1 Herbea ereitl ſtnnbes irnbito. qꝛ nubes ali

☛
K

cta. g¶Mi die illa erit cõmotio ⁊c̃.qꝛ multi fideles
erut vacillãtes itꝗ vt i erroꝛẽ inducãtur ſi fieri põt etiam electi. q

fide. i⸗

¶Piſces maris ⁊c᷑.i.exiſtẽtes ĩ eccleſia ĩ qlibet ſtatu: quoꝛũ

alig ſũt voluptuoſi iõ cõparãtur piſcibꝰexiſtẽtibꝰ in mari.⁊ alig ſuꝑ/
bi alta petẽtes vt volucres celi.et aliꝗ ſimplices vt beſtie agri.et aliꝗ

cupidi ſuꝑ terrã reptãtes.⁊ aliꝗ hoĩes rõnabiliter viuetes.

K CEt

ſubuertẽtur mõtes.i.multi de platis ⁊ pᷣncipibꝰ. lEt cadẽt ſepes.
ideſt miłti de religioſis ⁊ doctoꝛibꝰ. vel ꝑ mõtes ſepes ⁊ muros intelli
gũtur foꝛtalicia ĩ mõtibꝰſita.⁊ muris ⁊ clauſuris munitaq̃ non pote/

rut reſiſtere potẽtie antixpi.

aglõis tu ⁊ ppli młti tecũ:aſcẽſo
res equoꝝ vniũſi :cetꝰ magnꝰ ⁊
exercitꝰ vehemẽs:t᷑t aſcẽdes ſuꝑ
ppłʒ meũ iirl:q̃ſi nubes uᷣt operi
as tra? In noniſſimis diebꝰeris:
2 2 2 2 2 .—
Et adducã te ſuꝑ trã meã:üt ſcit
gẽtes mee cũ ſactificatꝰfuero ĩtẽ
ĩocul eoꝝ o gog. DPẽc dicit dñs
ðs:Tũ g ille es ð quo locutꝰſũ ĩ
dieb'antigs ĩ manu ſᷣuoꝝ meoꝝ
ꝓpbaxiſt rael:q ꝓphauerũt ĩ die/
bus illoꝝ tẽpoꝝ:üũtadducereʒ te
ſuꝑ eos.Et erit ĩ die illa ĩ die ad/
nẽtus gog ſuper fr iſrael ait do
minꝰ dus:aſcẽdet idignatio mea
in furoꝛe meo ⁊ in ʒelo meo. In
igne ire mee locutꝰſũ:qꝛ ĩ diè illa
erit ↄmotio magna ſuꝑ trꝗ iſrł

⁊2mon?᷑ bũtura facie mea piſceſ
maris et volucres celi et beſtie

agri: et oẽ reptile qðᷣ mouet᷑ ſuꝑ
humũ:cũctiq; hoĩes ꝗ ſt᷑ ſuꝑ faci

1

eʒ tre. Et ſubureẽt᷑ montẽs:ẽt ca⸗

dent ſepes: ⁊ ois murus coꝛꝛuet

qq;ʒi frém ſuũ diriget. Et iudica/

bo eñ peſte ⁊ ſagnine ⁊ ibꝛe vehe

mẽti:⁊ lapidibꝰ imẽſis. Ignẽ et

ſulphur pluã ſi ei et ſuꝑ exercitũ

—

¶ In ca. 38. vbi dr ĩ poſtilla. Pꝛo/

pter qð ſaluo melioꝛi iu/
Kcio aSBiid
Tvpoſitio poſtil/
latoꝛis de goget
magog Gintelli
gat᷑ de ꝑſecutiõe antixpᷣi
videt᷑ va ꝑꝑ rõnes q̃̊s iſße

dicit. ſʒ eius expõ de iſtis
noĩb gog ⁊ magog ptinet
ad etymologiã valde re/
motà. Uñ meliꝰ videt᷑ di
cẽdũ ꝙ gog ſit nomèẽ ipſi/
us antixpi.milti.n.fuerũt
noĩati ꝑ ꝓphas ꝑ magna
tꝑa añ eoꝝ natiuitatẽ.ſiẽ
patz decyro ioſia et alis.
Magog aũt eſt nomẽ ſe/
cũdi filij iaphet. vt patet
BGBeñ.io.⁊ ſic põt accipi ꝓ
ſua pꝛopa ſignificatione:
vt itelligat᷑ ꝙ illa gẽs de⸗
ſcẽdesa magog ſit de pᷣn
cipalibꝰadherentibꝰ gog
ſiue antixpᷣo. Et huic con
coꝛdat auctoꝛitas Apoc̃.
P poſtillatoꝛem allegata.
Nã gẽs deſcẽdens a ma⸗
gog dicit᷑ ĩ angulo aquilo
nari terre.vſus qu par/
tẽ vt dr adherentes anti
xpᷣo adoꝛabũt:eo ꝙ xpia
ni adoꝛãt ad oꝛiẽtem.he/

interram. XXαι .i breiad occidété ſaraceni
1 Toucabo aduſus eũʒ i yervo ad meridic. Reſtat
cicij mõtibemeis gladiuz ergo Wee untahi
ait dñs ðs: Gladiſis vniuſcuiuſ⸗ nr qua panderuroe ma

lü ſuper oẽs habitatoꝛes
terre. Hiere.i.capitulo.

Nca.ʒ.de gog ⁊
magog diẽ Bur.

ſatis cocoꝛditer poſtil. pᷣ/

terq; reſtringit magogad gentẽ deſcendẽtẽ a iaphet: cuius pᷣmoge

nitus dictus fuit magog.d.ꝙ illa gens erit de pᷣncipalibꝰ adherẽtibꝰ

antichꝛiſto. Sed illa expoſitio Bur. videtur chꝛiſtianitati expꝛobꝛa/
tiua. Nam iaphet cũ ſua pꝛole occupauit europazʒ ᷣm oẽscõmuniter

biſtoꝛiographos.ĩ ſola autẽ europa vt plurimũ viget chꝛiſtianiſmus.
vt dicit idẽ Bur. circa ſextũ ca.cacharie.infra.⁊ ſic chꝛiſtiani ſᷣm illã

Bur. expoſitionẽ eſſent futurꝰexercitꝰ pꝛincipalis antixpᷣi.quod eſt

chꝛiſtianis dedecus audire.ideo Bur. cũ quibuſdam alijs debuit opi
nari ꝙ perfidi iudei ſpecialiter decẽ tribuũ tranſlati per ſalman aſar
et per alexãdruʒ incluſi in montibus caſpus qui tempoꝛe antichꝛiſti
ſoluentur et antichꝛiſtũ recipient pꝛo meſſia infideliter expectato:et
ei in eccleſie que eſt in europa potiſſimũ perſecutione adherebũt:qð

foꝛtaſſis genti ſue affectus Burgenſis noluit intelligere.
Tconuocabo. Pic incipit capituũ a.
in hebꝛeo.in quo agitur de deſtructione antichꝛiſti ⁊ ſui exer
citus.et pꝛimo circa hoc ponitur antixpᷣi deiectio.ſecũdo de/

Ca. . d L.

iecti ſpoliatio.ibi. Pec eſt dies.tertio ſpoliati tumulatio.ibi.Et erit ĩ
die. quarto concluditur intẽta concluſio.ibi.Et ponã.Circa pꝛimũ di
citur.Et cõnocabo aduerſus eũ.ideſt antixpᷣm et eius exercitũ.

ncũctis mõtibus meis.ideſt in iudea eſt möt uoſa.
oBladiũ.ad interficiendũ ipſum. p s vn
trem ſuũ.quia fulminato antichꝛiſto in monte oliueti ⁊ magna parte

ladius vniuſcuiuſq; ĩ fra

exercitus ſui.erit diſſenſio inter reſiduos ĩponentes ad inuicẽ ꝙ inci
tauerũt eos ad ſequẽdũ antichꝛiſtũ.⁊ ſic iter eos erit bellum.

q (Et indicabo eũ peſte ⁊c̃ quia aliꝗ de eius exercitu moꝛient᷑ peſtilẽ
tia. aliqui gladio.⁊ aliqui tẽpeſtatib deſcẽdẽtibus de celo.

