ptent baruo vic tu alias moꝛis tui ſtati ut andierit mide/ deritturres. Et rit lux lune ſiẽ deiecklone ſenache
llelie ivirio pfectis creli bit tibi. Et daͤbit tibi dñs panẽ ar lux ſolis: ⁊ lux ſol erit ſeptẽplr vementis biert b⸗
gioſis. 6REt nõ faciet tũů ⁊ aquã bꝛeuẽ. ⁊ ñ faciet auo ſicut lux ſeptẽ dieꝝ in die illa qua q exercitꝰ eiꝰ ꝑcuſ ein
auolare c i.xpᷣm ꝗ dicit lareate vltra doctoꝛẽ tuuʒ.. Et alligauerit dñs vulnꝰ ppli ſui: ⁊ ſus fuit ab angelo.
ð ſeipſo Math. 23. Un) erũit èculi tui vidẽtes pceptoꝛeʒ pcuſſurq plage eiꝰ lauauerit. Ec ſog co Poꝛa bella
eſtmagf velter xpo. de tui: aures tue audiẽt vbũ pꝰ cenmẽ dñi venit de löginquoͤ: tofdet veſtihhe ra⸗
ſua pmanétia d̃ Math. tuſ: ⁊ aures tue audiet vᷣbi p . venit de logingquot taſtact! veſtib' ar 1
ylt. Ecce ego vobiſcũ ſuz tergu moͤnẽn. Hec ẽ via obůlate ardẽs furoꝛ èiꝰ:⁊ grauis ad poꝛ mis.ſicut dem̃ fuit N
oibus diſcged cõſu ĩ ea:⁊ nõ declineꝶ neq; ad dexte tãdũ.Labia eiũs repleta ſunt in ua Te rud bn⸗
mationẽ ſecli.ſcõm.n.di q nea ad ſjniſtrꝗ Ercõtaiabi ſanatiõe. 7 lir naſſ tis poſſet applicari
mniniraré vbicz pecntii Tã neq; ad ſiniſtrꝗ. Et cõtaibis dignatioe. lingua cins quaſi le Sʒ contraſs vi 5
pꝛeſentiam ⁊ potẽtiam. lamias ſculptiliũ argẽti tui:⁊ ve ignis deuoꝛans. Spiritůs eius det᷑ ꝙor hicĩpᷣnci⸗ 8
ꝛin ecchia ſua p ſpeciale,z ſtimẽtũ ↄflatil auri tui: ⁊ diſꝑ vpelut tõꝛrens inundans vſq; ad pio: Ecce nomẽ dni 1
gram. ⁊ im hüanitatem ĩ geg eg ſicut imũditiã mẽſtruat mediũ colli:ad ꝑdendãs gentes Aenie ve logindo.
echaiſie eceſnekaih⸗ Egrèdere dicesei.Et dabit pliů in nihilum:⁊ frenũm erroꝛisqð S eibeie ia 4
ti. aia ⁊ diuinitas ex ↄco· uia ſemini tuo vbicũq; ſeiauen ĩ erat in maxillis populoꝝ. Caànti quod eſt tps iudich P
mitãtia ĩſeparabili pꝰre / tra:⁊ panis frugũ t᷑re erit vberri cum erit vobis ſicut vorx ſancti finalis ⁊ nõ de ꝓpĩ
ſurr frnane n treſarle mꝰ ⁊ piguis. PBãſcet᷑ ĩ poſſeſſi ficate ſolennitatis:⁊ leticia coꝛ cuioſen pnt cileel n
nechaldaica ic heture one tuai die illa agnꝰ ſpatioſe: dis ſicut qui pergit cum tibia yt moeli uit dicla net
nõ recedet vltra dinitas Kald „ O 2 e Re⸗ g(uſſio ſennacherib.
eiꝰ.Ex qͥ pʒ ꝙ non põt cõ 7taur tui. ? puͤlli aſinoꝝ:qopẽ itret imõtẽ dñiad foꝛtẽ iſrk. Et qꝛ fuit tẽꝑe iſaie: vt
nenierer tclligt oe eſata rant᷑ trã: ↄmixtũ migmã come dauditꝗ ſarier da glia vod ſue: Hahet. 4. ſecki0. F
Doctoꝛe.lʒz xpoↄueit op½ qẽ ſarèa vétilati 5. Eté troꝛc huũ ſui ſidet i minã Itẽ ꝙ dfrin fine h*ꝰ
time. h terũt oculi det ſicut iĩ arẽa vẽtilatu . Et erüt * oze . ꝛachij ſui oñderi⸗ mi Ca. Pꝛeparatacẽ̃.n. B
tui ⁊c.i.xpᷣj q apparuit ii·· uů̃ũu᷑̃oůũob heri tophet æc. i.
ſbitèt ocuł coꝛpalibDin PPPeng gebenal. ſcz
foꝛma hũanitatis.⁊i ſacramẽto ſub ſpẽ panis. iEt aures tue.⁊c᷑. d aboibus expoſitoꝛibꝰ hebꝛeis ⁊ latinis.⁊ iõ videt᷑ iſaias ſi
ſ.euagelicũ. oſt tergũ monentis.i.ad ſeq̃nduʒ veſtigia xpi p/ log de tꝑe finał iudicuj.in qͥ ᷣmones cũ dãnatis retrudent᷑ ĩĩfer 1b

mẽ ẽ vbum dei ⁊ recipientibꝰipſũ ꝑ fidez data ẽ pluuia gre dei ⁊ ꝑta f᷑¶ Ardẽs furoꝛ eiꝰ.qꝛ ignis ↄflagratiõis pcedet aduẽtuʒ iudicis.
lem modũ dr̃ Deut? 3ʒ2. Cõcreſcat vt pluuia doctrina mea. q (¶ Et gEt grauis ad poꝛ.qꝛ terribilia ſigna apparebũt ꝓpe iudiciuz.
panis fruguz ⁊c̃.Iſte ẽ panis euchariſtieꝗ dr̃panis frugum terre.qꝛ h¶ Labia eiꝰc. g repꝛo s82tra qs ꝓferet illã ſnĩazʒ: Ite maledi
mã h ſacramentiẽ panis triticeus de terra pductꝰ.⁊ cõtinet iſte paʒ cti ⁊c. Math.⁊5. Miignactan ignis deuoꝛãs. qꝛ ꝑ ſniaʒs
nis pinguedinẽ gre dine. r ¶ Paſcet᷑ ĩ poſſeſſionetua ⁊c.i xpjs de q̊

ab eo ꝓlatã öducent᷑ ad ignẽ gehene ĩter

or Joh.i.Ecce agndeiꝗ tollit ⁊c. Paſcit᷑ ſpatioſe.ĩ dilatatiõe caſtita
tis eccłie.ſᷣm ꝙ dr Cãticoꝝ.⁊.Qui paſcit᷑ ĩ liljs donec aſpiret dies ⁊
inclinenĩ vmbꝛe. ¶ ¶ Ettauri tui.i. apli. t ¶ Et pulli aſinop. aly
iferioꝛes pᷣdicatoꝛes. v¶ Qui opant ter.laboꝛando in agro dñico
vbo ⁊ exẽplo. x¶ Cõmixtũ migma comedẽt.glo.ſuꝑ locũ iſtũ diẽ
ꝙ migma ẽhoꝛdeũ mixtũ cum palea ⁊ eã ſequunt᷑ expoſitoꝛes nr̃i.ſʒ

huic dcõ videt᷑ ↄtrariari qð ſubdit᷑. ꝓ ¶ Siẽ ĩ area vẽtilatum eſt.i.

purgatũ a palea.ꝗd ãt ĩtellexerit Piero p migmaneſcio.ſʒ in hebꝛeo
habet ſic:Mixtũ foꝛte comedent.i.cõmixtionẽ diuerſoꝝ granoꝛuz
abſq; aliq̃ coꝛꝛuptiõe ĩ ſua bonitate manentiũ.ꝑ qð metaphoꝛice ĩtel
ligit᷑ cõgregatio fideliũ ex iudeis ⁊ gentilibP ꝰ varijs nationibꝰq ĩcoꝛ
poꝛati ſunt ecclłie ꝑ pᷣdicationẽ apoſtoloꝝ alioꝛũq; pᷣdicatoꝛum.

