hore Nerk ꝓlixitatem vitandam hic omitto.qꝛ illas poſui diffuſe in qdaʒ ligenda erat ſubconditiõe.ſ.ſi ſacerdotes ſũmi debite miniſtrarẽt.
itenuns ngun queſtõe de quolibet de qua ſupꝛa metioné feci.⁊ qꝛ cauillatio/ alr nõ. Silr idẽ pz de cõminationibus penarũ Jone.ʒ.vbi de pcepto
rdisemeini ien nes illas exponẽdo libꝛos veteris teſtamẽti replicaui ſaltẽ pꝛo dni dixit ionas abſolute. Adhuc. 40. dies ⁊ niniue ſubuertet᷑.⁊ tn eiꝰ
woetinegſßgn magna ꝑpte in locis in ꝗabꝰ exponũt᷑ auctoꝛitates pꝛedicte.Expo ſubuerſio tũc nõ fuit ſecuta.⁊ hoc qꝛ nininite egerũt pniam de malis
cücsnbitke ſitionem ãt vltime viſionis egechielis ex cã exponendam reſi ſius ad verbũ ione:vt expᷣmit᷑ ibidẽ.Ex qͥ pʒ ꝙ cõminatio ſubuerſio/
hocanticöimntind uaui poſt expoſitionem libꝛoꝝ omnium veteris ac noui teſta- nis niniue q̃ ꝓlata fuerat abſolute:ĩtelligenda erat ſub ↄditione.i.ſi

ne'namaregoen

diiigrineh
Ginonniuntaknun

menti. ¶ OPpinio catholicoꝛum. niiniuite ĩ malis ſuis perſiſterẽt obdurati.alr nõ.Itẽ de ꝓmiſſionibꝰ
E pꝛobatis dictis hebꝛeoꝛum ſᷣm gratiã a dño mibi da ⁊ↄminationibſilr pʒ hieremie.is.vbi dr ex perſona dñi. Repente
am. ↄñnir vidẽdũ ẽ gꝗd de viſione pꝛedcã dixerunt docto loquar aduerſum gentẽ ⁊ aduerſuz regnũ vt eradicem ⁊ deſtruam ⁊

Nigegeulnncan res catholici. ⁊ ſunt tres modi dicẽdi. Nã aliꝗ vt btũs hierony diſꝑdam illud.ſi pniam egerit gens illa amalo ſuo quod locutus ſuʒ
nietdebnmttiis mus ⁊ btũs Gregoꝛi dixerunt per viſionẽ egechielis imagina / aduerſus eã. agã ⁊ ego pniam ſuꝑ malo qo cogitaui vt facerẽ ei Ex qꝗͥ
opggüriniy riam. edificationẽ eccleſie in ſacramentis ⁊ moꝛib eẽ ſignifica pꝓʒ manifeſte ꝙ in cõminatione facta abſolute intelligitur cõditio.ſ.
blar funglüfcti tam. ⁊ hũc ſenſum in exponẽdo ſecuti ſunt expoſitionẽ imagi· ſi illiꝗb“ fit ꝑſeuerẽt in malo.⁊ ſtatim ibidẽ ſubdit de ꝓmiſſionibꝰ.
onegenn eſi rie viſionis pꝛout ſuꝑius ẽ deſcripta.quaſi totaliter dimittẽtes Et ſubito loquar de geẽte ⁊ de regno yvt edificẽ ⁊ plãtẽ iſtud.ſi fecerit
Degucinddn cũ tñ ab illa ſit inchoandũ.ſicut dcm̃ fuit ſupꝛa in pncipio capi. malũ in oculis meis:vt nõ audiat vocẽ meã pniam agà ſuꝑ bono qð
idmtn 20Dicit Et vlten btuͦs grego. Omel.i. ſuper hac viſionem q locut ſum vt facerẽei. Ex à pʒ ꝙ ꝓmiſſione de honocõferendoin⸗
Crobabe tici ille ſenſus viſionis imaginarie ẽ totalłr relinquẽdus eo ꝙ viſio telligit hec ↄditio.i.ſi illigbꝰ fit ſteterint ĩ bono.Ad hocẽ et rõ nalis
it gvndnurgui . illa cõtinet ĩcõpoſſibilia:qð arguit ex eo qð dicit᷑.S.Ao.capi.Et qꝛ ſi aligs rex vł pᷣnceps ꝓmitteret alicui militi equũ ⁊ arma ⁊ añ co
nagbſlinin mẽéſus ẽ latitudinẽ edificij calamo vno.per hoc ãt q dicit edi pletionẽ ꝓmiſſionis miles auerteret ſearege vł oncipe ad ei inimi⸗
tieogſrtti ficij abſolute.loꝗtur de toto edificio ſcʒ grego. ꝛpoſtea ſubdit᷑ cos ſe ↄuertẽdo.nũgꝗd tenerei adimplere ꝓmiſſu:certe nõ.qꝛ ñ fuit
Tuncrips iten Et mſus ẽ poꝛta a tecto thalami vſqʒ ad tectũ ei⸗ latitudine, itẽtio eiꝰ nec dʒ eẽ ei daret equũ ⁊ arma ad ipugnandũ ſe.ſʒ mag!
dbingſhti⸗ ⁊ꝭ.cubitoꝝ.⁊ fecit frõtes ꝑ.õo.cubitos.Ex quibꝰſic arguit.Sæxõ ad ſeruiẽdũ ſibi.In oĩ vero pctõ moꝛtali hõa deo auertit.⁊ ad ömo
Qtitiitmt tes ſut ĩ poꝛta. ⁊ poꝛta in edificio.⁊ ſic maius ↄtinet᷑ in minoꝛi. nẽ cõuertit᷑ ⁊c. Itẽ ad boc põt ĩduci exẽplũð filijs iſrlabus multe
5Aan D 1ſ. õo.cubiti.in.25.⁊.⁊ 5.in vno.hoc ãt ẽ ipoſſibile.ꝗ ⁊c.Dicit etiã terre ⁊ alia multa bona ꝓmilſſa fuer̃t q̃ nuq; obtinuerunt.eo ꝙ erga
ungn 1 16 ꝙ boc factum ẽ ex oꝛdinatiõe dina:vt legẽtes dictam viſionez deũ ſuũ debitũ nõ fecer̃t ſiẽ pʒ ĩ libꝛo Joſue ꝙ filij iſrłi ſuis ſoꝛtibus
iole tne relicto ſenſu imaginario tanqᷓ; nullo myſticũ q̃rerẽt intellectů. cupiditate ducti dimiſer̃t gẽtes idolatras hitare cũ eis ſub tributo 2
– i ſʒz magiſter Ricardus de ſancto victoꝛe reputãs in hoc dictum pcepta dñi.ꝑꝑ qð fili eaꝑ ſuccedetes nõ ſolũ ꝑtẽ terre tenuerũt.ſed
riſelans ac SGregoꝛij minꝰ verũ ꝓceſſit q̃ſi via oppoſita.declarãs ĩ expoſi cet pphin iſrł multiplr afflixer̃t.Silr ĩ ꝓpoſito põt dici rõnablx ꝙ per
zbre enten e tione ſua poſſibilitatẽ totius edifici fuꝑius deſcripti.de ſenſu viſionẽ imaginariã exechieli ſignificata fuit edificatio ciuitatis ⁊ t/
alio nihil dicẽdo.ſ ãt alibi de ̊ aliꝗd dicit ignoꝛo.ſoluit ãt ar-· plli mãliter poſt reditũ captiuitatis babylonice futura ſᷣm foꝛmũ ſu
lirnesſiſt “ gumẽtũ btĩ gregoꝛij.ꝑ hoc ꝙ oĩa tẽpli edificia ſił ſumpta dicũt peri deſcriptã.⁊ ſic in re factum fuiſſetſi pplłs iſrł ſuũ debitũ feciſſʒz.
rſeligetfn en vnũ edificiũ.⁊ nihilominꝰ quodlibet per ſe dici põt vnũedifici nã hec ↄditio ĩtelligebat᷑ ĩ ꝓmiſſo.ſʒ nõ fecit.ꝑꝑ qð templũ ⁊ ciuitas
No tüttbtil n inmn. ſicut totũ maneriũ regis pariſius drĩ domus regia.⁊tñ ſunt non fuerũt tũc edificate ſᷣs modũ ecechieli onſuz.tñ ꝑꝑ aliqs bonoꝰ
tait c ibi multe dom'.ſ.palatiũ.camera cauſarũ.capella.⁊ ſic de alus de filus iſrł fuit ciuitas reedificata ⁊ tẽplũ.minoꝛis tñ capacitatis ⁊
dernin i ⁊iõ cũ dr ſupꝛa. 40.ca.Et mẽſusẽ latitudinem edific calamo nobilitatis q̃ſi icõparabłr qᷓ; fuerat ꝓmiſſum.ppꝑ qð ecechiel in fine
Geniinni e vno ⁊c edficiũ ibiaccipit᷑ ꝓ muro exterioꝛi ſm aliqͥs.vel ꝓꝑ do ocẽ viſionis videt᷑ dixiſſe.S. ꝗS. Amen.q.d.vtinã ſic fiat ⁊ nõ ĩpedis
Gian ng mauncula ſupꝛa poꝛtam edificata m alios. vt dcm̃ fuit ibidem ctur ꝑpctã nr̃a.Q ãt filij iſrł nõ fecerint debitñ ſuũ ad obtinendum
eſenifi Dus hugo cardinalis ꝓceſſit quaſi media via declarans poſſi iĩtegre dem̃ ꝓmiſſum pʒ.qꝛ data gnãli licẽtia ꝑ cyꝝ ꝙ oẽs iudei de re⸗
uuennhi i bilitatem edifici imaginarie viſionis.⁊ cum boc de edificioec gno ſuo poſẽt in iudeam libere reuerti ⁊ ibi deo ruire.multitn capti
ſiuſioſel r cleſie ꝑ aliq̃ loca ĩmiſcuit. hoc tñ fecit ĩcõplete ⁊ ẽt iterciſe. an amoꝛevxoꝝ q̊s ibi acceperant ⁊ filioꝛuz qs ibi genuerant ⁊ poſſeſſio
pulnennt iſ ſo dem èt ſniam ſub diuerſis ſilitudinibꝰ pluries repetendo.⁊pꝑpp num qs ibi acqꝗſierant noluerũt inde reuerti.ſed magis elegerüt in/
8 riunin G candẽ cãm expoſitio btĩ gregoꝛi videt᷑ minꝰ apta.nã per mõtẽ ter idolatras cõmoꝛari.Slr illi ꝗ de captiitate redierunt in iudeã
umntgi in⸗ ſupꝛa quem ꝓpheta dr dimiſſus.S.40o.ca. dicit ſigniſcari xpm. vxoꝛes ſuas hebꝛeas legitimas cõtẽpſerunt.⁊ alienigenas deĩ pce/⸗
SS Itẽ per viꝝ mẽſurãtẽ edificiũ. Itẽ ꝑpoꝛtaʒ ⁊ ẽt alia plura.licet ptũ duxerũt.⁊ nõ ſolum vulgares de pplo HB fecerũt.ſʒ ẽ᷑t maioꝛes.ſ.
1os i ãt dcm̃ bti gregoꝛij nõ intẽdam in aliquo repꝛobare.tñ aligbus pᷣncipes ⁊ ſacerdotes:vt hr̃.i.Eſdre.ↄ.Itẽ poſtea tꝑe macha beoꝛum

