qꝛ ſic pũctat᷑ lĩa ſin ĩ hoc loco.Sʒ iſtud videt fuga veritatis pmoqꝛ
hec lr̃a ĩ totoveteri teſta

dityrus ẽrat: fidat ĩ pulchꝛit crefrater Raymuͦdus r

dine. Et ephꝛaiʒ educet ad ĩter-
fectoꝛẽ filioſ ſuos.hãà eis dñe.
Quid dabis eis: Sa eis vüluã
ſine liberis: ⁊ ůbera arẽtia. Oẽs
negtie eõꝝ iĩ galgal:qꝛ ibi exoſos
habui eos. Pꝛopt᷑ maliciã adin
uẽtionũ eoꝝ de domo mea eijci/⸗
qʒ eos. Hõ addã vt diligã eos.
oẽs pꝛicipẽs coꝝ recedẽtes.ꝑcuſ
ſus ẽ ephꝛaĩ:radix eoꝝ ex ſiccata
eſt. Fructum nequaq; facient.
Quoͤgd ⁊ ſi genuerint: interfici/
am amantiſſima vteri eoꝛum.
Abijciet eos dominus dẽꝰ me/
us: qà ñ ſendusd K

vidiſſe alibi ſic pũctatazʒ
ꝓpter quod videtur hec
additio fcã ad depꝛauan
dum ſniam.z? qꝛ puncta
nõ ſunt de ſubſtãtia lr̃e.
nec a pꝛincipio ſcripture
fuerũt.vnde ⁊ rotuli ꝗ in
ſynagogis eoꝝ leguntur
ſunt ſine punctis.ſʒ ꝑ ma
gnum tps poſtea iuenta
ſũt huiuſmodi pũcta ad
faciliꝰlegendum.Cũ igr
ſubtracto pũcto pᷣdcõ ipᷣi
ↄcedant ꝙ beſuri per ſin
ſcriptum ĩcarnationem
meam ſignificat. uincũ
tur ↄcedere ꝙ hic beſu.
ri incarnationem ſignifi
cat. Et qm̃ traſlatio nr̃a
ſᷣm dem̃ Ra. Sa. ſegtur
que ſic hz: Sʒz ⁊ ve eis cũ
. receſſero ab eis.ps ꝙ fu/
it ſcã poſt coꝛuptioneʒ dcãm.poteſt tñ trahi nr̃a tra ſlatio ad pdem̃ ĩ
tellectum:Sʒve eis ⁊c̃.qꝛ ꝓpter negationẽ ĩicarnatõis ði de receſſit
ab eis dimittẽs eos in cecitate eoꝝ vſq; quo ĩtrauerit plenitudo ge/
tium.ſcdᷣm ꝙ deducit aplus ſatis diffuſe ĩ epiſtola ad romanos.
a ¶ Ephꝛaiĩ. Dic ſcriptura reuertitur ad pᷣdcãz carẽtia plis ĩ regno ðᷣcè
tribuũ tꝑe veteristeſtamẽti.cũ dr:Ephꝛaivtvidi tyrerat.i.ſilis tyro
ĩ filioꝝ multitudiĩe.iõ ſubditur. ũdata ĩ pul.pulchꝛitudo.n.ci
uitatis pᷣncipalr ĩ multitudine plebis oↄſiſtit.⁊ ↄir oñdit mutationezʒ
in oppoſitũ. c ¶ Et ephꝛaim edu.⁊c.iiad regẽ aſſyrioꝛẽ g eos ðbel
lauit ⁊ captiuauit. d¶ Da eis dñe.i.dabis. e uluã ſine libe
ris.i.vxoꝛes ſteriles. ¶ Et vbera arentia.ita ꝙ iã nati ũñ poterũt
nutriri.⁊ ſubditur cã hꝰpene. g¶¶ ODẽs negtie eoꝝ in galgal.ibi.n.
circũcidit ioſue filioſ iſrła tũc ibi p geuit archa aliquo tꝑe.ꝓpter qð
ꝓphe falſi dicebãt ꝙ erat locus ſactioꝛ tẽplo qð erat in hierlin.⁊ do/
cebàt pplłm ibicolere idola ex q reddebãtur ðᷣo exoſi ⁊ a ðo repꝛoba
ti.iõ ſearur. no addaʒ vt diligã eos. h ¶ Oẽs pᷣn. oꝝ recedentes.
ab eo pꝑ idolatriã.⁊ a terra ſua ꝑ captitatem. i atr eoꝝ exic/
cata c.i virt plificãdi. kR ¶ ð ⁊ ſi genuerint.ñ tñ viuẽt. l¶ Abu
ciet eos dñs deꝰmeꝰ.de terra ſua.verbũ ẽ pphe captitatẽ denuciãtl.
m ¶Qꝛ nõ audierüt eũ.reuocãtẽ eos ꝑ pphᷣas ad bonũ. n ¶ Et erüt
vagi in natiõibꝰ.i.captiuati in lõginꝗs regionibꝰ.¶ In ca ↄ9.vbi dr ĩ
Ne panis eoꝝ aĩe ipoꝝ ⁊c̃. DDITIO. I.

. nationibus. X.
v Itis frondoͤſa iſrael:

hb Oc qõ dr.Qꝛ panis eoꝝ aĩe eoꝝ ñ itrabit ĩ domũ dñi exponi

boipoꝝ:Nõ ĩtrabit ĩ domũ dñi.ſ.acceptabilẽ.¶ ¶ In eo. ca.

vbi dr ĩ poſtil.Circa qð ſciendum ꝙ iſte ẽvn ð paſſibus ſcripture.

ſin q̃ ſimptr ſcripta ſonat ſiẽ lr̃a nr̃a.iS.ſ.s.Si ãt pũctet õſuꝑ

i ſiniſtra pꝑte hʒ ſonũ lr̃e tertie nr̃i alphabeti.ſ.c.⁊ ĩ B dem̃ ra.ſa.h̊ᷣ ĩ po

ſtilla allegatũ ꝛtĩet aligd vitatis. Sʒ attẽdendũ ꝙ h̊ dictio bacar in
hebꝛeo ſignificat carnẽ ꝓpe ⁊ coĩter:q̃ qdẽ dictio bacar vbicũq; ſcribi
tur ĩ heb.ſcribitcũ l̃a.s.pᷣdcã pũctura ĩ ſiniſtra ꝑ te ðſuꝑpoſita:⁊ ex
hac dictõe diriuat᷑ h̊ dictio becuri ſcripta cũ eadẽ ſin ſic pũctata.⁊ ſic
ſignificat idẽ qð ĩcarnatio mea ĩ ligua nr̃a.vñ canillatio ra.ſa.ũvalet
vt ps ex dcĩs ppᷣtĩ hũti noticiã ĩ grãmatica hebꝛaici fns a X.
Itis frödoſa. Poſt iĩcrepationẽ ppłið ſua peioꝛatõe: Hoñr in
V crepatur de ingratitudine.⁊ diuiditur in quatuoꝛ ꝑtes ſecũ
dum quatuoꝛ ingratitudines.quarum pꝛima ponitur in ca.
pᷣſenti. alie tres in tribꝰſeqᷓntibus. ꝛima in duas.qꝛ pꝛimo increpa/
turãgratitudinis culpa.ſecũdo ſubditur pena.ibi:diuiſum ẽ.Circa
pᷣmũ ↄſiderãdũ ꝙ defecit illi ppłomagnum bũficium introducen

ego ſimilitern recolo me

Uppoſitio raimũdũ ẽ va: Ad comaio ADDITIO. II.
rẽ ðclaratõeʒ ſciẽdũ ꝙ lr̃a penultima alphabeti hebꝛaici d·

