philoſophica inueſtigatio ſolũ rationi naturali innitat
ſim quã mundũ incepiſſe non eſt ſcibile nec demõſtrabi
le ꝓut.ſ.ſanctus Tho.plene tradit in pma pte. q.xlvj.
arti.ij in coꝛ.q. iccirco nõ demonſtrado mũdi nouita
tem nõ deuiat a rone.Similiter circa intelligẽtias ſepa
tas conatus eſt adinuenire numerũ coꝛreſpondentẽ nu

mero celeſtiũ motuũ:ꝑ hoc nõ excludẽs qn plures pñt

eſſe ſubſtantie intellectuales ſepate oꝛbes nõ mouentes: vt
patet pceſſum ſuũ in hac materia bene aduertenti. Simili
ter circa felicitatem nõ videtur a veritate deuiaſſe: nam in
pꝛimo ⁊ vltimo ethicoꝝ vbi de felicitate tractat nõ loquit
niſi de felicitate politica ſeu de felicitate ſi peculatina que in
hac vita ꝑ naturam

„, . haberi põt: nõ aũt de
ei: Amen aàmen dico vobiſ felicitate ſuꝑnaturali
vidẽbitis celum apertum: ð quib' apls.coz. ij.

ca.⁊ etiã Eſai.lxiiij.
Qð ocub non vidit
⁊c.Talis eni felicitas
— nãlem traſ

⁊ angelos dei aſcendentes
⁊ deſcendentes ſupꝛa ſiliuʒ
hominis.
in poſtilla:Plenũ eni opponit᷑ vacuo. iino.
Ec diſtinctio poſtillatoꝛis de pleno ⁊ vacuo nõ bñ
videtur cõſonare rationi nec ppoſito adaptari:pꝛi
mũ patet: Nam licet vacuũ opponat pleno: nõ tñ
tot modis dicitur vacuũ ſicut dicitur plenũ: nam vacuuʒ
opponit᷑ pleno ꝑ modũ pꝛiuatiõis: pꝛiuatio aũt ſicut ceci
tas nõ dicit᷑ tot modis ſicut viſus. Scõm patet: Nam pᷣm
illam diſtinctõʒ nõ eſſet diſtinguendũ inter plenitudinẽ gra
tie vnius ſancti ⁊ aliã:de quolibet eni ſcõꝝ verũ eſt dicere
ꝙ nõ patitur virtutis defectũ cum omnes virtutes ſint con
nexe. Nec dicendũ videtur ꝙ in ſanctis ſit vacuitas gratie:
eo ꝙ eoꝝ gratia nõ redundat ad coꝛpus ſic vt ſuꝑnaturalii
cõcipiat.Sed ad declaratõʒ huiꝰ attendendũ eſt: ꝙ licet in
ſacra ſcriptura multis ⁊ diuerſis attribuat᷑ plenitudo gfe
ſeu ſpiritus:non tñ vnifoꝛmiter ſeu equaliter in ſi ingulis in
telligenda eſt huiuſmodi plenitudo ſed in quolibet eoꝛ ex⸗
pꝛimit᷑ vel ſaltẽ innuit illꝰ reſpectu cuũ talis plenitudo gfe
attribuat᷑:verbi gr̃a cum legit᷑ de beſeleel Exo xxxj.ca. Re
pleui eũ ſpũ dñi ⁊c᷑ ibidem ſubiungit᷑: In omni ope ad exco
gitandũ.in quo declarat᷑ ꝙ talis plenitudo reſert᷑ ad oĩa ar-
tificialia pfecte diſponenda ſeu exercẽda. Cuũ aũt legitur de
Stephano act.vj.Plenus gr̃a ⁊ foꝛtitudine.ibidem decla⸗
ratur ad quid referenda eſt hec plenitudo.ſ. ad facienda ſi⸗
gna ⁊ ꝓdigia ⁊ ad foꝛtitudineʒ martyrij exercẽdã. Siliter
cũ dẽ de btã vgine:Plena gr̃a Luce.ij. Referẽda eſt illa ple⸗
nitudo ſeu extendẽda ad tantã plenitudinẽ vt decebat geni
tricem filij dei Decebat eni fecundã eſſe gratijs q̃ actoꝛem
gratie nõ ſolũ in mente ſed in ventre amplectebat. Uñ in
gloſa ſup illud verbũ gratia plena.q.d. quedaʒ arra ⁊? dos
ſponſi oñditur ꝙ fecũda ſit gratijs.Cũ aut de aplis dicitur
Repleti ſunt oẽs ſpũ ſancto act.ij.ca.talis pienitudo ſeu re⸗
pletio extendẽda eſt ad hoc ꝙ eſſent ſufficiẽtes ad fundãdaʒ
fidem chꝛiſti vniuerſaliter in oꝛbe ꝑ plenitudinẽ fidei ⁊ cha
ritatis ⁊ donũ linguaꝝ h'modi ꝓut ibidem declarat per
ſigna viſibilia hãc inuiſibilẽ plenitudinẽ demõſtrantia. Cũ
aũt de chꝛiſto diceret᷑: Plenũ gratie ⁊ veritatis.extendẽda
eſt talis plenitudo ꝓut decet filio dei naturali vnigenito.
que qdem extenſio etiã ſjm humanitatẽ ineffabilis eſt oͤdã
mo infinita tanq; nõ ad menſuram data:vt.j.iij. ca. Quõ
quidem extenſiõʒ plenitudinis gratie chꝛiſti euangeliſta ſa⸗
tis innuit cum ſubdit: Quaſi vnigeniti a patre. ſuper qð
verbuʒz Aug' dicit: Sup omnem naturam ⁊ conſeruoꝝ no
ſtroꝝ claritatem euãgeliſta mentẽ erigẽs ad ioſum nos bo/-
noꝝ ꝓduxit verticẽ.q.d.euãgeliſta:nõ vt ꝓphete aut alte⸗
rius hoiĩs vel angeli alicu ſupioꝝ virtutu ſed quaſi ipſiui
dñatoꝛis ipſius regis ipſi nãalis fůij vnigeniti. DPec Aug'.
In eo.ca.vbi dicit in poſtilla:Cui'no ſum dign vt ſol-
uam eius coꝛrigiam calciamenti. Additio.

ſupꝛa in additione Marci pꝛimo: vbi de hoc lar-

2 Ehac materia ſcilicet de calciamentis chꝛiſti:vide

Z (Rep ciqiIjJ.

¶ Euangelium

Ohaãnis.j. ca.vbi dẽ: Mũdus ꝑ ipſuʒ fact eſt. Po/
ſtillatoꝛ dicit Ariſtotelẽ erraſſe de mũdi eternitate
intelligẽtiaꝝ nũero ⁊ felicitate ⁊c. Burgeñ. aſſumit
Ariſto in ſui defenſiõe aſſerẽs eũ nõ erraſſe:qꝛ innitebatur
roni nãli m quã mundũ incepiſſe nõ eſt ſcibile: relinqt igit
tanq; pꝛoblema neu/
trũ:ſed mirũ de bur/

—

2 plenũ ſint pꝛiuatiue oppoſita put burgeñ.vult.¶Il.

