xpᷣi myſteriũ denüciauit ꝓphetice.poteſt dici de eo qð ſcribit᷑ Cuce eſtciuitas ⁊c̃.dicendum ꝙ menſe quarto fuit capta a babylõis geo
i. Et tu puer ꝓpheta altiſſimi vocaberis.qꝛvalde clare expꝛeſſit alti vt ibidicitur.ſed ciuitas non fuit deſtructa nec populus in baby 4
tudinem ſue dĩnitatis. ⁊ hec ẽ materia pꝛincipalłhuiꝰlibꝛi.Unde dicit lonem ductus.donec ſuper hoc audiretur voluntas nabucho/ au
Ra.Sa.ſuꝑ.o.ca.acharie.ꝙ vniuerſi ꝓphete nõ ſunt locuti niſi de donoſoꝛ exiſtentis tunc in antiochia per nuncios ad hoc miſſos 4
dieb meſſie. q eſt ĩtelligendũ de pᷣncipali ĩtentiõe eoꝝ.qꝛ de pluribꝰ gqredierunt menſe ꝗnto.vt dicitur hic f ¶ Et factum eſt ver/ ci
alus ſüt locuti:Et ſᷣm hoc de humanadus eſt ſubiectũ ĩ oibus libꝛis bum ⁊c̃. Pic cõſequenter deſcribitur cõmiſſio facta hieremieð N⸗
ꝓphetalibꝰ.ſicut de humanatꝰĩ euangelijs.qꝛ qð ꝓphetenũciant fu actu ꝓphetandi.cum dr eia dño. g ¶ EPꝛiuſqᷓ; te foꝛmareʒz in “
tuꝝ. euangeliſte narrant factum. Sicut. n. deus ſub rõne abſoluta ẽ vtero noui te. noticia pdeſtinatiõis q eſt ab eterno. h ¶Etan hi
ſubiectum ĩ tota ſacra ſcriptura.ſic eſt ĩ partibꝰ eiꝰſubiectũ ſub rõni/ teqᷓ; exires de vulua ſanctificaui te.purgandoab oꝛiginali ĩvte⸗/ ſi⸗
bus determinatis.vt dcm̃ fuit pleniꝰin pncipio Señ.Alia vo ſunt lon ro matris per gratiam ſanctificantem. i ¶ Et ꝓphetam in gẽ imen
giqua a cognitione huana ꝓpter ſue entitatis ⁊ vitatis deficientiam: tibus dedite.nunc tibi officium ꝓphetandi imponẽdo.⁊qꝛ offi “
cuiuſmodi ſunt futura cõtingentia de ꝗbꝰnon eſt determinata vitas cium eſt magnum.iõ ſubdit᷑ excuſatio hieremie. k Et dixi:a d
apudnos.ſz eſt determinata apud deum. ⁊ de talib ẽ ꝓphetia:m ꝙ aa dñne de.⁊ dicunt alig expoſitoꝛes ꝙ bic terponitura.qꝛ hie/ *
dicit Caſſiodoꝛus ſuꝑpſal. ꝛophetia ẽ dina inſpiratio rerů euentus remias ſe excuſat a tanto offcio ppter triplicem defectuz.ſeta mue
ĩmobili vitate denũcians.de talibꝰvo erat deſtructio ciuitatis ⁊ tem tis.ſcientie ⁊ eloquentie.qꝛ adhuc erat iuuenis.ſed hec expoſi
pli ⁊ captiuatio pplłi ꝑ nabuchodonoſoꝛ futura.quam hieremias pꝛo tio pꝓcedit ex ignoꝛantia hebꝛaici ſermonis. vbi ponitur hic vna n
phetice denũciat ⁊ ſcribit ĩ hoc libꝛo intatũ ꝙ voluerũt eũ ꝓpter hoc dictio⁊ dicitur aha compoſita ex tribus litteris.iſ.aleph.be.⁊ he n
occidere.ᷣm ꝙ dr ifra.?6. Judiciũ moꝛt ẽ viro huic qꝛ ꝓphetauit ad qbis ponitur hec littera he.⁊ hec dictio ſic ſonat.a.a. a. littera.
uerſus ciuitatez iſtã.Et materia h libꝛi ſecũdaria ſub noĩe pppe enim he aliquando ſonat in hebꝛeo ſicut a in latino. ⁊ eſt dicta abe
te deſignata. Cã ẽt foꝛmalis hꝰlibꝛi ſub noĩe ꝓphe deſignat.Circaqð dictio interiectio dolentis veladmirantis. Sed quia de poteſt We
ſciẽdũ ꝙ duplex ẽ foꝛma libꝛi.ſ.foꝛma tractat⁊ foꝛma tractãdi.Soꝛ ſupplere omnem defectum.iõ ſubditur. ¶ ¶ Noli dicere quia wen
ma vo tractatꝰẽ diuiſio libꝛi ꝑ ꝑtes ⁊ capitula.ð q̃ videbit᷑ ĩ pſecutio puer ſum ⁊c̃.quaſi.d.potens ſum omnem defectum tuum ſup/ ſr
ne libꝛi. Soꝛma vo tractãdi ẽ modus agẽdi ꝗ modẽ ꝓpheticus ſcri plere.⁊ te ab impugnationibus eoꝛum quos tu foꝛmidas pꝛote an
bendo oiuinas reuelationes hieremie factas. ppter quod de ipo põt gere. Sciebat enim Pieremias ꝙ pꝛophete qui ante eum fue⸗ ne
dici illud qð ſcribit Johᷣ.. Hic ẽ vere ppha. dr vere ꝓpha ad diffe rant.perſecutiones vſq; ad moꝛtem ſuſtinuerant. maxime tem drl
rentiã pſeudo ꝓphᷣaꝝ ꝗ nõ ꝓphetabãt ex dina inſpiratiõe ſicut Pie· poꝛe manaſſe regis:vt habet. . Reg. Et ſubditur iniunctio of/ loſli
remias.ſ alig eoꝝ ex ꝓpꝛia fictione ppter qſtum. ⁊ alu ex reuelatiöe tfici.cum dicitur. m¶ Et miſit dominꝰ manum ſuam ⁊teti/ rd
demonũ q ſũt mẽdaces. ppter qõ falſe erat vt i pluribꝰ pphetie eoꝶ. git os meum. vidit enim imaginaria viſione quaſi ſimilitudinẽ ch
Cauſa final hylibꝛi e vtilitas vniuerſałecclie q̃ collecta ẽ ex oib gen hominis deum repꝛeſentatis os hieremie manu ſua tangentis. Cnn
tibꝰ.⁊ hic finis notat cũ dr: In gẽtibꝰ.i.ad vtilitatem oĩum genti.p ꝛintellexit ꝙ per hoc deſi gnabatur collatio donipꝛophetie ſibi Gheli⸗
pter quod de ipſo põt dici illud Iſa. . Dedi te ĩ lucẽ gentiu vt ſis ſa date a deo.ideo ſubditur. RelEece dedi vervanen ⁊c̃.⁊ quia frit
lus mea vſq; ad extremũ terre.vt ſit vpum dniad Pieremiã dicẽtis: Pieremias non ſolum pꝛophetauit contra regnum iude.ſʒ etiãẽ ncl
Dedite lucem gẽtiũ ad illuminadũ eos lumine fidei ⁊ claritate mo/ contra plura alia vt videbitur infra.ideo ſequitur. ihh
rum. vt ſis ſalus mea vſq; ad extremũ terre ⁊ hoc denũciatiue tm.qꝛ o ¶ Ecce conſtitui ⁊c. vt euellas i euellendo pᷣnuncies tranſferẽ/ h
xps eſt geenriu effectiue. m ꝙ dr ps. 73. Opatus eſt ſalutẽ imedio dos inde habitatoꝛes. pEt deſtruas qtum ad occidẽdos. Gnche
terre.i.ĩ pierlm.q̃ eſtĩ medio climate terre habitabił ĩ qua opatus q&⸗ t diſperdas.qᷓ;ẽtum ad fugientes per diuerſas vias. WMoni
ſalutẽ hũanã p ſu paſſionẽ bñdictã t reſurrectionẽ ⁊ aſcẽſionẽ ĩ ci r¶ Et diſſipes.qᷓẽtum ad moꝛientes in fuga vel captiuitate. AWm
i pbi cũ pfre t ſpũ ſcõ viuit t regnat ĩſcla ſeculoꝝ Amé. ¶ Ca. I. s Etedifices ⁊ plantes i denuncies iudeos reedificados plã glun
7„ Erba Hieremie. iber itge vwinas hartes diuidit᷑.ſ. phemiü tandos in terra ſua.quod impletum fuit tempoꝛecyri qui dedit nin
Nartncraru ſeda ſcipit ibi. Et ſem e. Oꝛima ĩ duas. qꝛ peno po populo licentiam redeundi in terram ſuam ⁊ reedificandi tem/ R
, mit᷑ auctoꝛis notificatio.ſcdᷣo fcã ſibi cõmiſſio.ibi.Et fem̃ eſt plum.⁊ tempoꝛe artaxerxis qui dedit licentiam neemie reedi/ Ee
Circa pᷣmum notificat᷑ auctoꝛ pᷣmo ex noĩe.cum dr̃ Uerba hieremie ficandi ciuitatem hieruſalem.vt habet᷑i.Eſdre.i.⁊ Neemie i. 4 Fud
Aler
inin

