phete.Neutro iſtoꝝ modoꝝ põt attribuivnctio cyrovt meſſiaſ
dici poſſʒ.nam ñ fuit ppha:vt ẽ manifeſtũ nec ẽt ſacro oleo vn

ctꝰ.vt pʒ ex B:nã oleũ vnctõis ſacꝝ nũq; fuit ĩ tẽplo z? vt hẽtur

ĩ libꝛoꝗ dr̃ canhedrin ⁊ in alis locis. Si aũt obiciat᷑ ð ̊ qð d
iſaie. 5. Hec dicit dñs meſſie ſeu xpo ſuo cyro.ñũvalet:nam ſᷣm
magf̃um hiſtoꝛiaꝝ vt Ra.Sa.teſtat.meſſias ñ accipit in pᷣdicta
auẽte Iſa.nifi ꝓvo meſſia ꝗ ab eis expectat᷑.⁊ñ ꝓ cyro:idẽ: Ra.
abẽhaxra. ʒ?qꝛ poſito ⁊ ñ ↄceſſo ꝙ meſſias poſſzʒ dicicyrꝰin ſacra
ſcriptura:cũ tñ ſibi adiũgit᷑ ̊ dictio magnid put ẽ ĩ hebꝛaica lr̃a
nullo mõ põt intelligi ðᷣ cyro:nec ð aliq alio meſſia ſeuvncto:ni
ſi ð rege meſſia tm̃ ð qͥ oẽs pᷣncipalr pph̊e loquũt᷑.Cuiꝰrõẽ:nam
ꝓpꝛiꝰ⁊ verPꝰſenſus hodictõis magnid ẽpᷣnceps ſeu pᷣncipał vt pꝭ
ꝓuerb.S.c. Audite qꝛ pᷣncipalia loqͥr:vbi.n.nos hẽmpncipalia
hebꝛeo hr magdin qo ẽ plurale iſtiꝰſingularis magnid : ⁊ ſic de
multis alus. ullꝰ.n. ſane mentis poſſet dicere:nec ipſimet hbe
bꝛei in tantaz prüpũt inſaniazʒ ꝙ aſſererẽtvt in ſacris ſcripturl
meſſias pᷣncipał dicat᷑:niſi ille ꝗ inter ceteros xpᷣos pᷣncipatũ te
net: vl tenebit m eos:in cuiꝰẽt ſignũ iſa. 5. c. vbi de vo xpᷣo ad
lr̃am agit᷑ ẽt ſᷣm hebꝛeos ibidẽ legit:Ecce teſtẽ ppłis ðdi eũ ma
gnid ⁊ pceptoꝛẽ getibꝰ.Ecce q̃lłr ↄcoꝛdat iſaias cũ angelo reuela
te danieli:noĩandovex xpᷣm ſeu meſſiã magnid.i.pncipẽ ſeu pꝛi
cipalẽ. Et ſic pʒ ꝙ expõ Ra.ſa.aſferẽs xps in B̊ loco accipiat x

S= = =

=
= S=

Inncizſicn

N

Copakatio⸗
ſeppoſt

S
— – S=

==
—
—,
— —
=S S
,. — —
—,
Xn d
—

= .
–☛
=
–
S=S
☚
—
„
= —
=
+☛

=,
= =
—
=☚ 2
=
—
=
=
n
E
+☛6

udegpt

—
= =

cennlre
gaintigit

cmnialiene,

8

ſeis co⸗

— iſnannii
ſnpniſis

Opebdomadeten

Sſeinfridrath

Pctinerieſren
gefulſsſepeſe
Mnanfeſoiti

ndcidocriuit

epwonatetem
pa (pegtn
utcocrituin

ſcicitchäefiit
Cigepndlochen
Phpctlarſ⸗
ilit
ſgloepctdi⸗
ftloggepnte
Mirmnignus
0lkpoſtielgi⸗
Ceilgreluror
ntenintün
itſſipen
inlinirt
Pporigadi⸗
Clmtninn
(Nocftid,

„ —
itenſtii
güälbenentt

caneekinicihe

du⸗ dibme
mnſeſiegin it
ute inin
tüamd dinng
ibetondi
Ntiherſczathit
Ntdendegi
mitplngorii
Puit zinstin
uihem hiſti⸗
iſinigo tati
iilgi do
wicniiin
Ni,nechrledinn
nici zetrinn
aiot tnin
insatin
zichachei i
litſeſermitin

nadetigi n

imönnchett
mini klnt
ſrligcin
adnte
eNbelzitſe
litngerpöen
insindofe
ibeimmgoend
ſeli eti ichͤ,

.

(Daniel

cyro:c oĩno falſa. Et nõndũ ꝙ Ra. abéhaxra:ꝗ magne auẽtis re

putat᷑ inter eos in expõne lr̃ali:⁊ ẽt ali moderni attẽdẽtes q cy
roĩ ſcripturlñn poſſit dici xpᷣſſeu meſſias:cupiẽtes tñ ꝙ h̊ auẽtori
tas nullo mõ applicaret᷑ xpᷣo nr̃o:iccirco pᷣdcũs Ra.abẽhatra at
tribuit pdem vbum.ſ.vſq; ad xpʒ neemie:alij vo coꝛobabel.Sʒ
diligẽter intuẽti nihil eis ꝓdeſt h̊ varietas ⁊ aſtutia:nã eiſdẽ rõi/
bꝰexcludũt᷑ ab iſto loco neemias:coꝛobabel:⁊ agrippa:ſicut ⁊ cy
rus:⁊ h̊ de ſcõo pᷣncipali.Circa tertiũ pᷣncipale ſupponẽduʒ ẽ ꝙ
iuſticia ſẽpiterna q̃ cõtinet᷑ in vbis angeli ̃ᷣm traditõez thalmu
diſtaꝝ ẽ ipſe xpᷣs ſeu meſſias:vt hr̃ in libꝛo de oꝛdine mũdi ſupꝛa

ta lõga fᷣuitute ⁊ carcere inſtater dno ſuo ſupplicat vt mieat eiò tã

allegato:vbi ꝗdã doctoꝛ eoꝝ de antiꝗs ꝗ dr̃ Ra.barachia expo

nẽs illud iſaie.sõ.vbi dr̃:pxima ẽ ſaluatio mea adveniedũ:⁊ iu/
ſticia ad releuãdũ.diẽ expᷣſſe ꝙ ꝑ illud qð dĩ iuſticia mea ĩtelli/
git meſſias de qͥ ſcriptũẽ in daniele.o.c. Ut adducat᷑ iuſticia ſẽ⸗
piterna. Silr pᷣſupponẽdũ ẽ ꝙ ſcũs ſcõꝝ:qð ↄtinet᷑ ĩ pdcis vbis
angelicis inteiligit ipe xpᷣs ſeu meſſas pmiſſuſ.vn/Ra.moy.bar
nahamã recolligens multa q̃ de hac mã in libꝛis thalmudicis le
gunt᷑ ⁊ exponẽs pᷣdcm̃ vbũ in ſua glo.ſuꝑ dañ.ſic dic. Scũarium

ſcũarioꝝ:vł ſcũs ſcõꝝ ñ niſi ipſe meſſias ſcificatꝰð filus dauid
Pꝛeſupponit᷑ et ꝙ ĩfra tpᷣs.⁊o.hebdomadaꝝ implẽda erãt illa

q̃ in vbis angelicis pᷣncipalr ↄtinẽt᷑.ſ.conſumatio pᷣnaricatõis:⁊

adductio iuſticie ſẽpiterne.⁊ vnctio ſcĩ ſcõꝝ ꝓut ĩ ſcᷣa rõne.S.

