perſeuerandum in bono ne amittant bonum pꝛeteritum: ? Exq pʒ ꝙ ſacr̃a oꝛdinis ĩ ve.le.ſciſicabant:⁊ ꝑ ↄñs iuſti ſnafunlnte
hoc eſt qð dicit: g ¶ Molite itaq; amitte. confiden.ve.i.fir ficabat:qꝛ idẽ eſt ſcificare ⁊ iuſtificare:s ⁊c Cie ſm do/ Ehrmum
manm perſeuerantiam. h¶ Que magnam habet remune ctoꝛes ſcos in circunciſiõe ↄferebat᷑ gratia:qꝛ mũdabat rn
rationem.quia qui perſeuerauerit vſq; in finem hic ſaluus ab oꝛiginali Qulpacirccheſſeo aũt erat ſacr̃m vete. le. ſa ſcdih
erit: Math.xxiiij. Modus autem perſeuerandi tangit᷑ cuʒ cramẽta ve.le. ↄferebant grazʒ ⁊ p oñs iuſtiſicabantCõ be
ſubditur: i Patientia eniʒ vo. necel.eſt. reſpectu malo?ꝝ trariũ dicit᷑ in la. Impoſſibile eſt.n. ſanguie hircoꝝ et fer ite⸗
illatoꝛum ⁊ reſpectu bonoꝛum dilatoꝛum. k ¶ Ut facien. tauroꝝ auferri pctã ñdeo dicendũ ꝙ iuſtificatio pꝛo rieegbim
volun.dei.i.eius mandata. I ¶ Hepoꝛtetis repꝛomiſſionẽ pꝛie dcã de qua hic ẽ queſtio:ẽ per gratiã gratuʒ faciẽtẽ ilunen
Zlnuren

rra Saeénteta et ſatviſitia ve⸗ le niſiſunvẽt 7

Menagiͤni
dicinocti⸗
Naaucmi⸗
Alo noütt
ſs

panalei
Aicininhe
ein noueilt
bae boit qeuu
innorte inuenie
mulsi udico
Planrabt
Atcnlte

Abensdicsr
Qupanmu
Ninanömtf
ederinnimt
guu ſoliünmn
õ
ev.r l rin
uo eine

motmoeun.

u. „.

inder Bein
uum Pul
muſuluirſt
nſeritunſti
rum int

lis imundi ꝑ qð reddebat᷑ hõ ineptus ad intraduʒ loc

oↄferũt gram ex re oꝑat

i

ſtificatio ẽ a ſolo deo:ſicut a ca pꝛincipali agente ſʒ illõ
pſal. Gratiã ⁊ gloꝛiã dabit dñs.⁊ io ſi aliqd alið ad iu
ſtificatõem operat᷑:hoc eſt tm ꝑ moduʒ inſtr̃i. inſtrʒ vo
dei ẽ vnũ piunctũ ⁊ aliud ſeparatũ:ſicut in artificialib
pʒ.Man.n. artificis ẽ inſtr᷑m eius ↄiunctũ: inquantuʒ

cis inſtri:qꝛ inſtrʒ ſeparatuʒ nõ applicat ad opus niſi ꝑ
realem motoem inſtr̃i viuncti. Pumanitas autẽ chꝛiſti
ſe hʒ ad deitatẽ ſicut inſtrm ↄiunctũ:ꝓpter qð Dama⸗
ſcenus vocat ipam oꝛginuʒ dinitatis:⁊ iõ oꝑatur ad iu
ſtificatõem ꝑ modũ inſtri ↄiuncti:ſacr̃a aũt non poſſũt
ad hoc cooꝑari niſi ꝑ modũ inſtr̃i ſeꝑati:inqtuʒ recipi
unt vtutem a paſſione chꝛiſti:vbi e humaitas diuini/
tati ad nr̃am iuſtificatõem fuit applicata ſᷣm ꝙ dꝛ Jo.j.
Ecce agnus dei ecce qui tollit peccata mũdi.qꝛ per hup
agni imolatõem fecit deus nr̃am iuſtificatõeʒ. Recepto
aut hup virtutis nõ põt competere ſacr̃is ve.le.ſed im
mò ſacr̃is no.le.Cui ratio eſt:qꝛ talis receptio ẽ per rea
lẽ motionẽ inſtr̃i ↄiuncti:vt dictum ẽ.nihil aũt põt mo
ueri realr anteqᷓ ſit in actu. Et iõ ſacr̃a ve.le.que pᷣceſſe
rũt incarnatoem ⁊ paſſionẽ chꝛiſti non poterant recipẽ
ab ipᷣo virtutem cooꝑandi inſtr̃alit᷑ ad iuſtificationẽ:ſʒ
ſacr̃a no.le.que ſequunt᷑ ĩam talẽ virtutẽ accipiunt:⁊a
iõ ſunt inſtrumẽta iuſtificationis humane Conſideran
dũ tamẽ ꝙ licʒ nunq; poſſit aliquid mouere ꝑ modũu eſ
ficiẽtis ⁊ ꝑ realeʒ motioneʒ anteqꝙ ſit in actu:vt dem eſt

mẽbꝛa ſunt q̃dã aie oꝛgana ſiue inſtra:ſecuris autem vl äl
dolabꝛũ eſt eius inſtim ſepatum. Et pʒ oꝛdo hunp dupli autem fides ſperã
d
SSS

nitas appᷣhenſa cat ſuiipᷣius deſideriu anteq ſit in effcũ

ad bebieos. j.

que aufert culpaʒ ⁊ facit dignũ vita eterna.talis aũt iu

te:⁊ alibi: In auditu auris obediuit mihidicit pſal.deo
patri in pſona chꝛiſti:Aures aũt ꝑficiſti mihi.i.obedientiã
ta perfectaʒ dediſti mihi vt facerẽ voluntatẽ tuaʒ deus me
volui.Unde ex excellentia obedientie chꝛiſti ad pꝛem:chꝛi⸗
ſtus hũiliter paſſione⸗ acceptauit:iuxta illud ad Phi. ca.ij.
V Chꝛiſtus fact eſt pꝛo
nobis ⁊c. Item ſuꝑ il
lud qð dicit᷑ infra: In
ainin ſubſtatia ſexr deitatis que eſt caput
. D mei: qui liber ſuʒz hu⸗
mani generis in quo legant oia ſibi neceſſaria:⁊ iõ non eſt
opuſ lege.vel In capite libꝛi.i.in pᷣmo pſal.l.Beatuſ vir ⁊c̃.
Et notanduʒ ꝙ vbi nos hẽmus In capite libꝛi in pſal.in he

bꝛeo habet᷑ In volumie libꝛi.Eadẽ.n.dictio hebꝛaica poni
tur hic:⁊ qacha.v.vbi dicit᷑:Et ecce volumẽ volãs.ſʒ quã

lram poteſt ppꝛie intelligi per volumẽ libꝛi tota ſacra ſcrip
tura ve.te.que ad chꝛiſtum refert᷑ cꝰ myſteria pᷣnunciando
vel figurando: Juxta illud Luc.xxiiij.Opoꝛtʒ impleri ea q̃
ſcripta ſunt in lege pſal.⁊ ꝓphetis de me.⁊ ſic ꝓpꝛie põt in⸗
telligi in pſona chꝛiſti. Ecce inuenio in volumine libꝛi.ſ.to-
tius ſcripture ſacre qð ſcriptũ eſt de me. ¶ In eo.capi.vbi

—

dicit in poſtil. Mihi vindictam ⁊ ego reddaʒ. ¶ Additio.

