lia. I ¶ Reliqui vero tenuerunt ſeruos eius ⁊ contumelijj
affectos occiderunt: quia iohannes baptiſta ab eis eſt incar
ceratus ⁊ occiſus:ſimiliter iacobu frater iohanis:⁊ ſtepha

nus ⁊ alij diſcipuli chꝛiſti:⁊ ſimiliter pꝛophete multi ĩ teſta

. — . —
mento veteri. m ¶ Rex aũt cum audiſſet iratujẽ.qꝛ a ðo
merito pꝛo talibus ſunt puniti. n ¶ Et milſſis exercitibuj
ſuis.ſ.exercitu romanoꝛum ſub pneippibus tito ⁊ veſpaſião
qui ex diuina oꝛdinatione venerunt cõtra hieruſalem.xlij.
anno poſt chꝛiſti paſſionem. o Derdia it homicidas il-
los.quia in vltionẽ ſãguij xpᷣi ⁊ ſuoꝛũ diſcipuloꝝ ab exerci
tu romanoꝛuʒ ſunt trucidati ⁊ captiuati de iudeis vſq; ad

decieſcentum milia:vt dicit ioſephus in lio iudaico bello.

¶ Euangelium
⸗ . . e e HD 2 . 2. „— „ 2„ . „ oro
p. Et ciuitatẽ illoꝝ ſuccendit. qꝛ tũc hierlm ſuccẽſa ẽ t ieſũ in ſermone.qꝛ nõ poterãt eũ capẽ i malo ope: g. n cnrti
P in ea. a enraſt ſeruis uiſ ie oñter deſcribitur faciliecapit hõ i vybis ip Hiaais cuʒz ſbditur: y ¶ Et iaz
vocatio gentiũ benigna:qꝛ iudeis repellentib'fidem xpᷣi ab mittũt ei diſciplos ſagdel. alen Xbo icognitos im eſti ſi⸗ nglurn
aplis pdicatã: apli de madato oni traſierũt ad pdicanduʒ mationeʒ eoꝝ: vt coꝛã ipſij au aciloq̃ret: ⁊ laxaret lin wi. itne
getib'p torn wmuͤ⸗⸗ ipi deuote ſuſceperũt fidẽ xpᷣi ad pie guã ad aliqd dicendũ:vñ poſſet capi ſu⸗ lire tbat
dicatioeʒ aploꝝ:⁊ h ,B . 785 aate
vbi paulus loqns iu Et ciuitateʒ illoꝛũ ſuccẽdit. doꝛ dẽtiũ. Muũülti aũt ſt vo iei Si milires ſeiin
Keis idurarl oitit iiZuc ait ſuis ſuis: Nuptie cati pauci vo electi. Cuůnc nio fun arpot⸗ norzhip
mi loamt vvu deih qdẽ parate ſt:ſed inuitati abeuntes phariſei oſiliuʒ ria. iij añ paſſio nnſunͤ
m repellitis illud ⁊ i erãat ñ fuͦer̃t digni. Ne g ad ierũt ut capent eü ĩ fmone. nẽ ſus. heroð nicte
ignos vos iudicatis exii viaꝝ:ẽ᷑t quoſcunq; iue Et mituᷣnt ei diſcipuloſ ſu legit ꝙ iße erat in ſ, n
eterne vite ecce couer neritis vocate ad nuptias. os cũʒ herodiãis dicenteſ. hierizcũ exerciuu i
timur ad gentes: ſic e =& ciſter ſci uia ve⸗ ſuo ĩ die paſſiõis: lunrioh⸗
eni pꝛecepit nobis; e Elagreſſi fui epiĩ viaſ ↄgre Magiſter ſcimus ql dgq? venẽat i hierlʒ i in iil
us. Thoc eſt qð dicit: gauerũt oẽs quoſ iuenerũt rax es ⁊ ſi dei i vitate do⸗ Ppp ſolennitate pa Piüteveen
a (Ait ſeruil ſui/ i. malos ⁊ bonos: &t iplete ſt ces᷑t nõ eſt tibi cura de ali ſchalem: ſic mili dlumn hent
apoſtol ſuis ⁊ aliſdi nuptie diſcũbẽtiũ. Intraͤuit quo. Mon eni reſpicis per tes herodis miſſi fmnonun
ſcipulis p dinaz reue af idet diſcũbẽtef ſon nuz. Dic ergo ſunt cũ diſcipulis au eckoen
latoezʒ. b ¶ uptie Aut rex vt vidẽt diſcubẽteſ ſonam hominuʒ. Dic erge pphariſeoꝝ: vt di als fct15
quidẽ parate ſt.imp ct vidit ibi hoĩeʒ nõ veſtitũ nobiſ:quid tibi videt: L ſcipli poſſet eũ ca Geboe pont
ſtieria xpi impleta ſi peſte nuptiali. Et ait illi:Acèt cenſum dari ceſari: aut p in ſmoe:⁊ mili dorinn,
. S iuttati erẽt micè qũo huc ſtraſti ſ hnis non:Coͤgnita autem ieſus tesſtatirapent eü Thltiiſosk
ſ. iugei vt viſum eft. voſ⸗ ſal t illob n ait: Quid Et pret iĩ coꝛpoz Plncisuut
o¶ Non fuerunt di⸗ veſtẽ nuptg em⸗Ati lEob nequitia oun ail:⸗ n „ Sic ů pʒ qlr mali e Lirahr
gni ppter ſuam inrre Mutuit. Tunc dixit rex mi me tentatis hypocrite: , gole agebaͤt 5 e lanihn
dulitatem. e ¶ Ite niſtris: Ligan maibꝰ pedi ſtenditè mihi numiſma cẽ bo:a comen lessin
ga dgrit Nrae: bus eb mittitẽ eũ ĩ tenebꝛaſ ſuſ. At üli öbtulerunt ei de dn en⸗ ſgwtl ſi⸗ rhni
St. 18 — „ . 9 „ „ , 1 „ iif 1 ₰— 4 ſo
n d. Aan gen exterioꝛes:ibi erit flei ⁊ ſii narium. Et ait illis ieſus: a ene i iag 4 inee
iuene.voca.ad nupti òèͤ 53 ptatez ceſaris noſſedin
as. qꝛ nullus volẽs fideʒ catholicã recipere repellendus eſt. q̊ volebãt ſibi facẽ qõnẽ vt videbit᷑ dicũt ſic: a Ma Citübn
8 2 egreſſi ſerui congrega.oẽs quos iuene.bo.⁊ ma.qiꝛ giſter ſcim qꝛ verax es.i vita. b ¶ Et viã dei in vitate iriuenhr,