feial 6
ncpine
Meie igd
aligdeeſg
chiterin
aNr Outire
ttiiggfrn
bediintin
oſetiAn
NcMofeptn
hnubege

ſiodein

Mittinmmtn
Ueregburſigi
npoplletscue
n önring
Memenſsteet
teptubaht⸗
Appulsilben
lnnus ebic⸗
Gtbeeni
irunct r

oſaudierne⸗

Geſonntzi

e 5
Chgignig
Epmo
?
ne
nta
iaendetone
nalini
pbiponanhe⸗
alagut
natoolirt
nlatno derdl
Sotgtumſet
giooecen
fomidsge
imteaunſe⸗
nntnntnein
Gunnintor⸗
umtuntten

¶ Quid tu vides exponat᷑ vt ſupꝛa. g

ii.tentoꝛiuz ſuũu. m

((Wieremie

ac¶ Et factum eſt. SFinito phemio bic ĩcipit tractatꝰ Circa quem

ſciẽdũ ꝙ licʒ pncipałl materia h libꝛi ſit myſteriũ ipſi xpi.vt ſu/
pꝛa dem̃ ẽ:tñ hiere.multo diffuſiꝰſcribit futurã ciuitatis ⁊ tem/
pli deſtructionem. ꝓpter qð meliꝰpõt accipi diuiſio libꝛi Fᷣz iſtã
mãm.Et ſᷣm h̊ liber iſte ĩ duas ꝑtes diuidit᷑.qꝛ pᷣmo hieremias

hãc deſtructionem futuram denũciat.⁊? ipſa factam deploꝛat

Trenis.ꝗq nõ liber diſtinct ab iſto.vt pʒ ꝑ Hiero.in ꝓlogo ga

leato.ꝗ ꝓlogus ponit᷑ in pncipio libꝛi Regũ.Pꝛima ĩ duas.q; P

futurã deſtructõe,z
nte z⸗ uha factů ẽ vbu domini ad me dicẽs
achucĩ dnas qꝛbp Quid tu vidẽs hieremia:? Et di
nüciat oſtructio iu xpi. Virgq vigilãtẽ ègo video. Et
decz:adetalis dirit dñs ad me. ñ uᷣidiſti qꝛ vi
n no gilabo ego ſuꝑ v̈bo meo vt faci
qꝛ pmo denunciat am illð. Et factũ ẽvbu dñi ſcðo
dcãoſtructio pppe ad me dicẽs. Quid tuᷣ vides: Et
tiee e: boacec diri. Ollaͤ ſuͦcceſa ego video. fa
Pnar pᷣmoondit ciẽ eiꝰà facie aqlõis.Et dixit dns
deſtructio ciuitatis ad me. Ab àglõe padet malũ ſu
futura.⁊? ſpdit b p oẽs hitatoꝛes tre.Oꝛ ecce ego
vſtrucionie cac2uocabo oẽc cogtõeſ regnoꝝ ag
ſe. Pꝛima adbuc in ſaziſgit dñſ: ⁊ veniẽt ⁊ ponẽt vnuſ
dnas. qꝛ p ponit᷑ di git dn 1.7 veniẽt ponetvnuſ
cta oſtenſio. pꝛo/ qſq; ſoliũ itròitu põtaꝝ hierlm
phete ↄfoꝛtatio.ibi 7 ſuꝑ oẽs muros eiꝰ i circuitu:⁊
Tu ergo. Oſtenſio
vo deſtructionis fu

ture fuit duplici viſione.ſcdᷣa ponit ibi:Et factũ eſt. Pꝛima po/
nit cũ dr̃. b¶ Quid tuvides hiere.nõ qrit dñs exignoꝛantia.

ſiz vt ex eiꝰrñſione ↄuenietieũ iſtruat de futura deſtructione ci
irgam vigilãtẽ ego vi
deo.Aligꝗ ſic exponũt. Uirgam vigilãtẽé.i.vigilantiũ.ſ.latronum
ꝗ vigilãt de nocte qũ ali doꝛmiũt ad faciendũ furta.⁊ hent ali/

uitatis iõ ↄñr ponit᷑ pphe rũſio. c

quãdo virgam lõgã in extremitate vncinũ ferreũ hentem cũ qᷓ
extrahũt veſtes vłalias res de domibꝰ ꝑ feneſtras ⁊ ꝑ hoc vt di
cũt deſignabat᷑ futura ſpoliatio ciuitatis ꝑ chaldeos. Sʒ iſtud
dem̃ pceſſit ex ignoꝛãtia hebꝛaici ſᷣmoniſꝗ ſic hẽt hic. Bacculũ
amigdalinũego video.⁊ dicit:Bacculũ ad deſignandũ ꝑcuſſio

nẽ ciuitatis futurã:Amigdalinũ ad deſignãdũ hꝰ ꝑcuſſionis ac/
celerationẽ.eo ꝙ iter alias arboꝛes amigdaluſ multu accelerat

emittere floꝛes.⁊ iõ cum ſubdit᷑. d ¶ Bñ vidiſtiqꝛ vigilabo

ego ⁊c. In hebꝛeo habet᷑.O⁊ feſtinabo ego ⁊c̃.⁊ eadẽ ſnĩa ẽ i lla

nrᷣa.cũ dr. Uirgã vigilantẽ. ⁊ poſtea:Uigilabo ego.pꝑvigilantiaʒ
.n.ĩtelligit᷑ feſtinatio.eo mõ loqndi quo cõmuniter orĩ de homie
multũ feſtinãte ad aligd obtinenduz ꝙ vigilat ſuꝑ illud. ſacra