ſint determinata ꝓpꝛio oꝑe:vt dicit iiij. meta.
ideo poſtq euangeliſta ondit diuinitatẽ chꝛiſti
emanatõʒ a patre:hic ↄſequenter declarat eã
in oꝑe.ſ.ꝑ opera
miraculoſa qᷓ ſũt

etern

beng le oppo ſcho Tdiẽ tertia.II. ⁊ diſcipli e'ad nuptias.Et viine vtutis ma
Uten. 7 . 8 „ „ . „ „ E .
teh⸗ ſine rõne.venera/ iptie facte unt in deficiente vino: dici maͤr⸗ aſcenac Vlu⸗
bilis eni Suilbelmuſ cChana galilee:c᷑t erat mater ieſu ad eum: Ninum non tem totius natu⸗
epuſ piſieñ. cũ ſchola ieſu ibi. Nocaſ ẽ aũt ieſus bñt. Et dicit ci ieſus:Quid trecreare. t diui
ibideʒz ꝓhibẽt catho⸗ itur in tres: dqa
licos cũ Ariſto. ĩ his pꝛimo ponuntur

erroꝛib ⁊ alijs in ſuis libꝛis reptis ſentire:a pᷣſertim:qꝛ ſm

Arj. Ome verũ vo ↄſonat:ſuuʒ aũt ꝓblema qð dicit neu-
trũ nõ ↄſonat ei qð catholice eſt veꝝ: igit᷑ pblema ſuuʒ fal
ſuʒ. It ipſe ideʒ Zlr. in multis locis pbat ⁊ putat demõſtra
re ſtatũ in cauſis:ſtandũ igit erit in oĩ genere cãꝛ⁊ in aliqua
pma cã in genere cãꝝ finalis ⁊ efficiẽtis. Apud Ani. aſſigna
tur vnꝰ pnceps in.xij. meta.queʒ in octauo phyſicoꝝ noiĩat
bmũ motoꝛẽ. Ab h qdem ente dicit deriuatũ cũctis eſſe:
celũ ⁊ totã nãm dependere:vnũ igit᷑ ſolũ ab Ar.ponit᷑ inde
pendẽs:⁊ q;uis ſm bim Aug.j.de tri. difficile ſit plene in-
telligere creatõʒ ſm viã nalis cognitõis:nõ eſt tñ impoſſibi
le ſuppoſitis pᷣncipijs ⁊ dictis phoꝝ ⁊ alijs ſilibꝰ. Nec ꝑ rõ-
nes abducoꝛ a veritate vt ſentiã cũ Arl. mũdi creatõʒ foꝛe
ꝓblema neutꝝ: ſine erroꝛe:qꝛ oẽs rõnes poſſibiles fieri cõ
tra vitatẽ fidei ſunt ſophiſtice. Dicit euĩ beat hyldin.xiiij.
de tri. Reſpuit captioſas ⁊ inutiles qᷓones phie fides ↄſtans
nec humanaꝝ ineptiaꝝ fallacijs ſuccũbens: ſpoliũ ſe pᷣbet
veritas falſitati. Mirũ igit᷑ de burgeñ.qui ariſtotelẽ verita-
tẽ dubitantẽ ꝓpt tales rones captioſas dic nõ erraſſe: quis
eni ꝑ demõſtratõʒ veritas aliqᷓ nõ ſit ſcibilis ꝓpi ſophiſma
tñ ſine erroꝛe nõ dicitur dubitabilis ⁊ neutra.
¶ In eodẽ ca. vbi dẽ: Plenũ gre ⁊ vitatis. Poſtilla volens
declarare dẽiaʒ plenitudinis gre chꝛiſti ⁊ alioꝝ dicit plenũ
opponit᷑ vacuo:iccirco àt modis dẽ vnũ tot ⁊ reliquũ ⁊c.
zurgeñ. dicit illã diſtinctõʒ nõ ↄſonare roni:? dicit eaʒ ꝓ/
poſito nõ bñ aptari. Pꝛimũ oñdit ex eo ꝙ plenũ ⁊ vacuuʒ
opponunt᷑ puatiue. Pꝛiuatio vero nõ di tot modis qͥt ha-
bitus. Hic dico p ꝙ añcedens eſt falſuʒ ⁊ pſequẽtia nõ va/
let. Nam ſᷣm modu gradualis habir᷑ accipiunt᷑ modi gra-
duales puatõis: habitui eni ſimpliciter pfectoopponit pꝛi⸗

*

uatio ſimplr: habitui aũt ꝑtiali opponit᷑ ꝑtialis pꝛiuatio.
Nã ſicut vn eſt magis vides qꝙ al: ⁊ ſicut vn eſt mag ſci
ens q alo:ita vn eſt magis ignarus alio ⁊c.patʒ igit qꝛ da
to ꝙ plenũ ⁊ vacuũ opponerent᷑ puatiue adhuc qͥᷣt modis
dicit᷑ vnũ tot modis dẽ ⁊ reliquũ.añcedenſ aũt eſt Ariſtl.
ii. phyſicoꝝ: qui vult vacuũ poti⸗ eſſe ens phibitũ qᷓ; pꝛi
uatiuũ. Nã ſi eſſet puatiuũ eſſet loc' carẽs cõtento cũ apti-
tudine hñdi: ꝓut dixerũt antid quos repꝛobat Arl. vbi. .
Quo ad ꝛm hurgeñ.vult oñdere ꝙ poſtilla. diſtinctõʒ taleʒ
nõ bñ applicat ex eo qꝛ vẽ: dicit burgeñ.ſm illã applicatõʒ
nõ eſſe diſtinguendũ inter plenitudinẽ vnp ſancti ⁊ alterp.
quia nullus ſanct vᷣtut patit᷑ defectũ cũ vtutes ſint cõnexe
Burgeñ. ſic replicat q̃ſi poſtillatoꝛ nõ intellexerit vel intelli
gere noluerit: Nã poſtillatoꝛ loquẽs de defectu virtutis nõ
loquit᷑ de habitu ſed de gradu. Oibus eni virtutib ſimul
concurrentib in vno ſᷣm naturã habituũ ſtat defectus in
oibus ſᷣm gradũ: et hoc opoꝛtet burgenſem cõcedere niſi
velit incidere cũ begar.in en ad noſtrũ.de hereil. dando
gradũ virtutũ vltra quẽ quis non poſſit ꝓficere: cum tam
ipſe burgeñ.dicat chꝛiſtũ experimentaliter ꝓfeciſſe Luce.ij.
Carens igitur aliquo gradu quẽ tamen poſſet habere ſm
illam carentiã ⁊ pꝛiuatõʒ põt dici vacuus:ſi ſaltem vacuũ

opera que fecit chꝛiſtus inter hoĩes couerſando: ſcõo q̃
fecit moꝛiendo.xij.ca.tertio que fecit reſurgẽdo.xx. ca.
Pꝛima in duas:quia pꝛimo ponit᷑ opus diuinũ qytum
ad mutatõʒ nature:ſcdo qtum ad effectum gratie ſeq̃n-
ti ca.ibi Erat homo. Pꝛima adhuc in duas: qꝛ pꝛimo
ponit᷑ opus miraculoſuʒ coꝛã diſcipulis vt in fide firmẽ
tur: ſcòo coꝛã turbis vt cõuertant᷑ibi Poſt hoc deſcen/
dit. Pꝛima in tres:qꝛ pᷣmo ponitur miraculi occaſio: ꝰ*
eius ppetratio: ibi Erat aũt. tertio ipſius ꝓbatio:ibi ẽꝑt
dixit eis ieſus.Circa pmũ ſciendũ ꝙ occaſio hui mira-