in eccia militante admixti ſũt boni cũ malis. h Et iple doces.ĩ ſana doctna. c ¶ Et nõ ẽ tibi cura ð alidb. in q e e
te ſũt nuptie piſcũ.qꝛ fides catholica diffuſa eſt ꝑ oꝛbẽ vni apparet tua iuſticia:⁊ ſic eũ cõmẽdãt:lʒ fallacit de vita we “
4 uerſuʒ. i ¶ Intrauit aũt rex vt videret diſcũ.diſcernendo te vite doctne ⁊ iuſticie.q.d.ñ dimittes timoꝛe cuiuſcũ⸗ ergaue
. S ſ. merita ⁊ demerita credẽtiũ. Intrat aũt dupłr:gnãlr iĩ qʒ hõis ẽt impatoꝛis dicẽ vitatẽ: ⁊ tũc ꝓponũt qonem 4 ſ
bit i futuro iudicio:ſpecialłr ĩ moꝛte cuiuſlibʒ hõis. k bꝛigoſaʒ apðò eoj dicẽtej: O ¶ LTicet cẽſũ dare ceſari an f iu
vidit ibi ho. non veſti. veſte nuptiali. Iſta veſtt nuptialis ẽ nõ: Iſta qo hũit oꝛtuz a tpe natiuitat xpᷣi:qꝛ put hẽtur Rat
charitas q diuidit inter filios regni ⁊ pditiõis: vt dic aug. Luẽ.ij. Ceſar auguſt pcepit vt ſcribẽt᷑ vniuerſus oꝛbij n
Dꝛ aũt veſtis nuptialijſm grego.qꝛ ea indut x-ps ad nupti ¶⁊ hec deſcriptio fcã ẽ in iudea:q̃ ẽ in medio ire hitabil: Wn
as vẽit qñ ex charitate incarnari voluit.ſeqt: ¶ Amice zin iſta d criptiõe oẽs ibãt ad ciuitates de dbeerãt oꝛi l hi
quo huc intraſti:vocat᷑ aũt amic pctõꝛ ꝓpter nãʒ:q̃ ad ima ungdi:vt pfiterẽt᷑ ſe reddituros tbutũ ceſari:tũc ſurrexit natuch
ginẽ dei facta ẽ:⁊ ꝑꝑ fidẽ ifoꝛmẽ q dei donũ ?ẽ: lʒ non ſuffi qdã noie iudaj natione galileus:qͥ dicebat hoc eſſe iude lunmawe
ciat ad ſalutẽ. m ¶ At ille obmutuit.qꝛ nullu põt rãdere is ſllicitũ:ꝙ.ſ.recognoſcerent aliquẽ dñm ĩ fris:ſʒ ſoluʒ Nellule
deo: z ꝓpꝛia arguente oſcientia couincitur ⁊ mutr efficit᷑. deũ ꝗᷣ in celis ẽ ⁊ multos traxit ad ſe:vt habet᷑ Actu.vx. hifüͤnte
n¶ Tuc dixit rex miſtris.i.ãgelis executoꝛibꝰ dine iuſticcie · ⁊ ioſephus idem refert.xx.li.antiquitatuzʒ:⁊ extunc ali/ Mkun⸗
o ¶ Ligatis maniba pe.qꝛ poſt moꝛtẽ nõ põt pctõꝛ bonũ qui huic opinioi adherebat:qꝛ iſta opinio erat ꝓ liber/ nilgin
opari nec ad ſalutẽ reuerti. p 3 Mittite eu ĩ tenebꝛas exte tate populi:⁊ pꝛo honoꝛe ipſius dei videbant᷑:econtra/- ſuumpit
rioꝛes. Tenebꝛe eni interioꝛes ſũt tenebꝛe mẽtales: q̃s ſolu, rio alij aſſerebant ꝙ erat licitũ dare tributuʒ romanis: lſtunin
habent mõ pctõꝛes:tenebꝛe vo exterioꝛes ſũt tenebꝛe coꝛpo qꝛ ꝓp defenſioe patrie militabãt: ⁊ ab hoſtiba a latroni iläunßi⸗
les quds cũ pꝛedictis haimi pol morre in infernuz bus defẽdebãt: ⁊ pacẽ int hoĩes cõſeruabãt ⁊ iuſticiam: hftffta⸗
detrudent᷑ per dinã ſniaʒ. q ¶ Oi erit fletus ⁊ ſtridoꝛ dẽ hanc at q̃ſtionẽ malicioſe ꝓpoſuerunt xp̃o:vt ſi dicẽt mühorl
tiuʒ. hoc.. expoſitũ eſt ca.xiij. r ¶ Multi aũt ſũt vocati. noõ eſſe licituz ſtatim caperetur tanq; ↄꝛius impatoꝛi. ſi aſthn
.ſ. ad fideʒ catholicã. s ¶ Pauci vo elec. ſ. ad gliã:qꝛ pan/ autẽ diceret eſſe licitum videret᷑ eſſe ↄꝛius libertati pli gnpfte
ci ſũt.ſ. ↄpatiue reſpcũ illoꝝ q ſt vocati ad fide;. t ¶ = ⁊ diuĩo honoꝛi:⁊ ſic incurreret maliuolentiã bopnii⸗ iidanic
abeũ. phariſei. Hic oñdũt iudei ↄdictoꝛes dine vitat᷑ ipaʒi e Cognita aũt ieſus nequitia. hic ponit xpᷣi reſponſio littie
pugnado: diuidit ĩ trej ptej:qꝛ pꝰipugnaueft xpʒ ð vᷣitate pꝛi rñdet ad eoꝝ ĩtẽtionẽ. f ¶ Quid me tentatis hy⸗ Giggnn
iuſticie: voe vitate dockne: ibi In illo die. ʒ vitate vite:ibi pocrite triſtes.q.d.nõ qritis veritatẽ addiſcer̃ ſ y meĩ v/ tigkiſil
Phariſei aũt audiẽtes.pꝰin duas:qꝛ p põit phariſeoꝝ fal bis capẽ:⁊ pꝛopt h vocat eos hypocritas qꝛ aliud p̃tẽ ſtuidei
lax interrogatio:ꝛipſius xpᷣi vera rñſio:ibi Cognita aut ie. debãt ⁊ aliud itẽdebãt.Cõſeq̃ni rñdet ad queſtionem: ſcöai
ned.eoꝝ. Circa pᷣaduertẽduʒ ꝙ phariſei malicioſe cõſpira g Bndite mihi numiſma cẽſus.i.nũmũ ꝗ dat᷑ ãnue ſimentis
bant contra emunei Pnenditn hoc qdruplr. p ¶ ꝓ cẽſu ĩpatoꝛi. h¶ Alt illi obtulert ei denariũ.qꝛ iſte ſettrer
ĩ hoc ꝗð dꝛ: v ¶ Coſiliũ iniert. vt ex collocutoe cõi melꝰ nũmꝗ dabat᷑ ꝓ ãnuo cẽſu a libet capitãeo dom vale⸗ nerti
ppendẽnt qliter poſſent euʒ decipere:ꝛ cuʒ di: x¶ Utca. bat. nũmoj vſualeſ:⁊ iõ vocabat᷑ dnari erat ð ãgẽto e

