faciliter ⁊ in magna copia.qꝛ exercitus ſennacherib fuit ſic percuſſuſ
ꝙ coꝛpoꝛa erant incinerata ſub veſtibus ⁊ armis illeſis.⁊ ideo facili/
ter ⁊ copioſe colligi poterat. n Magnificatꝰẽ dñs.i ꝑcuſſione ſẽ/
nacherib mirabili. o ¶ Qm̃ habitauit in excelſo.i.ĩ celo empyreo
vbi ſpãliter relucet excellẽtia ſue gloꝛie.licet ſcõm potentiã pᷣſentiã
⁊ eẽntiã ſit vbiq;. mpleuit ſyõ iudicio ⁊ iuſticia.ĩ diebꝰ ecechie
ꝗ fuit iuſtꝰ.⁊ pᷣncipes ſuos ad iuſticiã ĩduxit.vt hẽtur ĩ pᷣncipio pcedẽ
tis ca. q ¶ Et erit fides.i.fidelitas. r ¶ In tꝑibus ſuis.ſ.ecechie.
hoc.n.petiuit.vt hẽturĩfra.ʒ9.Fiat tm̃ pax ⁊ vitas in diehꝰmeis.
¶ Diuitie ſalutis ſapiẽtia.i.ĩcognitõe reꝝ diuinaꝝ. t ¶ Et ſciẽtia.ĩ
cognitiõe humanoꝝ. v
ꝗ pᷣpoſuit iſta oĩbꝰ bonis ei reuertit᷑ ꝓpha ad narrãdũ affli

⁊ipſe ſperneris: Cũcõſnſmauer
depꝛedationem: depꝛedaberis:
cũ fatigatus deſieris contẽnere:
cõtemneris. Dñe miſerere nꝛi:te
eni expectauimꝰ:eſto bꝛachium
nĩʒ in mane:⁊ ſalus noſtra in tẽ/
poꝛetribulationis.A voce ange
li fugerut populi:⁊ abẽxaltatiõe
tua diſperſè ſunt gentes.Et còn

colligitur bꝛucus:velut cum foſ
ſe plene fuerint de eo. Mãgnifi
catus eſt dñs quoniaʒ habitaſᷣit
in excelſo:impleuit ſyòn iudicio
⁊ iuſticia:⁊ èrit fides in tꝑibꝰ ſu
is. Diuitie ſalutis ſapiꝗ ⁊ ſcia:ti/
moꝛ dñi:ipᷣe ẽ theſaurꝰeiꝰ. Ecce
videntes clamabunt fon:angeli

ctõezypli ꝑ ſẽnacherib dicẽs. x ¶ Ecce vi.cla.foꝛ:lr̃a ẽ ĩtricata.qꝛ li
foꝛis reducit᷑ ad vidẽtes.ſpeculatores.n.exũtes ĩ alto videbat for
lõge exercitũ ſẽnacherib.⁊ ſic önũciabãt ecechie regi ⁊ pplo ſuo.vt ſe
pᷣſeruarẽét. ꝓ¶ Angeli pa.i.nücii ecechie qs miſit ad logdedu cum

¶ Limoꝛ dñi ipe ẽ theſaurus eĩ.ſ.ecechie

appoſita ẽ eis magna ciboꝝ pꝛeparatio. ſũmo aũt ſacerdotiðbebant᷑

pꝛimitie fructuum ⁊ animalium. i

„

¶ Kegez in decoꝛe videbunt.

