gind Doxciamans e e Miclaet Rnntd e und eualne venietz haachi edij ilieatécr epeno racci
in ſonãa xpi ↄſolatoꝛis. tas illiꝰ.ſuſcepit dè manu dñidu bit. Eccẽ merces eidch eo. ẽt opꝰ cipit᷑ hic caro pwoĩ hoĩe
niſtin ibi Sf moõtẽ Circa plicia P oĩbꝰpeecatis ſuis. Aox illicoꝛq illo. Sicůt paſtoꝛ gregẽ carnalr biuenterſem
eig öoic öoααπ clamantis in depto. Raratè hiã ſuũ paſcet: in bꝛachiò ſuo ↄgre⸗ Snisfegugdins ponige
ttit Klnmer umelite duũi: rectas facite in ſolitudine ſẽ gabitagnos: z i ſinu ſno leuabit buũt· be Etois gliatc.
kas duplicem ↄſolatio⸗ Mitas deinꝛi. O is villis exaltabi fetas ipe poꝛtabit. Quis mẽſus qm̃ repete deficit ex mo
R nez. ſi bonis tpaltur: ⁊ òs mõs ⁊ collis humilia/ eſt pugillo aquas ⁊ cẽlos palmo dico caloꝛe febꝛili ex vo/
an b ſpuͦalibus. beirf: Erũt pꝛaua in directâ: Taſpa põderauit: Quis appedit tribus lutate der iõt ure
cg bE anmi os poH% . Et reùelabit᷑ alia diqgi lẽ terre: ⁊ libꝛauit in põ c ¶ M ſpi. dni ⁊c. e¶ AUe
mmigt pbete. ¶Adcõ in ſiias planas. Et reuelabit glia digit molẽ terre: ⁊? libꝛauit in põ re fenũ epplus: ꝑ Bondi
hali, bierlin.i ad ↄſolati dñi: ⁊ vidẽbit ois caro parit᷑ qd dere montes: ⁊ colles in ſtatera? tur manifeſte ppha lo
uk onem fidelium. ès dñi locutũ eſt. Nox dicẽt: cla Quis adiuuit ſpm̃ dñi:aũt ꝗs cõ quit hic metaphoꝛice vt
ſn 4ß cöpten i.mãd. Et dixi. Quid clamabo⸗ òs ſiliarieiꝰfuit ⁊ oſtendit illi? Cuz din Aeb nt
n iicaciinpeccau, caro fen die glia ei quaſi fios quo iaiit aſilii iſtruxit ci:? do boicrcdto s y or ol,
nicin ade ꝑ xpʒ fuit amo agri. Erxſiccatũ eſt fenũ ⁊ cecidit cuit eũ ſemitq iuſticie: ⁊ erudiuit i. In pᷣncipio erat vbũ cẽ.
Et tůͦ. 1¶Duniſſa c flos: qꝛ ſps dñi ſuffſauit in eo. eũ ſcia: ⁊ viã pꝛudetie oſtedit illi⸗ ditonochgaihhie⸗
ini Fira Aener, AVre fenu eſt pplłs. Erſiccatjẽ Eccé getes qſi ſtilla fitulc: ⁊ qua urin pphoetin bacſthia⸗
* tilit remedin. ⁊ lo fcnũ ⁊ cecidit flos. Nerbũ Iat dñi ſi momentum ſtatere reputate tionis vt dcm̃ e.S. freq̃n/
nix quit hic vnha fu manet in eternü. Suͤꝑ motẽ ex⸗/ un Eect iſule quaſi puluis exi⸗ . D oacie nis,
Conn ti prker centeengl⸗ celſu aſcedde mn duicuaſgelizas ſy. guns e & libanus non ſunicict na oſolatoꝛis. ſ. oñi nfi ie
nH éprbic. gAhnnn eeensn en lurpizSvbu; oſiad iür.
elle) ſcepit de mann dñi duplicia ⁊c.i.duplicẽ pſolationẽ ꝑ xpm. f. in iam vl potiad ioannẽ baptiſtã.cũ dr. Suꝑ monte excelſũ aſcede.i.
ſc , collatione gre ⁊ aptione glie:ſicut ꝓpctĩs nccepat ouplicẽ penã ad pᷣeminétià ſcĩtatis vite tu.ſ.ioãnes de qͥ dic ſaluatoꝛ th.ii. In
Huc L.coꝛpis ⁊ aĩe. é&*amätis Hico ĩtroducit ꝑſona pᷣ ter natos mulieꝝ non ſurrexit maioꝛ ioàne baptiſta. g ¶ QNui eud.
oktn curſoꝛis.ſ.iohis baptiſte. de qᷓ intelligit᷑ ad lr̃as h ſcriptura.vt Pʒ ſyon.i.ppło iudaico.⁊. dixit euãgelixas.qꝛ pᷣdicatio ioãnis ad eusgeli
deten Joh.i.⁊¶ Marci.i. Math.3. ꝓpter qð aliꝗ doctoꝛes catholici um peinet. h¶Exalta noli ti.ioannes.n. timoꝛc herodis aut phari
ne male vident᷑ dicere exponẽdo hüc paſſũ ad lr̃az de reditu capti ſeoꝝ ⁊ ſacerdotů nõ oſtitit a ↄſtati vitatis denũciatiõe. i ¶Ecceõ
git uitatis babylonice.in q magis iudaicantes qtũ ad aligd q; he us nr.i.de hũanat ſic.n.denũciauit iones Joh.i.O. Ecce agn deig
udee bꝛeiꝗ hũc paſſũ ⁊ totũ ca.exponũt ad lr̃am referẽdo ad tps meſ tollit petã mũdi noie agni expᷣmes huanitatẽ.⁊ pablationẽ pcti eiuſ
WD ſie. dicẽtes ꝙ tũc ſupficies terre hĩtabil cõplanabit dinit pele dinitatẽ. ¶ Ecce dñs decc. in aduẽtiui.n.ſuo xpᷣug egit miracula
jmni uationẽ valliũ ⁊ depſſionẽ montiũ:vt ſicamotis oib ipedimet ſtupẽdaq fierinõ poterãt niſi virtute in finita. I¶ Et bꝛa. ei dña
* iudei ꝑoꝛbẽ diſpſi poſſint faciłrĩ iudea ↄgregari.⁊ ſi exponüt bit᷑. ꝑ bꝛachia.n eiꝰ in cruce extẽſa puenit ad gli ſue reſurrectionis:
Pfͤti qð hic dr Ois vallis ĩplebit cc ſs pficiũt dupłr.p qꝛ aduẽtü xpi ¶⁊ ſicad dñiuz plene ptãtis.ppter.quod tũc dixit Math. vlt. Data
lii dicũt futuꝝ ꝗ iam trãſiit ĩptm̃.⁊ qꝛ l̃aleʒ ſenſũ B accipiůt ßʒ ſi mihi oĩs ptãs in celo⁊ in terra. I Ecce merces eicũ eo.qꝛvirtu
n gnificata vocũ cũ dr. Ois valłiplehit cc. qð nõẽ veꝝ ĩ locutiõe te vinitatis de ſe poterat dare gram in pñti ꝛ⁊ gloꝛiam in futuro.
e parabolica:ſic NRdicũ..cũ dr̃: Jerũt ligna ad arboꝛẽ rhanũ ⁊c. n¶ Et opyilliꝰ coꝛa illo.iin eiꝰ volutate ⁊ ptaůte. o ¶ Sic paſtoꝛ ⁊c.
u⸗ “ ſeſus lralis ibinõẽ dearboꝛib mãlibꝰpꝑ voces ſignificatis.qꝛ ſic ¶vñ dicitð ſeipſo Joh.io. Ego ſũ paſtoꝛ bonꝰ. p¶ In bꝛachio. ſuo ⁊c
nch ſcriptura eẽt falſa:ſʒ ẽ de abimelech ⁊ viris ſichẽ ꝗ ibi ꝑ arboꝛs Per h̊ deſignat᷑ xpᷣi pietas ad fideles ſuos:ppter qð ibidem diẽ: Et
nuni metaphoꝛice ſignificãt᷑. Qõ ãt ſit H metaphoꝛica locutio.pʒ nõ aiazʒ meam pono ꝓ ouibꝰmeis. q¶ Quis mẽſus eſt. Hic ↄᷣr ponit
nnt⸗ ſolu p dicta doctoꝝ catholicoꝝ.ſʒ ẽt ꝑ dicta Ha. Mo.dicentis: ptãs conſoltis.ad ondenduz ꝙ de eius pmiſſione nullꝰ debeat du
tn Nõ aſcẽdat ſuꝑcoꝛ ꝙ ĩ diebꝰmeſſie deſiciat aliꝗd de via hꝰſcłi. bitare.cum ſit potens adimplere.⁊ diuidit᷑ in duas.qꝛ pmo ðclarat᷑
nytfſ vłinouet᷑ aliqd de opibſex dieꝝ:ſʒ ibit mũdꝰiuxta ſolitã viã.? eiꝰ ptãs ↄ idolatras eicreatura adeqntes.2? puſillanimes iudeos
Citi p ↄñs nõ ẽ itelligendũ ꝙ ĩ aduẽtu meſſie fiat tal cõplanatio mõ de ipſo minus ðᷣbito ↄfidentes.ibi. euate.Pꝛima in duas. qꝛ pᷣmo
ſnrfi tiũ ⁊ valliũ niſi itelligat᷑ de aduẽtu xppi ad iudiciũ.qꝛ tũc inoua / dictaptas oñdit᷑.? ex H̊ idolatria arguit.ibi:Cui ; Circa pᷣmum dr̃.
ſotte bit mũdi ſtatꝰ:ſʒ iudei H̊ mõ nõ ĩtelligũt ſʒ de aduẽtu eiꝰĩ mũdũuy Quis mẽſus ẽ pugillo.i.valde facilr.Aq̃s q;uis ſint multe ⁊ magne.
ſtſbucs vt ſatis pʒ ex pᷣacis.Igr̃ ſeq̃ndo ſnĩazʒ euageliſtax paſſus iſte ex/ rt⸗ ⁊c.i.ſine difficultate aliqᷓ.ſic illð qð cõtineĩ in palma.
nicen ponẽd ad lr̃aʒ ð ioe baptiſta ⁊ ei pdicatõe cũ dr: Uox clamã s¶ Quis ap.⁊c.i.valde faciłr.qñ.n. aliꝗs vult leuare aliqð põderoſit.,-
ioe tis.i.ioãnis pᷣdicãtis. i ¶ In deßto.i.ĩ iudea.q̃ d̃ deᷣtuʒ rõne apponit duas man ſʒz qnñẽ ſibi valde leue appõit tm̃ duosvł tres dgi
ſſüege dcã ſuꝑiꝰ ĩ pᷣncipio.3ʒ5.ca ⁊ qꝛ ad lr̃aʒ ioãnes ĩcepit pᷣdicare ĩ deß gitos. 6 at oñdit ꝓtds xpi ꝗ virtute dinitatis oĩa iſta fec̃. Utit᷑ aut
nihifit to iudee vt hẽtur Mathᷣ.ʒ.vbi dr: In diebeill vẽit iohßes bapti hᷓ ſcriptura vbis põderis ⁊ ſtatere.q; de oia diſpoſuitiĩ numero pon
(Ed ſta pdicãs ⁊c. k ¶ Para.viã dñi.pdicatio.n.eiꝰ⁊ ſuꝰbaptiſm dere ⁊ mẽſura Sap.ii.⁊ pꝑ dcãm potẽtia ſpiũ xit. t¶Nuis adiu.ſpi.
eſ erãt qͥdã diſpõnes ppłi ad ſuſcipiẽduʒ de ꝓpinquo fidẽ xpᷣi vttu dñi.q̃ſi min potẽtẽ.q.d.nullꝰ. v Aut gs cõſi. eidfuit c: ſi hẽret
inſ⸗ ri: vt pʒ exõᷣcurſueuãgelij.⁊ dicit. I ¶ Tliã dñi.q;tũ ad mãda/ ſapiĩaʒz dimiut:⁊pʒ lr̃a vſq; ibi. Ec.gẽ.oẽs gnalr.qſi ſtilla ſitule
aen ta calogi. mBemi binfi ctum ad conſilia euangelica. .i. cades ð ſitulaqͥ nulliꝰmomẽti reputatur. y ¶ Et qſi mo.ſtatere
Abi n ¶ Ois vall.i hũilis. o ¶ Et ois mõs ⁊ colłi.ſupbꝰ⁊c̃.q; ſic dii.ligula ſtatere q̃ valdeð faciliad vtrãq; partẽ mouet᷑ ð ſenullaʒ ba
lt ctu fuit ĩ pncipio hꝰlibꝛi:paduentũ xpᷣi:ſuꝑbi diecti ſũt ⁊ hũiles bẽs ſtabilitatẽ. 5 Ecce iſule ⁊c.ĩ cõſpectu eiꝰ. a¶ Et liba.⁊ cC.
gͤſen exaltati. pi Et erũt pꝛa.i.hoĩes ᷣpꝛauati ex ↄſuetudine pec·i.ſi aliquis vellet facere fibi ſacrificium debitum:omnia ligna non
uns cãdi. q¶In dire.i ad rectitudinẽiuſticie reducti. Erar ſufficerent ad ipſum cremandum.nec per cõſequens omnia anima
ſ
lii⸗

