tiauerunt a fils iſrael. qð iſtud pciuz fuit coſtitutu int
iudaʒ a ſacerdotes ꝗᷣ erant oe filus iſrł: s ¶Et deder̃t
eos in agrum figuli.hoc eſt p agro figuli. t ¶ Sicut

conſtituit mihi oñs.hoc ẽ additũ ab euangeliſta:qꝛ iſta
(eſuo aut ſtetit. Pic

deranð ꝙ iudei accuſauerũt xpᷣʒ coꝛam pilato de tribꝰ:
vt hẽ luce.xxiij.pᷣmũ fuit ꝙ ſbuertebat genteʒ iudeoꝛũ
a cultu legis:⁊ꝙ auertebat pplm a redditione tributi
ipatoꝛi romano:qʒ ꝙ dicebat ſe eſſe regeʒ:⁊ ſic volebat
ſibi vſurpare regnũ. De pᷣmo nõ curauit pilat᷑:qꝛ erat
hõ gentilis:⁊ iõ nõ curabat de obſuatione ſeu violatõe
iudaice leg.⁊mſciebat eſſe falſuzʒ:qꝛ audiuerat a xpᷣo rñ/
ſuʒ fuiſſe iudeis Reddite que ſũt ceſaris ceſari ⁊c᷑. vt.s.
habitũ eſt. xxij. De itio aũt introgauit ipſũ xpᷣm: qꝛ õ i
peratoꝛẽ videbat᷑ eſſe directe ꝙ alids diceret ſe eſſe regẽ
iudeoꝝ ꝗᷣ puiebt ipatoꝛi romano ſb tributo:pꝑꝑ qð ro
mani abſtulerãt a iudeij nomẽ regiũ a tꝑe põpei:⁊ hoc

eſt qð dĩ h: Et interro.eũ p̃ſes di.tu es rex iudeorum2/
Xx¶ Dixit ei ieſus tu dicd.ſ.veritatẽ.qꝛ nõ negauit ſe eẽ

regẽ:ſʒ magis conſenſit. erũtamẽ expoſuit dictũ ſuuʒ
dicẽs: Regnũ meũ nõ eſt de h mũdo.vt h ioh.xviij.⁊
i hoc ſatiſfecit pilato:qꝛ regnũ ipatoꝛis nõ põt eẽ niſi in

hy'mũdo: ⁊ ſic regnũ xpi no erat ↄꝛiuz iꝑatoꝛi. y¶ ¶ E

. . . . — .
Datthei . xvij

phariſeoꝝ. h

cuʒ accu.a pꝛin. ſacer. ⁊ ſeni.de alijs q̃ dicta ſũt qᷓ̃ expꝛeſſius
tangunt᷑ Luc.xxiij. ʒ ¶ Mihil rñdit.tuʒ qꝛ manifeſte falſa
erant ⁊ rñſione indigna:tũ qꝛ volebat implere illud quod

tuʒ ⁊ ſenioꝛib nihil rſpon

dit. Tunc dicit illi pilatus.
MNõ audis quãta aduerſuʒ
te dicunt teſtimõia: Et nõ

rñdit ei ad vlluʒ verbũ: itg
vt miraretur pᷣſes vehemẽ

ter. Peèr dieʒ autẽ ſolennẽ
coõſueuerat pꝛeſes pplœo di-

mittere vnũ vinctũ quẽ vo
luiſſẽt. HNoabebat aũt tũc ui
ctuʒ inſignẽꝗ dicebat᷑ bar/
rabaſ. Cõgregat Gillis pi

lax:dixit:.Quẽʒ uulidimit

taʒ uobis:barrabam:an ie
ſũ ꝗ dẽ xp̃s:Sciebat enĩ ꝙ
per inidiã tradidiſſẽt eum.
Sẽedente auteʒ illo pro tri
bunalumiſit ad eũ uxoꝛ e
dicens: Nihil tibi ⁊ iuſto

illi. Mltãa. n. paſſa ſu; ho/

eoꝝ de egypto. qꝛ iſolnitate paſchal

erat ſcriptũ de eo eſa.iij. Sicut agnus coꝛam tondẽte ſe ob

muteſcet ⁊ nõ aperuit os ſuũ. a ¶ Luc dixit illi pilatcc̃.

eadem rõne nõ rñdit

ei ⁊ iterũ qꝛ nolebat
impedire paſſionem

ſuã. ſeqtur: b¶ Ja
vt miraretur pᷣſes ve

cientia ſic tacendo:cũ
omnia qͥ j eũ diceba⸗

tur poſſet exſufflare
vno verbo. cPPer
diẽ aũt. Pic ↄñt᷑ po⸗
nitur innocentie xpᷣi
declaratio.⁊ pᷣ oſten/

ditur eiuj innocentia

2 iudeoꝛũ reſiſtentia

ibi pꝛincipes aũt: pᷣꝰ
in duaj:qꝛ innocẽtia

xpᷣi pᷣmo declaratur

de verbo iudicis:
ex teſtimoio ſue vxo

rij:ibi Sedete at.d
euidẽtiã.p pil aduer
tẽdũ ꝙ i fauoꝛẽ iude
oꝛũ coceſſũ erat a ro⸗
manis:vt in ſolẽnita⸗

te paſchali dimittere

tur vnus incarcerat
ßſm voluntatem eoꝝ
i memoꝛiã liberatõij
ole i fiebat memoꝛia üli
bñficij: pilatuj auũt ſciebat eos cupidos de obſᷣuanda illa cõ

ſuetudine :ex altera pte volebat xpᷣm liberare:idðo ꝓpoſuit
eis optionẽ dicẽs ꝙ liberaret eis ieſuʒ vel barrabaʒ ⁊ nullũ

7

aliuʒ: per hoc ſbᷣtiliter credẽs xpᷣʒʒ liberare de ↄſenſu eoꝛũ:

qꝛ nõ credebat aliqᷣ mõ ꝙ petẽnt liberationẽ barrabe: quia
erat homicida ⁊ ſeditioſus ⁊ peſſin:vt hẽ Luc.xxiij.⁊ iðo

glharg ßeligerẽt liberationẽ ieſu: ⁊ hoc eſt qð dicitur:
c ¶ Per diẽ aũt ſolenẽ nõ quẽcũq; ſed ĩ ſolẽnitate paſcha

li vt dictuʒ eſt. d

₰

onſue.pꝛeſej di.po.vnũ vinctu.ratio

dicta eſt. e ¶ Ha. aũt tũc vin.vnũ inſignẽ.dẽ autẽ hic inſi
gnis:nõ nobilitate generis ſʒ ex famoſitate ſui crimis: qꝛ ẽt

bonũ ad mala trãſferrim:vt dẽ. v. metaphyſiceæ: ſic aliquij
dẽ bon' latro:ita põt dici inſignis.ſequit᷑: f

Quẽ vultis

vo.di.bar.an ieſũ ⁊c̃.q.d.nullũ aliũ hẽbit :⁊ ꝑ hoc credat

liberare ieſũ vt dictũ ẽ:cuprõ ſbᷣdit᷑: g
iuidi. tradi.eum.ꝗ⁊ publice arguebat vicia ſacerdot
Segente.Hic declarat᷑ innocẽtia xpᷣi ꝑ te/

lebat. eni ꝙ ꝑp
a ſacerdotum et

7„

ſtimoniũ vxoꝛis pilati. Ad cui euidentiã ſciendũ qꝙ diabo/
lus q captionẽ xpᷣi ꝓcurauerat ꝑ iudeos:p aliqua ſigna per
pendit ꝙ ipſe eſſet ve xps:⁊ p ↄns ꝙ ꝑ eius moꝛtẽ ſpoliaret᷑
infernus:hoc aũt ppendit ꝑ eius patientiaʒ ⁊ ſcripuraruʒ
ipletõeʒ ⁊ foꝛte p ſcoꝝ pꝛuʒ iĩ libo exñtiuʒ exultatõem:⁊ iðo
moꝛtẽ xp̃i ipedire volebat ꝑ vxoꝛẽ pilati:cui'pᷣces efficaces
credebat i conſpectu viri ſui:⁊ hoc eſt qð dẽ p: p ¶ Sedẽæ

te aũt eo ꝓ tribunali iudicando.ſ.xpᷣm.

