mõtẽ ſcũʒ meũ:bibẽt ðẽs gentes ledit⸗ caprinitatis
iugit: et bibet èt abſoꝛbebunt: ? teſyberit ialnane⸗
eruͤnt q̃ſi nõ ſint. Et i moͤnte ſy/ qꝛ liberati de capti

uitate illuc venerft:
vt hr.i.Eſdre.2.
h Et erit ſcũs.quia
ibi reedificatũ fuit

on erit ſaluatio:ẽt erit ſanctꝰ.Et
poſſidèbit domꝰ iacob eos qui
poſſederãt. Et erit domꝰiacob
ignis:⁊ domꝰioſeph flamma: ⁊

domꝰ eſau ſtipula. Et ſuccẽdit ĩ ĩ¶ Etpoſſi. do.ia. cc.

SSs e y, ., qð maxie fuit iple·
eis: ⁊ deuoꝛabüt cos: ⁊ no erunt tm tpe machabeoꝝ
relige dom eſ⸗ au: ga dñs locu/ gpugnantes virilr
tus ẽé. Et hèreditabũt hi quiad ſuosaduerſarios ſi
auſtrũ ſũt montẽ eſau:⁊ qui ĩ cã bi Lebiecerunt i
„. 9 2 4 . —
peſtribꝰ philiſtijʒ: ⁊ poſſidebt cob ignis vc. dicun⸗/
regionẽ ephꝛaiʒ ⁊ regionẽ ſama/ tur h dom iacobil
rie. Et beniamiʒ poſſidebit ga/ li ſegno iude. gun
. „W . redieruũt de captiu
laad:⁊ tranſmigratio exercitus tate. dom ſoſehb

huiꝰ filioꝝ iſrael omnia loca cha illi de regno iſr g

naneoꝝ uᷣſq; ad ſareptaʒ:ẽt trãſ/ euadẽtes man aſſj
misgtio irlʒ q̃ i boſphoꝛo ẽ poſſi/ nioe poſtea veneft
qebit ciuit tes auſtri. Et àſcẽdẽ aaülderrenulde
ſaluatoꝛes i mõtẽ ſyon iudicare regno iuda captiua
mõteʒ eſau:⁊ erit dñò regnum. ti fuerur. 7 rede-⸗
— 1 a untibus redierüt.
CEr P licit abdias P beta. I¶ Et do.eſau.ſtipu.
.i.idumea ita facilr

öſtruet ab eis. ſiẽ ſtipla ab igne. m (Et hereditabũt ⁊c̃.qꝛ tꝑe

machabeoꝝ dilatauerũt termĩos habitatiõis ſue circũquaq;.

. „% . .

n ¶¶ Et traſimnigratio ⁊c᷑.i.illi ꝗ ð regno iude trãſmigrauerũt ĩ ba

bylonẽ:hereditabũt.ſupple. o¶¶ Oia ⁊c̃.q̃ fuef̃t a chananeis
poſſeſſa ãteq;ᷓ filu iſrt igrederent᷑ terra illã. p⸗ ſ; ⁊c.cĩtas ẽ
in q̃ mulier viduapauit helyX. q¶ Et traſmi.⁊c.nomẽ ẽ loci
ĩ regno babylõie ſʒʒ illã expõnẽ:ad quẽ alig de hierlzʒ fuer̃t traſ
lati. r ¶ Etaſcẽè ſal.i.eſdras ⁊ neemias vł machabei:vt dicũt

alig. s ¶Et erit ⁊c.i.vtute dina fiẽt iſta:cui ſᷣuiẽt a captitate

liberati.In aligbꝰãt libꝛis addit᷑ ĩ fine.Amẽ.ſʒ ñ ẽ ĩ hebꝛeonec
libꝛis coꝛꝛectj.Iſta expõ vr hr̃e aliq̃ dubia. Pꝛio qꝛ ñ hr̃᷑ plane
de ſcriptura ꝙ termini iudeoꝝ fuerit ita dilatatitꝑib pᷣdictſ:et
maxie qꝛ d . Poſſidebũt regiõezs ſamarie.qꝛ ſamaritani illuc

miſſi a rege aſſyrioꝝ.4. Reg.i2. hĩtauef̃t regionẽ illã vſq; ad tẽ

pus xpi. vt pʒ Joh..⁊ i pluribꝰalijs locis ex euãgeł. Itẽ qð dr.
Et erit dño regnũ.vr extoꝛte expõi:q; ĩterruptõ regni dauid qoð
dr regnũ ði ĩ ſcriptura a docto.hebꝛeoꝝ ⁊ latioꝝ dĩ reparadaꝑ
xpʒʒ.⁊ B vident᷑ manifeſte ſonare dicta pphaꝝꝑ.ꝑꝑqð Ra.Sa.
⁊ alij hebꝛei exponũt totã ꝑtẽ iſtã ð ↄſolatiõe iudeoꝝ ꝑ xpʒʒ. ſed
ĩ öficiũt qð dicũt eſſe futux qð iã ẽ ipletũ.⁊ iõ põt iſta ꝑs expo
ni de tꝑe xpᷣi cum dr̃.Et ĩ mõte ſyõ erit ſaluatio.qꝛ xpᷣs ſaluatoꝛ
noſter ibi pluries pᷣdicauit ĩ tẽplo:⁊pluries ĩfirmos curauit ſpi⸗
ritualiter ⁊ coꝛpoꝛaliter. Et erit ſcũs.qꝛ ibi miſſus fuit ſpũs ſcũs
iĩ ſigno viſibili ĩ die pẽtecoſtes.ſʒ ꝙ diẽ HPieroĩ epła ad Pauli/
nũ.Et poſſidebit dñs iacob.i.apłi pᷣmiq; credentesꝗ fuerũt de
domo iacob.⁊ iſta poſſeſſio nõẽ ꝑ tpale dñiuz.ſʒ qꝛ potẽtes buiꝰ
mundi poſuerunt colla ſua ſub iugo fidei.Et erit domus iacob
ignis ⁊c.qꝛ ſuꝑ eos apparuit ſpũs ſcũs in ſpecie ignis.Actl.2. Et
domeſau.i.gnãliter gẽtiles.ex hoc enĩ ꝙ eſau ꝑſequebatur ia⸗
cob:⁊ deſcẽdentes ab eo.ſ.idumei ꝑſequebant᷑ filios iſraela ia
cob deſcẽdẽtes.omnes qui populũ iſrael ꝑſecuti ſũt cuiuſmodi

—„ ☛

erãt gẽtiles. vocati ſũt nomie edom: vt dicũt bebꝛei:⁊ vlterius

tẽplũ ĩ loco ſcõ ſuo.

ullatfi
Ulntſißtt

Gromare

bthet
“

n nicjor
⸗ ſſintt
iend cke⸗

hticen
cnirerſſce

gthniti

nſ terre⸗A
ſinitene l
ſißiinpfdi
ſinnberze
eietby

clegaiüing

irbocdian

Wtetaibere
eterusdine

cosſueru

=
=—

cnünrſpece
cnlgterrepte
ſnehieeſe⸗

gut enept⸗

ibeintnehe
orthabetth
hignti

whePriſri

uetſiäügen,
Aünupti
(anuneipori

Gliſkoelynn

initnvniin
Wrochnipe

6

cvoceinnur⸗
Cnrolistechue
iſecbenſiſ
oneittter
ſoſtoockenn
ſiin gzin

ciiiniue

ii ceccehrn
fhhmeortint
ijiteng
Vulepidain
ſofliſpnmͤif

„ 711

Niutibitidie

eGagtin
titniln
ſeeſanpe

Gyumüideen

ſtplin Nitere

Eaſcenent

ſciſlluiele

ſſtiſfmleind
ſanicekczt⸗
nanmnn
Mmluſeveſſb
ſrunieleſe
bienn⸗

ſtiſ, 1
iſu
hes ei
.
teſt,
E MMarien
Si che
cob letii

i Enin

beu⸗

=SS

=

-

uind ſrurt

nici Mtem

chit .

um onrig .

