non eſt explicatum.ibi:Et hec erit plaga.tertio redit ad ꝓpoſituz.· ibi:

Et omnes. Circa pᷣmum dicit:Et reuertet᷑ omnis terro.i.omnes hĩtã⸗
tes ĩ terra ad dũmieſum xpᷣm moꝛtuo antixpᷣo:vt ſupꝛa dictum eſt.
m¶ Uſqʒ ad deſertum quocunqʒ loco q;tũcunqʒ parum ab hbo

minibus habitato. n

t exaltabit᷑.ſ.eccleſia que fuerat ab anti⸗

xpᷣo ⁊ ſuis depꝛeſſa:vt ſupꝛa dictum eſt.poteſt ẽt intelligi de hierlm
ad lr̃am neamei vehiet antixpo:vt pᷣdem̃ eſt.⁊ poſt moꝛtezʒ

ruſalem captiuabuntur per antixpᷣm.⁊

ipſo moꝛtuo reuertentur ita ciuitas ĩ

bit᷑. p¶ Et anathema.i.maledictio.

Et habitabitur in loco ſuo ⁊c᷑.q;ꝛ multi de hie
timoꝛe eius fugient multi. ꝗq
omnibꝰſuis partib habita⸗
q ¶ Mon erit amplius. qua

lis fuit tempoꝛe antixpᷣi. 14 ed ſedebit hieruſalem ſecura qꝛ p
ſecutio antixpᷣi eritvltima. S ¶Et bec. Hic ppheta reſumit exerci
tus antixpᷣi exterminium.cum dr:Et hec erit plaga ⁊c.ſ.antixpᷣi ⁊ ſui

exercit'ꝗ pugnabunt 5 hierlin:vt dcm̃ eſt ſupꝛaĩ pncipio huius ca
t¶ Labeſcet carovniuſcuiuſqʒ.i.deficiet peſtilẽſtia ⁊ moꝛte. vi Et
oculi eius contabeſcent.deficiente virtuteviſiua. x¶ In foꝛamini
bus ſuis.i. in locis ſuis que ſunt quedam foꝛamina in cactr.

