nuatl. qꝛ ĩtm̃ rapie/ 5: ja Ralſitzig j ggluiciu: faſci ali -i ſingul ↄtet h ĩ glo.ꝓpe
. 1t bo r. Meãò: T rapia pauꝑis ĩi domovia. caluiciu: ⁊ pꝛo faſcia pectoꝛali ci t ⸗Ai
bãt bõa ppli.ꝙ ñ re „ V2 2 n Ae applicãt᷑ huic ſtatui eorũ
mãebat ei ſultcie⸗ QudAre atterid ppłʒ meũ: ⁊ facies licin. Pulcherrimiquoq; viritui hodierno.⁊ ſpa lr cũ red/
tia victꝰ. i¶Et di pauperũ cõmolitis dicit dñs exer gladiò cadẽt: ⁊ fòꝛtestui in pᷣlio. dit cã bòpeaꝝ cũ dr Ru
. virs ie dir de cituũ: Eti dixit duůs deꝰ: pè Dbrd Et mérebuntatq; lugebüt poꝛte itiris⸗ Helcii ndhngee li
muliebei.t tuz eleuate ſut fille ſyon: æambulaue eiꝰ: T ðſolata ĩ tra ſedebit. IIII. den ppevt opetere uide
dad ſubtractöz oꝛna runt extẽto collo: ⁊ nuůᷣtib⸗ oculo D ãppꝛebendẽt ſeptem is modernis. tidie ĩ ſu
HZ maron. z:chttzz ad rũ ibãt:⁊ plãudebãt:⁊ qbũᷣlabãt mlieres virum vnü i die scrpontöihe Krinru⸗
moꝛtem viroꝝ. ibi. 9 ſnii Ire Ula dice . 6 condt᷑ ad iueir᷑ aliꝗ falia
Pulcherrimi as vi J Peqlipe ſuns Ooſto Sacnice iee adiehcg: W ane nim 3 Silyasſegt bec⸗
ri. Circa pmũ pmit Ge gt. decalug it dñs verticẽ fi comedemus: ⁊ veitunentis niis catũ ſuũ q̃ſi ſodoma pᷣdi/
tit iſolẽtia młiex liarſi ſyõ et dñs crinẽ earũnuda/ operiemur: tqtumòdo inocetur cauerũt ñ niſi eis ppe cõ
cude. ja/ bit. In diẽ illa auferẽt dñs oꝛna⸗ nomen tuum ſuꝑ nos:aufer op/ hetit ꝗ dubltrapnasbir
ꝙ eleuate ⁊ c elatio 5S ralriamsrey:† . Pꝛiſ nãm. An diè i ger- Gtü i eis occiſionẽ xpᷣi.
ne mẽtl. lEt am,/ metn Qlcianeto 7 lünulas: 7 5 ꝛobꝛin nin In Dir niaertt gen nõ abſcõdentes aligd de
bulauerüt extento toꝛqs ẽt mõi ia ⁊ armillas ⁊ mi/ men domini in magnificentia ? malicia ibidez ppetrata
collo.qð ẽ idiciũ ite vrſñ expleta mia eoꝛũ.t ĩ
rioꝛis elatois. m ¶ Et nutibꝰoculoꝝ ibãt.ĩpudice reſpiciẽdo ſexu virili q; femieo ſtati ꝓphat de felicitate eoꝛu.ꝗ ſaluati ſũt ð iirt
n Et plaudebãt.diſſolute ludẽdo. o¶Etambulabãt ⁊c᷑ curioſe abiect nõ credẽtibꝰ.⁊ G cũ dicẽ ĩ ca.ſequẽti.ſ. . In die illa erit germe
laſciue ĩcedẽdo.ꝑqᷓ puocabãt hoĩes ad luxuriã.iõ ſubdit᷑ ptZa dñiĩ magniſicẽtia ⁊ glia ⁊c.⁊ exponat᷑ ꝓut ĩpoſtilla..REELICA.
debita.cũ dr̃. p¶ Decaluabit dñs ⁊c.auferẽdo nãle oꝛnamẽ PIIca.ʒ.poſiil.⁊ Burge,differuũt ĩ applicatõe.qꝛ poſtill.appli/)
tũ.qꝛ cries a nã dati ſũt młieri ĩoꝛnatũ. q ¶ Et dñs crinẽ ex i x cat ad captiuitatẽ babylonicã.ſilłr ⁊ ſcũs Tho.Burgẽ. at ap/
nudabit. declarãdo falſitatẽ capilloꝝ er᷑neoꝝ ad ↄpõneʒz capit oplicat ad captiuitatẽ iudeoꝛũ hodiernã.ſed cũ poſtilł expõit
additoꝝ. r En die illa. ſ. diuie punitõis. ſi¶ Auferet dñs ꝛc. Pmã ꝑtẽ huiꝰca.Qõ de auferet ab hierlʒ ſoꝛtẽ validũ ⁊ ꝓphazʒ.i. fal
qꝛ młieres ſotularibus curioſis vtebãt. t ¶ Et lunulas.i.inci ſum ĩq ↄfidere ſolebãt.⁊ fuerũt decepti.Bur.dic ſʒ glo.itelligi dere
ſiões ad modũ lune factas ĩ ſotularibꝰ.vt dñt aliꝗ.Alu vo dĩůt de vo ꝓpha.⁊ ex h arguit.ꝙ H̊ ca.ĩ captiuitate babylonica locũ ñ ha/
ꝙ lunule erãt q̃dã ꝑue bulle auree ðpẽdẽtes circa collũ. t buit ĩ q̃ qᷓ; ples ſci pphᷣe fuerũt.ſ.Piere. Baruch. ecechi.Dañn.⁊c. Sol
toꝛq̃s.i.oꝛnamẽta ĩ ſuꝑioꝛi ꝑte veſtimẽtoꝝ fcã circa collũ.⁊ ðᷣſcẽ uat h̊ argumetũ thomiſta.ꝗ exponit de captiuitaie babylonica.⁊ cus
detia vſq; ad pectꝰ.ſic ⁊ diuiſio veſtiũ erat ĩ ſuꝑioꝛi ꝑte pectoꝛis hH de ꝓpha de ĩſtictu diuio.poſtillatoꝛ ãt exponit de ꝓpha falſo.iõ ar
x(Et monilia. ad ↄiũgẽdũ illa diuiſionẽ. y¶ Et armillas.q̃ ſüt gumẽtũ ẽ eũ.niſi qtũ ẽ de glo.ꝑ Burgẽ.allegata:quã ⁊ Burgẽ ⁊ po/
oꝛnamęéta bꝛachioꝝ ſcapulas.iõ dicũt᷑ ab armo. et mitras ſtillatoꝛ nõ reputant autenticcccc. (Ca. IIII.
i.cucufas. a ¶ Et diſcrimiĩalia.i.pecties. bEt ꝑichelides beTapphẽdẽt. Hic ex dictl ↄcludit᷑ coꝛꝛelariũ.Circa qð ſciẽdũ
q̃ ſũt oꝛnamẽta bꝛachioꝝ vł ꝓpᷣe manuũ. c Et murenulas „ ꝙ ĩ hebꝛeo nõ cipit hᷣ ca.ſʒ littera iſta.⁊ appᷣhẽdẽt ⁊c. iĩmedia
q̃ fiebãt ĩ finibꝰveſtiiitoꝝ ↄtexte ex diuerſiſcoloꝛibꝰ.iõ vocabã te ↄiũgit᷑ cũ pcedẽti abſq; alio ſpacio vacuo ĩtermedio qð ẽ ſi/
tur murenule. dEr olfactoꝛiola.i.vaſa ꝑua argẽtea vel au gnu altèriꝰ ſnie ſeu capli apud hebꝛeos.iõ ẽ ↄcluſio ſeq̃ns ex pᷣdictis.