cait unßll a videretur ↄueniẽtiꝰ exponi viſio pᷣdicta.ſi per diuerſas partes multi de pplo iſrł ⁊ de ſacerdotibꝰad vitiũ ↄ nãam ⁊ idolatriam ſe cõ
ſilitudines ſignificaren diuerſa.item btũs Sregoriꝰ de dcã uerterunt.edificãtes i hierlin ephebiam.i.ꝓſtibulũ iuuenuʒ.⁊ pale/⸗
elce viſione expoſuit tm̃ pmũ ca.ſ.Ao.⁊ adhuc incõplete.nam illo ſtram.i.ſcholã ad docẽdum ritus ⁊ leges gentiliũ.vt dem̃ fiut.=.ina⸗
9 tꝑe obſeſſa fuit romana ciuitas ⁊ multum afflicta.ꝑꝑ quod ſe chabeoꝝ. Silr poſtea veꝑ xpᷣm eis pmiſu ex inuidia a inalignitate
intene,ni P 4

cõtempſerunt. ⁊ ipſum coꝛam pilato negantes per manus militũ ei
occiderunt.pꝛopter quod eoꝛu ciuitas ⁊ templũ que reedificata fue

rant per romanos deſtructa fuerunt ſicut pꝛedixerat chꝛi ſtus Luce
i9. Uidens ieſus ciuitatem ſcàm ieruſalẽ fleuit ſuꝑ eã ⁊c. Sic igitur
pʒ vna expoſitio quãtum ad ſignificatum viſionis imaginarie ſupe/

rius deſcripte.Sed cõtra dictam expoſitioneʒ poſſet argui.pᷣ deags
egredientibus de templo ſanãtibus mare moꝛtuuz a ſua ſalſedine ?
amaritudine.ſecũdo de lignis ſuꝑ ripam fluminis faciẽtibus nouos
fructus ſingulis menſibus.hec enimvidentur aliqbus impoſſibilia.⁊

per coõſequẽs ſi iudei redeũtes de babylõe feciſſent erga deũ debituzʒ

ſuũ.nõ tamè iſta fuiſſẽt eis facta cum fuiſſẽt impoſſibilia vt aligbus

videtur.⁊ ſᷣ̃m hoc expoſitio dicta nõ videtur vera.Ad iſta dicenduʒ

ꝙ aliqna ſunt poſſibilia nature.ſ.illa que naturali curſu paguntur.⁊
aliqua ſunt impoſſibilia nature.poſſibilia tamẽ deo.Et iſta ſũt in du

plici gradu. nam aliqua ſunt ſupꝛa naturã quãtum ad ſuũ pᷣncipium

nõ tñ quatum ad ſequẽs exercitium ſicut ꝙ cecus videat.nam eius
illuminatio eſt ſupꝛa naturã.ſed exercitiũ oculi dati per miracualum
eſt naturale.ſicut oculi dati per generationẽ naturalẽ.Aliqua vo ſũt

