os ſubdoloſ ꝗ ad imitatõʒ boneſnnn⸗
ſathãe traſſigurent ĩ aplos Et pap in fu
xpi:ſub pᷣdicatõii ſpe lucra tura felicitate que

pecuniaria q̃q; ſectantes.
Incipit argumentũ.

Oſt actã a coꝛinthſe ved bie noſtro .
Hpniam ↄſolatoꝛiã ſcri i ¶Et dño ieſu
ſt eis eplaʒ apls a tro.de xpo. a tota enim
ptitũ:⁊ collaudãs eos hoꝛ trinitate pueniũt
tat᷑ ad melioꝛa: cõtriſtatos diet pena madi.
qdem eos:ſed emend atos noe. h Bene⸗
oſtendẽs. lictus. Pꝛemiſſa
Explicit argumentũ. areroe hi⸗ bſ
¶ Incipit epiſtola pauli ſe anchs
ad Coꝛinthios ſcdᷣa. Ca. I. quia pᷣmo excitat
chꝛiſti ieſu p entonem: ecum
völuntaitem doonit ntai
dei et Zimo confidentia.tertõ
theus frater ſuaʒ conſequitur
eccleſie dei: quẽ eſt coꝛin- itentionem
thi cũ omib ſanctis ꝗ ſüt in enaarquia pꝛl⸗
in vniuerſa achaia: GOꝛatia mo excitat atten⸗
yvob pax à deo pꝛe nr̃o: cionen reelac
t dno ieſu Xx0 B dict u8 aſeenndo mna⸗
de et pater domini nfi ieſu gis in ſpeciali ibi
chꝛiſti: patẽr miſericoꝛdia Non enim volu/

ruʒ:et deus tot ↄſolatõis mus. Circa pmuʒ
M ſſIcciendũ ꝙ ex beni
uuolentia reddunt᷑
auditoꝛes attenti: ꝓpter qð apls captat eoꝝ beniuolen-
tiam onñdendo ꝙ quicquid facit ad vtilitatẽ eoꝝ facit:⁊
ideo pᷣmo vtilitatẽ ex ipſo eis puenientẽ declarat: ſcõo
r Ein hunr allegar ibi OQm̃ ſicut abundant.dicit igit:
enedictus deus.i.gẽas ago ſibi:dicere eni dei eſt
facere:pᷣſ.xxxij. Qm ipſe dixit ⁊ facta ſunt.dicere vero

nfm nõ eſt facere:⁊ ideo quando deus benedicit nobis

aliquod donũ nobis tribuit:ſed quando deũ benedici
mus nihil ſibi accreſcit:ſed ſolum ſibi gr̃as agim.dicit
igitur: GBenedictus deus.i.tota trinitas: l ¶ Et pater.
i.pſona patris m. ¶ Oñi nri ieſu xpᷣi. in quo expmit᷑
oſona filij: 2 cointelligit᷑ ſimul ꝑſona ſpiritus ſancii cuʒ
it nexus amboꝝ: n ¶ Pater miſericoꝛdiaꝝ.auferens
a nobis omnem miſeriam: o ¶ Et deus totius conſo

latiois.ↄferens nobis bonũ totaliter quietatiuũ mẽtis

ponũt aptata bo-

quietabit totalit
appetitũ: h

ſſi ,lo⸗
nulnſei,
ggili i
tattgeli
oügeien
cinöſbüin
elanſlei

uriet
ngle
ie ip
gberſel
ſiespnit
güfouradeon
hoct eoſtün
nngiduta
olrmtü,
ſonuſcutsden
fuulaeſitſobt
nitr altgt in
di ez iei
daodirerat
ltöza de⸗
hn ſuis
boleac
lelchnad
lefiadluid

ſugein
(Qnñſi

bleöſir
Rechara⸗
Gihomfiadr
nr.r Du
gnu haben
tumura deo
tſilue exhy
iulucmrio
li⸗ ſuppi
tros ſottoon
Qmoroppe
ſtfanore
ſclltxecust
heni in
miuriwran
aeſckt⸗
heiie e
WN
dofnini
bulnafur
rhentmün

ſoandd
Aupayin
cix fig⸗

ö; n
Ns, ac

Heii

tbis Wünn

Uprnte

U
de men

on
mp

l ſea
1l. qauzn
. to.
chponn
1 gane

0 (Ndn

. a N

fi ien

uluni
id
mnnt
cutr nin⸗

oñter allegat ſui
dicti rõeʒ: ⁊ quia

n cepat in ſuis tri-

r ¶ Am ſiẽ abũ⸗

Ald coꝛinthios.iĩj.).

ſ.ſeipſuʒ o ¶ Qui ↄſolat᷑ nos in oĩ tribulatõe nra.ali-
qñ eruendo:⁊ aliqñ pᷣmiũ ꝓmittẽdo:⁊ aliqñ patientiã
tribuẽdo:qð freqnter eſt meli ⁊ magis expediẽs q erui
a tribulatoe tꝑali:ſed qꝛ talem ↄſolatõʒ dedit apoſtolo

nõ ſolũ ꝓ ſe:ſed etiã ꝓ alioꝝ vtilitate:ſicut dedit lumẽ
ſoli nõ ſolũ vt ip
ſe luceat: ſed etia ”
vt alia illũinet:is qui pſolat nos in oi mibu
— ce latoenfa: it poſſim ⁊ ipſi
halſen baex 2oſolari cos ꝗ ĩ oĩ pſura ſũt
emplo: q IEoj p exhoꝛtatõz qua exboꝛta-
4q in oĩ pꝛeſ.ſũtp mur ⁊ ipſi a deo qm̃ ſicnt
rhor K.1. Ppo, abũdãt paſſiões xpi ĩnob
nu ſut eono ita 7 , xpᷣm abudat ↄſola-
— „„ „„ (— ,X 3 n
bis eſt ppoſuũ: tio nr a. Siuẽ autẽ tribula

exponèdo ey ſcri· mur ꝓ vr̃a exhoꝛtatõe ⁊ ſaͤ

pturas inducẽtes
ad tolerantiã paſ
ſionũ:ſicut a deo
reuelate ſũt nobij
r Om ſic. Hic

lute:ſiuẽ ↄſolamur ꝓ vr̃aↄ
ſolatõe:ſiu expoꝛtamur /ꝓp
vfa exhoꝛtatione ſalute:
què opꝑãt᷑ tolerãtiã earũdẽ

mur: ut ſpes nr̃a firma ſitp
vob ſcientès qm ſicut ſocij
paſſionũ eſtis:ſic erii ⁊ ↄſo

duo dixerat. ſ. ꝙ
ↄſolatõʒ a deo ac

blasi: g⸗ latõiſ. Mõ èni volum igno
ita 6 . Je
t fidelia: o p-. Tare vos frẽs de tribulatõe

