expectando eoꝛum penitentiam.⁊ per conſequens eius puni

fuãtia ꝑtulerunt. b

a ¶ Jam aũtveniẽdum g,

re illiciti cibi ĩflicta nam eleacar magis elegit moꝛi qᷓ; cibo lege ꝓhi/
bito coĩgꝗnari.nõ ſolũ ex eiꝰcomeſtione:ſʒ ẽt ex comeſtionis fictõe.nã
ex hoc ꝓbabilr videbat ſeꝗ trãſgreſſionẽ multoꝝ.⁊ hoc ẽ qd dr̃.
c¶ Eleaçarꝰ vnꝰ⁊c᷑.i.de excellentioꝛibꝰĩ ſcia virtute ⁊ fama. d¶ Ap/
to oꝛe hiãs.ꝑviolẽtiam carnificũ. e ¶ Cõpellebat᷑ carnẽ ⁊c.quodẽ

pꝓbibitũ ĩ lege Leuit
tpe cõſeqnde.
g ¶Magiſq; odibileʒ
vitam.i. vitioſam.
olũtarie pibat ⁊c.
ter ſeqᷓns pꝛemiuzʒ
i ntue⸗ at. ocuł coꝛ/
Is . uẽadmo/
dũ opoꝛteret a ccede/
re.ad btitudinem.
IDeſtiĩiauit nõ admit
tere.i.perpetrare.
m ¶ Illicita ꝓpter vi.
ſ. pñtiſ. n .
nam bonũ virtuti ma
ius ẽ qᷓ; bonũ vite coꝛ/
poꝛał.maiꝰãt bonum

nò ẽ exponẽduʒ ꝓ ſal/

unatõe mĩoꝛis boni. ſʒ
magis ecõuerſo.
o (Hi ãt ꝗ aſtabãt.ad
exeqndum regis m/
datum. peniq mi
ſeratõe cõmoti.⁊c.dĩ
ãt iniqua mifatio.eo
widucebat ad iniꝗta
tem. licz. n. comedere
carnes illas ð ꝗbꝰ ſua

debãt comedere elea

caro eẽt ei licituʒ ab
ſolute.tñ in illo caſu
erat illicitũ.nami ta/
li fictõe erat falſitaſ⁊
mẽdacium fcõ.⁊ alio
ruz ſeductio.ex eo qꝛ
Doctoꝛ legis erat.⁊ iõ
p illud fcũz alij tracti
fuiſſẽt ad trãſgrediẽ/
dũ legẽ.iõ ſegtur.
q ¶ At ille co. ce. eta. ⁊c
ꝓpter vtutis ⁊ ſcie cõ
cõmitãtiã.
genite nobi.ca.nobili

tas.n. generis puenit
ex generatõe. nobili/
tas vero vtutiſex opxpa
tõe qᷓ;tũ ad vtu tes ac

gqſitas.⁊ ex datõe diui

na q;tum ad ĩfuſas.⁊
iſte virtutes reddunt

caniciẽ nobilẽ ĩ ĩigeni/
ta nobilitate. s KRe

ſpõdit cito.nam ĩ hę'n
tib hituz nõ regrit lõ

ga deliberatio.
t¶ Dicẽs p.ſe ⁊c.i.poti
us ſuſtinere penã oẽz
qᷓ; facere talẽ fictõezʒ.

⁊ ſubdit abane⸗
dicẽs. lõ. n. eta
tinfe dignũ ẽ igt ⁊c. ⁊
pꝓ h̊ maculã ifamie q;

tum ad homines.
x* Arq execrationezʒ
apud deum ⁊ angelos

dicium ĩcurram.iõ ſubdir᷑. ʒ

moꝛe.

ii. ſ ¶ At ille glio. c.i glie meritoꝛiã xpi tñ i

ſint pancis. Jã aütez veniendum
ẽad narrationẽ᷑. Igitur elẽazarꝰ vnꝰ⸗

de pꝛimoꝛibꝰ ſcribarũ vir etate ꝓ/

uectus:⁊ vultu decoꝛus:aꝑtõ oꝛe
hians ↄpellebat᷑ carnẽ poꝛcinã mã
ducaf: at ill gloꝛioſiſſimã moꝛtẽ
mã giſ qᷓ; odibilẽ vit cõplectẽs:vo

luũtarie pibat ad ſuppliciũ. Intuẽs
gutẽ quẽadmodũ opoꝛteret accede

re:patienter ſuſtinẽs deſtinauit nõ
admittere illicita ꝓptèr vite amo/
reʒ. Hi auᷣtẽ q aſtabãt iniqũa miſe/
ratione cõmoti ꝓpter antiquã viri
amicitiã tollẽteſ eũ ſecreto rogabãt
afferri carnes ꝗqb'veſci ei licebatvt
ſimularet᷑ manducaſſe ſicut rex im
perauerat de ſacriſicij carnibꝰ: vt
hoc facto a moꝛte liberaret᷑: ⁊ pꝛo
pter veterẽ viri amicitia hac ĩ eo fa
ciebãt humanitatẽ.At ille cogitare
cepit etatis acſenectutis ſue eminẽ
tiã dignã ⁊ ingènite nobilitat cani
ciẽ:atq; a puero optime ↄſeruatio/
nis actus:⁊ ſᷣm ſancte ⁊ a deo cõ/

dite legis cõſtituta rñdit citò dicẽs

pmitti ſe vèlle ĩ infernũ.l Mõ.n.ta
tinr̃e dignũ ẽ ingt fingere: vt multi

adoleſcẽtes arbitrãtes eleaʒarũ no
naginta annoꝝ trãſiſſe ad vitã alie/
nigenarũ:⁊ ipſi ꝓpter meã ſimula
tionẽ ⁊ ꝓpter modicũ coꝛuptibi/
lisvite tp̃s decipiãt: ⁊ ꝑ hoc macu
l atq; execratiõeʒ mèe ſenectuticõ

quirã. MHàʒ ⁊ ſi ĩ pñtitꝑe ſupplicijs

hoiuʒ eripiar: ſʒ manũ oĩpotentis

nec viuꝰ nec defüctꝰeffugiã.Quã⸗/

òbꝛẽ foꝛtit᷑ vitã excedẽdo:ſenèctu/
te quidẽ dignus apparebo: adole/
ſcentib?aut exẽplũ foꝛte relinqus:ſi
ꝓmpto aio ac foꝛtiter pꝛo grauͤiſſi
mis ac ſanctiſſimis legibꝰ honeſta
moꝛte ꝑfungar. His dictis: ↄfeſti,z3

ad ſuppliciũ trahebat᷑. Hi aũt ꝗq eũ
ducebãt:⁊ paulo ante fuerqt miti
oꝛes:i irã cõuerſi ſũt ꝓpter ſermo/
nes ab eo dictoſ:quos illi ꝑ arrògã

tiã ꝓlatos arbitrabat. Sʒ ci pla⸗
gis ꝑimeret᷑:igemuit ⁊ dixit:So/

ſãctos. yꝓ ¶ Mee ſenectuti acqrã.⁊ dĩnuʒ iu

d ⁊ ſiĩ pñti tempoꝛe ⁊c̃.ꝑ talem fi

6 ctionem. Sʒz manum omnipotentis dei ⁊c̃.ideo cõcludit. a ¶ Quã
obꝛem foꝛtitervitã excedẽdo.i.eam p lege dei exponẽdo. b (¶ Se
nectute ꝗdem dign apparebo.ad gloꝛiam dei.⁊ edificationẽ pximi.
c ꝛo grauiſſimis.i.honeſtiſſimis.ſicut homo honeſtꝰdr grauis mo

narrationẽ.ſ.penaꝝ qual electi p legis ob .
gr. Pic cõſequenter deſcribit pena ꝓ hoꝛꝛo

ribꝰ. cetera patentvſq; ibi. d Per arrogãtiam ⁊c. quod non
eratverum.ſed hoc dixerat per conſtãtigm mentis ad deiglo/

per dcãm fictionem. f

riam ⁊ ꝓximoꝛum edificationem. e ¶ Tum a moꝛte poſſẽ cẽ.
uros coꝛpoꝛis ⁊c̃.ſm partem ſenſi

tiuam. g ¶Secũdum anima vero.ĩtellectiuam. h¶ Tibẽ
ter hec patioꝛ.ſicut patienſ ꝓ ſanitate conſequenda libẽter acci

piit potionem ſenſui guſtus amaram. cetera patent.

