ta ꝓ poſtibus exiſtentibꝰex vtraq; pꝑte oſtu in quibꝰſunt quedã cela
ture ⁊ ſimiliter in limine ſuꝑioꝛi ⁊ quelibet celatura eſt trium cubito

rũ latitud inis per modũ in margine figuratuz. d ¶ Lõgitudinez

aũt veſtibuli ⁊c.hoc patet expꝛedictis. e ¶ Et octo gradibus aſcen
debat᷑ ad eã. li octo non eſt de textu qꝛ non eſt in hebꝛeo vbi ſic hr:
Et gradibus aſcendebatur ad eã.templum enim cum ſua poꝛticu eſt
in ſũmitate montis:⁊ ideo de atrio interioꝛi eſt aſcẽſus per grad ad
poꝛticum templi:ſed numerus graduum non ponitur hic ſed ꝓbabi
liter poteſt dici ꝙ ſint.is.ſicut ĩ tẽplo ſalomois. f ¶Et colũne erãt
in frontibus ⁊c. frõtes hic dicumturpartes due parietis exiſtentes ex
vt raq; pate oſti quarum quelibet dicitur ſuperius.5.cubitoꝝ.a ãte
illos parietes in poꝛticu erant due colũne:vna hinc ⁊ altera ide ſicut
fuit in templo ſalomonis vt habetur.ʒ. Reg...J.
¶ In ca.ao.vbi dicitur in poſtilł.Decima.ſcilicet die menſis.
Ri incipium huica. in lr̃a hr̃ ſic: In.⁊5.ãno ADDITIO.

bꝛeo. vnde quod in poſtil.dicitur mẽſis pᷣmi:eſt erroꝛ qui po
mit ↄtingere exvicio ſcriptoꝛis Dicunt hebꝛei.ꝙ; menſis iſte erat.⁊.
cui decima dies erat celeberrima.ſ. dies expiatiõis.vt hr Leuit.is.
Dicüũt etiaʒ ꝙꝙ annus iſte erat ànus iubileus:quod pꝛobant ex hoc ꝙ;
licet amnicomũiter incipiebant a pᷣma die meſis: annus tñ iubileus
incipiehat a.io.die mẽſis: vnde leuit.⁊.Clanges buccina mẽſe.⁊=.io.
die mẽſis:pꝛopitiationis tꝑe in vniuerſa terra veſtra:ſcificabitiſq; an

ſtibuli vigiti cnbitoꝝ ⁊ latitudi⸗
eveſtibulü. cubit binc: nem vndecim cubitoꝝ. Et octꝭ ſerx
i.pariet veſtibuliexyna gradibus aſcendebat᷑ ad eò:⁊ cò

lumne erãt in frontibꝰ vna hinc: nuz quartuz ⁊ quia
7 altera inge. (XLI. ß̈ m Uerena habe?
Z introͤduxit me ĩtẽplůũ die mexſiondcode,
S mẽſus ẽ frõtẽs ſex cũ cũt ꝙ iſte dies erat
itos latitudinis hic: Z dies expiationis:
slatitudis ide: latitucii pꝛima anni iubile
nẽ tabnaculi. Et latitůdo poꝛte coꝛdat cuz ↄtentis
””M in hac viſione: nam

äynt infra tractatur
per poſtił.hec viſio pᷣncipaliter ſignificat edificationes eccleſie

ſpüalez in q̃ ẽ vera expiatio pctõꝝ:ſimiliter apparitio angeliad
gachariam in qua exoꝛdium redeptiã s fuit denunciatum. fca

quod ſatis bene cõ/

fuit die expiatiõis:vt ibidẽ ĩ additiõe dẽʒ fuit. Cap. XLI

templuz. « pꝛimo q;tum ad partem que dicitur ſanctũ
vel ſancta.ſecundo q;tum ad illam que dicitur ſactum

ſanctoꝛnz. ibi. Et introgreſſus. tertio q;tuʒ ad aliqua tẽplo adiũ

cta.ibi.Et menſus eſt.Circa pꝛimum dicitur.Et introduxit me
in templum.ex hoc quod dicit. Introduxit patet ꝙ iſte menſu⸗/
re accipiuntur intra parietes vt pꝛedictum eſt ita ꝙ ſpiſſitudo
parietum non includitur. h¶¶ Et menſus eſt frontes.ideſt ex
te rioꝛes ſuperficies parietum exiſtentiuzʒ ex vtraq; parte aper
ture oſtij que frontes nominantur eo ꝙ venientibus gꝗd oſtiuz
ſtatim patent.iterioꝛes autem ſuperficies latẽt. i ¶ Sex cu⸗
bitos latitudinis hinc q;tum ad vnam frontem. k ¶ Et ſex
cubitos latitudinis inde.qᷓ;tum ad alteram.aliqui libꝛi hic ha/
bent altitudinis ⁊ male.nam hebꝛei ⁊ libꝛi bene coꝛꝛecti habẽt

dſmigrationis veſtre in exoꝛdio anni.io.menſis:⁊ ſicẽ ĩi he· latitudinis. I¶ Latitudineʒ tabernaculiideſt templi quod

requenter in ſcriptura vocatur tabernaculum.q.d.due fron/
tes dicte cum apertura muri pꝛo ingreſſu a parte exterioꝛi con/
tinent pꝛeciſe latitudinem templi.ſed hocvidetur falſum.quia
ſtatim ſubditur. mEt latitudo poꝛte deceʒ cubitoꝝ erat.
decem autem ⁊ bis.o.faciũt.⁊⁊.cubitos.latitudo vero templi
intra muros eſt.zo.cubitoꝝ tm̃ vt dictũ cẽ.ſupꝛa.Ad hoc dicẽdũ
E poꝛta accipitur pꝛo oſtio.oſti vero latitudo excedit latitu⸗

.

””

Tintroduxit me.Hic conſequenter deſcribitur ipſum

RSSZ . S

üntſcne
nänsſtan
recndieitcl
ſ. gi
Citorilain
Pezahozn

daiot

gridehſri⸗

gutniei
i nCe⸗

SSS=

=
S

— —
— =

—

„5

hiigin
fatzpie.

—
=

= =ẽ –
= —
S.

—

hclſinleick
ilnt
hthhinn
ſblnſinh
ſunlig
eekuelite
ſtglbenig
lermnee 4.

e een
Pnin

. pemuni
li zemtn

1,1

mn n
GediatnGd⸗

e(obcsgeR

uuiſton.

Pr oeinuun
rcaifcingtii

Uiterarppttdnid.
fuit denncinn

zfuit ( H“

emerde

—

.

sdaignsdhhe
Ainr inma
Gt menp iene,
umckug in
ſetffnielt
gummgnnd
mneniun⸗
in1
oten. 1
nmimiin

7

S

SES=

=—
=

R
= ==
= = =

—
—
=

1
.

d drkneat
„ Pcgatonst

Zem edun d
luncnepin iOieg

—
=
— S—
— S

0

= =ẽ
=☛ =

f

mirãdũ ꝙ ſpiſſitu
ie voꝛta decé cubitoꝝ erat: T latra poꝛte
upli gromaos co⸗ In; cubit hic⁊ qnq; ide. et mẽ
buſti diẽ Joſeph * ſus ẽ lõgitudinẽ eiꝰ qdragità cu/⸗
H Srinoi, den bitoꝝ: ⁊ latitudinẽ viginti cnbito
tunti ponderis Tnʒ. Et introgreſſus intrinſecus
viry a 2. viris can, Mẽéſusẽ i frõte poꝛte duos cubi⸗
Adebatur. to08: 7 pôztam ſex clbitoꝝ: l5½
pEt menſus ẽ loo
gitu. ei ſ. pli. ;tũ

ex dictis. d¶¶Et ĩtrogreſſus. Hic ↄᷣr deſcribit᷑ ꝑ tẽpliq̃ dr
ſcũʒ ſcõꝝꝑ.cũ dr. Et itrogreſſus itriſecꝰ.i.ſcũz ſcõꝝ qð dr ĩterius
tẽplũ ſiẽ ĩ tabernaclło moyſi dicebat᷑ ĩterius tabernaculũ.

