Kbuͤgantius fef tinauin.i. diſpoſuim feſtinãter veire tef. 8C inanis fiat laboꝛ nf. ſi voſ ſpuetit q abſit. pecilr degen

(ad theſſalonicenſes ii i,

S

e

T —— — „ „ — „⁹ » „—2 „ „ „ ⸗ „ —
W L.(Nunc aũt. hic ↄñter ponit᷑ vtilitas reuerſiõis cũ oi diuidit.q patebũt pſequẽdo. Circa pmũ ſciendũ ꝙ gẽtiles
Pore W Nunc aũt veniete timotheo.⁊c expleto ſuo miniſtereio reputabat foꝛnicationẽ ſimplicẽ eſſe licitã:⁊ iõ ppt coſuetu⸗
metnn v Et ãnunciãte nobis fidẽ vꝛaʒ.ſtabilẽ. ¶ Et cha dinẽ pᷣſtinã aliqui de getilitate ↄuerſi erãt adhuc foꝛnicarij
iiei ritatẽ. accenſam ad ꝓficiẽdũ in melius. y¶Et qꝛ me- abcoꝛigtt hviciũ ad vtutẽ oppoitã iducendo.d.
moꝛiã. c lꝛando/ nobis. 3ʒ ¶ Semp deſiderãtes. c a ¶Deceio ergo fres rogam vos ⁊ obſecram.i.pꝑ rẽ ſacra
D in ſupgle⸗ . mieeide 66
tnd m peram au 6— 1 vos mouẽ qᷓ; ſimplex
rdit en. ah6 HMuͤnc at veniẽte timotboo — (Caplin. III. depzecatio noſtra.
Nl Slolarie Sn o! ad nos a vobis: ct ãnũtiã Ecẽtero ergo fres ro/ bſi⸗ ueaamol
Ris.. p bono qd le nobis ſidẽ ct charitatẽ ve 5 gam vos ⁊ obſecra⸗ e rontentvor
löi ſperam audired ſtraʒ:ct qꝛ memoꝛi nr̃i hba m i dño ieſu:ůt quẽadmo/ ubulare in via moꝝ.
Nll wmit vobi c¶ Inoĩ bet bonã:lſſemp ðſiderãteſ dũ accepiſt a nobis: qu d Et placere deo.
a E e zmed, nanta nos vidẽ: ſic ⁊ nos quoqʒ opoꝛteat vos ãbular èt pla müde Pineda
in Rn Zanguſtia inobi! Vos:iõ conſolati ſum fres ĩ cer do: ſic èt abulet ut abu 2 ſihis ſp pficiedo.
wt ſuperueniẽs dimi põbis: ĩ ò necitate ⁊ tribu det magis Scit᷑ eni qůᷣe 5Tit. n. i. ſcire de
nii ſc nuit ꝓpi bonuʒ ſi bulatõe nr̃a ꝑ ſidẽ pveſtrazʒ: pᷣcepta dederĩ vobis p dny beij. Oue ßcepta
M ge dei vꝛe go ſoan gquoniã nunc viuim ſi vos ieſũ. Hec ẽ.n. volũtas dei deri c]l. i.e mada
en nnr audir̃. d ¶ QOm 1ſdño. Oifꝗᷓ n. f ſeifictio pza:t abſtineatig tto ibi: cui ſimplr eſt
gün zen nüc viuim i. qſſi ſtab iĩ dño. Quiꝗ. n. graꝝ ac fſcificatio vꝛa:uͦt abſtineatis obediedu. b Per-
mt Rl de moꝛte ad vitã tionẽ poſſum deo retribuẽ vos a foꝛnicatiõe: ut ſciat Z:. n. volũtas dei.eius
nn ſuſcin ti ſmns. ꝓ vobis in oĩ gaudio quo vnuſqq; vim vas ſuũ poſſi m expꝛeſſa.
nir in dho, imobiles Faudem pp voſ añ den no dẽ ĩſciſicatõe æ honoꝛ:noͤn 1Ballicatio veai,
w i anu 2 firmi nec ſuffice ſtrũ: nocte ac die abũdãt iĩ paſſiõe deſiderij ſichit SE petis. k Ut abſtie⸗
ſul rem' ad reddedũ oꝛãteſ vt videam faciẽ vꝛa,ʒ tes qᷓ ignoꝛaãt deũ.lEt nẽeqſ atr c ltaq; a deo phi
i gas deo ve rito et ↄpleam ea quẽ deſũt fidi ſuꝑgrediat᷑:nẽq; circũueiat bita:ad ea. n. ſedt icer
os R bonoꝛi ſabdle vꝛe. Ye ãt ð &t pi nr ẽt dis ĩ negocio freʒ ſuuʒ:quᷣoniã riwdopi ern dce
dn Wer atctione ata pai, ieſuſ chꝛiſt dirigat viã nr̃az videx ẽ dñs de his oĩbꝰ: Iſi ¶cubitu que eſt vin
N n actionẽ ⁊c᷑. ⁊ patzʒ De 1 e ee. cötra bonũ humane
uinſiittera vſq; ibi: ad vog. Mos ãt oñs multi⸗ cut pᷣdxim vobis èt teſtifi nature. pater. n. debʒ
e Nrn Et compleamus. plicet:ct abũdar̃ faciat cha cati ſumus. Mn eniĩ voca/ filijs nutrimentum ⁊=
— AOue delunt ritatẽ vꝛaʒ ĩ inicẽ æ ĩ omẽs: uit nos deus in immundi/ documentu: alit non
ganer, ds fidei vr̃e.lʒ hẽrrt n3 I V r— . WET1 ti bß poſſunt ſtare: nul-
Er uin notici fidei tuz Juẽadmodũ ⁊ nos i vobiſ ciaʒ:lſed in ſt anctificationẽ. lus aut ſolicltus ?. oe
* vnſetn ad ea q; ſũt ad ſa/ ad ↄfirmãda coꝛda vꝛa ſine Naãqʒ qui hec ſpernit: nõn talib circa ꝑlem ſibi
ſs gulun lutẽ neceſſaria:tñ qᷓrela ſanctitate ante deũ æ hominẽ ſpernit: ſed dèum: icertaʒ. I¶ Ut ſciat
u amagu eoen peʒ nrĩm ĩ aduentu dñi nfi qui etiam dedit ſpiritũ ſuñ mnulle vas ſunz i.
endui Zpkis venite poſ⸗ leſu chꝛiſti cum omnibus ſanctuz in nobis. D 8 cha⸗ o ematd 6
efunſösb ſer nangg expli ſanctis eius. Amen. H ritate aut fraternitatis: nõn nãʒ: aia a deo ifung e.
Gtorlinbud candũ aliquaq ũ r p creatiõʒ. mPoli
stgllil potuit eis ad pte M ffſſgoere. permanenter.
oiugfinint nuʒ dicere:qũñ fuit pñs cũ eis quia fuit compulſus exire n Un ſcatione ⁊ honoꝛe.coꝛp.n.in foꝛnicatiõe deditũ
usi iiti⸗ pbi motionẽ ciuitatis vt habet᷑ act.xvij. h ¶ Jbe ãt. dehonoꝛat᷑:qꝛ beſtiale efficit:pſ. xlviij. hõ cũ i honoꝛe eẽt
isi Nnnkus ic ↄñter ponit᷑ apli depꝛecatio ꝓ theſſalo.vt dug ſua. ñ ĩtellexit ⁊c. o ¶ Nõ ĩ paſſioe deſiderij.i.nõ ſeqnd paſ-
Ennuit,, l gra ſuppleat qdð ipᷣe facere nõ poterat:iõ diẽ: h Ibe ſionẽ ↄcupiſcẽtie venereoꝝ q̃ ẽ nimis vehemẽs. p¶ Sic ?
mm iis nd aũt de.oium ꝑ creationẽ. i ¶ Et pat᷑ nr̃.ſ.fideliũ ſpe geẽt hppie ſequũt eã credẽtej foꝛnicatõʒ ſiplicẽ eẽ licitã
eurflimi cialit ꝑ gre adoptionẽ. k ¶ Et dñs nr̃ ieſus chꝛiſtus. dq q ¶ Et ne qs.h̊ incipit ps ſcða ĩ qua coꝛigit cupiditat viciẽũʒ
gſichibli t, eſt mediatoꝛ dei ⁊ hoium. Dirigat viã nr̃ai inducẽs ad oppoſitũ. Et pᷣmo ponit hãc inductionẽ. ſec‚õq
zun iſuii vos. remouẽdo ipedimta a ſathana pcurata. m oſ gquãdẽ excuſatõeʒ:ibi De charitate.circa pmũ dic: q ( Et
ri nignete aüt multiplicet. numero merito. n ¶ Et abundare nequis ſupgrediat᷑ oppꝛimẽdo ꝓximũ vt ab eo extoꝛqueat
n tit faciat charitatẽ.qua creſcẽte creſcũt alie virtutes iĩſuſe. iniuſte poſſeſſionẽ ſuã vel reʒ aliãa. r ¶ Neq; circũueniat.
enwdeuin o ¶ In iuicẽ charitatiue mutue ſpᷣu ẽiẽdo. p¶ Et noj ipʒ decipiẽdo vel illaqueãdo debitis ꝑ vſuras vel per mer⸗
r e ivobis.abũdam charitate. q firmãda coꝛda catioes malas coſimilia. s ¶ Om vindex eſt ⁊cc. grauit

