nio egi
Erei
flitq
adoſt
i.G,
vnin i⸗
ſgofer
eoſto
nlipi
ſaelgen
R
atsme
gnſgel
efuenpt
1S
mahe
lbegen⸗
zefi,
Cbites
ume,
jincen
hodt
bun⸗
itehe
tcor
chitn
tofi⸗
eln
Lilege
Nie
En
nͤſegt
taöho
aglo
c
Abuh
lonioy
nautt
iinm
eril
Nels

b¶ Bauiſa c.ĩ coꝛde.Et e
q̃ſſi extra ſaltatio. c
d ¶ Letate ſunt ſuꝑ te.i.ex tua deiectiõe.dicẽtes. e ¶ Exqͥ Ddoꝛ
milſti.ſomno moꝛtis. fᷣ ¶ Mon aſcẽdit ꝗ ſuccidat nos.i.impu/
gnet. pꝓſeꝗt.n.parabolam de arboꝛibꝰmagnis pᷣncipes ſignificã
tibus: vt dictü eſt · g ¶ Infern. Pic ↄñr ponit᷑ inſultatio moꝛ

fico ⁊ magnifico regẽ celi.qꝛ oꝑa eiꝰvera.⁊ oẽs vie ei in.
gradientes in ſuꝑbia põt huiliare.⁊ ſic videt᷑ vitam ſuã in bono
terminaſſe.qꝛ vlteri nõ fit mentio de recidiuoad maluʒ. vnde
⁊ in decretis 23.q.⸗.c.nabuchodonoſoꝛ.dr ꝙ fecit pniam fru/

b¶ Subt. qꝛ infern di eẽ ĩterre ꝓfundo. i ¶
motꝰ intẽtꝰ.eo mõ loq̃ndi q̊ cõiter dr qñ aliqs magnꝰ⁊ peſſimꝰ

abutebant᷑ ĩ crudelitàte nimia. a ¶ Tõgeuita ſiluit oĩs terra

i.hitatoꝛes oĩs terre hĩtauerũt i pace regno babylonis deiecto.

auit.i ſigno exterioꝛi.exultatio.n.dĩ
Abietes quoq;.i.pᷣncipes magni terre.

tuoꝝ. Et pᷣmo con /
br diſitnuiiu qui?uit ſiluit oĩs fra: gauiſa eſt
ram. ibi. Omnes re exultauit: aà bietes quoq; łètate ſt
ges. alias pncipes. ſuꝑ te: ⁊ cedri libani.Ex quò doꝛ
o nee ns d; miſtinõ ſcendit ꝗ ſuccidat nos.
totra rege babylo⸗ Infernuͤs ſubter te ↄturbat eſt

nis. 2? occaſione bꝰ“ ocurſũ adnentꝰ tui: ſuſcitàuit ti/

ſit trãſit ad caſum bi gigates.Oẽs pꝛicipès fre ſur-
demonis. ibi. Quõ rexerũnt de ſolijs ſuis:oes pꝛici/
coꝛꝛuiſti.alias cecicd ʒ· n en
diſti. Circa pmũ ſci bpes nationũ. ANniuerſi rñdebũtẽt

endum ꝙ hebꝛei ? diceét tibi. Et tů vulneratꝰes ſicut

alig expoſitoꝛes aa Znos:noſtri ſimilis effectus es.

tholici exponũt lo/

cumiſtu de anunag etracta ad iferos ſuꝑbiatua:

nabuchodonoſoꝛö côncidit cadauertuũ. Subter te

ſcendete ad penas ſternet᷑ tinea: ⁊ operimetũ tuum
damnatoꝛü. Sʒz ſal erunt vermes. Quõ cẽecidiſti de
uo melioꝛi iudicio. “= S=Jðð
iſtud non videt mi

pi ↄuenienter dem̃ qꝛ Dañ.A.nabuchodonoſoꝛ reuerſus ð amẽ

tia videt᷑ extunc vixiſſe ĩ cõfeſſione laudis dĩne.vnde ibidẽe dr̃.
Igt poſt finẽ dieꝝ ego nabuchodonoſoꝛ oculos meos ad celum
leuaui ⁊ ſẽſus meꝰ redditꝰẽ mihi.⁊ altiſſimo bũdixi ⁊c.⁊ poſtea
ſubdit᷑ ĩ fine capituli.Nũc igẽ ego nabuchodonoſoꝛ laudo ⁊ gli

2

ctuoſam.⁊iõ dicendũ ẽ ꝙ ̊ refert᷑ ad balthaſar nepotem ſuum
gꝗ in ↄtẽptum dei fecit appoꝛtari vaſa cõſecrata dĩno cultui.⁊ bi
bit ĩ eis ⁊ pncipes eiꝰ.vxoꝛes ⁊ ↄcubie ꝓpter qð ĩterfectꝰfuit ea
deʒ nocte Dañ.ð.⁊ ᷣn B; or: Infernꝰ.i.diabolꝰg peſt iferno.
õtur. ẽ ⁊c.i.cõ

hõ moꝛit᷑ ꝙ demones ſüt multũ occupati circa receptionẽ ⁊ de
ductionẽ aĩe eiꝰ. ꝓphete.n.aliqũ vtebant᷑ modis iſtis cõmuni/
bꝰloqndi. 2 Buntitai⸗ tibi gi.i.aĩas gigãtũ ĩ ĩferno exiſtẽ/

tes.ꝗ fuerũt mali hoĩes Geñ.b.ad inſultãdũ tibi. ¶ Oẽs pn

cipes terre.ſ.ðfũcti. m¶ Surre.ð ſolus ſuis.i.de locis ĩ infer
no ſibi deputatis.⁊ eodez mõ exponit᷑ qð ſubdit᷑: Oẽs pᷣncipes
nationũ ⁊c. n ¶ Et dicẽt tibi.inſultando. o¶Et tu ulne/
tus ⁊c.i.deiectꝰĩ infernũ ab honoꝛe tuo mũdano. Konci
dit ca.tuũ.pꝑ moꝛtẽ coꝛpoꝛis. q¶ Sub. te ſternet᷑ tinea ⁊c.qꝛ
cadauer hoĩs moꝛtui vmificat circũ circa.Aliꝗ tñ referunt hoc

ad vermẽ ↄſciẽtie ꝗ cõtinue remaet ĩ damnatis.Si ãt aligs vel

let exponere pᷣdicta ad lr̃aʒ de aĩa nabuch̊.dicẽdũ eſſet ꝙ iſta p

phetia iſaie nõ fuit pᷣdeſtinationis q̃ ſemꝑ implet᷑:ſʒ cõminatio

nis q̃ aliqũ nõ implet᷑.ſic Jone.ʒ.dr.Adhuc.Ao.dies ⁊ niniue ſb
uertet᷑.q tñnõ fuit ſubuerſa.talł.n.ꝓphᷣia nõ denũciat᷑ ꝓutẽ ĩdi
uina pᷣſcientia qᷓ ẽ imutabibł.ſʒ ſᷣm merita vł demerita hoĩumqᷓ
mutabilia ſunt.ʒ.n. demerita niniuitaꝝ niniue erat ſubuertẽ/
da.ſʒ qꝛ egerũt pniam ad pᷣdicationẽ ione:nõ fuit ĩpleta cõmina
tio ſubuerſionis dicte.ſic ĩ ꝓpoſito.nabuchodonoſoꝛ.n.anteq;
ꝓpter pctã ſua ꝑcuteretẽ amentia meruerat penã gehẽne.⁊ ꝙ ſi
bi fieret tał iſultatio a dãnatis.Uerũtũ qꝛ poſtamẽtiã recogno
uit dei potẽtiã ⁊ egit pnĩaʒ fructuoſa:vt dem ẽ ſupꝛa:iõ pena per
iſ. aiã cõminata nõ fuit ĩpleta.⁊ lʒ ſic poſſet dici.videt tũ mihi ꝙ

