t. Unñ ſubtrahunt ſacer
ſũt puluere a pedibꝰitroeſũtiũ.Et adotes erabiin due

ficut alicui ꝗ regẽ offẽdit circũſe / re. diligetes talia nõ per/
mitterent ſibi ſubtrahi.
xÿCnõ libe. ab erugine. i.
rubigine q;tuʒ ad aurũ ⁊
tronibꝰ expoliẽt. Lucèrnas accẽ̃ gbefiunt idola. yAE
. gbefiüt. veſtes gbopi
1unt᷑:q̃ a vermib coꝛꝛodũ
domo. Coꝛd vo eoꝝ dict elin tur. 3 (Erxterget faci/
gere ſerpẽtes qͥ ð tra ſũt: dũ co/ em ipſoꝝꝑ.qꝛ idola nõ poſ
ſunt ſe extergere. Cetera
patẽt vſq; ibi. a Pet
etiã.ſ.idolũ. b¶ n ma
nu gladiũ ⁊ ſecuriʒ.ſic.n.

n. ĩveteri teſõ legit ꝙ ð
nictis idolatris rapie bã
tur a victoꝛib ꝰeoꝝ idola
Et e Pdictis Relucit.
2— õsõ ñ vobis notũ ſit ⁊c̃.
Meq;. n. duũ̃ ↄflarẽt ſetiẽ bat: Ex .ſ.ꝙ eis nihil ẽ numinis
ômni pᷣcio empta ſũt:ĩ ꝗbꝰ ſpũs nec eis eſt aliqua reuerẽ
nõci ipis. Sine pedibeĩbumeris tia exbibea⸗ cE Siẽ
.n. Pic ponit᷑ ſecunda de
ductio ad eãdem cõclu/
ſionem ⁊ accipit᷑ ex defe
ctu vtilitatis. cum dr. Si
cut ⁊c̃.inutile cfficitur ad
officium ppꝛium. mate/
ria tñ aliqñ valet.vt frag
. Z mẽta cyphi argentei vel
boti. ſimiliter idola q;diu ſtant in pꝛopꝛia foꝛma nihil valent. mate/
ria aũt vt argentum ⁊ aurũ valet ad aliquos vſus. fſ¶ Et ſicut ⁊c̃.
circũſepte ſunt ianue.ne poſſit exire de carcere. g Aut ſicut ad
ſepulchꝛũ.addu.moꝛtuum.antiqꝗtus.n.in ſepulchꝛis potentum pone
bantur pꝛecioſa. ꝓpter quod claudebant᷑ foꝛtiter ⁊ cum diligẽtia ne
a latronib extraherent᷑. bzraru ſcrrcotesoſtin temtlorum.
cilicet idola ab oꝛnamentis ſuis pꝛe/

qð hñt ad ſpecimẽ:niſi aliqis ex

hoibꝰ. Cõfundãt᷑ etiqͥ q colũt ea.

eůʒ ſtatuẽrit rectũ ꝑ ſemetipſuʒ

cioſis. k
ſtra. I ¶ Eoꝛda eoꝛum ⁊c. aliqua.n. idola erant interius terrea ⁊ ex
teriꝰerea vel huiuſmodi.⁊ ſic ſerpentes qui terram comedunt. Gen.
3. Terram comedes cunctis diebus vite tue.interioꝛa idoloꝛuz que
erant quaſi coꝛda ipſoꝛum conſumebãt. m igre fiüt facies ⁊c̃.
cõburebantur.n.ibi thura ĩ venerationem idoloꝛum.⁊ ex fumo aſcẽ
dente denigrabant᷑ facies eoꝝg. n ¶¶ Supꝛa ⁊c. noctue ? hirundi/
nes ⁊c̃.ſuas ĩmunditias ibidem facientes.Ex ꝗbeconcludit ſicut pus
UVnde ſciatis qꝛ non ſunt di ⁊ꝛc. o« Aurũ etiam. Hic cõſequenter
ponit᷑ tertia deductio ad idẽ. ⁊ incipit a deturpatiõe ſue ſpecioſitatis
cũ dr:Auꝑ ẽt qð hent ad ſpeęcimẽ.i.decoꝛẽ. p iſi ali. exter. eru/
ginẽ.ſuꝑexcreſcentẽ. qi .Mõ fulge.ſz magis obſcura erũt. r Me
IEe ↄflarent᷑.ĩ foꝛnace s¶ Sẽtie.qꝛ nihil hẽnt en iõ ſubdit᷑.

t¶ Ex oĩ pcio ⁊c᷑.oſtẽtãtes.i.manifeſte oñdentes. v ggnobilitate⸗
uã hoĩbꝰ. ꝑ hoc.n. ꝙ poꝛtant᷑ pʒ ꝙ nõ hent virtutẽ greſſiuã. x C6

fundãt᷑ ẽtꝗ colũt ea.i.debẽt ↄfundiĩ ſemetipſis colẽtes ſic deos talia
ꝛopterea ſiceci.in terrã.ex põdere ma
terie. 3 A ſemetipſis nõ ↄſur ſt.i. ppꝛia virtute ñ poſſũt ſurgere.

nullã virtutẽ hẽntia. y

aHeqʒ ſigꝗs eu.i.idolũ. b¶ Statuerit re pſemnetiß ſta goe min
2

tinea. q;tum ad ligna ex

aüt de bello ⁊c. freqnter

a ( Szſiẽ moꝛtuis.i.nullam virtutez béntibꝰ. b¶ Humeri eoxꝝ ill
apponent᷑.i.fulcimẽta aliena ꝗbꝰſuſtentantł. c¶ Voſtias illoꝝ vẽ
dũt ſacerdotes.nam idola comedere nõ poſſũt ſibi oblata. d¶ Et
abutunt᷑.i.hoſtiarũ pᷣcio ad illicitos vſus vtunt᷑. e¶ Siliter ⁊ mu
lieres eoꝝ decerpentes.i.ſibi rapientes de talibꝰpoſtis ⁊ carũ pᷣcijs.
fleqʒ infirmo ⁊c̃.imꝑtiũt.i.de huiuſmodi hoſtus idola idigentibꝰ

nihillargiri poſſũůt. g ¶ Deſacrificus eoꝝ fete ⁊ mẽſtruate.i.mulie

res imũde. h ¶ Cõtingunt.qð nõ ꝑmitterẽèt ſi eẽnt vere dij.iõ ↄclu

dit: Scientes itaqʒ ⁊c̃.
i¶ Uñ.n.⁊c. PHic ↄñr poni

tur qrta ductio ad ean

dẽ ↄcluſioneʒ.⁊ incipit a
ſacerdotũ cupiditate.cũ
dr ꝑ modũ ãſtionis:Un⸗/
de.n.vocant᷑ dij.i.reputã

tur. ⁊ rũdet.d. kQꝛ

mulieres.defacili ðcepti
biles. ¶ Apponüt di
is argenteis ⁊c̃. oblatio/
nes ⁊ munera q̃ cedũt in
vſus ſacerdotũ.⁊ ſic aſſe
rũt idola ðᷣos eſſe ppter

lucꝝ.iõ ſubdit. mEt

in domib eoꝝ. i. in delu
bꝛis idoloꝝ.