¶ Et magnificaboꝛ ⁊ ſcificaboꝛ.i magnꝰa ſcũs apparebo ĩ deiectione diluniũ comedẽtes ⁊ bibẽtes ⁊ nubẽtes ⁊q nuptui tradẽtes vſqᷣ

J oi isai i diẽ quo ĩtrauit noe in archam. ⁊ nõ cognouerũt donec ve⸗ Giegiui
nbipemitt. . ice dterbanat vits,. Cſeqᷓnter reſumit deie alig doctoꝛes nr̃i ad tẽpus qð erit ĩter merte ant rhi Sie iud gan inan
aoraneae galeneti iniſtra manu.nec ſe 2 Te Exer erit. Hicoñr agit de ſepultura antixpi ſuo gibitſſeii
ra. e EFeris ⁊ auibꝰac.p aliqð tᷣs remanebũt cadauera ſaltẽ mul- maioꝛis. v ¶ Et Dic xptX ua sllehi
i tinisgba iinſul ofu eio: æ ſup pplos multos:q ſũt cũ giõibꝰ: nẽq; ſuccident ð ſaltibꝰ: ſmangre ſeecens otee
ter ub an ß Fiden eo. Et magniſicaboꝛ ⁊ ſactifica qm̃ arma ſuccendẽt igni⁊ depᷣda expõit a doctoꝛibꝰ tin
tin. b Ebr ietat ber boꝛ:⁊ not ero ĩ oculis multaꝝ; gẽ bũt᷑ eos:ꝗbꝰpᷣde fuerãt:⁊ diripi/ Gitenoe ſesacumn lel
experiẽtia vidicte mee. tiſ: ⁊ ſciẽt qꝛ ego dũs.Lu aũt fili ent vaſtatoꝛes ſuos ait dñs ðs. Pos ionigehenne, mihie
¶Er nomẽ ſe cvpli poĩs vaticiare aduſũgog dices Et Erit ĩ die illa: dabo gog loͤcnz ſta etid bec pars in⸗ ekmm
Finid vontiiti en. Pec diẽ dñs ðs: Ecce Ego ſuper noiatũ ſépulchꝝ iĩ iſrl: allẽviato telligit de ſepultu⸗ ketzn

k Et non polluã ⁊c.i.pol re gog pꝛicipè càpitis moſoch ? rũãd oꝛiẽtẽ man: q obſtuͤ peſcere mölonn ang ic choli⸗
lui pmittaʒ p blaſppemi tpubal: ⁊ circſagã te ⁊ educaʒ te: faciet pᷣtereuntes.Et ſepeliẽt ibi n

