iudaiſmo moderno:ꝗ falſã excuſationẽ hꝰextreme eiectiõis ſumũt
ab idolprum ſuoꝛũ.vt ẽt Burgeñ.dic.Qñ.n.q̃rit᷑ a iudeiſcã tã extre
me ⁊ ꝓtẽſe captiuitatis eoꝛũ.rñũdẽt vt Burgeñ.qꝙ ẽ ex culpa pruz co
lẽtiũ idola.ſicãt ſe falſe excuſãdo ñ erubeſcũt ſʒ gliant᷑ ꝙ nõ ſit exð
meritis eoꝛũ iſta captiuitas.⁊ ꝑ ̊ ꝑſuadẽt ſimplicibꝰ ꝙ ꝑpatiẽti ſu
ſtinẽt hãc captĩtatẽ ꝓ pctis nõ ſuis ſʒ alioꝛũ.⁊ſic ꝑ falſã excuſationẽ

ſibi foꝛmãt vanãſpe:cui Burgeñ.hic ᷣuit. Nõ igr ↄfüdunt᷑ ⁊erube/

ſcũt ab idoł ſic expoſitis:ſʒ poti vt dem̃ eſt ſpant ⁊ gl ant.ec valet
Burgeñ.2= motiuũ.qꝛ dr ĩ lr̃a.Excoquã ad purũ ſcoꝛiã tuã.Exqͥ ar/

guit. qꝛ iudei ĩ captiuitate babylõica nõ fuerũt emẽdati:ſʒ mãſerũt

ĩcaꝛꝛigibiles.pꝑ q̊ qd dr ĩ eodẽ ca.Supꝑ qͥ ꝑcutiã vos vltra addẽtes

. pᷣuaricationẽ. Dicta igr ðpuratio ſcoꝛie nõ hẽt locũ ĩbabylõica capti

uitate. Rñdeo hic.q; Burgeñ.hic ſicut młtotiẽs facit lr̃e trãſpoſitio

nẽé. ill.ſuꝑ qͥ ꝑcutiã vos.ptiet ad iudeoꝛũ captiuãdoꝛũ ĩcoꝛꝛigibi

litatẽ. ãt qð dr ĩ fine capli.Excoqua ad purũ ſcoꝛiã tuã.ſʒ glo.nihi
ꝑtinet ad purificationẽ reductoꝛũð captitate ðᷣ q̃ purificatòe allega
AA 4.

8 cuũ malis admixti:qui oẽs ſũt ꝑ xpᷣm ſufficiẽter redẽpti.
9

tũ ẽ ſupꝛa vltimũ ca.eſdre ⁊? Nücàt nitit᷑ Burgeñ.ipꝛobare emèda

tionẽ reductoꝝ a captiuitate ꝑ incoꝛꝛigibilitatẽ nondũ captiuoꝝ.vi
deat Burgeñ.grãdipenſoꝛ q;tũ valeat.Ex mutatiõe.n.tẽpoꝝ cauſa
rũ ⁊ circũſtantiaꝝ ſepe ĩ ſcripturis taliter ĩcõſonantia reꝑiunt᷑ ſicut
Math̊.?z ꝗ4. Statiĩ coꝛꝛepto petro ⁊ diſcipułqꝛ doꝛmierũt.poſtea ſeꝗ
tur.doꝛmite iã ⁊ regeſcite.⁊ ſtati ſegt. Surgite eamꝰ.Nec valet repli
ca Burgeñ.ꝙ ppls reductꝰnõ fuit purgatꝰ:ſʒ potiꝰ ĩplicat abomina
tiõibꝰchananeoꝝ.qꝛ dcm̃ ẽ ſupꝛa.qð ad ꝑſuaſionẽ eſdre dimiſerunt
vxoꝛes cũ pꝛole:⁊ ſic cla/
rificati fuerũt put dr ĩ lo .
coꝑ Burgeũ.allegato.ſ.
ſcðᷣo eſdre vlti. ca. Cuz t V
Burgeñ. dicit illã purifi/
cationẽ ad aplos ꝑtinere

Erbũ quòd vidit iſaias
filiꝰ amos ſuꝑ iudã ⁊ hie
ruſalẽ. Et erit in nouiſſi-
gianeeaplos brinere mis dieb/ Ppatus mons domus
iia dicit oeparificatione oñii ivertice motiũ: ⁊ eleuabit ſu⸗
ciuitatis hierlzʒ:iõ ſubdiẽ Pcolles.Et flẽt ad eũ oẽs gẽtes:
poſt purificationez. Ciui ⸗ =U “
tas iuſti.vꝛbs fideł.cuiꝰ ciuitatis ad lram apoſtoli nec erãt ciues nec

pars pᷣncipalis nec foꝛtaſſis ĩtegral nec qntitatiua. Si dixer ꝙ ciui /
tas accipi t ꝓ eccłia cuiꝰciues ⁊ pᷣncipes erat aplłi nõ nego ſᷣm ſenſuʒ

allegoꝛicũ ſʒ nõ ad lr̃am. Nec valet tertiũ motiuũ Burgeñ.ſumptũ
ex G ca.cũ dr̃.Syõ ĩ iudicio redimet᷑ ⁊ reducet eã ĩ iuſticia.arguẽdo
ſic. Captiuitas babylõica nõ ẽ reducta ꝑ iuſticiã:ſʒ potiꝰꝑ miicoꝛdi
am. Rñndeo.ꝙ q̊ argumetũ fundat᷑ ſuꝑ falſa imagiatione:ſonat.n.q
ſi miicoꝛdia ⁊ iuſticia ĩ oibꝰ oꝑibꝰ dĩnis nõ ↄcurrãt.qð ẽ ↄ magr̃z in
4* di. 46. Unde etſi vna videat᷑ relucere ĩ vno effcũ:alia ĩ alio:ma/
nẽt tñ ſẽp inſeꝑabilia ſʒ ſcõs doctoꝛeſ:miſicoꝛdia exhibet᷑ ſine meri
tis.iuſticia ãt ꝓ meritis:aut demeritis.Nũc igr genꝰhũanũ nõ meru
it redẽptionẽ ꝑ xpᷣm factã.iõ dicit apls ad titũ.ʒ. Secũdũ miicoꝛdi
am ſuà ſaluos nos fecit nõ ex oꝑibꝰiuſticie qᷓ fecimꝰ nos.male igr ni⸗/
tit᷑ ꝓpbare Burgen.ꝙ ſit fcà ꝑ xpᷣi iuſticiã nobocculta:qꝛ dicit apło
ĩ multis locis diceti:ꝙ ſolũ ſᷣm ſuã miſicoꝛdiã.Id igit qð hic dĩ ᷣm
xpoſitionẽ poſtillator pplłʒz ð babylõica captiuitate ĩ iudicio ⁊ iuſti/
cia redeptũ ẽ veꝝ:inq;tum ꝓ ſua culpa ſuſtinuit pena debitã. currẽ
te tñ mĩa ĩ punitiõe citra ↄdignũ.Et cũ Burgen.ĩ hac mã vlti.addu
cit:ꝙ videlʒ ppls reductꝰ a captiuitate babylõica non fuit imunis a
pctõ:idẽ põt argui ð populo ꝑ xp[ʒ redẽpto ĩ ecclia.ꝗ nõ fuit ſine pctiſ
ſic pz de pᷣ redẽpto latrone:⁊ hodie ĩ ſagena eccłlie cãpiũt᷑ piſces boni
)Ca. II.