ſuadet pn dicens nra quẽ factaẽ i aſia:quoni

s xpᷣi.i. tribulatiões q̃ in capite xpᷣo incepe/
n nobis.i. aplis ad qͥs a capite deriuate ſunt:

1 Ita pchꝛſtum abundat ſolatio nr̃a. ꝓpt᷑ qð dẽ
pᷣſ.xciij. Scòõm multitudinẽ doloꝝ meoꝝ ĩ coꝛde meo

ↄſolatoes tue letificauerũt aiam meã.⁊ h eſt valde rõ/
nabile. Cõſeqᷓnter ꝑſuadet ſcom. d. v ¶ Siue aũt tri.
ꝓ ve.exhoꝛ. ⁊ ſalute.i.hꝰ cedit ad vtilitatẽ vr̃aʒ inqtũ
exẽplo nr̃i ad tolerandũ patieni tribulatões debetis aia
ri: r ¶ Siue ↄſolamur.a h cedit ſilr ad ↄſolatoʒs vraʒ
inqtũ habetis eiufdẽ boni ꝓmiſſiõʒ: yꝓ ¶ Siue exhoꝛ

tamur. a deo ꝑ internã reuelatõʒ: Pꝛo vra exhoꝛtatiõe

⁊ ſalute.ex heniĩ vos magis inſtruim a ad opa ſalutis
inducim: iõ ſequit: ʒ ¶ Que.i.q exhoꝛtatio a nobis
poſita ſupple vobis a ¶ Opat tolerantiã ⁊c᷑ i.red-

dit vos foꝛtioꝛes ad tolerantiã paſſionũ earundẽ:¶ b citur:il enis Circa lolatic
Qluas ⁊ nos patimur.Exhoꝛtatio eni q fit vbo ⁊ facto apli Sageba in firma ſpe diuini auxilij:vt pʒ ex dictis.tali⸗
eſt efficatioꝛ:⁊ qꝛ patiẽtia diſcipuli firmat ſpeʒ mgf̃i de

ſtabilitate eius in bono ⁊ ↄſecutõe pᷣmij: iõ ſubdit᷑:
UVt ſpes nĩa firma ſit ꝓ vobis.q.d ex tolerãtia eni vr̃a
firmiter ſperam ꝙ pᷣmiũ beatitudinis ↄſequamini: ꝓ/
ESe

pter qð ſubdit: d ¶ Sciẽtes. nõ certitudine euidentie
ſed adherẽtie: e ¶ m ſicut ſocij paſſionũ eſtis. in pᷣ/

ſenti: I¶ Sic eritis ⁊ ↄſolatõis.in futuro. g ¶ Non

eni. Pic oñter captat eoꝝ beniuolentia recitado q̃dam
in ſpali: ⁊ p recitat pſecutõʒ quandã ſibi in ↄſolatõʒ a

deo factã: 12 ꝓſequit h' cãm: ibi Nam glia. Illa vo tri

bulatio fuit excitata ↄ paulũ apud epheſuʒ p quendaʒ
argentariũ:vt hẽ act.xix.de qua dẽ hic: g o enim
vo.igno.vos frẽs de tri.nr̃a.qꝛ vobis erit patiẽtie mã:
h ue eſt facta in aſia. in qua eſt epheſus: i¶ Qm̃
ſupꝛa modũ grauati ſum.i.ſupꝛa modũ hũanũk
Supꝛa virtutẽ.ſupple naãlem. Sʒ ð hoc videl eſſe qð dẽ
j.coꝛ.x.idelis deus qͥ nõ patiet᷑ vos tẽtari ſupꝛa id qð

poteſtis.

fideles tentari: ⁊ tũc dat
quit apls.j.coꝛ.x.vñ ibidem ſtatim
tatiõe ꝓuentũ vt poſſitis ſuſtinere:

paſſionum q̃s ẽ᷑t nos pati

Pure ⁊ recte:qð faciebat apls

dicendũ qꝙ duplex eſt vtus liue ptãs. ſ.nãe ⁊ gre:ſu

pꝛa virtutẽ vo nãe ſalte de cõi curſu bñ ꝑmittit deus aliqũ

—

aʒ ſu modũ grauati ſum
ſůp virtutẽ: ita vt tedẽt nos
etiã viuere. Sẽd ipſi i no⸗/
biſipſis rñſuʒ moꝛſi habui/
mus: uũt nõ ſim fidẽtes in
nobis: ſed in deo ꝗ ſuſcitat
moꝛtuos:q de tãtis ꝑiculis
nos eripuit ⁊ eruit:in queʒ
ſpamꝰ qm èt adhuc eripiet

qdiuuãtib' ⁊ vob ĩ oꝛone

ꝓ nob:ũᷣt ex mltaꝝ pſonis

ſaciex èr q in nob eſt dõa⸗/

tionis:p multos gr̃e agant᷑
ꝓ nobᷣ. Naʒ glia nr̃a hec ẽ
teſtimoniũ ↄlcie nr̃e: ꝙ in
ſimplicitàte coꝛdis ẽt ſince
ritate dłi:&t nõ in ſapia car/

nali:ſed in gr̃a dei: ↄuẽrſati

ſum in hoc mũdo:qbũdã/

tius aũt ad vos. Non eniʒ

c dat vtutẽ gre ad poſſe ſuſtinere:⁊ ſic lo
ſubdit:ſed faciet cũ ten
I¶ Ita vt tederet nos

etia viuere. ꝓpi podꝰ

eni tribulatois aliqñ

ꝓlõgatio vite reddit᷑
tedioſa. ſed ↄ hoc vi/
det qðò dĩ Jaco.. Oẽ
gaudiu exiſtiate vos
frẽs cũ in tẽtatoes va
rias incideritis ⁊c. di
cenð ꝙ tribulatio fᷣm
ſe ↄſiderata odibilis
eſt ⁊ odioſa:⁊ ſic loq
tur hic apls:in ↄꝑati
one tñ ad finẽ eſt io/
cũda:vtpote ad cõſe/
cutõʒ beatitudinis oꝛ
dinata: Mat.v. Bea
ti qͥ ꝑſecutoʒ patiunt᷑
ꝓpti iuſticiã qm ipᷣo⸗
ru eſt regnũ celoꝝ. ſi
cut medicina amara
ꝓpter ↄſecutõeʒ ſani⸗
tatis eſt amèda.m
Sʒ ipſi in nobiſipᷣlis
rñſum moꝛtis habui
mus.i.firmã opinio
nẽ moꝛiẽdi tunaan
Ut nõ ſim' fidentes
in nobis.i.in vtute ꝓ

