exercitu vẽit ↄ eũ:cui ecechias reſiſtere ñ potuit via hũana:⁊iõ
ↄuertit ſe ad dĩnũ auxiliũ ĩploꝛãdũ.⁊ iõ miſit dñs ãgelũ ſuũꝗ

vna nocte ꝑcuſſit ĩ exercitu reg aſſyrioꝝ.iss.milia bellatoꝛuʒ.

qð vidẽs rex mãe territꝰ ⁊ ↄfuſus fugit ad terraʒ ſuã cũ paucis
⁊ ibi ĩterfectꝰfuit a filjs ſuis. . Reg.io.Igit᷑ ſʒ h reſiduũ hu⸗
ius capituliĩ duas ꝑtes diuiditur.ꝗa pᷣmo tãgitur ̊ factum in
generali ſecũdo explicãdo ꝑtes eiꝰ ĩ ſpeciali.ibi.Et erit.Circa
pmũ djr ipſi achag.Adducet dñs ſuꝑ te quia theglatphalaſar
rex aſſyrioꝝ uaſtauit terram eius nullo reſiſtẽte:⁊ eũ afflixit.
ut habet᷑.z.Paral.⁊8. g Et ſuꝑ do.pf̃is tui.i.ſuꝑ ecechiaʒ

filium tuum ⁊ eius populũ.Ecechias enifuit iuſtus ⁊ bonus.⁊

ideo magl deſignat᷑ hic ꝑauũ ſuũ ioathã ꝗ fuit iuſtꝰ qᷓ; ꝑ[achag

pr̃ez tuũ ꝗ fuit peſſimꝰ.cũ dr̃ Suꝑ domũ patris tui.ſ.ioathan
mo exiet . Dies g nõ uene. ⁊ cC.
iſta ſeꝑatio fuit fcã tpe roboam.ut hr̃.ʒ. Reg.ix.⁊a tꝑe illouſʒ

dequa domo exiet egechias filiꝰtuꝰ. h

ad tẽpꝰ ecechie nõ uenerũt dies ita terribiles ⁊ ↄſolabiles di/
uerſis reſpcĩbꝰ.ſic uenerũt tꝑe ecechie qñ ſẽngcherib nẽit vlti
mo ad deſtruẽdũ eiꝰregnũ.ideo ſubdit᷑. 1 Ea rege aſſyrio
rũ.qm̃ ĩ aduentu eiꝰad irlin fuerũt illi dies rõne eius ⁊ foꝛmi
dinis exercitꝰ.⁊ ꝓ rapſacl blaſphematõibꝰ fuerũt terribiles
⁊ triſtabiles.ſʒ rõne miraculoſe liberatõis fuerunt cõſolabi/
les. k¶¶Et erit. Pic deſcribit᷑ fcm̃ ꝑ partes in ſpãli ⁊ pᷣmo

. q;tũ ad a uẽtũ exercit.⁊=? q;tũ ad pcuſſionẽ ipᷣiꝰ ibi.In die
illa radet.tertio q;ẽtũ ad ꝓuiſionẽ uictꝰ ecechie ⁊ ppli eiꝰ.ibi.

Et erit. Circa pᷣmũ dr. I¶n die illa. ideſt ĩ tẽpoꝛe illo.qꝛ cõ
gregatio tãti exercitꝰñ potuit fieri uno die m

Lxercie n por ibi.dũs.i.
iſpirabit uolũtatẽ ueniẽdi ↄtra ecechiã. n Muſce q̃ eſt ⁊c

HM CCC(Cſasgggeassssss
per muſcã itelligit᷑ bic pplłs egypti:ꝗ cũ magna turba venit cuz c ¶Et oẽs montes ⁊c.i.ſpinis ⁊ vepꝛibus purgabunt᷑.ad hoc ꝙ poſſit
ſenacherib cõtra ecechiã.vt dicũt aliq.ſʒ ̊ videt᷑ falſũ.qꝛ rap · ibi bladum ſeminari. v( ¶ õ veniet ⁊c.gꝗa deo faciente uabitur
ſaces tũc volẽs terrere ecechiã ⁊ pplin ei dixit. . Re.is. In à terra ĩ puritate ſua.vt ſic faciat fructum bonum ⁊ multũ.ideo ſub/
cõfidis vt audeas rebellare:an ſperas ĩ bacculo arũdineo atq dit᷑. x t erit ĩpaſcuam bouis ⁊c.i.ita erit fertilis in fructu ñ
fracto egypto:h̊ ãt nõ dixiſſet ſi ppłs egypti eẽt ĩ exercitu cũ ſolũ ſufficiet ad ſuſtẽtationẽ hoĩuzʒ. ſʒ etiam aĩalium domeſticoru ʒ
ſenacherib ↄ ecechia.⁊ iõ ali exponũt de rege egyptiꝗ alio tꝑʒe ¶ In. c. .vbi dr ĩ poſtil.Et dixit achac.Nõ petã. ADLDITIO. I.
vẽit ꝭ iudeã.ſ.tꝑe ioachax filij ioſie quẽ vĩxit ⁊ ipoſuit terre c.⸗/ 1Nbac reſponſione achax recte itellecta nõ recuſauit peterẽ
tũ talẽta argẽti ⁊ talẽtũ auri.ꝗ. Re.23. Sʒ̊ vr mibi ꝙ meliꝰpo i ſignum:timens ne aliquid ad dei gloꝛiaʒ mõſtraret᷑:vt Ra/
teſt exponi de pplʒ „ „ üſſa... Odic. potuiſſet. n. iſaias
libyeg crat ſubie · ⁊Z âpiq̃ᷓ ẽĩ tra aſſur: ⁊ vẽniẽt⁊ manducabit dĩs hõ ꝗ relict? fue ante dina oſtedere ali
veoE†ε⅜ regeſcét oẽs ĩ toꝛꝛcẽtibꝰ vallin æ rit ĩ medioterre. Et erit ĩ die il að ſignum etiam achag
iõ vẽit ad eiꝰ exer/· · enn 1.— c nnn nnnolẽéte:ſed hec rũſio ali/
citũ. vñ ñ dr bic Si i cauernis petraꝝ ⁊ i oibꝰ frutemß la:oĩs locꝰ vbi fuerit mille vites ter exponi põt ? planius
bilabit domin?ꝰ mu ⁊i vniuerſis foꝛamibꝰ. In die mille argẽteis: ĩſpinas ⁊ ive Pꝛo quo ſcieduz alig
Kaaue en egypto jilla radèt dñs iĩnouaculaↄqucta pꝛes erũt. Cũ ſagittis ⁊ arcu in cfuͤt ace na nõ te
mo ſluminu earpti ĩ bis qui trſ flumẽ ſũtl i r'geaſ gredient illuc. Aepꝛes.n. ⁊ ſpi dininngotentig brii⸗
Et vocat᷑ ille pptlus ſ vrioꝝcàput: pilòs pedũ:⁊ bar ne erũt ĩ vniuerſa terra. Et oẽcs mis verbis diuinis adhe
muſca ad deſignan bã vniuerſꝗ. Et ẽrit ĩ die illa:nu motes g in ſarculo ſartient: nõ reãt vtpatet de gedeoe
du ꝙ venit cũ ma trièt hõ vaccam bonʒ: et duũs veniet illucterroꝛ ſpinan ⁊ ve · Judicũ b. ca. ⁊ j exechia

