ficiũ tẽpli.diulſionẽ terre.⁊ edi ficiũ cuuitatis deſcripti ſũt multi nu/ ratione ad alioꝝ tranſlationẽ.ſ. Yo.q̃ qꝛa vitate diſcoꝛdat repni Gmmlröi
me ideterminati cubitoꝝ a calamoꝝ.de ꝗbus ꝓbabil põt dici ĩge diata eit hoc intẽdit pᷣmo cũ dicit. Danielẽ pphetã æc. Scomnm (hicin,
nerali. ꝑipſos itelligiĩ certa quatitas meritoꝝ ſᷣm coditiones æ eſt ex libꝛi ſcriptura. qꝛ litteris chaldaicis nõ bebꝛaicis ſcripsts (hinn.
onpa pſonarũ.ſed qm iſta certa qutitas ſoli veo nota ẽ qᷓtuz ad oia. eſt. t hoc eſt qð dict Bclaum quippe ⁊c.Tertiũ eſt ex ſuo ſtu nlictce
algs ro quatu ad aliqua abus ⁊ quatũ ſibi placuit reuelare.iõ circa dio xlaboꝛe.qð tertio expmmit dicẽs. Deniqʒ ⁊ ego adoleſcentu nuzi
eypone vcõꝝ nnmeroꝝ in ſpali ⁊ pꝑticulari deſcdere nolui:ſʒ ad hoc lus. In ſecunda parte que incipit. ibi. Qui apud hebꝛeos ⁊c. di ntiininei

=
S
=

alis relinqre ꝗbus reuelare volierit ille. de quo dr Dan.z. Ipſe re/ ſponit ad docilitatẽper tria. rimum eſt quãtuz ad cõtinentis ſiniigite
uelat ꝓfüda ⁊ abſcõdita. ⁊ nouit in tenebꝛis cõſtituta.⁊ lux cũ eo eſt huius libꝛi. cõtinet enim libe: iſte apocrippam partẽ ⁊ hiſtoꝛiä Aunſtte
Cui laus ẽ honoꝛ a glia pinfinita ſcla ſeculoꝝ amẽ. ¶ Poit ca. 48.i ſuſanne. pymnum pueropꝝ. a⁊ belis dꝛaconiſqʒ fabulas. qine nnon igrlingtin
myſticatiõe vbi dicit᷑ in poſtilla. Nã aliꝗ vt bts hieronymus. reperiunt᷑ in hebꝛaica veritate.⁊ que cõtra pocopponanturab tiggifoe,
VIrca plurima q cõtinéturiĩ Pp la ezechiclis ADDITIO pebꝛeis ponit Hiero.cum dicit.Audiii ego quẽdam ⁊c. Secũ giniiſen
1 oduo ſni cõſiderada.Unũ ẽ ꝙ ĩter ceteros ꝓphas iſte plunibꝰ dum eſt quãtum ad ſituim hinus libꝛi in ſerie libꝛoꝛũ veteriste ſitinei
FVFVyttit᷑ pabolis vt pʒ in ꝓceſſi ſue ꝓphᷣʒie in qua q;płimas meta ſtamẽti. ⁊ hoc eſt qð dicit.Super qua re ⁊c. Tertium eſt quun/ ſtilmrag
pboꝛas uucit. vñ ipſe deo dice bat ſupꝛa.c. zo. Aa a dñe de pſi dicũt tum ad ea que opponunt᷑ a poꝛphyrio cõtra hũc libꝛũ.ibi. Qne idiſent
de me:nungd nõ ꝑ pabolas loꝗtur iſte.q̃ſi dicerẽt. Oẽs ſ mones illiꝰ autem ex hoc ꝓpheta ⁊c.In tertia parte que incipit.ibi. Unde N
i pabolici ex qᷓ cõſideratone br ꝙ iſte vſiones edificationũ q̊s e,ze obſecro vos ⁊c captat beninolẽtiam ſignificãs opis vtilitatem e
chiel tradit cõiter ſũt metaphoꝛice itelligẽde:⁊ iõ pceſſus gregoꝛu ex pꝛo qua rogat panlam ⁊ euſtochiũ vt fudãt pꝛo eo pꝛeces ad do inic⸗
ponedi hq viſiones cẽſeri dʒ ꝓpar a lralis im modũ loqndi ipſius pꝓ minũ.⁊ ſubdit ibi ꝙ parum curat de emuloꝝ iudicio q in vrri niie ol
pbete. ſicut in his ꝗͥ pabolice vuᷣr ſeſus ſralis ẽ: nõ ille ꝗꝑ lram ſigniſt qʒ partẽ declinãt aut amoꝛe aut odio. Et ſic iſte plogus termi / T
cai ſ ꝗp res ipſas qs lſa ſignirficat itellr put dem ẽ in ꝓlogo ſup ge naf᷑. Pis viſislittere inſiſtamaags. iſen
neſiz. Scom ẽ ꝙ h̊ pphᷣa aliqᷓ ꝓponebat ꝑ modũ pᷣcepti q̃ tñ non de· bi Sermo chaldaicus eſt. quia iſte liber fuit cbaldaico ſermöe e ſe ri
het itelligi vt pcepta.ſivt iponat neceſſitateobſeruãdi: ſʒ q̃ſi cõſilia. Achaldaicis litteris ſcriptuiuis. enge ltl
Qq nõ hnt vim obligadi ad penã ſi nõ ᷣuent᷑.vñ ſupꝛa.c. ·.dr. Pec diẽ cdeitnn ꝓpꝛietatibus.littere enim chaldeoꝛum nume/

MG ci
dñns de in pᷣmo meſe in pᷣma meſis ſumes vitulũ de armẽto ĩimacula ro⁊ ſono concoꝛdãt cum hebꝛaicis.diſcrepãt tamẽ caracteribꝰ. ſurarſt
tũ ⁊ expiabis ſcũariũ ⁊c. Et ſiłr ponit aliq́ circa ſacerdot es:⁊ circa pn ideſt figuris.ſcut dictum eſt ſnpꝛa circa pᷣncipium expoſitionis itin
cipes ĩ ſacrificjs ⁊ oꝛnamẽètis ⁊ igreſſu tẽpli ⁊ alus:q ſi itelligerent yt pꝛ logi in libꝛos ReguuJm. pennh
pcepta eẽt manifeſte illud qð legit Deute.4. Nõ addetisad vbuʒ d Anonro:i bebꝛaied qdð dicit᷑ ſuum.qꝛ ĩterpꝛes erat de ipſis ꝰ gain
qð loquoꝛ vobis:nec:auferetis ex eo.vñ in veteri teſtõ ſẽ nullus po- notitiam iam habebt. “ nne
tuit auferre aliqð pᷣceptũ de hisque deus pᷣepiebat ꝑ moyſẽ:ita nul ec Holuemint vointerpꝛetes qtna chaldaicus erat ſermo quii int
lus poterat addere aliqð pceptũ vltra illa.⁊ ſilr poſſet dici de edifira quibuſdam diſcrepat ab hebꝛaio.
tione tẽpli ⁊ ciuitatis H̊ pponita:ꝙ ſignificabat reedificationẽ tẽpli: fe Eaſdem lineas.i.caracteres vel figrrag. ((euaſſti
aliqn neceſſario ficda:ſm edificationẽ qͥ de cõſilio pphᷣico fieri debe g ¶ Tingue. chaldaccee. . ́”UK
bat ꝓpter ſcificationẽ ſpũalẽ illi edific quã ꝓpha pᷣncipalr itende/ b¶ In tranflatione ſua ſeruare.⁊ ideo nec legibilis erat eoꝛꝛum heſi
hat.Et notadũ ꝙ pᷣdcẽ cõſideratiõesq̃ ĩ hac la vt pʒ:füdant᷑ſũt vali tranſlatio ignoꝛãtibus litteras chaldeoꝛuzʒ.qꝛ ſcripta erat chal
de ad euacuada argumeta iudeoꝝ q ex his viſionibus eʒ echielis co daicis litteris ⁊ greco fermone. ⁊ cum hoc multum a veritate la bſͤe
ter ſumũt.q̃ ꝗqdẽ argumẽeta credunt eẽ efficaciſima ↄ nos ꝗ xpᷣm iam diſcoꝛdabat.vnde recte repudiata eſt.ideſt repulſa ⁊ abiecta fͤne

