oppꝛobꝛij ſui.ideſt ſeipſum:quia hoc faciendo pꝛocurauit oppꝛo/

bꝛium ſuum.Inſule.n.aſie eràt confederate romais.iõ ab eis miſſis
eſt ſcipio aphꝛicanus contra antiochum qui deuicit eum. ⁊ de campo
fugauit.pꝛopter quod ſubditur. t ¶ Et oppꝛobꝛium eius conuerte
tur in eum.i.in antiochum. Pec autem expoſitio videtur eſſe contra

ria textui.quia per hoc antiochus non fecit oppꝛobꝛium ſuum ceſſa⸗

re.ſed magis augeri pꝛopter hoc recurrendum eſt ad litteram hebꝛai

cam que talis eſt.Et reducet dominus oppꝛobꝛiũ ſuũ ſuper eũ.quia

pꝛopter blaſphemias contra deum incurrit dictum oppꝛobꝛium. Et
abſqʒ oppꝛobꝛio ſuo reddet ęi.quia nihil deperijt ipſi deo pꝛopter
blaſphemias antiochi. 1
um terre ſue:quia fugiens dẽ aſia voluit ad terram ſuam redire.

x (Et impinget. quia in ipſoreditu oxciſus fuit in templo nanee ſcõᷣo

Machabeoꝝ. pᷣmo capitulo. y
cum eo erant diuiſi fuerunt membꝛatim:ita ꝙ eius cadauer nõ fuit
cognitum nec ſepultum. Dicunt tamen aliqui ꝙ in dicto reditu ocei/
ſus fuit pugnans contra elymeos:⁊ ꝙ pꝛimum capitulum ſcõi Ma⸗/
chab.loquitur de antiocho epiphane eius filio. ”M

30 Et ſtabit ĩ loco eins õõ filius eius ſenioꝛ.qui ꝑpꝑ

rtiam dicitur hic viliſſimꝰ. a(Et indi. deco.r.i. honoꝛe regali.
t in paucis diebus conteretur.quia parum regnauit.
Non in furoꝛe nec in pꝛelio.quia non fuit homo bellicoſus nec mi
taris. OD ¶ Et ſtabit in loco eius deſpectus, Pic cõſequenter agit
de regno antiochi epiphanis qui fuit figura antichꝛiſti.vt dictum eſt
de quo pꝛincipaliter agitur hic Ad euidentiam autem eoꝛum que ſe
quuntur.ſciendum ꝙ illud quod eſt figura alicꝰ vel ſignum oʒ ꝙ ſit
res aliqua:illud enim quod nihil eſt non poteſt eſſe ſignum alicuius
vel figura.⁊ ideo illud quod eſt figura vel ſignum alicuius poteſt du
pliciter conſiderari quo ad pꝛeſens.vno modo vt eſt figurd tantum
vel ſignum.alio modo vt eſt res quedam in ſe ⁊ tamen
ſicut circulus pendens ante tabernam poteſt conſiderari vt ẽ ſignuʒ
vini exiſtentis in cellario tantum.vel pꝛout eſt ſignumvini.⁊ cum HR̊
vt eſt res aliqua in ſe.Illa antem que dicuntur de figura vel ſigno
pꝛimo modo intelliguntur vera tantum eſſe de his quoꝛum ſunt ſi
gnuʒz vel figura.qꝛ figura inquãtũ figura ducit tm̃ in cognitionẽ al/
terius. Illa auteʒ que dicuntur de ſigno vel figura ſecundo modo.
vificãtur de vtroqʒ.ſcilicʒ de re que figurata ẽ et de eocuius eſt figu
ra. Simili modo eſt in ſacra ſcriptura.quia ſi aliquid dicatur de ali/
quo vt eſt figura alterius tantum:tunc ſenſus litteralis eſt vnus tan
tum.ſcilicz de illo cuius eſt illa figura:ſicut de ſalomone vt eſt figu⸗
ra chꝛiſti tantum.dicitur illud pᷣs.⁊i.Et dominabitur a mari vſqʒ
ad mare:⁊ a flumine vſqʒ ad terminos oꝛbis terrarum.⁊ ideo ſolum
verificatur de chꝛiſto ad litteram:non de ſalomone cuius regnuʒ ſo

t ↄſu.iĩ ma.eiꝰ.qꝛ

vEt conuertet faciem ſuam ad imperi/

tnon inuenietur.quia ipſe et ꝗ

igura alicuiꝰ

lum fuit in iudea.Sed illud quod dicitur de aliquo ſcdʒ ſex vt
eſt figura alterius:illud verificatur ad litteram de vtroqʒ:ta-
men principaliter de illo cuius eſt figura:ſicut de ſalomone di/
citur pꝛimo Paral.vigeſimoſecũdo.pſe erit mibi in filium.æ
ego eroilli in patrem. Quod verificat᷑ de ſalomone ⁊ Chꝛiſto.
cuius Salomon erat figura.ſed pꝛincipaliter de chꝛiſto qui eſt
filius naturalis dei:ſalomon autem fuit filius eius per adopti

onem gratie.ſaltem in pꝛincipio regni ſui. Similiter dicẽdũ eſt

in pꝛopoſito ꝙ anti
ciẽ ſuã ad ĩſulas:ẽt capiet mitas: ochus illuſtris qui
. Wertre eſt figura antichꝛi⸗
et ceſſare faciet pꝛicipeʒ oppꝛo/ ſtip teſtoupliciter
bꝛij ſui. ⁊ oppꝛobꝛiũ i ↄũᷣtet᷑ ĩeũ cõſiderar.vnomo⸗
t »uetet faciẽ ſuã ad iperiũterre dovt eſt figura an⸗
ſue: t ipiget⁊ coꝛuet: añ inẽnie vxßitmn n ſcilla
tur. ⁊ ſtabiti luco iꝰ viliſſimꝰ? et cho verificant tin
idignꝰdecoꝛe regio:⁊ĩ pàud die ad litteram de anti
bus cõteret: fiĩ fůroꝛe nec ĩ pꝛe cbꝛiſlo aliomõ ho⸗
lio: ⁊ ſtabit ĩ lcoeiꝰ deſpectůs: raantchint eiu
⁊nõ tribũet᷑ ei honoꝛ regiꝰ.Et hoc vt im ſe eſtali⸗