pꝛia: o¶ Sed in deo q ſuſcitat moꝛtuos ece ldem re⸗

puto ac ſi nosa moꝛtuis ſuſcitaſſʒ. p¶ Et⸗ zuc eripiet.
in futuro q ¶ Adiuuãatibus 2 vobis ⁊c.i,nõ ſolũ fiet hoc

ex merito nro: ſed etiã ex merito vr̃axꝝ oꝛationũ ꝓ vo bis:
r¶ Ut ex multaꝝ ꝑſonis facierũ.i.
tionũ ſᷣm etatẽ ſtatum ⁊ ſexũ:qꝛ ex h

ex pſonis multaꝝ ↄdi PwvlwD
oc ꝙ deus dat bñficii’i/

alicui ad pᷣces multoꝝ:nõ ſolũ obligat acd gras agendü deo
ille ꝗͥ bñficiũ recipit: ſed etiã oẽs ꝑ quoꝝ oꝛoncʒ hoc fu: ꝓpt
qð de aliqñ dat aliqd ad pᷣces multoꝝ: vt oẽs obligent ad

grarum actiões qð etiã cedit in bonũ oiuʒ s

toꝛꝝ: multi gr̃as agant deo. t

Eius ꝗ in

nobis ẽ dõatiõis ⁊c᷑.i.vt ꝓ bñficio nobis collato pᷣcib' mul
am gloꝛia. Hic ↄñter po
nitur cã dicte ↄſolatõis q̃ accipit᷑ ex ꝑte ↄſolati:⁊ diuidit᷑ in

duas ptes:nam hec cã p ponit᷑:ꝰ ad hoc teſtimoniũ indu⸗

aut

5.

citur: ibi Nõ eni alia ſcribim. Circa h ſciendũ ꝙ ↄſolatio

4

pes cauſat᷑ in hoiĩe ex eo viuit ſᷣm dictamẽ ↄl cientie
110 dicit: t ¶ Nam glia c q.

d. iõ ſecure ↄfido de diuino auxilio ꝓpter teſtimoniũ ↄlſcie
ꝓpꝛie que remurmurat malo interius:⁊ ↄgaudet bono: ⁊
huic teſtimonio debet hõ magis credere de ꝓpꝛia bonitate

ᷓ teſtimonio hoiuʒ qui vident tm̃ exterioꝛa ↄtra illog qui/
reputant ſe bonos ex hoc ꝙ ab alis laudant᷑: v in
ſimplicitate.q'tum ad rectitudinẽ intentiis: x

—

Et lince—

ritate. qtũ ad bonitatẽ opis in ſe:que duo requirunt ad bo
nitatẽ actus:ſcilicet ꝙ ſit bonum opus ex genere:⁊ ex finij
intentiõe y ¶ Dei. hoc addit᷑ qꝛ talia nõ bʒ hõ a ſeipſo ſʒ

a deo:ad quẽ debet iſta referre: 3

e (IEt nõ in ſapia carnali
i.nõ innitedo terrene ſapie:ſed gre diuine: a ¶ Kòuerſati

ſunm in h mũdo. i. inter hoĩes: b
vos.hoc dicit apls qꝛ illis pᷣdicauerat abſq; hoc qð acciꝑet

Abũudantius aũt ad

ab eis ſumptus: vt hẽtur.j.xj c.quos tñ acceperat ab alus.
c¶Nõ eni alia. hicↄñi inducit ad h teſtioniũ ipſi R zer

–

dei ad gliam

coꝛinthioꝝ qui ꝑ exꝑientiã ſcire poteraͤt dictũ apli ven eẽ
ex ſua ↄuerſatõe inter eos:⁊ pꝑ eplam pᷣus miſſaʒ: ioõ dicit:

c ¶ No eni alia ſcri.vo.qᷓ; qͥ legiſtis.in epla a me pus miſſa
d ¶ Et cognouiſtis. expiendo cõuerſatõʒ meꝗ. e ¶ Spero
aũt ꝙ vſq; in finẽ cognoſcetisi. ꝑfecte: ſ ¶ Sicut ⁊ conno

uiſt nos ex pte.i.im/
Pfecte:hoc dicitarre
glia ſcribimꝰ vob q; q̃ legi/

ceperãt pſeudo aplos
q̃ͥs aliqui eoꝛuʒ veris ſtis èt cognouiſtis. Spero
aplis ↄpabat tñ apls ſtis ẽt cognouiſtis. Spẽr

gũt ꝙ vſq; ĩ ſinẽ cognoſce
tie:ſic ᷑t cognouiſt nos ex
pte:qà glia vr̃a ſum : ſic ẽt
vos nr̃a: in diè dñi nr̃i ieſu
xpᷣi.Et hac ↄfidẽtia volui pᷣ
us venire ad vos uᷣt ſcðam
gram haberet: ⁊ p vos trai

ſperat ð bono fine.ſ.
ꝙ pfecte cognoſcent
ſiplicitatẽ ⁊ ſincerita
tẽ ſuã ⁊ alioꝝ ve xpᷣi
diſcipuloʒ: eã appꝛso-
bãdo:⁊ falſitatẽ pſeu
do aploꝝ: repꝛobãdo
2 ad hꝰ ſubdit roʒ.d.

gQuia glia via ſu ire in macedoniã: T iterũ a
mramaum aglntozs macedonia venirẽ ad vos