nittaz blaſppeint 1 3 e. ep tur Luce. is. Moꝛ a ßz
asantix eſhlacheren ⁊aſcẽdere te faciã de lateribꝰ ag gog⁊ oẽʒ multitudinẽ eiꝰ: ⁊ vo tureſt diues ⁊ ſepul ſanif
tit.: 1ece veni fu lõis:⁊ educã te ſuꝑ mõtes iſrael. cabit᷑ vallis multitudinis gog:⁊ tus ẽ in iferno:ꝗ vo iß tlül⸗
ctue. q d. itacertue den cSe e s en iſt jét eos domꝰ iſrł: vt mũdẽt cat hic vallis viato gseſeſt/
turo ac ſi i trãſiſſet ĩ hte Et pcũtiꝗ arcũ tuũ i manu ſiniſt ſepeliet eos dom iſrł: vt mudẽt füar laene piacie⸗ mthmll
. n et ernet⸗ tua: 7ſagittas tuas omou dexte, ktrãz ſẽptẽ meſiby. Sepeliet aute emeuaaepage ene
Dic ↄñrõſcribit exercit. ratua deijciã.Suꝑ mõtes iſrael eũ oĩs ppls tre:èt erit eis noĩata ⁊ młti igrediũturꝑ nenrgti
antixpi ſpoliatio. ll dicit es tu⁊ oĩiaagmiatua:⁊ ppliꝗ diesi ꝗᷓ gloꝛificatꝰſũ ait dĩs deꝰ. eã.Mathᷣ.7. Et di⸗ ilntons
HPec ẽ dies.i.oõſtructiõis cades tu oia agmiatua:⁊ ppliq dies i ꝗᷓ gloꝛi licat i ait dns e“. cir h 1 f. tl E
antixßi exereit ſuu. ſut tecu. Fris auibꝰoĩq; volatil Et uiros iugit ↄſtituet luſtrãtes enſepteineſiboa ne
n De älocur, ſu. Pphas celi⁊ beſtijs trededite ad deuo/ trã:ꝗ ſepeliat ⁊ regrat eos:ꝗ re/ eternaliter erũt ibi ati en
UWregredient hitatoꝛes rãdu.Suꝑ faciẽ agri cades:quia mãſerãt ſuꝑ faciẽ tre: vt emũdẽt ſicut ſupꝛa dictü eſt imns nt⸗
icnirred collj ego locut?ſu ait dñs ðs: Et imit / eã. Noſt mẽſes at ſeptẽ q̃rereĩ deſepe annis Q
gedu ſpolia. Expoſitoꝛes tq ignʒ i magog:⁊ iĩ his quᷣi habi cipiẽt: ⁊ circuibũt ꝑagrates traʒ. remanẽtib ſupter wmtilz l
Pirnigentine⸗ celeſtes dñs. Et nom̃ ſcm̃ meſũ notũ faci illð titulũ:dõec ſepeliãt illð polli la titulũ donec ſelbe iihhin 3
dinerſis mãſionibꝰpĩtan qʒ i medio ppli mei iſrł: ⁊ nõ pol/ ctoꝛes ĩvalle multitudinis gog. ar ai itelligir Lunfüi
es e lls goct n do lua nom ſcm menopli⸗: ſclet ge Mom qt citat ämoa: ⁊ mdabütt ctpoſtmoꝛrem anii lc
uamisgcaypo egredie⸗ ⁊ fẽʒ ait dũs ðs. Hec ẽ dies ð q̃ Dic omni volucri⁊ vniũᷣſis aui / ſtinati abalys pex rünter 0
tunr ad iudiciũ ecu eo iu· lõcut ſũ. Et egredientůr babita bocũctiſq; beſtijs agri: Cõuẽni/ bance one⸗ n ad l
dicabũt Ppios oppꝛohan⸗ toꝛes de ciuitatibꝰiſrael: ⁊ ſuccẽ/ te ꝓperate ↄcurrite vndiq; ad vi/⸗ tẽ ſepeliant cũ alus K
aniro roinadis eueo. derz oburetarmna cippeum ba ctim med quã ego imolo vob: linfhmo sn der itfine
8gbeſubdit. p( Et ſuc ſtas arcũ⁊ ſagittas ? baccłos ma victimã gradẽ ſuꝑmõtes iſrl vt erp RKerbeedens Giß, nd
cedet ec tantirpz ꝛei ex nuũ⁊ ↄtos ⁊ ſuccedent ea igniſe comedat carnes ⁊ bibaſ ſaguinẽ cmnaoper xoontde üfit
ercic codẽnabüt ad igne pte gnis. Et nõ poꝛtabũt lig ð re/ Carnes foꝛtiũ comedetis:⁊ ſan/ ſepultura coꝛpoꝛali iäeikfint
eternũ mõ dicto.ꝗ vocan — “ no ppantixppt ꝛ ſuo Cinünme
rma.eo ꝙ armis ĩ/ SS . „ . rEn icerga Dtdecgrinpmt
anma ſigeles eos crudelr occidẽdo.qð erit cã danatiõis ipoꝝ. rũ honoꝛẽ.ſed ad terre purgationeʒ vt dicit᷑ in littera. Sic ergo iimin⸗
q Et ſuccẽdẽt ⁊c.i.eternaliter.qð ꝑ ſeprẽ anos ĩtelligit. eo ꝙ vniuer· exponitur.Et erit in die illa. ſcilz notabili ppter deiectione an/ ſſiecalninee
itas tꝑis ſeptenarionũero deſignat. r¶ Et nõ poꝛta.⁊c.inõ cõdẽ/ tichꝛiſti. x ¶ Dabo og. i. antichꝛiſto ⁊ ei exercitui. p ¶ Lo ten inni
nabũt iuſtos fructũ pietatis facietes ſicut ligna regionũ. s ¶ Neq; cũ.ſ.ſepulture. , (atii ifamoſi ex tãta multitudine ibi E Grit
ſucci.c inõ ↄdẽnabũt eos q bitãt in ſaltupnie. t ¶ m̃ arma ⁊c.i. ſepulta. a ¶ Uallẽ viatoꝛũ. qꝛ ibi erat ſtrata publica. inirintie
ↄdenabũt ad ignẽ eternũ ipios tmmodo ⁊ nõ iuſtos. Sʒ hec expõ vi/ doꝛiẽtẽ maris.i.verſus mare moꝛtuũ:qðo eſt ĩ parte oꝛienta D
det᷑ magis myſtica q; alis.ideo abſq; piudicio põt aliter dici ꝙ ĩter, liiudee. c ¶ Que obſtupeſcere faciet pꝛetereũtes.i.admirari iptmit elug
fecto antixpo ⁊ eiꝰexercitu egrediẽtur xpianiꝗ remanebũt viui de lo extali ⁊ tãta deiectione antixpᷣi ⁊ ſuoꝝ ibidẽ ſepultoꝛum. l glice
cis vbi erat abſcõditi ad colligẽdũ ſpolia. ⁊ ea que erũt apta ad ĩcẽdiũ d¶ Ut mũdẽt terrã.a cadaueribꝰ. e¶ Septẽ meſibus. tantũ in thaieie
vt clypei haſte et buiuſmodi applicabũt igni.ideo dicit᷑. Et ſuccẽdent eniĩ tẽpus apponẽt illi qui ad hoc ſtatuẽtur. f ¶ Et erit eis no/ ſiene ngeſi
⁊c.⁊ aliqui eoꝛũ tantũ cõgregabũt ꝙ ſufficiet eis ad magnũ tẽpus:qð minata dies. i. celebꝛis. g ¶ In qua gloꝛificat ſuũ.ĩterſiciendo ichtbinn
expꝛimit᷑ hic ꝑ ſeptẽ annos.⁊ ideo nõ erit eis neceſſe aliũde ligna col / antichꝛiſtũ et eius exercitũ dies enĩ victoꝛie ſolent haberi cele i gfünt
ligere.Et depdabũtur eos ꝗbus pꝛede fuerãt.arma ⁊ ſpolia eoꝝ colli bꝛes. beEr viros iugiter cõſtituẽt.qui ſint diligẽtes ad hoc lirantfre⸗
gẽdo. Sed ̊ dictũ videt᷑ eſſe contra illud qð dr̃ cõitera doctoꝛibus. opus perficiẽdũ. i ¶ Euũq; viderit os hoiĩs ſtatuẽt iuxta illud lomi
ꝙ poſt moꝛtẽ antixpᷣi dabunt᷑. .dies ante indiciũ.vt decepti ab eo titulũ.i.notabile ſignuzʒ vt de facili poſſit inueniri. vt ſic multa irognt
habeãt locũ penitẽdi.⁊ accipit᷑ de Daniele.i=. vbi dicitur ſic. Beat oſſa ſic iuenta ſimul ꝑ ſigna de facili colligani 1 ſepeliant. Meenier
expectat ⁊ puenit vſq; ad dies. izʒ. Zſte eni numer excedit numeruʒ k¶ Pollĩctoꝛes.i.cadauerũ curatoꝛes. ¶ momẽ aũt ciuita/ umtßl
ibidẽ ſupꝛa poſitũ de regno antixpi in. ꝗ5. diebꝰ. ⁊ ſic inter moꝛtẽ an / tis.i.loci vbi fiet ſepultura. m mona dpormloße s Dhie ltglipdeh
tichꝛiſti ⁊ iudiciũ ſpaciũ ſeptẽ annoꝝ nõ erit.Ad qð dicẽdũ ꝙ lʒ q̊ di/ tate hebꝛaiciſermonis ꝓpter multitudinẽ populi ibi ſepulti. egſe t
ctũ ſit ſatis cõe:tamẽ nõ eſtoĩno certũ.quia nõ determĩatur ꝑ ſcriptu n u ergo. Hic remouet᷑ dubiũ.qꝛ hic actů eſt de ſepultura a D ſbihrte
rã vtrũ illi dies ſint vſuales.ſ.cõtinẽtes tm̃ vnã diem ⁊ vnã noctẽ.vel dauerũ.ideo poſſet aligs credere ꝙ nõ fuiſſent ab auibus ⁊ be/ ſet pllic,
annales.ſicut dicit᷑ ſupꝛa..ca.Diẽ pꝛo anno dedi tibi.et ideo de illis ſtus coꝝoſa.qð eſt ↄtra illud qdð dictũ eſt ſupꝛa bꝛeuiter. Omni niegingnmtn
45. diebꝰ poſt moꝛtẽ antixpᷣi nõ habet᷑ certũ vtrũ ſint.5.dies natu⸗ volatili ⁊ beſtus terre dedi te ad deuoꝛãdũ.ideo de iſta deuoꝛa higtnſo Nbei
rales vel.ꝗ5. anni.⁊ dato ꝙ eſſet determſatũ de diebꝰvſualibꝰ.nõ tñ tione hic dicit plenius cũ dicitur. De omni volucri⁊c. N
eſt determiatũ vtrü ſtati poſt illos. 4. dies imediate ſequat iudiciũ. o¶ Cõuenite ⁊c ad victimã meã quã ĩmolo vobis.i.ad coꝛꝛodẽ/ ertfnigeen
imo videt᷑ ꝙ ſit maius ſpaciũ tẽpoꝛis ĩtermediũ.per illud qð dicitur du cadauera ĩmolatoꝝ a me in exercitu antixpi.anteq; enĩ ſe⸗ iſoctadeee
Mathᷣ.24.· de aduẽtu xpi ad iudiciũ.Sicut enĩ erãt ĩ diebꝰ noe ante pelirẽtur cadauera aues ⁊ beſtie fuerũt de eis ſaturate. eeiheun
nterg dechi⸗

—
E
=
B

. ſnmnipl
fioſenrit
Ptinläden
leghirlt
fpyſnonrene
Ouſäürnü
gideſgaſu
ſnichen
ianghr
„ Wimegen
ſcrini
: iſenbeehe
1 ckte
ſigen

nigenc
dicinlnmn
ili yee Nirith
tenenttoni
ertinmtun
üͦgöttinrnn
ererinnemi
vceſguium
Seniniſten⸗
r f(Beni