Deutꝰi. Sediſtis ĩ cades

multo tpe.i mãſiſtis.ſic
ſacerdotes in tẽplis ido/
loꝝ manebãt ad colligẽ

dũ pecuniam ⁊ oblatões
o¶ Pẽntes tũicas ſciſſas
⁊capita ⁊ barbã raſam.ĩ

ſignũ meroꝛis ⁊ triſticie.

q̃ſi lugerent ꝓ expiatiõe
petõꝝ offerentiũ idolis.
⁊ iõ fubdit᷑. p
unt aũt clamãtes ) deos
ſuos.i.coꝛam idolis.

q ¶ Sicut icena moꝛtui.i.

facta p moꝛtuo.antigꝗtꝰ

.n.ſup ſepulchꝛa de nouo

moꝛtuoꝛim comedebãt

laute: ⁊ bibebãt: ⁊ poſtea

exclamabãt quaſi lugen

tes moꝛtuos.ſic ſacerdo
tes idoloꝝ de ſacrifichs

⁊ oblationibꝰlaute viue/

bãt ⁊ eiulantes exclama
bãt coꝛã idobł.q̃ſi ſatiſfaci
entes ꝓ offerentiũ petĩis.

P¶Ueſtimèta eoꝝ aufe/

rut ſacerdotes.vt mulie

res decepte de nouo offe
rãt nouas veſtes. B ad

ſacerdotũ lucrũ.iõ ſubdi

tur. s ¶ Et ve. vxo. ſu/

as. de veſtibꝰamotis ab

idoł. Cõſeq̃nter oñditur
idoloꝝ impotẽtia ĩ mul/
tis exeplis.cum d̃r.

t ¶ Meqʒ ſiqd malipati

acer
dotes ſedẽt.i.manẽt.ſic

Rnugi

ſtabit: ů ſiẽ moͤꝛtuis humẽri eoꝛũ

illis apponẽt. Hoſtias illoꝛuᷣ vẽ
dũt ſacẽdotes ipoꝝ ⁊ abutũt᷑:ſilr

⁊ muͤlieres eoꝝ ðᷣcerpẽtes nẽq;3 i

firmo neqʒ mẽdicãti aliꝗd ipar

tiũt:dẽ ſacrificijs eoꝝ fete ⁊ men
ſtruate ↄtigunt. Sciẽtes itaq; ex
his qꝛ nõ ſũt dij:netimeatiseos.
Vnde eni vocantdij: Quiã mu/
lieres àpponũt dijs argeteis au
reis ⁊ ligneis:⁊ i domibꝰeoꝛũ ſa/
cerdõtes ſedẽt hñtes tůnicas ſciſ
ſas ⁊ capita ⁊ barbà raſa:quoꝛuʒ

capita nuda ſũt. Rugiũt t cla⸗

mãtres ↄ deos ſuos:ſicůt in cena
moꝛtui. Aeſtimẽtà eoꝛũ auferut
ſacerdotes: ⁊ vèſtiũt vxoꝛes ſu⸗
g8 filios ſuos. Mèqʒ ſiqd mali
patiunt᷑ ab aliquo:neq; ſiqd bõi
poterũt retribuere:neq; regẽ cõ/
ſtituere poſſũt neq; auferre. Si/
milit᷑ neq; dare diuitias poſſunt
neq; malũ retribuere. Siqs illis
votũ vouerit ⁊ nõ reddiderit: ne-
q; B reqrũt. Hoĩeʒ aimoꝛte nõ li
berãt: neq; ifirmũ a potẽtioꝛe eri
piũt. Hoĩeʒ cecũ ad viſũ ñ reſtitu
unt:de neceſſitate hoĩeʒ nõ liba⸗/
but. Nidue nõ miſerebunt᷑:neq;

oꝛphanis bñfaciẽt. Lapidibꝰde
mõte ſiles ſũt dij illoꝝ lignei ⁊ la

pidei aurei argẽtei. Quiat co
lũt ea ↄfuũdẽt᷑. Qũo eſtimãadu,ʒ
aut dicendũ illos eẽ deos: Ad/
huc Eni ip̃is chaldeis nõ honoꝛã

3

tibꝰ ea:quᷣi cùʒz audierit mutũ nõ

poſſe loq öͤfferüt illð ad bel: po/

ſtulates ab eo loͤg: qſi poͤſſint ſẽ⸗
tire:quiñ hñt motũ:᷑t ipi cʒ itel
lexerit:reliquent ea. Sẽſuʒ.n.nõ

u:ac apʒz la vſqʒ ibi. v ¶Lapidibꝰde mon

te ſiles ſunt.ꝗ inde ſe mouere nõ poſſunt neqs aliꝗd agere.iõ cõclu/
dit᷑ in fine.Quõ ergo eſtimandũ ⁊c. x ¶ Adhuc.n.Pic ponit᷑ dedu
ctio qnta ad idem ⁊ incipit achaldeoꝝ vilipenſiõe.ꝗ cũ eẽnt cultoꝛeſ
illoꝝ idoloꝝ.tũ qñ nõ hẽbant intentũ vilipẽdebat ea.⁊ hoc eſt quod

dr Adhuc.n.ipſis chaldeis
dicédo plus ſignificat. y rchaldei. mutü no
poſſe loꝗ.i.pcipiũt ſicut Exo. ⁊o. Populꝰvidebat voces.ibi.n. accipbit
videre ꝓ audire.hic ecõuerſo audire pvidere.cognoſcit.n.hõ eẽ mu
top ſigna que facit.poteſt ẽt haccipi audire ꝓpꝛie.qꝛ muti aliqũ pꝛo
eauituͦ Dernif ꝙ ſint muit.
fferũt illud ad bel quod ẽ idolũ babylonioꝝ. Dan.iꝗ. bęPo
a W Log.i.ꝙ mut polfitioa. d aſi
s eoꝝ pcipere. e nõ hẽnt motũ
.

ferũt voces inarticulatas tñ

ſtulã. ab eo.i.ab idolo. c
poſſint ſentire.i.poſtulatiõe

ſdu illoꝝ vel idola. f

Barhrbalde ẽdẽtibꝰ.minꝰ.n.

ni. ſ. chaldei. 3 ¶Lüu au. mutũü non

tipſi.ſ.chaldei. g& Lũ intellexerint.

Aola nibhil poſſe. b elinqnt ea.ipſa vilipẽdẽdo.q.d.multo foꝛ

.

—

P iſrael ꝗbꝰſpecialr ꝓhibita idolatria debẽt ea cõtènere
i ¶ Mulieres aũt.Hic ponit᷑ gqdã luxurie modꝰ ex quo ↄtẽnẽda
ſüt idola.mulieres.n.fune cingebãt ſe ſuꝑiꝰq̃ſi ligate aliquo ma
gno crimine:ſedẽtes ĩ via ꝑ quà tranſibãt hoĩes ꝓcedentes ad
idola.⁊ qñ aliꝗs eoꝝ trãſiens trahebat vnã illaꝝ extra viã ⁊
ſcindens eiꝰfunẽ carnalr cognoſcebat eã:illa reputabat ſelihbe
rã a criminecõmiſſo credẽs ꝙ idolũ miſiſſetillũ viꝝ ĩ ſignũ libe

rationis ſue.⁊ rediens ad ſociã expꝛobꝛabat ei ꝙ non fuerat di⸗

bñt ipi dij illoꝝ. Mulierès qt cir

cũdate funibꝰivijs ſedẽt ſuccẽdẽ

tès oſſaoliuaꝝ. Cũ at aliq̃ ex ipiſ
abſtracta ab aliquo t᷑nſeũte doꝛ

mierit eũ eo: ꝓxie ſue expꝛobꝛat

ꝙ ea ñ ſit diß hita ſiẽ ipa:neq; fu
nis eiꝰ dirupt ſit. O ia ãt q ill fi
unt falſa ſt. Qũo eſtimaduʒ aut
dicẽdũ ẽ illos eẽ vðos: A fabi jt
ab aurificibꝰfca ſt. Nibil alind
erũi niſi id qð volũt e ſacẽdotes
Aurifices ẽt ipi q ea faciũt ñ ſũt
mlti tꝑis. Nuũqꝗd & pñt ea qᷓ fabꝛi

