ungaltiit

Pgneirde

lihiinien
nilnn
ſtdh
.

fnp
bire in

ſentide
ſiintg
ftiinn

nncolopiig hallnig
8 ſoneſintfnn
tials in i
pman lai Nte
amalnhnntoingii

ipwrinef

entuſöiſeniiee
Krätmigiinfſie;
Meräreſigniine,
Narmittprinciſn
Dreicsetgenen⸗
demmb Dgni clne
nl mine aci i⸗
nüpfliüdosindre
1adnitiſöniilte
ſicclüdi Snnigte
hitir enet aſn
upemtotgfintzn ffi
nchaldeantbängin
st aliosfigdndt
Unöcsſciinibtfnin
nidodreggofnigt
iripunggii An

ſcöminmitfegnigen

el
Nitemcömimittiantn
utdinnlgnaftenh
rai alliurn dNonztn
elpide bliſoften
ntnäinmcöninin
aytdeni Reiune
ncolebar ag
iidolanuenitaign
ſnemmd Nln
otisnutihenfet
i aducti tdinignm
ſecai ſontiichi
oötorneghiſtii,
uttiheſchii,
i erraine ehie⸗
or nüchadtiiſe,
mmigiswtteſttif
tan Hoſetiiſc,
ijnebeſtele
tiumi etaceon
lig glieyl
hilomnusoſce
gmmmioni/
iſrnnicle,

emnici inin

=

☛nn71/.

ESEe
=ꝛ
–

—
S=S=S=
S

9
6

—,

=
=
= ☛rne

S=
=

=
—

=
=S==

=E

S=

SS
==

—

4

S

—
—

—

9

* —— —
=,SS — =
=
==
=

—

17

4

=

☛

=

—
—
—

—
— —
S-

—

S=ꝛ 2 S=ꝛ—-
E == = =

—
—
—
= ☛ = =
=⸗ ‚¶·
= —
=

t
S
=

=
S

=☛ —

—
=
—
—
=
—
= —
—
S=S
=
=
S= — =
—— —
— S
= =

—
—
—
S=
—
—
—
—
—
—

quod eſt falſum: ꝓut pʒi lr̃a.Nec valet illud allegatũ geñ.io.c.ð
iauan ⁊c.qꝛ ĩ ſcriptura ſacra nomen alicuiꝰpr̃is multoꝝ qnq; ap
pꝛopꝛiat᷑ vni tm:ſic vt diſtinguat᷑ ab alus fribus ſeu ↄdeſcẽdẽti/
b. Pebꝛei.n.dñr ab abꝛaã vł ab heber:⁊ tñ iſmael qab abꝛaam
deſcẽdit ⁊ ꝑ ↄnñs ab heber:vt hr̃ geñ.ib.nõ dr hebꝛe .vñ ⁊ ſilłr ce/
chĩ ꝗ dũr romani ĩ hebꝛeo licʒ deſcẽderũta iauã ꝗ ĩ hebꝛeo dicit
grecꝰnõ tñ ex h̊ ſeꝗt ꝙ natio romana ⁊ greca ſint eiuſdè ſpẽi.Ad
q̃rtũ dicendũ ꝙ hebꝛei coĩter tã ſimplices qᷓ; piti ficte vel ſaltẽ
falſe aſſerunt regnũ romanoꝝ de qͥ agit ĩ daniele ⁊ regnũ xpᷣi ſeu
eccłlie eẽ vnũ ⁊ idẽ:in quã ꝗdẽ eſtimationẽ erroneã ſeu fallaciã
inciderũt pᷣncipalr ex ̊ ꝙ credũt regnũ ecclłie eẽ mũdanum ſeu
terrenũ ſiẽ vnũ de ceteris regnis hꝰmũdi:qð ẽ euidẽter falſũ te/

ſtãte vitate. Joh.is.c. N egnũ meũ nõ ẽ ð ̊ mũdo q̃ auẽtas ſo0la

ſufficit ad cogẽdũ fideles vt ponãt dr̃iaʒ ĩter regnũ ecclie ⁊ cete
ra regna ĩ B.ſ.ꝙ regnũ xpᷣi ⁊ eccłie ñ ẽ mũdanũ:ſyg celeſte ſeu dĩ/
nũ:pꝓut a pᷣcurſoꝛe xpᷣi ̊ fuit pᷣdcm.Mathᷣ.ʒ.ca.qð ſepe ↄfirm
uit xpᷣs ĩ ſua doctria:vocãdo regnũ ſuũ regnũ ði ⁊ regnũ celoꝝ
Sʒ ĩfideles ꝗ has ſacras auctes nõ recipiũt:rõe pñt de q̊ ↄuinci
Ex multis.n.pʒ dr̃ia euidẽter notiſſima ĩter regna mũdana ⁊ re
gnũ xpi ſeu eccłie:ſʒ vnũ ĩter cetera ſufficit qð ſumit᷑ exptãte tra

dita ſũmo pontifici ecclie:nã vt diẽ phᷣs.3ʒ.poli. Oꝛdĩatioppłi pᷣ/

cipue depẽdet ex maximo pᷣncipatu.ↄſtat ãt ꝙ maximꝰpncipatꝰ
eccłie oↄſiſtit ĩ ptãte põtificali.ſ.ligãdi aĩas atq; ſoluẽdi ſcõʒ quã
ſũmus põtifex ⁊ ecclłia credit hẽre claues regni celoꝝ:vt math.
is ca.ſʒ ↄſtat ꝙ talis ptãs nõ ẽ mundana nec ſilis ptãti alioꝝ re
gnoꝝ ſʒ oĩno ab eadem ſeparata.Si ãt dicat᷑ ab ifidelibꝰ ꝙ licz
hBaſſerat᷑ ĩ euangelio:non tũ ab ipſis credit᷑.Ad hoc dicenduʒ ꝙ;
ſiue credat᷑ ab infidelibꝰſiue nõ:adhuc pʒ rõ maxime differen/
tie inter regnũ romanoꝝ qð in virtute armoꝝ ⁊ legũ ſeculariũ
dnabat᷑ oꝛbi ⁊ iter regnũ eccłie qð ꝑ hãc ptãtem pontificalẽ re/
git ſubditos ſuos ⁊ hoc ſufficit ad ponẽdum diſtictionẽ latã ĩter
potentiã romanã ceſaris ⁊ ſũmi pontificis intm ꝙ non pñt dici
vnũ ⁊ idẽ regnũ:vt pʒ recte intelligẽti.Differentiaẽt ĩter regnũ
romanoꝝ ⁊ ecclłlie ſatisẽ euidẽs ꝑ ꝑſecutiões tyrànicas romano
rũ q̊s exercuerũt in ecclia ſeu ĩ martyribꝰ xpᷣi ferociſſime a tꝑe

neronis vſq; ad conuerſionẽ ↄſtantini.Ad illud ãt qð dr̃ de ↄſtta ·⸗

tino ꝙ ꝑ cõpulſionẽ fecit venire gẽtes ad fidem xpᷣi: ẽ᷑ falſum

⁊ ficticiũ. riũ.n.pʒ in hiſtoꝛia ſua:vbi ſic legit᷑:CõſtantinꝰiuitÄOſ
pplłos ad fidem xpᷣi in p’ñtia totiꝰppłi romani ⁊ ſenatiſta publi ⸗-