—
—
—
—
=,

veniſie cõſitemur cum iñ pᷣdicta nõ fuerunt hactenus cõpleta necp/ ab eccleſs. . 8
fitemur ipſacõplẽda:ſed pᷣdictis cõſideratis pʒ manifeſte ꝙ iſta poſ / 1 Vnam hieremie pericopen.ideſt deciſionem vel partem a wicnciee
ſet ⁊ debet itelligi pabolice dicta ſen ꝑę modum cõſilu.nõ autẽ pꝛece peri quod eſt de. cope quod eſt ceſio.iſtam pericopen appellax enſtich

pti yt dictuʒ ẽ. ¶ Poſt ca. yltimuʒ in myſticatiõe. vbi dicit in poſtii lamentationes.

—
S=
77£☛ne
— .
= 5
—
= v D. =

lscöſente

(o

im logmdigin
hoatquninn
eeinres er ene
nn
onoffialnien
Wasdocltun
ð
ecaporbeiue

61r Qlitiaßng

bemmckhh
1ituedſcounn
itli beri rC⸗
Gnöhehiczhin
Lenückgioſn
nigteptilimnn
ſtainganeni
manicd

õ

ſenelbuniſeten
XLeninc
nnhürftübib

ifrit heflun
imenmin
lo⸗ cvgn/ 1
ſelkr nn

.
6
mumdiͤ
wpanſnnß

ſet

“
bleett
ciuan

AAnhelãtia i. ha

. menaen
negottin

a ¶ Poſt gntilliani ⁊ tullij lectign.i.ſtudiũ.i.
libꝛis ꝗqntiliani ⁊ tullij. b¶ Ac floꝛes eiꝰrhetoꝛicos.Rᷣ dicit p⸗/
pter tulliũꝗ fuit maximrhetoꝝ in cui rhetoꝛica ſtuduerat bie
ũ me in lin.⁊c.i.cũ me ĩ laboꝛẽ addiſcẽdi linguã chal
daicã imiſiſſem. Piſtrinũ appellat᷑ loc in qͥ piſtrit.⁊ ſcait Iſ.
in.i.etimoł.Piſtrinũ dr q̃ſipiliaſtritũ.qꝛ pilo antea tondebant
granũ.vñn ⁊ apõ veteres non molitoꝛes ſʒ piſtoꝛes dicti q̃ſi fiſo/

v0. c

pilo findebant.Et
qꝛ ibi erat magnuſ
labo: anñq; pficere

reĩ iõ dicit ſe piſtri

no recluſiſſe.i.mil
tis laboꝛib ſe cõ⸗

miſiſſe. Et ad lras

lerui recludebant

antigtus vt grana

terrerẽt in piſtrio.
Et qnqʒ np hoc ho

nit piſtrinũ ꝓ pea
FfFmli.⁊ ipſe redege

rat ſe ĩmagna fui/
tutẽ addiſcẽdi lin/

litũ vel ſpum emit
tẽtia.ab ãhelo an
belas qð ẽ anxiari
vel halitů emitte⸗
re.qꝛ cũ mi łis aſpi
ratiõibꝰ foꝛmani i

gutture vba chal /

daica. e((GStri /

ſonantia. qꝛ c ve⸗e /
hemẽti reꝑcuſſiõe

lingue pferunt᷑ in /

ent in emiſſione

¶Et q̃n ꝑ cri.am.

cripta idẽ eſt qð ca

uerna. dicit gͤſe qa
Ncriptã ãbulare q̃

obſcura ẽ.qꝛ ſol ibi

non lucet. vt ꝑ hoc

Uuingue illius obſecn

riatẽ ſigniſicet. S
cepiſſem.i.cũ cepiſſ

in trãſferẽdo. n
me ĩuaſit. o
chaldaicã. p
ipꝛobꝰ oĩa vincit.i

ðẽ

resa findendis granis frumẽti.mole.n.vſusnõ erat.ſed granũ

adoleſcẽtulus poͤſt ꝗntiliãi tul
Iij lectionẽ àc floꝛes rethoꝛicos:
cũzʒ me ĩ ligue huiꝰ piſtrinũ reclu
ſiſſẽ: ⁊ mito ſudoꝛe multoqʒ tꝑe
virx cepiſſẽ anhelatia ſtridetiqʒ
verba reſonare:è᷑t q̃ſi ꝑ cripram
Obulas:ran ðſuꝑ lůmẽ aſpicer:·
iĩpegi nouiſſime iĩ danielẽ T tants
tedio affect? ſũ:uũt deſpatiõe ſu/
bita ö&z laboꝛẽ veterẽ voluerim
2tẽnere Ueꝝ adhoꝛtate me quo
d hebꝛeo:⁊ illud mibi crebꝛiuſ
ſua ligua igerete: laboꝛ ipꝛobus
Oia vicit:q mihividebar ſciolus
ſter eos:cepi rurſus diſcipulus

eẽ chaldaicus.Et vt veꝝ fatear

vſq; ad pñteʒ diẽ magis poſſu,ʒ
Ffmonẽ cbaldaicũ legere ⁊ intelli
gere qᷓ; ſonarẽ. Dec iccirco refe-
ro:vt difficultatẽ vobis dantieliſ

oñderẽ ꝗ apð hebꝛeos nec ſuſa-

nẽè hʒ hiſtoꝛiã: nec bymnũ triuʒ
guerog:nec belis dꝛaconiſq; fa
bulas:q́s nos qꝛ i toto oꝛbe diſp
ſe fut verũ qtepoſito eaſq; ingu/
late ſubiè cim nevideremnrapð
ſperitos magn pteʒ voluminis
detrucaſſe. Audiui ego quẽdaʒ

ax. lparuu. bAITt . de alpi. ſupple
pam ntelligere ſe ule ꝗ aͤbulat ꝑ cripta qn

Ddeſup vẽit lumẽ.ĩcipit viã videre. i/ mpegi. i. ceſ
uiaimetoſtmedr labores. l¶In da. i. fup l
elis quẽ traſferre volebã.⁊ ſᷣmiſt ſignificatiõem ipingere neu
trũ eſt. vel Impegi. i. foꝛtiter me ĩpuli. In danielẽ.uad trãſferé
dium libꝝ danielis.⁊ ſic ĩpingere actiunũ . m¶ Et ta.te. af. ſů.
Ut deſpatide ſuibita.q̃ ĩ traſlatõis exoꝛdio
ein
Ingeréte. . iferẽte vl ſuggeréte. q Laboꝛ.
llud ſcribit᷑ in paphilo.iĩpꝛobꝰdr̃ nõ ꝓbꝰ ĩpoꝛ

by dani/

3.

ve.la.quẽ ſuſtinuerã taadiſttig inen

tunꝰ ⁊ ꝑpſeuerãs.⁊ q vltio moõ accipit᷑ h.lʒ in paphilo pot poni ꝓ

ĩpoꝛtunꝰ. r

uã ſo.i.ðᷣbito ſono pferre.
tMec bel.dꝛa.fa. Dañ. vlt. 1.

eru.i.obelo auũpoſito.p qð

caq ſcribebãt᷑ tanq; ſupflua oñdebãt᷑ iugulãda.vide..ĩ epła ad

Deſideriũ. vbi agit᷑ de aſterico ⁊ obelo. m
y¶ De pce.i.de magr̃is.ꝗ dicebant᷑ pcepto
res.qꝛ Doctrine eoꝝ taq́; pcepta cuſtodiebant. talis dʒ eſſe la.
uicun qnd de pceptoꝛibꝰ indeoꝝ. cũ ſuſanne derideret hiſto
ria ⁊ agro neſcio qͥ ea diceret eẽ ↄfictã illõ opponere qð oꝛigẽti
q aphꝛicanoppoſuit.etymologias has apo thoy chynoy chyſe
cibũ meſſoꝛibꝰ. Diſcus

ne opis poſuimꝰ.