. . „ .—— * . . ð ſobid
ndie illa erit tumult dñii. imiſſus a dño. ꝛgs ille ſit ſubditur. recariratis. q tunc vigebit xpianis. ?⁊ eſt h metaphoꝛica locutio hii immi
5C eicgerturnnrei i naCads ſe ĩterficiẽt q;tus ſicut ⁊ ſupꝛa. v¶Et nõ erit merca.⁊c.qꝛvitiũ ſimonie total· cintein
ad aliquam pꝑtẽ illi exercitꝰ. ſiẽ de philiſteis turbatis dr.i.Regũ.i. ceſſabit ĩ eccleſia. Sciẽdum aũt ꝙ expoſitoꝛes nr̃i coĩter trel ſcien
3m iu. pu. aduerſus bierz. exponat᷑ vt ſupꝛa iz. ca. dlEt con timas ꝑtes hůcapituli exponũt alr. ab illo.n. loco: Et reuertetur Gigtemi
gre. di. oĩuz ge. icir. ſ. hierlin. ibi. n. appoꝛtabunt᷑ diuitie q́s alibi rapi· ois terra ac. vſqʒ ibi. Sʒ ſedebit hierls ſecura.ĩcluſiue. exponũt iiſinia
et anti xpᷣs ⁊ eiꝰexercitꝰ.⁊ ibi erit ſue vite terminꝰ:vt dem̃ ẽ. t de pmio btõxꝑ poſt iudicium.cõiũgendo lr̃e pᷣcedẽti.⁊ quod ſub 1 Gtiegle⸗
ſic erit ruina eq ⁊ muli ⁊ omeli ⁊ aſini ⁊c.qꝛ aĩalia exercitPꝰantixpi ꝑ / dit᷑:Et h erit plaga.vſqʒ ad locuʒ illũ ĩcluſiue:Sicut ruia.expo ſalſatielii
cutient᷑ peſtilẽtia.ſiẽ ⁊ hoĩes ⁊ iſta duo non fuerũt ſuꝑi explicatt. nuüt de ſupplicio repꝛoboꝝ.⁊ qð ſubdit᷑:Et oẽs ꝗ religꝗ fuerit ⁊c. iicin,
f¶ Et oẽs. Hic ꝓpłᷣa reſu vſq; ad finem ca. x fonen:
it ppoſitũ.ſ. ſtatũ eccle „ . „ . en, ſet dſis oës aẽtes: qᷓ nõ aſe ponũt de pfectu ec ſlle
mit ꝓpoſitu.ſ.ſtatũ ec minibꝰ ſuis: ⁊ ligua eoꝝ conta/ cutiet dns oẽs gẽtes:q nõ aſcen leſte pomoꝛtér⸗ ſtaticten
3 ſie pᷣantixpᷣm qñ oẽs ge , 4₰ j el b zda f. ſti “ clene p moꝛte xpi: P nc
neralt cõuertent ad xpʒ beſcet in oꝛe ſuo. In diẽ illg erit derint ad celebrad feſtiuitate,ʒ itacillud quod ocrd ltuing
vyt ſupꝛa dem̃ .iõ dr: Et tumult?ꝰ dñi magn ieis: ⁊ appᷣ/ tabnaculoꝝ. Hoõc erit peccatũ In die üla erit qõ n laſti
oẽs relig fuerit vevni · hendet vir manum pꝛoximi ſui egypti: ⁊ B peccatũ oĩuʒ getiſꝛq ſun trenum eg eli6 enn
gerns getid a enenmt ⁊ cõſeret᷑ manus eius ſuꝑ ma/ nõ aſcenderint ad celebradi fe detpe conſtatini ei naton
. antirpo macto coacti nũ ꝓximi ſui. Sèd ⁊ iudas pu/ ſtiuitatẽ tabernaculorũ. In die quo multũ fuit dia Punuli
q voluntarie.⁊iſti vuuer· gnabit aduerſus ierm. Et ogre illa erit quod ſutꝑ frenü eg eſt ſäa tata eccleſia. in cui⸗ nſuen
tenĩ ad xrm viſa aliouz gabunt᷑ diuitie oĩuz gẽtiũ in cin· ctũ dño: ⁊ erunt lebetes in do⸗ ene gi een
e laban Tand. . cuitu:aurũ⁊ argetũ⁊ veſteſ mul mo dni ſi phiale coꝛam altari. de clauis xpi. ali Hutttin
Nſin gulannis dieb ſolẽ te ſat.Et ſic ẽrit ruina eq ⁊ mu/ Et erit ois lebes in hieruſalẽ i iei galea: vt ſic eſſ,yy zrichicſ⸗
niboad boc ſtatutiſab ec li ⁊ cameli ⁊ aſini ⁊ oĩnʒ inmẽ/ inda ſanctificatꝰ dño exercituũ. ſecur⸗ ſter o bi nln
cleſia. h.adorc toꝛſiꝗᷓ fuerit ĩ caſtris illis ſiẽ rni Et venient omnes imolites ? enbn zepſetilin MB elun
kex⸗ noſoinm bonm afec na B. Et dẽs g relig fuerit ð vmn ſument er eis:7 coquent in els. particulari. q; i glo lnalibili
&tangeloꝛ. i ¶ Etce/ nerſis gẽtib' qᷓ venerũt ↄtra bie Et nõ erit mercatoꝛ vltra in do/ ſis ⁊ alioꝝ poſtillis tüitfreirdl
lebꝛẽt feſti.tabernaculo ruſalẽ :aſcẽdent ãb anno ĩ annũ mo dñni exercituũ in die illo. poſſůt gnolibvi S nrgunit
mn ngretvit teſum vt idoret regé dñm exercitun: ¶Explicit zacharias ꝓpheta. der teima, naet
telebꝛabandc,. eult ſlle ELt celebrẽt feſtiuitatẽ tabernacu re ceio ꝙ expolitio qua nllcirtdi
ceſſiuit a tpe publitato loꝝ. Et èrit ꝗ nõ aſcẽderit de fa ¶Incipit pꝛologus in Mala poſui ſup iſtas tres imilttn
nis euãgeli. extũc. n. ille milijs tre ad ierlm vt adoꝛẽt re- chiam pꝛophetam. renae eigat Biluuni
atnnlerumrar at gez dñm exercituũ:non erit ſup · VEus per moiſen poplo . erſredentt. —
la aüt feſtiuiras taberna cos iber. Qð èt ſi familia egi·d tiſrael preceperat ſacer · Poſtilla friſ Ni Nanſeſolr
culoꝝ ſehatilcgeime⸗ pti nõ.aſcẽderit ⁊ nõ venerit:n dotes ſrahcrnecull ſui Zavela Wrer nnur
moꝛiã ꝙ filu iſrl i deßto eos erit. Sed èrit rnina qᷓ ꝑ omni coꝛpoꝛali vitio liberos: Zacharid ppbaz ft ſainlaia
hitauerũt ĩ tabernaculł. ſup o⸗ erit. Sed ? ½ nit. ¶ In. C. i4. vbi (6pkefensge
Tſic pcedẽdoiĩrrauerrt Ailtif in poſtilla. ĩer ausia
terram pmiſſionis:⁊ figurabat᷑ꝑ hoc futuꝝ tꝑe no.le.ꝙ fideles ꝓce / fccindetur mõs oliuarum. ADDITIO. I. Cthinöce
dendo de virtute ĩvirtutem tꝑe ꝑegrinatõis hꝰvite itrarent terram 4 p)Rout ljĩ̃a ſonat plane ſciſſura mõtis oliueti ĩ qtuoꝛ per cmgißengleſt
vinẽtium apta ianua ꝑ xpᷣm ⁊ hoc mõ celebꝛãt boni xpᷣiani ꝑ hũc mũ/ ites E itelligenda.dicit.n.ſciĩdet mõs oliuaruz ex media WWWlneitrondin
dum trãſeuntes tãqᷓ; pegrinivt deneniant ad pr̃iam paradiſi.⁊ maꝰ pte ſui ad oꝛiẽtem ⁊ ad occidẽtem:a ſic ĩ hacſciſſura media prr euſiil aii⸗
gis celebꝛabit᷑ pmoꝛtem antixpᷣi oĩb gentibad fidem xpᷣi vuerſis. montis oliueti erit oꝛientał ⁊ media ꝑs occidentał: Non.n. dixit Ptngieefctane
põt ẽt dici ꝙ ſicut xpᷣiani celebꝛant feſtuʒ paſce ⁊ pentecoſtes:alio iñ ab oꝛiente ĩ occidẽtem.ſʒ ad oꝛiẽtem ⁊ ad occidẽtem ⁊ ſegt: Se eiinnfimnihopl
modo ᷓ́; iudei.ſic ẽt feſtum tabernaculoꝝ celebꝛandoofficium ⁊ ie parabit᷑ montis mediũ ad aglonẽ ⁊ mediũ eiad meridieʒ:Ex qᷣ niniimeer,
iunia q̃̊tuoꝛ tempoꝝ ĩ ſeptembꝛi.iĩ quo mẽeſe a iuðis celebꝛabat᷑ feſti bhr alia ſciſſura:ſm quam media pars mõtiserit aglonaris ⁊ me oſt i
tabernaculoꝝ.is. die menſis.⁊ iſta obſeruatio xpianoꝛuʒ magis vige dia meridionał ⁊ ſic pʒ manifeſte ꝙ hec diuiſio fiet ĩ qtuoꝛpteſ Mwüghcd
bit poſt moꝛtem antixpᷣi.ſicut ⁊ alie obuantie no.le.vt dem̃ eſt. ad modum crucis. Ra.Sa.vero fugit hãc plana expoſitionẽ ne Klitine
terirqnoͤ alceclenar de familys terre ad hierim.pʒ ꝙ nõ loꝗt H itelligat᷑ mons oliueti ĩ foꝛma crucis ſcidi.fugit.n. ſignũ crucias. gnfcfeinngs
de hierlmi hiſtoꝛice ſʒ metaphoꝛice inqᷓ;tum ꝑ hieriin ſignificaĩ mili ſicut ⁊ diabolus pr eius. ¶ In eodẽca.vbi df ĩpoſtil. Pot t di mnbdiiges
tans eccleſia. ſicut dem fuit diiiſe Aſa.z. Nõ.n. poterunt conuenire ci ꝙ ſiẽ xp̃iani celebꝛant feſta paſche. ¶ ADDITIQO II. (ſtltni
oẽs familie terre ĩ citate hierlm hiſtoꝛice.qꝛ de oĩbꝰ ptibꝰmundi nõö· Qllidam expoſitoꝛes hebꝛeoꝝ dicũt ꝙ bellũ de hh log tmigiithi
poſſen: ſic ſinguł annis cõuenire.necẽt ibi capi.ꝓpter quod q̃dã glo. tur erit tꝑe feſti tabernaculoꝝ:⁊ ꝓpter hoc illud feſtuz hl n
hebꝛaica ſuꝑiſtud capim dicẽ ꝙ cĩitas ĩ aduentu meſſie dilatabit᷑ ſ celebꝛabit poſtea cũ multo maioꝛi ſolenitate q; anted: v hitantiniſe
ad fines terre.quod nõ põt itelligi de aliqua cĩtate mãli.ſʒ iã ẽ adim hoc põt applicari ad ꝓpoſitũ nrum: qꝛ ſi iſta miracula fient tpe i el
pletum.qꝛ eccleſia noĩe hierlin ẽ ſignificata ⁊vſq; ad fines terre ẽ di hyfeſti fideles remanẽtes ĩter tpᷣs hbelli ⁊ diẽ iudici rönabili unrhninſe
latata.qꝛ ĩ oĩbꝰterris ſunt aliꝗ xpᷣiani.⁊ magis iĩplebit moꝛtuo atixpo ðpbẽt ſtatuere ꝙ fiat illud feſtũ ð nouoceleberrimũᷣ ſic ꝙ oẽs te .

