bꝛiũ erit etiã ſempiternũ pꝛopter quod ſubditur. q ¶ Ut videant
ſemper.ſcilz oppꝛobꝛiũ ſue damnationis. Hunc etiã locũ exponit poꝛ
phyrius ⁊ male de illis iudeis qui ſe abſconderunt in ſpelũcis ꝓPpter
perſecutionẽ antiochi. et audita iude victoꝛia venerũt ad ipſũ quaſi
euigilantes de puluere terre.Alij in vitam:qᷓ;tuʒ ad obſeruatoꝛes le/
gis. Alu in oppꝛobꝛium quãtum ad pꝛeuaricatoꝛes. Iſta expoſitio pa
tet manifeſte falſa. quia omnes qui ſeabſconderũt ⁊ venerunt ad iu
dam machabeũ modo pꝛedicto erant celatoꝛes legis.aliter nõ veniſ
ſent ad ipſum.ſed obediuiſſent antiocho.et tamen de iſtis dicitur ÿ%
aliqui euigilabunt ad oppꝛobꝛiũ.ergo eius expoſitio eſt falſa.quia di
cit ꝙ illi qui euigilauerunt ad oppꝛobꝛiũ erant pꝛeuaricatoꝛes legis.
Similiter illi qui erant obſeruatoꝛes legis qui ᷣm eum dicuntur eui
gilaſſe ad vitam:poſtea moꝛtui ſunt. et ſic non poſſunt dici euigilaſſe
ad vitam eternaʒ ſᷣm ꝙ dicitur hic. Ex quibus patet ꝙ iſta littera nõ
poteſt exponi niſi de reſurrectione futura poſt perſecutionẽ antixpᷣi.

r ¶ Dui autẽ docti. Picconſequẽter tangũtur diuerſi gradus electoꝝ

qui erunt quaſi diuerſe claritates ſtellarũ.ſʒ q dicitur.i.ad Corſ.iy.
Stella differt a ſtella in claritate:ſic ⁊ reſurrectio moꝛtuoꝛum ⁊c.et
illi qui ſupereminẽt alus hic in vita ⁊ doctrina habebũt ſpeciale pꝛe/
miũ ſcilz aureolam doctoꝛum.⁊ideo dicuntur hic fulgere quaſi ſi plé/
doꝛ firmamẽti.Alij autẽ qui per exempla bone vite inducũt alios ad
iuſticiazx q;uis nõ ſint doctoꝛes:tamẽ dicunt᷑ fulgere q̃ſi ſtelle in per/
petuas eternitates. s ¶ Tu aũt daniel. Pic ↄſequẽter ponit᷑ vtilis
inſtructio ipſius danielis.⁊ ĩſtruit eũ angelus de duobꝰ.pᷣmo de clau/
ſione viſionis.ſcõo de duratione perſecutionis.ibi.Et vidi ego dani/
el.Circa pꝛimũ aduertẽdum ꝙ diuina ſecreta nõ ſunt omnibus reue
landa.pꝛopter quod dicebat ſaluatoꝛ. Math̊.⁊. Nolite ſanctuz dare
canibus ⁊c̃.ideſt obſtinatis.Similiter nec vulgaribꝰhominibus qui
non poſſũt talia capere.pꝛopter qd chꝛiſtus loquebat᷑ turbis in para⸗
bolis.ſʒ diſcipulis exponebat oĩa.vt dicitur Math̊.ꝗ.ca.quia talia
ſunt maioꝛibus reuelãda.Daniel autẽ erat vir deſiderioꝛuz. vt ſupꝛa
dictum eſt caplo.o.⁊ ideo dignũ erat vt ſibi multa diuina ſecreta re/⸗
uelarentur:que tamen alus occultabãtur.⁊ hoc eſt quod dicitur hic.
Tu autẽ daniel claude ſermones ⁊c̃.q.d.diuina ſecreta tibi reuelata
enigmatibus iuolue ⁊ inexpoſita dimitte.et hoc vt maligni nõ habe/
ant materiꝗ deridẽdi. ⁊ ſtudioſi habeant materiã ſe exercendi.ſequi/
tur. t ¶ Uſq; ad tẽpus ſtatutum. quaſi diceret.tũc erunt perfecte
manifeſta quãdo implebũtur. v ¶ Plurimi pertrãſibũt.legentes
ſcilicet libꝛum iſtũ aliqui malignantes.aliqui deuote tractãtes.

x ¶ Et multiplex erit ſcientia.i. expoſitio circa iſta. y ¶ Et vidi ego.

Hic ſcõo angelus inſtruit danielẽ de duratiõe ꝑſecutiòis antixpᷣi.et
diuidit᷑ in duas partes.qꝛ pᷣmo ĩſtruit eũ de ſũma duratiõis.⁊de eiꝰ
terminis.ibi.Et cũ cõpleta fuerit.tertio ĩfert quãdam cõcluſion ex
pꝛedictis.ibi.Tu aũt daniel.Ad euidẽtiã pᷣme partis aduertẽduʒ q

daniel vidit hanc viſionẽ iuxta fluniũ tigris.vt dictũ eſt capitulo.io.

Apparuerũt aũt ſibi tres angeli duo ſtãtes ex vtraq; parte fluminis.
⁊ iſti duo erãt angelus perſaꝝ ⁊ angelus grecoꝛum.quia grecia eſtab

eccidẽtaliparte illiꝰfluminis.regnũ aũt pſidis magis ĩ oꝛiẽre.Terti⸗
ãt angelus apparebat q̃ſi ſtãs ſuꝑ fluuiũ.⁊ ille erat gabꝛiel: a loqᷣbat᷑
danieli iſtrues eũ de duratiõe ꝑſecutiõis antixpᷣi.⁊ G qð dr̃ h. Et vi/
di ego daniel ⁊ ecce q̃ſi duo alij.dicit q̃ſi.qꝛ nõ erãt hoĩes ſʒ angeli ap
parẽtes ĩi ſpecie virgꝑ· ſeqtur. a E dixi viro.i.gabꝛieli appareti
i ſpecie viri. b ¶ Qui erat indutꝰlineis.ad denõndũ angelicã puri
tatẽ. Cc ¶ Qui ſtabat ſi uꝑ aquã flumiĩs. ad deſignãdũ ꝙ ptãs terre/
naẽ finalłr ↄculcàda.Aq̃ enĩ ppłos ſignificãt.ſ ꝙ d Apocl.i.Aque
multe populimulti. .
d ¶ Uſq;quo finis hoꝛum
mirabiliu.i.qᷓ;ta erit du/
ratio ꝑſecutiõis antixpᷣi
pᷣdicte. e ¶ Et audiui
virũ qui idutus erat line
is ⁊c.i.gabꝛielẽ i ſpecie vi
ri apparẽtẽ. fᷣ¶ Cũ ele
uaſſet dexterã ⁊ ſiniſtrazʒ
ſuã ⁊c̃.ad maioꝛem affir/

ripã fluminis:⁊ aliꝰ ide ex alka ri⸗
pa fluminis.èt dixiviro ꝗ erat in/
dutꝰlineis ꝗ ſta bat ſuꝑaq̃s flumi
nis. Nſq;quò finis hoꝝ mirabili

neis ꝗ ſtabat ſuꝑ aq̃ᷓs fluminis:
—w † — 4 „ 2 —
cũ leuaſſet dextera ⁊ ſiniſtrã ſuã

g Bemipo tpar dimi icelũa iuraſſet ꝑ viuẽre ietnum:
diũ tpis.i.tãtũ durabitil Quia tpᷣs ⁊ tꝑa ⁊ dimidium tꝑis.

