cie:a vt oñderet magnitudinẽ ſue potẽtie:⁊ hoc ↄfirmat di
cto eſa. xlij m trãſlationẽ lxx. I ¶ Ecce puer meus.i. xp̃s
q fuit puer in foꝛma ſui: m ¶ Electᷣ quẽ elegi. Hoc dupli
cat᷑ ad oſtendendũ ꝙ ip̃e fuit elect᷑ ad pficiẽdũ opus nr̃e re-
dẽptiõis ⁊ nulluj ali:qꝛ ꝑ nullũ aliuʒ poterat ita competẽi
fieri. n ¶ Dilect'me ac]. Doc dĩ metaphoꝛice de do ad ex
L Peineal magnitudinẽ paterne dilectionis ad filiũ:ſic apð
boies ille qͥ multuʒ diligit᷑ dẽ hii coꝛdi. o ¶ Ponam ſpᷣm
meũ ſup eũ.qꝛ ſps ſcũs reꝗeuit ſuꝑ eũ i humana nã:vt hẽt
eſa.xj. Egrediet᷑ vga ð radice ieſſe ⁊c.ſedt᷑. Et requicſcet ſu/
per eũ ſpũ ſapiẽtie ⁊c. p ¶ Et iudiciũ gẽtibl nunciabit:qꝛ
xps futuꝝ iudiciũ nũciauit hõibus pꝑ ſuam pᷣdicationẽ: vt
ha.j. Silr iĩ iudicio futuro ſententiã iudicij feret ĩ hũanita-
te:q; in eadẽ foꝛma in qᷓ iudicat eſt coꝛam pilato in eaſ ede
bit in iudicio: hoc excepto ꝙ tunc apparebit i foꝛma glioſa:
hoc ẽ qðò dẽ Act.j. Hic ieſus qͥ aſſũpt eſt a vobis ſic veni
et. ſ. ad iudiciũ ſiẽ vidiſtis euʒ aſcẽdentẽ.i.in foꝛma humãi/
tatis glioſa in qᷓ aſcẽdit in celũ.ſequit: q ¶ Nõ contẽdet.ſ.
vt vindicet᷑ vt pʒ ex pꝛedictis qꝛ ꝑpſecutionẽ phariſeoꝝ dcli/
nauit humilr abſq; ↄtẽtõe. r ( Ieqʒ clamabit vt. ſ. libere
tur ſiẽ patuit in ſua paſſione. s Mec audict aliquis in

qꝛ h fuerat pᷣdict
nõ confrin. ꝑ harũdinẽ quaſſat
cus a fide ⁊ pietate vacuus. v

uz eſa. liij. Sicut a
ſe obmutelcet 1 ñ aperuit os ſuũ. t¶¶ PHat qual
az intelligit ppluj iudai/

Arüingi

t linu fumi.nõ exti.

plateis vocẽ eð. qð pʒ ex ſua taciturnitate coꝛaʒ pilato:
gnus coꝛã tondente
beriain⸗ quaſ.

pboc intelligunt
„ „ gentiley in quibuj
mee. NPoͤnã ſpũm meum daias ronie4,
ſr eũ è᷑t iudiciũ gẽtibnũcia Rat oſoemgine
bit:neq; audiet aliqs ĩpla tefumo volunta⸗
teiſ vocẽ e.· Harũdinẽ qᷓ tis malefaciendi.
vult g dicẽ ꝙ xpᷣs

ſatã nõ ↄfriĩget:& linũ fumi

gãſnõ extiguet:donec eijci

bant: Nũgd h fil dauid.
Ahaͤriſei auteʒ audientes

p foꝛtitudinẽ dita
tis noluit reſiſter

at ad victoꝛiã iudiciũ: ᷑t in iudeis ⁊ gentilib
noie ebgẽtel ſpabũt. Tunc en crucifigentib:
oblal'ẽ ei demoniũ habẽs qꝛ iudei crucifire
SS er rũt liguis ſuis ipᷣʒ
cecus ⁊ mutr:⁊ curauit euʒ iiuſte accuſando.
ita vt loqueret᷑ ⁊ vidẽt. Et ¶ gentiles vero ma
ſtupebant oẽſ urbe et dice nibißʒ erucifigẽ⸗

do: qꝛ milites pi/

lati q erãt gẽtiles

hoc fecerũt: vt hẽ

dixèrũt: Hic nõ eiſcit ðmo Joh. xix ſequit:
nel niſi ĩ beelębub pꝛicipe x ¶ Donec eici⸗
dmõioꝝ. Jeſuſ ãt ſciẽs co ar ad victoꝛia iu/
gitatioes eox dixit eis: Oẽ dlci i donee e
regnũ diuiſuʒ ʒ ſe ðſolabit extremũ iudiciuʒ
“ in àqͤ9Ü) 5[manifeſtabit

ſua victoꝛia. Lũc eni inimici eb ponent plenarie ſub pe
dib eius: vt h in pᷣſ. viij. Oia ſbieciſti ſub pedib'eius.
y¶ Et in no.ei gẽ.ſpe.qꝛ ad pᷣdicationẽ aploꝛũ gẽtiles

—

ad tidẽ ↄuerſi ſi: iudeis ꝓ maioꝛi pte ĩ ifidielitate rema-
latus eſt. Hic ↄñter ponit᷑ ↄfutato/

calũniantium xpᷣi bonitatẽ attribuẽdo ep miracula ſpi

ritui maligno: et pᷣmo ponit᷑ eoꝛũ calũniatio:cal
cõſutatio:ibi Jeſus aũt ſciẽs. Circa pᷣmũ ponit᷑ euidens

ſniatio:? calũnie

miraculum de eiectione demonis ceci muti: nõ da ta-
lia ſint in demone ſoꝛmaliter ſʒ effectiue qꝛ hoĩeʒ quem
obſecderat cecũ mutũ effecerat: ⁊ iõ ipo eiecto hõ loq;

batur: a

¶ Et ſtupebãt oẽs turbe.admirantes dinam

virtuteʒ in chꝛiſto. b ¶ Et dicebant.nundꝗ hic eſt fili
us dauidequaſi dicerent ſic: qꝛ hic eſt xpᷣ nobis pmiſ/

ſus de ſemie dauid. c
.ſ. confitente ipſum eſſe

„

büle negare non poterant:i

Phariſei aũt audiẽtes.turbaj
tente) i chꝛiſtum ꝓpter euidentiã facti
d ¶ Dixerunt hic non eijcit ⁊c. quia enĩ factum mira
deo modũ faciendi calumni-

abant dicentes ipſũ per aliquem demonem ſuperioꝛem
ſibi familarem ⁊ pꝛiuatum eijcere demones inferioꝛes
de coꝛpoꝛibus obſeſſoꝛum:ſicut ſupꝛa dictuʒ eſt ca.ix.
e ¶ Jeſus autem ſciens. Hic ponitur calũnie cõfutatõ:.

