terra vſq; ad feneſtras erat tał cooꝑtura lignea.⁊ tali mõ loq̃n
di freqntervtunt᷑ hebꝛei ⁊ latini.ſ.ſubitelligẽdo hãc ppoſitcõem
a. a ¶Er feneſtre clau. In hebꝛeo ſic ẽ. Et feneſtre oꝑte.ſ.aſſe
ribꝰligneis.q.d.nõ ſolũ parietes vſq; ad feneſtras erãt oꝑti aſſe
ribꝰligneis ſʒ St aꝑture parietũ ꝓfeneſtris erat ſic oꝑte i circui/
tu feneſtraꝝ. b¶ Sup oſtia. ſilr erãt celature ⁊ picture ifra
ſcriptevt ſitvniſoꝛmitas oſtioꝝ ⁊ parietũ. c ¶ UNiſq; ad do.in

rerioꝛẽ i.ĩ ſcö ſcõꝛũ

erat tałoꝛnat.

à Et foꝛiſec i lalia fenẽ ſtre clauſe ſuꝑoſtia: ⁊ vſq;

ad domũ iterioꝛẽ ⁊ fòꝛinſecꝰ per

pte q̃ dr tẽplů excte 20 nen
riꝰ. ePer oẽ 3 dem pariete i circuitu itrinſec?
pa. ĩcir. ſ.an ⁊ rerrro foꝛiſecꝰ ad mènſurã: ⁊ fabꝛefcã
ꝛa dextris ea ſin / cherubin ⁊ palme.et palma iter

nie nrſe cherubcherub. Dua q; facies

cz ſoꝛĩſecꝰ. Ex hoc Che rub. Duaiq; ſae
dicüt alig expoſito hẽbat cherub:faciẽ hoĩs iur̃ pal
nebil eſal mã ex hac ꝑte:⁊ faciẽ leonis iur̃
max nõ ſoluʒ erat P alma ex aglia Pte exp lam. PDer
ĩtẽploa pte ĩterio Oẽz domũ i circuitu dẽ terra vſ/
ruſz t exterioꝛi:ſ n qʒ ad ſuꝑioꝛc ꝑtẽ:cherubi⁊ pal/
elire ial da⸗ me celate erat i pariete tẽpli. Ci
tũ ⁊ pluui nec ba/ meqdraguli: lfacis ſanctuarij
betad hoc ſiłeð ta/ aſpectꝰ? ↄtra aſpectũ altarᷣ lignẽi
bernaculo moyſi :· triũ cubitoꝛũ altitudo: ⁊ lõgitu/
n exterifuit obtũ qo eiꝰduoꝛũ cubitoꝛuʒ: T anguli
de pellib arietuz ⁊ lõgitudo eis⸗ jetes elli⸗
ſagis cilicinis: iteri ei/ logitudo eiꝰ ⁊ parietes elꝰ?li-/
usãt fuit oꝛnatum .
coꝛtinis diuerſorä

coloꝝ ⁊ tabul deauratis.ſiłr templũ ſalomòis habuit talẽ oꝛna
tũ ĩteriꝰtm̃.⁊ iõ ſicut dicũt hebꝛei ⁊ meliꝰvtvidet᷑:Intriſecꝰ⁊ fo
rĩſecꝰ.ĩtelligunt de ſcõ ſcõꝛum:⁊ de alia ꝑte q̃ or ſcã ſicut dem̃ ẽ
añ imediate. g ¶Ad mẽſu.i.eque ꝓpoꝛtõabilr fcũs ẽ talł oꝛ⸗
nat iĩ anterioꝛi ꝑte tẽpli que dr tempiũ exteriꝰ:ſiẽ ĩ ſcõ ſcõꝛum.
b¶ Et fabꝛefacta.i.rtificialr ſcã. Bualczlacies babe che
rub. In viſione vero q̃ deſcribit ĩ pᷣncipio hꝰlibꝛi cherubi dicũt
hẽre quatuoꝛ facies.Cetera patentvſq; ibi. k¶De terravſq;
ad ſupioꝛem ꝑtem.Ex hoc dicũt aliꝗ expoſitoꝛes noſtri ꝙ talis
oꝛnat nõ ſolum erat ĩ mãſione ĩferioꝛi ipſi templi.ſʒ ẽt i medio
⁊ ſupioꝛi.Sʒ hoc nõvidet᷑ eẽveꝝ.qꝛ taloꝛnatꝰẽ ꝓ reuerẽtia cul
tdini ad quem deputat᷑tm̃ iferioꝛ manſio. Mediavero ⁊ ſuꝑi

oꝛ ad reponẽdũ coꝛtinas ⁊ aliavtẽſilia ⁊ iocalia ad tẽpluʒ ꝑtinẽ

tia.Et iõ cum dĩ:de terravſq; ad ſuꝑioꝛem ꝑtem.ſubitelli en⸗
dum ẽ inferioꝛis manſionis:⁊ ſic exponüt hebꝛei. I ¶ Limẽ
quadrãgulum. In hebꝛeo hr̃. Poſtis.i.poſtes.accipiendo ſingu

lare ꝓ plurali ſi freq̃nter fit ĩ deſcriptõe hꝰedificij:⁊ ſic fuit in

templo ſalomõis:ſiẽ dr. ʒ. Regũ.õ. Secit i itroitu templi poſtes
de ligno oliuaruʒ quadrãgulatos. m (Et fa. Vec eſt. iz. ps ĩ
qua bꝛeuiter ſcdᷣm hebꝛeos deſcribi vnaviſio fcã ꝓphete ⁊ ſe/
cudum hoc tranſlatio nr̃avidet᷑ eẽ coꝛupta.cum dr: Et facies
aſpectſcũarij ↄ aſpectũ altaris lignei.nam lr̃a hebꝛaica tal eſt.

Et facies ſcũaruj viſio ſicut viſio:Et eſt ſenſus ꝙ ꝓphavidit iſã

ctuarioviſionẽ ſimilem illi qnã viderat ſupꝑ flumẽ chobar q̃ de/
ſcribit᷑ ĩ pn:hꝰlibꝛi:⁊ q̊ terminat᷑ verſus ĩ hebꝛeo ⁊ ſeqns ĩmedi
ate ſit ĩcipit: Altare ligneum trium cubitoꝝ altitudoeiꝰ.vbi de

ſcribii mẽſa ꝓpoſitõis.vñ poſtea ſubdit᷑Et locutꝰẽ ad me.i.an ⸗

gelus: Pec ẽ menſa coꝛam dno. Põt auteʒ tranſlatio nr̃a ſic ex

poni:Et facies ſcũari aſpect cõtra aſpectum altaris.ſ.iĩcenſi ſe/
cũdum expoſitoꝛes latinos:quod altare deſcribit ſituatum añ

parietem ſci ſcõꝑ:vt pʒ Exo.ʒo.⁊.ꝭʒ.Regũ.⁊ ſic ex oppoſito mu
tuo le reſpiciut. n ¶ Lignei. ↄtrarium videt᷑.nam Exo.ʒo.et
ĩpluribus alus locis vocat᷑ altare aureum.dicẽdũ ꝙ mẽſa pꝛo

poſfitõis de qua loꝗt᷑ h̊ ſcriptura ſcõᷣm hebꝛeos:⁊ altare icenſi ðᷣ

quo loqꝗĩ hic ſcdᷣm latinosvtrũq; dr ĩ Exodo ligneuz ĩteriꝰ au
reum exteriꝰ.ſʒ de auro p̊ tacet:naʒ alibi ſatis expᷣmit᷑.
duooſtia. Dec eſt ꝑs.iʒ.ĩ qua deſcribit᷑ foꝛma oſtioꝝ templi cũ

dẽ: Et duo oſtia erãt i templo.ſ.exterioꝛi. 5Eri ſcũario.i.ĩ
templo ĩterioꝛi:nõ ſic ĩtelligendo ꝙ ĩ quolibʒ eſſẽt due apture:

ſʒyna tm̃ ⁊ ꝑↄſequẽs vnũ oſtiũ tm:tñ quodlibz bẽbat duas poꝛ

tões.iõ ſubdit. q¶ Eti duo oſtus.ſ pꝛincipalibus. rEx

vtraq; ꝑte.ſ.templi quaꝝ vna dr ſcũm ⁊ alia ſcũm ſanctoꝛum,.