ſcriptura.n.nõ ſꝑ trꝗanſfert᷑ de vbo ad vbũ.ſʒ aliqñ accipiẽdo ſẽ⸗

ſum ex ſenſu. e¶ Et factũ. Hic ponit᷑ ſcᷣa viſio.cũ dicitur.

deo. nõ eſt intelligẽdum ꝙ viderit imaginaria viſiõe ollã plenã
igne ardente.vt aliq imaginant᷑.ſʒ videbat ollam bullieteʒ.⁊ B

mõ cõmuni vbo dr olla ſuccenſa qñ foꝛtiter bullit.vñ ĩ hebꝛeo
hẽtur:Ollã bullietẽ egovideo. h(Et facies ei.i.ebullitiões

ei q̃ apparẽt ĩ ſuꝑficie olle bulliẽtis. In hebꝛeo.n.facies ponit ĩ
plurali. i ¶ Afacie aglo i.a ꝑte aglonis.olla.n.poſita ad ignẽ

qñ bullit eiꝰebullitiones ĩcipiũt a ꝑte ignis ⁊ flectunt᷑ ad ꝑtẽ op

poſitã.⁊ ꝑ h ſignificabat᷑ ꝙ chaldei ciuitatẽ icẽſurivenirẽt a ꝑte
aglonis.⁊ iõ ſegt exponẽdo dcãmyiſionẽ. k ¶ Ab aglone pa/
det᷑ malũ ⁊c.⁊pʒ lr̃a vſq; ibi. l
n ĩtroitu poꝛ.hierłim.vt nullꝰpoſſit ĩde
egredi vł ingredi quin capiat.vład lr̃am:ſoliũ ſuũ.qꝛ capta ciui
igreteaerue lee ſportie ſoineſui⸗ tanq; victoꝛes.vt habet᷑
irra. 3i. n6

ꝙ nabuchodonoſoꝛ tũc erat monarcha.vt pʒ Dañ.A.⁊ ſic regna
aglonis erãt ſibi ſubiecta ⁊ ꝓ maioꝛi pte collegit ĩde exercitum
ad veniẽduʒ cõtra hierłin.vt ſic chaldeam dimitteret munitã

bellatoꝛibĩ ſui abſentia ↄ ꝑicula ĩminẽtia. ꝙ aũt ponit᷑ duplex
viſio ad ſignificãdũ idẽ.ſ.ciuitatis ðſtructionẽ.facit ad iudiciiũn

vitatis ⁊ vt ᷣmo dei velociꝰcompleat᷑.ſᷣm ꝙ expoſuit ioſeph de

di plici ſomnio pharaonis famẽ futurã ſignificante: Geñ. .i.
o ¶ Zu ergo accinge lũbos.Hic ↄñr ponit᷑ ꝓphete cõfoꝛtatio.cũ

dr: Tu ergo accinge lumbos tuos ⁊c̃.i.ſis pꝛomptꝰ ⁊ paratus ad

exeãndum mandatũ meũ abuciẽdoa te timoꝛem humanũ.pꝛo

pcipio tibi. NHe foꝛmidesa facie

pualebũt: qꝛ ego tecũ ſuʒ ait dñs

llã ſuccenſa. ego vi

tponẽt vnuſqſq; ſoliũ ſuuʒ

ra. zi. n ¶Et loq̃r iudicia mea cũ eis.reddedo eis penã debi/
tã ꝓpctĩs. Sʒ qrit᷑ hic quomõ chaldei dicunt᷑ veniſſe abaglõe.
cũ chaldea ſit magis ad oꝛietem reſpectu iudee.Ad qð dicendũ

pter qð ſubditur. p¶lNec.n.timere te faciam.i.ꝑmittam.pꝛopter
quod ſubdit. q ¶ Ego ꝗppe dedi te hodie ĩ ciuitatem munitaʒ ⁊c̃.
quaſi.d.ſicut ciuitas munita non poteſt capi neccolumna ferrea fran
gi. nec murus eneus penetrari. ſicnõ poteris a tuis aduerſarijs ſupe
rari. cuius cauſa ſubditur. r ¶ NMuia ego tecum ſum.ꝗ ſum ĩfinite
virtutis.⁊ ſic poſſum te ĩ oĩbus pꝛotegere.

¶In capitulo pꝛimo hieremie vbi diciturĩ poſti lia Sitn belchie g

fuit etiam pꝛopheta. ADLDITISA
VUogd ſit reguia )

apð hebꝛeos ꝙ
aquando in pᷣnci
pio alieuius ꝓphetie ex/
pmitur nomen patris ip/
ſius ꝓpphete itelligẽdum
eſt ꝙ pater fuit ꝓpheta:
nul lum habet fundamè
tum i ſacra ſcriptura:nec
aliquem hebꝛeoꝛum ex/
poſitoꝛem me recolo le/
giſſe hoc aſſerentem: licʒ
ĩ quodã talmudico libꝛo
hoc legatur: tamen hoc
non eſt ꝓ regula redutã/
dum:ĩmo ſᷣm ra.camhi ⁊
alios auctẽticos hebꝛeo
ruʒz expoſitoꝛes helchias
hic nomĩiatus eſt helchi/
vt libereʒ te ͤBII. as ille ſümus ſacerdos ꝗ
iuenit libꝛum legis tem/
poꝛe ioſie:vt habet..re

ſuꝑ vniuſas vꝛbes iuda.Et loq̃r
iſidicia mea cũ eis ſuꝑ oẽʒ mali/
cia eoꝝ qdreliqrũt me ⁊ libaueĩt
dijs aliẽis: ⁊ adoꝛauerũt opꝰ ma
nuũ ſuaꝝ. LZu g accigè lübos tu
os⁊ ſurge loq̃re ad eoſ oĩa qᷓ ego

eoꝝ: nec.n. timere te faciq vultũ
eoꝝ. ego qppẽè ðdite hodiei ciui
tatẽ mumita ⁊ i colũnꝗ ferreã ⁊ ĩ
muꝝ ereũ ſuꝑ oẽʒ terrã regibꝰ iu
da:pꝛicipibꝰeiꝰ ⁊ ſacerdotibꝰ:⁊
pplo tre:⁊ bellabũt aduũſũ te ⁊ nõ

gũ.22. ꝗ quidem helchias non fuit ppheta: qd pʒ ex boc ꝙ ipſe cum

phetiſſa:vt patet ĩ ca.ſupꝛadcõ. EPLICA.
— E Ncaplo pꝛimo hieremie vbi poſtil.helchiam patrem hiere/
mmtrmie hic nomiatum dicit fuiſſe pphetam iuxta regulã hebꝛe
oꝛum dicentem patres pphetarum nomiatos fuiſſe ꝓphe/