lia fufficerent ad ofcrendũ ſibi debitum holocauſtũ. a ¶ Dẽs ge/
tes qᷓſi non ſint. qꝛ ex ſe non hent aliquod eſſe. Oia iſta inducunt ad
ondendũ ꝙ in nullo ĩdiget alteriꝰauxilio ſeuↄſilio. b ¶ Cui ergo.
Pic ↄñi ex dictis idolatria rephendit᷑.in q̃ cultus ſoli deo debitus
creature impendit᷑:⁊ ſic ei ſcõʒ reputationẽ idolatre adeqᷓtur ꝓpter
qð dr· Cui ergo ⁊c.hoc dr ↄ idolatras credètes aliqd dinitat eẽ ĩima
ginib factis. c ¶ Aut quã imaginẽ ⁊c. Et hoc dr ↄtra idolatras qui
imaginibꝰnõ atrribuebàt aliqd numinis ſʒ ꝗgbuſdã dus ĩuiſibilibus

n ¶ Et iu.i.iĩſolẽtes.

ei. ſad pfectũ q; excedit iueſtigationẽ huangʒs ĩ infinituʒ Ro-

ii.O altitudo diuitiaꝝ ſapie ⁊ ſcie dᷣi ⁊c. KQui dat laſ. vir. c.
pducẽdo eosõ nõeẽ ad e᷑. m ¶ Defi.pue.ſ.moꝛib⁊ ſenſu.
oe In ifir. cadẽt.p ĩ culpã ⁊ poſtea ĩ penãꝗ.
Quiãt ſpe.ĩdño.⁊ nõ ĩ ſeipſis pumptuoſe. q ¶ Mutabüt
oꝛti. qꝛ ꝗ erãt pꝛi debiles ad grauia ſuſtinẽdũ· gra dina efficien