Audiui q̃ndã de pᷣce

aapo thoy pꝛynop pꝛyſe de greco mone deſcendere.De grecis

His q̃ ſolt hic ſcribi me ad pns nõ intromitto.ſʒ ita debet ſylla/
bicari ſi pᷣſcriptuʒ ẽ ſenſus talis ẽ Audun qndã magĩs iudeoꝝ
deridentẽ ſuſane hiſtoꝛiã.ꝛla quodã greco dicẽte eẽ ↄfict.⁊ ad
ꝓbandũ iſtud opponebat xpᷣianis illõ qð aphꝛican diſputans

cũ oꝛigene illi oltri cbagetymologiao d; ponunt᷑ ⁊ ſumũt

de.iz. daniel

+

co eẽ cõpoſitã.cũ tales
bebꝛaico. Eſt aüt etyn.

is deſcẽdere de greco.

cabulu.vnũ ſiue plura. magis notũ vel magis nota.in cadẽ lin.
vel in diuerſis ſᷣm reꝝ ppetatẽ eliraꝝ ſilitudinẽ.vt os dãs eter.

poſtqᷓ ſtuduerã in

u. hi. Dañ. i3. 2.

arguebat ab aliquo gre
etymologie nullã hẽbant ↄueniẽtiã cuz
mologia expoſitio vnꝰPvocabuli ꝑalið vo

nam vitu ſuis. lapis ledens pedẽ piger pedibꝰeger. dicit ab etymo
grece qð eſt verũ latine.⁊ logos q eſt mo vel rõ.q̃ſi veriloquiuʒ. qe
etymologicãdo vocabulũ veram ipſius oꝛiginẽ loquimur.qꝙ itaq; dr

apo thoy chynoi chyſe.⁊ apo thoy pꝛynoy pꝛyſe.greca ẽ etymologiga

de pecptꝛibꝰ indeoxꝝ: cũ ſuſãne

derideret hiſtoꝛiã:⁊ a greco ne/

ſcio quo eã diceret eẽ ↄfictã illꝰ

opponere:quod oꝛigeni quoqʒ

aphꝛicanꝰ oppoſuit: ethymolo/
gias has apotho ychynoy chyſe
ne ee bee ðgreco

bmõe vᷣſcedere: Cuin rei nos ĩtel
ligẽtiã nr̃is hanc pòſſumꝰ dare:

vt vbi gra dicamab arboꝛẽ ilice
dixiſſe eũñ illicò0 ꝑeàs: ⁊a lẽtiſco ĩ
létẽ te ↄminuat agelus vẽl ñ lẽte
peas:aut letꝰ.i.flexibil ducan ad
moꝛtẽ: ſiuè alið ꝗd ad ärbon no
mẽ ↄuèniẽs:deide tantnʒ fuiſſe
ocij tribꝰpueris calillabat vt in
camio eſtuat ĩcẽdij metro lude/
rt: ⁊ ꝑ oꝛdinẽ ad landẽ dioĩa ele
mẽta ꝓuocarét: aut qð miracu/
lũ diuineqʒ; aſpiratiõis indicium
vel dꝛaconẽ iterfectuʒ oöffa picis
vel ſacerdotũ belis maãchias de-
pᷣhenſas:q̃ mag pꝛudẽtia ſoler

tis viri qᷓ; ꝓ

vñ dicit. Cuius rei intelligetiã i. ſititudin

deũ vel quẽlibet aliũ ꝑ quandãalluſionẽ. Cc tatim.
d Mereas ⁊a letiſco. quandã alluſiont. e In lentez te ⁊cc. lens

hetali eẽnt ſpiritn ꝓ
petrato. Cuůmvo abachuch ve⸗
niret:⁊ ð iudea i chaldeã raptuʒ
diſchophoruʒ lectitaret:q̃rebãt

exeplũvbi legiſſemꝰ itotoveteri Talluſionem vt manife

tio.⁊ ſonat apð nos a cyno ſcindere.⁊a pᷣ ſecare.vñ Dañ.iz. Poflq; al
ter ſenũ rũdit. Subcyno.qð nomè arboꝛis apõ grecos ſcifſionẽ no/
tat.fit alluſio ꝑ vbũ ſeqͥns.cũdr. Scindet te mediũ.Alluſio dicit᷑ ↄſo
nũãtia ab alludo dis.qð ẽ iux ludere ↄcoꝛdar

e.ↄcurrere.vñ qũ q̃ſi per

quãdã ↄſonãtiaʒ exvno

vocabulo aliud elicit᷑ al

luſio dr.Itẽ cũ alter rñ/⸗

diſſet. Sub pᷣno qð nom̃

arboꝛis ſonat ſectiõz. iõ
alludit eivbuz ſeq̃ns.cuᷣ

dẽ. Ut ſecette mediuz.
Alu exponunt fic. Sub

cyno.i.ſub ilice. ⁊ dicunt
c foꝛte hebꝛaice nomẽ

huidꝰarboꝛis ſciſſionẽ ſo

nat. ⁊ fit alluſio verbi ad
nomen pꝛecedens. cum

ſubditur. Scindet te.

Ité exponũt. Sub p̃no.
i.ſub lẽtiſco.Eſt aũt len/
tiſcus arboꝛ humilis.cu
inus ſucc ſciſſaras labio/
rũſ manuuʒ ↄſolidat.?
dvjj a lenta ſectiõe.vn vt
fiat alluſio vbi ad nomẽ
arboꝛiſ ſubdut. Ut ſecet
te mediũ.lʒ aũt expoſi -

tio iſts pꝛo ꝑte exhat᷑ ex

glo. credo ꝙ ha vbop al⸗/
luſio ſm greca lingnm
nõ ſʒ hebꝛaicã hat᷑. vvI
Li eadeʒ glo.ſcribit ꝙ ſi
nõ põt hoꝝ etymologia
apðõ eoſineniri. cogimur
hebꝛeis ↄſentire ꝗ banc

picopẽ.i.pticula grecaz
eẽ cõtendũt. eas
Hieronymꝰ ſikem vbo ⸗

rum etymologicatiõem

ſtet iudei oppoſitiõem.

quã pit ĩtelligere oppo
ſitiõem iſti. a ¶ Noſtris. latinis. bal: poſſumꝰcc᷑.dixiſſe eũ.ui/