3 ¶ Et erũt ⁊c᷑. ꝑ montes excelſos ĩtelligunt᷑ apli.p colles ꝗ ſunt mõteſ
minoꝛes.pdicatoꝛes alj. a ¶ Riuicur. aquarũ abũdãtia ſane do/

maris oꝑientis. b In die iterfectionis ⁊c̃.i.tꝑe deſtructionis hie

ctrine.eo mõ loq̃ndi q dr ſupꝛa.ii. Repletaẽ terraſciẽtia dñi:ſic aque
ruſalem in q̃ erãt 3 turres:q̃ cũ muris deſtructe fuerũt ꝑ roma/

nos.⁊ illo tꝑe multum viguit pᷣdicatio euangelij per apoſtolos alioſ-

q; diſcipulos xpᷣi. c¶ Et erit. Pic denũciat᷑ libatio fideliuz in ſcõo
aduentu xpi.tũc.n.liberabunt᷑ a penalitatibꝰvite pñtis.Et diſidit᷑ ĩ
duas.qꝛ pᷣponit᷑ hò liberatio.⁊? demonis abiectio.ibi:Ecce nomen.
Circapᷣmum ſciẽduʒ ꝙ ſᷣm ſanctos doctoꝛes ⁊ catholicos ĩ finali iu/

e ꝓ ſuo exitu ðᷣ egypto.iĩ q figuratꝰfuit exitꝰelectoꝝ hᷣ oĩ pe
nalitate. qñ ad celũ trãſferent᷑ glioſi ĩ aĩia ⁊ coꝛpe. r Et leti
cia coꝛ. ⁊c.li ſiẽ ĩpoꝛtat h eq̃litatẽ.qꝛ leticia electoꝝ tũc excedet
oẽz leticiã q̃ põt expᷣmi a nobis.ſʒ ꝓpha vtit᷑ talibꝰexẽplis hoĩ/⸗
bus cognitis.qꝛ ſᷣm ꝙ dic Gregꝰ.balbutiẽdo ꝓut poſſumꝰ.excel

migbilẽ. k Spũs
eiꝰ.i.eiuſdẽ ĩdignatio cõtra repꝛobos. ¶ Uelut toꝛẽsiun.
qꝛ nõ poterũt punitione ei euadere. m Ad ꝑdẽdas gẽ.ſ.q;
Er frenu er. qꝛ cognoſcẽt ſe erraſſe.illa tñ

tũ ad repꝛobos. ne je raſſe. ille
cognitio nõ erit eis vtilł.ſʒ magis afflictiua ꝑ remoꝛſũ ↄſcietie.ðᷣ

̊ dr.ĩfra vlt.ca. Uermis coꝝ ñ moꝛiet. o ¶ Cãticũ.h ðᷣſcribit
dictꝰaduẽtolectabil elect.q tũc letabũt᷑ ñ ſolũ de ſua glłificati

one.ſʒ ẽt ð repꝛoboꝝ punitiõe applaudẽdo diĩne iuſticie.⁊ h eſt
5r:Cãticũ erit vob.ſ.electis. p Siẽ vox.ſic ẽ in hebꝛeo.

I Scificate ſolẽ.i.ſolẽnitatis paſcal.iĩ q̃ fili iſr laudauerũt do

ſi di fc reſonamꝰ. ſ¶ Et audita. Hic ↄnroſtendit᷑ dictꝰaduẽè
tus vt ömonis abiectiuus.qꝛ tũc auferet᷑ eiꝰptãs ĩducẽdi homi