alus demaandato regis iuit ad querendum verbum dniaboldaʒ ꝓp/

tas:ſʒ Burgeñ.dicit ſe illam regulam nõ legiſſe nec regulaz eſſe:dicẽ

tñ ĩ thalmud reperiri.vnde q;ꝛ thalmud apud iudeos ꝓ lege reputa/
tur:lex aũt ⁊ regula coĩcidunt:igr̃ burgen.negans illud dem̃ foꝛe re/
gulam:concedit ipſum eſſe regulam ex eo:qꝛ diẽ ipſum ĩ thalmud fo
re contentum. Aſſumit autem burgeñ.qꝙ helchias hic nomiatus non
fuit ꝓpheta:ſed fuit ille ſümꝰpontifex.de quo.ꝗ. Regl.⁊⁊.dĩ:ꝙ iue
nit libꝛuʒ legis tempoꝛe ioſie ⁊ ad hoc allegat rabi camhi ⁊ alios.Sʒ
videt᷑ ꝙ burgeñ.per aſſumptum illud ꝓbat ꝓpoſitum.q; ſũmi pon/
tificis officium fuit pꝛophetare.ſi.n.tꝑe xpᷣi quando ſacerdotium ⁊ ꝓ
phetia legis debuit obmuteſcere:ad pontificis officium pertinebat
pꝛophetare.ſicut dicitur Joh.ii.de caipha.cuz eſſet pontifex pꝛophe
tauit.multo amplius tempoꝛe regum quando pꝛophetia fuit in ma/
ximo vigoꝛe ad pontificis officium pertinebat pꝛophetare ergo qꝛ
ſᷣm burgeñn.helchias non fuit pꝛopheta ⁊ cum hoc ſᷣm eundem fuit
pontifex.ergo fuit pꝛopheta ſaltem officio etſi non actu. Et ad hoc
tendit argumentum burgeñ.per quod nititur oſtendere ipſum nõ fu
iſſe pꝛophetam.qꝛ miſſus eſta rege ad oldam pꝛophetiſſimam ad cõ
ſulendum.Ad hoc autem cõmuniter dicitur.ꝙ aliqui ſunt pꝛophete
actu ſed non officio.vt Dauid.iob.⁊ quãplures ali.ꝗdam autem fue
runt pꝛophete vtroq; modo ſicut iſaias.hieremias ⁊c.qdam autem

officio ⁊ non actu.ſicut multi ſummi pontifices.⁊ ſic helchias.Et acd

ſedandam burgeñ.contentionem poteſt dici ꝙ nõ eſt inconueniens
vnum pꝛophetam ad alium accedere ⁊ ab eo inquirere aliquid ſibi
non reuelatnuʒ ⁊ ab eo inſtrui vt patet factum in multis locis tempo
re regum.In pꝛimo libꝛo regum dicitur Num Saul inter pꝛophe/
tas qui tamen conſuluit phitoniſſam multo rationabiliꝰ Helchi/
as exiſtens pꝛopheta potuit conſulere veram pꝛophetiſſam. Quia
pꝛophete ſpiritu pꝛophetico non ſemper tanguntur nec eſt in eoꝛum
poteſtate vſus luminis pꝛophetalis.qꝛ donum ſupernaturale cẽ.Sed
gcquid ſit de pꝛophetia iſtius helchie non videtur veriſimile hun
ſummum pontificem fuiſſe patrem PHieremie.qꝛ pateripſiu hic no
minat dr fuiſſe de ſacerdotibꝰꝗ ſũt ĩ anatoth ꝗ ſ̃ btũm hieronymũ
fuit viculus ruralis.⁊ indeaccidit ei Hieremie ruſticitas in eloquio
fuit enim anathotites.vt inquit idem beatus Hieronymus.nec pu
to veriſimile ſummum ſaterdotem in tali viculo habitaſſe.ſed in ci
uitate regia ad reddendum iura in cauſis perplexis nec videtur ho
neſtus modus loquendi littere beati Hieronymi de patre Hieremie
ſi fuiset ſũmus pontifex non enim honeſte de ſummo pontifice dici
poteſt.ꝙ ſic vnus de ſacerdotibus.pꝛeſidens enim cum ſimplicibus
ſacerdotibus non connumeratur honeſte ſicut non decet regem po
pulo connumerari.

Se ctionis cã.i.ppłiiudaici malicia.Et diuidit᷑ in duas ꝑtes.qꝛ pᷣ
piere.arguit pplłi maliciã.⁊ꝛex G̊ pati᷑ multiplicẽ iniuriã.ca.
⁊Zo.Pꝛima ĩ duas.qꝛ pᷣarguit᷑ pplłi malignitas.⁊? eiꝰ irreparabilitas.
iʒ.ca. Pꝛima adhuc ĩ duas.qꝛ p hiere.arguit ppłi trãſgreſſionẽ.⁊plã
git ſibi futurã ꝑſecutionẽ. ca.ii.circa mediũ.ibi:Tuãt dñe demõſtra
ſti mibi. Sʒ iſtud ocm̃ videt᷑ repugnare ei qð dem̃ ẽ ca.pce.Nec.n.ti⸗
mere te faciã.i.ꝑmittã.qꝛ plãctꝰ de malo futuro videt ꝓcedere ex ti
moꝛe.Ad qð dicẽdũ ꝙ ſi .
cut dic ph̊s.⁊? rhetoꝛice.
Timoꝛẽ paſſio de malo
futuroõ difficili euitabi
li.nõ tñ ĩpoſſibili.qꝛ ſi ap
pꝛehẽdat᷑ vt impoſſibile
euitari.iã ceſſat timoꝛ.⁊
ſuccedit triſticia.que ẽ p
pꝛie de malo pñti.qꝛ iam . rne .
appꝛehedit illud malu, es me in deſto:in traqᷓ nõ ſemi-
nanñs Phter gu iudicati nat᷑: Sãctus iſraèl dño: pꝛimitiẽ
turnõ timét. ſy triſtant. rugũ eiꝰ. Omnès ꝗ deuoꝛãt eſ
⁊ B ẽ pei q; timer. pꝓuer.
i7. Spiritꝰtriſtis exiccat
oſſa. Hiere.ãt ꝑ diĩnaʒ re
uelationẽ erat cert de ꝑ/
ſecutiõe ſibi futura.⁊iõ
nõ erat ĩ eo timoꝛ de hoc
ſʒ triſticia.⁊ ſic plãgebat