2 a vovʒ deduci ĩ iudeã.Cũ
ergo h' voluiſſeʒ: nunqd le
Nas bisierap d uitate vſus ſũ⸗ Aüt cogi⸗
rie pᷣmiũ expectam 10 ſm camẽ cogito⸗ ur ſit a
IISn die omi ni te- pud me:ẽ ⁊ nõ: Fidèlis au
ſu xpi.i. in die iudicj ẽ de :qa Emo nr ꝗ fuit apð
q ſua oi: qꝛ tũc volllllllsss —
tatẽ ſuã faciet oẽs ge/
neraliter indicãdo. k E

uce⸗
mini: h¶Et vos no
fKrra. qꝛ p p̃ᷣdicatioeʒ

ndica ¶ Et hac ↄfidentia Poſtq; apłs ca
ptauit coꝛinthioꝝ beniuolentiã ad excitandu eoꝝ attentõʒ:
hic ↄñter ponit ſuã excuſatõʒ:⁊ diuidit᷑ in duas ptes: qꝛ pᷣꝰ
excuſatio ſua ponit:2 explicatio ſubdit ſe.ca. p adhuc in
tres ptes:quia pꝰ recitat ſuã ꝓmiſſioʒ:ꝛ ponit ſup hoc ſui

₰

accuſatõʒ:ibi ¶ũ aũt volui.ʒꝰ ſubdit ſiuã excuſatõʒ:ibi fide

lis deus. Circa p ſciẽdũ ꝙ in pᷣe epla miſſa coꝛinthijs ab
aplo quã tñ nõ habem : pꝓmiſerat apls coꝛinthijs eos viſi
tare anteq intraret macedonia:⁊? iteꝝ pꝑ eos reuerti de ma-
cedonia: poſtmodũ vo in ſca epla qua babem eſt apud
nos p: vltl. ca. ſeripſit ꝙ hus iret macedonia q coꝛinthũ:
ſic videbat᷑ ᷣme ꝓmiſſioni ↄriare: ꝓpt᷑ qð dicit: k¶ Et
hac ↄfidentia.i.qꝛ ſatis puritatẽ ↄuerſatois mee cognouiſi
1 glia mea eſtis:in hꝰ in quã ↄſidens l olur pm vent
re ad vos. anteqᷓ intrarẽ macedoniã: m¶¶ Ut ſcòaʒ gfam
haberetis. a me.iſ.gr̃am viſitatõis pꝛnalis pꝰ graʒ pᷣdicatõis
te vfe ↄuerſatõis:hic ẽ oꝛdo pᷣme ꝓmiſſionis cui videt᷑ cõ/
trarb oꝛdo ſcòe: n engo. Hic ↄñter ponit ſuꝑ hꝰ ac⸗

cuſatõʒ coꝛinthioꝝ ↄtra ſe:qꝛ aliq dicebãt ipſuʒ mutaſſe p
poſitũ circa dictũ ꝓmiſſuʒ ex ai leuitate:alij vo ꝙ hꝰ fecerat
ex carnali affectõe: ꝓpi qð dicit: n ¶ Cũ g hoc vo.nundqd
le.vſus ſuʒ.mutãdo ꝓpoſitũ vt mihi imponit: o ¶
cogito ſm carnẽ cogito.i. ex affectu carnali: p ¶¶ Ut ſit
apud me ẽ ⁊ nõ.i.duplicitas ⁊ falſitas vt aliq vr̃m eſtimãat.
q ¶ Fidelis ãt deus. Hic ↄni ponit ſuã excuſatõeʒ:a diuidi
in duas ptes:qꝛ pꝰ ponit cãm falſaʒ:2 aſſerit vera: ibi Ego
aũt.pꝰ adhuc in duas:qꝛ duplici rone ondit ſe nõ feciſſe ex
aliqua ouplicitate ſeu falſitate: accipit᷑ p rõ ex officio pᷣdi
candi ſibi a deo impoſito: cũ qͥ nõ ſtat talis duplicitas ſeu
falſitas: ſed requiritur omnimoda veritas:qꝛ tale officum
imponitur a deo aaiel ſa veritas per eſſentiam:⁊ hoc
eſt quod dicit: b. Fidelis autem deus. a quo ſuʒ apls in

ſtitur: r ¶Quia ſermo nr q fuit apud vos. a ab ipla de-

eni fily ieſus xp̃s. qᷓẽ via veritas ⁊ vita: Jo. xiij. v Qui

in vobis ꝑ nospᷣdicat eſt. veraciter: x ¶ Per me ⁊ ſilua⸗

„

2„

Pp mẽ⁊ ſiluanũ e᷑t timotheũ
nõ fuit i illò ẽ ⁊ nõ: ſʒ eſt in

dedit pign ſpũs coꝛdibꝰ

Epiſtola pauli

nũ ·iſte eſt qͥ vocat᷑ ſilas:act. xpx.
fuit in ilolin xp̃o: 3 CRé
a (¶ Seg eſt in illo fuit qꝛ oẽs ꝓmiſſioes pꝛibus factas
2 deo fideliter adimpleuit: bill Idee ? Birſus e men⸗
deo. i. fideliter ↄfitẽdo ei fidelitatẽ c Aens vfaz.

Ee no.i.aliqua duplicitas:

☛G

qua ꝑ ipᷣm oſecu⸗
DEnr „ uri eſt certitudi⸗
vos:nõ ſt i illo ẽ ⁊ nõ:ſʒ ẽ naliter niſi fuerit
ĩillo ẽ.Di.n.ſili ieſus x-5s deſe bie.
qui in vobᷣ p noſ pᷣdicai f. d ¶ Quiat. 1
amm vob p noſ pᷣdicat ẽ: ponit᷑ ſcòa rõ qᷓ ac

cip it ex vſu dicti
officij: nã apli pᷣdi

illo fuit. Quotqͥt n. ꝓmiſſi, Aano logbantar
onel dei ſut:in illo eſt. J9 et ſval motione
e„ I ͤ.ſpus ſacti: Wat.
p ipſuz amen deo ad gliaz x ca. Nõ eni vos
vr̃aʒ. Qui aũt ↄfirmat nos eſtioq loqmini:ſʒ
vobiſcũ in xpo:⁊ qui vnxit D H
noſ de:ct ꝗ ſignauit nosèꝭt ns pot ho meini⸗

licet h' poſſit qñ

8 nfis. Egò aũt teſtẽ deũ iuo loaquit ex ſeipo:⁊
co ĩ alaʒ meã:qꝙ pàrcẽs vo

h eſt gõ dicit:
d ¶ Qui auũt cõ/
fir.noj vo.in xpᷣo
i. ſpirtus ſcũs qui

bjſs nõ veni vltra coꝛinthũ
non qꝛ dnamur ſidei vĩe:ſʒ
adiutoꝛes ſum gaudij vꝛi. zit meb
cleſie ad inuicẽ ⁊
capiti: e ¶ Qui
auit nos.ſigno crucis
t dedit pig ſpũs ĩ coꝛ.