la pſecutio.ſꝑ tres änos Etr cuʒ cõpleta fuerit diſꝑſio ma
dimidiũ. Tẽpus eni ſũ/
ptũ ĩ fingulari:ſignificat

. . ., ℳ „
vnu annij. vt. . babiru . hec.Et egò audiui:⁊ nõ intellexi.

et dixi: Dñje mi qd erit poſt hec:⸗

ca. 4. Tps ãt acceptũ in ReI AH ede
pludliſine numerooter Etait: Azde daniel qà clauſi ſüt
minato ſtat ꝓ binario an ſignatiq; ᷣmones vſq; ad pᷣfini/

noꝝ ſᷣʒ cõmunẽ modum
loqndi hebꝛaicũ.et liber

iſte ſcript eſt hebꝛaice ab octauo capto vſq; ad fin ẽ. Dimidiũ autem

tpis ſignificat dimidiuʒ annũ.Et ſic pʒ ꝙ pſecutio antixpᷣi durabit ꝑ

tres ãnos ⁊ dimidiũ:qᷓ;tuʒ durauit pᷣdicatio xpᷣi. Poꝛphyriiat expõit
tpᷣs iſtud de ꝑſecutiõe antiochi.ſʒ q̊ pʒ manifeſte falſũ.Quia aut acci
pit ꝑſecutionẽ antiochi a pᷣncipio qͥ ĩtrauit hieruſalẽ vſq; ad tps in ;
mũdatũ eſt ſãctuariũ ꝑ iudã machabeũ.⁊ tũc pʒ falſitas ei.quia illð
tẽpus continet ſex annos.vt ſupꝛa habitũ eſt. S.ca.vbi dicit̃ ſic. Uſq;
quo ſanctuariũ ⁊ foꝛtitudo ↄculcabit᷑.Et dixit angelus.ſ.angelus re/

ſpõdẽs ad hàc q̃ſtionẽ Uſq; ad veſperã ⁊ mane dies duo milia trecẽ
ti ⁊ mũdabit᷑ ſactuariũ. Poc etià põt pꝛobari ex.i.Macha b.i.vbi dẽ

ꝙ antioch epiphanes ingreſſus eſt hieruſalẽ anno.iꝗ3. regni greco⸗
rũ pꝛope finẽ illius anni. ⁊ ibidẽ. .ca.dicit᷑ ꝙ ſanctuariũ mũdatum
eſt anno.iꝗS.pꝛope finẽ illius anni.nono mẽſe.⁊5.die illiꝰmenſis.vt
ibidẽ dicit᷑.⁊ ſic tempus intermediũ fuit quaſi ſex annoꝛum.Si autẽ
poꝛphyrius accipiat perſecutionẽ antiochi nõa pᷣmo ingreſſu eius in
hieruſalẽ:ſed a die qua poſuit idolũ iouis in tẽplo.⁊ ſic videt᷑ poꝛphy
rius ĩtelligere.adhuc falſũ dicit.qꝛ idolũ illud nõ fuit in tẽplo ꝑ tres
annos ⁊ dimidiũ.ſed fuit ibi per tres annos pciſe.vt dicit Joſephꝰ.i⁊.
libꝛo antiqtatũ. Pꝛimo aũt libꝛo machabᷣ.videt᷑ ꝙ ibi fuerit ꝑ deceʒ
dies vltra tres annos.qð pꝛobat ſic.qꝛ in anno.iꝗ.mẽſe.⸗ↄ.dic.ij.mẽ/
ſis.poſitũ ẽ idolũ pᷣdictũ ĩ tẽplo.vt dicit.i.Machab.i.⁊ anno.iꝗS.mẽ
ſe.9.die.⁊. mẽſis purificatũ eſt tẽplũ.vt habet᷑.i.Machab.4.⁊ ſic tẽ
pus ĩtermediũ fuit triũ annoꝝ ⁊ decẽ dierũ.Dicẽduʒ ꝙ. ⁊5.die mẽſis
noni obtulerũt ſacrificiũ in teplo purificato. vt dicit.i.Machab.4.
ſed per decẽ dies ante amouerãt idolũ:quia bene poſi uerůt tantũ tẽ-/
poꝛis ad purificãdũ tẽplũ.iouis aute idolũ fuit amotũ a pncipio quo
ceperũt tẽplũ purificare.⁊ ſic patet ꝙ reuolutis tribꝰ annis pᷣciſe eo/

dẽ die amotũ eſt idolũ quo fuerat poſitũ. h ¶ Et cuʒ cõpleta. Poſt
qᷓ; angelus iuſtruxit danielẽ de ſůma durationis perſecutionis anti/

chꝛiſti.hic inſtruit eum de terminis ipſius durationis.et diuiditur in
duas partes.quia pꝛimo inſtruit eum de termino ad queʒ.ſecũdo de
termino a quo.ibi.Et a tẽpoꝛe. Terminus autem ad quem finietur
duratio perſecutionis antichꝛiſti:erit eius fulmiatio ſeu interfectio.
Dicit igitur angelus loquẽs danieli.Et cũ cõpleta fuerit diſperſio ma

nus populi ſancti.ideſt chꝛiſtiani.quod erit quãdo ꝓpter atrocitatem

perſecutionis antichꝛiſti nullus chꝛiſtianꝰaudebit apparere in publi
co. i ¶ Cõplebuntur vniuerſa hec.ideſt fulminabitur antichꝛiſtus
⁊ veniet reſurrectio moꝛtuoꝝ ⁊ iudiciũ. k¶ Et ego daniel.Audiui
⁊ non intellexi.quia lz intelligeret veritatẽ ĩ generali ⁊ in ſpecialiqᷓ;

tum ad multa.non tamen quãtũ ad omnes circũſtãtias ⁊ determina

tas perſonas.quia ſicut ſupꝛadictũ eſt veritas de futuris non reuela/
tur pꝛophetis niſi m ꝙ expediens eſt ſᷣm diuinã oꝛdinationem.

