vpo diec , mus. vbi fit ra patent vſq; ibi conceſſio tuſſuram pꝛo. ic ponitur f. ochus autem re s eſſet ſcriptu⸗ ſimoni pꝛinci
ig ic vt habeti tpꝛomifſio d q; ibi. m E nes regum pꝛe o / mo per ſi ederis anti m rex appli riptum pꝛo po l unct/
betur infra. namo efuturo oetem oblnnner, mo per ſignum. quia niochi cum ſi cuit caſtra in de pulo iude/
mrumiiß⸗ anatmebtentoregzm zem non fn obtinuerj quod dicitur. quia refutauit ſin imone ruptio in doꝛan ſecũd
tegno allenauteſer en obtinnenn daghndi N.—rõ gtio tbor tripliciter.,
⁊c̃. ⁊ noluit e cies ei inſultus. auſam.
a accipere. vt us
ere. yt oñderet diſſolutẽ⸗
olutẽ ez
& & 5
3

federis ⁊ amicitie.
a (Et miſit ad eũ. Hic
põit᷑ ruptio federl ver
bo.qꝛ miſit ſolẽnẽ nũ/
ciũ ad repetẽduʒ ciĩta/

tes plures ⁊ tributa.⁊

pʒ lia vſh ibi.
va S

Fines eaꝝ deſola/
ſtis. ĩcẽdẽdo.
c (Et feciſtis plagam
magn ĩ terra. hoies ĩ
terficiendo. d- Et

Sõl

duo milia viroꝝ electoꝝ ĩ auxiliuz:
⁊ argẽtũ ⁊ aurũ ⁊ vaſa copioſa:⁊
noluit ea accipere:ſʒ rupit oĩa que

pactꝰẽ cũ eo antea:⁊ alienauit ſe ab

co. Et miſit ad eũʒ athenobiũ vnũ

exterminuij.i.ꝓ exter⸗

minio locoꝛũ ⁊ hoĩuzʒ.
Cetera patẽt vſq; ibi:
e (Et obſtupnit.i. ãmi⸗
ratꝰ fuit de tãto ſta⸗
tu ſimonis.Cetera
tẽt vſq; ibi. f¶ Re
nerſus at cũ ira ad re/
gẽ.eo ꝙ ſimõ ñ rñde⸗

rat ᷣm ſuã volũtatẽ.
g ¶ Et irat eſt rex. Pic

ↄniter ponitur ruptio
federis facto.qꝛ rex pᷣ
cepit luadere iudeos.
iõ ſpᷣdit᷑. Et cõ/

ſtituit rex cendebeuz

ducẽ maritimũ ·i.ĩ ter
ra ſupꝛa mare medi⸗
terraneũ ſita ⁊ iudee
ꝓpiĩqua. i ( Et mã/
dauit illi caſtra moue
re.i.acies armatoꝛuz
ducere. k [Et mã/

dauit ei edificare ce/

dronẽt.i.foꝛtaliciũ. ſic

noĩatũ.ex eo ꝙ ſuper
toꝛrẽtẽ cedron eẽt ſi /

rtũ:vt ex G̊ poſtet me/
lius ipugnare iudeaʒ.
1Et obſtruere poꝛ/

tas cĩtatis.l.hierłʒ ho

aiieenrel⸗ .
m ¶ Rex aũt ꝑpſeq̃bat᷑

de amicis ſuisvt tractaret cuʒ ipſo

dicẽs: Vos tenet᷑ ioppen ⁊ gaʒarã
⁊ arcẽ que ẽ ĩ hirlin ciuitates regni
mei. finès eaꝝ deſolaſtis:⁊ fẽciſtis

plagã magnã in terra:⁊ dñati eſtis

ꝑ loca multa i regno meo. Hũc er/
go tradite ciuitates q̊s occupaſtis
⁊ tributa locoꝝ in ꝗbus dñati eſtis
extra fines iudee. Sin qt date ꝓ il/
lis ꝗngẽta talẽta argẽti:⁊ extèrmi/

nij qð exterminaſtis: ⁊ tribnton ci
nitatũ:alia talẽta ꝗngẽta. Sin at ve

niemꝰ? ⁊ expugnabimꝰ vos.Et ve/
nit athenobiꝰamicus reꝗ ĩ bieruſa
lẽ:⁊ vidit gloꝛiã ſimonis ⁊ clarita/
tẽ ĩ auro ⁊ argẽto ⁊ apparatũ copio
ſum ⁊ obſtupuit:⁊ rettulit eiverba

regis. Et rñdit ei ſimon: ⁊ dixit ei:

MNMecqʒ alienã terrã ſumpſimꝰ: neq;

ʒara:q expoſtulaſ.ipſi ſaciebãt ĩ po

triphont.ꝗ de doꝛan

ué. n (Et pꝑuẽéit cẽ
debeꝰiãniaz. ad iuadẽ
dũ iudeã.iõ ſubditur.
Et cepit irritare ple/

latenter fugerat ꝑ na

alienã detinemꝰ: ſʒ hereditateʒ pa/

trũ noſtroꝝ q̃ iiuſte ab inimicis no

ſtris aliquo tꝑe poſſeſſa e. Mosvᷣo

tpᷣs habẽtes vẽdicamꝰ hereditateʒ
patrũ noſtroꝛũ. N de ioppe ⁊ ga/

pulo plagꝗ magnã: ⁊ i regiõe nr̃a:
hoꝛũ damus talẽta cẽtũ. Et nõ rñ/
dit ei athenobiꝰ verbũ. Réuerſus

at ci ira ad regez re nũcianit ei ba
iſta: ⁊ gloꝛiqꝗ ſimonis ⁊ vniuerſa qᷓ

vidit:⁊ iratꝰẽ rè ira magna.Tri/
phonãt fugit nanii oꝛthoſaida.Et

ↄſtituůͦit rex cẽdebenũ ducem mariti
mũ:⁊ exercitũpeditũ ⁊ eꝗtũ dedit

illi. Et mãdauit illi mouere caſtra

bẽ ꝛc. o Ut egreſ

ſi.de cedrõe ex ĩpꝛoui
ſo ad depᷣdãdũ pplʒ ⁊
occidèdun.

aſcendit.
Dic ↄnr õoͤſcri
peierct᷑ pdicte ruptiõis fe

deriſ puitio circa quã

pᷣ põit᷑ diſpõ exercitꝰ.

ↄtra faciẽ iudee:⁊ mãdauit ei edi/

ficare cedronẽ: ⁊ obſtrere poꝛtas

ciuitatis:⁊ debellare populũ.ſèx
dt ꝑpſequebat᷑ triphonẽ. Et ꝑpuẽnit

cdebeus iãnià: ⁊ cepit irritare ple

ſcoöo ↄflictꝰ.ibi.Et ſur

rexer̃t. Circa pᷣmũ dr̃.
Et aſcẽdit iohes ð ga/
garl ⁊c.i irlzʒ q̃ ẽ ĩ altio/
ri ſitu q; gaca.
q (¶ Et nüciauit ⁊c̃.qꝛ ſi
ne ei licẽtia nolebat
pugnare cũ cendebeo
ſicut fuerat oꝛdĩatuzʒ
.S.ca.i ꝗ.ꝑ ſacerdotes
⁊2 ppłʒ. Tr ¶ Et voca

uit ſimõ ⁊c᷑.q poterãt ad bellũ ꝓceder atét vſq; ibi.
8CEt elegit de regiõe ⁊c̃.peditů. t ¶ Et doꝛmierũt ĩmodin.accipiẽ

bẽ⁊ ↄculcare iudeã ⁊ captiuare po

pulũ ⁊ ĩterficere:⁊ edificare cedro
nẽ. Et collocauit illic eꝗtes ⁊ exer

citũ:vt ègreſſi pambnularẽt viaz iu

dee ſicut ↄſtituit ei rer. ¶ vI.
Taſcẽdit ioãnes de gaʒa/
ris ⁊ nuncianit ſimoni pfi
ſuo qᷓ fecit cẽdebeꝰ i pplło
ipſoꝝ.
os ſuos ſenioꝛes iudã ⁊ ioãnẽ:⁊ ai
illis: Ego ⁊ fratres mei ⁊ domus

etera patẽt vſq; ibi.

tes reꝗez. vt eẽnt magis expeditiad belli laboꝛẽ. v.¶¶Et ſurrexer̃t.