qꝛ tũc oẽs veniẽt ad fidem xpi. I ¶ Mon erit ſuꝑ eos imber.ſ.dine neãt᷑ad eccleſiã venire q ẽirlłʒ ſpũᷣalis ⁊c. RETCSAi ☛
gre ⁊ euãgelice doctrie.eo mõ loquẽdi quo dĩ Deut:32z. Cõcreſcatt Nca.iq. vbi dr:Et ſcidet mõsoliuaꝝ vbi poſtil latoꝛalt inieinn
pluuia doctring mea.fluatvt ros eloqum meuʒz.quaſi iber ſuper ter legat q̊ſdã ꝗ exponunt de ſciſſura montis ĩ qtuoꝛ ꝑtes p zent,

rain ⁊c̃. m ¶& ſi familia egypti.i.gentiles.qꝛ ꝑ egyptios itelliꝝ)n p/ modum crucis allegat ẽt Ka Sa. 9 dicit ſciſſuraã ſoluz ientinf
guntk ẽt alu. n ¶ Sʒ erit ruina.ſ.ibꝛis pᷣdci carentia.⁊ ꝙ ꝑ egyptios fieri ab oꝛiẽte ĩ occidẽtẽ. cuividetĩ᷑ ſr̃a cõſonare vt pʒ iĩ poſtil. SO,3Z) nlget 6
ĩtelligant᷑ aln gentiles.ſubdit᷑. o ¶ Hoc erit pctũm egypti ⁊ pec· tburgeñ.mot ↄtra Ra.Sa. dicit eũ fugere planã expoſitõem ga iriſeekd⸗
catum oĩum gẽtium.q.d.hoc quod dem̃ ẽ de egypto extendit᷑ ad ali: fugit ſignũ crucis ſic ⁊ diabolꝰpr eiꝰ:ſʒ tñ ĩtẽtõi burgen.yvr obui finiigid
as gentes. p ¶ In die illa erit quod ſuꝑ frenũ egꝗ ẽ ſcũm dño.quod are fuga de qua dr ĩ lra.qꝛ crucis myſterium quod ad lIr̃am pu/ nizetii
exponit glo.qꝛ moꝛtuo ãtixpᷣo tãta erit pax ꝙ nõ erit neceſſariꝰvſus tat burgeñ.deſcribere non eſt mã fuge ſed refuuangg. icenlfen
armoꝛum ⁊ equoxꝝ.⁊ iõ auꝑ ⁊ argẽtum quod añ ponebat᷑ ĩ frenis.offſe ¶ Incipit expõ ꝓlogi in Malachiam pꝛoppetam. nimnanun
reĩ ad cultum dĩnũ.qvalde augmentabit moꝛtuo antixpᷣovt dcmẽ. x Epꝑ mopſẽ ⁊c. In iſto plogo iuxta eaqᷓ i pphᷣia dñroſten ſfinaef⸗
qEterut lebetes ĩ domo dñi.i.vaſa ad dinuʒ cultum aptavt caliceſ (Ja ppri iſraelitici ĩgratitudo.a eiuſdẽ icrepatio. Pꝛoce i ſiuun
⁊ ò.ꝗ hicvocant᷑ lebetes qꝛ bic ꝓpha metaphoꝛice loq̃ns expᷣmit cul gait᷑at ĩ iſto ꝓlogo ꝑ hũc modũ.p.n. expmit bñficiũ bipſſti iutüini
tum no.te p ea que erãt ĩ cultuve.te.vt dem̃ ẽ de feſto tabernaculoꝝ tũ pplo.⁊oñdit᷑ pplłi ĩgratitudo.ibi:ʒ qꝛ tati muneris. ʒ: ſubdi J innunne
bierłm.⁊ ad hoc deſignãdum ſubdit. r ¶ Quaſi phiale coꝛam alia tur dina ĩcrepatio.ibi: Jõ ꝑ malachiã ꝓphaʒ ⁊c. Bñ ficiü ãt dni n ihen
ri.phiale ſunt vaſa ad vini poculum apta:Amos.õ. Bibentes ĩ phial. cxpᷣmit᷑ ĩ uobꝰ.pᷣi officio pᷣſtito ſacerdo tibꝰ.2:ĩ dignitate officu “ ſſis-
vinum. rpenetonnes imolantes.ſacrificium noue legis qd ipſiꝰ⁊ iſta dignitaſnotat ibi: Uñ ⁊ ſacerdotes ⁊c᷑. Officiũ at eme wcekti
eſt euchariſtia. Etcogucti cig. voc ſocriſicium offerẽt ĩardo diatõis:qð ẽ duplex.ſ.ppłi ad deũ.qð notat᷑ p.⁊ dei ad pplin qoõ Ginln
1

goſnli
uuegleſtze
ſeſthernte
lanigſen
onenni enn
ortalng
ſstnleech
doſünnacck⸗
ſabonckicr
copepo
Resmnagslet

cideuſn
ſNei
dalinpeſii
ſuna morociuetiiti
Cdernötonancn
nſeibackiſunme
cctenl
emtaritimntic
mrdiücrunmi
Nemmötiseri
pbecdinſoſeiin
Vit hicplningni
Sſcidifigtnigidt
lecaybidficet

IE!

moceltenſin
st. N
eniuninſt,
ſhnnaniſini,
Ntcin/
1goltſ

EEE
comenß

notat᷑ ſcõᷣo.ibi. Quibꝰlegè ⁊c᷑.ĩ B.n ꝙ iſtituit ſacerdotes ĩ officio
offerẽdi ſacrificia. dat officiũ mediatõis.ppli ad deũ.ĩ ̊ ꝙ ödit f
legẽ ſᷣm quã debebãt regere pplm.dat᷑officiũ mediatõis dei ad

pplm.dicit igr. De ꝑ moyſen. Nota ꝙ pꝰreditũ iuda de captĩta/

te babylonicaꝗ fuerat reuerſi edificabat ſibi domos.⁊ hitabãt ĩ

ilł nõdũ ẽplo reedificato:vt hr Aggei.i.b. Miſſi ſũt ga dno ag/

geꝰ cacharias pphᷣe adicrepandũ eos ꝓpter negligetiam ⁊ mo
rã reedificatõis tẽpli ⁊ ad exhoꝛtãdũ ad edificãdũ.ꝗ talr exhoꝛ

tati.ſtatiĩ tẽplũ ⁊ al/

tare reedificauert: hoſtiâs oĩ vitio vacuas ſibi of/

gbereedificatlemer 2. e3
aliud petünnlc ferre. Quibũus legẽʒ ſuã ad regẽ
ſacerdotes maculã qñ populũ ob hoc dederat:ũᷣt ꝑ
butes ſacriſicabaͤt ſacrificioꝝ oblatõeʒ intnñcij dei
zilla ghibitionem 2 hoiuʒ facti: ppl pᷣcepi cel
de ſemine tuo ꝑ fa/ ſtibꝰ facerẽt obedire. VUnde ſa/

milias ꝗ habuerit

maculaz nooff⸗ e loco ſcriptura teſtat᷑. Sed quia
panez oſo deo ſuo. vati müeris grãʒ otenẽtes: ſup⸗
nec accedet ad mi- 19 eris graʒ otenẽtes: ſupꝛa
nineriũ e. Jtẽoffe dict? populꝰ? ac ſacerdotes ſacri
rehit entime ficia vitio deturpata.ipſis crimi
culã ioae im isfarihid en aei.
bibites 1. euit. 2½ Uibbatq; impietatibus maculati
e.·Si macula habu deo offere ceperũt. IJdeõ ꝑ mala
erit nõ offeretis ꝛ. chidã ꝓphetꝗ deus populũ ſuuʒ
Ppier Aenbg, iſrael increpans ait. Silexi voͤs
ficia. Uñ miſſus fu dicit dñs. Et dixiſtis: In quo di
it malachiasa dño lexiſti nos: Hõnẽ frat erat eſan
ad icrepadum eos. iacob dicit dñs: ⁊ dilłxi iacob
⁊oñdit diuina bñfi
cia.⁊ eoꝝ igratitudi