ſetſinin

muſinttrh
. ſmolgiia 1
isſemnt

nis foꝛtu

Eʒzechiel

¶Arietũ t agnoꝝ tẽ.i.ita comedetis pᷣncipũ carnes ac bibetis

ſanguinẽ: ac ſi eſſẽt arietes ⁊ agni pigues occiſi. belEt ſatura
bimini ſuꝑ mẽſ medã.i.ſuꝑ locũ a me vobparatũ. c ¶ Et po/
nã. Hic ponit᷑ ĩtẽta ↄcluſio.ad eni fiet antixpᷣi ⁊ ſui exercitus
deiectio.vt de gloꝛificet᷑ ⁊ de ei oppᷣſſiõe pplłs xpᷣianꝰliberet᷑.⁊

hoc ẽ qð dr ĩ ꝑſona dei.Et ponã gloꝛiã meà ĩ gẽtibꝰ.ga oẽs gẽtes

remanẽtes videbũt ĩ ̊ potẽtig meã gloꝛioſa. d¶ Et ſciẽt do
mus iſrl·i. ppls xpianus. e ¶ Oꝛ ego oñs de eoꝝ.· p ſpalẽ pie⸗

ctionẽ. f ¶Adie
ar veicekcri guinẽ pꝛicipũ terre bibei: arietuʒ
debir tribul i⸗ Tagnon bircoꝝtaurorũq; al-
onẽ. g ¶ Et ſciét tiliũ ⁊ pigniũ oinʒ.Et comedetis
getes qm inigtate adipẽ ĩ ſaturitatẽ ⁊ bibeiſj ſaguinẽ
a bin, iebꝛietaté de victima: quq ego i⸗
nus fuerit oppfſus Molani vob:et ſaturabimini ſnꝑ
ab antixpo pꝛo ſnis Mẽſaʒ meã ð equo ⁊ ð eꝗte foꝛti:
mnigezeib 93 e⸗ 7 de vniuſis viris bellatoꝛibꝰ ait
dicit ſaluatoꝛ añ t ſis s. Et Dponãꝗ aloꝛiãt r
geſcet caritas mul ciſ meũ qð feceri: ⁊ manũ meam
abſcõderĩ faci( me tes qm̃ i iniꝗtate ſua capta ſit do
amab eis tnen. mus iſrk: ꝙ dereliquerit me: i
xpi videbiĩ de ab / ⁊abſconderi faci meaz ab eis ⁊
ſcõdere facis ſum tradideriʒ eos ĩ manꝰ hoſtiuʒ: ⁊
xpᷣianis dimittẽdo ceciderit ĩ gladio vniuſi. Juxta i/
oeneeo. Mmũdiciã eoꝝ⁊ ſcelꝰſfecieis ⁊ ab⸗
mo auertit kaciẽ ſu ſcõdi faciẽ meã ab illis. ꝛopte
am abillo quẽ non rea bᷣ dic dñs deꝰ. Nunc rẽducã
vulta mißia releua captiuitatem iacob:⁊ miſereboꝛ
re. Sʒ qꝛ ts illi p· ois domꝰiſrael. Et àſſumã ʒelũ
ſecutiõis erit bꝛeue S. ⸗ cör — 3 b Zein
vt d Math.24.5 Pꝛõ noie ſcõ meo:et poꝛta ut cõ

ſubdit. i FiGd.
ideſt ĩ bꝛeui. RE ¶ Reducã captiuitatẽ iacob.i.ppłi xpᷣiani:euʒ
liberaͤdo ab oppᷣſſione gntixpi. l ¶ Et aſſumã celuz.ſ.vidicte
ee antixpʒ. m ¶ Pꝛo noĩe ſcõ meo.qð ipᷣe blaſphemauit.

n¶IEt poꝛtabũt ↄfuſionẽ ſuã.i.xpᷣiani poſt moꝛtẽ antixpᷣi ĩ ſeipſis

erũt cõfuſi de pctis pᷣteritis:ꝑꝑ q̃ traditi fuerũt ꝑſecutiõibꝰ an/
tixpi. o ¶ Et reduxero eos de pplis.i.de erroꝛibꝰpploꝝ ꝗbus

aſſenſerãt decepti ab antixpᷣo ⁊ ſibi adherẽtibꝰ.qꝛ ſicut dictũ ẽ: MMen. jmi. b

dabit eis penitẽditps. pè Etoↄgregauero de terris inimico/
rũ ſuoꝝ.ad vnionez vere fidei ⁊ caritatis. q ¶ Et ſciẽt qꝛ ego
dñs de eoxꝝ.pꝑ experiẽtiã vĩdicte mee ĩ ãtixpᷣi pſecutiõe.iõ ſub/
dit᷑. Soctriſker eos ĩ natiões.ſubuciẽdo eos oppᷣſſio/
ni⁊ ſeruituti antixpᷣi ⁊ ſuoꝝ:ꝗ erũt diuerſaꝝ nationũ.vt dictũ ẽ
ſupꝛa.⁊ p experietiã gre mee.iõ ſubdit᷑. s ¶ Et cõgregauerim
eos ſuꝑ terrã ſuã.i.ĩ terra ꝓmiſſionis:q̃ ẽ terra fideliũ:a q̃ timo
re antixpᷣi aligꝗ erũt fugitiui:⁊ aliꝗ in captinitatè ducti:q eo moꝛ
tuo ibi reuertent.vel ſuꝑ terra.i.ĩ eccłia militãte ꝑ grazʒ.et triũ/
phãte ꝑ gloꝛiã:q̃ẽ terra viuẽtii. t¶ Et non dereliq̃ri quenqᷓ;
ex eis.i.ex pᷣdeſtinatis. v¶¶ Et nõ abſcõdã vltra faciẽ meã ab
eis. ꝗa ĩ pria videt᷑ facie ad faciẽ. x ¶ Eoqꝙ effude.⁊c᷑.i.pleni/
tudingre ĩ eccłia militãte:⁊ glie ĩ triůpphate. Ca. XL.

agit de remũeratiõe bonoꝝ vſq; ad finẽ libꝛi.hec tũ re⸗
uneratio ſʒ alis ĩtelligit᷑ de bonis coꝛꝑalibꝰvł de bo
ne.pʒ alios de bonis gfe. pʒ alios partĩ de bonis gfe.et
parti de bonis glie: ꝓut ĩ fine libꝛi magis videbit᷑ dño ↄcedẽte.
Sciedũ igit᷑ ĩ hac ꝑte vltima ẽ aligd in quo cõueniũt iudei et
xpᷣiani.videlzʒ ꝙ illa q dicũtur h̊ vſq; ad finẽ libꝛi fuerũt oſtẽſa
ecechieli ĩimaginaria viſiõe.cuiꝰtñ ſignificationẽ ĩtellexit.ali/
ter nõ eſſet viſio ꝓphetica.Et ẽ ibi aligꝗd ĩ quo diſſẽtiũt.videlʒ ĩ
ſignificatiõe huiꝰviſiõis.Pꝛimo igit᷑ exponet᷑ lr̃a vſq; ad finè li
bꝛi qᷓ;tũ ad pᷣmũ.Et ꝗa hec viſio imaginaria ponit hic ſatis ob/
ſcure.iõ circa deſcriptionẽ imaginarie viſiõis ⁊ ei expoſitionezʒ
nõ ſolũ variãt hebꝛei ⁊ latini:ſed etiã hebꝛei adiuicẽ.quia Ra.
Moy. ⁊ Ra. Sa. ipſã varie deſcribũt ⁊ exponũt.Siłr latini.gꝗa
magiſter Ricardus de ſcõ victoꝛe.⁊ dñs Pugo cardinalis ð oꝛ

myũ iſrl ait dominꝰ s.