Hic ↄnᷣi ponit᷑ belli ↄflictꝰ.cũ d. x

tabierũt ĩ cãpũ.ꝑati ad bel

lü. t fluuiꝰ torrẽs erat ĩter mediũ ipoꝝ.ſ.duoꝝ exercituu.

8

pfis mei expugnauimꝰ hoſtes iſra

cei ab adoleſcẽtia vſq; i hũc diẽ: ¶ ꝓ
ſperatũẽ i manibonris liberare iſ/
rael aliquotiẽs. Nunc qt ſenui:ſed

eſtote loco meo ⁊ fris mei. Tegreſ

ſi pugnate ꝓ gente nfa. Auxiliũ ve pulü. pꝑ acies.

ro de celo vobiſcũ ſit. Et elègit de
regione viginti milia viroꝝ bellige
ratoꝝ eꝗtes:⁊ ꝓfecti ſũt ad cẽde
beũ ⁊ doꝛmièrũt ĩ modin. Et ſur/
rexèrũt mane ⁊ abièrũt icãpuʒ. Et
ecce exercitꝰ? copioſus ĩ obuiã illis.

peditũ ⁊ equitũ:⁊ flũuiꝰ toꝛꝛẽs erat

iter mediũ ipſoꝛũ.Et admoũuit ca⸗
ſtra cõtra faciẽ eoꝛũ ipſe ⁊ populus
eius:⁊ vidit populũtrepidantẽ ad
ad trãſfretãdũ toꝛꝛentẽ:⁊ tranſfre/
tauit pꝛimus.Et viderũt eũ viri:⁊
tranſierit poſt eũ.Et diuᷣiſit popu
lũ ⁊ eqtẽs in medio pedituʒ. Erat
aüt eqtatus aduerſarioꝛuʒ copio/

ſus nimis. Et exclamàuerũt ſacris

tubis:⁊ i fugã cõuerſus ẽ cendebe/
us ⁊ caſtra eius:⁊ ceciderũt ex eis
multi vulnerati:reſidüuiautẽ in mu
nitionẽ fugerunt. Luc vuͤlneratus

eſt iudas frater ioqnis. Joãnes au
tẽ inſecutus eſt eos doͤnec venit ce

dronẽ quà edificàuit: ⁊ fugerũt ad

turres ꝗᷓ erãt ĩ agris aʒoti: ⁊ ſuccẽ/

dit eòs igni.et ceciderũt ex illis duo
milia viroꝛũ:⁊ renerſus ẽ in iudeã
in pace.Et ptolemeus filius abo/
bi cõſtitutus erat dux ĩ cãpo hieri

co⁊ habebat argentũ auruʒ mul
tũ. Erat enim gener ſummi ſacer/
dotis.Et exàltatuʒ eſt coꝛ eius:l⁊-
volebat obtinere regionẽ. ⁊ coͤgi
tabat dolum aduerſus ſimonẽ⁊ fi/

lios eiꝰvt tollerẽt eos. Simon au/⸗

tem perambulans ciuitates que

erant in regione iudee. ⁊ ſollicitu/
dinẽ gerens earum deſcendit in hi?
rico ipſe ⁊ matathias filius eius ⁊
iudas ãno cẽteſimo ſeptuageſimo
ſeptimo mẽſevndecimo.Hic ẽ mẽ

ſis ſebath. Et ſuſcẽpit eos filiꝰ abo

bi li munitiunculam quevocatur

illic viros. Et cũ inebꝛiatüs eſſet ſi
mon 2 filij eius: ſurrexit ptoleme

fec. o us cũ ſuis:⁊ ſumpſerũt arma ſua:
vocauit ſimon duos ee intrauerunt in conuiuium:⁊ oc
d

ciderũt eũ⁊ duos filios eꝰ: ⁊ quoſ
pueros eiꝰ.Et fecit deceptiõem

5 (Er admouit

caſtra.ſ.ipᷣe ioa/
nes. Et traͤſ
fretauit pᷣmꝰ.vt
daret alus auda
ciã trãſfretadi.
b ¶ Et diuiſit po/

c¶ Et eꝗtesi me
io peditũ.ſ.po/
ſuit ne eg abad/
uerſarus vlnera
rẽt. d
clamauert ſacr
tubis.ᷣʒ pceptũ
legis. Nume.io.
e ¶ Reſidui aũti
munitionẽ fuge
cecrone⸗
¶ Tüc vulnera
tus ẽ iudas.hoc
expmit᷑ ad öno/
tãdũ anĩoſitatẽ
iohis ꝗ ñ dimi⸗

ſit aduerſarios
pſegꝗ pꝑꝑ vulnera

tionem ſui fris.
g¶ Donec venit

cedron.ſ.cẽde

beꝰ. qð pʒ ex h
öð ſegtur.

b ¶Quã edifica
nit 2 fugert ad
turres.ſ.ali ga

fugiẽtes de bel
lo vadũt ꝑ vias
plures diſperſi.

i ¶ Et ſuccendit
eas igni.ſ.iohes
ei exercitus.

Deſcripta ſuꝑiꝰ
vita ſimõis vtu
oſa. B oñr deſcri
bit᷑ moꝛs ei pꝛo

ditioſa. cuiꝰ mo
tiuũ fuit ãbitio

— —

ptoleme filius

⁊c̃.a ſocero ſuo
cpo. hierico.i.

lyna pte iudee.
meEt exaltatuz
c⁊c.ꝑ ſupbiam.,.
volebat ⁊c.
A.totã iudeazꝭ ꝑꝓ

ãbitionẽ ſuam.

o ¶ Et cogitabat.
Pic ſcðo ponit
obtinẽdi mediũ
doch.ciũj dolo quã ediſicauit:⁊ fe-
cit eis cõuiuiũ magnũ: ⁊ abſcõdit

qõ fuit nequiſſi

ma ꝓditõ.iõ dr̃.
Et cogitabat do

lũ ⁊c. Simõ aũt
pambulãs ciui
tates:vt videret
q̃liter eſſent gu

bernate ⁊? cõtra

aduerſarios mu
nite. p ¶ De
ſcẽdit ĩ hierico.

vbi gener ſuderat dux ab eoↄſtitutꝰ. q¶ Vicẽ mẽſis ſebath.

debet ſcribi ſebeth:⁊ coꝛꝛeſpõdet ianuario. r Et ſuſcepit ⁊c̃.

ſimulãs amicitiã cũ ſocero ſuo ⁊ filis eiꝰ: vt magis eog pcipet.
t fecit eis ⁊c.vt faciliꝰeos occideret.iõſbᷣdit. t

ie ꝛiatcc̃. i. ↄueniẽter ſatiatꝰciboa potu.eo mõ loqndi qͥ dici.

tcun

.