pma expoſitio melioꝛ ẽ ⁊ magis cõſona textui. r ¶ Quõ ceci/

diſti. Pic ↄnñr occaſione regis babylonis agit᷑ de caſu demonis
Fm regulã exponẽdi ſacrã ſcripturã q̃ dĩ de diabolo ⁊ eiꝰ coꝛpo/
re:quã interalias ponit Augꝰ.3.ð doctrina xpᷣiana.⁊ Iſidoꝛꝰ de
ſũmo bono.o.ca.⁊ illas ego poſuiĩ pᷣncipio Señ.ꝓ expoſitione

totiꝰſacre ſcripture.iſta ãt regula q̃h vtẽduʒ ẽ itelligit᷑ ꝑ’hocq

diabolus eſt caput omnium iniquoꝛum. vᷣm ꝙ dicit Grego.ho/
mełio.⁊ ideo pꝛopter connexionem capitis ad membꝛa ⁊ econ
uerſo.ſcriptura ſacra aliqũ ſub vno ↄtextu de vno tranſit ad ali

gęetes:ꝗ dicèbas i coꝛde tuo: In cut Actj.iᷣ duobſcis at
celum conſcendã:ſuper aſtra dei gelor. Ecce duo yviri aſti⸗/

q conturbauit terra: ꝗ concuſſit
egnaiq

hoiumé in polo oppoſito.ſ.artico.qꝛ iſte polus ẽ nobis ſp manifeſt.

indicia. ?

tem mot.ſicut ⁊ ſupꝛa dicunt᷑ aſtra ꝓpterclaritatẽ natural

ſaias
ud ⁊ ecõuerſo.⁊ G̊ mò iſaias h̊ loq̃ns de rege babylõis ꝗ erat diaboli
mẽba ſimpliciter q;tũ ad ipſũ balthaſar. ⁊ ad tp̃s q;tũ ad ipſuzg nabu
chodonoſoꝛ trãſit ad loqᷓndum de ᷣmone dicẽs:Quõ cecidiſti ð̊ cello
ſ. eimpyreo. s4

ſempyreo. sAKucifer.i pulchꝛioꝛ iter angelos ſiẽ lucifer q ẽ ſtel
la matutina pulchꝛioꝛ ẽ ĩter ſtellas.iõ alio noiĩe vocat᷑ venꝰa venuſta

te. t ¶ Qui mane oꝛiebaris.qꝛ inter creationẽ eiꝰq d hic oꝛtꝰ.⁊ la⸗

pſuʒ.fuit tᷣs modicũ. v¶ Coꝛꝛuiſti ĩ terrã.qꝛ ꝓiectꝰ fuit in G̊ aere
caliginoſo. xaAQui vul.gẽtes.i.angelos alios ꝗbꝰ. ipſe fuit occaſio

cadęedi.ãgeli.n.boni? ma

al Iraif ½ „ʒx, li freq̃nter apparuerunt
celo lucifẽrꝗ manè᷑ oꝛieban:Cöꝛ ĩ ſpecie hũana.⁊ iõ nomĩe

ruiſti in terram qui vulnerabas gentiũ ⁊ hoinz noiani. ſi-
cut Actl.i.ð duobꝰſciĩs au

terũt iuxta illos ĩ veſtibꝰ

exaltabo ſolium meum ſedẽbo/ albis ⁊c. ⁊ de diabolo diẽ

in monte teſtamenti:in lateribus ſaluatoꝛ Math.iʒ. inimi
qquilonis:aſcendam ſuper altitu cus hõ ſuꝑſeminauit cica

. —

dinem nubium ſimilis erò altiſſi / Rnwechotrrrr.

ui dicebas ĩ coꝛ.tuo.

detraheris i pꝛofũdum laci.Qui lũ aſcè.ſuꝑ aſtra celi ⁊c i.
te viderint âd te inclinabuntur: ſun gtoe docto⸗ cn.do
cien- ſto eſtoi it pꝛeeſſe aljs angełin/
teq; ꝓſpicient. Hundqꝗ iſte eſt vir debite.ſ vt ſibi exhibent.
Sullerrg: honoꝛẽ ſoli deo debitũ.⁊
41 qui poͤſuit oꝛbem deſer⸗ nulli ſubeſſe:nõ ſimplici⸗/
ins deſtruxit: ũinctis ter. cũ ſciret ſe nõ poſſe es
bſq; dei manutenétia. ſʒ

q́;tuʒ ad regulã agẽdoꝝ.

a ¶ Sedebo ĩ moͤte teſtamẽti.i.ĩcelo empyreo vnde pcedũt oĩa qͥ in

terris fiũt tãq; de aula ſümi imꝑatoꝛis. b ¶ In laterib aglonis.
q; lʒ ̃ᷣm ph̊ᷣm altitudo mũdi ſit in polo antartico.tñ ſᷣm apparẽtiam

2 ſuꝑ nrum hemiſꝑium eleuat.⁊ circa ipʒ vident᷑ moueriſtelle. Po

lus ãt antarticẽ ſꝑ nobis occultꝰ.vel aliter:Sedebo ĩ mõte teſtamè,

ti.i.ſuꝑ eccłliã q̃ dẽ mõs ſupꝛa.ca.⁊.⁊ ſic dr mõs noui teſtam̃ ti. Super

—

pſonas.n.eccliaſticas appetit diabol maxime dñari. In lateribꝰ ag/
lonis.i.ĩ coꝛdibꝰfrigidis ex fectu caritatis. c¶Aſcẽdã ſuꝑ altitu
dinẽ nubium.i.angeloꝝ ꝗ dicũt nubes metaphoꝛice ꝓpter velocita

ℳ4

ĩtellectꝰ.
Simil ero altiſſimo.appetujt.n.ſiłitudinẽ dĩnam:vt pᷣdictum eſt.
Merũtñ ad ĩfernũ ⁊c.qꝛ ſicut culpa eiꝰfuit grauioꝛ.ita pẽa maioꝛ.
Quitte vi.i.angeli ſcĩꝗ viderũt eũ cadẽtem ⁊ vidẽt eiꝰ dãnationẽ.
d te inclinabunt.per ↄſiderationẽ dĩne iuſticie dicetes.
HNuũ.iſte ⁊c̃.i.celũ empyreũ.qð dr terra viuẽtiũ. i ¶ Qui ↄcuſſit
re.i.oꝛdines angeloꝝ.qꝛ ð oĩbꝰoꝛdinibꝰ aliꝗ ceciderũt cũ eo.Angeli
vo ĩ ſcriptura dñr reges qꝛ ꝑ eos regit᷑ tota coꝛꝑałcreatura.⁊ ꝑↄñs
oꝛdines angeloꝝ dicũt᷑ regna.vłpõt iſtud ĩtelligi ð terra hĩtatiõi ho

a

õputata.cuiꝰpacẽ diabolꝰnitit ꝑturbare ⁊ freq̃nter ꝑturbat.
R

ui poſuit oꝛbẽ de.qꝛ añ moꝛtẽ xpᷣi oẽs ðcedẽtes trahebat adãfer
nü. Et vrbes ei de.i.loca dĩnicultꝰ.q̃ freqᷓnter ðſtruxit a deo
ꝑmiſſus. m ¶ Uictis eiꝰnon aperuit car.i.eos detinuit. ꝙ ãt inde
aliꝗ ſunt amoti in reſurrectiõe xpi fuit contra eiꝰvoluntatẽ.Aliꝗ vo
expoſitoꝛes exponũt ð rege babylonis ad lr̃aʒ dicẽtes ſic.Quõ ceci/

