ĩ eos gladium ⁊ famẽ ⁊ peſtẽ.oĩa.n.iſta venerunt ſup eos obſeſſos in

hierłʒ. vt h. 4. Regũ. vlt. q

t ponã eos q̃ſi ficꝰmalas.i.abomi

nabiles deo ⁊ hoĩbꝰ.ſicut dem̃ erandes parabola de ficubꝰ.

r¶ Et dabo eos ĩ vexationẽ.ꝑ ſᷣuilia opa ⁊ grauis. s ¶ Aniuerſis re

gnis terre.hoc dr qꝛ ſub rege babylonis erant plura regng,. t ¶ In
maledictionẽ.qᷓ;tum ad vᷣba duraq̃ eis inferebant᷑. vAEti ſtupo
rem.pꝛe admirationę eoꝝ miie. x¶ Et in ſibilũ.i.in deriſuz. cete
rapatent ĩ ra. y¶ Vec dicit dñs. Pic ↄñir ponit᷑ pena falſoꝝ pphe
taꝝ ꝗ decipiebant pplm de babylone tranſmigratuz. ⁊ pᷣmo ponitur

tiꝗ falſã.? denũ

KR

pena duoꝝ ſimulꝗ non ſolũ erãt pphete falſi ſʒ etiam adulteri.

2 pena tertij ꝗ non ſolũ erat aſſertoꝛ falſitatis ſʒ etiaʒ ꝑſecutoꝛ

vitatis ibi Et ad ſemeiã.noĩa aũt duoꝝ ponunt᷑.cũ dr̃. ʒ ¶ Ad

achab filiũ chulie ⁊ ad ſedechiam filiũ maaſie.⁊ ſubdit᷑ eoꝝ pe
na.cũ dr̃:Ecce ego tradam eos in manu nabuchodonoſoꝛ.dicũt

expoſitoꝛes nr̃i coĩter ꝙ iſti fuerũt duo ſenes quos conuicit da

niel de falſo teſtimonio cõtra ſuſanna ꝓpter qò fuerũt ↄdemna

ti ad moꝛtem.vt hr̃ Dañ.iʒ. Uerũtñ qꝛ iudei in babylone erant

biſcũ i knſmigrationeʒ. Hèc dicit
dñs exercituſ:Ecc mittã ĩ eos
gladiũ ſamẽ ⁊ peſtẽ:⁊ ponã eos
qᷓſi ficus malas qᷓ comedi nõ pñt
eoꝙ peſſime ſint: ⁊ ꝑſequar eos
ĩ gladio ⁊ ĩ fame ⁊ ĩ peſtilẽtia. Et
dãbo eos ĩ vexationẽ üniũſis re

gnis tre:ĩ maledictionẽ ⁊ ĩ ſtupò

rẽ èt ĩ ſibilũ⁊ ĩ oppꝛobꝛiũ cũct gẽ
tibꝰad quas ego eieci eos:eo ꝙñ

audieritvba mea diẽ dñs:q̃ miſi

ad eos ꝑ ſᷣuos meos ꝓphas ðᷣno
cte ↄſurgẽs ⁊ mittẽs:⁊ nõ audiſi
diẽ dñs. Nos audite vbuʒ do⸗/

mini oĩs t᷑ᷣnſmigratio quã emiſit
de hierlʒ i babylonẽ. Hẽc diẽ do
minꝰ exercituũ deꝰ iſrład achab
filiũ chulie:⁊ ad ſedechiã filiũ ma

afſie gpphant vob ĩ nomine meo
mẽdacit᷑. Ecce ego t᷑dã eos ĩi ma tis aliqfi in ſcriptu
ra ſignificat᷑ nomi/

nu nabuchodonoſoꝛ reg babylo

nis: ⁊ pcutiet eos ĩ ocul vꝛis. Et
afſu met ex eis maledictio oĩ t᷑nſ/
migratiõi iude q̃ ẽ in babylõe di/

cẽtiũ. Ponat te dominꝰ ſiẽ ſede/

chbiã ⁊ ſicut achab quos frixit rex
babyloõis in igne: ꝓ eo ꝙ fecerint
ſtulticiã i iſr ⁊ mechati ſũt ĩ vxo/
res amicoꝝ ſuoꝝ:⁊ locuti ſũt ver
bũ i noĩie meo mendacit᷑:qð non

mãdaui eis. Egò ſũ iudex ⁊teſtis

ne ego crxaudia vos:dtert diẽ dominꝰ. Et d ſemeiã neela
Tiueniei.Cũ queſierit᷑ meĩ toto
coꝛde vo iueniar a vob ait dñs.

mitẽ dices: Hec dicit dñs exerci/

tuũ ded iſrl: Pꝛo do ꝙ miſiſti in
noõmine meo libꝛos ad oẽz pplm
ꝗqẽ i hierm ⁊ ad ſophoniã filium
maaſie ſacerdotẽ ⁊ ad vniuerſos
ſacerdotes dicens:doͤminꝰ vᷣdit
te ſacẽdotẽ ꝓ ioiadè ſacerdote ſᷣt
ſis duriono di ſupꝑ oeʒ virnzʒ
Arreptitiũ ⁊ ꝓphanteʒ vt mittas
gẽ q ſedet ſuꝑ ſolium dauid? ad nnenintm an egene ue.
oðẽʒ ppli habitatoꝛẽ oꝛbᷣ huius:
ad frẽs vios ꝗ nõ ſũt egreſſi vo-

eum in neruum ⁊in carcereʒ. Et
nunc quare non increpaſti hiere/

miq anathotiteʒ ꝗ ꝓphᷣat vobis⸗
l dlhoeo gminiii
2 dd’(pꝛo eo ꝙ miſiſti
libꝛos.i.lfas. e ¶ Moĩe meo.tanqᷓ; nole veri ꝓph
pbonie. f¶ Dñs dedit te ſacerdotẽ.ſſũmũ. g ¶ ꝛo ioiada

fui.non hẽbant ali

quam iuſticiã necꝑ

cõſeq̃ns poteſtateʒ
cõdemnãdi aliquè
ad moꝛtẽ.iõ ſubdit᷑
hic ꝙ fuerũt tradi⸗/
ti ĩ manu nabucho
donoſoꝛ. qꝛ de ſua

falſitate fuerunt ac

cuſati ꝑ iudeos co
ram rege vel locuzʒ
eiꝰtenenteꝗ ſnĩiam
moꝛtis in eos dedit

⁊Lexecutionẽ iudeiſ
cõmiſit.⁊ iõ cuʒ dr̃.
Daſ.iz. popul eos
interfeciſſe. intelli
gendũ eſt tm̃ execu
tiue. Cetera patent

vſg ibi.
aAuos frixit rex

babylonis in igne.
Sʒ contra: Dañ. z.
dẽ ꝙ fuerũt lapida
ti.Ad quod dicẽdũ
cq̃libet pena moꝛ

ne ignis.vł qꝛ pᷣmo
fuerũt lapidati po
ſtea cõbuſti. ſicut ð
achoꝛ dem̃ fuit Jo

ſue. 7. ⁊ hic expᷣmit̃
pena ignis. in Dañ.
vo pena lapidatöis

illud tñ qð de eiſdẽ
in Dañ.nõ eſt autẽ

ticũ. qꝛ nõ eſt ð ſcri

ptura canõica.cete

ra patent vſq; ibi:
bEgo ſü iudex ⁊ te

ſtis diẽ dñſ. q. d. nul
lus põt effugere iu

ſticiammeam.
c¶ Et ad ſemeiam.

