eſt pꝛo loco ⁊ tẽpoꝛe ⁊ ꝑſonis ꝓ ꝗbus fit reuelatio.⁊ ꝓpter hoc ppbe/
te ñ ita clare ſcripſerũt myſteria xpᷣi de futuro ſicut euãgeliſte ſcribẽ
tes hiſtoꝛiam de pꝛeterito.Uideretur foꝛte alicui ꝙ hec viſio nõ poſ/
ſet lrãliter exponi de antixpᷣo. ꝛimo qꝛtribulatio q̃ hic deſcribit᷑ dr
durare ꝑ ſex ãnos vt dem̃ eſt.quod nõ poteſt dici ad lr̃az de ꝑſecutio
ne antixpᷣi. que durabit tm̃ ad tres ãnos ⁊ dimidium. vt dicei ifra.io.
ca.⁊.iz.Secũdo qꝛ hic dr̃ ꝙ in hac tribulatiõe que hic deſcribit᷑ debzʒ
auferri iuge ſacrificium.iuge aũt ſacrificium nüc ẽ ſacrificium alta/
ris.quod nõ ceſſabit vſq; ad iudicium finale.ᷣm ꝙ drĩ Math. vlt. Ec
ce ego vobiſcum ſum omnibdiebus vſq; ad cõſũmationeʒ ſeculi.Ad
pᷣmum dicendum ꝙ ꝑſecutio antixpᷣi aliquãdo accipitur ſtricte ꝓ tẽ
poꝛe ĩ quo antixpᷣs perſequet᷑ fideles ĩ ꝑſona pꝛopꝛia.⁊ ſic nõ durabit
niſi ꝑ tres annos ⁊ dimidium.Aliquãdo large accipit᷑.inq;tuzʒ cũ hoc
accipit᷑ aligd de tempoꝛe pꝛecedẽtiĩ quo ꝑ miniſtros antixpi fiet que
dam diſpoſitio ad ipſum ꝑ deceptiones ⁊ malas ꝑſuaſiones.⁊ ſic acci
pit᷑ hic duratio illius perſecutiõis.Ad ſecũdum dicẽdum ꝙ ſacramẽ
tum e tꝑe antixpᷣi ceſſabit q;tum ad ſolẽnitatem.qꝛ tũc miſſeñ
b

celebꝛabũtur publice.ſʒ tm̃ occulte ꝓpter rabiẽ illi ꝑſecutiõis ⁊ ſicĩ

telligit hic ceſſatio iugis ſacrificij. capi. IA.
.
mo darij.g occidit balthaſar. Poſtq; danie lðſcripſit vltime
tribulatiõis totalem decurſum ⁊ pncipalem eicõflictum.vt

—

vpviſum eſt ĩ duobus pcedẽtib capitulis.hic ↄſequẽter deſcribit eiuſ/

dem tribulatiõis ſo latium quod maxime erit ipſis fidelibꝰex cõſide
ratiõe paſſionis xpᷣi. Igitur cã materialis eſt de.o.hebdomadibꝰ de
terminatis ⁊ pꝛefixis vſq; ad paſſionem xpᷣi que maxime erit imitã/
da tempoꝛe antichꝛiſti. Cã finalis vt oſtendat᷑ tempus expiatõis pec/
cati per moꝛtem xpᷣi.⁊ per hoc detur cõſolatio chꝛiſti fidelibꝰ ĩ tribu/
latione antichꝛiſti exiſtentibus.Cauſa efficiens eſt inſtinctꝰ ſpiritus

mn ãno pᷣmo.Pic ponit᷑ octaua viſio que fuit facta in ãno pꝛi/⸗

es. Cũq; ſurrẽxiſſeʒ faciebã opa

—

ꝗ ſupꝛa dictus eſt aſtriages.⁊ hocẽ quod ſubdit᷑. k

lãti remedium.Cãà foꝛmalis ĩ diuiſione cõſiſtit que talis eſt qꝛ pᷣ

mo ponit᷑ meritum or̃onis.ſecũdo modus reuelatiõis.ibi:Cuũq;
adhuc loquerer. Pꝛimum eſt ex ꝑte danielis. Secũdum ex ꝑte
angeli reuelãtis.Circa pmum tria notatur.pꝛimuz eſt debita cõ

ditio oꝛãtis.ſecũdum confeſſio penitẽtis.ibi:Et oꝛauit deuz.ter

tium intẽtio petentis.ibi:Et nũc dne.Circa pᷣmum cõſiderãduʒ

ꝙ debita cõditio oꝛãtis eſt ꝙ attẽdat debitum tempus oꝛãdi.R̊ᷣ

, facit daniel hic. qꝛ
iperãuit ſuꝑ regnũ chaldeoꝝ jnõ tellexit abbzohin
vnd regni eiꝰ:ego daniel itellexii Romiſnr line⸗
libi nůmeꝝ ãnoꝝ:ð quo factusẽ ratiõe populi.⁊ poc
ſmo dñiad hieremia ꝓphaʒ: vt eſt quod dicitur. ꝗn
complerentur ðᷣſolatiois bierlm mneunzanu
ſeptuagita ani: ⁊ pöſui facis meã dum iſie aſſuer⸗
addominum deü meum rogare non eſtiſte ſub quo

Er depcarii iiunijs ſàcco ẽt cine/ biſtoꝛia heſter ſca

re t oꝛani dñʒ deũ ⁊ ofeſſus ſuy p magnum temp'.
ſed iſte aſſuerꝰè ille
e ſemi
ne medoꝛum.qꝛ darius victo balthaſar tràſtulit regnum ad me
dos. l ¶ Qui impe.ſu.re.chaldeoꝛum.pᷣmus nõ ſimpliciter ⁊
abſolute.ſed pᷣmus de pꝛedicto ſemine.ſ.medoꝛũ. m ¶An

Factum eſt veſpere ⁊ mane dies vnus.i.pᷣmus. n¶ Ego da/
niel intellexi in libꝛis.hieremie. o Lliumern⸗ annoꝛum ⁊cc̃.
Et nota ꝙ iſte cui reuelabant᷑ diuina ſecreta nihilominꝰtñ ſcri/
pturã hieremie ⁊ alioꝛum ꝓphetaꝝ legebat contra illos ꝗ cõfi⸗
dentes de pꝛopꝛio ingenio dedignant᷑ videre dcã alioꝛum. Scri
ptura ãt illa de qua fit hic mẽtio hẽtur Hieremie.⁊9.Cum cepe
rint ipleri in babylone. Zo.anni viſitabo vos.⁊ ſuſcitabo ſuper
vos verbum meum bonum:⁊reducã vos ad locum iſtum ⁊c.Cõ
pletionem aũt annoꝝ appꝛopinquãtem intellexit ꝑ tempoꝛa re

gum g regnauerat a pᷣncipio deſolationis hierim vſq; ad tempꝰ

illud.pꝑ que fuit oñſum Eſdre.i.ca.ꝙ hec deſolatio fuit comple/
ta anno.ꝗ.·cyri.ante cyrum vero dariꝰmedus regnauit duobus
annis.⁊ ſic complemẽtum deſolationis diſtabat tm ꝗnq; annis
æpncipio ſexti.qꝛ cyrus de quarto anno ſuo regnauit tm̃ in pꝛin
cipio ante dem̃ cõplementum.vt ibidem dem̃ fuit. pEt po.
fa.meã ad dñm.i.attẽtionẽ mentis ⁊ faciem coꝛpoꝛis qm verſa
facie verſus hieruſalem oꝛabat.vt dictum eſt ſupꝛa.oõ.