ſᷣeniet clam: ⁊ obtinebit regnũ ĩ

fraudulẽtia.Et bꝛachia pugnãd

quid.⁊ ſic illa q̃ di/

cãtur de vtroqʒ. de
antlocho tamẽ im/

perfectius ⁊ perfectius de antichꝛiſto ciius eſt figura.ſicut di

ctũ eſt ſupꝛa.S.c.qꝛ ea que ibi dicta ſunt verificantur de vtroqʒ
In hoc ca.aũt aliqua dicuntur de antiocho pꝛedicto iſto dupli:
ci modo.⁊ ideo diuidit᷑ in duas partes.qꝛ pᷣmo ponuntur ea que
dicuntur de antiocho ſᷣm ſe ⁊ vt eſt figura antichꝛiſti:⁊ ſic veri/
ficant᷑ de vtroqʒ.ſecundo ea que dicuntur de antiocho vt eſt fi
Kn antichꝛiſti tm.⁊ ſic verificant᷑ ð ſolo antichꝛiſto tm.ibi.Et
aciet rex ᷣm volũtatẽ ſuam. Pꝛima in tres.qꝛ pmooſtendit q̃
liter obtinuit regnum ſyrie fraudulẽter.ſecundo agit de pugna

gntiochi cõtra ptolemeum nepotem ſuũ.ibi. Et bꝛachia.tertio

qualiter pugnauit cõtra filios iſrael.ibi.Et reuertetur in terrã

ſuam.Circa pꝛimum ſciendum ꝙ antiochus magnus de quo di

ctum eſt duos filios habuit.vnũ ꝗ vocatus eſt ſi eleucus philo⸗
patoꝛ ⁊ fuit pᷣmogenitus.alius auteʒ vocatus eſt autioc bus epi/

phanes vel illuſtris.qð idem eſt.⁊ iſte traditus eſt romanis ob/

ſes pꝛo patre ſuo ne a fidelitate romanoꝛum recederet. Moꝛ/
tuo igitur antiocho magno vt pꝛedictum eſt.ſucceſſit eiĩ regnũ
ſeleucus filius eius pꝛimogenitus: de quo dictuʒ eſt hic ꝙ fuit
viliſſimus ⁊ indignus honoꝛe regio.pꝛopter ineriam ſuam. igi/
tur antiochus epiphanes qui erat Rome obſes audita moꝛte
patris ſui ⁊ ſciens inertiam fratris ſui regnantis:occulte receſ
ſit de roma ſine ſcitu ſenatoꝛum vt communiter dicunt biſto⸗
riographi.Aliqui autem dicunt licz pauci ꝙ receſſit de licentia
ſenatoꝛum:non tamen eſt vis qualiter receſſit ſiue ſic:ſiue ſic.
veniens igitur in ſyriam vbi regnabat frater ſuus:cepit ſimula
re benignitatem erga ciues ⁊ audaciam contra hoſtes ⁊ per hoc

attraxit multos ad ſe:ꝑꝑ qð fratre eius moꝛtuo qui parum re⸗

gnauit vt dictum eſt obtinuit regnum eius ⁊ nepotem ſuum.ſ.
filium fratris ſui pꝛinauit regno ſibi debito.⁊ hoc eſt quod di/
citur hic.Et ſtabit in loco eius.i.ſeleuci. “

e ¶ Deſpectus.i.antiochus epiphanes qui dicitur hic deſpectus.

uia fuit Rome obſes. . .
Ie non tribuetur ei honoꝛ regius.in pꝛincipio:quia pater ſu/

us antiochus magnus declarauit in teſtamento ſuo ſibi ſucce⸗
dere in regno ſeleucum:quia tunc erat conſuetudo ꝙ pater pꝛe
ferebat in regno ſuo de filus ſuis quem volebat.

dictum eſt. Et obtinebit regnũ in fraudulentia.quia ob
tinuit regnum poſt fratrem ſuuz per ſimulationes pᷣdictas.

g ¶ Et veniet ornnaegle⸗ de roma occulte receſſit vt iã

i ¶ Et bꝛachia. Hic oſtendit qualiter pugnauit poſt contra pto/

lemeum philometoꝛẽ nepotem ſuum filium eleopatre ſoꝛoꝛis
ſue pꝛedicte ⁊ ptolemei epiphanis regis egypti.⁊ diuiditur ĩ du
as partes ſᷣm duas innaſiones quas fecit contra egyptum ſecũ
da.ibi:Et ↄculcabitur.Circa pꝛimum ſciendum ꝙ antiochepi
phanes rex ſyre ſimulanit ſe celare pꝛo nepote ſuo rege egypti
adhuc tamen puero:et ideo quaſi ſub titulo tutoꝛis accepit ciui
tates quas reges egypti ppe regnum egypti acꝗſierant:q̃s cum
pᷣncipes egypti nomine pueri repeterent:ãtiochus negauit red
dere:⁊ ideo ĩter ipſum ⁊ regem egypti adhuc puerũ guerra mo/

ta ẽ:ſed duces ptolemei regis egypti venientes contra atiochũ
deuicti ſunt:⁊ per ↄſeq̃ns puer pꝛo quo pugnabãt tamen poſtea

cunt᷑ de ipſo verifi /

ſtegpi⸗.
icites e

SE
S=SS
E—

den.
ſccrroe
Cienhtinee
läüftepoft,
nöchernnente
ſatenetgnih
Gieninai⸗
fegideßtiin⸗
ſatſitelnro⸗
Gonecetrri⸗
ſf
chhlis.
füſuthen

—
—
=
—
=
==
—

mlnenun
gfiicſetin
ſiſſeſcicrr

i, ndre

haretbſt⸗

Pirggnnba
ſitnitfciſte
Abebentirhe
mneztegpcerte
Pegyolrn⸗
Nociizurfii
tbgicenteſto
ſeprsoſretet
W 60
eſigtchit
rluccͤzeri,
Aunn
Einmni
Pultflcsifee

Nonto
Nhte ſe nſd

lgri
latc

Nbinſi

git antr⸗
anmge
„ (t
atinn
muimefiinmnn
emnnchr etente,
Giwernne
tügmmatrin
tdanrN mirre
niöemennii

kELKR

Nantuätdi eactn.

nlbiseutim
Pannodere
ig woreck narſte
me; wereedtuanhe
tiſemrnschinnte
vmmonmrtna D
”
B.de odozetict
gopoptnienmiu
Pne pſs undn
s ipmiendün
maunmmmirtunſt
tgnicne
iternetitirt⸗
Abnrfet tungin
LimoNatiunt
rcins nemociſ

Pidebi M H
. gituintent⸗

S

=

= —

=☛

antiochus ſimulauit totũ feciſſe amoꝛe pueri tanq́; ſibi magis
pꝓpinquꝰ. vtpote ipſius auũculus.⁊ B fecit fraudulẽter vt poſſ/

gnabãt ꝓ eo.

meliꝰĩigredi egyptũ ⁊ obtinere diuitias illiꝰregni.⁊ G̊ ẽ qð dicit
bic.Et bꝛachia pugnãtis.i.duces ptolemei philometoꝛis qui pu

cũ quo antiocheiꝰauũculus ſimulabat facere fedus pᷣncipalr:

ptrit ẽ ab eo.ſ.qꝛ vt dictũ ẽ deuictis pᷣncipibꝰpueri:⁊ puer qͥdã/

modo deuictus eſt.