xps. x ſic argumẽétu reducitur ad ppoſitũ nfuz. Ad a dicendũ

ꝙ rõne illi dicti aliq doctoꝛeſhebꝛei dixerũt ꝙ i aduẽtu meſſie
mõs ſynai ⁊ mõs thaboꝛ ⁊ mõs carmeli ꝗ ſũt ꝓpe mõtẽ ſyõ ſüt
adducẽdi dĩna vtute.⁊ ſuꝑ illos mõs ſyõ ðbzʒ poni:vt ſic iĩpleat
qð dr: Erit mõs dom domini ĩ vtice mõtiũ ⁊c̃. Sʒ ̊ dcm̃ repꝛo
bat Ra.Sa.ſuꝑ locũ iſtũ.dicẽs.ꝙ tal eleuatio non ẽ itelligẽda
ʒz loci mutationẽ.ſʒ ꝑ ſignoꝝ opationẽ.q; maioꝛa ſigna fienda
ſũt tũc ĩ mõte ſyõ qᷓ; in alis tribꝰ ſint facta.⁊ in dicit vitatẽ:ſʒ

in B oficit. ꝙ diẽ fu
; , F 3. g s tarũ qð ꝑ ieſũ naca
⁊ ibunt ppli mlti ct dicẽt. Aẽite renüfuit kactuz qõ
aſcẽdamꝰad mõtẽ dñi ⁊ ad domũ ſic pʒ. Mai ſignuz
ði iacob:⁊ docẽbit nosvias ſuas factuʒ ĩ mõte ſynai
⁊abulabimĩ ſei eiꝰ:qꝛ dẽ ſyõexi frirdartoegis be
bit lex: ⁊ vbj dñi ð hierlʒ. Etiudi nn Vomnin Aertſy.
cabit gẽtes:⁊ arguet pplos mul · Maiſignü ſine cõ
praratiõe fuit ꝙ äxpᷣſ

verꝰhõ ⁊ vus deꝰĩ tẽplo docuit legẽ euãgelicã in q legi᷑ pluries
docuiſſe.qð ꝗdẽ tẽplũ erat in mõte ſyõ vt freqnter dictũ ẽ.vbi
etiã cecos ⁊ claudos curauit.⁊ multa alia miracula fecit.vbi ẽt
ianuis clauſis ad diſcipulos ĩtrauit.ſuã reſurrectionẽ manife/
ſtãdo.⁊ ibi ſuꝑ aplłos alioſq; diſcipulos ſpũz ſcũzʒ ĩ die pẽtecoſteſ
miſit.qð fuit maximũ miraculũ.ſ.ꝙ hoĩes ſimplices ⁊ illittera
ti oẽs ſcripturas itelligerẽt.⁊ lĩguis oĩuz gentiũ loq̃rent᷑.Et ꝑ H
pʒ ꝙ maioꝛa fecit ihs nagarenꝰ ĩ monte ſyõ qᷓ; vnq; fuerunt fcã
ĩ trib montibꝰpᷣdict.ex ꝗbꝰ ↄcludit᷑ xpᷣʒ veniſſe ĩ ꝑſona ihu na
careni. Ad tertiũ dicedũ ꝙ ̊ ſignũ oes.non diſtribuit ꝓ ſinguł
generũ. ſzʒ ꝓ generib ſinguloꝝ.qꝛ de oĩbꝰ gentibꝰalig conuerſi
ſunt ad fidẽ xpᷣi.ẽt a tꝑe apoſtoloꝛũ.ſicut diffuſius ðᷣclaratũ fuit

ps.is.ſuꝑ illud vbũ.In oẽm terrã exiuit ſon ꝰeoꝝ.ſicut h. ꝓpoſi/

tio va ẽ.Oẽ animal fuit in archa noe.qꝛ aliq idiuidua de ſinguł
generibꝰanimaliũ fuerüt ibi.Ad fidẽ vo xpᷣi nõ ſolũ aliꝗ de gẽ/
tibꝰſingul.ſʒ multi ſunt ↄuerſi.⁊ qꝛ ᷣm expoſitoꝛes catholicos
⁊ hebꝛeos pᷣdicta diſtributio ſicẽ intelligẽda.ex Gq̊ ↄcludit᷑ ihdᷣ m
nacarenũ eẽ ve xpCʒ.Ad qrtũ dicẽdũ ꝙ ꝑ h̊ qð dr: Nõ exercebũ
tur vltra ad pᷣliũ.nõ hẽtur ꝙ pꝰ aduentũ xpᷣi nullũ ðbeat eẽ pᷣli

um.ſʒ ꝙ debʒ eẽ magna pax tpe ſui aduentꝰ.⁊ ita fuit.qꝛ xpᷣs na

tus fuit tꝑe ceſaris auguſti.ſubiectis oibꝰgentibꝰromano ĩpio.
⁊ pacatis intãtũ ꝙ ſub eo numeratꝰfuit totꝰ oꝛbiſ.vt hẽtur LTu.

Erbũ qð vidit.Poſtq; ꝓpha deſcripſit regni iude deiectio / ⁊.Et durauit iſta pax ꝑ magnũ ſpaciũ tꝑis.nec plłꝰhẽtur ꝑ illaz

. K vV ns nicoüreroetbirretnirpi iecrliecrec ione Eronugi

iduas ptes.qꝛ p h erectio deſcribit᷑.⁊ ⁊2?2 ꝓpha ad deſcribẽdũ
pᷣdictã deiectionẽ reuertit.ibi.Pꝛoieciſti.n.Pꝛĩa ꝑs a xpᷣianis ⁊ iude

is ð tpe xp̃ᷣi exponit᷑. õrio tñ mõ.qꝛ xpᷣiani dicũt hãc ſcripturã fuiſſe ĩ

pletã ĩ aduentu ihu nazareni.quẽ ↄfitent᷑ eẽ xpᷣmĩ lege ⁊ ꝓphis pꝛo
miſſũ.iudei vo dicũt ipazʒ iplẽdã foꝛe tꝑe meſſie.quẽ expectãt.qꝛ ihʒ
nacarenũ negãt eẽ xpm.⁊ arguũt ex lra h ptis.pᷣ.qꝛ dĩ hic:et erit ĩno
niſſimis diebꝰpᷣparatꝰ mõs domꝰ dñi ⁊c̃.⁊ ſicĩ nouiſſimis diebꝰlr̃a hꝰ
ptis ẽ ĩplẽda.dies ãt ihu nacareni nõ fuerũt nouiſſimi: qꝛ p moꝛteʒ
eiꝰfluxerũt multi ãni.ſ.i ꝭ.g nõ fuit xpᷣs:ſʒ ali expectat᷑ ꝗ erit in no
uiſſimis.Item ſubditur:Mons domus domini in vertice montiuz
⁊ eleuabitur ſuper colles.⁊ ſic in aduentu chꝛiſti mõs ſyõ eleuabitur
in altum.quod nõ eſt adhuc factum.ergo ⁊c. Item ſequit᷑:et fluent
ad eũ oẽs gẽtes.i.ꝑcredulitatẽ ĩ xpCʒ.̊ at nõ ẽ factũ de ihu nacarẽo.
qꝛ ſarraceni.tartari ⁊ plures gẽtiles ali ⁊ ct iudei ꝓ maioꝛi ꝑte ñcre
diderũt in ieſũ nacarenũ.g ac. Itẽ ſeꝗt᷑:et cõflabũt gladios ſuos ĩ vo
meres.⁊ lãceas ſuas ĩ falces.nõ leuabit gẽs ↄ gentẽ gladiũ ⁊c.ex q̊ vi
det᷑ ꝙ ĩ aduẽtu meſſie ðbeat tãta pax eẽ in mũdo ꝙ ceſſet vſus armo
rũ.⁊ mã eoꝝ ĩ inſtr̃a ꝓ agricultura ↄuertat᷑.Iſta nõ ſolũ poſſũt ſolui.

