de regit.⁊ ĩcõpoſit currẽtes gradibꝰſuo parere cogit ĩperio.fa
ciẽdaq; pcepit:⁊ vitãda vetat.hecvt putãt dicta ſũt pplłoĩ baby
lonia captiuato:ꝗ ſi colla deo ſubmiſerit:eiꝰauxilio terrã recu/
perabit amiſſã. Hec ſparſiʒ ĩ gloſa.nec ex gloſa haberi põt quẽ/

quã doctoꝝ ſcõꝛũ ſe ad q̃tuoꝛ euãgeliſtas determĩaſſe niſi bim̃

Sꝛegoꝛiũ:cuiꝰexpõnẽ nõ eẽ lr̃alẽ ſʒ myſticã ſatis apꝑet ex dicto
glo.ſupꝛa poſito.qꝛ vʒ dicta in q̊ caplo ſᷣm illas poſitas q̃drigas
ſũt ꝓpoſita pplło ĩ babylonia capto ꝓeoꝝ emẽdatiõe q̃ ꝑx euãge
liſtaꝝ allegationẽ modicũ vel nibil valuiſſent:ĩmo ꝓphia iſta
notabił fuiſſet expoſita deriſiõi. Patet ẽt qꝛ btũs Gꝛego.home
lia.9.ſuꝑ ecechielẽ dicit.Initiũ libꝛi ĩ ecechielẽ pphetã magnis
obſcuritatibꝰclauſũ ⁊ gbuſdã myſterioꝝ nodis ligatũ ĩ homeli
is octo deo largiẽte diſcuſſimꝰ.iã nũc planioꝛa ſuntq̃ ſequũtur.
Ecce iſdẽ btũs Gꝛego.myſteria clauſa nõ lr̃az diẽ ſe diſcuſſiſſe ĩ
paſſu obſcuro.⁊ ꝓmittit ĩ ſeqᷓntibꝰponere planioꝛa.cuilibet tñ
ituẽti ſuas homelias apꝑet manifeſte ꝙ circa planã lr̃az.ſ.in ca

ſen cognitiõe iſraelitaꝝꝑ ꝗbꝰ ꝓph̊a mittebat᷑.iõ ſubdliri ſequen

ſu ꝓphe ĩ faciè ei ereetiõe collocutiõe ⁊c᷑.myſtica expõne ꝓcedit:cõ
ſeqns ẽ eũ ialis ſẽſũ myſticũ coluiſſe.Nã ex oĩbꝰhomelus illis ſenſũ

lralẽ ſ̃z ſonũ vboꝝ nihil abſurditat hñtẽ reꝑire nõ poſſumꝰ:cũ tũñ cõ

ſtet libꝛũ ecechieł ſic ⁊ alioꝝ ꝓphaꝝ ſenſũ lralẽ hre.Sic igit᷑ pʒ ꝙ ex
poſitio poſtillatoꝛis nõ deuiat ab auctoꝛitate ſcõꝛũ doctoꝝ.Sõ qᷣ ad
⁊zqð Burgeñ.pᷣtẽdit ꝙ poſtil.deuiat ab expõne oĩuz hebꝛeoꝝ antiqᷣ
rũ ⁊ modernoꝝ.G Burgeñn.videt᷑ figere.qꝛ hebꝛei q̊s Burgen.addu
cit nihil dicũt niſi ꝙ pᷣncipiũ huiꝰ ꝓphie eõ ſecretiſſimis archanis di

uine legis.q̃ nõ licet hoĩ loꝗ.Silr ẽt poſtil.ideʒ dic h̊ ꝙ qꝛ h̊ liberẽ de

pᷣſidẽtia dĩna reſpcũ creaturaꝝ oĩuzʒ:maxie rõnabiliũ.⁊ ſubdit ꝙ pꝛi/

mũ ca.ↄtinet vtualxr ſnĩaʒ ſeq̃ntiũ: pꝓut effect oẽs ĩ cã vtualr ↄtinent᷑
Mec putet Burgeñn.ꝓut arguit modicuz eẽ totiꝰ ſacre ſcripture ſecre

tũ.ᷣde qͥ h ſʒ exponẽ poſtil.dr.Naã gnaliter ⁊ vtualr oĩa ſecreta ĩcludit
dĩna pᷣſidẽtia:q̃ cũctaꝝ reꝝ act et oꝑa occulto nobiudicio:tñ totalr᷑
admiſtrant᷑ ⁊ ſpaliter magnaꝝ reꝝ q̃ aliqd diuini noĩs hr̃e vident᷑.ſiẽ

ſũt qᷓtuoꝛ monarchie mũdi ꝑadmiſtrationẽ dine pᷣſidẽtie ad flagellũ

dei pctã mũdi ſpãliter iudeoꝝ oꝛdinate vt fiat argumẽtũ a maioꝛi
ex iſta lr̃a ð iſtis monarchus expoſita ſic.Si videmus illas potẽtiſſi/
mas monarchias mũdi dine ditiõi ſubiacere adeo ꝙ ſine eiꝰnutu ni
hil poſſint:iõ cuiuſcũq; regis regni ſpaliter iudeoꝝ ĩmo cuiuſcũq; cre
ature:actꝰoꝑa ⁊ paſſiões ex eiuſdeʒ pᷣſidẽtis volũtate ꝓcedũt:⁊ ex H̊
ad lr̃az ꝓ cõſolatiõe vł coꝛꝛeptiõe captiuoꝝ ĩ babylõia arguere vole/
batꝙ eoꝝ deſolatio liberatio ⁊ ptãtis cuiuſcũq; ꝓſperitas ⁊ aduerſi
tas ab illa pſidẽtia ðpẽdet ꝓut pʒ ẽt hò rõnis reſolutio ex glo.ſcõꝛuzʒ

ſupꝛa allegata. Cõſonat igit poſtil.dictl ſcõꝛũ ⁊ ẽt hebꝛeoꝝ circa hunc

paſſũ.hebꝛei tñ allegati ꝑ Burgeñ.circa occulta h̊ ðᷣſcripta ad lr̃as ni

hil dicũt.ſiẽ nec Burgeñn.ꝗ nitit᷑ expõni bti Sꝛego.q̃ pure myſtica eſt

vt.S.ꝓbat᷑.Hebꝛeiẽt pᷣncipiũ huilibꝛioccultauerũt ſicẽ pᷣncipiũ SGeñ.

⁊ cãticoꝝ:ꝓut diẽ btũs Hieroꝰ.⁊ aſſumit᷑ ĩ glo.ꝑ Burg.allegata. ſic
ꝙ nõ liceret ea legere quẽquã niſi ſacerdotalẽ etatẽ.ſ.go.ãnoꝝ iĩpleſ/

ſet vtad plenã ſciaz:ſilłr æ myſticos ſẽſus plenũ humane nãe tpᷣs acce/

dat:ꝗbꝰnõ obſtãtibꝰ Sen.⁊ cãticoꝝ ſẽſuũ lr̃alẽ habemꝰ.Sʒ Burgeñ.
nõ dat rõnẽ qre hui ptis ſẽſũ lr̃alẽ hr̃e nõ debeamꝰ.Et nõ videt᷑ poti
oꝛ ſẽſus l̃ałq; ille quẽ poſtil.põit.Nã cõparat oiĩbꝰmõis.S.⁊ ex glo.?
ſcis docto.adduct poſtil.ẽ vlłioꝛ.Naã dei pᷣſidẽtia tanq; auriga regẽs

