fectũ. qꝛ ſecreta fidei in/ grqde: ⁊ ſcribè ĩ eo ſtilo hoĩs: ve puli⁊ vicemini: èt audite vniüſe gni iude timuitval it m t
credulis ſunt celãda.vn ꝰ b. .—— 2. 1„ 7— de.ſicut dictũ eſt.c. ot 1os
dicit ſaluatoꝛ Matth. 7. lociter ſpolia detrahe cito pdare. ꝓcultre. Confoꝛtamini⁊ uince/ pce. de achac ? po- dſlili ie⸗
MNolite ſanctum dare caa Et adbibui mihi teſtes fideles: mini: accigitẽ vos ⁊ ſincemi: ini pulo eiꝰ. Et cõmo/ aiten
be bUlociter vꝛiã ſacerdotẽ ⁊ ʒachariꝗ filiſ ba te cõſiliũm ⁊ diſcipabit᷑: loquimi tũ eſt coꝛ eius⁊ coꝛ –
celeriter ſpoliauit infer,.· Tcõcepit ⁊ peꝑit filiuũ.Et dixit do deꝰ. Hec eni ait dñs ad me: Sic ĩ vẽti. meDicts. arelts
nu.⁊ ĩ hoc fuit ſigum re minꝰad me. AHòca nomẽeiꝰ:gcce manu foꝛti erudiuit me: lne irem fſcilʒ dñſ n ¶mõ ſansdinit
memosatiuũ ſpoliatiõis lér: ſpolia: detrabe: feſtina pda/ in vid ppli buiꝰ dicẽns: Hon di · vicatis aiuratio i. ſan⸗
duoꝝ regum. ⁊ ecõuerſo . antE “D Rer neii onz J ñ timeatis a piura MW Ntolm
hec ſpoliatio fuit ſignum riiqꝛ antech ſciat puer vocare p 4 cai:cõiuratio.Omniã eniq loq/ tione reguz iſrael ⁊ ecuilzerc-
ꝓnoſticũ ſpoliatõis fien tre ſuũ⁊ mꝛez ſus:auferet foꝛtitu tur ppls iſte: lconiuratio E. Et ti ſyrie contra vos. enonſictui
de per chꝛiſtum. do damaſci. 2 ſpolia ſamarie co⸗ moꝛèé eiꝰ? nẽ timeas: neq; paueas. Bu ns 2 mmum
c ¶ Et adhibui mihi teſtes raʒ rege aſſyrioꝝ.Et adiecit dũs Doͤminuz exercituũ ipſüʒ ſactifi pulus iude. pEõ iimnam ſu
ideles. verbu eſt ipſius 1 cẽ eND Tac „„, iuratio ẽ. i. multum tümdummre⸗
dei. vt pᷣdictuz eſt.⁊ de fi 69 ad me adbuc dices. Pꝛ0 eo cate: ipſe pauoꝛ veſter: Tipeſter logt de piuratione cintinn
delitate atettimonis i abiecit ppl iſteaqᷓs ſyloeq a roꝛ veſter: eritͦob i ſanctifica⸗ duor regu atra ſe. llis dl
ſo õ betil dit cũ ſilẽtio ⁊ aſſũpſit maꝗ raſin tionẽ lĩ lapidẽ aũt offẽſiõis ⁊ pe/ icui hoĩes multuz illmniepin
dEr grreln au hohei. 2 flliuz romelie: ppter heccedũs tram ſcadali duabꝰ domibꝰ ir! tanetes vebertau⸗ —
11.1. grig. 2 * 7 . —R— — . iod.
vt pdictũ ẽ. e ¶ Et di· adducet ſuꝑ eos aqᷓs flumis foꝛ⸗- ⁊i laqueũ⁊ iruinã habitantibus turo. qſi ↄtinue lo⸗/ Twusn
xit dominꝰ ⁊c bicↄñr po tes ⁊ multas: lregẽ aſſyrioꝝ ⁊ oẽʒ hierlʒ.Et òffẽdent ex eis plurimi quuntĩ de ipſo.⁊ qꝛ imginme
niur ſiedanta o aſe gliã eiꝰ. Etaſcẽdẽt ſuꝑoẽs riuoſ ⁊cadẽt ⁊ cõterent᷑ ⁊ irretient᷑ ⁊ ca iſte timoꝛ erat ma ſötrehrrn
* p2 9* 3 7 94*½ 4 4 S ,4 S 10 eneed
o erir a ei · Eei?: fluet ſuꝑvniũſas ripas ei?: pientur. Ligateſtimoniũ: ſigna g mnmecie ifmun
mü dicitur. f ¶ Uoca ct ibit ꝑ iud inundãs:ct trãſiens legem in diſcipulis meis: expe/ lius aiurationis.
nomẽ epᷣ. ſ. puerinati.lo⸗ vſq; ad collu veniet. Et erit exten ctàbo dominum quůi abſcondit r ¶ Me timeatis. ſed Petüne
Araron giea nruen ſio alarũ eiꝰ iplẽs latitũdinẽ terre faciem ſuã la domo iacob:⁊ pꝛe ai ereii ont, er
1t modum mannel. PFögregg mini AabhzJen 4 mei it cu ſubditur. arnin
ti pp certitudinẽ pphe⸗ tue o ẽmanucl. Cõgregàmini po ſtolabõ ei. Eccèego ⁊ puerimei] Viz exercitmi i. Eun
tie. vt frequẽter ſupꝛa di angelop. tBps Rr’
ctũ eſt. g ¶ Accelera H ”UMB ſanctificate.ei kuiẽ *
ſpolia detrabe ⁊c.q; hec ꝓpetas competit xpᷣo vt dictum eſt. do. v¶ Ipſe pauoꝛ veſter ⁊c᷑.offenſã illiꝰ ſollicite cauẽdo. Cnrün
Quig anteq; ſciat puer sar pond. aneet fornltucoe x Et erit vobis ⁊c.vos ↄfirmãdo iĩ bono ſi eicredetis. y ᷓn B
vñ idẽ ẽ ac ſi diceret.Anteq; fiat hbomo. i ¶ Auferet᷑ foꝛtitudo da / lapidem auteʒz ⁊cc.quas iuſto iudicio fecit ruere.⁊ iſte due domꝰ Wü
maſci.q ẽciuitas metropolis in regno ſyrie. kEt ſpolia ſamarie fuerãt domus phacee fili romelie:qnã fecit ruere per oſee fili/ eUnm
coꝛazʒ rege aſſyrioꝝ.qui cito poſt interfecit raſin rege ſvrie.⁊ poſtea ce um hela.. Reg.is. ⁊ domꝰoſee fili hela quã cũ toto regno iſ⸗ .ę“ Eete
pit oſee regẽ iſrael ⁊ ſamariã.v dictũ eẽ ca.pce. I ¶ Et adiecit. Hic rael fecit ruere per ſalmanaſar rege aſſyrioꝝ.ꝗ· Reg.is.⁊ qꝛ in S
ↄñir ponit᷑ ratio dicti.videlicet qᷓre regnũ iſrłfuit iſta vaſtatũ.⁊ pᷣimo regno iude erant aliꝗ mali ⁊ ĩcreduli qui ruerũt gladio ſẽnache e
ponitur deſtructõis rõ.ſcõo regni iude afflictio q̃ſi per quãdaz redũ rib ex diuino iudicio.iõ ſubdit᷑. e1 Erilaueh rin ruinã ha/ ſlin
dantiam.qꝛ erat ĩmediate piũctuʒ regno iſrael.ibi. Et ibit.tertio vti bitãtibꝰ hieruſalem.quia tamen honi remanſerunt ſalui tem⸗/ ſmual
lis monitio.ibi:Hec.n. Ratio vo vaſtationis regni iſrael fuit.q;ꝛ receſ poꝛe ecechie.ideo ſubditur. a( Et offendent ex eis plurimi. —
ſerat a regno iude.⁊a deicultu.colẽdo vitulos aureos.:⁊ ↄfidendo in non dicit omnes.qꝛ ſicut dictum eſt boni ſunt ſaluati. 8
regibus idolatris.i ſyrie.⁊ hoc ẽ quod dicitur. m ¶ Pꝛo eo abie iga teſtimoniũ. Hic ponit occultatio myſterij chꝛiſti ĩ pꝛin AN
cit populus iſte.i.ppls iſrael. n ¶ Aquas ſyloe ⁊c.i.regimẽ regni iu cipio huius ca.poſiti.Et pꝛimo pꝛecipitur iſta occultatio.ſecun ſſſnä
da.⁊ dei cultũ q̃ erat magis ĩ gete G rel Ainannarime tꝑe regu, do ꝓhibet᷑ ſuperſtitioſa inquiſitio.ibi.Et cum dixerint.Circa Gnn
bonoꝝ.vt dauid ſalomonis ⁊ ſimiliũ. olEt aſſumpſit magl raſin pꝛimum dicitur iſaie a dño: Liga teſtimonium.i.inuolue pꝛo/ —
rege ſyrie. p¶Et filiũ romelie.de ꝓtectione eoꝝ magis confiden phetiam obſcuritatibus pꝛopter incredulos.quibus talia ſunt nen
do q; de deo. q ρν52οpter hoc ecce dnñs Geindnertorioseß koꝛ⸗ celanda. vt dictum eſt ſupꝛa. igna legem ⁊c. ideſt deſi/ oer
tudine ⁊ inpetu venientes.ꝑꝑ hoc ſubdit exponendo. r ¶ Regeʒz / gna legem euangelicam dandam diſcipulis meis.ideſt apoſtoł ſtint
aſſyrioꝝ ⁊c.i.potentiam exercituũ eiꝰ. ſ Et aſcẽdet ſuper oẽs ri / aluſq; chꝛiſti diſcipulis qui pꝛedicando legem euangelicam ob uſhnn
uos eius ⁊c.i.deſtruet totũ regnũ iſrael.ſicut iundantia aquarum de ſcuritates pꝛophetiaꝝ aperuerunt ⁊ declarauerunt.oſtenden/ gohnn
ſtruit oĩa dq inuenit. t t ibit. Hic Onr ponitur regni iude afflictõ tes eas ĩ xpᷣo impletaſ.vt pʒ in actibus aploꝝ.ſicut fuerat a deo lhin
per redudãtiã cu dr:Et ibit per iudam inundans.qꝛ exercitus aſſyri poꝛdinatũ.⁊ hoc mõ fuit dictũ Dañ.iz.ca.Uade Dañ.qꝛ clauſi ledeß
oꝛũ ꝗ deſtruxit ſamariꝗ in regno iude multa vaſtauit quaſi ꝑ quàdã ſunt ſignatiq; ᷣmones vſq; ad pᷣfinitũ tᷣus. dD ¶ Expectabo kt
redundantiam. vi rtraſies vſq; ⁊c.i.ĩtãtũ affliget regnũ iuda. dñm ⁊c. Uerbũ ẽ iſaie reſpondentis.Expectabo dñz.ſ.ieſũ xpᷣʒ ſſcne
vix poterit ſuſtinere. q factů fuit tꝑe ecechie vt dictü ẽ capi.pce. in carne vẽtuꝝ. ui abſcondit ⁊c̃.a domo iacob.i.a pplło heni
x¶ Et erit ⁊c.i.exercituũ eiꝰ.qꝛ ad lraz cohoꝛtes pugnatoꝝ vocãt ale. iudaico deſcẽdẽte a iacob.qꝛ in aduẽtu eiꝰpopulus ille ꝓ maio ſenen
y¶ Implens latitudin terre tue.i.iudee quã aſſyri vaſtauerunt. ri parte fuit cecatꝰper ĩfidelitatẽ.ᷣm ꝙ dr Ro.ii.Cecitas ex ꝑ/ Mheegh
5 emanuel.i.xpᷣe.vt dictũ ẽ ca.pce.cuiꝰ dr illa terra ſpalłr.qꝛ ibi fu teotigit ĩ iſrkæc. f Et pᷣſtolaboꝛ eũ.i.patiẽter expectabo eiꝰ mmnſe
it nat. ↄuerſatus ⁊ paſſus.ſʒ qꝛ ſennacherib rexaſſyrioꝝ cũ ſuo xxer aduẽtũ.lʒ differat᷑ in tpᷣs lõgũ. g¶ Ecceego ⁊c̃. Aliq exponũt cdn
citus fuit diuĩt ðõbellat. vt dem̃ ẽ.iõ ſodit᷑. ögregamippli Ec. qꝛ hoc ð duob filis iſaie.ſ.de iaſub ⁊ de eog vocatẽ accelera ſpo fſi
ſẽnacherib pplos multos adduxit ſecũ.ꝗ fuerũt deuicti pangelũ. liga detrahe.inpᷣncipio huiꝰca.quẽdicũt fuiſſe filiũ iſaie.ſʒ iſtud ſuiy
b ¶ Et audite vniuerſe ⁊c. Itud.n. factũ taq; valde mirabile muit di oñſũ ẽ eẽ falſũ. Itẽ iſti magſ iudaicãt ĩ hoc q; Ra. Sa.hebꝛeꝰ ꝗ ſnen⸗
uulgatu valde lõge. c¶ Cõfoꝛtamini. ↄfidẽtes ĩ vtute vfra.i.ↄfoꝛta dicit hoc eẽ ĩtelligẽdũ de diſcipulis ꝓphaꝝ.ꝗ dicũt᷑ eoꝝ pueri Cupk⸗
bimini.qꝛ ꝓpheta nõ ĩduxit eos ad pᷣſüptõem de ſua virtute.ſʒ eã p/ ſeu filu..qꝛ ſũt ab eis ĩ lege diuia ĩſtructi.⁊ ꝑtalẽ modũ dic aplłs. ſhet
dixit futurã. d ¶ Et vincemini vtute diuia. e¶ Acingite vos. ad i. Corl. 4. In xpo ieſu ꝑ eusgeliũ ego vos genui.⁊ʒ B dic iſaias.
4