¶ Bina erãt oſtiola.ſic ad iuicem copulata ꝙ vnũ põt claudi 2

amini ſine alio ſcut apget ĩoſtis que vurr lracta aſilr i feneſtriſ.

gnei. et locutꝰ ad me:Hecẽ mẽ

⁊ fimilitudo palmaꝝ hic atqʒ i/

Bina.n. oſtia erat exvtraʒ ꝑte oſtioꝝ:quod expõi?᷑ oupłr. Uno mõ
ꝙ ĩ quolibʒ oſtio pᷣncipali ſint due value q̃ claudant᷑ imedio aꝑture.
⁊ quelibz valua ſit fracta modo dcõ.Alio mõ ꝙvna valua claudat to
tam aꝑturam:ſʒ vna claudat a ꝑte iterioꝛi ꝑietis:alteravero a ꝑte ex

terioꝛuita ꝙ quando clauſe ſint value iſte appareat paries iſte vniſoꝛ

mis ĩteriꝰ⁊ exteriꝰ quaſi ↄtinnus.qꝛ ſimił pictura dr fuiſſe ĩ oſtus ſi /

cut ĩ ꝑietibus.vñ ſubdit. t ¶ Et celata erant ĩ oſtus templi cheru/
bin ⁊c̃.⁊ tñ iſte value ĩtelligẽde ſũt fracte ſicut dem eſt. v¶ Quam
obꝛem erant groſſioꝛa li
Gaeſtihulit. Hortictne.
s Frõte foꝛiſecus.qð e
ſa coꝛã dño.et dnᷣo oſtia erãt ĩ tẽ Kandaser

plo ⁊ ĩ ſcũario:⁊ in duòbꝰoſtijs

ponũt alig latini dicetes
ꝙ i frõte poꝛticus erant

exvtrqʒ ꝑte bina erqt oſtiola: qᷓ celature mirteltngl
77 , E. 22 S . ꝓminetes q; i templo.
ĩſe iuicẽ plicabãt᷑. Bin.n.oſtia ad quod regrebatmaioꝛ

erat ex vtraqʒ ꝑte oſtioꝛũ.et cèla

XVingi Eeonde groſſities lignoꝛũ. Sz B
ta erat i ipſis oſtijs tẽplicherubĩ

nõvidet᷑ verum. qꝛ ſicut

⁊ ſculptura palmaꝝ:ſicut ĩ parie dem eſt ſupꝛa tal oꝛnatul
— . . 2 n erat ĩ templo exteriꝰ⸗
ribꝰquoq; expſſa erat. quãòbꝛey multo minun ifrote por

⁊ groſſioꝛa erat ligna i veſtibuli

5 2 ticus exterius. h aũt dr̃:
frõte foͤriſecꝰ:ſr q̃ feneſtre obliq̃

ſtibuli frõte foꝛiſecus. et
de i herulis veſtibuli:ſʒ lata do Aintin do ventanniſ
mꝰlatitudinẽqʒ parietũ.¶LII.
ITduxit me ĩ atriũ exte
. ri? ꝑ viã ducẽtẽ ad aqlo
Iunem. Et induxit me in

celature. 1 pↄſeqᷓns ma/
gis notabiles qᷓ; i templo
ꝓpter quod traſlatio nr̃a
videt᷑ h eẽ coꝛrupta. Nã
ĩ hebꝛeo nõ habet᷑:Quã/
W 8—. M ovbꝛem. ⁊ ideo lr̃a ſeqᷓns ñ
còtinuat᷑ l̃e pᷣcedenti de celaturis:ſʒ ĩcipit alia ſnia.cuius tałẽ l̃a ĩ he
bꝛeo.Et ſpiſſum lignũ ſuꝑ faciẽ poꝛticꝰextriſecꝰ.⁊ feneſtre oblique.⁊

Erãt groſſioꝛa ligna ĩ ve

ꝙ eent magis ꝓminẽtes

palme hic ⁊ ide ĩ humeruł poꝛticus ⁊ lateribꝰdomus ⁊ trabibꝰ.Dicẽ⸗

dũ igr ꝙ hec ẽ ꝑs.iꝗ.i qua poſt deſcriptõem ornatus tẽpli qᷓ;tuzʒ ad ſaã

ctũ ⁊ ſcũʒ ſcõꝝ deſcribit oꝛnatꝰq;tũ ad tẽpli poꝛticũ.pᷣmittit᷑tũnvnuz

de foꝛtitudine hꝰedificij:cũ dr:Et ſi Eic lignũ.i.groſſũ.Suꝑ faciem
porticus exteriꝰ.ad retinẽdum ediłiciũ fortius ex trãſuerſo parietũ.
ſic.n.ſolet fieri ĩ frontibus edificioꝝ.⁊ ſubdit de ornatu.Et feneſtre
oblique.ſupple ſunt i porticu ad eiꝰilluminatõemſic ĩ templo.Et pal
me.ſ.celate.Hic ⁊ ide.i ipo poꝛticu.ex ꝑte tñ ĩterioꝛi.In humerulis.
poꝛticꝰ lateribuſ oomꝰ.dñr ãt hͥ humeruli claudẽtes põticũ exvtra
q; ꝑte oſti.⁊ noĩanĩ humeruli.qꝛ ſũt bꝛeuioꝛes qᷓ; ali.l.S.cubitoꝛuʒ.
vt ocm̃ ẽ ſupꝛa.i fine.ꝗo.ca.L.atera vo dñr muri claudẽtes poꝛticuzʒ
aboꝛiete ĩ occidẽtẽ.ꝗ ſũt.ii.cubitoꝝ vſᷣm latitudinẽ poꝛticꝰ.ſicẽ dcm̃ e
ĩ fine.o.ca.dñr ẽt latera domꝰ.qꝛ ↄtinuant muris claudentibus lõ

gitudinẽ templi. ⁊ i trabibus.ſ.iterioꝛibus ſũt ſiłr palme celate ad oꝛ

natũ.izʒz ãt lr̃a noſtra diſcrepet ab hebꝛaica.põt tñ exponi ſᷣm eãdẽ ſè⸗

tẽtiam ſic:.Quaobꝛẽ.q ſubitelligit.lʒ nõ expᷣmat᷑: ⁊ illa ẽ foꝛtificatio
edificu:⁊ ẽ ſitis modus loqndi.z. Reg. .Qui ꝑcuſſerit iebuſeũ ſubi⸗
telligit.fiet magiſter militie.lʒ ibi nõ expᷣmat᷑.ſiẽ plenius fuerat pᷣcla

ratũ ibidẽ:Erãt groſſioꝛa ligna ⁊c.ex cã dcã. Suꝑ que oblique fene⸗

neſtre.qꝛ ſũt ĩ altioꝛi ſitu qᷓ; hec ligna.Et ſititudo palmaꝝ bic atq; i/
de ĩ humerulveſtibuli.i.poꝛticus.hec lr̃a exponit᷑ ſi pᷣus:⁊ ſiłr ſeqᷣns
Scõm latera domus ⁊c.q d.ſiłi parietes poꝛticus cõtiguati parieti⸗/
bus templi lateralibus ſunt ſimilr oꝛnaitt. Ca. XLII.
Teduxit me. Poſt deſcriptõeʒ tẽpli qᷓ;tũ ad tres ꝑtes eius ſ.
poꝛticũ.ſcũm.⁊ ſcũm ſcõꝛum.⁊qᷓ;tum ad appẽditia ſibi adiũ⸗
cta.h̊ ↄñir deſcribũt᷑ duo edificia a muris tẽpli ꝑ.⁊o.cubitos

pᷣ deſcribit᷑ duplex edificiũ.2e ſcriptura reuertit ad muꝝ exteriorẽ
totius edificij öſcribẽdũ.ibi:Cũq; cõpleſſet.Pꝛĩa ĩ tres.qꝛ pᷣ ðᷣſcribit
edificiũ aglonare.⁊:auſtrale.ibi:Et erãt.ʒ:vſus vtriuſq;.ibi:Et dixit