1e/ löngrit

rens ſtcenünon.

ach⸗ Uiint
Imi arnns
ſy inrwtrtn
. 6 Ailtnit
eiketci
dcane mrtlen
num. tnttr
. nbofni
Cd

licnen
Etbenintiig
abitstosſenit
oindeniſnn

= ==

16

E nifniin
ignealg xehelfrt
ſeritroiflihnge⸗

fne Ai⸗ iünte
iäntbin bugi

t tuodmiii

tanane ae0iiin
nn hi

deductũ eſt boe nomẽ ad oẽs perſecutoꝛes filioꝝ ifrael a idẽ

. =S=-=

L

(Prologus

dicit Pieronymin pᷣmo ꝓlogo hui pꝛophetie.Et ꝑ hoc ꝙ dicũ
tur hic ſtipula ⁊ apoſtoli ignis:ĩtelligĩ eoꝛũ cõuerſio facilis ad

figdẽ. Et deuoꝛabut eos.i.coꝛpoꝛi xpᷣi myſtico ĩcoꝛpabũt.⁊ B mõ
dicit᷑ Actl.io. Surge petre:occide ⁊ mâduca.ſ.de cõuerſiõe coꝛ/

nelij ⁊ alioꝝ gẽtiliũ cũ eo exiſtẽtiũ ſtatĩ futura.Et nõ erunt reli/
quie.i.nõ remanebit in eis aliꝗd idolatrie pᷣcedẽtis.ſicẽ dr̃ puer.
iz. Uerte ipios:⁊ nõ erũt.ſ.ampliꝰimpij.manebũt tñ ad pietatẽ
ↄuerſi.Et heredita

büt ⁊c. Actl.i.dixit Ancis . ona et⸗
ieſus diſcipuł ſuis. Sn it plog 3 on Pobergz .
Eritis mihi teſtes ĩ Ane U; lonaj Debzel
hierłʒ ⁊ ĩ oĩ iudea affirmat filium fuiſſe
ſananda er vſad mülieris vidue ſare
imu E . 2 .
fidẽ xpi pᷣmo pᷣdica 4 mrancrin helias Pꝛ20
uerũt in bierls apo/ Pheta moꝛtuũ ſuſcitauit: mr̃e po
ſtea ĩ alus ptibꝰcir/ ſtea dicẽte ad eũ:nũc cognoui qꝛ
cuuac; ſubmittẽ vVir dei es tu: ⁊ Ybũ dei ĩ oꝛe tuo
den e ageiu ho veritas é. O b hanc etiã canſam
dei. ⁊ m hoc dicun x 2 2.
tur hic aliqui bere· ipᷣz puèrũ ſic ůocatum amathi.
gitare tertas diuer Amathi eni ĩ nr̃a linguaveritatẽ
as ad quas iuerũt. ſi helias
expenuter ſpecia, ſonat Et ex eo ꝙ verũ helias lo
liter aliq̃ terre pꝛo/

pinque hieruſalẽ ⁊ iudee.vt mõs eſau.terra philiſtm.ſamaria
⁊galaad.⁊ ſarepta ſydonioꝝ.⁊ per iſta loca itelligũtur oĩa alia:
ad q̃ deriuata ẽ ꝑ aplos fides catholica. Sciẽdũ tñ ꝙ vbi tranſ
latio nr̃a habet. Uſq; ad ſareptã. In hebꝛeo habetur. Uſq; ſera
phath.i.vſq; in fraciã.vt dicit Ra.Sa.⁊ ſᷣm ̊ exponit᷑ qdð dici/
tur hic.Et trãſmigratio exercit huius.i.collectiõis fideliũ in iu

dea exiſtẽtiũ:ꝗ erãt exercitꝰfoꝛtis cõtra diabolũ ⁊ ꝑpſecutionẽi/ a ⸗

fideliũ:quoꝝ aliqui trãſmigrauerũt ꝑ varia loca in fideliũ:qui
hic cananei nomiant᷑ pcedẽtes vſq; ĩ frãciã.ſ.ſanctꝰſaminianꝰ:
qui fuit de ſeptuagintaduobꝰdiſcipulis vnꝰ.⁊ cõuertit ad fideʒ
ciuitatẽ ſenonẽſem:q̃ tũc erat metropolis ĩ tota frãcia:⁊ ciuitas

aurea vocabat᷑.⁊ poſt ciuitatis cõuerſionẽ eã dño dedicauit.fa
ciẽs cruces in muro ciuitatis cũ pollice: cui cedebat lapis ſicut
cera mollis.⁊ adhuc apparẽt ĩ pluribꝰlocis:ſicut ego vidig hec⸗

ſcripſi.⁊ ſocu ſcĩ ſaminiani alias ciuitates frãcie plures ad fidẽ
xpᷣi ↄ uerterũt.vt ex actis eoꝝ habet᷑.Et trãſmigratio hieruſalẽ
q̃ ĩ hoſphoꝛo eſt. In hebꝛeo habet᷑.In cepharad.i.ĩhiſpania:vt
dicit Ra.Sa.qð fuit ĩpletũ p iacobũ apoſtoluʒ ⁊ eiꝰ diſcipulos:
ibi fidẽ xpᷣi ᷣmitus pꝛedicãtes ⁊ colla gẽtiuʒ ſubiugãtes.iõ ſub/
dit᷑. Poſſidebit ciuitates auſtri. lz enĩ hiſpania reſpectu hierłʒ
ſit ĩ parte occidẽ᷑tali:tamẽ reſpectu frãcie:de qua fecerat mẽtio
nẽ ĩmediate magis eſt ad auſtrũ.Et aſcẽdẽt ſaluatoꝛes.i.petrus
⁊ paulus:qui dicũtur ſaluatoꝛes participatiue:eo ꝙ ſunt pcipui
apoſtoli.In mõtẽ ſyon.i.in eccleſi:que mõs fyon dicit᷑.Iſa..⁊
heb.iz.vt ibidẽ dictũ eſt. Judicare mõtẽ eſau.i.romam.vt dicit
Ra.Sa.quia apparẽtes cõſtãtino ⁊ eũ arguẽtes de ꝑſecutione
chꝛiſtianoꝝ:induxerũt eũ ad defenſionẽ chꝛiſtianoꝝ ⁊ edifica⸗
tionẽ eccleſiaꝝ per romanũ iĩperiũ.Et erit dño regnũ:qꝛ romã
caput mũdi dimiſit vicario chꝛiſti trãſferẽs ſedẽ ĩperij cõſtãti⸗
nopolim. Aliter etià põt exponi de tẽpoꝛe futuri iudicij.cũ dici/
tur.Et aſcendent ſaluatoꝛes.i.apłi:gꝗ erunt iudicis aſſeſſoꝛes ad
pfectã ſalutẽ electoꝝ tũc habẽdã.In mõtẽ ſyon.qꝛ circa illũ lo
cũ erit finale iudiciũ:vt dictũ eſt ſupꝛa Johelis.3. Judicare mõ/

t᷑ẽ eſau.ideſt cõdẽnare ſuperbiã infideliũ:qui nomine edom vł

eſau deſignantur:vt dictũ eſt ſupꝛa.Et erit domio regnũ:qꝛ tũc
omnia pfecte ſubucient᷑ dño noſtro ieſu chꝛiſto:cui eſt honoꝛ et
gloꝛia in ſecula ſeculoꝛum Amen. ¶ In ca.i. abdie:vbi dr
ĩ poſtilla.Et iõ põt iſta pars exponi de tꝑe xpi.ADDITIO.
Er idumeã de qua pꝛincipaliter in pꝛophetia abdie agi
() tur:ſᷣm hebꝛeos intelligitur romanũ iperiũ:put in glo/
ſa noſtra in hoc loco habet᷑:vbi ſic dici. Pec oĩa iudei
de tépoꝛe antichꝛiſti interpꝛetãtur:quem pꝛo chꝛiſto recipient:

⁊ quicquid cõtra idumeã dicitur:ipſi de romano imperio ſõni/

ant dictũ.hec in gloſa.Circa quod notandũ ꝙ per romanũ iĩpe/
riũ intelligunt cõmuniter romanã eccleſiã:quã dicũt deſtruen
dam per meſſiam ab eis inaniter ſpectatũ:quam quidẽ eccleſiã
romanã aſſerũt pꝛefiguratã fuiſſe per quartam beſtiã viſam a
daniele. 7.ca.quã pꝛophetat deſtruẽdã per quintum regnũ ĩcoꝛ
ruptibile a deo ſuſcitandũ:quod falſũ eſt ⁊ erroneuʒ:pꝛoutĩ ad/
ditione ſuper Danielẽ. ca.ſupꝛapoſito.fuit ſufficienter oſtenſũ.
Similiter quod aſſerũt per idumeã intelligi eccleſiam chꝛiſti/

quippe hieroboam regis iſrael:

i ¶ Qõ niniue agẽ.pe.⁊cc.ſic diẽ̃ Hieroꝰin li.ð locis.Niniu

anam ſeu romanã:ĩpꝛobatũ fuit plene ſupꝛa Jſa.ꝭ 4. in additione vbi
oſtenſum fuit ꝙ in illo loco ſicut in quibuſdã alus ſacre ſcripture ve/
rificat̃ de eis illud pᷣs. Gladius eoꝛũ intret in coꝛde ipſoꝛum.Attente
enĩ ſi cõſiderent᷑ ſcripture idumea in illo capitulo ⁊ in als ſimilibus
ſignificat ad litterã ſynagogã iudeoꝝ:que Apoc..2.ſynagoga ſathane
dicitur:que per negationẽ ⁊ occiſionẽ chꝛiſti:⁊ percuſſonẽ mẽbꝛoꝛuzʒ
eius facta eſt vere eccleſie dei inimica:eo modo quo idumea ab eſau
deſcẽdẽs ſᷣm carnẽ ſemper fuit aduerſatrix hieruſalẽ materiali. Iſta
aũt ↄſideratio plene oſtẽ
dit᷑ in additiõib pꝛeliba/
tis.ſcilʒ JIſa.3 4. ⁊ dan.⸗.
vnde qð ĩ B ca.cõtinetur
de idumea: pᷣſertĩ ab illo
loco.Et in mõte ſyon ⁊c̃.
iĩtelligẽdũ eſt de ſynago/
ga iudeoꝝ.⁊ qð dr̃ de ſyõ
ioſeph ⁊ iacob:ĩtelligẽdũ
ẽ de eccłia ⁊ populo chꝛi/
ſtiano.⁊ iõ ↄcludit in fine
Et erit dño regnũ.qꝛ idu
mea pᷣdicta ſeparata a cõ
ſoꝛtio fideliũ poſt paſſio⸗
nẽ legit᷑. Math̊.vlti. Da
ta eſt mihi oĩs ptãs ĩ celo
⁊ ĩ terra.Itẽ qð dicit᷑ hic
— circa finẽ. Et tranſmigra
tio hieruſalẽ que eſt in boſphoꝛo.ſ.in hiſpania:poſſidebit ciuitates au

cutꝰẽ:ille ꝗ ſuſcitatꝰc:filiꝰeẽ dici
tur veritad. IJdeo ð veritate co/
lũba naſcit᷑: qa ionas colũbã ſo/
nat. In cõdemnationẽ aũt iſrł io
nas ad gentem mittitur:ꝙ nini⸗
uͦe agente penitentiam:illi in ma
licia perſeuerant. Tempoꝛibꝰ

qui deo relicto cum populo ſuo
in ſamaria idolis facrificabat:io
nam pꝛophetã fuiſſe quartꝰliber
regum indicat. Js cuůᷣm ꝓphetia

ſtri:ĩpletũ fuit qñ hiſpani ante oꝛtũ nephande ſecte machometi poſſe

derũt multas ciuitates in aphꝛica:vt in cronicis habetur.Aphꝛica ãt
eſt in parte auſtrali terre habitabilis.
¶ Explicit expoſitio Nicolai de lyra ſuꝑ Abdiam ꝓphetam.
¶ Incipit expoſitio pꝛimi pꝛologi in Jonam pꝛophetam.
Anrnctum iondà ⁊c̃. Iſte pꝛologus diuiditur in qnq; parti⸗
cnias. In pᷣma pꝓphᷣe pſona notificat᷑.ibi. Sanctum io/
nam ⁊c. In ſcdᷣa ſubdit᷑ cauſa cur ad ꝓphetãdũ mittit᷑.
ibi. In cõdẽnationẽ aũt iſrł. In tertia tᷣs ꝓphatiõis ex
piꝛimit.ibi.Lẽpoꝛibꝰquoq; hieroboã. In q̃rta q̃dã eũ a
pphetdãdo retrahẽtia innuũtur.ibi. Is cuʒ pphetiailluminãte.In gan
ta cõparatur heliſeo:⁊ cauſa fuge mõſtrat᷑.ibi. Hoc illi acciderat ⁊c.

Itẽ in pꝛima parte notificat᷑ pſona pꝛophete ꝑ tria.pᷣmo per declara/

tionẽ oꝛiginis.ſecũdo per euẽtũ ſuſcitatiõis.ibi. Quẽ helias.tertio ꝑ
rationẽ agnominatiõis.ibi.Ob hãc cauſã.dicit itaq;. Sanctũ ionazʒ.
Pic querit᷑ quare dicit᷑ ſanct plus qᷓ; ceteri ꝓphe:qꝛ oẽs ſancti fue/
runt. Rñſio.ne videat᷑ dãnatus.qm̃ infra videtur mãdato dni repu

gnaſſe:⁊ de mif̃icoꝛdia dñi in niniuitas ↄtriſtatus fuiſſe. b u/

gẽs ligna ⁊c. c¶ Sareptane.a ſarepta ciuitate:q̃ ſita erat ĩter tyru
⁊ ſydonẽ.de reſuſcitatiõe filij iſtiꝰvidue dr. ꝭʒ. Regũ.iꝛ.g.Exaudiuit
dñs vocẽ helie.⁊ reuerſa ẽ aĩa pueri ĩtra eũ ⁊ reuixit. d Clũc.ĩ iſto
miracło. Cognoui ⁊c. e ¶ Ob hãc cãʒ. Hic notificat᷑ pagnomĩatio