vfa.i moꝛiba iĩ fige yt ſitis. r¶ Sine qrela.i.ſine repᷣ
hẽſie aliqua. s¶ In ſcitate añ deũi. in ſcitate va ⁊ n
ſimlata q ẽ coꝛã hoib'tm. t ¶ In aduẽtu dñi nr̃i ⁊c i.
in aduẽtu eĩad finale iudiciũ ſiiſ de nũero ⁊ ↄſoꝛtio ſã-
ctoꝝ:⁊ ſpdit᷑: v¶¶ Amẽ. ad ↄfirmationẽ pcedentium.
Eceio.Hic icipit itia ꝑs pᷣncipał ĩ qᷓ( Ca.IIII.
reddit theſſalonicen. dociles: eos de moꝛibus
infoꝛmãdo:⁊ de defectib'coꝛꝛigẽdo. Licet eni
cõitas eoꝝ eſſet ſca:tñ ibi erãt aliqui de fribꝰcoꝛꝛigendi

ſpecialr de quattuoꝛ:⁊ ſm h pñs ca.in q̃ttuoꝛ partes

puniendo. t Sic̃ pᷣdiximus vobis. apud vos exiſtẽtes.
v ¶ Et teſtificati ſum.i.p teſtimoniũ ſcripturaꝝ oñdimꝰ.
xi. n. vocauit nos ⁊c].i.vt ſuiamimũdicie pẽti cuiuſ
cuch. y. Sret uannſ Aan ie⸗
ſonit.q̃ pᷣdixi. a ¶ Mõ hoieʒ ſpnit.tm. b ¶ Sʒ deu. cuèſt
mãdata. c ¶ Quict õdit ⁊c. iĩ adiuctoꝛiũ ipletõis mãda-“⁴ü
toꝝ ſuoꝝ. d¶ De charitate at fritat Priel, ſu⸗

ſcribẽdi.ſ.theſſa.ð opib pietat.d. d¶ De charitate fritail
i.de operibus pietatis ad pauperes fideles. e ¶ Non ne⸗/
ceſſe habuimus ſcribere ⁊c; quia theſſalonicenſ. diligenter

exercebãt talia. Nec iſtud obuiat ei qð pᷣdictũ ẽ de coꝛꝛecti-
one pietatis:qꝛ frequent inueniũt᷑ aliq exercentes vſt⸗ uras 7
mercatiões malas:ꝗ tñ erga paupes faciũt opꝑa pietatis.
Rogam auũt. Hec ẽ tertia ꝑs pncipalis huſ cap. in qua
coõꝛigit ocioſos ⁊ vagabũdoj.d. Rogam at fres vt abũdetl
magis.i o ſ bonis.
Et opaʒ detl.i. di
ſiott pibeatis.
h ¶ Ut quieti ſitis. 2
nõ vagabũdi:qꝛ tale;/
ſolẽt cadẽ i alia vicia
ſ. curioſitat ; carna
litat. i¶ Et vt vim

neceſſe habuimus ſcribere
vob. Ipſi.n.vos a deo didi
ciſtis:vt diligat iuicẽ. Etei.
illud ſacit ĩ oẽs fres: ĩ vni
uerſa macedõia. Rogam

— aũt vos fr̃es vt abundetis
gẽtes depaupat: 1 . Magis: ? perã det üt geti

ſit:ct ut vim negociũ agat:
et opemi mãib vꝛiſt ſic pce
pim vob:c᷑t vt honeſte ãbu

volũt tenẽ moduʒ vi
uẽdi cõſuetũ:⁊ ꝑx ↄns
latꝛões ⁊ raptões effi

2 kr beb⸗ leſ ad eoſ ꝗ foꝛis ſüt: læ nul
ſitatẽ qͥ ẽ ſentina oim liꝰaliqd deſideretis. Mõlu
vicioꝝ: ⁊ ad ↄſerung maũt vos ignoꝛare fres ðᷣ
¶ Et vt honeſte äbu ini ſicut et ceti q ſpez nõ
lei c ].i ad infideles hñt. Si ei credim ꝙ ieſus
vt ex bona via ↄuer·

ſatione ↄuetantur ad

ſuʒ adducet cũ eo. Hoc.n.

chãageli ẽtĩ tuba dei deſcen

Pꝛeiea ꝙ apls ↄnũeret ſe pᷣdẽis eo ptinet ad idẽ cõp
ecclie cũ eis:nõ vr rõnabilit dictũ: na eadẽ rone diceret᷑
ð oib'fidelib pteritis:pñtib a futuris. Pꝛopi qð ſaluo
melioꝛi iudicio:videt mihi vba apli alit exponeda: cuʒ

dzs: x¶ Poc. n. vobis dicim. de mõ future reſurrecti

onis. y¶ In vbo
dñi . i. ſiẽ ruelauit
nobis.
nos qui viuim
. oe much a
53 0ce I. atrib defũctis.
vob dicim i verbo dñi: qa 1 6 puẽiem

moꝛtu ẽ: æ reſurrexitit ⁊
de'eõòs doꝛmierũt per ie

nos ꝗ uiuim: ꝗ reſidui ſu/ in reſurrectioe ſu
ni: li aduẽtu dñi nõn pᷣuẽi/ a. b Tos
emeòs ꝗ doꝛmierũt. m reſungego illis q
en⸗ „7* reſurgedo illis qᷣ
ipẽ deus ĩ iuſſu ẽtĩ uoce ar iã añ diu moꝛtui