q ¶ Rogare. feruenter. r ¶ Depꝛecari. pſeueranter. s (In

ieiunus. vt ſimul fieret deo ſacrificiũ ꝑ ſpiritus ofonem.⁊ ꝑ car
nis eimacerationem.qꝛ ſcribitur Tobie.iz. Bona eſt oꝛatio cũ
ieiunio: t ¶ Sacco.i.cilicio .V i⸗ ere.i.recoꝛdatione
fragilitatis humane.Pic erat modus iudeoꝝ quãdo erãt ĩ affli
ctionibus poſiti ponere cinerem ſuꝑ caput in ſignum humilia/
tionis.qꝛ dicitur.Eccle.ʒs. Oꝛatio humiliantis ſe nubes pene/
trabit. Sed videtur hic ꝙ daniel peccauerit oꝛando ꝓ liberatio
ne populi.qꝛ talis oꝛatio videtur ꝓcedere ex quadam dubitatio
ne ne implereturverbum dei dictum ꝑ hieremiam de liberatio
ne populi tempoꝛe determinato.⁊ hoe vide impoꝛtare defectũ
fidei.Dicendum ꝙ daniel oꝛabat ꝓ diuine pꝛomiſſionis imple
tione.non qꝛ dubitaret de dei fidelitate.ſed vt oſtẽderet ſe gra
tum deo de ꝓmiſſione pꝛius facta. Item daniel ſciebat ꝓmiſ/
ſiones diuinas impleri per oꝛationes bonoꝛum qꝛ ſicut de oꝛdi
nataliꝗd futurum.ita etiãõ modum eueniendi.qꝛ vtrũq; cadit
ſub dĩna oꝛdinatione.ſ.res ⁊ ſuus modus.⁊ iõ oꝛabat impleri ꝓ
miſſionem a deo fſcãm. Item ꝓmiſſiones diuine in ſacra ſcriptu
ra ſemꝑ intelligende ſunt ſub cõditione.ſ.niſi ponatur impedi⸗/
mentum ex parte illius cui ꝓmiſſio fit deuʒ offendẽdo.vnde dr
Hiere.is.Subito loquar de gente ⁊ de regno vt edificem⁊ plã
tem illud.ſi fecerit malum in oculismeęis vt non audiat vocem
meam:penitentiam agam ſuper bono quod locutus ſum vtfa⸗/
cerem ei. Timebat autem daniel ne fili iſrael. per peccata ſua
poſuiſſent impedimentum diuine pmiſſioni.⁊ iõ oꝛabat dñzad
tollendum iſtud impedimẽtum ſi eſſet. Per pꝛedicta pʒ argu/
mẽtum.qꝛoꝛatio danielis nõ ꝓcedebat ex aliqua infidelitate ſʒ
magis ex bonis cauſis. x ¶ Et oꝛaui dñm. Pic ↄnr deſcribitẽ
cõfeſſio penitẽtis.vbi notandũ ꝙ daniel aſſumit in ſe ꝑſona po
puli iſrael.qꝛ nõ erat talis etatis.nec ↄditionis ꝙ taliamala egiſ

ſet qn fuit trãſlatus.qꝛ erat puerſcũs.ſʒ peccatum populi iſrael

dicit pctũm ſuum inq;tum erat populi illmẽbꝛum. Pꝛocedit
auũt ſic.qꝛ ↄfitendo pꝛimo narrat malicias depꝛauãtes.ſecũdo.

ſrfbainn
Priri

eſt. qꝛ ille fuit poſt

Anno
vno.i.pᷣmo ſᷣm modum loquẽdi hebꝛaicum. vnde dicit᷑ Señ.i.

olitoei

lce

alen

„

mtollhiet

eſsa denſo

Cudpo
eſmnenit

sendon
(id

Cunint zhui
woritcpe
gtüſtizet
Horflian
ndicrirnt

(lotnleppeert

Uiasteruei
E oͤce
linccne⸗
ftcrititen
iciiſrige⸗
ftuiſtmins
Wminenarig
Magogetrate
fulelirſtey
Petgertedi
Ghmgane⸗
nutheon
hliorzdes
uncitimi
geblchni
Pigſeriighoe
Wicldein
ſor cezuin
ſenontonc⸗
focgilooneſie
ſhenoerea
Cauuſterd
mgpaferr
anin perr
ſiunittige
ſhettenten
gintügzop
nkn nd
fton

munm
itiin
CLcnocibei. di
thimniſtinn
eorum s iſnni
mmeſneini ni
dehmianmn entſti
ns. dönns t

☛—

= =—
S= S=

—

==

ſümman
ina Creunblgnirn

=

S==

mlegebatenmnla
Nmni egeditſanne
benn DermienCn

ipiſinbowotin

ucinwsalbamitni
guügminelertoun
obrnshelin igtn
cngberdectmoftiten
DDmNeinsſegntn
Midnisditcatign
wemoſtolenuim
tibidendaiin
nd ſcenougt
ntdicunetts
ecmi enm 0
fügſhinmiem
Lcbeiz ulce
(Etcnmin
odlsinctongi
ochruſe
obummilanee
cauenitcen
—R
um gberninb
Hoentcei inomm
poiumne ponon
ere ſei nſfin ⸗
Junmni ltn

E=–

— ☛

S=e=-
==
Se=
ES

—
=

8 16
„141

ES
S

=—
.

ſde

☛

—
—
=
=

S

=

=
=☛
—

—☛
2
=
=
= S=
=
— (
= =
= =—
= —

—
— —
—
— –—
— —
—
— S
— =
= — 8
= S=
= =
= –

S= —
= —
=
—
— —
= =
= =
=
=
=

—
=☛R
☛n,n—m d
=S Aà
= —
—
——
— 5
=S E3 .
=
=

—
—
—
=
— F—
S
=
S=

S=
S= =2
=

—
ES
S=
= =

=—
☛ S
—
=
S=
=
= =

remonet circũſtãtias excuſantes. ibi: Nõ obediuimꝰ 32 exagge⸗
rat ↄditiones aggrauãtes.ibi:Et ſtillauit.Et nota ꝙ in oĩbꝰ iſtis

attribuit deo iuſticiã.⁊ ſibi ⁊ ppło iſrael iniuſticiam. Circa pᷣmũ
nõndũ ꝙ malicie depꝛauãtes ſunt ↄtra bonos moꝛes omittẽdo
pᷣcepta ⁊ faciendo ꝓhib ita.dicit igit᷑ pponens dei magnitudinẽ
gclemẽtiã.vt ꝑ hoc pctũm populi grauiꝰ appareat. aA Obſe
cro dñe deus magne.qꝛ ſupeminet oĩbꝰq̃ poſſum de deo cogita

re vł dicere. b
pa.pꝓmiſſa ĩplendo.

d ¶ Et mii.vltra p/

miſſa addẽdo.ſedꝗ
bo hoc fit ſubditur.

e¶ Diligentibte ⁊c.

coꝛde ⁊ oꝑe.Ulteri
us ĩcipit peccata cõ
fiteri.dicens.

