niamin lupꝰ rapax ⁊c.⁊ paulus poſt ↄuerſionẽ ſuã habitauit ge
te cuʒ anania ſimplice ⁊ ĩnocẽte.Qð.n.hoĩes noĩent᷑ noibaĩali
um pʒ Geñ.A9.vbi iudas vocat᷑ leo dan coluber.⁊ beniamin lu
pus.hoc et pʒ ex cõi modo loquẽdi hoĩuzʒ:quo raptoꝛ vocat᷑ lu/
pus.iracũdus canis ⁊ mitis agnus.⁊ ſic de alus ſcdʒ diuerſas cõ
ditões. c ¶ Pardus.i.hñs maculas diuerſas ex diuerſis er/
roꝛibus d¶Cũ hedo.i.cũ ſimplici fideli. e ¶ Accubabit. i.
cõmoꝛabit᷑ pacifice poſt ſuã ↄuerſionem ad fidẽ xpᷣi.⁊ ſic ĩtelli/
git de ſequẽtibꝰ.cũ drTĩ. ¶ Uitulus.i.hõ pꝛius petulãs⁊ diſ/⸗
ſolutꝰ. g ¶ Et leo.i.pᷣus ſuperbus. h¶Et ouis.i.ĩnocẽs
i ¶ Et puer paruulus ⁊c̃ i.xpᷣs ꝗ.S.9.ca.vocatur puulꝰ.ducet eos
ad volũtatẽ ſuã.qð adimpletũ ẽ in illis ꝗ obediũt ei per fidẽ.
k ¶ itulus.i.petulãs.vt dictũ ẽ. I¶ Et vꝛſus.i ille ꝗ pᷣus fu/
it guloſus.⁊ poſt fidẽ ſobꝛiꝰ. m Palſcẽtur.vnifoꝛmiterviuẽ
ſicut dictũ ẽ.ĩ pᷣmitiua eccleſia oĩa erant illis cõia.
n ¶ Simł reꝗeſcẽt catuli eoꝝ.i.filij ⁊ familie ipſoꝝ. ol Et leo q̃
ſi bos ⁊ci.ſuꝑbꝰ pꝛius ⁊ delicatus:cũ ruſticano fideli victu ſim
plici erit ↄtẽtus:qð ipletũ fuit ĩpꝛimitiua eccleſia.vt dictuʒ ẽ.⁊
quotidie impletur in religionibus:vbi nobiles ⁊ ignobiles lr̃a/
ti ⁊ illiterati victu ſimplici vnifoꝛmiter ſunt cõtẽti. p¶ Et
ðᷣlectabitur ⁊c.i.de nouo renatꝰſuꝑ baptimmũ. q ¶ Suꝑ foꝛa
mina aſpidis.i.ſuꝑ ꝑſonas a demonibꝰ obſeſſas inde demones
eijciedo.ſᷣm ꝙ dicit᷑ Marci vlt.Signa aũüt eos ꝗ crediderint
hec ſequent᷑:in noĩie meo gemonia euciẽt.lĩguis loquent᷑ nouis
ſerpetes tollent ⁊c. r ¶ Et ĩcauerna reguli ⁊c. Repetitio eſt
eiuſdẽ ſnie ꝑ alia vba.qꝛ demõ ꝗ pꝛius vocabat᷑ aſpis hic iã vo/

Egt erit luſticia cingulũ lumboꝝ eius. a (Et fides ⁊c̃.i.iuſti

ve
ta fides catholica per oꝛbem vniuerſum.ſicut declaratum fuit pᷣs.is.

gloſuz. Et Erit i die illa: adijcièt

ephꝛaiʒ: ⁊Z hoſtes iuda peribunt

loꝝ poꝛbẽ ideo ſubdit᷑᷑. t ¶ Quia repleta terra ⁊c i.enagelio xpᷣi.
icut aque mariſ oborieſtench tempoꝛe apoſtoloꝝ fuit publica

ſuper illud per oẽm terram exiuit ſonus coꝝꝑ.⁊c x ¶ In die illa ra⸗
dix ieſſe. Hic conſequenter deſcribitur ſublimitas xpᷣi.ad quam ꝑue/

nit inquantum homo per ſuam benedictà paſſionem. ᷣm ꝙ diciturx

Phil.z. Humiliauit ſemetipſuz factus obediẽs vſq; ad moꝛtẽ moꝛtẽ
autem crucis.pꝛopter qð ⁊ deus exaltauit illum.⁊ dedit illi nomẽ ⁊c.
deſcribit᷑ pꝛimo eiuſex
altatio.ſecundo exaltati
onis diuulgatio.ibi: Et
erit. circa pꝛimum dicit᷑.
In die illa radix ieſſe.i.
Chꝛiſtꝰ ſegrediens de ra
dice ieſſe.vt dictũ ẽ ĩ pᷣn
cipio huius capituli.Et

depcabutur: T crit ſepulchꝛũ eiꝰ

dñs ſecido manũ ſuã ad poͤſſi/
dedũ rẽſiduũ ppli ſui:qð reliquẽ
tur ab aſſyrijs ⁊ ab egypto ⁊ a

phetros ⁊ ab ethiopia ⁊ ab elaʒ ad poc denotandum vbi
⁊a ſẽnaar ⁊ ab emath ⁊ ab iſula tranſlatoꝛ iᷣm ꝓpꝛietatẽ
maris.Et leuabit dñs ſignuʒ in R leangtne gen ice
natioes: . ꝛcongregabit ꝓ fugos dixit qui i maſculino. qaꝛ
tuoꝛ plag trore: ⁊ auferet ʒeluſ accepit in ſexu perfecto.
ideo ſubditur.

y ¶ Qui ſtat in ſignum po
puloꝛum. ideſt in ſignuzʒ
ſalutis gentium ⁊ hoc fu
it in ſua paſſione imple/

Ephꝛaqi ñ emulabit᷑ iud ⁊ iudaſ
nõ pugnabit ð ephꝛaiʒ. Et vo⸗
labũt ĩ heros philiſtijʒ ꝑ mare:

dixit ſaluatoꝛ Joã.3. Sicut exaltauit moyſes ſerpetem in heremo in
ligno:ita exaltari opoꝛtet filium hominis:vt omnis quicredit in euz

non pereat.ſed habeat vitam eternam.De exaltatione autem lerpe/

tis a moyſe dicitur numeri.zi. Sac ſerpentem eneum ⁊ pone eum ꝓ
ſigno.⁊ qui percuſſus aſpexerit eum viuet.qui ſerpens eneus fuit fi⸗

gura xpᷣi paſſuri:quoniam ſicut per aſpectuʒ illius ſerpentis ſaluabã

b ¶ Et erit in die illa. Picconſequenter deſcribitur exaltatiõis diuuul
gatio.que facta eſt per pꝛedicationem apoſtoloꝝ alioꝑq; xpi diſcipu

tur homines a moꝛſibus ſerpentum. ſſic qui fide intuentur moꝛtem
xpi ſanantur a moꝛſibus peccatoꝛum.ſicut dictum fuit plenius Nu⸗

tum.quando fuit eleua /
tus in cruce. ꝓpter quoo

meri.zi.⁊ Joã. 3. z¶ Bpſũ gẽtes depꝛecabunt᷑.qꝛ poſt xpi reſurrectti

onem ⁊ aſcenſionem gentiles conuerſi ad fidẽ per pꝛedicationẽ apo/
ſtoloꝝ depꝛecati ſunt ipſum deuote. a ¶( Et erit ſepulchꝛum ⁊c.tuzʒ

quia licet moꝛs xpᷣi fuerit contemptibilis:ſepultura tamè ei fuit ho⸗
noꝛabilis.quia in ſepulchꝛo nouo lapideo ⁊ cum lintheaminibꝰ⁊ aro