Picↄñir ponit pẽa

tertuj ꝗ nõ ſolũ erat
Vpheta falſus illis

g erant in babylöe

ſʒ etià pſecutoꝛ hie

remie ſcribẽs ðð ba⸗

byplone ſũmo põtifi

ci ꝗ erat ĩ hierlinvt
incarceraret hiere
miã eo ꝙ ſcripſerat
trãſmigratis: ne fal
ſo ſparẽt cito reuer

dicẽs ſo

ſacerdote.lʒ iſte ioiada fuiſſet diu ante.tñ ipſum nominat eo q;
fuerat hõ ſcitatis magne ⁊ auctoꝛitatis.ĩ hoc adulãdo iſti ſoppo
nie.q d.tu es tãte ſcĩtatis ⁊ auctoꝛitatis ſicut ille. h ¶ Ut ſis
dux.i.pᷣnceps ſacerdotũ. i¶ Supꝑ oẽz vixꝝ arrepticiũ ⁊ ꝓphe

tatẽ. iig ꝓphetat ex vtute demõis eiꝰſantaſiam cõmouentis.
t mittas eũ in ner.i.in cippũ ita ꝙ nõ poſſit talia ſemiĩare in

ppło. I¶ Et nũc qr nõ icrepas hiere. talr pphetãtẽ ĩ hierſin ⸗
nõ ſolum IH hierlʒ verbis.ſʒ ẽt in babylone ſcriptis.iõ ſubditur.

tentbibi.
1Einovi
numcen
phliont
Coptiutat
n(Dßn⸗
beureſt
diitnnoti.
troebll
tu (

Jſeppſetn
loaſpera.
inter pp
ſoa iſtud
ſüͤmepꝛo
aduent
temücie
fueratſa
öcoptii
lſonicade
faement,
leclentiin
ninicun
(ppoſtnin
umagsel
fent ioͤoin
Mlfopri
nücatrezf
Corpnen
Netlenee
hoelarſen
rorint
intüſcen
igſfre
Cltdocton
ettteſtan
decripron
prurglogen
tinemz⸗
bonnpin
loeloooſt
cae lire
tonisbaben
Cltiue ghar
Nrdarnen
Coofimlin
uſtht
itfnllre
Minind
(.1
bent 4
Pcphine
ginilt
nndoone
ulaſati
tienerſ
moeg
lkadccht⸗

aͤniſttigzt
daiiz nti⸗
mneſeſe 4
Glieſtienn
iuetann
ſbi

= =

Genmde,
1 ihtrithe
) Mnrhul
1 Nülemmn
brigiinten
) nſnteinn
vine a
Wlpiinie
achtſi hn
dei i,
E eczni
geukhuis
Mici
dnini
mgnic
zungniace

ſipnmnſeke
briun
ſdinhl
lozütfn
emten
(E Anne
cNN
ili
beuſel 61 .
rit
inttie
hfoneſnoft
genuſti n
tanturi
ninli
nüſnignu

=

WMieremias

—

Aa ¶ Oꝛ ſuper hoc miſit ad nos.ſ.epiſtolam. vt dictum eſt in pᷣnci
pio bui ca. b
tempus moꝛe veſtre in babylone.

icens in eadem epiſtola. c
empusn in b d (Edificate domos ⁊c̃.
.i.diſponite vos ad diutinam manſionẽ.ſicut expoſitů ẽ ſupꝛa.

æ .egit ergo ſophonias ſacerdos.ad arguendũ bieremiaʒ de
epiſtola quam miſerat. cetera patent vſq; ibi. f¶ Ecce ego.

vbiponit᷑ pena ſemeie.cũ drĩ. h¶ Uiſitabo ſuꝑ ſemeia neela
miteʒz. in pſona eiꝰ bh¶IEt ſuꝑ ſemẽ eiꝰ.i.in ꝑſonis ſibi cõiun

ctis. i ¶ Mon erit
dio ppli ho. ſreuer · ns dicẽs: Lõgůʒ :edificàte do
tentis ĩ hieruſales. mos ⁊ hitate:⁊ plãtate hoꝛtos ⁊
I ¶ Et nõ videbit bo

populo meo. ißm ö

m Mꝛ puaricatões

ta magis eluceſce/

comedite fruct?eoꝝ. Lègit g ſo⸗
phonias ſacerdos libra iſtuůi au⸗
ribꝰ hieremie ꝓphe.Et factũ eſt
vᷣbuʒz dñi ad hieremiam dicens:

num qð ego faciazʒ

captiuitate libãdo.

locut eſt aduerſus ¶ Mitte ad oẽm traſmigrationem
miax de falſtrate q dicés: Dec diẽ dñs ad ſemeiam
5 2 3 .
exoꝛe dñi loqueba neelamitẽ. Pꝛo eo ꝙ ꝓphetauit
tur. (Ca. N. vob ſemeias ego non miſreũ:⁊
e Vn s fecit vos cõfidere imẽedacio ic/
Eupiehie, circo hᷣ dicit dñs: Eccè ego hiſita
rre. pphetauit popu bo ſupꝑ ſemeia neelamitẽ⁊ ſůꝑ ſe
lo aſpera. Hic cõſe · mẽ eiꝰ. Hon erit ei vir ſedẽs i me
PrRc tgecere diöppithin. rnon videbit bonſ
ſũme pꝛoſpen erar qð ego faciã pplo meo agit dñs:
aduentꝰxpi ad ſalu qꝗ puaricationẽ locut?eſt aduer/
ſmüdicdiſegnes ι ſusdcimß. .
uerat ſaluatio ppli cvbü quòd factũëqad
ðᷣcaptiuitate baby/ “ Oc vᷣbũ qnòd fact eaa
lonica de qua fece Pieremia a dno dicens:
rat mentionẽ ca. Hec diẽ dñs de iſrl dicẽs: Scri⸗
ent ier abe · bs tibioĩa ba qlocut ſu ad te in
ordolita iux ſepon libꝛo. Eccè eni dies veniunt dicit

dñs ⁊ ↄuᷣtã cõuerſionẽ ppli mei iſ

rent. iõ ↄuenieter rael ⁊ iuda ait dñs: ⁊ couertq os
poſt figata Paur ad trã qudedipꝛib cop⁊ poſſi
eeon tra quã dedipiibe copæi
ſ.ꝑ xpᷣm ſaluteʒ ge debũt es. Et h vba q locut?ẽ do⸗/
neralem.qð facit in M P

hoc ca.⁊ ſe.nec pñt ↄuenienter aliterexponi niſi referendoad tẽ
pus xpi vt in ꝓſequẽdo magis apparebit. Ad intellectum tñ ſe/
Intiü ſciendũ ꝙ ꝓphete in ſcribẽdo non fuant ſemꝑ oꝛdinẽ tẽ/

poꝛis.ſʒ frequẽter pꝛiꝰfacta ſcribũt poſteriꝰ ⁊ ecõuerſo.vnde di⸗/
cũt doctoꝛes hebꝛei.Nõ eſt pꝛiꝰ⁊ poſteri in lege.pꝑ quã ĩtelligũt
vetꝰteſtamentũ in quo nõ eſtattẽdendus oꝛdo tꝑis ᷣm oꝛdineʒ

