caſione ocõꝝ in hca.qrit vtrũ iudei cogno uerũt ieſit u naca .
renũ eſſe chꝛiſtũ ſibi ꝓmiſſũ. Et arguit᷑ pj ꝙ nõ ꝑ illõ qꝗð dẽ

j. Cori.ij. Si eni cognouiſſet nũqᷓ; dñʒ glie crucifixiſſet ⁊c᷑.

Itẽ Actu. iij.dic petr loqᷓns iudeis: Scio frẽs ꝙ p ignoꝛan/
tiã feciſt ſic ⁊ pncipes vꝛi. Itẽ luc.xxiij.dicebat ieſꝰ ĩ cruce:

Pꝛ dimitte ill qꝛ neſciũt..Lõtrariũ arguit᷑ ꝑ illõ qð hẽ ioh.
v. Nũc aũt viderunt ⁊ oderunt me ⁊ patrẽ meũ. qð auteʒ
videt᷑ manifeſte cognoſcit᷑. Itẽ ſuper illud qð dem ẽ in pñnti
capitulo.Agricole vidẽtes filiũ:dixerũt intra ſe:Hic eſt he

res.dicit hiero. maifeſte pbat dñs his vbis iudeoꝛũ pᷣncipej

non ꝑ ignoꝛãtiã:ſed ꝑ iuidiã dei filiũ crucifixiſſe (Meſpon-
ſio. Dicenð ꝙ in pplo iudeoꝝ: aliq erãt maioꝛes ſciẽtes ſcri
pturas legis ⁊ ꝓphᷣaꝝ:aliqui aũt mioꝛes ſiẽ laici ⁊ vulgaẽs
tmmodo ſcientes illud qð eſt de neceſſitate ſalutis:vt pꝛece⸗
pta decalogi: ⁊ huiuſmodi q debẽt ſciri ab oibꝰ:ſed ſbtilita
tem ſcripturaꝝ ⁊ dcã ꝓphaꝝ ignoꝛantes. Iteʒ ꝗ xps erat

verus hõ: ꝓphᷣa ſcũs ⁊ deus ĩ vnitate ſuppoſiti.Dicũt & ali

qui ⁊ bñ qntuʒ ad hoc ꝙ minoꝛes ppli iudeoꝝ nõ cognoue
rũt ieſũ eſſe xpᷣm:nec qntum ad dinitatem nec qntuʒ ad hu

manitatẽ: qꝛ licet cognoſcerent eum eſſe hoĩiem verũ: tñ nõ
cognoſcebant illũ eſſe hoiem ſeu Pbhaz q erat a deo ꝓmiſ
ſus ſicut xps. Cub rõ eſt:qꝛ ignoꝛa

up rõ eſt:q;ꝛ ignoꝛabant ſcriptura q̃ loquũ
tur de chꝛiſti diuinitate:⁊ illas qͥ loquunt᷑ de determiatioe
tpis ⁊ de ſignis ſui aduent:ſed maiores cognouerũt eũ eſſe

verũ ꝓham a deo ꝓmiſſum a miſſum:qꝛ ſciebant ſeriptu-
ras loqntes de tꝑe ſui aduent:⁊ de ſignis qͥ omia videbant

gimen ecclie. 3 ¶ Et

lapidẽ ⁊c .ille aũt ca

ũ vo cadit lapis ĩ qͥ iuẽi᷑ pctmᷣ
ffidelitatl. Et iſte cõterit᷑.qꝛ ex põdere dini iudicij grauiſſie

r——

¶ Euangelium

in eo ipleri:non tñ vt iſti dicũt cognouerũt ipſũ eſſe denz:
ßm hoc loquit᷑ apls ĩ auẽte pᷣallegata. ſi cognouiſſet nũ/

——

i dñm glie crucifixiſſẽt. qſi diceret nũq cognouerũt el di⸗

uinitatẽè: ſed hoc nõ videt᷑ couenienter dictuʒ:qꝛ ſic ſcriptu

re determinate loquũt de tꝑe ſui aduentuj Dan.ix. In heb/
domadib' illis abbꝛeuiatis:⁊ de ſignis ſui aduẽtſiẽ ẽ traſla

tio regni: vt hẽ Geñ.xlix. Et modus el adueniẽdi ĩ paupꝑta/

te ⁊ huilitate vt hẽ ʒach. ix. vt dem ẽ ĩ pcedenti ca.ita expᷣſ-
ſe vł expꝛeſſius loquũt᷑ ſcripture ꝓpharuʒ de eius dinitate:

Hiere.xxiij.Ecce dies vẽiũt dic dñs ⁊ ſuſcitabo vbũ bonũ
qð locuiſũ ad domũ iſrł ⁊ iuda:i diebillis germinare faci

aʒ dauid germẽ iuſtũ ⁊ faciet iudiciũ ⁊ iuſticiã ĩ terra: ⁊ h/
ẽ nomen qð vocabũt euʒ dñs iuſtuj nr̃.in hebꝛaico vbi hẽt᷑

Hic dñ ponit᷑ nomeʒ dñi tetragrãmaton:qð nullo mõ põt
dici de aliqͥ niſi de deo vo.cũ ergo iſta auẽtas ſʒ oẽs docto

res ẽt hebꝛaicos expoſita ſit de o:ſeqt᷑ ipᷣʒ eſſe verũ deũ.

Itẽ Eſa.ix.dẽ: Paruulus nat ẽ nobis.ſequit᷑ Et fact eſt pᷣn
cipatſup humerũ eius:⁊ vocabit᷑ nomẽ eiuj admirabil:cõ

ſiliarius: deus foꝛtis:pai futuri ſeculi:pncipes pacij.q ẽt au

ctoꝛitas ſᷣm hebꝛeos intelligit᷑ de xpᷣo ⁊ in ea fit expᷣſſa men

tio de epᷣdinitate:ſiẽ de hũanitate:⁊ multe alie auẽtes ↄſule)

poſſunt ad hoc iduci:ſʒ pꝑp ꝓlixitatẽ omitto:⁊ iõ dicenð ſic

maioꝛes ppli iudeoꝝ habuerunt noticiã de the ⁊ ſignis ſui
aduent᷑:ita noticiã ꝑ ſcripturas hũerunt qntũ ad epdinita
teʒ. Conſiderandũ tñ ꝙ alidd cognoſcit᷑ in hiru:cutamen
cognitio actual ipedit᷑ ꝑꝑ aliquã paſſionẽ vł hituʒ ĩpedieteʒ