lanit pᷣdicta feciſſe rent. Inſup r⁊ dux ſederis. Et
emorvucrotſſur. oſtamicitias cũ eo faciet dolũ:
iſi poſſet meli cu⸗ eraſcẽdet⸗ Piei dico
Aocineres ſnagec taſceder ſt uperabit in modico
Aoree er e pplo:⁊ abundãtes ⁊ vberes vr /
homies et᷑nei.h̊ tñ Pi⸗ uienc e e Voe.
doloſe ſimulabat: bes igrediet. Et faciet qñ fece/
vt poſſz igredi egy· rũt pꝛes eiꝰ:⁊ pies patꝝ eiꝰ.ſRa
hen a ean pinas 1 da diuitias coꝝ diſſi /
d (Etaſcendet. ſ. in pabit: T contra firmiſſimas cogi
egyptüũ. eEtſu tatiões inibit: ⁊ hocvſq; ad tps.
her 4 mocicn 86 Et cõcitàbit᷑ foꝛtitudo eiꝰ: ⁊ coꝛ
timebat ſibi ab eo. ei iduſi eg auſt . n exercitu
credẽtes ꝙ ĩtraſſet magno. Etrex auſtri ꝓnocabit
ꝓ bono nepotis ſui ad bellũ mitisauxilijs ⁊ foꝛtibus

regis egyptit.
t abudãtes tcc. ſus e cõſilia. Et cmedẽtes pa⸗

ſpoliando eas. e ää
g, Et faciet q̃ nõ fe nẽcũ eo cõterẽt illũ: exercituſq;
ce.ac. q; pꝛedeceſſo eiꝰoppꝛimet᷑: ⁊ cadent interfecti
res ſui.ſcreges ſyie pꝓlnrimi.Hũoꝝ quoq; regũ coꝛ

nõ aſpoꝛtauer̃t ſpo
lia terre egypti. lʒ
aliq̃ extrinſeca illiꝰ
regni depᷣdati fuiſ/

vnã mẽdaciũ loquẽtur ⁊ non ꝓfi
— £ „ „ . „
ciẽt:qà adhuc finis in àlind tpᷣs.

haſee rig⸗ Et renertet᷑ ĩ fraʒ ſu cũ oꝑibus
ſüeſt. b¶ Etc multis: et coꝛ ei aduerſus teſta⸗

tra fir. cc.ſ.cõſiliuʒ.

qꝛ aſtutia ſua ⁊ fraude decepit ſapiẽtes egypti. vbi tũc vigebat
ſapiẽtia. i ¶ Et h̊ vſq; ad tps.q.d.nõ diu durabit. qꝛ ide fuit
poſtea turpiter expulſus. vel aliter. Uſq; ad tps.ſ antixpᷣi:ĩ quo

cõplebunt᷑ iſta ꝑfectiꝰ:qꝛ antiochꝰfuit figura antixpi. k ¶ Et
⁊citabit᷑. Hic deſcribit᷑ ſcdᷣa ĩuaſio quã fecit antiochcõtra egy/
ptuü.qꝛ ptolemeꝰpuer creuit.⁊ ſic pparauit ſe ad pᷣliũ ↄtra auũ.

culũ ſuũ Iſte tñ antiochꝰſempꝑ doloſe agebat.⁊ iõ vidẽs nepotẽ

ſuũ hr̃e foꝛtẽ exercitũ ꝑꝑ qð timens deuici:traxit ad ſe muneri

bus aliqͥs de gẽte ptolomei:p qð ĩpedita fuit victoꝛia ptolemei

gʒ antiochũ:⁊ fecerũt pacẽ:ſimulatã tũ.qꝛ vn cogitabat malũ ʒ

gliũ.⁊ B eſt qð dr B. Et ↄcitabit᷑ foꝛtitudo ei coꝛ eiꝰ.i.antiochi
regis ſyrie. ¶ ¶ Aduerſus regè auſtri.i.egypti nepotẽ ſuuzʒ.ſe

quif. m? t rex auſtri.i.ptolemeꝰrex egypti:iã factꝰ adultꝰ.
n ¶ Pꝛouocabit᷑ ⁊c.cõtra antiochũ auũculuz ſuũ. o ¶ Et non
ſtabũt.q; inibũt adueſus eũ ↄſilia.qꝛ aliꝗ de gẽte ptolemei non
ſteterũt fideliter cũ eo:ſʒ ĩduxerũt eũ ad faciẽdũ pacẽ.cõducti
ad h̊ ab antiocho.vt dictũ ẽ.⁊ B ẽ qð dicit᷑. p ¶ Et comeden.

panezʒ ⁊c.qꝛ occaſione hui pacis ſimulatę multi de exercitu re/

gis egypti poſtea fuerüt ĩterfecti. q ¶ Duoꝛũ q; regũ ⁊c̃.qa
vt dictũ ẽ pax fuit tm̃ ſimulata.⁊ iõ vn contra alteꝝ malũ cogi
tabat coꝛde ſuo. rEtacd mẽſã ⁊c.qꝛ ad ſimulationẽ maio
ris pacis comedehàt adiuicẽ. ⁊ pbis mẽdacibꝰnitebant᷑ ſe mu/
tuo decipe. sS ¶ Et nõ ꝓfi.qꝛ vnꝰnõ potuit aliũ totalr ſubuer/
tere ſiẽ cogitabãt. adhuc finis.ſ.negocij ĩter ipſos.
J vEn aliud tpᷣs erit.vel aliter.qꝛ adhuc finis.i.fraundulentia vel
mnglicia antiochi magis iplebit᷑ ĩ antixpo:cuiꝰantiochꝰẽ figura.
reuerteẽ. Dic ↄnir oñdit᷑ q̃liter antiochꝰ epiphanes impu
gnauit filios iſrt.x diuidit᷑ ĩ duas ptes:ſʒ ꝙ duplex fuit ipſius ĩ/
pugnatio eos.ſcða ibi. Statuto tpe.Circa pᷣmũ ſciẽdũ ꝙ anti/
ochus reuertẽs de egypto poſt pᷣmã ĩuaſionè egypti ĩtrauit hie/
ruſalẽ:menelao ductoꝛe ⁊ alus ꝗ ei fanebãt:⁊ fecit ibi mita ma
la:ſʒ nõ tãta qta fecit poſtea.⁊ ̊ ẽ qd d B. x¶ Et coꝛ eiꝰ.ſ.qn
tiochi. 3 Aduerſus ⁊c.ſ.iudeã ⁊ hierłʒ:vbi dei teſtim̃ ſᷣuaba
tur. a faciet.ibi multa mala. b ¶ Et reuertet᷑ ĩ terrazʒ
ſuã.p̊ eſt in ſyriiã. c¶ Statuto tpe. Vic deſcribit̃᷑ ſcõa eiꝰ ipu

gnatio cõtra filios iſrt. Ad cuiꝰeuidẽtid ſciẽdũ ꝙ antiochus epi

bãt/ Expugnabũtur a fa. eiꝰcc.qꝛ deuicti ſũt ab
antiocho. b ¶ Inſuper ⁊ dux federis.i.ptolome philometoꝛ

ſuꝗ. Statuto tpe reütet et veni/
et adauſtꝝ: nn erit pꝛioꝛi ſimi
le noniſſimũ.Et uüeniẽt ſuꝑeum

en mitsr 8 tü ſimulabut frauduléter. pls
nimis:⁊ nõ ſtabũt:qꝛ inibũt adũ

erit:vt male faciat:ẽt ad mẽſam

dẽ eruditis rueét:üt cõflẽtur ⁊ eli -

cutione antiochi aliquã ↄſolationẽ populo fecerüt. a

pbanes alio tpe volès itrare egyptu ide repulſusẽ p marcũ publium
miſſü ad Haſenatu romanoꝝꝑ:ꝗbrex egypti erat ↄfederat:ꝗ quideʒ
marc publicũ lueniſſet antiochũ ĩ littoꝛe maris:pᷣcepit ſibi vt diſce/

.

