ſcidit veſtimenta ſua:! ¶ In capit. ʒ6. vbi
M Dicitur in poſtilla.
Et nunc trade te do
mino meo ⁊ c ADDITIO.

Ictio hebꝛaica q̃ͥ ponit̃᷑ vbi nos habemus:ũc tralde

te ppᷣe ſignificat mixtionẽ:⁊ ẽ ſẽſus.Et nũc admiſce te
oñno meo.i.ſis de ſocietate eius ⁊ipſe dabit tibi plus de
egs q; tu poteris hẽre ðᷣ aſcẽſoꝛibꝰ:⁊ pʒ la. cn. NNI.
XX factũ eſt. Hic ↄſequẽter deſcribitur ipſius ecechie li
beratio.⁊ pꝛimo ponitur eius liberatio ab hoſte.ſecun /
do ab infirmitate.cap.ſequenti.Pꝛima in duas.qꝛpꝛi⸗
mo circa hoc ponitur pꝛophetica denunciatio.ſecũdo angelica
executio.ibi:Egreſſus ẽ.ꝛima ĩduas ſcõʒ duplicẽ denunciati

onem. ſcõa ibi: Keuerſus eſt. Pꝛima in duas.qꝛ pꝛimo ponitur

exechie humilis petitio.ſecũdo iſaie cõſolabilis reſponſio.ibi:
Et dixit.Circa pꝛimũ dr Et factũẽ ⁊c̃.eadẽ cã q̃ ⁊ nucii ſui vt di

N ¶ Iſaias

ähn cctũ c. a ¶ Et obuolutꝰẽ ſacco.i. veſte cilicia humiliãdo ſe coꝛã nacherib de iudea aſſerẽs ꝓcerto ꝙ rediret eũ ⁊ populũ ſuuz in tã⸗

riter⸗ dryño.iõ ſubdit᷑. tĩtrauit ĩ domũ dñni.ad ipʒ depᷣcãdũ hu/ ta foꝛtitudine ꝙ nõpoſſet ei reſiſtere:nõ ſolũ vtute humana ſʒz nec ẽt
litn militer 2 deuote. c ¶ Et miſit eliachiĩ.⁊c q; magis ↄfidebatð diuina.iõ ſubdit᷑. a ¶ Ilõ te decipiat ⁊c.⁊ ſic blaſphemauit deũ tã/
ſbien meritis iſaie qᷓ; de ſuis. OD ¶ Filium amos ꝓphe.ita hẽnt aligꝗ q́ᷓ; falſiloquũ ⁊ ipotẽtez. ⁊ ad hoc ĩducit rõnẽ.cũ ſubdit᷑. cce tu
ecnr⸗ libꝛi.qð factũ ẽ ab aligbꝰcoꝛꝛectoꝛib eo ꝙ iſte amos fuit ꝓpha. audiſti ⁊c̃.alias noſti:⁊ẽ eadẽ rõq poſita ẽca.pᷣcedẽti a rapſace dicta.
hnl ſicut dictũ fuit ĩ pᷣncipiohuiꝰ.ſʒ meliꝰdr̃ hic ꝓphaz vt referat᷑ ad c¶ Et tulit egechias. Pic ↄnir põit᷑ ipſi ecechie deuota depcatio.cũ dẽ
a⸗ iſgia.ſicut ⁊. . Reg.io.ĩ pᷣncipio.vbi tractat᷑ iſta hiſtoꝛia. Et tulit.i.accepit. dD ¶ Libꝛos.i.lr̃as.regis aſſyrioꝝ ꝗ eiↄminabat
tighee e¶ Dies tribulatõis ⁊ coꝛꝛeptiõis.ſ.mei ⁊ totiꝰppli. f ¶ Et blaſ ¶lr̃is ⁊ vbis ad maioꝛẽ aſſertõeʒ. e¶ Et aſcẽdit ⁊c.ad deuotiꝰ depᷣ
tnin phbemie. ↄtra deun. H H cadũ ex ſactitate loci.
inr ies hee aua 2Zobolutc ſacco: et itrauitĩ do reſepha filios eden q erti thala r erp areo er ete
nann Qcã q̃ erãt ad affi- mũ dñi. Et miſit eliachi qui erat ſar: Abi ẽ rex emath⁊ rex arſad phemias cõtra ipſum vt
ue ctionem regis ece ſuꝑ domũ:ſobnã ſcribã:⁊ ſenio ⁊ rexvꝛbis ſepparuaiana aua: ſic ĩdignaretur contra re
nhef eelpui yiupe res ð ſacerdotibꝰoptos ſacd:ad Et tülit eʒechias libꝛos dẽ mãn Kaiior. gaci
nnhen venerunt filg vſig iſaia ſilinz amos pphetã: ⁊ dire nũcioꝝ ⁊ legit eos: ⁊aſſcẽditĩ do p Veriſtacl te. ppitiato
ur ad ptũ ⁊c. ĩtãta af· rũt ad eſ. Hec dic ezechias. Di· mũ dñi: ⁊ expãdit eos coꝛꝗ dno riũ.n. qð ſedeſ dei diceba
Nir flictiõe ſumꝰ poſiti es tribulatõiſ ⁊coꝛꝛeptõis:⁊ blaſ Et oꝛauit ad dñʒ dicẽs: Dñe ex/ tur ſuꝑ alas cherubin po

oce⸗

vt mulier exiſtẽs ĩi

phemie diès hᷣ qꝛ venerũt filij vſ

ercitüũ ðᷣus iſraãelꝗ ſedes ſuper

nebat ut dictũ fuit Exo.

flictiõe partꝰ cui õ Rr— . in „ 275.7 P hoc deſignabat &&
ni⸗ dehadevgelvand. ; ad parti: ⁊ virt nõc pariendi. cherubin: tu es deus ſolꝰ oium Sdekomm angelice crea
d di. i ¶Si quo⸗· Sigqůo mõ audiat dñs ðᷣs tuus regnoꝝ tre: tu feciſti celũ ⁊ fraʒ ture. i¶ Enclina dñe ⁊c.
id mõ audiat oñs ꝛc. vba rapſacis quẽ miſit rex aſſy/ Inclina dñne aànrẽ tuam ⁊ andi:] ieffectũ tue iuſticie oſtẽ