ſzʒet ĩ aduerſarios retoꝛꝗri ſaltẽ ꝓ magna ꝑte.Ad pᷣmũ dicẽdũ ꝙ no/

uiſſimũ vno mõ accipi ſimpir ⁊ abſolute.⁊ ſic tẽpꝰnouiſſimũ ſeu di/
es nouiſſimi dr̃ tẽpꝰfutuꝝ ꝓpe iudiciũ.Alio mõ accipit᷑ reſpectiue.⁊
ſic tẽpꝰgre ſeu aduentꝰxpi dr nouiſſimũ.qꝛ legi euãgelice alia nõ ſuc
cedet.pꝑꝑ qð argumẽtũ ñ valet.qꝛ iſtud tẽpꝰ nouiſſimũ hẽt longũ tra

ctũ ſicut vltia etas hoĩs aliqñ tãtũ durat qᷓntũ oẽs alie pᷣcedẽtes. Itẽ

Gen.A9.dr.Cõgregamini fili iacob. vtannũciè q̃ vẽtura ſũt vob in
diebnouiſſimis ⁊c̃.et oĩa illa iã diu ſũt adipleta.ẽt ſᷣs opinionẽ iuõðo
rũ:ſic ibidẽ fuit expoſitũ.ꝑꝑ qð ex illo vbo:In nouiſſimis diebꝰ:non
hẽnt argumẽtũ.Itẽ ibidẽ ſubdit᷑:Nõ auferet᷑ ſceptꝝ ð iuda.⁊ duxð
femoꝛe eiꝰ.donec vẽiat ꝗ mittẽdꝰẽ.i.xpᷣs. Unde ĩ traſlatiõe chaldai/
caq̃ tãte auc̃itatis ẽ apud hebꝛeos ꝙ nullꝰvnqᷓ; fuit auſus ei ↄᷣdicqe
habet᷑ meſſias.i.xpᷣs.vbi nos hẽmꝰꝗ mittẽdeſt.Cũ igr ſceptꝝ ⁊ dna
tio ſint totalłr ablata a iudeis.⁊ iã diu ẽ.ſeꝗt᷑ ꝙ aduẽtꝰxpᷣi trãſit ĩ pᷣte
ritũ.⁊ cũ fuerit ablatũ tꝑe herodis ad quẽ öᷣuolutũ fuit regni ludeo
rũ.cũ eẽt aliẽigena.⁊ tꝑe ipſi natꝰfuit iſ̊s nacarenꝰ.ſeꝗt ꝙ fuit ⁊ eſt
ve xpᷣs.qꝛ illo tꝑe nullꝰaliꝰapparuit ꝗ ex doctrina ⁊ oꝑibꝰ dici poſſet

b

dictionẽ vltra.loco cui ponit᷑ ĩ hebꝛeo od.⁊ ſilłr.ꝗ. Regſ.õ.hẽ/

m-'. Et vltra ñ venerũt latrões ſyrie ĩ terrã iſrael.qꝛ ceſſauerũt

venire ꝑ aliqð tẽpꝰ.tñ poſtea pluries venerũt.vt pʒ ex.. Reg.
Silr Gen.ʒʒ.dr̃ad iacob: Non vocaberis vltra iacob ſʒ iſrael.⁊
tñ poſtea vocat ẽ iacob multotiẽs.er h̊ ↄcludit᷑ ihᷣm nacare/
nũ eẽ veꝝ xpᷣʒ.qꝛ natũ tpe maxime pacis ⁊ tpibꝰa ꝓphetis pᷣnũ
ciatis.ex pᷣdictis pʒ ſnia hꝰptis. Cñ adhuc ad maioꝛẽ itellectuʒ
diſcurrẽda ẽ bꝛeuiter applicãdo ad ꝓpoſitũ.ſ.de eccłie ꝓmotio

ne.⁊ pᷣmittit̃ bꝛeuis pᷣfatio.cũ dr:Uerbũ qð vidit iſa.filiꝰ qamos

ſuꝑ iudã ⁊ hierlm.q̃ſi diceret.vbuz qð ſubdit᷑ ẽ notabile.qꝛ de
maxiĩa re.⁊ iõ maxime attẽdẽdũ.Et ꝗd ſit illud oñditur cuz dr̃.
Er erit in nouiſſimis dieb.i.tꝑe gre:qð dr nouiſſimũ.vt pᷣdi/
ctu ẽ.Et q̊ mõ dr̃.i. Joh̊.⁊.Nouiſſima hoꝛa ẽ. c reparat⸗
mõs domdñi.i.eccłia q̃ drĩ hic domꝰdomini.tũ qꝛ fũdata fuit ꝑ
pᷣdicationẽ xpᷣi ⁊ ei miracla ĩ mõte ſyõ.vbi erat tẽpluz domini
vt pᷣdictũ cẽ.tũ qꝛ eccłia q̃ ẽ domꝰdomini dignitate excellit oẽʒ
aliã ↄgregationẽ a pᷣncipio mũdi ad ði cultũ oꝛdinatã. d¶ Et
eleuabitur ſuꝑ colies.i.ſuꝑ terre pᷣncipes ꝗ a tꝑe ↄſtãtini ceꝑũt
ſe ſupponere iugo xpᷣi. eEt fluentad cũ oẽs gẽtes.ideſt ali
qð oĩbꝰgentibꝰ. vt pꝛedictum c.vel põt dici ꝙ bhec eſt locutio
hypbolica.ad oſignãdũ multitudinẽ gẽtiliũ q̃ fidẽ xpᷣi ſuſcepit
iudeis ꝓ maioꝛi ꝑte excecatis i ifidelitate remanẽtibꝰ.pᷣm illõ
ad Ro.ii.Cecitas ex ꝑte ↄtigit ĩiſrł:donec plenitudo gẽtiũ ĩtra
ret.ſic dr̃.Oẽs de ciuitate currũt ad tale ſpectaculũ.ad ſignan/
dũ multitudinẽ currẽtiũ.lz aliqndo maioꝛ pars remaneet.

f Et dicẽt venite aſcẽdamꝰad montẽ domini ⁊ ad domũ di ia/

coh.qꝛ illi ꝗ recipiebãt fidẽ xpᷣi hoꝛtabãtur alios ad ſiłr agẽdũ.

g Et docebit nos vias ſuas ⁊ ãäbulabimĩ ſemitis eiꝰ.qꝛ adulti

veniẽtes ad fidẽ xpᷣi ãteq; bapticarẽtur catheticabãtur ⁊ iſtrue
bãatur de his q ꝑtinẽt ad fidẽ. h ¶ ꝛõ ſyõ exibit lex ⁊c.G̊ nõ
referẽdũ ad credẽtes.q̃ſi ſit vᷣbũ ipſoꝛũ.ſʒ ẽvbũ iſaie reddent

cauſ ⁊ modũ de dicta multitudine gẽtium ad fidẽchꝛiſti ↄuer

tẽda.qꝛ de hierlin ⁊ iudea exierũt apoſtoli aliq; diſcipuliad pᷣ/
dicãdũ gentibꝰ fidẽ chꝛiſti.ppter qð dr Actſ.iʒ. Uobis opoꝛte
bat pᷣmũ loꝗ vbũ dei.ſed qꝛ repellitis illud. ⁊ĩdignos vos iudi/
catis eterne vite.ecceↄuertimur ad gẽtes.ſic.n.pᷣcepit nob do/

. »

¶Iſalias

minꝰ. ei Et iudicabit gẽtes. iudicio diſcretionis qͥ; p pdica
tionẽ apłoꝝ aliqs de gẽtibꝰ vocauit ad fidẽ.alijs ĩ infidelitate

dimiſſis.qð qdẽ iudiciũ iuſtũ ẽ lʒ nobis occultũ. k Et argu
et populos multos.ð infirmitate ⁊ alus malis ſuis.ſicut pʒ ĩ acti

boaploꝝ ⁊ legẽdis ſcõꝝ. a ¶ Et ↄflabuũt gladios ſuos ⁊c. hoc
dr ad õſignãdũ diuturnitatẽ pacis.q fuit vbiq; tpe natitat xpᷣi
vt pᷣdictũ ẽ.⁊ durauit ĩ iudea de qᷓ terra iſaias pᷣncipalr loq̃bat

pleti ſuüt vt olim.qꝛ a tꝑe iudicũ iudei ceꝑpunt magicis vti.

a.zo.annis ⁊ plłꝰante natiuitatẽ xpi vſq; pᷣmoꝛtẽ eiꝰ ꝑ.ꝗo.ãnoſ

velcirciter ſub do
pociets 108. Et oflaͤbüt gladios ſuos iyvo
Zoſephi alioꝝ bi· Meres:⁊ lãceas ſuas ĩ falces. Hõ
ſtoꝛiographoꝝ.ſed leêuabit gẽs cõtra getẽ gladiũ:nec
iuceis finalt rebel exercebunt vltra ad pli. Dom⸗
tonanis i' iacobvẽite hulemi lumine di
cti ſunt ? capti/ zi Zieciſti eni ppt ttli
uati ptitũãno. 42. Mii. Pꝛieciſti eni pplʒ tuũ do⸗/
apaſſiõe xpi. Neri · mũiacob:qꝛ rpleti ſr vtoli:qt au
ſre are ibace ta gures hijerunt vt philiſtijz: pͦ e
1 mentaarm in is alienis adheſerũt.Repletaeſt
ſtrumta bellica ſſe tra argeẽto auro:⁊ nõ ẽ finis the
rũt zuerſ ininnt ſauroꝝ eiꝰ.Et repleta ẽ tra eius
agriculture apta.ſi inumerabiles qdrige eiꝰ.
cbt ſelibilt videt 1 9 inumerabiles q̃drige eiꝰ.

