ipa electio ⁊ repꝛobatio. ¶ In eo. c. vbi dr ĩ poſtil. Quis
1 ivobis claudat oſtia. CADDITIO. II.
M Ittera hebꝛaica ſic hʒ ĩhoc loco:Quis ĩvobis ꝗ claudat

itelligüt

tibus:èt ĩ oĩ loco ſacrificat᷑ ⁊ of

z magno la

Er dilectõeʒ iacob vr itelligi potiꝰĩ B loco ipᷣa electio ia

oſtia: æ nõ icendatis altare meu gratis ſeu fruſtra.nõ.n. mibivolũtaf

ivobis ⁊c̃.ꝙ qꝛ ex demeritis eoꝝ munera ſua ⁊ ſacrificia nõ erãt deo
grata:iõ deꝰq̃ſi appetebat ꝙ aliꝗs clauderet oſtia tẽpli:ſic ꝙ nullus
iĩtraret ad icẽdẽdũ altare.ſ.cum ſacrificijs:⁊ hoc eſt qð dic lra:Quisĩ
voſ ꝗ claudat oſtia.i.vtinã eẽt ĩvob ꝗ clauderet oſtia tẽpli.Et non ĩ⸗
cedatis altare meũ.ſ:.ſic clauſo tẽplo n icẽdit᷑ ſuꝑ altare meum aligd
Gratis.i.fruſtra. Rõ ãt qr deꝰ volebat ꝙ clauderet̃oſtia tẽpli ſubdit
cũ dic̃:Nõ ẽ mihivolũtas ivobᷣ:⁊ munP“ꝰn õ accipiã de manuvr̃a.q.d.ñ
fũt acceptiofferẽtes nec

*

Non?malachie
vpbi df: Jacob di

tum hoc o ſacerdotes. Si nolu,
eritis audire ⁊ ſi nolueritis ppoere
ſuper coꝛ vt detis gloriam nomi ſexi ⁊c poſtil.ex
ni meo git dominu⁊ exercituuʒ ponitvt aſſuptum a deo
mittã ĩ ſos egeſtatẽ: ⁊ maledicã qcbadu igratituine⸗
bñdictionibꝰ vr̃is ⁊ maledicã il- Iud expoit pmodus eſſteo
lis.qm̃ nòn poſuiſtis ſuꝑ coꝛ.Ec ct mãtfeſtiſqꝛ iacob ob
cẽ ego ꝓijciq a vob bꝛachiũ.⁊ di tiuit bndictõeʒ pĩnamæ
ſpgaʒ ſuꝑ vultũ veſtrũ ſtercꝰſo⸗ bereditatis vmiſſioned
Enitatſ vr̃arũ⁊ àſſũet vos ſecũ. te⸗ ennabieeko ſine
Et ſcièſ qꝛ miſi äd vos mãdatuʒ dei dilectõe ex ꝑtevna:⁊
iſtð: uᷣt eẽt pactuʒ meũ cũ leui di odio expte altera:fieri ·
cit dñs exercituſ. Pactuʒ men riardeeectt r
fuit cum eo vite ⁊ pacis:⁊ dẽdi geñ.aũtvult dilectio ⁊
ei tioꝛẽ ⁊ tiuit me: ⁊a facie nois odiü debeãt ſ̊ recipip pᷣ
mei pauebat.ex vẽritad:fuit in deſtinatõe ⁊ repꝛobatõe
oꝛe eiꝰ: ⁊ iniqtas nõ eſt iuẽta ĩ lla ml⸗ Baidg ſingpo
bijs eiꝰ. In pace ⁊ i eqtàte ambu ſitũ burgen.adduẽ apim
lauit mecg : mmultos auertit ab ddl Rag Jinicocnel
iniꝗtate. Labia eniʒ ſacerdotis adduc hoc vcm no dq ad
cuſtodiunt ſcicti: ⁊ lege reqrẽét ondca vveeni m Alums
ex oꝛe eius.q; i angelꝰ dñi exerci ſit c qreda Sic ĩ ppoſi
tuũ ẽ. Nos auteʒ receſſiſtis dẽ to ſi pphᷣa ĩ ꝑſõa ᷣivolẽés

ppło oũdere ꝙ eü dilige
⸗ ⸗ rret: onderet p talia occul
ta ſapie dei:q̃lia ſunt pdeſtiatio ⁊ repꝛobatio pbaſſet ppio dubium ⁊

ignotũ ꝑ ignotiꝰ:ſic ſi hodie igratis ⁊ de dilectõe dei dubitantibꝰdile

ctio ð ꝑviã pᷣdeſtiatõis ꝑſuaõri ðberet:plꝰdubitarẽt ð ante qᷓ; ñte.
TT nic advos.Pi ↄñr arguit ꝓpha ſacerdotes (Ca. II.
2⁊ pplʒ ð pctis ↄtra deum.⁊ diuidit᷑ i duas partes.qꝛ pᷣmo ar/
Qguit ſacerdotes.ſecundo populares.ibi:Nũgd.Circa pmum
poniĩ monitio.cum dr:Et nunc advos madatum hoco ſacerdotes.
q.d. debetis diligenter attendere. x Et ſi nolueritl. puniamvos.
iõ ſegtur. y ¶ Mittam ĩvos egeſtatem.quam ſupꝛa modum time
bant.qꝛ auari ⁊ cnpidi erãät. ꝭ8 Et maledicam bndictõibꝰveſtris
.i.ilłque conſueuiſtis bndicere.ſ.vineis ⁊ pladis.⁊ hò.ita ꝙ erit penu
ria.ita exponit Ra. Sa.⁊ ſubdit᷑ cãa. a ¶ Qm non poſu.ſuper coꝛ.ſ.
exercere officium veſtrum debito modo colendo deum ⁊ populum.
iſtruendo. bEcce ego ꝓciam avob bꝛachium.auferendo avo
bis vtutem ⁊ ſuſtentatõem. c ¶ Et diſpergam ſupervultum veſtꝝ·
ſtercus ⁊c.i.ex celebꝛatõibꝰhuiuſmodi non repoꝛtabitis honoꝛem.ſʒ
confuſionem. d ¶ Et aſſumet vos ſecũ.ſ.ſtercꝰ.ita ꝙ eritis cõtem
ptibiles.ſicut ⁊ ißm. e ¶ Et ſcie. per experie tiam mee punitõis.
fQꝛ miſi advos.ſacerdotes ⁊ leuitas. g ¶ Mandatum iſtud.de
cultu dei ⁊ doctrina populi. h ¶ Uteẽt pactum meum cum leui.i.
cum tribu leui q̃ fuit ad hoc electa adeo:Numeri.z.ca. i ¶ Pactũ
meum.i.lex. k¶ Fuit cum eovite ⁊ pacis.fuit.n. pmiſſum a dᷣo q/
populus ĩ pace viueret ſi legem ſᷣuaret ⁊ ſic fuit adipletum qᷓ;diu B
pᷣuauit:vt pʒ ex decurſuveteris teſtamẽti: 1eer ödi ei timoꝛem.ſ.
mopſi ⁊ aarõ.⁊ pluribꝰab eisðſcẽdẽtib ꝰꝗ deũ timuerũt. m Lex
veritatis fuit ĩ oꝛe eiꝰ.ad docẽdũ pplm. n ¶Et inigtas ũẽ iuenta
ĩ labus eiꝰ.ꝙ.n.aaron fecẽ̃ vitulum ↄflatilẽ fuit ex tunoꝛe moꝛtis:vt
dem fuit pleniꝰExo.ʒ2z.nec ipſi nec ali leuite crediderunt ꝙ i vituu
lo eſſet aligd numinis.quod pʒ ex hoc ꝙ tota tribleui iũxit ſe moy
ſi ad iterficiẽdum illos ꝗ peccauerant ĩ idolatria vituli:Exo.ꝭ32.
o ¶ In pace ⁊ eꝗ.am.mecũ.iuſte viuẽdo ⁊ me ðᷣuote colẽdo. p¶ E
mul.auer.⁊c᷑.ppłm docẽdo.hoc.n.ꝑtinẽt ad officium leuiticũ.⁊potii
ſime ſacerdotũ.iõ ſubdit. Labia.n.ſacerdotis ⁊c.ſubdiĩ cã. qC
ange.dñni exer.c᷑.hʒ.n.officiũ ãgelicũ.i.colere deũ.a dirigere pplłʒ.ſic
angeli ĩ miſte riũ miſſi ppter ſalutẽ electoꝝ ſꝑvident faciẽ pr̃is ꝗ eſt
ĩ celis:Math̊.is. r¶ Uosaũüt.ſacerdotes ⁊ leuite hᷣtempoꝛis.
9 Receſſſtis ðᷣvia.quam tenuerunt moyſes ⁊ aaron iuſti.