Oc qð dicit᷑: Mihi vindictã magis videt᷑ xponedũ
in ſupplendo defectum iudituʒ:qꝛ multa mala relin

thi vidictã ⁊ ego reddã. In eodẽ ca.vbi di i po/
Additio.

vidicẽet:
ſtil. Ad ʒm dðõ ꝙ oblatoes ⁊ ſacrificia no.le.

aargumẽta ꝓ parte affirmatiua:⁊ tam dicit ſe rũdere

põt tamẽ mouere ꝑ modũ finis ⁊ ꝑ appᷣhenſioneʒ:ſic ſa T dhpac qpne non videt facere poſtillatoꝛ niſi tmm duo

2 hoc mõ paſſio chꝛiſ ſiue meritu incarnatiois iuſtiti ac⸗
cauit pꝛes ve.le.inquantũ erat ab eis credita ⁊ deſidera toꝝ qui ſoꝛte tertiũ argumentũ pᷣtermiſerunt:vel foꝛte i ? ꝰ

ta:qꝛ ꝑ fidem mediatoꝛis ſaluati ſũt.ſacr̃a autẽ vete.le.
erant quedã ꝓteſtationes fidei ipoꝝ:⁊ ideo ſigniſicabãt
tm fidẽ per quã hoies ſ. Auabapk,gh no ↄtinebat aliqua
vtuteʒ iuſtificateʒ:ſic ↄtinent ſacr̃a no.le.niſi accipiatur

iuſtificatio large ꝓut ipoꝛtat amotionẽ exterioꝝ ipedi-

mẽtoꝝ que pᷣhebant in ve.le.ſ.ex ↄtactu moꝛtui vl aia

cultus diuini:ſic ſacr̃a ve.le.iuſtiſicabant:q tales imun

ditias amouebant: ꝓpt᷑ qð aplus vocat ceremòiaſ legi)

iuſticias carnis:vt ſupꝛa dem̃ eſt ca.pᷣce.⁊ ſicẽ dem̃ eſt de
ſacr̃is ve.le.ita ĩtelligẽdũ eſt de oblatõibus ⁊ ſacrificijs
ill tpis: ꝓpter qð ſci dicunt ſacificia ve.le. erant accep
ta deo ex fide ⁊ deuotõe offerẽtiũ tmimõ:⁊ no ex re ipᷣa
ſacrificia aũt no.le.ſt᷑ ex re ipᷣa ðo accepta qO pmũ di

cendũ ꝙ illa ſanctificatio nõ erat niſi q̃daʒ exterioꝛ ap-
plicatio ad diuinũ r ↄferebat graʒ:licet fides

ipoꝝ applicatoꝝ ↄferreid ꝛ dicendũ ꝙ in circunci
ſione ↄferebat᷑ gra non ꝑ ipam circũciſionæ:ſʒ ꝑ ipᷣaʒ fi⸗
dẽ:cuſ erat ſignũ:ſim ꝙ vicit apls Ro.iiij ca.q abꝛaaʒ
accepit ſignuʒ circũciſiois iuſticie fidei:ſacr̃a aut no.le.
3ʒ dicẽdũ ꝙ oblationes ⁊
ſacrificia ve.le.nõ auferebat pcta:ſed fideſ ⁊ deuotio of

ſferentiũ: hoc pʒ in le ve.ex mõ loquedi. in oblatõe.n.
holocauſtoꝝ ꝓ peccato iã mentõe facta de ſacrificio dẽ
oꝛabit ſacerdos ꝓ eo ⁊ dimittet᷑ ei.q.d.ꝙ pctm̃ dimit

tebatur non pꝛopter ipſm ſacriſicium:ſʒ pꝛopter fidem
oꝛum offerentium ä,
In capi.x. vbi dr̃ in poſtil.Coꝛpꝰ aũt aptaſti mihi.
Bihic dicit᷑: Coꝛp auteʒ aptaſti ¶ Additio.
tNmmchi. habet in pſal.ſᷣm hebꝛaicã veritateʒ:⁊ ĩ
ibꝛiſ nr̃is coꝛꝛectiſ: Aures aũt perficiſti mihi.

Zeſt ſenſus ꝙ chꝛiſtus habuit obiam pfectam. Obediẽ-

tia.n.in ſcripturis ꝑ aures deſignat ad coꝛ deuenire.vñ

in pſal. Inclinate aurẽ vr̃am in verba oꝛis mei.i.obedi

m grgumẽtum qð potuit cotingere ex vicio ſcrip

argumẽto inuitur tertiũ ſi circunciſio ↄferret gram:parira
tione oblationes ⁊ ſacrificia ve.le.gr̃am conferrent:⁊ ideo
reſpondet ad hoc tanꝙ; ad tertium.

burgeñ.in ſupplendo defectuʒ iudicum:qͥ multa re-
inquunt ipunita. Sʒ hoc nõ videt᷑ bene dem cũ apo
ſtolus hic loquat᷑ de peccatis infidelitatis ⁊ alijs ↄtra deum
ↄmiſſis:de quibus iudices ſeculi ſe non habent itromittere
qꝛ non habent quẽquãa ad fideʒ cõpellere.Etiã iudices ſolũ
ſe intromittunt de publicis legis tranſgreſſioibus nõ de oc
cultis ↄtra deum comiſſis de quibus hic agit. ¶ XI.
St autem fſides ⁊c̃. Superius apoſtolꝰ amonuit
fideles ſubijci chꝛiſto:⁊ oſtendit ꝙ talis ſubiectio
eſt per fidẽ:iõ hic incipit cõmendare ipᷣaʒ fidẽ:vt
ca q ſunt fidei libentius ãplectamur.Et diuidit in tres ꝑtes
qꝛ pmo deſcribit ipᷣam fidem:⁊ ponit diuerſa exẽpla circa
ipᷣam:ibi In hac enim teſtimoniũ.ʒ ad ea que ſüũt fidei hoꝛ
tat᷑ plebẽ catholicaʒ in pᷣncipio ſequẽ.ca.ibi IJdeoq;. In pꝛi
ma parte ponit diffinitõem fidei.d. Fides eſt ſᷣſtantia ⁊c.
Ad cuſ intellectũ ſciendũ ꝙ habitus cognoſcunt᷑ ꝑ actus:⁊
actus ꝑ obiecta.fides aũt eſt habit quidãa ifuſus:⁊ iõ dʒ dif

finiri p ꝓpꝛiuʒ actuʒ in ↄparatõe ad ꝓpꝛium obiectuʒ: act

aũt fidei eſt credere qui e actus intellectꝰ aſſentieni ꝓcedẽs
ex volũtatis impio:qꝛ nullus credit niſi volens:ſm ꝙ dicit
Aug.ſuꝑ Jo.Et io actus fidei qui ẽ credere non ſoluʒ habʒ
oꝛdineʒ ad obiectum intellectus:qð eſt verum:ſed ẽt ad ob
iectum voluntatis qðò eſt finis ſeu bonum.habitudo igitur
actus fidei ad obiectum voluntatis deſignatur in diffinitio