ĩ imaginib repñtatis:po
nebaãt tũ pluralitatẽ deo
rüů. dMuũgd ſcul. ⁊c.
oĩa iſta inducunt᷑ hic ad
ondendũ ꝙ idola nullaʒ
ſtabilitatem hẽnt aſe ſz
magis abartibfice. Et cuʒ
oẽs gẽtes q̃ſi nihil repu/
tate ſint reſpectu ði vt pᷣ/
dictũ eſt.ex G̊ ↄcludit᷑ ꝙ
idola adhuc minꝰſunt re
putanda.iõ ſubdii.
e (Hüae nõ ſcietiſ: illud
dictũ ẽ de idolis qõ ſẽ
ſibilr poteſtis exꝑiri.
f¶ Nugd nõ audiſtis. q̃ſi
diceret ſic:qꝛ in libꝛis gẽ
tiliũ ⁊ chꝛonicis ſẽper fu
it facta mẽtio ð oꝛtu ido/
latrie ꝑ opꝰpoĩuzʒ.vt ma/
gis videbit᷑ ca. ſequenti.
gn ũqd ñ itellexiſtis ⁊c.
qſi diceret.ĩtelligere de/
buiſtis ꝙ a ſolo deo habe
at ſtabilitatẽ cũ nihil ſit
hen ſuſtentãs eam.
h¶ Qui ſedet ⁊c̃.tãq; pn/
ceps terrenus. i ¶ Et
hita.eiꝰ.i.hoĩes ei ſubdi/

ad ſuccẽdẽdũ:⁊ aĩalia eiꝰnõ ſuf/
ficiẽt ad holocauſtũ.Oẽs gẽtẽs
quaſi nõ ſint ſic ſũt coꝛã co: ⁊ q̃ſi
nihilũ ⁊ iane reputate ſũt ei. Cui
ſilłèm feciſtis deũ aüùt quꝗ ima
ginẽ ponetis ei: Nngꝗ ſculpti
le ↄflabit faber aut aurifex auro
figurabit illud:⁊ lamis argẽteis
argẽtariꝰ:? Foꝛte lignũ ⁊ iputribi
le elegit artifex ſapiens:q̃rit quõ
ſtatuat ſimulacrũqð nõ moueat
Nuͤnqd nõ ſciet: Nunqd nõ au/
diſtis: Nũqd nõ annũciatũ ẽ vo⸗
bis ab initio: Nunqd nõ ĩtellexi/
ſtis fůdamẽta tre: Qui ſedet ſu
gynꝝ tre: ⁊ hitatoꝛes eiꝰſũt quaſi
locuſte.Quiextendit velut nihil
celos:⁊ expadit eos ſicut taber
naculũ lad ihitandũ. Qbuᷣi dat ſe/⸗
cretoꝝ ſcrutatoꝛes q̃ſi nõ ſint:iu
dicès trevelũt ianes fec.et quidẽ
neqʒ plãtato neqʒ ſato neqʒ radi

tur foꝛtes. ¶ Aſſument pẽnas vt agle ⁊c.i.ꝗ pꝛiꝰerant tardi
⁊ pigri ad bona oꝑa.efficient᷑ veloces ad ipa.⁊ hoc videti ĩpletũ
OW in veteri T nouo te
ſtipulam auferet eos. Et cui aſſi onron moeft
milaſtis ⁊ adequaſtis dicit ſan/ g veraciter conuer
ctus: Leuatẽ in excelſuʒ oculos ſi ſunt ad deum.
veſtros:⁊ uidete ꝗs creauit hec. C eme
Quũi educit in numero militiaam ibee anr itroducit
eoꝛũ: ⁊ omnes ex nominevocat pſona cõ ſolatoꝛis.
Pꝛe mũultitudine foꝛtitudinis ⁊ IL1O.

roboris virtutiſqʒ eiꝰ: neqʒ unũ
reliquũ fuit. Quare dicis iacòb:

ti. Sũt q̃ſi locuſte.reſpe/
ctu dei. k ¶ Qui exten
dit ⁊c. cũ ſint nature vel
materie ſubtilis.qᷓ dr qii ··
nihil eo ꝙ non ẽ palpabileo mõ loqndi qͥ; aer nihil vocat᷑ ꝓpter ſuaz
ſubtilitatẽ. Unde dr cõiter nihil ĩ puteo eẽ cũ tñ ſit plenꝰaere.In he
bꝛeo hẽtur.Qui excẽdit velut telã celos.⁊ ſic plana ẽ l̃a ⁊ ſeq̃ntibuſ
ↄſona.cũ ſubdit᷑. l ¶ Et expandit eos ⁊c.logꝗt hic de celo ſcõᷣm ap/
parentiã viſus.qꝛ extrema celi in circuitu oꝛicõtis nr̃i vident ſuꝑ ter
rã figi ⁊ mediũ qð ẽ ſuꝑ caꝑxita nr̃a ĩaltũ erigi.⁊ ſic hẽt apparentiã ta
bernaculi extẽti. m ¶ Qui dat ſecretoꝝ ſcru.i.ſapiẽtes ĩ ſpeculabi

uit in eos:⁊ aruerũt:⁊ turbo q̃ſi

libꝰ. n ¶ Judices terre.i.pꝛudẽtes ĩ agibilibꝰ. o ¶Uelut inanes
fecit.i.nullreputatiõis ĩ dei cõparatione.qð oñndit ꝑ ſimile.cũ ſub/
dit᷑. pEt ꝗdeʒ.i.certe. q neq; plãtato.⁊c.i.ſicut plãtula nõ
radicata adhuc nec firmata i terra a modico vẽto eradicat᷑ſic etiaʒ
oẽs pᷣdicti q;tũcũq; magni ad nutuʒ dei eradicant᷑ ⁊ tollunt᷑ de vita
pñti.⁊ iõ in fine ↄcludit᷑. r¶ Et cui aſſimilaſtis me ⁊c.q̃ſi.d.tałaſſi
milatio ẽ valde erronea. s
tra iudeos de ðo minꝰdebito cõfidentes.⁊ pᷣ ad ↄſiderationem dine
maieſtatis iducunt᷑.cũ dĩ:Leuate ĩ excelſũ oculos vr̃os.i.ad oꝑa ce/
leſtia. t ¶ Et videte ꝗs crea.h.i.ex G̊ ad ↄſiderate magnitudinem
creatoꝛis.ſᷣm ꝙ dr̃. Sap.iʒ.A magnitudine.n.ſpeciei ⁊ creature pote
rat cognoſcibilr creatoꝛ eoꝝ videri. vC1 ⁊c̃.i.multitudi/
E

nẽ ſtellaꝝ oꝛdinate ĩ ſuo curſu ꝓcedentiuz. Et oẽs ex noĩe vo.
qꝛ oĩa cognoſcit ꝑfecte vſq; ad minima. y ¶ Pꝛe multitudine ⁊c.
iſta tria in deo ſũt vnum.tñ ĩ nobis differũt.Soꝛtitudo.n.reſpicit ma
gnitudinẽ ⁊ coꝛreſpondẽtiã membꝛoꝝ:robur foꝛtitudinẽ oſſũ ⁊ ner
uoꝝ:virt magnitudinè effectuũ. 3 ¶ieq; vnũ reliquũ fuit.i.nul
la res quãtuncũq; modica exit potentiã ⁊ ſciam dĩnam.iõcõcludit᷑.
a ¶ Quare dicis ia.i pplłe iudaice deſcẽdens a iacob. b ¶ Abſcõdi

