ſoke iſta fuga nõ ꝓcedit ex puſillanimitate.ſʒ ex neceſſitate. pꝑ qð parietes inde fuerũt aſſumpti a bellatoꝛibus nabuchodonoſoꝛ vt ve
Cnuinuitt betis eis Dbecdir qꝛ hoc nõ feciſtis. iõ ſubdit penavr̃a cũ nirent ad bellandum contra hieruſalẽ. luIEt erunt electe valles
giteitis Ddicit. N Qm hec dixit dñs.cuiꝰ dictũ nõ pt eẽ falſum. tuęæ.i.in quibus creſcebat triticum ⁊ vinum in abundantia.
iugf I¶Adbuc ĩ vno ãno.i.poſt captiuitatẽ iudeoꝝ ꝑ vnũ annũ tm̃ ſta m ¶Plene quadrigarum omnia terrenaſcentia 6. n g. H“
deut bitl ĩ glia ⁊ ptãte vr̃a. mę Quaſiĩ anno mercenariji.ſic mer n¶ Et equites ponent ſedes ſuas.i:cuſtodias ſuas · o ¶ In poꝛta.·i.
⸗ cenariꝰↄſiderat finẽ anniĩ ͥ locatꝰẽ ad ſᷣuiẽdũ ⁊ recipiẽdũ pꝛe pooꝛtis hieruſalem.ita ꝙ nullus poſſet ingredi ad iltrrnaber fe
e miũ.ſicergoↄſidero reddere vobis penꝗ ꝓ vr̃a duritia ⁊ negtia ire ad alus ſignificandum.alias fugiendum. p¶ Et reuelabit. Hic
aui ſtatim illo anno trãſacto iõ ſubdit᷑. E auferet᷑ oĩs glia ce ponitur deſtructionis hieruſalem ratio duplex.ſecunda ponitur.ibi:
ifi ſic dar.i.terre agarenoꝝ ſic noĩate acedar filio iſmaelis. ꝑ vnũ an / Et vocabit. Pꝛima ratio fuit qꝛ non confidebãt de deo:ſed magis de
iſßi, J nũ.n.poſt captiuitatẽ regni iude captiuauit eos nabuchodono. pꝛopꝛia virtute ⁊ induſtria ad reſiſtendum nabuchodonoſoꝛ.⁊ hocẽ
Erntig o ¶Et re.nu.ſa.⁊c. erãt.n.agareni exercitati ĩ arte ſagittãdi ſiẽ ꝛi ꝙ dicitur.Et reuelabit ⁊c̃.ſ.templum qð pꝛopter ſanctitatem ſui ſic
rlin iſmael eoꝝ pr.vt dr̃ Señ.⁊i.Vcũſq; ẽ iuuẽis ſagittariꝰ. as⸗ erat opertum ꝙ ſoli ſacerdotes intrabant.ſed tunc fecerunt inde foꝛ
imuhi n. deꝰ ⁊c̃ cuiꝰ vbũ ẽ ſtabile ⁊ firmũ.⁊ ĩ B oñdit pphaq hẽ ꝓphe talicium. q¶ Et videbitis in die illa armamentarium.i.locuʒ vbi
neſinſt tia pᷣdeſtinatõis q̃ ĩfallibiliter adiplef. Ca.II. reponebani᷑ grmaa tempoꝛe ſalomonis.vt illis te munias cõtrachal
hitl 4 Nus vallis. Pic ĩter punitões aliaꝝ gẽtiũ reſumit pꝛo/ os. r Et ſciſſuras ciuitatis dauid ad reparãdũ ⁊ ponẽdũ ibi de
riche pheta punitõeʒ regni iude addẽdo aliqᷓ q̃ nõ fuerũt ſu/ fenſores còtra chaldeos ꝓpter loci deb:litatem. ſ¶ Et congrega⸗
beweſlln periꝰ dicta.Et diuidit᷑ ĩ duas ꝑtes.qꝛ pᷣ ppheta loqꝗt᷑ cõ/ ſtis aquas piſcine inferioꝛis.ad pꝛouidenduʒ hominibus ⁊ iumentis
n tra regnũ.ſecũdo cõtra ſacerdotiũ.ibi.Phec dicit dñs.Prima in de potu in tempore obſidionis. t¶ ¶ Et domos hieruſalemnumera
Eſuta duaſ:qꝛ pᷣðᷣſcribit᷑ rgni iuò pũitio.ſcõᷣo ſpᷣdit᷑ pũitõis rõ ibi.⁊ fĩue ſtis ad ſciendũ quot eſſent ibi perſone.⁊ qualiter poſſent eis victualia
höelleß lata ẽ.Prĩa adhuc ĩ.2.qꝛ pᷣpõit᷑ denũciatio pene.⁊ ſpdit᷑ ↄpaſ ſufficere. v¶ Et deſtruxiſtis domos ad muniendum murũ.i.mu/
ghptin ſio ꝓphete.ibi.Pꝛopterea dixi.Circa pᷣmũ dicit. Onus vallis. ros hieruſalem ad foꝛtificãdum eos de lapidibus ⁊ lignis inde aſſum
erſiut licet.n.hierłʒ qᷓtũ ad vnã ꝑtẽ ſit ĩ mõte.tñ vna ꝑs eiꝰẽ ĩ valle.? ptis.⁊ etiam ne hoſtes poſſẽt ibi hẽre latibula loꝗt tm̃ hic de domibꝰ
zlitſih qꝛ ꝓpha hic denũciat futurã eiꝰdeiectõez ꝑ nabuchodo.regẽ.iõ q̃ erãt ĩ ſuburbus q̃ ſolẽt deſtrui an aduẽtũ aduerſarioꝝ ne ſintciuita
erütiune potiꝰnoĩat eã nomine vallis qᷓ; mõtis. iconts. de multi ti obeſſe in nocumentum. xEt lacũ feciſtis.i.foſſã in q̃ aqua cur
cconohe ꝓpheteviſiones habuerũt de eiꝰdeſtructõe. ſ¶ Quidnã tibi reret. y ¶ Inter duos muros.ad muroꝝ maioꝛẽ foꝛtitudinẽ.cini/
in nifl uo qꝛc.i.qua de cã. t ¶ Oꝛ aſcẽdiſti ⁊ tu oĩs ĩtecta.i.ad ſacri tas.n.dlauſa erat triplici muro. Et aquampiſcine veteris.ſ.ĩ ſta-
rcib icãdũ idolis ſuꝑ tecta domoꝝ.vt dicũt cõiter expoſitoꝛes no/ tũ pᷣſtinũ reſtituiſtis. In obſidione.n.plus ĩdiget ciuitas aqᷓ.eo ꝙ plu
eicele, ſtri.⁊ in hoc tãgit᷑ culpa ciuitat ꝑꝑ quã ðſtructa fuit.ſ.idolatria res ↄueniũt ibi ad defenſionẽ ciuitatis.⁊ iõqdã piſcinac aniarnenon
l 2

it. hoc ẽ q pᷣdicit᷑ hic iſaie a dñno. n ¶
tuü tẽpli.i.ſũmũ ſacerdotẽ. vt dicũt alig hebꝛei.Alij vero dicũt ꝙ erat
theſaurarius ⁊ cuſtos vaſoꝝ tẽpli dñi pᷣmi tñvident᷑ melius dicere.qꝛ
ifra d ꝙ eliachiʒ filiꝰ helchie fuit ſubſtitutꝰ loco eiꝰ. ꝗ eliachiʒ fuit ſa/