ſicut diẽ phs vij· ethi. ꝙ icontinens differt ab intemperato

pꝓ boc ꝙ hẽt eſtimationẽ verã non ſolũ in vniuerſali quam
ẽt hʒ intẽpat:vt ꝙ foꝛnicari ẽ malũ:cũ nõ peccet ꝑ ignoꝛã⸗
tiã:ſʒ ẽt hʒ eſtimationẽ verã in ꝑticulari:⁊ ꝑ hoc differt ab
intẽpato:⁊ tñ adueniẽte paſſiõe coꝛꝛũpit᷑ eſtimatio va pticu
laris:qꝛ paſſione vincẽte iudicat nüc foꝛnicãð:ita ꝙ paſſio
ipedit actualẽ ↄſiderationẽ verã in pꝑticulari:⁊ ſi paſſio ſẽp
Duraret ſẽper ſic iudicaret. Eodẽ modo dicenduʒ ẽ ꝙ iudei
habuerũt verã eſtimationẽ de xpᷣo ⁊ in hitu ⁊ in actu ĩ pꝛi-

cipio:ſed qñ icepit ↄ eos pꝛedicare:excitati fuerũt g eũ paſ/

ſionibire:rancoꝛis inuidie:qbus paſſionib ſĩpediebãt᷑ ab

actuali cõſideratõe vitatis phabite de xpᷣo: iõ machiati ſti
eius moꝛtẽ:ſicut ⁊ incontinẽs pꝑ paſſionẽ concupiſcibil eli

git foꝛnicaꝛi: qð tñ alias rfugeret. Conſiderandũ tñ ꝙ illa

noticia qua habuerũt de xpᷣo ꝑ ſcripturas ꝓ baz nõ erat

certa certitudine euidentie:tũ qꝛ talis certitudo ſolũ hẽ ꝑ ð
mõſtrationẽ vel ſenſũ:tũ qꝛ ꝓphetie poſſũt aliqñ varie ex
poni:⁊ iõ erat magis noticia ꝓbabilis ⁊ veriſilis cõiecture.
vl ᷣm alios erat ibi certitudo adherentie q̃ tamẽ põt ipedi/
ri in actu mõ pᷣdicto. Per dicta poſſũt ſolui argumẽta ad
vtranqʒ; pteʒ: qꝛ illa argumẽta q ꝓbãt ꝙ habuerũt noticiã

de xpo intelligenò eſt de noticia habituali pᷣdicto mõ.Alie

aũt auẽtes qᷓ dicũt ↄꝛium loquũt᷑ de actuali cognitõe appli
cante ad opꝰ:q fuit ean pp paſſionẽ iuidie ⁊ rãcoꝛis: vt
dictũ ẽ. In cap
D maioꝛem harum qſtionum declarationem attẽ

gaendum eſt ꝙ auẽtas docẽdi apud hebꝛeos duplex
erat:quia aut ſᷣm deriuationem generis:vt in ſacer

dotibus iuxta illud aggei.ij. ca. Interroga ſacerdotes legeʒ

aut ſᷣm graduationem:ſicut cum quis accipit gradum i ſci
entia ab alio graduato habente ad hoc poteſtatem: ⁊ tales
erant illi.lxx.viri qui oꝛdinarie iudicabant pplm:vt in lᷣ.
talmudico qui dĩ chanhedrin tractatur:⁊ qꝛ pncipes ſacer
dotum hanc queſtioneʒ mouentes ſciebant chꝛiſtuʒ non de
ſcendere p lineaʒ maſculinam ab aaron ſacerdote:⁊ per cõ/
ſequens non habere auẽteʒ docendi ſacerdotalem: iccirco
dimiſſo hoc mẽbꝛo circa 2 querebant. ſ. Quis dedit tibi
hanc poteſtateʒ:qꝛ talis poteſtas ab ipſiſmet ſenioꝛib ⁊ ſa-
cerdotibus concedenda erat ⁊ non ab alio. Ab imꝑatoẽ eiʒ

o. xxj. vbi dẽ in poſtilla: In qua pote
Aute hoc facis.i. q auẽte doces pplein. (Additio

non ptinebat talis licentia impetrari: qð patet ex hoc:
nam cũ xp̃s luc.xx.ca.⁊.j.xxij.ca.reſpondiſſet phariſe

is q̃ ſũt dei date deo. ex hoc no fuerũt indignati hero-
diani qui ibi erant:ſʒ potius contenti ð reſponſioe xpᷣi.

Sed conſtat ꝙ doctrina diuine legis non eſt ceſaris:ſʒ

dei. hoc aũt pʒ ꝑ cõem doctrinaʒ eoꝛuʒ ſᷣm quã nullus

recipiebat nec hodie tempoꝛe captiuitatis eoꝛum aucto

ritatem docendi legeʒ recipiũt ab aliquo pꝛincipe q'uis

ſint ſbiecti: ⁊ iõ ex his qõnibus tacite ſeipſos gliſicabãt
⁊ xpᷣm vilipendebat:q̃ſi dicerẽt nullã poteſt hẽre ptãteʒ

docẽdi niſi a nobiſmetipſis qͥ ſum doctoꝛes leg.vñ xpᷣ

in ſua cauta reſponſione nõ ſolũ eis ſilentiuz ipoſuit: ſʒ
etiam ipſoꝛum erroreʒ expꝛobꝛauit. Errabant eni in h
qꝙ; nulla poteſtateʒ docendi attribuebant deo: ſed hõibꝰ
aut ex deriuatione generis vl graduatione ꝑpſone vt di/
ctum eſt. vñ xpᷣs oſtendit eis ꝙ eſt alia auẽtas docendi
pꝛeter illas ⁊ illis altioꝛ.ſ.ex deo:⁊ iõ q̃rit de baptiſmo

iohanis ĩ quo noua doctrina fuit diuulgata: vtruʒ eſſʒ
ex deo an ex hõibꝰ:in quo icludit᷑ ꝙ poſſibile eſt aliquã
doctrinãꝗ eſſe ex deo tm:ſic pʒ de baptiſmo iohãni::⁊ ꝑ
ↄñns remanebant conſuſi:eo ꝙ pᷣſupponebãt ꝙ omij au

ctoꝛitas docendi erat ad hõibus modo pꝛedicto.

In eodem capitulo vbi dicitur in poſtilla: Judei ab
gam vel ipſo heber. Additio

t manifeſte pʒ per littera hebꝛaicaſ:vt ipᷣemet
oſtillatoꝛ tradit Gen.xiiij.Cuiuj rõ eſt qꝛ abꝛaaʒ icipit

P eſte 3
ab aleph littera:heber vo per ayn:⁊ iõ ſi hebꝛe diceret

ab abꝛaaʒ inciperet᷑ ab aleph:qð nõ eſt verũ ſed incipit

p ayn:nec ẽt dicunt᷑ hebꝛei ab heber:qꝛ ſi ſic ãmonite et

moabite qᷣ de loth deſcendũt ſimiliter iſraelite ⁊ madia
nite qͥ deſendũt ab abꝛaaʒ ſimiliter edomite ꝗ deſcen/
dũt de iſaac oẽs dicerent᷑ hebrei:cũ omnes pꝛedicti de/
ſcẽdũt ab heber vt maiteſtũ eſt in lr̃a Geñ.xj.⁊ xvj.⁊ in
alüs:ſed hec denõiatio accipitur ab abꝛaã nõ rõne pꝛo⸗
pꝛij nõis ſʒ alia rõne. Ad cureuidentiaz attendenduũ ꝙ
int᷑ meſopotamiã ⁊ trã ꝓmiſſiõij trãſu fluupeuphꝛatej
q cũ ſit magnꝰ⁊ vn de qtuoꝛ flũib paradiſi vt hẽ Geñ.
ij.ca. iccirco i limitationibus ire ꝓmiſſionis vocat᷑ flu
uius ſimpir nõ expꝛimendo nomẽ ꝓpꝛiũ qð eſt euphꝛa
tes:vt hẽ Exo.xxiij.vbi dicit᷑ Ponã tmino ⁊c̃. A deb/
to vſq; ad fluuiũ intelligit᷑ de euphꝛate q termiabat trsẽ
ꝓmiſſionis ex ꝑte meſoptamie:vt pʒ ibidẽ:⁊ qꝛ abꝛaaʒ

