i. gens ſaracenica
noiĩe babylonis ſi
gnificata:vt dcecim
eſt.5. h (Litas
ulla foꝛt pꝛopter
multitudineʒ bel/
latoꝝ ⁊ diuitiaz
i n vna ho-
ra.i.breui tẽpoꝛe
k enit indiet

tio tua. l Et
negociatoꝛe). Hic

ↄſequenter poni/
tur lamtatio mer
catoꝝ qui in ter/

ra ſaracenoꝝ exx

ercebãt mercatio
nes multas ⁊ ma
gnas: vendendo

tabant: ⁊ emẽdo
que inde alibi de

fercbant:⁊ ſic dupliciter lucrabantur: pꝛopter qo dole

eai:lõge ſtabũt ꝑꝑ timoꝛem

ſoꝛis eſt deus qui iudica/
bit illam. Et flebunt ⁊ plã/

gent ſe ſuper illaʒ reges tre

q (ñ illa foꝛnicati ſt: ⁊ in de
licijs vixerũt cuz viderit fu/

mũ incẽdij e:lõgẽ ſtantes

pp timoꝛẽ tontoꝝ ei dicẽ
tes:Ve ve citàſ illa magna

babylon:ciuitãs illa foꝛtis
qniam vna hoꝛa venit iudi
cium tuüũ.Et negociatoꝛes

tre flebũt ⁊ lugebũt ſuꝑ illã
Im merces eoꝝ nẽo emet
aplõ:merces auri ⁊ argẽti

Tq lapidis pcioſi ⁊ margari
te et byſſi ⁊ purpure ⁊ ſeri⸗

ci ẽt cocci: oẽ lignũ thinũ
colĩa vaſa eboꝛis ⁊ oĩa va
ſa de lapide pᷣcioſo ⁊ eramẽ
to ⁊ ferro ⁊ marmoꝛe. Et

cinnãmomuʒ ⁊ àmomũ ⁊
odoꝛamẽtoꝝ ⁊ vnguenti ⁊
thuris ⁊ vini ⁊ olei ⁊ ſimile
⁊ tritici ⁊ iumẽtoꝝ ⁊ ouiuʒ

⁊ eqͥꝝ ⁊ rhedaꝝ èt mãcipi

oNet aĩiaꝝ hoĩum. Et po-

mã deſiderij aĩe tue diſceſſe

rũt a te:ẽt oĩa pĩguia ⁊ pcla
ra pierũt a te ⁊ ãpli illa iam
nõ inueniẽt mercatoꝛes ho
minũ.Qui diuites ſcĩ ſt ab

*

bant de vaſtatione terre:qꝛ non poterant ibi talia exer
cere:a ꝑatet littera paucis exceptis que diſcurrentur.

m ¶ Et byſſi i.

candidiſſimi. n ¶Et cocci.i.tictu

re rubee. o ¶ Et ome lignũ thinũ.qð eſt valde albun
⁊ ſpinoſum creſcẽs in ophir:⁊a inde fecit ſalomon citha

ras:⁊ lyras cantatoꝛibu iij. Re.x.c.
ſpẽs eſt aromatica redolens.
inde traxit nomẽ. q .
r ¶ Et animaꝝ hominũ.redimendo nobiles a ſaracẽij

Et amomũ.
Et cinnamomuʒ 27
t mancipioꝝ.i.ſeruoꝛum.

captos:nã inde hẽbant mercatoꝛes emolumtũ magnũ:

⁊ accipiuntur hic anime pꝛo hominibus: denominan

do totũ a parte dignioꝛi:ſicut exod.j.Omnes anime qᷓ

egrem e ſunt de femoꝛe iacob ⁊c. s
rij anie.i.fructus deſiderabiles. t

tpoma deſide-

i. omnes diuitie ſicut homo diues dicitur pinguis me/
taphoꝛice. v¶ QAue amicta erant byſſo ⁊c.i.plena ta

tũ foꝛtẽ ⁊ ↄſtantẽ. e

Et omnia piguia. g (Etv

cia.

¶Apoca. xviij.

4 ðõ sů ð
=

libus pꝛecioſis. x¶ Et oĩs gubernatoꝛ. Hic deſeribitur la

mentatio nautaꝝ:nam in terra a ſaracenis occupata: erãt
multi poꝛtus magni ⁊ boni in quibus applicabat naute ap
poꝛtantes ex terris alienis bona venalia:⁊ inde repoꝛtãtes
alia:⁊ ſic lucra duplicia repoꝛtabant:pꝛopter qð de vaſtati

toꝛmẽtoꝝ eb:flẽtes ac lugẽ
tes ⁊ dicentes:Ae ve citas
illa magna què amicta erat
byſſo ⁊ purpura ⁊ cocco ⁊

deaurata eſt auro ⁊ lapide
pᷣcioſo ⁊ margaritis:qͥ niaʒ
vna hoꝛa deſtitute ſt tate di
uitie.Et oĩs gubernatoꝛ ⁊

oẽi qꝗ in lacũ nauigãt ⁊ nau
te ⁊ ꝗ in mari opant᷑ longe

ſteterũt: ⁊ clamauerũt vidẽ
tes locũ incendij e dicẽtes

Que ſilis ciuitati huic ma/

gne:Et miſer̃t puluerẽ ſupꝑp
capita ſua:⁊ clamauerunt
flẽtes ⁊ lugẽtes dicẽteſ: VUe
yve ciuitas illa magna:in ꝗᷓ
diuites facti ſt oẽs q hẽbãt

naues in mari de pcijs el:

qm̃ vna hoꝛa deſolata eſt.

Exulta ſup eã celũ èt ſancti

apli ẽt ꝓphe:quᷣoniã iudi
cauit de iudiciũ vrʒ de illa

Et ſuſtuᷣlit vn angelfoꝛt lꝗ̊ᷣ
pidẽ qᷓſi molarẽ magnũ:èt
miſit in mare dicens: Hoc
ipetu mittet᷑ babylon citas

illa magna:7 vltra iã nõ in
ueniet᷑.Et vox citharedoꝝ

⁊ muſicoꝝ ⁊ tibia canẽtiuʒ

⁊ tuba ñ aud et᷑ ĩ te ãpli:⁊ᷣt

oĩs artifex oĩſq; arſ ñ iueni

alůs eiectis pncipes ⁊ exercit xp̃ᷣiani in godfrecdt
ducẽ lotharigie regẽ ad cuſtodiẽdũ irã recupatã ⁊ acqſitazʒ

one ire ⁊ poꝛtuũ doꝰ

lebant: ⁊ pʒ littera vvy
q; ibi: Exulta
ſuper eaʒ.vbi per oppp

poſitũ deſcribitur ex
ultatio chꝛiſtianoꝛuz
dqꝛ per hoc facta eſt vi

dicta de chꝛiſtiani ꝑ

ſaracẽos afflict capli
⁊ occiB. Exulta
ſuper eam celuʒ.i. ec-

cleſia milita). 3 ¶Et

ſancti apoſtoli.i.epi/
ſcopi qui ſunt ſucceſ-

ſoꝛes a oſtoloꝛum.
a ¶ Et pꝛophe.i.do

ctoꝛes eccleſie.