*

culi fuit defectus vini in nuptijſ:⁊ ideo euãgeliſta deſci⸗

bit ipſas nuptias qtũ ad eaꝝ circũſtantias.d. a ( Et
die tertia. ſ.a vocatõe philippi ⁊ nathanaelis fratris eᷣ
ſic notat᷑ tempꝰ. b iugtilir ſunt in chana ga
lilee. ⁊ ſic patet loc: Chana eniĩ q̃dam villa eſt ſita in ga
lilea. c e erat mater ieſu ibi. Uoca. eſt aũt ieſus ⁊
diſci.edᷣ ad nup. Licet aũt alij plures fuerint in iſtis nu⸗
ptijs:tñ ieſus ⁊ mater eius⁊ diſcipuli eius expᷣſſius no-
minant:qꝛ nõ fit hic mentio de nuptijs niſi rõne mira/
culi ibideʒ ppetrati:qð fuit factũ ꝑ matris interpellatõʒ
⁊p ipſius ieſu operatõʒ:⁊ ad diſcipuloꝝ confirmatõʒ:
Et ꝑ hoc etiã excluditur erroꝛ eoꝝ qᷣ dicũt nuptias eſſe
peccatũ:qꝛ ſi nuptie eſſent illicite ieſus ⁊ mater eius nõ
fuiſſent in illa ſocietate. Dicit᷑ etiã cõiter ꝙ iſte nuptie fu
erũt iohãnis euãgeliſte a quibus eum chꝛiſtus vocau it
ante conſummatoʒ matrimonij p copulam carnis. Ex
poc in eccleſia obſeruat᷑ ꝙ ante carnalẽ copulã põt licite
alter coniugũ intrare religiõʒ. DPoc aũt videt᷑ ꝑ dictum
Hieronymi in ꝓlogo:vbi dicit ꝙ chꝛiſtus vocauit euʒ
de nuptijs nubere volentem: ex quo videt᷑ ꝙ nuptie ſue⸗
rũt ſue:qꝛ chꝛiſtus nõ legitur in alijs nuptis fuiſſe: hoc
etiam videt᷑ ꝑ hoc ꝙ mater ieſu erat ibi tanqᷓ in nuptus
nepotis ſui. Non eniʒ eſt veriſimile ꝙ ipſa veniſſet niſi
multum attinuiſſet ſibi ſicut iuit ad elicabeth cognataʒ
ſuam:feſtinanter tamen:vt habetur Luce. j. quia ſᷣm
ꝙ dicit Ambꝛo. non libenter ſtabat in publico: ſed ma-
gis in oꝛonis ſecreto. d 4 Et deficiẽte vino.Hic tangi
tur occaſio miraculi. e ¶ Dicit mĩ ieſu ad eũ vinũnoõ
habẽt. ſ.ad ſufficientiã. Ex coꝛde eni pijſſimo voluit pᷣ/
uenire totalẽ defectũ ne appareret ↄfuſio:ideo ĩuitauit
filium quem ſciebat ad hoc potentem ſicut a pꝛincipio
edocta fuerat per angelum ⁊ ꝑ ſpiritum ſanctum: non
tamen ipſum inuitauerat ad miracula ante etatem pfe/
ctam: qꝛ nõ decebat vt videbit᷑: ſ¶ Dicit ei ieſus quid
mihi tibi eſt mulier. Cũ chꝛiſtus maximã reuerentiã
matri ſue detulerit mirum videtur ꝙ ſic extrance mr̃i
ſue rñdit:ideo dicit Aug ꝙ facere miracula ei compe/
tebat ſᷣm diuina natura quã a matre nõ habuit:ideo pᷣ
dicto modo reſpondendo:matri oſtendere voluit ꝙ in
hoc nõ tenebat᷑ ei obedire:qꝛ in natura diuina nihil ha
buit a matre: nec per conſequens cum ea aliquod eſſe
commune:ideo dicit: f ¶ QAuid mihi ⁊ tibi eſt mir.

„

Tdie tertia. Qm ad eſſe frequent oꝑari cũ oia ſe

ginia
icrninnt

1

6icupn

1.

1ANfrman
irneen
codet.
icin
bidin gith
gmiſoc⸗
Mictbe pocaun

ug futeo

n Ep nn
talyoeſeuß⸗
altenfuiſzfu
Aeniicur
ihoonrctor
Oui
Mraanafa
mitpi⸗
lenyy cue
hocaige
lonllegtu⸗
riſigbocot
neenn⸗
llvnocki
ſnoſtein
nartiin
ailannd⸗
ſharfoc
inllei⸗
Pten

wunen
loplin Et
ſonepbocl
ſfſote
uptie
ſangegnniet
inrait
bkpente
epopc
efnpufn
llffü

Wuoniin

Johannis ij.