ad illã ptẽ q̃ vr Tkrine c¶ Quadragita cubitox. c. B ps

e¶ Mẽſus ẽ ĩ frõte poꝛte.i.i pariete exvtraq; ꝑte oſti exñnte.
Duos cubitos.Pec ẽ ſpiſſitudo parietis ſine frötis:paries.n.

ile nõ ẽ multũ alt nec ſuſtinet ſuꝑ ſe aliõ pondꝰ.qꝛ ſolũ diuidit

⁊ ſcũm ⁊ ſcũmſcõꝝ ĩ ĩferioꝛi mãſiõe tẽpli:⁊ iõ npſcribit᷑ tãte ſpiſ

ſitudinis ſiẽ al ꝑietes tẽpli ꝑꝑ qð doctoꝛes nt̃i vidẽt male di/
cere qꝛ dicũt eis ſpiſſitudinẽc.õ.cubitoꝝ ſiẽ ali ꝑietes claudeẽtes

tẽplũ. g ¶ Et poꝛtã.·i. turã igreſſis exterioꝛem. b Sex
cubitoꝝ.ĩ latitudie. i ¶ Et latitudinẽ poꝛte.i.oſtj. K Ge/,

ptez cubitoꝝ.nã eiꝰlatitudo excedit latitudinẽ aꝑture dicte di⸗
midio cubito hinc ⁊ dimidio cubito ĩde ſiẽ dictũ ẽᷣ de cubito ite/
gro ĩ deſcriptiõe poꝛte imediate pcedẽtis. ¶ Et mẽſus lõ/
gitudinẽ ⁊c. G pʒ ex dẽis.S.vbi deſcribit᷑ ſcũʒ ſcõꝝ qdrũ eglate
rũ. m ¶ Ante faciẽ tẽpli.i.ptis ãterioꝛis tẽpli. n ¶ Et dixit
ad me.ſ.ãgelus hec ondẽs. o ¶ PHoc ẽ ſcũz ſcõꝝ.ſ.ꝙ ẽ vltio de
ſcriptũ. pE
plo.⁊ diuidit᷑ ĩ ꝑtes.iꝗ.ſᷣm numeꝝ adiũctoꝝ q̃ petebũt ꝓſeq̃n/
do.Circa pᷣ ſciẽdnz ꝙ tẽplũ ſtricte ⁊ ꝓpꝛie accipit᷑ ꝓ ſpacio ĩter
parietes ĩcluſo:⁊ ſ̃m ̊ ꝑietes ſũt q̃dã adiũcta.de ꝗbꝰagit᷑ pᷣmo
cũ dr.Et mẽſusẽ ꝑietẽ dom.i.pietes tẽpli.acciniẽdo ſingulare
pꝓ plurali ſiẽ frequẽter fit ioeſcriptiõe huiꝰedifichq. q¶ DBex
cubitoꝝ.ſ.ĩ ſpiſſitudine.nõ.n.põt aliter ĩtelligi:nã lõgitudo pa/⸗
rietũ tẽpli. ioo.cubitoꝝ.⁊ altitudo.izo.cubitoꝝ vt pleniꝰ.ĩfra
dicet. ⁊ dic parietẽ domꝰ.i.tẽpli qꝛ paries ãterioꝛ poꝛticꝰ ſᷣʒ he⸗
bꝛeos ñ ẽ tãte ſpiſſitudinis vt ĩferi oicef. xr ¶Et lati. lateris.
Pecè ſca ꝑs i q̃ deſcribũt᷑ q̃dã adiũcta tẽplo q̃ vocà latera:
de gbdicit Kicardꝰde ſãctovictoꝛe ꝙ ſũt deambulatoꝛia.⁊ /
fra dicũt᷑ bis.ꝭ3.i.õb.ſcõʒ ipʒ ⁊ alios doctoꝛes latinos.quoꝝ ſex
ponit itra muꝝ ĩ iferioꝛi maſiõe tẽpli:tria ĩ vno latere eiꝰ ⁊ tria
Ialtero.⁊ pᷣmũ diſtat a pauimẽto ꝑ.s.cubitos ſecũdũ ꝑ i⁊.terti/
uz p.is.⁊ hox ẽ in vna parte tẽpli ⁊ ſimiliter i altera. Sed hoc di/
ctũ ẽ irratiõabile.qꝛ ſic ĩpedirẽt illumiationẽ templi ger fene/

ſtras ⁊ aſpectũ pulchꝛitudiis parietũ tẽpli qui deſcribũt᷑ iteri

us deaurati cũ pulcherrimis celaturis.Itẽ ↄdicit ſibiipᷣi vt vr

q́;tũ ad latera q̃ ponit etxra tẽplũ.ſ.ʒo.ĩ vno latere.⁊.2o.ĩ altero
nã iferiꝰlatꝰ ſiue deambulatoꝛium diſtat a terra ꝑ ſex cubitos

⁊ ſcõʒ a pᷣmo ꝑ alios ſex.⁊ ſic ↄnir de alus ĩ altitudie muri tẽpli.
ex quo ſeꝗtur ꝙ hec altitudo hẽt triceſies ſex cubitos vł ſexies
30. qð idẽ c.⁊ ſic altitudo muroꝝ tẽpli ẽ.iso.cubitoꝝ. Ipᷣe vero
dicit ꝙ eſt tm̃.i⁊o.cubitoꝝ ſicut de tẽplo ſalomõis dr̃.?æ.Para.

3. cui aſſimilat iſtud tempiũ. pꝓpter qð dñs Pugo cardinał dic

ꝙ iſta latera ſũt ſedilia iuxta latera tẽpli:ĩteriꝰtñ poſita ꝓ ſacer
dotib diuinas laudes cantãtibꝰ. Et qꝛ quodlibʒ latus dĩ eẽ.ꝗ..
cubitoꝝ.iſtam latitudinẽ ponit pꝛocedẽdoa parietib tẽpliver
ſus mediũ. Scõʒ ãt dimèſionẽ aliaz.ſ.pcedẽdo ſcõʒ longitudi⸗
nẽ parietů tẽpli quodlibet latꝰſiue ſedile hẽt duos cubitos tm̃.
ex quo ſequit᷑ ꝙ. zo.latera iplent lõgitudinẽ anterioꝛis ꝑtis tẽ,
pli exvna pte q̃ ẽ.Ao.cubitoꝝ.⁊ ſimiliter.o.latera ex ꝑte oppo
ſita:decẽ aũt latera implẽt fiłiter ſcũʒ ſcõꝝ ex vna ꝑte ⁊ decem
ex altera:nã eiꝰlõgitudo ẽ ⁊o.cubitoꝛũ.Sex vero latera que re
manẽt collocat exvtraq; pte oſti tẽpli ꝑ modũ ĩfra figuratum.
icʒ aũt h̊ dictũ hẽat apparẽtiã pᷣma facie tñ nõvidet᷑ poſſe ſta
re.pᷣ qꝛ ſcũʒ ſcõꝝ ĩgredit᷑ ſolus põtifex ſũmus ⁊ ſemel ĩ anno vt
pʒ exve.⁊ no.teſtamẽto.⁊ ſic nõ ſũt ibi ponẽda ſedilia ꝑ ſacerdo

