ſua:qð pʒ qꝛ quantũcũq; aliquis ſolicitetur de augmẽę

tatioe ſua nõ pot addere ad ſtatura ſuã cubitũ vnum:
cũ veſtimẽtũ ↄpetat ma vel min hoi ſᷣm quatitatẽ

coꝛpoꝛalẽ: æ quãtitas dat ei ſine ſe olicitudie ſua:p conſe
quẽs ⁊ veſtimentũ ↄueniẽs abſq; ſolicitudine ſupfluu.

Et hoc eſt quod cocludit iterrogatiue: Et de veſtimen-
tis ⁊c. Secũdũ exemplũ accipit ex eo qð ẽ extra hoiem

.ſ. ex terre naſcentib: quod ponit: cũ dicit: k Coſide
rate lilia ⁊c ſt ine ſolicitudine eoꝝ:a ſᷣm quãtitatẽ ſuĩẽña
deo atiunt pprer s dicit: ¶ Nõ laboꝛãt. ſ.ad o-

nandũ ſe: m (Ileq; nẽt.i. filat ad facienduʒ ſibi veſti
mentũ: ⁊ tñ optie veſtiunt qð ꝓbat: n ¶ Om nec ſalo
mon ⁊c̃.i.licet fuerit rex potentiſſin :vt pʒ.iij.reg tũ

nõ fuit ita bñ veſtit:qꝛ licet ars imitet᷑ natura: tů ope⸗
ra artis nõ aſſequunt᷑ pfectionẽ opeꝝ nature:⁊ ideo tin

*

oꝛẽ ita viridẽ ſicut na

tura in terrenaſcentib': ex hoc igit᷑ cludit ꝙ deus ſuf⸗

ficient veſtiet hominè abſq; ſolicitudine ſupflua: ꝓpter
qð dicit: o
¶ Et cras in clibanũ mittit.i.i futuro ponet iĩ furno:
ipulis ? talibus ad
n. Uel aliter cliban accipit H ꝓ acer/

veſtit. fenũ. Ißzʒ ſine ſolicitudine ſua. r uatomag

voj modice fiði.ſ.ſine ſolicitudie ſuꝑflua. Uocat eoj qͥ

nimij ſolicitat᷑ de talibmodice fidei:qꝛ ex defectu fidei
ꝓcedit tal ſolicitudo ſuꝑflua:ñ ãt ſolicitudo rõabilij⁊
moderata:ſʒ mag icludit qꝛ ſicut natura auiũ ẽ pꝛedi-

cto mõ viuẽ ⁊ terrenaſcentiũ creſcẽ:ſic natura hois eſt
viuẽ ſᷣm dictamẽ recte rõis:ad qð ſequit᷑ ißm debẽ ſoli

citari ſolicitudine moderata ad qrẽdu ea q̃ ñ dedit ſibi

natura:vt veſtes ⁊ arma ⁊ ſimilia:vt pᷣdictũẽ. a¶ Nlo

lite ergo ſoliciti eſſe. Hic excludit ſolicitudinem ſuꝑflu

am p rõnes duas: ſecunda poit: ibi Nolite . Pꝛima ac
cipitur ex ꝑte diuine puidetie. Ad cui euidẽtiã ↄſider?s
dum ꝓꝙ aliqui dixerunt pꝛouidentiam diuinam eſſe

lia facta ſunt pio

leni fenũ agri qð hodie.i:in pꝛeſenti.

—

(MWatthei vij.

tatũ circa ſupioꝛa ⁊ ñ circa act humanos: q̊ pſõa di pot iudicare malũ de pxio mltiplicit. Uno mõ ex eutdẽtia
iob. xxij. Circa cardies celi pambulat nec nr̃a ↄſiderat. fci: cũ aliqs iudicat aliq̃ʒ homicida:qꝛ vidit eũ iterficẽ ho/
Et ex h dicebat ꝙ hõ circa cana du⸗ debebat mul/minẽ: ⁊ h nullũ ẽ pctm. Alio mõ ex ſignij euidẽtibꝰ:vt ſi a⸗
tũ ſolicitari:⁊ hẽ qð dicit: c ¶ Hec.n.oia gẽtej iqrũt. liq iudicet aliquẽ foꝛnicatoꝛẽ: qꝛ vidit eũ cũ aliqᷓ: nudũ cũ
ꝛi.gẽtiles diuinã puidẽtiã circa ac humanos negãtes: nuda:ſolũ cũ ſola:⁊ hſimilit nullũ ẽ pctm.ꝭꝰ mò ex ſignis

= — — — —

——¶ —
X

—

— — - w— —

circa talia imode leuib: et ĩ h iudicio
rate ſolicitant᷑: ſʒ triplex ẽ grac'. Pꝛi⸗

vos nolite ſicdi quᷣid mãducabim:aut qd
cere b ¶Quid bibem: aut quo opiemur.

me gansoebeat heẽc.n.oĩa gẽteſ iqrũt. Scit

hõ ſolicitari mo .n.pẽ vꝛ qꝛ his oib idigen.
derate:ſʒ itẽdit ex Querite ergo pᷣmũ regnuʒ

cludere ſolicitudi dei ⁊ iuſticiã e: c᷑t hec oĩa
adijcient᷑ vob. Nolitẽ ergo

nẽ odeatas qᷓ
ꝓcedit ex gẽtiliuʒ er. Li
erroꝛe: io ſequit: ſoliciti eẽ ĩ craſtinũ.Crãaſti

d ¶ Scit.n. paꝭ nuſ.n. dies ſolicit᷑ erit ſibi

vẽ. i. oluia puidẽiſpſi. Suffiẽ ðl malicia ſi
aſeendit a Alitẽ Kianea.
nima: 1 ons ci R ſi iudicabimini: no
ca ea q̃ ſut homi ne lite ↄdẽnare ⁊ nõ ↄdẽnabi

ceſſaria:ꝛ ſic fuis mini. In quo.n.iudicio iu

tib' ſibi talia ſu· x j dicabirmmini: 1
ſecrsrer miniſtra⸗ dicauerii iudicabimini:⁊ ĩ
bit: pꝑ qð conclu

„ —

dit: e ¶ Querite pmũ regnũ dei.i.ſpũalia bõa:⁊ qꝛ

q̃ mẽſura mẽſi fuerit reme mẽ qñ leuib'ſignisa⸗
tiet᷑ vob. Quid ãt vides fe/ aio oubitar- elcipit 8
ſtucã ĩ culo fris tui:t tra bonitate fratris: ahb
arE 148 , Ppctm veniale eſt: qꝛ p
bẽi oclo tuo ñ vides: Aut cedit ex humana ifir
quõ did fri tuo:frat᷑ ſine eij mitate:⁊ hPnõ vocaft᷑
ciã feſtucã ð oclo tuo:⁊ ec incigi ppie ſʒ ſuſpi
cetrabs ẽioclo o: Hy qad ertaliv⸗ ſtonis ie⸗
pocriua eijc pᷣmũ trabẽ de miter tenet ĩ aio ꝙ fr
oclo tuo:⁊ tũc videb eijcẽ ſit malus: ⁊ h ppꝛie
feſtucã ð oclo fris tui. Nò/ nckcinaꝛ ilciu
—. Ee . voꝛtat firm :·
lite ſcm̃ dar cãib:neq; mit hoc ẽ pctm̃ moꝛta-
tat margaitas v'as an poꝛ le:ſi malu qð iudicat
coſ:nẽ foꝛte ↄclcẽt eaſ pedi defre ex leuib' ſignis
bſuiſ t ces ↄuͦſi dirũpͤt ſit en tuelinona.
vos. Petie ⁊ dabü vob tale eſt qõ oriat chari
cto mõ iudicet frẽm ẽ ↄ charitatẽ fraternã:ʒ gradus ẽ qñũ