ẽvia mea.i.opa mean. c ¶ Adñno.i.nõ reddet p eis mercedẽ. d/Et

a deo meo iudi.⁊c.i.nõ faciet vindictã de iniurijs mihi illatis.Ex G
videt᷑ ꝙ ĩ pplo illo crãt aliꝗ ꝗ ciderãt ĩ illũ erroꝛẽ ꝙ dᷣi ꝓuidẽtia ad
actꝰhũanos nõ ſe extẽderet.vł dicendũ ꝙ ꝓpha vtit᷑ coĩ mõ loq̃ndi
quo hoĩes in gfflictiõe lõga poſiti dicunt᷑ a deo derelicti ⁊ traditi ob
liuioni. e ¶ Nuũqd neſcis aut nõ audiſti:a ꝗd ſit illud ſubdit᷑.
¶ De ſẽpiternꝰ.ĩ ſua deitate. g ¶ Oñs ꝗ ⁊c̃.⁊ ſic dr dñs extꝑe q ha
buit creaturã ſubiectã.ꝗq/d.iſta debuiſti ſcire qꝛ moyſes tibi annũcia/

uit ĩ pncipio Señ. h ¶Mõ deficiet.ĩ ope gubernationis. i ¶ Ne
qʒ laboꝛauit.q laſſitudinẽ oꝑando nõ ĩcurrit. k¶Necẽ ĩue.ſapie

cato in tra trüco eoꝝ. Repẽte fla

8¶Leuate. DPic ↄñr oñdit᷑ dei ptãs con

⁊ loqueris iſrael:abſcondit eſt qodr Supꝑ montẽ
via mea à dño: ⁊ a dèo meo iudi excelſũ:ſit ſatis oſo
ciũ meü traſibit: Nuͤngd neſciſ nali⸗ virgritztra
aut nõ audiſti: Deũs ſempitern? pebꝛaniea vitate nõ
dñs qũi creauit termiosterrel totali cõſonat lre.
nõn deficiet nẽqʒ laboꝛabit: ncc ¶ Pʒo ſciendum ꝙ
eſt iuèſtigatio ſapientie ei. Qui graͤmauica bebꝛai⸗
daͤt laſſo virtutẽ: ⁊ his quinõ ſut deuiaragruͦmatica
foꝛtitudinẽ: robur mitiplicat latina:⁊ ſpalri h̊ ꝙ
Deficiẽt pnᷣeri ⁊ laboꝛabũt: ⁊ iu fᷣm graãmaticam he
uenes in ifirmitate cadẽnt. Qni bꝛaica i vbis betur
. rNErn. differtia ĩiter ſexa
aüt ſperaãt in dño mutabüt foꝛti maſculinuʒz ⁊ femi/
tudinẽ:aſſumẽt pennas ſicutaq/ ninum ſicut nos ha
le:current ⁊ nõ laboꝛabũt:aãbula bemnn noit e
bunt ⁊ non deficient. ¶ LI. rentium trium pſo⸗
narum. Uerbi gra⸗

tia aliter dicitur a femina ego comedo qᷓ;a maſculo:⁊ ſic in ſecũ
da ⁊ tertia perſona.Similiter in hoc pꝛonomine tu tui ⁊c.diffe/
rentia eſt inter ſexum maſculinum ⁊ femininum loquens enim
cum maſculo aliter pꝛonominat tuqᷓ; fi cum femina loqueret᷑:
⁊ hoc eſt valde manifeſtum cuicunqʒ habenti aliqualem noti/
tiam in illa lingua:vnde in hoc loco vbi dicitur:Super monteʒ
excelſum aſcende:li aſcende eſt feminini generis:non maſculi/
ni:Similiter li tu:⁊ li euangelicas:⁊ li exalta:⁊ ſic de ceteris ver
bis ⁊ pꝛonominibus hic contentis que omnia ꝑtinẽt ad femini
num genꝰvſqʒ ibi:Ecce deus veſter.⁊ iõ magis ꝓpꝛie hec verba
ſm veraʒ litterà hebꝛaicam itelligant᷑: referenda ſunt ꝗd bea/
tam virginem.⁊ad ſanctaʒ heliſabet:ſᷣm ea que tradunt᷑ de eis

AL.u.i.ca.vt ſit ſenſus ꝙ Iſa.ĩꝑſona dni dicit beate virgini. Suꝑ

montem excelſum aſcende tu qui euangelicas ſyon.ſ.beata vir
go:quod impletũ eſtquãdo concepto filio dei invtero virginali
maria exurgens ꝑrexit in montana:vbi manifeſte patet ꝙ aſcẽ
dit ĩ mõtem excelſum.nam iudea vbi cacharias manebat erat
altioꝛ galilea a qua receſſit maria. chꝛiſtus.n.de galilea in hie/
ruſaleʒ ꝑgẽs dicebat.Ecce aſcẽdimꝰhieroſolymã ⁊ qꝛ de galilea
i hierim beata virgo nõ planam viã ſʒ ꝑ montana iuit.iõ ꝓpꝛie
ei dr̃ Suꝑ montem excelſuʒ aſcẽde ⁊ qꝛ in ſalutatiõe ad eliſabʒ

non ſolum miĩ:ſʒz etiam infans in vtero eiꝰxpᷣm iſtinctu ſpũs ſaã/

cti cognouit:qꝛ vt dicitur Lu.i.factum eſt vt audiuit ſalutatio
nez marie heliſabet:exultauit infans cuʒ gaudio:ĩquo deſigna
tur gaudium de pñia dñi.iõ de beata virgine in ipᷣa ſancta ſalu
tatione ꝓpꝛie intelligitur. Qui euangelitas ſy yon.ſiq̃ nũcias bo/
na ſãctis animabus.ſheliſabʒ ⁊ iohi.Conſequenter ꝓphetaĩꝑ/
ſona dñi alloꝗtur ipſam heliſabet.d.Exalta vocem tuam ꝗ euã
geligas hieruſalem. quod impletum eſt quãdo heliſabet excla/
mauit voce magna euangelitando ipſi hieruſaleʒ videlz beate
virgini dicẽdo. Beata q̃ credidiſti qm̃ pficiẽtur in te que dicta
ſunt tibi a dño.Conſequẽter ꝓphᷣa in ꝑſona dñi alloꝗtur virgi/
nem.d.Exulta noli timere.in quo innuit canticum eius altioꝛi
voce foꝛmandum qᷓ; cum pᷣmo:ſolũ ſalutãdo euangelicauit q̃ſi
diceret:nõ ſolũ loq̃re voce ſubmiſſa ꝓut ſufficit ad cognate tue
ſalutationem:ſʒ ẽt exalta vocẽ.ſ.ꝓut regritur ad modum can⸗

fnnn Ro
Alaſhirr⸗
Prſene
uli
Olpvi
in dſſin
annmni

nileſiltei
Ennee

nue
monüitls
terconte
ddenn.
40 ſbidi
Grpnit⸗
Birirochan
cölnors.
.
Netcte
ſicopottl
oris ö
Glpnont⸗
ſtſarisn.
itanfzni
eniamtz
iſitgtnd
cnnſi
ſendhmg
Gtia bebn
onsamas
Laginnna
npilibe
inanande
ſiſpo hen
uſereei
innztfon
ſahtrorle
nnobet,
lberdiffe
müump⸗
Newige⸗
ſente
lidiſe
cenin
logen
Cen ſen
gunone
ſonmic
eaceiſ
adfonn
ſeheeſon
nnnle
Aunidees
igiide⸗
ſbenm
Gontunl
netga
Pnebgtenn
apl
gdeghln
nit öhne