in 1 “ aneſtimago e ſ aꝛ unago ceſaniae ip eſa hoies non reſurgent ad vitã carnalẽ cibij 2 venerijs vtẽteʒZ.
R 4 . 9 en ari 2 or Eeningircnin a e nairre⸗ . 1¶Sʒeruͤt ſicut ageli dei. viuentes viſioe ⁊ fruitione dei:-2
binumnt iconenies nec Zdictio oͤſi ſvcns hoͤlt walhgete a b o]ιSumétu nihil cludẽ a illa icoueniẽtia ad 5
1 Lätluin . nenies der 5 itiog 6 ſit ſyditus iitpal igueee ducebat nõ ſequunt᷑ niſi ex ſuppoſitoõe act carnales vene/
Knr deo iate in ſpualibꝰ:⁊ maxie qꝛ iurauerat ludei ſer reoꝛũ ſint ĩ reſurrectõe qð patet eſſe falſũ.3 coõfirmat vitatẽ
Re⸗ readere Arini, nteceRan 2 ed⸗
Ker romnis atepoire Kur' imago be ſuperſcri ſeptẽ yxoꝛ? Oẽs ethuerüt Ij. mi 2go ſi oe
biiſ nburmistoma, Plior! Dicit ei. Eeſan. Té eca. Gndens autieſus ait i us abꝛnaz e 1. Qn
u ijei nis: 7 audiẽtej mi ait ill: Reddite g q ſũt ceſa lis. Err atiſ nelcieteſſcriptu verbarilli patilanche
tirie rati ſunt retlito ris ceſari:⁊ q̃ ſunt dei deo. ras:nẽq; vᷣtutẽ di. In rèſur erãt moꝛtui coꝛpoꝛa
D ßeann eo biei ſic⸗ n Et audiẽtes mirati ſi üt: re rectõe eni:neqʒ nubẽt neqʒ liter. cũ ergo aliquis
– . be EH licto eo abierũt. In illõ die nubent ſed erũt ſic ãgeli di nanbolſet eſ deug
mndiſi ditur qũo ipugna acceſſerũt ad euz ſaducei ꝗ in celo. Bereſurrecteaütt eiusquodenihil ao
Pimuin uerüt xpᷣm iudei dicũt nõ eſſe reſurrectionẽ moꝛtuoꝛũ non legiſtqd di idem eſt: ge creature
ſbämſtinii in vitate doctrine ⁊ introgauer̃t eũ dicentes. ctũ ẽa deo dicẽte vob: ègo ad deuʒ eſt relatio re
winen guam bertin· Magf: moyſes dixit:ſi ls ſuʒ de abꝛaam ⁊ de iſaac. glisiguenton pot fun
Käfi oꝛu que eſt ve ar · Moꝛtu fuerit nõ hñis filiuz: ⁊ deus iacob. Mõ eſt deuſ terergo iſtipatrlar
iinſtdſii ticuls fidei: 2 pt ducat frat e vxoꝛẽ illꝰ: moꝛtuoꝛũ:ſʒ viuentiũ.. Et che aliqo modo el⸗
Kufnirni circa hoc iponit ⁊ ſuſcitet ſemẽ fri ſuo. Erat audietes turbe mirabãt᷑ in ſent:a ideo cum non .
ehnifeni iudeoꝝ irogatio gᷣt apð noſ ſeptẽ frẽſ:⁊ pᷣmꝰ doctrina eiuſ. Ohãariſei ĩt viuerent vita coꝛpo-
Aüntiage chꝛiſtiruſio:ꝛbi „xoꝛe ducta defũctẽ ⁊ nõ angdientes ꝙ ſilentium ipo nales ſequlm Gant

Sigirnil leſud. Arca ma hñs ſemẽ reliqt vxoꝛẽ ſuaʒ ſuiſſet ſaduceiſ cõuèneruti per ↄñs q immoꝛta

clenabitz i , 2 „ 2 9₰% P† — ⸗ „„„ * .
e aduertẽqũ: ꝙ int fri ſuo.Silr ſcuſ⁊ ſt vſqʒ vnũ:èt introgauiteum vnꝰ erat:quare nõ deſtru

läͤbhent⸗ iuceos daz erit ad ſeptimũ. Nouiſſime ãt ex eis legiſ doctoꝛ tèntans itur deſtructo coꝛpo/
ainititm obant alu oiuz ? mulier defũctã ẽ. In eum. Magiſter: quod eſt galrhep Manan
– tItr̃ quinq; libꝛsos T ſurrectõe er go cuberit de mãdatũ magnum in lege? erit:quia anima non
fi⸗ moyſi:⁊ dicebant E” proteſt eſſe perfecte de
Rwldeiirnn aiam hois moꝛtalẽ: p ↄns negabant reſurrectõeʒ ſʒ gꝓ tata:nec beata niſi vniatur cum coꝛpoꝛe: ad cuius vnioneʒ
diandilih ioſephus refert de iſtis. xx.li. antiquitatũ:⁊ magr̃ in hi habet inclinationeʒ naturalem. Conſiderandũ tñ ꝙ ſalua⸗
hüürintitr ſtoꝛijs vbi pleni tangit diuerſitas qͥ erat ĩ ſectis iudeoꝝ toꝛ bene accepiſſet auctoꝛitateʒ magij expꝛeſſam de immoꝛ
inndmmraitss að pꝑ bꝛeuitatẽ omitto. Iſti g mouerũt q̃ſtioneʒ q vide talitate anime:⁊ futura reſurrectione pꝛopharuʒ: vt viſum
RK1 bat ei iſolubil: ⁊ ppꝑ hoc videbat eij reſurrectio moꝛtuo eſt:ſʒ illa nõ recipiebatur a ſaduceis:⁊ ideo non fuiſſet effi
erc rũ ipoſſibilis.Et ponit᷑ caſus de muliere: q̃ deſponſata cax contra eos. n ¶ Phariſei aũt. Hic conſeqnter oſtẽdir
Erbiar ẽ ſeptẽ fratbus ſucceſſiue:qꝛ qñ aliq moꝛiebat᷑ ſine filio qualiter impugnauerunt chꝛiſtuʒ in veritate vite in hoc qð
emutn frat ed tenebat᷑ accipẽ vxoꝛẽ ad ſuſcitandũ ſemẽ fri ſuo: pꝛopoſuerũt ſibi q̃ſtionem tentatiuam de pᷣmo mandato le
War R ita ꝙ pm' filnat᷑ ñ aſcribebat᷑ gnanti:ſʒ moꝛtuo fri:pm gis. Circa qð pꝛimo ponitur eoꝛuʒ interrogatio:2⸗ poniturx
nn netont iin ꝙ deſcribit᷑ Deute. xxv. iſta & mulier ſine pꝛole ſuſcepta chꝛiſti reſponſio:ibi Ait illi ieſus. Circa pᷣmuʒ dicitur ſic
tunadechtin moꝛtua eſt pᷣ oẽs frẽs: ⁊ iõ ꝓponũt qõnẽ xpᷣo: c ¶ I¶ n ¶ Phariſei auteʒ ⁊c. Licet eni ipſi eſſent ↄtrarij ſaduceis
nüinmin reſurrectõe.cuũ & erit vxoꝛ de ſeptẽ.q.d.ĩpoſſibile eſt ꝓ in opinione de aĩe immoꝛtalitate:⁊ de moꝛtuoꝛum reſurre
bithr halſti det alicui eoꝝ determinate. Cucã ſubdit᷑: d ¶ Omej cctiõe:vt viſum ẽ:tamẽ conueniebant cuʒ eis in chꝛiſti ꝑſeci
ininiinf eni hũerũt eam.⁊ per ↄñs eadẽ rone ſi debeat aſſignari tione:⁊ ideo audientes ꝙ ſilentiũ impoſuiſſet eis. o ¶ c65
ſentbic a vni ⁊ alteri.tẽ nõ vr poſſibile ꝙ detur ſeptẽ fratbꝰſim uene.in vnum.ad inuadendum ipſuʒ chꝛiſtum alio modo:
Miamtinikl qꝛ ẽõ legẽ mopſi: duo frẽs ſimul ↄiungant᷑ vni mulie et ad ipſuʒ venerũt in magna multitudine ad magis eũ ter
vinbepl ri matmonialit:⁊ ex hoc intendunt concludereꝙ ipoſſi renduʒ. p(¶ Et interrogauit euʒ vnus ex eis.vt ſi cofuſu
vidcbattum bile ſit aiaʒ imoꝛtalẽ eſſe ⁊ hoieʒ reſurg?. e ¶ Rndens eſſet ſolus videret᷑ ↄfundi:ſi autẽ vinceret omnes viderẽt p
bumnz fommins aũt ieſus. Hic ponit᷑ xpᷣi rñſio:vbi tria facit per oꝛdine,ʒ euʒ viciſſe:ſm ꝙ dicit chꝛyſo. q ¶ Tentans eũ. capere.ſ.
oſt'Palinc qꝛ oſtẽdit eoꝝ erroꝛẽ: ⁊ erroꝛis cãm dicens: f ¶ Er· in ſermõe: Mar.tñ videt᷑ ↄtrariũ dicere.xij. ca. vbi dicit
Pittiuſtaan ratis. in hoc ſupple ꝙ reſurrectioneʒ negatis. g ¶ Ne/ chꝛiſtuſ dixit iſti legis doctoꝛi querẽti de pꝛimo mãdato le
trporrt ſidici ſciẽtes ſcripturas. Jpᷣi eni ñ recipiebãt ſcripturas ppha gis:non loge es a regno dei. Dicendum ꝙ iſte in pncipio ve
isinperori ruʒ:in qb“fit expꝛeſſa mentio de reſurrectõe moꝛtuoꝝ: nit mala intentiõe cuʒ alijs:ſed poſtea audita chꝛiſti reſpon
uslibertati 4 vt h; Daniel.xij. Multi qᷓ doꝛmiũt in puluẽ terre euigi ſione vera:penituit ⁊ chꝛiſti rũſionẽ appꝛobauit.d. Magt
lennäpopal, labũt. ⁊c Exech.xxxvij. Fcã ẽ ſup me man dni ⁊c. Et in veritate bene dixiſti ⁊c.vt hẽ mar.xij.⁊ tunc xpᷣs videns
rhireſpoſi ex ignoꝛãtia iſtaꝝ ſcripturaꝝ ꝓcedebat erroꝛ eoꝝ:ꝛcã eius penitentiaʒ itulit verba pꝛemiſſa. d. Non longe es a re
me tentare, tãgit᷑ cũ ſvᷣdit᷑: h ¶ Mecqʒ vtutẽ dei.ſi eni bñ ↄſideraſſẽt gno dei ⁊c̃. Sile aũt hẽ ioh̃.vij.c. vbi dꝛ ꝙ pncipes ⁊ phari
lllſcer ſznei⸗ ytutẽ dei q; põt aliqd ex nihilo facẽ: qð ipi hẽbat neceſ/ ⸗ſei miſerũt miſtros: vt cõpꝛehẽderẽt ieſuʒ. Illi aut audien/
9 e lici⸗ ſe cõcedere exquo recipiebãt libꝛos moyſi vbi fit expꝛeſ tes xpi pꝛedicationem penituerunt: a⁊ ſic ad pꝛincipes redie-
Acueſtonn ſa mentio de creatioe mundi: non negaꝛẽt qͥ poſſet re runt:⁊ cum quererent ab eis quare non adduxiſſent eum:
jnudniut ſuſcitare moꝛtuos. ſoluit argumtũ eoꝝ dicẽs. i¶ n Feandannrnu PPgeuntaet ſichomo. Lõſequenter p/
denunigeſt reſurrectioe neq; nubent.i. viri no accipient vxoꝛes. ponitur qſtio: r agiſter qð ẽ man. ma in lege. crede-
in i Meq; nubent.i mulieres nõ accipent a viris: quia bat eni ꝙ ſtatim reſponderet de mdato pꝛimo ptabule.