ſupꝛa naturã vtroqʒ modo.ſicut cõuerſio panis in coꝛpus xpᷣi.⁊ ꝑma
nẽtia eiuſdem coꝛpoꝛis ſub ſpecie panis.Poſſet igit᷑ dici vt videt᷑ ꝗ⸗

dulcoꝛatio maris moꝛtui ſit poſſibilis ſm naturam.nam aque mariſ

collate per venas terre fiunt notabiles ⁊ hoc modo de aquis pcedẽ/

tibus a mari oꝛiuntur alibi fontes dulces.⁊ ideo nõ videt᷑ incõueni/

ens ꝙ aque egredientes de templo: haberent virtutem naturalem

dulcoꝛã diaquas maris pꝛedicti.nam in diuerſis partibus mũdioꝛi
untur fontes diuerſas virtutes ⁊ mirabiles habentes. Hoc etiam cõ
firmatur per ſcripturam.dicitur enim Exo.is.ꝙ aque marath in dul
cedinem verſe ſunt per immiſſionẽ ligni quod videt habuiſſe ad hoc
virtutem naturalem vt dictum fuit ibidem. Similiter dicenduz de
lignis quolibet menſe fructificantibus. videmus enim ꝙ aliqua li -
na ⁊ terrenaſcentia fructiſicant bis in anno.⁊ foꝛte pluribus vici/
bus in aliquibus terris.a ſic foꝛſitan poſſet hic dici de fructificatiöõe
quolibet menſe.⁊ dato q; non fit aliqua talis arboꝛ.non ẽ tamen ne

ganduũ quin deus poſſet facere.ita ꝙ pꝛoductio arboꝛis eẽt ſuperna/⸗
turalis.tamen fructificatio ſequens nãlis eẽt.⁊ ſi hoc ab aliquo nege

tur.nõ tamen negari põt quin deus poſſet ctiã de qualibzʒ arboꝛe fru

ctum pꝓducere quolibet menſe miraculoſe.⁊ ideo ſi pꝛedicte vie non

ſufficiũt.põt dici ꝙ hoc beneficium diuinum fuiſſet iudeis ↄtinuatũ

ſi erga deũ debitum ſuum feciſſent.ſicut ꝑ. o.annos pauit eos man

na in deſerto.⁊ xpianis peroꝛbem qualibet die dat coꝛpus ſunmm. et

ſuum ſanguinem in ſacramento euchariſtie.

Alia expoſitio poſtillatoꝛis.

npꝛadictam nõ intelligatur aliqᷓ ed ificatio malis ſed ſolũ edi
ficatio ſpũalis eccłie in moꝛibus fide ⁊ ſacramẽtis.In eccle/

ſia vero qᷓẽ cõgregatio fideliũ duplex ẽ regnum.vnũ q;tũ ad ſpualia

⁊ hoc deſignatur per edificiũ tẽplialiud at q;tũ ad tpalia.⁊ hoc deſi/
gnatur per diuiſionẽ terre ⁊ edificiuʒ ciuitatis circa finẽ libꝛi.vtrũq;

tamen regnum eſta deo. Igitur dicocuz beato gregoꝛio q;tũ ad hoc

ꝙ per montem in quo pꝛopheta dicitur dimiſſus vel poſitus S. 40.
capi.intelligitur chꝛiſtus de quo ſcribitur Dan.2z. Lapis qui percuſſe

rat ſtatuam factus eſtmons magnus:⁊ impleuit vniuerſam terram.
quod exponitur de xpᷣo a doctoꝛibus hebꝛaicis ⁊ latinis. Super iſtũ
autẽ montẽ fundatur eccłia.ſicut ipſe dicit Math.ioé. Super bãc pe
tram cdificabo eccleſiam meam.i.ſuꝑ me.⁊ hoc q;tum ad duplex re
gimen eccleſie pꝛedictum.Et ſicut pʒ ex ſᷣcedentibus pᷣmo agenduʒ

E de edificio in ſpualibus.qꝛ pꝛimo deſcribit᷑ in pꝛecedẽtibꝰ ipſuʒ tẽ/

plum circa cuius edificium deſcribitur triplex murꝰ.ſ.exterioꝛ medi
ns ⁊ interioꝛ.Per exterioꝛẽ vero q circũdat oĩa ediſicia intelligitur
ptectio ſeu cuſtodia diuina oĩa cõplectẽs.de quo muro dicitur Jſla.

26. Urbs foꝛtitudinis noſire ſyon:ſaluatoꝛ ponetur in ea murus ⁊c.
per murum vero mediũ intelligitur cuſtodia ſeu pꝛotectio angelica

que includitur ſub dinina. vnde pᷣs .iz4· Montes in circuitu eius.i.
angeli.vc dicit gloſa Auguſtini.qui ſunt in circuitu eccleſie per mo-
dum muri.per murum autem interioꝛc qẽ minoꝛis ambitus intelli
gitur ꝓtectio ſeu cuſtodia humana per pᷣlatos eccleſie ⁊ eoꝛum mini

ſtros.q̃ minoꝛis efficacie ẽ q; angelica.De hoc autẽ murocõtra ma⸗
los pᷣlatos dr̃ Exech̊.iʒ. Non oppoſuiſtis vos murum ꝓ domo dni.
Intra muros iſtos è ingreſſus ex tribus partibus.ꝑ quas intelligũt᷑

tres partes terre habitabilis.ſ.aſia.aphꝛica.⁊ europa.ex quibꝰingreſ

ſi ſunt eccleſiam multi per ſuſceptionẽ fidei⁊ ſacramentoꝛum ⁊ igre

diutur de pſñti. ⁊ egredientur de futuro.de iſtis vero tribus terrex
tibus dicitur Pieremie.⁊7. Terra terra terra:audi ſᷣmonẽ domini.
de ꝗbus tribus terre ꝑtibꝰ plures audierũt ſermonẽ apłoꝝ alioꝛũqʒ
xpᷣi diſc ipuloꝛũ cũ effectu credẽdi.Ex qualibet aũt parte trium ꝑtiũ
dictarũ ſunt tres poꝛte in tribꝰ muris ex oppoſito ſe reſpicientes per
quas ſignificãt᷑ tres gradus vel ſtatꝰ venientium ad fidem.ſ.incipiẽ

Lia vero expoſitio põt accipi vt per viſionẽ imaginariazs ſu ⸗

tiũ ꝗ deſignãtur per poꝛtã exterioꝛẽ ſiue pꝛimã. pficientium ꝗ
ſignificant᷑ ꝑmediã vel ſecũdã.ꝑfectoꝛũ ꝗ deſignantur ꝑ ter/

tiam vel interioꝛc.de poꝛtis iſtis dr pᷣs.Sõ. Diligit dñs poꝛtas

ſyon ſuper omnia tabernacula iacob. Per tabernacula iacob
intelligitur ſtatus vel gradus fidelium tꝑe legis moſaice.ꝑ poꝛ
tas ſyon ſtatus vel gradus fideliũ tꝑe legis euãgelice.que dici

tur lex amoꝛis.lex aũt vetus lex timoꝛis.pꝑ quod poꝛte ſyon be

ne dicũtur pᷣdilecte. In poꝛtis aũt exterioꝛib non ſunt edificia
magna.ſed quedã domũcule ſuꝑ eas edificate.vt ſupꝛa dictũ ⸗
per quod deſignat᷑ ꝙ ſtatꝰ incipiẽtiũ ẽ adhuc notabilr ĩperfectꝰ
In poꝛtis ãt medus ⁊ interioꝛibꝰ ſunt edificia pulchꝛa.ad deſi

gnãdũ ꝙ ꝓficieẽtes ⁊ pfecti hñt maioꝛẽ ꝑfectionem.pfectiiam
actu ꝓficiẽtes in potetia actui ꝓpinqua.ad qð deſignãdum ad
poꝛtas medias ẽ aſcenſus ꝑ ſeptẽ gradus tm.ad interioꝛes vero

