sibelins i ideſt ei volũtas nõ ẽ diminuta ad bñfaciendũ nob.nec cogitat dicẽdo g ꝓphᷣaret ſuꝑ iſtos appꝛehẽdet cõfuſionẽ.⁊ de Hdiẽ. Non
lgiclnn, nob facere qð dicũt ꝓphᷣe.⁊ ſubdit rũſio ĩ pſona dei. c ¶ Nõ ſtillabit ſuꝑ iſtos.i.nõ ꝓphabit. ⁊ ſicnõ apphẽdet.ſ. pphetatẽ ↄfuſio:
moriti ne vba mea bona ſũt cũ eo ⁊c᷑.i.vba mea ꝓmiſſiua ſũt et factiua ⁊a ſeſu ↄꝛio ꝗ ſtillabit ſuꝑ illos ↄfüdet᷑. Scõo füdabat ꝓhibitionem
jut *Rl boni illis ꝗ incedũt via recta:⁊ nõ malis hoĩbꝰ. degb'ſubditur. ſud pᷣſumẽdo de bonitate diuĩa:de qͥ dicit. Nũquid diẽ domui iacob.
Ma/ hugl, d ¶ Et ecòtrario ppłs me in aduerſariũ ↄſurrexit.i.ↄtra me:pſe ⸗· MNũquid abbꝛeuiateſt ſpũs dñi ⁊c.q̃ſi dicerẽt vtĩ glo.g alus larg eſt
d onteſ quẽdo me ĩ mẽbꝛis meis.iõ ſubdit᷑. e¶ Deſuꝑ tunicã palliuz in bonitate:nũquid nobis er it bꝛeuis.Ad qð rñũdet ꝓphaĩ pſona dei.
in i, ſuſtuliſtis. violẽter ⁊ male ab ĩpotẽtibꝰſe fẽdere. f¶ Et eos Mõne vba mea bona ſüt. ⁊ ſic nõ ſũt dimittẽda ep comiatiões: nec eſt
di eiſ qui trãſibãt ſimpliciter ſine cuſpa. g¶ Cõuertiſtis in bellũ.i⸗ dicẽdus ſpũs dñi abbꝛeuiateſſe:qꝛ largitas bonitatis diuine ẽ cũ bo
ſ itinn⸗, nadentes eos ſinecauſa. h¶ Mulieres ppli mei eieciſtis de nis ⁊ iõ cũ dixiſſet. Uerba mea ſũt bona.ſubdit cuʒ eoꝗ recte gradit᷑.
4 ſs, domo delitiax. ĩterficiẽdo viros eaꝝ cũ gbꝰdelectabiliter iue ¶ In eodẽ caplo vbi dicit᷑ in poſtilla. Utinã. Hic cõſe uenter poni
iin bãt. i ¶ Aparuulis eaꝝ tuliſtis laudẽ meã.qꝛ oꝛphani facti ꝑ tur pꝛophete compaſſioꝛ. ADDITIO. II.
7 abafi vos cogunt᷑ pꝛe doloꝛe clamare magis qᷓ; laudare. ¶ Sur / * A nos habemꝰ. Utinam. in hebꝛeo babeĩ quedã dictio:que —
din gite ⁊ ite.ideſt de terra vr̃a cito ibitis ĩ captiuitatẽ. ¶ ¶ Pꝛo/ no mõ ſignificat idẽ qð vtinã.⁊ alio mõ ſignificat idẽ qõ ſi.
D

vñ ĩ p̃s.vbi dr. Si populus meꝰaudiſſet me loco illiꝰſi.ponit eadẽ di /

ctio ſicut hic.⁊ ſʒ hãc ſignificationẽ.ſ.vltimã ſẽſus tal videt᷑ eſſe.di/
cebat enĩ ꝓpha illisꝗ eũ nitebant᷑ ꝓpibere ab actu ꝓphetãdi: vt eis
oſtẽderet ꝙ erat ꝓpha verꝰ⁊ nõ falſus:ꝙ ſi ipᷣe eẽt vir nõ habẽs ſpiri
ritũ.ſ.dei.ſz mẽdaciũ potiꝰloqret᷑:tũc ꝓpharet ꝓ aliquo lucroſeun de/

2 —

lectatiõe.de qͥ dicit.Stillabo tibi. i. pphabo tibi. In vinũ ⁊ ebꝛietatẽ

ideſt ꝓpter aliqð lucrũ delectabile:qꝛ pſeudo ꝓphete ꝓpter iſta con
ſueuerãt ꝓphᷣare.iõ ſubdit.Et erit ſuper quẽ ſtillabit ppis iſte:vbi in
hebꝛeo ſic habet᷑. Et erit
ſtullatoꝛ pplo iſto.q.d.tał
ſtillatoꝛ.ſ.in vinũ ⁊ ebꝛie
tatẽ erit ꝑtinens ſtillatoꝛ
pplo iſto.ſ.ꝗ mẽdacia po/
tius volunt audire qᷓ; va.
Cõſequẽter ꝓphᷣa oſten/
dit ſe nõ ſolũ eſſe pᷣnũcia/
toꝛẽ maloꝝ:ſʒ etiã bono/
ruz vbi opoꝛtebat iõ ſub/
dit.Cõgregatiõe ⁊c̃.expo
nat᷑ vt poſtil. Ca. III.
32 Tdixi. Pic cõſe
quẽter ppha cõ/
minat᷑ penã pꝛo/
pter pctã maioꝝ. ⁊ p ſpã/
liter.ſcõᷣo magis genera/
liter.ibi. erũtamẽ. Pꝛi
ma ĩ duas.qꝛ pᷣmo ponit᷑

piꝛicipes iacob: 7 duces

ſtru ẽ ſeire indiciũ:ꝗq òdio hẽtis
bonũ⁊ diligit malũ:qui violent᷑
tollid pelles eoꝝ deſuꝑ eis:⁊car
nẽ eoꝝ deſuꝑ oſſibꝰeoꝝ:Quico
mederũt carnẽ ppli mei:⁊ pellẽ
eoꝝ deſuꝑ excoꝛianerunt: ⁊ oſſa
eoꝝ ↄfregerũt:⁊ ↄciderũt ſic ĩ le/
bete: ⁊ qſi carnem i medio olle.

diet eos ⁊ abſcõdet faciẽ ſuaʒ ab
na dus mo voni eis ĩ tꝑe utori⸗ negter egerũt in
cõmiatio ꝑꝑ culpà pꝛincei gdiuẽtiõibus ſuis.Hec diẽ dñs:
a iendopragterellhe adiuẽtiõibus ſuis.Hec diẽ dñs

pſeudo pphag. ibi. Pec lup pphas ꝗ ſequcũt pplʒ mei
dicit. Eirca mũ dicitur. qiſi moꝛdẽt dẽtibꝰſuis:⁊ pdict
b¶ Audite pꝛincipes ia.i. pacẽ. Et ſi ꝗs ſi dederit i oꝛe eo/
totius populi ifraal.
c ¶Mũquid nõ veſtrũ eſt
ſcire iudiciũ.q.d.ad hoc
tenemini qui habetis of/
ficiũ iudicandi. d¶ Qui
odio habetis bonuz. ⁊ ſic

