͤ adhbuc eẽt lis. daEtnõ K nuit
dit᷑ ĩ duas. q;ꝛ pᷣmoponit᷑ tigit ad celũ:⁊ aſpectꝰ illiꝰ ĩ oẽm in oꝛe reg:vox dẽ celo ruit:ibi ⁊ci otẽetie. e¶ Et unul
viſiõis ipletio q;tũ ad ip terrꝗ: ⁊ rami eiꝰpulcherrimi? ⁊ dicit᷑ nabuchoͤdonoſoꝛ rex: Re / dicat ei qjre feeiſti. ſicni
ſius nabuchodonoſoꝛ de z n znz f rnß Enſz i i dicere poſſit qꝛ iu (cciſeri
iectionẽ. ſcõᷣo q́tũ ad ei? fructei nimius: ⁊ eſca oĩuʒ i ea gnũ tuſ v᷑nſibit a te:⁊ ab hoibus qicia eis coͤpꝛeheſi (omni
reſtitutionẽ ibi. IJgii poſt ſubter eã hitãtes beſtie agri: ⁊ů iin eijciẽt te: ⁊ cuʒ beſtijs ⁊ feris erit bilia ſũta nob.nec Eurnſ
H bn lichera,⸗ ramis eiꝰ cõmoꝛãtes aues celi:tu habitatio tua:fenum q̃ſi bos co/ errarepaͤriſek . i
z a egrer- ficatoes: æ inalui⸗ des: sta n rx is. ſegtur. i Nunſun
buchodlonoſoꝛ aliqui pe es rex: q magnificat es: ⁊ inalui medes: ⁊ ſeptẽ tꝑa mutabuntur . de narnas. Wen eehri
nitẽtiã egerit. ⁊ aliq̃ opa ſti: ⁊ magnitudo tua creuit⁊ per ſuꝑ te:donec ſcias ꝙ dñetur ex/ intelligédug de utihnit
mißicoꝛdie fecerit: tĩad uenit vſqʒ ad celum: ⁊ poteſtas celſus i regno hominʒ: ⁊ cuicũ/ figura bonis reuer mitüi
geinen ſri⸗ fcanr P tua ĩ terminos vniũſe terre. Q SH q; volnerit det illð. Eadeʒ hoꝛa ſus ſit ad figurã ho ia
19 a fuit ſie didi 2 3, raänlote6 Nang minis. vt dici eſe
cta H eſt ꝗð or Oĩa bec aut vidit rex vigileʒ ⁊ ſcũʒ deſcẽ⸗Fmo cõplet ſuꝑ nabuchodono bedmale ve vns Aiin
26 d (Poſt finẽ men dere ð celo⁊ dicere:ſucciditear/ ſoꝛ:⁊ ex oibus ablect?é: ⁊ fenuvt ſz figura accipb / hllin
ſiũ duodeci.i.poſt annuz boꝛẽ ⁊ diſſipate illã:attamẽ gra⸗ bos comedit:⁊ roꝛe celi coꝛpꝰeiꝰ tur pꝛo exterioꝛi cõ tüihtlis
q; pannũ ſcã ẽ dilatio p· rmmẽ radicũ eiꝰi tra dimittite: ⁊ vi/ ifectũẽ:donec capilli eiꝰ ĩ ſilitu /⸗ poſitiõe.qꝛ fuit ton miini⸗
ne ꝑp opa mißicoꝛdie. ſſ j ferro Terei bis foꝛis: dinẽ rét: Et vnan. ſus ⁊ veſtit. ⁊ ſic qᷣ⸗ (iedigicni
qꝛ vt dictü reuerſus eſt ciat ferro ⁊ere in herbis foꝛis: ¶ dinẽ aglan creſcerẽt: tvngues qamoin figura mu amti⸗
ad ſupbiã.iõ tũc ei ĩflicra roꝛe celi cõſpergat᷑: ⁊ cũ feris ſit eiꝰ q̃ſi vngues auiſ.] Igit᷑ poͤſt fi tat. Uel aliter itel (een
eſt. eſgnaula babrle pabulũ eiꝰ:donec ſeptẽtpa mu/ nem dien ego nabnchodonoſoꝛ ligẽdü eſt h ßʒ eſti laethdn
nis deambulabat. fretus tent᷑ ſuꝑ eſ: ẽ iterpꝛetatio ſentẽ oculos meos ad clũ leuaui⁊ ſẽè ationẽ qu hẽbat ſac de