ſeu tertias ẽ aſcenſusp octo gradus. PHẽt aũt quelibet ſex poꝛ/
tarũ veſtibulũ.poꝛticũ.duas frõtes ⁊ ſex thalamos. Per veſti ·
bulũ pᷣcedẽs poꝛticũ.ĩtelligit᷑ gra pꝛeueniẽs.de q̃ dicit᷑ ps. ð.
Mia eius pueniet me.mia nãq; dei ⁊ eius gratia ſunt ideʒ. per
poꝛticũ vero gratia ſubſequens de qua dicitur pᷣs.⁊2. Mia eiꝰ
ſubſequetur me.vel aliter poteſt dici ꝙ ꝑ veſtibuluzʒ ⁊ poꝛticuz
deſignatur voluntas bona ⁊ operatio ſancta.deꝗbus dicit Au
guſtinꝰ ſuꝑ Joannt᷑. Pꝛecedet velle ſubſequetur ꝑficere. Per
duas frõtes qᷓ ſunt ad decoꝛẽ ⁊ foꝛtitudinẽ poꝛtarũ ꝑꝑ quod fa
cte ſunt ad modũ vuarũ turrellaꝝ ex vtraqʒ ꝑte cuiuſlibet poꝛ
te deſignatur patiẽtia in aduerſis.que ſtabilit hominẽ ne ꝑ ipa
tientià frangat᷑ ⁊ modeſtia in ꝓpſperis q̃ tenet hoĩem ne ꝑ ſuper
biã eleuet. De iſtis duabꝰ turrellis dr̃ ps.iꝛi. Fiat pax in virtu⸗/
te tua ⁊ abũdantia in turribꝰ tuis.nã per patientiam in aduer/
ſis.⁊ per modeſtiam in pſperis.acꝗrit᷑ ⁊ cõſeruat᷑ abund antia
oiuz diuinoꝝ bũficioꝝ in nobis. Per thalamos ãt in ꝗabꝰ poies
doꝛmiũt ⁊ geſcunt intelligit᷑ pax.vñ pᷣs.ʒ. In pace i idipſuʒ doꝛ
miã ⁊ requieſcã.Eſt ãt duplex pax.ſ.interna.⁊ fraterna.ideo di
cunt᷑ thalami eſſe hinc ⁊ inde ex vtraqʒ ꝑte poꝛte ⁊ tres ex vna
pte.qꝛ pacẽ internã tria faciũt.Pꝛimũ ẽ ↄſcientia mũda.Eccł.
44.· Poĩes diuites in virtute pulchꝛitudinis ſtudium habeértes
pacificãtes in domibꝰſuis.i.in ↄſciẽtijs ꝓpꝛus.Secundum eſft·
amicitia dĩna. Aug.libꝛo ↄfeſſionũ.Inquietũ ẽ dñe coꝛ meũ do
nec requieſcat in te.dᷣs.ios. Pax multa diligentibꝰ legem tuaʒ
que ẽ lex diuini amoꝛis. Tertiũ ẽ ſufficientia modeſta per quiua
aliquis ẽ contẽtus his q̃ hʒ.⁊ ſic in ſe pacificatꝰ.de quo põt exxpo
ni qð dici᷑ Mat.ꝭ.Beati pacifici qm̃ filij dei vocabũtur.tales
enim fili dei quodãmodo deo aſſimilàtur ꝗ nõ indiget alique
extra ſe ſed ẽ ſibi ſufficientiſſimꝰ. Silr ex altera parte poꝛte ſüt
tres thalami.qꝛ tria faciunt pacẽ fraternã. Pꝛimum ẽ humili ,/
tas vera.que intantũ pacifica ẽ ꝙ facit pacifice habitare ctDum
ſuo orio.⁊ hoc ẽ ſpãle in hac virtute.nã caſtus nõ hitat pacifſice
cum luxurioſo nec iuſtus cũ iniquo.ſed humilis habitat pacifi
ce cũ ſuperbo.qꝛ ſicut ſuperbꝰvlłt dominari.ita vere hũilis ſub-
nci ⁊ ſic vterq; hẽt qð qrit.⁊ ꝑ ↄns geſcit.iõ dr ps.ii9.Cum hisg
oderũt pacem eram pacificus.i.cũ ſuꝑbis.de ꝗbus dicit ꝓuer.
izʒ. Inter ſuꝑbos ſꝑ iurgia ſũt. Secũdum ẽ egtas iuſta ſine qua

nuilla ſocietas põt eẽ pacifica.ſic pʒ de ſocietate latronum ꝗ ſũt

gaduerſaruj iuſticie.niſi eniĩ inter ſe iuſte diuiderent ſpolia ſtatiʒ
ĩter eos oꝛirer diſcoꝛdia.iõ dr̃ Iſa.ꝭ2. Erit opus iuſticie pax.
taciturnitas debita que tz os clauſuzʒ ne pꝛorumpat in verba
diſcoꝛdie ſeminatiua.vñ per oppoſitũ dr̃ Eccle.⁊8. Suſurro et
bilinguis maledictus.multos enim turbauit pacem habentes
De quolibet at dictoꝛũ thalamorũ põt dici quod ſcribitur deu
tro. 33. Amatiſſimus dni habitabit confidenter ĩ eo:q̃ſi ĩ thala /
mo moꝛabit᷑ tota die.ꝗ eni deũ vere diligit ĩ dictis thalamis iu
giter cõmoꝛatur. Poſt expoſitionem poꝛtarum ꝓcedendum e

ad expoſitionẽ gagophylacioꝝ q̃ ſupꝛa deſcribunt᷑ eẽ circa pa/

uimentũ oꝛientale.⁊ dicũtur eẽ triginta.pq̃ deſignatur ipletio

decẽ pᷣceptoꝝ tꝑibꝰ tribꝰ neceſſe aria. I. tpe legis nature. tꝑe le/
gis moſaice.⁊ tꝑe legis euãgelice.Denarius t numerus multi
tiplcatꝰ ꝑ ternariũ cõſurgit in triceſimũ.Et bene dicuntur ga/

gophylacia a gaça ⁊ phylaxe qðẽ ſeruare.nã ꝑ ipletionẽ decem
pceptoꝛũ ↄſeruãtur diuitie virtutũ.Poſt expoſitionẽ gacophp
lacioꝝ ſegꝗt᷑ expoſitio mẽſaxꝝ qͥ ſupꝛa dicte ſunt ocio.ꝑ quas deſi

gnant᷑ qttuoꝛ ꝑtes veteris te.⁊ q̃ttuor noui.de quibus tanq; de

mẽſis ſpũalibus reficit᷑ totꝰ pplłs xpᷣianus.ſᷣm ꝙ dr̃ Deute:s.