.—

lentis legumè àddaã minutũ eſt. ⁊ dra lent lenta.tũ.qꝛ lenta ⁊ hũiba

cẽ vᷣſus..ens lendis capiti lens lentis ↄuenit oꝛi. f pe.
aut lent.i.flexibilis ꝑ vitia. Ducaris ad moꝛtẽ. Lent multa ſignifi /
catq hẽntur ꝑ hos vſus.Flexibilis lentꝰ ſit mollis non bñ ſiccus.Sit

piger tardus nõ foꝛtis dẽſidioſus.
Aa arnoultez el lentiſci. T
„

onantià.

abachuc. Dan. vlt. p

5. vbi dr̃ð enoch.Ambulauit cũ ðo ⁊ñ

3. Re. i8. b. q dicebat abdias ad heliã Cu ſceſſero a te
tabit te ĩ locũ egoigro.Itẽ illo.ꝗ. Re.2.qd dixer̃t fili ꝓphaꝑ ad he/
liſeũ. Ecce pui tui ſt. o.viri foꝛtes qñt ire ⁊qrere dnm tuũ ne foꝛte
tiulerit eũ ſpũs dni. ⁊ piecerit eũ in vnũ montiũ. aut in vnã valliũ.qð
nõ dixiſſent fily ꝓppetaꝝ ꝗ pꝛius de eius receſſu
poſſibile eſſet gratie ſpiritus que erat in helia.

Sine alind ꝗd a p̃dictis.
ueniens.ꝑ qndã alluſionẽył
K ¶ Tribus pueris.Dan.ʒ. l ¶ Lauillabat᷑.i.calunia/
bat᷑ vel deridebat bebꝛe ille ð quo ſupꝛa diximꝰ. lota ꝙ cauillo ca
nillas. ⁊ cauilloꝛ laris.inenit᷑ pcalũniari.deridere ↄtèderc. cum vi/
tio iocari.aliqudtulum deciꝑe.ſicut faciũt ſophiſte ꝗ ſcienter verum
negãt vel falſum affirmãt vt alios decipiãät. m Jdaſj.
Subiecim. i. ĩ fi 14. Offa ppᷣe dr fruſtũ panis humectatũ.⁊ cõponit ab ob ⁊ fans qᷓſiꝰ
fantẽ.i.loquẽtẽ.qꝛ iĩplet os ⁊ ipedit loqlam.
piloꝛuz in pice ⁊ adipe doctoꝝꝑ. Wachin ioſas ſtru⸗
cturas q́̊s ſub mẽſa belis parauerar vt latenter poſſent intrare ⁊ exi
re.machina dr fabꝛica ſelan artificioſa ſtructura. o

Ofſa picis. Dan.

Pic autẽ accipit᷑ ꝓmaiſa
achinas.i.artificioſas ſtru

Diſcophoꝝ.i.dapiferũ.ſ.abachucꝗ ferebat
iſcus o vas eſcariũ ſicut ẽ ſcutella. ⁊ dr diſcus quaff·
dãs eſcas.⁊ ↄponit᷑ cũ foꝛosqð ẽ ferre.⁊ dĩ diſcophoꝛꝰ.q̃i ferẽs diſcũ.
⁊ ipſe poꝛtabat panes ĩ alueolo.diſcꝰmulta ſignificat.q̃ poter ſuẽire
ĩopuſcło vocabuloꝝ biblie. q Que.exe.⁊c.potuit adduci illõ Sen.
uit: qꝛ tulit e ös. Itẽ illõᷣ
ro a te ſps vni aſpoꝛ

ꝓpbetauerant niſt

Edit

DODWUWw S =
6 WWðWð

m ¶ Moueoꝛ.q.d. parũ curo de cis. Cetera plana ſunt.

¶ Pꝛõptulus.i.aliquãtulum ꝓmptus.paratꝰ ⁊ expeditus.
ʒʒechielem. 40. a. cC CHõ fuiſſe auſuũ affirmare.z. Coꝛ. iz-.
d¶Apochꝛyphas fa.i.hiſtoꝛias q̃ru auctoꝛ vel vitas ignoꝛat᷑.S.in ꝓlo
go ſuꝑ Joſue in pᷣncipio iuen es ꝗd ſit apocryphuʒ ⁊ vñ dicat᷑.⁊ quot
mõis accipit᷑. Sabula dr a fando.qñq; dicit᷑ locutio.qñq; res q̃ necve

raẽ nec veriſiłis. Un dicit Iſi.ety.i.Sabulas a fando poete noĩaue/

runt.qꝛ nõ ſũt res facte:ſed loq̃ndo ficte. Itẽ fabula dr hiſtoꝛia ſiẽ H.

e Illud admoneo nõ heri danielẽ ⁊c. Occaſione huiꝰ vᷣbi gdam ma
le nallioentoe ſicut fuit
rufinꝰ crediderũt hiero ſtam sani ſeön ar-
nymu ſenfiſſe vantelen teſtamẽto quẽquã ſcõꝝ grauivo
eſſe ppham. ꝗbꝰrũdeti laſſe coꝛpoꝛe:⁊i pũcto hoꝛe tata
ſecũdo li.ð ruffinũ.d.de terraꝝ ſpacia traſiſſe. Cui cũ qui

dãiele bꝛeiuter rñidebo d ex nr̃is ſatis ad loquẽdũ pꝛõ/

me nõ negaſſe eũ pppe⸗/ egina 3 ſz im
tã quẽ ſtati in fronte p⸗ ptülus Sʒzechielẽ adanris. ime
logi ppheta eſſe ↄfeſſis diũ ⁊ diceret eũ de chaldea in in
ſum.ſed ꝗd hebꝛei dice deã fuiſſe trãſlatũ deriſit hoĩiem

rent ⁊ gb argumẽtis ni ex ipſo volumie demõſtrauit
terent᷑ ſuã pbare ſniam

voluiſſe monſtrare 2 d0“ Schielẽ ĩ ſpiritu ſe vidiſſe trãſ/

cuiſſe lectoꝛẽ eccłias xpi poſitũ. Deniq; ⁊ apluʒ noſtꝝ vi
hũc ꝓpham iuxta theo/ delʒ eruditũ viꝝ:⁊ q legẽ ab he/

dotòem legere ⁊ nõ iuß. Woſgdidiciſſor:no fi 7
70.trãſlatoꝛes.quoꝝ.ſ. bꝛeis didiciſſet: nõ fuͤiſſe auſuz af

ĩ iſto li.editõeʒ diri mul firmare ſe raptũ in coꝛpoꝛe: ů di

tũ a vitate diſtare.⁊ re rpiſſe: ſiue in coꝛpoꝛe:ſiue ex coꝛ/
cto ecclłiaruz xpi indicio pus neſcio: ðs ſcit:bhis ⁊ talibꝰar
trobare noene enl gumẽtis apocryphas i liꝛo cc.
In pmptu ſunt quaruoꝛ cleſie fabnlas arguebat. Suꝑ qᷓ
editões:agle:ſymmachi re lectoꝛiſ arbitrio iudiciũ dereli