diſtatia vnũ i ꝑte aglonari.alteꝝ ĩ auſtrali.Et diuidit᷑ ĩ duas ꝑteſ.qꝛ

ad me.Circa pᷣꝰ p deſcribit᷑ ſitus.cum dr̃:Et eduxit me ĩ atriũ exteri ·

us.ſic dem̃ ẽ ſupꝛa.⁊ pʒ ex textu ꝙ tẽplũ ⁊ edificiũ aglonare ⁊ auſtra
le ſũt ĩ atrio exterioꝛi. Igr̃ quõ põt dici ꝙ ꝓphᷣa ſit eductus de tẽplo

ad atriũ exterius.Dicẽdũ ꝙ freq̃nter circa ecclias nr̃as ẽ cimiteriuzʒ

⁊ ſimilłr totum ſpacium eccleſie ſiue templi ẽ cimiterium. ⁊ tñ aligs

lcturcxir de eccleſia ĩcimiterium ⁊ econuerſo.ita ſimiłr eſt in ꝓ
Po ſito. 3 .
nare ſ̃m totalitatem ſuam babʒ centum cubitos ĩ longitudine ab oꝛi

t induxit me in gacophylacium.edificium.n.aquilo⸗

ente ĩ occidẽtem.⁊ ſᷣm hoc dĩ gacophylacium in ſingulari.eſt tũ diui

ſum ꝑ parietes iterioꝛes ex tranſuerſo totius edificu tranſeuntes.⁊

Fm boc ĩferius dĩ gacophylacia in plurali pꝛopter plures diuiſiones

⁊ quodlibet gacophylaciu eſt longitudinis. jo/ cubitoʒ fʒ latitudin?

?ẽ
=Wðs

E S w e ses s eEeeeee ð

totiꝰedificj. a ¶ Quod erat ↄtra edificium ſeparatuʒz.i.contra teè⸗
plum. b (¶Et contra edem.i.appẽditioꝝ edificatöem. c¶ Uer⸗/
gentẽ ad aglonem. latus.n. aglonare templi ⁊ appenditioꝝ ſibi adhe
rentium ẽ contra latꝰauſtrale aqlonaris edific. d ¶ In faciẽ lon
gitudinis centũ cubitoꝝ tm̃.n. ptendit᷑ longitudo totał ediſicj.
e ¶ Oſi aglonis.q.d.q;uis latꝰauſtrale bedificijʒ ſit ↄtra tplũ tñ eiꝰ
oſtia ſunt i ei latere aglonari vñ ĩ hebꝛeo ponit᷑oſtiũ ĩ noĩatiuo.⁊ po
nir̃et ſingulare ꝓ plurali.nam ibi ſunt plura oſtia.vt expᷣmit᷑ ifra.
f¶UEt iatlinalnr 7ocilhi
toꝝ.ĩcludendo nõ ſolum ⸗- F. g er
ſpariun iter parietes. ſʒ gaʒzophylaci: qð erat ↄtra ſepa
E&t parietes t pilarios. ni ratuũ edificiſ: ⁊ ↄtra edẽ uergẽtẽ
ca.pcedenti dicunteſſe i qd aqlonẽ: i fciẽ lõgitudinis ce-
Eeie paartioriiut edi t cubitos oſtij aglonis:⁊ latitũᷣ
g (Tontra.zo. cubi.atry dinis qnqgita cubitos ↄtravigi⸗
iterioꝛs ⁊c.i.vna ꝑs iſſlo ti cubitos atrij iterion:⁊ ↄtra pa
rum ocrwitor eſtaex uimẽtũ ſtratũ lapide atrij exteri-
oppoſito.⁊o.cubitorum . bi or c9iſ ri/
atru iterioꝛis.et reliq̃ ꝑs orio:Ph e en een vo⸗ Ai
tra pauimẽtũ aglonare cui triplici. Et dqn gaʒophylacia
atrij exterioꝛis. Et ſicpʒ deãdbulatiodecẽ cubitoꝝ latitu⸗
Alla po q traatriũ in diinis: ad it rioꝛa reſpiciẽs viẽ cu
ierc.zo cubiton nam hiti vni. Et öſtia ean ad aqloͤne
⁊Zo.cubitis alteriꝰ.⁊ reliqᷓ vbi erat gazophylacia i ſ̃ npioꝛt/
ꝑs eieſt. zo. cubitorum. bꝰ hũ̃iliòza:qꝛ ſuppòꝛtabãt poꝛ/
Scienduʒ ẽt ꝙ ĩ iſtiſ.⁊0.
cubitis atrij iterioꝛis in/ “ .
cludit᷑ piſſitudo m uri claudentis atriũ interi a pte aglonis.q̃ ſpiſſi-
tudo ẽ.õ.cubitoꝝ. h¶ Ubi erat poꝛticꝰiuncta poꝛticui triplici. Se
cũdũ hebꝛeos h ẽ l̃a:Exedra cõtra exedrãa ĩ triplicibꝰ.Eſt at exedra
idem quod cameravł gacophilaciũ. Igt ſicẽ diuiſiones edificij aglõa
ris dũñr gaçophilacia.ita ⁊ exedre.ẽ igr ſenſus. Exedra cõtra exedrã
.i.diuiſiones edificij aglõaris ⁊ diſiones edificu auſtrałq̃ ꝑ oĩa ſunt
fſiłes mutuo coꝛreſpõdeèt.⁊ exoppoſito ſituant᷑:templo tñ ĩtermedio.
In triplicibꝰ. Dñr ãt edificiũ aglonare ⁊ auſtrale triplicia.⁊ ſilr eoꝝ
diuiſiones. eo ꝙ fũt ibi tres mãſiones vna ſuꝑ aliã. i ¶ Et añ ga. ᷣ
ſcõo deſcribit᷑ q̃dã via exiſtens ĩter iſta gacophilacia ꝑ.⁊o.cubitos.⁊
ĩter atrium ĩteriꝰ ptenſa ad oppoſitam ꝑtem vſq; ad.zo.cubituʒ edi/
ficu auſtral.cum dr: Et añ gagophylacia.a ꝑte oꝛiẽtali. k ¶ Deam
bulatio.i via. ¶ Decem cubitoꝝ latitudinig. ⁊ hec via ca.pᷣce.dcã/
ẽ platea cẽtum cubitoꝛũ longitudinis. m ¶ Ad iterioꝛa reſpiciens
i.verſus templum. n ¶ Uie cubitivniꝰ.ſᷣm.n. Ricardum de ſan
ctovictoꝛe.⁊ PHugonẽ᷑ cardinalem.ibi ponit quedam via latitudinis
vniecubiti.ꝑ quam ſacerdotes vadunt ad téplum. Sʒ hoc non vide/
tur verum.nam vᷣm ipos opoꝛtet dicere ꝙ iſtavia ſit longitudiniſ.ʒo.
cubitoꝝ ad minꝰ.tał autemvia deſerniens trãſitui ſacerdotum ðbʒ
eſſe ſic lata ꝙ duo hoĩes ad min ſibimet obuiantes poſſint tranſire
vniuxta alium.hoc autemẽ impoſſibile ĩvia vniꝰcubiti latitudinis.
nam accipit᷑ cubitꝰhumanꝰ.vt pʒ ex pꝛecedentibꝰ.iĩ cuiꝰlatitudine ñ
poſſet tranſire vnꝰhomo groſſus.necvnſatis tenuis ꝑ tatam vie lon
gitudinem. J0 dicendum ꝙ viavni cubiti dr hic ꝗd am ĩtroitꝰ ſtrictꝰ
de atrio iteriori ad viam.io.cubitoꝝ ductam ex trãſuerſo.⁊ ide ĩtra⸗
tur poꝛticꝰtempli ante quam tranſit iſta.io.cubitoꝝ via.Et per taleʒ
modum oblato ſacrificio ĩ altari holocauſtoꝛum quod é ĩ atrio ĩterio
ri pcedit ſacerdos ad cõſũmanduʒ ſacrificiũ ĩ templo ꝑ oblationem
incenſi.Dr autem dictꝰĩtroitita ſtrictꝰ.vt ea que ſunt ĩ templo minꝰ
paterent exiſtentibꝰĩ atrio exterioꝛi.ꝓpter quod etiam poſt trãſituʒ
ſacerdotis ille ĩtroitꝰ ẽ claudendus. Sciẽdum etiam ꝙ iſte ĩitroitus
ex parte templi eſtvnius cubiti.ſʒ ex parte atri interioꝛis ẽmaioꝛis
latitudinis.vt expeditioꝛ ſit traãſitꝰſacerdotis.ſicut videmꝰi feneſtriſ
turriũ que vocant᷑ gallice archieres ꝙ a ꝑte exterioꝛi hent latitudinẽ
quaſi vni palmi.⁊ ex parte interioꝛi duoꝛum vel trium pedũ.Ex dcis
pʒ ꝙ via cubitoꝝ.io.ꝓcedendo de gacophylacijs aglonaribus verſuſ
templũ recte venit ad ĩtroitum vni cubiti.⁊ eodẽ modo ꝓceędedo ex
pte oppoſita.iſde gacophylacus auſtralibꝰad templũ. o (Et oſtia
Pec ẽ tertia pars vbi agit᷑ de ſitu oſtioꝝ.⁊ altitudine gacophilacioꝝ.
cum df:Et oſtia eoꝝ.ſ.gacophylacioꝝ aglonarium. pAd aglo⸗
nem ſupple reſpicientia. Dicũt ãt doctoꝛes latini ꝙ ex ꝑte altera iſto
rum gacophylacioꝛum ſint etiam oſtia verſus templum quod è in au
ſtrali ꝑtẽ reſpectu aglonarium gacophylacioꝝ.Sʒ hoc non videt᷑ ve
rum.tum qꝛ ſcriptura de hoc nullam fecit mentionem. tum qꝛ terra
verſus templum eſt altioꝛ.iõ.cubitoꝝ qᷓ; ex parte altera.⁊ iõ verſus
templũ nõ poſſunt ſic eẽ cõuenienter oſtia.Item ꝑilla oſtia efſet in/
greſſus ad locum or̃onis:⁊ ſic ingetareta traſeuntibꝰper oſtia illa cũ
tũ debeat eſſe getꝰ.ꝓpter quod ſicut diẽ ſcriptura.in parte aglonari

