q ¶ Uenio. ad iudiciũ Fenu; r.
C

It congregez.i. in mani

feſto ponaʒ ſimul. s ¶Cuʒ omnibus gentibus ⁊ linguis.qꝛ il

lud erit iudiciũ generale. ⁊ peccata omniũ erunt manifeſta ſin

gulis.vt diuinũ iudiciũ appareat iuſtũ. t(Ety ient omnef
ad iudiciũ.qꝛ nullus ſubter fugere valebit. v¶ Et videbunt
gloꝛiaʒ meã.qꝛ xpᷣs i iudicio apparebit in foꝛma hũanitatis glo

rio a. cuius tñ aſpectus erit terribilis.⁊ triſtabilisrepꝛobis ⁊ de

lectabilis iuſtis. x ¶ Et ponaz ĩ eis ſignũ.ſ.ſancte crucis.ᷣm

ꝙ dr̃ Math̊.?z4. Tunc apparebit ſignuʒ filij hoĩs in celo.quod

exponunt Oꝛigenes ⁊ Criſoꝰde ſigno crucis mirabiliter radian
te ĩ iudicio ad gloꝛiã fideliũ.⁊ cõfuſionẽ repꝛoboꝝ.⁊ maxime eo
rũ ꝗ eũ crucifixerũt manibꝰſiue lĩguis.iõ dr Math̊.? 4. Et tũc
plangẽt oẽs tribꝰ terre.i.alig ex oibus gentibꝰ. y ¶ Et mittã
Hic vltimo ponit᷑ ſił aligꝗd ꝑtinens ad iudiciũ diſ. cuſſionis.pᷣmit
tit tñ illud qð ꝑtĩet ad iudiciũ diſcretõis ⁊ ſubdit᷑ illud qð ꝑtiet
ad iudiciũ retributõis.ibi:Qꝛ ſiẽ celi:Judiciũ ãt diſcretõis ſepa
rãdo fideles ab ĩfidelibꝰ.factũẽ executiue ꝑ pᷣdicatõeʒ aplłoꝛuzʒ

alioꝛũq; diſciplłoꝝ pᷣ̊ xpᷣo credẽtiũ.ꝗ oẽs vł fere oẽs fuerũt iuði.

Fz B 0f: Et mittã ex eis ꝗ ſaluati fuerĩt. alijs ĩ ĩfidelitate ꝑma
nẽtibꝰ.cuiꝰmõi fuerũt apłi ⁊ ali diſcipli. ʒ Ad gẽ.i.ad getiles
ↄuertẽdos.Sic.n.dixerũt Paulꝰ⁊ Barnabas iudeis obſtiatis

Actj.iʒ. Uobis opoꝛtebat pᷣmũ loꝗ vbũ dei.ſʒ qm̃ repellitis illö.

⁊ idignos vos iudicatl eterne vite:ecce ↄuertimur ad gẽtes.ſic
mn. pcepit no de-. a ¶ In mare i ad hitates ĩ inſulmaris.ĩg/
beopublicata eſt fides catholica.pᷣmo ꝑ Barnabã ⁊ Paulũ.vt pʒ

in aetibus apoſtoloꝛum.⁊ poſtea ꝑalios pᷣdicatoꝛes ĩ diuerſis in

W

(

tria.imo etiã freqn

ſohr.

en

man
Hen.

mnal.
enl
3491
ſſoor

Haͤtn
then
alnsla
ggie

ytden
pauo
C
cietut
geſe⸗
lnsſ
hofi.
ſitur⸗
Meti
and
docen
ſccee

f

dicit
bE
aſe
me
ffee
Tpii
Gte
Bl
gen
te⸗
gie
lulisa
niuts
Ptlfi
coeci

in⸗
furee
Peg⸗
guoſt
coler
wirae
lenie
ſinker
nuoin⸗
ſelin
Ceptict
lonnert
atempo
deben
lungo⸗
lgrk
ſat
ikries
Meingie
Gite⸗
tnedee
denume
mohern
exfnene
poſint⸗
69 lenpe
cie
tonis
geiscen
ſerſe

Mhpn

*

AIlalag

ſulis maris. a ¶ In aphꝛicam. qꝛ btũs Matheus pdicauit in paariter quod os dni locutum eſt. vbi tranſlatio. 20. hẽt. Uidebit om/