lieris ——— de helia.Apparuit ei mulier vidua colli

nẽ.⁊ pᷣ ißa agnomiĩatio ponit᷑.⁊?ipſi ↄgruẽtia ſubiũgit.ibi.Et ex eo ꝙ

veꝝ ⁊c̃.Diẽ igit᷑. Ob hãc cãʒ.ſ.qꝛ mlier dixerat helie.ʒ.Reg.i⁊. Nũc

pfũ puex.i.ionã. g Uoca. ama. xc. l̃a ſatis plana ẽ. h n
énatõnẽ ⁊c̃. Hic ſubdit᷑ c cur ad ꝓphandũ mittit.ſ.ĩpenitẽtia iſrxł
penitẽtibꝰniniuitl.Jone.3. Crediderũt viri niniuite dño ⁊ pᷣdicauer̃t
ieiuniũ:⁊ veſtiti ſũt ſaccis a maioꝛe vſq; ad mĩoꝛẽ.⁊ B ẽ qð dic iin ⸗
2bs aflp/
rioꝝ:quã edificauit aſſur egrediẽs de terra ſennaar·⁊ de iſta loquik B
Eſt ãt ⁊ alia vſq; hodie cĩtas iudeoꝝ noĩe niniue ĩ anglło arabie:quaz⸗
nũc coꝛꝛupte niniuẽ vocãt. k¶ Tpibꝰcc̃.de qͥ dr. . Reg.iq.f. Re
gnauit hieroboã filiꝰioas regis iſrłi ſamaria.Ao.⁊ vno ãno.⁊ ſequit᷑.

ĩ iſo cognoui qꝛ vir dei es ti:⁊ vbũ dñi ĩ oꝛe tuo verũ eſt.Dicunt.
f
2

Ipe reſtituit termiĩos iſrłab itroitu emathvſq; ad mare ſolitudinis.

iux ſᷣmonẽ dñi dei iſrł quẽ locutꝰẽ ꝑ ſᷣuũ ſuü ion filiũ amathi.⁊ ex B
pʒz ꝙ multüũ ſenex iã erat qñ hec fcâ ſũt. l ¶ Js cũ ꝓphe.⁊c. Hic po/
nũtur q̃dã q̃ eũ retrahebãt ne pᷣdicaret niniuitis:q̃ tũ retrahere non

debebãt. duo ãt retrahebãt eũ.Pꝛimũ ẽ ꝙ cũ pᷣuideret niniuitas per

pniĩaz reuerſuros:nolebat eis pᷣdicare:ne falſi ũ pᷣdicaſſe poſteavidere
tur. ⁊ hoc eſt qð dicit᷑ hic IJs cũ ꝓphetia illuminãte ⁊c. Secũdũ erat:
ꝙ ſentẽtiã cõtra niniuitas platã reuocari nolebat:ipſaz tamẽ reuo/
cãdam pᷣuidebat.⁊ hoc eſt qð dicit᷑ hic.Nã ſicut deꝰad abꝛahã ⁊c.ſʒ ĩ
vtroq; errabat.qð notat᷑ cum dr̃.Diuine diſpenſationis ignarꝰ⁊c̃.Di
cit igitur. Is cum pꝛophetia illuminãte ⁊c. Cõtra ſuper illud.ʒs. Iſa.
Diſpone domui tue.dicit glo. egerationas in eodẽ libꝛo ꝙ niniuita
rũnequitia ſᷣm hoc qð agebãt die q̃drageſimo cõplẽda erat:⁊ ita ciui
tas eoꝛum deſtruenda. ſed illud non legerat ꝙ per ſui cõẽminationezʒ
facturi eſſent penitentiam. ⁊ita miſericoꝛdiã conſecuturi. Pꝛeterea