ne apoſtoli: cum dicitur: a ¶ Eſt autem fides ſubſtãtia ſpe

ran.rerum. Res.n.ſperande continentur in ipſa beatitudi
ne cum ſit ſtatus oĩium bonoꝝ aggregatione ꝑfectus:vt dic
Boetũ.iij.de ↄſolatione.Dicit᷑ autẽ fides ſbſtantia reꝝ ſpe⸗
randaꝝ:inquantũ eſt quedam inchoatio future btitudinis

qWuia fides eſt pma virtus infuſa:ſicut a in alijs rebꝰ pꝛima

capite libꝛi.i.in ↄſilio

uũt impunita.q.d.etſi iudices hui ſeculi talia non

( Replica.
capi.x.vbi dicit᷑ Mihi vindictaʒ ⁊c. Hoc exponit

—

rs rei dicit quodãmodo ſbᷣa eius. Et maxime qñ virtua
K aliquo mõ ↄtinet alia ſicut ẽ ĩ ppoſito.in hoc.n.ſperam
btificari:qꝛ videbimus clare illud cui ꝑ fideʒ nũc inherenꝰ
in enigmate. habitudo aũt actus fidei ad obiectũ intellect

deſignat cuz dicit: b¶ Argumentũ non apparentiũ.quia
obiectum fidei eſt ve
ritas non viſa cui fi „ „ „
mit adheret fides:nõ qrgumentũ nõ apparẽtiuʒ
exrei uideia. ſed e In hac. n. teſtioniuz oſecu⸗
diffininio preckerarg⸗ ti ſũt ſenes. Fidẽ intelligim

aptata eẽ ſecula ᷣbo dei:üůt
ex iuiſibilib viſibilia fierẽt.
Fidẽ plurimã hoͤſtiaʒ abel
q; cayn obtulit deo:p quã
teſtimoniũ ↄſecut᷑ eſt eſſe iu

data ẽ per habitudi/
nẽ act᷑ fidei ad obie/
ctũ intellect æ volun
tatis. Siquis aũt ve/
lit pᷣdictam foꝛmã dif
finitõis reducẽ poteſt
ſic dicere. Fideſ eſt ha
bitus mentis quo inꝰ
cchoat᷑ vita eina i no-
bie,s: faciens intellectũ aſſentire non apparentibꝰ. Còſiderã-
duʒ etiã ꝙ per verba apoſtoli pᷣdicta:diſtinguit᷑ fides ab oĩ/
vus alijs que ꝑtinent ad intellectũ.pꝑ hoc.n.quod dicitur:
Argumentum.i.firma adheſio: diſtinguit fices ab opinio⸗
ne:ſuſpicione ⁊ dubitatõe:in quibꝰ non ẽ firma adheſio in
tellect:pꝑ hoc aũt qð dicitur: Non apparentium.diſtinguit᷑
fides a ſcia ⁊ intellectu per qͥ fit aliqð apparens:per hoc aũt
qð dicit᷑:Subſtantia ſperandaꝝ reꝑꝝ.diſtinguit fides a fide
cõiter ſumpta:que nõ oꝛdinat᷑ ad beatitudieʒ ſperatã. Et
hoc etiã apparʒ lei difmis fidei bona:qꝛ facit diffini/
tũ differre ab oibus alijs. c¶ In hac eni. Poſita diffiniti
one fidei:hic ↄñter ponit apls exempla de fide:a pmo fac
boc in generali:2 in ſpeciali:ibi Fide itelligimꝰ. In pma igit
pte dicit ꝙ ꝑtes vete.teſtamen. habuerunt teſtimoniuʒ bo/
nitad a deo ꝓpter meritum ſue fidei. Unde Gene.xv.dicit᷑
Albꝛaaʒ credidit deo a reputatũ eſt ei ad iuſticiam.et hoc ẽ
qð dicit apls: chn bac n ficle teſtioniũ ↄſecuti ſunt ſeneſ.
.i. antiqui pĩes. ð ¶ Fide intelligimꝰ. Hic ↄñter ponit exẽ-
pla patrũ fidelium in ſpãli.Et diuidit in tres ꝑtes:qꝛ pᷣmo
ponit exempla de his que crediderũt ⁊ docuerũt:2de his
ᷓ ex fide fecerunt: ibi fide abel. de his que ꝓpter ſidẽ paſſi

unt: ibi Alij diſtenti ſunt. Circa nan cõſiderandũ ꝙ do⸗

ctrina vete.teſtamẽ. duplex fuit. Una manitfeſta.ſ.de vnita
te dei ⁊ creatione mũdi. Alia occulta ſb velamine figurarũ

. ſ. de incarnatione vbi.⁊ qꝛ ſcribebat oibus hebꝛeis ad fidẽ

ouerſis: ideo pᷣmam tanq; omnib' ↄmuneʒ tangit dicens:
d ¶ Fide intelligimꝰ aptata eſſe ſecula vbo dei.q.d.ſicut an
tiqui crediderunt oĩa eſſe ꝓducta ⁊ diſpoſita per vbum dei
vt babet᷑ Señ.j.Dixit domin fiat ⁊ factũ eſt.ita a nos cre
dimus: ꝓductio.n.creaturarum ⁊ oꝛdinatõteo mõ quo de
hoc loquit᷑ ſcriptura:vtpote ꝙ tali tpe ⁊ non ante fuit ꝓdu
cta ẽ articuł fidei:qꝛ non põt demon

ſibilia fierent. Cõmunij aut ↄceptõ philoſ. ophoꝝ fuit ex ni
hilo nihil fieri:et iõ anaxagoꝛas poſuit latitationẽ foꝛma-
rũ in mã: Auicẽna autẽ effluxionẽ foꝛmarũ a datrice intel-
ligentia. Plato autem poſuit foꝛmas ſm eſſeſ. epatas a mã
adquib' ꝓcedebant materialia. Sancti aũt ponunt ideas in
mente diuina que ſunt iuiſibiles foꝛme:⁊ tamẽ ꝓcedunt ab
ipis oia viſibilia: ſicut artificiata viſibilia ab exemplari iui
ſibili qo eſt in mente artificum. Boetius.iij. de ↄſolatione:

Tu cuncta ſuperno Ducis ab exemplo:pulchꝛũ pulcherri

mus iße: Munduʒ mente gerens ſimiliq; imagine foꝛmãs.

c uIz ꝓpductio mã
i abſolute ſumpta poſſit pbari: e ¶ Ut ex inuiſibilibꝰ vi

¶Eputola pauli.