Erin licut mu oues:⁊ pꝛe vbertate laci come pꝛium: ⁊ rit i paſcuꝗ bouis:⁊ i esarvemide i.
minuz egipti. qꝛ in get butyy. Butyy ⁊èᷣni ⁊ mel conculcationẽ pecoꝛis. ¶ VIII. rut quaſi voletesexgien

egipto raro pluit: tieaim ſumere de dina po
ſʒ terra irrigat ꝑ irrigationẽ nili ꝗ ad ̊ ab ĩcołꝑ multos diui/ tentia de qua dubitãt:⁊ hoc eſt ppꝛie tẽptare deũ.ſicut legit᷑ de iſrra-
dit᷑ riuos.vt hr Deutꝰ ii. a api q ẽ ⁊c. Uocat᷑ ille pplus helitis:numeri.iꝗ.ca.tẽtauerunt me decies.Alijvero ĩtãta ĩfidelita
aſſyrioꝝ apis.ñ a dulcedie melłſʒ ab aculeo.qꝛ ille ppłs pupu te ſũt excecati:ꝙ nolũt tẽtare deũ:ſʒ q̃ſi certificati de ĩpotẽtia ſeu
git alias natões ĩ circuitu eas ꝑſeqndo.vthr. . Re.is. b Et ipꝛouidẽtia dei:credũt ꝙ de ̊ nõ reqrit᷑ tẽtatio:ſit᷑ nullus ſenſatus
veniẽt ⁊ regeſcẽt oẽs ĩ toꝛrẽtibꝰ ⁊c̃.ꝑ B̊ deſignat᷑ ꝙ eẽnt occu / tẽtat an ignis calefaciat:cũ ſit certꝰð B Et iſto mõ acha peſſimꝰ tã/
paturi ⁊ deuaſtaturi oĩa loca regni iude.ſic̃ factuʒ fuit tpe ete qᷓ; nõ ſolũ dubiꝰ de fide:ſʒ tãqᷓ; certꝰ de oppoſito dic nõ petã.⁊ nõ tẽ/
chie excepta hier:in quaʒ ſẽnacherib non cepit deo exercitum tabo dñnʒ.q.d.nec pᷣmo mõ qð ẽ petere ſignũ nec ſcdðᷣo mõ qð ẽ tẽtare
eius percutiente. c die illa. Hic ↄſequẽter deſcribitur ego volo ſignaĩ qͥ manifeſte onñdebat nullã hr̃e fidẽ nec ↄfidẽtiã de
iſta ꝑcuſſio.qꝛ dñũs miſit angelũ ⁊ ꝑcuſſit ĩ caſtris aſſyrioꝛũ.isꝰ. deo.Un nondũ qꝙ cũ yſaias dixerat ſibi pete tibi ſignũ a dño ðᷣo tuo
milia.ita ꝙ coꝛpa redacta fuer̃t ĩ cieres intact veſtibꝰ ⁊ armis coꝛꝛndęeter debuiſſet dicere.õ petã.⁊ nõ tẽtabo dñzʒ deũ meũ:ſʒ in
q̊ viſo rex ſenacherib fugit ⁊ diuĩo iudicio ĩ terra ſua gladio fi ſua rñſione peſſima reſcidit deũ meũ:vt manifeſte oñderet:ꝙ dñs

lioꝝ ſuoꝝ iterfect fuit. . Reg.io.⁊ B ẽ qd dĩ hic. In dieilla.i. deq̊ ſaias loqᷣbat᷑:nõ erat deꝰ ſu. ſachac. Ex yſaias ↄñter intulit:
ĩ tpꝑe qͥ ſennacherib veniet z irlin. vt deſtruat eã. deRadet Muũgd paꝝ vobis eſt ⁊c. Infidelitas.n.quã acha onñdebat in pᷣdicta
dñs ⁊c̃.i.acuta.qa illud qð acuit᷑ ſuꝑcotẽ deducit.ꝑ nouaculã reſponſione maxima offenſa dei erat. ¶ In eodẽ.c.2.vbi dicit in
acutã q velociter ſcidit multitudinẽ piloꝝ itelligit᷑ diuia potẽ. poſtilla. Et ſi dicat ꝙ nõ cognoſcũt ꝑcertitudinẽ DDITIO. II.
tig ꝑ quã velociter cecidit rex fénacherib ⁊ exercitus eius. Oſito ꝙ demones pcognoſcũt certitudĩalr de aliq̃ mulieer
In his ꝗ ⁊c ſ.euphratẽ vltra qð erat terra aſſyrioꝝ reſpectu ¶ p pgnãte:an ſit paritura maſculũ vel feiazʒ: ex eo; noticia nãä
iriſn. f ¶n rege aſſyrioꝝ.B dr̃ ad excipiẽduʒ alios ppłos ꝗ N li q̃ itegra ĩ eis remãſitvt poſtillatoꝛ dic:adhuc põt negari ꝙ
hitabãt vltra euphratẽg nõ venerũt cũ ſẽnacheribad deſtruẽè e muliereq nõdũ ↄcepit:demones ex ſua noticia nãli pcognoſcat·
dũ iudeĩ. g ¶ Laput. i. regẽ ga filus ſuis ĩterfect fuit. vt i an ↄceptura ſit ⁊ paritura:cũ dmonũ cognitio nãlis nõ ſe extedat ad
ctũ ẽ. h Et pilos peduʒ.i.pedites de ſuo exercitu. i ¶Et futura merf ↄtigẽtia. ⁊iõ cũ ĩ ppoſito iſaias loq̃bat᷑ öpgĩe q̃ nõdũ ce
barbã vniuerſ.i.eꝗtes ꝗ eràt circa regẽ adherẽtes ei ſicut bar ꝑat ſʒ ↄceptura erat. nõ n. dixit. Eccevgo ↄcipit: ſeu ↄcepit. ſʒ cipKiet
ba capiti. E erit. hic ↄnter deſcribit ꝓuiſio vict cirea non obſtate rõe poſtillatorl adhuc vr cauillatio iudeoꝝ ĩ ſuo vigoꝛe:
egechiã ⁊ pplin eiꝰ:qꝛ lʒ exercitꝰſẽnacherib terrã iudee icircui - ad quã euacuãdã vr aliter dicẽdũ. Pꝛo l attẽdẽdũ ẽqꝙ; exptigẽtibꝰ
tu irlm deſtruxerit:⁊ bona ꝑtĩ vaſtauerit:⁊ ꝑti rapuerit.tñ do/ q̃ eqᷣliter advtrũlibʒ ↄſueuerũt ſe hre:nõ põt ſumi rõnabiliter certi
minde victu ecechie ⁊ pplo ſuo ꝓuidit.vt dẽm fuit. . Reg. ficatio alicꝰ ppoſiti dubij:et ſi ab aliqͥ anqᷓ; ↄtigat pᷣnoſticet᷑:vbi gfa.
i9.exponẽdo illud. Hoc erit ſignù:comede hoc anno qð reppe Sialigs dicat alicui de aliq̃ re dubitãti:crede mihi hãc rẽ tibi dubi
ris ⁊c.⁊ qtũ ad h̊ dr hic. Et erit ĩ die illa.i.tꝑe poſt ᷣuaſtatione am.i cuiꝰ ſignũ do tibi ꝙ ſemel pycias taxillos ⁊ ĩ illa eiectõe vnica
pſenacherib. ¶ Mutriet hõ ⁊c̃.i.vaccam vnicã ſibi rema/ tua pũcta erüũt paria:mãifeſtũ ẽ: poſito ꝙ paria eciant᷑ dubitãs ſi
netẽ de magno armeto houʒz.ceteris raptis ⁊ ↄſũptis ab exerci ſit diſcretꝰñ certificabit᷑ ð dubio ſuo:qꝛ ad talẽ pᷣnoſticationẽ ñ reꝗ⸗
tibꝰſẽnacherib. m ¶Et duas oues.ſibi remanẽtes ð magno rit᷑ aliq̃ ſuxꝑnãlis cognitio:ſʒ põt rönablr eſtiari fuit caſualiter fa-
grege ouiũ ·ceteris ↄſũptis ab aſſyrjs. n ¶ Etpᷣvbertate ⁊c. cta.vñ ĩ ppoſito ꝙ mulieres cõiter pariũt maſclos vlł feĩas:caſualr
qꝛ dñs dabit bũdictionẽ ſuã.⁊ ſic hẽbũt tm̃ de lacte ꝙ ſufficiet poſſet ꝗsvaʒ ꝑtẽ pdicere ſine ̊ ꝙ ſibi credat᷑ ĩ alus dicẽdis. Uñ ridi
ei ad ſuſtẽtationẽ domꝰ ſue.ĩ tm̃ ꝙ nõ ſolũ comedet lac:ſʒ etiaz culũ vrĩ ꝙ ĩ mã ta ardua ⁊ dubia tale ſignũ offerret᷑ ad certificatõez.
piguedinẽ lact q colligit᷑ ĩ butyro.Aliꝗ ãt exponũt h̊ ad oppo- ¶ In eo c. vbi dr ĩ poſtil. Ut ſciat repꝛobare malũ. ADDITIO.
ſitũ dicẽtes:ꝙ ꝑ q expᷣmit᷑ defectꝰ victꝰillo tꝑe ꝑpꝑ vaſtation/ hꝙ di! I. HI.
terre.ſic exponẽtes.Comedet butyrũ.ꝑꝑ pãis defectũ.ſʒ lfa p⸗ n lü ⁊ eliger̃ bonũ.vr ppha alluder̃ ad hͥ qd dr.Geñ.ʒ.Erit ſit
cedẽs vr̃ repugnare vbi dr Et pᷣ vbertate.⁊ ſimłr ſubſequẽs cũ Idyu ſcietes bonũ ⁊ malũ.pᷣmꝰ.n.ada ſciaʒ bõi ⁊ mali illicite ap
dẽ. o Butyrũ ⁊ mel comedet.vł mãducabit.vbicũq; enis petiu ſ. vt eẽt ſic s.vñ ibidẽ dr̃. Eritis ſic di ſciẽtes bonũ ⁊ malũ.?
iſta duo iũgunt᷑ ĩ ſcriptura ſignificãt abũdãtia bonoꝝ terr. vñ ſic lapſus ẽ ĩ pctm̃ ſuꝑbie volẽs ſeadeq̃re o. Scõs at adã.ſ.emanu/
⁊ terra ꝓmiſſiõis ad ſui comẽqationẽ freq̃nter or ĩveteri teſta el.ð qͥ h agit᷑ ñ habuit ſciaʒ bõi ⁊ mali niſi vt ſciret repꝛobare malũ ꝰ
mẽto fluẽs lacte ⁊ melle. ꝓ¶ ODis homo ⁊c.i.hoĩes iuſti viuẽ eliger̃ bonũ.q.d.lzʒ iſte filiꝰ vgis de qͥ lor butyꝝ ⁊ mel comedet tãä,
tes vita hũana ⁊ nõ beſtiali.iſti fuerũt relictiĩ medio terre iu, verꝰhõ.ĩ tñ differt a pᷣ hoĩe.qꝛ ille bonũ ⁊ maluʒ ſcire appetiunit. yt
dee euadẽtes gladiũ ſẽnacherib.ſʒ mali ꝗ erãt ĩ pccis obſtiati: eqret᷑ do.iſte vo vt ſciret repꝛobare malũ ⁊eligere bonũ.qd ĩtelligii
fuerũt ꝑ eũ extermĩati.⁊ iſt iuſtis remanẽtibꝰ fuit ſufficienter ð malo clpe qðẽ ſimpłr ⁊ve malũ.malũ vo pene ẽ malũ ſʒ qd tm.et
niſũ de victu. q ¶ Et erit ĩ die ⁊c. valẽtes mille argẽteos, nõndũ ꝓꝙ ſi ſcire ĩtelligat᷑ hð ſcia expimẽtali.ſicĩ pdcisvbis iuenit i
Criſinas ⁊c̃.pꝑ defectũ colẽtiũ.qꝗa ſic dictũ ẽ.multi ꝑierãt pecc bilitas xpᷣi ẽt ſ̃ʒ hũanã nãz. Iſto.n.mõ ñ ſciuit xpᷣſmalũ qꝛ pec