et pꝛimo oſtendit ꝙ miracula que faciebat nõ poterät

attribui ſpiritui maligno: ? ꝙ oportebat ea attribuere
ſpiritui diuino:ibi Aut facite arboꝛem bonam. pꝛima

in duas:qꝛ pꝛimo oſtendit pꝛopoſitum p roneʒ.ꝛ iſtoꝛũ

calumniantiuʒ dãnationem:ibi Ideo dico vobis.pꝛiꝰ
oſtendit qᷓtuoꝛ rõnibus. p rõ talis eſt: qꝗꝛ ſi ꝑ demoneʒ
aliquem eüciebat alios ſequitur ꝙ diuiſio eſſz inter eos
1 ſic non poſſet ſtare diu poteſtas diaboli:a ex hoc ſeq/
tur aduentus chꝛiſti per quem poteſtas demonis erat
auferenda:⁊ hoc eſt quod dicitur: f ¶ Omne regnuʒ
di.con.ſe deſola.⁊c.⁊ patet littera.ꝰ rõ ponitur ibi:

laro⸗
lente
af.
lca⸗
eri
unt
tbr⸗
ng
Nin
ng
nen⸗
unrp
eps
dita
rllib⸗
nu.
cfire⸗
i,
ndo.
oma
ifige⸗
S pi⸗
eiles
wthi
guit.
ehch
rii iu⸗
nee ve⸗
gnidi
vdicin,
feſabtt
eſubpe
beirs
gitie
erema
futato⸗
ulaſpi
lünie
nidens
6ate⸗
zem
poͤloi
8dinen
td
ni/
Glurbaf
nüͤſen
umm
alumnd
orct
ſeriore⸗
tai.
utoto⸗
oterat
ibuer

pꝛimmn

ziſtori
.p⸗
emong
mmtos
eſc⸗
unt
uʒ
be

ſas ſe
m

Watth ei x . .

Et ſi ego in bel.ei.de.⁊c᷑.qꝛ nõ ſolũ xpᷣs eijciebat de
mones:ſʒ ẽt diſcipuli xp̃i in noie e:a nõ ſolũmodo di
ſcipli: ſed ẽt aliqᷣ iudei ans erãt xpᷣi diſcipuli: ſᷣm ꝙ dẽ
mar.ix. Uidimus quẽdaʒ in noie tuo eijcienteʒ demõia
̊ nõ ſeqtur nos:nõ poterãt aũt iudei dicẽ ꝙ apli facẽnt
miracula virtute H
magica cum eſſet H
ſimplices ⁊ illitte æ omnis ciuitas vel domꝰ
rati. x ſi diceretur diuiſa contra ſe non ſtabit.

de apoſtol ꝙ xpᷣs . 1.

magicã:tñ nõ po cit aduerſus ſe diuiſus eſt:

terat vici de eis q quomoõ ergo ſtabit regnuʒ
no erat eu diſcipli erꝰ: Et ſi ego ĩ belcebub eij
cuz 5 eijcerent de⸗ ù
mones inoie xbi (io ðmões filij vi ĩ q eijci
vt dictum eſt:ꝛnec Ut: Idèéo ip̃ᷣi iudices vãii er̃t

poterat hoc attri Si autez ego in ſpu dei eij
buiſpũ maligno: cio demões:igitur puẽit in

nec eiectio demo⸗
nu facta per wkllllllmöm —
⁊ hoc ẽ qð dẽ: a ¶ Et ſi ego in beel.eij.de.fi.ve.i.apłi
q eꝛant de ſemie iudeoꝝ:vł alij iudei ꝗᷓ nõ ſequebantur
Xxpm in q eqciut.q.d.cuʒ nõ poſſitis h attribuẽ niſi vᷣtu
ti dine: 8 Oñs nec eiectio facta ꝑ me:vt pʒ ex dicij.ſeqᷣt:

vt viſũ eſt:ſimilit vos regnum dei. At quo

b ¶ Ideo ipi iudi.ve.erũt.ð apoſtol pʒ ꝙ erũt iudices
i. aſſeſſoꝛes xpᷣi in iudicio:vt h j.xix. Cuʒ venerit fili

hois in ſede maieſtatis ſue ſede. ⁊ voj ſu.ſe. xij.iu.xij.tri

bus iſrl. Si aũt accipiat p iudeis nõ ſeqntib'xpᷣm ꝗ tñ
euciebãt demones in noie ei:ſic dicunt᷑ iudices alioꝛuʒ
nõ credentiũ qꝛ ex facto eoꝝ alij oſtendent᷑ ↄdẽnabiles:
q⁊ nõ crediderũt ĩ xpʒʒ:cudeitas declarata fuit p mira
cula in vtute eius facta. c ¶ Si aut ego ĩ ſpi. di eij. de.
ſiẽ ocluſũ ẽ ex pᷣdict. d ¶ Igt ve. in vos reg. dei. i. xpᷣj
curegnũ erat a deo ꝓmiſſuʒ Eſa ix. Regni erꝰ nõ erit
finis:⁊ iſtud regnũ expectabãt iudei:tñ in hoc erãt ðce⸗
pti:qꝛ credebant iſtud regnuʒ tpale:quẽ erroꝛeʒ excluſit
xps dicẽs ioh.xviij. Regnũ meu nõ ẽ de hoc mũdo.itiã
roneʒ ponit ibi: e ¶ Aut qũo põt qᷣſq intra.ĩ do.foꝛ.
.diaboli.de q; ſcribit iob. dij. oe ptãs ſup tram q̃ ei
cõpet. Domant eius ẽ hõ obſeſſus ĩ q̊ hitat ſici domo
ſ 6 Et vaſa ep diripere. vaſa aũt ſũt hoĩes pctoꝛes qui
a xpo diripiuntiñ de ptate demois ꝑ ipᷣm eripiunt᷑.
g ¶ Niſi pꝛ alligauerit foꝛtẽ.i.diabolũ.quaſi dicẽt cũ
iſta feceri: vt pʒ:ſ. eqtur ꝙ ipe diabolus ſit ꝑ me alligat
Ex ̊ cõcludit᷑ ꝙ ipᷣe ſit vere xpᷣs:qꝛ in aduẽtu xpᷣi pote/
ſias demòis erat diminuenda ⁊ arcendaſqrtam ronem
poit ibi: Qui nõ ẽ mecũ.⁊ talẽ volũtas eꝗq obedit ali
cui ẽ ↄfoꝛmij voluntati illi ꝰcui obedit:ſaltẽ ĩ fcõ:⁊ ideo
ſi xpᷣs in vᷣtute demõis facẽt miracula ſe eqret᷑ ꝙ xpᷣs ⁊ de
mon eẽnt ↄcoꝛdes ĩ factis:hoc autẽ patet falſuʒ qꝛ facta
chꝛiſti ⁊ doctrina erant ad retrabendũ homies a pecca-
tis:facta aũt demonis ſunt ad diſtrahendũ homies per

peccatum:ex quo ſequitur ꝙ xpᷣs SH in vtu⸗

n
te demonis: ⁊ hoc eſt qð dicit: h ¶ Qui non mecũ

per concoꝛdiam in facto ⁊ voluntate. i ¶ Contra me.