ce dixit q̃ ſequunt᷑· Inter dĩna ⁊ hũana pᷣuitia h̊ intereſt vt hũa/
na uitia coacta ſũt dina ãt volũtaria deꝰ.n.qꝛ geta mente colit
⁊ ſincero affectu ab hoĩbꝰhonoꝛat᷑ ſpõtanea ðbet eiꝰeẽcultura:
ſit ergo oĩbꝰnotũ ñ neceſſitate coactus ſʒ ſuo iudicio liberos poſ
ſe fieri xpᷣianos.Que oĩa multa ſilia ex geſtis bti ſilueſtri ⁊i aluſ
auctẽticis hiſtoꝛis ↄcoꝛditer tradũt᷑ ex ꝗbꝰpotiꝰelucidat veri
tas catholica:cũ xpᷣs ꝗ ĩ ſua ↄceptione ⁊ natitate fuit lapis abſci
ſus ſine manibꝰſiłr ſine manibꝰpcuſſit ſtatuã.ſ.idolatriam:nam
abſq; ptãte humana ſeu tꝑali ceſarem ꝑcuſſit lepꝛa:ex q̃ ꝑcuſſio
ne ⁊ ſanatione miraculoſa tota ſtatua idolatrie fuit ve virtualr
dirupta pᷣcipiẽte ceſare vt oĩa phana idoloꝝ deſtruerent᷑:vt ĩve
ris hiſtoꝛius pʒ.Que ꝗdem deſtructio:vſq; in hodiernũ diem du
rat.nõ ceſaris virtute cũ ẽt ĩ locis nõ obedietibꝰceſari q̊ remaet
ĩmobile:ſʒ potiꝰdĩna vᷣtute q̊ poꝛdinãte ĩ aduentu pᷣ filij ſui:⁊ eiꝰ
fide diuulgata.Siãt neget᷑ ab ĩfidelibꝰↄtigiſſe miracula ĩ ↄuer
ſione cõſtantini rñdetur ſcõʒ Augſ.ꝙ adhuc maiꝰ miraculũ eẽt
ſi tam maximamutatio ⁊ ta generalis ⁊ duratura ſeu diuturna
circa cultũ idoloꝝ ↄtigiſſet nullo ſupueniẽte miraculo euidenti
Ad ꝗntũ dicẽdum ꝙ liczʒ qñ ſuſcitatum fuit regnuʒz xpᷣi ⁊ ecclie.
ſuppᷣſſa eẽnt tria regna pᷣma qᷓ;tuʒ ad ptãtem mũdanã:nõ tñ qᷓ;
tum ad cultũ idoloꝝ. idolatria. n.remanebat ĩ vigoꝛe ſuo ĩ qua/
libʒ gente:ẽt deſtructis pᷣncipatibꝰregnoꝝ pꝓut dem̃ ẽ.Et qꝛ da/
niel in illa viſione de ſtatua habuit ſpãlem reſpectum ad deſtru
ctionem idolatrie ꝑ aduẽtum xpᷣi ᷣmũ ⁊ diuulgationeʒ eiꝰfidei
iõ dixit. In diebꝰregnoꝝ iſtoꝝ.qꝛ exiſtentibꝰ q̃tuoꝛ pᷣdictis qͥ ad
idolatriam:vt pʒ de romanis:gꝗ oĩa idola ceteraꝝ nationũ cole/
bãt:ſuſcitabit deꝰregnũ celeſte quod totã fere idolatriã ĩ repu/
blica ðſtruxit.Ad ſextũ dicẽdũ ꝙ bñ veꝝ ẽ ꝙ initiũ regni eccłie
fuit hũile:ĩmo ⁊ totiꝰeccłie füdamẽtum ĩ hũilitate ↄſiſtit: dicẽ/
te xpᷣo Mathᷣ.ii.ca. Diſcite a me qꝛ mitis ſũ ⁊c.Et niſi efficiamĩ
ſiẽ puulus iſte ac. Mathᷣ.is.ca.Sʒ B ẽ vnũ de pᷣncipalibꝰſignis
veri xpᷣi ꝓmiſſi:vñ iſaias. 3ʒ.loq̃ns de xpᷣo ad lr̃am ait:Et aſcen/
det ſic virgultũ coꝛã eo.Et ibidẽ. Uidimꝰeũ deſpectũ ⁊ nouiſſi
mũ viroꝝ.ĩ quo loco ⁊ ĩ alus qplurimis ſatis pᷣmõſtrat᷑ hũilitaſ
xpiꝓmiſſi. Sʒ ĩ H̊ qð dr de regno eccłie ꝙ deriuat᷑ a regno roma
no:vł ĩ eo fundat᷑:pᷣſuppõit᷑ falſũ:vt ex dcĩs pʒ:ĩmo iter iſta duo
regna.ſ.eecłie ⁊ romãi impu tãta diſtãtia ptãtis ſiẽcelũ a terra
diſtat i latitudine:vt iqj dcm ẽ. Nera.n.ptãs ecclie ẽ mere ſpũalis

5
. 7
1

tãq; ĩ clauibus regni celeſtis füdata.Ptãs vo romaiimpꝑuij ẽ mere tpa
lis:vt manifeſtũ e.vñ ⁊ poſito ꝙ regnũ eccłie aliqð dnium tꝑale a ro
mano ĩpio ſuſcepiſſet ex G̊ nõ ſuſcipit eccłia aliqð augmẽtũ eentiale
ĩ ſua ptãte:ſʒ potiꝰqðᷣda adiacẽs ⁊ accidẽtale:qð põt adeſſe ⁊ abeſſe pᷣ
ter ſubiecti coꝛꝛuptioné.Ita.n.erat ver monarcha ĩ regno ccclie cle/
tꝰᷣvł clemẽs qꝗ nullã hẽbat ptãtem ſaltẽ ĩ executiõe:ſicẽ ſilueſter vłeiꝰ
ſucceſſoꝛes ꝗ pr̃imoniũ eccłie tꝑale integre poſſederũt.In G ãt qð dr
ab hebꝛeis de xpo ꝙ locutꝰẽ deũ inqᷓ;tum docuit płitatẽ ĩ dĩnis.ſil
⁊ dinitatẽ ĩ ſeipſo:⁊ ẽt ꝙ locutꝰẽ ↄ legẽ inq;tů docuit multa ↄphariſai
cã doctrinà pᷣſupponũt falſũ ⁊ erroneũ ſeqᷓndo obſtinationẽ ſue ceci⸗
tatis len connition⸗ vi xpᷣi:ſʒ de ̊ͥ nõ eſt hic diſcutiendũ:ſʒ diocõce
dente foꝛte in alio tractatu videbit᷑. REPLICA.

