noͤn eſt reuerſus ad ꝑcutiétẽ ſe: I vt ſupꝛa dictuz ẽca. 2 Et
dñʒ exercituũ nõ inquifierũt.. Et remouet hic ꝓpha tria ĩ
g idebarii reges. .
2 E UI ederat
7 càudã: incuruantem ? depꝛa- nẽcſedoperſonax repu
uantẽ die vna. Lõgeuus ⁊ hono tatõeʒ.ibi. Et diſperdet.
rabilis ipſe ẽ caput: ⁊ ꝓpha do/ derri ba muiplat⸗
o m; ſz i 5 SBe onec. bi. Buccela e. Eire
cẽs mẽdaciũ ipe cauda.Et rũt Anädr derbuͤmiſit d.
Hr”ẽRẽñ per hoc vbũu intelligit p
phetia iſaie ↄ regnũ iſrł.⁊ qꝛ iacob vocat fuit iſrael.iõ ſubdii.

q ¶ Et cecidit in ifrael.tanq; põdus deſtruẽs illud regnüũ. rn ¶ Et ſci

et. per experiẽtiã ſue deiectõis. ſ¶ Ois ppls ephꝛaiz.i.regni iſrael

gſſic noiat᷑ eo ꝙ pᷣmꝰ rex hieroboã fuit de tribu ephꝛaizj. t ¶ Et ha⸗

bitãtes ſamariã.q̃ erat metropolis ĩ illo regno quã cepit ſalmanaſar
⁊ pplin captiuauit.. Reg.is. v¶ In ſuperbia ⁊c̃.anteq; ꝑ ſalma/
naſar caperet. x t
reges iſrael.ſub quibus regnum fuerat attritũ videlicet tempore ioa
chim ⁊ ante.ſᷣm ꝙ dicitur.ꝗ. Reg.iʒ.Attriuerat eos rex ſyrie.⁊ hoc
pꝛedixerat heliſeus.4. Reg.S.dicens aſaheli.Scio que facturus ſis
filijs iſrael mala: ciuitates eoꝛum munitas igne ſuccedẽs.⁊ iuuenes
eoꝛum iĩterficies gladio.⁊ paruulos eoꝛum elides.⁊ pꝛegnantes diui
des. y mquadris ⁊c.i.reges foꝛtioꝛes habebimus.ſicut murus
de lapidibꝰ quadris foꝛtioꝛ ẽ q; latericius.qð dicebant de phacee ⁊ fi
lio eiꝰ quẽ itendebant facere regẽ ĩ regno iuda.vt dictuʒ c.S.7.ca.Et
idẽ ſignificat qð ſubdit. ꝭD ¶ Sycomoꝛos ſucciderũt.i.reges parui
valoꝛis trãſierũt. a ¶ Sed cedros immutabimus.i.altioꝛes ⁊ po/
tentioꝛes ſtatuemus.intẽdebant enim ſibi ſubiugare regnũ iuda.vt
dictum eſt.S.⁊ qꝛ talia pꝛeſumebant ex confidentia raſin reg ſyrie ꝗ
erat eis ↄfederatus.iõ hanc confidentiam remouet ꝓpheta.d.

b ¶ Et eleuabit dñs ⁊c.ſ.aſſyrios qui interfecerũt eũ vt hr.4.Re.ii.

Et inimicos eius in tumultum vertet.hocẽ in plium contra eum
qð committit cum clamoꝛe ⁊ tumultu.⁊ qꝛ capta ſyria rex aſſyrioꝛũ

d¶ Syriã ab oꝛiẽte.ſupple faciet dñs venire.⁊ dicit ab oꝛiẽte.qꝛ ſyria
eſt in parte oꝛientali reſpectu regni irael. e Et philiſtym ab oc/
cidente.quia terra philiſtinoꝛum exiſtens ſug mare mediterraneum
eſt in parte occidentali reſpectu dicti regni. f¶¶ Et deuoꝛabũt ⁊c.i.
deſtruent ipſum toto affectu ⁊ conatu. Z

rusbe bellatores contra regnum ifrael.ideo ſubditur.

g ¶ In omnibus his. ſ. percuſſionibus regniiſrael.
hb ¶ Mon ẽ auerſus furoꝛ eius.ſ.oni. H

—

i¶ Sed adhuc ⁊c̃.ad amplius puniẽdum.iſper Arnelar regem qui

oſtea captiuauit regnuʒz iſrael.4. Reg.is. k ¶ Et populus.ſ.iſrael
on eſt reuerſus.ꝑ penitentiam ⁊ emendationem. m Ad per/
cutientem ſe.ſ.ad dñm cuius voluntate ⁊ ꝑmiſſione fiebat punitio il
la. n ¶ Et diſperdet. Pic ↄnñter ꝓpheta excludit ſecundum de quo

militibus ꝓuectis etate ⁊ foꝛtibus armis.qð excluditur cũ dicitur.⁊
diſpdet dũs ab iſrael caput.⁊=?etiaʒ cõfidebãt in ꝓphetis falſis.ꝗ ꝓ/
ptes queſtum ſequebantur pᷣncipes ⁊ milites falſo eis ꝓſpera pmit/
tendo.qð excluditurcum dicitur. o ¶ Etcaudam⁊c.Dicuntur au

tem ꝓ hete falſi cauda.quia ꝓpter lucrum pꝛincipibus adherebant
ſicut vᷣlgariter adherentes alicui pꝛincipi dicuntur eius cauda ⁊ iſa

cauda per mendacia ſua incuruabat eos a recti tudine iuſticie. ⁊re⸗-
frenabat eos a dei reuerẽtia ⁊ timoꝛe.
p¶ Et erunt qui ⁊c̃.ſ.pꝛophete falſi pꝛomittentes eis er.
BB 3

ateres ceciderũt.ꝑ lateres hic intelliguntur

6

ti. c ¶ Et pupilloꝝ ⁊c̃. ⁊ multo minꝰ alioꝝ.qꝛ iſtis ꝑꝑ debilitatẽ 2 ĩ
potẽtiã e ẽt magis parcẽdũ. d ¶ Quia ois.ſ.ppls iſrael. e¶ Dy/
pocrita ⁊c̃ ꝑ iuſticie ſimulatõeʒ.qꝛ ſcom ꝙ dicit Pieroni. Simulata
ſãctitas duplex ẽ inigtas Et dicit ꝓphᷣa Ois ⁊c̃.qꝛ licet ĩ pplo illo eſ
ſẽt aliꝗ boni. vt tobias ⁊ ſiles ei.tñ erãt ita pauci ꝙ nõ abent qꝛ

illud q; modicũ ẽ nõ rep
Pic excludit ↄñi tertiũ
de q̊ cõfidebant.ſ.popu/
li multitudinem. dicẽs:
gSuccenſa ẽ.n.q̃ſi ignis
ipietas.i.impietas popu
li irael ꝓuocauit irã dei
2ſe quaſi ignẽ ardẽtem.
hb¶ Uepꝛẽ ⁊c·i.populũ om
nẽ. i ¶ Et ſuccedéturĩ
denſitate ſaltus.q̃ſi dice
ret.dẽſitas multitudinis
eis nõ valebit. K ¶ Et

cõuoluet᷑ ⁊c.i.maioꝛes ö

populo ĩ fumo ſuꝑbie la/
boꝛates ſil puniẽtur cuz
populo.⁊qꝛ nõ ſolũ imi/
nebat eis malũ ab aduer

ſarus extrinſecl.ſed etiã

ex diſſeſionibus intriſe/
cis qᷓ ſũt magis periculo
ſe. iõ ſubdit. I ¶ In ira
dñi exercituũ ↄturbata
Eterra.ĩ ſe ißa. m ¶ Et
erit pplłs ⁊c.i.mã diuine

vltiöis. n ¶ Uir fratri
ſuo nõ parcet.ꝑꝑ ĩtriſeca

diſſenſionẽ. O¶Et de
clinabit ⁊c.ĩ hoc cõmina
tur eis ꝓpha malũ famiſ

qð aliqũ magis nocet qᷓ;

gladiꝰ.vt dicit Uegetiꝰli

bꝛo de re militari.
p¶ Unulaſch ꝛc. i. illů de

quo pᷣus ↄfidebat ſicutõ
bꝛachio. ⁊ hoc ꝑꝑ diſſen⸗/

ſionẽ ĩtrinſecã.iõ ſubdit᷑
q¶ MWanaſſes ephꝛaim.
iſte.n. due tribꝰ deſcede/
rũt de duob filus ioſeph
Cetera patẽt ex dictis.
¶ In. c. 9. vbi or ĩ poſtil.