a ¶ Et ſcãdalicaſtis plurimos ĩ lege.i.fuiſtis eis occaſio deliquẽdi. Eſt
n.ſcãdalum ipactio pedis ad aliqd quod facit ĩcedentem mere na
licia aũt ſacerdotum ⁊ doctoꝝ facit errare pplzʒ. vñ dicit ſaluatoꝛ.:Ce

ci ſũt ⁊ duces cecoꝝ.ſi ãt cecꝰceco ducatũ pᷣſtet amboĩ foueaʒ cadũt.

Pꝛopter quod dic Augꝰi paſtoꝛali.Cum paſtoꝛ ꝑ abꝛupta gradit᷑ cõ⸗

ſeqns ẽvt grex ad pcipitiũ ſequat. b¶ Irritũ feciſtis pactũ leui.de
officio ſacerdotj. c ¶ꝛopter quod ⁊ ego dedivos cõteptibiles ⁊
humiles.i.abiectoſ. d ¶ Et acce.faciẽĩ lege.iuſtificãtęs ipiuʒꝓ mu
nere.ſacerdotes.n.iudi/
cabãt ppłʒ maxime pꝰre
ditum de babylone.
e Hugꝗd. Poſtqᷓ; repꝛte
hendit ſacerdotes ⁊ leui
tas de malo regimie ppłi
hic ↄñᷣr arguit ceteros ðᷣ
cõtemptu ꝓximi. ⁊ pᷣmo
ĩ generali.cum dr:Nũꝗd
nõ patervnꝰ⁊c.q.d.ſic.ſ.
adam:vt dicunt alig.vel
abꝛaam ᷣm alios.⁊? ẽver
bum pphᷣe. f mugd
nõ de vn creauit nos q.
d.ſic.qꝛ oẽs aie humane
creant᷑ a deo imediate.
¶ Dr ergo deſpicit vnuſ
qſq; nrum frẽm ſuum p/
pter pauptatẽ ſuam.q.d.
nõ hẽmcãz. h ¶ Uio
lans pactũ prum nroꝝ.i.
legem data pr̃ibꝰ nr̃is.q̃
pcipit ꝓximum diligere.
2?ĩ ſpali arguit contẽptũ
vxoꝛis qᷓ debet eẽvna ca
ro cumviro.cum dĩ.
i¶rãaſgreſſus iudas ⁊c.
⁊ iſta trãſgreſſio ſpecifi
cat᷑. cum ſubditur.
k CQ: cSrania iudas ſci⸗
ficationez dni.ſ.latriam. . .
I¶Quam dilexit. ſ. ons. m ¶ Et habuit.ſ.iudas.i.illi de regno iude
RnCiliam dei alieni. reuertentes.n. de babylone contẽpſerũt vxoꝛes
ſuas iudeas.qᷓ ex freqᷓnti partu ⁊ laboꝛe itineris eràt deturpate.⁊ dui
xerũt vxoꝛes alienigenas vt pʒ.i.Eſdre.o.ca.⁊ pᷣinas tenebant i domi

via ⁊ ſcandalizâ ſtis plurimos ĩ

cit dñs exercituũ. ꝛopt᷑ quod
⁊ ego dedi vos ↄtemptibiles ⁊Z
humiles oĩbus populis: ſicut ñ
ᷣuaſtis vias meas: ⁊ accepiſtis
facie ĩ lege. Nunqd non prvnꝰ⸗
oĩuʒ noſtrũ: Nunqd non dẽus
vnus creauit nos: Quarè ergo

ſuũ violans pactũ patꝝ noſtro

natio facta ẽi iſraèl ⁊ i iertin:qa
cõtminauit iudas ſanctificatio

dei alieni: Diſpdet dñs virug fe

de tabernaculo iacob: 2 èfferen
tẽ munꝰ dño exercituũ. Et hoc
rurſũ feciſtis.O periebai lachꝛy
mis altare dñi fletn ⁊ mugitu:
ita vt nõ reſpiciaʒ vltra ad ſacri/

boſuis qſi ãcillas. mulieres vo docẽt pueros ſuos ꝓpꝛios moꝛes.⁊ ſic
alienigene vxoꝛes docebant filios a iudeis gẽitos idolatrare.qð erat

peſſimum.id ſeꝗt. Diſꝑdet dñs virum ꝗ fecerit hoc. o ¶Mageuʒz
⁊ diſcipulum.i.magnũ ſiue paruum. p ¶ Et offerẽtez munꝰ?.i S tri
bu ſacerdotali.qꝛ t illa tribu luenti ſũt viri ꝗ acceꝑant vxoꝛes alieni
genas.i. Eſdre.io.ca. qCE hoc rurſũ fe.Oꝑiebatis lachꝛymis ⁊c.

credẽteſ expiare hoc pctũm abſq; enaſſionealienigen gar e

falſum.i ſubdit᷑: Itavt nõ reſpiciã ⁊c. ¶ Et dixi.Quã ob cãm.nõ
dimittit iſttid delictum ꝑ ſolũ ſacrificiũ.Ad quod re ſpõdet᷑/cum dr.
8Dꝛ dñs teſtii icat & iter te ⁊vxoꝛem. de mutua cohabitatõe ⁊ dile⸗/
ctõe. dicẽs p adan: pphᷣice Geñ.2=. vt ibidẽ fuit declaratũ.Quãobꝛẽ
reliquet hõ pr̃em ſuu ⁊ matrem.⁊ adherebit vxoꝛi ſue.⁊ erunt puoĩ
carnevna. t ¶ Quã tie deſpexiſti. tenedo eã vt ancillaz. v ¶Et h;
particeps tua.i.ſocia nõ ancilig. x¶¶ Etvxoꝛ federis tui. pcõſenſuʒz
aĩoꝝ ꝗ fac mrimonium. ꝓ¶ õne vnꝰfecit.q.d.ſic.qꝛ vnP de fecit
adam ⁊ euã. 3Et reſiduũ ſpũs eieſt. ad hoc.n. feẽ de mulierem