b ¶ Quoniã iudica-
uit deus iudiciũ vẽʒ.
i. punitionẽ pꝛo mal

vobis illatis: plures

enim epiſcopi docto/
res ⁊ fideles alij per
ſaracenoj fuerãt mul
tipliciter afflicti ⁊ oc
ciſi. c¶ Et ſuſtulit.
Hic conſequenter de
ſcribitur chꝛiſtiano⸗:
pꝛobitas quantuʒ ad
pꝛincipes la cos:⁊ pᷣꝰ
tpe godfredi pꝛimi re
gis:2 tpe balduini ſi-
bi ſuccedentis ſe.ca.
Pꝛima adhuc in du⸗
as partes:qꝛ pꝰ deſcri

bitur chꝛiſtianoꝝ vi

ctoꝛia: ?R conſurgens
ex hoc leticia in pꝛinꝰ
ca.ſequent:ibi Et vi

di oſtiũ apertũ. Cir“

ca pðᷣm ſciẽdũ:q; capta
hierlm per xp̃ᷣ anos
⁊ ſaracenis ibidẽ occi
ſis pꝛo maiori ꝑte ⁊

„*

nſticuert godfredum

⁊ tũc ſe ldanegtl cũ magno exercitu venit ad debellãdu

regẽ inſtitutũ ꝗ

ibi occurrẽs cũ puo exercitu reſpectiue: qꝛ

multi xpᷣiani repatriauerãt:⁊ ceſis octo milibpaganoꝝ cõ
pulit eos fugẽ ⁊ in poꝛta aſcalonis ſuffocati ſt vſq; ad duo
milia: ⁊ miti valde int ſpineta ẽt i mari fugiẽtes pierũt: qͥʒ

numer igrat:⁊ hoc eſt qð dẽ: c

¶ Et mi

t ſuſtulit vn' angelfoꝛ
tis.i.godfredus rex pᷣmꝰ. d Tap ẽ q̃ſi molarẽ.i.exerci/⸗
it in mare.i.in exercitũ ſara
cenoꝝ ꝗᷣ dẽ mare hic:tũ qꝛ ꝑ mare venerat:tũ qꝛ ibi multi/

tudo maxia ppli erat:q̃ ꝑ mare deſignat in qͥ ſi aq multe:ſʒ
ꝙ dẽ c. pce. Aque multe ppli multi. ſ¶ Dicens hoc ĩpetu

mittet babylon.i.ſaracenoꝝ exercit᷑ ꝗ fuit ibi valde ↄfuſus
citharedoꝝ ⁊c. nã in triſticiã verſa fuit eoꝝ leti
h ¶ Et ois artifex ⁊c. nã illi ꝗͥ veneruũt ad faciendum
machinas ꝓ xpᷣianoꝝ: deſtructioe fugerũt cũ magꝰ ↄfuſioe

14.

cleſie leticia:et diuidi

ſimiliter alij qui venerant pꝛo ciboꝝ pꝛeparatione:iõ ſub

deũ: t ¶ Qim regnauit dñe.ſ.ieſus xps qui d tunc in
terra ſancta regnaſſe:qñ ſaracenis deiectis xpᷣiani ſibi

ditur:Et vox mole c. i ¶ Et vox ſponſi ⁊ ſponſe.q.di.ñ

l¶ Erant pꝛincipes terre.i.ſuper gentes alias eleuati per ſu

p ubdit᷑ alia
cã: m ¶ Quia in ve
neficijs tuis.multi.n.
ppli videntes ſarace-
noꝝ pꝛoſperitatẽ tẽ
Po:al receperũt eoꝝ
egẽ erroneã:⁊ iteruʒ

ſubgitur 3 cauſa:
n ¶ Et in ea ſanguis

ꝓphaꝝ c. Nã multi

doctoꝛes ⁊ fidele xpᷣi
ani a ſaracenis fuer̃t

interfecti (I. XAX. guis ꝓphaꝝ ⁊ ſcõꝝ inuẽr
re auck eſt ⁊ olum ꝗ in:ſecti ſi ĩ Ära.
xpianoꝛuz vi Oſt hẽc audiui ¶XIX
oꝛia: hic ↄnñr deſcri q̃ſi vocẽ magnã tuba

itur vniuerſalis ec/

erit inter eos materia gaudi: ſed luctus: ⁊ ſubditur cã cũ dẽ
k mercatoꝛcs tui. haurientes bona aliaꝝ gentium
rbiaʒ:

et ĩ te ãpl:et vox mole nõ
audiet᷑ in te ãpl.Et lux lu/
cerne nõ lucebit in te ãpliuſ
t vox ſponſi ⁊ ſpõſe nõ au
diet᷑ adhuc in te: q merca/

toꝛes tui erant pncipes tre

gã in veneſicijs tuis erraue
runt oẽs gẽtes.Et in ea ſan

ũ multax in celo diceéntiũ

alla. Laus ⁊ glia ⁊ vᷣ deo

ir in duas ptes:qꝛ p = ,
mo veſrwil ber nf̃o ẽ: qà vᷣa ⁊ iuſta iudicia
tatio: ꝛ beati iopant ſt eẽ quůi iudicauit ð meretri
gratiaꝝ actio:ibi Eẽt ce magna:que coꝛupit frã
dixit mihi, Cina ? in pſtitutiõe ſua:ct vindica

dicik: a ¶ Poſt hec

aucdiui quaſi vocem ½ e
magnã.i.gratiaꝝ ac manib eb. Et iten dixerut
ione⸗ b eels. alla. Et fumus er aſcendit ĩ
militantis eccleſie de ſe „ 12
tanta ſaracenoꝝ deie ſecule ſcloꝝ Et cen ſe
ctione: 7 xpianoꝛum nioꝛel vigintiqttuo? et qttu
ſubleuatiõe: ẽt in ee oꝛ alalia:et adoꝛauerũt deũ

lo triũphantis ecclie

in ſanct gaudent ? amẽ alla. Et vöx ð thꝛono
Refics in temaſgeli Exiuit dicẽs: Laudeʒ dicite
um collatis. c ¶ Di deo nio oẽs ſancii e'
centiũ alla.due dicti 8
ones ſunt in hebꝛeo:

uit ſanguinẽ ſuoꝝ ſuoꝝ de

ſedẽtẽ ſupꝑ thꝛonũ dicentes

9 * —

ſeruierũt ibidẽ libere. d ¶ Gaudeamus.mete interio
ri. x ¶ Et exultem. ſigno exterioꝛi:exultare.n. dem ẽ
quaſi extra ſaltare:qð fit qñ gaudiũ coꝛdis manitfeſtat

coopiat ſe byſſino ſplẽdẽti
⁊ candido. Byſſinüz eniʒ
iuſtiſicatiões ſt ſcõꝝ.Et di

xit mihi: Scrib: Beati ꝗ
ad cenã nuptiaruʒ agni vo
cati ſũt. Et dixit mihi:locc
pv̈ba dei vèra ſt.Et cecidi ad

aptu:è᷑t ecce equ'albus:è᷑ ꝗ
ſedebat ſup euʒ vocabat᷑ fi

exterius ſenſibili⸗
metis deũ puſilliæ magni. ( Quia mne:
Er zadiui divocẽ tube ma nibſnaltimnd
gne et ſicut vocẽ aqᷓꝝ mul/ Oilectionis ecclie
taꝝ èt ſicut vocẽ tonitruox collecte in ptibus
magnoꝝ dicẽtiũ alla:quo- hieroſolymitanij
niã regnauit dſs de noſter ilur ſpoſus reco⸗
oĩpotens. Gaudeam &t ex z onſe⸗
ultem c dem gliaz ei:qa ve pPppauit ſe. ad ſfuiẽ
ner̃t nuptie agni:ẽt vxoꝛ e? dum ſibi deuote.
Ppauit ſe. Et datu eſt illi ät a CEetoaru zlt.