ribꝰ.⁊ ſic vnꝰ vir renueret ↄiũgi tot vxoꝛibꝰ.iõ hoc fmouet᷑ cũ ſubdi ,//

tur. c ¶ Panẽ noſtrũ comedemꝰ ⁊c.i. puidebimꝰ nobis ⁊ filijs de
victu ⁊ veſtitu. O¶ Tãtuũmõ ĩuocet᷑ nomẽ tuũ ſupꝑ nos.ſ.ꝙ ſimus
vxoꝛes tue. e ¶ Aufer oppꝛobꝛiũ noſtrũ.ſ.ſterilitatis ⁊ nihil peti/

mus a te. ¶ In die illa. Hic icipit capitulũ in bebꝛeo.q; ibi pᷣmit/

tit᷑ ſpaciũ vacuũ.Supꝑiꝰ.n.deſcripta ẽ punitio maloꝛũ.⁊ Hoñr ponit᷑
ↄſolatio bonorũ fiẽda ꝑ xpʒ.qꝛ ſic dictũ ẽ.̊.modꝰ Iſa.ẽ cũ alijs tra

ctat ſiłdeſcribere myſteriũ xpᷣi qð ĩitẽdit pᷣncipalr.⁊ hebꝛeirſiduũ hu

ius capli rfert ad tpᷣs meſſie.Uñ qð dr B. In die illa erit germ dñi ⁊c.
In trãſlatõe chaldaica q̃ apð hebꝛeos dr thargũ:⁊ ẽ autetica apð he/
bꝛeos.dr. In tpe illo erit meſſias dñi ⁊c̃.⁊ iõ expoſitões latini G̊ expo
nẽtes ð pſpitate redeũtiũ ð captitate babylonica mag iudaict q; tũ
aeh qᷓ; hebꝛei. Igit᷑ ſʒ hac ſnĩazʒ ̊ l̃a ĩ duas ꝑtes diuidit.qꝛ pᷣ põit di
cta ↄſolatio bonoꝛũ.q;tũ ad eoꝛũ exaltatõeʒ.ſcõo q;tũ ad diuinã ꝓte

ctõeʒejbi:Et creauit.Circa pᷣꝰ dr̃.In die illa.i.tꝑe gre q̃ d̃ dies ꝓpter

claritatẽ noticie.ad Romanos.izʒ.Nox pᷣceſſit dies t appꝛopinquit.

mulieres ipudice deliciabãt. x¶ Gladio cadẽt.ſ.ꝑ chaldeos it ↄceptus virili ſemine:ſed virtute ſpiritꝰ ſancti. b In magnifi⸗

cẽtia ⁊ gloꝛia.in miraculoꝝ operatòe:in ſua reſurrectõe ⁊ aſceéſione.
a ¶ Et fructterre.i.vginis.de qͥ dr infra. 5.Aperiat᷑ terra ⁊ germinet
ſaluatoꝛẽc. b ¶ Et exultatio his ꝗ ſaluati fuerint de iſrael.i.apłis ⁊
alus fidelibꝰꝗ poſt xpᷣi reſurrectiõem viſo dno gauiſi fuer̃t. Joã.⁊o.
⁊ ĩ die pẽtecoſtes recepto ſpũ ſctõ:Actl.⁊. c ¶ Dis ꝗ relict fuerit ĩ
ſyon ⁊c.i.ĩ eccleſia.vt dictũ ẽ ſupꝛa.h.ca.ſʒ hocẽ intelligẽdũ de illis ꝗ
in eccleſia ſũt numero ⁊ merito.iõ ſequit᷑ deDis ꝗ ſcript ẽ in vi/
ES libꝛo vite.ꝑꝑqð Ra.Sa.ſic gloſat:oĩs ſcriptꝰ.ſ.ſeculi venturi.
ei¶ Si abluerit. Hic acci/
Pon. elaorde gloꝛia: ⁊ früctꝰ tre ſublimis: ⁊ ex
ritu ludicij.qꝛ xps per vi uͦltatio his ꝗ ſaluati fueritde iſrl.
az iuſticie ꝑ nobis ſatiffe Et erit oĩs ꝗ relictꝰ fuerit i ſyon:
ur. n ⁊reſiquꝰ in hierlin: ſcũs vocabit
ri q? c. ei 2 5 r 3 i 21 . .
T recharitatis. ois qui ſcriptꝰ ẽi vita ĩ hierłʒ. Si

tcreauit. H ↄñr põit abluͤerit dñs ſoꝛdeʒ filiarũ ſyon:

conſolatio bonoꝝ q́tum ⁊ ſaguinẽ hierim lauerit de me/
3 d Gaefegitti i dio eiꝰ:i ſpũ indicij èt ſpũ ardoris
U1 L. LE 2
gto dñs ptexit filio iſrl Et cezun oñs 1 uper demn locuz
pcolũnaʒ ignis ⁊ nubis: motis lyon: Zi ocat c:. nn e
Exo.ia. Tolleſq; angel? per diẽ: ⁊ fumũ⁊ ſplẽdoꝛeʒ ignis
dni ꝗ pꝛecedat caſtra fili fſmatis i nocte. Sup oẽm eniʒ

zu ifrael. abr. 208S — 2 9 L
HH gloꝛiꝗ ꝓtectiõ: èt tabernaculum

bis. ſegt. erat nubes te/ erit i limbꝛaculũ diei ab eſtu: ⁊ i·

nebꝛoſa ⁊illuminans no ſecritatẽ ⁊ abſconſionẽ a turbi/
ctẽ.ita ꝙ ad ſe ĩuicẽ toto
noctis tpe accedere non
valerẽt. Suit etiã poſtea
colũna nubis ĩ ꝓtectõe,z .
Fra eſtuͦ ſolis edierco ſue: Vinea factaẽ dilecto meo: i
ũna ignis ↄtra tenebꝛa x. n Eilt .
benoste⸗ hoc fuit in fi⸗ S mn nus olei. Et ſep unnt egz 7
guragratie ſpirit ſci dan dpides elegit ex ea: ⁊ plantauit

Antaboͤ dilécto meo cã/

de xpi diſcipulis in ſinnoa vineꝗ electâ. Et èdificauit turriʒ

viſibili: Actl.⁊=.qᷓ ꝓtegit
ↄtra ardoꝛẽ ↄcupiſcẽtie.
⁊ illuminat ↄ tenebꝛas ignoꝛãtie:q tãto melioꝛ ẽ illa columna ignis ⁊
nubis:quãto veritas ẽ melioꝛ vmbꝛa.⁊ ad littera ſignuʒz illud gratie
apoſtolis date.habuit ſpẽz ignis lucẽtis nõ cõburẽtis.Põt ẽt ꝓbabi
liter dici ꝙ apparuit ibi nebula lucida ĩ ſign diuine pᷣſentie ſpalis ꝑ
gratiã.ſicut idedicatõe tẽpli ſalomonis. 3. Reg. S. æ i erectõe taberna
culi.Exo.Ao.de q põt exponi qð dr Actl.2=. Et ipleuit totã domũ vbi
erant ſedẽtes.ſcõʒ hoc igit᷑ dr. Et creauit dñs.i.creabit.loquẽdo ð fu
turo ꝑ modũ pᷣteriti ꝑꝑ certitudinẽ ꝓphetie. i ¶ Suꝑ oeẽz locũ mõ
tis ſyon.i eccleſie militãtis q̃ ſyon dr.vt oñſum ẽ ſupꝛa.c.2.⁊ qꝛ ad lit

ra aliquando accipiütur parabole ſeu ſimilitudines ex rebꝰ ge
ſtis.⁊ iõ dicũt aliꝗ ⁊ ſatis ꝓbabiliter ꝙ qdã patruelis iſaie.i.fili
us patrui ſui habuerat vinea cũ magno ſũptu ⁊ laboꝛe excultaz

tichʒ patruelis mei: viee

cit

⁊ acquiſitã.⁊ tñ fuit ſterilis.ꝑꝑ qð de ipa ſicut de re ĩſolita fecit
dictamẽ.qð vocat᷑ hic cãticũ.⁊ qꝛ iſaias ſilr locutꝰẽ hic de pplło

iſrłſub noĩe vinee.iõ ſubditur. x ¶ Uinea facta ẽ dilecto meo.