N factũ eſt. Pic ↄnir deſcribiĩ dicte deſtru

me dicẽs:vadè⁊ clama
in aurib?hieruſalẽ dicẽſ

miſèrans adoleſcẽtiã tuã:⁊cari

dicit dñs. Audite verbũ dñi do⸗
mus iacob:⁊ oẽs cognatiões do
mus iſrl. Hec diẽ dñs. Quůid iue
nerũt patres veſtri in me iniqta⸗
tis:quia elõgauerũt a me ⁊ abů/

apphedebat illa quaſt lauerũt poſt vanitatẽ: ⁊ vani fac
ti ſüt: Et noͤn dixerũt:vbiẽſt dñs
ꝗ aſcẽdẽ nos feẽ̃ ð tra egypti:q

iam pñtẽ.pꝓpter euaſiõiſ
ĩpoſſibilitatẽ. Plãctꝰ.n.
ꝓpꝛie ẽ de malo pñti vel
pterito ᷣm rẽvł ̃ʒ appꝛe
henſionẽ. Per dcã pʒ ſo
lutio argumẽti. Pꝛĩa ad
huc ĩ duas.qꝛ p arguitur
ppłi multiplex flagitiuʒ
⁊2c? excludit᷑ ab eo reme/
diũ.ca.. Pꝛima adhucĩi
tres.qꝛ pᷣ arguit᷑ ppłi ma
licia.æ? peccãdi iuerecũdi
Pꝛeſens ãt capłim ĩ duas ꝑtes diuidit᷑.qꝛ pᷣ pᷣmittit᷑ dei ⁊ ppli mutua
dilectio.⁊=? ipſi pplłi deprauatio.vt grauioꝛ apꝑeat ex pcedẽti boni⸗
tate.ſcõᷣa ibi:Audite.Circapᷣmũ ſciedũ ꝙ deꝰmagnã dilectionẽ oſtẽ/

traduxit nos ðpᷣtũ:ꝑ frã ibabi
tabilẽ ⁊ iuiꝗ traʒ ſitis:⁊ imaginẽ

neq; hitauit hõ.Et indůxi vos ĩ/
terrã carmelivt cõederetis fruc/⸗

a. ca. ſe. tertio peccãtium ↄtumacia. ca. 4.

dit ppło iudaico qñ ſic mirabiliter eduxit eũ ð̊ egypto.a ſibi ſpãlłr de

ſponſauit ꝑ dationẽ legis. ſᷣm ꝙ dr pᷣs.iꝗ⁊.Mõ fecit talłr oĩ nationi ⁊
iudicia ſua nõ manifeſtauit eis.Et ecõuerſo ppłs magnã dilectioneʒ
oñdit ad deũ qñ ad mãdatũ ei exiuit in deßtũ.vbi victualia non cre
ſceębaãt nec cibos ad ſufficiẽtiã ſibi pparare poterãt.⁊ hoc ẽ qð dr hic:
b¶ Uade ⁊ clamaĩ auri.hierlʒ.i.pĩtatoꝝ eiꝰ.ita ꝙ oẽs poſſint audire
tam maioꝛesq; minoꝛes. c ¶ Pec diẽ dñs cuiꝰvbũ nõ põt eẽ falſũ.
d ¶ ¶ Recoꝛdatſũ tui.ſ.oiſr. e ¶ Misans adoleſcẽtiã tuã ·i.tps tui
on egypto. ¶ Et caritatẽ deſponſatõis tue.ĩ legis datione.
gOMnñ ſecuta es me ĩ des. ad dcm̃ moyſi ſui mei. h In terraq̃ ñ
ſeminat᷑eo ꝙ ẽ oĩno ſterił. i¶ Scũs iſrłoño.q.d.tũc ppls iſrłfuit
dño ſcĩficatꝰ*. k emitie frugũ eiꝰ.q.d.ſiẽ pᷣmitie frugũ offere/
bant᷑ dño pꝛe frugib aliis.ſic ppłs iſrł fuit ei applicatꝰ ſpãlr ꝑ ſuſce/
tionẽ legis.tũc.n. dixerũt:Oia q̃cũq; locut ẽ dñs faciemꝰ:Exo.⁊4.
és ꝗ deuoꝛant eũ delinquũt.ſicut.n. pᷣmitie nõ comedebant lici/
te niſi a ſacerdotibꝰ⁊ eoꝝ familijſ.ſic ppłi terraꝝ vaſtãtes ppłʒ iudai
cũ peccauerũt.qꝛ lʒ h puinitio ꝓcedereta dina iuſticia:. tñ aduerſari
iudeoꝝ exeq̃bant᷑ volũtate mala.iõ ſubdit᷑. m ¶ WMala veniẽt ſr
eos.ſi öclaratũẽ multipłr ĩ iſaia.⁊ adhuc declarabit ifra. n ¶ Au
dite vᷣbũ dñi.hᷣ ↄñir oſcribit ppłi depꝛauatio.⁊ diuidit᷑ ĩ duas.qꝛ pᷣ de
ſcribit᷑ ei malicia.⁊? remouet᷑ falſa fiducia.ibi:Si laueris te. Pꝛĩa
adhuc ĩtres.ſᷣm ꝙ maliciappli extribꝰoñdit᷑.pᷣ ex eiꝰ ĩigratitudine.2?
ex gẽtiliũ cõparatione.ibi:Pꝛopterea.ʒ: ex flagelloꝝ multitudie.ibi
Nũgd vᷣuus ⁊c. Circa pᷣmũ dr̃. o ¶ Quid iuenerũt pr̃es vri ĩme ini
gtatis.q.d.nihil qꝛ nõ hẽt locũ in deo. p ¶ ꝛ elõgauerũta me. q.
d.nõ fuit ðᷣfect ex ꝑte mea.ſʒ ſua. q ¶ Et ambulauerunt pꝰ vani.i.
idola q̃ nullã hẽnt virtutẽ aut bonitat. ¶UEt vani facti ſũt.i.bõi
tate vacui ſiẽ ⁊ idola· ꝑꝑ qð dr̃ pᷣs.iiʒ. Silłes ilł fiãt ꝗ faciũt ea ⁊c᷑.Qð
n. õᷣclinauerũt ad idolatriã pʒ Exo.32.ĩ adoꝛatiõe vituli.⁊ poſtea ĩ li
bꝛis iudicũ Regũ ⁊ Paral. s EEt ñ di.i.fcõ ñ oñderũt. t ¶ Abiẽ
dñs ꝗ aſcẽdere nos fecit ⁊c.qꝛ nõ oñderũt ſe gratos de hoc bñficio.
v ¶ Qui traduxit nos ꝑ deſ.ꝗ erat loc ihabitabił iuius. x ¶ Per.

Z factũ èſt vᷣbũ dñi ad

Pẽc dicit dñs. Recõdatꝰſũʒ tui

tatẽʒ deſpõſatiõis tue qñ ſecůta

delinquũt:malãvenient ſuꝑ eos

moꝛũ ꝑ trãʒ in q̃ nõ äbulauit vir

⁊cedar filium iſmahelis. n

¶ Ca.I. ꝓpter ſpꝑẽtes ⁊ aĩalia venenoſa ibi exiſtẽtia:Dut? S. z ¶¶ Per
terrã in q̃ᷓ nõ ambulauit vir.ſ.antea.⁊ ſi alig ambulauerunt fue
rũt ita pauci ꝙ q̃ſi nihil ſũt reputandi.⁊ tñ in totalſta via deꝰ pi
uidit bonis ð victu ⁊ veſtitu.ita ꝙ nihil eis ðᷣfuit ᷣm ꝙ d Deuͤt?

