de ſepultura:ibi Poſt hec auteʒ rogauit. Pꝛima in du/ *“ i -
as quia pmo deſcribit ipſam crucifixionẽ. ? agit de con Mhenage
ſequentibus ad ipſam: ibi Scripſit autẽ titulum. Linca Nimanni
pꝛimũ ſciendũ ꝙ pilatus videns ꝙ pꝛopter moꝛtẽ chꝛi- innb miͤd
ſti obligabant ſe iudei ppetue ſeruituti romanoꝛum ni- wlimmer
muit ſi hoc refutaret ne accuſaretur apud ceſarem: ⁊ iõ wite⸗ d
motus timoꝛe imperatoꝛis ⁊ fauoꝛe iudaici populi cui Nbianen
perat:⁊ a quibus pecunias leuare ſperabat:contra iuſti We
ciam dedit ſententiã de moꝛte innocentis: a hoc eſt qõ iunthliffe
dicitur: y ¶ Tunc ergo tradidit eis illum. per ſenten- Nebarei
tiam diffinitiuam. 3 Ut crucifigeretur. tamẽ pꝛius uüdkolen
lauit manus ſuas imponens peccatum de moꝛte chꝛiſti 8 onerſottt
iudeis ipſis hoc recipientibꝰ:ut habetur Matth.xxvij. enlk o
quis non eſſet per hoc excuſatus ſcõm veritatem. lne⸗ dro
hon

4

R

„ Wicden
ul iie
t merli⸗
icho⸗ ulane

abz eene

un

etole wai
ln brine

Tuüne rih

3,„ Wilion

u Ene

W
1en
müdhn
ai ini
lavnod
m. d(dite
MW
õ
ädehocfntm
urnouilin
fuhunansgti
guumidmn
—
Gtnuſiälfl
innrimn,tißft

ann t

neputcn

in n ee
Sppernns en
ſenae Wn

liij. Et cũ iniquis deputat ẽ. e

Jobannis x x.

baiulãs ſibi crucẽ Pꝛimo eni poꝛtauit eã: ut hic

oicit: tñ poſtea iueniẽtes ſimonẽ cyrenẽſem fecerũt ſibi
poꝛtare crucẽ ut cit venirẽt ad locũ paſſionis:qᷣa ieſus
totã noctẽ pᷣcedentẽ afflict fuerat:⁊ iõ lento gradu in⸗

cedebat. b( Exiuit in eũ qᷣ dẽ caluarie locũ. Iſte loc
erat ꝓpe ciuitatẽ
hierlʒ: 2 dicũt ailili „ „3„
q ꝙ dẽ calus⸗ ieſũ ⁊ eduxerũt.Et baiulãſ
rie a caluaria a Di 5. rinit in en 5
biſtepultiſed be ſibi crucẽ: xiuit in eũ q dẽ
falſu: quia ſepul · caluarie locũ:hebꝛaice aũt
tus fuit in ebꝛkon: gol atha. Abi cruũcifixer̃t
a boſue⸗ ii. eũ:t cũ eo alios duos hic
ſic noia 7 bj- êt ieſi. Scri-
Sen lamiedat hic:mediũ ãt ieſũ.l Sẽri

illo loco malefa

ctoꝛes decapita ſuit ſup crucẽ. Eràt aũt ſcri

bãt: ꝛ ſic pʒ moꝛn ptũ: Nſus naçaren rèx iu⸗
xharpiudo er deoꝛũ. Hunc ergo tituluʒ
di: c ¶ Ubi cru ꝓbe ciuitatẽ erat locuſ vbi
cifixerũt eũ. Cru crucifixus eſt ieſus.Et èrat

cifixio enim erat
turpiſſimũ genu
cũ eo alios duos
⁊c. Ex qͥ apparet
turpitudo moꝛtis
xpᷣi rõe ſocietat:
qa iter duos malefactoꝛes fuit crucifix:hoc aũt factuʒ
ẽ ex iudeoꝝ intẽtõe ⁊ diuina oꝛdinatiõe:tñ diuerſimo/⸗
de:qa iudei ꝑ hoc intendebãt inducere ſuſpicionẽ pplo
ꝙ ieſus eẽt ꝑticeps ⁊ pncipalis ĩ eoꝝ malefactis. Ex intẽ
tioe aũt diuina factũ eſt hoc ut impleret᷑ ſcriptura Eſa.
uis deputas é e (Scripſiruͤt iepo
nuntur quedãa cõſequẽtia ad xpᷣi crucifixionẽ:⁊ ſũt tria
qa pmũ ptinet ad pilatũ: 2 ad milites crucifigentes ie-
ſum: ʒn ad pentes xpi exiſtẽtes ꝓpe eũ.ꝛ ponit᷑ bi Mi
lites aũt.ʒibi Stabant aũt. Circa pmũ ſciẽdũ ꝙ modꝰ
romanoꝛũ erat ſcribere cam moꝛtis crucifixoꝝ ſuper li
gnũ crucis:iudei auũt ↄ volũtatẽ pilati petierũt xpm cru

ſcriptũ hebꝛaice grece ⁊ la
tine. Dicẽbãt ergo pilato
pontifices iudeoꝛuʒ: Noli
ſcribẽ rex iudeoꝛuʒ:ſed ꝗa

cifigi:ut pʒ ex pdictis:⁊ iõ ꝑ talem modum ſcripſit titu

lum ut redundaret in verecũdiã eoꝝ:⁊ hoc eſt qð dicit᷑:
e¶ Scripſit aũt ⁊ titulũ pilar. in quadam charta ta/
bu a. f ¶ Et poſuit ſuꝑ crucẽ illam tabulam.

g Erat aũt ſcript ieſus.in quo expᷣmit᷑ nomẽ ꝓpꝛiũ

be Tagarenus. q ad patriã:da ibi fuit nutrit ut dictũ
1
5̊ti.mlti iu.legerũt.⁊ cã ſubdit᷑:Quia ppe ciuitatẽ erat
locus vbi crucifixus ẽ ieſus:⁊ iõ multi de ciuitate pote
rant defacili illuc venire. I¶ Er erat ſcriptus grece he
bꝛaice ⁊ latine.ut oẽs qͥ de diuerſis ptibꝰ oꝛbis ad feſtuʒ
paſchale venerãt poſſent illũ legere. Uenerãt eni ibi ali-
qui gentiles:ut.s.dictũ ẽ ca.xij.Et iõ titulł fuit ſcriptus
in trib linguis pncipalibꝰ. m ¶ Dicebãt ̊ pi.pon.iu.
noli ſcri. rex iudeoꝝ.qa videbãt ꝙ talis meck ſcribendi
redũdabat in verecũdiã eoꝝ:⁊ maxie ppt gẽtiles ꝗ hoc
verbũ erat repoꝛtaturi ad diuerſas ꝑtes oꝛbis:⁊ iõ vo/
luerũt titulũ ſic coꝛigere: n¶ Sed qa ipſe dixit rex ſũ
iudeoꝝ.hoc eni modo nõ ſonaret in eoꝝ verecũdiam.
0 Pinai pilatus qð ſcripſi ſcripſi.qð ſcripſerat cõfir/