ideſt deo ꝗ dr dilectꝰrõne dicta. y In coꝛnu.i.ĩ loco excelſo
⁊ eminẽti.qꝛ hieruſalẽ metropolis ĩ iudea erat ĩ alto loco reſpe/

ctu terre adiacen/
ĩ medio eiꝰ: toͤrcular extruxit in te ſalte ;rü ac il⸗
——* lã ꝑptẽ ĩ qᷓ erat tẽplũ
ea. Et xpectauit vt faceret vuus ⁊zdomꝰregiaĩ mo/

⁊ fcit labꝛuſcas. Nuůnc habita teſyõ. 3 Filio

toꝛes hierlin ⁊ viri iuda iudicate oleui.in loco pleno
oliuis.ex q*τ fructu

iter me ⁊ vineam meã. Quid eéſt expmituroleu. Cñ

qð vltra debui facere vinee mee: ⁊ꝛiuxta hieruſalẽ ẽ
⁊nõ feci ei:Anꝙ expectaui vt fa mons oliueti ſic no
ceret vuas: ⁊ fecit labꝛuſcas: Et minat a kertiliti⸗
nunc oñdaʒ vob qd ego facia vigquẽdi of aligs fili
nee mee. Auferꝗ ſepẽ eiꝰ ⁊ rit in moꝛtis.q; plenus ẽ

direptönc. Diruq maceriꝗ eiꝰ: æ ſcelere ꝓ quo dignꝰ

Emoꝛte.

t ĩclcationé: et ponꝗ eã de it eů. mã
erit ĩ nculcatione et ponq eq de- a ¶ Etſepiuit eã.mã

tã. MNn putabit ẽt nõ fodiet᷑:t
aſcẽdent ſuꝑ eã vepꝛes⁊ ſpine:t angelica ꝓtectiõe.

n⸗ nubibꝰ mãdabo ne pluãt ſuꝑ eãẽ b Etlapides c cha
. ne ? pluuia. v. imbꝛem. Ninea autẽ dñi exerci⸗ naneos cultoꝛes la

pidum de terra illa

tuũ domꝰiſrłé: ⁊ u᷑iri iuda germẽ euciẽdo. vt hr libꝛo

eiꝰ delectabile. Et Expectauivt fa ioſue. c¶U t plã
ceret iudiciũ: ⁊ecce iniqtas: * iũ/ tauit vined electaʒ
ſticiam: et ecce clamoꝛ. Aè᷑ qui i populũ ilrl queʒ
ziſigitis domi ad domũ: agcultum ſuũ pᷣ ce

agro copulasvſq; ad t᷑minũ loci. in terra pmiſſioniſ

platauit. d Et
edificauit turriz.i.
tẽplũ ad modũ turris factũ.ſicut dictũ fuit.ꝭ. Reg.õ.ca.qð fuit
edificatũ ꝑ ſalomonè ĩ irin in medio iudee exiſtẽte tàq; metro
poli. e ¶ Et toꝛcular extruxit ĩ ea.i.altare holocauſtoꝝ qð di
hic toꝛcular.eo ꝙ ibi effüdebat᷑ ſanguis victimaꝝ.ſicut ĩtoꝛ
culari ſanguis vuaꝝꝑ. f EE expectauitvt faceret vuas.i.opa
bõa deũ colẽdo. g ¶ Et fecit labꝛuſcas.i.oꝑa ĩutilia ⁊ nociua
ad idolatriaʒ declinando. h¶Müc ergo hitatoꝛes hierlʒ ⁊c.
hoc dicit inducẽdo pplim ad ↄſiderat õem pᷣdictoꝝ bñficioꝝ.

i ¶ Quid ẽ qð vltra debui facere vinee mee.q.d.nihil defuit ex

terã ĩ mõte ſyon fuit miſſus ſpũs ſanctus ĩ ſignoviſibili ſuꝑ apoſtoloſ pte mea.ꝗn deberet facere optima opera.⁊ fecit peſſima.

T die pẽtecoſtes.vt dicit PHieroni.ĩ epla ad Paulinũ de oĩbꝰ ſacre ſcri kEt nüc oſtẽdam. PHic ↄſequenter deſcribitur rectitudo diui/
ni iudicij.qꝛ ꝓpter ingratitudinẽ dʒ ↄtemni.⁊ in manu aduerſa

pture libris. k ¶ Et vbi iuocatꝰ. ⁊ ꝓ ideſt. Ubi iuocatꝰẽ. a fidelibꝰ
qꝛ ẽ locꝰor̃0onis. l ¶ Nubẽ pꝑ di ⁊ fumũ ⁊c.i.gratiã ſpũs ſci mõ pꝛe
dicto ptegẽtẽ. m ¶ Gup oẽm.n. gloꝛiã. colune ignis ⁊ nubis date
filus iſr. n Protectio.ſ.ſpũs ſcĩ.qꝛ excedit eã vt veritas vmbꝛã/
oEt tabernaculũ erit.ſ.ſpuũs ſancti. p¶ In vmbꝛaculũ ↄtra con/
cupiſcẽtie eſtůü. q ¶ Et i ſecuritatẽ ⁊ abſcõſionẽ a turbine.ſ.ſuꝑbie.
r ¶ Et a pluuia.carnalis laſciuie. Uel a turbine.pꝑſecutõis quã nõ time
bãt ſpũ ſancto roboꝛati.Et a pluuia.pſperitat tꝑalis:ne ꝑ eã mollifi

ceĩ hõ ad vitia. Ra. Sa.dicit hic ꝙ pꝑ turbinẽ ⁊ ignẽ ⁊ huiuſmodiĩtel

ligũtur gehẽne pene.inducẽes ad hoc iſtud pᷣs.io. Pluet ſuꝑ peccato/
res laqueos ignis ſulphur ⁊ ſpiritꝰ ꝓcellaꝝ ⁊c.⁊ q;tuʒ ad hoc cõuenit
mecũ.qꝛgratia ſpũs ſancti ꝓtegit abilla pena.⁊ maxime gratia ↄſũ/
maracdtte eſt ipſa gloꝛꝛa. Caplm. V.
ratiuũ.hic ↄñir hoc idẽ facit p exẽplũ parabolicũ.⁊ diuidit᷑ in
douas ptes.qꝛ p ponitur parabola.ſcõo arguit. multiplex ppli
culpa ibi.Ue ꝗ ↄiũgitis.pᷣma ĩ duas.qꝛ pᷣ ſub parabola vinee deſcribi
tur ĩgratitudo pplłi.⁊ ſcõᷣo rectitudo diuini iudicij.ibi:Et nc onñdã.Cir
ca pᷣmũ ſciẽdũ ꝙ parabola iſta ẽ de vinea cũ magno ſũptu ⁊ dilgentia
exculta:q̃ tũ fructũ nõ fecit.⁊ ſic a dño vinee ↄtẽpta fuit ⁊ relicta.⁊
phãc vineã itelligit ppls iſrael.vt hr ifra eodẽ ca. Uinea ãt dni exer/
cituũ domꝰ iſrłeſt.quã vineã deꝰ excoluit ſuis bñficus.⁊ tñ ad idosa/
triã declinauit.⁊ ſic eã ↄtẽpſit ſubtrahẽdo ſuũ auxiliũ.⁊ ꝑ ↄñs tradi/
manibꝰ aduerſarioꝝ. Dicit igit᷑. Cãtabo.i.alte pnunciabo..

t ¶ Dilecto meo.i.ꝓ dilecto meo.iĩ ꝑſona eiꝰ loquẽs.ſicut apparebit in/

le dilect ĩtelligit deꝰ:ꝗ ſic vocat᷑ ĩ libꝛo cãticoꝝ q̃ſi ꝑ. totũ.
ãticũ patruelis mei vinee ſue.i.qð cãtauit de vinea ſua.ĩ ſcriptu