vnxit vos. gra ſua. f ¶ Et
in baptiſmo ⁊ ↄfirmatõe: g

niis. de rõne pignoꝛis duo ſũt.l.ꝙ tm valeat ꝙtũ res ix
ſa cup eſt pign':2 ꝙ nõ h res cui eſt pign niſi in ſpe:⁊

ſic in pñti ſpũs ſcũs eſt pign' in ſcis beatitudinis eterne:

equalis eni bonitas eſt rei quã expectam' in futuro q̃ ẽ

ipſa trinitas:eadẽ eni bonitas eſt in vna pſona q̃ in tri-
bus:⁊ ſupplendũ eſt ꝙ hõ loq̃ns ex ſpũs aneclinbabira
tiõe ⁊ motioe:vt ſic nõ põt falſuʒ dicere: h ¶ Ego aũt
teſtẽ. Hic ↄñter ponit caʒ verã q̃re nõ venerat ſm ꝓmilſ

ſi foꝛm: 1 ↄfirmat dictũ ſuũ duplici iuramto.ſ. atteſta
tois.d. Ego ãt teſtẽ deũ inuo. ⁊ execratois:ibi i ¶ IS

aiaʒ meã.i.in piculũ aie mee: k ¶ ¶pcẽs vo.ñ ve. vl
tra coꝛinthũ.i.poſtq; a vobij deceſſi:dicit aũt ꝑcens vo
bis:ſciebat enĩ eos ꝓtũc male coꝛrigibiles:⁊ ſic ex aduẽ
tu ſuo ad coꝛrigendũ potuiſſet oꝛiri inter eos ſeditio ⁊
maius piculũ: l ¶ Nõ qꝛ dñamur ⁊c̃ h dicit apls qꝛ
poſſet aliqs de coꝛinthijs dicere ꝙ aplłs loqueret᷑ multu
dñatiue dicẽdo:parcẽs vobij:iõ h excludit.d. l
qꝛ dñamur.q.d.nõ vixi h vt dñs veſter: m ¶ Sʒ ad
iutoꝛes ſumꝰ gaudij vri.qð expectatl: n ¶ Nam fide

7

VNLatui aũt. Poſtq aplus poſuit ſuã excuſatõʒ:
bic añter explicat ea expmẽdo duplicẽ cm ꝓprt
gquã no venerat coꝛinthũ ſᷣm foꝛmã pme ꝓmiſ-

ſtatis.i.ĩmobiles in veritate catholica ⁊ nõ ex coactiõe

al

ſionis: 2 ponit: ibi Cũ aũt veniſſem. pma cã eſt: qꝛ ſiẽ

dictũ eſt timebat ne ex ſuo aduẽtu peius eueniſſet:⁊ ſic

triſticiã ſine vtilitate habuiſſet: quã explicat dupliciter:

bmo in generali:⁊ in ſpãli:ibi Si qs aũt. Circa p ſcien
dũ ꝙ ſicut dictũ eſt apls timuit ne eius aduẽtus eſſet in
utilis imo nociu rõe dicta:a ſic habuiſſet triſticiã ſine

vtilitate: ꝓpt qð diſpoſuit nõ venire: ſed magis ſcribe-
re eplam pᷣmiſſam reuocaturus eos ad pniam: vt ſic cñ

veniret eos ad coꝛrectõʒ diſpoſitos inueniret:⁊ ſic mãʒ

gaude er pnia coꝝ haeretip q pʒ ꝙ ollatio ſui due

ↄiũgit mẽbꝛa ec

ahlpoſre.
e

gliüheni
ſos oronn

wotoſeſalci/

lelie

Korpeſiun.

eriniſvſin
ſinctef
uuszütno 1
AN
Coniutermel⸗
ſepne uit
ilttie wſe
confaahn

ſrpivomrwon
en lyn.
ubui uran⸗.
lenodepro
Gra nugs ld⸗
ritre ſile de

. becor

Popotwerarme

guulgeinuei
( pos penttä

1(Lonkdisioi
ua vobis 1hoe

õ

obloſobo if⸗

lu ſe oroſ⸗

fſlp nitzgo
üneioinr

fepteckinene
gelpriczotig
InSri
hrnlituetachr
fugalcsdoſ
niiciziöh⸗
pleherſctpi
ni emois
lonenentagf
ntpaisrlo

„

flinoe t
ktenhei dequ
muniyw
idunp
Mulgirte,
uſtultne,
i
Pkunni
ſdäntſip

1
1 Eei
oſdt
dibus veone
Mterapſtt
norbüüpene
lgggrnn
inlofoti

id An tus fuit valde rõnabilis:⁊ h eſt qð dicit: a Statui nutia penake ſic facit hic apłs ⁊ ad h alios inducit. d.
Wie auüt.i firmiter diſpoſui b ¶ Pocipſuʒ apudn x ¶ Sufficit illi qͥ hmi eſt.ſ.dicto foꝛnicatoꝛi y ¶ Ob⸗
n aa vos nõ venire pſonalit.ſed magis ſcribe re: c ¶ Ne iurgatio hec q fit a plurib'. i. q eſt taʒ maifeſta ſicut ẽ ſepa-
gn iterũ in triſticia.tam ex ꝑte mea ſy vꝛa c ¶ Uenirẽ ad tio a cõitate ꝑ excoicatõʒ qð factũ fuit ð illo foꝛnicatoꝛe:qꝛ
iſe vos. rone pdicta. OD ¶ Si eni ego ↄtriſto vos.coꝛripiẽ raditx fuit ſathane ad affligenõ ad hoꝛã: vt hẽ.j.coꝛ v. Si
s; ntlen Qo indiſpoſitos: s eeni durius coꝛrigeret
he iit e (Et dseſt aimm« M pooſlſet deſperare qo ẽ
rin mne letiſicct. q. d. Maz ſide ſtatiſ. ¶. I. ilirgatio hec qᷓ fit a pluribꝰ pe ſimũ is ſubditur:
e ria and vie Tatũi aũt hocipſũům ità vt ecõtrario magis do/⸗ 3 ¶ ra vt Agtrord
ln vo apuc meniterü iri nertſolemi⸗nd ſoꝛte abu remſitsdo oepena de
in ln⸗ ſatus aũt nõ pot ſſticia venirẽ ad vos. Si eni datioꝛi triſticia abſoꝛbeat q bita ppi piculi deſpe
ſi⸗ Aknil aliü = iS; ego cõtriſto vos:et ꝗs eſtg edmõi eſt. Pꝛopt᷑ qdð obſe ratõis: a (Et ↄſole
finin ſubdit: ſ ¶Niſi me letificet niſi qui ↄtriſtat cro voſ:vt cõſirmet in illi mini. ingeredo eoꝛũ
. ſ ꝗIgotriſtat ex me.ei. mo= Er S ipſuz ſcripſi haritatẽ. J0 ènĩ ⁊ ſcribNſi exẽpla qͥ ſuſtinẽdo pe
. vos p me ↄtriſta⸗ ex me⸗ Et hocip uz eiin cHaritate. 36 em ? lcripli nã ꝓ ſuis peccatis pa
W. i ſi tõc veniſſem vob vt nõ cũ venero triſti vob uüͦt cognoſcã expimen tiẽter ↄſecuti ſũr graʒ

