¶ Sequunt᷑ notule bꝛeues venerabilij ac religioſi pꝛis
fratris mathie doꝛigk ꝓfeſſoꝛis ſacre theologie eximij
miniſtri ꝓuincie ſaxonie oꝛdinis minoꝝ:qbuj poſtilla
fratri nicolai de lyra valide ab ipugnatioib' oñi burgẽ⸗
ſis defenſat᷑:⁊ p circa euangeliũ matth. 6 Raplies
Tquia de veteri teſtamento nõ plus repperi
tactuʒ per burgenſeʒ: ideo accedendũ eſt ad
ouum ⁊c̃. In nouo teſtamento pꝛimo occur/
rit euangelium matthei: in cuius pꝛimo capitulo dicit
Judas genuit phares ⁊ ęaram de thamar.quem paſſũ
exponens btũs hieronymuj dicit notandum in genea/
logia ſaluatoꝛis nullã ſanctaꝝ aſſumi mulieꝝ:ſʒ eaj tm
quas ſcriptura repꝛehẽdit:vt ꝓpter peccatoꝛej venerat
de peccatricib naſcẽs ⁊c᷑. Poſtil.aũt ab hoc dicto bea.
hiero.cũ reuerentia declinat mot'ex certis rõnib:q̃rũ

pꝛima eſt: qꝛ non videt᷑ rõnabile mulieres rõne illa po

ni in genealogia ſaluatoꝛ q rone viri ex ea pᷣrermittũt:

ſ.ochotias ioas ⁊ amaſias pꝑ petm̃ pᷣtermittunt᷑: vt dicit
idẽ btũ) hiero.igr pꝑ pctã ñ ponut ibi roabilit młeres. Itẽ
virgo glioſa ponit i ipᷣa genealogia q tñ ẽ ⁊ ſemp fuit ſciſſi
ma.Itẽ qꝛ dicit btũs hiero.ruth ⁊ raab igenenlogie poſi⸗
tas tanqꝙ; ꝑ ſcriptura ſacrã rephenſaj:qð no videt᷑ verũ:qa
ſcriptura ea comẽdat. Raab ↄmẽdat: Joſue.ij.⁊ poit᷑ ĩ ca⸗
thalogo iuſtoꝝe ad hebẽ.xj. at dicta fuit meretrix nõ fu/
it rone vicij ſʒ officij:qꝛ vbi nos hem meretrix hebꝛe het
hoſpita:vl fuit er cognomen. Silr ⁊ ruth cõmendat i ſeri
enetar Butß kand 7. iij. Nec alicubi legit᷑ ò illax dua mu
ierũ repᷣ henſioe: ꝓut btũj hiero.allegat. Expoit igr poſtil-
latoꝛ illũ paſſũ ſic:ꝙ ille mulieres ioõ hic noiant᷑:qꝛ viris ſu
is fuerũt accidẽtalr ↄiuncte.Nã que fuerũt bmo ⁊ pᷣncipa⸗
liter ↄiuncte ſiue bone ſiue male no hic noĩant᷑:imo qᷓ inter
illas quatuoꝛ fuit magis famoſa peccatrix.ſ. berſabee dire-
cte nõ noiat:ſz or̃ ea ꝗ fut vꝛie:que pᷣncipaliter ⁊ directius
noiari debuit ſi peccatũ rõ noiatiois fuit. In hac re burgẽ.
aſſumit btũʒz hieronymũ in ſui defenſionẽ quẽ tñ ex leuibꝰ
cauſis cõſueuit ipꝛobare:vt pʒ i multij locij ſui coꝛꝛuptoꝛij
Et puto defenſienẽ burgẽ. bea.hiero. nõ placere: qꝛ maio/
ra incouenientia cõtingunt defenſoꝛi q; defenſo: vt patebit
Dicit nanq; burgen. pᷣmo ꝙ verba beati hiero.ſũt ſane in
telligẽda de peccatoꝛib ⁊ peccatricib' finaliter penitẽtibus
⁊ ſic iuſtificatis:⁊ tales dicit fuiſſe illas quatuoꝛ mulieres
genealogia chꝛiſti nomiatas. Scðo dicit burgen.ꝙ raab ⁊
ruth fuerunt famoſe peccatrices:qꝛ natiões earũ in ſcriptu
ris repꝛehendunt.ʒ dic ꝙ aſi ille qtuoꝛ mulieres fuerũt iiu/
ſte nõ tñ fuerũt dicende e ſaltẽ i vita eaꝝ ꝑꝑ pᷣcedentia pec
cata.Ex his trib dictis putat burgen.accipere velle ſuffici⸗
entẽ rñſioneʒ ad argumẽta poſtil.facta ð beatũ hiero.Sed
nte er epee dictis apta rñiio fieri no põt. Nuc aũt pꝛimũ
dẽʒz ꝓpoſito eſt ineptũ. Nã multe mulierej patrũ noiatoꝝ
ſcriptura ſũt repꝛehẽſe tñ finaliter iuſte:ſicut ſara rachel
lya ⁊ cetẽ: iõ ſᷣm pᷣmuʒ dictũ burgen Ppires debebat noia
ri.Ceterũ ſi ſole quatuoꝛ finaliter iuſtifſicate debebaãt noia
ri:ſequit᷑ ꝙ finaliter ipenitentes nomiari nõ debuiſſet:⁊ ſic
achax ⁊ miti noiati noiari no debebãt ꝑ argumentum a cõ
trario ſẽſu qð burgen.ſepe grandipendit. Nec ſcòm dictuʒ
burgen.ẽ aptũ ꝓpoſito. Nam ſiqs ex mala fama natõis
beret dici famoſus pctoꝛ maxie Job:qͥ natioe fuit gẽtilis:⁊
tñ in ſcriptur dẽ fuiſſe ſimplex ⁊ rect timẽs deũ ⁊ recedẽs
a malo ⁊ ceia q̃ de eo dicunt᷑: Job.j. Poterãat ẽt ille due mu
lieres nãliter facere que erat legis ſicut iob ⁊ nõ idolatrare
Unge de gentilitate ad iudaiſmũ ↄuerſas ſcriptura no repᷣ
hendit ſy magis ↄmẽdat:vt ꝓbat poſtillatoꝛ. Nec tertiũ di
ctũ videt᷑ ꝓpoſito cõuenire.Nã btũj hiero.i hac vita iuſti/
ficatas ⁊ cũ finali iuſticia defũctas vtiq; debuit dicẽ ſãctaj
nec hoc omittẽ ꝓpter peccata pᷣcedẽtia ſiq̃ fuerũt: qꝛ petrũ
paulũ mattheũ ⁊ magdalenã ⁊ ceteros vere ſctõs dicere ca
tholicũ ẽ: qͥrũ tñ pctã ſacra ſcriptura ↄmemoꝛat:ſʒ nõ illaꝝ
ſ.raab ⁊ ruth. Cũ igr̃ dicta bur.ꝓut viſũ ẽ ſũt ꝓpoſito i
ptinẽtia:reſpõſa ex eis accepta valẽ nõ pñt: iccirco cuʒ pꝛi-
mũ arguit᷑ de tribꝰ regib pꝑ pem pᷣtermiſſis: rñdet bur.q;
illi fuerũt finalit᷑ ipenitẽtes qð i mulierib'ñ hʒ locũ:ſʒ oſtẽ
ſũ ẽ ſupꝛa pᷣmũ dictũ burgen.vñ ſumit illa rũſio nõ eſſe rõ-
nabile.nec per ↄñs ſolutio.Ad ſcõᷣm argumẽtũ de btã vir⸗
gie ſiñ pctõ i genealogia poſita:rdet bur.ꝙ ſecẽ de btã v-
gine quã neceſſe hũit euãgeliſta ponẽ ⁊ de illij mulieribq̃
euãgeliſta voluntarie noiauit ⁊ ſine defectu potuiſſet pᷣter/
mittẽ. Sʒ puto bim̃ hiero.ſic ñ voluiſſe dicẽ: qꝛ illa rñſio
plus iuoluit qᷓ; ſoluit.nã dicẽj euãgeliſtã ꝓ ſola volũtate il