erat neceſſaria.ppter qð fuerat derelicta ĩminẽte obſidione fuit re/
parata. a (Et nõ ſuſpexiſtis ad eũ qui fecerat eã.ſ.hieruſalẽ.
b ¶ Et operatoꝛẽ eius de lõge.qꝛ ab eterno poꝛdinauit ibi ponere tem
plum ſuo nomini dedicatum. c ¶ Mõvidiſtis.ad eius cõſiliũ recur
rẽdo.hot ponit᷑ ad oñ̃dendũ ꝙ alias talis pᷣparatio pugne eſſet licita
⁊ bona.ſicut ecechias diligẽter ſe pparauit ad reſiſtẽdũ ſennacherib.
vt hẽtur.a. Reg.⁊.2z. Paral.qꝛ pᷣncipalr de deo ↄfidit.⁊ illud qð erat

bumane pꝓuidẽtie nõ omiſit.ſʒ iſti diuinũ auxiliũ totaliter neglexe/

rãt in ſua vtute ac ꝓpuidẽG =
maaalre reont ab: veterle: et n ſuſpexiſtis ad enz
cã deſtructiõis hiertn.ſ. Qui fecerat ea: ? patoꝛem eius
coõtẽpt verbi diuini ꝑ p de longe nonvidiſtis. Etvocàbit
pphetas eis dicti.⁊ hoc eſt dñs deus exercituũ in diẽ illa ad
it S e dien. flétũ: æad plãctũ: ad caluicinʒ: ⁊
anñ deſtructiez biergꝭ. ad cingulũ ſacci:⁊ cce gaudinʒ
NAAd fle. ⁊ ad pl.æc.i.ad de ⁊ leticia:occidere vitlos:⁊ iugu
bita atritoz t ſotiſſactoʒ lare arietes: cõedẽ carnes: ⁊ bibẽ
derdne ttania.vind. Cömedambibam'cras
pↄtrariũ in cõtẽptũ ver ribus meisvox dñi exercitnũ.Si
: gpberiy eo⸗ ad peni dimittetur inigtas hec vobis do
bome lam r bibam? nec moꝛiàmini: dicit dñs deus
craſn. moꝛiemur.hoc.n. exercituum. Hec dicit dñs deus
inte ey las da tei⸗ di⸗ erctn aide igredẽ ad eñ ꝗ
cebat. eo ꝙ ꝓphete com pitgat i tabernaculo ad ſobnã pꝛe
mabant ieneeer poſitũ tpli: ? dices ad eſ. Q fid
talis ↄtẽptus malũ eoꝛũ tu hic:aũt q̃ſi quis hic:Qꝛ exci/
aggrauabat ſupꝛa modũ
6bt. doer ee. excelſo méoꝛiale: diligent i petra
dñſi exercituũ. ꝓuoca ip tabernaculũ tibi. Eccè dñs aſpoꝛ
talem ↄtẽptũ. k R tari te faciet:ſicut âſpoꝛtat᷑ gallꝰ

vuniitter Cihisdanchne uabitte. Cõꝛonãs coꝛõabitte tri
mini ·ñ ſolũ coꝛpoꝛis moꝛ bulatõe:quaſi pilam mittet te in
te. ſz Eẽt gehẽne. ⁊ accibit

hic donccabſe tempoꝛis determinats ſcut ho io. donecponi ini

micos tuos ſcabellũ pedũ tuoꝝ. m Mec dicit hic ↄñr loqꝗt pphe
ta ↄtra ſacerdotiũ.⁊ pᷣmo contra ſobnã in ſpeciali.ſcdᷣo ↄtra alios ma

gis in generali.ibi: In die illa.Pꝛima in duas.qꝛ pᷣ ponit᷑ ipſiꝰ ſobne

deiectio ſcõo eliachiʒ ſubſtitutio. ibi:Et erit. Circa pᷣmũ ſciẽdũ ꝙ iſte
ſobna ⁊ ei adherẽtes ſuadebãt ecechie ꝙ redderet ſe ⁊ ciuitatẽ ſenna
cherib. vt dicũt hebꝛei.iſaias aũt ꝑſuadebat ↄtrariũ.⁊ qꝛ ſobne nõ fu

it factũ ↄſiliũ:iõ partĩ motꝰ ĩdignatõe.partim timoꝛe ne ſennacherib
ex magnitudie potẽtie tꝑalis ciuitatẽ caperet armis.finałr cũ ſuis oc

culte exiuit ⁊ ſe reddidit aſſyrus.⁊ iũ ductꝰ ĩ eoꝝ terrã ibi moꝛtuꝰ fu/⸗
ade ⁊c̃.ad ſobnã pꝛepoſi/

cerdos ſũm tꝑe exechie.vt dicit hic Ra. Sa.⁊ ſcripiura hoc ſatis in/
nuit ĩ hoc c.⁊. 4. Reg.io.ca. o ¶ QAuid tu hic.iſagis ĩ tẽplo dei indi

gne miniſtrãdo. p ¶ Aut qſi ꝗs hic.q̃ſi diceret. facto te ondis ac ſi
elſſes de genere regis dauid.iõ ſubdit᷑ q ¶ Quia excidiſti tibi h̊ ſe -
puichꝝ ⁊c. Edificauerat.n.ſibi ſepulchꝝ notabile ĩ ciuitate dauid in /

ter ſepulchꝛa regia vt poſt moꝛtẽ eẽt ĩ memoꝛia celebꝛi ſic ⁊ ioiada ſũ
mus ſacerdos fuerat ibidẽ ſepultꝰ ꝑꝑ bonitateʒ ipfiꝰ vt hr.?. Paral.
24 .ſʒ nõ erat ſile de iſto.ꝑꝑ qð pᷣuatꝰ fuit itẽto.iõ ſubdit᷑. 2
dryñs aſpoꝛtari te faciet ab aſſyrus. ſ¶ Sicut aſpoꝛtat gallꝰ gallina

tiꝰ c.i.pcaſtratõeʒ ĩ puſillanimitatẽ galline reductꝰ.⁊ ĩ ̊ deſignatp
pphheta ꝙ parti erat ex timoꝛe ſe aſſyrijs redditurꝰ. t ¶ Et q̃ſi amictũ
ſic ſubleuabit te.i.faciliter ⁊ ſine reſiſtentia. vꝗ¶ Coꝛonas coꝛona/

bit te tribulatõe.i.vndiq; ſuſcitabit tibi tribulatões ſicut coꝛona ca/

put circũdat. x ¶ Quaſi pild mittet te.q̃ a ludentibꝰ pijcit᷑ de manu

aad manũ.ſic iſte ſobna pᷣ reddit manibꝰm
minoꝝ ꝗ ducerẽt eũ ad terrà aſſyrioꝝ. y
ſtatuiſti tibiſepulchp. 3

aioꝝ fuit poſitꝰ ad manus
bi moꝛieris.⁊ nõ hvbi

*

miniã. al(IEt ignominia domoſi tui.qꝛ ei ignominia redũdabat
itẽéplũ oñi cui fuerat pᷣpoſitꝰ. bE

blEt expellã te de ſtatõc tuci. de di
gnitate ſacerdotali in q; credis ſtabiliri. c ¶ Et exit. Hic cõſequẽter
deſcribit ipſi eliachizʒ ſubſtitutio cũ dicii. de Uocabo ſernũ me

tuo deponã te. Et èérit in die illa:

cigulo tuo cõfoꝛtabo eũ:⁊ po

diſti tibi hoc ſpulchꝛũ: excidiſtii

dir vas eiꝰ. vñ ⁊.i. Reg.z0.vbi dr: dedit

cce

i erit currꝰgloꝛie tue cõuerſus ĩ igno

uʒ eliachiz.i. mihi fideliter ᷣuiẽt. es Et iduã illu tũica tua

i. tũica ſacerdotali hyacithĩia. f Et cĩ tuo.ð pcioſitate mãe ⁊
ſpecioſitate foꝛme iſtoꝝ oꝛnam̃toꝝ ſũmi ſacerdot dem̃ fuit dif