jeine

ſic legẽda ẽ iſta lr̃a
ibi ĩcipiẽdo: Leua

rioꝝ dñs ſuꝰ:ad blaſphemãduʒ

aꝑi oclos tnos ⁊ vide:⁊ audi oĩa

de cõtra ſennacherib te
blaſphemãaãtez. cetera pa

pe ergo ad dnʒ oꝛatio dñz du viuẽtẽ: ⁊expꝛobꝛãdũ ſer Vba ſennacherib q miſit 30 blaſ tẽt vſq; ibi. k ¶ Cogno
tal nẽ ꝓ religis qᷓ re · monibus quos audiuit dñs de? phemãdũ deü viuẽtẽ. Nẽ.n.do ſcãt oĩa regna ⁊c. cõteren
te ſuͤt. i. ꝓ iudeis q tnꝰ.Leua & oꝛationẽꝓ religis qᷓ mine deſertas fecerũt reges aſſy 4do Enachenibg neoſalia
n enaitl neaktge reꝑte ſunt.Et venerũt ſerui regiſ rioꝝ terras: ⁊ regiones earum: e emiſit Dic 2u poit
nnn pauciↄparatiue ad eʒzechie ad iſaiã: ⁊ dix ad eòs iſai ⁊ ðᷣderunt deos eaꝝigni:non.n. ecechie cõſolatio ꝑ iſaiazʒ
ſi tẽpoꝛa pᷣteritaquia ꝗas. Hec dicetis domino veſtro erant dij:ſed opera manunʒz ho/ ruinã ſennacherib de pꝛo
e iã decẽ rribus eriẽt. Hec dicit dñs. Ne timẽasa fa minũ:lignum ⁊ lapis:⁊ cõminue Hina ttadenuciand
nn hrinene:⸗ Si aug cie vborũ qᷓ audiſti:ꝗbũs blaſ/ nrunt eos.Et nunc dñe deus no⸗ Ho ad hoc ſignuz mira⸗
ſin i. quẽ tu colis ſolli / Phemauerũt pueri regis aſſirio/ ſter ſalua nos de manu eius co bile ĩducitur. ibi: Tibi au
terns cite k¶ Uerbara. rum me. Eccè ego dabo ei ſpiri gnoſcantòĩa regna terre:qꝛ tu eſ tem. Circa bmurn di igit
wn rſemoueat aſ/ tũu: ⁊ alidiet nicin: ⁊reutet᷑ ad ter dñs ſolus. Et miſit iſdias filius eno bm nera
Pbernaoecho libe Taz ſuꝗ: ⁊ còꝛꝛuẽ eũ faciã gladio amos ad eʒechi dicẽs. Hèc diẽ cir ons tc cuius vbuͦnon
ge ret nos ab eis. ĩ fra ſua Reũſũs eſt ãt rapſaces dominus deus iſrael. ꝛ qui pot eſſe falſum. nPꝛo
ne Et dixit ad eos ⁊ iuenit regẽ aſſirioꝝ pᷣliãtẽ adũ/ bus rogaſti me de ſennacherib] gb⸗ ſüt exanenta. ſi
pn glaine bie onen ſus ſobnã. Audèrat. n. qꝛ ꝓfe rege aſſirioꝛum: boc eſtverbum )Deberntteid reptt⸗
. conſolabilis re⸗ ct?et ð lachis. ⁊ auũdiuit deta/ quodlocntus eſt dominus ſup rido. p Et ſubſana⸗
“ ſponſio. cũ ſubdit. racha rege ethiòpie dicẽteſegrèͤſ eum. Deſpexit te ⁊ ſubſannauit nit te. ſenſibili ſigno. ſub⸗
du m ( Ne timeas ꝛc.i· ſus ẽvt pugnet ðte.Qð cſaudiſ te vgo filia ſyõ:poſt tẽ caput mo ſannatio enimpꝛopiedi
ne nvVba talh mcis. ſet: miſit nucios ad eʒechiã dicés uit filia hieruſalẽ. Cui expꝛobꝛa Pern geinenaſ.
4 *Wirbqreb. illa Dec dicetig ezechie regiiude lo/ ſti queʒ blaſppemaſti: ⁊ ſup quẽ ckiree filia ſyon. i. ha⸗
19 expᷣmebat deuʒ irr quẽtes: Nõ tẽ decipiat deꝰ tuus exaltaſti vocem tuam: ⁊ leuaſti bi tio tẽpli ĩ mõte ſyon
ine ee poterẽ eo mnon in quotu ↄfidis dicẽs: non dabit altitudinem oculoꝛum tuoꝛum mibi dilccta ſur uirer
. benure agn bierlz imanu regis afſyrioꝝ. Ec ¶Adſanctiz iſtael. In manu ſer davige vo megmare⸗
ornene ſehbat g cètu audiſti oĩa q̃ fecerunt reges uoꝛum tuoꝛum eypꝛobꝛaſti do/ Taliꝗbus:⁊ maxime etiã
u ecet impotẽtios hoie aſſyrioꝝ oĩbꝰterris quas ſubuer mino. ẽét dixiſti. In multitudi/ tunc vigebat tpe ecechie
69 moꝛtali. 5deere terũt: ⁊ tu potis liberari: NHũqd ne quadrigarum mearum égo r oſt c inganoit⸗
ſe, gobaboci ni⸗. eruerũt eos dij gẽtiũ quos ſub/ aſcendi altitudinem montiũ: in (Vilta bieruſale. or v⸗
ſu UEt audiernüciüũ. Uerterũt pẽes mei goʒã ⁊ aran:⁊ gà libani:⁊ ſuccidam excelſace goꝛ filia röne iã dicta. qꝛ
KC ð taracha rege ethi “”D MV . hierlʒ fuit ciuitas electa
nn opũ iuadente regnũ ſuũ:vt hr̃ parte ſequẽti. aEt reuertet ĩ ad dei cultuz:vt habetur.2. Parali 2. Conſequenter iſaias dirigit
terrã ſuã ad eã defendẽdã. r ¶ Etcoꝛꝛuere eũ faciã gladio.q̊ᷣ ſermonem ad ſennacherib.d. t ¶ Cui expꝛobꝛaſti ⁊c᷑. comminan/
HD nõ fuit ĩ iſta reuerſione q̃ redut ꝓ defenfione terre ſue.ſʒ ĩ alia. do⁊ blaſphemãdo ex nimia ſuꝑbia:⁊ reſpõdet ppheta. v¶⸗ d ſan
0 m debellato rege ethiopũ poſtea venit ĩ iudeã ad deſtruẽdã hie ctu iſrłi.ad deũ ſãctificãtẽ iſrł.vel ſic:Ad illũ quem iſrael adoꝛat vt
de⸗ ruſalé. ⁊ ꝑcuſſo ſuo exercitu ab ãgelo fugiẽs rediit ĩ terraʒ ſuã ⁊ ſanctum ſanctoꝝ:⁊ ſic ſuperbiſti contra deum ⁊ nõ cõtra hominẽtm̃.
tũc filii ei iterfecerũt eü gladio.vt hr i fine huiꝰca. ſReuer⸗/ x ¶ In manu ſeruoꝝ ⁊c.vt pʒ de rapſace pꝛecedenti ca.⁊ de aliis nun/
de ſus at rapſaces. Hic ponit᷑ ſcᷣa denũciatio ꝓphetica de libe · cus a ſẽnacherib miſſis. vt habet᷑ ĩ iſto ca.⁊iſte fuit maioꝛ ↄtẽptus qᷓ
I ratõe exechie ⁊ pplłi ſui.Et pᷣcirca h̊ põit᷑ cõminatio ecechie ꝑre ſi ſennacherib hoc feciſſet ĩ ꝓpꝛia ꝑſona:ſicut dare alapã alicuiꝑ per/
len gẽ aſſyrioꝝ.ſcðᷣo eiꝰ deuota ofo coꝛa rege celoꝝ.ibi:Et tulit ee· ſonã vilẽ qᷓ ſi aligs notabilis q̊ faceretmanu ꝓpꝛia. y Et dixiſti
n cchaias.tertio ↄſolatio ei ꝑ ꝓphaʒ ↄſciũ ſecretoꝝ diuinoꝝ.ibi:Et pſũptuoſe attribuẽdo tibixictoꝛias q̃s diuina virtute habuiſti. iõ ſub
d⸗ miſit iſaias. Circa pᷣmũ notat᷑ locꝰ.cũ dicit: Reuerſus ãt rapſa dit᷑.In multitudie ⁊c. 3ʒ ¶ Ego aſcẽdi altitudines mõtiũ.i.iudee q̃

. ces. pacto ſuo nücio. t¶ Et iuenit regẽaſſyrioꝝ ⁊c̃. vbi erat
H foꝛtaliciũ. v¶ Audie.n.⁊c.ipᷣa expugnata. x¶ Et au.ſ. ſẽna⸗/
cherib. -De taracha rege ⁊c.i.nũcios ꝗ ad h̊ venerãt ad eũ
d. dicẽtes qð ſeg k. 3 greſſus ẽ ⁊c.qð cũ audiſſʒ miſit nũcios
ad ecechiã ne gloꝛiaret᷑ aut aſſecuraret᷑ ĩ aliquo ꝑꝑ receſſuʒ ſen