las mulieres noiaſſe neceſſe hẽt dicẽ ꝙ ſin rõne ꝙ ſi ſic fru⸗

ſtra btũj hie.qrẽ rõeʒ cuñ ẽ rõ ſʒ volũtaj.Nec ẽ viſile q ꝓ
ſola volũtate qnimo ex rõnabili neceſſitate eaj noiati expſ
ſerat euãglłiſta:q̃ roõnabilitas.j.oñdet᷑. Ad t᷑tiũ argumẽtuz
poſtil.burgen.rñdet qð facit ꝓ beato hiero.qꝛ in ſcriptura

Euangelium

oↄmendanł:hoc eſt argumentũ iuſtificatõis eaꝝ final:ſʒ per
hoc nõ excludit᷑ n pꝛius fuerat famoſe peccatriceſ: vt dicit
burgen. cupoppoſitũ tñ oſtẽſũ ẽ ĩ coꝛꝛectioe ſcõi dicti ſupꝛa
nec aliqua ſcriptura hẽt ꝙ pſone illaꝝ vnqᷓ ſuerit repꝛehẽ/
ſibiles: ſʒ poti' in ſcriptura cõmendãt᷑.vnde põt ſumi argu/
mentũ qð eſt burgẽ. in veteri teſtamẽto valde failiare:ſʒ ip
ſe ↄſueuit arguere ab auẽte negatiue qð nõ valʒ. Pic argu⸗
it᷑ aũt ſimł cõſtructiue ⁊ ðſtructiue: ꝑ hoc ꝙ nõ legit᷑ ; ſint
repꝛehẽſe:ſʒ comendate. Arguo tñ ex dictis burgen. alit.
Omis denomiatio dʒ fieri a pncipalioꝛi ⁊ dignioꝛi:ſʒ fides

q iuſticia ſũt dignioꝛa vicij: igit᷑ nomiatio debʒ fieri pot

5

a virtutib qꝙᷓ; a vicijs:ſʒ cõſtat ex ſcriptura raab ⁊ ruth fu/
iſſe vᷣtuoſa:igit᷑ eaꝝ nomiatio debet potyſumi a virtutib
q a peccatij ſiq̃ pceſſerũt. Nã in cõmemoꝛatiõe ſcõꝝ:virtu
tũ fit mentio de ꝑ ſe:vicioꝛ: aũt ſiqͥ fucrãt ꝑ accidens ⁊ reci
tatiue:igit᷑ ille ſancte mulieres in cꝛiſti genealogia ſcã po/
tius debebãt nomĩari ex ↄuerſiõe q; pꝛauitate traſgreſſiõij:
nec illa ttia ratio poſtil.fac ꝓ btõ hieronymo ꝓut burgen.
dixit: ſed ð ſpecialit:qꝛ dicit quaj ſcriptura repꝛehendit qð
nuſq repitur ſʒ ↄꝛiuʒ:qꝛ vtranq; ſcriptum comẽdat nota-
bilit ſatis. Poſtq igr viſũ ẽ ꝙ burgẽ. volens ꝓ btõ hiero.
certare plus euʒ iuoluit. Coſeq̃nt videndũ eſt qũo õ poſtil.
irrõnabilr mouet᷑ duplr. pmo dicit ꝙ nihil ꝑtinet ad rõeʒ
genealogie ↄiunctio viri ⁊ mulieris ꝑ ſe vel ꝑ accidẽs ⁊ ni/
hil refert:nã neceſſariũ videt᷑ vxoꝛes ſecũdarias nõ pncipa⸗
lej in hmõi genealogia noiari:q̃tenuj ex tali nõiatoe onda
tur veꝝ fuiſſe matrimõiuʒ ⁊ nihil illegittimitatis iniueniſ⸗
ſe. aũt verũ matrimoniũ ſit int virũ ⁊ vxoꝛẽ pncipaleʒ
nemo dubitat: nec pꝛolẽ ex eis ſuſceptã foꝛe legittima: ꝓleʒ
aũt ex occaſionaliter ⁊ ſcòaꝛio ↄiuncta poſſet ꝓbabilr du⸗
bitare foꝛe legittimã: iccirco ĩ generatione ex pᷣncipali ⁊ ꝑ
ſe ↄiuncta ĩ tota genealogia de muliere nulla fit mentio:qᷣa
ibi ꝓlis legittimitas ẽ clara.in generatõe aũt ex occaſiona-
lit ↄiunctis neceſſe fuit de mulierib fieri mẽtionẽ: tũ vt ex
hoc inuat᷑ ↄiunctõeʒ fuiſſe legittima:tũ vt oñdat᷑ ꝓleʒ ex ſic
ↄiunctoꝝ gnãtione nullã icurrere notã. Neceſſariũ igr̃ ſuit
i chꝛiſti genealogia hoc obſᷣuare:ne herodes aut alij chꝛiſti
perſecutoꝛes velamẽ excuſatiois poſſẽt aſſumere q̃ſi natũ
illegittime pſeqrent᷑.hec ẽ eni rõ ſcoꝝ doctoꝝ de matri chꝛi
ſti dſpõſatõe. Tec valʒ ꝙ burgẽ. ꝛ obicit ð poſtil. rõneʒ de
lya q̃ fuit iacob pᷣi intẽtoneʒ ↄiũcta: ⁊ tñ nõ noiat᷑ ĩ genealo
gia chꝛiſti qð tñ opoꝛteret ſi rõ poſtillator valeret. Rñdeo
q; ꝙuis lya fuerit ↄiũcta pᷣter ey itẽtionẽ:nõ tñ ex hoc ſuit
vxoꝛ eius occaſiõalis nec ſcòaꝛia ſʒ pncipal ppꝑ ſeãntẽ rati⸗
habitionẽ. Rachel eni q;uis fuit plus dilecta fuit tñ vxoꝛ ſe
cũdaria:⁊ iõ chꝛiſt ſi fuiſſet nat p lineã rachel ſpecialit no
miari iĩ genealogia debuiſſʒ pꝑ ronẽ pᷣdicta. Sʒ qꝛ ꝑ lineaʒ
lye q̃ fuit pᷣma ⁊ pncipal vxoꝛ chꝛiſtnatẽ:iccirco ea noĩari
nõ opoꝛtebat.Cofirmat᷑ hec rñſio:qꝛ ſcõʒ magrʒ i qrto di.
xxx.⁊ doctoꝛes: Erroꝛ ĩ ꝑſõa ↄiũcta dirimit ẽt ↄctũ matri/
moniũ niſi p ↄiunctionẽ iniuenerit ratihabitio.Cuũ igit᷑ in
ↄiũctione iacob ⁊ lye intuenit erroꝛ pſõe potuit legittime
poiũctionẽ eã reſutare:qð tñ nõ fecit ſʒ pot ratũ hñs fem
ꝓ ↄiũctioe rachel vltro ſuiuit.Et lya pma ⁊ pᷣncipal vxoꝛ
fuit ꝑ ↄns nõ noianda. Sʒ finalit i hac matr̃ia buꝛgẽ.valde
mouet p poſtillatorj excuſationem:q ſe excuſat ð h qð de
clinat h dictũ bti hiero.aſſerẽs ↄ pietatem militare ſcõꝛuʒ
opinionibus ↄire inducens ad hcanonẽ decretales di.xx.
Sʒ reuera ĩ q bur. excuſatiõeʒ poſtillator reijcit ipe mag
venit iculpanc:pſepe qdẽ.b.hiero.b.augꝗ.ceteriſq;ʒ docto
rib ẽt ſine magna roͤne obücit ⁊ ipoꝝ dicil infideliũ iudeo
rũ dicta ãteponit. Et ſi aliqñ ꝓ ipſis certare videat᷑ ĩ odiuʒ
id facẽ videt᷑ poſtillato? ſalua pace:q nõ niſi ſcriptura aut
rõne cogentibꝰinidũ a ſcõꝝ decliat ſẽtẽtijs. Nec id vt bur.
aſſumit fac pietatẽ:qꝛ hic honoꝛ:hec reuerẽtia ſol debet᷑
canõicis ſcriptuil:vt qcqd in eij reꝑtũ fuerit ſine heſitatõe