eſt. ⁊ huiuſmodi eſt diabolus: vt pʒex dictis. k ¶¶ Et
qui non congregat mecum.ſ. fideles ad vnitatem fidei
reducendo. I (Saatr ⁊ hic eſt diabolus qui diuer
87 hereſes ⁊ ſciſmata quantuʒ poteſt itroduẽ.
n ¶ Udeo dico vobij. declarata phariſeoꝛũ falſitate:H
conſequenter oſtendit grauitatem peccati ipſoꝛum. Aid
cuiuj euidentiaʒ aduertendũ ꝙ phariſei ⁊ legiſperiti ex
conſideratione operationis chꝛiſti ⁊ ex conſideratione
leripturarum: in quibuj de aduentu chꝛiſti erat tempuj

determinatuz: vt habetur Danieł.ix ⁊ conſimiliuʒ pᷣmo co
gnouerunt ipſum eſſe chꝛiſtuʒ:vt habet᷑.j.xxj. Agricole vi/
dentes filiuʒ dixerunt intra ſe:hic eſt heres.⁊ glo ibideʒ diẽ
pmo cognouerũt ipᷣʒeſſe xpᷣʒ ſᷣm vitateʒ:qꝛ tñ incepit vi
cia eoꝝ repꝛehendẽ ⁊ 3 ſimulationeʒ eoꝝ publice pᷣdicare:
̃̃ͦ;ð i coceperũt odiuʒ 2
, , inuidiaʒ ↄtra ipᷣm:ex
poteſt quiſquam intrare in quib'excecati a pma
domum ſoꝛtis:&t vaſa eius noticia ceciderunt in
diripere:niſi pꝛiuſ alligaue Hõ Ren
rit foꝛtem: Et tunc domuzy rectuʒz: r ex tunc ince⸗
illius diripiet. Qui non eſt perunt oĩa facta eius
mecum contrà me eſt: èt ꝗ interpꝛetari in maluʒ
nonↄgregat mecuũ ſpargit pꝛimo vocauerunt
. Ber er ũ voꝛaceʒ ⁊ potato⸗
Ideo dico vobꝛomnt pec rem: pctõꝛũ amicu
n0 . „ SIE. 3
catuʒ et blaſphemia remit zin tantam inſania
tetur hominib:ſpiritůs ĩt gunlirnt Wmirru
eri. ſrretter qᷓ nullo modo po
blaſphemie noremittetur. terant fie nlli vꝛie⸗
́”YUMUĩ dina demoi attribue
bãt:vt pʒ ex dcis.⁊ lIʒ pᷣmũ eẽt graue pctm:tñ erat ſolũ blai
phemia ò ei hũanitatẽ:amtñ fuit incõpablr graui:qꝛ erat
5 edinitatẽ: vñ tal blaſphemia ẽ pctm in ſmſcm:qꝛ ẽ ipu
gnatio vitatis agnite:qꝛ ſiẽ viſũ ẽ ii pᷣmo vitateʒ cognoue
runt de xpᷣo:ſʒ excecati erroꝛe ⁊ inuidia ipugnanerũt: ⁊ talł
erroꝛ cauſarex malicia ñ excuſat:⁊ hoc ẽ qð dic: n ¶ Oẽ
pctm pꝛocedẽs.ſ.ex ignoꝛãtia ⁊ infirmitate. o ¶ Et blaſ⸗
phemia.ex talibꝰ ꝓcedens. p ¶ Remittet᷑ hõib.i. remiſſi
bile ẽ pctm̃ de ſe:qꝛ dirrecte no obuiat pᷣncipio ꝑ qð fit re-
miſſio pctõꝝ:ſic obuiat pctm̃ in ſpmſcm:cuhſex ſunt ſpẽs
deſperatio:pᷣſũptio:obſtinatio:finalis ipenitentia:iuidetia
fraterne gratie:ipugnatio vitatj agnite: Cui ſufficientia ſic
accipit ſʒ ꝙ remouet ab hoie pᷣncipiũ ꝑ qð fit remiſſio pec
cati: ⁊ h cõtigit tripłr:vno ex ꝑte ip̃ius dei: alio mõ ex pte
donoꝝ ipius:alio ex pte pcti ippᷣ.Ex pꝑte ipᷣius ði pncipiuʒ
per qð remittit pctm̃ ẽ ipa dei miſicoꝛdia: ⁊ hec tollit ꝑ de
ſperatiõem:ſic fecit cayn.Alũtimoꝛ iudicioꝝ dei ẽ pncipiũ
p qð aliqs reſilit a pctõ:⁊ hoc tollitur per pꝛeſũptioneʒ per
quam aliquis pꝛeſumit cõſequi gloꝛiam ſine meritis quan⸗
tuncunq; agat male. Ex parte autem donoꝛũ dei duo ſunt
q̃ maxime faciũt hominẽ retrahi a peccato.pmuʒ ẽ verita/
tis cognitio:⁊ hoc tollit᷑ ꝑ hoc ꝙ aliquis vitatẽ agnitazʒ ipu
gnat:⁊ ſic impugnat viam ſalutij ad ſe ſcient᷑ repellit.2 ẽ
gratie diuine collatio:⁊ hoc repellitur ab homie quantuʒ
eſt in ſe per inuidentiam fraterne gratie:⁊ nõ accipitur hic
inuidentia fraterne gratie pꝛout aliquis inuidet fratri ſuo:
vel alicui ſingulari perſõe: ſed quando eſt tanta malicia in
eo ꝙ diſplicet ſibi de gr̃a dei creſcẽte i mũdo.Ex ꝑte pcti vo
duo ſt q retrahũt hoĩeʒ a pctõ.vnũ ẽ turpitudo actomiſſi
ex cu ↄſideratione ſolet hõ penitere:⁊ hoc tollitur ꝑ fina⸗
lem impenitentiã.nec accipitur hic finalis ĩpenitentia put
ẽ peccati circũſtantia.ſ.q aliqs in pctõ moꝛtali moꝛit᷑: ſed
qñ alidqs tãte malicie ẽ ꝙ elegit de pctõ ſi uo nũqᷓ; penitẽ: ita
nõ vellet ꝙ de daret ſibi graʒ penitẽdi.xmè bꝛeuitas dele⸗
ctatõis q̃ in pctõ ẽ:ex cuoſideratione ſolet hõ ſm electoeʒ
petm̃ refugẽ:⁊ hec tollit᷑ ꝑ obſtinatõʒ qñ.ſhõ firmat ꝓpo
ſitũ iherẽdi oĩno peccato. Ex pꝛedictis autem patet ꝙ pec/
catuʒ in ſpiritũſctuz ita irr̃miſſibile dicitur:qꝛ de difficili
ẽ remiſſibile:⁊ hoc ẽ qð ſpſdit᷑: q¶ Spirit᷑ aũt blaſ.nõ re.
Dicitur autem ſpiritus blaſphemie:quãdo aliquij ex certa
malicia blaſphemat deũ ſiẽ erat in ꝓpoſito quãdo mira
cula dĩnitus facta attbuebãt diabolo vt viſũ ẽ:⁊a erat q̃dã
ſpẽs pcti ĩ ſmſcm q̃ tacta ẽ vʒ ipugnatio veritatis agnite.
Etꝑ ea que dicta ſũt apparet ſentẽtia illiuj quod ſequitur:

ſilia: vt habet in itine

q ſi ſalubꝛia:vt cura⸗
tio lãguidoꝝ:illumi/

ptius:⁊ iõ ſubdif: g

¶Euangelium

a ¶ Et dcunq; dixerit cl. vuult dicẽ ꝙ blaſphemia qᷓ erat
ʒ humãitatẽ nõ erat ſic irremiſſibilis ſic illa ꝗᷓ erat ð dinita
tẽ, b Aut facite.oſtenſo ꝙ miracła a xpᷣo facta non po
terãt attbui ipi demõi: ↄñter oſtẽdit ꝙ opoꝛtebat ea attri/
bui dine vtuti. Ad cuieuidẽtiaʒ ſciẽdũ ſʒ ꝙ dic hiero. licet
vtute magica poſſit
aliqᷓ miracla fieri: ti
illa ptinẽt ad curioſi-