⁊ oꝛdinãs ⁊ ĩoꝛdiatos mot coercẽs ſignate q̃drige ꝑ q̃tuoꝛ aĩalia ⁊ ro

tas vlius reſpicit illas qᷓtuoꝛ pᷣncipales mũdi monarchias:qᷓ; cõpõnẽ

⁊ mixtionẽ qtuoꝛ elemneton: diſpõnẽ caſtroꝝ ꝑ q̃tuoꝛ plagas ⁊ alias
quadrigas..enũeratas.Et qð obcit Burgeñ.dicẽs illas mõarchi⸗
asĩi ſcriptur foꝛe clare oſcriptas.igit᷑ de eis tanqᷓ; archanis nõ dʒ ex/

poni ad lr̃aʒ viſio q̃tuoꝛ aĩaliũ ⁊ rotaꝑꝝ. Ibi dico ꝙ idẽ argumẽtũ plꝰ
militat õ ſcõs doctoꝛes ĩ glo.noĩatos ⁊ nõ noĩatos:qͥrũ quadrige aſſi⸗

gnate q̃dà ſũt note ex nãli phia:vt qᷓ̃tuoꝛ elemẽtoꝝ cõm ixtio: qᷓdam
ſunt note ex moꝛali phia:vtpote q̃tuoꝛ paſſionũ aĩe per q̃tuoꝛ virtu
tes moderatio.q̃dã ex hiſtoꝛia manifeſta exodi:vtputa ad q̃tuoꝛ pla
gas caſtroꝝ ĩ heremo diſpõ.ſ.ad oꝛiẽtẽ occidẽtẽ ⁊c̃.vñ ꝓ eis ⁊ poſtil.

dico ꝙ mꝗᷓ q̃tuoꝛ aialiũ ⁊ rotaꝝ nõ ẽ ð ſecretſʒ ſub ſecretis. Secreta

eni ẽ dei pᷣſidẽtia quã apls vocat icõpꝛehẽſibilia iudicia dei:q̃ pſiden
tia deſcribit᷑ ſeſſio hoĩs ſupꝛa firmamẽtũ vltra capita aĩaliũ. Quatu/

oꝛ aũt aĩalia longe ſub ipᷣis ſecret quẽadmodũ Jſaie.õ.dr.viſus dñs
ſuꝑ ſoliũ excelſũ:⁊ ea q̃ ſub ipo erãt replebãt tẽpiũ:vt dñs ſedẽs ad ſe/

creta ꝑtineat:ea aũt q̃ ſub ipo erat ad effectꝰa ſecret pdeũtes:avt ve

rũ fatear pᷣncipiũ Geneſis ẽ de ſecret archanis:qꝛ de öovt ẽ gnãlłr oĩ/
um creatoꝛ.liber aũt cãticoꝝ de eiſdẽ archanis ẽ: qꝛ de ðᷣo vtẽ eccłie
ſpõſus ⁊ gnãlis amatoꝛ ⁊ ↄſeruatoꝛ.i h qͥq; loco idẽ occultꝰ deſcribit᷑:
vt oĩa eminẽter ↄtinẽs:⁊ vniuerſi diſpoſitoꝛ ⁊ bñ volentiũ liberatoꝛ.
Nüc aũt qꝛ poſtillatoꝛ cũ modeſtia loq̃ns de archanis dĩnis diẽ ſe bal
bultiẽtẽ:ad lr̃aʒ autẽ loq̃ns de his maximis monarchus facultatẽ hbu
manà ſʒ ſe nõ excedẽtibꝰdictis archanis rite ſubiectis ꝑ qᷓtuoꝛ aĩalia
deſcribit q̃tuoꝛ regna mũdi pᷣncipalia ſemꝑ regno iudeoꝝ moleſta ĩ/
nuẽs cũ ꝓpha pplo captiuato:ꝙ ptãs coercitiua diuine pᷣſidẽtie illos

monarchas: ⁊ ꝑↄſequẽs qͥſcũq; alios ſuos pſecutoꝛes cohiberet a iu/

deoꝝ ꝑſecutiõe:vbi demeritũ ppli ipſũ pᷣſidẽtẽ ad iracundiã nõ ꝓuo
carẽt ⁊ ĩtelligerẽt ꝙ nulla noceret aduerſitas ſi nulla dñaret᷑ iniqtas
Et ꝓ tãto expõit᷑ Gpaſſus de q̊tuoꝛ monarchus ad captiuoꝝ ↄſolatio
nẽ veriꝰdeſperãtiũ coꝛꝛeptionẽ.Sʒ ad archanũ ĩcarnatiõis poſtil.cõ

foꝛmis ſcis doctoꝛibꝰ ⁊ gloſe:qꝛ dicit pꝑ futurã ĩcarnationẽ pᷣſidẽtẽ

in ꝓpoſito ĩ ſpecie bũana apparuiſſe. Sicq; pʒ / Burgen. nõ ve dicit
poſtil.a ſcõꝛũ auctoꝛitate ⁊ hebꝛeoꝝ oĩnz expõne deuiaſſe. Sed qà ad
tertiũ articulũ Burgeñ.dicit expoſitionẽ poſtil.lr̃e incõſonaʒ. Ratio
autẽ ſua pꝛima nõ valet:ga dicit ꝙ hec viſio totaliter cõſiderata erat
repꝛeſentatiua diuĩe maieſtatis.Sateoꝛ hoc vna cũ poſtil.applicãdo
ſingula ſingulis:vt viſa ſupꝛa firmamẽtũ directe repũtarẽt et eſſent
ſecretiſſima ⁊ altiſſima dei iudicia.m aplm ad Ro.ii.ea autẽ q̃ erãt
ſub firmamẽto:puta aĩalia rote ⁊c̃. repꝛeſentarẽt diuine pꝛeſidentie
ſubiecta:et ad voluntatèẽ pꝛeſidẽtis vel mota vel geſcentia vt ſine eiꝰ
nutu nihil valẽt.ſicq; intellecta et ꝓphete repetitis vicibꝰ oſtenſa ad

coõfoꝛtationè ꝓpphete fecerũt:cũ ꝗbeſic dictis ſtat expoſitio poſtil.ad

fjfaz. Et qð ſubſumit Burgen.ꝙ monarchie ad ꝓphe ↄfoꝛtationẽ ni/
hil ace roenerutſalt ũ e: qꝛ ſz pdicta illaꝝ ſubſeruit limitatio ad
ſui motũu alia:valuerũt ad ꝓphe ↄfoꝛtationẽ ⁊ ppliↄſolationẽ: ſcie/
tis ex hoc llas ſine dei pᷣſideétis nutu nõ poſſe mouere ad deſperã tiuzʒ
coꝛꝛeptionẽ mõ ſupꝛadicto.Qõ ſcdðᷣo Burgen.obucit de lr̃e ĩcõſonan
tia ꝓ eo:qꝛ illa aialia a ꝓpha vocant᷑ cherubi:qð nomẽ illis idolatris
ↄuenire nõ põt:nõ ↄcludit. Nã ita põt idolatris cõuẽire nomẽ cheru

bin ſicut nomẽ xpᷣs cuius

de appᷣhẽdit dexterã. vt

pz Iſa.45. Dico igitur
noĩa digna talia idignis
iponũtur idolatris röne
officuj vt ĩſtrtis diuĩe pꝛeſi
dẽetie ⁊ coꝛectiõis:ſic po⸗

teſt dici ſãctꝰ ex officio:ĩ.
mo ſcĩſſimꝰ:ex pſonalibꝰ
vitus ĩidignꝰ.⁊ Malachi
as ſcðo dicit ſacerdotem

nõ mõ bonũ ſʒ ẽt malum

angelũ dñi. pʒ ẽt dicta re
ſpõſio ꝑ doctoꝛes cõiter
dictos termios dignos ĩ/
dignis applicatos expo/⸗
nẽtes. Necvalet qð Bur
geñ. obijcit poſtil. dicen
tẽ aĩalia ⁊ rotas ad idẽ ꝑ/

tinere.inducentẽq; illucd
SBeñ.Ai. De ſpicis et bo/⸗

bus pharaonis. Lontra
qð Burgeñ.dicit aĩalia ⁊
rotas ᷣʒs rẽ diſtigui ⁊ ꝰpue
nire ſolu z motũ ⁊ getes
q̃liter nõẽ ĩcaſu pharao/
nis. Reſpondeo ꝙ vtiq;
pʒ rẽ ſi licet dicere imagi

cẽé

Ec viſiò ſilitudinis glie

cieʒ meam. Z audiui vo/
cé loquei. Et dixit ad me. Fili ho
minis ſta ſuꝑ pedes tuos.⁊ loq̃r
tecũ.Et igreſſus ẽ in mè ſpiritus
poſtq; locutꝰẽ mihi.et ſtatüit me

ſupᷣ pedes meos.Et audiui lodn
to ego te ad filios irł:àd gentes

tẽ ad me⁊ dicẽtẽ. Fili hoĩs:mit/

apoſtatrices qᷓ receſſerũ᷑nta me.