cata ſt᷑ ab ipſis eẽ dij: Reliquᷣeĩt

qt falſa ⁊ oppꝛobꝛiũ poſtea futun

Nã cůʒ ſupuenerit ill pᷣliũ ⁊ ma⸗

la: cogitat ſacẽdotes vbi ſe abſcõ
It ciũill. Quo & ſẽtiri ðbeãt qm̃
di ſit gnec ð bello ſe liberãt: ne⸗
cq; ð mal ſe eripiũt: Mã cũ ſint li

gnea ⁊ lapidea⁊ iaurata ⁊ iargẽ/

tata ſciètur poſtea qꝛ falſa ſũt ab

iuſis gẽtibꝰ⁊ regibꝰq̃ manife eu
vniüſis gẽtibꝰ ⁊ regibꝰq manife e niropuner

ſta ſt.qꝗ ñ ſt᷑ dij tz opa manuũ ho

minũ⁊ nullũ opꝰ di cũilł. Vñ g

notũ ẽ qꝛ ñ ſt᷑ dij ſz opa manuuʒ

hoĩuʒ: nullũ vi opꝰi ipis ẽ. Re
gẽ regioͤni ñ ſuſcitat:neq; plůuiã
hoibꝰdabũt. Judiciũquoq; ñ di
ſcẽnẽt:neq; regiões libabũt abin
iuria qꝛ nihil poſſũt ſic coꝛnicule
iter mediũ celi⁊ tre.Eteni cũ ĩci-
derit ignis ĩi domũ ðoꝝligneoꝝ⁊
argẽteoꝝ ⁊ aureoꝝ:ſacẽdotes ꝗ

dẽ ipoꝛũ fugiẽt ⁊ libabũt᷑:ipi vo

ſiẽ tᷣbes in medio ↄburẽt᷑.regiãt
bello ſi reſiſtẽt.quõ ᷑ eſtimãdũ
& aut recipiẽdũ qꝛ dij ſt: Nòn a
furibꝰnẽq; a latrõibꝰ ſe libabũt dij
lignei? lapidei ⁊ iaurati ⁊ iar gen/

iudex oium. y

2 Qꝛnihil pñt ſicut coꝛnicule.i ⸗
nicule poſſũt fugere ꝑiculum ĩminẽs.non aũt ſic idola.iõ ſubdi·
tur. 3 Etenĩ cũ inciderit ignis ⁊c. ⁊ pʒ lr̃a.ppter quod ↄclu
uõ ergo eſtimãdũ ⁊c̃.q.d.nullo mõö. b ¶T? de .

gna ſic ab idoloviſi
tari.⁊ hoc eſt qð drj·
õ .
pʒ ex dcĩs lr̃a.G̊ ex
cepto. (Bur,
cẽdẽteſoſſa oliuag
vm illiꝰidoli ritũ:. p
pter qð in fine clſu
dit᷑: Quõ eſtiman /
dum ac. I Afa
bꝛis aüt. PHic ponit
deductio ſexta:q̃ ac
cipit᷑ ab idoloꝝ ipo
tentia. nam eſſe o
rum ab hoibꝰ depẽ
det.iõ dr̃: Afabꝛis
aũt ⁊ ab aurificibꝰ
facta ſũt.tanq; ali
gg minipſis.qꝛ caõ
effectiua potioꝛ eſt

ſuo effectnt.

mflihil aliud erüt

niſi id qð volũt eẽ

ſacerdotes.qui foꝛ
mam ⁊ figurã idoli
fiendi tradũt artifi
cli. n (Aurifi,te.
nõ ſũt multi tꝑis.i.
exꝑti in ſapia.iuue

nes.n. acutiꝰ viden

talia poſſũt meliuſ
fabꝛicare q́; ſenes.
o ¶Keliqrũt ãt fal
ſa.i. artifices idolo
ruʒz reliq̃runt poſte
ris idola q̃ ſunt fal
ſa. qꝛ nihil ſũt q;dtus
ad id qð repᷣſẽtant ·
vt dcm̃ eſt ſupꝛa.
pv(Et oppꝛobꝛiũ.qꝛ

cu ꝑcipitur falſitas

idoloꝝ.ĩpropat᷑ o
lenribcult' eoꝛus.
q ¶ Mã cũ ſupuene
rit illis pᷣliuz ab ad/
uerſarys. COoO
gitant ⁊c. abſcõdãt
cũ illis.⁊ ſic cõfiten
tur facto ꝙ diy eoꝛa
impotentes ſuntad
ſaluandum. Nã cũ

mo minꝰ.qꝛ coꝛ

furibꝰ.Pic ponit᷑ ðᷣductio octaua q̃ accipit᷑ ex impotẽtia reſi

di iniurijs. cum dr: Nõa furibꝰ.ꝗ aliena rapiunt in occulto.
Neqʒ a latronibꝰ.q hoc faciunt in manifefſfſfo.
¶Se liberabunt duj cc.ex quo pʒ eoꝑ impotẽtia iõ ſubdii.

Weäi

Vpleiſt,

— . 2 ſitint lignea c. ſeqt.
8Sciet᷑ poſtea qꝛ falſa ſũt ab vniuerſis gẽtibꝰ.hoc videt eſſe p
pphetia de tꝑe xp̃i in quo ꝑ oꝛbẽ deiecta ſunt idola ꝑ pᷣdicatione,z
aploꝝ ⁊ alioꝝ xpᷣi diſcipuloꝝ.iõ ↄcludit᷑: Unde ergonotum ⁊c.
egez regioni. Hic ponit᷑ deductio ſeptima ad idẽ.⁊ accipit
eyx opibdinis q̃ nõ apparent in idołſʒ magis ↄtrariũ.iõ dic̃· ſe
gẽ regioni nõ ſuſcitãt.qð ẽ pꝓpꝛium dei.a quo eſt oĩsptãs terrea.
y ieqʒ pluuiã hoĩbꝰdabunt.ſicut facit deꝰ. x¶ Judiciũ ů z
nõ diſcernẽt. qꝛ ektigne nõ hẽnt.⁊ tñ G ẽ dei ppꝛiũ.cũ ſitxverꝰ

ahintiͤf
(SioNdn.

n eparih
Fennenitie
retiltt
eticrint
ticgnl

tneſtho

roantß⸗

mMtonidei

liatesbo
ſſpteſis
. (Mo
Net mip
tarſüſuu
ſͤßſbionine

((Ssin

Nſi inipre
licegſini⸗
ſbcecedit

e. ol

ſeeeiqtot

Steroinn
Deitlin
Ceozſpei⸗
tbilb'.
Gpiradali
lam Unie

ſitiöoclus

negzeſtin⸗
(Pino
Lernido.