mãdo nec foꝛtuitu factũ ẽ hoc ſʒ diuia pᷣoꝛdiatioe:qꝛ hꝰ

erat ante ꝓphetatũ: ꝓpi qð pᷣſ.lviij.qui loquit᷑ de paſſi

one xpᷣi ⁊ duo pſalmi pᷣcedẽtes ſic ĩtitulãt᷑: Ne coꝛꝛũpa⸗

tituli inſcriptionẽ: ⁊ iõ tituł crucis xpᷣi triplicii deſceri

pſit aũt ⁊ titulũ pilat:c᷑t po

ex iudeoꝝ.in q expmit᷑ cã moꝛtis. k ¶ Puc

ptus nõ fuit mutat ſʒ magis ↄfirmat. p ( Milites aũt.
Dic ponit᷑ ſecũdũ ↄns ad xpᷣi crucifixionẽ:⁊ piinet ad mili-
tes qꝗͥ crucifixo xpᷣo diuiſerũt ſibi veſtes ſua⸗:⁊ hoc ẽ qð dẽ:
p ¶ Milites ᷣ cũ crucifixiſ.eũ acce.veſti.ei. Ex qͥ apparẽt
duo.pmũ eſt paſſiõis xpᷣi ignominia:in hoc ꝙ nudũ eũ cru
cifixerũt qð nõ fit ni:
ſi abiectis ⁊ vilibꝰ p-⸗
ſonis.ꝛ“ eſt crucifigẽ

ipſe dixit:rex ſum iudeoꝝ. ſ eſt crucifigẽ
tiuʒ auaricia: qa xpᷣi

Rẽèſpõdit pilatus:OQð ſcri

nſi ſerinſ Wilir? veſtes quis eẽnt paꝝ
pſi ſcrip ſi. M lliteſ ergo cũ valitesti ſibi rapue
crucifixiſſent eũ:acceperũt rũt. q Et fecerũt
. — 9 „ „α * —
veſtimẽta ei: ᷑ fecerũt qᷓtu ꝗqtuoꝛ ꝑteac. qꝛ erãt

q̃tuoꝛ milites ipſun
crucifigẽtes. vx ¶ Ex
tunicã.ſ.citra ꝑtes pᷣ/
dictas quã nõ diuiſe
rũt eo ꝙ erat inepta
diuiſioni quod p; ex

eo quod ſubditur:
8 Gerir autẽ tunica
icoſutilis i.ſine ſutu⸗

oꝛ pteſ vnicuiq; militi ptẽ
&t tunicã. Erat autẽ tunica
incõſutilis: dẽſup cõtexta
p totũ.Dixèrũt ergo ad in
uicẽ: Non ſcindam eã:ſẽd
ſoꝛtiamur de illa cuius ſit:
Vt ſcripihra impleret᷑ di⸗/

cẽs: Pãrtiti ſũt veſtimẽéta ra. t ¶ Deſup conte
mea ſibi et in veſtẽ meã mi⸗ xn duarü g be⸗ i
* „ N1 6% S., 1 cio“
ſerũt ſoꝛtẽ. Et militẽs qui ſis veſtib; vtebat ied
dẽ hec fecerũt. Stabãt aut¶¶ Chꝛyß. dicit Zriu di⸗
iuxta crucẽ ieſu mater eiuſ cẽs ꝙ ĩ paleſtina pau-
peres induebat talibꝰ
idumentis reticulato

ope factis ad modũ cilicioꝝ:a hoc videt verius:qa xpᷣs cõ-
mẽdauit vilitatẽ veſtimtoꝝ i iohane baptiſta: Matth. xj.
Quid exiſtis in deſertũ videre hoiem mollib veſtitũ.q/ d.
nõ. et pcioſitatẽ ibidẽ repꝛobauit dicẽs: Ecce q mollib' ve-
ſtiũtur in domib' regũ ſũt ⁊c. Jeſus aut cepit facere ⁊ docẽ
ut hꝛ actl.j. ideo no eſt veriſimile ꝙ vſuj fuerat pᷣcioſis ve
ſtibꝰ. v¶ Dixerũt cc. nõ ſcindam' illã.qa ꝑtes nihil valu
iſſent. x ¶ Sed ſoꝛtiamur de illa cur ſit. Unde pʒ ꝙ ſuꝑ
ſolã tunicã miſerũt ſoꝛtẽ. Sʒ Zriũ videt Mar.xv.vbi dẽ:ꝛ
Diuiſerũt ſibi veſtimẽta ei mittẽtes ſoꝛtẽ ſup eij qͥd qꝗs tol/
leret. Dicendũ ꝙ dictũ marci debet diuiſiue intelligi ſic: Di
uiſerunt ſibi veſtimenta ei. ſ. alia a tunica: ⁊ poſtea ſequit:
Mittẽtes ſoꝛteʒ ſuꝑ eis.qð ꝑ ſynodochen dʒ intelligi ſuper
eis. i. ſuꝑ aliqð eoꝝ ſcʒ ſuꝑ tunicã:qd qs tolleret.i.qs tolle-
ret illã tunicam:ſequit᷑: y 6 Ut

ſcriptura impleret᷑.q̃ dicit
pᷣſ.xxj. a ¶ Partiti ſũt veſtimẽta mea ſibi ſ.alia a tunica
incõſutili. Et i veſtẽ meã miſerũt ſoꝛtẽ.i.ſuꝑ aliã tu/
nicã incõſutilẽ. ex qͥ etiã pʒ ꝙ ꝓpꝛie hẽbat plura veſtimẽta.
c ¶ Et milites dqdẽ hoc fecerũt.ſ.ſicut erat ſcriptuʒ pſalmo
p̃dicto:hoc addidit euãgeliſta ut onñdat ꝓphetiã impletam
p factũ eoꝝ.pʒ etiã ꝑ pdicta falſitaj iudeoꝝ exponẽtiũ pſal
mũ pᷣdictũ de pſecutioe quã habuerũt iudei ꝑ ama: dicen-
tes ꝙ mardocheus fecit pᷣdictũ pſalmũ:qꝛ titul pſalmi oſtẽ
dit Zriũ:da ille pſalmintitulat᷑ a dauid ⁊ nõ a mardocheo
Itẽ in pn pſalmi dẽ:Lõge a ſalute mea vba rugitus mei.pʒ
veritatẽ hebꝛaicã ⁊ trãſlatioʒ hiero.qð verificatũ ẽ de pai/
ſione xp̃i:qͥ nõ fuit liberat a paſſiõe quis de hoc clamaret
ad patrẽ: ſiẽ. S.dcm̃ ẽ.xij. ca. Dat ſaluifica me ex hac hoꝛa.
Tpe ãt mardochei iudei fueft liberati celerit pᷣoꝛonẽ eoꝝ
qa pᷣus fuerũt liberati ꝙ veniret tẽpꝰ ſtatutũ interfectionis
eoꝝ. Itẽ ibidẽ ſubit᷑: Yoderunt manus meas ⁊ pedes meos
qð nõ eſt impletũ in mardocheo nec in aliquo iudeo illius
tẽpoꝛis:ſed magis ecõuerſo ipſi iudei Aman ⁊ filios ep cru
cifixerũt. d Siabant. hir ponitur tertiũ conſequẽs ad
xpᷣi crucifixionẽ ⁊ pꝑtinet ad eius parentes: da xpᷣs in cruce
poſit᷑ anteq; moꝛeret᷑ voluit matri ſue de cuſtodia ⁊ 7 iſtro
V7 2