fuſe Exo.28. gEt erit q̃ſi pr̃ hĩtatibꝰ hierłm.i.hns curã de eiſ
paſtoꝛalẽ. h ¶Et dabo clauẽ domdauid.i.tẽpli qð dĩ hic do
muſdauid.eo ꝙ; pcepit ipʒʒ fieri ꝑ ſalomonẽ filiũ ſuũ.⁊ pparauit
expẽſas ꝓ magna parte ⁊ tradidit ſalomoni deſcriptõez tẽpli⁊
edificioꝝ circa ipʒʒ.vt hr.i.Paral.?8. i ¶ Supꝑ humex ei. q̃ſi

pu ocnictapiie
topt- as ſasisν Abs n Eri toti populi.
terra lat ſpacioſ. Jbi moͤrie Etaperieta non
ris ⁊ ibi erit curre glie tue: ignð eritg claudat. hoc
minia domꝰ? dñi tui. Et expel dicit ad oñdenduʒ
lãte ð ſtatõe tua:⁊ de miniſterio ſuperioꝛitatẽ ei ad
diſponẽdũ deigreſ

E i ORed, ſi tépli ? miniſter
vocabo ſe eruñ meñũ eliachiʒ filiũ ibicereresi exrd
helchie ⁊ ĩduůam illũ tunica tua: ſatis oñdit᷑ ꝙ fuit ĩ
eſts ig er 3 e „ee, ſtitutcus.
teſtatem tua dabo ĩ manu eius: 1 Erfigi illü paxil
⁊ Erit q̃ſi pater hĩtãtibꝰ hieruſa luũ ĩ loco fideli:ipᷣn⸗

lem ⁊ domui iuda.Et dãabo cla cipalẽ i tẽplo vñi.

16 9 aà mev oigerg mEt ſuſpendã ſuꝑ
N 5 anid ſup kunnex 4 2— eum oẽz gliam ⁊c.i.
Aꝑiet ⁊ no erit ꝗq claudat: ⁊ clau/ Oẽs alu lacerdotes
det: ⁊ nõerit ꝗ aꝑiat.Et figam ⁊ leuite initent ei
illũ paxillũ in loco fideli:⁊ erit in prãti.ſic appẽſaĩpa

ſolium glie domui patris ſui: ? xillo innitũt ei.
PE n en . Taſox diuerſa
ſũſpendã ſuꝑ eum oez glia Ddo/ genera S hoc in/

m pꝛis eius. Nãſoꝛuʒ diuerſa nueſ oia eent ſub

genera:oẽ vas paruuluʒ a vaſis oꝛdinatõne ⁊ ptate

craterarũ vſq; d omne vasmu ſua. QUſct ad

oẽ vas muſicoꝛum

lem 7teptü. k te faciet: ſi⸗ tuũ:auferet᷑ paxillus ꝗ firus fue cũtur hic iſtrumen
dimittet.iniqtas h.i.non gallinatiꝰ: quͤaſi amictü ſic ſble

rat ĩ loco fideli: ⁊ fran get ? ca taib catoꝛescan
.,„ Rig à S nRoenéderati ee at duun
det: ⁊ pribit qð pepẽderat ieo: ges mo ſoq̃ndi he/

qꝛ dñs locutus eſt. ÆπIII baico à iſtrumetũ
l cculuſlibet artificis

tergo ionathaſarma ſua

puero. In hebꝛeohr̃. Uaſa ſua. p¶ In die illa. Hic logẽ ꝓphᷣa
ẽt ↄ alios ſacerdotes ĩ gñali.ſcõʒ ꝙ dicũt expoſitoꝛes nr̃i cõiter
dicẽtes. ꝙ bic ꝓphetiat de abiectõe ſacerdotũ tꝑe ſedechie qñ

tẽéplũ fuit cõbuſtũ ⁊ ſacerdotes ĩ captiuitatẽ ducti.cũ dr̃.
4

uferet᷑ paxil.i. ioſedechꝗ tũc fuit ſũmꝰ ſacerdos. r Et
Pibit qð pepẽderat ĩ eo.i.alii ſacerdotes ⁊ miniſtri ĩnitẽtes eiſi⸗
cut pᷣncipali. Ra. Sa.vo hoc exponit de eiectõe ſacerdotii minꝰ

—

tionẽ ĩ ſpali.⁊ hic iteꝝ vt oñdat deiectõeʒ alioꝝ ſibi adherẽtiuʒ

cũ eo.⁊ ſcõz hoccũ dr: Auferet᷑ paxillus.ĩtelligit᷑ ipſe ſobnaꝗ fu

it ſacerdos ſũmꝰ.Qui fixus fuerat ĩ loco fideli.i. ſtitutꝰ ĩ ſümo

ſacerdotio tẽpli ⁊ ꝑp q̊ ablatꝰa dño.qꝛ miſtrabat ĩfidelr ⁊ indi/

gne:Et pꝑibit qdpepẽderat ĩ eo.i.adherẽtes ſibi.⁊vr̃ iſta expoſi/

tio melioꝛ qᷓ; ma.qꝛ ſre pcedẽti magis ↄſona. Ca. XXIII.
us tyri. Ad itelligẽtiã huiꝰca.ſciẽdũ ꝙ tyr fuit ciui⸗

htas ſita ĩ mari mediterraneo vndiq; maricircũcluſa.tñ
exvna ꝑte ñ multũ diſtabat a littoꝛe.⁊ iõ erat aptiſſima

ꝓceſſu tꝑis fuit multũ ditata ⁊ ĩ ſuꝑbiã eleuata.ꝑꝑ qð diuino iu
dicio bis fuit euerſa.pᷣmo ꝑ nabuchodonoſoꝛ ꝗ vt eã faciliꝰ poſ/
ſet capere. voluit eã ↄtiguare terre ĩplẽdo ſpaciũ ĩtermediũ la/
pidibꝰa lignis ⁊ terra.ſʒ hoc nõ potuit.verũtamẽ nauigio eã ce/
pit ⁊ ſubuertit.poſtea reedificata iteꝝ ꝑ Alexàdꝝ magnuʒ fuit
euerſa.q ꝑmultitudinẽ ppli cũ eo exiſtẽtis ↄtiguauit eã terre.⁊

ſic eã cepit ſine nauigio.De pᷣmavoeuerſione agit᷑ ĩ hoc ca.⁊ ſpà

liter rõe captiuitatis iudaice.qꝛ regnũ tyri ⁊ regnũ iude fuerũt

Qdd ĩuicẽ ↄfederata tꝑe ſalomonis.3. Reg.s.⁊ iõ captiuat iude⸗
iĩs debuerũt compati ratione antique confederationis.ſʒ econ/

trario magis gauiſi fuerũt eos deridẽtes.ꝑp qð ꝓpheta hic de⸗/

nüciat tyri deiectõeʒ. Et diuidit᷑ ĩduas partes.qꝛ denũciatur

huiuſmodi deiectio.ſcpᷣo eiuſdẽ reſtitutio ibi: Et erit.Pꝛima in

duas.qꝛ pᷣ denunciat᷑ deſtructio tyri.ſcõoa ꝗbꝰ debeat deſtrui.

ibi:Ecce terra chaldeoꝝ. Pꝛima adhuc ĩ duas.ſcʒ duo q̃ ſimul

pha deſcribit cũ tyri deſtructõe.pᷣmũ ẽ triſticig amatiũ. ſcom

ſũmo ſacerdotio cõ

gnaliter. referẽs hãc ſcripturã ad ipᷣm ſobnã deà.s.fecerat mé⸗

ad receptiõem nauiũ.pꝑꝑ qð afferebãt᷑ ibi mita mercimõia.vñ

eerrtitig
Loiciigit
noſrentotpi
unns.