¶ Peccauimꝰ.ĩ oĩ

— —

genere peccati.ſ.qð

explicat vñter.
gFnigta feci.oera

boles. h Impie
egimꝰ. ↄtra deum.
Pietas.n. eſt cultꝰ
dĩnus. ⁊ iõ impietal
ẽreceſſus a debito
cultu dĩno. i ¶ Et
receſſimꝰa mãdatiſ

tuis ea totaliter de

ſerẽdo. & (Eto/
clinauimꝰ.p paula/
tim ↄtrariũ agẽdo.
qꝛ nõ ſtatiʒ decidit
hõ in pfundũ pctõ/
rum.Dicit ãt:Amã
datis tuis. ꝓpter p/
cepta moꝛalia. Ac

iudicus.ꝓpter iudi

cialia. Kõ obe
diuimꝰ.VHic ↄni re/
mouet circũſtãtias
excuſãteſ q̃ ſũt igno
rãtia ⁊ infirmitas.
pPꝛimũ remouet ꝑ
hoc ꝙ ppls iſrael fu

it inobediẽs vbis p

phetaꝝ ex oꝛe ði lo
ntium. Scoõm re/
mouet᷑ ꝑ hoc ꝙ nõ
ſolũvulgares hoĩe
peccauerũt.ĩmo ẽt
illi g credebant᷑ eẽ
viri pfecti ĩ ppło.et
hoc ẽ quod dicitur.
MNon obedunmus
ſeruis tuis pꝛophe/

¶ Etter.traſgreſſoꝛes puniendo. c¶ Cuſto.

Tq dixi: Obſecro dñe ðs magne?
terribilis cuſtodiẽs pactũ⁊ miſe/⸗

ricoꝛdiãʒ diligẽtibs te:⁊ cuſto/

diétibꝰ mãdata tua: péccauimus
inigqtàtẽ fecimꝰ:ipiè egimꝰ ⁊ re/

of cæèſſimꝰ: clinànim a mãdatis

tuis ac iudicijs. Mon obẽdiuimꝰ
puis tuis pphᷣis ꝗ locnti ſũt i no/

minetuo regibũs nãis pꝛicipib?

nãis pribus niis omniq; ppulo
terre. Tibi dſi iuſticia: nob autẽ
cõfuſio faciei ſiẽ ẽ hodie viro iu/

IE Qda ⁊ bitatoꝛibꝰbierlʒ ⁊ oĩ iſrl: his

pꝓpe ſũt: ⁊ his ꝗ ꝓcul in vniuſis

tates eoꝝ i ꝗbꝰ peccaueit ĩte do
mine. Mobis ofuſio faciei: regi/

b'nãis:pꝛicipibꝰnãis ⁊ pꝛibꝰ nꝛis

ꝗA peccauerũt. Libiãt dñò ðo no

ſtro miſericoꝛdia ⁊ ꝓpitiatio qa
receſſimña te ⁊ñ audiuimꝰvoceʒ

dñi ði nĩi:vt ãbularemĩ lege ei
quã poſuit nobꝑ ſeruos ſuosꝓp/

pbetas:⁊ oĩs iſrł pᷣuaricati ſũt le/

gẽ tuã:⁊ declinanerunt ne audi/

rẽt vocẽ tuõ:⁊ ſtillauit ſuper nos
maledictio ⁊ deteſtatio qᷓ ſcriprta
ẽin libꝛo moyſi ſᷣni dei qꝛ pecca/
uimeei. Et ſtatuit ᷣmones ſuos:

quos locutꝰ? ſuꝑ nos⁊ ſuꝑ pꝛin/

cipes noſtros ꝗ iudicauerũt nos
vt ſiupidũceret ĩ nos magnũ ma/

lũ:qᷓle nũq;ᷓ fuit ſub oĩ celo ſcom

ꝓfactũẽ ĩ hierlʒ:ſiẽ ſcriptũẽ ĩ le-

ge moyſi. O mne malũ Hvenit ſu

noiĩe tuo.nõ ex capite ppꝛio. m Regibnf̃is ⁊c·i. ſacerdoti/
beg quaſi pr̃es hẽbant᷑. n Diq; pplo terre.hoc addit vt ne/

mo appareat excuſabilis. 0⸗

currimꝰ ꝓpter pctã nr̃a.ſegtur. pꝓ¶ Tibi aũt dño deo nro mi.
ſericoꝛdia ⁊c.qꝛ citra ↄdignũ puniſti nos.Et nota ꝙ freqnter h̊
repetit eandem ſnlam ſub alus vbis ondendo dei iuſticiã ⁊ mi/
ſericoꝛdiã:⁊ populi iſrael inigtatem.tał n.ẽ conditio loquentis
ex affectu ⁊pſuadentis iudicẽvt ipſum magis moueat ad clemẽ
tiam. q(Et ſtillauit. Hic deſcribit ↄditiones aggrauantes q̃

ſũt obſtinatio in pet

6. ⁊ igratitudo de bñficus aceeptis.q̃ patent

ex hoc ꝙ lʒ dñs pcuteret eos paulatim ad eoꝝ coꝛꝛectionẽ ⁊ mit
teret ꝓppetas ad reuocãdum eos.nõ ſũt tñ reuerſi ad rogãdum

Dñm. ⁊ regratiãduʒ

de paterna coꝛꝛectione.ſʒ obſtinati ſũt ĩ ma

lis ſuis.ppter qð finaliter venerũt maledictiones ſuꝑ eos ſcri/
pte ĩ lege moyſi Deut?z.vbi maledicũt᷑ trãſgredientes legezʒ
dñi.⁊ hoc eſt quod dr hic:Et ſtillauit ſuꝑ nos maledictio ⁊c̃.⁊ bñ

dicit ſtillauit.qꝛ nõ

₰

ſimul vno impetu deſcẽdit ſuꝑ eos dei puni

tio.ſʒ pᷣmo paſſi ſũt aliquas ꝑſecutiones ꝑticulares ad eoꝝ reuo

cationem ⁊ coꝛecti

pʒ ex decurſu quarti libꝛi Reg.⁊ ſecundi parał.ſegtZ.

onẽ anq; totaliter captiuarent᷑ ꝑnabuch.vt
7 Et

ſtatiit ſᷣmões ſuos ⁊c.iſtabilesoñdit in punitiõe nfr̃a iuſta.ſeg/

tris:ad q̊s eieciſti eos:ꝓpt᷑ iniq/

pernos. Et nõrogauim faciem
tis qui locuti ſũt in

ibi pñe iuſticia.qꝛ iſta malai g

tur. s ¶Ut ſup. . nos magnuͦ malů ⁊c.figura hypbole ad deſigna

dum magnitudinem ſue tribulatiõis.vł pz vitate hiſtoꝛie põt hoc ex

poni de tẽpli cõbuſtione in quo de colebat᷑.⁊ tale malũ nõ fuit factũ
alicubi.qꝛ in nullo alio loco erat tẽplũ deo celi dedicatũ. t ¶ Et nõ
roga.fa.tuã dñe de nt᷑ ⁊c.in quo oñdit᷑ eoꝝ obſtinatio. v¶¶ Et co.
vi.tuã.in puniẽdo nos. x Et vigila.dñs ſuꝑ ma.nr̃am.ſ.ſuꝑ mali
ciam culpe. y¶Et adduxit eã ſuꝑ nos.puniendo nos iuſte.cetera