4
nil qð nõ fieret ſ ma ciã ſup triſticiã habeã:dẽ q tũ vẽm:an in oibus obediẽ dei ⁊ aliqũ maioꝛem

inbiehen gis oppoſitum. bus opoꝛtuerat me gaudẽ tes ſuis. Cùi aũt aliqd do- haheret an lapſuz.
ẽðð
latnſt cũ ve.tri. ſup tri. Meũ gaudiũ oium vim eſt. donaui ſiqꝗd donaui ꝓpter at ꝑ öſpatoʒ: vt dem
aſfr habeã. fui eni bH· Maʒ ex multa tribulatõe æ voſiĩ pſona xpᷣi: ut nõ crci eſt: c ¶ Pꝛopt qõ
4 triſtatus de pctõ anguſtia coꝛdis ſcripſi vð nuẽiamur a ſathana. Mõ ẽni obe vos vt eiil.
uuhni ita fuiſ oe b Mltas lacheymas: nůt ignozam cogitatoescius. cfignacbariinin.
iſünstung Tcosrigibilitat ↄtriſtemini:ſʒ it ſciatis qui Cũ veniſſẽ aut troadẽ pprt d (Bent e. ipſi
ai w ccoꝛrigibilitate eo cinn eigee nne ee eee d Saebr. Ko eni 7 lcripſi.
„ zünninnt rũ: h (De qui charitatẽ habeã abũdãaãtiuſ euãgeliũ xpᷣi:t oſtiũ mihi

NG i⸗ „— „ X „n 0 ſuphole vobisiſta.
*U b opoꝛtuerat me in vobhᷣ. Siqs aũt ↄtriſtauit aptu eſſʒ ĩ dño: noòn habui (K tcognoſcã expi⸗

gaudere. inuenien .S ſtauit: ſy r ſpũi meo: eõ mentü vrm. i e pien
Pmünsſehon o vos penitẽte: Me:non me⸗ triſtault: ſer fegein ſp in meo co ꝓnon tiã facti vr̃i: e ¶ An
3 i pte: ut nõ onerẽ omẽs vos. inuenerim titum fratrẽ me/

(Sntgzfiſe (Tonrdes i o- ½ Meurno onet omes vor er, „„ . in oib obedietes ſit.
lgmmufün, prus vobis. hoc Dufficit illi ꝗ ei mõi eſt ob um: ſed valefaciens els: hoc ditit:qꝛ pus mã⸗
abckoig nit: vobis ſcribo cofi r l ẽðÿ gauerat ipſuʒ; puniri
ſisbeunnlun Asẽs ꝓꝙ ſic noos di⸗ —⸗ — ⁊ obedierũt ⁊ mõ mã
qpanamimi ſpoetis ꝑ pniaʒ qò inde habeã gaudij mãz: k (¶ Quia dat alidd ð pena remitti:qdð ſi faciẽt appebit eoꝝ obediẽtia
—– gaudiũ meñ oiuʒ vrm eſt. i. ↄſurget de bono oiuʒ vrm. pfecta:⁊ ꝙ debeãt hfacere ondit d. g ¶ Aui aũt aliqd do
erloüsſarttn (ã ex multa tribulatõe ⁊ anguſtia coꝛdis.anguſtia naſtij ⁊ ego. qñ eiʒ ipſi remiſert aliqua penã debita alicui:⁊
dicre i vo pꝓpꝛie eſt ĩ mente:ex q̃ redundat tribulatio carnis in rogauerat etiã aplm ꝙ ipſe remitteret ipſe acdeuit petititõi
Grenöartin coꝛpe:⁊ vtrũq; ↄtigerat aplo ex coꝛinthioꝝ pctõ:iõ ſub eoꝝ:tñ cũ diſcretõe:io ſubdit: h ¶In pſona xpᷣi.qͥ nõ pot
Ggliciumnn an dit: min ¶ Scripſi vobis reuocãs vos ad pniam (n errare: aliqñ eni remittere nõ expedit honoꝛi xpᷣi ⁊ eccleſie:
1engrien 0) Her multas lachꝛymas.a me fuſas ꝓ expiatõe peccati i ¶ UNt nõ circũueniamur a ſathana.i.vt no decipiamur a
CQvirl vri:⁊ qꝛ aliqs poſſʒ credere ꝙ h ſcriberet ad eoꝝ ↄfuſio diabolo:qꝗ aliqñ tentat pᷣlatos de nimis aſꝑa coꝛrectoe ſub
atitie nẽ ⁊ triſticia:iõ hremonet O. o ¶ Nõ vt ↄtriſtemini. ſpẽ geli iuſticie:⁊ aliqũ de nimis pua ſub ſpẽ mißicoꝛdie:iõ
nizbiaſi ſupple hec ſcripſi: p ¶ Sed vt ſciatis qus charitatem ſubdit᷑: k (Ilõ eni igno.cogi.eiuj.i.ſathane:qð intelligen
tonnnnn hitint habeã. erga oẽs fideles: q ¶ Abudanti in vobis.qꝛ il du eſt ĩ genefali:qꝛ ſꝑ intẽdit hoies decipe.In ſpali vo non
rteveit los ↄuerterat ad fidẽ:vt pʒ ex ſupꝛa dictij:pꝓpt᷑ qð mag ppt ſciri niſi a deo:⁊ ab eo cui reuelauerit. ¶ Kü veniſſeʒ

gelabat ꝓ eis:⁊ loquit᷑ ſic apłls vt magis moueant amo aũt.Hic ponit᷑ 2 cã dilatõòis aduẽr apli apud coꝛinthios qᷓ