Gpgcchfni
pf ſentetton

Woitti

parricß
liitecx⸗ne
Colnttinen
ogznte,
üdeguctie
nliaccpitert
urnppiet
irſlegzn.
Unnedcert
1. (e
ſe boniscde
umnd
nicclope
Pvioſte
leſcneche
hhe 60
nof ſad
Een
B ſegzrri⸗
Neſuntabo
(tertf
poſnt
hice di
humſevenle
niagtlcen
lunbenno
Nlumeiit,
ſoliſot⸗
Nlgnpi
W
nntſcchere
Prtind⸗

H

inechn

ulige
9
lu

gngiduretie

Gint

tidti Pꝛologus

e . „ . „ sr —„ . „ „ „ — — „ „ .
N a Muibini.i. fures ⁊ latrones. b Foꝛtioꝛes ſũt furãdo ⁊ ex tes idola.⁊ ſubdit᷑ ro. r ¶ Nã erit lõge ab op.q ſunt iferẽda idola /
i ditrien oliado Wdola oihdſ:al ⁊argẽtũ ⁊c.⁊ pʒ.onir ondit ꝙ crea tris.⁊ minꝰ dicẽdo ſignificat maiꝰ.nã hõ iuſtꝰnõ ſolum debzʒ eẽ lõge
eeuin ture q̃ ñ reputant᷑ oi ſut melioꝛis ↄditõis.cũ drĩ. ¶ Itaq;.⁊c. ab oppꝛobꝛijs.ſʒ ẽt honoꝛabilis coꝛã ðᷣo ⁊ angeł in trinitate ꝑfecta
lunene, oñtantẽ virtutẽ ſuà.ꝑ effectũ ĩ ſubditis ſuis. Autvas ĩ do. viuit ⁊ regnat in ſecula ſeculoꝛum.Amen. 8

¶ Explicit poſtilla ſuper libꝛum Baruchh.
NC¶Incipit expoſitio ꝓlogi ĩ libꝛum Egechieł pꝛophete.

eiilanen vtile.ad aliqð opꝰvt patella cyphꝰ⁊ hͥ. e¶¶ In q gliat᷑ ⁊c.hẽns
ut inde aliquã vtilitatẽ. 8 ie as

hii . lite oſti. ⁊c.q̃ ĩ pace ſũti.ĩ gete vł ĩ ſõ
reginitn no. qꝛ tüc clauſü ead tutandũ geſcẽteſ. g ¶ Solg ⁊ lu. xc. uo ¶e Zechiel pphᷣa ⁊c. Iſte plog diuidit i.. ꝑticulas.In pᷣma oſtẽ
guſchilte ſpledoꝛe ſũt hoĩbꝰvtilia. ¶ Et emiſ.a ðo. i ¶ Advti.⁊c.q gitw᷑ gbꝰꝓphia h tradit.vł ꝗbꝰ ꝓpha ĩiſto libꝛo loqt᷑.ibi Exe/
. ſdno. G U . „ 2 *£ * . 2 ℳMNW ₰— „₰ * 1 5 oρ
rüitates hoibein tatuulb iniqui loꝛtioꝛts ſunt. Eoôde mõa ĩ honto ſpia alba: u rioqnilmodue X5
nn de pueniũt. Khd Auꝝ⁊ argẽtũ ⁊ veſtimẽtuʒ quo quã oĩsauis ſedet. Silitẽr ⁊ moꝛ ãt deſcribit tripliciter. pᷣ

tti h· Bluz it zMũͦs . ve opti ſüt auferẽt illis ⁊ abibũt: nec tuo piecto ĩtenebi: ſiles ſt dij il. petatẽ pphe ibi. Criceſe
1 Fnllinii⸗ ¶ In oĩregi ſibi auxiliũ ferẽt. Itq; meliꝰ ẽ es? loꝝ lignei iaurati ⁊ iargẽtati. Aᷣ moũt etat ſue.æꝛ pcapti

d one ſpirat.i.pflat. 5 AK SSSõ * 5 uitatẽ.ibi. Et captitati
leradingz, e Hiiat. Pc135. de H 7„ 1 ibi. Et captitatis.
rirt m ¶ Et nu. ſilr ꝑfici Tegẽ oſtẽtãtẽ vᷣtutẽ ſuã:autvas i purpura quoqʒ ⁊ marmoꝛe q̃ ſu 3 qꝛ pphauit ſilłtꝑe cuzʒ

c unt curſũ ſuũ pae/ domo vtile ĩ quo gloriat q poſſi pꝛã illos teneãt: ſciet itaqʒ qꝛñ ſi diere. vñ dr : Et eodem
it tüni n e S det illud: Nᷣel oſtin ĩ domo qð cu dij. Ipi tiã pöͤſtremo comduf: aat S r
4 ie A nis uS ſt * 3 lregiõ „In chaldea ⁊c. Modꝰèlo
t iuntui deſup. in ĩpꝛeſſioni ſtodit qi pace ſt: ᷓ falſi dij. Sol Terxuxobp20 bꝛiſ iregiõe. Meli⸗ q̃ndi. cum dr: Sermo eiꝰ
1d Atit boigneis ſin idolis quidẽ luna ac ſidera cũ ſint ſpl? oꝛẽ igit hõ iuſt? ꝗ nõ hẽt ſinula/ nec ſatis dißtẽrc. In. z p
1 mnn ſubdeſcẽdit ⁊ĩ ful · dida ⁊ ẽmiſſa ad vtilitates obau cra:naʒ erit lõge ab oppꝛobꝛijs. te cõmẽdat᷑a dignitate ⁊
i e i leecei Tacs diũt:ſiłiter ⁊ fulgur cũ apparue· ¶Explicit liber Baruch. a kndia Plunduale Di⸗
d c ei. q — . 5 g ,; ie re itas notat. cuz dr: Sa/
aum iterordinatiée di Ut pſpicuũé. Idipm dut ſps i ¶Incipi plog in Ezechielem Kerdos c Sermoͤ pfuͦ
niun HPecãt. ſidola. Omni regiõe ſpirat: ⁊ nůͦbes ꝗbꝰ? pꝛophetam. itas notaĩ ibi. Pꝛicipia
Anm / q leq; ſpe.i.foꝛmiſ cũ iperatũ fuerita deo pambula Zẽechiel ꝓpha cũ iöͤa / volumis ꝛc. In. 4.pte ĩ

cchi rege iuda captinꝰ ſinuat hiero qre traſtu/

QA₰ℳ 9 6; Hahulanoz lit libx iſtu. ſ. ρ varieta
—A4, duct e1 babylonez: tẽ trãſlationũ a vitate be
ibiqʒ his

dum. Ani eoy ſilia ratũ ẽ eis. Ignis èti miſſuſ ðſup ct? i babyle
0 sni⸗ ſüt. iõ ↄcludit. Unñ vt cõſumat mõtes⁊ ſiluas: facit eo captiui fuerant bꝛaica diſcrepãtium. ibi:
qn artnt neqꝗʒ; eſtimadũ ẽ ꝛe qð pᷣceptũẽ ei. Hec àſt neq; ſpe ꝓphauit pẽnitẽtibꝰ ꝙ ad biere· ¶Sʒz ꝛ⁊vulgata ei editõ ⁊c
Ne in s SHino vor ni ciebũůs nẽqʒ vᷣtutibꝰvni eoꝝ ſimi mie vaticiniuʒ ſe vltro aduſariis In. 5. iuitar haula euſta

, ſcntirür ſcernẽdo. t e . , We ,„ àδ 1r . ,. * r 2 . chiũ:vt trãſlationẽ iſtaz
, , gi;ka⸗ferendo lia ſüt. Añ neqʒ eſtimdũneqdʒ tradidiſſent: cu uiderent adouc legit voccs quatr ſubſa⸗
gi, ziin vklentetiando. dicédũ illos eẽ deos:qñnñ poſſůt vrbẽ hieroſolymam ſtare qũaʒ nantes emulos ofüdãt.
ſtch in v ¶ Sciẽtes ⁊c.qꝛ nꝰ neqʒ iudiciũ iudicare néqʒ qcqᷓ;ᷓ ille caſſurã eſſe pꝛedixerat. Crice ibi: egite igr ⁊ huncli/
unn barerri i facere boibo. Scietes itqʒ qꝛſ ſimo autez etan ſue anno? capti Fr zan iie iiſa
ido in quo ſunt timendi. ſũt dij:ne timueritiſ eos. NHeqʒ nitatis quinto exoꝛſus eſt ad co MReg 24 Fraltulir r6