ebãt eis ad potũ nec ad nauigiũ.vt ſic cũ nauigio poſſẽt obſider

vllitrare ciuitatẽ.⁊ qꝛ oĩa iſta erãt attribuẽda bõitati diuĩe pᷣnci

rapſace de pace. vt hr ifra. 36. a ¶ Amare flebũt. qꝛ pp blaſppemi ſ.exechiam gloꝛioſe regnantem poſt ſennacherib deiectionem. e
deũ dictas a rapſace ſciſſis veſtibꝰflentes ad ęcechiã redierũt vt hẽtur.z. Paral.32. ⁊ in hac gloꝛia viderũt ipſum.eliachim põ . ir
b ¶ SDiſſipate ſunt vie.ab exercitu ſennacherib. c ¶Ceſſauit trãſiẽs tifex ⁊ ali miniſtri templi. k ¶ Oculieiꝰ.ſ.eliachim. ui⸗
ſ. de ppło iude.qꝛ nullus audebat timoꝛe aſſyrioꝝ perterrã ire. l¶ Cernẽt terrã de longe.qꝛ de mõte ſyon vbi erat eius habita⸗ i⸗
d ¶ Irritũ factũ ẽ pactũ.pꝛimo.n.ſẽnacheriꝑ fecit pactũ cũ ecechia.ſʒ tio poterat videri iudea ꝓ magna parte. m ( Coꝛ tuu.o elia/ uſ
fregit illud. vt dictũ fuit.A: Reg.i. elib acerel utte erät chhim.mutat.n. ꝓpheta modum loquendi de tertia ꝑſona ad ſer 8 ſ
ĩ regno iude circahieruſalẽ. f ¶Mlõ reputauit hoĩes.ſ.ꝙ poſſent ſi cũdã.qð ſit frequẽter in ꝓphetis. n editabit᷑ timoꝛez.ſ. n
biĩ aliquo reſiſtere.· g ¶ Luxit ⁊ elaguit terra.ſ.iuda. dñni ex caſu pᷣdeceſſoꝛis ſui.⁊ iõ ſubdit. o¶ Ubiẽ litteratꝰc. b⸗
b¶ Lonfuſus ẽ libanus ⁊ . vbi modo ſob/ ui
Bbruirein kebice pad amare flebũt. Diſſipate ſunt bit:munimẽtà ſaxoꝝ ſublimitas mafececelk nrus ſie
citus ſennachel ibpeldit vie: ceſſauit traſiẽs ꝑ ſemiti: irri eius. Danis ei dat? eſt: aque ei? ¶ppter quod debnit iu
multa ligna ad facieduz tuʒ factũ eſt pactũ: ꝓiecit ciuita/ fideles ſunt:hegẽeʒ in decoꝛe vi / eè litteratus ad põ/ S
maebinamétg:ecxtalis tes. non réputauit hoĩes. Luͤxit debunt: oculi eius cernẽt terram deradu .
Pt⸗ iban detur Zelanguit terra: ↄfuͦſus eſt liaa de longe. Còꝛ tuſ meditabitürti Sia nignoräregaſn aus
ron ſicur deſertuũ ac iſta n? obſoꝛduit. Et fcũs eſt ſarõ moꝛem. Abi èſt litteratus: vbi dicunt hic paruuli dili
.n. loca erãt fertilia. ſz p ſicut deßtu: ⁊ ↄcuſſa eſt baſan ⁊ lègis verba ponderans? vbi eſt quaſi dicerz. periit ne
eecitum Enacheriuln earmelus. nuc conſurga diẽ dñs doctoꝛ paruuloꝝ: Populũüʒ im bac ſi aliensut
t deuanaug. Gricaus nuc exaltaboꝛ ⁊ nuc ſublimaboꝛ pꝛudentem nõ uidebis populuʒ Rdra ideo 4
bic p mõte carmeliĩ que Cocipi ef ardoꝛc ⁊ parieſ ſtipulã alti ſermonis:ita vt nõ poſſis in qRopulũ impꝛu/ er
hellas occidit pphas ba ſps vèſter uᷣt ignis voꝛabit vos: telligere diſertitudinem lingue dęetemi. ſobna 2 K⸗ tn
al ? erat ĩ regno innel. ⁊ krũt ppli quaſi d icendio ciniſ eius: in quo nulla eſt ſapientia. biadperentes. nt
accipitur o carmelo vbi ſpinc ↄgregate igni cöbuͦrẽt. Au MWeſpicè ſyon ciuiratem ſolenni No viaebig am d
manebat nabal qui erat b OenD 4 . ngarenn, plius tẽplo dñi. di⸗
mons fertilis ⁊ erat ĩ re · dite ꝗ loͤnge eſtis ꝗ feceri:⁊ cos/ tatis noſtre.Oculi tui videbũt iĩ ¶ Populũ alti ſer · h
gno iudaa. znte pe nitut ſcite vicini foꝛtitudinẽ meꝗ.Con hieruſalem habitationem opu/ onis ei Pangi
vindicta de maleficis ſe Sriti ſvõ 52z eg: H t ern. „ſicut dicit᷑ Joã.4. 10
vindir de malefco, tentiſuͤnt iſyo perones⸗ poͤſſedit lentam tabernae nlum quodne gent delr.r ) V
ſurgam dicit dñs. ad per· timoꝛ hypocritas. ins poterit quaqu traſferripoterit:nẽecau/ cit hic pfundus bS-
cutiẽdum ſennacheriba hitare devobis cũ igne duoꝛqte: feretur clauieiusi ſempiternũ:] mog pp extraneita t
17 Leirs en a⸗ nnes tß⸗ Quis hitabit ex vobis cũ ardoꝛi ⁊ oͤmnes funiculieius non rum Ens inclligibilte.
Ocipietis ar 3 6. H5 ſoni S jm i 3 ſſt. ihi m t populũu talis ſer
ex maleficijs.n. veſtris ſe t ſpiret uid Quiambulat inm pẽtur qui ſolimodo ibi magni moniis vocat biep⸗
gr omeritũ. m Et pa/ ſticijs: ⁊ loqt veritatẽ: qui ꝓijcit ficus eſt domin? deus noſter.] ppa ſennacherib
rietis ſtipulã.i.vt efficia⸗ guaricia ex calũnia: ? excutit ma Locꝰ fluuioꝝ riui latiſſimi⁊ pa/ aſſyrios quos intẽ
an n Wneries nus ſuas ab oĩmunere.Qùi ob/ tentes: non tranſibit ſuper enna devar bna mino⸗ .
ni. n Jiat ſa rsi a ronir nenz rrjori duucere itra ciuitatẽ
veſter.i.voluntas veſtra tulat aures ſuas ne audiat ſagui ins renngn ; neq; trieris magna ⁊ tẽplũ.ſʒ ðᷣfecit a p
mala. ocUtignis vo æé: claudit oculos ſuos ne vi/ tranſgrediet᷑ enz. Dñs eni iudex poſito. t In ank⸗
rabitvos.i.meret᷑ vt ige deat maliũ. Iſte in excelſis hita- noſter:dominus legifer noſter: laé ſa. ſ.i ſenache. 2 –
ↄſumamini.⁊ ita factum D J pplo eiꝰ.qꝛva ſapia MU
fuit.qꝛ exercitus ſẽnacherib ſic ꝑcuſſus fuit ab angelo:ꝙ coꝛpoꝛa eo nõpõt eẽ ĩ ifidelibꝰ. vl eſpice. Hic ↄñr deſcribit cĩitat meli ho⸗
rũ redacta fuerunt ĩcineres.ac ſi fuiſſent igne materiali cõbuſta. ideo oratio.qꝛ per deiectionez ſẽnacherib fuit mutata de timoꝛe in A
ſubdit. p(Et erũt populi.exercitus ſennacherih. q ¶ Quaſi de ſecuritatẽ.de triſticia ĩ leticiã.⁊ de penuria ĩ abũdantiã.pᷣmo 6
icẽdio cinis.i.vt cinis remanens de ĩcendio. r¶¶ Spine ↄgregate. igit᷑ hec melioꝛatio deſcribit᷑.ſcõo ꝓpheta ↄtra ſennacherib ite ſb
igeſt bellatoꝛes ſe ennacherib qui pungebant populum dñi. rii inuehitur. ibi. Laxati ſut. Circa pꝛimum tangitur pꝛimome T
¶Isni comburẽtur.nõ ſolum ex percuſſione angeli. vt dictum eſt. ſʒ lioꝛatio qᷓ;tũ ad diuinũ cultũ.cũ dicit᷑. Reſpice ſyõ ciuitatẽ ſolẽ n
etiaz igne inferni. Cuaitc. Hiccoſe quenfer deicriti deiectio nitatis noſtre. Uocabat᷑ enim illa pars ciuitatis hieruſalez vbi tn
ſobne põtificis ꝗ conſulebat ciuitatem reddi aſſyrijs.⁊ qꝛ boc nõ fuit erat mõs ſyon ciuitas dauid.⁊ ĩ illa erat templũ vbi celebꝛabã h
factũ.partim indignatione.partim timoꝛe.cum ſibiadherẽtibus ad tur ſolennitates per annũ.ſ.paſce pentecoſtes ⁊ tabernaculoꝛuzʒ
aſſyrios tranſiuit occulte.⁊ ei ſucceſſit in põtificatu eliachiʒ.vt dictũein quibus populus de tota terra debebat cõuenire.qð nõ pote/ 1
fuit ſupꝛa.⁊z.⁊ hoc eſt qð dicitur hic:Auditę qui longe eſtis ⁊c.⁊ ĩ hboc rat ꝑꝑexercitum ſennacherib exiſtẽtem ĩ iudea ſʒ ipſo deiecto
notat magnitudinem rei nuncidde. Cõterriti ſunt in ſyõ pecca venerũt vndiq; gaudẽter.ſcõᷣo ponit᷑ melioꝛatio q;tũ ad abũda
tores.i.ſobna ⁊ ei adherentes. x¶ Poſſedit timoꝛ hypocritas.qꝛ tiã.cũ dr. culi tuividebũt ⁊c̃.qꝛ de ſpoliis exercit ſẽna/ N
erãt ĩ ſtatu miniſtrandi dno.⁊ ſic apparebãt boni ⁊ deuoti exterius.ſʒ cherib oẽs de ciuitate fuerũt repleti ⁊ ditati.tertio qᷓ;tũ ad ſecu
ipſi nihil babebant interius dignum ſacerdotio ⁊ cõſequenterↄque/ ritatẽ.cũ dr̃ĩ̃. y abernaculũ qð nequaq; trãſferri poterit. i
ritur de iſta dignitate ſacerdotali cũ dicit. ꝓ ¶ Quis poterit hbabi Uocat hic tẽplůᷣ ſalomonis tabernaculũ qð dr̃ imobile.ad diffe i
tare de vobis cũ igne deuorate.i.digne miſtrare ĩ altari holocauſtoꝝ ręẽetiã tabernaculimoyſi.qð trãſferebat᷑ ò locoad locũ.vt pʒ ĩ li 1
vbi erat ignis ppetuꝰ:Leuit.o.Et eadẽ ſnĩa replicatur cũ ſubdit᷑. bꝛo Nu.⁊ad idẽ ꝑtinet qð ſubdit᷑. Seruie⸗ claui ⁊c.i n
3 ¶ Cum ardoribus ſempiternis.⁊ ſubdit reſpõſig. a ¶ Qui ambu/ tabernaculo.n. moyſi parietes erãt de tabulis ſił ↄiũct ꝑĩcaſtra d
lat ĩ iuſticus.qᷓ;tum ad perfectionem vite. b¶ Et loꝗtur veritatẽ. turas ⁊ clauos ꝗ amouebdt᷑ de locis ſuis qñ tabernaculũ depõe nn
q́ᷓ;tũ ad ſanitatem doctrine. c ¶ Qui piicit auariciã ⁊c̃.ita ꝙ nullã bat᷑ ⁊ poꝛtabat᷑ ad aliũ locũ.iĩ tẽplo.n.ſalomonis parietes erãt ĩ/ n
hʒ notam auaricie. rapiendo aliena ꝑ violẽtiã.nec ẽt accipiẽdo dona teriꝰ de lignis laminis aureis oꝑtis.⁊ erãt ibi claui poſiti.vt iſe/ ſ
ↄtra iuſticiã. d¶ Qui obturat aures ſuas ne audiat ſangninẽ.i.ſer parabiliter manerẽt ibi. aKae funiculi ⁊c.i.ſtabilitastẽ tt
né de ſanguine effundendo ꝑ moꝛtẽ innocẽtis.vel eiꝰ mutilatõeʒ pli ꝑ ipetũ ſẽnacherib nõdiſſoluet᷑.⁊ cã ſubdit᷑. b¶ Qꝛ ſolũmõ
e ¶ Et claudit oculos ſuos ne videãt malũ.i.mulierẽ alienam ad con/ ibi magnificꝰ ⁊c.qꝛ magnifice deiecit ſẽnacherib cũ exercitu ſi 1
cupiſcedum. f¶ Iſte in excelſis habitabit i.talis dignꝰ ẽ fũgi ſũ neoꝑe humãao. Tocziiuuor as vocretere ad illð qð fecẽ h
mo ſacerdotio in mõte ſyon vbi erat tẽplũ.⁊ talis fuit iſte eliachimꝗ egechias ꝑꝑ exercitũ ſẽnacherib.qꝛ aquã de ciuitate hierlʒ egre te
ih officio ſucceſſit ſobne. g ¶ Munimẽta ſaxoꝝ ſublimitas eiꝰ ſa/ diẽtẽ er.ipᷣe retinuit ad ĩplẽdũ foſſata ⁊ piſcinas magnas.ſic̃ ſta 7
lomõ.n.edificauit tẽplũ in mõte moꝛia de lapidibꝰ magnis ⁊ pcioſis. gnũ⸗ reſiduũ aq̃ qõ nõ poterat ibi capi.fecit ibi ðcurrere ꝑ aliin n
3. Reg.5. q edificia ad tẽplũ ꝑtinétia. ⁊ ibi erat habitatõ ſũmi ſacerdo locñ vt ſic exercitꝰaſſyrioꝝ nullũ iñ hr̃et ſolatiũ.iõ ſubdit᷑. ſc
tis. h Panis dat ẽ ei ⁊c᷑ nomine paniſ⁊ aque intelligi oi cibuſ Hõ trã.p euũ na.re.⁊c.qꝛ ſic diſpoſuit ecechias aq̊s illasꝙ erãt
⁊ potꝰ ĩ ſcriptura.vnde..Reg.õ.pone eis panẽ ⁊ aquaz. ⁊ ſubdit᷑:Et ad munimẽetũ ciĩtatis.⁊ ĩ nullũ auxiliũ aduerſariis.qꝛ nõ deſᷣui/ ig