multitudine militum. . — . 1 .9 5 ie . ĩ furia qꝛ tũc ſibi vi (iinis
Rditrex nõ dr bicq tie altiſſimi: q puenit ſuꝑ dñũz me ſus meus reddit/& mihi: et altiſ debar eet beſtia. Vni
aligꝗs loqret᷑ cũ eo.⁊ ideo Uim regẽ. Eijcient te ab hoĩbꝰ: ſimo bñdixi:ct viuẽtẽ i ſempitnũ gEt optimates ⁊c̃. Fiitluͤ
dicendücrndit lue colt cũ beſtijs feriſqʒ erit hitatio tua: laudauièt gloꝛificaui:quia pote / vʒ tps pᷣdictũa da⸗ ſeniſtit
abicctit ſua: q pꝛedi- ſenuʒ vt bos comedes: ⁊ roꝛe ſtas eiꝰ ptqs ſempitna:ẽt regnuʒ nile eppnegrim. kuke
tabat falſu ꝛ ĩpoſſibile. aꝛ mutabunt ſuß te: donec ſcias Yꝙ oẽs hitatoꝛes tre apo eu i nihilu, ſu Cetera patent. unlis
aanin trãſierat.⁊ pp ma pñatur excelſus ſuꝑ regnũ homi reputati ſt. JInxta voͤlũtatẽ eni ſu bMücigitur. hHYic mair
idine veaie v, nũu: cuicũqʒ voluerit det illud. am facit tq ĩ virtutib celi q iha/ õ Gtchd
ne bec eſt babylõ ciuits Qð aſt pcepit vt reliqueret᷑ ger/ bitatoꝛibotre:⁊ nõn eſt ꝗ reſiſtat bnrhhelogoſe⸗ lau ſce
ma d d de poſſer mẽ radicũ enigeſtorbaregnu⸗ manui eiꝰ:èt dicat ei:q̃re feciſti? cdo.oꝛe. i ¶ Etma langan
deycere. dr aut baby tuüũ tibi ebit: poſtqs coänen n ipo tpe ſẽſus me?ren‚ſusẽ gnifico. coꝛde. meren
lon magna.qꝛ ſᷣm ꝙ dicit 6* bianele c gaͤn . 3 . abeſeſne e reuſus ẽ ad Ver glificoopere. mee
Piero ſup Iſa. ipſa erat ptateʒ eẽ celeſtẽ. Qug obꝛem rex me: ⁊ ad honoꝛ regni mei deco. ¶ Regẽceli. cui re cknii
edificata ĩ qdro.⁊ quodli ↄſiliũ meum placeat tibi: ⁊ pcta req; pueni: ⁊ figurà mea reuſa ẽᷣ gnũ ſolu ẽ ſtabile. *R
bet latꝰq̃dri hẽbat.io.mi tua elemoſynis redime:⁊ iniqta ad me:⁊optimaàtes mei⁊ magi/ m¶ Mꝛoia ⁊cqꝛ pce üiiubtuin
liaria.i.octo leucas.nec ẽ ſericoꝛdijig panperſt: ſtratomei reaſie lerzir dut ſʒ regulam ſue ebaltit
tur ciuitates. ga quilibet foꝛſitan ignoſcet ðs delici tuis. meo reſtitut? ſuʒ: ⁊ magnificẽtia atner R Kros i Fe
ʒ ſtatũ ſuũ hẽbat iux¶ d O ia huͤenerũüt ſup nabuchodo⸗ amplio: addita eſt mibi. Munc vie eiꝰ i modi faciẽ — gunn
mũ ſuã hoꝛtũ ⁊vineã vbi noſoꝛ regẽ. Pſt finẽ mẽſiũ duõ igitur ego nabuchodonoſoꝛ lau/ di. 01uicia . nlsget
terrenaſcẽtia creſcebant . - ee „doè R, recti. p (Etgra Gnudrel
vñ diupoſſet viuere lob deciʒ ĩ qula babylõis deambula/ d oct magnifico ⁊ gloꝛifico regez gietes ac. S cogno⸗ uigi
ſdioe ci familia ſua. Ja hat. Mſpõditq; reræ qit: Moõne cxli:quis omnia opera eius vyera ſcebatpervpeneri. aiſhin