Pꝛẽs eoꝝ puaricati ſt pactũ me
uzʒ: vſq; ad diẽ hãc.⁊ filij durd fa

cie z domabilicõde ſt: ad qos

ego mittote. ⁊ dices ad eos. Hec
diẽ dñs ðs: ſi foꝛtvl ipiaudiãt.
Lſi foꝛte geſcãt:qm̃ domꝰexaſpe

rãs ẽ.⁊ ſciẽt qa ꝓp ha fuerit i me/
dio eoꝝ. Tũ & fit bois ne timeùſ
eos neq; ſᷣmones eoꝝ metuas:
quoniam icrẽduli⁊ ſubuerſoꝛẽs

dñi. Et vidi cecidiĩ fa-

narie viſa foꝛe res:diſtin
gütur ſpice ⁊ boues ſicut
aĩalia ⁊ rote.⁊ ſic iſta vuue
niũt ĩgete ⁊ motu:ſic ⁊ il
laĩ vni rei ⁊ effectꝰſigni.
ficatiõe. Nõ eni ẽ incõue
niẽs vnum plura ⁊ plura
vnũ ſignificare.Nec con
cludit qð Burgeñ.diẽ nõ
ↄuenire monarchys illũ ”M
paſſũ.Cũ ambularẽt nõ reuertebant᷑.ĩmo dico ſᷣʒ glo.ſupꝛa adductã
ꝙ oĩia ſub diuia pᷣſidẽtia ↄſtituta ſic mouent᷑ ꝙ pᷣterita trãſeuntes ad
futura feſtinãt. Necẽ ĩ eoꝝ ptãte ſic nec pᷣſidẽtis:de pꝛeteritis facere
nõ pᷣteritũ:vt ad pᷣterita reuertant.Nec valet dictũ Burgen.expoſi ·
tionẽ bti Sꝛego.nõ debere reputari myſticã.Maã ⁊ ipᷣe btũs Gꝛego.p/
ut ſupꝛa oſtẽſũ ẽ reputauit eã myſticã. Nec valet ꝓbatio Burgen. ꝙ

ſunt tecum èt cum ſcoꝛpionibus

as. ⁊ vultus eorum ne foꝛmides
quia domus exaſpansẽ. loque/
ris vba mea ad eos ſi foꝛte au/
diãt ⁊ deſcat:qm̃ irritatoꝛes ſũt.
Tu auũt fili hois audi qᷓcunq; lo/

habitas. Mrba eorum ne time -

iõ nõ ſit myſtica.qꝛ lr̃alis ſẽſus ẽ ꝑabolicꝰ.quia młcos paſſus cãticoꝝ

btũs Sꝛego.expõit myſtice ſiłr ⁊ iob.vbi tñ ↄſtat l̃alẽ ſẽſũ ſoꝛe ꝑabo
licũ.Pec ſufficiat qͥ ad qᷓ̊ capitulũ amatoꝛibꝰpoſtil. rect æc.(Ca. II.
cEEc viſio. Hic ↄnir deſcribit diuĩe pᷣſidẽtie młtiplex effectꝰ.et
Bmoi punitiõe iudeoꝝ trãſmigratos deridẽtiuz. z? in deſtru
cctione gẽtiliũ bonos crudeliter moleſtãtiũ.ca.5. 3 in remu⸗
neratiõe iuſtoꝝ mala tꝑalia patiẽter tolerãtiũ.ca.ꝗo.Circa pᷣmũ ſciẽ
dũ ꝙ ſicut trãſmigrati cum ioachin dolẽtes de eo ꝙ ſe tradiderãt ad
ↄſiliũ hieremie ĩter ſe murmurabat:ſic illi ꝗg remaſerãt ĩ hierlʒ tranſ/
migratos deridebãt: putãtes vaticiniũ hieremie de cinitatis excidio
nõ ĩpleri.pꝛopter qð ecechiel replet eſt ſpũ ꝓphetie pᷣnũciãs excidiũ
ciuitatis ꝓpinquũ ſiẽ ꝛhieremias.ad repᷣmedũ iſtoꝝ murmurationẽ
⁊ illoꝝ deriſiont᷑.Ergo pᷣ ꝓpbetãdi officiũ ſibi ĩponit.⁊ officiũ ſibi ĩ/
iũctũ exeꝗtur.ꝗ.ca.pᷣma ĩ duas.qꝛ p iponit᷑ ſibi officiũ.⁊ꝛarguit eius
ſilẽtiũ.ſe.ca.ibi.Cũ aũt ꝑtrãſiſſẽt.pᷣma ĩ duas.qꝛ pᷣmo ĩponit᷑ ſibi offi
ciũ vᷣbo.⁊? ſigno.ibi.Lu aũt.pᷣma adhuc ĩ duas.q;ꝛ pᷣpõit᷑ ĩpoſitio offi⸗
cij.?vↄfoꝛtatio dni.ibi.Tu g. In pᷣma ꝑte pꝛemittit q̃dã ↄtinuatio ad
pcedẽtẽ viſionẽ᷑.cuzʒ dr. Hec viſio ſilłi.glo.dñi.q.d.effigies hoĩs ſupꝑer
thꝛonũ ſapphyrinũ ſedẽtis.nõ erat ipe de ĩ natura ꝓpꝛia:ſʒ q̃dã ſilitu
do ſue maieſtatis repñtatiua. b Ercecidi i faciẽ meã.qꝛ fragili/
tas humana ĩ talibꝰviſiõibꝰſuũ defectũ experit᷑:ʒ qð drĩ Dañ.io.Dñe
mi ĩ viſiõe tua diſſolute ſũt cõpages mee:⁊ nihil in me remãũſit viriũ.
iõ ſubdit᷑. c ¶ Et igreſſus ẽ ĩme ſpũs.i.ſubſiſtẽdi vtus. d ¶ Poſt
qᷓ; locutꝰẽ mibi.illeꝗq ſedebat ĩ thꝛono. e ¶ Et ſta. me ſuꝑ pe.meos.
ideſt mihi ↄtulit vtutẽ ſubſiſtẽdi Cetera patẽt vſq; ibi. F¶ Ad gen