Ddeſcriptionis.⁊ idem dicũt doctoꝛes latini ꝙ freqnter ſacra ſeri
ptura loꝗtur ꝑ anticipationẽ.ſ.poſterioꝛa pᷣponẽdo ⁊ ꝑ recapitu

lationem pᷣoꝛa poſtponẽdo.⁊ hoc modo ꝓcedit hieremias ĩ hoc
libꝛo in pluribꝰlocis.vt pʒ ĩ pcedentibꝰ⁊ ĩ ſeqntibꝰapparebit.⁊ ĩ
hoc loco ſic ꝓcedit.q;ꝛ pᷣmo denũciat xpᷣi regnũ.ſecũdo eiꝰaduẽ
tũ ca.ſe.Circa pᷣmum ſciendũ ꝙ lz homo xpᷣs ab inſtanti incarna
tionis habuerit dominiũ ſuꝑ oĩa creata auctoꝛitatiue.nõ tñ exe

cutiue.ſʒ hoc mõ accepit ĩ ſua reſurrectione.ſᷣm ꝙ dicit Math̊p.
vlt. Data ẽ mihi oĩs poteſtas in celo ⁊ ĩ terra.⁊ ꝑfectiꝰhẽbit in iu

dicio finali.tunc.n.oĩa erunt ei ſimpliciter ſubiecta.vnde dicit
apoſtolꝰad Peh.z. Nücãt necdũ videmꝰoĩa ſubiecta ei.iudiciũ

ãt finale pᷣcedit antixp̃i pſecutio.⁊ iõ pᷣmo nunciat᷑ hic ꝑſecutio

antixpi.=? dñium xp̃i.ibi:Et erit.ʒ? rũñdetur tacite q̃ſtioni. ibi.
Te aũt.Circa pᷣmum dr hieremie. o ¶ Scribe tibi oĩa vᷣba ⁊c

q.d.iſta futura ſunt in lõginquũ ⁊ ſũt digna memoꝛia.iõ ſũt ſcri

benda. Kcce n oies veniũt dicit dñs ⁊ ↄuertã ↄuerſionẽ
populi mei ſfrael ⁊ iuda.iſtud nõ põt intelligi de reditione capti
uitatis babylonice nec de aliqua alia ſeqᷓnti ſaluatione tꝑali.qꝛ
m doctoꝛes hebꝛeoꝝ ⁊ ̃m vitatẽ ppls iſrł ꝓut diuidit᷑ ↄ pplm
iuda.ſicut ẽ hic.nõ eſt reuerſus de captiuitate:nec a iudeis expe
ctat᷑ reuerſurꝰvſq; ad tpᷣs meſſie quẽ iudei expectãt vẽtuꝝ.⁊iõ
Fm nos ꝗ ↄfitemur eiꝰaduentũ pᷣteriſſe.oʒ ꝙ lr̃a iſta aliter ĩtelli
gat᷑.⁊ dicũt aliꝗ ꝙ intelligit᷑ de ↄuerſione ſpirituali iudeoꝛũ ad
pᷣdicationẽ xpᷣi ⁊ apoſtoloꝝ quoꝝ aliꝗ fuerunt de regno iſrł.qꝛ
ſalmanaſar captiuãte illud regnũ alig fugitiui euapunt ꝗpoſtea

emen tuum de terra captiuita

habitauerunt ĩ regno iude tꝑe ecechie ⁊ cũ illis de regno iuda in ba/
bylonem ducti fuerunt:⁊ cũ redeuntibꝰ redierunt. ſicut dictum fuit
pleniꝰ. . Regũ. qð aũt ſubdit᷑. q ¶ Et ↄuertam eos ad terrã quã
dedi ⁊c. intelligit de terra viuentiũ q̃ ſub ꝓmiſſione facta abꝛahe fu
it pᷣncipaliter itellecta.ſicut dem fuit pleniꝰ Geñ.is.⁊ in pluribꝰalijs
locis.ſʒz qꝛ iudei ꝗ crediderũt ad pᷣdicationẽ xpᷣi ⁊ apoſtoloꝝ fuerunt
pauci reſpectiue.iõ meliꝰitelligit᷑ qʒ dr̃ hic:Et cõuertam ↄuerſionẽ
ppli mei iſrł ⁊ iuda.de generali ↄuerſione iudeoꝝ ad xpᷣs detecta fal/

ſitate antixpᷣi ꝑ heliam ?⁊

enoch.iõ de ꝑpſecutiõe an
tixpᷣi ſubdit᷑. r Qm̃
hec dicit dũñs:Uoces ter/
roris audiuimꝰ ⁊ foꝛmi/
do ⁊c.⁊ ↄnumerat ſe dñs
xpᷣs fidelibꝰſuiſ tũc paſſu

minꝰad iſrł⁊ ad iudã.Qm hẽc di
cit dñs: Hocẽ troꝛis audiuimus:
foꝛmido ⁊ nõẽ pax. Intrögate ⁊
videte ſi gñat maſculꝰ.Quare g
vidi oĩs viri manũʒ ſuꝑ lũbũ ſuũ

quaſi ꝑturiẽtis:⁊ cònũſe ſũt vni/ „ Sauleſeanne gc e.
uerſe facies i auruginẽ. Ae quiã queris. s Srerſosa
magna dies illa:nécẽ ſimil eius: te ⁊ videte ſi generat ma
tpᷣſq; tribulatiõis ẽiacob: ⁊ ex ipo eaeechir geher
ſalubit. Et Erit ĩ die illa air dñs bi Siparit maſcul.aꝑ

exercituũ:conterq iugũ ei ð collo
tuo:⁊ vinculà eiꝰ dirupã.Et non
dominabũt᷑ ei ampliꝰ aliẽi:ſj ſer/
uᷣient domino deo ſuo: ⁊ dauid
regi ſuo quẽ ſuſcitabo eis. Tůᷣ &
ne timeas ſerue meꝰ iacob ait do
minꝰ:neqʒ paueas iſrl:quia ecce
ego ſaluabo te de terra longinq:

Des innirurgarierst . an
guſtia tũc futura xpᷣi fide
libꝰ.iõ ſubdit᷑. 7*
ergo vidi oĩs viri.i.cuiuſ/
libet xpᷣiani q;tũcũq; foꝛ
tis ⁊ firmi. v ¶ WMa/
nü ſup lumbũ ſuus quaſi
parturiétis. mmodꝰ. n. mu/
lieriſparturiẽtis ẽ ĩpone
re manus ſuas ad lũbos
ſuos. xEt conuerſe
g eoꝝ. Et rebertetur iacob?⁊ ge ſunt vniuerſe facies l au
eEn . ruginem.i.ĩ coloꝛes foꝛ
erit quẽ foꝛmidet:qm̃ tecũ ego ſũ x We qꝛ magna dies illa
ait dñs vt ſalnẽ te. Faciq.n. ↄſũ/ Ltßs illud erirmagnum
mationẽ iĩ cſct getib'i gbydiſpfſl u nd in e en reihula
te:te aut nõ faciq ĩ ↄſumationez: lis ei. ppter. quod dicit
ſed caſtigabo te in iudicio: vt nõ Math.?24. Erit. n. tribu
tibi videar inoxiꝰ:ꝗa h dicit dñs. lariomagna ga nich efn
Inſonabil fractura tua: peſſima neq; fiet. a ¶Et ey ipo
.M ſaluabit᷑.oĩs pᷣdeſtinatꝰ
dd vitam beatam gꝗ noiĩe iacob intelligit᷑:eo ꝙ; ſupplãtatoꝛ ĩterpᷣtat᷑.
b ¶ Et erit in die illa. HPic ↄnir penit᷑ dñium xpi ꝗ ſpũ oꝛis ſui interfici
et antixpᷣm.vt dicitur.z.ad Theſſal.z.⁊ magnam ꝑtem adherentiũ
ſibi.iõ ſubdit. c ¶ Lonterã iugũ ciꝰde collo tue.ſ.militãtis eccłie.
Et vicula eiꝰdirũpam.i.machinationes eiꝰ deceptiones.
ęg Et nõ dnabunt᷑ ei ampliꝰ alieni.ſ.a deo. f ¶ Sz fuient dño deo
ſuo.ſ.deo patri. g ¶ Et dauid regi ſuo.i.dei filio incarnato.vnde in
tranſlatione chaldaica q̃ apud hebꝛeos eſt autentica. vt frequenter
dictum eſt. ſic habetur:Et obedient meſſie filio dauid regi ſuo.vnde
ſᷣm omnes doctoꝛes hebꝛeoꝛum iſtud intelligit de xpᷣo ad litteram.
h¶ Quem ſuſcitabo eis.i.faciam apparere ad eoꝝ ſglutem.⁊ etiazʒ qꝛ
ad lr̃am deus pater ſuſcitauit ieſum a moꝛte. ĩ ¶ Cu ergo ne time
as.cõfoꝛtatio ẽ contra tribulationem antixpᷣi futuraʒ. k (Salna
bo te de terra longinqua ⁊ ſemen tuum de terra captiuitatis eoꝝ.iu
dei.n. tunc ſaluandi diſꝑſi ſunt ĩ lõgingꝗs partibꝰmũdi ⁊ ibi captiui.
l¶ Reuertetr᷑ iacob.ſ.ad xpᷣm quod nõ ſolũ intelligit᷑ de iudeis tũcꝰ/
uertendis.ſʒ etiam de xpianis ab antixpᷣo deceptis ꝗ poſteapenite/⸗
bunt. m ¶ Et geſcet a tribulatiõe antixpᷣo interfecto. n ¶Et cũ
ctis affluet bonis ⁊ nõ erit quem foꝛmidet ⁊c᷑.hoc refertur ad ſtatuʒ
eccleſie triumphãtis vbi habetur bonum infinitum ⁊ ſecuritas per/
fecta. o¶ Faciam.n.conſũmationem in cunctis gentibus. qꝛ om
nes gentes ſectas ſuas varias dimittent pꝛo fide xpᷣi. p Te aut
non faciam in conſũmationem. Pic reſpõdetur queſtioni tacite du
plici.ſecunda ponit.ibi:ſꝛopterea.Circa pᷣmum poſſet fieri queſtio
quare dũs pꝑmittet fideles ſuoſſic tribulari tempoꝛe antixpᷣi ⁊ reſpõ
detur hic ꝙ hoc fiet vt purgẽtur a peccatis q̃ circa tem poꝛa illa abũ
dabunt.ſᷣm ꝙ dr̃ Math.iꝗ.Et qm̃ abundabit iniꝗtas ⁊c.⁊ hoc eſt
qð dr̃:Te ãt nõ faciã ĩ conſũmationem.q.d.q;tũcũq; futura ſit acer

ba pſecutio antixpᷣi non tñ deficiet eccleſia ſed purgabitur.ideo ſub

ditur:Sed caſtigabo te in iudicio vt non tibi videaris inn oxius.
q (Inſanabilis fractura tua.quia perſecutio antichꝛiſti erit irreme

diabilis via bumana. a ¶Nõ eſtꝗ iudicet indicin tuu.qꝛ tunc nul
lus audebit ſtare ꝓ iuſtis ad eos liberandu. bDes amatoꝛes tui
obliti ſunt tui.qꝛ pncipes terreni ꝗq modo defendut eccłiam nõ aude
bunt ei oñdere niſi amicitiam. blaga inimici ꝑcuſſi te.q.d.tũc
vigdeboꝛ aduerſari eccłie ſicut pater dure caſtigans filiũ videt᷑ ei ini/
micari iudicio exterioꝛi. d ¶ Pꝛopter multitudinẽe iniqtatis tue.q

tũc abũdabit ſupꝛa modũ.vt dem eſt. e¶ Dura facta ſunt pctã tua
f¶¶ Quid cl

i.dura coꝛꝛectione indigentia. amas ſuꝑ ↄtritione tua

.q.d. iuſte tibi infert᷑.
ſanabik ẽ doloꝛ tuꝰ
ſ. via humana. ꝓpter qðᷣ
xpᷣs apponet remediũ in
terficiendo antixpᷣs.vt pᷣ
dictũ eſt. Pꝛopte/
rea omnes. Hic ſoluitur
ſecunda queſtio qꝛ poſſet
aligs q̃rere ꝗd faciet xpᷣs

plaga tua. NMòn ẽ g iudicet iudi/
ciũ tuũ:ad alligadã curationẽ tu/
aʒ:vtilitas nõ ẽ tibi.Oẽs amato/
rês tui obliti ſũt tui:teq; nõqrẽt.
Plã ga eni inimici ꝑcuſſi te: caſti
gatiõe crudeli. Pꝛpt᷑ młtitudi-

de antixpo pſecutoꝛe ⁊ ſi nẽ iniqtaſ tue: dura facta ſt᷑ pctã
hiadperentib r reſpon tua. Quid clamas ſuꝑ cõtritione
quod dr:. Pꝛopterea oẽss pter mititudinẽ iniqtas tue ⁊ ꝑꝑ

dura petã tua feci hec tibi:ꝓptẽa
oẽs ꝗ comedũt te:deuoꝛabũt᷑:⁊
üniuſi hoſtes tui ĩ captiuitatẽ du
cẽtur. Et oẽs ꝗ te vaſtant vaſta/
but᷑:cũctoſq; pᷣdatoꝛes tuos da/
bo ĩ pᷣdaʒ:O bdũcã eni cicatriceʒ
tibi:⁊a vlneribꝰtuis ſanabo te di
cit dñs. Qhia eiectã vocauerunt
te ſyõ: h ẽ q̃ nõ hẽbat regrẽtem.
Hnec diẽ dñs:Ecce ego ↄũᷣ·taʒ cõ

ꝗcomedũt te deuoꝛabũ/
tur.non ſolũ moꝛte tꝑali
ſz etiam eterna i¶ Et
vniuerſi hoſtes tui in ca/
pti.oucent᷑.a demonibꝰ.
k ¶ Obducaz. n. cica. tibi.
dãdo ſpm̃ penitẽtie dece
ptis ab antixpᷣo ⁊ eius ſa/
tellitibꝰ eiectã vo
ca te.ſyon.i.o tu eccłia no
mine ſyon vocata.Iſa.z.
cC.a. ? Debᷣ.iz. Que vocabi
tur eiecta durãte antixpᷣi
pſecutione. m Con/
uertam ↄ uerſionẽ taber
naculoꝝ iacob.i.ſocieta/
tes fidelium ab antixpᷣo
deceptoꝛum. qꝛ dabitur
eis temp penitentie.
n ¶Et edificabit ciuitas: mltiplicabo eos ⁊ nõ minuẽt᷑: ⁊
.i. eccłia q̃ ẽ ciuiũ xpi riin· e r d
tas. 0 In excelſo ſuo =U
.i.ĩ honoꝛe magno.qꝛ tunc oẽs ↄfugiẽt ad eaz. p ¶ Et templũ iuxta
oꝛdinem ſuũ fundabit᷑.i.cultꝰ xpᷣi ab antixpᷣo deiect in ſtatum ſuum
refoꝛmabit. q ¶¶ Et egrediet᷑ de eis laꝰ.i.dina. ¶ Uoxq; luden

iuxta oꝛdinẽ ſuũ fůdabit᷑.Et egrẽ

tium.nõ ꝑ diſſolutionẽ ſʒ ꝑ deuotionẽ.ſicut dicebat dauid de ſeipſo.