Itẽ B idẽpʒ ꝑ trãſlatõeʒ
2 DBir

AAbimo. egyptiꝰ

ĩ q̃dã ſua eplła in

gnumiſrael. 3

C

Et ſuccèndet᷑ i denſitate ſalt

—

Lca. 9.i pphapre

utat᷑. vt hẽtur.=. ppyſicoꝝ. ¶ In oĩb bis

qui beatificãt pplin iſtum lſedu/

centes:⁊ qui btificãtur pcipitati.

Pꝛopter hoc ſuꝑ adoleſcẽtulis

eius non letabitur dns: ⁊ püpil/

loꝝ eius ⁊ viduarũ nõ miſerebi
tur:quiã oĩs hypòcrita eſt ⁊ ne/
quã: ⁊ vniũſuʒ os locutũ ẽ ſtul/
ticiaʒ. In bibus his nõ eſt auſus

furoꝛ e: ſj adpuc man ei extẽ/
ta. Succenſa ẽ eni quaſi igni

pietas: Zepꝛeʒ ⁊ ſpinꝗ voꝛabit.
⁊Zcõuoluet᷑ iſuꝑbia fumi In ira
dñi exercituũ cõturbataẽ tra: ⁊
erit popuᷣlꝰ q̃ſi eſca ignis. Air
fratri ſuo nõ parcet: ⁊ declinabit
ad dextrã ⁊ eſuriet: ⁊ comedet
aq ſiniſtrã⁊ nõ ſaturabit. Vnꝰ⸗/
quiſq; canẽ bꝛachij ſui voꝛabit:
manaſſes ephꝛai ⁊ ephꝛaim ma/
naſſen:⁊ ſimul ipſicõtra indam.
In omnibꝰ his nõ ẽ auerſus fu⸗/
roꝛ eiꝰ:ſj adhuc manèiꝰ extẽta.
. Equi condüt

iiuſticiã ſcripſerunt
ut oppꝛimerẽt i iudicio pauꝑes:

vim facerẽt cauſe bumiliũ po/

puli mei:vt eſſẽt vidue pᷣda eoꝝ
⁊ pupillos diriperẽt. Quid facie
tis ĩ diẽ viſitatiõis ⁊ cãlamitatis
de lõge venietis: Ad cunꝰ cõfu/

gietis auxilii: uͦbi dereliquei

tractat de meſſia diẽ ꝙ ſexnoĩaqᷓ HBponũt᷑.ſ.admirabil: ↄſi
toꝛ . ſut noĩa pueri nati.ide tz ra. abẽbaçra ĩ ſua expõne:lʒ poſtea
extoꝛte referãt ſignificata hoꝝ noiuzʒ ad ecechia.
7. rca pᷣn 9.cap.vel Fʒ aliqᷓs biblias circa finẽ.S.ca.circa illuʒ teſtis reſiſtere an vnũ ſatrapã de pᷣuis dñi mei minimiſ. og friũ
paſſũ:p tꝑe alleuiata ẽ terra cabulõ.GBur.foꝛtaſſiſpnia ductꝰ
vel ĩ defenſionẽ iudaiſmoꝝ attediatꝰ cõmẽdat pᷣter:ĩmoðõ ſu

morat᷑ pncipũ iſr maliciã.dicẽs: Ue ꝗ
t ſcribẽtes.eas ĩ poſteꝝ ↄfirmãdo.⁊ G
it. t ¶Aropp/

Ad cuius confugietis ⁊c. ad euadenduʒ aſſyrioꝝ
gladiũ. a (Etvꝰ i derelinqtis ⁊c̃.ꝑ modũ cuſtodie ⁊ ᷣpoſiti ſes ſal
uatõis. b Ne ĩcuruemini ⁊c̃.ducti ĩcaptiuitatẽ vicuł alligati.
Et cũ ĩterfectis cadat.qꝛ pplłs iſrael abaſſyrus ꝑtĩ captiuat fuit.⁊
parti occiſus. dicit ꝓphᷣa. Ad cniꝰↄfugietis auxiliũ ⁊c. q.D.niillꝰpo/
terit vos liberare ab iſtl malis.qꝛ deꝰ ſic decreuit.

d Supoibus

bis ⁊c.ſ.dei ↄ vos. e¶ Sz adhuc ⁊c̃.ad vlterioꝛẽ punitõeʒ.qꝛ.io.tri

bus ĩcaptiuitatẽ ducte ibi fuerüt ĩ magna afflictõe.nec iñ poſtea re/

leges imquas: èt ſcribẽ)

coꝛde ⁊ oꝛe iactãdo. n

1

—

rioꝝ ꝗ captiuauerũt regnũ iſt rl.z? babylonioꝝ ꝗ captiuauerüt “
regnũ iuda.iʒ. c. 3 alioꝝ de afflictõe iudeoꝝ gaudẽtiũ.iꝗ·· ca.ibi

Inanno qͥ. Pria ĩ duas.qꝛ p ppha deſcribit aſſyrioꝝ extermini⸗
uz. z reuerti ad deſcribẽdũ xpᷣi myſteriũ.qð erat ſuũ pᷣncipale
ĩtẽtũ.c.ſe.Pꝛĩa ĩduas.qꝛ p deſcribit aſſ yrioꝝ punitõez. 2. ppli
iude ↄfoꝛtatõez.ibi.Pꝛopter h̊ diẽ dñs.Pꝛia adhuc ĩ duas.q; pᷣ

ifi † Pripitati Pe 6,8 „ 7 .D * ——— 4 e&½ W .
a ¶ Etꝗ beatificant᷑ pcipitati.qꝛ vtriq; fuerũt captiuati. b ¶Pꝛo gierüt ad terrã ſuã. vt dicuͦt iudei. E e amir. ibt ʒ alisi
pter hoc ⁊c.qꝛ ãte etatẽ adultã fuerũt partim occiſi.⁊ partĩ captiua cipit. c. io.ĩ q̊ pphᷣa ĩcipit deſcribere pun töeʒz exᷣneoꝝ.Er pᷣ aſſy

deſcribit aſſyrioꝛ

marie ⁊ idolis eiꝰ. ſic faciã ierlʒ
⁊ ſimulacris eiꝰ: Et rit cũ implẽè

lnigeliEr 1 nihilãdo.iõ ſubdi=᷑
unerit dñs cũcta oꝑa ſua ĩi monte i(Et ponat illũ ⁊c.