Dikteio eſus i miniſta: ogl Iinplete bydria iaſaqua.
irtutẽ faciẽdi miracula a te non habeo: n Zat en ets miniar: d ad puriſicatõʒ va
Eini 1 OQnali dicat virtutẽ paſſus traxit a matre:ideo addi naſd de aaibi hu i pleri qð fuerat amotũ:vñ ſi. b:
ſ⸗ ung Ne 2hũanitatẽ ĩ qua paſſi l. temp' patiendi in nã qus ſon: lulf it ielus ſupt ſummũ.p hoc etiã uit mi
dhenin aͤ dr⸗ Noõdũ venit hoꝛa oſea. a nh, Selcenda: vñ tůüc p¶EFt lmpleuerũt eas vſq; ſunma p nouo:⁊ ꝑ mini/
1iltg hẽo a te ⁊ tũc te recognoſcã: tibi cs x. m Chꝛyf. ali rachlu cuidentius ꝙ aquaappoi ſtros ꝗᷣ ſciebat totalẽ
nn n erernere Johãni: yt hẽtur Firm hayſali rachlue defectu vini: gr cu im⸗
e uui nit: qꝛ om . ñ factã: plete fuiſſent: aqj ouer
nageſg ter exponi:q: ſſuinn— 2 itriclinaquã vinũ factã: pllete fuiſſent: i⸗
nmiii, ipſum beata vAo bi eſt mlier: Mon⸗/ chitriclin gaua aſ ſactu: ſa eſt i vinũ vtute di
irine⸗ ietate mora mihi ⁊ ti Di/ cè᷑t nõ ſciebat vñ eet:miniſtri uina. q ¶ Et dixit
tn v ki pꝛeoccupa gum venit boꝛamea. Di aut ſciebãt ꝗ hauſerãt aqᷣm eis ieſus. Hic ↄſequẽ⸗
1 – re temp' debius it mater ei mniglo ar. ãuit ſponſuʒ architicli ne woutf mnirdcul ⸗
dn n di miraculu. 5 xerit vobis Ale. . »mnmß cti appꝛo atio: vo
nnen Erit AIllud eni miracu int aut ibi lapidee hy n:t di Fnfr. de 00 it eni xps ꝙ ille ꝗ pᷣn
ALol 5 iracu Erant aũt i cE In pi/ onit: et cu ine ipalioꝛ erat int cõui⸗
anunn la teeeul drie ſex poſite ſm puriſica⸗ boõnũ tor id qðᷣ deteri Geld⸗ vino illo
= talnac nontiulto⸗ sndter brct Adasituchi honu gun ravter enen⸗
naſncdſt h diſcipuloꝝ: vt oce ei tas binas vel ter i. u dur. c feẽ datoe illi miraculuʒ
efrkninin diſcipu Ei gule metreta jeſus: Implẽ vinũ vſ. adhuc. Hòc lec ato fieret: ppt qð
nlr opus diuinui Leodeʒ ca. 8. Dicit eis le . JlmLie — 8 ĩ chana : r. Ferte archi⸗
* debuit eſſe notuz na ua: & imple initiũ ſignoꝝ ieſus ic Slo d e 1. archi⸗
Aeſummn gunrſi⸗ ibidem exñtibus te hydrias 44 mm lilee: èt mãifeſtauit glo triclio Dicit. n. archi
inſis ea orſ ad ſummũ. gal ee: Et malfeſtauit g iclin' ab archos qo
aentiln Ki n, ucruͤt tdi Haurite riã ſuã: è᷑t crediderũt er ia ps tricliniũ
uãatib: hoc auteʒ Et dixit eis ieſus: .„ aINA. E oͤſt hoc deſcẽ eſt onceps riclini
ioſtardeen mac ftdeg õ : ⁊?ᷣ diſcipli e?. Poͤſt h fe qð eſt loc vbi hoĩes
rmiraciiſo mag ſie G toꝰ nũc: ferte architriclin 5 dit Cipkoathanf ipẽ mr e Aenri couiuio: qꝛ
noiluspdradi talez veſectüeh ſi tulerũt. At aut guſtauit ar it ce antiqtus comnecehar
üoalo bon antea fuiſſʒ facuuiun· ””s ura dicunt᷑ come Eetes ac.
aitlittt geineiech vorn⸗ ã: vt dictũ eſt: dixit illi ieſus: ſedẽtes in larhe pre ſoein hnunn oꝛdies lectoꝝ ad ſedé⸗
1drüſenni/6 it pᷣuenire totalẽ defectũ:vt pdictũe e1o dit ine ad cubere vel recũbere.loc.n. chitriclin nõ ẽ nom̃ ppꝛiũ:ſʒ
Anuhmer 6 [Quig mibia mbient mlr. q. . ſcire mihiſolies⸗ dũ vocat hic tricliniũ: io are ſuag ſecebg: ꝓbabile eſt
ininen 84 ieda nõ eſt mihi atibi ce: ſed mihi ſoli ce ignificat üllu ꝗ bnciplr int couiuas ſedebat: js ad bñdi-
eieſun miracula faciẽda hoꝛa mea. · ſignificat illu q ne g illo tpis ꝗᷣ ſtabat ĩ nupti
iäin uin uenie: ppedoſtnaf:: p ſ d n bhemenr ſuer e un bedin gemin nleee ar
b Thn dun temp' cõueniẽs ad facien õä endu ⁊ ad ondendu qli. archi.aquã vinũ fa
en õ dẽ hoꝛa mea: dicũt qdaʒ ſeretiel vieelpee⸗ tuta ſenioꝝ. ſequit: 3 / i õ vtute
lijnicivgiſt laniſte g facta chꝛiſti raliox hoiuz ſubiacet ho · cxtů. i mutatz in vinũ: 1 ¶E hauſe. aquã. ad ſupplen-
.— ſ bocet falſu; nõ ſolũ de chꝛiſto ſed etiã oe at chꝛiſti. v ¶ Miniſtri aut eled T= atſon ſuz aecht.
ANN ru. e , nõ eſt alligata oꝛgan ſ1 , A to xpᷣi: x Sõ
. 12 Weſet ectual nõ eſt allig 1 ectũ ex pᷣ pyE 6. pꝛu-
zynmmuimni mtine:qꝛ vtus intell uicũq; actoi coꝛpali ꝓpter qð in gu vinio ndi ei: vi ſubdlk: y¶ Et dicit ei ois he En
aeirn ice ienbinn directe ad ipſuʒ: ſed tmmo in- tad gen, Pꝛimũ i. in pncipiò: nſ⸗ Zolibvint or
alununtbiſt fluxus ſiderũ no pin in appeti ſenſitiuo redun ent ages. 5 [Dꝛimu ãitib: qꝛ tũc ſenſus ẽ viuax: Dor
Bamard irecre inchtã i ſſio facta in appetitu ſenſitiu aia: nit. . apponit ipſis cõuiuãtib: ꝛnõ ſic at poſt ebꝛieta-
s :macr eole directe inqtũ imp petitũ intellectiuũ: vt dẽ. iij. de aia: nit. i. apponi bonitatẽ acceptare:nõ ſic aũt poſt ,
ötrqienopief ddammõ ad appetitu intellectiuũ: iſcernere vini bonitatẽ acceptare: int. tũc id qõ dere
n en ann Puncaſ neceſſitatis:qꝛ homo P lanens te iceo ſubdit: b t cũ inehiarl tucin eſciũt dilcernere
amena⸗ inrellectiuũ npot moueri ad vrium: D entnas rius eſt:apponit ip c nck ſar vi vor vſo⸗ adhuc. q̃ſi
c⸗ Nriä dölu ꝗfuit ma im aſtrolo diclt in cẽti 5 itatl: ſ. eran⸗ inter bonũ ⁊ malũ. e =. iſte tñ ignoꝛãter loquebat᷑ Vvt
— bi Whed aemſe ſtus nenchiar in uz venit diceret inpꝛuden kciſt oricil ponit᷑ miraculi ppetrati co-
NN LFecterstd ideo exponendñ eſt: 5gictũ eſt. d c cit. „ eſt ad mãifeſtã
ars d recte ronis: ⁊ ideo expon lẽdi miraculũ a me ſolo pᷣdictũ lũ pᷣmo a chꝛiſto factũ eſt a nifeſta
Cigeriu i. hoꝛa cõueniens faciẽdi miracu Teres io:qꝛ hoc miraculũ pᷣmo ac z: 1 ad fidẽ alioꝝ ↄfirman⸗
nech, aeminen or ſanar lfa nel 2 iefe „. lſan. nſo: ꝛ biuinitain Alarente rad HZ 8 E z J gui
nen cognita. nidit petitõʒ ſuã repu gejeg couenlent dilar dũ:⁊ hoc eſt qð di: O ¶ HPoc ñ: vt plen videbit in fi
„ bitöNN ſione nõ oñ SlS iſtris.qui ſᷣuiebãt in . m lũ ab ipſo factũ:vt ple õ
mon bin n n ſequit: i ¶¶ Dicit mf̃ eius min s facite. expectãäs iſtud fuit b mir aifeſtauit gloꝛiã ſus. i. oiuinitatis po-
mieg pinnn vn ſeguik: i ñq; dixerit vobis facite.expectã 5 Et maifeſtauit gloꝛiã ieteO redide-
ninke htu nuptijs: k odcũq; dixerit letõʒz petitõis ſue. ne huſ ca. e .in eñ diſ. e;. qꝛ aliq de nouo cre e⸗
he⸗ „. 6, . etoz petitois ſue. = tcredi in eũ diſ.ei. qꝛ alid 10 cren⸗
ruitaen hoꝛa couenieti a filio ſuo cognita imp ippetratio. Et tentiã. f ig bus crediderat vt Ain 82 alij: vt dictũ
lue en ¶ Erat aũt. Hic ↄſequẽt ponit miraculi ppetr imng e er e. illi ꝗͥ pus crediderãt vt Andrea cdeſcẽdit. po
r Dic ↄſequẽt p P eE r in eu: 2 illi q pus cre oc deſceẽdit. po
e iat mil laeltentie lyen⸗ gig hoeinſie —— ri urbien
S ex pte vaſoꝝ cũ dẽ: Erãt aũt akate n ſeo ge ſita imutatoe nãe coꝛã isda vt videbit. Et diuidit
ne lajſi e e C d i ſenioꝝ iudei ñc ſcã: ſ qꝛ pdicit ĩ poſteꝝ ſiẽda vt videbit᷑ ibi
imi cualciſimn iudeo 2. Ex tr. itoe eni . ũc ſcã: ſ qꝛ p lcit — * 97 — tꝰ declarat᷑: ibi
kaiale 1 vaſtenukter anab grtiiriin a Disg KaRlu Rp Aer hiſeane t delarne
Nuioto in vij. r ideo ad hoc faciendũ erãt ibi i purificatõe faci Cñ aut eet ieroſolymis. iſua reſurrectõe. Et diui
ta pine V. 2 ñ aquã ꝓ h'mõi purificatõe faci is ſui quã hic nũciat ſe factuꝝ ĩ ſua Autrectoe. Et dit
mun iuli c eraãt vaſa ad r onendũ aquã ꝓ qꝛ ſi fuiſſet aqua is ſui quã ic pnuclat ſe factuy i ccaſio: ſbiũgit ip̃a
enlmung encharrer boc miracului, vir aap:geöinicee vi⸗ Riei tres: qꝛ ponit h' Dzbͤnüͤrlatots itertatio: ibi Dixe⸗
ruen couerſa in Ning in vaſis deſeltglud hhnũciatio:ibi er ne⸗ ꝛiã:2 deſcẽdit ad bbꝛia 4
reiiele , pextitiſſet ibi em: m Dere E ..h'i duas: qꝛ p' otinu te dicit ſi⸗ tinuado a —
unitum Pd ſuicnas Wetdn qdam menlirz en ian. Sz bei ppe erat aſcha. In kma ba ecerinn⸗ (De⸗
mnſe Onn n decẽ ſextarios:vt dicit ee ri ennologian dem cedẽtia 8 San in nn eetc z onoke e rCil⸗
meuls aln up iytitatis erat ſextari no ja terra variakioi ſcẽ.· caphar. Illa. n. ciuitas erat m zifeſtaf. e? inf
rmigcie cur cptitatis erat! 18:. etia terra variat ĩ di / ſcẽ. ce if: qꝛ iccepat iã gliaʒ ſuã mãi tar. AHpl .
nnlinſi, rins arlnct vie libꝛasñ: 2 Fm hoc eſt valde puus dendũ ei debitum obſequiũ.
Angletacn
inhint 4