de pcepto charitat:

¶ Euangelium

deũ ex toto coꝛde hoc mo eſt ſic diligẽ deũ ꝙ nihil dili⸗
gatur Z ißm. ſeqtur: c ¶ Seðz aũt ſi. ẽ huic di. pꝛoxi.
ſicut teipm.i.ad eandẽ btitudinem ad quam diligis te.

ℳ

Nõ habebis deos alienos.⁊ tũc habuiſſet argumẽtũ ðᷣ eũ
eſt maiuj ſic charitas ẽ maioꝛ vir
it illi ieſus. Hic ponit᷑ xpᷣi reſponſio.

tus ipſa fide. a

b ¶ Diligej oñʒ deũ tuũ ⁊c.hoc ẽ pᷣmũ ⁊ maximũ mãdatũ d¶ In bhis du.mã.vni.lex pen.⁊ ꝓphe.Sicut eni i ſpe
hic tria ſũt videnda de ipᷣo pᷣcepto charitatis.pᷣeſt qualit

culatiuis oẽs cõcluſiones dependẽt ex hoc pncipio de /

ſit itelligẽdũ: qliter libʒ affirmatio vl
ſit pꝛimu: » literrim „ e negatio: ſic ĩ opa
plendũ. Circa bmũ Ait illi ieſus. Diligẽs dſim ð xpᷣo:cufilius Bicũt ei bilm ola gepida
hiuzin no z itofa ala tua: itota mẽ uid ĩ ſpũ vocat eũ dñũm di. ex oilectione pn
Deut. vj vbi ponunt tc tua. Hoc ẽ maximũ ⁊ cẽs: Dixit dñs dño meo ſẽ müpp hoia mã-
tria: Diligeſ duzoen ni mãdatuʒ. Sécũdũ aũt de a dextris meis. Foner daru legij moni
tuũ ex toto coꝛde tuo ſile ẽ huic. Diliges ꝓximũ ponã ſimicos tuos:ſcabel Mnd no nun
17 B Matth. xxij vbi Mandatiſ: vniſa lex pẽdet uid vocat eũ dñz: quomuũ maãdatoꝝ: qꝛ oia
dinmittitur foꝛtituldo ⁊ ꝓphe. Cõgrègatis autey fili ei' ẽ: Et nemo potrat ei oꝛdinant ad dile⸗
„onotsiiaenr⸗ phariſeis introgauit eos ie rñdẽ vbũ: neq; auſus fuit umretd b⸗
e ZATE „ — . . „ 2 1 .
cx toto coꝛde: ꝛex to ſus dicẽs: Quid vob vider gſq; ex illa die euz ampl. ti: afilr ooctrina

glo.vlterip voluntatẽ mouent potentie motiue ⁊ executi/

deeſt de pfectione ſibi poſſibili. Alioꝰqñ nihil ſibi deeſt de/

. .
— C —

pœtn

ta aĩa:⁊ ex tota mete .
Mar. aut.xij. ponunt iſta tria ⁊ addit᷑ .ſ.⁊ tota virtute
qð eſt idẽ cũ eo qðò dẽ Berevl⸗ ex tota foꝛtitudie:⁊ eodẽ
mõ Luc.x.hẽ.niſi ꝙ dẽ ibi ex oib

rõne iſti pcepti.ſ.diligẽ deuʒ ex toto coꝛde:ex tota mente:
volũtatiſ:duplex ẽ aũt act᷑ ip.vnuj ẽ elicit ⁊ alt᷑ iperatuj.
Acxaũt elicit ẽ q imediate egredit᷑ ab ipᷣa voluntate:⁊ iſte
act tangit᷑ cũ di: b Diliges do.de.tu.ex to.coꝛ.i:ex tota
voluntate:qꝛ ſicut ex coꝛde oꝛitur mor ad alia ptes coꝛpi⸗:
ita voluntas mouet alias potẽtias aĩe.Actꝰ aũt ipatus vo/
lũtatis ẽ act alterpotentie mote ad ſuũ actum ꝑ ipᷣaʒ vo/-

ctus ad aſſentiendũ his q̃ ſũt fidei:⁊ ad meditandũ de deoo g

vt hẽ.ij. de aia: iſte act᷑ notat᷑ cũ dẽ Et in tota aia.p aiam
eni hic intelligit᷑ ps ſenſitiua:ſm ꝙ ſcribit᷑ Geñ.j. Fact ẽ hõ

cõſiderandũ ꝙ alidd dẽ pmũ dupłr. Uno oꝛigie: ſic illa qᷓ
ſũt iĩperfectioꝛa poꝛa ſũt illis qᷓ ꝓcedũt de potentia ad actũ:
vt dẽ. ix. meta. Allio'dẽ aliqd pᷣ dignitate ſeu pfectione: h

põt diligẽ?: ſic pʒ ſecũdũ.