mine habes ſanctã ſciẽtiã: mani/

fefte tu ſcis.qꝛ cũ a mꝛte poſſeʒ li/

berari:duros coꝛꝑis ſuſtineo do/

loꝛes: ſᷣm qiaʒ vero ꝓpter timoꝛẽ

tuũ libẽter hec patioꝛ.Et iſte qdeʒ
hoc mõ vita deceſſit:nõ ſolũ iuue/
nibꝰ ſʒ ⁊ vniuerſe gẽti memoꝛiam
moꝛtis ſue ad exẽplũ virtu ⁊ foꝛti
tudinis derelinqus.
Ontigit autẽ ſeptẽ fratres
vna cũ matre appꝛebẽſos
cõpelli a rege edere contra

phas carnes poꝛcinaſ:flàgris ⁊ tau

reis cruciatos. VUnꝰ auteʒ ex illis ꝗ
erat pꝛimus ſic ait:Quid queris⁊
qd vis diſcere a nobis: Parati ſũ/

mꝰ moꝛi magiſ qᷓ; patrias dei leges

pꝛeuaricari. Iratus itaqʒ rex iuſſit
ſartagines ⁊ ollas eneas ſuccendi:
quibus ſtatĩ ſuccenſis iuſſit ei ꝗ pꝛi
oꝛ fuerat locutꝰ ampntari linguã:

Tcute capii abſtracta ſũmas quo/

q; manus ⁊ pedes ei pꝛecidi:cete/
ris eius fratribꝰ ⁊ matre inſpiciẽti
bus. Et cum iam per omnia inuti/
lis factus eſſet:iuſſit ignẽ ädmoue/
ri:⁊ adhuc ſpirantẽ toꝛꝛeri in ſarta
gine:in qua cũ diu cruciaret᷑: ceteri
vna cũ matre inuicẽ ſe hoꝛtabãtur
moꝛi foꝛtiter:dicentes:Dominus
deus aſpiciet veritatẽ: ⁊ cõſolabit᷑
inobis.qliẽadmodũ in pꝛoteſtatio
ne cantici declarauit moyſes: Et
in ſerũis ſuis conſolabitur. Moꝛ⸗
tuo itaq; illo pꝛimo hoc modo ſe/
quẽtẽ dedncebant ad illudendũ:⁊
cute capitis eius cũ capillis abſtra

cta:ĩterrogabãt:ſi manducaret pꝛi

uſq; toto coꝛpe ꝑ mẽbꝛa ſingla pu
niret. At ille rñidẽs patria voce di⸗
xit: Nõ faciã. Pꝛopter qð⁊ iſte ſe
quẽti loco pꝛimi toꝛmẽta ſuſcepit:

⁊ in vltimo ſpiritu cõſtitutꝰ ſic ait: S

Zu quidẽʒ ſceleſtiſſime ĩ pñti vita
nos ꝑdis:ſʒ rex mũdi defüctos noſ
ꝓ ſuis legibꝰeterne vite reſurrectio
ne ſuſcitabit. Noſt hunc tertiꝰ illu

dit᷑:⁊ lingu poſtulatcito ꝓtulit:

ꝓte.can.c. Deut? ʒzz. q Et

Ontigit autem ſeptem fratres.Poſt/

¶ VII.

qᷓ; deſcripta ẽ cõ
pulſio ad genti⸗
litatem in regis
abſentia. vt pz
ex dels. hic cõſe
quenter fit ideʒ
in eius pꝛeſẽétia.
vt ex ſequẽtibꝰ
apparebit. ⁊ pꝛi
mo fit hoc in ge
nerali. ſecundo
in ſpali. ibi: Unꝰ
aũt. Circa pᷣmũ
dr. Cõtigit autẽ
⁊c̃.hoc nõ videĩ

contigiſſe ĩ hie⸗

ruſalez vel iuõa
qꝛ rex antiochꝰ
non legit ibi re/
diſſe poſtq ide
receſſerat facta
ſtrage populi et
ſpoliatiõe tẽpli.
vt habeẽ. S. c. 5.
ꝓpter qð videt
Botigiſſe ĩ anti/
ochia ſeu aliqua
glia citate nota/
bili ad quà vene
rat edem̃ regiſð
cõpulſione iude
oꝛũ ibideʒ hitã

tiũ ad ritũ gẽti ⸗

liiũ:vt hr̃ ca.pᷣce.
kEFlagris ⁊ tau/
reis cruciatos.
flagꝝ flagri ẽ ſũ
mitas virgulaꝝ
agdiuices ligata
rũ q̃ facit ſtrepi
tum pcutiendo
⁊ pꝛuritũ ꝑ cale
factõis moduʒ.
Taurea tauree
E flagellũ de co/
rio tauri fcũm.
¶ Unꝰat.h̊ ↄnr
ponitr᷑ cõpulſio ĩ
ſpali. ⁊ pᷣmo po/
nit afflictio fra⸗/
tris pmogeniti.
gq.ꝓ ſe ⁊ alus di⸗
xit. m !.Pa/
rati ſum cc.i.le
es a deo datas
pribentr̃is ĩ mon
te ſynai. n Guſ
ſit eig ⁊c. ppter
vitatſefeſſionẽ.
Secr inem
admo.i.ad hibe
ri ſeu apponi.
uẽadmo.xꝑ

ĩ ſeruis ſu. cõſo. Moꝛtuo itaq;.

Hic ↄñir ponit᷑ afflictio ſecundi.⁊ pʒ lr̃avſq; ibi:Patriavoce di/⸗

xit.i.pᷣm doctrinam ſcõꝝ pr̃um.

r¶ Tu gdez ſceleſtiſſime. i.

ĩ ſupꝛemo gradu ſceleris exiſtẽs. s ¶ Poſt bunc tertius. Pic
poniĩ toꝛmẽtatio tertu. t ¶ Et liguam poſiulatꝰ ac.nõ abhoꝛ
rens eiꝰp ciſionem ꝓpter dĩne legis obuãtiam.cetera patent.