70.⁊ theodotiõis eccle· quẽs illd admoneo non haberi

ſie iuxta theodotõem le

gunt danielé. Ego quid danielẽ G hebꝛeos ĩter pphe

peccaui ſi eccłiaꝝ iudici/

um ſecutus ſum. Qò ãt refero qd aduerſũ ſuſanne biſtoꝛiã ⁊ bymnũ
erium pueroꝝ ⁊ belis dꝛaconiſq; fabulas q̃ in volumĩe bebꝛeo nõ ba

bent᷑ hebꝛei ſolẽt dicere:ꝗ in me crinat᷑ ſtultũ ſe ſy cophantazʒ ꝓbat.
Nõ enim quid ipſe ſentirem.ſed ꝗd ↄ nos dicere ſoleant explicaui.
Quoꝝ opioni ſi nõ rñdi in ꝓplogo bꝛeuitati ſtudens:ne pᷣfationẽ ſʒ li⸗
bꝛũ ſcribereviderer.puto ꝙ ſtatim ſubiecerim.de quo nõ ẽ huiꝰtꝑis

xiſſe. vocauitq; hui teſtes methodiũ.euſebiũ ⁊ apolinarẽꝗ ⁊ multis
verſuñ milibꝰ illius veſanie rũderũt me accuſare poterit:q̃re nõ in

pᷣfat iũcula ↄ libꝛos poꝛphyrij ſcripſerim.Qui iſtiuſmodi venias ↄſe

ctat᷑.⁊ ſcripture hebꝛaice nõ vult reciꝑe veritatẽ: audiat libere pcla/

mantẽ.Nemo eni cogit᷑ legere qð nõ vult.Ego petẽtibꝰſcripſi.nõ fa

ſtidioſis gratis.nõ iuidis.ſtudioſis.nõ ſuſcitatibꝰ.⁊ tñ miroꝛ ꝗ theo/

dotõem hereticũ ⁊ iudaixantẽ legit.⁊ q;tumcunq; peccatoꝛs xppiani
trãſlatiõem faſtidit. f ¶ In tres ſigdeʒ ptes ⁊c.illud inenies expo

ſitum ſupꝛa in ꝓlogo ſuꝑ libꝛos Regũ.vbi diſtinguunt᷑.ꝭ.libꝛi legis.

⁊octolibꝛi ꝓphaꝑ.⁊ nouẽ agiograppoꝝꝑ. g ¶ Pꝛophyriꝰ.hereticꝰ

credo ꝙ fuit ille platoni poꝛphyn de quo fit mẽtio in. io.li.Aug.de
ciui.dei.o.c.⁊.ii. h¶ ¶ Methodius martyr.de quo dicit Hiero.i li.il

luſtriũ viroꝝ. Methodius olympu lycie ⁊ poſtea tyri epᷣs nitidicõpo
ſitie; ſᷣmonis aduerſũ poꝛphyriũ ↄfecit libꝛos ⁊c. i ¶ Euſebius. ce
ſarienſis.de quo dicit Hiero.in eodẽ libꝛo.Euſebiꝰceſarec paleſtine

epᷣs in ſcripturis diuis ſtudioſiſſimꝰ.⁊ bibliotece dinine cũ pamphilo
martyre diligẽtiſſimꝰ pueſtigatoꝛ edidit ifinita volumia.Alter fuit
euſebiꝰ emiſcenꝰ epᷣs elegãtis ⁊ rhetoꝛici ingenn. k ¶ Et apo.laodi
cẽſis ſyrie ep̃sꝗ grämatice ĩ adoleſcẽtia oꝑã ðpᷣdit ⁊ poſtea ĩ ſacras ſcri

pturas ĩnũerabilia ſcribẽs ſbᷣ theodoſio ĩpatoꝛe obijt.extãt ei vaduer

ſus poꝛphyriũ.3o.li.ꝗ ĩter cetera opa ei maxie ꝓbãt᷑.Alter fuit apoli/
naris aſie hieropolitanꝰepᷣs.fiẽ dicit PHiero.i.e.li. 6 fa.i ñ mltũ.

Incipit poſtilla fris Nicolai de lyra ſuꝑ Danielẽ pppetam.g
CFa Anicli ãt dedit ðs ĩtelligẽtiã oĩuʒ vikond. Dan 1. In
vbo ꝓpoſito tangunt᷑ q̃tuoꝛ cãe libꝛi Danielis queʒ pᷣ
manibꝰ hẽmus.ſ.ca ſubiectiua.effectiua.finalis ⁊ foꝛ
malis. Ad cui intellectũ ſciẽdum ꝙ tres iſtaꝝ cãruzʒ
in idem ocurrüt in tota ſacra ſcriptura ⁊ in ꝑtialibus
eius libꝛis ſub alia tñ rõne. Sicut enim in phia nãli coꝛpus mobile
ſubiectũ ſub rõne ab ſoluta ⁊ in ptialibꝰ libꝛis ſub rõnibus vctis vt
ĩ libꝛo de gnãtiõe.coꝛp mobile ad foꝛma ⁊ in li? celi ⁊ mũdi.coꝛpꝰmo
bile ad ſitũ.⁊ ſic de alus libꝛis partialibꝰ ↄñter.ſic ĩ tota ſacra ſcriptu
ra deus ſub rõne abſoluta eſt ſubiectum.vñ theologia dici q̃ſi ᷣmo

Zocto ⁊ ĩ vndeci libꝛoſ:ð quo ñ
E huiꝰ tꝑis diſſerere. Que aũt ex effectiua ⁊ finalis.
B ꝓpha:imo ð hũc libꝝ poͤꝛphy/ ſubrõnibcontra/
ri? obijciat: teſtes ſůt mẽthodiꝰ: ctis.qð notat i ver

de deo. ? ſub cõtractis rõnibꝰ eſt ſubiectũ in ꝑtibſacre ſcriptu
re. vt in ve.teſtõ ſubiectũ ẽvt rex creatoꝛ ⁊ gubnatoꝛ.⁊ ĩi nonoxt
huani generis redemptoꝛ ⁊ glificatoꝛ.⁊ ſic ꝓcedendo magisꝰ

cte ĩ partialibꝰ libꝛis vtriuſq; teſti. Similr idem de eſt cã effe/
ctiua ſacre ſcripture generalr.qꝛ tota ſacra ſcriptura ꝓcedit per

eius reuelatiõem.⁊ in libꝛis ptialibꝰẽ cꝗ effectiua.vt reuelato:ꝛ
noticie in quolibet libꝛo ſpàlr cõtente.Silr eſt cã finalis totius
ſacre ſcripture loquendo de vltimo fine.qꝛ tota ſacra ſcriptura

oꝛdinat᷑ finalr ad

tas: ſ iter eos ꝗq agiographa con ſupnauualẽ biiiu

„1 . . „ dinẽ ↄnñdam.qᷓ ↄſi-
ſcripſerũt. In très ſigdẽ ꝑtes oiſ ſtiri 50 ecü.

ab eis ſcriptura diuidit᷑:i legẽ: in ⁊ in pꝑtialibꝰ libꝛis

Ppbas in agiographa.i.ĩ anc; tur in lib. Danielis

4 . . to. cu⸗
uſebi t apolinaris: q mult ver deefe nlioeu

ſuũ milibꝰ? eiꝰ veſanie rũdentes: qðõ ex pncipio clau

neſcio an curioſo lectoꝛi ſatiſfece Elerelua e
rit. Ande obſecro vos o paula eizvt rex ſuperemt
22 õ hic ſubiect
⁊ euſtochiũ füdatis ꝓ me ad do es e bic ſubecr.

minũ ſecs. vr Haln ĩ hboc coꝛpu ceſſu libꝛiĩ eo dcla
ſculo ſũ:ſcribã aliqd gratum vo raiĩ ſupereminẽtia

— 7 E regni dei ad regna
bis: vtile eccleſie: dignũ poſteriſ lecrena vei vens
Pñtiũ ꝗqppe iudicijs oblatràtiũ 4. Deus magnus

non ſatis moſieoꝛ:q ĩ vtrãq; par dñns⁊ rex magnns
tẽ aut amoꝛe labuntur aut odio. ſup Kdeos:t
CExplicit pꝛologu. L cemterr? eN