Ndaniełcirca viſionẽ ſtatue ca..⁊ q̃tuoꝛ beſtiaxꝝ.ca.⁊.bur/
geñ.cõmẽdat poſtillatoꝛis expõnẽc:⁊ addit vniꝰqònis ðtermi
nationẽ ꝑ quã vult oñdere regnũ xpᷣi ⁊ ecclie eẽ gntũ pꝰ q̃tu
ignata. Et vnũ de füdamétis illiꝰdeterminatõis ẽ ꝙ ꝑ&bmum
xpᷣi aduentũ ſtatua ẽ cõminuta.i.idolatria penitꝰðſtructa qꝛ etſi in ꝗ
buſdã mũdi ꝑtibꝰremanit modicũ ̊ p nihilo reputat᷑ ſʒ D ti⸗
meo ꝙ vbi bur.ꝓ fidei fauoꝛe diſputat.fidẽ ledat:naʒ iudeꝰ ſuppoſi
to dcõ bur.pᷣncipio põt foꝛmare tale argumẽetũ ↄ fidẽ ⁊ ꝓ ſuo erroꝛe:
In aduentu meſſie debet ceſſare idolatria ſimpliciter vł ꝓ maxima
ſui ꝑte:ſʒ hoc hodie nõ videt᷑ fcũm:igit᷑ meſſias nõduʒ vẽit ſʒ ẽ expe/
ctãdus:gꝗ ẽ foꝛmałerroꝛ iuõoꝝ.maioꝛ hꝰargumẽti ẽ bur.miĩoꝛ pʒ.lã
hodie aſia aphꝛica ⁊ ꝑs europe ſᷣuiũt idoł:ĩmo ⁊ hi ꝗ xpᷣiani dũr ſine
cultura idoloꝝ nõ ſũt i europa. Nã fuiunt vẽtris ebꝛietati foꝛnicatio
ni ⁊ auaricie pᷣ cũctis natiõibꝰq̃ oĩa ſᷣm aplin ad ephe.ðꝭ.⁊ philipᷣ.ʒ.ido
loꝝ ſunt ſᷣuitutes:cui ſnie ↄcoꝛdat burgen.circa ca.iʒ.cacharie.Qua/
pꝛopter ſecuriꝰẽ cũ poſtillatoꝛe ſentire ꝙ in pᷣ aduentu xpᷣi ſtatua ido
latrie ſit ꝑcuſſa:in ⁊ aũt aduentu ſit totalr cõminuenda.Nec allega
tum de pholocũ bʒ de cõꝑatõe modici ⁊ nihili.Quilibʒ.n.ĩtelligẽs vi
dere poterit ſi modica ſit terra in fidelium ad cõꝑatione xpᷣianitatis:
nec multũ concludit iudeis ꝙ bur.ĩ huiꝰqõnis diſputatione interſe/
rit hiſtoꝛias ſilueſtri ⁊ ↄſtantini:qꝛ ſicut canonem biblie p ſui erroꝛis
defenſione ĩ multis coꝛꝛumpũt ⁊ falſificãt ita hiſtoꝛias citra ⁊ extra
bibliam faciliter cõtemnunt. ¶Capi. VIII.
Mno tertio regni balthaſar. Hic ponit᷑ ſeptuma viſio.⁊ẽ ſcdᷣa

bitẽ ꝓceſſus generał vltime tribulatõis:ſic ĩ iſta explicaĩ cõ
flict pcedens vltimꝗ tribulationc.Cd materiał hꝰviſiõis ẽ pugna re
gni grecoꝝ ⁊ medoꝛũ ſub ſilitudine arietis ⁊ hirci.⁊ pugna antiochi

S

de ptinẽtibꝰad aduentũ xpᷣi ſcdᷣm.Sicut ĩ pᷣcedenti viſtiõe hba

epiphanis inde oꝛti ſub ſilitudine coꝛnu modici. Finis hꝰviſionis eſt

exponere pᷣncipium pcedentis viſionis.qꝛ ſeq̃ntes viſion es ſũt qua
ſi expõnes ipſi.vñ in pcedẽti viſione dem eſt circa finè illi daniel
fuit edoct de illa viſione abvno angeloꝝ aſſiſtẽtimm.verũtñ illõ ð q

fuit edoctꝰnõ expᷣſſit totum ĩ capitulo pᷣcedenti.⁊ iõ expᷣſſit magis ĩ ſe

quẽtibꝰcapituł Finis.n.ẽ oñdere magnitudinẽ tribulationis tꝑe an
tixpᷣi ⁊ ſuoꝝ membꝛoꝝ ipᷣm pᷣcedẽtium ⁊ robur ſcõꝛum contra eos ⁊
terminum laboꝝ.Ca aũt efficiens eſt ĩſtinctꝰſpus ſcĩ fact danieli ꝓ⸗
pter affectum deuotiõis ⁊ conatum attẽtionis.Cã foꝛmalis in diuiſi

one conſiſtit. Notãdum ad euidẽtiam ſequẽtis littere ꝙ in ſacra ſcri

ptura aliquãdo eſt duplex ſenſus litterał.qꝛ ea q̃ ſunt factai veteri te
ſtamẽto ſunt figure eoꝛũ que fiunt ĩ nouo dicẽte apoſtolo.i.Coꝛĩ.io.
OQia in figuracõtingebant illis.⁊ iõ quãdo ĩ veteri teſtamento pᷣdici
tur aliqd eſſe impletum in aliqua ꝑſona veteris teſtamenti.veriꝰ ta⸗
men ⁊ pfectiꝰin aliqua noui teſtamẽti.tũc eſt ibi duplex ſenſus lr̃alis

vnꝰminus pᷣncipalis.⁊ aliꝰpᷣncipalioꝛ de illo.ſ.ĩ quo ꝑfectidimplet v·

bum pᷣdcm̃.verbi gra.i.Paral.⁊⁊2.dr:Ego ero ei in prem ⁊ ipᷣe erit mi
hi in filium.quod ẽ pbum dũñi loq̃ntis de ſalomone ꝗ fuit filiꝰdei per
adoptionem ĩ pᷣncipio regni ſui.ꝓpter quod amabilis dno dictus eſt.
vt ps.z. Regũ.i⁊.⁊ ſic verbum illud impletum eſt ad lr̃am in ſalomo
ne.pfectiꝰaũt impletum eſt in xpᷣo ꝗ eſt filius dei ꝑ naturam cuiꝰfi/
gura fuit ſalomon.⁊ iõ illa auctoꝛitas ad lr̃am int elligit᷑ de ſalomõe

de xpo.de ſalomone minꝰpᷣncipaliter:⁊ de xpᷣo pᷣncipaliꝰ: ꝓpter qd

apoſtolꝰad Pebꝛeos.i.allegat pᷣdictam auctoꝛitatem tanq; de xpᷣo
dcãm ad lr̃am.Sic eſt in pꝓpoſito.qꝛ ſub ſimilitudine arietis ⁊ hirci
tractat daniel de pugna regni grecoꝛum ⁊ medoꝝ.pꝛĩcipalis tamen
eiꝰ ĩtentio eſt tractare de pugna antixpᷣi vel mẽbꝛoꝛum eiꝰ ⁊ xpᷣiano
rum.⁊ iõ eſt ibi duplex ſenſus lr̃alis.vt pʒ ex pᷣdictis. Pꝛopter quod
ſciendum ꝙ ſicut ĩ pꝛima viſione egit de quatuoꝛ regnis ſubuerten/
dis ꝑ ꝗqntum quod ẽ xpᷣi regnum.ita hic.⁊ qð ibi ĩtelligitur ꝑ ſtatuam

⁊ lapidem.ĩtelligit᷑ hic ꝑ beſtias ⁊ filium hominis ſeu iudicem. Igit᷑

circa cãm foꝛmalè conſideranduʒ ꝙ pᷣmo ponit᷑ viſionis oſtenſio.⁊:

expoſitio.ibi:Factũ eſt ãt cumviderẽ.Circa pᷣmuʒ tria tãgũt᷑:qꝛ ꝰ tä
gitur decurſus arietis.i.regni medoꝛum.ſecundo concurſus hirci.i.
regni grecoꝛum.ibi:Ecce autem hircus tertio incurſus coꝛnu modi

ci.i.antiochi in populum iudeoꝛum.ibi:de vno autem ex eis. Per ſi
mile autem poteſt exponi dechꝛiſtianis ⁊ antixpᷣianis. Ut in ariete

pHypypviſionis. Dfr aũt in ſu/

intelligat᷑ poteſtas eccłie ⁊ ſcõꝝ. er hircum poteſtas malignoꝛum.
qꝛ ſcriptuʒ eſt Math̊.25. Statuet oues a dextris:hircos ãt a ſiniſtris
Per coꝛnu paruum iĩtelligat᷑ ptãs antixpᷣi ⁊ ſuoꝝ cõtempoꝛaneoꝛum.
Reuertendo ãt ad ſenſumꝗ pᷣmo intelligit᷑ lʒ nõ pᷣncipalłr.ſ.de regi/