.MMc (Eʒzechiel
dinem merture ingreſſus tantum quanta eſt ſpiſſitudo oſtu:
ytrt pzʒ ad ſẽſuʒ ĩ oſtus domoꝝ. Et ꝑ ̊ iſinuat᷑ ꝙ ſpiſſitudo iſtius
oddſtij evnius cubiti.? ſic latitudo eiꝰ excedit latitudinẽ huidaper
ture vno cubito hinc ⁊ altero inde:a ſic apertura exterioꝛ i mu/
ro b tm̃.S.cubito ꝝ.q cũ.iz.cubitis frõtiũ faciunt.⁊o.enbitos p/
ciſe. Et ꝙ iſte ſit itellect pʒ ex lr̃a ſeqnti.cũ dr. a ¶Et latera
posꝛte.5.c. nũ ab ex tremitatib latitudis oſti vſq; ad parietes
tcẽpli ſũt tm̃..cubiti exvna ꝑte ⁊.S.ab altera vt pʒ ex dcis.ec

St mẽſus . Pic ↄñr deſcribũt᷑ q̃dã adiũcta tem/

tibus. nam hoc eſſet fruſtra.quod non eſt dicoduz. Item dimenſto ſe⸗
diliũ ſcepʒs qu hoĩes ſedet lateraliter iuxta lõgitudinẽparietis nõ eſt
minoꝛ ſʒ maioꝛ coĩter qᷓ; illa dimenſio q pcedita ꝑte parietis verſus
medium choꝛi vel templi:ipᷣe vo ponit eum minoꝛẽ de medietatevt
pʒ ex dcis.⁊ ſic dcã ſedilia reddit intilia ⁊ inepta ad ſedẽdũ vt ðᷣ facili
pot imagiari.tẽ ↄtradicit ſibiipᷣi.qꝛ ponit ĩ anterioꝛi pte tẽpli.Ao.ſe

dilia totã eiꝰlogitudinẽ exvtrocq; latere ↄpletia.⁊ tñ cũ hoc põitvnuz

oſtiũ ad oꝛationẽ ĩ quolibet latere ⁊ ꝑ ↄns õ aperturã illoꝝ oſtioꝝ nõ
. pVvVvroteſt aliquod ſedile po⸗
ni:nã impediret trãſituzʒ
maxime cum quodlibet
ſedile iuxta parietẽ tem/
pli aſcẽdat ꝑ ſex cubitos
ſcðz ipz. ꝓpter qð non ſo
lũ impediret traſitũ ſed
etiã totaliter obturaret.
Opoꝛtet etiã dicere qoð
libet oſtiũ ſit ad minꝰdu⸗
oxꝝ cubitoꝝ latitudinis.⁊
ſic tollitur vnũ ſedile ex

titudinem poꝛte ſeptẽ cubitoꝛũ.
Et mẽnſus ẽ longitudinẽ eius vi
ginti cubitoꝝ:⁊ latitudineʒ eius
viginti cubitoꝛũ antẽ faciẽ tẽpli.
Et dixit ãd me:bhoc èſt ſcm̃ ſcõꝝ.
Et menſus ẽ parietẽ domus ſex
cubitoꝛũ. ⁊ latitudinem lateris:

vno latere ⁊ vnuʒz ex altero. ppter qð nõ remanẽt niſi:38. ad plus.⁊ ſic

ſcðʒ ei dicta ſũt.Ao.⁊ nõ.ꝗo. Plura etia alia ĩcõueniẽt ia ad eiꝰ dictũ
ſequũ ᷑ que ppter pꝛolixitatẽ omitto.Pꝛopter qð dico cũ hebꝛeis ꝙ

iſta latera ſũt appẽdicia lateribꝰtempliexteriꝰ adherẽtia. ppter qð la

tera noĩantur.ſicut.ʒ. Reg..circa téplũ ſalomõis fuerũt appenditia

ſᷣm hebꝛeos ꝓut pleniꝰibi dixi.Latera vo de quibꝰhic loquimur po/
nẽda ſũt ĩ tribꝰlateribꝰhuiꝰtẽpli.ſ.occidẽtali aquilõari ⁊ auſtrali.In
oꝛiẽtali vero nõ ſũt ponẽda eo ꝙ ex illa pteẽ igreſſus tẽpli.In latere
vero occidẽtali qð eſt bꝛeniꝰponunt᷑ ſex appẽditia ſiue latera.In la/
tere vo aquilõari qð ẽ multo lõgiꝰponunt.ʒo.⁊ ſilłiter ĩ auſtrali qð eſt

equalis lõgitudiniæ.⁊ ſic hĩ numerꝰlaterũ ſiue appenditiorum.iſ.co.

Modaũt ponẽdi talis ẽ. In templo nãq; iſto deſcribunt᷑ ĩferiꝰpila/

r ꝓminẽtes extra parietes ad ipᷣos foꝛtificãdũ ſicut fit coĩter i nota/

bilibꝰ arduis edificis.Igitur ĩ pariete occidentali ipiꝰ tẽpli ponut
tres pilari duo in eiꝰextremitatibꝰ ⁊ vnꝰ ĩ medio eiꝰ.nã ex ꝑte occidẽ

tis non eſt aliquis ĩigreſſus vel egreſſus.⁊ dicti pilary ꝓminent extra

parietẽ tẽpli..cubitiſ.ex q̊ ꝓminẽtia pilarioꝝ pꝑforat᷑ ĩ tribꝰlocis vno
ſuper aliũ ⁊ in illiſ foꝛaminibꝰfigũt᷑ trabes de pilario ĩ pilariũ ſuꝑ q̃̊s
ſitnantur ligna que gallice dicũt ſollnec exvna ꝑte ⁊ altera ꝑte figun
tur ſollue ĩ pariete claudẽte appẽditia.in ꝑte exterioꝛi ad poꝛtãdum
tria tabulata vnũ ſuꝑ aliud ita ꝙ pᷣmũ tabulatũ tectũ ẽ appẽditus in
ferioꝛibꝰ ⁊ pauimẽtũ meduijs.⁊ ſecũdũ eſt tectũ medus ⁊ pauimètum
ſuperioꝛib:tertiũ vo tectũ eſt tm̃ ſuperioꝛibꝰ:nã hec tecta ponũt᷑ pla/

na ⁊ ſüt hec tabulata ſic diſpoſita ꝙ pᷣmũ diſtat a terra ꝑ ſex cubitos.
2 ſcõðʒ a pᷣmo per alios ſex.⁊ ſilłiter tertium a ſecundo.Et ſic patet ꝙ

iuxta muruz templi aſcendunt per.is cubitos non computata ſpiſſi/

tudine tabulatoꝛum que ponitur dnoꝛum cubitoꝛum. Et ſic appendi

tia aſcendunt vſq; ad viceſimum cubitum incluſiue parietũ templi:
⁊ tanta eft altitudo parietis clandentis appenditia exterius.Et quia

iferioꝛ mãſio templi vſq; ad pꝛimum tabulatum ſeu cenaculum po/
nẽéda eſt. ʒo. cubitoꝛum.ſicut in templo ſalomonis.3. Reg.õ.ideo ſuꝑ
appenditia remanet paries templi liber fine obſtaclo per.io.cubitos

ad recipiẽdum lumen per feneſtras ad ſufficientem illuminationem
inferioꝛis mãſiõis templi. Si vero manſionis huius ponat᷑ altitudo.
Ao.cubitoꝝ ſicut dicunt aliqui ſic adhue erit conuenientioꝛ illumĩa/
tio.Et quia mihi videtur hec diſpoſitio decentioꝛ quia per hoc ſerua
turvnifoꝛmitas trium manſionum:ideo ſic inferius figuratur.Ex di