natus fuit in meſopotamia vbi thare pꝛ ep ⁊ alij cogna

ti puiebant idolis:⁊ inde adducxfuit diuina directõe in
terrã chanaã vbi ſegregat'ad cultũ diuinũ edificauit al
taria dño iuocãs nomẽ epvt hẽ Geñ.xij. Iccirco abꝛaã
veniẽs in fram ꝓmiſſiois hebꝛe vocabat.i.trãſfluuial.
PHeber enĩ cũ ayn ſcripta hebꝛaice trãſfluuial ſignificat
7 iõ ſiẽ illi q veniũt de ꝑtibuj vltramõtanis cõiter vltra
montani dicunt᷑:ſic abꝛaaʒ in iitio ſue vocatõis ad fideʒ
in terra ꝓmiſſiois exiſtens hebreus vocabatur:hoc eſt
trãſfluuial:vñ Geñ.xiiij. Uenit vn de his dq euaſerãt et
nũciauit abꝛae hebꝛeo.qð ideʒ eſt dicẽ vt ſi dicat᷑ abꝛae
trãſfluuiali.Ex qbus pʒ ꝙ abꝛaaʒ dict᷑ ẽ hebꝛeus:eo ꝙ
ex ptibꝰ trãſfluuialib'i trazʒ ſcãʒ vẽit:⁊ qꝛ iſta trãſpoꝛta/
tio fuit fcã in pncipio ſui acceſſus ad fidẽ vel ſaltem ſue
publicatiõij:io inde cognõiatus eſt cum ſua poſteritate
qſi a pncipio ſue fidelitat:q̃ qdẽ rõ põt hꝛi Joſue.xxiiij
vbi ſic: Pec dicit dñs trãſ fluuiũ hitauerũt pꝛej vꝛi ab ĩ
itio thare pater abꝛaã ⁊ nachoꝛ ſᷣuierũt dijj aliẽis.⁊ ſe/
quit᷑: Tuli pꝛem veſtrum abꝛaam de meſopotamie fini
b. vbi in hebreo hꝛ: Dde heber fluuij.i.de trãſſluuio:Et
adduxi euʒ in terram chanaan.vbi.ſ.ſegregat a paren⸗
tibus idolatris ſe publicauit dĩno cultui macipatũ.Ex
p̃dictis pʒ q̃re iſmahelite idumite ⁊ hmõi nõ dicuntur

Ebꝛei non dicunt᷑ ab abꝛaaʒ rõne pꝛopꝛij nomi

ſianoo
diſtri
di⸗ lity⸗ 0.

ſiggii
lenagn

)behrpp
leniſo
nußt
Chitciunns
Pgltphuia
igtſchlnn
ſoddive
ftlinnis
fhopime
gogbſclos
Pnt Mn
ſumſic⸗
alhem
ſalrdlin

hocle

Nonadei⸗
viniy e
ihnihe
lnuni
fiſeet
Agelen
ſgn

Putrer boe:
aphariſe
ine hero⸗
chanſoer⸗
ncſtclſnig
N
NN
Pirgiin
Wwle pi
eleh.hf
tinipoſin,
bantmiinß
dh ſe hob⸗
edoreyt di⸗
ans docendi
dapeimo
Anme
blec in
wobohinie
hitgoñtſan
alln.
U Tceiab
aito
poptinomni
aſytißenet
abapzicſpit
chr diceret
iſch ichit
iſcinonia
Pciteamadin
mite 4 deſce
peelici de
Nr.zin

nörönepeo⸗

zmmddi
fundegorne
diinhi er
ionis woerin
igöckant⸗
inoſid 10,
bidetu
ichtiiun
iuinzonantn
niͦciinis
Minnn
inifuil
uuia igiin
soim i
toͦsa i
ntur. hoc
gaualnite
dienkabue
cbruoeo
amſpott
lſalenſu
poſtentun
Poſue i
ſaliigt
tamteſni
fluuot,
/ m
inni

“sl

MWatthei xj.

hebꝛei: lʒ deſcẽdãt ab ab:aã. lã illi ſoli qͥ ſequũt᷑ abꝛaã
i ſepatione ab idolatria ⁊ cognitioe dei hebꝛei debẽt di/-

ci tanꝙ ſeqͥntes rõnẽ illius denõiatõis:⁊ hoc eſt qð ſeqᷣt
in pꝛeallegata auẽte.ſ.Joſue.xxiiij.vbi loq̃ns de tranſ⸗
poꝛtatione abꝛae a ꝑtib trãſfluuialibꝰ ſbiũgit: Multi⸗
plicauiq; ſemen eius ⁊ dedi ei iſaac.nullã faciẽs mẽtio/

nsẽ de iſmahele ⁊ alijs.conſeqnt dicit de iſaac: Iliq;ʒ de/
di iacob ⁊ eſau dedi montẽ ſeir:iacob vo ⁊ filij e òſcẽ⸗

derũt in egyptũ.Ex qbus pʒ ꝙ illi tmmõ nõiandi ſi trãſ
fluiuales qͥ deſcẽdunt ab abꝛaam ꝑ iſaac ⁊ iacob alijj ex

cuſij rone pᷣdicta. ¶ In eo. ca. vbi dicit ĩ poſtil. Lapi
dẽ quẽ rep

ꝛobauerũt edificates 7. Additio.
Indamẽtuʒ hun expoſitõis quã diẽ lr̃alẽ eſt fi-
cctiuum ſeu fabuloſũ.nuſq eni legit in ſcripturij
auctentic ꝙ hoc ↄtigiſſet in edificatõe tenli ſalo

eide in caput ãguli collocar: lʒ magr̃ hiſtoꝛiaꝝ hoc vi

deat᷑ dicẽ.vnde rabbi abꝛaã hebꝛe ꝗ int᷑ alios expoſito
res hebꝛeoꝝ mag vẽ ſeqᷣ l̃aleʒ ſenſũ:hoc nõ expoit ð la

pide mãli ſʒ ð ſpũali.dic ei ꝙ lapis iſte ẽ pplłs iſraelitic:

q repꝛobat a gentibuj in captiuitate exns ĩ poſterũ erit
caput oĩum nõ vtute ꝓpꝛia:ſʒ a dño factũ ẽ iſtõ:cuex
poſitio ʒ falſa ſit in hoc ꝙ diẽ ᷣ pplujille q mõ captiu
t? erit ſublimar ꝓut ipᷣe credit tpe ſui meſſie:tñ hẽ ĩ dict.

ſuis qðdã verũ.ſ.ꝙ hec lr̃a nõ tractat de edificatõe tem
pli ſalomõis.Silr ra.ſa.exponit hanc auẽtem dictã de
xpᷣo.vñ tenendũ eſt ꝙ ad litterã lapis iſte eſt xpᷣs qͥ dẽ la
pis abſciſus ſine manibꝰ:Dañ.ij.c.vt ẽt aplus petruj ex
ponit Actu.iiij. Nõ eĩ eſſet xpᷣi argumẽtũ efficax ſi ex ſẽ
ſu myſtico ſumeret᷑: ꝓut dicit aug. vicentiũ donatiſtã

⁊ qꝛ ipemet poſtil.reuocat illa q̃ in hoc loco poſuit ð ſẽ

ſu lr̃ali iſt vſus pſalmiſte in expoſitiõe illius pᷣſ.vbi de
hoc largius tractat:ideo iſta ad pꝛeſens ſufficiant.
In eodeʒ ca. vbi dicit in poſtilla: Sed hoc non videt᷑
conuenienter dictum. Additio

