bat terraʒ.Et pꝛeparabit᷑ ĩ miſe / toꝛem. ſicut bec no
ricoꝛdia ſoliũ:⁊ ſedebit ſupꝑ eum mia coꝛnuꝛgeluiĩ⸗/

ĩ vitate ĩ tabernaculo dauid: iun / differeter accipiun

tur in caſu accuſati

dicàns querẽs indicin:⁊ ůeloci uo noĩatiuo apud

ter reddẽs qð iuſtu S. Audiuim⸗ latinos. ? eſt ſenſus
ſuperbiam moab: ſuperbus eſt im Ha. Sa. Emit⸗/
valde . Süperbia eius Eet arro/ te agnum. quaſi Oi/
gantia eius ⁊ indignatio eius: perbis popule mo⸗

pluſq; foͤrtitudo eius. Idcircõ abcontra regnũ iu/

vlulãbit moab ar moab vniuer / dacontenendo. q;
ille ꝗ fuit dñatoꝛ ⁊

ſus vlulabit . His qui letantur oñs in terra veſtra

ſuper muros coctilateris loqui crex veſter aliquã/

mini plàgas ſuas:qm̃ ſùburba/ dao miſit ꝓ tributo

na eſebon dèſerta ſut. Et uineaʒ regiiſrael. Agniun
. i. agnos accipiédo

ſingulare pꝛo plura

li:ſicut Exo.S. Uenit muſca grauiſſima.i.multitudo muſcaruʒ.

De petra deſerti.i.de tali loco terre moab vnde mitteba t agni
pᷣdicti.Ad montẽ filie ſyon.i.ad ſamariamq edificata fuit ĩ mõ

te emptoa ſomer. z. Reg.ié. ⁊ erat metropoł ĩ regno iſrael ⁊ v
mons filie ſyon qꝛ omnes ciuitates totius iudee fuerũt ſub hie
ruſalem in qua eſt mons ſyon vſq; ad diuiſionẽ regni tẽpoꝛe ro/
boam.Et erit. ppter ſupbiam moab. Sicut auis fugies ⁊c. quia
vaſtatio hec fuit eis inflicta ꝓ ſuꝑbia ſua cum alus malis.Con/
ſequenter oſtendit ꝓpheta modum euadẽdi hàc penam.ſ.pcõ⸗

paſſonem ad filios iſfrael dicẽs: Inicõſilium ⁊c. exponat᷑ vt ſu⸗
pꝛa vſq; ibi. Finitus eſt enim puluis.co ſũmatꝰẽ miſer.ðfecit ꝗ

ↄculcabat terrã. Ubi Ra. Sa. dicit ꝙ hẽ lrĩa hebꝛaica: Defecit

ſuctio.conſũmata eſt mãmilla.deſfecerũt mobilia de terra.quã

litterã ſic exponit: Defecit ſuctio.i.animalia q ante abundabãt

ĩ terra moabnõ ſugent amplilac mr̃uʒ ſuax:ↄſũmata ẽ maãmil
la.i.defecit lac de mãmillis animaliũ.vnde moabite in lacte⸗

butyro ſolebãt abũdare.Defecerunt mobilia ð terra.i.aĩalia q̃
gradiunt᷑ ſuꝑ terrã:qꝛ hoſtes deduxerunt eaꝑpꝛedam. hac.n.

penam cõminatur eis Iſaias. ⁊ tunc conuertit ſe ad nuncian/
dum foꝛtificationem regniiude tempoꝛe exechie dices: Et pꝛe/
parabitur in miſericoꝛdia ſoliuʒ.quia ex dei miſericoꝛdia exer

citus ſennacherib ab ãgelo ꝑcuſſus fuit.⁊ ipſe fugiẽs ad terram

ſuã ibi ĩterut.⁊ tũc ecechias ĩ pace⁊ gloꝛia regnauit:vt hẽtur.2.

Paral. 2zz. Et ſedebit ſuper illud i vitate.vnde dixit:vFᷣiat pax⁊
veritas ĩ dieb meis.4. Reg.2o.In tabernaculo dauid.i.ĩ cii
tate quã edificauit dauid iudicãs ⁊ q̃rens iudiciũ ⁊c.qꝛ ipᷣe fuit
iuſtꝰ.⁊ ĩ alus iuſticiã ſᷣuauit. g ¶ Audiuimꝰ.qꝛ ſcõᷣm expoſito)

res hebꝛaicos ⁊ latinos moabite nõ fecerũt ſcõm monitionem

Iſaie de conuando fugitiuos de populo iſrł.iõ non euaſerunt

penam cõminatã.⁊ ad hoc deſignãdum reuertit᷑ hic ꝓpheta ad

deſcribendũ eoꝝ penã ⁊ culpã.⁊ pᷣmo pᷣdicit exterminiũ.⁊? ex/

cludit eoꝝ remediũ.ibi. Et erit.Circa pᷣmũ dicit:Auqiuimꝰſuꝑ
biã moab.ꝑ famã volãtẽ. hb¶ Su. eiiĩ factis. MNtarrogaã
tia eiꝰ.in vbis. k ¶ Et ĩdi.eiꝰ.ĩ exterioꝛibꝰſignis. ¶ ¶ Pluſq;
foꝛ.eiꝰ.Eſt.n.modus ſuperbi plus eſtimare de ſe qᷓ; ſit in vitate.
lulabit moab:atimo
ab ⁊c.querentes ab inuicem auxiliũ.⁊ non iueniẽt. o ¶ Pis
gꝗ letant᷑ ſuꝑ muros ⁊c̃.tales.n.muri fiebãt antiꝗtus.ſ.de lateri
bus coctis ⁊ ĩ foꝛtitudĩe talium muroꝝ gloꝛiabantur moabite.
og.o vos pphe. q ¶ Pla.ſu.i.mivias eis ſupuẽturas.
n. El. nom De. ſüt. a ſuis ĩ/
pitatoꝛibiñ fugiẽtibꝰ. i¶Et vi.ſcitas erat i moab abũdãs ĩ vi

ceret ꝓpheta:ꝗd ſu

ſaias

iſtus neis. al Hüui gentiuz exciderũt.i. aſſyru pᷣmo ⁊ poſtea babylo ceret. illud fem̃ eoꝝ ĩ tribů ânis dictis fuit ca punitionis ſue a deo.⁊