Nvigeſimoꝗnto. Hecẽ ꝑs vltĩa pᷣncipał huiꝰlibꝛi.in q

dine pᷣdicatoꝝ.⁊ frater BGirardus de pꝛuuino oꝛdinis fratrũ minoꝛũ:

circa dicta deſcriptionẽ ⁊ expoſitionẽ multipliciter variãt.lec ẽ mi⸗

rũj de dictis variatiõibꝰ.ꝗa deſcriptio huiꝰedifici valde obſcure tra/

—

dit᷑ ĩ textu. ⁊ etiã traſlatio nr̃a ĩ multis diſcrepare videt᷑ ab hebꝛaica

veritate. Oia vo eoꝝ dicta repetere.⁊ vbi deficere vidẽtur:pꝛobare
eſſet negociũ valde pꝓlixũ.⁊ ꝑ ↄñs legẽtibꝰtedioſi ũ. maxie qꝛ in deſcri -
ptione imaginaria ⁊ eiꝰexpoſitiõe nõ ↄſiſtit pᷣncipaliter vtilitas pphe
tice viſiãis.ſʒ ĩ ĩtellectu eiꝰqð ꝑ viſionẽ imaginaria deſignat. ſicut pzʒ
ex dictis ĩ pᷣncipio huiꝰli-⸗

bꝛi. qꝛ i deſcriptiõe imagi

fuſionẽ ſuã ⁊ oẽʒ pᷣuaricationeʒ: naria q̃tuoꝛ alaliũ 2 rota

qua pꝛeuaricati ſũt i me:cũ hita/ rũ nõ cõſiſtit pᷣncipaliter
vtilitas viſiõis illiꝰ:ſʒ ĩi⸗
tellectu eius qð ꝑ rotas
aĩalia öſignat᷑.qð fuit re/
uolutio q̃tuoꝛ regnoꝛũ:qᷓ

uerit i terra ſua ↄfidẽter neminẽ
foꝛmidantes:⁊ rèduxero eos de
pplis èt ↄogreganero de terris ini
micoꝝ ſuoꝝ:⁊ ſcificatꝰfueroĩ eis
ĩ oclis gẽtiũ plurimaꝝ. Et ſcieènt
qꝛ ego dñs ðs eoꝝ:co ꝙ trãſtule
rim eosi natiões ⁊ coͤngregaueri
eos ſuꝑterrã ſuã:⁊ non dereliqᷓ/
riʒ quẽqᷓ; ex eis ibi.Et non abſcõ
qꝗq vltra faciẽ meã ab eis:eò ꝙef

pplm iſrł ſucceſſiue affli/
xerũt.ſic ibidẽ pleniꝰfuit

ptiõibꝰpᷣdictis intẽdo po

bus ↄuenire.dicta ẽt alio
fuderi ſpiritũ meũ ſuper oẽʒ do
IL.
M uůiceſimoꝗnto anno
trãſmigratiõis nẽe ĩ ex/
doꝛdio ani dẽcima menis
qrtòdecimo anno: poſtq; ꝑcuſ/
ſa eſt ciuitas:in ipſa hac die factã
eſt ſuꝑ me manus dñi: ⁊ addu/
xit me illuc i viſionibꝰdi. Addu/⸗
xit mè i traʒ iſirl:⁊ dimiſit mè ſuꝑ
mõtẽ excelſũ nimiſ:ſuꝑ qus erat:
qſi edificiũ citaſ egetis ad auſtu:
⁊introduxit me illuc.Et ẽcce vir

lr̃as ĩpꝛobare.Scðᷣʒ t igi
tur reſiduũ huilibꝛi ĩ du

tit᷑ qdꝗ bꝛeuis pᷣfatio.2

ðſcriptio.ibi.Et meſus ẽ.
HPꝛiĩa ĩ tres.q;ꝛ p ponit᷑ hu
ius viſiõis tpᷣs.⁊?locꝰ.ibi

tio fructꝰ.ibi.Et ecce vir.

cipit pꝛopꝛie a ioachin re
ge iuda:gꝗ dict? ẽ iechoni/
as.⁊ tũc trãſmigrauit ece
ð cCchiel ⁊ mardocheꝰ.⁊ poſt
iſtã trã ſmigrationẽ regnauit ſedechias vndeci ãnis.⁊ ĩ vndecio eius
anno ðſtructa fuit ciuitas hierłʒ ⁊ tẽplũ.vt hr.ꝗ. Regũ.25.Et.iꝗ.an
no poſt õſtructionẽ vidit ecechiel hãc viſionẽ.vt hr i lra.⁊ ſic pʒ ꝙ a

tꝑe trãſmigratiõis vſq; ad tpᷣs hui viſiõis fluxerũt.⁊ 4.anni cõpleti.

⁊ĩ pncipio.⁊.anni fcã ẽ hec viſio.⁊ G ẽ qð dr̃.In vigeſimoꝗnto anno
⁊c.⁊ pz ex dictis lr̃a paucis exceptis q̃ ſequůtur. 388 ¶Decima. ſ. die.
FSactaẽ ſuꝑ me man?dñni.i.vtus eiꝰ eleuãs me

ad viſionẽ ſeq̃ntiũ. c¶ Etadduxit me. Hic ↄnñr ponit᷑ huiꝰ viſiõis

locꝰ ꝗẽ duplex. Unꝰſubiectiue.ꝗ tãgit᷑ cũ dr.Et adduxit me illuc ĩ vi

ſionib dei.nõ enĩ ecechiel fuit educt de babylone coꝛꝑaliter:ſed tm̃
in viſiõe pphᷣica q eſt ĩ videte ſubiectiue.⁊ iõ locꝰhuiꝰviſiõis ſubiecti
ue fuit babylonia:in q̃ fuit ecechiel.Aliꝰeſt locꝰobiectiue:ꝗ tãgit᷑ cũ
ſubdit᷑. dD ¶ Adduxit me ĩterrã iſrael.quaʒ imaginarievidebat ꝓ/
pheta. e Et dimiſit me ſuꝑ mõtẽ excelſũ nimis. ſic imagĩarie vi⸗
debatur ꝓphete. fſ¶ Super quẽ erat q̃ſi edificiũ ciuitatis. dicit
quaſi.qꝛ nõ erat edificiũ reale:ſʒ ſibitudo repntas. g AWUergentis
ad auſtrũ. Dicũt aũt expoſitoꝛes nr̃i cõiter ꝙ nomine ciuitatis ⁊ edi/
ficu idẽ ĩpoꝛtatur.nã tẽplũ cuius edificiũ infra deſcribitur habet mł⸗
tas mãſiones ſicut ciuitas.⁊ muri eius erãt cũ ppugnaculis ad modũ
ciuitatis.mõs tñ in quo erat edificiũ tẽpli aliquãtulũ erat demiſſus ĩ

parte auſtrali magis qᷓ; aglonari.ideo dicit᷑. Uergẽtis ad auſtrũ. Sʒ

qð iſti dicũt de ꝓpugnaculis nõ habetur.naz in tota deſcriptiõe tepli
ſequẽte nulla fit mẽtio de ꝓpugnaculis:tamẽ eſt ſatis ꝓbabile.quia
ꝓpugnacula faciũt ad decoꝛẽ ⁊ foꝛtitudinẽ edificioꝛũ. Sed qð dicũt
nomie ciuitatis ⁊ edificij tẽpli idẽ ſigniſicari:nõ videt᷑ verũ.nã in fi/
ne libꝛi deſcribit᷑ ciuitas ſeparatĩ a tẽplo.⁊ ideo hebꝛei dicũt 7 meli.
vt videt᷑:ꝙ ꝓpheta duo vidit.iſ.ciuitatẽ ⁊ templũ.⁊ ꝙ templũ erat in
parte aquilonari.ciuitas aũt in parte auſtrali.⁊ per edificiũ ſignifica
uit tẽplũ.⁊ nomie ciuitatis ciuitatẽ vergẽtẽ ad auſtrũ.⁊ ad hoc redu
cũtur doctoꝛes noſtri pᷣdicti in fine libꝛi in deſcriptione terre tribub?
iſrael diuidẽde.ſaltẽ alig ſituãtes tẽplũ in parte aquilonari illiꝰterre
⁊ ciuitatẽ in parte auſtrali.vt ibi videbit pleniꝰoño concedẽte.