2. Reg. 6. Ludam ante dvñ̃m. s Et erunt fily eiꝰ ſicut a pᷣncipio
.i. ſicut ante Er antixpᷣi. t ¶ Et erit dux ei ꝰex eo.i.xpᷣs vus
homo. v
hẽt acceſſum ad prem.iõ ſubdit᷑. x¶ Quis.n.iſte.i.quãte excellen
tie. y¶ Qui applicet coꝛ ſuum.qꝛ volũtas xpᷣi hoĩs in oĩibꝰ confoꝛ/
mis eſt volũtati dine. 3D¶ Ut appꝛopiĩquet mihi. ꝓ ſua volũtate.ſi
cut filiꝰ pri. a ¶ Et eritis mihi in populũ.ſ.deo pr̃iꝑ filium. ⁊ ſubdit
de pena impioꝝ. b¶ Ecce turbo dni.ſ.in die iudicjy. c¶ In capi

et applicabo eü ⁊ accedetę

te impioꝝ congeſcet.i.in antixpᷣo ꝗ erit caput impioꝝ quãdo fulmia

bit᷑.vel. In capite impioꝝ.generaliter ꝑ finalem ſentẽtiam cũ dicet
eis. Ite maledicti in igneʒ eternũ ⁊c. Math̊.⁊5. d ¶ In nouiſſimo
dierum intelligetis ea.p hoc ſatis innuit᷑ ꝙ hieremias loꝗtur de fu/
turis in nouiſſimo tpis.Et qꝛ tunc oẽs conuertent ad vnum deũ:vt
pᷣdictum eſt.iõ ſubdit᷑. n te illo dicit dñs ero deꝰ vniuerſis
cognationibꝰiſrael:qð eſt verum.ſiue accipiatur iſrael ᷣm carneʒ.qꝛ
tunc oẽs iudei conuertent᷑ ad xpᷣm.vt dictum eſt.ſiue accipiat᷑ ſʒ ſpi
ritum.ſ.pꝛo omnibꝰfidelibus qui nomine iſrael nominant᷑. Iſa.4.

uerſionẽ tabernaculoꝝ iacob: ¶
teciᷣ eiꝰ miſereboꝛ. Et edificabit
cinitas ĩ excelſò ſuo:⁊ templum

id me.qꝛ xpᷣs homo pꝛe oĩibꝰ

D

diet᷑ de eis laus voxqʒ lũdẽtin: ?

irã idignatiõiſ dñs donec faciat æ ad poſſeſſionesz ter
ↄpleat cogitationẽ coꝛdis ſui. In repꝛomiſſe.ꝛ qtuz
noüiſſimo dien intelligen ea. In ad hoc dicitur.
tpe illo dicit dñs: ero dey vniuſis Sel nuenit grataz
cognatiõibꝰ iſrl: ⁊ ii er̃t mihi i qui remanſeratnia
Ad populum. C.e. dio.omnes eniz qui
Ec diẽ doͤminꝰ?. Inuͤẽit exierunt de egypto
giaz i deßto hopul/ qui annis vſupinino⸗
remnanſerat gladio. Nadet ad re tui fuerunt inöſer⸗
qniem ſuqꝗ iſrael.Longe dñs ap/ to. vt babetur Nu
paruit mihi: ⁊ in caritate perbe- ne tig. garn
tna dileri te: ideoattraxite miſe Suntglaclio⸗ vrpa.
rans. NRurſumq; edificabo te tet in libꝛis Exodi.
edificãberis vᷣgo iſrael. Adhůc ⁊ Numeroꝛum.er
”ÿMM . go populus qui iune
nit gratiam fuerũt

¶ In capitulo.ʒo. vbi dicitur in poſtilla.Et applicabo enz Taccechet

ad ie. CADDITIO.

Oc quod dr h. Applicabo eum ⁊ accedet ad me ꝓpꝛie intelli
Te git de xpᷣo bomine ꝗ ad deum habet duplicẽ applicationem
IIſeu acceſſum. vnũ.ſ.ꝑ graʒ ⁊ alium ꝑ vnionem pſonaleʒ. ⁊ qꝛ
nullus alius habet ſimilem acceſſum duplicem.ideo ſubdit.Quis.n.
iſte eſt ꝗg applicet coꝛ ſuum vt appꝛopinquet mihi.q.d.nullus.ſ.ꝗ ha/
beat duplicem acceſſum ſeu adherentiam ad deum modo pꝛedicto.
Quod aũt dicitur in poſtilla ꝙ voluntas xpᷣi bominis in omnibꝰ con
foꝛmis eſt voluntati dine veꝝ eſt:ſʒ etiã hoc poſſet vificari de volun
tate beatoꝛũ:⁊ iõ reſpectu huius non ꝓpꝛie diceret᷑:Quis.n.iſte ẽ.vn
de pᷣdicta expoſitio videt᷑ magis ꝓpꝛia ⁊c. Ca. ☚AXI.

4 Ec dicit dominꝰ. Hic incipit capitulum in hebꝛeo ꝑ ſpa

cium vacuum inter litteram iſtam ⁊ pꝛecedentem im/
mediate que cõiungitur littere pꝛecedentis capituli.
pꝛopt

2opter hoc ſic eaz oꝛdinaui. In hoc autem capitulo agitur deꝑ
tinentibus ad aduentum chꝛiſti. ⁊ diuiditur in tres partes.q; p

mo agitur de pertinentibꝰ ad chꝛiſti pꝛedicationem.ſecundo de
pertinentibꝰ ad eius incarnationem.ibi: Hec dicit dominꝰ. ter
tio de pertinentibus ad legis euangelice lationem.ibi: Ecce diAx

es venient. Pꝛima
gloꝛificabo eos ⁊ nõ attenuabũt: adhucin duas.qꝛpᷣ
Erdit fili ei? ſiẽg pꝛicibio: Icet? mo ponitur figura.
TErut filij ełꝰ ſic a pꝛicipio: ⁊ cetꝰ ⁊ ſecundo res figu
eiꝰcoꝛã me ꝑmãebit.Etviſitabo rata.ibi:Lõge.Cir
aduſuʒ oẽs ꝗ tribulãt eum:⁊crit matoſegen
9 7 All opuli
duxei er eor ⁊ pꝛĩceps ᷣ medio iael de egypto in
eiꝰ ꝓducet. Et applicabo euz: T itt figura ſaluatio-
accedet ad me. Quis eni iſte ẽ:. ꝗ nis fiende per chꝛi
ãpplicet coꝛ ſuſ ůt appꝛopiquet Qqum qui deduxit ſi
mihbi ait dñs: Et erit mihi ĩ pplʒ uentinz perpennte
790 en0 vobĩ deü. Ecce turbo tie deſertum. ſicut
dñi furoꝛ egrediẽs ꝓcella ruensi Moypſes filios iſrl
tranſeundo per de