expõnem Ra.Sa.fuit deductũ.Ex ꝗbꝰſeꝗẽ ꝙ añ deſtructõem
tẽpli ſcõi adducta ẽ iuſticia ſẽpiterna⁊ vnctẽ ſcũs ſcõꝝ.ſ.verus
meſſias ꝓmiſſus.ↄñtia tenet ꝑ expõnẽ Ra.Sa.S.dcãm:ſᷣʒ quã
70. hebdomade terminãt᷑ i tꝑe deſtructõis tẽpli ſcõᷣivt dem̃ eſt.
Et ſic in fra iſtud tpᷣs qð iã ꝑ magna tꝑa trãſut in ptm.xpᷣs venit:
qð eſt intẽtũ.lecmirandũ ſi ex falſa opinione ↄcludat vitas:tũ
q; ex falſis ſepe ſeꝗẽ veꝝ:tũ qꝛ ad cõuincẽdũ aduerſarios:ipo
ꝓpꝛia ↄfeſſio ẽ efficax argumtũ.Et nõ ꝙ ñ ſolũ ᷣm Ra.ſa.thal/
mudicã doctrinã vt dem̃ ẽ:ſʒ ẽt ᷣm oẽs fere expoſitoꝛes eoꝝ.⁊o.
bebdomade terminãt᷑ ĩ deſtructõe tẽpli ſcõi.Et ̊ ð tertio pᷣnci/
pali. ¶ In eo.c.vbi dr ĩ poſtil.Qð at ſeꝗt ad dcãʒ enumeratõeʒ
mardocheũ tüc fuiſſe tãte etatis oñdit᷑:.qꝛ ductfuit ĩ babyloneẽ
cũ iechonia rege iuda:vt hẽtureſdre.z. ca. ADDITIO.
7 n ẽneceſſariũ ex textu allegato heſter.⁊.c.ↄcedere ꝙ;
n ynmnardocheꝰfuiſſʒ ductꝰĩ babyloniã cũ iechonia rege iu⸗
Ada:ibi.n.legit᷑ fic. Erat.n. vir ĩ ſuſis cĩitate vocabulo mar
oche filiꝰiair:filij ſemei filij cis de ſtirpe gemini ꝗ trãſlatꝰfue
rat de hierłm eo tꝑe qͥ iechoniã regẽ iuda trãſtulerat ⁊c̃.pᷣj quã
lr̃am ſi illud relatiuũ:ꝗ trãſlat fuerat:referat᷑ ad pauũ mardo/

—

chei: ñ ad mardocheũ ſegꝗt᷑ ex lr̃a ꝙ cis ductꝰfuit in trãſmigra⸗/

tionẽ cũ iechõia:ñ ãt mardorheꝰ ꝓnepoſſu.⁊ ſic ñ opoꝛteret cõ
cedere ꝙ mãdocheꝰfuiſſzʒ. 259. ãnoꝝ:qñn ꝑ aſſueꝝ fuit exaltatꝰ:

vt dicit poſtilla.qꝛ foꝛte h magnũ tpᷣs ptraſmigrationè mardo
cheꝰfuiſſʒ nat'i ſuſis vł alibi. Sʒ ꝙ ꝗ trãſlatꝰfuerat:poſſit refer

riad cis pʒ ꝑexẽplũ:nã ſiꝗs diẽ ꝙ dauid fuit filiꝰieſſe:fili obed

filu boo ꝗ ↄxerat cũ ruth moabitide:veꝝ dixiſſet:nã illudvlti/
mũ relatiuũ ꝗ.poſſʒ referri tm̃ ad ſuũ ĩimediatũ ancedẽs.vñũ ſi

milr poſſet itelligi in ppoſito.Et Hq̊ mõ accipiũt graãmaticalia in
genealogꝗi laluatoꝛis luce.3.ſ.ꝙ quodlibet illoꝝ relatiunoꝝ de/

ſerat libertateza pnitute. nullũ tps ei aſſignãs. ⁊ ↄr ex aliq̃ occaſiõe
illum ſᷣuũ incarcerauit ſeu poſuit ĩ cuſtodia ꝗ qdẽ ſᷣuꝰmaxime anxia

diuturna ⁊ acerba afflictione. ⁊ cõcedat ei libertateʒ a fuitute pmiſ⸗
ſa ſil ⁊ a carcere:a dño ſuo accipit talẽ rñſionẽ.ſ.ꝙ a die in q̃ heret li

centi exeũdi de carcerevſq; ad ãnum continuũ pfectã libertatẽ vt

pꝓ miat ei daret. In qͥ caſu manifeſtũ ẽ ꝙ fᷣuꝰille nullã certitudinezʒ
hz de tge ſue liberatõis. Cũ. n.tps p mum a quo pẽdebat tpᷣs ſcõᷣm eſt
ſibi penitignotum.ↄñir ⁊ ſcõm ſiłr ẽ ei ignotũ.Qð ꝗqdẽ exepluz tota/

liter applicat caſui nr̃o.nã ſi initiũ hebdomadaꝝ tpe reuelatõis erat

futuꝝ.nec fuerat danieli reuelatũ qᷓ;tũ diſtabat a pnti tꝑe reuelatio
nis. adhuc fcã reuelatõe remãebat dubiꝰdaniel ð ppingtate ſeu pli

xitate tꝑis:in quo reuelata debebãt ĩpleri qð pᷣncipal ab eo intede-

bat᷑.Ex ꝗbſegt ꝙ exponere ab exitu pᷣmõis de ãno pᷣ cyri.vłð.20.ar

taxerxis:c oĩo ĩcõueniẽs.Daniel.n.tꝑe reuelatõis neſciebat ſi cyrus

hẽbat illã licentiã dare ſilr ſiẽ artaxerxes.⁊ multo minꝰqn h erãt fa
cturi.qꝛ qðᷣlibʒ illoꝝ erat futuꝝ ⁊ mere ↄtigẽs nec fuerat ſibi reuela
tum ꝑ angelũ vt ẽ manifeſtũ ĩ lr̃a.vñ ſcõꝝ ſeu doctoꝝ reuerẽtia ſꝑ ſal
ua.li.exitu ſᷣmonis ꝑ ãgelum platũ.ñ debet applicari alicui tꝑi ſeq̃n
ti tᷣs reuelationis pntis:ſʒ p ĩno daniełvt ꝗqda volũt vłalicui pᷣteri⸗
to tꝑe danieli notovt idẽ hẽret notici certã qñ reuelata erãt adiplẽ
da. 2? pſupponẽdũ ẽ ꝙ cuilibet catholico vba ãgeli ſane intelligẽti
debet eẽ certꝰvltimꝰtermin hebdomadax:cuiꝰrõ c.Nãa b cõcurrit
cũ tꝑe paſſionis xpᷣi.qð pʒ ex B.nã deletio inigtatis.ↄſũmatio pᷣuari
cationis ⁊ huiuſmõi.q in ᷣma ppoſitõe angelica continẽtur ſũt ꝓpꝛij

effect paſſionis xpᷣi cui liuoꝛe ſanati ſum.iſa. 3.de q̃ paſſione ange/

luſ fecit expᷣſſa mẽtõeʒ.d.pꝰ.oz.hebdomadaſoccidet xpᷣs.Cũ igr tᷣs

»

