bylonicam.ergo ſtate iſto templovenit deſiderat cunctis gẽtibus.i.
xpᷣs. Item cõtra id quod dicit:Etvngat᷑ ſcũm ſcõꝛum.ꝑ hoc itelliges
archam teſtamẽti ⁊ aliavaſa ſãctuarij que ꝑ meſſiam debẽt recuꝑar
qꝛ dr̃ Hiere.ʒ.Cum multiplicati fueritis ⁊ creueritis in terra:In die
beillis ait dñs:Nõ dicẽt vltra archa teſtamẽti dnineqʒ; alcẽdet ſuꝑ
coꝛ:neqʒ fietvltra ⁊c.ergo nõ ſunt ꝑ meſſiam recuꝑanda.tem ꝙ bic
xpᷣmvocat cyꝝ.⁊poſtea agrippamcũ ſubdit᷑:Ocidet᷑ xpᷣs.ps fallum
ex mutatione ꝑſone.qꝛ ꝑ ſeriem text? pʒ ꝙ loatur de eode xpo.Item
ꝙ dicit agrippam occiſum circa tempoꝛa deſtructõis ciuitatis ꝑtitũ
⁊veſpaſianum.videi eẽ manifeſte falſum.qꝛ nõ hetur hoc ĩ aliqua hi
ſtoꝛia autentica.ĩmo Joſephꝰlibꝛo de iudaico bello dicit eum cõfede
ratum fuiſſe romanis tempoꝛe iſtiꝰ belli. Item quod poſtea ſubdit
Uſqʒ ad finem belli gog ⁊ magog ſtatuta ẽ.i.diffinita ẽ a deo deſola:
tio ciuitatis hierlm.hoc pʒ falſum.qꝛ ciuitas hieroſolymitana reedi
ficata fuit poſtea ꝑ adrianum imꝑatoꝛc.Item quod ſubdit:Confir/
mabit aũt pactum multis ⁊c̃.quod exponit de treugis factis ĩter iu/
deos ⁊ romanos circa temp deſtructionis ciuitatis.videĩ manifeſte
falſum.qꝛ Joſephde hoc nõ logtur:nec ĩ libꝛo antigtatum.nec in li/
bꝛo de iudaico bello:vbi diligẽter deſcribit omnia qͥ fuerunt fſcã ĩter
populum iudaicum ⁊ romanũ tempoꝛe illo.hoc etiam pzʒ ꝑ hoc quod
dỹ in lr̃a. Multis.qꝛ ſi eẽt verum fuiſſet fcũz cuʒ omnibiudeis.⁊ nõ
cum aliꝗb tm̃.Ex omnibꝰpdictis pʒz expoſitio pᷣdicta ſalſa ⁊ irratio
nabilis. PHis viſis ponẽda eſt expoſitio catholicoꝝ dicẽtium iſtas he
bdomades impletas in xpᷣi paſſione.Circa quod ſciẽduz ꝙ eſtvna cõ
munis expoſitio quam ſequunt̃᷑ cõmuniter expoſitoꝛes catholici.et
eſt expoſitio Bede.ſʒ illam ad pñs omitto duplici de cauſa. Una eſt
ꝙ hec expoſitio poni multum expꝛeſſe in gioſa ſuꝑ danielem ĩ loco

iſto.⁊ in ſcholaſtica hiſtoꝛia.⁊ ideo ibi poteſt recurrere ꝗ vult eaʒ ibi

videre. Alia cauſa eſt.qꝛ illa expoſitio videt᷑ mihi falſa.qꝛ computat
ꝑ annos lunares ſupponẽdo ꝙ hoc modo computant iudei quod eſt
ſupꝛa impꝛobatum.viviſum eſt. Et ideo aliter expono cõputãdo per
annos ſolares.Ad cuiꝰeuidentiam ſciẽdum ꝙ cõputatio annoꝛũ ſo-
larium dupliciter poteſt accipi. Uno modoſᷣm Joſephum.ſᷣm queʒz
a reditu captiuitatis babylonicevſqʒ ad pᷣncipatum machabeoꝝ fiu
xerũt anni.ꝗiaA.vt hẽtur in libꝛo.antigtatis iudaice.Pꝛincipatꝰ ve/
ro machabeoꝝ durauit.iz7. annis antigtatis iudaice libꝛo.iꝗ.ca.vl
timo. Extunc berodes aſcalonita cuiꝰtempoꝛe nat fuit xpᷣs.vt habe
tur Math. 2. regnauit ĩ iudea. 28. annis vſqʒ; ad natiuitatem xpi. nec
obſtat ꝙ alique hiſtoꝛie dicũt xpᷣm natum.ʒi.anno regni herodis.qꝛ

computãt ab anno quo fuit ei datum regnum ꝑ impatoꝛem romanũ
quod fuit ꝑ tres annos anteò; heret illud occiſo antigono. ꝗqvltunꝰ

regnauit de machabeis.⁊ inde fluxerũt.⁊zo.anni ⁊ pᷣncipiuz.ʒo.vſqʒ
ad baptiſmum xpᷣi Luce.ʒ. Jeſus erat icipiens.ʒo.annoꝛum ⁊c.⁊ ide
fluxerũt.⁊.anni vſqʒ ad.ꝗ.annum poſt paſſionem eiꝰ.Iſtivero anni
ſimul iũcti faciũt.oos.annos.a ꝗbſi reſcindont᷑.iis.anniꝗ fluxerunt
a reditu captiuitatis babylonice accipiẽdo a pᷣmo ãno cyri ꝗ extunc
dedit populo licẽtiam redeundi de babylone vſqʒ ad.⁊o. annum ex
cluſiue artaxerſis.ꝗ tůc miſit neemiam ad reedificãdum ciuitatezʒ
bierlm Neemie.⁊=. remanẽt.Aↄo anniꝗ faciũt ⁊0. hebdomades an/
noꝝ ſolarium.Et ſic numerꝰ.2o.hebdomadax incipit a.zo.anno in
cluſiue regni artaxerxis.⁊ terminat᷑ ĩ quarto anno poſt paſſionẽ xpᷣi.
Mogdo reſtat oñdere ꝙ a pᷣmo anno cyri vſqʒ ad.⁊o.annum artaxer
xis fluxerũt.iis.anni.quod oſtendit᷑ ꝑ chꝛonicas latinoꝛum ̃ʒ quas
cyrus regnanit.ʒo.annis.cambiſes filiꝰeiꝰ.S.duo magi.?.menſi bus
q vno annocomputant᷑ qꝛſunt maioꝛ pars anni.dariꝰpyſtaſpis.ʒ6.
xerxes filiꝰeiꝰ.zo.arthabanꝰmenſibꝰ.7.ꝗ computani᷑ ꝓ vnoanno ar
taxerxis.io.vſqʒ ad miſſionem neemie.Anni vo iſti nimgiunctl ſũt