nes ad pctũm.⁊ qꝛ tũccũ repꝛobisretrudet᷑ ĩ ifernũ.ex quoꝛuz

pena augebit᷑ pena monũ.ſicẽ glia ãgeloꝝ augmẽtabit᷑ ex glłia

electoꝝ qͥs ĩiduxerũt ad meritũ.iõdr̃. Et auditã faciet dñs głiã

vocis ſue dicẽs electis: Uenite bñdicti ac. t¶ Et terroꝛẽ bꝛa

chyj ſui oñdet.ĩ ᷣmonũ deiectiõe. cõminatõe furorl. cůũ
Aratus ẽ diabolo ⁊ ange/

dicet: Ite maledicti ĩ ignẽ eternũ qui

Iſaias

ange⸗

bponoꝛificatcſt cqu t aſcenſoꝛé piecitima’
PDo aliofe n bon. ficat eſrcquũ ⁊ aſcenſoꝛẽ XXII.
Alli ¶Cantem dũᷣo glioſe. n honoꝛifica illi. Capi:A Xα⅛π⅝⅞
uma ignie ſgehene. bal Alli, Kantennvaogie ⸗oſic loand eſau, srrgni ddrrerei⸗ –
kedlct lis eius Mathᷣ.2y. a ¶Et flãma igt hoĩbus terribilia v Eg deſcẽdũt. Poſtq; locutꝰẽ iſaiar huanü tꝑe regis Kdlechie
Untelaeen is eius Math. 25. inis. per i ni. i. ſentẽtia iudicu. q Jentia Dini uxilij recurrerũt ad hũan eddere tribu
mmtchenn⸗ getimmbmen lapide gradin .n. dñni. i. ſentẽtia iu ficdentia dĩni auxilij rec ſ. vt euaderet reddere e.
W intelligit᷑ terroꝛ iudicis. leg hic ad lfam ĩtelligit᷑ ſubn ie bic ex ſili ca logt reg econſuerat. miſit nũcios ad ſuſach aſiy⸗
drnilgj Pauebit aſſur. i. oiabol'g hic ni·ſicut ſupꝛa i. ca. ſfub noie tũ regi:qð regi aſſyrioꝝ darece. uit. ppter qð ſalmanaſar rex.
ncangebii Aainatinerireien ocm̃ fuit ibidem. D pdi. ſicer eidofidetia nihelleuet tur. 4. Keg.i Sem Pigit
Alienterie e is babypionis asgnak wiabo ſnt e. f¶ Et erit tranſit virge rrveiren regnũ ei ðſtruxit. iſtud izdinidit ioral
oſsd iee nents radineſne SAareritira legt. aro Ppres d: öpoit oſtiuctio
en dcf⸗ indat.i.firm a ſtabilqꝛi 2 s: equi eoꝛum caro 7 regni ereciciz: l
deiecttone Paeaz regeſcere JU is ⁊ flãm ignis vduuo non elx A doͤmin? inclina⸗ uatio ſegelin 6 diẽ.
— clerona ſnaan nefnrtar ĩ turbie: ⁊ lapide non runsel ⁊ coꝛꝛuet auxilia Lit dey ſeiegi ſie re⸗
eiteppo⸗ qꝛ pena illiꝰ nie te/ rantis. Alli Lwir. ebit bit manuſ am 7 . llinz: Circap⸗ . tu ex
fereldo na . 5 i pauebi Dae ꝛeſtat auxilinʒ: iſr fuit vſtruetuz ex
fiennin nebit eum depſſuz grandis. A voͤce eni dñix ſi toꝛ: cadet cui pꝛeſ t: qſtia Snuiſelfn Stia ſi egyptu.
lacli) in perpetuum. ir a ꝑcuͤſſus: ⁊ èrit tra 1/ Imglcz nes cõſument᷑: qi mala ↄfidẽ leü ſo exer.
heſennhe b In iympais æci⸗ Aſſur v 84 tquò règeſcere faci ſim icit dominus ad me. Quo ſicrexegyp taa nabuch.
aſſnani tharis i belliſpcipu t virge füdat 4 tympanis ⁊ ci hec dicit don leo ⁊ catulus leo citu fuit ↄuict irtoan⸗
* is expugnabit eos. ñis ſup eũ: in tym 5 iat leo catulus le rege babylonis q̃rto an/
gheß is expugnabit cos. et dñs ſup eü: in tym s erpug modo ſirugiatl ſus: cuz occur regel hi tili ione. vt bẽ
ici . Ired De nis!. t . ſto 9 voce tur Hiere. 40. 4
bmngeo ctoꝝ leticia ð pore th Pꝛeparata eſt eni ab rerit ei multitudo paſton a voce fiduciâ öᷣderat regi
Finn os. Pꝛepara udà: rerit ei multiti * nulti ſam fiducià ödera egi
oure ſtate õmonũ eiccta pit e ege pparata ꝓfüda: r. iõ foꝛmidabit: ⁊ a multi ſam iq; iſtoꝑ önuci
e ate lIz. Aarege pparata Ginda coꝛum nõ foꝛmidabit lſrha vtrũq; iſtoꝝ önüci
Utieineng ſm ꝙ dr Apoc . ri tophet:a imenta eidignis c H bit: ſic deſcẽ/ t iſaias H. pz l aex di⸗
udiui vocem ma⸗/ iſar utrimenta ei igni ine eoꝝ nõ pauebit: ſic d ie at iſaias H. ⁊ pz lr̃a e
Ntbtr Audiui vocem ma/ ⁊ dilatãta. Mutrime ſit toꝛꝛẽs tudine eoꝝ ſtuũ vt pꝛelie at iſaias H. p; tl: Ueg
ii enté T flat dñi ſict toꝛꝛcs t inus exercituũ vt p ctin paucis except:ex
noß fit gna de celo dicentẽ⸗ ligna mlta:flat? dñi ſic .⸗ det dominu ſyon ⁊ ſupber cctiſp⸗ ut in egyptum. i.ð
znh ic ſcã ẽſal's yir Tlig 18 eag. I. detde ſyon ⁊ ſup deſcedut in egyptun 0
Orregnudei noſtri Alban eſn esfacg HHõ znes volan⸗ drigitce me
nöi ⁊ poteſtas xpi ei ſa =?” iliñ i eqs ſpates: co . ere r minus exerci fidu ad poꝛtãduz arma
ſen accuſa d auxiliũ i egs ſp tes ſic pꝛoteget do beräs teſut. ad poꝛtaduz arma
imne⸗ actid e⸗ ⁊c̃ Vył AKadi fiduciã ſuꝑqua tes eE gens? liberss teſ ercitui nccaria.
Wni nfon 7c. hbntes fidui ſhierlm: pꝛotegen „„oin exercitui neca li⸗
idi iurn nfaE T bñntes fſiducid ſu ꝛqꝛ tuu hierlin: pꝛotegens ? gerti⸗ ſug egtib qepuali
tie, — Hines ien eatib:qꝛ tuu hier 7 ſaluans. Coônu ¶Et ſup egtib qꝛ pu. r.
mane Eſꝛepa Piet ge· driꝗ qꝛ multe ſt: ⁊ ſüt fiſi ſi tranſiens ⁊ ſal receſſera di. tũc.n. egypty erat ĩ ar⸗
ſutto ab heri top H idi nimis: ⁊ non ſt ofſi n ini: ſie t in ꝓfundum receſ 139 is famoſi. t (Et nõ
. nebend e 6E Hualidi nimis: 5 reqſierũt. iße mini:ſicut in pi e eni illa abij mis famoſi. t 4 Li. ſf
ef ———— n iſrl: æ dñʒ nõ reqſierũt. iſße n filij iirael: In diẽ eni illa abij ſut afiſi ſup ſcüz iſrl. i.
zlnin poſitoꝛes Toppbet. ſctm̃ iſr!: 1 quxit maluʒ: ⁊ ᷣbã tis mi la argeéti ſui: Z idola um g ſactificat iſrael.
iiie Daraienel ſua non abſtulit. Et colurge anri ſuique fecerſt vobis manꝰ iſapiétie nõ ẽ numer
iaxationem ye ſug moy: otrà auxiliuz elr. cotum: ? cadet aſſur i cuiaſapieti⸗ alü. ſ. pene
un mpllationem 11 domũ peſſimoy: ? otrà auriliu Nempeccstm E cadet alaei caerenoui e
nan au en oꝑantiũ iniqꝗtatẽ.Egyptùs hõ ⁊ iperregnüiſtael. ,A Ervba ſua Rbrine ditriſruct de
. a q;ꝛ oĩs hõę E „ℳ„ „ uper regnü iſrael. ygIE ab effectu. ſz ea ipleuit. a —