paſſionis xpᷣi notũ nobis:qd fuit.is.ãno tyber ceſaris ſeqtur de ne

ceſſitate ꝙvyltimtermin?hebdomadaꝝ ẽ nobis notꝰex fide qẽ idez

cum pᷣdcõ tꝑe paſſionis.Ex quo ↄnrẽ nobis notum ꝙ initiũ haꝝ he/

bdomadaꝝ pceſſit annũ.is.tyberuj.pꝑ.ꝗ9o.ãnos exauẽte ãgelica.Sʒ

cũᷣ.quo ãno alicuiꝰregis iudeoꝝ vłchalooꝝ vł ꝑſaꝝ huiuſmõi initiuzʒ
cõcurrit:̊ diligentẽ reꝗrit ĩidaginẽ:cꝰrõ eſt.Nã biſtoꝛie cõcurrentes
cum tꝑe.70. hebdomadaꝝ ñ cõcurrunt ꝑfecte ſeu itegre ĩ ſacris ſcri
pturis:nec in alis auctenticis ãnalibꝰ:imo hiſtoꝛie illoꝝ tempoꝝ:pᷣ/
cipue regũ ꝑſaꝝ medoꝝ ſũtplene diuerſitatibꝰa ↄdictõibꝰintm̃ q;
nõ ſolum variant in tꝑe duratõis quoꝛũdã regũ.ſʒ ẽt q̃dam hiſtoꝛie
nomiant quoſdã reges ꝑſaꝝ:de ꝗbalu hiſtoꝛiographi mime faciüt
mẽtionem. Nã pꝰxerxẽꝗ potèẽter ſibi ſubiugauit regnum grecievſqꝗ;
ad alexãdrum magnũ fuerunt ĩ ꝑſide ſᷣm latinos.ii.reges. Scõᷣm vo
hebꝛeos a cyro ꝗ pᷣceſſit pᷣdcm̃ xerxem vſq; ad pᷣdcm̃ alexãd fuerũt
tm̃ q̃tuoꝛ reges in ꝑſide:vt poſtilla.ponit ĩfra.ii.c.vñ ꝑ hiſtoꝛias hñ
eſt loc ĩueniediinitiuʒ haꝝ hebdomadaꝝ certitudinałr mõ pᷣdcõ.ſ.
cuz quo ãno alicuiꝰregis depᷣdacis ↄcurrit tale initiuzs. dato ꝙ noticiã
hẽamꝰvltimi finis eaꝝ cum q̊ ↄcurrat.vt dem̃ ẽ. Sʒ ad iuẽtioneʒ hꝰ
initi duo ſunt faciẽda. Pꝛimum.ſ.põderare vbaangeli.ad qð tpᷣs de
bẽt magis aptari.ſcᷣm ꝙ de ꝗbeñ hr hiſtoꝛia ſacre ſcripture recurra
tur ad hiſtoꝛias autẽticas.ſpãlr hebꝛeoꝝ.⁊ ſᷣm eas ꝓcedat᷑ ĩ hac com

putatõe a tꝑe paſſõis xpᷣi aſcendẽdo ꝑ.ꝗ 9o.ãnos.⁊ ibi aſſignare ini/

tiũ.Qõ ꝗdẽ ꝑ talẽ cõputationẽ inuẽtũ ſi ñ cõcurrat cũ tꝑe adaptato

vbis angeli credẽdũ ẽ G ↄtingere ex oᷣfectu ſeu coꝛꝛuptõe hiſtoꝛiarũ.

bet referriad ſuũ ĩmediatũ aãcedẽs:ñ ãt ad remotũvt pʒ ituen
ti.Ex ꝗbᷣſeꝗt ꝙ expoſitio pᷣma poſtillatoꝛis nõ eẽt repꝛobanda
ꝓpter illã incõueniẽtid quã allegat de etate mardochei.Eſt tũ
alia rõ potioꝛ ad ĩpungnãdũ illã expõnẽ:q̃ gqdẽ rõ ſumit᷑ ex initio

hebdomadarũ ꝓut pʒ in fra cũ ð vera expoſitione tractabit᷑.

¶ In eo. c.vbi dr in poſtil.Pꝛimo igrvidẽdꝰẽ termina qͥ icipit
P 9

tholicos ⁊ iudeos ꝗ ex diuerſitate fidei circa adueẽtũ

prfpi diuerſimode eã exponunt:ſʒ ẽt ĩter catholicos exvarietate

opinionũ atq; hiſtoꝛiaꝝꝑ multiplex ĩteruenit varietas:iccircovt
planioꝛ ſẽſus magis eluceſcat:de tribꝰꝑ oꝛdinẽ videt᷑ aligꝗd ðᷣcla

cõputatio.0. hebdomadaruz. ¶ ADDITIO. II.
Nexpoſitõe hꝰviſionis ẽ maximavarietas ñ ſoluʒz iter

randũ. Pꝛĩo.ſ.de terminis haꝝ hehdomadaꝝ.ſ.de initio ⁊ fine

q̃liter ſintinꝗqrendi ſeu ĩueſtigãdi.q̃liter ſit pcedẽdum ĩ cõpu
tatõe abvno extremo ab aliud.ʒ? q̃liter de hac reuelatõe ſᷣm eiꝰ
catholicã expoſitionẽ cũ aduerſaris ẽ agendũ.Circa pᷣmũ pᷣſup
ponẽdum ẽ ꝙ initiũ haꝝꝑ hebdomadaꝝ nõ pot rõnabilr afſigna

ri ĩaliquo tꝑe ſeq̃nte tps qͥ h reuelatio fuit fcã danieli.ſ.pᷣannũ
pmum darij.Cuiꝰrõc. Nã ex Gᷓ̊ ſedret᷑ ꝙ daniel ꝑ hac reuelatio

nẽ ſibi fcàm n eet certificatꝰð tꝑe quo ea q̃ petebat debebãt im/
pleri:ſʒ potiꝰigrabat q;tuz tpis diſtabat a tꝑe reuelatõis vſq; ad

tpᷣs in quo cõplerent᷑ ea q̃ ſibi fuerãt reuelata:jquod ẽ inconueni

ens. cũ in hnoticia de pᷣncipali deſideriũ ſuũ impleuit:⁊ iõ non
legit᷑ petiuiſſe ab angelo ſuꝑ hocvlterioꝛez cognitionẽvt pʒ lr̃aʒ

intuẽti.Pꝛe ſuppoſitũ ãt pʒ ꝑ palpabile exẽpluzʒ.nã poſito caſu

qꝙvndñs hẽat vnum ſᷣuum cui miicoꝛdiavł liberalitate ꝓmi/

vł potiꝰex malicia aduerſarioꝝ volẽtiũ occultare.vt ↄſueuerũt my/
ſteria xpᷣi.Et tũc recurrendũ ẽ cũ cautela adalias hiſtoꝛias gẽtiliuz.
vt tał erroꝛvł õfectꝰ ꝑ viſimilioꝛes hiſtoꝛias taliũ coꝛꝛigai vlł ſupple
atur. Rõ ãt q̃re hiſtoꝛie bebꝛeoꝝ ſüt pꝛiꝰreꝗrẽde ſeu pſeq̃nde qᷓ; alie
ẽ duplex.Pꝛima qꝛ ipſi magis ſũt auctẽtici ĩ his q̃ ad intellectum ſa
cre ſcripture lr̃alẽ faciunt qᷓ; alig ali.⁊ qꝛ cũ eis potiꝰdebemꝰagere
ðᷣ hac mã.iuxta ill.i.petri.ʒ.c.parati reddere rõnẽ cuicũq; petẽti ⁊c̃.
Ex ꝗbꝰbñ cõſideratis initiũ baꝑ bebdomadaꝝ ponẽdũ ẽ put magr
raimũdꝰmartini tradit ĩ pᷣma ꝑie ſui pugiõis.c.⁊.i.ꝗ.ãno ſedchie.vł
in.iz.nabuc.qðvnũ ⁊ idẽ ẽ.quã ſnĩazʒ ĩ B ſeꝗt poſtillatoꝛvt pʒ ĩ poſtil.
Rõãt ꝑ pᷣdcõs magros aſſignata c.ꝙ in pᷣdcõ tꝑe exiuit ſᷣmo dñi pᷣ ⁊
pᷣncipalr deviſitatione ppłi⁊ ipletione vbi dini boni ſuꝑ eos.Quiꝗ/
dem ſᷣmo cõpꝛehẽdit ñ ſolũ bonum reedificatõis tẽpli ⁊ reductiõis
ppli.ſʒ ẽt bona ſpũalia tꝑe xpᷣi implẽda.vt pʒ biere.⁊.c.Cõfirmaĩ ãt
hec rõ.qꝛ illa tꝑa in ꝗbꝰ exiuit ſᷣmo de reedificatione.vt eſt pꝛimus
annꝰcyri ⁊.⁊o.artaxerxis.ſunt rõnabilr excluſa:eo ꝙ erãt futura tꝑe
hereuelatiõis vt dem̃ ẽ.nec ẽt in tꝑe pᷣme deſtructõis tẽpli.vt hebꝛei
volüũt poſſet aſſignari vt pʒ ꝑ ea q̃ dcã ſũt.S.in ̊ ca.nec et in tꝑe hꝰre/
uelationis rõnabilr debet aſſignari buiuſmõi initiũ:tũ qꝛ eo tꝑe non
exiuit ſᷣmo de reedificatione.tũ qꝛ iã exiuerat ad hieremiã.tũ qꝛ da
niel cũ oꝛaſſet tꝑe hꝰreuelationis.diligẽter cõſiderabat circa illũ exi
tum ſᷣmonis dini ad hieremiã.vt pʒ in pᷣncipio hꝰ.ca.vñ conueniẽtiꝰ
videt᷑ ibi aſſignari initiũ vbiverſabatur itentio ꝓpłᷣe qᷓ; alibi.Sʒ qð

maxime hanc aſſignationẽ ↄfirmat.eſt ꝙ computatio ãnoꝝ ab vno

extremo hebdomadaꝝ ad aliud conueniẽtiꝰconcoꝛdat cũ pᷣdicto ini

tio qᷓ; cũ ceteris ꝑ alios expoſitoꝛes aſſignatis.vt ſatis patebit diligẽ
hatebitdilig