em nuj.? dicunt vtriq; dñi gentiũ.q;ꝛ tꝑibꝰ ſuis multas gẽtes ſubie ſic per h̊ qð dr.hic:i tribꝰannis.non pfigit tempꝰ ſue punitionis ſed
igfrotb cerũt ſuis dominjs. b¶ Fla. eiꝰ.i.palmites qᷓ vulgariter vo aſſignat᷑ ei cauſa partialis.q; coductio balaã pᷣdicta.⁊ iſta ĩꝛugnatio
Ndbabe,. cãt flagella. ⁊ ſic ĩ hebꝛeo tñ accipiũt hic palmites metappoꝛi populi iſrael ↄcurrerut ad hoc.⁊ eẽt moabitaꝝ ſuꝑbiavt dem eſt.
i pro pplo illi ciuitatis q̃ abũdabat ĩ vineis:vt dem̃ et. bq treli.⁊c.qꝛ panci de moabitis effugerunt manꝰvaſtatoꝝ.vel qꝛ
liini ¶ Uiſq; ad iager ꝑuenerunt.fugiẽdoaduerſarioo. alig pauci vł pauperes a vaſtatoꝛibꝰfuerũt dimiſſi pꝛo cultura terre
inbinn d ¶ Errauerũt ĩ de. hoĩes.n. pꝛe timoꝛe fugiẽtes de facili errãt ſiẽ nabucard ðᷣſtructa hierłʒ duxit pplum reputatiõis in babylon
rint . i marſs brurbatione. e ¶Pꝛopagines eiꝰ.i.viri foꝛtes. ⁊ de pauꝑibterre religt vinitoꝛes raglco neer hẽtur iere⸗ vlti.
nmifni Kelicte ſunt. ſ. . M . In ca. ib. vbi dr ĩ poſtil
N g ranrarmare ſabama doͤmini geẽtiũ exciderſt. tribus annis quaſi anni mercena erur . erernid de
annen .i euphꝛaté ductii Flagella eiꝰüſq; ad iaʒer ꝑpuene rij auferetur gloꝛia moab ſuꝑ o ſuit. ADDITIO.
rinti⸗ captiuitatez ad ter Ft: erràuerũt in deſerto: pꝛopa pplo multo:⁊ rlinquet i eo ſié.Xpoſitio Ra. ſa.)
fiduß alienar Praien ginẽs eiꝰrelictè ſut: tranſieruũt ma racemꝰ paruus æ modic neqᷓ/ a Sani
unnn mare. ppter ei ma re. Süꝑ h ploꝛabo i fletu iäzer: ; multus. l tertia ajrta gnationẽ pu
annn i gnitudinem. ſʒ mo ⁊uineaʒ ſabama. Inebꝛiabo te o Hus damaſci. Ecce da nitpetã pfuz ifilioſ vt pʒ
irun rem bebꝛaici ſĩmo/ lachꝛyma mea eſebon ⁊ eleale: O maſcus deſinet eſſe ciui ¶Exo. z0. iõ ia traſiuerat
unl carur ym ills Seã. ſez tuꝗ uox calctii irruit. Et ůu rnina⸗Dercliete naltatcs Grar vt manifeſtum en:rüc
Gurkſnie i. cõgregationeſq; feretr᷑ leticia ⁊ exultatio decarme/ gregibuser t: et requieſcent ibi: alia pcta h̊ expꝛeſſa ſuffi
maun aqn appellaui ma lo: zin uineis non exultabit ne ⁊nõerit ꝗ exterreat. Et cèſſabit ciüt ad ꝓmerenda taleʒ
Retin A uper h q; iubilabit. Ainſi i toꝛcnlarinõ. acdiutoꝛid ab eppaaim: ⁊ rẽgnſ a unirionezpinorioti
hlen Meracopantens to calcabit ꝗ calcare conſueuerat: damaſco: reliquie ſyrie ſiẽ glo/ ſusbia iprmonba mari
mingiin pulo moab rõne ſu voc&é calcãtii abſtuli. Sũůpꝑ boc ria filioꝝ iſrl erſt dicit dũs exer-· mũpetmẽ:vn qð dĩ.Ex
dan pꝛadicta. vẽter meus ad moab q̃ſi cithara cituñ: Et erit ĩ die illa attenuabit mt meli crgomi ſm po
ei eter ſonabit: nſecra men ad muͦrů glonia cob z piscdo curnis Mernne Ea Ell
l kJager. Enomẽci / cocti later.Et erit cũʒ apparue/ eidemarceſcet.èt erit ſic ogregas Ndamaſci. Pic
irpnbun uitatis in moab. rit qð laboꝛauit moab ſuꝑ excel i meſſe quod reſtiterit: ⁊ bꝛach &ιμ poini punitio ſy
aiin nenalntme. ſis ſ̃ nis: ingrediet᷑ ad ſcꝗ ſua vt uz ei ſpicas leget. Et erit ſic que Epopid nibercer⸗
acpeo 1. ite rer: qnên valebit. jecaggi falie zimn re- n iducetiuz. phacee
R tem vineis abũda⸗/ becrer dn leb Do er de ſpicas i ſale ap baun e rex iſrl fuit ↄfederatre⸗
nnian; tez. qꝛ ille cuitates bu qð locutꝰ e dñs ad moabex/ linquétur in coi racem. et ſiẽ̃ gi ſyrie:vt dem ẽ ſupꝛa ca

nhäig fuerũt deſtructe tunc: ⁊ nunc locuteſt dicẽs: In excuſſio ole x vltriũ oliua/ pitulo.2.⁊ ſic cõmunica/
uiett ei ĩ amicitia.ita ⁊ i ido