ut ſringir onikezſuu dit ĩ gehenam vt dicit gloſa be garſel 3 (IIab neſabe⸗ vitulos aureos aozabant
id⸗ um ſʒz magis lax HH ſecũda diserg otumlir e get domü pe enrege opti regi lauila wluͤtarl de Etni
toon. i. RE ꝛeparata ab heri.i. . 19. ſz tm heri. ſe 2n0 ,= uxi. i. tra regẽ uniédũ illũ ꝓ libito ſue vo , A—.
bꝛaica. or at pꝛet . diꝰ tertiꝰ.ſʒ tm̃ h „EA b Et Z auxi.i. duũ illu ꝓp libito ſue i.
ttii cüt alig qꝛ abilla die nõ fuit nudiꝰ tertiſʒ erei ab ags ĩferio s hõ. ſicẽ ſub vᷣo ad punicẽdũ illũ ꝓ dinationem dei.
dicut alig qꝛ abille acta fuit diſtictio celi ſidere vt dicůt ptus hõ. ⁊ ſic ẽ em iſrael cõtra oꝛdinatione tie. cuiuſmo
ſ; iſimile. qꝛ ſcoa die facta fuit diſt irca centrũ terre vt dicũt s. vt poſſet ſaluare regem iſrael cott tuales ſubſtantie. cniuſmm
ſec viſimile. qꝛ l e⸗ ena. ſed circa centr inz qꝛ ſi ſcda deus. vt poſſet ſal ſpiritus.i.ſpirituales ſubſt clinabit ma
iß ib4 ſi ioꝛibvbi nõ eſt gehena. ſe zcludi trariuz qꝛ ſi ſca Et equi eoꝝ caro ⁊ non ſpir i. Et dominus incl Pdir:r.
4 ribꝰa ſuꝑioꝛib vbi magis cõcludit⸗ Ael ede t equi eoꝝ caro citus dei. f dom iõ ſubditur:
ſfe ſicti doctoꝛes. Itẽ ratio eoꝝ magis ſa fuit pᷣmuz heri.ſʒ magis ſunt angeli ꝗ ſunt exercitus rege vindictam. iõ ſubditur:
C cn 5 ſegꝗt᷑ ꝙ nõ ipſa fuit pᷣmu⸗ ipio tepoꝛis di ſui adarei iendum de vtrochre entur. li ſimul non ipoꝛ/
nns dies fuit pᷣma bens heri. ſe⸗ heri. pic accipit ꝓ pᷣncipio tẽpoꝛis num ſuam. ad accipiene nilq; omnes cõſumentu ſeocezternpo
iin dies pcedens.⁊ iõ meli drgbe ſicut tũc feclt celum eimnpyreu Et conuet ⁊c. g BGimn Wu regestacdicitune ſe at Rmilirn
uſtis. in e eaarter nndn 8 rege pparata.i. a öo tat identitatem tempoꝛis. q; duore ꝛedictis.ſed de ignat cioy
cre Kk Arege ppara tat aki. vt patet ex pꝛe cit. Hic conſequenter po
taß⸗ Frcait enmefangs Rianrcn ege epe anbent renon fuerunt debellati h ¶ Quia hec dicit. P ſ. ex vera confi p
cẽt repꝛobis ĩ inferno. In hebꝛeo habe . IHꝛofuda. dinèpene vtri. ni iude pꝛo tunc exca eoſee regnauit. vt ba /
noge ſicet repꝛobis ĩ inferno E s ſuphie: Job. i. H ¶hHꝛ⸗ duüt nitur ſaluatio regt chias enim qui tempoꝛeole⸗ in domino. ad
ichi⸗ q dr eſſe circa centrü terre. ma at.7. n utrimen d ir. 4. Heg. is. totam confide pꝛopter quod vominus moe 4.
ir. R dr eſne eir tũ ſaluatoꝛis M . e betur. 4 opulum ſuuz.pꝛopt ib regis aſſyrioꝛum 4
liitz ad ꝑditionẽ.ſcõm dic H deſignat᷑ acerbitas pene. o/⸗ hoc induxit etiampe manibus ſennacherib reg inc pꝛophetier.
leti eivignis vligna mlta. pl deigna 3 ꝛẽs ſuiphuris ſuccẽ boc in iberauit eum de eſcribitur hic diffuſe. pꝛim zitur mocuf
ſi dens eã.ꝑ hoc ẽt ondit᷑ hoꝛoꝛ iuſticie. ſecũdo hiſtoꝛicc.capi.ʒ6. li ſecundo magis in Heciai--ca ſecundo
6 it m oꝛdinem diuine in is nequaq; ploꝛabit. ſe⸗ tonenScnctaltsccuncamagegil ſaluatio. ſecundo
tin. o ccdis moꝛdinennt atta gloris naanach glordhi. ſecte ſannmnongs den penne der ircaßenurmtonitin exemelns
el CAnca. zo. v ſta.deſideraſſẽt ad/ eT vñ ti. Pꝛima in duas: gi ibi:Etcadet.Circa aſtonnmliht oecurrentt
ellur Icet pfes ve 16 gant pollatios hyaduét/ ploꝛa echie vanackeinenlaiitrecdam noreenoc meblili ⁊ ſaluauit
lieted uetu xpino tñ le fioꝛabttvicet itelligedũ de ſeig eeclie de leone qui non nnert 1 ſine unpedunn nobꝛoterit eſ volan
nbi p qð dr.· Ploꝛãſnequaqpl amoꝛe xpi gaudeter tolerabat. n eameonraleſtnarhend dem Fig ſienechabitanresin hie
Uſcr xp̃iq pſecutiõesa Actl.ca. Jbãt apłi gaudẽtes⸗ bãt ⁊ ð iſtis hieruſalemce ttimere arcum ſagittatoꝛis. ſi littera vſq; ibd.
theſt ſicut ð aplis logt. Jr, illata leraͤter ſuſtine at 7. us tes non habent timere acherib regis. ſic pʒ tis filij iſrael. hoc di ·
ꝛmẽta ſibi illatal ſta. tribulationibus tes non h tum ſennacherib regis. eſſeratis filij iſrael. .
hꝛeo. martyrib legit toꝛ loꝛabis. pr̃es vo ve.teſta.tri Beñ.37. 4 ruſalem impetur ſicut in pꝛofundum rec rin aſſyrios per ſalma
futdo a Plezsncauachgit 1qñnq; glorabise ; giarob i quaſa i ¶ Tonuertimini ſicut l oum tranſſerebatur in aſſy⸗ bipoterant
. Enisti WPersrie vigof von⸗ Aa l5 14 Tonne opulus iſrae euaſerunt.latitantes vbi poter Ü ꝑ
oibe adueniẽtib⸗ nkiebn it hodiſferetie videt᷑ eẽ pa o pefurur citur. quia pe ni ui de illo regno euaſerunt. la ta idolatria conuer·
Ltlei de exechia ifra. 38. ia expti. Antig vo ↄſiderauerůt geaqſun naſar regem. a entadcgrckaaſaregen lira .
tat echedderirwrikerpri:A actumagis mouæt q;ea qͥ ſim ſqpoſtea veneruntadee uru idtoludurn iet pꝛe amo/
e prf tàt ꝙ eaq füti actut et frenũ erroꝛis qui . nt ad verum dei ci ef iſui. ideſt deſpiciel e. rne.
shoi/ nõ vt factü. Coͤſtataͤtea vbi dr ĩ poſtilla. Et fre IO. II. ſi fuerant ad verun vir idola argenti ſui. ideſt deſp .
potẽ eodẽ ca.vbit ADDITLIO.] ie illa abyciet virid “?Mẽßy e
ct potEtla. Goocen ſa Se r ilt pploꝝ cãti k ¶ Ind iuini Tenrer pomitnr ſe nacherib deiectio. que “Z
n 9) Zeasofte ddi göniatn Mansiide met⸗ 1c Ercader Pie Geanete vonrnt pereun i rereirn euus. s.
(cierit vob ⁊c ↄtinuaĩ ſuj iconñabat ſie is poſſeſſis tra Il¶Et cg er hoc angelus domini per⸗ is fugit territus.⁊ hoceſt
au; ccierit vo ecluſionẽ ſicvuabat ſuis poſſei ñ glo. facta fuit per boc q an. herib cum paucis fugitter dionõ viri.
gi beee ernelfade ſeenb abolinticiroe mragt e üadofEtradetaſurderereit alnon. en n gracons det.