e

Otãdũ ꝙ ĩ G̊ ꝙ dĩ B. Ut ſciat repꝛobare maꝑ· .III.

p exercitũ aſſirioꝝ. Ra.Sa.aliter exponit.d.ꝙ tꝑe ecechie pꝰ catũ ñ feẽ nec iuẽtꝰẽ dolꝰĩ oꝛe eiꝰ.ĩfra.⸗ů.ſʒ tm̃ ſciuit repꝛobart̃ maluũ
mirabilẽ liberationẽ ab exercitu ſẽnacherib.vt pᷣdcm̃ ẽ: ecechi clpe. Itẽ nõndũ ꝙvbinos hẽmꝰ. Ut ſciat repꝛobare malũ ⁊c hebꝛai
as ĩduxit pplin ad legis ſtudiũ.⁊vt magis poſſẽt ĩ B ꝓficere ab ca lr̃a hᷣ.q; ſcit vłeo ꝙ ſcit ſʒ ꝙ iuẽit ꝙ ſcia eligẽdi bonũ ⁊ repꝛobà
ſtraxerũt ſea vino.ita ꝙ parũ aut nihil bibebãt.⁊a ſic remãſert di malũ fuit ĩ ipo emanuel anqᷓ; butyꝝ ⁊ melcõederet.ſ.añ natĩtatẽ
vinee ĩiculte. S ¶Cũ ſagitt ⁊c̃.ꝑꝑ feras ⁊ pẽtes ibi latẽtes i ſuã.ſic cã pᷣcedit effcm̃.⁊ ſicvᷣtute huiꝰlr̃e hr ꝙ añ natĩtatẽ ſuã habu.
ter fruteta ibidẽ creſcẽtia. ideo ſubdit. Uepꝛes.n.⁊ ſpine ⁊ꝛc. it ſciam repꝛobãdi maluʒ ⁊ eligẽdi bonũ.ꝙ nõ cõpetit alu puro hoi.

¶ In eodẽ c. ybi dr ĩpoſtilla. Circa qrtũ dicẽdũ ad pᷣmũ ꝙ in ſacra
ſcriptura ponit᷑ dupliciter ſignuz. AD

ITIO. IIII.

—

Ignũ ĩdicatiuũ alicuiꝰ effect dupl

luminãtẽ claudos curãtẽ:moꝛtuos reſuſcitantẽ ⁊ ĩnũerabilia
miracula facienté: barraban vo ꝗ nihil tale vnqᷓ; fecit pꝛo
ſſia ſuſciꝑe.bñ igi᷑ ſalomõ celſitudinẽ ſupꝛadictoꝝ q̃tuoꝛ.

dicatiuũ alicuiꝰ effe iciter dat in ſcribtura meſſi .bñ igit ſalomẽ
uno mõ cũ ſignũ dat᷑ ĩ pñtivt aligꝗd credat᷑ ⁊ B fiẽdũ ĩ futu ⁊ ꝓfũditatẽ ⁊ imẽſitatẽ fatuitat huiꝰadultere ↄſiderãs:vehe

ro.vt de ſigno dato gedeõi ⁊ ſilibꝰ.vł iã fẽm ĩ pᷣterito ſic ax
tio terre deglutientis dathan ⁊ abiron fuit ſignum vt ppls crede
ret. ꝙ deꝰ'mipat moyſẽ ad ꝓbãdũ ⁊ gubernãdũ ppłʒ. Nume.i.Alio
mõ cũ ſignũ dat᷑ ĩ futuro qð cum ĩ futùrovenerit credat᷑.vñ Jo.ia.c
Et nẽ dixi vob anqᷓ; fiat vt cũ fẽʒ fuerit credatl.⁊ iſto mõ ĩtelligit G̊
qð d h.ecce dabit dñs ipᷣe ſignũ.ñ.n.iſtõ ſignũ dabat᷑ ĩpñti nec pntr

bꝰ. ſʒ futur ð domo dauid ꝗbꝰ h̊ ſignũ inotuit.ſ.btẽ vgi ⁊ ioſepp.Et

ſic ñ reqrit vt B ſignũ dicat᷑ñ mẽoꝛatiuũ.ſʒ ve pnoſticũ.Sʒ ) B; dicũt
iudei.ꝙ B ſignũ ĩptinẽter ſeu ĩutiliter ponit᷑ ĩ B loco.cũ ſolũ in futu
ro ĩ magna diſtãtia tꝑis erat dãdũ nec ẽ rememoratiuũ pᷣteritoꝝ ᷣʒ
hãc poſitionẽ.Ad qð dicẽdũ ꝙ iterponit᷑ hic ad expꝛobꝛatõeʒ ma
iorẽ ĩcredulitatl ipſi acha ꝗ oĩpotẽtiã diuinã ⁊ eiꝰ ꝓuidẽtiã itm̃ ↄtẽ