diſti lucifer.i.tu rex babylõis głlioſioꝛ regib alus ſic lucifer alijs ſtel

lis.Qui mane oꝛiebaris.qꝛ lʒ regnũ babylonie fuitvalde głioſum.tñ
in hac glłia durauit tpᷣs modicuz.qꝛ pᷣmꝰ rex glioſus legit uige nabu
chodonoſoꝛcui ſucceſſit enilmerodach filiꝰeiꝰ.⁊ iſti ſucceſſit baltha
ſar eius filiꝰ: vt ðclaratũ fuit diffuſiꝰ. Dan.2. ⁊ ĩ iſto ðfecit regnũ ba⸗
bylonie.⁊ trãſlatũ fuitad medos ⁊perſas.Dañ.s.Coꝛꝛuiſti ĩ terrã.de
iectus a regni dignitate.Qui vulnerabas gẽtes.exnimia crudelita/
te.Qui dicebas ĩ coꝛde tuo ĩ celũ aſcendã ⁊c̃. Opinio.n.erat gentiliũ
ꝙ poſt dignitatẽ regni in vita pñ̃ti traſferebant᷑ ad celũ.ſcõʒ ꝙ dr.2.
Mach.ii.Pf̃e nro iter deostrãſlato. Sedebo ĩ mõte teſtamẽti i.ſu
per hieriin extendaàr egnuʒ meu.ſicut ⁊ factumẽ quando cepit ſede
chiam: In lateribꝰaglonis.qꝛ hieruſaleʒ dr eſſe ĩ latere aglonari mõ
tis ſyon. Aſcendã ſuper altitudinẽ nubiũ.i.pphetarum. Simiłero
altiſſimo.i.monarcha in mũdo.ſicut ipſe ẽ in celo. Nerütamen ad in
fernum detraheris.inuitꝰ.In pꝛofundum laci.qꝛ quiplus ſe exaltat
per ſuperbiam.magis deicitur per penam.quod impletuz fuit ĩ bal

thaſar vt ſupꝛa dictum eſt. Qui te viderint ad te inclinabũtur.quaſi

diceret. ita pfunde deucieris ꝙ ꝗ te voluerit videre opoꝛtebit ſe in/
clinare. Nunquid iſte eſt qui conturbauit terram.i. habitatoꝛes ter/
re. Qui concuſſit regna.ſubiciendo ea violenter ſuo imperio. Rex
enim babylonis multa regna imperio ſuo ſubiecit armoꝛum violen
tia.¶ Aui poſuit oꝛbem deſertum pꝛo magna parte. interfectis in⸗

colis. Et vꝛbes ei deſtruxit. ſicut pʒ de hierlm ⁊ de multis alus qs
deſtruxit rex babylonis. Uinctis eiꝰ.i.ab eo. Non apuit carcerem.
dimittendo eos etiam poſt longam macerationẽ.⁊ ᷣm iſtam expoſi

ↄſonat dictis ſanctoꝝ. a 4
tra regẽ babylonis qᷓ;dtum ad ſepulturam. Et intelligat᷑ pars iſta de
nabuchodonoſoꝛ.de à dicũt hebꝛei ꝙ ipſo moꝛtuo euilmerodach fi
liꝰ eiꝰquẽ ĩcarcerauerat ꝓpter mala q̃ tempoꝛe amẽtie pr̃is fecerat
tune ne raſutgeret mõ
te.ſicut redierat de amẽ/ j9 ſe 322 ◻αςroge
tia de cõſilio ioãchĩ fecit en Puite grcere: Ors Ss
eum de ſepulchꝛo extra / gentiũ vniuſi doꝛmierũt i gloꝛis
hi ⁊ ꝑticulatiz ẽt diuidi vir i domo ſua:tůͤ aut Piectus es
uenriue darupt ſic iſs ð ſepulchꝛo tuo quaſi ſtirps in/
len agregari⸗evym b vf . utilis: pollut/ obuolut: cuz his
Oẽs reges gentiuz ꝛc. ſj· qui ſterfecti ſüt gladio: ⁊ deſcen⸗
no moꝛtis. bi In glia derũt ad füdamẽta laci. Quaſi ca
i.honoꝛifice ſepulti. dauer putridũ nõ babebis cõſoꝛ/
n dan tiũ:neq; cũ eis i ſepultura.T.n.
ſi ſtirps inutił.ꝗᷓ ad nibhi / trꝙ&& tuò diſpdidiſti: tu populuʒ
lunn Evtil. eollu tuũ occidiſti.Mõ uocabit ĩ eter/
to.ſ.ſanie.qꝛ cadauera ſic . L
extracta ſaie ſũt polluta. nalen⸗ ein⸗ O õõ ſi
fELum hiſ ginterficiunt occiſioni i inigtate patru
graclio. qu:u cadauera eoꝝ. Hõ cõſurgẽt:nec heredita .
bũt traʒ:neq; implebũt faciẽ oꝛb
ciuitatũ.Et cõſurgaʒ ſuꝑ eos diẽ

tionem lr̃a iſta vr de demone ural⸗ tm̃. Pꝛima tñ expoſitio magi/

remanent inſepulta:⁊ ſic
a beſtus ⁊ auibꝰdeuoꝛãt.
eraenderin vſq; ad
undamenta laci. qꝛ car/
nibꝰ deuoꝛatis oſſa rema
nentiaꝑ inundantiâ plu/
uiarũ trahunt᷑ ad lacus
⁊ plaudes ⁊ deſcẽdũt ad
fundũ.Cetęra patẽt ex di
ctis. h¶ Lu eni. Poſi
ta ĩſultatõe cõtra regem
babylonis. hic Pnter po/
nitur ĩſultatõis cõfirma/
tio ꝑ hoc qð denunciatur
terminatio regni.⁊ pᷣmo
cõfirmat᷑ verbo.ſcõo exemplo.ibi.Jurauit dñs.Circa pᷣmũ dicitur:
Tu eni terrã ⁊c.i.eius ꝑditionẽ meruiſti.⁊ ſilr exponit qð ſubditur.
Tu populũ tuũ ⁊c. i ¶Mõ vocabit᷑ ĩ eternũ.ſ.regnũ babylonicuʒ
ſaltem q;ẽtũ ad ꝓgeniem nabuchodonoſoꝛ.iõ ſubdit᷑. kPꝛepara
te filios eius occiſioni.qꝛ balthaſar fuit interfectꝰ tota cognatio eiꝰ
⁊trãſlatũ fuit regnũ vt pꝛedictũ ẽ.⁊ ſic pʒ lr̃a vſq; ibi. Et ponã
eã.i.babylonẽ. mIn poſſeſſionẽ erici.qꝛ fcã ẽ inhabitabił pomi
nib“. E at ericius animal ſpinoſũ. n CE ſcopabo eã.auferẽdo pec/
catoꝛes de ea.ſiẽ de domo auferunt᷑ ſoꝛdes cum ſcopa.
gurauit. Dic ꝓphetie vitas de öſtructione babylonica cõfirmat
exemplo.ſ.regis aſſyrioꝛum quẽ deꝰdeſtruxit ante ðᷣſtructionẽ regni
babylonis.⁊ vtrãq; deſtructionẽ pꝛedixit iſaias in pluribꝰ locis. Et
hic deſtructio regis aſſyrioꝝ ponit᷑ abeo pᷣma in ſignũ certuz deſtru
ctionis babylonice future.q̃ſi diceret:Cũ videritis dictum meũ im/
pletum de rege aſſyrioꝝ ſciatis ipſum certitudinalłr implẽdũ de re/
gno babylonioꝝ.⁊ ſᷣm hoc dr̃. Jurauit dñs.i.firmiter ſtatuit
p ¶ Sinõ vt putaui.i.in pᷣſciẽtia mea diſpoſui. q¶ Sic eueniet. Et
ad ſit illud ſubdit. r Ar ↄterã aſſyriũ in terra mea·.i.ĩ iudea vbi
vigebat diuinus cultꝰ.⁊ iõ dr̃ terra nant 8 Eri montibus