infra dicir. Diuine diſpẽſatiõis ignarus. Rũſio.alig dicũt ꝙ legerat verecũdia.latenter ingreſſus eſtterrã ſuam:et aſſumpta matre ſbniti
iĩ ſpeculo eternitatis eoꝝ cõuerſionẽ: ſicut h̊ dicit:et ꝙ eſſent miſeriꝰ latenter egreſſus.annis ſepteʒ exulauit nolens redire pꝛevere Ein
coꝛdiã ↄſecuturi.ſed modum cõuerſionis nõ legerat.ſ.ꝙ per ſuaʒ cõ⸗ cũdia.tandẽ moꝛtua matre redgdt. unitun
minationẽ deberẽt cõuerti. ſz per boc nõ poſſet reſpõderi ad ſecůdu. ¶ Incipit expoſitio ſecũdi pꝛologi in ꝓoDnam. nluifiti
Pꝛopter hoc dicẽdũ ꝙ ablatiuꝰabſolutus nõ ĩpoꝛtat hic cauſolitatez ¶DOnas colũba ⁊c̃. In hoc ſcõo ꝓlogo ꝓcedit hocmodo. luit i
ſed cõcomitãtiã:vt ſit ſenſus. Dũ illumiaret᷑ pꝛophetia ad vidẽdum Pꝛimo eni notificat᷑ perſona ꝓphe.ſcðo oſtẽdit ſeries Hiroue
ſubuerſionẽ coꝛpoꝛalẽ: ſupple vidit ſpiritualẽ cõuerſionẽ:nõ ſpiritu Eeſiue hiſtoꝛia ꝓpbetie. ibi. Ad gẽtiũ pᷣconiũ.tertio deter ſeſtnetote
ꝓpbetico:ſed credulitate quadã.Scõʒ h̊ expõitur lr̃a ſic.Is.i.ionas. minai loc ſepulture ꝓpbete.ibi.Cuiꝰſepulchꝛũ. Iteʒ in pꝛima ütnant
Cuz pꝛophetia illumigg.. kte motificak atri⸗ chregrnn
te. ad vnuciandũ ĩteriiñ imjĩare peccatoꝛes ciuitatis ni a cõſpeũ dei fugere ſe ionas pu/ bus. Anoiĩs inter azii
ciuitatis.i.cum illuminã EPrcx. n. EE aliad bpaſſus: dicẽ atide. c dicit. J9o/ gis
te luce cognitionis pppe niue deimiſericoꝛdiã cõſecutu/ tabat humanũ aliqd paſſus:dicẽ nas colũba cc Aco in ce
tice: ꝙ deberet denücia⸗ ros vidẽêret:ne falſa pᷣdicare vi / te dauid: Quo ibo aſpiritu tuo: gnatiõe.cũ dr. Fili⸗ nngi
re interitũ ciuitatis. qeret᷑:ad denũciãdũ ĩteritũ eiuſ / ⁊a ſacietua quo fugiam: us Armathla loo aſße
aMideret.crederet. qæ ciuitas ire nölebat. Haz ſicut ¶ Explicit plogus. ¶ Incipit vndecrat. cumof. mieſhhi
b ¶ Peccatoꝛes ciuitat ni / de ipietate ſodo⸗ & tum. gfuit ð geth. Quid enicupde
uiue dei miſericoꝛdiã ↄſe de? ad abꝛahãꝗ de ipietate ſodo v agumetun.. autsſignificet gehh anhe
cuturos. qꝛ ſciuit veũ mi / moꝝ⁊ gomoꝛꝛeoꝝ locutus E:cla iOnas colũba pulcher⸗ expꝛimit Hiero' di ſutmed⸗
ſericoꝛdem. vñ Jone. ·. moꝛ ſodomoꝝ? gomoꝛeoꝝper rima: naufragio ſuo paſ cés ĩ oꝛigiali. Geth Humit
Scio qꝛ tu de clemens? venirad me. iniue dici ſionez dñi pᷣfiqurãs:mũd d i ſcðo ſephoꝛi milia iliesttn⸗
miſericoꝛs es: patiẽs am! nenit ad me. Ita ⁊ de niniue dici ſioneʒ dñi pᷣfigurãs:mũdumad io: bodie appel⸗ miſinst
te mißatiõis: ⁊ gnoſcens tur: eo ꝙ aſcẽderit clamoꝛ mali pẽitẽtiã reuocat: ⁊ ſub noĩe nini lat᷑ dioceſarea eütti K
ſup malicia. c¶ Ire no cie eiꝰad deſ.Et qꝛ ſẽtẽtia di de nue ſalutem gentibus denunciat. be tyberiadẽ haud ſinicht
lebat. ergo iobegies erat. ſodomis facta minime reuocata ¶Explicit argumentum. grandis é viculis. ſſizgtin
ergo neccabat. Kuſto di c. ia 1 duſuʒ niniuẽ pꝛo⸗ ¶ Incipit Jonas ꝓpha. )I. vbix ſepulchꝛü ei⸗ ngivvenzl
cut aliq ſicẽ vnde poſt E: ita Tionas aduſuʒ pꝛo⸗ ꝓpPpJ. I. oſtédiĩ quanalu Alli c
modũgrauiter punit eſt: lat ſentetiã reuocari nolebat: di factuͦʒ ẽ verbü do iux? diapoli. i. lidda pſ i,
hen gonſenſi eſt ninè diſpẽſatiõis ignarꝰ?:ꝗ ſalutẽ mini ad ionaʒ filium ecrsnall Ecitu innſiin
reccm ſuuzʒ. Jone.i. HEIO 7 ſe onertéti vult 7 amathi dicẽs: „velint:nõ itelligen, MMM.
iy ppter me hec tẽpeſtas hoiuz ad ſe nentarluz na⸗ vn arnorhii n Sir⸗ tes hoc qo additur ieſi
grandis eſt ſuꝑ vos. Uel ᷓ; iteritũ. Hõc illi acciderat qð ⁊?⁊ Le? vadle nunue ciui ophir: ad deſtrucii nc,
voreſtoe non etat re ſcõ heliſeo:q filium ſunantiendli⸗ tan Fräe Gctca iacedi onem latugvobi “ –
cuſatio pꝛecepti:ſed exeu mulien moꝛtuũ ianoꝛauit. AIdeõ malicia ei?coꝛã me. Et ſſrrexit um geth ꝑtinere: ar
ſatio.ſicut moyſes excu⸗ mulien moꝛtun ignoꝛau. 3 9 laucia ei corg me. i rcxit iuxta clerheropo. ſoritieftren
lat ſe Exo.4.dicẽs.Obſe „ . . linm ſiue diapoli ho lunasehe
cro domine nõ ſum eloquens ⁊c. d ¶ Mam ſicut deus. Pic tangit die demõſtrant᷑. Itẽ ĩ ſcõa ꝑte ĩ qͥ tagit᷑ ſeries ſiue hiſtoꝛia pphe unßanin
ſecũdũ ꝑꝑ qð nolebat eis pdicare.ſʒ ᷣm B videt᷑ inuidus fuiſſe. Rñ tie pᷣmo tangit miſſio pphete ad pꝛedicaãdũ niniuitis.ibi.Ad gẽ mrönnio
deo.nõ dicit volebat nõ reuocari:ſʒ nolebat reuocari:ita ꝙ nec h̊ͥ nec tiũ pᷣconiũ mittit.ſcðo fuga ꝓpbe ĩiũctũ officiũ exeꝗ ↄtẽnetis. ſhpcntes
eius oppoſitũ volebat.ſed ſᷣm h̊ nulla eſſet ratio. Pꝛopter hoc poteſt ibi.Miſſus ↄtenit ⁊c̃.tertio ſequit᷑ ad exequendũ cõpulſio.ibi. ſtnmmnin
dici ꝙ nõ ſequitur,ſed volebat ꝙ non dimitteret᷑ qð inuidus eſſet vel Pꝛopter quaʒ piclitat᷑ nauis ⁊c.q̃rto ſubiũgit᷑ iniũcti executio. nſinlhit
iniquus:quia hoc volebat:non quia de malo eoꝝ gaudebat:ſed quia ibi. Reiect pdicauit.quintooſtendit᷑ exeq̃ntis affectꝰſiue affe. giolthe⸗
de malo populi ſui dolebat.ſciebat enĩ eoꝛũ cõuerſionẽ in cõdẽnatio/ ctio.ibi.Sed cõtriſtat ⁊c.Ergo iniquus fuit. Reſpõſio.antece unencgeche
nẽ foꝛe iudeoꝛum.vnde gloſa. Nouerat pꝛopheta reuelãte ſpiritu q gdens ponit᷑ pꝛo conſequẽti.ideſt pꝛo excecatiõe iudeoꝝ:quã in fallieinen
penitẽtia gentiũ ruina eſſet indeoꝝ.⁊ ideo amatoꝛ patrie nõ tam inui tellexit cõſequi ex gentiũ ꝑſecutione.Inuidet.ergo inuidus fu/ ltffſagnni
det niniue:qᷓ; cupit populũ ſuũ nõperire.inde etiã ꝙ ſi vidiſſet in ſpe it. Reſpõſio.añcedẽs ponit᷑ pꝛo cõſequẽti.i.ſuſtinet doloꝛis pal gefnieſitmi
culo eoꝛũ cõuerſionẽ: teneret᷑ cõfoꝛmare voluntatẽ ſuã voluntati di ſionẽ:que ad inuidiã ſolet cõſequi. Sephoꝛi.oppiduʒ fuit vndge Alllſiein
uine. Sed adhuc ex vbo glo.ſ. Reuelãte ſpũ ⁊c.videt᷑ ꝙ eoꝛũ conuer fuit oꝛiũda Anna mater beate virginis. Tyberiadẽ ciuitas fu igdeicannn
ſionẽ vid erat reuelatione pphetica. Reſpondeo ꝙ nequaq;.ſed boc it in iudea in bonoꝛẽ Tyberi ceſaris condia. fehlenin
ſolum ꝙ hoꝛum penitentia ſi cõtingeret:iudeoꝛum ruina eſſet. N¶ LExplicit qualiſcunq; expoſitio iſtius pꝛologi. lehenteſätzaen
e ¶ Locuteſt. Sen.is. F¶ Diuine diſpẽſationis ignarꝰ. Pic oſtẽdit ntſeſltene
ꝙ in duobꝰerrabat.ſcilʒ pꝛopter ignoꝛatiã duoꝛum. Pꝛimo quia deũ ¶¶ Incipit poſtilla ſuper ꝓphetiam Jone. en JJ. Mhnetheke
ignoꝛabat magis diligere ſalutem qᷓ; moꝛtẽ.Egech.is.g. Nolo moꝛtẽ i XT factũ cẽ.Pic incipit Jonas ꝓpheta.⁊ diuidit᷑ in ſwinthoſs
moꝛiẽtis:ſed vt conuertatur ⁊ viuat. Secũdo:qꝛ ignoꝛabat eius pe- Douas ptes.qꝛ pᷣmo oſtendit eiꝰ inobediẽtia. ⁊ ſcdo Crboepoſetn
ſentiã et potentiã eſſe vniuerſalẽ.ibi. Ideo a cõſpectu dei.Pꝛimo er ½ ÿprenitẽtia.ſeqnti ca.Pꝛima ĩ tres.qꝛ pꝛimo deſcri/ ehttonlr ſ
go oſtẽditur ignoꝛãtia.ſecũdo modus ignoꝛãdi oſtendit᷑.ibi. Poc illi pitur ione rebellio.ſcðo rebellãtis pᷣpꝛehẽſio.ibi. har phtergeo
acciderat. Dicit igit Diuine diſpẽſationis ignarꝰ. Sed ↄtra.dictũ elt iR Dñns aũt. tertio cõpꝛehẽſi punitio.ibi.Et dixerũt. mpphaſteb
ſupꝛa ꝙ quia hoc ſciebat quadã pꝛeſũptiõe:ꝓpter hoc recuſabat pꝛe/ Circa pᷣmũ dr.Et factũ ẽ verbũ dñi ad ionã:qꝗ pphauit tpe hie/ ſepoluntans
dicare. Reſpõdeo.ignarus per illumiationẽ ꝓphetie.et hoc ꝓbat ſe robã regis iſrł vt hr. . Regũ.iꝗA. k¶ VFiliũ amathi.dicũt ali lrpyhſfe
cũda pars que ſequit᷑. g cho⸗ illiacciderat ⁊c.in qua oſtendit᷑ gqui ꝙ nomẽ ꝓpꝛiũ ẽ pr̃is ipſiꝰ.ſʒ hoc nõ videt᷑ veꝝ:qꝛ ſᷣʒ oẽs do hahdunii⸗
loquitur de ignoꝛãtia:que eſt per carẽtiã ſpiritus ꝓphetalis. Heliſe / ctoꝛes bebꝛaicos ⁊ latinos:iſte ionas fuit fili młieris vidue qug ihneecii
us enĩ ſciebat illã mulierẽ:de qua agit.A.. Reg.a.eſſe in amaritudi ſuſcitauit helias.ʒ. Regũ.i⁊. Illa ãt nõ fuit de pplo iſrł ſʒ gẽtil. möͤſglitfte
ne aie per ſigna que videbat:⁊ neſciebat ſpiritu pphetico.⁊ ſimiliter vt patet per vba ſaluatoꝛis.Luce..Multe vidue erãt ĩ diebꝰ utnetioßze
bic ſciebat deũ pꝛeſtiturum indulgentia habẽs ſignũ ꝙ ad pꝛedicatio belie in iſrea ad nullã illarũ miſſus ẽ helias ⁊c̃.⁊ ꝑↄñs eiꝰmari/ tihhe
nẽ mittebat᷑:ſed neſciebat ꝓphetica illumĩatiõe.Pꝛecedẽtes obiecti tus fuerat gẽtilis. Lalibus autẽnõ dabat᷑ tũc ſpiritꝰ ꝓphetie. ſlidtne
ones ſatis poſſemꝰeuadere tẽperãdo expõnẽ lr̃e:vt dicatur. Ire nole tamẽ opoꝛteret hoc dicere ſi fuit pater ione:ſᷣm regulà doctoꝛꝝę?;w hliieni
bat.i.quaſi nolens ire erat.⁊ ſimiliter. Reuocari nolebat.i.quaſi no/ bhebꝛeoꝝ ⁊ catholicoꝝ.ſ.ꝙ qñ in pᷣncipio alicuiꝰ ꝓphetie expꝛii nlltrinnt
lens ꝙ reuocaret᷑.⁊ ſimiliter diuine diſpenſationis ignarus.ideſt qᷓſi mit᷑ nomẽ patris:ĩtelligit fuiſſe ꝓpha ſicut ⁊ filiꝰ.⁊ ideo dicen/ Mefinſiei
diuinã ignoꝛaret diſpẽſationem.⁊ omnia tunc reſpiciũt ſigna exterio dũ ꝙ amathiẽ h̊ nomẽ appellatiuũ:⁊ ſonat veritatẽ in latino.,re ſlrenße
ra ᷣm que iudicamus.i. Regũ.iꝛ.b. Pomo videt ea que patent:do⸗ ſuſcitato eni filio dicte vidue dixit ipſa helie.Nũc in iſto conno tutgzſieg
minꝰautem intuetur coꝛ.Et iſtam expoſitioneʒ videtur velle littera ui qm vir dei es tu:⁊ vbũ dni in oꝛe tuo veruʒ eſt.⁊ob hoc puer gitffene
ſequẽs.ſcilicet quaſi humanũ aligꝗd paſſus ⁊c. h ¶ Zdeo aconſpe/ ſuſcitatꝰextũc vocateſt filiꝰamathi.i.veritatis.⁊ B idẽ dic Hie ſgegliure
ctu dñi.ſᷣm pꝛimã expoſitionẽ hic notatur ſecũda ignoꝛãtia:que fuit ronymꝰi ꝓlogo.ſic aligꝗs dr̃ filiꝰmoꝛtis:qꝛ fecit aliqd dignũ moꝛ WN
ſpecialiter cauſa fuge.Et nota ꝙ bene dicit᷑ humanũ aliꝗd paſſus.ta te.z. Regũ.izʒ. l ¶ Surge ⁊ vade ĩ niniuẽ. q̃ erat ciuitas lõge ſpehind
lis enĩ erroꝛ inerat eia natura coꝛupta:vt crederet ꝙ q; exibat terã poſita. m lEt pꝛedica in ea.eius ſubuerſionem. n ¶ Duis ſeegtnme,
in qua deus colebat᷑.a pꝛecepto abſolueret᷑.dicit enĩ Augꝰ.Appꝛoba⸗ aſcendit malicia eius coꝛã me.ideſt malicia in ea babitatiũ me⸗ ſprhzirge
re falſa pꝛo veris vel ecõuerſo nõ eſt natura hois iſtituti:ſed pena dã ruit ꝙ ſubuertatur. E ſurrexit ionas vt fugeret in tha W

