maioꝛa:⁊ ideo ioſeph licet eſſet de nobili genere vt pꝛe/
dictum eſt non tñ erat de ditioꝛib:a ideo ita paruuzʒ lo

cum habuit ꝙ ſaluatoꝛ natus in pꝛeſepio reclinatus fu

it ad ipletionẽ ꝓphetie pꝛedicte. ⁊ ad danò ex humili/
tatis pfecte a qua ſaluatoꝛ incepit a natiuitate:⁊ eã ↄti/

nuauit vſq; ad moꝛteʒ:in q̃ humiliauit ſemetipſũ factuj

obediens vſqʒ ad moꝛtẽ:moꝛtẽ aũt crucis.Fqq dẽ phi.
ij. ca. p ¶ Et paſtorej. Hic ↄñter deſcribit᷑ angeloꝝ cã/-
tus exultantiuz in natiuitate ſaluatoꝛis: vbi pmo deſcri
bit natiuitatis huius denunciatio: angeloꝝ exultatio
ibi Et facta ẽ cũ ãgelo:ʒ/ paſtoꝛuʒ deuotio:ibiEt factuʒ
eſt. Circa pmũ pᷣmittit ꝗb'facta eſt dicta denunciatio:
cũ di: p ¶ Et paſto.erat in re.eadẽ vigilãtej. Erant ei
ſimplices ⁊ abſq; cautelis malicie:⁊ occupati in officio
ſcoꝝ patꝛiarchaꝝ qui dicunt᷑ fuiſſe paſtoꝛej:· Geñ.xlvij.
talibus aũt ſolẽt fieri diuine illuminatões ⁊ coſolatioej

¶ U nõ hoibus in ſapia huius mũdi q ſtulticia eſt apo de/

uʒ occupatis:Fʒ ꝙ diẽ ſaluatoꝛ matth.xi.⸗ Confiteoꝛ tibi
pẽ celi ⁊ ire qꝛ abſcõdiſti hec a ſapiẽtib' a pꝛudẽtibus et
reuelaſti ea paruulis.ideo ſubdit᷑: q ¶ Ecce ang e. dñi
ſte. iux.il. paratus ad reuelandũ eis diuia. r Q ESt cla.
dei circũſulſit eos.nõ tm exterius in coꝛpe: ſʒẽt interi i
mente. s ¶Et timuerũt.ex inſolita viliõe:ſed angeluj
eos ↄſolat᷑ dicẽſ: No.ti.cuicã ſpdit᷑:cũ dẽ: t¶ Ecce ei
euan.vo.gau.ma,.qð e.oĩ po.non ſolũ iudeoꝝ ſed etiaʒ

gitinrln

umnp

itli⸗ hi
inueſtpo

irnoobore

Faimmci Hy
Conepomana
Duinnazu
itinſons
ſonpeilt,

noel
ſontouugin

nliniulin
Gaatil

Vpltnedan

Reolotdent
ſentens.
Cdiichü
Oonch
Uurdad

MAindznd

Aosönnn

leoai

plormni
lonnuym⸗

Vxreprantun

wnnnz dor
ſAluornat,
ſuritivetef
rnin
nchfeen
drute
furbnss

Nugu

Mumnßh

beaodit⸗
Gunynul
ſoflellet

ſiſtzyni

(lilueſe

ificionen
nntihniah
haäifgr.
Pepeptſüdbi
mmodynin
l
eniöpſey
Duminanifaept
udnitznelnn
uiene det
1(Sndhat
Ginßſe ſo⸗
ailinra
guntbo
ncigegtiopo
lnsinvurilt
waſendedden

Ken n

Wunmtm
nneie aii

norgütambe
n
pitilrutin-
ichzcunmn
cnerat iti
oblligenennſ
Ueoitang
Gronclnmmi
1Amunri/,
nitnniid
Abenghrc,
wisrtihnoc
oghpwlnd
nucntiöfa,
nict ndin
Eiglii intd
ammt of
unthiſ lu
iecllnil
uucſtapod⸗
1onfitrordll
uitbien

Eoengn
1Eid.
pe:hetinm
förſdnn
Zoi C

indo:

5

gentiliuz. v ¶ QAuia nar eſt vo. ho. ſal. 71 dicit hodie:

qꝛ ꝙᷓuis eſſet nox erat tñ pars diei naturalij vł alr ⁊ me

lius vt videt᷑: da nox illa ex claritate diuina pᷣdicta fuit

ouo q fuerũt fi
i ſua natiuitate:ſig
Aiit angel paſtoꝛib
tis infantẽ pannis

ita illuminata: ac ſi eſſet dies clariſſima:ſm ꝙ fuerat p/
dictum pſ. cxxxviij. Et nox ſicut dies illuminabitur.

à (Qui eſt xp̃ᷣs

dñs. Chꝛiſt grece M „
u⸗ eſt Wan⸗ ds erit in oĩ pplo:qà natuſ
ra vege⸗ nge vobiſhodie ſaluatoꝛ qui

batur tm̃ reges ⁊

ßʒ ꝙ dic. pᷣſ.qxliiij.
Un xit te deu) tu

oleo leticie pꝛe co
ſoꝛtib' tuis. ꝓpt
ꝗq5 dꝛ iohij iij. ca.
O datu eſt ei ſpi
rituj nõ ad menſun
tudineʒ nõ ſoluʒ ſufficientie:ſed ẽt redundantie in omèj
glios intuʒ ad ſufficientiaʒ: m ꝙ dẽ ioh.j. Et t
AQine ei oes noj accepim b ¶ Et hoc vobis ſignũ 2].

eſt xpᷣs dñſi ciuitate dauid

ptifices. Chꝛiſt · Et hoc vobis ſignũ: Inuèé
auũt rex eſt æ pon- niet iſantẽ pãnis iuolutũ:
arr 5 e d½2 poſitũ ĩ pᷣſepio. Et ſůbito
one pumanas ſca cñ igelo mütituo mi⸗
diuina:qꝛ in hũa litie celeſt laudãtiũ ðũ èt di
nitate ꝓ nobis aſcentiũ:Glia ĩ altiſſimis ðᷣo
ma a tota inira lũtatis.Et factü Eyt diſceſ⸗
teplenitudine gre ſerũt ab eiſ angeli ĩ celũ:pa

ſtoꝛes loq̃bant᷑ ad iuicem:
Trãſeàm vſq; bethleeʒ: ⁊
videamus hoc verbuʒ qðᷣ
factum eſt quod fecit dñse

ãſ alioꝝ hominũ: hz ßʒ omnẽ plenit

Et de plẽitu⸗

pꝑ hoc eni q; angelus dedit eis ſignũ magne ⁊ humilita⸗
tis ⁊ paupertatſignificatũ fuit paſtoꝛibꝰ ꝙ non venerat
ad regnandum tpaliter:vt ſcribe iudeoꝝ credebant xpCᷣʒ

