giglini,
tilucirwer
ioſſkttti
uei ſtie
gtciti
n un

wulp ii
idinw,
ſen lnun
Ginſi nin⸗
rurlünit
ieilt goli
geſttlii,
iuini
indifſn
rpbictc

4
1.

Johannis vij

⁊ ideo qytũ ad eos ſenſus eſt: Ubi eſt ille. q̃ſi dicãt:vbi ẽ
ille ꝗͥ tarꝰ ⁊ talis ẽ ⁊ fac tot miracula. y ¶ Et murmur
mult erat de eo in tucba. ꝓpter ↄtrarietatẽ opinionũ ð
eo: ideo ſeqtur: ʒ ¶ Auidã. n. diceba

a bon eſr ab-
ꝓbando eius doctrinã ⁊ miracula. a ¶ Alij aũt dice.

nõ:ſed ſe.turbas.
ex h' ꝙ maligna

tes dicebant tur qꝛ bon eſtalij ãt dicebãt ñ:

bos eſſe ſeaucr ſed ſeducit turbas. Memo
* n mien vice ti pal loqbat de illo pꝛ-
bat Zriũ: qꝛ erant pter metũ iudeoꝝ. Jaʒ aũt

bncipes ppli illi die feſto mediãte ſcẽdit ie
dicebar um ſedu ſus in tẽplũ ⁊ docebat. Et
eno pa mirabantur iudei dicẽtes:
lã loabat᷑ de eo.ſ. Quũo hic lr̃as ſcit cũ nõ di
gae e „ . „ 1 KF. .
ibonũ. c¶ Pꝛo dicerit: Bſidit eis ieſus ⁊
rer metũ du dixit : Mẽéa doctrina nõ ẽ
lloꝛuz detidu meg ſʒ eius ꝗ miſit me. Si

iuda:licet.n.oms 8 4
de pplo aliqĩ no quis voluerit volũtatẽ eiuſ
miarent iudei: tñ facẽ: cognoſcet de doctria
periallins ſie no unitx ex deo ſit:an ego a me
1 2 D „
iuda: iſti grau- lpſo loqr. Qui a ſemetipſo
mouebant⸗ xb — MUMU ꝗ““
eo ꝙ in ſcripturl xpᷣs erat ꝓmiſſus de tribu eoꝝ:ipſi au

tẽ reputabãt iſtũ galileũ ⁊ ab eis extraneũ:ꝓpt᷑ qð etiaʒ
ſacexdotes repudiabãt eũ:vt dẽ in fine h capituli.
d¶ Jam aũt. Hic ponit᷑ ſca cauſa q̃ eſt admiratio tur
be in doctrina chꝛiſti:⁊ ideo debuit oñdere vñ oꝛigina⸗
ret᷑ excellẽtia ſue doctrine:⁊ hoc eſt qð dĩ: Jam aũt die
feſto mediate.Dies feſtus hic dꝛ totũ tẽpus illi ſolẽni-
tatis qᷓ durabat ꝑ.vij.dies:⁊ ſic mediũ h' feſti erat i q̃r
to die: et tüc e ndt ieſus in tẽplũ ⁊ docebat.
qꝛ ibi eſt locus apt ⁊ cõis ſane doctrine. f ¶ Et mira/
bant iudei. ꝓpi reʒ inſolitã: Credebãt eni ipm eſſe filiũ
ioſeph ⁊ ꝑ ↄns occupatũ in laboꝛe coꝛpali.Sciebãt etiã
ipᷣm nõ eſſe exercitatũ in ſtudio:⁊ tñ videbãt eũ excellẽ
tiſſime oocentẽ legis ⁊ ꝓphaꝝ teſtimonia ꝓferenteʒ: ⁊
iõ merito mirabant᷑ vñ tata excellẽtia doctrine oꝛigina
bat: ⁊ H eſt qð dẽ: Qũo hic lr̃as ſcit cũ nõ didicerit
gC Rndit ieſt us. Hic ↄñter expmit᷑ oꝛigo illo doctrine
⁊ diuidit᷑ in duas:qꝛ pᷣmo oñdit doctrine ſue oꝛiginem:
2 iuitat ad ipſaʒ:ibi In nouiſſimo aũt.Pꝛima ĩ duas:
qꝛ pꝰ ondit᷑ oꝛigo doctrie:⁊ꝛ oꝛigo docẽèt:ibi Dicebãt &.

Pꝛia in tres:qꝛ p ꝓponit iĩtentũ:⁊ ſcõo ꝓbat ꝓpoſitũů:

ibi Si qᷣs voluerit:⁊ tertio cõcludit:ibi Nohite iudicare
In pmg ergo pte ꝓponit ꝙ doctrina ſua oꝛiginat᷑ a pꝛe
dicẽs: h ea doctrina nõ eſt mea.q.d.iſta doctria
q̃ eſt mea appꝛobatiue ⁊ ſubiectiue nõ eſt mea P exerci-
ciũ acqᷣſitiois hũane. i ¶ Sed ep qͥ miſit me i. data ẽ
mihi a pꝛe:qꝛ filꝰ ſᷣm nãʒ hũanã licet habeat eandẽ ſciẽ
tiã cũ pꝛe:tñ hʒ eã ab ipſo:vt ſuꝑius freqnt dictũ ẽ: ſᷣm
vo nãʒ hũanã hʒ aliã ſciaʒ.ſ.creata:nõ tñ hʒ eã ꝑ exerci
tiũ acqſitãa:ſed ab inſtãti ↄceptõis iſuſaʒ. Et ſic ſoluta ẽ
q̃ſtio qua qrebãt: Qũo hic lras ſcit ⁊cc. Alio mõ expo/
nit Aug dicẽs:ꝙ fili eſt vbũ pꝛis: et qꝛ vbũ alic idem
eſt ꝙ doctrina ſua:iõ ſeqt᷑ ꝙ fil ſit doctrina pꝛis: filius
igit eſt doctria ꝑ idẽtitatẽ nõ tũ ꝑ oꝛiginẽ: qꝛ a ſe nõ oꝛi
ginat ſed a pꝛe. eſt igit᷑ ſenſus ſjm aug: Mea doctrina

nõ ẽ mea.q.d. Ego qꝗ ſuʒ doctrina pꝛis nõ ſuʒ a meip-ſo

ſed a pꝛe:expoſitio tñ pᷣma mag cocoꝛdat lr̃e. k ¶ Si
ꝗqs. Hic ↄñter ꝓbat ꝓpoſitũ.ſ.ꝙ ſua doctrina ſit a ꝑꝛe
ſibi data:Et diuidit᷑ in duas:qꝛ p inducit ſuã ꝓbatõʒ:

ritis interficere: Rñdit tur

ſcòo remouet quandã obiectõʒ: ibi None moyſes. Pꝛima
in duas: ſᷣm duas ꝓbatiões qs inducit:ſcòa ibi Quia a ſe
metipſo.pᷣma ꝓbatio ꝓcedit ex alioꝝ iudicio: Amoꝛ enim
⁊ odiũ multũ puertũt iudiciũ rois:⁊ iõ mouet eos vt amo

ueãt odiũ qð ipᷣm ↄceperãt:⁊ tũc poterũt maifeſte iudica

re ꝙ en doctrina ſit a
deo pꝛe eã ꝑ miracla
teſtificate:qꝛ ñ põt eẽ
teſt falſitat: vt.S.fre
qᷓnter dem̃ eſt:⁊ h eſt
qð dẽ: k Siqs vo.
volun. ey facẽ.i.pꝛis

loꝗt᷑:gliãʒ ppꝛiã q̃rit. Qui
aüũt q̃rit gliaʒ e ꝗ miſit me
hic verax ẽ:èt iniuſticia ĩ il/
lo nõ ẽ. Nõnèẽ moyſes de

dit vob legeʒ: Et nemò ex celeft duerſaz agfeci.
e

tlege. Qui 6* onæẽ a ſe abuciẽdo.
vob lacit legẽ. Quid me qᷣ l¶ Xognoſcet. i. veꝛe

poterit iudicar̃:qꝛ ꝑa

Quis te qrit interſicẽi Rñ mlree⸗ m ¶ Utrũ
Aie Nirit eig: ex deo ſit an ego a me
dit ſus ⁊ dixit eis: Anum pio loqr. is ep⸗
op leci t omẽs miramini. intelligendũ filie in
Pꝛöͤpterea moyſes dedit aliq poſſit a patre di

vob circumciſiõʒ:nõ g4 ex ſcoꝛdare:qꝛ hoc ẽ im
moyſe eſt: ſed ẽx pꝛib. Et ppoſſibile: vt. . vecla-