Non in ſolo pane viuit homo ſed in oĩ verbo qð egredit᷑ de oꝛe

dei. O ãtvetteſtamẽtũ ĩ q̃ttuoꝛ ꝑtes diuidat dixi plenius ipn
cipio Geñ.Diuiditur enĩ in libꝛos legales.hiſtoꝛiales.pꝛopheta
les.⁊ ſapientiales.Et ↄſimiliter diuiditur nouũ teſtamẽtũ.naʒ

libꝛis legalibꝰ coꝛꝛeſpondent Enãgelia.hiſtoꝛialibꝰAct aploꝝ
ſapiẽtialibꝰ Epiſtole pauli.⁊ epiſtole canonice.pphetalibꝰ aüt

nlifn

biniciffe

piteſlnen

encfunnn
licrioy nele
6vinmedr
titeenmnon⸗
ekeincign⸗
alponye
urdieſcn
pgelitovete
Cnnaüboynin⸗
ſftmnggbnon
ſcörhf
jalreſerinuan

gictbpif
ngdrhrb⸗
weſitfiht
inprinaein

Pitninaumt
luler eche
Pplencint

inucliiß
Gtmiveudunt
Riinaipiee
sfunttde
Pguͤtfn
Upturrlef
Neizpecheiu
fisbaſtenne
wik
ſſolepen.
ieteock
Niciſotri
PKenſrining
ptrüstt

tſiltredie

Mlinizgnite
ininn
Milrlera
menmſecte
Wnfigan
ſüpſtelttne
inherdett
lapergeti
Ncinnanhn
liſpalieri
lench
Ghünönai
ifmniede
ſhenn
H ſrlas iht

—
—
—.
—
=
—
—
—
—
=S=
—, —
= 2 -
= = =
= SS= Sͤ -

-

=—
.—
—
—
—
E
=
—n
—
ES
==
=

niorni

Mnugzgeannitn

eſaritdonnin

itmedinnen

diri renift
Aratentanndr
14cöſenni ghn
damcänp
83, Ppurit ier
tematuenaen
Göeptetnags
ieoetnuniitt

=

nieniüunni
adingni gne
Ncientnttſa
ACif verſtche
limmgingte⸗

1

Ferainpreu

itpocifeekud
iaainztiii
ltemisnef⸗
inmniieſrti
tödiighhl⸗
bĩ de iil⸗
micgea uſ⸗

—

86

—

E

1
1

—
—
E
SE
=
S
S
—
S =–

— ——
— —
S-
= = =
= ==
— =

—
—
= — =— — =
= =

—
—☛
=
Se-
E

— ——
5
. ☛ —=

—

—
— —
=☛ =☛- 8
SS. =. +☛
— = S
— = —
— S
—

=

=

–

S

=

—g ☛☚
S =

=

„

(Ezechiel

Apocalypſis. De q̃libet aũt dcarũ mẽéſarũ põt dici qdð ſcribitur

puer. 9. Gapia edi icquit ſbi vomũ.excidit colunas ſeptẽ.imo
lauit victimas ſuas.iniſcuit vinũ.⁊ ꝓpoſuit mẽeſa ſuã.Scriptu⸗
ra nãqʒ; ſacra ẽ mẽſa ſapie.Poſt expõnẽ meſarũ ſeꝗtexpõ atrij
Iterioꝛis:ĩ quo ſᷣm hebꝛcos ꝗtuoꝛ ponunt.i.altare holocauſtoꝝ

gazophylacia ſacerdotu hebdomadarioꝑ.⁊ gaʒoppylacia cato

rũ ſiir bebdomadarioꝝ. c traſit aqrũ a latere altaru. Et quoni
niã edificatio eccłie ſpualis nõ ſolũ cõſiſtit ĩi moꝛibꝰ ⁊ refectiõe
de mẽſa ſacre ſcripture.ſʒ ẽt ĩ ſacris.iõ ꝑ altare holocauſtoꝝ in
telligit euchariſtie ſacẽ̃m i quo quotidie immolat᷑ agnꝰgꝗ tollit

pctà mũdi.vñ dicit Aug.in uibꝛo ſniarũ Pꝛoſꝑi.Semel imola
tus ẽ xps in ſemetipſo.⁊ tñ quotidie imolat in ſacro inq;iũ ꝑ h
ſacrm efficimur quotidie ꝑticipes fructꝰvñice paſſionis.vn ⁊ in

qda dnicali orone ſecreta dr. Quotiẽs hꝰ hoſuie cõmemoꝛatio

celebꝛat᷑ opꝰnre redẽptionis exercet᷑.de hoc aũt altari dr Peb.

iʒ. Pẽmaltare de quo nõ bñr edere ptãte.hiꝗ tabernaculo de-
ſeruiũt.i.cerunonias legis veteris obſeruãtes. Et qm̃ euchari/

ſtie ſacrim cũ dinis laudibẽ cõficiẽdũ iõ ꝓpe altare.i.i atrio ĩte
rioꝛi ponunt᷑ gaʒopbylacia ſacerdotũ hebdomadarioꝛuz.⁊ ſilr
cãtoꝝ ꝑq deſignant merita celebꝛatiũ ⁊ eis miſtratiũ.Per aq̃ſ

vo egredietes de tẽplo ⁊ traſeütes ad latꝰaltaris ſignificatur ia
cramẽetũ baptumi.de quo dr Joelis.ʒ. Sons egrediet᷑ de domo

oni ⁊ irrigabit toꝛꝛẽtẽ ſpinarù.dñnr aũt aq̃ iſte egredietes de tẽ/

pio ꝑ qð t. pl ſignificant᷑ duo pncipales nr̃e fidei articuli.ſ.ar/
ticulus ſcẽ trinitatis ⁊ articulus icarnatiõis vt poſtea plenꝰ di/

cet᷑.qꝛ baptiſmꝰ ᷣm coẽm eccłie foꝛma cõfert᷑ ĩ noie ſcẽ trinitat/
ym ꝙ dr Math.vlti. Eütes docete oẽs getes baptiʒzãtes eos in

noice pris ⁊ filij ⁊ ſpũs ſci.⁊ qꝛ ĩ pᷣmitiua ecclia fuit collatꝰin noiĩ·
xypi:vt hr̃ in actib aplłoꝝ in plibꝰiocis.qð ẽ nomèe ſuppoſiti in q

vniunt᷑ natura dina ⁊ bumana De duobꝰaũt iſtis ſacris logtur

ſpaliter Ezechiel ꝓpha.q; ſũt ſpali mõ ſacr̃a none legis inq;tũ
xpᷣs ꝑ ſe ea ĩſtituit ⁊ eis vſus fuit ĩ ſeipo.⁊ h psð de ſacro baptimmi
in qᷣtuoꝛ euãgelujs q;ʒtů ad vtrũqʒ.i.iſtitutionẽ ⁊ vſũ.⁊ ſiłr de ſa

cramẽto euchariſtie q;tũ ad eiꝰ iſtitution.q;tũ aũt ad eiꝰ vſu⸗̊ʒ

nõ hf in euagelus expſſe.ſed hoc tʒ coiĩtas ecclłie.qꝛ dĩ Act.i.Cce

leſus facere ⁊ docee.⁊ iõ ſicut pᷣus baptiʒari voluit.⁊ poſtea
ptiſmũ aliſipoſuit.ſic in cena pmo coꝛpꝰſuũ ⁊ ſãguinẽ ſũpſit
⁊ poſtea diſcipulis ſumẽdu tradidit.vñ dicit Pie.ad leſbiam.
Ons ieſus ipſe cõuiua ⁊ cõuiuii.ipſe comedẽs ⁊ ꝗqcomedit᷑.vñ
vſus. Rex ſedet in cena turba cict duodena.Se tz in manibꝰ.
KE cibat ipe cibꝰ. Per bec ãt duo ſacr̃aq̃ pncipalia ſũt.alia ſbĩtel
ligunt. Poſt exponẽ atru iterioꝛis pcedẽdũ ẽ ad expõnẽ tepli.
⁊qm̃ edificatio ecclłie ſpualis nõ ſolũ cõſiſtit ĩ moꝛibꝰ⁊ refectio
ne ꝑ ſacrã ſcripturã ⁊ ſacẽis.ſʒ ẽt in fidei arti culis.iõ ꝑ tepluʒ ſi/