pᷣmum frelatiue dẽ ad ſecũdu:pʒ ꝙ ñ excludit ſolicitudi ex leuib' ſignij nõ ſolũ pᷣdicto mo iudicat ſʒ et ꝓcedit ad pu

nẽ oĩno circa neceſſaria vite:ſʒ ondit ꝙ hõ pꝛicipalit oʒ
de ſpũalib ſolicitari:⁊ ſecũdo de tpalibꝰ: g ſbdit᷑:
ſoli

i ¶ Et hec oia adiciẽt vobis.ſuppoſita tñ ſolicitudine

debito mo habita: vt dictũ ẽ. g ¶ ſolite ? cc. H̊ ponit᷑
ſecũda rõ ad h:⁊ accipit᷑ ex tpis

bet negocio reqrit᷑ tᷣs debitũ ad h ꝙ bñ fiat:qꝛ ↄditio

tpꝑis ẽ qdã circũſtãtia act debiti: igit cuilibet ſolitudini
ad h ꝙ ſit debito mõ oꝛdinata:reqrit tpᷣj debitũ vt im e: ſʒ ey
minẽte meſſe ẽ t̃s debitũ ſolicitudinis circa fruges col do charitatis icipit a ſeipſo. Aduertẽdũ tn ꝙ crimia argu⸗

ligẽdas:⁊ iminẽte vindemia ẽ tpᷣs ſolicitudinis vinde/

miaꝝ:⁊ ioõ ſi alids pᷣoccuparet tpᷣs ſolicitudinis vinde/

mie:de ipſa ſolicit in tpe meſſis:eẽt ioꝛdinata ſolicitu/

do ex parte tpis: qo faciüt illi ꝗ ſũt imoderate ⁊ ſuper/
flue ſoliciti: ⁊ h ẽ qð phibet dicẽs: ꝗ ¶ Nolite ſoliciti
eẽ ĩ craſtinũ.i.i futuꝝ:ſolicitudinẽ.i.ſuturo tꝑi debitã i
oꝛdinate poccupando: . n. craſtinũ aliqñ accipiat᷑ pꝛo

futuro patet ioſue.xxij.Cras dicẽt filij vꝛi filijs nris ⁊c.
i.ĩ poſterũ tpᷣs.Seqt᷑: h ¶ Craſtin.n. dies ⁊c.i.tẽp

futuꝝ habebit ſolicitudinẽ ſibi ↄgruam ⁊ debita:ſicut
pʒ ꝙ ex variatioe tpis occurrũt varia fiẽda:de quibxho⸗

mines debẽt tũc ſolicitari:iõ ſubdit: i ufficit diei

malicia ſua.i.cuilibet tpi ſolicitudo ſua:q qdeʒ ſolicitu
do dẽ malicia:qꝛ eſt quoddã malũ pene:i ſtatu.n.inno
cẽtie ñ

idiguiſſet hõ tali ſolicitudie. ¶ Ca. VI.
Mllite iudicare.hic chꝛiſt regulat affectũ hoĩs

nai L ua
cãch:ſecũ

qꝛ pmo oñdit ꝙ pxim nõ ẽ temerarie iudi/
oꝙ hõ ñ ẽ temerarie arguẽch: ibi Quid vi/

*

irca pximũ: et pmo reſpectu mali:ſecũdo re ce: 7 occiſio mi
ſpectu bõi:ibi Nolite ſanctũ dare canibꝰ. Pꝛi hoc ẽ qð dicit k ¶ e foꝛte oculcẽt ea pedibꝰ ſuis.videlic,ʒ

nitionẽ fratris:ſicut de fctõ ⁊ h ẽ graup: qꝛ no ẽ ſolũ cotra
charitatẽ ſʒ ẽt cõtra iuſticie equitatẽ:⁊ de talib itelligit ver
bũ pᷣdictũ: Nolite iudicare ꝛc. b ¶ In qͥ.n. iudicio iudica
ueritis iudicabimini.i.ſᷣm menſura temeritatis i iudicãado
malũ de fratre:ſᷣm h' erit vidicta pene. c ( Quid autem
vides feſtucã. Hic oñdit ꝙ ꝓximẽnõ eſt teme arguẽd. Poc
aũt ↄtigit qñ ille ꝗͥᷓ arguit ẽ i ↄſimilib culpis vel maioꝛibꝰ:
qꝛ talis coꝛꝛectio nñ ꝓcedit a charitate:ſʒ ex pᷣſũptiõe:qꝛ oꝛ

tis: aut ſũt publica:aut occulta.ſi publica peccat dupliciter
arguẽdo:pctõ.ſ.pᷣſũptiõis:⁊ pctõ ſcandali.ſi aüt ſint occul⸗
ta tũc peccat pmo mõ tatũ.Si tñ iſte qͥ arguit pᷣmo penite-
at ⁊ poſtea fratrem humiliter arguat:non peccat: dicit er
go: c ¶ Quid aũt vides feſtucaʒ.i.pctm minus. d ¶
oculo fratris tui.i.in conuerſatione ⁊ conſcientia eius.
e ¶ Et trabem.i.maius peccatũ. f¶ In oculo tuo.i.in te
ipſo non conſideras. Trabs enim eſt adulterium reſpectu
foꝛnicationis ſimplicis:⁊ ſic de aljs. g ¶ Aut quomodo
dicis fratri ⁊c.hoc dicũt mali pᷣdicatoꝛes ⁊ mali ſacerdote,
qͥ ſũt irretiti maioꝛib pctis:q illi qͥs volũt coꝛꝛigẽ. hEi
ce pmũ ⁊c̃.qꝛ h̊ ẽ oꝛdo charitat: a ſeipſo icipiat. i¶¶ lI1o
lite ſctm̃ dare canib h̊ regulat affectũ hois ad ꝓximũ re
ſpectu bõi oferẽdi:qꝛ malis hoibꝰ i pctõ obſtinatis ex affe⸗
ctione carnali ñ ſũt ſacramẽta miſtrada:vel ſecreta fidei re
uelãda ĩfidelib'obſtinat:qꝛ ex pᷣdictis ſedt᷑ ↄtẽptſacramen
toꝝ eccleſie:⁊ deriſio fidei catholice: ⁊ occiſio miſtroꝝ: et

diuina ſacramẽta:vel fidei ſecreta:q dicũt hic margarite p/
pter eoꝝ pᷣcioſitatẽ: ⁊ pctoꝛes dicũt᷑ poꝛci ꝓpi eoꝛum imn/
diciã. I¶ Et canes.i. obſtinati ifideles. m ¶ Dirumpaãt

des feſtucã. Circa pᷣmũ aduertẽdũ ꝙ iudiciũ vno mõ ẽ 1Etcar
i lcied deiet ad iudicẽ ſeclarẽ: vel eccliaſticũ:⁊ de vos:h ẽ iterficiat. n ¶ P

de vos: he iterficiãt. n ¶ Petite 1 dabit. p q ſaluatoꝛ dedit
. o moõ accipit iudiciũ ꝓut alids aliqbꝰ ſi legẽ euãgelicã:h oñdit eã obſeruabilẽ. hec.n.ẽ vna deↄdi/
gnis male iudicat de ꝓxio:⁊ qꝛ iſtud vt ĩ pluribꝰ pcedit tioib legis.ſ.ꝙ ſit obſeruabil.Ad ↄſeruationẽ ipſi tria faꝰ