Snn
lu

Ticen

nnn⸗
nitſ,
8.
n
fi
llſer⸗
fundi
ſi.
ad
Hcnsß⸗
ganeig
gbis
glse
tbiep
erib!
s inti
ntro⸗
hitote
Ntap
u’
be
Pia
neli
ein
no
bite
omne
eſoli
wi
Nabi
loz
pote⸗
decte
büdi
ſena⸗
ſea⸗
terit.
ldiſe
pil
i401
ſte
epoe
rͤti⸗
tiſe⸗/
taste
lümo

cin ſ

oöſe
zehe,
ſeſt
galin
. 1
pen
ful
ſiet
einl

2

2nõobſedit eam.
e Sic erit malus

tur. ſicut malus in

L Iſaias

paliter.iõ ſubdit᷑. a ¶ Dñns iudex nr̃.i.iudicabit ꝓ nobis ↄtra
ſenacherib. b ¶ Dñs legifernf. qꝛ ab eorecepimꝰlege ĩ mõte

abvri ro zo r Deittes, a ¶ Dns rex noſter. reges.n.iu
a nõ erãt niſi eiꝰ vicarj. b ¶ Ipſe ſaluabit nos.ĩ aliꝗbus li/
bꝛis iterpõit᷑:veniet.ſʒ nõ ẽ ĩ hebꝛeo nec ĩ libꝛis coꝛꝛectl c ( La

xati ſũt. Pic ꝓpheta iteꝝ iuehit᷑ ↄtra ſẽqnacherib.cuiꝰexercitus

pcuſſus fuit ab angelo anteqᷓ; obſideret hierłʒ.vt dictũ fuit.q.
Reg ·is. Diſponebat tñ de ꝓpinqͥ obſidere eã figẽdo tẽtoꝛia ibi/
dẽ.iõ dr. Laxati ſũt
luniculitui.i.diſpo dñs rex nz. I¶pᷣ̈e ſaluabitnoſ. La

ſiti vt cũ eis figant 31, 2t. AaSe ee
tẽtꝗꝛia circa hierlʒ Lati ſüt funiculi tui:ſᷣ nõ pꝛẽuale
de¶ Sʒ nõ pualebut bũt.Sic erit malus tuꝰ:vt dila/

tare ſignſũ nõ das. Luũc diüidet̃
ſpolia pᷣdàꝝ multaꝝ:clandidiri/

tuus ⁊c. malus hic txtx/ 4SE HCE EN
dr lignu lögü qð in piẽt rapinã:nec dicʒ vicinꝰelãgui
medio tẽtoꝛi erigi / popũlꝰ ꝗq habitati ea: auſferet᷑ ab

eo iniquitas. πIIII

medio nauis.⁊ qꝛ ð *. 1
ſuꝑ ponit ann vel Cceditẽ gẽtes ⁊ audite:
vexillü illiꝰ cuius ẽ äl
tentoꝛiũ ſicut in ſuũ

mitate mali nauis ponit᷑ ſignũ aliqð.Ligna aũt tẽtoꝛioꝝ ſẽna⸗
cherib eirca hieruſalẽ nõ fuerũt erecta nec ſigna ſupꝛa poſita.iõ
or̃: Ut dilatare ſignũ ⁊c. f ¶ Lüc diuidẽt ſpolia.ſ.aſſyrioꝝ qꝛ
habitatoꝛes hieruſalẽ ꝑcuſſo exercitu ſẽnacherib exierũt ad pᷣ
dã. g ¶ Pꝛedaꝝ multaꝝ.tũ qꝛ magna fuit multitudo bcuſſo⸗,
rũ.ſ.isꝰ.milia.tũ qꝛ appoꝛtauerat ibi ſpolia q̃ ĩ alus locl iudee ra
puerãt.tũ qꝛ rex ſenacherib ⁊ fugiẽtes cũ eo nihil ſecũ aſpoꝛta/
uerũt vt velociꝰ fugerẽt.⁊ qꝛ ad tale lucꝝ cucurrerũt hoiĩes etiã
debiles. iõ ſubdit. b Alaudiet diripiẽt rapinã.i.illud qð aſ/
ſyru:aliũde rapuerãt. ¶ Nec dicet vicinꝰ elãgui.i.ex lõga in
firmitate pᷣcedẽte nõ detinebit᷑.ꝗn cũ alus vadat ad pᷣdã put po
terit. K Populus ꝗ habitat ĩ ea.i.ĩ hierłʒ. I ¶ Auferetur
ab eo iniꝗtas.ſ.idolatrie.q ibi viguerat añ tps ecechie.ꝑꝑquaʒ
ciuitaſmeruerat ſuberti.ſʒ ꝑꝑ bonitatẽ ecechie ꝗ abſtulit idola
triã ⁊ reduxit pplz ad dei cultũ dicta pena nõ fuit ĩflica.
¶ In ca.33. vbi driĩ po.Audite.ↄñr deſcribiX᷑. ADDITIO

guine eoꝛuʒ:⁊Z tàbeſcet omnis

bꝛeos ⁊ ↄtinuat᷑ vſq; ibi.Auferet᷑ ab eo iniqtas.qð ꝗqdesʒ
— a. ꝓpᷣe videt᷑ exponẽdũ de eiectõe phariſeoꝝ reſpuen/
tiũ doctrinã xpᷣi:⁊ de ꝓſperitate adherẽtiũ xpᷣo ⁊ de ꝗbuſdaʒ ad
hoc ꝑtinẽtibꝰ.dicit.n.Audite ꝗ lõge eſtis.ſ.poſt lõga tꝑa.Que fe
ceriʒ.gl.inimicis meis iudeis.Et cognoſcite vicini.ſ.otẽpoꝛanei

