mẽſes cum parte decimioctaui anni ioſie remanẽte poſt iuentio
nem libꝛi pꝛovno anno computãtur.Item ꝗnq; ð trãſmigratio/
ne ioachĩꝗ ſimul iũcti faciũt annos.ʒo.⁊ ſic idem annꝰfuit trice
ſimꝰ etatis ecechielis ⁊ inuẽtionis libꝛi deuteronomij ⁊ gntꝰtrã
ſmigrationis ioachĩ. Secũdo notat loc' cum dr̃. a Aln eſſẽ
i medio captiuoꝛum iuxta fluuium chobar.⁊ hic fluuiꝰeſt ĩ terra
chaldeoꝛum vt poſtea ſubdit᷑.egechiel.n.cum ioachĩ trãſmigra
uerat.dicũt aũt hic alig ꝙ chobar eſt nomen appellatiuuʒ.vt ſit
ſenſus:iuxta fluuium chobar.i.iuxta fluuium grauem ex magni

tudine aque ⁊ ei impetn.ſʒ hoc dictum ꝓcedit ex ignoꝛãtia idio
matis hebꝛei.ſi.n.hoc eſſet verum ſcriberetur ꝑ lram deleth in

fine ſic: chobad.nũc aũt in hebꝛeo ſcribit᷑ ꝑ lr̃am res in fine.⁊ iõ

f⸗
dicẽdum ꝙ eſt nomen ppꝛiumtm. b¶ Apti ſunt celi.nõ ᷣm 12

exiſtentiam ſʒ ſᷣm apparẽtiam put ĩ coꝛuſcationibꝰvidẽtur ape
riri. c ¶ Et vidi.viſtõe imaginaria ⁊ itellectuali. d¶ Uiſio
nes dei.i.a deo mihi factas ⁊ diuina ſecreta ſignificãtes.Tertio
in hoc ꝓlogo notificat᷑ auctoꝛ miniſterialis huius libꝛi.⁊ pꝛimo
ex nomine cum dr. e¶ Factum eſt vbum dniad ecechielem
ſecũdo ex genere.cum dr. f¶¶ Filium bugi ſacerdotes.ex quo
pʒ ꝙ ecechiel fuit de tribu ſacerdotali.⁊ ꝑ cõſequẽs de regia.qꝛ
iſte due tribꝰerãt cõmixte.fuit etiam pater eiꝰ ꝓpheta ſᷣm regu ⸗
lam hebꝛeoꝝ videlz ꝙ qn ĩ pncipio libꝛialicuiꝰ ꝓphete expꝛimi
tur nomẽ patris ſui.dat᷑ ĩtelligi ꝙ fuit ppheta ſicut ⁊ filiꝰ.qᷓuis
nõ habeat᷑ pphetia eiꝰ.ſicut necalioꝝ multoꝝ. g ¶ Et facta ẽ
ſuper eum ibi mandñni.eleuãs mẽtem eiꝰad cognitionem ſecre
toꝛum dei. h¶ Et vidi. HPic cõſequẽter ponitur tractatꝰ.⁊ qꝛ
liber iſte eſt de deo creaturis pᷣſidente.vt ſupꝛa dem̃ eſt.iõ diui
dit᷑ in duas.qꝛ pᷣmo ponit᷑ huiꝰpᷣſidentie ſupeminẽs modus.ſe/⸗
cũdo multiplex eiꝰeffectus.ca.ſe.⁊ ſequẽtibꝰ.ꝓpter quod dicũt
aligꝗ expoſitoꝛes ꝙ pᷣmum caplin virtualiter ↄtinet ſniam ſeq̃n
tium. ꝓut effectin cauſa efficiente virtualiter cõtinent᷑. In hoc
aut capitulo deſcribitur qdam imaginaria viſio ad ſigniſicãdũ
dine pᷣſidẽtie modũ.cuiꝰſignificationeʒ ecechiel ĩtellexit.aliter
nõ fuiſſet ꝓpheta.ſᷣm ꝙ dr̃ Dañ.io. Intelligẽtia opꝰ eſti viſiõe.
vt diffuſius ꝑtractaui ĩ pᷣncipio libꝛi pſalmoꝝ.Igr̃ pᷣmo expone
tur littera hꝰcapituli applicado eam ad appꝛehẽſionem imagia
rie viſionis.poſtea dicet᷑ ꝗd ꝑ illam viſionem imaginaria ĩtelli/
gat᷑. Pec aũt viſio imaginaria hẽt tres partes.pᷣma cõtinet aĩa/
lia apparentia.ſecũda rotas apparẽtes iuxta ea.ꝗ icipit ibi:Cũ/
aſpicerem tertia firmamẽtum apparõs ſuꝑcapita aĩalium:⁊

deſup effigiem hoĩs ſedẽtis ſup thꝛonumque ĩcipitibi:Et ſimilitu/

do ſupꝑ caput aĩialium. Ad ĩtellectum veropꝛime partis que ſatis tra
ditur ĩuolute.cõſiderãdum ꝙ ꝓpheta videbat imagiarie nubẽ ma⸗
gnam ab aglone venientem igne iuolutam.eo modo quo apparet in/
coꝛuſcatione.⁊ ꝑ aꝑturam illiꝰnubis videbat quatuoꝛ animalia in oĩ
bus ſimilia.licʒ alig dicãt q apparebat tm̃ vnum aial hẽns quatuoꝛ

facies.ſʒ lſ̃a magis videt᷑ cõcoꝛdare ꝙ eẽnt quatuoꝛ aĩalia.ſicut ap/

parebit magis.ĩfra.io.ca.⁊ ſic erãt ibi ſedeciʒ facies.⁊ ideʒ dicit Ra.
Sa.qᷓ;tum ad numerum

chobar. Et fact ſuꝑ eſ ibi ma ſacieꝝ. tñ aliter exponit

. 6 1 diſpoſitionem earuz. Et
nus dñi. Et nidi:ẽt eccevẽt? tur- qꝛillaquatuor aialia ab

binis vẽniebat ab a⸗ lõe: nubes oibus ponunt᷑ ſimilia in
magna ⁊ ignis ĩiuoluiẽs.Et ſplen oibus. habita deſcriptio

doꝛi circuitn eiꝰ: ⁊ ð mèdio eius ne vni. betur deſcniptio

„ e oĩium.Dicũt ergo docto/
q̃ſi ſpẽs elẽctri.i.ðᷣ medio ignis. resnoltri eorg anunm

Et i mediò ei ſilitudo q̃tuoꝛ aia lis ereat erectum ſuꝑpe

lii: ⁊ hic aſpcũs eoꝛuʒ. Silitůdo des ⁊ ĩ ſupioꝛi parte qua
hois ĩ eis. Et q̃tur facies vni: ⁊ qren rugad bo⸗
qtuoꝛ pẽne vni.Et pdes eoꝝ pe eſtmagna differentia. qꝛ
des recti:⁊ platã pedis eoꝛuʒ qſi tm viroſq; facies diſpo⸗
H nebantur ſᷣm quatuoꝛ ꝑ/

tes oppoſitas.ita ꝙ faci

es homĩs erat ĩ ꝑte aĩalis oppoſita directe aſpectui ꝓphete.⁊ dr pars
anterioꝛ.ĩ parte vero oppoſita ſeu poſterioꝛi facies agle.⁊ ĩ aljs dua
b partibꝰſibi oppoſitis facies leonis ⁊ facies bouis.ita ꝙ facies leo
nis erat ĩ dextera ꝑte reſpectu faciei hois.⁊ facies bouis in ſiniſtra.
Ka.Sa.aliter exponit dicẽs ꝙ quatuoꝛ facies vniꝰaialis apparebãt

ĩ directo aſpectu ꝓphete.ita ꝙ facies leonis erat pᷣma.hois ſecũda.bo

nis tertia.agle quarta.⁊ ita intelligẽdum ĩ alus tribꝰ ꝑtibus q̃drati.