einnn
O ethiopia. ⁊ marcus ĩ alexandria q ſunt ĩ aphꝛica. b ¶In lydi/ nis caro ſalutare dei noſtri. vt adoꝛet coꝛam facie mea. que clare vi/
frnan am. in qua pdicauerunt ẽt alj. c¶Tensẽtes ſagittã ĩ italiim detm in patria. Conſequenter ponitur retributio maloꝛum ſimul cũ
hinnſeſti Petr. n. ⁊· Paul pdicauerũt romeq̃ eſt caput italie.⁊ dicunt᷑ S retributione bonoꝛum.cũ dr̃. yꝓ ¶ Egredient᷑.ſ.bti non per loci mu
umen tenentes ſagittam.qꝛ multi diſcipuli xpᷣiani fuerũt facti ſub eis tationem.ſʒ ꝑcõſiderationem. 3 ¶Et videbunt cadauera.⁊c.i.coꝛ
ſakene rome. quos tanq; ſagittas dni miſunt ĩꝑtes lõginquas ad pꝛedi poꝛa damnatoꝛum in gehenna.⁊ ꝙ iſte ſit ĩtellectus pʒ per hoc quod
Vſnſtli candũ.vt Dionyſiũ in franciam. Marcum in alexandriaz. ⁊ ſic ſubdit᷑. a ¶ Uermis eoꝛuʒ non moꝛietur.qꝛ vermes coꝛpoꝛa mo:
lcclnein de multis aljs:Qõð aut pᷣdicatoꝛes vbi dĩni ſagitte dicantur.pʒ tuoꝛum coꝛꝛodentes in ſepulchꝛis cito deficiunt cum eis.⁊ in pulue/
dllhae . H Nirear . äs ”M rem conuertuntur.
„ % 1 „ 2, 1. –. 22 E 12 „ 2 . ignige- 5
rni 4 erarreiaainqna in àphꝛicã in lydiam:tenẽtẽs ſa cut celi noui⁊ tra noua:que ego »CErines Sarmn n tr⸗.
unſi H Paulus pdicauit. . gitta i italiã ⁊ grecia ad: iſulas lõ facio ſtare coꝛa me dicit dñs de / quod dictum eſt. ſ de cru
nathenis zi multis ge: qd os ꝗ nõ audierũt ð me: ⁊ us:ſic ſtabit ſemẽ veſtrũ ẽt no / ciatu coꝛpoꝛum damna/
e. alte eilr Jeanet vidẽrut gloꝛiã mea. Et annũucia⸗ mẽ veſtrũ.Et èrit mẽſis ex mẽ ſe toꝛum in igne inferni qui
enan eAinſulas longe bũt gloꝛiã meà getibꝰ t adducẽt ſabbatuʒ ex ſabbato. Vẽict om/ cer win dej tie,
1u vt dem̃ eſt ſupꝛa de oẽs fratres veſtros ð cũctis gen nis caro: vt adoꝛet coꝛam facie tatem.i:repletionem p
n haulo barnaba⸗ tibus donuͦm dño in eqs: xin. mea dicit dñs. Et egredientur. fectionem. d Cliſio⸗.
ginii fad cosg neind drigis: ⁊ in lecticis.⁊ ĩ mulis:⁊ iĩ etvidebùnt cadauera viroꝛũ qui nisotpnicalnii-hnipo
ütt getiles teger prche carrucis ůd mõtẽ ſanctũ meũ hie pꝛeuaricati ſunt in me. Aermis lige Renbenaadlts inret⸗
i ilas nõ bentes. inꝗ ruſalẽ dicit ds: quomõ ſi iferât còn nõ moꝛietur t ignis eoꝛuʒ perſe in penis damnato/
MR bus fit mẽtio ð xpo filij iſrael munus in vaſe mudo non extinguet: ⁊ crunt vſq; ad ſa rum. ſſed quia talis intui-
iNian vmerat gkin t domũ dñi. Et aſſumã ex eis i ſů tietatem viſionis õmni carni. Reioearicttitan dallei
ri gq: nõ viderũt xpᷣm cerdotes X leuitas diẽ dñs: ga ſi Explicit Iſaias. miſericoꝛdie beneficium
kit vocenterinifachhaaas. uo penas illas euaſerüut
facientẽ.ſicut viderũt iudei.iĩ quoꝝ terra pᷣdicauit in ꝓpꝛia ꝑſo ⁊ pꝛopꝛie gloꝛie augmentuminqᷓ;tum maioꝛ apparet comparata ad
Aint g. na ⁊ fecit multa miracula.vt pʒ ex decurſu euangeli.ꝓpter qd ſuum contrarium qꝛ appoſitis iuxta ſe contrarjs maioꝛa ⁊ minoꝛa
Mgimt dicit Mathᷣ.is.Nõ ſũ miſſus niſi ad oues q̃ ꝑierunt domꝰiſrael. videntur.i.elencoꝝ.⁊ ex iſtis tribus beati per ſe letantur.ſᷣm ꝙ dicit᷑
lizſi b¶ Et annũciabũt głiam meã gẽtibꝰ. ſ.gliam mee reſurrectiöis ps. 2. Letabitur iuſtus cum viderit vindictam.ecce pꝛimum. Ma
nogifch zaſcenſionis.⁊ miracula ĩ noĩe meo faciẽdo ad ↄfirmationẽ ſui nus ſuas lauabit in ſanguine peccatoꝛis.in qᷓ;ðtum dei mißicoꝛdia fa/
eütmf monis.⁊ ſubdit᷑ fructꝰhꝰdoctrine.cũ dr̃ i ¶ Et adducèt oẽs ctus eſt immunis abillis penis.ecce ſcom. Si vtiq; eſt fructꝰ iuſto.
Negtuſe fr̃es vros.i.xpianos. 5 Secüͤctisgentib vonnz dgo fidem accipit᷑ hic ſip qꝛ.ꝗa ꝑ h̊ apꝑet maioꝛ fruitio ꝓpꝛia:⁊ ſic totuʒ cedit
Negotn xpᷣi recibiendo. ¶In egs ⁊ q̃drigis ⁊c̃.nõ ẽ ꝑ hoc ĩtelligendũ in gliam electoꝛum.⁊ ipſius dei pᷣncipaliter. Cni eſt honoꝛ ⁊ gloꝛia in
Ne lenfn ꝙ talis adductio ſit ꝑ motum localẽ ⁊ iſtrumenta coꝛpoꝛalia.qo ſcla ſeculoꝛum. Amen. H D ee
ebentc pʒ ꝑ hoc quod ſubdit.Ad montem ſcũm meum hieruſaleʒ.qꝛ ea ¶ In ca. o7. vbi vr in poſtilla. Hec dicit důĩↄᷣ.. CQADDITIODOD.
ſan pel dem rõne hic acciperet hieruſalem ⁊ mons ſyõ ad lr̃am pꝛo ciui y Nboc ca.vlt.ꝓpha agit de his q̃ p ca.tractauit.ſ.de repꝛoba
guchan tate ⁊ templo materialibꝰ:qð non põt dici.q; non poſſet ibi vgre tiõe iudeoꝝ ⁊ gentiũ vocatiõe:a de ipfectione ſeu euacuatio
nntoni ⸗ gari tot populꝰxpᷣianus.ĩmo nec ẽt iudaic p oꝛbem diſpſus.⁊ id ne quoꝛũdã coͤtentoꝝ ĩ lege ve.q̃ ad cultũ ði pꝑtinere videbã
niul gi talis adductio ſeu congregatio ĩtelligenda ẽ in vnitate fidei ⁊ ca tur:vt ſic repꝛobatio pᷣmi ſtatꝰnõ ſolũ attribnat᷑ pctiſiudeoꝝ:ſʒ ẽtim
Hindrr ritatis. de qua dicit ſaluatoꝛ Mathᷣ.is. Ubi duo vel tres cõgre ipfectioni legis antiq̃ de qᷓ apłs ad heb.S.Qð at antiquat᷑ veteraſcet
eſenugr gati fuerint ĩ noĩe meo ĩ medio eoꝝ ſum.Etꝑ varios vecture moa ⁊ ꝓpe iteritũ ẽ.⁊ ſiłr ↄcludit ĩ fine caplið ſtatu finali inſtoꝝ ⁊ ſuppli
Ltiſht dos.cũ dr hic: In eꝗs ⁊ quadrigis ⁊c̃.intelligunt miniſteria apo cio repꝛoboꝝ circa q octo facit.pmũ oñdit ĩpfectionẽ legis circa öᷣter
Nnsn ſolop. ⁊ adiutoꝛia angeloꝝ ꝗbus infideles adducti ſũt ad fideʒ minationẽ ſoliꝰ vniꝰtẽpli ad dinũ cultũ:de q dicit: Pec dicit dñs: ce
mnegini ita ꝙ ꝑ equos ⁊ quadrigas ſᷣm Hiero.itelligunt᷑ anxilia angelo lum ſedesmea ⁊ terra ſcabellũ pedũ meoꝝ:q ẽ iſta domꝰquã edifia
kefraſe rum.co ꝙ helias eꝗs igneis ⁊ curru igneo legit rapt in celũ. ¶. bitis mihi. Licz.n.tẽplũ a Salomone edificatũ. ſilr ⁊ tẽplũ ſcomad
Genrin Reg.⁊. ⁊ hoc miniſterioangelico.Per lecticas ⁊ mulas ⁊ carra dinü cultů ptinerẽt.nõ tſi hò domꝰmãles capaces ſi ũt dei. vt ſoꝛte p/
Nrahni cCceoeas itelligunt miniſteria apoſtoloꝝ:ſcõᷣm tria q̃ in eis fuerũtad utmhetur in glo. alig ſtultiſeu neſciẽtes eſtimabãt:nõ at ſapiẽtes. Nazx
nitii coõuerſionem ifidelium.ſ.ſcã conuerſatio.ſana pꝛedicatio „per vt dr in. ʒ3. Reg.S. Si.n. celũ ⁊ celi celoꝑ te caꝑe nõ poſſũt q;to magis
miracula confirmatio. m ¶ Ad montem ſcum meũñ biernſa / domꝰhec quà edificaui: ⁊ hoc ẽ qð dicit ꝓpha:Celũ ẽ ſedes mea ⁊c.q
giimi lem.i.eccłiaz militantẽ.vt dem̃ eſt ſupꝛa.ca.2=. nuomodo Eiſta domꝰquã edificabit mihi:q̃ſi iſta n ſufficiat ad hĩtationtẽ meã
tni ſi inferant filij iſrael.i.aplłiꝗ fuerũt iſraelite genere. 0 ¶ Wu G ꝗdẽ impfectio ꝑ legẽ noua fuit ablata:in q̃ nõ fuit tm̃ vnꝰ locꝰ ðpu
nnſne⸗ nus in vaſe mundo ⁊c.ſic ſupple accepta ẽ coꝛam deo cõuerſio ĩ tatad dinuʒ cultü.vñ Johᷣ.ꝗ· dicebat xpᷣs ſamaritane: Uenit hoꝛa
ronve fidelium ꝑ laboꝛem eoꝝ.ĩmo anlus d ſacrificium deo ac qñ nec ĩmonte hoc nec in hieroſolymis adoꝛabitis pr̃em ⁊c̃.vnde ba
Mnn ceptiſſimũ eſt celus animaꝝ. t aſſumã ex eis.i.ex gẽtibꝰ bitatio dei ꝓut in lege noua declarat᷑ pᷣncipalr cõſiſtit in coꝛde ad B
Ein conuerſis. 4 ſacerdotes ⁊ leuitas.qꝛ plures ex ipſis etiã diſpoſito.vnde.Joh̊.i.Pabitauit in nobis.ſ.in recipientibꝰxpᷣm per
– aatempoꝛe apoſtoloꝝ oꝛdinati ſũt epiſcopi ⁊ eccleſie miniſtri.vt veram fidẽ:⁊ hoc ẽ quod dicit ꝓphᷣa.Ad quẽ aũt reſpiciã niſi ad puia
ſehn i⸗ pz de beatis clemente ⁊ dionyſio ⁊ multis alus.Et hoc ẽt dicit ᷓ perculũ ⁊ↄtritũ ſpũ.q.d.habitatio mea non ẽ in domo materiali ſed
ren dam gloſa hebꝛaica:Exo.iz.ſnꝑ illud: Pecẽ religio phaſe ⁊c. Et in creatura rõnabiliq̃ eſt dei capax:cuzʒ per vam humilitatem v con
pnſcli ſegtur:Eadem lex erit ĩidigene ⁊ colono ꝗ peregrinat apud vos. tritionẽ ad boc diſponit. Sancti.n.⁊ iuſti in noua lege tẽplũ dei dic,ua .
blltere 4 gloſa. Futurum vt conuerſi de gentibꝰſint ſacerdotes dño mi tur. Poſſũt tñ iſta vᷣba:Ad quẽ aũt reſpiciã ⁊c̃.pꝛincipalius ⁊ magis
hmne niſträtes. r ¶ Q.£ ſicut celi. Pic cõſequẽter ſubdit᷑ id quod ꝑti ꝓpꝛie exponi ð xpᷣo:ĩ à habitabat plenitudo dĩnitatis:vt dr ad Colo.
barbiu net ad iudiciũ retributionis.⁊ pꝛimo quo ad bonos.cum dicitur z. Qui pauper ⁊ humilis coꝛde non ſolum ſimpliciter.ſʒ exemplũ fu/
(Eynin Sicut celi noui ⁊ terra noua ⁊c̃.qꝛ a ſtatu illius innouationis fu it.vnde Math̊.ii.ca.Diſcite a me ⁊c̃.ſilł ⁊ trementem ſermones me
lſcnufni Soſmn ſupꝛa dietum eſt.in ꝑpetuum non mutabuntur. os.ſpꝑ ſũmam obediẽtiam vſq; ad moꝛteʒcrucis:vt ad Phil. z.q.d.
luncie 8 Sic ſtabit ſemen veſtrum i:adducti ad fidem per vos ꝗ ſunt Interoĩa que manꝰ mea fecit:⁊ vniuerſa que facta ſũt:degb ſtatim
jſrsſen de numero electoꝛum. t¶ Et nomen veſtrum i.apoſtoſoꝛum fſupꝛa fecerat mẽtionem:hec eſt ꝓpꝛia ſedes mea ⁊ ges.ſ.xpᷣus paup.
öcztpin in ꝑpetuum de ciuitate celeſti.iõ ſubditur. v ¶ Et erit menſis culꝰ:nõ illa quam edificatis.Conſequẽter ſecũdo poſtq; oſtẽdit imd
filiinn ex menſe ⁊ ſabbatum ex ſabbato.i.perpetua ges ⁊ duratio.q̃ nõ fectionem legis antiq̃ quo ad tẽplum materiale:hicↄſeq̃nter oñdit
elcnr poſſunt a vobis exòmi nec capi niſi p nomina ⁊ verba differenti ipſisꝰimꝑfectionẽ quo ad ſacrificia ĩ tẽplo oblata.de quo dicit. Qui ĩ
ilttin as tempoꝛis ſignificantia. ⁊ hoc modo de eternitate dei dicitur. molat bouẽ q̃ſi ginterficiat viꝝ ⁊c. put in glo. Sacrificium veſtrum
libhi Apoc ·.i.ca.Qui eſt ⁊ qerat ⁊ g venturus eſt. Eternitas tamẽ du / non placet mihi poſt imolationem veri ſacrificii in cuiꝰ vmbꝛa ſacri
eltuli rationis deſignat᷑ ꝑ hoc quod dr: Menſis ex mẽſe.Et eternitas ficia vobis cõceſſi. Hec.n.habẽtur in gloſa.Fᷣm quã gloſam continu
nilitiſ getis. cum dr. Sabbatum ex ſabbato. ſabbatum.n. getem ſigni antur hec verba ad illud qð ĩmediate dixerat.Ad quem aũt reſpiciid
ſbnnoi ficat ĩ hebꝛeo. x¶ Ueniet omnis caro.i.oĩs homo exiſtens de ·q.d ad illum.ſ.paupculũ ſuꝑꝛa dem̃ reſpiciã.nõ ſolum vt tẽplũmei
til bonoꝝ nnmero.co modo quo dicit᷑ ſupꝛa.4o. Uidebit oĩs caro ſʒ etiaʒ vt mun mihi ſuauiſſime oblatũ.iuxta illud ad Ephe.s.Tra