2 · Uos receſſiſtis de via ⁊ ſcãdalicaſtis plurimos in lege. Itẽ eo

cerdotes angelos dei eſſe:hoc ĩ

nem exboc qpcepta dñi cõtẽnebant. ⁊ bec tangunt hic.dicẽigr:
Dep moyſẽ ppło iſraeli pceꝑat ſacerdotes tabnaculi ſui oĩ coꝛ⸗

proꝛali vitioliberos. Leuitl. zzʒ. a ¶Hoſtias oĩ vitio vacuas ſi

bi offerre Leuitl.zz.Qui obtulerit oblationẽ ſuãvłvota ſoluẽs
vł ſponte offerens.ꝗcꝗd illud obtulerit ĩ holocauſtũ dñivt offe
rat᷑:maſculus ĩmaculat erit ex bobꝰvel ouibꝰvł ex capꝛis.ſi ma
culam habuerit nõ offeretis ⁊c᷑. Duo ergo pᷣceꝑat dñs.ſ.ſacerdo

tes eẽ ſine macula:ſic dr.. Machab.a.c.Elegit ſacerdotes ſine
macula volũtatem hñtes ĩ lege dei offerreẽt hoſtias carẽtes ma

cula.ſic ſcribit Leuitl.z.ĩ multis locis. b¶ Quibꝰlegẽ ſuaz.
Vic tangit de officiomediatõis ꝓut erat dũi ad ppłʒ.qð ꝗdẽ offi
ciũ eratvt ĩtimãdo pplło legem ⁊ pᷣcepta dñi.popls viueret ĩ obe
dientia dei.pᷣmo g expᷣmitofficiũ.⁊?vtilitas ſiue finisofficij.ibi:
Vt ꝑ ſacrificioꝝ.dr᷑ igr:Quibꝰſacerdotibꝰ. c ¶ Legẽ ſuaʒz ad
regẽdũpplłin ob h̊ dederat Egech.4.f. Ppłin meuʒz docebũt

gd ſit ĩter ſcũm ⁊ pollutũ.ĩter mũdum ⁊ imũdum:⁊ ondẽt eis.?
cum fuerit cõtrouerſia ſtabũt ĩ iudics meis ⁊ iudicabũt leges

meas.ſʒ Dan.iʒ.dr:Egreſſaẽ inigtas de babylone a ſenioꝛib iu/
dicibꝰꝗ videbant᷑regere pplin. d¶ Ut ꝑ ſacrificioꝝ oblatio/
nẽ ĩternũcij ði ⁊ hoĩum fcĩ ⁊c.deutꝰ5.a.Ego ſeqſter ⁊ mediꝰfui

iter deum ⁊vos ad Peb.s.a.Ois pontifex ex holbꝰaſſumptꝰpꝛo

bhoĩb conſtituit i his qᷓ ſunt ad deum:vt offerat dona ⁊ ſacrificia
ꝓpctis. e ¶¶ Pplin pce.cele.fa.obedire. Judith.S.f. Qm vosꝗ
eſtis pꝛeſbyteri ĩ populo dei ⁊ exvobis pendet aĩa illoꝝ ad elog
umvfum coꝛda illoꝝ erigite. f¶ Un ſacer.an.ði eſſe ̊ ĩ loco

ſcriptura teſtat᷑. Malach̊.2.c.Labia ſacerdotis cuſtodiũt ſciẽ⸗

tiam ⁊ legẽ regrent ex oꝛe eiꝰ.qꝛ angelꝰdni exercituũ ẽ. Sʒ Ece/
ch.7.dr. Querẽt viſionẽ de ꝓpha ⁊ lex pibit a ſacerdote.⁊ conſi⸗
liũ a ſenioꝛibꝰ. g ¶ Sʒ qꝛ tãti muneris gr̃am.Hic expᷣmit᷑ ĩgra
titudo populi ex duobꝰ.iſ.ex contẽptu dini muneris.ibi:Sʒ qꝛ tã
ti mũeriſac̃.⁊ ex ĩobediẽtia dĩni pᷣcepti.ibi:äVupꝛadcũs ppłs ⁊c.
vbi notat᷑ iobedietia popli ⁊ ct ſacerdotũ ĩ duobus.ĩ h̊ ꝙ aĩalia
maculã hẽntia offerebat.ibi:Sacrificiavitio deturpata.⁊ ĩ hoc
ꝓ ipſi offerẽtes maculoſi erãt.ibi:Ipſis criminibꝰ⁊c.dic igr:Sʒ
qꝛ tanti muneris gr̃am cõtẽnẽtes ſupꝛadcũs ppls ac ſacerdotes

ſacrificiavitis deturpata Malachᷣ.i.g. Intuliſtis õ rapinis clau

dũ ⁊ lãguidũ.⁊ĩtuliſtis munꝰ.⁊ iõ dr eodem.d.õ mihivolũtas
ĩvobis dicit ons exercituũ.⁊ munꝰñn ſuſcipiã de manu vr̃a.Ipᷣis
criminibꝰatq; ipietatibꝰmaculati deo offerre cepunt Malach.

dẽ. Opiebatis lachꝛymis altare dñi fletu ⁊ gemitu.itavtvltra ñ

reſpiciã ad ſacrificiũ. nec accipiã placabile qd de manu vr̃a.
55 6

malachid ꝛ7. Dic ſubiungit᷑ dina ĩcrepatio ꝓpter eoꝝ in

ret. Cuiũs rei gratia: ſupradicto

gratitudinem. fit aũt q̊ duplex ĩcrepatio.pᷣ.n.fit ĩpꝛopatio dine bene
icetie.zefit ĩpꝛopatio puaricatõis eoꝝ ⁊ malicie.ibi:Naã reliq̃ lectio
ne cõpꝛehẽſa. Itẽ ĩ pᷣma ꝑte notant᷑ duo.ſ.actſiue verba ĩpꝛoꝑatõis.⁊
iuſticia ipꝛopãtis.ſcõᷣm tangit᷑ibi:Et dixiſtis.⁊ ibi tãgit pᷣq̃ſtio popłi.
=zernſio dñi.ibi:Nõne fr fuit eſau ⁊c᷑.q̃ſtio ẽiĩdiciũ bñfici.rñſio ẽ ma
nifeſtatio iuſticie dei bñfaciẽtis ⁊ illoꝝ ĩgratitudinẽ ĩcrepaãtis vłim/
pꝛoꝑantis.dicit igr:J.i.pꝓpter pᷣnotatã igratitudinẽ. i¶ Per ma
lachiã ꝓpham de ppᷣlin ſuũ iſrael ĩcrepas.ſ. pphʒia feq̃nti.i.ĩchoãs ĩ
crepare.h ẽ.n.ĩchoatio ĩ
crepatõis.ĩfra ãt vbi tan
git eoꝝ malicia.ſ.Nã re/
liqua ⁊c.ponit᷑ ↄſũmatio

eſau aũt odio habui: eſau ãquteʒ
fratrẽ iacob nõ iniqua aᷣt ſpon/
tanea volũtate odio habitũ a dðo Inchoat᷑ n. ĩ oñſione bñ
vel ſinẽ meriti gratia igcob dile⸗ ſior cötdinor finꝛona
nd nactit adem Anenn Dci esnoes
Se em enuſionez feſtatio bñfici. við Ma
fraterni ſanguinis concupiſcere lach.i.vbi ponunt᷑ verba
iacob ſt ĩ ſui cognitiöonẽ obſer/ iſta. l ¶Monne frater
nandã legẽ vſiqerare cognoſce erat ⁊c.Hic ĩſinuat iuſti /

ex ↄdecẽtia dine iuſticie

cia icrepãtis ex duobꝰ.ſ.