Et repletà ẽ tra eiꝰ idolis. Opꝰ

terris vbi pꝰ bella rie 1
manuũ ſuaꝝ adoꝛauerũt:qð fece

ſegt pax diuturna.
b ¶ Non leuabit ⁊c.

bypbole eſt ad deſi tcX. Erlenar le Dot
gnãdũ paciſdiurtur T bumiliat? vir. Ne 5 dimittas
nitatez. ꝓut cõiter eis. Ingredere i petrã:⁊ abſcõde
dẽ de aliq̃ negocio

qð ꝓtrahit᷑ vltra modũ ↄſuetũ.iſtud negociũ nũqᷓ; terminabit᷑.
lz aliqũ terminet᷑ ĩfra annũ vlifra menſẽ ſeuẽt i minoꝛi ſpacio
im ↄditione negocij.Et hic modꝰloqndi hypbolicꝰfreq̃ns ẽ ĩ ꝓ

phetis. c ¶ Domiacob. Hic pꝰ ↄuerſionẽ gẽtiliũ ponit᷑ ↄuer

ſio iudeoꝝ ꝗ circa finẽ mũdi recipient fidẽ xpi generalr.⁊a tꝑe
xpᷣi vſq; nũc recipiũt eã aliꝗ ꝑticulariter.Etqꝛ ad iducti ſũt ꝑ
doctoꝛes ↄuerſos ad fidẽ de gẽtilitate vłi ſe.ſic pʒ de auguſtino

rũt digiti eoꝝ. Et icuruãuit ſe bö:

certitudinẽ pphetie q̃ fuit ĩpleta qũ; nabuchodonoſoꝛ iudeos ð hie
ruſalé ⁊ de iudea eiecit.⁊ captiuos ĩ babylonẽ duxit.Cõſeqnteroſtẽ/
dit᷑ rõ dicte captiuitatis.cũ drĩ. e ¶ ꝛ repleti ſunt vt olim. In he
bꝛeo hẽtur: Repleti ſũt aboꝛiete.i.magica arte q̃ reꝑta fuit ĩ ꝑte oꝛi⸗
entali reſpectu iudee.vnde ⁊ balaa ariolꝰ⁊ mag hĩtabat in ꝑtibꝰoꝛiẽ
tis.vt hẽtur Nu.2z4.⁊ eadẽ ſentẽtia ẽ in tràſlatione cõi.cũ dr.Qꝛ re
f¶ Et
cũ auguriũ ꝓpꝛie ẽ diuĩatio
pꝓgarritũ ⁊ volatũ auiuʒ.
g¶Dabuerũtvt philiſtuʒ
ꝗq talibꝰintẽdebant.Sci/
endũ tñ ꝙ aliqᷓ dinatio ꝑ
garritũ ⁊ motũ auiũ ẽ lici
ta. videlʒ inq;tü ſe exten/
dit cognitio nalis. Aues
enĩ ⁊ bꝛuta aĩialia citiꝰſen
tiüt ĩmutationẽ aeris.eo
ꝙ ñhẽnt itellectũ diſtra⸗
hentẽ vi ſẽſitiuã.⁊ ᷣm ta
lẽ ĩmutationem incipiũt
garrire.vl moueri ð loco
ad locũ aliter q;ante.ad
qð ſeꝗt pluuia vl ſiccitaſ
vl vent; vel hs. Fm diuer
ſitatẽ nature auiũ vł bꝛu
toꝝ.⁊ ex tali exꝑiẽtia co/
gnoſcũt hoĩeſ ꝙ talis gar
ritꝰſeu volat ẽ ſignũ effe
ctus nãlis ſeq̃ntis.et hoc
mõẽt naute ꝓnoſticant ðᷣ
futura tẽpeſtate ꝑ motũ
I M delphinoꝝ ĩ ſupficie ma/
ris. ſʒ ſi dinatio tałextẽdat᷑ ad actꝰhũanos ꝗ depedent ex libero arbi
trio.ſuꝑſtitioſa eſt talis dinatio q̃ vtebant᷑ indei ſicut ⁊ philiſtei.

angures.i.dĩnos diuinatiõe ſuꝑſtitioſa.

re ĩ foſſa humo facie timon dñi
⁊a glia maieſtatis eiꝰ.O cli ſbli
mis hoĩs humiliati ſũt: ⁊ icrua/
bit altitudo viroꝝ. Exaltabitũr
It dñs ſolꝰin die illa.qꝛ diẽs dñi
exercituũ ſũꝑ oẽʒ ſuꝑbũ ⁊ excel/
ſum:⁊ ſũꝑ oẽz arrogqtẽ: ⁊ hſilia
bit:èt ſuꝑ oẽs cedros libani ſubli
mes⁊ erectas:⁊ ſuꝑ oẽs quercus
baſan:⁊ ſũꝑoẽs mõtes excelſos:
⁊ ſuꝑ oẽs colles eleuatos:⁊ ſuꝑ
oẽz murũ munitũ:èt ſuꝑ oẽs na/
ues tharſis:⁊ ſper omne quod
viſu pulchꝛuʒ eſt. Et incuᷣruabit
oĩs ſublimitas hoiuʒ:⁊ humilia
bit᷑ altitudo viroꝝ.Et eleuabitur
dñs olus ĩ die illa: ⁊ idola penitꝰ

h Et pueris alieis adheſerũt.exercẽtes ĩ eis vitiu ſodomiticũ.vt.di

⁊ambꝛoſio ⁊ alus multis.vłin parẽtibꝰſuis.ſicut ẽð illis docto

ribꝰꝗ nati ſũt de parẽtibꝰxpᷣianis.tñ parẽtes eoꝝ ꝓpinqui vłlõ

ginqui fuerũt ð gentibꝰ ↄuerſi ad fidẽ xpi.⁊ ĩ ꝑſona taliũ d hic
iudeis. Domꝰiacob ⁊c.i.in lumine fidei xpiane. d ¶P

ꝛz0oieci

ſti.n.populũ tuum domũ iacob.Aligꝗ doctoꝛes nr̃i hãc lĩrſam ⁊ ſe

quetẽ vſq; ad oꝰ.ca.exponũt ↄſeq̃nter ad pᷣcedẽtẽ.referẽdo eã

ad tempꝰxpi.dicẽtes ĩ iſtis capitul deſcribit᷑ pena iudeoꝝ p/

pter moꝛtẽ xpᷣi.ſed h̊ͥ nõvidet᷑ mihi.qꝛ hic pꝛemittit᷑ culpa pene
q deſcribit᷑ in ſeq̃ntibꝰ. Culpaat iſta eſt pᷣncipalłr multiplicatio
idolatrie.vñ ſubdit᷑. Et repleta ẽ terra eiꝰ idolis ⁊c. Atempoꝛe
aũt xpᷣi ⁊ ante ꝑ longũ tẽpꝰvſq; ad deſtructionẽ ciuitatis hierlʒ
pꝓ romanos q̃fuit ĩducta ꝓpter moꝛtẽ xpᷣi.vt pʒ Lu.io.non fuit
idolatria apud iudeos.ĩmo ẽt mirabiliter hoꝛꝛuerũt:intãtũ ꝙ;
cũ herodesſub q natꝰfuit xpᷣus ſupꝛa poꝛtã tẽpli poſuiſſet aglã
aureã.qð eſt ſignũ romani dominuij.eo ꝙ regnũ iude receperat

a romanis.nõ ad G̊ᷓ ꝙ illa aqla adoꝛaret᷑.ſed ſolũ ad poꝛte deco

rem.⁊ ĩpatoꝛis honoꝛem.⁊ tñ iudei celo legis accẽſi dicẽtes nõ

eſſe licitũ aliquam imaginẽ q̃cũq; de cauſa eẽ in tẽplo vel circa

templũ.illã ad terrã dᷣiecerũt.ſciẽtes tũ ꝙ ex hoc iminebat eis
moꝛtis periculũ ſicut ⁊ contigit.qꝛ plures rõne h facti fuerũt
ab herode occiſi. Item tꝑe tyberij ſub quo paſſus eſt xpᷣs.pila

tusiudee pᷣfectus imaginẽ ceſaris poꝛtari fecit ĩ hieruſalem.qð dechie lant arene
8 ¶¶ Pumiliati ſüt.qꝛ fuit captꝰ exoculatus.vt hetur.. Reg.⁊=.