V

rioꝝ dimitti.ideoſubditur. I ¶ Aufera ſepẽ eius.i.verum le
gis intellectum:non qꝛ deus inducat aliquè ad erroꝛẽ ſeu falſuzs
eſtimãdum.ſʒ qꝛ ſacerdotes ⁊ legis periti declinauerũt ad vitia
ꝓpter qõ deuſ iuſte retraxit ab eis lumen ſue AAier ſic ex ſua
öfectibilitate ceciderũt in erro cecitatẽ. m ¶Et erit ĩ direpti
onẽ.qꝛ demones ex hoc habuerut ſuꝑ eos poteſtatẽ diripiendo
ſpiritualia bona.⁊ diſpoſitiones ad ipa.ſ.bona. n (Wrnann
maceria eius.ſ.meã ꝓtectionem ⁊ angelica cuſtodiã ſubtrahẽ
do. o (Et erit ĩ ↄculcationem.i.ĩ depꝛeſſionẽ ab aduerſarijs
⁊ maxime a babylonus qui terrq peſtruxerũt:⁊ ppiʒ partĩ occi/

derũt:aꝑtiz captiuauerũt. p¶ Et ponã eã deſertã.a ꝓtectõe

mea. q hõ putabit᷑ qꝛ ad vba ꝓphaꝝ noluerũt ſe coꝛꝛige

Antabo. Poſtq; ꝓpha deſcripſit punitõeʒ regni ꝑ verbũ nar xve auferedo malavite ſue. r ¶ Et nõ fodiet᷑.q; foſſori diuini

timoꝛis nõ fuerũt retracti ab iniquitatibus ſuis. ſ¶ Et aſcẽé/
dent ſuꝑ eã vepꝛes ⁊ ſpine.i.calamitates pũgẽtes ⁊ miſerie.⁊ qꝛ
ad lr̃az pplło ducto ĩ captiuitatẽ vepᷣs ⁊ ſpĩie creuerũt ĩ terra ꝓð
fectu culture. ſe⸗ nubibꝰ mã.⁊c.qꝛ ĩ terra illa ſecuta ẽ ſicci/
tas magna. v¶ Uinea dñi ⁊c.ĩ q oñdit᷑ ꝙ pabola pᷣdicta ĩtel
ligiĩ de pplo iſrł.⁊ ſicẽ expoſita. x ( Etviri iuda germẽ eiꝰ.G
potiſſime dr̃ ꝓ xpᷣo ꝗ erat de tribu illa ᷣm carnẽ naſciturus.
Et expectaui vt faceret iudiciũ.inſtam ſniam ꝓferendo.qð

ꝑtinet ad iudices quoꝝ eſt iudicare. 5 Et ecce inigꝗtas.i.in/
iuſticie inequalitas.qꝛ peruertebant iudicia in fauoꝛem partis

⁊ pꝛopter munera. a ¶ Et iuſticiam.ideſt opera inſticie in po/
pulo comumi viuendo iuſte ad inuicem. b¶Et ecce clamoꝛ.

de iniurijs vnius contra alterum. c¶ Ue qui coniungitis.

datis legis æ ſua

— 1
.

.

ra fuit data a vuso

cũ dr̃. b ¶ In au
rib meis ſůt ⁊c. qꝛ
exaudiuit ĩiuſte op

iõ ſubdit᷑ clamoꝛ

1

xhs Rert

Pic cõſequẽter arguit ppli multiplex culpa.⁊ pꝛĩo pphᷣa argu/
it culpã ⁊ cõmiat᷑ penã cõiuncti.ſecũdo ꝓſequit᷑ penã ſeꝑatiz.

ibi. Ideo iratuſẽ pꝛĩa ĩ tres.qꝛ pꝛio arguit populũ ð cupiditate.
ſecũdo ð carnalitate.ibi. Ueꝗ cõſurgitis.tertio de ſuꝑbie vani/

tate.ibi:Ue qui trahitis.⁊ ĩ q̃libet ꝑte cõminat᷑ penã.Circa pꝛi⸗

mũ dicit.Ue ꝗ cõiungitis ⁊c̃. Judei.n.ſemꝑ fuerũt ad auaritia
pni. ⁊ iõ ĩ illo pplo multi ꝑ potẽtiã auferebãt poſſeſſiões alioꝝ.
⁊aliqꝗ ꝑ fraudulentias. a Nungd hitabitis ⁊c.q.d.videmi/
ni hoc q̃rer̃ ⁊ tů ter 8 1

MNũüqũid habitabit᷑ vos ſoli ĩ me/

filus iſrael cõiter A5 Laer en⸗
bithtoe paupeꝝ n dio tre 7 In 4 uribꝰ meis ſut hec
cuti ⁊ diuitũ.⁊ ſub diẽ dñs exercituũ. Niſi dõmus

dit᷑ comiatio pene. multe deſerte fuerit grãdes ⁊ pul
chꝛe:⁊ abſq; habitatoꝛe.Dcẽ.n.
iugera vineaꝝ faciẽt laguculam
vnã:⁊trigita modij ſemẽtis fa⸗

pᷣſſos ad vidicadu. X
ciẽt modios tres. Nè q cõſurgid

ſe aum mane dd ebꝛietate ſectad: et po⸗
te ðᷣſerte fueritgrã tadum vſq; ad veſpam luũt vino

eſtuets. Cithara èt lyra ⁊ tympa/
nũ ⁊ tibia ⁊ ainũ i ↄuiuijs veſtris:

des ⁊c̃.i.ſicut fue/
rãt male acqſite.⁊

ipletũ ẽ qñ — .*½
Bipierü r. ⁊zus dñi non reſpicit:nẽc oꝑa
d ¶ Decẽ enĩ iugera Manuſ eiꝰoſideraſ. Pꝛoptea ca
vineaꝝꝑ faciet ⁊c.i. ptiuꝰ ductꝰ ẽ ppls meꝰ quia non

ſicut vinee ⁊ agri habuit ſciẽtiã: ⁊ nobiles eiꝰ inte/

rut ate gean⸗ rierũt fame: multitudo eius ſiti
les ĩ penã. Eſt autẽ exaruit. Pꝛoptea dilatauit ifernꝰ
iugerũ ſpaciũ terr giam ſuaʒ: ⁊aperuit os ſuũ abſ-/
m dorbon loie q vllo tmino. Et ðᷣſcẽdẽt foꝛtes
e¶ Ue g ↄſurgitis. Eiꝰ: ⁊ ppls eiꝰ⁊ ſublimes glioſiq;
Pic ↄũr arguit po eiꝰ ad eſ.Et icuruabit hõ bu⸗
din en nalisde miliabit vir: ⁊ oculi ſublimiũ de⸗/
icẽs: Ue qui ſur ni 2 abir Oſige
gitis mane . Sic depꝛiment. Et eraltabit dñs ex⸗
eni ſolẽt facere illi

g fuerũt ebꝛu pcedẽeti veſpe. eo q ĩ mane ſüt ſitibũdi. F ¶ Ad
ebꝛietatẽ ſectandã.ſicut die pᷣcedẽti.iõ ſubdit᷑. gAEt potan
dũ ⁊c̃.⁊ qꝛ ex tali potatiõe calefit caro:⁊ ĩducit᷑ ad luxuriã ⁊ ad

alia mala.ſ.ad rixas ⁊ ad homicidia ⁊ cõſimilia.ideo ſubditur.
h¶ Utvino eſtuetis.⁊ põt teneri hic livt.vno mõ caſualr:q;tũ ad
illos ꝗ ſic vacabat potatiõi.ut ad mala ſeqntia eẽnt magis apti

⁊ ꝓni.alio mõcõſecutiue.qꝛ talia mala nata ſũt ſeꝗ ex ebꝛietate
Et ſi iebꝛians ſe inebꝛiare nõ ĩtẽdat. i ¶ Lithara ⁊ lyra ⁊c.ad
Fradu luxuriã ꝑ diſſolutionẽ. k ¶ Et vinũ.ſ.foꝛte ⁊ electũ
E