—

de coſta viri:vt ſicvna caro ſũt.ita ſint vnꝰſpũs ⁊ vna aĩa.ꝑveraʒ dile

ctionez. a ¶ Et ꝗd vne q̃rit niſi ſemẽ dei.q.d.ad hocẽ vnitio ſen cõ
iũctio mr̃imonuj:vt ĩde pcreet ſemè ad cultũdei.iõ ſubdit. balCu
ſtodite ergo ſpũm vrum.i.bonã volũtatem advxoꝛem. c¶ Cũ odio
habueris dimitte. dãdo ei libellũ repudij vt poſſit alteri nubere.⁊ nõ
ſicut ancilla a te violenter teneri. hoc.n.ẽ minꝰmalũ qᷓ; affligere vxo
rem ſine cãvt ancillam.libellus.n.repudij nõ fuit ↄceſſus: vt ꝑ ſe eẽt
licitꝰſʒ ad maiꝰmalũ euitanduz: vt diffuſe declaraui Deut?ꝛz4.
d ¶ Opiet aũt inigtas veſtimentũ eiꝰ.i.veſtimẽtuʒ viri. ſic. n. ſonat lr̃a
hebꝛaica qᷓ nõ põt referri niſi ad maſculũ ⁊ nõ ad feminas 'm modũ
loqndi bebꝛaicum.⁊ ẽ ſenſus.Opiet ⁊c.q.d.ꝑ deivĩdcãm ſic appare/
bit inigtasviri deſpiciẽtis vxoꝛem mõ pꝛedcõ ſic apparet illud qð po
ni ſupveſtimẽtum eiꝰ. ¶ In ca.=.vbi dr iĩ poſtilla. Et maledicazʒ
benedictionibus veſtris DDITIO.

i.4. diſ. 25 gdam referunt ad hereticos ꝗſi ũt ab ecclia pᷣciſi ⁊
ad fiũt mal ſequ
erroꝛes. Alia ẽt expoſitionem ponit:quà credo eſſe SGregl.⁊c taliſ.ſ

W

lege. Irritũ feciſtis pactũ leni di

deſpicit vnnſqſq; veſtrũ fratrẽ

ruũ: Trãſgreſſus ẽ inda ? abomi

nez dñi quã dilexit ⁊ habſiit filiiõ

cerit hoc magiſtrũ ⁊ diſcipuluzʒ

Oc quod dr hic: Et maledicaz bñdictõibꝰveſtris s magrfuzʒ

excõicatos quoꝝ bñdictòes fiũt maledictões his ꝗ eoꝝ ſequunt

ga mał ſacerdotibꝰbũdicit a do erit maledictꝰ. qꝛ bñdicũt iniq̃
agentibꝰ: ⁊ adulant᷑ peccãtibꝰ:dummõ diuites ſint.hec ille.
¶ In eo. c. vbi dr poſtilla:Nõnevnꝰfecit. ADDITIO. II.
Oc quod dt᷑ h. Nõne vnꝰfecit ⁊c.alr exponit ſᷣm quoſdã
hphebꝛeoꝝ expoſitoꝛes ⁊ magis ↄſonũ lr̃e:vtvidet᷑:Ad q

accepit tñ aliãvxoꝛẽ alienigenã.ſ.agar acillaã egyptiacã. Señ.iõ.
ca.ex quo volebãt ſe excuſare a pctõilli qalienigenas vxoꝛes ac/

repat hütes alo
iſſene ic j pꝛias: ⁊ hoc ẽ qò d/fꝛ·
ficiũ: nec accipiq placabile qd ð mRonevn tec abea
mu vra.?t dixiſi: Quꝗ ob can amgeratvnpater
ſaʒ. Quia dñs teſtificat eſt iter ofunn iraclitan. Er
vxoré pubertas tue: quã tů reſiduũ ſpus eius:ip
te 7 Morep aß aue hoc qð dr̃ Reſiduũ

deſpexiſti. Et hec particeps tua

a r d n ĩtelligit᷑ ſupabũdãs
⁊ uᷣxor federis tni. MNõnè vnꝰ fe coqe eſicet in

eo ꝙ reſiduuʒ cuiuſ

cit:⁊ rſiduũ ſpiritꝰ eiꝰ eſt?: Ext cũq; rei ſupabũdat
qd in q̃rit niſi ſemẽ dei:Cuſto ſui ſham re.q. d. nõ
dite ergo ſpiritũ veſtuꝝ⁊ vxoꝛeʒ —
adoleſcentie tue noli deſpicere. nas:eo q; abꝛaã hoc
Cũ odiò habuen dimitte:dicẽ do fecit. vt dem̃ é: ⁊tñ

minꝰ? de? iſrl. O periet aut inig/

tas veſtimẽtũ eiꝰ dicit dñs exer rerian Pihuis
cituſ.Cuſtodite ſpiritũ veſtrũ: ſuũt trabeda ad cõ/
7 nolite deſpicere. III. ſeqntiã. Ad quodre
I¶ Aboͤꝛare feciſtis dimi od e hrna r.
Hbmonibꝰ vr̃is ⁊ dixiſtis: mẽ dei.q.d. ille vnꝰ
In quoeũ fecimꝰlaboꝛar. In eõ B feẽ nõ ex libidine
ꝙ dicit: Ois ꝗq ſâc malũ bonꝰẽ ĩ eanaln Sq⸗ Sara
cõſpectu domini:⁊ tales ei pla/ ennarerchanm
cẽt: Aut certe:vbi eſt deus iudi am cã plis hñde: vt
cij:Ecce ègo mittq angeli meuʒ in ca. Señ.ſupꝛadcõ⸗
Et qꝛ nõ fec̃ ̊ abꝛa/
am ſolũ ad iſtantiã

ſare vt dem̃ : ſʒ ẽt nutu ſeu ĩſpiratõe dĩna iõ dicẽ.Et ꝗdvn qrit ni

ſi ſemẽ dei. G̊ ẽ dicere illud quod qᷓrebat abꝛaã nõẽ itelligẽdum
ſemẽ ſen ꝓlẽ ſimpłr:ſʒ ſemẽ dei qꝛ a deo inſpirat hoc faciebat:⁊

ſic oñdit ꝙ nõ erã excuſati ꝑ exẽplũ abꝛahe ⁊ iõ hoꝛtat eos.Ccu

ſtodite gſpũmvr̃uʒ ⁊vxoꝛẽ adoleſcẽtie tue noli deſpicere. quia
abꝛaã nõ fecit hoc deſpiciẽdovxoꝛc.ſʒ rõnibꝰpᷣdcis ⁊ ſegi. Cum

ogio habueris dimitte:ꝑ libeliũ repudij ꝗ erat ſimplłr licit tpe

ve.te. vt claratũ fuit ĩ additõe Deut?z24. ¶ REPLICA.

ca.⁊=. vbi dr.Nõne vnꝰfecit ⁊c. burgeñ.aſſumit ) po/

ſſtil. 1 glo.quã aliqñ nõ ſcit nimis põderare:ꝙ ille paſſin
debeat exponi de abꝛaa ð excuſatõeʒ friuolã poplłiĩ lĩia
poſitã: vt ſit vbũ ppli ↄ deũ arguẽtis.Nõne.ſ.abꝛaã habuit alie
nigenã vxoꝛẽ ſine rephẽſiõe.qd.qĩ repᷣhẽdit nobis.Sʒ ĩlrã ⁊
eiꝰ pceſſu ẽ verbũ ꝓphe i ꝑſona dei arguẽtis pplłin:⁊ita diẽ glo.
vñ poſſet h̊ bugl.multiplłr culpari:ſʒ nõ ẽ pñtis ꝓpoſiti niſi oſtẽ
dere eũ male 2 poſtillatoꝛẽ moueri. Sʒ circa illũ paſſũ eiuſdez.
ca.ſi odio habuerl vxoꝛẽ dimitte. Burg.ð mã illa ſe remittit ad
ut?a ibi við coꝛꝛectoꝛiũ ſat latũ dirigi ad.c.io. Mathei.