¶ Euangelium

uidere:dans exemplũ alijs ut ipſi ſint ſoliciti impẽdere de di ꝙ moꝛi K „„„ , W außoſli
bitũ obſequiũ Pareub⸗ ſuis:⁊ hoc ẽ qð dicit᷑ 0 Stabat dol moriebseerobegtenti ir n iuoluntarie:ſicut lkußlit
aitt iurta ruc leſu ve. Cotrari at videt lue xxi. vbi di: t Judeis. hic eſcribii vulneratio⸗ ſed ego pono cã. amifoſe,
Siabar auũt oẽs hon eraloge Ricta Bno fuerũt ppe: uldii in tres: qa mo ponit vulneraticg orandt⸗ Ernt zilnnn
ut hic oẽ:⁊ tũc xpᷣs hec vba dixit: cedẽte paſſione ppꝛ vu :ib! ponit vulner atiois occaſio: 2 ipſa i De
turba Smbeere 4 J ep aſli one pt vulner atio: ibi enerut milites. dicti certiſicatiortbi in d
aerd . en q⸗ icit . S Aan l M umiſmtl
ucas.vel foꝛte iſte ꝑ/ ſg eiꝰ = 20 ea pmũ ſciedũ ön
ſone hic noiate tanqᷓ; 5Por manis 4 nine cle no 1 emaneret in cruce coꝛ octaſio vulnerai W nldt,
magis feruẽtes ĩ amo Lus pi naria mag alene. poꝛa ſabbato: Erat.n.ma/ onis xpᷣi moꝛtui ſnrteriin
re xp̃ᷣi ppinquius ſta u5 vidiſſʒ ergo ieſus ma gn dies ille ſabbati:roõga fuit: qꝛ iudei vole uthüi
bant: ſicut dicit ioha trẽ ⁊ diſcipulũ ſtantẽ: queʒ uerunt pilatũ: geref bant cadauera tomenitin
zer que, uerunt pilatũ:ut frangerẽt ſronttti
nes:alie ale mulle p⸗. diligebat viclt maͤtri ſler eox crura: c tollen ! cruce deponere ꝓ luati
Pns erar zpo notcr 2gel icit matri ſue: eoꝝ crura: 7 tollerent. M/ pter ſolẽnitatem nlenh
timoꝛe a longe ſta⸗ ulner ecce fil tu: dein / nerunt ergo milites:⁊ pᷣmi ¶ craſtinã iminẽtẽ: r idisi
bant: ade illij loqtur de dicit diſcipulo:Ecce mi qdẽ fregerunt crura: ⁊ alte que incipiebat a intogi
lucas: oiit tĩ qom/ kua. Et x illa hoꝛa accepit rius ꝗ cruciſixus eſt cũ eo eſere r dleit urn inei
gnanmultanantre a dlleſoun in ſuã. NPoſtea Ald iẽſũ aũt cũ veniſſẽt: ut geiru⸗ lchſue runn
cratſtantes aloge y raſut. ieſus qa oĩa ↄſũma viderũt eũ iã moꝛtuũ non tit quciſixx yma eſe
a ppe. e ¶ Zu vidia ſut: ut cõſũmaret᷑ ſcriptu fregerũt eius crura:ſẽd vn- djj paſche q ert wollſn,
ſet vc. quẽ diligebat. Ta:dicit: Sitio. VHas auteʒ militũ lancea lat eius ape ſolennis apuduu unuß
ſcʒ iohanez ꝗᷣ ſcripſit erat poſitũ aceto plenũ. IJl ruit:èt conti eE P*, deos: tß, ſecunda cl
hoc euageliũ:⁊ ppter li aũt ſpongiã pł S ruit: et coninuo exinit ſan dies ꝓtüc fuit ſo⸗ ncollcem
hoc de ſe loqtur täi Hyſol igis plenã aceto guis ⁊ aqua. Et quᷣi vidit lenior ratioe ſab umhimni
de quodã altero ut õS Pyſopo circũponẽtes ob/ lſtimoniũ perhibuit ⁊ ve bati apud iudeo) uiſlizi
uanzeſt⸗ f¶Dicit mulerunt cri e. Cuͦm ergo rum ẽ teſtimoniũ eius. Et deien ent ſa kete angir
ma.ſue: mu.ecce fii? accepiſſʒ ieſus acetũ:dixit: ille ſcit:qui , occurro) itra octa 1
tuꝰ.q.d.vſqʒ nũc fui Sn Entd. Ane vera dicit: ut ? uã paſche erat di diſedd i
tibiagoble⸗ niuz: de Cõſũmatũ c. Et inclinto pos credatis. Facta ſũt.n. Iſolẽnioꝛ qꝛ tc Gtcſäfinl
reio iſte critloco mei GRanachh rn. Judei hec ut ſcriptura impleret: ſeſtu ouplcabat mrni
t nõ ꝙ loquens m paralce t.it ang-nſnnic ez. Thoc ẽ qð dicit:
rit laquenaina go qm paraſceue erai:ut ¶Os nõ cõminuetis ex eo. ſtu Fauo- nitii
xit ei mater:ſʒ mulier vocãs eã coĩ noie: ne . 1 „ „ ,„ ,nniaz paſceue erat. ealo⸗
nominis marenal ſi erpngrete eiolene er ener Kuine i.dies venerig:i cup veſpa incipit ſolenitas ſabbati ſe⸗ aſücux M
dentispaſſtione iuih. g (Dein Loicltunmmnl. Eginis i Auetis. 1 nõ remanerẽt in cruce coꝛpa ſabbato. ſncon nul
ter tua: q o. deputo te ad eius obſequiũ. b ¶ Et ex illa ho gen hoc indecẽs in tata ſolẽnitate:vnde ſetur: ſpoſt uſconiſn
ra rd inſui i tund voiligenti. 127 Doſtes eies bicagie ſolgtanet oneiinbel tpter octand paſthencugen. —
euãgeliſta de xpᷣi moꝛte.Et diuidit᷑ duaſ:qa pmo ponitnn Mager vupilcabat ppter ocana paſche deimi? —
xp̃i cõſũmatio ꝑ moꝛtẽ: ? eſ lanceatio pᷣ ipſam: ibi Judei d ee l.ut fran. cu. eox:. ne aliquo mo eua. glnau
b̊.Circa pᷣmũ ſciendũ ꝙ cõſũmatio nr̃e ſalutis cõſũmanda mili voſſen tollerent oeparibenia Venentnra ad Al
erat ꝑ venerabilẽ moꝛtẽ xpᷣi:ut declarat apłs ad hebꝛe.ij.⁊ me eBmquide d a vige w veniſſen dd e erd
boceſas vihir 1 Denen, ſip dortdint at e, ban Sicatrcens antetntam vn ſfenten tigihiii
ieſus qa omnia cõſũmata ſũt. ſ. que ſcripta erat degpo . oꝝ. Dicendũ ꝙ duo milites frãgebant ⁊ vn fregit cru gulene
ſ uro:qa pauca reſtabãt ante moꝛtẽ er implenda ſ. e; dra⸗ rae⸗ Hiranis vna Pte: alten crumn Rloent lie⸗ n
tio q in mptu erat: vñ ſequit: I ¶ Ur cõſũmaret ſci tu⸗ dri aenbo vene thincinde adieſi deraim⸗ liuinun
ra pſal. lxviij. In ſiti mea potauert me aceto.iõ ad illu re . free eqð dẽ: a ieſũ cũ ve.⁊? vi.eũ iã moꝛ.nõ diepulocul
ſKiängtinplendr m e Bleikſtero, cantz laboralttnckterd ſee cru.qꝛ hoc nõ fiebat niſi ad hoc ꝙ euadere non kuutſatr io⸗
Lngainee mlleraa Tidirdnobemrgtan niniter Po ent depoſiti de patibulis. b¶ Sed vnus milituʒ fümenoniſae⸗
prer hoc ſtiebar ſupꝛa modũ: ⁊ talis ſitis ẽ maximũ torne ereandiuenl neianana nan n nieuin G
. n Uas aut er ace. plenũ. . to 9ex aqua. Sanguis ad no bisſanetiians
io aceti moꝛtẽ —e t: ni: ſed aqua ad oſtẽdẽdu⸗ iv Nen
hus acen ä au cãʒ ꝙ coꝛpus xpᷣi erat ex veris elemẽtis compoſitũ otra mnintil
ibidẽ ſatis diffuſe poſita: ppt qð hic omitto. Bllt a roꝛẽ eoꝝ qui dixerũt euʒ habere coꝛpus celeſte: ſicut di inmi
ſpo ple ace bylopo:ilimn lont. va irraven⸗ iaũt xit valentinus a ſequaces ſui: eoꝝ q dixerũt eũ habe⸗ botni mie
tu. oꝛi e. Erat eni eieu⸗ vo bliob . H irrũponẽtes ob re coꝛpyfantaſticũ ſicut manichei. d ¶ Et ꝗ vidit. hic un ndi
attingere ad os e. q Faccee der marunoporemt ponitur certificatio:qꝛ ipſe iohãnes qͥ ſcripſit hoc euan inianundd
matth. xxvij. vbi dĩ: Noluit bibere. Dicẽdũ . llluck 3 et geeliũ pſentialit exiſtẽs vidit hoc factum: ⁊ iõ eius ett . ſiiſeſeden
modicu qſi nibil reputat: ut d ij b ſi ri 4 r q s moniũ eſt efficax ad credendũ:⁊ hoc ẽ qð dicit: 8— li ni
aceto accepit: ut dicit hic Joh. Matheus dlcle. Tiol de ino⸗ qui vidit.i.egoipſe:loquit eni de ſe p modũ alterpᷣ: ſicut aten
Pere pertalfetgnſoe GNcen Rerrene ds nactn SR Ne Bn Bcten
te qð nõ vult bibere. r ¶ Bixit cõſũ matu éſ en ſequit: f¶ Facta ſũt hec ut ſcriptura ĩpleretf. Exo. xij. n gefent
ſcriptũ de me. vel alit: Cõſũmatũ ẽ. opus Fel auie erat Os nõ coõminuetis ex eo. Agnus eni paſchalis fuit figu hi nalan
(¶ Et inclinato capite tradidit ſpm̃.oñdens eispuane 3 expᷣſſiua paſſiõis xpᷣi:iõ oꝛdinatiõe diuina ↄſtitutuʒ R
1 S lit ſpm. oñdens ex mõ moꝛiẽ eſtut oſſa agni paſchalis nõ frangerent: ut ſic figura 7 lnen