ſũt:qꝛ reſurrectio
det de celo: et moꝛtui qui ĩ fier vᷣtute diuina

chꝛiſto ſunt reſurgent omi er afigee
Beindenos qui viuimus ipe vñieſ chꝛiſt
qui relinquimur ſimul ra- UIA mnln wick
Die IIig in nihi o: Surgite moꝛ
piemur cum illis in nubib Sarlcane:

öbuiam chꝛiſto in aera: ét e

„ E in voce ar
ſic ſemper cuʒ dño erimus. chãgeli. ſ. michae

lis ꝗͥ ẽ pᷣnceps ec
cleſie ſub quo itel

fideʒ. In moꝛalibus.n. magꝗ mouẽt exẽpla q; vba. m ( Et ligunt᷑ angeli alij qͥ miniſteriũ adhibebunt in reſurne

nulluc.lita ꝙ nõ ſolũ caueatᷣ a malo actu exterioꝛi:ſʒ etiã
interioꝛi. n ¶ Nolum. Pec ẽ qᷓrta ꝑs pncipal in qua coꝛ⸗
rigit aliquos imoderate lugẽtes moꝛtuos: ⁊ diuidit᷑ in tres
ptes:qꝛ pmo arguit hũc luctũ:ſcòo põit occaſionalr future
reſurrectõis modũ:ibi Hoc.n.ttio cõcludit ĩitẽtũ: ibi Itaq;

Circa pᷣmũ dicit: n ¶ Nolumaũt ⁊c.i.defũctis qui ꝛoꝛ

nõ ↄtriſtemi.incõſolabilr. p ¶ Siẽ ⁊ ceii qui ſpeʒ ⁊clſ.fu
ture reſurrectõis:⁊ ſic credũt aliqui amicos defũctos piᷣſſe
totalr ⁊ ad ſp:⁊ pp hoc hũt occaſionẽ lugẽdi eoj qſi incõſo
labilit:nõ ſic aũt chꝛiſtiãi qͥ hñt ſpeʒ reſurgẽdi:pp qð vicio
ſuʒ ẽ eis imoderate moꝛtuos lugere:qꝛ i hoc aſſilant᷑ infide/
lib'future reſurrectõis ſpeʒ nõ hñtib:lugẽ tñ defũctos mo/⸗
derate ẽ op pietat.OQ aũt reſurrectio moꝛtuoꝝ ſit mox ſu
tura oñdit.d. q ¶¶ Si.n.credimac᷑.] ⁊ accipit᷑ hic ſi ꝓ qᷣa
nã ad articulos fidei ꝑtinet credere Jeſũ ve moꝛtuũ fuiſſe
reſurrexiſſe. Ita 7 de'.
doꝛmierũt. ſõno moꝛd. t ¶ Per ieſũ. tãq; ꝑ mediatoꝛẽ dei
hoiuʒ. v¶ Adducet cũ eo.ad vitã imoꝛtalẽ reſuſcitãdo
xHoc auũt.qꝛ locut᷑ẽ apls de reſurrectõe futura:ideo hic
ↄnter declarat modũ reſurrectõis.Ad cuũ intelligẽtiã ſciẽ
dũu: ꝙ aliq dixerũt ꝙ chꝛiſto veniẽte ad iudiciũ alid hoies
reperient᷑ viui qͥ traſferẽt᷑ ad ſtatũ imoꝛtalitatis ſine moꝛte
itermedia: ſic exponẽtes qð hic dẽ: Deide nos qͥ viuim qui
relindmur.ſ.viui vſq; ad aduẽtũ chꝛiſti:ſimł rapiemur cũ
illis. i. cũ moꝛtuis reſuſcitatis:Obuiã chꝛiſto. deſcẽdẽti ad
iudiciũ: dicũt ꝙ apls ſe cõnumerat eis eo ꝙ pꝑtinet ad idẽ
coꝛꝰecclie.ſʒ hec expoſitio pᷣmo deticit ĩ h ꝙ diẽ aliquos ſi
ne moꝛte ad imoꝛtalitatẽ trãſire: qꝛ oẽs deſregeten ab adaʒ
pter chꝛiſtũ ⁊ matrẽ ei icurrerũt oꝛiginale peccatũ:cui pẽa
e moꝛs:⁊ iõ oẽs ſoluẽt debitũ moꝛtis:pp q alij dixerũt q;
illi ꝗᷣ i aduẽtu chꝛiſti rpiẽt viui ĩ raptu illo obuiãdo chꝛiſto
ſubito moꝛiẽt:⁊ ſtati reſurgẽt. Sʒ adhuc hꝰvr incõueniẽter
dictũ:qꝛ ↄflagratois ignis purgãs elta ⁊ icinerãs coꝛpa mi
xta:pᷣcedet aduẽtũ chꝛiſti ad iudiciũ:⁊ ſic nulli hoĩes repiẽt
viui q obuiẽt chꝛiſto veniẽti: niſi de reſurgẽtib pꝰ ignẽ dẽʒ.

miũt ſono moꝛiᷣ a quo Eepke⸗ e reſurrectõis. o Ut

2 qð ſubdit᷑: e D
areangelt. ¶ Et in tuba dei. iſta tuba nõ eſt aliud

i ſuſcitauit ieſũ. S Eos

ctione colligendo cineres: ⁊ magnũ ſonũ faciunt tanq
iudicis p̃cones. Poteſt etiã aliter exponi:vt illud dictu
Surgite moꝛtui ad iudiciũ.ſit archangeli michaelis ex
ecutiue: chꝛiſti imperatiue: cuius virtute infinita fiet
reſurrectõ:⁊ ſic cũ dicit᷑: d¶ In iuſſa. refert ad chꝛiſtü
tin voce archangeli. ad michaele;

niſi vox pꝛedicta:que dicit᷑ tuba ꝓpt ſilitudinẽ tube ma
terialis ver. teſt. qua fiebat vocatio ad cõciliuʒ: ? pꝛepa
ratio ad bellum:a inuitatio ad feſtum: quia tunc oms