nomẽ:⁊ reliquias ⁊ germẽ ⁊ ꝓge
niẽ dicit dñs. Et ponã eaʒ ĩ poſ/

⁊ ſcõpabo eã ĩ ſcopa terens dicit
dñs exercituũ: Jurauit dñs exer/
cituſ dicẽs: Si noͤn vt putaui ita
erit: ⁊ qũo mẽte tractaui ſic eũᷣe/

meis.qꝛ iudeaẽ terra mõtuoſa. t¶ Conculcẽ eum.qꝛ angelꝰdñið
exercitu aſſyrioꝝ exiſtẽte ĩ iuðᷣa ꝑcuſſit.iss.milia bellatoꝝ:vt pʒ.4.
KReg. ig. ve⸗ Et auferet᷑ ab eis iugũ eiꝰ.ſ.ab ecechia ⁊ pplło ipſius.
x¶ Hoc cõſiliũ qð cogitaui ſuꝑ oẽm terrã.ſab aſſyrus depꝛeſſã ⁊ gra

natã ꝗ ab eo auferat iugu aſſyrioꝝ.⁊ ꝑ hoc quod dr h: Hoc oſiliũ qd
cogitaui pʒ ꝙ eſt hic ꝓphetia pᷣdeſtinationis.⁊ per ↄñs infallibiliter

ĩplenda:vt pʒ ex pᷣdictis. y ¶ Et hec manꝰ.i.virtus dñi.

3 Extenta ſuꝑ vniuerſas gentes.ad liberãdũ eas de oppꝛeſſione aſſy

rioꝝ. Cetera patẽt. IIn anno poſtqᷓ; ppheta denũciauit punitio
nẽ aſſyrioꝝ ꝗ captiuauerũt regnũ iſrł.⁊ babylonioꝝ ꝗq captiuauęrũt
regnũ iuda.hic ↄñr denũciat punitionẽ aliaꝝ gentium de afflictione
vtriuſq; regni gaudentiũ ⁊ affligẽtes adiuuantiũ.⁊ pᷣmo ðnũciat pu/
nitionẽ phyliſtinoꝝ.⁊ ſcõo alioꝝ.ca.ſeqnti.⁊ vltra.put patebit ꝓſe/
quẽdo.Circa pᷣmũ ſciendũ ꝙ tꝑe achax foꝛtitudo regni iude fuit mul
tum debilitata ꝓpter eiꝰmaliciã:q; phacee filiꝰ romelie occidit ð re
gno iuda.i⁊o.milia.⁊ ꝓpter hoc phyliſtum intrauerũt regnũ iuda ⁊

Es reges. Pic ↄnir ponit᷑ ĩſultatio cõ

dñs exercituũ:⁊ ꝑdaʒ babylonis

ſeſſionẽ ericij:⁊ ĩ paludes aquaꝝ:

niet: vt coͤnteraã aſſyriũi tra mea:

acceperũt plures ciuitates ⁊ hitauerũtĩ eis. z. Paral.28. ⁊2 de B
letabãt. Sz moꝛtuoachageechias filiꝰeiꝰꝗ fuit bon⁊ iuſto.foꝛ
tificauit regnũ ⁊ pualuit aduerſus philiſteos. ᷣm ꝙ dẽ. 4. Reg.
is. Ipe ꝑcuſſit philiſteos vſq; ad gacã ⁊ oẽs terminos eoꝝa tur⸗
re cuſtodũ vſq; ad ciuitatẽ munitã.Et h̊ denũciat hic ꝓphᷣa fu⸗
tuꝝ ad ppli iude conſolationẽ. ⁊ philiſtinoꝝ deſolationez. Et pᷣ/
mo notat temp dicẽs. In ãno ⁊c.i.anno pᷣmo exechie.ꝗ moꝛtuo
achag regnauit imediaie. b ¶ Factũ ẽ oniſtud i. facta ẽ reue
iaie Mie de phili⸗
inoꝝ punitiõe.iõ
ſubqt. oAlkiele
teris philiſtea oĩs

⁊ĩ moͤntibꝰmeis coͤnculcẽ eum:
⁊auferet᷑ ab eis iugum eiꝰ:⁊onꝰ

illi ab humero eoꝝtollet. Hoc tu.i nulla citas tua
cõſiliũ qð cogitaui ſuꝑ oẽm traʒ: erete disi ni
7 bẽc ẽ manꝰ extent ſup vniuer qof bieolſ cntal
ſas gẽtes. Dñs exercituũ decreè non letet. Fm oꝛdi/
nit:⁊ quis poterit infirmare: Et nem cõſtructionis
man) eiꝰ extẽta: ⁊ ꝗqs auertet el7 ids ſtacn wirlci
In aͤnno quo moꝛtuus eſt rex ninox letet ſ. de H

achaʒ factũẽ onus iſtð. Mẽ lete
ris philiſtea oĩs tu:quòniã cõmi/
nuta ẽ vᷣga ꝑcuſſon tui. Dè radi/
ce enĩ colubꝛi egredietür règulꝰ:

qð ſubdit. d ¶ m
cõminuta ẽvirga.i.
potẽtia. e¶ Per
cuſſoꝛistui.i.regni

uilt eon iude.qð añ tempꝰ
⁊ ſemẽ eiꝰ abſoꝛbẽs volucré. Et achat neuitte /
paſcent᷑ pꝛimogeniti pauperũ:⁊ cutere ꝛ ſubucere.
paàuperes fiducialit᷑ requieſcẽt: Riẽ pʒ tpe dauid. =.
intè rire facidm in fe di Keg.5. tpe olie: vt
intẽrire faciam in fame radicem pr z. Paral.26 vbi
tuam: I7 reliquas tuas interfici xj de ocia: Egreſſuſ
qm. Alulã poꝛta:clama ciuitas: ẽa pugnauit phi⸗
pꝛoſtrataẽ philiſtea omnis. Ab neth, dmmrd
aquilone enim fumus veniet: ? iinie murũq; acoti
non eſt qui effugiat agmen eius . tñ ꝓpter maliciam
Et quᷣid reſpondebitur nuncijs achaę tpe ei dimiu

ta fuit potentia re/⸗
gni.ſʒ iterũ foꝛtifi⸗
cata tꝑe ecechie. iõ
. ſubdit. ſDera
dice. n. colubꝛi.i. de io dauid ⁊ alioꝝ regũ potentũ. g Egre
diet.nõnaſcẽdo.qꝛ iam erꝗt ĩ pᷣmo anno regni ſui.ſjʒ ad belladũ
cõtra vos o philiſtei. be Regul ecechias plꝰ nocebit vo
bis qᷓ; pcedentes.ſicut regulus ꝗ idẽ eſt qð baſiliſcꝰ quaſi rex/
pentũ:a baſileos grece qð ẽ rex latine:plꝰnocet qᷓ; ali ᷣpẽtes.qꝛ
interficit flatu ⁊ viſu.nec mirandũ eſt ꝙ dauid ſcũs ⁊ ecechias
deuotꝰnoĩant᷑ colubꝛi ⁊ reguli nominibꝰ.qꝛ ̊ ẽ ꝓpter nocumæ
ta qᷓ fecerũt infidelibus.ſicut ⁊ ſaſon ꝗ in cathalogo ſcõꝝ ponit
Pebꝛeoꝝ.ii.nominant᷑ coluber ⁊ ceraſtes:heñ.A9· ᷣm oẽs ex/
poſitoꝛes. i ¶ Et ſemẽ eiꝰabſoꝛbẽs volucrẽ.i.depᷣmens phili/
ſtinoꝝ ſuꝑbiam nimis eleuataʒz ex victoꝛia tꝑe achac hita.
k ¶ Et paſcênt᷑ pᷣmogeniti pauꝑeꝝ.i.iudei tꝑe acha depauꝑa/
ti releuabunt᷑ tꝑe ecechie. Er pauperes fiducialłr regeſcẽt
interfecto exercitu ſẽnacherib ꝑ angelũ.⁊ philiſteis per ecechi/
am depꝛeſſis.ideo ſubditur.
tinterire faciam ⁊c̃.i.virtutem philiſtinoꝛum in obſidio/
nepꝛopter defectum victualium. n ¶ Ulula poꝛta clamaci
uitas ⁊c.i.cuſtodes poꝛtarum ⁊ habitatoꝛes ciuitatum pꝛopter