zirala aee for allcius hẽ babylon ciuitas magna:quâz, ⁊òmnes vie eiꝰ iſdicia:⁊ grãdiẽ Dubitaĩ agbuſdlã. ifin
illiꝰ ciuitati is jcani voamſ i z „ ſn 848 ſTi/⸗ vtrü iſte oℳ
Chiccaca a ſlnd noe vr (g0 edficaui ĩ domũ regni: i ro/ tes iĩ ſuperbia poteſt bumiliare. er iſt nabucho⸗ K
babet᷑ Señ.ii. Quicgz .M uat. pꝑ h̊ qð dĩ de N ti⸗
ego edificaui ĩ domũ regni.nõ.n.edificauerat ſimpłxr illaʒ ciuitatẽ.ſʒ eo.Iſaie.i. Detracta ẽad ĩferos ſupbia tua ocidit cadauer tuũ 4 lnr
fecerat eã metropolĩ ſue monarchie.⁊ eã ampliauerat ⁊ foꝛtificaue· ⁊æĩfra.Uerũtñ ad ifernũ detraheris.i pꝓfũdũ laci. amlta q̃ ibi di lef
rat ad robur regni ſui ⁊ decoꝛẽ.ꝑꝑ qð reputabat dictũ daniel tru fati⸗/ cunt᷑.ex ꝗbꝰaligbꝰvidet ꝙ ſit danatꝰ. Dicẽdũ qẽ ſaluat?: qꝛ ſcri etlim⸗
cũ. i ¶ Tũq; ſ̃ᷣmo adhuc eẽt ĩ oꝛe regis.vt ei oñderet de ꝑꝑ ſupbi ptura termiĩat piſtoꝛiã ei ĩ ſui humiliatiõe ⁊ diuĩe vᷣtutis ⁊ fidei ſicfuie
am ſuã puniteſt.iõ ipo loqnte ſupbe ſubdit ĩflictio pene. cũ dicif. Yfeſſiõe.vt h̊ pʒ.qð nõ fitĩ ſcriptura niſi de his ꝗ ſũt ĩ ſtatu ſalut iultir
k ¶ Uox de celo ruit.q̃ſi ddi põdus deuciẽs eiꝰſuꝑbiã.⁊ vox fcã eſti Bẽt diẽ decretũ.23.q.4.·nabuchodonoſoꝛ.Ad illud qð dĩ ĩ ↄꝛiũ nnifren
aptovt dei vĩdicta intelligat applo.qꝛ nõ ambulahat ſolus per aulũ ĩ Jſa. dicẽdũ ꝙ dictũ ẽ pcõmĩationẽ ĩtellecta 2ditiõe.i.ſi nõpe/ utlifun
ſuã.ſz młti erãt cũ eoꝗ vocẽð celo audierũt. ¶ ¶ Tibi dr nabu. ⁊c. niteret.qꝛ tñ penituit:iõ ad ĩfernũ dãnatoꝝ nõ deſcẽdit.ſiẽ Ia. n d⸗
ſẽſuspʒ ex pᷣdictl.ſegt. m enũ ⁊c̃.ex H pʒ ꝙ nõ fuit mutatĩ bo ·¶38.ꝑ iſaiã dictũ eſt ecechie.Diſpone domui tue qꝛ moꝛieris tu? ſetpvi
uẽ. vt diẽ Joſephꝰ.qꝛ nõ dr̃ h bos ſʒ q̃ſi bos ſiłi mõ viuẽdo.vt hr̃in de nõ viues.qꝛ tñ penituit iõ ſnĩa mutata fuit ⁊ additi ſunt vite eiꝰ eiine
cretl.23. q. 4. remittunt. n Et roꝛe celi ⁊c.qꝛ celo tm̃ tegebat᷑. ꝗqndecĩanni.vt hr ibidẽ. Moꝛaliter exponẽdo ꝑ arboꝛẽ itellige n RN
o¶ Donec capilli eiꝰc᷑ʒ.i.ſz lõgitudinẽ alaꝝ agle.qꝛ nõ tondebatur. repoſſumꝰquẽcũq; ſtatũ ꝓſperũ tẽpoꝛalẽ vłſpalẽ. Si accipiẽ llen
Et vngues eiꝰc᷑eadẽ rõne. q ¶ Igit. Hic ponit᷑ viſionis ĩpletio q;tũ ad tẽpoꝛalẽ tm̃ ſic arboꝛ iſta ẽ hõ qtũ ad perſonã.hõ.n· eſt nellte
q;tũ ad nabuchodonoſoꝛ reſtitutionẽ.⁊ diuidit᷑ in duas ꝑtes.qꝛ pmo arboꝛ euerſa.vt.õ.dictũ ẽ iſta arboꝛẽ ĩ medio terre.qꝛ ſitaẽ iter uadr