congregabunt᷑ in iudicium: ⁊ armabit᷑ creatura in vlti⸗
oneʒ inimicoꝝ:⁊ inuitabunt iuſti ad feſtum angeloꝛuʒ:
6Beſeenget de celo. nã iudicabit in foꝛma humana
apparens ſcõʒ ꝙ dicit act. j. Hic Jeſus qui aſſumptusẽ
a vobis.ſ.in foꝛma humanitatij:ſic veniet. ſ. ad iudiciũ
hb¶ Zt moꝛtui qui ⁊c iſta pꝛioꝛitas ? poſterioꝛitasñ
poteſt referri ad actũ reſurgendi ita ꝙ aliqui reſurgent
prius alijs pꝛioꝛitate tempoꝛis:nam omnes reſurget in
eodem inſtanti:ſcòm ꝙ dicit.j.cori.xv Oẽs qdẽ reſur
gemy: ſbdit᷑: In momento in ictu oculi: nec pot hic ac
cipi pꝛioꝛitas dignitatis:qꝛ patres vet. tel. in reſurrecti
one non erunt dignioꝛes apoſtolis qui erunt aſſeſſoꝛes
iudicis:mathᷣ.xix.ſedebitis ſuper ſedes. xij. c. de quib
dicit hic apoſtolus: Deide nos. pꝛopi qð ſaluo melioꝛi
iudicio videtur mihi ꝙ iſta pꝛioꝛitas ⁊ poſterioꝛitas ſit
referenda ad quietem in chꝛiſto per bonam moꝛtem:
ſic iungendo litteram dicitur: h ¶ Et moꝛtui quiin
chꝛiſto ſunt.i. quieſcunt in ſide eius moꝛtui: Pꝛimi.re⸗
ſpectu noſtri qui adhuc viuimus: Reſurgẽt cuʒ poſter.
Deinde nos qui viuimus.ſupple quieſcemus in chꝛiſto
in eius fide morlencho⸗ cinunr a ianar is⸗
iam reſuſcitati cum ipſis. uia o:
nientt ad ugirinum I¶ In aera. vbi pꝛofert ſenten⸗
tiam iudicij ſup ioſaphat: vt dictum fuit io⸗
helis. ij. m ¶ Et ſic ſemper cum domino erimus.
quia electi a chꝛiſto non ſeparabuntur:ſed ſemper erur

guielſtsn
Alis qul nc
ingeusnlyt,

Gheſchgdak.
ſetrecgmngllince
lorcicsan
iusinenimäin
Ariimrin
uünthin
eneralsinf
lalauee
Nttulniucaoß
Nano epi
Pbibroleni
igltbnin he
weymnurſupa⸗
Nenepnopn
annit
Mhnſnlsiudc,
nllmuginf
aſecnet
Nigarignti

Ald theſſalonicẽſes vV.

tün
dlrnes wug, „. . — .
i ſibi ↄiuncti nõ ſolum in aia:ſed etiã in coꝛpe. n ¶¶Ita ce T: leäcuritate faciẽtes feſta:⁊ cõuiuia exercentes . diuerſa
q;· Hic ex pᷣdictij ↄcludit intentũ.ſ.ꝙ fideles nõ debent loca. Sed iſtud nõ videt ↄuenienter dictũ qꝛ glo. pmittit ꝗꝙ
Rcle ur immoderate lugere moꝛtuos:ſed de ipſis conſolari ex antichꝛiſtus fulminabit ⁊ maxima ps ſui exercit pibit cũ
n Nnidrd quo ſũt ad vitam imoꝛtalem ⁊ felicẽ reſuſcitãdi: ⁊ ho eo: ppter qð no eſt veriſimileq remanentes eẽ debeãt in tã
eſt qð dicit: n raczol. olamini ⁊c de reſurrectiõe fi ta ſecuritate ⁊ iocũditate:ſed magis in tioꝛe:⁊ ſic videt᷑ glo.
rts delium. enc ſ⸗ iupt i ſepugnal⸗ Itẽ
rn ws eig ad e 1 , „ ⸗ videt eſſe ↄtra dictũ
üer ſa iceſen Itaqʒ conſolamini inuiceʒ loꝛ in pero hñtis:⁊ non ef comune doctoꝝ ⁊ ſã
hien un E atn ani in verbis iſtis. 4 api. v. fugiẽt. Aös aüt fres nõ eſt anen glmortud
dirg ſhi hiꝛꝛ: Et ſciat vnuſ⸗ E tempib aut ⁊ moin tenebꝛis: ut vos dies ille tixpᷣo ⁊ falſitate eius
iciſt quiſq; vas ſuum mẽtis rẽs non idige tanq; fur compꝛehendat.] manifeſte detecta: o&
Rönit poſſidere. lis vt ſcribamus vob. JIpſi Omnes emim vos filij lu gęetej ↄuertẽt ad xpᷣm
der Pbllie eclitur: t Es dſi ſict fur in nocte iia ſumus noctis neq; tenebꝛa bt dici ſuſtinedo gl. ß

win Kr ſciat vnuſ veniet. Cuʒ. n dixerint pax rum. YIgitur non doꝛmia miſſaʒ illi q furrar

quiſq; vas ſuum ⁊ ſecuritas:tunc repentin mus ſicũt ⁊ ceteri:ſed vigi de ſecta añxpᷣi pdicta

mnj uu ⁊c̃.ᷣm gloſaʒ pꝛot viqgſ er ſto ſS . 2 j ſi. feſta conuiuia faci
n ſri, exponialiter g eis ſupueniet ſterit ſiẽdo lemus èt ſobꝛij ſimus. eogſint eerſt ad
—– nõ ſolum ab illici fidẽ:qꝛ ð ipij dicẽtibꝰ
nl, to quis abſtineat .⸗. S . Pax ſecuritas ſub⸗
IN ſed nec licito abutat: ſed ſciat vnuſquiſq; poſſidere vaj dit apłs: g ¶ Tüc repẽtinꝰac qð nõ põt expoi de bñ gau
ho' n ſuum.i.vxoꝛem ſuã in ſanctifieatione.ſ.vt nõ turpiter dentibus: ꝓpter ꝙ melius videt᷑ reduci ad temp oñationi
nna Abutendo eam poſſideaat. HS antichꝛiſti: quãdo obtenta ciuitate ⁊ teplo oſtendet ſe tan-
((Enfo ¶ In co. caplo vbi dicit in poſtilla: Rogamus aũt voj quam ſit deus:vt dicit᷑ epiſtola ſequẽti:⁊ tũc ſatellites eius
m, aeglſnt atres vt abũdetis magis. Alain⸗ gaudebũt de poteſtate dni ſui:ſed repentin ſupueniet eis ĩ-
szipn Nbhoc qð dicit: Ut abũdetis magis ⁊c.itelli teritus: qꝛ cito fulminabit᷑ antichꝛiſtus cũ maxima pte ſui
ic itur ꝙ licet facerẽt oꝑa dilectionis bona poſ exercitus. Nec obuiat huic expoſitioni ꝙ dñatio antichꝛi/
mikü mddernn tñ facere melioꝛa ad que rogat vt operaʒ ſti ⁊ eius fulminatio pᷣcedent diẽ iudicij:de qua loqt᷑ aplus

anmmi ninm – dent qꝛ difficile dimittere ↄſuetudinẽ et 5 ſedt: Ut imediate:qꝛ frequẽter pꝛius facta poſterius narrãt.

tmiinenini⸗ quieti ſitis ⁊ vt veſtrũ negociũ agatis. inte igit dimiſß Secũdo rbonec eſt lra de die moꝛtis ſic. De tpib aũt
cäüinihnan alijs:qui.n. circa aliena multũ occupat neceſſe eſt vt ſit ⁊ momẽtis.i ꝗbus debeat moꝛs venire. Nõ idigetis vt ſcri-
——M inqetus vl vt ꝓpꝛia negocia negliget. ¶ Caplm. V. bamus vobis.q.d.nõ ſcriberem vobis niſi illud qð iam ſci
1 Mπ⁄wu e E tꝑibus. Poſtꝙ aplus reddit theſſalonicen- tiſ.ſ. eſt totaliter incertum: ideo ſubdit᷑. Ipſi.n. ſcitis. per
ͤ RR ſes beniuolos ⁊ dociles: hic ↄſequẽter ondit experiẽtiã quotidie vidẽtes: Quia dies dni.i.moꝛtis que di
u. ſtns eos cautos. Circa qð ſciendum ꝙ cautela ma citur dies dñi:qꝛ tunc venit ad pticulare iudicium ipſius

inbupnrln xime requirit circa illa de ꝗbus certum ẽ ꝙ venient: cũ moꝛientis rõne ſupꝛadicta: Sicut fur in nocte.i.repẽte ⁊ ex
SS tamẽ hoꝛa veniendi ẽ ſimplicit ignota:ſic aũt eſt de die impꝛouiſo:ideo ſubdit᷑: Cum.n. dixerint. homines munda