tuõ dñe ðus noſter: vt reuůtere/
mur ab migtatibe nĩis:t cogita/
remꝰvᷣitatẽ tuã.Et ſũᷣigilauit dũs
ſupꝑ maliciã: t adduxit eaʒ ſuper
nos. Juſt? dñs ðs noſt᷑ i oibꝰopi
bꝰ ſuis ꝗᷓ fec. Nõ.n.audiuimꝰ vo
cẽ etꝰ.Et nũc dñè ðᷣs noſt᷑:qg edqdu
xiſti pplʒz tuũ ð tra egypti ĩ manu
föti: ⁊ feciſtitibinom bʒʒ dieʒ hac
peccautmꝰ: iniqtatẽ fecimꝰ dſie i
oẽʒ inſticiã tuazʒ. Auᷣtaf obſecro
ira tna:⁊ furoꝛtuus à citate tua
irlʒ: t a mõte ſcõtuo. Pꝛopter
pctꝗ. n. nia iniqtates paty nioꝝn
irlʒ t ppiſtuꝰĩ oppꝛobꝛiũ ſt oibꝰ
P circuitũ nẽuʒ. Nũc exaudi ds
noſt oꝛoneʒ ſui tui? pces eiꝰ: ⁊
oͤſtéde faciẽ tuã ſuꝑ ſcũariũ tuuʒ
gqð debtũ . Pꝛoͤpt temetip̃ʒʒ icli
na vs meꝰ aurẽtuã ⁊ qaudi: aperi
oclos tuos: ⁊ vide ðſolationem
niaʒ ⁊ citatẽ ſuꝑ quã iuocatũ ẽno

mẽtuũ. Meq;. n. i iuſtificatiõibꝰ b

nãiis ꝓſternimꝰpces te faciẽ tuã
Hmͦ i miſeratiõibꝰ tuis mitis.Exàu
di dñe:placarè dſie:atténde fac
Ne mòꝛeris pꝛopter temetipſuʒ
deus meus:quia nomen tuuʒ in
nocatum eſt ſuper cinitatem: æ
ſuper popnlũtunʒ. Ciq; adblic
loquerer ẽt oꝛarẽ èt cõfiterer pec
cata mea⁊ peccata ppli mei iſrł:
vtpꝛoſternerem pꝛeces meas di
in cõſpectu dei mei pꝛo mõte ſcõ
mei:adhuůc me loquente ĩi oꝛone

q: nõ ſolũmõ babylon captinauerũt filios

batẽt. ¶ Et nuc dñe.Hic ↄnr declarat᷑ ĩtẽtio poſtulãtis.⁊ pᷣmo q;

tum ad petitionis mate-

riam. 2? q;tum ad ĩpetrã
di fiduciam.ibi:Pꝛopter
temetipſuz. 3 tũ ad pe/

tẽtis inſtãtiam ⁊ deuotio
nem.ibi:Exaudi dne.Cir

ca pᷣnuʒ ↄſideràdum
materia ſue petitiõis eſt
duplex. ſ. amotio mali et

collatio boni.Ad ipetri⸗
dũ pmum reducitadme

moꝛid malũ puitutis egy
ptiace ab eis amotumꝑ
dñnm.q;ꝛ modꝰ magnifici
dare citi bñficium po/
ſtulatũ qũ pᷣcedẽs bñfici
um ad memoꝛiã reduci
vt hĩ̃. 4. ethicoꝝ.⁊ hoc fa

cit daniel ĩ ppoſito.dicẽſi
Et nunc dñe des noſterg

egduxiſti pplm tuũ de ter
ra egypti ĩ mãu foꝛti.pha
raonẽ ꝑcutiẽdo ⁊ mirabi
lia ꝓ pplo tuo faciendod

nõ poterãt fieri niſi vtu/

teifinita. a Et fe. ti/
bi no.qꝛ ꝑ illud fcum no/
men dñi publicatũ fuit j

ſi ꝑ vniuerſam terram.
(eömm diẽ haͤc.i. vt pz
in hac die. qꝛ fili iſrl tüc
diſpſi ꝑ oꝛbẽ narrabat ea
q̃ ds ꝓ eis fecerat i egy/
pto. ſegt. c ¶ Auertat

obſe. ira tua ⁊c.metapho

ricaẽ̃ locutio.deus.n.dr
iraſci qñ punit.qꝛ ad mo
duz hois irati ſe hẽt.⁊ ſic

danielpetit pũitõis amo
tione. d ci. tua hie.
in q̊ vigebat cultdin?ꝰex

ding electiöe. e ¶ Eta

mõte ſcõ tuo. in q̊ͥ erat tẽ

plũ.qꝛ illa pars ciuitatis

hierim in q̊ erat templũ

erat mõtuoſa.ſegtur.

mea: eccèvir gabꝛiel qẽ videraʒ fPieriin ⁊ po. tu in op

pꝛo.ſũt om.ꝑ circui.ntuz
iſrael.ſʒ ẽt aſſyri ⁊ al po

puli ꝗ erãt ĩ circuitu eoꝝ.multos detinebãt captiuos de filijs ifrael.
Et onde faciem tuã.hic ponit ſcᷣm qð ẽ materia ſue petitionis.ſ.

collatio boni. hGugꝑ ſanc.tuũ ⁊c.q.d.reſtitue ciuitatem ⁊ tẽplũ
i

ĩ ſtatũ pᷣſtinũ.

ꝛopter temetipſum. Hic ſcðᷣo tangit᷑ ĩpetrandi

fiducia.qꝛ ĩnitit᷑ dine bonitati⸗ clemẽtie ⁊ nõ ꝓpꝛie iuſticie.⁊ hoc eſt
quod diale anbeer temetipſũ.i.pꝓpter bonitatẽ tua.Inclina de me
us ⁊c̃.

Kk

xaudi dne. Hic deſcribit᷑ oꝛãtis ĩſtãtia.cuz dr:. Exaudi

dñe. pces benigne audiẽdo. I ¶ Placare.offenſam remittẽdo.

m ¶ Attẽ. ⁊ fac noboſolatõeʒ ꝑfectã tribuẽdo. n ¶ Me moꝛe.qꝛ tpᷣ
iſtat ĩ q̊ͥ ꝓmiſiſti ↄſolatõez dare nobis. o ꝛopter te.vt.ſ.vitas tua

cunctis apꝑeat ⁊ bonitas.⁊vt culttibi debit pſoluat᷑.pꝑ qð ſubdit.

Qꝛ nomẽ tuũ ẽ iuocatũ ſuꝑ ciuitatẽ ⁊c. p

Euũq; ad.loqᷓ̊. Deſcripto

merito ofonis ex ꝑte danieł h̊ ↄnñr ponit᷑ modꝰreuelatiõis ex ꝑte ga
bꝛielis. ⁊ diuidit᷑ in duas ꝑtes.qꝛ ᷣ ponit̃ danieł excitatio.⁊= ei facta
reuelatio.ibi:Geptuagita hebdomades.Circa pᷣmũ dicit ſic:Cüũq; ad
huc loq̃rer ↄfitẽdo dei iuſticiã ⁊ potẽtiä. q Etoꝛa.ĩuocãdo ei cle
Stiä. r ¶ Et ↄfiterer pctã cc.ad ĩpetrãdum idulgẽtiaz.
8Adbuc me loquẽte ĩ quo onñditur velocitas exauditionis diuine.
t¶ Ecce vir gabꝛiel. qꝛ in ſpecie viri angel apparebat. v ¶ Quez vi⸗/
deram in viſione a pᷣncipio.i.in viſione deſcripta capi.pꝛecedenti.

