uſq; nãe.ſ.diuine ⁊ hũane. dðD¶ De in eo manet.p gram

e¶ Et nos cognouim. vbũ incarnatuʒ mõ pᷣdcõ.
credim charitati quã ðs hʒ in nobis.i.⁊ credimipᷣm ſpalr
hitare nobiſcũ ꝑ charitatẽ. g ¶ De charitas ẽ. PHic ĩiduẽ
ad charitatẽ ⁊ vt magis moueat:pmo ↄmẽdat eã:ꝛ ad eaã⸗
inuitat:ibi Nos Circa pꝛimũ ↄmẽdat eã de tribꝰ:p qꝛ fa
cit nos pticipare deitatẽ:⁊ hoc ẽ qð dic: g ¶ De charitas
.ſ.ĩcreata. h Et q ma.ĩ chari:creata q ẽ qdã pticipatõ

5„

charitatis icreate q ẽ de. i ¶ In deo manet. ſiẽ pticipãs i
Pactharo⸗ k de in eo. ſic ꝑticipatũ ĩ ꝑticipate. qꝛ
oꝛꝛoꝛẽ futi iudicij dat ſecuritatẽ: ⁊ hẽ qð dẽ: l

—

ẽ ꝑfe.cha.dei c. Amoꝛ.n.fac ↄfidẽ de pñtia amati:io ſpd
m ſiẽ ille ẽ. ſ.bñ faciẽs de celo iuſti ⁊ iiuſtis. n ¶ Et

nos ſu.ĩ hoc mũdo.ꝓ amoꝛe e amicos ⁊ inimicos diligẽ
do:Fʒ ꝙ dẽ Matth.v. Diligite iimicos vr̃os ⁊c.⁊ ſbdit᷑:¶t
ſit fii, pꝛis vr̃i qᷣ in ceł ẽ:qͥ ſolẽ oꝛiri fac ſuꝑ bo.⁊ ma.⁊ plu
it ſuꝑ iuſtos ⁊ iiuſtos.ʒqꝛ excludit timoꝛis ſuilitatẽ:io dit
o ¶ Timoꝛ nõ ẽ ĩ chari.qð itelligit᷑ de ſᷣuili tinoꝛe ⁊ iqtuʒ
fuił ẽ. p¶ Sʒ pfcã cha.fo.mit. timoꝛẽ. Charitas ãt qcũq;
excludit tioꝛẽ fuilẽ:⁊ iõ qð dẽ h: Charitas pfcã c.i.pfectio
charitatl ẽt mime hʒ timoꝛẽ excludẽ. q ¶ Qm timothena
ii 2

(Epiſtola

hʒ.i.timoꝛi leruili debet᷑ pena:qꝛ facẽ cauẽ pctm̃ ſolũmõ ne

puniat᷑ nõ ꝓpi deteſtatõem vicij nec ꝓpter vitandã offenſã

dei: ſic mlier hñs volũtatẽ adulterãdi abſtinet aliqũ times
a viro puniri. r ¶ Qui aũt timet. hoc mõ. S8¶ Nõ eſtp

fectus in charitate.i.nõ hʒ charitatẽ ipᷣm ꝑficientem.Alio
mò exponit᷑ de timo-⸗ P
re initiali qͥ facit cauz
petm ꝑti ꝓpi penaʒ ⁊
pti ꝓpi offenſã:tñ pᷣn
cipalr ꝓpt offenſa dei
h̊ timoꝛ dei inqytuʒ

OQuũi aũt timet nõ èt pfeci
in charitate. Ns ergo dili
gam deũ: qm̃ de poꝛ dile⸗

relpic penã ſp minui xit noſ. Siquis dixerit qm̃
creſcente charitate. er diligo deũ ⁊ frẽm ſuũ ode/
lo cu dẽ timoꝛ no e in

rit:mẽdax ẽ. Qui.n.nõ dili

charnate ſbinedligi⸗ git frẽm ſuũ quẽ vidit:dkuʒ

perfecta. t¶ Nos g.
Pꝛemiſſa charitatis

ↄmẽdatõe:hic ↄnteri gẽe:Et hoc mãdatũ hẽmuſ
gr e e Hr a deoꝛvt g diligit deuʒ:dili⸗
tẽ dei d. t ¶ Nos Sat ? frem ſuü. (Eav.
diligam deu: qm ac Mnilſ qũi credit qůᷣo
exponat᷑ vt.s. eodẽ.c. ¶ niã ieſus èſt chꝛiſtus:
Coſequent᷑ induc 60 ex deo nat eſt. Et òs

eharitatẽ ꝓximi.d.
v ¶ Siq dixerit qm̃
diligo ⁊c᷑ mẽdax ẽ.qꝛ
dilectio ꝓximi icludit᷑ 2D ————
in dilectione dei:⁊ ad hoc induẽ rõem.d. x ¶ Qui eiʒ nõ
diligit frẽzʒ ſuũ quẽ vidit ⁊c. Ad e intellectũ ſciendũ q du
plr ẽ aliqd cauſa dilectõis:vno mò ſiẽ id qð eſt rõ diligẽdi
et hoc mõ bonũ alic ẽ cã diligẽdi ipᷣm:nã vnũquodq; dili
git᷑ inquãtũ bonũ.Alio mõ ſiẽ id qð eſt via quedaʒ ad acd-
rendũ dilectõem:et hoc mõ viſio alic eſt cã dilectõis eb:nõ
tñ ſic ꝙ ea rõne ſit diigibile:qꝛ ẽ viſibile:ſʒ qꝛ ꝑ viſionẽ hu

iuſmõi ducit᷑ qͥs ad dilectõem en:igit᷑ nõ oꝑtet ꝙ illð qð eſt

magis viſibile ſit magis diligibile vł qð magis diligat᷑ ſʒ bñ
illð qð pꝛi nobis occurrit ad diligẽdũ:et hoc mõ arguit
apls:q; ꝓxini co ꝙ eſt magis nobis cognit' occurrit mag
nobis diligẽdus: ꝓpt qð ſi aliqꝗs ꝓxi nõ diligit argui põt

ꝙ deũ nõ diligat:nõ qꝛ ꝓxim ſit mag diligendus:ſʒ qꝛ no

bis bᷣmo occurrit diligẽdus vt dem eſt.Uñ dicit Greg.ho⸗
mel.xxxvij.Ex his q̃ anim nouit ſurgit ad incognita q̃ nõ
nouit:vt ꝑ hoc ꝙ ſcit notũ diligẽ diſcat incognita amare ⁊
diligẽ: ⁊ ſic ĩtelligit qð dĩ hic: x ¶ Qui.n.nõ diligit ſratrẽ
ſuũ quẽ videt.⁊ ſic occurrit ſibi pᷣmo diligẽd rone ſilitudij