—
—=
S=

=
=
S=

piohmnpnt

Pogfnugſicet
nnſumm nuchn
winſreiniiiſa
orit etſs en
Gthoripaſuſce

alcheiſiven ti

ſontconteinin

(phmnilacfl

utlnthi to
liteen penlün

lyrezio ca

Inſhi ftuln
eſuricigo

eigumniſngein

ärtelhrenore
noriscöra

oginſeteürti
Ktntrinbeloerd

ubpfimeufnn
ulmcindrntet

(itſrikgtügi

(zuintode

Mkantgeneclni

(Eoflorntakonnin

Cnalimige.
CNennnefluß

ſpo lutiende,

o ſuoubli ii⸗

eltecsgefun

miettuntgn

Ghl Mlainiecie
ſtſanentoch

de u
ele
e üng
tſun uſmp

Kt
llg meen
. Wyhi
hlg a
1 irte
hlfne, wiinsz
e iul ii
gide
E urte
pio⸗ Ncrte
ighenti

Gin
ns nieizi
Kben uma ſ
„,1 bfmindt
üad gz
irn
ſucci, iRi
do dumi
, Mraenn
d nd
ben u
Abein
l int
ekd Saen
no./7 Eik
i, id,
s ſr
Nein nt
onan e 5
s e di ee
lenn⸗ Sen
nbi ſn
ins u
uin ,
ene cet
o hein
Cun miili,

„ſe, Glitce
7 . nugliti

oct Sgen

CLaãt!.5.Comedite ⁊

a ¶Et miſit.h tertio
*ponit ĩtẽtiõis pto /⸗

volü pugnauit foꝛ⸗

b ¶ In gaca. tol. ioã.

be, nd

bibite ⁊ inebꝛiami/
ni. cetera patẽt.

lemei fruſtratio ꝑ
ioãnẽ g euadẽs eiꝰ

titer poſtea euʒ ⁊
de fẽdit ⁊ tenuit iu/
deã valde magnifi
ce p patrẽ ſuũ.ideo
dicit.Et miſit alios
ſatellites ſuos.

.i.eũ caꝑe ⁊ occide-
re. c ¶ Ettribu/
nis exercitꝰ ioannis.

d ¶ Wiſit epi. ⁊c.⁊ pᷣcurrẽs.ſ.ſa⸗
tellites ptolemei miſſos ad p

dicta loca. e ¶ Nuidã.de pu
eris ſimonis.qꝛ ptolomeꝰ non
oẽs occiderat ſʒ sarie pe

dẽz ẽ ſupꝛa. ¶ Nüciauit io

anni.vt euaderet dicta ꝑicula.

¶ Deaͤtiocho magno et eiꝰ filio

ſeleuco ꝗ pᷣmus ei ſucceſſit non
fit mẽtio ĩ pꝛimo machabeoꝛũ
libꝛo fit tñ de ipis aliq ĩ ſco qᷓ
hH omittit᷑ vt pceſſus pᷣmi libꝛi
machabeoꝝ a pꝛoceſſu ſcðᷣi cla
ri diſtiguat ↄfuſio c.n. tã intel
ligentie q́; memoꝛie inimica.

¶ Iſte demetri ſeleuci filiꝰ de

roma rediès ãtiochũ cognatũ
ſuũ ab exercitu ↄpᷣhenſũ iuſſit

occidi.vt pʒ in pnpio.ꝛ.capi.et

ꝓ eo regnãs ↄſtituit alchimuʒ
põtificẽ iudeoꝛũ cũ quo miſit

bachidẽ ꝗ magnã ſtragẽ iudeo

ruz fecit in hierm:quo recedẽ
te nichanoꝛ pugnãs cõtra iude
am fuit occiſus.redeũte tñ ba.
chide iudas in bello occubuit.
⁊ionathas frater eius ſucceſſit

bellans cõtra bachidẽ.tandẽ

fecerũt pacẽ.h̊ patẽt a pꝛinꝰ 2.
.C.ſ.uſqʒ ad fineʒ.9.pꝰ hec de/

.RKR metrius pugnans cum alexan
Aro filio antiochi occubuit cir /

Qa medium.io.capi.

¶ Iſte demetriꝰ filius ðᷣmetri

in regno ſuccedenos alexandro
pꝛimo fauoꝛabilis fuit Jona/
the ⁊ iudeis:poſtea tamen alie/
nauit ſe ab eis.vt patz a medio
capituli vndecimi ⁊ citra.ſed
tunc veniens antiochus adole
ſcens filius alexandri ad obti/
nendum patris ſui regnum de
metrium debellauit. vt haber
in fine.ii.capi.⁊ ſic regnauit an
thiochus adoleſcens.
¶AIſte ãtioch filiꝰ demetrij cõ
gregauit exercitum ad perſeãn
dum triphonem ⁊ regnum pa/
tris ſui obtinendum. vt habet᷑
ĩpn:is.ca.ĩ pᷣn: ſcripſit ſimoni
ſũmo ſacerdoti amicabłr.ſʒ po
ſtea ĩuidẽs eiꝰ glie ↄſtituit cen/
debeũ ducẽ maritimũ gꝗa filius
ſimonis fuit debellatꝰ.ſʒ ſimõe
cũ duoba filijs genero ſuo do⸗
loſe occiſo ſucceſſit ei ĩ ſacerdo
tio ioãnes filiꝰ eiꝰ.ꝗ fuit valde
ſtrenux bellicoſus.⁊ ibi termi
natè ᷣmꝰ liber machabeoꝛũ.

(Machabeoy I

magnã ĩ iſrł: ⁊ reddidit mala ꝓ
bonis. Et ſcripſit hec ptolomeꝰ
æmiſit regi vt mitteret ei exerci/
tü ĩ auxiliũ ⁊ ĩderet ei regionẽ.ſj
⁊ciĩtates eoꝝ ⁊ tributa.Et miſit
aliös ĩ gaʒarq tollere iohanẽ: ⁊
tribünis mifit epiſtolas vt veni⸗/
rẽt ad ſe:⁊ daret eis argentũ⁊ au
rij⁊ dona.Et alios miſit occupa
re bierlʒ ⁊ mõtẽ tẽpli.Et pcür/
rẽs ꝗdꝗ nüũcidtuit ioanni i gaʒara
quia ꝑijt pꝛ eiꝰ⁊ frẽs eiꝰ:⁊ qꝛ mi⸗
ſitte quoqʒ iterfici. At adiu.ut

Seleucui
ppbilopo/

filius ſeleu/
ci

Demetri
filiꝰ deme

trij

X

— —,

—,

Anthio⸗/ .
chfili de

metriʒ

3

patrem ſuum.

. Anthiocus
magnus

1¹

Alexãder
fili eupa/

tozis.

—

adoleſcẽs
filiꝰ ale.