ſilin

lbftlllig
Aeitipod,

Riſpmtin
nodzglant.

alnſcntan
Uite initenig

oinnitiic,
or dut
enteghe
ſoinca
inatönerpet
(
s mnicon
mſend
rbieiſnne
Gheiwoezen
tbuimslu
niboncl v⸗
iikumin
Cberunes
mi
sni
Z
cidj.
. 1E
nitinczeſſi
otimn
lrtn
Pherenn;

obnag fu

elrt indi⸗
kexpoſ⸗

fuitcin⸗
icluſrti
ptiſſme
imöie
dilinonl
ello
nediũ ly
gooeice⸗/
gnuzfuit
jtene,
cCNA
je fuernmt
lat iuce⸗
ſcα
tabicde
nicnnn
zimal
hui
o nin
ii⸗ſn

.„ O

fuga inhabitãtium.ibi:Traſite maria.Circa pᷣmum dicit.
nus tyri.i.eiꝰ depᷣſſio.q̃ ſubdit᷑. b¶ Ululate.pꝛe triſticia

requẽter ĩ ſcriptura accipit᷑ domꝰ vel ciuitas ꝓ habitãtibꝰ ĩ do
mo velciuitate.⁊ ſubdit᷑ cã huiꝰ triſticie.cũ dr. d¶ Quia va/

ſtata ẽ dom.i.tyr in cuiꝰ domibꝰſolebatis recipi. e ¶ Unde

venire ↄſueuerat.ſupple vobis ↄſolatio.nauigãtes.n.per mare
multũ cõſolãt᷑ qũ veniũt ad poꝛtũ bonũ ⁊ getũ.⁊cẽ hic modus lo

quẽdi guͤcatn aus
oz perficere per ali Sa rt x 42
quã ſuppletionem. Hus tyri. Alulatẽ na.
⁊ tali mõ loquendi uUes maris iqꝛ vaſtata E
vtitur hic pꝛonpeta domꝰ vñ vẽirẽ ↄſueue⸗
qꝛ modus loquẽdi rat ð tra cethim reuelatũ ẽ eis.

doe aon in waio⸗ Tacete ꝗ hitati iſula: negocia⸗

re impediẽte per/ſfe tiò ſidonis. Crãſfrtãtes mare
ctã expꝛeſſionem. repleuerunt te lin aqs mitis: ſe/

(Cenerta cunre men nili meſſis flumis fruges
bebant amiede, e⸗ eiꝰ: ⁊ ſcꝗ ẽ negociatio gẽtiũ.Erũᷣ

videbiturĩfra. ꝛ illi beſce ſidõ ait mare:fõtitudo ma
pᷣſciẽtes apparatuz ris dicẽs. Non ꝑturiui⁊ non pe
nabuchodono. ad peri: nõ enutriui iuuenes nec ad
ueniẽdũ ptra tyruz Sti pduri gies. Cſi qudi
pnüciauerũt eis ð icremetũ ꝑduxi vᷣgies. Cũ audi
ſe munirent. tamẽ tũ fuerit ĩ egypto dolebũt cũ au
qꝛ bocnõ valuit eis dierit ð tyro.Trãſite maria vlu
ideo ſubditur.

¶ acete qui ⁊c.i. 8 Wei1
8Ta⸗ mact circũ nõ hec vꝛa eſt: quᷣe gloꝛiabat᷑ a

cluſa. quaſi diceret diebus pꝛiſtinis in antiquitate

nõ loqꝗmini de defẽ ſua: Ducent eaʒ pedes ſui lon

ſione.q; nõ valebit ge ad peregrinãdũ. Quis cogi

vobis. h ¶ Te/

gociatio fidõis. m tauit hoc ſuꝑ tyrũlquondã co/
ti.n. mercatoꝛes de ronata⸗ Cũiꝰ negociatoꝛes pꝛĩ
eaenteliconie fe⸗ cipes: ĩſtitoꝛes eiꝰ inclyti terre.
Ber no aNritbie Dis Exercituũ cogitauit hvt dẽ
negociatio eius. traheret ſuꝑbiã oĩs gloꝛie:⁊ àůd

is Tranſfretantes ignominiã deduceretvniuerſos

mare ⁊c.· diuitus ? iclytos tre. Trãſi terràm tuaʒ

mercimonys in ſu/⸗
is nauibus appoꝛta .. =ðZDMUW r
tis. k ¶ In aquis multis.i.venientes ꝑ multas partes maris

¶ Semẽ nilimeſſis fluminis fruges eiꝰ⁊c.in egypto raro fit plu

uia.ſed fluuius nili diuidit᷑ per riuos ad hoc vt fructificẽt ſemi/
na in terrapꝛoiecta. vt habet᷑ Deutꝛii.⁊ iõ fruges egypti dicũtur
fruges fluminis nili.⁊ qꝛibi creſcunt ĩ magna abũdantia ferebã
tur inde ad tyruʒ per nauigium. m Erubeſce ſidon ait ma
re ⁊c̃.i.tyrꝰque vocat᷑ hic mare.eo ꝙ erat mari circũcluſa.Eru/
beſce ſidon.qꝛ deiectio ciuitatis metropolis cuiuſmodi erat ty/

rus reſpectu ſidonis.cedit in cõfuſione aliarum ciuitatũ.⁊ mo/

dus deſtructionis ſubdit cum dr in ꝑſona tyri. n ¶ nõ partu
riui nõ peperi ⁊c̃.qꝛĩeiꝰ obſidione ⁊ deſtructõe multe mulieres

bo moꝛtui fuerũt añ etatẽ adultã ⁊ debitũ ĩcremẽtũ. u au

paſſe fuerũt aboꝛtũ.⁊ multi de pueris nat ⁊ de iuuenibꝰ⸗ vgini
ditũ ⁊c̃.ꝙ deſtructa fuerit tyrus. p¶ Dolebüt.eo ꝙ hebãt cũ

tyrus amicitiã ꝑꝑ abũdãtia frugũ quã ibi adducebãt ad vẽden
dũ. q ¶ Trãaſite. Hic cũ deſtructõe tyri denũciat᷑ fuga ĩhabi/
tãtiũ.cũ dr̃:. Trãſite maria.fngiẽdo ꝑ nauigiũ ad diuerſa loca.
M lare pꝛe aliſtone virifſca. ſe hĩtatis ⁊c.i.ĩ tyro
q dĩ ĩſula rõne pᷣdicta. t¶ Nugꝗd nõ ⁊c̃.ſupple ciuitas.⁊c mo
dus loq̃ndi trücatꝰ eadẽ rõne q̃ ſuꝑiꝰ. va gliabat᷑ ⁊c. qꝛ
mlta tpa cucurrerãt a ſua fũdatõe.⁊ nullꝰpotuerat eã ðbellare
x¶ Ducẽt eã ⁊c̃.i.hĩtatoꝛes eiꝰ. y¶ Quis cogitauit ⁊c.q.d.nul
lus hõ cogitaſſet ꝙ ſic põt deſtrui.cuiꝰrõ ſubdit᷑. Audi
coꝛonatã.i.ſuꝑ alias ciuitates reginã ꝑpꝑ diuitias eiꝰ ⁊ foꝛtitudi
nẽ. al Cuiꝰ negociatoꝛes pᷣncipes.i.eq̃les magnis pᷣncipibꝰ
terrevł maioꝛeſ. b ¶ Dnñns exercituũ ⁊c.ĩſpirãdo nabuchodo.