bꝰmedoꝝ ⁊ grecoꝝ ↄſiderãdum ꝙ circa quẽlibet regẽ vel regnum tã

git triplicẽ ſtatum regni.ſ.initialẽ mediũ ⁊ finalẽ.Circa pᷣmũ dicit da
niel: a ¶ Anno z? regni balthaſar regis viſio apparuit mihi.ex q pʒ

wvpbee viſio facta ꝑduos annos poſt pcedẽtem.⁊ hoc tangit.cũ ſub/
dit b ¶Poſtid vi don keege “
ram ĩ pᷣncipio.qꝛ pᷣceden/ 42, .
tem viſionem vidit dani Unð ttio regnt E III.
el moãno regni baltha balthaſar regviſio appa
ſar. c¶ Eum eém ĩ ſu/ Ariit mibi. Ego daniel p⸗
ſis caſtro. hic tagit bas id qð vi erꝗi Hrleſplo vidi viſi⸗
ſrcaſtvo.qr illa eital erat one mea: cuz eſſeʒz i ſuſis caſtro:
aulator qð èſt i helã regiõe:ũüᷣidi aũt ĩ viſi/

clauſa foꝛtibuſmurig ad
moduzs caſtri. dᷣ

Ein heia regione ahne uaui oclos meos⁊ vidi.Et ecce
rum.? merropolilli regi aries vn? ſtabat atẽ palludẽ hẽns

còꝛnna excelſa:ẽt vnũ excelſiꝰ al/
tero àtqʒ ſuccreſcẽs. Poͤſtea vi⸗
di arietẽ coꝛnibꝰvẽtilatẽ cõtra oc
cidẽtẽ ⁊ cõtra aqlonẽ ⁊ cõtra me/
ridiẽ:&t oẽs beſtie nõ poterat re/

onis erat ſuſis.qꝛ multa
regna ⁊ multe regiones.
erant ſub rege medoꝛuʒ.
e¶ Uidi aũt in viſio. ima
ginaria. ſ. f ¶ Eſſe me
ſuꝑpoꝛtamvlai.Ulai eſt
pꝓpꝛium nomẽ cuiuſdam
poꝛte pᷣdicte cinitatis.⁊ i/
terpꝛetat᷑ palus.qꝛ ante
illam poꝛtaʒz ſũt paludes

eiꝰ: fecitq; ſcðʒ volũtateʒ ſnam:
èt magnificat?é:et ego intellige⸗

a gbus illa poztaẽ deno/ bhãam. Ecce auᷣtẽ hircꝰ capꝛarum
miata. eterccari ſieniebat ab occidẽte ſuꝑ facieto
es. p quem ſig tius tre:èt nõ tãgebat trã. Poꝛ/

gnuz medoꝝ qð non fuit
multum infeſtum iudei⸗
vt dicũt hebꝛei.ppter qð
ſignificat̃ ꝑ aĩal maſuetũᷣ .
h¶ Stabat ante paludez. .
ꝑ hoc ſignificat᷑ inſtabilitas regni eiꝰ.ſicut palꝰnõ eſt locꝰfirmus.
i ¶Pẽns coꝛnna excelſa.i.duos reges magnos inter alios.ſ.darium fi

ro hircꝰ habebat coꝛnu iſigne in/

liũ aſtyagis ⁊ cyrum ei nepotem. ¶ Etvnũ excelſius altero.qꝛ cy-

rus fuit potẽtioꝛ dario. l ¶ Atq; ſuccreſcens.qꝛ fere totam aſiaʒ ſi
bi ſubiugauit. m ¶ Poſtea vidi arieteʒ coꝛnibꝰventilantem cõtra
occidentem ⁊c̃ qꝛ reges ꝑpſarum ⁊ medoꝝ ad oes iſtas ꝑtes dilataue/
rũt regnũ illud. vñ in hiſtoꝛia Judith.i.ca.ſcribit᷑ ꝙ cãbyſes filiꝰ cyxi
miſit holofernem ad ſubiungãdum ſibi oĩa regna occidẽtis. n
omnes beſtie nõ poterãt reſiſtere ei ⁊c.qꝛ nulli reges q;tuncũq; foꝛ/
tes poterant ei reſiſtere ſegtur. o¶ Et magnificat eſt qꝛ illud re/
gnuʒz obtinuit monarchiam.⁊ grecia ei uiebat ſub tributo.vt pʒ tꝑe
philippi pr̃is alexandri magni ꝗ reddehat tributum dario regi ꝑſaꝝ
7 medoꝝ. p[Et ego.ſ.daniel. q ¶ Intelligebaz. qd ſignificaret
viſio mutationẽ regnoꝝ futuram.qꝛ regnum grecoꝝ huic regno ſuc
ceſſit. r Eece aut hircꝰ. Pic ponit᷑ diſcurſus regni grecoꝝ qð re/
gnum ſignificatur ꝑ hircum.qꝛ greci fuerũt luxurioſi ſicut hircus eſt
animal luxurioſum ⁊ fetiduz. ⁊ maxime alexãder ꝗ fuit pᷣmus rex vt
oj ꝓpter quod miſſa fuit ſibi puella veneno nutrita:vt ſic ꝑ ĩcontinẽ
tiam ſuam accedẽs ad eam intoxicaret᷑.ſʒ ariſtoteles ꝑ geſtus ⁊ aſpe
ctꝰoculoꝛum illiꝰpuelle ꝑppendit eaz ſic eẽ nutritam ⁊ phibuit alexã
druz ab ei cõcubitu.vt ſcribit᷑ libꝛo de ſecretis ſecretoꝝ. s ¶ Uẽie
bat ab occidente ⁊c̃.qꝛ macedonia vbi pᷣus regnauit alexander ⁊ vn

de mouit exercitum cõtra darium regem ꝑſaꝝ eſt ĩ occidẽtali ꝑte re
ſpectu regni ꝑſarum ⁊ medoꝝ. t (Et nõ tãgebat terram.qꝛ alexi

der tanta feſtinatione venit cõtra darium ꝙ videtur magis volaſſe
qᷓ; iuiſſe ̃̃m cõmunem modum loqndiad expᷣmendum velocitatem
Aduertendum ꝓiſte dariꝰnõ fuit filiꝰaſtyagis de quo dictum ẽ.nec
fuit ille dariꝰfilius hyſtaſpis ſub quo conſũmatum eſt templũ.⁊ hoc
m opinionem cõmunem latinoꝛum ⁊ etiam Joſephi.ſʒ fuit dariꝰ fi⸗
lius arſami ſub quo ſ̃z cõmune dem̃ latinoꝝ defecit regnum pſaruzʒ
p alexandrum ꝗ debellanit eũ.m vero Ra.Sa.fuit fili aſſueri ⁊ he
ſter regine.⁊ hoc dcm̃ videt᷑ mihi rönabiliꝰ ſcripturis magis ↄſonũ
vt diffuſius dixi ĩ pᷣncipio libꝛi Heſter.⁊.i.Eſdre..⁊ adhuc dicam in
feriꝰ.ii.ca. v ono hircꝰ.i.regnum grecoꝝ hẽbat coꝛnu inſigne
inter oculos.iſtud coꝛnu ſignificat alexandrum pᷣmum regem.⁊ dr ĩ
ſigne qꝛ fuit nobiliſſim pꝛĩceps in armis.vt patuit ca.pᷣeedenti. ſʒ dr
iſtud coꝛnu ſitum inter oculos.qꝛ dirigebat᷑ ꝑ ꝑhiloſo phos ⁊ potiſſi/