Et pine

ſubgit

Pane: ⸗
MW

Nceoͤdicjf
oltt.,
er eoem hoj⸗ 5

lboſez
ncnenti do,

gilcppb e/
e imuityej

eist co

ntisa aine
eregtziſtael⸗
conttayos.
geniz ci do
siude.

todimultum

1de iutatione
Ppreg Nraſe.

n doiesnultt

neres deperic,
Alnoſipſe di
ro fiotinue lo
uinkde ipſor
e timorerat me
öſubdli.
Ettimoꝛeenii
SJiurationis.
etimeatis iel
ſittimediofd
cüſubctitur.
erereinii
klor. t e,
cificate eifii
citecauico.
Tiſteduedon
rreperoſeeii
i totoregotß⸗
Regisacen
glocioſenche
itin ninih⸗
unt ſluiten
reisplurimi
nai.
chiſtipen
ultntio ſun
renint, Cita
inuoluepio
bustalalnt
e iceſtdeſ⸗
Geſtopotl
elcaneh
oſtenden
erataden
gecluſ
rpectato
ſieſi
biay
le pnmu⸗
cnnet
ectubo 1
poni
ifn
ſehihr
ebeen
rgueni
Nee

cũ dixerint ad vos.

do ſpeciali.ſ.per ap

tur quibuſdã nominibus ⁊ verbis ignotis.⁊ ſubditur reſpõſio

cõtempti ⁊ vilipenſi.⁊ multi eoꝝ occiſi.de quoꝝ numero fu/
iſaias. in ſignũ xpi paſſuri cuius erant nücju. c A dño ex/
Qui habitat ⁊c̃.ibi eniz tunc erat tẽ/

plum. in quo erat ꝓpitiatoꝛium qð ſedes dei dicebatur. vt dictũ
fuit. Exo. 25. inde diuina reſpõſa dabant. e¶ Et cũ dixerit