Vis aufin eqʒ.n. re. Pic enĩ regibꝰ maledicẽt nẽqʒ bñdi/ captiuos loqui.Et eòdem tem/ qʒ ioachi ĩ babylonẽ 27.

nurz Geit⸗ ponit deductiono- cét. Signa éni i celo getibꝰ non poꝛe licèt poſterioꝛ bic in chal ibidẽ ppponit᷑ õceteriſca
e naq; accipit᷑ ex defe

U ſe odſtendät:nee ſzteno, deg: Dieremiag in indea pꝛophe- Ptiuis qõ irm tranſlati
,se ctu dĩne ꝓpꝛietatis oſtèndũt:nẽq; vt ſol lucebũt: ne/ dea:hieremias in iudea pꝛophe/ ſũt ĩ babylonẽ. vcPeni
nii it cũ dr: Neqʒ.n. regi qʒ illumiabñt vt luna. Beſtie me tauerunt. Sermo eius nec ſatis tẽtib⸗ ⁊c.i ꝓphiaʒ dicen
idi kwin bomaledicẽt.ſma⸗ liðꝛes ſũt ill:q poſſũt ſugere ſbte diſertus nec admodum ruᷣſticus tis Hiere.i.Ueniet ⁊ po/
lgfin le⸗ eazbe ctũ ac ꝓdeſſe ſibi. Nullo itaqʒ mõ eſt:ſed ex vtroqʒ medie tempe/ — l üͤi
nmdi. z Signa nobẽ mãifeſtũ qꝛ ſt dij:pꝑqð ne ratus.Sacerdos ⁊ ipſe fuit ſiient Itẽ zi. Poſui facit meã

— =

. „ . . —„ . r SS 27 1

7 re, de ſeeb ioſhererert rio foꝛmido nihilcuſtodit:ita ſüt ⁊ finèm magis habens obſcuri nibondait dñs. In ma
Ee RK , mione kribuf dij illoꝝ lignei argetei ⁊ iaurati. tatibus iuoluta. Sed ⁊ vulgata nernket . niEezpo,
54 Fit nõ oñ.ſicut de teeig . twuunr ibidẽ: Qui hĩtaueritĩ
ſo ilini, tur feciſſe.⁊ nõ ſolũ ðficiũt ab opib ði.ſʒ ẽt creature.iõ ſubdii᷑. vxꝛbe hac moꝛiet᷑ gladio fame ⁊ peſte:ꝗ ãt fugerit ad chaldeos ꝗ obſi
jit mie bᷣ¶ Neqʒ vt ſol lu. ꝑ diẽ. elea illu. vt lu. ꝑ noctẽ. ⁊ nõ ſolã dẽt vos viuet. Idẽ.38.a. Quicũqʒ mafit ĩ citate hac moꝛiet᷑ gladio fa
di mit deficiunt ab opib creature ſupioꝛis ſʒ ẽt ĩferioꝛis.iõ ſubditur. me ⁊peſte:ꝗ ãt ꝓ fugerit ad chaldeos viuet.a ſegꝗt᷑:Tradẽdo tradet᷑
. (ilisti, d¶ Beſtie ⁊c. fugere ſub tectũ.ppter ĩminens tẽpeſtatis ꝑiculũ ciuitas h̊ i man exercitꝰregis babylõis ⁊c̃. Pꝛopter hò ꝓphetias ter
is mioge õpoſſunt facere du gẽtium.iõ ↄcludit: Nullo itaqʒ mõ ⁊c. ritioachĩ rex iuda tradidit ſe ⁊ ſuos regi babylõis oppugnãti irlʒ. ⁊
ſ1dy nrmti⸗ e ¶ nã ſiẽ. Hic ponit᷑ ductio.io.⁊ accipit᷑ ex cõparatione idolo ipᷣe trãſtulit eos ĩ babylonẽ.ſicẽ legi.. Reg.2= 4.qꝛ rex babylõis nõ
Sninn rum rebꝰnullũ hẽntibeffectũ cũ dr: Nã ſic ⁊ icucumerario foꝛ tũc deſtruxit hierſim:ſʒ oſtituit ibi regẽ ſedechiã. Penitebãt iſti ꝙ ad
nieni mido.gallice reſpouẽtail. ¶Mihil cu.nã aues vidẽtes ꝙ nul bhiexre.vaticinin ſe vltro aduerſaris tradidiſſẽt cum rege ioacbi.
Phiißhai lum hẽat motũ ſedẽt ſuꝑ caput ei abſqʒ timoꝛe.ita ſũt dij illoꝝ x ¶ Ců vi.⁊c ſedechia regnãte. y¶ Quã ille ꝛc. vt. S. dem̃ ẽ. tñ tota
initofin⸗ nullam penit bẽntes virtutẽ. g¶Eodẽ mõ ⁊c̃.nihil ſacit ad cu ¶ꝓphetia ei verificata ẽ.ſicut pʒ.ꝗ. Reg.23. Iſti erãt iudei de ꝗbdi
i hcrentun, ſtodiã hoꝛti. h¶ Silr ⁊ moꝛ.cc.i.inbumato. i¶ Siles ſũt cebat ſedechias Piere.38. Sollicitſ⸗ i ppterindeos atraſſugeſutad
imunttin dij il. qꝛ nihil pl poſſũt qᷓ coꝛpꝰmoꝛtuũ ĩ terra ſepultuʒ. k¶ A chaldeos: ne foꝛte tradar ĩ man eoꝝ a illudant mibi. 3 4 Exoꝛſus
toſe rüit purpura q̊z.q̃ induunt᷑ idola. l¶ Et mar.ſ.ſimili illi vnde fi· &cẽ.i.ĩcepit. In pcedẽti ꝓlogo in hiere.inuenies vñ dr exoꝛſus. a
ſnche il n unt idola.ex eodẽ.n.marmoꝛe aliqñ de vna ꝑte fit idolũ.⁊ ð alia cõca.loꝗ.i.pphetare cõcaptiuis.ſicut pʒ in pᷣncipio libꝛi.vbi dr: Cuzʒ
eucg Ci ſternit᷑ platea ppter lutũ euitãäduʒ. m ¶ Que ſu.c.ſupple nõ eẽm ĩ medio captiuoꝝ ⁊c. blIEt eo.tꝑe ⁊c.pphetauerũt.ipᷣe ⁊ hie
* iin apparet.i.nõ apparet aliq̃ rõ qr idola ſint ſuꝑioꝛa vł melioꝛis cõ re.i.cõtẽpoꝛanei fuerũt ĩ ꝓphando.ſicut de ſcholari ꝗ fuit pariſiꝰ in
nibine ſuct ⸗ ditionis qᷓ; purpura q̃ veſtiunt vt marmoꝛvñ foꝛmani ex quo ſcholis ꝑ.Ao.annos.⁊ de alio ſcholari g tm̃ ꝑ tres annos cũ eo ſtudu
anl tiel ↄcludit᷑:Scietis vtiqʒ qꝛnõ ſũt dij. nZpi Et.ſ.di idolatra ⸗ it.dr ꝙ ſũt ↄtẽpoꝛanei ĩ ſtudio.nõ qꝛ ĩtoto:ſʒ qꝛ ĩ aliqua ꝑte tꝑis ue
wnail ccn rũ. O ¶ Poſtre. come. qð dupłr ĩtelligi. vno mõ.qꝛ a latroni /· niũt. c ¶ Licz po.ecce ſucceſſio q;tũ ad ꝓphetie exoꝛdiũ, d¶ Hic
Azln beſen raptoꝛibꝰvẽdunt.⁊ ſic pᷣciũ eoꝝ comedit᷑.alio mõ.qꝛ poſt ĩchal.hiere.ĩ iudea.ecce varietas locoꝝ.25. Piere.ĩuenies qᷣt annis pᷣ
onul nnpiict longã durationeʒ a vermibꝰcoꝛꝛodunt᷑.ſi ſint lignea.⁊ a rubigie ceſſit hiere ꝓphetia. eſ Admo.i.valde. f ¶ Pꝛicipia ⁊c.ſ.pᷣmũ
Cicrn ↄſumunt.ſi ſint metallica ⁊ ab hoſtibꝰↄfringunt᷑ ſi lapida. ca. g Et finc.ſ.vltima nouẽcapitula. vide gloſa poſitã.S. circa pn
nunpiunh 4 p¶ Et eruntĩ op.⁊c. Cõcludit g̊. ¶Welioꝛ eigt ho in ci colẽ cipiũ pcedẽtis plogi. h¶ Sʒ ⁊ vul.⁊c.i.trãſlatio q̃ fuit ĩuẽta hiero
ni
er

