qudiſſet micheas filiꝰgamarie filij ſa
phan oẽs ſermões dñi ex libꝛo:ðᷣſcẽ
dit in domũ regis ad gaʒophilacium
ſcribe.Et ecce ibi oẽs pꝛicipes ſede/
bãt:eliſama ſcriba ⁊ dalaias filiꝰ ſe/
meie ⁊ helnathã filius achaboꝛ⁊ ga/

marias filius ſaphã⁊ ſedechias ſiliꝰ
ananie ⁊ vniũſi pꝛicipes. Et nuncia/

uit eis micheas omnia verba queau
diuit legentem baruch ex volumine

in auribus ppli. Miſerũt itaq; ocẽcs

pꝛincipes ad baruch iudi filiſ natha/
nie filij ſelemie fuj chuſi dicentes.

Aolumen ex quo legiſti andiente po

pulo ſume in manu tna ⁊ veni.Lu/
lit ergo baruch filius nerie volumen
in manu ſua ⁊ venit ad eos.Et dixe
runt ad eum: Sede ⁊ lege hec in au
ribus noſtris Et legit baruch in auri
bus eoꝛum Igitur cuʒ audiſſent oĩa
verba obſtupuerunt vnuſquiſqʒ ad
pꝛoximum ſuum.⁊ dixerunt ad ba/
ruch. Munciare debemꝰ? regiomnes
ſermones iſtos: Et interrogauerunt
eum dicentes. Indica nob:quomo/

do ſcripſiſti omnes ſermones iſtos

ex oꝛe eius. Dixit autem eis baruch:
Exoꝛe ſuo loquebatur quaſi legens

ad me omnes ſermones iſtos:⁊ ego
ſcribebã in volumine attramẽto. Et
dixerunt pꝛicipes ad baruch: Nade

Zabſcõdere tu ⁊ hieremias: ⁊ nemo

ſciat vbi ſitis. Et igreſſi ſũt ad regeʒ i

atriũ. Poꝛro volumẽ ↄmẽdauerũt
in gaʒophylatio eliſame ſcribe ⁊ nũ⸗

ciauerunt audiente rege omnes ſer/

inones. Miſit itãqʒ rex indivt ſume

reſpectu futuri.ſed
per hoc deſignatur

lidbtaſ arbitr ꝑ qus
rex ⁊ ppłs poterat a
mal ſuis reuerti.Ce

tera patẽt. i/ Er p
cepit. Pic pñir oñdi

tur PHiere. recluſio

ioachi n.recluſit eũ
ne ꝓphᷣiã ſuã publi⸗
caret ĩ pplo.ſʒ qdð nõ

potuit exegꝗ ꝑ ſeipᷣm

executꝰ ẽ ꝑ baruch
amicũ ſuũ.qꝛ qʒ per
amicos facim qdã/
mõ ꝑ noſipᷣoſ facimꝰ
vt diẽ ph̊s.S.et hyco
rũ.Et pʒ lr̃a vſq; ibi

k ¶ In die ieiunnj. Di⸗

cũut alig ꝙ fuit ĩ feſto
expiatõis ĩ q tenebã
tur iuõi affliger, aias

ſuas Leuit. 23. ſz te/
xt videt᷑ odicere:qꝛ
jifra dr ꝙ iſtõ ieiuniũ
de à, fit h ſermo fuit

mẽſc.o.feſtũvo expi
atõis fiebat decima
die ſeptimi mẽſis.⁊
iõ ali dñt ꝙ iſtð ieiun

niü fnit tüc publice
ppło ĩpoſitũ.q; audi
tũ fuerat i hierlmn ꝙ

rex babylonis ſe diſ⸗
ponebat ad veniẽdũ
Ziudeã ⁊ hierlm. ſic

niniuite pᷣdicauerũt

„ — „

ieiũiũ audito vbo io/

ne ꝓpphe ð futura ſbᷣ
uerſione niniue.ſʒz qꝛ
tał afflictio coꝛpis ñ
valet coꝛã dᷣo niſi hbo

mies reſiliã a pctis.
iõ Hie. miſit haruch

ad legẽdũ ꝓphiaʒ ſu
az ĩ pñtia oĩuʒ. Cete/

ra patẽt vſq; ibi.

In ve. ſu. vt de lo⸗

co alto baruch audi
ret᷑ a pplo exiſtẽte ĩ

atrio ad qð ↄuciebat
ppło ad oꝛadũ ⁊ vbu

dei audicẽdũ. mEn

itro.poꝛ. no.iſta erat
poꝛta quã ioathã edi

ficauerat vt dem̃ c.S

26, Cetera patẽt ĩ la

n ¶ Wiſit itaqz. Dic

ↄñr lib Hier.ↄburit᷑.

cũ dr̃.miſit itaq; rex

iudi. In hebꝛeo het

iehudi. iĩ latino ſigt
iudeũ.qꝛ lz indeꝰ ſit
nomẽ appellatiuus

iſti tũ erat appꝛopᷣatũ
ſic apð noſ aligs ꝓpᷣo
noie vocat᷑ xpᷣianꝰqᷓ;
nis ſit nomẽ cõe alijſ

Aenie Iſza ile CLet tet vſq; ibi
ret volumen: q tollẽs illud de gazo oαρααεαg

phylatio eliſame ſcribe legit audien-
te rege:vniuerſis pꝛicipibus qui ſta
bant circa regem. Rex autem ſede/
bat i domo hyemali imenſe nono ⁊
psòſita erat arula coꝛã eo plena pꝛũis
Cũuůmqʒ legiſſet inditres pagellas vl

Et.p.e.a.ẽ ãt arula
iſrrumẽétũ ferreũ ĩ ;
ponũt᷑ carbões ardẽ
tes ꝓ calefactõe ma
gnatoꝝ. uq; le
giſſet iudi tres pagel
las łqtuoꝛ. Ra. Sa.
diẽ tres vſus vlq̃tu/