b¶Et ecce vir. Hic pↄñr ponit᷑ viſiõis fructꝰ qui cõſiſtit in hoc ꝙ ange

lus oſtẽdit ecechicli deſcriptionẽ ⁊ menſurã eoꝛum que ſequũtur:vt

ãnũciaret filus iſrłeꝑ quos vniuerſitas fideliũ iĩtelligit.vt ſtudioſi ꝑ

dictü. Omiſſis igit öſcri /
nere modũ vnũ:ꝗ vide
mihi magis ↄſonꝰlr̃e ⁊ /
ſcriptiõi Ra.Sa.iĩ pluri⸗
rũ q̃ a vitate mag diſcre⸗·
pare vident᷑: exponendo
as ptes diuidit᷑.qꝛ p pᷣmit

ſubdit᷑ viſiõis imagiarie

Et adduxit me illuc. ter·

Circa pᷣmaʒ ꝑtẽ ſciẽdũ
trãſmigratio babylõis i⸗½

4

oꝛationẽ ⁊ exercitiũ ſtudij q̃rerẽt ĩtellectũ viſiõis ſibi aperiri.ſicut di
ctũ fuit Dañiz. ca. Tu aut daniel claude ſermones ⁊ figna libꝛũ vſq;
ad tps ſtatutũ:ptrãſibũt plurimi:⁊ młtiplex erit ſcia·Et ſic ĩtelligedũ
eſt de alus viſiõibꝰ ꝓphᷣicis:q̃rũ ĩtellect ꝰp ꝓphazʒ nõ aperit᷑: ponit᷑ tñ
aliqd vñ habetr aliq́lis via ſtudioſis ad ĩtelligẽdũ. ſic dixi ĩ Apocaly·
pſi q;tũ ſpectat ad libꝛũ illũ.⁊ ĩ fine huiꝰ viſiõis ſilr dicã GrusA iſta
dñno ↄcedęẽte.dicit igit.Ecce vir.i.angelus in ſpecie viri. a ¶ Cuius
erat ſpe.q̃ſi ſpe.eris.i.ſiłlitudo eris.es.n.ẽ durabile ⁊ ſonabile.⁊ ꝑ due
rabilitatẽ ſignificat ĩimõ
talitatẽ ſpũs angelici.⁊ ꝑ
ſonabilitatez pꝛõptitudi
nẽ eiꝰad reſonãdum lau/
des diuinas.ᷣʒ illud Job
38. Ubi eras cuzʒ me lau/
darent aſtra matutina.et
iubilarent oẽs filij dei.et
ad reuelãdũ hoĩbꝰſecre/
ta dei. b Et funicu.
li.in ma.eius.in edificis
enĩ recte erigẽdis funicu
lus ĩ cui extremitate pẽ/
det plũbũ deſeruit.
c ¶ Et cala. mẽſure.i.aptꝰ
ad mẽſurãduʒ.p iſta duo
deſignabat᷑ edificioꝝ ſe⸗
quentiũ qᷓ;titas ⁊ rectitu
do. dStabat aũt in

cuiꝰerat ſpẽs q̃ſi ſpẽs eriſ:⁊ fůni/
culꝰlineꝰi mau eiꝰ:⁊ calamꝰ mẽ/
ſure ĩ mãu eiꝰ. Stabat ãt ĩ poꝛta:
⁊Zlocutꝰẽ ad me idẽvir: Fili hoĩs
vide oclistuis ⁊ auribꝰtuis audi:
⁊ põe coꝛ tuũ ĩ oĩia qᷓ ego oñdãti/
bi:qa vt oñdãt᷑ tibi adductus es
huc. Annuncia oĩa que tu vides
domui iſrael.Et ecce murus fo/

q;ẽt ĩ mãu viri câlamꝰ mẽſure ſex
cubitoꝝ: ⁊ palmò. Et mẽſus ẽſt
latitudinẽ edificij calamovno:al
titudinem quoq; calamo vno.
poꝛta.muri exterioꝛis.

e ¶ Et locutus eſt ad me ⁊c̃. ⁊ pʒ ex dictis ſnĩa vſq; ibi. fᷣ ¶ Et ĩmanu
viri.i angeli. g¶¶ Calamꝰmeéſure ſex cubitoꝝ. Hebꝛei dicunt. Sex
vlnaꝝ.ſʒ ẽ eadẽ ſnia.nã vlna illa erat parua:habẽs q̃ſi lõgitudinẽ cu/
bitalẽ. vt poſtea videbit᷑. hb ¶ Et palmo.dicũt autẽ expoſitoꝛes nr̃i
cõiter ꝙ palmꝰerat pars calami q̃ tenebat eũ angelus.⁊ reſiduo cala/
mi q cõtinebat ſex cubitos ſiue vlnas mẽſurabat.et erant iſti cubiti
ſex ſignati diſticte.ſicut ĩ vlnis ꝗabꝰ mẽſurant᷑ pãni:ſignãtur diſtincte
medietates ⁊ q̃rte.iõ angelus aliqñ mẽſurabat ſʒz partẽ calami.ſ.ſᷣm
vnũ cubitũ tm̃.vel duos vel tres. Poc aũt vltimũ dictũ de ſignatiõe
cubitoꝝ vel vlnarũ in calamo ſatis apparet verũ. Pꝛimũ aut. ſ. ꝙ nõ
mẽſurabat ſz q;titatẽ palmi:nõ videt᷑ veꝝ.ꝗa mẽſurãtes pãnos cum
vlna bꝛeuivel lõga:ita mẽſurãt ſʒ q;titatẽ vlne quã tenẽt in manu ſi/

cut p̃ʒʒ alias ei ptes. Ideo ad itellectũ huiꝰpartis ſciendũ ꝙ apud he/

bꝛeos põdera ⁊ mẽſure ſãctuarij maioꝛes erat:qᷓ; ĩ alus rebꝰcõibꝰ. ſiẽ
habeðt᷑ manifeſte ĩ libꝛis Exo. Leuitl. Nu.⁊ Deut? ⁊ ſiłr erat de vlna:
q̃ maioꝛ erat ĩ ſãctuario q̃ mẽſurabanĩt᷑ tele ex ꝗbfiebãt veſtes ſacer/
dotũ ⁊ leuitaꝝ.⁊ cetera ſimili mõ mẽſurabilia.vlna.n.cõis cõtinebat
ꝗqnq; palmos.vlna vo ſactuari ſex palmos.Et accipit᷑ H palmꝰ nõ ſᷣm
q;titatẽ manꝰexteſe ſed clauſe.ita ꝙ ↄtinet qᷓtitatẽ q̃tuoꝛ digitoꝝ ex
trãſuerſo. ⁊ vocat᷑ hec qᷓ;titas gallice dour.hebꝛaice cophac.⁊ ſic vlna
vel cubitꝰſãctuarij ↄtinebat vnũ palmũ vltra cõeʒ.Quinq; vo palmi
dicto modo accepti faciũt qᷓſi magnitudinẽ cubitalem.iõ dixi ꝙ vlna
cõis hebꝛaica ⁊ cubitꝰſũt q̃ſi eadẽ mẽſura.⁊ ſic pʒ ꝙ vlna vel cubitus
ſãctuaru continebat cubitũ ſiue vlnaà cõmunẽ ⁊ palmũ.⁊ G̊ pbat᷑ pꝑil