—

do eumĩ terrã lacte ⁊ melle manãtem:Exo.ʒ̊.ſʒ hoc bñficio ĩgrati cõ
uerſi fuerut ad idolatri.iõ dr hic: Uitis frondoſa iſi rł. vocaĩ at ppls
iſt łvitis. ſicut dr qſa.. Uinea dni exercituuʒ domꝰiſrael eſt. dr hic
frondoſa.qꝛ i multitudine populi ⁊ abũdantia diuitiarum fuit ibi foꝛ
tificata. hoc ex terre fertilitate.iõ ſubdit. a ¶ Fruct adequatus
eſt ei. qꝛ qᷓtũcũq; pplłs creniſſʒ.fructꝰterre ſufficiebãt ad eiꝰſuſtetati
onem.ſʒ qꝛ hec abũdãtia fuit eis occaſio recedẽdi a deo ſcõm ꝙ pᷣdi/
xerat 3S Deut? 32. Incraſſat ẽ dilectꝰ ⁊ recalcitrauit ⁊c. iõ ſub/

dit̃. coõm multi/
tudinem fructꝰſui.i.diui
tiaꝝ naturalium ⁊ artifi
cia liuz. c ultipli
cauit altaria. ad idolatri
am exercẽdã.⁊ nõ ſolum
vniidoli ſed multoꝝ.iõ
ſubdit᷑: Juxtavbertateʒ

terre ſue exuberauit ſiłla
cris. d Piuſun al
coꝛ eoꝝ. Dic ↄnr ſubdit᷑
pena.⁊ pᷣmo ponit᷑ puni/
tio decem tribuũ.⁊=? coꝛ/
rectio duarũ.ibi. Arabit
iudas. Pꝛima iĩ tres.qꝛ Pp
mo ponit punitio ppłi.?2
aſpoꝛtatio idoli ibi:Uac
cas.tertio captiuatio ſce
ptri regi· ibi: Con fuſio.
Circa pmum dr̃:Diuiſuzʒ
eſt coꝛ eoꝝ.ꝑtizʒ idola co
lẽdo.ꝑtĩ deũ. e¶Müc
iteribunt.i.cito ĩter ficiẽ

—

tur ⁊ captiuabunt᷑ ꝑ regem aſſyrioꝝ. f cõfringet ſimulacra

titudinẽ fructꝰ ſui multiplicàuit

exuberauit ſimulacris. Diuiſuʒ
ẽc eoꝝ:nnc iteribũt. Ipe coͤn
labit aras eoꝝ. Quia nüc dicet:
nõ ẽ rex nob. Hon.n.timemꝰdo/⸗
minũ.Et rex qd faciet nob: Lo

tis fedus cũ mẽdaciõ:⁊ germia/⸗

lũůerũt hitatoꝛes ſamarie. Quiã

eoꝝ.accipiendo ĩde auꝝ ⁊argentum. gDepopulabit aras eoꝝ.
arripiendo ſibi pcioſa oꝛnamẽeta eoꝝ. h z nunc dicẽt.iſraelite.

i Cmõ eſt rex nobis.i.nõ põt nos deſendere.ſicut cõmuniter de rege

dr ꝗ neſcit vel nõ poteſt pplin defedere. Nõ hemus regem. ⁊ ſubdit
cäm. K

verbaviſionis inutił.verbum ẽ pphete iĩcrepantis populuzʒ eo ꝙ cre

debãt verbis falſoꝛum ppharuz. In hebꝛeo hẽtur:loꝗmini verba iu
ramẽti falſi.i:qñ iuratis. falſo iuratis. m ¶ Et ferietis fedus.ſ.fal
vituloꝝ.iõ ſubdit᷑. d
ſi ſpumã ſuꝑ faciem aque.i.fecit eum duci ĩ captitatem viliter
ſicut ſpuma eſt res vilis:eo.n ꝙ pplłs ↄſenſit regi ĩ cultu idoloꝝꝛe

laciter cum ꝓximis veſtris.⁊ iõ aliꝗ libꝛi hũt. n¶ Cum mendacio.

ſz non eſt in hebꝛeo.ſubintelligit᷑tñ.

cani ſulci agri.eo ꝙ ꝑ potẽtiam diuitum oppꝛimunt᷑ ⁊ moleſtantur.

Uaccas. Dic cõſequenter deſcribit᷑ expoꝛtatio idoli.⁊ qꝛ iſta lr̃a eſt
imutata.⁊ ſᷣm bebꝛeos in ꝑte coꝛꝛupta.iõ adeiꝰ ĩtellectum ſũt aliqua
pᷣmittenda. Pꝛimum eſt ꝙ manahen rex iſrł dabat ſingul ãnis mu/
nera pcioſa regi aſſyrioꝛumvt ↄfirmaret regnũ ſuuzʒ quod itrauerat

violẽter. . Reg.is.⁊ interilla mũera erãt vituli aurei quos fecerat
hieroboam.vel ſaltemvnꝰilloꝝ de quo fit hic mentio.ſ.ille ꝗ erat in

bethel.que alio noĩe dĩ bethauen:Joſue.S.⁊ĩ hoc conueniũt hebꝛei

⁊ latini.Dicũtvlteriꝰalig expoſitoꝛes latini ꝙ ſacerdotes illius idoli
ſeu idoloꝝ fecerũt occulte vitulos de cupꝛeo deauratos.⁊ illi fuerũt
poꝛtati ĩ ferram aſſyrioꝛum ⁊ ipſi furtiue retinuerunt ſibi aureos.⁊
cum poſtea rex aſſyrioꝝ vidit fraudem ĩdignatꝰafflixit grauiꝰterraz.
⁊ ̃m hoc exponũt lr̃am iſtam dicẽtes:Uaccas bethauẽ.i.vitulum ꝗ
erat in bethel:quem vocat ꝓpheta nominevacce deriſoꝛie.⁊ iplurali

vaccas.eo modo loqndi quo dr:Exo.ʒ2.Iſti ſunt dij tui iſrael ꝗ edu/

xerũt te de terra egypti.⁊ tñ nõ erat ibi niſivnꝰvitulus cõflatilis.

¶ Eoluerũt hitatoꝛes ſamarie.que erat metropolł.⁊ ſic hitatoꝛes eiꝰ

colebãt idolum a rege ſuo fcũm. x¶ Qꝛ luxit ſuꝑ eũ.i.ſuꝑvitulum
pplus eiꝰꝗ colebat eum.iõ luxit qñ fuit expoꝛtat modo pᷣdicto.
8 Et editui ei.i. ſacerdotes vituli.⁊ dicuñ editui ab ede ⁊ tueoꝛ tue
ris quaſi tuẽtes ſeu cuſtodiẽtes edem idoli.
uerũt. ꝓpter ſuum lucrum.qꝛilli furtiue retinuerũt.ſʒ ppłs lugebat
qꝛ ipᷣm ſublatuʒ credebat. v
honoꝛ prie. x¶ Oꝛ migrauit ab eo.i.a ppło ſcõm eiꝰ opinionem.
Biademz. etaſſur delatꝰeſt. cum alijs mũerib.vt credebat po
bus ſibi. a ¶ Cõfuſioephꝛaim capiet.i.ex hoc cõfuſionem repoꝛta
bit fraude detecta. vt pᷣdcm̃ eſt. b Et ↄfundet᷑ iſreel in volũtate
ſua.i.ĩ volũtate ſacerdotũ ꝗ fecerunt tale furtum.ex quo ſecuta ẽ cõ

fuſio regni modo ſupꝛadcõ. Hec expoſitionõvidet᷑ valere.pmo q; ſa

tis videt᷑ diſtoꝛta.⁊? qꝛ cum d Coluerunt hiĩtatoꝛes ſamarie.qꝛ luxit
ſuꝑ eũppłs eiꝰ. li.qꝛ de ſuo ſignificato eſt redditiuũ cauſe dcĩ ĩmedia

te pcedentis. luctꝰ vero populi de aſpoꝛtatõe vituli nõ eſt aliquo mno

fructoùdequatꝰẽ ei. Scoõʒ můl/

altaria: iuxta vbertatem tre ſue

fringet ſimulacra eoꝝ: depoͤpu⸗

qmini vᷣba viſiõis iutilis ⁊ feriè

bit qᷣaſi amaritudo iudicin ſuꝑ
ſulcos agri. hiaccas bethauẽ co/

luxit ſup ei ppls eiꝰ: er editui er/
ſupꝑ cũ exultauerũt ĩ gloꝛia eius:

EMNon. n. timem dñm. ſic.n. dicebãt alig boni inter eos ex
quo non reueremur dñnʒ rex non põt nos defendere. 1Logmini

eſt in pebꝛeo. ſubintelligittñ. o Et germinabit quaſiama
ritudo iudicium ſuꝑ ſulcos agri. i. ꝑuertitis iudicium pauꝑum.ꝗvo/

Bup eum exulta⸗/

n gloꝛia ei.i.ĩvitulo ꝗ reputabat

Hunꝰregivltoꝛi. qꝛ vlciſcebat manahẽ de ↄtradicenti
0

do cã vel rõ ꝙ bitatoꝛes ſamarie colerẽt ipm ſs magis ad oppo
ſitum. Item furtum ſacerdotumvider᷑ eè ficticium qꝛ i recepti

one ⁊ traditõe reꝝ ſic pᷣcioſarum adhibei mag na diligẽtia:vas
aũt aureum a cupꝛeo deaurato ſtatim diſtĩguit ꝑ colo em ⁊ põ
dus.Item expoſitoꝛes iſti dicũt hoc hẽri ab hebꝛeis.quod nõ vi
det᷑ veꝝ.qꝛ Ra.Sa.maximꝰdoctoꝛ ĩter hebꝛeos nihil penitꝰ di
cit de hoc furtovel fraude.ſʒ ad ↄtrarium ſenſum exponit lĩaʒ.

Quãtum ad hoc ſciẽdum ergo ꝙ hecẽ lr̃a hebꝛaica:Ad vaccas

bethauẽ timuerüt

rrr Lee μn =dsn & bitatozes ſamarie.
9² migrauit ab e0. Si 9ge Ape i. ꝓpter vitultuna
laſſur delatꝰ ẽ munꝰ regi vltoꝛi. erat i bethel. vr ſu⸗
Cõfuſiò ephꝛaiʒ capiet: et ↄfun/ pꝛadcm eſt. Timue
det᷑ iſrłĩ volũtute ſua. Lranſirè rut hitatoꝛes ſama
fecit ſamaria rege ſnuz: qſi ſpu⸗ nrlien vemmerin
mã ſuꝑ faciẽ aque.Et diſꝑdetur per regnum ppter
excelſa idoli peccatũ iſrł: Qappa miſſionem vituli re
vtribulꝰ aſcẽdet ſup aras eoꝛn. Liaſſrrioꝛu cratn.
ct dicẽt mõtibꝰ opite nos: ⁊ colli regni ciopetterie
bo:cadite ſrf nos:Exdiebꝰgabaà expmittimoꝛ ei xre

peccauit iſrl. Ibi ſtetert. nõ ↄpꝛe ſpectu ĩſoꝛtunn fu⸗

bẽdẽet eos ĩ gabaa pyliũ ſr filijs ini turi. Traſlatoꝛ ve⸗
aderiſ meſi ro noſter videi cre/
qtas. Inx᷑ ðᷣſidẽriũ meũ coꝛꝛipiã qidiſſe hũc timoꝛ(

eos.Cõgregabũt ſr eos ppli:cũ
coꝛꝛipientur ꝑꝑ duas iniqtates
ſuas.᷑phꝛaim uitula docta dili⸗

traſtulit Coluerüt
ꝓ timuerũt: Qꝛlu/
xit ſuꝑ eũ.i.ſuꝑvitu

;üüü traͤſpotatü. o
puluseiꝰ.i.pplłs regni iſrłEt editui.i.ſacerdotes ſilr luxerũt qꝛ
habuerũt maioꝛẽ cãm lugẽdi:⁊ iſte luct mouit hĩtatoꝛes ſama

rie ad magis timẽdum de ĩfoꝛtunio futuro. Suꝑ eam exultaue

rũt ĩ gloꝛia eiꝰ.i.ſr vitulũ exultauerũt ſacerdotes ⁊ ppls qñn glio
ſe venerabat᷑.⁊ iõ luxerũt in ei depoꝛtatõe de q̃ ſubditur:Quia

migrauit ⁊c̃.ita ꝙ li qꝛ migrauit:refert ad illud qð pᷣdiciturð lu

ctu ſacerdotũ ⁊ ppłi.cetera patẽt ex ſupꝛadciĩs.Cõfuſio.h̊ ↄnr ö
ſcribitur captiuatio.ſceptri.cũ dr:Cõfuſio ephꝛaim capiet.i.re⸗
gẽ iſrłꝗ ſic noĩatur:qꝛ pᷣmꝰrex fuit de tribuephꝛaim.Et ↄfũde⸗/
tur iſrael.i.ppłs eiꝰ. c ¶ Involũtate ſua.qꝛ ↄſenſit regiĩ cultu

rãſire fecit ſamaria regem ſuũ qua

idolatria fuit multiplicata ĩ regno q fuit occaſio captiuatõis re
gis ꝛppłi. e ¶ Et diſpdẽturexcelſa idoli.i.vtriuſq; vituliꝗ co

lebant ĩ locis altis. ᷣ ¶ Pctũm iſrł.hoc dẽ. qꝛ. 3. . 4. Reg. fre
q̃nterrepetit de bieroboam eoꝙ fecitvitulos ꝙ peccauit ⁊ pec
¶ ¶appa ⁊ tri.aſcen.ſuꝑ aras eoꝝ.qꝛ terra

care fecit iſrael. g 71 ras rrern.
vertet in deßtum. h¶ Et dicẽt.ſ.iſraelite ꝗ iminente captõe
ſua deſiderabãt occultari ĩ cauernis montiũ.

lo miche ⁊ de vxoꝛe leuite ĩ gabaa moꝛtue.fuerũt eodẽ tꝑe:⁊lʒ

ſcribant᷑ in fine libꝛi Judicũ.tñↄtigerũt cito poſt moꝛtem ioſue
⁊ de caſu idoli declaraui Judic.iꝛ.⁊ idẽ pʒ ð alio caſu.qꝛ tũc tꝑiſ

finees filiꝰeleacari ſacerdotis erat ſũmus ſacerdos:vt hr̃ Judi

cum.ꝛ0.ca.ſicgꝗ dr:Ex diebꝰgabaa peccauit iſrł qꝛ a tꝑe à gabaa

enoꝛmiter peccauit in vxoꝛe leuite:tot ppłsiſrł peccauit iĩidolo

miche. qꝛ pmiſit illud ſtare ĩ tribu dan vſq; ad decẽtrib captita
tẽ.iõ ſubdit. k ¶ Ibiſteterũt. qꝛ idolũ miche in tribu dan ſta
re pꝑmifᷣunt ⁊ iuxta poc fit hic memoꝛia de pctõ gabaa arguẽdo

ppłm iſrłꝗ fuitita ſollicitꝰde vĩdicandainiuria humana ⁊ tñ ne
glexit vindicare iniuriam dĩnã:lzʒ.n. bñ fecerit in pᷣmo.ſ.pugna
do ↄgabaonitas:tñ magis tenebatur ad ſcõᷣm.ſ.ad amouendũ
idolù de tribu dan.⁊ ꝓ iſta negligẽtia fuit punitꝰin pugna ? ga

baonitas a ꝗbefuit bis turpiter debellatꝰlʒ vicerit in tertio fli
ctu.⁊ hoc ẽ quod ſubdit᷑. l¶ Mõ cõpᷣbẽ.eoſi gabaa pᷣliũ ſuꝑ ſi

lus iniꝗtatis.i.gabaonitis ꝗbꝰnõ pᷣualuerũt pᷣma vice ⁊ ſecunan

m ¶ Juxta öſideriũ meũ coꝛꝛipiã eos.pꝑ regẽ aſſyrioꝝ. n ¶¶ õ⸗

Tkcan ſuꝑ eos ppłi.ſ.multi cũ rege aſſyrioꝝ venientes.