. — L . . . . . 2 . .„ — . ê „ 4 r, . ſpent
os dicens ꝙ; legebat lamẽtatões Hiere. ⁊ legerat qttuoꝛ vſus cõplete hcedẽtib R ppter certittidine pphetic.ꝛqꝛi heia Bir. iih,⸗
.Qu ſedet ⁊c̃. Oloꝛãs ploꝛauit ⁊c. Migras migrauitiudas ⁊c. ie oꝛdo tpisnaᷣ ſeruak. Pſeri teead Biere. paſſtio ſit enn⸗ ntſͤe
ſyon lugẽt ⁊c.⁊ cũ ĩcepit ꝗntũ.ſ.ci ſũt hoſtes eiꝰ ĩ capite.tũc rex ipa,⸗ I/T regnauit. Supi ſcriptũẽꝗ d ferha us s regi⸗ antiini
iss noluit plꝰ audire:ſʒ fecit libꝛũ icidi ⁊ cõburi iõ cũ dr. a ¶ Gei / ¶ bus. hic cõſequẽter poniĩ palius trelak,ſen us. 52di n von
iit illud ſcal.ſcribe.i. puo cultello ſcriptoꝛis.ĩtelligẽdũ ꝙ B fecit de p⸗ luidit᷑ in duas.quia pꝛimo ab eis incarcerat᷑. grs⸗ . ik img
. cepto regis.vñ poſtea ſubdit᷑. belezenbeinathan valnaggn eit8 pꝛocuratur ca.ſequenti.Pꝛima in Dugs. q Reia nlt ſer ſuirlten
marias ↄtradixerũt regi. nõ cõtẽtioſe ſʒ vbis depᷣcatoꝛijſ. Uñ ĩhebꝛco dechie poſtulatio.ſecũdo gaikremie ineucerutio l ga Ti ſlippchi
br: Depcati ſũt regẽ. c ¶ Et pcepit. Pic ↄñ̃r Hiere.ad moꝛtẽ queri ca pꝛimũ pꝛimo ponitur conditio voſtu gnaittttex iecktn, Gnisſobi
tar. cum vicitur: Er e— , rr A , . o,, B.iſte oak ielſi ricdket
cepit rex ⁊c. vt compꝛehẽ q̃tuoꝛ:ſcidit illðᷣ ſcalpello ſcribe dit illud baruch filio nerie ſcribe: egeruatkatia niſſet
Aeret Krien piecit ĩ ignẽ ꝗ erat ſuꝑ arulam qui ſcripſit in eo ex oꝛe hieremie 4. Regj.24. ſz rex alaki⸗
Piere. autem lam erar re doec ↄſumeret oẽ volumẽ ignig omnes ſermones libꝛi qnẽ com/ aanlos euregecs Pautn
uſus in carcere vt di, erat iarula. Et nõ timuert neq; buſſerat ioachiʒ rex iuda igni: tit nom ein ſedechit eſnic
ctum eſt ſupꝛa ꝛ⁊ ideo on ſciderũt veſtimẽéta ſua rex ⁊ oẽs inſupẽr additi ſt ſermones mlto az. qo ſonat iuſticiã cnent tdfl
QAun ſod ad oocldeium. btiicr': audierſt vninſos mo plureſc;itca fuerot. CvVII. t Dalnie e aat nliien
d ¶ Abſcondit autem eos nes iſtos.vłrũtñ helnathã ? dala Tregnauit rex ſedechi⸗/ Erſaune eengyi gelui
dominꝰ. qꝛ vbi defecit re ias gamarias Zdixerũt regi ne ☚es filius ioſie pꝛo iecho is nõ fauere. ie
mecdium Bumanuinalſi cõbureret libꝛũ:⁊ nõ audiuit eos *ℛ Mma filio ioachiʒ queʒ cõ/ m (Et nõ obe. ipe SFreipeua
onenobllingtle wang Et pcpit rex hier emiel filio ama ſtitnit r. dem nabnchodonoſoꝛ tnlei e aa Zimo ltunen
regis in malo. qui non ſo lech: ⁊ ſaraie filio eʒriel ⁊ ſelemie rex babylonis in terra iuda: ⁊ nõ dalt⸗ cirfracn ec egui
lum pꝛophetam domini filio abdehel vt ↄpꝛehẽderẽt ba/ obediuit ipᷣe ⁊ ſerui eius ppls ptus ⁊ rebellauit re ſriean
Keluſt hzerei terficere Mich ſcribaz bieremid ꝓpham. terre verbis domini que locut) gi babrlois. So (Wiggui
iit. ¶Et factu e. Abſcõdit aͤßt eos dñs. Et factüz eſt in manu hieremie pꝛophete: honit mode mne no ltinn
Hic our Piere. reſumit ẽ Vbũ dñi ad hieremia ꝓpham: et miſit rex ſedechias iuchal filiü H Bn ener ſüael
ſuã Pphetii n ſolii loan⸗ poſtqᷓ;ᷓ ↄbuſſerat rex volumen⁊ ſelemie ſophoniam filium ma/ rndheanne rrtiaſt
doſset eribende 1de gmones quos ſeripſerat baruch aſie ſacerdotẽ ad hieremiaʒ pꝛo/ ad Piere. pppetaãs mſizll
onẽ; vitatis libꝛi cõbuſti. ex oꝛe hieremie dicẽs. Rurſũ tol phetam dicens: Oꝛa pꝛo nobis dig gientan m nn nuſll
2 if B mãdatũ. æ pʒ. le volumẽ alið: 7 ſcribe ĩ eo o?6 dominumdeum noſtrum. Hie/ iſe ſechechtas gagiſe
ESdo ubir iii goachin pmones pꝛioꝛes ꝗ erãt in pꝛimo remiàs autem libere ambulabat eratde ſe maſuet. atmutn
minꝰ cc. ⁊ pz lr̃a vſq; ibi. chim rex iuda. Et ad ioachiʒ re/ euz i cuſtodiaʒ carceris. Igitur ieteimins ninli ftinn
Mhõ erit ex eo q ſedeat gem iuda dices: Dec dicit do / exercitus pharaõis egreſſus eſt vieik adollen nnſei
uuver ſoliü vance eſabu min?: Tu combuſſiſti volumen de cgypto: 7 audientes chaldei dedũ regis reueren iö horlon
Pco fnerit rex ſubſtirut“ iſtud dicẽs: Quare ſcripfiſti ĩ o qui obſidebant hieruſalem hu / tisã erga eumn r ib / nitiin
unnmen regnauit tantum nuncians feſtinꝰ veniet rex ba/ iuſcemodi nuncium receſſerunt ücenin aͤeundh⸗ Atrtick
tribus menſibus. vt di· bylonis:⁊ vaſtabit erq hãc: ⁊ ceſ ab hieruſalem. Et factuʒ eſt ver enes niicg miſit. iri
ctumen ſibea r. yt hy ſare facict ex illa hoiez iumẽtũ: bum domini ad hieremiam pꝛo pęfflo.n. miſcrat eũ ſe
iecmnnci peoniſlo cõ⸗ Propfea hec dicit dñs de? con phetam dicens: Dec dicit domi .——— Kßchegei
putat᷑. im ꝙ dicit ps· tra ioachim regeʒ iuda. Mõ rit nus deus iſrael. Sic dicetis regi unbenn gne. uunhoſt
2. phyſicoꝛum oillud qd ex eo ꝗ ſedeat ſuꝑ ſolium dauid: iuda qui miſit vos ad me inter-/ rauerat pꝛius. vt di tniten
mnmodieuen qllaſi eonibi vcdauer eius pijcier id eſtum rogandum:Eccẽ exercitus ppa ctü in ea. pꝛccedẽ. gam⸗
uer eius ſioachiz filu io P diẽ ⁊ ad gelu ꝑnoctẽ.Et viſita raonis qui egreſſus eſt vobis in terrio r ci oſn nhuntin
ſie. h Pꝛouciet 2 bo õỹ eũ⁊?3 ſemẽ eius ⁊ ð ſeruos auxilium reuertetůr in terram ſu V. ie erexen tlan
rex enim babylonis Pent eius iniquitates ſuas:⁊ adducazʒ am in egyptum ⁊ rẽdient chaldei citꝰpharaonis chal –—
eece innin oachilt ſuper eos ⁊ ſuꝑ habitatoꝛes hie Z bellabũt contra ciuitateʒ hãc: gei.n. obſidẽtes hie amne
ſet tributum tribꝰ annis ruſalem ⁊ ſuperviros inda omne LTceapient eam ⁊ ſuccendent lgni — raunetn
audiens œ rebetlare vo⸗ malum quod locutus ſum ad Hec dicit dominus: MNolite ðci⸗ m arde or dimitte gir
levar resi eoppꝛi ache· cost Thon audierũt. Hièremias pere animas veſtras dicẽtes: eſ· tes obſid ionem oc anm
rcemtei aireriectäipro. gutez tulit volumen aliud ⁊ de · tes abibũt ⁊ rccedet a nob chaldi currerut egornee nn
iecerüũt extra hieruſalez. VMw ð tanc EHH imatnun,
v1vt dictum ẽ ſupꝛa.z. Coc Vä ”ä — raut ini reſpõſũ. inintfon
tera patẽt vſq; ibi. i ¶ Pieremias autem. vbi ponitur reparatio li / ſimpl achaldeis.ppqð qſiuit a Piere.ſuꝑp hoc dom Leceex Piogtei.
bꝛi cõbuſti.⁊ cum hoc ſuperadditio.ſicut dicitur in fine. k Et in- ſʒ audiuit ab eo ↄꝛium.vnde ſeqĩ reſpõſuz Hiere. . bis no hoilame
ſuper additi ſunt ſermones ⁊c. Dicit autem hic Ra. Ga. ꝙ in libꝛo pꝛi ercitus pharaonis ꝗ egreſſus ẽ vobis lauxiia. ſuppie vobieen ſitharchet
mo quem combuſſit ioachim erant ſcripta tantum tria capitula lamẽ valebit. iõ ſubditur. ſKeuertet in terriſtn⸗ Vief Reitappa wufmin
tationũ.ſ.pᷣmũ ſecũdũ ⁊ quartũ.ĩ ꝗbꝰ ẽ alphabetũ hebꝛaicũ ſimplex. Ra. Sa. ꝙ egyptu veniebãt ꝑ mare in nauibuſ⁊ dñs Lrüt egy Plulkigine
ga ſinguli verſus a ſingulis litteris ĩcipiũt.ſʒ ĩ iſto ſcõo fuit additũ ter rere ſupꝛa mare ſiłitudines hoĩuz ſubmerſoꝝ.⁊ tũc dixe ilium bickihri
tiũ ca.ſ. Ego vir vides ⁊c.ĩ quo alphabetũẽ triplicatũ.qa ſub qualibz ptmiiſti ſůt bres nr̃ig fuerůt ſibmwerſ diudeisad andi z ab bicenegtn
littera ſũt tres vſiculi. Sʒ cõtra iſtud dictũ vider᷑.qa ĩ iamẽtationibꝰ ꝓcedimus.⁊ ſic indignati redierũt.ſʒ iſtud videt cruge o Pcniſrhe
Hiere.deploꝛat deſtructionẽ ciuitatis factã q̃ deſtructio fuit po tẽpꝰ exitu de egypto quãdo illi fuerũt ſubmer ſvſq; adteſe ſẽſati ſnſuglgi⸗
ioachiʒ. de libꝛo vo pᷣ Piere.or i pꝛincipio huica. Tolle volumẽ libꝛi fluxerũt anni noget vlcirciter. ꝙ õõz nckegeſi
⁊ ſcribes ĩ eo oĩa vba q locutꝰ ſũ tibi ⁊c̃.⁊ ſubdit:.Adie qua locutꝰ ſuzʒ crederẽt coꝛpa tato tꝑe fuiſſe ĩmari abſq; oĩmoda diſſolu ie e. thnegeſinn
ad te ex diebꝰ ioſie vſq; ad hãc dic.q̃ erat ĩ q̃rto anno regni ioachiz. vt Ealiqliter viſile. ⁊ iõ ſiẽ dictũ ẽ ſupꝛa redierunt moti rimoꝛce filiirin
ibidẽ pᷣmittit᷑.Ad qdð põt dici ꝙ nõ ſolũ tꝑe ioachiz ſʒ ẽt ex pᷣncipio chaldei tãqᷓ; potẽtioꝛes iã occupauericmagnanarteterter⸗ n tenie
iã PHiere.cepit ꝓphetare.de deſtructiõe ciuitatis ꝓphetauit ⁊ ĩ mult egypti. vt hr. . Reg.? 4. t ¶ Et redient chaldei ad obſiden nmini
locis eã denũciauit ꝑ modũ pᷣteriti tãq; factã lʒ eẽt vẽtura.vt patuit ĩ dum ⁊ deſtruendum hierlz. Cetera patent vſ; ibi. e