geni. Quia dñs fũdauit ſyõ: ⁊in
ipo ſpabũt pauꝑes pplieiꝰ. Cv

2

miſeriam in vobis futuram. Ab agꝗlone enim fumus veniet.i.

exercitus ecechie tendẽs ad terram philiſtinoꝛuz qꝛ geth ⁊ alie
citates philiſtinoꝛum ſupꝛa poſite quas deſtruxit exechias de
clinant verſus auſtralem partem reſpectu hieruſalẽ. vnde mo
uit ſe exercitus ecechie:vt dicit Ra.Sa.Alij vero exponunt de
exercitu aſſyrioꝛum ⁊ babylonioꝛum qui venerunt a parte aꝗ
lonariad deſtruendum terram iudeoꝝ.ſed pꝛima expoſitio ma
gis conſonat pꝛecedentibus ⁊ ſubſequentibꝰ.vnde ſubdit᷑.

o Et quid reſpondebiturnuncus eius gentis.i.nuncus ecechie

⁊ pꝛincipum eius qui diſcurrentes per iudeam pꝛedicabant.di
centes: Reuertimini ad dominum deum abꝛaham ⁊ iſaac ⁊ iſrł
⁊ reuertentur ad reliquias que effugerunt manus regis aſſyrio

rum ⁊c.2z. Paral.ʒo.⁊ ſubditur reſponſio.
p¶ Quia dominus fundauit ſyon eligens locum illum ad ſuum

cultum. q ¶Et in ipſo ſperabunt pauperes populi eius.quia

non ſolum illi de regno iude.ſʒ etiam multi de regno iſrael ve/

nerunt ad ecechiam in hieruſalem cõfidentes de dĩna ꝓtectiõe

„Cle
Pligen
Aucimen
Kosfine
pplin ne
hroſcin
nei fmort
mctoni
ſtienti
Clituphi⸗
lerei ſdeß
i a
Urgevirggi.
1. c(Per
Eiegi
Paß tenp,
Mentteg
dſubncere
edand:
weogen
Panalzoſt
ubgeſi
11 deſnni
Eib. imini
nurücgagt
ermaicin
eeidini
Wentore
teri ſoufn
Nigchei

dirhon
fmnoose⸗
nmshbl⸗
Eoepnie
ahragce
er gecht

ncbiclo⸗
Cudann
mnone
Pnt
cetheil
cchwe
weena
gonumtde
ponecg
ſͤbali,
eſeh.
b
*V

dum
i in
ſeſe
gegbe

traderent ſe regi aſſrioꝝ.ſz magis cõfiderẽt dedina ꝓtectione . tü cinre libꝛo.z.⁊ cũ poſt
lucifeꝝ ſic ſuꝑbiſſe:ꝙ nulli voluit ſubeſſe H̊ itelligenduʒ ẽ nõ ſimplr

nez ⁊ lapſuz angeli
R Ram poſt p/ cte vaſtata eſt arꝛmoab
mũ inſtãs ſue crea⸗ cõticuit:quiã nocte va/
tionis diabolꝰ pec ſtat? eſt murus: moab cõticuit.
auit vñ de co oß. Aſcèndit domct dybon làd ex-
ſterit. Nec obſtar celſa i planctũ: ſũꝑ nabo⁊ ſuper
citer qlibʒ duo in / medaba:mòab vlulabit. In cun
ſtãtia tẽépoꝝ ẽ dare ctis capitibꝰ eiꝰ caluitium: ⁊ ois
rrſenun Poynes barba radet᷑. Intriſijs ei accicti
rũ. Nã hᷣ hʒ vitatez ſũt ſacco:ſuper tecta eiꝰ ⁊ĩ plate
de tꝑe ↄtinuo:in an ð .

—
1

tinger

oicere cũ ſuo auctoꝛe.quõſſtatĩ poſt pᷣmũ inſtãs ſue crea
tionis bernnr q̃ſi motꝰ ſpirituũ menſuret᷑ tꝑe in euo.n.nõ po/

vtibides ſubdit᷑ ſc exponit Ra. Sa. alig vo expoſitoꝛes noſtri

exponũt de nũcus ſẽnacherib quos miſit in hierim ad terrẽdui endus t
ſionib“ ſed ſolũ coexiſtétus ⁊ pntijs ſic fluxaquaꝝ circa palü ⁊ mo

eechiã ⁊ pplm eiꝰ:vt hẽtur.2.Paral.ʒ2.⁊ rñſum fuit eis ꝙ non

contra eum:ecechia ad hoc adhoꝛtãte ppłm:vt hẽtur ibidem.

gełtñ ꝗqnõ ſũt ſubiecti celeſti motuiꝗ pᷣ ꝑ tpᷣs ↄtinuũ menſurat᷑.

tpᷣs accipit᷑ ꝓ ipſa ſucceſſione oꝑationũ ĩtellectꝰſeu affectꝰ:⁊ iõ6

inter oꝑatiões tales lʒnõ ſint ſimul ñ regrit᷑ dare tpᷣs mediũ vt
ĩpma ꝑte.q.õʒ.articulo.õ.ĩ rñſione ad vltimum argumentũ.
¶ In eodem caplo.vbi dr̃ in poſtilla. Sic enim voluit pꝛeeſſe
alus angelis. NADDITIO. II.

nentia nihil tũ ꝓhibet vt ipſe vellet nulli ſubeſſe ſim/
pliciter. Nolũtas.n.qnq; ẽ ipoſſibiliũ pᷣſertim volũtas dãnata
ſicut ĩ diabolo ¶ In eodẽca.vbi dr in poſtilla.Aliqui vo ex⸗
poſitoꝛes exponũt ð rege babylonis.ADDITIOII.