PHic ↄñnir ſuperſtittio
poꝛtẽtũ iſrł:a domino exercituũ
qui habitat i mõte ſyon. Et cůʒ
dixerint ad vos:querite a phito/
nibꝰ a diuinis qui ſtridẽt ĩ incã/
tatiõibꝰ ſuis: nũquid non pplłsa
deo ſuo regret viſioneʒ ꝓ viuis
ac moꝛtuis: Ad lègẽ magis Tad
teſtimoniũ.. Quod ſi nõ dixerit

ſ. hoĩes idolatre ⁊
ſupſtitioſi.
¶ Queritea phito/
nibuſaa diuinis.re
ſpõſuz de occultis
futuris.Dicũtur ãt
phitones qui diui /
nant quodammo/

parentem ſuſcitati
onem alicuiꝰ mot:·
tui.ſicut dictum fuit diffuſius.i. Re.28. Dicunt᷑ autẽ diuini ge
neraliter diuinatoꝛes ſuꝑſtitioſi. g ¶ Qui ſtrident ⁊c.qꝛvtũ/

populi fidelis. h ¶¶ Nũquid ⁊c̃.quaſi diceret.ſic reſpondebi/

tis talibus malis ꝑſuaſoꝛibus. Nunquid non ⁊c̃.quaſi diceret.

ſic.qꝛ infideles requirunt h̊ a deo ſuo falſo.⁊ ſic debent fideles
q̃rere a deo ſuo vo.iõ ſubditur. i ¶ Ad legẽ magis ⁊c̃.i.ad le/
gem diuinitus datam.⁊ ad teſtimoniu ꝓphetaꝝ a deo ĩſpirat o/
rũ magis eſt recurrendũ qᷓ; ad phitones ⁊ diuinos. kOQõ ſi
nõ dixerint.i.fecerint. ¶¶ Juxta verbum hoc recurrendo. ſ.
ad phitones ⁊ diuinos ↄtra verbum hoc. m ¶Mõ erit eis ma
tutina lux.i.vera dei cognitio ⁊ diuina ↄſolatio.ſicut accidit tẽ/
poꝛe regis ſedechie.iõ ſubditur. n ¶ Et cum eſurierit iraſcet᷑.
qꝛ tũc ꝑꝑobſidionem longã nabuchodonoſoꝛ pualuit fames in
ciuitate. . Reg. zjy. 6 rmaletcs tee multi valde ð po
pulo iuda ducti impatientia maledicebant ſedechie ſub quo
venerat eis iſta miſeria.⁊ etiam deo dimittẽdo legem eius ⁊ ad
ritum gentilium tranſeundo. p Et ſuſpiciet ſurſum. q̃ſi q̃
res a deo auxiliũ neceſſitate cõpulfus.⁊ H̊ dr̃ p populo ꝗ cũ ſe/
dechia remãſit in ciuitate ⁊ ĩ lege. q¶ Et ad terrã ĩtuebitur

88 ¶ Iſaias

Ecce ego ⁊ pueri mei.i. diſcipuli quoꝝ aliqui hbabuerũtſpirituʒ M
pyvpphetãdi.ideo ſubditur. a Quos dedit mihi dñs.a quo eſt
pphetie ſpus. b ¶ In ſignü ⁊ poꝛtẽtum.fuerunt enim ꝓphe⸗

dé. c vbi dr ĩ poſtilla. Silr qð in. 4. Reg. dr. Theglatphala
liaſſe ſamariã vt in. . Reg.d̃. 4 MADDITIO. II.
Icet theglatphalaſar nõ expoliaſſet ſamariã g tñ aliq̃s ciui
tates regni iſrael:cuiꝰ ſamaria ẽ metropolis cepit. ſatis vere
poſſet dici ꝙ expoliauit ſamariã licet nõtotã nec totũ regnũ
expoliaſſet ſicut qui expoliat:aliquẽ de aliquibus bonis ſuis:dr̃ ipſuʒ
expoliaſſe qᷓ;uis non ex toto. ..ẽ
¶ In eodem..c.vbi dicit᷑ in poſtilla. In quo vt ſupꝛa dictũ ẽ denũcia
tur xpi reſurrectio futu/
inxta vbum b:noͤn erit eis matu e. AnAl
tina lux. Et trqſibit p eꝗ ⁊ coꝛruet ¶ ¶ nõ vidẽt ptinere

. . „ 7 — ⸗
eſi uriet: ⁊ cůzʒ eſnrierit iraſcet: Aad ſignũ ĩdicati/
⁊ maledicet regiſuo ⁊ deo ſuo. iun ninc e dr anſe
Et ſuſp jclet ſurſum 74 tertam v„obis ſignũ ſicut ĩ pᷣcedẽ
intuebitur:⁊ ecce tribuůlatio ⁊ te⸗ ci: vt pʒz diſcurrẽti lr̃aʒ:⁊
nebꝛe ⁊ diſſolütio ànguſtia ⁊ ca ideo licet expoliatio duo
ligo perſequẽs ⁊ non poterit auo argufi ign erde⸗
lare de anguſtia ſu. . Qejſicut hiſtoꝛie ve.teſt.
fuerũt figure eoꝝ q̃ ↄtige
runt in nouo non tamen
ex h̊ dicũt᷑ fuiſſe data tanq; ſigna idicatina ſeu rememoꝛatiua.
¶¶ In eo.c.vbi dr ĩ poſtil.⁊ erit vobĩi ſcĩficatõʒ.ADDITIO. IIII.
Oc qð dicit᷑ hic. Et erit vobis i ſanctificatõeʒ ⁊ ĩ laquʒ ⁊c.p/
pꝛie videt referẽdũ ad tpᷣs aduetꝰxpᷣi in carnẽ ĩqͥ tꝑe fuit xps
ſiſcificatõez credétibꝰ: i lapidẽ offenſionis ⁊ petra ſcandali
duab domibꝰiſrł.ſ.regali ⁊ ſacerdotali.q̃s ꝑꝑ ſua icredlłitatè iuſto iu
dicio fecit ruere:⁊ vtraq; eaꝑ ↄſueuit dici domꝰ ſcriptura.Ui i pᷣce
dẽti.c.Auditenũc domꝰ dauid.qð intelligit᷑ ð domo regali.⁊ ĩ ps.Do
mus aaron benedicite dño intelligit᷑ de domo ſacerdotali.Dicere at
ꝙ iſtedue domus ĩtelligũt de domo phacee filu romelie ⁊ de oſea fi
lio hela.ꝗ fuerũt reges iſrłnõ videt᷑ cõueniẽter dictũ.Na ſic ĩ regno
iuda licet fuerĩt multi reges ſucceſſiue:nõ tñ ꝑꝑ hocdicũt᷑ multe do/
mus:ſʒ domꝰdauid tm:ſic dicẽdũ ẽ de regibꝰiſrł.Seꝗt᷑. Et ilaqueũ ⁊
ruinã habitãtibꝰ hierlm:qꝛ ĩ ciuitatehierłʒ vbi xpᷣs paſſus fuit multi
ruerũt ꝑ ĩfidelitatẽ:nõ tñ oẽs ⁊ iõ ſeꝗt. Et offẽdẽt ex eis plurimi.i.nõ
oẽs ſcðʒ iſtã exſpoſitionem ꝓpᷣe ſeꝗt imediate:iga teſtimoniũ ⁊c̃.

qʒ itelligit᷑ de occultatõe myſteru xpᷣi.dequo ſtatiĩ pcedẽtibꝰagitur

⁊ exponat᷑ ſicut ĩ poſtilla.
erit eis matutina lux.

—

¶ In eodẽ ca. S vbi dr i xoſtil. Nõ
ALDLDITIO. V.