S= =

—

⸗ —

—
=
—
= *
—
2——
—
S

S=
-
=ęꝛ
= —

=

=

=*

— —
—
—

☛
S==
—
—
=

=a

(rüniu

(wwlcs n

(ggniugl.
ſnml 1

cmnimme

laefi, i
(riſſtd h

ðl

E

—
=
S= „*
— —

= D–

funmi
gekmroſe e

E
S.
=

higlaier
Intcn

n ein ntke ber⸗ deſuneto.Hic ponit᷑ vexatio quarti.⁊pʒ vſq; ibi. ſe mouere.motꝰaũt ⁊ ſenſus ft abaia qᷓĩ ifuſionẽ mod?dat
nn b ¶ Tibi. n. reſurrectio ad vitam non erit.licʒ.n. omnes ĩ fine mũ ffuſionis eſt ſoli deotoßmecngſubcute n Rarcenuns hagame⸗
Waitlaginn d di reſurgant imotales. ꝛ tunc ceſſabit generatio ⁊ coꝛꝛuptio. ĩtellectiuam qẽſpũałl nature. bęl Et aĩam.i.potẽtiam ſenſitiuam
utannleen N tñ ſoli boni reſurgent advitam imoꝛtalem que erit ꝑ gloꝛiam q;̃ eſt ipſi coniuncti. c ¶ Etvitam.i.opatões vite. d ¶Et fingulo/
mmami anime redundantem ad cospus per dvotẽ impaſſibilitatis. Coꝛ ruʒ mẽbꝛa ac. qꝛ virtꝰſoꝛmatiua nõẽa mfe ſʒ a pfe. illa t nihil agit
ſures eg⸗ poꝛa vero ma loꝛum erunt immoꝛtalia vt ſemper crucientigne niſi ĩvirtute pᷣme cauſe.iõ ſubdit᷑. e¶ Sed eni mũ.creatoꝛ ⁊c ⁊ ps
An gehene. vt habet Mathᷣ.z5. que ẽ moꝛs ſecunda: Apocl.ꝛo. ex ocisvſq; ibi. ſ¶ Sicut nücvoſmetipſos de. qtum ad vitã coꝛ ba
N Etcum admo. Hic poniĩ toꝛmentatio gnti.cum dr.Etcuʒ ad lem. g Antioch at. Dec ẽoctaua ꝑs ĩq ponit martpriũ ſeptimi p

E

—
=☛
—
—
—
=
=S==
—
=
=

tinor l ſimili modo ſie Cig Pinen celo iſta Pollico:ſe huo patrij legib amicũ habiturũ:⁊ enun bsailla Fe
ec nn aacedenten bro nei egebdic hexipſa deſpicio resncceſſariaſci pbirurſ. Sʒ ad ö pinuſoarege cnzor
nad AS ”l quoniq ab ipſo me ea receptuꝝ ſpe ci adoleſcẽs nequaqᷓ; iclinaret᷑:vo Inrioch, ant taͤni ſe.
u amma. lllo rlta yt rex ⁊ q ci ipſo erat mira cauit rex matrẽæ ſuadebat eivtado arbierat eb deos fili⸗.
ſan itr naurpantarehe, der t oao eſc ala ahnn: unc ni⸗ leick fieret ĩ ſalutẽ. Cuũ aũt muͦltis leſtum tirẽdio gebeè ⸗·
aſon mi nonoſtruz ac. o hil duceret cruciat?. Et hoc ità de/ eqꝗ v̈bis ect hoꝛtatꝰ: ꝓmiſit ſuaſu/ ne reuatũ. h Si⸗
Gu. lil Pppnitinoe fũcto quartũ vexabat ſimiliter to; rã ſe filio ſuo. Itaq; Eeiltaat ad üli EEH vo
n n ſectendanne⸗ uctes. Et cſͦi eſſet ad moꝛtez ſic irrides crũdele tyranu: ait prii vo- cemeon tratg tepn
ediſs ee tum meriti nfi. git: Rotiꝰ abhoibꝰ moꝛti datos ce: Fili mi miſerere mei q te invte nas eoꝝ deſpicabiles
kconemn antte ¶ Patiẽter ſu / ſpẽ expectare a deo:iterũ abipᷣo re ro nouẽ mẽſibꝰ poꝛtaui ⁊ lac trien reputabat.⁊ ſic dupli
on ine imolien⸗ ſuſcitados.Tibi ènim reſurrectio nio dedi ⁊ alui ⁊ ĩ etat iſtq ꝑduxi. ciᷣ Fös vepnrabar ſech.
ailsg ene⸗ palicternon eſt ad vitq no erit. Et ci aͤdmoniſſet ¶ Peto nate vt aſpicias ad celũæter tienn r deſpicobiif
gnens! itis ͦ notavirtutis: ntũ vexabant᷑ eũ. At ille reſpiciẽs rq: ⁊ ad oĩa q in eis ſũt: intelligs um. i ¶Tuʒ ad. cä.
Urariſc⸗ rfu Hee itsle wi⸗ i eũ dixit. Poteſtatẽ iter boies ba qʒ ex nihilo fecit illa deꝰ ⁊ hoĩuʒ ge ¶vt ſaltẽill ſuparet.
Nlleng iy ter ai bes cũſis coꝝuptibiliſ ſaciſ qðvis. n: ita fiet vt ñ timeas carnificẽiſtũ Gigye visi hor
d m Moltaſeehnekegen onded Stenſe rarr nuns effeaelar ker⸗ Au ärmul⸗
(end. oss i WMagnam po eẽ derelictu. Tu at patiẽter ſuſti ticeps ſuſcipe moꝛtẽ:vt ĩ illa miſe/ tis. Pic ponit᷑ ꝑſuaſio
ingni. Nunt Ahalr te aſe ſius qualiter te ⁊ ſemen tuũ toꝛque Cuũ hec illa adhuc diceret ait: ado/ veruzvixif. ar nih
RKZ i men tunz i imi / bit. Hoͤſt hüc ducebat ſextuʒ: ⁊ is leſcẽs: Quẽm ſuſtinetis: Mõ obe/ ſio abſoluta ſit iſla ĩ
Vaen⸗ Re oeanae. moꝛi ĩcipies ſic ait: Noli fruſtra er dio pcepto regis ſ pcepto legis qᷓtelligenda ẽ de bono.
et e e lachenn. Tare. IHs ni ꝓpter noſmeripſos datz eſt nobis pmoyſẽ. Tu vero tebd merie
um Poſt huͦe H boc patimur peccqtes ĩ de noſtrů q inentoꝛ oĩs malicie facꝰ es inbe qꝛ perſnaſio un erat
aulnl uiui onr ponit vera ⁊ digna admiratiõe facta ſit in no bꝛeos nõ effugies manũ dei. Noòs ad virtutis bonum.e
none⸗ den tio ſextl aß vſ bis. Tů gutẽ ne exiſtimes tibi ipu/ enim pꝛo peccatis noſtris bec pati pʒ lavſqz ibi.
n tz iicin. ſci eent ꝛi taueris.] Supꝛa modũ aũt mater nẽ ⁊ coꝛeptionẽ dũs dèus noſter martyry. o (Llti
onmnns u confitent ſe pati qᷓ pereuntes ſeptẽ filios ſub vnius ſeruis ſuis: Lu autẽ o ſceleſte ⁊ o/ etſcis ireſurrectõe.
Eu —— H ſbicies:boͤno⸗ dio ſercbat uun voium fagiofſime ni n-. Pner ene
eftno emig rum delicta. eo. Ppr ſpẽ quã ĩ deo habebat: ſingu/ ſtra extolli vanis ſpẽbꝰ: in ſeruos ſtre ꝛmee. q Eum
: Et e eent de eldẽ lõòs illoꝝ hoꝛtaba voce patria foꝛ eiꝰ inflimatus. Hõdũ enĩ oipoten Billa c rre D
Ko⸗ Tu ä titer repléta ſapia: ⁊ feminẽe cogi tis dei ⁊ ois inſpicientis iudiciũ ef/ Dic ant vonitei Ve⸗
odoſe ars Kuaͤ ne cxi, tatiõi maſcũlinũ aium iſerens dixit fugiſti. NHam fratrẽs mei modico Madabecnlcefen ex
di:.1 (Wiin ſtimes c. ei cul ad cos: Mèſcio qliter i vtero meo nũc doloꝛe ſuſtẽtato ſub teèſtamen magno feruoꝛe no ex
Abſnn pain tum auferendo qpparuiſtis. Heq;. n. ego ſpiritů to eternè vite effecti ſũt: tu vo iudi pectauit finez verbo
gatpet g, enedn crn- Tdiaʒ donani vobis vita3:7 ſin⸗ cio di iuſtas ſuꝑbie tue penas exol ruem ſcoirpiere,⸗ HS
lun mine SSupꝛa modũ. guldꝛñ mẽbꝛa nõ ego ipſa cõpegi. ues.Ego qt ſicut ⁊ fratres mei aiaʒ tis vexare ſub ſpe va