C

l¶Et dixit. Hic ↄnr ðſcribit᷑ ꝓphe ↄfoꝛt

apoſtatrices a fide: g Cn

k

MAue receſſerũtame. ꝑ idolatriãs.
atres eoꝝ ⁊cc.i.legẽ mea.qꝛ cito poſt ĩgreſſũ terre pmiſſio⸗
nis declinauerũt ad idolatria:vt pʒ ĩ libꝛis Judicũ ⁊ Regũ.
i ¶ Et fili dura facie.ideſt irritates.irreuerẽtes ⁊ iuerecũdi.
t ĩdomabili ⁊c.ſũt.n.ĩ malłl obſtinati. l¶Ad qͥs ⁊c.vt ma/

nifeſte appareat ꝙ mala eoꝝ nõ ꝓueniũt ex defectumeo ſʒ mit

to ꝓphᷣas meos ad arguẽduʒ mala eo. m¶Si foꝛte ꝛc. per
iſtud foꝛte nõ ĩtelligit᷑ aliqd dubiũ ĩ deo reſpcũ futuroꝝ:cũ cer

quoꝛ ad te: noli eẽ exaſpans ſiẽ
domꝰexaſperatrix ẽ.Aperi ostu

uz T comede q̃cũq; ego dotibi.?
vidi.⁊ ẽcce manꝰ miſſia ad me:in

q̃ erãt iuolutꝰliber.⁊ expandit il/
lũ coꝛã me.ꝗ eràt ſcriptꝰitus ⁊ fo
ris ⁊ ſcriptẽ ert i eo lamtatiões.
LLt carmen. zuͤe. CIII.
T dirxit ad me. Fili bo/
minis quodcunq; inue
neris:comede.Comedevolumè
iſtud: ⁊ vadens loquere ad filios

iſrael.Et aperuios meuʒ: ⁊ ciba-
uit me volumine illo.Et dixitad

me. Fili hominis venter tuus co
medet: ⁊ viſeera tua complebun
tur volumine iſto quod ego do

tibi. Et comèdi illud: èt factum

eſt in oꝛe meo ſicut mel dulce. Et
dixit ad me. Fili hominis vade

ad domum iſrael: ⁊ loqueris ver

ba mea ad eos. Hon enim ad po
puluʒ pꝛofundi ſermonis⁊ igno

te lingue tu mitteris ad domum
iſrael neqʒ ad populos multos
pꝓfundi pᷣmõis⁊ igte ligue:quoꝝ

nõ poſſis audire ſᷣmões.Et ſiad

illòs mitterer:ipi audirẽtte.Do/

tiſſime oĩa pcogno⸗/

ſcat. ſʒ ꝑ H ĩtelligit

vtibilitas liberi ar
bitri ad honũ ꝛma
lü. nQm domꝰ
exaſperãs ẽ.i.fami⸗
lia ꝓuocâsad iram
dñm ſuü. E
ſciẽt ⁊c.⁊ ſic excuſa
tionẽ nõ hebũt.ſi a
mał no peniteãt.
p¶ Tug. Pic ↄſeqᷣn
ter ponit᷑ ↄfoꝛtatio
dñiꝰ maliciã eoꝛũ
gbedebebat log. qꝛ
miniacula feriũt q̃
pᷣuidentur. vt dicit
Gꝛegoꝰ.diẽ igr. Cu
filiho.neti.eos.i.
ear lia c
Neq; ᷣmo.⁊cc.i.
ötractiões⁊ oppꝛo
bꝛia. N Om icre
erge dominü.
8¶Et ſubuerſo. iuſti
tie erga pximũ.
t¶Et cũ ſcoꝛ. c. ver

bis mał⁊ factis pũ
gẽtibꝰy*. v e
ba ⁊c. repetitio eſt

eiuſdẽ ſnie ad ma/
ioꝛẽ aſſertionem.
P n i bro
phetaꝝ. ⁊i h̊ notat
paucitatẽ ↄuerten⸗
doꝝg. yꝓ Tust.
Pic ↄnr iponit exe
cchieli officiũ per ſi⸗

gnũ libꝛioñſi ⁊ incoꝛpꝑati.⁊ diuidit᷑ ĩ duas ꝑtes.qꝛ pᷣ põit hecim /
poſitio.⁊? ipſiꝰ pphe ↄfoꝛtatio.ca.ſe.ibi.Et dixit ad me.Pꝛima

„

adhu

duas.q; p põit᷑ libꝛi oñſio.⁊ꝰeius ĩcoꝛpatio.i pᷣncipioſe.

ca.Lirca pᷣmũ excitat᷑ itẽtio ꝓphe cũ dr. Cuãt fili hoĩs audi.ſic

diſcipulus hũilis ⁊ obediẽs. 3 Et noli ⁊c.i.mihi rebellas.⁊ ꝑ
ns ad irã me puocãs. a ¶¶Et ecce ⁊c.ſic.n. videbat imagina

ia viſiõe. b In qᷓ ⁊cc. In hebꝛeo hr. Inuolutꝰrotulus.ĩ qͥ de

ſcriptꝰ.iĩ qͥ ðᷣſignat᷑ młtitudo ibi ↄtẽtoꝝ.

ſignat᷑ ꝙ futura ↄtigẽtia ð ꝗbꝰerat iſta pphia ſũt hoĩbꝰocculta.
Et expadit illũ ⁊c. ⁊ꝑ G itelligit᷑ ꝙ dedit ĩtellectũ eiꝰ pphete.
NQui erat ⁊c.videbat᷑.n.ille rotulus expaſus ex vtraq; parte

e Et ſcripte ⁊c.trãſ

migratoꝝ ⁊ ĩ uitute exiſtẽtiũ. f ¶ Et carmẽ.i.cõſolatiões pa

tiẽter tolerãtiũ. g Et ve. iudeoꝝ ⁊c. ꝑꝑ excidiũ mipᷣabile ciui
tatis ꝓppiquũ.iſta.n.tria ↄtinent᷑ ĩ q̊ libꝛo vt pʒ ꝑp äinn⸗ ¶In

ca.z. vbi dr ĩ poſtilla ꝗ erat ſcriptꝰintꝰ foꝛis. ALDDITIIO.
n bebꝛeo brĩ añ ⁊ retro.qõ ĩtelligit᷑ de pᷣteritl ⁊ futuris.

Siaũt dicat᷑ ĩtus ⁊ foꝛis:ĩtelligẽdũ e
ali ⁊ de exterioꝛi.ſ.hiſtoꝛiali ꝛ?c. (
Tdixit. Pic cõſequẽter deſcribit᷑ libꝛi oſtẽſi incoꝛpoꝛa
tio: pꝑ quã ĩtelligit᷑ mẽtis intellectio qᷓ paſcit᷑ vᷣbo dei:ſiẽ
coꝛpocibo mãli.ſʒ ꝙ dr Deut?S.Nõĩ ſolo pane viuit hõ

DDITIO.

—

ſt de ſenſu ĩterioꝛi
Ca. III.

ſz ĩoĩ pbo qð pceditõ oꝛe dei.⁊ ʒ B̊ pʒ ſnĩa vſq; ibi. i ¶Et co

medi illud.ſic.n.videbat imagĩaria viſiõe q̃ſi volumẽ comede
¶ Et fem̃ ⁊c᷑.ĩ qͥ ᷣſignat᷑ ſuaui

ret.⁊ ĩtellexit ꝗd ſignificaret. k

volumẽ comede

tas diuini eloquij iquãtũ pꝓcedita deo.lʒ aliqñ hẽat amaritudi
nẽ anexã vł ſubſeqntẽ rõne effect; ide ſeq̃nt.vʒ qn Eð punitio
ne illoꝝ ad à;s afficit ille cui deꝰloꝗtur. ſicut erat in pꝛopoſito.

atio. vt ↄſtã

—

ter pcedat ĩ

officio ſibi ĩpoſito. qꝛ ſibi pmittit aſſiſtẽtia diĩni auxiluij. ⁊ nõ

mittit ad
ibi. m

im diſtatẽ multũ. nec enee ligue. aſic pʒ ſnia vſch
t ſi ad illos ⁊c.ſicut pʒ de niniuitis:ꝗ egerut pniaʒ

üͤugtene

lefninn .

mmitüſiß
(ret hphe
öhibſuiaſſſti

iluncönoto
iüimwnpdeſ
unagttuch
iiinns l
Peiſſtis

hrimitnbi
ritcctiiere
cknitnüdui
naie
ln wocde
e
erärne
Ndri
elonppi

Neſedeotutez
ſorniete
iniinͤlrf
Uttigtiitd⸗
Miennenttn
eilcenscen
Cgenieſotc
liimmutn
Mrmeni
Rintl N
ſegdlzcenn
intni
Uuhrciſiti
nlicdeitian
mngifllif,
finug,e
Wtiugen
ufen
ilkſril
elſteiae
uunlnn
Ptmrr
cleſlcn
nienethei⸗
WNE
thuttcnit
ſutodſr
huſirſlie

4

Se=

—
=
S=
-
S.
—

4

6
iſe
G. neit

18. Uniſiktl
, Wni ſ
Une ditnlis
ime Win
hos n Mi
he , „
tad Sflinanag
6co ent
drn gni

==
☛

=

=S=

—

6 Glum

„ Lawzpin
Caaute

heabe
ifienlne
1 Pitcinn

los Cini-

—
S=SS=
=S -—
S=E — 2
☛2 E
==—

usgtsfinn.

bieninrtn e
eusicanb⸗
ni Litflhnul
wiciintiitc⸗
hanti
Ynolu ſen⸗
uipbaſtihn
lrulni
sehhiier ih ,
n Eerin
amniiili

=

=S=—

Se

=
=

—

=

==

— =ẽ
—

—
—
—
=
=n-
=

☛ — = =

1
7 .