Explicit liber pꝛimus.
Machabeoꝛum.

phetie.

qt vehemẽt expauit: cõpꝛebẽè 9Ut audinit t ac. i. ad
ditviros ꝗq venerãt ꝑdere eum:⁊
occidit eos.Coguit.n.qꝛ q̃rebãt
ꝑdere eum. Et cèta pᷣmonũ ioã/
nis ⁊ belloꝝ eiꝰ:⁊ bonaꝝ virtutũ
ꝗqbefoꝛtit᷑ geſſit: ⁊ edificij muro/
rũ quos extruxit ⁊ reꝝ geſtãꝝ eiꝰ
ecce hec ſcriptà ſunt in libꝛo die/
rum ſacerdotij eius:ex quo fa/
ctus eſt pꝛinceps ſacerdotũ poſt

mirat fnit de doloſitate
tãta. h¶Etc.vi.qui
venerãt ꝑdere eũ.⁊ eodẽ
mõ pᷣuidit alus ꝑiculis
ſolerter ⁊ ꝓuide.⁊ ſic pto
lemeus defraudat fuit
a ſua peſſima intẽtione.
i ¶ Et cetera ſer. ioãnis.ꝗ
bus docuit populum.
t belloꝛũ eiꝰ.ꝗhbde⸗
endit eũ. I ¶ Et bona
rũ vir.ꝗbus foꝛtiter geſ/
ſit.ĩter qᷓs fuit victoꝛia
notabilis quã habuit de
hircanis.ex qua cognoĩa
tus ẽ hircanꝰ?. m Et

re foꝛtificatiõez. n ¶¶ Et re. ge.
eiꝰ.q̃ fuert mirabiles ⁊ multe. vñ

õ ter

hetie. OEcce hec ꝛc. DHũc at
libꝛũ ñ hẽmlic nec ples alios de

diẽ ioſephꝰ See⸗ ipe hũit ſpom̃ ꝓ

gb'fit mẽtio ĩ libꝛis reg. ⁊ Parał
¶ Ab iſto ãthioco nobiliꝗ fuit ro/

me obſes incipit hiſtoꝛia pꝛimi li/
bꝛi machabeoꝝ:pᷣmiſſa tũ bꝛeui/
ter victoꝛia:⁊ moꝛte alexandri.̊
obtẽto regno ſprie itrauit egyptũ
2 ſpoliauit eã ⁊ inde redies doluʒ
i tẽpio dei poſuit cogẽs indeos ad
ritũ gẽtilẽ ⁊ młtipir afflixit iude
pᷣ ipᷣe.⁊? poſtea per duces ſuos.qui
bus mathathias ? eius filij virile
reſtiterũt. durat h hiſtoꝛia a p̊ ca/

pitulo vſq; ꝓpe mediu.b. capi. vbi.
agmitur de moꝛte ipſius.
¶ Iſte anthiochꝰ eupatoꝛ moꝛtuo

pre regnauit.⁊ iudea venit ⁊ fi

N nalr dat ðxtris iude receſſit hec
patẽt.õ.capicipiedo añ medium

capli vſq; ad finẽ eiꝰ.cui ſucceſſit
i regno demetriꝰ filiꝰ ſeleuci eiꝰco
gnat germanꝰ. vt patz in pn?7.c.

¶ Iſte alexãder occiſo ðmetrio re

gnauit fuiaz regis egypti accepit

vxoꝛé:ꝗ regnũ alexandri ↄcupiẽs

fedus inijt cuʒ ei aduerſario.ſ.de
metrio filio demetrij ⁊ pugnans
cũ alexãdro eũ fugauit:ꝗ fugiẽs ĩ
arabia occiſus ẽ ĩ fauoꝛe regl egy⸗
pti. ſʒ 3 die pꝰ moꝛtuo ptolemeo

regnauit ömetriꝰfiliꝰ ömetrij cc.
¶ Iſte ãtioch adoloſcẽs ſuccedẽs

in regno demetrio filio demetriʒ
atriphone regnũ eiꝰↄcupiſcente ĩ
olo occiſus fuit a quo ionathas
us occiſus doloſe fuerat:ne ma/

ltiã triphonis ) antiochũ regẽ ĩ/
pediret. vt habetur.iz.c.
¶ Iſte triphon ñ fuit ðſanguĩe re⸗
gieo ſʒ de familia alexandri regnis

ꝗ bꝰ eiꝰ moꝛtẽ fuit in exercitu de⸗
metrij filij ömetrij.⁊ audiẽs exer
citũ murmurantem ) euz iuit in
arabiã. vt inde adduceret anthio
chũ adoleſcetẽg ibi nutriebatur.
vt hr.ii.ca.circa mediũ ꝗveies de
bellauit ðᷣmetriũ vt dem̃ ẽ:⁊ ſic re
gnauit. ſz triphõ ↄcupiẽs reg? ei⸗
eũ doloſe occidit.iʒ.ca.ſic ei ĩ reg:
ſueceſſit Z quẽ ðᷣmetri gð bello.fu
gerat ↄgregãs exercitũ a rege ꝑſi/
dis ⁊ medie poſitus fuit ĩ carcerẽ
vt hr̃ ipᷣnꝰ ca.iꝗ.⁊ ĩ hac cõtentide
fcã ſũt illa q̃ ᷣſcribunt ſuh ſy mõe
ſũmo ſacerdote.iꝗ c. & & 4

TPoſtilla Nicolai lira ſuꝑ ſcõʒz libꝑ machabeoꝝ ĩcipit. Ca. I. alu reges pꝛedeceſſoꝛes ſui.yt habetur. iʒ.capi.pꝛimi libꝛipp Muglf
AQKatrib? nlaten ſeoznce iudeis. Li krite ſtnncd. hoc ſubditur ibi.Ablatum eſt iugum gentium abiſrael.Et fuit cruch
MWMMachabeoꝛum quedã ẽ abbꝛeuiatio cuiuſdã magni vo/ populus in magna leticia. ⁊ in pace bona toto tempoꝛe ſimonis Puiti
luminis a iaſone cynereo conſcripti hũtis..libꝛos partia Et ſic eſt veriſimile vt dicit ſuper locum iſtum dominus buts i gtil44

üles in ꝗb“ fcã iude machabei ⁊ ſocioꝝ eius diffuſe tractãt carqdinalis.ꝙ illo tempoꝛe ſcripſerũt iudeis habitatibus in e
ſed in h̊ libꝛo ponũtur bꝛeuiter ⁊ ſuccĩcte.vt pʒ in fine ca.ſcõi.vtqui pto de ſolẽnitatibus iſtis recipiendis.lʒ enim tempoꝛeiude pꝛi
ꝑppauꝑtatẽ pꝛedem volumẽ magnũ cõparare nõ poſſẽt.vłꝑꝑ eius . mũ feſtum fuerit inſtitutum.non tamena iudeis in egypto ma
plixitatẽ attediati eẽnt legere.iſtud cõpẽdiũ poſſent habere de faci · nẽtibus receptũ.vt pʒ ex eius epiſtola ſequente in qua nulla fit
li et ſne tedio ꝑcurrere mẽtio de hoc feſto.

legẽdo.SFuit ãt cõpilatio — Ancipit li . ⸗ 6 ch ſumꝰõꝛãtes Bᷓ ſcribatur iudeis.
4 leg⸗ da rilao (LIncipit liber ſecidus. Mia tpe malo. tnunch ſumdͤztes eberur iuceis.