ctis ſequitur ꝙ in latere occidentali templi ſunt ſex laters ſeu appen/

ditia:duo pꝛope terram diſtincta per pilarium medium ⁊ pꝛotẽſa vlſ⸗

q; ad pilarios in extremitatibus exiſtentes. Et cum ſpacium totum

inter duos extremos pilarios ſit.zo.cubitoꝛum ᷣm latitudinem tẽ/
pli ſequitur ꝙ quodlibet appenditiuʒz ſit.io.cubitoꝛum ab aquilone
in auſtrum compꝛehenſa tamen ſpiſſitudine pilarj medij. Et ſuper
duo appendicia inferioꝛa ſunt duo alia media ⁊ ſuper illa duo ſuperio
ra in omnibus ſimilia. Et ſimiliter dicendum eſt de appendicujs in la
tere aquilonis exiſtentibus.nam ibi bonuntur.ii.pilarij in longitudi
ne parietis aquilonaris qui cum muro claudente appenditia in par⸗
te occidentali faciunt decem intercapedines.in quibꝰponuntur de/
cem appenditia inferioꝛa ⁊ ſuper illa decem media ⁊ iterum ſuper il
la decem alia ſuperioꝛa.ſicut dictum eſt de appenditus occidentali⸗
bus.Licet autem appenditium vnum triplicatum ᷣm infimũ ⁊ me/
dium ⁊ ſupꝛemum modo dicto claudatur ex vna parte pariete occi/
dentali claudente appenditia occidentalia:a ex altera parte clauda/
tur pariete aquilonari claudente appenditia aquilonaria.⁊ ſic com⸗

putari noſſet cum iſtis appenditijs ⁊ cum illis. tamen ne idem bis cõ

putetur hic tantum computatur cum aquilonaribus.Et eodem mo⸗
do dicendum de angulari appenditio in parte auſtrali. 0. a dicto

appenditio angulari incluſiue vſq; ad nonum cubitum a fine oppoſi
to parietis aquilonaris templi excluſiue vt magis videbitur ſunt cen

tum cubiti ⁊ ſic decem appenditia in hac longitudine collocata occu/

pant centum cubitos.⁊ per conſequens quodlibet eoꝛum eſt decem
cubitoꝛum ab occidente in oꝛientem.incluſa tamen ſpiſſitudine pila./
rioꝛum inter ipſa diuidentium ⁊ ſpiſſitudine parietis claudentis exte
rius a parte occidentali. In nouem autem cubitis remanentibus de
aquilonari longitudine templi ponitur cochlea ad aſcendendum
ſurſum in cenaculum templi pꝛimum.⁊ ſecundum ⁊ fimiliter ad ap/
penditia media ⁊ ſuperioꝛa. Naʒz ibi ponuntur oſtia ex vna parte ad
ingre ſſum appenditioꝛum ⁊ ex altera ad ingreſſum cenaculoꝛum pꝛo
pter quod hec cochlea aſcendit vſq; ad ſummitatem templi vt per eã
ſit igreſſus ad templi tectum.quod ab omnibus expoſitoꝛibus poni/
tur planum. Quod autem dictum eſt de appenditus ⁊ cochlea in aꝗ/
lonari latere templi.idem per omnia intelligendum eſt in eius late/
re auſtrali.Et ſi dicatur ꝙ vna cochlea ſufficit ad pꝛedicta ⁊ per con/
ſequens alia ſuperfluit:dicendum eſt ꝙ non.nom hec duplicatio va⸗
let ad ſecuritatem.vt ſi immineat periculum ignisvel aliquid aliud
per plura loca ſit aſcenſus ſurſum.pꝛopter quod ĩ eccleſus magnis fi
unt tales cochlee cõmuniter in earum frontibus ex vtraqʒ parte:Cir
ca vero duo latera templi.ſcilicet aquilonare ⁊ auſtrale ab omnibus
expoſitoꝛibus ponuntur duo edificia a muris templi per viginti cu
bitos diſtantia. ⁊ quodlibet duoꝛum edificioꝛum eſt longitudinis cẽ
tum cubitoꝛum ⁊ latitudinis quinquaginta cubitoꝛum de altitudi/

ne vero non fit moͤtio textu probabile tamen cẽ. ſeptuagin/
taquinqʒ cubitoꝛum ita ꝙ quelibet trium manſionũ q̃ͥ ponunt
ibi vna ſuꝑaliam ſit vigintiquinqʒ cubitoꝝ ſicut dictum eſt ſu

pꝛa.de manſionibꝰpoꝛticuũ:verumtamen quia latitudo iſtoꝛũ

edificioꝛum ponitur in pendulo montis.ideo due ſuperioꝛes

manſiones tantum eleuate ſunt ſuper terram.ad tertiam vero

deſcenditur per gradus ſicut in cellarus:pꝛopter quod ⁊ earuʒ
oſtia deſcribuntur in lateribus eoꝛum verſus vulgi locum.
Reliqua vero circa templum ⁊ edificia iſta dicenda oicam lit/
teram exponendo.Ad capiendum vero facilius que dicta ſunt
⁊ dicenda ponuntur hic tres ſequentes figure. Pꝛima repꝛeſen/
tat ſecundum lineas fundamentales poſterioꝛem partem toti/
us edificuj que incipit a latere occidentali atrij interioꝛis ⁊ pꝛo/

tenditur verſus occidentem vſqʒ ad murum claudentem ex/
terius vulgi locum in qua parte eſt iſum templum cuzſuis ap

penditus pꝛedictis:⁊ duo edificia.vnum quod vocatur aquilo/
nare eo ꝙ eſt ſituatum in parte aquilonari reſpectu templi. ⸗
aliud auſtrale eadem ratione.ſcilicet quia ſituatum eſt in par
te auſtrali reſpectu templi.Secunda repꝛeſentat altitudinem

templi ⁊ appenditioꝛum ⁊ cochlearum ⁊ edificioꝛum circa ipʒʒ:
eo mõ quo poſſunt ĩ plano figurari.nã opʒ ꝑ imaginationẽ iſpi

ciẽtis miłta ſuppleri. Certia repᷣſẽtat altitudinẽ edificij aglõarl
eo mõ ſilr q põt ĩplão figurari:⁊ ꝑ ↄnñs repᷣſẽtat altitudinẽ edifi
cij auſtralis.nã bec duo edificia in oibus ſimilia deſcribuntur

Occidens
S ⸗ðð . MWirus exterioꝛ occidentalis. rr ¶ — ezb
ODUM LLeooͤcus vulgi. I e
Murus medius occid entalis.
— Abopppeéditia tẽépwli occidentalis
„ — S E
2 Latitudo.5o S E 1 sgtudoo
.S cu. „ 2 F cubitoꝛum. l S
SWOW pPars poſter i — ͤ Pene, T
S oꝛ edifich au &α+ 3 Pars poſteri⸗ E
S 5 aralis, 2 oꝛ edifici ag . E
E 2 32 2, bonaris. 3
5 * S 8
S 8 Parsoꝛients & 2 SHars oentt 25 S
S II lIis edificd an Slis edificyag- 8 8
„ E 8
ambulatoꝛium longitudinis centum cu. Latitudinis. 10.

7

Eigura poſterioꝛis partis edifien poſte, .
Fioꝛis templi ᷣm lineasfundamentales.

Uinſenten
honfrſane
dihirans
Urfiinmt
Onöacin
iſefifti
Meigtan
intfene
epoſniu

+

uiſtß mia

irüabin
ſilicideihef

Ueſacven

imltn

igeiene
noenitfif
htaptein
lunefſärin
nakͤlife
WN
igßigence
eecunc

Allinl

Mncſcgpore
nutſttn

atbi
Eeſegen

iehen .