ſequiũ.cũ tñ ab eo hẽatis abũdãtia tꝑaliũ. m ¶ Mec opera

manuũ eius cõſideratis.ſ.q̃lr puniuit acriter vitiũ carnalitat

ppꝑ ipᷣm mundũ diluuio ſubmergendo.Geñ.⁊.⁊ qnq; ciuitates
igne ⁊ ſulphure ſucc dẽdo.Geñ ·io.Cõſeqnter ſubdit᷑ pena.cũ
dẽ. nezoprere⸗ captiuꝰ ductꝰẽ pplus meus.i.ducet᷑.Iſa⸗
iqs.n.loqbat᷑ de futuro ꝑ modũ pᷣteriti:ꝑꝑ certitudinẽ euẽtus

o ¶ Quia nõ hũit ſciẽtiã.applicãdo ĩgeniũ ſuũ ad diuinũ obſeꝗ:

um.⁊ad iudicia ſua conſiderandum ĩ punitiõe carnalitatũ.vt
dictü ẽ. p¶ Et nobiles eiꝰĩterierũt fame ⁊c̃.qꝛ ĩ obſidiõe ci/
uitatis ſub ſędechia defecerũt oĩno victualia vt habet᷑.J. Re⸗/
gũ.z5. q pꝛopterea dilatauit infernus ⁊c̃.ideſt capacitatẽ
ſuã.⁊ ẽ locutio metaphoꝛica.qꝛ ĩfernus nõ hʒ aĩaʒ ꝓpꝛie loq̃n/

do. Accipit ãt ifernus ĩ ſcriptura dupliciter. Uno mõ ꝓ foſſa
vbi ponunt᷑ moꝛtuoꝛũ cadauera.Alio mõ ꝓ loco vbi deſcẽdũt

aĩe dãnatoꝛũ ad purgandũ.⁊ gnalr illoꝛũ ꝗq nõ admittunt᷑ ſtatĩ

ad gloꝛiã.⁊ qꝛ tũc nullus ad eã admit tebat᷑ q;tũcũq; iuſtus.iõ

tũc oẽs moꝛtui qᷓ;tũ ad aĩas ad ĩfernũ deſcẽderũt ⁊ coꝛpoꝛa eo⸗/
rũ ꝑtiʒ fuerũt ſepulta.⁊ ꝑti ĩ foſſatis piecta ⁊ putrefacta.⁊ ſicĩ

fernus vtroq; mõ hic accipit᷑. Cetera patẽt vſq; ihi. r ¶Eti/

curuabit᷑ hõ ⁊cc̃.i.deuciet᷑ totalr a ſua ſuꝑbia. &¶Et exaltabit
dñs exercituũ ĩ iudicio.ideſt ꝑ h̊ ꝙ iudiciũ pᷣdictũ faciet de pec
catoꝛibꝰ manifeſtabit᷑ celſitudo ipſiꝰ-. t ¶ Et paſcent᷑ agni.id
eſt comedent᷑ agni filioꝝ iſrael ab hoſtibꝰ.vt ponunt doctoꝛes
nfi. EE deſerta ĩ vbertatẽ vſa aduene comedẽt.i.hoſtes
Dqꝛ nõ ſolu comederũt babylonij aialia iudeoꝝ.ſed ẽt terrena

ſcẽtia. Ra.Sa.ad cõtrariũ ſenſũ expõit iſtã lr̃am ſic: Et paſcẽ

tur agni. ideſt iuſti.qꝛ filu ifrael ducti i babylonẽ hẽbãt victũ ſufficicẽ

tẽ ſʒ oꝛdinẽ ſuũ.i.ſᷣm ſui ſtatus decẽtiã.̊ ð daniele pʒ ⁊ ſocijs eius:

Danielis.i.⁊ de ioachin rege. . Reg..vlt.Et ide ẽ dicẽdũ de alis iu /

ſtis ſaltẽ ꝓ maioꝛi ꝑte. Et deſia ĩ piguedinẽ verſa.i.domos peccato/
rũ piguibꝰ plenas.Aduene comedẽét.i.iuſti de iſrael iter gentiles vt

aduene hĩtãtes.Sʒ melius vfj itelligi ð filus iſrael reuerſis õ capti⸗/
uitate babylonica.vt ſit ſenſus:Deſerta ĩ piguedinẽ verſa.i.fructus

terre iſrael. qᷓ fuit deßta tꝑe captiuitatis.qꝛ

ercituũ ĩ iudicio:⁊ deꝰ ſcũs ſãcti/
ficabit᷑ ĩ iuſticia.Et pa ſcẽtur agni
iuxta oꝛdinẽ ſuũ:⁊ deſertà ĩ vber
tatẽ vᷣſa aduene comedẽt. Nẽ ꝗ
trahit iniqtatẽ i fůniculis vanitad
⁊ quaſi vinculũ plauſtri pctũm.
Qui dicit:feſtinèt:⁊ cito veniat
opus eiꝰ:vt videamꝰ: ⁊ appꝛopi
et ⁊ veniat cõſiliũ ſci iſrl:⁊ ſciemꝰ
illud. Ae qui dicit malũ bonũ:⁊

boͤnu maͤl: poͤnetes tenebꝛas lu⸗
cẽm:et lucẽ tẽnebꝛas: ponentes

amarũ i dũlce:⁊ dulce ĩi amàruʒ.
Nè ꝗ ſapiẽtes eſtis ĩ öculvꝛis:c᷑t
coꝛã vobiſmetipᷣis pꝛudẽtes. Vè
ꝗq potẽtes eſtis ad bibẽdũ vinũ:⁊
viri foꝛtes ad miſcẽdã ebꝛietatẽ.

Quiiuſtificatis ĩpiũ ꝓO muneribꝰ
iuſticiã iuſtiauferd ab eo. Pꝛo

pter h̊ ſicᷣt vᷣuoꝛat ſtipula ligua
ignis: caloꝛ. flamme exurit: ſic
radix eoꝛum quaſi fauilla erit: ⁊

germen eoöͤꝛum vt puluis äſcen/
get. Abiecerunt enim legem dñi

maſit ĩculta.⁊ iõ qñ ince/
pit colia reuertẽtibꝰð ca
ptitate ptulit fructꝰvbe

rioꝛes ⁊ melioꝛes. Adue

ne comedeét.i.filij iſrael
ðcaptiuitate reuerſi qui

fuerãt aduene i babylo/
ne. x¶ Ueg trabitis

inigtatẽ. PHic ↄ‚r ꝓpha
arguit ppłʒz de pctõ ſu/
bie q̃ trahit hoĩeʒ ad alia
peccata. Fʒ ꝙ dr̃ Eccle.
io. Initiũ ois peccati ſuꝑ

bia. Et hoc ẽ quod dicit.

Ue ꝗ trahitl inigtatem.
vobis aggregando eam.

y ¶ In funiculis vanita/

tis.i.ſuꝑbie q̃ eſt occaſio
oĩuʒ alio ꝝ peccatoꝛũ. vt
dictũ ẽ. z3 ¶ Et q̃ſi vi/
culũ plauſtri peccatũ.i.p
cedẽdo vlterius ad pec/
cata grauioꝛa. Uĩiculum
n. plauſtri eſt groſſius qᷓ;
funiculꝰ.⁊ ſic ꝑ hãc ſimi
litudinẽ deſignat᷑ ꝙ ſuꝑp

bia pꝛĩo ẽ occaſio pecca/

toꝛũ mĩoꝛũ.⁊ poſtea ma⸗
ioꝛũ. ⁊ ſic erat ĩ pplo re⸗/
gni iudeĩ tm̃ ꝙ iciderat
ĩ erroꝛẽ circa diuinã pꝛo
uidẽtiã tenendo ꝙ deus