* 3

—

ter ituenti Et hoc ò pᷣmo.Circa ſcdᷣm attenddum ꝙ licz iſti duo ma/

gri concoꝛdãt ĩ initio ⁊ fine iſtaꝝ hebdomadaꝝ.ĩ ꝓceſſu cõputatiõis
tñ diſcoꝛdãt ĩ aligbꝰ.nã poſtil.tenet illũ moduʒ quẽ hẽs ĩ poſtil.Ma
giſter vᷣo raimũdus computat ſic.ſ.a.iz.ãno nabuc.ĩcluſiue ꝗ idem ẽ
cũ..regni ſedechie ĩ quo egreſſuʒ ẽ vbum dñi pᷣacm̃ ad hieremiam
vſq; ad finẽ.ꝗð.ãni regni ipſi nabuc.fluxerũt anni.ʒ..Qõ ãt.i⁊.an/
nus nabuc.ſit idem cuz. 4.ſedechie põt hẽri.ꝗꝓ. Reg.vlt.Qðt a.iz.
anno nabuc.vſq; ad finẽ regni eiꝰfluxerũt anni.ʒ.·ps ex boc.Nã na
buc.regnauit.ꝗ.annis.put hebꝛei tradũt ĩ libꝛo magnila.i.c.a gbᷣſi
ſubtrahant᷑.ii.ani pᷣmi reſtat ꝙ a.iz.ãno nabuc.ĩcluſiue vſq; ad fineʒ
regni eiꝰfluxerũt.3 4. ↄñr ſi pdciĩs addãt᷑.⁊3. ãni euilmerodach.⁊ treſ
anni balthaſar ꝗtot annis regnauerũt ſcõᷣm oẽs hebꝛeos.ſic hẽni de
regibꝰchaldeoꝝ ab egreſſuverbi pᷣdci.o.ãni.ꝗbſſi addant᷑ duo anni
daruj.⁊.30. anni cyri nepotis eiꝰſilr. ꝛ.iq.aſſueri ſili cyri ⁊ mariti he/
ſter.ſiłr ⁊ ſex anni daru ſcõivſq; ad conſũmatõeʒz templi ſecũdi:ꝓut

hj in textu:ſic faciunt. ⁊.anos de regibꝰpſaꝝ poſt chaloos vſq; ad cõ
ſũmatõez tẽpli ſcõᷣi:gbꝰadditis.oo.pᷣmis chaldeoꝝ:cõſtat ꝙ ab egreſ

ſuverbi dñi ad hieremiã vſqʒ ad conſũmatõeʒ templi ſcõi fluxerunt
iiz.ãni:qbſi addant᷑.⁊o.ãni duratõis templi ſcði ſᷣm oẽs hebꝛeos:
ſic ab egreſſu pᷣdcĩ verbi ad hieremiã vſqʒ ad deſtructõeʒ cĩtatis ⁊ tẽ
plivltimã. fluxerunt. ⸗ꝭ2.ani:a ꝗbᷣſi reſcidãt᷑.⁊.ãni:gbepceſſit paſ/
ſio xpᷣivltimã deſtructõez templi ſcõᷣm oẽs de hac mã loqntes:reſtat
ꝙ ab egreſſuverbi ab oꝛe dei ad hieremiãvſqʒ ad ãnuʒ paſſionis xpᷣi
pᷣdcm̃ fluxerunt.o.anni:ꝗ ſunt.ꝛo.hebdomade ꝑgabꝛielem ãnun
ciate.In qua gdem cõputatõe ĩ oĩbus cõcoꝛdat cum hebꝛaica ⁊ thal/
mudica hiſtoꝛia:excepta tm̃ duratõe regni cyri ꝗ ſcõʒ hebꝛeos regna
uit tribꝰãnis tm.Scõm vero latĩos.quos ĩ hoc ſegtur mag̃᷑ pᷣdcũs re
gnauit.ʒo.ãnis:vt pᷣdcm̃ eſt.Computatiovero poſtillatorl concoꝛdat
Et cum hebꝛaicis hiſtoꝛis ĩ tꝑe regni cyri ⁊ ĩ oĩbꝰalis.excepto tm̃ tẽ
poꝛe duratõis regni aſſueri mariti heſter.durauit.n.ſcdᷣz hebꝛeos.iꝗ.

annis tm̃:ſcõm vo latinos quos ĩ hoc ſeꝗt᷑ poſtillatoꝛ:durauit.Ao.vñ

differentia ĩter iſtos duos magrosĩ hac computatõe totaltr cõſiſtit in

duratõe tꝑis regnicyri ⁊ aſſueri.nã magr̃ raimundſeꝗtur bebꝛeos ĩ

aſſuero.⁊ latinos ĩ cyro:poſtillatoꝛvero ꝑ oppoſitum.Cõcoꝛdat.n.cũ

bebꝛeis ĩ cyro.⁊ cũ latinis in aſſuero.In alijs veroq ad hac ꝑtinẽt cõ
putatõem oĩno ſilłr ſe hñt.Attédendum ẽ ergoqᷓ iſtaꝑ cõputatõnum
rõnabiliꝰ ꝓcedat:ne cum de hac mã cum aduerſarys diſputare cõti/

gerit appeat pplexitas ſeu claudicatioĩ nr̃o mõ exponendi:vnde ſub
coꝛꝛectõe meliꝰſentiẽtis:ꝓceſſus magr̃i raimundivalidioꝛ videt᷑ ex

duob. Pꝛimo qꝛ cyrum regnaſſe.ʒo.aànis:ꝓut magr raimundꝰpᷣſup/

ponit.nõ ſolum greci⁊ latini:put euſebiꝰ:paulꝰoꝛoſi:beda ſuꝑ eſdrã
4.c.hieronymꝰſupꝑ cachariã.glo.i.eſdre.s.c.magr hiſtoꝛiaꝝ ĩ fine da/
nielhoc teſtant. Sʒẽt ioceſon hebꝛe abbꝛeuiatoꝛ ioſephi.ꝗ large de
hoc tractat:de geſtis cyri hoc cõcludit ĩ fine.In quo igf̃ greci ⁊ latini
cum aliquo de famoſis hebꝛeoꝝ biſtoꝛiographis ↄcoꝛdãt:potiꝰtenẽ
dum eſt q; illudi quo aliꝗ hebꝛei tm̃ ⁊ nõ oẽs conueniũt.⁊qꝛ aſſueꝝ
regnaſſe.Ao.ãnis nemo hebꝛeoꝝ teſtat᷑:ſʒ ſoluʒ latini.vñ hebꝛei ca/
uillãdo pñt dicere ꝙ hoc fuit iuentũ ficte ex ꝑte nr̃a ꝙ ñ pñit.circaan

nos cyri ſilr cauillare.cũ ẽt aligꝗs de ſuis hoc fatet᷑:vt dem̃ c.Ad obie
ctionem vero poſtil.de hoc quod legit᷑ eſdre.õ.c.Oꝛentqʒ ꝓvita regiſ