iis. Pis viſis accedendum ad lram. eum dr. a (Septuaginta he
bdomades.vbi pᷣmo ponit hebdomadaꝝ reuelatio.cuzʒ dr: Septua/
ginta hebdomades. ꝗ cõtinẽt. 490. ãnos vt ſupꝛa dcm̃ eſt. b⸗
bꝛeuiate ſũt.i. ſũt regiſtrate ĩ dei pſcientia. c¶ Suꝑ pplin tuum. ſ.
iudaicũ. d ¶ Et ſuꝑvꝛbem ſcãm tua.ſ.hierlin. e ¶ Ut cõſumet
puaricatio.i.terminet iõ ſubdit᷑. fᷣ¶ Et finem accipiat pctũm.per
xpᷣi paſſionem. gIEt adducat᷑ iuſticia ſempiterna:ꝑ eiꝰpᷣdicatio/
nem. b (Et impleat viſio ⁊ pphetia. de xpo pᷣdcã. i ¶ Etvngat
ſcũs ſcõꝛuz.i.xpᷣs ꝗ in hu
manitate vnctus eſt oleo
fe pꝛe cõſoꝛtibꝰſuis.
k ¶ Scito ergo. Hic cõſe⸗
quẽter.ponit᷑ dcẽ reuela
tionis expoſitio.Ad cuiꝰ
ĩtellectum cõſiderãduz
ꝙ angeluſ diuidit.7o. he ””ò
bdomades in tres ptes.ſ.ĩ..⁊.õz.⁊ Vnam.qꝛ ĩ iſtis ptibꝰſpecialia oꝑa
fcã ſunt ĩ populo iuda.Nã in pᷣmis.7.populꝰcuʒ laboꝛe magno reedi
ficauit hierlin ⁊ eã tenuit cõtra aduerſarios.namvna manu faciebat
opꝰ⁊ altera tenebãt gladium:Neemie.. ꝓpter aduerſarios inſurge
tes ĩ edificatõe.⁊ poſt i alus.õz.populꝰaliquado habuit ꝓſꝑa aliqua
do aduerſa.ĩvltima vero xpᷣs pᷣdicauit ⁊ paſſus fuit.⁊ fides xpi multũᷣ
fuit dilatata ꝑ pᷣdicationem apoſtoloꝝ poſt xpᷣi moꝛteʒ.vt pʒ iĩ actib
apoſtoloꝝ. Dixit igit angelꝰ. Scito ergo ⁊ aiaduerte.tu daniel q̃liter
hebdomades ſüt ĩtelligende.Ab exitu ſᷣmonisvt iterum edificet hie
ruſalem.ſa. zo. ãno artaxerxis tũc mittẽtis neemià ad ei reedifica/
tionem. Uſq; ad xpᷣm ducem.i.vſq; ad xpi baptiſmum ĩ quo fuit de/
claratꝰdux fidelium ꝑ pr̃is ⁊ ſpũs ſcĩ teſtimonium:Math.ʒ.hebdo⸗
mades.⁊.ĩ ꝗbꝰpopulꝰtuꝰcum laboꝛe magno ciuita tem reedificabit
⁊æ tenebit.Et hebdomades.oz.ĩ ꝗbꝰnũc aduerſa nũc ꝓſpera ſuſtiebit
Et rurſum edificabit᷑ platea ⁊ muri ⁊c̃.hoc dicit ad oſtẽdẽdum ꝗd fu
turum erat in..hebdomadibꝰpᷣmis. Et poſt hebdomades.oz. cum

aiaduerte ᷣmonẽ:⁊ ĩtellige viſio
nem. Septuagita bebdomades
abbꝛèeuiate ſũt ſupèr pplʒ tuũ: ⁊
ſuꝑ ůrbẽ ſanctã tua:vt ↄſumètur

7. pᷣmis que faciũt hebdomades.oo.occidet᷑ xps.ſ.in vltima hebdo/

mada que incipit a baptiſmo xpᷣi.qꝛ poſt baptiſmum pᷣdicauit tribus
annis cum dimidio.⁊ tũc paſſus fuit ĩ medio illiꝰ?hebdomade.Et nõ
erit populꝰeiꝰꝗ eum negaturꝰeſt.quoniã iudei negãtes eum coꝛã pi/
lato extũc nõ fuerũt populꝰeiꝰ.Et ciuitatem ⁊ ſãctuarium.i.hierlm
⁊ templum.Diſſipabit popul cum duce vẽturo.i.exercitꝰromanꝰ cũ
pᷣncipe tito. Sciẽdum itaq; ꝙ hec diſſipatio nõ fuit impleta ifra dcãſ
hebdomades.o.ſʒ poſtea ꝑ.ꝭ9. annos ᷣm iſtã expoſitionezʒ.q; tñ fu
it fcã in penã moꝛtis xpᷣi.vt hẽtur Luce.io.iõ hic ĩmediate.ponit᷑ pꝰ
moꝛtem xpi de q̃ ante ĩmediate fit mẽtio.Et finis eiꝰ.ſ.ciuitatis hie/
ruſalẽ. Uaſtitas.ꝑ exercitum romãoꝛum.Et poſt finem belli.ſ.roma
noꝝ ↄtra iudeos. Statuta deſolatio.i.deſolatio ciuitatis vel iudeoꝝ
a deo pꝛefinita.Cõfirmabit ãt.qꝛ occaſione moꝛtisxpᷣi exierat termi
nos.⁊o hebdomadarum ĩ penã dcẽ moꝛtis.vt dem̃ eſt.iõ reuertit᷑ ad
oñdendum ꝗd ampliꝰdebeat fieri in vltima hebdomada de q̃̊ ince/
perat dicere.⁊ nõ ꝑfecerat dicens:Confirmabit aũt pactuʒ multis.i.
legem euãgelicam que dr̃ pactum nouuz:Hiere.ʒi.hebdomadavna
ſ.vltima in q̃ xpᷣus tribꝰãnis ⁊ dimidio pꝛedicauit legem euãgelicã:
⁊ eam confirmauit ꝑ miracula ⁊ moꝛtem ſuã.⁊ ĩ tribꝰãnis reſiduis cũ
dimidio ꝑ pᷣdicationem apoſtoloꝛum.vt pᷣdictũ eſt. Et ĩ dimidio he/
bdomadis deficiet hoſtia ⁊ ſacrificium.qꝛ ĩ medio illi ꝰhebdomadis
paſſus eſt xpᷣs vt viſum eſt. ⁊ tũc ſacrificia legis caſſa ⁊ moꝛtua fuerũt
Et ĩ templo erit abomĩatio deſolatõis.Iſtud fuit diu poſt.⁊o.he bdo

mades quãdo adrianꝰimꝑatoꝛ ſuam ſtatuã fecit poni ĩ loco vbi ſte/

terat archa dñi.Et qꝛ poſſet queri qᷓ;dtum durabit captiuitas ſiue de
ſolatio iudaici populi.reſpõdet dicẽs.Etvſq; ad cõſũmationeʒ.ſ.mũ
di.tunc.n.ſᷣm doctoꝛes catholicos cõuertent᷑iudei ad fideʒ xpᷣi. Pũc
autem exponẽdi modum ſecutꝰſum alias quãdo pᷣmo ſcripſi ſuꝑ da/
nielem. Sʒ qꝛ poſtea cõfidẽs de dei adiutoꝛio aggreſſus ſum ſcribe/
re ſuꝑ totam ſacram ſcripturam.⁊ cumveniſſeʒ ad libꝛos Eſdre ⁊ he
ſterviſum mihi fuit.⁊ adhuc videtur ſaluo melioꝛi iudicio ꝙ enume
ratio annoꝝ que poſita eſt ĩ expoſitione iſta nõ bene ↄſonat ſacre ſcri
pture.qꝛ ĩ magna ꝑte ſui ꝓcedit ᷣm chꝛonicas latinoꝝ.ſ.a deſtructio
ne ciuitatis hierln ꝑ nabuchodonoſoꝛvſq; ad.zo.annuz artaxerxis
excluſiue.quod tempꝰvᷣm chꝛonicas latinoꝛum fuit.iss.annoꝝ.Se/
cũdum hãc computationem mardocheꝰfuiſſet. zo. annoꝛum quan⸗
do pꝑ aſſuerum fuit exaltatꝰ.nõ eſt ãtveriſimile ꝙ tãtuʒ vixerit.⁊ da
to ꝙ vixiſſet.tñ facere nõ potuiſſet illa que de eo ſcribunt᷑ ĩ libꝛo PHe
ſter. ſ. regere domum regine ⁊ regis palatium ⁊ eꝗtare ꝑ ciuitatem ⁊
ſimilia. Qõ ãt ſequat᷑ ad dcãm enumerationem mardocheum tunc
fuiſſe tãte etatis.oñditur.q;ꝛ ductꝰfuit ĩ babylonem cum iechonia re
ge iuda.vt hẽtur Heſter.2.⁊ tũc fuit ad minꝰ.io.ãnoꝛũ. Poſt iechoni
am ſedechias regnauit.ii.annis.4. Regũ.⁊ ꝗ4. Deide ſecuta eſt capti
uitas. 20. ãnoꝛum ᷣm chꝛonicas latinoꝛum.ſ.a deſtructione ciuitatiſ
ꝑnabuchodonoſoꝛvſq; ad pmum annũ cyria quo vſqʒ ad.io.ãnum