ſaluatoꝛ nati.Ad

venturuʒ Poteſt aüt alit dici ꝙ illud fuit ꝓpuʒ ſignum

bintellectuʒ cõſiderandũ ꝙ illa que

fuerũt i ve.te.fuerũt figure noui:vt dẽ. j. Coꝛi.x. In veti

aũt teſtamẽto duo

ſaluatoꝛes iudeoꝛ: ipfecti tñ pceſſůt

tanq figure ſaluatoꝛis perfecti ieſu xpi. pmfuit moyſe⸗
q liberauit eos de fuitute egyptiaca:vt hẽ Exod.xiij.
fuit Cyrus q liberauit eo de captiuitate babylonica: vt
hi.j.Eſdre.j.ca.⁊ vterq; de nouo natfuit inuent in ma

gna pauptate ſicut pʒ de moyſe Exod ·ij. quẽ iuenit filia
pharaõis poſituʒ in flumine in fiſcella iuncea Similit᷑
de cyro dẽ in eccleſiaſtica hiſtoꝛia ſuꝑ danielẽ: ꝙ Aſtra⸗

2— ◻ℳx 5„

ges rex medoꝝ ⁊ pſarũ vidit ĩ ſoõnis vitẽ naſcẽtẽ de vte
ro filie ſue totaʒ aſiaʒ occupantẽ:⁊ a cõiectoꝛibfuit ſibi

rñſuʒ: ꝙ viſio iſta ſignificabat ex ea pueruʒ naſciturũ:qᷣ

occuparet regnũ medoꝝ ⁊ pſax: ppter qð timens ne ip

5

ſe vel filius ſu ꝑ hoc regno puaretur: dedit filiaʒ ſuam

militi pauperi:⁊ cuʒ hoc ẽt cũ filia ſua facta fuiſſet pꝛe⸗

gnãs fecit tempus part᷑ ſui exploꝛari ⁊ pueruʒ natũ ſibi
appoꝛtari quẽ tradidit cuidam militi: vt ſecreto interfi-
ceret:q compatiẽs puero ipᷣm nõ inifecit: ſʒ in q̊ᷣdam ne

mMoꝛe puerũ foꝛtune dimiſit: ad quẽ quedã canicula pa-

ſtoꝛis regis q erat iuxta nemus freq̃nter veniebat: ipʒ

lactabat: 1 paſtoꝛ pꝛedict volẽs ſcire vbi canicula decli
nabat. inuenit puerũ ita in pauptate iacentẽ: queʒ acce

pit ⁊ tradidit vxoꝛi ſi ue nutriẽdu: a poſtea fact eſt rex p/
ſarũ atq; medoꝝ ad liberationẽ iudeoꝝ. Cum igitur fi

7

gura figuratũ debeant hĩẽe coꝛeſpondentiaʒ ⁊ predci
gure xpᷣi in maxia pauptate iuenti fuer̃t

nũ ↄueniẽs ⁊ coꝛꝛeſpõdẽs figure de

de xpᷣi nati iuentiõe di. Chanene

iuolutũ r po. in pꝛe. St credenduz eſt

mouet alias potẽtias ad act ſuos:⁊ iõ boitas ei vl malici
in oss alias potẽtias redundat:ſic influẽtia cãe mouentij in

M

ꝙ paſtoꝛes hoc iĩtellexerũt illuiati a deo. d ¶ Et ſbito fes
ẽ. Pic ↄñi poit᷑ ĩgeloꝝ exultatio:cuʒ dẽ Et ſbito facta ẽ cuʒ
angelo.qui tanq; pncipalis int alios nüciauerat xpᷣi natiui-

tatẽ. e¶ Multitudo militie celeſtis.i.angeloꝛ: q noĩe mi

litie deſignãt:qꝛ ꝓ ſalute hominũ cũ demonib pliant: ſm

ꝙ dꝭ Apoc.xij. Mi⸗
.— , „ „ (chael ⁊ angeli eius p̃ᷣ
⁊ oſtẽdit nobis.Et vner̃t liabant cũ dracoe ⁊c᷑
feſtinantes: ẽt iuenerũt ma I¶ Taudantiũ deũ.
riam ⁊ ioſeph:et infantem de yhi nariuirate: eo
eI T bſux ſeichann 5
poſitum in pꝛeſepio. Nidẽ uci hoĩes ad ſalute;
tes autem cognouerunt de qus deſiderant ⁊ rui

verbo quod dictum erat il naʒ angeloꝝ per hoc

O ed EI reparadaz. g Et
lis de pPuero hy. Et om̃eſ 4 vienunns aail

audieft mirati ſũt:q᷑t de hiſ celſis deo.· qꝛ es glo
que dicta erãt a paſtoꝛibuſ ria vbiq; fluceat:ma
ad ipᷣoſ. Mariã aũt cõßua/ xime taménceloen
bat oĩa vᷣba h:oferẽs ĩ coꝛ tn bit⸗
de ſuo.] Et rẽuᷣſi ſi paſtoꝛei to. Erin terra

gliſicantes ⁊ laudantes de pax ho.bo. vo. i. hõi“

um ĩ oĩbꝰq audierãt ⁊ vide bus bõis. ꝑ bonitarẽ

rant ſiẽ dẽm ẽ ad illos¶ Et eniz voluntat dẽ ho

äs ſimplr bon magij qᷓ
poſtq; ↄſũmati ſt dieſ ocio p bõitarẽ alian por⸗
tiaꝝ aie: qꝛ volũtas

9

6 boitas ei vł malicia

motis ab ipᷣa: malis aũt hõibnõ ẽ pax:ſʒ q dẽ Eſa.xlviij.
Nõ eſt pax ipijs dicit dñs. Ex hoc ẽt vbo angeli pʒꝙ iſta

pax qͥ pncipalr ꝑ pphᷣas pᷣdicta fuit futura in aduentu xp̃i
erat pax interioꝛ bone volũtatis:qꝛ ßʒ ꝙ dẽ Pꝛouer. xij. ca.
Non cõtriſtabit iuſtũ qcqd ei acciderit. pax aũt tpalis qᷓ fu

it i aduẽtu xpᷣi pacatis oib' gentibꝰ ſub iperio romano fuit

figura huũ pacis pꝛicipalr intente. i ¶ Et factũ ẽ. Hic ↄñi

deſcribit᷑ paſtoꝛũ deuotjio:qꝛ ſtati pꝰ viſionem iſtã dimiſſo
grege iuerũt ad videndũ puerũ natũ dicentes: k ¶ Tran.

vſq; beth.⁊ vide.hoc ver.i.pueꝝ natũ ꝑ vba angeli nobis
Qð fecit dñs.