Pꝛopreã nox hobꝓ viſiõe erit:
Ttenebꝛevob ꝓ diuinatione. Et
occũbet ſol ſuꝑꝓphᷣas:⁊ obtene
bꝛabit᷑ ſuꝑ eos dies. Et ↄfundẽ/

teſtate data voba deo E OrLO ee
abutimini. e¶ Qui vio tur ꝗ videtviſiões: ⁊ↄfudẽt diui
leter tollitis pelles eoꝛũ. ni. Et opient oẽs vult ſuos: ga
bona populi rapiedo. nõé rñ̃ſum dei. Mrũtñ egò re/

Et carnẽ eoꝛum. in ꝑſo
nis affligendo. g Qui
comederũt ⁊c̃.per come/
ſtionẽ ⁊ excoꝛiationem ?

pletꝰſuʒ foꝛtitudine ſpũs dñi iu/

oſſiuz confractionẽ ⁊ conſciſſionẽ in lebete:dantur intelligi var mo

di ⁊ exquiſiti populũ affligendi. h ¶ Tuncclamabũtad dñm. cuzʒ
abaduerſarus affligentur. iEt nõ exaudiet eos.iudiciũ enĩ ſine
miſericoꝛdia fiet ei qui non miſeret᷑. Jacobi.. k ¶ Pec dicit. Dic

cõſequẽter ponit᷑ cõminatio ꝓpter culpã pſeudo pꝛophetaꝝ:cũ dici⸗
tur. I ¶ Qui moꝛdẽt dẽtib ſuis.detrahẽdo veris ꝓphis. m Et

pꝛedicãt pacẽ ⁊c. i.denũciãt pſpera illis qui dat eis munera:alus aũt
aduerſa. n ¶Pꝛopterea nox.i.obſcuritas ignoꝛãtie. o ¶ Ue
pꝛo viſione erit:⁊ tenebꝛe.ſ.tribulatiõis ⁊ anguſtie. p¶ Et occũbet

ſol ſuper ꝓphetas.ideſtoĩs cognitio veritatis et claritas ꝓſperitatis

deficiet eis. q ¶ Quia nõ eſt reſpõſũ dei.ſ.verbũ eoꝝ:ſed magis ab
eis cõfictũ. r¶ Uerũůtamẽ.PHic còðminat᷑ ppter peccata omniũ ma
ioꝝ generaliter dicẽs. s ¶ Ego repletꝰ ſum foꝛtitudine ſpũs dñi.i.
ſpiritus dei:qui dedit mihi conſtantià ad arguẽdũ vitia maioꝝ patẽ/

ter.iõ ſubdit᷑. t ¶ Audite hoc pꝛincipes:qui habetis ſuperioꝛẽ ptã/

tem in tẽpoꝛalibꝰ. v ¶ Et iudices.iuſticià in oĩbus peruertẽtes.

x¶ Qui edificatis ſyon in ſanguinibꝰ. ideſt de ſubſtãtia ⁊ ſanguine in/

nocentiũ.cõdẽnantes eos ad moꝛtẽ:vt habeatis bona eoꝛum.
ꝛincipes eius in muneribꝰiudicabant.ideſt pꝛo muneribus iniu
am ſentẽtiã ꝓferebant. 3ʒ ¶Et ſacerdotes eius in mercede doce/
bant.qui tamẽ ex officio tenebant᷑ docere legeʒ liberaliter. ⸗
ꝓphete eius in pecunia diuinabãt.ideſt pꝛo pecunia mẽdacia con
gebant. b E
tebant. Cc ¶ Dicẽtes. Nũquid nõ dñs ⁊c̃.quaſi dicant.veraciter de
us eſt in vobis.⁊ ideo nõ habetis timere ab aduerſarys. dD ¶ pꝛo /
pter hoc cauſa veſtri.qꝛ falſa pmittitis. e¶ SByon quaſi ager ara/

bitur ⁊c.ideſt ſic erit deſtructa ꝙ poterit arari ꝓpter defectũ habitã
tiũ.quia pꝛopter pꝛomiſſa falſoꝝ pꝛophetaꝝ ſedechias rebellauit re

gi babylonis.⁊ ex hoc ſecuta eſt deſtructio tẽpli ⁊ ciuitatis.ꝗ4. Regũ.
vlti. fſ ¶ Et mons tẽpli in excelſa ſiluaꝝ.quia in locis deſtructis et
erelictis longo tẽpoꝛe ſolẽt fructeta creſcere.tẽpus vo captiuitatis

Tdixit: Auditè (III.

domẽiſrl. Nũquid ñ ve

Tũcclmabũt ad dñʒ ⁊ nõexau/

rſi qppia:ſactificãt ſuꝑ eũ pᷣliuʒ.

dicio⁊ vᷣtute:vt annũciet iacob

Æt

in
t ſuper dñʒ requieſcebàt.ideſt a dño requiẽ pꝛomit

durauit.⁊.annis ſᷣm minoꝛem computationem.in tanto.n te⸗

poꝛe potuerunt bene creſcere. Ca. IIII.

pꝛincipaliter denũciat conſolatoꝛia. maxime vero con⸗
ſolatoꝛiũ erat xpᷣi myſteriũ.⁊ iõ ꝓpheta pᷣmo deſcribit hui bñ⸗

fic magnitudinẽ.ſcðᷣo iuxta hoc arguit maloꝝ igratitudinem.

ca.b. Pꝛima ĩ duas.qꝛ pᷣmo deſcribit ꝓpheta ↄditionẽ coꝛpoꝛis

ſcðo capitis.ca.ſe.Coꝛpꝰaũt myſticũ xpᷣi eſt eccleſia.cuius pᷣmo

meres ⁊c. Et ſequi. Et non diſcent vltra belligerare. Poſt ve/

ro tẽpus ieſu nacareni fuerũt bella grauia ⁊ potiſſime in iudea:

quãdo per romanos fuit deſtructa.ergo ⁊c. Iſtta vero argumen

ta ⁊ aliqua alia ſolui Iſa.2.vbi cõſimilis littera ponit᷑ poteſt ta/
mẽ aliquid repeti. Ad pꝛimũ dicẽdũ ꝙ tempus noue legis dici/

Lerit. Hec eſt pars ſecũda pᷣncipalis in qua pꝛopheta

5
2

— deſcribit cõditionẽ
ſcelꝰſuſ: ⁊ iſrł pctũʒ ſuuʒ. Audi/ ſencotmn nor b;
tè h pꝛicipes domiacob:t iudi quare Cirea mid
ces domꝰiſrł:q abomiamini iu/ ſciẽduʒ ꝙ pars iſita
diciũ: ⁊ oĩa recta ꝑuertitis. Quüi ab bebꝛeis T latiniſ
edificas ſyoni ſaguinib: ⁊ irlʒi vrrie tm ge im den
iniqtate. Rꝛicipes i i muneri⸗ cũr adbue xp vn
bus iudicabat: ⁊ ſacerdotes eiꝰ turũ.nos autẽdici⸗
ĩ mercede docebãt. Et prôphe mus tepus ſii ad/
einĩ pecunia diuinabqt: ẽt ſuper ad cofirmalan ear
dñʒ regeſcebãt dicẽtès: Nunqd ſui erroꝛis accipiũt
nõ dñs ĩ medio nr̃uʒ: Mõ veni/ iudei aliq argumẽ
ent ſuꝑ nos mala. Pꝛopt h̊ cau me Es o: ſir .
ſa vꝛi ſyon q̃ſi ager arabit: T irlʒ Erit notuiſffin ti
q̃ſi aceruꝰ lapidũ erit:qt mõs tẽ/ erũ ⁊c̃.tempus vo
pfhli i excelſa ſiluas. IIII. ieſu nacçareni nõ fu
. ℳ [T eerit i noͤuiſſimo die ⸗ Pn lim aen
rũ:erit mõs doͤmdñi p/ moꝛtem ſuenan
parat? i vᷣtice mõtiũ: ⁊ ſublimis multi anni.ergo ie⸗
ſuꝑ colles.Et fluet àd eũ ppli I ſus nacarennõ ſu /
ꝓperabũt gentes mite? dicent: pectat enm e
enite aſcẽdamꝰad mõtẽ dñi: quia ſubdit. Et erit
7 ad domũ ðᷣi iacob. Et docbit mons dom dnipꝛe
nos de vijs ſuis:ẽt ibimꝰ ĩ ſemit bararus in vertice
eiꝰ. Qlia ð ſyon egredier lex: ? eſt ndbaclact ga
vbüũ dñi de irlʒz. Et indicãbit int mons ſyon non ẽin
pplos młtos:⁊ coꝛꝛipiet gentes aliquo eleuat x ſũt
foꝛtes vſq; ĩ lõgiquũ.Et coͤnci⸗/ ren⸗ Reurſ
qẽt gladios ſuos ĩi vomeres ⁊ ba quitur. Et concidẽt
gladios ſuos in vo