22

q ſine reſiſtetia cõ
culcat᷑.Cõſequeter
tangit abuſus huiꝰ

ſyon⁊i hierlm: viſitàbo ſuper
fructũ magnifici còꝛdis règis aſ/
ſur:et ſper gliã altitudims ocu/
loꝛum eius. Dixit nim: In foꝛ k ¶ Ipſe ãt ñ ſic arbi
titudine maànus mee] feci: t in trab v
ſapientia mea intellexi. Et obſtu ad otercanz
li terminos populoꝛum: ⁊ pꝛi/

tẽdo ſibi ceſſa ptã
ÿMM te ex nimia crudeli
tate.Et ſcdᷣo attribuẽdo ptati ſue.iõ ſubditur.
ũqd nõ pᷣncipes ⁊c̃.i.eqles regibꝰ
vel maioꝛes.vñ dixit rapſaces ecechie regi.. Reg.is. Qũo po⸗

4
*

gqd nõ vt carchamis ⁊c.noĩa ſũt ciuitatũ regaliũ qͥs cepat rex aſ
ſyrioꝝ. p ¶ Quo iuenit manꝰ mea ⁊c̃ ea mihi ſubiciẽdo.

ecechie nõ erant ſimulacra ſᷣm veritatẽ.qꝛ ecechias ea abſtule⸗
rat. ſz tm ſʒz reputationẽ regis aſſur qꝛ idẽ reputabat cultũ ꝗ fie
bat ĩ templo domini.⁊ cultũ idoloꝝ ĩ alys terris. rOEfiuad

non ſicut feci ſamarie ⁊c.qꝛ id eã deſtruxerat.⁊ in ſimulacra au-
rea abſtulerat. Sic faciã hierim.quã ppõebat deſtruef
⁊ tẽplũ dñi.ſʒ qꝛ fruſtratꝰ fuit ab ĩtẽto.vt e giene ſubdit

ꝓpha. t (¶Et erit.ſ.aliter q; cogitet. v¶Cũ ĩpleuerit dñs
cũcta opa ſua ĩ mõte ſyõ ⁊c̃.affligẽdo eã ꝑꝑ aliq̃ pcã. xx
tabo ſupꝑ fructũ.i.opa mala. y ¶ Wagnifici coꝛdis.i upbi.
3 Kegis aſſur. pũiẽdo eũ de malicia ſua.⁊ mutat hic ꝓpha mo

dũ loqndi de pſona ppᷣa ad dñiuz.qð freq̃nter fit ĩ ꝓphetis qui

a deo inſpirati loquebantur.Et ideo locutio ꝓphetaꝝ eſt locu/
õ inſtrumẽti eſt etiam operatio artificis.
a ¶ Et ſuper gloꝛi altitudinis ⁊c̃.̊̊ dr.q; ſupꝑbia citiꝰ ⁊ mag.ap/
paret ĩ oculis q; ĩ alus ꝑtibꝰcoꝛꝑis. b¶ Dixit.n.ex ſuꝑbia coꝛ
dis. c¶ In foꝛti.⁊c.⁊ nõ diuie. dð ¶ Feci.iſ.victoꝛias pᷣdictaſ
e¶ Et i ſa. mea ĩtel. qliter talia eẽnt agẽda. I ¶ Etab. ꝛc adiũ/

erit coꝛ ei cc. abu⸗

iſi

gliaz vriz: ine incuruemini ſub. Plbterij mitter.
viculo: cũůʒ iterfectis cadatis: Circa pᷣꝰ ſciẽdũ ꝙ
Super oĩbꝰ his nõẽ auerſus fu/ culpa aſſyrioꝝ fuit
roꝛ eiꝰ: ſ âdhuc manꝰ eiꝰ exten / ĩ hoc ꝙ ptãte ſibia
ta. Yle aſſur. Airga furon mei dag pyli rk a e⸗
⁊ bac culꝰ ipe ẽ. J n mann eiꝰ ĩdi/ Balioꝝ pcã abuſi fue
gnatio mea.Ad gèntẽ fallacem rüt duplr. vno mõ
mittam eũ:⁊ cõtra pplin furon õ victoꝛi ⸗/
mei mãdabo illi: vt auferat ſpo nobinimne Gebo
lia ⁊ diripiat pꝛedã:⁊ ponat illu, illa ptaãte vtebätur
ĩ cõculcationẽ quaſi lutũ platea cũ nimia crudelita
ruʒ. Jpſẽ ant ñ ſicarbitrabitur: te. Haio dcribit
⁊coꝛ eiꝰ non ita eſtimabit: ſ àd tcuispſonavf. Cle
cõterẽdũ erit coꝛ eiꝰ ⁊ad interni / aſſir ⁊c qꝛ iſtim fu
tionẽ gẽtiũ nõ paucarum. Dicêt it deiad pũiẽdũ il/
eni: Hũqd nõn pꝛincipes mei ſi losq bpeã ſua cnoꝛ
mul reges ſut: Aunqdn vt car iradet gea gere
camis:ſic calanno: ⁊ vt arphat: fallacez.i. gd pplim
ſic emath: Nũquid nõ vt dama/ ine vbi erat falſi
,— G.. ſ ꝓPph iẽtes.
ſeus: ſic ſamaria: Quomodo ine brv. bncines be
nit manꝰo mea regna idoli: ſic ? fraudabãt iferiões
6 „ V
ſimulacra eoꝝ de hierlm ⁊ de ſa/ piniq̃̊s leges. vtp/
maria. Mũquid non ſicut feci ſa dictũẽ. bh¶ Dit

tã eũ.vt puniat euz
ſpoliãdo bõis ⁊ an

poteſtatis.cum drĩ.

trabit᷑.ꝙ ſua vico
m ¶ Dicetn.

uzʒ moꝛẽ expõnẽ poſtil.⁊ ad eũ dirigit:nõ obſtãte ꝙ poſtill.in ea parte q Sic ⁊ ſimulacra eoꝝ de hierlm ⁊c̃. Nã ĩ hieruſ poꝛe
ſan. Tho ſatis repbendit. git: no obitate ep 1 . q ¶Bic ⁊ ſimulacra eoꝝ de hierlm c. Nã ĩ hieruſalem tempoꝛe
SFEg2dut. Dicↄaũr ꝓpha acludit expdictis ↄcluſonez.ſppli
v irrl exterminatõeʒ. ppꝑ qð iſta lr̃a ĩ aliabꝰbiblus antiꝗs ẽ de

n iſtiruẽdo. ſ

ad depᷣſſionẽ ſubiectoꝝ qð ẽ ꝓpᷣuz tyrãnoꝝ.iõ ſubdit. t
merẽt ⁊c᷑.⁊ pʒ lr̃avſq; ibi. v¶ Quid facietl.vbidenũciat penã debi
. x¶ In die viſitatõis.q̃ dñs viſitabit pcã vr̃a ea ꝑaſſyrios puni
endo.iõ ſubdit᷑. Kas nialetd anerranz, egre

Er; aſſy.

talerüt
Niu
3.Rhpoli
dunni
aſſpnio
engſp
ite
ſitin
ur ſi
äte ſbi
ſutann
Miſkre
iabuſifie
poni
opictoiß
ſturiſten
Scdd⸗
eptebä
nanncelt
göͤctbi
ritiadeo
madf. Ve⸗
Giſtimfin
Püiidüͤil
ciſtgener
caverent
Egii
pin

leritſeaca

iengzn
nappes de
iſenis
es. ptp⸗
mmlatauz
östn
oͤſbci⸗
nilüc.
ſſtenucd
geter
ishri
und.
ſcardi

ſia o

temer.
Neritt;
chn
Neſupi
noncei
len
loregb⸗
Ciopo⸗
NN
Nfer
lits⸗
ſempore
Ueügfie
ige
Nnal
veſtmef
ſubd

eigdi
ſ
iupbi⸗

pbame
etĩen
ſtlocn
tiſeſs
G
biacoꝛ
dian
glii

Et aperiret os. ad õdicẽdũ.

i ¶ Nũgd gloꝛiabit

k ( Pꝛopter H̊ pᷣmiſ

pibꝰ ⁊ bellatoꝛibuſ

x Et vepꝛes.i.minoꝛes. y

gendo regno meo. a (Et detraxi q̃ſi potẽs.i. ppꝛia potentia

captiuaui. b n ſublimi reſidetes.i.in ſolio regali.
cEt iuenit alaein ee⸗ debellaui.ſicut pulli exñtes i ni/

Et ſicut colligunt᷑ oua ⁊c.ſ.a mr̃e fouente.q̃

capiunt. d unt oua ꝛc.ſ.a mre fe
e¶ Sic vniuerſa terrã ⁊c̃.i.hĩta

colligunt᷑ abſq; difficultate.