Et qułicũq; dixent vᷣbuʒ

tatez tm ⁊ vanitateʒ. filiuz hõis:l remittet᷑ ei qui
ſe romagnelace. Ain hoie: Henitckei qui
bat ſtatuas ambulaf aut dixerit 3 lpmiemnon

remittet᷑ ei:neq; ĩ hoc ſeclo
neq; in futuro. Aũt facite
grboꝛẽ bonã ⁊ fructuʒ eiuſ
bonum: aut facite arborẽ
malaʒ:⁊ fructũ eius malũ.
Siqdeʒ ex fructu arboꝛ a
2 8 „
gnoſei? Peögeniel vipaꝝꝝ
qů poteſti bõa loꝗ cuʒ ſi

loqui:⁊ ridere ⁊ con

rario clemẽtis:ſʒ illa

natio cecoꝝ:⁊ hmõi
non poſſunt magicis
artibfieri:et iõ opoꝛ
tet talia atibui dine
Vtnti:talia autẽ facie

bat xps: x iõ ex h cõ tis mali.Ex àbũdantia eni
cludit ꝙ miracla ſua coꝛdis os loqtur. Boͤnus
Si Vtute dina aer hõ de bono theſauro pꝛo-
qo die: belut fert bõa: ᷑t mal hõ ð̊ malo

faci.arbo.⁊c᷑. Arboꝛ
eniʒ h̊ accipitur pꝛin
cipiũ ipoꝝ operum:

theſ⸗ auro ꝓfert mala. Dicò
iũ ipoꝝ ait vob:qm̃ oẽ pᷣbũ ocioſũ
nne k wnem dð locuti fuerit hoĩes red/
⁊ fructũ ſẽp eſt ſimi ½ det roneʒ de eo in die iudi⸗
litudo: qꝛ arboꝛ bo cij. Ex uerb eni tuis iuſtiſi/
na fructuʒ bonũ pꝛo ficaberis:ct ex vᷣbis tuis cõ
aucut ergo aꝛ obera denaben. Tnc riderũt ei
rioſa ? vana:ſed ſalu

bꝛia: concludit ꝙ; paneiprus talia facicbat erat ſãctũ

⁊ bonũ:⁊ hoc ẽ qð dicit: b ¶ Aut ergo fa. ar. bo. ⁊ fru.
bo.quaſi diceret ex bonitate operũ que ego facio poteſtij ꝑ
Pei ere ꝙ virtus per quã ego facio non eſt mala ſʒy bona.
c Aut facite arboꝛeʒ mala ⁊c̃.q̃ſi dicẽt ex oꝑib q̃ fiunt ꝑ
artẽ magicã cũ ſint mala vana ⁊ curioſa poteſtis ppendere
ꝙ fit vtute maligna. dD ¶ Pꝛogenies vipaꝝ. poſtq; oſtẽ
dit eoꝝ falſitatẽ: oñdit huii falſitatis radicẽ: radix ſcʒ iſta
erat inuidia ⁊ odiuʒ:qꝛ lʒ phariſei pꝰ cognouerunt xpᷣm vt
dictũ ẽ:tñ tãtũ odiũ ↄceperũt erga euʒ ex h repᷣhendebat

vicia eoꝝ ꝙ oĩa facta eius inipꝛetabant᷑ in malum ad diffa

mandũ ipᷣm:a hoc qð dicit: d ¶ Pꝛogenies viperaꝝ. qꝛ
venenũ inuidie ex veſti parentibtraxiſtis:q pſecuti ſũt ꝓ/
phetas ex inuidia:⁊ vos ex eades rõne pſeqmini me:pꝑpꝑ qð
ſbdit: e ¶ Qũo poteſtis bõa loqui ⁊c. q.d.non poteſit de
me bona loqꝗ inuidia ꝓhibente:⁊ iõ ſubdit᷑: f ¶¶ Ex abun.
enĩ coꝛ.os lo.qꝛ vᷣbuʒ exterius ẽ ſignificatiuuʒ intioꝛis cõce-
onus ho.de bo.the.ſuo.i.ð bona
voluntate que ſicut theſaurꝰ abſcõdit latet interius ĩi mẽte:
ꝓfert bona vba.ſ.⁊ facta. h ¶ Et ma.ho.de ma.the.i.de
mala volũtate ꝓfert mala:qꝛ ↄꝛie cãe hñt ↄꝛios effect. Et

ne crederẽt talia vba remanere ipũita:iõ ſpdit: i
aũt vo.qm oẽ ver.oci.⁊ młto foꝛti ſi fuerit nociuũ ⁊ blaſ
phematoꝛiũ:quale erat vbũ phariſeoꝝ:tale reddet eos cõ
dẽnabiles in die iudicij:pꝑ qò ſequit: k ¶ Ex ver. eni tuij
iuſti.ſi fuerint ſãcta ⁊ bona ⁊ bonitati mentis conſona.
Et ex ver tuis condẽna.ſ.ſi fuerit mala ⁊ pdicij ↄꝛia.
m Eũcrũñderũt ei ddam. hic ponit ↄfutatio tẽtantiũ ei
poteſtatẽ:⁊ diuidit᷑ in tres ꝑtes:qꝛ pᷣmo ponit᷑ eoꝝ ↄfutatõ

7 denũciat᷑ eoꝝ codennatio:ibi Uiri niniuite.⁊ 3 eoꝛuʒ
exceatio:ibi Cũ imundus ſpũs. Circa pᷣmũ ſciendũ ſᷣm
ꝙ dẽ luc.x.aliqui volentes experiri xpᷣi poteſtatem pe-
tebãt ſibi ſigna fieri in coꝛpib celeſtibus qð petebant ñ
ex deuotione:ſed mag ex curioſitate ⁊ calũniatõe: be
eſt quod dicitur:
„ n (Wolumusa
dicentes: Magr volumus

te ſignum prlere
ſanũi vid? Oui rſides non quodcuqs:
ate ſieni ae ul nc ſeg de celo: vt hẽ
ait ill:Onãaãtiõ mala et adul Tuc. xj. Qui re

tera ſignũʒ qrit t ſignũ nõ ſpondẽs ait illis:
„ Gnãtio ma

dabit ei niſi ſignuz ione p

iene n iit jiongſi la q? ex pſecutoꝛi
phete. Sicut. n. fuit ionalſi &ρ deſe⸗
vẽtre ceti tbdieb' tbno' H phyan E

ctibꝰ:ſic erit filꝰ hõiſ ĩ coꝛð aqdultera.quia pa
kre trib diebuſ ⁊ tribnocti tres eoꝝ idolatr
bus. Viri niniuᷣite ſurgẽt i
iudicio cũ gnãtõe iſta ⁊ cõ

fuerant. q ¶ Si
gnuʒ qrit. de cello

. r⸗ Et ſignũ
dẽnabunt eaʒ: qꝛ penitetia non dabit ei. ð ce
geint in pꝛedicatiõe ione. leſtibus qꝛ ſũt in⸗
Et ecce pluſ q; iona h. Ré digni pꝑ oꝛuz eu

rioſitateʒ æ mali -

gina auſtri ſurget i iudicio ciaz. 8 uiſi ſi⸗

cum generatõne iſta ? con gnum ione pphe
demnabit eam: quia venit qſi diceret freni ſi
a finibus terre audire ſapie ⁊ iſimi: iõ ð ter·
tiaz ſalomõis. Et cce pluſ vd infimi ſignũů
2 —„ abebüt:⁊ hoc ẽ
qᷓ; ſalomon h. Cuʒ auteʒ gð ſubditur:

mundus ſpirituſ exierit ab t ¶ Sicut eni fu ⸗
homie abulat per loca ari uis ret⸗
da:qrenſ regeʒ et ñ inuenit cie exrpfnitu.
ʒ zvzocruz codenatio?
qꝛ gẽtiles pctõꝛes egerũt pniaʒ ad pᷣdicationeʒ ꝓphᷣaꝝ:
⁊ phariſei obſtinati ſũt in pᷣdicatoe xpᷣi:qᷣ tñ erat dñ p
phetarũ: ⁊ iõ ex facto illoꝝ apparebit cõdennatio iuſta
iſtoꝝ:⁊ heſt qð dicit: Niniuite viri ſurgẽt ĩ iudicio ⁊.
hoc ẽ dß eſes eoꝝ appar ebit iuſta codẽnatio iſtoꝛũ.
ſeqt: x ¶ Regia auſtri.i.regina ſaba:de q̃ hꝛ.iij. Reg.
x. Et dẽ hec Regia auſtri:qꝛ ꝛegnũ epeſt in auſtrali pte
reſpectu hierlm. y ¶ Sur get in iudicio.hẽ ex fcõ ao
oñdet iſtoꝝ iuſta ↄdenatio. a ¶ Qꝛ vẽit a finibtre. i.
a loginds ptibꝰ. b (Audire ſapiaz ſalomõis. qꝛ nõ fu
it niſi ſol figura xpᷣi. = ecce pluſ q; ſalomon h.
.i.xpᷣs pñtialr poſit cupᷣdicationẽ iudei cõtẽpſerunt.
dD hnc imũdus. Hic põit᷑ eoꝝ excecatio ⁊ poſſeſſio
a diabolo. Ad cui euidẽtiazʒ ſciendũ ꝙ ptãs diaboli fuit
eiecta dãmodo a poplo iudaico ꝑ legis datõnẽ:que ex
cludebat cultũ demonũ:⁊ iducebat ad colendñ vnũ de
uʒ verũ:⁊ ſic eiect tranſijt ad poſſidendũ plen gentiles
ſine lege 2 ꝓpharũ oraculisviuẽtes:⁊ io eos tenebat in
idolatria ſbiectos:ſʒ adueniente xpᷣi pᷣdicatõe ⁊ aploꝝ
iudei ꝓ maioꝛi ꝑte fuerũt icreduli:gentiles aũt duote fi
dẽ xpᷣi ⁊ aploꝝ acceperũt:⁊ ſic diabołeiectuj ab eis ꝑ fi

ico dẽ xp̃i renerſus ẽ ad poſſidendũ ppłʒ iudaicũ erroꝛe ex/

cecatũ: a ſic ſcã ſũt nouiſſima hppli peioꝛa poꝛib: qꝛ
ſtat ppli iudaici peioꝛ ẽ mõ ꝙ fuerit a pncipio añ legẽ
datã:hoc ẽ ergo qðò dic: O ¶ Luũ imũ.ſpũs exi. ab ho.
i.a pplo iudaico viuente ſub lege nãe:qꝛ eiectus eſt ꝑ ſu/
ſceptionem legis moſaice. e Elnbulat ꝑ loca arida
i. coꝛda gentiiũ f ¶ Auerẽs requiẽ.i.in ipſis ppetuõ
maͤlionẽ. ¶ Et ñ iuẽit qꝛ pᷣdicatib aplij ide eiect fuit

Gamali
(Mäſe
ione pphe
metireniſi
aiödt⸗

fimiſſinuͤ

ürahoci
dtur.

EriH

Iin nuntn“⸗

erpfmitir
odenatio:
Pppar:

cratdi

ati iuſti
udicio t⸗

io Korm.

i i. Res.

nuſräli 1
Nickſeo ſo⸗

zſnbri⸗
Gaoͤft
aomon b.

ntipſannt.

rpoſſeſſio
blabolifui
onequen
dn vnude
nögenuls
6e1 aplo

ſabebhf
eror
zorhi
iptonß ⸗

Ctuscſt,
Pamd

S

abho.
en

Matthei xiij.

h ¶ Tuc dicit reuertar ĩ domũ meã i iudaicũ popłin.
a ¶ Et veniẽs iuenit eã vacantẽ.i.fide ⁊ bonis opibus

vacuã. b¶ Scopij mũdats.qꝛ pplus iudaic habebat
q̃ndaʒ exiioꝛẽ imudiciã: ¶ Et oꝛnatã. pp legij apparẽ

ſuo obſtinati ſũt

eoree tetic ha itrateſ hitabat ibi: t fũt no
cata eoꝝ ſũt qua uiſſia hõis illi peioꝛa pᷣoꝛi,
ſi duplicata: ⁊ h“ bꝰ. Sic ⁊ erit gnãtiõi huic
loqndo qſi ð vro peſſime. Adhũc eo loquen

hoie dici pꝑ ſiitu
dinẽ intelligat de
toto poplo iudai⸗
co:pʒp h/ qð dicẽ

⁊ frẽs ſtabãt fo?:querenteſ

Mng ſtat querentes te. At ipe re
et ethno ſpodenl diceti ſibi ait. Aue
ponitur ↄfutatio ẽ mr̃ mea:⁊ ꝗ ſunt frẽs mei
Pſtaranium ⸗ Et èrtẽdes manũ i diſcipu
prein boc p ioo los ſuos dixit: Eccẽ mater
5p̃dicante dixit ei mea ⁊ frẽſ mei: Quicunqʒ
qdam inſidiatoꝛ eniz fecerit voluntateʒz pꝛis
mai ſua ⁊ fr mei qui in celis eſt:ipſe me
hoc dimitteret p⸗/

dicatione, argueret ipſũ ege pun hoiem mot p affe⸗
ctionẽ carnalẽ. Sciendũ tñ ꝙ hic dicunt fres btane
germani m moꝛeʒ ſcripture:q frent noiat cõſanguine
os frẽs. Jeſus aũt illũ inſidiatoꝛem ↄfutauit ondens ꝙ

Ppaals occupatõ ẽ carnali affectiõi pponẽda dicens:
¶ Aue eſt mat mea A. Paeclicatio nõ eſt inrrũpẽ?

da ſeu dimittẽda. gꝗ ( Et extẽdẽs manũ.q̃ſi ad ꝓpteſtã

dũ vitateʒ. h ¶ Ecce mat᷑ mea.q̃ſi diceret intm̃ eſt mi

hi aliquis ꝓpinquus iqntũ ẽ ſpũalibactibintet: ⁊ pʒ.

—

mulgatio euãgelij ſcã manifeſie:hic ↄñt ponit᷑

diuidit᷑ in duas ptes:qꝛ p ponit parabolica pꝓmulgatõ

Pponit᷑ hu pmulgatõis ꝑ miracula confirmatio ca.ſe

qnti. In illo tpe.ð in duas:qꝛ p ponit᷑ xpᷣi pꝛedicantis
multiplex documentũ: ppit audientis ipedimẽtũ:ibi
Et fem eſt cũ cõſũmaſſet pᷣma in duas:qꝛ pᷣ pᷣpoit᷑ que/
dã pᷣfatio:⁊ ſubiũgit euãgelij parabolica pꝛomulgatio:
ibi: Ecce exijt. In p pte deſcribitur ꝓmlgatõis tepꝰ:lo/⸗
cus ⁊ modus cũ dẽ: In illo die.qꝛ ſᷣm ꝙ dicẽ auꝗ .ibi ac/

cipit dies ꝓ tpe ſm modũ loqndi ſcripture:⁊ẽ ſenſus:

a ¶ In llo die.i. paucij inipoſit ini illa qͥ narrãt in fine
Pced ne Cc.⁊ illa qͥ ſvſequũt᷑ in pñti.c.Loc aũt nõt᷑: cuʒ
dẽ: b (Exi
cũ diſcipulł ſuis nõ porat capẽ młtitudinẽ q̃ venerat ad
audiendũ eſᷣ doct᷑nã:exijt ad loca ſpacioſa iuxta mare.