tur nouiſſimũ.qꝛ nõ ſuccedet ei alia lex:ſicut ſucceſſit legi mo

l ſaice.⁊ hoc dicit.i. Joh.2.ca.Nouiſſima hoꝛac᷑. Itẽ Geñ.49.
obis

Cõgregamini vt annũciẽ vob que ventura ſüt in nouiſſimis di
ebus.Et tamẽ ᷣm hebꝛeos ſũt ipleta diu.ſ.ab ĩgreſſu terre pꝛo⸗
miſſiõis ſub ioſue pꝛo maioꝛi parte:vt ibidẽ fuit dictũ. Secũdũ

„ ℳ —

ibi etiã ſuꝑ apoſtolos ſpiritũ ſãctũ miſit in ſigno viſibili:qð fuit

mirabile maximũ.Ad tertiũ patebit ĩfra. Igit exponat᷑ hec lr̃a

de ꝓmotione eccleſie.ſicut ⁊ fuit expoſita Iſaie.z=.Et eritin no

uiſſimo dierũ.i.tẽpoꝛe gratie qð eſt nouiſſimũ:vt dictum eſt.

ha Mõs domꝰoni pparat in vertice montiũ.pmirabilia ibi fa
e d Arocihe

cta maioꝛa qᷓ; alibi:vt dictũ eſt. i
videmꝰĩpletũ per oꝛbẽ in cõuerfſione gentiũ. k
nos de vyjs ſuis.qᷓ;ẽtũ ad pꝛecepta. l ¶ Et ibimꝰ in ſemitis eiꝰ.
quãtũ ad pꝛecepta euãgelica. m¶ Quia de ſyon egredietur
lex ⁊c.de hieruſalẽ eni ꝓceſſerũt apoſtoli aluq; diſcipuli ad pᷣdi

t docebit

ſoluit᷑ etiã ꝑ dictũ Ra. Sa.qui dicit ꝙ illa eleuatio nõ eſt ĩtelli
gęẽda coꝛpoꝛaliter:ſed qꝛ debeant ibi fieri mirabilia. qð fuit ad/
impletũ quãdo xpᷣs deus⁊ hõ fuit ibi pꝛeſẽtatꝰ in tẽplo.ibi etiã
poſtea pᷣdicauit ⁊ multa fecit mirabilia ſue diuinitatis oſtẽſiua

cadũ per oꝛbẽ fidẽ xpᷣi. Actl.i. n¶Et iudicabit interpopulos

multos.iudicio diſcretionis aliquos vocãdo ad fidẽ ⁊ gratiam:
alys omiſſis ſuo iuſto iudicio.licet nobis occulto. o ¶ Etcon
cidẽt gladios ſuos in vomeres ⁊c̃.xpᷣs enĩ fuit nat tẽpoꝛe maxi

me pacis: ꝓpter qð tũc fuit deſcriptꝰvniuerſus oꝛbis. Luce.?.
⁊ durauit illa pax ꝑ lõgũ tẽpus: ꝓpter qð in multis partib plu/
r arma bellica qᷓ pꝛo tũc nõ eràt neceſſaria ↄuerſa fuerũt in in/

=

vnſuleſe
(Ner ilatri

(lti no dede
ſinre pp

D

ecuodim⸗

eerat, H
lginouliee

aeraglorpcia
(iceitig
perponnart
eſor iun
ciliſut
heſtrecäde

Grchuciense
Rpere et
Kortittbiſa
ſiſucterden
Cenepobetari

n dC
lctigzeen
gunznei
tſtine⸗
prtvrlor
Gcztthnnen
ſeſcigndin
Uineſeſaccav

Mnteſſoniin
Eſniercle
enlfinis

fgege
Clſor,
ſsitn
Ukeienie
Mnſteſcb
lchims
rhnſ⸗

diuerſe gẽtes diuer
ſa idola coluerũt.

(¶Michegs

AKrumẽta agriculture apta. a Et nõ diſcent vltra belligera
re. iſtud vltra:nõ ipoꝛtat ſemꝑ ppetuitatẽ a ꝑte poſt.ſed aliqũ tẽ
pus determiatũ:⁊ aliqũ nõ multũ lõgũ.ſic. . Regũ.õ.Et nõ ve
nerüt vltralatrones ſyrie in terrã iſrael.ſ.tẽpoꝛe illiꝰ regis:⁊ he
liſei. tamẽ poſtea multotiẽs venerũt. b ¶ Et ſedebitvir ſubtꝰ
vineã ſuã ⁊c.i.habebit pacẽ ⁊ ſecuritatẽ.⁊ B̊ ipletuʒ ẽ in eccłia a
tẽpoꝛe cõſtãtini ⁊ btĩ ſilueſtri. c¶ Qꝛ oẽs ppli.a fide xpᷣi alie

ni. oAmbulabüt vnuſꝗſq; in noie dei ſui.q; per lõgũ tem/
pus poſt moꝛte xpi J

ſtas ſuas i ligones. Non ſumet

vaſtaberis. Etlzʒ iſte due pſecutiões fuerit eodẽ tꝑe:ſalt ꝓ parte.fi⸗
nes tamẽ ↄtrarios habuerũt.qꝛ ex ꝑſecutiõe eccleſia mirabiliter cre
uit ex pſecutiõe enĩ eius qᷓ facta eſt ſub ſteppano pᷣmo martyre diſpſi
fuerůt fideles de hieruſalẽ ꝑ varias regiões pᷣdicãdo fidẽ catholicã.
Act.S. Synagogavo ex perſecutione ſua defecit.qꝛ captiuatis iudeis
Promanos ceſſauerũt legis ſacrificia ⁊ oblationes ⁊ ſilia:q̃ nõ pñt ab

eis offerri ex terrã pꝓmiſſiõis.Pꝛio igit᷑ agit᷑ de ꝑſecutiõe eccleſie:cũ

dicit᷑ . Nũc q̃re meroꝛe ↄtraheris.hoc dicit qᷓ;tũ ad ðbilioꝛes fideles:
DMD qui ĩ ꝑſecutiõe facta ſub

dit te dol 2 fic jEte: ſtephano fuerũt in affli/
Dolo ute prur etc. Bole⸗ ctiõe ⁊ meroꝛe.Actl.S.