”” Mieremias
Nde n a ¶ Sʒ ⁊ ſi pereuſſeritis oẽm exercitum chaldeoꝝ ⁊c᷑.q.d.volun/ falſũ. Cõſeq̃nter ponit ſupplicatõeʒ ſuã dicẽs. t ¶Nüci .
ien tasveieſt bualcant vohis inaliter aiſino remanerét inter me remittas fondgoalnhanſteteee nicd eneſſch⸗
en nenni 4 eeos niſi valde pauci ⁊ cũ H̊ vłnerati.tñ pualerẽt vobis finaliter rex nõde totali liberatõe ꝑꝑ pᷣncipes.ſʒ de mutatõe carcer ad locum
n Stute di cui nõpõt reſiſti. bil Ergo cũ receſſiſſet exercittꝑ chal maglbumanũ.⁊ ꝓuidẽs ei de victu. v¶ Excepto pulmẽto.p Gitel
rnarmhieni⸗ Aeop ⁊c̃.Pic ↄnr ponitur Hiere.incarceratio.⁊ ſubdit ſedechie ligit᷑ qꝙcũ pane daret᷑ ei pulmẽtũ.hebꝛeitñ dicunt ꝙ bec eſt vera lr̃a.
ſlmnsci on iterata iterrogatio. ibi: Mittés aut. Circa pᷣmum ſciẽdũ ꝙ exer De vico Walkicdwer ſee nõ expᷣmit᷑ hic datio pulmẽti.ſed locus vnde
Gninut citu chaldeoꝝ exiſtẽte circa hierlin Hiere.nõ poterat ire ad ter N de pane pꝛouideret᷑ ſioii. api. XNNXVIII.
e enn rälurppqdpuniſſnobſidſione pnegptios vidicth uc hie⸗ 4 *ai Picconſequeterapneipibtotnors bieremiepete
Sn e reſmias volllit ire. D — ——— tur. Et diuiditur in duas
arnnih . N. E 212 „₰W — 2„2 „ M . —— .
erererenn. nõabibut. Sed a ſi penſſerii coſumeret oẽs pͤes de cinitate. baride nnbau no bont⸗
Saldcon a epslit oé; exerciti chaldeoꝝ q plit ad Et moſit hieremias in veſtibulo tio ſecido Picrenueſub
4 nn tejavſq; iobld. gerſũ vos⁊ derelicti fnerit ex eis· carceris. XXXVIII. leuatio.ibi: Audiuit autẽ.
n nt niuderet hi alig vulnerati: inguli de tetoꝛio ᷣ d. Dadiuit aute; ſaphacias Fircapaimuss vonitunoe⸗
ttluin 32. poſſefſionẽ ei ac igni. Exrgo cũ receſſiſſet exercitꝰ fili phaſſur ⁊ iucha filiꝰſelemie ? phacias ⁊c᷑. ſermones aͤs
n Lipigdo rſicſepara chaldeoꝝab bierlʒ pꝑ exercituʒ phaſſur filius melchie mones Hieremias loquebatur
A Go En diuidendos pbaraõis egreſſus eſt hieremias quos hieremias loqbat ad oẽm adomnem populum lieʒ
a uic i n coͤſpe de bierlin vt iret iterr beniami ppl dices: Dec diẽ dñs. Quican enn enrerte tamen

a icſen
dena
ls Mititi
ntrln
bthiͤs
kli inihn
ſentttn

e⸗ MR
e. U ſchr
br audebeni
ur das
t eCDemu
m iſaünn
1 memun
n unriidſi
1 Ptüslithi
di
ni ntinting
„ osnin
tymt
3i anenteht
me iilhi
munkln⸗
Aig oon⸗
is per⸗ de
unlu cin