Moch aũt tagit iĩ duob:pi h q c ¶ Aſcẽdit nauicu toꝝ:⁊ ideo non ꝓficiant 2 tame
faciens qð in ſe eſt: non ꝑdit meritũ ſuũ. n ¶ Alia autem
ceciderunt in terram bonami, in coꝛ fidele ⁊ deuotim.

lã.vt ſic auditoꝛes eẽnt añ faciẽ ſuã:vt poſſẽt magꝗl attẽ

te audire.ꝛ i hqð die: d ¶ Et locut è es mliaĩ para

vagit ⁊ aſſumit ſeptẽ alios
ſpũs ſecuʒ nequioꝛes ſe: ⁊¶

te ad turbas:ecce mat᷑ eiuſ

loq ei.Dixit aũt et qdam:

noõ habebãt altitudineʒ fre

garuerunt. Alia autem ceci

Nillo die. Poſtq deſcripta ẽ ꝓ/ ¶ La.xXiII.
gatio 3 cõculcata ab eis ꝑ malũ cõſenſũ ⁊ factũ. h
pmulgatio legis euangelice fcã parabolice: et
bolo ſcribit᷑ iob.xlj. Ipᷣe eſt rex ſuꝑ oẽs filios ſuꝑbie.Pecca
ta ei carnalia nõ poſſũt in demonib eſſe. i

xies ieſus de domo ⁊c.qꝛ dom ĩ q̃ erat x-ps

bolis. nõ dicit oia ꝗ: ſi ola loqret i paraboł młtitudo rece
ſiſſet vacua ſine vtilitate:⁊ iõ aliq parabolice loquebat: ea

ſ.q̃ erãt ſecreta:⁊ nõ debebãat ſciri a turba:ſʒ ſolũ a diſcipu

lis: vt od allaa loqbat᷑ manitfeſte ita ꝙ turba po
c

tiaʒ. O ¶ Tunc aſſumit ſeptẽ c l. Der hoc qð dic ſe terat capẽ. e e exijt. Hic ponitur decurſus ecclie a p-
ptẽ alios ĩtelligit .J dicatõe xpᷣi vſq; ad fi
vniuerſitatẽ viciiicii, ꝭ łł(ꝭ–ꝭ.½᷑ẽ᷑ öCQ¶è dC- oosfücdt in ſeprez pa-
en Hoce vianu Tũnc dic. Reuertar in do/ Nillõ die Exiẽs ieſus rabolis ſibi ſucceden
Farpecatis ime Muũ meã vnde exiui. Et v·y de domo ſedebat ſec tibus: r diuidit in dau
titi a diabolo nNies iuẽit eã yacatẽ: ſcõpis / mare. Et congregate ſunt daf, narbo
poſſeſſi:ſed p ad mundatã ⁊ Onatã. Tuùnc ad euʒ turbe multe :ita vt ĩ deſcribit 2 intentio

nauiculam àſcendens ſede pꝛincipalis ↄcluditur
ret: omnis turba ſtabat i cterin hoia
, „2 31 . . „ idit᷑ i tẽ ptes
litto erk locutus eſt A5 ml Fßm ſeptẽ Parabolas⸗
ta in parabolis dicens:Ec ꝛaincipit :ibi Aliam
cè exijt qui ſeminat ſemina

. parabolã. ʒ ibi Aliẽö
re ſemen ſuuʒ. Et důʒ ſemi hararabolam. 4 ibi

nat:quedaʒ cederunt ſec¶ Aliã parabolaʒ louau
Hatki„ tus ẽ. 5 ibi Sile eſt
pviam:ct venerunt volucreſ regnü celoꝛuz. 6 ibi
⁊ cõmederũt ea. Aliã autẽ ¶ Iteꝝ ſile ẽ regnũ celo
ceciderunt ĩ petroſa vbi nõ nq Poinegociatoꝛi .
habebant terram multam ibi Iteru ſile ẽ re.

—— . n lo bSs diuidit ĩ duaſ
⁊ còntinuo exoꝛta ſut:quia P,wutctnneen
7 ⁊ eius intellect q rir

Sole aũt oꝛto eſtuauerunt ibi Et accedẽtes diſci

⁊ quia nõ habebãt radicẽ buli. Rarabols S5*

eſt de ſemie piecto in

e e terraʒ:cui quarta p-
derunt in ſpinas: ⁊ creuert tm fecit fructũ: 21*
ſpie ⁊ ſuffocauer̃t ea. Aliã gerdr Hlicario rpi
guũt ceci t i frꝗ h ¶? Oqʒpdicauit iudeis in
ait cecideruntitrtã bonaz Iffrenibonis ma

lis ⁊ pauci cõpatiue

ag ebpdicatõnẽ crediderũt: ꝓ maioꝛi aũt pꝑte ĩ iſidelitate re

mãſerũt:⁊ h eſt qð dẽ: Ecce exijt.xps.ſ.ſm humãitatem:
de vio mr̃is exijt ĩi mũdũ ad docendũ:vł ð loco arto vt de

domo ad locuʒ ſpacioſũ::vt viſũ ẽ:̃m tñ dinitatem nõ po

*

tu mnec de locovł ad locum ꝓgredi:qꝛ ſic eſt vbiqJ.
f ¶ Et dũ 3zs aũt
ei doct᷑na ſemini:qꝛ ſiẽ ſemẽ in traʒ bonaʒ ꝓiectũ reſurgit
multiplicatũ:ſic vbũ diĩnuʒ in coꝛde deuoto receptum facdit
mltitudinẽ bonoꝝ opeꝝ. g ¶ QAuedã ceciderut ſecuj viẽ
.i.ſup coꝛda expoſita tẽtationib demonũ:⁊ ꝑ ↄnñs ↄtrita ?⁊
Et venerũt
volucres.i.demones ꝑ pctm̃ ſupbie alta petẽtes. Uñ de dia
i ¶ Et comede/
rũt illa.i.fructũ iĩpediuerũt. k ¶ Alia ceciderũt i
ſa.i.ſt̃ coꝛda hũoꝛe fidei ⁊ uotõij carẽtia. l ¶ Sole
to eſtuauerũt.qꝛ aduẽiẽte tbulatioe ⁊ pſecutõe tales pꝛius
vbũ receptũ reijciunt. m ¶ Alia aũt ceciderunt in ſpi.iii

coꝛda ſolicitudinib'diuitiaꝝ lacerata:a iõ ſolicitudo talijiꝰ

pediuit fructũ pᷣdicatõis:vt ei apparet ex decurſu vtriuſq
teſtamenti:iudei ſempꝑ fuerũt auari:⁊ oino vicio cupiditatl
fuerãt excecati ⁊ ſemꝑ elõgati ab agnitõe vitatis.Ex pᷣdicd
patet ꝙ p̃dicatoꝛ vbi dini non debet ceſſare a pᷣdicatiõe:lʒ
videat paucos ꝓficere:qꝛ tres huoſemis ptes dicunt᷑ hic in
fructuoſe: quarta autẽ par ti fructũ facere:⁊ tñ intelligii

ad litteram de pᷣdicatione chꝛiſti qui eſt exeplũ oiuʒ pdica/

toꝝ:⁊ ideo licet auditoꝛeſ non ꝓficiant:pꝛedicatoꝛ tamen

(Euangelium

0 6 Et dabãt fructũ aliud centeſimũ ⁊c᷑. In h tãgunt᷑ tres
gradus ꝗᷣ poſſũt ſignari in qlibet vtute:vbi gra:in vtute ca/
ſtitatis pmgradus ẽ caſtitas ↄiugalis:pꝑ quẽ graduʒ vitaf
illicitus cõcubit: licito tñ cõcubitu retento ĩ matrimonialt
actu. vgradus eſt caſtitas vidualis: ꝑ quem euitat᷑ dcetero
omis ↄcubit᷑:vt aiuj
poſſit decetero liberi
us deo ſeruire: lʒ pol

o ſeruire:ly po &t dabant fructũ:aliud cen
ſit licite matmoniuz

li teſimũ:aliud ſexageſimuʒ:
cre. 33 ſtitas õ .
= ea inpio⸗ aliud triceſimu. Qui habʒ
iſtis: p quẽ oĩs cocu aureſaudiẽdi audiat. Et ac
bit ſimplr euitat vt cedẽtes diſcipli dixerũt ei:
mens ipᷣa taq ſpoſo