cooperiat ſe byſſi
no ſplẽdẽti.p inte
rioꝛẽ ſanctitatẽ ⁊
exterioꝛẽ honeſta

tẽ:qð pʒ ex h qð
ſubdit᷑: 2 D

ſinũ.n.ac. a patet
lr̃a. d ¶ Et dixit

pedes ei vt adoꝛarẽ eũ. Et mihi. Hic oñr ſb
—RNSNTęX— dit ipſp iohis gia⸗
dixit mihi: Nide ne feceris rũ actio: cãp
Cõſerui tu ſũ:⁊ fratꝝ tuoꝑ mnittit:cũ dicitur:
hfitiũ teſtimoniũ ieſu. Den Et dixit mihi. l.
adora. Teſtimonif n ieſu arf veur eha
eſt ſpũs pphie. Et uidi celũ ni. e ¶ Scribe.

ad futuram me

moꝛiã. f¶ Bea

delis ⁊ verax: ⁊ cʒ iuſticia tid adccnam nu
iudicat è᷑ pugnat. Oculi ét broed euchariſtie
O , ptdez euchariſtie
ebſic flama ignis:ct ĩ capite ſacfi. g (Cloca

ti ſi.p fidẽ chari-

nã alle idẽ eſt qð laudate.ia. dñ laus ⁊ gloꝛia:nam dicta vi
ctoꝛia eſt deo attribuẽda. ð ¶ Quia vera q iuſta iudicia

eiſi.cuius duplex rõ ſubdit᷑:pꝰ dũ dẽ: e ¶ Qui iudicauit
de meretrice magna.i.ð gẽte ſaracenica q;ad turcos ſpalit᷑
vt dem̃ eſt.õ.c.xvij.eã puniẽdo: F¶ Que coꝛꝛupit irã ⁊c̃.
qꝛ multos pplos infecit pfidia machometi.⁊ ↄñr ponit᷑ rõ
2 cũ di: g¶Et uit ſanguinẽ ſeruo.ſuoꝝ.a turcis ⁊
egyptijs occiſoꝝ. h¶¶Et ueꝝ dixerũt alla.pꝰ ꝓ debellati/
one turcoꝝ:⁊ 2 p debellatiõe egyptioꝝ.vel aliter.ſ. pꝰr

uictis ſaracenis: 12 recupatioe ſcẽ ciuitat. i
ei.ſ. gẽtis ſaracenice. irin ſiaſieni 5 occiſi
deſcender̃t ad ignẽ gehẽne. l ¶ Et ceciderũt ſenioꝛej.xxiiij
ii. vniuerſe cathedrales ecclie. m ¶ Et q̃ttuoꝛ aialia.i.q̃t
tuo, ecclie patriarchales cã pꝛelatis ſuis:vt dem̃ eſt. c.iiij
n loꝛauerũt deũ.de tanto bñficio xpᷣianis collato.
o ¶ Et vox de thꝛono.i.de ſede apoſtolica. p Exiuit.
excitando oẽs xp̃ianos adl , deũ de tato bñficio re
latione certa cognito. q ¶Et audiui quaſi voceʒ tube.i.
hieroſolymitani patriarche. r ¶ Et ſicut vocẽ aquarum
multaꝝ.i.pploꝝ multoꝝ gratulantiũ:ſicut dem eſt.s.xvij
ca.Aque multe populi multi. s ¶ Et ſicut vocẽ tonitruo
rum magnoꝝ: ⁊c.i.pᷣdicatoꝝ inducentiũ alios ad laudãdũ

ie drnae e
PHec v deicrckeotara. od cli ie
t. nã a deo nullũ falſũ pcedẽ pot. k ¶ Et cecidi ad
pe. el. . ãgeli loqntis ad faciẽdũ ſibi reuerẽti: qua tam
ãgel'rẽnuit:qꝛ p incarnationẽ filij dei p quã hũana nã
aſſũpta ẽ a ſuppoſito vbi:ãgeli refoꝛmidat ſic venerari

a nã hũana:quã vidẽt ſuꝑ ſe eleuatã iĩ filio dei:q ẽ eiuſõ

nature nũero cũ pꝛe. I ¶ Deũ adoꝛa. adoꝛatie latrie.
m Roniũ.n.ieſu ẽ ſpi. ꝓphᷣie.i.oẽs ꝓphe teſtioniũ
phibẽt ieſu pᷣo:ſm ꝙ dĩ act.x. x ¶ Et vidi ce. aptũ.

Pic ↄñr deſcribit᷑ victoꝛia xpᷣianoꝝ tpe balduini regis

ſci: qͥ ſucceſſit godfredo fratri ſuo ãno dñi milleſimo
ccteſimo cui pᷣ deſcribit ↄditio nobilis:ꝛ q̃dã ed victo

ena hileih Et vidi vnũ angelũ. Circa p dicitur:

n ¶ Et vidi celũ aptũ.qꝛ iohãni reuelatũ fuit celi qo

erat in dei pᷣſcia clauſũ. o ¶ Et ecce equalb.i. regnũ
hieroſolymitanũ decoꝛe ſanctitatij dealbatũ: vt pqcʒ
Et ꝗ ſedebat ſuꝑ cũ.ſ.balduinrex iſtitu: q ( Qo

cabat fidelis ⁊ verax. Nã ad lr̃aʒ fidelis fuit in factis:2
verax ĩ ybiſ: r¶ Et cũ iuſticia iudicauit pplʒ.ſibi ſpdi

tũ. s ¶ Et pugnat. Nlã rex inſtitur ſtati cepit dilatare
nõbilit regnũ ſuñ p expugnatõʒ ſaracẽoꝝ. t¶ Ocſl at
ebſiẽ flã.ignis.nã aſpecie erat tribil ſaracẽis. v 6 .

a
c
Apu
dEd
tinn
monzii
mkrido
dirt nhi⸗
Wudiſ=n
niuttun
Unem me⸗
(.
Acam
giin
zachnli
.Win
ſoman.
g⸗
A
nibünen
ſyonnn
ſiun
betſonn
e..
Ain
liy
regnn
aße
4
ſcne

. —
6
ſbeſtai

na.n. opera ſua q; po
P¶ Et veſtit erat veſte aſpera ſanguine.ſ.ſaracenoꝛuʒ
ab eo occiſoum. .

3 (Et vocabatur

uerſarios xpᷣi: vt

dicũt expoſitoꝛes

dicti. b ¶ Seq⸗

bant eũ. in p̃lijs.
c ¶ In eqs albij.
i.in coꝛpib caſti

tate dealbatis.no
de pfeſſiõe eoʒ ẽ

votum caſtitatis
d ¶ Ueſtiti byſſi
no. p interioꝛẽ æ
exterioꝛẽ mundi/
ciã:vt dem̃ eſt.ẽ.

Apoca. xx.

in capite e diademata multa. nã in fra philiſtino: 2
tyri ⁊ ſidonis ples obninuit citates in qb antiquit erat
reges. x ¶¶ Hns nomẽ ſcri.qð nemo nouit niſi ipᷣe.bo

terat celabat a laude humana.

nome erverbum ei diademata multa habẽs
ſeats verbidi irã nomẽ ſcriptu q nemo no⸗
natiuaz dimiſit ? lit niſi ipſe. Et veſtit erat ve
vltra mare iuit. ſte aſpa ſanguiĩe:èt vocabat᷑
⸗ Eerer g nomẽ eüpᷣbũ dei. Et exerci
rij boſpitalarj us a ſt in celo ſeabãt eũ in
aͤꝛ tunc oꝛdie) ſu Eqs albis: vẽſtiti byſſino al
erunt inſtituti ag bo ⁊ mũdo:ẽt ð oꝛe e ꝓce
militanduʒ ad qit gladiex vtraqʒ pte acu

L:vt in ipſo pcutiat gentes.