matibus pꝛecioſis.vt hẽtur Joã.io.tum qꝛ fideles peroꝛbem exiſte/
tes etiam magni ⁊ nobiles vadunt ad eius ſepulchꝛum venerandum

loꝝ per oꝛbem.cum dicitur. c ¶ Aduciet dominus ſecundo.quia pᷣ

mo pꝛedicauerat per ſeipſum.⁊ ſecundo pᷣdicauit per apoſtolos ſuos

alioſq; diſcipulos. O ¶ Manum ſuam.ideſt virtutem ſuam pꝛedi⸗

cationem iſtam confirmando miraculis.ᷣm ꝙ dicit᷑ marci vlti.Illi

autem pꝛofecti pꝛedicauerunt vbi DAmonobernnte ⁊ ſermonẽ
confirmate ſequentibus ſignis. e ¶ Ad poſſidendũ.per fidẽ ⁊ cari

tatẽ. f ¶Reſiduũ populi ſui.i.electos ꝗ ſunt pauci reſpectu alioꝝ.
g ¶ Kelinq̃tur ab aſſyris ⁊ ab egypto ⁊c.noĩia ſunt diuerſaꝝ terraꝑ ⁊

locoꝝ.exꝗbus per pdicatõem aploꝝ aliꝗ ſunt vocati ad fidẽ xpᷣi.⁊ ꝑ

iſta intelligutur alia loca q̃ non expꝛimũtur:ad que ꝑuenit pᷣdicatio

eoꝝꝑ. PHebꝛei vo exponũt h̊ deſua ↄgregatõe in iudea tꝑe meſſie quez
expectant.ſʒ huicexpoſitiõi que falſo innitit fundamẽto cum aduen⸗

tus xpᷣi trãſierit ĩ pteritũ.repugnatet textꝰ.pᷣ ꝑ hoc qð dr hic.Aduciet

dũjs ſcõo ⁊c̃.qꝛ p iudei fuerũt adducti ĩ iudeã de egypto.⁊ ſcdᷣo de ba/

cat᷑ regulus ꝗ ẽ ſerpès venenoſus. ſ¶ Nõnocebũt ⁊ nõ occi

dẽt ⁊c̃.i.in eccleſia q̃ dicit᷑ mõs ſanctus.vt dictũ ẽ.S.2.ca.In pꝛi

mitiua.n.eccleſia credentibus dabat᷑ ptãs ſuꝑ demonia ſiẽ di/
ctũ c.⁊ qꝛ iſta ꝓcedebãt ex repetitiõe fidei ad pᷣdicatõeʒ apoſto

bylõe.Si aũt reducerẽt iteꝝ ab hac diſpõne ĩ q̃ ſũt diceret᷑. Aduciet
tertio.ſcðo qꝛ iſta diſꝑſio ĩ q ſunt:facta fuit ꝑ romãos ꝗ tñ nõ nume/
rãt᷑ hic ĩter pplos cũ dr̃:Ab aſſyris ⁊ egypto.pᷣncipalr.n.tũc nomina/

rent᷑ romani. hEt leuabit dñs ⁊c.i.virtutẽ crucis faciet pᷣdicari

ꝑaplos alioſq; diſcipulos:quã pᷣdicatõeʒ ẽt ſignis cõfirmabit.qð ia⸗ꝭ
eſt ĩpletũ.vt dictũ ẽ. i ¶ Et cõgregabit ꝓfugos ⁊c.i.illos ꝗ fuerant
pᷣus fidẽ ꝓfeſſi ⁊ poſtea facti ꝓfugia cultu dei.⁊ diſperſi per varios er
roꝛes colliget in vnitate fidei catholice. Kk ¶ Aq̃tuoꝛ plagl terre.i.
ex omni parte terre. I ¶ Et auferet᷑ celus ephꝛaim ⁊c̃.per h̊ ĩtelligi

tur mutua ↄcõdia ⁊ amicitia xpᷣianoꝝ:maxie iĩ pᷣmitiua eccleſia.vt di

ctũc.Sð. m¶¶ Et volabũt ĩ humeros philiſtiʒ per mare: Poſt reſur
rectionẽ.n.xpᷣi ⁊ aſcẽſionẽ philippꝰ pᷣdicauit ĩ ciuitatibꝰ philiſtinoꝝ.
vt hĩ Act.S.vbi dĩ:Philippꝰaũt iuẽt eſt in acoto:q̃ ẽ ciuitas philiſti⸗

nox.⁊ pertrãſiẽs euãgelicabat ciuitatibꝰcũctis ⁊c.terra aũt philiſti/

noꝝ cẽ.S.mare mediterrancũ.⁊ ſũtibiport/⁊ naues ĩ ꝗbꝰaligꝗ de apo/
ſtolis ⁊ diſcipulis xpᷣi fuerüt depoꝛtati ad pᷣdicandũ in alys terris.vt
BB 5

patet de paulo ⁊ barmaba.⁊ pluribus alis.Ethoc eſt qð dicit᷑ hic:Et
volabũt in humeros philiſtym ꝑ mare.i.expedite nauigabũt in eoꝝ
nauibꝰ:q̃ dicũtur hic humeri metaphoꝛice eo ꝙ ſuꝑ humeros poꝛta/
tur onera.ſicut ⁊ ſuꝑ naues.Pꝛeſẽs.n.caplinvbiq; loꝗt metaphoꝛice
a ¶ Simul pᷣdabunt ⁊c̃.qꝛ alig eoꝝ nauigauerũt verſus oꝛietẽ.⁊ pᷣdicã
tes ibi fidẽ rapuerũt inde pᷣdã ↄuertẽtes aliquos ad fidẽ.ꝗ pᷣus erãt ĩ
poſſeſſione diaboli. b ¶ Idumea ⁊ moab ⁊c.qꝛ in iſtis terris ad p/
dicatõem apoſtoloꝝ aliqui crediderũt ad obediẽtiam fidei venien/
tes. c 4 t deſolabit 8
dñs ⁊c.i.nilũ ꝗ ingredit᷑ ISbumn? fili ſonf⸗ Adan
mare meclicetranen traã/ ſil Hdabunt filios oꝛen 3:1 Iu
mea ⁊ moab pᷣceptũ manꝰeoꝝ:⁊

ſiẽs ꝑ egyptũ.iõ ſubdit᷑ q mes 1
ſi expoſitiue. filij ammon obediẽtes erũt.Et

d ¶ Et leuabit manũ ſu,s dèſolabit dñs liguã marj egypti

ſuꝑ flumẽ.⁊ accipit᷑ Bꝛp leonghi — BZit⸗ P
ideſt. ita illo qo pus di & leuabit manũ ſuꝗ ſuꝑ flumẽ in

ctũ ẽ deſolatio ligue ma/ foͤꝛtitudie ſpũs ſui: Tpcuͤtiet en
ris. dĩ Hi Bes flumi ſeptẽ riuis ità vt t᷑ᷣnſeãt ꝑ eũ calci