arta xerxis ĩcluſiue fuerunt ãni.iis. vt pᷣdictuzs ẽ. remaneâtad

huc de eiꝰregno.i.ãni.qꝛ regnauit.o.ãnis.erxes ſecũdꝰmẽ
ſibꝰduobꝰ.Sogdianꝰmẽſibꝰ.⁊.⁊ computãtur iſti duo pvno an/
no Dariꝰnothus.io.Aſſuerꝰ.iz.ante exaltationem mardochei:
Peſter.ʒ. Sivero pᷣdicti ãni ſimul ↄiungãtur faciunt ãnos.⁊59.
ſicut alias dixi ĩ pᷣncipio libꝛi Heſter.iõ pono alium modumcõ/
putãdi. ⁊0. hebdomades pꝛedcãs cõſonum magis ſcripture vᷣʒ
quem mardocheꝰ.iz.ãno regni aſſueri fuit tm.93. annoꝛum. vt

“ “ oſtendi ĩ pncipio li/
pᷣuaricatio:᷑t finẽ accipiat pꝑctm̃: bꝛi Deſter adbuc
, . S E , i ſedntib ondetur.
7 deleat inigtas: ⁊ adducat᷑ iuſt Modus èt iſte qu

cia ſẽpit᷑na: ⁊ iplẽat᷑ viſio ⁊ ꝓphe on⸗
tia:t vngat᷑ ſcũs ſcõꝛum. Scitõ et partim im ſa/

Fm hebꝛcoꝛum dcã

ꝓpter quod nõ poterit ab eis rõnabiliter impugnari.tñ invnoñ

ĩtendo eos ſeq ĩ quo oñdã eos deficere mãifeſte.Pꝛimo igit᷑ vi/
dẽdnmẽ a quoĩcipit computatio.⁊o. hebdomadarum.ſecundo
vbi terminat᷑.qꝛ in his duob iacet vis negocij.tertio ad expoſi/
tionem lr̃e accedet᷑.Quãtum ad pᷣmum dirigit nos vbum ange

li dicẽtis danieli.Ab exitu ſᷣmonis vt iteꝝ reedificet᷑ hierlʒ ⁊ꝛc.

Et ĩ hebꝛeo hẽtur:Ab exitu ſᷣmõis ad reuertẽdum ⁊ edificãdũ

bierlm ⁊c.Ex quovider᷑ q a pᷣmoverbo ex reuelatione dñi p/

cedẽte de reditu populi ĩ hierlm.⁊ ꝑcõſequẽs reedificãdi ibi tẽ

plum ⁊ hĩtacula miniſtroꝝ ⁊ populi ibidem hitatis:lʒz adhucnõ
eet data licẽtia reedificãdi muros ciuitatis ⁊ foꝛtalicia.debeat
hebdomadarum cõputatio inchoari. Illud ãtverbũ hẽtur Pie
re.29.vbi dr: Cum ceꝑint impleri in babylone.0.anni viſitabo
vos ⁊ ſuſcitabo ſuper vos verbum meum bonum ⁊ reducã vos

ad locum iſtum. Sʒ quo tempoꝛe fuit hoc dem̃ pʒ ex ca.28. Hie⸗

re.vbi dr̃ ꝙ ĩ ãno qrto ſedechie regis menſe..hieremias repꝛe
hẽdit aĩaʒ falſuʒ ꝓphetã.Iſte.n.aſſerebat iechoniã.⁊ g cum eo:
trãſlati fuerãt ĩ babylonem redire ĩ hierſin poſt duos anos.⁊ iu
gum regis babylonis cõfringi.⁊ cõſequẽter ca.⁊o.ponit᷑ epiſto/
la hieremie ad trãſmigratos ĩ babylonem vt nõ confiderẽt ver

bis falſoꝛum pphetarum.in q̃ ſcribit hoc verbum ex reuelatio

ne dñi.Cum inceꝑint impleri in babylone.ꝛ0.ãni ⁊c̃. Et ſic pʒ ꝙ
hocverbum dixit dnñs ꝑ Pieremiã ano quarto ſedechie circa fi/
nem.ppter quod computatio.ꝛo.hebdomadarum debet incipi

ab ano ꝗnto ſedechie icluſiue.Quãtum ad ſecũdum dico ꝙ ter
minat᷑ ĩ ãno paſſiõis dni incluſiue.Na incipiẽdo ab dno ꝗntoi/
cluſiue regis ſedechie hẽntur ſex ãni ĩtegri de regno eiꝰ.qꝛ.ii.an
no regni ſui mẽſe q̃rto fuit captꝰ captiuatꝰ. . Regũ.25. ꝓpter
quod ille.ii.ãnus rõne maioꝛis ꝑtis cõputandꝰeſt in tʒe deſtru/
ctionis citatis ne vnus ãnus bis computet᷑.Adcãvero ðſtructio
nevſq; ad pᷣmum annum cyri fluxerũt.⁊.ãni ſᷣm hebꝛeos.Cp/⸗

rꝰvero tribꝰannis regnauit ſᷣm eos poſt monarchiam acceptam
a quo tempoꝛe debet hic fieri computatio.Illivero ꝗ dicũt euz

regnaſſe.ʒo.annis ĩcipiunt computare a pᷣncipio regniſuiĩ pſide

tm. ꝛicipium vero ãni q̃rti quo regnauit cyruscomputadum
eſt ĩ tempoꝛe cambiſis filij ſui ne vnꝰãnus bis cõputetur.Cam /

biſes vero ſex annis regnauitvt dicit Joſephꝰlibꝛo antigtatis iu

daice.ii pꝰ quem ſᷣm hebꝛeos regnauit aſſuerus maritꝰheſter.⁊

in hoc ſupꝛa ſecutus ſuz eos in pᷣncipio libꝛi Heſter.ſʒĩ hoc ꝙ di⸗
cunt eum regnaſſe.iꝗ. annis tm̃ vidẽt᷑ mihi deficere manifeſte.
Nam aſſuerus cepit heſter vxoꝛem anno ſeptimo regni ſui me
ſe.io. vt hẽtur Peſter.⁊.ca.Cum igr pᷣm ipſos dariꝰfilius aſſueri

⁊ heſter regine poſt aſſueruʒ regnauerit ĩmediate.oʒ ↄñre os di
cere ꝙ ĩ pᷣncipio regni ſui fuit tm ꝗnq; vel ſex annoꝝ.nam a de/
ſpõſatõe heſter vſq; ad natiuitatem dari trãſut octauus annux⸗
aſſueri.vłmaioꝛ pars ipſi ad minꝰ.Nõ ẽautẽ veriſimile ꝙ talii

puer ſcriberet ſic autẽtice ⁊ ſerioſe edificationem templi.ſicex/

pᷣmit᷑ de ipo.i.Eſdre.õ.Sʒ ad hoc poſſet rñderiꝙ heſter mr ſa

q̃ iudea erat ⁊ moꝛtuo aſſuero ſupuixerat.ĩ fauoꝛem iudeoxꝝ fe /
cit ſcribi illam epiſtolam.⁊ ſigillari nomine filuj ſui exiſtẽtis ad

huc pueri. ꝓpter hoc hec rñſio remouet᷑ ibi ꝑlr̃am ſeq̃ntẽvbi dẽ
ꝙ de ſumptibꝰregis ſi neceſſe fuerit miniſtrent᷑ ſacrificia ⁊ offe
rãt oblatiões deo celi.oꝛentq; ꝓ vita regis ⁊ filioꝛuzʒ eiꝰ.Ex quo
pʒ ꝙ erat tãte etatis ꝙ filios hẽbat ⁊ iõ dico cum alus hiſtoꝛio/

graphis ꝙ aſſuerꝰregnauit.Ao.ãnis.⁊ ſic dariꝰfiliꝰeiusquando

cepit regnare poſt prem ĩmediate fuit. ꝭ2z. annoꝝ vel circiter f

pᷣdcã. Anno vero ſecũdo daru reſumptum fuit opꝰtempliſecun
di.⁊ cõſũmatum ſexto ãno regni eius mẽſe.iꝛ.i.Eſdree.õ. Sciẽ
dum tñ ꝙ idem annꝰfuit q̃drageſimus aſſueri ⁊ pᷣmus darij.na

ei ſucceſſit imediate.⁊ ſic oʒ de numero ãnoꝛum ipᷣoꝛumvnum
ſubtrahere.aliterynus bis computaret᷑.⁊ ſic aſſuerus ⁊ darius