Foꝛtitudinẽ meã ĩ hac vltione.Cõterriti ſunt ĩ ſyõ peccatoꝛes.
ĩ bebꝛeo hr̃. Timuerũt ĩ ſyon peccatoꝛes.qꝛ vt in Jo.ii.ca.dicit᷑:

Timuerũt ne ꝑderet getẽ ⁊ regnũ ſi xpᷣo adheſiſſẽt poſſedit tre/
moꝛ hypocritas.i.phariſeos ⁊ ſcribas s frequẽter xpᷣs hypocri
tas noĩat ꝓut i multis loc euãgelij hr ꝗ pncipalr pᷣdictũ timoꝛc

habuerũt.Et qꝛ in hoc trepidauerũt timoꝛe vbi nõ erat timoꝛ:
qʒ potius debuiſſent timere offenſaz dei:⁊penas ꝓpetuas quas
pꝛopter hoc ĩcurrebãt:iõ q̃ſi in ꝓſona eoꝝ ꝓpheta ſubdit dicẽs.
Quis poterit habitar᷑ ⁊c.ex vobis cũ ardoꝛibꝰ ſempiternis.q.d.
,ꝓpheta.magis eent timẽdi ardoꝛes gehẽne ſẽpiterni q; bona tẽ
poꝛalia ꝑdere per romanos:pᷣſertim cũ illeꝗ nõ ficte ſicut pha/
riſei:ſʒ recte ĩ iuſticiis ambulat.Et loꝗtur veritatẽ.ſ.abſq; hypo
criſis fictiõe ſecurꝰẽ ab aduerſitatibꝰ ꝑiculũ qͥ ad ſpũalia ĩducẽ n
tibde q dicit. Iſte in excelſis habitabit munimẽeta ſaxoꝝ.ſ.exẽè/

pla ſanctoꝝ. Sublimitas eiꝰ apud deũ.Si aũt q̃rat᷑ in quo refi/⸗

cit᷑ talis anqᷓ; habitet ĩ excelſis ſubdit dicens. Panis ei datꝰẽ.ſ.
panis viuus ꝗ de celo deſcẽdit.aque eiꝰ fideles ſũt.ſ.doctrĩe ſpi
rituales:iuxta illõ Jo.⁊.ca.Aque viue fluẽt de ventre.q̃ aũt ſit
iſta pmiatio huiꝰ iuſti de quo loꝗt᷑:cũ dr:habitabit ĩ excelſis ſub n ¶ Qꝛ ĩidignatio dñi ſupoẽs gẽtes.q̃s.ſ.p babylõiosvtute armoꝝ ſibi
dit.d. Regẽ ĩ decoꝛe ſuo videbũt oculi tui.ſ.regẽ xpᷣm ĩ deitate
q̃ viſione clara tota merces cõſiſtit ſʒ aug. vł ꝑacto iudicio ocu o ¶ Et furoꝛ ⁊c.qꝛ nõ potuerũt ſibi reſiſtere vtute armoꝝ.⁊ bene poni/
lieiꝰ videbũt regẽ xpᷣm ĩdutũ decoꝛe hũanitatis aſſũpte. Et qꝛ
hoc maxie lõge ẽ a ſtatu huiꝰvite ideo ſubdit:Oculi eiꝰ cernent
terrã de longe.ſ.terrã viuẽtiũ ⁊ ſeqt:Coꝛ tuũ meditabit timoꝛẽ
ſ.admiratõis:q̃ ꝗqdẽ admiratio ↄſurgit ex hoc ꝙ illig videbant
pꝛudẽtes ⁊ ſpeculatiui ĩ pſenti ſtatu nõ vidẽtur attingere ad cer
nẽdã illã terrã de lõge:⁊ de hoc dicit: Ubi ẽ litteratus.i.philoſo
pꝓhus ᷣm glo. Ubi ẽ vba legis nõderãs.ſ.phariſeꝰ ⁊ ſcriba:ꝗ vba
legis potiꝰ qᷓ; mẽtem legis põderabaãt.vñ Matt.iz.⁊ Luc.iʒ.ca.
Curare hoĩem ĩ ſabbato dicebãt illicitũ eſſe. Ubi ẽ doctoꝛ par/
uuloꝝ.ſcilicet legiſperitus:qui dicitur doctoꝛ paruuloꝛuʒ eo ꝙ;

dicitur ad Gałz. ca. Lex pedagogus noſter fuit in xpo. Populũ

B boc loco vbi or.Audite ꝗ lõge eſtis. Incipit ca.Fʒ he templo:in quo vela pꝛecioſa pendebant quod deſtructum fuit irre

p63 nterfecit eos.i.ĩterficiet.loquẽdo de futuro ꝑ modũ pᷣteriti.

impꝛudentem.ſ.incompoſitum ĩ moꝛibus. Non videbis.:.ĩilla terra
lõginqua. Pplʒ alti ᷣmõis.ita ꝙ ñ poſſis ĩtelligere dittitudinẽ ligue
eius.qð ſᷣmglo.ĩtelligitur de rhetoꝛicis:vt tullius cuiꝰ facũdia ⁊ ſub/

tilitatẽ ſermonis pᷣm glo.pauci ĩtelligũt.In quo nulla ẽ ſapia.ſ.quan/

tũ ad diuina q̃ oĩiaponũtur ad deſignandũ ꝙ doctria xp̃i nõ ĩ ꝑſuaſibi
libus hũane ſapietie vbis ſit.ſʒ ĩ doctrina ⁊ veritate vt in.i.ad Coꝛ.2.
Cõſequẽter dicit. Reſpice ſyon.in quo ꝓpheta alloquitur peccatoꝛes
⁊ phariſeos ꝗ timuer̃t gẽtẽ ꝑdere ⁊ regnũ ꝑp adheſionẽ xpi oñdẽs eiſ
huũc timorèẽ eẽ vanũ cũ ec
clia xpᷣo adherẽs hz opu
lẽtiã ⁊ firmitatem nõ ob/
ſtantibꝰ aduerſariis:⁊ de
B dic: reſpice ſyõ cĩtatẽ ſo
lẽnitatis nr̃e.i.o phariſee
hypocrita. Reſpice ſyon
ciuitatẽ ſolẽnitatl noſtre
.ſ.eccleſiam militantem.
Oculi tui videbũt hierlʒ
ſ. huiuſmodi eccleſiam.
Habitatõem opuletã.ſ.ĩ
q nihil deficit de neceſſa
riis ad ſalutez. Taberna/
H . culũ qð nequaq; traſfer/
ripoterit ⁊c.Eccleſia.n.militans licet tabernaculũ dicat᷑ rſpectu tri
umphantis non tamen tranſfertur de loco ad locũ ſicut tabernacu/
lũ iudeoꝝ factũ ĩ deſerto:qꝛ ĩmobiliſẽ tãq; füdata ſuꝑ firm petram
qð ĩtelligit᷑ de eccleſia ſpirituali pñti q̃ in fide xpᷣi füdata c.⁊ iõ rõnezʒ
huius imobilitatis ſubdit.d.Qa ſolũmõ ibi magnificꝰ dñs deꝰ noſter
ſupple ẽ ppꝛiũ fundamẽtũ:⁊ qꝛ ĩ hac eccleſia viget ſana doctrina pla/
na ⁊ patens ſine aliqͥ artificio ſeu iduſtriahumana iõ ſubdit.Loc ſiu
uioꝝ riui latiſſimi ⁊ patetes nõ ĩtrabit ꝑeũ nauis remiguʒ nec trieris
magna trãſgrediet᷑ eũ:qꝛ nõ ꝑ artificia magna nec parua huiuſmodi
doctrina acqrẽdaẽ.Dñs.n.noſteriudex dñs legifer nr ⁊c.q.d.totũ re/
gimẽ huius tabernaculi ſeu eccleſie ẽi deoa quo ſperamꝰ ſalutẽ.⁊ iõ
hoc tabernaculũ e itraſferibile:qꝛ nõ ꝑ induſtriam humanaã:ſʒ ꝑ ꝓui
dentiã diuinã regit.cõſequẽter dicit.Laxati ſũt funiculitui:ſʒ nõ pᷣ/
nalebũt ⁊c.q.d.O phariſee ↄꝛiũ pᷣdictoꝝ tibi ↄtigit:qꝛ cũ magis reſpi/
ceres ad hũana ſubſidia qᷓ; ad diuia fũiculi tabnacłi tui ſic laxati ſũt
qꝙ iã nõ poſſunt vlteriꝰ pꝛeualere.Sic erit malus tuꝰqð intelligit᷑ de