⸗
,

1 lenſ. e Gtt

nanbilt: it

In cõſpectu ciuiũ. Le bierim: L ong
de gn coͤſp zʒ èt diuideret ibi poſſeſſionẽ ĩ con

te ꝑ vices noĩe hie/
rias fili ſelemie fi/
iin ananie. Diẽ Ra.
Salo. ꝙ iſte cuſtos
erat nepos ananie:
cui moꝛtẽ nüciauit

videbat.n. cito pp
ĩ babylonẽ ducẽdũ.
iõ volebat añ in poſ
ſeſſionẽ ſe ponere.

eęe (Tü pueniſſz ad

poꝛtã beniamin. ſic

noiatã qꝛ ad ſoꝛtez
beniamin ducebat.

rat ibi cuſtos poꝛ

feſtinã Hiere.ſupꝛa

238. pp quod erat ꝓ/

nus ad ĩferẽdũ calũ

niã Hiere.ſ. ꝙ ſuge
ret ad chaldeos vt
PVgitoꝛ ciuitatis.pꝑ
quod nõ audiuit eiꝰ

C. cuſatõem.
ger adduxit eum

ad pᷣncipeſ.ꝗ erãt pe
ioꝛes ipſo ſedechia
rege vt pᷣdictũẽ.

(Celſũ eũ miſerũt

in carcerem. tanqᷓ;
dignũ nõ ſolum car
cere ſed etiam pla/
is ſiue moꝛte.
i ¶ Qui erat in domo
ionatha. ille carcer
erat durioꝛ alijs.
k¶ Itaq; ingreſſus ẽ
Hiere.in domuz la
ci.i.in carcerẽ iuxta
lacũ in quo ꝓucie/
bãtur ad moꝛteʒ cõ
dẽnati.vt hr ca.ſe.
Et ĩ ergaſtulũ.i.ĩ
aboꝛis locum. ⁊ di⸗/
cit᷑ ab erge qð eſt la
boꝛ. nomĩatur ſic
qꝛ laboꝛioſum erat

ibi eſſe. ⁊ qꝛ religati

—

ibidem cogebant᷑ laboꝛioſa operari. m ¶ Mittes at. Pic vñr

ſpectů ciuiuʒ. Cſũq; ꝑüeniſſet ad

poꝛtaʒ beniamin érat ibi cuſtos
poꝛte ꝑ vices noĩe hierias filius

ſelemie filij ananie: appꝛehen/

dit hieremiã ꝓphaʒ dicens: Ad
chaldeos ꝓpfugis. Et rñdit hiere
mias. Falſũẽ:nõ fugio ad chal/

deos.Et nõ audiuit eſ:ſʒↄpꝛehẽ
dit hierias hieremiaʒ ⁊ adduxit
eũ ad pꝛicipes.Quaãobꝛem irati
pꝛĩcipes ↄᷣ hieremiã:ceſũʒ eũ mi
ſerũt i carcerẽ ꝗ èrat ĩ domo io/
nathã ſcribe. Ipe.n.pᷣpoſit?erat

ℳ

ſuꝑcarcerẽ. Itaq;ʒĩ

remias i domũ laci ẽt ĩ ergaſtulũ

⁊ ſedit ibi bieremias diebꝰ muli.
Mittẽs ãt ſèdechias rex tulit eũ

⁊ ĩtrõgauit eũĩ domo ſua abſcõ

dite ⁊ dixit: Etaſne ẽbpᷣmoa do
mino:? Et dixit hieremias: Eſt.

Etait: In manꝰrègis babylonis

tden. Et dixit hieremias adre/

gẽ ſedechiã:Quũuid peccaui tibi⁊

ſᷣuis tuis ⁊ pplo tuo: qꝛ miſiſti
me ĩ domũ carcen: Abi ſt pph

te vꝛi q ꝓphabãt vob⁊ dicebãt:
nõ vẽiet rex babylõis ſuꝑ vos ⁊
ſuꝑ trã hãc: MNuͤnc audi obſe/
cro dñe mi rex. Naleat depcatio

mea ĩ ↄſpcũ tuo:⁊ ne me remit/

tas ĩ domũ ionathe ſcribe ne mo
riar ibi. Pꝛecepit rex ſedechi/
as vt tderet᷑ hieremias i veſtibn
luʒ carcen:⁊ daret᷑ eitoꝛta quoti
die pãis:ẽxcepto pulmẽto: dõec

ponit᷑ ſedechie iterata ĩterrogatio.cũ dj· n ¶ Interrogauit eü

ĩ do.ſua.ad quã fecerat eũvenire.

Abſcõdite. ne offẽderet

pᷣncipes ꝗ eũ ĩcarcerauerãt. p ¶ Putas neẽ ſer.a dño.vt doce

as me de futuro.

sO me de futuro. q¶ Et ait. In manꝰ regl babylonis traderis
nõ celãsvitatẽ timoꝛe moꝛt!.
non merui erga te vł ſeruos tuos ĩcarcerari.qꝛ geꝗd locutꝰ ſũ di/

r¶ Quid pec.ti.⁊ ſer.tu.⁊c᷑.q.d.

xi de mãdato dñi.qð ꝓbat ↄñr ꝑ falſitatẽ ꝓphaꝝ ↄꝛiũ aſſerẽtiũ

dicẽs. (¶ Ubi ſunt ꝓ.ve.⁊c.q.d.ꝑ effectũ pʒ ꝙ dicebãt vobis

reſlůsẽ hie⸗/

q; mãſerit i ciuitate hac: moꝛiet

gladio ⁊ fame ⁊ peſte:ꝗ qt ꝓfuge

rit ad chaldeos viuet: ⁊ erit aia
eiꝰ ſoſpes ⁊ viuẽs: Hec diẽ dñs:
Tradẽdo t᷑ᷣdet᷑ ciuitas h i manu
exercitꝰ?reg babylõis: capiet eã
Et dixerũt pꝛicipes regi:Roga/
młyvt occidat᷑ hõ iſte. De indũů/

ſtria. n. diſſoluit man? viron bel⸗

manꝰvniũſi ppli loquẽs ad ceos

vniuſa vba B: Siqdẽ hõ iſte nõ
q̃rit pacẽ pplo buic ſj maluʒ.Et

dixit rex ſedechias: Eccè ipe in

maibꝰviisc. Hec.n.faſẽ vobꝗc
̃ negare.Tuleĩt Shiẽmiã ⁊ ꝓie

cerũt eñ ĩ lacũ belchie filij ama/⸗
lech:ꝗ erat ĩ veſtibulo carcenj ⁊

cũ:iĩ quo nõ erat aq̃ lutũ. Deſcẽ
dititaq; hieremias ĩ cenſ.Audi⸗/

nit aſt abdemelech ethiops vir

ſtibulo carceris. tamen
ad locum illum poterant
homines ingredi quibus
non tacebat veritatem ð
futurl.ſicut patuit per ef
fectum poſtea.⁊ ſubditur
moꝛtis eius pꝛocuratio.
cum dicitur: Rogamus

v1t occidatur homo iſte.

latiũ ꝗ remaſerũt ĩ ciuitate hac:⁊

y¶ De induſtria enim ⁊c̃.