AExcũdũ glo.ꝙ dr hic. matutina lux:ĩtelligit᷑ ipſe xps ⁊ ẽ pꝓe

pꝛe confuſione ⁊ de peratione.iõ ſubdit᷑. r¶ Et ecce tribula dictũ. a xps ẽ lux veraq̃ illuiat oẽʒ hoĩeʒ. Joa i.Et dĩ matu

tio.q;ẽtü ad afflictionem coꝛpoꝝ. ſ¶ Et tenebꝛe.qᷓ;tum ad de
iectionem mentium. t
x¶‚ Et caligo ꝑſequẽs.qꝛ ſedechias ⁊ viri bellatoꝛes de nocte fu
gerũt ⁊ chaldei eos inſecuti ſunt. y ¶ Et non poterit auolare
qꝛ ſedechiam cõpꝛehẽderũt.J. Reg.z5.
¶ In ca.S. vbi dicit᷑ in poſtilla.Poc dictũvidetur fauere nimiſ
erroꝛi hebꝛeoꝝ. AMLDLDITIO. I.
Aq ↄtinẽtur in poſtilla ſan. Tho.vłqͥ ei attribuunt᷑ nõ
pvyidet᷑ fauere erroꝛi hebꝛeoꝝ ĩ aliquo. Nã ĩ h loco poſt
poſuit expoſitionẽ hebꝛeoꝝ ĩtelligẽtiũ ꝙ iſte puer
vocat᷑ Accelera ſpolia detrahe.⁊c.intelligitur fuiſſe filiꝰ iſaie.
Còſequẽeter ponit eos obiectionesq̃ ĩ hac poſtilla ↄtinẽtur.po
ſtea ponit expoſitõem glo.cõis.ſ.ꝙ hoc ĩtelligat᷑ de xpᷣo:q̃ poſi/
ta ſubiũgit hec vba. HPec aũt expoſitio nõ ẽ tante auctoꝛitatis ſi

cut ſuperioꝛ q̃ fuit ſupꝛa.c.r.de alio ſigno:qꝛ magis extoꝛta ẽ ⁊

ex ſcripturis nõ hʒ aucteʒ.vñ ꝗdã dicũt nõ eẽ icõuenies ſi hocĩ

telligit᷑ ad litterã ð filio iſa.ita tñ ꝙ puer ille ſit figura xpᷣi. Pec

ille. Ex ꝗbꝰ vbis pʒ mãifeſte ꝙ ipſe nõ ipꝛobat illã expoſitõeʒ qᷓ
diẽ iſta ĩtelligi de xpo ad lr̃aʒ:ſʒ dic ꝙ nõ ẽ tãte auctis ſicẽ ſuꝑioꝛ
cuiꝰ rönẽ reddit mãifeſtã. Nã p hʒ auẽteʒ ex euãgelio. Mat.i.
hoc totũ factũ ẽ vt ĩpleret᷑ qð dictũ ẽꝑ pphᷣazʒ. Ecce vgo ↄcipiet.
ſʒ expoſitio huiꝰnõ hʒ tãtã auẽtatẽ.cũ ĩ ſacra ſcriptura ñ ↄtĩeat
ꝙ hoc qð d̃ . Acceſſi ad ꝓphetiſſã ĩtelligat᷑ de btã vgine.⁊ ſic

manifeſtũ ẽ ꝙ nõẽ tãte auẽtis fic pcedẽs.Itẽ pᷣncipale füdamẽ

tũ qð ponit poſtillatoꝛ ad firmàdũ hãc expõnẽ ẽ illud qõ ↄtine
tur ĩ trãſlatõe chaldaica:ex q̃ xcludit ⁊ bñ qð G qʒ dĩ H. Acceſ⸗
ſi ad ꝓphetiſſã:nõ ẽ vbũ iſaie:ſʒ ipſiꝰ dei.⁊ qꝛ ̊ͥ fùůdamẽtũ licet
ſit veꝝ nõ tñẽ tãte auẽtis:ſiẽ ſi ĩ lra ↄtineret᷑:õ vba ſã. Tho.pᷣdi
ctavł eidẽ attributa ſũt mãifeſte rõnabilia:nec ĩ B fauet᷑ erro-
ri hebꝛeoꝝ. Nã illa qᷓotinẽt i. ⁊.⁊ i.9.ca.neceſſe ẽ vt ĩtelligant j
xpᷣo ad lr̃azʒ:ſʒ ea q̃ ↄtinẽtur ĩ h.c.Snõ hẽnt᷑ ex necitate lr̃e vt in
telligãt᷑ de xpᷣo ad lr̃azʒ:ſʒ auẽte chaldaice trãſlatõis vt dictũ ẽ.

1 t¶ Et diſſolutio.virium ex timoꝛe.
vUEt anguſtia.ſmentis. eo ñ apparebat via euaſiõis.

tina qꝛ añ oẽm lucẽ creata. Uñ h̊ ꝓpha reuertit᷑ ad declarati
onẽ eoꝝ q̊.S.dixerat.Erit i ſãctificatõeʒ.ſ.credẽtibꝰ.Et ĩ lapidẽ offe⸗
ſionis.ſ.nõ credetibꝰ.Et pᷣmoagit de ſcdᷣo vſq; ad finẽ.ſcðo vo de pꝛi/
mo apᷣncipio ſequẽt ca.vſq; ibi:celꝰ dñi faciet ĩ B. Uñ circa pᷣmũ cũ
dixiſſet. Nõ erit ei.ſ.pplło nõ credẽti. Matutina lux.i.xpᷣs:ne foꝛte ꝗs
eſtimaretꝙ B ↄtigeret illippło icredulo:eo ꝙ nõ babuiſſẽt pñtiã pᷣ/
dicte lucis:iõ dicit. Craſibit ꝑeã.vũ Luce.ꝗ.ca ieſus traſiẽs ꝑ medi
uʒz illoꝝ ibat.⁊ G qð dr:ꝑ eà itelligit᷑ iudeã vei hierlm de q̃ dic.Et coꝛ
ruet ⁊ eſuriet.qð põt ĩtelligiad lr̃az de tꝑe obſidionis hierlin ꝑroma/
nos:⁊ ſeꝗt:Et cũ eſuriet iraſcet᷑ ⁊ maledicet regi ſuo ⁊ deo ſuo:qð ꝓpᷣe
itelligit de xpᷣo cui maledicebãt ſicut ⁊ hodie.x ſeꝗt᷑.Aſpiciet ſurſũ.ſ.
ꝓ auxilio diuino ſeu celeſti.Et ad terra ituebit᷑.ꝓ ſubſidio terreno.⁊
qꝛ neutꝝ iueniebãt iõ ſeꝗt᷑ Et ecce tribulatio ⁊ tenebꝛe.ſ.ignoꝛãtie ⁊
ĩfidelitatl.Et diſſolutio.ſ.viriũ ſeu vtutũ.Et anguſtia pᷣcipitatõis ſeu
ꝑplexitatl.Et caligo.ꝑſeq̃ns.ſ.cecitas idurati coꝛdis.⁊ ñ poterit auo/
lare de anguſtia.qcũq; remedio:⁊ ſic ꝓpha declarat illud qð dixerat
de xpᷣo.Qð erit ĩ lapidẽ offẽſionis ⁊ ĩ petrã ſcãdalihitatibꝰ hierlinvt
ſupꝛa.Et ſeꝗt ĩ ſequẽti ca.Pꝛĩo tꝑe alleuiataẽ ⁊c.ĩ quo declarat pᷣmũ
qð dixerat.ſ.Et erit ĩ ſcĩficatõeʒ.ſ.credẽtibꝰꝗbꝰ ꝑoppoſitũ dicit.Ui/
aerat lucẽ nngnrluß oꝛta ẽ exeis.⁊ ineini 4 tꝑe pdictatõis xpᷣi ⁊
ab initio miraculoꝝ eiꝰ de quo dicẽ̃:pᷣmotꝑe alleuiata ẽ ⁊c̃.⁊ exponat᷑
ſicut ĩ poſtilla.⁊c᷑. Ee ded H 8 RREPLICA
Nca.S cũ poſtillatoꝛ amoꝛe vitat fidei xpᷣiane ꝑmotꝰ dice/
retſã. Tho.nimis fauere erroꝛi iudeoꝝ exponẽdo pᷣncipium
huiꝰca.ð filio iſaie quẽadmodũ iudei faciũt:qð tñũ vere expo
ni dʒ de xpᷣo ſpoliãte ĩfernũ ⁊c. Burgẽ.aſſumit certamẽ ꝓ ſã.Tho.aſ
ſer& ꝙ inullo fauet iudeoꝝ falſe expõni:qð qᷓ; veꝝ ſit pʒ ex hoc pᷣmo
.qꝛ friuol⁊ falſis aſſertõibꝰ nitit᷑ ſoluere argumẽta catholicoꝝ:q fieri
ↄſueuerũt ʒ illũ iudeoꝝ erroꝛẽ.Scõo qꝛ nõ roboꝛauit argumẽta ca/
tholicò nec aligꝗd fac ꝓ vera xpᷣanoꝝ expõe:ſʒ lr̃aʒ pnñtẽ diuidit:ex/
ponit cõcoꝛdat q;tũ põt ꝓ ꝑfidia iudeoꝝ.Tertio qꝛ dicit catholicã
expõnẽ extoꝛtã:demũ qꝛ dicit eã nõ eẽtãte auẽtis ſic illã ſupꝛa ca.⁊.
vbi ille paſſꝰ:Ecce vgo cõcipiet exponit᷑ ð xpᷣo auẽte enag⸗re. Sz
V „