ſnmmmndtn

Neenuiinte,
tüſdconming

BN mzonatati⸗

lucſriotfign

bſarehmitni
inlideainr

—

—

1—2

——

Wuarue medius adniienmariat

—— —

4

Aſpectus edifieu aqullonaris gm altitndinem ꝰ
longitudineʒ ſuam. Eʒzechielis.ꝗi.Et ſimile edi

ficiam debet imaginari ſituatum eſſe in parte Mαποα — ”UMV
guſtral tempil. R
l AAAI NπD£απ ππιι
H WNKVN VVVVYVVVVVVVVVVYVVVVVV QAKNWN
ANNNNTNRNLNNINI „QAO£
S= Loclea
VVANVWVNN R Kocies
Wanſio templi ſuperioꝛ ba,
A,. vpens. 40. cubitos altitudinis
NVãſio ſuꝑioꝛ.⁊5.cubi.ĩ altitudie

MWRXMWπι Wαο ο⅞ dee e

4

Mãſio media.25. cubi altitudine

GRRXhπάνππποπw π d mrtταα

NR

N R
—

qtuöꝛ cubitoꝝ vndiq; ꝑ circuitũ

VPis pᷣmiſſis ad ex,.
põnem Ir̃e reuerta , S& &a t Iatoad TLaro big rri
mur:Et latitudinẽ domꝰ. Lata r lat ad lat b 48 D
laterl.i.appendicju. gitariu. Et Exrgt eminetig: d igre-
uatuõ cu. cu ma derẽt ꝑ pàrietẽ domꝰi lateribꝰꝑ

nifeſtũ ſit ꝑ.S. dẽae
ꝙꝙ h̊ accipit cubitꝰ
bũan?⁊ ñ geometri
c:pʒ ꝙ ſi latitudo
cuiuſlibʒ appẽdiciʒ

circuituvt ↄtinerẽt: ⁊ ñ aͤttigerẽt
parietẽ tẽpli.Et platea erat i ro/
thdũ aſcẽdẽs ſurſũ ꝑ cochleã:⁊i

eẽt q̃tuõ cubitoꝝ tm̃ ulla poſſʒ ibi eẽ ↄueniẽs hitatio.qð ũñ ẽ di

cẽdũ.cũ ðᷣſcribat᷑ ̊ valde deces edificiũ.Et iõ ðð ꝙ logꝗt hſcri/
ptura de ſpacio exiſtẽte iter termios pilarioꝝ ⁊ pietẽ exteriꝰ cla
ndẽtẽ appẽditia ĩ q̊ͥ põit᷑ qdã murꝰa termio cuiuſlibz pilarij vſʒ
ad ꝑpietèẽ exteriꝰclaudẽtẽ appẽditia cꝰlõgitudo ẽ q̃tuoꝛ cu.⁊ lati
tudo eadẽ cũ ſpiſſi udie pilarij q̃ põt põi duoꝝ cui.vłtriũ ad ply.
nã tales pilarij ĩ alt edificijs ſic ẽ ĩ ppoſito ſũt minꝰ ſpiſſi ð me
dietate vł circiter qᷓ; lati accipiẽdo latitudinezʒ ꝓ eoꝝ ꝓgreſſu ex
pietẽ tẽpli.Cu igi ꝓgreſſus ſit.ꝭ.cu.vt.S.dẽʒ ẽ:⁊ murꝰei ↄiũctus/
q̃tuõ.ſeꝗt ꝙ ſpaciũ qð ẽ ĩter muꝝ tẽpli cui adherẽt appẽditia ⁊
mux ipa claudẽtẽ exteriꝰ ſit.9.cu. Aliavo dimẽſio appẽditioꝝ
c.io.cu.vt.S.dẽʒ ẽ:ↄpꝛehẽſa tñ pilarioꝝ ⁊ muroꝝ diuidẽtiũ ap/
pẽditia ſpiſſitudine. In tali.n.ſpacio põt eẽ hĩtatio ↄueniẽs.
Andiq; ꝑ cir. æc.i.tepli.⁊ qꝛ ĩ ꝑte oriẽtali ñ ſũt appẽditia:pʒ ꝙ
circuitꝰñ accipit᷑ q̊ ꝑ aãbitu ex oĩ ꝑte ſʒ ex tribus ꝑtibꝰtm̃.nec tñ
adbuc ĩtegre:nà appẽditia aglõaria ⁊ auſtralia ñ ꝓcedũt vſʒ ad

. . 4 *

—

ad mẽéſurã calami ſex cubitoꝛuʒ

(Ez echiel Aſpcũs altitudis tepli pote oꝛiẽtał appẽditioꝝ circa ipᷣʒ. Exechiel. 4.

WMWanſio media templi habẽs
40. cubitos in altitudine

Pec appẽditia ſũt retro cocleare. 8z qꝛ nõ poſſũt ſic depĩgi ideo hic poſita ſunt.

SGHXd
HRNXWVN
22 2 . .
G,H D
Coclea
pli inferioꝛ tos altitu D
hbabens. dinis. E
N
= = NN
X NN

terminũ oꝛiẽtalẽ muroꝝ
tẽpli.ſʒ remanẽt.9.cu.ꝓ
cochleis vt pᷣdẽʒ ẽ:nec mi
rũ ð tali acceptiõe circui/
to.nd alibi i h̊ edificio ac
cipit᷑ circuitꝰ pꝛo abitu ex
duab pꝑtibtm. c¶ate
ra ãt ⁊c.i.appẽditia ſic ſũt
diſpoſita ꝙ vnũ ẽ ↄiuũctũ
alteri vt dẽz ẽ.S.⁊ pʒ ĩ fi⸗/

cèenacnlũ tẽpli deferebãt ꝑ gyꝝ:
Iccircõ latiꝰerat tẽplũ i ſuꝑioꝛi/
bᷣ: ⁊ ſic ð iferioꝛibꝰaſcẽdebat᷑ ad
ſuꝑioꝛa ⁊ i mediũ.etvidi ĩi domò
alticdinẽ ꝑ circuitũ fũdata lata

ſpacio:⁊ latitůdinẽ ꝑ parietẽ late

gura. dEt erãt ⁊c.iũgat᷑ ſic lra.Et erãt ⁊c.i.pilar eminentesvltra

muxꝝ tepli. eer ꝑietẽ ⁊c.i.diſpoſiti ꝓpoꝛtiõabił ſcðᷣ loͤgitudinez
pietis tẽpli. ſ Que igre.⁊c.ſpaciũvltra muꝝ tepli. glIn laterib?.

.i. ꝓ lateribꝰ ſeu appẽditus ſuſtinẽdis mõ.ð. dco.Et ẽ iſte e roen 7
di q̊ põit h̊ ppoſitio.iĩꝓ.iſta ppõne ꝓ ſat freqns ĩ hebo. It ↄtine
rẽt.i.vt pilarij ſuſtinerẽt appeditia media ⁊ ſupꝑioꝛa:ꝑ trabes i eis po/
ſitas mõ.S.dẽo. i¶ Et ñ atti.⁊c.i.ligna dcõꝝ appẽditioꝝ n figeretur ĩ
piete tẽpli ſiẽ ex oppoſita ꝑte figũt᷑ ĩ ꝑte claudẽte exteriꝰ appenditia.
vñ ĩ he bo H hr:Et ñ tenerẽt ĩ piete tẽpli. Ex a pʒz ꝙ n attigere. Bacci⸗
pit᷑ p ñᷣ ĩfigi. HEt platea. DHec ẽ tertia ꝑs ĩ q ðſcribit cochleas tepli
cũ dr̃. Et platea erat ĩ rotũdũ.i.q̃dã vacuitas rotunda itra qdratura

uroꝝ ĩ q̃ tñ ponũt᷑ gradcirculariter aſcẽdẽdo:q̃ gallice vocat᷑ vix.

i(Et ĩ cena. tẽ.i.ĩ pꝰ ſolariũ ⁊ ſcõʒ.nã h tẽplũ põiĩ here tres maſiões ſi

cut ⁊ tẽplũ ſalomõis. mDeferebat ꝑ gyꝝi p circularem aſcẽſum.