verũ eſſe credat᷑ vt diẽ beat aug. ĩ de vnico baptiſino.
ſcriptᷣ aũt als ꝗbuſcũq; rõabilit ↄdicere lʒ:dicẽte eodẽ

aug.·ĩ epła ad hiero.Alioꝝ ſcripta ita lego vt qntalibʒ

2

ſcitate qntaue doctna polleãt:nõ iõ veꝝ putẽ:qꝛ ipᷣi ita

ſenſerũt ⁊c. Et in epla ad fortũatũ dic: Talis eſſe velle
lectoꝛes ſuoꝝ ſcriptoꝝ: qlis ipſe eſt alioꝛũ. in q; ſua ſcri-
pta ceteri coꝛꝛigenda ſubijcit: ſic ipe alioꝛuʒ ſcripta vbi
id certa rõ vł auctoꝛitas exegit refutauit. lec putandũ
hac auꝗ. humilitatẽ btõ hiero.⁊ ceteris ſcis doctoꝛibꝰ
defuiſſe. Canõ decretalej 3 poſtillatoꝛẽ iduc/ꝓ ipᷣo mi/-
litat:dẽ nanq; in ipo qͥuis maioꝛi roni initit eo maior!
auctoꝛitatl eð verba eſſe vident᷑: igit᷑ poſtillatoꝛ ſi nulla
temeritate pmot inidũ ſcõꝝ ſnias cũ reuerentia q ſcis

doctoꝛib debet᷑ declinet melioꝛi rõne aut auẽte pſuaſus

neãq; debz ob hoc a veritatᷣ amoꝛe criminari:qm̃ i his
q̃ fidei nõ ſũt: nec ſacris l̃ij obuiãt: neq; ſacti: neq; ſcho
laſtici doctoꝛes mutuũ ↄſenſũ expetũt:ſʒ ſibi mutuo ali
is ali rõib' pſuaſi ſine temeritate imo vtilit ↄdicunt
In eodẽ ca vbi dẽ : Joſeph virũ marie . vbi oẽs do
oꝛes cõcoꝛdãt ꝙ ſufficieni deducitur genealogia p io-

— 6

ſeph virũ marie: qꝛ erat de vna tribu ⁊c. vbi bur. facit

—

multa argumeta aliq ſatis ↄpetentia ꝙ nõ ſt ufficit decla
ratio gloſe ⁊ doctoꝝ. Ie igit longã digreſſioneʒ facit:
in qᷓ putat ſatiſfacẽ nõ ſolũ qrenti:ſʒ qſtioni q fieri vſue

uit in hac mã: cui placet videat:mihi aũt videt᷑ ñ am-

ploꝙᷓ; poſtulatoꝛ factũ cõcludat. Cũ eni chꝛiſtũ natũ ex

ſemie dauid ⁊ abꝛaaʒ ſm ꝓmiſſa vtriſq; facta: non niſi
auẽte ſcripture hẽat᷑:igit᷑ ſolũ creditũ ẽ apud recipientẽ

ſaci cano.ſic ⁊ apud chꝛiſtianũ hẽt ſolũ auẽte matthei
luce:igit᷑ ex ſola fide.fruſtra igit᷑ burgen. videt᷑ tam ꝓ/
lixa digreſſione laboꝛaſſe pᷣſertiʒ cũ q̃tuoꝛ ſue ſuppoſiti
ones a ſex ↄcluſioes citra vł vltra ea qᷣ fidei ſũt nihil cõ
cludũt. Na in pma ſuppoſitioe ſua dicit de filiatione ⁊
ſucceſſiõe ſᷣm foꝛma vulgarẽ q̃ modicũ facit ad ꝓpo/-
ſitũ deducendũ. Naʒ a corobabel nulla apõ catholico)

nec puto apud iudeos hẽt hiſtoꝛia auctẽtica: vnde talis

fama vulgan auctoꝛitatiue cõfirmare potuerit vſq; ad
chꝛiſtũ pafentes ep:a ſi habet᷑ tamẽ qꝛ in canõe non ẽ
ea facultate cõtemnit᷑ qᷓ ꝓbat᷑ ſm reglam bti hieronymi
In ſcðo pᷣſuppoſito diẽ burgen.dubiũ eẽ ð ᷣcũq; nãlit
gẽito: an ſit legittime nat. In q nihil dicẽ ꝑtinẽj ad qſti-
onis mote ſolutionẽ:qꝛ ꝑ nulla nãleʒ cognitionẽ poſſu/
mus ad legittimã chꝛiſti generationeʒ puenire:⁊ ꝓpter
idem non valet ſuppoſitio ſua tertia: qꝛ teſtimoniũ vel
pꝛobatio per inſtrumentuʒ ꝑtinet ad humanã ⁊ nãaleʒ
cognitionẽ: ⁊ qꝛ de ſbſtantia inſtrumẽtoꝝ ſũt teſtes ſic
ad nãlis generatiõij cognitionẽ nõ poſſũt honeſti teſte⸗
adduci : ita nec iſtrumenta foꝛmari:imo teſtes quicũq;
adducerent᷑ eſſẽt dubij ex ſcõo ſuppoſito.Ex illis igitur
tribus ſuppoſitionib nihil fidei affertur niſi negatiue
ꝙ vʒ chꝛiſti gnãtio ñ põt hꝛi ꝑ famã publicã nec ꝑ teſtej
7 inſtr̃a: nec per naturaleʒ cognitionẽ. ſuffeciſſet igit᷑ q̃r
ta ſuppoſitio ꝙ põt ſciri fidei auẽte:⁊ ad hoc tendit pꝛi
ma concluſio Nurgen.q̃ aſſumit pꝛomiſſiões factas pa-
trib a teſtimoniũ euangelioꝝ:q̃ omia ſola fide recepi⸗
m.ſcòa ſua cõcluſio ſolũ ꝑtinet ad fidelej:⁊ nõ niſi pꝛo
pter fidẽ.⁊ itia ↄcluſio reſoluit᷑ ad idẽ:qꝛ vult ex publi/
ca fama dicẽ ↄueniẽs chꝛiſtũ eſſe filium dauid:ſed vn/
de fama niſi ex ꝓphᷣij:ſed quid ꝓphetia niſi credamuj.
totũ igit᷑ reſoluit᷑ in fidem ꝑ ↄñj apud iſidelẽ nihil fac.p
ꝓbatiões de ſancto tho.ꝑ burgẽ.ex ſua digreſſiõe ſum
pta) non ꝓbat᷑ iudeoꝝ ĩexcuſabilitaſ:qꝛ nec ꝑ ſcripturã
pp infruptionẽ a Ppe ſoꝛobalel. nec ꝑ famã ex ſcripturnj
ſufficient factã: ieſu filiũ dauid foꝛe ſcire poterãt: ſʒ ali-
ũde qð oñdere non eſt pñtis ſpeculatiõis. Nec q̃rta cõ/
cluſio niſ ꝑ reſolutionẽ ad fidẽ ꝓccdit. Silr ⁊ quinta:

— — .
— f —

— ———¶— —— — ——,—

li

cas tãte facte ſunt

ang Zedanatuz

babel vſq; ad parẽtej chꝛiſti:vt pᷣdem ẽ auẽteʒ ñ hemꝰ.
Tredẽdũ ẽ igr mattheo ⁊ luce ĩ vtraq; linea ⁊ ecce fides

7 ad hoc finalr re
ſoluit bur. ſuã qn
tã ocluſioneʒ. Sʒ
vñ mattheu) ⁊ lu

auctoꝛitat:niſi ex
auẽte vniuerſalis
eccleſie teſte beato

dicẽtè: Nõ crede-
reʒ euangelio niſi
eccleſie auctoꝛita⸗
me cõmoueret: qͥ
igit᷑ credit eccleſie
credit mattheo ⁊
Luce: ⁊ ſic credit

chꝛiſtũ filium dauid ſ̃ᷣm ꝓmi

Am nãr eẽt ieſus ¶I.
i bethleẽ iude ĩdiẽbꝰ
herodis rgiſ:ecce magi ab
oꝛiente venerũt ĩ hieroſi. oly

mã dicẽteſ:· Abi ẽ ꝗ natuſẽ
rex iudeoꝝ: Vidimus enĩ

ſtellã e ĩ oꝛiente: ⁊ venimꝰ
adoꝛare eũ. Audiẽs aũt he
rodes rex turbat᷑ eſt:ct oĩs
hieroſolyma cũ illo.. Etↄ·

ſũma ꝑ quã ſoluit᷑ qſtio ꝑ bur.ſic diffinit᷑ ptractata:qui

autẽ his nõ credit qm nõ ex ſcriptura qͥ intrupta ẽ circa
genealogiã: nec rone nec fama ↄuinci poterit ⁊c remae
bit dubi igreſſiõe burgẽ. non obſtate ¶ Ka. II.
Uʒ nar eſſʒ ieſus ⁊c̃. Hhic ꝰ onñdit euãgeliſta ipʒ

ieſũ eſſe vuʒ deũ ⁊ veꝝ hoiĩeʒ ex illuſtratioe cele
Ci:⁊ veneratiõe regali: et diuidit ĩ duaj pteſ:qꝛ
p ponit᷑ hup rei mãifeſtatio:ꝛ ipᷣ chꝛiſti maifeſtati p/
ſecutio:ibi Qui cũ receſſiſſet. Itẽ pᷣma ĩ tres:qꝛ p poit
chꝛiſti inqſitio ſolicita:ꝰ epiĩuẽtio certa:ibi Qui cu au/
diſſẽt reg:ꝭ ei adoꝛatio duota:ibi Et ꝓcidẽtej. Pꝛima
adhuc i duas:qꝛ p ponit᷑ inqſitio chꝛiſti ex deuotiõe:⁊

iſta fcã ẽ a magis: põit inqſitio chꝛiſti ex malignatoe:
bec fuit indſitio herodis:ibi Audiens autẽ rex. Circa

inqſitionẽ magoꝝ q̃rẽtiũ chꝛiſtũ natũ euageliſta ta no

tat: vʒ natiuitatj locũ:cũ dic: a

vt oñdat ipletã eẽ ꝓphetiã michee.v. vt vilebit᷑.j.eodẽ
ca. Addit aũt. Jude.ad diſtinctõeʒ alteriᷣ bethleẽ q̃ ẽ in
tᷣu eabuloõſee notat tpũs:cũ dic In diebus herodis. .
phetauerat eni pꝛiarcha iacob: Geñ.xlix. Nõ auferet᷑ ſce

ptrũ de iuda:⁊ dux de femoꝛe ep donec vẽiat qᷓ mitten-

dus ẽ ⁊c. vbi trãſlatio chaldaica hẽt ſic:Dõec vẽiat meſ
ſias. vbi mãaileſte oñdit illo tpe chꝛiſtuʒ eẽ naſcituꝝ:qñ
deficẽt rex ⁊ dux de pplo iudeoꝝ:⁊a h ipletũ ẽ ĩ herode:
qꝛ vſqʒ ad trãſmigrationẽ babylonis hũerunt reges de
tribu iuda:⁊ poſtea duceſ:vt pʒ ð coꝛobabel:Eſdre.ij.
ſic vſ ad herodẽ qᷣ fuit idume' natõe:⁊ p ↄñs aliẽigẽa:
ſz regnũ iudeoꝝ fuit ſibi datũ a romãis iĩpatoꝛibꝰ: ⁊ cũ
hy adiutoꝛiũ ad ipʒʒ acqrendũ:a capto antigono ibideʒ

regnãte:⁊ poſtea inifecto:herodes occupauit regnũ: vt

narrat ioſephus li antidtatuʒ. Pʒ igit ꝙ ꝑ hoc ꝙ dẽ:
b ¶ In dieb herodis reg.oſtẽdit᷑ tpj pᷣfinitũ chꝛiſti na
ſcentis ʒ ſcriptura cira natiuitatẽ chꝛiſſt notat euidenj
celeſte ſignũ. pphetatũ eiʒ fuerat ꝑ balaã Nũeri.xxiiij.
Oꝛiet ſtella ex iacob:⁊ ↄſurget vga ex iſrł ⁊cc. Ubi oſten

dit᷑ ꝙ oꝛt noue ſtelle

appareni erat ſignũ chꝛiſti naſcen

tis:⁊ iõ in hoꝛa natiuitatis chꝛiſti apparuit ſtella noua

₰„

laʒ cognoueruũt per d

dicta fuerat p balaã:

in oꝛientali terra:vbi quondã habitauit balaaʒ:q qdeʒ
tra eſt in ꝑte oꝛientali reſpectu hierlm:vt hẽt in eodẽ li
Numeri.xxiij. Et iõ iſti magi dicti ſũt magi:nõ a ma/
gica arte:ſʒ a magnitudine ſcientie:⁊ iõ dicti ſũt ẽt rege/
q illo tpe phi ſapietes regnabãt.iſti ᷓ vidẽtes nouã ſtel

iuina inſpirationẽ ꝗ illa erat q p⸗
⁊iõ ſtati mouerũt ſe de locis ſuis:

runt in iudeaʒ die tertia la terra v
bat balaam non multũ diſtabat a iudea:ipᷣis autẽ iudeam

b' iuda. Ex te eiʒ exiet dux
A regat pplin meum iſrael.

ſſa facta patribꝰ. Et hec ẽ

u nat eẽt ieꝰ ẽ.)