gnificant᷑ ſeqntia. qð diuidit ĩ tres ꝑtes.ſ.poꝛticũ ſcm̃ ⁊ ſcm̃ ſcõo⸗
rũ. Per poꝛticũ aũt ẽ igreſſus ad alias ꝑtes.⁊ iõ ꝑ ipſã itelłr arti

culus vnitatis dine eẽntie ⁊ articulus ſue ꝓuidẽtie q;tũ ad pꝛe
mMiatſonẽ boni ⁊ punitionẽ mali.fides.n.iſtoꝝ articuloꝝ ſeinꝑ
fuit neceſſaria ad ſalutẽ.⁊ ẽ pᷣma ad alioꝝ credulitatẽ.vñ dicit
Deb.ii.Credere enĩ opʒ accedẽtẽ ad deũ qꝛ ẽ.⁊ ingrẽtibus ſe re
muineratoꝛ ſit.Per ſcm̃ ſcõꝝ ĩtellr articulus ſcẽ trinitatis ᷣm
tres mãſiones vnã ſuꝑ ali ibidẽ exñtes.Lʒ aũt nõ ſit ibi ſuꝑio
ritas nec ĩferioꝛitas ꝓpꝛie tñ filiꝰ a pr̃e ⁊ ſpũs ſcũs ab vtroqʒ.

⁊ m hoc dixit PHilari ꝙ auctoꝛitasẽ in pr̃e ⁊ ſubauctoꝛitas ĩ fi
lio. Per ꝑte tẽphł q̃ dr ſcin.itellłr articulus icarnatiõis bũdicte.
Pquã tres nature in ſuppoſito fili ſunt vnite.ſ.natura diuina.

aĩa rönalis ⁊ caro xpi puriſſima q̃ ſignificant ꝑ tres manſiones

vnã ſuꝑ alià exũtes.diuina nãqʒ natura ſuꝑioꝛ ẽ ad aĩiam.⁊ aia

ad carnẽ.de iſtis vo duabꝰtẽpli ꝑtibꝰ põt accipi qð dr Apoc.i

Et tẽplũ nõ vidi ĩ ea.ſ.mãle.qꝛ ſᷣm iſtũ vltimũ exponẽdimodũ
p viſionẽ ezechielis nõ itelłr aliq̃ edificatio materialis ſed tmiiꝭ
ſpualis iõ ſegtur ibidẽ.Oñs eni de ompps trinꝰĩ pſonis tẽplum
eiꝰ q;tũ ad ſcm ſcõꝝ.⁊ agn.i.fili ĩcarnatꝰ qᷓtũ ad illã tẽpli ꝑtẽ
q̃ or ſem. Per pilarios au᷑t tẽpli ſignificant miracula cõfirman

tia fidẽ xpi.vñ dr Marci vlti. Jlli aut pfecti pdicauerũtvbiqʒ

dño coopante ⁊ ßmonẽ cõfirmãate ſeqntibꝰ ſignis. Percochleaſ
vo gbaſcẽdit᷑ ſurſũpñt ĩtelligi notitie creaturarũ gbꝰaſcẽdumꝰ

pcognitionẽ diuinoꝝ ſᷣm ꝙ dr̃ Ro.i.nuiſihilia ipſius.i.dei a

creatura mũdi.i.ab hoĩe ꝑ ea q̃ facta ſũt ĩtellecta cõſpiciunĩ:ſẽ/
piterna quoqʒ vtꝰeiꝰ⁊ diuinitas. Per appẽditia vo circa tẽpluʒ

—

exñtia ĩtelligunt oĩa alia ad fidẽ ꝑtinẽtia.eo ꝙ ad pᷣdcõs articu
los annectunt᷑.⁊ qm fides infoꝛmis moꝛtua niſi fuerit carita/
te foꝛmata.iõ ex vna ꝑte tepli ponit᷑ edificiũ auſtrale ex qua ꝑ/
te ꝓuenit eſtꝰ caloꝛis.iõ edificiũ auſtrale ſignificat feruoꝛẽ dile

ctiõis. Ex altera vo ꝑte edificiũ aglonare ex qua ꝑte venit hoꝛ

roꝛ frigoꝛis.ppað edificiũ aglonare ſignificat donũ timoꝛis fi/

halis. Cimoꝛ eni cauſatiuꝰẽ ifrigidationis a tremoꝛis.vt pʒ ad

ſẽ ſũ.dictũ ẽ aũt ſupꝛa in his duobꝰedificus ẽ hĩtatio ſacerdotum.

q; ſacerdotes ee debẽt in cõtinuo timoꝛe ne deũ offedãt ⁊ in feruoꝛe

dilectiõis vt ei deuote deſeruiat. De iſtis edificijs aglonari ⁊ auſtrali

põt accipi qð ſcribit᷑ canti 4. Surge aglo ⁊ veni hauſter ꝑfla hboꝛtuʒ

Ieũ ⁊ fiuãt aromata illiꝰ.Per ſpum eni timoꝛis ⁊ dilectionis fluunt

aromata chariſmatũ in hoꝛto ecclie militatis.pꝑ q̃tuoꝛ autem atriola

pnñj intelligi quatuoꝛ vtutes cardinales, de ꝗbꝰatrijs dr ps.83. Meli
lioꝛ ẽ dies vna in atrijs tuis ſuꝑ milia. Na cõmoꝛari in exercitio vtutũ
cardinaliũ ẽ opiimũ.Per culinas vo ſeu cognas pni itelligi doctoꝛel
ſacre ſcriꝑture deuoti ꝗ ſuis meditatiõibꝰ decoquunt cibu ſacre ſcri/

pture vt alij poſſint ide refici ſᷣm illud ps.38. Cõcaluit coꝛ meu intra
ine ⁊ in med:tatione mea exardeſcet ignis.iſte vo cogꝗne ſunt in atrio

95

us ſituate.qꝛ doctoꝛes ſacri eloꝗi debet pᷣusi qᷓtuoꝛ vtutibcardinali
bus eẽ exercitati.dxr.n.i.ethicoꝝ ꝙ moꝛalis phie nõ ẽ cõuenies audi⸗/
toꝛ ille ꝗ ẽ ſecutoꝛ paſſionũ.⁊ multo minPꝰẽ cõueniẽs auditoꝛ theolo/
gie.⁊ adhuc multo minꝰↄueniẽs eiꝰdoctoꝛ.ꝑꝑ qð ĩ ſacre ſcripture do

„

ctoꝛibꝰ pexigit᷑ exercitiũ in vtutibꝰmoꝛalibꝰ. vn dicit phus.⁊.phyſi/

coꝝ ꝙ ſededo ⁊ geſcedo fit aĩa ſciẽs ⁊ pꝛudẽs.qꝛ ſedado turbationes
paſſionũ ⁊ geſcedo ab ĩpuſſionibꝰearũ qð fit ꝑ virtutũ moꝛaliũ exer·

citiũ acꝗrit᷑ icãrũ notitia ſeripturarũ.oſt expõnẽ tẽpli ⁊ edificioꝛũ

circa ipſũ dicẽdũ ẽ gꝗd ſignificet ꝑ ſacerdotes in ipſo miniſtrãtes.Cir

ca quos ꝗnqʒ ſũt ſuꝑiꝰ deſcripta.ſ.eoꝝ gen:hitus:modus:victꝰ actꝰ
Circa pᷣmũ dr ꝙ fint fili ſadoch ꝗ iterpᷣtat᷑ iuſtus.⁊ ꝑ hoc deſignat᷑ ꝙ