Nlloſdice
. 1
inl
. .
Maniſen 4
ice. GS lenn
Nker Auntkes
erit⸗ N
diniinine

—

nltenite
ſnn mnid
Do
xe⸗ dcnticricl
s dim
et ianin
3c0/ emmtziſſi⸗

intur Kſgan

cch, amtn
don ſſteſci
cono nnamaß
l Pinunt

Weß mment
ſltu, tigfin
Pti Cänänfnn
Pöſefi ur Uii
noſt ticfge
niſ⸗ Ffi
7 ifmugüt
aali gaii
win ſem
pote⸗ —
venme Wetcptetin
* oinmntte
nez:1 zimmuh
nbin, E
Seniſn Ward
n pinini
100) (ſicgie
eſiſtt eanen

£

oꝛiẽtẽ natiuitatia ⁊ moꝛtis occidẽtẽ.Alta.per excellẽtiã ſter ali
as creaturas. Magna.qᷓ;tũ ad ſcĩaʒ. Soꝛt.qᷓ;tũ ad potẽtiã.ꝛo
cera.qᷓ;ẽtũ ad apparẽtiã. Ramoſa.qͥ ad generis linea. Sructifera
ꝑopulẽtiã.ſʒ nõ q;tũ ad caritatẽ ſʒ carnẽ nutriẽdã.Lata vel dif
fuſa.qᷓ;tũ ad famã. Subter eã aialia.i.ſimplices. Beſtie.i.fero/
ces. In ramis eiꝰvolucres.i.in domo eiꝰvłcuria ſũt leues ſuꝑbi
mẽdaces garruloſi.Ex ea veſcit᷑ oĩs caro.i.carnales eiꝰ bona cõ

ſumũt.qꝛ totũ dat mũdo.nihil deo. Suꝑ hãc arboꝛẽ ẽ ſnia qua,

clamat —
vlangelus vel pdi- / AI.-R& „
catoꝛ vlplat: q̃ ſeq/ Althaſar rexfecit V. X.
tur. Succidite ar⸗ grade ↄuiniſ optimati⸗
boꝛẽ. ꝑ moꝛtẽ.Eci bůs ſuis mille:⁊ uͤnuſqgſ

te qtů ad vilitatez qʒ ſcðᷣʒ ſuã bibebat etatẽ. Pꝛe/
aneninantid cepit iãʒ temulẽtꝰ:vt afferrent
poſt moꝛtem rema vaſa aurea ⁊ argẽtea:què aſpoꝛ⸗
net aliquid vtileꝛni tauerat nabuchodonoſoꝛ pater
bil au ihuiuſmodi ci? ð tẽplo: qð fuit ĩ hierlʒ: vt bi⸗/
hoie er, berét ĩ eis rex optiates ei: vro/
Excutite folia.i.ex· reſq; eiꝰ ⁊ ↄcubine.Tiũc allata ſt᷑
terioꝛẽ apparẽtiazʒ. vaſa aurea q̃ aſpoꝛtauerat de tẽ/
Diſpgite fructus.i. plo qð fuerat ĩirlʒ:èᷣt bibeãt ĩ eis
elierenae rex ⁊ optimates eiꝰ: vxoꝛeſq; ei
de bonis taliũ. Fu· Tcõcubine illiꝰ. Bibebãt vinũ ⁊
giat aĩalia cc. pp fa lqudabãt dèos ſuos aureòs ar/
milie diſpſionẽ. en geteos ⁊ ereos ferreos ligneoſqʒ