ẽterramõtuoſa. a Juga libani. i. mõtẽ ſyon vbi erat tẽplũ qð dici
tur hic libanꝰ:eo ꝙ erat edificatũ de lignis libani:vt hẽtur.ʒ. Reg..
Et loꝗt᷑ de futuro ꝑmodũ pᷣteriti.qꝛ pᷣſuꝑbia credebat certitudĩałr B
futuꝝ eẽac ſi iã feciſſet:verũtñ qꝛ realiter nõ erat factũ.iõ ſubdit᷑ per
modũ futuri. t ſuc.ex.ce.eiꝰ.⁊ clectasabittes kenectat edi

ficatũ partim de lignis cedrinis:⁊partĩ de abiegnis. a ¶ Daltũ car

meli eius.ad vepdandũ aialia ꝗᷓ ibi depaſcebant i magna copia.
b ¶ Ego fodi.ſcilʒ puteos ⁊ ciſternas denong,n cã ſi ubegi . eEr ſic/
caui veſtigio pedis mei omnes riuos aggerum.q̃ſi diceret.tãta ẽ mul
en exercitꝰ mei i hoibꝰ ⁊ aialibꝰꝙ aq pexiſtẽtes ibi nõ ſufficerent
dDMugd nõ audiſti. tu ſẽnacherib. AAne⸗ oliʒ feceri.creãdo mũ
dũ ð nihilo.vlł aliter ⁊ meliꝰ vt videt᷑:Queoli feceri.traſferẽdo regna
de gete ĩ gẽtẽ ꝓ volũtate mea q̃ſi diceret ſic:vt ex analibus ⁊ cronicis

ĩcõſpectu tuo lectis:ſicut
⁊ de aſſuero legit Peſter

7.ca.ĩ aliꝗbꝰ libꝛis addit᷑

Ei.ſʒ nõẽ ĩ hebꝛeo.nec.⸗
Reg.ig. vbi ponit iſta hi
ſtoꝛia.ſi tũ addat᷑ nõẽ re/
ferẽdũ ad regẽ aſſyrioꝝ
vt alig expoſitores dicũt
ſʒ ad genꝰ humanũ cuius
de tranſtulit ptãtes ⁊ re/
gna vt dictuz ẽ. f¶ Ex
dieh' antigs.i.ab eterno

ſucceſſione tempoꝛum.
h¶ Et nũc adduxi.ſ.victo

rias q́s ꝑ patres tuos ⁊ te

feci ꝑꝑ peccata hoĩuz pu
niẽda.ſcõz ꝙ dr.S.io. Ue
aſſur virga furoꝛis mei ⁊

bacculus ipſe ee.
der factũ ẽ ĩ eradicatõe

ncipũ ad ĩuicẽ diſcoꝛ/
dãatiũ:qꝛ alig volebant ſe

reddere:alij vo gdicebãt

K ¶ Habitatoꝛes eaꝝ bꝛe⸗/

uiata ⁊c.ptqtę eoꝝ dimi/
nuta. ¶ Facti ſůt ſiẽ
fenũ agri.iĩ qͥ nõ ẽ potẽtia
reſiſtẽdi. m ¶Et bher/
ba tectoꝝ.q̃ defecit anqᷓ;
veniret ad ꝑfectionem.
n ¶ Pabitatõem tuã.ĩ re/
gno tuo. o CEt egreſ⸗
ſũ tuũ.ad veniequʒ 2 po/
pulũ meũ. p¶Et ĩtroi/
tũ tuũ.ĩtra iudeam.

qES cognoui.i.añ diſpo
ui. r ĩiſaniã tuazʒ
3 me. vt pꝑmitterẽ hoc te
facere.qꝛ deꝰ non ẽ actoꝛ
mali culpe niſi tm ꝑmiſſi
ue. [(Lü fureres ad/

g ¶ Ego plaſmaui illud.i.
diſpoſui fiẽdum ꝗcꝗd fit

droꝛum eius: ⁊ electas abietes
illius:⁊ itroibo altitudinẽ ſũmi/
tatis eiꝰ ſaltũ carmeli eiꝰ:ego ſo/
di ⁊ bibi aquã:⁊ ſiccui veſtigio
pedis meioẽs riuos aggeꝝ. Huũ⸗/
qd nõ aũdiſti qͥ oliʒ feceri ei? Ex
diebꝰ qtigs egoͤ plaſmaui illð: ⁊
nũc adduxi:⁊ factũ eſt ĩ eradica/
tionẽ colliũcõpugnantiũ: ⁊ ciui
tatũ munitaꝝ. Habitatoꝛes ean
bꝛeuiata manu ↄtremuerüt: ⁊

ↄfuſi ſũt:facti ſunt ſic fenũ agri:⁊

gmẽ paſcue:?t herba tectoꝝ q̃ ex

hãt.vt credit. n Et nõ iaciet ibi ſa.qꝛ nõ ꝑmittet᷑ tm̃ appꝛo⸗

pinq̃re vt ̊ poſſit facere. oc Et nõ occupabit eã clype.i.bel
latoꝛes clypeati ad iuadẽdũ citatẽ parati.vñ.ꝗ. Reg.io.dĩ.Et
ñ occupabit eã mũitio:qꝛ ſiẽ dicit Ra. Sa.adhuc exercit ſẽna
cherib nõ erat añ hierlſʒz qꝛ fuit ꝑcuſſus ĩ nobe q̃ nõ multũ diſtat
a hierlz. ⁊ huic ↄſonat qð dictũ ẽ.ẽ.io.Adhuc dies ẽ vt ĩ nob ſtet
⁊ dr ibi nob locꝰille quẽ Ra.Sa.vocat nobe.

cui.eiꝰ ag.ad iplẽdũ foſſata. q ¶ In via q vẽit ⁊c.qꝛ ↄplłſus fuit

t nõ mit.ĩ cir

hec diẽ dñs de rege aſſyrioꝝ. Nõ

S S ti. r ꝛopter
intbit ciuitatez hanc:⁊ nõn iaciet me.i.ꝑpꝑ meã iuſtici
ibi ſagittã: ⁊ non occupabit eãcly aʒ demõſtrãdã iſe⸗
nacherib vſtructõe

peus: ⁊ non mittẽt in circuitu ei⸗
aggerem. In via qua venit per eꝗ

fugiẽdo rdir ĩterrã

ſuã: vt hr ꝑte ſeqn

⁊ gliã meã ĩ tẽpliꝓ/

HSS tectõe. ¶ Egreſ.
renertetur:⁊ ciuitatem hanc non cẽ. Pꝛemiſſa öᷣnũcia
ingredietur dicit dominꝰ. Et ꝓ/ tione ꝓphᷣica ðrui/
tegam ciuitatem iſtã vt ſaluem na ſẽnacherib. h cõ

eam. pꝛopter mè ⁊ pꝛopter da/

nid ſeruum meum. Egreſſus eſt

aruit qteq; matureſceret. Habita
tionẽ tůq ⁊ egreſſũʒ tuũ: ⁊ itroitũ

tuũ ego cògnoni ẽt iſaniã tuam ʒ

me.cũ fureres aduſũ me: ſuꝑbia

tua aſcẽdit ĩ ànres meas. Donꝗ
& circli ĩ naribꝰ tuis: ⁊ frnũ ĩ

labijs tuis:⁊ reducãte ĩviã ꝑ quẽ
veniſti. Libi aũt h̊ erit ſignũ.Co

medè h̊ ano qͥ ſpõte naſcunt:
ĩ qnò ſecũdo pomis veſcere. In

aͤnno aut ttio ſeminate ⁊ metite:

⁊ plãtate vineas:⁊ cõedite fructũ
eaꝝ. Et mittet id qð ſaluatũ fue/

rit de domo iuda: ⁊ qð reliqui ẽ
radicẽ deoꝛſũ: ⁊ faciet fructũ ſur
ſuʒ:qꝛ dẽ hierlʒ exibũt reliquie:

⁊ ſaluatiò ð mõte ſion. Jeluᷣs dñi
exercituũ faciet iſtud. R

uerſũ me.meã maieſtatẽ blaſppemãdo. t¶ Superbia tua qua fa
cta pᷣdicta attribuiſti tue vtuti. vꝰ¶ Aſcẽdit ĩ au.me.q.d.tpᷣsẽ te rep

ꝛoptes

meẽdi ⁊ punisdi.iõ ſubdit᷑. x¶ Ronã ergo ⁊c̃.ſic fit bubalvt iugo ſup

ponaãt᷑. y¶ Et frenũ i labis tuis.ſic egs idomitis. ʒ̊ ¶Et reducã

te.malis gratibꝰtuis. a ¶ In via ꝑ quam veniſti. vt hr fra eodez y

ca. Tibi aũt. Hic ad pdictoꝝ cõfirmationem dat᷑ mirabile ſi⸗
gnũ cũ ſubdit. (¶ Comede hoc ⁊c.i.ſine cultura hoĩs ⁊ illa fuerũt
q germinauerũt ex granis ↄtritis ab exercitu ſenacheribꝗ vaſtauit ?
Oiripuit bona terre qñ iuit ad pugnãdũ ↄ regeethiopievt dictũ eſt.qꝛ
ſicut dicũt hebꝛei exillis granis tot bona creuerunt ꝙ totus ppls exe
chie potuit vno anno ex illis viuere. Et ĩ àno ſcõo ⁊c̃.dicit Ra.
Sa.ꝙ exercitꝰ ſẽnacherib pciderat arboꝛes fructuoſas ⁊ ipſi ecechie
pꝓmittit᷑ ꝙ miraculoſe facerẽt ramos ita magnos ꝙ ð fructib ibi na
ſcẽtibꝰ pplłs anno ſcõo poterit ſuſtẽtari. n anno autẽ tertio ſe/
minate ⁊c.quaſi diceret.O tu ecechia cũviderliſta duo ſigna ſcias rui

nã ſẽnacherib futurã ĩ pᷣncipio anni tert quando reuertet̃ ad obſidẽ

dũ hierłʒ.ita ꝙ ipo deiecto poteris tute ſeminare ⁊ metere ⁊viuereꝗ/
ete.iõ ſegẽ: Et mittet ⁊c.ſubditur. f ¶ Radicem deoꝛſũ.i.ſtabiliet
in terra. glEt faciet fructũ ſurſũ.i.opꝑa ſacta. ꝛ2de hierlʒz ⁊c̃.
.i.due tribꝰꝗᷓ remãſerãt alis decẽ captiuatis.⁊ iſte due tribus timoꝛe
ſẽnacherib ĩtrauerũt hierſʒ fugiẽdo de circũſtãtibꝰ loc timoꝛe ſẽna/
cherib:ſʒ exercitu ei pcuſio exierũt ĩde ſecure ad loca ſua redeüũtes.

i ¶ Et ſaluatio ðᷣ mõte ſyõ.qꝛ orones ecechie ibidẽ ĩ tẽplo ſtãt ⁊ ſacrifi
cia ſacerdotũ cũ pᷣcibꝰ iſaie meruerũt illã ſaluatõeʒ ppłi de manu ſen

nacherib. k Eelꝰ dni ⁊c.vindicãs blaſphemiã ſenacherib. l¶ Pꝛo⸗

pterea h dicit dñs cuiꝰvbũ nõ põt eẽ falſũ. m ¶ Mõ ĩtrabit ciuitatẽ

autem angelus domini: ⁊ percuſ
ſit in caſtris aſſyrioꝛũ centũocto

ſeqnter põit᷑ exesu

tio ãgelica.vbi pᷣpo

nit᷑ ꝑcuſſio exercitꝰ
cũ dr. Egreſſus eſt
aüut ⁊c.ſcõᷣo ꝑcuſſio
regis cum dicitur.

ginta quinque milia. Et ſurrexre tEegrel de
runt mane: ⁊ ecce omnes cada/

2fuſibilr fugiẽs.
uera moꝛtuoꝛum. Et egreſſuũs ẽ ſee fa·. Dnt alig
abijt: Et reuerſus eſt ſenna/

2 regnauit aſaradon filius eius x

ara.i.armenie. ⁊ ſic
Ppꝛ0eco. XXXVIII vr ꝙ nõ ĩterfecerũt
M diebůs illis egro⸗ ei upiditare fgna⸗
tauit eʒechias vſq; ad di. ꝑp qð ra.ſa. aliã
Umoꝛtem: ⁊ introiuit ancee rezar ſh
ad eum iſgiss filius amos pꝛo/ erãt turbatieü eo
pheta ⁊ dixit ei: Hec dicit domi ⸗ ꝙ filii eoꝝ ⁊ amici
nus:Diſpone domüitue qꝛ mo/ neremnaru e
rieris ti Tnon viues. E t conner deü iſrl vt dictü ẽ
pꝑrp q tractabãt de
moꝛte ipſiꝰ.qð cum

fuit qꝛ oꝛdiaue⸗

rat aſaradõ regna/

cherib rex aſſyrioꝛum:⁊ babita tux pyſe:iſt duobꝰ
uit in niniue. Et factuům eſt cum ſ.adramelech ⁊ ſa/
adoꝛaret in templo neſrach denʒ valar ſigs ſnis pon
ſuum:adramelech ⁊ ſaraſar filij Pont ticiterfece⸗
5 rüt eü deſiderio re/
eius percuſſerunt eum gladio: gnãdi.ſzhuic vr ob
fugeruntq; in terram ararath: uiare. qõ ſubdit᷑.

Fugerütqʒ ĩ ter.

ad qures eiꝰ ꝑuẽiſſet ĩtrauit tẽplũ dei ſui oꝛas ⁊ ꝓmittẽs ꝙ ſi ꝑi/
culũ Hq̊ euaderet.i eiꝰhonoꝛẽ ouos filios pᷣdictos ſacrificarz.qð

ĩtelligẽtes filii eũ iterfecerüt ne ab eo occiderent᷑.⁊ huic ↄſonat
quod dicit. Cum adoꝛaret ꝛc. Ca. XVIII.
n dieb ill. Poſt libationẽ ecechie ab hoſte.h̊ ↄnr ponit
eivlihatio ab ifirmitate.Circa qõ p põit ei ꝰmirabił ſana

Utio. 2? repᷣmit ex iſurgẽs elatio ca.ſeqnti. Pꝛia ĩ tres.
qꝛ p nũciat᷑ ſanatio.⁊? ĩterponit᷑ ecechie oro ibi:Scriptura.ʒ:

ſanatiõis executio.ibi:Et iuſſit. Pꝛia ĩ duas.qꝛ pᷣ ſanatio nũciat
⁊? ad h̊ ſignũ mirabile dat.ibi:Hoc ãt.Circa pᷣꝰ pᷣmittit᷑ ifirmi/
tas.⁊? nüciat᷑ ſanitas.ibi:Et factũ ẽ.Circa pᷣmuz or: In dieb ilk
egrotauit ⁊c̃.i.talr ꝙ nõ poteratcurari ꝑ nãm.Dicũtãt alig ꝙ G̊;
ↄtigit ei eo ꝙ nõ reddiderat gras dno ſufficiẽter ð̊ ꝑcuſſione ex/
ercitꝰſennacherib. Sʒ h̊ ipꝛobat Ra.Sa.pꝑ h̊ ꝙ iſaias dixit ſibi
poſtea:Et ð manu regis aſſyrioꝝ eruã te ⁊ ciuitatẽ iſtã:Ex qᷣ vi
det᷑ ꝙ illa ꝑcuſſio exercitꝰfuit pꝰ ĩfirmitatem ecechie ⁊ ñ an:ꝓ

pter qð diẽ h̊ ei accidiſſe eo ꝙ noluerat vxoꝛẽ gcciꝑe qð tñ facer̃

tenebat᷑ vt liea dauid ĩ regno ꝑ ipᷣm ↄtinuaret᷑.ꝑpꝑ qð ↄualeſcẽi
accepit vxoꝛẽ ð q̊ genuit manaſſẽ.⁊ huic dcõ ↄcoꝛdare videt᷑.qð
hr.ꝗ. Reg.⁊i.vbi dr ꝙ manaſſes erat.iz.ãnoꝝ cũ regnare cepiſ
ſet imediate pꝰmoꝛtẽ ecechie ꝗ vixit.is.ãnis pꝰſanationẽ iſtã.iõ
diẽ RKa. Sa.ꝙ illõ qõ ſeqgt. 3 Diroe do.⁊c.i.fac teſtm̃ tuũ.
dixit iſaias ecechie.ʒ die añ ꝑcuſſionẽ exercitꝰ ſẽnacherib ⁊3.
die ſeqnti q̃ fuit illa ꝑcuſſig fcã eceeias ſanatꝰ aſcẽdit ĩ domuzʒ
dñi.vt hr. . Reg.⁊o al Et ↄuer.ece.⁊c̃.vt oꝛaret ſecretiꝰ⁊ jᷣuo
tiꝰ ñ ipediret᷑ ab aſſiſtẽtibꝰ. b¶ Obſe.dñne ⁊c̃. B ñ dixit ad ia

H ſaias
ln ctaãtiã ſʒ magis ad graꝝ actionẽ recognoſcens ꝙ h̊ ꝓceſſi et ex uiditur in duas partes.quia pꝛimo ecechias recolit anxietatem ani
S bõitate dĩna.vt ſic grat de pᷣcedẽtibvlterioꝛẽ gram iĩpetraret. mi in qua fuerat.ſecundo bonum quod deus ſibi per iſniam pꝛomi /
ſin a ( Et factum ẽ.Pic ↄñr denũciat᷑ eiꝰſanitas.⁊ pʒ lr̃a vſq; iobi,. ſerat.ibi:Tu autem eruiſti.Circa pꝛimum dicit.
iſar b Mcce ego aduciã ſuꝑ dies tuos.quos iam pfeciſti. c¶ Quĩ h¶ In dimidio dierum meoꝛum.tunc enim egechias erat in. ʒo.anno
ſte; decim annos.iſta fuit pꝛophetia pᷣdeſtinationis qͥ eſt quando fit vite ſue.quod ſic patet.quia... Regum.is.dicitur ꝙ exechias erat.
ricir reuelatio ꝓphete alicuius futuri ꝓut eſtin diſpoſitione dina zs:annoꝛum quando regnare cepit:⁊.⁊9.annis regnanit.qui ſimul iũ
ui eius pᷣſciẽtia. ⁊ hec infallibiliter implet᷑.qꝛ diuinapꝛeſciẽtiaẽi/ ctifaciunt. 4.annos.a quibus ſi ſubtrahantur.is.quibus regnauit
erri mutabił ꝓphetia aut ſupꝛa poſita q̃ dixit: Moꝛieris tu ⁊ nõ vi poſt infirmitatem iſtam remanent. 39. ⁊ ſic eratin. 39. anno quando
ſi⸗ ues. fuit vpberiacninarianis fenetar alidd ninon ncmar uis d ec deß
. ut eſt in mente dĩna ſʒ ꝓutẽ in cauſis inferioꝛi 2 ſic erat de cſt ez ochi . . meldiũ vite hoĩs ſecũduz
ni Urmatate exechie q̃ erat incurabilis ꝑ naturam. nõ tñ ꝑ h̊ exclu ri gechislaclen, ſarn ad P d⸗ curſum natuunune.
6⸗ Aebai gn dina virtute curaret᷑.⁊ iõ talis pphetia nõ ſempiple᷑. ietem: oꝛquit ad dominuʒ:⁊? i ¶ Uadam ad poꝛtas in/
ci⸗ d ¶ Hoc auũt. Hic ↄñr dat᷑ ſignum mirabile ad cõfirmationem di dixit. Obſecrò domine:memẽto feri. In bebꝛeo habetur
cte ꝓphetie qᷓ erat pdeſtinationis.cũ dr in pſona dñſi. e ¶ Ec / queſo quomodo ambulauerim ſcol.quod aliquando ac·
4 ce ego ⁊c.ex hoc pʒ ꝙ illud hoꝛologium erat ad ſolem ad cogno/ coꝛam te in veritate ⁊ in coꝛde ꝑ cipitur pꝛo foſſa vel ſe⸗
lit ſcendũ hoꝛas diei ꝑ vmbꝛã.⁊ dicunt aliꝗ ꝙ due linee faciebant f ab “ ſti 2 pulchꝛo. ⁊ ſic accipitur
s vnã hoꝛam:⁊ ᷣm hocilla dies artificialis fuit augmẽtata decez? fecto: ⁊ quod bonum eſt in ocu/ guantum ad coꝛpus exe/
n hoꝛis tm̃.ſ.qꝗnq; hoꝛis in regreſſu ſolis vᷣſus oꝛientem.⁊ gnq; ho lis tuis fecerim. Et fleuit eʒechi chie. Aliquando autem
1, ris redeundoad locum vbi inceꝑat retroceſſio. Alij vero dicũt ? gs fſetu magno.Et factůʒ eſt½ cccipitur pꝛo inferno:
cn conueniens videt᷑ ꝙ qlibet linea faciebat vnazʒ hoꝛam:⁊ ſic illa bum domini ad iſaiam dicens. ſic accipitur quantuz ad
dies artificialis fuit augmentata.⁊o.hoꝛis.io.retrocedendoad II CeolliiI g bie 1animam eius. accipien-
oꝛientem.⁊.io.redeundo ad locum pᷣſtinũ.⁊ ſic illa dies artificia Dade 7 dic ezec e. Dec dicit Jo tamen infernum pꝛo
lis git za vore v ge auntkiß ſol rnnegt Neg ghgtt . dominus deus dauid patristui. .——
⁊ poſtea ꝑ retroceſſum ⁊ regreſſionẽ.⁊o.⁊ tandẽ duas habuit ſo Andinioꝛationem tnam: viqi c ad infernum.
. larendente ad occaſuʒ. ⁊ hec videt᷑ opinio Dionyſii ĩ epiſſola ad nätetegriotteiſtnan e idi ſed ad poꝛtaſinferi:quia
. Polycarpũ:vbi loques de iſta retroceſſione ſolis diẽ ſic:Sol ců lqchrymas tuas.cce cgoadlij/ lymbus ille a ſanctis dicia
. decima hoꝛa eẽt deo pᷣcipiẽte repedauit ad oꝛientez alis.io.ho⸗ ciam ſuper dies tnos quindecim tur eſſe in ſuperioꝛi par-
ig ris deſignatis. deinde rurſus.io.poꝛis alijs ad occidentẽ curren ònnos:⁊ de manu regis aſſyrio teinfenrnrii.
we te ſole.ſʒ ⁊ reſiduis diei duabꝰ hoꝛis ⁊c. rum eruam te: ciuitatem iſtaz: Kk uenn tehlicliats an- .—
⁊ pꝛotegam eꝗ.hᷣ autem tibi erit mecum conſiderabam
n ſignum a domino:quia faciet do gquotannis poſſem viue/
minns verbum boc quod locu eriuualio verbo iſn
4 tus eſt. Ecce go reuerti faciam ie moꝛieris tucé.
ii vmbꝛam llinearum per quas de m (Mon videbo domi /
i. deſcenderat in hoꝛologio achaʒ umn deuz. ideſt templũ
t in ſole retroſum decem lineis. vomiim.
„IF. W e⸗ In terra .
Et reuerſus eſt ſol decem line- iceſt inter omnes vmen
is per gradꝰ quos deſcenderat. tes. non aſpiciam bomi/
l̃ Seriptura ezechie regis iuda: ne Eltr lrcſenti virn
cum egrotaiſet: æ conualuiffet akin ritneer doie
de inkirmitate ſua: Egò dixi in di meibabitantem in pace
midio dierum meoꝛum vadam moꝛtno Enacken. hoc
àd bo inferi. Queſiui reſi/ dicebat egechias. quia
. ad poꝛtas inferi. Queſiu n⸗ dm Ilalas ſivi direnatt:
duum annoꝛum meoꝛum. Di poc ante ruinam ſenna-
e xinon viddebõ dominum deuz cherib ⁊ liberationem ci
in terraviuentiũ:nõ aſpiciaʒ ho nirate pornni e
nin trtir q PDoi em capitulo pꝛecedenti. Et
hn minem vltra: ⁊ habitatoꝛem ge ideo graue erat ecechie
nit ⁊ conuoluta eſt a me quaſità videre.
l. bernaculum paſtoꝛum: Rae p GBeneratio men abla,
ni ciſa ſt velut a texente vita mea mum mihi ſececleneen.
fes duz adhuc oꝛdirer ſuccidit me. in regno.⁊ hoc conſonat
13 De mane vſq; ad veſperam fi icto Rabi Salomonis
miees me:ſperabam vſq; ad ma ſupꝛa poſito non ha/
mi⸗ Quaſi leo nit om/ bebat adhuc filium.
l ne. Quaſi leo fic contriuit om⸗ q ¶ Et conuoluta eſta me
5 nia oſſa mea. De mane vſq; ad neextendatur vltra per
ep⸗ veſperam finies me. Sicut puͤl generationes futuras.ſi/
4 lus hirundinis ſicclamabo:me curpatüun plicatun nõ
, ditabo: vt columba: Attenuaͤti r ¶ Quaſi tabernaculum
eef paſtoꝛum.quod quando
. H tc . 4 alibi Serae
H ?khlicät ad ali tad
. 8 ¶Pꝛeciſa eſt veluta texente vita mea ⁊c̃.ideſt in medio pꝛoceſſus
io ſui.ſicut tela aliquando ſcinditur a texente dum eſt adhuc in fieri.
li⸗ 2 Sien gulius Enunciniociamansmopaſturecſpiendoamatre.
z ; farũ actio/ v ¶ Meditaboꝛ. in gemitibus mutis.
4 3äs E iumbauehabergemimpꝛocanu. en
o ptura ⁊c̃.ſecundo tractatur.cum dicitur. g¶ Ego dixi. Et di ¶⸗ ttenuati unt oculi mei ⁊c. qex diutina attetione ocu oꝛuma