¶¶ In caplo iꝗ.vbi dr̃ in poſtilla.Qui mane oꝛiebaris:
qꝛ inter creationem eins. AHaIaILKoT.
UVplex ẽ opinio circa h:an aliq̃ moꝛa fuit inter creatio/⸗
is eius oĩs vlulat? deſcẽdet ĩ fle⸗
tuz. Clamauit eſebõ ⁊ eleale: vſ⸗
q; iſa audita ẽ vox eoꝝ. Suũꝑ hᷣ
expediti moabvlulabũt:aĩa eius

clamabit: vẽctes eiꝰ vſq; ad ſe/
enim luith flens aſcendet: ⁊ in

uabũut. Aque eni nemriʒ deſertẽ

Icet angelꝰmalꝰſciret ſe nõ poſſe eẽ abſq; dei manute⸗

nẽdũ de angelo lapſo qᷓ;ð nabuch.cuiꝰrõ c.nã nabuch.
ut dicũt biſtoꝛie fuit bᷣ hõ infime ↄditõis.⁊ iõ nimiꝝ ſi poſi ſuã
magnã exaltationẽ cecidiſſet:cũ res faciłr ↄuertunt᷑ ĩ naturam
ſuã pᷣſerti cũ bona foꝛtune ſint valde mutabilia ſz pᷣm:vñ non
videt᷑ dignũ tãte admiratiõis ꝙ cecidiſſet:vt ð eo diceret᷑.Quõ
cecidiſti lucifer:ſʒ potiꝰ eét admirandũ quõ aſcẽdiſſet ad tantã
ſublimitatẽ:ſʒ de angelo pᷣpeccãte valde ꝓpꝛie cõuenit admira
riꝗ fuit tanta puritate nature ꝙceteras creaturas excedebat
pſertĩ cũ ſʒ quoſdã.in gra fuit creatꝰ⁊ de eo legit Exe.c.⁊S. Tu
ſignaculũ dei fuiſti ⁊c.De tali igẽ merito admirat᷑ pphᷣa dicens

Quõ cecidiſti lucifer:nõ.n.eſt modice admiratiõis vt creatura

tã pura ĩ nãlibꝰ⁊ ẽt ĩ gra creata q̃ nullũ hẽbat ĩpedimẽtũ nec cõ
trarium ſic cecidiſſet ab altiſſimo loco ĩ ꝓpfundiſſimuz:ſʒ de na/
buch.rõnabilr ↄtingit ꝑ oppoſitũ admirari:Unde de eo ꝓpᷣe ĩ/
telligit᷑ illõ qð ĩfra dr.nũꝗd iſte ẽ vir ꝗ ↄturbauit terrã ꝗ cuſſit

regna ⁊c.q.d.ñ modice admiratiõis eſt ꝙ nã tam ↄtẽptibilis at
aciendũ tã magna ⁊ iſolita q̃ gdezʒ SPri Cop/

4

poſita admirationi pᷣdicte. R PLICA.
Nca.iꝗ. Burgen.circa caſũ ⁊ oꝛtũ luciferi voluit aliꝗd

nit᷑ cõiter pᷣus ⁊ poſteriꝰ inſtãs niſi nature ꝑfectiõis vł oꝛiginis
nõ ſucceſſionis.qꝛ eadẽ ẽ mẽſura opationis rei q̃ ẽ nãe:cũ igr nã
angeli ſᷣm eẽ ſit ĩdiuiſibiłerit ẽt idiuiſibiłſcõm oꝑari:q̃ͥ ad mẽ/
ſurã ſucceſſiuã q̃ idiuiſibił ẽ ⁊ ex diuiſibilibꝰeẽ nõ põt.Ponen/

tes igr̃ moꝛulas aut duas aut tres.aut q̃tuoꝛ ĩter creationẽ ⁊ la/
pſum angeli:oʒ here reſpectü ad oꝛdinẽ nature ꝗ ẽ oꝛdo ꝑmanẽ

tiũ:qꝛ ſcõʒ illũ oꝛdinẽ pᷣus ẽ eẽ qᷓ; bene ec᷑.nã nõ guertit ſubſiſtẽ
di ↄña:⁊ ita non ẽ apud intelligentẽ termĩos capibile angelum
fuiſſe bonũ vel malũ niſi pꝛeintelligat᷑ fuiſſe.Si igr accipit᷑ illa

bonitas ⁊ malicia tanqᷓ; moꝛałltũc eſt ſolũ bonꝰvel malꝰvſus li

beri arbitrij:⁊ ſic hẽmus duas moꝛulas ante appoſitionẽ vł ne

gationẽ gre:q appoſita vł negata oʒ ponere tertiã:q;ꝛ non põt in
telligi aliquẽ eẽ bonũ bonitate gratuita niſi pᷣintelligat bonus

bonitate nãli:a ſic de malicia. In hac ãt tertia moꝛula oẽs tam

bõi qᷓ; mali fuerũt ĩvia:qꝛ ĩ ſtatu merẽdi ⁊ demerẽdi.qꝛ meritũ

btĩtudinis nõ eſt ſine gra oʒ igr aſſignare ärtà moꝛulã ĩ q̊ fue/
runt ĩ termĩo meriti vel demeriti:qꝛ nõ ẽ ĩtelligibile ſtãte lege
oꝛdiata ꝙ ꝗs ſit in termĩo pꝛemu niſi pᷣus fuerit ĩ via meriti:ni/
ſiꝗs cũ Hug.⁊ magjo velit dicere in angelis pᷣmiũ pᷣceſſiſſe me

ritũ:ſʒ ĩ B̊ magjri illi ñ tenent᷑:de à vide circa q̃rtã.di 2⁊.libꝛi ſnĩ

arum. Illas ãt oẽs moꝛulas poſſibile ẽ eẽ ĩ eodẽ ĩſtãtitꝑis:ẽt ſi

Ocqð dr̃.Quõ cecidiſti lucifer.magis ppꝛievidet᷑ expo

erãt eoꝑidola. h
ſed ad ſlendum pvꝛo deiectione ſua. i

plures ponerẽt ʒ oꝛdinõnãe pfectionis vł oꝛiginis. Sʒ de angelox

motibꝰopꝑationibꝰp cẽpoꝛa ⁊ loca dicendũ ꝙ non mẽſurarẽt᷑ ſuceſ
ty ſperici ĩ plano.vide Scotũ circa di..⁊. .libꝛo.⁊2.⁊cũ poſtilł vult

qꝛ ſciuit ſe ſine dei manutenẽtia eẽ n poſſe.burgl.ãt dic ꝙ voluit ſim

plr ex h̊ medio:qꝛ volũtas ẽ ipoſſibiliũ.Ad Bq̊ mediũ rũdet poſtil.x

põt eẽ veꝝ ĩoꝛdine agẽdi ſʒ nõ eẽndi:ſciens.n.modũ eendi ſcʒ oꝛdi/
né eential depẽdentie ꝗgĩ
mutabilèé ille ſcit for ens
ꝓbibitũ:vt ĩ illo oꝛdie no
lit ſubeſſe. Non ẽ igr ad il
lud volũtas.ſʒ ĩ oꝛdie agẽ
doꝝ ſunt multa ĩpoſſibi⸗
lia non ſimplrxr ſʒ ſibi:⁊ ad
ea bene fert᷑ pᷣſumptiovo
lutatis qᷓlis fuit in ꝓpoſi
to ⁊c. In locis medijs vſl
q; ad ca. 26. multa dicit
Burg. q̃ quãuis ſint alie
applicatões:ñ tũ ↄpoſtil.
qꝛ eadẽ lr̃a varijs expoſi
M tiöõibſine abſurditate ap
plicari varie poteſt.