⁊ filioꝝ eiꝰ.Ex quo arguit ꝙ dariꝰerat tãte etatis circa tps cõſũma/

tionis templi ꝙ filios hẽbat:dicẽdum ꝙ ñn ſeꝗt᷑. Poſſunt.n.illavbaĩ

telligi de filis regis ſi eos habuiſſʒ. Simili.n.mõ legit᷑ deut:iꝛ.vbiðᷣ
rege tractãs ait:Ut longo tpe regnet ippe ⁊ filu eiꝰſuꝑiſrłque ꝗdem
vYba nõ eſt neceſſarievt ĩtelligant᷑ de filus regis ĩ rerum nã exũtibus
ſʒ de filus quos hẽre poſſʒ ĩ futurovt pʒ lr̃am ituenti.⁊ hoc de ſecun/
do.Circa tertium attẽdendum eſt ſcᷣm ſcũm tho.i.par.q.32ʒ.arti.i.ĩ
coꝛꝑe.q.cum aliꝗs ad ꝓbãdum aliq̃ que fidei ſunt:ĩducit rõnes q̃ nõ
ſunt cogentes:cedit ĩ deriſionem ifideliuʒ. credũt.n.qꝙ h rönibus
initamur:⁊ ppter eas credamꝰ.Et idemdicẽdum eſt de auctoꝛitati/
b.vnde licʒ hec expõ inter ceteras catholicas:ſaluo melioꝛi iudicio
potioꝛ videat᷑:nõ tñ ex ea cõtra aduerſarios ſumi poſſz efficax argu⸗/
mẽtum.poſſunt.n.declĩare aliqua ex his que pſupponũt᷑ in ꝓceſſu cõ
putatõis pᷣdcẽ ex hiſtoꝛus que ab eis ñ tradunt᷑.nec cõtinent᷑ ĩ ſacra
ſcriptura:vt ẽ de duratõe cyrivł aſſueri ꝓut dem̃ ẽ.Nihilomintñũ B
expõvtiłẽ ĩ duobꝰpᷣ ĩ eruditiõe catholicoꝝ:ꝗ pᷣſuppoſita fide:omiſſa
varietate ⁊ ↄfuſione ceteraꝝ expoſitionũ ĩfoꝛmabũt᷑ de ſano ⁊ plao
itellectu hꝰreuelatõis.⁊?qꝛ ẽt contra aduerſarios.etſi ũ arguẽdo ſal
tem defendẽdo poſſũt eã ꝓponere ⁊ abſqʒ rõnabili calũniaſuſtinere
Ad arguedum tñ ↄtra eos de hac reuelatione ſatis ſufficit pᷣncipium
ſumere ex expõne Ra.Sa.ſupꝛadcã.que ẽ cõmunis hebꝛeoꝝ expoſi
tio ꝓut deductũ ẽ ſupꝛa ĩ pᷣma additõe hꝰca.circa tertiũ pᷣncipale.Et
hoc de tertio.¶ In eodem.o.c.vbi dr ĩ poſtil.Diſtiguit ãt.⁊.hebdo/
adas vltimã ab alus ꝑꝑ ſpãlia oꝑa fcã ĩ ipſis ,5 DDITIO.

—

p abaluijs ſvidet᷑ ſufficere. Nam ſᷣmverã expõneʒ quã ſegtur
pdcẽ.⁊o.hebdomade ĩcipiũt a.q·ãno ſedechievt dem ẽig g/

Ec rõ quã aſſignat poſtillatoꝛ ꝓ diſtictõe.⁊.hebdomadaruz

dem annꝰ pᷣcedit templi deſtruetionem pꝑ.6. annos: Tilaz deſtri
ctio illa fuit.ii.anno ſedechie:vt hẽtur hieremievltimo ⁊.ꝗ.Re
gũvlt. Conſtat ãt ꝙ idem ẽ initiũ.?.hebdomadaꝝ.⁊.20. hebdo
madaꝝ.cũ hò.7.hebdomade ſint pᷣma pars hetripꝑtite diſtictõiſ
Ex quo ſeꝗtur ꝙ a pᷣncipio.⁊.hebdomadarumvſqʒ ad pᷣmũ an

num cyri dãtis licẽtiam reedificandi fluxerũt.s9.anni ꝗ faciuůt
S8. hebdomadas ĩtegras:⁊ iſuꝑ tres annos.vñ dato ꝙ tres qnos

ptermiſiſſet:eo ꝙ ñ faciũt ꝑ ſe hebdomadã itegram:nullavide⸗
tur rõ qᷓre pᷣtermiſiſſet octauã hebdomadam q̃ itegra ẽ ⁊ pfecta
vñ meliꝰvidet᷑ dicenduz m magrum raimundum vbi ſupꝛa:qꝗ
aſſignat aliter diſtictionem haꝝ hebdomadaꝝ dicẽs:ꝙ in qlibʒ
ꝑte hꝰtriꝑtite diſtĩctiõis q̃dam fuerũt fcã ſeu oñſa ad reuelatio
nem myſterioꝝ xpᷣi ꝑtinẽtia. Nam ĩifra tpᷣs.7.hebdomadaꝝ re/
uelatuz fuit nabuc ꝗj monarchiaz tũc vniuerſalẽ tenebat myſte/
rium ĩcarnatõis xpᷣi:quo ad vtrãqʒ nãm ipſiꝰ:dĩnã.ſ.⁊ humanũ:
vt pʒ ſupꝛa daniel.⁊=.c.ĩ lapide abſciſo ſine mãibꝰ⁊c. quod cõmu
niter exponit᷑ de xpo ſᷣm humanã nãm:ᷣm quã nateſt de mĩr̃e ſi
ne pre:ꝓut ibidem fuit expoſitũ.Dĩnam vero ſupꝛa.ʒ ca.ĩ q̃rto
viro:gꝗ ſimił erat filio dei:vt ibidem ẽt fuit declaratũ.Silr ifra
tpᷣs.õz. pebdomadarum ſeqntium circa pᷣncipiũ eaꝝ fuit reue/
latum danieli ꝑ angelum ſub certo numero tpᷣs aduentꝰ xpᷣicũ
ſuis ꝑtinentus ⁊ q̃litatibꝰſub cõpendio expꝛeſſioꝛi modoqᷓ; an/
tea:vt pʒ ĩ reuelatione de q̃ agit.Conſequẽter ẽt circa finem ha
rum hebdomadaꝝ p eũdem angelũ virgini gloꝛioſe fuit ꝑfecte
annũciatꝰaduẽtus xpᷣi ⁊ effectualłrimpletꝰ. Conſeq̃nterĩ tꝑe ha
rum.oz. hebdomadaꝝ tẽplum fuit reedificatum ĩ quo templo
xpᷣs oblat fuit deo pr̃i:⁊ ſic honoꝛ pᷣdcĩ templi ſecundi inxta pꝛio
phetiam aggei multo maioꝛ qᷓ; poꝛis templi effectꝰẽ:pñte ibidẽ
xpᷣoꝗ nunq; ibideʒ coꝛpoꝛalłr viſus fuerat.Silr ivltima pebdo
mada ab alus diſticta fuit ĩpletum myſterium redẽptionis hu
mane:ĩ quo oẽs expoſitoꝛes catholici ↄueniunt.Sʒ ↄtra h̊ poſ/
ſent aduerſarij ex duobꝰↄtradicere.Pꝛimo qꝛviſio illa de lapi
de abſciſo fuit ſecũdo anno regni nabuchᷣ.vt i pᷣncipio ſcdi c.p⸗

dciĩ expᷣſſe dĩ:ex quo ſeꝗtur ꝙ hoc nõ fuit ĩfra tpᷣs.7.hebdoma
daꝝ:q poſtea ĩcipiunt.ſ.a.iz.ãno nabuch̊.vt dem̃ eſt.⁊ qꝛ pdlcẽʒ

due reuelationes q̃litercũqʒ ſumant᷑:fuerũt tꝑe nabuch̊. ante

eiꝰalienationem:vt pʒ ĩ lra:ſʒ iſte.?.hebdomade ſe extẽdũtvſqʒ
ad magnã ꝑteʒ duratõis euilmerodach. vnde remanet magna