ĩtendo ponere pce

crã ſcripturã. ptim

niſorieo
cnnnenum
(orbinidit ind⸗

= ͤ sM-=

.

plierſechcdoen
ſßfrmabitairh
Mlerte alrbe
–
let Frotentun

—

ntenm, 4
(tcemniebe

Gcenani
fogatanenehn
Mekonntesntemn
nilirlicte
Nmtopeipe

„„

iunmiſci

thunnascrr
Feſglinnepen
nnepnuretiin
tintegziſtct
Ppmſioegen
tüuninmiten
opem. n
ſüfikünfnt
Nhecfetebe
mrtirentßl
inebelr
Uyſte eli

dr ir uid
ld danf
giſarni⸗
fnharn
Güminati
cere niſeſe den H
i nt
Gſosſteng
3Nenep ſectfcihe
sMfrlenitmnitit
nerdoer kanein
1Aclemniztnlict⸗
Uitüenbiin
6ulaistſanlanne
Aintitn,
indabrine vant
nmmenmbonunmtrtn
neibeninutannen
ronen rnöconinnn
Ctiwurtunere
inbre van
iinamttahtent
oboumaummncai
Münmaikinmnot
ſümünklngt
rtiningiengotng
1sCihent Annin⸗
mngri AMinnitt
misinfnuim
wtmnndhini
Puato Anngnn,

mrea ncpolg 4

4
1.

S

.
8

S

=

4
N

cgnanitqneanſ
nrinusborci⸗
plom
Mitſienenitn
giolbi hrſid⸗
düinbirfunn,
nanno twn
jen gonnnif
Genrinecinic

Nlerman

—

8

.

=

4
1

= = —
Se
S=

=
E

6

=

——

2

=

=SG
=
S=

4
4

8
4

7

—

1

S==

9

=

=

—
—
—
= .
—
—
=—☛
. —
=
=ů
S==
Se.

—
E
— =
= = =n

=
==
—

=
S =
— —
=S—
= =

—
—
=☛
=
=
Se
=
—
S=Sͤ

—
=
=☛ = *
S=
=6
— S= =

= ☛—æ
=
= —

—

—
S=S== =ẽ —
=

g —
=

—
—
☛R
—
=
=
—,
S=
= =
=
=

S=
—
S
=

regnauert. 45. annis vſq; ad ſecũdi templi coſũmationé. ide
vſq; ad ei deſtructionem ꝑ romanos fluxerũt ani. 20. ſʒ Ra.
Sa.⁊ alios hebꝛeos.ꝗbꝰſi iungant᷑ anni pᷣdciĩ ab ãno ꝗnto ſede/
chie ĩcluſiue ſũt ſimul ãni. 332. a gbſi reſcindant᷑. 42. ãni ꝗ poſt
annũ paſſionis xpᷣi fluxerũt vſqʒ ad deſtructionẽ tẽpli ſecũdi.ſe
cũdum oẽs hiſtoꝛiographos.remanẽt anni.2o.ꝗ faciũt.vo.he
bdomades annoꝝ pciſe. Et ſic pʒ ſcᷣm.ſterminatio. 20. bebdo/
madaꝝ ĩ ãno paſſionis xpᷣi icluſiue.Ex pᷣdcis pʒ qð ſupꝛa dem̃ ẽ
ðͤ etate mardochel. e
nam ſi accipiant᷑ an
ni H̊ enumerati ab
anno gnio ſeöchie

ergo ⁊ animadnerte abexitũ ſer
monis:vt iten edificet hierlʒ uſ/

vſqʒ ad. iz. aſſueri q; ad xpʒʒ ducẽ hebdomades ſe/
ſut ſimul anni.9.g ptẽ:⁊ hebdomades ſexagitadue
byſi adiungant. ꝓ4. exrunt er rurſũ edificàbit᷑ platea èt
pmi regni ſedechie , —Q LKD
Tio.quos ad minuſ Muri i anguſtia tẽpoꝛum: ⁊ poſt
pabuirtherranſla⸗ hbebdomades ſexagitaduas occi
tõis ſue inuenient qe᷑ xpᷣs:⁊ nõ erit ei pplłs: q eum
anni.93. ſicut ſupa 2 S. . E —₰
dcev His veis negatur?c. Et citatẽz T ſcuarium
accedédum ẽ ad ex

poſitionem lr̃e qᷓ diuidit᷑ ĩ duas ptes.·in pᷣma ponit reuelatio.in
ſcdᷣa vo reuelationis expoſitio.ibi:Scito ergo.Pꝛima pars ex/
ponat᷑ ſicut ĩ expoſitione hebdomadaꝝ imediate pᷣcedenti.nã
in hoc conueniunt hec ⁊ illa. Pic ↄñr ponit᷑ reuelationis expo/
ſitio ⁊ diuidit᷑ in duas ꝑtes.qꝛ pᷣmo ponũt.ꝛo.hebdomades ge

neraliter.ſecũdo exponit᷑ aliqd ꝑtinens advltimazʒ ſpaliter.ibi:

Cõfirmabit aũt. Circa pᷣmum dicit angelꝰdanieli.Scito ergo ⁊
aigduerte.qualr hebdomades ſint icipiende ⁊ itelligende.

de ſunt.vt oſtenſum eſt ſupꝛa. ſqʒ; ad xpᷣm ducem. pꝛo
tẽdende ſunt. c Pebdomades ſeptem ? bebdomades.6z.
vſqʒ advltimã hebdomadam ĩ qua xpᷣs dux ppli xpᷣiani bapti/
gandeſt.⁊ legem euãgelicam pᷣdicaturꝰ⁊ ꝓ ſalute humãai gene/
ris moꝛiturꝰ⁊ reſurrecturꝰ⁊ ĩ celum aſcẽſurꝰ.Diſtiguit ãt ſepteł
bhebdomades ⁊vltimam ab alus ppter ſpecialia oꝑa fcã ĩ ipſis.
Nam ivltima fcã eſt generis humani reparatio vt dem̃ ẽ.In ſe

a ¶ Ab exitu ᷣmonisvt iterum ⁊c.i.a Bi ano ſedechie ĩichoan/

ptima vero templi pᷣmi deſtructio vſqʒ ad pᷣmum ãnuʒ cyriq de

dit licẽtiam reedificâdi.A deſtructõe.n.ſecũdi templivſqʒ ad P
mũ annum cyri ꝗ dedit hãc licẽtiam fluxerũt ãni.o2⁊.vt dem̃ eſt
ſupꝛa.ꝗ faciũt ſeptem hebdomades ãnoꝛum.⁊ cum hoc tres an
nos ꝗ computant᷑ cum tꝑe.oz.hebdomadaꝝ.eo ꝙ nõ faciũt ꝑ
ſe hebdomadam.⁊ eadem rõne ſex anni de tpe ſedechie pᷣcedẽ/
tes templi deſtructionem. d¶Et rurſuʒz edificabit platea.ſ.
Et muri. ciuitatis hierlm ĩ tpꝑe.oz.hebdomadaꝝ

templi. e
Pcoꝛobabel ⁊ neemiã ⁊ alios pr̃es. f¶ In anguſtia tempoꝛũ.