geẽs qduſuʒ geẽtẽ gladiũ:⁊ nõ di/
ſcẽt üůltra belligerare. Et ſedẽbit
vir ſubtꝰvinea ſu:⁊ ſubtꝰ ficuʒ
ſuq: ⁊ ñ erit ꝗ detreat:qa os dñi

*filiag ſos b
ſatage filia ſyõ qſi pturies quiag „ (Huũquid rexnõ é tibi.
nüuc egredien ð citate:⁊ hĩtab in q̃ſi dicat.ĩmo xps aſſiſtẽs
regiõe:èt venies vſqʒ ad baby / tibiin pᷣſſuris.vm ꝙ dicit
lonẽ. Ibi liberàben:ibi redimet Math.vlti. Ecce ego vo

E? ([Mos aüt ambu.
inoie dei nri. ſ.eſu
rxroi. f(In eter/
cAs nũ 2 vltra. ideſt vl/
ee . tra oẽm mẽſurã q;

n nuncͤcz longam. erercituſ locutũẽ. Qꝛòés ppli te dñs ð manu inimicoꝝ tuoꝛũ. bae moib wieben; ac
len eA eleen ahulibüt vnuſach; ĩ noĩe dei ſui: Et nũcↄgrẽegate ſt ſuꝑ te gentes z ¶ At cõſiliariꝰ tu perit.
ndd Mgga nardies. ad Wo. iz. nos ot abulabim inoie dinfii multe: ꝗ dicunt lapidet: ⁊ aſpi dſſi dicat nõ.qꝛ ſpaͤs us
d ng Porßceſſit dies it èternũ ⁊ vltra. In diẽ illa diẽ do ciat ĩ ſyon oculꝰnr. Jpi àt ñ co docebitte ee r do,
ſen⸗ miin appꝛopinquauit. min? ↄgregabo claudictẽ⁊ eam gnouerũt cogitatiões dñi: ⁊ non eol iudea de pſecu

—
—
=
—
—
=
=

p Cogregabo clau
dicaãtẽ.i.gẽtilitatẽ:

geat per idolatriaz.
i(Et eã quaz eiece.

ctilib nec pphas

xerã cõſolaboꝛ. Et pòna claudi
Cat ĩ reliqas: ⁊ eãʒ qᷓ laboꝛauat
i geẽtẽ roͤbuſtã. Et regnabit dñs
ſuꝑ eos ĩ mõte ſyon:ex hoc nũc
yſqʒ iĩ etcnũ.Et tu turris gregꝗ

que diſtoꝛte ĩceſſe/

qꝛ legẽ nõ dederat

1ſic quodmõ eos

quᷓ eiecerꝗ colligâz: ẽt quã affli

ereas. Et cõminues pplłos mul

itellexerũtoſilin eiꝰ:qã ↄgrega/ tione iudeoꝝ. ⁊ poſtea in
uit eos q̃ſi fenũ aree. Surge ⁊ tri ei s partib ex —
7 I1 4 . — rano . 4 .
enr⸗ filia ſyon: qa coꝛ nu tun po⸗ Sreaierts de ciuitate ⁊c̃.
nã ferreſ:⁊ vngulastuas ponaʒ dideſt de bierlłʒ.qꝛ ſicut di
ctũ eſt:in ꝑſecutiõe ſcĩ ſte
phani fideles pꝛo maioꝛi

tos:t iterſicies dño rapias eo/ pb es pꝛ0 1.
5 dno apias 0 parte exierũt de hier lʒ: ?=

ums nuline eiecerat. k(Col⸗ nebuloſa filia ſyon: vſq; ad teve ru: ⁊ foꝛtitudinẽ eoꝝ oño vniuſe diſperſi ſũt ꝑ regiões pᷣdi
olt u ligã. in ouili ecclie: nièt t veniet ptãs pꝛia regnũ fi terre. Mũnc vaſtaben filia latro cãdo. c(Et vẽies vſq;
Kat: ine er at rokpelrotio lie irm. Mũc qᷓrẽ meroꝛe cõtra/ nis.O bſidionem poſuerunt ſu/ ad babylonẽ. ⁊ nõ loqui⸗
agerponant bec beris. Hquid rex no étibi: aut per nos: in virga percutiẽt ma⸗ mritnrepole or ate
it mime la de gete iudaica oↄſiliari tuus perijt: qà ↄpꝛebẽé/ Fillam iudicis iſrael. V. erarſuubnerſa inpebira