„ 46

P Anc goõnem diſputat. ſ.tho. i iij. parte. q. xlvij.
articlo.v.in coꝛ.qõnis ſub foꝛma pᷣdicta.vnde

i ſolutoe pᷣncipali tenet eandẽ opinionẽ quã hic
poſtillatoꝛ conat᷑ impꝛobare:q̃ qdẽ ipꝛobatio nõ vẽ rõ
nabil. Ad cuideclarationẽ attẽdẽdũ ꝙ lʒ oia q in ſacri
ſcripturj credẽda tradunt ſũt a fidelib tanq; va certiſſie
amplectẽda cũ ſint a deo reuelata cupteſtimoniũ fidele
eſt: quedãa tñ de his q ibideʒ etiã expᷣſſe tradũt ſũt expo/
nẽda talr vt ñ credant᷑ ſð ppꝛia vboꝝ ſignificatõne:eo
ꝓ ſi ſic acciperent᷑ repugnarẽt rõni nãli:ſeu ẽt alteri au⸗
ctoꝛitati diuine.verbi gra licet de deo in ſcriptur ſacrij
dicãt expꝛeſſe aliq̃ vba q in psſignificatioe ſignãt illlo
calẽ motionẽ ſeu alicationẽ vł paſſiõeʒ ⁊ hi: vt cũ dẽ i
pſona dei:Deſcẽdit de vt videret ciuitatẽ:GOeñ.xviij.c.
Simiũii Exo.iij.ca.Deſcẽdi vt liberarẽ eũ de manu egy
ptioꝛũ.q̃ locutoões in ꝓpꝛia ſignificatõe ſignãt deũ loca⸗
lit moueri. Silr ⁊ alibi ſepe legit᷑ deũ iratuʒ fuiſſe vł pe

nituiſſe: et hmodi:nullo mo tñ talia ſub ꝓpꝛia ſignifi

catione ſunt credenda de deo:cum maniteſte rõni natu
rali repugnant q̃ deũ penit᷑ imobilẽ atq; imutabileʒ de⸗
monſtrat. Similr ⁊ 2 auẽteʒ ſacre ſcripture dicentem:

Malach.iij.ca.Ego dñs ⁊ nõ mutoꝛ.vnde opoꝛtet hec

⁊ ſilia de deo intelligi nõ i ꝓpꝛia verboꝝ ſiguificatione
ſed traſlatiue ſeu metaphoꝛice: ꝓut ambꝛoſi declarat ĩ
li.ð trinitate.Silr contigit ᷣm opinionẽ hebꝛeoꝝ cir
ca ea q i ſcripturis ſacris ve.te.tradunt᷑ denotantia dei
tate xpᷣi:dicũt eĩ oĩ
ligẽda ſʒ ſilitudinarie ſeu metaphoꝛice:qᷣrũ motiuuʒ eſt
qꝛ credut ꝙ deũ iĩcarnari iplicat cõpoſitionẽ ſeu nãꝝ cõ

fuſionẽ in deo q mãifeſte ſũt ipoſſibilia cũ ſint ꝰ ſimpli

„

citatẽ dinam:a hoc cõtingit eis nõ ſolũ antiq ſʒ moder

õis.ſ.ꝙ aliqs lapis plies fuiſſet repꝛobat in edificio: 2

ctoꝛitates antiqui teſtamenti ſ
os ipᷣos recipientes vt cognoſcãt deitatẽʒ xpᷣi:cuius oppoſi
tum pʒ ex dicij.?qꝛ exemplũ qð inducit de icontinente cu/
ius actualis cognitio pticularis ſeu ↄſideratio ipedit ſeu co

a talia nõ i ꝓpꝛia ſignificatõe eẽ itel

nis: eo ꝙ nõ poſſũt capẽ ſeu intelligẽ habitudinẽ nãe aſſum
pte ad vbũ ſm verã catholicã traditionẽ: nec de h vrẽ eẽ mł
tũ mirandũ:cũ heretici qͥ non ſolũ auẽtes ve.te.recipiũt:ſʒ

ẽt noui in qͥ expꝛeſſi myſteriũ deitatis xpᷣi tradit᷑ qᷓᷓ in aniqᷓ

vt cũ dic: Ego ⁊ pꝛ vnũ ſumꝰ.vł Anteqᷓᷓ abꝛaa fieret ego ſũ
⁊ hꝰmõi:i qbus vbis ⁊ ſimilib clarexpꝛimit᷑ deitas xpi:ſʒ
hoc non obſtãte deitatẽ xpᷣi negare conãtur peruerſe expo/
nẽtes pꝛedictas auẽtes vt arrius ⁊ ſabelliuj ⁊ eoꝝ ſequacej.
Ex quibus patet mãifeſte ꝙ lʒ ſcripture ſacre ꝓphᷣaruʒ que

mentionẽ expꝛeſſam faciũt de diuinitate chꝛiſti ſint ſat eui⸗

dentes ad hmoi myſteriũ fidelib'oſtẽdeno:nõ tñ ex his ſu⸗

mit᷑ argumẽtũ efficax ad hoc vt pncipes iudeoꝝ habuiſſẽt

cognitioneʒ de ei diuinitate.hoc eni myſterium tm excedit

capacitatẽ humanã ꝙ raro vel nunq ſine auxilio dino in-
telligi poſſet: hoc ẽ ꝙ petro expꝛeſſe ↄfitenti deitatẽ xpi dicẽ
do: Tu es filins dei viui:fatth.xvj. chꝛiſt rñdit: Caro z

ſanguis nõ reuelauit tibi ⁊c. Ex q; pʒ ad myſteriũ incarnati

onis intelligendũ ſeu veracii confitendũ reuelatio dina re
quirit pp eius ſũmã excellentiã:ſec ẽ de alis ↄditioib xpᷣi ĩ
ꝓphetis antiq contentis:vt de tẽpoꝛe ſui aduentus:⁊ de ſi

gnis eiuſdẽ:ſimilr de vᷣtutibꝰipᷣius xpᷣi ⁊ de eius excellentia

reſpectu alioꝝ ꝓphaꝝ:⁊ ð modo adueniẽdi ⁊ hmodi.nã

talia ĩ ꝓpꝛia ſignificatione poſſũt accipi:nõ ei excedũt cõeʒ

humane intelligentie capacitateʒ. ⁊ ſic pʒ obiectio poſtil/
latoꝛis in hoc paſſu eſt inualida.ſimilr ⁊ eopinio nõ vide

tur rõnabilis ex tribus.bᷣmo pᷣſupponit falſum.ſ.ꝙ au/
ole ſufficiũt ad cogenò hebꝛe