3 me.pꝛoſequitur methaphoꝛã ſuã de auiculis iuentis in nido.
h¶Et gãniret.i.cõqueri aude
ret. Cõſequẽter ar/

guit ei ſupbia cu, cipes eoꝝ depꝛedatꝰſuʒ: T vtr/

ſecuris Z euz ⁊c at, Et iuenit q̃ſi nidũ manꝰ mea·foꝛ
tribuẽdo ſibi ſectio titudinẽ ppłoꝝ:⁊ ſicᷣt colligunt᷑
nẽ.⁊ nõ artifici mo

uẽti eã.q̃ſi diceret.
ſicẽ in ppoſito.rex
enĩ aſſur attribue/
bat ſibi victoꝛias

terrã ego ↄgregaui: ⁊ ñ fuitqui

iuina vtute factaf ⸗
cutnißenoͤelſer ni (otra eü ꝗ ſecat ĩ ea:aut exaltabit
ſi ſolü iſtm dei. vt ſerra cõtra eũ aquo trabit᷑: Qũo

ſupꝛa dictů. ſieleuet᷑ vga ð eleuãteʒ ſe:⁊ exal

tet᷑ bacculꝰ ꝗ vtiq; lignũ ẽ. Pꝛo/

carnẽ cõſumetur. Et èrit terrore

npĩ. eiꝰ.i.ĩ pᷣnci ergl. E
ꝓfugus ⁊ relige ligni ſaltꝰ eius

lal l n Tenui pꝛẽ paucitate numerabuntur: ⁊?
ris p angelu ſunz q bPluer ſcribet eos. Et erit ĩ die illa:
yna nocte ĩterfecit

iss.milia bellatoꝝ ĩ caſtr te de. o ¶ Et ſub.
gl. eiꝰ.i.ſub armis ⁊ veſtibꝰ. pᷣ
ↄbuſta fuerũt ꝙ ĩ cieres fuerũt redacta ĩtactl armis ⁊veſtib pᷣʒ
aliquos.vt dictũ ẽ ſupꝛa.c.?. q ¶ Et erit lumèẽ iſrael.i.angelꝰ
cuſtodie illiꝰppłi deputatus qui dicitur fuiſſe michael. Dañ.iz.

P¶ In igne.i. ĩ percuſſione aſſyrioꝝ ꝑ ignẽ mõ dicto. ſ¶Et ſã

ctus ei.i.idẽ angelus. t ¶ In flãma.i.ꝑ flãmã eos ĩterficiet.
Et ſuccẽdet᷑ ⁊ deuorabit᷑ ſpina eiꝰ.i.maioꝛes ſui exercitus.
n dievna.i.ſil.illa.n.ꝑcuſſio fu
it de nocte.qꝛ tñ ẽ ꝑs diei naturalis dr̃ hic.in die vna. 3 ¶ Et
gloria ſalt ei .i Hacies ſui exercit-. a¶Et carmeli eiꝰ. i.aci/
es bellatoꝝ. b¶ Ab aia vſq; ad carnẽ ↄſumet᷑.qꝛ aĩe eoꝝ de/

ſcæèderũt ad ignẽ gehẽne.⁊ carnes fuerũt icinerate.qꝛ tñ veſteſ

remãſerũt ĩtacte.iõ dicit᷑ hic. c ¶ Uſq; ad carnẽ.ſ.incluſiue.
qꝛ cõbuſtio illa nõ pceſſit vſq; ad veſtes vD arma. d¶ Et erit
terroꝛe ꝓfugꝰ.qꝛ ſẽnacherib videns ĩ maę plagã illã.territꝰ fu/
git ad terrã ſuã cũ pauc.iõ ſubdit Et t᷑ᷣlige ⁊c̃.i.reſidui ðᷣ

ſuo exercitu.ꝗ nõ fuerũt ꝑcuſſi. f¶ Pꝛe paucitate numera⸗

büt᷑. cito ⁊ de facili.iõ ſubdit᷑. gelEt puer ſcribet eos.i.ſcribe
re poterit.qꝛ põt facere vnũ modicũ ſimplicẽ tractũ cuiꝰ figur

euaſerũt cũ ſẽnacherib. hSt erit die illa.i.ĩ tꝑe illo ſenna/

toꝛes ⁊ diuitias vniuerſe terre. f ¶ Et nõ fuitꝗ ⁊c̃.i. manum

xiq̃ſi potẽs ĩ ſublimi rèſidentes.

oua q̃ derelicta ſũt: ſie niuſam

moueret pennã: ⁊aâperiret os ?
5p . 2* . „₰— „
ganniret. Nungd gliabit᷑ ſecuris

„

anrior elpe ptèr hoc mittèt dñatoꝛ dñs exer/
na. cũ dr. Pꝛopter cituũ li piguibꝰ eiꝰ tenuitãtem: ⁊
bocideſt ꝑꝑp ſuper ſubtũᷣis gliam eiꝰ ſuccẽſa ardebit
bii paictam gloꝛli qſi cobuſtio ignis: èt erit lumen
¶ Wittet domina iſrael iignẽ: ⁊ ſactůs eiꝰin fläma:
toꝛ cc.i.angeloꝝ. ? ⁊ ſuccèndet᷑ ⁊ deuoꝛabit᷑ ſpina eiꝰ
pañs nullus pot ei vepꝛẽs in die vnꝗ: ⁊ gloria ſaltꝰ
ei emnant. ci: Tcarmeli eius àb dia uſ ad

Bucceſa ar.⁊c.qꝛ eoꝝ coꝛꝑa ſic

Elittera ioth apud brd in numeris ſigt.io.apud eos.⁊ tot

cherib fugato. i ¶ Non aduciet ⁊c.i.illi q euaſerãt manũ ſal
manaſar qñ cepit ſamariã ⁊ regẽ iſrł⁊ nõ audebãt itrare regnũ
iuda ꝑꝑ inimicitias q̃ fuerant iter regnũ iſrł⁊ iuda.ſʒ poſt receſ
ſũ ſẽnacherib ecechias aſſecurauit eos ꝑ eplłas.⁊ ſic venerũt in
hierlim ĩ deo ↄfidẽtes ꝑꝑ ꝑcuſſionẽ pᷣdictã. Uelaliter ⁊ meliꝰvt
credo exponit᷑ ̊ de regno iude.qᷓ;tũ ad ciuitates alias a hieru/
ſalẽ vñ habitatoꝛes fugerãt timoꝛe ſennacherib.⁊ plures eoꝝ ñ
fuerãt auſi venire ĩ hierłm.vel nõ poterãt.⁊ ſic alibi latebãt.ſʒ
fugato ſẽnacherib redierũt ad loca ſua de dño ↄfidẽtes audito
miraculo. k Inniti ſup eo ⁊c̃.i.ſuꝑ regẽ aſſyrioꝝ.ĩ quo tẽꝑe
achac ⁊ ppls iuda fuit ↄfiſus.⁊ ad petitõez achac regẽ ſyrie iter

fecit.⁊ regnũ iſrael ĩ ꝑte ſpoliauit.vt hr... Reg.io.ſʒ poſtea de

amico fact' inimic inuaſit regnũ iuda tpe ſennacherib.
¶ BSʒ initet ſuꝑ dñm ⁊c̃qꝛ viſa mirabili ꝑcuſſione ſẽnacherib