nõ hfet puidẽtià de iſtis
iferioꝛibꝰ.nec ꝑ ↄñns iĩfer

Er opus dñi nõ reſpicitis.nihil agẽdo ad eius honoꝛẽ ſiue ob/

re ꝑp ea q̃ fiũt hic aliquã penã.iõ ſubdit᷑. a ¶ Qui dicitl.diuinã iu
ſtitiã deridẽdo. b SFeſtinet ⁊ cito vẽiat ⁊c.Pꝛopha.n.cõminaba
tur eis penã a deo ĩferedã ꝓ malis ſuis.⁊ ipſi deridedo reſpõdebant
Feſtĩet ⁊ cito vẽiat opus eius.i.pena quã cõminamini nobis.q̃ſi di
cãt.nõ timemꝰ -vI de ipſis dr̃ Ecech.oↄ. Dixerũt dereligt dñs ter
rã:⁊ nõ uidet nos.⁊ ex ̊ erroꝛe ceciderũt vlterius ĩ aliud malũ dicẽ/
tes:ꝙ cultus diuinus nõ erat alicuiꝰ valoꝛis hoibꝰ..n.ſeq̃bat᷑ ex eo
ꝙ ponebãt deũ nõ hr̃e ꝓuidẽtiã de hũanisactibꝰ ⁊ eõrio cultũ idolo
rũ dicebat eẽ bonũ.qꝛ ĩ illis dabãt᷑ aliqñ reſpõſa hoĩbꝰ õ agibilibꝰ ⁊
tãqᷓ; eẽt ibi aligd numis hũs ꝓuidẽtiã ð actibꝰhũanis.⁊ h ẽ qð dicit

c ¶ Le dicitis malũ.i.cultũ idoloꝛũ. dD ¶ Sonũ.i.vtilẽ hom bus
e¶ Et bonũ.ſ.diuinũ cultũ ꝗ eſt bonꝰ ſcõʒ veritatẽ. f

Halũ.i. eẽ
nulliꝰ vtilitatis. g Ponẽtes tenebꝛas.erroꝛis. h ¶¶ Lucẽè.ſ.vi/
tatis. i ¶ Et lucẽ.ſ.fidei. k ¶ Tenebꝛas.ec ignoꝛãtie. I ¶ Po/
netes amarũ.i.idolatrid q̃ ducit ad gehẽne amaritudin·
¶In dulce. tãqᷓ; ꝑ eã hõ ↄſequatur optatũ finem. n Et dulce i.
ipſã latriã q̃ ↄiũgit ſũmo bono n ama.ꝙ ſit ibi laboꝛ ĩutił⁊ expẽ
ſe. ⁊ ex ſeq̃bat᷑ ꝙ iſti ſic errãtes ſuã ſcientiã pᷣferebãt noticie pphe
taruʒz ↄtrariũ aſſerẽtiũ.iõ ſubdit. p ¶ Ueg ſapiẽtes eſtis.i.cogno/
ſcẽtes dĩna nõ pʒʒ vitatẽ:ſʒ tm̃ ſ̃ʒ opionẽ vraz.ideo ſubditur.

q ¶ In ocu. veſ. ⁊ ſic ſe eſtimabãt ſciẽtes circa dĩna.ita ⁊ circa hũana.

falſo tñ.ideo ſubditur. r¶ Et co.vo.pꝛu.ꝛudęẽtia.n.ẽ ꝓpꝛie cir⸗
ca agibilia hũana.Ex pᷣdcis at erroꝛibꝰ ſeqbat᷑ ꝙ abſq;vllo tioꝛe ĩpli/
carẽt ſe pctis carnalibꝰ:iõ ſubdit᷑. s¶ Ueg po.eſtl ad bi.vinũ.ð G̊
n.iactabãt ſe ꝙ vn poterat tm̃ bibere q;tũ plłes ali.⁊ ſic poterãt eos
ĩebꝛiare. t Qui iu.ipi.ꝓ mu.⁊c.dãdo ſnĩazʒ iniquã ꝓ eo ð iuſtũ pau
perẽ.Cõſequẽter ꝓpter pdicta ſubditur debita pena cũ d̃. vSi
cut deuorat ſtipulã lingua ignis.In hebꝛeo ⁊ ĩ libris coꝛꝛectis hẽtur

ꝓpter boc ſicut deuoꝛat ſtipulã lingua ignis.qũ.n.ignis modicum tã
git ſtipulã q̃ſi lãabẽdo ſtati exurit.⁊ſic dic ppha.ꝙ penapᷣdictoꝛũ pec

cãpiũ citovẽiet a do.iõ ſubdit᷑.

miabit.ſic arboꝛ cuiꝰ radixẽ totalr ĩcierata.
D — „ . π —— „ 907% — „ . ——
rũ. ESn po ale ſiẽ puluis eleuatꝰ ĩ aere ꝑ vẽtũ ad aliũ locũ diſ
itur.ſic fili eoꝛum extra terram ſuam fuerunt ducti in captiui⸗

perg

x¶ Sic ra. eo.q̃ſi fa erit.i.totalr exter

Et ger.eo.i.ꝓles eo

ecerunt. n. legem domini. eã abſq; timoꝛe tranſgrediendo.

earenſ adhuc repetitur in generali cum dicitur.
a ! Abi

hpoc capi

Ereloaui ũ ſancti ifrael.i.ipniꝰ dei.qð ꝑ pꝛophetas eis mãdabat.
.

laſphemauerũt.vba eoꝝ deridẽdo.ſᷣm ꝙ hr.z.Paral. vlti.

c ¶ IAdeo iratꝰc.Hic ↄñr pꝛopheta cõminat᷑ penã populi ſeparatiʒ.Et

pᷣ penam q pceſſit captiuitatẽ babylonis.ſcðo penã huiꝰ captiuitatis
ibi. In his oĩbus.Circa pᷣmũ dicit᷑.ʒõ iratꝰẽ furoꝛ dñi.ꝑꝑ peccata pꝛe
dicta ĩ populũ ſuũ.i.ↄtra regnũ iude vbi erat tẽplũ dñi. dD ¶ Et extẽ
dit manũ ſuã ſuꝑ eũ.multipliciter affligẽdo ppłʒ ⁊ pᷣncipes ꝑ reges aſ

Trion ⁊ babylõis añ captiuitatẽ babylonicã.vt pʒ.. Reg.⁊.2⁊.para.
e

t ꝑcuſſit eũ.ſ.pplm.

¶Et ꝛturbati ſüt moõtes xercituũ:⁊ c᷑loquʒ ſãcti iſrłblaſ/

ideſt pᷣncipes.nã manaa x F. 12 ſre 5
ſes rex iuda tũc fuit cap/ Phemauerut. J deò irat? ẽ furoꝛ
tus: ⁊ cathenat ductꝰ ex dñi ĩ ppluʒ ſuſ:⁊ extendit manu
te ni ſuã ꝑ rege ſrioz ſuã ſuꝑ eũ⁊ ꝑcũᷣ ſſit eß. Et ↄturbã
abif Poies zge eay tl ſũt mõtes: æ facta ſt moꝛticina
pti. 4. Reg.23. g Eta co q̃ſi ſtercꝰ i medio platearuʒ

cta ſut mõticia eoꝝ ⁊c. a In his dibus nõ èſt aſus furoꝛ

iechõias rex iuda ſuit oc eiꝰ:ſj àdhuc manꝰ eiꝰextenta.Et
lenis piectl ſt vire. eleuabit ſignüiz inationib peul:
rat Pieremias de eo.22. T? ſibilabit ad eũ de finibtre:⁊ec
ca. Sepultura aſini ſepe cæ& feſtinꝰ velocit᷑ veniet. Mõẽ dẽ
liet. ⁊ ita fuit de pluribꝰ ficiẽs neq; laboꝛãs i eo:non dòꝛ⸗