ĩ ſpẽ: Eccł.xiij.Oẽ aĩal diligit ſibi ſile ⁊c᷑. Deũ quẽ nõ
videt.⁊ ſic pmo nõ occurrit diligẽdus. ʒ. o pot dili⸗

gere.q.d.nõ ẽ pbabile:qꝛ dilectio ꝓximi ẽ q̃dã via ad dile/
ctõem dei:nõ tñ ſequit᷑ ꝓpt hoc ꝙ ſit maioꝛ vel ꝑfectioꝛ: ſʒ
mag ecõuerſo:nã dlis qð ẽ pꝛi in via gnãtionis ẽ poſterius
oꝛdine ꝑfectõis:ſicẽ pʒ de pueritia ⁊ ſtatu virili. ⁊ ¶ Et h
mãdatũ hẽmus a deo. Matth.xxij.vbi pᷣceptũ de dilectio
ne ꝓximi ↄiungit᷑ mãdato de dilectione dei.¶ In cap.iiij.
vbi dẽ in poſtilla:Qm de charitas eſt.Nõ eſ per hoe itel⸗
ligendũ ꝙ de ſit charitas mouẽs imediate voluntatem.
ANaaãuis rões q̊s tãgit poſtil.ad oñdẽduʒ ¶ Additõ.
4 nõ eſt intelligẽdũ deũ eſſe charitatẽ mouẽtẽ ĩme/
diate voluntatẽ ad actũ diligẽdi meritoꝛiũ ſine ali/
ͥ habitu medio ſint efficaces: ⁊ cõiter a doctoꝛibuj teneant᷑
Tamẽ vidẽdũ ẽ qd dicendũ ſit ad auẽtes ſcõꝛum pꝛecipue
auguſtini ex quib videt᷑ ꝙ dey eſt illa dilectio qᷓ hõ diligitp

6

ximũ: vt i. viij.de trini. dica i.· xv. trini. ꝙ ita dem ẽ. de/
charitas ẽ.ſic dicit De ſpũs ẽ:ſʒ maifeſtũ eſt ꝙ de eſſentia

lit᷑ dꝛ ſpũs: ⁊ charitas ẽ ip̃e de eſſentialr. Ad quas auẽtes

rũdenduʒ eſt fm ſcem Tho.2ꝰ x.q.xxiij.arti.ij. in rñ pᷣmi

S
—

quẽ non videt quõ põt dili

a diligit eü g genuit: diligit

argumẽti: ipa eſſentia diuina charitas ẽ:ſiẽ ⁊ ſapia ?
⁊ ſicut bonitas ẽ:vñ ſiẽ boni dicũt bonitate q̃ de eſt et

ſapiẽtes ſapia q deus:qꝛ bonitas q̃ foꝛmalr boni ſumu⸗

ẽ pticipatio qdã dine bonitat᷑ ⁊ ſapia q̃ foꝛmalr ſapiẽ/

tes ſum:ẽ ꝑticipaꝰ dine ſapie:ita ẽt charitas q̃ foꝛmalt

diligim ꝓpximũ ẽ
, ĩyuß2 8 pticipaqda dine
et eũ ꝗ nat ẽ ex eo. In hoͤc charitanj. Hic eiʒ
cognoſcin:qm diligimus modue loquencſi
natos dei cũ deũ diligam: Ficos: q voent
„ 2 g 1. . EE
E.n. charitas dei ůt mãdata qð quidã non ad

e cuſtodiam:⁊c᷑t mãdata P inte⸗ ex vbis

ũupſerũt occa⸗

Cap. V

qdᷣ natũ ẽ ex deo uincit mũ (dlle. ¶ Cap. vV.
dũ:&᷑t hec ẽ victoꝛia que vi/ Mnis qᷓ
cit mundũ:fidẽs nr̃a.Quũᷣiſ credit.

ẽ aũt ꝗ vincit mundũ:niſi ꝗ Hec ẽ 3

A Erii, LAH sßpncipal tracta
credit quoniã ieſus filius tus hub eple: i ꝗ
deie Hic &ſt qui venit pꝑẽr tractat beatus io
aquam ẽt ſanguinem ieſus — bi⸗
chꝛiſtus. Mon in aqua ſolu uidit in duaj ptej
SSèM. M 2p atinuat ſe pᷣ

AQcis imediate de
dilectõe pximi:⁊ꝰtractat de emanatiõe vbi:ibi Hec eſt

victoꝛia. Circa pᷣmũ in ¶ Dis q credit. Fide cha
Om ieſus. nacaren. cEſt xbj.

rit ate foꝛmata: b

—

in leage ⁊ pphetis pmiſſus. O ¶ Ex deo natus eſt. per

regnãtionẽ baptiſmalẽ. e ¶ Et oĩs qui dilgit eũ qͥ ge/
iligit et

nuit.i.deum qui fideles ſuos filios fecit: f

eũ qui natus ẽ ex deo.i.quẽcunq; fidelẽ:alit nõ diligẽt

ſufficieni deũ niſi cũ eo diligẽt mebꝛa ei:iõ ſpditur:
g ¶ In hoc cogno.qm̃ dili.na.dei cũ deũ diligam.nõ

dilectio dei icludit dilectõem ꝓximi:vt dcm̃ eſt:ſʒ quia

amoꝛ dei nõ ẽ ocioſus opat᷑ eni magna ſi eſt:vt diẽ Gre
go. homel. xx.iõ ſbdit᷑: h madata en faciam.ꝓ
batio.n. dilectõis exhibitio ẽ oꝑij. i ¶ Hec ẽ eni chari
tas dei.i.hoc exigit dei charitas. k ¶ Ut ma.epcuſto
diam. coꝛde retinẽdo ⁊ opꝑe adiplendo:Et ne aliquij ſe
excuſet ꝑpp difficultatẽ hoc remouet.d. l ¶ Et mãda-

ta ey gra.nõ ſi.ſ.amãti:nã illa q̃ de nã ſui dura ſũt ⁊ aſ/

pa:amoꝛ dei ⁊ ſpes pᷣmij fac leuia:iõ ſbdit: mQ⸗
oẽ qð natũ eſt ex deo.p fidẽ charitate foꝛmatã:

cit mundũ.i.tẽtatões diaboli mundi ⁊ ꝑſecutiones.

o ¶ Et hec. Poſita ↄtinuatõe dicta de dilectiõepximi
hic ↄũter determiat de emanatõe vbi:⁊ p ponit᷑ deter-
minatio:aꝛ deiminatõis manifeſtatio:ibi Et ſpũs eſt. 3·
manifeſtatõis intentio:ibi Et hoc ẽ teſtioꝰ. Circa pᷣmũ

ↄtinuãdo ſe ad hꝰqð dixẽat imediate: Oẽ qð natu ẽ ex
deo vinẽ mũdũ.oñdit qd ſit illõ qð facit vincere.d.

o ¶ Et bec ẽ victoꝛia q̃ vinẽ mũquũ.i.fſac̃ vincẽ. p
des nr̃a.de vᷣbo dei:iõ ſpᷣdit᷑: q ¶ Quisẽ aũt qͥ vincit
mũ.niſi q credit.fide foꝛmata. v ¶ Qm ieſus ẽ filiuj
dei.nãlis:⁊ p ↄñs eiuſdẽ nãe cũ eo:nõ idẽtitate ſpecifica
qꝛ nã diuia nõ ẽ diſibilł ſic hũana:ſʒ idẽtitate nũerali di
ſtinct tñ in pſona:qꝛ nã nõ patit᷑ nec rõ ꝙ gignẽs ⁊ geni
tus ab eo ſint vnũ i ſuppoſito. s ¶ PVic ẽ.ſ.dei fili ei⸗
nalr a pꝛe genit. t ¶ Qui ve.in mũdũ.ad nos ſaluã/-
dũ. v¶ Der aquã.baptiſmalẽ:qꝛ ꝑ tactũ ſue ſacratii
ſime carnis in baptiſmo dedit vim regeueratiuaʒ ads.
x ¶ Et ſanguinem.efſuſum in pꝛcciũ noſtre ſalutis.