c⸗ W

5 n 8
un auf

irglin

Nie, „on
ac⸗ WDõ

Lille Rimar

74

ki.

ttne eid

6 Maiſe
u. mmmhinen
nt ienn

eeſer

rinonca
lite moel
bani guu ſau
octuui aſche
Lcon Ne digron
thols. 3 (Um
Prdtgimnot
ienscrunn
Efigmntn n
Tä
docngelti uin
WaiwttinN
inhee Ain
6 Sunbi
tüator A
imualli
cid atlunce G
Hnofni huno⸗ N
Greun 4 gſicit
1s oonpolii tni
unguchrſin
or doixerit
tqrilin
qſerpithoet
actum: ban⸗
ocẽ qod
ibuit ai

Johannis xx.

veritas coꝛꝛeſponderẽt:da veri agni oſſa nõ ſũt fracta chꝛiſti veſtes ꝓuis eſſent parum valentes tñ ſibi rapuerũt.
in cruce ut pdictũ eſt. h ¶ Et iter alia ſcriptura dicui. On eſt veriſimile ꝙ milites qui cõiter ¶ Additio.
de eius tranſfixione. gacha. xij. ¶ Uidebut ĩ quẽ traſ⸗ honeſtos ſeu liberales ſe demonſtrant:etiam ſi eẽnt
fixerũt. Littera heronymi babʒ Aſpicient ad me quem interius ſm veritatem cupidi tantam auariciam in
confixerũt. Pꝛopheta enĩ loquit in ꝑſona xpᷣi loquens publice oſtenderẽt:ideo quidã dicunt ꝙ milites ſe

ipſis el

in pꝛima pſona: ducti a phariſeis qui
ſed euangeliſta re chꝛiſtũ aſſerebant fa

fert illud ad x-vym Et iteꝝ alia ſcriptura dicit: xturaʒ myrrhe ⁊ aloes q̃ſi cere miracula in beel

ſoaues —— Aidẽbũt ĩ quẽ tranſſixerft. libꝛas centũ.Accẽperũt er feeeut Jae i.
teria: lla aut trag Poͤſt hec aũt rogauit pi go coꝛp ieſu: ⁊ ligauerunt fimbꝛie veſtimẽti ei

fixio ppꝛie fuit in latuz ioſeph àb arimathia euʒ in lintheis cũ aromati ſKanabantur infirmi:
lancee vulnerati· So ꝙ eſſet diſcipulł ieſu:òcbus:ſicut mos eſt iudeis ſe utluce.viij. ca. veſte,·