de ⁊ ex tota aĩa: ⁊ ſic ẽ diligẽ ex pfecto coꝛde:vłex pfcã aia

ſine aliqᷓ interruptione:⁊ ſm hoc diẽ augꝗ..lide pfectõe iuſti

qñ nihil diligitur ð deum. Iſta eni pefectio eſt que dʒ ineſſe

pphetaꝝ ad hoc
oꝛdinat᷑. e ¶ Cõgregatis aũt phariſeis. Hic ↄñt oñdit
phariſeos eſſe ↄdictoꝛes dine vitatis erroꝛi ↄꝛio adherẽ
do. Ad cu euidentiã ↄſiderãdũ:ꝙ lʒ phariſei ⁊ legiſpe
riti cognouerũt in pᷣncipio ieſũ eſſe verũ xpᷣm ⁊ per ↄñs
deuz homineʒ:vt ſupꝛa dictuʒ eſt.ca.pꝛecedenti ſuper
illud: Hic eſt heres.quia tamen conceperũt contra eum
odiuʒ ⁊ rancoꝛeʒ:ideo hec vera eſtimatio coꝛꝛupta ẽ in
eis aliquo modo: vt ſupꝛa dictuʒ eſt:⁊ ideo inceperunt
euʒz negare ⁊ perſequi tanq blaſphemũ: qꝛ dicebat ſe eẽ
dei filiuʒ:⁊ per oñs incipiebãt coꝛꝛumpere ſcripturas ⁊
depꝛauare que loquebant᷑ de eius dinitate:ꝓpter quod
chꝛiſtus fecit eis iſtã queſtionẽ de chꝛiſto: f (ann fi⸗
lũtatẽ:pꝑ volũtatem aũt infoꝛmatã charitate mouet᷑ intelle lius eſt:Dicũt ei dauid.ſolum.ſ traferalcgungoz

*WM

ex oĩb' viribtuis:qð ideʒ ẽ cum
eo qð dẽ ex vtute vł ex foꝛtitudie:⁊ ſic pʒ ꝙ q̃tuoꝛ iſta ſũt de

ex tota aĩa:⁊ ex tota foꝛtitudine.Cuũ rõ ẽ:qꝛ diligẽ eſt act

dilecto:⁊ iſte act ſignificat᷑ cũ ſubdit᷑: In tota mente. ibi eiʒ
accipit᷑ mẽs ꝓ ipᷣo intellectu:vlter ꝑ volũtatẽ mouet᷑ ap⸗
petit ſenſitiuꝰ vt cõformet᷑ ſupioꝛi parti:qꝛ ſiẽ ſpera ſupioꝛ
mouet iferioꝛes ſuo motu:ita voluntas appetitũ ſenſitiuũ:

cat eũ dominum.d.Dixit do.do.m.⁊c. eniʒ iſta ſcri
ptura intelligatur de chꝛiſto patet: qꝛ ipſi phariſei ñ ne
gauerunt hoc:ĩimo conceſſerũt. k ¶ Sede a dext. me.
⁊c. Sedere auteʒ a dextris vno mõ accipit᷑ p equalitate
7 ſic chꝛiſtus ſᷣm ꝙ deus ſedet ad dexteraʒ. Alio modo
eſt eſſe in potioꝛib'bonis:a hoc mõ conuenit chꝛiſto ſ
t pot humanitatẽ: qꝛ vt ſic ĩ gloꝛia pꝛeeſt ãgelis. ¶ Donec
ue ad opãdũ ex dilectõe:⁊ hnõt᷑ cũ ſdit᷑: Ex tota foꝛtitu po.ini.tu.⁊c.Iſtud complebitur i iudicio quãdo omia
die tua:vł ex oibꝰvirib tuis.qð idẽ ẽ:pʒs pmũ.(¶ ¶irca ?½ perfecte ſubijcientur homini chꝛiſto. m i er. da.
vo.eũ do.quomò eſt fi.eius.q d.cuʒ ſᷣm nãm hũanã ſit

in aiaʒ viuentẽ.i vitã aialẽ ⁊ ſenſibilẽ coꝛpi dantẽ: vt dicit

di.ix. meta.Alio' dẽ aliqd pᷣꝰ dignitate ſeu pf in eo aliam naturã per quaʒ ſit dñ eius:⁊ eo ſuperioꝛ:
mõ pᷣmitatis mandatũ de dilectõe dei dẽ p:qꝛ oꝛigine bec autem eſt diuina:? ſic in chꝛiſto due ſũt nature:di⸗
dilectio ꝓximi poꝛ eſt:ſm ꝙ diẽ btũs iohes.j.canonica. ca.

diechio ꝓpximi poꝛ eſt: 'm ꝙ dic be es. . canonica. ca. uia humana. n Et ne.po.ei re.quia nõ poterant
iiij. Qui nõ diligit frẽʒ ſuũ Er videt:deũ quẽ ñ videt qũo

ſcripturam negare.Conſiderãduʒ tamẽ iudei moder
ni diuinitateʒ chꝛiſti negantes dicunt pꝛedictaʒ auctoꝛi
tateʒ dictam eſſe ad litteraʒ de Abꝛaam: ⁊ ꝙ eliexer di⸗
ſpenſatoꝛ domus abꝛae:fecit hunc pſalmuʒ agens deo
graj de victoꝛia quã habuit abꝛaã ð quiq;regibꝰ:vt ha
betur Geñ.xiii.poſt quã victoꝛiaʒ apparuit dominus
Abꝛae dicens:Noli timere abꝛaam:ego pꝛotectoꝛ tuus
ſum:⁊ merces tua magna nimis. Dicunt ergo ꝙ eliexer
loquitur ſic:Dixit dominy.i.deus celi qui eſt dñs oiuʒ.
Domino meo.Abꝛaaʒ. Sede a dextris meis.quia con
ſu interruptione: 2 m h foꝛtauit euʒ vt viſuʒ eſt pꝛomittendo ei auxiliũ ⁊ pᷣmi/
cie ꝙ mandatũ charitatij ſolũ iĩplebit᷑ in patria vbi erit cha meediſtsgrpol itio patet falſa.pmo per titulũ pſalmi
ritas perfecta. Si aũt accipiat᷑ pfectũ ſcòo mõ ſic iplet i via vbi ponit᷑ pᷣſ. dauid ẽt ĩ hebꝛeo:qð non ponit᷑ in pſalmij
factis ab alijj. Item per illud quod ſbᷣditur in pᷣſ.eodeʒ:
Ex vtero ante luciferũ genui te.qdð ñ poteſt dici ð abꝛa⸗

põt igẽ ſic i. (Tirca tertiũ ↄſiderãdũ ꝙ totuʒ
⁊ pfectũ ideʒ ſũt:vt hẽ.iij.phy.⁊ iõ diligere deũ ex toto coꝛ