Et ĩ quolibet aĩali erãt ſimiliter quatuoꝛ ale:quarum erãt due ðmi
ſe ad coꝛpꝰtegẽdum.⁊ due ſupius erecte ad volãdum ⁊ ꝑextẽſionem
alarum erãt iſta aĩalia adinuicem iũcta ſicut homines in choꝛeis ⁊i
quolibet erãt quatuoꝛ manſimiles manibꝰhominis ⁊ ſimiliter qta
oꝛ pedes:quoꝛum tibie tales erãt.ꝙ flexura genu eq̃liter flectebat

ad quatuoꝛ ꝑtes oppoſitas.⁊ ſimiliter plãta pedis eq̃liter applicabił

ꝓcedendo ad q̃tuoꝛ ꝑtes oppoſitas.⁊ ſic illa aĩialia ꝓgredipoterant
ad quatuoꝛ ꝑtes oppoſitas abſq; coꝛpoꝛis cõuerſione.ſicut ſi bomo
hẽret oculos ĩ poſterioꝛi ꝑte capitis ſicut in anterioꝛi.⁊ ſimiliter ſuꝑ

vtrãq; aurem:⁊ genua equaliter flexibilia ad partes quatuoꝛ.⁊ plan

tas equaliter applicabiles ad dictas ꝑtes poſſet ambulare ad quatu

oꝛ ꝑtes oppoſitas ſine coꝛpoꝛis cõuerſione.Sciendũ ẽt ꝙ cuilibet fa
cieicoꝛeſpondebat vn pes in ꝑte inferioꝛiĩ recta linea ſub facie.ale

yero ſic erãt ſituate ꝙ vnaerat inter duas facies ⁊ ecõuerſo.ſ.vna fa
cies inter duas alas.⁊ huic ſnĩe põt de facili lra applicari.cũ dr:Et vi

di.imaginaria viſione ⁊ intellectuali. i¶ Et ecce ventturbinis.ꝗ

apparet ĩ coꝛuſcationibꝰmagnis. n ¶¶ Et ſplẽdoꝛ ĩ cir.eiꝰ.ſicut coꝛu
ſcationes emittũt ſplẽdoꝛem. o¶ Et de medio eiꝰq̃ſi ſpẽs.i.ſimili
tudo. p 1
dio.n.ignis videbat᷑ egredi talis refulgentia ſiue coloꝛ.In hebꝛeo hẽ

tur:Quaſi ſpẽs haſſemum.⁊ dicit Ra.Sa.ꝙ ipſe neſcit ꝓpꝛie ꝗd ſi

gnificet haſſemuz:⁊ iõ neſcio q̃re hieronym trãſtulit elecirum.nõ.n.
multum videt᷑ pꝛobabile ꝙ melius ĩtellexerit hebꝛaicum q; doctoꝛ

ille. q ¶ Et ĩ medio eiꝰ ſimilitudo quatuoꝛ aialium.q d.nõ erat ani
imilitudo hoĩs.iſta
facies pᷣmo ponit᷑ qꝛ erat ĩ directo aſpectu pꝛophete.nõ autẽ alie tres

malia ſᷣm veritatem.ſʒ ſ̃ᷣm apparentiã. x

ſm imaginationem latinoꝝ.ſᷣm hebꝛeos vero oẽs quatuoꝛ eraͤt ĩ di

recto aſpectu.facies tñ hofſs expᷣmit᷑ pᷣmo.qꝛ eſt facies aĩalis notabi

lioꝛis.ſ.rõnalis in eadem tñ linea facies leonis erat pᷣma.hominis ſe

cũda.bouis tertia. agle quarta. sS ¶Et quatuoꝛ facies vni.ſ.anĩali

modo pᷣdicto. t ¶ Et pedes eoꝝ pedes recti.i.nõ hẽntes aliquam

extenſionem extra tibiã.vt ſic eẽnt eq̃liter applicabiles ad oẽm par

tem. v¶ Et plãta pedis eoꝝ q̃ſi plata pedis vituli.plãta at vituli

licz hẽat extẽſionem vltra tibiam in ꝑte anterioꝛi tñ illa eſt modica.

„

⁊ ꝓpter hoc dicit᷑ hic:quaſi.qꝛ nõ erat ĩ toto ſimilis.q; plata animali
um hic deſcriptoꝛuzʒ nullam habebat extenſionem ad aliquam pꝑtẽ.

⁊ ꝓpter hoc hebꝛei dicunt ꝙ hec eſt littera: Etplanta pedis eoꝛum
quaſi planta pedis rotundi.ſicut ⁊ tibia.⁊ ratio huius diuerſitatis
eſt qꝛ dictio hebꝛaica que ponitur bic.ſcilicet aguel.equiuoca eſt

ad vitulum ⁊ rotundum.hebꝛei ſequuntur vnam ſignificationem. ?

tranſlatio noſtra aliam. hebꝛei tamen videntur melius dicere.quia
expoſitio tranſlationis noſtre reducitur ad dictum eoꝛum. vt pa⸗

tet per pꝛedicta.
tet perp 11 4

acit reuolutiones in aere. k¶ Ueniebat ab aglone.ſᷣm ſitũ hirlʒ
et nubes magna. extẽſiue ⁊ intẽſine. m (Et ignis inuoluẽs.ſiẽ

lectri.eſt aũt electrũ clariꝰrelucẽs auro ⁊ argẽto.ððᷣ me

a ¶Et ſcintille vc videbant᷑ egredi ne oculis alalium. b ¶ Et manꝰ

hoĩs.i.ſimiles manib hoĩs.
quãtulum ꝓgredi de ſubtꝰ.

Sub pẽnis eoꝝ.qꝛ videbãtur ali / et aſpe
medio rote.i.vna trãſiens ꝑ medium alteriꝰĩterſecãdo ſe ĩuicezʒ
ad angulos rectos ſperales. a ¶ Per q̃tuoꝛ ꝑtes eaꝑ euntes

d¶ Juncteqʒ erat pene coꝝ.qꝛ extre/

mitas vni tagebat extremitaté alteriꝰ. 1 reuertebant᷑ cũ in
cederẽt.licz. n. icederent ad quatuoꝛ ꝑtes.vt hẽtur.infra.tñ hoc erat

ſine cõuerſione coꝛpoꝛis.vt pᷣdicium eſt.aiſtud vocat᷑ hicnõ reuerti
⁊ ſubdit᷑ diſpoſitio facierũ.cũ dr̃. f
qꝛ ᷣm deſcriptionẽ latinoꝝ

ctui ꝓphete.facieſãt leo
nis ĩ latere dextro ipſius
aĩalis.⁊ facies bouis ĩ la⸗

tere ſiniſtro ſᷣz vo deſcri

ptionẽ hebꝛeoꝝ quatuoꝛ
facies huiꝰ aĩalis erãt in
latere oppoſito aſpectui
pꝛophete. ſic tñ ꝙ facies
leonis erat pᷣma.hoĩs ſe/
cunda:bouis tertia:vt di
ctũ ẽ a ſic facies hoĩs ha/
bebat ad dexteram ſuaʒ
faciẽ leonis ⁊ ad ſiniſtrã
faciem bouis. g¶ Et

facies agꝗle de ſuꝑ ipſoꝛũ
quatuoꝛ.qꝛ ſ̃o deſcriptio

nem latinoꝛuʒz facies ag/
le erat ĩ ꝑte poſterioꝛi.qꝛ
tñ agꝗla hẽt collum lõgũ.
facies aꝗle eleuabat᷑ ſuꝑ
alias tres. z bebꝛeos ve
ro nõ płꝰeleuabat᷑ qᷓ; alie