I¶ Et dixi.Domine mi quid erit poſt hec.volebat enĩ daniel plus ſcire

quia volebat ſcire finẽ mũdi determiate. m Et ait. ſcilz angelus
reſpõdẽs ſibi. n ¶ Uade daniel.ideſt vades viam vniuerſe carnis
ꝑ moꝛtẽ. o ¶ Quia clauſi ſunt ſignatiqʒ ſermones.q.d.nõ modo ſci
es nec ad te pertinet.hoc etiã modo reſpõdit ſaluatoꝛ apoſtolł.Actl.i.

uʒ: Et aͤudiui virũ ꝗ idutꝰerat li/

nus ppli ſci:complebũt᷑ vniuerſa

altaris ceſſabit celebꝛari ſolẽniter. v

fuerunt magis illuminati qᷓ; pꝛophete.⁊ ideo ſi ſcire finem mũ/

di determiate nõ pertinebat ad apoſtolos:vt dicit ſaluatoꝛ.nec

per cõſequẽs hoc cõpetebat danieli.Ex hoc apparet fatuitas il

4

loꝛũ qui voluerũt finem mũdi pꝛedicere determiate. ⁊ oẽs qui

hoc attentauerüt mẽdaces inuẽti ſunt.ſequitur. p Eligen

tur ⁊ dealbabuntur ⁊c.ſcilicet electi in perſecutione antichꝛiſti

⁊ membꝛoꝛũ ſuoꝛũ vſq; ad finem mũdi. q(¶ Et impie agent

t tps. Eligent dealbabũt . Aoc zx. Quiiſoꝛ
fi ignis ꝓpbabũtur multi. Et ipiẽ adpuc. r CMeq;
aget impij:nẽq; itelligẽt oẽs im/ intelligeẽt omnes i

pꝓu. quia pꝛecludũt
ſibi viã intelligẽdi.
hm ꝗꝙ dicitur Sapi

pij. Poꝛꝛ5 docti itelliget: a tꝑe
cij ablatũ fuerit inge ſacrificiuʒ ⁊
poſita fuerit abomiatio i deſola/

iE 110 1 EiSe⸗ entie. i. In maliuo⸗
tionẽ:dies mille ducẽéti nollagit ien man nõ itroi
at erpectat: zif Hſen it ſapientia.
Bẽeat'g xpectat: pueit vx Pad 8 ¶ Poꝛꝛo docti itel
dies mille trecẽtos trigintagne;. ligent. ſcilicet reue
Tu aũt daniel vade ad pᷣſintinʒ: lationem pꝛedict:
⁊ requieſces ⁊ ſtabis i ſoꝛte tua in daai eräl i
1. Di Nanſeloz 1 i intelliguntur
fine dierum Hucuſq; danielez i apoſtoli euangelt
bebꝛaico volumie legimus: cete ſte ⁊ ali deuote ex⸗/
raqᷓ ſequunt᷑ vſq; ad finẽ libꝛi:de ercentes ſe in ſcri⸗
theodotiõis editiõe trqſlata ſunt. ptura qui ſunt doci
=M biles dei. Per hH pa
tet ꝙ intellectꝰ hu⸗

ius pꝛophetie non eſt intercluſus bonis ⁊ deuotis:quantũ tamè
expedit.ſed tm̃ maliuolis ⁊Dimpus. t ¶ Et a tempoꝛe. PHiccõ/
ſequenter angelus inſtruit vanielẽ de termino a quo incipiendi
ſunt pꝛedicti tres anni cũ dimidio dicens.Et a tempoꝛe cũ abla
tum fuerit iuge ſacrificiũ ⁊c̃.ideſt a tempoꝛe illo quo ſacrificinzʒ

minatio ⁊c.ideſt antichꝛiſtus exhibitus hominibus ad adoꝛan
dum. Ab illo inquà tempoꝛe dies mille.⁊oo.qui faciunt tres an
nos cũ dimidio ⁊ duodecim dies.vt patet cõſideranti.qꝛ vnus
annus habet trecentũ ſexagintagꝗnq; dies.⁊ ſic illud idem ſpaci
um tempoꝛis quod pꝛius expꝛeſſit per tres annos cum dimidio
hic expꝛimit per dies dictos Sic igitur patet ꝙ tres anni cũ di/
midio perſecutionis antichꝛiſti non ſunt incipiendi ab illo tem
poꝛe quo ſe incipiet oſtendere ⁊ aliquos attrahere:ſed ab il⸗
lo tempoꝛe quo iam erit tante poteſtatis ꝙ ſe exhibebit adoꝛã/
dum hominibus:⁊ quo fideles non audebunt in palam ſacrifi/
cium altaris conficere pꝛopter timoꝛem eius.ſequitur.

x¶ Beatus qui expectat ⁊ peruenit ad dies mille trecentũ trigi

taquinq;.quia hic ad numerũ pꝛecedentẽ adduntur quadragin
tagnq; dies:qui poſt moꝛtem antichꝛiſti dabũtur a deo ante iu
dicium.vt decepti in perſecutione antichꝛiſti poſſint penitere.
ideo dicit. Beatus qui ꝑuenit vſq; ad dies.iʒʒ.ideſt btũs qui i

tribulatione antichꝛiſti ſtabit:que durabit per tres annos cum

dimidio ſiue ꝑ dies.izo9o.⁊ adhuc vltra viuet ꝑ q̃dragintagnqʒ
dies. quia ſi nõ fuerit decept per antichꝛiſtũ vt perfect coꝛona
bitur. Si aũt fuerit deceptus poterit penitere in illis.45. diebꝰ
ſeq̃ntibus moꝛtẽ antichꝛiſti: quia tũc eius falſitas erit omnibꝰ
manifeſta ⁊ ſua poteſtas ablata. Lzʒ autem hoc dictüũ ſit ſatis cõ

mune.tamen per hoc nõ dicitur ꝙ aduentꝰchꝛiſti ad iudiciũ ſit

futurus ĩmediate poſt.ꝗ.dies naturales cõputandos a moꝛte
antichꝛiſti. etiã nõ eſt certitudinaliter determinatuʒ illi. 45.
dies ſint vſuales vel annuales.ſᷣm illud Ecech̊.4.Diem pꝛo an

no dedi tibi. ⁊ dato ꝙ eſſet determiatũ de vſualibꝰ:tamẽ ꝑ boc
nõ habet᷑ ꝙ poſt illos imediate ſit aduentus ad iudiciũ.ĩmo vi

der̃ ꝙ futurũ ſit tũc maius ſpaciũ tempoꝛis intermediũ:peril/
lud quod dicit᷑ Math̊.⁊ 4. Sicut enĩ erãt in diebus ante dilu/
uiũ comedẽtes ⁊ bibẽtes:nubentes et nuptuitradẽtes vſqʒ ad
eum diem quo intrauit noe in archazʒ ⁊ non cognouerũt donec
venit diluuiũ ⁊ tulit oẽs.ita erit ⁊ aduẽtus filij hoĩs.Et iſtud re
ferũt aliqui doctoꝛes noſtri ad tẽpus qð erititer moꝛtẽantixp
⁊ diẽ iudicij. Talis autẽ pax ⁊ ſecuritas in qua conuiuia ⁊ cOnu
bia exercẽtur nõ videtur eſſe per taʒ parui ſpaciũ tẽpoꝛis ſicut
45.dierũ ſed maioꝛis.⁊ maxime ſi hoc eſſet determinatũ.et h
pleniꝰdixi ſuper Egech.ʒ9.Ex dictis patet falſitas quoꝛũda iu/
deoꝛum dicẽtiuʒ ꝙ ponitur hic tẽpus pꝛo quo debẽt expectare
meſſiam futurum.et accipitur hic dies pꝛo anno.vt dicũt ita ꝙ
debent expectare per.iʒʒ5. annos.incipiendo computationem

t poſita fuerit abo-

ꝙ dicitur

Non eſt veſtruz noſſe tépoꝛa vel momenta ⁊c. Apoſtoli autem

1
D

——

Viteotefna
etrlz ptditt
hrri. dani
Myt:d⸗
iourreritb

S= = =
= *
=h .
=
=
S

S =–
= =
= —
S= =
= —
S—
=
=-
—
=
—
—
—

gitleirligeti
o eirrecnoe
ſyenüci und
plperitn de

ſclorimaono
ginnnonſtde

Ae wprerco

hoeludint
epofeliis
noncsiics
horoicdenn
Gonmnintnee

(pelgpnani

Npehelnani
ſieſmegonhi
onpoſcntt⸗
alehnantc⸗
ſuntenalei⸗
ndnen
(hlatetinf
Chittinus
mns
ſiele
maͤßr
leſuſen
JIwonde
Nniſedicgen