„

ex mala affectioe:qꝛ qͥ male afficit ad zli uẽ:male inter ciũt: iploꝛatio diui auxilij:cõatliberi arbitrij:euitatõ ma

pᷣtat᷑ facta eo:⁊ hoc ꝓhibet dicẽs: a Nolite iudicie
⁊ ñ iudicabimi.i.vt ñ ĩcurratis pctm̃ moꝛtale:pꝑ qð ſui

.„

digni iiudiciopdenari. d tellecru bub ſciẽdi alich

li ↄſoꝛtij: ⁊ io iſta tria põit ꝑ oꝛdinẽ:ſcòm põit:ibi Intrate
Psnl poꝛtã:tertiũ: ibi Attẽdite a falſis pphiis.Dꝛia ad/
hug in duas: quia pꝛimo oſtendit quid requirit ad hoc ꝙ

äl

¶ Euangelium

ſ
oꝛo ſit exaudibilis ex pte oꝛonis: ſcõo ex pte ipſi boꝛantis: gnoſcãl: 1ñ poſſůt codſci ex appẽtia exterioꝛi: iõ ſpdit .
ibi Oia ;. Circa pᷣmũ ſciẽdũ q; oꝛo ẽ exau ibilis trib' cur vñ debeat cognoſci.ſ.ab opibꝰ:ppꝑ qð dic: A fructibus e
rẽtibꝰ. Pꝛimũ ẽ ꝙ ſit pia.i.de ptinẽtibꝰ ad ſalutẽ. ſecũdũ ẽ eoꝝ. Seqᷣt. d ¶ Ois arboꝛ boa c. Arboꝛ boa dẽ hic HD
ſit pſeuerãs.i.nõ iterrupta p aliqd oꝛoni ↄꝛiũ: qꝛ nõ ceſ hõ habẽs volũtatẽ bonã ⁊ tal vt ſic ſp facit op bonuʒ.
l oꝛare qui nõ ceſſat bñſacẽ. tertiu ẽ ; oꝛet ꝓ ſe: qꝛ licʒ ali Et ſilr arboꝛ mala ẽ hõ habẽs malã volũtatẽ: ⁊ iſte ſpꝑꝰ
qs pie ⁊ pleuerãt oꝛet facit malũ actuʒ: .
ꝓ alio: tñ effect oꝛo/- „ „ „ ſic. n. ſedẽs inctü .
nis poſſet ĩpediri ꝑp qritẽ ⁊ ĩuẽietiſ:puͦlſate tapi veſtimẽtis ouiũ:lĩtriſec ãt ſeaanns Horan⸗ n
malldi ſli g uα et vob. Oie. n q petit acci ſit lupirapaces. A fuc, 2 olto iala eſt: ,
nturrecter ſeunt exau pit:⁊ ꝗ qrit iuẽit:⁊ pulſati a eoꝝ cognoſcetis eos. Nũ/ qr ſeqret ſede⸗ dn
dit. Et h'ẽ qo notati piet. Auͦt gs ẽ ex vob bõ qd colligũut de ſpinis vuaſ: ret ? aͤbularet ſil
trib vbis bic poſitis. quẽ ſi petierit filſupaneʒ: aut ð tribul ſic Sic diſ ar i ſenſu tñ dinilo⸗ 6S
¶erite ul pbit. nügd lapidem poꝛiget ei: boꝛ bõa fiuct bonos facit: veracr e e⸗ l⸗
ter. p Pollate r Ausſi piſcẽ petierit: nügd mala aũt arboꝛ malos fſru bulare:ſic habẽj ſet
aperick vobis. Exa Ppẽtẽ poniget ei: Si ergo ctuſ facit. Mõ põt ãt arboꝛ bonã volũtatem gi
pz lot de oꝛone ſa vos cũ ſitis malinoſtiſ bo mala bonos fructus facẽe: düretinet es: no iuiil
ca ecbviett cr. na data dase filiſs vꝛis: q;neqʒ arboꝛ bõa maloſ fru⸗ bar inglent⸗ NR
periet vobij. qꝛ iſtjÿ to magiſ pat᷑ veſter ꝗ ĩ celẽ cctus facẽ. Ois ùrboꝛ q̃ nõ taij reqrũtur oẽst
trib'ocurrẽtibꝰ ſempꝑ , C „ A OOH tatl reqrũtur oẽs N—1
exaudit: iõ ſubditur: dabit bõa petẽtib ſe. Oia fac fruciũ bonũ excidet᷑: et ¶circũſtatie bone. l
Omnis enim ꝗ petit·¶ qᷣcũq; vultiſ vt faciãt vo ĩ ignẽ mittet. Igit ex fructi ¶hõ iñ habẽs bo. .
See ur bis hoies:⁊ voſ facite illiſ: beeoxꝝ cognoſcet eoſ.Nõ Beresnnc ce R
Ubi declarat᷑ qð di⸗ Nec eſt.n. lex ? phe . In ds g die mihi vned ne in ſic male agẽ: ⁊ ppꝑ un.
ctũ ẽ ꝑ exẽplũ: qꝛ bo- trate p anguſtã poꝛtã:qꝛ la trabit ĩ ĩgnũ celoꝛũ: ſ qui hoc ſubditur cec
mies q tã ꝓni ſut ad ta poꝛta ſpacioſ⸗ a via eq fac volũtatẽ pꝛis mei ꝗ ĩ ce e ¶ Ois arboꝛ q lii
malu:⸗ ſodiene ma ducit ad pditionẽ: æ multi lis ẽ: ipe ſtrabit i rgnũ celo nier⸗ ſueeit . mni
liri ſliis ſis vereei ſut q itrãt p eã. Qu gu· rũ. Multi dicet mihi ĩilla morte: qn a vira
q mito foꝛtp: S fia poꝛta ⁊ arta via ẽ ꝗq duẽ die dñe dñe ſinẽ ĩ noĩe tuo ſ̃ſenti ſeparabit.
vĩ qi celis ẽ. q ex na ad vitã: ⁊ pauci ſũt q iueni ꝓphauimus:et innoietuo f ¶Et in ignem un
tn. ſua⸗ bon Peſſe⸗ unt eã. Attendite a falſis ꝓ demonia eitcimus:et i iuo mktierl glche . i
perennible gam phetis qui veniũt ad vos i noic prutcs multas fecim: Qus talis arboi
Soris. Saass, ———Pot qs5 repetit⸗ uit
Pic oñdit᷑ p qd oꝛo ẽ exaudibilis a pteoꝛãtis:qð fit qñ iu· ¶ Igit᷑ a fructib eoꝛum ?⁊c. g ¶ Mõ omnis ꝗ dicit. Oſtẽ e
e il eted⸗ alteri qð ſibi vult fieri:⁊ he ẽ quod dici: ſo quid reqrit᷑ ad legis ipletionẽ:oſtẽdit cõſequen ꝙ a⸗ Ne
t ¶ Oia ꝗcũq; vultis ⁊c᷑. oĩa.n. pᷣcepta oꝛdinãtia hoieʒ ad lia nõ ſufficiut ſine iſtis ad ſalutẽ: qꝛ ĩter alia illa q vidẽ
Prini no ſũt niſi qdã ↄcluſiões deriuate ex iſto pncipio: tur magis ſufficẽ ad hoc ẽ confeſſio fidei: vel operatio rt
iẽ ĩ ſpeculatiuis By bncipiuz: De qlibet affirmatio vł nega miraculoꝛum:vel pꝛophetia:vel iſta coniũcta ſumul: ?
tio. ſe hʒ ad oia qᷓ ſequũt ex ipſo: Et pꝑ hſbdit: „er tamen nõ ſufficiunt. (õfeſſio.n. fidei ſine operibnõ ſuf
c.n.lex ⁊ ꝓphe:Intrate ꝑ anguſtã. Hic põit᷑ ſcõm qð reqrit ficit:quia talis fides moꝛtua ẽ᷑: vt dicit iacobi.ij. Et h
ad legis euagelice impletionẽ.ſ. liberi arbitrij conat:qꝛ lex eſt quod dicit. ꝗq ¶Mon omnijq dicit mihi:oñe oſ⸗e . 3
dat de actib' vtutũ: ⁊ maxie lex euãgelica q ẽ pfectiſſima: ⁊c̃.confitendo fidem catholicam:niſi aſſint opera:iðo ſe