qꝛ ꝑ gentes circũſtãtes fuerüt multum ĩpediti ⁊ afflicti⁊ ẽt po/
ſtea. vt pz ĩ Eſdra ⁊ Neemia ⁊ libꝛis abester⸗ elEts⸗

hebdomades. 6z.2.7. alias pcedẽtes. ſupple. Occidetur
xpᷣs.iĩ vltima hebdomadavt pᷣdcm̃ ẽ. i¶ Et nõ erit pplłs eiꝰꝗ
eum negaturꝰeſt.i.iudei coꝛam pilato ipʒʒ negaturi dicẽtes:Nõ
hẽmꝰregeʒ niſi ceſarem. Joh̊.io.nõ erunt ampliꝰeiꝰ populus.ſʒ
xpᷣianiiĩ ipſo regenerãdi ⁊ ab eo denominãdi. k¶ Et ciuitatẽ
⁊ ſãctuarium.i.templũ ſcõm. igivabirrpi⸗ dererciuus
romanꝰ. m ¶Cuʒ duce vẽturo.i.cũ tito vẽturo ↄ hierlm.ſtð
nõ fuit ſcũm ĩfra tpᷣs.o.hebdomadarum.ſʒ poſtea ꝑ.Ao.ãnos

vt pᷣdcm ẽ.ſʒ q hoc fcũm fuit ĩ penam moꝛtis xpᷣi.iõ hic ponit᷑ ĩ/

mediate poſtq; locutꝰſuerat de xpᷣi occiſiõe. n ¶ Et finis eiꝰ.

Hcitatis hierlin. o ¶ Uaſtitas. qꝛ fuit vaſtata ꝑ romanoſ.

Et pꝰ finez belli.romanoꝝ ↄtra iudeos. q (¶ Statuta deſo
latio.citatis ⁊ templi que cõbuſſerũt romani.⁊ iudaici ppłi quẽ
ptim occiderũt ⁊ parti captiuauerũt ſicut ſtatutum erat ⁊ oꝛdi
natu a deo ĩpenam moꝛtis xpᷣi. Sciẽdum ãt ꝙ lr̃a hebꝛaica ſic
het: Etvſqʒ ad finem belli ſtatuta deſolatio. ⁊ multum mutat᷑
ſnia.Ex hoc.n.dicũt hebꝛei ꝙ deſolatio ⁊ captĩtas ĩ qua ſũt.du/
ratura eſtvſqʒ ad finem belli gog ⁊ magog quos meſſias ventu
rus debellabit.⁊ tũc regnabũt ĩ iudea tempoꝛalr.Et ſᷣʒ hoc poſ
ſent iuði dicere ꝙ lr̃a nra ſit falſa ⁊ expoſitio ipſiꝰſimiłr.Ad qd
excludendum ſciẽdum ꝙ ĩ hebꝛeo ſüt due dictiões quaꝝ vna ſi
gnificat idem quod adhuc.alia idem quod vſqʒ.que eiſdeʒ lr̃is

ſcribunt᷑.i.ayn ⁊ deleth.a diſtiguunt᷑ iſte due dictões ſolum per

punctationem.que de facili mutari põt manentibꝰlr̃is. Hec ãt
dictio adhuc aliquãdo accipit᷑ ĩ ſcriptura ꝓ poſt.ſiẽ Jone.ʒ.Ad
huc.40.dies ⁊ niniue ſubuertet᷑.i.poſt.Ao.dieſſubuertet᷑.Et ſʒ
hüũc ſenſum pᷣmo fuit fcã pᷣctatio dictionis hebꝛaice ĩ hoc loco
⁊ ſo nat od.⁊ ſic trãſtulit trãſlatoꝛ noſter. Sʒ poſtea mutata eſt

tiõis: ⁊ vſq; ad ↄſũmationèʒ ⁊ fi-

pũctatio p iudeos ad ſignificandũ vſqʒ.⁊ ſic ſonat ad ⁊ cõſimiliter fe
cerũt ĩ pluribaly s locis vete ris teſtam eti ꝓut ĩ pcedentibꝰlibꝛis de
claraui. Acceꝑunt ãt occaſionem hoc faciedi ex.o.ĩterpꝛetibꝰ ꝗ vbi
ĩuenerũt aliꝗd de myſterio trinitatis ⁊ icarnatõis.tacuerunt velali/
ter trãſtulerüt ſᷣm ꝙ dicit Hieronymꝰin plogo ſuꝑ pentateuchũ.Et
idem ego ondi ĩ pluribꝰlocis veteris teſtamenti.ſpãlr Iſa.ca.9.ꝓ eo
.n. ꝙ ibi hẽtur de xpᷣo.Et vocabit᷑ nomen eiꝰadmirabil.cõſiliariꝰde
us foꝛtis.pr̃ futuri ſeculi.pᷣnceps pacis.trãſtulerũt:Et vocabit᷑ nomẽ
. ’LM Eencsſtnansels
WP 1i g e erzevénrAσ. TrAEoſfirmabit ãt pactuz
diſſipaͤbit ppl aci dücevetur 0:⁷ multis. Dic renertit an/
finis eiꝰ aſtitas:et poſt finẽ bel- gelad loq .
ms 1Im gelad loqndum devlti.
li ſtatůta deſolatio. Cònfirma/
bit auteʒ pactuʒ multis bebdòͤ/
madavna: ⁊ ĩ dimidiò bebdoma
gis deficiet hoſtia ⁊ ſacrificiuʒ:⁊
Erit ĩ templo abomiatio deſola/

inceꝑat dicere q́;dtum ad
moꝛtem xpᷣi ⁊ non ꝑfece
rat iterponens penaz hu
ius moꝛtis.vt dem̃ eſt.di
cit igr:Cõ firmabit ãt pa
ctum multis.i.legeʒ eunẽä
gelicam.q̃ dr pactuʒ ⁊ fe
duſnouum:PHiere.ʒi.
8.HDebdomada vna. Nã
in vltima hebdomada xpᷣs pᷣdicando.mirabilia faciendo.moꝛiendo
reſurgẽdo.aſcendendo ĩ celum.⁊ mittendo ſpũm ſcũm:legem euan

nẽ perſeuerbit deſolatio. ¶ .

gelicam cõfirmauit. ⁊ anno ſue paſſionis ꝑ pᷣdicationem apoſtoloꝛũ

notabiliter dilatauit.vt pʒ Actuuzʒ.2z.⁊. ¶. t ¶ Et ĩ dimidio hebdo
madis.i.iĩ vyltima ei medietate in q̃ paſſus eſt xpᷣs. v1 Deficiet ho
ſtia ⁊ ſacrificium.qꝛ ſacrificia veteris legis ceſſauerũt ꝑ paſſionẽ xpᷣi

non hentiavltra vim obligãdi. x¶ Et erit ĩitemplo abominatio de
ſolatõis. hoc refert ad tempſeq̃ns.0 hebdomades.in quo adrianꝰ

*

imꝑatoꝛ fecit poni ſtatuam ſuam in loco templivbi ſteterat archa.ꝗq

ſtatua apud hebꝛeos vocat abomiatio ſicut ⁊ quodlibet aliud idolũ.