6phecödechli

NWaretliniten
Metencicpin
(ontgrebie
Cununpgntggtt

ſoſeuncoiſtsn

————

tbrnsfnignnc⸗
ſtedinlben
ungrntann
tuſtitoteni
fnBanntiti⸗
W

gllchfiimene
geülifttat,
Uitnnlnan
ulchr leee

1

llniinginn

=èðM

(Baniel

nt itmop annoꝝa the quo poſitũ eſt idol in tplo. cotra hoc autez xpzʒ de ſemie eoꝝ naſcituꝝ cũ eſſent de tribu iuda.ð eo tribus ſacer
ſnenn crin argiiit ſic.qꝛ poſitio idoli ĩ tẽplo aut accipit᷑ ab eis de idolo poſi dotalis ⁊ tribus regia coniuncte erant:cuius natiuitas maxime deſi/
s nuig to tꝑe antiochi epiphanis.qð opoꝛtet dici ſʒ illos iudeos qui p/ gderabatur.ſequitur. cRe quibus locutus eſt dominꝰ. Piere.29.
tiar Arrid⸗ dicta exponũt ĩ B ca. de antiocho:⁊ tũc apparet falſitas iſtoꝛu, vbi dicitur ſic. Ponat te dominꝰſuper ſedechiaʒ ⁊ achab:quos frixit
manikfeſte.qꝛ ab llo the vſq; nunc fluxerut pluſc; i oo. anni. ⁊ rex babylonis in igne pꝛo eo ꝗ, fecerũt ſtultitiam in ifrael: ⁊ mechati
kinmiin 8 ti adhuc no habèt meſſi. vt dicũt. Aut accipit᷑ de idolo poſito ſunt in vxoꝛes amicoꝛum ſuoꝛũ:⁊ locuti ſunt verbum in nomine meo
Numinnnne ꝑ iperatoꝛẽ romanũ poſt deſtructionẽ factã tꝑe titi.⁊ tũc opoꝛ mẽdaciter:quod non mãdaui eis. Dicunt enĩ bebꝛei ꝙ iſti ſenes erãt
teret ꝙ pᷣdicta in hoc caplo exponerent᷑ de ĩperatoꝛe romano.? a domino pꝛedicti. Hiere.⁊9. Sed cõtrariũ videtur:quia dicũtur fri⸗
Rre 45 pt elec — xi in igne per regez baby
3 1 eAre⸗ 5 2 „ . ⸗ 2. .
1, Nedg Peccnar nä deox T erat vir habi/(XIII. iuſtoꝝ. Erant ; ambo vulnerati lonis duo autẽ ſenes qui
tie en e quequ 2 z i bàbvlöe: F eih 199. n. D tentauerunt ſuſannã fue
N a 4 Curabit non pot tas i babyloe: ⁊ nom eiꝰ qmoꝛe eiꝰ:nec ĩdicauerũt ſibi vi / runt lapidati. vt dicit hic
n, eonidecogs ro⸗ ioachĩ: ⁊ accepit vxoꝛeʒ ciſſi doloꝛẽ ſuũ.Erubeſcebãt eni gloſa. Ité fuerũt lapida⸗
ie kk mant deos na ndie ſuſanna filiã helchie plchꝛã idicare ſibi ↄcupiſcẽtiã ſuã volẽ/ ei adern ner ege d,
it dn aüut daniel vade . Nimis ⁊ timẽtẽ den. Parẽtes eni tes cõenbere cũ ea.Et obſᷣuabãt cunc; aliquando ſignifi:

ſoh⸗ R Ex H̊ pʒ ꝙ euigila⸗ illidcũ eent iuſti erudierũt filiã ſu⸗ quotidie ſollicitiꝰ videre eãẽ. Di / catur perignẽ in ſcriptu/
i ir tis hidtin! pen az ſcðʒ legẽ moyſi. Erat aſt ioa/ xitq; altèr ab alten eamꝰ domuʒ: ra.et ideo coꝛum lapida⸗
en ira nctpius pui, chi diues valde: 2 crat ibtpoma ga hoꝛa pꝛdijé. Er egreſſirece ogrem dciendd de
. capituli: itelligeda riñ vicinũ domni ſue: Tad ipʒʒ cõ dſerunt a ſe. Ciq; reutiſſent vene/ igenti regio babplonia
h — eſte reſurrectise fluebt iudei eo ꝙ eẽt honoꝛabi / rũt i vnij: ⁊ ſciſcitates ab inicẽ cõ/ peena debita indicabatur
mun — Leil i Pocln do lior omniũ. Et conſtitůti ſt duo feſſi ſt cocupiſcẽtiã ſuã. Ettünc nn luceot fin lege mor
gi en. (auernitépoꝛe ma ſenes iudices i llo qno: d gbus i cõmſe ſtatuerſit tps qñ eq poſ,. iudcoꝛus ignoꝛabant td
8 nins chabeoꝛuz. vt dicit locutꝰẽ dñs:qꝛ egreſſa E iniqtas ſent iuenire ſola. Fcũʒ eſt aut cſj executionẽ moꝛtis nõ po
nde * noevhbrri⸗ q; dani de babylõe a ſenioꝛibꝰiudicibus: obp'uarẽt dié aptuũ: igreſſa ẽ aliqñ terant inferre niſi exſpe⸗
h ltüc nõ ſurrexit H q videbãt᷑ regere pplʒ. Iſti fre / ſicut heri nudiꝰtertiꝰcſi duabus ciali mandato regis.⁊ au

nt, Mne mogo. Ultima duo 3, 5 S . . e ctoꝛitate.⁊ iõ ꝙ pplłs eos
– capitula non ſũt de quetabat domũ ioachĩ? veiehat ſol puell:voluitq; lauarii poma/ lapidanit fuirde Hüpro
npmni canone:pꝛopter qGq ad eos 0c8 9 hẽbat iudicia. C um rio.E ſtꝰq ppe erat:et ñ erat ibi aſ regis. ppꝑ qð rex fecit pᷣn⸗
l ad pᷣſens illa dimit güt ppls reũtiſſet ꝑ meridiẽ ĩgre⸗· qᷓ; pᷣter duoſ ſenes abſcõditos:⁊? cipalr ⁊ auctoꝛitatiue po

enummmi non canonicos intt Iponuaro Vi ſui.4 t videbãat es te mibiolen? ſmigmaͤta: 1ſtia Pic põit᷑ tẽtatiõis oꝛt:q̃
nlin gomanü mittere. ? ſenesquotidie ĩgrediẽtẽ ⁊ deam / pomartij claudite: vt lauèr. ⁊ fece oꝛta ẽ ĩiſtis ſenibſic cõi/
(inim tunc exponam iſta bulaté: T exarſerũt i cõcupiſcẽtia rũt ſicẽ pceꝑat:clauſeĩtq; oſtia po ter oꝛitur tẽtatio carnis ĩ
— Dacenhenns nibil Eei?. Et euterũt ſenſuʒ ſuſ: ⁊ ðdcli · marij: ⁊ egreſſe ſt ꝑ poſticũvt af/ eabaninihtmeenno
nmtdnmo boni poſſum face · Nauerut ocloſſuos:vt nõviderẽét fẽrẽt q iuſſerat.neſciebãtq; ſenes diciturꝙ videbant eum