ſaaas

extũc firmiter ↄfiſi fuerũt de deogꝗ ſãctificat iſrael.ideo ſubditur.

uerſi fſüt. n

mGn veritate re lige ⁊c᷑.qꝛ iudei qui remaſerãt ad deũ veraciter con
¶ Si eni fuerit ppis ⁊c.i.in magna multitudie.

o ¶ Relige cõuertẽtur ex eo.qꝛ pauci remanebũt.ſ.ad deũ vere con/
uerſi.qꝛ poſt captiuitatẽ regni iſrael per ſalmanaſar regẽ aſſyrioꝝ:⁊
poſt vaſtationẽ regni iude per ſẽnacherib remãſerunt pauci iudei re
ſpectu multitudinis eoꝝ que fuerat tꝑibus pꝛeteritis. p ¶ Conſũ

nõadijcit reſiduũ iſrł: ⁊ biq ſu/

gerit de domo iacob initi ſuꝑ ẽo

qui ꝑcutit eos: ſ initet᷑ ſůꝑ dũm

ſcũm iſrael. In ſͦeritate reliquie
cõuertent᷑: reliqe iquã iacob ad

deü foꝛtẽ. Si eni fuerit pplstuꝰ

iſr quaſi harena maris: reliqẽ
cõuertẽtur ex eo. Cõſũmatio ab⸗
bꝛeuiata iundabit iuſticiã.. Còn/⸗

ſummationẽ eni ⁊ abbꝛeuiationẽ

dñs de exercituũ faciet in medio
ois terre. NPꝛopter h hec diẽ do
minus deꝰ exercituũ: Moͤli time/
re ppls meus habitatoꝛ ſyon ab
ãaſſur. In vᷣga.n. pꝑcutiet te: ⁊ bac

culũ ſuũ leuabit ſuꝑ te iuũia egy/
pti. Adhũc eni paululſ modicũ/
q; ⁊ cònſummabitur idignatio
mea: ⁊ furoꝛ meꝰ ſuꝑ ſcelꝰeoꝝ.

Et ſuſcitabit ſuꝑ eũ dñs exercitu
uʒ flagellũ: iũxta plaga maddiq ĩ
petraoꝛeb: ⁊ vᷣgazʒ ſuaʒ ſuꝑ ma/
re:⁊ leuabit e i via egypti. ⁊ erit
iĩ diè illa auͦferet onꝰerð de hume⸗

matio abbꝛeuiata ⁊c.q; exterminatio exercitus ſẽnacherib que fcã

eſt in bꝛeui tꝑe.ſ.ĩvna no
cte.fecit ĩundare.i.abun
dare iuſticiã in iudeis qꝛ
viſo miraculo laudauer᷑̃t
deũ fideliter ⁊ ex coꝛde.
Aliqui vo libꝛi habent in

ungdabit. ⁊ falſo ex vicio

ſcriptoꝛum pꝛopter ſimi

litudinem litteraruz. Et

qꝛ illa extermiĩatio facta

fuit virtute dina.vt pꝛe/

dictum eſt. ideo ſubdit᷑.

q ¶ Cõſummationem enĩ

⁊ abbꝛeuiationem dñs
deus exercituuzʒ ⁊c.ideſt
in iudea que eſt in quar/

to climate terrehabitabi

tabilis:que diuiditur in

ſeptem climata.⁊ ibi fuit

percuſſus exercitus ſen/
nacherib ex diuina iuſti-
cia.ſicut enim pater pius
caſtigato filio ꝓucit vir/
gam in ignem.. ſic pater

miſericoꝛdiarum deus

ſennacherib cum ſuo ex/
ercitu qui erat virga do/

mini ad caſtigandum po

pulum ſuum:vt pꝛedictũ
eſt: facta debita caſti -
gatione pꝛoiecit in ignez
materialẽ.⁊ in ignem ge/

henne.vt pꝛedictum eſt.

ſyrioꝛum a deo pꝛedictam.

ſennacherib tamen in perſona pꝛopꝛia non fuit combuſtus coꝛpoꝛali
ter.ſed fugiens ad terram ſuam ibi interfectuſ fnit a filijs ſuis miᷣa/
biliter. 4. Reg.ig. r ¶ Pꝛopter hoc. Poſita aſſyrioꝝ punitiõe.hic
conſequenter ponitur egechie ⁊ populi ſui conſolatio.ſecundo poni/
tur reditus ſennacherib in iudeam:⁊ ſui exercitus percuſſio.ibi:Ue⸗/
niet. Circa pꝛimum dicitur:Pꝛopter hoc.ideſt pꝛopterpunitionem aſ
¶ Pec dicit dominus ⁊c.cuiꝰ verbuz
eſt infallibiliter verum. t ¶ Nolitimere populus meꝰ ⁊c.quia ibi
vigebat diuinus cultus.ideo ſpecialiter dicitur dei populus.
„ (b aſſur.i.a rege aſſyrioꝛum ⁊ eius virtute. x¶ In virga enim
percutiet te.ex mea oꝛdinatione ad tuam caſtigationem.⁊ non ad de
lectionem. y ¶ Et bacculuz ſuum leuabit ⁊c.ideſt ſuper hieruſalẽ.
3 ¶ In via egypti. Sennacherib enim cum eſſet in iudea eã deuaſtas
audiuit nuncium de tharacha rege ethiopum.qꝙ egreſſus erat de ter
ra ſua ad pugnandum contra euʒ. vt habetur. 4. Reg.ig. ⁊ tunc receſ/

ſit de iudea.vt iret obuiam ei.⁊ ſic via ſua erat verſus egyptuʒ.⁊ tũc

miſit nuncios ⁊ litteras quibus comminabatur ecechie ⁊ populo eiꝰ
de deſtructione eoꝛum in ſuo reditu.⁊ hoc eſt quod dicitur.Et baccu
lum ſuum leuabit ſuper te in via egypti.ideſt exiſtens in via verſus
egyptum comminabitur tibi. verũtamen quia illa comminatio non
habuit effectuʒz.quia in illo reditu exercitus ſennacherib fuit percuſ
ſus per angelum.vt habetur ĩfra.ideo dicitur: Leuabit bacculuʒ ſuũ
z non dicitur percutiet.quia illa comminatio non habuit effectum:
ideo ſubditur. Aahucenim ⁊c.quia poſt paucos annos redit
ſennacherib.ſ.poſt duos.vt dictũ fuit.4. Reg.io.⁊ tũc fuit percuſſus
eius exercitꝰ iõ ſubditur. b¶Et ↄſũmabitur indignatio mea.i.vi/
dicta. c ¶ Et furoꝛ meus ſuper ⁊c̃.ſ.ſennacherib ⁊ ſui exercitꝰ.
d Et ſuſcitabit ſupereum dñs ⁊c̃.i.angelum percutiẽtẽ ipſuz.
e ¶ Juxta plagam madiã ⁊c̃.qꝛ percuſſio exercitꝰ ſennacherib fuit mi
raculoſa. ſicut ⁊ percuſſio madianitaꝝ.de qua habet᷑ iudic.õ.Et per/
cuſſio egyptioꝛum in mari rubꝛo.de qua habetur Exo iꝗ·.ideo ſubdi
tur. fEt leuabit eam in via egypti. hoc eſt ſicut leuauit potentiã
ſuamad percutiendum egyptios perſequentes hebꝛeos in via maris
rubꝛi exeuntes de egypto.vt habetur Exo.iꝗ.
g ¶ In die illa ſcilicet percuſſionis exercitus ſennacherib.
Auferetur onus eiꝰ cc. i.grauamina que tibi inferebat.
—Kr BB 4

a ¶ Et cõputreſcet iugũ ⁊c᷑.i.diuine mificoꝛdie.qꝛ dũs ↄdeſcẽdẽs ece/
chie ĩterfecit exercitũ ſẽnacherib ꝑ angelũ ⁊ ipſũ ſennacherib per fi /

lios ſuos.vt dictũ ẽ.õ. b¶ Ueniet ĩ aioth. Hic deſcribit᷑ reditꝰſen

nacherib ĩ iudeã.vbi tẽ fuit ei exercit pcuſſus.cũ dr̃. Ueniet ĩ aioth.
nomina ſunt ciuitatum per quas veniebat contra hieruſalem.