⁊ erat deſolatõis iudaice ſignum manifeſtum. yꝓ¶Etvſqʒ ad con
ſũmationem ⁊ finem.ſ.ſeculi. ʒ̊Perſeuerabit deſolatio. Pꝛope
n.finẽ mũdi detecta falſitate antixpi ꝑ heliam ⁊ enoch iudeiad xpzʒ
cõuertent᷑.⁊ multi eoꝝ cõſtanter ſuſtinebũt martyrium ꝓut dicunt
cõmuniter doctoꝛes nr̃i.¶ ¶ In ca.9.vbi dr ĩpoſtilla.PHis viſis accedẽG
dumẽ ad lr̃am exponendam. ADDITIO.

p tica ð pᷣmo aduẽtu xpᷣi tractãtia efficacioꝛ:videt᷑ ad ꝓfutãdã
hbebꝛeoꝝ pfidiã aſſerentiũ nõdũ ĩpletũ eẽ tpᷣs huiꝰ aduentꝰ
vltra illa q ĩ poſtilla ponunt᷑:tria vident᷑ addẽda.Pꝛimũ.cuiꝰ aucto⸗
ritatis ſit expoſitio Ra.Sa.ĩter hebꝛeos:vt videat᷑ ſi ſufficit illazʒ

tim̃ ipugnare:⁊ ex ea ↄtra eos arguere.vł opoꝛteat inꝗrere de alus ex
poſitõibꝰeoꝝ in hoc loco. Scõm qualiter pᷣter rõnes poſtillatoꝛis ꝗ/

bꝰrepꝛobarivr̃ pdcã expoſitio ſunt alie valide.ꝗbꝰrõnabiłr poſſʒ eua
cuari.Tertiũ quõ ex ipa expoſitõe Ra.Sa.lzʒ falſa.tñ cum ꝗbuſdazʒ
veris ⁊ ab eis receptis vitas nr̃a.ſ.ꝙ aduentP?ꝰxpi iã longe trãſiuit in
pᷣteritum.poſſet ↄcludi ↄtra eos.Circa pᷣmum ſciendum ꝙ h̊ reuela
tio pluribꝰ varus modis exponit᷑ ab hebꝛeis.nõ tñ excedit ſingulo/

rum opiniones ſeu erroneas enarrare expoſitões. Nà ſ̃z pᷣm.i.ethi.

oẽs ꝗdem ꝑſcrutari opiniões inane foꝛtaſſe ẽ.ſufficiẽs aũt maxime
q̃ ſuꝑficieten ꝰappareãt vł eſtiment᷑ hr̃e aliquam rõnem.Cõſtat aũt

wꝙhec expoſitio Ra. Sa.ẽ ſeu debet eẽ tãte auctoꝛitatis apud hebꝛꝛ
os ꝙ nõ pñ ab ea deuiare iu? fũdamentũ phariſaice doctrine: fm

quaʒ illa q̃i thalmud determiata hentur ſeu diffinita circa ſacre do/
ctrine expoſitionẽ.nõ licʒ eis q̃litercũqʒ ab eiſdẽ recedere ſʒ tenẽda
ſũt tãqᷓ; ĩ textu ſacre ſcripture ↄtẽta ꝓut ra.mo.large tradit ĩ pᷣncipio
ſui deutero.⁊ ĩ pluribꝰalijs locis hr.Cuiꝰẽ rõ.qꝛ auctoꝛitas thalmu/
dica ĩ hò ᷣtermiatõibꝰapð eos ẽ ĩ eodẽ gradu ſicut auctoꝛitas vłis ec

cleſie apud nos.ſʒ ↄſtat ꝙ Ra.Sa.nõ fuit pmiuentoꝛ hꝰexpoſitõis

de qua hic agit:ſʒ expᷣſſe h expoſitio ponit᷑ ĩ thalmudica doctria ſpã⸗
literĩ duobus locis.pᷣ ĩ libꝛo ꝗ ititulatð oꝛdine mũdi:quod hebꝛaice
dr cederholam.Siłr ⁊ i libꝛoꝗ dr̃ abodacara.i.c. In ꝗbus locis con
coꝛditer hr̃ ꝙ. 2o. hebdõade daniełicipiant a deſtructione pᷣmi tem
pli. ⁊ terminant᷑ ĩ ᷣſtructõe ſcpᷣi.Quas auctoꝛitates ſegtur Ra.Sa.

i hoc paſſu tãq; iuiolabiłr tenẽdas apud hebꝛeos rõne pᷣdcã.Ex ꝗbuſ

ſegtẽ ꝙ licz multi hebꝛeoꝝ attẽdẽtes ꝙ pᷣdcã expõ ꝑ ſuos magr̃os de
terminata ñn ſolũ ñ poterat rõnabiltr teneri ſeu ſuſtieri:ſʒ ex eadẽ cũ
alus ꝗbuſdãà vis ↄcludebat᷑ xpᷣm iãveniſſevt ĩfra patebit:iuenerunt
q̃ſdam varias ⁊ ↄfuſas expoſitões:vt ſaltẽ ꝑvias obliquas ⁊ toꝛtuo
ſas vitatẽ luce clarioꝛẽ ſubterfugerẽt.put de eis vaticinat᷑ egechiel.
iʒ.ca. Sicut vulpes ĩ depᷣto ſũt ꝓphe tui iſrł.excluſa tñ hac expoſitõs

thalmudica quam ſeꝗt Ra. Sa.nõ ẽ faciẽda alia mẽtio de alus ex

poſitõibꝰeoꝝ mul tipliciter fictis. Oʒ.n.illos adherere pᷣdcẽ expoſi
tioni ac ſi eẽtĩ lra ↄtenta.Circa ſcòm pter illa q̃ poſtillatoꝛ põit con
trapᷣ dcãm expoſitionẽ thalmudicam ſeu/Ra.ſa.q ne atievallca⸗
M NAN =S

ℳ

ma bebdomada de ua

Nbac reuelatione danieli ꝑ angelum fcã.q iter cetera pppe

adhuc põt vlteriꝰ illam foꝛtiter obuei.Et pᷣ pot ſumi eos validiſſi
mũ argumẽtum de numero annoꝝ iter vtraq; deſtructionẽ ↄtẽtoꝛũ.
Mã lz cõputatio hebꝛeoꝝ in hò hiſtoꝛus ſit ĩ multis q̃ nobᷣ ſũt incerta
tenẽda ſeu ſeqᷓnda pᷣtim eos ↄqͥs ꝑ ſua ꝓpꝛia teſtimõia rõabilr poſ
ſet ꝓcedi:vbi tũ cuidẽter ðficiũt.vł ſibiipſis ↄdicũt ĩ cõputatõe nullo
mõ ſũt eoꝝ dcã admittẽda:ſʒ illos ð talibꝰfoꝛtiter dimicandũ.Cõ:
ſtat aũt ꝙ ſ ꝓpoſito manifeſte õficiunt.Plures ẽt anni ſᷣm eos fluxe/
rüt ĩtervtràq; deſtructõem qᷓ;. o. hebdomade q̃ faciũt.Jↄo.annos:
qð ſic pʒ: Nã ipſi diuidũt has.⁊o.hebdomadas ĩ duas ꝑtes.pᷣncipaleſ
ſ.in.io.hebdomadas q̃ faciũt.o.ãnos ꝗ fluxerũt ſᷣm eos a ðᷣſtructõe

tẽpli ꝑ nabuc.vſq; ad cõſũmatõem edificatõis tẽpli ſcõi:gbꝰadaptät

illud hiere.⁊o.c.Cũ ĩpleti fuerit ibabylone.ꝛo.anni:viſitabo vos ⁊c̃.
Et in. õo.hebdomadas:q̃ faciũt.ꝗ⁊zo.ãnos:qbdũt duraſſe tẽplũ ⁊
vt pzʒ ĩ liabodatara pᷣallegato.c.i.vbi hr̃ ꝙ regnũ ꝑſaꝝ tꝑe tẽpli ſcõi
durauit.3 4. annis.ↄñir regnũ grecoꝝ tꝑe pᷣdci tẽpli.ido.ꝰñr regnum
machabecoꝝ.ioʒ. ↄnñir regnũ herodis ſeu herodianoꝝ.ioʒ. annis. Hec

oĩa ſũt ĩ textu libꝛi pallegati.vbi Ra.ſa.glo.hʒ.⁊o.annos duratõis

tẽpli ſcõᷣi ꝗ ſi cũ.⁊o.annis ꝗ fluxerũt a deſtructõe templi pᷣmivſq; ad
cõſũmationẽ ſcõi iũgant᷑.hẽs.ſ.⁊o.hebdomadas danieł. Pec Ra.ſa.
Sʒz pᷣma ꝑs iſtiꝰ cõputatõis ↄtinet falſum ẽt ſᷣm eos.õt.n.ex aucto
ritatibꝰſuis deduci ꝙ a deſtructõe pᷣmi tẽplivſq; ad eiꝰↄſũmataʒ edi
ficatõem. S.anni fluxerũt quod ſic pʒ.Nã nabuch̊.regnauit..an/⸗
nis. vt in limagnila.c.i.ex vbis ſacre ſcripture ꝓbat᷑.In anno aũt.io.
nabuch̊. deſtructumẽ tẽplũ ĩ mẽſe.s.vt hr.hiere.s⁊.⁊ in.ꝗ.reg.Ex qͥ