„ ECse „
capitẽ ipioꝝ ↄgeſcet. Non auᷣtet ſertum materiale

eoꝛum filij cqui ingreſſi fuerunt terras pꝛomiſſionis.ideo ſubdi
tur. h¶Uadet ad requiem ſuaʒ iſrael.⁊ dicit Pieremias va
det de futuro ad deſignandum ꝙ ille ingreſſus terre pꝛomiſſio
nis ꝗ pꝛeterierat erat figura ingreſſus in requiem celeſtem.qui
erat futurus.ᷣm ꝙ diffuſe declarat apoſtolus ad Peb.ʒ.⁊.4.ca

pitulis. i Longe domin apparuit mihi. Pic conſequenter
declaratur res figurata.ſcilicz ſalus per Chꝛiſtum pꝛotunc fien

da que facta eſt per eccleſie edificationem.⁊ quia illud tempus

adhuc erat longinquum.ideo dicit hieremias. Longe dominꝰ

apparuit mihi.a ſubdit in perſona dei reſpondentis per moduʒ
dialogi. k ¶ In caritate perpetua dilexi te.licʒ ab eterno dile

xerit oẽs electos eos pᷣdeſtinãdo.tamẽ ſpeciali modo dilexit ele

ctos de populoiſrael.inq;tuʒ erat de eo carnem aſſumptur pꝛo
pter quod iſti populo ſpecialia cõtulit dona.iõ ſubdit᷑ l G
attraxi te beneficus ſpecialibꝰĩ datione legis ⁊ ↄſimilibꝰ.ppter

quod dr pᷣs.iꝗ⁊. Nõ fecit taliter omni nationi ⁊ iudicia ſua nõ

manifeſtauit eis. erũtamẽ.qꝛ illis beneficus abuſus fuit.⁊ ſic
ab honoꝛe cecidit.iõ ſubditur. m ¶ Rurſumq; edificabote.

quod exponens Ra. Sa.dicit ꝙedificationes ciuitatis hieruſa

lem ⁊ templi ꝑ ſalomonem coꝛobabel ⁊ neemiaʒ iõ coꝛuerũt.
qꝛ fuerunt facte ꝑ homines:ſed iſta de qua logtur hic PHieremi

as fiet per manum diuinã.iõ ſtabit in eternun ⁊ in hoc dicit ve
rum.ſed quod ſubdit eſt falſũ.ſ.ꝙ in aduientu meſſie queʒ iudei

expectant deꝰ edificabit hieruſalem nouam: quaſi incompara

biliter nobilioꝛem qᷓ; fuerit pꝛecedẽs in qua meſſias tempoꝛali

babet aſlimilabit. o

ter regnabit. ⁊ omnes gentes erunt ſubdite dominio iudeoꝛuʒ.
ſz ꝙ falſo dicit implendũ iam eſt impletum. qꝛ chꝛiſtus verus
deus edificauit eccleſiam q̃ bieruſalem dicit᷑: Ia.2.⁊ ad Pebᷣ.

iz. ⁊ Apocl.zi. Uidi ciuitatem ſanctã biernſaleʒ ⁊c.ĩ qua regnat

chꝛiſtus.cuius regnum ſtabit in eternuzj. n t edificaberii
virgo iſrael.i.plebs fideliũ que iſraelnominat᷑: Iſa.4. Et no
mine iſrael onaminatieeſ eſt in hebꝛeo.ſʒ tranſiatio noſtra

9

dhuc oꝛnaberis tympanis tuis.q

Gtetconmnn

ſereros
ptime gin

igdurdeſ⸗

ei oi.4,
inn
ſatoumet
Zenimm5
cetenomine
uneſignit
tetinplun
6olare ſn
lcettotae
deai na
erceſyn
dicturtiett
Uoencoplun
Pergentin;
numepona
nerſtatenn.
(Er donee
peniat non
nigbüͤt. vi
feeſtfruct
tolligere.
tez ltim
neeeſtbe
ſecka. n
ipeſent
tura. 1
diesing
büͤtcuſte
Gicntor⸗
monreqt
letlluan
relens ne
tonictp⸗
odebono⸗
Unphante;
Ureinlet
glaſtomn
Nitecontra
biſabditas
ferüͤtpſiun
Ppoieoſt
Kicüte
Ifinemn
Cceege
Gluctiſn
li. n
Einentry
lfimg
lyninnti
ſuntbosn
Giten
fedacameo
Coertorn
moevegtn
nſterine
1l afe⸗
(hynerſiB
Nltusmens
opennse
fegoodeee
iſonin
imz heg
fitconn
teteid
ſges,
mheiſtge
naeten
tlber

mmgidein
Kgemn
3 breizwmi
d ennmn in

i Dtf

1 ummmd
Apſeſongt
1 rponiſetg
n Ahedan.
6 Cwngn
unene
ſi mmin
imonga
1 mmmigt
mstipur
“ wirmrit⸗
nſun
„„ Mtnii⸗
6) ma
1 ulne
X Mnnm
unllegit
uguimion
gwnbnikſt
ndhena
ngrlamm

——
—

ufrminetnai.
whhisu ie

zmibideentun
eChihmmmmnn
Nentcunlimmm
rmis. 1NN1
rhrienpli
erirlhennſ
Prcuiſminnni
amentinmn
Möölhii
letst inid N
umonitula
iatilſß fi

Turinng eif

S

criter contra alium. be abis vir
ſamarie.quod nõ poteſt intelligi de redeuntibꝰ a babylonica ca

pter fidei vnitatez.

C ¶ Et donec temp?

¶ Hieremias

ad lr̃am in ecchia conueniunt fideles ad ſonitum campanaꝝ ad
deum laudandum.iõ ſubditur. a Et egredieris ĩ choꝛo lu/
dẽtium.nõ diſſolute ſz deuote.ſicut cum vnus choꝛus catat ala
bAdhuc plantabis vineas ĩ montibꝰ

ptiuitate qꝛ nunq; recuꝑauerunt terram illam.ſed illam occu/
pabant gentes aliunde adducte q̃ dicebãtur ſamaritani. ⁊ iõ in

telligitur de ſamaritanis credentibꝰ ad pꝛedicationẽ xpᷣi.vt ba

bet᷑. Joã.4. et ad H
Actuum. s. SFideler dieris ĩ choꝛo ludẽtinʒ. Adhuc
aute nomine vinea plantab vineas i mõtibꝰſamarie.
mum deſignatur. vt Plãtabũt plãtates ⁊ donẽc tpᷣs
HH veniat nõ videmiabũt: qů erit di⸗/
ꝛ licet tota ecclemſia es ĩ qua clamabũt cuſtodas ĩmõ

tè ephꝛaiʒ. Surgitẽ aſcẽdamꝰĩ
ſyon àd dñm deuz nmiuz: ga B diẽ
dñs: Exultãte ĩ leticia iacob ⁊ hi/

dicat vna vinea ꝓ

Ddicitur tñ etiam ali

uando plures po Enele ict Dr-
drer gentinz lbeo nitẽ ð caput gẽtiũ:pſonate ⁊ cani
rum ⁊ pſonarum di te⁊ dicite. Salua dñe pplintuuʒ
uerſitatem. rreligaſiſrl.Ecce ego àdducò eos

de kra aqlonis I congregabo eos
ab extremis tre:iter quos erũt ce
cus ⁊ claudꝰ ⁊ pꝛegnãs⁊ parits ſi
mul:cetꝰmagnꝰreutẽtiũ huc. In

veniat non vinde/
miabũt.vindemia
re eſt fructuʒ vinee
colligere.fructꝰ au

emehuiu i fletu veniet: vi miſericoꝛdis te⸗
fecta. qᷓ nõ habetur ducã eos.Et adducã eos ꝑ toꝛre