ag aut apud
xpᷣianos:ſʒ certũ ẽ ꝙ apud iudeos.qꝛ traſlatio chaldaica cui ĩnitit e

poſitio huiꝰlr̃eẽ apð iudeos maxĩe auẽtis.Exẽplũ ãt tui initit᷑.⁊.c.ex
poſitio huiꝰ auẽtis ẽ apud hebꝛeos.igit᷑ maioꝛis auẽtis ẽ apud iudeoſ
expoſitio huiꝰ loci qᷓ; 2. ca.Ad faciédũ.n.fidẽ ĩfidelibꝰꝑ euãgeliũ qd
nõ recipiut nihil ↄcludimꝰ:niſi cũ H̊ͥ initamur eoꝝ füdamẽtis q̃ nega
re nõ ↄſueuerũt.Nec valet q Burgẽ.ponit ↄ replicã poſtil.de ſpolio
facto ꝑ theglatphalaſar.qꝛ ꝑ ̊ ſpoliũ nõ ẽ ablata foꝛtitudo damaſci⁊
ſamarie: ꝓut ĩnitit ĩ litte
ra:ſʒ fuit ꝑticularis inua/
ſio facta tꝑe ocie⁊ ioathã
Quid ãt h̊ ꝑtinet ad filiũ
iſaie de quo iudei falſe ex
ponũt ⁊ ſan. Tho.appꝛo/
bat. Sʒz qꝛ poſti. hic expo

q̃ro:iſta auẽtas qua pᷣfertan ſit apud iudeos autẽtica:m

ARimoͤ tpe alleniata eſt
p terra ʒzabulon⁊ terra ne/
PPPbptali: Z nouiſſio aggra/
ata ẽvia maris trans ioꝛdaneʒ

„Dr ⸗ 3eiſ, E 9
Rröez fan Lbo. ptractat Jalilee gẽtin. Põpul? ꝗ ambula
burgẽ. oppido offẽſus ne/ bat 1 tenebi uͤidit lucẽ magnaʒ:
ſcit ?ĩ hoc ca pacifice lo. habitatibꝰ i regiõe vmbꝛe moꝛi
n nod lare lo lux oꝛtã ẽ eis. Multiplicaſti gẽ/
itil quo dicit deſtructöez teʒ: n magnificaſti leticij. Le/
duoꝝ regnoꝝ foꝛe fſinſnu .
pnoſticũ deſtructõis ⁊ ſpoliatõis ĩferni. Spoliatõez aũt ĩferni foꝛe ſi
gnũ rememoꝛatiuũ ſpoliatõis de ꝗbꝰ h̊ dr ad l̃as:qð egre ferẽs Bur.
facit argumẽtũ ſuũ ↄſuetũ a modernis hereticis receptũ:hᷣ nõ poni
tur ĩ textu.igit᷑ nõ ẽ ⁊c.qꝛ vt ĩgꝗt de ſigno nulla fit mẽtio.Quãuis aũt ĩ
lĩa etiã nõ fit mẽtio de figura.dicit tũñ Burgẽ ꝙ vna ſpoliatio ẽ figu⸗
ra alteriꝰ.Nuüc aũt figura ẽ ſignificatia figurati. Significatiuũ aũt⁊

ſignũ qtũ diſtãt dicat Burgẽ.grãdipenſoꝛ. Ca. 1. cie. Et ↄnter ſubdit᷑ de credẽtibꝰ a ĩ fide ꝑmanẽtibꝰ*. k ¶ e
ña Kimo tpe. Anteqᷓ; deſcẽdã ad diuiſionẽ hui ca. Sciedũ ꝙ iu) tabüt coꝛã te cc. meſſoꝛes.n.ĩplenitudĩe meſſis.⁊ victoꝛes ĩ ſpo
p Mei t alig expoſitoꝛes catholici ĩ hoc eos nimis ſequẽtes expo lus diuidedis valde lett᷑.⁊ ita fuit de diſcipulis xpi.qũ ĩ die pẽ
nit pᷣncipin huiꝰ ca. ad lr̃a captiuitate duplici filioꝝ ifrael. tecoſtes receperũt plẽitudinẽ ſpũs ſcĩ alta voce.⁊ varijs liguis

Hꝛima aũt fuit facta p theglatphalaſar regẽ aſſyrioꝝ.ꝗ captiuauit
Z duas tribus vltra ioꝛdanẽ ⁊ trãſiens ioꝛdanez captiuauit multos de
terra cabulon ⁊ neptaliʒ.vt hr. 4. Regij.⁊ de hoc exponũt qð d ipᷣn
cipio huiꝰ ca. Pꝛimo tpe.i.pᷣma captiuitate.alleuiata ẽ terra cabulon
⁊terra neptaliʒ.ſ.a põdere peccatoꝝ:hĩtatoꝛib ſuis ĩ captiuitate du/
ctis. Poſtea vo ſalmanaſar rex aſſyrioꝝ cepit oſee regẽ iſrael ⁊ reſidu
um ppłi qõ remãaſerat trãſtulit ĩ aſſyrios.vt hr.. Reg.is.⁊ de hoc ex
ponũt qð ſubdit᷑. Et nouiſſimo aggrauata ẽ via mar trãs ioꝛdanẽ ga
lilee gẽtiũ.qꝛ aggrauata fuit tota terra ꝑ dñi flagella ĩ captiuitatè du
cta.fr ãt illa terravia marl.qꝛ ẽ ibi via publica ad poꝛtãdũ mercesa
ioꝛdane ad mare mediterraneũ ⁊ ecõuerſo. Sʒ iſta expoſitio videt ĩ⸗
cõueniẽs.pᷣmo qꝛ iplicat ↄꝛia ſaltẽ in mõ loq̃ndi.qꝛ pᷣmã captiuitateʒ
noiat alleuiatõeʒz. ⁊ ſcõᷣazʒ aggrauatõʒ cũ tñ fuerũt eiuſdẽ rõnis. Itezʒ
qꝛ ſi loq̃ret᷑ ðᷣ ſcᷣa captiuitate.cũ dicit.Et nouiſſimo agsrauataẽ ⁊c.

