ↄtiue collidũt᷑ repugnãtes ſibi iuicẽ ĩ eiꝰ ĩtellectu:ſic ẽt p egreſ/
ſus ẽ eſau.⁊= vᷣo iacob.ſic ⁊ ð ſynagoga patꝝ.ſ.eccłia antiꝗ teſta/
mẽti pegreſſa ẽ:oñir vo eccłia xpᷣi.ſ.noui te.ſic ẽt ibi iacob egre/
diẽs plãtã fris tenebat manu:ſic eccła ĩpᷣ ſuo exoꝛdio ꝗ̃ icepit a
paſſione xpᷣi dãmõ ritũ ſynagoge tenebat ĩ obſeruãtus legali⸗/
bꝰ. Nã a tꝑe paſſionis xpᷣivſq; ad diuulgatõez euãgeluj:ſʒ Aug.
licet legalia moꝛtua erãt:nõ tñ moꝛtifera.vñ ⁊ paulꝰ circũcidit

timotheũ:ſicut aũt ibi poſt egreſſũ totalłr ſũt diuiſi.vñ dic duo

ppłi ex vẽtre tuo diuidẽt ſic ⁊ eccłia ⁊ ſynagoga oĩo ſũt diuiſe

ĩ fide ⁊ moꝛibꝰ:ſicẽ ẽt ibidẽ dr. Pplłs pplʒ ſuꝑabit ⁊ maioꝛ mino
ri Fuiet.ſic ſynagoga q̃ ẽ maioꝛ natu eccłie q̃ minoꝛẽ natu fuit.
Erx ꝗbpʒ ĩtẽtũ.ſ.q vninerſalis ecclłia gẽtiũ in vnitate fidei xpᷣi

adunata:vere ⁊ ppᷣe dr iſrł⁊ domꝰ iacob:de q̃ angelꝰ ad vgineʒ:
Kegnabit ĩ domo iacob ĩ etern ũ: Lu.i.ſic ⁊ ſynagoga ſathane.ſ.
iudeoꝝꝑ.q̃ domui iacob.ſ.vere ecclie ẽ inimica idumea dici dzʒ.

dicibꝰ eoꝝ valde auctẽticis.tradũt enĩ ⁊ firmiter credũt ꝙ doctrina
thalmudica nephada eoꝝ fuit data moyſia deo ĩ mõte ſynai oꝛetenꝰ
q̃ ꝗde doctrina falſa ⁊ phariſaica redacta fuit ĩ ſcriptis ꝑ quẽdã ꝗ dĩ
apud eos Ra.iudanaſci ꝗ totà illã doctrinã accepitaqdãꝗ dicebat
Ra.mayr:a cuiꝰaucte depẽdet illa doctrina: ſʒ cõſtat ꝑ eos ꝙ Ra.
mayr ille ꝗ fuit pᷣncipal actoꝛ erat idume natione:⁊ recepit fidem ⁊
⁊ ritũ iudeoꝝ ꝑ tpᷣs poſt paſſionẽ xpi.vñ ⁊ ꝓſelitꝰ idumeꝰ apð cos dr̃.
q̃ oĩa hntur ĩ diuerſis locis ĩ thalmud:⁊ epilogant᷑ ꝑ oꝛdinẽ in ſũma
Rabi moy.egyptuij:q̃ apud eos ſolenniſſima ĩ ꝓlogo ſno vbi agit de