Miſit ad eũ

—w0se

vxo.ebdi.Nihil tibi ⁊ iuſto illi.q.d.nullo cõdẽnes eum ſʒ

magis euz dimitte. k ¶ Multa eni paſſa ſum ⁊c l.qꝛ dia/-

bolus apparuerat ei mouens eaʒ terroꝛib ad liberationeʒ
xpᷣi:vtrũ aũt talis apparitio fuerit ei facta ſomno vl vigi⸗

lia expꝛeſſe nõ hĩ h.videt᷑ tñ ꝙ fuerit i ſomno ꝑ hoc qð hic
dĩꝑ viſũ:xpᷣs ei fuit pñtat pilato valde mãe:vt dem ẽ ĩ a

cji liberationem.

cipio huius ca. ideo pꝛobabile eſt ꝙ vxoꝛ eius iacebat ad
huc in lecto:qꝛ dñe non ſolent ita mane ſurgere ſic viri ſui.
1 it iude
relſiſentia: intm eni odiebant eũ ꝙ pꝛeelegerunt liberaẽ ho/
minẽ peſtiferum ne xps liberaret:⁊ h eſt qð ſbdit h: Pꝛici/
pes ſacer. ⁊ ſe. pſua.
po. fallas rõnes indu
cendo. m Ut pe/
terent barrabam ⁊c.
7 patet vſque ibi.

die ꝑ viſũ ꝑp eũ. Pꝛĩcipes
aũt ſacerdotũ ⁊ ſenioꝛes ꝑ/
n ¶AMuid enim ma- luaſer̃t pplis uũt peterẽt bar
li fecit. q. d.nõ allega rabã:ieſũ vo pdent. Rñdẽſ
tis cauſa ſufficientem aut pꝛeſes ait illiſ.Quẽ vul
ſue moꝛtis. o (¶ At n vob ð duob dimitti: At
illi magis amabant Iji dixerũt: Barrabã. Di⸗

clamoꝛem aũt ⁊ tu LENG 50.2
maptmn ppli volue cit Alis pilat:Quid igit fa⸗
rũt obtinẽ qð nõ po/ ciaʒz de ieſu ꝗ dẽ xpᷣſ· Bicũt

terant per roneʒ hĩ:· oẽs:Crucifigatur. Ait illis
nbA arvi pecſes: Quid ei mali fecit:
ſima v acerbiſſia ma Alt illi magis clamabãt di
amnme — „. 8 „ 79
raitur. q ¶ ides cæetes: Crucifigat. Vidẽéns
aut pilatus. Declara aũt pilatus qꝛ nihil ꝓſicẽt
ipſiuj inocẽi iuſta c accepta aqᷓ lauit manuſ co
demnatõ:que pꝛocei raʒ pplo: dicẽs: Innocẽs
ſit ex parte iudicis ex ego ſuʒ a ſanguĩe huiuſ iu
timoꝛe ne i dimitreſii:vos viderit. Et rũdens
poptni renſanet po⸗ Vniuerſus pplus dixit: Sã/
ad ceſarer: hoi uis e ſup nos:⁊ ſuper fſi
ſtea ad ceſareʒ:⁊ hoc Ouis ei luꝑ nos:⁊ lupe
eſt qað dĩ B: q ¶ i lios nr̃os.Tunc dimiſit ill
dend aut: piote 4 barrabaʒ:icſuʒ aũt flagella
nib ceret. ο radidit eis vt cruciſige/

do xpᷣi innocentiã ad

r ¶ Sʒ magi) tumuuuululul
tus fieret ppli.ſ.clamantis ad ↄꝛium pꝑ ſeductionẽ ſacerdo/
tũ vt viſuʒ eſt. s ¶ Accepta aqua lauit ⁊c.ad hoc vt iu⸗
dei totũ pctm ſupꝑ ſe acciperent ⁊ ipᷣe imũis eſſet a pctõ: ſed
hoc nõ ſuffecit ad oimodã eius excuſationẽ:qꝛ cum eſſet iu
dex tenebatur ex officio ſuare iuſticiaʒ:⁊ iõ grauiter pecca⸗
uit faciendo g eam ad habenò ppli fauoꝛem:minꝰ tñ pecca
uit qᷓ; iudei:qꝛ eius motiuuʒ fuit min malũ: Judei enim ad
occidenduz xp̃ᷣm moti ſunt ꝑ rancoꝛem ⁊ odium:Pilatus

aüt eineꝛ ceſaris ⁊ fauoꝛeʒ iudeoꝛũ habẽdũ. t ¶ TC⸗
1 5

illis barrabã.fcã rñſione a iudeis ꝙ totũ peccatum

dimi 1.
reciperent ſupꝑ ſe ⁊ filios ſuos. v ¶ Jeſũ aũt flagel.tra.⁊c᷑.
lʒ iſta flagellatio xpᷣi ponat hᷣ pj ſñiaʒ iudicis: tñ fuit añ fcã
vt hẽ ioh.xix.qꝛ ad hãc intentioeʒ eũ pᷣcepit pilat flagella/

ri ⁊ illudi vt iudei eſſent ſatiati ſanguie eius videntes eũ ſic

punitũ ẽt vltra condignũ:⁊ iõ ponit᷑ hic quaſi pꝑ recapitula
tionẽ. xꝓ ¶ Luc milites.i poſt flagellationẽ imediate ⁊ ãte
ſñiam. y¶ Suſcipientes ieſũ in pᷣtoꝛio.vt mag illi illude/
rent i loco patenti ⁊ coꝛaʒ multitudine. a ¶ Exuẽtej eũ.ſ.
veſtimentis ſuis. b ¶ Chlamydem coccineaʒ i. rubeã in ſi
militudineʒ purpnre vtũt᷑ reges. c ¶ Circũdederũt illi.
ipm veſtiendo. d ¶ Et plectentej coꝛonã de ſpinis.i.de iũ/
cis marinis ad modũ ſpinarũ acutis.⁊ ego ꝗ hec ſcripſi au/
diui a quodã ꝗͥ fuerat vltra mare cũ ſcõ ludouico rege frã-
cie:ꝙ in littoꝛe marig ſenſerat puncturas iuncoꝝ pꝑ ſotulaẽ
intermedios. Moteru ſup caput eius. ꝓ ſilitudine
coꝛone regie ſ Et harundinẽ in dextra eõ. ꝓ ſceptro re-
gio. 6CErscna flexo ante eum ⁊ ſic Illudebant ei.facto

Pꝛincipẽs. Deſcripta xpᷣi innocẽtia:hᷣ ſbiungit iudeoz

ſimiliter 2 verbo:vnde ſequitur: h ¶ Dicẽtes aue rex
iudeoꝛũ.q.d.voluiſti regnare ⁊ non potuiſti:⁊ ſic eoꝛũ
( Et e