di⸗

aligqd debilitat᷑ vᷣt viſiua.
moꝛtẽ me ducẽtis. b¶ Rñe
.q.d.nõ poſſũ moꝛtẽ euadere niſi negociũ meum accipias ſuꝑ te. .
c ¶ Quid dicã.creatoꝛi meo. Pe ²*
luto.q.d.nõ habeo ð factis ſuis ↄtẽdere.

2

ep me.ſic ẽ ĩ hebꝛeo ⁊ libꝛis coꝛꝛectis

ut gd rñdebit mihi. ſicut figu
ũ ipſe fe. me creãdo

vel aliter:Cũ ipſe fecerit.hãc ĩfirmitatẽ ſuo iuſto iudicio mihi iĩferen
do ꝓ delictis meis:⁊ iõ nõ hẽo niſi illa referre hũiliter coꝛã ipſo.iõ ſbᷣ

dit᷑. Recogitahgac. f.
anguſtia. gKoꝛꝛipieſ
me.i.coꝛꝛipias.ita ꝙ hec
ifirmitas nõ ſit mibi ad
moꝛtẽ ſʒ ad coꝛꝛectioneʒ
h (Et viuificabis me.i.vi
uifices.hebꝛei.n.nõ hẽnt
optatiui futuꝝ tpᷣſſʒ loco
eiꝰvtũt᷑ futuro ĩdicatiui.

i ¶ Ecce in pa.i.tẽꝑe pacis
mihi annũciate ꝑ iſaiam

ſuꝑ deiectiõe ſẽnachexi

de pꝓpiquo futura RQA/

maritudo mea amarilj.i.
amaritudo moꝛtis mihi
iminetis niſi tu iuues me
valde augmétabit eo ꝙ
pꝑ moꝛtẽ puaboꝛ ab aſſe⸗
cutiõe ⁊ bñficio dicte pa
cis. ¶ Tü at. Hic onr
egçechias recolit bñficiuz
a deo ſibi pᷣſtitũ de ꝓlon
gatiõe ſue vite dicẽs:Tu

düt erniſti aiam meã.i.vi
tno
ꝛz0 ie
ciſti ⁊c᷑.q̃ſi nolẽs ea vide

tam meã. m
pi. p moꝛté. n

re ampliꝰad puniendum
⁊ ſicviuificaſti me non ſo
lũ coꝛꝑaltr ſʒ ẽt ſpũaliter.
o¶ ꝛ non ĩfern ⁊c. poſt
moꝛtem.n. non hẽt locũ
ↄfeſſio pctõgx. p ¶Hõ

expectabũt ꝗ deſcenduüt
in lacũu.i.in ifernũ dãna.
Neritatẽ tu/

ton. q
am.i.effectuz tue vitati
qua ꝓmiſiſti ſalutẽ hũa/
ni generis ꝑ xpᷣm.qꝛ non
eduxit illos ꝗ ibi ötinebã

r ¶ Uiues vi. ipſe
confitebit᷑ tibi.ad ↄfeſſio

ne ſi ſic viuit ⁊c̃.vt.ſ.ↄſtitutꝰ ſimĩ tali

ſüt oculi mei ſuſpiciẽtes ĩ excelſũ
Dñ̃ẽ vim patioꝛ:reſpondeꝙ me.
Quüid dicã:aũt ꝗd rñdebit mihi
cuʒ ipᷣè fecerit: Recogitabo tibi
oẽs annos meos in amaritudine
aie mee. Dñẽè ſi ſicviuit: ⁊ intali/

bus vita ſps mei. Coꝛꝛipies mè:

æ hiuificabiſ me:eccè iĩpaceama
ritudò mea amariſſima. Lu aũt
eruiſti aiam meã ſit nõ piret: pie
ciſti poſt tergũ tuuʒ omnia pctã
mea.Qꝛnon ifernꝰfitebit tibi
neq; moꝛsllaudabit te:non expe
ctabũt ꝗ deſcẽdũt i lacũ ueritateʒ

tuã. Niuẽs viuẽs ipſe ↄfitebit ti/

bi ſicůt ⁊ ego hodie. Pat᷑ filijsꝰ
noͤtã faciet vᷣitatẽ tuã.dũe ſaluũ
me fac.⁊ pſalmos nĩos cantabi
mꝰᷣcũci diebus vite nĩe in doᷣmo
dñi.et iüſſit iſaiasvt tollerẽt maſ
ſã de ficis cathaplaſmarẽt ſuꝑ
vultꝰ? ſanaret᷑.Et dixit ẽʒechiaſ
OQð erit ſignũ qꝛ aſcẽdam in do/
mũ domini: XXANXIX.