lud qð dr ĩfra.A43.ca.Iſte aũt mẽſure altaris ĩ cubito veriſſimo:ꝗ ha/

bebat cubitũ ⁊ palmũ. Ueriſſimũ cubitũ ſiue vlnã veriſſimazʒ vocat
vlnã vel cubitũ ſãctuaru.⁊ habet vltra vlnã cõmunẽ vel cubitũ vnũ
palmũ pᷣdicto mõ acceptũ.Eſt igit᷑ ſẽſus huiꝰlr̃e.Et ĩ manu viri cala/
mꝰmẽſure ſex cubitoꝝ ⁊ palmo.i.ſex cubitoꝝ cõiuʒ ⁊ palmo.ſ.addito
cuilibet ſex cubitoꝝ.tales.n.ſũt cubiti ſãctuarij.vt dictũ ẽ ̃ʒ ꝙ ange
lus mẽſurabat.⁊ G clariꝰapparet ĩ lr̃a hebꝛaica:q̃ talis ẽ.Et ĩ manu vi

ri calamꝰmẽſure ſex vlnaꝝ ĩ vlna ⁊ palmo.i.loq̃ndo de vlnis q̃ conti/

nẽt vlnã cõmunẽ ⁊ palmũ.ita ꝙ B:⁊ palmo.non refert̃ ad ꝑtẽ calami
q̃ angelus calamũ tenebat.ſʒ ẽ determĩatio ꝙ ſex cubiti debẽt itelli/
gi de cubitis vel devlnis ſcũarj. i ¶ Et mẽſus ẽ.Poſita pᷣfatiõe:hic
cõſequẽter deſcribit ipſa viſio.⁊ diuidit᷑ ĩ tres ꝑtes.qꝗa pᷣmo deſcribit
tẽplũ ⁊ edificia ad ipſũ ꝑtinẽtia.ſcðᷣo terra ppło diuidẽda.ca.5.ter/
tio ciuitas edificãda.vlti.ca.ibi.Et hi egreſſus. Pꝛima adhucĩ duas.
q́; pᷣmo oſcribit᷑ tẽplũ ⁊ ꝑtinẽtia ad ipſũ.ſcdᷣo leges mĩſtrãtiũ.ca.A.
ibi.Et adduxit me. Pꝛima adhuc ĩ duas.qꝛ pᷣmo põit᷑ deſcriptio tẽpli
ſcdᷣo altaris holocauſti.ca.3.ibi.Iſte aũt mẽſure altaris.Ad intelle/
ctũ pᷣme partis notãdũ ꝙ totũ tẽpli edificiũ erat ſitũ ĩ ſpacioquadra/
to.cuiꝰvnũ latꝰerat directe ad oꝛiẽtẽ.⁊ oppoſitũ latꝰad occidẽtẽ.alia
duo vnũ ad agꝗlonẽ alterũ ad meridiẽ.⁊ ĩ hoc ſpacio erat triplex mu/
rus.vnexterioꝛ.ſecũdus mediꝰ.⁊ tertiꝰĩterioꝛ.⁊ ſpaciũ cõtẽtuʒ inter
murũ mediũ ⁊ interioꝛẽ dicit᷑ atriũ exteriꝰ.⁊ ſpaciũ cõtẽtũ ĩter murũ

mediũ ⁊ exterioꝛẽ dicit᷑ ab aligbus vulgi locꝰ.hac foꝛſitan ratiõe:ꝗa

gẽtiles admittebant᷑ ad locũ illũ ratiõc oꝛatiõis. nã aliqui gẽtiles ex
deuotiõe ad tẽpluzʒ veniebãt ad oꝛãdumilluc.vt habet᷑.ʒ. Regũ.S.et

Joßᷣ.iz. Sciẽdũ tñ ꝙ iſtud ſpaciũ qͥdratũ parti erat in ſũmitate

gibboſitas ſpacu ſeu ĩequalitas q;tũ ad latitudineʒ ſitus nõ põt

mõtis ĩ plano.partiĩ ĩ mõtis pẽdulo.vt magis videbit᷑ ĩfra.⁊ hec

ĩ plano figurari:ꝑꝑ qð debet ꝑ imaginationẽ ſuppieri. Ad maio
rẽ aüt dictoꝝ ⁊ dicẽdoꝝ ĩtelligẽtiã poſui h̊ talẽ figuraʒ.

rinſecꝰ in circuiru domus vndi/

oꝛ:cuius ſpiſſitudo dicitur hic latitudo.et ſic eſt equalis altitu/⸗

titudo. Longitudo autẽ eius ᷣm latitudinẽ poꝛte.ſcilicet decẽ

Oꝛiens.
i Locus vulgi in hoc ſpacio per circuitum.
I e , „ 19 . .,„G I
Altriũ exteri per circuitiü
— ⸗ . — iind
I — . 1
5/5 Atrium in.“ . AMteol
= terius. SS .
814 dA— K
t — =

—

—

—

+

+£

+
. —
? + *

Occidens.

¶ Sciẽdum tamen ꝙ hec figura ⁊ alie ſequẽtes nõ ſemper ſüt —
pꝛotracte pꝛeciſe in illa ꝓpoꝛtione que dicit᷑ hic.quia hoc eſt dif * .
ficile fieri.ſed ſupponatur ſiceſſe.ſicut ad intelligẽdũ cõcluſio/ Weaghn
nes geometricas pꝛotrahbunt᷑ alique figure:que non ſempꝑſunt ſiichetn
facte in illa pꝛopoꝛtione que a doctoꝛe dicit᷑.ſed ab ipſo ⁊ ab au/ inn ecn
dientibus ſic facte ſupponũtur. Iteʒ qui vult intelligere ea que ie Mrade
dicũtur hic de edificio ecechielis non negligat habere dictas fi * ku
guras et inſpicere.nam aliter paruz aliquid in tali poſſet intelli ietan
gere:niſi cũ tedio ⁊ capitis ſui fractione. Pꝛima pars diuiditur 4 füfaie
in duas.quia pꝛimo deſcribitur pars anterioꝛ totius edificij.ſe⸗/ tinilu
cundo poſterioꝛ. et dicitur hic pars anterioꝛ que incipit a latere —

oꝛiẽtali muri exterioꝛis:⁊ pꝛotenditur vſq; ad murũ occidenta H
lem atruj interioꝛis.ita ꝙ linea imaginarie pꝛotracta a finibus
illius muri verſus aquilonem ⁊ verſus auſtrum diuidit partes
anterioꝛẽ a poſterioꝛe.quia poſterioꝛ eſt verſus occidentẽ.ſecũ/
da pars incipit in fine pꝛeſentis capituli.ibi.Et introduxit me.
Pꝛima adhuc diuiditur in tres partes.quia pꝛimo deſcribunt
poꝛte muri exterioꝛis.ſecundo poꝛte medu..ibi.Et venit ad poꝛ
tam.tertio poꝛte muri interioꝛis.ibi.Et introduxit me in atrius
interius. Circa pꝛimũ ſciẽdum ꝙ in oꝛientali parte muri exteri
oꝛis in medio eius erat quedã apertura decem cubitoꝛum lati/
tudinis in qua erat poꝛta.et ſimiliter in ſecundoet tertio muro
directe ſe reſpicientes. Quãtum igitur ad pꝛimũ murum dicit᷑. J
Et menſus eſt latitudinẽ edificu calamo vno:altitudinẽ quoq;
calamo vno.⁊ ſᷣm hebꝛeosedificiuzʒ hic vocatur murus exteri/