aucte thalmudice doctrine.Exqͥ pʒ ꝙ ſicut ecclia xpᷣi dr eccłia aplłi/

ca:eo ꝙ doctrinã euagelice legis recepit a xpo mediãtibꝰ aplis:ſic ſy
nagoga iudeoꝝ ꝗ doctrina thalmudicã hñt ꝓ lege dicẽdaẽ idumeti/
ca:eo ꝙ recepitdoctrina illa mediãte Kabi mayr idumeo:⁊ ſic hr pᷣ/
mũ ĩtẽtũ.circa ſcõʒ dr ĩ lra.Accedite gẽteſ⁊ audite ppli attẽdite:audi
at terra ⁊ plenitudo eiꝰ ĩqͥ iuitat ꝓpha oẽs gẽtes ad audiedũ ſniaz la
tã ↄtra idumeã.ſ.ſynagogã. Nã ſicut paſſio xpi ꝑ ſynagogã malitioſe
ꝓcurata:fuit dinulgata ꝑ oꝛbẽ ꝑpᷣdicatõez aploꝝ ſicↄdecẽs ẽ vt pẽa
idumee.ſ.ſynagoge oib getibꝰ ĩſinuaret᷑ ad laudẽ diuie iuſticie ⁊ ſeg
tur. idignatio vni ſuꝑoẽs gẽtes.ad qð ſciẽdũ qð ſicut cũ iſraele de
egypto exeũte multũ vulg pmiſcuũ exiuit. vt hr Exo.i⁊. ca.ſic cũ ipiſ
aſcẽdẽtibꝰde babylonia multi ſe miſcuerut:vt pʒ Eſdre.s.ca.iccirco
tꝑe paſſionis xpᷣi dicũt᷑ fuiſſe ĩ hierlʒ de cũctis natõibꝰ vt hr actuũ.2.
C. Et q; de ipſis multi adheſerũtſy nagoge.vñ ĩ lapidatõe Stephani
Actuũ..ca. Surrexerũt ꝗdaz de ſynagoga q appellabat libertinox
iõ dicit Indignatio dni e ſuꝑoes getesvt itelligat̃ diſtributio p gene
ribꝰ ſinguloꝝ nõ ꝓ ſingulis geneꝝ.fuit et ſynagoga poſtmodũ ꝑ oꝛbe
terraꝝ ignominioſe diſꝑſa. ꝓut fuit ꝓnoſticatũ ꝑ moyſen. Deut?28.
ſic vindicta dei ipſis iflicta ublicat᷑ ꝑ oes gẽtes.Qualis aũt fuerit h
vindicta declarat.. Interecit cos ⁊c.qð pᷣmũ ipletũ fuit ꝑ romanos
ꝗ capta ciuitate hirlʒ inumerabiles occiderũt.Cõſequeter poſt modi
cũ tps ĩ ciiitate q dĩ bieher vbi falſu meſſiã ſup ſe poſuerũt ⁊ poſteaa
romanis obſeſſi capti multa milia ex eis c ſuo meſſia:fuerũt occiſi
ꝓut ĩ hiſtoꝛia ioſephi.⁊ ĩ alus thalmudicis hiſtoꝛus narrat.Et qꝛ tali
um cadauerapꝑꝑ eoꝝ miłtitudinẽ iſepulta remanebãt.iõ ſubdit. In/
terfecti eoꝝ ꝓuciẽt ⁊ decadauerib eoꝝ aſcedet fetoꝛ:q gde ĩterfectõ
ſeu occiſionõ ceſſat ſʒ q̊dãmõ ↄtinue durat cũ ꝑ ĩterualla tepoꝝ qũq;
ĩgallia:qñ ĩ anglia.aliqn ĩ hiſpania:⁊ ſic de alus natiõibꝰ multa milia
occidũt᷑ a regibꝰ ſeu applis. lã vt hec vidicta eẽt ĩ memoꝛia hoĩuzʒ:⁊
nõ traderet̃ obliuioni diſpoſuit deꝰ ꝙ ĩ ꝓceſiu tépoꝝ ⁊ i diuerſis nai
onibꝰ ſeu regionibꝰ exerceret᷑:⁊ non ſił de terra deleret᷑: ꝓvt ꝓphe⸗/
ta oꝛauit in ps.d. le occidaſeos.ſcilicet ſimulne foꝛte obliuiſcantur
ppli mei. ꝓut fuit ibi expoſitũ ĩ additõe.Segt᷑ ĩ lra.Et tabeſcʒ oĩg mi
litia celoꝝ.ſ.demonũ aereoꝝ vᷣm glo.qꝛ deficiẽtibꝰ mẽbꝛis coꝝꝑ qͥdã/
mõ vidẽt᷑ tabeſcere vel annihilari de q dic. Et cõplicabũt᷑ ſicut liber
celi.qꝛ ſicut ĩlibꝛo cõplicato nihil apparet legẽdũ ſic ñapparebũt hꝰ
aeree ptãtes:ac ſi eẽnt vetuſtate ad cõſũptõeʒ tẽdẽtes:ð q dic:Et ois
militia eoꝝ defluet ⁊c.⁊ ſegt.Qm̃ iebꝛiatꝰẽ ĩ celo gladiꝰmeus:qꝛ.l.x
celeſtẽ ſnĩazʒ ĩebꝛiat ẽ ſãguie ĩiterfectoꝝ gladiꝰ diuie vidicte mõpᷣdi
cto⁊ ſeꝗt᷑:Et deſcẽdet.ſ.gladiꝰ meꝰ de celo:ſuꝑ idumeã.i.ſynagogãſß
dictã. ⁊ ſup pplʒ ĩterfectõis mee.ſ.q me ĩterfecert ad iudiciũ.i.diuinũ
manifeſtãdũ.Et qꝛ hec vltio ſe hẽbat extẽdere ad oẽs tà maioꝛes i;ᷓ
minoꝛes iõ ſegt: Gladi dñi repletꝰ ẽ ſaguie ⁊c.vſq; ibi:Uictia.n.dñi
ĩ boſrha.Ad qð ſciẽdũ qð boſrhaẽcĩtas regia ĩ t ra idũeavt hr Ge.ʒo.
Et ſiẽ ̊ ꝓ ſynagoga accipit᷑ idumea rõibq; dicit ſicboſrhaꝓ eodẽac
cipit᷑: ſub alia tñ rõne.Boſi ha.n.ĩterpᷣtat᷑ videmiata.Nã vatir in be
bꝛeo ſigt vindemiã ſynagoga.n.añ aduetũ xpi dicebat᷑ vinea dũi.S.O
ca. Uinea dñi domꝰiſrł.qᷓ qdẽ vinea licʒ aũ hũiſſet palmites cũ race
mis ſeu fructũ:nihil tñ pꝰ paſſionẽ xpᷣi in ea remãſit bõi fructſic in vi
nea pꝰ vindemiã nihil fruct' remanet:q cõſideratõe ꝓpe dr boſrha.ſ.
vindemia:cetera patẽtex dict vſq; ibi:ꝛ dies vltõis dni.ſ.ſãguinis
xpᷣi putĩ gl.Annꝰ.i tpys retributõuz iudicii ſyõ:qꝛ nõ ſolũ idumea.ſ.ſy
nagoga perſecuta ẽ xpʒʒ caput:ſʒẽt mẽbꝛa ſue ecclie q̃ ꝑ ſpõ deſignãt.
UVnñ Matt. ca.23. Cũ repꝛobaſſʒ ſynagogã iudeoꝝ ex ꝑſecutõe ꝓphaa
rũ ⁊ buiuſmõi.d.Ecce ego mitto ad vos ꝓphᷣas ⁊c.Et ex ill occidetis
in ſynagog vr̃is ſpᷣdit.Ut vẽiat ſuꝑ gnatõeʒ iſtã oĩs ſãguis innoxis:q
effuſus ẽ a ſaguine abel iuſti ⁊c.Exq pʒ ꝙvindictao s ſãguinis effuſi
iuſtoꝝ ecclie ab abel icipiet deſcẽdere dʒ ſuꝑſynagogã:qͥ ꝑ idumeaʒ
h itelligit᷑ ⁊ ſegt. Et ↄuertẽt᷑ toꝛꝛẽtes eiꝰ ĩ pice ⁊ humeiꝰ ĩ ſulphur ⁊ẽc
Et aſcẽdet fumꝰ eiꝰ in gñatõc ⁊ gñatõeʒ:pꝑ toꝛꝛẽtes.n.ĩtelligũt᷑ doctri
ne q̃ a ſacra ſcriptura fluũt ꝑvos doctoꝛes:ſic.õ.c.33.ð ſili dr. Loc flu
nioꝝ riuilatiſſimi ⁊ in fenti ca.d. æ toꝛꝛẽtes ĩ ſolitudine.vũ toꝛꝛẽtes
ſynagoge qᷓ in antigs fluebãta ſãctl ꝓphis ⁊ doctoꝛibꝰ in qq̃s ſaluber
rimas poſtea cõuerſi ſũt ꝑ doctrinã phariſaicã ⁊ thalmudicã ĩ piceʒ ⁊
ſulphurẽ q̃ generãt fetoꝛc.Ad cuiꝰ intellectũ nõnda ſũt aliq̃ de mult

⁊ innumerabilibꝰq̃ in eoꝝ doctrinis abſurda ⁊ nephãda legunt.Ad

qð ſciẽdũ ꝙ ſynagoga iudeoꝝ.pꝰ paſſionẽ xpi intm fuit ercccara in

ſua thalmudica doctrina quã falſe dei legẽ vocãt multa tradiderunt
maxime abſurda de deo.vñ in libꝛoꝗ dr̃ barathoch rabi eoꝝ plane
dicũt ꝙ de ĩ q̃libet vigilia noctis dolẽs de deſtructõe tẽpli ſui ⁊ ca⸗
ptiuitate iudeoꝝ rugitvt leo:⁊ dicit de ſeipſo. Ue mihi ꝗ deſtruxi do
mũ meã ⁊ cõbuſſi tẽplũ meũ ⁊ captiuaui filios meos ĩter gẽtes ſeculi
Et hãc ſniaʒ multis ⁊ varus modis replicãt.In pᷣncipio ẽt libꝛi abo/
dogera q̃rũt ꝗd facit deꝰ in duodeci hoꝛis diei.Ad qð rñdẽt ꝙ ĩ tribꝰ
boꝛis pᷣmis ſedẽs ſtudet iĩ lege:⁊ ĩ tribꝰſcõis iudicat vniuerſũ mũdũ:ĩ
tribꝰtertus paſcit totũ mũdũ ĩtribꝰq̃rtis ludit cũ leuiathã:iuxta illð
iob:Leuiathan iſtũ quẽ foꝛmaſti ad illudẽdũ ei.Dicunt tũ ꝙa die q̃ᷓ
tẽplũ ẽ deſtructũ nõ fuit ludus nec riſus coꝛã deo:ſʒ flet ⁊ planctꝰ:iu

xta illud Iſaie. Uocauit dñs exercituũ ĩ die illo ad fletũ ⁊ plactũ ⁊c.

Cõſeq̃nter ibidẽ q̃rũt ꝗd fac ĩ duodecĩ hoꝛis nocturnis:Et rñdẽt alia

ſilia ĩ fatuitate vñ ꝗlibʒ hñs vſũ rõnis admirari dʒ de tanta cecitate

qũo illi ꝗ gloꝛiãtur ſe hẽre legẽ dei attribuãtvo deo:ꝗ necĩ dis hñt ſi

milẽ parſonẽ fletꝰ ⁊ plãctꝰ ⁊ huiuſmõi:q̃s peſſimi idolatre ſuis djys ñ

attribuũt:⁊ qð deteri ẽ ꝙ rabi eoꝝ ᷣterminãt ĩ libꝛoꝗ dici thulin: ꝙ
de peccauit faciẽdo lunã minoꝛẽ ſe ole ĩ quãtitatę.ꝓcꝰ pctõ.ſ.dei expi
ando dicũt ꝙ offerebat᷑.ꝭ. Cał.hyrc capꝛaꝝ:de q̊ h numeri.⁊8.Omi

ra ⁊ bꝛutalis inſania qᷓ ðo audet attribuere qð ẽt beatiſminime cõpe

tit ꝓut eſt ðᷣ qd miſeriã ſignificat q̃ aliẽa eſt a quolzʒ beato ſilr ⁊ pecca
re ⁊ expiatiõe ꝓ peccato indigere ⁊ huiuſmõi q hoꝛꝛẽda ſũt ⁊ ſtupe/
da. Sʒ ſũt nõnulli.modernoꝝ ꝗ ad has inſanias coloꝛãdas dicũt ꝙ