me ꝑariſtotelem philoſophoꝛum pꝛĩcipẽ. x¶ Et venit vſq; ad arie

one oſſe me ſuꝑ poꝛtã vlai:⁊ le/

ſiſtere ei:neq; liberari de manu

ter oculos ſuos ⁊ venit vſq; ad

tem illum coꝛnutũ.qꝛ alexander inuaſit darium. x uem
videram ſtantem ante poꝛtã.qꝛ darius aduentuʒ alexadri ꝓ ni
hilo reputabat.⁊iõ ei non occurrit ſʒ ſtans in loco ſuo miſit ali⸗
quos de pꝛicipibꝰ ſuis pꝛecipiens eis vt adducerent ſibialexan
drum ligatum ⁊ flagellatum. ¶¶ Et cucurrit ad eum in impe

tu foꝛtitudinis ſue.qꝛ alexander pꝛimo occurrit Carcipibzoati

pᷣdictis ⁊ deuicit eos iuxta fluuiũ grancũ. a¶ ¶Cũqʒ appꝛopin/
quaſſet ꝓpe arietem.qꝛ deuictispꝛĩcipibꝰdarij venit cõtra ipᷣm
dariuz. b Effe/

arietẽ illü coꝛnutũ quẽ videram mmus eſ in euzſe
ſtãtẽ ãte poꝛtã:et cucurrit ad eu,ʒ ſit. c (Et percuſ
in inpetu foꝛtitudinis ſue. Cũqʒ ſit arietem.ſ dariũ

regem perſarum.

dppꝛopiquaſſʒ pꝛope arietẽ:èffe perſant
d¶Et cõminuit duo

rat?c i e ⁊ ꝑcüſſit arietẽ ⁊ cdmmi

B . . 4 coꝛnua eĩꝰ. i.rol
nuit duo coꝛnua eiꝰ:⁊ non pokat Leeninnedacrioz
aries reſiſtere ei. Cũqʒ èuʒ miſiſ/ ſarum. ſegtur.
ſet i terrã ↄculcauit: ⁊ nemo qũi/ eq; eum min
. e, c terram cocu
hat liberare arieteʒ de manu ei?. cauit i. gloꝛiam illi⸗

Dircůs aũt capꝛaꝝ magnꝰ factꝰẽ

r n⸗ 8* Ie regni deiecit.
nimis.Cũqʒ crediſſʒ fractũ ẽ coꝛ

nu magnũ: ⁊oꝛta ſt᷑ qᷓtuoꝛ cõnua berare arietem de
25 , E 1,.21 manu eius. qꝛ null?
ſubt illð ꝑ qtuoꝛ ventos celi. De amicoꝝ ſuoꝛum vl
vno at ex eis ẽ greſſũ ẽcoꝛnun vnũ coniunctoꝛuʒz pote
modicũ:ct fcnʒ Egrãde vtra me / rat ſibi ferre auxili
ridié: contr oꝛientem contra um ontrae lehin,
d S 6 „ „, ₰*
foꝛtitudinem. Et mãgnificatum aũt capꝛarum fact⸗
eſt vſqʒ ad foꝛtitudinẽ celi:⁊ de / eſt magnnimis.qꝛ
iecit ð foꝛtitudie ⁊ ð ſtll:⁊ ↄcul magnituco leren
anite⸗ zin; fa Ari ? eius fama cre
ca nin esgeEt iſce ad P ꝛicipe foꝛ uit ſupꝛa modũ.ſub
titudinis magnificatuʒ ẽ: ⁊ ab eò iugata ſibi tota aſia
tulit iuge ſacrificiũ: ⁊ ðiecit locõ ⁊ aphꝛica p magna
parte. hKCüuũqʒ;
creuiſſet factuz eſt

coꝛnu magnum.qꝛ ĩmediate poſt illas victoꝛias moꝛtuus ẽ ale

xander anno duodecimo regni ſui.etatis aũt ſue triceſimoter/
tio anno in babylone nec potuit redire in terraz natiuitatis ſue
vt diffuſius dr in ſcholaſtica hiſtoꝛia. i ¶ Et oꝛta ſunt coꝛnua
quatuoꝛ ſubter illud.i.q̃tuoꝛ regna in gbus diuiſum eſt impiuzʒ
alexandri. kPer quatuoꝛ vẽtos celi.i.p quatuoꝛpꝛicipales
ꝑtes mũdi vñ oꝛiunt᷑ venti.qꝛ ptolome lagi filiꝰregnauit in egy
pto.philippus frater alexãdri ĩ macedonia.ſeleucug ĩ ſyria ⁊ ba
bylone. antigonꝰin aſia.ſᷣm ꝙ dicit hicgloſa. l¶ De vno aüt
ex eis.Hic deſcribit᷑ ĩicurſus antiochi epiphanis oꝛti ex pᷣdictis
cõtra iudeos.cuz dr̃:de vno aũt ex eis.i.de ſeleuco rege ſyrie.
m ¶ Egreſſum eſt coꝛnu vnuz modicũ.i.antiochꝰepiphanes ꝗ de
ſcendit ð ſeleuco.tñ plures fuerunt ĩitermedi.⁊ dr iſtud coꝛnu
modicũ.q; pꝛius fuit rome obſes. vt dr.i. Machab.i. n ¶ Et
fcũm eſtgrãde.ſ.qꝛ antiochPꝰignoꝛãte ſenatu exut de romavt oc
cuparet regnũ ſyrie.vt dr.i.Machab.i.Et pꝛiuauit filium frĩs
ſui pꝛiogeniti.ſ.ſeleuci ppilometoꝛis regno ſibidebito. o(Cõ
tra meridic.q; ptolomeũ regẽ egypti fugauit de cãpo ⁊ egyptu
obtinuit. vt bfe Mrapegptrain eſt ĩ ſitu meridionali re
ſpectu ſyrie. na Et cõtra oꝛiẽtem.qꝛ in ꝑſide q̃ eſt in oꝛiente
reſpectu ſyrie multos deuicit ⁊ ſub tributo tenuit.vt ibidem di
3.ca. q Et contrafoꝛtitudinem.i.contra hieruſalem vbi de
us ꝗ eſt foꝛtitudo colebatur. r ¶ Et magnificatum eſt vſq;
ad foꝛtitudinem.i.contra filios iſrael ꝗ angeloꝛum antigꝗtus cn
ſtodia vallabant᷑. s ( Et deiecit de foꝛtitudine.qꝛ plures eo
rum idolatrie ſubiecit. t ¶ Et de ſtellis. qꝛ multos ſtabiles ĩ
cultu dei occidit.vt pʒ.⁊.Macha b.6o.⁊.2. Ervſqz ad prin
cipem foꝛtitudinis magnificatum eſt.i.vſqʒ ad deum ꝗ coleba
tur in hierlin. qꝛ ad tẽpus abſtulit cultum eiꝰ.⁊ dĩ ſic ei pualuiſ
ſe ꝑ quãdam ſimilitudinem. Uel aliter: ꝑ pꝛincipem foꝛtitudi
nis ĩtelligitur ſũmus ſacerdos.qꝛ tunc regebat ciuitatem ⁊ tem
plum contra quem pꝛeualuit antiochus. x¶ Et ab eo tulit iu
ge ſacrificium. quod dicebatur agnus qui immolabatur veſpe
re ⁊ mane.quia figurabat immolati coꝛpoꝛischꝛiſti quod
quotidie immolatur in altari. y(SEt deiecit locum ſanctifi⸗
cationis.quia antiochus pꝛophanauit templuz ponẽdoibi abo
minandum idolum.vt dicitur pꝛimo. Machab.i. verutamen
quia iſta non fecit antiochus pꝛopꝛia virtute:ſed deo ꝑmitten/