tucei re q; timoꝛe. t ¶ Siqs aut. Hic ↄñter ponit᷑ ca ſue tri eſt ne fruct maioꝛ impediret apud alios. Circa qð oñdit
nſir 119. ſticie in ſpãli de quodã ꝗ eũ ptriſtauerat.ſ.ille enoꝛmis pmo ſui itineris pceſſuʒ:ſcõo ꝓceſſus fructũ:ibi Deo gfas.
i. 1Cunt ſoꝛnicatoꝛ qͥ vxoꝛẽ patris ſui habebat: vt ha.j.coĩ.v. ? Lirca p“n dicit: I ¶ Au veniſſeʒ ant troadeʒ ꝓpi eusgeliuʒ
lainoan diulcikin ouapieg:ae 7 ofdi: dtſercn atriſte Axg. Pit, ppidicatot? cuaelus 1 UEt oſtiũ mipi aptu eſſz.
pena eius ait:ibi Sufficit illi. Circa pᷣ“ dicit: r¶ Siqy i. coꝛda deuotoꝝ cũ deuotiõe pata n ¶ In dno.i.p dñm:
l t ↄtriſtauit me. ⁊ accipit ſi ꝓ qꝛ:qꝛ ille nephari ↄtri · hoc dicit qꝛ opoꝛtet ꝙ pᷣ ppatio ad graʒ ſit a deo: m ꝙ dẽ
w Hing ſtauerat eũ: s ¶ No me ↄtriſtauit.ſ.totaliter t(¶ Sed tre.iiij ca Couerte nos dne ad te T ↄuertemur: o ¶¶ Non
ih⸗ m ni ex ꝑte.i.ſᷣim quid:eſt eni duplex triſticia.vna q̃ abſoꝛbet habui redeʒ ſpũi meo.i.volũtati mee in xpᷣo firmate:qꝛ vi/
mntn . ⁊ deijcit roõneʒ:⁊ iſta ſᷣm phᷣm ñ cadit i ſapientẽ:nec fuit debam coꝛda parata ad audiendũ:a pꝛedicare non poterã:
n ſ in aplo. alia qᷓ aliq tulũ turbat rõeʒ:qñ qs turbat H ma a hui cauſaʒ ſubdit cũ dicit: p ¶ Eo ꝙ nõ inueneri titum
Asdn ler lo alic:⁊ hec fuit i apło: tñ qꝛ letabat᷑ de bonis alioꝛu, æc. duo eni imminebãt apoſtolo fienda.ſ.reſiſtere hereticis
icgen nen iõ ſpᷣdit: v ¶ Ut no onerẽ oẽs vos. imponẽdo vobis zinfidelibus:⁊ pꝛedicare volentibus audire:vtrũq; vero ꝑ
uliuf oĩbus hꝰ onus.ſ.ꝙ ↄtriſtaueritis me:nã multi vim me ſe ſufficienter facere nõ poterat:ſed ſi titũ inueniſſet ꝑ ſe reſti
eirnin letificauerũt ex ſua bõa ↄuerſatiõe: x ¶ Sufficit. Pic tiſſet aduerſarijs ad qð requirit᷑ maioꝛ ſciẽtia:⁊ ꝑ titũ pᷣdi⸗
buiſe nt ↄñter apls ait de pena ill:⁊ qꝛ pene medicine ſũt ↄtra caſſet qꝛ ad hoc ſufficiebat: ⁊ erat magis eloq̃ns in lingua
eſs nii moꝛbũ peccati:io ſecurius eſt de pena debita remittere greca:licet eni apoſtolus omẽs linguas ſciret loqui: tamen
umnunn 6 ÿỹ eã aggrauare: ſicut ſecurp eſt vti medicina debili magis facundus erat in hebꝛea:⁊ ppter hoc apoſtoł' tunc
uni nimis fo:ti:ꝓpi qð dicit phs.v.ethi.ꝙ epicheies ẽ dimi non retrãſit in troade:ideo ſubdit᷑: q ¶ Sʒ valefaciẽs eis.

bit apls choꝛinthijs:qꝛ tuc titus erat apud eos ad ſedandũ
eoꝝ diſſenſiõʒ:⁊ ſic eraãt in cã dilatõis aduẽtus apli ad eos
b (¶ Deo aut gras. Hic ↄñter apls oñdit itineris ſui fructũ:
7 diuidit᷑ in duas ptej:qꝛ p fructũ hũc oñdit:⁊ ab h fructu
falſos aploj excludit:
ibi Et ad hec. Circa ⸗ „„„
by dieit: b ¶ Deo ꝓſeci ſũ ĩ macedõiã. Dèo
aũt gras. nã ois oꝑa t faſ Si
tio Eona pncipaliter aut gfaſ qui ſemp tniup hat
deo elt attribuẽda: nos xp ieſu ct odoꝛẽ no/
ſicie ſue maãifeſtat p nos in

c ¶ Qui ſempꝑ trii⸗ lic alen I.
phat nos.i.facit nos oĩ loco:qa xpᷣi bonPꝰ odoꝛ

triũphare de heretic ſum do ĩ his ꝗ ſalui fiũt:⁊
p diſputatõʒ: act.vj Eõ
nõ porerãt reſiſtere hiſ ꝗ peũt. Alijſ qdẽʒ odoꝛ
ſapie ⁊ ſpũi qͥ loqbat moꝛi ĩ moꝛtẽ:qlijſ aũt odoꝛ
de pſecutoꝛib ſacit vite in vitã.Et ad hec quis
mplelefe⸗ taʒ idone: Hõ ni ſum ſi
. . „ „ 0 W „
bile vincẽdi gen' ẽ pa Cut plurimi adulterates ?