2. ca.Oñs nouit iter tuũ quomodo trãſieris ſolitudineʒ hãc ma
gnã ꝑ.Ao.annos hitans tecũ ⁊ nihil tibi defuit.⁊ ĩhoc maioꝛ ði

dilectio apparuit ꝙ tãto tꝑe ꝓuidit eis ⁊ ita bene. a ¶ Et idu
xi vos.mutat᷑ modꝰ loqndi de tertia ꝑſona ad pᷣmaʒ. b ¶ In

terr ã carmeli.i.ter

tum eius ⁊ bona illiꝰ. Et ingreſſi ram iſrl. expmit in

§ , g ſpalr carmelꝰ.eo
coͤntaminaſtis terrã meã:⁊ bere ꝗ S

ditatẽ poſuiſtis ĩ abominationẽ nus.iſte tũ carmelꝰ

Sacerdotes nõ dixèrũt: vbieſt aeimeerkina,
. * 2 L 4 —„— „ . j.
dñs: tenẽtes legẽ neſclerſi me ge magis ſteril. ſii
⁊paſtores pᷣuaricati ſunt inme. dem fuit la. 20. Li
Et pphete ꝓphetauerũt in baal: bano conuertet᷑ in

ſecuti ſunt. feâ gad chbermel chermel
⁊idola ſecuti ſunt. Pꝛopteù ad i kumnten e
. „ν, CEt ingreſſi conta
ait dominꝰ: ⁊ cum filijs veſtris TEaingreinte ido

diſceptabo. Tranſitè ad inſulas latrys. d ¶( Sa,⸗

buc iudicio contẽdam vobiſcuʒ

cerdotes non dixe/

cethim ⁊ videte:⁊ in cẽdar mitti runt vbie dñs. euz

te cnſiderate vehementer ⁊ vi/

ſi inuranie gena deos ſ nc⸗ Er as
certe ipſi non ſunt dij: Populꝰ? ne.
vèromeusm Utanieglönian, ſuã ne dfnknochhe⸗
in idolum:O bſtupeſcite celi ſů⸗ Euitutez. g ¶ Et
per hoc ⁊ poꝛte eius deſolami/ haſtoꝛes.i.reges ⁊
ni vehementer dicit dominus:
duðõ enim mala fecit populus
meus. Aé dereliquerunt fon/

uaricati ſüt in me.
cultũ mihi debituʒ
idolis exhibentes.

tem aque viue: ⁊ fòderunt ſibi i ¶Et pphe ppheta

uerüt i baal.loꝗt õðᷣ
falſis pphet quos
reges ⁊ pᷣncipes fouebant ð vos dñi ꝓphetas.vt pʒ.ꝭʒ.Reg.tẽꝑe
achab.⁊.. Reg.tꝑe manaſſe ⁊ pluriũ alioꝝ.vt patebit ĩfra.2ꝛ0.

k (ꝛopterea adhuc iudicio. Dic ↄũr arguit malicia populi iu⸗

deoꝝ in comparatione aliaꝝ gentiũ. cũdĩ in ꝑſona dñi.Pꝛopte
rea adhuc iudicio contendam ⁊c.q.d.nolo vos ⁊ filios veſtros

violẽtiaʒ depᷣmere.ſʒ ꝑ viã iuſticie/qꝛ peioꝛes eſtiſ gẽtib alus.

iõ ſubdit᷑. l ¶ Trãſite ad inſulas cethim.i.ad inſulas maris
meditarraneiĩ gbꝰbitant barbari. m ( Et ĩ cedar mittite.i.
ad agarenos ꝗ deſcẽderũt ab agar ancilla abꝛahe ꝑ iſmahelem
t conſiderate vehemẽter.i.to

to mentis conatu. o

coluit tanqᷓ; deum tenuit eius cultu q;uis ſint di falſi.

q ¶Mopulꝰ vo meꝰ.i.populꝰ iſrła me ſpecialiter electus.
r ¶ Wutauit gloꝛiam ſuam.i. deum ſuũ in quo debebat gloꝛiari.
s In idolũ.ſicut pʒ Exo.32. vbitanq; deum coluit idolum vitu
li. pꝛopter qð dicit᷑ pᷣs ioy. Mutauerũt gloꝛiam ſuam in ſimili ,·
tudinem vituli ⁊c. Poſtea vo multis idolis ⁊ varijs ſeruierüt.

—

vt patet in libꝛis Judicũ Hegũ ⁊· Parał.⁊qꝛ iſtud erat valde in
. Wonnpeſcite celi.i.angeli ſuperio /
res.⁊ poꝛte celi.i.angeli inferioꝛes.Sciẽdum tñ ꝙ in hebꝛeo ſic

honoꝛabile.iõ ſubdit᷑. t

babetur:Obſtupeſcite celi ſuꝑ hoc ⁊ turbet ac diſſipetis.⁊ ſcõʒ
hebꝛeos loꝗtur ð celo aereo quod djr hic celi in plurali pꝛopter

diuerſas eius partes.vłaccipiẽdo plurale ꝓ ſingulari.ſicẽ Exo.
32. dicit᷑: Iſti ſunt dyj tui iſrł.⁊ tamẽ erat ibi tm̃ vnicum idoluʒj.
Dicitur aũt celumaereũ metaphoꝛice obſtupeſcere.quãdo no
tabiliter ĩmutatur. ſicut homo ſtupidus ĩ facie mutat᷑ ꝛin moę
do ſe habẽdi:in tẽpeſtate ⁊ diſſipatione qñ fiunt ibi tonitrua ꝓ
celle ⁊ fulguraq̃ ſut ire dine ſigna.⁊ ꝑ hoc vt dicit Ra.Sa.ĩtel⸗
ligitur ðſtructio ciuitatis ⁊ templi futura per nabuchodonoſoꝛ
que fuit magna tempeſtas iudeis.ſicut in cõmuni modo loquz⸗
do dicitur aliqua gens vel ciuitas tempeſtari quando magnuz
in foꝛtuniũ acciditei.⁊ huius tempeſtatis ſubdit᷑ cã.cũ dicitur:
v Duo.n. mala fecit populus meꝰ⁊ que ſint illa ſubditur.
x¶ We dereliquerunt fontẽ aque viue.ſic nominat᷑ deus. eo
eſt vita ꝑ eentiam dans omnibꝰalus vitam ⁊ inſpirationem.

terrã ſitis.qꝛ carebat fontibꝰ ⁊ fluminibꝰ y ¶ Etimaginẽ moꝛtis ¶ Et foderũt ſibi.i.cum diligẽtia ⁊ laboꝛe queſierunt.

eſt locꝰfertił⁊ ame

dDeuote reqrendo.
dete ſi factum eſt huiuſcemodi e ¶ Ettenetes legez
q̃ dat meicognitio/
Neſcierũt

pncipes. hPꝛe

di
ſei

i mutauit gens.ſ.alia quecũq; a vo/
bis. p ¶ Deos ſuos. q.d. nõ. ſz qlibz gens alia illud quod pᷣmo

len
hoent
.
funon
ſeoigt,
Cnib/
ſesiu
ee 6
Ggpanſie
critcuutt
beznne
Coln
ſeididie
Iuhebe
fregetun
fticiſt
pletüt
letfecen
egern
uin
ulort
ge
ſclieul
cöͤre
goletn
eiabt
1Dot
Pwam.
mnoen
corythea

chocfn

ſecitſib
fatle
ytdeu.
ſtea ten
lizgi
legenn
hubemn
Cn⸗
ghamn,
Ulla he
Lognil
turgmmut
Gdirigan
tameg,⸗
Cömniniö
iaqu
Pbibitio
teligi

neree
liebalt
lchmnd
Plnſoden
ſbli
Cerzuatn
innher⸗
ntu
lllf
a
nſtben
bieie
Uenergg
lnaen
eſſcn⸗
Nccre⸗
aunnnrſe
Uerot
coconfi
Nacronn
hententiz
WE
Glitcns