*

f¶ Et nemo ꝗbat li⸗

mnoakupans

tilämale,

lthügeſi
Pclintffine
ſichibelna
tftiifne,
gefſimisege
ſſtepeſtari

hoiiciin
ibronn

pppiicch
ſeneinonne
nüünnzneie

blikfanen

icſpſonen

= %
——
S=
—
e
=
=2
S= -
E

Wwin dcit
dgi, eſligm
ed. einummie
icni ufu
WMWMMetc
fönng demren
menst
d —
un mimene
imne, rſbienn
dn Umconne
Aum äünemt
1de, knagiin
zal Matr
(, Eitcleſe
n nin
bed uguſtint
tloch eun
eilctge
ſtilns icoinntn
biemnstitſtnnmn
redirentepyani
vrin, i (Bunan
muingbas ninſint
iwoccligannſinii
glome ugf un
rrlenu eiueft
cibicgoe Unn
chiepbnstülit
grensideſtanntift
õ
Nn temmec ig
mii DMtui1
iieſennnegnumn,
cabi Etrluun
orgooſtitti⸗
ſgnitanih,

iee

mnſtnn i
taitcfiiſiiie

4

=

☛ =
—
= =
☛=
=
=à —=
=☛t

=

— =

E
— —
—
=
=
—

—
-
=
—
= £
=
—
— =—-
=

—
E.
—
=
SS
S
WEG
S=S=
S=
= —

S=
—
=
=

—

— £☛

alteri neſcio cui ⁊c̃.
hoc dr.qꝛ daniel nõ
hẽbat intellectum
hui viſionis ad ple
nuz. vt ifra patebit
lexq illuminat ĩtel⸗
lectum. ⁊ q ꝑ dinaʒ
reuelationẽ hita ẽ.
b¶ Et iuge ſacrifici/
um.i.quotidianuʒz.
i ¶ Et pctũm deſola/
tionis.i. ðſolatio tẽ/⸗
pli facta ppter petã
ppłi ꝑ poſitionẽ ido

li in tẽplo. k ¶¶Et

ſanctuarium.i.tem
plum. cui vna pars
dicebat᷑ ſcũm alte/
ra ſcũm ſcõꝛum.
¶ Et foꝛtitudo ſcõ/
rü. ſ. mTõcul/⸗
cabit᷑. ⁊ refert᷑ hoc

vbum ad oĩa pdcã

excepto pctõ deſo⸗
lationis.de quo nõ

querũ q;diu ↄculca

bitur ſʒ q;diu dura/

bit. ⁊ hoc ẽ verbum

trũcatuʒz.qꝛ loqtur
uad modum dolent
boiſ. ꝗ aligꝗd in loqᷣn
do omittit.Et notã/

te pꝛopter pcta populi punienda.iõ ſubdit᷑. a ¶ Roburãt da
tum eſt ei.i.antiocho. b ¶ Tõtra iuge ſacrificium ꝓpter pctã.
populi iſrael ⁊ maxime ſacerdotum.ꝗ vt dr.?. Machab. .iam
nõ erãt dediticirca altare ſʒ ↄtẽpto tẽplo ⁊ ſacrificijs neglectis
feſtinabãt ꝑticipes fieri paleſtre.⁊ ſic dĩ ibidem ꝙ fecerũt ꝓſti/
bula iuuenum iuxta templũ. c ¶ Et ꝓſternet᷑ vitas in terrai.
ver;dei cult?*ë. d ¶ Et ꝓſpabit᷑ ⁊ faciet.ſ.antiochꝰ ᷣm volunta
tem ſuã. e ¶ Et audiui vnũ de ſcis.i.angelis. f ¶ Loqntem

ſactificatiõis eiꝰ. Roöbur aüut da⸗
tũẽ ei ↄtra iugè ſacrificiũ ꝓpt᷑ pec
cata: ⁊ pꝛöſternet᷑ veritas ĩ fra⁊
pꝛoſperabitur ⁊ faciet.Et audiui
vnũ ð ſcis lõquẽtẽ: ⁊ dixit vnus
ſcũs alt᷑i:neſcio cui loquẽti. ANſq;
quo viſio ⁊ iugẽ ſacrificin ⁊ pec/
càtũ deſolatiõis q̃ facta ẽ:&t ſãctu
arin èt foꝛtitudo cõcuᷣlcabit: Et
dixit ẽi. Aſq; ad veſpaʒ ⁊ mane
duð milia trecẽti:⁊ muùndabitur
ſactuarin. Factũ ẽ aſjt cũ videreʒ
ego daniel viſionẽ: et quererẽ i/
telligẽtiaʒ:ecce ſtetit ĩ conſpectu
meo q̃ſi ſpecies viri. Et audiui
vocẽ viri iter vlai:t clamauit ⁊
ait: Ga bꝛiel fac itelligere iſtũ vi⸗/

ſionẽ. Et ubit et ſtetit iu vbi ego

ſtabã. Cuůmq; veniſſet: panens

coꝛꝛui i faciẽ meã. Et ait ad me:

Intellige fili hoĩs:qm̃ ĩ tꝑe finis
coͤmplebit᷑ viſio. Cũq; loqrẽtad
me:collapſus ſũ pꝛonꝰi traʒ.Et
tètigit me èr ſtatuit me in gradu

dum ꝙ iſta qſtio fcâ eſt ab vno angelo q̃renti ab alio angelo. vt

res. n

pʒ in l̃a.Ex quo pʒ ꝙ angeli ſupioꝛes illuminãt an elos iferio⸗/
t dixit ei.ſ.angelꝰſuꝑioꝛ ĩferioꝛi. o ¶ Uſq; ad ve/
ſpam ⁊ manęi.ꝑ ſucceſſionem diei ⁊ noctis erit tm̃ tpis.quod ſe

gtur. p ¶¶ Duo milia trecenti.i.ſex anni.q.d.ꝑ tm̃ tpᷣs cõculca

bunt᷑ pᷣdicta. q

tmũdabit᷑ ſctuarium.ſ.completo tꝑe pꝛe

dioto a pollutione facta ibi ꝑ antiochuzʒ. quod factũ legit a iuda
machabeo ⁊ fratrib eiꝰ.i. Machab.4.Conſiderãdum tñ ꝙ tm̃
tpᷣs fuit ab ingreſſu antiochi ĩ hierim vſq; ad emundationẽ tem
pliidolum tñ fuit poſitum ĩ templo ꝑ tres annos poſt ĩgreſſum
antiochi ĩ hierlin.qꝛ idolum nõ ſtetit ĩ templo niſiꝑ tres annos.
vt videbit᷑ infra.iz.capitulo. r ¶ Zactum eſt aũt.Hic ponit pᷣ/
dicte viſionis expoſitio.⁊ diuidit᷑ ĩ duas ꝑtes.qꝛ pᷣmo ponit᷑ viſi
onis expoſitio.⁊ ifert qdam cõcluſio.ibi Et ego daniel. Pꝛima
adhuc diuidit᷑ ĩ tres ꝑtes.qꝛ pᷣmo exponit᷑ myſterium arietis.⁊
hirci.ibi:Poꝛzꝛo hircus.tertio coꝛnu modici.ibi:Et poſt regnum
eoꝝ. Pꝛima adhuc diuidit᷑ in duas ꝑtes.qꝛ pᷣmo notat᷑ deſideri/
um ſciendi in daniele.⁊ modꝰreuelandi in gabꝛiele.qꝛ hoc fecit

pmãdatuz angeli ſupioꝛis ſ.michaelis.⁊? ponit᷑ expoſitio gabꝛie

lis.ibi:Aries quem vidiſti.Dicit igit᷑:SFactum ẽ aũt cũ viderem
ego daniel viſionem.ſ.imaginariã. SEtq̃rerem iĩtelligẽtiã
cum magno deſiderio.qꝛ lʒ eam ĩtelligeret ĩ ꝑte.vt pᷣdictum eſt.
nõ tñ in toto. t¶ Ecce ſtetit in cõſpectu meo.q̃ſi ſpecies viri.
qꝛ nõ erat vir ſʒ angelꝰin ſpecie viri.ſ.michaelis ꝗ erat pᷣnceps ſy
nagoge.vt patebit infra.io.ca.⁊iõ erat ſollicit vt myſterium da

nieli reuelarefẽ. v¶ E
cie viri apparẽtis. x¶J

taudiui vocem viri.i.michaelis in ſpe/
Inter vlai.i.apparẽtis ĩ tali loco.