coluerũt. p Ephꝛaim.i.regnũ iſr. q Uitula
milẽ vitule q̃ ↄſueuit triturare.i.excutere granũ in area exↄcul

catõe ſua.ſic.n. terun meſſesĩ terra illa. Uitula ãt tal diligit lo
cü triture qꝛ ↄſueuit ibi comedere ad libitũ ſuum:fʒ illõ Deut*
275. Nõ ligabis os bouis triturãtis. ⁊ iõ ñ vult exire de loco illo.

lz ꝑcutiatur ⁊ ſi exit citoreuertii.ſic pplus iſrael fuit freinter

fuiſſe reuerẽtie.⁊ iõ

de B iEx diebus
gabaa peccauit iſrael. Ad intellectum hꝰſciẽdũ ꝙ caſus de ido⸗

ũ coꝝi. ppter duas inig.ſuas.i.ppter duos vitulos qᷣs inid
¶ Uitula do. c.i. ſi

—,

=
S

— — — =—
— = —

— =
=
—
= =
—
—,P —
=☛ —
=S
— —
=
S =

.

—
=ͦüqe

— S=ꝛ=
— ==
=
-= = —
—
☛ =
— —
— =S☛aRA=
— —
,=
- =—
—

Perſinces

E
—
Ser
=
E
☛G—̃
—

Meladepufe

un e⸗

ieniftoie.

itci Gemin

prüttegren

ſcinbonaope

(pngi iͦſb
i

6eerigdo⸗
(tros iuſtiſter

chusſnece⸗
Gelaceſit ma/

maflreigfe

ſorvchrvſt

Partiiictitis
ſmmhelizzc⸗
elingacharbai,

„ „ 7

ſefiingiiceent

lenigntcig
lchesnaciäte

(berſcnd
ſai 1
Aincienuth

Ellriſccccit⸗
nitratin
Cflcetlinie
ſeſchnhebr
lalfelecrnn
lunetigonn⸗

infmmig⸗
Mueſin u

—
„ =z v„
=
E—8R
=ſ= =
EE
E

—
=. == -—
=
= S
E
e e
E

—
—
E
E
6☛
=

NrKnn
N miſimmn
li mmm
1

4

e
San
S„=

S=
=E

lchirifen

contureen

1

ttiſehütn
n fiſefenir,
nihltt
ly ODtmmid
Ptſheiien
liniſrwit
Ceertorsſctni
rorithiunai

unmoSegenmn

ſekrcorestki
tntöedecihe
fiad ludcdzdan
pdcis iftſekin
fiſtoephuinegtin

mbuepprinbi

tſin q eſtni
itſemmunphin
duciictiumntt
Nenirtegiairte
nitoresſochiun
dolii nigfnug
odig
immiosgfalniſ
en ſurwenr
eliegimnnan
nonti⸗ iltt
itihtt
mme ſoeiifi
tcio oſtnotn/
dig igll
Nusſalthheſft

ſonmninii,

ibunf

d¶ Tps aũt regren

it ĩ domo dni.iõ ſub

itiftcthi
Pphifet

5

uein⸗

flagellat'a deo ꝓpter idolatriam ⁊ tñ non dimiſit eã:⁊ ſi alig di /
miſunt Gͥ fuit tm̃ ad hoꝛã. Lraãt hebꝛaica planioꝛ eſt.q̃ taf?eſt.
Ephꝛaim vitula ſtimulata diligit triturã.i.locũ triture ñ dimit/
a ¶ Et ego tranſiui ſup pulchꝛi
tudinẽ colli eiꝰ.totalr ſubiugãdo aſſyrioꝝ regi. b ¶ Aſcẽ. ſuꝑ

tens illum ꝓ ſtimuli punitõe.

ephꝛaim.i.faciã aſcẽdere regẽ aſſyrioꝝ ſuꝑ ipm.ita ꝙ ponet pe
des ſuꝑ ei collũ.Ille.n.ꝗ ẽ ſimplr debellatꝰdr ſuppeditatus.
¶ Arabit iudas.Hic ponit coꝛꝛectio duaꝝ tribuũ.⁊ diuiditĩ du

as ptes.q;ꝛ pᷣmo po⸗
Piridromobllina geretnttund: vcgo traͤnſiui ſuper
tio. ibi: Araſtis. Cir- Pulchꝛirudinẽ colli eiꝰ. Aſcẽdaʒ
ca pᷣmũ ſciẽdum ꝙ ſupꝑ ephꝛoiʒ. Araͤbit iudas:ↄfrĩi/
due trib videtee ð get ſibi ſulcos iacob. Seminate
propterpela ſun. di vob i inſticia: metite ĩ oꝛe mi/
ſpoſuerunt ſe ad bo ſericoꝛdie:inouate vob nouale.
num adhoꝛtãte ea· Tps àſt reqrẽdi dñʒ cüʒ vene⸗
diſponet ſe ad labo impietatẽ: iniquitatẽ meſſuiſtis:
rez pnie ⁊ ad opʒye comediſtis frugẽ mendacij. Qꝛ
ritat e mificoꝛdie. cònfiſus es iuijs tuis ⁊ i multitů
iõ ſubdit᷑: Semina

dine foꝛtiũ tuoꝝ:ↄſurgèt tumul/

te vob i iuſticia ⁊c̃. n 8 d 1 7
tus ĩ pplo tuo:⁊ oẽs munitiõs

di onm.ꝑ bona opa tue vaſtabũtur:ſic vaſtat?ẽ ſal/
eKů venerit qvo⸗ manaa domo ciꝰ: q ſiindicauit
con g baal ĩ die pꝛelij:mre ſr filios alli
chic ſucceſſit ma/ lſa.Sic fec ůob bethel à facie ma

naſſes filiꝰeiꝰꝗ fuit
peſſim idola poſu AIcüt mane trãſit:ptrã/

dit᷑. f¶ Araſtis ĩ/

pietatẽ.i.diſpoſuiſtis vos ad male agendũ.ſic exponũt aligꝗ cõti

nuando ad lraʒ pcedentẽ.ſʒ qꝛ i fine ↄcludit᷑:Sic fecit vobis be

thel.in qua adoꝛabat᷑ vitul q erat ĩ regno iſrł⁊ ñ iuda:pz ꝙ hec

lr̃a ñ cõiungit pcedenti ſʒ dirigiᷣad pplm decẽ tribuũ.ppter qð
ſciẽdum ꝙ hic.Araſtis ⁊c.iĩcipit alia pars ĩ q̃ poſt coꝛꝛectõeʒ dua

rum tribuũ pᷣdcãm reuertit ꝓpha ad onñdendum obſtinationẽ ĩ
malo decem tribuuz. dicẽs:Araſtis oorecogir o male age
Comediſtiſ

re. g Inigtatem meſſuiſtis.ĩplendo ope. h⸗
frugem mẽedaci.acgꝗeſcendo falſo ꝓphᷣe. i ¶ Qꝛcõfiſus es ĩ

vys tuis.i mittẽdo nũcios ad seepörint rebellares aſſyrjs
et imultitudię foꝛ. tuoꝝ. magiſ

qõ fecit Oſee.4. Reg.⁊i. k
2fides de eis qᷓ; de ðᷣo.ppter hoc ſupple. l ¶ Kõſur
tus in pplo tuo i.ſonꝰↄfuſus fugiẽtiũ de pᷣlio.
nitões tue.in ꝗbꝰcõfidebas. 4 4

et tumul

na pᷣncipes madia ⁊ captos occidit eo ꝙ iterfecerãt frẽs ſuos in
thaboꝛ.⁊ ſcõᷣm hoc exponit hec lr̃a:Sicut vaſtatꝰẽ ſalmana.pᷣn/
ceps madiã. o¶ Adomo ei.i.a gedeone ⁊ ſocijs eið quo dr̃.