— E
E — =

Eʒechiel

ad pꝛedicationẽ ione. a ¶ Domaũt iſrłno.au.te.cum tamen
ſis de eadẽ gẽte. b ¶ Oꝛ nolũt au. me. vñ et iudei ad pdicatio/
ns xpᷣi fuerut ꝓ maioꝛi ꝑte rebelles ⁊ icreduli. ¶Attrita frõ
te.i irreuerẽtes deo ⁊ eiẽnũcs. d¶Et duro coꝛde. ꝓpter ob/

M ſtinationẽ ĩ pctis. e¶ Ecce dedi faciẽ tuã ⁊c· i.ex mea aſſiſtẽtia
vd.abo tibi ↄſtãtiã ⁊ foꝛtitudinẽ ad denũciãdũ volũtatẽ meã qð

deſignat᷑ ꝑ foꝛtitudinẽ adamãtis ⁊ ſilicis.q.d.dabo tibi cõſtãti/
am ſuſtinẽdi oĩa aduerſa in factis ⁊ vbis.Sciẽdũ tũ ꝙ vbi trãſ/

lgtio nr̃a haber. MVV
H ſktalemutze ſimus autẽ iſr! nolũt audire te:q ̊

licè dedi faciẽ tuazʒ.
S dedden br Ur noluũt audire me.Oĩs ꝗppe do/
vmẽ foꝛtioꝛez rupe miſt. rkattrita frõte ẽ: duro coꝛ
veafeerie e. Eccẽ dedi faciẽ tuã valẽtioꝛẽ
me arioh ℳ— Frp- Seg en & &aν
tur h̊ ſanguis cinuſ faelch, cop: frotẽ tuã durioꝛeʒ
dã vermis quo ſine frõtibꝰeoꝝ:uũᷣt adamãatẽ ⁊ vt ſilicẽ
ſonitu ĩcidebant᷑ la dedi faciẽ tuaʒ. Ne timeas eos
btü fuit ibidẽ cete⸗ m exaſperqs ẽ. Et dixit ad me:
rapatẽt ex dict vj Fili hoĩis:oẽs ſermones meos
q ibi. ge Et aſſũ, quos ego loquoꝛ ad te: aſſume i
Trimeips train coꝛde tuo:⁊ auribꝰ tuis audi: ⁊
dũ adiubditur. vi.age ingredere ad knſmigratio/
bEt audiui poſt me nẽ ad filios ppli mei:⁊ loqueris
cSet ſenß dd eos: 7 Dets eis: Hec dis do⸗
gne ꝛc. æ 5 fuit ſeim̃ minꝰs:ſi foꝛte audiãt ⁊ geſcãt.
dũ dni v/ e. .
afimidu vii Et aͤͦſſüpſit me ſpiis: ꝛ àudini p

oſtãtiã ꝑ ſuã aſtiſt me vocẽ ↄmotiõis magne:bñdi

tiã. illa. n. cõmotio cta glia dñi ð loco ſuo: ⁊ voceʒ
llerora kneſ, alaꝝ aialinj ꝑcutiẽtiũ altaʒad alte
nẽ diuie vtutis ipſi rò: ⁊ vocẽ rotaꝝ ſeqᷓntiuʒ aĩalia:
ꝓpbete aſſiſtẽtis. ⁊ vocẽ ↄmotiõis magne. Spũjs
¶¶Spus quoq; luua quòq; leuauit me ⁊ aſſũpſit me:
ninteg eoſtaͤria exe Taãbij àmar? i idigtiõe ſpũs mei.
quẽdi madarũ diu AMãnd eni dñi erat mecũ cõfoꝛ/
Eid ſubaitin⸗ tãs me. Et heniad traſmigratio
Eeab veenoe* néâd aceruſ nouap frugum: ad
idignatiõ? ſpiritus eos ꝗ hitabãt iuxta flumen cho/
mei. ppter duritiäã bar:⁊ ſedi libi illi ſedebãt ⁊ man/
⁊ rebellionẽ populi ſi ibi ſeptẽ diebꝰmerẽs in medio
nan dterd e i,6 cOE. Euͦ aſt ptraſiſſent ſeptem
bhu diuinũ dulce ſit dies: factũ eſt vᷣbũ dñiad me di/

audieti ĩiquãtũ a dᷣ. cẽs: Fili hois: ſpeculatoꝛẽ dedi
pcedit: tamen rati/tę dõmuiiſrael:⁊ audies de oꝛe
one alicuius conſe⸗/ ½ b: annuciab eis ex me
ſequentis poteſt ec. meo vb: T annuciab eis ex me.
ſeca amaritudinis ꝛq Si dicente me ad impium moꝛ
m Manus eni vmſi te moꝛieris:non annunciaueris
erat mecũ ↄfoꝛtãs
me .q.d. lz ſcirez me .
miſſum ad populũ rebellẽ a ĩcredulũ.tamẽ vtus dñi aſſiſtẽs mi/
bi dabat cõſtãtiã eũdi. n¶ Et veni ad trãſmigrationẽ.i.ad po
pulũ g de iudea trãſmigrauerat ĩ babylonẽ. o ¶ Ad aceruum
nouarũ frugũ.ſᷣm hebꝛeos nomẽ ẽ loci ſeu territoꝛij ſic vocati:
ſoꝛſitan eo ꝙ fruges ibi velociter matureſcebãt.ſʒ alios hic no
tat᷑ tẽpus quo eçechiel venit ad ppłʒ trãſmigratiõis.qꝛ ſᷣm eos
Fsrie⸗ tpᷣs in quo fruges pᷣmitiue in aceruos ↄgregabant᷑.

p( Et ſedi vbi illi ſedebãt.i.mãſi cũ eis:eo mõ loqndi q̊ dr̃ Deut:
i. Sediſtis ĩ cades multo tꝑe.i.ibi mãſiſtis.⁊ ſubdiĩ duratio hu
ius mãſionis. q¶ Et mãſi ibi ſeptẽ diebꝰ ⁊c.i.ſilẽs a rephẽſiõe
eoꝑ:⁊ merẽs ꝓmalitia eoꝛũ. r ¶ En aũt. Picↄñnr arguit᷑ exe/
chielis ſilẽtiũ.⁊ pᷣmo arguit᷑.ſcdᷣo ponit᷑.ibi:Et facta eſt.Circa pᷣ
mũ arguit᷑ ꝑ ſiłitudinẽ ſpeculatoꝛis:qui ad hoc in alto loco ↄſti⸗
tuitur. vt denũciet ciuib periculũ veniẽs ſuꝑ eos. vt ſibi pcaue
ant. ⁊ ad excitãdũ eos ſi nimis pigreſcãt ⁊ doꝛmiant:vt ſic ſemꝑ
ſint parati ciuitatẽ defendere.et ſi omittat aliꝗd de officio ſibi
ipoſito:digneſt punitiõe.Ecechiel aũt erat ↄſtitutꝰa deo ſpecu
latoꝛ ſpiritualis.⁊ iõ ex officio tenebat᷑ malos arguere de petĩs
vt peniterẽt:⁊ bonos monere vt perſeuerarẽt in bonis:neoffen