W

uſus ẽ exẽplo dicẽs:dilexi iacob epꝛobd eſau ⁊ eligen
eſau gqnᷣt odio Pabhui.“ ig ‿do lacob. 2 ex ↄgruentia
eſau aut odio habui. Ququis x eobi Pploſtticc v nete

operibꝰmemoꝛatoꝝ quꝝ liber
geneſeoſ meminit:ĩ quo vnuſqſ
q; eoꝝ futurꝰ erat ꝓpoſito mai⸗
feſte oſtaret vt ſcriptũ ẽ. Creue
runt pueri:⁊ erat eſau hõ agre/
ſtis ſciens venari: iacob ait hõ

patõeʒ.ibi. Cuiꝰrei gra.
Juſtꝰ.n.fuit repꝛo bãdo
eſau ⁊ eligẽdo iacob.ſilłlx
iuſte fec icrepãdo eos ne
glecto tãto bñficio eis pᷣ
ſtito ĩ electõe eoꝝ in pr̃e
ſuo iacob.diẽ᷑ igr· Nonne
ff erat eſauiacob diẽ dñſ
.q.d.ſic:Geñ.⁊.f.

ꝙ cum eſau ⁊ iacob eẽnt frẽs.dilexi iacob premvrum ⁊ nõ eſaun frẽm
eiꝰ.nõ tñ iniuſt fni nec iniuſte egi.⁊ hoc ẽ qð ſegt. n ¶ Elau ãt frẽʒ
iacob nõ iniqᷓ.i.iniuſta. o ¶ Aut ſpontaneavolũtate.ꝗn aliq̃ fuerit
rõ.iſ.mala oꝑa eſau ĩpᷣſciẽtia.liczʒ.n.demerita ſimplr non ſint cã repꝛo
batõis.dico cã ꝓpꝛie loq̃ndo ĩ pᷣſcitis.nihilominꝰcã ẽ re ſemꝑ pᷣſciũ
tur q;tũ ad hoc ꝙ nõ apponit᷑ eis gra.nec confert᷑ głlia. Bline
meriti gra.cõgrui ſupple.nõ eſt.n.cã pᷣdeſtĩatõis ex ꝑte pᷣdeſtinati eiꝰ
opatio bonavel ꝙ ſe pparat.ſʒ cõgruumẽ ⁊ quaſiquodãmõ motiuũ
ↄferẽtis vt grazʒ ĩfundat.ſic inquã iacob electũ nõ ſine gra meriti.i.ñ
ſine pᷣparatõe.quod ĩtelligẽdum ẽ qᷓ;dtum ad pᷣparatõeʒ gre ĩpñti vel
nõ ſine gra meriti.i.oꝑis meritoꝛij quo ad gliaz ĩ futuro. Manifeſtũ
c.⁊ ꝓbat hoc dicẽs. qEum ſᷣm pᷣſciètia ſuazʒ. vidiſſet mala eſau ?
pᷣparatõem iacob ad bonũ ⁊ ad oꝑa meritoꝛia. r ¶ Elauꝗdeʒz efiu
ſionem ſãguinis fraterni ↄcupiſcere:Geñ.⁊2⁊.g.Oderat ſemꝑ eſau ia

„ — —

—

cob ꝓ bñdictòe q̃ bñdixerat ei pr:dixitq; ĩ coꝛde ſuo.venient dies liuu

m (Et dilexi iacob. eſau aũtodio habui Malach.i.q.d.ĩ G̊ dilexivos

ctꝰpris mei ⁊ occidã iacob frẽm meum. s¶¶ Jacob aũt ob ſui.i. dei

TIE gnitõeʒ. Geñ.32. g. Uidi oñz facie ad faciè ⁊ ſalua fcã ẽ aia mea.
ac ſi diceret.cognoui vñm qꝛ ipᷣe me cognoſcere dignatꝰ?. v Eu

ius rei gra. Pic oſtendit᷑ bum ꝓpoſitũ cõguere ad icrepatõeʒ illoꝝ.
pᷣmo igr inſinuat᷑ ipſa cõgruentia q̃ fuit electio iacob.⁊:innnit᷑ rõ ele

ctõis.ibi: Quãuis ex oꝑibꝰ.dicit igit:Cuirei gra.i.gra electõis iacob
Supꝛadcõ vſus ẽ exẽplo.ſ.exẽplo iacob ꝰ

⁊ repꝛobatõis eſau. xx pꝛadcõ vſus ſ. exẽplo
eſauad ĩcrepationẽ iudeoꝝ.hoc inquã exẽplo. y?¶ Dilexi iacob.q.
d. qꝛ ſic dilexi prfemvrum ⁊ frem eiꝰrepꝛobaui.magnũ vobis bũficiũ

12

pᷣſtiti.inde ẽ ꝙ ꝓphavſus ẽ exẽplo dilectõis iacob ⁊ repꝛobatõis eſaꝝn

ad icrepationẽ iudeoꝝ. . ic. ii
vſusẽ ſupꝛadcõ exẽplo ad populi iſrłicrepationẽ quooñdit᷑ gr̃a quã

Quãauis ex oꝑibus.cõtinua ſic.ita mõ

fecit deꝰilli:Quãuis ⁊c.i.licʒ ex ilłq̃ de iacob ⁊ eſau ſcripta ſunt Beñ.

2z5.g. pateat eſau dignum fuiſie repꝛobatõe ⁊ iacob electiõe.dic igit:

toꝛum ⁊ oꝑũ eoꝛũdẽ. iber geneſeoſ meminit.Señ.⁊5.ca.⁊ in

Quãauis ex gnibenemoꝛaton Veſan ⁊iacob. a Quoꝝꝑ. memoꝛa-

fra in pluribꝰcapitulł.vel ſic.Cuiꝰrei gr̃a.quaſi ad oñdẽdum ꝙ de fa
ctis eoꝛum pᷣſciẽtiam habuerit ſupꝛadcõ exemplovſus eſt. q; tales
conſtat ſic diuiſos ʒ repꝛobationem ⁊ electionẽ anteq; natos.Qu
uis ex operibꝰ.q.d.cõſtat ꝙ deꝰfca eoꝛum pᷣſciuerit que in geneſi de
terminãtapꝑte:Geñn.⁊ꝭj.vbi d:Quibꝰadultis facteſt eſauvir gnarus
venãdi ⁊ hõ agricola.iacob atvir ſimplex habitabat in tabernacut.
a ¶ Mam reliqua. Hic ſubdit᷑ de impꝛoꝑatõe malicie eoꝛum.que oſtẽ
dit᷑ in duobꝰ.ſ.in puaricatõe diuinoꝛum mãdatoꝝ quo ad ritum ſa⸗

crificioꝝ ⁊ quo ad cultum idoloꝝ. Continuat᷑ ſic.in pᷣncipio ꝓphetie

vſus ẽ exẽplo dilectõis iacob ⁊ odij eſau.ad inſinnãdũ gr̃am iudeis

pſtitã ⁊ ingratitudinẽ increpãdã.⁊ ↄur in ꝓphia manifeſtata ẽ eoꝝ

4

o icipit ꝓphia ma/

eranſgreſſio. a CMam reliqua. ſab eo qued dem in pꝛincipioſ.