pᷣdicta ⁊ multa ſiłia q̃ ĩ thalmud:d q̊ͥ dicunt ſũt metaphoꝛice itelligẽ/

da:edom q̊ ſacra ſcriptura pᷣo attribuit pẽitere:vt.Señ..⁊ iraſci.Nu
meri. 22. ĩ alus q;plurimis locis q̃ ⁊ ſiłia ĩtelligẽda ſũt filitudinaria
Iſ. ꝙ ſe bz ĩ effectibꝰ ſuis ð ꝗbꝰ ĩ illis locis agi:ad mõm tales paſſiões
habẽtis:q̃ qdez cauilatio nõ valet:tũ qꝛ lʒ ĩ ſacra ſcriptura.ꝓut ꝓphe
qnq; moꝛe bumano loquunt᷑ talia qũq; tradãtur ĩ dictis tñ expoſito
ruz ſacre ſcripture talia nõ ſũt admittẽda:cũ ad expoſitoꝛes ptineat
yt ſacrã lraz expont nõ aũt ꝙ talia tradãt ĩ actis ſuis q ſũt erroꝝ in
ductiua ſiẽ pᷣdicta:tũ qꝛ penitere vł iraſci aut moueri ⁊ huiuſmõi:q̃ ĩ
ſacra ſcriptura deo attribuunt᷑ ĩpoꝛtãt aliꝗd qð i hoĩbꝰeẽt laudabile
penitere.n.ĩ hoĩe ꝗ peccatũ cõmiſit laudabile ẽ.Jraſciẽt ſ̃ʒ modera/
tionẽ rõnis vt iuſticia exerceat᷑ ẽ laudabile. Moueri ẽt ad bõa pſeq̃n
da ⁊ mala fugiẽda laudabile ẽ: talia deo attribuunt̃ vt bonũ qð im
poꝛtãt hoĩes conẽt imitari:ſʒ miſeꝝ eẽvel peccare nihil boni ipoꝛtat
ad qð imitãdũ hoĩes puocari debeãt.⁊ ſi talia deo attribuere ſtultiſſi

mũ ẽ.Sũt ẽt ĩ pdicta thalmudica doctria nephãda q̃dã fetida q̃ au/

res cuiuſcũq; modeſti offẽdũt.ͥ multa epilogat magiſter raimũdꝰ
i pugione.3. pte diſ.ꝭ.ca. z0. Et qꝛ talia ñ ſũt digna rpetitõe ſeu flatõe.
j6 illa omitto:ſʒ ſolũ ex his ifero ꝙ talis doctrina manifeſte eſt abſur
da ⁊ fetida de qᷓ ꝓpᷣe dr̃ B. Et aſcẽdet fumꝰ eiꝰ.ſ.hoꝛꝛidus ⁊ fetidꝰ mõ
pᷣdicto.Sũt ẽt ĩ iuribꝰ deoꝝ thalmudic multa iniqſſima ⁊ nãli dicta
mini rõnis oĩno ĩ ↄſona vt pleniꝰ declarabit᷑ ſuꝑ cacb.ca..⁊ ſegt. Et
Deſolabit᷑ ĩ ſecula ſeculoꝝ.ſ.hirim illa mãlis a iudeis fᷣm glo.lõ erit
trãſiẽs ꝑ eã:qꝛ romani decreuerũt.vt nemo ex iudeis reuerteret᷑ ĩ ter
rã ſuã ꝓut ĩ glo.Et poſſidebit illã onocrotulꝰ⁊ eritiꝰ.ꝑ aues ⁊ aĩalia q̃
Ihoc.c.ponũt itelligũtur vicioſi hoĩes.ſicut cõiter exponit᷑. Deut?iA.
vbi hoꝝ ⁊ ſiliuz eſus ꝓhibebat᷑ ſicut ꝑ coꝛuũ itelligũtur illi g ſůt vo⸗
luptatibꝰ denigrati:vel ꝗ ſũt exꝑtes bõe afflictõis:qꝛ coꝛpus ſel emiſ
ſus ab archa nõ ẽ reuerſus:⁊ ĩ miluo ꝗ maximis vtit᷑ ĩſidus deſignat᷑
fraudulẽti. Iſta.n. vicia ⁊ ſilia frequẽter ĩ ſynagoga iudeoꝝ ĩueniũt
q̃ poſtqᷓ; a xpo receſſit nũq; ad cũ reuerſa ſaltẽ vłr:⁊ q̃ fraudulentiis
frequẽter vtit᷑ ⁊ ſic de aliis aĩalibꝰ hic expᷣſſis ĩtelligẽda ſũt vicia q̃ in
ipſis remãſerũt poſtq; xpᷣm receperũt:⁊ nõ ſolũ vicia q̃ ꝑ aĩalia h̊ ex/
pſſa deſignãt᷑:ſʒ ẽt alia q̃ ̊ůnõ expᷣmũt ĩtelligãt᷑ ĩeſſe eis:iõ ſubdit. NRe
grite diligẽter in li.dni.ſ.moſapce legis.Et legite vnũ ex eis nõ defuit
ſ. ex auibꝰ aĩialibꝰ imũdis ↄtetis ĩ lege qꝛ oĩa ſᷣm eoꝝ ſignificata mõ

pᷣdicto ibi manẽt:q oĩa dicũt᷑ ĩ eis durare ĩ ſecula ſeculoꝝ.ſ.durãte eo

rũ pſidia.ſicut Pꝛouerb.ʒi.d de bibẽte vinũ ꝙ doloꝛis eiꝰ nõ recoꝛ/
dat᷑ ampliꝰ.ſ.ebꝛietate durãte.Et ſᷣm H exponipõt reſiduum bnica.
ↄfoꝛmiter ad pᷣdicta exceptis duobꝰ paſſibꝰꝗ ſpãliter ſũt exponẽdi.pᷣ
mus.n. dicit. Nobiles eiꝰ nõ erũt ibi regẽ potiꝰ ĩuocabũt ⁊ erũt oẽs pᷣn
cipes ĩ nihilũ.Ad qð ſciẽdũ ꝙ iudei ſciẽtes ſe ↄfuſos ĩ negatõe xpi ꝑ ꝓ
phiaz patriarche iacob.d.Nõ auferet᷑ ſceptꝝ de iuda ⁊ duxð femoꝛe
eiꝰ:donec veniat ꝗ mittẽdus ẽ.ſ.xpᷣs ꝓut ĩ eoꝝ thargũ.ſ.iĩ traſlatione
chaldaica exponit᷑:eo ꝙ iã a magnis tꝑibꝰablatũ ẽ ab eis ſceptꝝ ⁊ du
catꝰ:⁊ tñ meſſiã nõ hñt.iõ fingũt ꝙ illi ꝗ regũt eos ĩ hac captiuitate ꝑ
thalmudicã doctrinã dicũt᷑ hr̃e ſceptꝝ ⁊ ducatũ:ꝓut tradũt ĩlibꝛo ꝗ
of cãhedrĩ qð tñ euacuat ꝓpheta.d. Nobiles eiꝰ nõ erũt ibi.q.d.Ad
ducẽ ſeu ſceptꝝ hntẽnobilitas ꝑtinet quã tñ ipſinõ hñt.ſʒ regẽ poti⸗
liuocabũt manifeſte.n.ↄfeſſi ſũt coꝛã pilato.Nõ hẽmꝰ regẽ niſi ceſarẽ
⁊cẽt extũc vbicũq; ſint ſũt ſub ptãte regia alicuiꝰ dñantis ſeu rogetis.
Et ſic pʒ ꝙ falſũ ẽ dicere ſe hẽre ſceptꝝ ⁊ ducatũ:pᷣſerti cuʒ ẽt ſcribe ⁊
phariſei ſub cuiꝰ doctrina ſüt iã a lõgo tpe defuerunt ⁊ de hoc ſubdit.
Et crũt oẽs pᷣncipes ciꝰ ĩ nihilũ glo.ſcribe ⁊ ſacerdotes ⁊ phariſei. Se