vocedi Geug

mouiſſent.i. ap
plicaſſent gntü⸗·
d ¶ Uexabãt eü.

ec eſt pars ſe

⁊ manꝰ cõſtãter extẽdit:⁊ cũ fidu/

Sed èniʒ mũdi creatoꝛꝗ foꝛmauit

diuitẽ ſe ⁊ beatũ factuꝝ:⁊ trãſlatũ

⁊ coꝛpꝰ meũ trado ꝓ patrijs legibꝰ

mittit tñ eiꝰ ꝑſuaſio.
⁊vponit᷑ eiusvexatio.

na ꝙ debeaz regi obe

ſele 14,½ Prima iqua iter hois natiuitatẽ: qq; oĩuʒ iuenit oꝛi inocàns deũ maturi?genti nr̃e ꝓpi dire. sos n. p
cenir vin d ponit miis con ginẽ: 2 ſpiritũ vobis iterũ cũ miſe/ tiuz fieri: teqʒ cũ tꝛmẽtis ⁊ verbe petis noſtris ac. expo
ſchi. ldid ſtantia. cum df: . ,. K . ta: ſiẽ nũc voſ- rihus ofiteri ibſeẽ natur ſic̃ ſupꝛa de ſe/
ſcat: iyfiin Supꝛa moduz licoꝛdia reddet ⁊ vitꝗ: ſic nũc voſ. ribus ↄfiteri ſꝙ ipſe ẽ deꝰſolus. In xto fratre. t ¶ Do
iri⸗ ſe aut mi mirabil. Mtipoſ ðᷣſpicid ꝑꝑ legeſ e. Antiõ me vo ⁊ in fratribus meis deſinet mindeus noſter mo
o ſihi, lenr ſnſfe nl chꝰat ↄtẽni ſe arbitrat ſiml ⁊ xpꝛo oipotentis ira:q ſuꝑ omne genus dicum eſtirat . nam
no⸗ ie b econſtaͤtic bꝛt voce ðᷣſpecta: cũ dbucado/ noſtruʒ iuſte ſuperducta eſt. Tũc valca rkaectu
N u H peun. ſe leſcẽtioꝛ ſupeſſet: ñ ſolũvbis hòꝛ/rex accẽſus:ira: ĩ hunc ſuꝑ omnes future. vlloli fru
n ſnte ptem fi.q;tũ ad tabat᷑:ſʒ ⁊ cſiuramẽto affirmabat crudeliuſ deſeuit:indigne ferens ſe ſtra extolli ac. ſic ha/
nuli. bin vurd päteyſ6s fſauAʃlʃl e ar it Ee Uenthbeicoeceeti cilͤ
„ ni uatos tů futurã.iõ ſubdit᷑. n Bono aio fe. p.ſpẽ.ſ.alte dicat.non pertinges ad illud quod ſperas dᷣi iudicio impeditus.
ſicl lig nevire. ingulos ãt il.⁊c.i. ſcõꝑ pruʒ doctrine cõſona.iõ x Anam frẽs mei modico ⁊c̃.reſpectu doloꝛis futuri. ꝓ¶ Sub te⸗
ſtamento.i pꝛomiſſione firma. 3¶Eternevite effecti ſunt. quam

ſine dubio conſequentur. a ¶ Inuocans deum maturius.i. cuz põ

eGibi⸗ ſubdit᷑. le. ſa. ſcõ B i. cogi. q ẽ
ſa biſa ub Keple. ſa. ſcõꝝ patx. t femi. cogi. q̃ ẽ de mol
gleſiti licie ⁊ remiſſione. a inum aium iſerens.ꝗ tẽdit ad

ne ⸗ ardua ⁊ difficilia. y¶ Dixit ad eos. ex magno feruoꝛe. 3 ie dere affectus. eqʒ cum ioꝛmentis ⁊c.in hoc videtur ꝓphice
uneſlli gß ſcio qualr ⁊c̃.tunc.n.appanet puer eſſe ĩvtero mris quãdo ĩcipit.· log.qꝛ ſic fuit impletum de futuro.vt pʒ ĩfra.9.ca.cetera patent.
Cpfit

bant ſeu redigebant. v

udas ãt. ᷓ ↄñir deſcribii apparatꝰ belli.
ex pte iudeoꝝ.⁊ pᷣ poni aliquoꝝ puſillanimitas.cũ drĩ. x¶ Exꝗb

quas oꝛdinatões extra legem moyſi fcãs a ſenioꝛibus vꝛobee⸗
bonum regimen populi.tertio ponit᷑ rõ ex parte auxilu.cuʒ dĩ.