9. d. denunciat falſa tan/
qᷓ; hoſtiſ rei publice.⁊ ſub
ditur conceſſio.

3 ¶ Ecce ipſe in manibus

veſtris eſt ⁊c.licet autem
rex hoc conceſſerit ne in/

curreret maliuolentiam

pꝛincipum.tamen non ex

cuſatur a peccato moꝛta⸗/

liconſentiendo in moꝛtẽ
innocẽtis ⁊ pꝛophete dei.

a ¶ Tulerunt ergo Diere.

2 pꝛoiecerunt eum in la⸗/
cum.vt ibi moꝛeretur fa⸗/

me ⁊ demerſione intra lu

um:⁊ ſic dura moꝛte.

b ¶ Audiuit autem. Hic

èunuchꝰ q erat i domo regis:ꝓ

miſiſſẽt hieremiã ĩ lacſj. Doꝛro

rex ſedebat ĩ poꝛta beniamin.Et

egreſſus ẽ abdemelech ð domo
reg:⁊locutꝰt ad regẽ dicẽſ:Dñe
mi rex:male fecerũt viri iſti oĩa q̃
cũq; ꝑpetrarũt ð hieremiã ꝓphe
tã mittẽtes eũ i laciũ vt moꝛiatur
ibi fame. Mõ ſt᷑.n.pões vlt᷑ i ciui
tate. ꝛecepit itaq; rex abdeme
lech ethiopi dicẽs:Tolle tecum

conſequenter ponitur ip/
ſius hieremie ſubleuatõ.
diuiditur in duas.quia
pꝛimo põitur ſubleuatio
Pieremie.ſecundo con/
ſultatio ſedechie ibi: Et
miſit rex. Circa pꝛimum

dicitur. Audiuit autem

binctriginta viros:⁊ leua hiere/

miã pꝛophetã de lacu qteq; mo/
riatur. Aſſumpi ergo abdeme/

abdemelech ethiopſ.hoc
expꝛimitur ad denotan⸗
dum iudeoꝛum crudeli/
tatem qui non compatie
bantur hieremie ⁊ ſibi cõ
patiebatur homo natio/
nis extranee.dicit tamen
Rabi S alomon. ꝙ due
ſunt dictiones tales ab⸗
demelech.ideſt ſeruus re
gis. ⁊ ſic non eſt nomen
alicuius hominis deter⸗
minati ſed ſerui regis in/

differenter pꝛo quocunq;. ⁊ quod ſubditur: Ethiops. Dicit ⁊ ve/⸗
rum eſt ꝙ eſt ibi chuſi quod ſignificat ethiopem in quocunq; ca⸗
ſu in ſingulari.quia omnia nomina hebꝛaica ſunt indeclinabilia.
ſicut apud nos coꝛnu ⁊ gelu. ſic dicit ꝙ chuſi eſt genitiui caſus

ideſt ethiopis ⁊ refertur ad ſedechiam
4 fama. ⁊ ſic in alus locis communiter

eo ꝙ erat denigratus vita
ſic eſt intelligendum. Sed

in littera hic ⁊ in ſequentibus magis dicitur q Abdemelech ſit

nomen pꝛopꝛium ⁊ ꝙ fuerit Ethiops natione.

c ¶ Uir eunu /

chus. ideſt caſtus ⁊ honeſtus. Cetera patent vſq; ibi. 3

a (Pone veteres panos ⁊c per talẽ n. modũ poterat leuari faciliꝰꝛ ex
trahi de luto. b¶ Et miſit rex. Pic ↄnter ponit᷑ ſedechie cõſultatio

vbi pᷣ conſiliuʒ querit᷑.ſcdᷣo datũ renuitur ibi.Et dixit rex.tertio ſub ſe

creto ponit.ibi:Dixit ergo.Circa pᷣmũ ponitur ſedechie interrogatio.

adduci q;ꝙ rex iret ad euz.

d ¶ Ad oſtiuz tertiuz. erãt
enim ante templum dñi
tria atria.ſ.mulieꝝ ⁊viro
rum ⁊ ſacerdotũ.vt dictũ
fuit.3ʒ. Reg.oſtiũ ãt atrij
ſacerdotũ erat tertium.
⁊ ipſe fecit eũ venire vſq;
ad locũ illũ.iõ qð ſubdit᷑.
e ¶ Qðõ erat ĩ domo dñi.nõ

accipitur ꝓ domo templi

pciſe.ſz etiam ꝓ edificijs
alus ad tẽplum ꝑtinẽtibꝰ
¶ Et dixit rex petendo a
Pieremia diuinuzʒ oꝛacu
lũ ⁊ cõſiliuzʒ.ſcdᷣo ponitur
Hieremie reſpõſio.ibi.
g ¶ Dixit aũt. pꝛemittitur
tñ Pieremie aſſecuratio
cum dicitur.
h ¶ Si annũciauero ti. ⁊c̃.
⁊ꝗqᷓritur aſſenſus ad diui/

num conſilium.cum dici
Et ſi conſiliunn

tur. i
dedero tibi ⁊c̃.pꝛimũ aũt
conceſſit ſedechias ideo
ſubditur. k
ergo ſedechias rex hiere/

mie clam.ne pꝛouocaren
tur pꝛincipes ſi feciſſet H
iuit doę

manifeſte. 4
minus ⁊c.i.ſicut eſt verũ

ꝙ de viuit ⁊ animas no

ſtras creauit. m ¶ Si

occidero te.accipitur hie

ſi ꝓ nõ.q.d.ſicut veꝝ eſt
illud qð dixi.ita veꝝ ẽ ꝙ
nõ occidã te ꝑ memetip/
ſum.nec etiã ꝑ aliũ.iõ ſub

dit᷑. n ¶ Et ſi tradide/
ro te in manus viroꝝ iſto
rũ.i.pꝛincipum qui poſne
rant eũ in lacũ.vt dictũ ẽ.

cetera patẽt vſq; ibi

oEt ſuccẽdẽt eã igni.q.

d. tu eris cꝗ huiꝰ ĩcẽduj qðᷣ
ehuͤtabeiteri grauiſſi

cũ dicitł. q ¶ Sollicitꝰ

ſũ ꝑꝑ iudeos ⁊c.ĩ quo ap/
paret malignitas iudeoꝝ

⁊crudelitas.qꝛ ſedechias

magis timebat eos q; ex/

traneos. r ¶ Et illudãt
mihi.ĩ ferendo moꝛtẽ op/
pꝛobꝛioſã ⁊ vilẽ.plꝰ.n. ti/
mebat modũ moꝛiẽdi op
pꝛobꝛioſũ qᷓ; ipſã moꝛteʒ.
Cetera patẽt vſq; ibi.
ſ Et ipſe dicèét. tibi ĩpꝛo/
perädo. t Mꝛeualue
rũt aduerſũ te viri pacifi

ci tui.i.ꝓphete falſi
De

ciãtes pacẽ tibi. v¶
merſerũt te in ceno.i.ad
ſtatũ vilitatis. x ¶ Et ĩ

nrauit

oñſir cõſiliũ datuz renuit.