ſam dei incurrerent.et quia nimis tacnerat.ſcilicet perſepteʒ dies:iõ
oſtẽditur ſibi pena taciturnitatis que debetur pꝛelato ſeu ſuperioꝛi ſi
ſit negligẽs in argutione peccatoꝛum.cũ ſubditur: Sanguinẽ autem

eius de manu tua requiram. Conſequeter oſtẽditur ſibi lib

eratio ſit ui:

ſi fecerit quod in ſe eſt cum ſubditur.Si autẽ tu annũciaueris impio.
⁊ ſequitur poſtea. s ¶ Tu aũt animã tuã liberaſti.Et idẽ oſtẽditur
ſibi de negligentia ⁊ diligẽtia in monẽdo iuſtos vt perſeuerẽt i bono.
cum dicitur. Sed et ſi cõuerſus iuſtus ⁊c̃.et patet littera.

ei:neqʒ locutꝰfuen vt autat᷑ avia
ſua ipia ⁊ viuat:ipᷣe iĩpiꝰ in iniꝗta
te ſua moꝛiet᷑:ſanguinẽ ãt eiꝰ de

mãu tua reqrã. Sit tu ãnũcia ⸗

ueris ipio: ⁊ ille nõ fuerit ↄuũᷣſus
ab ipietate ſua ⁊ a via ſua ipia:

ipſe ꝗqdẽ i impietate ſua moꝛie᷑:

tu àũt aiam tuam liberaſti. Sed

⁊ ſi conuerſus iuſtꝰ a iuſticia ſua

fuerit:⁊ fecerit iniqtatẽ:ponã of
fẽdiculũ coꝛã eo:ipᷣe moꝛiet᷑: qꝛ
ñ qnũciaſti ei:iĩ pctõ ſuo moriet᷑:
⁊ñ erũt ĩ memoꝛia iuſticie eiꝰq̃s
fec:ſãguinẽ vo eiꝰð mqu tua req

rdò. Si qt tu qnũciauen iuſtovt ñ

peccet iuſtꝰ: ⁊ ille ñ peccanerit:
viuẽs viuet:qꝛ annũciaſti ei:⁊ tu

aĩaʒ tuꝗ libaſti.Et fca ẽ ibi ſime

mandñi: ⁊ dix ad me: Surgẽs
egredere ĩ cõpũ:⁊ibi loq̃r tecuʒ
Et ſurgens egreſſus ſuʒ ĩ cãpũ:

t ecce ibi glia dñi ſtabat q̃ſi głia

quã vidi iuxta fluuiũ chobar: ⁊

cècidi i faciẽ meà.Et igreſſũs ẽ ĩ

me ſpũs:⁊ ſtatuit me ſuꝑ pedes

meos:⁊ locutusẽ mihi: ⁊ dixit

ad me: Ingredere ⁊ icludẽ i me/
dio domꝰtue. Et tu fili hoĩs:ec/
ce data ſt᷑ ſ tevicla:⁊ ligabũt te ĩ
eis:⁊ ñ egredienj i medio eoꝝ: ⁊
ligũq tua adherere faciã palato
tuo:⁊ eris mutꝰ:nec q̃ſi vir obiũ
gãs qꝛ doͤmdexaſperãs ẽ:cũ ãt lo

cutꝰfuero tibi:aperiam os tuũ:

⁊ dics ad eos: Hẽc dicit domi-
nus ðs: Qui audit audiat:⁊ꝗ ꝗe
ſcit geſcat:qꝛ dom?exaſperos ẽ.

t¶ Et facta ẽ. Hic cõſeq̃n⸗
ter ſilẽtiũ pꝛediciũ punit
Pꝛimo cuʒ pmittitur di
uina apparitio ſibi facta
cuʒ dicit᷑: Et facta eſt ibi
ſuꝑ me manus domini:?
dixit ad me. v Sure
gẽs egredere ⁊c̃.quaſi di
ceret.illi cũ quib es non
ſunt digni videre gloꝛiaʒ
djñii tibi apparẽtẽ:cũ ſint
rebelles ⁊ increduli.
x¶ Et ſurges egreſſus ſũ ĩ
càpum.ideſt ad locũ ſoli
tariũ ᷣm dei nãdatũ.
t ecce ibi gloꝛia do.ſta
bat ⁊c.i.viſio imagĩaria
ſilis illi qᷓ deſcripta eſt.i.
ca.de aialibus ⁊ rotis. fir
mamẽéto:⁊ ſedente ſuper
thꝛůonũ:ad repᷣſentdum
loꝛiã diuie maieſtatis.
3 Et cecidi ĩ faciẽ meà.ex
huana fragilitate ad diui
nã pñtiã. a(¶ Et igreſſus
eſt in me ſpũs ⁊c̃.ideſt cõ
tulit mihi ſubſiſtẽdi vtu/
tẽ:quã ex me nõ habebã.
⁊ ſubdit᷑ pena ſilẽti pdi /
cti.cuʒ dicit. bᷣ Ingre
dere ⁊ icludere ⁊c̃.vbi po
nit᷑ duplex pena. Una eſt
recluſiõis ⁊ ligatiõis.vn/
de ſubdit᷑. c ¶ Data ſüůt
ſuper te vicula:⁊ ligabũt
te ĩ eis.ſ.famuli tui.volo
enĩ ꝙ ſic te facias ligari.
Scva eſt ſubtractio locu
tiõis.cum dicitur.
oEt liguã tuã adberere.
⁊c.vt ſicẽ̃ nimis tacueras
pꝛopꝛia volũtate:ſic inui
tus taceas ex diuina ptã/
te.Et iſta cauſa nõ expꝛi.
mitur hic:ſed ſupponitur
ex pꝛedictis.Alia aũt cau
ſa expꝛimit᷑.cũ dicitur.
e¶ Quia domexaſperans.
eſt. ſcilz populus tuꝰ.qᷓſi
diceret. vna cauſa tue li /-

gationis ⁊ ſubtractiõis loquele eſt:vt per hoc oſtẽdatur ꝙ non ſint di
gni tua ſocietate ingrediẽdo et conuerſando cũ eis.nec etiã digni tua
doctrina ⁊ repꝛehenſione.ideo tua cohabitatio cum eis ⁊ allocutio tẽ
poꝛe competẽti futura.non fiet eis ſᷣm eoꝛum merita: ſed ex mea tim
gratia. ideo ſequitur. ¶ CTum autẽ locutus fuero tibi aperiam os
tuũ.dando tibi loquendi facultatem. DJ

ponitur hic quaſi impoſitũ ecechieli ad

gEt dices ad eos. ſcilz ea que iniungam tibi. .
Pec dicit dñs:qui au. audiat ⁊c. Scõᷣm ꝙ dicit Ra.Sa.iſtud non

dicendum populo. ſed poſtqᷓ;

dominus dixerat ei aperiaʒ os tuũ ⁊ dices ad eos.ſcilʒ eaque tibi iniũ
am:domindixit ecechieli cõditionẽ populi dicens.

*

i Qui audit audiat:et qui quieſcit quieſcat.ideſt aliqui de populo te
audient verbis tuis acquieſcendo. aliqui quieſcent ab auditu ver/
ba tua repellendo.et de iſtis ſubditur: Quia domus exaſperans eſt.
Secundum alios vero verbum eſt impoſitum etxechieli ad dicen.
dũ populo in perſona dei. Qui audit audiat ⁊c̃.ideſt qui vult audire
audiat:et qui non vult dimittat.et eſt modus loquendi illius qui gra
uiter ⁊ moleſte poꝛtat duritiam audientium.ideo ſubditur: Quia do

mus exaſperans eett.