tim̃ ſũt hec oſtia ponèda. Quot at ibi ſint oſtia pᷣciſe nõ habetex
ſcriptura:ſz habet̃ ꝙ ſunt plura ex ̊ q; dr· Oſtia.⁊ ſᷣm hebꝛeoſ
duo ſũt.qꝛ coĩter plurale poſitũ ſine additõe ſignificat numeꝝ
binariũ.⁊ ſᷣm G̊ totũ edificiũ agꝗlonare diuidit᷑ in duas poꝛtões
ex trãſuerſo.⁊ quelibzʒ poꝛtio c. o/cubitoꝝ lõgitudinis.⁊.so.cu
bitoꝝ latitudiniſcompbẽſa tñ ſpiſſitudine parietũ. q¶ Abi
erãt gacohpy lacia ĩ ſupioꝛibꝰ màſionibꝰ. r ¶ Pumilioꝛa. ĩ he/
bꝛeo br:Strictioꝛa.i.minꝰſpiſſa.⁊ ẽ eadẽ ſnĩa cũ trãſlatiõe nr̃a.
qꝛ ſic ſuꝑbꝰdr groſ⸗

ticoqè illis eminebãt ð ĩferiõꝛi un ita humil pot oi

eNyr. 2 ci ſtrictꝰ.⁊ ſubditi
bea ð medijs edificij: Triſtéga cãcũ d. s cen
.n.erqt: ⁊ nõ hẽbãt coͤlünaſ. ſicuůt ſuppoꝛ. poꝛ.i.iferio/
erqt colſne atrioꝛũ. Pꝛopterea tes nuiliones gato⸗
eminebãat ð iferiõꝛib ⁊ ð medijs hirp porkckangen
a fra cubit qnq̃gita. Et pibolus illas igreſſun ad ſun
extioꝛ bʒ gazophylacia:q crqt in hioꝛes.ſ ꝑpoꝛticũ
via aͤtrij extion añ gizophylacia Eigreſſus ad vomů
Lõgitudò eixqnqgita cubitoꝛu: * Nue ex illemine
zGit angs pant. . medias ? ſu
qa lõgitudo erat gaʒophylacioꝝ pioꝛeſ mãſiones·i
atrij extion qgnqgita cubiton: 7? ſubdit. v De i
lõgitũdo añ faciẽ tepli cctũ cubi verioaib ro medl
toꝝ. Et erat ſubt gazophylacia xTriſegarn. ct
hec introitus ab oꝛiẽte ingredien i. hentes tres man
ſiones vnam ſupꝛa
— alid. yEt non
hẽbãt colũ.ſuſtentãtes. 3 ¶ Siẽ erant colũne atrioꝝ.i. gaxo/
phylacioꝝ i atrus exiſtẽtiũ.Sic̃.n.dcm̃ ẽ ſupꝛa.Ao.ca.ĩatrio ex
terioꝛi ĩ ꝑte oꝛientali ſũt.ʒo.gacophylacia.aĩ atrio ĩteriori ſunt
gaçophylacia ſacerdotũ ⁊ catoꝝ hebdomadarioꝝ.⁊ ĩ ilł ſũt co/
lune ſuſtẽtãtes ĩ iſtis ãt gaxophylacujs q̃ ſũt maioꝛis altitudiniſ
⁊ põderis ñ ponũt᷑ tales coluũne ſuſtẽtãtes.ſʒ murſpiſſus ⁊ foꝛti
cũ bonis pilarujs.iſte tñ murẽ ſpiſſioꝛ ĩ iferioꝛibꝰmaſionibꝰqᷓ
medus: medyjs qᷓᷓĩ ſ⸗ upioꝛib: ʒ magnitudinẽ maioꝛis põde/
ris ſuppoꝛtati.⁊ ꝑꝑ B̊ dr ſupꝛa ꝙ gacophylacia ſunt ĩ ſuꝑioꝛibꝰ

hüilioꝛa.i.ſtrictioꝛa:iqꝛ murꝰmediaꝝ maſionũ ẽ minꝰſpiſſus.qꝛ

retractꝰẽ a ꝑte exterioꝛi.⁊ ꝑ ↄñs ẽ ſtrictioꝛ qᷓ; iferioꝛ mãſio.Eo
dẽ mõ dicẽdũ ẽ ð ſuꝑioꝛi reſpectu medie. a pꝛopterea emi
nebãt.ſupioꝛes mãſiones. b¶ De ĩferio.⁊c.iqꝛmurĩferioꝝ
maſionũ ẽ ita foꝛtis iõ mãſiones ſuꝑioꝛes poſſũt tm̃ eleuari.
c Et ꝑibolꝰ. Pec ẽ q̃rta ꝑs ĩ q̊ deſcribit murꝰclaudẽs edificiuzs
aglonare ab oꝛientali ꝑte ſᷣm ꝙ diẽ H/Ra.Sa.⁊ hoc qꝛ ex illa ꝑ/⸗
te evia veniẽdi ad gagcophylacia ĩ edificio aglonari ↄtẽta.dDicit
igr: Et pibołꝰ.i. murꝰclaudẽs a ꝑte oꝛiẽtis.⁊ dr a peri qð ẽ circũ
⁊ ambulo as.qꝛ iuxta mux illũ ẽ deãbulatio ſiue via ꝑ quam ſa

cerdotes de nepie ⁊ atrio veniũt ad Sazopprlaci aglonaria et
EKEyx

ecõuerſo. d ¶Exterioꝛ B dr ad differẽtià muri diuidẽtis to⸗
tũ edificiũ auſtrale ꝑx mediũ ex trãſuerſo.ppter qð ẽ ĩterioꝛ mu
rꝰ:⁊ ex pte occidẽtis hzꝭ tria gazophylacia vnũ ſuꝑ aliud.⁊ tria ſi