t ¶ Non vocabi vereieg⸗ .

. ⸗ . „ , 8 ſ
ſed angeli. a (Et fugiet. ſ.rex ſẽnacherib. b Moa facie gla / ter. qꝛ eum hoc ꝗ; adoꝛabat idola.adoꝛabat etiaʒ deü. vt ſic he⸗ WU i
duj·ſ.aduerſarioꝛum ſuoꝛuʒ ſed ex terroꝛe ſupꝛadicto. c¶Et inue ret gram aliquoꝝ pᷣncipum ꝗ acultu deinon totalr receſſerat. 4 .
deur de⸗ erũt. i. tributarij q ãtea tributũ ab aliſ accipiebãt. c ¶ Et vacuam faciat animam eſurientis.qꝛ ad cultum multoꝛũ ſe
d ¶ Et foꝛtitudo eiꝰa terroꝛe tranſibit.qꝛ amplius non terrebit popu deoꝛuz dicebat regri magnas expenſas.⁊ ſub iſto pꝛetextu leua ef
los in circuitu:ſed magis econuerſo.iõ ſubdit᷑. e ¶ Etpauebunt fu bat a populo magnas pecunias.vnde pauꝑes grauabantur. n
gientes pᷣncipes eius.ſ.cum rege ſennacherib.vt dictum eſt. d ¶ Fraudulenti vaſa peſſima ſũt.i.miniſtri manaſſe regis ſunt han
¶ Dixit dñs cuius ignis eſtin ſyon.qꝛ in altari holocauſtoꝝ qõerati pemmi.apud hebꝛeos.n.inſtrumẽta cuiuſlibet artis dicunt᷑ va N
monte ſyon erat ignis perpetuus.qui nutriebat᷑ a ſacerdotibꝰ: Le⸗/ ſa.⁊ q; manaſſes rex ꝑ miniſtros ſuos ſuam maliciaʒ exercebat n
ise⸗ gEt caminus tancßhinſtinen, .
eiꝰin hieruſalem. hoc dr non virſ: c gladionõ boĩig 3. Erle oñim ta.iõ dicunt᷑ hic va/
ꝓ altari ĩcẽſi.ad qdð ĩgre/ gladio non viri:⁊ gladiꝰnõ hois nẽ:et loquaturad dum fraudule aeſſtina.. J oc
diebãt oĩ die ſacerdoten Voꝛabit en⁊ fůgiet nõ a facie gla ter: ⁊ vacuꝗ faciat aiam eſurien eſBoleni manin iip
vt ibi cõburerẽt thymia dij:⁊ iſuenes eiꝰ vectigales erut tis:⁊ potũ ſitiẽti auferat. fraůdu ſes. (Logitati eiſ
ma ad oſumand Rerifi Z foꝛtitudo ei a terroꝛe traſibit: lenti vaſa peſſima ſunt. Ipſẽ eni ones ncinabit rna u
Aur adeHeb· 2z pauebunt fugiétes pꝛincipes cogitations concinnabit d per ias vbis iuſticieap⸗ .
xce liuſticia. Pic Ei?. Dirxit döͤmin? cui ignis e i ſy dẽdos mites in ᷣmone mẽdacij: parentis coloꝛabit. ttn
Aegt pdcm ma on:èt camin?eiꝰi bier cοI. cum loꝗrer pauꝑ iudici. Dꝛin g Ad pdendos mi tei
Sen hect nodier, ICLcẽ in iuſticia regnabit cẽeps vo ea q̃ digna ſũt pꝛincipij r norideen
bit̃ iuſticia ecechie. pꝛo⸗/ rex:et pꝛincipes in indi/ cogitabit: et iße ſůꝑ duces ſtabit Sanguinez multũ il
pter quam facta fuit tüc EEO perũt. et erit vir ſiẽ Auülieres opulẽte ſurgite: ⁊ qu innoxiũ effudit ma gto
Rcã luatis: 2: malicia qui abſcondit᷑ avẽto: ⁊ celat ſea ditevocẽ o ſiin cõfidẽtes per galiesi nde mẽé/ n
ennacherib. ꝓpter qus tepeſtate:ſicut riui ſiti: cipite auribꝰ eloqi . acuij.i.p mendacia dett
nnasofno oemctio. a⸗ tẽpeſtate:ſicut rini aquaꝝ in ſiti: cipitèe auri elogu meſ. Poͤſt gmonibr iuſtis dap i
ſeqnti. Pꝛima diuidit in et vmbꝛa petre ꝓminentis iter- dies 7 annos: ct vose cõturbemi parentübcoloꝛata “
duas partes. qꝛ p deſcri ra deſerta. Mon caligabũt oculi ni ↄfidentes. Cõſũmata eſt eni,s ſiẽ dem ſuit ſupꝛa. an
bi inulci sachie ame videntiũ:⁊ aſᷣres audiẽtium dili vindemia:collectio vltra nõ ve i.ca. ꝙ ian esdenn
ruit dictam ſaluationez. center auſcultabũt:⁊ còꝛ jet. ſce opnlõte: otur/ nauit ad moꝛte qſi e.
2 maliciamanaſſede genter auſcultabüt: coꝛ ſtulto niet. obſtupeſcite opulete: tur⸗ celolegis idecre/
meruit regni iude öſtru rũ intelliget ſciam:cqt lingua bal ⸗ bamini cõfidentes:exũᷣite voͤs gendiun ẽ ꝙfece⸗/ e
ctionem.ibi: Stult. Cir boꝛũvelociter loquetur ⁊ plane confũdemini:accingite lübos ve ritde multis alis. li⸗
ca pᷣmũ d . Eceein iunzi⸗ Noͤn vocabitur vltra is qui inſi ſtros. Sũꝑ vba plangite:ſuꝑrẽ bhbaum loqret᷑ pau m
giitiultno: hi piẽs eſt pꝛinceps:nẽq; fraudulẽ gione deſiderabili: ſuꝑ vinea fer per ndici wios
bncipeſ ĩ iudicio perunt. tus aphellabitur maioꝛ. Stult? tili. Suꝑ humũ ppli meiſpinẽ⁊ iſaias ali pphete
NAE. inforneti fucti eni Sengloaersr coꝛ eiꝰ faciet vepꝛes aſcẽdẽt: q;dto magis ſuꝑ eius maliciam va⸗
Et erit vir ſicut gab / iniquitatè:ũt perficiat ſin i ij cinitati citer arguebãt. qre
ſcondit᷑ ⁊c̃. ſᷣm hãc lĩĩ̃ſam n An 3 be cigt ſimulatio des dom os gaudij cinitatis er ul bat occaſiones iter
li vir refert ad quẽlibet ficiendi eos. Conſe n
de populo iude ꝗ fuit ꝓ/ l “ uInter tranſit ppbe
tectus ab impetu tempeſtate ſennacherib meritis eccchie. In he / taad deſcribẽdũ iuſticiam ioſie ꝗꝑ duos annos poſt moꝛtẽ ma icc
bꝛeo autem habet᷑:Et erit vir ſicut abſconſio a vẽto ⁊c.⁊ ſic li vir re · naſſie regnauit dicens. i ꝛiceps vo.i.ioſias. ¶ Ea q diA/ liog
fert᷑ ad egechiam ꝗ dr̃ vir a virtute.Et abſconſio.i.ꝓtectio.a vẽto.i. gna ſunt pᷣncipi cogitabit.qꝛa iuuentute ſua cepit eſſe multü ſol Ate
dcirhaddsernecvnbi⸗ Wrncblles Natlee vt dictum eſt. licit? de cultu dei ⁊ comuni bono regni ſui. ĩ ¶ Et ipſe ſuper Gi
¶ Sicut riui aq̃ruʒ ĩ ſiti.ſũt valde amabiles ⁊ vtiles.ſic ecechias po. duces ſtabit.qꝛ nobiles iuda ad cultum deiĩduxit.⁊ toto tẽpoꝛe Lii
pulo ſuo. m¶ Et vmbꝛa petre ꝓminentis ĩterra deſerta.ex ſicci regni ſui ĩ hoc eos ſtabiliuit. m ¶ Mulieres opulente. Hic cõ fd
tatibꝰ caloꝛib/maximis. Nam tal vmbꝛa eſt valde delectabil hoi/ ſequenter ſubdit᷑ ciuitatis ⁊ regni iude ðᷣſtructio.⁊ ſco reſtitu ſen
bus ibi geſcentib:ſic ecechias populo ſuo. n ¶ Mõ caligabũtora tio. ibi. Et erit. Circa pᷣmum dr̃: Mulieres opulẽte.Hitatoꝛes: los⸗
li vidẽtium.qꝛ iſaias illo tꝑe multas habuit dinas reuelatiões ⁊ caa n. hieruſalem tempoꝛe ſedechie vocat mulieres:eo no habue tri
ras⁊ alj ꝓpheteꝗ tunc tempoꝛis erant. o ¶Et aures audiẽtium runt virtutem ſe defendẽdi velut effeminati. n Tilie ofi deſe
diligeter auſcultabũt.qꝛ ecechias ⁊ eiꝰpplłs vba iſaie ðuote recepuůt tes.ĩ foꝛtitudie muroꝝ ⁊ ĩ auxilio egyptioꝝ.vt pʒ ex ſupꝛadict. be
p¶ Et coꝛ ſtultoꝝ.i.illoꝛum ꝗ fuerant ſtulti tempoꝛe pᷣcedenti.ſ.tem ca.ʒo. o ¶ Percipite auribꝰ eloqum meũ.q̃ſi diceret coꝛdibꝰ Re
poꝛe achacpr̃is ecechieꝗ fuit idolatra peſſmus. q ¶ Intelliget ſci veſtris deberet eẽ ipꝛeſſum. ⁊ qd ſit illud ſubdit. p¶ ·Poſt vi
entiam. tpe ecechie ꝗ fuit deuotꝰ ſtudioſus. vx¶ Et ligua balboꝝ es ⁊ annos.ꝑ hoc nõ intelligi aliquod tempꝰ certũ ⁊ determĩa nel
i.illoꝛum ꝗ tempoꝛe achaę nõ audebãt deũ laudare manifeſte ⁊ ilo tũ.vt diẽ ca.Sa.ſʒ eſt ſenſus.ſic dies addent᷑ ad dies pceden/ n
latriam deteſtari. 8¶ Uelociter loquet᷑ ⁊ plane.pꝛõpte deũ ↄfitẽ tes.⁊ annus ad annũ.ſic multiplicabunt᷑ vr̃e inigtates quouſq; n
do ⁊ idolatriam manifeſte deteſtãdo. veniat deſtructio ꝑchaldeos. q¶ Et vos ↄturbemini ↄfiden de