deret ab amicis romanoꝝ ⁊ eſſet ↄtẽt regno ſuo.Tüũc antioch petijt
ſupꝑ h cõſiliũ ⁊ deliberationẽ.⁊ tũc marc publiꝰfecit circulũ ĩ harena
cũ bacculo quẽ tenebat ĩ circuitu antiochi dicẽs Senat pcepitvt rñ
deas anteq; exeas de ̊ circulo. Tũc antiochꝰ nõ audẽs pᷣterire man
datũ ſenatoꝝ dixit ei eſſe obedièdũ. ⁊ ſic triſtis reuertẽs ĩ hieruſalez
. „ W DUDẽ Kecit ula nachie dictin
tü ſcſiz: rer tur. i. 2. ?. Macha b. e
mẽtũſci: ⁊ fact ct reuteritraz enqb or . Staruro tpe
reuertetr᷑ ⁊ veniet.antio/
chus ſcilz. d ¶Ad au/

M lci aa egyptuz capien
trierea 2 reſßer dũ. e(Et nõ erit pꝛio
niercarromair peſtcte teüer niſife nclnanmi geenne
t. Et idigbitur teſtametum nõ ſpoliauit egyptũ ſicut
ſcſarij:et facietreuteturq;:t co iĩ pᷣma vice: vt ſupꝛa dictũ
gitabit aduſuʒ eos:ꝗ derelique/ eſt.z magis ide repulſus
rũt teſtamẽtuʒ ſactuarij. Et bꝛů Eturpiter plegatũ roma
„. . ä noꝝ. ⁊ B ẽ qð dicitur hic.
chig ex eo ſtabüt: ? poͤlluẽt ſcua⸗/ Ek⸗ venient ſuꝑ eũ trie/
riũ foꝛtitudinis: ⁊ auferent iuge res ⁊ romani.i.exercitus
ſacrificiũ:⁊ dabũt abomũiationẽ aneniet nomo te:
ĩ deſolationẽ. Et ĩpij iĩ tẽſtamé/ νdicct'fuita ſua ite⸗
n TE. EK tione:vt viſum eſt.
dqutem ſciẽs deum ſuũ öbtinebit hb¶ Et reuertet. ab egypto
cebunt plurimos:c᷑t ruẽt in gla/ Et faciet ibi multa ma
dio ⁊ ĩ flãma ⁊ icaptinitate⁊ iĩ ra- la. I (Ceuertetur;.
pina dieꝝ. Cücq; coꝛᷣerit ſuble zdiit ülgi fmerar in⸗
uabunt᷑ auxilio puulo:⁊ applica alias. mEt cogita.a
buͤnft eis piurinni frandulee. &r uer.eos ⁊c̃.qꝛ etiam illos
i hieruſalè qui erãt legis
trãſgreſſoꝛes iterfecit an
Loch morne cunidͤitare
theſauroꝝ ꝗ erãt ĩ tẽplo.
. nnͤEt bꝛachia ex co ſta/
bũt.qꝛ poſuit macedones ĩarce q̃ erat ĩ hierlʒ: vt haber.i. Machab.
i.ca.ne ciuitas poſſet rebellare ↄtra ipſũ. oEt polluèt ſãctuariũ
foꝛtitudinis.i.tẽplũ ĩ qͥ ds ꝗ ẽ foꝛtitudo colebat᷑.qꝛ ibi pᷣcepto antio
chi fcẽ ſũt are idoloꝝ:⁊ fcã ſũt ꝓſtibula. p ( Et aufe.cc.qꝛ ꝑ ſex an
nos ſacerdotes iudeoꝝ nõ poterãt ibiofferre ſacrificiũ ↄſuetum.

gatur ⁊ dealbẽtur yſ; adtèmpꝰ
pꝛefinituʒ:q adhuc aliud tem/

q UEt dabũt abo.⁊c.qꝛ ibi poſuerũt idolũ iouis.idolũ aũt apud hebꝛe

os noſat abomĩatio. B fuit occaſio maxie deſolatiõis ipis indeis qñ
poſitũ fuit ĩtẽplo. r ¶Et ipij ⁊c̃.qꝛ aliꝗ peſſimi de iudeis ſimulan/
tes ſe gelare ꝓ cultu dei ppłʒ iudeoꝝ deceperũt.ſic de alchimo ⁊ ſuis
ſocus dr̃.i. Macha.⁊.PHõ ſacerdos ð ſemie aarõ vẽit:⁊ ñ ðcipiet nos
⁊ tñ ſtati rupit iuramẽtũ:vt ibidẽ dr̃.⁊ fecit peiꝰiudeis qᷓ; gẽtiles fece
rãt. s ¶Mplo ãt. Hic ↄnñr oñdit᷑ machabeoꝝ ↄſtatia ĩ ſuſtinẽdo toꝛ
mẽta ne facerẽt ᷣ legẽ.vt pʒ de ſeptẽ fribꝰ ⁊ mĩr̃e eoꝝ ⁊ mult alus.vt
habet᷑.?. Machab.ꝛ.⁊ iĩ debellãdo aduerſarios. vt pʒ de iuda macha
beo ⁊ fratribꝰ ſocijs eoꝝ.⁊ G ẽ quod dr.Ppls ãt ſciẽs deũ ſuũ.ſ.fide
foꝛmata caritate. t ¶ Obtinebit.i. pfecte tenebit legẽ. v¶ Et fa
ciet. multa cõtra aduerſarios.vt pʒ de iuda machabeo ⁊ ſocijs eius.
¶ Et docti ĩ pplo docebũt plurimos.reſiſtere aduerſarus ⁊ tenere le
gẽ vſq; ad moꝛtè ſiẽ fecit matathias.vt hr̃i. Machab.2.qm̃ docuit fi

dio ⁊ i flãma ⁊ ĩ captiuitate ⁊ ĩ rapina dieꝝ.qꝛ illo tpe miti de filus iſ⸗

rael iterfecti ſũt gladio ⁊ aliꝗ igne ⁊ aligꝗ ducti ſũt captiui ⁊ aliqui bo/

nis ſuis ſpoliati. vt manifeſte pʒ.i.⁊.. Machab. z3 ¶ Cüq; coꝛꝛue⸗

rint ſubleuabũtur auxilio paruulo.quia mathathias ⁊ filij ei in ie⸗
t applica
bũtur eis plurimi fraudulẽter.ſicut de alchino iã dictũ eſt.⁊ ſicut de
nicanoꝛe. vt dr̃.i. Machabᷣ.⁊=.qui fecit amicitias cũ iuda machabeo.
poſtea volebat eũ cape. b Et de eruditis ruent.ſicut patet de iu/
da machabege fratribus eius:qui in defenſione legis et pr̃ie moꝛtui
ſunt. c ¶ Utcõflent᷑ ⁊ eligant᷑ ⁊ dealbentr.per tribulatiões q̃ ſunt
magis accepte deo qᷓ; ſacrificia. vt.Sᷓ. dictũ ẽ ca. 2 1 hoc d¶ Uſqʒ ad
tẽpus pᷣfinitũ.ſcilz a deo.⁊ B eſt vſq; ad finẽ mũdi.quia vſq; tũc ſãcti
ſuſtinebũt tribulatiões maloꝛũ. e ¶ Quia adhuc aliud tps erit.ĩ qͥ
ſcilʒ oĩa iſta pfecti cõplebuntur.ſ.tpus pſecutionis antixpᷣi:qui erit
caput omniũ maloꝛum:⁊ cuius figura fuit antiochus.Et quia dictũẽ
wea que ſunt de antiocho dicta vſq; huc:nõ ſolũ ſunt dicta de co fᷣm