rex babylõis libꝛos ⁊ munera ad
eʒechiã. Audierat enĩ ꝙ egrotaſ
ſet ⁊ ↄualuiſſet.Letatꝰeſt aüt ſu/
per eis eʒechias ⁊ oñndit eis cel/

ℳ₰

nem.n. pcti regrit᷑ vita pñs qꝛ nõ hẽt locũ poſt moꝛtẽ vt dem̃ eſt. Ad
ↄfeſſionẽ laudis regrit vita gre.qꝛnon eſt ſpecioſa laus ĩ oꝛe pctõꝛis
Eccle.is. ca.iõ duplicat᷑ li viuẽs. s Biẽ ⁊ ego ho.cõfiteboꝛ vtro/
qq; mõ.ecit.n.hàc oronem poſt cõualeſcẽtiã de ĩfirmitate vt pᷣdcm̃

eſt. t

Pf. ſ. gcũq; de ppło iſrb. v

ilus.ſ. ſunis. x ¶ NMotã fa

Sie viʒ patioꝛ. rõne ĩfirmitatis ad

Ntẽpe illò miſit mero⸗)
dach balad filiꝰbaladã

.
—

NIcet freq̃nterĩ ſacra ſcriptura nõ fᷣuer᷑ oꝛdo tpis vt dr̃i
¶ ßpoſtilla:tñ ꝙ q̃ſtio iã ötermĩata ⁊ ſatiſfcã ſtati ſine me/
dio itereĩ nõ recolo me vidiſſe. vñ de h̊ qð or hic:Dixit
Egcchias aliter videt᷑ poſſe expõi.Ad qð ſciendũ ꝙ vbi nos hẽ/
mus iterrogatiuũ.ſ.ꝙ erit ſignũ.ĩ hebꝛeo hẽtur h̊ dictio ma ᷓ

vno mõ ſignificat h idem qð in trãſlationenr̃a.ſ.interrogationẽ
de ſigno bendo.Alio mõ h dictio ma.accipit cõparatiue ſeuad

miratiue ſicut ibi. Quã dilecta tabernacu

vniũſa q̃ inuẽta ſũt in tbeſaun eiꝰ

Nõ fuit vbũ qð nõ oſtẽderet eis Gbon cloeladi
ezechias in domo ſua:⁊in oĩ po ĩ ̊ loco h dictioma
teſtate ſua. Introiuit antẽ iſaias nevidet raſtered⸗
heta ad eʒechiã regeʒ:⁊ dixit ſub pᷣmoſeſu. .iter⸗
At Anic virerttvin iſti: 2 vnde ne anei el
venerũt ad te? Et dixit eʒechias: as qð ſignũ ꝙ aſci⸗
Dẽ terra lõginqua venerunt lad dã ĩ domũ dni.i.;
me:de babylone.Et dixit ꝗqd vi- mirabeile ſen no
derut in domotna: Et dixit eze dar mibiad hoeqy
chias:O ia q in domo mea ſũtvi aſcendã ĩ domũ dñi
derũt. Mõ fuit res quã nõ oſten 2B/ ⁊ ſic vba Ecechie in
derim eis in theſauris meis. Et iacohanenarpe
dixit iſaias ad eʒechiò: Audi ver titionẽ ſigni cũ iam
bu dñi exercituũ.Ecce dies veni/ illud habuerat. ſed
ent: ⁊ auferẽt᷑ oia q̃ i domo tua vorl enigrantac⸗
ſũt: ⁊qᷓ theſauriʒauerunt patres vatiſen adtmiraris
tuivſq; ad diem hanc:in babylo nez de tanto ſigno.
nem. MNon relinquetur quicq;: ⁊ ſic enarrationes ĩ
dicit dominus. Et de filijs tůis beopꝛio loco ponun

qui exibunt de te quos genueris
tollent: ⁊ erunt eunuchi in pala-
tio regis babylonis.Et dixit ẽʒe/

chias ad iſaiam: Bonũ verbum

la tua.vbi loco qᷓ; po/

. nit᷑ ̊ dictio ma⁊ ẽ
ramẽtoꝝ ⁊ vnguẽti optimi: ⁊ oẽ ſ ma ⁊ ſub eodẽ ſenſu
apothecas ſuppellectilis ſue: ponit ibi q; dulcia

faucibuſmeis:⁊ ibi

ecechie irabik ſa⸗

SUI natio. Hoñr deſcri⸗
xit: Fiat tantum pax⁊ veritas in tio.⁊diuidit tens
ebus meis. prtes.qꝛ pmo hoe
dicbno mels. tio öſcribit. ⁊ 2? re/
pmit᷑ ibi:Introiuit

ãt. Circa pᷣmũ ſcidũ ꝙ babylõu circa curſũ ſideꝝ erãt ĩtẽti. vññ

⁊ aſtronõia ibidẽ pᷣ fuit iuẽta.ſ.ĩ chalðᷣa c metropołẽ babylõ.⁊ iõ
qñ ꝑcepũt retroceſſionẽ ſol pᷣdcãʒ ↄ curſũ natur.fuerũt ſolliciti
q̃rere q̃łr h acciderat.⁊ cũ audiſſẽt accidiſſe ĩ ſanatõe ecechie
ðᷣ ↄſilio ſapiẽtũ rex babylõis miſit libꝛos.i.lr̃as ad ecechiã ad ſci

ciet vitatẽ tuã.q̃ ſanaſti me ſiẽ dixiſti ꝑ iſai am. ⁊ B narrabũt pr̃es fi/
lus ſuis ad gliam tuam.⁊ qꝛ egechias ſemꝑ indigebat dĩno auxilio ẽt
poſt ſanationẽ.iõ cõcludit ĩ fine. -¶ Dñne ſaluũ me fac.qꝛ ex te pen
det ſalꝰcoꝛꝑis mei ⁊ aĩie. 30Et pſalmos nr̃os cantabimꝰ.ego ⁊ mi
niſtri tui. a ¶ Cunctis dieb.i.in aliq̃ ꝑte dieꝝ ſinguloꝝ. NSn
domo dñi.vbi eſt loc ꝰdeputat oroni.⁊ ſic oro ceteris paribP ẽ magis
exaudibiłibi qᷓ; alibi. c(¶Et iuſſit. Hic ponit᷑ executio ſanationis
egechie q̃ tñ oꝛdine tꝑis pᷣceſſit oroneʒ pᷣdcãm:vt pʒ ex pᷣcedẽtibꝰ⁊ ẽt
ex ſeq̃ntibꝰ:dicit igit Et iuſſit iſaias ⁊c.Dicũt aligꝗ ⁊ ſatis apparẽter
wemplaſtꝝ ð ficis ðᷣ nã ſua erat aggrauatiuũ illi ĩ firmitatis.⁊ iõ iuſ
ſit ꝓpha apponi vt ſanatio mirabilioꝛ appareret. d¶ Et dixit exe
chias ⁊c. Iſtud refert᷑ ad illud qð ponit᷑ S. Pocãt tibi erit ſignuʒ.vbi
ꝓphᷣa rũdet ad qſtionẽ ecechie h̊ motã.ſcriptura.n.ſacra ñ ſꝑobſᷣuat
oꝛdinẽ tꝑis ſʒ freqᷓnter pᷣus dcã vł facta poſteriꝰſcribunt᷑.⁊ ecõuerſo.

Inc. 38. vbi dr ĩ poſtil. h ↄñr dat ſignu mirabile.ADDITIO. I.