vnde ⁊ ĩ hebꝛeo ſic h:Et
facies agle in ipſis qua⸗/

tuoꝛ vł ad ipſam quatu/
oꝛ.i.exiſtens in eadem li

nea cũ alus tribꝰ. tñ vlti/

ma. hę Et facies eoꝝ
⁊penne eoꝝ extẽte deſu
per qꝛ facies videbãtur
reſpicere ſuꝑioꝛa. ⁊ pẽne
extẽte ad volãdum ſimi

liter extẽdebant᷑ verſus
ue peéne

ſinguloꝝ iungebãt᷑.ĩ ex·
tremitatibꝰ: vt pᷣdem̃ eſt.
Et due tege.coꝛꝑa eo⸗/
rum.⁊iſte nõ erãt extẽte
ad volandũ.ſʒ demiſſe ĩ/
feriꝰad tegẽdum coꝛpꝰ.
¶ Et vnũquodqʒ eoꝝ co
raz facie ſua ambulabat
i.ſine cõuerſione coꝛpis
mõ pᷣdcõ. m
impetſpũs.i.vẽti turbi/
nis ſupꝛadicti. n Nec

i erat

planta pedis vituli: ⁊ ſcitillè qua/
ſi aſpectꝰ eris cãdẽtis. Et mãnꝰ

hoĩs ſbᷣ pẽnis eòꝝ ĩ quatuoꝛ ꝑti/

bus:⁊ facies⁊ pennas ꝑquatuoꝛ

ꝑtes hẽbãt: iſcteq; erqt pẽne eo

ru alteri ad alten. Moͤn reutebat
cũi cederẽt ſj vnſiquodq; ãte fa-

ciẽ ſuã gradiebat. Silitudo autẽ
vult? eoꝝ:faciès hois ⁊ facies le/

onis a dexti ipoꝝ q̃tuoꝛ: facies
aut bouis a ſiniſtripoꝝ quatuoꝛ

⁊ facis aqle ðᷣſuper ipoꝝ q̃tuõ:
⁊ facies eoꝝ⁊ pẽne eoꝝ extẽte de

ſuper. Duè pene ſinguloꝝ iunge
bant᷑: ⁊ duè tegebãt coꝛpoꝛa eoꝝ
Et unũquodq; eoꝝ coꝛam ſacie
ſua ambulabat. Abi èrat ipetus
ſpũſ illuc gradiebqt᷑:nẽc reuůteba
tur cůʒ abularẽt. Et ſilitůdo aĩia/
liũ⁊ aſpectus eoꝝ q̃ſi carbonum

ignis ardètiſ:⁊ q̃ſi aſpectꝰ lapa/

dan. Dec eràt viſio diſcurrẽs in
medio aialiũ:ſplendoꝛ

*£½

gnis 7 de

igne fulgur egrediens: èt anialia

ibat ⁊ reutebat:iſilitůdinẽ fulgu
ris coꝛuſcãtisg. Cumq; aſpicereʒ

aialia: apparunit rota vna ſuꝑ trã
iuxta aialia:habẽs q̃tuoꝛ facies.

Et ſpectꝰ rotaꝝ ⁊ opꝰ eaꝝ q̃ſivi
ſio maris:⁊ vns ſilitudo ipaꝝꝗᷓ/

tuoꝛ ⁊ aſpectꝰ eaꝝ ⁊ oꝑa:q̃ſi ſit ro

ta in medio rote. Per quàtuoꝛ
ꝑtes eaꝝ eũtes ibãt:&t ñ reutebãt᷑

cũ qbularẽt. Statüra quoq; erat

reuertebãt᷑.i.coꝛpoꝛa eoꝝ nõ cõuertebãtur. o ¶ Euũᷣ ambularẽt. ad

ptes oppoſitas nõ ſimul ſʒ ſucceſſiue. p

t ſimilitudo ⁊c̃.i.coꝛꝑa

acies hoĩs ⁊ fa.le.adextris.
facies hoĩs erat in latere oppoſito aſpe/

li hoꝛꝛibilis: ⁊ xtẽti ſuper capita b narẽ
alalia.ad quãcũqʒ;

aialium videbant᷑ fulgẽtia ſicut ignis ⁊ lampades accẽſe. q Hec
erat viſio diſcurrẽs ĩ medio aĩalium ⁊c.qꝛ ignis ⁊ fulgur videbatur
ꝓgrediab eis. rEt aĩalia ibant ⁊ reuertebãtur.q;ꝛ ad ꝑtes oppo/
ſitas poterãt ire.⁊ hoc vocat᷑ hic reuerti.hoc tñ erat ſine coꝛpoꝛis cõ
uerſione vt dem̃ ẽ. s ¶ In ſimilitudinem fulguris coꝛuſcãtis.qꝛ in
ceſſus eoꝝ videbat valde velox ⁊ terribilis. (Küch aſpicerẽ. Pic
ↄñr ponitur deſcriptio rotaꝝꝑ.de ꝗbꝰdicũt aliꝗ ꝙ ibi tm̃ erat vna ro/
ta ſicut ⁊ vnũ aĩal ̃m eos.dicunt᷑ tñ rote ĩ plurali ꝓpter q̃tuoꝛ facieſ
ſicut ⁊ vnũ aĩal dr̃ plura ꝓpter q̃tuoꝛ aĩalis facies.erat.n.hec rota cõ

poſita ex duobꝰcircułꝑ oĩa eq̃libꝰinterſecãtibꝰ ſe ĩuicem ĩ duobꝰ pũ

ctis oppoſit ad ãgulos rectos ſperales.ſicut duo coluri in ſęa mate
riali.⁊ ſic erãtibi qᷓtuoꝛ ſemicirculi ꝑ oĩa ſiłes ⁊ eq̃les:ꝗ dicunt᷑ hic ro
te facies. Sciẽdum ẽt ꝙ qñcũq; ſtabat rota tãgebat terrã ĩ altero pũ
ctoꝝ ĩterfectionis.⁊ ſic eq̃liter erat mobilis ad q̃tuoꝛ ꝑtes oppoſitas
m q̃tuoꝛ rote facies.⁊ hoc ſine cõuerſione coꝛpoꝛis rote ſicut dem ẽ
de tibus ⁊ pedibꝰaĩalium.⁊ quod dem̃ eſt de vna rota itelligẽdum ẽ
de alus tribꝰ:ſicut dem̃ ẽ ð quatuoꝛ aĩalibꝰ. Hoc viſo de facili appli/

ta ꝑ plures annos.

cat᷑ lr̃a.cum dr:Cũq; aſpicerẽ ⁊c. v ¶ Apparuit vna rota.cõpoſita

tñ ex duobcirculis. x

Pẽns q̃tuoꝛ facies.i.q̃tuoꝛ ſemicirculos.

t aſpectꝰrotaꝝ ⁊ opeaꝝ qſi viſio maris.i.talis coloꝛis ſicut vide
tur mare qñ ẽ getum. In hebꝛeo bẽtur: Sicut viſio tharſis.i.lapidis

pcioſi ſic nominati: vt dicit Ra. Sa. tñ non dicit qualis ſit ille ian

pis aut cuiꝰvirtutis. zEt aſpect'earum ⁊ opa q̃ſi ſit rota in

ibãt· qꝛ ſicut dcm̃ ẽ ſtabãt ĩ punctis ĩterſectionũ.⁊ ſic eq̃liter po
terãt reuolui ad q̃tuoꝛ ꝑtes.nõtñ ſimul ſʒ ſucceſſiue. bę¶Et
nõ reuertebant cum ambularent.i.ſine cõuerſione coꝛpoꝛis to

tiꝰrote poterãt ad ꝑtes oppoſitas ambulare.ſicut ⁊ animalia.