Neg
unni ite nagdicn gtas ⁊c.i.idola nullam vite virtutẽ ĩ Mieremie
uin Uudenn Bahäene⸗ NHugd. Dic ondit᷑ malecia ppli utsi ſe nec in ſimiliter habet vim purgatiuam.
i ateimglcaeise ci or. fäqd funatcnpiicte romevaadis piigar boelbnod bmnepeeos nebecor nhaberibehaz. 8
tidemin ideo ingrit deę icðbeat flagellari.q.d.nõ eſt iſta cauſa purgatiuam. ⁊ per iſta intelligi cat ſaponem qui habet vim
i eo ingrit de eg. cum dr̃. c .nõ eſt iſta cauſa. ? ris legis ad expi gitur multiplicatio ſacrific i. .
ene. 1rn gentib? d ¶S 1„ uaͤre ergo factꝰ ẽ in pdã l , 8l de expiandum peccata: uer lkic oꝛum vete
lene, te Supꝑ eü rugierüt leones.i.aſſyri alys nitentia. e Quo nod a:que non valẽt ad hoc ſine debita pe
l, b reges crudelr ipm iuadẽtes.iõ ſubdit᷑ aſſyrioꝝ ⁊ egyptioꝛuz grauius eſt qᷓ; fa no nodo dicis ?c. quia peccata neg snun
micnhlin eidc. ⁊ pʒ lr̃a vſq; ibi 8. iõ ſubdit. e ¶ Poſuerüt terre 8 eſt qᷓ; facere.i.Reg.ii. Quia ſi gare 2 vefendere
tahnnelle q; ibi. f rram nare ⁊c. Quia ſi peccatum ariole
uſtennin egypt ſic nomiati. ¶ Filu quoq; mepheos ⁊ thaneos.i. 6 raan iches ſequitur. iein Donuellettenns nalen repu/
Kenga dmepiaethadig ciſtnas diſſ 2-ð
ſon erat es nota tnas gras qᷓ otſere ſjivals DA dic jn con⸗
n Deireinegrptoen⸗ e Magdndse irlaͤn ſivalét feceris. Curſoꝛ lèuiſ explicãs ui aetae ad fuuiet
ti Ceaennrnnnt culꝰ: Quarè racre 5 .Suß as ſuas:onager aſſuetus dol murz; 'sKurſorte,
geiſneeh e.i. diſſipauerüt te eſ̃ „na! J. Suꝑ tudine: in ᷣſiderio aiè ſue nie ꝛc. quaſi di⸗ le⸗
eei . J5 —„ ꝛin ᷣſiderio aie ſu quaſi diceret.ſine
Emgeſeti In hebꝛeo hetur:/ eü rugieꝛt leões ⁊ ðᷣdeĩtvocẽè ſu irventi erio aié ſue attra/ freno cucurriſtis ad i
. d ſtenl „ire) ve: 2. 2Een cEI g xit ventu i. o cucurriſtis ad ido-
diin fegerirre pinud poſuerunt tra ei ſolitudinẽ. Ci tet ea öẽ amoꝛis ſui: Nullꝰ auer latriam. qn hebꝛeo babe
mocilrnt icẽ.iſtud fuit im/ uitates eiꝰ exuſte ſũt:⁊ nõ ẽ 0es quidqrunt ea no defici⸗ tur:Camela leuiſretineſ
entcnn pleru qñ egypty in bitet i eis: Fllij qů it: 2nõ ba ent: in menſtruis ei iuenieét eam vias ſuas.i.modum ſuuz
Cunnntti a ri, taphnes des qʒ mẽpheos Rꝛoͤbibe pedetun Anndliater ererrens er obluuione
2ð li neilſett n tuſ aſiti Et viriſti. Deipi demae darnrbeberic
s 1r maloꝝ va cã.cũ dr. bi:qꝛ dereugſti dun dctue ri. ul neqen faci. Adamai ꝗppe femella camela agiliote
thamn vCilnadnon inl tpe quoͤ ducebat te rns et ne 8d eror⸗ ⁊ poſt eos ambula eureedbn qᷓ; maſcu/
nſtünſge, et dſie. ibi vigs ivi⸗ eg, 7nẽqd Quõ coſundit fur qũ depꝛebe us. b M mnager aſſue
4 81 E *½ —„ . . 8 dDe 2 * „ „
— —EE bas Kiggdatzeg, angkz ditur: ſicconfuſi N..
Enmnäulg rpe.i. ab ülo tẽpo⸗ urbid. Et ꝗd iibi cůʒz via aſſy/ ipſivre es eoꝝ pꝛincipes⁊ I 1(Inoſiderio aie ſue
= Bela ulo tehoꝛe. rioꝝ: vt bibas aquã flumis:? Ar-⸗ gotes Pepre⸗ X pꝛincipes ⁊ ſacer p Szu ſierio aĩe ſue ⁊c̃.
ne ei ZIwia tte güe ici⸗ Ssä 0 hete eoꝛum. dicẽte talem attractionem
li P viam. ſ. pcolund g aei lalicia tua ⁊ auſio tua in ligno:pater meus D 5 „Olceteg ſentied longe emellamn.
— ignis ⁊ nubis pcedẽ repabit te. Scito ? ſide qꝛ mã/ „ oenniſti Z tu: ⁊ lapidi ⁊d ſic inſequitur ſine reti/
dinok do: vt h luz 2Ad ig tu me genuiſti. A
ſine ß vt hetur Exo.iʒ. luz et aman ẽ religſſe te dñ ſ t Wvemge⸗ AHerterut 9a me naculo quaſi.d.ſic gens
Niin ⁊ boc fuit q ppłis tuũ nõ eſſe timoꝛe eiꝰ nʒ denñ tergum ? non faciem: ⁊ in tem/ ſudaica ſecuta eſt idola⸗
Motziſen fecit ſibi vitulũ con dijs deꝰ exercituũ apud te diẽ poꝛe afflictiònis ſue dicent: ſñ triam. K DOmnes g
* N flatilem ⁊ adoꝛauit ſxi j ſ̃ xercituũ.A ſclò ofregi liberꝗ Z ſur/ gquerunt eam ad fo icaH
R vt deü. E ſti inau meũ:rũpiſtivi egi ge⁊ liberà nos. Abi ſunt dij tni: enrad inX
e roen Erozito Et dieiſti. No upiſtivincuia mea quof ſeciſtinbi Surga ſent. emars
nlae. esqn poze iudi- xiI i. Mõ ſuia. In oĩ eni col te i tbe affli 22.: gat lbent am. 1 UIn menſtruis
een i q non bébant le ſublimi ⁊ ſub oi ſiano f ꝑe afflictiõis tue. Scðʒ nuͤ⸗ eius inuenient eam.in le
6 eenn geranin gele. vt ſotu pſter b 900 frondo menꝝ quippe ciuitatũ tuaꝝ: er ge pꝛohibitũ erat ne mu
mͦiull abetur. i. Keg. Piterna er meretrix.Egõ dij tui iud⸗ girs v:erant lier tempoꝛe meſtruoꝛũ
uſe m (Et nunc gd eẽ. Aut plataui tevineꝗ electaʒ: ⁊ oẽ i leit iuda. Quid vultis mecũ ſuoꝛum admitteret de
enn edt ſemevep. Quo oodi :7 oẽ iudicio ↄicdere:O muès dereli bitum alicuius viri pzo/