E Md⸗ iudicij:ſʒ ꝙ dicit Matth.xxiiij. De die illa ⁊ hoꝛa no ni: Pax ⁊ ſecuritas. credentes diu viuere in delicijs tempo/
SSS ſcit neq; angeli in celo.ꝓpter qð aplus circa hãc reddit ralibus ⁊ tempoꝛali pace. Repentinſupueniet interitus.ſ.
umtmniin theſſalonicẽſes cautos.Et diuidit in duas ꝑtes:qꝛ pꝛio moꝛtis coꝛpalis.Sicut doloꝛ in vtero habentis.qtuʒ ad pe
vmtiſtus eius incertitudineʒ oñdit:ſcòo theſſalonicẽ.cautos red nam inferni. Et non effugiẽt qꝛ in inferno nulla ⁊c̃.De hoc
nüimdchin, dit: ibi vos aũt.Circa pꝛimũ ſciendũ ꝙ dies iudicij du põit exempluʒ ſaluatoꝛ Luc. xij.de illo qui dicebat aie ſue
vi) den, pliciter accipit in ſcriptura:vno modo ꝓ ipſa die iudi· Aia mea habes multa bona repoſita i młtos anos quieſce:
mminiinn cij generalis in fine mũdi:alio modo p die iudicij prr comede:⁊a bibe:⁊ epulare:⁊ dixit ad illum dñs:Stulte hac
Aitae ticularis que ẽ dies moꝛtis cuiuſlibet hoĩs: nam in illo nocte repetẽt aĩiam tuã a te:q̃ autẽ ↄgregaſti cuius erũt:
ſtatu in iudicio finali pñtabit᷑ in quo in moꝛte inuenit. h¶ Uos autẽ. Hic ↄſequẽter apls reddit theſſ. cautos cõ/
m mnel Intentio vo apli videt᷑ hic magis eſſe de die moꝛtis:qda tra diẽ iudicij— gnãlis:quia ſicut dictũ ẽ: Qualis quis ĩ moꝛ⸗
miann ipſe ſciebat diem iudicij finalis multũ oiſtare: vt patet te inuẽitur.ſ.iuſtus aut iniuſtus: talij in iudicio pᷣſentabit᷑.
mnliſtſſili in epla ſequẽti: ipſe aũt hic hoꝛtat theſſ.vt ſint cautine ¶ Cautela vero ad hoc ẽ: vt homines ſp ſint parati pꝑ bonazʒ
mar iiln repete veniat ſuꝑ eos dies dñi inueniant᷑ impati. e xyitam ad recipiẽdum moꝛtẽ: hoc autẽ fit per hoc ꝙ homo
bsſinn i rũtamẽ vtroq; m crhonet⸗ pmo de die finalis i bñ ad ſeipſum ſe hʒ ⁊ ad ꝓximu m ⁊ ad deum: pꝛopt quod
irei dicij: cuz dicit: a ¶ De tpibus aut ⁊c ꝓtinentibus ad ad hec tria inducit aplus:⁊ ſcõm hoc diuidit᷑ in tres partes
usmeſihun diem finalis iudicij. b¶ Mon indigetis c lqꝛ talia ſei q̃ pꝛoſeę uẽdo patebunt.:igit ad pᷣmum inducit dicens:
min in re ad vos nõ ꝑtinet:ſᷣm ꝙ dicit Act. lo eſt veſttum h Uos aũt fratres nõ eſtis in tenebꝛis.ſ. erro⸗ ſicut ſũt
ſor nnn noſſe tꝑa ⁊c. pli. n. diligenter. ſcripturas ſupple infideles. i¶¶ Ut vos dies illa.ſ. moꝛtis. k ¶ Tanq fur
. HEnr, ↄſiderando. dD ¶ Scitis qꝛ dies dni.i.dies iudicij qui cõ pꝛehẽdat.i.impatos. l ¶ Omnes. n. vos filij lucis eſtis
. aumnſt dicit dies dñi:qꝛ tũc chꝛiſtus anpaſchit ñs qui in p ·i. qui eſt lux vera illuminãs omneʒ hominẽ: Joh.j. Cuius
8 Aio, mo aduẽtu appuit vt ſeruus. e ¶ Sicut fur in nocte. eſtis filij ꝑ baptiſmuʒ. m ¶ Et filij diei.i.no.te.quod di
tmer, nõ ꝑ hoc intelligẽdum ẽ ꝙ dñs ventur ſit ad iudicium cit Oies: Ro.xiij. Nox pꝛeceſſit dies aũt appꝛopinquabit
em tempoꝛe noctis: ſed magis clara die ſicut in celum aſcẽ n ¶ Hõ ſum' noctj.ſ. moſaice. obſcuritat: o ¶Meq; ten
e, N dit: Aci.j. Hic ieſus qui aſſumpt ẽ a vobis in celi g. bꝛax.i. diuerſoꝝ erroꝛum gentiliuʒ p Igitur non doꝛ⸗
1 ſtirten ſed q; veniet ſubito hoib hoc nõ pᷣuidentib. ſ¶ Cu miam cccatis. q ¶Bicut 1ceteri. qui ſunt incredu
. mp eni dixerint ⁊c]] glo.ſuꝑ locum iſtũ dicit ꝙ intelligi de li. r Sed vigilemus. per attẽtionem mentis ad ea que
mun ſocijs antichꝛiſti quip moꝛtẽ eius credẽtes ſe eſſe in vpa ſunt ſalutis. s ¶ Et ſobꝛij ſimus.ð ex parte coꝛpoꝛis vtẽtes

(Epiſtola pauli.I.

tempalibad nature ſuſtẽtationẽ:⁊ ad bonã ſenſuũ diſpoſi
tionẽ. t ¶ Qui.n. doꝛmiunt. in voluptatibus ⁊ peccatis.
v ¶ Nocte doꝛmiũt.ſ.ignoꝛatie. Nam ignoꝛat oĩs malus:
ſim ꝙ dicit phs.iij. eth. x ¶ Et qui ebꝛij ſũt. immogerate
vtentes bonis coꝛpalib: vnde dẽ ebꝛius a bꝛia qð eſt men/
ſura q̃ſi extra mẽſura
poſitus. a Wocte
ebꝛij ſt.ſ.ignoꝛãtie ra
tiõe dicta. b ¶ No⸗

i ſua cã:ſi tñ alids nõ hẽat ſuꝑioꝛem iudicẽ: ſibi ſiuriã

ad fideles. y ¶ Et ioms.i.etiã erga ĩfideles. ʒ ¶ Se⸗/
per gaudete i dño. aſi nõ actu quẽ oʒ aliqñ ĩterrũpi:ſal
tẽ in ſõno:tñ in hĩ

ligit qᷣ ſbdit᷑:

ſed ſp qdð bonuʒ eſt ſectami ſvdit:
a ¶ Sine itermil

Qui eniʒ doꝛmiunt:nocte ſed
ni in luicem et in oẽs. Sem

doꝛmiut:et qui ebꝛij ſuinõ/

aut. ⁊ patet ex dictis c 2, neMm de— iſise oꝛate. vl hoc
ia Indur lo, cte ebꝛij ſut. Nos autẽ q oi. per gaudete, ſn ſtermiſlio reſeriͤ ad bo⸗
ricã fidei.ſicut.n. loꝛi El ſumus: ſobꝛij ſim :induti ne oꝛate: in dibus gràtias raas ad hoc aptas
eflicit ex luni i loꝛicam ſidei èt charitatis: agite. Heẽc eſt. n. volũtaſ dei nn uroe. äruz
cturis inuicẽ ſe ople e&α cale E 1. ſ SS er nulla itermnitten
ie uice ſeo hite El galeaz ſpẽ ſalut: qm̃ nön in chꝛiſto ihu: in olbuſ vob qa be ſn aihe

poſuit nos deus ĩ iraʒ:ſẽd ĩ Spiritʒ nölite extiguere:

grat᷑ ex plurib articu 0 1II .Ee .
4 acquiſitionẽ ſalutis per di, pꝛõphas nõölite ſpner̃. Om

rat ex plurid arne ꝓſpis ⁊ aduerſis.
lis ad inuicẽ ↄnexis.

c ¶ Bias agite do

d (Et charitatis. q nim ieſuʒ xpᷣm q moꝛtu eſt niq aut ꝓbate:quod bonũ qui aquerſaoꝛdi/
i ſaa ſer Ku pꝓ nobis:ut ſiue vigilemus eſt tenete:ab oĩ ſpecie mala dar adeſalnisns
ſic fides charitate foꝛ liue doꝛmiam :ſimul cuʒ iHabſtinete vos. Jpſẽ autẽ de 2hocꝑ aenwin
mata ptegit aiaz as lo viuamuſ. P 2pt᷑ qdð ↄſo us pacis ſcificet voſ per ola vfe petitois.ſicut
monn inſalri. lamini inuice:c¶ edificate al üt integer ſpũs veſter ⁊ aia ſic pʒde ſcõ Job.
E Sales ſoe, ſalu terutrũ: ſicũt ⁊ facitis. Ro/2Z coꝛpus ſine qrela in aduẽ 29. aucan olä
e n e ſupio: Gani ant vos fratres vtno tu dñ ni ieſu chꝛiſti ſeruct. tas dei vc cuiẽ in
ps ipᷣius coꝛpoꝛis:ſic lUeritis eos ꝗ laboꝛant inter Fidelis eſt qui vocauit voſ: oibꝰ obtꝑandũ.
ſpej ſupioꝛẽ ptem aie vos:⁊ pᷣſũt vobis in dno:ect qui etia faciet. Frẽs òꝛate ꝓ E¶ Spm Pec ?
K de monẽt vos: vt hatis illos nob. Salutate fratres omße tur tos bij Ne⸗
ſuit nos de ĩ irã. inn abüdanti in charitate: pꝛ in oſculo ſcõ. Acdiro vos erga deũ dicens:
danatiöem eternã. plter opus illoꝝ: ⁊ paceʒ ha per dñnm ut legat᷑ epla hec Spm.ſ.deuotois
bele ci eis. Rògamus aut oibus ſcis fratrib'. Gratia ersga dũ. (lloli
. Sed ĩ acqſition? pos ſrẽs:coꝛipite iqietos domini nr̃i ieſu chꝛiſti vo qerans cunt reri
alutis. i. vt acqran· „ſolamini puſillanines: ſů biſcum. Amen. erata cura rerũ
vitã beatã ex opibus 2ʃ⁰ a Pun gnunes: un bicum. Amen. tpaliũ. g (Pꝛo
meritoꝛijs. O er ſcipite ifirmos: patieteſ eſto phetiaj i expoſiti
dñʒ nrʒ.i· ſine cu ad te ad oẽs. VidÄte neꝗs ma ¶ Explicit epla Mauli a d ones ſcriptuxar’
inndrio nmc K lum ꝓ malo alicui reddat: Theſſalonicenſes pꝛima. lae Cpe.
Ut ſiue vigilem viuu·· ”MM MDw ””M quẽetr reuelatur
do coꝛpalr. ſ¶ Siue dõmiam.moꝛtcoꝛpal ſõno. intellectus ſimplici qui occultatur pꝛudẽti: Matth. xj.

cuʒ illo viuam. vita gꝛe qͥ ẽ in aia imoꝛtali. h
qð ↄſolamini iuicẽĩ laboꝛibvite pñtis. i Et
utrũ.vbis bonis ⁊ exẽplis. k ¶ Sicut facitis.ſꝑ tñ ꝓficiẽ
do in iſtis. I ¶ Rogam aũt. Hec ẽ 2* ps in q iducit theſſ.
ad hoc ꝙ bñ ſe hẽant ad ꝓximũ:⁊ p ad pfectos eos hoꝛtã
do dicẽs:Roga.at vos fres vt noueritis.ondẽdo pꝑ effcctũ
vos noſſe pᷣlatos debite eos honoꝛado:tam roe vite qᷣm ra
tiõe doctrinèe:iõ ſbᷣdit: m ¶ Et monẽt vojio ſũt p ceteris
diligẽdi qm ſpũalia coꝛꝑalib' pᷣferũt.· n ¶ Pꝛopt op' illo
rũ.ad vr̃am ſalutẽ oꝛdiatum. o Sace ete cũ eis. obe⸗
diẽdo eis hũiliter ⁊ deuote.? hoꝛtat᷑ eos vt bñ ſe hẽant ad
ipfectos dicẽs: p ¶ Rogam aũt vos frẽs coꝛꝛipite. chari
tatiue. q Ingete s.i irogauos 29tentioſos. r ¶ Co uet. 1 ꝙ iſtud ſit
ſolamini puſillamines.i.i tribulatiõib deſiciẽtes.
ſcipite ifirmos. mẽte ⁊ coꝛpe infirmitates eoꝝ itũ ſʒz deü
pot fieri ſuppoꝛtãdo.q.n.ex tali ſuppoꝛtatioe iſoleſcunt:
eo ñ expedit ſuppoꝛtare:qꝛ h eẽt malũ nutrire. t ¶ Pati
entes eſtote ad oes. nõ ſolu fideles ſed etia ifideles. Et itel/
ligit iſta patientia qtũ ad actũ ai interioꝛẽ:qtũ at ad extio
rem.ſ.defendẽdi ſe: vł ſua:aut repetẽdi rẽ:vł iiuriã a iudi/
ce ñ ſꝑ expedit: vtpote ſi ex hoc audacia malefaciẽdi tribu
atur:niſi ex tali ſuppoꝛtatoe ma malũ:vtpote graue ſcan⸗
dalũ oꝛiret. v ¶ Uidete neq malũ ꝓ malo alicui reddat.
hoc.n. ẽ vindicare ſeipſũ:qð ſꝑ ẽ malũ: cũ nullus ſit iudex

uulis verũtñ qꝛ expoſitoꝛes aliqñ deficiũt: iõ ſubdit:
¶Bia aũt phate. i. dicta eoꝝe diſcutite. k ¶ Od bo
nu eſt tenete. ↄ młtos d in locutioibq pdicatioib' ma-
la dicta melius retinẽt q vtilia. (⸗ a.
la abſtinete vos. nõ ſolii. n. abſtinẽdu eſt a malo: ſʒ etis

cis. i. actoꝛ datoꝛ pacis. n Sanctificet vosh dis
ad coꝛpꝰr aĩam ptinentia. ol¶ Ut iteger ſpus vr ? aia