₰ —

mẽter admiratꝰſubiũxit. Sic ẽ via mulieris adultere:ſic.ſ. ad
miranda ⁊ ad ĩtelligẽdũ difficił⁊ vltra modũ ſtupẽda:q̃ panẽ
tot mẽdacioꝝ comedit. ⁊ comedere tã auide nõ deſinit:⁊ tam
q̃ſi tergẽs os ſuũ:ac ſi nihil ĩſanie vł inigtat fuit oꝑata:erubeè/
ſcere neſcit.vñ hiere.ʒ.ei dr̃. Srons mulierig meretricis fcã eſt
tibi. renuiſti erubeſcere q̃ ⁊ talia ad hec pertinentia largiꝰ po/
nuntur a pꝛedicto auctoꝛe.li.⁊.di.vbi ſupꝛa.
¶ In eodẽ ca.vbi djr in poſtilla. Et erit in die illa omnis locꝰ
vbi fuerunt mille vites. ADLDITIO. VI.
ĩtelligẽtiã huiꝰ qð dr.Et erit ĩ die illa oĩs locꝰ vbi
fuerũt mille vites mille argenteis ⁊c̃. Attẽdẽduʒ
I vaſtatiõe facta ꝑ exercitũ ſẽnacherib:fuerũt vinee

pſit vt ſignũ petere a deo ⁊ ẽt tẽptare dedignaret᷑ .vt ſupꝛa ĩ pᷣma ad R deciſe intantum:ꝙ non poterant ab eis incole hr̃e fructũ vſq;

ditiõe iſti.c.vñ qꝛ oppoſita iuxta ſe poſi ta clariꝰ eluceſcũt.ꝓpheta
itroduxit H̊ ſignũ q.d.O domꝰ dauid qͥ nic ta icredula es.ꝙ ðdigna
ris petere ſignũ a deo ⁊c̃.adhuc erit tẽp in qͥ dabit᷑ domui dauid ſi /
gnũ altiſſimũ ⁊ ꝓfũduz.ſ.Eccevgo ↄcipiet ⁊c̃.qð ſignũ ſimpłr ab ãge

lo ꝓpoſitũ tã miriſſimũ ⁊ ſuꝑnãle illa vgo de radice ieſſe electiſſia

ꝑ fidẽ puriſſimã maxie meritoꝛie acceptauit vñ de illa dr̃ Lucl.i.c.
Btã q credidiſti ⁊c.⁊ ſic i domo dauid icredulitas ſeu ĩfidelitas ip/
ſiꝰ achag iuxta fidelitatẽ ſinceriſſimã vginis glłioſe poſita:clariillu/
ceſcit. Itẽ pdita pᷣnoſticatio yſaie ⁊ ſi ñ ect vtił ipi acha ⁊ etiam ſuis
ↄtẽpoꝛaneis fuit tũ maxie vtilitat futuris pᷣſerti his ꝗ fuerũt ↄtẽpo
ranei xpᷣi ⁊ poſteris ꝗbꝰ ab ipᷣo xpo d. Scrutamini ſcripturas i ꝗbꝰ
putat vos vitã eternã hr̃e ⁊cc. Jo.s.c.hꝰmõi.n.ſcrutãtes cũ ĩueniũt
ↄcõdãatiã hui dicti ꝓphici.Ecce vᷣgo ↄcipiet cũ dẽo euangelu.Ecce
ↄcipies vtero ⁊c̃.ad verã fidẽ attrabunt᷑ vył ĩ ipa foꝛtius ↄfirmant᷑

2 iõ notater diẽ matheꝰ i B loco. vt ĩplereĩ qð dẽm eſt ꝑ pphas.qd.

attẽdite ↄcordãtiã ꝓphᷣici vaticini cũ euãgelico teſtimonio.
¶ In eodẽ.c.vbidr i poſtil.Ad ⁊ꝰ dicẽdũ.Alima ſignificat abſcõſionẽ
IFrca h̊ qʒ dĩ ĩhebꝛeo.haalma.attẽdẽdũ

ad longũ.tẽpus:⁊ iõ dimittebant᷑ ĩculte:⁊ ſic creſcebãt ĩ eis ſpi
ne ⁊ vepꝛes ⁊ fere ſiluaꝝ que ĩ eis degebat.⁊ G ẽ qõ dicit:Ois
locꝰ vbi fuerũt mille vites mille argẽteis.i.dato ꝙ vites fue/

rint ita bone:ꝙ alias valerẽt mille argẽteos tñ ex defectu cui

ture ĩ ſpinas ⁊ vepꝛes erũt:qua ratione cũ ſagitt ⁊ arcubꝰĩgre/
dient᷑ illuc.ſ.timoꝛe feraꝝ.Et qꝛ B nõ tm̃ erat in vineis ſʒ etiã ĩ
oibus locis planis terre:ideo dicit. Uepꝛes.n.⁊ ſpine erũt ĩ vni
uerſa terra.ſ.plana ſʒ ga miti tꝑe belli relictis cãpeſtribꝰmetu
hoſtiũ ad mõtez ↄfugerũt:⁊ aſpa montiũ ꝓpꝛia manu excole/
bãt:iõ in his locis mõtuoſis in pꝛimis refugiũ habuerũt ſemi/
nandi bladũ ⁊ pꝛo paſcuis aĩaliũ.eo ꝙ illa loca alta erãt ⁊ culta
etiã tꝑe belli:ſic ꝙ nõ erãt ſpine ibi ⁊ vepꝛes.⁊ G eſt quod dicit
Et oẽs montes ꝗ in ſarculo ſarient᷑ non veniet illuc terroꝛ ſpi/
naꝝ ⁊ vepꝛiuz ratione iaʒ dicta:⁊ erit in paſcua bouis ⁊7.

In ca.⁊ꝛcũ poſiilł.illuʒ paſſũ:nö. ARFPLICA
petã ⁊ nõ tẽtabo dñm ⁊c̃ exponit ſicut cõiter expõii:

Burgeñ.tanqᷓ; imael ↄtra oẽs exponit ꝙ achac ideo

. or ihebꝛeo.baalma attédedũ 4H1. V. — peterenolutt pꝛo certo tenuit deum iſrael nihil poſſe. Sed
ẽ alma ſigni ficat vᷣginẽ abſcõditã vt dr ĩ poſtilla.ſʒ B̊ qd la expoſitio non videtur veriſimilis nam auus ⁊ pater achax