Dilexivos ⁊ꝛc. b ¶ Que lectione cõpꝛehẽſa ſũt.i.dcã cõſeqnter ix/
phetia,. Cc ꝛeuaricationẽ populi iſrael ĩ obᷣuandis ſacrificijſdi
Malachie.i.Offeretis ſuꝑ altare meũ pollutũ panem ⁊cc. Item ĩ eo
dem.g. Maledictꝰdoloſi ah⸗ ĩ grege ſuomaſculũ ⁊votũ faciẽs im
eidebuedloze- d ¶ Increpationẽq; ĩ eũdem.ſ.pplin iſr .
e ¶ Hõ deos alienos coluerũt ſignificãt. Malach.=. Traãſgreſſus ẽ iu
da:⁊ abominatio fcã ẽ ĩ irł⁊ ĩ hierim qꝛ cõtaminauit iudas ſcĩficati

onem oni quam dile xit.
en aiachs Adte, lunpler maneng in tabemaenlo
bpPprum vĩoꝝ receſſiſtſtis Ma reliqua q̃ lctione ↄpᷣhenſa

a legitimis meis.⁊ nõ cu
ſtodiſtis. ¶ Explicit q̃
liſcũq; expoſitio iſtiꝰ plo
gi. ¶ Poſtilla Nico/

ĩ obſuandis ſacrificijs dei ĩcre⸗
pationẽq; ĩ eundẽ:ꝙ deos alie⸗

lai de lyra ſup Malachi nos coluerũt:ſigniſ cãt.
am ꝓphaʒ iĩcipit.CadIJ. ¶ Explicit pꝛologus.
Rus verbi dñi.B

¶ Incipit argumentum.
Alachias apte ⁊ in fine
oĩuʒ ꝓphetaꝝ diẽ de ab
lliectiõe iſrl ⁊ vocatione
getiuũ. Mõ ẽ mihi ait volũtas in
tio offici pphetandiipſi vob dicit dñs exercituũ:⁊ munꝰ⸗
malachie. cum dr: Onus nõ ſuſcipiã de manu veſtra. Ab

verbi dni.i.officiũ denũů· oꝛtu eni ſolis vſqʒ ad occaſũ ma
ciandiverbuʒ dĩnuzʒ. offi 1,

cium.n.alicui ĩpoſituz dĩ
onꝰeiꝰ ᷣm cmunem mo
dum loqndi quo frequẽ/
ter vtunt ꝓphete.⁊voſtẽ

lachie. Et diuidi
tur ĩ duaſ ꝑtes.ſ.ĩ ꝓphemi
um ⁊ tractatũ.tractatꝰin
cipit ibi: Dilexivoſ ⁊c. In
nꝛima pte deſcribi ĩpoſi

loco ſacrificat᷑:⁊ offert᷑ noĩ meo
mẽtum. ¶ Incipit Malachias

g ¶ Hd iſrael. Poſt reditũ
raheſniratle babylõi
ce quo tꝑe ꝓphauit ma-/ Hori vs dieſe diig Er diri
lachias pplłs rediens no ſe Dier 1 0 3 Dicee El in
mẽ iſrael obtinuit.qꝛ c ſtis. In quõ dilexiſti nos: Non
ptiuitas. io. tribuũ nõ re. nẽ frater erat eſau igcob diẽ dũſ
dut⸗ nortficnt gphaex EEt dile xi iacob: eſau autẽ odio
manu malachie.i.p ibimn habui: Et poſu ſeyr ndtene 1
malachiam. Malachiaf ſolitudinẽ: ⁊ hereditatẽ eiꝰ i dra
at iterpꝛetaĩ angelꝰ dñi.
ex hoc at dixerũt alig
nit angelus i coꝛꝑe aſſũ
pto.alij vo ꝙ fuit eſdras
ſcriba.ſʒ iſta nõ hũt auct

temnunt᷑ qua ppant. 1Bilexrivos. Pic icipit tractatꝰ.Circa quẽ

dit cui verbum hò ſit de, Da ioee
nuciandum. cum dr. *) pꝛopheta. (Capß. I.

ſciẽdum ꝙ pᷣncipalłitentio ꝓphetaꝝ fuit denũciare xpi aduentum vt

diffuſi dem̃ fuit ĩ pncipio hieremie.⁊ iõ malachias pᷣmo arguit multi

plex petũm populi.ſecuindo denũciat aduentum xpi ca.3. Et qꝛ pnia
de petis eſt diſpoſitio ad receptionem redeptoꝛis.m ꝙ dr Math. z3.

Pniĩam agite:appꝛopiquabit.n.regnum celoꝛum.iõ pᷣma diuidit ĩ du

as ptes.qꝛ pᷣmo ꝓpha arguit ſacerdotes ⁊ pplin cõiũctim.ſcdðᷣo magis
diuiſim.ibi. SFiliꝰ. Igr pᷣmo arguit omnes ſimul de ĩigratitudine.ĩ pꝑſo
eiSeskigt ĩgratitudo pʒ ex reſponſione populi.cũ dF̃.
n quo dilexiſti nos.quaſi dicat.nõ apparet erga nos tua dilectio
ſpecialpꝛe ceteris.ſʒ hec rũſio tanq; falſa excludit.cum ſubdit ĩ ꝑſo/

3

na dei. I ¶ Moõne frater erat eſau iacob.q.d.ſic qꝛ fuerunt filij eiuſ/

dem pr̃is ⁊ matris:vt pʒ Sen.⁊5j. me¶ Et dilexi iacob.dado ei bñdi/
cctionem paternam ⁊ hereditatis ꝓmiſſionem.q̃ mñ annexe erãt tũc tẽ
poꝛis pᷣmogeniture. n ¶ Eſau at odio habui.denegãdo iſta ſibi cũ

tñ eſſet pᷣmogenit*:vt pʒ Señ.25.a. 27. hec autez dilectio iacob ⁊ odi/
um eſau fuerunt ſigna electõis ⁊ repꝛobatõis eterne.⁊ ſic allegat apo
ſtolus Ro. 9.? in hoc apparet dilectio dei ſpeciaład populum iſrael ꝗ
deſcẽdit a iacob.⁊ alio nomine dicteſt iſrael.Geñn.ʒ⁊.ſecundo oſten/
dit᷑ ſpeciał dilectio ad iſrl.⁊ odium ad populum deſcendentẽ ab eſau
per effectum. o¶Et poſui ſeyr montes eius.i.terram eſau montu
oſam ĩ ſolitudine ꝑnabuchodonoſoꝛ regem. p ¶ Et hereditatẽ eiꝰ
ĩ dꝛacones.talia.n.aĩalia ſolent hĩtare ĩ terra deſerta.⁊ẽt ĩ ruinis edi
ficioꝛum. q ¶ Nõ ſi dixerit idumea.i.populus iqdumee. r de⸗/

ſtructi ſum ſz reuertentes edificabimꝰ.terram nr̃am meliqᷓ; iuõi re

uerſi edificauerũt ſuã. hoc excludi cum ſubdit ĩ pꝑſona ði. EE
edificabũt ⁊ ego deſtruã ⁊ vocabunt termini ĩpietatis.i.terra ĩquavi

ſunt pᷣuaricatiöoͤnẽ populi iſrael

gnũ ẽ nomẽ meũ ĩ gẽtibꝰ: ⁊ in oi

oblatio mũda. ¶Explicit argn/

Nus üerbi dñiad iſrti
manũ malachie ꝓphe/

ces ðᷣſerti. Quod ſi dixerit idu-/
mea: deſtructi ſumꝰ? ſed reuertẽ

tem ex ſcriptura.iõ eadẽ facilirate con

ſio dñi. g

guit ĩpietas. ꝓpterquam iratꝰeſt dñs contra lamg poplu
lea hĩtanteʒz. te Tt oculivr̃i.o udei. v ¶idebũt. vindi
ctam meaz ĩ idumeis ꝗ ſemꝑ fuerũt vobis moleſti. x¶ Etvos
dicetis magnificer oñs.ſ.appareat magnitudo eiꝰ. y
terminum iſrłi. ſuper terraz iſrael ipam ⁊ bitatoꝛes eiꝰab hoſti
bus ptegendo ⁊ĩ bonis multiplicando. 3 SFili. Dic guͦr ar/
guit ſacerdotes ⁊ populum diuiſim.⁊ pᷣmo de pctis ĩ deum.ſecũ
do i pximum.ca.ſe.Pꝛima ĩ duas.qꝛ omo arguit ſacerdotes.2:

ppłares.ibi: Etvos.
tes edificabimꝰ ꝗᷓ deſtructa ſunt nme mnc ict
hec dicit dñs exercituu Iſti edi um ſacerdotũ exclu
ficabũt ⁊ ego deſtruã. Et voca/ diktanc malum ſ
bunt᷑ termini impietatis: ⁊ po/ cundo ſacrificiuno
pulus cuiirat? dñs vſq; i eter, ;ve aceenmi nind
nuz. Et oculi veſtri videbunt: ibi: Non eſt. Circapᷣ
7 voͤs dicet: Magniſicet dñs mnn Cieausg⸗ ic
mnü i „Tili tot populus iſrt di
ſuꝑ terminũ iſrael: Filiůs bono cerekveifili⸗ Exo.