nis. e In foꝛtitudie gti. Et erit via reſiduo ppłlo meo

e tncdtdl as mnvci, Areliquer ab aſſiris: ſiefuttiſflii
tur. ¶ Et ꝑcutiet euʒ die illa qᷓaſcẽdit 5tr egyptihx
in ſeptem riuis. Alexan
der.n.magnꝰ ꝑ magnũ tẽ .
pus poſtiſaiã ⁊ ꝑ aliqð tpᷣs ante xpᷣi aduẽtũ vt faciliꝰ cũ exercitu ſuo
accederet ad alexãdrià ⁊ ad aliqᷓs alias ciuitates egypti fecit diuidi
nilũ ĩ ſeptẽ poꝛtões ĩtra mare mediterraneũ ſeparatĩ cadetes.
g ¶ Itavt traſedt ꝑ eũ calciati.i.ut ꝑ ipʒ poſſint hoĩes trãſire faciliter.
⁊ iſtud fuit pnoſticũ ꝙ pdicatoꝛes euãgelu traſiret faciliter ꝑ oꝛbem
remotis ipedimẽétis vtute diuina.qð pʒ ex hoc ꝙ adhucviuẽte beato
Petro fides catholica diuulgata ẽ verſus occidetẽ vſq; ad mare oce
anũ.ꝙ pʒ ex hoc ꝙ miſſi a beato Petro ad pdicãdũ fũdauerũt eccleſi
a3 ſenonis.qᷓ tũc erat metropolis frãcie ĩ honoꝛe beati petri viui.Cũ
igit᷑ apoſtoli aliq; diſcipuli exiuerũt de hieruſalẽ ad pᷣdicãdũ ꝑoꝛbẽ
q̃ ẽ ĩ qrto climate.⁊ ſic in medio terre habitabilis.ſicut tũc viuẽte pe

tro diuulgata ẽ ſides catholica verſus occidẽtẽ vſq; ad oceanũ ꝗ eſt

terminꝰ terre habitabilis.ita tenẽdũ ẽ eã fuiſſe ſimiliter diuulgataʒ
ad alias partes oꝛbis.⁊ ꝑꝑ velocitatẽ huius diuulgatõis ſubditur.
bh(Et erit via ⁊c.i.electis meis ad fidẽ vocãdis. i ¶ Qui relinquet
ab aſſyrus.i.a demonibus eũ pᷣus poſſidẽtibus. k ¶ Sicut fuit iſra
eli ⁊c.i.ſicut diuina virtute remota ſunt impedimenta exitus iſrael ð
egypto.ſic diuina virtute remouebunt᷑ ipedimẽta ab electis exeũdo
de ignoꝛãtia ⁊ erroꝝ tenebꝛis.qð ĩpletũẽ ĩ pᷣdicatiõe aplłoꝝ aliorũq;
xpi diſcipuloꝝ:vt viſũ ẽ.Aliter exponit᷑ ab illo loco.Et deſolabit᷑ ⁊c᷑.
ita ꝙ ꝑ lingua maris egypti intelligit ipſa egyptꝰ.q ẽ ꝓpe mare.⁊ ſic
lingit ipſũ.Per flumè ptãs regia q̃ fuit foꝛtis ⁊ magna ppter qð ceſar
auguſtus ſub quo natꝰ ſuit xpᷣs.diuiſit eã in ſeptẽ pᷣncipatus.⁊ ſic fuit
multũ diminuta ne poſſẽt rebellare.⁊ talis ſubiugatio huius regni ⁊
alioꝝ imperio romano fuit q̃dã diſpoſitio ad hoc ꝙ pᷣdicatio euãge/
lij fieret libere ꝑoꝛbẽ.vñ dicit Leo papa in ſermone de apoſtolis pe/
tro ⁊ paulo.Diſpoſitõi diuini operis maxie ↄgruebat vt multa regna
vno ↄfederarẽt᷑ iperio:vt cito peruios heret pplos pᷣdicatio generaliſ
qͥs vniꝰ tenebat regimen ciu:tatis.iõ ſubdit᷑:Et erit via reſidua.⁊c.⁊
exponat᷑ vt.S.⁊ G̊ maxie fuit ĩpletũ tꝑe cõſtatini ꝗvoluit ꝑorbẽ eccle
ſias licite fabꝛicari ⁊ fidẽ xpᷣi pdicari. .
¶In c.ii.vbi dr ĩ poſtilla:Et egrediet᷑ cc. ADDITIO. I.
Icet mã huiꝰ.c.q ẽ de myſterio xpᷣi ᷣm oẽs expoſitores mul/

ſenacherib ⁊ ſuoꝝ.ↄtinuat᷑ tñ ĩ littera ꝑ ĩterpoſitõem hui cõ
iũctõis copulatiue.⁊ cũ dr. Et egrediet᷑.nõ.n.dixit ſolũ. Egrediet᷑ vga
ſʒ cũ additiõe dicit.⁊ egrediet᷑.vñ huiꝰ copulatiue ſuꝑaddite aliq̃lis
rõẽ q̃rẽda q̃ videt᷑ talis eẽ. Nãa ĩ pcedẽti ca.pꝓpha pᷣnoſticabat pplo li
beratõeʒ a ſẽnacherib ⁊ exercitu ſuo ꝑquã habituri erãt pacẽ tꝑalẽ ⁊
trãgꝗllitatẽ:qꝛ licʒ eẽt valde grata ⁊ miraculoſa:nõ tñ erat tã excellẽs
nec fructuoſa:ſicut liberatõ fiẽda ꝑ xpʒʒ ĩ qua pax ꝑpetua ⁊ ſpualis dã
da erat:⁊ iõ ꝓpha poſtq; deſcripſit pᷣmã liberatõem adiũgit ſecũdaʒ
q.d.hec liberatio a ſennacherib lʒ magna:ad modicuʒ tamẽ reputat
reſpectu alteriꝰ liberatõis per xpᷣm fiede.de q̃ dr.Et egrediet᷑ ⁊c̃.eo
mõ q; xp̃ᷣs dixit diſcipulis ⁊ aplis Luc.io.ca.Ecce dedi vobis ptãtẽ ⁊c
ſʒz ĩ B nolite gaudere ⁊c.iõ graꝝ actõeʒ ĩ ſe.c.ſubdit ꝓ Gvltio bñficio.
¶ In eo. ca. vbi. dr ĩ poſtil.Et enumerantur hic ſeptẽ dõa ſpũs ſãcti.
Ufficiẽtia donoꝝ ſancti ſpũs quã poſtil ADDITIO. II.
latoꝛ B põit ẽva ⁊ ppᷣa.⁊ põit ſb eiſdẽ vbĩ pᷣſcᷣe.q.õs.ar..ſʒ
quẽ hò dõa ſe extẽdũt ad oĩa adq ſe extẽdũt vtutes ĩtellęctu
ales ⁊ moꝛales ꝓut or ĩ poſtil. Sʒ ſtatiʒ aĩuz pulſat q̃dã iqſitiua qõ.ſ.
talis cur nõ ponũt᷑ aliq̃ pertinẽtia ad theologicas vtutes.nã virtutes
theologicemaxime oꝛdinãt nos ad deũ.Ad qð dicẽdũ ſᷣm Tho. ibi/⸗

⸗

dẽꝙ vtutes theologice pᷣſupponũütur ad dona ſicut radices due

dã donoꝝ.nõ.n. mouet᷑ animus a ſpiritu ſancto:niſi ei ſm aliquẽ

modũ vniat᷑ ſicut ĩſtrumẽtũ nõ mouet᷑ abartifice niſi per cõta/

ctũ vel aliquã aliã vnionẽ.pᷣma aũt vnio ad deũ ẽ per fidẽ.ſpẽ⁊
charitatẽ. vñ oĩa dona pertinẽt ad has tres vtutes taq; ab eis ð
riuata. Cõſequẽter circa h̊ qð dicit poſtilł ꝙ iſta dona perfectiſ
ſime fuerũt ĩ aĩa xpi ⁊c.vr qrẽdũ ꝙ h̊ ſit veriſſimũ:quo tñ hoe
poſſet oñdiper lram eũ de qᷣlibet viatore in gra exñte vificat ꝙ
regeſcet ſuper euz

rsnig ia Sit ſpiritus dñi ſapien
Tdicẽs idie illa Cofitẽ tie ⁊ intellectꝰ ⁊c̃.