Nadadit ha.eſt qddã ſyncathegorema. ↄnotãs ꝙ vgo illa ð q̃
agitur aliqua ratione ẽ notioꝛ ceteris ꝑꝑ aliquã peminẽtiã. vel ꝗa
de ea iã facta ẽ mẽtio ꝓut ſuꝑ pſalteriũ ĩadditiõibꝰ ſupꝛa.pſalmũ.S.
largiꝰ ẽ expoſitũ.Ex qͥ aliq̃ difficultas ĩ ppoſitovidet᷑ emegere circa
ſigniſicationẽ ꝓpꝛiã huiꝰ dictiõis haalma.Dicũt.n.aduerſarij ꝙ tẽ
poꝛe yſaie nõ erat nota btã vgo cũ nõdũ eẽt ĩ reꝝ nã.nec de ea iã eẽt
fca aliq̃ mẽtio ĩ ſcripturis ſacris.vñ nõ de illa ꝓpꝛie põt ĩtelligi li ha
alma.ſʒ de alia tꝑe yſaie apud eos ꝗbꝰ loq̃bat᷑ nota ſeu ceteris noti/
oꝛ.Ad qð rñdẽdũ ſʒ Ray martini ĩ pugiõe ĩ tertia ꝑte di.ʒ.c.SD.ꝙ iã
anñ yſaiam Salomõ de cuiꝰ ſtirpe naſcitura erat.expᷣſſã de ipᷣa fecit
mẽtionc.ſ.ꝓuer.ʒo.vbi dr. Tria ſũt mihi difficilia.q̃rtũ penitꝰigno/
ro. Uiã agle ĩ celo ⁊c̃.⁊ viã viri ĩ alma.i.ĩ vgine abſcõdita ſeu ſecreta
vbi pᷣdictꝰ auctoꝛ pᷣdictas q̃tuoꝛ vias applicat q̃tuoꝛ vijs xpᷣi.ſ.aſcẽ/

ſioni viã agle.iã quoq; xpᷣi de cruce ad ſepulchꝝ qð erat exciſũ in

ſ

petra.ð qͥ tertia die reſurrexit vie colubꝛi ſupꝛa petrã applicat.iã
etiã xpᷣi ꝑ tẽpeſtates ⁊ fluctuatiões huiꝰ mũdi trãſeũtis vie nauis ĩ

medio maris applicat. Uiã vo xpᷣi ĩ vtero vgis icarnati vie viri ĩ al/
ma:quã viã ipᷣe ſalomõ dicit ſe penitꝰignoꝛare.ſ.qũo abſq; hũano ſe/
mie vgo poſſet ↄciꝑe ꝑfectũ deũ.⁊ hoĩeʒ.vñ iſaias nõ dixit.Ecce al/
ma ↄcipiet:ſʒ haalma tãqᷓ; de nota de q̃ ſalomõ lõge añ fecerat mẽ/
tionẽ loq̃ret. Sʒ ex hac expoſitiõe lz va ⁊ rõnabili iudei ſumũt occa
ſionẽ ſubſanãdi ſeu blaſphemãdi puritatẽ ⁊ ſcitatẽ vgĩs glioſe. Dñt
enĩ ſic legat ſeries textꝰ ꝓut iacet ĩ lrfa ꝓuer.ʒo.⁊ibi ĩuẽit᷑ qð cũ dixiſ
ſet ſapiẽs. viã viri ĩ alma ſtati ſeꝗt. Sic ẽ via mulieris adłtere q̃ co/
me dit ⁊ tergit os ſuũ.⁊ ait nõ feci iniꝗqtatẽ.ecce ĩqũt oñdit᷑ mãifeſte
qꝙ alma ĩ ̊ loco nõ põt eẽ niſi coꝛꝛupta.eo ꝙ mulieri adulter̃᷑ cõpat᷑
Ad quã obiectionẽ pᷣdictꝰauctoꝛ rũdet.ꝙ vba ſalomõis ĩ dicto libꝛo
pabolice itelligi debẽt. ſicut ipe liber ꝑabole ſalomõis ĩtitulat᷑.vnð
frequẽter vr̃ vnñ pᷣtẽdere.⁊ aliud itẽdere.vt ꝑtinet ad ꝑabolicã lo/
cutiõez. Uñ via mulieris adultere itelligi dʒz hic nõ feia adulterãs.
ſʒz plebs iudaica.de q̃ ĩfra iſa.⸗2.Accedite huc fili auguratricl ſemẽ
adlteri ⁊ foꝛnicarie.Ex q ⁊ alis ſilibꝰpʒ ꝙ mulier adultera in ſacra
ſcriptura ſepe accipit᷑ ꝓ ſynagoga iudaica.qð exmitis rõnibꝰpᷣdictꝰ
auctoꝛ ibidẽ ↄfirmat.Uñ quẽadmodũ via agle ĩ celo.⁊ via ſᷣpentis
ĩpetra.⁊via nauis iĩ ags.⁊viaviri ĩ alma mirabiles ſeu difficiles fue
rũt ſalomõi.atq; diſtãtes ab ĩtellectu eiꝰ.ſic fuit apud eũ mirabilig
2z valde diſtãs a rõne via iſtiꝰ adultere neꝗſſime.ſ.ſynagoge.nõ eniꝰ⸗
ſalomõis rõ ðbuit aut potuit caꝑe malicie imẽſitatẽ.ĩpietat ꝓfũdi
tatẽ. ⁊ pfidie ꝑtinacitatẽ.qᷓ Gͥ adltera veꝝ meſſiã xpʒʒ dñʒ inocẽtẽ cõ
dẽnaret:⁊ barabã ſeditioſũ ⁊ homicidã peteret q̃ et fatuitate ſeu in/
ſania. vł q̃ inidia diabolica ſtimlata potuit meſſiã repellere cecos il

ocias ⁊ ioathã fuerãt boni cultores dei:vt habet᷑. 4. Regũ.ij.
⁊ achac.⁊o.annoꝝ erat anteqᷓ; pater eiꝰ moꝛeret᷑:⁊ foꝛtaſſis vi/
uebat adhuc ocias auꝰ achaꝗ fuit a dno lepꝛa ꝑcuſſus:qõ eti
achag latere nõ potuit.Et..anno regni achac hec recuſatio ſi
gni oblati facta ẽ vt patet.nõẽ igit᷑ viſimile ꝙ infra tam bꝛeue
tẽpus de noticia dei ⁊ eiꝰpotẽtia ꝑ patreʒ ꝓculdubio iſtructꝰ:
quia dicit᷑ bonꝰ.ʒ. Reguũ.is.potuerit trãſire ad illã certitudinẽ
impotentie dei quã burgeñ.deſcribit ĩ achac fuiſſe.Stat enim
idolatrie deditos ð dei bonitate potẽtia ⁊ auxilio diffidere im/
mo ⁊ deſpare ſine tali certitudie.Nõ enĩ põt in ĩtellectu qtüũcũ
q; depꝛauato talis poni certitudo ſine ratione manifeſta vl au
ctoritate:que in ꝓpoſito aſſignari ñ poſſũt.certũ.n.ẽ ꝙ achatx
idolatrãdo habuit affectũ depꝛauatũ:ſʒ nõ intellectũ:qꝛ nulla
ratio eũ ad idolatriaz mouit:ſʒ ſola malicia qẽ pꝛauitas volũ/
tatis ↄtra dictamẽ recte rationis:ideo dr de ipᷣo.a. Reg.io.qꝙ
ambulauit in vys regũ iſrael ꝗ quis eſſent idolatre:̊ nõ ꝓceſ/
ſit ex rõnis pꝛauitate:ſed affectiõis:qꝛ fecerũt vitulos colẽdos
ne pplus iret iriin ad cultũ veri di.⁊ redirẽt ſic ꝑ aſſuefactionẽ
ad regnũ domꝰ regis dauid: ꝓut habet᷑.ʒ.regl.iz.ĩmo ⁊ ioꝛã fi/
lius achab cũ eſſet cultoꝛ idoloꝝ ſciuit tñ dñm ⁊ eiꝰ potẽtiam:
quẽ tñ ñ coluit.vñ dixit. Peu heu heu.cõgregauit nos dñs treſ
reges vt traderet in manu moab:ꝓut dicit.A. Regj.3. Modi
cum igit᷑ valet qd Burgeñ.hic expõit.Sed nihil pꝛobat.
. Tdixit dñs ⁊c. Anteq; deſcecda,d; Cg. VIII.
eu ad diuiſionẽ huiꝰ ca. ⁊ eiꝰ expoſitionẽ ꝑ ꝑtes.pᷣmo vi⸗
Adẽdũ ẽ qd ſit tenẽdũ de puero de à fit fᷣmoĩ q̊ ca.cuʒ
dicitur. Et acceſſi ad ꝓphetiſſam ⁊ ↄ”cepit filium ⁊c̃. Et dixer̃t
alig ꝙ iſte fuit filiꝰ iſaie de ſua vxoꝛe q̃vocat᷑ H ꝓphetiſſa.⁊ hoc
dictũ vr ſeq Thomas de agꝗnoĩ q̃dã poſtilla q̃ ſibi attribuit᷑ tã
qᷓ; ex eiꝰ dict repoꝛtata vbi ſoluunt᷑ argumẽta q̃ ſolent fieri ad
ↄtrariũ.Ad qð pᷣmo arguit᷑ ꝑillud qð dr hic.Dicit᷑n.hic.Adhi/
bui mihi teſtes ⁊ acceſſi ad ꝓphetiſſã ⁊c. Ilaias aũt cũ eẽt hõe/
ſt? ſanctꝰ nullo mõ ĩduxiſſet teſtes ſui ↄcubitꝰ cũ vxoꝛe.Itẽ ꝑ
B qð dr.Adhibui mihi teſtes fideles vriã ſacerdotẽ ⁊c̃. Iſte.n.
vrias fuit idolatra.ꝗa fecit altare ad ſimilitudineʒ altaris qðᷣ
erat ĩdamaſco ad cultũ idoli.⁊ ſuꝑ iſtud offerebat holocauſta