audaciã ĩuadẽdi eã.⁊ ſubdit cãʒ. ¶ ¶ Ut detraheret ⁊ci.tyri
q̃ d hic oĩs głia hypbolice.ad deſignãdũ magnitudinẽ ſuꝑbie
eiꝰ.ſic de aliq̃ ciuitate ĩ q̃ multũ viget ſupbia.dr vulgariter ꝙ ĩ
ea ẽ ſuꝑbia toti mũdi.⁊ eodẽ mõ ĩtelligit̃᷑ qð ſubdit᷑ de nobilibꝰ
tyri. Etadisnominii cc cſꝛ nueter denũciatvelocitaré
bltatiũ ĩ tyro:dicẽs. e ¶ Lrãſi terrã ⁊c᷑i.ad modũ flu

fuge ha

̃Nſaias

Naues maris.i.o vos naute.qꝛ ponit᷑ hic cõtinẽs ꝓ ↄtẽto.ſiẽ

late ꝗq habitatis iĩ iſula. NMũquid

minis ↄtinue ⁊ velocitercurrẽtis. ¶ Filia maris. otu tyre.q dr ſi
lia maris.eo ꝙ erat mari circũcluſa vt dictũ ẽ.õ. g ¶ Mõẽ cing ulü

Vltra tibi.i.foꝛtitudo reſiſtẽdi q̃ deſignat ꝑcigulũ militare. 4

nũ ſuã.i.ptãtẽ ſuã. i ¶ Suꝑ mare extẽdit.ſ.tyrꝰq̃ ꝑ nauigiũ ſuũ ha2⸗

bebat ĩ mari magnã ptãtẽ. k ¶ Cõturbauit regna.ꝑ potẽetiã ſuã ĩiu
ſte depᷣmẽdo.⁊ qꝛ hec fuit vna cã ſue ſubuerſionis.ſubditur.
¶ Oñs mãdauit ⁊c.i.aduerſus tyꝝ q̃ ſita ẽ ĩ terra chanaan. filu.n.iſrł
nõ potuerũt expellere totalr chananeos.vñ dr matt.is.ieſus ſeceſſit ĩ
partes tyri ⁊ ſydonis.⁊ ec

ſßz filig c. S ce mulier chananea a fi/
quaſi fluuiũ / filiã maris:non eſt bnsllles greimn re.

extẽdit ſũꝑ mare:cõturbauit re pnabuchodonoſoꝛ.
gna. Dñs mdauit aduũſus cha n! HH in ta,
W . 19. 2 „- C. I. in
naan: lvt Oeret foꝛtes ei:ct di⸗ ta ſupbiã eleuata.
xit. Non adijciesvltra Vt gloꝛie p¶ Calũniã ſuſtinẽs.a na/⸗
ris: caliniaʒ ſuſtinẽs vᷣgõ filia buchodonoſoꝛ.
ſidonis. In cèthi ↄſurges tranſ al u go filin Kaonigl
freta: ibiquoq;nõ erit reqes ti· d mexiſtetes ppe illaz
bi. Eccè tra chalqeoꝝ talis po/ iſulã edificauerũt eã ð p
pulus nõ fuit: afſ⸗ ur füdauit eaʒ. cepto reg aſſyrioꝝ. cui to
In captiuitatẽ traduxerũt robu ta terra illa fuit ſubiecta
ſtos ei: ſuffoderũt domꝰ ei? po lõgo the vid vn Cx an,
LCOo SAein n e POriog oſiderãs ꝙ illa iſu/
ſuerũt eꝗ ĩ ruinꝗ Alulàte naues la erat aptiſſima p poꝛtu
mai:quia ðᷣuaſtata ẽ foꝛtitudo iũ fecit eã edif
vꝛa. Et Erit i die illa: in obliůio⸗ popuuũ ppe exiſtetem.
ne eris o tyre ſeptuagita annis. bebanet ry Stie 7
„ 2 . zi9 ſeptuͤ 3 7 75½ tyry ze0e
ſicůt dieſ regvni ẽ ſeptuagiĩ ideo ibi fugerũt aliqui p
ta anos erit tyrõ q̃ſi cãticuʒ me receptaculo hendo.qꝛ tnñ
retricis. Sume tibi cithar: cir / ralolteta leſnbr
dita.Oñ cqe:freqnta cãticũ: vt rã illã vt redderent ſibi
memoꝛia tui ſit.Et èrit poſt ſep ſngiciui de ron tertail
Iagita ſi G ſ n tuit aula eosr .
tuagita qnos viſitabit dñstyrũl ¶ Rcce terra. Pic oñt P⸗
T rediũ cet eꝗ ad merces ſuas Z¶ pheta denüciat a ꝗbetyrꝰ
rurſũ foꝛnicabitcſjvniuerſis re/ ⸗Foꝛet deſtruẽda.ſ.a chal/
gnis tre ſuꝑ faciẽ tre.Etẽrũt ne eis.⁊ hoc eſt qdð dicitur:

1

rata ad iuadẽdũ tyg.

v ¶ Talis populus nõ fuit.i.tã foꝛtis ⁊ crudelis. x ¶ Aſſur fundauit

eà.Aliꝗ expoſitoꝛes ꝑ li eam intelligũt chaldeoꝛum terram.ſʒ hoc nõ
eſt veꝝ.qꝛ Geñ.io.dicitur:de terra illa egreſſus ẽ aſſur.ſ.de chaldea.
⁊ iſte aſſur fuit filiꝰ ſem. ⁊ ab eo denominatus eſt populus aſſyrioꝝ.
vt dictũ fuit diffuſius Geñ.io.Sʒ per li eò potius accipiẽduʒz ẽ tyruʒ.
⁊qꝛ pꝛocedente tempoꝛe quidam rex aſſyrioꝝ fecit edificari eaz̊.⁊ iõ
dicitur hic deea:Aſſur fundauit eam.ſed qꝛ deſtructa fuit poſtea per
chaldeos.ideo ſubditur.
lra. 3Ululate naues maris.i. naute. vt expoſitũ ẽ ĩpᷣnꝰ huiꝰca.
a ¶ Quia deuaſtata eſt ⁊c̃.i.tyrus in qua erat poꝛtus ſolẽniſſimus.
b¶ Et erit. Pic cõſequenter agytur de tyri reedificatione.⁊ pꝛimo in
tempoꝛalibus.ſecundo in ſpiritualibus.ibi:Et erunt.Circa pꝛimum
tangitur pᷣmo vaſtationis tyri duratio.cum dicitur. c¶ In obliui⸗
one eris o tyre ⁊c̃.qꝛ non venient ibi homines ad habitandum.
d ¶ Sicut dies regis vnius.ſ.ipſius dauid.vt dixit. Ra.Sa.qui vixit.