c¶ Apud magmas cõmẽdabit vaſa ſua.ibi.n.ĩ quodã ſoꝛtalicio fpoſu pertate ⁊ humilitate:flexibilis pietate.

it partẽ ſuppellectilis ſue.vt expeditiꝰ veniret ad deſtruẽdũ hieruſa
le.iõ drTĩ̃. OD ¶ Trãſierũt curſis.qꝛ feſtinãter ibat vſus hiernſalem.

e¶ Babec ſedes noſtra.i.

illuc poterimꝰ venire ad

figẽdũ tentoꝛia.hoc dice
bat ſennacherib ad icitã
dũũ exercitũ de feſtinatio/
ne zhierlz. ¶ Obſtu
puit rama.i.habitatoꝛes
er audientes aduentum
ſennacherib.qꝛ rama eſt
ciuitas pꝛope gabag.
ge¶ Zabaa ſaulis fugit. i.
phitatores eiꝰnõ audẽtes

ro tuo: Zingũ eiꝰ de collo tuo: ⁊

còͤmputreſcet iugũ a facie olei.

Aeni᷑t ĩ aioth:trãſibit ĩi magrõ:

apud magmas cõmẽdabit va ſa
ſua. Trãſièrũt curſuʒ: gabee ſe⸗

des noſtra. Obſtupuit rama ga
baa ſaülis fugit. Hinni voce tua

filia gallim: attẽde laiſa pauꝑcu-

la anatoth. Migrauit medeme/

filia mötis illiuſ.eo ꝙ eſt

expectare aduẽtũ ſenna⸗
cherib. Et dĩ gabaa ſaul.
qꝛ ſaul eam inhabitauit.
vt hẽtur.i. Reg.⁊⁊.⁊ tꝑe
eius fuit ibi ſedes regia.
h (Pinni voce tua. il. ge/
me pᷣanxietate ex adue/
tin ſennacherib
i¶¶ Filia galliz. galli ẽ mõſ
i quo eſt ciuitas.q dicit

na:habitatoꝛes gebin ↄföͤꝛtami⸗
ni:Adhuc dies ẽ:vt ĩ nob ſtetur.
Algitabit manbiz ſuã ſuꝑ monteʒ
filie ſyoncollẽ hierʒ. Eccẽ dña⸗
toꝛ dñs exercituũ confringet la/
gunculã: i terroꝛe: ⁊ xcelſi ſta/
tura ſuccident᷑: ⁊ ſũblimes bumi
liabuntur. Et ſubuertent᷑ cõdẽſa
ibi foꝛtaliciũ vñ ciuitas ”M
illa defendit᷑ ſicut filiabb· = .
matrem. k (¶Attéde laiſa.ſ.aduẽtũ ſẽnacherib vt tibi caueas.

1 ¶ Paupercula anathot. ciuitas ẽ vñ fuit hieremias ppha q̃ drĩ pauꝑ/

cula.qꝛ fuit ab exercitu ſẽnacherib ſpoliata. WMigrauit mede
mena.i.habitatoꝛes eiꝰfugerũt pᷣ timoꝛe ſennacherib. n ¶ Pabita
toꝛes gebin. ſſilr fugerũt.qð aũt ſeꝗt᷑ dr ĩ pſona ſẽnacherib feſtinãtis
vVſus hierlim dicẽtis exercituiſſuo. oLCõfoꝛtamini.⁊c.talis.n.mu
tatio ĩ mõ loq̃ndi fit frequẽter ĩ ꝓphetis.ẽaũt nob locꝰ ꝓpe hieruſa/
lẽ ad quã euertẽda feſtingbat.iõ ſubdit᷑. pAgitabitimanũ ſuã.i.
ſui exercitus vᷣtutẽ. q ¶ Suꝑ mõtẽ filie ſyon ⁊c.qꝛ ciuitatẽ ⁊ tẽplũ
ĩtẽdebat deſtruere qð erat i mõte ſyon.ſʒ qꝛ fuit defraudatꝰab inten
to ex ꝑcuſſione ſui exercitꝰ ꝑ angelũ etiqꝗ gnteqᷓ; obſideret hieruſalẽ.
vt dictũ fuit.4. Reg io.iõ ſubdit᷑. rrcefaror vns ctererci
tus ſẽnacherib virtutẽ. Lagũcula.n. fit de terra.iõ ſignificat huma/
na coꝛpoꝛa qͥ a dnio ſut de terra. coꝛpoꝛa vo bellatoꝝ ſennacherib fu
erũt in cineres redacta. ſ¶ In terroꝛe.qꝛ ſennac
gẽs ⁊ ↄtritiõeʒ ſui exercitꝰ videns territꝰfugit. t¶ Et excelſi ſtatu
ra.i.pᷣncipes ſui exexcitꝰ. Et
cut arboꝛq ſuccidit᷑. x ¶ Et ſublimes humiliabũtur.i.ſuperbi.qꝛ
ſennacherib cũ paucis fugit a ſua ſuꝑbia deiectꝰ. yEt ſubuertẽé/
tur ⁊c.i.multitudo ſui exercitus deſtruet᷑ vtute angeli q̃ hic dicit᷑ fer
rũ methaphoꝛice.qꝛ ferꝝ domat oĩa.vt hẽtur Dan.z. ca. Et nulla vtꝰ
humana põt reſiſtere vtuti angelice. 3C.
cũ pᷣncipibꝰ ſuis.fugiẽs.n.ad terrã ſu ĩtertectꝰ fuit ibid.
HIn. c. io. vbi dr ĩ poſtilla.c aũt ſee. ADDITIO.

na iſaie fuiſſe dictũ ſicut 4pcedẽtia ⁊ ſequẽtia vſq; ad fi. ca.
d qð ſciẽdũ ꝙ poſt; ppha önüciauit reditũ ſẽnacherib ĩ iu
deã noiando ciuitates per qs vẽiebat ↄtra hierim.d. Ueniet ĩ aioth:
⁊oñdit qũo ciuitates obſtupebãt ⁊ alig fugiebãt pᷣ timoꝛe ſuoꝝ vt cũ
d. Obſtupuit rama gabaa.ſaul fugit. migrauit medemena.ſilr ⁊ habi
tatoꝛes gabi.ſ.fugerũt ꝓut ĩpoſtiũlla.ↄnr reuertit ppha ad ↄfoꝛtadũ
eos:ſiłr ad cõſolãdũ a pᷣdicto tioꝛe ⁊ fuga dicẽs.Cõfoꝛtamini adhuc
dies ẽ vt ĩ nob ſtetur.⁊cẽ ſẽſus.nolite timere tumultũ hui inimici ſen
nacherib.qꝛ adhuc ẽ dies.iſ.ĩ ppinòᷣ:vt ĩ nobe:q̃ ẽq̃dã villa ꝑuaq erat
ſacerdotũ.Stet᷑.ſ.ſecure ⁊ ſine fuga ſbᷣlato timoꝛe.⁊ qũo hoc fiat de/
clarat ſubdẽs.agitat manũ ſua.ſoñs deꝰ:ſuꝑ mõtẽ filie ſyõ ⁊ collẽ hie
ruſalẽ.ſ.ad ꝓtegẽdũ eã:⁊ q̃liter q̊ ptectio fiat oñdit dicẽs.Ecce dna/
toꝛ dñs exercituũ ↄfrĩget lagũculã.ſ.exercitũ ſennacherib.⁊ expona/
tur cetera ſicut in poſtilla. ACapitulü AWI.