rat patrẽ ⁊ ſuuᷣs dñim ſuuʒ. Si
ergo pr̃ ego ſuʒ: Mũbiẽ honoꝛ me
us: ⁊ ſi dominꝰego ſuʒ:vbi eſt

ilimes
4· Fili me ᷣmoge
nit? iſrk. iñ ſacerdo
tes ad eiꝰ miniſteri

tiĩoꝛ meꝰ dicit dñs exercitũuʒ ad 8è———
vos o ſacerdotes:q deſpici no o ſpeciali·⁊ ſic lo
mẽ meũ:⁊ dixiſtis:i quo deſpe tur bic: Filius bono
ximꝰnomẽ tuũ:O fferitis ſupèͤr rat prem ·itenet ho
altare meſ panẽ pollutũ. ẽt dicia vore haheral
In quo polluimꝰte: In eo ꝙ di documentum.
cis mẽſa dfi de ſpecta ẽ. Sioffe / a (Et buns oñm ſu
rat cecſad imolãdũ. nõne malin um nletinchit.
é: Et ſi oͤfferat claudũ laguidũ necilibꝛis conectl⸗

nonne malu ẽ: Offer illůd duci ſm ſubitelligitur.

tuo ſi placuerit ei aut ſi ſuſcepe/ b tergo heo⸗ ſũ
rit faciẽ tuã dic dñs exercitumm atoedeefattmmper
Et nunc dep̃camini vultũ dei vt creatõez: ⁊ ſpecialt
mieat᷑ veſtri: de mann enĩ vr̃a iudeoꝛuʒ ꝑ legis da
factũ ẽ h:ſi quo mõ ſuſcipiat faci vionen quenofnir
es veſtras dicit dominus exerci 17. gisnohle
tuum.Quis èſt in vobis ꝗ clau oĩnationi.ꝛ indicia
dat hoſtia:⁊ incendat altare me ſua ñ anifeſtan⸗
im aratnito? Mon eſt mihi vo/ eis. adhuc ſpecian
umgi atuito. Hon eſt mii vo ns ſacerdotuʒ quos
elegit ad ſuuʒ mini

ſterium. C(¶ Ubi eſt honoꝛ meus.quaſi.d.non defertis mihi
honoꝛemvt debetis. d ¶ Et ſi oñs ego ſum.ſ.ꝑ gubernatõem

veſtri ſpecialem. e ¶ Ubi eſt timoꝛ me.q.d.non apparet ĩvo

bis Et ſciendum ꝙvbidr hic:Et ſi dñs ego ſum. In bebꝛeo ba
bet᷑. Si dni pluraliter:Ego ſum.in quo deſignat᷑ ĩ deo pluralitaſ
perſonarum in vnitate eſſentie.qꝛ nomen plurale coniungit cuzʒ
ꝓnomine ſingulari. I ¶ Dicit dñs exercituum ad voso ſacer

☚M

dotes ⁊c̃.ab illo.n.loco:Filiꝰhonoꝛat ⁊c.vſq; ibi ĩcluſiue:qn quo
deſpeximus nomen tuum.totum eſt ſubvno verſu ĩ hebꝛeo. Ex

—w * *

quo pʒ ab illo loco ĩcipit arguere ſacerdotes.⁊ ſubditur reſpõ
ffertis ſuper altare meum panem pollutum.pa

nes.n. ppoſitionis debebãt per manꝰſacerdotum piſtari foꝛma

ri ⁊ decoqui. ⁊ ipſi ad euitãdum laboꝛem faciebàt per alios boc
fieri:vt dicunt alig.Alijvero dicunt ꝙ dr hic panis x ollut 'eog⸗
erat de tritico per rapinam acgꝗſito foꝛmatuſ. bE t dici. voſ
male excuſando:In quo polluimte.⁊ ſubditur dñni reſpõſio. In

eo ꝙ dicitis.i.facto oſtenditis. i enſa dñi deſpecta eſt.

per hoc.n. ꝙ ponitis ibi panem pᷣdcõ modo foꝛmatum dehono

ratis eam. ⁊ adhoc ĩduẽ exemplum dicens. k &¶ t ſi offeratis
claudum ⁊ languidum.iſ.aĩal ĩdebitum ſuper altare holocauſto
rum. I ¶ Nonne malum eſt. q. d. ſic. qꝛ boc eſt ꝓhibitum in le/

ge. m ¶ Offer illud duci tuo. ⁊c.q.d.ſi offerres ill pᷣncipi ter

reno ꝗ eſt cinis ⁊ puluis non placeret ſibi.nec ppter hoc exaudi
ret pᷣces tuas.⁊ multo minꝰobent talia ðᷣo offerri.iõ ducit eos ad
pniam.d. Et nunc depcaminivnltum dei ⁊c. n Quis ĩvobis
claudat oſtia ⁊c. quaſi. d.nullus de vobis ĩpẽdit mihi iſt officia
gratis.qꝛ oſtiari templi ⁊ igeneb, ignẽ ĩ altari hebaͤt ide
magnum emolumẽtũ. o

6nihi. Dic ↄñr cõcludit᷑ ſacni

. =
=S —
SE =
S= =
2=nͤ =
£. S

—
=
—, =— .
= —D.
= —
S =ẽ =
S — —
— =
S

—
☛6C
=
S=
S=er.
—
—
—
—
=
——
=£—
=

=—
S = —
=
—
—
—
— —
=Z

— =
—
S=S
E
= S
=
=E
——
—

- =-—

=—
S
S
2=
S
—
=
=

e
SS

.

ſeſnſſunn
iniutcpn

=
=

☛&

cor en
ribicrüinth

— –—
S= =0 =—
S=
S
S
—⸗
–☛—
—
—

d iNcenan
Nibeicimugr
mgelin
ſolrchiteite.
lrunlgite
Glutaunnt
Porntugeten
nmth

zßlilnute

lnitetebr
cpitneqvosbi
Pftliſerguorbita
nerlnſe
nnndeoaepti
kaiaſi
ieſgntbelo
Menoodete⸗
lresceiligdeb
(Pnnrdeheothe,
(opuliſtslute
MNnsſtortſcei
frfledäno
(lociongrg
D

Unhningriche

uenlanuun
uintnlate
nſbiſlſtpii
ſeantblun. 1
ngimſidner
ſtumſoferico
aanne
ffßrmnttte
nllndt bori

nideſin

e
i
d

ſo⸗ i

ali
ndi

Nd

Mocret

cldeffes⸗
4, lireh

Nrüliie

chn
tgderug
Udeſitein
cofetuitt⸗
mudeſice
npfenllmeg
Mwumgket
thei nnten
Nowarn
1Bfuurir
umn ichermi
Cenonchtſer⸗
Neriliruun
Pbülien

e dGiepgi⸗

unſ Dmmninin
. ſuntggtmne
Nme goft
distp tin
wdeſgniſnſt/
menpinnean
errilnnn
tie bin
ſubnoreii
cercatsti
— ſ
ſacerco
ven futni

RG
—
Es
„ —
=
E

—☛
=
=
S
= =
–
=☛ =

1Krigebiet,
Wigicu
ende thi
utenzlen
fonnernitr
NMumſgl
inſntan
oinei in
iuinaſr
es ulußti
Usſettain

degtttienn

4

⸗

—

=
—

—

.