Ad aliqnen lo. ⁊c.
.„ De „„E Srr Pil totiſte vᷣſus non ẽ
roß⸗ õ gör i nis aſpe ĩ hebꝛeo nec ĩ libꝛiſ
ctꝰ: totũ coꝛpꝰ ocul plenuʒ ⁊ in coꝛectis.ſʒ imedia

circuitu ipaꝝ q̃tuoꝛ. Cumq; abu
larẽt aĩalia:ambulabãat parit᷑ ⁊ ro c
te iuxta ea:⁊ cũ elenarẽt᷑ aialia de
kra:eleuàbãt᷑ ſimul ⁊ rote.Quo/

(Bkralur.

cũq; ibat ſpũs:illuc eũte ſpũ⁊ ro eEt hoꝛꝛibilis aſſe
te parit᷑ eleuabãt᷑ ſequẽtes eum.

Spirituᷣs.n.vite erat i rotis. Ciũ
eütib ibãt: ⁊ cũ ſtatib) ſtabat: ⁊
cũ eleuad a fra:parit᷑ eleuabat:⁊

velocẽ. ¶ Et to

bz rote. g ¶ Ple

rote ſequẽtes ea:qꝛ ſps vite erat num oculis.ipictu
ĩ rotis. Et ſilitſido ſup capita aia ien facrio ſient emm
liũ firmamẽtiq̃ſi aſpectꝰcryſtal- cauda pauonis.

ũq; ambularẽt
1 p. gα.² 2
coꝝ det up Bub firmamẽto aht ptem ambulabant
pẽne eoꝛũ recte altius ad alterũ. pariterarote.
Anũquodq; duabꝰ alis velabat i¶ Et cumeleuaren
coꝛpꝰſuũ:⁊ alterũ ſimilit᷑ velabat tfuraialia de terra.

⁊audiebã ſonũ alterũ qſi ſonůᷣm aDWienabantarſt⸗
aquarũ mitarũ qſi ſnum ſubli / mun arote quocuͦg;
mis dei. Cũq; abularènt:q̃ſi ſo / ibat ſpͦs.i. ventus
nus erat multitudinisvt ſonꝰ ca/ turbinis ſupꝛadeuſ
J * 22 Ur p ſpüm itelligi
pẽne eoꝛſ. Nãʒ cũ fieret vox ſuꝑ cans illas rotas. iõ
firmamétũ qð erat ſuꝑ caput eo ſubdii. l Spe
r:ſtabt ſomittebat alas ſuns. o dnon monebaͤt
Et ſuper firmamẽtũ qð erat im / pexterioꝛez impul
minẽs capiti eoꝛũ qſi aſpectꝰlapi ſum ſeu tractum. 3
dis ſapphiri filitudo thꝛoni: ⁊ ſu pſpum intrinſecus
oe viinntificätem. ceters
per ſimilitudinẽ thꝛoni ſimilitu patet ex diciiss=
do q̃ſi aſpectꝰpominis ðſuꝑ.Et mEt ſilitudo. ic
vidi quàſi ſpeciẽ electri:velut aſ⸗ deſen i iſe
„ — r2 ſos 2 4 lud qo
pectü ignis itriſec p circuitũ e: Rat ſupꝛadictii ani

malium. 1 pᷣmũ qo
erat ibi erat q̃dã ſiłitudo firmamenti ſeu celi ſtellati.⁊ ſupꝛa fin
mamẽtũ videbat᷑ thꝛonꝰſapphyrinꝰ.⁊ ſupꝛa thꝛonũ effigies ho
minis ſedẽtis.ad cuiꝰnutũ ⁊ pceptũ aĩalia ⁊ rote mouebãt᷑.⁊ q̊

ẽᷓ quod dr̃:Et ſilitudo ſuꝑ capita aĩalium firmamẽti.cui coloꝛð

ſcribit᷑. cum ſubdit᷑. n ¶ Quaſi aſpe.ac᷑.i.venerabił eo modo
q̊ dr̃ Señ.⁊S.Quã terribiłẽ lociſte:nõ ẽ hic aliud niſi dom dei
⁊ poꝛta celi.Hebꝛei dicũt hic.Quaſi aſpectglaciei foꝛt.loco cu
ius trãſlatoꝛ poſuit cryſtalli hoꝛꝛibił.qꝛ cryſtallꝰẽ glacies ĩdura

ſupꝑ capita aĩaliũ.ſicut extẽſio firmamẽti. ub fir. ãt pen
ne eoꝝ erecte.i.ſurſũ erecte. q ¶ Alteriꝰad alteꝝ.qꝛ tagebãt
ſe ĩ extremitatibꝰ.vt expoſitũẽ.S. r ¶ Et audie.ſo.alaxꝝ.qu
do mouebãt᷑ ꝑ volatũ. s ¶ Quaſi ſonum.aq̃ꝝ mul.i.magnu
⁊ foꝛtem. t¶ Quaſi ſo.ſub.ði.i.ſicut ſonũ tonitruiꝗ dẽ ſon di
qꝛ ab eo ffũs. v¶ Cũqʒ am.q̃ſ ſon erat multitudinis.nõ eu
iuſcũqʒ;. ſ.vt ſon multitudinis caſtroꝝ:vbi qn ĩcedũt a lõge au
dit᷑ ſon ꝰ magnꝰ⁊ terribilis ex ĩiceſſu turbaꝝ.hĩnitu equoꝝ ? col /
liſione armoꝝ. x ¶ Cũqʒ ſta. mit. pẽne eoꝝ.iillepẽne q̃ ſurſũ
erigebãt᷑.ad volãdũ ömitrebãt.ſicut ⁊ pẽne auiũ qñ ceſſãta vo
latu. yQMaci fie. xc.i.pᷣceptũ ſedẽtis ĩ thꝛonp ſuꝑ firmamè
tum.ad cuiꝰnutũ ſtabant ⁊ volabãt:vt dem c.ↄñnr pcedit᷑ ad de
ſcriptionẽ thꝛoni ⁊ ſedẽtis ſuꝑ eũ.cũ dr:Et ſuꝑ firmamẽtu ⁊c.
⁊ pʒ ſnia ex pᷣdcis vſqʒ ibi. ʒ Et vidit qſi ſpe. ele.i. ſpecies illi

Statura erat aͤ;z
rotis.ideſt magni/
tudo. d ¶IEt alti

ctꝰ. ꝓpter magnitu
dinẽ ⁊ motum eax

tum coꝛpꝰ.i.cuiuſli

oEt extẽ.illa nltaltne gidebaf extedi
P

goigito ul
ciur. be⸗
galleceen

=
S
S

4 Ghlng
d Etan
1. Meng

1 1nitdene

, Wa
mcapl
1
in mngeh
adwn
4 hefrur
hr
n Cier
e i

dr (mtn
in Amnen
rgu
ag Mmtsſnli
ſe
t ,
a3d
loi mmenn

n, gn

Z AA

4. 4
hi mirien

S
= — —
=
— = —

(Eʒechiel

us hoiĩs videbat᷑ ð electro vłtał coloꝛis ſiẽ ẽ coloꝛ electri.iñ di
ferẽter ĩ ꝑte ſuꝑioꝛi.ſ.a lũbis eiꝰ ſurſũ ⁊ ĩ ꝑte ĩferioꝛi.ſ.a lũbis ⁊
doꝛſũ.qꝛ ĩ ꝑte ſuꝑioꝛi erat ſimił electro ignito.retinẽti tñ fulgo

rẽ ſuũ ĩtra ſe.iõ ſub

dit᷑: Uelut aſpectũ a v9, ., B E
mmis triſecus peir à lumbis eiꝰ ⁊ deſuper: ⁊ a lůmbᷣ

chitũ ei. a Aluũ eius vſq; deoꝛſum vidi quaſi ſpe

bis ⁊c. in ꝑte vo ĩfe ciem ignis ſplendentis in circui/

rioꝛi erat ſimil ele/ —
ctro ignito fulgorẽ ſuũ emittenti extriſecꝰ.iõ ſub/
ditur. b Et a lumbis eius vſq; deoꝛſum vidi
quaſi ſpeciem ignis.i.electri igniti. c ¶ Splen/

Secundum

3.