ſciẽdũ ꝙ abꝛaã hñs ivxoꝛẽ liberã Sarã de genere ſuo:

ſps ei..pphie aſlä6

Aboꝛare feciſtiſ. Vic ĩcipit caplłxz ĩ hebꝛeo vbi) Ca. III.
icipit aduẽtꝰxpᷣi önũciatio.⁊ dĩdit ĩ duas ꝑtes.qp poit
H occaſio hꝰonũciatõiſ. z ipa ᷣnũciatio ſbdit᷑.ibi:Ecce ego
mittã. Eirca pmũ ſciẽdũ ꝙ pols iuoꝝ ſaltẽ ꝓ magna ptevidẽs
alias gẽtes ĩ B mũdo ꝓſpari: vt chaldᷣos ⁊ pſas ⁊ medos.q erant
idolatre.⁊ ſe freq̃nter depᷣmi ⁊ captiuari.dicebat ꝙ de diligebat
malos. ⁊ðᷣ puitoꝛib ſuis ñ curabat.vł ð iſtis ĩferioꝛib ꝓuiden
tiã ñ hẽbat ex q̊ uiètes ſibi ſic negligebãt᷑.⁊ alu ſic exaltabãt᷑.⁊
ſic ðᷣo ĩpõcbãt maliciã malos diligẽdo.vł igrantia merita⁊ vme
rita hoĩuz ſvidedo. ⁊vtrũq; ẽ erroneũ ⁊ ðᷣo odioſũ.iõ dr Labo/
rare feciſtiſ dñzʒ i mõibꝰvr̃is blaſphematoꝛujs.⁊ loꝗt᷑ ſcripturę
ðᷣ do q̃ſi ð hoĩe afflicto ð malo qð audit. ¶ In eo di. errõen
gDis ꝗ fa.⁊c.ex dcĩs pʒ ſnia. h ¶ AHut certe ⁊c᷑.i.diiudicãs iter
bonos ? maloſ. i g duét'ĩq fit bo
noꝝ ⁊ maloꝝ diſcretio.q; ĩ pᷣaduẽtu xpᷣi fcũzẽ iudiciũ diſcretõiſ
vocãdo aliqͥs ad graʒ ceteris dimiſſis iuſto ði iudicio licz noboc
culto.ſʒ ĩ z aduẽtu fiet iudiciũ diſcuſſiõis malos puniẽdo. bo /
nos pᷣmiãdo.ſic q̊ pcedit᷑.qꝛ bᷣ vterq; aduẽt'denũciat᷑.⁊2 pdcũſ
erroꝛ euacuat᷑.ibi:Jnualuerũt.ꝛĩa ĩ duas.qꝛpᷣ ponit᷑ oca denu
ciatio.ſecundo populi monitio.ibi: Ego.n.pꝛima adhuc in du/

Ecce ego. ̊ ↄñr öᷣnũciat᷑ xpᷣi aduẽt ĩqͥ fit bo

=

4 .

—
—

—

.

—
=
Se —
=
=
S=
=
—
==
=
S
E=

.

=
= =

—

=

2

“

WR ð

——ZMW

— — — – —
S —
=
–☛ ==
⸗
=
E
S=e

SSES
—

= =
= S— =—
=
—

S=
— = =
S=5
—
=

= —
— —
— —
— —.
=-=
S S
== -= S=
— —

=

— =
=⸗ iã—
=
= =
E–1
—
—,—
—
=☛

—
=
—
—
E fdm
=☛
S
=
=
=

Soe
S

—
=
=
—
—
—. „
–

—
——
=☛ =
—
S =
— =☛stse
—
—
=E
=
—

= =

+=
=
S

Se
=S=.
—

☛
=
—
—

— —
— —
— ==
S=S=
= A=—
Se= ⸗= .
— =
— —

E
—

io,.
ucinali/
ceins⸗

SS
S=—
=

=
——

=
=

=
S—
S

4
—

—
—

ſoel
tnendedd⸗
idjth.

= =

Sau
E

Meltho

Ceneri.

Sectbtdo.
e

ſticig ſet

=ꝛ
=
—
S-
=
=
=
—

S=S
E
+— —⸗ =
= == - = =
— — —
S= — —
—
ðê;‚;ᷓé2⸗ẽ . —ũ

!

ighiſenaten
ntgeeiging
kiantſün

.

4

—. =S
=.

S=—

—
=
=
S
E
= -⸗ *
S=
S=
2
—

=
☛
S==
=
S=S.
=

☛ = =
—— —
*=. =
=2 2„
— —
—
=.
==
Se

—
S=
—
- .
— —

gteritoN

acen

ei ¶Malachigas
diitgſn d.

ſr as. quia pꝛimo nunciatur vterq; aduentus, ſecundo vtriuſqʒ 2 demeritoꝛum hominum. x¶ Et vos fili iacob nõ eſtis ↄſumpti.
ti W effect.ibi. Ipe eni.Circa pᷣmũ pᷣmo denũciat pᷣmꝰaduentꝰ xppi. lʒ h̊ meruiſſẽt mala vr̃a.tñ ſaluaui aliqͥs ex mea miſicoꝛdia.

80 cũ dr̃ ĩ pſona xpᷣi.Ecce ego mittã ãgelũ meũ.i.iohez baptiſtam. ꝓy ¶ dieb.n. patꝝ vr̃oꝝ receſſſtis.qꝛ cito pꝰ dationẽ legis ĩ monte ſy
eidenmtie q magis ouxit terris vitã sgelicã qᷓ hũanã ꝙ enĩ hec ſcriptura naipeccauert in adoꝛatiõe vituli:Exo. 32. 3 euertimini ad me
vi 1SriN dicat᷑ de ipo ad lr̃az.pʒ Math̊.ii.vbi dicit ſaluatoꝛ de iohe. PHic ꝓ verã pniam. a ( Et reuertar ad vos ꝑ clemẽtiã. b¶ Et dixiſtis
NNN Sdec à ſcriptũ é: Ecce ego mitto ac. a ¶ Et pᷣparabit viã. qꝛ p vos male excuſãdo. IIHn qͥ ⁊c.q.d.ñ decliauima dᷣo.c ↄriũ ondit᷑.
galmenene dicatio ⁊ baptiſmꝰiohis fuerũt q̃dã pparatiões ad baptimmum cũ ſpᷣdit᷑. d¶ Si affiget ⁊c̃.qꝛ vos ↄfigit me.i hebꝛeo hr.Si violeta/
„ (idie ⁊pᷣdicationẽ xpi. b ¶ Et ſtatiʒ veniet ad tẽplũ ſuũ.qꝛ ibi xps bit hõ dᷣuz.qꝛ vos violẽtat me.loꝗt᷑n.ſcriptura ð do ſic ð hoĩe cuibo
8 Re oblat fuit: ⁊ ibi plu/ . micsois . bifürpſ neta
ie rriieſpdicauit 7nira F 4ra ir diq aſ facis meꝗ x = oim Heß mofſ=nτ mevo ipſi di ſũt ꝓſuſtete
uI nid d du eRa 2 pparabit via añ faciẽ meã. et oẽz decimã i hoꝛꝛen mei:⁊ ſit ci tiöe miniſtrop ſuop q re
mine toꝛ queʒ ⁊c̃.i.xpᷣs cu ſtati veniet ad tẽplũ ſuü domia busi domo mea: 7 ꝓPbate me ſu tinebãt ĩiuſte a iudeis lai
n itiie ins adueétũ ſũme ðᷣ· tòͤꝛ quẽ vos qris: ⁊ àngelꝰ teſta Pboc dicit dñs. Si nõ àperuero cis.iõ ſbdit. ehn deci⸗/
n aeſ6 Aderabat pres atig mẽéti quẽ vos vultis. Ecce u7it vob cataractas celi: ⁊ effudèro f: ehehr leuitis
e d Etagel teſtga die dñᷓſ exẽcituũ. ét ꝗs potẽit co vobis bñdictionẽ vſq; ad abun? E in heimiene dus de⸗
E enina afur c erat gitare diẽ aduẽtꝰeiꝰ.Et quis ſta dãtiã. Et incrèpabo ꝓ vobis de xad hanc ſententiam re/
3 Rine DHire. ʒi. ſecido de · bit ad ſidẽdũ eſ ipᷣe èni qᷓſi igniſ uorãtẽ:⁊ nõ coꝛꝛũpet fructũ ter ucttur tranſlatönoſtra.
8 — nüͤciat anu xpi oflans ⁊ quaſi herba fullonum re veſtre:nec erit ſterilis vinea ĩ en.oαsa i n /
4 nnnnin (Ecce venit i. ve · Et ſe edebit ↄflans ⁊ emũdãs ar/ agagro dicit dñs exercituũ. Et bea of vſq; ad coꝛↄſixx.
e met certitudinali getũ ⁊ purgabit filios leui ⁊ cò ts vos dicẽt oẽs gẽtes. Eritis gęlEt ĩ peuriavos ma.⁊c.