uivindicauit baal.i.vĩdictã accepit de eo:qꝛ ſuffodit altare b (¶ S

ei lucũ ſuccidit: ↄudicũ.oõ. q ¶ In diepᷣlij.refert ad illud:ſi⸗

cut vaſtateſt ſalmana.ſ.n die pᷣl gedeõis cũ ißo. r ¶ Wre

ſup filios alliſa.i.eo q occiderat frẽs gedeonis mr̃em eoꝝ cuʒ

ipſis.ſcõᷣm hebꝛeos alia eſt hic ſnĩa ⁊ la l ad eãdem ↄcluſionẽ.
Ac cuiꝰ ĩtellectum ſciedum ꝙ ĩ hebꝛeo nõ hẽtur hic ſalmana ſʒ
lalman.necẽ nomẽ ppꝛiũ ſᷣm eos ſʒ appellatiuũ ⁊ ſignificat pa/
cificã ſeu getam.hoc ẽtvidet.qꝛ ſalmana qð eſt nomẽ ꝓpꝛiuz in
cipit ꝑ lſĩ'am ſade ſalmã vero hic ſcriptũ ĩcipit ꝑ lr̃am ſin. Item
ꝓ eo ꝙ hẽm: A domo eius qvidicauit baal. In hebꝛeo hrAdo
mo ĩſidiatoꝛis.ẽ igẽ ̊ lra:Sicut vaſtata ẽ pacifica a domo ĩſidia
toꝛis.⁊ eſt ſẽſus:ſicut gẽs pacifica ⁊ geta ñ timens ſibi de piculo
vaſtat᷑ ab iſidiatoꝛe ⁊ ei familia irruẽte ſubito ſuꝑ gẽtem ĩpꝛoui
ſam q̃ credebat eẽ ĩ pace⸗ gete:ſicut legit᷑ de vaſtatõe lachis:Ju

dicũ.is. In die pli.ſic inſidioſe cõmiſſi: Mre ſuꝑ filios alliſa.ta

les.n. latrones ñ ſolũ ſolẽt ĩterficere maresſ 3 ẽt feminas ne ac/

cuſent ⁊ ſicoccidũt mr̃es cũ filus.⁊ eſt ietio pohe ꝙ ſic fiet de /

cem tribub ppctis ſuis.iõ ſubdit᷑. s ¶ Sic feẽ vo. bethel.i. ſic
meruiſtis. 12 facie malicie neꝗtiaꝝ vr̃aꝝ.i.ppter neꝗtias
vras ibidem fcãs adoꝛandovitulum. ¶ In ca.io.vbi dr ĩ poſtil
A..· Circa ſᷣmũ dr· Diuiſuz ẽ coꝛ eoꝝ.ADDITIO. I
29 Uod or:Diuiſũ ẽ coꝛ eoꝝ:nũ c ĩteribũt:videt᷑plane ↄcõ
Wdare dicto ſaluatoꝛis ii c. Luc. vbi dDe regnũ ĩ ſe di

Liſũ ðᷣſolabit Ex qͥ.n. hebãt multa ⁊varia idolavt pauſo.S.dicit

litie neqtiaꝝ viau. ¶XI.

m ¶ Et oẽs mu
in qb cofidebas. Naſtabunt᷑ ſicut vaſtatꝰ eſt
ſalmana ⁊c. Judicũ.S.ſcribit gedeõ debellauit gebee ⁊ ſalma

Juẽvbertatez terre ſue exuberauit ſilacris: ↄns eratvt diuidereni
ĩ eoꝝ cultur].⁊ ſic pᷣdem̃ pctm̃ pᷣhebat ſecũ diuiſionẽ.¶ In eo.c.vbi
SDicit in poſtilla: Ad vaccas bethauen ¶ ADDITIO. II.
VBi nos hẽmꝰ.Ad vaccas bethauẽ.i hebꝛeo hr̃:Ad vitulos be
aué. qð maglↄcoꝛdat cũ caſu pñti:qꝛ ephꝛaim vitulos cole
bat. ¶ In eo.c. vbi dr ĩ poſtil. Semiate vobis in iuſticia.
Binos hemĩ h loco Cũ venerit qdo ADDITIO. III.

Xebit vos iuſticiã ĩ hebꝛeo hr: Donecvẽiatꝗ doceat vos iuſti

ciam qõ ĩtelligẽdũ ẽ ppe

de xpo ꝗ ĩpios iuſtificat
ipſi grã:vñ ad Ro.3. ca.
Juſtificati grã ipſiꝰ.⁊ cõ
tinuat᷑̃ad pcedẽtia ſic:nã
B ꝓpha hoꝛtat᷑ ppli iirli
ticũ ĩ gnãlivt diſponat ſe

ſit rex iſrael: quiã puer iſrael ⁊
dilexi eum: ⁊ ex egypto vocaui
filium meum. ANocadᷣerunt eos
ſic àbierunta facie eoꝛum. Ba/
al imolabãt:⁊ ſimulacris ſacrifi

A: El. eite idg receptioneʒz xpᷣi:2 B
cabat. Et ègo q̃ſi nutritiꝰ ephꝛa/- obenatonez legis ſab a
im:poꝛtabã eos ĩ bꝛachijs meis: erat ðᷣ q diẽ: Semĩate vo

bis i iuſticia:qꝛ va obua
tio legis diſpõebat ad le
gẽ xpi:ſicut ſemiatio ad
meſſẽ:iõ ſubdit᷑. Metite
ĩoꝛe mĩe.Lex.n.xpᷣi pᷣci
pue ĩmĩa cõmendat᷑: vñ
Math..ca. Nõne legi/
ſtis mĩaz volo ⁊ ñ ſacrifi
ciũ:⁊ qꝛ tpᷣs aduentꝰxpᷣi ñ
erat ita ppinquũ: ſic̃ tpᷣs
ſemiĩiatõis appꝛopiq̃t tꝑi

⁊ èſcierũt ꝙ curarẽ eos. In fu⸗
niculł adã thaʒ cos ivicul carita
tis. Et erò eisq̃ſi exaltꝗs ingũ ſr
maxillas coꝝ:⁊ ðcliaſi ad eũ:vt
veſceref. Mõ rèeutet i trã egypti:
⁊aſſuripᷣe rèxeiꝰ:qm̃ noluerunt
ↄuerti. Cêpit gladiꝰ ĩ ciuitatibꝰ
eiꝰ:⁊ ↄſumet electòs eiꝰ ⁊ come/
det capita eoꝝ.èt ppls me pẽde
bit ad rẽditũ meu. Jugũ at ips
net eis ſiml:qð ñ auũeret᷑.Quò
dabo te ephꝛaim: ꝓtegaʒ t iſrt.