4 victimas.vt habet᷑.4. Regl.i.⁊ ſic non poteſtad lr̃am dici

teſtis fidelis. Itẽ ga ſubdit᷑. Et cachariã filiũ barachie ꝗ fuit ĩ
duodecim ꝓph̊is vndecimus:⁊ nõdũ erat natꝰ.ꝗa ꝓphauit tẽ/
poꝛe dari reg ꝑſaꝝ cuiꝰtꝑe ↄſũmatũ fuit templuzʒ.vt habet᷑ i.

Eſdre.o. Aq̃rto aũt anno regni achai qͥ dicta fuit iſta ꝓphetia

le⸗
ni⸗
ſun
dis
1

tꝑe iſaie potuit iduci teſtis.⁊ aſſumptũ declarat᷑ ſic:qꝛ achac re
gnauit.is.annis.. Re.io.⁊ ſica tꝑe hui ꝓphetie de regno eiꝰ
remanebat.iz.anni.Cui ſucceſſit ecechias regnans.z9.A. Re.
is.Poſt quẽ manaſſes regnauit.s.annis.A. Reg.⁊i.Poſt quẽ
amon.z. .. Reg.i. Poſt què ioſias.ꝭʒi. .. Reg.⁊i.Poſt quẽ io/

achimii.. Re.⁊ 4. Poſt quẽ ſedechias.ii.ꝗ. Reg.⁊3. Poſtea

ſecutũ ẽ tẽpꝰ captiuitatis babylonice.⁊o.an.ſᷣm cõeʒ cõputatio
nẽ vſq; ad annũ pᷣmũ cyri.a qͥ ẽt vſq; ad ↄſiimatões tẽpli poſt re
ditũ captiuitatis dabylonice fluxerüt anni.46. Jod. z. 40. 7.6.
annis edificatũ ẽ teplũ hoc ⁊c.ꝗ anni ſiłiuncti faciũt numeꝝ p
dictũ.Ex q̊ arguit᷑ ꝙ nõ potuit iſaias ipʒ adducereĩ teſtimoniũ
Scõm ãt cõputatõeʒ hebꝛeoꝝ quã frequẽter ſecutus ſũ fluxe/
rũt paucioꝛes anni.ſʒ ꝑ hoc nõ ĩfringit᷑ argumẽtũ.qꝛ ʒ breuio
rẽ cõpntatõeʒ a tꝑe qͥ iſaias dixit.Et adhibui mihi teſtes ⁊c̃.vſʒ
ad cacharia filiũ barachie fluxerũt.⁊oo.anni ⁊ plus.nec põt di/
ci ꝙ cacharias filiꝰ ioiade.ꝗ Mat.z3.dr filiꝰ barachie fuerit il/
le teſtis.qꝛ an moꝛtuꝰ erat ꝑ.ioo.annos ⁊ ampliꝰ.qð pʒ ſic.qꝛ pꝰ

ioas ꝗ iterfecit hũc cachariã regnauit amaſias filiꝰ eiꝰ.⁊9.anniſ

4 Reg.iꝗ. Et poſt eũ ołcias.⁊.annis.. Re.is.Poſt eũ ioathã
is.annis.A. Reg.is. Poſt eü achac.a.ãnis anteq; iſaias diceret
ꝓphetiã iſtã.vt dictũ ẽ.S.Qui anni ſiłiuncti faãciũt annos.ioi.
Itẽ arguit᷑ ꝑ hoc qð ſubdit᷑:Anteqᷓ; ſciat puer vocare patrem ⁊
matrẽ auferet᷑ foꝛtitudo damaſci ⁊ ſpolia ſamarie ⁊c.q̃ ſpoliatõ
facta fuit.o.anno ecechie.vt dictũ ẽ ca.pᷣce.Et ſic puer natꝰ tũc
habuit.is.annos ad minꝰ.iz.de regno achag.vt pᷣdictuʒ ẽ ⁊.õ.de

regno ecechie. Puer aũt ſcit vocare patrẽ ⁊ matrẽ anteq; héat
tot annos.⁊ ſic nõ eẽt veꝝ qð dicit᷑:Anteq; ſciat puer vocare pa

trẽ ⁊ matrẽ ⁊c.Igit᷑ ꝑꝑ iſta tenẽt doctoꝛes catholici cõiter ꝙ il⸗/
lud qð dr ĩ hoc ca de puero pᷣdicto nõ ſit itelligẽdũ ad lr̃az de fi/
lio iſaie. Sʒ hoc ſoluit Tho.ſic.Ad pᷣmũ dicit ꝙ ĩductio teſtiuʒ
nõ fuit ad vidẽdũ pcubitü iſaie.ſʒ ſcripturã eiꝰ.qꝛ dictũ fuit ſibi

a dño.Sume tibi libꝝ grãde⁊ ſcribe in eo ⁊c.Ad ſcõᷣm dicit ꝙ

vꝛias ſacerdos fuit teſtis fidelis nõ rõne vite.ſʒ offici dignita/
te.⁊ qꝛ a rege achag fidelis reputabat᷑.qꝛ ſiiłr erat idolatra.Ad
tertiũ dicit ꝙ iſte cacharias neuter fuit illoꝝ ꝗ allegati ſũt.ſʒ ali
us illiꝰ tꝑis ꝗ ſic noĩabat᷑.Cuiꝰ rõ potuit eẽ duplex.vt dicit.vna
qꝛ fuit de gñe cacharie ꝓphe.quẽ iterfetit ioas rex iuda.vt hr̃.
2z. Para.z 4.·ꝗ dr filiꝰ:barachie.Mat. 23. ⁊ ſic iſte ꝗ fuit tempor̃
achag fuit noĩat eodẽ noĩe.qꝛ ↄſuetudo fuit apud hebꝛeos noĩ/
bus eoꝝ ꝗ fuerãt autẽtici ĩ illo gñe pueros noĩare.Alia qꝛ iſte
cacharias fuit ſilis ĩ ſãctitate ⁊ auctoꝛitate illi quẽ iterficit ioas
⁊ ſic appellatꝰẽ noie illiꝰ.qᷓ;uis hũerit aliud nomẽ ꝓpᷣuʒ. ſicut ĩ

euãgelio Jo.baptiſta vocat᷑ helias ꝑꝑ ſilłitudinẽ officu.qꝛ Jo.