—„

milr ex ꝑte oꝛiẽtis. e¶ Scom ga.i. ptenſus ẽ iſte ꝑibolʒ lõ

gitudinẽé H gezophlarior accipit ex trãſuerſo totiꝰ edificij

aglonaris. ſ¶ Que erat ĩ via.i.iuxta viã ſacerdotum pᷣdcãm
g ¶ Atry exte.ſicut dcm̃ eſt ſupꝛa.templũ ⁊ iſta gaʒophylacia ſũt

igtrio exterioꝛi.⁊ ꝑ ↄñs iſtavia. Anñ ga.i.ex ꝑte oꝛiẽtali q̃

anterioꝛ reſpectu iſtoꝝ gacophylacioꝝ.ſiẽ ⁊ totiu s edificij ꝑs
oꝛigtał dr ãterioꝛ.⁊ ꝑs occidẽtał poſterioꝛ.vt dem̃ ẽ ſupꝛa.c.Ao.
i ¶ õgitudo eiꝰ. i.dci ꝑiboli:Quĩquagita cubitoꝝ.⁊ ſubdit᷑ro.
k Mꝛ lõgitudo erat gacophylacioꝝ.i edificio aglonari ↄtẽtorũ
IQuĩquagita cu. qꝛ tata ẽ latitudo totiꝰedificij aglonaris ſᷣm
quã accipit᷑ lõgitudo iſtoꝝ gacophylacioꝝ.eo ꝙ eoꝛũ oſtia ſunt
ĩ latere aglonari totiꝰedi ficu.vt dem̃ ẽ S.Dñr ẽt iſta gacophila
cia atrij exterioꝛis.eo ꝙ ſũti ipo ſita.vt dem̃ ẽ ſupꝛa. m(Et lõ
gitu.an fa tẽ.ioo.cubitoꝝ. Iſta ẽ platea q̃ s. i.c.dr latitudo.ioo
cubitorũ de q̃ fit H iteꝝ mẽtio.qꝛ ꝑ illã ẽvia ſacerdotũ ð tẽplo
ad iſta gacophylacia ꝑ magnã ꝑtẽ. nEt erat ⁊c nã eoꝝ oſtia
ſunt ĩ inferioꝛibꝰmãſionibꝰ.⁊ i ꝑte aglonarivbiẽ terrademiſſi
oꝛ ꝓpter pẽdulũ mõtis. o¶ Aboꝛi.igre.ĩ ea.lz.n. veniẽtes ðᷣ
tẽplo ad h̊ gacophylacia.irẽt recte ↄtra aglonẽvſq; ad anguluz
edifici aglonaris clanſũ muro oꝛiẽtali ⁊ aglonari.tñ ex illoan/
gulo ad oſtia gazophylacioꝝ ẽ pceſſus aboꝛiẽte ĩ occidẽtẽ. vt ĩ
figura pʒ.⁊ ð facili ſine figura põt imagĩari.Et ꝑꝑ h̊ ñ dixit pꝛo⸗
phᷣa ab oꝛiẽte veniẽtiũ ad ea:ſʒ ab oꝛiẽte ĩgrediẽtiũ ĩ ea de atrio
exterioꝛi. Silis modꝰloq̃ndi ẽ.ſiẽ cũ dr app nos aliquis ĩ eccłis
igredide cimiterio q;uis ipa ſit icimiterio.vt dem̃ eſt ſuꝑꝛs

ümmnmn

4
cſinefhicfe

= —

ſndete
tonihi,

anebe

6et aucrbſl

hſſiutſfud

((clgett
. ſe

ſtoceiune
ſei 6
Urpotketoien
inruftlita
mniiſgis

—

=-
=

S
S
=–
8
—
S=☛
—

S
SS
=
= =
S=
= .
=&à
—

—
— — —

—
S
=ß
S=
=
E
=—
☛

= - 2
S2 =
=—
=,)ͤa.

=
-
=

— ES
S
Se= =EE
ES

E =

=

—
=—

S—

= 4

=
S=
=☛ S=Ss
S. =
Se
==
=*WRÜ
EE

—
—
—
=
S =
= =
——
=—
=
uh.nee

S

S .
=
=

=
—
S=
=
—
E
Se.
SSE—⸗

—
S=
—
=
=
==

S

—
—
—
— S=S
E =
=. =

——
— —
= =
— —
= =ẽ=z—

—
— –
—
—
— SS.
— S
=. — -—
E S
S=S=
— S= —= — SS=
5 E m —=.
= S=ẽ= = —

—
—
—
—
—ẽ
S
—
. ,

bi ſinbiien
4 acfſagafe
1Diitut
bänunem
ſorennmnen

i GEn

megliemeig⸗
niſa gaim
ucin tinmoitine
lonnanin tilir
i iütnaoisdtinti
tes innr piſtatt
kiiſeronbnnigetrg
Wincrininsin
Npbrbecuſoniigtt
niſmniinn ſin
gins ignunnint⸗
Fnurlam ini,
Gres ütiten

iinnnistötifiqu

gaghruglh

o geuiinde

tsdjleihlän,
inoſrien
õ
gprncäfnn
umniipind
Kenſtsiſlii
triſmonl

— ☛n =
R

titudiĩie ꝑiboli.i.ĩ ſpiſſitudie muri,. b

Eʒechiel

(Iñ latit udine. Poſt deſcriptòez aglonaris edifici.h̊ ↄñr de/
ſcribit᷑ edi ficium uſtra le qꝗð ẽ ꝑ oĩa aglonari ſile.Et qꝛ deſcri/
ptõem pᷣdcãm terminauit ĩ viaveniendi ⁊ itroeũdi gacophyla/
cia ĩ edificio aglonari contẽta.iõ deſcribẽdo gagophylacia au/
ſtralia:qua ſi ↄtinuãs ſe pᷣcedẽtibꝰĩcipit avia veniẽdi de atrio in
terioꝛi ad ipa.q̃ ẽ eadẽ cũvia veniẽdi de tẽplo ad ipᷣa.o ꝙ via
ↄtinet᷑ exvna pꝑte ĩter tẽplũ ⁊ atriũ iteriꝰex altera.diẽ igr:In la/
(Atry. ſ.ĩterioꝛis quod
dr atriũ antonoma .
tice ppter altare ho
locauſtoꝝ vbi offe⸗
rebant ſacri ficia.
c ¶ Quod erat õ viã
oꝛi. reſpectu tepli.
iõ ſubdit. dhn
faciẽ edi.ſe.i.tẽpli.

tiũ ĩ ea de atrio exterioꝛi ĩ l atitů

et èrat añ edificiũ gazophylacid
viã ante faciẽ eoꝝ iüur̃ ſimilitu/⸗

c'igreſſus ꝗ ̊ dĩ fa dinẽ gaʒophylacioꝝ:qᷓ erãt ĩ via
cies: vſus oꝛiẽétem aglonis. Sc vᷣm lõgitudinẽ eoꝝ
2 ſuppledũ ẽ P ſic ⁊ latitudo eoꝝ: ⁊ oĩs ĩtroit? eco
beleriadyvis vn Tuz ſimulitudines ⁊oſtia eop:ſe⸗
cẽtez ad gacoppyla cũſid oſtia gazophylacioꝛũ: quͦe

cia auſtralia:a iſtud

ſiud erot ĩ vizᷣ reſpicicte ad nothum.
oſtium ſupꝛa dr vi⸗

O ſtiüũ ĩ capite vie:q viꝭ erat ante

eront añ edi. In be veſtibuliũ ſeparatũ pꝑ viq oꝛictaleẽ
bꝛeo bren ieglum igrediẽtibꝰ.et dixit ad me. Gaʒo
25 p edificiũ ̊ tel phylàcia aglõis ⁊ gaʒophylacia
ereakin⸗ ea auſtri qᷓ ſüt amẽ egificiũ ſepara
larlcur oem bag t: b ſut gazophylacia ſca: iĩ qb⸗
lonarib ex pte alte veſcunt ſacerdotes ꝗ appꝛopin
Be id Wirneaaucrodanpe
niendi ad gaçophby