Et clamaiit ⁊ ait.ſ.loqᷓndo angelo inferioꝛi. ̊¶ Babꝛiel fac
itelligere iſtum viſionem.i.danielẽ. Ex quopʒ ꝙ in miniſterus

angelop oꝛdoeſt. a ¶ E

t venit.ſ.gabꝛiel. bi Et ſtetit iuxta

vbi ego ſtabam.ad loqᷓndum mecũ. c Cuũq; veniſſet pauenſ
coꝛꝛui ĩ faci meam.hoc factum eſt vt daniel exiſtens ĩter ange

los cognoſceret fragilitatem hbumanam. dEt ait ad me:In

tellige fili bominis.ſ.coꝛꝛuptibilis eadem rõne qua pꝛiꝰ.ſ.vt co
gnoſcat ſuam fragilitatẽ. e ¶ Quoniã in tempoꝛe finis cõple
bit᷑ viſio. ex quo pʒ ꝙ licʒ viſio aliquo modo ſit impleta in antio

cho.tñ ꝑfectins complebit᷑ in antixpo ĩ fine mũdi.⁊ iõ de ipſo eſt pᷣnci
palis ſenſus lr̃alis.vt pᷣdictuʒ eſt. f Cũq; loq̃ret ad me collapſus
ſum ꝓnus ĩ terram.bis ad terram cecidit loq̃nte angelo vt magis co
gnoſceret fragilitatez ſuãũ. g ¶ Et tetigit me.ↄfoꝛtando. h¶ Et
ſtatuit me in gradu meo.erigendo me.qꝛ pꝛiꝰiacebam ſicut quadru/
pes ad terram. i Dixitq; mihi. Ego oſtendam tibique futura ſũt
in nouiſſimo maledictiõis.i.tꝑe illi maledicti hominis:q ꝓpter abũ/
dãtiam malicie dĩ maledictio in abſtracto.⁊ hic eſt antixps ꝓpꝛie.et

meo:dixitqʒi mihi:Ego oñdam
tibi qᷓ futura ſũt ĩ nouiſſimo ma/
ledictiõis:qm̃ hàbet tpᷣs finẽ ſuũ
Ariès quẽ vidiſti habere coꝛnua
rex medoꝝẽ atqʒ ꝑſaꝝn. NPò:ro
hircꝰ capꝛarũ rex grecoꝝ: ⁊ coꝛ/
nu grqde qð erat iter oclos eiꝰ:
ipe ẽ rẽx pꝛimꝰ. Qð aſt fracto il/
lo ſurrexerſit qtuòꝛ ꝓ eo:q̃tuoꝛ re
ges de gẽte ei cõſurgẽt:ſ noͤn in

foꝛtitudie eiꝰ.Et pſt regnũ eo/
rũ:cũ creuerit inigtates:ↄſurget

reximpudens facie ⁊ intelligens
pꝛopoſitiones: èt roborabitur

foꝛtitudo eius:ſed non in viribꝰ

ſuis:⁊ ſupꝛa qᷓ; credi poteſt vni/
nerſa vaſtabit: ⁊ pꝛoſperabitur

⁊ faciet.Et intèrficiet robuſtos

⁊ popùlum ſanctoꝛum ſecundũ
voluntateʒ ſuã: ⁊ diriget᷑ dolus
ĩ manu eius:èt coꝛ ſnũ magnifi/
cabit: ⁊i copiò rerũ omniumoc-/
cidet plurimos.⁊ 3 pꝛĩcipẽʒ pꝛi/
cipũ ↄſurget:⁊ ſine manu conte/

ꝙ quatuoꝛ reges de gente ei conſurgent
tenẽtes alexadri ᷣm diuerſas ꝑtes. q

antiochus epiphanes ali
quo modo inquãtum fu/
it figura antixpᷣiꝑſequẽ/
do cultum dei:vt viſum
eſt. K Quoniam hẽt
tempus finez ſuuz.ĩ quo
ſ.iſta complebuntur.
¶¶ Aries queʒ vidiſti.Po
itis gbuſdam pꝛeambu
lis ad expoſitionem viſi/
onis.hic gabꝛiel ĩcipit vi
ſionem exponere inquã/
tum tãgit regem medoꝝꝑʒ
⁊ plarum.⁊ pʒ lr̃a ex pꝛe/
dictis. Ulteri expõit eazꝭ
inq;tum tangit regnum
grecoꝝ dicẽs. m Poꝛ
ro hircus capꝛarum.⁊ pa
tet vſqʒ ibi. n ¶ Rexpᷣ
mus.ſ.alexander vt pꝛe/
dictuʒz eſt.qꝛ ante tempꝰ
Alexandri reges grecie
erant quaR nulliꝰ momẽ
ti.⁊ iõ dr̃ pᷣmus inter no/
tabiles o òãt fra
cCto illo.i.moꝛtuo ante fi
nẽ naturalẽ vite ſue.qꝛ ꝑ
venenuz moꝛtuꝰẽ adhuc
iuuenis exiſtes.ſ.ʒ3. ãno/⸗
rũ.vt pʒ ex pᷣdcis.⁊ hoc ſi
gnificat᷑ ꝑ fractionem.
Pp¶ Surrexe rũt q̃tnoꝛ ꝓ
eo.ſ. coꝛnua. B ſignificat
mul regnantes.⁊ imꝑpium
Sʒ nõ in foꝛtitudine eius.

qꝛ nullum iſtoꝝ regnoꝝ potuit equiꝑari regno alexãdri ĩ foꝛtitudine
licz plꝰdurauerĩit.qꝛ regnũ elexãdri valde paꝝ durauit.vt ſupꝛa dem̃
eſt. r Et poſt regnuũ.Pic ↄñr põit expoſitionẽ coꝛnu modici.i.an/
tiochi ⁊ antixpᷣi cuiꝰfigura fuit antiochꝰ.⁊ hoc eſt quod dr:Et poſt re
gnum eoꝝ.ſ.regũ pᷣcedentiũ. s¶ Cum circuerint iniꝗtates cõſur/
get rex impndes facie.i.antiochꝰgꝗ pmiſſus eſt regnare ad puniẽdum

9 2

* 9

inigtates filioꝝ iſrael q creuerant nimis illis tempoꝛibꝰ: vt viſum eſt
ODr aũt antiochꝰĩpudens facie.qꝛ nullam turpitudinem verebat᷑ fa⸗
cere ẽt in loco ſancto vbi ſtatuit idolum ꝗ locerat ẽt repletꝰimundi
cijs ſcoꝛtantiũ cũ meretricibꝰ.vt dr.z. Machab.o.⁊ hoc factũ ẽ ꝑ an

tiochum. t ¶Etitelligẽs ꝓpoſitiones.qꝛ antiochcallidus erat.⁊ p
ueniens alios calliditate ſua. Uel aliter. Intelligens ꝓpoſitiones.i.i

telligere faciens.q.d.daniel.qꝛ ꝑ eaq̃ faciet intelliget iſta viſio q̃ mõ

eſt occulta. v¶

t roboꝛabit᷑ foꝛtitudo eiꝰſʒ non ĩ viribꝰſuis q.d.