(MWatthei ij.

qꝛ vtriuſq; linee t nalis qᷓ adoptiue teſtioniũ nõ hẽm
niſi ex ſcriptura: teſtioniuʒ aũt ſcripture ad fidẽ rſoluit
Nuc aũt ſcriptura ve.tel.in vtraq;ʒ linea defic:qꝛ a gFoꝛ0

vt venirent ad venerdũ pueꝝ natũ: a ſeqntes ſtellaʒ vene⸗
ecima:quia illa terra vbi habita
itrantibꝰſtella diuina diſpoſitõe diſparuit:vt neceſſarie ha

berent recurere ad ciuitatem regiã: videłʒ hierim: ⁊ ibideʒ
inqrere de chꝛiſto na

l to. Et hoc factũ eſt a
grẽgans oẽs pᷣncipeſ ſacer dðo duplici ð cj. Una
dotũ ⁊ ſcribaſ ppli: ſciſciia pł ipos magos: vt q

pꝛius fuerãt cõmoni/

””èůñäs LRn
batur ab eis vbi chꝛiſtꝰna⸗ ti celeſti ſigno confir⸗

ſceret. At illi dixerũt ei: In marẽt ẽt dicto pphe⸗
bethleez iude. Sic eni ſcri⸗ kico; doelseuz he-
ptum eſt pe He baeꝛaicoxꝝ reſpoſo: vt. 3
ptum eſt per pꝛophetam parebit. Alta ca ſui⸗

Et tu bethleem terra iuda

SEII . ee pter chꝛiſtũ:vt eiu
neqq; minima es ĩ gncipi ſeet .

natiuitas in ciuitate
regia nuciaret᷑: ⁊ per
ons iudei chꝛiſtũ nõ
recipientes inexcuſa/
biles hẽrẽt. Per hoc

ct figurabat fides chꝛiſti erat a gentilib' deuote recipien

da: a iudeis ꝓ maioꝛi parte in ĩſidelitate remanẽtib refu
tanda:qꝛ magi q gentiles erãt ipᷣm chꝛiſtũ deuote qſicrũt:

⁊ iuentũ adoꝛauerũt:ſacerdotes aũt iudeoꝝ: audiente chꝛi

ſtum natũ p celeſte ſignũ in nullo moti ſũt ad ipᷣʒ querenð

ſeu venerãdũ.dic igit᷑: c ¶ Cidim ſtellã ebc. Et pʒ ſẽſus

p pᷣdicta. d ¶ Audiẽs aut ⁊c. Hic ponit inqſitio herodis
ex malignatioe.Et pᷣ ponit᷑ ey inqſitio de chꝛiſto a iudeis:
2· ab ipis magis:ibi Tuc herodes clq. dicit S. O ¶ Audi⸗
ẽs qũt herodes.ſ.chꝛiſtũ natuʒ p euidẽs celeſte ſignuam.
e ¶ Turbat ẽ. Nec mirũ qꝛ erat alienigẽa:vt dicũ eſt:⁊ iõ
timebat perdere regnũ: et non ſolum ipſe turbatus eſt.
¶ Et omis hieroſolyma ⁊c. hic accipit pars pꝛo toto.

Unge ois hieroſolyma accipit᷑ hic 3 illa pte ꝗᷓ fauebat ſibi
ſiẽ cõiter dĩ qñ maioꝛes ciuitatis al
tas facit:ſic in ppoſito illi qͥ erant ibidẽ maioꝛes ⁊ in rega

lib officijs aſſiſtentes: illi cu rege turbati ſunt.ſequitur:
¶(Et cõgreganj ⁊c.qꝛ eni volebat chꝛiſtuʒ pdere:iõ volu

iqd faciũt ꝙ tota ciui/-

it de loco natiuitatis chriſti diligent inqrere ab illis:qᷣ ſcri
pturas ꝓpharuʒ pᷣdictas de chꝛiſto nouerant:⁊ genealogi/
as deſcendentes a dauid ſciebant. h. ¶ Alt illi c Sicut
enim periti in lege reſpõderunt per pꝛophetiam que habe
tur michee que non poteſt exponi niſi de chꝛiſto.
Unde ĩ eadeʒ auctoꝛitate vbi dicitur Ex te egredietur qui
ſit dominatoꝛ ⁊c᷑. Trãſlatio chaldaica habʒ: Ex te egredie⸗

tur meſſias. Ad euidentiam igitur huius pꝛophetie viden

dquʒ eſt qualiter ſcribitur Michee dnto: quia videtur ĩ ali
quibus diſcoꝛdare ab eo quod hic dicitur: ſcribitur enim
Michee quito:Et tu bethleem ephꝛata paruulu) es ĩ mili/
bus iuda: ex te enim mihi egredietur qui ſit dñatoꝛ in iſrł
⁊c Matthe aũt euãgeliſta alr ſcripſit:qꝛ ðbebat ſcribẽ re⸗
ſpõſionẽ iudeoꝝ herodi fcãz:herodes aut erat alienigẽa ⁊
igrabat ſcripturas ꝓphaꝝ:⁊ io ſcribe ſibi rñdẽtes aliqᷓ vba
i auẽte ſcripta mutauerũt:vt planp regi loquerent᷑:tñ eãdẽ
ſniaʒ tenuerũt:qð pʒ diſcurrẽti pꝑ ſingla.Scribit᷑ enim i ini
chea ſic: Et tu bethleẽ ehpꝛata:ipi ãt rũder̃t. Et tu bethleẽ
terra iuda. Cup rõ fuit: q iſta ciuitas antiqt' vocata eſt e-
phꝛata:ab vxor caleph:ſʒ poſtea ẽ ibi ã famej magna tẽ
poꝛe elimelech ⁊ noemi vxor ſue:ppꝑ quaʒ famẽ iuerũt ad
peregrinãdũ in terrã moab:vt hẽr Ruth. 1 trãſeũte aũt fa
me fcã ẽ maxia abũdantia ĩ eadẽ ciuitate:ſic freqnt fit mu⸗
tatio a cõtrario in cõtrariuzʒ:a tũc vocata eſt ciuitas beth/
leem.i.domꝰ panis pꝑ abundãtie euẽtũ. Herodej aũt igno
rabat iſtã hiſtoꝛiã:⁊ io ñ dixerũt:Et tu bethleẽ ephꝛata: qꝛ

neſciuiſſet qͥd eſſet dictu: ſz dixerũt:tu bethleẽ terra inda.

“W
.
3 4*
G 4

zZide mũera appoꝛtauerũt. p ¶ Aux thuj æ myrrhã
iſta ta obtulit ꝗqlibʒ ioxꝝ tũñ qꝛ de talibſaciebãt exenia
reges arabũ: tũ qꝛ p aurũ ſigniſicabat regia dignitatez.
Per myrrha homij moꝛtalitatẽ:qꝛ myrrha ſolet iungi