2 ſic de alijs. Perfectũ aũt dẽ aliqd duplr.vno qñ nihil ſibi
pfectione ſibi debita vł cõpetenti:ſic hõ mediocris ſtature
dẽ pfecte qntitatis:lʒ non hẽat ontitatẽ gigantis.ſic g̊ accipi

endo pfectũ pᷣmo ſic implet᷑ perfectũ dilectionis ĩ pꝛia:quia
menſ ibi fert i deũ totalłr ⁊ pfecte q̃ntum ſibi poſſibile eſt

ex debito neceſſitatiſ:⁊ hoc ſufficit ad ſalutẽ. Diligere ergo

it illis. arguẽdo.ſ. incontrariuʒ. h ¶ Quom
ergo dauid in ſpiritu.i. ſpũſancto inſpiratus. i¶ I0o

filius dauid:⁊ per conſequẽs eo inferioꝛ opoꝛtet ponere

a

gepniin
idlaeani
iſnenel
ſibetbme
oconuͤer!
ioliüien
n6.
Dlppl
gunopol
eſſeqrine
ſeque⸗
ſon
hiuhi in

Apiſplli
(tiglag o⸗

deachel
necoe
ebenngti⸗
deqli
nictg lan
figpſet
chtauluun
gii opertto
iiſcciol
nu:ahoe⸗
feaeitaligen
Nlineclen
Audedtus

echerets⸗
ſoſiier⸗
veheri
ipdal
l cijau
ſier wonn

üsnorn
Denpod
orbüo
bien
honox.
ſepteſen
lgtoeram
ubins hjr
Ntiutiudo/
ſhilatanr
ſchrn
dbitſine
i⸗

Oatthei · Axij

dilidlit ĩ duas ptes:qꝛ ſaluatoꝛ pꝛio ponit h'fi
ctois motiuũ:⁊ ↄcludit hmotiui młtiplicẽ effectuʒ:ibi

lidei
ien ſit genit ex vtero dei vel ſubſtatia ⁊ añ luciferũ.i. añ ad agendũ talia nolũt apponere.Ex hoe pʒ ꝙ ille d ↄnituit
tunndleh müdi creationẽ:ſʒ ſolũ põt verificari de filio dei : ite legẽ aliquã:lʒ nõ ſit ſubditꝰ legi quãtũ ad hoc ꝙ puniat᷑ per
tnesmgi f u i fine pſalmi de tu es ſacerdos c.qð no pot verifica hoiem ſi ↄtrariũ faciat:tñ obligat ẽ ad legẽ iplẽda:a graui
rnwrhenin ri de abꝛaã qui nõ fuit ſacerdos:⁊ dato ꝙ; niſſet: tñ ſa us puniet a deo ſi faciat contrariũ:qꝛ trãigreſſio ei graui-
lcefinunn cerdotiũ ei nõ potuiſſet fuiſſe eternũ ſz ſolum chꝛiſti ſa oꝛ ꝓpt ſcandalũ:pꝑꝑ qð.d.ſapiẽs:patẽ legẽ quã ipᷣe tuler:
rriim cẽdo Eeternũ. ᷑᷑44ᷣ44ͦ4“èM MUMUẽỹꝙ ertr⸗ de cõſtitutioi⸗
* n.c.xxij. vvi MMÿ by. c. cuʒ oẽs. dicit qõ
Frinuie dii poſtilla: QOꝛ interrogare. ¶ Ca. xxIII. ſua ſaciũt vt videantur ab quiſquis iure ĩ altero
epultnen en . Por gſec AVnc iẽſus locuẽ ad hoibꝰ. Dilatãt eni philate Nſatuit ſe codè iure
anlnn dit;. . Jiturbas 1 ad diſciploſ ria ſua ⁊ magniſicãt ſibꝛiaſ vims Nig rer ⸗
i r 1 ſuos dicẽs: ſuůp cathedraz Amãnt aũt pᷣmos recubi erclie in gnãli ſeu ali⸗
SsZ 4 ominis moyſiſederũt ſcnibe 1 pha tuſi ccis:t pmaſ cathedraſ quẽ ſtatu eccleſie ĩ ſpe
ticlen aendo ae Man⸗ riſei. Oiã ergo q̃cũq; dixe in ſynagogis: ſalutatiões Gal H grauibuj —
min dlon ie pelcipalit coͤſi ·rit vob ſuate ⁊ facite ſcoõy in ſoꝛo:ct vocari ab hoibꝰ euiclent HH
— üſitiaia ꝗ nõ pe Opà p̈ο eo†+nolite facẽ. Di rabbi: Nos aũt nolite vo- abutunt ſua ptote:ſiẽ
angun, det a coꝛpe. Un ſi cit.n.⁊ nõ faciũt.Alligant cari rabbi. Anũs e eni ma faciebant phariſei
ziningin⸗ v beabe bo alà auüt onera grauia 1 ipoꝛta giſter vr:õẽs autẽ vos frẽs Cie Tnnt auge.
ierſir oeni ſcde g. iih. arti. bilia ⁊ iponũt in humeroſ eſtis. Et patrẽ nolite vocaf Kralt de naligten⸗
ni v: icoꝛ.. liet ve boiuʒ: digitò ãt ſuo nolũt vobis ſuper terraʒ: ynus chaiiſtlana yleme⸗
en agii rũẽ e pfecti ha ea mouẽ. Oia vero opera c. n. pater vr qui in celiſ eſt! ligionẽ noſtrã quam
nidig beee aſnens s noſte leſuachat⸗
romſä tif peia operationez ä ſpĩ pauciſſimi ſacra
m nnn N ĩq felicitas ↄſiſtit cũ ſir vnita ſuo coꝛpi gloꝛioſo qᷓ;ᷓ ſepa mẽtoꝝ celebꝛationibvoluit eſſe liberã:qdã ſeruilibꝰ pᷣmũt
—— rata: et hoc denotãt vba aug.xij. ſuꝑ geñ. ad litterã: ſi onerib'adeo vt tolerabilioꝛ ſit ↄditio iudeoꝝ: q nõ huma
nentchian recte itelligant᷑. Silit dicendũ ẽ ꝙ aia ſeparata ĩ viſione nis pᷣſumptõib/ſʒ diuinis ſubijciũt iſtitutis. h Oia vo.
–— diuine eſſentie totalii quieſcit ex ꝑte appetibilis: cuʒz bz Hic oſtẽdit᷑ ſupbia phariſeoꝝ ex ſimulatide ſanctitatis: qꝛ
eſtt oichenn illud qð ſuo ſufficit appetitui lʒ nõ totalit quieſcit ex p hoc faciebãt yt eſſet ĩ reuerẽtia ⁊ honoꝛe ĩ populo: ⁊ hoc ẽ
mmiͦ gdlbnſi re appetẽtis: qꝛ illud bonũ nõ poſſidet im omnẽ modũ qðò dic: h ¶ Oia vo opa ſua fa. vt vi.ab hoib.i.ꝓpi glo
unperſahp qͥ poſſidere vellet:vñ coꝛpe reſũpto btitudo no creſcit iĩ riã humanã:qꝛ videriĩ bonis ꝑꝑ gliam diuinã nõ ? malũ:
i tẽſiue ſʒ extẽſiue tatũ:vt i q̃ſtiõe pᷣallegata.nec ẽ neceſſa ſʒ mag meritoꝛiũ:vt ſupꝛa dictũ ẽ.v.c. il Dilatãt phila
ditd. 1Auu riũ deductio iſta itelligat᷑ ĩ bis ſaluatoꝛis:qꝛ ad con teria ſua. olateria fm ꝙ dicit hiero. erãt quedã charte ĩ
iunimennegnt⸗ cudẽdũ ↄ ſaduceos ſufficit pbare ꝙ aĩa ſit ĩmoꝛtalis. qb ſcribebat᷑ decalog madatoꝝ:⁊ ponebat illa charta ĩ ca
ni d(Dun Nã ex moxalitate aie qua ipſi credebãt ꝓcedebãt ad pite ad modũ coꝛone p hoc ſigniſicabat᷑ ꝙ debebãt legẽ in
ithrmg 1 negandũ reſurrectionẽ. (A V . memoꝛia hĩe: m ꝙ hẽ Deu. vj. dicebãt auteʒ philateria a
n4 Qanifli Unc ieſus locut ẽ c. Hic oſtẽdit᷑ tertio iudeo philare qõð eſt ſeruare ⁊ toꝛa:qð ẽ lex:qꝛ erãt qͥ lã ſigna fuã
gir „ eẽ iuſte repꝛobatos:qꝛ fuerft fictoꝛes bõitatis:l7 de legis. Pharilſei igit᷑ vt viderẽt pᷣ ceteris religioſi faciebãt