ur boue.q̃ſi ꝗ ĩterficiat viꝝ.qꝛ poſt euãgeli publicationẽ talia ſũt pe

didit ſemetipſũ p no oblationẽ t hoſtiã ⁊c. poſt qdð ſacrificiũ ꝗ imo

ſtifera.ꝓut ĩ poſtilla.⁊ exponant᷑ cetera ꝓut ibidẽ vſq; ibi. Audite v
bũ dni.vbi ↄniter tertio ꝓphᷣa declarat falſũ motiuũ.qð iudei habue

runt.vt ĩ abomiationib'pdictis ꝑmãſiſſet.⁊ ĩfert eoꝝ ↄfutationẽ d
cuiꝰdeclarationẽ ſciẽdũ ꝙ pdcã duo q̃ ſt ð pncipalioꝛibꝰ füdamęetcl

fidei legis noue.q̊ͥꝝ pᷣmũ ẽ ꝙ de or ꝓpꝛie hitare ĩ xpᷣo hoie ſingulario

ri ⁊ exceilẽtioꝛi mõ q; ĩ aliq̃ alia re.ſ.ꝑ vnionẽ ꝑſonalẽ.de qͥ dicit.Ad

quẽ ãt reſpiciã ⁊c.vt fuit

expoſituz. Scoõmẽ ꝙ ſa⸗ ¶ Incipit pꝛefatio in Hiere

crificium xpi fuit ðᷣo acce

ptiſſimũ:ꝑꝑ qð dr. Quiĩ⸗/ miam pꝛophetam.
molat bouẽ ⁊c.iſta ⁊ ſitlia ¶ — Ec iterpᷣtatio Hie
ſ ſüt va kidei füdamenta ronymiẽ: Sigꝗd in
iuði exiſtimãt eè valde 9 ea nouerit: pᷣm he/
rogatoꝛia dĩne excelletie .
Pꝛimũ.n.credunt iplica bꝛeos codices ex⸗
re ꝙ creatoꝛ ſit creatura ploꝛet᷑: Aliaẽ ſep/

quoꝝ vtrũq; eẽt ðᷣrogato
riũ dine excelletie ſi fic ĩ/

Socz vo ꝙ diuinitas ſit /tnagita iterptũ eccleſijs vſitata:

paſſibil. ſeu coꝛꝛuptibik.