en
R
agi⸗ dA4(Et deſcédit in ioppen. poꝛtus eſt ĩ iudea ſup mare mediterra viri ad deũ ſuũ. ideſt quilibet eoꝝ ad deum quẽ colebat. diẽ eni Ra.
i⸗ Er eü. be¶Et dedit nauluʒ eiꝰ.i.pꝛeciũ nauis ꝓ ſua depoꝛtatiõöe. Sa. ꝙ ibi erãt hoĩes de varijs gẽtibꝰ⁊ diuerſoꝝ rituũ. e ¶ Etionas
ſ . l t Hic occurrut duo dubia. Pꝛimũ qᷓre volebat fugere.Ad cuius deſcæèdit ad ĩferioꝛa nauis.hoꝛꝛẽs videre maris tẽpeſtatẽ.⁊ maxie ga
arihti iĩtellectü ſciẽdũ: duplex eſt ꝓphia:qᷓ;tũ ſpectat ad ꝓpoſitum. ſciuit eã ꝓpter ſe exoꝛtaz. r voꝛmiebat ſopoꝛc grau ablo⸗ t
ktüſgi UVna q dĩ ꝓphia pdeſtinatiõis.ſ.q aligd reuelai futuꝑ eo mõ pꝛe triſtitia euẽtus.ſicut apoſtoli in paſſione xpi. Luce.⁊2ʒ. g ¶ Et
altid quo ẽ in dina poꝛdinatiõe.⁊ illud ſemꝑ iplet. Poc mõ reuelauit dixit vir ad collegã ſuũ.ideſt viri exiſtẽtes ĩ naui G iter ſe dixerũt.
eri dñjs ſamueli diectõeʒz ſaulis.i. Reg.is.pꝑ qð dixit ſamuel. Poꝛ h 4 enite ⁊ mittamꝰ ſoꝛtes.dicit ãt Ra.Sa.qꝙ videbãt alias naues
p/ i ro triũphatoꝛ in iſrłnõ parcet:⁊ penitudine nõ flecte᷑: neq; eni ab eis diſtãtes ꝓſpere nauigare:ita ꝙ tẽpeſtas erat ſolũ circa nauem