nõ fieret ibi mẽtio de galilea q̃ in pᷣma captiuitate fuit captiuata ſaltẽ

in magna pte.ſʒ magis de ſamaria q̃ eratciuitas metropolis regni.⁊
pᷣncipalr fuit obſeſſa ⁊ capta ꝑ ſalmanaſar.Tertio qꝛ Mat.A ca.dic
hãc ꝓphetiã fuiſſe cõpletã ad lr̃aʒ ĩ xpᷣo.d.ſic de xpᷣo.Et relicta cinita
te ſua nacareth venit ⁊ hitauit ĩ ciuitate capharnaũ maritima: ĩ fini/
bus cabulon ⁊ neptali:vt adipleret᷑ qð dictũẽ ꝑ iſaiã ꝓphetã. Terra
cabulõ ⁊ terra neptali:via maris tras ioꝛdanẽ galilee gẽtiũ.Pplłs qui
ambulabat in tenebꝛis vidit lucẽ magna ⁊c̃.Itẽ cuʒ oẽs expoſitoꝛes
catholici dicãt ꝙ neceſſe ẽ de xpᷣo intelligi illũd qð dicit̃ ſupꝛa.ſeptio.
Ecce vgo ↄcipiet ⁊ pariet filiũ ⁊c.eo ꝙ dr Mat.i. Poc aũttotũ factũ
ẽ vt adimpleret᷑ qð dictũ ẽa dño per ꝓpheta dicetẽ. Eccevirgo bebit
ĩ vtero ⁊ piet filiũ ⁊c. eadẽ neceſſitate ↄpellit᷑ qlibʒ doctoꝝ catholicꝰ
exponere de xpᷣo qð dicit᷑ hic. Pꝛimo tꝑe alleuiata ẽ cc. cũ mattheus
dicat hoc ĩpletũ eſſe ĩ xpo.git ſequdo ſniam beati matthei.pñs.c.ĩ
quo ponit᷑ myſteriũ xpᷣi q;tũ ad ciꝰ exaltatõem in ſignũ liberatõis re
gni iude.ĩ duas ꝑtes diuidit᷑.qꝛ pꝛimo ponit᷑ xpᷣi exaltatio.ſcðo dicta
liberatio ibi. erbũ miſit dñs.Circa pᷣmũ ſciẽdũ ꝙ xpᷣs fuit exaltatꝰ
pᷣmo qᷓ;tũ ad declaratõeʒ ſue deitatis ĩ pdicatõe ſua ⁊ miraculis.ſcõo
qᷓ;tũ ad exaltatõez humanitatis ad dexterã pr̃is.Pꝛimo igit᷑ ponit pᷣ
mũ.⁊ ſcõo ſcõm.ibi:Paruulus.Circa pᷣmũ ſcidũ ꝙ ad pᷣdicãtõeʒ xpi
aliꝗ iudei crediderũt ⁊ ĩ fide ꝑmaſerũt.aliꝗ aũt obſtinati in ſua mali/
cia remanſerunt.⁊ aliqui a pꝛincipio credentes poſtea ad vomitum
reuerſi ſunt.⁊ de iſtis mixtim loquitur hic pꝛopheta.Circa pꝛimum
dicitur. Pꝛimo tempoꝛe alleuiata eſt terra ⁊c.quia ibi chꝛiſtus cir/
capᷣncipiũ ſue pᷣdicatõis publice frequẽter docuit ⁊ miracula fectvt
dicit matth.⁊ ſupꝛa.allegatũ ẽ.⁊ ſic fuit terra illa alleuiata a iugo dia/
boli ꝑ ptatẽ xpᷣi. Nerũtamẽ qꝛ plures eoꝝ reuerſi fuerũt ad vgꝗmituzʒ
iõ ſubdit. b¶Et nouiſſimo.i.circa finẽ pᷣdicatõis xpi. iggra
uata ẽ via maris.q̃re auũt illa terra dicat᷑ via maris.ſupꝛa expoſitũ ẽ.
de iſta aut aggrauatiõe hẽtur matt.ii.vbi dr. Tuc cepit expꝛobꝛare ci
uitatibꝰ ĩ gbᷣ facte ſũt plurime vtutes eiꝰ.⁊ iõ ſubdit᷑ Ut tibicoꝛoca/

im. ve tibi bethſaida:qm ſi ĩ tyrò t ſydone facte eéntoᷣtutesq fſa
cte ſüt ĩ vobis:olĩ in cilicio ⁊ cinere peniteti egiſſet. Iſte aut ci⸗

nitates erãt ſupꝛa mare galilee ĩ finib gabulon 2 neptali. Et ꝑ

ea ſubdit ð capharnaũ vbi xpᷣs hĩtauit circa pdicatõis ſue pᷣ
cipiũ.vt ſupꝛa dictũ ẽ.Et tu capharnaũ nuꝗd e altaber vſcha
celũ:⁊ vſq; in ĩfernũ deſcẽdes.qꝛ ꝑ pdicatõeʒ xpi pinoi
ſita ad ↄſecutõeʒ beatitudinis crededo.⁊ poſtea depſlape
meritũ dãnatõis ad vomitũ redeudo.ſiẽ dictũ fuit pleniꝰ ſupe
mattheüͤ. (Ha

lilee gẽtiũ. ſalomõ

tabunt᷑ coꝛãʒ te ſiẽ ꝗ letant᷑ imeſ eniʒ dedit hyrã re-

ſe: ſiẽ exultat victoꝛes capta pꝛe/ gityri.z0. oppida i
da qñ diuidũt ſpolia. Jugnenim galilea.3. Reg. 9.7

oneris eiꝰ: ⁊ ſirga humeri eiꝰ:⁊ nle s okamon
ſceptruz exactor eiꝰ ſupaſti: ſiẽ Prerat gentilio.

i dieẽ madiã. Qdᷣia oĩs violẽta Py- e ¶ Populus ignoꝛã
datio ci tumltu: ⁊ ůeſtimtũmix tie ⁊ erroris

tum ſanguie erit ĩ ↄbuſtionẽ: ? ¶ Clidit lucem ma

gnaz. i. xpᷣm ꝗgẽlux

cibus ignis. Raruulꝰ enĩ nat? mũdipꝑ pꝛedicatio/

ne ⁊ miracula ꝓpa

virtute faciẽtẽ. gBabitãtibꝰ ⁊c̃.erroꝛ em ⁊ ignoꝛatia ſunt

q̃ſi moꝛtis vmbꝛa. b ux oꝛta ẽ exeis.ſ.veritas euãgelica.
vel põt hec l̃a referri ad pr̃es detẽtos ĩ lymbo ĩferni:ꝗbluxoꝛ
ta fuit. q chꝛiſtꝰ ad eos deſcẽdit poſt paſſionẽ ſuã. i ¶ Mul⸗

tiplcaſti ⁊c hoc refert᷑ ad illos ꝗ xpo pᷣdicate pᷣ crediderut.⁊ po/

ſtea ad vomitũ reuerſi ſut.vt pᷣdictũ ẽ.⁊ iõ ex eis nõ fuit mãꝗ leti

loqnteſmagnalia dei. Act.2. Et huileticie ſubdit᷑ r.cũ dicitur
¶ Zugü.n. oner eiꝰ.i. veter leg..ð qͥ onere dr Act.ij.ꝙ hB eſtonꝰ
qð nec nos nec pres nr̃i portare potuimꝰ. m Et vgãi hume/
ri ei.i ſcrihaꝑ ⁊ phariſeoꝝ.ꝗ ſupꝛa onꝰlegis addebãt oꝛdiatõel
populo graues.ſᷣm ꝙ dr matt. 23. Alligat.n.onera grauia ⁊ ipoꝛ

tabilia. iponũt ea ſuper humeros hoiuz.digito auũt ſuo nolunt

ea mouere. Ab iſtis aut onerib“ fuit liberat ridelis pplłs per li/
bertatẽ ſpũs ſci.q ẽ ĩ lege noua. n ¶ Et ſceptꝝ ⁊c.Fᷣm ꝙ dic io
ſephꝰ libꝛo de iudaico bello. poſt aſceſionẽ xpi iudea fuit mult
diſſẽſionibꝰ itraneis diſſipata.⁊ erãt ibi alig tyràni ꝗ pplʒz vexa
bãt multipłr ⁊ rebꝰ ſpoliabãt:⁊ maxime pplin credẽte ĩ xpʒ. vt
pʒ ĩactibꝰ aplłoꝝ.a ꝗb fidelis ppls fuit liberat per exercitũ ro
manũ venietẽ 2 iudeã.qꝛ tũcadmonitꝰ fuit pꝑ angelũvt traſiret
ĩ regnũ agrippe ꝗ erat ↄfederatꝰ romanis.vt hẽtur ĩ eccleſiaſti/