Euangelium

a (¶ Et fratres eius.nõ qꝛ eſſent filij marie matris eius: vt coꝛdati ſunt vo diſcip.quia ſcri.eſt. ̃ſ. lxvii. de chꝛiſto: luliſiii
oicit helindius heretic: qui dixit eã fuiſſe cognita a Joſeph k ¶ Zelus dom tue comedit me. Ex facto enĩ xpᷣi recoꝛ N
poſt chꝛiſti natiuitatẽ:⁊ de ea filios genuiſſe qͥ dicũt hic fra dati ſunt ſcripture illᷣ ⁊ impletõis eius de chꝛiſto. Que (VYVyl —
tres:qꝛ ex eadem mre licet no ex eodeʒ patre. Sed hoc fuit rit᷑ hic qjre nõ reſiſtebãt ei cũ ipſi eſſent multi:⁊ ipſe ſol hln
impꝛobatũ Matth...ca. Pꝛopi qð alij dixeruũt ꝙ fuerunt 2 parũ adhuc reputat. Dicendũ ꝙ diuia virtus in illo WMolg .
filij Joſeph de alia . fcõ oꝑabat: q̃ ap- mudniit
vxoꝛe: dicunt᷑ tñ hic ł.—— „. pebat ĩ effectu cũ ſinui .
fratrel chꝛiſti: o ꝙ io E&t fratres ei a diſcipuli eꝰ: lite ſacere domuz pꝛis ſmer volebat: ſicut infe ngliui
ſeß nuuabehi ens Etibimaͤſerütno mult die, dotmi negociatois Hcoe reaade Mike
ſe heiguomrey nng buſ.: pꝛöpe erat paſcha iu dati ſũt vo diſcipuli eb: qꝛ eos ꝗᷣ volebãt euʒ ioianiu
in cruce nõ cõmẽda deoꝛũ:èt aſcẽdit ieſuſ hiero ſcriptũ eſt: e' dom tue co cape. Loꝛpus eni pgifich
uerat niſi valule crias ſolymã: èt inuenit in tẽplo medit me. Rñder̃t ergo iu/ rß erat minmnnd Kciir
cũ iam in etate ꝓcel en Jar⸗ Jei direrũt ei: 19 u diuinitati con ns.
ſerat: nõ eſt verifſlecg vend ies oucs voues 39 dei⸗ viref 1. uG iunctuʒ: ideo er MAunguut
ioſeph ꝗ fuit aſſigna⸗ colũbas nũmularios ſe gnũ oñdiſ nob q hec lacll. oculis qda fulgoꝛ gringth
tus a deo pꝛecipu ceu dæẽtes. Et chʒ feciſſet qſi fla· Ruit ieſt uſa dixit eiſ: Sol . exibat vtute dlu iſ iin
ſtos eius ⁊ in iuuẽtu · gellũ de ſuniculis: oẽs eie ulte templũ hoc:et ĩ tribus na eos deterrens: Gnnogpuckmn
te vginis: nõ fuerit c cit de tẽplo: loues quoꝗʒ ⁊ diebus excitabo illud. Di ita reſiſtere no llſiu
ſimiliter vgo: imo cũ — mñ̃ oꝛu ef· xerũ udei. Quadra audebãt: ſicut in cheſoſtl⸗
ea votũ virginitatis boues: 7 mum ularioꝛu . xerut ergo iuden. a ra paſſioõe vox illa qꝗᷣ gscopdinint⸗
emiſit: qꝛ erat in ↄoſili fſudit eſ. ⁊ mẽſas ſubůtit. Et gita et ſex annis edificatu,ʒ erat diuiĩtat qͥda/ tſn deniel
Ppalir ſuripſe⸗ pꝓ his q colũbas vẽdebãt di eſt templum hoc ⁊ tu in . m inſtrumẽtũ N zrercnil
ut diffuſ tractat in xit: te inc: / ſel ſtabis illud? ſtrauit magnam Coppitunt
in it:vbi agit ve xit: Auferte iſta hinc:⁊ no bus dieb excitabi llu⸗ kmndne uaum üel
coniugio marie ⁊ io- tonx. Solet etiam nbehnosope
ſeph. De hoc etiã plenpᷣ dixi ſuꝑ Lucã.j.ca. Dicunt igit hic queri ab alicbus qũo fecit flagellũ de funicul: qaꝛ nõ vẽ icdu i
fratres chꝛiſti cognati eius:qꝛ illi q ſunt de eadẽ cognatise: debant ibi funiculi:ſʒ ſolũ illa qᷓ debebãt in tẽplo offerri inaelkicnis
in ſcriptura noiant᷑ frequenter fratres. vnde SGeñ.xiij. Dixit ¶ Et dicũt alid ꝙ ipſe xpᷣs vtebal funiculo ꝓ cingulo: ? il- nredid
abꝛaã ad loth. Te ſit iurgiũ inter me ⁊T te: fratres eniʒ ſum. lũ funiculũ accepit de quo erat pcinct: ⁊ ipſuʒ duplicã/ tpatbüind
tñ loth erat nepos ipſius:⁊ ſequit: b ¶ Et ibi mãſerũt nõ o fecit qſi flagellũ: qᷓuis hoc nõ habeat expᷣſſe in textu guinluſel
multis diebus. quia iminebat temp eundi in hiern:vt pa tñ ꝓbabilit᷑ põt credi: ñ oĩa ſcripta ſunt:vt dꝛ in fine iVt blipvn
tebit pte ſequẽti· c ¶ Et ꝓpe erat. Poſita cõtinuatõe i hur euãgeli. 1 ¶ Rñder̃t ergo. Hic ponit ſue reſurre⸗ Vrl uomnen
ſtoꝛie: hic ↄſequenter ponit᷑ occaſio pᷣnunciãdi ſuã reſurre cctõis pᷣnunciatio:qꝛ occaſiõe huü facti petierũt ab eo ſi Huylgnuluni⸗
ctõz futurà: qꝛ aſcendẽs hierlm eiecit de tẽplo vendẽtes ⁊ e- gnũ ipſi iudei dicẽtes: m ¶ QAuod ſignũ oſten. no. do 1endin
mẽtes qð videbat᷑ ptinere ad pſonã ſuꝑ pplin auctoꝛitatem bec facis. Quãuis eni factũ eſſet bonũ de ſe:tñ nõ ptine ſumpeno; o