=

1

E

6

—
☛
=
— =

71
32

—
=

1

=☛
=

—
S
—

=☛

ſcR

vos mẽedaciter excuſando. I ¶ Ecce de laboꝛe i.

☛

Malachias

ficium deo gratum excludẽdo pᷣdem̃ offerendi modum.cum dr
õẽ mihivolũtas ĩvobis.i.bñ placitum ꝓpter malum vrum.
a ¶ Et munꝰ nõ ſuſcipiam de manuveſtra.qꝛ ſacrificiaveteris le
gis nõ erant accepta niſi ex bonitate offerẽtis.iõ dr Geñ.4. Re
ſpexit dñs ad abel ⁊ ad munera ei.i.ad bonitatẽ abel pᷣncipalr
⁊ ad ei munera ↄñr. ba¶¶ Ab oꝛtu.n.ſołvſq; ad occaſũ.i.ꝑ oꝛbẽ
vniuerſũ. c ¶ Wagnũ ẽ nomẽ meu ĩ gentibꝰ. qð expõit Ra.
Sa.dupłr. Uno mõ aꝛ liczʒ gẽtiles adoꝛarẽt idolavt deos.tñ di⸗
cebant deum celi ?

terre ercelleriꝛen lütas i vobis dicit dñs exercituũ
⁊ mũnꝰ nõ ſuſcipiã de manu ve

ogsſ pa er
põne diſcoꝛdat q Pig denm
ſubait. Erin ſnrg Abbeeneni ſolis vſq; ad oc
oĩ loco ſacrificatur: caſü èſt nomẽ men i
igeo mevo aſũ magnũ èſt nomẽ meũ i gen
latio mũda.qꝛ ſi gẽ/ . —O ean
tiles cũ deo celi do fert᷑ nomini meo oblatio mũda:
la coletes deo ſace qa magnũ ẽ nomẽ meũ in gẽtibꝰ
rer oblatoe ilanõ dicit ds exercituü. Et voͤs pol/
qꝛ abidolatris eſſet luiſtis illð ĩ o ꝙ dicit mẽſ dñi
oblata. iõ cũ H̊ po. ↄtaminata ẽ:⁊ ꝙ ſuꝑponit᷑:ↄtẽ/

nit aliã exponem di ptibile ẽ cũ ignè ꝗ illud deuoꝛat:

ite haanns in (t dixiſtis: Eccè de laboꝛe. Et Ex
ter geẽtiles ꝑoꝛbem ſufflaſtis illð dicit dñs exereituũ
diſpſis de adoꝛan.· Et itul ſtis dẽ rapinis claudũ ⁊
tit denore guoꝛus lqguidi ⁊ ituliſtis munꝰ. NHũqd
ior ie muͦdaob ſuſcipiaz ill ð man vfra diẽ dñſ
iterris gẽtilium. i hʒ ĩi grege ſuo maſculũ:⁊ uůᷣotuʒ

ituc nõvideĩ veʒj. facies imolat dẽbile dño: Qui

nõ.n. Everiſi le ꝙ i coi 0 EEUn
lig eranercſonner rex magn⸗ ego dicit dñs exerci/

getiles idolatras tẽ tuuʒ: ⁊ nomẽ meuʒ hoꝛꝛibille in

poꝛe malachie eent entibns I.
iioezermundo – Dnncacl vos mangn.
reð qᷓ; illi ſacerdoteſ E . 30
g redierãt de baby/ JMUĩ;

lonica captitate quos hic arguit:vt dem̃ ẽ.ſʒ magis ſeq̃bant mo

res getiliũ ĩterquos hĩtabãt.ꝓpter quod dicẽdum ꝙ iſte paſſus

logt᷑ ad lr̃am de ſacrificio noue legis quod ẽ euchariſtia quod ẽ

mũuũdiſſimũ ⁊ deo acceptiſſimũ.ĩ oĩbꝰẽt terre nationib ſunt alig

xpᷣiani hoc ſacrificiũ offerẽtes.⁊ cum dtẽ B. e ¶ Qꝛmagnũ eſt

nomẽ meũ ĩgentibꝰ⁊c̃.loꝗt ppha ð futuro ꝑmodũ pntis pꝓpter

certitudinem ꝓphetie. ſ¶ Etvos pollu. Hic ꝰↄnr ꝓpheta argu
it populares.qꝛ illig debebat offerre oblatões mũdas ⁊ electas
offerebant de peioꝛibꝰ:vt videbit ifra.⁊ iõ hic arguunt᷑.cum dr̃:

Et vos polluiſtis illud.ſ.nomẽ meũ quantũ ĩvobẽ. g ¶ In eo

ibi fieri licite oblatio de mioꝛibꝰbonis. i¶ Cum igne ꝗ deuo/

ꝙ dicitis.ſicut ⁊ ſacerdotes. h ¶ Méſa dni ↄtamiata ẽ.i.põt
rat illud.i.cuʒ igne ꝗ ſᷣuaĩ ſemper ĩ altari bns ad cremã

dem mõ arguebãt de ſacrificus ibi offerendis. k¶ Et dixiſtis

dum adipes ſacrificioꝝ.ꝗ poterat fieri ex e Kon eo⸗/

boꝛe potuimꝰtalia ſacrificia offerre ꝓpter pauꝑtatem nr̃am.

m ¶ Et exſufflaſtis illud.i.bonũ quod debebat offerri reduxiſtis

q̃ſi ad nibuium. n¶Et ituliſtis de rapiniſclaudũ ⁊ lãguidũ ⁊c
ita ꝙ erat ibi duplex pctũm vnum ↄ ꝓximũ.ſ.rapina.⁊ aliud con
tra deum.ſ.offerẽdo lege phibitum.iõ ſegi. o ¶Mõ ſuſcipiazʒ
illud. acceptando.⁊ ꝙ iſta ĩtelliganĩ de popularib offerẽtibꝰoñ

dit ꝑ hoc quod ſubdit. p¶ Maledict doloſus ꝗ bʒ ĩ grege ſuo

maſculum.i.aial bonũ ⁊ aptum ad ſacrificãdum deo. q ¶ Et
yvotum facies.de ſacrificio deo offerẽdo. r ¶ Immolat debile
2.aĩal lãguidum vel alias ieptum ad offerẽdum. s ¶ Mꝛrex
magnego.ſ.ſuꝑ oẽm creaturã. t ¶ Et no.meũꝛc᷑.i.timẽdũ5.
¶ In. c.i.malachie vbi dr ĩ poſtil. Et dilexi iacop ADDI. I.

cob ſeu pᷣdeſtiatio q̃ fuit ab eterno:ſiłr ꝑ odiũ eſau ĩtel:
,Aligit᷑ ei repꝛobatio eterna ſen ab eterno:⁊ hoc vr̃ ex vbis
pliad Ro. 9. dicétis. Cü. n. nõduz nati fuiſſent aut aliqd bõi aut
mali egiſſẽt ⁊c. ⁊ ſic dilectio iacob ⁊ odiũ eſau ĩ hoc loco nõvidẽt

dicẽda ſigna electõis ⁊ repꝛobatõis ꝓut ĩ poſtilla.ſʒ potiꝰ per ea