—„— O „»
cundi:vt magis videbii chabeorum. Cab. lI. ꝓvob. Regnatè ðᷣmetrio anno x MMos iudei.ma⸗
ſnfra ⁊ miſſa iudeis habi 4 AKaͤtrib qui ſt P egy cxteſimo ſexageſimonono:nos nẽtes in hierlʒ ⁊ iu
ttibe in egypto ab illis . fPptũ iudeis:ſalutẽ di· iudei ſcripſimꝰvòb ĩ tribulatio dea. „Senpn
gerat in iudeag cuz boe cut frẽs ꝗ ſt ĩ hieroſo ne⁊ ipetů ꝗ ſuꝑuenit nobi iſtis ibus bic reiin. o il l
in h libꝛi pfatione roga, e . . eſſit iaſon a ſca tibus hic ↄtẽtis ⁊ꝛD 8 90
uerũt eos aliqᷓs ſolenni , /· lymis iudei⁊ qiĩ regi anmnis: ex quo receſſit lalon a leg alus in hoc li? ſcri. i ei
tates ſuſciꝑe q̃ ab eis fuie one iudea⁊ pacẽ bonã. Bñfaci tra⁊ a regno. Roꝛta ſuccẽder̃t ptis. Sed ſ pooob⸗ nun
rant rõnabilr inſtitut. acvob de? mèminerit teſtamẽ ⁊effuder̃t ſanguinẽ ĩnocctẽ.Et Ehecſenip ſcretage ctintniddn
Ssoineli e c hen Nti ſui qð locutꝰ?ſt ad abꝛabaʒ ? oauim ad dñʒ: exàuditi ſumꝰ pta libertate tepoꝛ.]kx iuumi
⁊ tractatũ.qui ĩcipit. 3. ) iſaac ⁊ iãcob buoꝝ ſuoꝝ fideliũ obtulimꝰſacrificiũ ⁊ ſimilagi/ re ſimonis ⁊ deme kale
In pᷣma vero pte.ð poni ⸗ ⁊ det vòb coꝛ oĩbꝰ vt colaſ ei:⁊ nem: ⁊accendimꝰ lucernas:⁊ ſegnante boe d
rur inuitatio ad obian facit eiꝰ volſtatẽ coꝛde màgno ꝓpoſuim panes. Et nũc freqn ca iz. me libri. dAialld .
tis onn giur materia b? 2 aio voleti. Adaperiat còꝛvrm tate dies ſcenophegie mẽeſis capoc põt dici ꝙ öOæne naſns
libꝛi.capi.ſe.ibi.De iuda ĩ lege ſua ⁊ i pcepi ſuis: ⁊ faciät ſſeu.Annò centeſimo octogeſi/ gocium fuit inchon ige
o machabeo Lire⸗ i pacé. Exaudiat oꝛatões vĩas.? mooctauo ppls ꝗ ẽ hieroſolimiſ gun nne rec, R .
mum pmo ſcribentes ca -S-itioerod. . ſorat 7 j . ij ari, lummatu eſihennd ſt
Ptant ilor abnalcribt recõciliet vob:nec vos deſerat i i iundea ſenatuſq; Tiudas: ari⸗ anenti Die mnem Aunt
beniuolentiã.ſcdᷣo iuitãt . . . .. Poonit data pꝛo tpe nſicinſce P
eos ad teſti duplicis obſᷣnantiã.ibi. RegnÄte demetrio.ʒ ſuam ĩſe/ inchoationis.ibi vero ꝓ tꝑe conſummationis.Dicit ãt.nos iu. Eie
runt intẽtionem.ibi. Yacturi igi? Circa pᷣmum captãt duplłr eoꝛũ be dei ⁊c.qꝛ idẽ populus fuit tempoꝛe inde ⁊ ſimonis.⁊ cũ hocetiã enenn
niuolẽtiam.ſ.eos amicabiliter ſalutando.⁊ ꝓ eis humilr exoꝛando. eedẽ perſone numero in multis.vt pʒ de iuda ⁊ ſimoneꝗ fueft “”MU eſet
ibi. Bñ faciat vobis.Circa pᷣmum djr̃.Fratribꝰ.qð ẽ nomẽ amicabile. fres ⁊ ↄtẽpoꝛanei:vt pʒ.=.ca.pmi libꝛi.⁊ idẽ erat de multj alus. nſimin
nã frater dr quaſi vere alter ipſe.⁊ yocant eos fratre s.eo ꝙ erant de zʒ ¶ᷓn tribulatione.i.de tribulatione. a Et impetu ⁊ꝛc. ſcribẽ iſthi 6
eadem gẽte ⁊ ſub eadeʒz lege. b ¶ Qui ſũt ꝑ egyptũ iudeis.ſ.diſper do enim de ſue libertatis adeptione ⁊ feſtoꝛum receptione ba/ ſ⸗ 1
ſis.Ptolemeꝰ enĩ lagi filiꝰ qui pꝰᷣalexandrũ magnũ pᷣmus regnauit burunt tangere de pꝛecedenti tribulatione. —.M lefetn
in egypto. ſicut ſupꝛa dcm̃ ẽ in pꝛimi libꝛi pncipio multos iudeos ca/ b¶ Ex quo receſſit iaſon a ſacta terra ⁊ a regno.hic.n.ãbiens ſa,⸗ ſußinf h
ptiuauit.quoꝝ aliq̊s ptolemeꝰ philadelphus ei ſuccedes relaxauit ĩ cerdotiu init ad regẽ antiochũ incitans eũ de tranſlatiõe iudeo dgen
fauoꝛc.⁊0.ĩterpᷣtũ.qui ſibi libꝛos moyſi.⁊ ſʒ aliqs totũ vetꝰ teſtamẽę rum ad gẽtiliũ ritũ: vt hr infra. 4. ca. ⁊ iſtud fuit pᷣncipiũ maloꝝ Wyran
tum tranſtulerunt de hebꝛeo in grecũ.multi tñ in egypto remàſerũt q̃ fecit antiochꝰ epiphanes in hierlm.vt habetur ſupꝛa pꝛimo li (ſiſeſc
⁊ ꝓcedente tpe acquiſierũt bona tẽpoꝛalia.⁊ ꝑ plis ꝓcreationẽ mul bxʒox et infra in hoc ſecũdo.ideo ſubditur. .OJMM Etinunt H
tiplicati ſũt gbus indei manẽtes in iudea ſcripſerunt.iõ ſubditur. c oꝛtaʒ ſuccẽderunt.i.poꝛtas ciuitatis ⁊ templi.vt haberur.
cBalut o irn.ac. tpacbona nam bona gucrra eligibilioꝛ pace A.capi.pmi libꝛi. d ¶ Et effu.ſan. inno. vt hĩ pꝛimo libꝛo ⁊ in n Ce b
mala. d Bnfaciat. . ↄnñi captãt eoꝝ bẽiuolẽtiã ꝓ eis exoꝛãdo di hoc ſecundo. e ¶ Et oꝛauimns ad om. magis pugnãtes oꝛa i erit
cẽtes. Bñfaciat vobis deꝰ.in ſpũalibꝰ ⁊ tẽpoꝛalibus. e ¶ Etme.te. tionibus qᷓ; cuʒ armis. f ¶ Et exauditi ſumꝰ.antiochi ducib iorte
ſui.i.firme pmiſſionis. f. Quod locutꝰẽ ad abꝛahã.Señ.i=. debellatis. gaE obtu. ſacri. ſimilaginẽ.ĩ templo recupato ſchii
80lEt iſaac.⁊2 6. h ¶Et iacob. 28. ⁊ ſupplẽdũ ẽ ꝗ ſũt de nũero. Der⸗ ⁊ purificato:vt hr̃ pᷣmo liꝰ.ꝗ.ca.⁊ d hic ſacrificium oblatio de miie
uoꝝ ſuoꝝ fideliũ.vł alłr lr̃am ſic iſgẽdo.Et meminerit teſtamèti ſui. animalibus.ſimilago farina ẽ frumenti delicatiſſima: de qᷓ fie ⸗ 1
.i. ꝓmiſſõis firme. Seruoꝝ ſuoꝝ fideliũ.i.ꝓ ſuis huis fidelibꝰ facte. bant panes pꝛopoſitionum. h tnunc frequentate.i.ſingu Mnrtitgerd
dad abꝛahã iſaac ⁊ iacob locut c.pᷣ qᷓ;tũ ad pr̃es illius teſtamenti. lis annis celebꝛate. i ¶ Dies ſcenophegie.i.purificationis tẽ ſinmin
i ¶ Et det vo.coꝛ oĩbꝰ vt colat eũ.fide ſpe ⁊ caritgte:ꝗbꝰ colitur dens pli uam conſtituit iudas.S.diebus celebꝛari a.ij. die menſis. iinntinig
cultu interioꝛi:vt dicit Aug.i enchiridion. k Et fa.eiꝰ vo.ꝑ effcm̃ k annocẽte.hic ↄnñᷣr ponitur declaratio ſeu confirmatio dicti. Pueſte Nain
in cultu exterioꝛi. l¶Coꝛde ma.⁊ aĩo vo.qꝛ deo ñ placẽt ſacriſicia ſcilz de tribulatione que ſuperuenerat eis tempoꝛe antiochi et Uinditinl
coacta.ſʒ volũtaria. m ¶ Adapiat coꝛ. xc tudẽda ⁊ intelligẽda. hoc fit pꝑ quãdã epiſtolam in egyptum tempoꝛe iude miſſam.c canſ n
n¶ Et in pce.ſuig oꝑe adimplendis. 0 8 fa.pa.vt vacare talibꝰ tenoꝛ hic recolitur cũ dicitur. Anno centeſimo octogeſimoocta üfger hen
valeatis. pi Exaudiat orones ve.vobisg ↄdeſcẽdẽdo. uo populus qui eſt hieroſolymis ⁊c.ſed hoc videtur falſuʒ.quia irznhnn
t re.vo.pctà pᷣterita remittẽdo. r ¶ Mec vos deſat i tꝑe malo. data epiſtole pcedentis que fuit ſcripta poſt moꝛtẽ iude q̃ſi.zo. nilſennſi
vos tribulationibꝰ ↄſolãdo. nachann hierlm ⁊ iundea. annis talis eſt. anno.iꝗ9.vt dictum eſt.⁊ ſic iudas longo tẽpoꝛe qnenen
t¶ Sumꝰoꝛã. ꝓ vo.q̃ſi dicãt.ita debetis oꝛare ꝓ nohis ⁊ acgeſcere p· ſcripſiſſet poſt moꝛtem ſuam. Dicendum ꝙ in epiſtola iudenu ninle Ke
titiõibꝰnfis.maxie de ſolẽnitatibꝰdeuotis. v Hegnãte deme. H meratio annoꝛum non incipit a pꝛincipio regni grecoꝛum ſicioa itueiffe
ↄñr inuitãt eos ad obſuatiã duplicis feſti.=ꝰ ponit᷑ ibi.Et diẽ ignis. alia:ſed ante vt bic innuit glo. ſed vbi icipit.nõ dicit.põt autem iii
Pꝛima in tres.qꝛ p ponit᷑ eoꝝ ĩuitatio.xꝰ dcĩ ↄfirmatio.ibi.Anno cẽ⸗ dici rationabiliter ꝙ incipit a duodecimo anno regni aſſueri. W
teſimo.ʒ?intẽta cõcluſio.ibi.Sacturi igit.Circa pᷣꝰ notat᷑ tpᷣs.cũ dr̃. in quo mirabili modo liberatus fuit populus iſrael a perſecu⸗ inittieinn
Regnãte demetrio ⁊c.Dicit h̊ glo. Rabani q iſte fuit demetriꝰ filiꝰ tione aman. vt hbabet Peſter.tertio capitulo.⁊ hoc pꝛopter dio ininrſaie
ſeleuci ꝗ regnauit tꝑe iude machabei.vt pʒ. .ca.pᷣmi libꝛi.ſʒ buic ocõ pꝛimo quia liberatio iſta fuit valde mirabilis ⁊ notabilis.iudei niuuldi
manifeſte ↄdicit quod ſegtur anno.ioo.hic ãt demetrius aũñ tᷣs hoc vero incipiebant numerationes annoꝛum a factis notabilibus kunnlſicf
fuit moꝛtuus.nã filiꝰ eius intrauit regnũ patrũ ſuoꝛũ anno.iss.vt h vt dictum eſt ſupꝛa.ſecundo quia liberatio illa fuit ſimilis iſtis nunniitſi⸗
ſupꝛa pᷣ libꝛo.io.ca.⁊ ante ipᷣm regnauerat alexander duobus annis.ꝗ tempoꝛibus antiochi. pꝛopter que epiſtola iude loquens de ünnmmn
interfecerat patrẽ ſuũ.vt pʒ in pᷣncipio eiuſdẽ capi.io.iſte vero deme hac liberatione incipit ab illa numerare. Aſſuerus vero ſecun⸗ WNN
trius filius pᷣmi demetru regnauit vſq; ad ãnũ.i72. in quo fuit capt“ dum computationem quam poſui Dañ.nono.regnauit annis iſelmißf
z incarceratꝰ:vt hr̃ pᷣmo libꝛo.iq.· ca.ex quo pʒ ꝙ iſte demetrius filiꝰ quadraginta velcirciter.⁊ ſica duodecio ãno regni eius inclu⸗ nigonintic
p̃mi demetru adhuc regnabat anno.ido.⁊ iõ quod dr hic. egnante ſiue in quo fuit facta liberatio populi ab aman perſecutione.re * hemie
demetrio anno. iso. intelligitur de ipſo. Ipſe vero ante captionẽ ſuã manent de regno eius.ʒo.anni.cui ſᷣm hebꝛeos quos in hoc ſe⸗ llintiie
cũ ſimone ſũmo ſacerdote ⁊ gente iudeoꝝ renouauit amicitinz. ⁊ c· cutus ſum in pꝛecedentibus ſucceſſit darius ioſſus eheſten e⸗ N
ceſlt ei plures libertates ⁊ pꝛinilegia q;ᷓ añ conceſſerat ionathe.nec gine filiꝰig regnauit..aãnis vſq; ad conſummatiõem templi e uunin
eſſin