dit: Innouate vob noua
le.q.d. Pec ſemĩatio fre

necvẽiat plẽitudo tꝑis ðᷣ
56̊ dic. Tps aut reqrendi
dũz dõec vẽiat ⁊c̃ ſ.xpᷣs ſol iuſticie ſʒ qꝛ ipi exhoꝛtati oppoſituʒ fece
rũt cũ ꝓ maioꝛi ꝑte legẽ xpᷣi ñ receꝑũt.iõ ſubdit᷑:Araſtis ĩpietatẽ:ini
gtatẽ meſſuiſtis.qd.ñ araſtis iuſticiã put exhoꝛtabar ĩ obſᷣnatõe le/
gis:ſʒ potiꝰipietatẽ qꝛ vba legis ñ ad claratõeʒ vitatlxpᷣi ſz extoꝛte
expõebãà vt pʒ ĩ qplimis locis.vñ ⁊ merito inigtatẽ meſſuiſtis.
y mane. Pic icrepat ppls ꝓ ſcdᷣa ĩgratitudiĩe q̃ accipit᷑ reſpe
ctu bñj fici eductõis ppłi ð egypto ⁊ ductõis ꝑ detum.lz
aiſtud bñũjᷣficiũ pceſſerit tꝑe bñficiũ poſitũ ca.pᷣcedẽti.ñ tñ in
tẽtõe qꝛ ad ̊ fcã ẽ eductio ppłi ð egyptovt iduceret i terram lacte ⁊
melle manãtẽ.pᷣterea ſic freqᷓnter dcm̃ ẽ.i ſacra ſcriptura freq̃nter pᷣ
us ſcã poſteriꝰſcribũt᷑.Pñs igr ca.ĩ duas ꝑtes diuidit᷑.qꝛ pᷣ põitur po
pulivaſtatio ꝓ ſua igratitudĩe.⁊ põit eiuſdẽ cõſolatio ex dina dulce
dine.ibi:Quõ.Circa pᷣmũ dr:Sic mane trãſit.velociter. x ¶ Per
trã.rex iſrłl.i.regnũ iſrłcito ᷣficiet:⁊ G; pigratitudine bñficij accepti.
qð notat᷑ cũ ſubdit᷑. y ¶ Oꝛ pu.iſrłpueritia h pplłi attendit᷑ ſcõm
tps exitꝰ egyptovt freq̃nter.Sᷓ. cm̃ ẽ.iõ ſeqt. ʒ ¶ Et ex egyptovo
ca.fi.meũ.vñ Exo.a.dicit dñs:viliꝰmeꝰpᷣmogenitꝰirł. a oca
ue.os.ſ.moyſes ⁊ aarõ ⁊ ali ꝓpe ſeq̃ntes exhoꝛtàdo pplłʒ ad bonũ.
ic abie.a facie eoꝝ.i.retrocedẽtes a monitis eoꝝ.iõ ſegtur. Baa
lim imolabãt 2c. c 1 ego q̃ſi nu.⁊c.ſicut nutrix poꝛtat ĩfantulũ
dlEt neſcie.i.ſe neſcire ſmulauerũt. e¶ Quod curarem eos.i.
gererẽ curã de eis bũjficia exhibẽdo.⁊ ĩ G̊ apꝑebat igratitudo eoꝝ.
f ¶ In funi.adã trahã eos.i.ĩ bñ ficus exhibitis q̃ attrahũt coꝛ hoĩs ⁊
ſüt qdam vicula dilectõis. g ero eis q̃ſi exal.iuguʒ ⁊c.i.ſuble
uãs laboꝛẽ eoꝝ ſicut auriga qñ videt bouè onere depᷣſſum ſubleuat
iugũ vt alleuiatꝰvires reſumatad laboꝛãdum.ſic dñs filios iſrł affli
ctos ĩ deßto recreauit bñficijs ika⸗ eis aquã ð petra ⁊ ſiliavt me

liꝰlaboꝛẽ itineris tolerarẽét. h¶ Et ðclinaui ⁊c.dãdo ð celo mãna:
Erxo.id.p. i ¶Nõ reuer.⁊c.ſic.n.fuit iniũctũ pplovt ñ reuerteretam
pliꝰĩ egyptũ q̃rendo amicitias egyptioꝝ.ſʒ qꝛ trãſgreſſi fuerũthoc vt
dem̃ ẽ ca.pcedenti.iõ ſegf. R ¶ Et aſſur ipe rex eiꝰ.ipʒʒ ſubuciendo
ſibi ⁊ capt inigo. ſn noluecrũt ↄuerti.ad bonũ ſcõᷣz monita p
phaꝝꝑ: m¶Cepit gla.ſ.ᷣuoꝛare hĩtatoꝛes citatũ eiꝰ. n¶ Et cõſu
met ele.i. bellatoꝛes robuſtos. o ¶ Et pplłs meꝰpẽ.i.ſuſpẽſa ⁊ ↄfuſa
mẽte remediũ expectabit. pAd reditũ meũ.ſ.ꝑ exhibitũ bñfici
um qð ab eis ſubtraxi:⁊ qꝛ ibi fuit longus tꝑis tractꝰ iõ ſubditur.
q Juguů ãt ipo. eis ſil.i. grauis uitꝰab aſſyrus. r ¶ Quod nõ aufe
retur.qꝛ captiuitas decẽ tribuum nõ fuit reuocata de aſſyris: ſʒ ca/
prtiuitas duaꝝ fuit reducta de babylone. s ¶ Quõ. Pic ponit᷑ ppłi
conſolatio ex dĩna pietate ad quod oſtendẽdum pᷣmo excludit᷑ ppłi
meritum cũ dr in ꝑſona dei: Quõ dabo te ephꝛaim:ĩ manibꝰaduerſa
rioꝝ ſicut meruiſti. t ¶ Pꝛotegã te ab aduerſarus.qð ñ meruiſti

R

meſſis ſtati ſeq̃ntl.iõ ſub

ntãda é ↄtinuãda do

a ¶ QHuomodo dabo te. ærüdet. b Bicut adama ponã te vt ſeboi
ii. ſcdᷣm demerita tua deberes ĩ ꝑpetuuz deleri ⁊ ſubuertiabſq; repa/
ratone aliqᷓ ſicut iſte due citates adama ⁊ ſeboim fuerũt fũditꝰ ſub/
uerſe cũ ſodoma ⁊ gomoꝛꝛa. c¶ Cõuerſum ẽ ĩ me coꝛ meũ.i.nõ pu
niui te ſcõm totũ rigoꝛẽ iuſticie mee. d¶ Conturbataẽ peni.inea
i. cõmota ẽ ſuꝑ te miicoꝛdia mea. e (iõ faciam furoꝛẽ ire mee.
i. rigoꝛẽ iuſticie mee. ¶ Nõ ↄuertar.ab itentiõe mificoꝛdie.
At diſꝑdam ephꝛaim.i.totalłr deleaʒ abſq; reparatõe. bCOm
de S ead .
rectionẽ facio. i¶ Et 32 „Si
n bo g pimitad irelituͦ Qüõð dabo te: Sicůt adama po
⁊ advidictam. izn
medio tui ſcũs.i.te ſcĩfi/
cans. 1¶Et nõ igredi
ar cĩtatem.i.cultum me
um nõ ponamĩ vna cita/
te tm̃ R pꝑ totũ müdum:

me coꝛ meũ:parit᷑ ↄtůrbata ẽ pe
nitudo mea. Mon faciã furoꝛẽʒ
ire mee. Hon ↄuůertar uͤt diſpdã
ephꝛaĩ:quonia de ego:⁊nõ ho/

2eſt hoc iplerum te gfe mo. In medio tui ſanctꝰ: ⁊ nõ in
ĩ quo ſacrificiuʒ eccleſie lar cinitatẽ. Poͤſt dñʒ abu⸗/⸗
offert vbiq;: ⁊ nõ ivna ci/ gredia t Põſt dñʒ abu

labüt. Quãſi leo rugiet qꝛ iperu
giet: fõmidabũt fil man. Et
auolabunt qſiauis ex egypto: ⁊

uitate tm̃:ſicut fiebat tẽ/
poꝛe veteris teſtamenti:
extra.n.hierli non erat

woſore kſt boe ſi coluba de tra aſſyrioꝝ: ⁊ coͤl⸗
A ſolis oꝛtuvſq; adocca locabo eos in domibus ſuis diẽ
ſum magnũ ẽnomẽme,

» ₰

um ĩ gentibꝰ. ⁊ in oĩ loco offert᷑ ⁊ ſacrificaturnomini meooblatio mũ
da. ppter quod dixit ſaluatoꝛ Joh. .· Uenit hoꝛa ĩ quanõimonte h
neq; hieroſolymis.ſ.tm̃ adoꝛabitis pr̃em ſʒ vbiq;.iõ ſubdit᷑:Sʒ veri

adoꝛatoꝛes erunt ꝗ adoꝛabũt pr̃em ĩ ſpũ ⁊ veritate.Spũs.n.eſt deꝰ.