puenit xpᷣi pᷣmũ aduẽtũ.ſic helias pᷣueniet ſcõm.Ad q̃rtũ dicit
ꝙ iſta ſpoliatio ſamarie de q̃ hic agit.nõ fuit illa q̃ facta fuit no/
no anno oſee ⁊.õ.egechie.ſʒ illa q̃ facta fuit ꝑ teglatphalaſar q̃ p

ceſſit illã.qꝛ fuit facta ĩ diebꝰ phacee.ſᷣʒ ꝙ dr. . Reg.is.In die

bus phacee regl iſrłvenit theglatphalaſar rex aſſur ⁊ cepit abi/

on ⁊c.⁊ B fuit anteq; puer natꝰ ſciret vocar̃ patrẽ ⁊ matrẽ. Hoc

dictü videt᷑ nimis fauere erroꝛi hebꝛeoꝝ.ꝗ dicũt ꝙi iſtis tribꝰ.
ca.ſ.⁊.S.⁊.9.nõ fit mẽtio de xpᷣo.Ad excludẽdũ vo hãc falſitatẽ
⁊ad declarãdũ vitatẽ.pᷣ ponẽda ẽ trãſlatio chaldaica:q̃ apud
hebꝛeos dr thargũ.⁊ ẽ tãte auctoꝛitat apud eos ꝙ nullꝰ fuit ei

auſuſdicer.ẽeẽt ĩ paſſibꝰ obſcur:q̃ łẽ iſte:declaratiua veritat
hebꝛaice. Sciédũ igit᷑ vbi nos hẽmꝰ hic: Et adhibui mihi te/
ſtes fideleſ.vꝛiã ſacerdotẽ ⁊ cachariã filiũ barachie:⁊ acceſſi ad

ꝓphetiſſaʒ ⁊c. Illa traſlatio ſic hʒ.Et ↄteſtatꝰ ſuʒ ex ꝑte mea te
ſtificatões malas q́s dixi vẽturas ĩ ꝓphetia vꝛie ſacerdotis.Ec
ce futuꝝ ex quoq; ſic oẽm ↄſolatõeʒ quã dixi vẽturã ĩ pphetia

cacharie filu barachie ego adductur ſũ.⁊ acceſſi ad ꝓphetiſſaʒ

⁊ↄcepit ⁊c.Ex iſta trãſlatiõe pʒ ꝙ nõ eſt vbũ iſaie:cũ ĩ ꝓphetus
iſtoꝝ duoꝝ teſtiũ nihil dixerit vel fecerit.nec ĩ ipletõe eaꝝ.ſed
ipſe deꝰ ꝗ illuſtrãdo mẽtes ꝓphetas ↄſtituit.⁊ pᷣdicta ab eis im
pleri fecit.⁊ ꝑ ↄns illud qð loco illiꝰhẽmꝰ.Et adhibui mihi te⸗/
ſtes fideles.vꝛiã ⁊c.nõ ẽ vbũ iſaie teſtes ad ſcripturã ſuã ſeu cõ/
cubitũ ĩducetis.ſʒ magl ipſiꝰ dei ĩtroducẽtis dictos pꝛophetas
ad pᷣnũciãdũ iſtud qð poꝛdinauit futuꝝ.⁊ per ↄũs illud qð ſub/
dit᷑ in eadẽ ſerie.Et acceſſi ad ꝓphetiſſã ⁊c.nõ ẽ vbũ iſaie ad ſuã
vxoꝛẽ carnaliter accedetis.ſʒ ipſiꝰ dei.ꝗ ſicut ꝓphetas illuſtrã
do teſtes ſuos conſtituit.ita ſua gratia virginem fecundauit.vt
pʒ Luce.i.Secundo ex thargum pꝛedicto patet ꝙ vꝛias qui h
teſtis ĩducitur.non eſt ille vꝛias ſacerdos qui fuit tẽpoꝛe acha g.
qꝛ ipſe fuit peſſimꝰ idolatra.Iſte aũt dicitur hic domini ꝓphe/

ta.⁊ hoc ↄcedit Ka. Sa.ſuper locũ iſtum dicens. ꝙ iſte vꝛias ꝗ

hic teſtis inducitur fuit vꝛias filiꝰ ſemei.qui pꝛophetauit in no/
mine domini tempoꝛe ioachim filij ioſie.vt hẽtur Hiere.⁊=o.Di

Iſaias

vel cito poſt vſq; ad illud tpᷣs fluxerüt armi.267. ⁊ ſic nullo mõ

cit etiam ꝙ cacharias qui iducitur hic teſtis ſecundus fuit ille qui in
duodeciz ꝓphetis eſt vndecimꝰ.de quoꝛum teſtimonus poſtea dice
tur. Sed ex dictis ſequitur ꝙ iſta iductio teſtiũ non ẽ coꝛpoꝛalis nec
in pꝛeſenti facta.ſʒ ſpualis ⁊ de futuro in longinquũ.qꝛ a.ꝗ.anno re/
gni achag in quo iſaias dixit illa que ponuntur in hoc ca.⁊ pꝛece.vt.õ.
dictum eſt.ad principiũ regni ioachim ſub quo vꝛias pꝛophetauit.vt
pꝛedictum eſt fluxerunt anni.izo.vt poteſtvideri per tempoꝛa reguzʒz
ſupꝛapoſitoꝛum in hoc ca.⁊ multo plures fluxerunt vſq; ad tempus
ſecundi teſtis.ſ.cacharie fili barachie.ſ.anni.⁊6o7.ſᷣm communè cõ/
putatõeʒ.⁊ ᷣm bꝛeuioꝛc.⁊oo.anni ⁊ plus.vt ſupꝛa declaratum eſt.⁊ ꝑ
conſequẽs cũ teſtes debeant reſpondere rei teſtificate acceſſus ad ꝓ
phetiſſaʒ nõ fuit coꝛpoꝛalis nec de pᷣſenti.ſed ſpiritualis ⁊ de futuro ĩ
lõginquũ.ſʒ ꝙ hr Luce.i.Spũs ſcũs ſuꝑueniet in te ⁊ virtus altiſſi/

mi obüũbꝛabit tibi. Qõ auũt beata vgo maria ꝓphetiſſa fuerit.pʒ Luce
.i.vbi ꝓphauit de ſua veneratõe futura.dicẽs: Beatã me dicẽt oẽs ge

neratões.qꝛ de oĩbꝰgẽtibꝰ ſũt alig xpᷣiani dicẽtes eà beatã.⁊ nõ ſolũ
a xpᷣianis or̃ beata.ſʒ ct a ſarracenis.Scriptũ ẽ enĩ in alchoꝛano ma/

chometi. Dixerũt angeli o maria vtiq; deꝰ elegit te:vt purificaret te
⁊ elegit te clarã ſuꝑ mulieres ſeculoꝝ.Itẽ ibidẽ:Dixerũt angelio ma

ria deus annũciat tibi verbũ ex ipſo.nomẽ eiꝰ Jeſus filiꝰmarie.⁊ erit
honoꝛabilis ĩ hoc ſeculo ⁊ ĩ futuro.Itẽ ibidẽ:dixit ipſa:deꝰ meuſ qũo
erit mihi filiꝰ.⁊ non tetigit me homo dixit:ſicut ðᷣus creat qð vult.cũ
decreuit vtiq; acꝗratur.dicit.n.eſto ⁊ erit.⁊ hoc mõ dixit gabꝛiel ma
rie:Luce.i.Nõ erit ipoſſibile apð deũ omne vbũ.Itẽ i eodẽ cãtico ꝓ/