vr'aũt ẽ circa bonũ ⁊ difficile:⁊ iõ ad ipletione eð requiritł ſubdit᷑: h 4 Sʒ ꝗ facit volũtatẽ ⁊c. Siliter ꝓphetia
conat hois:⁊ hoc deſignat᷑:cũ dĩ: x et uer anguſtã noõ ſufficit ad ſalutẽ:qꝛ aliqñ dat᷑ malis hoibꝰ:ſic ipᷣi ba
poꝛtã. qꝛ lex euãgelica ẽ poꝛta irraãdi ad gliam. Dẽ aũt ãgu/ laã:vt pʒ numeri.xxiiij.et iõ dicit: i ¶ Mlii dicẽt mi
ſta pp artitudinẽ virtutis qᷓ ↄſiſtit ĩ medio. Et jm dẽ ij. hil illa die.ſ.iudicij extremi. k ¶ None ĩ noie tuo ꝓ-
ethi. Difficile ẽ attigẽ mediũ:ſʒ facile ẽ deuẽirẽ medio:ſiẽ phetauim: Siliter nec eiectio demonũ:qꝛ aliqñ p ma
ſagittantib difficile ẽ pcutere ſignũ:ſʒ facile ẽ deuiare a ſi los hoies talia fiũt ad iuocationẽ nois chꝛiſti:ad decla
gno. Et ſic ẽ de bono virtutis:qꝛ bonũ ↄtigit vno mõ: ma/ rationẽ virtutis chꝛiſti:lʒ ipſi iuocãtes ſint mali: ſieut
lũ aũt omnifariã. Ad hy.n. ꝙ act ſit virtuoſus opoꝛtet ꝓ habet actu.xix.ꝙ quidã ifideles eiciebãt demones dicẽæ
ſit bonde genẽ ⁊ ex oĩbcircũſtãtijs qð difficile ẽ ↄcurrẽ: ſʒ do:Adiuro vos pꝑ chꝛiſtũ queʒ paul pᷣdicat. Uerũtũ
acrefficit malus ex ſingulis defectib qð facile ẽ ↄtingẽ. Et qꝛ tales idigne aſſumũt nomẽ chꝛiſti: iõ ſuꝑ ipſos ali-
hec deſignãt᷑:cũ dꝛ: yꝓ ¶ Lata ẽ poꝛta ⁊c qꝛ multi iueniũt qñ dat᷑ Rrinmadn ſicut i eodẽ ca.dicit᷑: Et hoc eſt

defectuoſi m ꝙ ſcribit᷑ eccle.p. Stultoꝝ infinitẽ numerꝰ:x? qð dẽ: I ¶ Et in noie tuo demonia ciecimus.Similit
pauci valde iueniũt virtuoſi.⁊ hoc ẽ qð ſubdit᷑: 3 uã nec miraculoꝛum operatio q ſimiliter aliquãdo p ma⸗
ãguſta ⁊c. ⁊ pʒ. a ¶ Attedite a falſij. hic poit tertiũ qð ne los fiunt ad inuocationem nominis chꝛiſti:nõ pp meri
quinit adi etionẽ legis euãgelice. . haris falſe doctrie.d. ta iuocantium: ſed ad fidei chꝛiſti confirmationem. Et
a Altte ite.i. diligẽter cauete. b ¶ A falſis pphis.i.do hoc eſt quod dicit: m ¶ Et in noie tuo virtutes mul/
ctoꝛib hereticis. ꝓpha.n. vno mõ idẽ ẽ qð ꝓlocutoꝛ: et qꝛ tas fecimus. Ratio autem oĩium pᷣdictoꝝ eſt. Quia ſüt
venenũ nõ ꝓpinat niſi melle tinctũ:iõ ſpdit᷑ ibi: c ¶ Qui gratie gratis date:que dant᷑ pꝛincipaliter ad vtilitatezʒ
veniũt ad vos in veſtimẽtis ouium. qꝛ falſam doctrinam comunẽ eccleſie:⁊ nõ ad vtilitatem ſingularis perſoe:
palliant apparentia virtutũ: ⁊ qꝛ nõ poſſũt vitari niſi co ⁊ ideo aliquãdo per malos hoies a deo nobis dantur:

¶atthei viij.

ficut bõa elemoſyna alñ dat a bono dño mediãte ma⸗

lo ſuo: ꝓpi qð ſubdit᷑: a ¶ Et tũc ↄfiteboꝛ ⁊c noticia

ſ.appꝛobatiois:ſʒ repꝛobatioõis:ꝓpt᷑ qð ſequit: Diſcedi
te ⁊c̃. i lra: b ¶ Ois ergo q audit. Poſtq; ſalua
toꝛ poſuit legis ſue explicationẽ:⁊ oñdit eiobᷣuatioõij
poſſibilitatẽ: hic
oñt᷑ inuitat pplm

ad obſeruationẽ: &t c ↄfiteboꝛ ill:qꝛ nũq; no
qꝛ er auditõ iuti ni voſ. Diſcedite a me oẽs

Pi ſece dist ꝗ opami iiqtatẽ. Ois èrgo

dicit. b ¶ Ois q audit ?ba mea h: ? fac
Sq c i. bonoꝝ ea:aſſilłabit᷑ viro ſapieti qui

opuũ oſtruction?. eædificauitdomũ ſuã ſup pe

cGupꝛa petra.
i.chꝛiſtũ. tal eni
facit opa boa de

trã: t deſcẽdit pluuia t ve⸗
nerũt flumia:&t flauer̃t vẽti

genẽ ⁊ recta inten èt irruerũt ĩ domuʒ illã t ñ
erjdn reqrũ cecidit. Fũdata.n. erat ſup
len

ipletioneʒ

ice? betraʒ. Et òĩs ꝗ audit p̈ba

Et deſcendit Mea hec:⁊ nõ fac̃ ea: ſimiliſ

pluuia.i. tẽptat? erit viro ſtulto ꝗ edificauit

carnalis laſceiuie. domũ ſuãſuꝑ harenã:lt ð
e ¶ Et venert flu

AEr vene ſcẽdit pluuia ⁊ venerũt flu/
mnaien, mia ⁊ flaueft venti ⁊ irrue
flauertvẽti. vaita rũt ĩ domuʒ illã:⁊ cecidit:
1j ⁊ ſupbie. AEt et fuit ruina eius magna.
iruert ĩ vomu i Etx factuʒ ẽ cũ ↄſummafſet

lã.p ipõtũitatẽ tẽ
tationũ. h¶ gEt
ñ cecidit.a ſtabili H

tate.ſ.vtutij.uir ſpdit: cũ dẽ. Fũdata. n. erat c. a p
oppoſitũ. i ¶ Oisq audit ⁊c.i.ſup mobile fundamẽ
tũ:qð facit oĩs qꝗᷓ intetõnẽ ſuã poit ſupꝛa liõ q; ſupꝛa
ipᷣm deũ:qꝛ ois creata mutabilẽ. K r veſcddit plu