—

ecclie miniſtri debẽt eè ꝑ initationẽ ſpalẽ filu xpig drĩ antonomati
ce iufłꝰ. Iſaie. . Roꝛate celi deſuꝑ ⁊ nubes pluãt iuſtũ:aꝑiatterra:

⁊ germinet ſaluatoꝛẽ. vñ Joanes apls de ſe ⁊ ſibi ſilib dixu.i.canoni/

ca.3. c. Uidete q̃lẽ caritatẽ dedit nobis pr̃ vt filu dei noiemur ⁊ ſimꝰ
Qudtũ ad ſcòm dr.ꝙ habeàt veſtes lineas ꝑe
delſignat mẽtis ⁊ coꝛꝑis puritas.⁊ ſubdit᷑.ꝙ fe
turpitudinẽ carnis ſue:ꝑ qð ſignificat᷑ ꝙ in miniſtris eccłie mihil tur ·
pitudinis aut diſſolutionis in vbo geſtu vel facto debeat apꝑere. vne⸗

uas in miniſtris ecclie
noꝛalia linea operiant

de dr Exo.io Sacerdotes ꝗ accedũut ad me ſcificent ne ꝑcutiam eos.

Of et ſupꝛa de ſacerdotibꝰ ꝙ in alijs veſtibꝰminiſtrẽt in tẽplo ⁊ i aluſ/

habitẽt cũ pplo.qð ĩpletũ vr in noue legis ſacerdotio.Quãatũ ad terti
um dr ꝙ ſacerdotes comã nõ nutriat ſʒ attõdẽetes tõdeãt.ꝑ qð ſignifi

cat᷑ tõſura clericalis in miniſtris noue legis.Quatũ ad qrtuz vo dicit

ꝙ ſacerdotes nõ comedãt captũ a beſtia nec ꝑ ſe moꝛtuum.ꝑ qð deſi/

gnat᷑ ꝙ miniſtri ecclie nõ debẽt de rapina vel alio illicito viuere. Itẽ

de ſacerdotib dr q; vinũ nõ bibãt qñ ĩgreſſuri ſut tẽplũ.pꝑ qð itelligiĩ
ꝙ in miniſtris ecclłie eẽ dz ſobꝛietas ⁊ potiſſime qñ debent celebꝛare.

tũc eni in eis reqrii nõ ſolũ ieiuniũ eccłie ſʒ et nature. Quãtũ ad ꝗn/
tũ dr ꝙ celebꝛẽt diuinũ officium ⁊ ꝙ doceãt pplm ꝗd ſit müdũ ⁊ im/

mũuũdũ.⁊ qdẽ m dubus determinẽt ꝗd ſit tenẽdu.ꝑ qð deſigna q imi
niſtris ecclłie dʒ eẽ deuotio ad debite celebꝛadũ diuina.⁊ ſacre ſcriptu
re cognitio ad docẽdũ ppłm q̃ ft licita ⁊q̃ illicita.⁊ ad determinãdũ
q̃ in dubus ſũt tenẽda.iſta tũ cognitio maioꝛ regrit᷑ ſᷣm ꝙ aligs in ec/

cleſus gradu maioꝛi cõſtituit᷑. ꝓpter qð de ignoꝛãtib dr Oſee..· ꝛ

repuliſti ſciam repellam te ne ſacerdotio fungaris mihb.
Oſtq; dcm̃ ẽ de ſpũali edificatione ecclie q;tum ad ſpũale re
gimè ſeu ſtatũ clericalẽ. Pic oↄñir agit de edificio eodem ꝓut
ſpectat ad regimẽ tꝑale ſeu ſtatũ laicalẽ. Circa qð tria ſupꝑius

ſũt deſcripta.ſ.diuiſio terre:cõditio pᷣncipis:⁊ ciuitatis edificiũ.Adi/⸗

tellectũ iſtoꝝ ſciẽdũ ꝙ nulla coĩtas pplłi põt cõueniẽter ſtare ſine cõ/

ſeruatione iuſtitie.Eſt aũt duplex iuſtitia vt dr̃..ethicoꝝ.ſ.cõmutati

ua ⁊ diſtributiua.Pꝛima ꝓpꝛie ẽ ĩter pplares in emptionibus ⁊ vẽdi
tionibꝰ ⁊ alus iuſtis comutationibus.⁊ hec iuſtitia locum hʒ in bonis
mobilibus ⁊ etiã in bonis ĩmobilibus.quãtũ aũt ad imobilia dictũ ẽ
ſupꝛa ꝙ debet tribubus.iꝛ. diuidi terra ꝑ equalia.ꝑ qð ĩtelligit ꝙ po
puli xpᷣiani debẽt ad inuicẽ vti iuſtitia cõmutatiua.cuiꝰmediũ atten-
diĩ ſᷣ̃m equalitatẽ quãtitatis.vt habet᷑..ethicoꝝ.⁊ hoc fit in bonis ĩ
mobilibus quãdo gꝗlibet hereditate pꝓpꝛia eſt cõtẽtus.⁊ nõ accipit ꝑ

violentiam ſeu fraudè de poſſeſſione alterius.vnde dicit Deute.27.

Maledictus qui trãſfert termios ꝓximi ſui ⁊ dicet oĩs populus amẽ.
Similiter in bonis mobilibus debet vti iuſtitia cõmutatiua poplus
xpᷣianus.⁊ quãtum ad hoc dicit᷑ ſupꝛa. . Statera iuſta ⁊ ephi iuſtü
⁊ bathus iuſtus erit vobis ⁊c.de pᷣncipibꝰaũt dicit᷑ ꝙ ſint cõtenti ter
minis ſue poſſeſſionis.ꝑ qð intelligit᷑ q pᷣncipes chꝛiſtiam debẽt eſſe

cõtẽti ſuis redditibus.⁊ nullo modo grauare pplin exactionibus ide

bitis. vnde dicit᷑ Deutero.ix.de rege.Cũqʒ fuernit cõſtitutꝰ nõ multt⸗
plicabit ſibi equos nec habebit vxoꝛes plurimas que alliciãt animů
eius.neqʒ auri ⁊ argẽti imèſa põdera.ꝑ grauamẽ.ſ.pplłi cõgregata.ꝓ
pter qð de faciẽtibus cõtrariuz dicit᷑ Iaie.i.Pꝛincipes tui infideles
ſocij furum oẽs diligũt munera.ſeqnunt retributiones.pupillo nõ iu
dicãt.cauſa vidue nõ igredit ad eos. Pꝛincipes igit vtunt iuſtitia cõ
mutatiua quãdo ſũt cotẽti ppꝛus redditibus.⁊ ſimiliter regni ſui li/
nmutibus:ita ꝙ nõ vſurpãt indebite ſibi alioꝝ regna in toto vel in ꝑte
Juſtitia vo diſiributiua ppꝛie ꝑtinet ad ſuꝑioꝛes auͦt bonox one⸗