* boꝛ tibi dñe qm̃ iratꝰ és Ad qo vr dicẽdũ q;

mibi: ↄuͦſus ẽ furoꝛ tuꝰ plenitudo hoꝝ do⸗
⁊ cõſolatꝰ es me.Eccè deꝰſalua noꝝ iĩ xpᷣo ex hoc cõ
ſideratur ꝙ ab ipᷣo

toꝛ meꝰ fiducialr agꝗ ⁊ nõ tiebo gratia ſpiritus ſan⸗

Qꝛ fõtitud mea laùs mea do cti deriuatur in mẽ
minꝰ: ⁊ factꝰ eſt mihi i ſaluteʒ. bris ſuis.ſin coꝛpo
Haurit᷑tis aquas ĩ gaudio de fõ reſno mſeico vn
tibus ſaluatoj : ẽt dicet ĩ illa die eu ena gratie
Cõfitemi dño ⁊ iuòcate nom̃ eiꝰ veritatis.· ſubiũxit

ij.
— Et de plenitudine

8ðDMU eius oẽs accipimuſ
Jo.i.quã ꝗdẽplenitudinẽ pꝛopheta oñdit infra cũ dixit. Erit iu
ſticia cingulũ lumboꝝ eiꝰ ⁊c.quod exponitur de iuſt ⁊ fidelibꝰ
adherentibꝰ xpᷣo ſicut cingulũ a lumbare adherent homini.Ex
q̃metaphoꝛa ſatis patet ꝙ oes iuſti ſeu fideles habent vtutẽ fi⸗
dei ⁊ iuſticie ⁊ alia huiuſmodi ex adherẽtia ad ipſum.Ex q pʒ ĩ/
tẽtum.ſ.ꝙ iſta hzʒ xpᷣs plenarie.vt ab ipoĩ alus deriuent᷑: Cõſe/
quenter vr querẽduʒ quare ſex dona H̊ pᷣmo enumerata ponu/

tur vnita tĩ.Nõ.n.dicit ſpiritus ſapientie ⁊ ſpiritus intellectus

ſʒ ſpiritus ſapientie ⁊ ĩtellectus.Silr non dicit ſpiritus ↄſili ⁊
ſpiritus foꝛtitudinis ſʒ ſpũs ↄſilij ⁊ foꝛtitudinis.⁊ ſicð alus duo
bus.Ad qð dicẽdũ ꝙ ĩ cõbinatõe ĩnuitur connexio donoꝝ adin
uicem:eo modo qͥ vtutes cardinales vno modo ꝓbant᷑ cõnexe
ex hoc ꝙ vna eaꝝ quodãmõ per aliã perficit᷑:vñ Greg. in p mo/
raliũ de huiuſmõi donis ſpũſſãcti loquẽs dic.minoꝛ ẽ ſapia ſiĩ/
tellectu careat:⁊ valde ĩutilis ẽ itellectꝰ ſi ſapia nõ ſubſiſtit.Ui/
le ẽ ↄſiliũ cui opus foꝛtitudinis deeſt ⁊ valde foꝛtitudo deſtrui/
tur:niſi per ↄſiliũ fulciat᷑.nulla etiã ẽ ſcia ſi vtilitatẽ pietat nõ
habeat:⁊ valde inutilis eſt pietas ſi ſciẽtia diſcretiõis caret.ti/
moꝛ quoq; ipſe ſi non has virtutes habuerit ad nullum opus bo
ne actionis ſurgit. H ille. .

¶ In eodem capi. vbi dicitur in poſtilla.Et auferetur celus

eppiaim. ADDITIO.III.

e adiuicè per hoc qð dicit:Auferet᷑ celus ephꝛaim:qꝛ ᷣm
glo.qñ iſaias ̊ pꝛedicebat:ĩter duas ⁊ decẽ tribꝰ diſcoꝛ

dia execrabilis erat. credẽtes autẽ pacifici ſunt in xpᷣi fide ⁊vni

tate charitatis ꝓut patuit ĩ pᷣmitiua eccleſia qñ multitudinis
credentium erat coꝛ vnũ ⁊ aia vna.Act.quarto ca. Cap.XII.

eſcribitur gratiaꝝ actio pꝛo tanto beneficio. cũ diciĩ Et
dices in die illa.i.tempoꝛe gratie xpᷣi reuelate qõ tempꝰ
vocatur dies: Ro.iʒ. Nox pᷣceſſitdies autem appꝛopinquauit.

Etecr Em Es . ul⸗ m (¶ Confiteboꝛ tibi domine.confeſſione laudis ⁊ gratiam actio
tũ diſtat tꝑe ⁊ rõne a mã imediate pᷣcedẽtiĩ q̃ agit᷑ de ĩteritu

nis. n ¶ Quoniam iratus eſt mihi.pꝛopter peccata mea me
puniendo in captiuitate babylonica.⁊ in ꝑſecutione antiochiil
luſtris ⁊ pluribus tempoꝛibus alis.
oConuerſus eſt furoꝛ tuus.in manſuetudinem
Ppi Et conſolatus es me.per tuam benedictam incarnationem.
ideo ſubdit᷑: q ¶ Ecce deus ⁊c.viſibiliter apparens in carne
aſſumpta. r ¶Fiducialiter agam ⁊non timebo. amplius re/
tardari a vita beata que per Chꝛiſtum fuit aperta. Sic eũ ↄfite
bat᷑ pꝛimitiua eccleſia ſubapoſtolis ĩhierlm ↄgregataq
ioꝛi ꝑte erat de gẽte iudeoꝝ:vt pʒ in actibꝰaploꝝ.
titudo mea.i.dans mihi foꝛtitudinẽ ĩ aduerſis.
ons.qꝛ vtute diuina in pᷣmitiua eccleſia fideles nõ ſolũ patiẽter
ſuſtinebãt toꝛmẽta ſʒ gaudẽter ⁊ cũ laudibꝰ diuinis. v¶ Et fa⸗
ctus eſt ⁊c.quia immediate tranſibant ad vitam celeſtem quod
non fiebat ſanctis veteris teſtamenti.
x ¶ Haurietis aquas ⁊c.ideſt vos catholici haurietis dona ſpiri
tus ſancti de ſacramentis noue legis.in quibus confertur gra/
tia.quod non fiebat in ſacramentis veter legis.
P¶Et dicetis ⁊c̃.exhoꝛtando vos mutuo ad laudem diuinam.
3 Konfitemini ono. eius beneficia recognoſcendo. a(Et