y¶ Jeſus chꝛiſtus. verus homo verus deus. 3 ¶ N

vnuſ
tun
Gniſt 40
itepätun
ſſannii
gteni oi
aernin
nifeſtato⸗

Quplern⸗

nunt ſe
Stpima/
iſin
ſone T
ſbllinteſi⸗
gibal
nnſiug
ichnälifli
chiplode⸗
hocteſtioni
Eit lauan
py.Lu au
rurperlteg
miti wbi
rre ſyñiin
pie ulltil
ſni vyin
demne hoce

letict ad⸗
mnoniän
idatpisti
eius wpuid
alitellen
loinoiuin
ſeſtunoqt
l
ſapoena gi⸗
Onzt
liſtanconin
(drtrringe
NEic
lomtins
IEres
ſioneine
motuofn
(Ers
deimnäſeſtn
paudeci
luezapacha
Dhardd
igadle. n
mnartleicie
Nenntne
luntron
miü bi
Cnänba
Wrſenſbik
W
ſlufllo⸗
ind
5,Ta⸗
flun
magog

5

sg:,e. in aqua ſolum.ſicut iohãnes bap.cuꝰ baptiſmꝰ ſolum manis. ¶ Am teſtificat ilio ſuo.ĩ trãſfi⸗ 5
rs kauaber coꝛpa: ſzñ auferebat Petg: ſiẽ ſact baptiſt⸗ mus 7 baprian⸗ vt pdem̃ eſt. . e lisſn aur ne
ndn .c chꝛiſti. a ( Sz in aqua ⁊ ſanguine.i.in baptiſmo vtu inſi e.i. effectu illo teſtimonij. s ¶ Qui no cre. filio.doctri
diſanih tẽ regnãtiuam hñtem:⁊ ſanguine ad ifinitas animas ſi ne eb ac uieſcẽdo. ¶ Meẽdacẽ fac eũ.ſ.deũ patrẽ qͥᷣ dixit
duipi eelſent redimendas ſufficieter. b/ Et ſpij eſt. Pic ↄſe teſtificãdo: Pic ẽ filꝰ me dilectus.2 adiunxit Jpᷣm audite
nifeſtato: qua ſed in aqᷓ ⁊ ſanguiĩe. Et ſpiri teſtimoiũ: quönia vitã eter teſtimonio. ⁊ pʒ ex di
nocleloange rupler:6 tus qui teſtiſicat: qdᷣoniaz nã ðdit nob de: èt hec vita d bocer.
lreſine nẽ wiſꝛ vna furp chꝛiſt/ eſt verital. Quoniazʒ i ſilio ep eſt. QAui hʒ flium min nanbte ade
kſd ſpuſſci miſſionez tres ſt q teſtimoniũ dãt ĩ ce dei habʒ vitã: qui nõ hʒ fili ¶pmo ex pte dei teſti
— ſen ente⸗ H ſis v· lo: pater: uůerbũ:ct ſpuſſcũſ:· uzʒ dei:uitã nõ hʒ. Hẽc ſcri ficãtis: ꝛ ex pte iohis
— 3 mrinte oni Et bi tres vnü ſũt. Et nes ſt bo vob vt ſciatis qm vitaʒ E baiꝛibi hee ſn
kihetotr ram piis glificar teſtimoniũ dãt in tra: ſpi · hẽtis einaʒ:q crediſin nõĩe ſctendũ vpdet malle
rt zey nalijfl:vnꝰ ritus aqũa ⁊ ſanguis:t hi ſilij ði.Et hc ẽ ſiqucia quã ſarõis intentõ expte
cuʒ ipſo de:et de tres vnũ ſũt.Si teſtimoniũ hẽmus ad deũ:quia qdðᷣcũ Biẽ: hoies p h oſe-
e ueteſtion Ha hoĩuʒ accipim teſtimoniũ qʒ petierim ſ volũtatẽ er eihe ragb 5
dei⸗ xv. Cũ aut vene di mai eſt: qoniã teſtifica àudit nol.Et ſcimus: qꝛ au ſioninʒ idleſt intenio
Nehrchann rit pacli quẽ ego tus eſt de filio ſuo:QAui cre dit nos:qcquid petierimus e ſiue finis. y
n tkij mittã vobis a pa it in filiũ dei:hʒ teſtimõiũ Scimůs:qm̃ habem peti vitã eternã dedit no⸗

runtbenne tre ſpm̃ vitat q a dei ĩ ſe.Qi nõ credit filio: tões q̃s poſtulamuſ ab eo. bis de'. Si. n. accipia

inſoranuſt pꝛe ꝓcedit:ille te/ 1. z fa S eſj. Sia f. S AT. tfuur vita btã foꝛmalit᷑
RK5 mioniũ phibebit Mendacẽ fac eũ: quia ñ cre· Qüiſcit frẽm ſuuz peccare ꝗq eſ viſio ⁊ fruitio di
kindueſeſ de me. 2 hocẽ dit in teſtionio qð teſtiſicat pem̃ nõ ad moꝛtẽ petat ẽt uina:ſic dedit eã in öb-
Fyiuntſeß dẽ: b ẽ dey de filio ſuo. Et hoc eſt dabit ei vita peccãti nõ ad ſenti in ſpe ⁊ in futo ĩ
ineli de ſcũj. c H rrre.: 1 de pñti illis qꝗͥ iaʒ
ice e teſtific = l ſunt in btitudine. Si
lorchr Fcec moniũ nõ põt eẽ falſum. dC Om̃ chꝛiſtus ẽ veritas autem accipiatur vita beata obiectiue:ſic dei filius ratioꝰ
r. (E i.dei pꝛis filqui ꝓcedit a pie h modũ intellect:a ſic ẽ ne deitatis eſt ipa viſio btã pᷣncipaliter: in cui aſpectu bti
doonmnctcr eius vbũ:idẽ eni eſt verbũ ⁊ filᷣ: ppt hoc illa q̃ ꝑinent reficiunt᷑ intero:⁊ rõne hũanitatis ſcõario:ĩ cub aſpectu re
wuidteſ ad itellectũ vt vitas ſapia ⁊ huiuſmõi appꝛopꝛiant fi ficiunt᷑ exter:ſicut diẽ Aug.ſupꝑ iohã.Et ſic dãmo dedir .
Ddtt lio in diuinis e ¶ Om tres ſunt. HPic ponit᷑ ſcõoa mãi nobis filiũ ſuũ veꝝ deũ ⁊ veꝝ hoieʒ:iõ ſpᷣdit: ʒ ¶ Et hec
cialino dlii feſtatio q̃ eſt ꝑ apꝑtam viſionẽ:nã ipᷣa btã trinitas mani vita in filio ſuo ẽ.ſ.obiectiue. a ¶ Qui hʒ filiũ dei. p fidẽ
R feſtat ſe btis qtum ad pſonarum diſtinctõeʒ:⁊ vbi ema chaaritate foꝛmatã. b ¶ Habʒ vitã. l. btaãm in ſpe: ꝛ li hʒ fi
Goilganf natoem a pꝛe:⁊ ſpũs.ſ.ab vtroq;:⁊ hoc ẽ quod dici: liũ ꝑ viſionẽ ⁊ fruitõem hʒ eam in re. c ¶ QDui nõ hʒ filiũ
ñchhnu e¶¶ Om tres ſunt qꝗ teſtimoniũ dat in celo.vitatez, ma dei.hoc mõ vl illo: d ¶ Uitã nõ hʒ.ↄſilr:qꝛ ſic affirmatõ
lchyrdier nifeſtando:nã teſtimoniũ pare ẽ vitatem mãifeſtare. ſequit᷑ ad affirmatõem ita negatõ ad negationẽ. e¶ Pec
chiund.) ¶ Pater. ingenitus. g ¶ Uerbum. ab eo genitum. ſcribo. Hic ↄñter ponit᷑ intentio iohis ſcribenij:⁊ pᷣmo quãẽ
Paicichen hb¶Et ſpũſſcũs. ꝓcedens a pꝛe ⁊ vbo. i ¶ Et bi tres tũ ad bonũ hnñdum:aꝛ qtum ad iã habitũ:ibi Scim qꝛ. hᷣ
Emidaſß ynũ ſunt.in eentia: ⁊ ſic vnus deus ſuꝑ oĩa gloꝛioſus. ma in duas:ſᷣm duplex bonũ ↄſequendũ:2 ibi Et hic eſt.
Enealate Ek ¶ Et tres ſũt. Hic ponit ʒ manifeſtatõ q̃ eſt ꝑ chꝛiſti Circa pᷣmũ ſciendũ ꝙ voluntas bti iohis ↄfoꝛmis erat vo⸗
. in, paſſionẽ in qua aia chꝛiſti fuit a coꝛpe ſepata:⁊ a coꝛpe luntati dei teſtificãth:⁊ io intẽdebat ꝙ illi luib'ſcribebat ꝑ
iſidmnſi⸗ e fluxerũt ſanguis ⁊ aqua: Joh.xix. dicit igitur: hoc vitã btãm ↄſequerent:iõ dic: e ¶ Pec ſcribo ꝛcẽq cre
“ k¶Et tres ſi qui teſtimoniũ dãt in terra. vitatem filij itis.fide ꝑ dilectõem opante. f ( In noie ſilij dei. ſi tñ p⸗
emni nll dei mãifeſtando. l ¶ Spũ.i.aia chꝛiſti:in qᷓ ad limbu ſeueretis. g¶ Et hec fiducia. Pic ponit ꝛ bonũ ↄſequẽ
gimins patrũ deſcẽdit ⁊ eis ſe manifeſtauit:oſtẽdendo ſuã dei dũ.ſ.oꝛonum ſuaꝝ effectũ:⁊ pmo illud ponit: ꝛ circa hoc
liehpiti tateʒ ⁊ painalẽ ꝓpꝛietatẽ:extunc.n. deũ clare viderunt quandam diſtinctõnem facit:ibi Qui ſcit. Circa pꝛimuʒ di
pnl oen, ꝓpter qð dñj dixit latroni Luc.xxiij. HPodie mecũ erij cit: g ¶ Et hec fiducia quam habemus ad deum.ſ.ad
piuck, I padiſo. nua rianaiedd verta manifeſtät dei filium. h ¶ Quia guoceenc rlahnas ſcðm vo⸗
Ceju in ecclie ſacris ñtibus efficaciã ex ipis: uidem ſacr̃a luntatem eius.ſ. beneplaciti. i ¶ Audit nos. non tamen
Ranii Pferunt in fide ⁊ ↄfeſſiõe trinitat. n¶ Et hi tres vnũ ſemp ſtatim:ſed tẽpoꝛe competenti. k ¶ Et ſcimus quia
retr. ſunt.qꝛ ↄueniunt in aſſertõe vni vitatis. o ¶ Si teſti audit nos quicquid petierimus.qð eſt intelligenduʒ quan-