mſitind eodem modo expo
n nikauockſubane ſe . „⸗ aagratria. Silr achag rex iu
nitſohe me¶ Inebꝛiabo te ⁊c.eſebò ⁊ elale ſũt noĩa ciuitatü ĩ moab.⁊ cãʒ da fecit ſbi fieri altare holocauſtoꝝ in hierim ad ſilitudinemaltar
RHZ ſue cõpaſſionis ſubdit. n ¶ Qm ſuꝑ vi.cc.vñ debebas viuer. qõ erat in damaſco:vt hetur.A. reg.is.Diuidit᷑ ãtpñs caplin in tres
zigi o ¶ UHox calcãtiũ ir.iehoſtiũ ſibirapietiũ. pi¶ Et auferet᷑ le. c partes.q; pmo deſcribitur punitio ſyroꝝ filios iſi lad petm̃ traben/
RZũ Cocus eſt ĩ moab fertilis ĩ vino ⁊ blado. q Eti vineis non tium. z? fuioꝛum iſrkłi ipſis confidentiuin. ibi Et erit.⁊ 3? aſſyrioꝛuʒ
nſo⸗ exul.⁊c.Qñ.n.vindemia ẽabundãs ⁊ meſſis ⁊colligi pacifice. vtroſq; vaſtatiuz.ibi:Ue multitudini. Circa pᷣmum dr. Onus dama
nitin homies exultãt ⁊ cantat.⁊ iõ qũ ab aduerſaris partim occidun ſci.i.punitio ſyrie a deo pꝛeuiſa:q; damaſcus erat metropot in ſyria.
rſe, tur: 7 partim fugant ⁊ meſſis ⁊ vindemia ab aduerſarijs capit· Ecce damaſcus deſinet eſie ciuitas ſcilz notabilis vt exponunt alig.
e tũc hẽtur mã triſticie ⁊ ploꝛatus. r ¶ Suꝑ h̊ vẽ.meus.i.mẽs eo ꝙ theglatphalaſar ꝗ interfecit raſin regem ſyrie non legit eamõð
eic mea.ea mõ loqndi qͥ dĩ de aliquo paꝝ litterato:paꝝ hẽt ĩ vẽtre. ſtruxiſſe.ied illud quod ſubditur videt᷑ repugnare: ⁊ erit.ſicut acer
mi 8Ad moab qᷓſi cithara ſonabit. emittẽdo vocẽ lugubꝛem gemi uus lapidum in ruina. ⁊ ideo dicendum ꝙ damaſc fuit oᷣſtructa per
unn . t. ſiẽ ĩ fletu moꝛtuoꝝ aliqũ cantabat᷑ carmẽ lugubꝛe ĩ cithara. theglatphalaſar velalium ſibi ſuccedentẽ ⁊ poſtea reedificata:ſicut
inii. t ¶ Et viſce.mea.mouebunt ꝑcõpaſſonem. u ¶ Ad muꝝ co/: de hieriim legitur ꝙ fuit bis aren Pegiſeng
rnan cti la.i.ad moabitas ꝗ hitabant ĩ ciuitatibꝰclauſis talib muris K Derelicte iuitates aroernomẽ Eregionis in regno ſyrie in qᷓ ſunt
t vt ſupꝛadictũẽ. x Et erit. Dicↄñr ꝓpha excludit remedin plures ciuitates. Aroer at put ẽ nomè vni ciuitatis in iudeg.
Pun dicens Et erit cũ apparuerit qõ laboꝛduit moab.ſ.ĩ vanum ad ¶ Bregiberüt. (gregib aduerſariopʒ. m. Et regeſcẽt ibi añ erit
nan defendendũ. y Supꝑex. ⁊c.i.ad idola ĩ montib poſita:q̃ re g exterreat.ſ.de ſyris.qꝛ ppls ſyrie fuit trãſlatꝰcyrenẽ:vt hr̃ Amos.
uknn putauit ſcãiõ dr hic: Sãcta ſua.nõ ſimpliciter ⁊ abſolute.ſʒ cũ i.⁊ 2 ſyri erat ↄfederati regno iſrł vt dem̃ eſt. S. 7.ca.iõ ſubdiit.
edingen determinatione eiꝰ qo ẽ ſua. 3 ¶ Ut obſecret. pꝛo ſua libera/ n tceſſabit adiutoꝛiũ ab ephꝛaiz.i.a regno iſr nominato ab ephꝛa
Mlunmn tione. a ¶ Et nõ va. qꝛ idolanullã pent virtuté adiuuadi. im eo hieroboam musrex fuit de illa tribu. oEt regnuma B
Nhemma, b ¶ Poc v.⁊c.i.de punitione moab abſq; retractatiöe. c¶¶ Et damaſco.eoꝙ nomẽ regiũ fuit ablatũ per theglatphalaſar.
Lput tẽ.i.ab eterno.qꝛ extũc oĩa futura diſpoſuit. Ka. Sa. expõit. Ex pEt relige ſyrie ⁊c. i·iſti illi captinabunt paucis euadentibꝰ ſugiẽ
nicticin tũc.i.ex tempoꝛe qͥ moabite ↄduxerũt balaã ad maledicendu, do.⁊ ſic fem̃ eſt.qꝛ ſicut theglatphalaſar captinauit populũ ſyrie: ſic
ihfli populo iſrael. Numeri.⁊2. diſpoſuit de hãc penã ſuper moabi/ ſalmanaſar regnũ iſrl: vt htur.A. Reg. q(Et erit. Hic ↄñr deſcri
netpoſ⸗ tas futurã. non tñ ĩtelligit per ᷓ ꝙ aliq̃ nouitas ſit i deo.ſʒ qꝛ il bitur punitio regni iſfrael eo ꝙ cõfidebat de adiutoꝛio ſyroꝛum pluſ
Innonen lud factum fuit diſpoſitiuũ ſeu meritoꝛiũ reſpectu pene qᷓ bicõ q; de deo.⁊ ad eoꝛumidolatriam trahebat᷑.Et diuidit᷑ in tres parteſ
Auaſerunt ſcribit. d Et nũc locutus ẽ dñs.ſ.ꝑ me ꝓphetã ſuü dicens. qꝛ pᷣmo ꝓpheta denüciat punitionis effectum. z?eius fructuz ibi: In
Gbemn e ¶ In tribꝰannis ⁊c̃. Aliꝗ numerant iſtos tres annos a moꝛte die illa inclinabit᷑. 3? redit ad denüciãdum deſtructionem regni iſrl.
ii vth achatc. ſz Bͥ non videt vum. qm vaſtatio moabitaꝝ fuit poſt de · ibi. In die illa ciuiiates.Circa pᷣmum dr̃:Et erit in die illa ⁊c.i.regni
tinne ſtructionem regni iſrl:vt pʒ ex ſupꝛadictis.Samaria vo metro iſrael. ⁊ hoc p deſtructionem ſyroꝝ de quoꝝ confidentia głliabat.
un poł iregno iſrłfuit capta ⁊ populꝰcaptiuatꝰ.õ anno exechie. 4. 1 ¶ Etpinguedo carnis eius emarceſcet.i diuitie ei oficient. Undeö
S Reg.ið. ⁊ per ↄns.õ.anno p moꝛtẽ achac.⁊ iõ alu numerãt a ca aliquo diuite homine dr cõmuniter ꝙ eſt pinguis. ⁊ poc fuit quando
infiene⸗ ptiuitate regni iſrł.alij a captiuitate regni iude. Ra. Sa. ãaãt ex/ ſalmanaſar efemart 4 populũ captinauit: ſic diuitias regni ſi
reo ponit alr diceẽs ꝙ ſalmanaſar tribꝰannis pugnauit⸗ ſamariã ? birapuit. s t erit ſicut cõgre. ⁊c.i.pauci de populo iſrłeuadẽt.
tãdem eã cepit.4. Reg.is.⁊ ĩ ſuo exercitu erãt moabite ſtivden ſicut ſpice remanẽtes poſt terga metẽtium pauce ſunt. t ¶ In val

6
ſ⸗ diarij ⁊ ſic exponit qð dr hic: In tribꝰannis.i.pꝛo tribꝰ ãnis ꝗbꝰ le rapbaim.locẽ in iudea vbiphiliſtei venerũt ad pugnãdum cõtra
moabite cũ ſalmanaſar ĩpugnauerũt filios iſrk. f ¶ Quaſi an danid.z. Reg. ,§.· u ¶Et relinquetur in eo ⁊c ꝗ remanet poſt vin
eb⸗ ni mer. i. ãni Ziherei moabitis q̃ſi mercẽnarijeo ꝙ ꝓ ſtipẽdus demiatoꝛes. Et ſicut excuſſio olee ⁊c̃.eſt autem olea
⸗, erãt ibi. g Aufereĩ glia moab.ꝑ vaſtatione terre ſue.q̃ſi di fructus oliue. Per iſta intelligitur ꝙ pauci numero euaderent

——

eo ꝙ ſubdit.

b¶ In dieplatationis tue

œ ꝓpha hic loquit de p/

aſſyrys. 14

populi iſrł malicia. Ra.

.

manſalmanaſar ſicut p vldemiatoꝛes remanèt pauci racemi ⁊ pau
ce olee poſt excuſſionẽ oliuaꝝ. a ¶ In die illa. Hic oñditur huius
punitionis fruct*.qꝛ illi ꝗq euaſerũt fugiẽdo.poſtea venerũtĩ regnuʒ
iuda ſub ecechia rege:⁊ ſᷣuierũt dño idolis dimiſſis.⁊ hoc ẽ quod dr
In die illa ⁊c.ſ.ad dñ ʒ ⁊ pʒ lr̃a ex pᷣdictj. biłyn die illa.Hic reditꝓ
pbeta ad denũciandũ õſtructionẽ regni iſrł.dicẽs:In dieilla erũt ⁊c·.
ſ.ſamaria ⁊ alie ciuitateſ munite. c ¶ Derelicte.ab hĩtatoꝛibꝰſuis.
icaptiuitatẽ ductis.
el non potuerũt defende
re ea q̃ erãt ĩ cãpis:ita nee
ſeipſos ĩ ciuitatibꝰmura/
tis.⁊ hꝰdeſtructionis cau
ſa ſubdit᷑:et eris deſᷣta qꝛ
oblita es dei ſaluatoris
tui c. e ¶ Pꝛopterea
plãtabis plãtationẽ fide/⸗
lem.Fᷣm expoſitoꝛes nr̃oſ
ꝓpheta irriſoꝛie h̊ dicit.
tger/
mẽ alienũ.ſ.a fice 7 mon
be Semiabis. 19
hoc e qð ſubdit᷑

ruʒ ĩ ſũmitate rami:ſiue quatuoꝛ
aut quinq;. In cacuminibꝰeiꝰfru
ctus eiꝰ:dicit dñs deus iſrl. In
die ill iclinabit homo ad facto/

ria q̃ fecerũt manꝰ eiꝰ: ⁊ que oꝑa
ti ſũt digiti eiꝰ:nõ reſpiciẽt lucos
⁊ delubꝛa. In diẽ illa erüt ciuita
tes foꝛtitudinis eius dẽrelicte
ſicut aratra ⁊ ſegetes q̃ derelicte
ſüt a facie filioꝝ iſrael.Et eris de
ſerta:qa oblita es dei ſalnatoꝛis
tui:⁊ foꝛtis adiutoꝛis tui:non es
recoꝛdata. Mꝛòͤpterea plãtabis

labꝛuſca.i. vitis ſilueſtrisg
⁊ ĩutilis.⁊ ꝑ iſta deſignat᷑

Sa.aliter exponit dicenſ

terito ꝑ modũ futuri cuʒ
dr. Pꝛopterea plantabis
plãtatõez fidelẽ.qꝛ popu
lus iſrael fuit plãtatꝰ ĩ ſã/
ctis patriarchis:ſʒ poſta
öclinauit ad idolatriã.iõ
ſubdit᷑. Et germẽ alienũ
ſeminabis. In die planta
tionis tue.i.receptiõis le/⸗
gis dine ĩ monte ſynai. qꝛ
dñs plãtauit iſrael tanqᷓ;
vitem ſpecialẽ ꝑ legis da
tionẽ.ita ꝙ plãtatio h̊ ac-
cipit᷑ alr q; . Labꝛuſca.
qꝛ tũc fecit ſibi vitulũ cõö
flatilẽ. i ¶ Et mane ſe-

labꝛuſca: ⁊ manè ſemè tuũ floꝛe/
bit. Ablata ẽſt meſſis i die hẽdi/

tudini pploꝝi uͦt multitu⸗
do maris ſonꝗ
baruʒ ſicut ſonitꝰ aquaꝝ młtaꝝ.