ZZRẽplificat pphᷣa mutuã ↄcoꝛdiꝗ ſen amicitiã xpianoꝝ

Tdices. Deſcripto xpi myſterio.hic conſequenter de

— — —,,, ————— —— — —

VYſaias
ddn inuocate ⁊c᷑. ipſũ deuote laudãdo. a ¶ Motas facite in pplis r ¶ Etigredianĩ poꝛtas.ſ.babylonis tanq; victoꝛes. s uces.
derc. i.in omnibgẽtib ꝑ pꝛedicationẽ euagelice vitatis. beAa ſaꝝ ⁊ medoꝝ.qꝛ cyrꝰrex ꝑſaꝝ ⁊ darius rex medoꝝ cũ ſuis exercitibꝰ
ſe uentiones eiꝰ.i.modos mirabiles hũane ſalutis quos adinnẽit babylonẽ ceꝑunt:vt hẽtur Dañ.. t ¶Ego mãdaui ſactificat! me
abes dina ſapietia ĩ fili di ĩcarnatiõe.pdicatiõe.paſſione.reſurrectio is. Pebꝛei dicũt citatis meis.dictio.n. hebꝛaica q ponit hic equoca
heffeeif ne ⁊ aſcẽſiõe. c¶ Mem̃tote qm̃ excelſũ ẽ ⁊c.Phil.=. Dedit illi c ad citationẽ ⁊ ſcificationẽ.hebꝛei tñ vident᷑ hic meliꝰdicere.qꝛ exx·
otſece nomẽ qõ ẽ ſuper oẽ nomen. vt ĩ noĩe ihu omne genu flectat᷑.ce ponẽtes trãſlationẽ nr̃am dicũt.Maãdaui ſactificatis meis.i.mini⸗
fici leſtiũ.terreſtriũ ⁊ ifernoꝝ.⁊oĩs lingua cõfiteant᷑ qꝛ diñs nr̃ ieſus ſtris meis.iĩſpirauit.n.Oñs volutatem d ald ci vſie emeclio nugni
lherenz uan me cilatris. d atate dño ⁊c.ponẽdo naturaz dicõtra babylonẽ. v¶ Et vocaui foꝛtes nes, In nmenni V
iſien buane KM s
krt ebl mlciate h a. Motãaàs facite ĩ pplis adiuèntões coꝛ hois tabeſcet ⁊ ↄteret᷑. Tòꝛ deregnalt buningne⸗
ani Kinnlcrta ameinerdte. qm excelſũ eſt no ſiones da ten nenſen g, ultantes in gria mea.i.ĩ
erbn pdicationẽ apꝛũ Mẽ eiꝰ cqtàte domino quoniam turies dolebũt. Anuſqſq; victoꝛia glioſa a me ↄce/
De alioaumnczhi diſei magnifice fecit: annũcite hoc ĩ ximũ ſuũ ſtupebit: facies cõobu/ ſennertescrustexg
nnuſn beru. f 1rul ⸗ Vniuerſa terra. Exũlta èt lauda ſte vultus eoꝝ. Eccẽ dies dñipe buir gkiedinte: vt heten
iunl ta.ĩcoꝛde. gEt hitatiõ ſyõ:quia magnus in me/ niẽ᷑t crudelis ⁊ indignationis ple 2. Paral. vl. z.i. Eſdre.ii.
ſen lauda. in oꝛe. ſs dio tui ſanctus iſrael. AI. nus ⁊ ire furoꝛiſq; ad ponenda Seerrus erſa
in P aer His babylonis: quod terr in ſolitudiné: peccatones aregnitenes ian
ignen Peb.iz. Acceſſitis idit iſaias filius amos. eius ↄterẽdos de ea: quõni ſtel multitudinis:i.maximi
ibiin ad ſyö montẽ ciui Sũpꝑ mõtẽ caliginõſũle lecelièt ſplendoꝛ earũ non expan eretuo apyionene
nn tate dei viuetis ce· Uaͤte ſignü: exaltat vocẽ: leuatẽ dent lumen ſunm. O btenebꝛat? nietis. a ox ſonit
tn . e berrn ⸗ manũ.ct igrediantpoꝛtas ducẽs eſt ſol ĩ oꝛtu ſuo: ct luna nõ ſplẽ zWarregamege. aE
1ſigelib⸗ dio tui ſctüs iſrael. Egoͤ madaui ſcificat meis etvo debit in lumine ſuo. Et viſitd⸗ foꝛte iſti aliq;s alios rer
minibt .i. xps ſactificans fi caui foꝛtes meos in ira mega exul bo ſupẽr oꝛbis mala. ? cotra im s adduxerunt ſecum.
W Requeren abradi, dinis . motibus q̃ſi pploꝝ freqn ſcere faciam ſuperbiam infideli/ ſpirauit volũtatẽ ⁊ auda
m wi ctũ eſt. Põtẽt h̊ lra tiiſ:võx ſonitꝰ regũ gẽtiũ ↄgrega/ um: ſt artogantiam foꝛtiuʒ bu⸗ ciꝗ veniẽdi ↄ babylonẽ.
eleens referri ad mõtẽ ſyõ tau. Dòminꝰ exercituũ pᷣcepit mi miliabo. Pꝛecioſioꝛ erit vir au c ¶de terra lõginꝗᷓ alias
vaſ ĩ quo erat templuʒ litie belli: veniẽtibꝰdè terra pꝛso ro:èt homo mundo obꝛizo. Suüͤ leeenbabborꝛentes la⸗
cͤrer cula feciſſe.ibi etiis roꝛis eidꝛuͤt diſpdat oẽm terraʒ. bitur terra de loco ſuo: pꝛopter dine iuſticie ↄð babylonẽ
nrz apoſtoł ſuã reſurre Alulate:quia ꝓpe eſt dies dñi:] indignationeʒ domini exercituũ ſzet angeli. iõ ſubditur.
Niſi ronẽ mzifeſfani qꝛvaſtitas a dño veniet. Nꝛpt᷑ ¶⁊ pꝛopter diem ire furoꝛis eius. d ad ntare cel ois
nnieno vifibilt n hoc oẽs man diſſoluent: toẽ Eèt erit quaſi damula fugiens:t lig ſuntda iſtrumenta
* ſit vt dicit Pieroni ”́”ů”łReͤ— oo exeqndu diuina iuni
nti mein epla ad Paulinũ de oĩbus ſacre ſcripture libꝛis. ceia. ¶ Ut diſpdat oẽ⸗ ter. l.babylõis. Et locutio hypbolica ad 87
go ¶ In ca.ix.vbi dr ĩ poſtilla: Haurietis aqs de fontibus ſalua / notãdũ magnitudinẽcitatl babyloice.⁊ ppłi młtitudinẽ ſicaliqũ dt

DITIO. pariſi' totmũdꝰ. f¶Ulu. Hic 2nir ðſcribit᷑ babylonioꝝ afflictio.
s . 1† Haurie cũ ga oõtib ſaluatoꝛis Et pᷣ itü ad eoꝝ anxietatẽ.⁊ꝛq;tũ ad eoꝝ pene acerbitatẽ.ibi. Ecce
T. . poſſet expõi magis ꝓpꝛie ad lr̃am de aq baptiſmi qᷓ eſt dies dñi. ze q;tũ ad dcherſor ferocitatẽ. ibi: Ecce ego.Circa pᷣmũ df:
W ilianua Iacroꝝ in qͥ gra ſalutaris cõfert᷑ ⁊ dona ſpũs ſcĩdantur. vlulate.ſ.o vos babylonij. Ululatg clamoꝛ ↄfuſus indiciũẽ magni
He Nca.iz.vbi poſtil.exponit illũ paſſũ REPLICA. timoꝛ phibẽtis foꝛmare vocẽ diſtictã. g ¶ Dꝛ ꝓpe ẽ cẽ.i.punitio
nn Paurietl aqs de fotibꝰſaluatoꝛis de gra ſpũs ſacti ⁊ do) nis eiꝰſuꝑ vos. h¶ Pꝛo.ᷣ ⁊c.· a ſua virtute pꝛe coꝛdis timoꝛe.qꝛ ti-
nis q̃ i euãgelio dicũt᷑ aq̃ viue q̃ hauriunt᷑ de fontibꝰ.i. moꝛ retrahit ſpũs ⁊ caloꝛẽ a mẽbꝛis exterioꝛibꝰ⁊ ſic remanẽt frigida