ĩ ſabbato circũcidiſhoĩeyʒ. vaud el: n loat cie

fputabãt eũ puꝝ ho

mieʒ. q. d. n ¶ An ego a meipſo loqr. gliam hũanaʒ falſo
uerẽdo vt vos eſtimatis. o ¶ Qui a ſemetipſo. Hic cõ

equent᷑ ꝓbat Bpoſitu ppꝛio acto:qꝛ in doctrina ſua q̃re

bat gliaʒ pꝛis celeſtis:⁊ ſic pʒ ꝙ illa doctrina erat a deo.Oẽ

eni dei gliaʒ oꝛdinatũ ab o eſt: 1 hoc eſt qð dꝛ:
4

0 ia ſemetipſo loquitur.falſa de ſe fingẽdo gloꝛiam
ꝓpꝛiã qrit:qꝛ ſupbia excitat euʒ ad ſic loũndũ. q ¶ Qu

auũt qrit gliaz ei ꝗᷓ miſit illũ.i.dei pꝛis. r. ¶ Pic verax eſt.
in doctrina. s ¶ Et iniuſticia in illo nõ eſt. qꝛ irrephenſi⸗
bilis eſt in vita:ſic aũt faciebat xpᷣs qꝛ ſtatũ pauꝑtatis ⁊ ob
iectõis elegit ⁊ gliaʒ dei in oibus q̃ſiuit: ⁊ pʒ ꝓpolſitũ.
t ¶ Nõne mo yſes. Hic remouet quandã obiectõʒ qᷓ poſſet
fieri in ↄrium:qꝛ poſſent dicere ⁊ de facto dicebãt: tua do-
ctrina nõ eſt a deo:qꝛ legẽ dei datã moyſi nõ cuſtodis violã
do ſabbatũ:hoc eni ei imponebãat:vt..dem eſt.hãc aũt ob
iectõʒ remouet dupliciter:ſcòo ibi Rñdit ieſus. Pꝛimo igi
tur remouet obiectõz pᷣdictã ꝑ hoc: dato ꝙ eẽt traſgreſſoꝛ
legis nõ tñ hẽbant titulũ arguẽdi ipᷣm cũ eſſent traſgreſſo/

res legis maifeſte in maioꝛib:⁊ hoc eſt qð di: x ¶ Nonne
moyles dedit vobis legẽ.q.d.vos eſtis obligati ad epᷣ obf/

uatõʒ magis qᷓ ego:qꝛ ſᷣm vitatẽ no erat obligar. v ¶ E

„Vy

nẽo ex vobis faẽ legẽ.qð ꝓbat ꝑ effectũ dicẽs: x uid
me q̃ritis interficere. lex.n. ꝓhibet interfectõʒ innocẽtis:⁊
qꝛ nõ poterãt roõnabiliter rñdere cõuerterũt ſe ad cõuicia:
vñ ſequit᷑: yx ¶ Rñndit turba.i.hoĩes turbati. 3ʒ ¶ Demo⸗
niũ habes.qð pʒ mãifeſte falſuʒ:qꝛ demònia expellebat.
a ¶ Quis te qrit interficere.q.d.nos nõ q̃rim :⁊ in h mẽ
tiunt᷑ ſicut ⁊ in pᷣmo:qꝛ qrebãt moꝛtẽ ep: vt dictũ eſt in pᷣn-
cipio h capituli. b ¶ Rñdit ieſus. Pic alio mõ excludit
obiectõʒ pᷣdictã oñdẽs eã falſaʒ. Ex hoc.n. dicebãt eũ traſ/
greſſoꝛẽ legis ꝙ languidũ ſanauerat die ſabbati:vt.õ.dem̃
eſt. v. c. ⁊ tñ in hoc nõ fuit trãſgreſſoꝛ: vt ibidẽ fuit dem̃:2=
hoc ideʒ oñdit᷑ alio mõ.ſ.p circũciſioʒ quã licite accipit hõ
in ſabbato:⁊ h eſt qð dꝛ: b ¶ Rndit ieſus ⁊ dixit eis.rep
mẽdo eoꝝ maliciã. c ¶ Unũ op feci.ſ.notum vobis.
d ¶ Et oẽs mirami.i.turbami.q.d.qtũ eesne ſi vi⸗

diſſetis oĩa fcã mea male interpᷣtantes ea. e ¶ Pꝛopteres

moylſes dedit vobis chrneiſtei ege eã ſcribẽdo. f ¶ Mõ
qꝛ ex mo ple eſt. l. hmo. g ¶ S

ed ex pꝛibus.qꝛ data ẽ a tte
Tr 2

.