Et ipſe reget eas in pᷣga fer

rea:ẽ?t calcat toꝛtular vini ſu
roꝛis ire dei oĩpotentis. Et
habẽt in veſtimto ⁊ i ſemoę/

re ſuo ſcriptũ:Rex reguʒ ⁊

dñs dñantiũ.Et uidi vnuʒ
angelü ſtantẽ in ſole: et cla⸗
mauit voce magna dicẽns:

oĩbꝰauibꝰꝗ volabãt p medi

fugã:de claſſe etis illa maga pars a noſtris fuit retẽta: dicit
ergo iohes: i¶ Et vidi vnũ angelũ.i.patriarchã hieroſo

lymitanũ: k

⁊ carnes oĩuʒ liberoꝝ ⁊ ſf

uoꝝ ⁊ puſilloꝝ ⁊ magno
Et uᷣidi beſtiã èt regeſ tre ᷑ᷣt
exercit᷑ eoꝝ ↄgregatos âd
faciendũ pᷣliũ cũ illo ꝗ ſede
bat in eqͥ:⁊ cũ exercitu eius
Et appᷣhenſa eſt beſtia ⁊ cũ
ea pleudo ꝓpha:èt ꝗ fecit ſi
gna coͤꝛã ipſo ꝗbuſ ſeduxit
eos ꝗ accepunt caracterem
beſtie: t qꝗ adoꝛauerũt ima

ginẽ e. Niui miſſi ſt hi duo

in ſtagnũ igniſ ardẽtis ⁊ ſul

phuris:ẽt ceti occiſi ſt ĩ gla-

dio ſedẽtis ſup equũ ꝗ ꝓce

dit de oꝛe ipſi:⁊ oẽs aueſ ſa
turate ſt carnib'eoꝝ. ¶ XXx

tantẽ in ſole.per eminentiã vite ⁊ doctri
ne:ſᷣm illud Eccle.qnquageſimo: Sicut ſol refulgens ſic il

le refulſit in tẽplo dei. I ¶ Et clamauit voce magna.in ex-

hoꝛtatione pꝛedicta:
m ¶Dicens oib aui
bus ⁊c̃.qꝛ ꝑ ↄgreſſuʒ
ad eius exhoꝛtationẽ
factã aues ſatis habu
erunt ad comedendũ
n ¶ Et vidi beſtiã.i.
egypti ſoldanum.
o ¶ Et reges terre. ſi
bi ſubiectos. p ¶ EE
exercitus eoꝝ congre
gato:.in mari ⁊ i tra.
q ¶ Ad faciendũ pꝛe
liũ cũ illo ⁊c.i.cuʒ reꝰ

ge balduio a exercitu
ſuo. 1e appᷣhen
ia

ſa eſt beſtia ⁊c .i. rex
egypti ⁊ ꝓphᷣe falſi qͥ

£

in aſtutia ſua fuerunt

ↄpꝛehenſi:nã contra/

riũ eius qð cogltane.
rant euenit. 84 Et
qui fecit ſigna.falſa.

cular vini ⁊c̃.qꝛ fu

e ¶ Et de oꝛe e?ꝰ um celi:Vẽite ⁊ ↄgregami
ꝓce. gla.acutus. ad cenã magnã vt maãduce
vbie ac tis carnes regũ ⁊ carnel mi
citabat bellatoꝛe, bunoꝝ ⁊ carnes ſoꝛtium ⁊

ſuos z getes iſilde carnes eqͥꝝ ⁊ ſedẽtiũ ĩ ipis
lej. f(Et ipe re.

eas in vga ferrea.

eaꝝ: pluries ſupbiã frangendo. g ¶ Et ipſe calcat toꝛ
it executoꝛ dine iuſticie in ſaracenici
ſanguis effuſioe. h ¶ Et hʒ in ve.⁊ fe.ſuo ſcrip. rex re
gũ ⁊ do.dñantiũ.ex pᷣdictis.n.pʒ ꝙ hũit ↄditioes regi⸗
valde excellẽtis:pꝑ qð dẽ rex regũ ꝓ tꝑe ſuo:eo mõ qͥ ro
ſa dẽ flos floꝝ. i Ervid Poſiqꝙ deſcripta ẽ baldui
ni regis ↄditio nobilis:hic ↄnr deſcribit᷑ queda ipſ vi/
ctoꝛia valde notabilij.Ad cintellectũ ſciedũ ꝙ ano.v.
regni balduini pncipes egypti dixerunt ſuo caliphe: ꝙ;
tpᷣs erat aptũ ad recuꝑandã trã a xpᷣianis occupata:tũ
qꝛ ples xpᷣiani pᷣncipes ad eras natiuitatis ſue redierat:
tũ qꝛ remanẽtes bellis freq̃ntib afflicti ⁊ depauperati
erant:vt dicit eps tireñſ.xj.libꝛo.c.iij. Addũt ẽt expoſi
toꝛes aliqui ꝙ ad hoc ẽt erãt excitati ꝑ q;ſda falſos pꝛo-
phᷣas ſaracenoꝝ:ꝗq aſſerebãt ĩ bꝛeui petrã ſci ſepulchꝛi
fruſtatiʒ ↄterendã:a crucẽ ſanctã in pfundũ maris ſub

mergendã ⁊ xpᷣianitatẽ de tris illis penit delẽdã: qbus
aſſentiẽs dict calipha pᷣparauit exercitũ magnũ ꝑ terrs

2 mare ad obtinendũ qð erat ei ſuggeſũ qͥ audito xpᷣi-
ani pauci exiſtẽtes ↄpatiue fuerũt territi: ſʒ patriarcha
hieroſolymitan eos ↄfoꝛtãs ꝓmittebar eis:ſi ð dño ↄfi
derẽt tãtã victoꝛiã affuturã ꝙ aues celi ð carnibl⸗ arace
noꝝ eẽnt ſaturãde pᷣferẽs qſi de vexillo dñice crucis li⸗
gnu.ſic igit᷑ noſtri cũ qngentis equitũ ⁊ duobuj milib
peditũ ) hoſtes:qͥꝝ numerus erat qndeciʒ miliũ abſq;
illis ꝗᷣ in claſſe venerãt animoſi ꝓcedentes ꝓſtrauerũt
ex hoſtib'maximã multitudinẽ ⁊ reſidui ↄuerſi ſũt ad

conẽ.i.romanũ imperatoꝛẽ: e

Ji gοaI6& zZAS5S tKoꝛs iplo qb' ſe⸗
AEs 1 . racte. beſtie.i. arma 2
abyſſi et cathenã magnã ĩ vexilla ſecte macho
manu ſua. Et äpphẽdit dꝛa merice. v ¶ Et que
conẽ:ſerpẽtẽ antiquũ ꝗẽ di elenha en ini
abolus ⁊ ſathanas:èʒt liga“ repꝛeſentantẽ piona,z

machometi. x Hi
ui miſſi ſut hi duo.ſ.
‚üüüalipha 7 pppa qui
nõ fuerũt in dicto bello:⁊ accipitur hic ſingulare ꝓ plurali
ſſ. ꝓpha pꝛo ꝓphᷣis:ſicut Exod.viij. Uenit muſca grauiſſi
ma.i.muſce. ꝓ ¶ In ſtagnũ ignis ardentis.qꝛ manentes ĩ
infidelitate deſcenderũt ad ignẽ gehẽne. 3ʒ 2recteri occi
ſi ſunt ⁊c.ſ.illi qui iuerunt ad pugnandũ contra regẽ baldu