cũdus paſſus ẽ cũ dicit: Et piloſus clamabit alterad alteꝑ. Cir⸗

ca qð ſciẽdũ ꝙ piloſus ĩ hoc locoĩtelligẽdus ẽ demõ.Eadẽ.n.di

ctio ponit᷑ B:⁊ Leui.i.vbi dĩ:Nõ ĩmolabũt vltra victimas de/
monibꝰ.⁊c ſẽſus.nã fabꝛicatoꝛes thalmudice facultatis:vł po/
tius falſitatis habebãt demones maxime ſibi familiares:qͥruzʒ
vnꝰ vocabat᷑ bẽthamaleon:⁊ aliꝰioſepſeda:⁊ cũ iſtis maxime cõ
uerſabant᷑: put ĩ multis aliis locis ipſi thalmud hr:⁊ẽt narrat
ab eis:ꝙ ſeiel fuerat a ceſare ꝓhibitũ ne ill thalmudicam do
ctrinã diuulgarẽt:⁊tñ ad ↄſiliũ ⁊ ꝓcuratõeʒ pdictoꝝ demonuʒ
huiuſmõi ꝓhibitio fuit reuocata ⁊ ſic thalmudica doctrina re/
cuꝑata fuit demonũ ꝓcuratõeq̃ ꝗdẽ hiſtoꝛia narrat ꝑ extẽſum
T libꝛo textuali ipſi thalmud ꝗ dr mehila ꝗ ẽ autẽticꝰ apud eos
ſᷣm ꝙ ꝓpe dr̃ ꝙ ĩ idumea.ſ.ſynagoga ſathane.Et piloſus clama
bit alter ad altex.ſ.vnꝰ vᷣmõ ad aliũ cõſociũ ad opꝰ ſuũ explẽduʒ

ſeu recuꝑandũ:poſſet ẽt hoc ĩtelligi de duob diabolicis hoibꝰ:
g ĩter ceteros ꝑſecutoꝛes xpᷣi ⁊ eccłie ꝑnicioſioꝛes cẽſent᷑:pᷣmus

feu pᷣncipalioꝛ ĩ pᷣmitiua videlicet ſinagoga ſathane fuit ſcario/
thes:de qͥ xpᷣs.Qui tradit me tibi ⁊c.vñ a xpᷣo diabolꝰnoĩat᷑.Jo.

6. Mõne.i⁊. elegi ⁊c. Alter vo piloſus põt ĩtelligi antixpᷣs ꝗ pᷣnci/

palioꝛ erit ĩ pſecutõe vltima eccłie ⁊ vtute demonũ miracula fa
ciet ſaltẽ apparẽtia de qͥ dicit apoſto.ad Theſſa.⁊.ꝙ ſᷣm oꝑatio

nẽ ſathane ⁊c.⁊ ſic piloſi cla mãt alter ad alteꝝ licʒ valde remo

ti ĩ tꝑe:qꝛ affectões eoꝝ diabolice adĩuicẽ coꝛeſpondẽt nitẽtes

.iſ. xpᷣm ⁊ eccłiaʒ ſubuertere alter.ſ.ĩcapite.altervo ĩ oibꝰmẽbꝛis

vlr ſibi ↄtẽpoꝛaneis.Si aũt obiicit᷑ ↄ expoſitõeʒ pᷣdictã ꝙ vr eẽ
myſtica nõ l̃alis:eo ꝙ idumea ꝓpʒe ſignificat ill terrã ſeyr qua
eſau poſſedit:ſiłr boſrha ciuiras pᷣncipałĩ ea exũs:vñ ꝙ p iſta ĩ/
telligat ſynagoga videt᷑ ꝑtinere ad ſeſũ myſticũ ſeu ſpũalẽ:⁊ ſic
de multis ĩ B ca.ↄtẽtis ſʒ pdictà expõnẽ.Dicẽdũ igit ꝙ ĩ dictis
ꝓphᷣaꝝ multa tradunt᷑ parabolice ſeu metaphoꝛice ſicut ſupꝛa

. Uinea dniaccipit᷑ p domoiſrł⁊ 2⁊5.p moab ĩtelligit᷑ antixpᷣs
ad lraz: vt ibidẽ hr ĩ poſtil.vñ ⁊ ĩ hoc loco qꝛ lr̃a huiꝰca.nõ bene

adaptaĩ nec ppe idumee nec rome:nec aliis de ꝗb dictũ : ſed
ſynagoge ſathane mõ pᷣdicto. Iccirco de illa exponit᷑ ad lr̃aʒ qꝛ ĩ

locutõe parabolica:vt dictũ fuit ſupꝛaĩ q̃ſtiõe ſupꝛa ꝓlogũ Ge.

ſeſus lr̃alis ẽ nõ ille ꝗ ſignificat᷑ pᷣ ꝑ vocẽ:ſʒ ille ꝗ itẽdit᷑ ſignifica

ri. pᷣſertĩ cũ ĩ hoc loco multa ĩueniunt᷑ huicveritati ↄſona:vñ ⁊ ĩ

aliis locis frequẽter accipit᷑ idumea ꝓ ſynagoga pᷣdicta.vt ĩfra.
63. Quis ẽ iſte ꝗ venit de edom tĩctis veſtibꝰ de boſrha ⁊ in aliis
locl ⁊ eadẽe rõ de aliis ĩ B ca.parabolice ↄtẽtis. REPLICA

ipſe aũt ꝑ allegoꝛiã ſatis extẽſaʒ ponit expoſitões thal/
mudicas ⁊ alia mira:de ꝗbꝰ nõ iudico. Ce. XXXV.
Etabit deſerta. Andreas ⁊ alig expoſitoꝛes catholici
poc ipᷣʒʒ ſequẽtes exponũt iſtud ca.ad lraʒ nimis iudai/
Hce.ſ.de pſpitate iudeoꝝ poſt reditũ de babylone.ſʒ hoc
nõ vid i

rõnabiliter dictũ.qꝛ ab illotꝑe vſq; ad xpʒʒ fuerũt ĩ ſer
uitute q;uis ĩ terra ſua.ſicut dictũ fuit.s.32z.VFuerũt ẽt ĩ multis
afflictõibus ⁊ anguſtiis.vt pʒ ĩ libꝛis Eſdre ⁊ Neemie ⁊ Dañ.⁊
iõ pſperitas ⁊ iocũditas q̃ ĩpoc ca.deſcribunt᷑.ad tps illud nul/
lo mõ referri vident. Si aũt dicat᷑ ꝙ ĩmo.qꝛ hic ẽ hypbolica lo
cutio.ſicut dr de alba muliere ꝙ ẽ albioꝛ niue.qᷓ;uis multũ de/
ficiat a niuis albedine. hoc nõ videt᷑ nueniẽter dictũ ĩ ꝓpoſito.

q; magnificũ ⁊ piũ decet plus ↄferre qᷓ; ꝓmittere vł ſaltẽ nõ mi

nus.⁊ minꝰpunire q; cõminari.deꝰ aũt magnificẽtiſſimꝰ ⁊ piiſſi

mus ẽ.iõ eiꝰ pmiſſiones de bonis nõvident᷑ rõnabiliter exponi

P reſtrictõez ipletõiſniſi aliqũ appareat manifeſte ꝙ ſic debeãt
exponi. vt ppꝑ demeritũ manifeſte ſupueniẽs.pꝑꝑ qð bonũ ꝓmiſ