4

Abꝛae: vt pʒ Geñ.xvij.⁊ ſic patʒ circũciſio eſt maioꝛis ſo nõ veni.ſed a pꝛe quẽ ignoꝛatis. e ¶ Sed eſt verꝰ ꝗ gilint
auctoꝛitatis qꝛ data eſt ipſi abꝛae q erat pai pᷣncipalis ppli. me miſit.qꝛ ĩ hoc implet᷑ ꝓmiſſuʒ de filij miſſiane. inminin
h¶ Et in lab. circũ. ho. abſq; legis trãſgreſſioe:qꝛ pᷣceptũ ẽ d ¶ QAuẽ vos neſcitis.qꝛ deũ nemo vidit vnq: vt. S. ddd uun di is
ꝙ octaua die circũcidat᷑ puer:⁊ ideo ſi octaua dies ſit in ſab ctũ eſt.j.ca. et pinde me nõ cognoſcitis:cũ ſim ei filiul Nirili
bato circũcidit᷑ puer:nec aliqua trãſgreſſio reputat᷑: ex hoc nãlia eqlis ei in nã deitatis. 2 ſtio eũ. gꝛ iniÿtuz nhiaun
arguit ſaluatoꝛ deus:filo pʒ ean⸗ mihſn
i = accipit , „ „„ „ dẽ ſciam cũ pꝛe: hoe daſhr
ho ĩſab. vt nõ ſol. lex Si circũciſiönẽ accipit hõ eũ:⁊ ſi dixero ꝗq neſcio eũ: ſic eũ ↄpᷣhendit: Ane
mne Peri Ba in ſabbato:vt nõ ſoluat᷑ lex ero ſilis vobᷣ mẽdax. Sed n a béeg Gre
to. ho. ſanũ feci ĩ ſab Mmoy ſi:mih lidignaminiqꝛ ſcio eü:qꝛ ab ipſo ſuz iße l:licet n6 hnc p mn une
bato. q d. h'ẽ valde totũ hoĩeʒ ſanũ feci ĩ ſabba me miſit. Quẽrebant ergo bẽdat. Et ca hub⸗ mmg,
irronabile: qꝛ magis to⸗ Molite iudicare ſm fſa/ eũ appᷣhẽdẽe: è nemo miſit noticie ſubdit: cã niſſnni
licita eſt ⁊ melioꝛ ſaclẽ:ſed iſſtũ iudiciũ iudica in illũ manꝰ:q nõdũ vene· di: ¶ ¶ Auia ab —
natio hoĩs in ania ⁊ n = „r. 5„ 2 1 7,ipſo ſuʒ ꝛ ipſe me uateis ded⸗
coꝛpe iᷓ ſit ipſa circũ te. BDicebãt ergo gdam ex rat hoꝛa el. Deẽ turba aut milit. ꝑ hoc eni q biäns argichi
ciſio ⁊ magis ad dei hieroſe olymis: Mõnè hic emulti crediderũt ĩ eũ:e᷑ di pcedit a pĩe ĩ na ,Nd zilt
Fliaz. I olite iu quẽ qrũt interficẽ:Eccẽ pa cebãt:Chꝛiſtus cũ venerit: diuia: bʒ ſciaʒ pii ſuctinuf
diaf egitme⸗ lſaã loqtur: ẽt nihil ei dicunt. nũqd plura ſigna laclet q;ᷓ marchet Kis op; Ench⸗
doctrina ſit a deo ſi Mundd v̈e cognouerũt ppᷣn que hic facit.]. Audièrunt ꝙmiſſus e in u⸗ iß hefe
recte ↄſideret: a h eſt cipeſ qꝛ hic ẽ xpᷣſ. Sd hũc phariſei turbam murmu⸗- Picnnbrl ſaluteʒ nend
5 dẽ: . Nolite iu ſcim vñ ſit. Xps aũt cũ ve rantẽ de illo hec:⁊ miſerũt mũdi: bzi nã hu⸗ e
icare ſm faciẽ.i.attẽ it: nẽo ſcit t. Cla- ſei miſtros mana plenitudi/- fno cze
ditesadid a nopnt nerit nẽo ſcit nor ſit LIg. pncipes ⁊ phariſei miſtros eghe Nietd ua Peeſi
net ad rem: qð fit qñ mabat ergo i in tẽplo vt ap Ph ederẽt ieſuʒ. Dixit ĩ na creata recipi. 1whicgeläße
amoꝛ vel odiũ attdi docẽs &t dicẽs:Et mẽ ſcitis ergò eis ſieſus: Adhuc mo⸗ ¶ Querebãt ů. NegdEr
tur: ꝓpi qð aliter 2⁊ vñ ſun ſcit:et a meipſo ñ dicũ tẽp vobiſcũ ſũ: ᷑t va/ Pitc ↄñter ponit Geprdi
m katt tucical⸗ veni: ſed ẽ verꝰ q miſit me do ad eñ q me miſit. Quèẽ/ Sutio eie n gin
. vot ſti ſnenſen: i: qa Ouee
cia indicate i. ve vo⸗ uez vos neſcitiſ. Egò ſcio ret me ct nõ iueniet: èt vbi ea audetgn a atuag
ctria mea ⁊ facit meiuiuiullll H . gni exarſerti ma⸗ ſallatohen
iudicate ſᷣm nãm rei in ſe: ⁊ tũc inuenietis qð eſt a deo ſm licia:a boni fuerũt in fide ſolidati:⁊ hoc eſt q di:· ſoeralucl
veritatẽ. n ¶ Dicebat ergo. Declarata oꝛigie doctrine hic g ¶ Querehãt ergo eũ app̃hẽdere.ad occidendũ mali dirißz wiew:
oñdit᷑ oꝛigo doctoꝛis: ⁊ diuidit in duas: qꝛ pᷣmo circa hoc gnates. h¶ Et nẽo miſit in illũ man. qꝛ nõ poterãt ihizenu
ponit ppli dubitatio:ſcòo xpᷣi ſolutio: ibi amabat ergo.) explere maliciã in effectu niſi qtũ pmittebat:ioõ ſequit᷑: corolbii ira
Circa p ſciendũ ꝙ multi de pplo ſciebãt pncipes querere i ¶ Quia nõdũ venerat hoꝛa e.i.ab eo oꝛdinata ð ca Nnlionävic
moꝛtẽ chꝛiſti:⁊ ideo cũ vidiſſent eũ in palã docentẽ:⁊ pnci pttõe ſua. k ¶ De turba aũt mul. cre.in eũ. ꝓpter eius Nishands
pes arguentẽ ⁊ ipſos nõ ↄdicere:crediderũt foꝛto ipſuʒ eſſe doctrinã ⁊ miracula:iõ ſeqt᷑: l ¶ Et dicebãt xpᷣs cũ ve Uotcchedecre
xp̃ʒ:trahẽtes arg ex facto pncipũ qͥ ñ capiebãt eũ cũ tñ puſ nerit nũquid ⁊c.q.d.nõ ẽ al expectãd ꝗᷣ plura faciat orhenae
ad moꝛtẽ qrerent eũ:qſi ipſi de nouo haberẽt noticiã ꝙ ipße ideo firmiter tenendũ ꝙ hic eſt x-pCᷣs. Audierãt eni ante gnozoni⸗
eſſet vere xpᷣs eis ꝓmiſſus:⁊ ideo ab eius ꝑſecutõe ceſſaſſt ¶ ꝙ in aduẽtu xpᷣi multa miracula debebãt fieri ⁊ ſᷣm ve diſenordit
⁊ hoc eſt qõ dẽ: 1Bierbit ergo qdaʒ de hieroſolymis. ritatẽ tot videbãt fieri pñtialiter ꝙ ↄuincebant᷑ credere 1 (Nnoni
Iſti eni ſciebãt meli maliciã pᷣncipũ qᷓ alij:qꝛ manebãt cũ ipſuʒ eſſe x-õm. m CMi pha.tur. mur. de illo hec. dicoepltin
eis in ciuitate. o ¶ None hic eſt quẽ que. interfi. toto co Et bñ dicit murmurantẽ:qꝛ nõ audebãt bñ afiteri ĩi pa nouiſino.
natu ſuo. p ¶ Ecce nũc palã loquit᷑:⁊ ꝭ eos.vt pʒ ꝑ pᷣſcã: lã.Uerũtñ phariſei audiẽtes tãta bona de xpo dolueft Aotibamanl
qꝛ dixit: Nẽo ex vobis facit legẽ. q ¶ Et nihil ei dicũt.i. ⁊ ꝓturauerũt miſtros ꝑ pncipes ad ienduũ ipm: 1h gendiabꝛt ile
ipſuʒ nõ capiut qꝛ bñ aliqᷓ vba ei dicebat: vt pʒ ex pᷣdictis. eſt qð dẽ: Et miſerũt pncipes ⁊c᷑. Dixit ergo ieſus ſanhrogtg
r· ¶ Nundd vere cognouerũt ⁊c᷑.q.d.vẽ ꝙ ſic eo e deſiſtũt Poſtq; xpᷣs oñdit ſua oꝛiginẽ:hic ↄñter declarat termi ſengſi
ab ei ꝑſecutõe:verũtñ qꝛ nõ hẽbant certitudinẽ:ſʒ tmm opi nũ ad quẽ tẽdebat. Et diuidit᷑ in duas:qꝛ pꝰ oñdit ꝑpo 4 bibie⸗
nionẽ:io etiã arguebãt ad ↄriũ dicẽtes. s ¶ Sed hũc ſci ſitũ:ſcoo ex hoc ſeqt᷑ admiratio turbaꝝ:ibi Dixerũt er llenteſiglm
mus vñ ſit.qꝛ patriã ⁊ genꝰ e cognoſcebãt. t ¶ Chꝛiſtuſ go.Termin ad quẽ xpᷣs tendebat eſt ipſe pꝛ ad quẽ per ſedetrolen
aũt cũ venerit nemo ſcit.i.ſciet: v ¶ Unde ſit.Iſtud autẽ moꝛtẽ redijt:inqtũ p hoc gliaʒ coꝛpis ⁊ exaltatoʒ acce ☛⁊æ
accipiebãt ex ſcriptura Eſa.liij q̃ ad litterã intelligit᷑ ð xpo pit:⁊ hoc eſt ꝗs dicit qſi rñdendo intentõi qrentiũ ipᷣm chuc itad
SGeneratõʒ er qͥ enarrabit:⁊ Eſa.xlv. Uere tu es de abſco cape: o ea modicũ tẽpꝰ vobiſcũ ſuʒ. q.d.non W
dit' ſaluatoꝛ iſrt. x ¶ Clamabat. Poſ ita dubitatõe ppli mõ implebit qò vultis:qꝛ adhuc modico tpe volo ma S i
circa oꝛiginẽ xp̃i:hic ponit pᷣdicte dubitatõis ſolutio.Et di nere in pplo ad docendũ ⁊ miracula faciendũ. p ¶ Et lita
uidit in duas:qꝛ pmo declarat xpᷣs oꝛiginẽ ſuã:ſcðo termi vado ad eũ q me miſit. p moꝛtẽ enĩ iuit ad pꝛeʒ: pactis ſhei nep
nuůͤ ad quẽ tendebat:ibi Dixit ergo ieſus adhuc modicuʒ. tñ pᷣdictis. q ¶ Querei me.qꝛ poſt aſcenſiõʒ ei in ce/ luti P
bma adhuc in duas:qꝛ pᷣmo declarat᷑ xpᷣi oꝛigo: ſcòo ex hꝰ lũ iudei videntes ſigna ꝑ aplos fieri:pria ducti reuerſi nchateet
mbe diuiſio:ibi Querebat. In pᷣma ergo pte dẽ ſic: ſũt ad ſidẽ xpᷣi:dicẽteſ ad aplos qͥd faciem:vt hĩ act.ij. lun
74 Qamabat ergo ieſus.in quo oñdit᷑ magnitudo ſui affe r ¶ Et nõ luenietj.ſ.ſᷣm pntiaʒ coꝛpaleʒ:ſʒ penitẽtes eũ (O hin
cł ad nr̃aʒ infoꝛmatõʒ. y ¶ In teplo docẽſ. vt oẽs poſſent inuenerũt ſᷣm pñtiaʒ ſpũaleʒ. Alit᷑ exponit᷑ de pñtia coꝛ nii
eũ aucdire. 3 t dicẽs.eoꝝ dubitatõi rñũdendo. a ¶ Et poꝛali:qꝛ poſt appꝛopinq̃nte deſtructõe ciuitatis ꝑ ro Pytin d—
me ſcitis. ĩtũ ad hũanitatẽ: patriã ⁊ genꝰ cognoſcendo:ſed manos: multi iu eoꝝ cognouerũt hãc miſeriã eis eue r ſere
vtũ ad oiuinitatẽ me neſcitis: ideo ſequit: b Et a meip· nire ꝓpi moꝛtẽ ieſu:quẽ tũc libent voluiſſent hĩe pñtes fli Rn