moniũ.hic ponit᷑ emanifeſtatio q̃ fuit ꝑ ſenſibilẽ vo dao petitio eſt pia ꝓ ſe ⁊ perſeuerans.his enĩ concurrentibꝰ

et cẽ: nã in baptiſmo chꝛiſti: ⁊ ep trãſſiguratoe audita ſutt ſempꝑer exauditur: a ſic eſt intelligendum quod ſubditur:
4 .

ſeifluſ vox ſenſibil pꝛẽis dicentis de chꝛiſto: Hicẽ filᷣ me dile ¶ ¶ Scimus ⁊c̃ quia repetitio eſt eiuſdem ad maioꝛem aſ
rſu ctus.hic ſingularit dẽ ꝑ hoc oſtẽdens ꝙ ipᷣe ſolus ẽ eiuj ſertioem. m ¶ Aui ſcit. hic ↄſequenter circa petitionem
nung, is nãlis filius:⁊ p ↄñs vn cũ ipſo in nã ⁊ pſona diſtinctuj pꝛo pꝑeccatoꝛibus facit quandam diſtinctionem dicens:
Lrnicn ceii vo qͥ plurificant᷑ ſunt efilij adoptiui.dẽ ̊: o ¶ Si m ¶ Qui ſcit frẽm ſuũ peccare peccatũ non ad moꝛtẽ.ideſt
Goen teſtimoniũ hoĩum gecipin decni hie ſi ꝓ qꝛ:nã teſti excludendo impenitẽtiam finalem:qua quis moꝛitur:⁊ in

( 7 2 „ „ 4 . 4 P
ldel ſi moniũ hoium recipim ranqꝙ ſufficiẽs in rebuj humãis peccato moꝛtali peccat. n ¶ Petat oꝛando. pꝛo eo.
g . Peſtimoniũ dei mar eſt.i.certius:nã ei nõ põt ſb/ 00 Et dabitur ei vita.ſ. gratie: qꝛ talis peccatoꝛ in gratia
i ſeſec e falſum:ſicẽ ſeſſe põt teſtimonio hoĩum:⁊ pↄñs eſt moꝛietur de quo hoc ſcit᷑: tamẽ ꝙ ſit peccatoꝛ non ad moꝛ/

atn magis credibile in rebꝰ diuinis i teſtioniũi hoium ĩ hua tem ſciri non poteſt niſi per dutihamreuelatisem
ds. 5

p ¶ Eſt pctm̃ ad moꝛtẽ. ſ. finalis ipnia qua qs in pctõ moꝛ
tali moꝛit. q ¶ Ton ꝓ illo dico vt roget quij.qꝛ nõ ẽ oꝛa
dũ ꝓ dãnaſ.Et ſi ipo viuente ſciret᷑ ꝙ eẽt de pᷣſcitis ſilr nõ
eẽt ꝓ eo oꝛãdũ vt penã eternã euaderet ꝓut dicunt aliqui.
Poſſet tñ oꝛari ꝓ eo vt min peccaret:⁊ ꝑ ↄñs min punire

tur i inferno: ſʒ qꝛ h
neſcit᷑ qꝛ quilibet pec
catoꝛ q;diu viuit põt
redire ad gr̃aʒ:iõ ꝓ oĩ
pue peccatonhuns ad/
uc viuentib ẽ oꝛan/
dũ. r ¶ Oij iniqtaj.
i. traſgreſſio diuioʒ
pceptoꝝ que ↄtinent
equitatẽ iuſticie.
8 ¶ Peccatũ eſt. moꝛ
tale. t ¶ Et eſt pctm̃
ad moꝛtẽ.ſiqs in eo ꝑ
ſeueret vſq; ad finem

vite igchuluue.
„ES cim. Hic põit

intentio bti ioh.circa
bonũ iã habitum: ⁊ ẽ
duplex:⁊põit᷑:ibi Et
ſcimꝰ. Intentõ vo bti
ioh̃is ẽ aſſecurare fili
os dei ꝑ adoptõeʒ de
vitatõe pcti moꝛtal.ſi
voluerit ꝑ donũ gfe:

mõtẽ. ſt pẽtʒ ad mõtẽ:inòn
ꝓ illo dico vt roget gl. Diſ

liquitas peccatůʒ ẽ:ẽt ẽ pec
catũ ad moꝛtẽ. Scimũs:qꝛ
oĩs ꝗne t ẽ ex deo noõn pec
cat:ſed gnãtio di cònſeruat
eũ:t malign nõ tãget euʒ.
Scimũus qm̃ ex deo ſumuſ
èt mũdꝰ tot᷑ in maãligno po

ſitus ẽ. Et ſcimus qm filius

dei venit et dedit nob ſenſũ
vt cognoſcam deü vex: et
ſim ĩ po filio eiꝰ. Hic eſt ve

rus de èt vita eterna. Filiõ
li:cuſtodite vos a ſilacris.