1

Secundum

aAad intellectum viſ:onis pdicte ↄſide randũ ꝙ ſicut

dicit PHieronymin ꝓlogo iudei ꝗ cũ ioa chin ducti fue
rãt in babylonẽ de hocpenitebãt ꝙ ſe reddiderãt regi
babylonis.qꝛ videbant adhuc ſtare hierlm quã hiere/

4

dentis.i.ſplendoꝛememittentis d ¶ Nelut aſpectum arcus.ideſt
iridis qui eſt ſplendidus. ¶¶ Ad facilius capiendum pꝛedictam vi
ſionem imaginariam poſui figuras pꝛedictoꝛum ſᷣm deſcriptionez
latinoꝛum ⁊ ẽt hebꝛeoꝝ

1 oeine aſ qᷓ;tum ad hoc ꝙ eoꝛum
tu velut aſp ectum arens cum öſcriptio differt a latinii

erat aſpectꝰſplẽdon ꝑ gyrũ. II. tm̃ quantũ ad ðſcriptio/
nsẽ facieꝑ.i alus ãt eſt ea
dem.Sciendum tñ ꝙ pꝛedicta nõ poſſunt ſuffi

tionem inſpicientis multa ſuppleri.

ebꝛeos.

Latini dicunt quodlibet animalium pꝛedictoꝛum eſſe eiuſdem figure cum animali inferius.

X

WE= ⸗ ͤ 5
BDr Latinos

tibꝰin hierlin qᷓ; trãmigratis in babylonẽ.vt hr̃ Piere.
24.⁊iõ ꝗnto anno a traſmigratione ioachin dñs dedit

*£

ecechieli ſpũm ꝓphetie.ad ↄſolationẽ tñ capenpoy kni,

cienter in plano deſcribi.ſʒ opoꝛtet per imagia/

mias denuciauerat deſtruendã. z meliꝰfoꝛe remanen

eſt numerꝰ. Per hoc ãt ꝙ in ꝑpte ſuꝑioꝛi a lübis ⁊ ſurſuʒ retinebat ſplẽ

*

eians mala de ppinquo ventura in hiern multo maioꝛa q; ſuſtine
rent in babylone. Per ventũ igit᷑ turbinis ⁊ nubẽ veniẽtes ab aglõe
itelligit᷑ exercit chaldeoꝝ ꝗ ꝑ illam ꝑtẽ intrauit iudeaʒ. vt freq̃nter
dem̃ eſt. d. in Slaia PHieremia.pꝑ ignẽ ĩuoluentẽ ĩtelligit᷑ incẽdiũ ciui
tatis ⁊ tẽpli futuꝝ.ꝑ quaternariũ ãt aĩialium facieꝝ ⁊ rotaꝝ intelligi
tur quaternarinumerꝰregnoꝝ magnoꝝ ſibi ſuccedẽétiũ.ſ.chaldeoꝝ

pſaꝝ.grecoꝝ ⁊ romanoꝝ:qẽt regna ifeſtauerüũt ppl'm iudeoꝝ.nec mi

rum ꝙ idẽ numerꝰpluriboſimilitudinibꝰfigurat᷑.qꝛ Geñ.ꝗi ſeptem

anni fertilitatis ⁊ ſepꝑtem famis duplici ſimilitudine figurant᷑.ſ.per

ſpicas plenas ⁊ ſteriles:⁊ ꝑ boues pingues ⁊ macilentas.In ſpeciali
vo ꝑ faciem leonis q̃ ᷣma eſt ſ̃m deſcriptionẽ hebꝛeoꝝ.ĩtelligit᷑ re/⸗
gnum chaldeoꝝ ſeu babylonioꝝ qð fuit pᷣmũ inter iſta quatuoꝛ. Un
de ⁊ rex babylõis freqnter vocat᷑ leo inſcripturis.vñ Hiere.. Aſcẽ
dit leo de cubili ſuo ⁊c̃.⁊ ſᷣm aliquos hebat imaginẽ leonis in vexil/
lo ſuo. Per faciem hois intelligit regnum pſaꝝ ⁊ medoꝛũ quod ſuc/
ceſſit regno chaldeoꝝ:Dañ.s.qꝛ iſtud regnũ humaniꝰ tractauit ppłʒ
iudeoꝝ q; alia.vñ ⁊ cyrus dedit eis licẽtiam redeũdi ĩ iudeam. Per
faciem bouis regnum grecoꝝ.·qꝛ ſicut bos impellit coꝛnibꝰ:ſic regnũ
grecoꝝ moleſtauit pplm iudeoꝝ.⁊ maxime tꝑe antiochi illuſtris.vt
pʒ.i.⁊.⁊. Macha b.vñ ⁊ Dañ.S.iſteantiochꝰvocat᷑ coꝛnu modicuʒ.⁊
poſtea fcũm grande nimis ↄtra meridiẽ ⁊ ↄtra oꝛientẽ ⁊ ↄtra foꝛtitu
dinem:ꝑ quã itelligi templũ quod erat in hierm. Per faciẽ ãt aꝗle
intelligi regnũ romanoxꝝ.vñ ⁊ agla eſt ſignũ ſiue vexillum romani
imꝑuj.Per alas aũt intelligit᷑ angelica ptãs pᷣſidens dciĩis regnis.qꝛ

oĩa iſta ĩferioꝛa adminiſtrant᷑ mediaãtibꝰangel.vñ ⁊ angelꝰpᷣſidẽs re/

gno ꝑſaꝝ vocat᷑ pᷣnceps ꝑpſaꝝ:Dan.io.⁊ pᷣſidẽs regno grecoꝝ ibidem
or̃ pᷣnceps grecoꝝ.⁊ ſic intelligendũ ẽde alus. Per h̊ ꝙ aĩglia ⁊ rote
iſte ad qᷓtuoꝛ ꝑtes ibãt intelligit᷑ dilatatio iſtoꝝ regnoꝝ ad alias par/
tes. Per velocẽ motũ ⁊ terribilẽ aſpectũ intelligi᷑ robur ⁊ ferocitas

eoꝝ:Per manꝰaũt opa.eo ꝙ manꝰẽ oꝛganũ oꝛganoꝛum.ʒ.de anima.

Per firmamẽtũ vo quod erat ſuꝑ capita aĩalium itelligi pars mũ/
di ſupioꝛ q̃ dr̃ locꝰ dei ⁊ beatoꝝ.Per ſedentẽ ĩ thꝛono ſuꝑ firmamen
tum. intelligit᷑ ipſe deꝰ pᷣſides oĩ creature celeſti ⁊ terreſtri: ad cuius
nutuʒ oĩa diſponunt᷑.vñ ⁊ ad pceptum ſedẽtis in thꝛono aialia geſce
bant ⁊ mouebant᷑.qꝛ ipᷣe mutat tꝑa ⁊ etates.trãſfert regna atq; cõſti
tuit:vt dr̃ Dañ.⁊.Per h̊ aſt ꝙ apparebat in foꝛma humana ðſigna
bat᷑ ꝙ erat tꝑe gr̃e humanãdus. Per hoc ãt ꝙ apparebat ĩ coloꝛe ele
ctri qd ẽ auro ⁊ argẽto fulgidiꝰ.intelligit᷑ exceſſus ſue ſapiẽtie cuiꝰnõ

doꝛẽ ĩteriꝰ ⁊ in ꝑte ĩferioꝛi.ſ.a lumbis ⁊ deoꝛſum emittebat fulgoꝛẽ
exteriꝰ.ĩtelligit᷑ ꝙ diuina ſapiẽtia ꝓut ẽ ĩ ipſo.eſt nobis occulta.mãi
feſtat᷑ tñ nobis aliquał ꝑ ſuos effectꝰ.ſᷣm ꝙ dr ad Ro.i.Inuiſibilia
deia creatura mũdi.i.ab hoĩe.ꝑ ea q facta ſut ĩtellecta ↄſpicinnt᷑:ſẽ/

piterna quoq; virt eiꝰ⁊ dinitas.Sic ergo pʒ ex dcĩs ꝙ ĩ hoc pᷣ ca.ðſcri

2

bit᷑ dine pᷣſidentie ſupeminẽs ſtatꝰſiue virtꝰ:vt ſupꝛa dictum eſt.