ſibi philateria magis lata ⁊ ſcribebãt ĩ eis decalogũ ð groſ
ſioꝛi littera: ⁊ eadẽ rõe faciebãt fimbꝛias maioꝛes in pallijs

mmz Monol Ue aũt vobis ſcri. Pꝛia ĩ duas:qꝛ pᷣ ſaluatoꝛ hmodi ſuis.qᷓ aũt eẽnt iſte fimbꝛie dictũ ẽ ſupꝛa.ix.c. ſuꝑer illud v-
nucni motiuũ oſtẽdit: hoc motiuũ a ſuis diſcipulł excludit: bũ:Tetigit fimbꝛiã veſtimẽti ey. k¶ Amãt aut. Pic ↄñt
d. Wn ibi Uos aũt. Motiuũ aũt fuit ſupbia phariſeoꝝ ⁊ le oſtẽdit᷑ ſupbia eoꝝ ex ambitiõe dignitatis:cũ dicit: Amant
inco eihen giſperitoꝝ: a hec ſupbia oſtẽdit ex tribꝰ: pꝛio ex abuſu aũt pꝛi.recubi.in ce.⁊ hoc duplici de cauſa. ſ. roe gule:quia
w. n(en ſue poteſtatis:ꝛ' ex ſimulatioe ſanctitatj:ibi Oĩa ergo. ibi ponũt fercula melioꝛa: ⁊ roe ſuꝑbie:qꝛ ẽ lo honoꝛabi⸗
ſmninkini tertio ex ambitione dignitatis: ibi Amãt aũt pmos re lioꝛ. I ¶ Et pᷣmas cathedras ĩ ſynagogis. vbi ↄueniebant
niroporunt cubitus. Circa pꝛimũ ↄſiderandũ: ꝙ a tpe moyſi fuerũt hoies ad audiẽdũ vbũ dei: ſalutatides iĩ foꝛo.i.i loco patẽ
cus:reo iin⸗ ⁊Zſtituti a do.lxx. ſenes etate ⁊ ſcientia puecti:q c moy ti. m ( Et vocari ab hoib rahbi deſiderare.n. ſciẽtiaʒ ⁊
voeſitumn ſe haberẽt curã ppli: ⁊ dicebat iudices oꝛdinarij: qꝛ ad actũ docẽdi nõ ẽ malũ:ſʒ meritoꝛiũ:ſʒ deſiderare nomẽ fan
r uunoͤzont ipſos fiebat recurſus i dubijs cauſis:magne ẽt cauſe nõ tũ hoc ẽ malũ ⁊ ſupbie peccatũ:ſi tñ deſideret nomen ⁊ au
umneg ilint tractabãt᷑ ſine eis:⁊ iſtud fuit obſeruatum apud iudeoj cctoꝛitas magiſterij ad hoc ꝙ ſcientia ia habita aliquij meli
ntlagu ydiu fuerũt iĩ poteſtate: ⁊ hoc eſt quod dic h ſaluatoꝛ: us poſſ. et vti:nõ ẽ malũ ſʒ ẽ bonũ:qꝛ bon doctoꝛ dz qrere
Nihe⸗ Aient b ¶ Sup cathedrã moyſi.i.iĩ auctoꝛitate iudicandi po- illa q faciũt ad efficaciã ſue doctrine.erũtñ qꝛ hõ non eſt
n e pulũ. c. ¶ Sedert ſcribe ⁊ phariſei.qꝛ illi qui videbã/ magf bpᷣncipalis:ſʒ ſolũ de: iõ dic: nI Un . n. magfr vf.
any Per tur ĩ pplo eẽ magis periti ad hoc eligebant. dH ¶ Oia qꝛ ſoſꝰ de põt iteri docere itellectũ illuminado: ſea eu pot ſpe
ͤninſh onie ergo qcũq; dixe.vo.facite.qꝛ platis ẽt malis ẽ obedien ciẽ itelligibilẽ ifũdẽdo: hõ ãt docet tatũ exteri aliq pponẽ-
n duũ: niſi ihis que ſũt manifeſte deũ:a ſunt habẽdi ĩ re do:ex qb foꝛmãat᷑ fataſmata debita:a qb itellect agenj faci
anpont Se uerẽtia idiu tolerantur in officio ſuo: quod pʒ p exẽ lu abſtrahit ſpeciẽ itelligibilẽ: ſicut in ſanatiõe hois natura
uncd plũ dauid:qͥ venerabat᷑ Saulẽ regẽ:lʒ ſciret eſſe maluʒ agit tãtũ pᷣncipaliter:medic at aliqᷓ admiſtrat ex bnatura
lignicto, ⁊ a deo repꝛobatũ. e ¶ Opera auũt eoꝝ nolite facere. iuuat᷑. o Bes aũt vos frẽs eſtis.qꝛ filij dei p creationeʒ
moniche⸗ qꝛ nõ ſunt imitandi ĩ malis:imo tãtũ in bonis. f ¶ Al ⁊ adoptionem gr̃e. p Et pꝛem nolite vocare ⁊c Licet
väntlit, ligãt.n.onera grauia ⁊ ipoꝛtabilia ⁊Tc.qꝛ ſupꝛa legis p/ enim aliquis poſſit vocari pater in terra ratione generatio
den ii cepta ↄſtituerat multa ex ſuis traditionib': ſicut ſupꝛa nis:doctrine:ſiue etatis: tamen ſolus deus eſt pater pꝛinci-
tponiitie pgtuit ca.xv.q erãt ſubditis grauia ⁊ ipoꝛtabilia. palis:quia ab eo ſolo habemus animam intellectiuazʒ: que
niui Digito aũt ſuo nolũt ea mouẽ.i.modicũ conatuʒ eſt foꝛma hominis:pater autem eſt ille qui dat emg