ſpinis poöͤſuerũt ſup caput
eius:ẽ᷑t harũdinẽ in dextra
ei.t genu flexo añ eũ illu⸗
debãt ei dicentẽs:Aue rex
iudeoꝛuʒ.Et expueteſ ĩi eü:

h ponit᷑ iniq̃ ſentẽ
tie executio: ⁊
ptit ipᷣ xpᷣi iudi⸗
cati crucifixio:?
crucifixi illuſio:

illuſio accuſationi iudeoꝝ coꝛꝛeſpõdebat. i xpu
entes in euʒ. tanqꝙ; in ꝑſonã conteptibilẽ 2 vilẽ ſc
ceperunt harũdinẽ.de manu eiuj. l rele ca
ret᷑. Tuͤnc milites pᷣſidis ſuᷣ loris infligẽdi: qꝛ
ſcipientes ieſũ in pᷣtoꝛio cõ erx laii peuſſione
gregauerũt ad eũ vniuerſã bpantcne lira
cohoꝛtẽ:ẽ᷑t exuẽtes eũ chli m ( Rt poſt.
mydẽ coccineã circũdẽdðrt poſtꝙ deſcripta ẽ
ei:Et plctentes coꝛonã de ipſius chꝛiſti con⸗
emnatio iniuſta

acceperũt harũdinẽ pcu irtertälic:,
tiebat caput e. Et põſtq; tio:ibi A ſexta ãt
illuſerũt ei exuert chlamy/ hoꝛa. Circa chꝛi⸗
deʒ:ẽt iduerũt euʒ veſtime ſti cucifixionẽq/
tis eõ: duxcruũt euz vt cu ctvilitue indec x
ciſigerũt.Exeunts aũt iue/ crudelitas:ibi Et
nerunt hominẽ cyreneum dederunt. militũ
nomie ſimonẽ:hunc ãẽga cupiditas:ibi P
riauerut vt tolleret cuucem aur lanonum
ey. Et vẽnerũt in locũ ꝗ dꝛ ¶ cucifixi ſũt. Cir⸗
golgotha quod eſt calua ca pmum dicit ſic
rie locuſ.Et dedèrunt ei vi Poſti iluſeri

deez illa coccineaʒ

=DMGU impoſuerunt ſibi
ſolum ad deridendum eũ ſiẽ falſũ regẽ. n Eringie
eũ veſti. eqb'ſpoliauerũt eũ:vt pᷣdcm ẽ:⁊ hj fecerũt.vt
duct ad moꝛtẽ mag cognoſcẽt ĩ ꝓpa veſte q in aliena.
Rentes añt iuenerũt hoiĩeʒ ⁊c.h no eſt õ id qð dẽ
ioh.xix. Et baiulãs ſibi crucẽ ⁊c. Je eni p poꝛtauit cru
cẽ ſuã qñ exiuit ð domo pilati:vt dic iohes: ſed qꝛ erat
fatigat᷑ ex pᷣcedenti laboꝛe ieiunijs ⁊ vigilijs: io milites
coeger̃t ſimonẽ ad poꝛtanðõ ei crucẽ: vt citi poſſet puẽi/
re ad locũ crucifixionis:vt dẽ h. p ¶ Et ve.in lo ·q d
golgotha qð ẽ caluarie loc.ille loc ñ eſt ſic noĩat a cal⸗
uaria adechi ſepulti:vt dicũt alid:qꝛ adã fuit ſepuliin
hebꝛon:vt hẽ Joſue.xiiij.ppter qð ebꝛon dicebat anti/
qtus cariatharbe.i.ciuitas qᷓtuoꝛ:qꝛ qtuoꝛ magni pat/
arche ſt ibi ſepulti cũ vxoꝛib'ſuis.ſ.adaʒ ⁊ eua:abꝛaã ?

ſara:iſaac ⁊ rebecca:iacob ⁊ lya.dẽ caluarie loc'qꝛ lo/
e ille erat plen capitib' moꝛtuoꝝ q ibi decollabant: qꝛ
ibi malefactoꝛes pũiebant᷑:⁊ ſic pʒ loci vilitas i qͥ chꝛiſ

crucifixẽ: qʒ ¶ Et dedeft. Hic ↄnt põit iudeoꝰ crudeli
tas:cũ dẽ:Et dede.ei vi.cũ fel.mix.iohes aũt dic ꝙ ðde
rũt ei acetũ. Ad euidentiã h oſideranðõ ꝙ aliq dicũt h
eẽ fem:vt citiꝰmoꝛeret᷑:⁊ ſic milites ð ei cuſtodia citi'ex
pedirẽt qꝛ debebãt eũ cuſtodire quſq; expiraſſʒ.dicũt ei
ꝙ exñtes ĩ toꝛmẽto ſi potent᷑ aceto citmoꝛiunt᷑: ſʒ hnõ
vẽ multũ ꝓbabile:qꝛ acetũ ẽ frigiduʒ ⁊ ꝑ ↄnñs vĩ magis
moꝛteʒ taliũ differre ꝑpꝑ qð alr dicendũ ẽ. Scribit᷑ ei in
qͥdã lhebꝛaico q apð eos intitulat᷑ liber iudicũ oꝛdina/

rioꝝ: q; ſalom dixerat ꝓuer.xxxi· Date ſicerãi.po

Nenzen?
Augen
Prunboc⸗
Alococuspe
uraeujcl
lenini
tuſe ne
Derasd
1Noacht
ſtasbi
ſclſolig
Sunnocia
Keinpeere⸗
odlr
gno
funtine
Anuli
Gnefſenn
llimgiß⸗
adaino⸗
opmnmnan⸗
Hebstnäen
laizona
Gllaleoun
ocyaen
ſomrnis
Whase
fnfni
ſelthi
dicns.
ande
lihocau.
Mpin
unthen
miido⸗
fperinn
nultfas
tiertg
Wnreß.
Cſide
n
hniar
flien⸗
nte
Kite
Dlcchmn
Upoſn
e

1
8 fitze
Pümine
Chrir
buntg D
5 ſtn
ſpoeln
fuchiſten
mmtoininfn
ſwiiiſni
We

öpuc⸗

Gnqucfe

nain l
lup epn
toibiAſem
ha nd

mmbi
Fuü lopnun
ſorinss:bblin

wahin ſi e.

nömunditſ
oſi lluici⸗
aamücht
mänchang
lioane
inpoſrutll
i n
nerbirit
wckrjnin
Pncjußn
rirz
iſgin
iamgint
Cslauimu!
Amen
erid Eriſt
iCnrancel
nlo
itdict
toauciit
raſzdiiht
iut: hh⸗
iis vi nigs
Sali/
tine
ſoriie

e 2.
N
MWedo-

reputat'eſt. b

f:no qcunq; ſz meſſias ꝓmilſſus in lege. i

pli:iõ ex occaſione huſ verbi ſenioꝛej iudeoꝝ ſtatuerãt
vt condẽnati) ad moꝛtẽ daret᷑ vinũ aromaticũ ab biben

dũu:vt facili tolerarẽt paſſionẽ.In hierlʒ auũt erãt ma-

trone duote 2 cõ
paſſiue q̊ hoc vi/

nuũ dabãt ex duus Et cum guſtaſſet noluit bi
noe. iudei igit ex bere. Mòſtq; aũt cruciſixe
nimia crudelitate F eli diiſeriit veſtimen
moti:tale vinum rũüt eũ diuiſerũt veſtimenta
III e d. * „ — 7„— . X „ 07
datuz pꝛo chꝛiſto eins ſoꝛtẽ mutetes: ut iplẽt
⁊ alijs duobcum qʒð dictũ eſt ꝑ ꝓphaʒ dicẽ⸗
ſermnrlo⸗ m te:Diuiſerũt ſibi veſtimen
7 e er * . 5 meg 2
dictuʒ erat Amoj la mea: ? ſup veſtẽ meã mi
i. Uinuz damna- ſerũt ſoꝛtẽ.Et ſedentes hᷣua
9 3 2 3 — :
toꝛum bibebant: bant euʒ. Et ipõſuerũt ſup
gee cius voſuẽ caput er cauſam ipſius ſcri
le mirtu. 1( Er PkHa3: eſtieſul rex iudeoꝝ
cũ guſtafſet nolu· Lunc cruciſixi ſunt cuʒ eo
it. Marcus dicit duo latrones:vn a dextril
⁊ no accepit: q1e n vnus a ſiniſtris. Pꝛetere