t tulit ad ſe Pieremiã.nolebat.n.ad ipſuz ire duplici
de cã.tum qꝛ nõ decebat regẽ ire ad carcerẽ.tum qꝛ volebat factuzʒ ſu
um abſcõdere qᷓ;tũ poterat.ſecretiꝰ aut poterat Pieremias ad regezʒ
qꝛ regeſ icedũt cũ magna comitiua hoĩuzʒ

lech ſecũ viris ingreſſusẽ domũ
reg q̃ erat ſub celario:⁊ tulit inð

veteres panos ⁊ antiq̃ veſtim̃ta
qᷓ ↄputruerãt: ⁊ ſũmiſit eaad hie

remiã ĩ lacũꝑ funiculos. Dixitq;
abdemelech etiops ad hieremiã

ꝓphᷣaʒ. Nne veteres pãnos ⁊

ſciſſa ⁊ putrida ſub cubito ma/
nuũ tuaꝝ:⁊ ſuper funes.Fecit S

hieremias ſic.Et ext᷑xerũt hiere/
miã funibꝰ:⁊ eduxeĩt eũ ð lacu.
Alãſit qt hieremias i veſtibulo

carceris. Et miſit rèx ſedechias:

Ttulit ad ſe hieremiã ꝓphᷣam àd
oſtiũ ttiũ qð rat ĩ domo dñi. Et
dixit rẽx ad hieremiã. Interrogo

ego te ſᷣmonẽ:ne abſcõdas a me
aliqd. Dixit ãũt hieremias ad ſe
dechiã. Si qnũciauerò tibi:nun
qd niterficies me: Et fi conſiliõ
dedero tibinõ me audies. Jura/
lit rex ſe vᷣchiaſ hieremie clã di
cẽſ: Nihit dñſꝗ feẽ nob aiaʒ bãůc
ſi öccidero te ⁊ ſi ᷑didẽro te ĩ ma
nus viroꝝ iſtoꝝ ꝗ q̃rũt aiaʒ tuà.

Et dixit hieremias ad ſedechiã:
DHec diẽ dñs exercituũ ðs iſrael.
Si ꝓfectꝰexien ad pꝛicipes regis

babylõis: viuet aia tua:⁊ ciuitaſ

h nõ ſuccẽdet᷑ igni:⁊ ſaluꝰeris tu
⁊ dom?tua.Si aſũt nõ exieris ad
pꝛicipes reg babylõis:t᷑det᷑ ciui/
tas Hi manochaldeoꝝ:⁊ ſuccen/
dẽt eã igni:⁊tn nõ effugies ð ma

nu eoꝝ. Et dixit rèx ſedechias ad

hieremiq. Soͤllicitꝰ ſuʒ ꝑꝑ iude/
os ꝗ t᷑nſfugerũt ad chaldeos:ne

foꝛte tradar i manꝰeoꝝ:⁊illudat
mihi. Rñdit aũt bieremias ⁊ di/
xit ei:-MNõ te ᷣdẽt.Audi q̃ſo vocẽ

dñiquã ego loquoꝛ ad te:⁊ bene

tibi erit: ⁊ viuet aia tna. Quod ſi
nolueris egredi:iſteẽ ſᷣmo queʒ

oñdit mihi dñs.Ecce oẽs mulie
res qͥ remãſeĩt ĩi domo reg iuda:
educẽt᷑ ad pꝛicipes reg babylõis

Etipe dicẽt. Seduxerũt te: ⁊ pᷣua

luerũt aduerſũ teviri pacificitui:
demerſerũt te ĩ ceno:c᷑t ĩ lubꝛico
pedes tuos:è᷑t receſſerũt a te.Et

lu. pe. tuos. dãdo tibi occaſionẽruine. yA¶ Et re.ate gaiminẽte ca/
ptiõe ciuitatis trãſfugerũt ad chaldeos. Cetera patẽt. 53 Dixit g.
Pic ↄñ̃r negociũ ĩ ſecreto põit᷑.timebat.n.ſedechias offẽſã pᷣncipũ ſi

ad eoꝝ noticià ꝑueniret tractatꝰ iter ipſũ ⁊ hieremia.⁊pʒ lr̃av⸗
q; ibi. a ¶ Pꝛoſtraui ego pᷣces meas coꝛ rege ne me ⁊c.i ̊ ve
rũ dixitirex.alias hieremias ñ obediuiſſet ei mẽtiẽdo.⁊ G pʒ ex
H qð.õ.dictũ ẽ ꝙ rex iurauit ei ꝙ nõ iterficeret eũ nec traderet
eũ ĩmanꝰpᷣncipũ ꝗ miſerãt eũ ĩtra lacũꝗ erat ĩꝑ domo ionathban
ſſcribe necẽ veriſimile ꝙ rex iuraſſet ð aliquo qð hiere.
nõ petiuiſſet. Cetera patẽét in littera.) Ca. X.π I.
Nno nono. Suꝑiꝰ deſcripta ẽ ſtructio hieruſalẽ pppe
tice. hic vñr deſcri ·
bit᷑ hiſtoꝛice.⁊ di /
uigdit᷑ ĩ duas ꝑtesqe
pᷣmo fit ꝓpoſitũ.ſe

oẽs vxoꝛes tue ⁊ filij tui educẽt
ad chaldeos:⁊ñ effugies manꝰ

eoꝝ:ſj imanu reꝗ babylõis capi

eris: ⁊ ciuitatem hac ↄburet igni
Dixit ſedéchias ad hieremiaʒ:

Mullſciatvᷣba h ⁊ nõ moꝛieris.
Si gſit audierit pꝛicipes ꝗa locu
tus ſuʒ tecũ:⁊ venerit ad te:⁊ di

xerit tibi:indica nobis qd locutꝰ
ſis cũ rege.ne celes:⁊ nõte iterfi
ciemꝰ:⁊ qd locutꝰẽ tecũ rex: di⸗/
ces ad eos: Rꝛoſtraui ego pᷣces
meas coꝛã rege:neme reduci iu
bet i domü ionathã: ⁊ ibi moꝛe/
rer. Nenerũt oẽs pꝛincipes ad
hieremiaʒ: ⁊ iterrogauerũt eſ:⁊

iſalẽ. Et factũẽ vt caperet᷑ irlʒ.
AMnò nono (XXXn.
ſegdechie reg iuda mẽſe
o-dgdecimo venit nabucho
onoſoꝛ rex babylonis ⁊ omnis

exercit? ei? ad hieruſalẽ ⁊ obſide/
bãt eam. VUndecimo aũt anno ſe

dechie mẽſe qᷓrto quinta menſis
aꝑtã eſt ciuitas:⁊ ingreſſi ſt oẽs

pꝛicipes regis babilõis:èt ſede/

rũt ĩ poꝛta media:neregel ſereſer

ſemagar nabuſar ſachi rapſaces

neregel ſereſer rebmag? omnes
reliq pꝛicipes regis babylonis.
Cuũq; vidiſſet eos ſedechias rex
iuda ⁊ oẽs viri bellatoꝛes:fugeꝛt
⁊egreſſi ſunt nocte de ciuitate ꝑ
uiam hoꝛti regis ⁊ pèr poꝛtã que
erat inter duos muros:⁊egreſſi

ſt ad viã deſti. Perſecůᷣtꝰ ẽ aũt

eos exercitꝰ chaldeoꝝ⁊ ↄpꝛehè/
derũt ſedechiã i cãpo ſolitudiniſ

hierichontine: ñ cptum addu/
xerũt ad nabnchodonoſoꝛ regẽ

babylõis in reblatha queẽ inter⸗
ra emath:et locutꝰ ẽad eũ iudi/
cia.Et occidit rex babilõis filios

ſedechie ĩi reblatha i oculis eius

⁊os nobiles iuda occidit rex ba

ſcõo facto filios ei occidẽdo coꝛã eo.⁊ oès
coõſiliũ rebellãdi.Ra.Sa.diẽ ꝙ ꝑ nobiles h̊ ĩtelligũt᷑.⸗o.ſenes

cũdo põit᷑ quoddas⸗
coꝛꝛelarium.ca.45.
Pꝛĩa ĩ duas.ꝗa pꝛi:
mo deſcribit ciui /·
tat captio.ſcõᷣo po/

puli remanẽtis oꝛ/

dinatio.ibi:Et reli⸗

gas.Circa pꝛimũ p/

mo ponũ tẽp obſi
diõis.cũ dicit᷑:An/
no nono ſedechie.
Secũdo tẽpꝰ capti
onis cum dicit: Un

decimo aut ãno ⁊c.