ciaĩ exteriꝰ.i.ad ſo Se „5E
cietat infernalem. Tlapideos. In cadẽ hoꝛa appa/
Coꝛ eiꝰ ab humano Imanꝰ? hois ſcri/

cõmutet᷑.qᷓ;dtum ad zri . 5 eig
obſtiationẽ. Septẽ baistmncddelaläi uniiee 1 8
tpa mutent ſupeũ Fietlis au Eregie. trex alpicie/
qtũ ad dĩnationes bat articlos manꝰſcribẽtis. Lũc
Rrurqnehuens facies regomutata E: ⁊ cogitati/
riũ deſignat᷑.Ec Fe fe „D rn
arbor hoane bibe, Ooeget⸗ urpab eli: ccopages
ritatis.23 eũ ſnia di enũ eiꝰſoluebãt᷑:⁊ genua e ad ſe
uine vltiõis. Scðo . S
põt exponi de ꝓſperitate ſeu excellẽtia ſpũali.⁊ ſic ꝑ arboꝛẽ ĩtel
lige hoĩeʒ vtuoſũ.hec arboꝛ ẽ alta ꝑ iuſtitiã.Soꝛtis.ꝑ cõſtãtiazʒ.
Frõdoſa ꝑeloquẽtiã. Magna.ꝑpꝛudẽtiã:q̃ dirigit oẽs vtutes.
Diffuſa.ꝑ miſicoꝛdiã. Sructifera.ꝑ deuotiõis exuberãtiã.Oẽs
paſcunt᷑ ex ea.ꝑ fraternã edificationẽ. Subter eã beſtie.ꝑ ſẽſu⸗
um exterioꝝ refrenationẽ. In ramis eiꝰvolucres celi:ꝑ motuũ
exterioꝝ moderãtiã.hic hõ ſi i pctm̃ cadat: eü reclamat Uigil
ideſt xps ĩ euãgelio.pᷣdicatoꝛ vel pᷣlatꝰpᷣdicãdo.Succidite arbo
rẽ.qᷓ;tũ ad deſertionẽ caritatis q̃ ẽ vita aie.Pꝛecidite ramos.qᷓ;
tũ ad ablationẽ volũtatis bone.Excutite folia.qᷓ;tũ ad defectũ
bone locutiõis.Diſpꝑgite fructꝰ.qᷓ;tũ ad ſubtractionẽ bone oꝑa⸗/
tiõis. Fugiãt aĩalia qᷓ ſubter eã ſũt.qᷓ;tũ ad defectũ debite ſubie
ctiõis.Alliget᷑ vĩculo.qᷓ;ẽtũ ad gnãtionẽ male ↄſuetudinis. Ser/
reo.ꝑꝑ duritiẽ obſtinatiõis.Eijciat᷑ foꝛis.qᷓ;tuzʒ ad iuerecũdiã in
oĩbꝰmalis.qꝛ tũc factaẽ ei frons meretricis.Coꝛ eiꝰab humano
cõmutet᷑.qᷓ;tũ ad oẽz modũ crudelitatis. Septẽ tꝑa cõmutent᷑

ſup eũ. qᷓ;tũ ad ꝑuerſã opinionẽ totiꝰlegis. PHuiꝰarboꝛis ſnĩas ꝑ/
cipiũt ĩ ſõnis reges pncipes nobiles diuites.qꝛ freq̃nter ĩ pᷣdica/

tionibꝰaudiũt diuinã ſnĩaz:ſʒ nõ curãt ac ſi eẽt timmõ ſõniũ.
Althaſar rex. Pic ponit᷑ q̃rta viſio vwi ¶ Ca. V.
oſtẽdit eminẽtia regni xpᷣi ⁊ iuſtoꝝ.ad regnu antixpᷣi et
malox. Cauſa mãlis ẽ deſtructio regni chaldeoꝝ ꝑme/
dos ⁊ pſas:q̃ gqdẽ ðᷣſtructio ꝑ digitos ſcribẽtis ĩ pariete ẽ dictata.
p danielẽ ĩterpᷣtata.ĩ quo ðᷣſignat᷑ õſtructio regni diaboli ꝑmoꝛ
tẽ xpᷣi ⁊ ei paſſiont᷑.Cauſa finalẽ ad oñdẽdũ iuſtitiã dei:⁊ danie
lis pꝛudẽtiã extollẽdã. Cauſa efficiẽs ẽ iſtinctꝰſpũs ſcĩ de re ĩmi

nẽte. vñ fuit reuelatio nõ ſõniũ. Cauſa foꝛmaloſiſtit ĩ diuiſiõe.