tes aquaꝝ ĩ vi recta:⁊ nõ ipigẽt

ĩpꝛeſenti vita ſʒ fu L qr via 5 ipig
i ea: quia factus ſuʒ iſraeli pat:⁊

tura. d ¶ erit

daeeenvae Ephaaiz pamogenit/ me,é. Au⸗
dicatoꝛes. dit vᷣbũ dñi geẽtes:⁊ qnuũciate in
mmonte eppꝛaim. iIllji —l

eccleſia. ephꝛai“snnn. HSH
creſcens vel frugifer interpꝛetat᷑.⁊ etiam ad lr̃am ĩ partib illis
pᷣdicauit xpᷣs ⁊ etiam apoſtoli. f¶ Surgite ⁊ aſcẽdam ꝓficiẽ

do de bono in meliꝰ. g¶ In ſyon. i. in eccłiam militantẽ ztri
umphanteʒzque ſyon nominatur. Jſa.z. ⁊ ad Deb.iʒ. h Ex

ultate in leticia iacob.i populi xpiani ſic nominati.qꝛ xps ⁊ apli
æquaſi omnes fideles pᷣmi deſcenderunt de iacob. iEt hin

nite contra caput gentium.i.contra diabolũ ꝗ tenebat gentes ſi
bi ſubditas per idolatriam quam apoſtoli p magnaparteoſtru

xerũt p ſuam pᷣdicationem.verũtamẽ q;ꝛ non oẽs adhuc credut
Salua dne populũ tuũ religas iſfrael.

xpᷣo.ideo ſubditur. k s iſfrael
⁊ dicũtur hic relige ifrt omnes credituri generaliter. ⁊ iudei cir
ca finem mundiconuertendi ſpecialiter.⁊ ſegtur reſponſio dei
¶ Ecce ego adducam eos ⁊c̃.qꝛ de omnibus mundi partib alig

adducti ſunt ad fidem xpi ⁊ pleniꝰadducentur circa finemmu/

di. m¶ Inter quos erunt cecus ⁊ claudus ⁊c.i.habentes ĩpe/

dimenta veniendi ad fidem xpi que tollentur. poteſt etiam dici

ad lr̃am ꝙ multi per xpᷣm ⁊ apoſtolos ⁊ eoꝛũ ſucceſſoꝛes fuerũt
illuminati coꝛpoꝛe ⁊ mente ⁊ erecti⁊ ſanati ab infirmitatibcõ
ſimilibus.non ſolum coꝛpoꝛalibus ſed etiam ſpiritualibus.
n ¶ In fletu venient. ſ. vere cõtritionis. o ¶ Et in miſericoꝛdia
reducam eos.que non negatur verecõtritis. p ¶Et adducazʒ
eos per toꝛꝛentes aquarum.i.ꝑ ſacramenta eccleſie in ꝗgbus dã

tur aque gratie:Joh̊.4. Qui biherit ex aqua quam ego dabo ei

non ſitiet in eternum ⁊c. q ¶ In via recta.i.in fide catholica.

P¶ Quia factus ſum iſraelipater.i.populo catholico generaliter

⁊conuerſis a iudaiſmo ſpecialiter. S¶ Et ephꝛaim pꝛimoge
nitus meus eſt.qꝛ pꝛimi vocati ad fidem catholicam:vt andre

as petrus ⁊ philippus ⁊ nathanael.vt habetur Johᷣ.i.fuerunt ꝭ
regno decem tribuum.quod nomine ephꝛaiʒ freqnter ĩ ſcriptu
ra nominatur eo ꝙ pꝛimus rex.ſ.hieroboam fuit õ tribu ephꝛa
im.3. Reg.ii.Et qꝛ poſt iudeos pꝛimo credentes qᷓ;uis vane fue

rint comparatiue vocati ſunt gentiles.iõ ſubditur. t ¶ Audi

te ⁊c. Qui diſperſit iſrael.i.diſpergi permiſit ꝑvarias ſectas ⁊ er
roꝛes. v¶ Longregabit eum.in vnitate fidei catholice.⁊ no/

mine iſrael intelligitur quecũq; gens ad fidem pꝛedeſtinata.vt

dictũ eſt ſupꝛa. x¶ Kedimet.n. dominiacob.ſãguine ppꝛio.
5¶Et liberabit eum de manu potentioꝛis.i.demonis ð quo ſcri
bitur Job. 4i. Nõ eſt ſuꝑterram poteſtas que comparetur ei.

met. n. doͤminus iacob: ⁊ libra⸗

guedine:⁊ ppłs meꝰ bonis adim

3¶Et venient laudabunt in monte ſyon.i ĩ ecclia militante ⁊ trium/

phante ſic nominata.vt dictũ eſt ſupꝛa. a ¶ Suꝑ frumento ⁊ vio
⁊oleo.ꝑ que parabolice intelligũtur bona ſpiritualia que non capiũ
tur ab hominibus niſi ſub ſimilitudine coꝛpoꝛaliuzʒ. ꝓpter quod ſcri
ptura veteris ac noui teſtamenti frequenter parabolice loꝗtur ⁊ eſt

ibi ſenſus lr̃alis non ille ꝗ ꝑ voces ĩmediate ſignificatur ſed ꝗ ꝑ res ſi

gnificatas intelligit.ſicut cum dicit᷑ Judicum.ↄ. Jerũt ligna ad rhã
nũ ⁊c̃:Sẽſus lr̃alis.non eſt de arboꝛibus ſʒ de abimelech ⁊ ſichimitl
hominibꝰ.⁊ ſic ĩ ꝓpoſito
ꝑ frumentum ⁊ vinuz in
telligit᷑ euchariſtie ſacra
mentum qð ſub ſpecie pa
nis ⁊ viniconficit. ⁊ ꝑole
um gr̃a q̃ in hoc ſacramẽ
to ⁊ alus cõfertur.õR
b ¶ Et fetu pecoꝛum ⁊ ar
mentoꝛum.i.multiplica
tione fideliũ ſᷣm ꝙ dicit
ps.94. Et nos populꝰ pa
ſcue eiꝰ oues manꝰ eiꝰ.

iſulis qͥ pcul ſũt dicite: Qui diſ⸗
pſit iſrl cõgregabit eü: ⁊ cuſtodi/
et eũ ſiẽ paſtoꝛ gregeʒ ſuũ. Redi/