–w⸗
—
— —.
. S
☛2nr=
Se
SE⸗
=—
—
-

— *
—
=
—„ —
= ==
. =
=
——==
=Se =
S⸗

ſrn terad iudiciuz. labit eos qſi aurũ ⁊q̃ſi argẽtũ:⁊ eni vos terra deſiderabilis dicit ĩ penã.n. dicti pctivs ĩmit
Et qs poterit c erint dño offerẽtes ſacrificia ĩ dñs exercituũ. Inualᷣerũt ſup tebar ſterilitatterrena⸗

—ꝑ S
S⸗
— —
☛ SS= == 2

ſtare diem ⁊c̃.q.d. er er 9 . 1% „ en e
. uetſteil ulle. vn dĩ Wartß. iuſticia.Et placebit domino ſa me vᷣ̈ba veſtra dicit dñs. Et di/ ferte ꝛc. leuitaꝑ. i¶Er
— 24.de die illa 1bo crificium iunda ⁊? hieruſalẽ ſicut xiſtis: Quid locuti ſumus õte: pbarc at Lenſeci boita⸗
4 S . . „ S . „„ P. 3 — ⸗ e. ſi 8 .
— r de no eil ee. diẽs ſeculi. ⁊ ſiẽ anni antig. Et Sixrlſſtis: Nanſis ẽ ꝗ ſernit deo Bismer 5 Diel deeini⸗
Kürri. 3Er gent ea accèdam ad wocUndicio⸗ eſo 7 quod emolnneig qꝛ cult oat. ESinoapernero 2c dan
nidigin videndũ eũ. qa ſie teſtis velos malèficis: adulte mus pcepta eius: et qꝛ ambula dovobp pluuias: roꝛes ad
6 iied Pingeaddenue ris⁊ piuris ⁊ q calũniant merce uimtriſtes coꝛã dño exercituũ⸗ fecuſa 4 rerte Zuenie⸗
el nal hape it ĩ humilitate 2 2 „ . IiIJr iAti. 8 nſir jcin 1 tes. eſtudero 7c. l.
n matdemdle nnſe, detmercenari: hutliat vidnas Eergoni heats diun arroga bononthali müiipl⸗
aithin cüäd'erit iĩpoteſta-⸗ 2pupillos: ? 0ppꝛimũt pegrinũ tes. Siqd ediſicati ſut ſacictes tionẽ, mt icrepa cc.
mncileon tez terroe. nec timuerũt me dicit vns exer/ ipietates. ? tẽtauerüt den? ſal⸗ i. faciã vẽt vrẽs. locu⸗
tagein 1 (Jpe. n. Dic ↄñr cituũ. Egò eni dñs ⁊ non mutoꝛ ni facti ſũt. Lũc locuti ſũt timẽ ſte.⁊ hqnñ ðᷣuoꝛabunt ſeu
nin ponik eſſeet⸗ iein, ⁊ vos filij iãcob nõ eſtis ↄſũpti: teſ deũ:vnuſqſq; cùʒ ꝓximo ſuo nerbetos diuri e
ninödiginein Kneralls; mi. ſſe A dièbꝰ enĩ patrũ vroꝝ receſſi/ Et attendit dñs ⁊ audiuit et ſcri cuitu yro ex bonoꝝ vroꝝ
ebar nwuiſiiſel itn cũdo ſecũdi.ibi.Et ſtis a legitimis meis⁊ nñ cuſtodi pt? E liber monu mẽti coꝛg eO ti- mltiplica tõe. iſta tñ pmiſ
nonfifmmiotn Zecrde.· Effect adt ſtis. Reutimini àd me: ⁊ rentàar mẽtibꝰ dñm ⁊ cogitãtibꝰ nomẽ ſa aun r aecerit
— H Aonac fidẽ. às in ad vos: dicit dns exercituſ. et di ei . Et Erüt mihi gu n exeic pfiſſio nõ fuit impleta.
btüncicistgin. Sſnitiua ecclia pba xiſtis: In quo reütemur: Si af⸗ uin in die qua eg dce in k⸗ 0 nnaluerunt. die er
dgauſno uit qſi auꝑ ĩ fona/ figet hõ deſ:qa voſ ↄfigitis me culii: ? parcam eis ſicut parcit 8 ſpra onene emo⸗
Eerg. (NNOD re it ulatect in Et dirxiſtis: In quo ↄfigimꝰte: vir filio ſuo ſeruienti ſibi. Et hayted gui nn en d
burrisſmni, iudea:vt pʒ ĩ actibꝰ NN en, 3 mini: † vid Eitig auid artes. quia p
nn apior ĩplaribeloc In decimil t ĩ pꝛimitijſ. Et ĩ p onnerinintr⸗ delkis auid ctus erroꝛ repetiturvt ali
e hn 2 poſtea ptyrãnos nur ia vos maledicti eſtis: ⁊ me ſit int iuſtũ ⁊ impiũ:⁊ int ſᷣuiẽtẽ? quid addatur.⁊ ſecundo