Lind hõ eſt vt agat peni/ illã.⁊ B videt ex eo quod
tẽtiã. Alia ẽ ꝓphia ionag:vr faoret tharſi „% ici? ifra. Et remiaabã
dn e emaniis n a onas: vt fugeret i tharſisa facie &t dixit ad eos: Mebꝛe?ego ſuz: virivi enerterent gdart
ncife qua pnuitio reuela dñil. Et deſcedit iòppẽ: ⁊ iuenit ⁊ dñʒ deũ celi ego rimeo:ꝗ fecit dã ⁊ nõ valebãt:qꝛ mare

Sans 2 „ . „ £2 J-. . 2 „“„ —8 „ „
neht nn tur futura put ẽin naué eſſtẽ ĩ tharſis.Et dẽdit nau mare ⁊ aridã.Et timũᷣerũt viri ti ibat ꝛĩtumeſcebat ſuper
* cſg ſci ßʒ ſ lũ eiꝰ: ⁊ deſcẽdit ĩ eò:vt iret cum moꝛe magno:et dixerũt ad eum: eos. ex q̊ videt fluctus
li⸗ mitt Hignggin J 4 ceisit harſis a facie dñi. Dñs au Quid B ſeciſti Cognouerũt.n. mrdnenicpeir 34 eos .
d dixrit erechie. 4ere⸗ té miſit vetũ magnũ i mare: ⁊ fa viri ꝙ a facie dñi fugeret: qꝛ idi ⁊exhᷣ pccperut y illa t·

n ee gu. zo. Paecipe do cta ẽ tẽpeſtas magna in mari: ? cauat eis.Et dixerũt ad eſ:quid peſtas erat exoꝛta pp ma
ncd i mui tue:moꝛierl.ðn. nauis periclitabat᷑ cõteri. Et ti- faciem?tibi:⁊ceſſabit mare a no leficiũ alicuiexñtis ĩna /
enini e tu ⁊ nõ viues tal.n. äl ſge ir nοaιυſe i. i0 miſerũt ſoꝛtes ad
iznin erat ifirmitas ꝙ ʒ muerut naute: ⁊ clamanerutviri bis:qꝛ mare ibat itnmeſcebat. iueniedũ ipſus. Qualiter
u. niud⸗ nãz nõ poterat ena ad deñ ſuũ: ⁊ miſerũtvaſa qͥ ert ¶Et dir̃ad eoſ:Tollitẽ me ⁊ mitti aũt licitũ ſit vti ſoꝛtibꝰ:?2
. frieh ercirorte⸗bec ĩ naui ĩ mare:vt alleuiaret᷑ ab eis te ĩmare⁊ ceſſabit mare a vobis Alecr no⸗ i uit dilen
I. Mha mpꝑ iplet. poꝛdia,⸗ Et jonas ſeëdit ad iferioꝛa na- Scio. n. ego om̃ ppt᷑ mer „ſe Nu. 33. Põt tñ h̊ alicd
däde iz uerat enĩ de euz ſa E. 11 dng ðſcedit ad iferioꝛa na- Sclo.n c am ppt netence. breuiterrepeti. Lirca qö
ndo i mare miraculoſe p- Uls: 7 doꝛmiebat ſopoꝛe graui. ſtas B gradis weni ſup vos. ſciẽdũ ꝙ duplex eſt ſoꝛs.
füum naptii pter eius pces ⁊ la⸗ Et acceſſit ad eũ gubnatoꝛ:⁊ di remigabãat viri vt reuterẽtur ad quedã diuiſoꝛia:vt qn ad
Oir, NMin cpꝛymas. Iẽ ſcien xit ei: Quid tu ſopoꝛe depꝛime/ arida:⁊ nõvalebat:qa mare ibat aliqd diuidẽdũ mittunt᷑

i Wlage dũ ꝙ ſpũs diuinus rig⸗ Snrge uſ: ſſ fo- ſtumeſcebat ſup eos. Ercla- ſoꝛtes: vt ꝑ B; determine-
ein ris: Surge iuoca deũ tuũ:ſi foꝛ ⁊itumeſcebat ſuꝑ eos. Ercla/ turgs gra parte accipiat

5 ☛R

ü n sphariifmi’ terecogikct des noban pca. mauteritad dſ ? vierft: Que czmultteGototi ueti ſo:
imnat mnatn pfecte: vel ꝑfecti. mꝰ. Et dixit uir ad collegaz ſuũ: ſumodñe ne pereamus ĩ aĩia viri tune:⁊ HG̊ nullũ ẽ peccatũ
– ae che Venite ⁊ mittamꝰſoꝛtes:⁊ ſcia iſtiꝰ:⁊ ne des ſuꝑ nos ſãguineʒ Waieſerte⸗
. Hed ata moꝛs ecechie mgro n g . o inarsrs ats ſe ſient valniſti Coſulit qd ſit agẽduʒ vel
jtigi ſeiaſtehiing futura z cuſſu na/ m⸗ re b malu fit nob. Et mil⸗ HD inocecEiga tu dñe ſicut volui ſti dinittendi. Keſterpe⸗
Piim ture 6 dixit. Mo/ rit ſoates: cecidit ſoꝛs ſuꝑ io / feciſti. Et tulerſt ionam ⁊ miſe ccteĩ oſtẽſio pſoꝛtes a de⸗
eiiciftcien rieris tu ñ viunes. nꝗ. Et dixẽrũt ad en: Indica no runt in mare:&t ſtetit marea fer moneillicituz eſt. il ſla
lr poſteaverocimene bis cii rauſe malünfto ſ nob. hose ſuo. Er tim ner viri timo coꝛpe celeſti cuiꝰeffectus
i Roln ne . ad hoc nõ ſe extẽdit:et iõ .

uertere dic ecechie vadis: ſel ex quo populo es tu: ſtias dño:⁊ vouerũt vota. ¶ I. monũ. Si aũt expectet a