In ea.in.vbi dr ĩpoſtił⁊ audiui poſtme vocẽ ↄmotiõis.(¶ADDI. bis diem pꝛo anno dedi tibi: pꝛoptercaptiuitatem duplicis re fſiu⸗
Ec voxmagne ↄmotiõis videt᷑ ſignificare ꝙ ĩicarnatio dei qᷓ gni.Deductionẽ vero quadraginta annoꝛumiſtius ſecunde ca· ſec n
— ꝓphe fueratĩ pcedetibꝰreuelata erat maxĩe vtutis ⁊ potẽtie. ptiuitatis per tẽpoꝛa regum omitto ſicut ⁊ pꝛecedentis.tum qꝛ rſeſhan
vñ declarãs ꝗd ſonabat ꝑ illã vocẽ ſubdit. Bñdicta glia dni xtraq; deductio diffuſe ponitur in gloſa ecechielis ſuper locuʒ Gcone eir
de loco ſuo:q̃ vba pphe pᷣdcõ ppoſito adaptant᷑:qꝛ de hũanitate dei/ iſtum:ad quem quilibet poteſt recurrere.quia inuenitur quaſi bſinſnee
fica ꝑ ĩcarnationẽ ꝓpꝛie dr: Gndicta glia oni.⁊ qð ſequit᷑ de loco ſuo:! vbiq; tum quia vtraq; deductio videtur in aliquibus diſcoꝛda iiichnn hun
coꝛꝛeſpõdet huic qðᷣ or Michee.i ca. de hacmã:Ecce dñs egredietur rea dictis cõmunibus hebꝛeoꝛum ⁊latinoꝛum. pꝛima in hoc,· ulliſtlil
de loco ſuo ⁊ ðᷣſcẽdet ⁊ calcabit ſuꝑ excelſa terre.Et nota qð dixit pꝛo/ dicit captiuitatem regni iſrael terminatam tempoꝛe aſſueri cũ nadenh 4
pheta.Et audiui poſt me tamẽ oẽs hebꝛei et eui n P
noccoram ne pringerct Ttu fili bois IIII. Signuͦz domuiiſtl. et tůͦ doꝛ eni h mairikaſiſei
ꝙ bñdicta głia dñi de ſumẽè tibi laterem: ⁊ põ nier ſuper lat? tuũ ſiniſtrũ:⁊ po/ ptiuitas non eſtad dbei h
loqbat᷑ poſt eũ erat vẽtu/ nes eũ coꝛaʒ te:⁊ deſcri nes iniquitates domꝰ iſrł ſuper buc ſoluta:ſʒ ad bo tciſiul
ra eo mõ qͥ Joĩneo dirit pes ĩ edciuitatẽ hierlʒ. Etöͤꝛdia conumerodieꝝ ꝗbus doꝛmies ram fuerunt liberꝛz iſchi
Joa ca Poſtmne vein bis adũerſus eaʒ obſidioneʒ: æ ſuper illud: T aſſumes iniꝗtates Gnpefennnniane DMDw uuen
Tiuſili. Poſtq; edificàb munitioões: 2 cõpòꝛtab coꝝ. Egoat dedi tibi qnos inig militer ſcoa que di giuzſtirct
sðsſcripta ẽ offſiiq aggerẽ:⁊ dabis ↄtra eꝗ caſtra: 7 taſeoꝝ nüo dieꝝ trecẽtos ⁊ nõa cit ꝙa traſmigrati iumi ini
ni ſormaertmmtordt ponẽs arietes ĩ gyro.Et tu ſumè gita dies: ⁊ poꝛtab inigtatẽ do/ dazelonchi vſch ad ſeei
guidit ĩ duas ptes. qꝛ p po tibi ſartaginẽ ferreã: ⁊ pones eaz my iſlrl. Etch ↄpléuer hb: doꝛmi fluxerunt em qua⸗ re;i
nit c uitat ⁊ pplłi deſtru⸗ ĩ murũ ferreũ iter te ⁊ iter ciuita/ es ſꝛ lat?tuſ dextrũ ſcðᷣo:⁊ aſſu⸗ draginta anni.cum Vyintre
elo toc itietnat tẽ: T ꝑbfirmab faciẽ tuꝗ ad eãẽ: ?¶ męs iniquitateʒ domꝰ iuda qua/ konnien ſᷣm omnes —
ca. 19. Pꝛia adhuci duas: c obſidions circidabh ear inta diebus. Dié vnno⸗ bebꝛeos et 'm lati / niſes
qꝛs venüciaturciuitat erit ĩ obſidionẽ ⁊ circudab eam. draginta diebus. Diépꝛo inno: noo ſaliggromats tii
ppłli exterminiũ.⁊aufer .“ D R ri parte ad minꝰflu ioſccenn
tur remediũ.ca.iꝗ. Pꝛia adhuc ĩ tres.qꝛ pᷣ dicta ðſtructio pᷣdicit᷑.ſecũ xerũt ſeptuaginta anni.vnde ⁊ Hiere.2o.dicitur.Cũceperinti Uiuneſte
do młtiplex abomĩatio ĩ hierłʒ oſtẽdit᷑ ca.S.tertio ſcripturaad ꝓpoſi pleriin babylone ſeptuaginta anni viſitabo ſuper eos verbum sebitit
tũ reuertit᷑.ca.9.Pꝛĩa adhuc diuidit ĩ q̃tuoꝛ.qꝛpᷣ ðſcribit᷑ ipſi hierln bonũ ⁊c̃. Scõm hebꝛeos aũt hic deſcribit᷑ tempꝰiniquitatis:ſi ⸗ Penſcelrren
obſidio.ſcõo ppli ſui vaſtatio.ca.5.tertioterre ðpopulatio.ca.õ.qrto cut ſonat littera vtriuſq; domꝰ.ſ.iſrael ⁊iuda:pꝓpter quã vtraia llllnltz⸗
dicte vaſtatiõis acceleratio.ca.2.Pꝛeſẽs aũt caplłʒ ĩ duas ꝑtes diuidi meruit captiuari.⁊ accipitur hic iniquitas notabilis que eſtper ſlit pgerct
tur.qꝛ p deſcribit᷑ obſeſſio ciuitatl.ſcõᷣo ex hoc ſequẽs oppſſio famis. idolatriã et que reſpicit cõmunẽ populũ:et non tm perſonã ſin fiipſinͤgen
ibi:Et tu ſume.Pꝛia adhuc ĩ duas.qꝛ pᷣ deſcribit᷑ obſidiõis modus.ſe gularẽ.iniquitas autem iſta in domo iſrael durauit annis trecẽ kögek
cũdo captiuitat vł inigtatis tps.ibi.Et tu doꝛmies.Circa pᷣmũ dicit: tis nonagita:quoꝛum.⁊2⁊ Ai.accipiũtur a pꝛimo anno hieroboaz: Cannipene
Et tu fili hoĩs.iſte modus loquẽdi freq̃nter fit ecechieli.cuiꝰrönẽ aſſi qui peccauit ⁊ peccare fecit iſrael in vitulis aureis:vt frequen/ ſepunitnn
gnãt doctoꝛes cõiter.ne ex eleuatiõe cõtẽplatiõis obliuiſceret᷑ hua ter repetitur.ʒ. Regũ.⁊..vſq; ad nonũ annũ oſee.qui cumpo Pſrroiſe
ne fragilitatis. bWar tibi laterẽ.ſ.crudũ:vt poſſint ibi ꝓtrahi pulo regniiſrael tunc captiuatꝰfuit per regem aſſyrioꝛum.quo/ Ftoſireen
figure. c ¶ Et pones eũ coꝛã te.vt videas ibi diligẽter ⁊ attte. rum numerſic declaratur. Hieroboam eni regnauit annis vi/ tenkivni