tigftniqmg Toibeptibeoꝛ . 2 B Mtti 5 uiẽteʒ ei. IIII. euacuatur. ibi. Tunc lo⸗
in tuit b ee en In vos tigilis gent toig. Inſente deo no gnnet 3 DJJM H cuti ſunt timentes.Circa
ſſiiiee ignis cõflas. ad ꝓpy HW opp munm dicitur in perſo/
ſnieſſ i ationez electoꝝ. (Et qſi herba ⁊c q̃ vtunt ad fullones na dei:Jnualuerunt ſuꝑ me verbavra.i.O me ſunt multiplicata.⁊ q
veſile i ad purificãdas veſtes ⁊ eas nitidas fiédas. l ¶ Et purgabit fili ſint illa ſubdit. p¶ Uanꝰẽꝗ ⁊c. qꝛad h ñ ſegꝗt aliq̃ ei retributio.
SʒcicallianB os leui.i apkos qruz alig fuert tribu leui ⁊ oẽs fuer̃t noue legi qꝛ ſiẽ dem̃ ẽ ſuꝑiꝰ.negabãt deũ here puidetia de actibꝰ humanis vel
ponſin, epiſcopi. m¶ Et colabit eos.ad ꝑfectã mũdiciã deducẽdo. iuſticiã.⁊ advtrũq; ſegt defect bone retributõis.iõ ſubdit i ꝑſona ta
nidingn 2 Ercrito, offerẽtes ꝛc i euchariſtiã. pvaria legis ſacrificia liũ. q ¶ Et qð emo. qꝛ cuſtodiuimpcepta eiq.o.nullũ. r Er
ggibhrnſie, figuratũ.ſic ꝑfectũ ꝑ plura iperfecta. .2 ebi dño ⁊c. q; ambu.tri.i.ieiunus afflicti.vñ ĩ pebꝛeo hr:Et qꝛ ambulauim oni
diiſusln, gaa iſtud ſacrificiũ ẽ o acceptiſſimũ. p¶ Sic dies ſeculi ⁊ ſẽ grati.⁊ iõvlteri ↄcludebãt. s ¶ Ergo nũc.iĩ pntiviti. t ¶ Btõs
riinufilin ani ãtiq. vñ ĩ canone miſſe dr. Sicuti accepta hẽre dignatus es dicimꝰarro.i.eleuatos ĩ põpa ⁊ potẽtia.q; bñ ẽ eis ĩ hacvita.nec expe
ſligniil m—munera pueri tui iuſti abel:⁊ ſacrificiũ patriarche nr̃iabꝛahe.? ctat alia. v¶ Sigdẽ edi.ſũt.iĩ domibꝰ⁊ poſſeſſionibꝰ. Et téta⸗
eelnite , qð tibi obtulit ſũmꝰ ſacerdos tuꝰ melchiſedech Sciẽdũ tñũ ꝙ nerunt deũ ipᷣm ꝓuocãdo ⁊ ↄtẽnẽdo. VUEt ſalui fci ſunt. ex q con.
idi en iſtud ſicut nõ deſignat eq̃litatẽ.ſʒ coꝛꝛeſpõdẽtiaʒ rei figurate ad clugit ꝙ ñ hẽat de mal eox noticiã.vl ſi hʒ ꝙ de talib ñ feẽ iuſticci,
öſnſkſ i figurã.ſicut.n.res figurata excellit figurã ſic ſacrificiũ noue leę/ 3 ¶ Luũc lo.ſũt.Picoñr dictꝰerroꝛ tolli.⁊ pᷣ ſuccicte.aꝛmagis diffuſe
ttii lelh n gis qðẽ euchariſtia excellit oĩa veter legis ſacrificia. q ¶ Et ca.vlt. Circa pᷣmũᷣ dr. Tüc lo. ſũt timétes deü. q ofitet dĩna pꝓuidẽtiã
rlifnüninei, accedã. Dic põit eſſectus aduẽt'ſecũdi.cũ dr Et accedã ad vos cxeiiuſticiã ad oſa ſe extẽdere. ac¶ AUnuſaqſqʒ tc. de pmiatõe bono
rlidèin iudicio., qꝛ xp̃s veniet ĩ iudiciũ in forma hũana tñ głoſa. rum? punitõe maloꝝ ĩ ſecło futuro.⁊ ſubdit᷑. bę 5S arti dns K.
unn zebſu T Et ero teſtis velox. qꝛ ill iudiciũ bꝛeui tpe expediet. Pic accipit H adiuicẽ. Attẽdit dñs. on war⸗ 4
epofel⸗ 8(¶MWaleficis ⁊ adulteris ⁊c.i.gbuſcũq; peccatonbꝰ.qꝛ vᷣtute fiũt ĩ vñtivita. c Et ſcript liber. i. iſta ſũt An ſcia ide 4 bilr.
rceii,, prfpi nota fiẽt oĩbus eoꝝ peccata ⁊ ſẽtẽtia iudicis iuſta.iſta tũ pec d ¶ Et erunt mihi ait dñs.ꝗ nõ põt mentiri. e En die q ego fa. l.in
nch fedtiſ cata ſpecialiter expꝛimũt᷑ q̃ crudelitatẽ ipoꝛtãt ſiẽ ⁊ MWatthei. die iudici. f¶In peculiuʒz.i.ĩ pplin amicabilẽ ⁊ familiarem.,
in cllit 2z·.vbi ꝓceſſus illiꝰ iudicij ponit᷑ a ſaluatoꝛe. t ¶ Ego enĩ do⸗ gEt par.eis a pẽis eternis. iẽ par. vir filio ſuo.ꝗ caſtigat eũ
ſie hin . minꝰ. Pic ↄſeqᷓnter poſt effectũ extremi iudici ponit᷑ monitio ne ĩcurrat maimaluʒ. i ¶ Et ↄuertimini.ſ.ad me vos qui eſtis in
ſnd ie mu⸗ ppłi.qᷓ tũc nõ hẽbit locũ ſʒ ãte.dic igit: Ego.n.dñs.ad queʒ ſpe ſupꝛadicto erroꝛe. Et videbitis quid ſit inter iuſtum ⁊ impiuzʒ.
um ii ctat oĩuz generale iudicium. Et non mutoꝛ.in meipſo.l,-ʒ qꝛ licz iuſtus in pꝛeſenti ca ſtiget.tñ ꝑ hoc conſeruatur in bonis gra
noi gili ſit mutatio in effectibus meis ſecunduʒ varietateʒ meritoꝛum tie:⁊ poſtea in bona gloꝛie deducetur.

,dtP e
s

TMe Lnck da dicitur ĩ poſtilla. Iſta tamen ſpeciali⸗

ter expꝛimuntur. ADDITIO.
A Alitio quare expꝛimũtur iſta peccata.ſcilicet maleficiũ ⁊ adul
G teriũ ⁊ periuriuʒ ſecundum glo.quia cõmuniter iſta peccata
fiũt occulte:ſed a deo pꝛoferuntur ĩ medium ne diu lateãt. ⁊ ideo pꝛe
miſit. Et ero teſtis.q.d.licet de ſimilibꝰ peccatis nõ ĩueniantur viplu
rimũ teſtes:tamen ego ero teſtis. Adiungit etiã pᷣdictis peccatis iſta q
ſequũtur.ſ.qui non reddunt mercedez mercenarus ⁊ viduas:⁊ pupil
los oppꝛimunt ⁊ peregri/
nũ:ne parua putẽtur que
ꝑiurio ⁊ adulterio cõpa?