mullim r. cuié honoꝛ æ gio celũ:neq; recoꝛdarẽt iudicioꝛum itus eè abſcõditos. Cm autem quotidie. Secũdo ex in/

trramraN ria in ſecula ſeculo oꝛdinato affectu.cũ ſub⸗
en ungnmd rum. Amen. —” . sl —- ditur.Et exarſerunt. Et
Gnirrücktnittnt. ¶ Explicit poſtilla Nicolai de lyra ſuper Danielem. conſequenter ex cecato intellectu.cũ dicitur.Et auerterunt ſenſum
iammmti ſuũ xc:quia inoꝛdinata affectio excecat oculum rationis. Et conſeqn
Nttsgechiti C Incipit hiſtoꝛia Suſanne ⁊ belis ⁊ dꝛaconis. . ter ex nephario conatu ad implendũ pꝛopoſitum. cum dicitur. Dixit
uuterunengund 71 Iſtoꝛia Suſanne cõtigit ante captiuitatẽ babylo/ alter ad alterum ⁊c. Dicit igitur pꝛimo ſic. Cum autẽ populus reuer⸗
. A nicã vel cito poſt. quia daniel erat adhuc valde iu tiſſet per meridiem ingrediebatur ſuſanna et deambulabat in poma
n thb nuenis. pᷣm ꝙ dicit ĩfra.i.ca.Cũq; duceret᷑ ad moꝛ rio ⁊c. Suſanna enĩ erat verecunda:⁊ pꝛeſente frequẽtia populi ſta —
kildign M tẽ ſuſcitauit deus ſpiritum pueri iunioꝛis:cui no/ bat clauſa cum puellis ſuis intra domũ. Sed cum populus exiſſet:et
Ntenteunn dg — men daniel.⁊ tamen tranſlatus fuerat in babylo/ ſenes aliquãtulum remanerent ad conferendum inſimul de auditis
nſnnen nem ante dicta captiuitatẽ vndeci annis ꝗbꝰ regnauit ſedechi/ in iudicio.tunc ſuſanna exibat cameram ⁊ intrabat hoꝛtuz cauſa re/
nnihlui 5 as. ppter qð hec hiſtoꝛia ĩter libꝛos biblie nõ canonicos ſituari creationis lauationis.nec cauebat tantum a ſenibus:pꝛopter etatẽ
A diezigz 4 debet poſt libꝛũ baruch.de quo certũ eſt ꝙ vna pars eiꝰfuit ſcri et ſanctitatis apparentiam in eis:quantum cauebat ab alus.Cetera
durbin au BhßhPhpta ante dictã captiuitatẽ.vt ibidem pleniꝰfuit dictum. patent ex dictis vſq; ibi. e ¶ Dixitq; alter ad alterum: eamus do⸗/
mnnnie a ( Et erat vir habitãs in babylone ⁊c̃. Hec hiſtoꝛia diuiditur in mum ⁊c. hoc fecerunt quia quilibet volebat ſe expedire de alio:vt
nrichiſi oii quatuoꝛ partes.quia pꝛimo deſcribitur ſuſanne nepharia tẽta / poſſet ſolus reuerti ad loquendum cum ſuſanna:⁊ ad decipiendũ eã.
vtpenimtnli/, tio.ſecundo ipſius maligna accuſatio.ibi.Exclamauerũt autẽ. ſequitur. Arnchrenerrilſeneope domuz ioachim. per diuer
icisſliut tertio eius iniqua cõdẽnatio.ibi.Credidit eis multitudo.quar⸗ ſas tamen vias.Uenerunt in vnuʒ ⁊c̃.ſequitur. g Erimnein cõ⸗
3 munii, to ipſius digna liberatio.ibi.Exaudiuit dñs.Pꝛima adhuc diui mune ſtatuerunt tempus ⁊c̃.quia firmati fuerunt in ſuo malo pꝛopo
Lentchit ditur in quatuoꝛ partes. quia pᷣmo deſcribitur perſone tentate ſito. h¶ Factum eſt autem. Hic conſequẽter ponitur tentationis
n aſlnlin virtus.ſecũdo tentãtiũ ſtatus.ibi.Et conſtituti ſũt.tertio tenta modus.vbi ponũtur iſta per oꝛdinẽ. Pꝛimũ eſt fraudulentia ⁊ inſidi
uverminn 1 tionis oꝛtus.ibi.Cũ autem populus reuertiſſet. quarto tentatio atio:in hoc obſeruauerũt tempus aptuʒz ſcilicet poſt populi diſceſ-.
Uudb u nis modus.ibi.Et factũ eſt. Circa pꝛimũ deſcribitur perſona tẽ ſum.et locum cogruü ſcilicet pomariuz vel hoꝛtum.⁊ hoc eft quod di

—=—
—
—
E

tata ſcilʒ ſuſana a nobilitate generis.quia erat de tribu iuda.vt citur hic. SFactum eſtautẽ cum obſeruarent diem aptũ ⁊c̃. modus lo

Cnenlpzct 2 dicetur infra.et quia erat ioachim copulata in matrimonio:qui quendi eſt ad ſigniſicandũ frequentiã facier di aliquid.quia ſuſanna
—– erat honoꝛabilioꝛ omniũ iudeoꝝ. vt hic dicitur. Deſcribit etiis frequẽter illü hoꝛtũ ĩtrabat.ſequitur. i Et nõ erat ibi quiſq; pꝛe/
nͤanngtnn apulchꝛitudie coꝛpoꝛis.vnde dicitur pulchꝛa nimis.⁊ a pulchꝛi Rie ſenes abſcõditos ⁊ cõtemplãtes eam.ex ardoꝛe deſiderij.
anngninutit tudine mẽtis.quia dicitur timẽs deum. cuius cauſa expꝛimitur k ¶ Dixit ergo puellis afferte mihbi olemhic oleuz accipitur pꝛo lachꝛ)
1 mcethotli , quia erat erudita a parẽtibus ſᷣm legẽ moyſi.⁊ ideo bene nomi ma arboꝝ aromaticarũ qua vtuntur in terra illa ↄtra eſtũ. l ¶Et
. vrt nata erat m pꝛopꝛietatem rei ſuſanna.ideſt lilium. pꝛopter qd nignarss ico inigtnds adris de hoꝛdeo ⁊ palea fc ad lauàdũ
detin nlin, ſenes erãt ma is inflati de ea qᷓ; de vili perſona.his dictis patet facic T refrigerãdũ. m (Et oſtia pomaru claudite. ꝑꝑ ſecuritates
86 Gatnune littera. b ¶ Et conſtituti ſunt. Pic cõſequẽter deſcribitur tẽ ne aligs poſſet venire ad eẽã. n¶ Ut lauer. ex ill.ſ.q̃ debebãt appoꝛ
tuil ig tantiũ ſtatus.quia erant ſenes maturitate etatis.iudices ſubli / tare pueile pᷣdicte.⁊ foꝛte erat ibi irriguũ fotis.vel aligꝗd aliud.ſeꝗt.
L mitate auctoꝛitatis. pꝛeſ byteri:vt dicitur infra apparentia ſan / o ¶Eũ ãt egreſ.⁊c. Hic ponit᷑ ⁊ qð fuit in iſta tẽtatiõe.ſ.maligna ſug/
el luße, ctitatis. ⁊ ideo de facili poterant mulieres ſeducere. Dicit H̊ glo geſtio pᷣ ſuſãnã aſſecurãdo ad ꝑpetrãdũ rẽ illicitã cũ dr. Ecce oſtia po
anin gſ ſa ꝙ hebꝛei dicũt ipſos decepiſſe mulieres per hoc ꝙ dicebant martj clauſa ſunt ⁊c. Secũdo ei moꝛtez minaãdo niſi conſentiat.cum