n (Iccirco latiꝰac̃.qꝛ i tẽplo põit᷑ duplex ſolariũ.ſ.vnũ ſuꝑ alið vt dẽm

ẽ. Iccirco tẽplũ dr latiꝰĩ dua boſuꝑioꝛib mãſiõib q; ĩ ſlen ann ime /

diate pᷣtabulatũ pᷣ reſtrigut᷑ ꝑietes a ꝑte ltetioꝛi ſiẽ appet ĩ ediſicuſ
hntib ſolaria:⁊ ſic ſcdᷣa mãſio ẽ latioꝛ qᷓ; ᷣma.qꝛ ꝑietes mag diſtat.⁊
ſilr tertia mãſio ẽ latioꝛ qᷓ; ſcda. a(Et vidi. PHec ẽ q̃rta ꝑs ĩ q̊ reuer
tit᷑ ad ſcribẽdũ aliq̃ ð dẽis appẽditus q̃ dimiſerat.d.Et vidiĩ do.i.ĩ la/⸗
tere tẽpli. bA
lami ⁊c.tm̃.n.diſtat tabulatũ qð ẽ tectũ ĩferioꝝ appẽditioꝝ a terra:⁊
ſili tabulatũ ſcõʒ qð ẽ te ũ medioꝝ appẽditioꝝ:⁊ pauimẽetũ ſi npen⸗
oꝛũ tm̃ diſtat a p tabulatcta ſilr tectũ ſuꝑioꝝ a tabulato ſcdᷣo. d ¶ Et
latitudinẽ ꝑpa.⁊c̃.tanteo.
enĩ ſpiſſitudinis deſcribi
tur paries claudẽs appẽ/
ditia ĩ ꝑte exterioꝛi.ex op
poſitavo ꝑte clauduntur
muro tẽpli. a Et erat ĩ
teriõ do.i.tẽplũ. b¶ In
lateribꝰdomꝰ.i.circũda/
tũ appẽditijs ĩ trib ꝑtibꝰ
vt. S. dẽʒ ẽ. t ĩter ga /
gophylacia. Hec eſt ꝗnta
s ĩ q ſcribit᷑ diſtãtia in
ter muꝝ tẽpli ⁊ edificiuzʒ
aglõare exvna pte:⁊ iĩter
muxꝝ tẽpli ⁊ edificium au
ſtrale ex altera q̃ .zo.cu.
bhinc.⁊.⁊o.cu.ĩde. Pec ät
edificia vocãt᷑ h̊ͥ gacophy
lacia ſic pleniꝰexpᷣmit᷑ ca.
ſe. vbi pncipaliter agit᷑ ö
iſtis duobꝰedificjs.H̊H t
nagit᷑ ð eis niſi rõe diſtãtie atẽplo. d¶ In circuitu do.⁊c.i.ex duobꝰ
lateribꝰ.ſic̃.n.S.dẽʒ ẽ.circuitꝰñ ſꝑ diẽ totalẽ abitũ i deſcriptiõe hꝰ edi
ficu.nec ẽt ĩ coĩ mõ loqndi. ERtolti becé ſexta ꝑs ĩ q̃ agit᷑ ð loco

riſ foꝛinſecꝰgnq; cubitoꝝ. et erat
iterioꝛ domꝰi lateribꝰdomꝰ. Et
iter gazophylacia latitudinẽ vi/

diq;.Et oſtiũ lateris ad or̃oneʒ:
oſtiũ vnũ ad viã aqlonis:⁊ oſtiũ
unũ ad viã auſtralẽ: ⁊ latitdinẽ
loci ad oꝛonẽ ꝗnq; cubitoꝝ li cir
cüuitu.èt edificiũ qð erat ſepara/
tũ vᷣſũq; àd viã reſpiciẽtẽ ad ma
re:lãtitudis ſeptuagita cubitoꝝ
pariès t edificij qnq; cubitoꝛuʒ
latitudis ꝑ circuitũ:⁊ longitudo

oronis ĩ pʒ oẽs expoſitoꝛes oꝛabãat illi ꝗ tẽplũ igredi ñ debebãt.⁊ iõ

cũ dr.Et oſtiũ later! ad oront᷑.ñ põt ĩtelligi ꝙ iſto oſtiũ ſit imuro tem
pli vt alig exponũt.qꝛ ſic ñ poſſẽt ĩgredi locũ oronis niſi pᷣus igrederẽ
tur tẽplũ ⁊ ſic ſeq̃ret᷑ dictio.ſ.ꝙ ĩgrederẽt᷑ tẽplũ ⁊ ñ igrederet᷑:vt ps
ex dẽis.Laterl igit᷑ h̊ accipit᷑ ꝓ appẽditijs ſiẽ ĩpcedẽtibꝰ.⁊ accipit᷑ ſin
gulare ꝓ plurali.i.lateꝝ ſiue appẽditioꝝ.Et ẽ ſẽſus.Et oſtiuzʒ lateris

ad oĩoné.i.oſtiũ ꝑ qð itrat᷑ ĩ locũ oronis ẽ vſus appẽditia ꝗbꝰ imedia
te ↄiũgit᷑ loc ꝰoronis. f ſtiũvnũ ⁊c̃.Ab angulo.n.oꝛietali ipi tẽpli

ꝓtẽdit᷑ vnꝰmurꝰvſq; ad agulũ oꝛiẽtalẽ edificij aglõarl.ĩ q̊ põit iſtud
oſtiũ ꝑ modũ ſuꝑiꝰ figuratũ ⁊ eodẽ mõ exalia ꝑte tẽplivſq; ad auſtra
le edificiũ iõ ſ bᷣdit᷑. EEr oſtiũ vnũ ⁊c.iad ꝑtẽ auſtri. hEt latitu
dinẽ loci ⁊c̃.⁊ hec latitudo ĩtelligit᷑ ſub diuo. i ¶ In circuitu.i.circa
tres ꝑtes tẽpli ⁊ eiꝰedificia. Iſte.n.locꝰcircuit totum tẽplũ ⁊ei edifi
cia.ꝑte oꝛiẽtali excepta. kEtedificiũ. Hec ẽ ſeptia ꝑs.Partẽ iſt ex
poſitoꝛes latini coĩter exponũt ð qdã edificio qð dñt ſituatũ ĩter occi
dẽtalẽ ꝑtẽ tẽpli ⁊ locũvulgi. Pebꝛeivo ñ ponũt h̊ edificiũ:vt dẽʒ ẽ.ẽ.

⁊ meritovt vr.nã ĩ textu nõ dr̃ ꝓ q̊ deſeruiat cũ tñ de alijs edificjs h̊

dicat᷑.ꝑꝑ qðcũ ipᷣis exponã textũ de tẽplo ⁊ aligbꝰſibi adiũctis.Et de
ſcribit᷑ ̊ latitudo tẽpli cũ ſuis appẽditijs:⁊ loc?or̃onis i latere occidẽ
tali.cũ dr̃.Et edificiũ qð erat ſeꝑatũ.ſcõʒ ꝙ diẽ̃ Ra.ſa.ꝑ edificiũ h̊ in
telligũt᷑ illa q̃ ſũt tẽplo adiũcta.⁊ ꝑ ſeꝑatũ ipʒʒ tẽplũ rõe ſupꝛadca.ao.
ca.⁊ H pʒ ꝑ lraz hebꝛaicã q̃ ſic hẽt:Et edificiũ qð erat coꝛã hauguiſera
vſus mare.⁊ dr̃ ꝙ hauguiſera ſigt edificiũ valde nõbile.ꝑꝑ qð dic ꝙ
ĩtelligit᷑ ð tẽplo.Et põt ẽt dici ſeꝑatũ ꝑꝑ eiꝰeminẽtiã reſpcũ alioꝝ edi
ficioꝝ.Et iõ ſic dʒ hẽre nr̃a trãſlatio.Et edificiũ qð erat ſeꝑatũ.i.ad/

eiꝰnonagita cubitoꝛũ.et mẽſus

7

.