à ( Lito volans. in quo expꝛimit ꝓmptitudo angelorum ad exeq̃ndũ
dei mãdatum. bLetigit me. excitando ⁊ confoꝛtädo. c ¶ In
tpe ſacrifici veſꝑtini.Ex quo pʒ q a mane vſq; ad veſꝑpam oꝛauerat
daniel. Pʒ etiã ꝙ pꝛedicta verba oronis ꝓlata fuerunt cu magnotra
ctu tꝑis ⁊ meditationis.⁊ talis oꝛatio ẽ deo accep:abilis.nõ ãt illa ĩ qᷓ
ſunt multa verba multiplicata ſine attentione animi ⁊ deuotione.qᷓ/
lis erat oꝛatio ethnicoꝛum:vt dr Math.o. d ¶ Et docuit me.de fu
turis ad conſolationem populiiſrael. e ¶ Dixitq;: daniel nüc egreſ
ſus ſum vt vocerez te ⁊c.
Dicuntur autem angeli
egredi quando mittũtur
ad nos a facie dei non ꝙ
ab ei contẽplatione rece
dant:ſʒ qꝛ ad nos ꝗ ſumꝰ
remotiaccedũt. flꝑ
exoꝛdio pcum tuaꝝ.hoc

dicit vt oſtendat ofonem danielis acceptam coꝛaʒ deo. g¶Egreſ
ſus ẽ ſermo.i.dei ſententia de futuris. hEgo aut veni vt indica/
rem tibi.ſ.dei ſniam. i ¶ Qꝛ vir deſiderioꝛum es.ſ.deo amabilis.
vel aliter: Deſiderioꝛum.i.deſidergns ſcire ſecreta diuina ad dei lau
dem ⁊ populi liberationem. k Cu aũt aĩiaduerte ̃ᷣmonem ꝛitel
lige. Freq̃nter excitat eum angelꝰ'ad ondendum magnitudinem ⁊ al
titudinem diuini ſecreti ſibi reuelandi.qꝛ aduent xpi apud hebꝛcos
heébatur pꝛo maximo ſecreto.Ad quod denotãduü. 0. interpᷣtes illo
Ilſa.9. Uocabit᷑ nomen eiꝰ admirabilis cõſiliariꝰ.deꝰfoꝛtis ⁊c. ſic trã
ſulerunc. Uocabit᷑ nomen ei magni conſilij angelꝰ. ⁊ in hoc officiuz

in viſione a pꝛicipio citò volans
tètigit me ĩ tꝑe ſacriſicij veſperti
ni:èt docuit me locutusẽ mihi

eccleſiaſticum ſeqꝗt᷑ trãſlationem eoꝝ.qꝛ ſic accipit᷑ in introitu miſſe

maioꝛis in natiuitate dñi. Septuagita hebdomadas. Hic onr ponit
reuelatio facta danieli. ⁊ diuidit᷑ in duas pꝑtes.qꝛ pᷣmo ponit᷑ ipa reue
latio.=? ipſi reuelatiõis expoſitio.ibi:Gcito ergo ⁊ animaduerte. Cir

ca pᷣmum conſiderandum ꝙ daniel mot ey conſideratione ꝓphetie

Pieremie.oꝛabat ꝓ conſolatione ppli iſrael ⁊ liberatione eius de ca

ptiuitate babylonica.vt viſum eſt in pncipiocapituli.Et dũs ꝗ plèdat

qᷓ; ab eo petat᷑ ex abundanti non ſolum ſibi hoc futurum reuelauit.
ſʒ ẽt liberationem fiendam ꝑ xpᷣm.cuiꝰerat figura illa liberatio de ca
ptinitate babylonica.⁊ ſic vñs reuelauit danieli plenum intellectum
ꝓphetie hieremie.qꝛ in illis.ꝛo.annis in fine quoꝝ liberatio captiui
tatis babylonice facta c.figuratꝰfuit numerꝰſeptuagẽariꝰhebdoma
darum in cuiꝰfine erat fienda liberatio ꝑfecta ꝑ x pi paſſionem. Ad ĩ
tellectum aũt dicendoꝝ duo ſunt bic pᷣmittenda.pᷣmum eſt qualiter
accipienda eſt hic hebdomada. ſecũdũ eſt quatum cõtinent ⁊o.heb
domade.Circa pᷣmum ſciendum eſt ꝙ hebdomada idem ẽ qõ ſepti/
mana vel ſeptena.⁊ iõ aliꝗ dixerunt ꝙ hic accipit᷑ ſeptena vł hebdo/
magda iubileoꝝ.quaꝝ q̃libet continet gnquaginta annos.Alij aũt di
xrerunt ꝙ hic accipit hebdomada centenarioꝝ quaꝝ quelibet conti
net.ioo. annos. Sʒ vtrũq; iſtoꝛum patet falſum.pᷣmo qꝛ adhuc nõ eẽt
ablatum ſacrificium ⁊ hoſtia de hiern. nec ciuitas hieruſalem ðſtru
cLta pꝑ ducem populi romani.qꝛ ille hebdomade non eſſent ĩplete.Cũ

trarium aũt manifeſte apparet verum.qꝛ ante iſta multis tꝑibꝰciui/

tas hieruſalem deſtructaẽ ꝑ romanos.⁊ ꝑpconſequens ſacrificiuʒ ab
latum eſt inde ⁊ hoſtia ⁊ oblatio.qꝛ nõ eſt licitum iudeis talia offerre
alibi. Item nunqᷓ; inuenit᷑ in ſcriptura hebdomada iubileoꝝ vł cen⸗
tenarioꝛum. ſed bene inuenitur hebdomada dierum. Leuit.23. vbi
agitur de feſto pentecoſte.⁊ hebdomada annoꝝ Leuitl.⁊5.vbi agit
de iubileo. ⁊ iõ exponere hunc paſſum de hebdomadibꝰiubileoꝝ vel
centenarioꝝ eſt ficticium. cum talis hebdomada vel ſeptena nõ iue/
niati alibi in ſcriptura. Item iudei nunq; accipiunt hebdomadam cẽ
tenarioꝝ vel iubileoꝝ.nec alig eoꝛum vnqᷓ; expoſuerunt ſic iſtum lo
cum.⁊ iõ xpᷣianiꝗ ſic volũt exponere magis iudaicant in hoc qᷓ; ipſi.p
Hoc concludentes ꝙ ꝑ locum iſtum non põt pbari xpᷣi aduentum eẽ
completum.Alio modo poteſt accipi hebdomada vel ſeptena dierũ
ſicut accipit cõmuniter.⁊ hoc modo non poteſt accipi hic.qꝛ totũ tẽ/
pus. vo. hebdomadarum nõ contineret vltra annum ⁊ dimidium. 2
ſic quod hic pᷣdicit᷑ implendum in illis.⁊0. hebdomadibꝰ fuiſſet iple
tum infra annum ⁊ dimidium. Tertio modo accipit hebdomada vł
ſeptena anner quelibet continet ſepteʒ annos.⁊ hoc mõ opoꝛ
tet g accipiat᷑ hic.pꝑ lo
poteſt accipi.nec aliꝰmodus poteſt rationabiliter dici ab eis. cum nõ
inueniatur hebdomada aliter dici in ſcriptura.nec etiazx in vſu cõmu

niter loq̃ntium. Sed adhuc reſtat dubium qualiter accipit hic annꝰ.