¶ In. ca.pᷣvbi driĩ poſtil.Ex qͥ pʒ ꝙ ecechiel fuit ð tribu ſacerdotali.

Ebac regula quam aſſerit poſtillatoꝛ eẽ ¶ ADDITIO. I.
d pebꝛeoꝝ dem̃ fuit ſupꝛa hieremie pᷣmo ĩ additiõe. ¶ In eo
dem capitulo vbi dr in poſtilla.Per quatenarium ãt nume/
rum animaliuʒz ⁊ facierum. ALDDITIO. II.

Irca hanc viſionem egechielis qᷓ;tum ptinet ad expoſitöem

c ¶Ere applicãdo eã ad appꝛehenſionẽ imaginarie viſionis pꝛo/
VPphete poſtillatoꝛ eam exKponit ſatis cõpetẽter ſaltem ꝓ ma/
ioꝛi ꝑte.Et ſi foꝛte in aligbꝰminꝰↄueniẽter illam expoſuit nõ eſt mul
tum curandum eo ꝙ expoſitio pᷣncipał nõ ↄſiſtit ĩ hoc:ſʒ in illo ꝙ per
hãc imaginariã viſionẽ itelligi debet ꝙ eſt pᷣncipaliꝰĩ hac viſiõe.Cir/
ca qõ expõ poſtillatoꝛis videt᷑ nõ ſolum deuia ab auctoꝛitatibꝰſcõꝝ:

ſʒ ẽt a cõi opinione oĩium hebꝛeoꝝ expoſitoꝝ tã antiquoꝝ qᷓ; moder⸗

noꝝ:Eſtẽt valde incõſona lr̃e vt videbit:Pꝛimũ pʒ ꝑ glo.cõem ĩ qua
expoſitlones Pieronymi Sregoꝛij ⁊ quoꝛüdam alioꝛum doctoꝛum
inoĩatoꝝ ponunt᷑:ꝗq coĩter ꝑ qᷓ̃tuoꝛ aĩalia:ſcõs q̃tuoꝛ euãgeliſtas ſen
euãgelia q̃tuoꝛ:pᷣncipalia myſteria xpᷣi fideliter narrãtia ĩtellexerũt
Nõ aũt q̃tnoꝛ mũdanas monarchias ꝓut poſtillatoꝛ vult ĩtelligunt:

ꝓut plene pʒ pᷣdcãm gloſam ĩtuẽti.Quod ãt ab hebꝛeoꝝ expoſitiõi⸗/
bdeuiet pʒ. am antiꝗſſimi hebꝛeoꝝ.ſ.thalmudiciĩ quodã libꝛo an
ctẽtico apud eos ꝗ dr̃ haguiga expᷣſſe determinãt ꝙ intelligẽtia huiꝰ

viſionis ecechieł dʒ eẽ ſecretiffima:ſic ꝙ nõ licebat alicui eam ſcien

ti alios de ipſa docere niſi tm vnũ:⁊ hoc ĩ magno ſecreto:nõ expᷣmẽdo
totã intelligentiã ſʒ tradendo pᷣncipia ex ꝗbdiſcretꝰ diſcipulꝰpoſſet
alia itelligere:⁊ G̊ ꝓpter magnitudinẽ myſteri qð ẽt ſᷣm eos ĩ hac vi
ſiõe ĩtelligi put ra.moy.ꝗ fuit de maximis modernoꝝ large tractat
ĩ ſuo libꝛo ð directõe.ꝑte tertia.in ꝓemio:⁊ ĩ pᷣmis ſeptem capitulis
eiuſdem ꝑtis.Et ibidem dcã ſua ⁊ occultatõe pᷣdictoꝛum myſterioꝛũ
mõ pᷣdcõ ↄfirmat ꝑ multas anctoꝛitates antiquoꝝ. Hoc idẽ tenet ra.
ſa.⁊ rabi.chami:⁊ ceteri expoſitoꝛes.ſ.ꝙ ĩtelligentia ↄtentoꝛũ ĩ viſio
ne exechieł ſunt archana ſecretiſſima legis dĩne q̃ nõ licet hoĩ loqui
Manifeſtum aũt ꝙ monarchie cbaldeoꝛũ ⁊ medoꝛum ⁊c̃.nõ ꝑti ⸗

nent ad archana legis. Sunt.n.⁊ fuerũt vulgariter note. Et da
niel ẽt ꝗ de eis pphetauit clare ĩ pluribꝰlocis tradidit eas apte
⁊ palam:ſic ꝙ gꝗlibet põt eas ĩtelligere:ſicut ⁊ alias planas pꝛo/
phetias.Jſaias ẽt de chaldeis ⁊ ꝑſis manifeſte ꝓphetauit.ca.iʒ.
⁊ ſic pʒ ꝓpoſitum.ſ.ꝙ hebꝛeoꝝ expoſitoꝛes nõ referũt ĩtelligen
tiam hꝰviſionis ad mũdanas monarchias ſʒ ad dinoꝝ archana
ſeu myſteria q̃ aũt ſint archana iſta apud hebꝛeos q̃ tãtam reꝗ/

rebãt occultationẽ ipſi nõ declarat. UVidet᷑ tñ rõnabiliter dicen

dũ ꝙ ſᷣm vitatem ꝓut ſci doctoꝛes tradũt in hac viſiõe icarna/
tio xpᷣi ⁊ q̃dam alia eiꝰmyſteria ĩtelligant. Pò aũt ĩcarnatio po
pulo antiquo nõ erat ꝓpalãda:tũ qꝛ valde rudis fuit.tũ qꝛ ꝓnꝰ
ad idolatriã ⁊ ad ponendã coꝛpoꝛeitatẽ ĩ deo:⁊ iõ Deut?A. c.eiſ
dr̃. Cuſtodite igr ſollicite aiasvr̃as.nõ.n.vidiſtis aliquaʒ ſimili/
tudinem ĩ die in qua locutP?ꝰẽ vobis dñs:ne foꝛte decepti faciatis
vobis ſculptã ſimilitudinem.Et iõ occultatũ fuit eis incarnati

onis myſterium ĩ hoc loco ⁊ in pluribꝰalus:ne foꝛte ſi fuiſſet eis
expſſe ꝓpoſitum:laberent᷑ ĩ erroꝛẽ circa diĩnitatem:eſtimãtes ꝙ

ipſe deꝰfm ſuam deitatem fieret coꝛpꝰ nõ valentes pꝑciꝑe mo/
dum vnionis humane nature ad vbum pꝓut fides ponit c atho
lica.ſ.ꝙ vnio ſit in ꝑſona nõ in natura.UVnñ ⁊ hodie eſtimãt falſe
ꝙ nos confitẽdo xpᷣm veꝝ deuz eẽ ⁊veꝝ hoĩem ↄñir cõfiteamur
vnitatez dĩne nature ⁊ humane:ſic ꝙ natura dina ⁊ hũana ſint
eadẽ numero:q̃ tñ eſtimatio ẽ falſa. Nã ſᷣm determinationem
chalcedoneñ.ↄcilij nuſq; ſublata ẽ naturarũ differentia in xpᷣo
ꝓpter vnionem.Quod aũt expoſitio poſtillatoꝛis pᷣdicta ſit ĩcõ
ſona lr̃e pʒ ex multis.p nã hecviſio totalrcõſiderata:erat repñ/
tatiua dine maieſtatis.ꝓpheta.n.egrediẽs ĩ cãpum:vt ei dñs lo