uia ⁊c. pʒ ex pdict: Seqt: l ¶ Et fuit ruia ⁊c qꝛ pꝛi⸗

mo ruit i foueã clpe: ⁊ pea ĩ ſoueã gehẽne:q̃ ruia ẽ ma
gna:qꝛ irreparabilis oino. m ¶ Et factũ ẽ. Hic ponit
ↄcluſio oĩum pᷣcedẽtiũ:vbi onñdit᷑ eminẽtia doctrie chꝛi
ſti ꝑ hoc qð di: n ¶ Admirabãt᷑ turbe ⁊c] qꝛ vt patʒ
ex pdictis docebat eminẽtiſſimas virtutes:⁊ ipfectiõeʒ

legis ſupplebat: ⁊ nõ ſolũ terrena bõa ſʒ celeſtia pmitte

dackrina ẽt ſuã mirabiliter ↄfirmabat: pt qð dẽ:
rat d

bat.
oUg cẽs ćlSic aũt nõ docebãt iudeoꝝ periti
ſ.ſcribe ⁊ phariſei. .

. ʒ aũt öſcẽdiſſet. Lege data hic ↄñi ponitur
leiↄfirmatio ꝑ miracula ĩ hoc.c.⁊ ſequẽti:⁊ ẽ
ſimilis pceſſus i vtroq;. Sʒ ĩ hoc.c.pncipalit᷑
ponuũt᷑qdã miracla ad oↄfirmationẽ euãgelice legis. In
ſeqnti vo ponũt᷑ qdã miracla ad ðclarationẽ deitatj ipᷣi
u legiſlator:ibi Et aſcẽdẽ ieſꝰ. In hg.c.ſic pcedit.Qꝛ
pᷣmo euãgeliſta deſcribit q̃dã miracła ad credẽtiũ voca

tonẽ: q̃dã miracła ad vocatoꝝ ↄfirmationẽ:ibi Et a
me⸗2 22

eo. Pꝛia i duas:qꝛ pꝛio poit᷑ miracloꝝ oꝑatio:

Y. qͥꝛũdam ad fidẽ chꝛiſti conuerſio: ibi Uidens ieſus

turbas. Pꝛima in tres: qꝛ pꝛimo deſcribitur curatio

lepꝛoſi:et ſecundo paralitici: ibi Cum autem introiſſet

capharnaum: tertio laboꝛantis caloꝛe febꝛili:ibi Et cũ
veniſſet ieſus. Pꝛima in duas:qꝛ pꝛimo ponitur cura⸗

rio lepꝛoſi:ſecundo miraculi manifeſtatio: ibi Et ait il⸗
li ieſus. Ad euidentiam dicendoꝛũ ↄſiderandum du

plex eſt voctrina:quedam que non excedit facultatem
intellectus humani: a iſta debet per rationes omõſtra
ſtratiuas ↄfirmari.Alia eſt doctrina excedẽs facultatẽ.

humanã: ⁊ ideo nõ poteſt cfirmari p rationẽ euidentem:
Pꝓpi quod opoꝛtet ꝙ confirmet᷑ ꝑ opera diuine virtutis o⸗
ſtenſiua:qꝛ cum deus nõ poſſit eſſe teſtis falſitatis: ſi talia :
ducunt ad confirmationẽ alicuius doctrine:ſequit᷑ eam in⸗
fallibilẽ veritatẽ continere.Lalis aũt eſt doctrina euangeli
ca:⁊ ideo eiꝰ cõfirma
” tio facta eſt per mira
ieſus ᷣba hec:admiraban cula: Et hocẽ quod
turbe ſup doctrinaʒ eius. dicit: a ¶ Cum aut

Erãt.n docẽs eos ſicut ptã deſcendiſſet ieſus de

monte. in quo legem
euangelicim pmul-
gauerat. b ecu⸗

teʒ hñs l⁊ nõ ſicut ſcribe eo
rum ⁊ phariſei. ¶ VIII.

Am aäutẽ deſcẽgiſſet te ſunt eum turbe ⁊c.
NAeſus de möte Necute aligui ſequebank
— 10
ſüt enz turbe multe: ecce pter ſ. marten ſt nenh
lepꝛoſus veniẽs adoꝛabat ctrine: aliqui autẽ ex

euz dicẽs. Dñè ſi vis poteſ ¶curioſitate vt vide⸗

memüdare Biörtenden⸗ mnenicaalt zae
ihhus manũ: tetigit eum di ei inſidiarentut ſicut
cens: Nolo. Mũdate. Et ppariſei: aliqui vr
ↄſeſtim mũdata ẽ lepꝛa eiꝰ. ab eo curarentur ſiẽ
Et git illi ieſus: Aidẽ nemi infirmi. De quibuse
e e i Side rat iſte de quo ſequi⸗
ni dixeris:ſʒ vàde oñde te mur: c¶ DBomineſi
. 9 — „ „ „ „
ſacerdotibł offer mun tuũ vis. vbi ↄfitet eiuj po
qð pᷣcepit moxyſeſi teſtimo tentiam in huo apna
ſ iſſug N B= itraiſſff- uius lepꝛoſi fi⸗
niuʒ illis. Cuʒ autẽ itroiſſy der huius lep Käſe⸗
cuta ẽ ei curatio: vñ
ffffſaRFbditur: d(Et ex
tedẽs ieſꝰ manũ ⁊c᷑. icet ãt poſſʒ curaf ſolo vbo tñ appo⸗
ſuit manũ qꝛ hũanitas chꝛiſti erat q̃ſi oꝛganũ ſeu iſtrʒ ipᷣiꝰ
diuinitat: Et iõ ſicut artifex mediãte iſtro bart ic virt di
uina i chꝛiſto ꝑ applicationẽ humanitatis aliqua faciebat:
vt eã roniunctã diuinitati declararet. Sʒ querit᷑ hic:quare
tetigit lepꝛoſũ:cũ hoc ect i lege phibitũ? Dicẽdũ ꝙ no erat
hibitũ lepꝛoſu tangere ei qui ex tactu ſuo poterat curare:
icut helyas ⁊ helyſeus nõ fecerũt contra legẽ tãgẽdo moꝛ⸗

tuum ad reſuſcitãdũ:vt habet᷑.iij reg.xvij.⁊. iiij. reg. iiij.