ſũ iuſte reſcidit vel totaliter aufert᷑. cõminatões tñ de malis ra

tõnabiliter aliqñ ꝑ exceſſũ ſiue reſtrictõeʒ exponunt᷑ ſcõᷣm qua

titatẽ ⁊ mẽſurã peccatoꝝ ipſoꝝ deliquẽtiũ.pꝑqð Ra.Sa.hoc

.c.expõit ð felici ſtatu quẽ expectãt iudei ĩ aduẽtu meſſie.Igr di

mittẽdo qð falſũ ẽ ĩ dictis eiꝰ.ſ.ꝙ xpᷣs ſit adhuc vẽturꝰĩ mũdũ.
⁊accipiẽdo qð verũ ẽ.ſ.ꝙ hoc ca.ſit ad tpᷣs xpᷣi referẽdũ.põt ſic

cõtinuari ca.pᷣcedẽti.ĩ quo ꝓph̊a denũciauit deſtructiõeʒ idu/

mee ad cõſolatiõem iudeoꝛũ.hic cõſequẽter denũciat eis cõſo/
latõeʒ ꝑfectã xpᷣi tꝑe credẽtibꝰaffuturã.Et diuidit᷑ ĩ tres parteſ
qꝛ pᷣmo cõſolat᷑ eos de futura multiplicatõe.ſcðo de credẽtium
roboꝛatõe.ibi:Cõfoꝛtare manꝰ.tertio de demonũ deiectõe.ibi:
Incubilibus.Ad euidẽtiã pᷣmi ſciẽdũ ꝙ ĩ ſenedꝛin hieroſolymi
tanoꝗ apud hebꝛeosẽliber autẽticꝰ.dicit᷑ q ꝗnq; res notabileſ
defuerũt ĩ ſcõᷣo tẽplo ꝑ coꝛobabel edificato q̃ fuerãt ĩ tẽplo ſa/
lomõis.ꝛimũẽ ignis cõtinuꝰĩ altari holocauſtoꝛũ.ꝗ tũc ꝑplu
uiã vł vẽtũ nõ extiguebat᷑ quis eẽt ſub diuo. Scõm ẽ archa te⸗
ſtamẽti. vñ dr̃ Hiere.ʒ. In illis diebꝰ nõ dicẽt vltra archa teſta
mẽti dñi necaſcẽdet ſuꝑ coꝛ nec recoꝛdabunt illiꝰ⁊c̃. Tertium
vnctio regũ ⁊ põtificũ.qꝛ põtifices ꝗ fuerüt poſt captiuitateʒ

— — —

Edica.· 34. recedit apoſtil.q exponit H caad ir̃aʒ. Bur.

lep t,
Emind
Eimes de⸗
S
erin
garinecz
amanet
itand,
denang
Ctrine ſe
eneſn
huden⸗
is danne
lephd
leshoſde
mimne
Utſenin
hini ,
gh⸗
b,
noprto
ereno
iits
eheis
oties
grqe
Nhi
llerſe
idicis
ntſpon
mitis
hoͤbene
tüe⸗ſt
ſitza
ggühe
igniſe
ffti
ptiſa.
nalis
Bur.)
thel⸗
AV.
Nan
dai
ſͤdoe
fie
ulis
deit
udnri
wlne⸗
ultüde
tenoͤmi
epili
eppon
debeit
Nlisf
n l
.hot
Foi
oͤtſi
zih⸗
c00o,

ſaias

bebylonicã nõ fuerũt iſtituti ꝑ vnctionem ſacrã.ſʒ iſtituebãtur
frequeter per reges ꝗbꝰ iudei erat tributarij ꝗ frequẽter vẽde
bãt ſũmũ ſacerdotiũ.Similiter toto illo tꝑe iudei reges nõ ha/
buerũt niſi aliquos paucos paꝝ ante tpᷣs xpi. illi nõ fuerũt per
vnctionẽ ĩſtituti.Quartũ ẽ ſpũs ſanctꝰ ſeu diuinitas q̃ ꝓ tãto di/
cebatr᷑̃ ĩ tẽplo ſalomonis habitare.qꝛ ibi a ſümo ſacerdote audie
bant᷑ diuina reſpõſa.nõ aũt ĩ ſcðᷣo tẽplo.Quiĩtũ ẽ vꝛiʒ ⁊ thbumim

erat gdã fulgoꝛ ſubi
o ſles de labili ⸗ Etabitur deßta èt innia:
humeralis qn deuſ exultabit ſolitudo:
acceptabat pces ſũ flõꝛebit quaſi liliſũ. Ger/
mi ſacerdotis.de

i! minans germinabit: ⁊ exultaͤbit
diet goenhue li letabuda ælaäuds. Glöria libi
e g Bneit ꝑ.zoo. Id E tinere cureliꝛ ſaron.
annolantec; icehit ¶ Ipſi uidebũt gloꝛiã dñi: ⁊ deco/
cribere ibe ilum rꝗ dei noſtri. Cõfoꝛtate manus
ghano⸗ dTaaſſioe diſſolutas: genua debilia robo
xpᷣi vel circiter. rate. Dicitẽ puſillanimes cõfoꝛ/
libʒꝝ illũ obtulit ve tamini⁊ nolite timere.Eccè ðus
rleorihin di noſter vltioné adducet retribn/
ceidis vee tionis: de? ipſ veniet ⁊ ſaluabit
ſic ʒ ipz ceſſauit ꝓ vos.Cunc aperient᷑ oculicecoꝝ
magnü ts an xpi?ꝰ ⁊aures ſurdoꝝ patebũt.Lũc ſa
rntſrfallec liet ſiẽ ceruꝰ:claudꝰ: ⁊ apta erit
tũ 2 m hoc dicitur. lingua mutoꝝ: qã ſciſſe ſut i de⸗/
ad( ¶ Letabit deſerta ſerto aque:⁊ tòꝛꝛẽtes i ſolitudie:
i.iudea q̃ fuit deſer ⁊qũue erat arida i ſtagnũ:⁊ ſitiẽs
ta a deo q;tum ad l e
nq; pꝛedicta.

apoſtoloꝛum.⁊ fuerunt faeta ſpiritualiter in illuinatioume infideliũ
fidem recipiendo. Et aures eoꝝ fuerunt aperte mandatis chꝛiſti obe
diendo.Et claudi ſanati per viam moꝛum incedendo.Et mutiloque

lam receperũt.fidẽ libere ↄfitẽdo.cuius cã ſubdit. v¶ Qꝛſciſſe ſut

ĩ deſerto.iudee ⁊ gẽtilitatis.vt pʒ ex ſupꝛadictis. x¶ Aque.i.ſacra
mẽeti baptiſmi. yAEx toꝛẽtes in ſolitudine.i.varie gratie ſpiritus
ſancti.de ꝗbus dicit᷑.i.Corl.iz.Alij dat᷑ ſermo ſapietie ⁊c.

pꝓ quo ponit ĩ latino doctrina ⁊ veritas:Exo.⁊8. ⁊ ̃m ioſeppum 3¶ Et q̃ erat arida in ſtagnũ ⁊ ſitiens ĩ fontes aquarum. per hoc notaĩ

plenitudo gratie date te/
lfontes aquaꝝ. Incuͦbilibiqi ncubilivus iesir
bus pꝛius dꝛacones habitabant denüciatur materia gau
oꝛietur viroꝛ calami? iuci: ⁊ erit du exdemonũ deiectiõe
ibi ſemita: 7 via ſcꝗͥ vocabit. Nõ cum vicit: n cubilibus
traſibitꝑ eã pollut?:⁊ h ritvob lon. belIn gbus pei⸗
directa via:itaᷣ Vt ſtulti ñ erret ꝓ bhabitabat dꝛacones.i.de
eãꝗ:nõ erit ibi leo: ⁊ mala beſtia ñ mones in teiolis rciPoͦ
ſcẽédet beã: nee iueniet᷑ ibi. Ex daãtes.⁊ aliqñn in talibꝰ lo
ſcedet heã: nec iuenier ibi. Et cis apparuerunt demõeſ
ambulabũt ꝗ liberati fuerit ẽt re in ſpecie dꝛaconum.
deptia dño:ↄuertent: ⁊ venient c¶ Dꝛiet viroꝛ calami ?
i ſyon cũ laude:⁊ lłêticia ſempit iũci.qꝛ idolis ide abiectiſ⸗
ciã obtinebunt: ⁊ fugiet doloꝛ ? los diuino aleui applica
gemitus π☚àI. bant. Et erit ibi ſe
△XT factũẽ i quartodecio) mita. qtü ad obſeruatio/
EEnoregezechie: aſcẽdit neconiiltor e Eryia.
ſenacherib rex aſſyrioꝝ ſupom/ mandatoꝑ. f ¶Et bec
nẽs ciuitates inda munitas: ⁊ ce etis vobiai directa p⸗
ſt egs. iſi or ra/ ueniédi ad beatitudinez
pit eaos Ermiſit rex affyriox 1 g ¶ Ita vt ſtulti. i. ſimpli⸗

ces ⁊ illiterati etiam.