—
—
—
—
—
—
= —
=,
=S
—. ——

ſubdit᷑.Qðò ſi nolueris dicemꝰʒte teſtioniũ ⁊c. Lertiũ qdð ĩ hac tenta
tione ponit᷑ ẽ ſuſãne vtuoſa electio qꝛ magis elegit moꝛi q́; deimãda
tũ pᷣtergredi.⁊ G̊ ẽ qð drĩ B. a ¶ Ingemuit ſuſana.ex doloꝛe coꝛdis
ꝓpter ꝑiculũ iminẽs. b ¶ Anguſtie ſüt c angaſtin ũ ẽ woꝛi: ⁊ an/

guſtioſũ ẽ dignũ moꝛte fieri.ꝑꝑ qð ſeꝗgtur. c

i enĩ ⁊c.qð ꝑſuade

tis legẽ dei traſgrediedo. O ¶Woꝛs mi. .ſ.debita. qꝛ ĩ lege moyſi
pᷣcipit᷑ adultera lapidari. e ¶ Si aüt nõ ege ⁊c̃.moꝛtẽ incurrẽdo.lʒ

idebitäã. f
lum pene.ſʒ fieri pena di
gnũ ẽ ſimpir maluʒ. qꝛ B
eſt malũ culpe. gae
exelamauit vo.⁊c.ne foꝛ/
te ſenes ex vehemẽétia cõ
cupiſcẽtie q̃ erãt ĩflãmati
ĩ ipſã irrueret:⁊ ipſã lzʒ in/
uitã ipudice tãgerét.
h¶Excla. ãt ⁊ ſe. Dic ↄñr
ponit ſuſane maligna ac/
cuſatio. et diuidit᷑ i duas
ptes.qꝛ paccuſat᷑ ex iudi
ciũ.⁊?ĩ iudicio.ibi.Et fa⸗/

cta ẽ dies. In pᷣma dĩ ſic.

Exclamauerũt aũt et ſe/
nes aduerſus ea.vt nota
rẽt eã reã coꝛã familia ac

currẽte ad clamoꝛẽ ſuſa/

ne. qꝛ ſi tacerẽt redderẽt
ſe ſuſpectos. i ¶ Et cu
currit vnꝰc.ad ſimulan
dũ ꝙ vir eiꝰde q; falſo eaz
accuſabat exiſſet anteq;
famuli veniſſet. ga ſi oſti
um ĩuẽtũ fuiſſet clauſuzʒ:
⁊ tñ iuuenis nõ fuiſſet in/

uẽtus: teſtioniũ eoꝝ fuii

ſet ſuſpectũ.ſequitur.
kꝓ Poſtq; ãt ⁊c̃.accuſan⸗
tes ſuſãnã ðᷣ crimie adul/
tery. L ¶ Erubuerunt
ſerui.qꝛ diligebãt ſuſãnã
tanq; in domo ei nutriti.
cuiꝰcauſa ſubditur.
m M nunq; ⁊c.ĩ q appa
ret bonitas eiꝰ nõ ſolũ in
vita:ſʒ ẽt ĩ fama: ne Et
fcã ẽ di.cra. Hic ↄñr poni
tur accuſatio ĩ iudicio.et
diuidit᷑ i tres partes.qꝛ p
ponit᷑ ſuſãne citatio.ſcõᷣo

accuſãtiũ iuratio.ibi. Cõ

ſurgẽtes ãt. ʒe iuratoꝝ te
ſtificatio.ibi. Et dixerũt
pᷣſbyteri. In pma pꝑte dici

tur ſic. oCüq; veniſ

ſet ppls ⁊c.ſ.ad locũ iudi
cj. p Venert ⁊ duo
pᷣſby.⁊c.cõparẽdo ĩ loco
iudicui ad iplẽdũ neꝗciaʒ
ſuã. q¶ Et dixerũt co
rã oĩ pplło. Mittite ad ſu
ſannã ⁊c.⁊ ſic apparet ſu/

☛ „

ſanne ſolẽnis citatio. ? ¶ Et venit cũ parẽtibꝰ.quia nõ poterat ſola

z meliꝰẽ mihi ⁊c.qꝛ puniri nõ ẽ malũ ſimplr᷑ qꝛ ẽ ma

eeént egreſſe puelle:ſurrexeĩt duo

ſenes: ⁊ accurrerũt ad eã ⁊ dixe/
runt:Ecce oſtia pomarij clauſa

ſũt:⁊ nemo nos videt ⁊ĩ cõeupi/

ſcẽtia tui ſumꝰ. Quaobꝛẽ aſſetire

nobis:⁊ cõmiſcere nobiſcũ.Qð
ſi nolueris:dicemꝰ cõtra te teſti/
moniũ ꝙ fuerit tecũ iuuẽis: ⁊ ob
hac cauſã emiſen puellaſa te. In

gemuit ſuſana T ait: Anguſtiẽ ſüt

mihi vndiq;. Si eniʒ hoc egero:
mòꝛs mihi ẽ:ſi aüteʒ nõegero:nõ
effugiã manꝰvias. Sèd melius
eſt mibiabſq; oꝑe icidere ĩ manꝰ

hoĩiuʒ qᷓ; peccare in ↄſpectu dñi.
Et exclamait voce magna ſuſã/

na:exclamauerũt aũt ⁊ ſenes ad/
uerſus eaʒ. Et cucurrit vnus àd

oſtia pomarij:⁊ apernit. Cum ̊

audiſſent clamoꝛẽ famuli domꝰ
ĩ pomario:irruerũt ꝑ poſticuʒ vt
viderẽt ꝗqdnã eẽt. Poſtqᷓ; aſt ſe/
nes locuti ſt erubuerũt ſᷣui vehe/
mẽter: qã nũqᷓ; dictꝰ fuerat pᷣmo

huiuſcemodi de ſuſanna. Et fa/

ctãà ẽ dies craſtina. Cuůmiqʒ veniſ

ſet ppls ad ioachi virũ eiꝰ: ſiene/
rſit ⁊ duo pᷣſbyteri pleniiniq̃ cogi
tatiõe aduſus ſuſanaʒ vt ĩterfice/
rẽt eã. Et dixe rũt coꝛaʒ populo:
Mlttite ad ſuſannã filiã helchie
vxoꝛẽ ioschi.Et ſtatiʒ miſerunt.