Et cã effectiua in B

libꝛo ꝓut reuelauit Danieli noticia hꝰ regni.de quo põt accipi
qð ſcribi Sapᷣ.io.Oſtẽdit illi regnũ dei ⁊ dedit illi ſciam ſcõꝝ.
Eſtẽt ðs caà finalis huiꝰ libꝛi inq;tum facit nos ꝑticipes huꝰ re/
gni.vñ dr̃ Apoc.ð.c.VFeciſti nos deo nr̃o regnũ ⁊ ſacerdotes ⁊ re
gnabimꝰ fuꝑ terrà. Cã vo inſtr̃alis effectiua tangit᷑ in vvo ꝓpo
ſito.cũ dr Danieli. Uñ dicit᷑ infra.io.c. Daniel vir deſiderioꝛuʒ
diſſerere.aliogꝗn ⁊ ex eo ꝙ aſſerui poꝛphyriũ ↄ hůe ꝓphetam młta di

itellige verba q̃ ege loquoꝛ ad Sõ daniel ea q̃ ſcri
bit in hoc libꝛo.vñ infra.iz.c.dr᷑. Tu aũt daniel claude ᷣmones
ſigna libꝛũ ⁊c̃. Cà vo foꝛmalis hꝰ libꝛi tangit᷑.cũ dr.Intelligen

tiã oium viſionũ.Circa qð ſciendũ ꝙ duplex ẽ foꝛma libꝛi.i.ſoꝛ
ma tractatꝰ 2 foꝛma tractandi. Soꝛma tractatẽ diuiſio buiꝰ li-/

bꝛi ꝗ diuidit᷑ ſᷣm decẽ viſiones.vt patebit pſequẽdo. Oue vo bi/
ſtoꝛie q̃ ponunt᷑ in fine libꝛi nõ ſunt de erꝰintegritate.qꝛ nec apð

bebꝛeos hẽnt᷑. Soꝛma vo tractandiẽ modus agẽdi.q in lib.iſto

E viſionũ intellẽctio.qꝛ viſio non eſt ꝓphetica niſi ſit intellecta.
⁊ hoc ſiue ſit in ſomno ſiue in vigilia.ſic pharao vidit ſpicas.Se

ne. 4i. ⁊ balthaſar vidit manũ ſcribentẽ in pariete. Dañ.s. Ille
doꝛmiẽs.iſte vigilans.neuter tñ fuit ꝓpheta.qꝛ nõ intellexit vi

ſionem.ſed ioſeph fuit pꝛopheta:quia intellexit viſionem Pha
raonis.⁊ Danielis ſimiliter. qui viſionem balthaſar intellexit,
vñ dr Danieł io. Intelligẽtia opus ẽ in viſione.iſad h̊ ꝙ ꝓpheti

ca dicat᷑. Sciendũ tñ ꝙ hec viſio dicit᷑ triplex.ſ.ſenſibilis.ima,/
ginaria ⁊ ĩtellectualis.Senſibilis viſio ẽ qñ aligd vide exteriꝰ
⁊intelligit᷑ ſignificatũ ipſiꝰ.ſicut Daniel vidit ſcriptũ in pariete
regis:mane thetel phares.⁊ intellexit:dañ.ꝭ. Imaginaria vo vi
ſioẽ qñ in virtute imaginatiua foꝛmant᷑ imagines virtute diui
na ad aliꝗd occultũ ſignificandũ.ſic̃ daniel vidit qᷓ̃tuoꝛ beſtias
aſcẽdentes de mari ſignificàtes qᷓtuoꝛ regna.⁊ G itellexit Dañn.

7· Uiſio vo intellectualis eſt quado ſine aliquibꝰimaginib ſeu
figuris menti pphete veritas reuelat᷑.ſicut danieli cogitatio na

buchodonoſoꝛ fuit reuelata:Dañ.2. Tu rex cogitare cepiſti in
ſtratu tuo ꝗd eẽt futurũ poſt hec ⁊c̃. Licꝭ enĩ ſomniũ nabucho/
donoſoꝛ fuerit danieli reuelatũ viſione imaginaria.qꝛ ſomnius
regis vidit ſomnio ſuo.vt in fra dicet᷑.tñ cogitatio regis nõ potu
it ſic reuelari.ſed ſola viſione ĩtellectuali.Itẽ in talibꝰviſionib?ꝰ
pᷣdictis aliqũ apparet aliq̃ ꝑpſona docens.⁊ ſic frequẽter legitu
gabꝛiel angelus apparuiſie ad docẽdũ danielẽ. vt in fravidebit

ꝓſeq̃̊ndo. Itẽ viſiones pphetice aliqñ fiũt in ſomno.aliqũ m vi
gilia.ſicut dcm̃ fuit ĩ pᷣncipio libꝛi pſalmoꝝ diffuſius de phheti

cis viſionibꝰ. ꝓpter qðᷣ pła circa viſiones niuſmodialias ame
dicta.in pᷣncipio hni libꝛi ad pᷣſens omitto.qꝛ poſita ſunt in jᷣ/

Dde ẽ cã ſubiectiua

qꝛ vt patebit ex p/

=ä--
— =
S=—

——
=eäe
=
=☚ℳ
=tàRe
S
—☛
—

—☛ =
— — — =
= ee
„= — S=
— — —
. — S
=, =
— S=
= —
S=SGeꝰ

— — ——
— S. =
SoD —

—
—
=
☛
—

—
☛nnrnuaur ee S=
— =2
=
S= —
—
—

= E
=
—=, — —
S = —
—
„
—

—
——
—,
SES

o

lituagäpet ſbei

inthngmi

ſeizmilicbt

Pingzunrdan
nirigcicidel
ciubebrio
idurnotd⸗
Seetcho⸗
(rhgrüebſt
(Wiuigtlun
ſuſuttdaia
ſaifugel
iſſintdeiſei

—,

S

(kiibchfionii⸗

—

(unntbieii
fllitgCraik
yfuchemna

ſfiuin
ICffnginäien
Pnüpilemien
Iſtimggintn
Cnmäenüd
ffezroſerida
nneſtltiſrinen
ſnepſtſfc
mnuſpzdiab
tirppenen

fücuerdedee

efeorhintute

Gerichut
ſleteimmi,.
eizyt ſerſpne
niseheſii
Enphegg
ceſtlbrit
miſuperenna
legiideicge
nenendei ni⸗
4 deunge
dist ſernng
ſpoesdenete
4 5 Rer ge
ſpointeni
itcäeſeenun
de quo prtet

urllilinis

vsricſpesbilt⸗
itſacerdotest⸗

mngiinfbo

jeln deidenen
teni danatri
nelchndeknen
icis rle
fonma libiff

cipio libꝛi pſalmoꝑ. vbi melius habent locũ cũ ſit pꝛimns liber
ꝓphetalis ſᷣm latinos doctoꝛes.Et vtroq; mõ.ſ.lvigilia ⁊ ſom/

no facte ſũt viſiões danieli. vt i in ꝑte pʒ ex pᷣdictis ⁊ magis in

uit ⁊ regnat in ſecu ·

g. tio regni

ſequẽtibus apparebit.⁊ ideo merito dr̃ in verbo paſſũpto.Da⸗
nieli aũt dedi deus intelligẽtiã omniũ viſionuʒ. ꝓpter qð in eo
fuit ĩpletũ qðᷣ dñs dicit Oſee.iz.Ego vifionẽ multiplicaui.ſ.in
daniele. Cui dedi intelligẽtiã oĩs viſionis ꝓphetice mõ pᷣdicto