b¶ Et inuia.tpe.n. pꝛimi tẽpli ꝓphete diſcurrebant per iudeam b ¶ Non er ent perea fequenter.n cotingit ſimplices directiꝰ in/

populũ a malis retrabẽdo ⁊ad bonum exhoꝛtãdo. Tempoꝛeve
ro ſecundi templi nõ legũtur habuiſſe niſi aggeũ cachariã ⁊ ma
lachiam ꝗ ꝓphetauerũt tꝑe reedificatõis tẽpli ſecũdi.ſʒ poſtea
populꝰ iudaicꝰ caruit ꝓphetis talibꝰꝑ.ꝭoo.annos ⁊ ampliꝰ vſq;
ad tẽpus Joãnis baptiſte ꝗ cepit penitetiã pᷣdicare ⁊ aduẽtũ xpi
nũciare:Letabit᷑ deſerta.i.iudea q̃ fuerat pᷣdicto mõ deſerta:⁊
inuia.in aduentu xpᷣi hẽbit mãm gaudyij q;tũ ad defũctos.quos
xpᷣs de lymbo patꝝ trãſtulit ad gloꝛiã.⁊ q;tũ ad viuos credẽtes
ĩ eũ.qð potiſſime fuit impletũ qñũ recepto ſpũ ſancto in die pẽte
coſtes.cõfidẽter ⁊ magna voce laudabant dñm. Actl.2=.

c¶ Et exultabit ſolitudo.i.gẽtilitas q̃ ad modũ ſolitudinis carue

rat cultu legis ⁊ ꝓphetaꝝ.⁊ cũ gaudio ſuſcepit fidẽ xpᷣi ad pᷣdica
tionẽ apoſtoloꝝ. d¶Et florebit q̃ſi liliũ:decoꝛe ſanctitatis ⁊
odoꝛe bone fame. e¶ ¶ Berminãs germinabit.pꝑ talẽ replicati
onẽ ⁊ reduplicatõem itelligit multitudo gentiliũ recipiens xpᷣi
fidem. t exultabit letabũda.coꝛde. g¶ Et laudãs oꝛe
Sloria libani ⁊c̃.ꝑ iſta tria loca q̃ pᷣ aliis ĩ iudea fuerũt amena
⁊ fertilia ĩtelligitur ꝙ ꝗcqd erat pulchꝛitudinis ⁊ amenitatis ĩ
ſcitate ⁊ honeſtate ĩ ſynagoga traſlatũ ẽ ad eccleſiã ex iudeis ⁊
gentibꝰↄgregata. 1Se videbũt gloꝛiã dũi.i.ipſiꝰ xpᷣi quẽ
viderũt apłi aliq; diſcipuli oculis coꝛpoꝛeis q;dtum ad humani

tatẽ.⁊ oculis mẽtis q;tum ad deitatẽ. Joh.i.Uidimꝰgloꝛiã eius

gloꝛiã qᷓſi vnigeniti a pr̃e plenũ ⁊c.viderũt ẽt gloꝛiam eius ĩ mi
raculoꝝ operatõe ⁊ reſurrectõe eiꝰ ⁊ aſcẽſiõe.gẽtiles etiã poſtea

ad fidẽ ↄuerſi viderũt gloꝛiã eius in miraculis factis ꝑ apłlos in
0 it liberatic Schie
Ke æpopuli eius ꝑ modũ ꝓphetie.hic cõſequẽter eaʒ deſcribit ꝑ

noĩe chꝛiſti. kCöfoꝛtate manꝰ diſſolutas.Pic ↄñr denũcia
tur mã gaudu ex roboꝛatione credẽtiũ cũ dr̃. Confortate ⁊c̃.⁊ ẽ
verbũ ꝓphete ad apłos.Confoꝛtate manꝰ diſſolutas.i.gẽtiliuʒ
ꝗ aũ erãt tardiad opꝰ bonũ. l ¶ Et genua debilia. gẽtilium.
oboꝛate.vbo ⁊ exẽplo ad ꝗcũq; aſpa ꝓ xpᷣo ſuſtinẽdũu.
n ¶ Dicite.i. cõiter pdicate. o ¶ Puſillanimes tꝑe pᷣcedẽti.
¶ Cõfoꝛtamini.in vtute xpi. q¶ Et nolite timere.ſ.toꝛmẽta
tyrãnoꝝ.cuius cã ſubditur. ¶ Ecce deꝰ noſter vltionẽ addu
cet retributõis.ſuꝑ veſtros pſecutoꝛes. ſ¶ Ipſe veniet ⁊ ſal/
nabit vos ꝑ paſſiones modicas ad gloꝛiã deducẽdo.⁊ ſic factuʒ
fuit ĩ pᷣmitiua eccłia ⁊ per lõgum tempus poſtea.qꝛ multi genti
les ad xpᷣm ↄuerſi ita erãt ĩ dño ↄfoꝛtati ꝙ nõ timebãt toꝛmẽta
magis apparebãt.vt pʒ ĩ legẽdis multoꝝ ſanctoꝝ.
t ¶Cãc aperiẽtur oculi cecoꝝ ⁊ aures ſurdoꝝ patebunt.Iſta.n.
miracula fuerũ: facta coꝛpoꝛaliter per xpᷣm.⁊ poſtea per apoſto
los ⁊ alios credentes in nomine xpi.vt pʒ in euangelijs ⁊ actibꝰ

cedũt per hãc viam. vnde cum Auglegiſſet vitã pauli monachi ſim
plicis dixit:ſimplices ⁊ illiterati rapiunt celũ.⁊ nos cum litteris no/
ſtris trahimur ad infernũ.Et non tranſibit ꝑ eam pollutus.ex hoc pʒ
ꝙ; ꝓpheta nõ loꝗtur bic de via materiali.per quam idifferẽter traſit
pollutꝰ ⁊ mũdus.⁊ ſic metaphoꝛice loquitur ꝓpheta ĩ pᷣcedentibus ?
ſequentibꝰ.cum dicit. i ¶ Non erit ibi leo ⁊ mala beſtia non aſcen/
det per eam. per hoc intelliguntur demones qui in pꝛimitiua eccleſia
fugabantur per credentes. Marci vlt Signa eos qui crediderint H
ſequentur. In nomine meo demonia eiicient ꝛ7. k (Et ambula/
bunt.per viam iuſticie.qui liberati fuerunt a demonis ſeruitute.

I¶ Et redẽptia dño.ieſu xpᷣo ſuo ſanguinẽ pcioſo. m Cõuertent ⁊

Eit ĩ ſyõ ẽad eccłiaʒ militãtẽ pᷣ poſtea ad triuũphãatẽ.ſz ꝙ dr̃ PHeb.iz.

eniſti⸗ ad ſyon mõtẽ ⁊ ciuitatẽ dei viuẽtis bierlʒ celeſtẽ ⁊c.

t leticia ſẽpiterna cc.ex hᷣ ⁊ plurib aliis ĩ ca.poſiti videt̃ ꝙ hoc
ca.referri nõ poſſit ad tpᷣs iudeoꝝ ðcaptiuitate babylonica redeũtiũ.

¶ In. c. 35. ybi dr ĩ po.igit᷑ dimittẽdo qð falſũ ẽ ĩ eiꝰ dict)ADDIT.