lacia. h ¶ KHñ faci eoꝝ.i. anñ muꝝ oꝛientalè ipoꝝ. i ¶ Ju/
xta ſiłitudinẽ ꝛc nam ĩ oĩ bꝰſunt ſilia.ꝓpter qð ex ocis ſupꝛa ps
avſch ibi. Wroſtia eoꝝ ⁊c̃.ad nothũ ⁊c.i.ad auſtꝝ.Uide
tur ꝙ deberet dicere ad aglonẽ.qꝛ logt de ſiłitudine gacophila
cioꝝ auſtraliũ ad aglonaria.Dicẽdu ꝙ h̊ ſilitudo ẽ mutna.⁊ ad
hoc expᷣmẽdũ loꝗt p̊ de oſtus gacophilacioꝝ aqlonariũ aſſimi
lando ea oſtijſ gacophylacioꝝ auſtraliũ.ac ſi dicat.ſic̃ auſtralia
ſüt ſilia aglonaribꝰ.ſic ecõnerſo.põt ẽt ałr exponi de oſtus gaxo
phplacioꝝ auſtraliũ ſic:Et oſtia eoꝝ.ſ.gacophylacioꝝ auſtrali
um. l¶ Scõm oſtia gaco. mrelfii E aglonariuz. eo ꝙ de
ipis ſupꝛa locutꝰẽ⁊ qð ſubdit᷑. m Que.iſ.oſtia.refert ad oſtia
gacophylacioꝝ auſtraliũ. n ¶ Erãt ĩvia reſpiciẽte ad nothũ
.i.ſiẽ oſtia gacophylacioꝝ aglõariũ reſpiciũt ad aglonẽ.ſfic oſtia
gacophilacioꝝ auſtraliũ reſpi iũt ad auſtzZ. o Rſtiñ ĩ ca. vie
ſupple ẽ:qꝛ ſupꝛadcm̃ ẽ ꝙ ĩ ſpiſſitudie muri occidetalẽ ĩtroituſ
ſtrictꝰ ppter qð dr viavniPcubiti.⁊ nõ ẽ ſupꝛa ĩ textu expꝛeſſum
ibi ſit oſtiũ.iõ h expᷣmit᷑ cuʒ dr:Oſtiũ i capite vie.Or at caput
vie locꝰ'vñ ẽ ꝓceſſus ad diuerſa loca.ſic dr Ecech.⁊i. Stetit rex
babplöis ĩ capite duaꝝ viaꝝ.A loco vo ꝗ ẽ iter oſtiũ iſtud ⁊ poꝛ
ticũ templi ĩcipit ꝓgreſſus verſus gacophy lacia auſtralia ex ꝑte
vyna.⁊verſus aglonaria ex altera.iõvocat caputvie. p ¶ Que
cc.i.añ poꝛticũ tẽpli qð dr edificiũ ſeꝑatũ.In be bohr̃:Añ clau/
ſurã oꝛgãicatõis.⁊ redit ĩ eãdẽ ſniaʒ.tñ ꝑ aliuũmodũ.Ad cꝰĩtelle
ctũ ſciẽdũ ꝙ ſiẽ S.dcm̃ ẽ ab atrio ĩterioꝛi ẽ aſcẽſus.ꝑ.is.gradꝰſiẽ
Ttemplo ſalomonis ĩ ꝗbꝰ ſtabant cantoꝛes tpe ſalomõis.ꝓpter
qð ⁊.ii.pſalmi vocant᷑ cãtica graduũ:ad h ſiłlitudinẽ ponũt᷑ gra
dus hoc edificio. Inſũmitatevero hoꝝ graduũ ẽ oſtiuʒ latitu
dinis cubitivniꝰpᷣdcm̃.⁊vocar̃clauſura oꝛgãicatõis.qꝛ claudit
iter gradꝰvbi ẽ oꝛganicatio cãtoꝝ:aviã.q̃ ẽ ĩter ipʒ ⁊ templi poꝛ
ticum. ꝓpter quod iſta eadẽ via ẽ anñ templi poꝛticũ exvna ꝑte.
⁊ an clauſurã oꝛganicatõis ex altera.Uerũtũ qꝛ hec clauſura oꝛ
Ganixcatõis ẽ a ꝑte oʒ entali hꝰvie.iõ ſubdit᷑: Per viam oꝛiẽtalẽ
lIgredientibꝰ. q ¶Et di. oſt oᷣſcriptõem gacophylacioꝝ agꝗ
lonariũ ⁊ auſtraliũ.̊ ↄũr deſcribit᷑ vſns eoꝝ.cuz dr:Et dixit ad
me angel? becondens. r ¶ Sacophy. aglonis ⁊c. pᷣdeſcripta.
9¶ Que ſũt añ edificiũ ſepatũ.i.exvtraq; pte tẽpli ſita. tPec
ſunt gacophilacia ſcã.i.ſclsvſibꝰoeputata. v ¶ In gbeveſcũ
tur. alias veſtiunf ſacer.q appꝛopiquãt ad dñnqʒ ĩ ſcq̊ ſcõꝝ ad mi
niſtrãdum. x¶Ibii. ĩ gacophilacis dcis. y ¶ Ponẽt ſ. ſa⸗
cerdotes. 3 [Scã ſcõꝝ.i ea q̃ ſunt neceſſaria ad miſterium iĩ
ſcõ ſcõꝑ. a ¶Et oblatòem ꝓ pctõ ⁊ p delicto.i.ptes ᷣ iſtis ob
latõibq cedunti vſum ſacerdotũ.nã ſᷣm legẽ comedi debẽt in
loco ſcõ. b ¶ Cum ãtigreſſi fuerit ſacerdotes,. gaxophylacia

7
——

mittifppls. g
ſure. HB ↄñr deſcrib

ea de atrio exterioꝛiile qnãũt ad dñm ĩ ſcã ſcõꝛũ. Ibix po
dine ꝑiboli atrij:qð eràt cõtravi
aʒz oꝛiẽtalẽ ĩ faciẽ edificij ſepꝑati.

Et ibi repoͤnẽt veſtimẽta ſua: ĩg/

pplʒ. Cũq; ppléſſet mẽſuràs do
mæiterioꝛis:dnxit me ꝑviã pòꝛ
te ꝗᷓ reſpiciebat ad viã oꝛiẽtalẽ:⁊

ei pte. m
cubit is ppter ſpifſitudinẽ muroꝝ q̃ ẽ ſex cubitoꝝ.⁊ ſic ꝑs interioꝛ re

deã. c ¶ Mon egredient᷑ e ſcis ĩ atrium exteri. atrium exteri hi⸗
nõ põt accipi gnãlr.nam ſic accipiendo gacophylacia iſta ſunt ĩ atrio

exterioꝛi.ſiẽ freq̃nter dcm̃ eſt ſupꝛa.ſʒ accipit᷑ partiałr ꝓ ilł locisad qᷓ

admittebat᷑ ppłs.vt magis pʒ exſeq̃ntibꝰ. d ¶ Et ibi.i.ĩ dcis gaco
phylacys. e ¶ Reponẽt veſtimẽta ſua ĩ gbꝰmiſtrãt dnño. fCe

Cuũq; compleſſet. Suꝑiꝰdeſcripte ſunt ĩterioꝝ mẽ
ut᷑ exterioꝝ menſure.Sciẽdum tñ ꝙ expoſitoꝛes
latini dicũt ꝙ h̊ deſcribi
tur menſura murimedj
g diuidit iter atriũ exte/⸗
riꝰ locũ vulgi.⁊ mẽſura
cuiuſlibʒ lateris ẽ ꝗqngen

ſtienturq; ⁊c. ice⸗ ad pplim.ſ.ad loca atrij exterioꝛis ad q̃ ad

nẽt ſc ſanctòꝛũ:⁊ ůblationem ꝓ
pctõ⁊ ꝓ delicto. Locꝰ.n.ſcũsẽ.