one. Sed hec vi/ ñi ire. Ert autẽ ĩ pbi Eypi accipiebant ut cũ
debiurindeis i cultus ale en Mcrs inden belirc Et it auſe laco bi eis alia medicinalia
iudicio futo:qꝛ ci ru: ut 30 eret coꝛp Au. = cru 1 —E ri⸗ ſeu aliqua alia faſci‚
catrices vulnerũ permiſit pilar Venit ergo monumentuʒ nouu:i quo natoꝛie facere expirẽ
reſeruate ſcr ĩ coꝛ ⁊ tulit coꝛpieſu. Nenit aut nondũ qſq; poſit erat. IJbi Nnuod etiã redun
oꝛe xpᷣi reſurgẽ f-agoem: vene fp z gnominiaʒ
kens ſolũ aä ar hiaden 9 iſe⸗ rat ad ergo ꝓp paraſceuẽ udcs xpᷣi: ut h vidẽtej ce
tificationẽ ſue re ieſum nocte pᷣmũ:ferẽs mi rũ qꝛ iuxia erat monumtu derent ipſum eſſe ma
ſurrectionis oftẽ leficum. ¶ In eodem
dendo illas cicatrices apoſtolis: ſed etiã ad cõuincendũ vbi dicitur in poſtilla: Et nota ꝓlo e cruce matri ſue
iudeos in futuro iudicio de pctõ ſue moꝛtis. k ¶ Poſt non dixit mater ſed mulier. Additio..
hec aũt.hic agit᷑ coõſequenter de chꝛiſti ſepultura q̃ fuit QOn ſolũ tpe paſſionis ſed etiam tẽpoꝛe gaudij ſeu
gloꝛioſa ſm ꝙ erat pᷣdictũ Eſa.xj.Et erit ſepulchꝛum õuiuij nuptialis chꝛiſtus vocat matrẽ ſuam eodeʒ
eius gloꝛioſuʒ. aſs boecens moꝛs fuit ignominioſa: ⸗? omine ſicut hic ſcʒ mulier non aut mater. Uñ. ö.
hoc eſt qð dꝛ: ¶ ¶ Poſt hec aũt rogauit pilatũ ioſeßhp ij ca.Quid mihi ⁊ tibi mulier. idcirco ratio huius vocati
Erat eni ei familiaris cuʒ eſſet nobilis decurio: ut dicit onis attribuenda eſt ſũme humilitati vtriuſq; filij ſcʒ ⁊ ma
Mar. xv. ⁊ iõ ſecuri eũ rogauit. ¶ ¶ Ab arimathia. tris. Sicut enim chꝛiſtus. Cũ in foꝛma dei eſſet ſeipſũ exin⸗
oꝛiũdus. Eadẽ ẽ ciuitas que pᷣmo regũ dĩ ramatha de aniuit foꝛmã ſerui accipiẽs:ut ad phil. ij. eadẽ rõne cum fi
qua fuit ſamuel. m ¶ Eo ꝙ diſcipulus eẽt ieſu.i.fideli lius dei viui verus eẽt:cõmuniter ſe vocat filiũ hois quod
ter credens eius doctrine. n ¶ Occultus aũt ppter me eſt nomẽ cõmune cuicũq; hoĩ:pari rone matrem cuius hu
iudeoꝝ. Ante eni paſſionẽ ex impfectiõe timebat de militatẽ maxime cognoſcebat mulierẽ vocat quod ẽ nomẽ
ſynagoga expelli qð erat ignominioſuʒ ſi ↄfiteret᷑ xᷣm: cõmune cuilibet mulieri:non a trẽ qð maximã digni⸗
tñ poſt paſſionẽ feruẽtioꝛ factus: exemplo xpᷣi animat tatẽ includit cũ ſit mater xp̃ᷣi. Wneoce vbi dicit in oſtil
manifeſtauit ſe volẽs xpᷣm honoꝛifice ſepelire:⁊ iõ ſeqt: la: Licʒ eni fuerit crucifixio pma die paſche que erat olẽnij
o ¶ Ut tolleret coꝛpus ieſu.ad ſepeliẽdũ. pEt apud iudeos. dditio.
ſit pilatus.tũ ꝓpter reuerentiã petentis:tum ppter ino = fuit crucifixus in paraſceue paſche quenõ

erat ſolẽnis apud iudeos:ut habet᷑ infra eodẽ caplo
lit coꝛp ieſu de cruce. Coꝛpoꝛa enĩ damnatoꝝ nõ pote ibi ergo ppter paraſceue poſuerũt eũ ut magis de.
rãt ſepeliri niſi de licẽtia pᷣſidis. r ¶ Uenit aũt ⁊ nico cdarat᷑ in additioe ſup matt.xxvj.ca.¶ In eodẽ ca· vbi dẽ
dem qui venerat ad ieſũ nocte.ut.S.dictũ eſt ca.ij. in poſtilla: ¶I feria ſexta in qua licitũẽ opari ⁊ coꝛꝑa ſepeli
Ferens mixturã myrrhe a aloes quaſi libꝛas cent. ri iam declinabat. Aadlino. .
Iſte etiã nicodem añ paſſionẽ xpᷣi ſicut ioſeph erat xpᷣi Ec feria ſexta ĩ qua chꝛiſtus fuit crucifixus nõ erat
diſcipuł occult:ſed poſt paſſionẽ ex feruoꝛe ſe maniſe ſolẽnis apud iudeos:vnde ⁊ licitum erat in ea ope/
ſtauit ſicut ioſeph. Sciendũ etiam ꝙ licʒ ex deuotioe rari ⁊ ſepeliri pꝛout latius dictum ẽ ĩ additione ſuper mat/
iſtã vnctionẽ faceret:videt᷑ tñ ꝙ plenã noticia de xpᷣi re theum.xxvj:caplo. Keptizz.
ſurrectiõe non haberet:qᷣa de eo erat ſcriptũ pᷣſ.xv.Nõx caplo.xix.poſtillatoꝛ dicit de auaricia crucifigen
dabis ſanctũ tuũ videre coꝛꝛuptionẽ. ꝓpt qð no indige tiũ in eo ꝙ veſtes chꝛiſti etiam parũ valentes rapue
bat vnctiõe cõtra putrefactionẽ. t Wrcperuͦrg co⸗. nt: Burgeñ. opponit dicens ꝙ non eſt veriſimi⸗
ieſu ⁊ liga.in lintheis.i.pannis lineis iuoluerũt:ppt qd le ꝙ milites qui ut cõmuniter ſe honeſtos ⁊ liberales oſten
ſtatutũ ẽ ꝙ coꝛpalia ſup que cõficitur coꝛpꝰ xpᷣi nõ fiät dunt: auariciam ſiquam in mente habuerunt publite de⸗
de panno ſerico ſed tm lineo:ut hẽ de cõſecra. diſ.j. Ex monſtraſſent:ego auteʒ puto illos non fuiſſe milites ſcõm
cõſultu omniũ. v ¶ Erat aũt in l crucifixuj ẽ cõmunem ſeculi dignitatem:nam hi non conſueuerunt ad

centiã xpᷣi paſſi quã ipſe cognouerat.