⁊ populiattẽdite: audiat terra ⁊
plenitudo eiꝰ oꝛbis ⁊ omne ger
men eius: quiã indignatio dñi
ſuꝑ oẽs gẽtes:⁊ fůᷣroꝛ ſuꝑ vniũ/
ſq militi eoꝝ. Intfecẽ os⁊ de/
dit eos ĩ occiſionẽ. Intfecti eoꝝ
ꝓijcient ⁊ ð cadaueribꝰeoꝝ aſcẽ
det fetoꝛ.Tà beſcẽt mõtesa ſan/

parabiliter per romanos ⁊ ſpoliatum de quo dicit. Tunc diuiden/
tur ſpolia predarum multarum.que quidem ſpoliatio deuenit ad tã
tam facilitatem:ꝙ ẽt infirmi vel debiles ea diriperẽt:⁊ de hoc dicit.
Claudi diripiẽt rapina.⁊ qꝛ ĩ hac vaſtatiõe hierſm⁊ tẽpli ꝑ romanos
diſcipuli xpᷣi nõ fuerũt leſi:qꝛ iſpiratõe diuĩa receſſerũt ad terrã agrip
pe.iõ dicit.Nõ dicetvicinus elãgui.diſcipulos.n.xpi vocat vicinos il/
liꝰhierlm mãlis:nõ aũt ciues:qꝛ nõ erat cũ eisvniti:g ꝗqdẽ diſcipuli nõ
ſolũ ñ fuerüt leſi ĩ illa ꝑſecutõe hierlłʒ:ſʒ ĩidulgẽtiã peccatoꝝ ibidẽ cõ
ſecuti ſũt iõ ſubdit.Populus ꝗ habitat ĩ ea auferet᷑ ab eo iniꝗtas.ſ.ex
merito paſſionis xpᷣi ibidẽ celebꝛate.Et attẽdẽdũ ꝙ pᷣdicta expoſitio
nõ ſolũ ẽ ꝓpꝛia ⁊ va:ſʒ magis litteralis q; illa q̃ cõtinet᷑ ĩ poſtilla.Naxʒ
B ꝙ dr ĩipᷣncipio huiꝰ ꝓphetie.Poſſedit timoꝛ hypocritas:pꝓpᷣus veri
ficat᷑ de phariſeis ꝗ hoc noĩe ſepe a xpovocant᷑.⁊ ꝗ ꝑnicioſe timuerũt
ne tollerentur ab eis regna ꝑ romanos qᷓ; de ſobna:de quo nõ legit
ꝙ timuiſſet:nec ꝙ fuiſſet hypocrita. Silr magis ꝓprie dr̃ tabernacu
lũ qð nequaq; traſferri poterit de eccłia qᷓ; de tẽplo ſalomonis qð nõ
poſt multa tꝑa fuit penitꝰ deſtructũ.⁊ ſicde aliis vt pʒ intueti.
Ccedite gẽtes. Pic ꝓpheta cõminat᷑ idu/ Cap.AXIIII

wa duobus gemellis fratribꝰ deſcẽderãt.ſ.eſau ⁊ iacob.pᷣmo
tũ ꝓpheta cõminat᷑ oibus exiſtẽtibus in circuitu regni babylonis ge/
neraliter. ſcõo idumeis ſpãliter.ibi:Ecce ſup idumea.Circa pᷣmũ diẽ
Accedite gẽtes ⁊c̃.⁊ ꝑ hoc ĩſinuat ꝙ vult dicere magna.ideo ſubdit.

ſubiecit qᷓ fuerũt multe valde ſcõz ꝙ diffuſiꝰ expᷣmit᷑ Piere.⁊25.

tur hic. Indignatio dñi.qꝛ nabuchodonoſoꝛ non fecit illas victoꝛias
vtute ppᷣa.ſʒ iqudtũ erat flagellũ dei ad puniẽdũ peccata illiꝰ tꝑis.

Interfecti eoꝝ piiciet. beſtiis ⁊ auibꝰ iſepulti. Labeſcẽt mõ
tes ⁊c.ꝑ hoc deſignat multitudo ĩterficiẽdoꝝ. ſ¶ Et tabeſcet oĩs/
militia celoꝝ.qð exponit Ra.Sa.de angelis pᷣfectis ad cuſtodiã diẽ
ctaꝝ gẽtiũ.quos dicit ſiłpuniri ⁊ ↄtriſtaricũ gẽtibꝰ ꝗbꝰpſüt.qð ẽ er/
rones.illi.n.ſũt angeli beati.⁊ iõ nõ põt eis aliꝗd ↄtigere qð ſit ↄꝛium
volũtati ipſoꝝ.⁊iõ ĩ nullo triſtàr᷑ nec granat᷑ ð punitõe tꝑali ſeu eter/
na gẽtiũ q̃̊s cuſtodiũt.qꝛ talia ꝓcedũt ſcõʒ oꝛdinẽ diuine iuſticie.cui
poĩa ⁊ ſimpłr aſlẽtiũt.⁊ iõ alig expoſitoꝛes hocexponüͦtt 5 wemonib⸗
2

meis ꝗ fuerũt ↄtrarii iudeis.cũ tñ debuiſſent eos iuuare. eo

tate fuit iobab tex edom eò onocrotalꝰ æ heritius: t ibis
BGeñ.36. K ¶ Et deſcẽZ coꝛuꝰ babitabũt in ea.Etextẽn
dent vnicoꝛnes.i.ſuꝑbi ⁊ ” l
ceruicoſi. I ¶ Et tauri .
cũ potẽtibꝰ.i.indomiti.

¶ Inebꝛiabit terra eoꝝ ſãguine. In hoc noe anagniend effuſiõis

ſanguinis humani.cuiꝰ cã ſubdit᷑ cũ dr. n ¶ Oꝛ dies vltiõis dni ⁊c.