ca hiſtoꝛia.⁊ exactoꝛes pᷣdicti fuerũt deſtructi.⁊ ciuitates eoꝝꝑ

ſuccẽſe igni. 0 icut ĩ die madian.iſta fuit victoꝛia gedeo
nis.de q̃ hr̃ iudic.2.q̃ ſuit ſibi pꝛenunciata per angelum.ſicut ⁊
fidelis pplłs liberatus fuit per denüciatõez ãgeli ĩ regno agrip
pe.vt dictũ ẽ. ⁊ exactoꝛes eoꝝ occiſi per exercitũ romanoꝝ.⁊ ci
uitates eoꝝ ſuccẽſe ⁊ bona eoꝝ.i ſubdit. pe¶ Quia oiĩs ⁊c.i.
acꝗſita cũ clamoꝛe ⁊ rapia. q ( Et veſtimẽtũ ⁊c̃.i.veſtimen/
tum occidentis ⁊ occiſi.quia non ſolum veſtimenta occiſorum
iqnãt᷑ ſãguine.ſʒ ẽt cũ ̊ veſtimẽta occidẽtiũ. xr ¶ Erit ĩ cõbu
ſtionẽ ⁊c᷑.qꝛ romani icẽdẽtes hierlim ⁊ alia loca vbi erat pᷣdicti
exactoꝛes ⁊ tyrãni ſił cõbuſſerũt veſtimẽta illoꝝ trrànoꝝ ⁊ ea
q̃ rapuerãt ab alus quoꝝ multos ĩterfecerãt.vt hr̃ libꝛo de iu/
daico bello.Ex G̊ aũt qð dr hic. Et erit ĩ cõbuſtionẽ ⁊ cibꝰignis
illi ꝗ exponũt hũc paſſũ de exercitu ſẽnacherib ab angelo per/
cuſſo.vt.S.dictũ c.⁊.ca.vidẽĩ ↄdicer̃ textui.Dñt.n.ꝙ ãgelꝰper
cuſſit exercitũ plaga ignea.ſic tũ ꝙ; coꝛpoꝛa bellatoꝝ erat ĩcine

rata.arma tũ ⁊ ſpolia remãſe erüt ĩtacta.ita ꝙ ppls ecechie exieſ
ad colligẽdũ ſpolia valde facilr accipiebat ea remanẽtibꝰcine/

ribꝰ. illud ãt qð cõburit᷑ ⁊ ẽ cibꝰ ignis nõ ſic remanet intactũ.ſʒ

ↄuertit᷑ in ignẽ ſicut cibꝰ in cibatũ. ſl⸗Paruulꝰ. Pic ↄñr po/
nit᷑ exaltatio xpᷣi ʒ humanitatẽ in ſua aſcẽſiõe. Sciẽduʒ tũ q

Ra.Sa.⁊iudei moderni ſeqᷓntes ipʒ exponũt hũc paſſũ de ece

chia rege iuda lr̃az coꝛꝛũpẽdo.Dicit.n.ꝗ hẽ lr̃a hebꝛaica.infãs

natꝰẽ nobis filiꝰdatꝰẽ nobis.⁊ erit pᷣncipatꝰ ſuꝑ humeꝑ eins.⁊

vocabit nomẽ eiꝰadmirabil.ↄſiliariꝰ.deꝰ foꝛtl.pt᷑ ſẽpiternꝰ.pᷣx

cipẽ pac'.⁊ tal coꝛꝛuptio põt de facili fieri in hebꝛeo.qꝛ h̊ dictio
victare.q̃ ſigt:⁊ vocabit᷑.⁊ vagitta.q̃ ſigt ⁊ vocabit.eiſdẽ lr̃is pe

nitꝰ ſcribũt᷑ in hebꝛeo.ſʒ varie ſonãt ꝑꝑ aliã ⁊ aliã pũctuatõem

itẽ ſiłr ꝙ dicit pᷣncipẽ pacl in accuſatiuo ꝓ nominatiuo facilr
fit in hebꝛeo.qꝛ nomina ſũt apud eos indeclinabilia:ſic apð la/
tinos coꝛnu ⁊ gelu.igit ſic exponit auctẽ pᷣdictà.infãs natus eſt

gelur
catlo⸗
1 pza
ſunt
elica.
luxoꝛ
Wul⸗

aobis. ⁊ filiꝰ datꝰnobis q̃n diceret ppheta.licet achag ſit ido/

H

(Jſaias

latra peſſimꝰ. tñ filiꝰ eiꝰ egechias qui eritrex nr̃ poſt eũ erit bo
nus ⁊ iuſtꝰ.Et vocabit nomẽ eiꝰ admirabilis ⁊c.i.deꝰ nr ꝗẽ ad⸗
mirabilis ↄſiliariꝰ.deꝰ foꝛtis.pr ſẽpiternꝰ.vocabit.ſ.ecechiã pᷣn
cipẽ pacis.qꝛ faciet pacẽiĩ diebus ſuis.ita ꝙ nomina deitatẽ ex/
pᷣmẽtia ñ referũt᷑ ad pueꝝ natũ.ſʒ ꝙ iſte coꝛꝛũpat litterã ponẽ
do vocabit ꝓ vocabit᷑.pʒ ex trãſlatõe.ꝛo.ĩterpꝛetũ qui fuerũt
hebꝛei ⁊ valde lr̃ati.quoꝝ trãſlatio talis eſt. Puer natꝰẽ nobis
1fili⸗ datus ẽ nobiſ
19 . 7„ a -,&α
erun iuben eſt nobis: let filix datd eſt nobis.
bit nomẽ eius ma, Et facteſt pꝛicipatus ſuꝑ hume

grni ↄſilu angelus. rum eius: ⁊Z vocabit᷑ nomẽ eius

age Biſlisdietis⸗ admirabil:coͤnſiliarius: déus foꝛ
ſiliari. deus foꝛtis tis ꝛpatèr futuri ſecli bꝛueps pa-
pr futuri ſeculi. pn / cis. Muültiplicabitur ei iĩperiũ: ⁊
ceps pacilſ.poſueft pacis non erit finis ſuꝑ ſoliũ da/
hoc ſol magnicõnid ⁊ ſuꝑ regnum eius:ũᷣt confir

Emongelnezouin⸗ met illð ⁊ coꝛꝛoboꝛet in iudiciò

dicit ĩ epla ad deſi· Liuſticia imodo ⁊ vſq; i ſẽpiter/

deriũ.q pponit᷑ ĩ bi nu. clꝰdñi exercituũ faciet boc.
blus pᷣncipio Senñ. Aerbũ miſit dominus in iacob
qꝛ trãſtlerãt libꝛos J. J1, 7 1 n
„ t „ —
ptolemeo regi qui pulus ephꝛaiʒ ⁊ habitãtes ſama

erat phᷣs ⁊ vniꝰ dei riã ĩ ſuꝑbiã ⁊ magnitudie coꝛdis

cultoꝛ. ⁊ iõ vbiĩ be· picẽtes Laterẽs ceciderũt:ſed q̃

bꝛeo fit mentio de
ðitate xpi. ſicutifit
in boc loco tacuerũ
deret eos ponere duplicẽ deitatẽ.⁊vt ſecretum fidei non aperi/
rent gentili.pʒ tñ ex eoꝝ tranſlatõe ꝙ ĩ hebꝛeo hẽtur:⁊ vocabit᷑