hoꝛtus.i. ꝓpe locũ crucifixionis. x ¶ Et in hoꝛto mo tam vilia officia lictoꝛum ⁊ ſuſpenſoꝛum deputari: ſed foꝛ

numentũ nouũ in quo nondn quiſq fuerat poſit.hoc taſſis illis tempoꝛibus vocabantur milites ſeruiẽtes rei pu
factũ eſt ꝓpter certitudinẽ dominice reſurrectionis: da blice in executione iuſticie. Nam de ſolis militibus ſcõm di
ſi fuiſſet ſepultus in monumẽto vbi iam alij fuiſſent ſe gnitatẽ non dicitur:nemo tenetur ſuis ſumptibus militare
pulti:poſſet reſurrectio dñica a iudeis alteri imputari. ideſt rei publice ſeruire:ſ. ed etiã de ceteris. Miles autẽ com
ig ꝓpter paraſceuẽ iudeoꝝ ⁊c᷑. Poc eſt dictum muni nomine dicitur a militando: ſicq; cuncti ſeruiẽtes rei
quia feria ſexta in qua licitũ erat opari ⁊ coꝛpa ſepeliri publice poſſunt dici milites a militando ideſt ſeruiendo: q
iam declinabat ad veſperã: ⁊ iõ ſepelierũt ieſũ in loco p etiam non tenentur ꝓpꝛijs ſtipendijs militare. Si tamẽ ꝓ/-
pinquo:quia non poterant lõge poꝛtare ꝓpter ſolẽnita pie dicti ſũt milites non mirũ ꝙ oſtenderũt ſe publice aua
tem ſabbati de ꝓpinquo ĩminentẽ c. (Bcaplo pir. ros:qui ſe oſtenderunt diſculos ⁊ publicos ribaldos i mul-
vbi dicitur in poſtilla: 2m eſt crucifigentin auaricia qui tis contra ieſum:imo pᷣter comunem conſuetudinem genes

Enangelium

interficiendos ut pʒ in otione fe Ige „
r ellis illatis cõuicijs que fi „ Pe
ri ,eKis, uicijs que fie½ oſe t or —
n cenſeeterent ab honeſtis contra moꝛti adiu daaan, n Pi elerchi rei viſe denuntiatio cũ dici ſzlemtipee
eaſch vbi poſtillatoꝛ dicit crucifixionẽ factã pꝛima ſc ad ſimonẽ petrũ ⁊ aliũ diſcipulũ quẽ icitur: Cucur n i⸗
e paſche que erat apud iudeos ſolennis. Burgeñ q; iohãnẽ: iſti eni p̃ ceteris xpᷣ quẽ diligebat ieſ? lalhen
ſuã ſingularẽ min c; Snatati rgeñ. ꝓpter nebant ſicut p ceteris xpᷣm amabant ? inuicẽ liang
””ä ir tñ auctẽticã cõputationẽ dictt Püral⸗ nebant ſicut familiares:alij aũt ſicut diſ inuicẽ ſe te rcoſtin 1
aue leos : qo' ga paral- Ppter qs iplurib locis legutur iſti duo erſi ſugerant: nſ
Saner barthh ſus u (poſuer unt ieſum. 4. XX. tro: ſte m* et . Nuutbietſ h ng
per obſeruantia tra⸗ ¶ Nã autẽ ſabbati mg nere G ad monu- cai Wurin 1ge ſr
viroh phariſaice quõ ia magdalene venit ſet n Secürn ſe inclinaſ captũ: 30 155 Ue
RT00 aneicnn adhuc tenebꝛe noͤn 1 i linhzeaiula: mul Zlcencedo uin⸗ u
non aqmilit: ent ad momiuirmetü: 6t pi- go ſimon! it. Venit er· ſn templi 2. vii. liſolun
tũ ãt dei fuit ꝙ. xv. lent ad monumetu:ct vi/ g0 ſimo 5 m e? ſimul miſſi ſi nmn ige
luna pma men dit lapidẽ ſublatũ Lo lunon petr ſequẽs eü: ad ſan ſi ſunt mulun ic
celeblis Lo der n menb 2 ſublatũ a monu ⁊ introiuit i monumẽ n: adal amariranod inil
RR dcunlk ago rye Et vidit laubeaming pol rtalem e glt onunn
te xv. imonem pet; ad taè 11 a poſi rituſcm. e ¶Et ſenonunen
na:qa luna xiiij eti aliũ diſcipulũ petꝝ ⁊ ad ta et ſudariũ qð ſu dicit eis tule
azdelne es Dig oſſcipinuͦ quem ama, capite ĩ q fuerat ſup dim meũ de mo intching
n Burgen.) Aue! us non cũ l dñnm meũ de mo alue mii
cenauit.allegã) igit at ieſus Et dicit illis: Tu/ H inthea num 2„ Nna
traditiões gaſisitur lerüt dñm ðe mo llis Tu⸗ minib poſitũ: ſed ſepatim m ento i Ti⸗ Agsenco ſog⸗
pceptũ:cũ burgeñ ⁊ neſci monumeto: iuolutũ ĩ vnnʒ locũ et iĩne iu ſceiſeetbi⸗
eptu:cũ burgeñ. ax heſcimus vbi poſueru tũ ĩ vnſʒ locũ. Tunc dei coꝛpus chꝛiſti Nape
zGtatrinl, en. Exi, ergo Perman nt eso uroiuſs zille diliu aſpoꝛtaſſent utei uhin
pter imini Heepen alius diſcipulus: æ venerũt nmekelh ere ous ad mo/ onigz e⸗ nnef,
amiſſo tñ computo ad monumẽtuʒ. Cuͤrrebät Nòn lͤen vidit ⁊ credidit. petrus. hic ong CFlnut
burgeñ. 2ſi par aſe⸗ aũt duo ſimul:ẽ᷑t ille al di ½ Hondu eni ſciebat ſcriptu tur rei nũciate in hnitn
aae tota oies non fui ſcipulus pcucumit cit pe- ra:qꝛ opouit eũa moꝛtu. Duſrcrgo vani ſatim
reclevr feg aa ve⸗ pe is reſurgere. Abièrũt ergo xijt ergo perruj ineannl
bergeſthe ſepbum go ille ali diſcipu- ni
riſſet ad pe nanſctrd ſm eũ paſcha ⁊ ſabbatũ cscur- vigderent factũ: moe nrenen wiciͤ
S uenec g Dũü LCa uceos incipit ſeſtiuitas ſe ⸗ abnocne ft venkench onendi unoit e
— Na autè en, g ¶ Currebãt duo ſimul.ex deſiderio vidẽdi. h. fehepiteßten
. H oſtq euangeliſta deſcripſit xpᷣi ille alius viſcipulu Vent citi Portuc bſſa 4 Aeginin
R net Et oin ke hi ↄñter deſcribit el reſi. blie lliu aliliꝛr⸗ i ¶ Et cũ ſe iclinaſſet.ad videgu poftii dlrovooange⸗
Nifſtanis bufeſumeztoniaſaes =ðð r elen uſerk uale zanens
em mãi I MW rtA ieribꝰoeuotis:⁊ꝰ eiuſ- en erarlaetn aame ũ cuiuidã domũ da epur e,
nniiangalar uenaitale eaEN adihelinnhe ee
rectionẽ:⁊ ideo pᷣmo euageliſta oñ cognoſcẽdũ hãc reſur bant ſe qõ erat ingr us ad illũ locũ: ſic eni fie⸗ ſeonpeknide
rũt ꝑ ſepulchꝛi uacuatie geliſta oñdit qualiter eã cognoue/ ent ſepulchꝛa iudeoꝝ antiquit: ⁊ maxime ma aru⸗ ſiſekimi
rũt diſcipuli: p dñica onẽ. z5 angelicã viſionẽ: ibi Abie pſonarũ ut eoꝝ filij poſſet ibi ſepeliri: ppt hdi ſoages enil
Pꝛima in tres: qa pn m apparitionem:ibi Hec cũ dixi iiij. 7. iiij. regũ de regib iuda. Sepul ppt h oꝛ frequẽt Mn
Pꝛima in tres: qa pᷣmo deſcribit ſepulchꝛi viſi ũ dixiſſet. dauid ⁊c. gib' iuda. Sepultus eſt in ſepulchꝛo N
ciatio:ibi Cucurrit g. ʒrei nũci pulchꝛi viſio:ꝛ rei denũ pli Uidit poſita lintheamina.i.diſpoſi igati
pᷣma ergo pte dẽ ſic: ʒ rei nũciate inquiſitio:ibi Exijt . In plicata ad oſtẽdẽdũ ꝙ coꝛpꝰ nõ fuerat ſubl⸗ dn poſieg onii N
ſabbatis:ſic en apud iuſeo a auͦt ſabbati.i. pma dieon fuiſſent linteamina aſpoꝛtata: ⁊ maxim Nuge nl gtain
ſabbatũ ſc wiatun b eos noĩant᷑ dies hebdomade: a titer adherẽtia coꝛpoꝛi ꝓpter vncti egu a erat ſo⸗ rd
abwar. domade:quia rebat ꝓ ſi nẽ: 1 io p hoc appa eilimalier
ab illa oenommanka ſolute ꝓpter reuerentiam illi 2 ꝙ ſic vere ſurrexerat. l Eintroinit. b- ,
= igbeuncadcmk klsle ünedlanrgmng mcer angmacgnoe en enetartaigoe i —
heus 7 mare vocant dñicã . iter: ppier hoc mat ibi: n ¶ cipalioꝛ. Uenit 5 c. pʒ lr̃a vſ- tohunmmri
ti:iohãnes aũt vnã ſi nicã reſurrectionis pᷣmã diẽſe ibi: n ¶ Er ſudariũ quod fuerat ſi bagr ee
1012 iã ſabbati:quia h pmã diẽ ſabba lintheaminib poſi d fuerat ſuꝑ caput er non cũ tmmt niſti⸗
accipit p pmo: ſic quia hoc nomẽ vnũ frequ lintheaminib poſitũ...cõfuſe ⁊ indiſtincte. j uͤ
õ patʒ Geñ.j.actũ eſt v- quenter paratim inuolutũ.i. le indumnge. o¶Sʒ ſe Nerutlewrorn
vnus.i.pꝛimꝰ.Unde ⁊ ↄñ . Factũ eſt veſpe ⁊ mane dies h inuolutũ.i. bene plicatũ. p In vnũl lboros 1
ne dies eruͦcl: 1 poſtea lertt dicitur: Factũ ẽ yeſpe oc factũ ẽ ad oſtẽdendũ reſurrectionẽ facta obrim. nllſe
Icalene vent Baſtea terty: ſic vñter. b Berkma q ¶ Et vi⸗ rvcredidit. hoc. rockſanalscna ſenniten⸗ mnirtann
leſt añq eẽt clara achae nepe⸗ W monumẽtũ o lcie e que dicta ſunt a matin Argedit eſſe lbrin
n erat licitũ aliquid opari . ñ diẽ ſabbati tranſire:quia giraus Hꝙ coꝛpꝰ xpᷣi eẽt ſublatũ de m nentorr no ldti e d
fuerüt alie due mullertohn ilia le, Seiemu etia wegn a chge ut de xpᷣi reſurrectione: abalun fla nõ co htinid
hannes i ſols lieres vm ꝙ dicũt ali euangeliſſe ſec ea ſciebãt ſcripturã qa opoꝛtui 1 is ſubditur: Nõdũ eni üüüintiifric
lioꝛ. c Enn olã expmit:dqa erat alijs feruenti te: ſed io mõò exponitur ſic: Ui uit eũ a moꝛtuis reſurgẽ. alio ſe aiani
1o:. c (Et vidit lapidẽ ſublatũ ar eruentioꝛ ⁊ pncipa diſpoſi ſic: idit.ſ.lintheamina ſudarium ſi dei nonc
dñi eũ amouerat:nõ ẽ ſublatũ a monumẽto. Angel eni iſpoſita ⁊ plicata: ut dictũ ẽ. Et credidi ium ſie iniötiis
Ja dauſo ſepnleas 2. Ehus oe ſepulchꝛo ſur. ent Pltam ischarzinbditgauin augreah it. reſurrectionẽ nimnir
ga claulo lepu J N geret: diccik: a lubdi cau a quare añ non credebãt cũ tſe N
nis natus e: poc tñ fuir allrer: Je i ſicut clauſo vtero vgi ex ſcri r ¶Nondũ eni ſciebant ſcripturã c. ⁊ i at en⸗ ſuhamnpe
pius glorloſtm eui nreilter a in reſur ectioe habuit gi · ex ſcriptura ſed ex ſignis viſis veura nb iheo ne Kaiſcinin
nis fuit miraculoſus. reſiſtit alidd:ſed exitus de coꝛ nem xpi iam factam. s racande reſurrectio⸗ unhtgli 8
ad manlkeſtadü d Kennonr igitur lapidẽ oe leno No qualiter maria puenit a⸗ ee td i oſtenditur derdes
i reſurrectionẽ iã copletã. oluz Abierunt ergo iteru diſcipuli viſionẽ cum dicitur: naſelurgh
coõpletã. do ¶ Tucur⸗ Een rũ diſcipuli. ſ. petrus 2 leriſtin d d
guceres diu manere iuxia ſepulthaũ ppt metu iudeox. nlihofinn
L ligiiriſc