—
=
= —
— =–
= —
= =
—— ==
=

—
—
=
=, = g
=
SE = = E
=,S == =
E

E
—
—
—
—
— — —
— —
=
=
= =e ———

S.
—

es bihn
no ib
006 zetzuen
no a
ſns Mmamn
i
en
Et ſamaf
inf unui
„, ulhetreg
1
1 iſgme
iit tmminn
A ldt
dpoane
EI, golmfüt
mmi ummni
r, ummmim

— =
S S=
—

NWV

=
=
☛ B

=—☛

S=
=
—

—

—

S2

SES

1
.
4

—
S=ꝛ=
S

S==

Aen

1
1

E

S
= =

kE
2
—*

4

—
—
=
=

8
“

2

Gnenicnn

Miüdanneg
mmgtonis Niin
udetſimonistidte
Pdeincttſmonzn
diteenndennit
4 a Erinperte
etſeſtnum unnn,
buluione.
maſepohcnctt
nmnzeüdenuttitit
Atilnd funnpint
nytbabenigugil
lbaitur.
imrstien hen
nimobipmiwe
Hoim mageg

mditiſum nnthnnn

nilagineitenpetn

8
8
1

picſonfum Ne

cntidelicniſinunft
nunefrunni
opbegieiufenp⸗
celemt5eſi
mroſencnimmnin
mrestenhermd
mlenyme ikenin
enteſnooeſin
a orfihel ili,

Dbsenge

gat de hello

cũdi.vt pʒ.i.Eſdre.(.⁊ Nee.is.vſq; ad debel
xãdrũ magnũ ſᷣm hebꝛeos.ſicẽ dixi pleniꝰſuꝑ libꝝ Eſdre ⁊ Dañ.