7 — an . „ ꝑW82 9 „ . E
Hp Oc qð dr. Haurietis aq̃s cũ gaudio de fõtibꝰſaluatoꝛis

ln ſacramẽtis qꝗᷓ fõtes ſaluatoꝛis h̊ dicũt. Burgen.dic ꝙ magis ꝓ ⁊ tremẽetia:⁊ ꝑ⸗ ſis inualida. i ¶Et oẽ coꝛ hoĩs ta.⁊ P. i. nterit. pꝛe
pꝛia ẽexpoſitio de aq̃ baptiſmi q̃ eſtianua ſacroꝝ.Sʒ expoſitio triſticia. grne i babylon affligent pꝛe anguſtia. ſic illi q pa
“ burgeñn.quã dicit magis ꝓpꝛià poſſumꝰ dicere magis extoꝛtam tiunt talia. Hõ potens eu iuuare nec ab eo iuuari.
e rõne illiꝰtermini aq̃̊s.nã nõrefert an aq̃ baptiſmi hauriat᷑ ex fᷣ m ¶ Facies cõ.vult eoꝝ.qꝛ ꝑſe ⁊ medi ĩcẽderũt babylonẽ ⁊ młti fue-
e, tibus vlł fluibꝰ Et qꝛ vult ſuã expoſitionẽ foꝛe magis ꝓpꝛiã cũ rũt ibi cõbuſti. n¶ Ecce di. Pic ↄñr deſcribit᷑ afflictio babylonioꝝ
Soac dic baptiſmũ foꝛe ianuã ſacroꝝ.iccirco ſenſus eẽt haurietis ia / ex peneacerbitate.cũ dr:Ecce dies dñi.i.punitiõis eiꝰ o eniet
du⸗· nn ex fontib“. qnta ſit hò expoſitiõis ppꝛietaſpʒ ẽt paꝝ intelli cru.ipis babylonus pꝛe acerbitate punitiõis. ad qd ðſignãdus ſbdii.
pien gẽti Et cũ oẽs cõiter catholici exponãat li fõtib ſaluatoꝛis p ſa / p¶ Indi.plen ac.ad B.n. ponunt᷑ tot vba ꝗſſi idẽ ſignificantia vt denmn ·
Ne cramẽtis ipꝛopꝛiſſſima ẽt burgeñ.expoſitio. haurietis aquazʒ. i. gnent maioꝛẽ exaggerationẽ pene. q¶ Ad ponẽdũ ter.ſ.babylõis.

n ſtelle celi.i.pꝛincipes magni.
õ expãdent lu.fuũ.qꝛ fugiet ab
x ¶ Obtenebꝛat eſt ſol ⁊c̃.i.bal

r ¶ In ſolitu. occiſis incolis. s
t¶Et ſplẽdoꝛ eaꝑ.i.ſapia eoꝑ. v

eis mẽs ⁊ ↄſiliũ q̊ iminens piculũ.

icch baptiſmü ex fõtibꝰſaluatoꝛis.i.ſacramtis. q̊ rõne.n.baptiſmus
hauriri deberet ex als ſacramẽtis eadẽ rõne ⁊ foꝛtioꝛi alia ſa/
cramẽta hauriri deberẽt ex baptiſmo.qꝛ oĩa illa ſacr̃a rite ſuſce

ſoenn ppta baptiſmũ pᷣſupponũt cũ baptiſmꝰẽ vn de fontibꝰſacramen thaſar rex ꝗ occiſusfuit Dañ.5.⁊ tñ adhuc erat ꝓpe pᷣncipiũ reęgni ſui.
e talibꝰ.ĩpꝛopꝛijſſima igr videt᷑ expoſitio burgeñ.q̃ ſignificat hau y ¶ Et lu.⁊c̃.i.regina ñ ꝓcedet vlteriꝰĩ apparatu regio. ʒD¶ Et viſi.
iee riet! fõtẽ ex fõtibꝰ:ſic igẽ burgeñ.ſepe mouet lana capna. hoc dj in ꝑpſona dñi. a¶ Bupoꝛb ma.i.babylonis.⁊ ꝓpter h̊ aliqui
i⸗ 5Nus babylonis. Poſtqᷓ; ꝓpha denũciauit Ca.III. dicũt hic:vꝛbis.⁊ male.qꝛ ĩ hebꝛeo ẽ oꝛbis.⁊ dĩ de babylone hypboli
a⸗ o punitionè aſſyrioꝝ ꝗ captiuauerũt decẽ trib.hic ↄnjr ð ce.ſic d pariſi tot mũdꝰ.qꝛ babylõ erat valde magna.vñ dic phᷣusi
duſen . nũciat punitionẽ babylonioꝝ ꝗ captiuauerũt regnũ du libꝛo politicoꝝ.ꝙ erat mag regio clauſa mur qᷓcĩtas.eo ꝙ excede⸗/
Zen aru tribuũ.Et pᷣ vᷣnunciat babylonioꝝ deſtructionẽ.?? iudeoꝝ bat notabilr magnitudinẽ cĩtatl.dic̃.n. PHieroꝰ ꝙ muri erant ĩ q̃dro
iet ↄoſolationẽ.ca.ſeq̃nti.Pꝛima ĩ tres partes.qꝛ p deſcribit᷑ vaſtan egificati.⁊ quodlibʒ latꝰhẽbat.is.miliaria que faciunt octo leucas.
Eitn tis exercit ↄuocatio.⁊? babylonioꝝ afflictis.ibi:Ululate.ʒ ſe / b Ei reqeſcere ⁊c.q; babylonu erant idolatre:vt pʒ in Daniele.
ol quẽs ðſolatio.ibi.Et erit.Circa pᷣmũ dr. Onbabylonis.i.miſia c ¶ Et arrogã.⁊c.iactabant n.ſe de foꝛtitudine. d ¶Mꝛecioſioꝛ erit
, eã oppꝛimẽs. I ¶ QOõ vidit iſaias.i.puidit ĩ ſpũ futu. ren ated moloan iado; oẽ raꝝ pᷣcioſũ.qꝛ valde pauci ð baby/
ihin m ¶ Suꝑ mõtẽ.i. babylonẽ tumoꝛe ſupꝑbie eleuatã. n¶Ca/ lõis remãſuᷣt viui. e ¶t hõ mũ.obꝛi.i.auro puro ⁊ rutilate.⁊ dr̃
G liginoſũ.i.erroꝛib obtenebꝛatã. o ¶ Leuate ſignũ.i.vexillů obꝛicũ ab ob ⁊ radio radias. B celũ tur.⁊c.locutio ẽ hyꝑboli

ca ad öſignãdũ magnitudinẽ ire vi ↄð babylonẽ gęEt er.q̃ſi da. fu.

pcedẽs exercitũ. Exaltate vocẽ.exhoꝛtãdo ad pꝛeliũ. 5 . u
5 le.ſ.exercitꝰꝗ venerat aliuñ ad auxiliũ balthaſar. h¶ Et q̃ſio.fugieẽ

q ¶ Eeuate manũ.ĩ ſignũ ↄfidẽtie ⁊ victoꝛie obtinẽde.iõ ſubdit᷑.

.

d

inpum. a (¶Et non erit ꝗ =greget. ad reducendũ eos in babylõis

auxiliuz. iõ ſubdit. b

nuſquiſq; ad populum ſuũ cõuertet᷑ ⁊c̃.

q; timoꝛe perterriti ſugerunt ad loca ſua vnde venerant.