er ian· acheſit xpo: cũ dicit᷑. Cõgregaho claudicãtẽ.i gẽtẽ iudaicã:q di in egypto in qua fuit fides chꝛiſtipublicata p matheũ apoſtolũ: in en⸗
Een.1 th citur. claucicanab antiquo.3ʒ. Regnz.is. Uſq; quo claudicaris ius ſoꝛte venit egyptus:vt dicit Pieronym in libꝛo illuſtriũ viroꝛũ.
it eneen õä — claudicauit.qꝛ alig TUel ꝑ babylonẽ hic ĩtelligit roma.ſicut.i.Petri.ꝭ.Salutat vos eccle
nes ali Rorebetbe Ror dept dꝛis aũt reputabãt eũ decepto ſia q eſt i babylone collecta.ideſt roma.ſmꝙ dicit Hieronym ⁊ oẽs
„ Dind e vrdaieten decurmnenen gelg.Et eã quã eiecerã.dimittendo expoſitoꝛes in qua publicatũ fuit euageliũ p aplos petrüů 2 paulũ. .
tusin r 1 a vitia. Colligaz. intra xp̃i eccliam. IEt quäã d bi liberaberis.a pſecutoꝛibꝰtuis.qð fuit ipletũ tẽpoꝛe ↄſtantini.
5e Geeun Alrerchuldeos aerecos ⁊ romanos.⁊ ſubintelligit:Cõſo ec⸗ t nũc cõgregate ſũt ſuꝑ te gẽtes multe:pꝑſequẽtes eccleſiã pꝛimo
Aeon laboꝛz. m alt pona claudicãtẽ ĩ reliquias.qꝛ pauci de iudeis in iudea:vt patet Actl.S.⁊ pluribꝰalus locis.poſtea ꝑtorũ oꝛbẽ ꝑtyrã
l albeſera xpo reſpectu adherentiũ alioꝛũ. n ¶Et eã que la, nos nitetes extinguere fidẽ catholic ideo ſubdii. ſ¶ Que dicuͦr
ugliini Renera⸗ dicit de pꝛimis credentibus qui cũ xpᷣo fuerũt ĩ la lapide ⁊c.ſʒ qꝛ ſic dictũ ẽ in pſecutiõe maxime creuit fides catholica:
ergoti urmmp. Boꝛe 1d lictione. 2 poſt moꝛtẽ eius.vt patet in actibus apoſtolo qðõ fuit figuratũ Exo.i.in filijs iſrl: qui qto magis oppꝛimebani tato
milslinnnnieiim m mpluribus locis. o ¶ In gente robuſtã. qꝛ tolerabãt affli, magis multiplicabant᷑ ⁊ creſcebãt.ideo ſubdit. gꝗ ¶ Jpſi aũt nõ co
pnn — Etoꝛmera nõ doli patiẽter ſʒ etiã gaudẽter. Actl.5. Jpãt gnouerũt cogitatiões dni.qui tyrannoꝝ pſecutionẽ còuertit in eccle
ulerſonienng poſtoli gaudetes a cõſpectu cõcilij qm̃ digni habiti ſunt pio no ſie augmẽtationẽ per cõtrarin.ſicut vẽditioneʒ ioſeph in eius oninzʒ.
ſmdee i k mine ieſu contumeliam pati. p Et regnabit dñs ſuꝑ eos in Señ.37.ideo ſubdit᷑. h¶ Quia cõgregauit eos quaſi fenũ eree.ti⸗
ailna monte ſyon.i.in eccłia.que dicit᷑ mons ſyon.eo ihi xpᷣ fid bi ſubiciẽdo.qꝛ pꝛincipes ꝗ pꝑſeqͥbant᷑ fidẽ catholicã ſubmiſerũt col
PVentmaſin uin catholica pdicauitt ſpm ſem ſupaplos miſt; ibixpᷣs fi,dem biſubuciedo.qꝛ pꝛincipes ꝗ pſeqbant᷑ fide catpolicà ſubmilerüt col⸗
ndintibi / qz ſtatui ecchie tiiſean ſup aplos miſit. q ¶Ex hoc ⁊c. la ſua iugo xpᷣi: vt pʒ de oſtãtino ⁊ de alis pᷣncipibꝰpoꝛbẽ.iõ ſubdi᷑.:
rbbiifintit irfin s. e itaͤtis uccedet ſtat eccłlie triũp ãtis. cuiꝰ nõ i ( Surge ? tritura filia ſyon.i.ecclia ſubijce tibi colla gẽtiũ. k6Hꝛ
dise eragis 4 diu tur. gre.i. tẽplũ qðᷣ erat fem ad modũ turrj. coꝛnu tuũ ponã ferreũ.i.oabo tibi vtutẽ pᷣdicãdi ↄſtater fidẽ: ⁊ cõfir
i. iniwingi . cannſco 9 4 in grrio rtebl imolabatur greges altari holo mãdi ꝑ miracula.ita ꝙ multitudo gẽtiũ ſubycieĩ tibi ↄtrita poteſta/
biken⸗ iien cauſti . 3 &Hebuloſa. ex nebula fumi conſurgente de holo te diaboli. l¶ Et cõmi.po.multos iducẽdo eos ad verã cõtritionẽ
bin n ejtorsiter incendebãtur ad honoꝛẽ dininũ. t¶ Uſq; ſuoꝝ pctõp. m (Et iterficies dño rapinas eoꝝ. In hebꝛeo habet
banae⸗ ags a5ci caenr r ſenbn emptoꝛ. qõ ipletũ fuit quãdo ibi oblatus fuait Et ſcĩficab.qꝛ bona tpalia cõuerſoꝝ ad fidẽ ſũt diuio cultui applica/
miiti ſenni⸗ Porelas n ubait cahitio venientis. cũ dicit᷑. v¶ Et veniet ta in pluribꝰlocis per oꝛbẽ.⁊ qꝛ talia bona vicũtur amoꝛticata: iõ traſ
iſtn sns ſec rer ma e eie e ue deitatis. x¶ Mũc qre. Pic cõ⸗ latio nr̃a habet. Interficies. 14 t foꝛtitudinez eoꝝ dño vniuerſe
oſtn in ent . bun⸗ c Eahuſecth ie pſecutio. Sciẽdũ tamẽ ꝙ alig reſiduuz terre.i. xpᷣo cui ſubiecta ẽ gẽtiũ foꝛtitudo. iuͦ vaſtaberis. PHic
mwuſni G9 qgeopin babyl Gale: ic naſtabenis exponi: de deductiõe in nuũr deſcribit nerſeontio ſynagoge ꝑ romanos in vltionẽ moꝛtis xpi.
1 4 . . ra 3 , 4 — 2 6 . * ,1 1 7 * . . ☛ „ j 2£
negennu. xO Snanre ſe an hloniea nunc; habuerüt talẽ ptatẽ qualis hic de / fuit ſatis citopoſt pſecutionẽ eccleſie in iudea: de qua dictũ ẽ ĩ parte
CErbnn n cuũdo grec . up fuer üt ſub ſeruitute:pᷣmo perſaꝝ ⁊ medoꝝ: ſe / pcedẽti.iõ dr. Nũc vaſtaberis filia latronis.i.gens indaica.vñ 2 dñs.
Duude ſn 6 ftfaz i te E.tertio romanoꝑ. ꝓpter qð Ra. Sa exponit hanc Math.i. dicit detẽplo qð erat ĩ hierʒ. Domꝰmeg domꝰ ofonis vo/
iig ipte lfaʒ de tẽpoꝛe xpi:dicẽs ꝙ in aduẽtu meſſie iudei erũt in maxi cabit᷑:vos autẽ feciſtis illã ſpelũcã latronũ. p ¶ Obſidionẽ poſue/
ucbtimie mapoteſtate: ⁊ ſubucient᷑ eis oẽs reges terre.lr̃aʒ vo pꝛecedẽtẽ rũt.ideſt ponẽt quia loquit᷑ de futuro ꝑmodũ pteriti ppter certitudi
mͤpn ilſß⸗ exponit de captiuitate babylonica ⁊ eiꝰreductiõe ſicut ⁊ pcedẽ nẽpꝛophetie. Bupnos ſilzl ideos:ĩ quoꝛũ ꝑſona loquit᷑ pꝛo/
* Nalio Kaöͤa ſeuienr Nie vaſtaberis ⁊c᷑. exponit de deſtructiöe pheta:quia erat de gente illa. r Vn virga percutiẽt.ſ. romani.
. aifinn ite S biennachenuh SWaorii. Alu aũt exponũt de vaſtatiõe iudee s ¶ Waxillã iudicis iſrael. ideſt ita viliter tractabũt ⁊ affligẽt pſonas
nieuel digd Eurinihiiſt fechie.iſtas ãt expoſitiones nõ pſequoꝛ: qꝛ in ſtatu dignitatis exiſtẽtes ſicut gartiões. Unde et titus ſacerdotes
Gnmmtit ͤ/, mibicbieß oꝛte. pꝛopter qõ ſaluo melioꝛi iudicio videtur qui erãt in ppło pꝛincipales:capta ciuitate iuſſit occidi: vt dicit Joſe/
ſi NH pmo ponit ꝑſecutio ecclie.⁊ ſcõo ſynagoge.ibi.Nũc ppus.libꝛo de indaico bello. ¶Capitulum. V.

q;tũ ad illã partẽ q

bilis:ſed de babylone q̃

Ttu bethleoͤ. Pic ineipit eapitulũ ĩ hebꝛeo: in quio poſtẽ; pꝛo /

tis magis ↄſiſtit in popu/

ma es in pncipibe iuda.
dr te mihi egredietur

cat q; hebꝛei.⁊ cũ B̊ diuer

xp̃ᷣi diuinitas.cũ dicit᷑.

natio. f

pheta denuciauerat eccleſie pmotionẽ: hic cõſequẽter ðnũ/

ciat capitis conditionẽ. ⁊ diuidit᷑ in duas.qꝛ pᷣmo ponit᷑ cõdi

tio xpᷣi.ſcdðᷣo adherẽtiũ ſibi.ibi.Pꝛopter hoc.Conditio eni xpᷣi eſt ꝙ in

vna ꝑſona eſt deꝰverꝰab eterno:⁊ hõ in tẽpoꝛe.hoc enĩ eſt ſibiſingula

re.Pꝛimo igit᷑ expᷣmit᷑ eiꝰpumanitas ex loco natiuitatis.cũ dicit᷑. Et
tu bethleẽ ephꝛata.i.alio noĩe ſic noĩata:vt habet᷑ Señ.ʒ. bPar/

uulus es.ſ.locꝰ. c¶ In milibꝰiuda.i.reſpectupopuli tui in dignita/

te ⁊ multitudine.qꝛ inde
fuit tribꝰregia.inde eniʒ
fuit natus dauid.i.Reg.
is.⁊ quia nobilitas ciuita