cum cognitũ fuiſſet a iudeis.in magna młtitudine.venerũt ad
pilatum rogãtes vt illaʒ auferret.aſſerẽtes nõ eſſe eis licitũ ali
quã imaginẽ eſſe intra ciuitatẽ.⁊ pilatꝰvidẽs młtos eẽ paratos
magis moꝛi qᷓ; pmittere imagines ciuitate.fecit illas in ceſare
am depoꝛtari ad pꝛecauendũ diſſenſionẽ populi.et ſile factum
legit᷑ tpe Cau.ꝗ ſucceſſit tyberio.eo ꝙ petroniꝰiudee pᷣfectꝰ vo
lebat imaginẽ ceſaris ad hieruſaleʒ poꝛtare.vt refert Joſephꝰ

libꝛo de iudaico bello.Et iõ ſaluo melioꝛi iudicio mihi videt̃ ꝙ

Hlr̃a ⁊ ſeq̃ns vſq; ad ⁊. ca.referẽda ẽ ad tpᷣs pcedens captiuita
tez babylonicã.q̃ fuit ĩducta ſuꝑ iudeos maxie ꝓpter idolatriã

q̃ tunc ĩ eis multũ viguit.vt pʒ ex. 4. Reg.⁊. z. Paral. Igit pfᷣm

hãaãc ſnĩaʒ lr̃a iſta ĩ q iſa.reuertit᷑ ad deſcribẽdã punitionẽ regni

iude qui veſcribere ſupaa icepat. vt ſupꝛa victibiouas htes
diuidit᷑.qꝛ p expᷣmit᷑ culpa.ſcõo ſubdit᷑ pena debita.ibi:Nõ er/

go dimittas.Circa pᷣmũdicit ꝓpha:Pꝛoieciſti n. populũ tuum
domũ iacob.i.pijcies.Logt᷑.n.de futuro ꝑ modũ pᷣteriti ꝓpter

culpe
0 4* Ingredere in petram ⁊ abſcondere ⁊c̃.

cut cõmuniter expoſitoꝛes nr̃i. Ra.Sa.vo exponit aliter.d.qꝙ iudei
acceꝑunt vxoꝛes alienigenas idoloꝝ cultrices.ſicut dr̃ de ſalomõe.
3. Reg.ii. Et fili ꝗ naſcebant᷑ ex eis ſeaben⸗ idolatriã matꝝ.⁊ ſiciu
dei faciebãt filios alienos a cultu öi. i ¶ Kepleta ẽterra argento
⁊ auro ⁊c̃.in hoc tangit᷑ peccatũ auaritie.ad qð iudei ſemꝑ fnerüt p/⸗
ni. k ( Et repleta ẽ terra eiꝰequis ⁊c̃.in ͥ tangit peccatũ diffiden
tie.qꝛ ĩ defenſiõe ꝑ talia ↄ aduerſarios magisↄfidebãt qᷓ; de dinoau
xilio. l ¶ Et repleta ẽ terra eiꝰidolis ⁊c. HPic tãgit peccatũ eoꝛum
multiplicis idolatrie.⁊ q;tũ ad idoloꝝ fabꝛicationeʒ.⁊ q;tũ ad vone
rationẽ.iõ ſubdit.Opꝰmanuũ ſuaxꝝ adoꝛauerũt.⁊ ſubdit. m ¶ Et
icuruauit ſe hõ.idołiclinãdo.Oiĩa.n.iſta peccata miłtiplicata fuerũt
inter iudeos ante captiuitateʒ babylonicã.vt pʒ. . Reg.⁊ maxime
tꝑe manaſſe.A. Reg.2zi. n ¶ Ne ergo dimittas eis. Pꝛemiſſa cul-
pa.hic ↄñir õᷣſcribit pena.⁊ pᷣmo in gnali.ſcõo magis in ſpeciali.ca.ſe
q̃nti.Pꝛima ĩ duas.qꝛ pᷣmo deſcribit᷑ penã.ſcõo oñdit medelam.ibi:
Quieſcite.Circa pᷣmuʒz dicit ꝓpha.Ne ergo dimittas.q̃ſi diceret.ex
quo faciũt iſta turpia.vt pmiſſum ẽ.nõ ẽ dimittendũ tãtũ dedecus
ſine decoꝛe iuſticie. Conſeq̃nter ↄuertit fmonẽ ſuũad pplłʒ.d.
qꝛ multi de pplło timore
regl nabuchodonoſoꝛ ⁊ exercitꝰeius abſconderunt ſe in cauernispe
trarum ⁊ in foſſis terre. p ¶ Afacie timoꝛis dñi.ideſt ipſi nabu⸗/
chodonoſoꝛ a ðᷣo miſſi ad puniendũ pᷣdicta peccata.ꝗ fuit in hoc fla-
gellüũ dñi. q ¶ Eta glia maieſtatis eiꝰ.i.a maieſtate ei glioſa.qꝛ fe
cit nabuchodonoſoꝛ venire cũ valde magna ⁊ excellẽti poteſtate.cui
nullꝰ de regno iude potuit reſiſtere.iõ ſubdit᷑. C ¶ Oculi ſublimiſ
hoiĩis.i.ſedechie regis ꝗ eleuatꝰin ſupbiã rebellauerat chaldeis.

t ¶ Et incuruabit᷑ altitudo viroꝝ.qꝛ viri bellatoꝛes fuerunt occiſi ⁊
captinati. u ¶ Exaltabit᷑ ãt vns ſolus ĩ die illa.ideſt tunc appare
bpit eius potẽtia in puniẽdo peccatoꝛes.iõ ſubdit. x¶¶ Qꝛdies dñni
ideſt tẽpꝰvĩdicte ei?“. y ¶ Supoẽz ſupbü.i. coꝛde elatum ʒ̊ ¶ Et
excelſũ.ſ.ex ambitiõe. a ¶ Et ſuꝑ oẽz arrogantẽ.i.ſuꝑbe loqᷓntem
ↄtra deũ. b(¶ Et ſr oẽs cedros libani ſublimes ⁊ erectas ⁊ ſrt oẽs
quercus baſan.i.machinamẽta ex talibꝰlignis nõ potuerũt eos de-
fendere. c ¶Et ſr oẽs montes excelſos ⁊c̃.i.foꝛtalitia ĩ rupꝑibꝰ⁊
locis q̃ſi inacceſſibilibꝰ deſtruent᷑ per regẽ babylonis q;tũcũq; ſint
fetis ĩ muris.iõ ſubdit᷑:Etſr oẽz turrẽ excelſã ⁊c. dEt ſr oẽs
naues tharſis.q; ſedechie ⁊ pplo ſuo ðfecerũt oĩno victualia Hiere.
52.6 ſlebãt appoꝛtariĩ copia ꝑ naues tharſis. e Et ſr oẽ qdð viſu

plchʒᷣ ẽ.qꝛ caldei abſtulerũt ð regno iuõ ꝗcꝗd erat pcioſũ ⁊ pulchꝝ.
f¶ Et icur.oĩs ſublimitas hoĩuzʒ.i.deuciet᷑ pꝑ captiuitatẽ ⁊ moʒtem.
g ¶ Et eleuabit᷑ dñsſolus in die illa.exponat vt ſupꝛa. er idola