C

adiuuet.
löioꝝ. bh

ꝗparietes.

mnis ꝗ inuentus fuerit.remanens cum babylonys.
ccidet᷑ a ꝑſis medis. e¶ Et oĩs ꝗ ſupuenerit.vt babylonioſ
fLadet ĩ gla. aduerſarioꝝ. g ¶ Infates eoꝝ.iſ.baby
. * —

i ¶ Inoculeo.qð videreẽ grauiſſunũ

k Diri vomeo. opes ⁊ vtenſilla vomoꝝ. I ¶ Ecce ego. Dic de

ſcribit᷑ afflictio babyloio
rum ex ꝑſeqntiuz feroci/
tate.cũ dr:Ecce ego ſuſci
tabo ſuꝑ eos.i.babyloni/
os. m Wecdosgar/
gentuz nõ q̃.⁊c.ita ꝙ pꝛe
deſiderio occidẽdi retar/
dabunt᷑ pꝛedari.iõ ſubdi
tur. n Sʒz ſagit. par.
interfi. ac. ⁊ tũ talibus ꝑ/
ſonis ad ſe defendenduz
inualidis ſolet parci ĩ bel
lis.⁊ px boc arguit᷑ maioꝛ
crudelitas 9 Viros deſen
dere ſe potẽtes. o ¶ Et
erit. Pic poſt occiſionem
babylonioꝝ deſcribit᷑ ci/
uitatis deſtructio totalis
abſq; ſpe reedificationis
cũ dr: Et erit babylon ⁊c̃.
qꝛ de ea gliabant᷑ babylo
nij ꝓppter muroꝝ foꝛtitu

dinẽ ⁊ populi multitudi/

dinẽ. p¶ In regnis in⸗
clyta.i nominata ꝓpter
nobilitatẽ ſuam ĩ oĩbre/
gnis. q ¶In ſupbia chal
deoꝛũ.qꝛ de ipſa ſe iacta/
bãt. r ¶ Subuerſa.i. ð
ſtructa ⁊ deiecta a ſtatu
ſuo. s ¶ Sic ſubuertit
oñns ſodomã ⁊ gomoꝛꝛaʒ.
i irrepabiliter.iõ ſubdit᷑.
t ¶ Nõ bitabit᷑. ab hoibꝰ.

quaſi ouis: ⁊ non erit qui cõgre
get. AUnuſqſq; ad populũ ſuum
ↄuertet᷑: ⁊ ſinguli ad traʒ ſuã fu/

giẽt. Ois qu iuent? fuerit dcci⸗ 4
det᷑: ⁊ bq ſuꝑuenerit caàdet in

gladio. Infaàntes eoꝝ aàllident ĩ
ocülis eoꝝ:diripiènt domꝰ? eo
⁊ vxores eoꝝ violabunt᷑. Eccè
ego ſuſcitabo ſuꝑ eos medòs:
q argẽtũ nõ querat nec auꝝ ve/
lint:ſj ſãgitts paruulos ĩterficiẽt:
⁊ lactãtibꝰvteris nõ miſerebũt᷑:

⁊ ſuꝑ filios nõparcat oculꝰcoꝝ.
Et èrit babylon illa cinitas glo/

rioſa: li rêgnis inclyta:i ſuꝑbia
chaldeoꝝ ſubuerſa:ſicut ſubuer
tit dñs ſodomà ⁊ gomoꝛrã. MHõ
habitabit vſq; i finẽ: ⁊ non füda⸗/
bit᷑ vſq; ad gñationẽ ⁊ gñationẽ.
Nẽc ponet ibitentoꝛia arabs:
nec paſtoꝛes reꝗeſcẽt ibi:ſʒ règ/

eſcẽt ibi beſtie: ⁊ réplebunt do/

mus eoꝝ dꝛaconibꝰ. Et habita/

büt ibi ſtrutiões: ⁊ pilòſi ſaltabut

ibi. ⁊ reſpõdẽbũt ibi vlule i edi/

tabũt.ſ.pcurãtes fieri illud ꝑnitioſumo

—

bus eiꝰ: ⁊ ſirene ĩ deluͦbris voln

⁊ e᷑liget adhuc de iſrl:⁊ rẽgeſce
re eos faciet ſuꝑ humum ſuam.
Adiũgẽetur aduena ad eos:⁊ ad/

perebit domui iacob. Ettène⸗/
bũt eos populi: ⁊ adducẽt eos ĩ

locũ ſuũ. Et poſſidebit eos do⸗/

ns iſr-. rrꝗ ſii i tionem. Circa qpᷣ
mus iſtt ſup gerre vuim ſerüos mo nunciat eoꝝ li/
Tanci 98: Terut capietes eos beratio de captiui/
ſe ceperat: ⁊ ſubijciẽt exactoꝛes tate babylonica.2:

ſuos. Et rit ĩ die illa cůʒ regeʒ

dederit tibi deꝰ a laboꝛe tuo:⁊

7 dices: Quũõ ceſſauit exactoꝛ:

gqeũüit tributũ: còntriuit dñs ba/

Ropẽ ẽ vt veniat tOs

E

put habet᷑ ĩ B ca terra tñ ſẽnaar vbi ſita erat babylõ nõ legit᷑ h
veſtruẽda iĩmo fuit habitata a multis hoĩbꝰ: ſpecialra iude
remãsunt ibi poſt captiuitatẽ babylonicã:⁊ et ꝗ ibi redierũt pꝰ
paſſionẽ xpᷣi T ibidẽ fabꝛicauerũt illud opꝰ
cCuũ.ſ.thalmud babylonicũ ꝓut plen
Fac. vbie ad iginagif rdr l en it tnaxiine viao
licũ:iõ ↄgrue dicit ꝓpha ꝙ ĩ illa regiõe babylonis demoes ſa
3 REPIICA

ca.iʒ. pi
mloſos expo/
dnit Burgẽ.

XIIII. ſaltantès ĩ terra ſẽ

ibꝰ: ſpecialr a iudeis ꝗ

catholice fidei inimi
tpleniꝰdño ↄcedente declarabit᷑.
llud opꝰfuit maxime diabo

naar ꝓ demonibꝰ

eio c. Dieg eiꝰ nõ elõga / bitantibibi: vbi vt
2 Si Aicrel ĩ ciog diẽ fabꝛicatũ ẽ opꝰ
bunt. Miſerébit eni dñs iacob diabolicũ thalmud

babylonicũ: tranſe
at illud tõtra iude/

os.) Ca XIIII.
Kope eſt.
Pic ↄñr ꝓ
pheta ðnũ
cist iudeoꝝ ↄſola/

3 hoſies ĩſultatio.
ibi:Et erit.3? inſul/

2, T.X . tationis ↄfirmatio
acõcuſſionetua:⁊ a ſ uitute du / ibi: Nõ vocabitur.
ra qua ante ſᷣuiſti: ſumes para/ Circa pᷣmum dicit.
bolazʒ iſtã cõtra regeʒ babylonis Pope eſt æc.i. libe

rationis iudeoꝛũõð

ba bylõe que facta
eſt ĩ pncipio regni

v (Et nõ fundabit. ad ſui —
reedificationẽ x ¶ Nec põet ibi ⁊c̃.Arabes tũc tẽpoꝛis hitabãt
in tabernaculł freqnter muttes loca ꝓ paſtu aĩaliũ.ꝑ G̊ ergo qð dic
Nec ponet ⁊c̃.deſignat᷑ deſtructio babylonis totałr qʒ ſicut erit ine/
ptꝗ hĩtationi hoĩuʒ.ita ⁊ paſcuis domeſticoꝝ aĩalium.iõ ſubdit.
y ¶ Sʒ regeſcẽt ibi beſtie. ſ. feroces ⁊ venẽoſe.⁊ẽt mõſtruoſe.iõ ſpᷣdit
3 (Et replebuũt ⁊c. aues ſũt magne ſolitudinẽ amãtes. a ¶ Et pilo
ſi ſaltabũt ⁊c.i.vulpes ⁊ lupi vt dicũt alig.Alij vo dicũt ꝙ piloſi hic
accipiunt᷑ ꝓ ꝗbuſdã aĩalibꝰmonſtruoſisqᷓ in parte hent efſigiẽ homi
nis ⁊ in ꝑte beſtie.Alij vo dicũt ꝙ piloſi hicaccipiũt ꝓ hoĩbꝰſilueſtri
bo:ꝗbe'multitudo ⁊ magnitudo piloꝝ ẽ p indumẽtis.Alij vo dicũt ꝙ
piloſi H̊ accipiunt᷑ ꝓ demonibꝰincubis.ſʒ iſtud nõ ẽ viſiłe.cũ locꝰ ille
ſit ihabitabil nature hũane vt pᷣdcm̃ ẽ.demones ãt nõ hitant iter be
ſtias q̃ peccare nõ poſſũt.ſʒ inter hoĩes eos ad peccatũ ꝑtrahere nitẽ
tes. b Et rñ.⁊c. Aues ſũt magnitudinis coꝛuinc.ſz macułreſpſe
q̃ fixo in palude roſtro ſtridẽt hoꝛꝛede. iõ dicũt᷑ vlule ab vlulatu di/