e ¶ Et ait. DPic ponit miraculi manifeſtatio qᷓ facta ẽ oꝛdi/

nate. Scriptũ eni erat in lege leui·xiiij Q mundat a lepꝛa
nõ debebat reſtitui ad comunem habitationẽ hominum:

niſi pus iudicaret᷑ mũdat p ſacerdoi iudiciũ:2 féa oblatõe

dño ꝓ epmũdatioe.Et io ieſus ait illi: f ¶ Uide nemini di
xer.ſ.añq ea qͥ ſcripta ſũt i lege ↄpleuer:pcepta.n.cerimo⸗
nialia habuerũt curſũ ſuũ vſq; ad chꝛiſti paſſõnẽ:vt ſupꝛa
viſũ ẽ. Et iõ vſq; tũc chriſt ea obſeruauit:vt pʒĩ ſua circũ⸗
ciſiõe ⁊ ea obpuare alijs pcepit:vt pʒ ĩ h lepꝛoſo:cui dixit:
g¶ Uade oñde te ſacerdotibꝰc. ꝑ h ẽt figurabat᷑ ꝙ pctõoꝛ
q ꝑ lepꝛoſũ figurat᷑:lʒ ſit mũdar a lepꝛa pcti ꝑ ↄtritionem:
tamen adhuc tenetur ſeoſtẽdere ſacerdoti per confeſſionẽ.
Qual aũt erat oblatio lepꝛoſi mũdati ĩ lege:hẽt leui.· xiiij.
⁊ ibi debʒ expoi. h WKait itroiſſet capharnaũ. Hic po
nit ſcõm miraculũ.ſ.curatio paralytici. Et diuidit ĩ duaſ p
tes:qꝛ pꝛimo deſcribit hu cẽturionis fides ⁊ deuotio:ſcõo
ex hoc ifert ↄcluſio:ibi Audiẽs aũt ieſus. Circa pᷣmũ aduer
tẽdũ ꝙ iſte cẽturio ad cuſ pᷣces ſeru ei curat᷑ eſt:nõ erat iu
deus:ſʒ gẽtilis ibi poſit a romanis ad cuſtodiã pᷣncipal ci⸗
uitat galilee.ſ.capharnaũ:qꝛ tota illa terra erat ſpᷣdita ro
manis:pꝑꝑ qð iudei coꝛã pilato dixerũt:ñ hẽmregẽ niſi ce
ſarẽ.Et iõ qꝛ ieſus erat iude:ipſe ñ vẽit ad eũ i pſona ppa:
reputãs ſe idignũ ad hoc ipetrãdũ: ſʒ miſit ad ieſum pꝛin
cipes iudeoꝛum:vt di lu.vij.yvt ꝑ eos curationem ſerui ſui

Sa

*
7

AnH —c —üD ſ. .
.4 Ga kes pera
ees des 1 SWwSY.. .

g

29

RbAanft itermedios: ⁊ ſic ẽ itelligẽdũ quod

facili ipetraret: ⁊ qꝛ aõ p amicos facim uodãmõ pꝑ noſ-
ipos facim: i matthe dicit euʒ veniſſe ad Jeſũ: nõ qꝛip.

A]MB —

dĩ hic: i ¶Acceſſit ad eũ cẽturio.ſ. ꝑ amicos. Dĩ aut cen-
turio:qꝛ hebat cẽtũ hoies ĩ armis ſub ſe: ad cuſtodiã illius
terre:ne foꝛte vellent
3 romãos rebellare.
Iſte cẽturio auditij
chꝛiſti miraculis fir-
mit᷑ credidit ꝙ pote/-

capharnaũ acceſſit ad euʒ
cẽturio:rogãs eũ ⁊ dicẽs:
dñe: puer me iacet ĩ domo

niorae Lelckca palytic: æ male toꝛqf. Eta-
rus:vt dr lu.vij. ideo it illi Jeſus: Ego vẽiã ⁊ cu
de ſenelione car rabo eũ. Et rñdẽs cẽturio
age ſolirie Ache ait: Qomine nõ ſũ dignus
deuotionẽ:reſpondit Vt itres ſub tectũ meuz: ſed
eiper iternũcin: ſclʒ tantũ dic ᷣbo ⁊ ſanabitur

ego veniã. Cũ aũt eſ⸗

venia. u uer me. Nam ⁊ ego hõ
ſet in via miſit centu 5 8

ſũ ſub ptãtè ↄſtitur:hñs ſbſ

rio nũcios obuiã ei: Ere i oe
vr dicit lucas: dicen· Melmilites: ⁊ dicõ huic va⸗
tes er parte eiuu: de ⁊ vadit:⁊ alio veni et ve

nit:⁊ ſuo meo fach: ⁊ fac.

S Domine non ſuʒ
Audiẽs aũt Jeſus miratuſ

dignus. Erat enim

homo gentilis ⁊ abo ⸗ 51 1
mingbae erat iude E:? ſequẽtibſe dixit: Amẽ
is comedere ⁊ bibere dico vob:ñ iueni tãtã fidẽ ĩ
cũ gẽtilib: ⁊ etiaʒ do
moj eoꝝ itrare:vt ha

bet. actu. x. Et foꝛte iſte qui gẽtilis erat idola ĩ domo ſua
hẽbat: ⁊ iõ ex humilitate chꝛiſtũ ab igrefſu dom ſue repel
lebat dicẽs: Domine ⁊c̃. Et ex altera ꝑte firmiter credebat
lI ¶; Kãtũ dic vbo ⁊c᷑. qð ꝓbat ꝑ hoc qõ ſbdit: m
ego hõ ſũ ⁊c] i.licet hẽam aliqᷣs ſub me q mihi obeãt obe
idi iperato

E konne ſeruũ ſuũ curare poterat:ꝓpt qð dixit:

dire:tñ ſũ ſubdit maioꝛi poteſtati videlicet pᷣſi
ri:a tñ ſubditi obediũt mihi ad nutum. n ¶ Et dico huic
vade ⁊ vadit ⁊c᷑. Et ex hoc itelligit᷑ ſequẽs ↄcluſio.ſ.hec:Er
go tu qᷣ ñ es ſubiect᷑ alicui ptati:potes pᷣcipere infrmitari 7
eã eijcere ſic ſolo vbo ſeruũ meũ curare. o Audiẽs.h
ex dictis ifert q̃dã ocluſio:qꝛ ex fide hubgẽtilis ⁊ ifidelitate
iudeoꝝ ↄcludit ſaluatoꝛ vocatõnẽ Etiũ ad fidẽ:a repꝛoba
tionẽ iudeoꝛũ:⁊ hoc ẽ qð di: o ¶ eés auũt Jeſus.ſ. ver
ba cẽturiõis expᷣſſiua tate fidei. p ¶ Mirat ẽ. Sʒ gritur
qũo ĩ chꝛiſto fuit admiratio qᷓ ↄſurgit ĩ hoie ex alicuſ inco

—

„

it ſciẽtia: nec aliqd de nouo cognouit:io videt ꝙ i iᷣo ad

ℳ 5 7 — — —„ „ ₰ℳ
miratio ſm rem nõ fuit:ſʒ tãtũ ſin apparẽtia:qꝛ ad modũ
agdmirãtis ſe habuit:vt dicunt alid. Nec fuit ibi falſitas:qꝛ

hoc fuit ad deſignãdũ aliqð ven.ſ.ſidẽ cẽturõis ⁊ iſidelita
tẽ indeoꝝ. Sʒ meli dẽ ꝙ fuit ĩ ipſo vere admiratio ad oſtẽ
dendũ veritatẽ bumane nature in eo. Ald cui euidentiam
ſciẽdũ ꝙ ĩchꝛiſto ponit᷑ duplex ſciẽtia.Una diuina q ẽ eter-
na ⁊ ᷣm hãc nõ põt eẽ admiratio:qꝛ nihil cognoſcit ab eo
de nouo. Alia humana vlłcreata:⁊ hec ẽ duplex. Una vi⸗

ſiõis reꝝ ĩ vbo:qꝛ aia chꝛiſti ab inſtãti ↄceptiõis cognouit iĩ⸗

vbo oia qᷓ cognoſcit vᷣbũ noticia viſiõis. Et hec ſunt oia qᷓ
habẽt eſſe ſjm quãcũq; differẽtiã tꝑis: cuiuſmõi ſũt pñtia
pᷣterita ⁊ futura.Et ſᷣm hãc ſciẽtiã ĩ chꝛiſto nõ fuit admira
tio ſicut nec inouatio. Alia ẽ ſciẽtia ĩ chꝛiſto q co gnoſcit re
i ppo genẽ: ⁊ hec ẽ duplex. Una habitualiſ:⁊ ĩ iſta nõ ẽ aliq̃
nouitas: qꝛ ab iſtãti ↄceptiois fuit aia chꝛiſti pfecte repleta
habitiboiuʒ ſciarum. Alia expimẽtalis: ſicut alids habẽs
habitũ ſcientie per doctrinã: poſtea experit᷑ p intuitioneʒ i
effectu. Et iſto mõ i aia chꝛiſti erat aliqd de nouo cognitũ.