queret᷑.vt hr ĩfra.ꝭ.ca.dixit.Et ecce ibi glia dni ſtabat ſicut glia
qua vidi ſuꝑ fluuium chobar. In q̃ viſione.ſ.ſcᷣa expꝛeſſe facit
mentionem in eodeʒz ca. de pᷣdictis animalibꝰ⁊ rotis.Ex quo p⸗
ꝙ buiuſmodi animalia ⁊ rote ꝑtinebant ad repñtationem dine

glie ſeu maieſtatis de qua loꝗtur q̃ͥ qdem viſio in eodem capi.
cõtenta facta fuit ad cõfirmãdũ dñi verbum.ſ.ꝙ daret ꝓphete
cõſtantiam ꝑ ſuam aſſiſtentiã ꝓut poſtillatoꝛ ibidem exponit.
In tali aũt aſſiſtentia ꝓphetam cõfoꝛtante nihil videt᷑ facere ſi
gnificatio monarchiarũ pᷣdcãrum.Item infra.io.ca.iſta quatu
oꝛ animalia vocantur cherubin:dr̃.n.ibi. Ipſum ẽ animal quod
vidiſubter deum iſrael iuxta flunium chobar:⁊ intellexi qꝛ che
rubin eẽnt. Manifeſte aũt videtur inconueniens ꝙ monarchie
ille mũdane idolatrie nominarẽtur ſeu ſignificarentur per che
rubin:que ſũt nomina angeloꝛum btõꝝ ſuper quos de dĩ ſede
re iuxta illud pᷣs.Qui ſedes ſuper cherubin.⁊ ſic in alus qᷓ; pluri
belocis ſacre ſcripture.Item receſſus dĩne aſſiſtẽtie de templo
repñtatus fuit ꝓphete per receſſuz dñi ſuper il la cherubin exi
ſtentis:vt hẽtur plane in pᷣdicto ca.io.per q̃ gdem cherubin qua

tuoꝛ animalia pꝛedicta intelligũtur:vt ibidem hẽtur. Similiter

etiam regreſſus diuine aſſiſtẽtie ad templũ deſignatur per gliaʒ
dei ingrediẽtem per viã oꝛientalẽ vt hr̃infra.A3. Dequa glia ſic

ingrediẽte ꝓphᷣa dicit. Scõm ſpẽm qua viderã.ſ.iuxta fluuium
chobar:vt ibidem exponitur in lr̃a:⁊ ſic pʒ ꝙ erãt ibi animalia

⁊ rote pᷣdicte.Cõſtat aũt ꝙ in hoc regreſſu nõ eſt aligd pertinẽs

ad monarchias pᷣdictas. Item ᷣm poſtillatoꝛem per qᷓtuoꝛani

malia ideʒz ſignificatur qð per qᷓtuoꝛ rotas:ſicut pervaccas ⁊ ſpi
cas pharaonis Geñ.Ai.quod nõ videtur poſſe ſtare. Naʒ vt lr̃a
teſtatur inter animalia ⁊ rotas erat diſtinctio ſᷣm rem ⁊ cõueni
entia in motu ⁊ gete quod pʒ cum dr̃. Cũq; ambularẽt anima/⸗
lia ambulabant pariter ⁊ rote iuxta ea:⁊ cum eleuarentur ani/
malia de terra eleuabantur ſimul ⁊ rote.⁊ infra:Cuz eũtibꝰibãt

⁊ccum ſtantibſtabant:⁊ cum eleuatis a terra pariter eleuaban

tur ⁊ rote ſequẽtes ea.ſ.animalia.Et ſic apparet maifeſte ꝙ ani
malia.⁊ rote ſignificabãt diuerſas res:quarum quedã ſequebã
tur alias modo pꝛedicto:quod nõ inuenitur in ſomnus pharao/
nis cuius exemplum inducitur:nec etiam monarchus vᷣm eum
hic ſignificatis. Sunt etiam multa particularia in hac viſione
contẽta q̃ ſanctis euangeliſtis ſeu euangeli pꝛedicatoꝛibꝰ ppꝛie
coaptãtur:nõ autem monarchujspᷣdictis:ꝓut Gregoꝛius ſubtili
indagine de qualibet particula tractat: vt cum dicitur de ani/
malibꝰꝙ facies ⁊ pẽnas per q̃tuoꝛ partes hẽbàt:iuncteq; erant
penne eoꝛumalterisꝰad alterum:pꝑ hoc docet intelligendũ ꝙoĩs

euangeliſtarum ſeu pꝛedicatoꝛum euãgeli virtus:omnis ſapie
tia qua ceteri homines cõtemplatiõis ſue velatu trãſcendũt vi

ciſſim ſibi in pace atq; vnanimitate cõiungũtur. Pẽna eniz alte
riꝰab altero diuiſa eẽt ſi in hoc ꝙ vnꝰin ſapientia euolat habere
pacem cuʒ alterorecuſaret. Similiter quod ſeqtur. Non reuer

tebãtur cum incederẽt:ꝓpꝛie adaptatur ſᷣm eum ſanctis anima
libꝰpᷣdictis que ſic a terrenis actibus ad ſpiritualia trãſeunt:vt

ad ea q̃ reliqrũt nullaten vlteriꝰreflectan:⁊ que multa alia de

erctunen
eirſui
igecee⸗
ietigit 6
geniqſ ſon
getetopnon
ciſcpttnan,
ennbuce
artadapen
ſpenidehat
elisfecunnat
lonotoap⸗
ſsHregon!
ſſhetfzoezen
hilrtiſtoene
attrioſvpelo⸗
chonnft
eſſgnadeon
cospuplicene
gbrigoſepe
ntantͤeil
tiin Gio
ſbegdand
lns pponetſt
cumnatiofil
Potfſinn7
iragebai ti⸗
fiharte diuin

=

—
=6ow.
=

fuleſignie
diuinipeti
ninſturhia
üchiniarl
ſſenoscjtuor
Duieadtnitrat
loſibſpeceeqi
ltolſglnide
rotponitebrl
ügperätue
Nteidenie
pdenüdc
ſoiscklie
liepidenth
hostnlos
gtleſetkret
nafubz
Chresigonoi
maſedäfue
indathſogi⸗
lypſbi
Atenitist
(oblie
Cinbe
Micſplggo
Kininne
ltutihon⸗
fuſeigtüte
Nettiiͤ
ſütafchit⸗
ſerhitmnii
decnpſe
nnün
Goſpupoſt
fenin
ſfunnle
biinp
cto deo
kuſin
nchͤrn⸗
hiſn 4

= =
— =

⸗

—w
—
=—
=
. =
=
=

=
=
= E
—
=,
P
S=
=
=

E

„ —
2
———
— —
—.
S

nitc
erſnn
dintuntn
ſoanmnen
W
ſitaärtiie
noen riten
nanmdinti
amderenin
mmmüdfrmn;
Acöſnnng
igladiiſitt
zmeſſchenti
ntinnm
lenſidnotn
mloeg

S=
S=

E
=

1

E

==
— =

ſtilutgebiden n

umethi ictitn
nemüfnuditg
bipininmig
Dcurtinlengh
Gummspned
mignimamgtr
bin ndezr
dineiſtürm
iieidnus
igtencetig
bidandendon
ginſguft
nfn de
nceri unin
penibitnn
Pürörtfatn
Uuunn wiun
ſryea
wſeſin ſuſ⸗