Cũst igrèſſi fuerit ſacerdotes:ñ toꝝ cubitoꝝ:qð ꝓbant ꝑ
egrèdiẽt de ſcis ĩ atriũ exterius. boc qð ponit i fine hyca.
20a e eed DPer quatuoꝛ vẽtos men

ſus ẽ muꝝ eiꝰvndiq; per
circuitum lõgitudinẽ ꝗn
gentoꝝ cubitoꝝ.⁊ latitu
dinẽ ꝗqngentoꝝ cubitoꝛũ
diuidẽtèe iter ſcũarium ⁊
vulgi locuz. Sz tra hoc
ẽ qð pꝛemittit᷑ de mẽſura
eiuſdẽ muri expᷣſſꝰ ma
gis diffnſe. q. n. ĩ fine ca.
dr̃: Per q̃tuoꝛvẽtoſmen
ſus ẽ ⁊c.eſt recapitulatio
bꝛeuis ſnĩe pᷣcedẽtis.ðᷣ q̃
dr: Mẽſus ẽ ãt ↄvẽtũ oꝛi
entalẽ calamo menſure
gngẽtos ⁊c̃. Calamꝰvero
Zinet. 6. cubitos. vt dcm̃
ẽS̊.ꝗo.c.ꝗnges vo ſex fa
ciũt.ʒo.⁊ ſic lat oꝛiẽtale

bominiſtrat:qꝛ ſcã ſũt: vẽſtiẽtur
q;veſtimẽs alijs:⁊ ſic ꝓcedẽt ad

mẽſũus eã vndiq; ꝑ circſitũ.mẽ
ſus ẽ autẽ cõtra ventũ oꝛiẽtalem
calamo mẽſure quingẽtos cala/
mos in calamo menſure per cir
cuitum.et mẽeſus ẽ cõtra veẽtũ aq
lonis ꝗngẽtos calamos:in cala⸗
mo mẽſure ꝑ gyrü.et advẽtũ an

muri ꝗ menſurat᷑ ; hʒ triceſies.ioo.cubitos.ꝗ faciũt tria milia cubi⸗

toꝝ. Ad Hᷓ ãt rũdent ꝙ ſiẽ q̃libʒ ꝑs panis ẽ panis.ita q̃libʒ ꝑs calami
ẽ calamꝰ.⁊ ſic quantitas vniꝰcubiti ĩ calamo ſignata dr̃ h̊ calamꝰ.Ad
hoc ẽt ꝓbandũ iducũt qð dr̃ ĩ textu. In calamo mẽſure.q.d.ñ ĩ totali
calamo.ſʒ ivna ei pte.q̃ ↄtinet cubiti q̃ntitatẽ.Dñt.n.⁊veꝝ ẽ q;tũ ad
B ꝙ ſex cubiti ſũt diſticte ſignati ĩ calamo totali.nam mẽſure S.õſcri
pte aliq̃ vnr vniꝰcubiti.alie duoꝝ.alie triũ.alie q̃tuoꝛ ⁊c̃. Sʒ dcm̃ eo
rum.i.ꝙ cubit dicat᷑ calamꝰ.ñ põt ſtare cũ vitate hebꝛaica.vt magis
patebit i fine hꝰca.vbi tr ſlatio nr̃s ẽ coꝛupta. Nec ẽt põt ſtare cum
rõne.nã hoc nomẽ calamꝰequocũ ẽ ad ſignificãdũ rẽ nãe:⁊ ad ſignifi
cãdũ q̃ntitatẽ mẽſure.q̃ ẽ ſexcubitoꝝ.Et G̊ ſcõo mõ accipitᷣ calamꝰi
tota iſta deſcriptõe.vt pʒ ex ſupꝛa dcis.o.c.Nũc ãt ita ꝙ lʒ qlibʒ
ꝑs calami ſit calamꝰiĩq;tũ calamꝰẽ res nãae.ñ tñ ſic ẽvt ſignificat q̃n/
titatẽ mẽſure.Ad ̊ ãt c exeplum ſenſibile.ĩ noꝛmania vlna vocat᷑ vir
ga. ⁊ ſicvirga equoce dr de re nãli ⁊ devlna.⁊ lʒ q̃libʒ ꝑs virge ſit vir.

ga: ꝓut dr de re naturali.ñ tñ q̃libʒ ꝑsvirge evirga:vt ẽ nomẽvlne ſʒ

ſola vlna ĩtegra dr virga.⁊ medietas eiꝰdimidiavirga.⁊ q̃rta ꝑsvnuz

irtariũ.Qõ ãt iducũt illud qõ ſegꝗt: In calamo mẽſure.nõẽ p eis.ſʒ

magis eos.nã ꝑ hoc onñdit᷑manifeſte ꝙ calamꝰnõ accipit h̊ put eſt

res nature.ſʒ put ẽ determinata quãtitas menſure.ſ.ſex cubitoꝝ.Et
ſic pzʒ ppoſitum.ſ.q calamꝰnõ poſſz dici vnꝰcubitꝰ.nec ecõuerſo. Itẽ

ſi ſic acciꝑet.eo ꝙ q̃libʒ ꝑs calamipotuit dici calamꝰ.vt dñt.eadem
rõne poſſet dici de dimidio cubito.⁊ de duobcubitis ⁊ de tribꝰac.et
ſic ĩ tota deſcriptõe hedificij vbicũq; expᷣmit᷑ mẽſura noĩe calami.ni

hil eẽt certum.eo ꝙ ĩdifferenter poſſet accipi ꝓ toto calamo ⁊ ſinguł

ei ꝑtibus.⁊ ꝑↄñs dem iſtoꝝ deſtruit ipoꝝ dcã ſupioꝛa ꝓ magna ꝑte
Ad textũ ãt quẽ p ſe ĩducũt de fine hPca.dicet᷑ ibi:dico igẽ cum Ra.
Sa.ꝙ hic deſcribitmẽſura muriexterioꝛis totũ edificiũ claudẽtis.
Et G̊ pʒ ex mõ loq̃ndi.cũ dr:Cũq; cõpleſſet.ſ.angełꝰĩ ſpecieviri.

h ¶ Wenſuras do.ĩterioꝛis.ex quovidet᷑ q ĩicludit oĩa pᷣus mẽèſurata.

iter q̃ ↄtinent᷑ plura ex muꝝ mediũ exiſtẽtia.ſ.thalami poꝛtaꝝ atruj
exterioꝛis.⁊veſtibula eaꝝ.⁊ domũcule edificate ſuꝑ poꝛtas muriex
terioꝛis ꝓ excubus.ſic ex pcedẽtibꝰpʒ. i ¶ Eduxit me.ex totũ ędi
ficiu. k ¶ Per viã poꝛ.q̃ re.⁊c.i.p poꝛtã oꝛiẽtalem pᷣmam. Ee
mẽſus ẽ eà vndiq;.ſ.ſpaciũ latitudinis poꝛte ⁊ muri oꝛiẽtał exvtraq;
Eer circuitum.i.a ꝑte exterioꝛi q̃ lõgioꝛ ẽ ĩterioꝛi.i2.

ſtringitur ſex cubitis in qualibet eus extremitate. n ¶ Wenſus ẽ

auteni contra ventum oꝛientalem.i.partem muri oꝛientalem. qua/
tuoꝛ enim venti pꝛincipales frequenter accipiuntur in ſcriptura ⁊ ẽt

occidente.agqlone ⁊ auſtro. o¶ Quingentos calamos.qui faciunt

in communi modo loquendiꝓ quatuoꝛ partibusmundi. ſ. oꝛiente.
tria milia cubitos. yt dictum a Et hoc modo exponatur la