ſuccenſa quůaſi caminꝰ

rantur vt in glola. . .
Cce )Ca. IIII. ⁊ erunt omnes ſuperbi
enun. die pꝛedi⸗· ⁊ mnes facientes impietatem
netii magais erpliente ex, ſtipul:. &t inftamabit cos die

veniens dicit dñs exercituũ:que
nõ derelinquet eis radicẽ ⁊ ger/
men. Et oꝛiet᷑ vobistimentibus
nomẽ meũ ſoliſticie:⁊ ſanitas
i pẽnis eius. Et ẽgrediemini ⁊
ſaliètis ſicut vitulꝰ de armento
t calcabit impios cũ fuerint ci/

pmiatione bonoꝝ ⁊ puni
tione maloꝝ.⁊ pꝛimo po/
nitur maloꝛũ punitio.ſe/
cundo bonoꝝ retributio.
ibi. Et oꝛiet̃ Circa pꝛimũ
dicitur. Ecce eniz dies ve
niet.ſcilicet iudicj.
bᷣ¶¶ Succẽſa quaſi caminꝰ
quia illaʒ diem precedet
ignis conflagrationis ad UUMD
purgationem elementoꝛum. ⁊ eam ſequetur ignis gehenne ad puni/
tionem repꝛoboꝛum.ideo ſubditur. c ¶ Et erũt omnes ſuperbi.pec
cãtes contra deũ. d¶ Et omnes facientes impietatem. per pecca/
ta contra pꝛoximum. e¶ Stipula.incendio gehenne deputata.
¶ Que non derelinquet eis radicem.quia poſt finalem ſentẽtiam nõ
erit tempus nec locus reuertendi ad gratiam. g ¶ Et oꝛietur. Pic
conſequenter ponitur bonoꝛum retributio.cum dicitur: Et oꝛietur
vobis timentibus nomen meum timoꝛe filiali.quia habet caritatezʒ

annexã. h Sol iuſticie.ideſt xpᷣs qui tunc apparebit electis retri

butoꝛ ⁊ ſaluator iuſtꝰ. i ¶ Et ſanitas in pennis eiꝰ.ſ.oꝛietur.quia p/
ipſum electi gloꝛiam anime ⁊ coꝛpoꝛis conſequentur.

t egrediemini. ad conſiderationẽ pene repꝛoborum quã euade/

tis. I¶Et ſallietis ſicut vitulus de armento.quia talis viſio erit eis

exultationis occaſio.tum pꝛopter eiꝰeuaſionẽ.tum ꝓpter diuine iu /
ſticie ĩpletionẽ. ſecundum ꝙ dicitur pᷣs.ꝭ7. Letabit᷑ iuſtus cum vide/
t calcabitis impios cum fuerit cinis.i.afflicti

rit vindictã ⁊c. m
pena ignis gehẽnalis.quia coꝛpoꝛa dãnatęꝝ nõ incinerabuntur. ſed
ſemper viuent vt ſemper crucient. n ¶ In die q̃ᷓ ego facio.i.ĩ die iu
dicj. o ¶ WMemẽtote. Pic conſequẽter ponit̃ generalis monitio ⁊
maxime iudeoꝝ quoꝝ plures conuertẽtur ante iudiciuʒ.ideo dicit.
Memętote legis moyſi ſerui mei.in qua fit mentio de adueutu xpᷣi
ſecunduʒ ꝙ dicit ſaluatoꝛ Joh̊..Si crederetis moyſi crederetis foꝛ
ſitan ⁊ mihi. p ¶ Quã man. ei in oꝛeb. Exo.?z o. q ¶Pꝛecepta.ſ.
decalogi.que ſeruanda ſũt.tꝑe noui teſta. rEt iudicia.i.illa que
continent iuſtum modum viuendiad ꝓximũ.que ſimiliter ſeruant
in noua lege.licet non eodem modo qᷓ;tum ad oĩa.quia pꝛecepta iudi

cialia que ſeruantur in noua lege obligãt vt de nouo inſtituta.de ceri

monialibus vo non fit hic mentio.quia illa ſunt totaliter excluſa ĩ no
ua lege:ita ꝙ non poſſunt obſeruari licite.eo ꝙ erant reſpectu noui te
ſtamenti figure.⁊ iõ ceſſauerüt adueniẽte veritate. s ¶ Ecce ego
mittã vobis Peliam pꝛophetam qui ad hoc reſeruatur in vita cum
enoch.vt pꝛedicẽt ↄtra ꝑfidiã antixpᷣi.iõ ſbditur. 1(Antech veni/
at dies domini.i.dies iudicij.quã diẽ pꝛecedet ꝑſecutio antixpi.
v¶ Et conuertet coꝛ patrũ ad filios reducẽdo illos qui tunc erunt in/

creduli ad fidẽ xpᷣi.ĩ quem crediderũt patres antigꝗ.⁊ ſic illipatres di

ligẽt filios ⁊ econuerſo in caritate xpi. x ¶ Me foꝛte veniam.in he⸗
bꝛeo nõ eſt foꝛte.quia aduentus xpᷣi ad iudicium cert ẽ.poteſt etiam
dici ſecundum tranſlationẽ noſtram ꝙ non ponitur hic foꝛte. ꝓpter
incertitudinẽ aduẽtus.ſed ꝓpter ĩcertitudinẽ determinati tempoꝛis
vnde xpᷣs dicit Act.i.Non eſt veſtrum noſſe tꝑa vmomẽta⁊ꝛc.
St ꝑcutiam terrã.i.hitãtes in terra generaliter.
3 Anathemate.i. ſempiterna ſeparatione ab ea.quia nullus hõ habi
tabit terrã vltra ſʒ aliqui.ſ.electi adherebütõo ſempiterna fruitiõe
quam nobis concedat quicũ patre ⁊ ſpiritu ſancto viuit ⁊ regnat deꝰ
in ſecula ſeculoꝛum amen.
¶ Poſtilla fratris nicolai de lyra ſuꝑ Malachiam ꝓpham finit.
¶ In capitulo.4. vbi dicitur in poſtilla.Pꝛecepta.ſ.de calogi.
Bi nos habemus in hoc loco pꝛecepta C ADDITIO.
⁊ iudicia.in hebꝛeo habetur cerimonia ⁊ iudicia:vnde ex hoc
oco eſtimant hebꝛei habere contra nos validum argumen
tum ad ꝓbandum ꝙ cerimonialia non debent ceſſare tẽpoꝛe meſ

Ccè enim dies veniet

te með

ſic:vt habetur cõmuniter in expoſitionibus eoꝝ.ſed bene aſpi
cienti veram ⁊ pꝛopꝛiam littere ſignificationem ex bac auctoꝛi
tate non habent intentum:ſʒ foꝛte ex ea poteſt oppoſitum pbr
ri. ad quod ſciendum ꝙ aliud eſt dicere Memẽtote legis moy

ſi:⁊ aliud ẽ dicere:SGeruate legẽ moyſi ⁊c̃.nam ad ſeruandũ le

gem requiritur facere ea que i lege pꝛecipiuntur:a vitare ea q̃
in lege pꝛohibentur:ad memoꝛiam vero legis habẽdam hocñ
requiritur:ſed ſufficit bẽre memoꝛiam de lege in mente ad erꝰ

Piritumleminfeli,
5 E iedã.
nis ſub planta pedũ veſtrox in gectei perchieni,
diẽ qᷓ ego facio dicit dñs exerci/ ppeta ad ſpiritualẽ
tun. Memẽtoͤte legis moyſiſer legis intelligentiaz
ui mei:quaʒ mandqaui ei in oꝛeb iuitat ſjm glotter/
ad oẽm iſirl:pᷣceptà ⁊ iudicia.Ec rac nl⸗
cego mittã vobis heliã ꝓphetã uantiam legis: t ſi

ant eq; veniat dies dñi magnus
hoꝛꝛibilis.Et conuertet coꝛ pa⸗
trum ad filios ⁊ coꝛ filioꝝ ad pa

ex iſta auctoꝛitate

nialia ⁊ iudicialia

. 4 legis moſaice de
tres eorũ:ne foꝛte veniam 7 per lege hic tantum f
cutiam terrò anathemate. mencioſunt endd
W i lachias ppheta in memoꝛia modo
C Explicit Mala bias pp cia peeicto non ante
ſeruanda:quod eſt

contra eos.ſi enim pꝛopheta intenderet exhoꝛtari populum

ad legem moſaycam perpetuo obſeruandam vtiq; dixiſſet ſer/

uate ſeu cuſtodite legem moyſi:⁊ hoc non dixit:ſed mementote
legis ad innuendum quod ſupꝛa dictum eſt. Et notandum ꝙ

hãac differtiã inter cuſtodire pꝛeceptum ⁊ momoꝛiã habere de
pꝛecepto ſeu de lege ponit Ra.moyſes gerũdeñ:in expoſitione