g ¶ Ami.mei.i.inimici iro

ſolymis cuiꝰauctoꝛ ignoꝛat. a ¶ No multum. tũ in aliqbꝰ.
b ¶ Diſtat ab hebꝛaico.i.ab hebꝛaica vitate.⁊ nõ ſolum iſta trãſlatio di
ſtat:ſʒ ẽt alie que ſibi inuicẽ aduerſant.vnde mirat᷑ PHieronymus di
cens. c ¶ Unde ſatis miroꝛ ⁊c. eadem q̃ hẽt hebꝛaica veritas.

d ¶ In alus diuerſa. ab hebꝛaica veritate. e ¶ Percola.i.p maioꝛes

oronis deciſiones vel clauſulas.vt Iſa.i.dereliq̃runt dñm:blaſphe/
mauerůt ſcũm iſrael:abalienati ſunt retroꝛſum. f ( Et comata.i.
minoꝛes deciſiones quaꝝ ſingule clauſule parũ valent ꝑ ſe:ſʒ oẽs ſi/
mul collecte integrũ ſen
ſum reddũt.vt Jſa.i.Ue
genti peccatrici:populo
graui iniqtate:ſemini ne
;:filus ſceleratis. In ꝓ/
logo ſuꝑ iſaiam inuenies
pleniꝰ ð colis ⁊ comatibꝰ

eiꝰeditio nõ mũültũ diſtt ab he/
bꝛaico. Vnde ſad miroꝛ ꝗqd cau/
ſe extiterit: vt ſi eoſdez i vniũſis
libꝛis hẽmus iĩterpᷣtes:i alijs ea⸗
dẽ:iĩ alijs diuſa traſtulerit. Legi⸗

nia eſt que ẽ ſnia pnũcia te igit᷑ T hũc iur tnſlatiõeʒ nꝛam:
tioni cõtrarium hẽns in/ qm̃ pèr cola ſcript? Zcomata ma

tellectũ. h ¶ Subſan
nauerint.ſubſanare ẽ ru 2ð
gato ⁊ cõtracto ſeu diſtoꝛto naſo irridere.vide ĩ opuſculo ð expoſitio
ne vocabuloꝝ biblie. i

ita cõtempti cõfundent᷑.vłſᷣm alia lr̃am.Dicite eis ꝙ nemo eos com

pellat vt ſcripta mea legãt.⁊ iſta lr̃a magis videt᷑ cõcoꝛdare cũ ſequẽ

tibꝰ. vnde dicit. kK ¶ Sʒz vereoꝛ ⁊c̃.q.d.nemo eos compellit ad legẽ
dum ſcripta mea q̃ ita ſubſãnant.Sʒ vereoꝛ.i.timeo. I ¶ Me illud
eis.ſponte legentibꝰ. m ¶ Eueniat.i.ↄtingat. nQuod grece ſi
gnificantiꝰdr.in deteſtationem taliũ qᷓ; latine.qꝛ apud grecos verbũ

eſt vſitatũ ⁊ maxime deteſtationis expꝛeſſiuũ.vel ſignificantiꝰ.i.val

de ſignificatiue. qꝛ maximam deteſtationẽ ſignificat. o ¶ Ut vo/⸗
cent᷑ fagolidoꝛi.i.maledicta comedentes.i.iĩcoꝛpoꝛantes ſibi ea de ꝗ/
bus pᷣus maledixerunt detrabendo.ꝗdam exponunt ſic:fagin grece

idẽ eſt ꝙ comedere.lidoꝛos ideʒ eſt qd maledictũ.inde fagolidoꝛi di
cunt᷑ detractoꝛes quaſi maledicta vel maledictiones comedetes.ꝗa
nihil aliud vident᷑ here in oꝛe.nihil aliud maſticare niſi maledictas ð
p (Poc eſt. apud nos. q¶¶ Mãducãtes ſenecias.q.
.d.nos latini vocam mãducantes ſeneciasꝗq apud grecos emphatice
fagolidoꝛi nũcupant᷑. Senecia ſᷣm Papiã grecũ eſt quod latine dĩ be
lua ĩimũdum animal.hãc.n.phiſiologus dicit aliquãdo marem aliqn
feminam.⁊ qꝛ eſt animal imũdum emphatice ponit᷑ hic ꝓ ĩimũdicia.
⁊ eſt ſenſus:Maãducantes ſenecias.i.qð vn detrahendo euomit aliꝰ
audiendo deglutit.⁊ ita ĩ huiuſmodi ĩmundicus olectant᷑ ſicut fame

tractiones. p

lici delectant᷑ ĩ comedẽdo.ſᷣm Huguitionem hec ſenecio ſenecionis

dr aliquantulũ ſenex. ⁊ inde hec ſenecia dr pilatura labioꝝ.vł labiuʒ
ſenis.vel illud rubeum quod ẽ ſub aure piſcis ꝑ quod diſcernit᷑ vtrũ

ſit recens aut nõ.dicunt᷑ ergo manducãtes ſe enecias.i.pilaturas illas
q̃ valde ĩmunde ſunt vlłſenecias.i.labia ſicut ꝗs ex indignatiõe ⁊ ira

coꝛodit labia ſua.vel ſenecias.i.illuſas piſciũ qᷓ nihil valẽt ⁊ cito pu/⸗

trefiũt:ꝑ quas detractiones inutiles ⁊ fetide deſignant᷑.Alu dicũt ꝙ;

ſenecie dicunt᷑ ſaliue defluentes ꝑ genas ſenis quas pꝛe ſenectute re

tinere non põt.ſʒ eas emittit ꝑ molares dentes.ꝗ canini.i.detracto/
ri dicunt᷑.quod cõuenit iuidis.de quoꝝ molaribꝰfrequens imundi⸗/
tia detractionis emittit. Alij dicũt ꝙ ſenecia drĩ mus ꝗ ĩmundꝰẽc.Alij

dicũt ꝙ ſenecia dr qdam herba puocans appetitum.ſ.naſtruciũ.⁊ ʒ

cantes in quo delectant᷑ ſicut famelicꝰĩ comeſtione.
¶ Explicit qualiſcũq; expoſitio iſtius pꝛologi.