telligerer. vt ipi falſe ex .i.ſᷣm ſeptuagita ⁊ ſ̃ʒ hebꝛeam
iſtimãt.vñ ĩ G̊ loco ꝓpha

dirigits non ad diſeipu aplica auẽte firmata eſt: n6 erro
los xpiꝗ reuereter ſuſceꝑunt eiꝰvbũ ⁊ doctrinã.d.Audite vᷣbũ dñiꝗ

tremitis ad vbũ eiꝰ.dixerũt fres vr̃i.ſ.iudei ĩfideles ꝗ fres ſũt ſᷣm car

nẽ. Odietes vos ⁊ abiciètes ꝓpter nomè meuũ.qꝛ iudei tm̃ odiũ ↄce/
punt ð xpo.ꝙ inter ſe ſtatuerũt.vt ſi gsↄfiteret᷑ nomè xpᷣi e ſynago
gam eyceret᷑.⁊ ſic de eis ꝓpꝛie dr̃. Abuciẽtes vos ꝓpter nomẽ meũ.

Quid aut dixerũtpi fres odietes ſubdit cũ dr. Olificet᷑ dñs.q.d.Ab
ſitꝙ de do głioſo talia dicant᷑.ſ.ꝙ ſit hõverꝰ.ſiłr ⁊ ꝙ ſit ĩ ſacrificio ob

lat.qꝛ iſta put ipi falſe ↄcipiũt ſũt dĩnazʒ excellentiã vt dem̃ ẽ.quos

ꝓphᷣ cõfutat dicẽs ĩ ꝑſona ſui ⁊ iuſtoꝝ.Etvidebimĩ leticia vra.q.d.
vitas pᷣdcõꝝ elucidabit ĩ euẽtu pᷣ.qꝛ videbimꝰĩ leticia vr̃a.ſ.diſcipu⸗/

loꝝ. ꝓut ĩfra eodẽca.clarat vbi or. Letamini cũ hierim.vt ibide ex

ponet᷑. Scdo pꝛo ↄfuſione fruz odieẽtiũ pᷣdcõꝝ dicit.Jpſi ãt ↄfunden
tur. de qᷓ ↄfuſione ſtati ſubdit. Uox ppli de ciuitate ⁊c. Circa qðſcien
duũ ꝙ ĩ deſtructione tepli ſecũdi tria maxime aduerſãtia iudeis cõti/

gerũt.vnũ.ſ.ꝙ ciues eoꝝ ad ĩuicẽ odiẽtes ſe ĩterficiebt ꝓut dic Jo/
ſephus ð quo dic̃. Uox pplið ciuitate. Scõm erat ꝙ ĩ tẽplo occurre/
rũt multa ſigna dine repꝛobatiõis.vt cũ velũ tẽpliſciſſũ fuit:Math̊.

2Z7. ca. ⁊ alia multa ꝗ ĩ thalmud narrant᷑ ad h̊ ꝑtinẽtia:de ̊ ĩtelligit il
lud:Uox de tẽplo.Tertiũ ẽvox romanoꝝ exeqntiũ dĩnam iuſticiã:ð
quo dicit.Uox dni reddẽtis retribution inimicis ſuis:⁊ ſeꝗt᷑:Ante/
q; pturiret peꝑit.Ubi ↄñr.A.ꝓpha agit de natiuitate pauꝑculi.ſ.xpᷣi
de qͥ añdixerat:Ad quẽ aũt reſpiciã niſi ad pauꝑculũ:de qͥ nunciat q;
eiꝰnatiuitas de btã virgine fuit maxime admirabił:⁊ iõſubdit:Quiſ
audiuit vnq; tale:Aut ꝗs vidit huic ſilłe ſubiũgit ẽt ꝓpha ð regenera
tione fideliũ.d.Nũgd ꝑturiet terra.⁊ exponat᷑ totũ ſic̃i poſtilla.ſbdit
ꝓpha de gnãtione eterna.d.Nuũgꝗd egoꝗ alios parere facio.ipᷣe non
pariã.qꝛ ꝗcꝗd pfectionis ẽ ĩcreaturis ꝑ ampliꝰ ⁊ ꝑfectiꝰ ĩ deo ĩuenit
ſeciluſa q̃cũq; ipfectione.vñ h̊ expoſitio q̃ dat᷑ a ſcĩs doctoꝛibꝰ.vt ĩ po

ſtilla ñ videt᷑ eẽ myſtica ſʒ lr̃alis. Nã pr̃nitas ⁊ filiatio ꝑ pꝛiꝰ ⁊ magis

ꝓpꝛie dicunt᷑ ĩ dĩnis qᷓ; in creaturis:iuxta illð apłi ad Ephe.ʒ. Flecto

genua mea ad pfeʒ dni nr̃i ieſu xpᷣi.⁊c.Cõſeq̃nter.s.diẽ. Letamini cũ

hierlin ⁊c.vbi expᷣſſe ðᷣclarat illud qð pꝛi diſcipuł xpᷣi dixerat. Uide
bimi leticia vr̃a.exponat᷑ totũ ſic ĩ poſtilla.ↄñr ſexto declarat extẽſe
punitionẽ fruzʒ odientiũ ⁊ abucientiũ diſcipulos xpᷣi ppter nomẽ eiꝰ
de gbdixerat ſupꝛa. Ipſi ãt cõfundent᷑.⁊ ð agit cũ dr:Et ĩdignabit
inimicis ſuis.vſq; ibi.Simul ↄſument᷑ diẽ dñs.⁊ exponat᷑ totũ ſicut

ĩ poſtilla. Et notadũ ꝙ ex Bᷓ qð dr hic: Qui comedebãt carnẽ ſuillã æc. bus.pꝛimo a dignitate:ibi:Sacerdos ex ſacerdotibus.ſecundo
Simul cõſument᷑.Expoſitoꝛes hebꝛeoꝝ credũt ſe hẽre efficax argu