⁊tandẽa deo dataẽ ſibiviſio clara diuine eſſentie in patria.ad

quazʒ nos pꝑducat ꝗ
cuʒz pfe ⁊ ſoũ ſcõ vi⸗

EIncipit daniel ppha. Cap.l.
MInůõò rtio regniioa⸗

la ſeculoꝛum. 5
¶ Explicit colla/
tio ſuper Danielez

pzophetam. babylois hierlʒz ob
Intihit Daniel . d. „ aVNl.is hieris r ob
ppBa. Ca. I. dit eꝗ: T fradidit dñs in manu
IAno ter ei ioachi regẽ iunde ⁊ ꝑteʒ vaſoꝝ

ioachim

Liber danielis di/

in ᷣncipio ſecũdi capituli. In anno ſecũdo.⁊ ꝑtẽ incidẽtalẽ.ĩpᷣn
cipio.ʒo.c. Et erat vir.Circa pᷣmũ deſcribit᷑ ſapientia collata di
uinitauctoꝛi hui libꝛi.ſ.danieli.vbi ſic ꝓcedit.qꝛ p pᷣmittunt

cchim reg iuda venit
nabuchodonoſõ rex

Baniel
viget᷑ repugnare pꝛedictis. qꝛ pdictũ ẽ ioachim filius ioſie regna,⸗
nit. ii. annis. hic aut capt dr tertio ãno regni ſui.Ad qð dicẽdũ ꝙ nõ
accipit᷑ h terti ꝰannus regni ioachim abſolute.ſʒ ab illo tꝑe quo cpe
rat eẽ tributariꝰreg babylonis.⁊ iſte fuit.ii.annꝰregni ſui.tid tertiG
dicẽdũ ꝙ cã bui belli habuit initiũ a tꝑe ecechie regis iuda.qñ oſtẽ

Lac eg ſoꝝ pientia: cautòs ſcia: ⁊ doctos di
dom'dei: aſpoꝛtauit ea in trã
Nregis ac. ſennaar ĩ domũ dei ſt ni: 2 vaſa i⸗

Auidit᷑ ĩ tres ꝑtes.in ꝑtè phemialè ⁊ ꝑtẽ executiuã ſiue pncipalẽ

dã ad ſapiẽtiã diſponẽtia. oᷣſcribit᷑ collata ei ſupia.ibi.Pue⸗

—

ris ãt his. 3 ponunt᷑ qdã ad hᷣ ſequẽtia.ibi. Fuit ãt daniel. ꝛĩa
adbuc ĩ tres ᷣm ꝙ i daniele deſcribunt᷑ ttia ad ſapiẽtiam diſpo

nẽtia. Pꝛimũ ẽ humilitas ſtatꝰ. ſecũdum nobilitas oꝛt.ibi. Et

nit rex aphaneg.tertiũ ſobꝛietas victꝰ.ibi. Pꝛopoſuit ãt daniel.

Circa pᷣmũ notãdũ qð dr̃ ꝓpuer.ii. Ubi bumilitas ibi⁊ ſapiẽtia.
iõ dñs ꝗ puiderat danielè diĩna ſapiẽtig decoꝛari.pmiſit eũ pus

bumiliari.qꝛ cũ eẽt de ſemine regio.vt dicet᷑ infra.pmiſit tñ eũ
captinari ꝑ regè babylonis ꝗ venit 2 hierlin ⁊ ſpoliauit eã.et B
E qð dr̃.Anno tertio ⁊c.⁊ pʒ vſq; ibi.Et ꝑtẽ vaſoꝝ domdei.Ex

quo pʒ ꝙ iſte nabuchodonoſoꝛ fecit reuerentiã deo celi.ꝗ cole
bat᷑ ĩ hierłm.qꝛ nõ abſtulit inde oĩa vaſa miſteru.ſʒ aliq̃ religt

ad cultũ dei.Itẽ qꝛ illa q̃ aſpoꝛtauit nõ applicauit humanis vſi

bus.ſicut fecit baithaſar nepos ſuus.ꝓpter qð fuit punit a do

mino. vt dicet᷑ ifra.s.c.ſed poſuit ea ĩ loco ſacro ᷣm ſuã eſtima/
tionẽ.ſ.i tẽplo dei ſui.Et hoc ẽ qð dr h.Et aſpoꝛtauit ea ĩ terraʒ
ſennaar.i.ĩ babyloniã: q̃ p vocata ẽ ſennaar.⁊ poſtea dicta ẽ ba
bylonia:a turre ibi edificata a filus noe.vt hr̃ Señ.ii. In domũ

dei ſui ⁊c.⁊ pʒ.Circa iſtã ꝑtẽ tria ſũt hic dubia.Pꝛimo ꝗs fnerit

iſte nabuchodonoſoꝛ.qꝛ plures legunt᷑ fuiſſe ſic noĩati.ſecũdo
gs ẽ iſte ioachim eadeʒz rõne.tertio q̃re nabuchodonoſoꝛ venit
Zeũ ĩpᷣliũ.Ad pᷣmũ dicẽdũ ꝙ iſte nabuchodonoſoꝛ fuit magnꝰ.
⁊ dr̃a magnitudine opeꝝ.qꝛ regnũ chaldeoꝝ qð ante ipᷣm erat
paruũ valde ampliauit ⁊ monarchiã fecit.ſic karolus magnus
dr ſic a magnitudine opeꝝ.qꝛ pᷣmus de regibus frãcoꝝ adeptꝰ
ẽ romanũ ĩperiũ.Dr aũt in aligbꝰhiſtoꝛus ꝙ nabuchodonoſoꝛ

iſte pᷣmo vocat ẽ hoc noĩe.⁊ hoc ab euentu.qꝛ qñ de nono fuit
nat. fuit ĩ ſiluã piectus ⁊ dimiſſus.ſʒ ex diuina oꝛdinatione ve

nit capꝛa ſilueſtris puerum lactãs.qꝛ ſcriptũ ĩ ps.Cuſtodits
paruulos dñs.bubo etiã aduolauit ſuꝑ arboꝛẽ iuxta pueꝝ:quẽ
lepꝛoſus ꝑ nemus trãſiẽs vidit ⁊ cepit admirari.qꝛ illa auis pa

ru apparet de die.ꝓpter qð diligẽtiꝰattẽdẽs vidit capꝛã lactan

tẽ puerũ ſub arboꝛe.quẽè aſſumẽs nutriri fecit.⁊ eũ nabuchodo

noſoꝛ ab euentu vocauit.nabuch enim bubo dicitur in illa lin/

gua.chodo capꝛa.noſoꝛ lepꝛoſus.⁊ pʒ ꝙ nõ fuit ille nabuchodo

noſoꝛ ſub qͥ hiſtoꝛia iudith dr fuiſſe.qꝛ ille fuit poſt iſtum ꝑ ma

gnum tps. ⁊ cõiter dr ꝙ fuit filiꝰcyri.qꝛ hiſtoꝛia iudith fuit poſt
reditũ captiuitatis babylonice.vt hr ibidẽ.Ad ſecũdũ dicẽduʒ

ꝙv iſte ioachim fuit filiꝰioſie regis iuda.ꝗ captiuato fratre eius

ioachaę ꝑ regẽ egypti.ab eodẽ rege egypti cõſtitutꝰ eſt rex iude

mutato noie ipſius.ꝗ pᷣus eliachimvocabat᷑.vt pʒ.. Reg.⁊3.