ſe:ſed cũ hoc vt ẽ figura antixpᷣi.iõ eſt ibi duplex ſẽſus lr̃alis.vnus de
antiochoꝗ dict'eſt epiphanes.aliꝰde antixpo ad quem pᷣdicta poſſũt
de facili applicari. De antiocho eni tria dicta ſũt ĩ gnãli. Pꝛim e qli
ter obtinuit regnũ fraudulẽter.ibi. Et ſtabit in loco ſuo deſpectc.⁊
boc ꝑfectiꝰverificat᷑ de antixpᷣo qui maius dniuz obtinebit nõ ꝓpter
nobilitatẽ generis:ſʒ magis ꝑ fraudulentiã. ⁊ ſic põt applicari illa lr̃a
ſʒz ꝙ dictũ ẽ de antiocho qliter pugnauit ð regẽ egypti.⁊ G notaĩ ibi.
Et bꝛachia pugnãtis ⁊c.cõtra quẽ pugnauit duplici via.ſ.fraudulen/
tia ⁊ armoꝛũ potentia. vt
viſũ eſt. Et iſtud ꝑfectius
cõplebit᷑ in antixpᷣo.quia
rex egypti erit vnꝰ de tri/
bus qui pmo ſuperabun/
tur ab eo.vt dictũ ẽ ſupꝛa
7.capło. Nõ eſt dubiũ ꝙ
ↄtra eũ vtet̃᷑ maioꝛi frau

pus erit. Et faciet iſxta volũta/

cabit᷑ aduſus oẽz deũ.Et aàduſuſ
deuz deoꝝ loquet magnifica: ⁊
dirigerüůr donec opleatur iracũ/
dia. Merpetràta qppeẽ diffini/

de ⁊ maioꝛi potẽtia q; an O EI .
tiochus fecerit. et ppter tio. Et denʒ patꝝ; ſuoꝝnõrepu/
boc tota illa lĩ̃a põt de fa tabit: ⁊ erit i cncupiſcẽtijs ſemi

cili applicari antichꝛiſto:
⁊ maxie illud qð ibi dicit
Et faciet q̃ nõ fecerũt pa
tres eius:⁊ patres patrũ
eius.qꝛ nullus de regibꝰ
toti mundi fecit vel faci
et talia qualia facturꝰ eſt
antixps.ſʒ multi reges ꝗ
pᷣceſſerunt antiochũ fece
ruüt etiã maioꝛa qᷓ; antio/
chus fecerit.vt pʒ de ale
xandro magno a quo de/
ſcẽdit regnũ antiochi. vt l
ſupꝛa dictũ ẽ.Tertiũ aũt qð dictũ ẽ de antiocho ẽ qualiter pugnauit
cõtra filios iſrael.ibi.Et reuertet᷑ in terrã ſuã ⁊c.vbi dictũ eſt quomõ

naꝝ:nec quẽq; deoꝝ curabit: qà

aüt maoʒim ĩ loco ſuo venerabi
tur: ⁊ deuzquẽ ignoꝛauerũt pꝛeſ
eiꝰ coͤlet auro T argento ⁊ lapide

eno:quẽ cognonit:⁊ mᷣltiplica⸗
bit gloꝛiã:et dabit eis ptatem in

filios iſrael multipliciter afflixit.⁊ acultuveri dei iquãtũ potuit auer

tit.⁊ quomodo multi de populo iſrael ↄſtanter moꝛtẽ ⁊ tribulatiões
ſuſtinuerũt.Et hoc multo foꝛtiꝰimplebitur de antixpᷣo.quia erit ſne
cõparatione maioꝛ ꝑſecutoꝛ eccleſie qᷓ; ille fuerit ſynagoge.et multo
plures per eũ a fide auertentur.⁊ multo plures in fide ſtantes crucia
buntur qᷓ; per antiochũ.⁊ ideo tota iſta littera põt de facili ad ipſũ ap
plicari.ſed pꝛopter ꝓlixitatẽ vitãdã omitto ꝑ ſingula vba diſcurrere.
a ¶ Et faciet rex ⁊c. Hic cõſeq̃nter ponũtur ea que dicunt᷑ de antiocho
ꝓut fuit figura antixpᷣi tm.qꝛ nõ verificant᷑ de eo ad lr̃az.ſʒ tm̃ de an

tixpᷣo.⁊ diuidit᷑ ĩ duas partes.quia pᷣmo ponit᷑ pceſſus antixpi cõtra

deũ.ſcõo cõtra colẽtes ipſũ.ibi.Et multiplicabit gloꝛiã.Pꝛimũ oſten
ditur dupliciter.ſcilz in cõtemptu blaſphemie.⁊ ĩ cultu idolatrie.ibi.
Deũ aũt maoxim. Pꝛimo igit᷑ dicit᷑ ſic cõtinuãdo lr̃az littere ĩmedia

te pᷣcedẽti:vt dictum eſt. Adhuc aliud tẽpus erit.ſ.tempus antixpᷣi:vt
uxta volũtatẽ ſuam.quia

dictũ cẽ.Et faciet rex.ideſt antixps. b
malicia ſua ꝑducet᷑ ad effectũ. c ¶ Et eleuabit᷑ ⁊ magnificabit ad/
uerſus omnẽ deũ.ſᷣm ꝙ dicitur.2z.ad Theſſal.2. Niſi venerit diſceſ/
ſio pꝛimũ:⁊ reuelatus fuerit homo peccati filius perditionis:qui ex/
tollitur ſuper omne quod dicitur deus aut quod colit᷑ oſtendẽs ſe tã
q́ᷓ; ſit deus.⁊ ideo iſta littera nõ poteſt exponi niſi de eo.Antiochꝰ eni
epiphanes nõ eleuauit ſe cõtra omnẽ deum:ĩmo idolum iouis coluit
⁊ in templo hieroſolymitano poſuit:⁊ iudeos ad cultũ illius quantuʒ
potuit induxit.vt legitur.i.Machabᷣ et.?. d ¶ Et aduerſus deum
deoꝛũ loquet̃ magnifica.quia antichꝛiſtus contumeliã loquet᷑ cõtra
deũ celi.quia oſtendet ſe tanq; ſit deus.vt dicit apłs.⁊ iã allegatũ eſt.
e ¶ Et diriget᷑.quia ad effectũ intẽtũ eius ꝑducetur malicia.quia ſede
bit in templo tanq; ſit deꝰnon tamẽ diu.ꝓpter quod ſubditur.
f( Donec cõpleat᷑ iracũdia.ſ.dei ſuꝑ eũ.qñ vtute eius moꝛiet᷑ ſubito.
vt dicũt ſci ⁊ apłs.⁊.ad theſſal.z.Quẽ dũs ieſus ĩterficiet ſpiritu oꝛis
ſui ⁊c. g
in dei pᷣſciẽtia.⁊ iõ ita certũ eſt de futuro:ac ſi iam eſſet factũ de pᷣteri
to. b¶ Et deũ patruʒ ſuoꝝ nõ reputabit.quia antichꝛiſtus naſcet
de iudeis vel xpᷣianis qui deum celi adoꝛãt.⁊ antixpᷣs eius cultũ aufe
ret ⁊ vſurpabit ſibi:vt dictũ eſt.Patet etiã ꝙ iſta littera nõ poteſtex/
poni de antiocho qui idola grecie coluit ſicut patres ſui:⁊ ad ipſa ado
rãda iudeos induxit in hieruſalé: vt dictũ eſt. ⁊ ſimiliter ſamaritanoſ.
quia tẽplũ quod erat ĩ mõte garicim ioui dedicauit.vt habet᷑.⁊.Ma
chab.ö. i ¶ Et erit in cõcupiſcẽtus feminaꝝ. quia lzʒ antixpᷣs fingat
caſtitatẽ exterius vt facili decipiat:tamẽ nõ erit vere caſtus:vt dicũt
aliqui:quia erit plen ꝰomni malicia.⁊ per cõſequẽs erit luxurioſus. ꝓ
pter quod ſignificat᷑ per beſtiã aſcẽdentẽ de abyſſo.Apocl.i⁊.In be⸗
ſtia aũt ſignificat᷑ carnalis laſciuia.ꝓpter quod ph̊g.=.ethicoꝝ vitaʒ
carnalẽ ſeu voluptuoſaʒ vocat beſtialẽ vitã. k ¶¶ Nec quẽquã deo/