ruʒz inundatiũ:⁊ icrẽpabit enʒ ⁊

mDen tuum floꝛebit. iante tepus debitü. ſic fructu carebit hoc mõ
populiſrael glians de confidẽtia ſyroꝝ ĩcõuenietereffloꝛuit.⁊ iõ pe

na ſecuta fuit yt pᷣdictũẽ.iõ ſubdit. K ¶ Ablata ẽ meſſis.ſ.iſrael ab

lebit grauiter.ſcõm ãt trãſlationem nr̃am ſic exponit᷑: In die heredi

tatis.i.tꝑe qͥ öbebat colligi meſſis ⁊ recõdi ĩ hoꝛꝛeis.⁊ ſicut hereditaſ

poſſideri. m ¶ Et dolebit grauiter.ſ.iſrłex małſibiillat.cã ãt di

uerſitatis hlr̃e eſt.qꝛ dictio hebꝛaica q̃ ponit᷑ hic.ſ.vahela eguocaẽ

ad ĩfirmitatem ⁊ hereditatem. n ¶ Ue multi. Hic deſcribit᷑ puni

tio aſſyrioꝝ regna iſrael⁊ ſyrie vaſtatiũ.cũ dr. Ue multitudini ppło
ruz. ꝗ venerũüt cũ ſennacherib ↄhierlʒz. ⁊ ponit᷑ h̊ ve pꝛo onere.q;ꝛ idẽ

impoꝛtãt ĩ ꝓpoſito. o ¶ Ut multitudo maris ſonatis ⁊c.ĩ ꝓceſſu

enĩ exercitꝰfit magnus tumultꝰex colliſione armoꝝ ⁊ motu curruũ

⁊ ſonitu buccinaꝝꝑ.⁊ maxime qñ exercitus eſt valde magnꝰqlis erat

cxercitꝰ ſennacherib. p

2

e⸗ nacherib. p. Et icrepabis eum. ꝑagelum tuũ pꝑcutiẽ
do eiꝰexercitum. 4. Reg.i8. q ¶ E

*

iiuſte redditur inimicis noſtris. XVII
(NEe rrecym. Ra. Sa.exponit h̊ capłm de õſtructione exerci
tus gog ⁊ magog ꝑ regem meſſiã quem iudei expectãt futuꝝ
ſʒ expoſitio initit᷑ falſo fundamẽto.cum aduentꝰxpᷣitrãſierit ĩ pꝛe
teritum.⁊iõ expoſitoꝛes noſtri dicũt ꝙ Iſaias icipit hic deſcribere

punitionem egyptioꝝ ꝗ tempoꝛe ſedechie fecerũt populnʒz de regno

iuda confidere ĩ ſuum auxilium.⁊ ſic rebellauit contra regem baby

lonioꝛũ.pꝛopter qð captiuatus fuit populus ⁊ deſtructa ciuitas ⁊ t

plum.Sic igr pꝛeſens caplm ĩ duas ꝑtes diuiditur.qꝛ pᷣmo deſcribit
egyptioꝝ pꝛeuaricatio.⁊=: pene cõmĩati.ibi:Omnes hitatoꝛes.Cir
ca pᷣmum dr: Cleterre.ſegypti. x ¶ Eymbalo alarum. Dĩ at egy⸗

icut aratra ⁊ ſegetes ⁊c̃.qꝛ ſicut fili iſra -

rẽ ſuũ:⁊oculi eiꝰ ad ſcſjm iſrael ſi
reſpiciẽt: ⁊ nõ iclinabit ad alta⸗ gtumm nos.

plãtationẽ fidele: æ germẽ alienũ
ſemina bis. In die platatiõis tue

tatis: 7 doͤlebit grauit. Mè miti
tumult?tur⸗
Sonabũt ppli ſicut ſonitꝰaqua/

fuͤgiet ꝓcul. Et rapiet ſicut pu

Is. ¶ In die hereditatis. Pebꝛei. dicũt. In die infirmitatis
qꝛ virtus populi iſrael tũc fuit ĩfirmata ⁊ ãnihilata.iõ ſubdit᷑:Et do/

fruſtra.iõ ſbᷣdit. g ¶ E .
dir. flu.i.iĩpetus aduerſarioꝝ. i ¶ Ler.eiꝰ⁊ ꝗ ſit illa terra ſub

ſcicẽdũ ꝙ punitio egyptioꝝ poſita ĩ B ca.⁊ duobſeq̃ntibꝰ cõmu
niter exponitur a doctoꝛibinfr̃is de punitione egypti q facta eſt

citum. eg q ¶ Et fugiet ꝓcul.qꝛ ſennacherib vi
ſa plaga cũ paucis fugit ad terrã ſuã valde velociter.iõ ſubdit᷑.Et ra
piet ſicut puluis ⁊c. r ¶ In tpe veſpere ⁊ ecce turbatio. qꝛ ꝑcuſſio
Ocã fcà fuit de nocte q iĩcipit a veſpere. s ¶ In matutino ⁊ nõ ſub·
ſiſtet. qꝛ ſennacherib ĩ mae videns plagã ſui exercitus fugit: vtdciñm
Stconeinci ꝓpheta. t¶ Pec ẽpars ⁊c.i.pena dcã eſt illud 5

ptꝰ alarum eymbaluz. qꝛ rexegypti nunciadoregno iudema

gna ꝓmiſſa faciebat ipſum ĩ vanum confidere ſub alaruʒ ſuaꝝ

vmbꝛa. y¶Que eſt trãſ flumen ethiopie.iſtud ſiumen Eniꝰ

diuidens egyptum ab ethiopia ⁊ per ipſa traſiuit alexãder ma/
gnus de ethiopia in egyptum.