uit eũ per annoſ mille:⁊ mi

inũ:et patet ex dictis littera. Capi. XX.
NT vidi angelũ. Deſcripta in generali ſpeciali ſepti
ma plaga: hic ↄnter deſcribitur eccleſie ꝓmotio no
ua: ⁊ diuiditur in duas:qꝛ pᷣꝰ deſcribitur hec pꝛomotio:2·
xpᷣianoꝝ: iterata perſecutio:ibi Et vidi ſedej. Sciendũ tam
ꝙ pꝛimã partẽ ⁊ ſcõam in parte exponũt aliqui de calixto

papa:a henrico ĩperatoꝛe h'noĩs quinto:qui cogente eum

papa ſub interiectione anathematis:renũciauit ↄſuetudini
qua vſi fuerant iperatoꝛes.ſ.inueſtiendi epiſcopos ⁊ abba/
tej per baculũ ãnulũ per trecentos annos ⁊ amplius.ſ.a

tpe caroli magni:que poteſtas ei cõceſſa fuerat ab hadrião
papa in concilio rome celebꝛato:vt habeturx in chꝛonica ſi⸗

giſberti: ſic exponunt hanc litterã: a (¶ Et vidi angelũ.
i. papã calixtũ. b CPias daus abyſſi. i. poteſtatẽ excoicẽ
di:qua ſegregatur quis a conſoꝛtio fideliũ. c ¶¶ Et cathe⸗
nã magnã in manu ſua.i.multitudinẽ cardinaliũ ⁊ pꝛelato
rum in hoc facto ſibi aſſiſtentiũ: ꝓ ¶ Et appꝛehendit dra
t ligauit eũ.p cenſuraʒ
eccleſiaſticam:ne amplius dicto modo vſurparet ſibi eccle/
ſiaſticaʒ iuriſdictionẽ. f ¶ Per annos mille.i.per tempus
chꝛiſti: qð currit vſq; ad antichꝛiſtuʒ:⁊ ponitur hic nume/
rus determinatus pꝛo indetermitato: ſicut per. xxiiij. ſeni-
14 2

0 ignatur vniuerſitas epiſcopoꝛum: ſupꝛa capi.iiij.
(Et ſignauit ſuꝑ illu vt ñ ſeducat ⁊c.i.ſub pena excoica/
tiois reſtrinxit eũ ne ãpliusg ſe intromittat de iuriſdictione
eccliaſtica:iõ ſubdit᷑ . Et vidi ſedes.i.ſũmi iperatoꝛis

⁊ põtiſicis diſtictas iuriſdictiões. i ¶ Et ſedeft ſuꝑ eas ⁊c.

vnexercẽs eccliaſticã
iuriſdictionẽ: ⁊ altẽ-

poꝛalẽ:ſed huic expo ſit eũ in abyſſũ: ⁊ clamauit
ſitioi nõ ↄſonat ſeqn)/ et ſignauit ſup illũ vt nõ ſe⸗/

lfęra q̃ ſe’quit᷑ in eodem

vſu: Et aias ðcollato ducat apli gẽtes:d onec cõ 3
rũ ⁊c᷑ qð exponũt ali ſũment᷑ mille anni:⁊ phoc
ui de pſecutioe ſala- Oʒ illum ſolui modico tpe.

dini: in qᷓ multi xpᷣiai hidi ſedes: èt .
Arurocciſ: ateop. E lic ſeceg er ſeceft lup
ſathana alligato pr Eas:ct liudiciu da

mille annos dẽ hic Et ailds decollatoꝝ pp teſti

Ph oʒ illi ſolui mo moniũ ieſu ⁊ pꝑ vᷣbu dei:⁊
ico tpe. qõ exponũt q nõ adoꝛauerũt beſtiã ne

ð antixp̃ᷣi tpe: in quo ..
larabif pic danonij GB imaginẽ eũ:nec acceput

ad decipiendũ gẽtes

2 iõ ꝙ dẽ hic ꝑ ſatha

5 „ — 2

nsã intelligi romanũ ĩperatoꝛẽ videt eẽ dictio: ⁊ p ↄnñs ni/

mis extoꝛta expoſitio:ꝑp qð exponẽdo lr̃am iſtã tanẽy iple
tã de pᷣterito ſaluo iudicio melioꝛi videt᷑ hec lr̃a meli expo
ni de papa inocẽtio:qui appꝛobauit oꝛdines fratʒ minoʒ
pᷣdicatoꝝ:pꝑ q doctrinã ⁊ pᷣdicationeʒ ecclia eſt q̃dãmõ
rirenouata:⁊ ptãs demonis eſt reſtricta:vnñ multe demonuʒ
Allluſiões q̃ an fiebant ceſſauerũt:⁊ hoc eſt qð dicit iohãnes
(Et vidi angelũ.i.innocẽtiũ papã ꝭʒ ¶ Deſcendentẽ de ce
lo. i.de apice põtificali ↄdeſcendentẽ ſanctis franciſeo ⁊ do⸗
minico. nte claue abyſſi.i.ptãtẽ appꝛobãdi dictos oꝛdi
nes ad repꝛimendã ptãtẽ diaboli. cathenaʒ magna. i.
frratrũ vtriuſq; oꝛdinis multiplicitatẽ.
conẽ ⁊c.qꝛ ꝑ eoꝝ vitã ⁊ doctrina ptas demonis eſt repᷣſſa:
⁊ repꝛimet᷑ vſq; ad antixpᷣi tpa:io ſubdita rligautt euz ꝑp
annos mille.qꝛ tñ tũc ptãs ey laxabit:io ſubdit᷑:¶ Et p'hoc
oʒ illu ſolui modico tpe.nã antixpᷣi ꝑſecutio bꝛeuis erit re
Pean pſecutionũ pᷣcedentiũ.ſ.iudeoꝝ tyrãnoꝝ hẽticoꝝ ⁊
ſaracenoꝝ. hEt vidi ſedes. Hic põit xpᷣianoꝝ renoua/
ta pſecutio:qua aliqᷣ xponũt de ꝑſecutioe ſaladini:vt dem
eſt:ſed mihi videt᷑ meli expot
mo. ccij. de tra ſua exeũtes multos
ganos occiderũt:⁊ ſic dꝛ: h
rũ metropoles ciuitates. i

et vidi ſedes.i.pliuʒ regno
t ſedert ſuꝑ eas.ſupple tar

tari eas ſubijciẽdo ſibi. k ¶ Et iudiciũ A eſt ülis. i. ptay

intſiciẽdi hoies ſᷣm demerita illtꝑis. l ¶ Et aias decolla
toꝝ ⁊c.hdẽ q; ad xpᷣianos ab eis occiſos nomẽ ieſu xpᷣi cõ
fitetes:⁊ machometu:q.s. beſtia dẽ ⁊ legẽ eꝰ moꝛes ⁊ cul/-
tũ totalit᷑ denegãtes. m ¶ Et vixerũt. vita glie in aiabuj.