inſipiẽsẽ.ſ.acha ꝗ a vera ſapiẽtia decidit p idolatriaz3. v ¶ Neqʒ tes.i.vos ꝗ modo ↄfiditis vt ſecuri:eritis vltra modum ↄturba
fraudulentꝰ⁊c.i.achaꝑꝗ fraudulenter rñdit iſaie ſupꝛa.7.Non petäã ti. r ¶ Cõſũmata eſt.n.vindemia.qꝛ ducet᷑ populus ĩ captiui⸗/
⁊ non tentabo vñm.in hoc fraudulẽter ſimulãs dei reuerentiam. cũ tatęm.⁊ ſic ñ erit ꝗ vltra colat terrã.nec ꝑ ↄñs ꝗ fructꝰcolligat. cnſe
tñ ob hoc recuſaret ſignuʒ a deo dari.ne ex G̊ glificaret nomen dñi. Cbſrpeſcite eenimio terroꝛe vobis iminente. t ¶ Exui ltgb
vt dem̃ fuit ibidem. x ¶ Stultus. Hic ↄnjr ponit malicia manaſſe te vos.veſtib glioſis. t cõfunde.ĩduentes vos vilibꝰ⁊ ſtin
filij egechie. pꝓpter cui maliciaz deſtructa fuit ciuitas ꝑchaldeos. . aſperis.iõ ſubdit. x ¶ Accingite lũbos ve.ſ. cilichs y ¶ Du ſten
Reg.2=5. ⁊ pᷣino deſcribit᷑ eiꝰ trangreſſio.=? ciuitatis deſtructio.ibi: per vbera plãagite.i.ſignũ plãctꝰ doloꝛis oñdite.hebꝛei dicunt ſe
Mulieres. Circa pᷣmum ſciendũ ꝙ ſicut iſaias deſcribẽdo iuſticiam hic:Supꝑagros plãgite ꝗ dimittent᷑ inculti ⁊ deßti. ⁊ cõſonat B
ecechie ſimul tetigit maliciam achax pr̃is ſui.ſic deſcribẽdo maliciã lje ſeqnti.cum dr. = regione deſiderabili ⁊c̃.i.iudeaq̃ nni
manaſſe tãgit iuſticiam ioſie nepotis ſui.vt oppoſita iuxta ſe poſita fr qnter ĩ ſcriptura dr fluens melle ⁊ lacte ꝓ ſua fertilitate. bit
magis eluceſcant.dic igr. Stult.ſimanaſſes ꝗ ad idolatriam declia / a ¶ Suꝑ humũ populi mei.i.ſuper terram hitantiũ in locis cãape ſen⸗
uit ſuꝑp omnes.qꝛ idolatria nõ ſolum eſt ſtulticia.ſed magis ĩſania. ſtrib vbi ſolẽt eſſe homines iĩnocẽtes ⁊ ſine malicia. b¶ Spi⸗ mner
y (Fatua loqtur. qꝛ ꝑ vba ſua ſeduxit pᷣncipes ⁊ hitatoꝛes hieruſalem ne⁊ vepꝛes aſcẽdẽt. ꝓpter cultoꝝ abſentiã ꝗ ducent᷑ ĩ captiuita obla
vt declinarent cũ eoad idolatriam.z. Paral.33. 3 ¶Et coꝛ eiꝰfacti tem. c ¶ Quãto magis ſuꝑoẽs domos gaudii.i.hoĩum vacã ri
et inigtatem. qꝛ ex magna libidine talia faciebat. a ¶ Ut ꝑficiat ſi tiũ gaudiis ⁊ deliciis quales de cõmuni curſu ſũt hoĩes hĩtãtes ſies
mulationem. oñdendo ſe qrere bonũ cõmune.vt ꝑ cultum omniuʒ in ciuitatibꝰmagnis.In hebꝛeo ſic hẽtur: Suꝑ humunʒ ppłimei ſen
idolop impetraret amultis dus auxilium. ſicut de ciuitate fomana ſpine⁊ vepꝛes aſcendẽt. ⁊ ct ſupoẽs domos ⁊c. Et ſicẽ ſeſus cõ⸗ m
dicit Leo papa ꝙ magnam arbitrabat᷑ ſe ſuſcepiſſe religionem. cum trario mõ.q̃ſi diceret.nõẽ miꝝ ſi ſupterra iude ĩducã talẽ ðſtru Corf
nulli gẽtis reſpueret falſitatem. b¶ Et loquat᷑ ad dũm fraudulẽ ctionẽ q; ẽt h̊ faciã ĩ hieriin meo cultui electã.⁊ ĩ domibꝰ tẽplli ſbe

eſeh.