tẽ ſuã rex. Et eleuabit ⁊ magnifi

aduſuʒ vniũſa cõſurget. Beum

pꝛecioſo:rebuſq; pcioſis. Et fa
cièt ũt muniat maoʒim cũ ðo ali/

1 dus ie ituoꝛis nfe ſalutis ibi fcã a xpo. c
erpetrata quippe eſt diffinitio.q.d.ita determiatũ eſt

rum curabit. Hoc patet verũ de antichꝛiſto ex pᷣdictis.⁊ falſuʒ
deantiocho.cauſa ſubdit. l ¶ Quia aduerſũ vniuerſa cõſur/
get. ideſt cõtra deũ ⁊ homines.quia antichꝛiſtus cõſurget ↄtra
oẽs bomiĩes eos ſibi ſubuciẽdo.⁊ cõtra deũ eius cultũ ſibi vſur
pãdo.ſed neutrum verificat᷑ de antiocho.quia iouẽcoluit ⁊ ro

imamis ſnblecr fnit pipatetexpꝛedictis. gideo nõ ſurrexit con

tra vniuerſa. m ¶ Deuz autẽ maocim. Hic ponitur pceſſus

antichꝛiſti cõtra deũ per cultum idolatrie:quia lzʒ ſe faciat ado

rari ſicut deũ in pa
multis: et kraz diuidet gratuito. ummnoem talem
Et ĩtꝑẽ pᷣfinito pᷣliäbit adũſus alus.vt dem̃ eſt. ti

eũ rex auſtri:èᷣt q̃ſi tẽpeſtas veni demonem puuatuʒz

etcõtra illirex aglõis ĩ curribus quem bebit occul .
⁊ĩeqtibꝰ ⁊ĩclaſſe magna:⁊ igre tuee vauxrilio fael⸗
diet᷑ trâs: ⁊ cõteret ⁊ pertrãſiet. et illa mirabilia qᷓ
Et itròibit it᷑rã gloꝛioſaʒ:⁊ mul facturꝰeſt. deo tũꝑ.
ti cöꝛꝛuent. Hè auteʒ ſole ſalua mitiete, cbocqò
buntur de manu eius: edom ? cim 2 Woagimi⸗

moab:⁊ pꝛincipes ſilioꝛum am//

mon. Etmittet manumſuam in ſic.n. vocabiturde
terras: terr egyptinoneffugi / veo hebu pſidius
et. Et dominabiturtheſauroꝛuʒ zauxilium. Ukali⸗
auri argenriin omnikue dꝛe⸗ terpac ium dr loc
cioſis egypti. Rẽèr libyam quo/ conſtruendab an/
Lyp PR amg tixpo.vbi colet illũ

q; ⁊ ethiopiam tranſibit: ⁊ fa⸗ deimonemoechklee,

maiã turbabit eumaboꝛiente ⁊ ab n ¶Et deum quem

ignoꝛauerunt pfes

eiꝰ. ibi accipit ⁊ p· i. Deuʒz quẽ ignoꝛauerunt.iudeivel xpianiex

gbus deſcẽdet antixps. o(¶ Colet auro ⁊ argẽto ⁊ lapide pcio

ſo ⁊c. qꝛ in loco illo reponet antixpᷣs diuitias pꝛecioſas tanq; in

loco ſecretiſſimo ⁊ foꝛtiſſimo.vnde ſequitur. p ¶ Et faciet.ſ.
hoc quod dem̃ eſt. q ¶ Ut muniat maoxim.ideſt locum illuʒ
vbi adoꝛabit demonemocculte.ideo dicit. r ¶ Cum deo alie
no quem cognouit.per familiaritatem ⁊ pacta cum eo inita.q;
habebit pactum cum illo demone.ſ.pꝛiuato.ꝗ tamen alienusð
bet eſſe ab omni homine. Etimultiplicabit. Pic conſeq̃n

ter ponitur pꝛoceſſus antixpᷣi contra colentes deum.qui erit in

exaltatione maloꝛum qui ei obedient.⁊ in perſecutione bono/
rum qui eireſiſtent.⁊ boc eſt quod dicitur hic.Et multiplicabit
gloꝛiam. ſ.ſibi obedientibus eos exaltando. t

¶ Et dabit eis
poteſtatem in multis.⁊ non dicit in omnibꝰqꝛ nullum faciet ſi /
bi equalem. ve Er terram diuidet gratuito.i.pꝛovoluntate
ſua familiaribus ſuis.hoc aũt non põt dici de antiocho ꝗ paruʒ

aut nihil vltra regnum ſyrie tenuit.quia ſi aliqua alia ad tem/

pus tenuit inde deiectus fuit.quia fuit repulſus ð egypto.vt ſu
pꝛaviſum eſt. ⁊ ſimilr de perſide.vt habet᷑.i. Machab.õ.Simi

liter homines ſui fuerunt deiecti de iudea per iudeaz machabe

um ⁊ fratres eius. x ¶ Et in tempoꝛe pᷣfiniro. Hic veſcribit ꝑ
ſecutio bonoꝛum ꝑ antixpᷣm.qꝛ in pᷣncipio ſubuciet ſibi regẽ egy
ptivbi tuncvigebit fides.⁊ hoc eſt quod dr̃: Et ĩ tempoꝛe pfini⸗
to.ſ.a ðᷣo ꝗ futura pꝛeuidet ⁊ oꝛdinat. y
ſus eum rex auſtri.i.egypti. 3

ras ⁊ conteret.qꝛ rex egypti eAoe pꝛimis contritis ab anti

xpᷣo.vt viſum ẽ ſupꝛa.S. ca. b ¶ Et iĩtroibit ĩ terram glioſaz. i.