AHltitudinẽ ꝑ circu. ac.i.appẽditia. c¶ Ad mẽſurã ca

giti cubitoꝝ ĩ circuitu domꝰ vn

iũctu ipᷣi tẽplo.noĩa.n.hebꝛea ſũt ĩdecliabilia ſiẽ coꝛnu ⁊ gelu.ꝑꝑ qð ĩ
traſferẽdo geraumn arta ttdas ꝓ datiuo:vł foꝛtefẽʒ fuit h̊ ſcripto

ris vitio. Uerſũq; ad via ⁊c.i.ad occidẽtẽ.qꝛ mare mediterraneuzʒ
claudit iudeã ab occidẽte ĩ q̃ deſcribit᷑ ſitꝰ hꝰ tẽpli vt pʒ.S.in pᷣncipio
4Ao. ca. ranencinis vo cublton gbeicludit᷑ qð ſpᷣdit᷑. nt

cubi.latitudo appẽditioꝝ hĩc ⁊ ide.S.cubi.Paries claudẽs appẽditia

binc ⁊ ĩde.io.cubi.Et latitudo loci oronis ſiłr.io.cubi.vt pʒ ex dcis in p Per tres ꝑtes. In hebo hr.his tribꝰ.ſ.tẽplo ĩterioꝛi ⁊ exterioꝛi

textu.Iſtivo numeri ſimł iũcti faciũt.o. ol¶ Et lõgitudo eiꝰ.oo.cu.

qꝛ ſic.S.dẽʒ ẽ a termio occidẽtali appẽditioꝝ ꝓcedẽdovſus oꝛiẽtẽ vſʒ

ad locũ cochleevbi terminãt᷑ appeditia ſi ũt.ioo.cu.ðᷣ ꝗbꝰreſcidũt᷑ hic
io.ſ.appẽditioꝝ ãgulariũ clauſoꝝ exvnaꝑte.ſ.piete occidẽtali:⁊ ex al
tera ꝑte.ſ.piete aglõari.ꝑꝑ qð illð ſpaciũ põt ↄputari exvtraq; ꝑte vt

½
ries ãt ⁊c ⁊ ſimiliter ꝗnq; cubti ð loco ofonis.S.dẽi: Numerꝰãt iſte ſic
ĩtelligit. La titudo tẽpli ĩter ꝑietes.⁊o.cubitoꝝꝑ.Duo ꝑietes.iz.cu.vt
pʒ ex.õ.dẽis ĩ textu.Pꝛomintia pilarioꝝ vltra ꝑietes hinc ⁊ inde.io.

S.dẽʒ c.h̊ ãt ↄputat᷑ ĩ occidẽtali ꝑte.⁊ iõ reſcidẽdũ ẽ a ꝑte aglõari alł

Et mẽſus ẽ domꝰ.i.tẽpli. õgitudint.ioo.cu.⁊ q̃liter iſto ſit ĩtel
ligẽdũ expõit᷑ cũ ſſᷣdit᷑.
edificiũ ⁊c̃.i.tẽplũ qð dr̃ ſeꝑatũ cũ edificio appẽditioꝝ. s¶ Et ꝑietes
eiꝰ.ſ.edifici appẽditioꝝ t¶ Lõgitudinis.ioo.cuitot/n.ſunt cubiti ap

idẽ bis ↄputaret. Et idẽ dicẽdũ . ð agularibꝰappẽditis ĩ ꝑte auſtrali.

et qõ ſeꝑatũ erat.⁊ ꝓ.i.Qõ ſeꝑatum erat

qʒ ñ ẽ ð textu qꝛ ñ ẽ ĩ hebo:ſiłr qð ſõdit᷑.

illo loco teplivbi lcipiũt appèditia vᷣſus oꝛiẽtẽ vſq; ad eox ter.

minũ ĩ occidẽte.⁊ ſicñ mẽſurat᷑ h̊ tota lõgitudo tepli ſed rema⸗
nẽt.9.cubi.vᷣſus oꝛiẽtẽ a gbꝰexcluſiue ĩcip iũt appẽditia. vee

titudo ãt. Pec ẽ ꝑs S.ĩ q̃ deſcribit᷑ q̃dã platea exñs iter tẽpluʒ ?

atriũ ĩteriꝰ.Ad cuiꝰĩtellectũ ſciẽdũ ꝙ platea dr a platos qð ẽ la
tũvł latitudo.ꝑꝑ qð latitudo põit̃ ꝓ platea aliqũ ⁊ econuerſo.=
ſic ẽ ĩ hebꝛeo ⁊ adhuc magis:nã dictio hebꝛaica q̃ põit᷑ hẽ equo
ca ad latitudinẽ ⁊ plateã:⁊ H põit᷑ ꝓꝑ platea.⁊ ſilł latitudo cũ dr̃

Latitudo ãt añ fa.
doͤm lõgitudinẽ cẽtü cubitoꝛſi w ſir Mnoom⸗
⁊ qð ſeꝑtũ erat edificiũ:⁊ pàrie a pideſtietqd erat
tes eiꝰlõgitudis cẽtũ cubitoꝛũ.la ſeꝑatũ.p qð ſignifi⸗

titdo ãt añ faciẽ domꝰ:⁊ ᷑iqð cat tẽplvt. . dẽʒ ẽ

erat ſeparatũ ↄtrà oꝛiẽtẽ cẽtũ cu ? Srg riere3
bitꝛi. et meſus e logitdinẽ eli ei ee eded e⸗
ficij faciẽ ei qð erat ſeꝑatũ ad pli. zEétũ cubi.
doꝛſü hecthecàs exvtraq; ꝑte cẽ Llongitudis ʒ lõ/
tü cübitoꝛi èt teplu ĩtri? veſti Sitodin aa iteri⸗
bula atrij: liminꝗ feneſtras ob⸗ Ao ca df ioo cu t
liqs:hecthecas i circuitu ꝑ trẽs bec lõgitudo platee
ptes otra vniüſcuiuſq; lim ſtra accibit ab agloe iau
tũq; lignò per gyruʒ in circuitu. Hete vecidentt
Terr auteʒ vſq; ad feneſtras: ⁊ inter atriũ interius
2 . ⁊ tẽplũ.io.cu.vt ma
gis videbit᷑.ca.ſe.