2 de illis qui fuerũt poſt diluuiũ tamẽ ante legez data:
ibi Fide qᷓ vocat abꝛaam. ͤ'toe his qui fuerunt ſub lege
data:ibi Fide moyſes.Añ diluuiuʒ tres patres ſpãliter

ↄmendant de fide.ſ. Abel Enoch ⁊ Noe.Et ſʒ hoc pꝛi⸗

ma diuidit᷑ in tres ꝑtes ſᷣm exempla q̃ ponunt de iſſt tri

„„ „ Fisð enoch. tertia
munerib ey deo: t per illã bigie loe ei
deſunct adhuc loqꝗt᷑. Yide ca pmuz oſidera-
enoͤch tranſlat eſt: ne vidẽt ag nacnin,
moꝛte:᷑t nõ inuẽiebał:quia ceſſit ꝙ de mello⸗
trãſtulit illũ dñs:Antẽ tran rib pᷣmitias deo
ſlatõeʒ. n. teſtimoniũ habu lit vt haber
it placuiſſe deo. Sine ſile 1 goͤdielum hie:
poſſibile ẽ placere deo. Cr ſ¶ Fide plurimẽ
dere.n. oʒ accedẽtẽ ad deũ. .i. melioꝛem.
—.ßM g ¶ Hoſtiam ⁊?
ↄſecut eſt eſſe iu

ſus. qꝛ fides pꝑ dilecrõeʒ operans iuſtificat. h ¶ Teſti
moniũ perhibente mune.eius deo.qꝛ ignis deſcendit ð

celo ſuꝑ hoſtiaʒ eius in ſignuʒ acceptationis diuine.vñ
⁊ Gene.iiij. Reſpexit dominus ad abel ⁊ ad munera en
Tranſlatõ Theodo.ſic hʒ:Inflãmauit dñs ſuper abel
munera eius. SE Et per illã defunctus adhuc loqui
tur. inqtum factũ ſùum mouet nos ad fideʒ ⁊ deuotio⸗
nem.poteſt eni hoc referri ad illud qð dicit᷑ Señ.iiij. Ec

ce vox ſanguinis fratris tui abel clamat ad me de terra

i. oſtendit fidelis innoceni moꝛteʒ dignã eſſe vindicta
¶ Fide enoch. Dic ponit exemplum de ſide enoch.et
diuidit᷑ in duas ptes:qꝛ pꝛimo ponit intentum:⁊? pꝛo

bat:ibi Ante tranſlatoem. Dicit ꝙ fides enoch pʒ per

hoc ꝙ fuit a peccatoꝛib ſegregatus ⁊ in padiſum traſla
tus: hoc eſt qð dicit: k ¶ SFide.i.ꝓpter merituʒ fidei
¶ Enoch tranſlatus ẽ ne videret moꝛtẽ. alioꝝ.ſ.in di
nio ⁊ etiã ſuaʒ qꝛ nõ eſt moꝛtu:moꝛietur tam in fine

mundi:qꝛ oẽs ſunt debitoꝛes moꝛtis ex tranſgreſſioe pᷣ
mi parent.
catoꝛes. h adti
terreſtrẽ vbłↄſeruat᷑ vita eius vſq; ad finem mũdi.Rõ
aũt hnũeſt:qꝛ vetus teſtamẽ.oꝛdinat᷑ ad ꝓmiſſioneʒ no
ui teſtamẽ. In nouo aũt teſtamẽ. expꝛeſſe ꝓmittitur vi/⸗

Et nõ inueniebat᷑ inter homines pec
uia tranſtulit illũ dñs.ad paradiſum

ta eterna.Et ið vt in ve.teſtamẽ.daretur ſpes vite eter

ne:moꝛs enoch dilata eſt tpe legis nãe:⁊ moꝛs helie tẽ

poꝛe legis date:vt habet᷑.iiij. Reg.ij. Lotuz autxẽ vetus
teſtamen. decurrit ꝑ iſta duo tpa. o ¶ Ante tranſlati

onẽ.Pic ↄñter ꝓbat ꝙ enoch tranſlat fuerit ppter me

ritũ fidei. Et facit talẽ ratõnem: Nullus põt placere deo
ſine fide:ſʒ añ tranſlationeʒ enoch placuit deo:vt habet᷑
Gene.v.Enoch cuʒ deo ambulauit.iõ habuit fidẽ ꝓpi
quã tranſlat eſt: ppter hoc ibidẽ ſubdit Geñ.v. Jõ tu-
lit eum domin'.⁊ hoc eſt qð dicitur hic: Ante tranſla-
tionẽ ⁊c᷑.pʒ littera ex dictis. p ¶ Credere eni.ꝓbat cõ

ſequent᷑ ꝙ nullus placeat deo niſi per fideʒ:qꝛ ad hoc ꝙ
aliquis placeat deo opus eſt ꝙ accedat ad ipᷣm:iſte aũt
acceſſus eſt ꝑ fidem:ergo ⁊c᷑. Ulterius conſiderandum

ꝙ in omni motu vel acceſſu rationabili mobile duo in
tendit.ſ.terminuʒ motus ⁊ cauſam quare mouetur.In

acceſſu autem ad deum qui eſt per fidem terminus eſt

ipſe deus: et quantum ad hoc dicit: p ¶ Xredere
enim opoꝛtet accedentem ad deum quia eſt. vnus ideſt

eteri:pꝛopt boc dẽ Exodi.iij. Qui ẽ miſit me ad vos.
ide. Pic
ↄnter oſtendit qd patres ex fide fecerunt. Et diuidit in tre
ptes:qꝛ pᷣmo hoc oſtẽdit de pr̃ibus qui fuerunt añ diluuiũ

Cauſa autem quare homo mouetur per fidem in deuʒ
eſt ſpes remunerationis eterne: et quantum ad hoc
dicitur: q ¶ Et inquirentibus ſe remuneratoꝛ ſit. iſta

oto neſiͤ
nfuit heceſſen
ſerguitbnien

Nedadecor
liꝛo delt,

luͤtvienſu⸗
maioteſine⸗
ettne bmn
ganugy nor
niſlfinge
aninſip neai⸗
nizne rhonn
niizchriti
ſacre mfſen
Plcarnatots
iſ oſanun
Aliuionnb
i gnultb di
lumg, nſſenn
incamatonispo
ftollohic
pnonoplae
eſetntbantntn
ſoſarügain rele
Phusunebmni nags
ucignoletcnenmurn
ſcrecpicmwmimft
ffenäncmnaton
urgennleorner
ſcesigictadem
Picigcgecolat
runtiömordttiß
minumihznodunh
t Modoanipr
iper nanmudomnnt
oinplaiemrun
Dokeizalupoen
Pacfdenoſretuz de
tnladenonſrui
litin,iranm,
lhurc goſin
pictcötnende
Cnghom deiceii
ſcr Dünomekde
nloꝛaret ppplohe
Mogmnundlspen
lloeoiatun fice
unmn elletat,
Nhmuierhocaſtg
nmncmun deiin
Pnntrant
ninnitlung
bitgg in
E
andſuſenut⸗
ndinnkſlenin