inigtnsfti Reiie erefe Mec i
toveneitltni c. Audiuioronem ddoeo ſanctis angelis nul
” tuã ⁊ vidi lachꝛymã:⁊ ecce ſanaui te.ꝛophia ãt iſta de ſubuer lum eſt peccatũ:niſi in caſu:vt cũ hoc fit ſine neceſſitate:qꝛ tũc ad dei
peiiume ſone niniue fult tm comiatidis: ꝛ tic n fuit ipleta pppenitẽ teétationẽ pertinet. vel ſti neceſſitate vebita dei reuereria omittatur:
iSabniehtn tiã niniuitaꝝ.verũtamẽ h nõ fuit reuelatũ ione a pᷣncipio:ſʒ ſo/· ꝓpter quod pᷣmiſſa orone apłi miſerũt ſoꝛtes in electiõe mathie. vel
ignn Hinun lũ ꝙ denũciaret niniue ſubuerſionẽ. Jonas vo ↄſiderans diuie ſi electiões eccłiaſtice:q iſtictu ſpus ſcĩ debẽt fieri foꝛtune ſoꝛtiuz cõ/
nn miicoꝛdie magnitudinẽ: ⁊ex altera parte cõiecturãs ꝙ niniui mittant᷑. Rationes ⁊ auctoꝛitates omitto:qꝛ poſite ſũt loco ſupꝛadcõ.
– te peniterẽt ad ei denũciationẽ.timuit ne ꝓphʒia ſua nõ iplere· Iſtos tñ nõ opoꝛtet hic excuſare de peccato.qꝛ ſicut dictũ ẽ:erant ibi
biſtusuncg tur:⁊ ſic falſus ꝓpheta diceret.ppter quod voluit mãdatũ dñi diuerſi hoĩes diuerſos deos colẽtes.⁊ ideo videt᷑ ꝙ miſerũt ſoꝛtes fSs
declinare. ⁊ B eſt qnod dicit ĩfra.ca. . Pꝛopter ̊ poccupaui vt moꝛẽ gẽtiliuʒ:ꝗ vtunt᷑ ſuperſtitioſis. Detamẽ qui elicit bona de mal
ium ſone⸗ 3 fugerẽ in tharſis.ſcio enĩ ꝙ tu de clemẽs ⁊ miſicoꝛs es ⁊c. Sed ſic ſoꝛtes tẽperauit ꝙ ionas depᷣhèſus fuit:⁊ cõfiteri peccatũ ſuũ com/
t rs M (ötra hoc poſſet dici ionas poterat nũciare deſtructionẽ nini pulſus fuit: z ꝙ dicit puer.is. Soꝛtes mittũtur in ſinũ:ſed a do tẽ
ſtendi eßſumntn ue ↄditionałr.ſ.ſi nõ peniteret.⁊ ſic nõ poſſet vocari falſus pꝛo/ perant᷑.iõ ſequit. iEt dixerũt ad eũ:indica nobis ⁊c̃.⁊ fecerũt ſi/
Himaineien, phpeta: ꝓpter quod bec rõ fuge videt᷑ nulia.Ad quod dicẽdũ bi q̃tuoꝛãſtiones dicẽtes. k¶ Quod eſtopus tuũ.q ex opere ma⸗
orrbeli piniin ionas ꝓpha ſciebat ꝙ ꝓlatio vbi ꝓphᷣici magis ſequit᷑ foꝛmaʒ lo hõ eſt puniẽdus. I¶ Que terra tua.qꝛ ꝓpter maliciã terre aligs
Cbeſhimiuhbi diuie voluntatis qᷓ; hũane.ſicẽ pʒ Nu.ꝛ3. de balaã:g volebat ma aliqũ punit᷑. m ¶ Et quo vadis.qꝛ aligs puniendus ẽ:qui vadit ad
fiadigit n, ledicere pplło iſrael:⁊ ecõtrario bñdicebat. Jonas ãt ſciebat cir locũ malũ ſeu pꝛohibitũ.Et ad iſta q̃ſtionẽ reſpõdit ſe fugere in thar-/
Glüng, ca h̊ diuinã volũtatẽ.ſ.q ſubuerſio niniue nüciaret abſolute.⁊ ſis.:vt declinaret dñi pꝛeceptũ:vt habet᷑ infra.Cognouerunt enĩ vir
enſi iõ ĩterponere cõditionẽ nõ erat poteſtatis ſue. Secũdũ dubiũ ẽ a facie dñi fugeret:quia ĩdicauerat eis.lʒ hictaceat᷑. n¶ Uelex
futflimiemn gqůuomo voluit fugere a facie dñi:quẽ ſciebat vbiq; pꝛeſentẽ. Ad quo populo.qꝛ aliquãdo fili punit᷑ pꝛomalo paretuj. o ¶¶Et dixit
irnöfütelib / quod dicẽdũ ꝙ z ſc ret deũ eſſe pñtẽ vbiq; p eſſentiã ⁊ potẽtiã: ad eos.hehꝛeego ſũ. G eni nomẽ ẽ cõe oĩbdeſcẽdẽtib a iacob priar
Mirluni⸗ ſeiebat tñ cũ h̊ ipſũ eſſe ſpaliter in aliqͥ loco ⁊ nõ ĩ alio ad aliqu? cha. p¶ Et ti. viri ⁊c. ppter offenſã dei ione quẽ cõfitebat᷑ dũʒ ma
riiefiiſ⸗ bili fuit ĩ domo ĩ qua erãt diſcipuli ↄgregatibz e dẽ Actl. . Et de q̃ Ppmo q̃ri᷑. Quid faciemtibi ⁊c̃.⁊ ſubdit rũſio. r (Z ollite me
tniefl h, repleuit tota domũ vbi erãt ſedẽtes:⁊ nõ alia loca.Cꝑe vo ione ⁊mit.ĩma.magis enĩ voluit ſolus moꝛi.q; ꝙ cũ eo al morerent occa
h liai N . pꝓphe ſpu 8 pꝓphetie nö da bat᷑ in terra gẽtiliũ ſſe 3 tm̃ iudeoꝝ. nec ſiõe ſui: voles et moꝛte ſua placare offẽſa dei. 98 Et re mi.viri. te ,.
imiſ , valet cõtra ̊ e ecechiel ⁊ daniel ꝓphauerũt ĩ chaldaica capti/ tãtes ſi poſſẽt enadere ſine ei moꝛte. 4Et claad do. ne iputaret
enrinini, uitate:qꝛ fuit lõge poſt ione tꝑa.⁊ iõ eſtimanit ꝙ ſi eſſet eẽ ter eis moꝛs ione. v¶ Oꝛ tu do. ⁊c.experietia eni tpeſtatis iã cogno⸗
e picnft r iſraelnõ fieret ſibi mãdatũ diuinũ de ꝓphica nciatione. ſiẽ ſcebãt ptãtẽ deiquẽ ionas colebat. x¶¶ Et ſtetit ⁊c.ex q artcye⸗
lipe U dĩ.i. Regũ.io.de ſaule: exiſtẽs cũ pphetis ꝓphabat ⁊ non ali apparuit ipſi ione trãſgreſſio.mãdatũ dñi declinãdo. y ¶Et ti. vi/
eme nnthli bilIz B̊ de poſſit vbiq; facere.⁊ iõ ionas voluit extra terr iſrſel ri ⁊c᷑. ex ſignis viſis fuerũt ↄuerſi ad colẽdũ veꝑ deũ:g hʒ ſupoẽz cre
biiten D fugere.̊ ẽt a deo ꝑmiſſũ ẽ fieri:vt fugiẽs naufragiũ pateret᷑ ⁊z a aturã dnuiz. ⁊ B bonũ elicuit deꝰ de malo ione. Diẽ enĩ Augin enchi
ut * piſce deglutiref:ĩ quo triduũ ſepulture xpᷣi pfiguraret.Fs quod xridion:q; deꝰadeo ẽ oĩpotẽs ⁊ bonꝰ nõ ſineret mala fieri:niſi ex eis
eininie⸗ n! . dr Mathᷣ.iz. Sicut fuit ionas in vẽtre ceti trib dieb a tribꝰ'no maioꝛa bona eliceret. ¶ In ca.i.ione:vbi dicit in paſtilla.Et tamè
ſipteſ btt, ctibiſic erit fili hoĩs ĩ coꝛde terre. c ¶ Dns auũt. Hic ↄnjr de / & opoꝛteret hoc dicere ſi fuit pater ione. ADDITIO.B
mic ſeribit rehellatis vephẽſio.ſper tépeſtatéa ves miſſ ĩmare: p ¶ vy Z dictuů fuit ſupꝛa hiere. i co. ĩadditiõe ꝛĩ alns additiõib n6
, 19 quã coactꝰfuit ſuã ĩobedientiã cõfiteri.⁊ pʒ lra. d¶ Et excla. etſtregula apud hebꝛeos:ꝙ qñ expmit Ihncipio aliir vilee

nomè pf̃s ĩtelligit̃ pater fuiſſe pphᷣa ficut ⁊ fili:ſʒ dictũ vniꝰrabbi ctũ ẽ vbũ dniad ionã ſcꝭo C. ꝛ ſubdit᷑ hui mãdoti executio.cũ iuinn

qonõ pʒ aliquã ꝓbabilitat:nec auctoꝛitat! füdamẽtũ. vñ nõẽ necei dr. s¶Et ſur. ionas ⁊c.ſine dilatiöe. t ¶ Et niniue erat ⁊c·