ꝑs haꝝ.⁊.hebdomadaꝝ:ĩ qua nulla legit fuiſſe fcã reuelatio.er
go nõ debuiſſent aſſignari.⁊.hebdomade pꝓpter ronem pᷣdcam:
ſʒ tres ſeu q̃tuoꝛ ꝓut fuerũt.Silr pñt arguere ↄtra ſcõam diſti ⸗
ctionem.ſ.õz.hebdomadaꝝ.qꝛ ñ ĩ pꝛicipio eaꝝ hec reuelatio ſu
it fcà dãieli:ſʒ poſtqᷓ; trãſiuerat de eis vna hebdomada itegra?
q̃ᷓſi dimidia de ſcᷣa:vt pʒ cõputãti a pᷣncipio hebdomadaꝝvſqʒ
ad ãnum pᷣmum daryi pmi:iĩ quo hec reuelatio fuit fcã.Sʒad p/
mum iſtoꝝ dicẽdum eſt ꝙvbi dr̃ ſupꝛa danieł.⁊. In ſcdᷣo ãno re
gni nabuch.ñ ĩtelligi᷑ ſcðõᷣo anno quo nabuch̊.ſuꝑ chaldeos pꝛi
mo regnauit:ſʒ itelligit᷑ de ſcõᷣo anno regni eiꝰab eo tꝑe quoſuꝑ
iudeos regnauit:⁊ ſimul ſuꝑ alias natões imꝑauit: ꝓut ſupꝛa in

poſtilla ĩ.z.c.hẽtur:ĩ quo ẽt cõcoꝛdat Ra.abꝛaã abenhacra ĩieo

dem loco:Alijvero expoſitoꝛes hebꝛeoꝝ dicũt ꝙ liſcõg ann ꝰre
gni nabuch.ĩtelligi ſcjus ãnus añ moꝛtem ſuã.Cõſtat ãt ̃ᷣm
vtrãqʒ expoſitionem li ſcõᷣus annꝰregni nabuch.ↄtinet᷑ ifra tpᷣſ
7. hebdomadaꝝ:quod eſt ꝓpoſitum.Ad ſcoᷣmvero dicẽdum ꝙ
hec diſtĩctio hebdomadaꝝ ñnẽ ĩtelligenda ſic pũctualrqa pᷣmo
tꝑe cuiuſlibet diſtictõis vſqʒ ad finem:fiant ſeu cõtinuent᷑illaq̃
illi parti applicant᷑ ſʒ ſufficit ꝙ ĩ aliqua ꝑte notabili cuiuſlibʒ di
ſtictionis impleant᷑:nam geñ.is.legit. Scito pꝛenoſcẽs ꝙ pegri
num futuꝝ ſit ſemẽ tuumi terra nõ ſua:⁊ ſubucient eos fuituti
⁊ affligent.ꝗoo.aãnis.Cõſtat ãt ꝙ ſemẽ abꝛabe n fuit afflictum
ſeu ſᷣuilr ſubiugatum ꝑoẽs.ꝗoo.ãnos:ſʒ tm̃ ꝑ.⁊io.ꝓut ibidem
exponit᷑:⁊ tñ ſcriptura hoc attribuit ilł.Aoo.ãnis.vnde ⁊ ĩ ppo/
ſito:licʒ nõ ꝑ totum tpᷣs.⁊.hebdomadarum fnerũt fcẽ reuelati
ones pꝛedcè ſufficit ꝙ ĩ aliqua ꝑte ſui circa pᷣncipiuzʒ uiſſent fcæ&
Silrær eſt dicẽdum de ſcõa diſtictione:ꝙ n ſic diſtincte punctua

liter eſt accipiẽda:ſed ſufficit ꝙ circa pᷣncipium ⁊ mediũ ⁊ finez

eiꝰimpleant᷑ ꝑ interualla ea q̃illi applicant᷑:vt dem̃ eſt. Siꝗs at
voluerit oĩno huiꝰdiſtictionis rõnem numeralr hẽre opoꝛtz re
currere ad myſticum ſẽſum. Nã ſ̃m gregoꝛiũ.in ʒ?libꝛo moꝛali
um:cum ratiolr̃e defeciſſe cognoſcit᷑:reſtat vt ad myſticum ſen
ſũ ſine dubitatione recurrat᷑.vnde ĩ ppoſito poſſet aſſignari ra
tio myſtica numerał huic diſtictioni ſatis ꝓpꝛia.Ad cuiꝰ intelle
ctum ſciẽdum ꝙ antiqua lex ſeptenaria dr ꝓpter pᷣceptum ſab
bati ⁊ alioꝝ que ei cõcoꝛdàt.Similiter ⁊ noua lex octonaria d
ꝓpter myneriuz dñice reſurrectionis vnde ſuꝑ illud eccliaſtes

ii. Da ptes ſeptem necnon ⁊ octo. Gloſa. Da ptes ſeptem.i. vetꝰ

teſtamẽtuz:cuiꝰſeptima dies.i.ſabbatum pᷣcipue honoꝛat᷑:nee

w
N

E= S=
—
—

zuour
Aenon
mimnite
trſn
Niunini

6 Gruni
unpocon
Gniſte
cictoe,
r⸗igoc
ſneatero
letalep⸗
mtetru

==-
=

— =
= =

SW,=S
S=
S=

4

=Soa

= =
=
S= 2 =ꝛ
= —

SS
S=S)ÿ- j/O
—
—
—

S

innitociffd
iegi hebdo
tüleut40,
ieatiishob⸗
Grinrbid
Gbebcome
conpteſen
zpeͤpzoiticti
aeſgeritherero

—
S=

= Kã
—
☛E*

gitpoſtla
flpoc le
nlörarone

miaeekeſreeend⸗

röRidckerag
Gpenczongen

Aeprtrort

1

Rtgnndohef
lenubrmptin
effircseſin
Na Rebanhige
neanitnmni
rlzeekente
Mfaregkesprn
Pticeniinäͤta
Piunbtnlſrni⸗
ſuuneintepen
iſtunikner
eucoltnene
Nglineſchonie
Pfenattocheifg
eGeipanpete
ninenteivne
Ungeiecdiaunn
wiͤcigconren
füufegomage
hrnn tnutlin
pciippottl
iſtocrd
Uumriolgbiſ
nſtopſigringe
Wmenniekale
ſcaienbecon
ritlin
Cunccnen

=2
=
—
=
—
=
S=
—.
—
—
B.
ee

= = =
=☛

E

Mhamyen g.
ükfuitdetnnni
mumeſotisgi
Woerpeſtoin
mſegnana
unpinigorcs
inpler Cene
twetiſcann⸗
ceirnpitande
Eremhleßtnifi
fuem Slifine
hmyſtenumttitn
cienim n
e Daimoenſole
buch ticſuſi
nöfutifntzsict⸗
bacheieſett
mi fuerütgenhc

4

—

E=
=
E

— +☛¶

11

=Sw

e

N
4
6

—
=
S.