5 ¶ Qui mittit ĩ mare legatos
i. nũcios ꝑ mare ad regẽ iude ipſuʒ aſſecurädo.

a ¶ In vaſis papyri.i.in nauibus de papyro factis eſt.n. papy/

rusſpe cieſiũci.ita magni ꝙ ĩde poterat fieri nauicule:vtdicũt

“M S alig . vel vt dicunt
nis mõtiũ a facie vẽti:⁊ ſicut tur dKe vepoon.
bo coꝛaʒ tẽpeſtate. In tꝑe ueſpe ptis qᷓs poꝛtabãt di
⁊ecce turbatio.i màtutino: ⁊ nõ d einci uͤei tñ
ſubſiſtet. Hec epars eoꝛq va enc barpn nen
ſtauerunt nos: ⁊ ſoꝛs diripien realiter. ſ im ſimi⸗
AXvVIII. litudiĩarie.ſ. ligno
E tè rre cymbalo alaꝝ coõplanato. ſicut iũ⸗
pPie qui mittit ĩ mare le- vnde ?= Señ 6. pbi
gatos: ⁊ in ſaſis papyri ſuper dr Gac tibiarchã ð
aquas. Ite angeli veloces ad gẽ lignis leuigat.i.do
tem conuͤulſam T dilaceratam: nsrohlanat ae
ad populum terribilẽ põſt quẽ bpebꝛeo betun eli-
non ẽ alius:ad gentẽ expectan/ gnis gofer. Et iſtꝗ
tẽ ⁊ coͤnculcatã ciꝰ diripuerunt cades dictio ponit
flumina terraʒz eiꝰ. Ad mõtẽz no Gepbin nospem
minis dñiexercituuʒ mõtẽ ſyon. peb. hẽtur. In vaſiſ
Oẽs habitatoꝛes oꝛbis qꝗ moꝛa/ gofer.⁊ſʒʒ hebꝛeos
mini interra: cm eleuatum fu/ ſignificat iũcum. ñ
erit ſignum in montibus ſide/ eiagliter ſ enlen
bitis: ⁊ clangòꝛem tube audie/ ibi.mõ dcõ. Archa
tis:quia hec dicẽ dñs adme:Egò n. noeque fuit tãte
geſcã ⁊ ↄſiderabo ĩ loco meo:ſic̃ Intitatis nõ potuit
A e n n fficri de iücis.
meridiana lux clara ẽ: ⁊ ſicůùt nu/ p ¶ Ite angeli velo⸗
bes ron idie meſſis. Autẽʒ meſy/ cces·i.nuncij.

ſem enitoͤtus effloruit: ⁊ imâtu/ c ¶ Ac getẽ con. cc.i.
1 aaauaaad gerté regni iude:
vävt patebit ex fine

bptis. . n. gẽs fuit mitipliciter ↄuulſa ⁊ dilacerata.⁊ freq̃nter

ſ.a regibꝰiſrłegypti ſyrie aſſyrioꝝ ⁊ babylonioꝝ vt pʒ.4. Reg.

d ¶ Ad pplʒ ter.ña ptãte:ſʒa miſia ſibi ſuꝑueniete qꝛ pplis cadẽſ

i ĩfoꝛtunis ⁊ mipyhs ex ſui ↄſideratõe ĩcutit terroꝛẽ alijs ne ſiłr
eis ↄtigat. e ¶ Poſt quẽ ñ ẽ aliꝰ.ſ.miabilioꝛ. f
auxiliũ ab egyptijs ↄ regẽ babylonis.ſed qꝛ illa expectatio fuit
EKrcoedbe ercitu babylõis rius
dit. kAd mõtẽ no.do.⁊c.qꝛ ĩ hierłʒ erat tẽplũ noĩ dei ðᷣdi/
¶ Oes ha.Pic ↄñr ponit᷑ egyptioꝝ punitio.Circa quã

paſſyrios.ſʒ ſaluo melioꝛi iudicio videt᷑mihi ꝙ meliꝰexponat
de triplici pũitiõe egypti q̃rũ pᷣma f̃s oꝛdinẽ hiſtoꝛie fcã fuit ꝑ

aſſyrios.⁊= ꝑ habylõios.ʒ ꝑ romãos.⁊ pᷣ ̊ ponit᷑ ſcdᷣa.⁊? tertia
ca.ſeqᷓnti.⁊ 32 pma. ca. 20. Scriptura.n.ſacra nõ ſꝑ pcedit ſʒz oꝛ
diné hiſtoꝛie. ⁊ maxime ĩ ꝓphᷣis.ſʒ freqnter pꝛiꝰfcã poſteriſcri
bunt᷑:vt pʒ q̃ſi in oĩbꝰlibꝛis ſacre ſcripture.Rõnabilrẽt pᷣ põit
ꝓpheta punitionẽ ꝑ babylonios fcãz ↄtinuãdo ſe ad ꝑtem pᷣce
dentẽ i q̃ poſuerat puaricationẽ egyptioꝝ pᷣbẽdo ↄfidentiã fal/

ſa iudeis rebellãdi ↄ babylõios.⁊ iõ ĩmediate ſubiũxit punitio
nẽ egyptioꝝ ꝑ ipos.Et diuidit᷑ ĩ duas ꝑtes.q; pᷣ ponit᷑ egyptioꝝ

punitio.z? iudeoꝝ cõſolatio.ibi:In tꝑe illo.Circa pᷣmũ dicit pꝛo

hęta:Oẽs hiĩtatoꝛes oꝛpis.i.egypti.⁊ ẽ locutio hyꝑbolica adõ
nõndũ magnitudinẽ illiꝰrgni:⁊ multitudinẽ ppłi.ſic dr: pariſiꝰẽ
totèmüdꝰ?. n Küelen ai fue.ſi. i. vexillüũ regis babylonis.
n mõ.i.ĩ foꝛtalicijs ĩ alto ſituatl. Tli ad ðſolationẽ vr̃az
t clã.tube au.ad cõcitãdũ bella ↄᷣ tatã terrã egypti reſiduã.
go g. a tota ꝓtectiõe egyptioꝝ. Er cõ.ĩ lo.meo.i.ĩ meipᷣo.
ic me.lux clara c.qꝛ oĩa nuda ⁊ aꝑta ſũt ocułdñi. t ¶ Et ſiẽ
nubes ⁊c.q refrigerat meſſoꝛes a laboꝛe ⁊ caloꝛe.ita refrigera/
bo babyloios a laboꝛe belli vt ðfacili poſſit vos ðᷣuĩcere ⁊ ðᷣtrũ
car. vi Añ.n.m.i.añ ꝑfectõeʒ. x ¶Co.ef.ſ.ppłs egypti. y ¶ Et

ihe

— = — —

—— — ———

— — — — —

— —— — —— — — — —

bnnn
iibicpine

terßziifni

inel inn

—

Nanafalß
be ule
innbn
etheſe
Fnhiarhi
hslaignid
Gntchbnnet
futbiign
whanrdelt
er Ein
dcio i
dinnosſin,
ſsprnin
änr nnn
Aßzbehn
ftatüüam
Ultertzſiin
leciieß
6õ Ach
que fuittit
isnopont
ics
ngelifeo
mnan
Kücmdi.
liſegiige
lebt er fne
1 teinten
14 R
Popbsans
zalus neſt
Gian
pecngytis
MCüs
uuonſb
oideidh
Cingui
bcomi
ſſaneſt
exponat
ſifuitß
Ztertis
Witſzo
teri ſan
ctopot
tem pce
ntiäfal
punitio
pro⸗
dicitpro
licnagd
ponſte⸗
brlons,
onei
eſidud.
ſpeißo⸗
(Etſi
figera⸗
toͤngn
E

— =
Se

,

S=-=
== S⸗

=—

n atura p. ger.i. ante ts debitů ⁊ ſic cito coꝛꝛũpet᷑.iõ ſubdit᷑.