=☛&

. —

— =☛=

=
==SEE
=—
E

74 lum

=
S=ꝛ

1

1

—

=
S

☛̊m

—
4

(Eʒechiel

nialibtradita non vident cpetere monarchijs mũdanis que

nunq; ĩ pace fuerũt:⁊a ↄtrario ĩ ↄtrariũ reuertebant᷑. Monar/⸗
chie eni pꝛedicte reuerſe fuerũt a ꝓſperitate in lapſũ:vt pʒ ĩ eo/

rü geſtis.Silłr qð dicit᷑ de rotis ꝙ habebãt q̃tuoꝛ facies ⁊ aſpe/
etus earũ q̃ſi rota in medio rote ꝓpꝛie adaptatur duobus teſta/
mẽétis:quoꝝ nouũ latuit ĩ veteri: vtrũq; tamẽ q̃tuoꝛ facies ha/

bet.cũ ſcriptura ſacra ꝑ vtraq; teſtamẽeta ĩ q̃tuoꝛ ẽ diſticta par /

tibꝰ:ꝓut Sꝛegoꝛi iſta ⁊ cetera ĩ hac viſione cõtẽta nõbiliſſime
diſcutit adaptãdo ſingula ſinguliscirca ppoſituzʒ pᷣdictũ.Et iõ
qui plenã de hac viſiõe vult habere expoſitionẽ ad ipſius ho⸗
melias recurrat:quas ſi diligẽter ſcrutatꝰfuerit:hãc viſionem
nullo modo applicabit ad mundana pᷣdicta. Nec expoſitio ſua
ſcilz Sꝛegoꝛij ĩ B loco debet reputari myſtica ſʒ l̃alis:cum hec
viſio ẽt ̃z oẽs expoſitoꝛes parabolica ẽ.Et notãdũ ꝙ liber iſte
ſpãliter ĩ ſuo exoꝛdio de xpᷣo deo ⁊ homie creature pᷣſidẽte tra
ctat.⁊ iõ ſuper oĩa ab ipſo ꝓpha viſa:aſpectũ hoĩs ponit:quem
ꝗdẽ hominẽ q̃ſi ſpeciẽ electri vidit a lũbis eiꝰ⁊ deſuꝑ:⁊a lũbis
eiꝰvſq; ad deoꝛſũ q̃ſi ſpeciẽ ignis ſplẽdẽtis:que ⁊ alia circa h̊ di

cta ad duplicẽ naturã ĩ xpᷣo ꝓpꝛie referũtur:vtĩ homelus pꝛedi

ctis ⁊ ĩ gloſis plene tradit᷑.Et qꝛ iſta erãt multũ remota a ſenſu
ti ca. Fili hoĩs ego mitto te ad filios iſrł ad gentes apoſtatrices
⁊c̃.⁊ ifra.Si foꝛte ⁊ ipſi audiãt:⁊ ſi foꝛte geſcãt:qm̃ dñs exaſpe
rãs ẽ.q.d.lzʒ nõ ſint aſſueti aſſẽtire ſilibꝰ ꝓpheticis reuelationi/
bus ꝓpone tñ eis ⁊ ſciẽt qꝛ ꝓpheta fuit ĩmedio eoꝑ.Et nota ꝙ
incarnatio fili dei ⁊ paſſio ⁊ reſurrectio ⁊c̃.de ꝗbꝰpic agit᷑ erat
potiſſima ↄſolatio ipſis captiuis ꝗgbꝰmittebat᷑:ſi tamẽ audirẽt:
tradebat᷑ tñ enigmatice ⁊ obſcure ꝑꝑ eoꝝ iperfectionẽ ꝓ maio
ri parte.diuina enĩ myſteria ᷣm Dionyſiuʒ in.z. celeſtis hierar.
occultãda ſunt idignis ⁊c. ((REPLICA.
i ꝰNp̃mo caplo ecechiel poſtillatoꝛ attẽdẽs viſionẽ pꝛo/
— Bhpere imaginariã ꝑ ſcõs docioꝛes ⁊ gloſã exponi fʒ ſen
ſũ myſticũ ad quos remittit eos ꝗ ĩ his delectatur:ſʒ ipe quãdã
lr̃alẽ ſignificationẽ illiꝰviſiõis aſſignat.ſ.ꝙ ſignificet pᷣſidẽtiazʒ
diuinã ꝑ ſedẽtẽ ſuꝑ firmamẽtũ q̃ regit ⁊ vniuerſã creaturã ad/

—

miniſtrat:hãcꝗdẽclariꝰ:hãc vo obſcuriꝰ.reꝝ aũt magis notabi

liũ elarioꝛẽ facit admĩſtrationẽ.Sʒ gꝗa ĩ tota oꝛdinatiõe mũdi
iferioꝛis:q̃tuoꝛ pᷣncipales monarchie fuerũt clarioꝛes effectus

diuĩe admiſtratiõis vel gubernatiõis:iõ ſub pedibꝰ dei pꝛeſidẽ

tis ſub ſpecie q̃tuoꝛ aĩaliũ hic deſcripteꝝ ſignificant᷑ put poſtil
latoꝛ ſigillati declarat. PHuic expõni Burgeñ. ſe valde audaci/
ter opponit. Pꝛimũ ex eo qꝛ dicit eũ deuiare ab auctoꝛitatibus

ſcõꝛũ.ꝗ per q̃tuoꝛ aĩalia recipiũt q̃tuoꝛ euãgeliſtas ⁊c᷑. Dehinc

dicit eũ deuiare a cõi opiniõe hebꝛeoꝝ tã antiquoꝝ q; moder/
noꝝ.Demũ dicit expoſitionẽ eiꝰlr̃e eẽ ĩcõſonã ex multis moti,
uis qᷓ ſigillati ꝑtractabo:ne fiat ĩuolutio. Quãtũ ad pᷣmũ Bur.
valde põderat h gloſã oꝛdinariã:q̃ cõiter põit allegoꝛicos ana/
gogicos ⁊ alios myſticos ſẽſus:raro aũt tãgit ⁊ rapti ſenſũ p lit/
teralẽ.ſic ⁊ facit ĩ loco. Nõ ẽ igi᷑ mirũ ꝙ poſtil.qui ſẽſũ lr̃alẽ
ſemꝑ q̃rit hò myſticationẽ nõ ſequit᷑.Et cũ diẽ Burgeñn.oẽs do
ctoꝛes ĩ glo.noĩatos ⁊ qͥſdã ĩnoĩatos hũc paſſũ q̃tuoꝛ aĩaliũ ex/
ponere ð qᷓtuoꝛ euãgeliſtis falſũ ẽ:vt ꝑʒ latã glo.ĩtuẽti. Nã vnꝰ
inoĩat ꝑ lõgũ ꝓceſſũ expõit ð q̃tuoꝛ viribꝰ aĩe.ſ.rõnali iraſcibi/
li ↄcupiſcibili ⁊ ſyndereſi ad modũ agle ſupeminẽti.Aliꝰde q̃tu
oꝛ elemẽtis ⁊ eoꝝ mixtiõe ĩ hoĩe ⁊ ↄiũctione.Aliꝰde q̃tuoꝛaffe

ctiõibꝰaĩe.ſ.ſpe gaudio tioꝛe ⁊ doloꝛe:q̃ tẽperant᷑ q̃tuoꝛ vtutibꝰ
cardinalibꝰ. Alide qᷓtuoꝛ oꝛdinibꝰvł aciebꝰ ĩ heremo ad q̃tuoꝛ
mũdi plagas oꝛdinatſ.Et btũs Pieronymꝰĩ glo.noĩat dic.id qð
gdã ad q̃tuoꝛ aĩalia q̃tuoꝛ euãgelia referũt de vᷣtutibꝰ auiũ:de
volatu tẽpoꝝ:omixtiõe elemẽtoꝝ:⁊ oꝛdinibꝰcaſtroꝝ:q̃ oĩa pᷣte
rita relĩquũt ad añrioꝛa feſtinãtes.has oẽs qdrigas q̃ſi auriga