⁊ regnauit iſte.ii.annis.Cui ſucceſſit filiꝰei ioachin ꝑ.n.ſcriptꝰ

Ifine.⁊ vterq; captꝰeſta nabuchodonoſoꝛ rege babylonis ⁊ co

dẽ anno. vt videbit᷑. Pꝛopter qð dubiũ eſt de qͥ ſcriptura h loq̃ᷓ

tur. ſʒ pʒ ſolutio ĩ hebꝛeo.qꝛ pᷣmꝰſcribit᷑ ꝑcoph ⁊ mem.ꝗbꝰi la / l¶ Et ꝗ poſ.ſta.i.miſtrare. me

rino rñdẽt c⁊ m.ſecũdus ſcribit᷑ ꝑ caph ⁊ nun.ꝗbus ĩ latino re
ſpõdẽt ch ⁊ n.iſte autẽ ioachim de quo loqꝗt᷑ h̊ daniel ſcribit᷑ in

bebꝛeo ꝑ coph ⁊ mem. et apud nos dʒ ſcribi ꝑc⁊ m. Ex quopʒ

ꝓ iſte ioachim fuit filiꝰioſie.ſecũdo hoc pʒ.qꝛ ſecũdus ioachiʒ

ꝗfuit nepos ioſie regnauit ſolũ p tres mẽſes.vt hr. 4. Re.2⁊ 4.
de iſto aut ioachim or B. Anno tertio ioachim ac.ſʒ iſtud oictũ

tulit ĩ domũ theſauri dei ſui.Et

tiò reg:uũt doceret eos lĩas lin

Et ait rex.ſ.nabuchodonoſoꝛ. c

noꝝx.i.nobilium qui virtute armoꝝ erant magnificati.hoc!
nabuchodonoſoꝛ ad magniſicentiam ſuã ⁊ memoꝛid ſue victoꝛie
1 ueros in ꝗbus nulla eſſyʒ
macula.i.defectus mẽbꝛoꝝ.vnde ⁊ in lege dicit᷑ aĩal ſine macula ꝛ⁊ i
molaticiũ qð nõ ẽ cecũ aut claudu ⁊ huiuſmodi.nõ ꝓpter pulchꝛitu⸗/
dinẽ pellis.⁊ ex hoc pʒꝙ daniel ⁊ ei ſocij non dicunt᷑ hic eunuchi.qꝛ
fuiſſent caſtrati ꝑ abſciſionẽ mẽbꝛoꝝ genitaliũ.vt arbitrant᷑ aliqui
iudei.qꝛ nõ fuiſſent ſine defectu mẽbꝛoꝝ nec pulchꝛi aſpectus.qꝛ ta-

dit oĩa ſecreta domꝰſue nucujs regis babylõis.⁊ tũc pᷣdixit ei Iſaias.
vt hr̃ Iſa.3ʒ9. Ecce dies veniẽt in gabus theſauri domtue poꝛiabunt

in babylonc.⁊ de filus tuis erũt eunuchi in aula regis babylonis.qd6
tpe ioachim filij ioſie in
pletũ ẽ. Rex eniz egypti

itrer 2 coõſtituerat eü regẽ amo/
dit rex aphaneʒz pꝛepoſito eunu⸗ nerten eg am⸗
chorum: vt ĩtrõduceret de filijs
iſtl ⁊ de ſemie regio: ⁊ tyranoꝝ
decoꝛòs ſoꝛma: erſditos oĩ ſa egypti. ppter q rex ba/
ſciplinà: ⁊ 9ꝗ poſſet ſtare in pala⸗

no poſt rebellans a rege

babylonis captc. vt dictuʒ ẽ ⁊ vaſa dei depoꝛtata.⁊ pueri de ſemine
regio ſũt ducti ĩ babylonẽc.⁊ interfectus ẽ iſte ioachim.⁊ piectũ ẽ ꝛ
dauer ei ex muros hierlzʒ.⁊ ipletũ eſt qða de eo dixerat PHieremias.
22. Sepultura aſini ſepeliet᷑.⁊ cõſtitut ẽ filiꝰ eidioachin ꝑn ſcriptus
rex iude ꝑ regẽ babylonis.ꝗ poſt tres mẽſes miſſo exercitu ↄ eũ tra⸗
didit ſe cũ matre ⁊ multis alis cõſilio hieremie.⁊ hoc ꝓpꝛie dĩ trãſ -
migratio babylonis.⁊ iſte ductꝰẽ i babylonẽ incarceratus.ʒ7.annis
vſq; ad regnũ euilmerodach ꝗ eum amouit de carcere ⁊ fecit ſibicõo⸗
mlſalẽ.vt or.4. Reg.vlti.ſic igit᷑ patet tertiũ.ſ.cauſa belli regis na /
buchodonoſoꝛ cõtra ioachim regè iude.ſed hec cã accipit᷑ ex parte re
gis debellatis eum. Cauſa aũt ex parte dei fuit.qꝛ reges iuda ⁊ popun-
lus erãt peſſimi ⁊ idolatrie dediti.vt hr̃. 4. Reg.⁊.⁊.Para.Pꝛopter
quod dominus permittebat eos talia facere. vñ rex egypti ⁊ rex boaz,
Et ait xex.hic podℳ
nitur ſecũdũ diſponẽs danielẽ ad diuinã ſapiẽtias.ſ.nobilitas oꝛtus.
quia ᷣm ꝙ dicit Boetius.2. de conſoł. Nobilitas generis eſt quekdd
laus pueniens homini de pbitate parentũ. ⁊ ideo vt ipſe dicit ibideY.
In nobilitate generis hoc bonum eſt.quia per ipſam quedaz neceſſi
tas ipſis nobilibus imponit̃ ne a maioꝝ ſuoꝝ pꝓbitate degenerẽt.ho
mines autẽ bene moꝛigerati ſunt diſpoſiti ad ſapientiam.quia ſedu·
tis paſſionibus fit anima ſciens ⁊ pꝛudens.vt dicitur.⁊.phiſicoꝛim.

bylonis mouerũt bellũ cõtra eos ſucceſſiue. b

Pꝛopter quod hic introducit᷑ nobilitas danielis.qui nobilis exiſtẽs

genere nobilioꝛ fuit moꝛibus. ⁊ ideo dicit᷑ hic iter nobiles poſit edo
ctus ⁊ nutritus.⁊ nomine regio decoꝛatus.qꝛ impoſitũ eſt ei nomen
balthaſar qõ eſt regiũ. vt patebit infra.ꝭ.c. Poc ẽ igit qð dicitur bic.
¶ Aphanet pᷣpoſito cunuchoꝑ.i.
magiſtro ſeruientium in domo regis.antiquitus eni illi qui in mo
regis ſeruiebant ad interioꝛa domus.caſtrabant᷑ ꝓpter ſecuritatẽ a
mulieribus.vt dicunt aliqui.Aluj vo dicũt ꝙ dicebantur eunuchipp
pter caſtitatem ⁊ moꝝ honeſtatẽ.qð verius videt᷑.hoĩes enim inhoę-
neſti nõ permittebant᷑ ſeruire in domibus regũ.⁊ inde eſt ꝙ ſeruito
res generaliter dicti ſũt poſtea eunuchi.vnde ⁊ in actibus apoſtoloꝝ;ꝝ

8. ca.vocat᷑ eunuchus ille virꝗ erat ſuꝑgacas regine ethiopũ.ſeg t᷑.

d ¶ Ut introduceret de filys iſrael.⁊ ſemine regio.Et ꝓ ideſt.quia
volebat habere in aula ſua aliquos de ſemine dauid. e (Et tyrã.⸗
aciebat

tales nobiles captiuauerat.ſequit. f

liter caſtrati ſũt cõmunitermale gratioſi etiã ĩ facie. g ¶ Decoꝛos

poꝛis ⁊ agilitatẽ mẽbꝛoꝝ. n