rumpitur ꝑp paſſionẽ iminentem:vt hẽ in. vij.ethi.nõ vẽ

ad ꝓpoſitũ facẽ. nam icontinens ſẽꝑp habet eſtimationẽ vazʒ

in vniuerſali:adueniẽte tñ paſſiõe coꝛꝛũpit᷑ eſtimatio vera

particularis:ſed i ppoſito vtraq; eſtimatio ẽ ꝑticularis ſeu

ſingularis. Si eni pᷣncipes iudeoꝝ eſtimaſſẽt xpᷣm eſſe deũ
ãteqꝙ; ꝑ paſſionẽ ipediret huiuſmoi cõſideratio:ita ꝙ crede-
rent ipᷣm nõ eſſe deuʒ put opinat᷑ poſtillator manitfeſtũ eſt
ꝙ vtraq; haꝝ eſtimationũ eſt ſingularis ſeu pticularis:cuʒ
in vtraq; eſtimatiõe xpᷣs ſupponitur vt ſhiectum q̃ eſt ꝑſo/
na ſingularis.tũc igit᷑ aut ſimul ⁊ ſemel eſtimauerunt xpᷣm
eſſe deum ⁊ nõ eſſe deũ q̃ ſũt ödictoꝛia:⁊ per ↄũs ineſtima
bilia circa idem: aut pꝛimus habitus totaliter coꝛꝛumpe-
retur ⁊ tamẽ remaneret in eis actualis conſideratio ſʒ quã
ipſum iudicarẽt hominẽ purũ:cup oppoſitũ dẽ de incõtinẽ
ti. ſ. ꝙ ſemper remanet in eo vera eſtimatio ſalteʒ in vniuer
ſali:vt phᷣs in eodem loco mãaifeſte oſtendit:⁊ ſic exempluʒ
non facit ad pꝛopoſitum.ʒ qꝛ hec opinio nõ cõſonat ſacr
ſcripturis q̃ circa hec allegantur:nam in parabola xpi cum
agricole dixiſſent:hic ẽ heres.nõ põt rõnabiliter itelligi ꝙ
ipi eſtimaſſẽt eũ heredẽ i dĩnitate: eo modo quo apoſtoluſ
ait ad hebẽ.j. Quem conſtituit heredem vniuerſoꝛũ. Nul-
la eniʒ amentia ad tantaʒ poteſt cõmuniter deuen re ĩſaniã
vt credat dĩnã maieſtatẽ i ꝓpꝛia pſona ſupare.cõis eni con

ceptus ẽ ẽt apud idolatras ꝙ deuj ſeu dij trãſcẽdunt omne

poteſtates:vñ ridiculũ eſſet dicere eo ipo ꝙ pꝛincipes illi
credebant ipſũ eſſe heredem.ſ.deuʒ veruʒ:auderent euzʒ int/
ficẽ.hoc ẽt vẽ contra opinioneʒ ipᷣius poſtillatoꝛis met:que

dicit ꝙ qndo euʒ inificẽ voluerũt iam nõ eſtimabãt ipſum

deũ eſſe ꝓpter ipedimentuʒ paſſionis inuidie ⁊ hmõi:⁊ ſic
iã nõ dicerẽt de ipᷣo:Pic ẽ herej.opoꝛtet igr dicere vt ꝑ hoc
ꝙ; dicebant hic eſt heres:intelligebant ꝙ erat ho tante excel
lentie ꝙ poterat vocari fildei:nõ ꝑ nãm ſʒ ꝑ ſpalẽ adopti
onem ſeu excellentiã reſpectu ꝓphᷣarũ alioꝛuʒ:qð verificat
de xpᷣo etiaʒ ſim humanaʒ nãm conſiderato: contra quem
non obſtante tanta excellentia potuerũt eſtimare vt eũ poſ

ſent ſuperare ſicut ⁊ alios antea miſſos:naʒ mag ⁊ min noõ

variãt ſpẽm ſʒ phm: ſilr auètas bti petri dicent Actu. iij.
Scio ꝙ ꝑ ignoꝛatiã feciſtis ſiẽ ⁊ pncipej veſtri.videt᷑ facẽ 5
opinionẽ poſtillato::nam ſʒ eũ debuiſſet dicẽ p odiuʒ vel
iuidiã feciſtis.hec eni fuit cã pncipal ſui erroꝛis ſʒ poſtilla.

cctoꝛitas ppꝛie ſonat:eo eni ꝙ huerant ignoꝛãtiã de xpᷣo.ſ.
de eius dinitate auſi ſũt ip̃ᷣm inuadẽ tanq; hoiem puꝝ: cui
oſonat auẽtas apli diceni: Si cognouiſſet ⁊c.nũq; dñʒ glie
crucifixiſſẽt qð denotat mãifeſte ipos nũqᷓ; cognouiſſe ihm
fuiſſe dñʒ glie. Et nõndũ ꝙ hec ignoꝛãtia non excuſat pnci
pes iudeoꝝ a crimie:ſʒ magis aggrauat cuʒ eſſet dãmodo

agd cognoſcẽdũ xpᷣi dĩnitatẽ:eo ꝙ ſcripture de h loqntes ſi
qͥdamõ exponibiles vt dictũ ẽ: pebuiſſẽt tñ aſſentire ſue do

¶Euangelium

magis ꝙꝙ; ignoꝛãtia:Fʒ vo pmã opinionẽ qͥ ẽ ſci tho.hec au⸗

7

ignoꝛãtia affectata. Nã lʒ nõ attigiſſet ex ſcripturi ꝓpphaꝝ

ctrine ᷣm quã filiũ dei ſe eſſe fa ebat.tenebant᷑ eni dicẽ ⁊ o⸗
bedire xpo ĩ lege ꝓmiſſo: iuxtᷣ llud Deut. xviij. Pꝛophaʒ
ſuſcitabit ti.c᷑. Jhm audieſ.qð intelligit᷑ de xp̃ᷣo ad lr̃am:⁊⸗

ſic eb deitatẽ tenebant᷑ credẽ tanq ab eo dogmatigataz ? P

miracula cõfirmatã: 'm ꝙ ioh. xv. dẽ: Si nõ veniſſẽ ⁊ lo⸗
cutx eis fuiſſeʒ pctm̃ no habuiſſẽt:nũc aũt excuſationeʒ nõ

hẽnt ⁊c᷑. Fuerũt eni ipediti ab acqeſcẽdo doctrine xpᷣi ꝑ in

uidiã ⁊ odiũ ipſ:⁊ ſic nec habitualit᷑ nec actualr credider̃t
ipm eſſe deũ: nã ꝑ ſcripturas antiqs de deitate loq̃ntes nõ
oino cõuicebant᷑ vt dictũ ẽ:nec ẽt p doctrinã xpᷣi de ſe h te/
ſtant᷑ impedientib rancoꝛis ⁊ odij paſſionib.ſic ei homo
cõiter nat'ẽ credẽ ſuo amico:ſic ⁊ diſcredẽ inimico.Ex qᷣbꝰ

bene attent ſeqt᷑ coꝛꝛelarie:q catholic diſputãs cuʒ hebꝛe

is vł eis pᷣdicando pſuadẽs de myſterijs chꝛiſti nõ dʒ cona-

ri ad pbãað ðditatẽ xp̃i ex ſacr ſcriptur ab eis acceptij. Poſ

ſẽt enĩ hoc declinare ꝑ varias expoſitiones vt ẽt poſtillatoꝛ
diẽ in hoc ca.ſed poty ẽ pcedenduʒ ad ꝓbandum ꝙ ipe ſit
verus xp̃s in lege ꝓmiſſus q eſt audiendus ⁊ cui ẽ obediẽõ

eyx ſcepto dino:; oſtẽſo deitas xpi facilius ꝓpbat pꝑ doct᷑naʒ
noui teſtamẽti a xp̃o diuulgatã:⁊ iſte ẽt eſt ꝓceſſus ſciẽtifi-