qꝛ vt dem̃ eſt hic iſte hebdomade ſunt annoꝝ.⁊ ſic acceꝑunt etiã oẽs

expoſitoꝛes tam hebꝛei qᷓ; catholici. Sʒ dubium eſt vtrum iſti anni

intelligant᷑ lunares vel ſolares ꝗ diſtinguũtur ab inuicem.qꝛ annꝰlu

naris eſt bꝛeuioꝛ anno ſolari.ii.diebꝰ.Dicit igiẽ SSeda ⁊ Aphꝛicanus

⁊ expoſitoꝛes catholici cõmuniter ipſos ſeq̃ntes ꝙ iſte.⁊o.hebdoma

de ſunt annox lunarium. Mouent᷑ aũt ad hoc dicendum ꝙ iudei ſic bexitu. di
de exitu. vt ꝑ ppoſitionem cõiunctam non deſignet termin ad

computant vt dicunt. Item ꝑ hoc iin littera iſte bebdomade dicun

dixitq; Daniel nüc egreſſus ſuʒ.

cum a diuiſione.qꝛ nullo pᷣdictoꝛum modoꝛuz

tur abbꝛeuiate. ⁊ ſic vident intelligi de bebdomadibꝰ annoꝛiz
lunarium que ſunt bꝛeuioꝛes qᷓ; hebdomade ſolariuzʒ. Sicut. n.

annſolaris.excedit annum lunareʒ in.ii.diebꝰ. ſichebdomada

vna annoꝝ.ſolarium.excedit hebdomadam annoꝝ lunarium

in. 77. dieb?. Sʒz hoc dem̃ non videtur veꝝ.pᷣmo qꝛ iudei nõ cõ/

putãt ꝑ annos lunares ſʒ tm ſolares.aliter ſequeret᷑ ꝙ paſcha
eoꝝ iam circuiſſet totum annum.ita celebꝛatuʒ fuiſſet ĩ quo
libet tꝑe anni.qꝛ tenent᷑ facere paſcha ð mãdato legis.i4. luna

ꝓt docerè te itelligeres. Abx/ tur computarei per
ocere rn telligeren “ x. anos lunares ſeque
oꝛdio pꝛech tuaꝝ egreſſuse mõ rer ꝙ reuoluto an/
Egò autẽveni vt idicareʒ tibi:qa nopaſca eoꝛuʒ cele
vir deéſiderioꝛum es. Tu autem bꝛaret᷑ p.ii.dies an
èè L te ſolennitatem pa
èòô”MU H ſchalez pcedẽtis an

ni. ⁊ ſic conſeq̃nter de alus ſolẽnitatib paſchalibꝰ Ex quo pʒ ꝙ;

infra ſatis bꝛeue tempus celebꝛaret᷑ in olbus tꝑibꝰanni.qð ma

nifeſte pʒ falſum ex vſu eoꝛum.Et iõ dicendum ꝙ licz iudei in/
cipiant annum a pᷣma luna ꝓpingoꝛi eꝗnoctio vernali.tñ ꝑ em/
boliſmos fit equatio tempoꝛis apud eos.qꝛ terti annꝰapud eos
hẽt.iʒ. lunationes. Item ꝙ dr ꝙ hebdomade dicũtur hic abbꝛe
niate.non valet.qꝛ in hebꝛaico dicit᷑ pꝛeciſe.⁊ ſonat. ac ſi dicere
tur ꝙ illud tempus eſt determinatum ⁊ taxatum a deo.ita ꝙ il
la abbꝛeuiatio nõ ſonat hic diminutionem.ſʒ magis determina
tionem tꝑis ⁊ pfi nitionem. Item expoſitoꝛes iudeoꝝ ſuꝑ locũ

iſtum nunqᷓ; fecerunt mentionem de annis lunaribſʒ tm̃ de ſo
laribꝰ.ex quo pʒ ꝙ h̊ ſunt accipiendiãni ſolares.aliter nõ bere/
mus argumentum cõtra iudeos cum nullus eoꝝ modo pᷣdicto

accipiat. Item in toto veteri teſtamẽto fit computatio ꝑ annos

ſolares. ⁊ oẽs ſiccõputant.ſicut manifeſte patet in Seneſi ⁊ alus
libꝛis.Ex quo pʒz ꝙ dem̃ Bede ⁊ Aphꝛicani ⁊ alioꝛum ſequetiũ

ſupponit falſum. Sic igit̃ pʒ pᷣmuʒz.ſ.qualiter hebdomades hic

ſunt accipiende.ſ.hebdomades annoꝛum ſolarium annus aut
ſolaris continet. 365. dies ann aũt lunaris minoꝛ eſt.ii.dieb: vt
dictum eſt. Secũdum quod eſt pᷣmittendum eſt quãtum tem/

pus continẽt iſte.0. hebdomades.⁊ pʒ de facili ꝙ ↄtinẽt.Ao.
annos ſolares.qꝛ quelibet hebdomada cõtinet ſeptem annos.

ſi vero multiplicẽtur. 0. p ſeptem reſultant.o.His viſis ac/
cedendum eſt ad exponẽdum lram.⁊ circa hoc pᷣmo ponenda᷑

⁊repꝛobanda q̃dam expoſitio que apud iudeos eſt cõmunioꝛ⁊
celebꝛioꝛ ⁊ eſt expoſitio Ra.Sa.Iſte igi Ra.Sa.incipit com

putationem.o. hebdomadarum a deſtructionetempli facta ꝑ
nabuchodonoſoꝛ ⁊ dicit eas completas ĩ deſtructione ſecunda

templi ꝑtitum ⁊ veſpaſianumita ꝙ tẽpus medium inter iſtas

duas deſtructiones m ipſum nõ cõtinet niſi. 9o. annos in ꝗb⸗
licz populus iſrael ſuſtinuerit aliquas aduerſitates.tũ cum hoc
habuit aliquas pſpitates.qꝛ redut de captiuitate babylonica ⁊
templum fuit reedificatum ⁊ ciuitas.⁊ ſacerdotes ⁊ pᷣncipes in
populo ꝓpꝛis legib vti ꝑmiſſi ſunt. Sʒ poſt deſtructionem ſe

cũdam ꝑ Litum ⁊ Ueſpaſianũ completis hebdomadibꝰpꝛedi

ctis ſunt in ꝑfecta captiuirate in qua dimittit eos deus. vt dicit

KRa. Sa. vt ꝑ hoc deſiſtant a peccatis ⁊ puniant᷑ ꝓ pꝛeteritis et
mereant᷑ ꝙ viſiones pphetarum de xpᷣo impleant᷑.⁊ iſta capti/
uitas durabit vſq; ad aduentum xpᷣi. Sic igit᷑ adaptat litteraʒ.
VUariat tñ lr̃am aliquo modo.accipiendo in aligbꝰlocis aliter qᷓ
hẽat trãſlatio noſtra.vt videbit᷑ exponendo lr̃am.Dicit igit᷑ ſic
Septuaginta hebdomades.i.ſeptuaginta ſeptene annoꝝ q con
tinẽt tempꝰpᷣdictum.· Pꝛeciſe ſunt.hec eſt littera hebꝛaica ſcõᷣm
eum.i.cum pciſione diffinite a deo.itaꝙ nõ ſunt plures nec pau
cioꝛes. Suꝑ populum tuum.ſ.iſrael.Et ſuꝑ vꝛbem ſcãm tuaʒ.ſ.
hierlin a pᷣma deſtructione que facta ẽ ꝑ nabuchodonoſoꝛ vſq;
ad ſecũdam q̃ futura eſt.ad hoc vt ꝑfecte puniant᷑ ð malefactis
ſuis.ppter quod ſeꝗtur:Ut cõſumet᷑ puaricatio.i.vt deſiſtanta
pꝛeuaricatiõibꝰſuis.⁊ ꝑ hoc mereant᷑ apud deũ ꝙ deleat inigꝗ/
tas eoꝛum.Et adducat᷑ iuſticia ſẽpiterna.i.vt in ſempiternum
iuſti fiant. ⁊ tunc finaliter: Impleat᷑ viſio ⁊ pꝛophetia.i.pmiſſio
nes facte ꝑ pphetas de xpᷣo:Et vngat᷑ ſanctum ſanctoꝛum. vbi
n. nos dicimꝰ. Sãctus. Ra. Sa.dicit. Sanctum. ⁊ in hebꝛaico
nõ eſt diſtinctio.qꝛ eodem modoſcribitur ⁊ ꝓnunciat i neutro