ago “
e
Nuit nſen

„

c niſli

,

n Eerlijn

ngue

d Nt
IN Nnn
Erbe Amd
nd auln

uni: etgt
ili nu o
fionmntun ol
labcoinmo⸗
lrindi. Mc
(Sochuſe
chemd öunn
rhs Rlis
iadecüfeig
un ntuin
KErmN.
gtüntung

ad ſui liberatõʒ.ſequit: s ¶ Et vbi ego ſuʒ vos nõ po/
teſtis venire.quare nõ dixit:Ubi vado.qð vẽ cõueniti
dicere. Dicendum ꝙ ſicut ire ad patrẽ ↄuenit ei ſᷣm hu
manitatẽ in q̃ eſt mutatio:ita eſſe ſemꝑ apud pꝛeʒ cõue
nit ipſi ꝑ oiuinitatẽ in q̃ eſt ideʒ cũ pꝛe in eſſentia:diſtin

ct᷑ tñ ĩ pſona ⁊ ad
bac Daſienanauz
dicit: Abi ego ſu. x. z Sont
Direruͦt ergo (80 ſuʒ:voſ nõ poteſi veni
ei Pic ex verbis e. Dixerũt ergo iudei ad

ſemetipſos: Quo hic itur

xpᷣi ponit᷑ turbe P! Zud bi .
eſt:qꝛ ñ inueniemꝰ eũ: Nũ

admiratio: ex h

Amenn gd in diſpſiöz gentiu itur⸗
inuenietis. qſi duu eſt ⁊ docturos gẽteſ. Quis

eſt hic ſjmo quẽ dixit q̃ret.
me ⁊ nõ inueniet::⁊ vbi ſuʒ
ego vos nõ poteſt venire:

bitates arguebãt
ꝙ debẽt a iudea
recedẽ ⁊ ire ad pᷣ/

⁊lr̃a pʒ. ſʒ ex fie gno feſtiuitat ſtabat ieſus

clamabat dicẽs: Siquis
ſitit: veniat ad me &t bibat.
Qui eredit ĩ me ſicut dicit

vbi arguũt Zriuz
dicẽteſ: v¶ Qui
eſt ſmo queʒ di.
que.me ⁊ no iue.

⁊ vbi ego ſũ ñ p ſcriptura: flumĩa de ventre
gve 4,0 G h' el fluẽt zan viue. Hoc ãt
qð dixit: Abi ego dixit de ſpũ queʒ accenturi
ſuʒ pʒ ꝙ llud ld erqt credẽtes i eñ. No³ͤndũ
dixit: Queretl me .
⁊ nõ inueniei..nõ eni erat ſpũs dat᷑: qa ieſus
itelligit ꝑ h receſ· nõdũ erat gloꝛiſical.Ex il/
ſus ei a iudea:qꝛ