n ¶ Keii vo moꝛtuoꝝ. qnad paganos ⁊ infideles occiſos a
tartaris. o ¶ No vixerũt. ſupple vita glie: ſed moꝛtui fue
runt in aiab moꝛte gehene. p ¶ Donec ↄſũment᷑ mille an

ni i t̃s xpi:nã reur eten alijs in fine mũdi:vt puniant ſil

inn aia 1 coꝛpoꝛe. q ¶ Pec eſt reſurrectio pꝰ. hoc refert᷑ ad

illud qð dẽ de xpᷣianis.Et vixerũt.ſupple vita glie in aiabꝰ
ſuis: qᷓ glie vita dẽ hic reſurrectio p. 2 vo erit qn reſurgent
in coꝛpib'glioſis:⁊ qꝛ iſti iã ſi ſecuri de ſua beatitudine quã

hi 2 moꝛs. i pena gehẽne. r. ¶ Noõ hʒ ptãtẽ: ſed erut ſacer
dotes dei ⁊c. i. colẽtes en charitate ꝑfecta. S Et regna.
cũ illo mille annis.hoc eſt vſq; ad reſurrectione gnãlẽ:⁊ ſi ic
3 ꝙ loquit de glia quã hñt ſancti añ diẽ iudicij.pʒ igẽ qua
i

iã hñt i aia:⁊ poſtea hẽbũt cũ 4 coꝛpe:iõ ſubdit᷑: q ¶ In

ma. Beat᷑ ⁊ ſcũs ꝗ hʒ pteʒ

t appꝛehẽdit dra

expõi de tartaris q ãno dñi milleſi
los ta xpianos q; pa

ta:p qꝛ.xvij c. dem̃ eſt:qð p beſtiã hñtẽ capita ſ. eptẽ itel

ligit rex egypti:⁊ ꝑ mulierẽ foꝛnicaiã rex turchie:⁊ po

ſtea dem eſt ꝙ vnũ de ſeptẽ capitibus beſtie.ſ. ſex tũ eſt
rex turchie qð diſſonat pᷣcedentib':maxime qꝛ rex egy

pti ⁊ rex turchie eraãt ad inuicẽ inimici:vt in eodẽ.c.dcʒ
eſt ⁊ ẽt ſupꝛa. Itẽ
ca.xviij.vbi agit᷑

caracterẽ ep in frõtib aut in de punitioe ſecte
manib ſuis:&t vixerũt ⁊ re ſaracenice ſub no

mine babylonis:

gnauerũt cũ xpᷣo mille aniſ plura dicunt᷑: ex
Ceteri moꝛuoꝝ non vixe gquibvidet intelli
rũt:donec ↄſũmentur mille gi totalis eius de⸗

E ſurrertiq 6fg ſtructio cũ dẽ: Ce
anni. Hec eſt reſurrectio pᷣ cidit cecidit baby
ma.-Deart 7 lU 2 lon magna 2 ſca
in reſurreetiõe pᷣma. In hiſ eſt hitatio demo⸗

ſcdᷣà moꝛs non hʒ ptãtem: nioꝝ ⁊c It ex eo

ſt ſacerd rpöi d5 poſtea ſubdit᷑
ſʒ erüt ſacerdotes dei ⁊ xpi In una die venl⸗

et r egnabüt cum illo mille ent plage ei moꝛ)

⁊ luctus a fames
„ 21 gni coͤburent.
Itẽ ex eo qð poſtea ſubdit᷑ in eodẽ ca. Poc ipetu mittet᷑

bab plon ⁊ vltra iã nõ inuenit. ex quibuj videt intelligi

eius deſtructio totalis ſʒ expoſitionẽ dictã:cũ tñ ſarace

ni remanſerũt in regno egypti ⁊ turchie:que tunc non
fuerunt per xpᷣianos aquiiita nec poſtea:ſed ſolũ vna
pars ſyrie ⁊ iudea:⁊ cũ hoc iſta loca perdiderũt xpᷣiani
ꝓ maioꝛi ꝑte tꝑe ſaladini quaſi ꝑ octogita annos poſt/

fuerant a xpᷣianis occupata:⁊ poſtea illa que remen-
ſerant xpᷣianis.ſ.achon tripolis:⁊ quedã alia fuerunt a

ſaracenis parti deſtructa ⁊ parti poſſeſſa. Itẽ qð poſtea

xix.c.exponit᷑ de balduino rege.Et in capite ei diade-/
mata multa.pp aliquas ciuitates regias quas acquiſi
uit videt᷑ ipꝛopꝛie dem:qꝛ regnũ ei nuniᷓ ſic creuit qͥn
remanſerit ſatis puũ.Itẽ qð ibi ſubdi:hñs nomẽ ſcri
ptũ ꝙ nemo nouit niſi ipſe.qꝛ nomẽ dicti regis ⁊ eiꝰ cõ/

ditiones fuerũt alijs note:talis ẽt occultatio nois videf᷑

ↄuenire tm diuinis pſonis:Mat.xj.Nemo nouit filiũ

niſi pater: neq; patrẽ quis nouit niſi filius ⁊c.ꝑp quod

hec littera nõ videt᷑ intelligi de rege balduino:ſed tm õ
xpᷣo:vñ ibi ſubditur:Et vocabit᷑ nomẽ eius verbũ dei.
qð nomẽ ↄuenit ſoli filio in diuinis:vt pʒ Jo.j. Uerbũ
caro fcem eſt c. Itẽ qð poſtea ſubdit᷑:Et hʒ in veſtimẽ
to ſuo ⁊ in femoꝛe ſuo ſcriptũ:rex regũ ⁊ dñs dñantiũ.
de xpᷣo exponit᷑ ad lr̃am a ſanctis ⁊ doctoꝛib'catholicij
Itẽ illud qð ibidẽ iterponit᷑:Et exercitus qui ſi in celo

ſequebant eũ ⁊c. qð expoſitũ eſt de tẽplarijs ⁊ hoſpita

larijs nõ videt bñ dem:nã ila victoꝛia notabilis: q ibi
deſcribit᷑ fuit anno qͥnto regni balduini:vt dem̃ eſt.S.qᷓ

regnare cepit anno oñi milleſimo cẽteſimo. oꝛdo vero

tẽplarioꝝ appꝛobatfuit anno oñi milleſimo cẽteſimo
viceſimo octauo:⁊ exẽplo tẽplarioꝛũ hoſi pitalarij cepe
rũt in armis exerceri:lʒ ante eos fuiſſent iſtituti:vt diẽ

eps achonen.c. lxv.a ſic nõ videiur ꝙ fuerũt in exer

citu dicti balduini regis qui regnauit. xviij annis tm:
vt dicit idẽ epᷣs achonenſ.c.xciij. Itẽ ſʒ expoſitionẽ pᷣ/
dictã oia ſcripta in tribus dictis.c. hlibꝛi ab annis du/
centis ⁊ amplius ſunt ↄpleta:vt pʒ ex pᷣdictij:littera ve
ro ſequens ⁊ imediate exponitur ab oib'de tꝑe antixpᷣi
ꝙ autẽ de ſtatu eccleſie q;nad contingentiã in tanto in/

termedio tpe cũ adhuc aduentus antichꝛiſti ppinquu)
loquit de glig qu i añ diẽ non appareat nihil ſcripſit iohãneſ:non videt conueni
liter hec lr̃a a pn xvij.c.vſq; ad iſtũ locũ pot exponi vt iaz
ↄpleta:verũtn hec expoſitio ipꝛopꝛia videt in plibꝰ extoꝛ:

ens:maxime cũ dicatur cõiter a doctoꝛib ꝙ iohannes

in hoc libꝛo ſcripſit notabilia circa eccliã contingentia

.

incl
lude

(Apoca. Xxj.