., Tegrediet᷑.Pic ꝓpha reuertit᷑ ad deſcribẽdũ xpimyſteriu.

qʒõ erat ſuũ pᷣncipale ĩtẽtũ.Et diuidit ĩ duas ꝑtes.qꝛ pᷣmo po/
nit hui myſterij deſcriptio. Scõo ſubdit᷑ graꝝ actio p tanto
beneficio.ca.ſe.ꝛima i tres.qꝛ pᷣ deſcribit᷑ ipſius xpi natinitas.ſcõᷣo
eiꝰ ſanctitas.ibi.Et regeſcet.tertio ſublimitas.ibi.In die illa.Circapᷣ

ib mane ↄſur⸗/

uccidẽtur.i.ĩterficiẽt ab angelo.ſi/

— — . „ . „ „ .„ — —r ʒ—
Oc qõð dr.Cõfoꝛtamini adhuc dies ẽ ⁊c̃. Silr põt ĩtelligi ĩ ꝑſo

mü ſciẽdũ ꝙ iſtud caplin exponit ad litter de xpo a doctoꝛibꝰ

hebꝛeis ⁊ catholicis.vñ ĩ traſlatone caldaica ſic hr. Ex bit rex
de filus iſai: ⁊ meſſias ð filus filioꝝ eiꝰ ⁊c.iudei tũ hoc expectãt

ℳ —

futuꝝ. xpiani vo hoc dicũt eẽ ipletũ ĩ ieſu nacareno.Et ᷣm hoc
or bic: Et egrediet virga.i.virgo maria.q dĩ virga gracilis pau⸗

b Et flos de radice

—

eiꝰ aſcẽdet.i.xps ꝗ dr̃ flos rõne puritatis.qm nullũ pctm̃ actua/

le ſeu oꝛiginale habuit ĩ eo locũ.⁊ qꝛ ꝓtulit fructũ noſtre ſalutiſ
HHaebeei auͤt expo/

. e nn nüũüt vtrũq; de xpo.
ſaltus eiꝰ ferrol: libanus cim gorhic virgapure
excelũs cadet..) XI. giã dignitatẽ ? flof

T egredietůr virga de) Pppꝑ vite puritatẽ.

Nrradice ieſſe. &t flos dera- dr aſccdide veradi
dice ei aſcendet ⁊ rẽqeſcetſuper ciq vocat! kuitiſa
eũ ſpũs dñi:ſpũs ſapiẽtie ⁊ ĩtellẽ¶ꝛieſſe. xps aũt ſcẽ
ctus:ſpũs cõſilij ⁊ foꝛtitudinis: di de dauid ſecũ/
uimeos.

ſphus ſcie ⁊ pietatis:⁊ replebit eũ
ſpũs timoꝛis dñi. NHoͤn vm viſio

2 õõ eü. Pic ↄnr deſcri⸗
nẽ oculoꝛum iudicabit.nẽq; ᷣm bit᷑ ipſis xpi ſancti/
auditũ auriũ arguet. Sed iudi/ tas.Tmꝛimmo ſeipio
crahbirji inſtici pes: z äraue ſcðo ĩi coꝛpoꝛe eius
cabit i iuſticia pauꝑes: ⁊ arguet myſiccibe Ereri⸗

iegtate ꝓmãſuet tre. Et ꝑcuti/

et fram vᷣgã oꝛis ſui:⁊ ſpiritu lã dicit᷑: Et regeſcet

biorum ſuoꝛum interficiet impi ſup eũ ſpirit? dni.
nm. Et Erit iuſticia cinguln lum ⸗ baneiſno eiu⸗
boꝛũ eius:⁊ fides cinctõꝛiũ renũ ctus in ſpecie colii⸗
LLeſfup enz. matth. 3
e d deſignadum ple
nitudinè oĩs gratie in eo.iõ ſubditur. d biritus ſapiétie.

ideſt datoꝛ ſapientie.vel ſpiritus qui eſt ſapiẽtia.⁊ ſic intelligit

de alys. cum dicitur. Et intellectus ⁊c. ⁊ enumerãtur h
7.dona ſpiritus ſancti.quoꝝ ſufficiẽtia ſic accipit᷑. Dona.n. ſpi/
ritus ſancti perficiũt aĩam ad ̊ ꝙ ſit bene mobilis m iſtinctũ
ipſius dei tanq; aquodam motiuo pᷣncipio ſuperioꝛi.ſcõᷣm illð
Ko.S.Quicũq; enim ſpiritu dei aguntur:hi fili dei ſunt.⁊ iõ do
na ſunt ĩ rõne ⁊ volũtate. Ratio vo ſpeculatiua ẽ ⁊ pꝛactica.⁊ in
vtraq; cõſideratur appꝛehenſio veritatis que ꝑtinet ad inuẽti/
onem ⁊ iudiciũ de veritate.Ad apphẽſionẽ igitur veritatis per
ficitur ſpeculatiua ratio ꝑ donum intellectus.pꝛactica vo per
donum cõſilu.Ad recte vo iudicãdum ſpeculatiua ratio pficit
per donum ſapientie.pꝛactica vero per donum ſcientie.olun

tas autem ĩ his q̃ ſunt ad alteꝝ perficitur per donum pietatis

In his aũt que ſunt ad ſeipſum perficitur per donum foꝛtitudi.
nis cõtra terrorem periculoꝛum.Contra ↄcupiſcentiam vo ĩoꝛ/
dinatam delectabiliũ ꝑficit᷑ ꝑdonũ timoꝛis.ſᷣm illud pꝓuer.is.
In timoꝛe dñi declinatur a malo.⁊ ſic patet ꝙ dona ſe extẽdũt
ad omnia ad que ſe extenduntvtutes intellectuales ⁊ moꝛales.
iſta autẽ dona perfectiſſime fuerunt in anima xpᷣi. que fuit ꝑfe
ctiſſima in omnibus donis ⁊ cariſmatibus ſpiritus ſancti.

Et libanꝰ ⁊c.i.ſẽnacherib f ¶hõ ſcõʒ viſionẽ oculoꝝ.ſ.coꝛpoꝛaliũ. g¶ Hudicabit.quod

exponit/Ra.Sa.dicẽs ꝙ meſſias iudicabit perſcientiam dei in
eo exiſtentẽ.ꝑ quam cognoſcet quis ſit innocẽs.⁊ quis reus.⁊ĩ
hoc bene dicit. Sʒ ſᷣm catholicos iſta ſciẽtia dei exiſtens in xpᷣo