ab oꝛiẽte ⁊ occidẽte vẽient

az

gniti T iſoliti iſpectiõe:chꝛiſaut ab iſtãti ↄceptiõis plenus

(Euangelium

Et ſic ex iſpectõe illᷣhoc mõ ĩcogniti pꝛ poterat lipᷣo

admiratio de nouo cãri:⁊ ſic factu fuit ĩ ꝓpoſito.Sed

tur: q ¶ Et ſeqntiby ſe.i. diſcipul ſuis oixit: r Cio
ĩueni tãtã fidẽ ĩ iſrł.i.ĩ pplo iudaico:qꝛ licet aliqᷣ de iu⸗/

deis fir miter crederent. 1. diſcipuli ſui: tñ pncipales illi

pli ñ credider̃t:?-
aL „ . mltitudinẽ ab e
iſrł. Dicò aũt vob:q multi kide auerterut: vt

iferꝰ patebit. Et

⁊ recũbẽt cũ abꝛabã ⁊ iſa“ toꝛ: Amen. ideſt
ac ⁊ iacob ĩ regno celoꝛũ: fidelit. s ¶ Dico
filij aũt regni cijciẽt ĩ tene ,. aat vobi qꝛ n
fiozeg. eri ab oꝛiete ⁊ occide
bꝛas extioꝛes. Ibi crit fler te veniẽt c. quia

2 ſtridòꝛ dentiũ. Et dixit multitudo getili⸗

Jeſus centurioni: Nade: umi oiuerſis pꝑti-
⁊ ſicut credidiſti fiãt tibi. oabis exiſtẽtiũ
Et ſanatus eſt puer ex illa pdicationcapd
ſus in domum petril vidit ceperunt grfam aẽ—
ſocruům eius iacentem ⁊ ſe gliam. cFili
bꝛicitatem:⁊ tetigit manuʒ actreentiuc⸗
eius ? dimiſit eam febꝛeis &b yncipalit
2 ſurrexit ⁊ miniſtrabat miſſus ad pꝛedi
eiſ. Neſpere autem facto. cãdũ eis regni ce-

leſtis euãgelium.
v ¶ Eijcient in te
nebꝛas exterioꝛes. qꝛ reppulerũt fidẽ chꝛiſti: ⁊ ſic rema
nẽt i pctis ſuis obſtinati:? ſic eijciũt ad penas ifemni:
dicũt tenebꝛe exterioꝛes:qꝛ tenebꝛe pᷣme ſũt tenebꝛe cu
pe:alie aũt ſũt gehẽne. qrit᷑ qũo ſint ibi tenebꝛe: cuʒ
ibi ſit ignis qͥ de natura ſuaẽ lucidus: Dicẽdum ꝙ ille

7

ignis deſcribit᷑ ĩ medio terre:⁊ io fumoſus ẽ ⁊ obſcurꝰ.

Itẽ ñ lucet ad onñdẽdũ damnatis aliqd ad eoꝝ ↄſolatõ

nẽ: ſz ad eoꝝ deſolation?: io dicũt ibi eẽ tenebꝛe exterio
rej. Sequit᷑: x ¶ Oi erit

chꝛymaꝝ reſolutio ⁊ turbatio cerebꝛi ⁊ oculoꝝ: ⁊ iſta

ñ poſſũt eẽ i ſpiritib ſ⸗ eparatis: ſʒ p'reſt urrectionẽ iytuz
ad aliqd erũt ĩ hoibdamnatis: qꝛ ibi erit pdicta cere/

bꝛi ⁊ oculoꝝ turbatio: ſ ñ erit ibi lachꝛymaꝝ fluxus a

capite vł reſolutio:qꝛ ceſſante motu celi ceſſabit omis

grãtõ ⁊ coꝛꝛuptõ.Ex à pʒ vlteri ꝙ ibi erit. 4 ¶ Stri
doꝛ dẽtiũ.qꝛ nõ ipoꝛtat aliquã coꝛꝛuptione:ſʒ tatu ðo
lraoilian Seqt. ¶Et dixit Jgeſ ac.l. Pie⸗ Sic
a ¶ Fiat tibi. iĩ ſanatioe ſui tui. Unde ſedt:

tiõe ſocr petri.et pᷣmo

vẽiſſer ieſ rc. Saluatoꝛ. n. nr̃ cũ coꝛp paſſibile ad noꝰ

ſtrã ſalutẽ accepiſſet: aliqũ declinabat ad loca familia“

riũ ſibi ? deuotoꝛũ ad quietẽ habẽdã pꝰ laboꝛes:⁊ iſto
moò vẽit ad vomũ petri. d
febꝛi vc] Qð ñ potuit fieri niſi diuina virtute. Natu
ra. n. ñ opat ĩ iſtati: ⁊ iõ licet a febꝛib vtute nature poſ⸗
ſit hõ curari:ñ tũ ita ſubito ⁊ pfecte ꝙ poſſit ſtati oꝑa
S ſicut dẽ h: Et ſurrexit ⁊ mniſtrabat eis.

——

e¶ Ueſpe aũt facto. Hic ponũt ad cõfirmationẽ legis
euã gelice mita miracula iĩ generali: qꝛ audito hmiracu
lo:oẽs ꝗͥ ĩ eadẽ villa detinebãt᷑ varijs lãguoꝛibſũt chꝛi

ſto oblati ⁊ ab eo curati: ⁊ ſic adipleta ẽ ꝓphetia: Eſa.

iõ ↄcludit ſalus

fler. In fletu duo ſũt.ſ. triſti
tia animi ex q peedit fle: ⁊ jm hyfleẽ i damnatis gnã
liter tã ĩi demonibq; i hoib. Aliud ẽ ex ꝑte coꝛpis.ſ.la

Et ſa
nat'ẽ ⁊c᷑. Et cũ veniſſet. Hic põit᷑ itiũ fc eſt L
onit᷑ hoc miraculũ in ſpeciali.
Et ſecũdo ex hoc ↄcludũt᷑ mita miracula ĩ gencrali: ibi
Ueſpere aũt facto. In pma igit pte dicit ſic: c Et cũ

lidit ſocrũ ebiacẽtẽ: ?

iemit
ℳ⸗
alltore

ſtere

ſutguil
wtiſin
nztiit
Cumende
ſutpſt
unuiti
ſolini
ubunl
npnün
ſtion⸗
ſoerdc
ſurpe
gecluf
fenſenk
Grmani
Nbn
ſorfn
en
tcede
fſi

⸗
ſuſi
juille
Unnpoil
ſotpr
uin
ac.