accepit ad bibenð

ſed ſolũ ad guſta⸗ Untes aut blaſphemabant

dum modicuʒ: vt eũ mouẽtes capita ſua ⁊ di
ſic impleretur in centes: Aah ꝗ deſtruis te⸗
eo qð ſcriptuʒ eſt plũ dei:⁊ in triduo ulð ree
in pſalmo: dede*e

runt in eſcaʒ maeißs —
fel ⁊ in ſiti mea potauerũt me aceto. s ¶ Poſtq autez
crucifixerunt eum.Hic ponit᷑ militũ crucifigentium cu
piditas:i hꝙ abſtuler̃t ſibi veſtimẽta ſua oĩa:cuʒ tñ dã/
natdl ad moꝛtẽ dimittatur aliqð veſtimẽtũ ad carnij ſue
operimẽtũ:⁊ hoc eſt qð dẽ: t ¶ Diuiſerũt ſibi veſtimẽ
ta eius in q̃tuoꝛ partes ſʒʒ ꝙ dẽ ioh.xix.qꝛ q̃tuoꝛ erãt mi
lites ip ʒ crucifigẽtes: v ¶ Soꝛtẽ mittẽtes.iſta ſoꝛs fuit
miſſa ſuꝑ tunicã dñi incõſutilẽ:q̃ erat facta quaſi reticu
lato opere:⁊ ido o poterat bñ diuidi cũ nõ hꝛet aliqu
futura:a iõ miſerũt ſoꝛtes qͥs hĩet eã integrãa. x¶ Ut
adipleret᷑ q dem ẽ ꝑ ꝓphetam:Diuiſerũt ſibi ⁊c̃.Vʒ hie
ronymũ iſtud ñ ẽ de textu matthᷣ.nec ẽ in antidqs libris:
ſed tĩ in euangelio iohis:expoſitio tñ hup auẽtis pʒ ex
dictis. y eſecheten ſeruabant eum Alas abere
eum de cruce anteq; eſſet moꝛtuus. ʒ ¶ Et ipo.ſuꝑ ca.
eius cau.ipſius ſcriptaʒ.iſte erat modus iudeoꝛuʒ ꝙ ſu⸗
per capita crucifixoꝛuʒ ponebat᷑ cauſa condẽnatois ipᷣo
rum.ipᷣe aũt accuſat fuerat ꝙ ſibi volebat vſurpare re/
gnũ iudeoꝝ:vt viſũ ẽ. a CTä crucifixi ſũt cũ eo ⁊ẽ.
Hic deſcribit latronũ ſocietas:ad hoc eni crucifixi ſi cũ
xpo ex intentiõe iudeoꝝ:vt xpᷣs videret᷑ ꝑticeps ⁊ magr
ĩ malefactis eoꝝ:ſʒ ex intentõe dei hoc ꝑmittent factũ ẽ
vt ipleret᷑ qð de xpᷣo ſcriptũ erat Eſa.lij. Et cũ ſcelerat
etereuntes. Hic deſcribit᷑ ip̃ius xpᷣi
crucifixi deriſio:qꝛ pfuit deriſus a pᷣtereuntib :heſt a
vulgarib hoibus circa locũ crucis ↄcurrentibdicẽtib':
c ¶ Uahb. interiectio eſt inſultandᷣ ſeu derident. Qui ð/
ſtruij tẽpluʒ dei ⁊c.iponebant ſibi ꝙ hoc dixerat:ſp hoc
falſũ erat vt viſũ ẽ ca.pce. d¶ Salua temetipſũ.q.d
nõ potes: exquo pʒ falſitas tua:⁊ fuit deriſus a ſacerdo
tib:⁊ hoc ẽ qð dẽ: e Simik ⁊ bncipes ſacerdotum
⁊c̃.i.legiſpitis. ſ¶ Et ſenioꝛib.i.iudicibꝰ oꝛdinarijs
dicebant: g ¶ Alios ſaluos ſecit.q.d.nõ eſt verũ: qa
ſi poſſet face talia ſaluaret ſemetipſuʒ. h ¶ Si rex ürt

dotrũ illudẽteſ cũ ſcribiſ cᷣt

—

¶Watthei xxvij.

ti icbꝛiatiuũ mẽntibus ⁊ vinũ his ꝗ amaro ſt aio vt bi

cee⸗ nũc ð cruce qꝛ alij reges nõ poſſet talia facere. k ¶ Et cre
bãt ⁊ obliuiſcãt᷑ egeſtat ſue ⁊ doloꝛij ſui nõ recoꝛdẽt᷑ am- (KEtare

dim'ei.falſũ dixerũt:qꝛ maioꝛa fecit qñ lacarũ ſuſcitauit:a
qñ p'moꝛtẽ ð ſepulchꝛo ſurrexit ⁊ tñ ñ credider̃t ei:q fuit ðᷣ
riſuj a latronibꝰ:⁊ hoc eſt qð di: l ¶ dipſuũ.i.verba pᷣmiſ
ſa. m ¶ Et latrones impꝛoperabant ei.ↄtrariũ videt᷑ lu.

xxiij. vbi dẽ ꝙ vnusi
,.— . , crepabat eum:alt au-
dificas. Salua temetipſuʒ tem rogabat eum di.
ſinli ei es deſcẽde decru⸗ Dne milere mel du⸗
ce. Siliter ⁊ pᷣncipes ſacer um. Dicendu e mat⸗

theus loquitur ſᷣm il
lum modũ loquendi
quo ſocietas dicit᷑ ali
quid facere q̃ndo vnꝰ
de ſocietate hoc facit
vel aliter vicenduʒ ꝙ;
vterq; impꝛoperauit
bmo chꝛiſto: ſʒ alter
videns poſtea patien
tiam chꝛiſti penituit

ſenioꝛib dicebãt: Aliòs ſal
uos fecit:ſeipſũ nõ põt ſal/
uuʒ facẽ. Si rex iſrl ẽèſcẽ/
dat nũc ð cruce ẽt credim
ei.Cõtfidit ĩ deo:liberet nẽ
eum ſi vult.Dixit enĩi:qꝛ fi/
liuſ dei ſũ. Idipᷣuʒ aũt et la
troneſ ꝗ crucifixi erat cum
eo ipꝛopabãt ei.A ſexta ãt
hoꝛa tenebꝛe fcẽ ſt ſt̃ ůniũ/
ſaʒ terraʒ liſqʒ ad hoꝛã no⸗
naʒ. Et circà hoꝛam nonã
clamauit ieſꝰ voce magna:
dicẽs:Heli heli lamacaba