cte c¶Et ſirene.Dic hieronim ꝙ ſũt ᷣpentes alati ⁊ criſtati. Alu o

vo dicũt ꝙ ſut piſces mariniĩ foꝛma muliebꝛi ĩ parte ſuꝑioꝛi appa/
rentes.Sʒ ꝗcdqd ſit de talibꝰ piſcibꝰ.tñ nõ accipiunt᷑ hic ſirene ꝓ eis
qꝛ ſi ſint tales piſces hĩtant ĩ mari.⁊ non ĩciuitatibꝰ deſtructis
d ¶nolubꝛis yoluptatis.i.in templis idoloꝝ ĩ ꝗbꝰgẽtiles exercebãt
voluptatemcarnis:vt ĩ templo pꝛiapi ⁊ veneris.
¶ In ca. iz. ybi dr ĩpoſtilla.Et piloſi glrabunt ibi i. vulpes

⁊ lupi. TIO

᷑

culũ impiò: vgam dñantium ri. vt pʒ Eſdrei.
cedentem pplos ĩ indignatione ſed qꝛ hoc fuit cyro
2. 14. „ H d iſpiratum a deo vt
plagà iſanabili:ſubijciẽtẽ ĩ furõ/ ibidem dicit . Su⸗
re gẽtes:ꝑſequẽtẽ crudelit᷑. Cõ/ fcitauit dominꝰſpi/
rituʒ cyri regis per
ſarum ⁊c.ideo ſub/

Miſerebitur enim dominus iacob.i. populi regni
iude deſcendentis a iacob. g Eteliget adhuc de iſrael pau
cos de regno iſrael cum coꝛobabel reducendo.capta eniʒ ſama
ria ⁊ tranſlato inde populo per ſalmanaſar.aliqui euadẽtes ma
num eius intrauerunt regnum iude ibidem habitantes vſq; ad
captiuitatem babylonis.⁊ ſic cum illis de regno iude fuerunt
captiuati ⁊ cum redeuntibꝰ de captiuitate redierunt. hb¶ Et
requieſcere eos ⁊c. tempoꝛe coꝛobabel eſdre neemie ⁊ macha/
beoꝛum. i ¶ Adiungetur aduena ad eos.quia aliqui de gen/
tilibus conuertebantur ad iudaiſmũ per vnius dei cultuz. ⁊ iſti
dicebantur aduene. k ¶Et tenebunt eos populi.i. dabũt eis
in via ſecuritatem. l¶ Et adducent eos in locum ſuum.qꝛ cy
rus dedit eis conductũ. m ¶Et poſſidebit eos ⁊c̃.i.in iudeaqᷓ
erat diuinocultui deputata. n ¶ In ſeruos⁊ ancillas.hoc dr
q́ᷓ;tum ad pauperes gentiles ꝗ iuncti ſũt eis ad ſeruiendum.
¶ Et erunt capientes eos ꝗ ſe ceperãt ⁊c̃. Poc fuit ĩpletũ tẽpoꝛe
machabeoꝝ ꝗ regnũ iudee recuperauerũt a grecis.mult eoꝝ
occiſis ⁊ capt ⁊ aligbꝰeoꝝ ĩ ſᷣuitutẽ redactl:vt pʒ. Mach̃.i.?.⁊.

ditur. f

p¶ Et erit. Pic ↄñr ponit᷑ inſultatio ↄ hoſtes.Et pᷣ iſultatio viuo

rũ. ⁊2 moꝛtuoꝝ.ibi. Infernꝰ.Circa pᷣmum dr̃.:Et erit ĩ die illa

ſ.itineris quando ductusfuiſti in babylonẽ. r¶Et a ↄcuſſio/
ne tua.qꝛ captiui ducunt᷑ impellẽdo ⁊ concutiendo. ſ¶ Et a

i. tempoꝛe reductionis captiuitatl babylonice. 4Cene

Nedbebꝛeo põit᷑ q̃dã dictio q̃ ſonat cohirim qdẽ plurale hui? ſeruitute ⁊c᷑.ſĩ babylone. t¶ Sumes parabola iſtam.q̃ ſegẽ

noĩs cohir:⁊ bẽt multiplicẽ ſignificationẽ vno mõ ſignificat piloſuʒ
yvfſi Beñn.22. ð eſau ꝗ erat vir piloſus:ĩ hebꝛeo drĩ cohir. Alio mõ ſigni
ficat idẽ qð hirc capꝛaꝝ.vñ Leuit.io.vbi dr:Et a multitudine filio
rũ iſrłaccipiet hircos.vbiĩ hebꝛeo habet᷑ cohiri. Alio mõ ſignificat
demonẽ᷑: Leuitl.i⁊.vbi dr:Nõ iĩmolabũt vltra victimas ᷣmonih. ĩ
hebꝛeo or̃ cohiri. In h̊ vo loco dr̃ cohiri ſaltabũt ibi:qꝛ ſᷣm trãſlatio
nẽ.ꝛo.ĩterpꝛetũ ĩtelligunt᷑ ʒ? mõ.ſ.dmones idẽ ſᷣm trãſlationẽ chal/
daicã:idẽ etiã ſᷣm oẽs expoſitoꝛes hebꝛeoꝝ:Nec obſtat qð obitit po
ſtillatoꝛ dicẽs ꝙ cũ ille locſit ibabitabił nature hũane demones nõ

2

habitarét ibi ⁊c. Nã licʒ ciuitas babylonie fuerit penitus deſtructa

t gẽtibꝰ. b õäl c

contra regem babylonis. dicit regẽ indefinite.qꝛ aliqua ð his
que ſequunt᷑ verificant᷑ de vno rege.⁊ aliquade altero.

v ¶ Dũo ceſſauit exactoꝛ.qꝛ rex babylõis ꝑ violẽtiã bona alioꝝ

rapiebat. x ¶ Quieuit tri.qð ipoſuerat ſr alias gẽtes ⁊ regna
2 B fuit potiſſi imetꝑe nabuchᷣ.ꝗfuit potẽtiſſimꝰiter regeſ baby
lõis. y ¶ICõ.oñns ba.i.virtutẽ. 3 ( Impioꝝ.i.babylonioꝝ
T B fuit ĩpletũ ĩ balthaſar quẽ dñs ꝑ cyꝝ ⁊ dariuʒ expugnauit⁊
occidit.Hañ.j. ir. do.i.ſceptꝝ babylõioꝝ ꝗ dñabãt᷑ mul
Pla.ĩſa qꝛ nõ poterãt

eis reſiſtere. d Su.i ſioꝛe gẽ. c. qꝛ victorijs fibia ðo ceſſis

4

legeg
licces
ierig
teiſein
cari,
nediabo
öesal
KI.
ſlag
bsep
ſtBr
itemaſe

S=⸗

Neronid
brfbi
cti i
ibalnud
Cnt.

— — — —

rime
totrainde⸗
I.
Moxck.
icig
dbenöni
r ⸗
Unag,
kopli
ecapeii
lonicar
Ulltnto.
geinil
imeto
gbin.
umdici

atilbe

ldeon
ge haen