⁊ nõ vocabit.⁊ ꝙ illud qð ſequit.Admirabilis ↄſiliarius.deus

foꝛtis ⁊c.refert᷑ ad pueꝝ natũ ⁊ ꝙ in fine auctoꝛitatis nõ babe

tur:pᷣncipẽ pacis in accuſatiuo.ſʒ pnceps pacis in nominatiuo.
qꝛ loco oĩuʒ iſtaꝝ dictõum ponit᷑ in trãſlatõe.⁊o.magni cõſilij
angelus.in noĩatiuo. Itẽ hoc idẽ pʒ per traſlatiõem chaldaicazʒ
q̃ autẽtica ẽ apud hebꝛeos:vt dictũ ẽ ſupꝛa pᷣce.ca.que talis eſt.
Infans natus ẽ nobis:⁊ filiꝰ datus ẽ nobis.⁊ recipiet ſuper ſe le

gẽ ad ſeruãdũ eam.⁊ vocabit᷑ nomè eiꝰ ab ãte mirabilis cõſilio

de foꝛtis.ꝑmanẽs ĩ ſecula ſeculoꝝ meſſias ĩ cuiꝰ diebꝰ multi/
plicabit pax ſuꝑ nos.Ex hoc pʒ manifeſte ꝙ paſſus iſte loꝗt ad
litterã de xpᷣo ꝗ expectabat᷑ in lege ⁊ ꝓphetis ad ſalutẽ mũdivẽ
turus.Qõ aũt in hac traſlatõe ponit᷑.Et recipiet ſuꝑ ſe legeʒ ad
ſeruãdũ eã.loco cuiꝰ ĩ hebꝛeo habet᷑. Et erit pᷣncipatꝰ ſuꝑ hume
rũ eiꝰ cõuenit ipſi xpᷣoꝗ factꝰ eſt ſub lege.vt dictũ ẽ ad Gal.4.⁊
g dicit de ſeipſo.matt.s.Nõ veni ſoluere legeʒ.ſʒ adiplere.Qð
ctĩea dicit:Et vocabit᷑ nomẽ ei ab ante mirabilis ⁊c̃.conuenit
xpo qui vocatꝰ fuit ab angelo ie ſus anqᷓ; vtero ↄciperet᷑.vt dĩ
Luce.z.ĩ quo noĩe qð ſalus interpᷣtat᷑.oẽs ↄditões hic tacte im/
plicite ↄtinẽt. Igit᷑ remota falſa expoſitione accedamꝰad verã
que ẽ de dno ieſu xpᷣo:cuiꝰ hic ĩtroducit᷑ pᷣncipatꝰ.verũtñ pᷣmit/
tit᷑ eiꝰ natiuitas cũ dr. Paruulus.n.ac.ꝗ vere fuit paruulus ĩ hu
manitate.⁊ loꝗt hic ꝓpha de futuro ꝑmodũ pᷣteriti ꝑꝑ certitu/
dinẽ ꝓphetie.Et ſubdit᷑ eiꝰ magnitudo in deitate. a Et fili
us.ſ.nãlis ipſiꝰ dei pr̃is.⁊ ꝑ ↄñs ſibi eq̃lis. b¶ Dat⸗ẽ nobis. pʒz
ꝙ or̃ Jo.ʒ. Sic de dilexit mũdũ.vt filiũ ſuũ vnigenitũ daret ⁊c
AE factꝰẽ pᷣncipatꝰ ⁊c.crucẽ ſibi baiulãdo.vt dr̃ Jo.io.ꝑ quazʒ
ptates aereas debellauit.⁊ regnũ ſuũ potẽterĩtrauit.Luce vlt.
Opoꝛtuit pati xpᷣʒʒ.⁊ita ĩtrare ĩ gloꝛiã ſuãꝗ t voca.nom
eiꝰ admirabilis miracula faciẽdo. Lõſiliariꝰ.cõſilia euan
gelica pᷣceptis decalogi ſupaddẽdo. f foꝛtl.ĩfernũ ſpo
liado. g¶ Pater futuri ſeculi.electos ad ciuitatẽ celeſtẽ ad/
mittẽdo. h¶ Pꝛiceps pacis.ſ.ĩterne q;tũ ad ↄſciẽtiã.⁊ ſuper

ne q;tũ ad celeſtẽ gloꝛiã.pꝑ qð ĩ eiꝰnatiuitate angeli cãtauerüt la. 4 . und
ↄpfidebant.ſ.ꝑſonarum reputatõem.qꝛ confidebant de pᷣncipibus ⁊

loꝛia altiſſimis deo ⁊ ĩ terra pax hoĩbꝰbonevolũtatiſ.Luce.2.
i ¶ Wultiplicabit᷑ eiꝰ iperiũ.vñ dixit mat.vlt.Data eſt mihi oĩs
ptãs ĩ celo ⁊ ĩ terra. Vie pacis ⁊cc̃.ſ.pac celeſtis ab eo date:
q̃ẽ etema.Et ex hoc pʒ ꝙ hec lr̃a nõ põt itelligi de ecechia rege
iuda.qꝛ pax paꝝ durauit ſub eo.ſ.ꝑ.is.annos vel circiter.qꝛ ma

naſſcs filiꝰ eiꝰ fuit peſſimꝰ ĩ pᷣncipio regni fui ꝓpter qð turbata

fuit pax regni.⁊ ipſe fuit ĩ captiuitatẽ ductꝰ vt hr̃.?. Parali.33.
Sciẽdũ aũt ꝙ vbi dicit᷑ hic:miſtiplicabit᷑ eiꝰĩperiũ ⁊c̃.in hebꝛeo
hr̃:lemarbe.qð fignificat.ad multiplicãdũ.⁊ ponit᷑ ibi lr̃a men
clauſa ĩ medio dictõis nãm ſuam.qꝛ ſẽper ponit᷑ ĩ fine dictõis

diſꝑdẽt dominus ab iſrael caput

t. vel aliter trãſtulerunt.ne ptolemeus cre

⁊nũq; in medio neci pᷣncipio.⁊ hoc ad denotadũ ꝙ xpᷣs de quo ſcri⸗
ptura hic logꝗt᷑ natus fuit ↄ curſũ nature de vgie clauſa. l¶ Suę
ſoliũ ⁊c̃.vʒ celeſte figuratũ per ſoliũ dauid.vel.Super ſoliũ dauid
ſuꝑ eccłiaz militãtẽ.ꝑ regnũ dauid figuratã. m ¶ Ut cõfirmet ⁊c̃
Ex hoc pʒ ꝙ nõ ẽ hic ſermo de regno dõ nec de regno ecechie ad lr̃az
qꝛ illud regnũ nõ fuit ↄfirmatũ. n ¶ In iudicio ⁊ iuſticia ⁊c̃.ſjʒ eccle
ſia ſic ẽ a xpo ↄfirmata nõ ſolũ triũphas.ſʒ etiã militãs.pꝓpter qð di
cit xpᷣs mat.vlt.Ecce ego vobiſcũ ſũ oĩibꝰdiebꝰ vſq; ad finẽ ſeculi.
SDð ehm dnt re gelus eſt

dris lapidibꝰedificabimꝰ Z ſyco amos ſingulanis.ex amo⸗/

re aũt ſingulari ipſi? dei

moꝛos ſi uͦccider ſit.̃ cdros imu ad genꝰ humanũ ipletũ ẽ
tabimꝰ. Et eleuabit dñs hoſtes xpimyſterium. ꝓpter qd
raſin ſuꝑ eũ: ⁊ inimicòs eiꝰ ĩ tu/ dicit ad DPeba. Nuſquã
multu vtet: ſyri ab oꝛiete: et phi ngewo abbelle ſen
liſtym ab occidẽte: ⁊ dẽèuoꝛabſt miſit. Deſcripta xpᷣi exal
iſrłtoto oꝛe. In oibůs his nõẽſt tatõe.hic ↄñnr ponit᷑ libe/

auerſus furoꝛ eius: ſed àdbuc eale gaime ecb,
manus eiꝰ extenta. Et populus tibe ꝛ deſtruere volẽtibꝰ