MU umel
arys eo;ꝝ. In ku. verte. fubtrabetes ſe occul, Gruſei tf⸗
¶Ugdas vo. deſcripta iudeoꝝ tribulatõe p regẽ ¶ Ca. V . rn 20 FPo. Hↄnr ponit alioꝝ aĩoſitas. le
antiochũ.h̊ ↄnrõſcribit᷑ liberatio cor pindamachebeü arce pᷣĩ gnãli.⁊ ipſi iude ĩ ſpãli.ibi:Cõuocatis aãt. Circa pmũ df.: Al intinii
TLauã ponit liberatio pplłi.⁊ purgatio tepli io canrſ manu oSeeac cipit hᷣ ſi ꝓ qꝛ.qꝛ cũ iuda remãßunt. 7. milia. vt hr.ĩfra. in tcienin
as.qꝛ ponit liberatio pplia regis ducib zꝛa pſona ei⸗. belatio ibi: b 4Kleniebat cu iuda ad pugnãdu. c& imulqʒ dum depca ſhii en gfi
agdbuc ĩ duas. q; p ponit iude pſpatio.: pncipũ atiochi ᷣbe erſa bant magis initẽtes dĩne ptectõi q́; ſue virtuti. d (Qiieof 5 a le
Uidẽs ãt philippꝰ. Circa pᷣmũ dr: Judas vo machabeac. gbeaͤbelti uſqᷓ; ĩ co.ve.i.pᷣuſq; ad bellãdũ appꝛopĩq̃ret. e ¶ Hendide.vt n
rus occupata.nõ.n hẽbant tm pol; epoſſet pareterromnutetel bpgoccm̃ ẽ. MEt ſi ñ ꝓ. eos.i.ꝓpter eoꝝ mexrita eripet eos a nica iu ſ
b¶Et ↄuo co. de gbemagis ↄfidebãt ⁊ ꝗg ad hoc erãt magis periti. Paorcii ke, noreture fa S,
teos ꝗ pmnã. ⁊c.nnä· . . ibus: vt vniuerſoꝛum indeoꝛũ ge/ ceret. gPꝛo Wecrt
ad pugnãdump lege deriſü. Et hic itaq; müdus obijt: ꝑ libus: vt vninerſo um nged oi pter te. ⁊c.i.pꝛo⸗ nitui .
itvolütaru. deeüt „ — ; iſſime gt pꝶ nus deleret:adiũcto ei goꝛgia pter pmiſſionez r ie
auxilio ñ poterãt reſi filios ⁊ mr ↄſũpta E. Igit e Acri⸗ ſim KC onſtitſzit aut nicanoꝛ re ſcis de ↄfuatöe fontibe
ſtere tãto aduerſario ficijs ⁊ de nimijs crndelnan ſa⸗ ED ae onnoere ninteonek 3
rũ numero.allegatel ig diet eſt. VIII. Luvt tributuz ri alr: Pꝛopter te/ fi⸗ e⸗
ad H̊ rönes ex te po ti8 euunel. machabe? qui duʒ duo milia talentoꝛnʒ de capti ſtamétu ꝛc.i. p / iebon
puli cõculcati.⁊ teplli Edas voο Mmachsbe nitate iudeoꝛũ ſuppleret. Statim/ pter legẽ datam videcii I
5taminati citatis ? ci illo erãt ĩtroibãt latẽter itimas einitates miſit cõ⸗ pribꝰquaʒ vole/ (ntoigf
ctecreac enle dei. -⸗ A1 iĩ caſtella: ⁊ cõocãtes co/⸗ q;ad maritimas cinitates miſit co⸗ bat öſtruere too (fming
Kigrumg ĩnocẽtſ effu⸗· atos 7 amicos: dos ꝗ ꝑmaſe uocas qad coemptionem iudaicon iaſj antioch. vt unt
ſi.⁊ noĩs ſui blaſphe/ gate daiſino aſſinm étes: ſeduxe/ mancipioꝛ:nʒ: ꝓmittẽs ſe nonagin pʒ ex.õ.dcĩs.⁊ ſi Gn ſeniu 7
mati. ⁊ pʒ favſqʒ ibi. Nt i indaiſno aſlumet Et inoca/ tà mancipia talẽto diſtracturuʒ: nõ milt volebant hů Eſtl, g
. ed Intolez genibu rũt ad ſe ſex milia viros. Et inca/ reſpiciens ad vindictaʒ que euʒ ab facere duceſ ei. meiht
eceefficiebatr. g r5 a bãt dñm: vt reſpiceret nbbl ui onnipotehieet ſet colecutura. Ju⸗ Sinaa tj 4
7 ubalikei cum df. n õ s. Wi⸗ das autẽ vbi cõperit:indicauit his be cetis di pplłs. ſutti e⸗
f¶ Jra.n. dñi ĩ miicõ qð ↄtaminabatura impyjs. MWi⸗ ſecuz erqt indeis nicqnoꝛis ad, Eono at i⸗ 2r miag
diã ↄuerſa eſt.⁊ ſic hẽ ſeretur etiam exterminio ciuitatis qini ſecuʒ Er auibus uid fſomꝛi/ Pponit᷑ aĩoſitaſiu giut
n r e que eſſet ilico complanãd: 7 vo/ nenemm. Erd cregeten dei inuſticie de iibacia an⸗ un i
erd ne cem ſanguinis ad ſe clamtis audi irs, vertebank: ali voͤſig de errcitü oꝛdinan. n in
puiderãt ſibi aduẽ ret: memoꝛaret᷑ quoq; iniqſſimas in fugâʒ verteban bãt: ſimülq do do ibi oſtituitt Miſi
iipfe., beswarie mortes paruuloꝝ inocentũ: æ blaſ bis ſeret ene at. S itas. Pꝛima in i u
at noctibꝰ.qꝛ tunc ho phemias nomini ſuo illatas: ⁊ idi minũ depꝛeca at edn einſe duas. qꝛ p iuda⸗ ini ſe⸗
en ein Poi ner gnaret ſuper bis. At machabeus ab impio nlcancse g os pauſc;1 ſuoaalattöntb? ach
rr iien Congregala mulktirudine mrolert, comin venifet Neacerae. Ferſins enmin n
Aho ege leoeiee bilis gentibus efficiebatur. Ira eni ꝓptér eos: ppter te anii ino⸗ ndeaeaat ut
ponii belliabrara domini in miſericoꝛdiam conuerſa cratad patres eox: 7 ꝓppt —R— ſnin p
nonaseßne elt. Et ſuperuͦeniens caſtellis 7 ci· Cationé ſci? magnitici nois er ie, Eeriſtemee ppe ſilin ri
ESt. pᷣma ĩ duas qꝛ E r n e EeraL e abe? ſe⸗ exiſtentes itit
Eiti aaickt, uuatbue mpzouiſoliccendeba mpſos, ECSdocat atemachabe,e ern ased n
dceop ibi. Ju dgattr. Huncags boſtiuz ſtrages dabat: ma e Eelene ee ba. k Se ſftifuf
Sdiiees Rancamem noctiusad Dmnier, werinic venerchhazmietang lei
Ansen e de. virrutis eins vbih diffundebatur. ar ab i mnll eir ilara tea, toeerentn
dü ppllz in ara DZigens qutem philippus paulatiʒ ancto dh his lintte ect illat is:ad cierer annatts. ictrilk ier
inicepbilippeilleded virum ad pꝛofectum venire ac fre ludibꝛio habite ciuitatis annſſe⸗ nñ ibide ſubdit raln
ofr i fine capliſeqntis quẽtius res ei cedere pꝛoſpere: ad lſte fils eran inſtitae⸗ aieſumn qꝛtegumenta ? — ſe
antiochi defücti. zSdßß vSEuirrcc ferret regis ⁊ audacia:nos autẽ in omnipoten bant.ſ. ad armã ni e
nõ videt᷑ veꝑ.p qꝛ iſte cis ſcripſit:vt auxiliuʒ ferret gis T qudaciqa: noe teſt æ veniẽtes ad/ adumplures ſut⸗ iiun
erat ĩhierlzʒ: ali ãtĩ pꝑ negocijs. At ille velociter miſit ni / te Nnn a Pote erſ müduͦ vno fecieter ſzmulti —
de cu antiocho rege cànoꝛem patrocli dè pꝛimoꝛibus ge⸗ belee ficnmus. Aamonnir enoſge un
Miſte fuitpbeigre ge glnicu:datis ei de pernnxtis gentt nutut rdeantuhs deianeſeie engnee uue
Ainn⸗ t hr. 5. .ca ali? bus armatis:non min?ꝰ viginti mi⸗ agutẽ eo de gux us der cd nends inn Vinmnmmeſt
nere. vt h ſi e. 45 . ſoe eigennes. heinnti
us. vt hr ĩ fine capitu F e n . s a; ixerati liꝰeẽ moꝛi q; videre mala gẽt ⁊ ſcõ W
li ſeqnt. cetera patẽtvſqʒ ibi. n Minte ni vatro⸗ſ blin. M ep⸗ ſerengrribfurnunten mfin deßon, bmo allegat roͤn nn .
mo ami. ſic hñt libꝛi coꝛꝛecti.er at. n. ve pncip Ni inenl is 7 iuita ſumptam ex pte aduerſarioꝝ.cum df. . o gabat ne hoſti Gentert
mDatis (Pömruit Feitenpent ectide icanorrei lochreg borecõ.reddẽdo ſe eis ſub aligbꝰↄditõibꝰ. m Teqʒ re tuunt
tibꝰ?. n (Loſtituit ãt. i. firmiter ꝓmiſit. O(flicanoꝛ re.i.lo⸗ rt ꝛc q di ſuis inigtatibcapient᷑ ſcoo adducii ro ex pte 1.cu anrii
ĩ B tenẽti.nã rex eratĩ ꝑſide.vt dcmẽ. piC¶ ttribu. æc, erat.n. rexan df. e Sz foꝛ coten dimicando. o ¶Anñ oculos mentis. uniſrſte
tiochtũc tributari'romanop. q ¶ De captitate iudeoꝝ ſupi. p, dr. ↄtn.qᷓ ĩ locũ ſcũm ⁊c. vñ..i.libʒo.ꝭ ca. vbi tangitiſta ungannpi,
cio ſᷣ/ deoꝝ quos ĩ uos ⁊ ãcillas vẽderet.iõ ſubdit᷑ Btatiqz ad P eéntes an. ilari Käma vi Uilio ̈videre mala gen lign ni
ma. æc. Si liꝛo. ca. nõ vĩ mifit. t daf itelligip h q or gt audie mã dixit iudas: Me 1 iaz ludi bire citatis ſ hiernſald ad oͦf ſbe
rũt mercatoꝛes ꝛc. s onagĩ.mã.talẽto.ſ.xno. t ¶ Diſtractu eanoſteseſeog. Alihneeretengnt zc habebant. n. inbi all mirel
rũ.dr̃ ãt mãcipiũ q̃ſi manu captũ.qꝛ ꝑ bellũ capiebant᷑.⁊ĩ puos vẽde cultum electe. 91