4

adeſe G
cuhisſu

ſalutato⸗

odeſ n

nnauſii
Uai
ungai
betiin
Gcten
eglenin
irnicl
ipdn
kiantqſ
ylemn
NMnnNR

tici ꝑ qʒ canticũ ciuitatibꝰiude.i.eccłis pñtibꝰ futuris annũci
es pñtià filii ði in te incarnati:⁊ G̊ ẽquod dicit. Dic ciuitatibus

inude:Ecce deꝰvr:qð cõtinue implet᷑ in eccłia:cũꝑ canticũ pᷣdi/
ctü ſoléniter memoꝛat᷑ ſeu annũciat᷑ aduentꝰ dñi in eadẽ virgi
ne.iterpoſuit tñ ibi ꝓpha. Noli timere qꝛ virginalpudicitia pa

uida ẽ ⁊ timida.vñ ãgelei dixit:Ne tĩeas maria:⁊ ẽt vt ĩnueret
ꝙ tãta erat hũilitas vᷣginis ꝙ nõ pᷣſumcbat cãticũ publice cãtã

dũ foꝛmare niſi ſpũs ſacti inſtinctꝰeã tãgeret ſeu mouerei.de
gbuſcha at in cãtico M
du mmnascko ppa⸗ Aceuͤnt ad me inſule:
bic ponit: vtcu diẽ: getes mutẽt foꝛtitudinẽ
ane geisee Hecht ſimul ad iudiciũ ꝓpinqmꝰ. Quͤis
de vba vident coe luſcitauit ab oꝛiete iuſtũ: voõcauit
rñdere buic qð drẽ i eũ vt ſeqret᷑ ſe: Dabit in ↄſpectu
cãtico:Fecit poten eiꝰgẽtes:⁊ reges obtiebit. dabit
t in bꝛachi hio: qſi puluerẽ gladio ei ſic ſtipulã
telligi incarna ⸗ veto raptãꝗ arcui eiꝰ.perſeqᷓf eos
tio filiidi ptinet ad traſibit ĩ pàce:ſemita ĩ pedibꝰ eiꝰ
infinitatẽ diuie po nõ apparebit. Qũuᷣis h oꝑatꝰ ẽ ⁊
tentie ſegt. Eccde Era
merces ei cuũ eo in

9 80

Bicis.n.locutionibꝰ pmittebat᷑ incarnatio filii ði qſi merceſ
Pp P 4

a deo dãda ĩ futuꝑ:ſicui Gen.2z.abꝛahe dem̃ fuit:Bñndicent᷑ in
ſemine tuo oẽs gẽtes.ſʒ in pᷣdcõcãtico h̊ merces:vt i data annũ

ciant᷑:vñ dic: Suſcepit iſrłpueꝝ ſuũ cui coꝛrñdẽt vba ꝓphe.d.

Ecce merceſ eiꝰcũ eo.Et qꝛvt diẽ Greg. In bnñdictõe cerei nibil
nobis naſci ꝓfuit:niſi redimi ꝓfuiſſet.iõ ſubdit᷑.Et opꝰilliꝰcoꝛã

illo.ſ.opꝰredẽptionis qð maxime ꝑtinet ad dĩnã miſicoꝛdiã q ĩ
ter dĩna oꝑa peminẽt:vñn ĩ ppᷣs. Miᷣatões eisꝰſuꝑ oĩa oꝑa eiꝰ:⁊ iõ
ĩ cãtico cũ dixiſſet.Su ſcepit iſrł pueꝝ ſuũ.ſubdit Recoꝛdatꝰ ẽ
misicoꝛdie ſue.Seꝗt᷑ Sicut paſtoꝛ gregẽ ſuũ paſcet.ĩ quo ĩnuit
ꝓphᷣa ꝙ xps ſe hẽret vt paſtoꝛ ad gregẽ ſuũ nõ vt ad grege alie/
nũ ſiẽ mercenariꝰ:cui nò eſt cura de ouibꝰ Joh.ca.io.qð coꝛrñ/⸗
det huic qð dr ĩ cãtico. Sic locutꝰẽ ⁊c.ad pres.n.ſemꝑ ſe babuit

devt paſtoꝛ cũ ꝓpꝛio grege:vñ ĩ pᷣs.Nos ãt po.ei ⁊c.Cetera ex
ponant᷑ vt ĩ poſtil.q̃ ꝗdẽ expoſitio nõ ſolũ videt᷑ ↄſona lĩ̃e ti ſe

rõnabił. Iſa.n.ꝗ euãgelicꝰ ꝓpha dr vt in plogo ⁊ ĩ pemio:ſicut
de voce baptiſte ĩ deſto clamãatis hiſtoꝛiã pphᷣice texuit yt ſta/

tiz. 8. ſic nõ ĩmerito de voce vginis ſalutãtis ⁊ cãtant ꝓphicã hi

ſtoꝛiã pᷣdicere ðbuit:pᷣmittit tñ hiſtoꝛiã ð voce baptiſte:qᷓ;uis oꝛ
dine tꝑis poſterioꝛ fuit:eo ꝙ illa fuit oĩbꝰnotioꝛ a notioꝛibꝰ. n. ĩ/
cipit ꝓceſſus diſcipline. ¶ In eodem ca.vbi dr in poſtilla.Pꝛe

RMlttitudie foꝛtitudinis 2 roboꝛis. ADDITIO. II.
v Bi nos hẽmꝰ. Pꝛe multitudine foꝛtitudinis.hebꝛaica

Arxẽa ſic hẽt.Pꝛemultitudĩe ⁊ foꝛtitudine roboꝛis.virtu/
tis nec vn õſuit:cuiꝰſẽſus põt eẽ tał ꝙ militia celeſtis q̃ ĩ tanta
multitudĩe ẽ ↄſiderari debʒ:ꝙ q̃libʒ ſtella hẽt foꝛtitudinẽc.ſ.po/
tentiã ⁊ vtutẽ actiuã ad ifluendũ ĩ iſtis ĩferioꝛibꝰ.vñ Geñ.i.ð ſo
le ⁊ luna ⁊ ſtell dicit.Poſuit ea ĩ firmamẽto celi ⁊c̃.⁊ in pſalmo.
Solẽ ĩ ptãtẽ diei ⁊c̃.⁊ ſic dinã potẽtiã ⁊ ſciam cõmèdat ꝓphañ
ſolü ex numeroſa multitudine celeſtis militie:ſʒ etiã ex foꝛtitu

dine ⁊ roboꝛe ⁊ vtute ĩfluxiua eis a deo collata:a ꝗbus nulla ſtel
la qntücũq; modica õficit ꝗn hẽat aliq̃lẽ potẽtiã:exꝗbexcitat

magis hũana mẽs ad ↄſiderãdũ magnitudinẽ potẽtie creatoꝛl.
Aceãt. Poſtq;ᷓ ꝓph̊a iduxit pplin iſrkad) Ca.LIJ.
ertã expectationẽ ꝓmiſſoꝝ ex dĩ
cit ex ei caritate q̃ amicos nõ ofraudat a pmiſſi ↄſecu/
tione. ⁊ diuidit᷑ ĩ duas ꝑtes.qꝛ pᷣmo oñdit᷑ dei dilectio ad dictuzʒ
ppłʒ ex bñficuijs q̃ ei in pribꝰ ↄceſſit.⁊ꝰ ex ꝓpꝛio filio quẽ ei pꝑmi
ſit.ca.ſeq̃nti.Pꝛĩa ĩ tres ſᷣ̃m tria bñficia.æꝰ ponit᷑.ibi.Et tu iſrł.
tertiũ ibi:Pꝛope facite.Circa pᷣmũ ſciẽdũ ꝙ pᷣmũ bñficiuz fuit
collatũ ĩ abꝛahã quẽ de ſeꝑauit ab ĩfidelibꝰeducẽdo eũ pᷣmo de
hur chaldeoꝝ.Geñn.ii.ca.Et ⁊? ð̊ arã:Geñ.iz.⁊ ꝑↄñs pplłʒ ab eoð
ſcẽdẽtẽ ꝑ iſaac ⁊ iacob ab ĩfidelibꝰſepauit.ꝓpter qð ⁊ legẽ ei in
mõte ſynai ſpãlr ↄceſſit.ppter qð dr pᷣs.iꝗg. Nõ fec talr oĩ na/
tõi:⁊ iudicia ſua nõ maifeſtauit eis.Et diuidit᷑ ĩ duas.qꝛ p ponit᷑
hò ſeꝑatio.⁊? ↄ idolatras ĩuectio.ibi:Uiderũt.Circa pᷣmũ pᷣ ad

heaſideratonẽ ĩducit.d.Taceãt ad me iſule.i.hĩtatoꝛes ĩſulaꝝ.
b ¶ Et gẽ.terrã aridã hĩtãtes. c ¶ Eoꝛti. mutẽt. vt g erant foꝛ

tes ad mala.ſint foꝛtes ad bona. d¶ Accedãt ⁊ tũc loq̃nt ſił
ſi hẽntaliꝗd iuſtũ ꝓ ſe.⁊? bñficiũ recolit.d. e ¶ Quis ſuſci.ab
oꝛiẽte iuſtũ.i.abꝛahã vt exponũt coĩter catholici ⁊ hebꝛei queʒ

ons vocauit pᷣachaldea vt dcm̃ ẽ.⁊ poſtea ab hirã.⁊vtraq; regio

.