SIcet cõis expoſitio doctoꝝ ſcõꝝ circa h̊ ſignũ factũ Exechie
ſſit ↄfoꝛmis huic qð exponit᷑ ĩ poſtilla:multa tñ occurrũt in B
mayxima admiratiõe digna ꝓut ĩ additiõe ſuꝑ 4? Reg.ꝛo.
L ca. vbi de BGᷓ eodẽ ſigno ſilłr tractat᷑:fuit large oñſum.Unñ ad pᷣdictas
admiratiões tollẽdas ⁊ ad vitatẽ lr̃e ꝓut plane ſonat pſeqᷓndſalua

ſẽp ſanctoꝛum auctoꝛitate ⁊ abſq; aliqua temeraria aſſertione: Poc

ſignũ aliter videt exponẽdũ ꝓut ibidẽplane fuit pᷣclaratůũ. ¶ IJn
eo.ca.vbi dr̃ ĩ poſtilla.Et dixit ecechias. ADDITIO. II.

endũ ð retroceſſiõe ſoł mirabili.Fʒ ꝙ dr̃.z.Paralr.ʒ2.vbi dr̃
nũcij regl babylõis miſſi fuerũt ad ecechiã vt iterrogarẽt ipʒ ðᷣ

7

oꝛtẽto qõ accipᷣrat ſr terrã:⁊ miſit mũera ĩ ſignũ reuerentie.
f¶¶ Leta ẽãt ⁊c.leticia ĩepta ꝓcedẽte ex elatõe ex h̊ ꝙ tałrex ⁊ tã
cð tã lõgiꝗs ptibꝰmiſiſſet ſibi nũcios ſolẽnes ⁊ mũera:vñ ſub

—

dit᷑. g ¶ Et oñ.eis ⁊c.diẽ̃ Ra.Sa.qꝙ ñ ſol ondit eis diuitias
regni ſui ad ſuã iactãtiã:ſʒ ẽt ea q ſecretiſſie ⁊ reuerẽtiſſime ſᷣua
bãt᷑ ĩ tẽplo.ſ.ſacrã vnctionẽ regũ ⁊ põtificũ.tabulas teſtionij ⁊ le
gẽ q̃ ñ erãt gẽtilibꝰoñdẽda.⁊ q̊ notat᷑.cũ ſubdit. Nõfuit vbũ ⁊c

Et ſubdit᷑: In oĩ ptãte ſua. h

noi pt. h Introiuit. H̊ ↄnᷣr repᷣmit᷑ dicta
elatio ꝑ rephẽſionẽ ꝓphe cũ dr̃. Quid dixerũt viri iſti ⁊c.nõ q̃ſi

uitex ignoꝛãtia.qꝛ totũ erat ſibi . ðo reuelatũ ſʒ vt ex rũſiõe ee

chie ↄuẽientiꝰargueret eũ. i

idargueret eũ. i ¶ De ter. lõgĩ. ⁊c.q.d.̊ mihi fuit
ad magnã glłiã:⁊ iõ oñdi eiſtotiꝰregni magnificẽtiã. k¶
es ve.⁊c. Iſtud fuit cõpletũ qñ nabuch.rex babylonis tꝑe ſede

Ec. di

chie ĩ babylonę trãſtulit ð hierłʒ ꝗcꝗd erat ibi pᷣcioſũ.vt hr.4.

Keg. vlt.

3 25 fi.tuis ⁊c̃.B fuit ĩpletũ ĩ dãiele ⁊ ſocus eiꝰ

g fuerũt ð ſemĩe reg iuõ ⁊ ducti ĩ babylonẽ tꝑe ioachĩ ⁊ ibi nu
triti ⁊ eruditivt poſſẽt ſtare ĩ palatio regl.vt hr Dan.i. m ¶ Et
di. ege.⁊c. Pẽituit.n.ð ſua elatõe:⁊a ſic acceptauit dñiſniĩaz.ð.ſe ⁊
S.r̃gnũ ſuũ.ꝑꝑ qð pẽa iſta ñ fuit ĩducta tꝑibꝰſuiſſʒ fuit dilata vſs

le ioachĩ reg ⁊ ſeõchie.qð poſtq; ſibi dem̃ fuit ꝑ iſaiã.rñdit.
Siat tm̃ ⁊c.recogſcẽdo in h̊ bñficiũ dinũ ð pᷣdcẽ pene dilatãc.

to
dei
toi
ſu
er
lnt
hͤe

llüf⸗
et
gi.

¶ YBſaias

be a Onſolamini. In pcedẽtib hlibꝛi iſaias cũ ¶¶ Ea. CIL. pera.i.crudeles ⁊ duri. s ¶ In vias pla.i.ad maſuetudinẽ dedncti.
iſnemne c AImyſterio xpi denũciauit pectatoꝝ punitionẽ:hic ↄnr de ſic pʒ ð paulo ꝗ fact fuit agnꝰõ lupo.Põt ẽt G aliter exponi de oꝑibꝰ
heder cribẽdo idẽ myſteriũ denũciat iuſtoꝝ pſolationẽ.⁊ di pnie q vident᷑ dura ⁊ aſꝑa ſz ꝑ gram xpi facta ſũt credentibꝰleuia.vñ
ſbimnsb uidit᷑ in duas ptes.qꝛ pᷣ inducit eos ad expectãdũ ꝓmiſſa dina. dic Augl. Oia ſeua ⁊ imania leuia ⁊ ꝓpe nulla facit amoꝛ. t ¶ Et re
daomj 2? magis in ſpali pſegt illa. 45. ca. Pꝛima adhuc diuidit᷑ ĩ tres uelabit glia dni.i.ði fili ꝗ dr glła pr̃is eo ꝙ glia m Lulliü e clara no
mmngtin ſm tria ex ꝗgbꝰĩducit rõnem ad dicta ꝓmiſſa expectandũ.q p⸗ ticia cũ laude.vñ glia dr q̃ſi qdã claria · (. mutata in· g. illa at q ad noti
Nthrſenel ducit h ex dĩna poteſtate.⁊=? ex eiꝰ caritate.ca.ſequæẽti.tertio ex cia tinẽt ĩ dinis filio appꝛopꝛiant᷑.⁊ iõ ſicut dr ſapia Pris. ita ey glia.
locdin eiꝰvitate..ca.Pꝛima in duas.qꝛ pððnüciat ↄſolatoꝛis ꝑſonã v»&Er vide.oĩs ca.i.poterit videre. x¶ Qð os oñi locutũ e. cuiꝰ vbũ
nunne 2 declarat ei potẽ dDeficere nõ põt ab unple
tltee tiã ibi. Quis meſuſ O nſolamini ↄſo/L. on:exalta in foꝛtitudinẽ vocẽtuã tione. PCloxvdicen⸗
glocti eſt. Pꝛima adhuc ĩ lamini ooleme die di q euãgelizas hierk. tig. I. oni loantis ad iſaiã
. iſ tres qꝛ pᷣmo alloqĩ amimp leme die dnus geusge 1328 ierlm. Exãlta noli vład ioãnẽ baptiſtam.
gnl pplin vbis 2ſolato . veſter. Logmini 4 coꝛ timere. Dic ciuitatibꝰ iude:Eccè ala Bübie denũ
ſneiei rus. =: denuciat p hierlm ⁊ aduocate eã:qi cõplè deꝰveſter. Eccè dñs deꝰ in foꝛti- cia. a ¶ Dis caro fenu
ichigii Pnã hcurſoꝛis. ibꝛ· taeſt malicia eiꝰ: dimiſſᷓ eſt inig tudine veniet: ⁊ bꝛachiũ eiꝰdñna zinulla firmitaté ſeuſta