N¶ In eodẽ ca. vbi redrit poſtillatoꝛ: an doctoꝛe ⁊ pncipes

cus:qꝛ ſᷣm phᷣm in.j. phᷣycoꝝ: Cõnaturale eſt nobis a magij
notis ad minus nota pcedere 7. ¶Replica
Nca.xxj.vbi poſtilla.diẽ hebꝛeos dcõ) ab heber.
L Burgẽ. obijẽ cuobiectio coꝛꝛecta ẽ Geñ.x.⁊ xij.
In eodẽca. vbi dicit᷑ apidẽ quẽ repꝛobauerũt ⁊c᷑. queʒ
paſſũ exponit poſtillatoꝛ ꝑ figurã de lapide materiali ĩedi
ficio tẽpli: ꝓut ſcholaſtica hiſtoꝛia narrat:ſʒ exponit ð xpᷣo
tanqꝙ; figurato pᷣncipalr intento:ſed burgen.vult narratõeʒ
illã eſſe fictã ⁊ vult pᷣmaʒ lr̃alem expoſitionẽ eſſe de xpᷣo:ſi
burgẽ.accipit pᷣma ꝓ pᷣncipalii:hnõ negat poſtillatoꝛ:ſʒ ꝙ;
figura ſit ficta nõ ꝓbat ſufficient burgẽ. p rabbi abꝛaã qui
minoꝛis ẽ auẽtat apð ſcãʒz eccliaʒ q́; ſcholaſtica hiſtoꝛia im
mo plus fictũ vẽ ille rabbi expoit lapidẽ de pplo iſraeliti
co. Alie aũt expoſitiões adducte nõ ſũt lr̃ales ſʒ figuratiue.
Opoꝛtet igẽ aliquã aſſignare figurã qᷓ ⁊ſi ficta foꝛet: qa tñ
nihil hʒ abſurditati petm̃ nõ videt᷑ ↄmitti:qꝛ nõ ois fictio
peccatum eſi:patet Exo.vii. caplo.in.ij coꝛꝛcectoꝛio.

iudeoꝝ nouerãt xpᷣm in lege ꝓmiſſũ ⁊c Recitat ẽt opinio/
nes qrũdã dicentiuʒ qꝙ nouerunt eũ eſſe verũ meſſiã ⁊cẽ.ſed

ns nouerũt eũ eſſe deũ. Hãc tñ opinionẽ poſtillatoꝛ repꝛo/

bat optimis rõnibꝰ. Burgen. aũt diẽ ſcem tho.tenẽ opiniõeʒ
illã quã repꝛobat poſtillatoꝛ: ⁊iõ ꝓ ſcõ tho. certãs magnã
facit cõmotiõeʒ q̃ ſtat in cert᷑ dcis: p qꝛ iudei antiqͥ ⁊ mo/-
derni nõ potuerunt: nec hodie poſſunt vidẽ ⁊ intelligẽ mo
dũ vnionis nãe hũane ad vbũ ſine cõpoſitiõe ⁊ naturaruʒ
confuſione:igr̃ nõ potucrũt eũ cognoſcẽ deũ nec eius deita
tẽ.m dictũ ſi icut heretici male cxponẽtes ſcripturas negant
xbi deitatẽ:ſic nõ ẽ mirũ ꝙ hebꝛei ꝑp falſas expoſitões hoc
idẽ negãt. ꝭʒ“ dictũ ꝙ myſteriũ deitatl xpᷣi nõ põt intelligi ſi

ne ſpeciali reuelatiõe.pꝓbat h'qꝛ dem fuit petro matth.xvj.

Caro ⁊ ſãguis nõ reuelauit tibi. tdictũ:tpᷣs aduent xpᷣi

.

a cetera que in ſcriptura de chꝛiſto traduntur nõ exce-
dũt cõeʒ itelligẽtie capacitatẽ: ſic eius dinitas. Ex qbus
ictis conat᷑ burgen. ↄcludẽ ꝙ opinio poſtillatoꝛis ẽ ir-

rationabil:a obiectio eðð oppolitã opinionẽ inualida.

HPic ̈ videndum eſt de irrõnabilitate illoꝛũ qtuoꝛ dcõ/
ruz burgẽ. ſcòo de rõnabilitate opiniõis poſtillato?: 3
de obiectõnum valoꝛe 5 opinioèeʒ oppoſitã. Quo adp

1

mũ articulũ videtur pᷣmũ dictuʒ burgen. valde irrõna-

bile:qꝛ ex eo ſequit᷑ nulluũ chꝛiſtianũ cognoſe cere xpᷣm eẽ
deuʒ pꝛobatur ex dicto ſuo pᷣmo:qꝛ nullus chꝛiſtianus

poteſt intelligere moduz vnionis humane naturead v-
bũ:igf ſm illationẽ burgen. nullus chꝛiſtian uj poõt ſcire
chꝛiſtũ ẽe deum. antecedens eſt bti leonis pape dicentis

„»„ „

deũ ⁊ homineʒ in vnaʒ pↄueniſſe pſ. onã niſi ſides credat
ſermo nõ explicat: excedit eni multuʒ ſupeminet bu/

mãe rõnis facultatẽ: ⁊ cetera ꝗᷓ de hac ineffabili vnione

ſancti doctoꝛes ſentiũt. Illatio eſt burgen. oñs aut fall⸗ iſ
ſimũ:qꝛ chꝛiſtiani nõ mõ xpᷣm ſciunt eſſe deũ:ſʒ etia ita

tenaciter huic ſciẽtie adherẽt vt ſanguinẽ ꝓ ea effũdere

ſint parati. ſtant igẽ ſimul:ꝙ iudcoꝝ ſ. apiẽtes Tſi cogno

ſcere non poterant xpᷣi deitatẽ ex modo incarnationis
poterant tñ ſcire ex ſcripture teſtimonio ꝓut poſt dicer.
nec ꝛmoictũ burgen. rõnabile ẽ: naʒ etſi puerſi doctoꝛes
hebꝛeoꝝ male ſcripturã exponẽtej ⁊ heretici ex pꝛauita
te volũtatis intelligere nolentes chꝛiſtũ dixerit nõ eſſe
deuũ:ex hoc nõ ſequit᷑ ꝙ ex ſacra ſcriptura nõ poſſet effi

caciter oſtendi xpᷣm eſſe deũ:nã peruerſa ſcripture expo

ſitio auctoꝛitatẽ ſcripture ñ minuit: ſic negato pᷣmo pn

cipio pncipium ipſuʒ non eſt minus veruʒ:qnimo f̃ᷣma
net neceſſarie vitatis:ſed ſic ꝓteruiẽtes indigent ſenſu
pena ꝗ meta.nec poſtillatoꝛ vult ꝓbationẽ ex ſacra ſcri
ptura dicere ſic efficacem: vt ſufficẽ poſſit fideli ⁊ ifideli
pꝛaue ⁊ coꝛꝛupte volũtati:naʒ vbi volũtas erroꝛis ſete/
net g rectam rõnẽ:ibi ptinax pugna eſt ſᷣm.b. hylindiũ
do.x. de trininitate:cum enim ſcripture xp̃i deitatem ſo
nantes p auctẽticos hebꝛeoꝝ doctoꝛes bene exponũtur

heretici a alij contra rõneʒ ⁊ auctoꝛitatem eas cxponẽ-

tes fidẽ facere doctis ⁊ pꝛincipibus non potuerunt niſi
voluntate pꝛaua pꝛecedẽte:cum hoc ſtat eos ex auctoꝛi

tate ſciuiſſe chꝛiſtum eſſe deum:⁊ ſi voluntas ſic ðpꝛa/

uata iudiciũ recte rõnis abſoꝛbuiſſet:ex hoc non fuiſſẽt

excuſati put pᷣtendit burgen.ſic nec incõtinẽs exeuſat᷑ a
peccato ſi ĩ actu venereo rõ dicat᷑ abſoꝛpta.nec ʒꝰ dem

burgen. valet vbi ſacra ſcriptura plane dicit aliquid ad

fidem a moꝛes pertinẽs:ibi fides debet adhiberi:vt dié

beat' augꝗ. xj.de ci. caplo tertio.Cũ igitur ſacra ſcriptu
ra prout auctentice a doctoꝛibꝰ. hebꝛeoꝛũ expõitur cla
re dicit chꝛiſtum foꝛe deum ei fides eſt accomodanda.
Non igitur apud doctos ⁊ pꝛincipes iudeoꝛuʒ ad id ſci

endum neceſſaria erat ſpecialis reuelatio:ſed ſufficẽ po/ 8
tuit fides acquiſita non impedita per pꝛauam volunta

tẽ.nec burgẽ. ꝓbat ſuũ ppoſitum per ea que dicebat᷑ pe⸗
tro:qꝛ petrus ante miſſionem ſpirituſſancti ſuit ideota
ignorans ſcripturas de deitate chꝛiſti loquentes: ⁊ iðo