H capiulumn . V.
vV Nus moab. Pic poſt denũciationẽ punitionis p· iliſtinoꝛuz
heta denũciat punitione moabitaꝝ ꝗ deſcederunt a loth

cui abꝛahã pr̃ iudeoꝛum fecit multa bona educẽdo eum de ara.⁊ in

vlulabit ſibi. Còꝛ meſad moab
goꝛ vitulã ↄſternatẽ:ꝑ aſcenſuzʒ

ſiia oꝛonai clamoꝛeʒ ↄtritiõis le/

de ducendo eum in egyptum a reducendo: Geñ.iz.⁊ liberado euʒ de
manu amraphel.ꝗ duxerat eũ captiuũ. Gen.i. ⁊ p pꝛeces ſuas libe
rãdo eũ de ſubuerſione ſodomoꝝꝑ: Geñ.is.⁊ iõ moabite debebat fili

os iſrael diligere:ſʒ ipſi econtrario taq; reddentes malum ꝙ bono
gaudebãt de eoꝝ afflicrionibꝰ.⁊ fauebãt eoꝝ afflictoꝛibꝰ. ⁊ iõ ꝓphe
ta hic denũciat eoꝝ vaſtationem.Et circa hoc p vaſtationem coꝛum

denüciare incipit.z? cãm cuiuſdã dicti ſui reddit. in pncipio ſequen
tis capłi.ʒ? ad ꝓpoſitum redit.ibi Audiuimꝰ.Circa pᷣmu incipit de/
nunciare eoꝝ vaſtationez duplicẽ.pmo ꝑ aſſyrios.⁊? ꝑ babylonios.
ibi: Ad toꝛꝛentez. Circa pᷣmũ dicit:Onus moab.i.eiꝰ vaſtatio mihi re
uelata. ſupple eſtqᷓ ſegt. b ¶ Oꝛ nocte vaſtata ẽ ar. nomẽ eſt ciuita
tis regie ĩ regnoillo. c .
rebellare.⁊ accipit hic moab ꝓ pplo moabitaꝑ. d

oab ↄticuit.tanq; confuſus ⁊ nõ potẽſ
nocte va/
ſtatus eſt murus.i.fract ab aſſyrus.eo ꝙ cuſtodes muri nõ poterant
ita defendere de nocte ſicut de die. e ¶ Alcendit pom regia.i.re/
gis familia. F ¶ Et pybon.i. bĩtatoꝛes dybõ. g ¶Ad excelſa. vbi
G nplãctuz. q-: d. nõ ad ſacrificãdum ꝓ victoꝛia
Super nabo? ſupermeda
ba.nomina ſũt ciuitatũ ab aduerſarijs eius captarunm.
oab vlulabit.pꝛe doloꝛe emittens.ſ.ſomũ cõfuſum.

l¶ In cũctis ca pitib ei caluitium ⁊c.qꝛ in ſignuz triſticie deponeba

tur capilli ⁊ barba ſicut dr de iob. Tõſo capite coꝛuit ĩterraʒ.vel qꝛ
antigtus capita barbe captiuoꝛum radebantur.vnde dr. Dent:32.
Decruoꝛe occiſoꝝ ⁊ de captiuitate nudati inimicoꝝ capitis.

m ¶ In triuis eiꝰ accincti ſunt ſacco.in ſignum triſticie vel captiuita

tis.ſicut dictum eſt de capillis.ꝙ enim homines in ſignum triſticie
induerent ſe ſacco:psʒ Peſter.ꝗ.vbi dr̃: Que cum audiſſet mardo/
cheus ſcidit veſtimenta ſua ⁊ induteſt ſacco.⁊ in pluribꝰalus locis.
ſimiliter ſacco veſtiebantur captiui bonis veſtibſpoliati.

n ¶ Super tecta eiꝰ cc. In hoc tangitur magnitudo doloꝛis ex magni

tudine clamoꝛis. o ¶¶Uſq; iaſa.que eſt ciuitas ĩ extremitate regni
moab. p¶ Super hoc expediti moab vlulabunt.Et dicuntur hic
expediti inuenes foꝛtes carentes vxoꝛibꝰ⁊ liberis:⁊ ex clamoꝛe iſto
rum intelligit maioꝛ clamoꝛ alioꝝ. q ¶ Coꝛ meũ ad moabclama
bit. verbũ eſt ꝓphete cõpatientis eiꝰmiſerie.cui cauſa dicet᷑ capitu⸗
lo ſequenti. ¶ Uectes eius vſq; ad ſegoꝛ.i.foꝛtes illius populi ꝗ
deberent eſſeclauſura ⁊ defenſio alus:fugerunt vſq; ad ſegoꝛ. Uitu
lam pꝛopter luxurie petulantiam. Et dicitur vitulam in feminino
quia ſexu maſculino vtebantur habitatoꝛes eius pꝛo feminino in/
fecti vitio ſodomitico. s ¶Lonſternanteʒ.quia terremotu coꝛ
ruit in ſubuerſione ſodome. Pebꝛei dicunt: Uitulam baroniſſam.
⁊ dicit Ra.Sa.qꝙ eſtciuitas foꝛtis in terra moab pꝛopter quod dici
tur baroniſſa ad quam moabite fugerunt pꝛopter eius foꝛtitudineʒ
⁊ hoc videtur verius.quia alia ſegoꝛ erat ſubuerſa.

t ¶ Per aſcenſum enim luith. nomen eſt montis ad quem fugit pars

populi moab. u ¶ In via oꝛonaim.nomen eſtloci per quem ince/

RM nenglenteza ats miet⸗ —R
x

que eniz nemrim nomen eſtterritoꝛi abundantis in fontibus.
⁊per conſequens bene habitabilis. „ deſerte erunt ab
habitantibus inde fugientibus. quaſi diceret.multo foꝛtius alia

loca remanebũt deſta. ſubdit᷑ cauſa. a ¶ Hꝛ aruit her. gfecit get/

mẽ ⁊c̃·i.iuuenes foꝛtes ⁊ robuſti de moab perierũt. b¶ Scðs ma.

opis.i.malicic eoꝝ ꝑ culpã. c¶ Etvi.eoꝝ.ſ.ꝑ penã ex vĩdicta dina
q̃ coꝛꝛeſpodet malicie. d ¶ Ad toꝛ. Pic ↄñr denũciat᷑ vaſtatio mo
abitaꝝ ꝑ babylonios.cũ dr: Ad toꝛretẽ ſalicũ.i.ad terrã babylonis q
abũdat fluibꝰ⁊ ſalicibꝰſʒ ꝙ dr pᷣs.iʒõ.Suꝑ fluia babylõis ⁊c̃.Segt
In ſlalicibꝰĩ medio eiꝰ⁊c. u. e. .babylõj. f ¶ Qm̃ cir. cla.⁊c·
q̃ſi diceret.ĩ tota i ra moab erit clamoꝛ ꝑti moꝛiẽtiũ ⁊ parti fugiẽtiũ.
iõ ſt naii 8 ¶ Qꝛ aq̃ dy. V
nom ẽ fluiſi terra moab. „ g K.
be MWe. ſüt ſa interfectox. crunt: quᷣia aruit herba: defecit

ditamenta.ſ.ſãguinis.q. magnitudinẽ operis: ⁊ u᷑ifitatio

poſt emfſione ſaguinie ?b coꝝ. Ad toꝛrẽtẽ ſalicũ dücẽt eos:
8 abplon. ita eigm circũibit clamoꝛ tminũ mo/
k¶L. eo. cc.i. nabuchodo⸗ ab. Aſq; ad gallim vlulatꝰ eius:

noſoꝛꝗ vocat᷑ leo. Piere. ⁊Zvſq; ad puteũ heliʒ clamoꝛ eiꝰ:

An enaitleo vetubii quͤa aque dybon replete ſuͦt ſan⸗
zeisadhe guine. Roͤnã eni ſup dybon ad/

tem eiꝰ⁊ audaciã.⁊ qꝛ foꝛ

ſitan poꝛtabat leonẽ ĩi ar· ditamẽéta his ꝗ fugerit de moab
mis ſuis vᷣpictũ. ſicut rex leoneʒ ⁊ reliquijs kre. XVI.
romoꝝ aglã/Ca. ¶VIJ.. Mittè agnũ dñe: dñato
rêm terre: de pẽtra deb/⸗
ti ad mõtẽ filie ſyon.Et