Et uüenit ci parẽtibꝰ ⁊ filijs ⁊ vni/

uerſis cogna: ſuis. Poꝛꝛo ſuſan

na erat delicata nimis ⁊ pulchꝛa

ſpecie. At iniqui illi iuſſerunt: vt
diſcoopiretur: erat eniʒ cooꝑta:
it vl ſic ſatiarẽt decoꝛe eiꝰ. Fle/
bãt igitůr ſui ⁊ oẽs ꝗ nouerãt eaʒ

ſufficere ire ad iudiciũ.amici aüut ei venerũt cũ ea ipſi cõpatiẽtes ꝑꝑ
ſcitatẽ ei quã nouerãt.ſeꝗtur. 8 ¶At inig illi ꝛc. qꝛ foꝛte volebant
inducere ppiʒz ad ſuſpicãdũ male de ea ex ruboꝛe vultꝰeiꝰ. ſciebat.n.

ipſã eſſe vecũdã.

rat eni cooꝑta.̊ põt itelligi dupłr. Uno mõ

referẽdo ad pceptũ ſenũ:qui iuſſerũt eã diſcooperiri: vt ſic reficeren
tur eiꝰaſpectu:exquo nõ poterãt ſibi copulari nephario actu.Alio mõ

põt ĩtelligi referẽdo ad ipſ ſuſãnã ⁊ amicos ei ꝗ cooperuerãt eaʒ:vt

ſit ſẽſus.Erat enĩcoopta.ſ.amicoꝝ ſuoꝝ ↄſilio. v¶¶ Ut vel ſic ſatia

rent᷑ decoꝛe eiꝰ.i.vt nõ vidẽtes eiꝰpulchꝛitudinez minꝰinflãmarẽtur

de ea.⁊ ſic nõ accuſarẽt eazʒ crudeliter.qꝛ amici eiꝰ.i.ſuſanne ſciebant

cauſã accuſatiõis ꝑ reuelationeʒ ſuſanne. x ¶Flebãt igit ſui 2 oẽs
q nouerãt eaz.ſ.ex pietate cognoſcẽtes innocẽtia ſuſůne. yꝓ¶ Cõſur

22

gẽtes aũt duo pᷣſbyteri. Hic ponit᷑ accuſatiũ iuratio.ex quo habet ar
gumẽtũ ꝙ de crimiĩe vnde aliꝗs debeat moꝛinõ ẽ credẽdũ alicui ſim
plici vbo ſuo:cuiuſcũq; auctoꝛitatis ⁊ ſcitatis ſit.⁊ H ẽ qð d B. Cõſur/

5

gentes aũt duo pᷣſbyteri.ꝗ erãt iudices ⁊ ſacerdotes populi.
3 ¶ Koſuerũt manꝰſuas ſuꝑ caput eiꝰ.iſte enĩ erat modus iuran

diꝰ ꝑſonã ↄdẽnãda ad moꝛté:vt teſtes ĩ iurãdo teſtimonium

ꝓferẽdo ponerẽt manꝰſuꝑ caput eius.vt habet᷑ Leuitl.24.
a¶ Que flẽs.qꝛ videbat ꝙ crimialr agebant eã. b ¶ Buſpe/
xit ĩ celũ:qꝛ aliũde nõ poterat hr̃e auxiliũ.⁊ ꝓpꝛiũ ẽ dininitatis
ſuccurrere ĩ caſbdeſpatis. c¶ Et dixerunt pᷣ byteri. Dic po
nit᷑ iuratoꝝ teſtificatio. O ¶ Cù deambularemꝰ ĩ pomario ſo
4 iuß, licune regqra
—,5 5 6 in tur ali teſtis cũ ei
CLoſurgetes at duo pſbyreni in ſe gtur. li⸗
medio ppli:poſuerunt manꝰ ſu· fſitoſtiũ pomarjet
as ſuꝑ caput eiꝰ. Què flẽs ſuſpẽè dimiſit aſe puellaf.
xit ad celũ.Erat eni coꝛ eiꝰ fiduci Hy dict in argume/
aʒ habes ĩ vño. Et dixerunt pꝛe Uenitcg dte i
ſbyteri: Cuʒ dambularemꝰĩ po/ adole ꝗ erat abſco⸗
mario ſoli:igreſſa ẽ h cũ duabus ditꝰ⁊ concubuit cũ

uell: ⁊ claüſit oſtia pomarij ⁊ di ca.qꝛ aliter nõ pote
b P rãt oſtẽdere ſuſãnã
moꝛte dignã:niſi al

miſita ſe puellas:henitqʒ ad eaʒ
adoleſea cẽs: ꝗ erat abſcõgit?: 7 cõ/ legarét fem turpe.
cubuit cũ ea. Poꝛꝛo nos cũ eſſe / peo pctõ enim volu
mus ĩ angulo pomarij videntes btatis vel ncupiſcẽ

tie non ſtatuit aliqᷓ

iniqtatẽ:cucurrimꝰad eos⁊ vidi pena in lege.
mus eos parit᷑ cõmiſceri: Et illũ g¶ Poꝛo cü eſſe tc.

quůidẽ nõ quimꝰcõpꝛehẽdere: qa dicũt ad coloꝛati

onẽ dicti ſui. quia ſi

foꝛtioꝛ nob erat:⁊ aꝑto oſtio exi fuiſſet ĩ pala dictuz

liuit. Hc aſt cũ appꝛehẽdiſſemꝰ eoꝛuʒ nõ habuiſſer

iterrogauimus ꝗs nꝗ eẽt adole/ aliquã ꝓbabilitatẽ
ſcẽs:⁊ noluit indicare nob. Huiꝰ ſcilʒ ꝙ ſuſanna vel⸗

rei teſtes ſumꝰ. Crèdidit eis mił-⸗ lettalegd centte

titudo q̃ſi ſenibꝰ iudicibꝰ ppli b Currimus ⁊ vidi

cõdemnauerũt eq ad moꝛtẽé. Ex/ mus ipſos ⁊c. ga de

clamãauit aũt voce magna ſuſan/ ſacto nõ credit te,

na⁊ dixit: Dẽus et᷑ne ꝗ abſcõdi/ tinonio glicui ni
toꝝ es cognitoꝛ ꝗ noſti oĩa qteqᷓ; i ¶ Et illũgdenegui
fiat:tu ſcis qm̃ falſuʒ teſtimoniũ mus cõ.⁊c.tanq; iu
tulerũt cõtra me: ⁊ ecce moꝛioꝛ: uenis exiſtens. nos
licioſe ↄpoſuerũt aduſuʒ me.Ex ſem' interroga. c⸗
andiuit at dñs vocè eiꝰ. Cſqʒ du hoc aũt dixerut ne
cłret᷑ ad moꝛtẽ: ſuſcitauit dis ſpi qnerere i abeis a⸗
ritũ pueri iunior:cniꝰ nomẽ dani hoc poſſet depꝛebẽ
el:et exclamauit voce mag: Muũ di. l¶ Credidit.