ſic.n.fuerũt puniti idumei eo ꝙ fuerũt moleſtia aduerſarii iudeis.q̊/

rũ ciuitas metropolis fuit hierlm ĩ q̃ erat mõs ſyõ. o¶¶ Et ↄuerten
tur. PHicoñr ꝓphᷣa cõminat᷑ eis terre deſtructõez.cũ dr.Et ↄuertẽtur

toꝛꝛẽtes eiꝰ ĩ picẽ.i.ĩ coꝛruptõeʒ ⁊ amaritudinẽ ex multitudine ſãgui/

nis ibidẽ decurrẽtis ⁊ cadaueꝝ ibidẽ ꝓiectoꝝ. t humei i ſul
phur.hoc ẽ ĩ fetoꝛẽ ex cadaueribꝰ exalãtẽ. qEt erit terra eiꝰ ĩpicẽ
ardẽtẽ nocte ⁊ die.qꝛ habitacula illiꝰterre fuerut cõbuſta ab aduerſa
rijs ita faciliter ac ſi eẽnt linita pice. Ens extĩguet᷑ in ſẽpiternũ.
opꝑe humano.ignis.n.ille nõ fuit extictꝰab icolis ꝗ erãt ꝓmaioꝛi par/
te ĩterfecti ⁊ reſidui fugitiui velcapti.nec ab aduerſarijsꝗ ignẽ accẽ/
deraãt.ſʒ ſolũ ceſſauit ꝑ defectũmaterie cõbuſtibilis:Uel põt dici ꝙ ĩ

in generatione Z generationem ture cõuenientiam

habitabunt in a. XπιV. tAAc iererna.
8 W . n hebꝛeo habet:
Vſq; ĩ ſeculũ qð ꝓ/
pꝛie ſigt tpᷣs ꝗnqua

ginta ãnoꝝ. aliquãdo tñ accipit ĩ ſcriptura ꝓ maioꝛi tꝑe.aliquã
doꝓ minoꝛi. vñ nõ accipit hic ꝓ duratiõe ꝑpetua.ꝗa idumea pꝰ

deſtructionẽ dicta ꝑ nabuchodonoſoꝛ fuit poſtea hĩtata ab hoĩ
bꝰ ⁊ pdicta animalia inde eiecta.

tõeʒz dñi ſuꝑ oẽs gẽtes cõminat᷑ ⁊ ↄnᷣr reſtrigit ſe ad idu

tinẽt᷑ denũciãt᷑ ſm poſtil.iĩ poſtilla ſua pᷣncipalr exponit᷑ de idu

meis ab eſau öſcẽdẽtibꝰ:eo ꝙ fuerũt hꝛij iuðis cũ debuiſſẽt eos
inuare. eo ꝙ a duob gemellis fratribꝰ deſcẽderãt ꝓut ĩ poſtilla

largiꝰ otinet qðᷣ nõ vr rõnabiliter dictũ:tũ qꝛ ꝑ pambulũ hꝰ ꝓ
phie dat᷑ ĩtelligi ꝙ ĩdignatio dei de q̃̊ ̊ agit᷑:ſit maxia reſpectu

aliqᷓ ꝑte illiꝰ terre ĩ ſignũ diuine vĩdicte apparuit ignis exiẽs deveniſ pᷣdictaꝝ q ĩ ꝓphetis pcedẽtibꝰ fuerunt tradite.dic̃.n.Accedite

ſulphureis terre ꝗ adhuc ꝑſeueęrat.ſicut ẽ ĩ ſicilia ĩmõte ethne.iõ ſub/
dit: Aſcẽdet fum eic. ¶Mõ erit trãſics p ei.qꝛ euacuabit᷑ ab in
colis. t Et poſſidebũt eà onocrotalus auis ẽ imũda.⁊ dr ab onos

qꝙ ẽ aſinꝰ eo qð hẽat faciẽ gliquo mõ ſimileʒ aſino.vt hẽt᷑ ĩ libꝛo gq.dẽ

catholicon. hebꝛei tñ dicũt hic:noctua.q̃ ẽ auis volãs de nocte.
1 heritiꝰ.aĩal ẽ paruũ ſpinoſũ. Et ibis. i. ciconia. hebꝛei dñt
monedula.p iſta deſignat᷑ vaſtatio terre ga iſta habitãt ĩ locis deſer/
tis. y ¶ Et extẽdeĩ ſuꝑ eã meſura.i.deſtructio erit ⁊ vaſtatio ſcõᷣm
mẽéſurã peccatoꝝ.iõ ſegt. ꝭ Mobiles eiꝰ nõ erũt ibi ꝗa erũt inter
fecti velcapti.iõ ſubdit᷑. a ¶ Regẽ potiꝰ ĩuocabũt.i.regẽ babylõis
cui erũt ſubiecti ĩuocabũt vt eoꝝ miſereat᷑.ꝗa tñ nõ iueniet apud eũ
miſericoꝛdiã.ſubdit᷑.Et erũt oẽs pᷣncipes eiꝰ ĩ nibilũ. b ¶ Et oꝛienĩ
ĩ domibꝰ eiꝰ.ruinoſis ⁊ derelictis. c¶ ¶Spine ⁊ vrtice ⁊ paliurus.
Carduꝰẽ ſpinoſus cũ quo parãt panni. d ¶Et erit cubile draconũ
⁊cc:ꝑ oĩa iſta iĩtelligit᷑ ꝙ terra ad ſolitudinẽ rediget. e ¶ Et occurret
demonia onocẽtauris.ſᷣm expoſitoꝛes noſtros dicũt᷑ hic demonia de
mon es ĩcubi vel hoĩes ſilueſtres.Onocetauri ãt aĩalia mõſtruoſa in
pte ſuꝑioꝛi ſimilitudinẽ hoĩs hentia ⁊ ĩ ĩferioꝛi aſini:iõ dr ab onos qð

gẽtes ⁊c.Audiat terra ⁊ plenitudo eiꝰ oꝛbis terraꝝ ⁊ oẽ germen

eiꝰq̃ vba q̃ tW maxima attẽtõeʒ denũciãt ⁊ totũ oꝛbẽ terraꝝ ad
audiédũ excitãt nõ legũtur ĩ alys ꝓphetiis Iaie: ꝗbe ð deſtru
ctõe babylonioꝝ aſſyrioꝝ egyptioꝝ ⁊ alioꝝ agit.Ex q̊ videt᷑ ꝙ
BG ca.de acerbioꝛi ⁊ durioꝛi ĩdignatõe dei tractet.tũ qꝛ frater/
nitas gemella eſau ⁊ iacob quã allegat ad hoc ꝙ debuiſſẽt idu/
mei adiuuare iudeos nũqᷓ; fuit cauſatiua amicitie.ſʒ potiꝰ cauſa

uit ĩter eos magnã inimicitiã tã ĩ ſuis pᷣmoꝛdiis.v t pʒ Geũ.⁊5.

vbi de ipſis gemellis ĩ vtero exiſtẽtibꝰdr:Collidebãt᷑ ĩvtero eiꝰ
paruuli.q; i pceſſi i ſuis poſteris:vñ Exo.ca.i⁊.Pꝛimꝰ aduerſa/
riꝰ ꝗ exiuit obuiã pplło iſrl ad pugnãdũ cũ eis cũ exiret de egyp/
to fuit amalech filiꝰ eliphag pᷣmogeniti eſau vñ.2. Reg.S.dr de
dauid. Poſuit i idumea cuſtodes:ſtatuitq; pᷣſidiũ:⁊ facta ẽ vni/
uerſa idumea fᷣuiẽs dauid.Ex q̊ pʒ ꝙ iſte due gẽtes iſrł.ſ.⁊ idu/
mei nõ hẽbãt ſe adiuicẽ vt frẽs.ſʒ potiꝰ vt aduerſarii ꝓut fuit p
phatũ de eis.Geñ.vbi.̊. Duo ppli ex vẽtre tuo diuidẽt ppłs qʒ
ppłʒ ſuꝑabit.Nõ gex tali fraternitate videt᷑ ſeq ꝙ idumei tazʒ
acerrime debuiſſẽt puniri:eo ꝙ nõ adiuuiſſet iſraele:vñ aliꝗ ex