diuidit᷑ ĩ q̃tuoꝛ ꝑtes.qꝛ pᷣtãgit viſiõis occaſio.⁊ꝰvidẽtis ptur/
batio.ibi.Tũc facies.qʒturbati rñũſio.ibi.O rex altiſſimꝰ ⁊c.q̃r/
to viſiõis expoſitio.ibi.Idcirco ab eo.Circa pᷣmũ q̃tuoꝛ ponunt
Pꝛimũ ẽ cõuictꝰlaſciuie.cũ dr̃. Balthaſar rex fecit grãde cõui/
uiũ.Hiere.2⁊9.pᷣdictũ erat ꝙ ĩ ſeptuagĩta annis termiaret᷑ dñi/
um chaldeoꝝ vt rediret captiuitas iudeoꝝ. Balthaſar aũt cre/
debat illud tpᷣs traãſiſſe ⁊ pↄſequẽs hieremiã dixiſſe falſũ.ꝑpꝑ qð
t dicũt bebꝛei fecit tale feſtũ. b ¶ Optimatibus ſuis mille.
oẽs enĩ magni pᷣncipes ſui ĩperu ↄuenerãt i babylone vt defẽde

niel

rent ciuitatẽ cõtra cyru ⁊ dariũ qui obſederãt eã. vt patet ex fine hu⸗
ius ca. c ¶ Et vnuſꝗſq; ſʒ ſua bibebat etatẽ qð exponit᷑ dupliciter

Uno mõ qꝛ ʒ etates ſuas erat ĩ cõuiuio oꝛdinati.ſenioꝛes in pᷣmis lo
cis.⁊ alij cõſequẽter ĩ alys.Alio mõ exponit᷑.qꝛ nullus cogebat᷑ bibe.

re vltra vires ſuas.ſicut fit apud aliqͥs q;tũ ad q̊ moꝛib incõpoſitos.
⁊ ꝓpter ̊ nõ erat decẽs fieri ĩ aula regali. Secũdũ quod hic ponitur
eſt cõtẽptus blaſphemie exponẽdo vaſa deo ↄſecrata vſibꝰhumanis
⁊B eſt qd dT̃. OD ¶ Pꝛecepit ergo iã temulètus vr afferrent᷑ vaſa au
rea ⁊ argetea.de tempio
iĩuicẽ collidebantur. Exclãmauirt pbi fuert repoſitaa na⸗

. I1 l buchodonoſoꝛ venerabi
itaqʒ rex foꝛtit: ůt introducerent liter ʒ ſud cftimatione.

magoschaldeos ⁊ aruſpices.Et e¶ Que aſpoꝛtauerat na/
ploques rexait ſapiẽtib babylo/ bucpoconoſon hater ei⸗
nis: Quicũqʒ legerit ſcripturam dicũt balthalarfunſſe ilt
hãc ⁊ iterpꝛetationẽ eiꝰ mãifeſtẽ um euilmerodach: qᷓopi
mihi fecerit:purpura veſtiet᷑: I nio vide᷑ pꝛobabilioꝛ. vt
toꝛquẽ aureà hẽbit icollo: ⁊ ttiꝰ ſupꝛa dictu eſt. . ca.ſequi

tur. ¶ Et biberũt ĩ eis

. , DED 2,.
in regnõ meo erit. Tunc ingreſſi rexet optimates eius c⸗
oẽs ſapiẽtes regꝗ nõ potuerũt nec pꝛopter hũc cõtemptum
ſcripturã legere:nec iterpꝛetatio ſni ine panir e marie
3 f16% =Iſ-are poi dc(cNilla vaſa expoſuit ſuis
nẽ ei iicare regi. Eindẽ rex bal Vrorib⸗ ꝛcécubinis. pr
thaſar ſat 2turbat. E: ⁊ ůultoilliuſ dicit᷑. Tertiũ qð hẽ poſi/
imutatꝰẽ.Sed ⁊ Optimates eius tüũ eſt acteiqolatrie.cũ di
turbabant. Regina aũt ꝓre que citur. galaudabant