a q alexãdro ĩcipit regnũ grecoꝝ.vt dictũ ẽ ĩ pꝛincipio pᷣmi libꝛi
cniꝰregni fluxerãt.iꝗS.ãni.qn purificatũ fuit tẽplũ ꝑ iudã ma/
chabeũ.vt hr̃.S.i.li. .c.ducibꝰantiochi debellatis.Iſti po anni

ſitiũcti ſaciũt annos.issS.ĩ epła iude numeratos. a.¶ Ariſto⸗

bolo ma.pto.ſ.philometoꝛis ꝗ fuit nepos antiochi ephiphanis.

vt oſtẽſũ fuit Dañ.ii.⁊ adhuc oſtẽdet᷑ ifra.ꝗ·c.⁊ ꝑ ↄñs fuit tꝑe
iude machabei. vt
pʒz ex ſupꝛadictis p
libꝛo.huiꝰaut ptole

mei dr ariſtobolus

libꝛos moyſi.
natione iudeꝰ.ideo
ſubdit. b (

ui

eſt de ge.xpᷣoꝝ ſa.i.
ynctoꝝ.xpᷣs enim a

chꝛiſmate dfr.deſcẽ

dit eni ab aaron.tñn

linea recta ſacerdo
tal nõ ꝑuenit vſq;
ad eũ. alu/
tez. ſ. aie. d ¶ Et
ſanitatez coꝛpoꝛis.
Et ſubdit᷑ epłe nar
ratio ĩ q̃ ponit᷑ pᷣmo
tuaſio ſui ꝑiculi.⁊
ꝓſtratio antiochi.
ibi. Nã cũ in ꝑſide.
Circa pᷣmũ dicitur.
e ma.pꝑi.tꝑe an

e
i bi epiphanis.

deo libera.ſua

gra nõ vtute nf̃a vł
merit!. g a⸗
gnifice gras agimꝰ

ipi.tanq; de benefi

cus eius grait.
bApoteg ad. ta.

re...ſyrie ⁊ perſidis.
cui regnũ erat val

de magne potẽtie ⁊

vtutis. ¶ Dimi
cauimꝰ. debellatis
cius ducibus.
k¶ ¶ Ppe enſ ebuli.i.
Kenhr aine
venire. ¶ ¶ Fecit

de ꝑſide eos ⁊c.⁊ pʒ ex dictis oͦmo libꝛo. me

ſtoboloò magiſtro ptolomei regꝗ
quᷣi ẽ de gñůe xpᷣoꝝ ſacerdotuʒ:⁊

his ꝗĩ egypto ſt iudeiſ: ſalutẽ?
ꝑ ſanitatẽ. ð magniſ Picůla ðo libe

erat

rati magnifice grâs agimꝰipᷣi:vt

pote qaàdũſus tale regẽ dimica/
uimꝰ. Ipſe. n. ebulire feẽ de pſi
dẽ eoſpugner̃t ð nos⁊ ſcãʒ cita

tẽ. Nam cũ in perſide eſſet dux

ipe:⁊cũ ipſo imẽſus exercitꝰ:ce

cidit ĩ tẽplõ nanee:ↄſiliò vᷣceptꝰ
ſacerdotũ nũc. Eteni cũ e babi
tatůrꝰvenit ad locuʒ antiochꝰ⁊
amici eiꝰ: ⁊ u᷑t acciperet pecũias
multas doꝶj noie. Cuqʒ pꝛopo/

ſuiſſent as ſacerdoteſ nanee: ?-

ipe cũ paud igreſſus ect itra am
bitũ phani clauſe tẽplũ.Cũ autẽ
itraſſet antiochꝰ aꝑtoqʒ òccul⸗
to aditu tẽpli mittentes lapides
ꝑcuſſerũt ducẽ ⁊ eoſꝗ cũ eo erãt
⁊ diuiſerunt mẽbꝛati: ⁊ capitibꝰ
qputatʒ foꝛas piecerũt. Per oia
bñdictꝰde?ꝰꝗ t᷑didit impios. Fa

ctůri igit᷑ quinta ⁊ viceſima die

mẽſiscaſleu prificationẽ tẽpli
neceſſariũ duůxim ſignificare vo
bis:vt ⁊ vos quoqʒ agat᷑ diem
ignis ꝗ dat? ſcenophegie. ⁊ diẽʒ
ignis ꝗ dat?ẽ qñ neemias ediſi/
cato tẽplo ⁊ altari o vtulit ſacriſi

ä cuzĩ pſide.

izuir fit narratio de antiochi pſtratiõe.cũ ſubdit. n¶ Leci⸗
dit ĩ tẽ.na.dicũt alig ꝙ G dĩ de antiocho epiphane ꝗ fuit contẽ
poꝛaneꝰiude machabeo.⁊ ſic videt᷑ hec expoſitio pᷣcedẽtibꝰcõ⸗
coꝛdare.Sʒ huic obuiat qð dictũ E. S.i. li.c.õ ꝙ antiochepipha
nes moꝛtuꝰfuit lãguoxꝛe in lecto ſuo nõ ĩ tẽplo nec gladio.ſic dĩ
B.ſilr ĩfra.9.c.dr q moꝛtufuit in mõtibꝰmiſerrime reuertẽdo
de pſide. Ad h ãt rñdẽt doctoꝛes dicti ꝙ ꝓ tãto d h ĩ tẽplona/
nee cecidiſſe eo ꝙ ibi moꝛtui fuerũt amici eiꝰ.vt h̊ dr̃.ꝗ ert ro
bur ſui exercit.ſiẽ de hoĩe cui ↄtingit magnũ ĩfoꝛtuniũ.dr cõi⸗
ter ꝙ e moꝛtuꝰ.&̊ᷣ ĩ ꝑſona ſua ſit viuus.⁊ ſic dicũt ꝙ de illo tẽplo
euaſit antiochꝰ. Sʒ huic rñũſiõi videt᷑ obuiare qð ſubdit᷑.clau:
ſerũt tẽplũ cũ ĩtraſſet antiochꝰ.⁊ ſic non videt q euaſerit. qꝛ ſa
cerdotes moꝛtẽ ei magis q̃rebãt qᷓ; alioꝝ.iõ ſubdit᷑. Percuſſe⸗

rüũt ducẽ pᷣ ⁊ ncipalxr.

Et eos ꝗ cũ eo erãt cõſequẽter.Et diuiſe/

rũt mẽbꝛatim.Qõð aũt ꝑ ducè itelligat rex antioch pʒ ex pᷣnci

pio ptis huiꝰ.vbi dr̃.
phanes. vt dicũt iſti

Nãcũ ĩꝑſide eẽt dux ipſe.i.antiochus epi
igit᷑ ꝑꝑ iſta dicũt aliq ꝙ ſcriptura loꝗt bic

filiꝰſũt q̃ſi vna ꝑſ. ona. nã pr quodãmodo manet ĩ filio.ſm illud
Eccle. ʒo. Moꝛtuẽ pr eꝰæ q̃ſi nõ ẽ moꝛtuꝰ.reliꝗt eni filiũ ſiłeʒ
ſibi. Ideo nõ ẽ mirãdũ ſi ſcriptura ante loquens ĩmediate de fi

lio trãſit ad patrẽ. Srequẽter enĩ ĩ ſacra ſcriptura fit tał trãſitꝰ x¶ Zerribilis.

de vna pl⸗ ona ad aliã ꝑꝑaffinitatẽ.ſic̃ ondi ĩ pᷣncipio HGeñ. loquẽ
do de modis exponẽdi ſcripturã ſacrã. ſic igit ſtelligẽdo dr. Nã
cũ ꝑſide eẽt dux.i.antiochꝰmagnꝰ.cecidit ĩ tẽplo nanee.nã fu/

aſcipione aphꝛicano. rediẽs ad terrã ſuã moꝛtuus

lationez ei p ale/

Machabeoy II.