dixiſſz vbi ero: ⁊
ñ vbi ſuʒ:qꝛ tũc erati iudea cũ ptulit vbũ p̃dcm̃:⁊ ſic pʒ
eoꝝ dubiũ circa xpᷣi vbũ:ſic eni debebat loꝗ obſtinatis
vt vidẽtes nõ viderẽt ⁊ audiẽtes ñ intelligerẽt: pꝓut eãt
de eis ꝓphetatũ Eſa.vj. x¶ In nouiſſimo. Declara⸗
ta oꝛigine doctrine xpᷣi:a oñſio ꝙ erat a deo data ⁊ fa⸗
cta:hic ↄſequẽter inuitat ad ipſaʒ. Et diuidit᷑ in duas:
qꝛ ꝑmo ponit᷑ hmõi inuitanio:ſcòo ex hoc ſequẽs ppli
diſſenſio:ibi Ex illa ergo turba. In pma igit pte d: 4 .
x¶ In nouiſ.aũt die ma.veſti.i in die.vun quia pᷣmus
dies 2 vltimus erant ſolẽnioꝛes intermedis:vel aliter:
In nouiſſimo.i.in octauo:qꝛ pactis ſeptẽ diebꝰ feſtiuita
tis tabernaculoꝝ:in octauo die erat feſtũ cet vel colle/
cte:⁊ dicebat illa dies ſanctiſſima in lege.Cui rõ eſt:qa
figurabat ↄgregatõʒ ſanctoꝝ in ſuꝑna felicitate. In illa
Fdie magno ⁊ ſolẽni y¶ Stabat ieſus ⁊ clamabat.p̃ᷣ
dicando vbũ dei:⁊a ex hoc inoleuit ↄſuetudo vt turbis
vulgarib fiat ſermo ſtando:religioſis aũt ſedẽdo:quia
xpᷣs docebat diſciplłos ſuos ſedẽdo:vt hx Mat.v.Et cũ
ſediſſʒ acceſſerũt ad eũ diſcipli eius:et apiens os ſuũ do
cebat eos.⁊ in plurib alijs locis in euãgelio turbas do
cebat ſtãdo:vt hic hẽrur:qͥd aũt docebat ſubditur:
¶ Siguis ſitit. i. ſiquis deſiderat doctrinam vite.
a ¶ Aeiat ad me.ꝑ fidẽ foꝛmatã. b ¶ Et bibat.aquã
ſapletie ſ⸗ alutarl:nõ ſolũ ad ſufficientiã: ſed etiã ad redũ
dantia: qꝛ fides ⁊ bonitas vni fidelis dz ad alios deriua
ri:qð ondit ſaluatoꝛ ꝑ ſcripturã cui ſnia hẽtur ꝓuer.
v. ſed verba ſũt hic aliqtulũ mutata: ⁊ hoc eſt qð dã:
c ¶ Qui credit ⁊c flu. de vẽtre eyꝰ fluẽt. ad alios ꝑ redũ
dantiã: d ¶ Aque viue dẽ aũt ſapia diuia aqua viua
qꝛ ↄtinuat hoiĩeʒ ſuo pncipio.ſ.deo. e ¶ Hoc aũt dixit
de ſpũ ſcõ. hec ſunt verba euãgeliſte exponẽtis vbũ xpᷣi
pᷣdictũ de acceptõe ſpũs ſancti in ſigno viſibili ſicut ac/

ceperũt apli in die pentecoſtes: qꝛ ex illa acceptõe fcq eſtre/

dundaãtia fidei in pdicatõe euãgelij ꝑ totũ oꝛbẽ. f ¶ Dueʒ
accepturi erãt credẽtes in eũ. Quauis eni apli haberẽt grazʒ
ſpũs ſancti añ illa diẽ pẽtecoſtes:nõ tñ ita plene: ⁊ ꝓpt hoc

lꝗ ergo turba cũ audiſſent
hos ſmões eius dicebãt:
Hic eſt vere ꝓpheta. Alij
dicebãt:hic eſt xpᷣſ.Quᷣidã
aũt dicebãt: Nũnqd a gali
lea venit xpᷣſ Nõnẽ ſcripta
dicit:qꝛ ex ſemĩe dauid ⁊ ð
bethleẽ caſtello vbi erat da
uid vẽnit xpᷣs:Diſcẽſiò ita⸗
q; cã eſt ĩ turba ꝓpter eũ.
Quidã ãt ex ipſis volebãt
appᷣhẽdẽ eũ:ſ:iſèd nẽo miſit
ſup eũ manꝰ. Vẽenef̃t ergo
miniſtri ad põtificeſ ⁊ pha
riſeos:⁊ dixer̃t eiſ ili: Qua

re ñ adduxiſij illũ⸗ Rñnder̃t

miniſtri: Nunq; ſic locurꝰ
eſt homo: ſicut hic loquit᷑:
NRuñdłrũt ergo eiſ phariſei
Nuüngd ⁊ vos ſeducti eſi

illi qui vere credebãt. k

no receꝑãt in ſigno viſibili qð denotat gre plenitudinẽ:cuꝰ

tñ cã ſbdit: g ¶no
dũ erat ſpũs dat. in

tali dinuucine l
2

gno viſibili.
ieſus nodũ erat gloꝛi
ficatꝰ.Ad hoc eni da
tur ſpũs ſctũs vt tra-
hãt᷑ coꝛda fideliũ ad
celeſt glie deſideriũ:
nihil ãt deſiderat᷑ niſi
appᷣhendat᷑ vt poſſi/
bile: poſſibilitas aũt
hũane nãe ad aſſecu-
tõʒ celeſtiũ maifeſtat᷑
p gloꝛificatõʒ hũani/
tatis in xpᷣo: ⁊ iõ puſ
debuit gloꝛificari qᷓ;
daret᷑ ſpũs ſcũs in ſi/
gno vilibili: vt ꝑ fem
videret᷑ adit regni ce
leſtis poſſibilis hoĩ.
i ¶ Ex illa ; tba. Pic
coſequẽtr deſcribit᷑ po
puli diſſenſio ſequẽs
ad vba xpᷣi:⁊ pᷣmo in
ter populareſ:ſcòo in
ter pᷣncipes:ibi Uene
rüũt ergo miniſtri. In
Fng ergo pte dicitur

ſic i¶ ¶ Ex illa ergo turba cũ audilſ. hos ſer. eius dicebat. ſ.
Hic e vere ꝓpheta.i.anthono⸗

matice dict ꝓpheta q ꝓmiſſꝰ eſt deutero.xviij. Pꝛophaʒ
ſuſcitabit de' ⁊c. qð ad ir̃am intelligit᷑ de xpᷣo: vt dictũ eſt

8. ca.pꝛecedẽti. l

m

¶ Alij dicebãt hic eſt xp̃ᷣs. Iſti erat ĩ fide
feruẽtioꝛes pᷣdictis:quia fidei veritateʒ aptius confitebant.
Auide auũt dicebãt. cõtradicẽdo pᷣcedẽtibꝰ. n ¶ u
qd a galilea venit xpᷣs:q.d.nõ:⁊ ꝓpt᷑ h ñ ẽ xpᷣs:qꝛ ẽ galileꝰ.

et adducũt ꝓ ſe arg ex ſcripta dicẽtes: o ( Tone cripta

dicit ⁊c᷑. vbi erat dauid.qñ fuit inunct in regẽ. p ¶ Uenit

xpᷣs.q.d.ſic. Sciendũ ꝙ ſcriptura in pluribꝰ locis pᷣdixit
xpᷣm eſſe de ſemie dauid:potiſſime hiere.xxiij. Suſcitabo
dauid germẽ iuſtũ ⁊c.qð intelligit᷑ ð xpᷣo:vñ in fine auctoꝛi
tatis ſubdit᷑: Et heſt nom qð vocabũut eũ dñs iuſt nr̃. Silr
ꝙ in bethleẽ caſtello naſceret᷑ ſcriptũ eſt michee.v. Et tu be
thleẽ effrata ⁊c.ſedt᷑: Ex te mihi egrediet᷑ qͥ ſit dñatoꝛ ĩ iirł.
et vtrũq; erat verũ de xpᷣo:qꝛ de dauid deſcẽdit ſᷣm carnẽ
2 in bethleẽ nat᷑ eſt:vt pʒ Mat.ij.⁊ Luc.ij.ſed ipſi h'igno⸗

rabãt:eo ꝙ nutrit fuerat i nagareth. q

Diſſenſio itaq;

facta eſt in turba ꝓpt u 2 ibi erãt oriẽ opiniones de eo
id

vt pʒ ex pᷣdictis. r ¶ Qu

a aũt ex ipſis vo.appꝛe.eũ.ſed

repᷣſſi ſunt diuia vtute:ideo ſequit: s ¶ Sed nemo miſit
ſuꝑp eũ manꝰ. qꝛ nihil poterãt ei facere niſi qtũ ⁊ qñ ipſe ꝑ/

mittebat. t

enerũt ergo. Hic ↄñter ponit diſſenſio qͥ

ad pᷣncipes: Et diuidit in duas:qꝛ pᷣmo oñdit᷑ diſſenſio eoꝝ
erga miſtros:⁊ pncipũ ad inuicè:ibi Dicit nicodemꝰ. Tur/

batio pᷣncipũ erga miſtros fuit ex hoc ꝙ nõ ceperũ
qꝛ ad hoc miſſi fuerãt:vt pᷣdictũ eſt:⁊ pʒlr̃a. v ¶

t ieſum:
Rñder̃t

miniſtri.ſe excuſantes. x uq; ſic locur eſt ho ſicut hic
lodtur.q.d.ita bñ loqt᷑ ꝙ non vẽ hõ purus ſʒ plus: ꝓpt qð

temerariũ eſſet ponere ſuꝑ eũ manꝰ. y (

nder̃t ergo eis

phariſei.ex inuidia moti. ʒ ¶ Nudd a vos ſeducti eſſ.i.