Käinſltgii
nſälnnnic .
W
eng dſ
, lecie

S =

dcn gignideſi
Cranons diuine
Midta nunnt
maun dioſper eb⸗
einensachilo,
sdfidendn
gddit bã ii
duma Amedenn
mndigna ſericde
mpundeſike utt
dPntinmn /,
arifanaet
gmsinainni
E grrnnſ
mnori a1le 1
emorienr uunii
Em nin
idis d parull
Bulfinennöd
nui dmniſon
ereſe ninm
1dwur höra
Gnürwnli
ihgun
i 9Mumli
mlr in, MN
rulen
Ainmunti
öhlltſl
rte An nnit
n
uuinit n
melAnnin
timl⸗

ad bebꝛeos. x/

.n.duo eredere.ſ.dei vnitatẽ ⁊ e remuneratõem eter/

nam fſuit neceſſarium ad ſalutẽ ſemꝑ apud gentileſ:nec
plus requirebat᷑ ad ſalutem gentiliũ qui nullam legẽ re
ceperunt a deo niſi legẽ nature.Sʒ ↄtra hoc videt᷑ dem
Aug libꝛo de coꝛꝛectone ⁊ gra vbi dicit᷑ ſic:Ila ſides ſa

na ẽ qua credim .
nullũ hoiem ſiue ⸗ „
maioꝛis ſiue par ga ẽ:&t inqrentibꝰ ſe remũe/

ue etatis liberari
a contagio moꝛti
obligatione pec

emn euz haiſti gquaã danauit mudu: et iuſti/
uʒ incarnatois ſu (cleq ꝑ ſideʒ eſt hes eſt inſti
it ſp neceſſarium tutus. Fide q vocat abꝛaaz
ad ſalutẽ omnib? obediuit in lõcuʒ exire que

ẽt gentilibꝰ. Dicẽ
dum ꝙ myſteriũ
incarnationis po
teſt credi duplicit᷑
vno mõ explicite
tio:ſicut iudei in ve.le.tamẽ ſacerdotes ſcripturas ĩtelli
gentes tenebant᷑ magis cognoſcere ⁊ credere q alij:⁊ ad
huc in no.le.tenentur magis ad hoc chꝛiſtiani in qua ꝑ
fecte explicatum ẽ myſterium chꝛiſti.alio mõ põt credi
myſteriũ incarnationis implicite:⁊ ad hoc ſolũ tenebã

tur gentileſ:qꝛ nõ erant obligati ad legẽ moyſi.Taliſq;

fides iplicita de myſterio incarnatois ↄtinet᷑ in duobus
pꝛedictis:qꝛ qui credit vnũ deum remuneratoꝛẽ inqui

rentiũ ipᷣm:credit ipᷣm habere ꝓuidentiã de ſalute ho/

minum:lʒ modum hui ꝓuidentie explicite non cogno
ſcat. Modus autẽ per quem deus ꝓuidit ſaluti hoĩium
ẽ per incarnatõis myſteriũ.Ex quo pʒ ꝙ ſides incarna/

tõis implicite ↄtinetur in pᷣdicta credulitate gentilium.
Uidet᷑ etiaʒ alicui ꝙ deum eſſe non ſit creditum:quia a
phᷣis eſt demõſtratuʒ. Dicendũ ꝙ multitudo hoiuʒ nõ

capit tales demonſtratõnes ſʒ pauci. Et iõ licet non ſit
credibile ſimplr:qꝛ non eſt credibile oibus:eſt tamẽ cre
dibile plurib': apoſtolus autem loquit de ſide inquan-
tũ reſpicit cõitatem hominum. r Fide noe. hic põit
exemplum de fide ipᷣius noe de quo dic ꝙ ex fide quiq;

fecit. Pꝛimum eſt de futuris ↄtingẽtibus credidit. Cuzʒ

eni oꝛaret ꝓ pplło habuit reſponſum per reuelatõem a
deo ꝙ mundus periret ꝑ diluuium in futuro:⁊ q;dtum
ad hoc dicitur: ide noe reſpon. accepto de his que ad
huc non videbant.⁊ eſt ꝙ credens adimpleri dictum
dei timuit:⁊ hoc eſt quod dicitur: Metuenſ.ʒeſt quia
ad mandatum dei implendum fecit arcam: ⁊ hoc eſt
qoð dẽ: t
hominum:aĩalium:⁊ auium:ſᷣm pꝛeceptum diuinuʒ:
vt habet᷑ geñ.vjꝗ“ eſt quia pereuntibus alijs ſaluari
cuʒ domo ſua ſperauit:⁊ hoc eſt quod dicitur: In ſalu-
tem domus ſue. Sm tangit᷑ cum dicitur: v ¶ Per quẽ
dãnauit mundum.i.mundanos dãnabiles oſtendit ꝑ
ſalutem ſuam inquantum ſolus cum ſuis ſaluatus eſt.

Et ↄñter oſtendit quid conſecutus eſt ex his que per fi-

dem fecit cum dicit᷑: x icie que per fidem ẽ he

res eſt inſtitutus.quia in diluuio totus mũdus reliquꝰ

perijt. Et ideo iuſticia in ipo ⁊ filijs eius tmũmõ reman
ſit. y ¶ Fide qui vocatur. Hic ↄñter põit exempla de
fide in patribus qui fuerunt poſt diluuium tamen ante
legem datam. Et diuiditur in quatuoꝛ partes:quia pꝛi
mo ponit exempluʒ de abꝛaaʒ:⁊ de iſaac:ibi Fide ⁊ de

dẽ demoꝛat᷑ ẽ ĩ terra repꝛo
miſſiõiſ tanq; in aliena:ĩ cã
ſulis habitãdo cũ iſaac ⁊ ia
cob coheredibꝰ repꝛomiſſi
onilſ eiuſdẽ. Expẽctabat.n.

ratoꝛ ſit. Fidẽ noe reſponſo
accepto de hiſ q̃ adhuc nõ
cati niſiꝑ media videbãt᷑ metuẽs aptauit ar
toꝛeʒ dei ⁊ homi cꝗ in ſaluteʒ domuſſue:pèr

accepturꝰ erat in hereditatẽ

⁊ exit neſciens quo iret. Fi/ credidit eẽ eũ ꝗ rpꝛomißat.

et ſic tenebant᷑ credere illi quibus facta ẽ de hoc reuela⸗

tauit arcã.i.aptaʒ fecit ad habitatõem

lis. a iuuentute. i 1 e ſemin
cepit. a deo miraculoſe. k ¶ Etiam pᷣter temp etatis. Et
itõ fuit ibi duplex miraculũ. I ¶ Omf

ſuturis:ʒ de iacob:ibi Fide iacob.ꝗ de ioſeph: ibi Fide io
ſeph. Iſti autem quatuoꝛ ſpaliter fuerunt patres iudeoꝛuʒ
es autẽ pꝛecedentes fuerunt patres taʒ iudeoꝝ q; gentiliũ
Pꝛima diuid t in duas:qꝛ pmo oſtendit᷑ fides abꝛae quan/

tum ad hũanã ↄuerſatione:ꝛ qᷓtuʒ ad diuinaʒ obedientiã
ibi Fide obtulit. Pꝛi⸗

pmo oſtenditur quid
abꝛaaz ex fide fecerit

ad generatioeʒ:ibi Fi
. de ⁊ ipᷣa ſara. *qua-
fundaãmenta habẽtẽ ciuitůtum ad ↄuerſatioem