Explicit epla bii iohil apli

pma. ¶Incipit argumẽtum

qð iaʒ habẽt:iõ dicit:
v¶ Scimꝙ ois qui
natus ẽ ex deo.p graʒ baptiſmalẽ. x ¶ Mon peccat. diu

in ea ſtat: et intelligit᷑ de pctõ moꝛtali qð nõ põt ſtare cũ gra

P¶ Sed gnãtio dei i.ipᷣa gra per qua cõſtituit in dã eſſe

Epiſtola

huiuſmõi q̃ ſũt regna ꝑticularia:⁊ hoc patʒ in hiſtoꝛijs
ve.te.ſʒ ſci ſub no.te.in pᷣmitiua eccꝰ exntes:non ſolum
p fidem vicerũt regna ſʒ ẽt mundũ:⁊ iõ de eis dicitur:
Dec eſt victoꝛia q vincit mundũ fides nr̃a.Cuius rõ eſt
nã ille iuſ qui toꝛmenta mũdi vſq; ad moꝛtẽ patiẽdo

immobilr in fide
. manet:nõ ſolum
in eplam eiuſdẽ ſecundam. vnũ regnũ vlpla
Sqʒ adeo ad ſcãm ſe mgna pine hem
mina ſcribit yt eandẽ e mielus n
ſiam nõ dubitet lr̃is apli facẽ 3 vnuz
appellare:eiuſdẽq; filiis te boieʒ i ipʒ mlłti/

ſtimoniũ ꝙ ambulent in pᷣi palr toꝛquẽ fina

. it intficẽ:et iõ ſci
tate perh ibet. „ WPre q iſta ſuſtinuerũt
Explicit argumentũ. ¶ In fidẽ totũ mũdũ
cipit epla beati Johis apo vicerũt: ſupando
ſtoli ſecunda. ¶La. I. dia mnaͤns 5l
Venas, „IE os p cere:
E mide . electe do⸗ iuxta illð Luc.xij
mie: nat e quos ne terre ami ab
ego diligo in vita illij ꝗᷣ occidũt coꝛ
te:èt nõ ego ſolſʒ EE
Tomnes qui cognouerunt Antiq tñ qui hu
veritatem: pꝛopter. Wer. ltate iuſmoõi doctrinaʒ
que pꝑmanet ĩ vob:ẽt vobis noõ hũerunt expli
cũ erit ĩ einũ. Sit vobiſcuz citã vbo nec exe
exꝑtam:lʒ ꝑ fideʒ
vicerũt regna aliꝰ

qua vt dem̃ eſt:nõ tñ mundũ per hoc vicerunt:qꝛ foꝛte
diceret ꝙ ſi plura regna fuiſſent ↄgregata ↄtra eos non
potuiſſent ea vincẽ ſicut illa pauca vicerunt.vñ notant᷑

diuino ſuꝑnãli. ʒ¶ Lonſeruat eũ.qtuʒ eſt de ſe. a ¶ Et dicit᷑ de illis ꝙ ꝑ per fidem vicerunt regna non mundũ

malignuj nõ tanget eũ.inducendo ad moꝛtale pctm niſi vo
luntarie declinet a ſtatu gre ſpijciẽdo ſe malis:ꝑ pctm̃ moꝛ
tale ex liberi arbitrij defectibilitate. b ¶ Scim qm̃ ex ðo
ſumus.Si hoc referat᷑ ad aplos qui erãt in gra ↄfirmati:et
de hoc ꝑ reuelatõòeʒ certificati:iſtud poterant ſcire ꝑ certitu
dinẽ. Si aũt referat᷑ ad alios iuſtos ẽ ꝑ ꝓbabilẽ piecturam
ſiẽ dem eſt.S. c ¶ Et mũdus tor.i.hoies in delectabilibꝰ⸗
mu di finẽ ſuũ ponẽtes. O ¶ In maligno.ſ.in malo igne
ↄcupiſcẽtie Poſit᷑ eſt. f ¶ Scim. hic ponit᷑ bonũ ha
bitũ.ſ.dei cognitio cũ dicit: f ¶ Et ſcim qm fil dei vẽit.
in mundũ. g ( Et dedit nobis ſenſuʒ vt cosſcamꝰ verum
deum. hoc.n.dedit aplis qñ aꝑuit illis ſenſuʒ vt itelligerẽt
ſcriptas Luc.vl. Alijs aũt fidelibꝰ dat ſenſũ cosſcendi deuʒ
Pp fidẽ:quã hñs ſcit ſe hr̃e illã: ſalteʒ illa q eſt ex auditu qua
uis neſciat ſe hr̃e charitatẽ. h Et ſim in vo filio eius.ei
adherens ꝑ fidem. Apli vo cognouerũt ſe eſſe in eo ꝑ fideʒ
charitate ſoꝛmatã ⁊ hoc ẽ certitudinalr:alij vo iuſti ↄiectu
ralit. i ¶ Hic eſt ver deus.ſ.fil qui eſt vn decum patre
in hoc excludit᷑ erroꝛ oium negantiũ xpᷣi verã deitatem.
k ¶ Et vita eterna.ſ.obiectiue vt pᷣdcm̃ ẽ eo.c.vlti.dicit:
I¶Filioli cuſto. vos a ſimulacris.i.a cultu idolatrie:p hoc
inſinuãs ꝙ diligẽter ſtudet in cultu vnp veri dei inſepabi
lit ꝓꝑmanẽ.Amen.hoc dicit᷑ ad pᷣcedentiũ ↄfirmatiõem.
¶ In ca. v. vbi dicit in poſtilla: Qm oẽ qð natũ eſt ex deo

Irca hoc qð dicit᷑ hic: Pec ẽ victoꝛia q ¶ Additio.
vincit mundũ fidej nr̃a.attendendũ ẽ ꝙ aplłs ſupꝛa
eb. xj. dicit de ſcis ꝙ ꝑ fidẽ vicerũt regna. vñ oſi/
deranda ẽ dꝛia int iſtas duas victoꝛias q̃ fiũt ꝑ fideʒ:qꝛ per
vna dicunt᷑ vinci regna:⁊ ꝑ aliã dicit᷑ vinci muncꝰ. Ad qð
ſciendũ ꝙ antiq.ſ.pꝛes ſb ve.te.exñtes:ꝑ fidẽ vincebant re-
gna ſic moyſes egyptũ:ioſue chananeã:dauid idumeam:⁊

de nouis vero dicit᷑: Hec eſt victoꝛia que vincit mundũ
fides noſtra.et de iſta materia vide plenius in additio/
ne ſupꝛa dicta ad Hebꝛe.xj.
iſtola Johanis ſecunda. Capi. I.
Enioꝛ electe domine.Poſtquam beatus
Johannes in epiſtola pꝛima inſtruit fide
les generaliter: hic conſequenter in dua
bus epiſtolis inſtruit aliquas ꝑpſonas ſpe
cialiter. Diuiditur autem hec epiſtola in
tres partes. ſ.ſalutationem:ꝓſecutionem
concluſionem:⁊ibi Gauiſus ſum.ʒ ibi plura habẽs
ſcribere. In pꝛima parte notat᷑ pꝛimo perſona ſalutãs:
cum dicitur: ag mRelor⸗ hoc ratione etatis pꝛoue/⸗
cte ⁊ ſtatus ſeu officij:illi enim qui tunc regebant eccle/
ſias ſenes vel ſenioꝛes dicebantur ratione diſcretonis ⁊
maturitatis in moꝛibus:inter rectoꝛes vero eccleſiaruʒ
qui tunc erant in aſia:iohannes erat pꝛincipalioꝛ: ideo
dicitur hic:Senioꝛ. ſecũdo notantur perſone ſalutate
cum dicit: b cte domine ⁊ natis eius.erat enim
magna ⁊ nobilis domina nomine electa habens pꝛolẽ
familiam fidelem ⁊ miniſtros eccleſie ſuſtentabat.
c ¶ Quos ego diligo in veritate.i.charitatiua dilectio
ne abſq; fallacia ⁊ ſimulatione. d ¶¶Et non ego ſolus
6 omnes qui cognouerunt veritateʒ.i.omnes fideles
qui cognouerunt chꝛiſtum qui eſt ipſa veritas.