Mitte. Pic ↄñnr
reddit᷑ rõ cuiꝰdã —
dictiĩca.pcedẽti .
Orerad⸗ s Fornen; krit ſicut auis fugiẽs:⁊ pulli ð ni
. mabit. I. 4 Ir Kils rr α 7
paſſionẽ.⁊ iõ h̊ reddit hꝰ do uolate⸗ ſic erüt fili i bi
cõpaſſionis cam.ſ. ppter tranſcẽſu arnon. Ini com iliſ:co
xpᷣm quẽ pphᷣa videbat ge coôrnciliũ:pone q̃ſi nocteʒ vm-/
naſcituꝝ ð populo moab bꝛaʒ tuaʒ ĩ meridie. Abſcòͤnde
per ruth moabitidẽ quaz
acceꝑpat bootin vxoꝛẽ ex ?
qua genuit obeth.a obethieſſe ſiue iſaiꝗ fuit prĩ dauid. Ruth.vl.ðq;
deſcẽdit xpᷣus.Igr circa hũc Iſa. p denüciat xpᷣi natiuitatẽ.⁊ ⁊z? eius
regia dignitatẽ.ibi:Et pᷣparabit᷑.Pꝛima ĩ duas.qꝛ ꝓpheta pᷣ facit qd

ocm̃ c.= quoddã coꝛrelariũ infert.ibi.Et erit.Circa pᷣmũ ſciendũ
antiꝗ pr̃es multü deſiderabãt xpᷣi aduentũ.iõ ꝓpheta denüciat xpm

ꝑ modũ depcãtis dicẽs:Emitte agnũ dñe ⁊c.i.o tu pr emitte xpᷣʒ ꝗ dĩr
agnus Joh.i. Ecce agnꝰdi⁊c. m ¶ Dñna. ter. ppter qð dr Math.
vltl. Data ẽ mihi oĩs poteſtas ĩ celo ⁊ iterra. n petra de.locꝰ

eſt ĩ terra moab de q̃ fuit ruth. Uñn dicẽ̃ Hiero.ĩ epla ad Paulinũ ð oi

bus ſacre ſcripture libꝛis. Ruth moabitl Iſaie explet vaticiniũ dicẽ
tis. Emitte agnũ dñe ⁊c. o ¶ Ad montẽ filie ſyon.i.ad hierlm ĩ q̃
erat tẽplũ ĩ mõte ſyõ vbi btã virgo obtulit filiũ ſuũ. Lu.?⁊. p ¶ Et

erit. PHic ꝓpha ex dictis ĩfert coꝝelariũ.videlʒ ꝙ ſic ipſe cõpatiebat

populo moabitarũ ꝓpter xpᷣin.ita econuerſo ppłs moab debebat cõ

pati populo iudeoꝝ ex ꝗ deſcẽdit xpᷣs per boo ſic ⁊ ex moab ꝑruth.

vt dem̃ eſt.Addit ẽt ꝓpha aliã rõnẽ cõpatièdi.ſ. ꝓpter anguſtiã quã

moabite erãt paſſuri.Afflicti.n.ſolẽtalus afflict cõpati.⁊ hãc rõnem

pᷣmittit dicẽs:Et erit ſicut auis fugiens ⁊c.ſ.timoꝛe ne capiat.

q ¶ Sic erũt fili moab.ſ.fugiẽtes ne capiant᷑ ab aſſyrus ⁊ babylonuſ.

õü in finib'moabitaꝝ. s ¶ Ini cõ.cũ ſapiẽtibus
moab. t
fugere manꝰvaſtatoꝛis.⁊ ↄñr dat modũ dicẽs. v ¶ Pone quaſi no
ctẽ ⁊c.i.fac latibula ĩ ꝗb poſſis filios iſrael fugiẽteſabſcõdere ĩ meri
die:ita ꝙ ibi lateãt ac ſi eẽttempꝰnoctl.⁊ iõ ſubdi᷑. x¶ Abſcõde fu
giẽtes.eis cõpatiẽdo. y¶ Et vagos ne ꝓdas.ſ.ꝑſecutoꝛibꝰtraden/
do.⁊ ꝙ de filis iſrael ĩtelligat ſubdit. EH te ꝓfu.mei i.
fugiẽtes de pplło meo timoꝛe ſẽnacherib.qꝛ lʒ ñ ceꝑit hierlʒ.tñ vaſta

uit alias ciuitates iudee.vt hẽtur. . Reg.iS.⁊ de ilłmulti fugerunt

ad terrã moab.Et vlteriꝰdenũciat ꝓpha caſum ſennacherib de ꝓpi
quo futurum:vt moabite nõ retrahant᷑ areceptione populi iſrłtimo
re ſennacherib. dicẽs. a ¶ Einitusẽ.n.puluis.i.ĩ ꝓpiquo ẽ exerci/
tus ſennacherib terminandꝰꝗ dr hic puluis.eo ꝙ coꝛpoꝛa bellatoꝝ
fuerũt redactaĩ cinerẽ:vt dem̃ ẽſupꝛa. i.

q cõcul.ter.ſ.ſennacherib ꝗ ſubuiciebat ſibi hitatoꝛes terre. d ¶ Et
pꝛepa. Hic deſcribit᷑ ipſiꝰ xpᷣi regia poteſtas.cũ dr. Et pparabit᷑ ĩ mi/
ſericoꝛdia ſoliũ.qꝛ poſt reſurrectionẽ xpᷣus aſcẽdit ĩ celuʒ.⁊ ſedet ad
dexteram patris:vt hẽtur Marci vlt.cuiꝰ regnum ẽ in dulcœe mi/
ſericoꝛdie vſq; ad iudicium extremuʒ.ĩ quo erit tempꝰiuſticie.ideo
ſegtur. ucicans ⁊q̃rens iudicium.ſ.extremum. S

—

¶ WUelociter reddẽs quod iuſtũ eſt.qꝛ in bꝛeui tempoꝛe dabit᷑ ſentẽ

tia ꝓ iuſtis. Uenite benedicti ⁊c. ⁊ ↄtra iniuſtos: Ite maledictiac.

Coge cõ.i.ↄgrega ĩ loco ſecretoad vidẽdũ quõ poſſis ef

edactai Oem̃ eſſu bCõſũmatus ẽ miſer.i.ſẽ
nacherib ẽ ĩ ꝓpximo occidẽdusa filis ſuis i terra ſua. c ¶ Defecit

m ¶ Zdcirco.i.ppter iſtã ſupbiam.

r ¶Qm ſu. eſ. nomẽ ẽcitat faoſe ĩ terra illa.

Matß. 25. ca. vnde verſus: Moꝛtis vel vite bꝛeue vᷣbuz ite ve

nite: Dicet repꝛobis ite:venite ꝓbis. Lotum autem iſtud ð ca/
pitulo pꝛeſenti exponit Ra. Sa. de moab ad lr̃am continuãdo
ca. pcedenti. Ad cuius ĩtellectum ſciendũ ꝙ meſa rex moab ſol

uebat ꝓ tributo regi iſrael centuʒ milia agnoꝛum vthabet. 4.

Reg.ʒ.tamẽ poſtea moꝛtuo achag negauit.⁊ qꝛ extũc populus
moab erexit ſe ĩ ſuꝑbiam.de q̃ dĩ ĩ parte ſeqnti. Audiuimꝰſuꝑ/

biam moab:ſuꝑbus eſt valde.iõ Iſaias volẽs eius ſupbiamre/

pellere ipeonat ei
„e eecn tributum iſtud di/
fugiẽtes: ⁊ agos ne ꝓdas. Da/ cens: Emitte agnũ

bita bũt apud te ꝓfugi mei. Mo/ domine dñatoꝛ ter

ab eſto latibulũ eoꝝ a facie vaſta re.noia enĩ hebꝛea
toꝛis. Finitũs ẽ eni puluis:cõſũ/ ſunt ideclinabilia.

iõ de facili dici põt

matus ẽ miſer: defecit ꝗ cõculca domiĩatoꝛ pdomiĩa