. n den — Y. ſuã:ibi Juxta fidẽ de
ter cu artifex ⁊ cõditoꝛ de · fcti. Circa pmũ coͤſi
Fidẽ:ct ſipa ſara ſterilis ᷣtů geranduʒ ꝙ magnitu
le in ↄceptõe ſemis accepit do ſidei abꝛae ex hoc
tiã pꝛet᷑ tpᷣs etaſ:qm̃ fidelẽ Pzaꝙ ſtatim ad verbũ

dñi iuit ad terrã alie/-
naʒ ſibi a deo pꝓmiſſa
vt habet᷑ Geñ.xij.⁊ ꝑp
totam vita ſuam ha-
bitauit in illa vt peregrinuſ aduena:quia vt dicitur Act.
vij. Deus non dedit ei hereditatem in illa nec paſſuʒ pedis
T tamẽ ſempꝑ firmiter credidit dinan pmiſt lonem iplen⸗
Fide

dam:a hoc eſt quod dicit hic: y ¶ Fide qui vo. abꝛaa obe

iuit.ip̃i deo 3ʒ ¶ In locuʒ ⁊c exit neſciens quo iret. quia
illam terram alias non viderat. a ¶ Fide demoꝛatus eſti

tra repꝛomiſſioiſ tanq; in aliena.et ꝙ in illa manſerit vt ad
uena patet:quia non manſit ibi in domo firma: ſʒ in caſuł
⁊ tabernaculis:que ſunt manſiones mobiles:⁊ hoc eſt qõ

dicitur: b ¶ In caſulis habitando cum iſaac ⁊c qꝛ ipᷣis p
miſſa eſt terra ſicut ⁊ ipſi abꝛae:vt patet Gene.xxv.⁊.xxvj
ꝙ autem abꝛaam habitauerit cum iſaac:pʒ quia ipſum ge/
nuit ⁊ nutriuit. Q autem habitauerit cũ iacob nepote ſuo
pꝛobatur ſic: quia abꝛaam vixit.clxxv annis.vt habetur

Gene.xxxj.⁊.c.anno vite ſue genuit iſaac Señ.xxxj.Jſaac
autem fuit ſexagenarius quando natus fuit iacob:vt habe
tur Geñ.xxv.Et ſic patet ꝙ abꝛaam vixit cuʒ iacob.xv.an

nis. Ulterius reddit cãm quare ſic habitabant vt aduene:
E“
. „ — . + ErE
pectabat enim. ipᷣe abꝛaam cuʒ heredibus ſuis. dð ¶ Ciu
tatem.manſio enim celeſtis ppꝛie dicit

qꝛ nihil reputabant quicquid eſſet ſuper terram: ſed e
ctabant manſionem celeſteʒ:a hoc eſt quod dicit᷑: c

em.n mcel iuitas. i. ciuium
vnitas ꝓpter plenitudinem pacis. e ¶ undamenta habẽ

tem. hoc dicitur pꝛopter eius imobilitatem:ſᷣm ꝙ dicitur
Elſa.xxxiij.Oculi tui videbunt hieruſalem ciuitatem opu/

lentam tabernaculum quod nequaq vltra tranſferri pote⸗

rit. f ¶ Cuius artifex ⁊ conditoꝛ deus. vnde ⁊ ab ipſo
nomen accepit ſᷣm ꝙ dicitur Exech. vltimo: Nomen ciuita

tis dominus ibidem:ſicut roma a romulo nominatur:
g Fide ipᷣa ſara. Pic ↄñter oſtenditur fides abꝛae quan

tum ad generatõeʒ:fuit.n.generatio ſare difficilis ꝓpt᷑ duo

Pꝛimo quia erat ſterilis:vt habet᷑ Señ.xvj.2ꝰ qꝛ erat extra
tempꝰ ↄcipiendi. deſierant.n.ſare fieri muliebꝛia:vt habet᷑
Geñ.xviij.et tamẽ abꝛaã credidit in pᷣma pꝛomiſſione fir/

mit filiũ ex ea hre. ex quo patʒ magnitudo fidei ſue: ⁊ hoc
eſt quod dicitur: g ide.ſ. abꝛae. h e Et ipa lara ſteri
irtutem in conceptione ſeminis ac/

n ¶ Om fi. cre.eẽ eũ qͥ repꝛo.
Q aüũt iſtud ſit factum ꝓpter fidem abꝛae ⁊ nõ pꝛopi ſideʒ

ſare ꝓbatur ſic:qꝛ ſara audiẽs nuncium de ſuo ↄceptu non
credidit:ſʒ magis friuolũ reputauit:⁊ iõ ſic de re friuola ri/

ſuʒ emiſit:ꝓpter qð angelus eã repᷣhendit:vt pʒ Geñ.xviij.
5 v

.

ma adhuc in tres: qe

quantum ad inhabi/
tationem: ?' quãtum

ZM
3

QQHaũt abꝛaam audito ↄceptu ſare riſit non fuit ex diffidẽ
tia:ſʒ ex gaudio ꝓcedente ex diuina/p
it rephẽſus ſicut ſara:iõ ſequitur: m
vno.i. ab abꝛaam:Et hoc emoꝛtuo.qꝛ iaʒ erat vetuł:⁊ ad

generandũ fere ineptus. Dico aũt fere:qꝛ poſtea genuit füi⸗

os de cethura:vt ha/
bet᷑ Gene.xxv. Quia
aliqñ otingit ꝙ ille ꝗ
ꝓpter ſenectutẽ fact
ẽ quaſi ineptus ad ge
nerãdũ: generat tam
ꝓpter bonam aptitu
dinẽ mulieris ac

Pꝛõpter qð ⁊ ab vno dꝛti

cut harena q̃ ẽ ad oꝛaʒ ma

pienduũ. n ¶ Oꝛi ſi defücti ſunt oẽs iſti:nõ acce
hoc emoꝛ.tãqy ſide. . omiſſiõib':ſed a l
celi ĩ mlt. ⁊ ſiẽ hare. ꝗ ptis r epꝛomiſſiõib ſſed a lõ
eſt ad oꝛã ma. innũe. Ge eas aſpiciẽtes ⁊ ſalutan/

de abꝛaam. n. oꝛti ſũt
multi bõi ⁊ miti ma-
li: et ꝓpter hoc ↄpa-
rant᷑ multitudini ſtel/
laꝝ quãtũ ad bonos
młtitndini harene
ptum ad malos.
¶ NJuxta fideʒ. Hic
ↄñter oſtendit /quid
abꝛaam cum iſaac et
iacob per fidem fece
rit:qꝛ iſti ita laudabilit ↄuerſati ſũt ꝙ vſqs ad moꝛteʒ in va
fide permãſerũt:⁊ hoc eſt ꝗð dicit᷑ uxta fideʒ.qᷓi ha
bentes fidem ſociã. p¶ Deſuncti ſunt oẽs iſti non adepti

tes:⁊ ofitẽtes: qꝛ pegrini et

pꝛiaʒ inqrere. Et ſiquidem
ipᷣ meminiſſẽt de qᷓ exierũt

repꝛomiſſionib'.ex quo pʒ firmitas ſidei ipſoꝝ.Sʒ contra

hoc videt eſſe illud qð ſcribit᷑ Egech.xxxiij. Unuſ erat abꝛa
aʒ ⁊ ipᷣe hereditate poſſedit terrã.Dicendũ ꝙ lic debet itelli

gl:poſſedit.i.poſſidendi pᷣmus pꝛomiſſionẽ accepit:nõ tam
actu poſſedit:qꝛ non habuit in ea paſſum pedis:vt dicitur