mo ſuo auxiliabit᷑: ⁊ fai ſuo dicet

—

na vitate. Hoñir idẽ fa

per git ad oꝛientè reſpectu iudee quà dñs ei repꝛomiſit:Geñ.iʒ.
Cocauir eũ.ꝑ vi fidei ⁊ obedietie.vñ ⁊ ex fide ſ᷑sʒmãdatũ dei vo
luit filiũ ĩmolare:Geñ.2z. ⁊ad Peb.ii.⁊ iõ dñs ei aſtitit ipʒ ꝓtegẽdo.
ꝓpter qð ſubdit᷑. g ¶ Dabit ĩ ↄſpe.⁊cc.Et logꝗt H ꝓpha de pᷣterito ꝑ
modũ futuri:ſic freqͥnter fit ĩi ꝓphis.⁊ G̊ fuit ĩpletũ qñ abꝛaha cum
300. vnaculł ſuis q̃tuoꝛ reges foꝛtes õbellauit:Geñ.iꝗ. h(¶ Dabit
qᷓſi pul. æc. qꝛ eos facillime vᷣbellauit dĩna virtute ſibi aſſiſtẽte.
i ¶ Merſequet᷑ eos.qꝛ ꝑſecut fuit fugiẽtes vſq; ſoba ⁊ phenicẽ: Geñ.
14. k Ma⸗ ĩ pace.qꝛ
nullꝰde ſuig ĩ bello illoce
cidit. ¶Semita ĩpedi
beei nõ apparebit.qꝛ val
de faciłr ad belluz iuit ⁊
redut.ſic ð homiĩe facilr
trãſeüte ⁊ leuiter dr ꝙ ñ
figit veſtigiũ ĩ terra.vłñn
tagit terrͤ. m ¶ Quis
HB opꝑa.⁊c.q.d.deꝰ⁊ nõ hõ
iõ ſubdit᷑. n ¶ VUocãs
gnã.ſ.ad fidẽ ⁊ amicitiaʒ
ſuã. o ¶ Ab exoꝛ.ſ.tꝑis
qð pʒ in abel iuſto.ſeth.
noę. abꝛahã.⁊ ſic ð alis.
p (Ego dñs:⁊ iõ poſſũvo⸗
care ad meã amicitiã qͥs
volo ſine iniuria cuiuſcũq; cũ nulli tenear:ſʒ oẽs id qð ſũt tenẽta me
iõ ſubdit᷑:Pꝛimꝰa nouĩſſim ego ſũ ⁊c. q ¶ Niderũt ⁊c̃. HPHic ↄñr ꝑ
oppoſitum ponit᷑ inuectio contra factoꝛes ⁊ cultoꝛes idoloꝛum. Cir/
ca quod ſciendũ ꝙ ſicut dicit Euſebius in chꝛonica ſua anno.7.abꝛa
be ninus rex aſſyrioꝛum condidit niniuem ⁊ ipſe incepit idolatriam
qꝛ fecit imaginem belo patri ſuo defuncto cui exhibebat tantam re/
uerentiam ꝙ parcebat reis fugiẽtibus ad ipſam:vt dicitur ĩ ſchola/
ſtica hiſtoꝛia:pꝛopter quod dicti confugientes inceperunt adoꝛare il
lam imaginem.⁊ ad imitationem huius facti ali fecerunt imagines
caris ſuis defunctis:⁊ ſicut imago facta a nino vocabatur belus ⁊
fuit pꝛimum idolum. ſic hoc nomen deriuatum eſt ad alia idola vt/
pote bel.baal.baalim.beelphegoꝛ.⁊ beelcebub.⁊ huiuſmodi ſᷣm di⸗/
uerſitates gentium ⁊ liguarum.⁊ qꝛ hoc fuit multiplicatum tempo/
re abꝛahe vt dictum eſt.ideo iuxta ipſius fidelitatem arguitur hic
idolatria iſtoꝛum:⁊ hoc eſt quod dicitur: Uiderunt inſule ⁊c̃.ideſt

feẽ võcãs gñatiões ab exöꝛdio:
Egò dñs pꝛimꝰ ⁊ nouiſſimꝰ ego
ſũ. Vidẽrũt iſule ⁊ timueꝛt extre/
ma tre obſtupuerũt:appꝛopinq̃
uerũt ⁊ acceſſerũt. Anuſqſqʒ ꝓxi

ↄfoꝛtare.ↄfòꝛtanit fab erariꝰ ꝑcu
tiẽs malleo eũ ꝗ cudebat tũc tꝑis
dicẽs glutio bonũ eſt ⁊ ↄfoꝛtauit
eũclauis⁊ ñ mouẽt.⁊ tů iſrlᷣue
meꝰiacob quẽ elegi ſemẽ abꝛabã

habitatoꝛes inſularum ⁊ aliarum terrarum viderunt reuerentiam

idolis a potentibus exhibitam.a ſic in timoꝛe poſiti confugerunt ad
ipſa veneranda vt ſic eis parceretur.ideo ſubditur. Appꝛopinquaue
runt ⁊ acceſſerunt.ſcilʒ ad idola.Unuſquiſq; pꝛoximo ſuo ⁊c̃.qꝛ quã
do aliquis habebat amicum in periculo poſitum conſulebat ſibi re/
fugere ad idolum.⁊ quia exemplo nini ali potentes feœerunt idola

per manus tamen artificum.ideo ſubditnrr.
1T ¶ Confoꝛtauit faber ⁊c̃.ad cuius in tellectum ſciendum ꝙ in fabꝛi/

catione idoli de metallo per malleationem tres operari ſunt neceſ/
ſarij.pꝛimus eſt ille qui materiam in igne calefactam cum martello
ducit ad foꝛmam partium idoli. ſecundus eſt qui partes ſic foꝛma/
tas cum martello cum lima polit.tertius eſt qui partes ſic pꝛepara/
tas adinuicem conſolidat ⁊ coniungit.⁊ hoc notatur cum dicitur.
Confoꝛtauit ⁊c̃.Et conſtruatur ſic littera. Saber erarius.i.metalli⸗
cus. Percutiens malleo.i.martello ſcilz materiam ducendo ad ido
li foꝛmam.Confoꝛtauit.i.efficaciter monuit.Eum qui cudebat.i.cuz
lima poliebat. Cudere enim in vna ſignificatione idem eſt quod
polire:vt dicitur in libꝛo qui vocatur catholicon. Tunc tempoꝛis.i.
tempoꝛe abꝛahe quo fabꝛicatio idoloꝛuz cepit multiplicari vt dictũ
eſt:Dicens.iſte qui poliebat erat dicens ſupple conſolidatoꝛi:Gluti/
no bonum eſt.ideſt bonum eſt partes idoli foꝛmatas ⁊ politas ad in
uicem coniungere glutino.ideſt foꝛti iunctura.ita ꝙ accipiatur hic
glutinum pꝛo illo metallo quo conſolidantur partes ad inuicem.
Et vocatur gallice conadeure.vnde in hebꝛeo ſichabetur: Dicens
conſolidari bonum hoc.ſ. ꝙ foꝛtiter conſolides partes idoli ſic pꝛe/
paratas:ſic enim mutuoſe exhoꝛtabantur artifices pꝛopter maius
lucrum habendum ⁊ pꝛopter gratiam dominoꝛum.
8 Et tu iſrael. Hic recolitur ſecũduz bñficiũ exhibitũ pplotꝑe moy
ſfi.ſ.eductio de ſeruitute egypti.⁊ diuiditur in tres ꝑtes qꝛ pꝛimo de/⸗
ſcribitur hicexitus.ſcõðo aduerſarioꝛum caſus.ibi:Ecce confundent᷑
tertio hebꝛeoꝛum pꝛofectus.ibi:Egeni.Circa pꝛimum dicitur in per
ſona dei: Et tu iſrael ſerue meus.quaſi diceret. ex quo eduxi te de
ſeruitute egypti factus es ſpecialiter ſeruus mihi.
t¶ Jacob quem elegi. eſau repꝛobato. ſecundum ꝙ dicitur Mala
B.i. Jacob dilexi:eſau autem odio habui. ⁊ accipitur hic iacob pꝛo
opulo deſcendente ab eo. v ¶ Semen abꝛaham amici mei.quia
moꝛe meiparatus fuit filium vnigenitum immolare.