.

mentał.Pꝛincipalis vero ẽ ipſe ſpũs ſanctꝰreſerans myſteria in hoc
libꝛo deſcripta.ꝗ deſignat᷑ cũ dr· Apti ſunt celi.i.ſecreta celeſtia ſeu
dĩnap ſpm̃ ſcũm.ꝓpter quod dr Apocl.ʒ.Pec dicit ꝗ hẽt clauem Da
uid ꝗ aꝑit nemo claudit.q; ſpũs ſci opationem null poteſt impedi
re.Cauſa vero efficiens inſtrumẽtalis eſt ipſe ecechiel ꝓpheta.ꝗ ſpũ

ſancto reſerante vidit cõtenta in hoc libꝛo.⁊ fideliter cõſcripſit ſʒ -
ſcribit Apoc.i.Quod vides ſcribe in libꝛo ⁊ mitte ſeptem eccleſiis.i.
vniuerſitati fidelium. Ad quoꝛum inſtructionem ſunt deſtinata ea
que ſunt in hoc libꝛo deſcripta ¶ irca cauſam foꝛmalem ſe/ ciendum
eſt ꝙ duplex eſt foꝛma libꝛi.ſ.foꝛmaltractatus:⁊ foꝛma tractãdi.Foꝛ
ma tractateſt diuiſio libꝛi ĩ partes ⁊ capitula.de qua videbit᷑ ad lit/
teraz accedendo. Soꝛma vero tractandi idem eſt quod modus agen

di.ꝗ in hoc libꝛo no eſt ꝑ rõnem diſquiſitiuꝰſzʒ ꝓpheticꝰ.⁊ iõ notat᷑ cũ

dr̃: liſiões. In hoc.n. libꝛo plures viſtões ꝓphetice ↄtinent. yt pate

¶ Bicite eis ꝙ nemo eos compellat vt ſcri/
bant.i.vt aliqua ſcripta faciant ſicut vos me cogitis ad ſcribenduz.⁊

hoc exponũt:Manducantes ſenecias.i.appetitum detrabẽdo ꝓuo

¶ ' Incipit poſtilla fratris Nicolai de lyra ſuꝑ Eechielem.
II Perti ſunt celi ⁊ vidi viſiones dei:Ecechᷣ.i.In verbo ꝓpoſi
to ab ecechiele dicto poſſunt notari quatuoꝛ cauſe libꝛi ece
chhielis ꝓpphete quez pꝛemanibꝰhẽmꝰ.ſ.efficiẽs.foꝛmal. ma
teriał ⁊ finalis.Efficiens vero cã duplex eſt.ſ.pᷣncipal ⁊ iſtru

bit pſeqᷓndo.de quo poteſtexpði quod dẽ Oſee.iz.Ego viſionẽ

multiplicaui:⁊ in manu ꝓphetaxꝝ aſſimilatꝰ ſum.⁊ ꝑ man hic in
telligunt᷑ opera qꝛ ꝓphete ſancti aliquando ꝓphetabãt verbis

⁊ aliquando ſenſibilibꝰfactis.ſicut dem̃ eſt in libꝛo Pieremieꝙ

ipſe captiuationẽ populi frequenter pᷣnunciauit verbis:⁊ aliquã

do factis.ſpoꝛtando cathenas ligneas ĩ collo ſuo.⁊ ſimiliter ee
chielꝗ multas viſiones ꝓpheticas habuit aliquado eas explica

uit verbis:⁊ aliquãdo ſenſibilibꝰfactis.vt patebit.infra pꝛoſeq̃n

d deo cõcedente.
,g on g il rzi auſe veromateri
nifeſtioꝛẽ legetib ſ. enſuʒ tribuit. alis ⁊ finalis tãgun
Siẽt amici mei: huc ſbſananèé tur cum dr: dei. Et
rit: dicitẽ eis nemo eos ↄpellat ¶̃tuz ptinetad cau
vt ſcribãt. Sʒ vẽreoꝛ nè illð eis ſaʒ materialez ſiue

euẽiůt qð grece ſignificãtiꝰ dã ůᷣt ſubiectiuam ſcien/

cοSEi I. z4 dum ꝙ ſicut ĩ natu
vocẽet fagolidoꝛi B Eſt mãdũcã rali ſckentia corpif
tes ſenecias. CExplicit ꝓlog?. mobile eſt ſubiectü

⁊ in libꝛis ꝑtialibuſ

ſub rõne cõtracta. vt in libꝛoceli mũdicoꝛpus mobile ad ſituʒ
⁊ ſic de alijs.ſic in tota ſacra ſcriptura ſubiectum eſt ipſe de ſub

ratione abſoluta.pꝓpter quod dr theologia quaſi ſermo de deo
⁊ in libꝛis partialibus ſub rõne contracta.Dicit autem Ra.Sa.

woss pꝓpbete non ſunt locuti niſi ad dies meſſie.i.pꝛenũciando
tꝑa ⁊ myſteria xpᷣi. qꝛ xpᷣs apud noſidẽ ſignificat qð meſſias apo
hebꝛeos.xpᷣus aũt eſt nomen diuini ſuppoſiti.habentis dinam
naturam ⁊ humanam.⁊ ſᷣm hoc deus humandadus eſt ſubiectũ
generaliter in libꝛis pphetalibꝰ. ⁊ ſub ratione magiscontrahen
te in libꝛis ſingularibꝰ.ſicut in libꝛo de aĩa qui eſt pars naturał

philoſophie coꝛpus mobile aĩiatum eſt ſubiectum.⁊ ſub rationi
bus adhuc magis contrahentib'in libꝛis ſequentibꝰ ad ipſuzʒ vt

coꝛpus mobile aiatum anima vegetatiua in libꝛo de vegetabili

bꝰaplãtis.⁊ coꝛpus mobile aiatum reſpirans in libꝛo de reſpira

tione.De ratione vero cõtrahente ad hunc libꝛum illud qð ẽ ge

nerale omnibꝰ ꝓphetis.videt᷑ mihi ꝙ ꝓbabiliter poteſt dici ꝙ

hec eſt ratio pᷣſidentie creaturis.ita ꝙ deꝰhumanandꝰ ſub rõne
pᷣſidentie.vel vt pᷣſidens creaturis eſt ſubiectum in hoc libꝛo.ſi
cut pleniꝰvidebit᷑ ꝓſequendo.iſta tñ pᷣſidentia aliter cõuenit ei
ſᷣm humanam naturam ⁊ diuinam qꝛ ᷣm diuinam cõpetit ſibi
a pꝛincipio creature. ſᷣm humanam veroa pꝛincipio ſue incarna
tionis auctoꝛitatiue tñ.ſʒ executiue ↄuenit ei a tempoꝛe ſue glo

rioſe reſurrectionis.pꝓpter quod tunc dixit Math. vlt. Data eſt
mihi omnis poteſtas in celo ⁊ in terra.Sic ergo cauſa material

vel ſubiectiua huius libꝛi eſt deꝰſub ratione pꝛedicta.ppter qdð
dicitur infra. o. Sacta eſt ſuper me manPdñi ⁊ adduxit me il/

luc in viſionibꝰdei.Circa cauſam finalem ſciendum ꝙ deeſt pn
cipium ⁊ finis omnium.ſᷣm ꝙ dicitur Apoc.i.ca.Ego ſuʒ alpha

⁊ o.i.pᷣncipiuzʒ ⁊ finis.⁊ hoc loquẽdo de fine extrinſeco ſeu obie/

ctiuo.finis aũt intrinſecus ſeu ſubiectiuus intellectualis natu/

re duplex eſt. Unꝰeſt ꝓpinqu.ſ.cognitio dei ⁊ potiſſime habita
via ſuꝑnaturali cum enigmate tamẽ.⁊ vt habet dilectionem ad

iunctam.⁊ hic eſt finis ppinquꝰ huius libꝛi:ꝗ ſcriptus eſt ad ha
bendum noticiam ⁊ dilectionem dei in pꝛeſenti.de qua dicitur
Sapie.iʒ. Uani ſunt oẽs homines in ꝗbus non ſubeſt ſcietia ði.