dini. Sed hoc non videtur cõuenienter dictũ.naʒ intentio pꝛo/
phete eſt deſcribere edificiũ decenter diſpoſitũ.non eſt autem
decens diſpoſitio muri cuius ſpiſſitudo eſt equalis altitudini.⁊
ideo melius vidẽtur dicere expoſitoꝛes alij dicẽtes ꝙ nomine
edificij hic intelligitur quedã domũcula ſuper poꝛtam edifica/
ta:cuius latitudo eſt vnius calami m ſpiſſitudinẽ muri.iſta ta/
men mẽſura vnius calami accipiẽda eſt intra parietes domu/
cule.ſicut infra dicetur de thalamis ⁊ poꝛticibus.⁊ ſimiliteral/

cubitoꝛuʒ. ſed non fit hic mentio de iſta longitudine.quia tres
poꝛte pꝛedicte ſe reſpicientes ab omnibus ponũtur eiuſdẽ lati/
tutidinis:poꝛte autẽ muri medu ⁊ interioꝛis deſcribũtur infra
decem eubitoꝛum latitudinis:⁊ per cõſequẽs iſta. Item ſᷣm be⸗
bꝛeos in muro exterioꝛi deſcribitur vna poꝛta tm̃ ſcilz in latere
oꝛientali:⁊ tamẽ in muro medio ⁊ interioꝛi ponũt duas poꝛtas
ſcilʒ in latere aquilonari ⁊ ſimiliter in auſtrali:que vidẽtur pꝛo

2—

leſegnaznien
hedicibitgit
adinttligitiͦinn
ſigure gemtye
tedici Kt ſeth
guialturlenegr
nneglctatmnar

—

nune onnifin
sauſnntutie
twenistnit
nli bibiinun,
Ni
5 glinpuimt
nelt dibſi
Etunwalnnini
ientuipunme
ndeuenahicn
—
inüfummn
rad eini nuini
nntininfi

9

¶Ezechiel

nihilo poni niſi ĩ muro exterioꝛi fint poꝛte coꝛ ꝛñdẽtes ad ĩtroeun

duũ.pꝑꝑ qð ali vident᷑ meliꝰdicere dicentes ꝙ in latere muri exte

rioꝛis aglonari ⁊ auſtrali ſũt due poꝛte cõſiłes poꝛte oꝛientali.Ad
capiẽdũ vo faciliꝰq̃ dcã ſũt ⁊ dicẽda ponit᷑ hic talis figura.

Auſter
8 —
1 2 . 8 .
1
2
F E
. ☚
atrium 28
l +☛ R . .
Treſpoꝛte oꝛiẽtales Atrium S
I S in M S
„
22 — .
WR un
Locusvulgi S= “
— — S = ◻ EE— + — .

Aquilo

¶ Et venit ad poꝛtaz. Pic ↄñr deſcribunt᷑ poꝛte muri medij.⁊ di

uidit ĩ tres ꝑtes.qꝛ pᷣmo deſcribit᷑ poꝛta oꝛientalis.ſcõo aglonaris
ibi. Poꝛtam quoqʒ.tertio auſtralis ibi.Et eduxit me. Pꝛima ad
buc in duas.qꝛ pᷣmo deſcribitoꝛiẽtalis poꝛta.ſcdᷣo q̃dã ex illã poꝛ
ta exñtia.ibi.Et eduxit me ad atriù. Ad ĩtellectũ pᷣme ꝑtis cõſide
rãdũ ꝙ bec poꝛta deſcribũ hẽre veſtibulũ:poꝛticũ:frõtes:thala/

mos ⁊ gradus. Gꝛadus autem ſunt ꝓpter decliuitatem montis.
⁊iõ a loco vuigi erat aſcẽſus ad poꝛtã iſtã ꝑ ſeptẽ gradꝰ.Ueſtibu

₰ — ½e

lũ aũt ẽ qõda ſpaciũ añ aꝑturã muri medij ꝗgnqʒ cubitoꝝ ĩ latuʒ.

ſ.ab oꝛiẽte ĩ occidẽtẽ.⁊.⁊.ĩ lõgũ ab aglone ĩ auſtrũ.oꝛtic aũt ẽ

edificiũ ſitũ ſuꝑaꝑtura muri medu ⁊ ex ꝑte ĩterioꝛi ipi muri trãa
ſiẽs vltra murũ mediũ ꝑocto cubitos ĩtra atriũ exteriꝰ.⁊a terra

Sit r 6 MB nit fröt .

Oꝛiens

—— * 1 3, . —

tresthalami tres tbalan

Figura repꝛeſentãs ſitum poꝛte oꝛentalis poꝛticus c.
vt in glo. ⁊ idem intelligẽdum eſt de alus duabus po⸗ꝛ
tis eiuſdem muri qꝛ ſunt ſimililes:

„

PPII I ]poꝛts oꝛientak ⸗
latus oꝛientale ¶muri exterioꝛl

BLED—–

vſqʒ; ad ſũm tatẽ h poꝛticꝰſũt cubiti. o.⁊ iux poſtes oſtu ſũt due
turres q̃ru altitudo deſcribit᷑ oo.cubitoꝝ ſiẽ ĩ poꝛtl caſtroꝝ ⁊ noõ/
biliũ edificioꝝ fiũt due turres:vna ex vna ꝑte oſtijaltera exalte
ra.⁊ vocant᷑ frõtes qꝛ ſũt ad decoꝛẽ poꝛte ⁊ ad erꝰ defeſione.ſicut
foꝛtalicia ĩ extremitatibꝰ terrarũ dũr frõtarie ⁊ ĩ ſůmitatibꝰiſta/
rũ turriũ erãt pomelli ⁊ ſuꝑ pomellos rami palmarũ celati.ſicut
coĩter videmꝰ i pomellis turriũ ꝙ hũt deſuꝑ folia celata vel ra/
mos arboꝝ.⁊ iſte tres erãt edifica te ĩ ſpiſſitudine muri.tñ exce/
debãt illã ſpiſſitudi
neʒz aliquãtulum ex/
vtraqʒ ꝑte.Jux tur
res iſtas deſcribunt᷑

Et vẽnit ad poꝛtꝗ:q reſpiciebat
viã oꝛiẽtalẽ:⁊ aſcẽdit ꝑ gdus eiꝰ

ſfſexyx thalami ꝓ poꝛta
rujs.tres iu?̃ vnã ⁊ tres iux aliã.ꝗ ĩ hebꝛeo vocant᷑appẽditia.qꝛð

₰☛

ſcribunt᷑ adherentes muro medio.ab exterioꝛi tñ ꝑte eius.⁊ oſtia
thalamoꝝ deſcribunt᷑ ad veſtibulũ poꝛte.ira ꝙ oſtia thalamoꝛũ
ex vna ꝑte ſũt directe ↄ oſtia thalamoꝝ exñtiũ ĩ alia ꝑte ꝑ modu
hͥ figuratũ ꝓut põt ĩ plano figurari..pʒ ſitũ füdamẽtoꝝ ⁊ añ tha
lamos ex vtraqʒ pte oſtij deſcribit qdðdã ſedile latitudis vniꝰ cu
biti qð ĩ textu vocatmargo. Itẽ ſciedũ ꝙ poꝛta h accipit duplr.
UVno mõ large ꝓ aptura oſtij ⁊ edificioꝝ i lateribꝰ poꝛte ⁊ deſuꝑ
exñtiũ.ſicẽ dicimꝰcoĩter ꝙ poꝛta citat ẽ bñ turrita ⁊ deſuꝑ bñ edi
ficata.Alio mõ ſtricte ꝓ ipſo oſtio.ſiẽ dicim?ꝙ poꝛta cĩtat ẽclau