.boc no eſt de textu eriei
antiqui ñ hñt fec:ſʒ tm qð dñs oñdit nobis. m ¶ Et ve/
nerũt feſtinãtes.ex deſiderio videndi xpᷣm pᷣncipalr ⁊ ſcõa⸗

riop: vt citiu redirent ad gregẽ quẽ ſine cuſtodia dimiſerat.
n ¶ Et inuenerũt ⁊c̃.ſic angelus ei dixerat. oUidentes

aũt cognouerũt de vᷣbo.qꝛ nõ ſolũ fuerãt illumĩati exter ꝰ.
ſʒ ẽt interius de cognitòe vbi ĩcarnati vt pᷣdictũ ẽ. p ¶ Et

oẽs qͥ audierũt mirati ſũt. ⁊ matia admiratiois ſubdit᷑ cuʒ

di: q ¶ Et de his.⁊ acci it H et ꝓ.i.i.de his. r ¶ Que

di ta paſtoꝛibus ad ipos. ſic ſuperieſt expꝛeſſuʒ.
6 MWart⸗ aũt cõſuabat oĩa vba ⁊c..qꝛ pꝛudeni attende
bat quomõ ꝓphetie implebant᷑ in puero nato:⁊ iſta colla-
tio erat ei val e delectabilis:⁊ toti eccleſie valde vtilis: qa

ſm ꝙ diẽ hiero.in ſᷣmone de aſſũptõe beate vᷣginis:Ipſa pꝰ

aſcenſionem filij ſui remanſit ad tp̃s in terris cũ apoſtol:vt
eos plenius inſtrueret de vbo incarnatõis quo erat pleni

edocta ꝑ ſpᷣmſcm.⁊ oĩia failiariu viderat ⁊ tractauerat pp

dqðò melo expꝛimẽ poterat:ſᷣm hierony. OQðõ mell no

uimꝰ melius ⁊ pꝛoferimus. t ¶ Et reuerſi ſũt paſtoꝛes re-
deũdo ad gregẽ ſuũ. v (¶ Glificãtes ⁊ laudãtes deũ.ð bñfi
cio toti mũdo collato gnali:⁊ eis oñſo ſpalr:io ſubditur:
In omnib' que audierant ⁊ viderant x ¶ Et poſiq. Hic

ponit᷑ debit ritus circa puerũ natuʒ:q; ſm rituʒ veiis legis

debebant circuncidi ⁊ in templo offeri: ideo pꝛimo agi-
tur de eius circunciſione:2 de oblatione: ibi Et poſiquam
impleti ſunt dies. Circa pᷣmuʒ dicitur: x ¶ Et poſtquam

.
.

l

—

7
. 1 7 2i,5 Ve &

7
.

Euangelium

cõſũmati ſũt dies oeto. hoc erat tpus determinatũ circũci
ſioni put hẽ Geñ.xvij. Uoluit autxps circũcidi: qꝙuis nõ

eſſet legi ſpiectus pmo vt oñderet in ſe vitatẽ carnis hũane

3 manicheuz:ꝗᷣ dix it ipſũ deũ habuiſſe coꝛpꝰ fantaſticuʒ:⁊

5 valentinũ dicentẽ xpᷣm coꝛp de celo attu iſſe. ? vt appꝛo

barz circũciſiõeʒ quã
deuj oli inſtituerat. 3
vt oñderet ſe eẽ ð gnẽ
abꝛae:qᷣ circũciſionis
mãdatũ accepit:Geñn
xvij. Et facta ẽ repꝛo/

vt circũderet᷑ puer: võcatũ
eſt nomẽ eiuſ ieſus. Qð vo
catuʒ eſt ab angel Puſq; ĩ

miſlio de x-po. vt ptero cõcipere Et poͤſtq;
iudeis excuſationem ſpleti ſũt dies purgationis
tolleret de no recipi? eius ſm legem moyſi: tile/

do euʒ ſi eſſet incircũ

ciſus. 5*vt obediẽtie rũt illum in hieruſalẽ: vt ſi

vtutẽ nobis ſuo com ſterent eum dño: ſicut ſcrip
mendaret exẽplo:pce tuʒ eſt in lege dñi:Quia oẽ
piuz legis obfnans; malculinum adaperiẽſ vul
6vr ꝗ in ſimilitudie, Ua ſanctuz domino voca-
carnis peccati venẽat bẽ. Et uüt daret hoſtiã ſʒ qꝙ;
remediuʒ qͥ caro pec- ßV
cati ↄſueuerat muda
ri nõ renueret. vt legis onus ĩ ſe ſuſtinẽs alios a legis onẽ
liberaret:ſm illud Gal.iiij. Miſit deus filiuʒ ſuuʒ factuʒ ſhᷣ
lege:vt eos qui ſub lege erant redimeret. v Edcatu; eſt

nomen ei ieſus. nõ dicit ipoſituʒ:qꝛ a deo fuit ĩpoſitũ hoc

nomẽ: ſed per angelũ denunciatũ marie ⁊ ioſeph: ⁊ ꝑ im5ꝛqos

alijs diuulgatuʒ. Et qꝛ aliquis infidelis potiſſime iudeuj ꝙ
hoc nomen non fuiſſet ↄuenienter ipoſituzʒ poſſet arguere:
tuʒ qꝛ Eſa.lxij. dicit᷑: Uocabit᷑ tibi nomen nouuʒ ꝗð oj dñi
nominauit.hoc aũt nomẽ ieſus non erat nouuʒ tũc qꝛ ante

alij fuerãt nomiati hoc noĩe:vt pʒ de ieſu filio ioſedech: æ?

de ieſu naue:et in genealogia xpᷣi que deſcribit᷑ caplo.ſeqnti

vbi ideʒ hẽ. Itẽ qꝛ Eſa.vij.dẽ: Uocabit᷑ nomen e emanucl.

⁊ viij. dẽ: Uoca nomen eius accelera ſpolia detrahere ⁊c. x
ix. Uocabitur nomẽ ep:admirabilii:cõſiliariuſ:deus:foꝛtł.

que noĩa ſũt alia a nomie ieſu. ⁊ ſimilia poſſunt induci de
alijs locis ſcripture: ſdeo dicendũ ꝙ hoc nomẽ fuit ꝓpꝛie ĩ-

poſitũ ei. Nomia enl ſi bñ ĩponant᷑ imponi debent a ꝓpꝛie/

tatibus rerũ:⁊ hoc patet de nomibus geneꝝ ⁊ ſpecieruʒ:de

quib dẽ.iiij.meta. Rõ quaʒ fignat nomen eſt diffinitio:q̃ ð
ſignat pꝛopꝛiam rei naturã. Nomia aũt ſinguloꝝ hominũ
ſi bene imponant iponi debent ab aliqua ꝓpꝛietate e :cui
imponitur nomen: aliqndo a tpe:ſicut noia aliquoꝝ ſcõꝝ

iponunt᷑ pueris natis i feſtis eoꝛuʒ: vel a cognatõne:ſicut cũ

ilio ĩponit nomen patris:vel alicui de cognatione ep. Ali-
quãdo ab euentu ſicut moyſes vocauit filios ſuos: vt hẽt
Exod.ij.AVliqñ aũt ex aliqua qualitate ecui nomẽ iponit᷑
ſicut Geñ.xxv.Pꝛimogẽitus iſaac vocatus eſt Eſau qð int᷑

pꝛetatur rubeus vł rufus:qꝛ de vtero matris exiuit ruſus?
totus in moꝛem pellis hiſpidus.Aliqñ ex aliquo dono dei