teſerit
Floi
nigr.
goſint
Cunt v
kecebatr
tnunen L
Rhicſe⸗

Vanet
Pugmn
Wiriſe
ſtasnn
ſtcienn
oloub
dos
iosſcn
egh
ezmmultil
ſdim
noeme⸗
encaeig
ſistap
Olornta
ſupn.
icden
ne qi

tideen

lee
ale
teipen
tzi
reong
ppbee
nn e
ite
esiter
Lonſe
e
tem
gidi⸗
ſüſol
elupen
Nihoe
okeſin
itons.
ohebre
D
cou
(ri
determi
beegen,
gronſ
nifiden
nnudi
ſcapruun

q

¶ Iſaias

vbi ſolét leuite canere ĩ dño exultäter. a Dom. n. dimiſ/

ſa.ſ.domꝰ regia a ſedechia fugiẽte relicta.⁊ loqtur de futuro ꝑ

modũ pᷣteriti ꝑꝑcertitudinẽ pphetie. b ¶ Tenebꝛe ⁊ palpa⸗/

tio facte ſũt.a volẽtibꝰ ĩtroire. c ¶ Sup ſpelũcas.hoc ẽcella
ria ⁊ foueas ex ruina edificioꝝ. dDUſq; ĩi eternũ.In hebꝛeo
hetur:vſq; ĩ ſeculũ.i.vſq; ad tps a deo poꝛdinatũ de eiꝰreedifica
töe. eBaudiũ onagroꝝ. Pic ↄñir agit᷑ de ppli reparatõe vſ/

q; aq finẽ huiꝰcapłi Et exponũt aliꝗ doctoꝛes nr̃i totũ iſtud de

tꝑe reedificationis

templi ⁊ ciuitatisp sοαααtορωα
⁊ alios ſctõs patres dovꝛbᷣ relicta ẽ:tenebꝛe 7 balpa⸗
einſa ahons ſiz tio fcẽ ſt᷑ ſũꝑ ſpelũcas ũſqʒ ĩ et᷑nũ
hoc videtur.ga in diſſong. greanß:
reditu captiuitatis Hõ b eno gregi
populus nunqᷓ; fut doneceffudat ſuꝑ nos 1ps de ex
in tanta pꝛoſperita celſo. Et Erit debtũ in chermel:
te tẽpoꝛali ⁊ ſpiritu ꝗqhermęl in ſaltũ reputabit: ⁊ ha
all aualis öſcribi · pitabit in ſolitudie idicin:⁊ iliſti
cr dobeer ſaſttene var: echi⸗iuſticie ſltein
quod RKa. Sa. ex/ ar: ⁊ cult? iuſticie ſuẽtiij.
ponit partem iſtů, Zſccuritas vſqʒ in ſẽpit᷑nũ.Et ſe
relicitatis ꝛpꝛoſpe debit ppls me, in pulchaitudine
ritatis. quam expe/ Pacls:7 in tabernaculis fiducie:
ctant iudei babe· Z in reꝗè opulẽta.Gꝛãdò aũt in
rein aduentu meſ/ deſcènſiõe ſaltꝰ: ⁊ humilitate hu

ſie.⁊ ideo de dictis õõ 7. 4 „
eins quod falſinn miliabit᷑ ciuitas.Bti ꝗ ſẽmia ſu

eſtrelinquendo. ſci ¶ Per oẽs aquas: iĩmittẽtes pèdeʒ.

licet eiſ in bouis ⁊ aſini.XIII.
mundũu ſit venturꝰ q 5dâri sSnezibé
videtur mihi locus „ Egq pdaris. one ripe

iſte exponendus ð
ſtatu ꝓſpero quẽ fecit nobis chꝛiſtus oꝛiens exalto. ppheta ta/
mẽ ↄtinuãdo dicẽda dictis recolit afflictiones populia tꝑe ſuo
futuras vſq; ad aduẽtũ chꝛiſti.dicẽs:Gaudiũ onagroꝝ paſcua
gregũ. Gꝛeges hic dicunt᷑ iudei:ꝗ q;uis qᷓ;tũ ad multos eẽnt ido

latre ⁊ peccatis alus multiplicati.tñ multi de illis erãt bõi ⁊ cul
toꝛes dei. Onagri at dicũt᷑ hic reges ĩfideles ꝗ eos ſeruituti ſub
iecerũt ⁊ afflixerũt.ſcilicʒ pᷣmo babylonuj.poſtea ꝑſe ꝗmedi.ter

tio greci.⁊ q̃rto romani.ita ꝙ a tꝑe captiuitatis babylonice vſq;
ad tẽpꝰ chꝛiſti fuerũt ſubiecti alicui iſtoꝝ ſucceſſiue.⁊ ſi fuit ali
qð ĩteruallũ fuit tñ ita modicũ reſpectiue.ꝙ q̃ſi nõ ẽ cõputãdũ
Et iſti onagri gaudebãt raꝑe bõa iudeoꝝ vñ deberẽt viuere.

f ¶ Donec effüdat ſuꝑ nos ſpũs de excelſo.qð fuit ĩpletũ qũ poſt
reſurrectionẽ ⁊ gloꝛificationẽ xpᷣi ſpᷣs ſcũs effuſus ẽ ſuꝑ apoſto

los alioſq; diſcipulos ĩ ſigno viſibili.Act.2.ꝗ ẽ ſpũs ꝑfecte liber
tatis.Fs illud.z.Coꝛ.ꝭʒ. Ubi ſpũs dñi ibi libertas. g ¶ Et erit
deſertũ.i.gẽtilitas q̃ fuit ĩiculta ⁊ deſerta ñ hñs legẽ dĩnã ⁊ pꝛo/
phetas. In chermel.i.abũdãs ĩ bõis ſpũalis ſic iudea quã
tũ ad bonos.vñ accipit᷑.pic chermel ꝓ carmelo ꝗ ẽ ĩ regno iude
⁊ erat loc fertilis. i ¶ Et chermel ĩ ſaltũreputabitur.i.iudea
melioꝛabit᷑ qᷓ;tũ ad ſuſcipiẽtes xpᷣi fidẽ.ꝗa apoſtoli ⁊ ali.2ꝛo.di/
ſcipuliꝗ fere oẽs fuerũt iudei fuerũt magne arboꝛes ĩ ecclia dei
q̃ dr eiꝰ ſaltꝰ ꝑ eos.n. publicata ẽ fides ꝑoꝛbẽ.iõ ſubdit᷑.

k ¶ Ethabitabit ĩ ſolitudie.i.ĩ gẽtilitate qᷓ pus erat ĩculta. vt di/

ctũ ẽ. ¶ ¶ Judiciũ.i.executio iuſticie q̃ ẽ ꝑ fidẽ. m ¶ Et iuſti
cig.ſ.euãgelica. n chermel ſedebit.i.ĩ credẽtibꝰ ex iudea

ex ꝗbꝰ⁊ gẽtibꝰ fcã ẽ vna eccleſia. o ¶ Et erit opꝰ iuſticie pax.
quã xpᷣo nato angeliclamauerũt:Luce.2.Gloꝛia ĩ altiſſimiſdeo