Accedite gentes. 9 ADDITIO.
tud. c.i pphᷣa iuitat oẽs gẽtes ad audiẽdũ:⁊ ĩidigna

med tm. de cuiꝰ vaſtatõe plura ⁊ pᷣncipalia q̃ ĩ hoc ca.cõ

ſʒz nõ yr rõnabiłr dcm̃.qꝛ de talibꝰocciſionibꝰ nò triſtãt᷑ ſʒ mag dele/ c aſinꝰ hebꝛei ſic dñt:Et occurrẽt martine catt ſilueſiribꝰ.⁊ di lil
ctant᷑.⁊ iõ ꝑ militiã celi ſol ⁊ luna ⁊ alia aſtra notabilia ĩtelliguntur ᷓ cũt᷑ martine apud eos aĩalia ſimilitudinẽ habẽtia cũ ſimus. ſũt ſt
frequẽter ĩ ſacra ſcriptura militia celi dicũt huiuſmodi vo aſtramul tñcaudata. f. Et piloſus clamabit alterad alteæ. i.vlulabit fn
ti getiles antigtꝰ colebãt ſicut deos. ⁊ ideo metaphoꝛice dicũtur ta ⁊ dicũt᷑ hic piloſi ſcõʒ hebꝛeos aĩalia ferocioꝛa ⁊ piloſa.ſc lupi⁊ lare
beſcere in deſtructione gentium ca adoꝛãtiũ eoꝙ; apparet manifeſte huiuſmõi. g¶ Ibi cubauit lamia.ẽ nĩal mõſtruoſũ habẽs ĩ ſu gi⸗
ꝙ nõ poterãt eas ſaluare. a ¶ Et cõplicabũtur q̃ſi liber celi.ĩ libꝛo pioꝛi ꝑte ſimilitudinẽ mulieris.⁊ ĩĩferioꝛi pedes eꝗnos.Cetera dt
enĩ plicato queq; ſcripta ſũt nõ poſſũt legi ⁊ eodẽ mõ dicit᷑ hic ꝙ gẽti patẽt ex dictis. h ¶ Regrite diligeter. Dic cõſequeter ponit ſi
les erzſtellatai ina pnoſticqſtes nõ poterãt ibi videre ĩfoꝛtunia pᷣdictoꝝ ↄfirmatio.cũ df: Kegritcdiligstert liib⸗ ii boe dei
ſupué buchoooo 5 . ao nate 3g leripſit ee
ſtellag eis nõ pficiet. liber celi ⁊ oĩs militii eoꝝ deflu ad nihilſ:⁊ ppendiculũ in deſo⸗ it ĩpncipio huius li
c ¶ QAnoniã iebꝛiatꝰ ẽ ĩ ce et ſiẽ defluit foliſ de vinea ⁊ de· lationẽ. Mobilẽs eiꝰ non erũt ibi bꝛi. i¶ Et legite
lo gladius meꝰ.i gladius ſicu qm̃ inèbꝛiatus eſt ĩcelo gla / regẽ potius iuocabũt.⁊ oẽs pꝛin ſcilz futuris txibꝰꝓ a n
tus ẽ ad afflictionẽ genti ſcendet ⁊ ſuꝑ ppim interfectiõis in domibꝰ eiꝰ ſpinẽ Vꝛtice 2 p peꝛedixi ventura ſu l
uz: ⁊ effuſionẽ multi ſan · mee ad iudiciũ. Gladiꝰ dñi reple liurus i munitionibꝰ eiꝰ: ⁊ crit cu pꝛacdom. l¶ NMo u
grnia eoles 4 Ecce tus eſt ſanguine: incraſſatꝰ ẽ adi/ bile dꝛaconũ ⁊ paſcua ſtrutionũ defiit anſegaln⸗
e ueter ppheta iuehik pe dẽ ſãguine agnoꝝ: ⁊ byrcõru: ⁊òpccurrẽt demõia onocẽtauris Lirer no qauefuir. ſe
tra idumeos ſpaliter.? 2? de ſguine medullatoꝝ arietů. ⁊piloſus clamabit alter ad alte/ poc ẽdictũ hᷣ nõ co in
diuidit ĩ tres partes.q; Victimã. n. dñi ĩ bſra: ⁊ iterfe- rum. Ibi cubàuit lamia ⁊ iuenit tigit excaſu necex ſe
mo cõminat᷑ eis hoius oc ctio magna i fra edom. Et dèſcẽ ũbi requiem. Ibi habuit foneazʒ buana ĩduſtria. ſed
ciſionẽ.ſcdᷣo terre deſtru dent vnico , „ . ,771 SSõ „ . ex oꝛdinatiõe dina.
ctöem. ibi. Et ↄuertétur. dent vnicoꝛnes cũ eis: ⁊ tauri cũ heritius ⁊ enutriuit catulos:⁊ cir ideo ſubditur. n
⁊ tertio ponit vtriuſq; di potẽtibus. Incbꝛiabit᷑ trã eoru,ʒ cumfodit ⁊ fouit in vmbꝛa eius. n¶ Quia qð ex oe N
cticõfirmatõem. ibi:. ſe ſanguine:⁊ humꝰ eoꝝadipe pin Illic congregati ſunt milui: al / meo ꝓcedit ꝓphe/ 8
eienſona d: Gund:ca die vltiois dñi: qnus re feradaerum. ſcqrite diligen. one be Rude
Eete ſipidumed ac. c pzʒ tributiõis iudicij ſyon. Et ↄuèrtẽ ter in libꝛo domini? légite: vnuʒ uit mibi iſpirando.
lfa vſq; ibi. e¶ De ſan tur toꝝẽtes eiꝰin picẽ: ⁊ hůmus ex eis non dẽefuit altêr alteruʒ nõ q¶ Et ſpirit eiꝰ ip/ſe b
guine àgnox. i. minox. eius in ſulphur. Et erit terra eius queſiuit: quia qũod ex oꝛe meo cõgregauit ea.ſani
. Eporgaßgtune ſtecli in picẽ ardẽtẽ nocte ⁊ die:nõ ẽx pꝛocedit ill mandaſit ⁊ ſpiritůs lin
latox arietũ.i. maioꝝ in tinguet in ſempit᷑nũ.Aſcẽdet fu/ eius ipſe: congreganit ea :ct ipſe ſe miſit eis ſoꝛtez. l.
pERiagna nogi iuuUnmnͤnnus eiꝰa generatioe in generatio miſit eis ſoꝛtem ⁊ manus eius di ad locũ habitãduʒ.
el ictnna n.lli lterfe⸗ nem:deſolabit in ſcla ſcloꝝ. Nõ uiſit eam illis in menſuram. Aſ ſe unan eizdia.
aboſta. & bacn ctun Erit traſiens p ed ? poͤſſidebunt q; in èternum poſſidebunt eay: i ingulm ſue na

eiheeg
nnsſit

lobe
filvete
dibigiſ
Laern
terponi
ib
gſenptt
uſd

dttifi

boitsii
Klcgte
otpib'
9.
e ge
Mornſn
(S
☚
(Alen
eſir,
bnoc
ner
nuſed
edine.
1.
R
de⸗
.
id

brund⸗
ebpe
Li
nſne
E
ſorl
bitictz
erdini
elni.
nlen
ſntun
emn.
hobet:
icp
gnc
Aligi
nenp
lbhoi