ſexta autẽ. Hic ↄũ̃ter
deſcribitur ipius xpᷣi
crucifixi ⁊ ðᷣriſi exſpi
ratõ:vbi pnotatur ꝑ
turbatio elementoꝝ
q̃ſi xpo moꝛienti co⸗
patientiuʒ: ꝛ cõſeſſio
. aſſiſtentium:ibi Cen-
turio aũt.pꝰ in duas:qꝛ pᷣ deſcribit᷑ perturbatio coꝛpoꝝ ſu-
pioꝝ. vinferioꝝ:ibi Et ecce vellũ.Lirca pᷣ dic ſic: n
ſexta hoꝛa tenebꝛe fcẽ ſũt ⁊c. Pierony.dic ſuꝑ illũ locum ꝙ
iſte tenebꝛe fuerũt facte ꝑ rtractionẽ radioꝝ ſol dina vtute.
Oꝛigenes aũt dicẽ ꝙ h fcem ẽ ꝑ inipoſitionẽ nubiũ denſarũ.
Sed ĩ h'magis credenð eſt dionyſio ꝗͥ dic ĩ epla ad polycar
pũ hfuiſſe per inipoſitionẽ lune int᷑ iraʒ ⁊ ſoleʒ ſicut fit in e

clypſi ſolis:⁊ ibidẽ dicit ꝙ ipe h vidit tũc exñs ĩ egypto vbi

eſt aeris puritas:qꝛ rariſſime fiunt ibi nubes ⁊ pluuie ꝓpi
qð talia potuit tũc magis ꝑpendẽ:vidit ò̊⁊ dic lunã ab oꝛi
ente aſcendẽtẽ vᷣſus meridiẽ ⁊ ſupponentẽ ſe ſoli: Herony.
aũt ⁊a Origenes nõ loquũt de illa eclypſi aſſerẽdo ꝙ ſic fue
rit vt dicunt: ſʒ ꝙ potuit ſic fieri. Ex dict pʒ ꝙ illa eclypſis
nõ potuit nãlis eẽ ſʒ miraculoſa:⁊ h multiplr.pqꝛ lũa erat
qntadecima:vt patuit ca.pꝛece.⁊ tũc lũa diſtat a ſole ꝑ dia
metrũ celi.Eclypſis aũt ſoł nõ põt fieri nãlr niſi tꝑe ↄiuncti
onij ſoł ⁊ lune:ꝑpꝑ qð dic dionyſius ꝙ mirabat᷑ qꝛ non erat
tẽpꝰↄueniẽs ad talẽ ↄiũctionẽ.ꝛmiraculũ fuit ibi qꝛ trãſac
ta eclypſi luna redut ad oꝛiẽtẽ:ita ꝙ i veſpe fuit i oriẽte ſole
exñte i occidẽte:⁊ ſic oꝛbes eoꝝ ſũt ad pſtinũ ſtatũ fſtituti.
ʒn miraculũ fuit ibi qꝛ ꝑs oꝛientalis ſol p fuit obſcurata ⁊
iterũ vlti illũiãta: ꝛio aũt mõ fit i eclypſi nali. o ¶ Suꝑ
vniuerſã traʒ. Hic accipit᷑ pars ꝓ toto:eclypſis eni ſol non
põt eſſe vniuerſalis:⁊ ꝑpꝑ hoc ꝗñ dẽ ſuꝑ vniuerſaʒ terra:itel
ligenð ẽ de t᷑ra iudee. p ¶ Uſq; ad horã nonã.Ex qͥ pʒ ꝙ
luna fuit imobil ſp ſole ꝑ trej hoꝛas:⁊ ĩ hfuit miraclm

circa hoꝛã nonã clamauit voce magna dicẽſ: r he
li lamacabatãi.el ĩ hebꝛo idẽ eſt qð deuj iota lr̃a hebꝛaica
adiũcta facit ſignificare cũ hme⁊ iõ heli idẽ ẽ qð de me:
lama vna eſt dictio ꝑ ſe ⁊ idẽ valet qð q̃re in latio. abatãi
nõ ẽ vera littera:qꝛ ñ ſignificat idẽ qð derelidqſti me:ſed dʒ
pᷣponi ibi quedam littera que vocatur ayn ⁊ ſonat ſicut a
foꝛmatũ ĩ gutture.vñ dʒ ſic ſcribi acabatani ⁊ tune ſigniſi
cat idẽ qð dereliqſti me:ſʒ ꝑ igrãtia ſcriptoꝝ coupz * Ira
1 2

illeclypſiſ:qꝛ ĩ nãli eclypſi lũa ↄtiue mouet ſo ſole. qEt

7 miſericoꝛdiaʒ peti
7 ſic inuenit. n ( A

—

in latinis libꝛis:diẽ aũt xpᷣs ſe derelictũ a deo pꝛe:qꝛ dimit ipſius xpᷣi moꝛtui deuota tumulatio:vbi dud poßunk.

tebat en ĩ manib' occidentiũ. s ¶ Muidã autẽ illic ſtãtes.
qð dicebat. t ¶ Heliã vocat iſte.

hebꝛaicã ignoꝛabãt ꝑꝑ ebat. t Del
cetera patent vſq; ibi: v ¶ Jeſus auũt lte.cla. voce magna

emi.ſpi. ex quo pʒ ꝙ;
illa vox nõ fuit nãlis
ſed miraculoſa: quia

bõ magno cruciatu
æ longo afflictus 1 ex

tali afflictione moꝛti
ſic ꝓximus nõ poſſet

ſic damare vtute nãe
x ¶ Et ecce velũ. Pic

ſcõo declarat᷑ pertur

batio elemẽtoꝝ infe⸗

rioꝝ:qꝛ ad motũ ire
⁊ aeris velũ tẽpli ſciſ⸗
ſũ ẽ. Alud aũt velum

crat ſᷣm aliqͥs i introi

ru tepli ꝓhibẽs aſpe⸗

ctũ eoꝝ q̃ erãt itra tẽ

plũ:⁊ iõ ꝑ talẽ ſciſſio/

nẽ declarata ẽ ipletio
Vtatis i moꝛte xpᷣi q

latebat in figuris ve⸗

teris teſtamẽti:ſᷣm ali

os vero ñ fuit velum
qð erat in introitu tẽ
pli:ſʒ velũ qð erat in/

tra tepli ini ſcm ſã⸗
rtũſcoõꝝ:⁊ ſciſſio eiujʒ

idem ſignat qð pꝛius

dem̃ eſt:hoc dicũt cõ

munius doctoꝛes:de

vrroq; vo velo dem̃
ſuit plen Exo.xxvi.
TPTUEt terra mota ẽ.

tani:hoc eſt: Deus me ðuſ
me:vt qd dereliquiſti me.

Quũidã aũt illic ſtãtes ⁊ au

dientes dicebãt:èliã vo⸗

cat iſte. Et ↄtinuo currens
vn ex eis acceptã ſpõgeaʒ
ipleui aceto ⁊ ipoſuit ha/
rudini ⁊ dabat ei bibẽę. Ce
teri vero dicebãt: Sine:vi

deaman vẽiat helias libe
rãs eũ. Nſãt iterũ clamãs

voce magna emiſit ſpʒ. Et

Ecce velũ templi ſciſſũ ẽ in

duas ptes:a ſumo vſq; de
oꝛſũ. Et frà mota ẽ:ct petre
ſciſſe ſi: ẽt monumẽta apta