E

—

=

=☛£
☛
==

Se=
=

E

NANDAINN,

lulegiinſetitueue
nwdntinit
gitaperzminnt
gicgdendntd

1

cs ueedig

1cioenmnt
erenerofitiic
wudmniels giͤt
wonuhrchihcin
oregieltbongee⸗
nösin it in
Saabrnithni⸗

1

= S.
-

or dicitg iin⸗
norien ſti
tgiinabtehenn
nN
xrdaſcnin
nfuntſencünn
genthllin
Soiopnglin,
ſtrt entinn⸗
nithure ifii
gotzlühen⸗ n
lt4ooineſin
Amm innitſil

— —☚K

—

4

—,
==
”Se —

4

—
SES
S
*

1

S

BS=☛
Se
=— £ =

=
=

S

S
S

S=
SS

=
=☛

—

☛

S=
S=

S=ꝛ=
=

4

—
—
—

—

—
=
—
—
—
—
☛
— — =
= =
=
SE 5 =
=

(Daniel

nð ⁊octo:quod ẽ nouum:vbi glo.iĩterlinearis:louuz ppter do/
minicã diem.vnde ad pꝓpoſitũ vt gabꝛiel oñderet danieli ꝙ iuſti
cia ſempiterna q̃ adducenda erat ꝑfecte debebat adiplerevete
rem legè:iccirco pᷣmam ꝑtẽ hꝰdiſtinctionis ĩ.⁊.hebdomadas ð/
terminate ↄcludit:vt ẽt ei ĩnueret ꝙ octonaria lex.i.noua pᷣdcẽ
legi hẽbat ſuccedere ꝑ xpᷣm:⁊ cum eo incoꝛꝑari:iõ ſubiunxit nu
meꝝ.z. nam. S.ĩ. 7.deducti faciũt numeꝝ. õ.quod denotat le/
gem nouam ꝑocto:⁊ legem veterem ꝑ ſeptẽ:⁊ ex deductõevni
ĩalterum ĩnuit eaꝝ
virtualẽ cõiũctõez

Namvt dr ĩ glo.al 2c UEeNEIN
iara ſtar leero vᷣbůʒ reuelatũ ẽ daͤnieli
De ſex.n bebdomad vbuz vey ⁊ foꝛtitud mag itelle
dib qreſtant vnu // xitq; ſᷣmoͤnẽ. Intelligentia. n. eſt
ſũ q non ex totond opꝰiviſiõe. In diebeill ego dani
Fazſeg debz: e⸗ el lugebã trin hebdomadaꝝn die⸗/
ciẽda mẽtio cũ ñ fa 9. panẽ flénõ di:
eistiregeu pebaoa bᷣ:panẽ ðᷣſiderabilẽ õcomedi
dã. Na leuit. 23. c.

△

dr. Nũerabitis g ab altero die ſabbi.7.pebdõadas plenas.i.ĩte
gras.Ex q pʒ ꝙ vbi de hebdõadibꝰagit᷑ nõ eſt facienda mẽtio ni
ſi ð itegra hebdomada.niſi foꝛtevbi expꝛeſſa fit metio ð aliqua
pte hebdomade:ſicut ĩ hoc ca.ſpalr memoꝛat᷑ dimidiũ vltime.

Et hec rõ hò diſtictionis ſufficere debʒ fidelibꝰꝗ pᷣſuppoſita fi-/

de deſiderãt hẽre rõnem ſcripturarum. REPLIC A.
Nca.s.⁊0o.hebdomadax materiã.ſatis cõcoꝛditer tra/

ctãt poſtillatoꝛ ⁊ burgeñ.Sed tñ burgeñ.ĩ g buſdam cõ

tra poſtil.ſe cauillatoꝛeʒ oñdit ſumẽs occaſionem exq̃/
dam computatione, quã repꝛobat ex eo:q; mardocheꝰvidet᷑ eẽ
nimis exceſſiue etatis iuxta illam cõputationem.a hoc dr ſeg ex

eo qð dĩ heſter.⁊.ꝙ mardochefuit trãſlatꝰcũ iechonia ĩ baby/

lonem. Sʒ burgeñ.mouẽs difficultatẽ grãmaticalẽ de relatiuo

⁊ ancedẽte ꝓximo ⁊ remoto dicit id ex ir̃a allegata heſter.2=.non
hẽri ꝙ mardocheꝰfuiſſʒ trãſlat cũ iechonia:ſʒ cis qꝛ dr in lr̃a al
legata.Erat vir i citate ſuſis vocabulo mãdochefiliꝰiair:filuj ſe
mep:filuj cis de ſtirpe gemini ꝗ tràſlatꝰfuit de hirlin cum iecho
nia. Referendo ingꝗt burgeñ.li ꝗ ad ꝓximuz ancedẽs ſignificat

ipᷣm cis trãſlatum nõ mardocheũ:ſʒ nõ inſiſtendo grãmatice q̃ᷓ

ſepe ⁊ ꝓpꝛie refert remotũ añcedẽs ſicut pximũvidet᷑ burgeñ.
deficere:qꝛ ſi ad pximum ancedẽs debet fierivt ipſe vult rela⸗
tio.tũc gemini trãſlatꝰẽ.quod falſum eſt.qꝛ gemini fuitvnꝰð
genitoꝛibꝰſaul:vt dr pᷣmi reg.ↄ.necvidet᷑ veꝝ de cisꝗ fuit pr̃ ſa/
ul: ꝑ tꝑa oĩuz regum durare nõ poterat vt trãſferret cuʒ iecho
nia niſi burgen.fingat alium ꝗvocetr᷑ noĩe cis:⁊ qꝛ hoc ñ hʒ ſcri/
pture auctoꝛitatem.ea facilitate ↄtẽnit q̃ ꝓbat᷑.⁊ ad rez ſi a trãſ
migratione iechonie computarent᷑ ãni cis paui.ſemey aui.⁊ ia/⸗
irpr̃is mardochei foꝛtaſſis mardocheꝰnõ reꝑirer̃ nat qñ dr he
ſter ſcðo ipſam heſter ĩ filiam adoptaſſe ⁊ curiã ei rexiſſe.vłſal/
tem ĩueniret᷑ valde iuuenis q̃lis ad hò officia fuiſſʒ ĩept ⁊c. Itẽ
burgeñ.eodẽ ca.notat poſtilla.ĩ eo ꝙ recedita computatõe rai/
mũdiꝗ computat annos ſᷣm computũ latinoꝝ quo ad regnũ cy
ri ⁊ regnum aſſueri mariti heſter computat ſᷣm cõputationẽ he
bꝛeoꝝ.⁊ poſtil.facit ꝑ oppoſitum.vnde burgeñ.pᷣfert fcũm rai/
mũdi ĩ hoc poſtil.debilibꝰrõnibꝰ.ꝛima qꝛ fcũm rai.quoad cy
rum ↄcoꝛdat vt dicit grecis ⁊ latinis ⁊vni hebꝛeoꝝ ꝗ fuit abbꝛe
uiatoꝛ ioſephi:ſcõᷣa rõ.qꝛ ſoli larini dicũt aſſuerum regnaſſe.o
annis.pñt igr iudei cauillare ꝙ hoc ſit ↄfictum.ſʒ quo ad pᷣmaʒ
rõnem vider̃ allegatio burgen.modicum valere.naʒ allegare ꝓ
auctoꝛitatibꝰĩ computo pñti eos ꝗq ĩ computatõe.⁊o.hebdoma
daꝝ multipliciter deficiũt ⁊ ĩter ſe nõ ↄcoꝛdãt.puerile eſt.qꝛ ẽt

ſcriptura ſacra ꝑderet auctoꝛitatem ſi ĩ ea reꝑiret᷑ diſcoꝛdãtia

vł defectꝰ.vt ſcribit btũs augꝰ.ad.b.hiero.epła pᷣma.⁊.S.trãſu/
mit᷑ ..di. ego.⁊.c.ſi ad ſcripturas.ũcãt beda ⁊ ali ꝑburgeñ.al
legati ſüt diuerſi.qꝛ gdam eoꝝ computãt ſᷣm ãnos lunares.ꝗdã
ſolares.ꝗdam a pano cyri ⁊c.q oĩa neca raimũdo.nec poſtil.nec
burgeñ.ſũt recepta.Nõ igr̃ ſeꝗt᷑. coꝛdãàt cũ rai.ĩvno pucto.igi