ame. b n bioibu mitabit neq; doꝛmiet: neq; ſolue

na babylonice captiuita tur ciguluũ renũ eiꝰ:nec rũpet᷑ coꝛ/

rie dcit ga Bisoib rigia calciamẽti cib. Dagitte eius
ideſt ex penis pᷣdictl a ðo „„— 5 9 .. 5 v
inalten . hõ é auer- Acute: T0c8 arcei extẽti. AUngu
ſus furoꝛ eiꝰ.qꝛ ex penis
ilłppls ñ fuit medatꝰſʒ magl obſtiat ĩ malo.vt pʒ ex.A.re.⁊.2.para.
iõ ſpᷣdit᷑. R¶ Sʒ adhbuc ma.eiꝰ ex.ad pũiẽdũ ppi obſtĩatiõʒ ꝑ exerci
tũ reg babylõis.iõ ſbdit᷑. I¶ Et ele.i. laciet eleuari. mS
xillũ ad ↄgregatõeʒz bellatoꝝ. n ¶ In na.pcul.qꝛ ex lõgingꝗs parti/
bus venit ille exercitus contra hiernſaiem. oEt ſibilabit ad euz
de finibus terre.ideſt faciet eum venire. p ( Et ecce feſtinus ve/

lociterveniet.qꝛ ille exercitꝰ qᷓ;uis fuerit valde magnꝰ:tñ fuit ĩ bꝛeui

tꝑe ↄgregatꝰ ⁊cito venit gꝗd hierlin qꝛ nõ fuit ĩpedimẽtũ ĩ via.qð de/

clarat pñᷣir dicẽs. q ¶ Mon ẽ deficiẽs neq; laboꝛãs ĩ eo. Ex tãta.n.

volũtate veniebãt ↄtra hierlin ꝙ qſi nõ ſẽtiebãt laboꝛẽc.⁊ ſic tollit᷑ ĩ/
pedimẽtũ laſſtudinis. r ¶ Nõ doꝛmitabit neq; doꝛmiet.i.cũ ma/
gna ſollicitudine feſtinatõis veniet.⁊ ſic tollit᷑ ipedimẽtũ pigritie.

ſNeq; ſoluet᷑ cingulũ renũ eiꝰ ⁊c.Et ſic tollit᷑ ipedimẽtũ qð aliqũ ꝓ
uenit ĩ exercitu ex diſſipatõe agrmoꝝ ad ſuſtinẽdũ.Silr ⁊ ipedimẽtũ

armoꝝ ad iuadedũ.cũ ſubdit᷑. Sagitte eiꝰacute ⁊c. Silłr tollit᷑ ĩpedi
mẽtũ qð aliqũ ꝓuenit ex defectu equoꝝ.cũ dicitur.Ungule equoꝛũ
eiꝰvt ſilex.q.d.ĩvia nõ ledent᷑.qᷓ;uis cũ feſtinatõe veniãt. t¶ Et ro
te eiꝰ.i.currꝰeiꝰĩ gbꝰpugnabãt ãtiqtꝰ. v¶ Quaſi ĩp.tẽ.i.terribiles ad
modũ tẽpeſtat:cui ñ põt reſiſti hũana vtute. =WèW
flectet᷑ miſericoꝛdia.vñ ⁊ rex babylõis filios ſedechie regl occidi feẽ

ĩ eiꝰ oculis.⁊ poſtea oclos eiꝰ eruit.⁊ nobiles de regno iude captos oc
cidit.4. Reg.vlt. Sedechiã aũt exoculatũ duxit ligatũ ĩ babylonẽ.⁊

pplin terre captiuũ.vñ ſubdit. y¶ Et frẽdet.per iracundiam.

3 ¶ Et tenehit pᷣdã ⁊c.qꝛ neca deo nec ab hoĩe fuerũt de manibꝰ eiꝰ ſal

uati. al¶ Et ſonabit ſuꝑ eũ ⁊c.qꝛ ĩ tãta deſtructiõe fuit magnꝰcla/

moꝛ ⁊ terribilis.tã ex parte babylonioꝝ ſe ad ccdẽ ppłi exhoꝛtatiũ.q;

ex parte moꝛiẽtiũ ⁊ alioꝝ ĩcaptiuitatẽ ductoꝝ.iõ ſubdit. b¶ Aſpi
ciemꝰ ĩ terrã.pꝛe ↄfuſione nõ potẽtes oculos ſurſũ leuare.⁊ aſſociat
ſe ꝓpheta cũ eis.co ꝙ erat pars illiꝰ populi.q;uis moꝛtuus fuerit diu
ante iſtã captiuitatẽ.ſ.tꝑe manaſſe regis.vt dictuʒ cẽ.S̊.ca.i. c ¶ Et
lux obte
gloꝛigqᷓ

Nam poſſet aliquis dicere ꝙ verbum eius non eſſet autenti
cum.eo ꝙ pꝛedicta non dixiſſet ſpiritu ſancto:pꝛopter ꝙ in
llo oſtendit ſe locutum fuiſſe ſpiritu diuino.Et diuiditur in
duas partes.quia pꝛimo ponitur diuina apparitio.⁊? Iſaie legatio.
ibi:Et dixi. Ad intelligentiam pꝛime partis ſciendum ꝙ Iſaias viſi⸗
one imaginaria vidit dominum in ſpecie cuiuſdam magni viri ſeden
tis:cuius ſedile erat in celo.⁊ ſcabellum pedum eius in templo.ᷣʒ ꝙ;
dicitur infra.õs. Celum mihi ſedes eſt:⁊ terra ſcabellum peduʒ nc⸗
rum.⁊ duos angelos ſtantes in vtroq; latere eius.⁊ intellexit ſignifi/
cationem viſionis.aliter non eſſet viſio pꝛophetica.ſicut pharao qui
vidit ſpicas Gene.ai.⁊ balthaſar qui vidit manum ſcribentenvin pa

riete.Dañ.s.viſione imaginaria ille doꝛmiens:iſte vigilans: neuter

tamen fuit ꝓpheta.ſed Joſeph ⁊ Daniel qui viſiones intellexerunt.

ignü.i.ve

nebat⸗ ⁊c̃.qꝛ tribulatio illiꝰ captiuitatis fuit tantꝗ ꝙ tota
fuerat ĩ populo iſrael videbatur ſimpliciter exticta.Ca.VI.
Nanno ⁊c̃.Pic conſequenter Jſaias confirmat dictum ſuũ

“

vnde dicitur Dañ.io. Intelligentia opus eſtin viſione.ſicut ditᷣ⸗
fuſius dictum fuit in pꝛincipio libꝛi pſalmoꝛum:vbi dictum fu
it de modis ⁊ gradibꝰ ꝓphetie tanquam pꝛeambulum ad om/
nes libꝛos pꝛophetarum.Igitur circa iſtam viſionem iſaie que

fuit intellectualis ⁊ imaginaria pꝛimo ponitur apparitio diui/

na. Secundo angelica ibi. Seraphin. Circa pꝛimum pꝛimo no/
tatur tempus cum dicitur. In anno ⁊c̃. ̃m ꝙ dicit Ra Sa. iſte
non fuit annus moꝛtis ogie regis accipiendo moꝛtem pꝛo ſepa/
ratiõe anime q coꝛ/
le equoꝝ eiꝰ vt ſilex: ⁊ rote ei q̃ſi ae ao enſtns
nis: rugiet vt catuli leonũ:ẽt frẽ ſibiofficiü ſacerdo
det ⁊ tenebit pᷣd: ⁊ qplexabit: ? tale vſunpar vt hi
ñ erit ꝗ eruat. ⁊ ſonabit ſuꝑ en in ebndo renutatus
die illa ſiẽ ſonitꝰ man.Aſpici᷑mꝰ fuit moꝛtuus.q; ex
ĩ raʒ:⁊ ecce tenebꝛe tribulatiõis: tunc habitauit ĩ do

⁊lüx obtenebꝛata ẽ ĩ caligine ei?. mo ſequeſtrata. x

1 51 ioathan filiꝰ eiꝰ re/
Man 9 auo moꝛ. . WXI. gebat palatiuz.⁊ iu
tue rexozlas uůidi dñʒ dicabat pplim ter/
ſẽdẽtẽ ſůꝑ ſoliũ excelſũů re.vt hẽtur. . Re.

celeuatũEt plea erat domꝰ a mai ij.⁊. 2. Parali.26.