ꝗ loco nõ circũſcribit᷑ nec ad locum determinat. m ¶Poſt dnñm
ambulabũt.ei obediẽdo. n¶ Quaſi leo rugiet cc. hoc expõit Ra.
Sa.de meſſia futuro:⁊ qtum ad hoc quod de xpᷣo exponit bene diẽ
ſʒ quod dic futurum iam eſt ipletũ:qꝛ xps ꝗ dr leo de tribu iuda Apo
ca..ca. Rugut clamoꝛe ſue pdicatõis in ſe ⁊ apoſtol. o ¶ Et foꝛmi
dabũt fili maris.i.homines ſeculi hꝰ.quod eſt quaſi mare ꝓcelloſuʒ.
p ¶ Et auolabũt quaſi auis ex egypto ⁊ quaſi colmuba de terra aſſy/
rioꝝ.i.velociter venient ad fidem:quod ipletũ eſt a tꝑe apoſtoloꝛuzʒ
a quo fides xpᷣi publicata ẽ ꝑvniuerſum oꝛbem::ſicut pleniꝰ declara/
tum fuit ſuꝑ illud pᷣs.is.In oẽm terram exiuit ſonꝰeoꝝ ⁊c̃.⁊ multiñ

ſolů de gentibſz et neluderesn iude ⁊ regni iſrłꝑ oꝛbem diſꝑſis
Et collocabo eos ĩ domibꝰſuis.i.ĩ eccle2⸗

cõuerſi ſũt ad fidem. q
ſusvbiq; ꝑ orbem terraꝝ edificatis ⁊ poſtea ĩ celi manſionibꝰ: Joh.
i4. In domo pfr̃is mei maſiones multe ſunt ⁊c.¶¶ In ca. i. vbi or in
poſtil. Jõ ſubdit᷑.Ex egypto vocaui filiũ meiADDEING I.
PLoſa ſuꝑ hocverbũ:Ex egypto vocaui filiũ meũ.non eſt hic
pᷣtermittẽda:q̃ ſic diẽ: Poc teſtimoniovtit᷑ mathe qñ ex pꝛe
(Ccepto ãgeli ex egypto redit ieſus cum mfe ad terramiſi rł.ꝗa
H typice referunt᷑ ad xpᷣm:tñ qꝛ typũ habuerũt ſaluatoꝛis:non ꝑoia
opꝑa ſua eũ figurauerũt:typꝰ.n.ꝑtem indicat:quod ſi totũ pcedit ĩ ty
po iam nõ eſt typꝰ ſʒ hiſtoꝛie veritas appellanda. Hec ĩglo.¶ In eo.
ca.vbi dr in poſtil.Et populꝰmeus pendebit. ADDITIO. II.

l /derãtividet᷑ ſic tm reſerãda.Et pplłs meꝰſuſpenſus eſt ad re
A bellionem meàâ: ad altum vocat eam:ſimul nõ exaltabitur:
cniꝰſnia tal eſſe videtur ꝙ pplłus ille ꝗ vocabatura pphᷣis ad altũ.ſ.
ad emẽdationemyvite.ſꝑ erat ĩ hocſuſpenſus nõ recte intendẽs ſʒ tẽ
dens ad rebellionem:vñ nuqᷓ; ſiłtẽdebat ĩ altũ ad n ia ll

— 1 Sreta hebꝛeoꝝ in hoc loco eſt aliqſr obſcura:tñ recte conſi

Ircũdedit me. Hic ĩcipit.ix.ca.ſᷣm hebꝛaicam ( Ca. XII.
c veritatem ĩ quo pplłs decem tribuũ increpat᷑ de tertia ĩgrati
tudine que reſpicit beneficium ĩpenſum iacob pr̃iarche non
ſolum ꝓ ſe.ſʒ ẽt ꝓ poſteris.quo beneficio abuſe ſũt decem tribꝰ erga
denm ipᷣm ꝓ idol oimittendo.⁊ erga fres ſuos duaꝝ tribuũ eos mul
tipliciter pſeq̃ndovt pʒ.3. Reg ⁊.ꝗ.ĩ pluribꝰlocis. ꝓpter qð ĩ hoc.c.
iuxta bũůficium iacob ĩpenſum deſcribit᷑ ingratitudo ſeu malic a de
cem tribuũ.⁊ pᷣmo generalr.ſecũdo ſpalłx.ibi:Si galaad.Pꝛimaĩ du
as:qꝛ pᷣmo ponit᷑ malicia ppłi.ſecũdo mipicoꝛdia dni.ibi:Et ego dũs
Pꝛima adhuc ĩ tres.qꝛ pᷣmo malicia ppłi pᷣmittit᷑. ſecũdo beneficiũ
dei ĩterponit.ibi: In vtero.tertio ſcriptura ad pꝛimum reuertit᷑ ibi:
Chanaan. Pꝛimaadhuc ĩ duas.qꝛ pᷣmo ponit᷑ decem tribuũ culpa.ſe
cuũdo pena.ibi:Ephꝛaim paſcit.Circa pᷣmũ dr in ꝑſona dei.Circũde/
dit me.i.me deluſit. s¶¶ Ephꝛaim.i.hieroboam pᷣmꝰrex de tribu
ephꝛaim. t ¶ In negatione. dauid Fᷣui mei dicẽdo: Non eſt nobis
pars in dauid ⁊c̃.ʒ. Reg.ix. Et in negatõe noĩs mei.dicendo devitul
fabꝛicatis: Iſti ſunt dij tui iſrael ꝗ eduxerunt te de terra egypti.⁊ qꝛ
bieroboam induxit ad hãc negationez duplicem. pꝛimo tribũ epbꝛa

–mS

nã te:vt ſeboim. Cõüerſum ẽ in

im ⁊ cõſeqnter alias nonem.iò ſubdit᷑. v¶ Et in dolo domus
iſraelſʒ qꝛ tribꝰiuda ſtetit ĩ veritate cultꝰ dini ꝑlõga tꝑa.iõ ſub⸗
dit᷑. x ¶ Iudas ait teſtis ðſcẽdit cũ ðo. In bebꝛeo habet:Ju
das aũt adpuc potẽs cũ deo.qꝛ lʒ diminutũ fuerit regnũ ſuũ.tñ
adhuc habuit ptãtez ſuꝑ tres tribꝰ.ſ.iude.beniamin:⁊ leui.qꝛ ſa
cerdotes ⁊ leuite ꝑregnũ iſrł diſꝑſi in cĩitatibꝰſibi aſſignatis a io
ſue dimiunt eas nolẽtes vitulos colere ⁊ habitauerunt ĩ regno
iuda vybi remanſat dei cultꝰ.iõ drĩ: Potẽs cũ deo.i.ꝗ eſt ſcũs ⁊ fi⸗