vſq; ad mũdi terminũ. Pꝛopi hec ⁊ alia pła q̃ dici poſ
ſent ʒ expoſitionẽ pᷣdicta videt:ſaluo melioꝛi iudicio ꝙ

tota lr̃a a pnꝰ.xvq.c.vſq; ad locũ iſtũ nondũ ſit ipleta
Et qꝛ nõ ꝓpha ſũ:nec fili pphe nolo de futun aliqd di
cere niſi illð qð a ſcriptura ſcã vel dictis ſcõꝝ ⁊ doctoꝝ
auctenticoʒ: elici

deũ. m ¶ Acuboſpectu fugit ira ⁊ celũ. Nã tũc ĩmuta-
bunt a ſtatu in q̊ ſi. n ¶ Et vidi moꝛtuos magnos ⁊ puſil
los.qꝛ ſicut dicit aplłs 2 coꝛ. v. Opoꝛtebit nos oẽs manife
ſtari añ tribunal xpᷣi. o ¶ Et libꝛi apti ſi.ſupple ↄſciarum

nã oia merita ⁊ demerita oibꝰerũt nota: vt ſic appeat oibꝰ

ra ⁊ ſci loquunt᷑ i
plib locis:cũ dẽ:

pot p aõ expoſi .
tionẽ lre dicte ſa ⸗ annis. Et cũ ↄſũmati fuerĩt
en dinite mille anni: ſoluet ſathanas
dñs dederit mibi ð carcere ſuo ⁊ exibit:ẽ᷑t ſe/
intellectũ libeter ducet gẽtes q̃ ſt ſup q̃ttuor
1ije co⸗b angulos tre gog magog
ti hicoͤſerbiur (thgegabit eol in plliu:
bſecutio antix-pi: nNuũerus ẽ ſic harena maris.
de ꝗᷓ ſacra ſcriptu Et aſcẽdẽrũt ſupꝑ latitudieʒ

tre:ct circuierũt caſtra ſcõꝝ
Et ciuitatẽ dilectã. Et ðdᷣſcèn

Et cũ oſũmatifu c OeC „
int mille nii. alit igniſa deo de celo: ⁊ de
tpᷣs ecclie vſq; ad uoꝛauit eos:ẽt diabolus ꝗ
Felhenne ſeducebat eos miſſus eſt in
thanas. ptas fu ſtagnũ ignis ⁊ ſulphunuͤbi

it reſtricta ꝑ xpᷣi

⁊ beſtia èt pſeudo pꝛophe

pᷣdicationẽ ⁊ eiu cruũciabunt᷑ die ac nocte ĩ ſe
pſione: p apo cula ſcloꝝ. Et uidi thꝛonuʒ
ure docr nã Magnũ candidũ eèt ſedentẽ
ſed relaxabit᷑ ant lſupꝑ eũ a cuiuſ ↄſpectu ſugit

xpᷣi tꝑe:iõ ſubdit᷑

x¶ Et ſeducet gẽ
tes q̃ ſt ſuꝑ q̃tuoꝛ

fra ⁊ celũ:⁊ loc nõ eſt inuẽ

magnos ⁊ puſillos ſtantes
Iↄſpectu thꝛoni:&t libꝛi apti
ſt:e&t aliliber apt eſt ꝗ ẽ vite
Et iũdicati ſt moꝛtui ex hiſ
q̃ ſcripta erãt in libiſʒ opa
ipſoꝝ. Et dedit mare moꝛ
tuos ꝗ in eo erãt:⁊ moꝛs èt
infern dederũt moꝛtuos ſu
os ꝗ in ipſis erant ⁊ iudica
tũ eſt de ſingul ſʒ opa ipſo

rũ.Et ifernuũs ⁊ moꝛs miſſi

ſt in ſtagnuʒ ignis. Hec eſt
moꝛs ſcdᷣa.Et q nõ inuent
ẽ in libꝛo vite ſcrip:miſſuſ
eſt in ſtagnũ ignis. ¶ xxr

T uüidi celuz nouum

Xterram nouaʒ. Pꝛi
mũum enim celum ⁊ pꝛima
terra abijt:⁊ mare iam non

eſt. Et ègo iohãnes uidi ſã/

iu is iuſticia.
P¶lEt ali liber ap½
eſt:qui ẽ vite.⁊ hic li

ber idẽ eſt qð pꝛeoſti/
natio diuina: q̃ dẽ li⸗
ber metaphoꝛice: eo
ꝙ in ea repñtant᷑ expᷣi
ſe ill: qui oꝛdinati ſũt
ſimplici ad ↄſequen
dã vitã beata:qͥ liber
aperiet᷑ in iudicio: qꝛ
tunc apparebit mani
feſte qͥ ſt ad beatitudi

nẽ aſſumẽdi:⁊ q non

q ¶ Et iudicati ſunt
moꝛ.ex his q̃ ſcripta
erant in libꝛis.ſupple
ↄſciaꝝ:qꝛ nõ ſolu iu/
dicabunt᷑ ſʒ opa:⁊ di
cta:ſed ẽt ſᷣm intẽtio/
nes int̃ioꝛes ⁊ cogita⸗
ta. r ¶ Et dedit ma
re moꝛtuos ⁊c. Iſtud
fiet ante iudiciũ qð pᷣ
cedet reſurrectõ moꝛ

tuoꝝ:lʒ hic ſcribat *
dqꝛ frequẽter in ſaca

tus ab eis.Et uũidi moꝛtuoſ
angulosfre. q Gbb
oibmũdi ptibſus H
aliq adherebũt ãtixp̃o ſeducti a ſuij pᷣdicatoꝛib diabo
lo cooꝑante mẽdacibſignis:2ttheſ. ij. c. ſicut euãgeliuʒ
xpᷣi publicatũ fuit ꝑ aplos dño coopante ⁊ fmonẽ ↄfir
mãate ſeqntibſignis veris:marci vlti. y'¶ Gog ma⸗
gog. ꝑ gog qui intpꝛetat᷑ tectũ:intelligit᷑ antixpᷣus qꝗ erit
demonis hitaculu:ꝑ magog q intpꝛetat᷑ de tecto intelli
gunt adherẽtes antixpo:ſicut dem̃ fuit plenõ:Ecechie.
xxx x. 3UEt ↄgregabit eos in pᷣliũ.õ cetũ fidelium.
IE aſcẽderut ſuꝑ lati.t᷑re.ad cogendũ oẽs antixpo

obedi e:loquit᷑ tñ hic de futuro ꝑ modũ p̃teriti:pp cer

2

titudinẽ pphie:qð freqnter fit in ꝓphis. b ¶ Et circu.
caſtra ſcoꝛ.i.xpᷣianoꝝ ad eos deſtruendũ. c er ci⸗

uitatẽ dilectã.i.hierlm q̃ tunc a xpᷣianis habitabit: vt
dem fuit exechieł.xxxix. d ¶ Et deſcendit ignis a deo
de celo.qꝛ antixpᷣs fulminabit᷑ ꝑx michaelẽ archangeluzʒ
xpᷣo pᷣcipiente:⁊ magna ps ſui exercit pibit cũ eo: vt di
ctũ fuit 2* theſ.ij. e ¶ Et diabołꝰ qͥ ſeducebat eos æc.