fuit in hoc templo. vt dixi plenius Dañ.ii. o ¶ Cõſilio deceptus ſa
cerdotũ nanee.nã vt interficerẽt eũ eo eẽt pdatoꝛ temploꝛum. in/

duxerunt ad illud quod ſubditur. p

tenim cum ea.i.nanea.

ql Pabitaturus venit.i.facturus ei reuerentiam. rEt vt accipe
ret pecunias multas.hoc eni ſibi pꝓmiſerãt ſacerdotes ꝙ facta diane

6
ſũptus tẽpli vel ſacrificioꝝ.

cia. Nã cũ i perſidẽ ducerentur

patres noſtri ſacerdotes ꝗ tunc
cultoꝛes dei erqt:accèptũ igneʒ

ð altario culte àbſcõderũt ĩvalie
nes ad eius moꝛtezʒ parra

vbi erat puteꝰ altꝰ⁊ ſiccũs:⁊ in

tus eẽt locꝰ. Cũu It pteriſſent Ini

multi:⁊ placuit deo vt mitteret
neemiasa rege ꝑſidis:nepotes
ſacerdotũ illoꝝ ꝗ abſcõderãt mi
ſit ad reqrẽdũ ignẽ:⁊ ſicut narra
uerũt nob.nõ iuenerũt ignẽ ſed
aquã craſſaʒ.Et iuſſit eos hauri

re ⁊ afferre ſibi:⁊ ſacrificia qᷓ im

poſita erãt iuſſit ſacerdos nee/
mias aſpergi ipſa aqua:⁊ ligna

⁊ q̃ erãt ſuperpoſita. Atqʒ hoc

factum ẽ tps affuit quo ſol re⸗
fulxit ꝗ pꝛiꝰerat ĩ nubiloãccẽſuſ
ẽ ignis magnꝰ ita vt oẽs mirarẽ/

tur. OQꝛatiònẽ autem faciebant

omnes ſacerdotes dum comſũ/
maretur ſacrificium ionatha in/
choante:cereris autem reſpon/
dentibus.Et neemie erat oꝛatõ
hunc habens modũ. Domine/

deus omium creatoꝛ terribilis

et foꝛtis iuſtůs ⁊ miſericoꝛsqui
ſolꝰes bonꝰrex:ſõlꝰpᷣſtãs:ſolꝰiu
ſtus ⁊ oĩpotẽſ⁊ et᷑nꝰꝗ libaſiſrłð
omni malo: ꝗ feciſti patres ele

debita reuerentia traderent ei pecunias que erant in tempio.
Dotis nomine.i.ꝗbus dotatũ erat templuz.nec erãt neceſſarie ad

t¶ Cũq; ꝓpoſuiſſent eas.vt magis al
licerẽt eü. v ¶Clauſe

rüt templũ.quaſi hbaben
tes ad eum negocium ſe/
cretum. x¶Apertoq;
occulto aditu templi.per
quem introierunt homi/

ti. yꝓ ¶ Et diuiſerũt mẽæ
bꝛati ⁊c̃.ppter qð coꝛpis
eius nõ fuit cognitů. nec
honoꝛe regio ſepultuʒz.ſi
cut vixi Daniel iii.
¶ Peromnia benedict
deus. hoc dixerunt nõ ce
lo vindicte ied iuſticie di
uine.⁊ in hoc terminatur
epiſtola iude. a a
cturi.hic ponitur concilu/
ſio iudeoꝛum qui ſcripſe
runt iudeis habitaãtibus

in egypto tempoꝛe deme

trij intendentes eos ĩdu
cere ad celebꝛationez pu

rificationis templi. vt di

ctum eſt ſupꝛa. ꝓpter qdð
ſic concludunt. Sacturi
igitur.i.nos celebꝛaturi.
25.die menſis caſleu.i.no
uembꝛis. be⸗
cationezʒ templi.ſicut ſta
tuit iudas ⁊ fratres ęius
4· C. mi libꝛi. c ¶ Ne
ceſſarium.i.vtile. H
d ¶ Duximus ſignificare
vobis.amicis et fratribꝰ
noſtris. e ¶ Ut ⁊ vos
uoq; ogatis.ſicut ⁊ nos.
es, ſcenophegie.i. pu
rificationis ſeu dedicati
onis dicte. g ¶ Et diez
ignis.hic conſequẽter po
nitur inuitatio ad feſtuzʒ

ſecundum.circa qð pꝛimo ponit᷑ feſti ratio.ſecundo eius celebꝛatio.
ibi. Oꝛationẽ autem.tertio eiuſdem appꝛobatio.ibi. Ut vo manife/
ſtata.Circa pꝛimũ dicitur.Et diez ignis ⁊c.a deo de celo ſimiliter ce
lebꝛetis.⁊ ſubditur dationis tempus. Quãdo neemias ⁊c.de hoc tñ
nulla fit mentio in Eſdra ⁊ Neemia.⁊ ſubdit᷑ datiõis modus.cuʒ di

citur.

ã cũ in perſidẽ ⁊c̃.iudei vo de regno decẽ tribuuʒ fue

rũt ducti captiui in regnuʒ aſſyrioꝛum ⁊ perſidis.vt habetur. 4. Re
gũ.is.ſed oe illis nõ videt᷑ hic ſcriptura loꝗ.ſed de illis de regno iuda
in quo erat tẽplũ.⁊ iſti trãſlati fuerũt in babylonem. ꝓppter qð dicũt
aliꝗ ꝙ noĩe ꝑſidis hic intelligit᷑ totũ regnuʒ nabuchodonoſoꝛ regis.
ſicut totũ aliqñ intelligit᷑ ꝑ partẽ.Põt etiã aliter dici ꝙ cũ nabucho
donoſoꝛcõtra hierim venerũt multide regno ſae⸗ g habuerüt ꝑtẽ
P

ſuã de captiuis.⁊ ſic duxerũt illos ĩ ꝑſidẽ. i

ri.holocauſtoꝝ. kal⸗
eo ꝙẽ ꝓpinqua loco tẽpli. l

cceptũ ignẽ de alta

bſcõderũt i valle.ſ.ioſaphat.vt dicũt aliqui
bi erat puteus altus

10 0 E . i. ꝓfundus.
m ¶ Et ſiccus.i.aq̃ carẽs.Cetera patẽt in lr̃a vſq; ibi. nAcceſus

ignis magnꝰ.nõ humanitus ſed oiuinitus:ideo ſubdit᷑. o

a vt

1 oẽs mirarent᷑.non enim eẽt mirabile ſi accenſus fuiſſet ab homine.
de moꝛte antiochi magniꝗ fuit pr antiochi epiphanis.⁊ q; pf er p¶ Oꝛationẽ auũt.hic ↄnr ponit᷑ feſti celebꝛatio quãtũ ad eius initiuzʒ
cũ dicit᷑. Oꝛationem autẽ ⁊c.ꝓpter ſacrificiuʒ ⁊ dationẽ ignis ad eiꝰ.
conſumptionẽ.ſicut datus fuerat tꝑe helie poſt aſperſionem aque.ʒ.

Kegis. q

onatha inchoãte, quia pᷣncipalis erat inter cãtoꝛes.
peccatoꝛibus. sJuſtus ⁊ miſericoꝛs.nã iuſticia et

miſericoꝛdia relucẽt in oĩbus dei operibꝰ. t ſolus es rex bo

nus.ꝑ eſſentiã.alij vo ꝑ participationẽ tm̃.