1
ne
ids
400
idu
eos

yp⸗
ectn
edire
na
v6
et
agten⸗
idu⸗
cauſa
foei
nerſe
eg
ofde

NH

Lidu/
futß
ſsi;
eitas

ſtilla

¶ Iſaias

„

poſitòꝛes noſtri hocca. videntur exponere pꝛincipaliter de fina Itẽ ad hãc vitatè ofirmadã facitqdã valde notabile.quod hr̃ ex co/

li iudicio ĩ q̊ oẽs repꝛobi puniẽt ex oĩbꝰ natõibꝰ. Et licet huic ex

poſitõi plurima qᷓ B; ca. ↄtinẽt ↄcoꝛdẽt:tñ nõ ↄſonat ei qð dr

ifra Regẽ potiꝰ iuocabũt cũ ĩ iudicio nec poſt iudiciũ nõ ſit ali/
ud regnũ niſi regnũ xpᷣi quẽ nõ pñt ĩuocare dãnati:in ꝗbꝰ mali/
gnitas odu ſẽꝑ ꝑmanet vt ĩ 4? ſniaꝝ di. ⁊. Ra.Sa.vo ⁊ cõiter
oẽs hebꝛeoꝝ expoſitoꝛes.̊ ca.exponũt ð romão ĩꝑio ſeu rgno.
vñ gl. nfa ꝑ boſra ⁊ edõ hebꝛeoꝝ magr̃i romÄa volüt ĩtelligi ⁊ oĩa
de ipſa dici:q̃ ↄtinent ĩ ſequẽti ca.h ĩ glo.Circa quã attẽdẽdũ ꝙ
romã ĩtelligũt eccłiaʒ romanã cuiꝰcaput ĩ terris ẽ roma quaʒ
dicuũt eẽ deſtruẽdã ꝑ meſſiã ab eis ſpectatũ:qðꝗdẽ regnũ ecclłie
dicũt eẽ pᷣfiguratũ ꝑ q̃rtã beſtiã:Dañn..ca.q deſtruẽda ẽ ꝑ vnũ
regnũ iĩcoꝛꝛuptibile a deo ſuſcitãdũ put ibidẽ hr.In q̃ expoſitõ
ne duo falſa pſupponũt.Pꝛimũ.ſ.ꝙ regnũ xpᷣi ſeu ecclie ſit figu
ratũ ꝑ qrtà beſtia ĩ viſione Dan.ↄtẽtã qð ẽ manifeſte falſũ put
plene fuit expoſitũ ĩ additõibꝰ ſuꝑ Dañ.ca.ſupꝛadicto.ſcõim pᷣ/
ſupponũt ꝙ ppls xpᷣian ſit idumeꝰ ⁊ ſic tenẽt in oĩbꝰ ſuis libꝛis
tã chalmudicis q; alis.vñ ĩ hoc.c. Ra.canhi.ſic dicit ꝙ r̃gnũ ro

manũ ⁊ oẽs ꝗ tenẽt legẽ nacareni ꝓ maioꝛi ꝑte ſũt idumei licet

eis fuerüt aliq̃ natões admixte.Silr dic ꝙ ceſar ⁊oẽs reges qui
fuerũt añ eũ ĩ roma ſũt idumei.Ad qð ꝓbãdũ nihil allegat ſʒ ſo
lũ ſuã fabuloſã narratõezʒ pᷣſupponit taqᷓ; verã cuiꝰ falſitas tñ ẽ
manifeſtiſſima.xpᷣiani.n.ſi dicãt᷑ deſcẽdere ſᷣm fidẽ tũc pᷣncipa/
liter deſcẽdunt a xpᷣo cuiꝰfidẽ ⁊ denoĩatõeʒ tenẽt ꝗ de dauid⁊ ꝑ
pũs de iacob deſcedit nõ aũt de eſau.Si aũt loquãt᷑ ðᷣ deſcẽſu
Fm carnẽ:tũc de natõibꝰ ſũt ĩdifferẽter.vñ petrꝰ aplłs Act.io.c.
In vitate cõperi ꝙ nõ ẽ acceptoꝛ ꝑſonaꝝ deꝰ ſʒ ĩ oĩ gẽte. Paulꝰ
etid ad romanos.io.ca.inꝗt.Nõ ẽ diſtictio indei ⁊ greci.Dicere
ꝑ idumeã ĩtelligat᷑ xpᷣianitas ſeu ecclła ro.nõ ſolũ nõ bʒ fũ
damẽtũ ſʒ ẽt manifeſte ẽ falſũ.Et notãdũ ꝙ ĩ loco ſic ĩ aliꝗbꝰ
alus vificat᷑ de eis illud pᷣs.Gladiꝰeoꝝ ĩtret ĩ corda ipſoꝝ:ã ſi
bñ ↄſideret᷑ ſcripture idumea ĩ ̊ loco ꝛi alus ſilibꝰ ſigt ad lr̃aʒ
ſinagogã iudeoꝝ q̃ ꝑpeccatü negatõis ⁊ occiſionis xpᷣi facta eſt
eccłie dei inimica:ſicut idumea ab eſau dᷣſcẽdẽs aduerſatrix fu
it ipſi hierlʒz. Adcuiꝰ declaratõeʒ oñdẽdũ ẽ qũo idumea qñq; ſvᷣ
metaphoꝛa lr̃aliter ſignificet pᷣdictã ſynagoga iudeoꝛum ſcðo q̃
liter lr̃a huiꝰ ca.applicet᷑ idumee ĩ ſẽſu fũpte.Circa pᷣmũ ſciẽ/
dũ ꝙ ſʒ Iidoꝝ.7.ethi.ꝙ eſau pᷣgenita ſua ꝑp eſcã fratri ſuo mi⸗/
noꝛi vẽdidit ac poſtmodũ pr̃na bñdictõe ſibi ꝓmiſſa puatꝰẽ ſi/
gnificat eũdẽ pplłʒ iſraeliticũ ꝗ a deo:vt Exo.narrat liber pᷣgeni
tus filiꝰ nũcupatꝰẽ:ꝗ ẽt ꝑꝑ pñtis ſeculi lucra nõ ſoluʒ pᷣmatꝰ ſui
honoꝛẽ amiſit:veꝝ ẽt ⁊ regni celeſtis pᷣmiũ pᷣparatũ adipiſci nõ
mernit dño expꝛobꝛãte cũ dicit. Auferet᷑ a vobis regnũ dei ⁊ da
bit gẽti faciẽti volũtatẽ eiꝰ.hec ille:Ex qͥ ꝑ locuz ab oppoſitis ꝑ
quem ſicut pꝛopoſitum de pꝛopoſito:ſic ⁊ oppoſitum de oppo
ſito verificatur ꝙ ſicut pꝛimogenitura ⁊ benedictio eſau pᷣmo⸗/
geniti ſᷣm carnem tranſiuit in iacob minoꝛem:ſic pꝛimogenitu
ra ⁊ bñũdictio ſynagoge ſathane pᷣmogeniti ſᷣm carnẽ trãſiuit in
eccłiaz etate mĩoꝛe:⁊ ſic ĩ iraeliticã dignitatẽ gẽtiũ trãſiuit plei
tudo.ĩtm̃ ꝙ gẽtes verã fidẽ ipſiꝰiacob recipiẽtes ppłs iſrł dicat᷑
vñ ĩfra.4. de gẽtili ad fidẽ accedẽti legit: Et ĩ noĩe iſrł aſſimi/
labit᷑:ſic eadẽ rõne deſcẽdẽs a iacob ſᷣm carnẽ ⁊ ab eiꝰ fide rece/

Qtes:ſicut ẽ ſynagoga iudeoꝝ xpCᷣʒ negãtiũ ⁊ crucifigẽtiũ ĩ abie

ctõeʒ trãſeũt idumeticã:vñ ⁊ nomẽ idumee ſibi vẽdicauerũt q̃
ab exoꝛdio fuit iſraeli inimica:⁊ iõ Apocl.2=.deipᷣis dr.Qui dicũt

ſe iudeos ⁊ nõ ſũt:ſʒ ſũt ſynagoga ſathane.Et notãdũ ꝙ exoꝛdiũ

huiꝰ diſtictõis.ſ.ſynagoge ⁊ cccłie ppꝛie figurat᷑ ĩ exoꝛdio hoꝛũ
duoꝝ fratꝝ.ſ.eſau ⁊ iacob Ge.25. Si diligẽter attẽdãt᷑.oĩa.n.ho
rũ fratꝝ geſta pᷣncipaliter fuerũt figuratiua vt ibidẽ ĩ additiõe
dictũ fuit. Sicut.n. ibidẽ collidebãt ĩ vtero puuli:ſic ̊ ĩ vtero
mr̃no.ſ. grẽio ſacre ſcripture q̃ m ẽvtriuſq;:cũ ex ipᷣa ſcriptura
ſacra mãʒ vite ſpũalis ſumit:ĩ q qdẽ vtero tã ſynagoga qᷓ; ecclia