——

dũ ſubdit᷑: r ¶ Fidelis eſt ꝗ voca
cit tum ẽ ex ſe. t¶ Fratres. hec ẽ vltĩa ps q pcluſio
eple in ꝗᷓ ponit ſui recõmẽdatio: ⁊ alioꝝ ſalutatio:io dꝛ
cit: t ꝛat oſo
toꝛie: ſicut pleni fuit expoſitũ: Ro. vlt. vbi idẽ ⁊ ſb eiſ⸗
dem vbis ponit. v ¶ Acdiuro vos ꝑ dñm.i.iniugo vo
bis ꝑ ipſũ. Ei epi her oib ſanc.fra.i.baptiſma

—

ſit in pñti ⁊ glia in futuro. Alamen.
In.c.v.vbi dẽ in poſtilla: Sʒ iſtud nõ vẽ ↄuenieter oeʒ
qꝛ glo. pmittit ꝙ antixps fulmiabit. ¶ dditio.

tu:⁊ eodẽ mõ itel-

Frẽs oꝛate i oſculo ſcõ. nõ libidinoſo nec ꝓdi

te ſanctificatis. y ¶ Gratia. do. no. ihu xpᷣi vo.ſupple

araneber TErpuaueu tn liuoꝛe vindicte:ſed ʒelo
iuſticie. x ¶Sed ſꝑ qð ẽ bonũ ſectami iuicẽ.i.fi .

Albſcodiſti hec a ſapiẽtibꝰ ⁊ pꝛudẽtiba reuelaſti em prr

bol ſpecie ma
ab eo qõ hʒ apparentiã mali pp ſcandalĩ vitandũ:ſal

teʒ öuſq; declaret e illud ẽ licitu. m ¶ Je aüt de pa
aer Törneltee vos p oia.

7c a dicitur ſps tũ ad ſupioꝛem aiĩe ptẽ: ⁊ aia qytum
ad ĩferioꝛẽ. p ¶ In aduẽtu dñi.ad iudiciu. qꝗ Ser
pan

u uit vos. ad fidẽſ de. 8 Qui etiã faciet qr nulli deſi

Pea

Snrnin
tnuano
bienüin
ſlcund

urli de ihel

Me, , 1
hſa ndie
no cn
iIci incgiun.
Sienu isdnn.

ſcutt oſ⸗
tichrtrel

tpphhilbei
hitun
initniand

uſi nlats .
iiſe
wapinonn

npon nnfi
erercht e
Ern ginin
ſtotli Eenn⸗
ſali hinn⸗
iopſeintanek
ſnt nigt nul
toqnepcyenp⸗
Untebala mari
no porcilo: e
Cötleid gispe⸗
flis eſecuros
ſr boccom
Omnune docorc
opinione dicen
umgmötoa
tichꝛſto un
teer deramno

gungummtn

Holmmntunit

Nmim
ugong

/2.. (Nnas
Ponthardeſdee

anglecſens
Wedirtges
Geulangohnin
Cperei enspon
nentesdebentern
ſno tinoreſteft
hurhi ſlummn.
lierſcordorn.
llur aidautn
ſͤnnnhit
ucannepileka
niegkennthin

(ciinnonerg⸗
hmonerilär

Cheinge ſef
ennet
W
Pniſiſiz
Cllduchiſe
aſleil A

ai
ſcibitn

e⸗
5,„
lr 1
ni baine
woanid
e acenni
e G be
is wunnin

—

Monklit
aba Sle
5inn dni

Nin;
Nunrpuii
SS
Biigidin ,
tr dla

e

E, ,

Srarſieii

—

II ad theſſalonicẽſes .

7 .
Ententia glo.tenenda ẽ tanq; planioꝛ ſcõm cõ
tinuationẽ ad immediate p̃dicta nõ obſtatibꝰ
Nobiectioibus poſtillatoꝛis. Intelligit.n.gloſa
hec verba apli.cum dixerint:Pax ⁊ ſecuritas tũc repen
tinus ⁊c̃.de tẽpe illo intercepto qð erit int᷑ moꝛteʒ anti⸗
chꝛiſti ⁊ diẽ iudi

cij ð quo.ſ.die iu „ ”YDẽ ,B
dicij inediate an Incipit argumẽtuʒ in epi
ptinebar. xlv. diej S theſſe alonicen
vt põt hẽri Dañ. ſes ſcðᷣam ſcribit
ylt. In iſtis. n. die 8 eplaʒ aplus:⁊ no
bus miniſtri anti tuũ facit eis ð tẽpo
chꝛiſti vidẽtes ſe bus noliſfſimi i
euaſiſſe ab illo libus nouiſtimis ⁊ de adu

ſarij deiectiõe. Scribit hãc

lio maximo ir 43 . dit ha
eplaʒ ab athenis ꝑ titũ dia

antixpᷣs ⁊ maxia

pars exercit ei . nß l
Pierat eſtiabanrt Coné?* oneſimũ acolythũ.
ſe totalit᷑ eẽ extra “ „„
piculu: l pnceps Explicit argumentũ. Inci⸗
o⸗ ſicinterfeet pit epla Dauli ad Ztheſ
gisque Fenul ſalonicẽſes ſcõa. ¶ Ca. I.
unt᷑ ab aliqͥ maxi Auülus 7.ſilua
mo periculo: cre NRnus ⁊ timothe
dut ſe ab alijs pe- us:ecclie theſ/
riculis eẽ ſecuros pllonicẽſiuʒ in

Nec hoc eſt ↄtra
ↄmunẽ doctoꝛuʒ
opinionẽ dicenti
um ꝙ mõtuo an/
tichꝛſto ⁊ falſita
te ep detecta: oẽs ,

gentes ouertent᷑ ad chꝛiſtu qꝛ hoc intelligit᷑ poſt lapſũ
xly. dierum pꝛedictoꝛum 6

deo pꝛe nro ⁊
dDdodſo ieſu xpo:
gr̃a vob ⁊ pax a deo patre

9%

¶Replca.
Npꝛima epla ad theſp.c.v. Ubi poſtil. decli/
nat glo. mgfi ſup illo verbo qñ dixerit: Pax
⁊ ſecuritas tũc repentinꝰ venit iterit. Naʒ gl.