licz ſic creſcat foꝛtitudo antiochi ad faciẽdum iſta.non tñ hoc erit ex
viribꝰſuis.ſʒ ꝓpter pctã populi ſic dimittetur a deo agere.qꝛ ſicut fre
qᷓ̃nter dem eſt.deꝰ aliqñ vtit malis ad puniendũ bonos. x ¶ Et ſu
pꝛa qᷓ; credi poteſt vniuerſa vaſtabit ⁊c.qꝛ nõ erat credibile hoibi
ille ꝗ erat come obſes ðberet ſic pſperari ⁊ t ardua facere. y Et
ĩterficiet robuſtos.ſ.ſeptem fratres ꝗ cum matre fuerunt robuſtiſſi
miad tenendũ legem dei.vt pʒ.z.Machab.7.Et qꝛ nõ ſolum illi ſũt

iterfecti ab antiocho.ſʒ etiam multi alu ꝗ noluerunt derelinquere le

gem dei.iõ 3Et populum ſcõꝝ ſᷣm voluntatem ſuam.inter

ficiet. ſ. a ¶ E
pducet᷑ ꝑ oꝑa eiꝰ. b

tdirigetur dolꝰin manu eiꝰ.i.ad finem intẽtuʒ ab eo
t coꝛ ſuum magnificabit.qꝛ antiochus ĩ tã

tum erat elatꝰꝑ ſuꝑbiã quaſi crederet hẽre terram ad nauigandũ et

mare ad ambulãdũ.vt dr.z. Machab.5.

( Et ĩ copia reꝝ oĩuʒ occi

det plurimos.qꝛ talem occiſionem ſanctoꝛum fecit per tempoꝛalem
potentiam a deo ſibi permiſſam. d¶ Et contra pᷣncipem pncipum
conſurget.qꝛ contra deum ſurrexit auferendo cultum ei q́;tum ad
tempus. e(Et ſine manu conteretur.qꝛ antiochus rediens de ꝑ

ſide percuſſus a deo moꝛbo inteſtino moꝛtuus eſt pꝛout habetur.2:

Machabᷣ 9.Quoniam autem ſicut dictum eſt antiochus fuit figura
antichꝛiſti.ideo lr̃a iſta que expoſita eſt de antiocho iterum melius

eyponit᷑ ⁊ pfectiꝰde antixpo ab illo loco vbi incipit ſcriptura log ð an
tioc ho cũ dr:Et poſt regnum eoꝝ.ſ.grecoꝝ.qꝛ regnum antixpi ꝑtiet
quodãmodo ad regnum romanum de quo oꝛiet᷑ vt pdictuʒ eſt. quod
gdem regnũ romanum ẽ poſt regnum grecoꝝ.ð quo fit mentio ĩ par
te iĩmediate pᷣcedenti vt pʒ. Cũ creuerint inigꝗtates.qꝛ ᷣm teſtimoniũ

ſaãcti factꝰdanieli cõfitenti peccatum ſuum.⁊ deſiderãti ⁊ poſtu

ſaluatoꝛis Math.? 4. iminẽte tꝑe antixpᷣi abũdabit iniqtas ⁊ refri /

eſcet caritas multoꝝ. Cõſurget rex ipu dens facie.qꝛ antixpᷣs ad oẽ
malũ erit iuerecũdꝰ: Et intelligens ꝓpoſitiones.qꝛ antixpᷣs erit calli
diſſimꝰ igenio naturali?ꝰ .
auxilio diaboli familiar
ſibi. qꝛ hẽbit demonẽ pᷣn/
cipem: Roboꝛabit᷑ foꝛti
tudo ei.qꝛ excedet oem
terrenã potẽtiazʒ tꝑe ſuo.
Sʒ nõ ĩ viribꝰ ſuis.qꝛ nõ
erit hoc virtute hbumana

retur. Et viſiõ veſpere ⁊ mane:
qᷓ dicta ẽ vera ẽ. Cu g iſionẽ ſi⸗
gna: qꝛ poſt multos dies erit.Et
egöͤ daniel lägni egrotauiꝑ di/

ſz diabolicaicui virtute reꝗ ⁊ ſtpeba ad viſioneʒ: ænõn
faciet illa mirabilia: do erat q iterptaret. Cix.
tn Zmirrere eriaaſtd, Raͤnno pꝛimo darjjfilij
credi .
bit ⁊c. qꝛ ptãs antixpᷣi ſie . —4 ſſueri ð ſemiẽ medoꝝꝗ

ſubito apparebit ꝙ oĩb .
admirabilis erit.Et interficiet robuſtos ⁊c.i.illos ꝗ inuenient᷑ firmi
in lege dei nolẽtes ei obedire.Et diriget᷑ dolꝰ⁊c̃.i.ad finem intẽtuʒ ab
eo pducetur.lʒ ad tempus bꝛeue.Et coꝛ ſuum magniſicabit.qꝛ extol
let᷑ ſuper oẽ illud quod dr̃ deꝰaut qð colit᷑.vt dicit apoſtolꝰ.⁊=.ad theſ
ſal.z. Et in copia oĩum reꝝ occidet plurimos.qꝛ ꝑ foꝛtitudinem mili
tie ⁊ theſauros diuitiaꝝ naturalium ⁊ artificialium multos ĩterfici/
et. Et ↄtra pᷣncipem pꝛicipum cõſurget.i.ↄtra deum.cultum ei aufe /
rẽs ⁊ ſibi vſurpãs.qꝛ in tẽplo dei ſedebit onñdens ſe taqᷓ; ſit deꝰ.vt dĩ
z. ad Theſſal.z. Et ſine manucõteret᷑ qꝛ dũs ieſus xpᷣs eum ĩterfici/
et ſpiritu oꝛis ſui.vt ibidem dr.ſegt᷑. a ¶ Et viſio mane ⁊ veſpereq̃ᷓ
dcã eſt vera c.i.ꝑ ſucceſſionem tꝑis apparebit veritas viſionis ipſius
inq;tum pertĩet ad antiochum ⁊ inq;tum ꝑtinet ad an tixpᷣm. vel ali⸗/
ter exponit᷑: vt ꝑ me iĩtelligat᷑ tẽpus antiochi.quod fuit pᷣmuʒ reſpe
ctu tꝑis antixpᷣi.vt ſit ſenſus.Uiſio pᷣdcã ſᷣm ꝙ refert᷑ ad me.i.ad tẽ
pus antiochi:Et veſpere.i.ad tempꝰantixpᷣi vera eſt.qꝛ in vtroq; ſeſu
hẽt veritatem.vt viſum eſt.ſegtur. b (Tuergo. daniel. c¶ Si⸗
gna viſionẽ.i.memoꝛie cõmenda eam ſcribẽdo.vt poſtea poſſit ſciri a
poſteris. d ¶ Aꝛpoſt multos dies erit.i. complebitł. e ¶ Etego. B
ponit᷑ quedã cõclu ſio reſpectu pᷣcedẽtium cum dr̃:Et ego daniel lan
gui.cõcuſſus timoꝛe viſionis ⁊ admiratiõe ſegtur. f ¶ Tumq; ſur/
rexiſſem faciebã oꝑa regis.i.nęgocia regni.qꝛ ſuꝑ ipſa erat poſitus da
niel.vt viſum eſt ſupꝛa. Et ſtupebã ad viſionẽ.ppter hoꝛꝛoꝛeʒ
maloꝝ futuroꝑꝝ. h ¶ Et nõ erat ꝗ iterpꝛetaret᷑.qꝛ lzʒz viſio eſſet ei ĩ/
terpꝛetata ĩ generali.nõ tñ omnino ĩ ſpeciali q́;tum ad nomĩa regum
⁊2 determinataꝝ ꝑſonaꝝ.Ex quo patet ꝙ ſpiritus ſcũs nõ ſemper re/
uelat ꝓphetis ſenſum plenarium viſiõis.ſed ſolum qᷓ;dtum expediẽs