7 phari. hypo. dᷣ de/

q ¶ Nec vocemini magfi ⁊c.· ſicut iã ſupꝛa expoſitũ k
r. i maioꝛ ẽ veſtr.i. vult eẽ ſʒ veritatẽ. S Erit mi

niſter veſter. i. parat ad officia humilitatis fn Ferazen

ne penã. x Ue at
vobij ſcribe ⁊c᷑. Poſt

iy ſaluatoꝛ oſtendit Nec vocemĩ magfi: q: maA

Pypoeriſis motiunʒ giſter vr vnus eſt xpᷣſ. Qui
qð ẽ ſupbia: oſtendit or eſt v'm rit miniſter
multiplics efectũů. Maior eſt vrm erit miniſter
et diuidit᷑ in duas p vr Quͤi autẽ ſe exaltauerit
öſcribit hůmiliabit᷑: ⁊ qꝗ ſe humilia

tey:qꝛ pꝛimo ðſcribit
ex multiplici effectu uerit exaltabit᷑. A at vob

hpypocriſis culpam.· ſcribꝰe phariſei bypocri-

ſcðo ſubiungit penn:::. tii “
ibi Serpetes 1geni · le ꝗ claudii rgnũ celoꝝ añ
mina. Circa pmũ ad hoiĩies Aos. n. nõ itraſ̃ hec
uertẽdũ:ꝙ hypocri/
ſis eſt ſimulatio falſa
⁊ iõ opponit᷑ veritati
Ueritas aũt triplex ?ꝭ Pocrue nediti
doctrine: iuſticie: 1 vyꝓ Mmos viduarum.oꝛationes
te: et iõ diuidit iĩ te lõgas oꝛãtes ꝓpt᷑ hoc am
pres:q; p oſtẽdit qlitec plius accipietis iudicium.
phariſei coꝛꝛũpebant A vob ſcribe et pharilei
pꝑ bypocriſim vitatez c vVo ſcribe et phariſei
doctrine: ſecũdo ide,ʒ hypocrite:qui circuitiſ ma
oſtẽdit de veritate iu re et aridã:vt faciatis vnũ
ſticie:ibi Ue vo. ſcri.

vobil ſcribe et phariſei by

ci. 3e idem oſtenditur
de veritate vite. Qùee — è
vobis Icri.⁊ phari.qui mũda.Circa pᷣmũ ↄſiderãdũ ꝙ do/
ctrina legis ad tria oꝛdinabat᷑:videlicet ad cognitionẽ chꝛi-

fti lege ꝓmiſſi:?' ad ſalutis ↄſecutiõeʒ ꝑ mãdatoꝝ impletõ

— * —

nẽ: vñ. S.dictũ ẽ.xix. ca. Si vis ad vita igredi ſerua manda

ta ʒ ad cultũ vnidei obſ. eruadũ: et iõ diuidit i tres ptes:
fm q iſta tria ꝑ hypocriſim coꝛꝛũpebant phariſei:ſecunda

ibi Ue vobis ſcri.⁊ phari.hypocri.q circui.ʒ ibi ve vobis
Duces ceci. Cõſideradũ aũt ꝙ ĩ oib iſtis effectib hypocriſis
p̃ponit hãc dictionẽ ve:q̃ maledictionẽ ſignificat.Cup rõ 6
qꝛ ſicut ĩ lege veteris teſtamẽti ponũt᷑ bũdictiones obſe eruã“
tibꝰ legem: ⁊ maledictiones tranſgredientib eã:vt hĩ Deu.
xxviij.ita ĩ euãgelio ponũt btitudines vt habitũ ẽ.v.c.⁊ h
reſpectu iuſtoꝝ:a hic ↄꝛie ponũt᷑ maledictiones ↄ hypocri/
tas falſo iuſticiã ſimulãtes.dicit ;: x ut
2 pha.qui clauditis regnũ celoꝝ ⁊c᷑.regnũ celoꝝ hic accipi
tur p btitudine eterna: oſtiũ ꝑ quod itrat ad ipſam chꝛiſtuʒ
e:ßm ꝙ ipſemet dicit iohã. x. Ego ſũ oſtiũ ꝑ me ſi qs ĩtroie
rit ſaluabit᷑. Clauis aũt qᷓ aperit᷑ hoc oſtiũ vel claudit᷑ ẽ do/

ctrina:pp qð auctoꝛitas docẽdi vocat᷑ clauis ſcientie: vt hf

Lu.xj.⁊ iõ ſanã doctrinã aperit hoc oſtiũ:⁊ ꝑfalſam do/
ctrinã claudit᷑ Ergo qꝛ phariſei⁊ ſcribe a uctoꝛitates q̃ ſunt
ĩlege ⁊ ꝓphᷣis de chꝛiſto coꝛꝛũpebãt:vt viſuʒ ẽ pᷣce.ca. ideo
claudebãt regnũ celoꝝ añ hoĩes:eos a fide ⁊ noticia chꝛiſti

veri auertẽdo:is ſeqt: y ¶ Uos.n. no itratis.qꝛ a cognitõ
ne quã habuerũt de chꝛiſto p odiũ ⁊ rancoꝛẽ ↄuerſi ſũt i er

roꝛẽ:vt viſt ũ ẽ ca.pᷣcedẽti.ꝛ.c.xxj. 3 ¶ Nec itroeũtes.i. in⸗
trare volẽtes:qles erãt ſimplices ppłi: a ¶ Sinitis itrare.

qꝛ ꝑ iſtos phariſeos fuerũt decepti ⁊ a fide chꝛiſti ꝓ maio/

ri pte auerſi. b ¶ Ue vobis ſcribe. Hic oſtẽdit aliter coꝛꝛũ
pebãt veritatẽ doctrine ĩ his qͥ ꝑtinẽt ad ſalutẽ: dicebãt.n.
ꝙ obſeruare legẽ erat neceſſariu oib' ad ſalutẽ:qð ẽ falſuʒ:

qꝛ multi gẽtiles ſunt ſaluati vt iob:a plures alij. Ex ſuppo

ſitione aut huũ falſi diſcurrebãt aliqui doctoꝛes hebꝛei ꝑ

auro tẽpli debitoꝛ ẽ. Stul/
ti ⁊ ceci:quid.n.maſ ẽ: au/

itroeũtes ſinitis itrare. Ae lud:debet. Cẽci:qd.n.mai
Eẽ: donũ:an altare qð ſciſi/

pocrite qui comeditis do

lo ⁊ ĩ eo qui habitat ĩ ipo.
Et qui iurat in celo: iurati
thꝛono dei ⁊ in eo qui ſe iu, adea hoebe.
ꝓſelitũ:ẽt cũ fuerit fact faci
tiſ eũ ſiliũ gehẽne düplo q;ᷓ

e aũt vobis ſcri.

diuerſas ciuitates : caſtra: vt poſſent ↄuertere ali. uoG
de gẽtilitate ad iudaiſmũ: hoc ẽ qð d hic: c ¶ Qui
circui. mare ⁊ aridã vt facia.vnũ ꝓſelitũ legis. Pꝛoſeli

7

ſtat:pp hoc papa vocat ſe ſeruũ ſeruo?. t ¶ Qui aur ſe tus.n. legis dicebat ille:q de gẽtilitate ad iudaiſmũ con

exaltat.iĩ pᷣſeti pꝑ ſupbiã. v ¶ Bumiliabit · futuro ꝑ gehẽè

uertebat. d (Et cũ faci fuerit:faciil eũ filiũ gehẽne.

gꝛ p malã vitam