„
17. P1

(¶Iſaias

Et pcident᷑ ramuſculi ei falcibꝰxc.i.populꝰegyptiẽt vſq; ad
minimos ĩterficie᷑. b¶ Et relinqnt᷑ ⁊c.ſi.cadauera egyptio/

rũ ab eis deuoꝛãda. c¶Et eſtate ppetua.i.vna eſtate ĩtegra.
d¶Erüũt ſuꝑ eũ volucres.qꝛ ide ſatis hẽbũt ad cõededũ ꝓ illo tẽ
poꝛe. e¶ Et oes beſtie terre ⁊c̃.i.ſatis ad comedendũ ꝑtotaʒ

byemẽ hẽbut.p eſtatẽ.n.hic poſitã ⁊ byemẽ ĩtelligit᷑ tᷣs vnius
ani.vt dicẽ Ra.Sa. ¶ In tẽ.il.̊ ↄñir ðſcribit᷑ ↄſolatio iuðo

rũ facta ꝑcyꝝ regẽ „
pſara adit icetiã na pfectio germiauit T pcidẽt ra⸗
deã r vaſa tepli re· Muſclieiꝰfalcibꝰ: 1 Srelicta fue
miſit cuz eis: vt hẽ rit abſcidet᷑. Excutiẽt: ⁊ rèliquẽ
tur. i. Eſdre.i. ⁊ hHoc tur ſiml auibꝰmõtiũ ⁊ beſtijstre:
donoſoꝛ debellaue cres:⁊p beſtie t᷑re ſuꝑ illũ hyẽa
F,» ₰ —
rat egyptũ.tꝑe bal bũt. In tꝑè illo ðferèt munꝰ dño

thaſar nepotis ſui
regnũ babylonie fuit ad medos ⁊ ꝑſas trãſlatum.

g ¶ Deferetur mu.i.vaſa a cyro remiſſa:vt dictum eſt.⁊ẽt qꝛ iu

dei remanẽtes ĩ babylone miſerũt ad locũ dĩni cult ꝑ iudeos il
luc redeütes munera plurima.vt habet᷑.i.eſdre.i. h ¶ Apo⸗/
pulo.ſ.regni iude. i¶ Diuulſo ⁊ dilace.mõ ſupꝛa expoſito.
¶ In. c.ið.vbi dr i poſtilla:Circa pᷣmũdr̃:Ue terre.ſ.egypti.
Occa.is.qð icipit:Ue terre cymba- ADDITIO.

migrati ꝑ ſalmanaſar regeʒ aſſyrioꝝ:vt hẽtur.A. Reg.
bidr.⁊ trãſtulit iſrael ĩ aſſyrios poſuitq; eos ĩ hayla ⁊ in ha
boꝛ iuxta fluuiũ goſã ĩ ciuitatibꝰmedoꝝ.qꝛ tꝑe alexaãdri magni
recluſi fuerüt miraculoſe ad oronẽ ipſi alexãdri vt narrat ioſe
phꝰ:ita ꝙ locꝰiĩ qͥ ſũt eſt imeabilis.egredient᷑ tã circa finẽ mũdi
magnã hoĩum ſtragè facturi ꝓut habet᷑ in hiſtoꝛia ſcholaſtica
vñ de iſtis videt᷑ agere ꝓpha ĩ G ca.cũ dicit: Ue terre cymbalo
alaꝝ.De gęete.n.ſeu terra q̃ ẽ i valde remotis ſeu ĩ locis cõiterĩ/
trãſibilibꝰ nõ hẽtur notitia niſi ex ſono cymbali ꝗ de lõginquo
ſẽtit᷑:⁊ qñ ꝗsyex illa ꝑte lõginq̃ vẽit q̃ſi etiã volare dr.vñ Deutꝰ

28. ca. dr. Adducet dñs ſuꝑ te gentẽ de lõginà in ſilitudinẽ agle
volãtis.⁊ G ẽ qð dicit.Ue terre cyimnbalo alaꝝ.i.ve terre ita re/

mote ⁊ recluſe a ↄuerſatiõe hoĩum cõi:ꝙ q̃ſi cymbalo ſonꝰ eius
euenit ꝑ volatũ alaꝑ.Et ſeꝗt.ꝗ ẽ trãs flula ethiopie.alludẽdo
ad illud qð dr ca.ſupꝛadicto.q̃rto Reg.iꝛ.ꝙ fuerũt trãſmigra

ti trãs flumia gocan q̃ h vident᷑ vocari flumia ethiopie.vñ pꝛo

pheta h̊ nõ noĩat ꝓpꝛio noĩe terrã nec ciĩtates ĩ ꝗgbꝰ erat ſiẽ nec
fuerũt noĩate ĩ ꝓpꝛia hiſtoꝛia ſue tranſmigrationis ſupꝛa dicta
Et ſeꝗt.Que mittit ĩmari legatos ⁊ ĩ vaſis papyreis ſr aq̃ſ.Pꝛo
q̃ ſciedũ ꝙ illi de decẽ tribubꝰſic extermiĩati ⁊ recluſi viſilłr cre
dũt᷑ ꝙ ðſiderãt ſcire ea q̃ gerũt᷑ circa illos:ꝗ ĩ hiſ ꝑtibꝰremãſᷣũt
ĩ iudea:tũ qꝛ multi de ilł oecẽ tribubꝰremãſerũt ĩ indea ⁊ ĩ aljs
diſpſi ꝑtibꝰfugiẽtes a rege aſſyrioꝝ: vt pʒ ð Thobiaꝗ erat ð tri
bu neptali:⁊ ſic ð alus.tũ qꝛ illi licʒ pꝑ maioꝛi ꝑte fuerunt idola/
tre tñ ſpectabãt ſaluatoꝛẽ ſeu meſſiam ſic ⁊ ali ð gñe iacob:⁊iõ

aliqñ mittebãt nücios vſus hierlʒ vt aliqꝗd ſcirẽt ex pᷣdictis.ſed

qꝛ B ñ poteràt facere ꝑterrã ꝓpter recluſionẽ nitebãt᷑ G̊ facere
Paliq̃s aq̃s ſpᷣterraeas ſeu occultas.Et i vaſis papyreiſ.i.ĩ fiſcel
lis ſcirpeis. Dictio.n. hebꝛaica q̃ h ponit᷑ nõ ↄſonat ĩ aliqͥ dictiõi
ꝗᷓ ponit᷑ Geñ.õ.cũ dr᷑: Sac tibi archã ð lignis leuigatl.ibi.n.dr ðᷣ
lignis Goffer.h̃̊ᷣ ãt ð lignis gome:⁊cẽ dictio eadẽ oĩnoei q̃ ponit᷑.
Exo.z.vbi dr. Fecit fiſcella ſcrirpeã.⁊ liniuit eã.vñ dictio gome
que hic ⁊ ibi ĩ Exo.ponit᷑ ſignificat iũcũ:ſũt.n.ali ꝗ iunci marini
ita duri ꝙ poſſẽt ex eis fieri aliq̃ vaſa ad nauigãdũ ꝑ flumia.Et

qꝛ hò iunci licʒ duri ñ tñ hñt duritiã lignoꝝ ex ꝗbꝰ nauigia fiuüut

⁊iõ dicũt hebꝛeiꝗ tutiꝰ nauigat᷑ ĩ eis ꝑ aliq̃s ripas fluiuʒ eo ꝙ
nõ ita cito frãgunt᷑:ſʒ qũq; cedũt tãgẽti ⁊ iõ talibꝰ nauigus mit/
tebãt legatos ſuos vt ſecuriꝰꝑ loca ſubterranea ſeu occulta trã
ſire poſſẽt. Poc ãt qð dr i mari.ĩtelligẽdũ ẽ ð ↄgregatiõe aquaꝝ
ꝓut ſepe ↄſueuitdici i ſcriptura.ꝗd at deberent facere iſtinũcij
ſubdit cũ dic̃. Ite ad gẽtẽ ↄuulſa ⁊ dilaceratã.i.ad gẽtẽ iudeoꝝ
ꝓut ĩ poſtilla declarat᷑.Et ſegꝗt᷑.Ad pplqʒ terribilẽ.Gẽs.n.iudeo
rũ licʒ ꝓpꝛia ptãte ñ eẽt terribilioꝛ alus:ptãte tñ dĩna freq̃nter
mirabilia ꝓ eis opãte terribilis erat vt pʒ Joſue.2.ca.ð raab di
cẽte exploꝛatoꝛibꝰꝙ oẽs habitatoꝛes terre chanaã timebãt eoſ
ꝓpter trãſitũ ioꝛdais ⁊ hò. Et iõ dicit.Poſt quẽ nõ ẽ aliꝰ.ſ.terri
bilioꝛĩ ſignis ⁊ ꝓdigus:Et ſeꝗt᷑ gẽtẽ ſpectãtẽ.ſ.ſaluatoꝛẽ ⁊ redẽ
ptoꝛẽ.et ↄculcatã cuiꝰ diripuerunt fluia terrã eiꝰ.q.d.qᷓ;tũcũq;
ↄclłcata ẽ ab ĩpetu aduerſarioꝝ ſpꝑẽ ſpectãſ ſuã libatõeʒa ðᷣo:⁊vt
ondat ĩ q tra eẽt illa gẽs ↄuulſa ⁊ dilacerata ⁊ ſpectãſſſdit.Ad