iudeam:q̃ dr gloꝛioſa ꝓpter mirabilia ibi fcã a deo.⁊ ꝓpter oꝑa
Ermultic ꝛꝛzuẽt.i.multe terre ⁊
vꝛbes ⁊ gẽtes ſubucient antixpo. d ¶ Ve aüt ſole ſalue
de manu eiꝰ edom ⁊ moab et pᷣncipes.alias pᷣncipium.filioꝛum
ãmon.hoc aũt fit ppter dĩinam miſericoꝛdia.qꝛ ſcĩ hẽbunt illuc
aliquod refugiũ tꝑe antixpᷣi quod fiet ppter minꝰꝑfectos ꝗno
auderẽt ſe opponere antixpᷣo.Ex iſta ẽt lr̃a pʒ ꝙ non põt expo/
ni de antiocho. qꝛ omnes gentes ⁊ terre non fuerũt ei ſubiecte
exceptis his tribꝰ. edLemittermani ſuam ĩterras.qꝛ ad il
las terras vbi antixpᷣs plonaliter nõ accedet nũcios mittet.

f¶ Et terra egypti nõ effugiet ⁊c̃ qꝛ illa erit de pᷣmo ſubiectis an

tixpovt viſũ eſt. g ¶ Per libyã z ꝛ ethiopiaz traſibit ꝛ iſtu
duo regna ſimilr ſubucient᷑ antixpo.hoc autem nõ poteſt dici
antiocho.qꝛ iſtas terras nõ legitur ĩtraſſe. h

fama ſanctoꝛum nolentium antichꝛiſto obedire turbabit eum

vl foꝛte fama aliquoꝛuz regũ fideliũ ei reſiſtere volentiũ.ſeg.

terpꝛetat᷑ pᷣſidium.

ꝛeliabitur aduer
t quaſi tempeſtas veniet cõ
tra eum rexaglonis.iantixpᷣus hic deſignatus p antiochumꝗ
fuit figura eius.vt dictum eſt.⁊ ſegtur. a ¶ Et ingrediet᷑ ter/

PHe aũt ſole ſaluabuni

t fama.⁊c. qꝛ

chatan
finoe

.

e
e e
gttigtn ſnin
iſtonlo
ſltteput
Cifitteplu
itaratt
wöſtdets fe
ſcb en,
ſrotntnt
ibtntimee

idttzener

rctencenir⸗

eleifutedeno

iſſikerits,

Enontpli
Gaitienedin

ebeteoitetfi

eiſzdietiht
eeh
iſratöenctittl
gUideontochoctn
ſelteleicoreh
ſoftofennrtn
useſigcinite
mmuſetkurnet
Kiſchfnetgt
tl rtitüie
loſteginlieng⸗
Cpoehtigide
hiccpeptone
ninneineh
ſeknnieteſald
lohnlupeucee
itiſieiſntii
Mlinnſrinurg
Ulczgteecagint
gtentgloos
ſonpoee⸗
Cachcäne

ſcde ſenohos

Eſätaſeictoſin
Cpoefnüdofuot⸗
ſicliſeeütodes
mllidediiid
gehuicfenfcee
ſarunfcelide
ſchiſnofetock
mianmwnie
fultantiitn
ihennn⸗
hurcizemihe
ningtigla,

ſis nt

o nmort

ſart
1 En

rumt
aanenmtigtiſkge
namnmhinttgin
Gnunu
keſeninn Cir
irnufinidcben
Tnnaneb
Alnuungenmngſer
4

mliniche Nen

SSõ
lcurdeniie
uuncn t
tmikii
demininne
aisſitiguludd
–—
deillinin
aniuanh,
en iat

ð
——
SS
=
=
=–

—
—☛
=
—
=ẽ
==
—

(Et multitudine magna. qꝛ habebit exercitũ maxi:

8 Ntempoꝛe autẽ illo. Poſtqᷓ; deſcripta ẽ violentia anti

—
— .

mũ. b¶ Ut ↄterat ⁊ ĩterficiat plurimos.oẽs.ſ.nolẽtes ei obe
dire. c ¶ Et figet tabernaculũ ſuũ apeduo ĩter maria.ſʒ Hie
ronymũ apeduo idẽẽ qð emaus:qui locieſt ĩiter mare moꝛtuũ⁊
mare mediterraneũ. d uꝑ mõtè inclytũ ⁊ ſanctũ.i.mon/
tẽ oliueti vel mõtẽ ſyon. Qn eni antixpᷣs ponet tabernaculũ ſu
um in emaus:ponet ipſũ qͥ dãmõ ſuper mõtẽ oliueti vel montẽ
ſyon:ꝗ ſunt mõtes ꝓping diſtãtes tm̃ per miliare.qꝛ ab emaus

icipiũt mõtana hie
ruſalẽ. eE Et ve .3 inse 71 Ii Jr9 1
niet vſaz ad ſumita Alone: et veniet ĩ mltitudie ma
tè ei qꝛ antixps ve Gna: ut cõterat ⁊ iterficiat pluri/
niet ĩ mõtẽ ſyo in o mos. Et figèt tabnoculuʒ ſuum
co vbi fuit teplu. vt apeduo ĩter duo maria ſuꝑ mon
biſeeat eracoeee tez iclytũa ſcũʒ: ueniet vſq; ad
cirabts. Sikr veni⸗/ ſunnniuntezeins: 7 nen a.
et vſq; ad ſümitat-liabitur ei. XII.
mörtis nuerdi i iR tꝑeãt illoͤ coͤnſurget
aſcẽdit xpᷣs . 9
tanqᷓ; ide aſcenſurꝰ PBliooen bꝛiceps magn⸗
in altũ vtute demo ſtat ꝓ filijs ppli tui:etveniet tẽ
nis ipſũ poꝛtãtisD. pus: qle nõ fuit ab eo:exquo gẽ/
1. 4 navacebnn tes eẽ ceperũt vſq; ad tps illud.
na ibi ſubito iterfi⸗ Et ĩtꝑẽ illo ſaluabit᷑ pplłs tnus:
ciet᷑ ſᷣʒ ꝙ dicit apls

ad Theſſał.z. Quẽ dñũs ieſus ĩterficiet ſpũ oꝛis ſui:⁊ deſtruet il/
luſtratiõe aduẽt ſui.Ex ãt loco patet ſilr ꝙ hoc nõ põt expo/
ni de antiocho.qꝛ nõ fuit moꝛtuꝰinter maria nec ſuꝑ mõtẽ ſcm̃:
ſed redeũdo de ꝑſide.vt br.i. Machab.õ.⁊.2.Machab.9. Poꝛ
phyriꝰtñ extoꝛte ⁊ ficticie expõit h̊ de ipſo ãtiocho dicẽs ꝙ moꝛ
tuus eſt ĩ da mõteꝗ noĩat᷑ apeduo.⁊ẽ ſit inter duo magna flu
mina.ſ.euphꝛaten ⁊ tigrim q̃ dicunt᷑ ̊ maria.Silx mons ille di
cit᷑ iclytꝰet ſanctꝰ:quia gentiles ibi colebãt deos ſuos. Poc aũt
totũ patet ficticiũ.qꝛ nõ iuenit᷑ i ſcriptura aligs mõs ſic vocatꝰ
in ꝑſide.Similiterꝙ flumia dicani maria ẽ cõtra cõſi uetudinẽ
ſcripture. Iʒ aliquãdo ſcriptura nomĩet ſtagna magna habẽtia
magnã cõgregationẽ aquarũ maria. Similiter ꝙ mõs vbi cole
bant᷑ idola dicat᷑ inclytus ⁊ ſanctꝰ ab angelo qui loquebat᷑ dani
eli eſt manifeſte falſũ.ĩmo magis diceret pꝛophan. ſic igit᷑ pa⸗
tet ꝙ lʒ in l̃a pꝛeaccepta vſq; ad locũ illũ.Et faciet rex ſᷣ̃m vo/
lũtatẽ ſuã ⁊c᷑. ſint aliqua que poſſent applicari antiocho:tamen
multa interſerũtur que nõ poſſunt verificari de eo.vt viſuʒ eſt.
⁊ideo per hoc cogimur exponere de antichꝛiſto totã litteraz ſe/
quentè a loco ſupꝛadicto. r ag. AXII.