*

petro fuit facta ſpecialis reuelatio pꝛout diẽ auẽtas al/

legata:ſec'ẽ de pᷣncipibꝰ a de doctoꝛibꝰ iudeoꝝ. Ad fal

ſificandũ etiã hoc ꝭʒm dem̃ burgen.valet ⁊ q̃ſtio pꝛologi
doctoꝛis ſubtilis:ſed ꝗ" dictum videtur cõtradicere
Nam burgen. fundat 2 dem̃ ſuper falſa expoſitione lit
tere ſonantis deitatem chꝛiſti ex ea concludens ꝙ per ſa
cram ſcripturam a iudeis receptam non põt efficacit ꝓ
bari xpᷣm eſſe deũ:Nũc aũt tẽpus ſui aduenti ſcriptur
ita fuit occultatũ ĩ computatioe hebdomadaꝝ a Dani
ele deſcriptarum ꝙ non ſolum apud hebꝛeos quinimo
apud catholicos doctoꝛes in expoſitione mlta ẽ diuerſi
tas.Silr ⁊ paſſus ð geñ.⁊ alijs locis ſonãtes tpᷣs aduẽt

Pülrſchge
pſtond lun
Gal docor⸗
buptum Me⸗
ariltirch
Cacs dens
füttliren

ſtanisſael
N
or iedi⸗
ſopptine
l ypiſir
elar
loſcgolr
e
niſltni
ſegdctge
lregoin
ß ahnn
iupede
taunpin
ccüln
Atinede
ſbaitoſt
crbil

ſghnoe

rra
gloirer
Mlar

wiſte
leor
Gufee
Priccte
mupn
Nari

e.
mdumr e⸗
sdining E Ebe

dpoſtllaris.

epinidneinliſi
mellnieftene
näpgefllmt,
oppoſti QAoen
upcn palceini,
ncocnoſcerepßne
mnulus chifin
ummhenarueig;
daſtimiſporſn
Cnspape dieents
Mintiſces r
in Popaninet hi⸗
en igritfzlit⸗
neſſedeüheiin
ini peatfüen
eſopiirs ſich
cbincamaton
mioputpoſtdict
nſpucrſdocnn
bercitierpeau
ſtu direrit no
Drura nopoſſtt
voſalcripurag
rſeneuminon
svernzdginift
Etesindigent ſaſn
barioneetſimnſ
poſſtfahlin ul
olütaoendteſe
eſtfm.b. bfini
eiideitnene
sbeneeoniin
npotuerunt
ateoscr auctori
dlontzs ſe den
a doenon fuſil
neötmisepeuſtt
ſopnner; d
nedin Mrdr
caahebenintoi
igtrſmnſopn
ewrüpounc⸗
t aaönot
iudeoruzadi/
nioſal ufftei⸗
nuuum polun
que olertbit⸗
ſnen ſuricrotn
nroieabetas
ncor. Tc
gſto tob⸗
r Cötragieat⸗
zcrpolitione/
ludcnoghen
pot efficall
luentiſcnhn
madar?D
bros ii
nemlune nc⸗
gitetßen

põt ſumi argumẽtũ efficax ex ſcriptura de xpᷣi aduentu

ſic nec de eius deitate qð ẽ oppoſitũ qrti dicti ⁊ foꝛtaſſe
ex ſcripturis planius ⁊ efficacꝰ argumentũ põt ſumi de

—

xpᷣi deitate qꝙᷓ de ſui aduẽt tꝑe.qꝛ aũt hẽm hebꝛeoꝝ ex

poſitoꝛes ð pᷣmo:
5ð ꝛ aũt nõ: pꝓpter —
cere opinionẽ po. —— Nus dixit iex in parg
ſtillaton irronabi bolis eis dicẽs: Silẽ ſcem̃ ẽ
lẽ. Quãtuʒ ad x regnũ celoꝝ hòi regi:ꝗ fec

articuluʒz dico q nuptiaſ filio ſuo.Et miſit ſ/

alno boſtiheit uòs ſuos vocare inuitatos
qꝛ fũdat᷑ ſuper erx ad nuptiaſ: 7 nolebãt veni
poſitioneʒ litter re. NRerũ miſit alios ſeruoſ
Zbin Sockorejne dicẽs: Bicite iuitatis:Ece?
oꝛ — ſum men ½
o mraſlatise chal beandium meũ paraui tau
daica ⁊ ceteris q̃

ronabiliter nullus iudeus intelligẽs audet negare: ſed ſi

q negat non facit hoc rõcinando: ſed pteruiendo pꝛa/-

uitate affectiõis qð nõ fac ꝓbationẽ apud vtentes rõne

in efficacẽ: put ſupꝛa dem ẽ i pbatise ſcòi dci burgẽ.
Quo ad ʒ articulũ dico ꝙ argumẽta burgẽ. ð poſtil.
noõ valẽt.nõ pqꝛ falſe repoꝛtat poſtil.q̃ſi dixerit ꝙ ſola

auctas lr̃e ſufficiat:nam poſtil.nõ fũdat pbabilitatẽ po
ſitionis ſue ſuꝑ nuda littera q ſiẽ diẽ burgen. varie põt

⁊ coꝛꝛũpi ⁊ exponi:ſʒ fũdat ſic dem ẽ ſup auẽtatib iude
oꝝ qs ðcliare eoꝝ docti ñ ↄſueuerũt:ſʒ bur. argumẽtuʒ
ẽ ſophiſma ꝑtinẽ ad vicũ ſtraminiũ. putat eiʒ burgẽ.qꝙ

qꝛ xpᷣsẽ ſuppoſitũ ſingulare:ꝙ iudei vł alij nõ poſſent

de eo hẽre eſtimationẽ i vniuerſali qð falſũ ẽ:qꝛ de vni/

co ſuppoſito poſſũt multa vniuerſalia demõſtratiue cõ

cludi:vʒ ꝙ ſoꝛ.ẽ riſibilł.coꝛpoꝛeſẽſibil ⁊c.Nõ ſolũ ĩ pᷣdi

camẽt qlitatᷣ ſʒ ẽt q̃ntitat ñ aduertit bur.auice.v.meta.