ra » i matilhoina⸗ doeos ſuos. inſultàdo deo
acciderat regi ?⁊ optimatibꝰeius: iudcop. incuilis vaſio bi

doͤmũ ↄuiuij igreſſaẽ᷑:⁊ ꝓloqᷓns bebant. h ¶ Aureos

alt: Rexi eternũ viue. Mõ te con argenteos ⁊ ereos ferre/
turbẽt cogitatiões tue:neqʒ faci- os.xc idola eni fiebat ve
es tua imutet. Eſt ũir ĩregno tuo cetate illoꝛu pꝛo qbud ſie⸗
ꝗ ſpiritũ deoꝝ ſcõꝝ hẽt in ſe: ⁊ in bat.vt idolum martis de
diebpꝛis tuiſciẽtia ⁊ ſapiẽtia iuẽ ferro.ſolis de auro.lune

jeo. A abne de argẽto. vñ dr Actl.io.
te ſt i eo. NHã⁊ rex nabuchodono Gedco Diane fievar arg⸗

ſoꝛ pater tnꝰ pꝛincipem magorũ tee.· Ratio aũt buieſt. da
H Ppabile é ꝙ tales imagi
nes fiebãt per aſtrologos.In talibꝰaũt fiẽdis duo attẽdunt᷑:determi
nata cõſtellatio exparte vtutis ĩfluẽtis.⁊ ðtermĩata diſpoſitio ex ꝑte
materie recipiẽtis.Quartũ qð h̊ ponit᷑ eſt ↄſpectꝰdiuie ſnĩe.cũ dicit᷑.

i ¶ In eadẽ hoꝛa apparuerũt digiti ⁊c. eadẽ hoꝛa dr̃ vt oſtẽdat᷑ manife

ſte pꝓpter ꝗd erat dei vĩdicta.ſ.ꝑꝑ ↄtẽptũ dei ĩ abuſu vaſoꝝ ſacroꝝ et
laude idoloꝝ.Ex B ẽt pʒ ꝙ temerarium ẽ res deo ſacratas applicare
vſibꝰhumanis. ꝓpter qð in eccleſig ſtatutũ eſt ꝙ calix ĩ ꝓpꝛia foꝛma
nõ vẽdat᷑ niſi alteri eccleſie. k Et rex aſpiciebat.h̊ nõ dr ꝙ ali vi
derũt.ex quo videt᷑ ꝙ nõ erat ibi man ſcribens ſᷣm exiſtẽtiã.qꝛ talia
cõiter vident᷑ ab oĩbaſſiſtẽtibꝰ.ſʒ ſolũ erat talis apparitio in ocul re/
gis.⁊ ſnia ĩ pariete ſcribebat᷑ diuinit miſterio tñ angelico.qꝛ eoꝝꝑ mi
niſterio talia fiũſt. I ¶ Lüũc facies. Pec eſt ſcõᷣa pors pᷣncipałin q̃ po
nit᷑ vidẽtis pturbatio.⁊ diuidit᷑ ĩ duas.qꝛ pᷣmoðſcribit᷑ eiꝰ ꝑturbatio
rõne viſiõis.ſcdᷣo ꝓpter ðfectũ ĩterpᷣtatiõis.ibi. Unde rex balthaſar.
Circa pᷣmũ djr ſic. Tũc facies regis cõmutata c.qꝛ ex timoꝛe recurſus
factꝰeſt ſãguinis ad coꝛ.⁊ ꝑ ↄſequẽs fact eſt palloꝛ ĩ facie tremoꝛ in
mẽbꝛis exterioꝛibꝰ. vñ ſeqt. Et cõpages renũ eiꝰc. m Exclama/
uit itaq;.qꝛ nõ ſolũ fuit turbatꝰin coꝛde:ſʒ turbationẽ oſtẽdit voce.