gratuito ſicut matth.xvj.dictum eſt petro: Tu es petruj ⁊

ſuper hanc ⁊c. ⁊ iohis pᷣmo:Tu vocaberis cephas.igitur
qꝛ hoi xpᷣo hoc munus gfe collatuʒ erat: vt per ipſaz omẽs
ſaluarent᷑:iõ vocatũ ẽ ↄuenient᷑ nomẽ e ieſus.i.ſaluatoꝛ vł
ſalus.⁊ hanc ronem aſſignauit angelus ioſeph.matth.j.d.
Vocabis nomen enieſum:ipſe eni ſaluuʒ faciet pplm ſuuʒ a

peccatis eoꝝ. Ad pᷣmdicendũ ꝙ hoc nomẽ fuit nouũ in xpᷣo

inqᷓntuʒ fuit ei ipoſitũ ab hac ꝓpꝛietate: dqa ẽ oĩuʒ ſaluaioꝛ
q̃ non fuit i aliq pꝛecedenti:licet fecerint ſalutẽ in aliqͥ facto
Peiclatl ſicut ieſus naue ſaluauit pplin iſrł hoſtes eius ð/
ellando : vt legit in libꝛo ioſue:⁊ ita põt dici de alijs. Ratõ

aũt huius nõis emanuel qð interpꝛetat᷑ nobiſcũ deus inclu/

dit᷑ in noie ieſu. Per hoc eni ꝙ fuit nobiſcũ per ſuã incarna

△

—
.
. E D

eius vt facerẽt ſim cõſuetu/

tus. pʒ ẽt eius ſancta vita:cũ dẽ:

tioneʒ fecit nobis ſalutẽ: ⁊ eodeʒ mõ põt dici de alio: qꝛ
ſaluauit nos infernũ ſpoliando: a ſic de itio ⁊ cõſimili-
eri oblatione: vbi pmo deſcribit huſᷣ oblationi pñtatõ
⁊ p̃ſentati receptio:ibi Et ecce hõ: ʒ recepti cõmẽedatio:

¶ Et poſtq impleti ſũt. Pic conſeqnt agit ð pu-

ibi Et erat anna.
Circa pᷣmuʒ ſcien/
dum ꝙ in lege ve⸗
teri circa pueros
natos duo fiebãt

dẽʒ ẽ ĩ lege dñi: par turtux
aut duoſ pullos colübaꝝ.
Et eccè hõ erat i hierlʒ cui

1 ci en in templo: vnum
nomẽ ſymeõ. Et hõ iſt iu erat generale oilb?ꝰ
ſtł timoꝛat expectãs ↄſo R filio Bar “
larion⸗ i 4 ſnne⸗ 4 k. ti ebus purificatõij
eo.Et nu accepit a lpula. matris offerebat
cto: nõ viſurũ ſe moꝛtẽ: niſi ſacrificium: vt b-
pus videret xpʒʒ dñi.Et y Leui. xij. Aliud
nit in ſpũ in tẽplum.Et ciʒ arPaleneunes,
inducerẽt pueꝝ ieſũ penteſ ecrãt ↄſecrati od 00

eo ꝙ pcuſſit Pmo
genitos egyptioꝛ
filios iſrł ſaluans

rideo offerebant in teplo A redimebant:vt bert Erodi.

„ 4r

xiij. Chꝛiſtus aũt fuit pmogenit vt dictum eſt. S. ⁊ ideo
vtrunq; fuit factum circa eũ: vt h̊ di: ⁊ pᷣmo qᷓ 1ad
¶ Tulerũt i
i. offerent. domino. cuius cauſa

id qð erat ſpeciale pᷣmogenitis:cuʒ dẽ: a
luʒ in hieru. vt ſiſte.
ſvditur: b ¶ Quia omne maſ. aobe vuluaße⸗ pÿ̈na⸗
ſcens cuiuſmodi erant pᷣmogeniti.? qntum ad illud qõ
erat generale:qð notatur cum dẽ: c vt darẽt ho⸗

——

ſtiam ⁊c᷑.par turturũ:aut duos pullos columbarũ. iſta
erat oblatio pauperũ: ſʒ ꝙ habet᷑ Leui.xij.ex quo patʒ

ſupꝛadictuʒ eſt de paupertate marie ⁊ ioſe. eph. Scien⸗
dũ aũt circa hoc ꝙ beata vgo nõ tenebatur
ſuſcepto ſemine peperit maſculũ: ⁊c. ⁊ io lex illa ligabat
tm̃ mulieres de viri ſemine ↄcipientes:qð no habuit lo
cũ in vgine.hoc ẽt patʒ ꝑ hoc qð h dẽ:⁊ accipitð Exo.

1Leuit. Ome maſculinũ adaperiẽs vuluaʒ ⁊c᷑ Ex quo

pʒ ꝙ loqt de maſculio ↄcepto ⁊ nato p aptionẽ clauſtri
vginalis:qð non hũit locũ in btã vgine qͥ vgo permaſit

ĩ cõceptu ⁊ partu. Uerũtamẽ ſicut eius filius circũcidii
voluit legalia oßuare ex ſua hũilitate:quij nõ teneret

90

ſic brã vgo q fuit hũillima voluit obfuaẽ. dD Et ecce
hõ. Hic deſcribit xpᷣi pñ̃tati receptio.vbi pᷣmo deſcribit
recipientis conditio: cũ dicit: Et ecce ho erat in hierlm.

ĩ loco ſolẽni ⁊ ſacro:tũ qꝛ ibi erat diuin cult:tũ qꝛ ibi·
Lui nomen ſymeõ. ex

erat ſtudiuz legis ⁊ pphaꝝ. e¶
hoc pʒ e'fama:q lalft acerdotes erat famoſus 1 nomia-
Et homo iſte iuſt

recte ſe hñdo ad vrli. g ¶ Et timoꝛatus.qͥ ad deũ.

6ͤlolationẽ iſrł.qᷓntum ad fidei rectiturnii

nẽ. i 2 Et ſpirituſſact erat in eo.qᷓntum ad gfe pleni-

tudinẽ: qꝛ no ſolũ habuit gram iuſtifictẽ: ꝓut het coi?
a iuſtis: ſʒ ẽt qᷓntũ ad illumiationes:⁊ cõſolationes diu

+☛

nas ſpeciales:iõ ſubdit: k (Et reſpoſũ accepit a ſpůò/⸗
ſãcto.in oꝛonibus ſuis deuotis ad deum:tunc eniʒ erat

opinio cõmunis apud intelligẽtes q; iminebat acuent
xpᷣi ſm ſigna a patriarchis ⁊ pꝛophetis data: ⁊ ideo ſp⸗

meon de hoc feruentoꝛabat deũ:⁊ ĩ oꝛone rñſuʒ acce

—

Frat pn natuʒz videret anteqᷓ vitaʒ pntem finiret.