dananrn
ne Mnnth
r nſn
Gonipfe
1“ m. i
ung hen
u Mnnidren
Mac
1 lüii,
urpoir
Wronmi
Wiädſwiiane
õ
ma' eniig
Einaſſa Anbi⸗
inepli
Gomilelg
ruwe
A li loci: ce
Eenmakinemag
air Pibdiſ⸗
luseſtinſnt⸗
ntdeaming a
fuauiien
rnannr uttt
rnwiini f
zt ufl
liſini

gliquando foꝛas

tio facta marie cũ dicitur: Hec cũ dixiſſet cõuerſa eſt re

——————

re ⁊ conſtantia:⁊ quia nõ iminebat ſibi tantũ ꝑiculũ ſi⸗
cut apoſtolis. x ¶ Ad monumẽtum foꝛis ploꝛãs.Licʒ
eni intraſſet clauſurã hoꝛti i quo erat domũcula ſepul-
chꝛi exciſa ĩ rupe

tñ illa domũculls
non intrauit: ve itexꝝ diſcipuli ad ſemetipoſ
quãdo ſepulchꝛũn Młætũ ſoꝛis p loꝛãs. Duz g
nominatur: inde fleret iclinauit ſe ⁊ ꝓſpexit

eſt ꝙ maria ali · ĩ monumẽtũ: ẽt vidit duoſ

quado diciur in. angelos in älbis ſedentes:
mut pabet mar. Vnum ad caput ? vnuʒ ad
vlti. ⁊ lue. ſimilii pedes:vbi poſitũ erat coꝛ/