mẽtũ ad ̊ ꝙ ſtat xpᷣianitatis cõſumẽdẽ tꝑe meſſie ĩaniter ſpectati
eo ꝙ xpᷣiani veſcunt᷑ carnib'ſuillis:nõ tñ iudei nec ẽt ſaracẽi. Sʒ fal
ſitas eoꝝ declarat᷑ ĩ glo.maioꝛi ſuꝑ Geñ.vbi expᷣſſe habet̃᷑ ꝙ oĩa qrũ
eſus erat illicit ĩ ve.le.õbebãat eẽ licita ad eſũ tꝑe meſſie.⁊ ſpecialłr G
dicũt de poꝛco. yñ h qð dr: Qui comedebãt carnẽ ſuillã. exponẽdũ E
ꝓuti poſtill. Cõſeq̃nter. 2.dic. Ego ãt oꝑa eoꝝ ⁊c.ĩ ̊ videt᷑ oñdere ex
oꝛdiũ apłice doctrine ſ.quõ ꝓceſſit pꝰreſurrectionẽ xpᷣi qð cõtinuat
ad pᷣdcã.ſpãlr ad illud qð dixerat.epit ſyõ filios ſuoſ Ad qð ſciẽdũ
q ꝓut legit᷑ ĩ actibꝰaploꝝ.⁊=.ca.eo tpꝑe q ſpũs ſcũs ðᷣſcẽdit ĩ apłos xpᷣi
erãt ĩ hierm hitãtes viri religioſi exoĩ natiõe q̃ ſub celo ẽ goẽs vide
bãt głiaz dᷣi inqtũ videbãt ipſos aplłos loqᷓntes varus liguis magna
lia dei:q̃ nõ niſi virtute dĩna fieri poterãt.⁊ G ẽqð dic hic:Ego ãt oꝑa
eoꝝ ⁊ cogitationes eoxꝝ.ſ. iudeoxꝝ volẽtiũ ſuppꝛimere fidei vitatẽ.vñ
aaplos ⁊ diſcipulos ĩtantũ ꝑſeqbant᷑ ꝙ oẽs erãt ↄgregati ꝓpter me/

Que q;uis nonulla alit᷑ hat q; i
hebꝛeis codicibꝰ iuenit:tñ vtqʒ

tu iudeoꝝ ĩ eodẽ loco:t ſic de ex opibꝰ cogitationib pꝛauis in

deoꝝ bonũ elicuit.ſ.ꝰgregare aplos cũ oĩb getibꝰ⁊ liguis vt vi⸗

derẽt głiã ði mõ pᷣdcõ.Et ĩ ̊ qð dr:Cũ oĩbꝰgentibꝰ. ĩtelligat di⸗
ſtributio p generibꝰſinguloꝝ ꝓut ĩ multl locis.Et ſegtur:Et po
nã ĩ eis ſignũ.ſ.ĩdiſcipulos ſignũ ſcẽ crucis:qꝛ crucifixũ coĩter pᷣ
dicabàt.vł ſignüũ.i.miracłla vł ſigna q̃ ĩ noie xpᷣi faciebãt:iuxta il
lud Math.vlt. Signa ãt eos ꝗ crediderit h̊ ſequentur. In noĩe
meo demõia eicièt ⁊c̃.Et mittã ex eis ꝗ ſaluati fuerit:vbi ĩ he⸗/

bꝛeo habetur: Qui
re neqʒ repᷣbẽſiõe ſuꝑioꝛi ſ̊ cer/ ntic auet
to cõſilio ſeptuagita nõẽnulli alir euasunt ð piccutio
dixiſſevl ↄtexuiſſe ĩtelligut. Qð ne iudeoꝝ ab hiero
lõpmonem ne ꝗſce alter exal · ormis n geres. ſ.
rũ ĩ ſuo gñe vᷣitas obſeruãda eſt. ſtillavſq; ibi. Et ad,/
ncipit ꝓlogus in eundem. ducent oes ffes ve⸗
Zeremis pꝛopheta ſtros: qo videt ex⸗
ecuib plog'ſcribit ſer borprain viuerſi
mõe quidẽ apud he poartibus mudi fue
bꝛeos iſaie ⁊ oſee ⁊1 q rũt pꝛo teſtimonio
coxꝛpoꝛa ſeu oſſaad

ducunt᷑ freq̃nter de cũctis gẽtibꝰ. In egs⁊ q̃drigis ⁊c.ſ.honoꝛi/

fice ⁊ diuerſis ⁊ varjs modis:ad montẽ ſcũʒ meũ hierlm.ſ.ad ec
cleſiã. Quomõ ſi iferãt fili iſrrkmunꝰĩ vaſe mũdo ĩ domũ dñi:qꝛ
tãta veneratio fit religis ſcõꝝ ĩ eccłia:ſicut oli fiebat ĩ tẽplo:cuʒ
munꝰſolẽniſſimũ ibi offerebat᷑.Et hic ĩnuit ꝓphᷣa tertiũ ꝑtinẽs

ad perfectionẽ noui ſtatꝰ. In veteri.n.lege coꝛpoꝛa ſeu oſſa moꝛ
tuoꝝ erãt ĩmũda intantũ ꝙ ↄtamiabant᷑ ſacerdotes ꝑ cõtactuzʒ

moꝛtuoꝝ:ſʒ in no.le.G̊ nõ hẽtur:ĩmo relige ſanctoꝛum in altari/
bus ponuntur:cuius differentie ratio poteſt eſſe:qꝛ anime defũ
ctoꝛum in veteri.le.quantũcunq; ſancte fuiſſent ſeparabantur
tamè a viſione diuina.vnde ⁊ coꝛpoꝛa eoꝛum merito ſeparanda
eranta ſãctuario:cuiꝰoppoſitum eſt ĩ noua lege:iĩ qua anime ſã/
ctoꝛum beatifice deo coniungũtur. vnde ad perfectionẽ ſui ſta/

tus pertinẽt pꝛedicta. Conſequenter octauo dicitur: Et aſſumã

ex his ſacerdotes ⁊ leuitas.In quo innuitur quatuz pertinens
ad ſtatus noue legis perfectione:inquãtum ſacerdotium ipſius
ſe extendit ad omnes gẽtes ⁊ non coartatur ad certã tribum:ſi
cut in ve.le.que quidem extenſio pertinet ad perfectionem: ſt/
cut noua lex perfectioꝛ eſt que obligat omnes:qᷓ; lex vetus que
tantum obligat populum antiquum.Et ĩ hoc etiamoſtenditus
tranſlatio legis antique ad nouã:iuxta illud Peb.7.ca. Trãſla:
to ſacerdotio neceſſe eſt vt legis trãſlatio fiat quod tamen he/
bꝛei fatue negant dequonõ eſt ad pꝛeſens agendum.Cetera e
ponantur ꝓutin poſtilla.

¶ Explicit poſtilla fris Nicolai de lyra ſuꝑ Iſaiam pphetam.

adiunctis additionibus ⁊ replicis. =
¶ Incipit expoſitio pꝛologi in Dieremiam pꝛophetam.
geremias pꝛopheta ⁊c. Iſtum pꝛologum dirigit Hie
ronymus ad Paulam ⁊ Euſtochium: ad quarum in/
ſtantiam tranſtulit libꝛum iſtum. Diuiditur autem
iſte pꝛologus in quinq; particulas: in quarum pꝛima
dicitur lz iſte pꝛopheta ceteris pphetis ſimplicioꝛ videatur
in verbis:tamen ĩ ſenſibus eſt equalis. Unde dicit PHieronymꝰ
Pieremias pꝛopheta ⁊c̃. In ſecũda parte ſimplicitatis huiꝰ ra⸗
tionem aſſignat:in qua eum multipliciter comendat.⁊ iſta pars
incipit ibi. Poꝛꝛo ſimplicitas eloquii ⁊c.ĩ qua cõmendatur atri

a pꝛiuilegio gratie.ibi:Et in matris vtero ſanctificatus.tertioa
ſtatus perfectione.ibi:Uirginitate ſua ⁊c̃. In tertia parte qua⸗
tuoꝛ expꝛimuntur.ſ.pꝛophetie tempus.materia ⁊ locus.⁊ pꝛo/
phete lamentationis modus. Tempus pꝛophetie expꝛimitur

cum dicitur: Hic vaticinari exoꝛſus eſtpuer. Materia ibi:Ca

ptiuitatem vꝛbis atqʒ iude ⁊c.Agit enim de captiuitate duaruʒ
tribuum. Locus tangitur cum dicitur: Unde in iuda tantuʒ ⁊c.
Lamentationis modus tangitur ibi:Et ciuitatis ſue ruinas ⁊c.
Et quia lamentatio metrice ſcribitur in hebꝛeo. Dicit ꝙ ſecun
dum menſuras metri ⁊ verſuum diſtin xit ſententias in latino.
ibi: Quod nos menſure metri⁊c. In quarta tangitur modus
agendi in libꝛo iſto.cum dicitur: Pꝛeterea oꝛdinem viſionũ ⁊c.