i. q ſita es in tribu iuda: ad dꝛiam alterius que ſita ẽ i ter⸗
ra ꝗabulon ſicut pᷣdictuʒ eſt. Similiter qð ſeqᷣt in auctoꝛita
te: Paruulus es in milib' iuda:mutauerũt dicẽtej: Neq
minima es in pꝛincipibus iuda licet eniʒ videat eſſe contra
rietas in verbis:tamẽ eſt eadem ſententia:qꝛ cũ dẽ Paruu-
lus es ⁊c:hoc ẽ dem̃:
Tu bethleẽ puulujej „ 4 „. ,
vicus in ſiu ⁊ ambi· Tũc hẽrodes clã vocatis
minerad kcan magis diligẽt didicit ab e⸗
uz: 2 roe chꝛiſti ex te lſtep ſelc 4 h⸗ tuitcil
naſcituri: iſta par· Et mittẽs illos i bethlee:di-
nitas ſonat in digni· xit. Ite ⁊ interrogate diligẽ
ra ae iaie Fa ter de puero:⁊ cũ iueneritiſ
in ſitu reſpectu multi fũciate mihi:vt ⁊ ego vẽi
tudinis ad eam ptine ens adoꝛeʒ euʒ. Qui cũ au
tis. Scribe aute iude qiſſent regem abierũt.! Et
ꝛi reſpodetes hero Cce ſtella quaz viderant in
tlſene⸗ bie:oꝛiente:aſicedebat eos: vſʒ
tes: Tei minima du veniẽs ſiaret ſupꝛa vbi
es 7. Quod aut ſeq erat puer. VNidẽtes aũtſtel-
tur in auctoꝛitate hic lã:gauiſi ſi gaudio magno
ilei Pkr- valde. Et intrãtes domũ i
heroges. Dic poitur uenert pueꝝ cu; mania ma
inquiſitio herodis ſa tre e: et ꝓcidentes adora
aaab ißt nasis: co uerũt eü: ct aptiſ theſauris
gnito enim loco nati iig .
uatlochꝛiſter lude ſuis Puskerun bs. Eiia
oꝛũ reſponſo: volut Au thus ⁊ mynha. Et re
ſcire temp natiuitatl ,
ab ipis magis ꝑ ſignũ ſtelle oꝛientis:que apparuerat eij:vt
ſi ad ipſũ non redirent ex tempoꝛis ⁊ loci cognitione poſſet
chꝛiſtũ inificẽ:ſic Hoſten attẽtauit pueros intficiẽdo.Et hẽ

qð dẽ: i ¶ Tüc dcrocejels oicircs i occiſteq; ctaeſe

alienigẽa nõ ↄfidebat de iudeis:⁊ iõ voluit ſuũ coſiliũ eos

latẽ. ſeqtur: ¶ Et mittẽs eos ⁊c Spondet falſũ obſequʒ

vt facil eos decipiat:a ad redeundum ad ipſũ iducat.
I¶ Quicũ audiſſet ⁊cc᷑. Poſita ipſi chꝛiſti inqſitiõe ſolici/
ta:hic ↄñter ponit᷑ e? iuẽtio certa.Dic igr. Qui cũ audiſſẽt
⁊c.recedẽtes.iſ.ð hierlʒ vt irẽt vſus bethleẽ edocti ð hoc ꝑ
ꝓphetiã. m ¶ Et eccè ſtella ⁊c᷑.qꝛ eni vt dictũ eſt diſparu
erat vt chꝛiſti natiuita ꝑ ipᷣoj in regia ciuitate publicaret᷑:
⁊ vt ꝓphetia ð loco natiuitat chꝛiſti impleta monſtraret᷑:
iõ hoc ꝑacto iterũ eis apparuit: ⁊ repletos gaudio ad locũ
determinatũ vbi puer erat deduxit.Ex pꝛedictis patet ꝙ il
la ſtella non erat de ſtellis exiſtentibin oꝛbe:nec de ſtellij co
metis:q̃ aliqñ apparent in ſupꝛema aeris ꝑte:qꝛ ille lucent
tm de nocte:iſta aũt de die.Item ex motu: qꝛ ülle reuoluũt᷑
Fſm motũ mobilis pᷣmi i die naturali:iſta aũt mouebat᷑ ſᷣm

ꝙ expediebat magoꝛum itinerationi. vnde in xiij. diebus

non eſt mota:niſi a tra in qua habitabant magi vſq; ad ci
uitatẽ bethleeʒ. ʒꝰ hoc apparet ex ſitu:qꝛ ſi fuiſſet ſita in oꝛ
be:ſeu ẽt in ſupꝛema aerij parte:vbi generant᷑ comete:ñ poſ
ſet determinatũ locũ vbi erat puer oſtendere: ⁊ iõ patet ꝙ
erat in ꝓpinqua aeris parte. n ( Et pꝛocidentes. DHic de
ſcribit᷑ ipius chꝛiſti inuẽti adoꝛatio deuota:ex quo patet ꝙ;
cognouerũt ipᷣius diuinitateʒ ꝑ diuinã reuelationẽ:cũ eniʒ
viderẽt puerũ panis vilib' iuolutũ in gremio pauperij ma-
tris poſitũ:nullũ regie dignitatis hñteʒ ſignũ:nõ ẽ viſimile
ꝙ talẽ reuerentiã ei exhibuiſſet:niſi in eo aliqð ſupꝛa hoiĩeʒ
cognouiſſet: Et hoc eſt qð dic: n ¶ Et ꝓcidentes adoꝛaue
runt eũ.adoꝛatõe.ſ.latrie o ¶ Et aptis theſaun ſuis.ñ ꝙ
tũc aperuerũt:ſʒ qꝛ pus aperuerãt qn.ſ.de ira ſua receſſeft:

—R

des querat puerum ad per
dendum eum. Qui conſur trãſfretatẽ i thar

coꝛpoꝛa moꝛtuoꝝ. Per th ipᷣi diuinitatẽ: qꝛ thus ad
honoꝛẽ dinũ co/⸗

cremat᷑.vł alr ſᷣm

ſpõſo accepto ĩ ſõnijs ne re alios obtulert au
dirent ad herodeʒ: per aliã Sõ
viaʒ reuerſi ſunt in regionẽ ilij:thus 5 fetoꝛẽ

ſuam. Qui cuʒ receſſiſſet: loci: myrrhã ad
ecce angelus dñi apparuit oↄſolidadũ mẽbꝛa

niiE, za⸗ Gur ueri. q ¶ Et re
in ſõnijſ ioſeph dicẽs: Sun ſpoto aelchto ſ

ge ⁊ accipe puerũ ⁊ matrẽ b anglo ex dina

eius ⁊ ſuge in egyptum: ⁊? fuelatoe. r Re

eſto ibi vſq; duz dicaʒ tibi uerſi ſũt ꝛc ]ᷓ¶, ern“

ſ acto. ſ.obſedo da
Futurum eſt enim:vt hero deſcẽderũt ad ma

re ⁊ inde ꝑ naueʒ

gẽs accepit puerum ⁊ ma ſis abierft. Pꝛope
trem eius nòcte ⁊ ſeceſſit qð herodes irar
iĩ egyptũ.Et erat ibi vſ ad ſenſiũ icedit: ſcoʒ
obitũ herodis:ut adiplẽt fuerat ppheta⸗
qð dem̃ ẽ a dño ꝑ ꝓpham tũ p dauid in ſpij

—

dicentem: Ex egypto voca vehementipteret
ui filiũ meũ. Tuncherodeſ
vidẽs qm̃ illuſuſ eẽt a mag ſiſſet. ic poit ip⸗