duſ egò ſũ a ſaguie huiꝰ. Et ↄner Pic deſcribit pſ

ſuſane iniuſta cõdẽ

ſus ois ppla ad eũ dixit: Quis ẽ natio: queoñdii ex
iſte ᷣmo queʒ tu locutꝰes: Qui duobus.ſex populi

cum ſtaret in medio eoꝛum ait: ignoꝛãtia qui credi

Sic fatui filij iſrael nõ iudicãtes: dit ſenib ppetate,ʒ

4 2 uctoꝛitatẽ eoꝛu
neq; qð verũẽ cognoſcetes: cõ/ abſa iigenniora,
minatiõe. pp qo de
S B ifra repᷣbedunt a
daniele. vbi dr̃. Sic fatui filu iſrł⁊c. ex h habet᷑ argumẽtũꝙ ꝓ
nulla etate vel auctoꝛitate ſeu ſcĩtate debẽet applicari teſtes ĩ c
crimiĩali.maxie ſine diligẽti examiatiõe. Scdo oſtendit᷑ ↄdẽna
tio iniuſta ex ſuſãne ĩnocẽtia.cũ dTĩ. m Sole at vo. ma. ſu.
ex coꝛdis affectu ⁊ ↄſciĩa pura. Rerererne :. qꝛ ipſe ſolus
nouit ſecreta coꝛdiũ.diuĩa enĩ ſcia eternitate mẽſurat᷑.iõ ita co
gnoſcit futura ſicut pnñtia. o ¶ Exaudiuit. Hic ponitur ſuſan
ne digna liberatio. ⁊ diuidit᷑ in q̃tuoꝛ ꝑtes.qꝛ pᷣmo ponit danie
lis appellatio a ſnia iniqᷓ.ſcõo teſtiũ diligẽs examiatio.ibi. He /
uerſus ẽ ppls.tertio ipſoꝝ ↄdẽnatio.ibi.Exclamauiit itaq;.qrto
pꝓ pᷣdict graꝝ actio.ibi. Helchias ãt.In pᷣma pte dĩ ſic.Exaudi/
uit at dnñs vocẽ eiꝰ.i.cũ affectu audiuit. alEia⸗ duce. ⁊c. ex ᷣ
patet ꝙ daniel ̊ nõ fecit ex hũana ĩduſtria. ſed ex dino iſtictu.
q¶ Et excla. vo.magna. vt poſſet ab oĩb audiri. r Müdus
ego ſũ a ſan.huius.̊ᷣ eſt dictũ.nõ aſſentio huic ſed magis ab es
appello tanqᷓ; ab iniqᷓ: vt patet per verba ſequentia.

ey

Uenitq; ad eam

aũt ſenes. KBac

—
E§
—
.
—
=
=

(infe

S
=
2
—
—,fp1
—
——

cittenogi⸗

(diſnie,

ſccundns.
iſiones ſondtl

cn. Uicn⸗

4

eſrciniceri
ſiui⸗
reradutors
iglocte
ortliscidſee
Cefticgſlt
a Kndbee

ſiienani

tinterrinmneen
nltenticnirote

Leipuchinco

Aerttarecttnafne
bpſertnesder
hſcnene Nii
N. Cen
(fieenrdind
itdenenanm
ſtintolsnecen
icſidinſcndi
gniſtgigi

hcfiliboo

äl
è!

5o

durttihen ¶ Reuerſus ẽppls. ad locũ.ſiudicu. b ¶ Et dixerũt ei ſenes · bonũ qᷓ ſit coꝛpoꝛalis vita. i¶ Daniel autez factus eſt magnus 27.

cheſemane (1 iel

kemnz nõ illi duo ꝗ accuſabãt ſuſãnã.ſʒ alij ſenes ppli iſrł. . c¶ Ueni quia ex hoc facto ĩtonuit pplo ꝙ ſpuᷣs erat in illo ⁊ celus legis diuine.
mli⸗ e⸗ 2 ſe.ĩ me. nĩm. in loco iudicy. dEt ĩidica nobis.q̃liter poſſit Patet etia ex h̊ ſollicitudo eius circa populũ.quia lʒ eſſet in domo re
Enn mii, vitas aꝑiri. eMꝛ tibi ⁊c.i.ſapiẽtiã.q ſolet eẽ ĩ antiꝗs.vt dici gis.:tñ ſollicitꝰerat de his que fiebãt apud filios iſrl. ¶Ca. XIIII.
ſtne tur Job.iz. In antigꝗs ẽ ſapietia:⁊ ĩ młto tꝑe iuenit᷑ pꝛudentia. Trex aſtyages. Pic cõſequenter hiſtoꝛia belis ⁊ hiſtoꝛia dꝛa

nſe f¶ Et di.ad eos da.Seꝑate illos ⁊c̃.ne cõfingãt aliud mẽdaciuz e conis ponitur.et diuiditur in duas partes.quia pmo tempus

llai ſile pcedenti.ſegtur. g ¶ Inueterate dieꝝ maloꝝ.Ex HG̊ pʒ ꝙ uo hiſtoꝛia accidit expꝛimitur.⁊ ſecũdo hiſtoꝛia deſcribitur
nn it teſtes falſi ſũt ĩcrepãdi ⁊ terrẽdi.vt ex q̊ magis appareat eoꝛuʒ ibi.Erat quoq; idolũ.Circa pꝛimũ aduertendũ ꝙ aliqui dicũt iſtam
in d Drümere partem pertinere ad ca/
. Wlt Munc ve.pecca. Tig filiꝗ iſpyr- Rentimini ſt co Gir farid li pituluʒz.iʒ.ita ꝙ notatur
ui and iſgcdenoſteclent demnaſtis filiã iſrł? Reutimini nertit coꝛ tuũ.Sic facièba filia/ per hoc tempus quo ac-

n hi penã tibi a deo infe ad indiciũ:qꝗa falſuʒ teſtimoniuʒ bus iſrl: t ille timẽtes loqueban cidit factuz ſuſanne ſcilz
e Ane rendaſequitur. locuti ſũt aduerſſ eã. Rèuerſus tur vob:ſed filia iuda noͤn ſuſti/⸗ quando moꝛtuꝰ eſt aſtya
do iNDicete dno. inno eſt pplłs cũ feſtinatione. Et di nuit iniqtatẽ veſtrã. Nunc ergo ges rex ꝛ cyrus ei ſucceſ⸗
egene cẽtẽ ⁊c. S̊ drĩ Deut? xy Deer ·Véni⁊ ſede ĩ me / dic mihiſubã art aohodon lit. no tamé eſt itelligẽédũ
Abos eans 27. kgl Häcgſi keériüt ei ſenes: Neéni? ſede ĩ me dic mihiſubqar boꝛe ↄpꝛebẽder ꝙ aſtyages regnauerit ĩ
inn aein vidiſti e dic ſub dio noſtrũ: ⁊ idicà nob:quia tibi eos loquẽtes ſibi. Quiit: Sub babylone.qꝛ nunqᷓ;. imo
dcy ſcih arboꝛe. Ex Bpzʒ ꝙ de? dedit honoꝛẽ ſe enectu. Et di pꝛino. Dixit aut ei daniel: Necte fuit rex medoꝛuʒz ⁊ perſa

c⸗ une t rn xit ad eos daniel: Separate illos metit?es tui caput tuũ. Mãet Maone ganng attnat⸗
eſe⸗ Nni qꝛp boc apphendii ab inicez ꝓcul⁊ diiudicabo eos. eni angelꝰdei gladiũ habẽs:uũt ſe tabona fecit pplo iſrl. iõ