„

penitꝰ cõterent᷑.qꝛ chaldei cõfregerũt ipſa poꝛtãtes ſecũ aurum ⁊ ar aut dignitati.iõ ſubditur. y ꝛincipem ſuꝑ qnquaginta⁊
gentũ ⁊ alia metalla. Piere. ⸗. a ( Etitroibũt ĩ ſpelũcas petra. honoꝛabilem vultu ⁊ conſiliarum.in agibilibus dubijs.
rũ ⁊c.ibi fugiẽtes ⁊ ſe abſcõdentes achaldeis vt pᷣdictũ ẽ:nã ⁊ ipe ſe· 3 ¶ Et ſapientem de architectis.i.pᷣncipales ĩ mechanicis.
dechias rex fugit ꝑ viam ſubterraneã.vt dictũ fuit.ꝗ. Reg.25. a ¶ Et pꝛudẽtem eloquij myſtici.i.doctoꝛes magnos ꝗ intellige
b ¶ Afacie foꝛmidinis dñi.ſic ẽ in hebꝛeo.⁊ exponatur vt ſupꝛa. bant legẽ ⁊ ꝓphetas.nõ tm̃ ſcõᷣm ſenſus lr̃ales.ſed etià myſticoſ
c ¶ Cũ ſurrexerit ꝑcutere terra.iſ.iudee ꝑ nabuchodonoſoꝛ.tanqᷓ; ꝑ ſu / Quod autẽ de omnibſtatibus pᷣdictis multi fuerũt ducti in ba

um flagellũ. d ¶ In die illa pyciet hõ idola argẽti ſui.qꝛ plures bylonẽ cuʒz ioachĩ rege iuda.pzʒ.4. Reg.⁊4. Et djr illa captiui⸗

populo fugiẽtes poꝛtabãt ſecũ talia.ſʒ qꝛ ꝓpter pondꝰ ipediebant᷑ a

velocitate fuge. pꝛoiece/
rüũt ea ne caperent᷑ a chal
deis.ſicut piciunt᷑ mer/
ces in mari ne hoies ſub/
mergant. e ¶Utado/
raret talpas ⁊ veſpertilio
nes ĩ talibꝰ.n.imaginibꝰ
per artem nigromatie fa
ctis demões aliqñ dabãt
reſponſa. f Et ingre/
diet᷑ ſciſſuras petraꝝ.ex/
ponat᷑ vt ſupꝛa.qꝛ ẽ repli/
catio eiuſdẽ ſnĩie ad maio
rẽ terroꝛẽ. g ¶ Quieſci
te ergo ab hoĩie. Pic pñr
oñdit medelà contra pᷣdi
cta mala pene. ſ.ceſſatio/
nem a puocatione ire di⸗
uine maxime ꝑ peccatuzʒ

idolatrie.⁊ Bẽ quod dr᷑.

Quieſcite ergo ab hoĩe.i.
a deo eiꝰ offenſam cauen
do.Scriptura.n. veteris
teſtamẽti ſacra freqnter
logt de deo moꝛe hũano.
2⁊ ſimiliter vocat eum ali/
qnñ hominem vel virum.

⁊ maxie qꝛ erat humanà/

dus.vñ dr Exo.is. Domi/

nus quaſi vir pugnatoꝛ.

In hebꝛeo hẽtur: Domi/

conterent᷑.Et introͤibunt i ſpelu/
cas petrarũ:⁊ in voꝛagines terre
a facie foꝛmidinis dñi: ⁊a gloꝛia

maieſtatis eiꝰ: cuz ſurrexerit ꝑ/

cutere terrã. In diẽ illa pꝛoijciet
homo idola argẽti ſui: ⁊ ſimula/
cra auri ſui ꝗᷓ fecerat ſibi:vt àdo/

raret talpas ⁊ veſꝑtiliões.Et in/

grediet᷑ ſciſſuras petraꝝ:⁊ĩ caũ/
nas ſaxoꝝ a facie foꝛmidinis dñi:
⁊a glia maieſta eiꝰ:cũ ſurrexerit

peutere trã. Quͤieſcite & ab hoĩe

chᷣiꝰſpũs ĩ naribeiꝰc:qa excelſus
reputatꝰ? ẽ iße. AIII.

tas pꝓpꝛie trãſmigratio.q; ioachin reddidit ſe regi babylonis:

ti dñabunt eis. Et cöꝛruet pplus

uͦir ad virũ: ⁊ vnuſqſq; ad ꝓximũ
ſuſ.Tumultuabit᷑ puer p ſenem:

Tignoͤbilis nobilem. Appꝛẽbẽ/

det eni vir fratrẽ ſuũ domeſticuʒ
patij ſui:⁊ dicèt: Neſtim̃tü tibiẽ:
pꝛinceps eſto noſter: ruina aũt h̊
ſub manu tuà. Reſpondebit i die
illa dicẽs: Mon ſuʒ medicꝰ:⁊ĩ do
moͤ mea nõẽ panis neq; veſtimẽ/
tum. Holite ↄſtituere me pꝛinci/
pem ppli. Rhᷣit eni hierim: ⁊iu/
das cõcidit:q ligua eoꝝ⁊ adiuẽ/
tiões eoꝝcõtra dñm: vt ꝓuoca/

vCcè. n. dñatoꝛ dõmin? yrẽt ocnlos maieſtat eiꝰ. Agnitio

xercituũ aũferet ab irlʒ
èt ab iuda validũ ⁊ fòꝛte:ↄmne ro
bur pãis:⁊oẽ robur aq: ⁊ foꝛt⁊
vinꝝ bellatorẽ: ⁊ iůdicẽ ⁊ pꝛophaʒ
⁊ ariolũ ⁊ ſènẽ:pꝛĩcipẽ ſꝑ quiqᷓ/
gita:⁊ honoꝛabilẽvultu:⁊ ↄſilia/

riũ:⁊ ſapientem ð architectis: ⁊

pꝛũdẽtẽ eloquij miſtici.Et dãabo

vultꝰ eoꝝ reſpõdebit eis:èt pctm̃
ſuũ quaſi ſodoma pᷣdicauerunt:

nec abſcõderũt. Ve ànime eoꝛũ:

quòniam reddita ſunt eis mala.
Dicite iuſtò quoniaʒ bene:quo/
niàm fructum adinuentionum
ſuarum comedet. Aè impio in

malũ. Retributio eniz manuum

b¶ Et dabo pue.pᷣn

cipes eoꝝ. Hic ↄñr
ponit᷑ pena rema/
nẽtiũ.⁊ pᷣmoa trãſ/

migratione ioachĩ

vſq; ad deſtructio/

nẽ ciuitatis ſub ſe/
dechia.ſecũdo poſt
deſtructionem. ibi:

Apphendet. Circa
pᷣmũ ſciendũ.ꝙ tüc

populꝰremanẽs fu

it peſſime gubnatꝰ
hꝛopter qð in pplo
ſurrexerũt cõtẽtio

nes 2 diuiſiones ⁊

alie miſerie. ita ꝙ il
liꝗ ducti fuerãt in

babylonem iudica

bant᷑ melioꝛis ↄdi/
tioniſ q; illi q remã
ſerant. ⁊ hoc eſt qʒ
dr. Et dabo pueroſ
pncipes eorũ.qꝛ pꝰ

ioachi pᷣdem regna

uit filiꝰeiꝰ.is.anno/
ruz.⁊ poſt illũ ſede/
chias.zi.qannoꝛũ.⁊
ſic fuerũt iuuenes
etate⁊ iunioꝛeſmo
ribꝰ. ⁊ ꝑ ↄñs fuerũt

nus vir pugnatoꝛ.ſine q̃ſi
⁊ ſic̃ ibi dicit᷑ vir pugna/
toꝛ.ita hic homo iratus:quaſi ad vindictà paratiõ ſubdit᷑. h Eu
ius ſpũs.i.anhelitus. i In naribeius eſt. Pomo.n.iratꝰ emittit
anhelitũ fumoſũ per nares. k¶ Qꝛ excelſus reputatꝰẽ ipſe.ab an
gelis ſanctis ꝗ eum ſũme reuerent᷑:⁊ multo foꝛtiꝰ debʒ timeri ⁊ reue
reri ab hoĩibuscauẽdo ab offen ſa ipſiꝰ.ſᷣm hebꝛeos lr̃a ẽ iſta.Quieſci
te ab hoĩe cuiꝰſpũs ĩ naribꝰeiꝰeſt:qꝛ in quo appꝛeciatꝰ eſt ipᷣe:⁊ ſʒ ip/
ſos non intelligit᷑ de deo.ſʒ de homine moꝛtali.⁊ iõ nõ ẽ ponẽda ſpes
in eo.ſʒ in deo.⁊ hoc ẽ qð dt᷑Quieſcite ergo ab homine cuiꝰſpũs ĩ na/
ribꝰẽ.i.q viuit ꝑ reſpirationẽ aeris.⁊ ſic eſt fragilis ⁊ moꝛtalis ſic alia
animalia reſpirãtia qꝛ in q̊ appꝛeciat e ipſe:q̃ſi diceret ĩ nihilo reſpe
ctu dei.Et ex B ſubintelligit᷑ ꝙ adhuc idola q̃ ſunt ab eo facta ſũt mi
nus appꝛeciãda:vt exponit Ra.Sa.⁊ rõnabilr qᷓ;tũ ad hoc qꝛ effectꝰ
nõ excedit ſuã cãm efficientẽ.ſʒ magl deficit ab ea. ADDITIO.