ſius chꝛiſti nati ꝑ
ſecutio: ⁊ deſcribit euãgeliſta qodà añcedẽs ipᷣaʒ pſe-
cutoeʒ:x põit᷑ ipa pſecutio:ibi tũc herodej vidẽs. ꝭ poit
qðda ↄñs ad ipaʒ:ibi Defũcto herode. Circa igr pmaʒ
ptẽ ſcienò ꝙ de' pᷣuidẽs herodis ꝑſecutõeʒ futurà:p an
gelũ admonuit ioſeph vt pueꝝ in egyptũ poꝛtaret.2id
cub intellectu notanõ ꝙ herodes credidit pᷣ magos ſuiſ
ſe deluſos ex apparitioe ſtelle fantaſtice:⁊ iõ no curauit

tũc ð pueri iqſitoe:ſʒ poſtea oblato puero ĩtẽplo ⁊ aſy

meone iuſto pꝛedicato ⁊ manifeſtato:a ſimiliter ab an

na ꝓphetiſſa coꝛam toto poplo: vt hẽ Luc.ij.ſed mat/

the illõ dimittit:tũc fama pueri nati creſcẽte voluit he

rodes ipʒ ꝑpdẽ: ſʒ iteri poꝛtat 6 . ioſeph ĩ egyptum.
i

t¶ Qui ſurges ⁊c l.ñ dicit filiũ ſuũ qꝛ erat ti nutri-
cius. 6 Tlocte.pꝑꝑ timoꝛẽ herodis:vt negociũ fieret
magis occulte.lʒ.n.ð hoc hẽret diuinã reuelationẽ:no
tñ ꝑꝑ h debebat omittẽ qð poterat facẽ ſ̃m hũanã viã
ſeqtur: x¶ Ut adipleret᷑ c .ſ.pꝑ pphᷣaʒ Oſee.xj. Ex
ea prd vocãui filiũ meũ.Iſta eni: auctas at guplic ſe-⸗
ſuʒ lr̃alẽ: qꝛ verificata ẽ ad litterã ð populo iſrł vocato
a dño de egypto:perfecttñ de dño nr̃o ieſu chꝛiſto qꝗ ẽ
filius dei nalis:alij aũt ſũt tm filij ꝑ adoptiõeʒ:ſic ⁊ illa
auẽtas q hi.j. Naraly.xxij. Ego ero illi in pꝛem:⁊ ipᷣee-
rit mihi i filiũ. Ad lraʒ intelligit᷑ de ſalomoe:tñ min p

be. De oño auũt nr̃ ieſu chꝛiſto ppꝛijſſime: vt dic apis

ad hebꝛ.j.d.Cui.n.dixit aliqñ ageloꝝ filme es tu ⁊c̃.
7 iteꝝ:Ego ero illi ĩ pꝛeʒ ⁊c.⁊ h mõ allegat euãgliſta h
qð hĩ Olee.xj. vt viũ ẽ. y¶ Cẽ herodej. Hic põit ip̃a
pſecutio:herodes eni vidẽs ſe eẽ illuſũa mag p famaʒ
pueri creſcẽtẽ irat ẽ valde timẽs pncipatũ ſuũ pdẽ:a io
tũc occaſiõe ipᷣ voluit oẽs pueros de bethleẽ inificẽ ne
pag ſibi incognit euaderet: ſz fuit ipedit ab exccutione
hur ſcl:qꝛ citat ẽ ad curiã Pomand:ad periresiuozu,
filioꝝ ipſũ accuſantiũ.Et io nõ fuit auſus tunc pueros

poſtea naue)ꝛ thar

Qui cũ recel

— —
=,.

= —
—

— ☛ = =ę — — — — = =e =ẽ – = = S=

S inificer ne cũ alijs facioꝛib/ſuis accuſaret de tãta crucde· VWwmo ꝑ magna tpa añ caleph.ſtpe iacob pꝛiar⸗
ů litate. Eũdo auũt romã ⁊ remanẽdo lcuria redeũdo i che vocata ẽ ephꝛata bethleẽ. Uñ ge. xlviij. Sepel
84d iudeã appoſuit anũ ⁊ pluj:⁊ iõ fere p, duos aànos ad re Iliui eã iuxta viaʒ ephrate:q alio noĩ appellabat᷑
õG5 gnũ ſuũ reuerſus ⁊ in regno cõfirmat qꝛ ſñiaʒ ꝓ ſe vtra leẽ. G eodẽ ca. vbi dicitur ĩpoſtula⸗ nazarenus
n⸗ filios habebat: tunc adimpleuit ð nece pueroꝝ qð pꝛiꝰ de radice &; ↄſurget ⁊c. ¶ Additio. ½ Ebꝛaica ve⸗
ter 2cepat. Etheg itas in illo
65 die: ʒ3y IEt miè „ d . MBMUU M loco Eſa. ñ
67 tẽs c&ι Sequitur iratr valde: ẽt mittẽs occi ei:⁊ venit ĩ trã iſr Auùdiẽs diẽ. Naxarende radi