Er 3

„ „

Euãgelium

extra veritatẽ ducti.q.d.pʒ ꝙ ſic qð ↄfirmãt exemplo ma b ↄuerſabat᷑:⁊ db ã Ancgeli 5t; . ũbtwotai
ioꝝ 2 legiſpitoxe dicẽtes: a e bncipib.i. ex ſacer ioerligt — abat d. Angeli at inullo ſut tiel
dotib' dpnelpabat in pplo. b ¶ Alis credidit in e aur 2ziné pnt dici opheteex hy an hoib:vt hi Dañ. ij. niiilintf
dotid q pneipab plo. b 4) Alg in eũ. aut 2iõ nõ pñt dici ꝓphete ex h' ꝙ annuciãt hoibꝰ occulte n Siguen
xXbber ſt d Piachen, religioſioꝛes adenal⸗ ex ta⸗ er dcã pʒ ad argumẽta.q;uis eni xpᷣs q;tũ ad laciuc iſtan
libus credidit. hoc tñ falſuʒ erat:qꝛ multi de iſtis credider et1 eà- bris A rara n aa pte inte
cen evi⸗ 3 erat: qꝛ multi ⁊ ſtis credideft ectiua eẽt btũs:nõ tñ erat oino extra ſtatũ vie: ⁊ iõ nõ ſrnarin
Pe expellerẽt:vt unad ſgpbe n la iſti⸗
hẽtur. I. xii. ca. ii sSneinibh Sli. l. an 10, le an pa duſ,⸗
6&Syturba becr.. Arccdheche ier Bncibib aliae rut ei Nunqd ⁊ tu galileuſ ſioeʒ: ſz p' reſurre igiuiͤ,
credidit: q de faci ie ſeig Seé i: aut ex phari es: Scrutare ſcripturas ét ctcʒz fuir euacuata irſent⸗
duci põt ꝓpi iqnoꝛi ſcis. Ded turba hec que nñ vide:qa a galilea ꝓpha nõ q aͤpli ñ et ivia mnn ninn
tiã: ideo ſubdit᷑: nouit legẽ maledicti ſt.DPi/ fſurgit.l Et ruerſi ſt. 1 ſic pʒ P arg. ptn ſini⸗
liicss: Nolur ege ſ⸗ lur git. Et rcuerſi ſt vnuſaſ m ſil̃ oſin,
d ¶ Que nõ nouit le xit nicodemꝰ ad eos: ille 6 — — EU ur pz ex fauennt
gem: maledicti ſunt. venit ad eũ n illeg. q; in domüu ſuã.] Q. II. dictis: ꝛ oblcun⸗ uſc⸗
boc accipiebãt exb 31 ad en noctegyn cat YS Eſus ait pꝛexit ĩ mõtẽ tas cognitois ĩ ip iglumſoin
qo os dentero. xxvij. Ex ipſis: Hungd lex nr̃a iun ¶oliueti: t diluculo ite ſo Hoe no ẽdp ſtiſbaponn
Waledier qn pma dicat hoieʒ: niſi pus audie rũ vẽiti éplui: t oĩſ ppls ve Jaes dh gio⸗ htcſzn
orlectat, e t kitab ipſoel ei cognoucrit nirad el: zæſedés voceb ¶ In ca. vij. vbi dẽ NN 60
xit nicodem. Pic po qd faciat: Rñderut 2 dixe- ad eu: ? ſedes docebat ipoſtilla. Eſt igit bernniil
nit diſſenſio pncipuz E Rndcrut 7 dixe eos. Adducuᷣnt aũt ſcribe ſenſus ſm Aug. ihinn
ad inuicẽ ꝓpt verbũ „ꝗʒ es dochina i iiteen
nicodemi excuſantis ieſuʒ:qꝛ occulte credebat in euʒ iõ vo/ NXerhn: men ſt.
luit eũ excuſaf ex lege dicẽs: f (Nuqd lex nfaludhcatbo A. EIha Ansuſinin hoclo. (Acditio. nunaſiutn
mieʒ ⁊c. volebat eni ꝑ hoc inducere eos ad audiẽdũ xpᷣm: a.ſi Alſtdi uſfetiſta deeegrlügi iet: Mes eno Auadt
vt p v̈ba eius ↄuerterent ſicut ipſe fuit ↄuerſus. g ¶ Et co ſrce rax et iſta doctrina nõ eſt mea: nulla ẽ qunune utgilint
gn r ſaclar dr i danatõe hoĩs nõ leuit eſt ꝓce endũ Xps eſt arrenloſt obögntioen o 4. dil chno
5 erũt ⁊ dixerũt ei. de veritate turbati: qꝛ hoies in eſſe niſi alicup:⁊ ſuã doctrinã dixi ſeg qr vbi no pot npenbicg
icdia a haradia aaltat uorecipint pfunltez. . 3 ienin eſſe niſi alianlere u4 doctrinã dixit ⁊ ſeipſũ ⁊ nõ ſua qꝛ ſiechdionen
um gall gt1 oigiut b galtei d 1 Berurareſauptr⸗ beng mitaleut e iegeude Werdorninand a S
ras.i. diligent ↄſidera:qꝛ vẽ ꝙ nihil de eis ſcias. l „ H r s „°. ll. n .
de:qꝛ ꝓpha ⁊c. h 2 counpliclt e ialſu:guls firel⸗ ne ar ülceret ega n ſum a memetiſ e er aug. Vmaibn⸗
sar e pherts generalit᷑ aliq fuerũt nati de galilea:videlʒ n⸗ in ſeipſ e erpof ii; poſtillatosio eunen tn
heliceus:thobias:⁊ delboꝛa ꝓphetiſſa: 2 foꝛte plures alji. aær M caplo.vij. vbi dicit: Me⸗ t .. o
Si aũt intelligat᷑ de ꝓpheta ꝓmiſſo ad ſalutẽ ppli q ẽ canlo v vbi oiei:: Meg ooetria no eſt neg achr uͦme
elligat de me Rlari
ſias: vt freqᷣnter dem eſt: ſic eil, falſuz eſt verbi Sg qꝛ 1 Vbi vonillato⸗ verba beati Aus mclaric ſnunne
ipſo ſeribi⸗ E i dz eſſe nagçare ⁊ p ↄñs de galilea: quia Ego qui ſum drglaa aito enno u enetbſſ nitte⸗
naęaret eſt iĩ galilea: d eniĩ xpo Eſa.xj.ſᷣm veritatẽ hebꝛai a patre ⁊c. Pãc intelligibilẽ ſã ex dictis be Nacd ddf
9 tige nd xj. ym veritat ai a patre ⁊c. Hãc intelligibilẽ ⁊ ſummariã ex dictis beati fleri
cã:Egrediet᷑ vᷣga de radice ieſſe ⁊ nagçare de radice eiꝰ cõde/ A o ar& Bie alc X victisbe lmitleinl