duplexẽ. Una increata.que conuenit ei inq;tum de.de qua di/

citur.i. Reg.ioõ. Pomo videt ea que patent.deus autẽ intuetur
coꝛ.Alia creata.q̃ competit ei inquãtũ homo diuinitus tamẽ ei
data.⁊ iſta ſcientiaſe extẽdit ad oia que cognoſcit de ſcietia viſi
onis.ſ.ad oĩa quelſunt fuerũt vł erunt.ſᷣm quancũq; differenti
am tempoꝛis quantuncũq; ſint occulta.⁊ ſic de vtraq; ſcientia
yerificatur in xpᷣo.ꝙ ꝑ ſciẽtiã dei in eo latẽtem cognoſcit coꝛdi
um occulta.⁊ ad idem refertur qoſubditur. h¶ Neq; ſᷣm au
ditũ ⁊c̃.i.nõ ĩdigebit edoceri de veritate ab aliquo.qꝛ per ſeipᷣ⸗
cognoſcet.⁊ hoc ĩpletũ fuiſſe dr in xpᷣo Jo.⁊.Opus ei nõ erat:vt
gs teſtioniũ phiberet ð hoĩe.ipe. n. ſciebat ꝗd estĩ hboĩe. ¶ BGz
iu.⁊c.ſ.euãgelicos indicãs cos diuitus celeſtibꝰdignos.matt.j.
Beati pauꝑes ſpũ:qm̃ ipoꝝ ẽ rgnü celoꝝ. k (Et ar. ⁊c. qð fuit
ĩpletũ qn phariſeos arguit᷑ ꝑ aplis.qͥs falſo notabãt ð traſareſſi
one ſabbati.matt.iz.c. KEt pc.ter.i.hoĩes terrẽos. m ir
ga oꝛis ſui.i.doctria ſua arguẽdo eoꝝ pctã. n EEr ſpi. la. ſu. ĩ
ter. ĩpiũ.i.ãtixpᷣʒʒ.F ꝙ dr.2.CTheſſa.⁊.Luc releuabit᷑ ille iniquꝰ
que dñs ihs ĩterficiet ſpũ oꝛis ſui.⁊ deſtruet illuſtratiõe aduẽtꝰ
ſui. o¶ Et erit. H ↄnr õſcribit᷑ ſcitas ĩ x-pᷣi coꝛꝑe myſtico.cũ dr

c¶ Et regeſcet ſup

iuſticia Circa pᷣmũ

4
1

—

— — — — — —— —.G

adoctgzſb⸗
Ebener
ceppeatit
Etfin boe

ſ defacice

Netmh aenng
noſreſtlui
e Aut epo⸗
ricgderid
cpirapor⸗

Gitnetſeg

teſunitni
ciſedern,
echunnt
Cdk'fniie
xpsaut
e danid ſei
dos.
fegeſer i
Noirdeſen
ſprziſno
Crpole eis

CibiEtet

Ciraöni
E ſegeſer
ſpintdt
Griſfnweis
nitheinnſt
nſerecai
daz nth,

ſgacn e

insſcniͤte
feinelict
nmnerinr;
DQran ßi
Efmiſinei
ini
iſuntrö⸗
Meicatin
Ktodimin
fennnisfer
ini
fato pict
nte ahn
moeenns
nortinct
tumſion
Neri⸗
renetit
emronſs
neftipe
ncii
itet
tamdein
s ſels
neint
ecad/
einmen
stmne
ceumi
difenent
Pliennn
ſetcoi
gfmn
per e⸗
öenten
otte
i
AL
lii
nigt⸗
let⸗
cü

¶ Iſaias

⁊ ſideles adherebũt ſibi ſicutci ngulu ⁊ lubare adheret boĩ. vñ
trãſlatio caldaicha hic hʒ. Et erũt iuſticircũ circa ei:⁊ agẽtes fi

Ageliter apꝛopiquãtes ei ⁊ hoc pʒ ipletũ ĩ apłis aluſq; diſcipuł⸗

fidelibus ſibipꝑ fidẽ ⁊ caritatẽ adherẽtibꝰ. a ¶ Pabita bant
lupꝰcũ agno ⁊c.Ex hoc.n.⁊ ſequẽtibꝰ dicũt hebꝛei ꝙ ĩ aduentu
meſſie ſiue xpᷣi aialia quãtũcũq; ferocia ſic domeſticabũt᷑ ꝙ nõ

nocebunt ad iuicẽ nec etiã hoĩbus.⁊ ex hoc arguũt ꝙ ieſus na/

carenꝰ nõ fuit xpᷣs ĩ

lege 2 pphbet pmi „jo shica ie Innoenz Frn⸗
ſus. qꝛ iſta donmſti ei. Habitabit lupꝰ enʒ agno: ⁊

catio nõc adimple, paàrdus cᷣz edo accüubabit. DNi/

ta tempoꝛibus eiꝰ“. tũlꝰ leò ⁊ quis ſimul moꝛabũt᷑:
ß Ba. Mo. iſtui ⁊pùᷣer paruulus minabit eos.
diu ipobat u? Ditul? urſus paſcentur ſimũl
aĩalium. d. Nõ aſcẽ regeſcét catuli eoꝝ ⁊ leò q̃ſi bos
dat ſupercoꝛ ꝙ ĩdi comedet paleas. Et delectabit
cb moſſee deficlet nifans ab vbere ſũꝑ foꝛamia a/
euld velinonetalt. ſpidis: Ti cauernã reguliꝗ abla
gd de opib ſex die ctatfuerit:manũ ſu mittet. Mõ
rü.ſ ibit mũdus in nocebũt ⁊ nõ occidẽt i vniue rſo
valatinen viä n mõte ſcõmeo: ꝗa répleta ẽtra
büt in ↄditionibus ſcietia dui: ſicut aque mar op .
ſis naturalibus.? Liẽtis. In diẽ illa adͤ ieſſe qui
ic ex co ra. . 4 .
i erccn n, ſtat ĩ ſignũ pploꝝ: ipſũʒ gentes
ti Silr pʒ ex textu

₰

ga pᷣncipio huius capli logtẽ metaphoꝛice.cũ dici. Egredietur

vga de radice ieſſe.⁊ flos de radice eiꝰ aſcẽdet ⁊c̃.vbi dicunt he

bꝛei.Et botrus de radice eiꝰaſcẽdet:⁊ ſcõm eos meſſias ibi noĩa
tur virga ⁊ botrus methaphoꝛice.Silr qð dr.Et erit iuſticia cĩ/
gulũ lũboꝝ eiꝰ⁊ fides cĩictoꝝ renum eiꝰ ſᷣm hebꝛeos iuſti ⁊ fide
les meſſie adheretes dicũt metaphoꝛice:⁊ eiꝰ cingulũ ⁊ cincto/
rũ:vt allegatũẽ ſupꝛa ꝑ trãſlatõem chaldaicã.⁊ eadẽ rõne qð ĩ/

mediate ſeꝗt᷑: Pabitabit lupꝰcũ agno ⁊c̃.ẽ metaphoꝛica locutio

ꝑquã ĩtelligit᷑ pacifica ↄuerſatio ⁊ cohabitatio fideliũ in pᷣmiti
ua eccleſia ſm ꝙ dicit᷑ Act.4. Multitudinis aũt credetiũ erat
coꝛ vnũ ⁊ aia vna.nec ꝗſquã eoꝝ q̃ poſſidebat aliꝗd ſuũ eẽ dice/
bat.ſʒ erãt illis oĩa cõia.⁊ ſic quãtuncũq; fuiſſent añ diſcoꝛdes ĩ
actibꝰ⁊ moꝛibꝰvł mõviuẽdi:recepta fide xpᷣi ⁊ gr̃a ſpiritꝰſãcti fi
ebãt ↄcoꝛdes ĩ actibꝰ moꝛibꝰ ⁊ mõ viuẽdi.⁊ hoc ẽ qð dr. Pabita
bit lupꝰ.i.ille ꝗ pᷣus fuit raptõ ſeuerꝰ. bCũ agno.i.cũ ĩnocẽte
⁊ mãſueto.Põt ẽt hoc Woni ſeliter de paulo g fuit de tribu
beniamin. Philipeñ.ʒ. Beniamin vo vocat᷑ lupꝰ:Señn. 9. Be