O¶Et deſcribes ĩ eo.i.ĩ medio eicĩtatẽ bierłʒ. elfet oꝛdiabis.i.de gitiduobus. vt habetur.ʒ. Regl.iꝗ poſt eũ nadab duobꝰ ãnis. illiſnant
ſcribes. ¶ Aduerſus eã obſidionẽ.in circnitu eiꝰ. g ¶ Et edifi 3. Regũ.is.baaſa vigintiquatuoꝛ.hela duobus.camri modicuzʒ aſthndf
cabis munitiões.i.õſcribes ſiłitudinẽ turriũ ligneaꝝ:ex q̃rũ ſũmita⸗/ ſtetit.ideo tẽpus eius cõputatur ſub rege ſequẽti.ſ.amri.qui re· Cieficemii⸗
te vident᷑ ab ex illa qᷓ fiũt ĩ ciuitate. St cõpoꝛtabᷣ aggerẽ.i.ðſcri · gnauit duodecim annis.achab vigintiduobus.hec habentur.ʒ. etchis
bes poꝛtatoꝛes terre et lignoꝝ ad ĩplẽdũ foſſata. i ¶ Et dabcõtra Regũ.ib.ochocias duobꝰ. 3. Reguũ.=z. ioꝛã duodeci.ꝗ. Regj·i. Erit uN,
eã caſtra.i.ᷣſcribes acies armatoꝝ oppugnãtes eã. R Et pones ari iehu vigitiocto annis.. Regũ.io.ioacha decẽ ⁊ ſeptẽ.ðioas ſe/ Piticlane
etes.i.ðſcribes.ſũt aũt arietes ligna oblõga iĩ capite ferrata.cũꝗbꝰim deci.A. Regũ.iʒ.hieroboam q̃dragitavnũ.ꝗ. Regũ.ia.cacha (ineodl
pellit᷑ murPꝰad cadẽdũ.⁊ ſic videt᷑ ꝙ ille later erat ſat magnusvt poſ rias ⁊ ſellum ſex mẽſibus tm̃.ideo tẽpus eoꝛum cõputatur cum ſifiſtopr
fẽt ĩ eo deſcribi oĩa iſta:tñ i paruis figuris pñt multa ðᷣſcribi i ſat par- ſequẽti.ſ.manahen:qui regnauit deceʒ annis.phaceia duobus. giſceütſgni
uo ſpatio. I ¶ Et tu ſu.tibi ſarta.ferreã ⁊c.ꝑ h öſignatt ꝙ deP ad mi/ phbacee viginti hec habẽtur.4. Regũ.is.ca.oſee noue.qui nono NNctikiin
ſerãdũ nõ reſpiciet ciuitatẽ ſic obſeſſã. m¶¶ Et obfirmabfa.tuã ad anno captus ĩ ſamaria cũ populo ſuo duct'eſt in aſſyrios.. Re ſepörzaenee
eã.reſpiciẽdo eã q̃ſi facie toꝛua et irata.ĩ ſignũ ꝙ de eſt ei irat ĩplaca gũ.iꝛ.et iſti anni ſimul iuncti faciunt numerũ ſupꝛadictũ.Anni Cmnonnikigd
“ bili ira iõ ſubdit᷑. Signũ ẽ domui iſr l.i.oĩa q dicta ſũt tibi ſũt ſi vero centüquadragintanouem qui deficiunt de totali numefro nie Cſennd
. gna obſidiõis ⁊ öᷣſtructiõis hierlłʒ. ol Et tu doꝛmies. Hic ↄũr poni fſcilicet trecẽtis nonaginta accipiuntur de tempoꝛe iudicũ.ſcilʒ (n ſne
tur captiuitatis tpᷣs ʒ latinos.⁊ pᷣmo quãtũ ad captiuitatẽ decemtri a pꝛimo anno abimelech vſq; ad vltimũ annũ heli.dicitun eniz Aeütdormiie
buü: qᷓ vocant᷑ hic domꝰiſrł.cũ d: Et tu doꝛmies ſuꝑ latꝰ tuũ finiſtru, Judic.S.ꝙ gedeon exoꝛnamẽetis aureis ſibi datis de victoꝛia ha dengeli
ꝑ qõ deſignat᷑ regnũ decẽ tribuũ.qð a pᷣncipio receſſit acultu diuino: bita de madianitis fecit ephot.ideſt veſtem ſacerdotalem. QQt iiconmn
ſub hieroboam rege pᷣmo ꝗ fecit vitulos aureos.3ʒ. Regũ.iz. ſuibditur ibidẽ. Soꝛnicatuſq; eſt oĩs iſrael in eo.⁊ ſicut dictũ fu⸗/ Mrbctsh
p¶ Et pones iniꝗtates domiſtłſuꝑ eo.⁊ ꝑ iniꝗtates ĩtelligunt᷑ hic pe it ibidẽ.iſta foꝛnicatio nõ fuit viuẽte gedeone.qꝛ nõ fecit ephot tmno feſ
ne ꝓ inigꝗtatibꝰĩflicte. qiumero dieꝝ ꝗbdoꝛ.ſuꝑ ill.ſ.ſuꝑ latꝰ ad cultũ idolatrie.ſʒ ad dei cultũ in domo ꝓpꝛia.ſicut dictũ fu⸗ bilter
ſiniſtrũ.⁊ ſubdit᷑ numerꝰdieꝝe.ʒoo.et.oo.dieꝝe.ad deſignãdum ꝙ tot it ibidẽ.Poſt moꝛtẽ autẽ ei oĩs iſrael foꝛnicatꝰeſt in illo ephot. iiriinn
annis domꝰiſrłerit ĩ captiuitate ⁊ afflictiõe p inigtatibꝰſuis.tot enis vtẽdo eo in cultu idoloꝛũ baalim ⁊ aſtaroth.ſicut ibidẽ ſubdit᷑. loptob
anni vt dicũt doctoꝛes iſti fluxerũt a pᷣma captiuitate regni decẽ tri/ et hec foꝛnicatio durauit vſqʒ ad tẽpus ſamuelis.qui dixit ppło lei⸗ Un
buũ:quã fecit theglatphalaſar:ꝗ captiuauit duas tribꝰcu dimidia exi iſrael i. Reg.7. Pꝛeparate coꝛda vr̃a dño:⁊ ſᷣuite illi ſoli.Et ſlb· ſmninen
ſtẽtes vltra ioꝛdanẽ.⁊ cũ aliqnos de illis ꝗ erant citra ioꝛdanẽ vſq; dit᷑ Abſtulerũtg filij iſrł baali ⁊ aſtaroth:⁊ ſᷣuieft dno ſoli. Nu in chehi
ad annũ aſſueri. 4o.ꝗ filios iſr ła picłlo moꝛtis liberauit:aman ⁊ filus merꝰautẽ annoꝝ ſic accipit᷑. Moꝛtuꝰgedeone abimelech iudi/ (i
eiꝰſuſpẽſis.vt hr ilibꝛo Heſter.Deductionẽ aũt huiꝰ numeri annoꝛũ cauit pplʒ tribꝰanis. Judic.9.poſt eũ thola.23.iayr.⁊2. Judi.iĩio. ſanntea
p tꝑa regũ h omitto:ex cauſa que poſtea dicet᷑.Poſtea ſubdit᷑ tps ca cibi ſubdit᷑ ꝙ ppls iſrłpꝰmoꝛtẽ iayr afflict fuitꝑ filios mõ et HK
ptiuitatis regni duaꝝ tribuũ quod dicitur hic domꝰ inda:cũ dicitur. philiſtum.is.ànis.q nõ pñt cõputari ĩ tꝑe iudicis ſeqntis.ſiepte figtnet⸗
1¶ Et cuz cõpleue.hec doꝛ.ſuper latꝰtuũ dextrũ.per qð deſignatur re· gq iudicauit pplʒ tm..ãnis.⁊ iõ accipiunt᷑ hic.is.anni.ĩ gbꝰ ppls (ipej lant
gnũ iuda.quia firmiadheſit domino: ſicut pars dextra eſt foꝛtioꝛ. et fuit ſine iudice.poſt qs iepte iudicanit.o. ãnis.abeſſã.⁊.abialõ. n E