vanum aũt dicitur illud quod non attingit finem debituʒ. ſicut
medicina dt vana que non inducit ſanitatem ad quam eſt oꝛdi/
nata.omnes aſt homines inq;tum ſunt facti ad imaginem dei.

ad beatitudinem ſuꝑnaturalem ſunt finaliter oꝛdinati.ad quã

non poſſunt attingere ſine iſta ſcientia que eſt illius beatitudi⸗/

nis oſtenſiua.ad finem.n. totaliter incognitum nullus poteſt di

rigere actus ſuos pꝛopter quod merito dicuntur vani homines

carentes ſcientia dei. Alius vero finis intellectualis nature eſt

rationis.ſ.viſio dei clara ꝓut habet adiunctam frnitionem ꝑfe
ctam.⁊ hic eſt finis remotus huius libꝛi.ſicut ⁊ totius ſacre ſcri
pture.de quo fine dicit ſaluatoꝛ Joh.i2. Pec eſt vita eterna vt
cognoſcant te ſolum deum verum ⁊ quem miſiſti ieſum xpʒʒ. Ad

quam vitam nos perducat ꝗ cum patre ⁊ ſpũ ſnc mait re⸗

gnat ĩ ſecula ſeculoꝛum. Amen. Capi. I.

öFa –,T factum eſt. Hic conſeq̃nter accedendum eſt ad foꝛ

1 i tractatus que eſt diuiſio libꝛi.ꝗ in duas partesdi

uiditur.ſ.in ppemium ⁊ tractatum ꝗ incipit ibi:Et vi
Ai. In phemio vero pᷣmo ponit᷑ tempꝰ reuelationis fa
cte ecechieli ꝓpbete.cum dicitur:Et factum eſt in vigeſimo an
no.ſ.etatis ecechielis.vt dicit Pieronymꝰ in ꝓlogo.hoc.n.tem

pus eſt conueniens regimini ⁊ pdicationi.vnde⁊ ioſephĩ ſuotri

ceſimo anno factus eſt pꝛepoſitus egypti. Geñ.Ai.⁊ xpᷣs bapti/⸗

= S
Se.
—

ſub röne abſoluta.

6

hllptofeto

ienetgie,
etinantete

= –
2.
E

Pnirſetken
nnstrunſni
noioechi Au
gienplotbek
fispenture ſupl
ſollcſtiͤieſicsf.
elimentasſuuß⸗

S.

Wnedplacidun

ſhtigonoconn
fineionchiigo
Pötkrnntenniz

Kengve

We
Honemidere
ſeigtanpuitic
Hügonuran
nllipnmwenno⸗
Niußſnticif
emuenhelst
iingbrti
loetuouniu
lnunntpetri
mnoaiteithcii
simnaftninne
Armmnicbinpe
Pbebreiſtnboe
feſcchrbel nien

₰

ſne ſenep
ii in
ſiheigdeomhif
Ulpocprotfi
rrumn
hergenen
atkeiune

fmerheiti

=-
S= =
BE
=

—
–☛ =
=
=
= =
= =
SE

—
=

— S=
S⸗
—
E =—=
— =SS=
E⸗
=,ẽ =
=
, e

—
—
—
=S
=SdB
=
= =
==
—
= =SS.

=ẽ
—
=
= 5

S=-

ſbbröeit
dhsncrie
lecumette
Agunſſenney
deitaunſee
hiſcnchnſg
Näheri
micluciie
eſcgant
gikenun
ieemmtitnie
ſpenitzun
Ginlbodenn
rmsslrdrt
neltunigt
hlieputng
ednnglhi⸗
bemiirlnt
deniminna
nndhtiſt

S˖
S=

=

S

=

—,
=
=

==
=
☛

1

neenmninn
öintelents
eitolln
bepaienen
bigen
necntidec
ethn

61

E

— — =

—
=

9

S=
=
=

—
==

=ü
2 =S
= =
— =
— =
- = S=
— S

— —
— ——

—
—
E
—
=
=
—
—
— —
==
S =☛m S
— =

☛

— — .
-
= S=
—= S=
— S=
= =
= =— =

=
„ =
— —
= —
=—
=

= =

—.
☛

tellectum ſcienduzʒ

7 .

1

=
=

—

Eʒechiel

catus Luc 3.⁊ extunc xpᷣ cepit pᷣdicare in publico. Sʒ contra H

videt᷑ q̃dam gloſa ſuꝑ locum iſtuz q̃ dicit ſic: In anno triceſimo
nõ etatis ⁊c̃.Ad quod dicendum q illa gloſa dr̃ eſſe hieronymi.
⁊iõ non eſt abſolute intelligenda.aliter ↄtradiceret ſibi.qꝛ dicit
ↄtrarium in ꝓlogo vt allegatum eſt.⁊ ideo intelligenda eſt cum
iſta ſuppletione. In triceſimo anno non etatis.ſupple tantũmo/

do.ſʒ cum hoc in triceſimo anno alteriꝰenumerationis.q̃ aũt ſit

illa. Pieronymꝰ ꝓſegꝗtur ĩ illa gloſa dicens.ꝙ ĩcipit a.is.anno io
ſie regis.Ad cuiꝰ in

it Eʒechiel pꝛopheta.

ꝓꝙ iudei aliqñ in li/

bꝛis ⁊ chart nume/ Tfactůʒ Cap. I.
rabãt annos a iubi Gẽ itriceſimo anno:idꝰ
leo imediate pcede ſt q̃rto.ĩ ꝗnta mẽſis:
te.⁊ ſic non accipi

ſèſſeʒ i medio capti

hic ̃̊ʒ Pieronymũ. L
nliq veronilmera Aon luxta fluui chobar aperti ſt
bãt abaliquo facto celi:⁊ ùidi ùiſiões ði. In ꝗqnta mẽ

notabili emergete. ſis: ipe ẽ änus ꝗntus traſmigra/
ſicut a fundatiõe te rizj ioachimn. faͤcth everbnz
pli ꝑ ſalomoneʒ ⁊ a dis reg loachim: actu everbuʒ
trãſmigratione ios Dñi ad eʒechielẽ filiüũʒ buzʒi ſ acer/
chĩ. vt hẽtur in bor dotẽ ĩ terra chaldeoꝝ ſecꝰ flumẽ
ꝓhemio:ipſe eſt an
nus gntus tranſmi r .—
grationis ioachĩ. Anno ãt ioſie.is.reꝑtus fuit liber Deuterono/
muj ĩ templo.vt hr̃. . Reg.⁊⁊.i quo cõtinẽtur maledictiões ter
ribiles venture ſuꝑ legis trangreſſoꝛes.⁊ maxime ꝑidolatriaʒ.
gbus auditis ioſias ſciens trangreſſiones pᷣdeceſſoꝛum ſuoꝑ.ſci

dit veſtimenta ſua pᷣ hoꝛꝛoꝛe mali ſuꝑ ppli vẽturi.⁊ queſiuit cõ

ſilium ad placãdum irã dei.⁊ iõ ab iſto facto notabili ceꝑpunt an

ni pꝛedicto modo numerari. a quo vſq; ad ꝗgntum annũ trãſmi/

grationis ioachi ĩ quo facta eſt reuelatio ecechieli.vt in hoc ꝓlo
go dr.fluxerunt anni.ʒo.quod ſic pʒ.Joſias regnauit annis.ʒi.·
Keg.22. ⁊ ſic de regno eiꝰ poſt iuentiõem libꝛi pꝛedicti remanẽt
iʒ.anni. Item.ii.de regno ioachim filij eiꝰ. . Reg.23. Itẽ.o.mẽ
ſes ĩ ꝗgbus regnauerũt ioacha ⁊ ioachim. . Reg.23. .⁊ .ꝗ ſex