⁊ pz l̃a.Tertio de/

ſcribit᷑ ipſa captio.

cũ dicit. c ¶ Ap⸗/

locut? eis inxta oĩa vbaqᷓ ce⸗ ta ẽ ciuitas.fractis
perat ei rex. Et ceſſauerũt ab eo.
Mihil eni fuerat anditũ. Mãſit
vero hieremias i veſtibulo car/
ceris vſq; ad diẽ quo capta ẽ hie

muris exterioꝛibuſ

⁊ poꝛtis.iõ ſubdi᷑.
d ¶Et ſederũt i poꝛ.
media neregel.⁊ ce

teri diſpoſuerunt

ſe ad inuadendum
poꝛtas ſecũdi muri

Quod cũ vidiſſet ſe

dechias ⁊ viri ſui vi
dentes ꝙ nõ pote/

rat reſiſtere territi
fugerüt. e

ducebat verſus hoꝛ
tũ. Ekberpon,
tã que erat iter du/

os muros.dic Ra.
Sa.qibi erat vna

poꝛta ad ĩgrediẽdãa
viã ſubterraneã.cu

iꝰ exitꝰ erat longe a

ciuitate ꝑ quã fuge

rüt. g ¶Perſecu

toẽ ãt eos exercitꝰ

chaldeox.ꝑ indiciũ
iudeoꝝ ꝗ trãſfuge⸗
rãt ad chaldeos. vt

dicit Joſeph'. KRao.
Sa. auũt diẽ ꝙ de fe
cit apparere vnam

ceruã q̃ in ſuꝑficie
terre currebat ſuꝑ

viã ſubterraneaz ꝰ·

chaldei eã ſeq̃ntes
viderũt ſedechiã ⁊

viros eiꝰa lõge exi
ſtentes ſuꝑ terra. ·
ſic eos ceperüt vt di
ctũ fuit diffuſi?. 4.
Reg. Cetera patẽét
vſq; ibi. h Erlo
cutꝰẽ ad eũ iudicia
pᷣ vbo. arguẽdo eũðᷣ
ifidelitate ⁊ ꝑinrio.
nobiles g dederãt ei

iudices ppłi cũ rege ⁊ ſũmo ſacerdote.qð fuerat ĩſtitutuʒ a tꝑe

per
viã hoꝛti regis.i.q

Pbfionen.
gitpperes
lubkeputano
iemne ſuſ
ſifaerürde
tortnadcol
asyinea
Coidetr
babfionis
Gzclezßfe
ſin ſocpz!
(eche
Dicoirv
nutohi
ſona boort
hlinilre
Nelchini
nnüicn
lanigbi
IZoeilüs
Ckreinqvopet
gatytdetii
(lit, eſſ⸗
ſeſtgeien
Geiicibos
encocetern
ſw.
ide tügpi
eideniente
aars
pee
Ri
blechirer
ſpetin
effezmi
ſinngaac⸗
poni igren
ſeſci biere
iencchict
Neiclanins.
hnin
aitio
miteln
ſfhngn

imnigbiei
lingni

Woporü ti
“Vl

pn ii e

9 Orhteg
1 urnui
4,₰

1Pln

ntie

cidii N
niätgf⸗
urseneich

E
1 munnetit
Wi Diplern

.

Einudtn

3 puplnider
. Oaintſe
, chatfiibi
1 ensh iſ
0 ſſechertnt
6 wi
. ſür
„. Mher
i Err⸗
nicttirn
5 Gsnmaid
„Lghſ

rnn

füſee
5 bar ut,
9

—

.
4

peitte.

rii⸗
e,
H

Grumggie
i⸗ ſfe

1
4
D dar e
e

/

=ð

(WMicremias

A

moypſi. vt hr Nu.ii.ꝙ. Zo. ſen es ſuſtinerẽt one regiminis cũ ipᷣo.
dic ꝙ iſti relaxauerũt iuramẽtũ ſedechie qð fecerat regi baby

lõis.ꝑꝑ qð fecit eos occidi. a

¶ Et do.vul.i.domos.accipiẽdo

ſingulare ꝓ plurali.ꝗa chaldei ĩcẽderũt domos hierlʒ ꝑ circuitũ
vt hr.4. Reg.vltl. b ( Et religas. Hic ↄñr põi᷑ oꝛdĩatio ppłi
remanẽtis.⁊ pᷣ q;tũ ad eos ꝗ pñtes erãt.ſcõo q;tũ ad eos ꝗ fuge⸗/
rãt.Ao.ca.ibi:Cũq; audiſſent.Pꝛĩa diuidit᷑ ĩ duas.qꝛ p poit᷑ oꝛdi
natio gnalis.ſcõo ſpãlis.ibi:ꝛeceꝑat.circa pᷣmũ ſciẽdũ ꝙ ppłs

ĩciuitate ⁊ territo/⸗

rio reꝑtꝰ pꝰ deſtrn/
ctionẽ ciuitat erat

i duplici differẽtia.
qꝛ alig añ caption

fugerãt ad chalde/

os.⁊ aliꝗ ĩuẽti fuer̃t

q ñ tranſfugerant.⁊
iſti erãt ĩ duplici dif
ferẽtia.quia aliqui
erant alicuius va/
loꝛis ſeu repucatio

nis:⁊ iſti cũ pᷣcedẽti

b' fuerüt trãſlati in
babylonem. ⁊ alij
erãt pauperes ⁊ nul
lius reputatõis ĩ ali
q̃ arte ſeu ſciẽtia.⁊

iſti fuerũt dimiſſi in

terra ad colẽdũ ter
ras ⁊ vineas reddẽ
do ide tributũ regi
babylonis ꝑ godoli
az queʒ pᷣfecit eis.⁊
Hm hoc pʒ littera.

c ¶ Pꝛeceperat aũt.

Pic ↄñir ponit᷑ oꝛdi
natio ſpãlis.ſ.de ꝑ/
ſona Hiere.interpo
nit᷑ tñ ſaluatio abde
melech.ibi. Ad Hie
remiã.Circa pᷣmuʒ

ch ibi.
d ¶ Tolle illũ. de car
cere in quo poſitꝰfu

erat. vt dictũ ẽ ca. p
cedẽti. e ¶ Et po/

ne ſuꝑ eũ oculos tu

os.ei ĩ oĩbus cõpati
endo.cetera patent
vſ; ibi. ttra
dide.eũ godo ie.vt
ei ↄuenienter de ne
ceſſarus ꝓuideret.

g Ad Pieremiam.