E 4 bimatu 2 t oẽs ir j ſjr „ ng ce e ↄſurget: ſʒ dicit
. j. ꝗq duo anni fere oes n iefi geoe be aur ꝙ archelaus regnaret Neter de radice eius
traſieraãt ab oꝛuu thleẽ ⁊ in oĩbſinib er à bi in iudea ꝓ herode pꝛe ſuo ↄſurget qs ſi traſfera .
e ſtelle a magoꝝ Matu ⁊ ifra:ſcðʒ ts qð ex timũiitillo ire:⁊ admõitus ĩ zurilaninu diceretur
6 iqſitoe. b ¶Cuůc qſierat a magis. Lunc adi⸗ ſõnis ſeceſſit ĩ ptes galilee. naxaren ſeu naxareuj
4 H Agoß 5 35 e bletü ẽ: qð dict ẽ p hiere· Et veniẽs hitauit i ciuitate deraſree S lin ger
Re tãxxxj. ACIor miã ꝓphaʒ dicctẽ: Vox in q̃ vocat᷑ naçareth: ut adi- chatſtorſt bi nalafe
ĩrama auditaẽ ? Faſna audita ẽ: ploꝛat ylu pleret᷑ qð diciũ ẽ ꝑ ꝓphaſ: q ſignificatoſecratoʒ
⁊:. Rama alñ ẽno lat᷑ mult᷑:rachel ploꝛãs fili quonia nacare vocabitur. ⁊ ſanctificationẽ. vñ
. mẽ ꝓbũ locia ſi os ſuos: èt noluit cõſolari ¶N diẽbaũt ill ¶.III. ec auctoꝛitas euage
ñ accipit᷑ hic. Alñ ſüt. Defij Po, 2 2 liſte. ſ. nagareus voca
. nom cõe ⁊ ſigni ga no lut. DBẽ ucto aut be⸗ Alveit iohonel baptiſta bit᷑. nõ fundat᷑ in hac
ſicat exceſſu: ⁊ li rode:ecce ãgelus dñi appa pᷣ̃dicãs ĩ dſerto iudee ⁊ di auctoꝛitate eſa p po-
accipit h ßm ʒ ruit in ſõnis ioſeph in egy cẽſ. Pẽnitẽtiã agite:ppꝛo ſtillatoꝛem allegata:
biemi x ρ pto dicẽs: Surge ⁊ accipe pibit. n. gnũ celoꝑ. ic as tian go a,f.
H Sece: e puerũ ⁊ matrẽ el: ⁊ vade ĩ ſt. n. de quo dictũ ẽ ꝑ eſaiãẽ efnii (lnu ia
MW chel pioꝛãs flios terrã iſrl. Defũcti ſũt.n.q ꝗᷓ ꝓphazʒ dicẽtẽ: Aox clamã tobi. ¶ Replica.
ſel aũt iuda, rebãt aĩaʒ pueri.Qui ↄſur tis ĩ deſerto: pate viaʒ dñi: llcapitlo.ij.
nõ ſit natus ð ra gæẽs accepit matre: gg rite ſoiirad oſigc. dẽ natareus
. Wenſzslraſnat J. pit pueꝑ 1 matreʒ rectas facite ſemitas eius. eabit. bur.
2 hqͥ mat᷑ pueroꝝ de bethleẽ q erat ſita ĩ ſoꝛte iude:qꝛ ipſa cã veritatẽ ñ fũdari i dicto eſaie:ſʒ in dicto pᷣi. Memento
. rachel ſepulta ẽ iuxta bethleẽ. vt hẽ geñ.xxxv. Et io rõ dñe dauid. Ibi effloꝛebit ſãctificatio mea. Sʒ rñdeat h̊ bea
ne ſepulture dicta ẽ mat᷑ ipobethleẽ ⁊ hitantiũ i eg. E xhiero.a qͥ cõcoꝛdãtia illa recepta eſt. ¶ Lapitulũ.lIII.
iõ dẽ hic ploꝛare metaphoꝛice rõne pᷣdicta. e ( Et no Ndieb aũt illis. Hic tertio oñdit euãgeliſta:ipᷣm
n luit ↄſolari qꝛ nõ ſũt.ſubintelligit᷑ viuẽtes. ſ¶ Defũc cehꝛiſtũ eẽ vuʒ deũ:⁊ veꝝ hoiĩeʒ: ex teſtionio iohã
4 to herode.hic ponit᷑ illud qð ẽ ſeq̃ᷓns ad ꝑſecutionẽ:qꝛ neri dei pat᷑s.Et diuidit ĩ duas ptes: qꝛ pᷣmo
1 moꝛtuo herode q pueꝝ pſequebat:ãgelus monuit ioſe poit᷑ teſtimoniũ iohanis:ſcõo ponit᷑ teſtioniũ dei patrij:ibi
1 ph vt puer in terra iſrł repoꝛtaret᷑:nõ nõiauit aũt ãge · Baptixat auũt ieſus.Itẽ pᷣma in duaj:qꝛ pmo ponit᷑ idonei
. aliquaʒ ciuitatẽ determiate:vt ex rñſiõe ãgeli inſtruen / tas iohãnis ad teſtificãdũ:ſcõðo ponit ipius teſtimoniũ: ibi
1 tis eũ ð loco ioſeph ex frequẽti locutiõe cũ ãgelo mag Ego dqdẽ baptiæo voj.Iteꝝ pꝛima in tres:qꝛ pᷣmo oñdit᷑ e
. ↄſolaret᷑.Seqᷣt᷑: g ¶ Audiẽs ãt ꝙ archela?ꝰ⁊c. Ald eui idoneitas ad teſtificãdũ ex auctoꝛitate ſacre ſcripture:ſcòo
. dẽtiã hui notãdũ ſᷣm ꝙ refert ioſeph qtiquitatũ.xix. ex ſanctitate vite:ibi Ipſe ãt iohanes ⁊c.tertio ex veritate
Herodes moꝛiẽs ↄdidit teſtamẽtũ in quo oꝛdinauit ar docxt᷑ne:ibi Uidẽ aũt multos.Circa pꝛimũ pᷣmittit᷑ tpᷣs pᷣdi
. Acus “ chelaũ filiũ regni ſui ſuceſſoꝛẽ:ita tñ ꝙ coꝛonã ſibi nõ ĩ catõis iohãnij:loc'⁊ moc:⁊ tpᷣſ:cũ dic: a ¶ In diebillij.
phile põeret niſi p romanũ ipatoꝛẽ. Ad accipiẽdũ igit᷑ diade. i.in dieb'chꝛiſti.Nec ẽ hoc referẽdũ ad dies chꝛiſti p̃dcos
7 ma venit romã. ſʒ ⁊ fres e philippus ⁊ herodes illuc imediate.ſ.ad dies puericie qñ fuit repoꝛtatus de egypto:
hwader venerũt petentes paine hereditatij ꝑtẽ: finalit decreuit tũc.n. erat in qnto ano a ſua natiuitate:ſed referẽdũ ẽ ad di
impatoꝛ vt archelaus haberet medietatẽ regni paterni es chꝛiſti qñ fuit etatis ꝑfecte. Erat eni incipiẽs.xxx.annuʒ
q̃ dicta ẽ iudea. Aliã aũt medietatẽ diuiſit ĩ duas ptes an venlt ad baptiſnu de auo hic agit. Et ideo Wangeld
⁊ vnã dedit herodi:⁊ fact ẽ tetracha galiee.Aliã dedit mattheus trãſit totũ tpᷣs inrmediũ a qnto ano chꝛiſti vlq;
philippo ⁊ factus ẽ tetracha ituree:⁊ traconitidis regi ad baptiſmũ:tũc.n.ĩcepit iohãnej pᷣdicãe:⁊ ſic pʒ tps ⁊ locꝰ
6is: vt tangit luẽ. iij. Igit qꝛ archelaus fuerat a pꝛe ſub deſignat᷑ cũ dr: b ¶ In delerto. ibi. n. iohanes nutrit ſuit
ſtitutus quatũ in ſe fuit:iõ fauebat factis a pꝛe: pp qò vt djr lu.·j.et iõ pꝛimo pᷣdicauit ibi:⁊ poſtea ad regionẽ cir
ioſeph. h¶ Timuit illo ire.⁊c̃ vbi dñabat᷑ alp fil:q ca ioꝛdaneʒ deſcendit. Modus aũt pᷣdicatiois ſubditur:cũ
poꝛtione ſibi debita a pꝛe fuerat puat᷑ qtũ in ſe fuit: yt dr: c ¶ Penitẽtiã agite. Iſta erat debita diſpoĩtò ad icho
viſuʒẽ pꝑ qð ioſeph cũ puero ibidẽ ſecurius manſit. ationẽ noue vite:q̃ ꝑ chꝛiſtũ erat danda:⁊ iõ dr: ðd ¶ Ap/
L Erand habitauit.⁊c᷑ vt ibi chꝛiſt nutriret᷑ q¶ in pꝛopinũbit eni ⁊c. Alij aũt ꝓphete pꝛomittebant bona tẽ
boèthleẽ fuerat nat vt pᷣdictũ ẽ. Ut adipleret᷑ q di poꝛalia obſeruantibus legem: iſte autẽ celeſtia:quia erat p/
ctũẽ p pphaʒ: Eſa.xj. Egrediet᷑ virga de radice ieſſe:? curſoꝛ chꝛiſti per quem facta eſt veritas ⁊ gratia: ⁊ aperta
flos de radice e aſcẽdet. Hebꝛaica vitas ſic hʒ: Et naga eſt celeſtis poꝛta.Et ad hoc confirmandum inducitur eſa.
rene radice e ↄſurget. ⁊ iõ dicit: I ¶ Am naxare teſtimoniu: Eſa.xl. vicẽs illis: e ¶ Bic eſt eni.ſ.iohones: ð
us vocabit:qꝛ in nagareth fuit cõceptus ⁊ nutrit: qͥ in quo ſcriptũ ẽ: ſ ¶ Uoxclamãtij ĩ ↄſto ⁊c qꝛ iohanes fuit
bethleem fuit nat:vt hẽ ſupꝛa ⁊ lu.ij.expᷣſſꝰ cn ille de q p̃dictũ fuerat ꝙ ꝑ vocẽ pᷣdicatõis debebat clamare
plo ſcòo vbi dẽ i poſtilla qꝛ iſta cltad deiquitus voca i deßto iudee:ppꝑ pᷣdicatioeʒ ppli i aduẽtu ipᷣ chꝛiſti. Ad h
taẽ ephrata ab vxoꝛe caleh. ¶ Additio. enĩ erat oꝛdiata pᷣdicatio iohanis:vt ꝑ ſuã pᷣdicatõeʒ rpin

¶Euangelium

ſeq pumebt: :h ẽ maifeſtef hn qꝛ no dicũt fili abꝛae

ogregaret ⁊ pplo ↄgregato chꝛiſti aduẽtuʒ denunciaret.