bit eñ de manu potẽétion ⁊ uůᷣeniet
laudabũt i mõte ſyon: ⁊ ↄfluẽt
ad bona dñi ſup frumetò: vino⁊
oleo ⁊ fetn pecoꝝ⁊ armẽtoꝝ:èᷣrit
qʒ aia eoꝝ q̃ſi hoꝛt? irriguꝰ: ⁊ vlẽ Eue e oue
„Ou ſants TKN SO,Z . „ dicütur bic pecoꝛa mi
non eſuriẽt Tunc letabit vgo in noꝛes. ⁊ armẽta maioꝛeſ.
choꝛo:iuuenes ⁊ ſenes ſimul. Et cꝗ¶ritq; anima eoꝝ qua/
puertã luctũeoꝝ i gaudiſ ⁊ ↄſola ſihoꝛt irrigu ex ſacra⸗
Et ĩebꝛiabo aiaʒ ſacerdotũ pin/ mam. de Et vltranõ
ine: T ppls meꝰ? bonis adimn eſuriét. iſtud ꝓpꝛierefer
plebit᷑ ait dñs. Hec diẽ qſiſ. Aoͤr tur ad ſtatum ecclie tri’n/
ĩexcelſo audita ẽ:lamtatõis luct? hatie vbi appetitus co
7 fleto: rachel ploqo filios ſnog: faliter ſatiat. e ¶Tuͦc
⁊ fletꝰ:rachel plõꝛãſj filios ſuos: letabit virgo.i. virgines.
n EE eae e. .. 4
⁊noleni ↄſolari ſuꝑ eis qa nõ ſũt ſ ¶ Inchoꝛo. ſ.angeloꝝ ad
Hec dicit dominꝰ:· Qũuᷣeſcat vox quo erietatez oienat
tuae ploꝛatu voculi t nia lachꝛy⸗ luctũ eoꝝ ĩ gaudiuzʒ.per
mis:gꝗaẽ merces oꝑituo ait dñs. fectũ ⁊eternũ. hb Et
è inebꝛiabo.i.implebo.
fh i ¶ Aiam ſacerdotũ pĩgue
dine.i.głie plenitudine.qꝛ non gli ant᷑ tm̃ de głia ꝓpꝛia.ſʒ etiam illo
rum ꝗ ſaluati ſunt eoꝝ doctrina.ppter qõ vltra cõmunes ſcõs dicũ
tur habere aureolam. k ¶ Pec dicit dñs. Hic ↄnñ̃r ponũturaliqua
ad incarnationem xpᷣi ꝑtinentia.⁊ pᷣmo ponit᷑ illud qð reſpicit ei oꝛ
tum. 2? ↄceptũ.ibi:Statue tibi. 3? paſſionis effectumibi:In diebꝰ il
lis.Pꝛima ĩ duas.ĩ ꝑtem pᷣncipalem ⁊ incidẽtalẽ.ibi:Etẽ ſpes.Circa
pᷣmum ſciendũ ꝙ audita xpᷣi natiuitate herodes voluit eũ ĩterficere
vt habet Math̊.2z. ⁊ qꝛ nõ cognoſcebat eũ determinate.ĩterfecit oẽſ
pueros a bimatu ⁊ ĩfra ꝗ erãt in bethleem ⁊ finibꝰei vt dr̃ ibidem. ?
tunc impleta fuit hec ſcriptura ᷣm ꝙ expꝛeſſe dicit ſanctꝰ Matheꝰ
ſpiritu ſcõilluminatꝰ. ꝓpter qð catholici eã aliter cxponentes nimis
indaicãt extoꝛte exponẽetes quas rehoe ꝓlixitatẽ ⁊ iuti
litatem omitto.Eſt igr ſenſus. l ¶ ox i excelſo audita eſt. In he

bꝛeo habet: Uox in rama audita eſt.ſicut allegat Matheꝰ ſʒ ſciẽdũ
ꝙ rama eſt nomen equocũ.qꝛ vno modo eſt ꝓpꝛium nomẽęloci q eſt
iuxta gabaa.⁊ eſt alio mõ nomen appellatiuum.⁊ ſic ſignificat excel
ſum.non põt ãt hic accipi put eſt nomen ꝓpꝛiũ loci.qꝛ rama nõ eſtp
pe bethleẽ ſz bene diſtãs. ⁊ ꝑ hierlin itermediam. ⁊ iõ Pieronymus
trãſtulit nomẽ appellatiuuz dicẽs:In excelſo.ad deſignandũ magni

tudinẽ clamoꝛis mulieꝝ quaꝝ filu interficiebãt. m ¶ Kachel plo

rantis filios ſuos.rachel.n. ſepulta fuit iuxta bethleẽ.vt habeĩ Gen.

35. i dicebat̃ mater ciuitatis bethleeʒ ⁊totiꝰterritoꝛu.ſicut apud
nos ſcĩ quoꝝ coꝛpoꝛa regeſcunt in eccleſiis dicunt᷑ patroni non ſolũ
illarum eccleſiaꝝ ſz etiã ciuitatum ⁊ territoꝛi adiacẽtis.⁊ ſic dicitur
ploꝛare in filiabus ſuis.i.in mr̃ibus pueroꝛum.ſicut ⁊ ſancti dicũůtur
compatiafflictis quoꝝ ſuntpatroni. Judei autem aliꝗ dicũt ꝙ cum
iudei ducerentur captiui in babylonem ⁊ tranſirent iuxta ſepulchꝑꝝ
rachel.vox de ſepulchꝛo miraculoſe pꝛodiens fuit audita imploꝛan
do dei pietatem ꝓ illis ꝗ captiui ducebant᷑.Et hoc dictũ poſui ſuper
Geñ.qS.nõ aſſerẽdo ſʒ tm̃ referendo.q; ficticiũ videt.tũ qꝛ diſſonat
a dicto euãgeliſte.tũ qꝛ nõ eſt viſimile ꝗn tm̃ miraculũ fuiſſet expſ
ſum. 4. Reg.vel.z. Paralł. vłin fine hlibꝛi in ꝗbꝰ locis deſcribit ö/
ductio illoꝝ captiuoꝝ.qꝛiudei fuerunt valde ſolliciti ſcribere ea qᷓ
erãt ad honoꝛẽ ipſoꝝ. n ¶ Et nolẽtis pſolari.ↄſolatione hůana.
o ¶ Dꝛnõ ſũt.ſ.ãpliꝰ viuẽtes pñti vita.ppter qð ſubdit᷑ ↄſolatio dina.
Quieſcat vox tna ⁊c̃.qꝛ eſt merces opi tuo.i.filus tuis ꝗ dicunt᷑
ſũt opaparentũ.ꝑ moꝛtẽ.n. illam repoꝛtauerunt martyru pᷣmiũ. qa
tñ moꝛientes qᷓ;tũcunq; iuſti deſcẽdebant ad lymbum inferni.ideo

g aſtigaſti me.ꝑ flagel/

mota. Uiſcera mea ſuꝑ eum.

ſubdiẽ. a ¶ Et reuertenĩ de terra inimici.iſta reuerſio fuit ĩ xpi re
ſurrectione.qꝛ tũc ſcõs de ĩferno eduxit.⁊i ei aſcẽſione qn eos ad ce
leſtia adduxit. bę Et ẽ ſpes.PHic icipitvſus ĩ hebꝛeo.⁊ eſt pars inci

dentalis.occaſione.n.ↄſolationis racheliſ de pueris occiſis ꝗ dicebaãt

eiꝰ fili rõne ſepult ure.vt dem ẽ.hic ↄñr hꝰ occaſiõe dat᷑ ſib iↄſolatio
de filijs ſuis ſic dictis rõne geniture.ephꝛaim.n.ꝑ quẽ itelligit regnũ
decem tribuũ vt pᷣdictuʒ cẽ.deſcendit de rachel ꝑ ioſeph filiũ ſuum.⁊
de ↄuerfione loßecl deuz fit hic mẽtio ců dr̃:Et ẽ ſpes.ſ.future bea
titudinis. . . 1 oriſe .
mis tuis.i.filus tuis reſi / 13 3 ½ No era inimiriz Er oſp
duis. d¶Et reuerten/ reuertet de tra inmnici: et eſt
tur filu. .tui. e ¶ Ad ter ſpes nouiſſimis tuis ait dñs: ⁊ re
minos ſuos.i.ad eccliam uͤertent filij tui ad nuinos mor⸗ .
militante qtermin ĩ ꝑ · Auᷣdiẽs audiui ephꝛaizʒ t᷑nſmigrã