Onſeqnter dĩ ſcdo ca.Uerbũ qðvidit ⁊c. In quo ꝓpha poſt
i; deſcripſit deiectionẽ iudeoꝝ pꝰmoꝛtẽ xpᷣi ᷣſcribit electio

Eecclie xpᷣi q eidẽ ſucceſſit.⁊ expõat᷑ totũ ſicẽ ĩ poſtil/Ca.III.

pueros pꝛicipes eoꝝ:⁊ effeminà

tracta oĩ reuerẽtia ⁊ honoꝛe. g

. , . b
eiꝰ fiet ei. Populũ meuʒ exacto⸗ peſſimi. c E⸗
MV eęfbrfeminati orabut
eis.qꝛ fuerũt ignoꝛantes ⁊ mutabiles ſiẽ mulieres. vterq;.n. re/
bellauit regi babyloniſin malũ ſuũ ⁊ totiꝰppłi. d ¶ Et coꝛꝛu/
et populꝰ.ĩ pctã ⁊ miias. ꝓpter defectü regiminis pᷣʒ ꝙ dr.p/
uer.ii. Ubi nõ ẽ gubernatoꝛ populꝰcoꝛꝛuet. e ¶ Uirad viꝝ.
i. cõtra viꝝ.iõ ſubdit᷑. f᷑ ¶ Tumultuabit᷑ puer ↄtra ſenẽ.ſub
¶ Ect ignobił ↄtra nobilẽ.ſub
tracto timoꝛe ex defectu regentiũ. h Apphendet.n.vir fra
trẽ ſuũ.Hic deſcribit miia remanẽtiũ pꝰcĩtat deſtructionez.
qꝛ illiꝗ euabant ꝑ diuerſas ſocietates fugiebãt ad loca deſta.?
erãt poſiti ĩ tãto timoꝛe ⁊ mivᷣia.ꝙ nullꝰ volebat reciꝑe curã re
gimis alicuiꝰturme ſeu ſocietatl.⁊ B ẽ qð dr᷑: Appᷣhẽdet.n. vir
frez ſuũ.vt ſit ſbᷣcura ⁊ ꝓtectiõe eiꝰ.iõ ſubdit᷑. iiEt dicʒ veſti
mẽtũ tibiẽ pᷣnceps eſto nr̃.ꝗ ſumꝰoĩbꝰonudati.ĩ cĩtate.n.cecoꝝ
monocls ẽ rex. ¶ Ruia B.ſ.ppłi nr̃i. l¶ Sub manun tua.i. ſub
cura tua ſit. m Rñdebit.G̊ renuẽdo.dicẽs. n ¶ Nõ ſũ medi
cus.i.ſi hẽo ptãteʒz nec ſciẽtiã vos ſaluãdi. o ¶ Et i domo mea

CCce.n.dominatoꝛ.Pie ↄſeq̃nter deſcribit᷑ pena cõmĩata ma) nõ eſt panis ⁊c.i.ĩ tata pauꝑtate ſũ ſicut ⁊ vos.iõ nolo vob pᷣeſſe

1 gis in ſpeciali. Et ꝓpheta oñdit ꝓpoſituzʒ. ⁊? ad hoc iducit
eexxæézpluʒ parabolicum ca...tertio ↄfirmat dictum ſuuʒ ca.õ.
Pꝛima ĩ duas.qꝛ pmo pena deſcribit᷑.=? ab ea pars populi excipitur
ſeq̃nti ca.ibi:In die illa erit germẽ dñi.Pꝛima adhuc ĩ duas.qꝛ p de/
ſcribit᷑ pena ĩ ſexu virili.⁊ꝰ in muliebꝛi.ibi:et dixit dñs deꝰ ꝓ eo.ꝛi
ma adhuc ĩ duas.qꝛpᷣmoðòſcribit᷑ pena.⁊? ſubdit᷑ cauſa.ibi: Ruit.n.
hierim.Circa pᷣmũ pᷣmittit᷑ pena trãſmigrantiũ.⁊ z? ſubdit᷑ pena re/
manentiũ.ibi:Et dabo pueros ⁊c̃.Circa pᷣmũ dr: Ecce.n.dominatoꝛ

q;tum ad actã gubernandi. m ¶ Dñs. qᷓtun ad poteſtatẽ n ¶ Ex

ercitum.i.angeloꝝ.ꝗ ſunt executoꝛes diĩne voluntatis. o Aule⸗
ret.ꝑ chaldeos ĩ hoc ſibi miniſtros. p ¶¶ Ab hierlin ⁊ ab iu
dũ.qᷓ;tũ ad agilitatẽ membꝛoꝝ. q ¶ Et foꝛtẽ.qᷓ;dtum ad robur.
rOẽ robur panis ⁊ omne robur aq̃ xc.qꝛ in hierłm obſeſſa a chalde
is defecit omnino cibꝰ potꝰ.vñ deberet robur bellatoꝝ ſuſtentari
ſ¶ Et iudicẽ.i.iudices ad quos referebant᷑ caſus varij ĩ hierlzʒ ðᷣ alus
ciuitatibꝰ. ¶ Et pphetaʒ.i.pphetas falſos ꝗ decipiebãt ſedechi
am regẽ ⁊ pplm.aſſerẽtes ꝙ non traderent᷑ in manu regis bablõis
vät hétur Piere. 37. u ¶Et ariolũ.i.ariolos.ꝗq ĩmolando demõibꝰ
in aris diuinabant. x Et ſenem.qꝛ chaldei nõ deferebant etati

a vali/

eis mala.ſ.mala pene ꝓ malculpe.verũtũ qꝛ

Dicite iuſtoqm bñ.ſ.ſibi erit.
honon ſuoꝝ pcipiet.et priũ dr ð ĩpio.cũ dr̃.
nig.

pRuit. n. hierlz. Hic ↄnjᷣr ponit᷑ ca pene pᷣdicte.lʒ.n.ſit ſuperius

poſita cã.tñ hic replicat ⁊ adducit᷑ alia.Cã ãt iſta fuit multipli/
catio pctõꝝ.ĩter ꝗͥ pᷣmo ponũt᷑ pctã ↄ deũ.ſcõo ↄ ꝓximũ ibi.Po
pulũ meũ.Circa pᷣmũ dr. Ruit.n.hierlm.qᷓ;tũ ad cĩitatẽ ⁊ pplim.

q ¶ Et indas oↄcidit.i.regnũ iude.cuiꝰmetropoł erat hierlłʒ.⁊ ſub

it cã cũ drĩ. r Mꝛ ligua eoꝝ ⁊ adiuentiões eoꝝ ↄ dñũm ꝑ H̊
ꝙ dr. Ligua.ondit ꝙ erãt blaſphemi. Per hoc at ꝙ ſubdit᷑: et
adiuentiões oñdit᷑ ꝙ nõ peccabat ex paſſiõe.vłignoꝛãtia:ſʒ ſtu
dioſe ⁊ ex certa ſcĩa ſiue malicia.qdð erat grauiſſimũ. ſ ¶ Agni
tio vult eoꝝ rũdebit eis.i.ita erũt excecati ĩ maliſq; malicia re
lucebit i vultibꝰſuis.ſic luxuria meretricis relucʒ ĩ facie eiꝰ.⁊ũ̃
ſolũmõ ĩ eoꝝ vultibꝰ.ſʒ ẽt ĩ vbis ⁊ geſti s iõ ſubdit᷑. tEt pcm̃
ſuũ q̃ſi ſodõa pᷣdicauerũt.iuerecũde ⁊ publice peccado. nlie
aĩe eoꝝ.ꝑp culpã ⁊ ẽt penã ſeq̃ntẽ.iõ ſbᷣdit᷑. E reddita ſũt
malg p m g fuerũt iuſti iue⸗
nerũt tũc babylõios ꝓpitios.vt pʒ ð hiere. Hiere.ꝗo.iõ ſbᷣdit᷑.
m̃ fructũ ⁊c.i.retributõnẽ
iet. et vriũ dr ð ĩpio.cũ Ue ipio ⁊c̃. ⁊ pzẽ
o.meũ.Hic ↄñr ponũt᷑ pcã ↄ; ꝓxiuʒ.cũ dr̃pplłʒ meũ