ſũt:èt mita coꝛpoꝛa ſcõꝛũ q

doꝛmierãt ſurr xert. Et ẽxe
ñtes de monument poſt re
ſurrectionẽ ey vẽnerũt ĩ ſã

ctaʒ ciuitatẽ:ct apparuerũt
mulr. Centurio aũt ⁊ qꝗ cũ

qſinõ potẽs ſuſtinere moꝛtẽ xpi. ʒ ¶ Et petre ſciſſe ſũt. in

ſignũ hul 6da qntuncũq; dura deberẽt xpᷣo moꝛienti

2ati. a

Et monumẽta aperta ſũt.ex terremotu ad de

notãdũ reſuxrectio xp̃i ꝓpinq erat alioꝝ cuʒ ipᷣo reſur
gentinj. b ¶¶Et multa coꝛ. ſan. ꝗͥ doꝛ. ſur.nõ tũc qñ monu

mẽta apta

ſbdit᷑: c ¶ Exeuntes de monu.xꝰreſur.en.i.xpᷣi. ð ¶ Ue

ẽta apta ſut. ſ. hoꝛa moꝛi xpᷣi:ſʒ poſtea qñ reſurrexit: qꝛ
cũ eo ſi eEre tanqᷓ teſtes ſue reſurrectionis:⁊ hoc eſt ꝗð

nerũt in ſcaʒ ciuitatẽ.i.hierlm q dicebat᷑ ſcã pꝑ tẽpluʒ dino

eo erant cuſtodiẽtes ieſum
viſo terremotu ⁊ his qͥ fie

ecultui deputatũ qð erat ibi: e ¶ Et apparuerũt multl.ad
declarationẽ dñice reſurrectiõis. f ¶ Centurio · Hic põit᷑
aſſiſtentiũ cõfeſſio.⁊ pᷣ centurionis ⁊ ſue ſocietat qͥ vidẽtes
ſigna pᷣdicta in moꝛte xpᷣi ↄfeſſi ſũt vitatẽ ſue dinitatij dicẽ-
tes: g ¶ Uere fi. dei e. iſte. p ↄñj eiuſdẽ nãe cũ eo.ꝛ põit᷑
cõfeſſio mlierũ deuotaꝝ: q̃ ↄfitebat eũ ſacto iq;tũ aſſiſtebãt
ipi moꝛitti:qð nõ audebat facẽ apli:qꝛ ſolus iohʒej legit ibi
ſtetiſſe:⁊ hẽ qð dẽ: h ¶ Erãt autẽ.ibi mu.mul.a lõo. ꝛiũ

vẽ iohej xix.vbi dẽ ꝙ ſtabant iuxta crucẽ:dicenð ꝙ erãt lõ

ge rſpectu militů xpʒ crucifigẽtiũ ⁊ cuſtodiẽtiũ:ſʒ ꝓpe erãt
reſpcu alioꝝ aſtantium: non erant ei ita longe qͥn poſſẽt eũ
AEtn aidire an dixit mr̃i ſue. Mulier ecce filꝰtuꝰ ⁊ců.

vbñ eius. E iniſtrãtes ei.necia vite ſue de facltatibꝰ
ſuis. Iſte eni erat mos iudeoꝝ:ꝙ neccſſaria vite admiſtra-
bãt doctoꝛibꝰ. I ¶ Inter quas erat maria magdalene. ſic
nomiata a magdalo caſtello. m
ſeph mater.iſta erat ſoꝛoꝛ mari

fis xpᷣi ⁊ mat᷑ filioꝛũ ce

Queſe. ca e er deuotoe quã hẽbãt ad audienõ

Et maria iacobi ⁊ io/

ũ ſero ſem eſſet. Dic deſcribit

chinatio:ibi Altera aũt die.Circa pᷣmũ aduerteno:q; lʒ

moꝛs xp̃i fuerit ignominioſa:vt patet cx pᷣdictis: ſ cpul.

ſibilitatẽ ⁊ huma

nirareʒ aſſumpſit

baãttimuer̃t valde diccẽtes: xps pp noſtram
Vre ſil di erat iſte. Fräůnt redemptonei dis
aũt ibi mulieres mſte a lon pa copca in lua

ge:què ſecute erat ieſũ a ga buerunt ceflaẽ:
lilea miniſtràntes ei:iter Iſ esa ſeqbantk qda

erat maria magdalene: t moõ ad gliam ſue
maria iacobi:⁊ ioſeph mr
⁊T mat᷑ filioꝝ cebedei.Cum
aũt ſero ſcm ect:venit qdaʒ
hõ diues àb arimathia: n?
mine ioſeph: qui ⁊ ipſe di
ſcipuluſ erat ieſu.Hic cceſ
ſit ad pilatuʒ: ⁊ petijt coꝛpꝰ
ieſu. Tunc pilar iuſſit red
di coꝛpꝰ.El àccepto coꝛpo
re ioſeph ĩuoluit illd i ſyn⸗

Lum ſceleratij re

bilitate ſepulture

done munda:ct poſuit illð p. Radix ieſſe qᷓ
in monumento ſuo nõöuo: ſtati ſignũ popu/
quòᷣd exciderat ĩ petra. Et loꝛum ipſum gen

aàduoluit ſaxum magnum
ad oſtium monumenti ⁊ a
biſt. Eràt autem ibi maria
magdalene ⁊ altera maria
ſede nteſↄtra ſepulchꝛum. veſperã ferie ſexte
doepoſit eſt d crau⸗

facili accedere ad pilatũ:
vt hĩ luc.xxiij. p ¶
Regn dẽ ramatha: q fuit oriundus ſamuel. q ¶
mie loſeph.nomẽ aũt ey expᷣmitur:qꝛ erat hõ famoſuj.
r ¶ Qui⁊ ipᷣe diſcipub erat ieſu.occulte tñ ne expellẽt

qꝛ erat nobił ⁊ vn de curia:

5 ſynagoga:m ꝙ & iohis.xij. Ex pncipibꝰ multi credi⸗
derũt ĩ ieſũ:ſʒ pꝑꝑ phariſeos nõ ꝓfitebant᷑ ne de ſynago-
cceſſit ad pilatũ. depoſito eim ti
moꝛe ↄfideni t ¶ Petijt coꝛpꝰ ieſu.ad ſepelienò hono/

ga eijcerent. s

rifice. v¶ Tẽ pilat iuſſit reddi coꝛpꝰ.tũ qꝛ ioſeph erat
hõ valẽs ⁊ nobil:ppꝑ qð pilat petitoi e voluit acqeſcẽ:

tũ qꝛ ſciebat xpʒ cuciſixũ iiuſte. x ¶ Et accepto coꝛp.

ioſeph iuol.il.in ſn. mũ,h'ẽ i pãno lineo mũdo:pp qð

coꝛpPxpi ñ ↄſecrat᷑ ĩ altari ſup pãnũ ſericũ:ſʒ lineũ:quia

coꝛpꝰxp̃i i ſepulchꝛo tali pãno fuerat iuolutũ. y
poſuit ĩi monu.ſuo.qð erat ſũptuoſe factũ. a ¶Nouo
qꝛ ſi alids fuiſſet ibi añ ſepult calũniari poſſet a iudeiſ:
ꝙ ille ſurrexiſſet nõ xpᷣs. b (5

ceret a iudeij ꝙ diſcipuli rapuiſſet coꝛp eiuj fodientej in
tra de ſbtus ꝑ via ſbterraneaʒ. c ¶ Et aduoluit ſaxuʒ
magnũ.qð nõ poſſet de facili amoneri ne aliquis veni

ens poſſet rapẽ coꝛpPxp̃ᷣi. d ¶ Ad oſtiuz monumẽti.

monumentũ illud fem erat ad modũ cuiuſdã domũcu⸗
le in cumedio erat ſepulchꝛuʒ:⁊ i domũcla erat qdds
oſtiolũ ad hñdũ illuc igreſſũ. e ¶ Erat aũt ibi maria
magdalene ⁊ altera maria aſſiſtẽtes ſepeliẽti

bpmũ eſt ſepelientiũ dcuotio:ꝛm iudeoꝝ malignatiũ inmà

turatñ eius fuit nobilis ⁊ ſũptuoſa: cuius rõ eſt q: paſ

moꝛte pᷣdicta de-

reſrectiõi ptine
vtrunq; autẽ fue“*“
rat pꝛedictuʒ per
Eſa.pꝛophetaʒ 5
turpitudine moꝛ
tis eius Eſa.lij.
Tanq ouij ad oc
ciſionẽ ducet᷑ ꝛc.
T ſequitur ibideʒ:

utatus eſt. ð no

eius dicitur Eſa.

tej depꝛecabunt
erit ſepulchꝛũ en
goꝛioſum. hoc ẽ

ergo qo dẽ hic.·
n ¶ Lum ſero fa
ctuz eſſet. qꝛ circa

ce. o ¶ WHẽit quidã homo diues. ꝓpter hoc potuit

Ab arimathia. iſta eſt ciuitas qͥ.j.