chꝛiſticõtra electos:hic cõſequẽter ponit᷑ finalis victo/
ria cõtra repꝛobos.⁊ diuidit᷑ in duas ꝑtes.qꝛ pᷣmo ponit᷑ pᷣncipa
lis itẽtio.ſecũdo ſubiũgit᷑ vtilis ĩſtitutio.ibi. Lu aũt daniel.Cir
ca pꝛimũ duo facit.qꝛ pᷣmooſtẽdit conatũ angeloꝝ ad tuitionẽ
fideliũ.ſecũdo deſcribit cõditionẽ ⁊ gradus reſurgẽtiuʒ.ibi.Et
multi de his qui doꝛmiũt.Circa pꝛimũ cõſiderãdũ ꝙ conatꝰan
geloꝛũ circa fideles tẽpoꝛe antichꝛiſti erit neceſſariꝰad duo: ſci
licet ad fideliũ defenſionẽ ⁊ aduerſaru deſtructionẽ᷑.quia lzʒ an
tichꝛiſtus verbo chꝛiſti ex dei ſentẽtia ĩterficiat᷑: vt dictũ ẽ.hoc
tamẽ erit auctoꝛitatiue.ſed per michaelẽ qui eſt pᷣnceps eccłie:
ſicut fuit antiquitꝰpᷣnceps ſynagoge hoc fiet executiue.⁊ h ẽ qð
dicit᷑ hic.In tẽpoꝛe illo.ideſt antixpi:qñ ſcilʒ angeli mali cona⸗/
bũtur oẽs coꝛũpere ⁊a fide ſubuertere etiã electos ſi fieri põt:
vt dicit᷑ in euãẽgelio. h ¶ Cõſurget michael pᷣnceps ⁊c̃.ad foꝛ/
tificãdũ electos per ſe ⁊ per angelos ſibi ſubditos.ſequitur.
¶ Et veniet tp̃s quale nõ fuit ⁊c. ppter magnitudinẽ tribulatio
nisq̃ ventura eſt ſub antixpᷣo:qualis nunqᷓ; fuit a pᷣncipio mũdi
vſq; tũc.vt dicit᷑ Math.⁊ 4. Per h̊ patet ꝙ male exponit poꝛ/
phyri pũc locũ de ꝑſecutione iudeoꝝ ſub antiocho:qꝛ maioꝛ fu
it illa q̃ ſub nabuchodonoſoꝛ fuit:a itẽſiue ⁊ extẽſiue.ĩtẽſiue qa
deſtruxit ciuitatẽ ⁊ tẽplũ:⁊ magnã partẽ populi occidit.reliquã
vero cũ rege ſedechia captiuã duxit.exceptis gbuſdã perſonis
pauperibꝰ⁊ vilibꝰquas dimiſit ad colẽdã terrã:vt patet.4. Re
gu.yltl.ſimiliter extẽſiue:quia durauit ꝑ ſeptuaginta annos. Il
la aũt que facta fuit ab antiocho:tmmodo per ſex annos.de af
flictiõe autẽ que facta eſt populo iſrael pertitum et veſpaſianũ
nõ eſt dubiũ quin fuerit maioꝛ qᷓ; illa que fuit ſub antiocho.

Rk ¶ Et in tẽpoꝛe illo ſaluabitur populus tuus.illi dicũtur eſſe de
populo eius qui ſũt veri iſraelite habẽtes verã fideʒ ipſius ieſu

xi.⁊ iſti ſũt oẽs pᷣdeſtinati.quia nullus ſaluabit᷑ niſi per fidem

ieſu chꝛiſti. c hot eſt quod fubditur. 1¶ Oimn is qui inuètus fuerit
ſcriptus in libꝛo.vite:qui quidẽ liber nõ eſt aliud qᷓ; oſcriptio electoꝝ
in mente diuina. ⁊ iſti vere ſaluabũtur de tribulatione antixpi. quia
pꝛopter electos bꝛeuiabuntur dies perſecutionis antixpᷣi:vt habetur
Math.24. m¶ Et multi. Hic cõſequẽter deſcribit̃ cõditio ⁊ gra
dus reſurgentiũ:⁊ diuiditur in duas partes.quia pꝛimo tagit diuerſi/
tatẽ reſurgẽtiũ q;tũ ad electos ⁊ repꝛobos.ſecũdo tãgit diuerſos gra.
dus electoꝛũ.ibi. Qui autẽ docti. Circa pꝛimũ ſciendũ ꝙ lʒz oẽs reſur
gẽt tã boni qᷓ; mali:tamẽ
diuerſimode.qꝛ aliqui re
ſurgẽt ad gloꝛiaʒ ſcilʒ ele
cti.alij ad penã ſcʒ repꝛo
bi.et hoc ẽ quod dicit.Et
multi ð his qui doꝛmiut
in puluere terre euigila⸗
bũt.reſurgẽtes a moꝛte.

oi q ĩuẽtus fuerit ſcriptĩ libꝛo.
Et multidẽ hisꝗ doꝛmiüũt ĩ tre
puluere:euigilabũt alij ĩ vita et/
naʒ:alij ĩ oppꝛobꝛiũ:ũt videant
ſemꝑ.Qui at docti fuerũt ful/
gebut quaſi ſplẽdoꝛ firmamẽti: non enĩ loquit de doꝛmi
⁊9 ad iuſticiãerudiunt multso: tione ſomni ſed moꝛt.qð
q̃ſi ſtelle in ꝑpetuas eternitates. bpatet ꝑ h̊ quod dicit.
Tuãt daniel clande pᷣmões:⁊ ſi · ¶ Qui doꝛmiũti pulue/
—h X = re terre.per hoc aũt ꝙ di⸗
gna libꝛuʒ uůſq; ad tpᷣs ſtatutum: cit. Multi:itelligunt ocẽs
Plũrimi ꝑtrãſibũt ⁊ multiplẽx xt dicit Augꝰ.⁊ B modus
erit ſciẽtia.⁊ vidi egò daniel⁊ ec loãndi bene iuenit᷑ alibi
ce q̃ſi duo alij ſtabat vnꝰhinc ſupꝑ

ĩ ſacra ſcriptura. Uel ali/
ter dicit. Multi:pꝛopter
”ůMß pueros damnatos. qui Iiz
reſurgãt nõ tamè dicũtur ꝓpꝛie euigilare. quia nõ ſũt habituri ſenſũ
pene vel gloꝛie.vigilia autẽ eſt ſolutio ſenſus. o ¶ Alu in vita eter
nã.ſcilicet electi. p (Al in oppꝛobꝛiũ.ſcilicet repꝛobi.quod oppꝛo