Et venit in ſpũ in templũ.i.per reuelationẽ ſi pũſſci

vt videret xpʒʒ ſic ei erat pmiſſũ. m ¶ Et cũ iducerẽt

puen ieſũ. ad facienð q̃ pdcã ſũt m legeʒ. a ¶ Et ipſe

r ad iſta que- .
dicta ſunt de purgatione:qꝛ eui.xij.ſcribit᷑: Mulier ſi

Vlt

ectnecenl

oyrſinmni

S
Enuih

nopininkinl
(Ouawit⸗
tmnien foſte

1

biͤpnmti

.

uz e
ra bon⸗
zlhn onĩ⸗
ſnſen
Gprmgtie
ſlengtüsß
enpetpe ge
ſoooßrril
lthlionſens⸗
Lümemalre
catonez gen⸗
jotngenorute
chng mechn
eden de
Momeltn
gackeica
Usnfonr
luechs:
fncnzn
deiißz,
Urommmun

omo

CEe,

(ui ypou⸗

nonitoenn
ſognuen
ufit i
nuur mann

fütmnansd

W
1abch. d.
Nioſydche
enaiorqq
Nbbite

ſherpi⸗
ſtteagene
5 Aesrigoun

dpcſinelige
celtlen
inſguſſale
ſainterſe
Uniſptg
mirgf⸗
onelrnetine

bäfene
ruri
DAunnmnn
ſoglenigni
ſerfle Ne

piczf

Mhanrofan

ſrdi deleg xccèpit eũ in vlnas ſuas eu maximo coꝛdis gaudio: ym ppi recepti confeſſio ſeu cõmendatio:vbi pmo deſcribit᷑ .
enon n⸗ ꝓvdi iij. Deſideriũ ſi copleat delectat aiam. · ſona cõfitens ex noie cu dẽ: Et erat anna.ſcõo ex ment ele⸗
tonſeinigiz p cũ di: b ¶ Et bñdixit deuʒ. gfas age uatione:cum dẽ Pꝛophetiſſa.⁊ ex cognatione:cuʒ d Filia
⸗ dleionſſin⸗ Jao p tãto bnficio. c¶Et dixit: Nũc dimittis ⁊cc]. i. à& phanuel de tribu aſer. ⁊ expꝛimũt᷑ pata tribꝰ:ad declaranõ

Sncpicinin, cetero dimittes me de hac vita trãſire in coꝛdis quiete. certitudinẽ hiſtoꝛie:⁊ foꝛte ad diſtinctõnẽ hur'anne ab ali⸗

Stenm d ¶ Quia vide. is q vocabant h'no-
Cirrznnſn⸗ ocu. mei ſa. tuuʒ. . . „ mie. deſcribit etiã ab
npier⸗ letant eni volebat dinem legis ꝓ eo et ipſe ac ro ſuo ãnis ſeptẽ a pᷣginita etatis maturitate: cõ
mi dra n deſcendere ad ſon cepit eũ in vlnas ſuas et be te ſua.Et hec vidua vſque de Meepeoreſſer. ae4
ee eieſaledaine, nedixit deumr dirit: c ad annoſoctogintaquatu- nlcbusmalns aac
rmntn tuʒ. e ¶ QAuod dimittis ſeruum tuum dſfe oꝛ que nõ diſcedebat de tẽ zante poſt. Et vixx
1 engag par. ante la on; Fm v̈bũ tuũ in pace. Quia plo 8 70 b Kelatlon daturerabofsan⸗
NuNer V Po. i. coꝛã omib? nigdert mei ſalutas bus ſuiẽs nocte ac die. Et d oꝛonis ſe⸗
fiuamgles dl Ppiis b⸗ myſteri& uiderunt 9 culi mei ſalutaẽ bys⸗ c, 5 3 eniẽſ cõ dulitate: cuz dicitur:
duziiͤ incarnatiõis ? tuum: Quod paraſti añ ſa- bẽc ipſa hoꝛa ſupueniẽſ cõ 8 ¶ Que noõ diſcede⸗
nan aſmint redemptiois pdi ciem omniuz populoꝛum. fitẽbatur dño: ⁊ lobat᷑ de bat de templo. nõ g
Kiüne catuʒ eſt per ao LZumen ad reuelationẽ gẽ illo oib ꝗ expectabant re ibiſemper eſſer 6 fre
o osf; di bl. tium: & gloꝛiam plebis tue dẽptõeʒ iſrl. Et ůt pfecerũt nter ſic de hoie bñ
Peiueu Lvii,n ora; iſrael(Et rat pater eius ét oiĩa ſʒ lege dñii:reuſi ſtĩgan (qi modo loquendi:
aiſenni di f. Lumen ae mater eius mirantes ſuper lileꝗ i ciuitatẽ ſuã nagarecth talis ſemper eſt in ec⸗
gtoaſtinn uelationeʒ gẽtij. his que dicebantur de illo Puͤer ai creſcebat et con cel. t eiunijs.
nnseeſthr ã̊ pꝛius errorũ te·¶Et benedixit ill ſymeon:et foꝛtabat᷑ plen ſapia: ⁊ gra quib' incetiuum carr
loosiftſalune ebꝛis tenebanf. 11 „9, e n bnt Pa nis ipꝛimit. vl Et
in eumn 2 Etglam ple dirit ad mariaz matrez er: dei erat in illo Etibant pa obeben vN E
lumckas rilo bäatue ran ma⸗ Eccè poſit ẽ hic in ruinaz rentes eius per oes annos ozonib' qbus men i
rzmalnn da gg eſt eni glia iu z in reſ urrectõe multoꝝ in i hierlm in die ſolẽni paſce. deiu eleuat x ¶¶ Ser
einatlen gi iſtael: etin ſignü cui cora Er cu ſact eiſetanop duo⸗ aejnocrer oieil vt
unoclrtu muerſio G rßs dicetur: Et tuaʒ ipſius aia, deci aſcendẽtib' illis in hie erat ibi interrupto p
eoe, ibis Zponi pertranſibit gladius: ut re/ roſolymam ſm conſuetu⸗ peccatuʒ moꝛtale au⸗
een iur parentum bũ lUelentur ex muli coꝛdibuſ dinẽ diei feſti: cõſũmatiſqʒ ferens meritü Hacsn
losoluntoni l dictio:cum dici: cogitationes. Et erat anna dieb cuʒ redirent: rẽmãſit ¶Et hec ipſa hoꝛa
„ g . HD „ „ „ 1 — ſt ſe
lainanloßi ioſeph gui Pphetiſſa ſilia phanuel de puer ieſus ĩ hierh t nõ co ſußuenies no a caſu
en. acins lioſephdui mibu aſerhec pceſſerat in gnouerft parẽtes er. Exiſti vel bumana oiſpoſi⸗
um n meruit vocari h? IIu aſenhcc pcclcrat in gnoucit paretcs d. Exiſti. 1sne:ſed ſpirituſſacti
ppi eo e nutricꝰ dieb mulu⁊ vixerat cuʒ vi mãteſãt illũ eẽ ĩ comitatu:. reuelatioe: ſiẽ dictu ẽ
aiolalen eius fuir. i I kKCKtt iyneoe. ofite
sdoher mater. ſ.maria q bafk dño. gras agẽe ð⸗

drin mnt fuit mar eius vera. k ¶ Mirantes ſup his q dice il“ tanto beneficio adimpleto. b (Et loque. de illo om qui