Ulltimo dicit ꝙ quia libꝛum baruch omiſerat:cumq; libꝛuz
iſtum ad petitionem earum tranſtulerat contra ſe emulos
pꝛouocabat:quos ſilendo compeſcere rectius erat.ibi:Libꝛuzʒ

(bie

c⸗

lcel

mce

nbie

etſe

useſe
Mnie
llate
Mont
.
ſoctti
. Pam
iithet
eſeos
unti

diume.

faen
iin
ela
an
MSa
n
legit.

godf
Reſy⸗
busd

nitat

bpud

lust

gnat
(lln
1
RN
(ſ

epes:

(iican

Algsno
n

nlunge
ſichig
ſeßalt

Cxlleſie
copkli
Oofoble
uginit

cotioßt
ſoinen

in
PoS
ndip

detieme
lro
golſt

npore
hrpon

hane
tolerer
Eheen

Gn

J

ldfn
inecost

lit boo
nigci

Ronidttne

Centoezfiirf,

sCöſilgn

Milidenung

Degindiee

gubusnüce
1poteſtunmg
iſtefſerttqoe
Pon ſenoſtan

4

stihn

ſdonidi

ſchriuͤn
Mtenüͤdens
Porſcuoſin

—

Notesgödn
oubmminee

ſeamineni,
nſcnwen
iournt
riggnanmneii
rianeſiſe
iue SN
1nß enens
Ntgrumigin⸗
ninbung
Eirient
zawoge
emahmndend
dahi
gcdannh⸗
Gdundang

Ningun

wybern.
n dingt 1

4

baruch ⁊c. Littera ſatis plana ẽ. a¶KRuſticioꝛ. i.ſimplicioꝛ.
huic expoſitioni concoꝛdat lr̃a ſequẽs.ſ.Poꝛꝛo ſimplicitas elo
quu.Aliꝗ tñ exponũt: Ruſticioꝛ.i.rudioꝛ.qꝛ nõ plano ſᷣmone lo
gtur ſicut iſaias.ſʒ ſub figuris. b ¶ Sʒ ſenſib par ẽ. Sʒz cõtra
Heieronymus dicit in gloſa in pᷣncipio iſate. Nemo me putet iſa
iꝛam bꝛeuiter poſſe exponere cum vniuerſa dñi ſacramẽta conti

nnuſq; de bieremia (ar n e. er
legit quomodo er/ iſrł aſſyrij imedos traſtulerant
H di nuͤbas par. iq terraſean colonie getiũ poſſide
FKeſpõdeo par ſeſt · bãt. Vnde i iud tm ti beniamiĩ᷑

a
64

wvVſub lege ſernabat

nez q docetur ieuã ſu eit
gelio. Signãter au nit. ipſe eſt ꝗ alio noie appellat

neat. ſed illud nuſqᷓ; legitur de hieremia. ergo nõ videtur ſenſi/

bus eſſe par iſaie.Item in pᷣncipio egechielis dicit gloſa hierony
mi:Ecechielis diffi ꝛ JMUÿ
cultatem hebꝛeo2ꝝn ruſticiöꝛ: ſ ſenſibꝰ parẽ:qoppeꝗ

monſtrat traditio. ° O 151 er 4
niſi.n. qs apuid eos codé ſpiritu ꝓphetauerit. Roꝛ-

iuccerdotalis mini- ro ſimplicitas eloquij ð loco eii
Nery dignitatem. .¶quo nat?c accidit. Fuit eniʒ ana-
. Firner perneiniage thotites ꝗ èſtvſq; hodie viculũs
neſeos nec cantica tribꝰab hieroſolymis diſtãs mi/
canticoꝝ necexoꝛ libus: ſacerdos ex ſacẽdotibꝰ: ⁊
Adium exechielis yel in matris vto ſantificat?: virgini

finem legere ꝑmit/

iit vrad plenam ſẽ tatè ſua euagelicũvin xpi ccleſie

tentiam ⁊ myſticoſ dedicãs. Hic uaticiari extroꝛſus
intellectus pienum eſt puᷣer: ⁊ captiuitatẽ vꝛbis tq;
biunane natut eté jindee nõ ſolũ ſpiritu: ſ̊ ⁊ ocuᷣlis

pus accedat. ſʒz hocd „ —
2 boc. carneis ituitꝰẽ. Ja3 decẽ tribus

bus dicit. qꝛ vtrobi

de xpo ⁊ de capti ꝓphetauit: ⁊ ciuitatiſ ſue ruinas

nitate duarum tri / qqrũuplici planxit alphabetò qðᷣ
buũ ꝓphetixat᷑.ſti · nòs mẽſurè metri vᷣſibuſq; red/

lus tii hfundios in qqidimꝰ. Nꝛctea oꝛdinẽ viſionũ
H e¶ AMnathotite i.ö̊ q apud grecos ⁊ latinos oĩo ↄfn
anatbor. 4 i ſus :ad pꝛiſtinã fidẽ cõꝛei Nnn
culus.ſanathot. LZibn qt baruch notarij e?qg apꝰ
eEc vſgpodiedi bebꝛeos nec legit᷑ nec habet pter

kans tribꝰ milibus

ii trib miliaribus. miſimus: pꝛo his oĩibus maledi
8 anetiſicat mn cta abemulis pᷣſtoͤlãtes: qbꝰ me
H e Niere i. Entetß neceſſe eſt ꝑ ſingula opuſculareſ
exiente quod & põdere: Et patioꝛ: q; vos co. *½
cCtificauite quod ö Podere: Et h patio Wε vνhHQeH. e
alus non legitur. gitis. Ceterũ àd cõpẽdiũ malire A
Rirginitate ſua ctius fuerat modũ furoꝛi eö0ꝝn ſi

—

euangelicum yiruz ſentio meo poner: qᷓ; quotidie
ieuagelica pfeetio noni aliq ſcriptitãtẽ iuidon in⸗

ne pditü. b (Rpi
eeccleſie dedicans. i. ſaniam pꝛouocare.

DOachi filius ioſie:cuiꝰ
ftiodecimo qno ppbe/
tare oꝛſuſ eſt hieremias

virginitateʒz i ſacer/ .
dotio pᷣtendebat in
ſe ↄtinentie ꝑfectio ſ
ſub quo ⁊ olda mulier ꝓpheta/

tem dr xpᷣi eccleſie

Dedicans. i. inſepaea·

biliter p fidem adberens. i ¶Taticinari.i. pphetare.