ꝛin maſculino. Sic igit exponit: Ungat᷑ ſcũm ſcõꝛum.i.templũ
quod reedificabiturꝑ meſſiam. ⁊ archa teſtamẽti ⁊ alia vaſa ſa

*W

ctuarij. Scito ergo ⁊ animaduerte.NHic ponit᷑ explicatio pꝛedcẽ

viſionis magis in particulari.quod ſicexponit Ra. Sa. Seird
ergo ⁊ animaduerte.verba ſunt angeli danielem excitantis ae
attendendum.Deexitu ſermõis.ita ꝙ vbi dicimꝰab exitu. dicit

—

—
==

— —
= ee

= =
—
—
=
=
—
—
—.—
—
—
—

—. —
S==. =
—
—
—,
—
—
=ꝛẽ
—
—,—

— —
= =
Eo— =
☛ T =
=—
= S
– —
— —
—

— —
=

5*

—
— =E
= –
SS
—
—
S= .
S
——ι

S
Se
SaEk
23
=ẽ
=
S=
=
S
—

9

E
=
—
—
—
— =
=6-
☛RG
—

untmnreea

her ha Sao
lmtveſuſn
Hiontilippe
engprono⸗
Mpgemiborn
Nunneteteinc

ktäcninez
(obrgntcar

ſimnitnne

Mnpginni
ſcglennera
nnrſmnbnt⸗
Nennthoffente
ſtünnictnrici
igppeſnper
Mhanrebeeln
Kenggderol

eſiictien

tlteheecife

ykpmmſcnen

unticcscnn
ftgtünntge⸗
lelnenomne
Kenpſungogen
Ceounagncſ
gogofEindin

Defokttotire
MnErtonin

unſfunln
nezbeligot⸗
tgen

Pohaltepne

uminunmnn,

nenßnur
urzilytt
Nemsmntf
Kininei⸗
mmnulipen alie
woftconune
nirtenmanintn
Naenitalummte
lgklikrrbehint
Noumſohnnmen
ummemnmorckünt
inmdmcſtarän
deſclig it.
nuncicnetſetene
ünm Had
Acranbocſnenet
diuctosc tun
Neigi adun
eſtwcicnenſe,
lens Nfnunt
SeinetnidkNtmt
saluaſitniii⸗
eagiinmnintn
1ſeenthn i
nhrikhttin ,
udimintendͤſi

is tniniſirt
euwinhruin,
Getit
enconnut io/
Gcplnduſ

— =

S=☛2

8
1

W

„

( Baniel

ſit incipienda computatio.ſʒ denotet᷑ materia ð qua angelꝰvult
log .qꝛ ſupꝛa dixerat danieli:Ab initio pcum tuaꝝ egreſſus ẽ ſer

mo. Ut ſit ſenſus: Tu daniel ſcito ⁊ animaduerte de exitu ſᷣmo/
nis vt iterũ edificet᷑ hierłʒ.i.intellige diligeter qualr ᷣmo egreſ
ſus a deo de edificatione hierlim ſit intelligendꝰ.Qꝛ vſq; ad xps

ducem hebdomades.r.i.vſq; ad cyrum ꝗ dcũs eſt xpᷣs Jſa..·

Pec dicit dñs xpᷣo meo cyro ⁊c̃.Ipſe.n.fuit dux iudeoꝝ inqᷓ;tu⸗ʒ
pᷣcepto eiꝰreducti fuerunt de captiuitate babylonica.⁊a deſtru
ctione templi ⁊ ciuitatis facta ꝑ nabuchodonoſoꝛ vſq; ad pᷣmuz
annũ cyri fluxerũt.s2.anni ꝗ faciunt ſeptez hebdomades anno
rum.i.49.ãnos ⁊ adhucvltra tres annos.ſʒ angelꝰ non numera
bat niſi hbebdomades ꝑfectas. Tres aũt annos ꝗ ꝑtinent ad he/

bdomadã ſeq̃ntem dimiſit.qꝛ numerant᷑ cũ hebdomadibꝰſeqᷓn

tibꝰ.Et hebdõadibꝰoz. reuertet ita ꝙvbi dicimꝰ: PHebdomaõs.
oz. i nominatiuo ipſe ponit in ablatiuo.⁊ hoc fit ſine mutatione

lĩe hebꝛaice.qꝛ oĩia nomina hebꝛaica ſunt indeclinabilia.ita

nõ eſtvariatio ibi ꝑcaſus.ſʒ tm̃ ꝑ lurale ⁊ ſingulare ⁊vbi dicimꝰ
Et iteꝝ.ipſe dicit: Reuertet᷑.qꝛ in hebꝛaico ſatis cõſimiliter ſcri
bunt᷑.Sic ergo exponit:Et hebdomadibꝰ.oz.i.ĩ tꝑe quod fuita
licentia data ꝑ cyrum reuertendivſqʒ ppe deſtructionẽ fcãm ꝑ
titũ: Reuertet᷑.iſ.ppls de captiuitate.Et edificabit᷑ platea.i.ciui
tas.Et muri in anguſtia tempoꝝ.qꝛ in tꝑe illo toto habuerũt ali

qua pſꝑa.vt pʒ in reditu captiuitatis ⁊ reedificatione tẽpli ⁊ cõ

ſimilibꝰ.⁊ct aliqua aduerſa.Et poſt hebdomades.oz.occidetur
xpᷣs.i.agrippa rex.de quo legit᷑ Act.26b.ꝙ fuit rex in iudea.⁊ ſic
dr xpᷣs ppter hoc ꝙ reges inungebant.ſicut de ſaule dr.?. Reg.

i. Quare nõ timuiſti mittere manũ in xpᷣm dñi.Iſteaũt agrippa

vt dicit Ra.Sa.occiſus ẽ circa illa tꝑa in ꝗbꝰdeſtructa ẽ ciuitaf
ꝑ titum ⁊veſpaſianũ:Et nõ illi.ſic.n.eſt ĩ hebꝛaico vbi dicimus:
Et nõ erit illi ppłus ꝗ eum negatureſt.ſic ergo exponit.Et non
illi.i. ipſe agrippa nõ erit.qꝛ ꝑ moꝛtem tollet᷑ de medio.Alij aũt
iudei moderni.hoc addũt ſic.Et nõ ei.i.nõ agrippa nec aligs rex

de cetero de gẽte iudeoꝝ quouſqʒ veniat xpᷣs ꝓmiſſus in lege ?