ę¶ Pꝛopter veritatem.ſ.fidei ⁊ bone vite. f ¶ Aue

permanet in vobis.per gratiam. g¶ Et vobiſcuʒ erit

in eternum. per gloꝛiam que eſt gratia conſummata.

ponuntur optata bona:cum dicitur: h¶Sit vobil⸗
cum gratia. iuſtiſicans. i ¶ Milericoꝛdia.penam pec-
catis pꝛeteritis debitam relaxans. k ¶ Pax.i.eterna

tanii⸗
meugeo
wioi
ugapp⸗
niſa lunt
ſölciot
nex: a

rüͤn

lur /i.
inzſli
turiiun
erbo
Heui
itaſaun
hc incpi
iorin qu⸗
honakdf
deimtel
Adboni.

d:dad

cuili:
ml Ar
ſcendum
ludamar
ben ohe⸗
leradpfiee
infatuo
bonuzdey
di coedn
0CBann
Nambul
Fitare fil
ri. q
nox ni.
P(Etmun

gioinätorr⸗
—
Wandai
ſcapiciio
Winciobe
inino
deo py
ſen pſi
hlnne
mingin
cgtbnan
dicendo.

Paphbeihi
l'u ſri
nuiei guibr
mmoidocnin
bümuterpl
lio de
Wunhofug
norütteganl
Niunenſa
NRN
onmn ünwa
WGaronnnti
neyintnuni
nugi, d

ſiguambaan
nainſmntic⸗

Gener indu

uupſnu
nber giden
n. anhen
biponbei
nſaun
euns or
Nnubar al
Ealmmons
w aleſunn
cprlor
ſone lauu
ius. euen
bebernhl
ſſe.
uwolino
miyſlu
mis iades

s
whlchen
ſunnm

51 ebr

1 eungt
Ee

dad bonũ ꝓſequẽ
cauẽdũ: ibi Om ãandata eſ. Hc.n. eſt mã nòn ↄfundami. Olurà baſ,

bear iohes vt ici

beatitudo appetitum totaliter uietas. QA deo pa tiã q perdit᷑ p vnuʒ peccatũ moꝛtꝗ
tre. a quo ſũt iſta bona. m Ara chꝛiſto ieſu dlo pa tradit pᷣcauendi moduʒ.d. n ¶ S
tris ĩ vi.⁊ charitate.per quã itelligit᷑ ſpũſſcũs cui chari ſpẽ religioſita. Carhz doctrinã. ſ.chꝛiſti. p CMS
tas appꝛopꝛiat: ⁊ ſic tres perſone expꝛimunt᷑:eo ꝙ indi affert.ſʒ magis ↄꝛiam. q ¶ Holite recipe ceuʒ in domo.i.

. n (Siquij hic zt
iquis venit ad vos. ſub

uiſa ſunt opa trinitatis.alit᷑ etiã põt dici ꝙ ꝑ expᷣſſionẽ nolite cõicare cum eo in potu vel cibo ſeu habitaculo:ne ſe

pꝛis ⁊ filij ſbitellr ducamini ab eo.
ſp̃ſſcũs qᷣ ẽ ãbo „ M ler aue⸗ dixeri
nexꝰ: cuʒ ſbdit: gfa mià pax a deo pẽe:e᷑t a mercedẽ plenaʒ accipiatis. ti) cõicando ei in vbo

In vẽitate er cha xpo ieſu filio pꝛis ĩ ueritate Ois qi pcedit è᷑t nõ pyma ⁊ bocẽ ſirr ꝓpter pe-

itate ſupplendu . . . 7 rculũ coꝛꝛuptõis.
vr pficlan icha Tcharitate. Sauiſus ſũ val net ĩ doctrina chꝛiſti:dẽum „ eneuup dleit illi

tate ⁊ vitate.iĩ di de:qm inueni de ſiliis tuis nõ hʒ.Qui pmãet ĩ doctri aue.cõicando ei in v⸗
lcõe ⁊ e cognitõe. ambulã es in ſieritate:ſicũt na:hic pꝛem ⁊ filiuʒ hʒ.Si bis. t ¶ ¶oicat ope
o Gauiſus ſũ. mãdatũ accepim a pꝛe. Et quis vẽit ad vos t hac do ribus er malign s. i.

finita ſalutatione . 2 5„ 5. aſie eixponit ſe piculo cõi⸗
hic incipit pſecu nunc rogo te dna non tac; ctrina noõon affert: nolite rec candi cũ eo in opere

tio:in qua pꝛima mãdatũ nouũ ſcribẽs tibi: pere eũ in domũ:nẽc aue ei maliq. aliter ẽt expoit