cxponit hoc de ſocijs antixpi:qui pꝰ moꝛtem eius cre⸗

dentes ſe eẽ ſecuros in pace faciẽt feſta ⁊ ↄuiuia exercẽ
tes diuerſos iocos ⁊c. Oð poſtil. dicit icouenient dictũ
q; eadem glo.pmittit ꝙ antixps fulmiabit᷑ ?ẽ maxia ꝑs
exercit eius ꝑibit cum eo. Et iõ nõ eſt veriſile ꝙ rema⸗
nentes debeat exercere ludos in ſecuritate.ſed eẽ ſᷣ ma
ximo timoꝛe ſic filij iſrl: choꝛe cuz ſua ſocietate peunte
ꝓut hẽ Numeri.xvj. Item v illa glo. eſſe menteʒ ec⸗
cleſie ⁊ ſcõꝝ doctoꝛum:qui dicũt q; moꝛtuo antixpᷣo ⁊
falſitate ed detecta:om̃es gentes ↄuertent᷑ ad xpᷣm: et
ſic nõ remanebũt aliq de ſecta antixpi. Sʒ burg pp gl.
dicta certare videt᷑ aſſignãj tpᷣus.xlv.dieꝝ ex dañ.vlti.
qñ dicti antichꝛiſtiani letabunt᷑. Sed hoc nõ videt᷑ veri
ſimile:qꝛ letant᷑ victoꝛes:eſaie.ix.Nõ autẽ ſic hoꝛꝛibilit᷑
ſed poti timere ſiẽ ſi upꝛa dictuʒ eſt i exeplo choꝛe: ma⸗
xime qꝛ videbũt oẽs gẽtes ↄuerſas cultũ dei ⁊ chꝛiſti p
eos impeditũ reſumere: ⁊ ſic nõ videbũt ↄſolanteʒ nec
opatientẽ: ſed oẽs aduerſarij eoꝝ malicie pꝑ caſum anti
chꝛiſti derecte: ideo habẽt potius mãm triſticie qᷓ gau⸗
dij.Nec illi.xlv dies ꝑ burgeñ.ↄficti ex dañ. vlt. ꝓut ip
ſe allegat haberi clare vident᷑: qbus tñ datis weriſilius
eſt ꝙ alij ꝗ metu antixpᷣi latuerant intelligẽtes hoꝛꝛen⸗

*

dam pditionẽ ipſius a ſui exercitꝰ:reſumẽt gaudia ſub

lato timoꝛe i illi ui de exercitu ſic miſ⸗ erabiliter deie⸗
cto remãſerunt. ali.n. hebũt materiã gaudij: iſti autẽ

nio ⁊ domio ieſu xpᷣo. Grã

5 * 7 — — * * nam.
victi:immo nec illũ hoꝛꝛoꝛẽ ſcientes letari potuerunt: b

nõ niſi luctus: de quib' diuinare nemo poteſt niſi pꝛophe-

ta vel filius pꝛophete.

cenſes incipit

¶ Poſtilla ſ uper ſecundam epiſtolam pauli ad theſſaloni

tias agere debemſẽmp ðo

p:0 vobᷣ frẽs ità vt dignum

E:qm̃ ſupcreſcit fides vr̃a èt
abüudat charitaſ vniuſcuiuſ
qʒ vrm in iuicẽ:itã vt ⁊ noſ/
ipſi in vob gloꝛiemur in ec

cleſijs dei pꝛò patientia vr̃a

et ſide ⁊ in oib pſecutioib
vfis ⁊ tribulatioõib qᷓs ſuſti
nẽtis in exepluʒ iuſti iudicij

deiüt digne habeamini in
regno dei ꝓ quo ⁊ patimi:

ſi tämẽ iuſtũ ẽ apud dẽuʒ re
tribuẽ retributionẽ his quᷣi
vos tribulat: et vob qui tri
bulami rèquiẽ nobiſcũ ĩ r⸗
uelatõe dñi ieſu de celo ců,ʒ
agelis vᷣtut ei i flãma igniſ

dantis vidictã his quᷣi non

nouerũt deum: ct qui non

b ¶ Gratias agere debemus deo. a q

ris ad hoc oꝛdinatis. d

*

dit᷑ in tres partes.ſ.in
ſalutationeʒ:⁊ pſecu
tiõeʒ:ibi Gratias agẽ
⁊ ↄcluſioneʒ:ibi Sa⸗
lutatio mea i fine epi
ſtole. ſentẽtia pᷣme p.⸗
tis patet ex dictis in
pꝛincipio pꝛeceqentis
epiſtole. b örfas
agere. Hic incipit epi
ſtole ꝓſecutio qᷓ diui⸗
ditur ĩ tres ꝑtes.Naʒ
pꝛimo aplus reddit
theſp. beniuolos: ſe/
cũdo cautos.c.ſequẽ
ti:tertio dociles ſiue
doctos:ibi Nos aũt.
pᷣmũ fac duplr.ſ. gra
tias agendo de bona
eoꝝ conuerſatione:⁊
oꝛando ꝓ melioꝛi cõ
ſummatione: ibi In
quo etiam oꝛamus.
Circa pꝛimum dicit:
uo eſt omne bonum.

c¶ Semper.ſ. actu vł habitu vł. Semper ideſt omnib ho
Co vo

vobis fratres. qꝛ bonum
diſcipuloꝛum redundat in magiſtrũ. e vt dignum
eſt. q. d. digni eſtis vt hoc agamus. f

n ſupercreſit fi⸗

des veſtra. intenſiue firmius his que ſunt fidei adherendo
etiam extenſiue ea que ſunt fidei magis explicite cogno⸗/

ſcendo:⁊ ea verbo et exemplo ad alios deriuando. gꝗ Et

abundat charitas.in affectu interioꝛi ⁊ opere Getoe
h¶ Its vt ⁊ noſipſi ĩ voj gloꝛiemur.ideſt i vobis. i ¶ In

eccleſijs dei.ꝓponendo alij
plo:ideo ſubditur: k
IEt fide. firma. m
cij dei. ideſt ꝑ hoc ſenſi

8 eccleſijs vitam veſtram pꝛo
ꝛ20 patiẽtia veſtra.ſolida.
uſtinetis i exempluʒ iuſti iudi
iliter apparebit iudicium dei eſſe

iuſtum: patiẽtiam veſtram pᷣmiando:ideo ſubdit᷑: n ¶t

digni hab
ditur: 0
iuſtum ẽ.

„

is qui

ini 7. ⁊ pſecutoꝛes veſtros puniẽdo:ideo ſbᷣ
i tñ iuſtum eſt. ⁊ accipitur hic ſi ꝓ quia quia
eum retribuere retributionẽ.i.gehẽ
q (His qui vos tribulant.pſequendo. r ¶ Et vo
ulamini. patient᷑ ſuſtinendo. s

equieʒ no

biſcum.qui ſimilr tribulamur:⁊ ideo ſubditur:retributio

nis temp: cum dicit: t In reuel
ideſt qñ manifeſte apparebit veniẽs

Matth. xxiiij.ſicut fulgur exit ab oꝛiente ⁊ apparʒ vſqʒ ad
occidentem: ita erit aduentus filij hoĩs. Dm
virtutis eius.qui erunt executoꝛes diuini iu
flãma ignis dantis vindictaʒ.i. faciẽtis. C

—

¶¶ In reuelatione oñi ieſu de celo.

ad iudicium: ſicut dẽ

LCuma

In

gicij. x
PHis qui no/

uerunt deum.i.fidem noreceperunt: ſicut ſunt paga-

ni iudei obſtinati. 3

tqͥ ñ obediunt euangelio. ipᷣm

opere adimplendo: ſicut ſunt mali chꝛiſtiani habentes fi

dem ſine operibus que moꝛtua eſt.

2 2

a ¶ Ouipenas dabut.i ſoluent ſiue ſuſtinebut. a facie onmi