d foꝛ.magnitudinẽ ⁊ foꝛtitudinẽ exercitP veniẽtis cum nie 102.
F,¶Et nõ cre.dei iuſticie.i.minꝰdebito fidentes de auxilio oino ſe
nõ credebãt dine iuſticie. qꝛ ñ credebãt ꝙ de faceret inſticia.i. yi i.

am illi qdem armis cõfidunt ⁊c.i.tantumi vitture Ran
na que eſt defectiua. t Mosañtiomniporente vomin⸗ 1
ius yirtus eſt firmitas infinita. vV¶ Admonuit autem.

=2 =2
—
==

==
— =

=

—
–
—
V— —
. —
* „
— — —

=
E
S=
—

—
—,=
S=.
=,= =

nänrcs en

cn nn
ongin mch
iR Perida
nend nl
tenzab iee
n Exue
s nac
lom, wäte
huar wünen
igdo ii
nes ſi⸗
Mgtt

deuſchi ſeini

ücnod Muis
ie aing
ern, ent
in⸗ tuf

dabe ſe e

wnet

A. .
mun lnir
nanie, Er
doſtiz Mu
deüen tch
leAa W
iled ein
vli ti
griärad cünnr,
ſibiti
nulia. N
uſinn cit
potan nmlan

S

4wnon.

¶Machabeorum II.

ↄñir iudas ſuos aĩat exèplis.cum dr:Admonuit ãt eos ⁊cĩ exi/

tuiſrael de egypto:Exo.iꝗ ca. a ¶Et
lo dei pcuſſa.vt hr. . Reg.i9.ca. be.

ſub ſẽna.⁊c.ab ange
t de pᷣlio ⁊c̃.iſtud bel/

lum nõ habet᷑ĩ ſcriptnra ſacra.nec alibi potui reꝑire. ꝓpter qð
nõ poſſum dicere niſi illud quod bis ĩtextu. c Ubiad rez

ventũ ẽ.i.ad pugnãdum actu. d
dem exercitu exeribecum iudeis.
ſi ſex mi.ſoli.ſ.iudei. g ¶ Peremerũt.iꝛo.

pugnare. f-

ute ſed dĩna:
b¶ Et bñ. ꝓ his
plu.cõſe.ſunt.a
rege.ↄnir ponit
admonitõiſeffe
ctꝰ.cum dr̃: His
verbis oſtante
ſti. itaq;. HB oñr
ponit᷑ exercitus
oꝛdinatio.cũ dĩ
Conſtituit itaq;

frẽs ſuos duces

qꝛ ð eoꝝ foꝛtitu
dine ⁊ fidelita/
te magl ↄfiõbat
k ¶ Utriq; oꝛ. ſ.
egtum ⁊peditũ
tñ i qualibet ẽt
agie erãt alig eg
tes ⁊ pedites.et
B ſ̃m doctrinã.
Uegetu li? de re
militari. potiſſi/
me qñ bellũ cõ/
mittit in loco aſ
po vbi egꝗtes nõ
voſſüt bñ piũgi.

ſephũ ⁊ ionathã

ſupꝛa. i. libꝛo. 2.
ca.vbi ponutur
frẽs iude nõ no

minat᷑ ibi aligs
ioſephus ꝓpter

quod dñt aliqui

ꝙ iſte nõ fuit fr
carnal iude ſed
tm̃ legal.vt ð ea

dem lege.vł de

eadeʒ cognatõe
ſz nõ eſtyeriſile
wpiter duos fra

tres iude carna

les.ſ.ſimonem ⁊
ionathã ponat
tanq; frater eiꝰ
aliꝰꝗ tñ ſit extra
neꝰ.ꝓpter quod

—

videt᷑meliꝰdicenduz ꝙ iſte fuit frater carnał iude.ꝗ.i.libꝛo no

3

milia. nõ ppᷣa vy

Simonẽ ⁊ io/

Peſitan.i.foꝛdãtibꝰ

ſüt erga parẽtes:⁊ ꝙ ſub ſennachèẽ
rib cẽtũ octogintaqnq; milia perie
rũt: ⁊ dè pᷣlio qð eis aduerſus ga/
lathas fuit ĩ babylonia:vt oẽs vbi
ad rẽ vẽtũẽ màcedonibꝰ ſocijs he
ſitaͤntibꝰ: ipſi ſex miliaͤ ſoli perème
rũt centũ viginti milia ꝓpter auxili
uʒ illis datuʒ de celo: ⁊ benẽficia p

his plurima ↄſecuti ſunt.His ver⸗/
bis ↄſtãtes effecti ſũt ⁊ ꝓ legibus

⁊ patria moꝛi parati. Cõſtitũit ita

q; fratres ſuos duces vtriq; òꝛdi/

ni ſinonẽ ⁊ iòſephũ ⁊ ionathan ſu
biectis vnicũiq; millenis ⁊ quingẽ
tenis: ad hoc etiã àb eſdra lecto il

lis ſancto libꝛo:⁊ datò ſigno adiu/
toꝛij dei:in pꝛima acie ipſe dux cõ/

miſit cũ nicanoꝛe. Et facto ſibi ad

iutoꝛe omnipotente interfecerůnt
ſuper nouem milia hominũ: maio
rẽ autẽ partẽ exercitꝰnicanoꝛis vul

neribꝰ debilẽ factum fugere cõpu/⸗
lerunt. Pecunijs vero eoꝝ qui ad
emptioneʒ ipſoꝝ venerãt ſublatis
ipſos vſq;quaq; perſecuti ſũt: ſed

reerſi ſũt hoꝛa concluſi. Naʒ erat

ante ſabbatũ:quam ob cauſam nõ

perſeuerauerunt inſequentes. Ar/⸗
ma autem ipſoꝛum ⁊ ſpolia cõgre

gantes ſabbatum agebant benedi⸗
centes dominũ qui liberauit eos in
iſto die: miſericoꝛdie initiũ ſtillãs

ĩ eos. Poͤſt ſabbatü vero debilibꝰ

⁊ oꝛphanis ⁊ viduis diuiſerũt ſpo
lia:⁊ reſidua ipſi cuʒ ſuis habuere.