K ¶ Exoꝛſus ẽ.i.ĩcepit.oꝛdioꝛ diris oꝛditꝰſnm.vł oꝛſus ſum.dĩ te
lanm ponere.⁊ qꝛ ꝗ telã ponit tũc ed ĩcipit.iõ oꝛdiri ponit᷑ ꝓ ĩciꝑe
ccomponit᷑ exoꝛdioꝛ.vñ exoꝛſus. I ¶ Puer. Hiere.i.Ecce ne
ſcio loꝗ qꝛ puer ego ſuʒ ⁊c. m¶ Urbis hieruſalem atq; iude.

i. duaꝝ tribuũ. n ¶ Oculis carneis. Unde PHiere. 39. Poſtq; pᷣ
dixerat captiuitatẽ hieruſalẽ ⁊ tranſlationẽ populiĩ babylonẽ

legit᷑ ꝙ nabuchodonoſoꝛ rex babylonis pᷣcepit nabucardan vt
tolleret hieremiam ⁊ nihil mali ei faceret.Sʒ q̃re non ppheti/
cat de captiuitate decem tribuũ ſʒ duaꝝ tm̃ reddit cauſa.cũ diẽ.

oJam.n. decẽ ⁊c.ↄtinua ſic:Non ſolũ ſpũ reuelante.ſʒ ocuł coꝛ
poꝛis ĩtuit ẽ captiuitatẽ duaꝝ tribuũ Jã.n.decè tribiſrłaſſyrij

imedos trãſtulerant. Unde.A4. Regi.Tranſlatẽ iſr de terra
ſua ĩ aſſyrios ⁊c. p ¶ Jam terras eaꝝ colonie gentiuʒ poſſide

bãt.Colonia dr̃ vꝛbs velcaſtꝝ qð ꝓ defectu idigenaꝝ nouis co/

lonis adimpler. Itẽ colonia dẽ agricultura vł cultꝰreligionis.qꝛ
ergo ĩdigenis i. decẽ tribub ĩ aſſyrios trãſlat rex aſſyrioꝝ miſit

gentes de babylone ⁊? de chuta ? de ahaiath ⁊ de emath ⁊ de ſephar/

naim q ꝓ fian rłpoſſederũt ſamariã ⁊ hitauerunt ĩ vꝛbibꝰeiꝰ.vnde
d hic. q ¶ Colonie gentiũ.i.gentes colẽtes.i.ĩhabitàtes vꝛbes de/
cẽ tribuũ poſſidebãt terras eaꝝ.vł Colonie.i.agriculture. r ¶ Be/
tiũ.i.gentes agriculture dedite.qꝛ a rege aſſyrioꝝ miſſe erãt ad colen
da ſibi terrã decẽ tribuũ.Poſſidebãt terras eaꝝ.vel. Colonie genti/
um.i.gentes varium cultũ religionis hẽntes.qꝛ ſicut dr. . Reg.i⸗7.
Unaqq; gẽs fabꝛicataẽ deũ ſuuũ.Poſſidebãt terras eaꝑ. 43 iu
Aagtm. i.i duab tribub'.
eliachiĩ. ⁊regnauit ſuptribũ iuda t ¶ Et ibenamſi pierun
„Ekiesre, 3 . JE.; — 16, Aꝛ in ſoꝛte beniamin pꝛi/
T hieruſalẽ anisvndeci. Cui ſuc mo fuit hierlʒ. ſicut dem̃
tcE . — Hmo fuit hierlz. ſicut ocm̃
ceſſit ĩ regnũ filiꝰ ioachincogno/ eſt ſupꝛa circa finem pꝛo
mẽto ieconias:q t᷑tio mẽſe regni logiin Jſaid. u CNua
eius die decima capt? a ducibus Qrupliciplaxit vl diſtirit
0— een e e alphabeto.illð expoſituz
nahuchodonoſoꝛ duct?eſt i ba Eſupꝛaĩ epiſtola ad pauli
bylonẽ: ⁊ in loco eiꝰ cõſtitutꝰ eſt nũ. rMorfädrupler
ſedechias fili ioſie patru eiꝰ cuiꝰ alpnabern. Hios. ĩ
u nerino birlʒ capta atq; re metri vſbuſq; red i.
ſubuͤſa eſ MNemo igit᷑ putet eunn iuxta mẽeſuras metri⁊ /
dẽ ĩ danielis pꝛicipio ioachin qĩ ſuũ q̃ſhẽt ĩ hebꝛaico diſti
eʒechielis exoꝛdio ioachi ſcribit vim ilariocꝛ diſtinxim⸗
Aſte extrema ſyllaba chiʒ bʒ:ille metrice. n. ſcribunt Tre
chin: ⁊ ob hc cauſ ĩ euangelio niiĩbebꝛaico.a ſub certis
ſp̃ᷣʒʒ matheſnvnavidet᷑ deeſſe gña/ clauſulaꝝ mẽſuris diſti/
tio: qꝛ ſecũda teſſeredecas i ioa guunt ilatino. aezid
chpiz deſinit filii ioſie: ttia inci/ pſtinaz fidem.i.iuxta he
chiʒ deſinit filiũ ioſie: ftia inci / pꝛaicã vitatẽ cui fides
. ä bꝛaicã vitatẽ cui fides de
pit a ioachi filio iaochiʒ. Quod bet adpiberi. b ¶ Pꝛe
ignoꝛãs poꝛphiriꝰcalũni inſttn nnmn dne de cao
ſite ſnꝗ oſtsdog ſperitiam ne. ſz poſtmodũ trãſlat
it ccclcfie: ſu oſtedes iperitiam muito grecolatinum iu⸗
düu euãgeliſta mathbeũ arguẽ niti xtavulgatã editionez i q
tur falſitat. Qðq; traditũ ſcribii iuenté. c ¶ Pꝛeſtola
ioachi mõſtrat nõ adũſarioꝝ foꝛ reſtoſosarmeete ins.
ennamis fuiſt evictoꝛiam ſed do 1: q̃rere dico. Paula fu
mMimvoluntatis. iit qdaz matrona romana
gipit argumẽtum in eundem cuifilia fuit Euſtochiũ.
Zeremias anathotites. veabeluenies ſatiſ tiibꝛ⸗
d geſt viculus tribꝰa bie ae. lrer gie
roſolymis diſtans mili e¶Recti fuerat ad com
boiaep d taphnas i egypto a po pendiũ.i.ad abbꝛeuiatio
Zacet voi eo loco ſepult?:quo diẽ rectiꝰ abſolute: ſz ad
duduʒ pharao rex bitauerat. Et dit: Ad cõpendiuz mali.
qm poſtulatiõe ſua defugat ab Slſoe mo e ine. MWgn
godgs oco ſernentibug eginticeg ro. . ötractoi. i Eoꝑ. qꝛ
. oeloed ſtpentib⸗ gibeios Ilſſi furibũdi detrahunt
Atactu alpiduʒ ſacit elie ſecuros mihpi. Cetera plana ſũt.
magna eum ibi religione egiptij ¶Explicit qliſcunq; ex