exẽcituũ pplo diuulſo ⁊ dilacẽa

agẽte expectãte ⁊ ↄclcata:cꝰ diri/

MNũůͤs egypti.E .
.) aſcẽdet ſuꝑnubẽ leuem:

h lo alaꝑ videt᷑ ꝓpꝛie exponẽdũ de fils iſrłꝗ fuerũt traſ

recle

locũ noĩs dñi exercituũ mõtẽ ſyõ.i illo.n.loco vbi ẽ iuocatũ nom dñi

hitabat illa gẽs ad quẽ mittebat illiꝗ tràs flumia ethyopie reclude
bãt᷑ ⁊ ſeg᷑. Oẽs hĩtatoꝛes oꝛbis ꝗ moꝛamini terra ⁊c. Que ꝗdẽ vba
pʒz oẽs expoſitoꝛes itelligunt᷑ eẽ dcã ꝑ ꝓphaʒ ĩ pſona dni.Ad qͥꝝ de/
clarationẽ attẽdẽdũ ꝙ ĩ his q̃ dcã ſũt expᷣmit᷑ rõ hꝰlegatiõis.Dic.n.

Ite ageli veloces ad gẽtẽ ↄuulſã.nõãt dic ꝗd illi ageliſeu nũcij ðbe/

bãt nũciar illi gẽti cui mittebãt᷑:vłꝗd ab eis õbebãt ſcire:ſʒ aliq̃lr
iuẽit᷑ ĩ B qʒð dixit.S.Ad gẽtẽ ſpectãtẽ.q.d.ſciat ab eis ſi ill qð ſpectat
a do hẽéant i re:vt ⁊ noſipᷣi
ꝑpticipemꝰ eoꝝ redẽptio/
nẽ:Ad qð rñdet᷑ ĩ ꝑſõa ði.
Oẽs hitatoꝛes oꝛq ꝗ mo/
ramini iĩ terra cũ eleuatũ
puerũt fluia trã eiꝰ: ad locũ nois fuerit ſignum ĩmõtibꝰvi

erſj n des os debitis ⁊ clãgoꝛem tube
diiexercuuu mote ſyõ. X. audietl.Cuiꝰſeſus ẽ ꝙ re/
e) .

to:a pplo tribili pꝰquẽ ñ fuit aliꝰ

demptio vi meſſie.ſ.xr i
quaʒz oẽs fideles expecta
bat ondéda erat publice
oĩbꝰhĩtatoꝛibꝰoꝛb ĩ duobꝰpᷣncipalr.p.n.ĩ leuatõe ſigni crucis.vñ.Si
exaltatꝰ fueroa t ra oĩa trahã ad meipʒʒ.Jo.c.iz.⁊ i pdicatõe vli apło
rũ ⁊ diſcipłloꝝ xpᷣi ꝑ oꝛbẽ diuulgata ð qͥ dic.⁊ clãgoꝛẽ tube audietl.q.
d.nũcijs miſſis pᷣdciſiñ oʒ voſ mitter̃ ad ĩgrẽdũ ð tpe ſpectatõis redẽ
ptõis vr̃e qꝛ B publicabit᷑ oĩibꝰ ↄmoꝛãtibꝰit ra pᷣdcis duobꝰmõis.põt
Et rferri G̊ qð dr:Cũ eleuatũ fuerit ſignũ ĩmõtibꝰviõbit.ad exaltatõ
nẽ cruc ꝑ victoꝛiã conſtãtini q̃ ꝑ totũ oꝛbẽ ſalutifere fuit diuulgata
⁊ ſicĩ B qð droẽs hĩtatoꝛeſoꝛbᷣ ⁊c.onñdit ꝙ ſaluatõ ñ erat ſic ſpectãdꝰ
vtcircuiret ꝑ oꝛbẽ ad ſaluddoſ eoſqᷓ ſaluãdi erãt ꝓut ꝗdã he b.errõee
putabãt ſʒ ꝑ eleuatõeʒ ſigni ⁊ auditũ clãgoꝛ tube ſupdciſ ſalꝰerat ꝑcꝛ

bẽ vſʒ ad rcluſos pᷣdcõſextẽdẽda.Ad qð ãpliꝰðclaradũ ſpdit.qꝛ h dic

dñs ad me geſcã ⁊ ↄſiðᷣrabo ĩ loco meo.⁊ẽ ſeſꝰ qꝛ poſtq; paſſio xpi fu
it celebꝛata ñ opõtebat vt xpᷣs ꝑ mũdũ diſcurreret:ſʒ vt iã geſcereta

laboꝛibð qͥ dic. Quieſcã ⁊ ↄſioᷣrabo.i.ꝙ ꝓuiõret ſue ecclie ipᷣo ſurſũ ĩ

loco ſuo ad ðxterã pr̃is exñte ð qͥ dic.Et ↄſiðᷣrabo ĩ loco meo.⁊ q; ̊ↄ
ſideratio ſeu puiſio fit mediate luĩe fidei ⁊ feruoꝛe charitatl ab ipſo
ðo ĩfuſiſ.iõ ſbᷣdit.Sic luxclaraẽ ⁊ meridiana:vtꝑ q̊ qdr̃. Lux clara
ĩtelligat᷑ lum fidei:a ꝑ H̊ ꝙ dic:meridiana feruoꝛ caritatis ſic feruoꝛ
diei viget pᷣcipue ſole exũte ĩ meridie:⁊ qꝛ ex iſt vtutibꝰq̃a ðᷣo geſcẽ
te ⁊ ↄſiderãte ĩ ſuo loco ĩ eccłia ĩfũdũt᷑ ðᷣriuãt᷑ dõa ſpũs ſcĩ ꝗ ſui roꝛis

aſpſiõe eccłiã fecũdat iõ ſqꝗdit.⁊ ſicnubeſrorl ĩdie meſſis.Et ſegt᷑.añ

meſſẽ.n.totꝰeffloꝛuit.i qͥ pꝓpha ĩſinuat iſtl trãs fluia ethiopie exntibꝰ
qͥ tꝑe ⁊ mõ ad xp[ʒ acceſſuri erãt:⁊ G̊ erat ſuũ pᷣncipale ĩtẽtũ qð ꝗdẽ tẽ
pꝰerit circa finẽ mũdi vt ocm̃ c̃.finis.n.mũdi dr̃meſſis Mat.S.Sini
te vtraq; creſcer̃ vſʒ ad mẽſſẽ.⁊ẽ ſẽſus añ meſſẽ.iañ finale iudiciũ il
le pplłs floꝛebit.i.tẽdet ad fructificãdũ ĩ bõis oꝑibꝰ⁊ cultu ði:ſic flos
tẽdit ĩ fructũ ⁊ dic effloꝛuit ptũʒ ꝓ futuro.⁊ necũ dr tot ĩtelligat ꝓ to
to illo ppło neie ðficiẽte:iõſbᷣdit.Et imatura ꝑfectio germiabit qeñ
oẽs veniẽt ad maturitat ꝑfectõeʒ.pᷣſcidẽt ramuſcłi eiꝰfalcibꝰ⁊c.qꝛ
illi ramuſcłiꝗ ſũt q̃ſi iutileſpᷣſcidẽt᷑ ⁊ q ᷣrelicta ſt abſcidẽt.ſ.a coꝛpe