ſcendet. hoc aut poterat rñdere nicgaenr qerat lbiſotus: Aug . ſauere finaliter Bargenlner alunnnis d ein⸗ timſütei
4 ſʒ no fuit auſus:nec mirũ qꝛ etiã apli illo tpe erãt timidi. An aplm Ml. nenn malnde e
DNo, ym ¶ Et reuerſi ſi ⁊c. q; eoꝝ ↄſiliũ ꝑ diuiſiõʒ ſuit diſſipa- Eſus aũt. Declarata oꝛigine doctrine:hicↄñter danmi
, Pi i· tũPHic q̃rit᷑ vtꝝ xpᷣs fuerit ꝓpha. Et arguit dmo ꝙ no:qᷣ neraut. Declarat 'Sarznocnineenlfaliſu Maeeci
Apc nit. eſ eſeſ finelt. Pha. Er argult pmo ꝙ no: qa ponit ipſa doctrina: ipſa aũt habet virtutẽ illu ſch
pphetia ptinet ad cognitõz intellectius: vt pʒ Dañ.x. Intel ninatiuã ? viuificatiuã ideo ſic pcedit:q; pmo .
ligentia opus ẽ in viſide:xpᷣs aũt ſm ptẽ inkeſleeriu⸗ erat in oeclarat ejus virtutẽ illuminatiuaʒ: ſs Vinue⸗ ue DV
ſtatu beatitudinis:in quo nõ manet ꝓphetia ſed magis eua ficatiuã.x.ca ibi Amen .:No ven e duaſ yluſin
cuat᷑ ⁊ ceſſat:vt hẽtur.j.coꝛ. xiij.ergo ⁊c. Iñ cognitio ꝓppe quia ens oſdttar cins virrusilimninatibs ratdts hreſon⸗
tica quandaʒ obſcuritatem impoꝛtat: ideo dicitur pꝛophe ſcdo p ſenſibile ſignũ ca. ſequẽti: t pꝛeteriẽs ahma oot
ta qſi ꝓcul fans: in xpo aũt non fuit enigmatica cognitio: in duo:q; cuagelſta bmo urochnatx ocents ſco nngein
qꝛ ab inſtãti ↄceptois aia ey vidit clar eſſentiã diuinã:ᷣ nẽ oñdit doctrine eius Anutkibi Iterũ go bma in duo nnli nſa
ſ ſpohn⸗ infa⸗ J mlessn pheeti⸗ pdicx uit ventur? quia pmo ponit᷑ voctrina veritatis: co cõfutatio falſi ihae
a antonomatice dici. Bñſio: dicendũ ꝙ ꝓpha tatis: ibi Adducũt aũt. Circa pꝛimũ ſciendũ: debituſ nelh
ſim nois interpᷣtatõʒ dẽ q̃ſi ꝓcul fans inq;tũ annũciat ea qᷓ udete att nmis ſice f dine baizpiii
ſac loginqj ab Doſnzco le tane anniclar qᷓ mocdus docendi veritatẽ fidei eſt pᷣmo haurire in oꝛĩ one ieini
elter inteiline V ognitoe. . ginqtas põt dupli poſtea effundere pplo in pdicatõe: ? ideo xpᷣs volẽs da ni
titer intelligi. Uno mõ reſpectu pphete anunciãtis: ita ꝙ ea re exẽplũ pdicatoꝛib eccleſie aliqñ añ pdicatõʒ ſeqſtra ietfun
q̃ annũciat ſint ab ep cognitõe lõginq: ꝓpi obſcuritatẽ ſue bat ſe ĩ oꝛone:⁊ hoc eſt qð di: a Jeſus aũt pꝛexit in uünneſon
cognitõis:⁊ hoc nõ ptinet ad ꝑpfectõʒ ꝓphetie:ſed magis ad até oliueti don:⸗ nat ninwale⸗
oͤfectũ: vt pʒ Nurri vij. . 3, pphetie:ſed magi montẽ oliueti. cauſa oꝛandi:qꝛ domug marthe in qua Niede luſ
: vt pʒ Nũrri. xij. ca. vbi moyſes dẽ excellentioꝛ: ꝓpha hoſpitabat᷑ erat ppe montẽ illũ. b ¶ Et diluculo ite- glüg⸗
eo ꝙ deuũ palã ⁊ nõ ꝑ enigmata viderat: quẽ alij cognoſce rũ venit in templũ. ad oñdendũ i eo gelũ aĩ Et Ungftſedeh
bat in ſomno ⁊ viſioe. Alio mõ intelligit iſta lõginꝗtas re· omnis ⁊c np ddar rentoje uic a . l bim
ſpectu alioꝝ hoĩuʒ cũ qbꝰ ppha ↄuerſat:d ta nis ⁊c. docebat eos.de ſalute aiaꝝ: quid aũt tũc di/ tactaunn
* hoiuz cũ db' ꝓpha ↄuerſat᷑:qᷣbus annüciat oc xerit pᷣtermittit euageliſta:qꝛ pnci aliter intendebat de lchyil
culta:⁊ hoc eſt de rõne pphetie:⁊ i Ar en⸗ n arlc enageliſtaꝛqꝛ Pno t⸗ bifl
ſt dicit ex hoc alcee etie: ⁊ ideo Aug'.xvj.atra fau ſcribere illa ex qbus eius deitas mãifeſtabat᷑:ex quibus nllhn
ſtu dicit ꝙ ex hoc aliqs dẽ ꝓpha qꝛ annũciat ea qͥ ſt lõgin diiſſenſio iudeoꝝ õ euʒ oꝛiebat. d ¶ A ducũt. hHic cõ tllni
qua a coi cognitoe hoĩuʒ cũ ꝗbus ↄuerſat᷑ ĩ via:xpᷣs aũt añ ſequẽter ponit᷑ ↄfutatio ſalſitatis: et diuidit i Flliirannn
aſſiõʒ ſuã qtũ ad ptẽ ſenſitiuã erat viatoꝛ: ⁊ cũ alijs hoĩ quẽter ponit ↄſutatio ſalſitatis: et diuidit in duasp. N
. tũ ad ꝑtẽ ſenſitiuã erat viatoꝛ: ⁊ cũ alijs hoi tes:qꝛ pmo ponit᷑ iudeoꝝ maligna iterrogatio: ſcoo ſbᷣ ateniſtſcn
us ↄuerſabat᷑:⁊ iõ quis clare videret diuia ſecreta: tñ e e Qchind ponk mudtoan tee Ge . ſoſigrigt
vere ppha inqtũ erat loginq a cogni diuia ſecreta: tñ erat iungit᷑ xp̃ᷣi benigna rũſio:ibi Jeſus aũt inclinãs. In bꝛi ſnrit
inqti erat loginq a cognitoe alioꝝ hoiuʒ cũ q ma ergo ꝑte dicit ſic: d¶¶ 2 ucũt aut ſcribe.i illi nlu

oie in
pohe

mmamm ipi on
inimmliii
tMadoun
tmtuben
s inoͤn 1
ſummanäcroid
tiſüecklunnien
npnaimtneng!
J.
cugnedon⸗
ianühs
Ginidnſn
arun i
nan
rn
6ſh