Gc.,
etd
hei
lhin
ocio
rſeti
fuce
hriene
fülen
guipi
l
mne
lanm
E
74
t
tn

..
. 2 „ „
. .

liij. vbi di ſic: Cere languoꝛecsnfos pe tulit:1 doloꝛs de his qͥ audierãt p̃dicatõeʒ xpi: 2 viderãt miracula:ꝗᷓ erat
nsfoj ipſe poꝛtauit. Ad cuiintellectũ cõſiderãdũ:ꝙ xps ſ. criba idẽ litterat' oſiderauit ꝙ ſi eſz failiaris xpo ꝙ poſi,ʒ

4 qͥ venerat ad ſalutẽ hũani gener intm accepit ifirmita⸗ magnã pecuniã colligẽ ab his q a xpo curarent᷑ ꝑ ipſi ſug
l⸗ tes nr as inqntũ valebãt ad op nr̃e ſalut. Ad hoc autẽ geſtionẽ introductoeʒ:iõ voluit ſe ei ↄiungẽ.d. i ¶ Ma
d nõ faciüt deſer ſcie ⁊ gre:ſʒ magis ꝛiant᷑:⁊ iõ xps non giſter ſequar te ⁊c. Jeſus autẽ vidẽs ei norriidi ad
cccepit detectum eeuus vba tm: ſʒ ad ib-
inclinantis ad obtulerũt ei multos demo vnus ſcriba ait illi: Mdgf R Uulpes foueas
lu⸗ lur oleituginiet⸗ nia hbabenteſ ⁊ eijciebat ſpi ſeq̃r te quocũq; ieris.. Et härre Pibnna hñ⸗
n mtie 1 gre fuert Litus ybo: ⁊ o male habẽ dicit eiieſus. Aulpes foue⸗ poſſũt latẽ. I ¶ Fili⸗
dido in aia xpi ab iſt tes curauit: ut adiplereiur as habẽt: ⁊ volucreſ celi ni aũt hõis ⁊c i ego ſux,
ne ncepnoõis. Alio quod dictum eſt per eſaiaz dos: filqutẽ hõis nõ hẽt ita paup ꝙ non hẽo
us wee doberanlcerezdefeim. pbicopurfnärcline l. oiatme⸗
li ſtientie gre alis Mitateſ nr̃aſ accepit t egro is ãt ð diſcipul eiuſ ait illi: retſibi: cur viymeſe⸗
pr⸗ ſunt qui ſequunt tatioes nr̃as poꝛtauit. Li— Dñe pmitte me pmũ ie ⁊? qui pp lucrũ tpale? 2
kenü totã nam buma dens auũt ieſus turbas mul ſepelir pꝛeʒ meũ. Jeſus ãt ſic ↄuenient a xpo re- —
R Mare Qs rircũ ſe:iuſſit diſcipuloſ ait illi:Seqrẽ me ⁊ dimitte pene ae, ir ◻ ce n
ſicut paſſibilita:: Ire tr fretuz. Et accedens monuos ſepeliromoꝛtuos ſevlus: da ſene vink ere veere vo
n mortalitaéfam rreeſuntſpeduméetae⸗ R
Si ſitis ⁊ ſimilia: et talia aſſũpſit xpᷣs in ꝓpꝛia pſona: qda ¶ꝓbis:ita ꝓbis ſuũt adiumẽta vtutis: nihil autẽ faciens ad v = Ey
udei faciebãt ad op'nre redẽptõis. alij ſũt defect' nõ ſequũf tutẽ debuit xpᷣo deficẽ:s̊ vẽ ꝙ debuit diuitias tẽpoꝛales h 1
nar totaʒ nãm humanã:ſʒ aliqñ in pticulari:⁊ hos no aſſũ bẽ icenduʒ ꝙ xp̃s multi de cauſis in pauptate vixit:due
pli pſa ppa in ppꝛia pſong: ar he molcstinaqt dupu cnno caßcetana viden⸗ valeſy ca eſ::: ps venitad pdicau;
peli mõ ex debilitate vtutij foꝛmatiue ⁊ ex defectu materie: vitatẽ in mudo:ſm ꝙ iene dixit Joh. xviij. Ego ĩ h na
gice ſiẽ ſunt ꝑtuj mõſtruoſi:⁊ hoc ñ hũit locũ in xpo: q: coꝛ: tus z ad hocveniin un reſtloniuzphibeam Bkari:
un. pus eius fuit foꝛmatuʒ ex puriſſimis ſanguib/vgis ma Pꝛedicatio aefe lit p mſratlonẽ bonoꝛ paliuz pp
õ ormatũ vtute ſpũſſancti ifinita: ⁊ iõ nõ hũit ibi locuʒ dere auꝑ 7 argentuʒ ⁊c. quaſi.d.iſta ĩ vos aß
ni Reierk Pruri rinaiuc linoainguter detsln =D geeaten ſonaliu; damiſtratge iaut apilacru. reſt
icut febꝛis:moꝛbꝰcaducus ⁊ cõſilia:vł a deo iferunt ꝑpp equũ nos relinqre vbuʒ dei ⁊ miſtrare mẽlis. Conſi
d pctim:⁊ iſta i xpᷣo nõ poterãt hẽe locuʒ:in quo nõ n derate ergo frẽs ex vobis viroj boni teſtimoij ſeptẽ s con/
ll it eſſe defect᷑ alicui debiti regimis vł peccatuʒ: aſlpfit ſtituam ſuꝑ hoc opus:nos aũt oꝛoni ⁊ miſterio vbi iſtãtes
. de e irmitates nſas ace it.ſ. qntuũ ad illos geſeer viuendi trade Poluiffi Bauhrate vin taeſecr ſicut
ſ J̃s aſſũpſit in ꝓpa pſona. e ¶ Et egrotatões ⁊cä.ſ.qn xps moꝛtalitatẽ nr̃aʒ aſſũpſit:vt ꝑ eã nobis imoꝛtalitatem
ni tuʒ ad ſũlos denunar e patienter ſuppoꝛta ↄferret: ⁊ ſic pauptatẽ nr̃am voluit aſſumẽ:vt p eaʒ nobis
l er ſoret curauit:ñ tñ ĩ ꝓpa pſona aſſũpſit. . R- ernas dinifia⸗ tribnerer banccam tangit apls. ij. roꝛi.
ẽs ieſus turbas. Dic ex doctria ⁊ miraculis pᷣdicii po- vii.d. Scitis graʒ dñi nr̃i ieſu xpᷣi:qm egen/ ꝓ nobis fact
i niẽt᷑ aliꝛ conuerſio aarßen diuidit᷑ in dua⸗ Hreo eß vt illiiopia diuites eſſem aũt rõ PGrachineouerſio
gnu nõt᷑ xpᷣi receſſuj ad deſtũ locũ:⁊ ? iſtoꝝ dieſr, acceſ½ fideliũ facta per chꝛiſtũ poſſet alcribi diuitijs ſeu potẽtie ſe/
ad xpm: ibi Et accedenj vmy. Circa pr aduertendũ ꝙ q: culari ld arg oicdu ꝙ aliqd bñ ẽ act vtutis ſz iferioꝛeʒ
„ Yvꝓpblij vna ca fuit ad habendu quietz poſt laboꝛes ſu- acdminiſtratio tẽpoꝛalium bñ eſt ipeditiua perfecte ſcquele
os ⁊ diſciploꝝ ſuoꝝ:vt hi. mar.vj. Ueite ſeoꝛſũ in deß chꝛiſti inqntuʒ impedit actũ conrenplarisie⸗pprcr a di 5 dz —
tum locũ ⁊ redeſcite ibi puſilluʒ:eràt eni qui vẽiebãt ⁊ in libꝛo de ecdeeſiaſticis dogmatibꝰ: Gonũ eſt facultates ui

5*

redibãt multi: nec ſpacin mãducãdi hẽbant. Alia cã ſu. lſpenſatoe erogare:ſed meli eſt intentiõe ſequẽdi chꝛiſtuʒ

⸗ it po oꝛonq ondens ꝙ pdicatoꝛ vpi dini aliqñ vz voca totuz ſimnul donare abſalutu a ſolicitudlie c pd eger