isrulugten lo. tũc a ſymeone: ? pꝛiuj a magis ⁊ paſtoꝛib'a facharia õ i natũ eſſe eckbroze
Pdtinn ⁊ eliſabeth. l ¶ Et bñdixit illij ſymeon.qᷓuij.n. maria c ¶ Et vt perfe. oia ſʒ legẽ do. ve lolep li⸗ ul lug
oſ i ⁊ ioſeph eſſent maioꝛes ſymeone ſanctitate:ille tamen tentes:quij non tenerent. o Reuerſi ſüt in gali. ciui. ſuẽz
igi erat maioꝛ qntum ad ſacerdotis officium: ad queʒ ſpe naxareth. hic accipit᷑ galilea adiectiue:qꝛ nagçareth ẽ i tera
ru⸗ — ctabat bñdicere populũ ⁊nõ ſolu benellirit helet futu galilee:ſicut ſupꝛa dictuʒ eſt de bethleẽ que vocatur ciuitas
nnn, Se ra pᷣdixit. m ¶ Ecce poſitus eſt hic in ruinã ⁊c l. qꝛ i iudea. e ¶ Puer autem creſcebat. Hic conſequent deſcri⸗
n de e paſſioe xp̃i qᷓ ſutura erat: multi iudei fuerant excecati a bitur pueri oblati pꝛofcctus quantum ad coꝛpus: cum dẽ:
inn. vitate cadentes: ⁊ multi fuerũt illumiati ꝗ pꝛy erãt ſim, Kreſcebat-qᷓntuʒ ad aiam cum dicitur: Et confoꝛtabatur.
ſan bi bus / plices 2 ignoꝛantes: vt patz de aplis ꝗ poſt paſſionẽ xpᷣi Aduertendũ tamẽ ꝙ in coꝛpoꝛe xpᷣi fuit augmentum reale
. rin 4 dData eſt intelligentia ſcripturaꝝ:ſᷣm ꝙ dẽ luẽ vlti. Ettẽ quantitatis: ſed in anima eius non fuit augmentum reale
n aperuit illis ſenſuʒ vt intelligerent ſcripturas. n & Et gratie ⁊ virtutis:quia tota plenitudineʒ gre hũit ab iſtanti
– in ſignũ.ſ federis inter hoies ⁊ deũ. o ¶ Cui ↄdicet᷑. a ſue conceptionis:ſed quantum ad oſtenſionẽ in effectu na—

Adond in ſacerdotib a legiſpitis a multis alijj p l Et tuã ipſiuj gis apparebat ſm ꝙ ille creſcebat: 1 F ꝙ polebat. ¶ Et
inmm giaʒ ꝑtrãſibit gladius.i.doloꝛ paſſiõis eꝑtrãſibit aiaz ibant parentej eius:tanq; deuoti ⁊ religioſi. g ¶ In die ſo

in⸗ tud per cõpaſſionẽ:⁊ hoc dic hiero.in ſmone ð aſſũpti lenni paſche. Ter in anno debebant omnes ma cilt appa
junueh Abete vainis, aꝛ in parte ipaſſibili paſſa eſt pluſq rere in hieruſalem coꝛam domino:ſm ꝙ habe: ur. Exodi.
Hut häit martyr fuit. q ¶ Ut reue. ex mul.coꝛ. cogi li vt non te xxiij ſcilicʒ in paſcha pentecoſte 2 feſto tabernaculoꝛum: ſʒ
Glunone⸗ 7 net hic cauſalr: ſed aſſecutiue ſeu ↄcomitatiue. LCicet eni cum illis qui erant longe a hieruſalem cuiuſmodi erant ga
vi utpit , btã vgo ex paſſioe filij maxime afflicta fuerit tñ ĩ fid im luei diſpenſabatur de duobus vltimis feſtis. h ¶ Rema-
== mobil ni ſtetit: alij aũt diſcipuli qntũcũq; ſolidi ſit puer ieſus in hieruſalem non aa caſu vel obliuioe: ſed
mminchat dicuntur dubitaſſe:⁊ circa hoc mutationes diuerſaruz ſua voluntate ⁊ oꝛdinatione: vt a puericia oſtenderet geluz
tioſ iſti rexiſſe. Ali exponit Oꝛigenes ne reuelatiõe occultoꝛuʒ ſolẽnitatẽ vo paſche viri ibat ſeoꝛſũ a mulierib'ĩ vno comi
vhin ſie pctoꝝ cofeſſioe q̃ per effectũ paſſiois in ſacfo fiipetẽtie tatu ⁊ mulier es ĩ alio:⁊ ſimilr reuertebãi yt mag religio⸗
ſane opantis ſanant᷑ r ¶ Et erat anna.Hic ↄni deſcribitur ſe ſolẽnigarẽt feſtuʒ ab vxoꝛib ↄtinentes: ſicut ⁊ in datione
e
A