⁊ iſti.io.cubiti a termio pilarioꝝ oꝛitaliũ tẽpli vſq; ad muꝝ oc/
cidẽtalẽ atrij ĩterioꝛis accipiũt. a¶ Et mẽſus ẽ.Pec ẽ ꝑs.9.ĩ q̃
deſcribit meſura tẽpli tota ʒz lõgitudinẽ ⁊ pciſe.ſ.ſine appẽdi/
tys ſic. S.poſita ẽ.ꝑtialiter tũ cũ appẽditis.diẽ igit᷑ Et mẽeſus
lõgitudinẽ ⁊c̃.ſeqt. b Pecthecas ⁊c. Ad ĩtellectũ h pꝑtis ſciẽ
dũ ꝙ expoſitoꝛes latini dñt ꝙ hecthece ſũt añ ſolaria.ſed hec ſi
gnificatio ñ hr̃ ex aliqᷓ̃ riuatiõe grecavł latina:pꝑ qpð vr̃ ſimpli
citer ficta.⁊ maxie qꝛ dictio hebꝛaica h̊ poſita ſignificat pilari/
osg iſeruũt pietib magnoꝝ edificioꝝ ad ipa foꝛtificadũ ſiẽ diẽ
Ha. ſa.ĩ go.ſup locũ iſtũ.cui qᷓtũ ad h̊vr eẽ credẽdũ cũ fuerit
hitiſſimiĩ hebꝛeo. Diẽ igiĩ ꝓpha· Et mẽſus lõgitudinẽ edifi cu
ʒ faciẽ eiꝰqð erat ſeꝑatũ ad doꝛſũ.qꝛ ſepatũ edificiũ ĩtelligit tẽ
plũvt dcʒ ẽ.S. ꝑ faciẽ eiꝰps pᷣma.⁊ ꝑ doꝛſũ vltia.eſt igit᷑ ſenſus q/
ãgelꝰmẽſurauit lõgitudinẽ tẽpli a pᷣncipiovſq; ad finẽ.⁊ ne ali⸗
gs crederet ꝙ pilarij oꝛiẽtales ⁊ occidẽtales ñ icluderẽĩ in hac
lõgitudine eo ꝙ ꝓminẽtvltra muros claudẽtes ab oꝛiẽte ĩ occi
dete:iõ remouet h̊.d. PHecthecas ex vtraq; pꝑte.i.pilarios ꝓmi⸗
netes ex ꝑte oꝛiẽtis ⁊ ex ꝑte occidẽtis ſił icludẽdo. Ein

cu.hic ãt numer ſic colligit᷑: pminẽtia pilarioꝝ a ꝑte oꝛtẽtis..

cubi.paries claudẽs lõgitudinẽ poꝛtic tẽpli.s.cubi.poꝛtic enizʒ
nõ tm aſcẽdit ĩ altũ quãtũ ipʒ tẽplũ.ꝑꝑ qð paries iſte ab hebꝛeiſ

põit minoꝛis ſpiſſitudinis vnocubito q; paries ſit tẽpli.atitu

dovo poꝛticꝰ.ii.cu.vt hr..ĩ fine.Ao.ca.paries oꝛiẽtalł tẽpli.õ.cu
bi.vt pʒ.S. circa pᷣncipiũ hꝰca.Lõgitudo tẽpli qᷓ;tũ ad pꝑietẽ q̃ dẽ

ſcũz vlłſcũ. o.cu.vt pʒ ibidẽ. pies diuidẽsiter ſcũʒ ⁊ ſcũs ſcõꝛus
duoꝝ cu. Paries.n.iſte acẽdit ĩ altũ ꝑ.⁊o.cu.tm̃.nec poꝛtat ali

qð põdꝰppꝑ qð minoꝛis ſpiſſitudinis ẽ ponẽdꝰ.lõgitudo ſci ſcõꝝ

⁊0. cubi.vt pʒ.S.circa pᷣncipiũ hꝰca.Paries occidentał tẽpli.õ.
cu.pꝛominætia pilarioꝝ vltra ꝑietẽ.s.cu.ꝗ ſimłiũcti faciũt.ioo.

cubitos. d Et tẽplũ.hec ẽ ꝑs deciĩa ĩq̃ ſupplẽt᷑ al q̃ ſuꝑi dimiſ

ſa.nã ſuꝑiꝰñ fecerat mẽtionẽ de hecthecis ſiue pilarijs ꝗ tũ ſũt
ĩ aliq bꝰalus edificus a tẽplo.iõ diẽ:Et tplũ .ibi ẽ pũctpꝑ qð ꝑx

tẽplũ hic ſignificat᷑ ꝑs ãterioꝛ tẽpli q̃ eti alibi noĩat᷑ tẽplũ exte
riꝰ. e¶ Interiꝰ.i.ſcũs ſcõꝝ qð dr tẽplũ ĩteriꝰ.
poꝛticPatrioꝝ.nã h̊ accipit᷑ ſingulare ꝓ plurali. g¶ Limia ⁊ fe/
ne. ⁊c̃.q.d.ſic dẽʒ ẽ.S.ꝙ h̊ tria hũt limia ⁊ feneſtras obliq̃s.ſic ſi
militer hñt hecthecas ſiue pilarios iſta edificia foꝛtificãtes.

⁊ põticibꝰatrioꝝ ĩſũt pilarij ſiẽ limĩa ⁊ feneſtre obliq̃. Et ad eun
dẽ ſẽſũ trabẽda ẽ lra iſta: Per tres ꝑtes.i.ꝑ tria edificia dẽa diſ⸗
poſiti ſũt pilarij ſiẽ limia ⁊ feneſtre. i Cõtra vniuſcuiuſq;. hec
Eps.ii.ĩ qᷓ deſcribit᷑ oꝛnatꝰpietũ tẽpli a ꝑte iterioꝛi.Circa qdð ſcis
dũ ꝙ ꝑietes tẽpli ſalomõis fuer̃t ĩteriꝰ opti lignis.vt hr̃.ʒ.Reg.
6. ad h̊vt celature ⁊ picture auree meliꝰfierẽt ⁊ ↄſeruarẽt in lig
q; i lapide.⁊ idẽ dr ̊ de iſto tẽplo lʒ ĩuolute:nã trãſlatio nr̃a vri
pluribꝰõfectiua.dic igi᷑.Cõtravniuſcuiuſq; limẽ.li vniuſcuiuſ/

ẽ de textu.ẽ.n. lr̃a hebꝛaica. Cõtra lim.ſ.tẽpli.Aſſer ligni.i.aſſe
res lignei cooꝑiẽtes yndiqʒ ĩteriꝰ ꝑietes tẽpli rõe pᷣmiſſs qð ex

fyi⸗

ſ¶ Et veſtibnla.i.

Stratüqz lig. li oz ůͦ

fſſcti
ripft ſe⸗
echer
iitſiine

ſt
epr u
“ Gr

Ulriier
Nchgeno
tenniiſe

mnrnilizt

ſizoipeen
iſeenrnoi

certlegtet⸗

Geftenentad

iiighninetd

teickpoeſteb
hemalomo
güegerfute
depellbignien

(eclaiisi

Npörtutoman
calfti dvero

VpNude

iſenti toͤe
ſcilignio
fiiet ge
ionice
Cihticr
4

icnatrie
Rorngten
Ctetſoſclmen
hoideen
gende
eteitice
lokögngt
Cmibtente
(utiglng
ygnaſe
nnſund
Nſponltan
uheunnten
tntennt
ſerüm
ſigtine
Uunſoſtmnͤft
tffßr

lrerer
4
4

—

=

—
—
—
—=—=ẽ
S
—.
—
= =
= =—
— —

+☛
—
—
— = ⸗
S=⸗
=
—
—

2„
EKů
—
SZ

—
— =

—
S=
S=
=
—
—
=S
= S=
SE. ——
=

E
= —2
—
=

akimnpenz,
Poadiia⸗
derlögntntee

Eindhenni
1 Ghigi,
leſtüii
Geriogitnit

4

inmminnt

itihüann
„ niltiat
Mütig ungr
twiſi ligsfi
ereſelſengi
linsdiimi
Aitleaidhti
teſütmiſolnut
llringpcöfffn
wlſotſorge
Alß han ſcitiſehi
Pyikomncticifen
iisiginniigf
ziciilfi
üntichſiſateg

oreſien
iiisicnigiNd

einee
aei
ticlutii⸗ .
laroptrK,
fchle

gpentrtihin

ganesſtiil

tigicitzi

resorinltidd

islertiztlchig

ocntihtn
Nic lgtucſ

„ GJtii
ges nteniiihi
Ainlinſuin
ſläiniio n

sſueſi,

SSee
=

tuo ſe reſpiciũt. n

☛ õ
S=ðèðð 4
. .

frit vlteri magis . pꝑtes.c df. E ¶ Terra ätvſq; ad fene.i.a