ruů debitoꝝꝑ ſubditis ĩpoſitoꝛes.⁊ hec ſiuſtitia nõ attẽdit ſm eqlitates la. P
quãtitatis ſʒ ꝓpoꝛtiõis:vt qlibet honoꝛetplus vel minꝰ ſiẽ valet pu ⸗
niat᷑ plus vel minꝰ ſiẽ dʒ.Et de iſta iuſtitia qᷓ;tũ ad ſacerdotes ꝗq ſunt i
ſuꝑioꝛes in ſpũalibꝰiã dem̃ ẽ ꝙ debẽt determinare dubia. ⁊ g tenea⸗
tiii coꝝ ſnia ꝑ quã vna pꝑs iuſtificaĩ ⁊ alia cõdẽnat. Quaãtnm ad pᷣnci

opker aß ezechiel in fine viſtonis dicte.ADDITIO.. liine
¶ Nhebꝛeo neqʒ in trã ſlatione chaldaica nõ hr̃ ĩ B oco luſtligfinn
Amẽ. vñ n dʒ ex h ſumi aliqð argumtũ.¶ ¶ In myſtia N eſelnen
tione vbi dr in poſtil. Per aqᷓs vo egredietes de teblo. jienf
Eiſtiſagꝗs egrediétib oe tẽploplura A DDIPIDO uſl n
pes aut or in textuꝙ faciat iudiciũ ⁊ iuſtitiã in pplło.p qð deſignatur/ ponunt᷑ in lr̃a que poſtillatoꝛ ptermiſit in exponẽdo:yt· 1 jficuoͤfe
wꝓvad hoc tenent᷑ pᷣncipes xpᷣiani pluſq; pncipes tꝑe veteris teſti.qꝛ to & Aciũ dicit. Mẽſusè mille cubitos ⁊ traduxit me ꝑaqquaz cl⸗ e
tnus ille ſtat fuit figuralis te noui teftamẽti.ſicut dr.i.Coꝛ.io.Oĩa in vxᷣ qʒ ad talos. Rurſũqʒ mille mẽſus ẽ ⁊ traduxit me ꝑ aquim ni ben
fectione illi rei c figu Shcipit plogus ſancti Diero ſuãe:ſine ſb noĩe eoꝝ ab alio ne ſupflue fuiſſe dea. luß r
ra. ppter quod pᷣncipes YIi in danielem pꝛophetam. ſcio quo nõ ſatis chaldeã linguã vñ in glo. ſub quolli iinin,
Piani debet eẽ multo Anielem ꝓpheta iut᷑ ſciete editus ẽ liber: ſiue alið ꝗd bet particularium tei
fectioꝛes q́; ncipes 1 d ſeptuaginta iterßtes cauſe extiterit ignoꝛãs:hvnũ af/ hic cõtẽtoꝑ myſte de eu ln
deoꝝ tpe veteris te. cir DIpſii ſaliatosis ecrlii. pren vmultz a Bitate rinñ tradit᷑.⁊ iõ ſiꝗs WMW.
ca tertiu.ſ.edificiũ cini⸗ Rdñi ſaluatoꝛls ecclie firmare poſſũ: ꝙ multü a vitate depis quc bie coꝛt· uunhlinj
tatis pʒ ex fine libꝛi ese,· no legüt: vtetes theo diſcoꝛdet: recto iudicio repu/ nnent᷑ pleniꝰvult in agunſun
ielno aoin ar⸗ ðõſcri / dotiõis editione:⁊ hoc cur acci diatꝰ ſit. Sciẽdũ ꝗqppe danieleʒ foꝛmarti ad illaʒ re nienen
bit. p ciuitaté vo qᷓ drĩ ci · gerit neſcto. Siue eniz aꝛ ſerm̊ marie 7 eſarꝗ: Rehyqaicj ͦ lit-, currat. chan
lUiiũ vnitas.itelligit᷑ vni /· nelet⸗Sindenßs d ſennd marie elra Pe bꝛaicis acel ⸗ ¶ Poſtilla venera ſain
Ccxris ecclie.vñ dr Eph. ⸗ tibus à noſtro elogo diſcrepat :ptos: ? vnaʒ hieremie picopen: de lyra ſup ezechie “ lagiſtͤ
Tin⸗ Rn — nolüerũt ſeptuaginta iterpꝛetes quoqʒ cũ arabica ligua pluri or eſt line⸗ RAni
er . Derboc aut iſqeni lingůe lincas i trãſlatiõe imã pĩe ſocietatẽ. HBeniqz eao UZucipit expoſitö Moalt
m qjdro veſenbitur ſi eſdem lingůe lincas traſlatiõe/ 1 bẽe ſocietatẽ. Deniqʒ go mn plogum Dame⸗ eteitulha

1 fdeklis 6fiattis cuuInnn (istägent
exerceri dʒ in q̃tuoꝛ vtutibcardinalibꝰ. Dr̃.n. io.ethicoꝝ ꝙ ĩtẽtio le dam de oꝛdine poſtillatotts. (CADPDITIO bbiheloen,
giſlatoꝛis ẽ ciues facere bonos ſeu vtuoſos. In quolibet aũt latere ci èd Anielem ꝓphetam ⁊c. Iſtum plogum dirigit Pie e nrirt
uitatis deſcribuni tres poꝛte.⁊ a. iz. tribubꝰ noiate.⁊ ad qᷓtuoꝛ oꝛbis 5 ronymus Panle 2 Enſtochio ad quarũ petitionẽ ihgti ennt⸗
htes equalr reſpiciétes. ꝑ qð itelłr ꝙ ad pᷣncipè xpianũ ad c offieug träaſtulit libꝛu iſtů. cõtinet tres ꝑtes. In pᷣma ex/ (alntis
ſpectat pᷣeſſe coitati ciuiũ.oẽs xpiani ſibi fubditi tà minoꝛes ẽ; maio
res ex qlibet ꝑte regni ſui liberũ ad eũ heant acceſſũ tanq; ad conſer

QcLittat ad attẽtationẽ ſignificãs libꝛi difficultaten (iſemnanil
uatoꝛẽ ⁊ defeſoꝛc olum. Et qm in hoc fũt dei miniſtri ⁊ ei vicarij om Nr

vſqʒ ibi. Pec iccirco refero vt difficultatẽ voßð8 de mmnnſtdel/
i . 4nielis onderc. In ſcdᷣa diſponit ad docilitatem ſi / (in en
PSoi ad No. iʒ. Paincipes nõ ſt tumoꝛi boni opis ſz mali ⁊ ſubdit. gnificãs libꝛi cõtinẽtiã. ⁊ in quo oꝛdine ſit veteris teſtamẽti qi/ üizſtünt
Miniſtri eni dei ſũrĩ hoc ipſü ſeruiẽtes.iõ ſubdit᷑ in fine libꝛi.Etno cipit ibi. Qui apud hebꝛeos ⁊c. In tertia ꝑte captat beniuoleti, ſpntagfie
me ciuitatis ex illa die dũs ibidé.qꝛ ciuitas nõ noiat a vicario.ſʒa pin ondẽs oꝑis vtilitatẽ.ibi. Un obſecro vos ⁊c.Quatũ ad pᷣma pꝑtt Mtiinnalde
cihalu no.ſic coitas li rtani denoiat᷑a xpo Circa vo pdcã.ſ.edi nota qpoñdit libꝛi diffcultatẽ ex tribus. Pꝛimium eſt in cpa⸗ Pſſnit