20. annis.yt habetur.⁊. Regum.. e ¶ Poſt. o. annos.ſ.vaſtatõis

tyri. f¶Erit tyro quaſi canticum meretricis.meretrix.n. derelicta
a ſuo amaſio ſolet conari ad cantandum melodioſe ad reuocandum

amaſiũ ad ſe ⁊ in hac metaphoꝛa intelligitur deſiderium illoꝛum qui
remanſerant de fugitiuis tyri ad reedificationez ipſius.vt ſicimerca

tores de diuerſis regnis iteꝝ venirẽt ad tyꝝ.ideo ſubdit᷑.

g ( Et erit poſt. o. annos ⁊c. faciens eam reedificari. h¶ Et redu

cet eam ⁊c.illic appoꝛtatas de diuerſis regnis. i Et rurſuz foꝛni/
cabitur ⁊c̃.qð poteſt ĩtelligi de foꝛnicatiõe coꝛpoꝛal
res elongatia ſuis vxoꝛibus.ſic ſolent foꝛnicari.⁊ de foꝛnicatione ſpi
rituali qꝛ illa ciuitas idolatrie fuit dedita vſq; ad tempoꝛa xpi.
k¶Et erũt. Hic incipit verſus ĩ hebꝛeo ĩquo deſcribit᷑ reedificatio ty
ri in ſpiritualibus.cum dicit᷑:Et erunt negociationes eiꝰ merces eiꝰ
ſãctificate dño ⁊c̃.qð dicũt aliqui impletuz fuiſſe tẽpoꝛe neemie poſt
reditum captiuitatis babylonice dicẽtes ꝙ tũc ĩ tyro fuerunt hoĩes
deuoti ⁊ offerentes munera dño ĩ hieruſalẽ ad eiꝰ obſequiũ ⁊ ſuſtẽta/
tionẽ miniſtroꝝ.ſʒ qꝛ hoc nõ apparet ex his que ſcripta ſunt in Eſdra

. ₰

— —

donu exiſtẽtes ꝓpe illaz

nauiũ fecit eã edificari ꝑꝓ

Ecce terra chaldeoꝝ pa-

In captiuitatem traduxerunt ⁊c̃.⁊ pʒ

quia mercato⸗

⁊ Neemia.nec ex hiſtoria ioſephi ſeu alia hiſtoꝛia autẽtica.ideovide

tur mihi ſaluo melioꝛi iudicio ꝙ ĩpletio huſus pphetie reduci debe/
at ad tpᷣs xpᷣi.ĩ qͥ multi de tyro deuote venerũt ad audiẽdũ pᷣdicatõeʒ
xpi.vt hr̃ matt.3.⁊ Luce.õ.⁊ religꝗ de tyro poſtea crediderũt ad pᷣdica
tõez diſcipuloꝝ xpᷣi.ſe ⁊ ſua ad obſeqũ dei deuote offerẽtes.huic ẽt ex
poſitõi ↄcoꝛdat Ra.Sa.q;tum ad aliꝗd dicẽs ꝙ hec ꝓphetia ĩplẽda
Eĩ aduẽtu regis meſſie ꝗ diuitias dei cultoꝛibꝰ applicabit.ſʒ ĩ hoc di/
ſcoꝛdat ꝙ dicit iplẽdũ de futuro qð ĩ rege xpᷣo depᷣterito ẽ adipletũ.

t ¶ Elauſa eſt oĩs domus nullo introeunte.qꝛ deficiẽt homines
v¶ Clamoꝛ erit ſuper vino.i.ex defectu vini.per quod intelligit᷑

defectus cuiuſlibet potus. x ¶ Deſerta eſt oĩs leticia. in pᷣſen
ti vita. y¶ Lranſlatum eſt gaudium terre.ad locũ beatoꝛuzʒ
vbi ſolum remanebit gaudiüũ. z3D ¶ Kelicta eſt in vrbe ſolitu/
do.i.in vꝛbibus accipiendo ſingulare pꝛo plurali.ſicut Exo.S.
Venit muſca grauiſſima.i.multitudo muſcaꝝ.Sciendum etiã

Capitulum. X½IIII.

a ECce dñs. Aliqui

[— expoſitoꝛeſ dicũt

hoc ca.exponẽ

duead litterã de deſtru⸗
ctiõe idumeoꝝ quã.S te/
tigit ꝓpheta bꝛeuiter ca.
Zi. Sʒ hic reſumit᷑ vt dif⸗/
fuſius ꝑtractetur. ſʒ hoc
dict ũ nõ hʒ apparẽtiã.qꝛ
nec ex littera hui ca. nec
ex circũſtantia habet᷑ ali/
quid per qð intelligi de/
beat ð idumea.pꝑꝑ qõ be/
atus Hieroꝰ.diẽ ꝙ ꝓphe
ta hic loꝗt᷑ ad litteraʒ de
euerſione generali totiuſ
mũdi ĩ iudicio ſinali ita
ꝙ in pcedẽtibus ꝓpheta
locutus fuerat de ſubuer
ſione diuerſaꝝ gentium
in ſpeciali.ſ.iudeoꝝ baby
lonioꝝ.egyptioꝝ.⁊ huiuſ
modi.vt pʒ ex pᷣcedẽtibꝰ.
hic autẽ lequit᷑ generali/
ter de ſubuerſione mũdi
circa finale iudiciuz.⁊ qꝛ
illud iudiciũ erit ad igno
miniã iniquoꝛum ⁊ gloꝛi
am iuſtoꝝ.ideo ſic ꝓcedi
tur.qꝛ pꝛimo ponuntur ꝑ
tinẽtia ad iſtud iudicium
ſecũdo ꝓpheta inſurgit
ad dei pꝛeconiũ ca.ſequẽ

gociatões eiꝰ ⁊ merces eiꝰſcĩfica
te dño. Mõ cõdent᷑ neq; reponẽ
tur:qꝛ his ꝗ hitauerit coꝛã dño
erit negociatio eiꝰ vt mãducẽt ĩ
ſaturitatẽ ⁊ veſtiãt vſqʒ advetu/
ſtatẽ. PxIIII.

CLcæẽ dñs diſſipabit trã

⁊nudãàbit eãꝗ.⁊ à ffliget
faciẽ eiꝰ ⁊ diſꝑgèt hitatoꝛes ciꝰ.
Et èrit ſiẽ ppls ſic ſacerdos: ⁊
ſiẽ ſeruꝰ ſic dñs eiꝰ:⁊ ſic ancilla
ſic dña eiꝰ. Sicut emẽs ſic ille ꝗ
vẽdit:ſicut feneratoꝛ ſic is ꝗq mu
tuũ accipit:ſicut ꝗ repetit:ſic q
dʒ. Diſſipatione diſſipabit᷑ tra:
⁊ direptõe p̃dabit᷑. Dñs eni lo/
cutus ẽ vᷣbũ hoc. Luͤxit ⁊ deflu

xit trã ⁊ ifirmataeſt: defluxit oꝛ

bis ⁊ ĩfirmataẽ altitudo ppli tre
⁊ tra iterſcq eſt ab habitatoꝛibꝰ
ſuis:quia trãſgreſſi ſũt leges:mu

tauerũt ius: diſſipãuerũt fedꝰſẽ/
pit᷑nſ. Pꝛ pt᷑ B maledictio vo/

rabit trã: ⁊ płccabũt hitatoꝛes
eiꝰiõq; iſaniẽt cltoꝛes eiꝰ:⁊ relin

1 ꝓpheta loatur 8
.2 . 1 55 uturis per moduz
quẽthomies 5 auci. Luͦxit vinde pᷣteriti ꝑꝑ certitudi
mia:infirmataẽ vitis igemueruüt nẽ pphetie.⁊ qꝛ ta/

oẽs ꝗ letabant᷑ coꝛde.Ceſſauit

gaudiſ tympanoꝝ:geuit ſonitꝰ
letatiũ:ↄticuit dulcedo cithare.
Cũcãtico nõ bibẽt vinũ: amara

erit potio bibentibꝰ illa. Attrita

ſt ciuitas vanitatis:clauſa ẽ oĩs
domꝰnillo itroeũte Clamoꝛ èrit

ſuã atq; laudabũt:cũ glificatüs

fuerit domin? hinniènt dẽ mari. itrãt peaʒ:q; angu⸗/
dñʒ: i iſt ulis manj nom̃ dni diiſrl pauciſunt q iueni⸗
A finibus tre laudes:ãudiuimꝰ unt eam.⁊ hoc ẽ qʒ
glia iuſti. Et dixi Secretũ mel or bic: Qꝛ hec ert
mihi: ſecretũ mcũ mihi. Mè mi/ imedio terre iudi.
bi. ꝛẽuaricates pᷣuaricati ſüt: furu ppe bierlz
fuutux ppe hierlʒ qᷓ
ẽ in medio terre.ha

lis modus loquedi
frequẽter ẽ ĩ ꝓpphe
tis. a Quia hec
erũt. Pic pnr ðᷣſcri
bit iuſtoꝝ cõſolatõ
ꝗ nunc ſunt depꝛeſ