Pille ſurrexiſſet . Os exciderat i petra.
eadẽ rõne factũ ẽ hoc ne ſi xpᷣs fuiſſet ſepult in terra di

mdeiet
oriſumn
bro:dufn.
niſn
Nouckon
alpupen
Cludiepy⸗
bnmmcben
ſiftideg
ſoig dni⸗
ſons gl
enen.
1ſbmie.
d.d
e
A
hbean
Gunptn
lwugalt
lun owl
ehn ie
hfittbein
ſolchu
bummn

4

Cspoſt

A

lt Pꝛ
ſor
mupen
ſtohbi
chenß
ftunobi
faninbi
ſſbr⸗
ſaſcyi⸗
Phitmn
Rue
hnens
c
ſchti
nötin
ſenn
ſabbn
Loen
nnpn⸗
Artbt

Wanptöd ⸗
nchphntff
de pien N
unt eſte
libunk a⸗
zuigian ine
rößin
mmiczmefu⸗

Apetſan er

nſtrn
Mrucineno,

mi onſgoe
ne ductt er.
umrdice⸗
nlcnthte⸗
ne ſpulnur
Watur El.
oungne
ſdenchnt
aitſulchi

awcddie
nt⸗
Neſaen
cſperiſe
lapen
ſmnud 1

5

öre

le it nan

SS
ſocoſenf
lintn
igr ohhen
luttauccle
clprolo.

V//

ta udei
ti pena.
terra d
dienteſn
luitſunn
bis vin
onumal,
doſnic
nar
bimm
er

nicoppes
1

uorione ad videndũ qualiter poſſẽt reuerti ad ipſũ inũ

gendũ. f ¶ Altera autẽ. Hic ponitur iudeoꝝ machia/
tio qꝛ ipetrauerũt cuſtodiri ſepulchꝛũ ne diſcipuli chꝛi/
ſti raperent coꝛpj'eius ⁊ diuulgarent usten urrexiſſe: ſʒ

qꝛ non eſt conſiliũ contra dñm:vt dĩ Pꝛouer.xxj.iõo

factũ iudeoꝝ ma
gis fecit ad oppo/
ſituʒ.ſ.ad certitu
dineʒ dñice reſur/
rectioiſ:qꝛ ab ipᷣij

Alta aũt die q̃ ẽ p paraſce
uen:ↄuẽener̃t pᷣncipes ſacer
dotũ ⁊ phariſei ad pilatuʒ

ruſtodibus teſtifi . e
cata eſt: vt hi ſeq dicentes: Ofie recoꝛdati ſu
ca. ⁊ Fẽ magnuzʒ m qꝛ ſeductoꝛ ille dixit ad-
(.habere teſtino huc viuẽs:ptres dies r̃ſur
niũ ab aduerſari/⸗

I— Sã. JZube g cuſtodini ſepul

is. dicit : f.

tera die qͥ eſt poſt chꝝ vſqʒ ĩ diẽttiũ:ne foꝛte
par aſceuen. i. ſab Vẽiãt diſcipli e furẽt eũ:
bato: qa feria v. ⁊ dicãt plebi:ſurrexit a mõ
de pan vel i⸗ tuiſ ⁊ erit nouiſſimuſ erroꝛ
ues. i. pꝛeparatio: Peioꝛ pꝛiore.ait illis pilap.
qꝛ illa die ppara- Habet cuſtodiaʒ:ite cuſto
bantur cibaria ꝓ itẽ ſicut ſcit. Ili aũt abe⸗
ſeqnti die. In cra

ũtes müierũt ſepulchꝛũ:ſi
gnãteſlapidẽ cũ cuſtodibꝰ.
Eſpẽre aũt ¶xxVIII.

ſtio igr dñice paſ
ſionis g ¶ Con
uene. pꝛin ·ſacer.

phariſe. ad pi · Alabbati qᷣ lůceſcit ĩp
latuʒ. o. dñe c. ꝰ ma ſabbati:Qcit maria ma

Parftyſ zihi pil. gSdalene ⁊ alta maria vidẽ
pabe. cu.i. cõcelo ſepulchꝛũ.Et ecce tremot
ꝙ accipiatis mili fact᷑ eſt magn.Angẽlus ei
tad ulladiens dñi deſcendit de celo: t ac-
veſtra. i ¶ Ili cedẽs reuoluit lapidẽ ⁊ ſedᷣ
aũt abeũ. munie. bat ſuꝑ eũ. Eràt at aſpeci
ſepulchꝛuʒ. milliilltt
bus armatis. k (Signantes lapidẽ ſigillo ſuo:ne ali
quis poſſit ingredt ſine ſcitu eoꝝ. ¶Ca. XXVIII.

. NEe iens akain Nccrieſr xßipat,

–

ſfionẽ ⁊ ſepulturaʒ: hic ↄñter deſcribit ipᷣius re/
ſurrectionẽ:⁊ pmo deſcribit᷑ dñice reſurrectiõis
manifeſtatio:ꝰ ipᷣius maifeſtate diuulgatio:ibi Undeci
auũt. Pꝛima in tres: qꝛ pᷣmo manifeſtata ẽ reſurrectio ꝑ
deſcendenteʒ angelũ:ꝰ p apparentẽ dñm:ibi Et exierũt
3R per teſtimoniũ militũ cuſtodientiũ:ibi Que cũ abiſ.
Lirca pꝛimũ tria notant᷑:mulierũ deuotio:angeli appa
ritio:ibi Et ecce terremor.reſurrectiois maifeſtatio:ibi
Scio eniʒ.Ad euidentiã pᷣmi ↄſiderãdũ ꝙ denomiatio
fit a nobilioꝛi:iõ apud iudeos oẽs dies hebdomade de/
nominabãt᷑ a ſabbato:ita ꝙ dies ĩmediate ſeq̃ns ſabba/
tũ dicebat᷑ pᷣma ſabbati.i.pma a ſabbato: alia 2 ſabba/
ti:⁊ ſic ↄñter. Ab illa aũt hoꝛa q xpᷣs fuerat ſepultus nõ
poterãt mulieres emere aromata ad inungenduʒ xpᷣm
vſq; ad veſperã diei ſequentis:qꝛ ſolẽnitas ſabbati ince
pta erat ab hoꝛa ſepulture:i qua ñ licebat aliqd emere

vſq; ad veſperã ſequentis diei.ſ.ſabbati:⁊ tũc.ſ.veſpere
ſabbati emerũt aromata ⁊ pꝛeparauerũt ſe ad vẽiendũn

nõ tñ venerũt pꝑ noctẽ de ꝓximo ĩminentẽ: ſed i mane
ſequenti venerũt in pᷣma hoꝛa diei ſeq̃ntis: qᷓ̃ dicebat᷑ pꝰ
ſabbati. Sic coſtruenda eſt lr̃a:Ueſpere aũt ſabbati qᷓ
ſ.veſpera. b ¶ Luceſcit in peſabbati.i.icipit illuceſcẽ
in pncipio diei ſeq̃ntis. c ¶ Uẽit maria ⁊c̃.pᷣmittitur

aũt ibi veſpere ſabbati:nõ qꝛ illa hoꝛa venerunt ad mo

Sciò eni ꝙ ieſũ q crucifix
tus erat dñs:Et cito euntel
ecce pᷣdixi vob. Et exierũt