Ttuͤ bethleem ephꝛata
pulũus es ĩ milibüs inda
Ex tè mihi egrediet qui
ſit dñatoꝛ i iſrl: ⁊ ẽgreſſus eiꝰ ab
initiò à diebꝰ etnitatiſ. Rꝛopter
H dabit eos uᷣſq; ad tpᷣſi quo par
turiẽs pariet. Et rèliꝗe fratꝝ eiꝰ
ↄuᷣertẽt᷑ ad filios iſrł.Et ſtabit èt

lo q; i ſppacio.iõ Matheꝰ
Z.ca. allegauit auctoꝛita
tem iſtã ſic. Et tu bethleẽ
terra iuda nequaq; mini

qui ſit dñatoꝛ in iſrł. glo.
Ra. Sa.i.meſſias filiꝰda
uid. B idẽ dixerũt ſacer
dotes ⁊ legiſperiti ab he/
rode regſiti vbi chꝛiſtus
naſceret. Math. 2. dice/
tes. In bethleez iude. ſic
eni ſcriptü eſt per ꝓphe
tã. Et tu bethleẽ ⁊c.Ex q̊
patet ꝙ alig catholici ex
ponẽetes hac ſcripturã de
ecechia rege:mag iudai

tate noĩs dñi dei ſui. Et ↄuertẽt
qꝛ nüc magnificabit᷑ vſq; ad t᷑mi
nos terre. Et érit iſte pax aſſyri⸗
is cũ venerit ĩ terrã noſtrã:⁊ qñ
calcauerit ĩi domibꝰ nr̃is. Et ſu/⸗
ſcitàbimꝰ ſuꝑ eũ ſeptẽ pàſtoꝛes
⁊ octo pꝛiàtes hoĩes. Et paſcẽt
trꝗ aſſur ĩ gladio:⁊ tràʒ neroth
ĩ lãceis eiꝰ.Et libèrabit ab aſſur
cũvenerit ĩ terrã nr̃aʒ:⁊ cũ calca
uerit i finibꝰ nr̃is. Et rũt reliqe

tüt ab inteétione euange⸗
lij. Conſequẽter expᷣmit᷑

¶Et egreſſus eiꝰ.i. ema/ è ð
binitio.i.a patre:q eſt pᷣncipiũ filj. g ¶ A dieb eter⸗/
nitatis.quia hec ẽ emanatio cterna.ſemꝑ enĩ naſcit᷑ filiꝰ a patre:a ſẽ/
per nat?eſt. h ꝛopter B. Pic cõſequẽter agit᷑ de adherentibus
xpo:quoꝛũ pᷣmo ponit᷑ pꝛofectꝰ.ſecũdo pꝛoficiẽdi modus.ibi.Et erũt

relige.Pꝛima in duas.quia pᷣmooſtẽdit᷑ ꝓpoſitũ.ſecũdo remouetur

dubiũ.ibi. Et erit iſte. Circa pᷣmũ ponit᷑ còtinuatio ad pꝛedicta.Dictũ
eſt enĩ ꝙ chꝛiſtus ſs humanãa naturã fuit de bethlec.⁊ ſic iudeꝰ:et le/
gẽ ſeruauit.⁊ ꝓpter hoc voluit deferre pplo ⁊ legi.qꝛ quãuis in moꝛ/

te eiꝰlex ceſſauerit quantũ ad efficaciã:tñ ad tẽpus potuit ſeruari:vt

ſynagoga cũ honoꝛe duceret᷑ ad ſepulchꝛuʒz:vt dicit Augꝰ.Similiter
qᷓ;uis populus iudaicꝰ quãtũ ad ĩcredulos eſſet moꝛte dignus ꝓpter
moꝛtẽ xpᷣi:tamẽ iſta punitio fuit dilata vſq; ad annũ.2z.in quo ᷣſtru
cta fuit ciuitas ⁊ tẽplũ:⁊ populus captiuat per exercitũ romanoꝝ.et
hoc ẽ qð dicit᷑. Pꝛopter hoc.i.ppter aſſũptionẽ bumane nature de iu
deis:⁊ honoꝛabili termiatione legis. i ¶ Dabit eos.i. pmittet iude/
os hahitare in hieruſalẽ ⁊ iudea.
parie..i.vſq; ad tẽpus publicatiõis euãgelu.in quo ꝑ oꝛbẽ nati ſũt ec-

cleſie filj.⁊ G fuit ipletũ etiã tempoꝛe apoſtoloꝝ.ſicut declaratũ fuit
ſupꝛa Amos.9.⁊ diffuſius ſuꝑ illud. pᷣs.is.In ominẽ terrã exiuit ſonus
eoꝝ. Illud fuit tẽpus.z.annoꝝ pꝛedictoꝝ.ĩ quo publicatũ fuit euã

geliũ.⁊ ſynagoga ducta ad ſepulchꝛũ.⁊ quia pauci comparatiue de iu
deis fidẽ receperũt.ideo ſequit᷑. l Et reliquie.ideſt pauci cõpara
tine. m ¶ Fratrũ eius.ideſt iudeoꝝ.qui dicunt᷑ fratres chꝛiſti:quia
fuit ex eis ᷣm carnẽ. n ¶ Cõòuertẽtiur ad filios iſrael.ideſt ad fideʒ
duodecim patriarcharũ:qui fuerũt fili iacob:alio nomie dicti iſrael.
vel ad duodecĩ apoſtolos:qui dicũtur filij iſrael.ideſt chꝛiſti:vidẽtis
deũ in humanitate ab inſtãti cõceptionis.quia vocati ab eo fuerunt
pꝛe ceteris tẽpoꝛe ⁊ dignitate.⁊ quia ad litterã fuerunt de populo iſra
el. o e lerirchani eccleſia quãtũcũq; perſecutionibꝰfuerit cõ
cuſſa. p ¶ Et paſcet.filios ſuos fidei doctrina. q ¶ In foꝛtitudi⸗/
ne domini.ideſt miraculis con firmata. Marci.vlti.Pꝛedicauerunt
vbiq;ʒ dominocooperàãte ⁊ ſermonè cõfirmante ſequẽtibus ſignis.q̃
non poſſunt fieri niſi virtute diuina. r ¶ In ſublimitate nois domi
ni dei ſui.ideſt ieſu chꝛiſti:in cuiꝰnomine in pꝛimitiua eccleſia cõmu/
niter fiebant miracula ſue deitatis oſtenſiua.Et quia de gẽtilibeplu/⸗
res fuerũt conuerſi per oꝛbem vniuerſũ.ideo ſubditur. s ee cõ⸗

uertẽtur quia nunc magnificabitur.ſcilz nomẽ chꝛiſti. Uſq; ad termi
t erit. Pic conſequẽter remouetur dubiuz. poſſent

nos terre. t
enĩ iudei michee cõtempoꝛanei credere:ꝙ eius pꝛophetia de aduẽtu
chꝛiſti ⁊ pꝛofectu adherẽtiũ ſibi:deberet cito impleri.ideo hoc remo/
uet dicẽs.Et erit iſte.ſcilʒ chꝛiſtus. vbar dicuur in abſtracto:

ĩ terrã noſtrã ⁊c̃.quaſi dicat.nõ erit cito i

dos denũciabimus.ego ⁊ ali pꝛophete. 3

paſcet ĩ foꝛtitůdie dñi:i ſublimi/

k ¶ Uſq; ad tẽpus ĩ quo pturiens

q ¶ Et perdã ciuitates terre tue ⁊c ideſtin foꝛtalicis non erit cõ

pax noſtra qui fecit vtraq; vnum. x ¶ Aſſyrius cum venerit

c quan vicat o iſta pax: ſed opoꝛtet pꝛi
us terram noſtrã cõculcari ⁊ deuaſtari per aſſyrios ⁊ chaldeos.

per excellentiam. et hoc modo er elgukba eſe

de quibus ſubditur infra. Aſſyru eniĩ pꝛimo vaſtauerunt iudeꝗ.
captiuando decẽ tribus.. Regũ.i⁊.et poſtea chaldei alias re

liquas duas.A. Regũ.vlti. y¶ Et ſuſcitabimus.ideſt ſuſcitã

iacobĩ medio poploꝝmitop qi beraun etmecek.
108 dno: ⁊ q̃ſi ſtille ſuꝑ herba regescuncta facie⸗
nõ expectat viꝝ:⁊ nõ pᷣſtolat᷑ fi baãt.Veſter.i Et iſſi
lios hoiuzʒ. Et erũt reliqe iacobĩ decderũt conſilium
getib' imedio pplon młton qſi Pnevtriſeend
leo ĩ iumẽtis ſiluaꝝ:⁊ q̃ſicatuluſ ſilccralſyrloude
leonis i gregibꝰpecoꝝ. Qui cuʒ chaldeop. etqꝛ ce
trãſierit ⁊ ↄculcanerit ⁊ ceꝑit:ñ perunt regnũ baby
ẽꝗq eruat.Et exaltabit᷑ man tna kertontenegef.
ſuꝑ hoͤſtes tuos: èt oẽs inimici gnum aſſprioꝛunas
tuiiteribũt.Et èrit ĩ die illa dicit erat iaz ſub poteſta
dñs: aliferam equos tuos ð me te babylonis reda⸗/
dio tui: ⁊ diſꝑdã q̃drigas tuas. H
Et ꝑdã ciᷣitates terre tue: ⁊ de ercitu perſarumet
ſtruq oẽs munitiões tuas.Et au meriorkim e di
. , α 4 * H nRa
fera malef e dmuthne. 7 in ruvl mareſcallibel
natiões nõ erũt ĩ te. Et ꝑire ſaciã latoꝛuz directoꝛes.
ſculptilia tua ⁊ ſtatuas tuas de b ¶ Etpaſcent. ideſt
medio tui.Etñ adoꝛabiſ vlt᷑ oꝑa õ .
manuũ tuaꝝ. ⁊ eucllaʒ lucos tu dio In bebeo
habetur. Et cõfrin

get. Et rõ hu diuerſitatis eſt.qꝛverbũ hebꝛaicũ hic poſitũ è eq/
uocũ ad paſcere ⁊ ↄfringere. d
ceis ſuis.hec eſt terra babylonie in qua pꝛimo regnauit nẽroth.
Beñ.io. e ¶ Et liberabit abaſſur ⁊c.ita ꝙ non poterit venire
in terram noſtram:ſicut veneratantea. ¶Et erũt. Remo/
to dubio pꝛopheta reuertitur ad oſtendendũ circa adherentes
chꝛiſto pꝛoficiendi moduz. oſtendens pꝛimo ꝙ hoc erit virtute
diuina.ſecũdo ꝙ non humana.ibi.Et erit.Circa pꝛimũ dicitur.
Et erunt reliquie iacob.ideſt apoſtoli ⁊ alij pꝛimi credẽtes:qui
ſupꝛa dicuntur reliquie. g ¶ In medio populoꝛuʒz multoꝛum

quaſi ros.facientes populos fructificare:quod videmimpletũ

per oꝛbem vniuerſũ. h¶ Adomino.fructificatio eniʒ que fit

virtute roꝛis non fit humana pꝛouidentia:ſed diuina.ideo ſub/

ditur. Que nõ expectat virum æc. i ¶ Et erũt reliquie. ideſt
pᷣdicti apoſtoli ⁊ diſcipuli. k Quaſi leo ⁊c̃.quia ſicut nõ ipe/
ditur leo a conſecutione pꝛede:ſic nec apoſtoli a gẽtiũ cõuerſio
ne.ideo ſubditur.Quicuʒ tranſicrit ⁊c. l ¶ Et exaltabit᷑ ma
nus tua.ideſt poteſtas apoſtoloꝝ.⁊ mutat᷑ hic modus loquendi

de tertia perſona ad ſecũdã. mSuper hoſtes tuos.ideſt de

mones quos fugabãt ab idolis ⁊ coꝛpoꝛibus obſeſſis. Et
omnes inimici tui interibũt.quod poteſt intelligi de ſacerdoti/
bus idoloꝝ.yel de iudeis contra chꝛiſtum obſtinatis:qui oſtru
cti fuerunt ⁊ captiuati per romanos in vltionẽ moꝛtis chꝛiſti:⁊
diſcipuloꝛum eius.quoꝛum aliquos occiderunt:vt ſtephanuʒ.
iacobum fratrem ioannis:vt habetur in actibus apoſtoloꝛũ.et
iacobum fratrem domini.ſᷣʒ ꝙ dicit Joſephus.⁊o.libꝛo antigꝗ
tatum. o (Et erit. Pic conſequẽter oſtenditur ꝙ pvfectus
diſcipuloꝛuz chꝛiſti non fuit virtute humana:vtpote virtutear
moꝛum ⁊ munitionũ.per quem moduʒ creuit lex machometi.
ideo ſubdit᷑. v 4
te armoꝛum ⁊ conſimiliũ non pꝛoficies in conuerſione gentiũ.
fidentia tua:ſed in poteſtate diuina.per talem moduʒz loquitur
Zacharias pꝛopheta.z.ca.Abſq; muro habitabitur hieruſalè:
pꝛe multitudine hominuʒz.⁊ loquitur de hieruſalem poſt eiꝰ re
edificationẽ per neemiã:vt videbit᷑ ibi domino concedente.et
ſic cum dicit᷑.Abſq; muro ⁊c̃.non intelligitur ꝙ careat muris:
ſed ꝙ non eſſent neceſſarij pꝛodefenſiõe ciuitatis. v ¶ Et au
feram maleficia.quia idolatria ⁊ diuinationes ⁊ conſimi ia ad
idolatriam pertinentia:per pꝛedicationem apoſtoloꝛũ etalioꝝ
credentiũ ſunt a gentilibus credentibus amons.

ideſt ſeptem duces

(tdligeter
ſit d

e inci
4

Kna

Et terram nemroth in lan-

iſentdig

uferam equos tuos de medio tui.ideſt vtu

( tis

ſentnc⸗

iiuit
ſaenuz; N.
Uei

tidisſogit

gemiebes.

eti moͤtes
ſcteverigz in

Getnfihnne
gieneidcktee
hetegrozt
ſciitenize
f Giie
dſieſſhlotvc
gihſibengit
lipvifeueppe
ſenuticnd⸗
tee
lcgrpi⸗
ſn
ſiniciand
e nrl
Kiflrgtesne
ſeptell
Nogteogtunen
ichancgztn
Nalnepphi
Apakinaiäne
Eciös datun