eccłie ⁊ excutiẽt.ſ. t ra ſua ĩ q̃ ſũt recluſi.Et ſeꝗt dᷣreliq̃nt᷑ ſił auibꝰ

mõtiũ vſʒ ibi.ſr eũ hyemabũt.iĩqͥ pᷣdiẽ ſtrages ⁊ mõticina q̃ öbẽt fieri
ĩ ſua excuſſiõe put dcm̃ fuit ĩ pn?hꝰexpõnis ⁊ qꝛ tã ð exñtibꝰqᷓ; ð obui
antiberãt młti mõtui:iõ dic. Der̃linq̃t ſił.ſ.ab vtraq; ꝑte pugnãtiũ.
ſeꝗt᷑.In tꝑe illo ðferetẽ munꝰ⁊c.in qͥ ppha poſtq; pᷣdixit modũ ſue e⸗
greſſiõis ſiue excuſſiõis ſbᷣdittpᷣs ſue ↄuerſiõis ad xpʒʒj dicẽſ.n tꝑe il
lo.ſ.añ meſſẽ vt expoſitüũ fuit öferet᷑ munꝰoñno exercituuʒz.ſ.pꝑ latrie
cultũ.A ꝑplo diuulſo ⁊ dilacerato ⁊c.i.a religis ppłi iuðoꝝ ⁊cẽt ab ilł
ꝗ excutiẽdi ſũt a t ratrãs fluia ethiopie ſupꝛadcã.ð vtriſq;.n.pñt ꝓpe
põi illa q̃ hic tradũt᷑.nã tã illi ð öcẽ tribubꝰq vltra fluia pᷣdca exiſtũt
vt ẽ dẽm q; illi ð duabꝰtribubꝰ ppᷣe pñt dici gens ↄuulſa ⁊ dilacerata
ſpectaãs ⁊ ho:vt pʒ ĩtuẽti.⁊ ſeqt.Ad locũ noĩs dni ĩ ſpõ.ſ.ad eccłiã.ꝰ cõ
dat ãt huic ſnĩe ſeu expõni qð legit᷑ ſophõie zꝭ?vbi ſic vltra fluia ethi
opie ide ſupplices mei filu diſpſoꝝ meoꝝ oferent munꝰmihi.Ad qð

ſciẽdũ ꝙ ibi loꝗt᷑ õ ſtatu finali quõ oẽs gẽtes reducẽde ſũt ad vum

cultũ dĩnũ:vñ ĩmediate añ dr. Tẽ reddã pplis labiũ electũ vt vocẽt
oẽs ĩ noĩe dñi ⁊ ᷣuiat᷑ ei hůero vno.Et ibidẽ vocat illos ꝗ ſũt ex fluia
ethiopie.iſillos ðᷣ ðcẽ tribubꝰpᷣdcĩs ſupplices ði ĩq;tũ ei hũiliabũt᷑ ꝑ
pnĩaz ðᷣ ptĩs.dic ẽt eoſ filioſ diſpſoꝝ meoꝝ eo ꝙ ðicẽdũt ab ilłꝗ diſo

ſi fuerũt ꝑ aſſyrioſex ſnia dĩna:ð ꝗbꝰↄcludit ꝙ öferẽt ðᷣo mũera pari

foꝛmia ſiẽ h̊ dr.ĩ illo tꝑeðferet munꝰdño exercituũ a pplo diulſo ⁊c̃.
Nus egy.h̊ ↄñr õnũciat᷑ pũitio egyptioꝝ ꝑ roma Ca.I.
o Inoſ.⁊ pᷣpõit᷑ dcã pũitio.⁊? iudoꝝ ↄſolatio.ibi:In die il.Circa
pᷣꝰ ſciẽdũ ꝙ antonicollega auguſti ceſ.ſub qͥ nat ẽ xpᷣs amo
opatre regĩe egypti captꝰ.repudiauit vxoꝛẽ ſuã auguſti ſoꝛoꝛeʒ:
⁊ cleopatrã accepit:⁊ auguſto bellũ idixit:aqͥ fuitᷣbellatꝰ⁊ capta egy
ptꝰ.⁊ qꝛ tꝑe auguſti xpᷣs fuit natꝰ⁊ ĩ egyptũ põtatꝰ.iõ ab h icipit iſa.d.

l ¶ Ecce dñs aſcẽ.ſuꝑ.aſſumẽdo ſibi carnẽ hũanaʒ:q dvĩ nubes.qꝛ foꝛ

mata uit ſpũs ſc virtute.ſiẽ nubes ſurſũ generat᷑ ĩ aere virtute ſoł.
Et leuis.q;ꝛ nõ fuit aggranata põdere pctioꝛiginal. a ¶ Et igredie
tur egyptũ.fugiẽs ꝑſecutionẽ herodis:Math̊.⁊. b¶ Et mouebũ/
tur ſimulacra egypti a facie eiꝰ.qꝛ eo ĩgrediẽte egyptũ ſi mulacra coꝛ
ruerũt.vt dr in ſcholaſtica hiſtoꝛia.in ſignũ deſtructionis idolatrie ꝑ
pdicationẽ euãgelij deſtruẽde. c coꝛ egypti ⁊c.hoc refert ad
antonium regem ⁊ cleopatrã reginã.qꝛ ſicut coꝛ mouet alia mẽbꝛa
ſic ppłm egypti mouebat rex ⁊ regina.⁊ bñ dr̃: Tabeſcet ĩ medio eiꝰ
qꝛ exercitu egypti debel/
lato antoniꝰfugiẽs ſeipſũ
interfecit.ne caperet᷑ ab
auguſto: ⁊ ſilr cleopatra
excitauit ſerpẽtẽ venẽo/
ſum ad ſe moꝛdẽdũ.⁊ ſic
moꝛſu ſerpentis interut.
d ¶ Et cõcurrere faciã egy
ptios ⁊c.qꝛ alig eoꝝ timẽ
tes auguſti poteſtatẽ iun
xerũt ſe ei.⁊ ſic pugnabãt
ↄtra alioſegyptioſ ꝗ erãt
cum antonio. e(Et di
rũpet᷑ ſpũſegypti ⁊c.i.foꝛ
titudo eiꝰ. f ¶ Et cõſili
um eiꝰc.qꝛ antoniꝰintẽ/
debat auguſtũ ðᷣijcere ab
impꝑio.⁊ accidit econtra-
rio. g¶ Et iterrogabůt
ſimulacra ſua ⁊c.qꝛ anto/
niꝰa cleopatra ĩ talibꝰcõ/
fidebant. hEt tradã
egyptum ⁊c.qꝛ multi egy
ptuij in illo bello fuerũt oc
ciſi. ⁊ ꝗa capta egyptoa
romaniſ fuerüt ibi poſiti
pᷣfecti romãoꝝ.ꝗ ſuꝑ eos
ponebant graue iuguz.
i ¶ Et rex foꝛtis dñabit᷑ eo
rum.ſ.auguſtus ꝗ ipera
toꝛ fuit potẽtiſſimꝰ.
¶ Et areſcet aq̃ ⁊c. ꝑ hoc
intelligit᷑ deſolatio terre
egypti.q̃ ex vna ꝑte eſt ſu
pꝛa mare.⁊ ex alia ſuꝑ ni/
lũ. I ¶ Calamꝰ iũcus
marceſcet ⁊c̃.ꝑ G̊ ðᷣſigna/
tur ꝙ gaudiuʒz ⁊ leticia deficient de egypto.qꝛ viroꝛ iunci ⁊ calami le
ticiã ſignificant.vnde pꝛatũ virens cõiter dr ridere. m ¶ Et mere
bunt piſcatoꝛes ⁊c̃.multi.n.illiꝰartis erãt in egypto eo ꝙ abũdat agꝗs
hẽt.n. mare ex vna ꝑte.⁊ nilum ex altera. n ¶ Cõfundent᷑ ⁊c.i.ꝗ
faciebant oꝑa ſubtilia de lino. o ¶ Et erunt irrigua eiꝰ⁊c.i.arẽtia.
p Oẽs ꝗ faciebãt lacunas.i.viuaria.per iſta qᷓ dicta fũtintelligit ꝙ