ſuper pẽtateuch.ſuꝑ illud verbum:Exodi.⁊o.Memento vt di /

em ſabbati ſanctifices ⁊ illud verbũ deut?s. Obſerua diezʒ ſab/

bati:dicendo ꝙ primum verbum impoꝛtat pꝛeceptum affirma
tiunm ſolum de memoꝛia ſabbati habenda.⁊ ſecũdum verbuz

ipoꝛtat pᷣceptũ de cuſtodiẽdis oĩbus q̃ cuſtodiẽda ſũt i ſabbato.

Oc quod dicitur de helia. Et con/ DDITIO.
A uertet coꝛ patrum ad filios ⁊ coꝛ filioꝝ ad patres eorũ
videtur pꝛopꝛie exponenduʒ de ſcõ ioh.baptiſta ꝗ pꝛe⸗
ceſſit chꝛiſtum in ſpiritu ⁊ vtute helie.Luce.i.capitulo.Iſte eni
conuertit coꝛ patꝝ ad filios i quãtũ digito demonſtrauit filus
xpᷣm:ĩ quẽ coꝛ patꝝ fide ⁊ deſiderio tendebat:ſed hoc i ſigulari

vago:nõ aũt ĩ ſingulari demõſtrato:ſimiliter ↄuertit cor filiorũ
ad patres eoꝝ.inqᷓ;tum xpᷣs quẽ filus digito demõſtrauit eſt il

le ĩ quẽ patrũ fides ⁊ deſideriũ tendebat ſaltem ĩ ſingulari va/
go. ſt equ itur: Ne foꝛte venia m/ percutiam terram anathe ma⸗
te.q.d.ſi ſine ꝑcufſoꝛe pꝛecedente veniſſẽ deficiẽte demõſtran/
ficeret fides mea.⁊ ſic tra eèt ꝑcutiẽda anathemate.ac.
Nca.ꝗ.vbi dr.Et conuertet coꝛ patʒ REPLICA.

go ſm aduentum chꝛiſti. burgen.autem exponit de ſa⸗
cto Joanne baptiſta:ſed illa expoſitio eſt myſtica:ſicut iohes fu

it myſticus helias:quia venit ĩ ſpũ ⁊ virtute helie:expoſitõietiã

burgẽ.ſi litteralis eſſe debeat ocurrũt ĩconueniẽtia:pꝛimuʒ ꝗa

in littera dicitur de die puenienda magna ⁊ hoꝛꝛibili ioꝛnnes
autem non pꝛeuenit diem boꝛꝛibilem ſed deſiderabilem. Itezʒ
dicitur de non conuerſis per heliaʒ cõminatoꝛie:Ne foꝛte ve/

niaʒ ⁊ percutiaʒ terram anathemate.ioannesautem non pꝛe/
currit talem percuſſoꝛem:quia xpᷣs non uenit poſt ioannem iu/

dicare ſed indicari:nec venit vt iudicet terram vel percutiat:

ſed vt ſaluetur mundus per ipſum. Huiꝰ ſalutis ꝑticipes nos
faciat xpᷣs ipe ieſus in ſecula ſeculoꝛum benedictus.Amen.

¶¶ Additiones pauli epiſcopi burgẽ ac replice magiſtri mathie
doringk eiuſdẽ oꝛdinis ſuper Malachia pꝛophetam finiunt.

habetur ꝙ cerimo/

S

In eodeʒs. ca. vbi dicit ĩ poſtil.Et pↄuertet coꝛ patꝝ ad ſilios.

ad filios:poſtilla. exponit de helia:qꝛ hoc faciet pcurr

ic i.
nicgntn
inl indo
galediſel

giukͤnmungder
Aaszmniiub
Garctoenpgai

idicnrnnf⸗

cigenanet
Aintigi,
Pmnzgtnengnan

6rDovOahbe

Nititmhrbe
Celcinepui
Ngbepchwedigſii
ginzi bm

acngslbe

Mlenideſrutſiee⸗

aeponinerer
braslnthe

Aukkenewenge

Perinn

—

ſetgremng
rſtnimtant
pnotnmnoobe
fkrgnideäſtic
Epſengonnn
Mpnheegnen
N Mlchonſſg⸗
(lneioſnec
tmam depet
attisdienin

S=

DN. Memden
o utk
er Pöner

a⸗ unmtin

lanmtgt,
ienntrhunm nt
tumdm ſtadkte
XNordidtſotneng
Ncnmck Simnntn
umtomwtübten
Cegrüidefinentit
Edio Wenan
ädeung Obſeunet

S

.
4

S

pcuareegpantnn

Nndntſtidn

gjaittiltüiin

er
o (ADD

SE

ilnflagal nan
5ðõ

idigio deneſtnuk.

tümiiterumtafe
Hsdigtodenitan

Gebatſätemiſcrenn

nauiantenmut
miſedeſtirmin
gentidunibnntl

ncnpur N

ebelianidaefutſſn
Ngeianenehuin
vckmn ſtethintg
imnmebelemnii⸗
itimnmninu

nagnu tMMhl
nſeideſtcnmin/
öninanne ſtiu

Leioonntsanimn
rentpoſinne
iunnm in
pai lnugimn⸗

( Prologus

Incipit pꝛologus in libꝛiim Machabeoꝛum
Achabeoꝛum libri duo pᷣnotãt pᷣlia ⁊c.Anteq;ex ⸗

dicamꝰ.⁊ p notãdũ ꝙ libꝛi:machabeoꝝ nõ ſũt de
ʒ anone. legut tñ ĩ eccls ꝑↄſtitutionẽ romãe ec/
leſte. Itẽ dhe eple Rabani q̃rũ vna ſcribit Lodouico regi frã
coꝝ.⁊ altera Piroldo archidiacono:nũqᷓ; ĩ biblia ſũt ſcribende
nec ꝓlogi ſũt dicẽde.qruʒ occaſiõe nonnulli ſic erant vt libꝛos
iſtos credãt a raba

5 enanlent. ¶ Incipit plog beati Hierony
6 an fuerit ꝛmeta ⸗ mi pᷣſoytii. libros Machabeoꝝ
tus. de his duobus Achabẽoꝝ libri duo pᷣ̊
libꝛis dicit Diero notãt plia iter hebreo⸗
Ddretechchfang důceſ getẽq; pſaruz
bebꝛaci e, Apugnã quoq; ſabbato
ana grer ead ex Th: 2 nobilès machabei duͤg tni⸗
ipᷣa phꝛaſi pꝛo bari os: 4 nuaen
hoͤt Ite nullã vido umphos ex cui noiĩe ⁊ libri ijdẽ
in dict eplis diffich/

tatẽ niſi ꝙ alig dubitãt ð ſignificatõe huiꝰnoĩs vãgionũ.ſũt aũt

vãgiões pplłi gqdaz de ꝗbꝰ dicit Lucanꝰĩ p.Et ꝗ de laxis imitant