His itaq; geſtis ⁊ communiter ab
oibus facta obſecratiõe: miſericoꝛ

miatur eleacarꝰ.vnde.iz.libꝛo antigtatis iudaice dr ꝙ iſte elea

carꝰcognominateſt ſaphꝰ.⁊videtidem nomen quodioſephus.

abbꝛeuiatum tñ.ſicut nicola per abbꝛeuiatõem aliquando dr̃
colaus. m ¶ Subiectisvni.mille.⁊c.retinens ĩ acie ſua duo
milia gngentos. n¶ Ad hoc ẽt. Poſtqᷓ; deſcriptꝰeſt belli ap/
paratꝰ. cõſequenter deſcribitconflictꝰ.⁊ pᷣmo ponitur cõfliciꝰ
cum nicanoꝛe.ſecundo ĩterponit con ictꝰcum timotheo ⁊ ba/
chide.ibi:Et ex his.tertio reuertit᷑ auctoꝛ ad loquẽdum de nica
noꝛis confuſione.ibi:SFacinoꝛoſiſſimis autem ⁊c. Pꝛima adhuc
ĩ duas.qꝛ pᷣmo ponit᷑ nicanoꝛis debellatio.ſecundo graruʒ actio
ibi:Arma autem.Circa pᷣmum dr:Ad hoc ẽt.ſ.ad bellandum vi

riłr. o ¶ Ab eſdra lectoilł ſancto libꝛo.vt pꝛecipit᷑ Deut? ⁊Zo.

Aſte eſdras non ſuit ille ꝗg legem reparauit.nam ille moꝛtuꝰfue
rat diu ante.ſed fuitvnus de ſacerdotibꝰ eiuſdem tñ nois tem:

poꝛe iude.

Et dato ſigno adiutoꝛi dei.non dr h quale fu/

erit.ſed ꝓbabilr poteſt dici ꝙ fuit clangoꝛ ſacrarum tubarumi
ree eſſu belli. q¶ In pᷣmaacie ipſe dux.ſ.iudas machabeuſ.
r Interfecerunt ſuper nouem mi.ſed i.ilibꝛo..ca.dr ꝙ cecide/

acedonibꝰſocus.i.ĩ eo/

mend
w

cuſſioni

runtvſqʒ ad tria milia. Dicendum ꝙ illa tria milia cecideruntĩ pᷣmo
congreſſu belli. ⁊ ĩ perſecutõe fugientium tot alij ceciderunt ita ꝙ in
vniuerſo fuerunt nouem milia ⁊ amplius.vt h̊ dr cetera patentvſqʒ

ibi. s

ed reuerſi ſunt hoꝛa concluſi.i.repꝛeſſi.nam iminebat ho

ra decima a qua ĩcipiebat obſeruatio ſabbati.ſed hoc nõvidebat᷑ ipe/
dire.qꝛ ſupꝛa.i.libꝛo.⁊.ca.iam erat declaratum ꝙ licitum erat eis ĩ
ſabbato bellare. Dicendum verum eſt ſe defendendo.nam hoc eſt
neceſſitatis.non autem iuadendo ſeu perſequendo. t Arma au/

gẽ dominũ poſtulabãt:vt in finem
ſeruis ſuis reconciliaret᷑.Et èx his

qui cum timotheo ⁊ bachide erant

contra ſe contendẽtes ſuper vigin
ti milia interfecerũt ⁊ munitiões ex
celſas obtinuerunt: ⁊ plures pꝛe/
diuiſerunt: equam poꝛtionem
debilibus pupillis ⁊ viduis ſed ⁊
ſenioꝛibus faciẽtes. Et cum arma
eoꝛum diligenter collegiſſent om/
nia compoſuerũt in locis oppoꝛtu

nis. Reſidua vero ſpolia hieroſo/

lymaʒ detulerũt:⁊ philarchen qui
cum timotheo erat iĩterſecerunt vi
rum ſceleſtũ:qui in multis iudeos

afflixerat. Et cuʒ èpinichia agerent
in hieroſolymis eòs qui ſacras ia-/

nuas incênderũt.i.caliſtbenem cũ

in quòͤddã domicilium refugiſſent

iũcenderunt: digna eis mercede ꝓ
ipietatibꝰ ſuis reddita. Facinoꝛo/

ſiſſimùs qt nicanoꝛ qui mille nego/

ciãtes ad iudeoꝝ venditionẽ addu
xerat hümiliatus auxilio dñiab his

quos nullòs exiſtimauerat depoſi/

taveſte glie ꝑ mediterraneà fugiẽs
ſolus vẽnit antiochiã:ſũmã ĩfelici/
tatẽ de ĩteritu ſui exercitꝰ cõſecutꝰ.

Et qui pꝛomiſerat romanis ſe tri
butuz reſtituere de captiuitate hie
roſolymoꝛum:pꝛedicabat nunc ꝓ

tectoꝛem deũ habere indeos ⁊ ob
ipſũ iuulnerabiles ecẽ:co ꝙ ſequerẽ

tur leges ab ioↄſtitutas. ¶ .
. Odẽem tempoꝛe antiochꝰ

iponeſte reuertebatur de
perſide. Intrauerat enim

tem. Hic ob victoꝛiazʒ
ſubdit᷑ grarum actio.
cum ſubditur.

v Sabbatuz agebaͤt

ad operibꝰſeruilibus
geſcendo.⁊ dinis lau
dibus vacãdo.iõ ſub/
dit᷑:benedicẽtes dñʒzʒ.

x¶ Poſt ſabbatum ve

ro ⁊c̃.qꝛ partez pꝛede
debilibꝰ pauperibꝰ
dederũt.cetera patẽt.
t ex his. Hic cõ⸗
ſequenter iterponit ðᷣ
cõflictu cũ timotheo
⁊ bachide ꝗ pleniꝰha⸗/
bet᷑.i.libꝛo. .ca.vide/
tur tamen ꝙ iſte ba⸗
chides ſit aliuſ ab illo
quem miſit demetri/
ns cum alchimo con
tra iudeos.vt habet᷑.
S.i.libꝛo.7.ca.nazʒ plu
res erãt pᷣncipes ⁊ mi
lites eiuſdem noĩs ſi/
cut ⁊ mõ. Cetera pa/
tẽt vſqʒ ibi. z ½ Et
cum epi.ac.i.ſolenita
tes de victoꝛijs cõtra
timotheuz ⁊ bachidẽ
obtentis. ⁊ dr ab epi
quod eſt ſupꝛa ⁊ nicof
quod ẽ victoꝛia.vnde
alia tranſlatio hʒ: Di
es victoꝛie.vt dr ĩ glo.

a ¶ Eos ꝗ ſacras ianu/

as. ſ. tẽpli. b In⸗
cenderunt.i.caliſthe/
nẽ.inter iſtos pᷣncipa
lem. cCumi qo/

dam domi. refugiſſet
pꝓ ſui tuitõe. n

cenderunt.a ſic pena
coꝛrñdet culpe.
Sacinoꝛoſiſſimꝰãt.