hoꝛtat dñam pꝛe ſʒ qdð habuim ab initio: ut dixerit. Qui. n. diẽ illi aue: inſta lra de heretic ab
deam a er oomuũ diſigam alterutrũ. Et hc ẽ còict opib eius malignis Sellapnfnient
dũ:2 ad malũ pᷣ⸗ charitas vt ãbulemus hm Eccè pᷣdixi vob uüt i die dñi cũ talibus incurrit ex
mlti. Circa ymũ datũ:ᷣt quẽadmodũ audi vob ſcribẽ:nolui ꝑ chartaʒ MWẽ niſi in caſib' oceſſij
ſciendum ꝙ vtus ſtis ab initio ĩ eo ambuletiſ ⁊ attramentũ. Sperð.n.me v¶Ecce pᷣdixi vobij
laudata creſcit:iõ err 1fut , dos caqᷓ dc ſunt. ſ. pſeue
qũuoniã miii ſeductoꝛes exi futuxꝝ apð vos: ⁊os ad os rantiã in bono r öcli
tet ad pficiendu, runt in mũdũ:quinõ ↄfitẽ loq u᷑t gaudiũ vr̃ʒ plenũ ſit natonem a malo.
in futuro laudat tur ieſũ chꝛiſtũ veniſſe ĩ car Salũtant te filij ſoꝛoꝛis iuue x (Crin di dñi. i.
bonuz vepteto nẽ. Hic ſt ſeductoꝛ ? anti- elec. udien. Ciſs o;
. „ „Y1eE — Vv⸗ „ .7 9 unt.
&anus ſux cheiſt. Aidqète voſmetiõos (Explicit epiſtola beaii Bmagispomeemunk
rc ambulante. i. nẽ pdas q öpati eſtis:ſèed ut Johis apoſtoli ſcdöa. cuʒ electis. 34 Dia
ꝓficiẽtes. p( In . H . hhhhhhaaaaaben). Dec e ↄcluſio
vitate.fidei nñno ss hun eple in qua pᷣmo
rũ. q ¶ Siẽ ma. accepi.a pꝛe.i.xpo d ẽ pẽ oiʒ chꝛiſtia ſe excuſat de bꝛeuitate ſcripture.d. 3 n bno vobis
Conſ. 1 .O. cribere. que nõ ↄtin Nolui ꝑ charta
r· ¶ Et nunc rogo te dña.de ꝓfectu in mãdato dilectio ⁊ attramentũ.que ẽ vox moꝛtua. b ¶ Spero en ⁊coſad
nis in tota lex iplet᷑: Ro.xiij. Plenitudo legis ẽ dilectõ os loqui.pꝑ vocẽ viuã que hʒ maioꝛẽ efficaciã.vñ dic hiero.
non tanq; mãdatũ nouũ ⁊c.qꝛ ſicut dictũ eſt.s.ij ad paulinũ:De oib ſacre ſcripture libꝛis hʒ neſcio qd latẽ
c. Mandatũ de dilectõe eſt de dictamie legis nãlis: et tis energ e viue vocis act᷑:a in aures diſcipli de actoꝛis oꝛe
ſic a pꝛicipio ↄditõis humãe: ⁊ de lege moſaica ſic eſt trãſſuſa foꝛt ſonat. c ¶ Ut gaudiũ veſtrum plenũ ſit.ex
ab initio legis date:et renouatum eſt in lege noua:⁊ ſie mea pñtia ⁊ efficacioꝛi doctrina.vel alit᷑: c t gaudiuʒz
ẽ ab initio leg euãgelicę. t ¶ Ut diligam alterutrũ.ĩ veſtrũ plenũ ſit.i.vt ꝑ meã doctrinã pueniatj finalr ad pa-
deo ⁊ ꝓpter deũ. v ¶ Et hec ẽ charitas vt ãbulenꝰ . triã vbi eſt gaudij plenitudꝰ. dðD ¶ Salutãt te filij ſoꝛoꝛis
ſemp ꝓficiendo. x¶ Scðm mãdata eius.ea ope adi tue electe.hẽbat.n.iſta dña ſoꝛoꝛẽ eiuſdẽ nois cũ ea cubſilij
plendo. yꝓ ¶Poc eni eſt mãdatũ.ſ.dilectõis dei I ꝓxi erant cũ btõ iohe euãgeliſta. Sratia tecum amẽ.hec ẽ ↄfir/

△ %

mi in àᷣ implicite ↄtinẽt oĩa mãdata:que ſt quedã expli matio epie in q̃ apls optat iſti dñe ↄpfirmatõem in gra ado⸗
catões mandati dilectõis. 3 Ut quẽadmodnʒ audi- pròis: tamẽ iſte vſus nõ eſt in libꝛis coꝛꝛectis.
ſtis ab initio.vr̃e ↄuerſionis. ? ¶ In eo abuletl.ſemp ¶ Scva iohis vbi dẽ in poſtilla:Senioꝛ:⁊ hoc roe ctatis
ꝓficiendo. a 6 Om multi. hic ↄñnter inducit ad pᷣca ꝓuecte ⁊ ſtatus ſeu officij ⁊c Aagditio.
uendũ malũ.⁊ pmo oſtendit ipᷣm ⁊ induẽ ad cauendu,l Eatus iohes tante hũilitatis fuit ꝙ in libꝛis ſuis nõ
2 tradit cauẽdi modũ:ibi Siquis. Circa pᷣmum dicit: oĩat ſe apim nec de ſe dic aliq nomẽ dignitatẽ de
a ¶ Am multi ſeductoꝛej.q.d.ad hoc monui vos ibo Alſignãs:ſʒ noiat ſe in euãg lio diſcipulũ quem dilige
no ꝓficẽ:qꝛ multi ſeductoꝛes iducunt ad ↄꝛiuzʒ a quibꝰ ẽ bat ieſus non expmens nomẽ ſuũ ꝓpꝛiũ ex hũ litate:ſilr in
cauendũ:⁊ qui ſunt illi ſbdit: b nõ ↄfiuent᷑ ieſũ pma ſua canonica nõ expmit nomẽ ſuũ nec officiuʒ nec ali/
chꝛiſtũ veniſſe in carne.i.ipᷣm eſſe veꝝ deũ ab eterno ? quid huiuſmõi que oĩa ad magnã pꝑtinẽt hũilitatem. vñ ex
hoĩeʒ in tpe:ſicut ſũt iudei obſtinati ⁊ hẽtici puerſe ſen hoc videt᷑ ꝙ cũ hic dicit ſenioꝛ referẽdum eſt ſoluʒ ad etatẽ
tientes de chꝛiſto. c¶Hic ẽ ſeductoꝛ.ꝗ ſic de eo ꝑ —gque nõ ipoꝛtat aliquã dignitatẽ nec ſtatum altioꝛẽ: ſʒ ſolu
Tie

noꝝ.Conſequeni induẽ ad ꝓficiendũ in melius.d. ſcribere.que nõ ↄtinent᷑ in hac epla. a

ſe ſetit. d¶ Et atichꝛiſt.ĩ figura lʒ nõ ĩ pſona. e ¶ Ni gquãdã maturitatẽ que coiter in ſenib'dʒ inueniri: iuxta ill
dete voſmetip̃os.i.diligeni ↄſiderate ⁊ cauete. f In antiquis ? ſapia ⁊c.⁊ ſic non ↄmendat ſe ex rectoꝛia ſeu
pdatis. oia opa bona. ꝗ ¶ Que opati eſtis. nã perdũt platia: ſed ſolũ ex antiquitate dierum fm qua ſuis ſermõi-
p coꝛuptõem hereſis. h¶ Sed. ſupple ſic in bono pꝑ· bus deberent acquicſcẽ: a ſic ĩtelligẽdũ eſt in ſeq̃nti canõica
lſeueret. i ¶ Ut mercedẽ plenã accipiatis. ĩ patria vvbi In e. epla vbi dẽ in Pon llia: Non tanq mandatum nouum
totalii ſatiat᷑ apperit. k ¶ Pis qui pcedit. i qui pᷣmo VUaliter itelligat ꝙ mãdatũ de dile· ¶ Additio.
bñ incedit ꝑ viã iuſticie. ¶ Et no pmanet in doctria cctoe dei ⁊ pximi nõ ẽ nouũ:⁊ qualr dʒ itelligi cẽ no
chꝛiſti. a via iuſticie recedẽdo. mé! Deuũ non hʒp gra uuʒ. habet. . in additõe pma. ij.c. vide ibi.
ii 4

ſ
. 4

¶ Epintola ʒ iobhannis.