¶ Euangeliuum
legis pᷣceptũ fuit ꝙ coͤtinerent h tres dies ab vxoꝛib ſuis ꝓ entie iam pꝛius acdſite: in qua cõſideratione nõ abſtra⸗ nili egt
ut hĩ Exod. xix. Pueri aũt idifferẽter poterat ire in comi⸗ hit de nouo ſpecies. Si autè coſideret ſapientia xpᷣi qn Pintgiuncin
katu viroꝛuz aut mulierũ:⁊ iõ qñ ioſeph non vidit pueruxy tum ad oſtenſionem in effectu ſic ſuit ibi pꝛofec uoda iſptcin
ieſũ comitatu viroꝝ exiſtimauit eũ eſſe cuʒ maria ĩ comi- modo inq̃ntuʒ ſapientiaʒ ſuaʒ non tm hmmanaʒ ſed ẽet 4 Pir ninn
tatu mulieruz: z codẽ mõ maria credidit eũ eſſe i comitatu diuinam magis oſtendebat ſᷣm ſuum beneplacituʒ: ꝓ ſiaoho⸗
viroꝝ. k Denert ut noſtre ſaluti ex tolihn,
uer diei um dieuttete —— R—.ã ſr pediebat:ſicut di mnoſi i
quenti qrẽtur in iſta venẽruũt iter diei:⁊ require Fili quid feciſti nobis ſic] ctü eſt ſupꝛa de p etieg het⸗
comuinz rin ül ns bant euz inter cognatos et Ecce pater tuus ⁊ ego do/ kecu lomzin SGraa ſiſdünm
inuenerut euz: iõ iia notos. Et nõ inueniẽtes re lentes querebamus te. Et ¶ In ca i vbi d rtpokte
die redierũt in hierlʒ S. RO& meee e Einen aciea⸗ 4 n ca.ij. vbi dẽ nerieiu
a qua receſſerant pr greſſi ſũt in hierim: regren ait ad illoſ. Quid ẽ ꝙ meꝗqᷓ fſpoſtil: Q: ouo fn etin
vnam dietaz: ſicr tes eũ.Et factuʒ eſt poſt ti rebaſ: Neſciebatqꝛ ĩ hiſqᷓ babitus eiuſdem ſerhr.
ta die inuenerũt euz: quuʒ iuenerũt üllũ in tẽplo pꝛis mei ſũt oʒ me eſſe? E deug on voſ. Pimniom
⁊ hoc eſt að ſubdit᷑: ſed mẽedio doctoꝛuz; ipſi ñ ſtellereriit pbũ qd lo ſent eẽnt ſiml ?7. ecte
Ponint inue. il. ſedentez imadio docfomz Iplthit exerut vbu qo lo dditio. izſlenf
in templo.no ĩ tatro audientẽ illos: æ introgatẽ cureſt ad eol. Et deſcendit Abitſcis ſnſciin
vel in ſoꝛo uel i lilo eos. Stupebant aut omes cuʒ eis uẽit nacareth:et e tie ifuſe ñ wali
ſieun ſolen pueri iue qui eum audiebãt ſp pꝛu rat ſodit ill. Et mater e cõ r c ſpe⸗ lenlei
doctrine ein gentia 7 reſponſis eius. Et ſeruabat oia pba hec ĩ co dc daiel igie an
ctrine ſacre dpu· videntes admirati ſunt. Et de ſuo. Et iẽſus ꝓſiciebat oetodem ⸗ Alaigbii
tato. m Un medio videntes aam enete 10, —t lei Plie at de eodem 2 circa Mi .
ooctoꝝ vt meli poſdixit matẽr eius ad illum: etate etſapia gfa apð deuz/ idem obiectũ: cu⸗ Grenähnd
ſet oẽs audire ⁊ mel 0 3 ius rõ eſt. Nã ha tpnalahis
cum eis conferre. S (6DdDDeietus non ſolum alclttütnen
n ¶ Stupebãt. i. valde mirabãt. o ¶ Sup pꝛudẽ. ⁊ rũſis ſoluʒ diſtinguũtur ſm naturaʒ aut obiecta:ſed ẽt ſʒ pn ectonuhenn
er. qꝛ als in auditũ fuerat ꝙ puer talis etatis tam ſapienter cipia actiua taliuʒ habituum ſeu diſpoſitionũ put he btpaugume
loqueret. p ¶ Et dixit matr eius ad illũ ⁊c Zoſey auteʒ in pma ſcde. q.liiij arti. ? in coꝛ qõni). Et inde eſt ꝙha denonellth
lʒ pater eius dicẽt tñ nõ fuit auſus illũ arguere cũ firmi ere bitus ſcientiarũ diuerſificant᷑ non ſolũ ſᷣm diuerſitate,ʒ Nioſde
deret ipſũ eſſe dei filiũ: ſed mai ex maxima dilectõe quã ha obiectoꝛum: ſʒ etiã ſm diuerſa media quibl demonſtrãt cicklorie
bebat ad illuʒ hoc fecit: qꝛ amoꝛ excellens dñium neſcit. concluſiones ipſarũ ſcientiaruʒ: ſicut habitus ſciẽtie a⸗ danentun
q(¶SDolentes querebam te.i.dolentej de abſentia tua:cu ſtrologie de rotunditate terre:qui demonſtratur ꝑ me/ locuſoivu
pñtia eſt nobij dulciſſima:ꝑ hmoꝛaliter deſignat ꝙ xpᷣs in dia mathematica eſt alꝰ ab habitu ſcientie nãlis ⁊ ð ea duniarin
doloꝛe ↄtritionis q̃rendus eſt ⁊ ſic iuenitur: niſi ꝑ peccatuʒ dem rotunditate terre qui demonſtrat᷑ per mediuʒ nãale micttonla
a nobis abſentet. r ¶ Et ait ad illos: Quid ẽ ꝙ me qreba Unde licet cõcluſio demonſtrata per vtranq; pꝛedicta ninintyane
tis. ſ.inter cõſanguineos.q.d. magis qjrendus ſũ in occupa rum ſcientiaruʒ circa hoc ſit eadem:habitus tamen ſci ſopcclguanen
tione circa ſpũalia:iõ ſubdit᷑: s¶Nie cie. da in his q̃ pꝛis entie talis concluſioni diuerſiſicant᷑ ſpecie ſm diuerſita ctoeehcpiin
mei ſũt opoꝛtet me eſſe.magis eni afficiebat ad patrẽ nale, teʒ haꝝ ſcientiarũ pꝛout habet pte.ij q.allegata. Cũ igr ftlinclageagnn
2 eternũ ꝙᷓ ad matrẽ naleʒ ⁊ patrem putatiuuʒ. t ¶¶ Et ipi pncipiuʒ actiuum habitus ſcientie acquiſite ſit lumen leasbeialnod
non intellexerũt verbuʒ.qꝛ nõ erãt adhuc aſſueti audire ta naturale intellectus agentis: pꝛincipium vero actiuum Ctgaononnd⸗
lia ab eo . v S deſcendit cũ eis. ad eoꝛuʒ cõſolationeyʒ. habitus ſcientie infuſe ſit lumen ſupernaturale: ſequit ſüüirgdewd
x. (Et erat ſubdit illis. ad nr̃az inſtructionẽ: ⁊ ſupbie nfe ꝙ tales duo habitus ſunt diuerſaꝝ rõnum:a ſic poſſũt Wrachcee
cõfuſionẽ. y ¶ Et mater eius cõſer. oĩa ver. hec. expoat᷑ ſi eſſe ſimul in eodem intelletu. Nec ẽ ſimile de oculo mi/ nunrilld⸗
cut ſupꝛa. 3 ¶ Et ieſus ꝓfici.eta. ⁊ iſte pfect' erat realis i raculoſe facto ⁊c᷑. ꝓut dicit poſtillatoꝛ.Nã re nales di lynrenm
quãtũ erat a pte coꝛpoꝛis vt pᷣdictũ eſt. ⁊ ¶ Et ſapiẽtia.in ſtinguũtur ſpecie ſʒ pꝛincipia intrinſeca tm pꝛecipue ſʒ ſieuecun
chꝛiſto duplex ponit ſapia: vna diuina: hec nõ potuit au- foꝛmaʒ non aũt ſᷣm pꝛincipia extrinſeca: ſicut eſt pꝛinci gralib aa
geri uel diminui cũ neceſſario ſit ifinita:alia humana: hec pium efficiens. Ignis eni generatus ex alio igne ideʒ eſt Noatoſel
ponitur duplex in chꝛiſto:vna habitualis: T iſta in x-pᷣo nõ ſpecie igni generato ex reflectione ſolarium radioꝝ: eo Uuctanr
fuit augmẽtata:qꝛ ab inſtanti cõceptionis habuit tãtã plte ꝙ foꝛma ſpecifica vtriuſq; ignis eſt eadem ſpecie: licet Pklangerun
tudineʒ ſapientie quãta poteſt cõferri nie humane: alia ex cauſa efficiens ſit diuerſa. In habitib' autem diuerſitaß Popbiglunie
erimentalis que accipitur per operationeʒ ſenſuum. Et ſʒ ſpecifica accipitur etiaʒ ſm pꝛincipium extrinſecum:vt npörgicn
oc dicunt aliqui ꝙ in chꝛiſto fuit ſapientia vel ſcientia ac eſt pꝛincipium efficiens ſicut etiã diuerſificatur ſm obꝰ un nn⸗
qſita: qꝛ intellectus agens in chꝛiſto fuit eiuſdeʒ nature cuʒ iectuʒ qð eſt extrinſecum. vnde credenduʒ ẽ ꝙ chꝛiſtus lönie
alüs hominib': ⁊ iõ cum non ſit ponenduj ocioſuj in eo ha¶pꝛofecit in ſcientia acquiſita.ſ. experimentali:non ſoluʒ S
buit operationem abſtrahendi ſpecies intelligibiles a fataſ- qntum ad actuʒ:ſed ẽt q̃niuʒ ad habitũ:⁊a hec eſt opinio “
matibus: iſte ſpecies recipiebant᷑ in intellctu poſſibili ipſi? gquã ſanct tho.verioꝛem eſſe aſſerit in hac mã ſtia pte enienn
ſic pꝛofecit in tali ſapientia ſeu ſcientia accepta a ſenſibili q.xij.ar. x in coꝛ.q. Que quideʒ opinio magi) ↄſonar krchznen
buj. Alij vero dicunt ꝙ non ꝓfecit in tali ſcientia quantuʒ littere: teſtatur eni euangeliſta ꝙ chꝛiſtus ꝓfecit ĩ ſapia. nnt
ad habitum:qꝛ duo habitus eiuſdem rõnis nõ poſſunt eẽ Aũ igr̃ q̃libet ſapientia ppꝛie dcã eſt habii ſequit᷑ ꝙ ꝓp hii⸗ anin
ſimul in eodem intellectu: talis autem ſcientia acquiſita nõ fecit in Pitu ſapletiali. Si, p̃dicta opinio eſt mag cõſo unmu
videtur eſſe alterius rationis qᷓ infuſa cinca ideʒ obiectuʒ: na rõoni. Nã ñ ſolũ eſt incõueniẽs dicẽ e intellec agens 1o anen
ſicut oculus miraculoſe datus eſt eiuſdem ronis omnio cũ in xpo eſſet ocioſus:ſʒ ẽt ſi xpᷣo deeſſet aliqᷓ natural actõ tilggti⸗
oculo dato vel generato p naturaʒ: nec tamen pꝛopter hoc intelligibil hũane nãe ptinen:ſic eſt actio abſtractionis ſe⸗ chn
itellectus agens in chꝛiſto fuit ocioſus:quia non ſolum i ab/ intellectualis q̃ͥ maxime ꝑtinet ad humanũ itellectũ 76. brſarfn
ſtractione ſpecierũ intelligibilium neceſſaria eſto eratio inn Segquitur. ¶ Replica. nelbt
tellectus agentis:ſed etiam in conſideratione ſᷣm habitu ſci . Mca.ij. vbi ieſus di ꝓfeciſſe ſapia.poſtil. exclix ngn