– HH in pr, pꝛauuz vinea aliea: e ttibii aiti⸗ me diẽ dñs. Fruſtra ꝑcuſſi perqod nimis luxurio/
R bꝛeo. ꝗ nilus diuidi nitro: glieg. Di laueri te llios vꝛ'os:diſcipunã nõ — a reputabatur que tali
Germite tur ꝑ multos riuos nuro multiplicaueris tibi her Deuoꝛaui ſetand no receput tempoꝛe ſerzponcbat
mſüaſin⸗ ad irrigandum ter- bam boꝛitb maculata es in im euoꝛadit gladi? veſter ꝓphas per boc deſignatur veh
üfi ram egypti. ⁊ ſic ex tate tu ta es in inig vĩios. quaſi leo vaſtatoꝛ gnatiò ſnemia ſdolatniemn pplo
Benleen cõmixiiõ ate tua coꝛaʒ me dicit důs de⸗ z3 Zigere vpſ offi. gnatio iſt lolatrie in pplo
udmlann ei⸗ enuenbaga Quomodo dicis nõ ſuʒ poll ta H vbü dñi. Mugd ſo eet an paratnd⸗
ticekrnitiei aqug turbida. 2 ** „ nta itudqo fe ſſi ſ. . wr r, at ad eam paratus.
ſnben P bibitionez illi/ ad poſt baalim non ambulaui: Ai H 5 iſrl: aut terra ſero In bebꝛeo abeen jn
= itelligi petitioſux devias tuali i tina: Quarè ; dixit poplus me? menſe ſuo inueni 3
etniril ſid S tio ſub evij8 tuaſ in conualle:ſcito d receſſim?: no vei 5 plusme? nſt uo inuenient eã.
ſaluceuigtl lu abilla gente. ecettuim“: no vẽiemꝰ? vltra adte quod exponit Ra. Sa.
litllcgtfn äe illã currẽtis. terra menſe. ”ßMUV dicésaein vno menſe an
tolſid .n.iſrł erat ſita inter ſyriam ⁊ egyptũ. rẽtis. terra menſe. ⁊ alio tem öãri onager doꝛmit toto
voehengti, licia tua. deſp. nipil eis valebat. iõ ſubdit. of rguet te xi c per hoc vt dicit deſignatur captio gentis iudai ne delccetz
Coliitolnfi 1oͤiuſto dei aaetcc-net dino auxilio recurrebat ad Plant nabuchodonoſoꝛ menſequarto. vt babetur.⸗ e facta eſt per
unſumn nini ſubditñ iudicio deficiebãt cadẽtes ĩ manibꝰ aduerſari. 3. 2 m Pꝛobibe ⁊c̃. Dic conſequenter poni r. 4. Keg. vlt.
inmeſnat lũ.ex puatiõe boni p pena intellectũ däte. q ¶ zaa, Pꝛobibe pedem tuum ac. quaſi diceret. recede ab idolatri
itntanrnicen lipꝛiane, c ane⸗ rEtamap. ex icurſi a/ ducaris in captiuitatem nudis pedibus ⁊ ſi -fecedeab olatria ne
iſdenn xpti. 8Keligſſe te dmm pi ꝑ.ex ĩcurſionema/ ptiui. n t dixiſti deſperaui us ⁊ ſitiens. ſicut ſolẽt duci ca/
liiongeiſen ſecuto. i. a Racipio lei ete dm.ꝑ idolatrie cultũ. t ¶ A Peben xiſti deſperaui.de remedio. ⁊ ideo non dimittat
ealeberſ i.a pᷣncipio legis date. Cõöfregiſtii t¶ A In hebꝛeohabetur: non curg ⁊ ideo non dimittam.
atctis ag B ad “ anemit Naiaiaernnerrietai⸗
Aeui mea.i. pcepta. y ¶Et dixiſti. 37 ula amoꝛ vehemens faci zelf⸗ nippe alienos. ſ.deos. T talis
euler iaol rnenno voten iriſli Heto. 34 rencd kaiſ p ä ſe Lonn ien obpolitel.
Kngla , in collib“. n. colebant idola ꝓppte Math.6. In oln. colle ⁊c. uenientur idola eo b indentur filii iſrael.quia in
i monttin ibidem ĩ veneratione idol ppter eminentiam loci ⁊ amenitatẽ pheta de futi zachaldeis eos ſaluare non potentia.ꝛloqtur
4 Se . re 10 ½. E 7 iro ꝑ modũ iri ide EGSee * logtur ꝓ
lne ti in veneratione veneris oꝝ:exercentes in condenſis luxuriaʒ nfflictionis dicent. i.tt pꝛeteriti. ⁊ ideo ſubdit᷑.
is ꝛiapi. Srraß ms imxntign; ictionis dicent.i. Jiani lit. q In tempoꝛe
demnt iin ſanctis patribus pᷣmis abraaz a rcoauͤt tianreu te ꝛc. in ſuhdit ditreßogſto. aonier chaldeos. r. ¶Eibera nos.
Gttithinc / uerſa es ⁊c.quaſi diceret. 39 zli iacob. b¶Quõ ergo cõ/ t¶ Scom numerũ 8 (Sur gãt ⁊c. qꝛ ipſe noluit eos liberare
ir gu gunn VPic conſequenter denetrerurtulſa tua. c (Hilaueriste. m landu iernigen erg p dñi cultu hẽbant vnum tm̃ altare adi⸗
nunimnoce ta remotio.ſecundo pene cõmi „Pei uas. q pmo it p uſſi ⁊c. qꝛ nõ ẽ ſe a4 fteta us aut etatis. x Fruſtra
nn ugtot quo conficlebant erant cõminatio· ibi: Pꝛohibe. Pꝛimum iĩ vñ 6t ſecuta conectio. y-¶ Deuoꝛauit gl diꝰ 3
nmht . nfidebant erant ſacrificia que in templo offer ꝛimum ĩ vros.ſ.cachariã tꝑe ioas.⁊ iſaiam tꝑ auit gladiꝰ vr. ꝓphᷣas
ii N peccatoꝛum expiatione.que tamen non plo offerebant pꝛo ſi fuerũt antete .2 iſaiam tpe mmanaſſe. a plures alios g occi
. itentia ide e e valebant abſe .ñ alie mpus hieremie.iõ ſubdit.
ùD penitentia. ideo ſubditur. Si laueris te nitro.ſpeci q; debita gaialig innocentia occidit. vt 5 uaſi leo vaſtatoꝛ.
muictnen vtuntur purgatoꝛes veſtium.⁊ dici tro. ſpecies eſtterre q q ſemper ſitiui idit. vt ceruos a bj. a (Heneratio veſtra.
ſtmmm ä Nfener rnnt ſenguineinitorid bLr ainene facteſns
An. aueris tibi herbam boꝛith. que H no ꝓuidi ei de terra ertili lacte ⁊ melle manãti:
alz 4 Quarce ergo dixit ⁊ 5 act⸗ anãti:
irc ergo dixit ꝛc. c. . nullam cãm babuit niſi maliciam ſuaz

rẽétia.