.—————

habebãt noticiã ſcripturaꝝ. e ¶ Et phariſei.qui vide

bant᷑ p alijs religioſi· f ¶ Mulierẽ in adulterio depᷣhẽ

ſam. Si querat᷑ q̃re nõ adduxerũt adulterũ eius:cũ ſᷣm
legẽ eſſet eadem pena plectend':põt dici ꝙ ꝑ hoc volue
rũt ponere ſuſpitõʒ in coꝛde ppli ꝙ fuiſſet aliquis diſci-
pul ey:⁊ ideo nõ
adduxiſſẽt eẽ ad , „
eius iudiciũ. Nel ct phariſei mulierẽ ĩ adulte
aliter ſoꝛte aduli rio dephenſaʒ: ⁊ ſtatuerũt
erat diues: ie
iadcrur Ppontir giſterꝛhec mulier mõdo de
ergo queſtoz bꝛi phẽſa ẽ in adulterio. In le/
anke riſio ad ge ãt moyſes mãdauit no-
erem dis bmo lapidare. Tu er
vt vi: g¶ Mgrẽ go qd dicis:Hoc aũt dice
hec mir.in qͥ alle· bat tẽtantes eũ:poſſent ac
gãt pñtiaʒ pſone: cuſare eũ. Nſus ãt inclinãſ
Tpñtiaʒ facti uʒ ſe deoꝛſuʒ:digito ſcribebat

ik: h &M *e. 4
Tante h a eſt i 1 terra. LCu Er 60 pſe eueraret

adulterio. Et ar interrogãtes: erexit ſe:ct di
guũt grauitatem xit eis: Qui ſine pctõ ẽ vĩʒ
tare pene biege in bm ĩ illã lapidẽ mittat.Et
flicte cũ delee. eE ſe inclinãs ſcribebat .
In lege autezʒ terra. Audiẽteſ aũt hec un
moyſes mã. no. p vnũ exibãt icipiẽtes a ſe
h'mòi lapidare.
u ergo qͥd dicis. Et ſubdit᷑ cã qᷓonis: Hoc aũt di/
cebat tẽtantes eũ.ad capiendũ ipſum ex rñſione vt poſ
ſent accuſare eũ. Uidebãt eni tantã eꝰ manſuetudinẽ ⁊

miſericoꝛdiã ꝙ pbabiliter credebãt eũ iudicare ipſaʒ di

mitti:⁊ ſic accuſaret᷑ ab eis vt trãſgreſſoꝛ legis:ppter qð
reduxer̃t legẽ ad memoꝛiã ne poſſet excuſari ꝑ legis ob
liuionẽ: ſi aũt ecõtrario diceret eã lapidandã:videbatur
dicere alia ſua dcã ⁊ fcã q̃ erãt ð pietate miſicoꝛdia
¶ Jeſus aũt. Hic ponit᷑ xpᷣi benigna rñſio: Et diuidit᷑
in duo: quia pᷣmooſtendit᷑ in ſua rñſiõe iuſticiam te⸗
nuit:ſcðo ꝙ a mia nõ declinauit:⁊ ꝑ hoc vtrãq; eoꝝ ca
uillatõʒ euitauit: ſcõa ibi Erigẽs aũt. Circa pm ſcienduʒ
ꝙ ſuã ſniaʒ ſᷣin modũ iudicialẽ piᷣ ſcripſit poſtea ptulit
hoc ẽ qð vẽ: l
illud qð poſtea ꝓtulit ad maioꝛẽ certitudinẽ. m
ergo pſe.inter.eũ erexit ſe.ad eoꝝ impoꝛtunitatẽ repꝛi⸗
mendã. n ¶ Et dixit ꝗ ſine pec.eſt vim pᷣm in illa la.
mittat.q.d.puniat᷑ peccatrix ſed nõ a peccatoꝛibꝰ:imple
at᷑ lex quã allegati ſed nõ a trãſgreſſoꝛibꝰ legis.In inferẽ

do eni penã iuſtã debet obſuari debit mocy. o Et 7—

iterũ ſe inclinãs ſcribebat in terra. Dicũt alid q; ſcribe⸗

bat ideʒ qð pᷣus ad oñdendũ maioꝛẽ firmitatẽ ſnie. Alij

dicũt ⁊ melius vt vẽ ꝙ ſcribebat eoꝝ pctã vt ñidẽt
ineptos ad accuſatõʒ h' femie:iõ ſequit: p (¶ Un poſt

vnũ exibãt.qꝛ grauioꝛibꝰ crimib' irretiti erat:ſed ſi q̃ra

tur qũo ſcribebat:dicendũ q; nõ ſcribebat pꝑ ſingula:ſʒ
diuia virtute potuit facere ꝙ in aliq̃ figura ab eo ꝓtra
cta qlibet eoꝝ videret ſua ppꝛia peccata: ⁊ nõ alia: nec
ab alijs videbant. q EE remũſit ſolus ieſus ⁊c᷑.Nõ

eſt intelligendũ ꝙ xp̃s remãſit ſolus ſimpliciter cuz illa

muliere:qꝛ remal⸗ erũt cũ eo diſcipuli ⁊ multitudo ppli:
ſed remãſit ſ. olus a ſuis calũniatoꝛibꝰ. r Erigẽs. Po
ſito rigoꝛe iuſticie:hic xps ipᷣm tẽperat dulcoꝛe miſeri⸗

atoꝛibus. S

coꝛdie:a h e Dritaluns aũt ſe ieſus ↄfutatis calũni

ixit ei:mir vbi ſunt qᷣͥ te accuſabãt.in

eã i medio:⁊ dixer̃t ei: M gens auteʒ ſe ieſus dixit i:

MNemo te ↄdẽnauit: Que

eſt eis ieſus dicẽs:Egò ſuʒ

eſus aũt incli.ſe deoꝛ.di.ſcri.in *&
u

quo examiĩat᷑ ð accuſatõe:⁊ cõſequẽter de ↄdẽnatõe.lemo
te ↄdẽnauit. ⁊ ſubdit᷑ mulieris rnſio: t ¶ Nemo dñe.qᷣa
receſſerãt vt viſuʒ eſt:ſubdit᷑ xpᷣi abſolutio: v ¶ Dixit auũt
ieſus:nec te ego ↄdẽnabo.qꝛ veni peccatoꝛes ſaluare ⁊ non
ↄdẽnare. ia
aplius noli peccare.
„ „. ſaluado. n. nãm dã-
nioꝛib:&t remãſit ſoł ieſus nat culpã. Circa hoc
⁊ mlr in medio ſtãs. Eri ſciendu ꝙ hoc factuʒ
rbi n5 eſt trahẽdum
ad ↄſeqntiã: imo de/
Mlr vbi ſt ꝗ te accuſabãt: Perſacergotes i ſoꝛo
pniali iponere pniaʒ
ſim ↄditõʒ peccãtis ⁊
eccati: qꝛ nõ hñt ta
eʒ ptatem dimittẽdi:
poterat etiã xpᷣs illi
mulieri tãtã ↄtritõeʒ
dare ꝙ ſufficẽt ad de-
letõʒ illo culpe pe-
ne: 2 illã ↄtritõʒ cos⸗
ſcere:nõ ſic aũt alius
ſacerdos:qͥ nõ nouit
coꝛ nec videt: qꝛ hõ

.

dixit: Nemo dñe. Dixit au
tẽ ieſus: Mec ego te ↄdẽna
bo. Vade tt ia aplius noli
peccare. Ieꝝ ergo locutuſ

lux mũdi: Qũui ſeꝗtur me
nòn ãbulat ĩ tenebꝛis: ſd
hẽbit lumẽ vite. Dixcrunt
ergo ei phariſei. Tu de te⸗
ipſo teſtimoniũ phibes:tè
ſtimoniũ tuũ nõ ẽ veꝝ.Rñ
dit ièſuſ ⁊ dixit eiſ:Et ſi ego
teſtioniũ ꝑhibeo de meipo

j. reg.xvj. a ( Ite
ergo. Poſtq euãgeli⸗
ſta introduxit xpᷣm
docentẽ:hic deſcribit
doctrinã ipſõ qtũ ad
ad virtutẽ illuminati