Reſẽs capim bñ ⁊ ꝓppᷣe videt exponi a poſtil.ſʒ circa eius ti
Inuatõeʒ ad pᷣterita attẽdẽdũ ẽ:ꝙ ĩca.33.pcedẽti ab illo loco ĩ
or.audite ꝗ lõgi eſtis ⁊c.vt dictũ ẽĩcipit.c.ʒ.hebꝛeos vſq;
ad finẽ illiꝰ ca. pphᷣa tractauit de deiectiõe ⁊ repꝛobatiõe phariſeoꝝ
doctrinã xpᷣi reſpuẽtiũ:⁊ de ꝓſꝑitate adherẽtiũ xpo:⁊ ð ꝗabuſda ad B
ptinẽtibꝰ vt ibidẽ fuit oñſũ.In ca.vo ſequẽti.ſqʒ ¶.ſpãlis agit ð deſtru
ctõe ſynagoge iudeoꝝ q̃ ꝑ idumeà ibi deſignat᷑ ⁊ de pluribꝰ ad h̊ pti⸗
rucredletii ixpo Et erponal tonuipſi ca put poſtih a N X VI.
IETfactũ eſt. Superius iſaias deſcripſit liberationem exechie

Mmnogum hiſtoꝛie. Circa quod ſciendum ꝙ ecechias miſit ma-
gnas pecumias regi aſſyrioꝝ tali pactoꝙ a terra eius recederet ⁊ ĩm
in pace dimitteret.vt dictũ fuit.. Reg.is.ſsʒ accepta pecunia pactu
fregit nitẽs hieruſalẽ deſtruere.⁊ pplin ĩ aſſyrios traſferre.⁊ ad terrẽ
di ecechiã ⁊ populũ ſuũ verbis coõmminatoꝛiis miſit rapſacẽ cũ ma

„

gno exercitu añ hieruſalẽ Circa hoc igit᷑ ſic ꝓcedit᷑.qꝛ pᷣmo ponit᷑ di⸗

acta cõminatio.ſcõo ecechie liberatio ca.ſequẽti.Pꝛima diuidit᷑ ĩ tres

qꝛ pᷣmo ponit᷑ dicta cõmĩatio.ſcðo comminati poſtulatio.ibi Et dixit
eliachim.tertio petitõis refutatio ibi:Et dixit ad eos.Pꝛima ĩ duas
qꝛ pᷣmo pᷣmittunt᷑ quedã pᷣambula.ſecũdo cõminatio dicta.ibi.Et di
xit ad eos rapſaces.Circa pᷣꝰ pᷣpmittit᷑ tps.cũ dĩ.Et factũ ẽ ĩ q̃rtode
cimoanno ⁊c̃.ſcõo locus.ibi. p'¶ Gupꝑ oẽs ciuitates iuda.excepta
hieruſalẽ ⁊ paucis foꝛtaliciis. q¶Et miſit rex aſſyrioꝝ ⁊c̃.vbi re/
mãſit cum parte exercitus ad expugnandum ioomiillum.

a ¶ In manu graui.i.ĩ tãta ptãte ꝙ ecechias ſe nõ poterat icapo ſuſtie

re iõ tenebat ſe iter muros hicruſalẽ. ſe
ſnperioꝛis.illũ.n.aq̃ductũ ꝗ exibat extra ciuitatẽ diuerterat chis
vt dictũ ẽ ſupꝛa.33.tñ locus retinebat nomèẽ aqueductꝰ*. c

be ¶Et ſtetit ĩ aqductu piſcie

n via

agri fullonis.ſic nominati.eo ꝙ fullones extẽdebãt ibi veſtes ad de/
ſiccãdũ. dEt egreſſus ẽ ad eũ eliachim.ad tractãdũ de pace ðᷣcõ
ſenſu vtriuſq; partis. e ¶ Qui crat ſupꝑ domũ.ſ.dñi.qꝛ erat ſũmꝰ ſa

cerdos.vt dictũ ẽ ſupꝛa.33.

iſte ẽ aliꝰ ab illo.de qͥ ha/
bet᷑ ſupꝛa.⁊z.ꝗ ante elia/
chim fuit ſũmꝰ ſacerdos
g ¶ Et Joahe filiꝰ aſaph a
cõmẽtarijs.i.cãcellarius
reg.⁊ ẽ q cõmẽtarus vnũ
nomẽ ĩdeclinabile ⁊ cõis
generis. In hebꝛeo tñ hĩ
Recoꝛdatoꝛ. Et vt dicit
Ra. Sa. hebat officiũ re/
ducẽdi ad memoꝛiam ca
ſus tractãdos coꝛã rege.
⁊ m debituz oꝛdinẽ ꝓut
caſus debebãt pᷣusvel po
ſteriꝰ expediri.· hb Et
dixit. Poſitis qbuſdã pᷣ/
ambulis.· hic ↄñi deſcribi
tur cõminatio rapſac ex
pte regis aſſyrioꝝ loqn/
tis i ¶ Que ẽ iſta fidu/
cia q̃ cõfidis.ſ.te poſſe re
ſiſtere.q.d.nulla eſt.qꝛ ſi
cõfidis de auxilio hũano
pꝓ regẽ egypti.illò nullũ ẽ
iõ ſubdit᷑.Ecce cõfidis ſu

p bacculũ arundieũ ⁊c.X
reſpõderis mihi in dño
⁊c. vbi excludit ab eze/

pʒ lr̃a vſqʒ ibi.

chigꝗ auxiliũ diuinũ dicẽſ
¶ Mone ipe ẽ cui ꝛc.q.
D. nõ debet a deo ſperare
auxiliũ.cuiꝰ diminuit cul
tũ.iſte tñ rapſaces dice/
bat falſuz.qꝛ poſt edifica
tionẽ tẽpli ꝑ ſalomonẽ ũ
fuit iudeis licitũ alibi of/

ferre ſacrificia.i. niſi ĩ ca

ſu ex diſpẽſatiõe diuina.
ſic helias obtulit in mote

carmeli. 3. Reg.ii’8.
m¶ Et nüc tra.tẽ dño meo

⁊c.i.obliga te ꝑ cautionẽ

ſufficiẽtẽ. n ¶ Et dabo
tibi duo milia equoruz.

Vnñ in hebꝛeo hr. Sis va

diatus.ſ.ꝓ duobꝰ milibꝰ

Nec poteris ex te pꝛe

bere aſcẽſoꝛes eoꝝ.q.d.ĩi
toto ppło tuo nõ iuenies
tot hoĩes ꝗ ſciãt ⁊ poſſint

egtare. p ¶ Et quo ſu/
ſtinebis ⁊c̃.q.d.nllo mõ.

Keechi inl. daice inqaur
murũ:Et dixit àd eos rapſaces:
Mũůngqd ad dñm tuũ 2 àd te ami/
ſit mè dñs meꝰ:vt loq̃rer oiaver

¶ Et ſobna ſcriba.i.ſcriptoꝛ annaliũ.⁊

rapſacẽ de lachis in bierlm: ad
regẽ eʒechiã in manu graui: ⁊ ſtẽ
tit in aqductu piſcine ſuꝑioꝛis:in
vià agri fullonis. Et egreſſus eſt
D * „ — . 9 ,,4 „ E
ad eũ eliachi fili helchie:qui rat
ſuꝑ domũ:⁊ ſobna ſcriba:⁊ ioa/

he filiꝰaſaph acõmẽtarijs. Et di-

xitd eos rapſaces: Dicite eʒe/
chie: Hec dicit rex magnꝰrex aſ/
ſyrioꝝ. Que eſt iſta fiducia qua
ↄfidis:aut quo ↄſilio vel foꝛtitu/
die rebellare diſponis:Suꝑquẽ

hẽs fiduciã:qꝛ receſſiſtia me:Ec

ce ↄfidis ſuꝑ bacculũ harũdineũ
ↄfractũ iſtum ſuꝑ egyptuʒ:cnui ſi
inixus fuerit hõ itrabit ĩi manũ eiꝰ
⁊ ꝑforabit cã:ſic pharao rex egy/
pti oĩbꝰqui ↄfidũt i eo. Qð ſi rñ
den mihi:ĩ dño deo nio ↄfidimꝰ
nõnẽ ipße eſt cuiꝰabſtulit eʒechias
excelſa ⁊ altaria: ⁊ dixit iude ⁊

hierlm coꝛã altari iſto adoꝛabis.