pus ieſu.Dicũt ei illi: Mu

ſtetiſſe ut hic. lier ꝗd ploꝛas: Dicit dis:
¶Du e po ſle· Qula tulerũt dĩm meü: et
ret.ꝓpter abſenti HD —
am coꝛpis xpi. neſcio vbi poſuerũt eum.
3 ¶ Inclinauitſe Mẽc cuʒ dixiſſet: ↄuerſa ẽ
7, D me retroꝛſ u: ⁊ vidit ieſũ ſtantẽ.
numentũ. Quia t nõ ſciebat qa ieſus ẽ. Di
ſʒ greg. Nij amo ang ſcic leſu 6Di
ris intẽtionẽ mul cit ei ieſus: u ler 9 P. ½
tiplicat inquiſiti · ras:quẽ queris:Illã exiſti
onis.⁊ iõ nõ ſuffi H
ciebat ſibi ſemel

reſpexiſſe. pᷣtea lʒ vidiſſet abeſſe coꝛpꝰxpᷣi:tñ volebat ad
huc videre ſi aliqd ep veſtigiũ poſſet pcipe. a ¶ Et vi
dit duos angelos.Ex feruoꝛe eni deuotionis illa viſio⸗
nem meruerat. b ¶ In albis ſedentes. ad deſignandu
dñice reſurrectiõis gaudiũ. Apparitoes eni angelice fiũt
ad inſtructionẽ hominũ:⁊ ſolent apparere p üllũ modũ
q competit rei de qua debẽt inſtruere. Candoꝛ autẽ ve⸗
ſtis ſplendoꝛẽ denũciat ſolẽnitatis:⁊ iõ in albis veſtib
e Anerne ad denotãdũ gaudiũ dñice reſurrectionis.

c( Unũ ad caput ⁊ vnum ad pedes vbi poſitum erat
coꝛp ieſu.tũ ꝓ

ielu. tu ꝓpter reuerentiam loci conſecrati ex tactu
coꝛpis dñtci:tũ ad ſolẽnius denũciandũ reſurrectioneʒ
xpᷣi:qa ſolẽnius denũciat ꝑ duos iᷓ ꝑ vnũ. dð¶ Dicũt
ei illi:mulier qͥd ploꝛas.qd.nõ habes cãʒ flẽdi ſʒ magij

gaudẽdi ce oe Wi⸗ d ¶ Diẽ eis cẽ. exponat ſic
ſupꝛa. e ¶¶ Hec cũ dixiſſet. Hhic oſtẽditur dñica appari

troꝛſum ⁊ vidit ieſum ſtantẽ. Sed ſolet hic queri quare
cõuertit ſe netroꝛſũ:qa angelos ſibi loquẽtes cognouit

eẽ bonos uel ſaltẽ eſtimauit valẽtes viros: ⁊ iõ videtur

ꝙ magis deberet vertere faciẽ ad ipſos. Dicẽdum ꝙ illi
angeli ſedebãt ſupꝛa ſepulchrũ xp̃i:ut dictuz eſt: ⁊ vidit
illos aſſurgẽtes ppter reuerẽtiã xpᷣi apparẽtis extra ſe⸗

tãtã reuerẽtiã faciebant. fᷣ ¶ Et non cognouit ieſus
eſſet. Jpſa enĩ nondũ hẽbat ſidẽ reſurreciiois xpᷣi ut pʒ
ex pᷣdictis:⁊ iõ talis apparuit in coꝛpe qualis erat apud
eam in mẽte. In ptãte eni hois habẽtis coꝛpꝰ gloꝛioſuʒ

pulchꝛũ:⁊ ideo illa couertit ſi Etnaliſ ad videndũ cui
4 t

eſt ſic apparere ꝙ cognoſcat᷑ uel non cognoſcat᷑:qa illud

eſt oĩo ſubiectũ anime:⁊ eodẽ modo facta eſt apparitio

duob' diſcipulis euntib'in emaus: vt habetur luc.vlt.

¶ Ditcit ei ieſus mulier qd ploꝛas.nõ petit quaſi

rans:ſed ut ex e rñſione ↄueniẽti eã inſtruat. h

la exiſtimãs qꝛ hoꝛtulaneẽt. Sciebat.n.qꝙ milites de ſe

pulchꝛo fugerant:⁊a iõ nemineʒ credebat adueniſſe niſi

lillũ cui incũbebat illa cura hoꝛti ſeruandi in qͥ erat ma

Maria: Conuer ſa illa di
it ei: Rabboni:qð dẽ ma
giſter. Dicit ei ieſus: NMoli

nit maria magdalena an-

Johannis xx.

t1id ſemetipſos.i. ad locũ vbi pus latitabãt ⁊ vnde
d ſepulchꝝ venerãt. v ¶ Maria aũt ſtabat. ex feruo

numentũ. i ¶ Dieit ei:dñe ſi tu ſuſtuliſti euʒ. nõ dicit ſi tu

ſuſtuliſti ieſũ crucifixũ loquendo determinate:ſed eũ in ge⸗

nerali qui modus ẽ feruenter amantiũ eſtimare ꝙ oẽs cogi
tent de eo qð hñt coꝛdi. k ¶ Dicito mihi vbi poſuiſti eũ ⁊
ego eũ tollã.Ex virtute eni amoꝛis credebat ſe poſſe poꝛta⸗
re tm coꝛp’ etiã moꝛ-

tuũ:qa feruẽter amã/
maãs ꝗa hoꝛtulaneſſet: diẽ̃ ti nihil videtur diffi⸗
ci: Oñe ſi tu ſuſtuliſti eũ di / tie. 1 ltiiie
1 Hi: phi Ri eS. us:maria.vocat eaʒ
citõ mihi:vbi poſuiſti eũ: - ppelo noie ut ea ma⸗

12 7 „ 1 „ „
ego en tollã. Dicit ci ieſus: ſi⸗ intentã faciat ⁊ ta

☛

—„ 8 .ts ſicut ⁊ oculis coꝛ⸗
me tãgẽ. Nòndũ.n. aſcẽdi poꝛis. n ((Dirit ei

ad preʒ meũ. Aade ãl frẽs aò rabboni. Sic eni con
meos:e dic eis: Aſcendo ſueuerat eũ appellare

õü ; ir pem vim ante paſſione: qa do-
em men et pꝛem Ae-. cctoꝛes apð iudeos vo
cu men ⁊? deuz vim. Ueé cantur magiſtri.

maria r na? 0Dicit ei ieſus no
nũciãſ diſcipul qꝛ vidi dñʒ li me tangere. Illa. n.
⁊ hec dixit mihi.Cůʒz ergo Ex deuotione voluit

ſero eẽt diẽ illo vna ſabba am baer bage⸗
toꝝ è᷑t ſoꝛeſ eẽnt clauſe vbi aug. qa erat indigna

ꝓpt fidei defectuʒ: iõ
”?ÝÿMVUÿ ſubdit: p ¶ Noduʒ
eni aſcẽdi ad patrẽ meũ.i.ĩ coꝛde tuo nõ credis me pueniſſe