ſue:q dicit ꝙ oẽ vniuerſale reſpeceu ſpiecti ĩ qͥ eſt ſingu⸗
lare ẽ: qꝛ oẽ receptũ recipit ꝑ. modũ recipiẽtis.vniuerſa⸗
le igr̃ cõpatuʒ ad intellectũ ſinglare ẽ: a tñ de tali ẽ ſcien
tia ꝓpe dicta qͥ ẽ ↄſideratio ĩ vniuerſali:cũ q̃ ſtat ignoꝛã
tia in ꝑticulari:ſic exẽplificat poſtil.de ĩcõtinẽti.Eſt igit
exẽplũ illud bñ ad ꝓpoſitũ:ſic igẽ docti iudeoꝝ hũer̃t
eſtimatioẽ verã de chꝛiſti deitate in vniuerſali:ꝑticula/
ris aũt eſtimatio fuit ꝑꝑ odiuʒ ũlbpſone pᷣpedita. Silłr
ʒ arg burgen.cõcludit ſolũ de actuali eſtimatione in

ſinglari: de q̃ apluj dic:Si cognouiſſeẽt ⁊c. nõ aũt cõclu⸗
dit de vniuerſali ↄſideratõe pᷣcedẽte paſſioes excecantes
Fᷣʒ quã dixer̃t: Hic eſt heres.Per idẽ dẽ ad oẽs auẽtates

adductas ꝓ opinioe.ſ.tho. Nã ignoꝛãtia ð q̃ loqt᷑ btũ)
petruj ſilr ⁊ pauluj intelligit᷑ ignoꝛaãtia affectata qͥ ad do
ctoj iudeoꝝ ꝓut ẽt burgẽ. dic in nõbili:ſʒ ignorãtia affe
ctata ñ ꝓcedit ex rõnis erroꝛe ſʒ volũtatl pꝛauitate ꝑ/
uertẽte iudiciũ rõnis circa pticulare:cu vniuerſale no-
uerat ꝓut vult exẽplũ de ĩcõtinente.vñ patẽt rones po/-

rones in ↄꝛiũ mime val? La. XXII.
NTrũidens ieſus. Poſtq; oñdit iudeos iuſte re/
pbatos tanqᷓ; ↄtẽtoꝛes dine maieſtat᷑: Hic ↄñt᷑
oñdit eos iuſte repꝛobatos tanq; õdictoꝛes di-
uine vitat:cui ↄdixerũt triplr:p ipaʒ refutãdo:⁊ ipam
ipugnãdo:ibi Tũc abeütes phariſei:ʒ ↄꝛiuʒ erroꝛeʒ am
Przdo:lbi Cõgregatis aũt phariſeis.pᷣoñdit᷑ p para
volã iuitatoꝛũ ad nuptias ⁊ nolẽtiũ venire:⁊ iõ ipᷣis re/

ſtillato ꝓ ſua poſitõe nõ eẽ iualidas:ſed potius burgẽ.

ſtraena⸗ alij ſũt vocati:in qͥ deſignat᷑ vocatio iudeoꝝ ad

dẽ xpi: vt videbit: quã repellẽtes iuſte a deo repꝛobati

re. ce.i. ſtat ecclie militatj.
prtie iſte nõ poſſũt intelligi beatitudo eina in ecclia triuphẽ

boa opa. e

eius in potum. h

xyi hebꝛei ãtiq ⁊ moderni exponunt coꝛꝛupte: igr non ſi:⁊ getiley loco eoꝝ merito ſi vocati:⁊ iõ pᷣ diuidit᷑i duas

ptes:qꝛ p ðſcribit᷑ iudeoꝝ repꝛobatio digna: En vocato

eigna: ibi Tũc ait ſuis.Circa pdẽ ſic: b ¶ Dile fem eſt
6i re.ꝗᷣ fe.nup.fi.ſuo. Nu

te:qꝛ.j.dẽ ꝙ ſerui vo
. cauert ad nuptia,ꝛ bo
ri mei et altilia occiſa ſũt ? nos ⁊ malos:⁊ imple
oia parata venite ad nupti teſe nuptie. De et zut
al. Ylli aũt neglexeft: et abi aezinner en ibi
=£ —2 92 eſtez nu
erũt:alius ĩ villã ſuã:alp0 prtialẽ: æ ppter hoc e⸗
ad negociationẽ ſuã.l Re iectus in tenebꝛas ex·
liqui vero tenuerũt ſeruos terioꝛes. ad beatitudi
eia ↄtumelijs affectos oc nez clleſtem no ad
ciderũt. Rex aũt cum au ſed ſoli boni nullus
dif⸗ 5 irat ẽ:et miſſiſ exerciti etiaʒ ibi Teoeptns eü⸗
is pdidit hoôici cietur: ⁊ io ꝑ iſtas nu-
b ſuis ꝑdidit hoicidal illoſ s iel i n
incarnatio. Tũc eniʒ

de pꝛ fecit nuptias filio ſuo qñ nãm hũanaʒ copulauit nje
dine ĩ ſuo ſuppoſito:q qdẽ nuptie celebꝛate ſũt i vtero vgia
li:de q̊ xs exijt tanq; ſpoſus ꝓcedens de thalamo ſuo.
d ( Et miſit ſer. ſuos vo.inui.ad nup.iſti iuitati ſũt iudei:
qb data eſt lex:iĩ q̃ fcã eſt pꝛomiſſio de incarnatione chꝛiſti:
vt patet Geñ.penult. Non auferetur ſceptrum de iuda ⁊c.
Deut.xviij. Pꝛophetam ſuſcitabo eis de medio fratrum
ſuoꝛuʒ ⁊c. Serui aũt qᷣ miſſi ſũt ad vocãð iuitatos iſtos fu

erunt pꝛophete qui clarius denũciauerũt ea de chꝛiſto que
obſcurius erant poſita in lege.hoꝛtabantur eni populuʒ iu-

daicũ expectare chꝛiſti aduentuʒ:a tendere ĩ ipſũ per fideʒ ⁊
¶ Et no.ve.qꝛ nolebãt vbið pꝛophetaꝝ obedi
re:vt patet ex decurſu libri Regum ⁊ Paral. f (erum

miſit alios ſeruoj ⁊c. Iſti ſerui ſcõo miſſi fuerunt illi qui de

pꝛopinquo denunciauerunt aduentũ chꝛiſti:vt iohãnes ba
ptiſta:⁊ diſcipuli chꝛiſti miſſi ab eo in oẽm ciuitatẽ ⁊ locuʒ
uo ipſe erat venturus:vt habetur Luc̃.x. g ¶ Ecce pꝛan
dium meum paraui.videlicet ſacramenta eccleſie ⁊ doctri/
naʒ:quibus reficitur anima:⁊ potiſſime ſacramento eucha
riſtie: in quo datur nobis caro chꝛiſti in cibum ⁊ ſanguis
auri mei ⁊ altilia occiſa. tauri ſunt
pꝛecepta moꝛalia: altilia conſilia ſuperaddita. i ꝗ Illi au
tem neglexerunt. quia iudei pꝛedicationem chꝛiſti ⁊ apoſto
loꝛum contempſerunt:quia pauci comparatiue de iudeis
crediderunt.Cauſa autem huius fuit cupiditas rerum tem
poꝛalium:pꝛopter hoc enim ſi acerdotes conſpirauerunt in
moꝛtem chꝛiſti ne perderent ciuitatem ⁊ templum: in quo
quidem templo hauriebant pecuniam populi: vt viſum ẽ
capitulo pꝛecedenti ſu nu cultus diuini: ⁊ hoc eſt
quod ſubditur: k ¶ Et abierunt alius in vineam ſuam
alius in negociationem ſuam. Per laboꝛem vinee intelligi
tur omnis occupatio coꝛpoꝛalis circa terrena impedien) di
uina. Per negociationem vero:occupatio mentalij circa ta