venerantur. Pßn i viagie⸗

frrrreiniam.
KRRopham ĩ gẽtib oᷣdi te. Uerbũ ppoſitũ ſcribit Hiere.i.c.⁊
dem fuit ſibi a dño.In qͥ poſſunt notari.A. cauſe huiꝰ libꝛi.
Piere.quẽ hẽmus pꝛe manib exponẽdũ.videlzʒ cã efficiẽs:
mmaterial.foꝛmal⁊a finalis.Cã vo efficis duplex ẽ: Una pᷣn
clpał.ſ.deꝰreuelãs oĩa ĩ hoc libꝛo ↄtenta.Alia ĩſtrumetał.iſ.ſcũs PHie
remias.ꝗ ſpũ ſcõ dictãte ſcripſit libꝝ iſtũ.Et h̊ duplex cã efficiẽs no
tat.cũ dj:Dedi te.ita ꝙ ĩ ſuppoſito hꝰvbi pᷣdi.qð ẽ ipſe de expᷣmit cã
efficiẽs pᷣncipalł.in B; ãt ꝓnoiĩe te.cã efficiẽs iſtrumetalis.Et ð vtraqʒ
põt accipi illð qð ſcribit᷑ Ecech.ʒ. Fili hoĩs ſpeculatoꝛ ðdi te domui
iſrł Ad h̊.n. ponii ſpecłatoꝛ ĩ excelſo vt a lõge ſpeculet᷑.⁊q viderit fi
dełr annũciet.⁊ ſic feẽ Hiere.vt ſtatiʒ videbit᷑ ĩ quodã generali ⁊ ple
niꝰĩ pſecutiõe libꝛi.Cã vo materiał⁊ foꝛmał poſſũt notari ĩ noĩe pꝛo
phete.cum dicit᷑: Pꝛophetam.Ad cuiꝰintellectim ſciendum ꝙ pꝛo
pheta ̃m interpꝛetationem nominis dicitur quaſi pꝛocul fans.quia
fatur ſeu denunciat ea que ſunt longinqua a naturali cognitione hu
mana. ⁊ iſta q;tum ad pꝛeſens ſunt in duplici gradu.quia aliqua ſunt
phuiuſmodi pꝛopter ſuam eminentiam reſpectu intellectus noſtri.

4

cuiuſmodi ſunt dina. ad q ſe bet itellect' nf̃ ſicut oculus noctue ad ſupple ſut que ſequunt ĩ poc libꝛo.ſco ex gñe.cum dicitur.

lucem ſoł z.metaphylice.inter iſta vo valde longinquũ ⁊ remotuz ẽ b ¶ Fili belchie.ꝗ fuit etiam ꝓpheta lʒz non tam famoſus ſicut E
a cognitione nr̃a icarnationis dine myſteriũ.ex creaturis.n.põt hõð hieremias.⁊ hoc ſ regulã hebꝛeoꝛum q̃ dicit ꝙ qñ in pꝛincipio Celih
uenire ĩ cognitione pᷣmecauſe q̃ de eſt.qᷓ;tum ad multas eiꝰ ↄditio / alicuiꝰ ꝓphetie expᷣmit᷑ nomè pf̃is ipſius ꝓphe.intelligendum ndon
nis.⁊ ſic phᷣi cõcluſerũt de ðᷣo plurimas ↄcluſiones.ſimiliter natura ẽpr fuit ꝓphera. c ¶ De ſacerdotibꝰꝗ ⁊c̃.ex quo pʒ digni eſt
humana ꝑ ſe accepta non excedit cognitionẽ nr̃am.ſʒvnio nature di tas ſui generis.qꝛ tribꝰſacerdotalis cõmixta fuit tribui regie p gund
ne ⁊ bumane ĩ ſuppoſito vbi ſupꝛa modũ tranſcẽdit facultatem itel/ pter ſui dignitatez. Lertio ex loco. cum dicitur. d ¶ In terra ſicde
lectus humani.myſteriumit iſtud denüciauit Pieremias ꝓpheta ĩ beniamin.Dicit enim Hiero.in ꝓlogo huiꝰ libꝛi ꝙ anathot eſt Dien
der alios valderkie. 52 2 ”ůl vicu⸗ tribꝰ milib⸗ lang
ca. dicens: Ecce dies vet cinit Dieremiꝗa EA. Ieffirani to: * diſtãs à hieruſalez uri
unt dicit oo. ſuſcitabo cipit Dieremias ppha Ca.l. res 5 vlina ſactificaui te: ⁊ ppyhẽé nloꝛebenlamlit⸗ id
dauid germẽ iuſtum ⁊ re/ “%ι rba hieremie Ptal gẽtib? dedi te.Et dixi. A. a.A tus. Quarto notifi lote
gnabit rex ⁊ ſapiẽs erit. ⁊ pfbe filij helchie ð dne deꝰ.Ecce neſcio loꝗ qꝛ puer catur extꝑe.cũ dr. chtci
briictet ginttagl ſacerdotibꝰ ꝗ fue/ ego ſum.Dixit dñs ad me.Noli e¶ Nõ factͦ ẽ ybuz finn
uabit iuda. aiſrael bita rũi anathot i frà dicere qꝛ puer ſum qm ad oia q cmtiſd wens ⸗
bit cõfidenter.Et hoc eſt 5 beniamm. ꝙ& factü mitta te ibis: ⁊ vniũſa qcũq; ma ꝓnomen. ſʒ diun⸗ mmac
nomẽ qð vocabunt eum vbu dñi ad eũ ĩ diebꝰ ioſie filij dano tibi:loq̃ris. Ne timeas a ctio.⁊ponii pꝓqꝛ et ghn
dis of oxſ amõ reg iuda ĩ ttiodecimo qno facie eoꝝ qꝛ tecũego ſũvt eruaʒ refert ad id qo dr ĩ deiz
or ym omés voctoꝛes be Vegni e. ⁊ fem ẽ ĩ diebꝰ ioachi fi te dicit dñs. Et miſit dominus kneibio Merbahie ue⸗
bꝛeos ⁊ latinos.vt pleni⸗ li ioſie reg iuda: vſq; ad ↄſũma manũ ſuam ⁊ tetigit oſ meum:⁊ dendũ ꝙ bec vbap d
videbit ibidẽ dno ↄcedẽ tionẽ vndecimi qni ſedechie filij dixit od me. Eccẽ dedimba mea cedebãt ex ſp diui detmn
ted bor d Sl ioſie reg iudavſq; ad traſmigtio in oꝛe tuo:eccẽ cõſtitui te hodie no:r. Quod factu ſnn
erpꝛimit büanitas xpi q n irlz i mẽſe qnto. Et factiẽper ſuper gentes ? ſuper regna vt vbnz onn ad euͦdie iun
factus ẽ ex ſemine dauid bũ dñi ad me dicẽſ. Pꝛidc; tèfõ euellas ⁊ deſtruas ẽt diſꝑdas: ⁊ bioſie ꝛc. Tacent dins
Fm carnẽ. ad No.i.ꝑhoc marẽ in vto nouite: ⁊ qtẽq; exi diſſipès ⁊ cdifices ⁊ plàntes. Et bic duo regeſquoꝝ cnoſk
iuſtus nr expᷣmit᷑ dinitas xpᷣi clariꝰvt mihi videt᷑ qᷓ in als libꝛis ve nias filius ioachim.eo ꝙ gꝗlibet eoꝛum regnauit tãtum tribꝰmẽ ſode
teris teſtamẽti.q;ꝛ vbi hẽmus dñns.in bebꝛeo hẽtur:nomẽ dni tetra / ſibus.⁊ ſic tempus eoꝛum computatur ſub alus regibusvſq; ad turer
grãmaton.qð ſᷣm antiquos doctoꝛes hebꝛeoꝝ ſic ẽ appꝛopꝛiatum al traſmigrationem hieruſalem.i.captiuitatem populi eius:ciuita pite
tiſſimocreatoꝛi.vt nõ liceat ipm nomèð alio dici:put pleni dicet᷑ do te deſtructa per nabuchodonoſoꝛ in menſe ꝗnto.Cõtrarium vi gzyt
mino cõcedente:qn ad locũ illũ veniem. Et qꝛ Hieremias ita clare etur infra.ʒo. Ubi or: Menſe quarto ꝗnto die menſis aperta i