in iferno. f

¶ Abi 2 beſtia.i. beſtialit viuẽtes. gecE
pſeudo ꝓphe.atixpᷣi qui eos decipiẽt. h ¶ EFruciabũt

die ac nocte ⁊c.i.ſine fine:ꝑ hoc at ꝙ dẽ hic:Et circuie

rũt ciuitatẽ dilectã: ⁊ deſcẽdet ignis ⁊c᷑.pʒ q iohes non
loquit hic de tartaris:vt voluerũt aliq dicẽ:qꝛ nõ inue

niunt tartari hieriin a xpᷣianis hitatam obſ ediſſe: nec
ignis de celo deſcendẽ eoꝝ exercitũ deuoꝛaſſe. i ¶Et
vidi thꝛo.Suꝑiiohej deſcripſit ſtatũ eccłie gnãle iudi /

ciũ pᷣcedentẽ:hic oñr deſcribit ipſũ iudiciuʒ.d. i

vidi thꝛo. magnũ.in qͥ deſignat iudicãtis xpᷣi ptãs infi
nita. k ¶Kandidũ.ĩ qͥ deſignat᷑ iudicij claritas:qð no

tũ erit oibeẽ iuſtũ. l(¶ Et ledentẽ ſuꝑ eũ.ſ.xp̃ʒ hoie,ʒ

gaturis laudant deũ. c

ctam ciuitatẽ hierlʒ noſaʒ ſcriptura hus ſca po-/
S ſteriuj narrant᷑:reſur
gẽt aũt tã dimerſi in
mari ꝙᷓy in arida moꝛ
tui:q̃ per moꝛtẽ hic deſignat᷑:aie ẽt in iferno detẽte redibũt
ad coꝛpa:lʒ iã ſint moꝛtue moꝛte culpe ⁊ gehẽne: iõ dẽ hic:

8Et inferndedit moꝛtuos ſuos ⁊ iudicatũ eſt de ſingul.
repetitio eſt eius qð dem̃ eſt ſupꝛa ad maioꝛẽ aſſertionem.

t ¶ Et infernus ⁊ moꝛs miſſi ſunt in ſtagnũ ignis.i.in penã
gehenne:⁊ per moꝛtẽ hic intelligitur diabolus: cuius inui/-
dia moꝛs intrauit in oꝛbẽ terraꝝ: ſicut ſol dicitur effectiue
calidus ⁊ nõ foꝛmaliter: demones eni ſunt imoꝛtales. Per
infernũ autẽ intelligũtur peccatoꝛes dãnati cũ demonibus
ſicut eni cõſentiunt eis in culpa:ſic aſſociabuntur in pena:

Mat. xxv. Ite maledicti in ignẽ eternũ qui paratus eſt dia
J bolo ⁊ angelis eius 7. pi.XXI.

Tvidi celũ nouuʒ. deſcripto finali iudicio:conſe-
quenter deſcribitur eccleſie ſtatus poſt iudiciũ:⁊ ꝰ

in generali:ꝛꝰ magis in ſpeciali:ibi Et venit vnus.Circa pᷣ

hechit iohannes innouationẽ mundi ſenſibilis dicens:

Et vi ĩcelũ nonvrn Tterraʒ nouaʒ. iſta duo iĩtel
ꝛ tũc reſtringet ſicut pꝛ: ⁊ ãplius ptãs ſua religabitur liguntur elementa media ignis aqua ⁊ aer. hec eni omnia
iferno. 1 lbi : deſtia bentn aaet Pconabumur in melius mutabunt: iõ ſubdit᷑: b ¶¶ Pꝛi
mũ eniʒ celũ ⁊ pꝛima terra abijt ⁊c᷑ non eſt per hoc intelli/
gendũ ꝙ mutetur eoꝝ ſubſtantia: ſed es manente melioꝛa
bunt in qualitatib a pꝛopꝛietatibus vt in claritate diappo
nitate ⁊ in ſimilibus:⁊ totũ cedet ad gloꝛia electoꝝ qͥ ex cre
Erezo iohannes.Hic ꝛ iohanes

deſſh innouationẽ humane nature q;'tũ ad electos. d.

d¶ VUidi ciuitatẽ ſanctà hierlm.i.electoʒꝝ ſocietatẽ perfe-
cta charitate vnitã. e (¶ Nouã.quantũ ad coꝛpoꝝ gloꝛiã
coꝛpoꝛa enim ſanctoꝝ que modo ſunt coꝛuptibilia groſſa
ponderoſa ⁊ obſcura:reſurgent imoꝛtalia:ſubtilia:agilia:⁊7
clara:⁊ qꝛ hyfiet ꝑ gliaʒ aiaꝝ ad coꝛꝑa redũdãtẽ:iõ ſubdit᷑

14 3

¶Tiber

e

— de celo. empyreo vt coꝛpoꝛa reſumant ⁊ in illus
iudicio ↄpareant. g ¶¶ A deo paratã. dotib'aie coꝛpis: adiuuatur a fratre quaſi ciuitas firma. ambo.n.oꝛdiej
io ſubdit᷑: Sicut ſponſã ⁊cc. h¶¶ Et audiui.Pic ʒ ðſcribit ad idẽ opus ſunt oꝛdinati.ſ.ad pꝛedicationẽ euangelij:
iohes finalẽ ↄſũmationẽ:⁊ pꝰq;ꝰ ad electos:a2 q; ad repꝛoꝰ Dicuũt igitur ꝙ undamentũ h'ciuitatis ſunt beati fran
bos: ibi Timidis at. Circa pdicit: h ¶ Et audiui vocem ciſcus ⁊ dominic:hoꝝ oꝛdinuʒ fundatoꝛes: dicunt᷑ tñ
magnã de thꝛono.ſ. in numero duoð
diuine maieſtatis. nario hec funda⸗
menta:qꝛ ſũt du/

i¶ Dicen. ecce taber ſnenta: q⸗
naculuʒ dei cũ ho.i. odecim apoſtolo

ciuitas hierlin noua:ſᷣm illud pꝛouerbioꝝ: Frater qui

Egõ ſũ alpha ⁊ o:initiũʒ ⁊

delſcendẽtẽ de celo: do pa Ego ſũ alpha To:initiüʒ/
finis.Ego ſitiẽti dabõ ð fõ/

ratã:ſicut ſponſã oꝛnatã vi

cohabitatio dei com N 7 U„ ——rum imitatoꝛes:
boibe inſeparabitt qe 10 ſuo.Et audiui voccẽ ma te ad viue gratis. Quin vice murußvero regu
beati hebunt ſemper gnã de thꝛono dicèntẽ:. Ec rit:poſſidebit hec. Et cro il larij obſeruantia
cxã pꝛeſentẽ per aptaz ce tabernaculũ di cũ hoib li de:ct ipſe erit mihi filius. per pꝛecepta ⁊ ſta
vlſione perſeclam ⁊ hitabit cũ eiſ.Et ipi ppl⸗ Timidis autẽ èt incredulis telidback in ,
fuluiane:x dꝛ per H ep'erunt: T ipe d cũ eis:erit t execratis t homicidiſ èt ſus Jui vleunt
excluditur omne *ma nn X 62 2. ſus qui dicuntur
lã culpe a pene: ideo eoꝝ de. Et abſterget deus foꝛnicatoꝛib &t veneficis ẽt ad q́ttuoꝛ oꝛbis
ſubditur: Et moꝛj v oẽm lachꝛymã ab ocul eo/ idolatris t olb mẽdacibꝰ poartes: nã ex oibꝰ
1. eneima bie ũ:⁊ moꝛs vltra ñ erit neq; pars illoꝛum ẽrit in ſtagno mendl partpus
¶ Que pꝛima abie Iuct' neq; clamoꝛ neq; do ardẽti igne et ſulphure qdᷣ aliqui ingrediun