— dominus. I. ſa. iõ ſubdit. Et cuʒ
. Ircigedt⸗ Srr ſcis fideli. quod ex⸗
— de me ep a1ʒ 1 ponit Ra. Sa. dice
ẽégatioe: ⁊ĩ dolo domꝰ i cum deo ſcõͤꝛ be
iſrł. Judas aut teſtis deſcendit nedicto. ⁊ hec expo
cũ do: ⁊ cũ ſcĩs fideli. Ephꝛdim ſitio eſt multů con⸗
» —- £ ſona fidei nr̃e.lʒ pꝛe
paſcit ůẽtũ: et ſegtur eſtũ. Tota ter ei itentionez. P.
die mẽdaciũ⁊ vaſtitateʒ mitipli · n. expmii articul⸗
cat. Et fedcũaſſirijs inijt: ⁊ oleũ ſen widerie hhoe
„ —— . — ,— „ .U. 0 r: uz
leg bti fercbat Julcib dii ſciafidclipnomen
cũ ida: ⁊ viſitatiõ ſuper iqcob. plurale quod coniũ
Juxtà vias eius⁊ iuxta adiuen/ git ſinglari inuitre
tiones eius rẽddet ei. In vtẽro ce nellens, dſo⸗
. . 3 E
ſupplantauit fratrem ſuuʒ: ét Zad bãc expoſitiões
põt trahi trãſlatio

noſtra cum dr̃: Judas aũt teſtis.ſ.veritatis. ꝑ hoc ꝙ retinuit cul
tum dinum. y¶ Deſcẽdit.per hoc ꝙ ei regnum fuit diminu
tum.qꝛ tñ cultum dei retinuit.ſubditur:Cum deo. Hancautem
lr̃am alig expoſitoꝛes noſtri exponunt de fidelitate tribꝰ iude

que pᷣma poſt moyſen intrauit mare rubꝛum.⁊ ſic dĩ Judas te/

ſtis. ſ.veritatis a Mopſe dicte.Deſcendit.ſ.poſt euʒ in mare ru
bꝛum. Cum deo.i.ſcõm mandatũ dinum:Et cum ſciĩs fidelibus
i. cum moyſe ⁊ aaron. Sed hec expoſitiovidet᷑ falſa eo ꝙ in he⸗
bꝛeo nõ habet᷑ fidelibꝰin plurali.ſʒ fideli in ſigulari. Hec ãt ex/
poſitio nõ habz conſequentiam ad pcedentem lr̃am ſed pꝛima
expoſitio eſt ſcoõm veritatem hebꝛaicam ⁊ conſona fidei catho/
lice ⁊ conſequenter ſe hns ad lĩr̃am imediate pꝛecedentem.

3 ¶ Ephꝛaim. DPic conſequenter ponit populi decẽ tribnuʒz pena.

⁊ pᷣmo in bonis poſſeſſis cum dr:Ephꝛaim paſcitventum. in pe
nam.n. pꝛedcẽ duplicis negationis fuit multum afflict a circũ
ſtantibꝰpplłis.⁊ maxime ab aſſyrijs a ꝗbus fnit pᷣmo ſub tribu⸗
to ſubiectꝰ⁊ poſtea captiuatus. . Regũ.i⸗ꝛ.⁊ ſᷣm hoc dĩ: Epbꝛa
im.i.populus decẽ tribuum ſic noĩatus eo ꝙ hieroboam pᷣmus

afſyrus reddendo tributum. bEt ſegꝗtur eſtum.i.egyptum
ue eſt in plaga auſtrali reſpectu iudee. ſic in calidioꝛi regiõe.
P ee. n. rex iſrael querens liberaria tributo aſſyrioꝝ miſit nun
cios ad regem egypti cum muneribus magnis vt eidauxilio libe
raret᷑:vt habet᷑. . Regum.i⁊. (on die mendaciuʒ ⁊ va
ſtitatem multiplicat.mẽtitus.n.fuit regi aſſyrioꝛum cui iuraue
rat ſub tributo ᷣuire.⁊ per hoc incurritvaſtitatem ⁊ deſtructio

rex fuit de illa tribuvt pᷣdem̃ Araiaim kagfen

nem regni ſui. qꝛ rex aſſyrioꝝ ꝑpendens ꝙvolebat ab eiꝰ fuitu

te recedere. terrã eiꝰvaſtauit ⁊ ipᷣm finalłr captiuauit. d Et
fedus cum aſſyrus inut.hoc ſubdit᷑ ad exponẽdum quod dem̃ẽ
obſcuriꝰde pacto quod firmauit cum rege aſſyrioꝛuz de reddẽ
do ſibi tributum. e¶ Et oleum ĩ egyptũ ferebat.i.ꝑ nuncios
mittebat cum alus muneribꝰvt liberaret̃a pdcõ tributo.ga
ex hoc ſecuta eſtcaptiuitas reg ⁊ regnivt dem eſt.⁊ qꝛ hoc fuit i
pte ꝑſecutõis regni iude quam regnum iſrael ſibi intulit.io con
cludit᷑. f ¶ Judicium ergo dni.in punitõe ephꝛai. g E;
iuda.i.pꝓ iuda. b Etviſitatio.i.pũitio dei. ¶ Sup iacob
.i. ſuꝑ regnum iſrael eo ꝙ iacob ⁊ iſrłſunt noĩa ſinonyma. Beñ.
32. k NJuxta vias ei.i. opa. l e
pſecutõe iude vitulor fabꝛicatöe. m ¶ Reddet ei.penãa de
bitamiferẽdo. n ¶ Invtero. Dic ↄñ̃r ponit᷑ bificiuʒ pfiarche
iacob impẽſum cꝰdecem tribus erãt ingrate.⁊ponitĩ hic duplex
bñficiuz. vnũ ante natitatem. cum dr̃. Invtero ſupplãtauit fra
trem ſuuʒz. collidebant᷑.n. in vtero mr̃is:Geñ.xS.⁊ cum mĩr dñm
ↄſuleret de iſto conflictu:rũdit dñs:dDuo populi exventre tuo
diuident᷑:populuſq; pplm ſupabit ⁊ maioꝛ ſᷣuiet minoꝛi ⁊c· Se
cũdum beneficium fuit poſt natitatez ĩ etate iaʒ adulta iõ ſub
dit᷑. g Etifottitudine iua virecri cn; angelo oe fac luute
dixi pleni Beñn.ʒz.aligꝗd tñ eſt repetendum eo ꝙ aligd bic addi
tur quod ibi dimittitur. Sciẽdũ igrẽ ꝙ ſ̃ʒ Ra.Sa.⁊ alios hebꝛe
os ille angelꝰerat cuſtos eſau.ꝓpter qð elans ꝓ eo voluit ĩpe ·

t iuxta adinuentõeeiꝰ.ĩ

holto Ntiner
Mnlniiin
loq ſünden⸗
tenileigt

ſebicciztu
ſiohiccii
itetucnper

„„

4

Groreogenn

ocuvennit

näidſenrin

(chh henefteret

. —

nimittsstue⸗
Gipnuloitnno
cnieigonge⸗

Ppeletepecnn
idini nicarii/

uſön,
iincb ed
lienkeiſpt

M

firchc poinn

6ſtoio oſouns
lntetidine net
i ornretree
ieſn our,

Nigongelis

Cthnagrteluo

Nharmi ans⸗
Ppwenſeunidetu

eheigtifor

iumtal te.
lithtnioꝛ
Nörhrtenſetn
Chenonnicoqi
Huiurgyrer⸗
ſcptepplüta
Mnftuſzitſen

(insänebart

1

.
Avoe on

Moeencn
Ualifigsik
Ulinifurri

ifinfn
Mlncicindee

ftutguuhe
Pntdligben

+
S

ffcunntirſe
enben.

uuuſtlmngeif

amnegſeeba
füilrontdeze
pofhe

hileit
Uftun
artibli

1
ſuckünen

hmlnpibe

dor Nirette dire iacob ne traàſiret ĩ terram pmiſiionis ad obtindũ bñdi —e 9