pꝓpbetis.Et ciuitatez ⁊ ſãctuariũ diſſipabit pplis cum ducevẽ
turo.hoc exponit ſicut ⁊ nos de deſtructiõe hierlin ⁊ templi fcã
ꝑ ducem populi romài.Et finis eiꝰ vaſtitas.i.finis populi roma
ni.qꝛ ille populꝰ⁊ oẽs aduerſarij iudeoꝝ finalitervaſtabũt᷑ ꝑre
gem meſſiam.Et vſq; ad finem belli ſtatuta deſolatio.ita ꝙ vbi
dicimꝰ: Poſt finem ⁊c̃.ipſe dicit:vſq; ad finem ⁊c̃.quod exponit
ſic cõtinuãdo pꝛedictis ꝙ licʒ oẽs aduerſarij iudeoꝝ vaſtent᷑ fi/
naliter p meſſam.vt dcũm eſt:tñ Statuta.i.a deo diffinita ðᷣſo
latio ciuitatis hierlin ⁊ regni iudeorũ eritvſq; ad finem belli.ſ.

gog ⁊ magog.de ꝗbꝰloqꝗt᷑ Egech. ʒ.Et deuincent᷑ ꝑ regẽ meſſiaz

⁊ tũc reſtituet᷑ ciuitas hieroſolymitana ⁊ regnum iudeoꝝ.vt di

cit iſte Ra. Sa.Cõfirmabit ãt pactuz multis hebdõadavna ⁊c̃.

qꝛ in vltima ſeptena ãnoꝛum fuerũt treuge ĩter populum roma
num ⁊ iudeos.quas treugas vocat hic pactum.ſ.pacis.ſʒ iudeici
to fregerũt treugas ⁊ rebellauerũt.⁊ ſic ĩ medio illi ?ebdoma/
dis.ſ.in quarto anno.venit exercitꝰromanꝰa diſſipanit ciuitatezʒ
⁊ templum ⁊ captiuauit pplłm.⁊ ſic defecit boſtia ⁊ ſacrificiuʒ iu
deoꝛum.qꝛ nõ eſt eis licitum talia facere extra hierlim ⁊ hoc eſt

quod dr:Et in dimidio hebdomadis.ſ.in vltima eimedietate.

Deficiet hoſtia ⁊ ſacrificium. In templo.i.ĩ loco vbi fuerat tem
plum.Et abomiĩatio deſolatõis.qꝛ ibi fuit ſtatua adriani imꝑa/
toꝛis poſita in locovbi ſteterat archa.Et vſq; ad cõſũmationem
⁊ fineʒ belli.gog.ſ.⁊ magog. Perſeuerabit deſolatio.iudeoꝝ.qꝛ
deuictis gog ⁊ magog ꝑmeſſiam reſtituet᷑ regnũ iudeoꝝ.vt dic.
Cõtra iſtam expoſitionẽ arguit᷑ pᷣmo de numeroannoꝝ.qꝛa de
ſtructõe hierm ꝑ nabuchodonoſoꝛvſq; ad deſtructionem eiꝰp
titum ⁊veſpaſianum.nõ poſuit iſte Ra.Sa.niſi.ꝗ ↄ9o.ãnos pᷣciſe
qꝛ ᷣm omnes biſtoꝛiographos ſũt multo plures.ſʒ hac obiectio
nem omitto.qꝛ ĩ computatiõe annoꝝ ſecutꝰſum Ra. Sa.tanqᷓ;
rõnabiliꝰdicẽtem ſuꝑ libꝛũ Peſter ⁊ in aligbꝰalus locis. Iteʒ id
qð exponit:Ut cõſumeĩ pᷣuaricatio.i.vt deſiſtãt a puaricatiõibꝰ
⁊ peccatis.pʒ eẽ falſum eo ꝙ a tempoꝛe deſtructionis fcẽ ꝑ ro/
manos nõ deſtiterũt iudei a peccatis.ĩmo ſũt augures ⁊ ꝑiurato
res ⁊ mitis alus peccatis irretiti q̃ maxime ꝓbibẽtur ĩ lege moy
ſi. Item cõtra id quod exponit.Et deleat᷑ inigtas.i.mereqt apð
deum ꝑcaptiuitatem modernam vt iniꝗtas eoꝛũ deleat᷑ apud
deum. Qnero ab eis que ſit iſta inigtas delenda qꝛ ante captiui

tatem babylonis fuerũt iudei idolatre maximi ⁊ occiſoꝛeſpphe

tarum. vt pʒ ex quarto libꝛo Regũ.⁊ multis alus peccatis irre/
titi.⁊ tñ ꝓ oĩbꝰiſtis delẽdis nõ ſuſtinuerũt captiuitatem niſi.5⁊2.
annis ᷣm Ra.Sa.A tꝑe aũttiti ſuſtinuerütcaptiuitateʒ ꝑ.iꝛoo.
annos ⁊ ampliꝰ.⁊ adhuc neſciũt terminum captiuitatis.ergo oʒ
ꝙ illa inigtas que ꝑ hãc captiuitatem delet ſit maioꝛ quaſi incõ/
parabiliter qᷓ; illa que pᷣceſſit captiuitatem babylonicaʒ.ſed nõ

poteſt aliqua aſſignari.niſi illa q̊ͥ interfecerũt xpᷣm que fuit maxima
iniꝗtas.Areditu.n. captiuitatis babylõice nõ legunt᷑ iudei fuiſie ido
latre vel occiſoꝛes ꝓphetarum ⁊ actoꝛes conſimilium criminuz ſicut
ante.ꝓpter quod nulla alia cã huiꝰcaptiuitatis põt aſſignari rõnabi/
liter niſi occiſio xpi ſᷣm ꝙ pᷣdixit ſaluatoꝛ Luce.io.Uidẽes ihs ciuita
tem ſcãm hierim ⁊c.⁊ ſic nõ eſt expectãdꝰxps de futuro.vt dicit iſte
expoſitoꝛ. Item cõtra illud quod dicit:Et impleai viſio ⁊ pphetia.i.
Pmeritum iudeoꝝ ĩ hac captiuitate implebunt᷑ viſiones ⁊ pphetie ᷣ
xpᷣo qꝛ Aggei.⁊.dĩ:Adhuc vnum modicum ⁊ mouebo celũ ⁊ terrã ⁊c.
Segtur:Et veniet deſiderat cũctis gentibꝰ⁊ replebo domum iſtam
gloꝛia. Scᷣm oẽs expoſitoꝛes catholicos ⁊ hebꝛeos iſte deſideratus
cuctis gentibꝰĩtelligitur xpᷣs.Cum ergo dicat ꝓpheta ꝙ poſrvnũ mo
dicum debeat venire nõ poteſt adhuc itelligiventurꝰ de futuro.qꝛ a
tempoꝛe aggeivſqʒ ad deſtructionem fcãm ꝑ romãos fluxerũt.ꝗoo.
anni ⁊ plꝰm cõmunem computationt.ſmvero cõputationẽ hebꝛeo
rum fluxerũt anni.A2zo.Et iteruma deſtructõe fc ꝑ titumvſq; nũc
fluxerũt anni.iz 3.ſ.vſqʒ ad annum dni.iʒ28. incluſiue ĩquo hec po/
ſtilla fuitvltimate coꝛꝛccta.tm̃ aũt tempꝰnõ poteſt dici modicũ.Itezg
in eadem auctoꝛitate dicit ꝓpheta in pſona dni: Replebo domũ iſtã
gloꝛ a.⁊ loqtur ꝓpheta de templo reedificato poſt captiuitatem ba /