ſi.ſed ĩ iudicio erũt

exaltati. Et diuidit᷑

r⸗ . ESn en in duas.in partẽ pᷣn
ſuꝑvino iĩ plateis: ðſerta ẽ oĩs le cipalẽ ⁊ incidẽtalez
ticia:traſlatũ ẽ gaudiũ tre.Reli ſecũda ibi. Uemi/
cta ẽ ivꝛbe ſolitudo ⁊ calamitas Liirdeent n alo⸗
oppꝛimet poꝛtas.Oꝛ hẽc erũt ĩ riã eruntvalde pau
medio tre ĩ medio pploꝝ. Quõ ci reſpectu dãnato/
ſi pauce oliue qᷓ̃ remaſerũt excu/ rũ.ſcoõm ꝙ dicit ſal
tiant ex olea: ⁊ racemicuʒ fuerit uotoꝛ holinia
finita videmia. Di leùabũt vocẽ vue ducit ad pdi/

tõez ⁊ multi ſunt ꝗ

ti. Pꝛima in duas.qꝛ pꝛi⸗/
mo ponunt᷑ quedam iudicium antecedentia ſecundo conſequentia
ibi.Et erit.Pꝛima in duas.qꝛ pᷣmo deſcribitur tribulationis circa fi⸗
nem mũdiacerbitas.ſecundo eius ineuitabilitas.ibi:Soꝛmido.Cir/
ca pᷣmum ſciendum ꝙ tribulatio mũdi pꝛecedens iudicium.licet fu/
tura ſit hoꝛꝛibilis iniuſtis.tamen erit iuſtis materia conſolationis.p
pter quod ſaluatoꝛ Luce.⁊i.de hoc loquẽs dixit apoſtolis. Pis aũt fi
eri incipientibus reſpicite ⁊ leuate capita veſtra.i.exhilarate coꝛda.
vt exponit Sregoꝰ omeł.pma.Et ideo hicpꝛimo ponitur maloꝛuʒ tri
bulatio.ſecundo iuſtoꝛum conſolatio.ibi:Quia hec erunt. Pꝛima in
duas.qꝛ pꝛimo ponit᷑ maloꝝ afflictio.ſcdo leticie ſubtractio.ib: Lu/
xit vindemia. Circa pᷣmum dicitur:Ecce dominus diſſipabit terram.
qꝛ per ignem cõflagrationis pꝛecedentem iudicium a ſtatu ſuo ĩmu/
tabitur. b ¶ Et nudabit eaʒ. perbis ⁊ arboꝛibus. c ¶ Et affliget
faciem eius.qꝛ igne pꝛedicto ſuperficies eius cremabitur.Et accipit
h; aſflictio metaphoꝛice.ſicut ⁊ ꝑeroppoſitum dicitur terra vel pꝛatũ
ridere quando vireſcit. dEt diſperget habitatoꝛes eius.qꝛ tunc
oẽs moꝛient᷑ vt reſurgãt in iudicio. e ¶ Et erit ſicut populus ſic ſa/
cerdos ⁊c.i.qᷓ;ẽtuz ad hoc non erit acceptatioↄditionis ſtatus aut ſexꝰ
f¶ CLuxit ⁊ defluxit terra.i.habitantęg in terra.
g¶ Defluxit oꝛbis.a ſtatu ſuo. bEr infirmata eſt altitudo populi
terre.qꝛ deficit in domibus dominiũ ⁊ pꝛincipatus.
i ¶Et terra ĩterfecta ẽ.i.habitatoꝛes terre. k ¶ Ab habitatoꝛibus ſu
is.i.pꝑ peccata inhabitãtium.iõ ſubdit᷑. l¶ QAuia traſgreſſi ſunt le/
ges diuinas. Mutauerũt ius bone ↄſuetudinis ꝗᷓ eſt ius humanum.
m¶ Diſſipauerunt fedus ſempiternum.facietes ius nature qõ in mẽ
tibus humanis ĩdelebiliter ẽ ſcriptũ. n eoreer hoc maledictio
ſ.dei. ooꝛabit terraz.i.bomines terrenos. p ¶ Et peccabũt
habitatoꝛes eiꝰ.qꝛ appꝛopinquante iudicio abundabit iniquitas.⁊ re
frigeſcet caritas.matt.?⁊ 4. q

ps.ioʒ. Uinũ letificet coꝛ hominis.iõ dicitur: Luxit vindemia ſecun
do ex ſubtractione ludi recreatiui.cum dicitur. x ¶ Ceſſabit gaudi/
um tympanoꝝ ⁊c̃.⁊ pʒ littera.tertio ex deſtructiõe habitaculi.cũ dr
ſ¶ Attrita eſt eiuitas vanitatis.i.quelibet ciuitas mundi que dicitur

uxit. Hic ↄñᷣir deſcribit᷑ ſubtractõ
gauduj.⁊ pᷣmo ex defectu vini quod ſolet eẽ materia gaudu.ſcõʒ illud

——= “ bitabiliſ.qꝛ ẽ ĩ q̃rto
climate. b Müo ſi pauce oliue ⁊c.fructus.n.remanẽtes ĩ oli
ua poſt excuſſionẽ.⁊ racemi remanentes ĩ vinea poſt vindemia

tionẽ ſũt valde pauci reſpectu collectoꝝ.ſic electiĩ iudicio erüt

valde pauci reſpectu alioꝝ.⁊ de iſtis paucis ſubdit.
c¶ Hi leuabũt vocẽ ſua.ex magno affectu.
cu toto conatu. er glificatꝰ fuerit dñs.i.cũ dñ
ĩ iudicio apparuerit i foꝛma humanitatis gloꝛioſa.
HPinient.i.ſigna leticie oñdẽt.ſicut equus hiniens ex leticia.
g¶ Be mari.i.q; tũc trãſferẽtur de hoc mundo qui eſtad moduz
maris tẽpeſtuoſi ad poꝛtũ gloꝛie ĩ aia ⁊ coꝛpoꝛe.⁊ qꝛ hoc ẽ valde
deſiderabile.iõ admonet ꝓpheta ſideles vt ſe ⁊ alios ad hoc di/
ſponãt ꝑ pᷣdicatõeʒ ⁊ ſuſceptionẽ fidei catholice:dicẽs. J
h pꝛopter hoc.i.cũ elect ĩ iudicio exultetl. n doctrinis

.

s ieſus xpᷣs

gloꝛificate dñz qð fecerũt apłi alq; diſcipuli xpi. In iſu
lis maris.qꝛ pᷣdicauerũt nõ ſolũ habitãtibꝰi arida.ſʒ etiã ĩ iſulis
maris.vt pʒ de Paulo ĩ actibꝰapoſtoloꝝ ⁊ ĩpluribus locis.⁊ qꝛ

licatio euãgelij pceſſit ad oẽs partes oꝛbis.iõ ſubdii.
Afinibus terre laudes.ſ.diuinas. m ¶ Audiuim gliaz iu/⸗
ſti.ſ.xpi cuiꝰ głia vbiq; terraꝝ ẽ pᷣdicata.⁊ qꝛ myſteriuzʒ xpᷣi erat
occultũ ⁊ ſecretũ tꝑe veteris teſtamèti.ꝑꝑ qð.⁊ꝛo.ĩterpᷣtes ꝓ eo
ꝙ hẽtur ſupꝛa.o.ca.de xpᷣo:Etvocabit᷑ nomẽ eiꝰadmirabilis cõ
ſiliariꝰ:deꝰ foꝛtis.pater futuri ſeculi.pᷣnceps pacis.trãſtulerũt:
Et vocabit᷑ nomẽ eiꝰ magni ↄſili angelus.iõ dicit hic ꝓpheta.