habentẽ: ⁊ ideo hui' auctoꝛitat petierũt iudei ſignũ: ⁊ hoc bat ad quẽlibet hoc facere:ſed ſolũ ad eũ ꝗ haberet au/ ſtnheman
occaſio fuit pᷣdicendi ſignũ ſue reſurrectõiſ:⁊ hoc eſt q di: ctoꝛitatẽ coꝛrigendi exceſſus ſacerdotũ: qð nõ cõuenie üunminprheend
c ¶Et ꝓpe erat paſcha iudeoꝝ.In trib eni ſolẽnitatibus bat alicui de coi pplo: cũſi acerdotes eſſent in illo pplo huciiälgri
in ano tenebant᷑ cõuenire in hieruſalẽ. ſ. in ſolẽnitate paſche ſupioꝛes:ſed ꝓphete mittebant ad hoc ſpaliter a deo: intcliggete
pentecoſtes ⁊ tabernaculoꝝ:vt hẽtur Exo.xxii. Uerũtam ideo petierũt ſignũ miſſiõis ſue:a ipe dedit eis ſignũ po lr
de feſto tabernaculoꝝ 2 pentecoſtes aliqñ diſpenſabat᷑ cuʒ teſtatis diuine in ſuſcitatõe ſui coꝛpis ꝓpꝛia vtute. hoc ſindliged
ilłꝗᷓ erãt a remoſ:: no tñ ð ſolẽnitate paſchali:xpᷣs aũt vſq; eſt qð di: n ¶ Rñqdit ieſus ⁊ dixit eis: ſoluite templuʒ reſ pphapl
ad paſſioõʒ ſuã voluit legẽ obfuare:⁊ ꝑ ↄſequẽs in ſolẽnita H. Nõ eſt verbũ inductiuũ ad hoc faciendũ: cuʒ fuerit lade Nle
te paſchali hierlin aſcendere: ⁊ hoc eſt qð ſubdit᷑: d ¶ Et ſimpliciter malũ ex ꝑte iudeoꝝ.ad malũ aũt chꝛiſt nõ niſtab
aſcẽdit ieſus hieroſolymã. Ex hoc ↄfutat᷑ erroꝛ manichei: poterat inducere:ſed eſt verbũ denunciatiun er qð erat itauſa rin
qui dicit vetus teſim a diabolo eſſe datũ:qꝛ chꝛiſtus nullo p ipſos fiendũ.q.d.Soluite templũ hoc·i. ſoluetis. qa ienitoois
mõ obſeruaſſet ipſum. e inuenit in templo. noie tem in paſſiõe chꝛiſti anima ſuit ſoluta a coꝛpe: ⁊ ſanguisa Puchuſti 5
pli nõ accipit᷑ hic ipſa dom dñi:in qua erat altare thymia carne:⁊ continuitas membꝛoꝝ in ↄfixioe clauoꝝ ? lan 5B
matis ⁊ candelabꝝ:nec atriũ ſacerdotũ in quo erat altare cee. O ¶ Et in trib dieb excitabo illud. lõ dicit poſt Aumpnif
holocauſtoꝝ:ſed quoddã atriũ vbi hoies oꝛabãt: ⁊ docto tres dies:qꝛ chꝛiſt nõ fuit moꝛtu trib' dieb cõplete. uchiß ofe
res etiam docebãt ibidẽ: ⁊ etiã ibi vendebant᷑ ea qᷓ in teplo p ¶ Dixerũt ergo.Pic ponit᷑ ſue pᷣnunciatois interpta⸗ Malttnliu
offerebant: ⁊ hoc eſt qð dẽ: f ( Uendẽtes oues ⁊ bo.⁊ co. tio: Et diuidit in duo:qꝛ pᷣmo ponit interptatio iudeo/ enkuom
I qꝛ talia nõ poterãt de longinquo adduci: ideo ſacerdotes rũ falſa:⁊ interpᷣtatio euageliſte: ibi Ile aüt. Lirca p Gdene
cupiditate ducti ſtatuerãt hoĩes talia ibi vendẽtes: vt veniẽ ſciendũ ꝙ iudei petierãt a chꝛiſto ſignũ no ad credendũ ndeſintſ⸗
tes de longinquo nõ haberẽt excuſatõz de oblatoibꝰ dimir 2 venerandũ:ſed magis ad deridendũ impugnandũ: mniili
tendis.Aliqui etiã eoꝝ nõ habebãt pecuniã:ideo ſacerdo/ gqð patʒ ex hoc ꝙ ſtatim impugnauerut dictũ ſuũ: T io D 1
tes ſtatuerãt ibi capſoꝛes qui ſbᷣ cautõe tradehãt pecuniã: ⁊ non fuerũt digni vt pdiceret eis reſurrectõʒ coꝛpis ſn nßtin A
cũ hoc vltra ſoꝛtem aliqua munuſcula recipiebãt:nõ tñ pe manikſeſte ſed occulte vocãs coꝛpus ſuũ templũ: ⁊ ideo
cuniã ne arguerẽt mãifeſte facere cõtra legeʒ: Deutro.xxin. volueft arguẽ dem ſuũ p mãle tẽplũ:⁊ hoc eſt qð dicit: iäine
vbi dẽ: Nõ dabis fratri tuo ad vſurã pecunia c. ⁊ hoc eſt p ¶ Dixerũt ergo iudei.xlvj.annis edifica. eſt tem. hoc hiriine
qð dĩ: g Et nũmularios ſedẽtes. quia hoc erat illicitũ ¶⁊ tu in tri. die. exci. illud. Hoc dicũt deridendo: quaſi mein ni⸗
ꝓpi cupiditatẽ ſacerdotũ qui diuerſ adinuẽtionib' depau/ ſet ei impoſſibile: multo plus deriſiſſent ſi reſurrectio⸗ afn M
perabat pplm: vt patet ex pᷣdictis.⁊ quia fraus 1 tumultus nem coꝛpoꝛis ſui pꝛedixiſſet manifeſte: qꝛ diflicilius eſt ptcſe ſho
ſolẽt ãnecti mercatõi qᷓ ↄtrariant᷑ oꝛoni:ideo ſequitur: relſluſcitare moꝛtuũ iꝙ edificare tale tem plũ. Sciendum W nſe
Et cũ feciſſet qſi flagellũ ⁊c᷑. let pʒ lr̃a vſq; ibi: i ¶ Re etiam ꝙ non loquunt hic de templo facto ꝑ ſalomone: irs i