lrit
Nfinier
. Nlrſa⸗
3 ſuckfnux
. ncg. , 14
4 Kile
h . do
neguſtn
ſo Nätfni⸗
o.

habil i
AWultelig ſnt
Nent ir
Umaliit n
lusndck nüͤh
bins dor ſon
untuſti
udlnſnoni lt h
binecſgbe
n böfn dünſtnn

naliugabdeneſſre
ſianr bebinnſäite

uidnonſmmpr
Nn unrnilbto
niur nntzir
vmn odit
uhnstumor
paefnoinin
1g Aand Cüig
nüirſülundn
Gunded Wrmn
õ
miwreii
iiniedecin
tuninn
ummiun
mmucriud M
msin i
neſolnmund
etaunfen

¶Wuce iij

dit vnã opinionẽ dicẽtẽ ꝙ nõ ꝓfecit ſm habitũ infuſũ:
ſʒ experimtalẽ ⁊ acquiſitũ.Et arguit poſtillato:: qꝛ ha
birꝰ vterq; ẽ eiuſdẽ rõis circa idẽ obiectũ:duo at accidẽ
tia eiuſdẽ ſpeciei ĩ vno ſubiecto eſſe ñ pñt:qualiter igit᷑
illi habit eẽnt in eodẽ itellectu hic Burg. ſumit certa

men ꝓ ſ io tho⸗
dicẽs ꝙ illi habi⸗
ſpeciei: qꝛ habit Nnõ aũt qntodecio
no ſolu diſtingu· oerij tyberij ceſariſ: pꝛocuᷣ
unkp obiecta ſe· herij xbeiij ccanl: pꝛrocn
ẽt ſᷣm pncipia ac rate põtio pilato iudeã:tẽ
tiua taliũ habitu trarcha aũt galilee herode
13, z her But· philippo autẽ frẽ er tetrar-
cöez philoſopho cha ituree ⁊ traconitidilſ re
ruʒ ſchola: ſecan

1— „

tur.n.ſciẽtie quẽadmodũ ſecant᷑ ⁊ reſ:vt dẽ.iij.de aia.
Nihil.n. ptinẽs ad cãm effectiuã ponit diſtinctiõem in
ſciẽtijs:qꝛ alias ſciẽtia a diuerſis pᷣceptoꝛib' tradita ca⸗
peret diſtinctionẽ qð falſũ ẽ:nec valet qð de ſancto tho
ma adducit ꝙ habit diuerſificãt᷑ diuerſitate medioꝝ.
naʒ hoc ipꝛobat Ariſto.j.poſte. Nã demõſtratio ñ va
riat ꝑ media:ſʒ ĩ poſt vel latᷣ ſubſumẽdo:vt dẽ ibideʒ ĩ
ca.augent᷑ aũt demõſtrationes. Nlec valet qð adducit ð
medijs mathematico ⁊ naturali:nã ſi eadẽ cõcluſio ꝓ⸗

bat᷑ ꝑ diuerſa media ex hoc ñ variat᷑ ſcientia: qꝛ manet

eadem concluſio quis diuerſimode ꝓbata:ſicut ſi eadẽ
⁊cuſio.ſ.de eſt vnus pꝛobaretur ratione ⁊ auctoꝛitate
ſcilicet ſacre ſcripture: vnum eſſet pꝛincipiũ creditũ ali
ud autem ratiocinatiuum: eadem tñ eſſet ſcientia illiuj

cõcluſiois quis nõ idem pꝛincipium:ideo ĩ talibuj bñ

diuer ſificat᷑ ĩtellect:ſed no ſciẽtia.Q⁊ intellect᷑ ẽ habi⸗
tᷣ pꝛincipioꝝ:ſcientia vo cõcluſionũ: ex pᷣmo poſterio/
rũ:pꝛincipijs.n.exiſtentibꝰ pluribus manet vna coclu/⸗
ſio ꝑ cõſequens vna ſcientia. Nec verũ ẽ qd Bur. addu
cit ꝙ pꝛincipiũ actiuũ ſcientie acquiſite eſt lumen natu

rale intellect'agentis:⁊ ſcientie infuſe lumen ſupernatu

rale:qꝛ huiuſmodi lumina aſi ſint pꝛincipia manudu/
ctiua actuum nõ tñ habituum:vnde ⁊ſi habitus acqui

ſiti ſint ab actib frequentatis hoc ſolum eſt materiali-

ter nõ efficienter:ideo Ariſto. circũloquẽdo genꝰ cauſe