PHic ſaluatio abde/
melech ĩterponit᷑.
ſcdo oꝛdiĩatio circa

Pier.reſumit᷑.ĩ pᷣnꝰ
ſeqntis.ca. Circa pᷣꝰ
ponit᷑ tpᷣs reuelatio

nis fcẽ Hiere.de ab

demelech ſalute. cũ

dr̃:cũ clauſus eẽt ⁊c
cetera patẽt vſq; ibi
t erũt ĩ ↄſpectu
tuoiĩ die illa.i.vide/

bis ᷣmones meos ꝑ
Hiere.dictos ipleri.
i ¶ Et nõ tra.ĩ ma.vi.
i. chaldeoꝝ. modꝰ
tñ libatõis nõ plꝰhᷣ
expꝛimit᷑.cetera pa

tẽt. CCap. XL.

tzErmo ꝗfa/⸗
Aè ctꝰẽ ⁊c̃. Hic
uoꝛdiatio cir

ca hie. reſumit᷑. Cir /
ca quã ſciẽdũ ꝙ ſiẽ

.

bylonis. Oculos quoq; ſede/
chie eruit:⁊ vinxit eum cõpedi/
bus vt duceret᷑ i babylonẽ. Do/
mũ quoq; regis⁊ domum vulgi
ſuccẽderũt chaldei igni:⁊ murũ
hierlʒ ſubuerterũt. Et rêliquias
ppli que remã ſerãt in cinitate: ⁊
perſugos qui trâſfugerãt ad euʒ
7 ſuperfluos vulgi qui remãſe/
rãt trãſtulit nabuʒ ardan magiſt᷑
milituʒ ĩ babylonem:⁊ de plebe
pauperũ qui nihbil penitꝰhabebãt
dimiſit nabuʒardan magiſter mi

litie in terra iuda:⁊ dedit eis vine

as ⁊ ciſternas ĩ die illa. Rꝛècepe
rat autem nabuchodonoſoꝛ rex
babylonis de hieremia nabuʒzar

dan magiſtro militũ dicens:Lol

lè illuʒ ⁊ poͤne ſuꝑ eũ oculos tuoſ
nihilqʒ ei mali facias:ſj vt volue
rit fic facies ei. Miſit ergo nabu

dicit Ra.Sa. Piere.vidẽs populũ duci ĩ babylonẽ ĩ viculis ⁊ cathe/
nis iuit cũ eo vſq; rama ⁊ ponebat ſe volũtarie ĩter ligatos ⁊ cathena/
tos ſupponẽs collũ ſuũ cathenis eoꝝ ſᷣm ꝙ poterat.pꝑ qð nabugarda
cui rex eũ recõmẽdauerat noluit ꝙ ̊ mõ iret cũ pplo.ſʒ poſuit ĩ ei op
tõe ꝙ iret cũ eo ĩ babylonẽ honoꝛifice ⁊ nõ ſicut captiuꝰ vel ꝙ rema/
neret ĩ terra iuda cũ godolia.⁊ tũc fuit ſibi reuelatũ a deo ꝙ remane/
ret.qð ⁊ fecit vt ꝓ pplo remanẽte oꝛaret.⁊circa ipſũ q̃reret dñi volun
tatẽ.⁊ ꝑꝑ h̊ d̃. Sermogꝗ factꝰẽ ad Viere.a dño poſtq; dimiſſus ẽ⁊c.⁊

tus eſt malũ ſuper locum iſtum:
⁊adduxit ⁊ fecit dñs ſicut locu/
tus eſt: quiã peccaſtis domino
non audiſtis vocem eius: ⁊ fa/
ctus eſt vobis ſermo hic. Nuͤnc
ergo ecce ſolui te hodie de cha/

thenis que ſunt in manibus tu/

is. Si placet tibi vt venias mecũ
in babylonem ueni⁊ pon aʒ ocu

los meos ſ te. Si autẽ diſplicet

tibi venire mecum in babylonẽ:
reſide.Ecce omnis terra in con/
ſpectu tuo eſt. Quod elegeris ⁊
quo placuerit tibi vt vadas illuc

perge:⁊ mecum noli venire ſed

habita apud godoliam filiuʒ ai -
cham filij ſaphan quem pꝛepoſu
it rex babylonis ciuitatibus iude
Habita ergo cum eo in medio

populi:vel quocunq; placuerit

tibi vt vadas vade. Dedit quoq;

ʒard pꝛinceps militie ⁊ nabu ?

ſeſban ⁊ rapſaces ⁊ neregel⁊ ſe
reſer ⁊ rebmag⁊ oẽs optimates
regis babylõis miſerũt ⁊ tulerũt
hieremis de veſtibulo carceris
⁊tradiderũt euʒ godolie filio ai/

cham filij ſaphã:vt intraret i do

mũ⁊ hiĩtaret ĩ popoulo.Ad hi?/
remiã aũt factꝰ fuerat ſᷣmo dñi
cũ clauſus eſſet i veſtibulo carce

ris dicens: Nade⁊ dic abdeme/
lech ethiopi dicẽs: Hec dicit dñs

exercituuʒ deus iſrael: Ecce ego
inducam ſermones meos ſuper
ciuitatẽ hanc in malũ⁊ non i bo/
num:⁊ eruᷣnt i cõſpectu tuo ĩ die
illa liberabo te ĩ die illa:ait dñs.
Et non traderis in manusviroꝝ
quos tu foꝛmidas:ſ eruens libe
rabo te ⁊ gladio non cades:ſᷣ erit
tibianima tua in ſalutem quia iĩ
me habuiſti fiduciã ait důs.
rmo qui fact? (.
eſt ad hieremiã a domio
Ypoſtqᷓ; dimiſſus ẽ a na/
buzard magiſtro militie de raà/

ne quando tulit eum vinctuʒ ca

henis ĩ medio omnium qui mi/
grabãt de hierlm ⁊ iuda:⁊ duce/
bantur in babylonem. Tollens

ergo pꝛinceps militie hieremiaʒ

dixit ad eſ: Doͤmin? de? tuꝰ locu⸗

ei magiſter militie cibaria? mu/
nuſcula:⁊ dimiſit en. Aenit aſt

hieremias ad godoliam filiũ ai/

cham i maſphat ⁊ habitauit cuʒ

eo ĩi medio populi qui relictꝰ fue

rat in terra. Cumq; aᷣdiſſẽt oẽs
pꝛĩcipes exercitꝰ qui diſperſi fue
rant ꝑ regiones:ipᷣi⁊ ſocij eoꝛuʒ

ꝙ pꝛefeciſſet rex babylonis go/

doliam filiũ aichã tre:⁊ ꝙ cõmẽ

daſſet ei viros mulieres ⁊ par/
uulos⁊ de pauperibꝰterre quiñ

fuerant tranſlati in babylonem:

venerũt ad godoliã i maſphat ⁊

iſmael filius nathanie ⁊ iohannã
filius caree ⁊ ionathan ⁊ ſareas
filius thenoemeth ⁊filij offiqui
erant de nethophati⁊ iechonias
filius maachati ipſi⁊ viri eoꝛuʒ.
Et iurauit eis godolias filius ai
cham filij ſaphan ⁊ comitibus