ſegt ꝙ nabuch̊.regnauit a deſtructõe tẽpli.⁊7. annis.quoꝝ pᷣmꝰlicʒ

impfect'cõputat᷑ ꝓ annovt ſege hr̃ in ſcripturis:⁊ẽt in thalmud fre/

q̃nter legit᷑ ꝙ vna dies cõputat᷑ ꝓ anno.ↄnir euilmerodach regnauit.

23. annis ꝓut ipſi ꝓfitent hẽri ex traditiõibꝰantiꝗs lipallegato:Bal
thaſar vero regnauit.ʒ.ãnis vt hẽtur ex textu.Dariꝰvo pᷣmꝰregnauit.
2z. annis:qð ſiłr hr̃ ex textu.Cõſeq̃nter cyrꝰſcõm hebꝛeos lʒ minꝰve/
re:vtpatebit cũ devera expoſitõe aget᷑:regnauit.ʒ.annis.Aſſuerꝰꝗ dr
arphaxat regnauit.iꝗ.annis.quoꝝ iz.hẽentur ex textu heſter.ʒ.ca.⁊

duo hentur ex traditõe ᷣm eos licʒ ſcõm latinos.o.regnauit.dari
us verovſq; ad cõſũmation tẽpli:vt hr ex textu.õ.annis.Ex ꝗbꝰſeq

tur ꝙ a deſtructione tẽpli pᷣmivſq; ad cõſũmationem ſcõi:ẽt ſᷣm cõ/

putum ipſoꝝ fluxerũt anni.78.lʒ ſcðᷣm alios multo plures. Et ſic pʒ
pᷣma pars hcõputatõis ẽ falſa ẽt ſcdõᷣm eos:deficit.n.ꝑvnaʒ hebdo
madam ⁊vnũ annũ.Sili in ſcõa ꝑte cõputationis ꝑ ampliꝰdeficiunt

ſubtrahẽdo plures annos:vt patebit ĩ lr̃a ĩ G.c cũ de vera expoſitõe
haꝝ hebdomadaꝝ aget:vñ manifeſtũ ẽ ꝙ h̊ expoſitio pᷣſupponit fal
ſum ẽt ſcõʒ eoꝝ cõputationt.Pꝛetereavt l̃a ſonat euidẽterĩ his.⁊ꝛo.

hebdomadibdanieli reuelatis iplenda erãt illa q̃ in lr̃a ↄtinẽt᷑.ſ. cõ
ſũmatio puaricatõis.⁊ deletio iniqtatis.⁊ adductio iuſticie ſepiterne
⁊ hò qð expſſe la teſtat᷑ dicẽs. o. hebdomade abbꝛeuiate ſũt ſeu dik
finite vt ↄſumat᷑ puaricatio.⁊ finẽ accipiat pctm.⁊ deleat᷑ inigtas ⁊c̃.
MNõ.n.dixit angelꝰ ꝙ pꝰ.⁊o.hebdomadas hoc erat ĩplendum ſʒ ĩ ſeqᷓn

tibꝰ dixit pᷣhebdomadas.oz. occidet᷑ xpᷣs ⁊c. o.hebdõade ſciſſe ſũt

vt talia fiant.hoc ẽ durante tꝑe.⁊o.hebdomadaꝝ:vt pʒ manifeſte ſa

ne pᷣdcã vba intelligẽti. Sʒ ſcõᷣm pᷣdictam expoſitionem manifeſtuzʒ
eſt ꝙ nihil illoꝝ q̃ in pᷣma ppoſitõe angelica ↄtinent᷑:fuit ĩpletũ ſcõʒ

eos.:durante tꝑe.ꝛo.hebdomadaꝝ:ſʒ totũ illud remãet apud eos fu

turum:ita ꝙ nõ ĩplebit vſq; ad aduentũ meſſie inaniter expectatiab
eis:qð ẽ manifeſte ↄ ſenſũ lr̃e vt dem̃ cẽ.Si ãt dicat᷑ ꝙ illa q̃ ↄtinẽt in

ꝓma ꝓpoſitione angelica:licʒ nõ fuerint ĩpleta durante tꝑe bebdõa/
daꝝ qͥ ad pfectam aſſecutionẽ fuerũt tñ ipleta ꝑ modũ meriti:hoc ẽ

durante tꝑe hebdomadaꝝ.ppls ille meruit vt ↄſũmaret᷑ preuarica/

tio ⁊c̃.in aduentu ſuimeſſie futuri. Hoc nõvalet:tũ qꝛ nõ ẽ ↄſonũ lrĩe

q̃ ſimpliciter dicit vt cõſumat᷑ puaricatio ⁊ adducat᷑ iuſticia ſẽpiter
na:⁊ cetera.hò. Nõ.n.dicit vt mereant᷑ talia hr̃e.ſʒ vt hẽant: Hagna
n.dr̃ia eſt inter mereri aliꝗd ⁊ hr̃e illud:nã multi merent᷑ vitaʒ eter
nam gꝗ tñ ñ hñt eã:tũ qꝛ ẽt Ra.Sa.ꝓfitet᷑ ꝙ ppls ille ñ meruit pᷣdcã

infra tpᷣs hebdomadaꝝ:ſʒ finitis hebdomadibꝰtꝑe hꝰdiuturne ⁊ in
termiĩabil captitatis illa hẽbat mereri:vt pʒ ex ocis ſuis q̃ in poſtilla

cõtinent.Ex qͥ ſegt ꝙ infra tᷣs hebdomadaꝝ nihil fuit ĩpletũ ſʒ eoð
de ↄtẽtis in ᷣma ꝓpoſitione angelica:nec ꝑ modũ meriti nec aſſecu/
tõis: vũ lr̃a ſᷣm pᷣdcam expoſitionẽ remanet ſimpl falſa. Pꝛeterea:
captiuitas babylonica tolerabilioꝛ ⁊ melioꝛ fuit hebꝛeis incõpabilłr
magis qᷓ; captitas hodierna.Qõð pʒ ex tribꝰ.ꝛimo rõne duratõiſ.IJl
la.n. durauit ꝑ.o. annos:iſta voro durauit vltra.iooo.⁊.ꝗoo.ãnos.⁊
adhuc ĩ ſuovigoꝛe ↄſiſtit.⁊? roſpectu dĩne ꝓuidẽtie.n illa.n.fuerũta
ðo ꝓuiſi ð dono pph̊ie ⁊ miraculoꝝ:Erãt.n.iter eoſ qᷓplurimi pphe
dñi. vt hieremias.ecechiel cacharias. ⁊ daniel.In iſta vo nullus le/
git fuiſſe ppha. Sili ⁊ in illa de fecit ꝓ eis multa miracula vt pʒ oᷣ li
beratõe dãiel ⁊ triũ pueroꝝ.⁊ ð mãdocheo ⁊ hò. In iſta vo ſicẽ nec fue
rüiüt pphe.ita nec miracula dĩna ꝓ eis legunt᷑ fſcã.vñ ⁊ ipſi de ſe ipſis⁊
ſtatu hodierne captitatis ĩ qͥ neutꝝ pᷣdcõꝝ habuerũt.intelligũt illud
vppe.ps. 73. Signa nr̃a nõ vidim. ⁊ iã ñ ẽ ꝓpha ⁊c. ꝭꝛreſpectu digni