Perim n.
Panan

=☛nè–
==

hſcicini
iſemnen
ſoeiocn
Mſgga
ſtütin
Nieve
nchhſihe⸗
Mnfelteg
hgetinge
uln

Aſagege
li yfn

mfinncl

engrie
lobeoe
nimnhe⸗

.

hiiͤfenin

pbere, ſn
, cn
iſ
Wdere
codi dei,
rqſt ſanc
s
en⸗ fre
ench agl
Wf dnmn
m —
del encſr
zöne urbh
nns. an
iN amtn
Ktin am
11din –
riri ni
aase . Wni⸗
sde dntn
Nlteg No

Me e

Nbemn6

ewebüernaiepfi
Ermmnnnhit
jein unpronnuini
1Gr teinngenttente
Namer Ci
Wolencenticnandn

mdenseinogknn.
biSteni nAnnn

wſtoltanfingnf

omino,iucifunain
Nidentinſct iint
Dinſileotiuſnt/
creraotoi iin
nrct. Ei
erumrnibeſichn
Sim kiun
cahninne iiſ⸗
iuriule
ch n⸗

(Et facia in furoꝛe idignatione vltionè pene in pſentiillate
ſit medicine. ⁊ iõ nõ dicunt᷑ ꝓpꝛie vltio furoꝛis ſeu ĩdignatiõis
ſed pene gehẽne.⁊ iõ de ipſis q̊ loquit᷑. b

naͤtur p

W

? Cõtende iudicio
aduerſů mõtes cc7.
ieſt aduerſuz ſuꝑ/
bos populi mei.

mctiohtlendn
Cincaregtodine

dictiõis balaam ſu

14 Micheas

n oib? gẽtibꝰ que
nõ audierũt.ſ.pᷣdicationèẽ apłoꝝ ⁊ doctoꝝ fideliũ:g nõ ſolũ ↄmi
enas tẽpoꝛales:ſʒ ẽt futuras ⁊eternas. ¶ Ca. VI.
Udite. Poſtqᷓ; ꝓpha denũciauit xpᷣi aduetũ:h̊ ↄnr in/
crepat ppłʒ icredulũ.⁊ pᷣmo ponit᷑ hec ĩcrepatio.⁊:con
ſolatio.vt poſt vinũ moꝛdicatiuũ infundat᷑ oleũ leniti/

pti:⁊ de domo bᷣuiẽtiũ libaui te:
⁊ miſi ante faciẽ tuaʒ moyſen⁊
garon⁊ mariã. Rple meꝰ mem̃
to qſo qd cogitauerit cõtra ba/
lach rex moab: èt qd rñderit ei

ge. tu michea.

¶ Foꝛtia füdamen

taiene icen ꝛegea balaam fili/ beoꝛ de ſethim vſ;
er an Ad galgala: it cognoſceres iuſti

re. gꝛ iudiciũ
dñi cũ pplo ſuo.oñ⸗/⸗

cędo ſun benignita ſo: Mungd offer ei bolocauſto
liigrarirudinem 6 Mata ? vitulos oniculos: Hun /
ſubdit᷑. Popule me d placari põt dñs ĩ milibꝰ arie

us ⁊c. et pʒ la vſq;

tũ an i muls milibꝰhircoꝝ piaui
ibi. hEt mi. añf 2 big

uʒ: Nũqůid dabo pꝛĩiogenitum

ſeo emat vappone,. meñ ꝓ ſcelere meo: fructu vern
aarõ ſacerdos. ma/ Mei ꝓ pctõ aĩe mee? Indicabo
vnaig. Sro. tibi o hõ ꝗd ſit bonnʒ:⁊ qd dñs
S. [Meméẽto vrogrysr a * O facére i diciũ
2 SOH reQrat a te. Atiq; facere iudiciuũ
q̃ſo ꝗd cogitauerit S5 r
balach.qꝛ cogitanit ⁊ diligẽre mißicoꝛdiã:ẽ᷑t ſollici⸗
debellare ppł irra tũ obulare cũ deo tuo. Voͤx dñi
el pꝑ adiutoꝛiũ male

ad cinitatẽ clamat:⁊ ſals erit ti
pex ipſum. Nu. 2z. MM

k (Et ad rñderit ei balaã.dicẽs.Quomõ maledicã cui nõ male/

dixerit dñs: Nu.23. Et iteꝝ ibidẽ. Ad benedicẽdũ adduct ſuz:
bñdictionẽ ꝓphibere nõ valeoõo. Ee
ideſt de exercitu iſrłqui tũc erat in
ꝓmiſſiõis. Ra.Sa.expõit ſic.de ſethim.i.quãuis populus iſra
el in ſethim peccauerit peccato phegoꝛ.Nu.⁊S.tamẽ dñs nõ di
miſit eũ:ſed ĩtroduxit eũ in galgalã:que eſt in terra ꝓmiſſiõis.

m ¶ Ut cognoſceres iuſticias dñi.i.fidelitatẽ eivad abꝛahã iſaac

⁊iacob.iplẽdo qð eis pmiſerat. n ¶ Quid dignũ.Pic ↄnr ex/⸗

pꝛimit᷑ falſitas gratitudinis.cum dicit. Quid dignũ offerà dño.

ad reddẽduʒ gratias debitas de tàtis bñ̃ficys. o (Euruabe

genu deo excelſo. habẽdo deuotiõis ſigna cũ mala vita.q.d.nõ
eſt hec va gratitudo.ſaie.i.Cũ młtiplicaueritis or̃onẽ non exx
audiã. piquid offerã ei holocauſtomata ⁊c.q.d.talibus
ſacrifics nõ placat᷑ deꝰ.q; talia ᷣm ſe nõ ſũt accepta: ſʒ ex fide
⁊ deuotiõe offerẽtis. q ¶ Mũquid dabo pᷣmogenitũ meũ.q̃ſi
diceret.hoc nõ valet.qꝛ moꝛs ĩnocẽtis deo nõ placet.vñ ⁊ abꝛa/
hã nõpᷣcepit deꝰ ĩmolare filiũ ſuũ.Geñ.xz.vt ſic ĩpleret:ſed vt
obedientia abꝛahe manifeſtaret᷑. x ¶ Indicabo tibi: Hic ↄñr
veritas gratitudinis dr. Indicabo tibi hõ ꝗd ſit bo⸗/

nũ.deo ꝑ ſe acceptũ. s¶ Et ꝗd dñs regꝗrat a te.ꝓ gratitudine
de bñlicis tibidatis. t ¶ Utiq; facere iudiciuz. ideſt habere

tů calcab oliuã èt ñ vngen oleo:

d galgala: ij ſceres iuſti tibꝰeoꝝ:vt darẽ te ĩ ꝑditionẽ: ⁊
cias dñi.Quid dignũ offerã do hita icta mui
mino: Curuabo genu deo excel ppli mei poꝛtabis. VII. tipliciter pꝑpctã ſua: tã
/ E mihi:quᷣia fackſſiẽ gecapeiunta xnuͦnadhe

„ gcolligit i autno race/ 1

ſuum ad moꝛteʒ venat. Maͤluzʒ
manuũ ſuaꝝ dicũt bonũ. Pꝛin/
ceps poſtulat: ⁊ iſdex ĩ reddẽdo o
cẽ.Et màgnꝰ locutꝰ ẽ deſideriuʒ

De ſethim vſq; ad galgalã: s
. reraiuict: uutlee Kpun- Nu.g. a2 Redebar⸗