ſtandũ ẽ eoꝝ ocis.Nec ioceſon abbꝛeuiatoꝛ ioſephi.põt allega/

ri ꝓ auctoꝛitate.qꝛ a coĩ computatõe hebꝛeoꝝ ⁊ ſuoꝝ magfoꝝ ſi

ne rõne recedit: ex ſcriptura nibil ꝓbãs.nec ſcdᷣa rõ ſuavalet.qꝛ
calũnie iudeoꝝ nõ ſunt curãdevbi ſine auctoꝛitate ſcripture ea
q̃ nr̃e fidei ſůt impugnãt.Nec remanet iudeis excuſatio ex di /

nerſitate computationũ cũ tpᷣs.⁊0. hebdomadaꝝ.de quo h agi
tur qlitercũq; computet᷑.ꝑ mille annos trãſierit ĩpterituz ⁊am
pliꝰ. Sola ig obſtiatio malicioſa tenet eos ĩ ꝑfidia expectatiõe

me ſſie. Nec valet rñũſio burgeñ.ad id qð poſtil.ꝓ ſue ĩtentionis

Nnò ttio cyrireg ꝑſaꝝ ⁊ca ie 4
meũi.Sʒ neq; vnguẽtõ vnctſüů:

daꝝ dies. Diẽ ant viceſima ⁊q̃r-
ta menſis pꝛimi erã iuxta fluuiũ

bam peccata ⁊ miſiam populi iſrael. i C⸗
dieb. in quo onñditur magnitudo auſteritatis ex ꝑte tempoꝛis.
k¶ Panem deſiderabilem.i.cibũ ðlicatum.qꝛ noĩe panis ĩ ſcriptura

bilitatum.ſicut in iuuentute quãdovigent paſſiões.

confirmatione adduxit de eſdre.ò. qꝛ dicit burgeñ.fieri orĩonem pꝛo
filijs nondum exñtibus. Sʒ cõtrariumvidet᷑ qꝛ eſdre.o.dr. Oꝛentp
vita regis ⁊ filioꝝ eiꝰ.pᷣſupponitur igr in lravita filioꝛum ꝓ qua oꝛan

dum dr. Illuſoꝛia ẽt or̃ovidet᷑ ꝓ nõdum exntibꝰĩ reꝝ natura.fit ꝗdẽ
bene ꝓ defüctis ſʒ nõ ꝓ futuris.niſi ꝓphetice.q̃liter nõẽ ĩ eſdra dem̃.

Nec ẽ ſiłe ꝙ burgeñn.adducit deut?i⁊.ibi.n.nõ d ꝗs oꝛare ꝓ rege ⁊ fi

lus eiꝰ.ſʒ pᷣnoſtice dr de rege nõdũ exnte ⁊ filijs futuris:Si rex iuſtꝰ
fuerit diu regnabit.⁊ filij ei pꝰ eum.⁊ regnuʒ eiꝰtrãſibit ad poſteros.
Põt.n.de ñ exñtibꝰ ꝓpᷣe
⁊caro ⁊ vinu non itroieruũt in os oꝛare ſpalr pvita eoꝛũ g

donec cõplerent trii hebdoma / mnniele notat burgeñ.ñ ſũt
magni ponderis ſʒ ſtant ĩ
verbis ⁊ cõputis ſᷣm bur
geñ. nõ pũctualiter acci

mãgnũ ꝗq ẽtigris:⁊ leauioclos piendis ¶Ea. A.

meos et vidi. Et ccce vir vn ve lno tertio cyri.
ſtitůs lineis:ẽt rénes eiꝰ accincti hic põit nona vi
ſio daniel. ⁊ ̃m
opinionem cõmunezs iſta

viſio q̃ H ponit differtab illa q̃ ponit᷑ in duobus capituł ſeq̃ntibꝰ. ſed
mihividet᷑ ꝙ eſtvna tmvt magis patebit legẽdo lr̃am. Diuidit᷑ ergo

ſic.qꝛ ᷣmo deſcribit᷑ excellẽtia hꝰviſionis.ſecũdo expꝛimit᷑ ↄtinẽtia
R p ine

ibidem reuelateveritatis.⁊ hoc duobcapituł ſeq̃ntibꝰ.Pꝛima in du
as.qꝛ pᷣmo tangit᷑ magnitudo bviſionis ĩ generali.ſcðᷣo magis ĩ ſpe
ciali ibi:In diebꝰillis.In pᷣma ꝑte pᷣmo tangit᷑ tpᷣs quo facta eſt reue

latio danieli.cum dr:Anno tertio cyri regis ꝑſarum.ſcdo reuelatõis
magnitudo.cum vr̃.

erbum reuelatum.i.veritas que verbo

expꝛimit᷑. c ¶ Danieli cognomẽto balthaſar.hoc dicit qꝛ baltha/

ſar erat nomẽ ei Kardarud pʒ ca.i.hꝰlibꝛi. d ¶ Etverbumve

rum.ad ĩitelligendum. eEt foꝛtitudo magna.ad implẽduzʒ.qꝛ ñ
poterat impleri niſi dina virtute ⁊ oꝛdinatione.qꝛ hecviſio cõtinet ꝑ
ſecutionem antiochi ⁊ antixpᷣi ⁊ deſtructionem eoꝝ ⁊ reſurrectionẽ
moꝛtuoꝝ.vtvidebit. fᷣ ¶ Intellexitq; ſᷣmoneʒz.qꝛ nõ tm̃ habuit vi
em imaginariam ſʒ eẽt ſtellectualem. ppter quod ſubdit᷑.

g¶ Intelligẽtia.n.opꝰẽ in viſione.ad hoc.iſ.ꝙ aligs dicat᷑ ppheta.ſicut

ſupꝛa declaratum ẽ in pᷣncipio libꝛi pſalmoꝝ.vł põt expoi:Intelligẽ
tia opꝰeſt ⁊c̃.q.d.opoꝛtz intellectum hominis a deo eleuari ad hoc ꝙ

talia poſſint intelligi ⁊ capi.⁊ ĩ hoc pʒ arduitas viſionis ĩ generali.
h ¶ In diebeillis. Hic ponit᷑ excellentia hꝰviſionis magis ĩ ſpeciali.⁊

hoc dupliciter.pᷣmo ex ꝑte daniełvidẽtis.ſecũdo ex ꝑte angeli appa/

rentis.idᷣi:die aũt.⁊ . Magnitudo aũt viſionis ex ꝑte daniełoſten

dit᷑ in deuota pᷣparatione ipſi an hanc viſionem.⁊ hoc ꝑ luctum ieiu
nium ⁊ oronem.⁊ hoc eſt quod dr hic:In diebillis ego daniel luge
rium hebdomadaruz

intelligit᷑ omnis cibꝰ. I ¶ Mon comedi.Et caro ⁊vinum nõ ĩtroie/
rũt in os meum.Et ſic pʒ magnitudo auſteritatis ex ꝑte cibi ⁊ potus.

Per hoc ãt ꝙ dr ꝙ in tribP hebdomadibꝰnõcomedit talia ex duotio

ne:innuit ſcriptura ꝙ alus tempoꝛibꝰtalibꝰ vtebat Ex quoẽtvlteriꝰ
pʒ ꝙ tũc nõ tenebat tãtam auſteritatem in victu quantã tenuerat in

iuuentute ſuaqñ bibebat ſolum aquam ⁊ comedebat legumina. vt

dem̃ eſt.i.ca.Cuiꝰrõ eſt.qꝛ daniel iam erat ĩ tanta auctoꝛitate ꝙ pote
rat hẽre victualia ĩ ꝗbꝰnõ eẽnt aliqua ſibi illicita.⁊ iterum qꝛ iã erat
ſenex cum a tempoꝛe ſue trãſmigrationis in babylone iam ptranſiſ

ſent. oo.anni.⁊ eẽt ĩ.⁊0.vt magis explicabit᷑ infra.tanta autẽ auſteri

tas nõ eſt fuanda in ſenectute quãdo paſſiones ſũt edomite ? coꝛpꝰ
mS; ne
q;vnguẽto vnctꝰſum. Unguentum hicaccipit᷑ p lachꝛyma alicuiꝰ ar
boꝛis aromatice.qꝛ talibꝰvngebant in terra illa ↄtra intemꝑiem ca
loꝛis. ⁊ ad cõſeruandum bonam diſpoſitionem coꝛpoꝛis. n ¶ Die
aũt.2 4. Pic cõſeq̃nter expᷣmit᷑ excellentiaviſionis ex ꝑte ãgeli appa
rentis. ⁊ pᷣmo deſcribit᷑ ipſi angeli apparentis inſolitꝰfulgoꝛ.ſecũdo