10 p am —— õõ
a aube⸗ arf e;ÿ? eis: Qui rñdeẽſ ait illis: Oꝛ

vij. irgo cogitat à vobis datũ ẽ! noſſe myſte⸗
dñi ſũt: vt ſit ſcã coꝛ riuʒ regni celoꝛuʒ: illis aut

Pore Apdel ur ig nõ ẽ datũ.Qui.n. hʒ dabit
mũdi qũo placeat vi lct abũdabit:qui aut non

ro. ſimlr in vtute fo⸗j hẽt:ct qð hẽt auferet᷑ ab eo
iitudinis poſſũt rre I8ò iparaboliſ loquoꝛ eiſ:
gradus aſſignari.p · qã vidẽtes nõ uident:ẽt au

mus gradus qn ꝓpi S, Niſe n
bonũ vtut ſuſtinzʒ cõ dientes ho gudiin R ſe
ſtani detmentũ in ex ligſit:ũt adipleat ĩ eiſ ꝓphe

tia eſaie dicẽtis: Auditu au
kie n bymöt. nddo dietis èt nõ intelligetiſ.et vi
ſuſtinet detrimẽtũ t genteſeideumer ſt⸗ vide
ppᷣj coꝛpis: vt flagel itis. Incraſſatũ eſt.n.coꝛ
lationis ? h'mõi. 25 =
aũt gradus eſt qũ ꝑp vᷣtutem cõtẽnit ẽt totã vitaʒ p marty
riũ.ſequit᷑: p ¶ Qui hẽt aures audiendi ⁊c. ʒ hiero. vbi
cunq; ponit᷑ hoc vbũ deſignat᷑ myſticus intellect:qꝛ ſbᷣ ver

terioꝛibu) bõis:vt in
poſſeſſionib ⁊ ĩ diui/

bis parabolid ali ſenſus ẽ ꝑ intellectũ reqrẽdus. q ¶ Et tendo demonis at .
hoc ſecuta eſt eoꝛum excecatio ⁊ ĩduratio:qꝛ ſuis culpi,/

accedentes diſcipuli. Hic ↄñter qrit᷑ hu parabole itellecx:
⁊ pmo qrit᷑:⁊ intellecr apitur:ibi Ergo audite.p & dicit᷑ ſic
q ¶ Et accedentes ⁊c᷑. qꝛ apli pcipiebant xpᷣm myſtice loqꝗ:
7 io qſierũt intellecruʒ. Aduertenduʒ tñ ꝙ non queſierũt tẽ
cũ eſſet in actu pᷣdicãdi:ſʒ poſtea qñ fuit ĩ domo ſine turba
ſ̃m ꝙ hẽ mar.iiij. Et cuʒ eſſet ſingular interrogauerũt ⁊c.
r¶ Quare in pabolis loqris eis.volentes ſcire intellectũ
ↄueniẽt᷑ petierũt ab eo q̃re locutus fuerat turbis ſic parabo
lice:vt oñderẽt ſe nõ de ipᷣis ſolũ:ſʒ ẽt de alijs ſolicitos eſſe.
8⁸ L rñdens ait ⁊c ]. Apoſtoli eni erãt quaſi fũdatoꝛej
eccleſie poſt xpᷣm. Uñ apoc.xxj.dẽ ꝙ murus ciuitat hẽbat
fundamenta.xij.⁊ in ipᷣis xij.noĩa aploꝛuʒ ⁊ agniſcripta:
iõ ad ipᷣoj ptinebat ſcire ſecrta eccleſie: de qb'erat pceſſus
ecclie a p̃dicatiõe xpᷣi vſq; ad finẽ mũdi: qꝛ iſta erãt futura
i dina diſpõne pᷣoꝛdinata:⁊ iſtud vocat᷑ hic myſteriũ regni
celoꝛũ.i.ſecretũ eccleſie militantij. t ¶ Illis aũt nõ ẽ datũ
i.vulgarib turbis:vłẽt phariſeis incredulis nõ eſt cõceſſũ

iſta intelligere: pp hoc loquebat cis talia parabolice. vñ
ſedqtur: v ¶ Qui eni hʒ dabit ei.qꝛ hñtibus deuotõeʒ ⁊ fi

deʒ: vt xpᷣi diſcipuł dat᷑ eſt intellectꝰverus ſacre ſcripture:
vt hi luẽ vlti. Aperuit illis ſenſũ:vt intelligerẽt ſcripturaj.
x ¶ Et abũdabit.qꝛ ex abundanti reuelatus ẽ eis ꝓceſſus
eccleſie:vt videbit᷑.
ad xpᷣi doctrinã. ʒ ¶ Et qð hẽt auferct᷑ ab eo.qꝛ intellect
ſcripture veteris teſtamẽti quẽ hẽbant ablat᷑ eſt ab eis ꝓpt
eoꝝ incredulitatẽ: ⁊ dat᷑ẽ gẽtilib pp eoꝝ fidẽ ⁊ deuotioõeʒ.

ſequit: a ¶ Ideo ĩ paraboł loor eis.i.velate ⁊ myſticc·

b. ¶ Quia videntes. chꝛiſti.ſ.opera ⁊ miracula. c ¶Nõ
vident.i.nõ intelligũt ea dinitus fcã:qꝛ vtuti demonũ att/

palioꝛ ẽ capiendo. g ¶ Ut adipleat. li vt tenet ibi coͤſe

guribꝰaudiãt ⁊ coꝛde intel h
1 ligãt ⁊ cõ
Quũre in pabolis loquen

vidẽ q videt ⁊ nõ viderũt:
audire q̃ auditis:⁊ nõ au

iaũt nõ hʒ. fidẽ.ſ.⁊ duotionẽ

buebãt talia:vt viſũ eſt ſupꝛa. d (Et audiẽtes. xp̃i.ſ.
doctrinã ſcãz ⁊ bonã:⁊ docene moyſi ⁊ ꝓphaꝝ cõſonã
T ipᷣ pfectiuã:vt ſupꝛa viſũ ẽ. e ¶ Nõ audliũt. aſſetiẽ⸗/
ctuʒ eius ſpũaleʒ ꝗᷣ pnci
cutiue:ex hoc eni
facto impleta ẽ ꝓ
ppli hui:ẽt aurib grauiter phetia Shie i⸗
audier̃t:ct oclos ſuos clau uct vba ſint ali⸗
ſerũt neqñ videãt oculis:- iItrꝗ

5uͦtant: ſanẽ eos. dietis.ſ co:poꝛali
Vf̃i aũt beati ocli qꝛ vidẽt ten: t¶
& aures veſtre qꝛ audiunt. Enel.