n ¶ Ut ĩtroducerẽt magos ⁊c̃.expone ſicut ſupꝛa.ſegtur. o ¶ Quicũ

q; lege.ſcri.⁊c̃.apud gẽtiles q̃tuoꝛ erãt iſignia regalia.purpura. fibu/
la vel toꝛques aurea.ãnulus.diadema.hec q̃tuoꝛ ſimł ↄcurrẽtia deſi
gnabãt honoꝛẽ regiũ.ſingula aũt per ſe aſſũpta vel plura deſignabãt
participationẽ honoꝛis regi.⁊ hoc deſignat᷑ hic.vnde ſequitunr.
p ¶ Et ter.ĩ re. meo erit ⁊c̃.i.tertiꝰa me erit ĩ bonoꝛe. q ¶ Tüc ingreſ

ſi ⁊c. qꝛ erat ſcripta hebꝛaice ⁊ ipᷣi illas lr̃as ignoꝛabãt.⁊ dato ꝙ ſcirẽt

legere:tũ nõ poterãt ſcire ĩtellectũ eiꝰ.qꝛĩ tribus vbis.ſ.mane techel.
phares.ↄtinebat᷑ tãta ſnĩa ꝙ nõ poterãt ĩtelligi niſi dño reuelate. B
ppꝛie legere qñ nõ ſolũ cognoſcunĩ lre ſʒ ẽt ſtellectꝰ xr ¶ Uñ rex
baltha.Pic ðᷣſcribit᷑ regis ꝑturbatio ꝑp ðfectũ ĩterpᷣtatiõis.cuũ dicit᷑.
Vñrex balthaſar ſat ↄturbatꝰẽ.B̊ ẽ młtũ. sEt vul.⁊c.qꝛ pꝑꝑ ve
hemẽtiã timoꝛis ire ⁊ turbatiõis freq̃nter mutabat᷑ coloꝛ eiꝰin facie.
t¶ Sʒ ⁊ opti.c.ex reg pturbatiõe.⁊ qꝛ a deo erãt ꝑcuſſi cũ eſſẽt ꝑtici
pescrimis. v ¶ Regiĩa ãt.i.mr balthaſar ̃ʒ Oꝛigenẽ. ſʒ ʒ Joſephũ
erat eiꝰauia.qð videt᷑ ꝓbabiliꝰ.⁊ iõ poterat ſcire pᷣterita q̃ rex ignoꝛa
bat. q.ſ.fcã fuerãt tpꝑe nabuchodonoſoꝛ aui reg. x Pend 7c. ad
ↄſolãdũ regẽ ⁊ eiↄſulẽdũ.⁊ patẽt eiꝰvba vſq; ibi. y⸗ Rvir ⁊c.lo⸗
14

quit᷑ de deo celiin plurali ad modũ gẽtiliũ. Cetera patèt ex dictis in peccaſti. q exeplü in auo tuo habuiſti. .Sec aauer 80 inet
alus ca. vſq; ibi. a ¶ Spuũs amplioꝛ.q́tũ ad młtitudinẽ cognitoꝝ. minatoꝛẽ celi eleuates.per ſuꝑbiã. x¶ Et vaſa domeialla hir .
bl Pꝛudetia.qᷓ;‚tů ad cognitiõis claritatẽ. c¶ Intelligẽtiaq; ⁊ iter⸗ ta ſũt coꝛã te ⁊ tu ⁊c ecce ↄtumelia quã non fecerat nabuchodo g lll 4
pꝛetatio ſõnioꝝ. Intelligẽtia dr q́tü ad cognitionẽ occulti. Interpta noſoꝛ. y¶ Beos q; argenteos ⁊ aureos ⁊c.ecce blaſphemia. cvnndith
tio.qᷓ;tũ ad expᷣſſionẽ vbi. d ronehoſecrerozcnmiti imntaia q laudãdo deos ſuos deũ celi qui in hierłʒ colebat᷑ blaſppema vAl un
ſecreta qᷓ ĩ ſõnus.ſicut ẽ ĩ ppolſitode ſcriptura ĩ pariete que fuitnota bat. 3ʒ EPoꝛꝛo deũ celi ꝗ habet flatũ tuũ.i.ſpiritũ tuũvel vtu iobtirne