Act. vij. ppter hoc ſequit: q ¶ Sʒa longe eas aſpicientes

⁊ẽ̃ loquit᷑ ad ſimilitudiem nautaꝝ:qui exñtes in mari a loõ
ge videntes poꝛtum gaudent ⁊ ſalutant:ſic pr̃es vete.teſta.
videntes a longe ſpletionẽ myſterij chꝛiſti gaudebant:ꝓpit

quod dicit Jo.viij. Abꝛaam pai veſter exultauit vt viderʒ
diem meũ ⁊c̃. Et qꝛ longe erant a tpe chꝛiſti:iõ ↄfitebant᷑ ſe

eẽ aduenas ⁊ pegrinos:ꝓpter hoc abꝛaã dixit Geñ.xxxiij.

Aduena et pegrinus ſum apud vos.⁊ iacob.d. Geñ.xlvij.
Dies pegrinatonis vite mee ⁊c. Per hoc oſtendebãt celeſtẽ
gliam ranq; ſuam patriã ꝓpꝛiaʒ inquirere:⁊ hoc ẽ qð dicit

aliquis dicere ꝙ pꝓpter hoc ↄfitebant᷑ ſe peregrinos:qꝛ exie/
runt de chaldea vel meſopotamia quas terras tagant
patriam ſuam:⁊ iõ excludit hoc apls dicens: s
dẽ ipᷣius me.de qua exie.habe.vtiq; tem.reuerten.qꝛ nõ tã
tũ diſtabant a meſopotamia vel chaldea vnde exierant qͥn
defacili poſſent illuc reuerti:⁊ ideo nõ loquebant de illa pa
tria:qꝛ de pꝛecepto dñi exierant:ꝓpter quod abꝛaam dixit
ſeruo ſuo Geñ.xxiiij. Caue ne quando filium meum redu/
cas illuc.⁊ lʒ iacob in meſopotamiã iuerit:hoc tamen non

fuit ad manendum:ſed ad tempus ꝓpter odium fratris ſe

dandum:a ad querendum vxoꝛem. Et ideo concludit apo
ſtolus ꝙ non loquebant᷑ de patria terreſtri ſed celeſti.d.
t Nunc autem melio.appe.i.celeſtem.⁊ quia in terra ad
huc poſiti reputabant ſe de patria celeſti moꝛibus ⁊ actu fi-

dei. Ideo deus voluit nominari deus ipoꝛuʒ ex amoꝛe ⁊ fi /

de ſpeciali: hoc eſt quod dicitur: v ¶ Ideo non confũdi
tur deus vocari deus eoꝝ.hoc habetur Exo.iij.vbi dñs lo
quens moyſi dixit:Ego ſum deus abꝛaam deus iſaac ⁊ de

iacob.ſicut enim rex denominat a ciuitate ſua pꝛincipali qᷓ

ianca iõ non fu
Mꝛopter quod ab

ſũt:⁊ hoc emoꝛtuo tanq; ſi
dera celi ĩ multitudiem:⁊ ſi
. obtulit abꝛaaʒ iſaac cũ tẽta
coõci ris inumerabil. Juxta fidẽ

hoſpites ſũt ſup terrã Qui
.n.hoc dicunt ſignificant ſe

habebãt vtiq; tpᷣs reuerten
di. Nunc aut melioꝛẽ appe

PEAOui.n.hoc dicunt ſignifi.ſe patria inquirere.qꝛ poſſet

Et ſiqui

f¶S58Eide ⁊ de futuris. hic

uis regnum ſe extendat ad alias:ſicut in ſcriptura dicit
rex hieruſalem rex babylonis vel huiuſmodi:ſic deꝰ ab

iſtis voluit nominari:quia ver bis ⁊ factis oſtendebant
ſe eſſe de ciuitate celeſti:vt dictuʒ eſt:ideo ſequitur:
x¶ Par auit enim illis ciuitatem.ſ.celeſtem. yx ¶ Fi

de obtulit. Hic
oñter oſtenditur

tunt.i.celeſtẽ. IJdeò nõ ↄfũ/ quid abꝛaam ex

S rr N figde fecit quantũ
cit de c de cok. i ad obedientia di
rauit.n. illis ciuitateʒ. Fide uinam. dominus

.n. ꝓmiat ei mi/

ret᷑:qᷣt vnigenitũ offerebat ĩ tiplicatoem ſemi

quo ſuſcepat repꝛomiſſiõeſ er aar: Sce
ad queʒ dem̃ eſt: quia iſaac ad pceptuʒ domi
vocabit tibi ſemẽ:arbitrãs ni voluit eũimo⸗
quia ⁊ a moꝛtuis ſuſcitare lare.Ex quo patʒ
potens eſt deus. Andẽ eũ HH
⁊ ĩ parabolã accepit. Fide credebat ꝓmiſſio
de futuris benedixit iſaac nem rei implẽdã
iacob et eſau. Fidẽ iacob de multiplicatio⸗
moꝛiens ſingulos ſilioꝛu, ſennnlſſuider
ioſeph benedixit: t adoꝛa laro non reſtabat
glius modus niſi
per reſuſcitatiõe,z

eius. Ex quo pʒ ꝙ abꝛaaʒ credidit reſurrectõeʒ moꝛtuo

„

rum in qua conſiſtit vnus de maioꝛibus articulis fidei

æ non ſolũ credidit reſurrectionem generalem fututam
in fine mundi:ſʒ cum hoc ſpalem reſurrectioem filij ſui
ad ipletionem diuini ꝓmiſſi:⁊ hoc eſt quod dicii::
Fide obtulit abꝛaam iſagc.i:offerre voluit:ſʒ diui⸗