D

n¶Et dixi ſecretũ meũ mihi.⁊ duplicat᷑ ad maioꝛẽ affirmationẽ

vłqꝛ duplex ↄtinebat᷑ ſecretũ.ibi:Unũ ꝑſone.in qua duplexcõ
iugit nã.ſ.diuina ⁊ humana.qð ẽ valde arduũ.Aliud tꝑis qꝛ de/
terminatũ tpᷣs ſui aduẽtus erat valde occultũ. o Ue mihi.

Pecẽ pars incidẽetalis in qᷓ̃ ꝓpheta deploꝛat caſũ populi ſui.qꝛ i
aduẽtu xpᷣi pauci iudei crediderũt.⁊ multi remãſerũt excecati.
⁊ ꝑ ↄns ſoꝛte ⁊ gaudio electoꝝ pᷣuati.qð pᷣuidẽs ꝓphᷣa dicit: le
ꝛeuaricãtes pᷣuaricati ſũt. Hic qᷓ

mihi. ex caſu ppłi mei. p
ter ponit puaricatio.qꝛ pᷣmo pᷣuaricati ſunt iudei.xpᷣi humanita
tẽ blaſphemãtes:Ecce hõ voꝛax ⁊ potatoꝛ vini.publicanoꝛuzʒ ⁊

pctõꝝ amic:matt.ii.ca.ſcõo eiꝰ diuinitatẽ.miracula vtute dini

iq; laudabüt.

Phenlgn
emrme
nipcenine

ſopci
reſim doh
iidic “
itdinci
wnnmnti,
Einegirtg
ub Uen
mpmüͤſein
clatiadgo⸗
umyelcepen
Mandingo
ucdcctſ
amn. u
nſwcoſapi
ednctag
mmulaſim
oatann
Ntai

iünt güen
mabaicd
Obecit
olene icd⸗
imioef
ehiuttz
tolenete
lijqn
nmnieioll
ſrmcone
inacoeru
.
igluahi

ioieſo

1
ser ltn
Gtadnonn
rimie
odhan
7 DockrINS
N

gemuffli
lslebth
bdi.
in
niztien
Möltse
ninhlec
nrilnieni
heſphen
ſenanone
golpſete
gesene
Pentt
ui ſitl
tclan
orle
lürhi

bumunin

nm

N¶ Ilaias

nitatis facta demonibꝰ attribuẽtes. Luce.ii.In beelcebub pᷣn/
cipe demonioꝝ eicit demonia.tertio moꝛtẽ eiꝰ pcurantes.q̃r⸗
to ipſum ĩ ſuis diſcipulis ꝑſequetes.vt pʒ ĩ actibꝰ aploꝝ ĩ pluri/
bolocl. a¶ Soꝛmido. Poſtq;. S. circa malos oſcripta ẽ pene acer

bitas. G ↄnᷣr õſcribit᷑ eiꝰimutabilitas.ł ĩeuitabilitas cũ dr. Coꝛ
p

midoa fouea⁊ laqueſuꝑ te ꝗ habitoꝛ es terre.gñaliter ẽt dicit᷑

hic:foꝛmido ex ꝑpſecutione antixpi.quã alig nimis foꝛmidãtes

cadẽt ĩ foueã trãſgreſſionis ei obediètes.iõ ſubdit᷑: Qui fugerit

C In 2Z4. vbi dicit᷑ ĩ poſtilla.ideo ſubdit᷑.a finibus terre laudes.ſ.
ee vonraik alne ige

70.

erũt ĩ medioterre.Pꝛo quo ſciẽdũ ꝙ hic ꝓpheta dolet de B

1 ẽva põt referriad hoc ꝙ dixerat paulo ãte qꝛ hec
uci degẽte ſua.ſ.iſrael adheſerũt doctrine xpi:cũ tñ ĩmedio eoꝝ

xpᷣs ↄuerſatus ẽ:⁊ iſtiꝗ longe erãt.ſ.inĩſulis ⁊ extremis terre ĩ magna

Ocꝙ dð a finib terre laudes audiuimꝰ e Canbas expoſiti

a facie foꝛmidis ⁊c.
b ¶ Et qui ſe explica
uerit de fouea.poſt
moꝛtẽ antichꝛiſti ðᷣ
traſgreſſione peni/
tẽdo.qꝛ vᷣm ſactos ⁊

doctoꝛes nr̃os poſt

moꝛtẽ eiꝰ dabit ali
qð tps penitẽtie de

ceptis abeo.
c¶ Tenebit laqueo
.i. igne ↄflagratiõis

q́ᷓ;tũ ad oẽs genera
liter.vel ſnĩa dãna/
tiõis q;tũ ad repꝛo/
bos partialiter.

ODQ cataracte de

excelſis aꝑte ſũt.i.
talis punitio veniet
a deo cui reſiſti non
poteſt.

¶Et ↄcutiẽt fũda/

mẽta terre.qꝛ ꝑ ter

remotũ mõtes ade

q̃bunt᷑ terre plane.
iõ ſubdit᷑.Cõfracti

one ↄfringetur ter /

erit ꝗ fugerit a facie foꝛmidis:ce

⁊ pᷣuaricatione traſgreſſoꝝ pᷣna

ricati ſũt. oꝛmidò ⁊ fouea ⁊ la

qᷓus ſuꝑ te:ꝗq hitatoꝛ es terre.Et

det in fouea: ⁊ q ſè explicauerit
de fouea:tenèbit laqo:qꝛ catàra
cte de excelſis aꝑte ſũt:⁊ ↄcutien

tur fundamẽta terre. Cõfractõe

ↄfringet᷑ terra:ↄtritiõe ↄteret᷑ ter
ra.Cõmotiõe cõmouebit terra:

ggitatione agitabit᷑ terra ſic ebri

us:⁊ aüferet᷑ quaſi tabernaculũ
vniꝰnoci.Et graudabit eꝗ iniqui⸗
tas ſua:⁊ coꝛꝛuet:⁊ nõ adijciet:
vt reſurgat. Et èrit in diẽ illa: vi
ſitabit dñs ſuꝑ militiaʒ celi in ex

celſo:⁊ ſupꝑ reges rerre ꝗ ſũt ſuꝑ
terrã. Et ↄgregabunt᷑ in ↄgrega
tiõe vniꝰfaſcis in lacũ: ⁊ clãudẽt
parietem. Sickht eſtus in ſiti: tu

ibi in carcere:⁊ poſt mitos dies

viſitabũtur. Et erubeſcet lůna æẽ—

cituũ in moͤnte ſyõ⁊ in hierlʒ ⁊ ĩ
ↄpectů ſenũ ſuoꝝ fuerit glificatꝰ
,O miné deůs X .
mẽus es tů: ⁊ exalta)
boͤte: ⁊ confiteboꝛ no
mini tuo:quòͤͤniam fe/
ciſti mirabilia:cogitationẽs anti
quos fidels:amẽ. Qũuia poſui⸗
ſti ciuitatẽ in tumulũ: vꝛbeʒ foꝛ
tem in ruinam:domũ alienorũ:

vt non ſit ciuitas: ⁊ in ſempiter-

num nõ edificetur. . Supèr hoc