a ¶ In quo appᷣhendi te.i.mihi appꝛopꝛiaui ei meritis. b Ab ex/
tremis terre ⁊c̃.qꝛ abꝛahã fuit vocat de chaldea vt dem̃ eſt.õ.
c¶ Seruus meꝰ.exponat᷑ vt.Sð. d Ne timeas.minas pharaonis.
e ¶ QOꝛ ego tecũ ſũ.:te ꝓtegẽs ⁊ defendẽs. f¶ Ne ðclĩes.a vbis mor
ſißui mei. g π⁰* ego deꝰ tu ↄfoꝛtaui te.ſ.ꝑeũ.iõ ſubdit. hEt
ſuſcepit te dextera iuſti mei.i.moyſi ad extrabendũ te õᷣ ſuitute egy
pti. i ¶ Ecce ↄfũdent᷑. Pic ↄnir ponit᷑ aduerſarioꝝ caſus.cũ dr: Ec
ce cõfundent ⁊c.qꝛ pharao cũ ſuo exercitu ꝑſeq̃ns hebꝛeos ſubmer/

venit cũ cyro 2ↄ babylonè ⁊ regnũ vniꝰmagis ðclinat ad oꝛiente
alteriꝰãt ad aglonẽ. k ( Mocabit no.meũ.i.ↄfitebit.cõfeſſus
.n. fuit cyrꝰ ſe obtiuiſſe monarchiã virtute di celi.vt pʒ.i.Eſdre.
i. Pec diẽ cyrꝰrex ꝑſaꝝ:Oia regna terre ðdit mihi dũs deus ce/
li terre ⁊7. l ¶ Et ad. magi.i.potẽtes babylõis. m¶ Quaſi
lutũ.ↄculcãs eos ⁊ deiiciens. n ¶ Quis annũ.ab exoꝛdio ⁊c.i.
anteqᷓ; fierẽt.q.d.̊ nõ fecerũt idola babylonie.qꝛ nõ pᷣdixerũt
caſũ illiꝰterre.iõ ſbdit᷑. o ¶ Nõẽ annũciãs ⁊c.Cõſeq̃nter on/
dit᷑ ꝗs annuciauit.

ſus fuit in mari rubꝛo.
Exo.iꝗ. k ¶ Que.eos
qꝛ ſicut dem̃ fuit Exo.iꝗ.
mare ꝓiecit egyptioſmõ
tuos ad littꝰ ad qͥs trãſie
rant filu iſrl vt ſic eſſent
certi de moꝛte eoꝛuʒz ⁊ vt
hẽrent ſpolia.iõ dr:Que/
res eos: iueſtigãdo pᷣcio/
ſaq erant ſuꝑ ðſunctoꝛũ
coꝛpoꝛa. I¶ Et nõ iue/
nies viros rebel.cc.nõ di
cit. Non inuenies eos ab
ſolute. ſza non ĩiuenies vi/
ros rebelles tuos.i.te ꝑſe
q̃ntes qꝛ iã erant moꝛtui
⁊ ſic nõ poterãt amplius
eos ꝑſeꝗ.⁊ ſic pzʒ lra vſq;
ibi. m ¶ Noli timere
vmis ia.i.ꝗ fuiſti ĩter egy
ptios reputatꝰvilis ſicut
vmis. n ¶ Qui moꝛtui

eſtis ex iſrl.i.reputati vt

moꝛtui ĩ uitute egypti.
qꝛ uitꝰ ẽ moꝛs ciuilis.⁊
qꝛ nõ ſolũ egyptij aduer/
ſaruj erant hebꝛeoꝝ. ſʒ et

chananeig poſtea ab he/

bꝛeis fuerũt debellati vt
pa libꝛo Joſue.iõ ſubdit᷑.
0 ¶IEgo poſui te q̃ſi plau/

ſtruz ⁊c.ſicut.n.tale plau

ſtrum ductũ ſuꝑ ſegetes
cõterit eas.ſic pplus iſrł
ↄtriuit chanãeos.iõ ſub/⸗
dit᷑. p ¶ Tritura. mõ/

tes.i.maioꝛes.Joſue.n.ð
teleie zercoli Joſue.

iz. q¶ Et colles.i.mio
res pᷣncipes.
exultab ⁊c.expulſis cha/
naneis de terra ꝓmiſſio/
nis. s Egeni. Dic de

r t tu

amicimei:in quò app̃hẽdi te: àb
extremiſ t᷑re ⁊ a lõgiqꝗs eiꝰvocaui
te ⁊ dixi tibi. Sèruꝰmeꝰes tu: ele
gite ⁊ nõ abiecite. Ne timess ꝗa
ego tecũ ſũ:ne declinèſ qꝛ ego de

us tnꝰ: Cõfoꝛtaui te ⁊ auxiliatꝰſũ.

tibi: ⁊ ſſcepit te dext᷑a iuſtimei
Eccè ↄfundent᷑ ⁊ erubeſcẽt: oẽs
ꝗ pugnãt aduſũ te.Erũt q̃ſi non

ſint: ⁊ ꝑibũt viri ꝗ cõtradicũt tibi

Quères eos:⁊ nõ ĩnenies viroſ
rebelles tuos. Erũt q̃ſi nõ ſint:
⁊ velut ↄſũptio hois bellãt adu/

ſũ te:qꝛ ego dñs de?tuꝰ appᷣhen/

dens manũ tuꝗ dicẽſq; tibi. Ne ti
meas:ego adiuui te. Holi timẽ:
vVmis iacob:ꝗ moꝛtui eſi ex iſri

Ego auxiliat?ſũ tui diẽ dñs: ⁊ re

dẽptoꝛ tuꝰſcũs iſrł. Egò poſuite

quaſi plauſtꝝ triturãs nouſũ:lba

bes roſtra ſerrãtia. Trituͦrabis
mõtes⁊ cõminues: ⁊ colles q̃ſi
puluerẽ pones.nẽtilab eos⁊ vẽ/

totollet: ⁊ turbo diſpget eos ⁊ tů
exultabis i dño:iĩ ſcõ iſrł letaben.

Egeni ⁊ pauꝑes qrũtaqᷓs⁊ ñ ſt
lingua eoꝝ ſiti aruit:Ego dñs ex
audiã eos:deꝰiſrł:nõ dereliquꝗ
eos.Aꝑtã in ſupinis collibꝰfluia
⁊i medio cãpoꝝ fõtes. Ponaʒ
deßtũ i ſtagna aqꝝ:⁊ trã iuiã in
riues aquaꝝ. Dabo i ſolitudinẽ

ſcribit pfectus filioꝝ iſrłp detũ vbi filij iſrael pᷣmo paſſi fũt aq̃ de
fectũ ſʒ dñs ſuppleuiti ſolũ ſemel ſʒplurieſ.vt pʒ Exo.ij.⁊.i⸗.⁊ Nu.