. . .
nitus impeditus fuit. 3 Q¶ Cum tentaretur. tentat enizʒ

diabolus homo ? deus:led diuerſimode:qꝛ diabolus
tentat vt decipiat:homo vt cognoſcat: deus vt cogno/
ſcere faciat. Et hoc modo tẽtauit deus abꝛaam vt fides
eius obedientia notificarent᷑ nobis ad exempluʒ imi-
tationis. a ¶ Et vnigenitum. hoc videt᷑ falſum qꝛ ha
bebat iam alium filium:ſʒ ſoluit per lr̃am ſequentem:
b ¶ In quo ſuſceperat pꝓmiſſiones ⁊c. quia ꝓmiſſuʒ ſu
erat abꝛae ꝙ ſemen eius vocaret᷑ per iſaac tatũ.Et ideo
erat vnigenitus quantum ad iſtam ↄditioneʒ: vel ideo
dicitur vnigenitus ratõne matris que non habuit aliũ
filium. c ¶ Arbitrans. i. iudicans vel credens.
o ¶ Quia ? a moꝛtuis ſuſcitare potens eſt dominus.⁊
ideo oblatio iſaac fuit figura moꝛtis ⁊ oblationis chꝛi-
ſti: ſicut enim aries herens inter ſpinas coꝛnibus imola
tus:eſt iſaac liberato:ſic humanitas adherens cruci oc
ciſa eſt diuinitate impaſſibili exiſtente:⁊ hoc eſt qð dici
tur: e¶ Unde ⁊ eum in parabolam accepit.i.abꝛaaʒ
oblationem filij ſui figuram paſſionis chꝛiſti intellexit.
onit exemplum de ſide iſaac
qui ex fide futuroꝝ benedixit filijs ſuis:⁊ hoc eſt qð di
cit: Fide ⁊ de futun benedixit iſaac iacob ? eſau. hoc ha
betur Geñ.xxvij. vbi dicit ꝙ in benedictõe ſua ppoſuit
iacob ipᷣi eſau.d. Dñʒ tuũ illũ ↄſtitui.⁊ iſaac vidit ĩ ſpũ
hanc bñdictõem hfe efficaciaʒ in fufo:qꝛ non hũit effe⸗
ctuʒ in pſonis duoꝝ fratꝝ:qꝛ eſau nunq ſeruiuit iacob
ſz habuit effectũ in duob pplis exeuntibex ipis:q; idu

mei filijs iſrael ſeruierunt tpe dauid:vt habet᷑.ij. Reg.

vijj. g ( Fide iacob. hic ponit exemplũ de fide ipſius
iacob q benedicẽdo ſilios ioſepb pᷣpoſuit ephrai q erat

iunioꝛ ip̃i manaſſe:Geñ.xlviij. Quia per reuelatoeʒ di

gnitatẽ regiã habuit ad ephraiʒ debẽ traſire: ⁊ hoc ſuit

—

inobierobe
un habuin

1 leiacob ſno

eſͤpllun
lſoris: ppi,
Crpus ſuum d
em oſttchl

ſti ⸗
cnr lulfn
i,ie.
rgbfti
Pooſato ſolg

(rötun t

NeAecau.
(iconnt
fſigipge,
Inmſiczatran
ar glonnitfi
capat lbenle⸗
Gur Moieng
AAqigeonegon
lilpauus iniu
Kütlliitga
ouuit deu inmx
Coiolpha pottbe
igpumahel
Ptinareapoſtpin
eepb adonuirden
Cponit magss ppe
inſenabſolureßzin
chriſfteſcutenos
uclſxi i/Fe⸗
ſpbgenon oer⸗
aldecgpwrnth⸗
cbno e gler ⸗.
ldeſcooluarrein
ſelk rönidtuipe
Tertoneraſscrcnn
—
deoſcuaſussn
üſtipomeriſ
Whepröaſigr
kantunpoteſgteſe
foſcrißeſergn
lroen ſicbrſii⸗
lyt erioag 0o.
ſoliiyelporusr
Munr ſogereungi⸗
theneflostftalo
Uhtetel nij
ngaepmmpgtie
ſnnigeſtnnun,
knntddſtingiurin

NRcgdingr
nnncſnmnc
N

1 Teknr ugn
umn doniu
Uhfurgnh
lriere,
Nmumi
nnpomtiro⸗
nome
maglanhit
4begeimn
rdebar nit
onfei inpin
deſnltpllan⸗
heſanin iipe
ſuncninſo ino⸗
luotonreſebar
Ainsmodusni⸗
Priſcrni
rconendezronn
Vondas Miollsſtl
n SNNNentue
mmtunenontiii
hoccſtquglncr
Aneponredn
Nntxreurtnun
ninoh ge tuhtn
Cr ocusyt a,
Nus buin tfll
sad erenplezi
cvideifellom an
lian ſegpanm
31i gbin niſtß
riuctib
un Aning
rscvemhn
soun,
umniimin/
Nusnnlun
AhNVCi
urtoc ldln
nnldhuy/
ehifinnlgi.
iatkcectco

„ —

.,; —

mtlu ſliili
ſunnmſi⸗ .
Gumncioumd
—K

rien
unnb ale,,
mpli ir
pgſinpn ⸗

knirt

.

ipletum p hieroboàù: vt habet᷑.iij. Reg.xij.⁊ hu imple

tõis iacob habuit fidẽ firma:⁊ hoc eſt qð dicitur:

g ¶ Fide iacob mo.ſin.fi.ioſeph bene.pabuit ẽt icob
ſidem de ſepultura ⁊ reſurrectione chꝛiſti fienda in fra
ꝓmiſſionis:ꝓpter qð adiurauit ioſeph vt faceret illuc

coꝛpus ſuum de-
ferri.poſt aũt iu⸗

ramentuʒ gratiaſ uit faſtigiũ virge eius. Fidẽ
ioſeph moꝛiens de ꝓfectio
ne filioꝝ iſrael memoꝛatus
E: d oſſibꝰ ſuis mãdauit.

agẽs adoꝛauit do
minũ ↄuerſus ad
caput lectuli ſᷣm
traſlatõez hiero. E? O
vt pʒ Geñ.xlvij. Fidęe moyſes nat occulta-
trann ds o⸗lbr ts ẽ mẽſib trib a parenti-
ntorum d vt pſuis éo ꝙ vidiſſent elegã

hic allegatur: 21 SLWwie Eece
b¶Et adoꝛauit t infantẽ:et nõ timuerũt re
faſtigiũ virge e?. gis edictum. Fide:moyſes
vtrũq; eſt verũ

qꝛ adoꝛauit vſus
caput lectuli qð .
erat ad occidẽteʒ

ad quã ꝑtem adoꝛant iudei:⁊ qꝛ erat ſenex hẽbat bau
lũ ſuꝑ cuius ſũmitatẽ nitebat᷑ in adoꝛãdo deũ.vnde nõ
eſt intelligẽduʒ ꝙ adoꝛauerit ſũmitatẽ virge vel baculi

ſʒ adoꝛauit deũ innix ſuꝑ baculuʒ. Alit exponit᷑ de ba
culo ioſeph q poꝛtabat ſceptꝝ in ſignuʒ ptatis ſibi date

ſupꝑ egyptum:et hoc ſceptꝝ accepit iacob qñ ioſeph ce
pit iurare:⁊ poſtq iurauerat anteꝙ redderʒ ſceptꝝ ipi

ioſeph adoꝛauit deũ innix' ſũmitati illi ſceptri. Aliter

exponit᷑ magis ꝓpe lr̃aʒ:qꝛ adoꝛauit ſceptru ioſeph nõ
in ſe ⁊ abſolute:ſʒ inquantũ erat ſignum ⁊ figura ptãt

chꝛiſti:ſicut ⁊ nos adoꝛamus crucẽ inquantũ eſt ſignũ

cruciſixi. i ¶ vide ioſeph.hic ponit᷑ exẽpluʒ de fide io

ſeph:qꝛ moꝛiens ex fide fecit memoꝛiã de exitu filioꝛuʒ
iſrael de egypto:vt habet᷑ Beñ. vl. ⁊ hoc ẽ qꝗð dicit᷑: Fide