babylonicã. Apmo eni ãno Cpri regis pſaꝝ: in qͥi data gni erant audire:⁊ impfecti adhuc non poterant capere: p

Senasnaktviaturen anis: vt hetur. iij reg. credentibus aliqui erant adhuc impfecti ⁊ aliqui iungebãt᷑
g vkilad to ſrinn mbrchodanoſoꝛ deſtructu. li. eis qui erant tantum mo ficti: ideo chꝛiſtus adhuc non re-
d reg. vltl.ſed loquunt de tẽplo reeddificato p' captiuitate uelabat eis altioꝛa myſteria catholice fidei: quia ficti indi/

—
—
—
—.— = —,
„– ⸗=
— =
S
==
——

ogbte eſt pplo licetia redeũdi ⁊ tẽplũ reediſicadi viq; ad ſextrũ pter quod etiam ipſis apoſtolis dixit ieſus.j.xvj.ca. Mul⸗
ba ng annu darij ſub q ta habeo vobis dice
cco⸗ nugnd Emta . duyern⸗ Illẽ ur dicckia de teplo giden in noie ei vidẽts tare mo. P o 19
„ „ women Nam: ge cdi copozis ſui. Cũ ergo reſur ſigna eius ꝗᷓ faciebat ſé dicitur: h (Jp
acſli unpedicbat ana⸗ Lexiſſet a moꝛtuis:recoꝛda/ au ieſus ſi credebat ſemet/ a ns ecſehar ſe

tionib i circuiu Icxlel à nOAuI: 4 ault lelus ni cred 1
eox exñtib'i edi li ſunt diſcipli e qꝛ hoc di idpſũ eis:eò ꝙ ipe noſſet oẽſ myſterias ſ. ſickei rene⸗