ſionẽ:25 ibi Chariſſime.ʒ ibi miłta.in pᷣma ꝑ/

a (Senioꝛ.
ſic dem̃ ẽ in epla pᷣce/
dẽte:ꝛ pſona ſalutata
ex noĩe ⁊ familiarita/
te cũ dẽ: Baio
chariſſimo. ille erat
coꝛith ille de qᷣ dicit
pauł.j. Coꝛi.j. Gr̃as
ago deo meo ꝙ nemi
nẽ vr̃m bapticaui niſi
criſpũ ⁊ gaiu: ⁊ de ᷣ;

—

ſto ein ſäon tertiã.

lit atq; vt in ipᷣa pieta⸗
te maneat exhoꝛtatur
diotrepẽ iĩpietatis ⁊ ſupbie
cã obiurgat:demetrio autẽ

diẽ Ro. xyj. Salutat bonũ teſtimoniũ phibet cũ
nos gar bolnes me fratribus vniuerſis.
piebat. n. ⁊ ſuſten ¶¶ Explicit a itum.
tabat pᷣdicatoꝛes vpbi Explicit enenn. 1
bi dĩni:pꝑ quod erat Incipit ep eali Johil
aplo chariſſin: z nõ apoſtoli tertia. ¶Cap. I.
ur afrb liluin dd — , Elör gao cha⸗
utatũ cũ dicitur: Pſ „s r,
IAa Se riſſimo:queʒ ego
iate ns bo ſelen d. ) diligo in verttate.
aut lingua. d (ha Chãriſſime de oĩi

riſſ. ne; Di⸗ kibl vre
cutio h eple ĩ q̃ btůõs“ ‚ val
iohes pꝛio monet ga igredi 7 . leſicut ſpe Se
iuz ð pſeuerãtia ĩ bo dia tua. Oauiſus ſuʒ valde
no:2* de declinatõe a
malo:ibi ſcripſiſſem.
Lirca p“ vt gar effi⸗
caci recipiat ſus moi
tõeʒ:pꝰ gras agit ð ſu
is bonis oꝑib' pᷣterii.
depcas ꝓ futuris.d.
d ¶ Chariſſi ð oib'.
ſ.boõis oꝑib qͥ facis.
e ¶ Oioneʒz fa. ꝓſpe
te igre. ⁊ valẽ.i.ð boꝰ
i melius ſꝑ ꝓficere.
f¶ Siẽ piꝑe agit aĩa
tua.q.d.iſta ñ ſt opa
ficta:ſicẽ ſũt hypocri

phibẽtib pitati tue:ſic tu in

nehe 5 nõ pcedũt ex ↄſcia ⁊ itentõe recta:iõ ſbᷣditur
g . 7 *

auiſus ſũ val.ve.frib.i.pᷣdicatoꝛib?⁊ pegrinis fi
b. h ¶ Et teſti. phi.vi. tue.in fide ⁊ opibꝰ mie. i
io.ho.ñ hẽo graʒ.i.nihil mihi ẽ groſ audire. k

audi.fi.meos.no carnales:qꝛ vgo i euuʒ pmãſit:ſʒ ſpũales.

—„ — 5„

l ¶ In vitate abulare. p via fidei ⁊ moꝝ:iõ ↄñt ĩ bono ↄfir
mat eũ.d. m ¶ Chariſſi fi.facis.erga deũ ⁊ primum:

n ¶ Quicqᷣd bõi: o ¶ Opan iĩ frẽs b baptiſmũ regnãtos
t h in gegrios.ſupᷣ max ẽ acceptũ ðᷣo:dicũt
qt h̊ ꝑegrini fideles ðᷣ ſuis citatibꝰ ꝑpꝑ fidẽ xpᷣi ab icreduł eie
cti. ni teſtio“ & cha. tue. qua eis exhibuiſti. r (In

nobiſcũ. p

ↄſpcũ ecc. ꝑ hꝰ miti moti ſi ad ſile faciẽdũ exemplo tui.
s ¶ Quos bnfacies. c. iũgat ⁊ ſic lra: 86 QAuod
nos cũ ad te venerit. Deducens.i.tuis elynis puidẽs vt ĩde

trãſeãt ad alig loca. GBñfacies digne po.i.ad honoꝛẽ dñi:et

mib' ſuis. v ¶ Pꝛolecti ſt. i.ↄpulſi ſi exire de lod ſuis ſpo
liati boõis ppjs. x ¶ Nihi acci.a gẽtilib.i.a ſuis ↄtribuni
b' a ciuib:vt dic glo.ñ qꝛ nõ poſſet acciꝑe:ſʒ qꝛ illi nolebãt
dare vt egeſtate ↄpulſi redirẽt ad idolatriã gẽtilitat᷑:⁊ ↄclu

ſbdit᷑ rõ: t 8 20 noie.n. ey.i.ꝓ fide vni vi dei ⁊ ñ ꝓ cri/

te deſcribẽ pᷣmo ꝑſona ſalutã ex etate ⁊ officio

Aium pietat cã extol

veniẽtib fribus et teſtioniũ

Ehnioꝛ gaio. Hec epla ſicut ⁊ pᷣcedens diuidit
in tres ptes.ſ.ſalutatõem: ꝓſecutõem:⁊ cõclu/

Incipit argumentuʒ in epi

bus oꝛtionẽ facio pſpe te

vitate ãbulas. Maioꝛẽ ho
rũ ñi hẽo gr̃am:q; ůt audiã
filios meos in pitate ãbula
re. Chãriſſime fidelr fac ꝗc
quid oparis in frẽs:èt hocĩ
pegrinos qui teſtimonium
reddiderũt charitati tue in
ↄſpẽctu ecclie: quos bñſaci
es ðᷣducẽs digne ðᷣo.ꝛdè

ſ.pegri ⸗

dit: y ¶ Nos 8debe. ſuſci. hmõi.cũ expẽſis nr̃is:ho
aũt dic iohes:no qꝛ hẽret diuitias:ſʒ qꝛ de ↄſilio eĩẽdiui
tes talia faciebãt: ⁊ qꝛ bona ecct data ꝓ paupꝑib' ipᷣe di

pẽſabat i epheſo:ſic apli alij in hierlm:vt hꝛ Act.iiij.

3 ¶ Ut cooꝑatoꝛes ſim vitatl.miſtrado necia illis qᷣ vi

noĩe.n.eb ꝓſecti ſũt:nihil ůc

cipiẽtes a gennilibꝰ. Nos er
go debem ſuſcipe hubmo

di ut coopatoꝛes ſim vita
tis. Scripſiſſem ſoꝛſitan ec-
leſie:ſed is ꝗ amat pᷣmatũ

gerere i eis diotrepes: nõn
recepit nos. Pꝛopt hoc ſi

venero ↄmoneaʒ er opa qꝗᷣ
facit:vᷣbis malignis garrie

ĩ nos.Et quaſi nõ ei iſta ſuf

ficiat:neq; ipſe ſuſcipit frés:

et eos ꝗ ſuſcipiũt ꝓhibet:c᷑t

de ecclia eijcit. Chariſſime:
noli imitari malũ:ſj qd bo)
nũ ẽ. Qui bñ fac̃tex deo eſt
ęe ¶ Pꝛopt hoc ſi
venero.ad locũ il

qui male fac nõ videt deuʒ.
Demetrio teſtioniũ reddit᷑

ab oibuſ ⁊ ab ipᷣa vitate:ſed
et noſ teſtioniũ phibem:ct

noſti:quoniã teſtioniũ nr̃jm

veꝝ ẽ. Muͤlta hüi tibi ſcri
bere: ſed nolui ꝑ attramen
tũ ⁊ calamum ſcribere tibi.
Spero aũt ꝓtin te vidẽ: et
os ad os loqmur. Pax ti⸗
bi. Salütãt te amici. Salů/⸗
ta tu amicos noĩiatim.
Explicit epiſtola beati JYo/
hannis apoſtoli tertia.

nſta nõ ſufficit. ꝓ nimia ipietate. k ¶Ileq; ipe
frẽs.i. paupes fideles 1 vitat p̃dicatoꝛes nõ recipit hoſ⸗
Et eos q ſuſci.ꝓhibet.ſb ↄminatoe pene ne
deceio recipiãt. m Erd eccꝰ eijcit. ſi ꝓhibitioem
ei faciãt:iniuſtiſſime tñ cũ opa ſhariten faciat:ꝓpi qdð
Chariſſi noli imitari

de iſto ⁊ ſuis ſeq̃cib ſbᷣdit: n

malũ ⁊c.⁊ ſbdit᷑ rõ: o
nũ ꝓcedit ab eo: p

tatẽ pᷣdicãt: illis
q ꝓ vitate fidði tri