⁊ĩ terra pax hoĩbꝰ bõe volũtatis. p¶ Et cultꝰ iuſticie ſilẽtiũ

—

Et ſecuritas vſqʒ ĩ ſẽpiternũ.ꝗa ĩpᷣmitiua eccleſia ita erãt fir
mati virtute ſpũs ſcĩ ꝙ toꝛmẽta ñ timebãt.ſʒ magis ĩ eis gaude
bãt.Act.s.Et gꝗa ex hac vita trãſibãt ad ſecuritatẽ ⁊ gaudiũ cele
ſte amoto ĩpedimẽto ꝑ xpᷣm.iõ ſubdit᷑. x ¶ Et ſedebit populꝰ
meꝰ ĩ pulchꝛitudie pacis ꝗa.pax celeſtis ex nulla ꝑte ipediet᷑ ſeu
obſcurabit. ſ¶ Et ĩtabernaculis.i.ĩ mãſiõibꝰ diuerſis ſcõm
vyarietatẽ meritoꝝ.de ꝗb dicit᷑ Joh̊.iz.In domo pr̃is mei mã/

i E⸗ cauẽdo avbis iactatoꝛijs.⁊ ĩ aduerſis a murmuratoꝛius.

ſiões multe ſũt. t ¶ Fiducie.qꝛ oẽs ſũt ibicertide ſue beatitu
dis eternitate. u¶ Et ĩ regꝗe opulẽta.ꝗa ibi totaliter getabit
appetit ſcõʒ illõ.ps.is.Satiaboꝛ cũ apparuerit glła tua.⁊ qapꝰ
gloꝛificationẽ xpᷣi deſtructa fuit hieruſalẽ ĩ vidictã moꝛtis xpi.
iõ ſubdit᷑. x¶ Grãdo ãt.i.młtitudo exercitꝰ rõani. vInde
ſcẽſiõe ſaltꝰ.i.ĩ deiectiõe tẽpli ⁊ domꝰ regie.q̃ dicũt᷑ ſaltꝰ eo ꝙ li/

bp̃daben: Et qui ſpèrnis: noͤnne

gregabuntur ſpolia veſtra ſicut

gna illiꝰ edificatõis appoꝛtata fuerüt de ſaltu libani. ʒ ¶ Et humi.
humi.ciuitas.i.hieruſalẽ q̃ fuit deſtructa ⁊ piecta ad terrã.⁊ ga illo tẽ
poꝛe fides catholica fuit valde publicata ꝑoꝛbẽ.iõ ſubdii.
a¶ Beati ꝗ ſemiĩatis.ſcilz vbũ euãgelicũ. Luce.S.Semẽ ẽ vbũ dei.
b ¶ Suꝑ oẽs aqᷓs.i.ſuꝑ oẽs pplos geẽtiles ⁊ iudeos.Apo.i7.Aque mul/
te ppłi multi.pʒ ãt ꝙ ꝓpheta loꝗt hic metaphoꝛice.ꝗa ſemẽ materia
le n ſemĩat᷑ ſuꝑ aquas materiales. c ¶ Immitẽtes pedẽ bo.⁊ aſi.i.
idifferẽter ⁊ ſine acceptatõe docẽtes foꝛtes ⁊ ðbiles lr̃atos ⁊ ſimpli/
cesac.) Ca. XAXIII.
NE q pᷣdaris. Pic
cõſeqnter de ſcri
bit᷑ in particula/
ri ſaluatio pꝛedicta regni
iude qᷓ;tũ ad maliciã ſen
nacherib.⁊ quia in exer/
citu eius fuerunt idumei
g ſemꝑ fuerunt iudeis in
feſti ſicut eſau a quo de/
ſcenderunt fuit infeſtus
iacoba quo deſcẽderunt
iudei.ideo pꝛopheta pꝛi/
mo inuehit᷑ contra aſſy/
rios.ſecundo contra idu/
meos.ca.ſequenti. Circa
pꝛimũ ſciendũ ꝙ pꝛeſens
ca. ab expoſitoꝛibus no-
ſtris ſecũdu litterã refer
tur totum ad tempus ege
chie.iĩ quo deiectꝰfuit ſen
nacherib ⁊ populus iude
liberatus. Ra. Sa. ve/
ro exponit ad litteraz to/
tuz iſtud ca.reducẽdo ad
tẽpus meſſie.ĩ quo expe⸗/
ctãt iudei de oĩbꝰ gẽtibꝰ
triũphare ⁊ eis ſimpliciter dominari. Uidet᷑ aũt mihi ꝙ expoſitoꝛes
nr̃i meliꝰ dicãt.⁊ ſᷣm hoc pᷣſens ca.diuidit᷑ ĩ duas ꝑtes.qꝛ pᷣ ponit᷑ ſen/
nacherib.deiectio.ſecũdo ſtatꝰ irlʒ melioꝛatio.ibi: Reſpice ſron. Pꝛi
ma in duas.ꝗa pᷣdeſcribit᷑ deiectio ſennacherib regis.ſecũdo ſobne ſi
bi adherẽtis.vt dem̃ fuit ſupꝛa.⁊z.ca.ſecũda ibi.Audite.Circa pᷣmuʒ
ſciẽdũ ꝙ ad deiectionẽ ſennacherib ſecuta ẽ exaltatio populi iude ⁊
ideo pꝛopheta mixtim loquitur de vtroq;.pꝛimo tamen inuehit᷑ cõ/
tra ſennacherib:dicens:Ue qui pꝛedaris:ſcilicet populum domini.
e¶ MNonne ⁊ipſe pꝛedaberis.quaſi dicat ſic.quia exercitu eius percuſ
ſo ab angelo.ꝗ. Reg.io.populus ecechie exiuit ad colligẽdũ ſpolia.
f ¶ Et qui ſpernis. ſcilicet ipſum deum contra quem blaſphemias
dixit ⁊ ſcripſit.vt habetur.ꝗ.regum.io. 5(Chuonnecipſe ſpernen.
ſcilicet a domino ⁊ populo tuo.quia percuſſo ſuo exercitu.fugit cõfu
ſus ad terram ſuam vbi fuit ĩterfectus a filis ſuis.Coſequenter pꝛo/
pheta conuertit ſermonem ad deum pro liberatione populi dicens:
Domine miſerere noſtri ⁊c̃.⁊ patet littera vſq; ibi. A voce an/
geli. percutientis exercitum ſennacherib. i ¶ Fugerunt populi.qꝛ
ſennacherib cum illis qui remanſerant fugit. k ¶ Et ab exalratiõe
tua.i.ab oſtenſione tue virtutis in angelo percutiente. l ¶ Diſperſe
ſunt gentes.ſ.ſennacherib cum exercitu ſuo.qꝛ aliqui moꝛtui reman
ſerunt.⁊ ali fugerunt.In hebꝛeo ſic habetur.A voce multitudinis fu
gerunt populi.⁊ ſcõᷣm hoc iſtud refertur ad exercitũ ſennacherib quẽ
populi audientes ſuperuenire non audebant expectare.qꝛ plurimos
deuicerat ⁊ expugnauit.Ab exaltatione tua.i.a poteſtatis tue oſtenſi
one:o tu ſennacherib:Diſperſe ſunt gentes.per diuerſas vias fugien/
tes. m¶ Et congregabuntur ſpoliaveſtraſicut colligitur bꝛucus.i.