phetauit maria de futura repꝛobatõe iudeoꝝ.⁊ vocatõe gẽtiũ.d.De/⸗

poſuit potẽtes de ſede ⁊ exaltauit humiles.⁊ ſic pʒ eã fuiſſe ꝓphetiſ/
ſazʒ. Niũc vidẽda ſũt teſtimonia teſtiũ ſupꝛa ĩiductoꝝ.⁊ qꝛ ꝓphetiam
ꝛie nõ hẽmus ſcriptã explicite.ſicut nec de multis alus ꝓphetis.vt
pʒ ex decurſu libꝛi regũ.iõ recurrẽdũ ad illud qð de eo dr᷑ Piere.⁊pð
Fuit qz vir ꝓphetãs ĩ noĩe dni vrias filiꝰ ſemei.⁊ ꝓphauit aduerſus
ciuitatẽ iſtà. ⁊ aduerſus terrã hac iuxta vniuerſa verba hieremie.Ex
quo hr ꝙ ꝓphetauit deſtructõeʒ ciuitatis hierlin ⁊ iudee ꝑchaldeos
futurã.ſicut ⁊ Piere.⁊ hoc ẽ qð dr i traſlatõe chaldaica ſupꝛa poſita.
⁊2teſtatꝰſũ ex ꝑte mea teſtificatões malas:q̃s dixivẽturas ĩ ꝓphetia
vꝛie ſacerdotl.ꝓphetiã auũt cacharie fili barachie hemꝰ in libꝛo.iz.ꝓ

phetaꝝ in quo cacharie.o.dicit.Exulta ſatiſ filia ſyon:iubila filia hie

ruſalẽ ecce rex tu venit tibi iuſtꝰ⁊ ſaluatoꝛ.ipᷣe pauꝑ ⁊ aſcẽdẽs ſuper
aſinã ⁊c̃.qð ĩtelligit᷑ de xpoẽt ᷣm hebꝛeos.vt pleniꝰoſtẽdet᷑ qũ ad lo

cũ illũů deuenerimꝰdñio ↄcedẽte.⁊ hoc eſt qð dicitur in trãſlatõe chal/

daica ſupꝛa allegata.Ecce futuꝝ ẽ quoq; oẽm ↄſolatõem quam dixi
vẽturam i ꝓphetia cacharie fili barachie ego adducturꝰ ſum.q̃ ↄſola
tio implẽda dr̃ in aduẽtu meſſie:ab ipſo cacharia.vt dictũ cẽ.iõ ſtatim
ſubdit᷑ de aduẽtu eiꝰ in mũdũ.Et acceſſi ad ꝓphetiſſam.i.beatã vir/
ginẽ ⁊ ↄcepit ⁊ peperit filiũ.Et ex dictis pʒ ꝙ impletio ꝓphetie vꝛie ð
deſtructione ciuitatis fuit certum ſignum de impletione pꝛophe⸗/
tie cacharie futura ꝓ xpᷣi aduentu. PHis igitur pꝛedictis patet ꝙ ſolu/
tiones Chome ad rationes ſupꝛa inductas ad pꝛobandumꝙ littera
huius capituli non poſſet niſi de filio iſaie intelligi non valent.qꝛ fal

ſum aſſumũt.diſcurrendum tamen eſt per ſingulas ad maioꝛem de/

clarationem veritatis.Cum enim dicitur in pꝛima ꝙ teſtes fuerũtĩ/
ducti ad videndum ſcripturam. patet falſum.qꝛ nondum erant nati.
nec fuerũt vſq; ad tempus poſt valde longum.Item ſi fuiſſent pꝛeſẽ
tes adhuc non valeret.quia poſtquam dixerat:Adhibui mihi teſtes
vꝛiam ⁊c.non dixit ⁊ ſcripſi.ſed acceſſi ad pꝛophetiſſaz ⁊c. Similiter
cum dicitur in ſecunda ꝙ vꝛias fuit teſtis fidelisratiõe officij ⁊ repu
tationis regis.qꝛ ille vꝛias non ponitur hicteſtis.vt patet per predi/
cta.⁊ ſic falſum aſſumit.nec fidelitas quam allegat eſt ſecundum ve/
ritatem ſed ſecundum falſam hominum eſtimationez;. que a pꝛophe

tis ſanctis non reputatur. Quod ſimiliter in tertia dicitur tempoꝛe
achac fuiſſe quendam pꝛophetam nomine cachariam filium bara/

chie.videtur ficticium.quia de ſcripturis non habet auctoꝛitatem.⁊
ideo eadem facilitate contemnitur qua pꝛobatur.⁊ dato ꝙ talis tũc
fuiſſet.tamen non fuit ille qui hic teſtis inducitur.vt patet per pꝛedi
cta. Similiter ꝙ in qᷣrta dr̃ TCheglatphalaſar ſpoliaſſe ſamariam. ad
quod pꝛobandum allegatur.is. capi. . Reg.ex eodem loco apparet
falſitas huius dicti.quia ibidem dicitur ꝙ cepit aliquas ciuitates in
extremitatibus regni iſrael exiſtentes.ſed ad ſamariam que erat me
tropolis non acceſſit.nec per conſequens ſpoliauit. Pis pꝛelibatis
ad expoſitionem huius capituli accedamus.in quo vt ſupꝛa dictum
eſt denũciatur chꝛiſti reſurrectio futura ad ſpoliationem infernipꝛĩ/
cipaliter.⁊ per conſequens ad ſignificandum tanquam per ſignum
rentemoꝛatiunm ſpoliationem duoꝛum regum.ſ.iſrael ⁊ ſyrie.Et di/
uiditur in duas partes.quia pꝛimo ponitur denũciatio figni.⁊occul
tatio myſterij.ibi:Liga teſtimonium. Pꝛima adhuc in duas.quia pꝛi
mo ponitur ſigni denunciatio.⁊ad ꝓpoſituzʒ applicatio.ibi:Et dixit.
Circa pᷣmũ dicit iſaias:Et dixit dñs ⁊c̃.In hebꝛeo hr̃.rotulũ grãde ꝗ
dr grãdis.qꝛ ibi ſcribẽdũ erat myſteriũ xpᷣi reſurgẽtis.qð rinü⸗

a¶ Et ſcribe in eo ſtilo hoĩs.i.clare ⁊ plane ita ꝙ quilibet homo etiam vincendum ßm eſtimationem veſtram. f¶Et vincemini fz lul aiti
paꝝ litteratꝰ poſſit legere ⁊ intelligere.vnde ⁊ in tranſlatõechaldai veritate. ge nite ↄſilium.de captione hieruſall. ſis.
ca habet᷑. Scribe ĩ eo expoſite.Sciendum tñ ꝙ hoc nõ intelligit ; h¶ Et diſſipabit᷑...cõſiliũ veſtrũ a deo.cuiꝰ cã ſubdit᷑. „ en irirni
tũ ad myſteriũ reſurrectionis xpᷣi.qꝛ qᷓtũ ad hoc ponit᷑ hic. Bꝛeuiter i ¶ Nꝛ nobiſcũ deus.ĩ adiutoꝛiũ nr̃ʒʒ vos debellãs ꝑ angelũ ſuũu. ll nnſguͤtfiß⸗
⁊ celate.ſʒ non quãtũ ad captiuatõem ⁊ ſpoliationem regũ iſrael⁊ ſy k Hec.n. Picoñter ponitur vtilis monitio.videlzʒ ꝙ ppls iude iin .. d
rie. que clare ⁊ lucide ponunt᷑.ᷣinfra.e.ca.ſicut.n.dictũ eſt ca.pce. hoc nõ timeat ab bumana pſecutõe.ſʒſoluʒ deũ.⁊ hoc ẽ qõ dicit᷑. oamppiti
decens fuit vt regi achag incredulo daret᷑ ſignũ cuius nõ ĩtelligeret enĩ ⁊c.i.ondit mihi foꝛtitudinẽ ſuã qᷓ poteſt ꝓtegere oẽm hoĩes M gintediu
pꝛincipale intentum.⁊ tñ cum hoc ex dei liberalitatę perciperet dep in ſeↄfidentem. Cme irẽ in via ⁊c.i.timẽdo aduentũ duo/ inknihſin⸗
pinquio liberatõis ſue ef/ Pte Xrt Pomninri⸗ adane⸗Sume = rü regũ.ſic ppłs re/ nnſſpe