catů ſeu honoꝝ ſeculariũ. In illa.n. ꝗdam eoꝝ habuerũt hono/
res regios ⁊ młtas dignitates.vt legit᷑ de ioachin.hiere.vlt.cuiꝰ
thꝛonꝰfuit ſublimatꝰab euilmerodach ſuꝑ thꝛonos aliox reguz
p totã vitã ſuam. Siłr daniel fuit ſublimatpns ptãtẽ ſup puin
ciam babylonicã. Silr ⁊ ſocuij eiꝰ.vt hr daniel.z. Mardocheꝰèt
fuit ↄſtitutꝰq̃ſi ſecũdꝰregi aſſuero.Heſtervlt.coꝛobabel habuit
dignitatẽ comitatꝰ.vt pʒ Agg.⁊.ſic de gbuſdã alus. In iſta vo ca
ptitate oes ſũt in viliſſimo ſtatu ſine honoꝛibꝰſeu dignitatibꝰhò
vbicũqʒ ſũtvt ẽnotũ.Ex ꝗbſeꝗĩ ꝙ daniel ꝗ vehemter ãxiabat
⁊ dolebat ð pᷣma leuioꝛi ⁊ bꝛeuioꝛi captitate diẽ in B.c.ĩ ſua oro
ne. Ppls tuꝰẽ ĩ oppꝛobꝛiũ oĩbꝰꝗ icircuitu nr̃o ſũt.Siłr.Aꝑi ocu

los tuos ⁊ vide tribulatõem nr̃am ⁊c̃. Incõpꝑabilłr ampliꝰ doluiſ

ſet de captitate hodierna ſi eã coguiſſʒ pplo ði futurã.Cõſtat ãt
ꝙ; fᷣm pᷣdcãm expõnẽ angelꝰnũciauit danieli ĩ hac reuelatõe ca
ptitatẽ hodiernã.q̃ acerbiſſima ⁊ lõgiſſimaẽ ĩcõꝑabilr ſuꝑpᷣmã
⁊ ꝑ ↄns angel'nñ pᷣnoſticabhat ei grata ſeu ↄſolatoꝛia:ſʒ potiꝰmo/
leſta ⁊ ſũme afflictiua.cꝰoppoſitũ pʒ ĩ lr̃a.nã angelꝰgabꝛiel appu
it ei q̃ſi bonꝰnũciꝰ⁊ in hoꝛa accepta.iſ.tꝑe ſacrificij veſꝑtini.⁊ĩ vx/

bis ſuis annuẽs ꝙ pces ſue erãt exaudite.Dicebat.n.ab exoꝛdio

pᷣcũ tuaꝝ egreſſus ẽ ſmo. Silrvocat eũviꝝ ðᷣſiderioꝝ.q.d. ĩ/

dicaret ei ſuoꝝ oõſiderioꝝ iĩpletionẽ.cui oppoſitum totalrẽ ßm

pᷣdcãm expõnẽ.nã danieli ñ expedito ð pᷣma captitate pᷣnoſtica
bat crudeliſſimaz ſcõam. Silr dolẽti ⁊ ſe affligẽti ðᷣ lõgitudine
pᷣme captitatl.o.annoꝝ.⁊ ſuꝑ h̊ petẽti liberatõis acceleratõeʒ
dicẽdo.Placare dñe.accelera ⁊ fac.angel pᷣnũciabat captitatẽ
futurã:cꝰ terminũ ei minime ꝓpalabat.ð qͥ ſp ampliꝰ⁊ foꝛtiꝰ de
buiſſʒ anxiari.vñ ſi h bñ aſpiciãt manifeſtũ ẽ ꝙ tota ↄſolatio da
nieł ↄtinebat᷑ durante tꝑe hebdomadaꝝ.qð totalr euacuat pᷣdi
ctã expõnẽ.vt pʒ intelligẽti.Pꝛeterea ĩ hac expõne exponit᷑ illo
UVlſaʒ ad xpᷣm ducc.ð cyro qð pʒ eẽ falſũ ex tribꝰ.Pꝛio qꝛ ñẽveꝝ
ꝙ adſtructõe pᷣmavſqʒ ad cyꝝ fluxerit.7.hebdomade tm:cum
Et ſʒʒ cõputũ ſuũ ab eadẽ pᷣma ðſtructionevſqʒ ad balthaſar ex

cluſiue fluxerũt.A9.anni.ꝗ faciũt hebdomadas.⸗.itegras.nãvt

dem̃ c.õ.ĩ pᷣma obiectõe nabuc.regnauit pꝰðſtructione tẽpli.22.
annis.⁊ ↄnir euilmerodach filiꝰeiꝰregnauit.⁊ʒ.ãnis ꝗ faciũt.so.
annos.Et ſic ꝑpʒ .⁊.hebdomade ⁊ pluſq; ann trãſierũt anqᷓ ce
piſſet balthaſar regnare.ꝗbꝰſi addat᷑...ãni ꝗbꝰſncceſſiue regna
uerũt balthaſar ⁊ dariꝰpᷣm.ſic̃.õ.dem̃ ẽ ſeꝗ ĩ ꝙ. . hebdomade
ſupꝛadcẽ.⁊plꝰ.6õ.anni trãſierũt añ regnũ.cyri.vñ pʒ eẽ falſũcyꝝ
fuiſſe xpm ducè de q angelꝰloquebat᷑.necvalet dicere:ꝙ qꝛ he
bdomada octaua ẽ ĩꝑfecta.iõ ñ cõputat᷑ cũ.⁊.pᷣdcis ſʒ reuatcõ
putãda cũ.o.ſeq̃ntibꝰ.tũ qꝛ ſex ſũt maioꝛ ꝑs ⁊ nõbil hebdoma
de qᷓ;vnũ potiꝰdebuiſſẽt cõputari cũ.⁊.pᷣmis:qᷓ; cũ.oz.ſeq̃ntibꝰ

cũ ꝗbꝰvnus annꝰtm̃ illiꝰpebdomaõ ĩcludebat᷑.tũ qꝛ ihac reue

latõe angelica deſcẽdit᷑ vſqʒ ad dimidiũ hebdomade cõputãdũ
vt pʒ ĩ ̊ ca.circavltimã hebdomadã:⁊ ſic ſex anni ñ ert dimit
tẽdi ꝗ faciũt pluſq; dimidiũ hebdomade:tũ qꝛ ĩ.ꝭ,.annis hꝰ octa

ue hebdomade regnauerũt duo magni mõarche.ſ.balthaſar ⁊

dariꝰq gꝗlibet accedit magis ad terminũ.. hebdomadaꝝx q́;
cyrꝰ.vñ de q libet eoꝝ debuiſſʒ poti ĩtelligi qᷓ; ð cyro ꝗ longiꝰdi
ſtat.⁊ qꝛ nuſq; in ſacra ſcriptura legit᷑ ꝙ aligꝗs dicat meſſias ſeu
vnctꝰſimpłxr niſi vnctꝰfuerit coꝛꝑabilr ſacro oleo q̊ͥ ſacerdotes
⁊ reges vngebant᷑:vł ſpũᷣali.ſ.oleo gr̃e ꝓphalð qͥ in pᷣs.Unxit te
de deus tuoleo ⁊c̃. Siłr aũt ⁊ ibi:Noli tangere xpos meos qð
ſm expoſitoꝛes itelligi᷑ de abꝛaam ⁊ alus pfiarchis ꝗ fuerũt ꝓ