1

eco cche linn

ai⸗ — ſicarde repli. Iſte cebat: I⁊ crédiderũt ſcribtu &qꝛ opus ei nõ erat ùt ꝗs landorrſabdit cauſa
1Sol aliä xxx. ãnis: cãbiſes Ru auteet S teroſolymis ĩ mine. Yoſe n ſciebat uid fectõʒ: üloz ſicrh.
„ anne ni er poſt eu. x. paſcha die leſto:multi cre eſſet in homine. III. mocdusp quẽcogno-
A50 e iin q no ↄputatten ÄE᷑fffffoebat hic iubdit: .
hiin ius quo regnaiitttt .. —– R ((Et quia opus ei
W .* n cuʒ pꝛe.poſt eũ regnauerũt ſucceſſiue duo magi:ſʒ tem non erat.i neceſſe. l t quis teſti.phibe.de homine.i.
eunnen pus eoꝝ dimittit: qꝛ regnauerũt tm ſeptẽ menſibꝰ:qbuſ vt mentẽ ⁊ ſtatũ cuiuſſibet hois cognoſceret p infoꝛmatoz
„ Mldh ſucceſſit Darius in cui ſexto ãno ↄſummatũ eſt templi alterius:quia hoc ſciebat pfecte ꝑ ſemeti ſuz: ꝓpter hoc ſe⸗
I mönſnnii opus:⁊ ideo de iſto templo loquebant᷑: qꝛ illð ſtabat in quitur: m ¶ Ipſe enim ſciebat quid eſſet in hoie.i.in mẽ⸗
u nge eoꝝ pntia: ⁊ illud oñdebat:vt patet in lr̃a:hec aũt.xlvj. te ⁊ ſtatu culuſlibet hois:⁊ ex hoc euãgeliſta ondit ipſum
nlinciymm annoꝝ acceptio accipit᷑ ſm expoſitoꝛes latios ⁊ grecoſ. eſſe deũ cui ꝓpꝛiũ eſt ſcire ſecreta coꝛdiũ( Ad maioꝛem eui
n in ſm hebꝛeos opoꝛtʒ alit accipe: ſicut dixi in pᷣnꝰ li. Eſdre dentiã pꝛedictoꝝ querit᷑ vtrũ cõuerſio aque in vinũ de qu —
glideimalaror 2.ix.c. Dañ. Lñ de vificatioe h oci. Quadragita ⁊ ſex dictũ eſt: fuerit chꝛiſti pꝛimũ miraculũ. Et arguit pmo q
hidünhocf anis edificatũ eſt templũ h non eſt multũ curandũ: qᷣa no: qꝛ chꝛiſtus fecit miracula ad inducendũ hoĩes ad fidez:
l nõ eſt verbũ chꝛiſti:nec euãgeliſte niſi tm̃ referendo: ſed vt iam dictũ eſt: ſed ante illas nuptias aliqui ei credebãt:.: 2·
eied gin eſt verbu iudeoꝝ deridẽdo chꝛiſtũ: vt dictũ eſt: contra aliqui ſicut diſcipuli ei- adherebant: qꝛ ſicut dictũ eſt: Uoca
nbiengii quẽ mlta falſa dixerũt:vt.j.refert euãgeliſta. a ¶ Ile tus eſt ieſus ⁊ diſcipuli ei ad nuptias. ergo videt ꝙ ab eo
inuſruunn⸗ aut. Hic ponit interpꝛetatio vera: qꝛ loquebat᷑ de coꝛ- aliqua miracula viderãt. It illud miraculũ fecit xpᷣs exñs
en Demien poꝛe ſuo noie templi:quia huũanitas chꝛiſti erat ſpuale xxx.annoꝝ.qꝛ poſt baptiſmũ ſuũ fecit illud:vt pʒ ex pᷣdici
emrian minin habitaculum ipſius dei: ⁊ hoc eſt qð dicit euãgeliſta: Iple aut erat incipiẽs. xxx. annuʒ qñ baptiçatus eſt: vt hẽt
anſnigfn a (Ille aut dicebat de templo coꝛpis ſui. DPãc autem Luce. iij. Sʒ in li' de infantia ſaluatoꝛis ſcribũt multa mi⸗
ſrtwni or leni o interpꝛetatoʒ nõ cognouerũt tũc apli:qdð patʒ ex hoc ꝙ racula q fecit in pueritia:ergo ⁊c̃ Cõtra hoc eſt illud qd di
ebͦcic ktnt poſtea Detrus audies ab eo eius paſſioʒ futurã voluit ctu eſt in lr̃a: Hoc initiũ ſignoꝝ fecit teus rel uſio:noͤet
eriidn pun umpellte. Matth. rvj. ſed poſt reſunrecro; chꝛiſti aſtio de chꝛiſti ptate in opibus miraculoſis:qs ſus ptte;ʒ a
rs kſanihlof hanc intellexerũt inter etatoz: qñ apuit illis ſenſum vt pncipio habuit: ſed qrit de tpe quo vſus eſt ptate ĩ nã aſſũ
upeektinen inte l eret ſcripturas Luce vlti. hoc eſt qõ dicitur: prla qᷓ erat oꝛganũ diuinitatis: etia in miraculis faciendis:
deiedeltcbſpi b ¶Au ergo reſurrexiſſet a moꝛtuis recoꝛdati ſũt ⁊c. vñ ⁊ ad tactu man eius ſanabant infirmi:curabat lepꝛoſi:
venih ine ſ. intelligẽdo de coꝛpoꝛe ſuo. ¶ Et crediderũt ſcriptu illũinabãt ceci:⁊ ad vocẽ ei ſuſcitabãt moꝛtui: ⁊ ſi patʒ q
n re.ſ.ꝓphaꝝ loquentiũ de chꝛiſti reſurrectõe futura ter qjo eſt de facto. Pꝛopi qð ſũt hic duo vidẽda:pmo quid ſit
nn get tia die: Oſee. vj. iuificabit noſ poſt duos dies ⁊ in die circa hoc fcm:ſcòo q circa hoc cõueniẽtia ſũt. Circa pmuʒ
af tertia ſuſcitabit nos. hoc dixit ppha:qꝛ reſurrectio x-pi dixerũt aliq ꝙ ↄuenſio aqͥ ĩ vinũ nõ fuit bmũ miraculu xpi
Anr nii fuit cauſa reſurrectoiſ noſtre: ⁊ Jone.ij. dicit:qꝛ Jonas abſolute:qꝛ plura alia añ ſecerat: ſed fuerat m q;tũ ad illa
tin fuit tribus dieb ⁊ tribꝰ noctib in ventre ceti in figura miracula ꝗ fecit x-pᷣs i⸗ pectu diſciploꝝ ſuoꝝ: ꝓpt hſigna“
irmgie ipſius chꝛiſti. d ¶ Et ſᷣmoni quem dixit ieſus. qꝛ tunc ter nõ diẽ euãgeliũ: H fecit initiũ ſignoꝝ ieius tm.ſed addi
zubu⸗ en⸗ pceperũt impletõʒ verbi illius. e ¶ ¶u aüt eſſet. Pic dit:In chana galilee ⁊ mãifeſtauit gliaʒ ſuã 2 credidefr̃t ĩ eũ
mg vltimo ponit fructus denunciatõis ⁊ pᷣdicatois chꝛiſti: diſcipli ey.q.d.Alibi alia ſigna fecit. Sed hoc eſt cõtra veri
elt i⸗ quia chꝛiſt᷑ exñs leroo veni in feſto paſchali pplimn tatẽ euãgelij: qꝛ. S. dixerat euãgeliſta ꝙ xp̃s adhuc erat ico/
nen un docuit ⁊ multa miracula fecit ad ↄfirmatoz ſue doctri gnit nõ ſolũ ipſi pplo ſed iohani pcurſoꝛi e. vñ iohaͤnes
niſrjune ne:ex quibus multi fuerũt moti ad credendũ: ⁊ hoc eſt baptiſta de xpo loqns dixit: Et ego neſciebã eũ.ſ. an bapti ½
a dicttur: e (Kuz aut eſſet hieroſolymis in paſcha ſmu: vt.: dem é ſi tloqs indeis dixit: Medt aut vam ſte⸗
iti l in die feſto. Non accipitur hic dies p vna die naturali: tit quẽ vos neſcitis.ſi aũt aliqua miracula feciſſet nõ fuiſſʒ
vel unillciali m:ſed p toto tpe ſolennitanig paſche que ſic incognit:a maxime ſuo pcurſoꝛ:: qꝛ ad ipum maniſe-
iuc ie 4 durabat per ſeptem dies continuos. ¶ Multi credi ſtandũ nat erat:vt dꝛ Luce.j.imo nec etiã pcurſoꝛe indigu
uminiii er ſt in nomine eius. credentes ꝙ ipſe eſſz vere chꝛinuſ iſſet: qꝛ ei miracla ſufficient maifeſtaſſent eũ:⁊ iõ dicẽ fe⸗
. uni, 85 Uigentes ſigna que faciebat. Sicut eni ſufficienter ccrat miracla an baptiſmũ eexpᷣſſe ð euageliü poſt bapti⸗
4 iimlie oñditur veritas ſi ubiacens facultati naturali intellectus ſmü vo pᷣn ſie ignũ fuit pᷣdicta ↄuerſio aq in vinu: p ↄſeqns