.

cedrũ⁊ ſpinã ⁊ myrtũ⁊ lignũ oli/P

ue. Ponã ĩi deſ̃to abietẽ vlmũ⁊
buxũ ſimul:vt videãt ⁊ ſciãt ⁊ re/
cogitẽt ⁊ itelligãt parit᷑: qꝛ manꝰ
dñi feẽ h: ⁊ ſcũs iſri creanit illð.
Pꝛõpe facite iudiciũ vẽʒ diẽ do

minꝰ:affẽrteſiqad foꝛte hẽi dixit

rex iacob.Accdãt⁊ nũciẽt vob
q̃cũq; ventura ſt᷑.pꝛiora q̃ fueĩt
nũciate:⁊ ponemꝰcoꝛ nĩm⁊ ſcie

mꝰ:nouiſſima eoꝝ ⁊ q̃ vẽtura ſt

indicate nob. Annũciate ꝗᷓ vẽtu
ra ſt in futuꝝ⁊ ſciem? ga dij eſtis
vos. Bñ quòq; aut male ſi pote

ſtis facite: ⁊ loqᷓmur⁊ videamꝰ
ſil. Eccẽ vos eſũ ex nibhilo ⁊ opꝰ
naz ex eò qð nõ ẽ. Abomiatio ẽ q
elegit ůos. Sũſcitaui àb aglõe
veniet aboꝛtu ſoł. Nocabit no
mẽ meſ:⁊ àdducet magẽatꝰqua
ſi lutu: ⁊ velut plaſtes ↄculcans
humũ.Quis annũciauit ab exoꝛ
dio vt ſciamꝰ: ⁊ a pꝛincipiovt di

camꝰ: iuſtꝰ es: Hon eſt annũcids
neq; pᷣdicẽs:neq; audiẽs ſᷣmões

vios. Pꝛinis ad ſyõ dicʒ. eccè ad

ſũ⁊ hierlʒ euãgeliſtã dabo. Etũi
di: ⁊ non erat ex iſtis qſq; qui ini
ret ↄſiliuʒ: interrògat? rũderet
verbũ. Eccé omnes iniuſti: ⁊ va

naà opera eoꝛum:ventus ⁊ inane

ſimulacra eoꝛzum.

eis facta. i (ſhdit: Vẽt'r mane ſimulacrae
ori poſtil. Bñ qͥ aut male ſi poteſtis facite. ADDITIO. I.
SBbi noshẽmꝰ. Bñ quoq; aut male ſi poteſtiſ facite ĩ he

Pꝛim.i.ipᷣe deꝰ
gꝗ eſt pᷣmꝰ⁊ nouiſſi
mꝰ.vt dem̃ eſt.S.eo
dẽ ca. q ¶ Ad ſyõ
dicet.i.ad pplin iu/⸗
ge.denoĩatũ a loco
pᷣncipalioꝛi ĩ q̊ vige
bat cultus dei.
r ¶ Ecce adſũ.ad ve
ſtrã liberationeʒ ꝑ
cyꝝ ſfuum meum.
8 * thierlm euan.
dabo. i. pphaz hoc
bonũ pᷣnüciantẽ.⁊
ponit᷑ h̊ euãgeliſta
ĩ ſinglari ꝓ plurali
ſicut Exo.S. Uenit

muſca grauiſſima.

i.multitudo muſca
rũ.qꝛ deuſꝑ plures
ꝓphas hãc libera/
tion pꝛenüciauit.

t ¶ Et vidi.ſ.reuela/

tioneʒz dñii mihi fa
ctã.⁊ ẽ vbũ iſaie cui
plures reuelatiões
fuerũt facte de iſta
liberatõe vt patuit

cx pcedẽtibꝰ ⁊ ma/

gis apparebit ex ſe
qntibꝰ. v¶Etnñn
erat ex iſtis.i.ex ba
Wonſetcous.

x¶ Quiſq; g iniret ꝰ/
ſflliü. ꝓ libatiõe cul
toꝝ ſuoꝝ. y¶ Etĩi.
terro.a ſuis cultoꝛi

b. Rñderet vbů.iõ

cõcludit. 3 ¶ Ec
ce oẽs iniu.ſ. baby/

lonii. a Et vana
opa eoxꝝ.i.idola ab

oꝝ.¶ In ca. 4i. ybi

Xrledsof-kgenizpanpesrctadexgerp; ſka veeg bi.

t¶ Dabo in ſolitudinẽ.ĩ deſto.n.illo vigebat ardoꝛ ſolłiſʒ dñs puidit

de vmbꝛaculo ꝑcolũnã nubis Exo.iʒ.⁊ ᷣm h̊ dr:Dabo ĩ ſolitudinem

cedrũ ⁊c.i.vmbꝛaculũ ita bonum vłmeliꝰqᷓ; facerẽt arboꝛes iſte.vm
bꝛaculũ.n.nubis erat excellẽtiꝰ.qꝛ datũ dĩna vtute nõ nature.iõ ſub
dit Et ĩtelligãt pariter.qꝛ manꝰdñi fecit . v ¶Pꝛope fa. Hic re/
colit᷑ tertiũ bñficiũ ppło exhibitũ tꝑe coꝛobabel.ſ.liberatio de capti
nitate babylõica. ⁊ diuidit᷑ ĩ duas ꝑtes.qꝛ p ↄ idolaq̃ vigebãt ĩ baby/
lone poniĩ ĩuectio.⁊? ſubdit᷑ ppłi liberatio.ibi:Suſcitaui.Circa pᷣmũ
dr. ꝛope facite indiciũ vruzʒ.i.declarate iuſticiã vr̃am ſi hẽtis o ba
bylonu. x¶ Afferte ſi ꝗd hẽ.ſ.iuſticie ⁊ vpitat. y ¶ Accedàt ⁊ nũ.
vobis.ſ.idola vr̃a de ꝗbꝰofiditis. ꝭ̊ ¶ Quecũq; vẽ.ſũt ⁊c̃.qð ẽ ꝓpꝛi
um dinitatis.iõ ſubdit. a ¶ Et ſciemqꝛ dii eſtis vos.o idola.
b ¶ Bñ quoq; aut male ⁊c̃.q.d.nõ poteſtis:qꝛ ſẽſu ⁊ĩtellectu caretis.
iõ ↄcludit᷑. calecer voo eſtise nihilo.vos.ſ.babylonii. dEt
opꝰve.i.idola vfr̃a q̃ feciſtis. eEr eo qð nõ᷑.i.nullũ hẽns fũdam̃
tũ ſen firmamẽtũ.Et ↄuertit ſᷣmonẽ ad idola.dicẽs. f¶ Aboĩa.ẽ.
i.S.modũ aboĩabilis ðᷣo.iõ dr abomĩatio ĩ abſtracto ſic̃excellẽs ĩ libe/⸗
ralitate dr̃ liberalitas.
deos ſuos. h ¶ Suſcitaui. Hic ↄñ̃r ponit᷑ liberatio pplłi de babylo
neq̃ facta fuit ꝑ cyꝝ.⁊ B ẽqð dof Suſcitaui.ſcyʒ ei volũtatẽ iaſpirã
do pugnãdi babylonẽ. i ¶ Abag.⁊c.regio.n.pfidis ẽ q̃ſi ĩ medio
agꝗlonis ⁊ oꝛitis:mediũ aũt ab vtroq; termino noĩar᷑.⁊ iõ aduentus
cyri babylonẽ dr̃ hic eẽ abaglone ⁊ ab oꝛiete.yłq; dariꝰrex medoꝝ

ni ele. vos.i.gcũq; reputauit vos tãqß3

ꝛeo hẽtur bñ qͥʒ aut male poteſtis facere cuiꝰ ſeſus eſt
ꝙ ꝓphha ad idola loqbat᷑.Sic nũciet nob q̃cũq; vẽtura
ſũt:⁊ ſciemꝰqꝛ eſtldiivoſ.⁊ ſciemꝰẽt ꝙ bñ ⁊ male poteſtfacer.rõ