– ———ʒ— f. E f f
— — 2
ñäs ð
⸗

rrrrn

rea vbi reponebãt᷑ redolẽtia ad magl hoĩes puocãdũ. e¶¶Et
ĩaures.i.oꝛnamẽta auriũ. f ¶ Et annulos.i.oꝛnamẽta digitoꝝ
g (Et gẽmas frote pẽdẽtes.hẽbãt.n.ſerta ĩ ꝗbꝰ erãt gẽme poſi/
dẽtes ĩ frõ6te. h¶ Et mutatoꝛia.i.diuerſa veſtiũ paria.

t litheamiĩa.i.ĩteri/

I.
.B

te
ic Erpatliofaet⸗ pteriord veſumeta. k

oꝛa iuxta carnẽ. l ¶ Et acꝰ⁊ ſpecula.ĩſtrumẽta ſũt cũ gbꝰmu
lieres aptabãt oꝛnamẽta coꝛꝑibꝰſuis. m¶Et ſindones.i.ſub
tilia velamig.qbꝰopiũt humeri ĩterra illa. n ¶ Et vittas.i.
pepla. ol Ettheriſtra.ẽ aũt theriſtꝝ veſt linea q̃ vtũt᷑ mule/
res ĩ eſtate.⁊ dr a tero is.qꝛ terũt᷑ vt ibi fiãt ruge multę⁊ tenueſ
ad curioſitatẽ. p ¶ Et erit.mulieribꝰ pᷣdict. q (Pꝛo ſua/
ui odoꝛe fetoꝛ.ex ifirmi
rate ĩ locis fetidis. r ¶¶ Et ꝓ cona funiculꝰ.qͥ ligabãt vt capti
ue. ſEt ꝓ criſpati crie caluiciũ.qꝛ trahebãt Hcapillos zexi
firmitatibꝰ ⁊ miſerijs fluebãt capilli de capitibꝰſuis. t ¶ Et

pꝓ faſcia pectoꝛali ciliciũ.ẽ ãt faſcia pectoꝛalis vitta tenuis ⁊ de
licata:cũ q̃ ſtrigũt mãmille.ne ex ſua groſſitie turpitudineʒ ĩige
rãt.Oia.n.iſta ĩflicta ſũt mulieribꝰ tꝑe captiuitat babylonice. o
v ¶ ulcherrimi. Pic ↄñr deſcribit᷑ eaꝝ pena ex moꝛte viroꝛũ
⁊25 circa h̊ onñdit ppoſitũ.ſcõo ĩfer qdᷣdã coꝛꝛelariũ.ibi:Et appᷣ
bẽdẽt.circa pᷣmũ dr: Pulcherrimi q́ͥʒ viri tui.i.iunenes cuz ꝗqbꝰ g Bermẽ domini.ideſt xpᷣs qui dicitur germen domini.quia non fiue

e⁊ miſeria.⁊ qꝛ multe fuerũt icarce/⸗

ex hoc enĩ qð dictũ ẽ ꝙ viri ĩterficeret᷑ ĩ plio.ſegt᷑ qð mite remaneret
mulieres ſine viris.qꝛ mulieres nõ ſic iterficiũt᷑ ĩ plujs.⁊ G̊ ẽqõ dr.⁊

appᷣhèdẽt ſeptẽ mulieres virũ vnũ.q̃rẽtes cũ here ſpõſũ.⁊ qꝛ ad ſpon
ſũ ꝑtĩet ꝓuidere vxoꝛibꝰ ⁊ filijs de neceſſarus.qð ẽ difficile ꝓ totvxo

¶ Iaias
exactoꝛeſſui.i.ſuꝑioꝛes ꝗ eràt tyrãniñ pᷣncipefſ. a p. bois ſu y¶ Et foꝛtes tui ĩ plio.nõ potẽtes ſe defẽédere. ʒ Et mercbũt atq; lu
is. bEt mu. dnate ſũt eis.qꝛ ptrabebãtviros ſuos ad idola. ‚gebũt poꝛte eiꝰ.ſ.hierlʒ ⁊ aliaꝝ ciuitatũ:q dicũt᷑ lugere metaphoꝛice
c¶ Po. ⁊c. Iſti erãtfalſi pphᷣe ꝓmittẽtes eis pſꝑa.ex qͥꝝ ꝓmiſſiõe pꝓpter ppli deſtructõeʒ. ſicpꝛatü ridere dr qñ floꝛet. a Et deſola
D pplrrebellauit regi babylõiſ.⁊ ſic cũ cĩtate ꝑit.Et qꝛ G̊ fem̃ fuit ta ĩter.ſe.qꝛ muri ꝑcaldeos fuerũt ad terra deieccie.
. iudicio diuio.iõ ſubdit᷑. dD¶ Stat ad iu.do.i.ad punitiõeʒ ma ¶ In ca.ꝭ.vbi dr ĩ poſtilla.⁊ ꝓphax.i.pphas falſos.. ADDITIO.
D loꝝ para 2.Et qꝛ iſta mala erãt pᷣncipalr ĩ ſuꝑioꝛibꝰ vt dictũ ẽ.ſe Oc qõ dr hic.⁊ ꝓphsʒ.ʒ glo.ĩtelligit᷑ de vo ꝓph̊a ꝓut plane
Z gt. e ¶ Oñns ad iudiciũ ⁊c.ſ.ut iudicet eos de ſuis tyrànidibꝰ. lr̃a ſonat.qꝛ exponii ſcõm illud qð ponit᷑ ĩp̃s.Jã nõẽ ꝓpha.⁊
iõ ſubdit᷑ vbũ ipi dei ad eos dicẽtl. f S.n.⁊c.i.pplʒ iſrl. os nõ cognoſcet ãpliꝰ.vñ ſᷣʒ q̊ hbec ꝓphia q̃ icipit ab illo loco
. Adr vinea ol iſta „ 2 urer dgator düs n0 per
ca..cuiꝰbõa öunoꝛa afß . mitaliEr o ar diſrrimialia nirbyli tinet ad ſtatũ babylõice
bãt pᷣncipes.⁊ ppls res ſui ſpoliauerunt: ⁊ mulieres tras èt diſcrimialia 7 pichẽelides captiratſta milei fue/
remanebat paup dũate ſũt eis. Popule me?qui te Zmurenulas ⁊ olfactoꝛiola et in ·rit pphe. vt biere. ecechi
nmnmnud“. i0 ſubdit. ra beatũ dicũt: ip̃i te decipiũt:⁊ vi aures ⁊T annulos ẽt gẽmas i frõte el. Daniel.⁊ hq. vñ alpici
pĩa bauge domo am greſſuũ tuoꝝ diſſipant. Staͤt pendẽtes mutatoꝛia ? palliola enti bñ anla de hac
H ee metan ad indicddum dñjs: T ſtat ad iudi ⁊ lintbeamina ⁊ àc ſpecula ? dei penincre ad tasu b⸗
OYYJM arus clinrus. cãdos pplos.Dñs ad iudiciũ ve ſindnes ẽtvittas⁊ theriſtra.Et captitatĩ q̃ nullũ robur
gary urhs. „ „ 5„ „Wς „ „ „ . “r—M„ + P 9
hb ¶ Et faci. paupũ cõ niet cü ſenib⸗ ppli ſni⁊ pricipibꝰ Erit ꝓ ſuani odoꝛe fetoꝛ: ⁊ pꝛòo bñt ſeu valitudieʒ:necp
molit .i. macie atte eio. Vôͤs eni depaſti eſtis vineaʒ na funiculus: ⁊ pꝛò criſpati crine phᷣaz. nec ariolũ.ꝛ ſic de