Puic autem dicto

ſtate eiꝰ: ⁊ ca qᷓ ſubipo erãt repte KRa. Sa. conſonat

baͤt teplu. Serd pbi ſtabãt ſuꝑ il · littera ſequens in
luũᷣd:ſex al vni⁊ ſex ale alti.duãbꝰ boc.c.vt videbitur.

velabãat facic eiꝰ ⁊ duuͤby velabat Dur ponit ipa appi

tio di cũ dr. e¶ ¶Ui
di dñz ᷣʒ Dionyſ.ʒ.

c. celeſtl hierarchie ãgelꝰfuit tũ dñſnoĩat᷑.eo ꝙ ad repᷣſetãdũ ꝑ

ſonã dñi apꝑebat:⁊ ĩ ei pſõa loqbat᷑ ſicẽ ⁊ angelꝰ loquens moyſi
ĩ mõte ſynai.dñs noĩat᷑ vt pʒ ĩ Exo.iĩ pluribꝰlocis.Qõð at fuerit
ãgelꝰ.pr.Actl.2.vbi drĩ de moyſe:Hic ẽꝗ fuit ĩ eccleſia ĩ ſolitu/
dine cũ angelo:ꝗ loqbat᷑ ei in mõte ſynai:⁊ cũ pr̃ibꝰnoſtris.qꝛ pᷣ
cepta decalogi dedit audiẽte pplło.vt hr̃ Exo.⁊o. f ¶ Seden
tem. Sedere autem ꝓpꝛie eſt iudicantis.illa aũt apparitio fie/
bat ad ꝓferẽdũ ſniam ↄtra ociam regẽ thurificare volentem ð
pñti.qꝛ tunc lepꝛa fuit ꝑcuſſus.vt dictũ ẽ.⁊ ↄtra populumde re
gno iude de futuro.vt videbit᷑ ĩfra.⁊ iõ illa apparitio fuit ĩ effi/

gie hoĩs ſedẽtis.per illã etiã apparitõem ĩ effigie hoĩs ſedętis ſi

gnificabat᷑ deus humandꝰ in pſona fili.⁊ hoc ẽ qdici Joã.
iz. vbi allegat᷑ ſcriptura que ponitur ĩfra ĩ hoc ca.Exceca coꝛ po
pł huiꝰ ⁊c.⁊ ſubdit euageliſta:hoc dixit iſaias qñ vidit gloꝛiam

eiꝰ ⁊ locutus ẽ de eo. g Super ſoliü excelſũ.ẽ S. expoſituz.
g

et plena erat domus.i.tẽplum a ſalomone edificatũ.ibi.n.fi
ebat illa viſio. i ¶ Amaieſtate eiꝰ.qꝛ ab illa effigie videbat᷑
ſulgoꝛ mirabilis ꝓcedere.Sciẽdũ ꝙ iſtud. Et plena erat domꝰ
eiꝰ a maieſtate.nõ ẽ ĩ hebꝛeo nec ĩ libꝛis coꝛꝛectis. K¶Et ea q̃
ſub ipſo erant replebant templum. in hebꝛeo habetur.et oꝛe
eiꝰ replebatur templũ.⁊ accipitur hic oꝛe ꝓ finibꝰveſtimentoꝝ
ſeuveſtimẽti ſui.Illa eniʒ effigies apparebat q̃ſi iduta ad hone
ſtatẽ.⁊ finis veſtimẽti deſcẽdebat vſq; ad tẽpli pauimẽtũ.ſicut
cõiter fit de oꝛis veſtimẽtoꝝ hominũ ſedentium. ¶ Sera
phin. Pic ↄſequenter deſcribit apparitio angelica.cũ dicit. Se
raphin ſtabãt.ſic enĩ apparebãt tãqᷓ; parati ad miniſtrãdũ deo
⁊exequẽdũ eius imperiũ.Sciendum tñ ꝙ nõ erant de ſuperio/
ri oꝛdine qui dicitur oꝛdo ſeraphin:ſed erãt de angelis qui mit/
tuntur in miniſteriũad exterioꝛa.nominãt᷑ tñ ſeraphin ab effe⸗
ctu ꝑꝑ purgationẽ labioꝝ Iſaie ꝑ incẽdiũ.ſicut dictuzʒ ẽ de alio
angelo ꝙ nominabatur dominus.eo ꝙ loquebatur in perſona

eius. n uper illud.i.ſuper templũ.vt dicunt expoſitoꝛes

noſtri tamen in hebꝛeo hẽtur: Deſuper ei.i.domino.quia ſtabãt
iper templũ parati ei obſequi.ideo ſic apparebãt ꝙ vnus erat
ad dexteram dei alius ad ſiniſtram. n ex ale vni ⁊c.per
alam contemplatio deſignatur.vt dicit Gregꝰ.ſuper ecech.igit
per duas alas ſuperius erectas intelligitur contemplatio diui/
noꝝ.que ſunt ſupꝛa naturam angelicam.per duas pꝛotẽſas in/
ferius ad cooꝑiẽdũ coꝛpus ⁊ pedes ipſoꝝ ſeraphi cognitio eoꝝ
q̃ ſũt ĩferioꝛa angełoſignat᷑.p duas medias ad volãdũ extẽſas
cognitioãgelice nãe.iõ ſbdit᷑. o¶ Duab velabãt ⁊c̃. In hebꝛeo
hr.faciẽ ſuã.ſ.ipoꝝ ſeraphĩ ſʒ hebꝛeos:non ꝙ eent extẽſe añ fa
ciẽ eoꝝ.ſʒ ſr capita q̃ſi trãſuerſalr.⁊ ſic velabãt caput ſupiꝰ.⁊ꝑ
ↄñs faciẽ q̃ ẽ ꝑs capit!. t du.velabãt ⁊c.i hebꝛeo hr̃ pedes
ſuos.i.ipoꝝ ſeraphĩ.qꝛ trãſuerſalr vᷣſus ĩferioꝛa ꝓtẽdebãt᷑.⁊ ſic
coꝛꝑa ſeraphĩ ⁊ pedes velabãt.⁊ q̊ ad qᷓ;dã decẽtiaʒ ⁊ hõeſtatẽ.

.
—

Apparebat eniĩ in figura humana q̊ boneſtioꝛ apparz opta qᷓ; nu
da. a (Et duab.ſ. alis medus. b. Uolabãt ad deſignã
dũ ꝙ angeli ſẽꝑ ſũt parati ad diuĩa aſcẽdere:⁊ad ĩferioꝛa deſcẽ/
dere fʒ dni volũtatẽ. iõvolat ĩ medio loco diſponit᷑ qſ ad vtrũ
q; ꝑat:. Et ad meli capiẽdũ poſui h̊ figurã ſʒ ĩtẽtõeʒ hebꝛeoꝝ:

c ¶ Etclamabãt ⁊c᷑.i.ſił⁊ coꝛditer.vel qꝛ vnꝰpᷣ dicebat:⁊poſtea
idẽ aliꝰ repetebat.ſicut duo choꝛi ĩ ecclłia aliqñ idẽ dicũt alter/
nati. O¶ ¶ Sãct' ſanctꝰ ſanctꝰ.Scʒ hebꝛeos dr̃ ter ſanctꝰ:ad
maioꝛẽ diuine ſcitatis expᷣſſionẽ.ſicut Hieremie.2z.d. Terra
terra terra audi verbũ dñi. ad excitädũ maioꝛẽ attẽtionẽ.Fʒvo
doc. catholicos hic dr ter ſanctꝰ ad deſignãdũ ĩ deo ꝑſonaꝝ tri/
nitatẽ. ⁊ ſubdit᷑. e ¶ Dñs de exercituũ.ad deſignãdũ eẽntie
vnitatẽ. f ¶ Plena ẽ oĩs terra glłia eiꝰ.qꝛ ĩ oĩbꝰ creaturis re/
lucet vtus ⁊ bonitas ipſiꝰ. g¶ Et cõmota ſũt ⁊c̃.qꝛ h viſio fa/