—

de trib alus ptib vſch ibi. a ¶¶ Per quatuoꝛ ventos mèſus eſtmu
rum eiꝰ vndiq; ⁊c.vbi ponit᷑ recapitulatio breuis dcõꝛum. b¶ LCõ

gitudinem ꝗngentoꝝ cubitoꝝ ⁊ latitudinem ꝗngentox cubitoꝝ la⸗/
tera. n. muri exterioꝛis ſunt equalia:Ex hoc ãt ꝙ ponit᷑ h̊ cubitoꝝ in
alig belibꝛis. arguunt expoſitoꝛes latini coĩter ꝙ ꝑ calamos pᷣdcõs in
telligunt᷑ cubiti:vt pᷣdem̃ eſt ⁊ male:nam ĩ hebꝛeo non ponit᷑ cubito/
rum:ſʒ abſolute ponit᷑: Longitudinem ꝗngentoꝝ ⁊ latitudinem ꝗn
gentoꝝ.ex quo pʒ ꝙ iſte numerꝰrefert̃ad calamos pᷣdcõs. ꝓpter qð
Hierodſuꝑ ecech̊.retra/ “D
ctat q;tum ad hoc trãſſa
tõem dicens: ꝙ ex celeri
tate trãſferendi male po
ſuit h̊ cubitoꝝ. ꝓppter qd
libꝛi latini bñ coꝛꝛectinõ
habẽt Cubitoꝝ. c¶ Di
uidentem iter ſcũarium
2 vulgi locuz. In hebꝛeo
vero ſic hr:Diuidentem
iter ſcũz ⁊v ile.gcꝗd ãt ẽ
i tra muꝝ exterioꝛem dĩ
ſcũm.ẽt ſpacium ĩter mu
rũ exterioꝛem ⁊1 medium
ↄtentuʒ. qꝛ dino cultui ö
putatum.nam ibi eſt ofo R
nis loc vt ſupꝛa dictuz E
Ao.ca.ꝓpter quod dñsð
il lo loco eiecit vẽdentes
ementes:Jo h.2.tanqᷓ;
de loco ſcõ.Quod ãt ẽ ex

ſtralẽ mẽſus ẽ gngẽtos calamoſ
i calamo mẽſure ꝑ circuitũ.et ad
vstũ occidẽtalẽ mẽſuſ ẽ qngẽtoſ
calamoſ:ĩ calamo mẽſure. Per
qtuoꝛ vẽtos mẽſus ẽ muꝝ eꝰ vn
diq; ꝑ circuitũ:lõgitudinẽ ꝗngẽ/
tòn cubitoꝝ:⁊ latitudinẽ ꝗngen/
toꝝ cubitoꝝ:diüidẽté iter ſanctu
arium ⁊ vulgi locum. ¶ LiII.

reſpiciebatad viã oꝛiẽta

gredièbat᷑ ꝑ viã oꝛientalẽ: ⁊ ůox
erat ei q̃ſivox aq̃u mitaꝝ:⁊ t᷑ra
ſplẽdebãat a maieſtate eiꝰ. Et vi
di viſiõeʒ ſᷣm ſpẽciẽquã uᷣideraʒ

muꝝ exterioꝛem dr vile. Sõ n
qꝛ bnb vinis vſibeappli qñ vẽit vt diſpgeret citatẽ: ⁊ ſpẽᷣ
catum. Notadum ꝙ ma cies ſʒʒz aſpectũ:quẽviderꝗ iuxta
giſter Ricardð ſcõvicto fluuiũ chobar. Et cecidi ſr faciẽ

re gcꝗd nitit᷑ pbare ð mẽ
ſuris atrioꝝ ⁊ muroꝛum
ipoꝝ.fundat ſuꝑ h̊ ꝙ me
diꝰmurſit. 400. cubito/
rum ĩ quadro.ꝓut dr hic
m ſuam opinionem q̃vi
det᷑ falſa.vt dem̃ ẽ.ꝓpter
qð nõ videt᷑ valere qð di
cit de deĩs mẽſuris.exce/⸗
pta meſura atru iterioriſ
NQ dĩ textu.c.cubitoꝛum
per quadrum. Inca.

—

Et vbi dr ĩ poſtil.Diuidentem ĩter ſcũm avile.

meꝗ.et maiẽ ſtas dñi ĩgreſſa ẽ tẽ
plũ ꝑ viã poꝛte: que reſpiciebat
ad oꝛiẽtẽ.et ledůauit me ſpũs⁊ in
tròduxit me iĩ atriũ ĩteriꝰ.et eccẽ
pleta erat glia dñi domꝰ.et au
diui loqᷓntẽ ad me ð domo.ètvir
ꝗ ſtabat iuẽ me dixit ad me: fili
hòis:locꝰſolij mei ⁊ locꝰ veſtigi

ADDITIO.

/

Diuidẽtem ĩter ſcũm ⁊ ꝓphanũ:quod vide m
tum:qꝛ vile pcioſo opponit᷑:ꝓphanumãt ſcõ.(Ca. ¶LIII.
ephete qᷓdam ſpãłviſio.⁊ 2? pphete ĩfoꝛmatio.ibi:Et audiui.
Eire⸗ pmum df:Et eduxit me ad poꝛtam ⁊c.hec ẽ poꝛta oꝛiẽ
tałatrij ĩterioꝛis. e ¶ Et ecce glia dei iſrł.i.cherubĩ ⁊ rote ⁊c̃ pᷣmo

ca. deſcripta maieſtate dei repñtantia. f¶ Ingrediebaĩ ꝑvia oꝛiẽ
talé:atriũ iteriꝰ. g ¶ Et vox erat ei ⁊c.ſignificas dĩne vtutis magni

tudinem. b ¶ Et terra ſpledebat ⁊c. videbat᷑.n. ꝓphᷣe imaginaria
viſione ꝙ claritas hꝰviſionis terram. i (Etvidi

viſionem ſᷣm ſpẽm.i.ſileʒ illiviſioni. k¶ Quazʒ vider ⁊c̃.hecviſio

deſcripta ẽ ſupꝛa.io.ca..ii. l¶ Et ſpẽs ᷣm aſpectum ⁊c.q̃viſio de/
ſcribit᷑ ſupꝛa.i.ca. m Er cecidi ſuꝑ faciem meã.ex humana fragi
litate iuxta apꝑitõe m maieſtatis dine. n ¶ Et maieſtas dñi ĩgreſ-
ſa ẽ tẽplum.de atrio ĩterioꝛi. o Et leuauit me ſpũs.i.angelꝰ:qꝛ ꝓ
pha ceciderat:vt dem̃ eſt. p ¶ Et ĩtroduxit me ĩ atrium iteriꝰ. de
poꝛta eiꝰ q¶ Et ecce repleta ⁊c.i.tẽplum de atrio.n interioꝛivide
bat᷑ ĩ templo ꝑoſtium exñs i ſpiſſitudine muri contra oſtium templi

Notandũ ãt ꝙ ſicut ſupꝛa.io.⁊.ii.ca.vbi deſcribit᷑ deſtructio cĩitatis

⁊ tẽpli.ppheta vidit głiam dñni exeuntẽ de tẽplo ⁊ atrio ꝑ poꝛtam oꝛi
entaleim: ⁊ poſtea de citate tota ĩ quo deſignabat᷑ receſſus ꝓtec tiòis
dine a tẽplo ⁊ cĩtate:ita ̊ ꝑ poꝛtam oꝛiẽtalemvidit ꝓphᷣa głliam dũi
ĩtrantem atriũ ĩteriꝰ templum: ad ſignificandum aſſiſtẽtiam dine
vtutis ad ptegẽdum templuz ⁊ cĩtateʒ ꝗ ibi deſcribunt. vñ ĩ fine li/
pꝛi dr· Et nomen citatis ex illa die vñs ibidem ac. r ¶ Et audiui.h̊
ↄñr ponit᷑ pphete iſtructio de domo deſcripta.cum dr:Et audinilo/
quenteʒz ad me de domo.djñt aliꝗ expoſitoꝛes ꝙ de domo ſignificat
terminum a quo ꝓcedebat iſta locutio:⁊ ſic loquens ĩtelligit᷑ eſſe ĩ do
mo queʒ audiebat ꝓphᷣa exñs ĩ atrio:⁊ ꝑ ↄns iſte loquens ẽ ali?aban
geloſtaute iuxta ꝓpham ĩ atrio. Pebꝛeivero dicunt ⁊ meliꝰvt videt᷑

oꝛũ pedũ meoꝝ vbi hito ĩ medio
filioꝝ iſrl ĩ eternũ. Et ñ poͤlluet z In foꝛnicationi/

Tedũxit me ad poꝛtã qᷓ

talẽ. Et eccè glia di iſr'i

NZ eduxit.Pꝰq; deſcripta ẽ edificio ꝝ mẽſuratio.h̊ poni pꝛo d