runt ⁊ tenuerunt pedes e:

ait illis ieſuſ: Nolite timere
itẽ nunciate fratribus meis
vt eãt ĩ galileã:ibi me vide/

vocabantur nomine ieſu. l

erat ⁊ patʒ lr̃a.ſequitur: p

b ¶ Ite ⁊ renũciate frib meis ⁊c.diſciplos ſuos voc frẽs

numentuz: vt dictuni eſt: ſed qꝛ tunc Eprparnueürad: ve
niendum wicere ſepulchrumn t alleer Pot et ingredi ad vn-
gendũ xpᷣm. d¶ Et ecce terremot.PHic deſcribit angelica

apparitio:non ad hoc ꝙ angelus pꝛepararet exituʒ ð ſepul
chꝛo dño reſurgenti:qꝛ xpᷣs exijt clauſo ſepulchꝛo ſiẽ intra/-
uit ad diſciplos ianu

eũ ſiẽ fulgur: et vſtimẽtuʒ deret ſepulchꝛũ vacu
epſicut nix. ꝛè timo? aut u r reſurrexiſſe oñʒ:
eius ext᷑riti ſut cuſtodes: boc eſt s q : Et ec
g, E. ce terremot factuj eſt

facti ſũt velut moꝛtui. Rñ⸗ magn cupcã ſbdit:

dẽs aũt angelus dixit muli e¶ Angeluj aut dñi

delcendit de celo.i.v/
tute eius factus ẽ ille
terremov: qꝛ coꝛpo⸗

eribus: Nolite timere voſ.

eſt queritiſ. Mon eſt hic: ſur ralia obediunt anget
rexit enim ſicut dixit. Neni ad nutum qntum ad
te ⁊ videte locum:uũbi poſi motum lclem

„ NOO een ulit lapidẽ:vt onderet
dicite diſcipulis eius: quia chꝛiſti reſurrectionẽ
ſurrexit:⁊ ecce pꝛẽcedʒ voſ
in galileã. Ibi eũ viqdebitis ſcurſulchr⸗adinen⸗
tiendum terroꝛeʒ cu
ſtodibuſ. h ¶ Ueni
mentuʒ eius ſicut nix
agd dandum conſola-
tionem mulieribus:
pꝛopter quod ſpdit᷑:
i ¶ Pꝛe timoꝛe autẽ
eius ⁊c̃.⁊ illud quod
ſequitur. Reſpondẽs
aũt angel.di.mu.no.
timẽ c. k ¶ Scio
enim. Hic ponit᷑ dñi
ce reſurrectionis mãi

cito ð monumẽto cuʒ timo
re è gaudio magno:currẽ
tes nũciare diſcipul e. Et
Ecce ieſuſoccurrit ill dicenſ
Auete. Illẽ autem acceſſe

& adoꝛauerunt euʒ. Tunc

EEſtatio: q; ddez reſur-
rectio pᷣmo manifeſtat᷑ mulierib'ipſum deuote querentib:

boc eſt qð dicit: k ¶ Scio enim ꝙ ieſuz qui crucilixuẽ.

hoc additur ad differentiam alioꝛum quia multi erãt qui

moꝛtuũ. m ¶ Iõ eſt hic ſur.n.ſicut di. hoc autẽ addidit
angelus:vt reduceret ad memoꝛiam verba chꝛiſti dicta añ
paſſioneʒ ſuaz:vt ſic magis crederent reſurrectionẽ eius fa-
ctã. nUenitc videte locũ.vacuuʒ.ſ. o ¶ Ubi poſix
r: p ¶ Pꝛecedet vos in gali. ibi euʒ
vide.non ſolum in beatitudine.ſed in ppinqud Hrrer pꝛo
pinqua regione añqᷓ;ᷓ aſcendat in celũ. q ¶ Et exierũt. Hic

is clauſis:ſed vt oſtẽ

¶ OQOueritij.in ſepulchꝛo ſicar

completã. g ¶ EFrat
autem aſpectus eius:

ponit᷑ manifeſtatio dñice reſurrectionis per ipſuʒ dũm ap

⁶

parentem mulieribus de ſepulchꝛo reuertentib':⁊ hoc ẽ qõ

dicitur: Exierunt cito. ad denunciaduʒ bonos —
t

diſcipul. r ¶ Cũ timoꝛe.ex iſolita angeli viſione. s
gaudio magno.ex xpᷣi reſurrectione. t ¶ Xurrentej nunci
are diſci. Mar.xvj.dẽ ꝙ fugierũt de monumẽto timẽtes ⁊
nemi qᷣcqꝙ dixerũt. dicenð ꝙ vbuʒ marci intelligendũ eſt de
militibꝗ iacebãt pᷣ timoꝛe ſic moꝛtui:⁊ nemi illoꝝ muliẽs
aliqꝗ dixerũt:ſed vba angeli cuʒ eis loqntis aplis dixerũt.

v ¶Et ecce ie.occur.illis reuertẽtibꝰ.ſ.de monumẽto anqy-

venirẽt ad aplos. x ¶ Ill dicẽs auete.vbũ ẽ cõſolatoꝛiuʒ.
y¶ Ule aut acceſſerũt ⁊ tenuerũt pedesei. ex peuotioe ey.
3 ( Et adoꝛauerũt eũ.adoꝛatioe latrie. a ¶ EKsratt ill no
lite timẽ. h dicit ad earũ ꝑfectã ↄſolationẽ:qꝛ timoꝛ ꝗ iua/
ſerat eaſ ex aſpectu angeli:adhuc nõ totalr receſſerat ab eij.

3

—

¶Eudãgelium

eos amicabilius nominds ſolitoꝛvt ſerurt Zeretlar a cum
7 nõ timeãt accedere:ppter hoc ꝙ reliquerat euʒ in lua ca deei ſ .
ph gies incredulus: ⁊ hec patent ex pꝛecedentibus. o ¶ Et
acce.ieſus locu.eſt eis:ad certificanduʒ eos q dubitabãt

ptione. c¶ Que cum audiſſent. Dic declarat reſurrectio
xp̃i pꝑ teſtimoniũ cuſtoduʒ qͥ vt dẽ hic: ð ¶ Uenerũt in ci

uitateʒ. de ſepulchꝛo xpᷣi qð erat aliqntulũ extra hierimn vt

dicitur iohis. xir.
e ¶ Et nunci.pꝛin.

ſacer. a quib'erãt p bunt. Quẽ cuʒ audiſſẽt: ec

ſiti ad cuſtodiendum cequidã de cuſtodibus vẽé
ſepulchꝛum chꝛiſti· neruüt in ciuitatem èt nunci

f¶ Oia ã lacta ſue
rant.ſ.xpᷣi reſurrecti
onẽ:⁊ angeli terribi/
bilem apparitionez.
g ¶ Et cogregati cuz
ſeni.conſi.acce.pecu.
co.dede.mili.⁊c᷑. iſtõ
mendaciuʒ militum
emerunt care qð ad/
huc tenet iudeos ĩ er
roꝛe.vnde ſequit᷑ po-
ſtea: h ¶ Et diuul/½
gatuz eſt vbuʒ. tanqꝓ
verum qð tñ erat fa ½
ſuʒ apud iudeoſ vſq;ʒ
in hodiernũ diem.
i ¶ Undecim aũt di.
Hic ponit᷑ reſurrecti
onis manifeſtate di ½
uulgatio:⁊ è qqntum —M
ac chꝛiſti diſcipulos:2? qᷓntuʒ ad omnes bylogeti Euntef 5
In pꝛima ergo parte dicit ſic: i ¶ Undecim ergo diſcipli.
qꝛ iudas erat moꝛtuus:vt viſum eſt ca.pꝛece. k ¶