H reuertit auctoꝛ ad
loq̃nduʒz de ſupꝛadci
nicanoꝛis cõfuſion e.

cũ dẽ. ¶ Qui mil/
le negoci.⁊c.i.multos

ita ꝙ ponit ̊ numer determinatꝰ p numero ĩdeterminato.ſicut ali/

quãdo fit ĩ ſcriptura.pꝓut fuit oſtẽſum ĩ Apocalypſi. g umilia⸗

tus au.dñi ab his.ſ.iudeis.

giens.i.per loca occulta. l

be¶ Quos nullos exi.i nullideſſe
¶ ¶ Depoſita veſte gloꝛie.ne cognoſceretł. k ¶ Per mediterranea fu
olus venit antiochiam.i.cum valde

eſſe vᷣtutis.

paucis.hoc.n.modo dr pᷣnceps ſolus quãdo habet paucos ſecum.

m¶ Pꝛedicabat nunc ⁊c.hoc dicebat magis ad excuſatõem ſui ð ſua

deiectõe ⁊ exercitꝰſui debellatõe qᷓ; ad e xaltationem dini nois ⁊ cõ/

ationem dine legis.⁊ obſeruatoꝛum ipſius.
Odgez tempoꝛe.Deſcripta liberatione populi ab antiochi du
cibus.h̊ cõſequenter deſcribit᷑ liberatio populia perſona ipſi
us.⁊ hoc ꝑ dĩnazs ꝑcuſſionem.Circa quam pᷣmo ponit hꝰ per/
s rõ.ſecundo ipſa percuſſio.ibi:Sed ꝗvniuerſa.tertio percuf

CCa. LM.

ſi humiliatio.ibi:Pic igi.quarto humiliati exterminatio.ibi: Igrĩ hbo
micida. Rõ vero ꝑcuſſionis antiochi fuit.qꝛ non ſufficiebant ſibi ma
la que iudeis feceratvt pʒ ex ſupꝛadcis.ſed cuʒ hoc anhelabat ad gẽ
tem iudeoꝛum totalł: deſtruẽdam. ⁊cĩtatem dei hierlim fundit ſub/
uertendã vt ſic repulſionẽ ſui de ꝑſide.⁊ debellatõeʒ ducũ ſuoꝝ ĩ iu⸗
deos vĩdicaret. Et his dcĩs pʒ lr̃a paucis exceptis.que diſcurrentur.
990 3

a ¶ Que dr pfipol.h̊ eſt illa eĩtas i. libꝛo. . ca. dẽ e imaida. E pꝛopᷣo

noie.⁊ B ꝑſipołeo ꝙ erat metropoł ꝑſidis. b¶ Circa egbathanan.

HBẽ citas q̃ vocat᷑ egbathanis.i.Eſdre.õ.⁊ Judith.i. c

eleſti eũ iu

dicio purgente.i.iĩpellẽte. Ad cuiꝰĩtelligẽtiam ſciẽdum ꝙ ĩ hac feſtia
tõe duo erãt.ſ.iĩtentio antiochi ꝑuerſaad populi delectõez:⁊cĩtatlſub
uerſionẽ. ⁊ H ñ erat a do ĩpellẽte ꝗ ñẽ anctoꝛ mali culpe.ſʒ erat ab an/
tiochi malicia.Aliud eratvelocitas motõis.ad quaʒ ſecutꝰ fuit caſus

„

0

antiochi ⁊ ei q̃ſſatio grauis.⁊ B fuit a deoĩpellẽte ꝗ ẽ auctoꝛ mali pe/

ne.de q dẽ Amos. ʒ3.
Nõ ẽ malũ cĩtate qð
nõ fecerit dñs.
d ISʒz g. H ↄn‚ᷣr poni
antiochi ꝑcuſſio.cum
dr.
iſa. ⁊c.naz erat itra vi
ſcera.⁊ moꝛtuꝰfuit ex
ea. ¶ Qui mul. et
no.cru.⁊c.vt.S.patuit
i. 7. frib?. g ¶/ Licz
ille ⁊c᷑.ppter dcãzʒ pla
gaz. iõ dñs addidit ſe
cũdã.cum ſubdit᷑.
h.( Kõti. illũ ĩpetu ⁊c̃.

pverſatõez currus ex

tali feſtinatõe. i¶ ſ
q; q ſibi ⁊c.hypbole ẽ
ad deſignãdũ ſuꝑbie
ſue magnitudinem.
HManifeſta di vtu/
tẽ ⁊c.ſ.fcõ ex duꝑliciꝑ
cuſſiõe.

putreſactõe ĩteſtino/
rum. m E⸗
tes ĩ do.tar.⁊c.ꝑ ſani
apoſtematũ. t
paulo añ ſidera celi
cõtigere ſe ⁊c. hypbo⸗/
le ẽ ad expᷣmẽdũ eius
ſuꝑbiã. o Hic igr

HBoñr deſcribit ꝑcuſſi

humiliatio.⁊ pᷣmo co
ram deo. ſcõo coꝛam
hoĩbꝰibi:Sʒ nõ ceſſã

tibꝰ. Circa pᷣmum dr:

Pic igr cepit ex graui
ſuꝑbia deductꝰ.ab al
to ad ifimũ. d
agni. ſuive.qꝛ vexatio

dat itellectum: Iſaie.

28. Cetera patẽt vſqz
ibi. q¶Oꝛabat aüt
h ſce.dñqz a ù ñ eẽt mi
ſericoꝛdiã ↄſecuturꝰ.
quod duplxr põt itelli
gi. Uno mõ q;tum ad
relaxatõem pene coꝛ

poꝛal.q̃ ñ ſemꝑ remit

tit oꝛantibꝰẽt vere pe

nitẽtibꝰ. Nã aliqũ nõ

expedit eis.⁊ ſic lzʒ foꝛ
ſitanve penituerit.tñ

qᷓ;tũ ad euaſionẽ moꝛ

tis coꝛnal ñ fuit miſi

coꝛdiã cõſecutꝰ:ſʒ tiimn

quãtuʒ ad veniã pctõ
rum. Alio mõ ẽt q;tũ
ad remiſſionẽ pctõꝝ

qð tenet᷑ coĩter dicen

do ei pnia nõ fuit.
vera.qꝛ nõ fuit ꝓpter
offenſã dei: ſʒ tm̃ pꝛo/
pter euaſionẽ coꝛꝑał
flagelli.⁊ ſic non fuit

miſᷣicoꝛdiam ene

tent vſq; ibi. T

ercuſſit eũ

¶ Ita vt
ð coꝛꝑe ĩpij ver.⁊c.ex

Ac viuẽ⸗·

in eã qůe dicit perſipolis: ⁊ tenta⸗
nit expoliare tẽplũ:⁊ ciuitatẽ oppꝛi

mere:ſʒ multitudine ad arma con
currẽte in fugã reuerſi ſũt:⁊ ita ↄti
git vt antioch? poſt fugaʒ turpiter
rediret. Et cuʒ veniſſet circa egba/

thanan:recognouit que erga nica/

noꝛẽ ⁊ timotheũ geſta ſunt.Elatꝰ

autẽ i ira arbitrabatr᷑ ſe ininriã illoꝝ

ꝗ ſe fugauerãt poſſe i iudeos retoꝛ
quere:ideoqʒ iuſſit agitari currum
ſuũ ſine itermiſſiõe agẽs iter: celẽ/