Et nunc trade te dño meo regi aſ

ſyrioꝛum:⁊ dabo tibi duo milia
equoꝝ:nec potis ex tepᷣbere aſcẽ
ſoꝛes eoꝝ. Et quõ ſuſtinebis faci

em iudicis vniꝰloci ex ſeruis dñi
mei minoꝛibꝰ:Qð ſi coͤnfidis in
egypto:in quadriga⁊ i eqtibꝰ: ⁊

nſic nunqd ſine dño aſcẽdi adter

rꝗ iſtꝗ vt diſꝑderẽ eã? Dñs dixit

ad me. Aſcẽde ſuꝑ terrã iſtã: ⁊2-
diſpde eã.Et dixit eliãchi ⁊ ſob/
na: ioahe ad rapſacẽ.Loͤquere
ad ſeruos tuos ſyra lingua: intel
ligimus eni ne loquan ad nos in

daice in auribꝰ ppli qui eſt ſuper

ba iſta ⁊ nõ potiꝰad viros qui ſe

iſte erat apoſtata a iudaiſmo. d

ꝓmittẽdo vobis auxiliũ a dno futuꝑ. e
dictöeʒ. ad reddédũ vos mihi volũtarie.
i. habitate pacifice ⁊ gete ĩ terra iſta. g ¶ Bonecveniã ⁊ tollã
voſ.q.d.hic ẽ modus regũ aſſyrioꝝ.iſ.traãſferre gẽtẽ ſibi ſubiectã

cEt clamauit voce magna iudaice.Ex hoc dicunt doctoꝛes.iqp
erat ¶ Mõ vos ſeducat cccchias.

CFeite mecũ bene

tcomedite ⁊c̃.
ec veniã ⁊ tollã

de terra ſua natiua ad aliãvt de ei obediẽtia ſit magis ſecurꝰ.iã
enĩ ante fecerat hoc rex aſſyrioꝝ de oſce rege iſrael ⁊ ei populo

ra ſua:⁊ bibànt vꝛinã pedũ ſuoꝝ

vt hr. 4. Reg.i8.

h¶Ad terrã que eſt

vt terra veſtra.i.ſi/⸗

vobiſcu! Et ſtetit ra pſaces: ⁊cla milis ĩ fertilitate ⁊
mauit voce magna iudaice:⁊ di/ amenitate pꝛopter
rit. Audite vᷣba regis magni reg btalis traſlatioñ
dz vobis eẽ grauis.

aſſyrioꝝ: PHec dicit rex: Mnvos
ſeducat eʒechias:qꝛ non poterit
eruere vos:⁊ nõ vobis tribuat fi
duciã eʒechias ſuper domino di
cens:Eruens liberabit nos dñs

non dabit ciuitas iſta in manure

gis aſſyrioꝛũ. Nolite audire eʒe/
chiã. Hec enim dicit rex aſſyrio⸗

rum. Facitẽ mecũ benedictionẽ

.„

i ¶ Nec ↄturbet voſ

ecechias.retrahen/

dovoſ ab iſto quod

vobis offero.

k Dicens dñs libe

rabit nos. q̃ſi dice/
ret.non poterit.qð

niti ꝓbare cũdr.
I¶Muũuquid libera/

uerũt du gentiũ ⁊c

Sõ 7 q̃ſi diceret.cũ eẽnt
7 egredim imn ad me:⁊ comẽdite multi duij nõ votue⸗/
vnuſqſq; vineò ſuam:⁊ vnuſqſ rüũt defendere cul⸗

qᷓ; fium ſuam:⁊ bibite vnuſqſ⸗
q; aquꝗ ciſterne ſue: doͤnec veniã

NCritt 2 deus veſter quivni
⁊ tollãvos ad terrã:que eſtvt ter cusẽ vt dicitis non
ra veſtra:terram frumẽti ⁊ vini: bpoterit vos defede
re.ſʒ iſtud argumẽ

terram panum ⁊ vineaꝝ. Mec cõ
turbet vos eʒechias dicẽs. Dñs
liberabitnos. Nunquid liberaue

rũt dij gentiumvnuſquiſq; terrã tis. deusaũt verus
ſuam ð manu regis aſſ yrioꝛuʒ nieue eſt ? poten
Abieſt deus emath ⁊ arphad? m ( Et ſiluerunt de
Abi eſt deuns ſepharnaiʒ? nũqd mandato regis ece
liberauerunt ſamariam de manu cie.timebãt.n. ne
ſi reſpõderent ꝙ ra

mea: Quis eſt ex omnibus dijs
terrarum iſtarũqui eruerit terrã
ſuam de manu mea:vt eruat do
minus hierlm de manu mea: Et
ſilůerunt ⁊ non reſponderunt ei
verbuʒ. Mãdauerat eni rex di/

cẽs: ne rñdeatis ei.Et ingrẽſſus

eſt eliachim filius helchie g erat

gem aſſyrioꝝ: ergo

tũ nullum eſt.qꝛ illi

non eraãt dy veri ſʒ
falſi ⁊ nulliuſvirtu

pfſaces multiplica
ret verba blaſppe⸗

mie ↄtra deum.

nC Et ĩgreſſus ẽ elia
chiʒz ⁊cc. vt referret

ecechie rapſacl vba

¶Sciſſis ve. H erat
modꝰ iudeoꝝ.z. ꝙ
ſcindebãt veſtimẽę

bis ⁊c̃.q.o.nllo mò. dent in muro ſᷣt comedãt ſterco
qꝛ ꝗqlibʒ eoꝝ bʒ ſatis plu/ ”äl
res eꝗtes ĩ acie ſu. r ?M „
qi¶ Oð ſi ↄfidis ĩ egypto ⁊c.i.ĩ adiutoꝛio dei ⁊ regis egypti ſił excludit
PB dicẽs. r¶ Dfs dixit ⁊c̃.B falſo dicebãt ad terrẽdũ ecechiã.

¶ Et oixit eliachim. Hic ↄñr põit᷑ ecechie petitio p nũcios ſuos facta.

cu dr̃. t¶ Loqre ad ᷣuos tuos ſyra ligua.ꝗ nõ erat ĩtelligibilis po/

pulo cõi.⁊ erat petitio rõabil.qꝛ talis tractatus dʒ eẽ ſecretꝰ qͥuſq; ſit

pfectꝰz firmatꝰ*. v ¶Et vitranſaces in vñr ponit dicte petitio
nis refutatio.cũ ſubdit. x ¶ Mũqꝗd ad dñm tuũ.ſ.ecechii.
yEt ad te eiꝰ nũciũ. ʒ iſit me dñs meꝰ ⁊c.q̃ſi diceret.nõ.ſed
magis ad populũ. a t comedãt ſtercoꝛa ſua.i.niſi reddãt ſe vo/
lũtarie.ita din erunt obſeſſi ꝙ nõ hẽbuntali⸗
dũ. tbibãt vꝛinã pedũ ſuoꝝ.i.fluẽtẽ ad pedes ſuos.hoibꝰ.n.
in timoꝛe ⁊ anguſtia magna poſitis ſolet fluere vꝛina verſus pedes.⁊

ꝑ hoc innuit famẽ ⁊ anxietatẽ eis futurã ĩ obſidione niſi redderent ſe

eſſi ꝙ nõ hẽbunt aliqd ad comedẽdũ ⁊ bibẽ/

*

. ta ſua ĩ ſignũ dolo⸗
ſi uper domum: 1. obna ſcriba: ris qn en c,
loahe filius aſaph acommenta/ ppemiaz audiebät
rijs:ad eʒechiaʒ ſciſſis veſtibus. a⸗ ſummꝰ ſacer
mnriar t eiverbh- dos ipones xpo ꝙ
X nunciznerun civcatapſad. blaſphemaſſet ſci ·
E actu e II. dit veſtimenta ſua
cũ audiſſet rex eʒechias vthr MarciiXI.