ſpũalr.
t videntes

Amẽn gppe dico vob: gã vigebitis. xpm. ſ.

mlii ꝓphe ⁊ iuſti cupierüt miracula ⁊ opeꝛa

diuina facientez.

dieft. Aos ergo auqite ba teʒ m (ljncral
rabolã ſeminani. Ois qui ſatũ ẽ enĩ co. o
audit vbũ rgnict ſ itelligit nrig emetdpbo⸗
venit mal 7 rap i q ſemia ſitudo circa coꝛ
tuʒ ẽ ĩ coꝛde e: h eſt q ſec regata ſuffocat
112 . — „ 65 5 ↄgregata ſuffocat
viaʒ ſemĩat eſt. Qui auteʒ ⁊ extinguit vitam
ſuper petroſa ſemĩatus eſt: haaleng na⸗
hic eſt qui verbum audit ⁊ xit in eis vers pt

ↄtinuo cũ gaudio ſuſcipit! ritugleʒ. vñ ſect:

n ¶Et auribus

grauiter audierũt: qꝛ doctnã xp̃i ſcãm T aploꝝ audire

nõ potuerũt : ſiẽ pʒ ex decurſu euãgelij ⁊ actuũ aploꝛũ.
o¶Et oculos ſuos clauſerũt. facta xpᷣi euidentia puer
tendo ⁊ eius miracula vtuti demonis attribuendo:⁊ ex

exigẽtibus ſunt derelicti a deo. p ¶ Ueſtri . Oſteſa
excecatione iudeoꝛuʒ ex eoꝛuʒ incredulitate ſecuta: hic
conſequenter oſtendit illuminationem aploꝛum ꝓpter

eoꝛuʒ fideʒ ⁊ deuotioneʒ eis diuinitus datam dicens:

UVeſtri autẽ oculi bti qᷣ vident.nõ ſoluzʒ facta exterioꝛa
conſpiciendo:ſed virtutem diuinitatis latentẽ intelligẽ

o. q ¶Et aures vie que audiunt. non ſoluʒ audiẽdo
exteriuꝰ:ſʒ etiã per fidẽ aſſentiendo interꝰ. r ¶ Amẽ.
i. fidelr. s ¶¶ Auia multi ꝓphᷣe ⁊c.dicit Multi.nõ
oẽs:qꝛ alid viderũt ſiẽ de abꝛaã dꝛ ioh.viij. Abꝛaã pat

veſter exultauit vt videret dieʒ meũ:vidit ⁊ gauiſujeſt.
Ali Mlti i.oẽs: qꝛ ly antiq pẽes ⁊ ꝓphe alid viderũt
xpᷣm pꝑ fidẽ a lõge pſpiciẽdo:nõ tñ viderũt ipᷣm pñtẽ int
eos ↄuerſando: æ docẽdo ſiẽ viderũt apli:⁊ io dicũt bti
qꝛ in eis fuit ↄpletũ qð antiqs pꝛib'fuerat pmiſſum.
t ¶ Uos gS. Oſtẽſo ꝙ apli debebãt ſcire ſecreta ecclie:Hᷣ
ↄñter eis aperit ĩtellectũ parabole dicẽs: v ¶ Ois qui
audit vbũ regni.i.euãgelij qð itroducit ad celeſte fgnũ.

x ¶Et nõ intelligit.qꝛ nõ radicat᷑ intra mentẽ tẽtatiõi/

bus demonũ puiaʒ:⁊ hec ẽ ꝑs ſemis q̃ cadit iuxta viaʒ
vt ſupꝛa dem̃ eſt. y ¶ Uenit malus.i.diabolł'nõ quia
ſit maluj ꝑ eẽntiaʒ: vt dixer̃t manichei qͥ poſuerũt duo
pncipia:vnũ bonũ ſimplłr:⁊ alterũ malũ:ſʒ qʒ eſt in ma
lo obſtinata ad malũ ſemp intẽt. ʒ ¶ Qui aut ſemi
nat᷑ẽ ſupꝛa petraʒ.i.ſupꝛa coꝛ humoꝛe fidei ⁊ deuotõij
carens. a i eſt qui vbũ audit ⁊c.qꝛ tales ad ho
raʒ aliqñ ex aliqᷓ paſſiõe moti cũ gaudio ſuſcipiunt pᷣdi
catiõem: ſed qꝛ ñ füdat᷑ ĩ humoꝛe fidei ⁊ deuotoõis cito

Intuluʒ alterata

ter. i ¶ Et nõ i-

chite⸗
ſigteſenine
tvinibo
ſetinciſf
Pfiktung
oliet hdn
chrſar a
Ftüanio
Noceifc
dauotefan
rinſchnn
,(A
ntoli bi
kiunlipe
hiidelni
kactteene
clarpen
hikirm
faliͤn
ſäͤſtion
lonerh
Mltito
llialobo
n von⸗
fan doſt de
helltrfu

Mlne

Piekopnl

ffriſne

heſet.
ſlnü
fhense

Pi
cſoni
Uk aſſet⸗
gezr
kbici
drborgt
ni
y.
aAon
dehien.
diu au⸗
Etnöt⸗
ientes
Pöm.
open
Mieng.
on pide⸗
ſoinitr
ral
co. Lo
tencal
rea cor
aſuſſoer
Citpiem
mleſen⸗

sif
1 and
or audin
Gaploꝛi
gtig puer
Gcoter
ſiscih
Oſ
euta: bi
um pper
dicens
eprerion
fintclis

pjnit
diait bii
iſum.
Dislu
ſtefgni.
titano!/
Pnoͤquit
crütoro
aitint

euãgelij ſuſceptũ.

ndea ;

* M
. 6
.
. .
. 4 *„ 24 .

Moͤ ha. iĩ ſe ra. ſʒ eſt tem.i.
Eacta at tribulatioe.pp vbũ
Cotinuo ſcãdalięat᷑.cadẽdo ab
eo qõ ceperat. e ¶ Qui ãt ſe.eſt i ſpi. H ẽ qͥ ꝑdit᷑ ꝓpter
ſolicitudinẽ diuitiaꝝ:⁊ pʒ. Iſtis aut trib de cauſis pꝛe

eu anelcit: ppi qð ſeqᷣt: b
Amochel tp̃s ſtãs. c

dictis pꝛedicatio

chꝛiſti ⁊ apłloꝛuzʒ

fuit iudeis ꝓ ma/ illud. Mòn bʒ aũt ĩ ſe radi
ioꝛi bte urilis 2i cẽ: ſz Etpalis. Factà aut tri
defecrh voetene: bulatioe ⁊ pſecutiõe pp/
6 — „ 9 — „ Nes⸗
cſmi pp ipedimẽtu, bũ ↄtinuo ſcãdalięat᷑. Qui
ſen lite. dit ſeminat ẽ i ſpinis: hic ẽ
do ter. q pbu dei audit: A ſolicitu-
ver. fidelit 1 uo do ſeculi iſta fallacia diui
te. g Et itelli tiaꝝ ſuffocat verbuʒ:⁊ ſine
git. qꝛ talib'dat j fructu efficit. Qui vᷣo ĩ fraz

tellert. ſre ſol h — bonã ſemiat ẽ:h ẽ ꝗ audit
pbu ẽt itelligit frlictu af⸗

pture. b ¶ E
fructũ affert adi/

plendo opere. fert: ⁊ facit äliud ꝗdẽ cẽteſi

¶Aliud ꝗdẽ cc mũ:alið ãt ſexageſimũ: ali/
ud vᷣo triceſimũ (Aliaʒ pa/

eſimü a lleſi⸗
pꝛa expoſituʒ eſt. Haig P E E
Per hãc at quar bolã ppoſuit ill dicẽſ. Sile
tã ptẽ ſeminis qᷓ ne! celoꝝ
cades ĩ rrã bonaz ſemiauit bonũ ſemẽ ĩ agro

varſneng ſʒ gi⸗ ſuo..Cum ãt doꝛmirẽt ho