bũ dei:ſèd ex ſinceritate ſi

tientia:vincit q patit u X ate
cuᷣt ex deo coꝛã deo ĩ xpᷣðᷣ

li vij vincere diſce pa

ti. d t0 5ren ogqmur. C. II.
ticie ſue maniſeſtat ꝑp WMrinirm ga irerſſ eſ
nos. Noticia vo de Ncip imus ſteru nol
deo habita p ſciẽtia⸗ —

hũanas ſolu illũinat intellectũ:vt ꝙ deus eſt vre imutabik
eternus:⁊ hmõi.ſed noticia de deo ꝑ ſacrã ſcriptura habi
ta:vt ꝙ deus eſt redempto ꝛ:gloꝛificatoꝛ:⁊ hꝰmoi inflamat
affectũ ꝓpt qð eſt odoꝛifera:Cant᷑.j. Currem in odoꝛe vn/
guentoꝝ tuoꝝ. e ¶ Quia xpᷣi bon odoꝛ ſum'. pᷣdicando
xpᷣi doctrinã exẽplo ⁊ vbo ad honoꝛẽ dei:different tñ bonij
⁊ malis: iõ ſublt: f lgs⸗ qdem.i. malis g ¶Odoꝛ
moꝛtis in moꝛtẽ.qꝛ ex hꝰ mouent᷑ ad inuidiã ⁊ odiũ õ nos
pᷣdicãtes qͥ moꝛtificãt aiam:graʒ auferẽtes:⁊ ducũt ad moꝛ
tẽ eternã: h ¶ Alij aũt.i.bonis i ¶ Odoꝛ vite in vitã.
dqꝛ ꝑ h inducunt᷑ ad dei dilectõʒ qͥ viuificat hic ꝑ graʒ ⁊ du
cit ad beatã vitã. k Zt ad her ic ↄñt᷑ ab h fructu fal/
ſos aplos excludit.d.Et ad hec.i.ad pᷣdicandũ hãc doctri/
nã tam ſcãm ⁊ purã. l ¶ Quis tam idoneus.q.d.pſeudo

bat ↄñter.d. m eni ſum. ſ.nos veri apli n
plurimi.ſ.pſeudo apli o ¶ Adulterãtes verbũ dei. adulte
ra eni dẽ mulier q̃ ſemen ſuſcipit ab alio qᷓ; a ꝓpꝛio viro:
ſemen aũt eſt verbũ dei: Lu.viij qð ꝓpter dei gliam ⁊ ho
noꝛẽ ſuſcipiendũ eſt ad pᷣdicandũ:⁊ iõo q ꝓpter queſtuʒ vel
vanã gliam illud pᷣdicant adulterant᷑:qð faciebãt falſi apli
P Sie ſinceritate.i.pura intentõe nos veri apli pᷣdica
mus:qð dʒ fieri ꝓpter tria qͥ ſubdunt᷑:cum dꝛ: q ¶ Sicut
ex deo.i.ſicut miſſi a deo ſum cui nũcij ⁊ miniſtri debent
eſſe puri: eui.xj.c. Sancti eritis qm ego ſcũs ſum. ⁊ ſic h‚
b. ſcoõm tangit᷑ cũ dĩ: r. ¶ Coꝛã deo.i.ipſo vobis aſſiſtẽte

—

apli q;s recepiſtis nõ ſũt hmõi:ſed veri apli ieſu xpᷣi: qð p/ dicim ad honoꝛẽ dei. b
P p

S

Epiſtola pauli

i fribus xp̃ianis: a ¶ Pꝛofect' ſuʒ macedoniã. hꝰ aũt ſcri ccta intentõe.ſ.nõ ꝓ queſtu ſeu vana glia: vt dictũ eſt: ·

de h dicit: Ex ſinceritate.ſcòm eſt ꝙ ſit ſine admixtiõe
aliene doctrine q̃ in ſacro elodo nõ hʒ fundamentũ ſeu
in recta rõe nãli q a deo ẽ:ð qͥ dic:Sic ex deo.ſ.diſcimuj
in ſcripturis ab eo reuelatis ſeu lumine naturalis rõnis

nobis oñſis. ter⸗
, tiũ eſt ꝙ ſit ſine a⸗
metipſos ↄmendare. Aut hypocriſis
nſjanid egen ſiz anigg ictioe:de quo di
nüquid egenn lie quicka m cit: Coꝛaʒ deo.q̃r-
ↄmẽdaticijs eplis ãd vos: deo at⸗
õ tum eſt ꝙ nõ alta
aut ex vob: Epla vra vöͤs nec pluſqꝙ opoꝛʒ
eſtis ſcripta in coꝛdibꝰ nris excedat de qͥ dic:
gue ſcit et legit ab omibus n Fo..nuic/ 8
hoibus:maiſeſtati qm̃ epla excedẽtes te.

eſtis xpᷣi miſträta a nob t Zaptm. II.

ſcripta:ñ atramẽto:ſed ſpũ leipin.
dei viui:nõ in tabulis lapi ꝭ· Doſia⸗
deis:ſèd in tabulis coꝛdis pauit nn
carnalibus. Fiduciam aũt gitoꝝ: hic ↄñter
talem habemus per xppᷣm pꝓſeqtur pᷣncipale
ad deum:.noòn ꝙ ſufficien/ Pꝓppoſt un demini⸗
ſcienð ꝙ pᷣ bonoj

oↄmendat:2 malos vitupat.x.ca. pᷣma adhuc in duas:
qꝛ pᷣmo ↄmendat noui teſtamẽti miniſteriũ:2ꝰ exhoꝛta
tur ad hmõi myſterij vſum. c. vj. pma in tres: qꝛ pᷣmo
ↄmendat miniſteriũ noui teſtamẽti ex eius dignitate:⸗

ex vſu.c.ſe.tertio ex fine.c.v.pma adhuc in duas:quia

pmo remouet quandã obiectõʒ:ſcòo ponit miniſtroꝛũ
eccleſie comendatõʒ:ibi Qui ⁊ idoneos. Circa pmum
ſciendũ ꝙ cũ paulus eſſet vnus de miniſtris eccleſie:poſ
ſet aliquis obijcere ꝙ ipſe vellet ſeipſum cõmendare ⁊
ꝓpꝛiam laudem qͥrere miniſtros eccleſie comendaãdo:
hoc aũt remouet apls duplicit᷑:oñdens pᷣmo ꝙ talibus
nõ indigebat:ſcðo ꝙ ea no qrebat:ibi iducia ant.dicit
igit: a ¶ Incipim iteꝝ noſmetipᷣos ↄmẽdare.q.d.nõ:
ſed ad manifeſtatõʒ veritatis ⁊ repᷣhenſiõʒ falſitatis:hꝰ
ut nunqd egem' ſicut ꝗ

da.i.falſi apli Lõmendaticijs eplis.i. ad nr̃aʒ cõ/
mendatõzʒ d (Ad vos .i miſſis ab alis: e ¶ Aut ex
vobis miſſis ad alios.tales eni eplas impetrabant falſi
apli ad magis extoꝛquendũ queſti.ꝗ.d.apls talibnon
indigem:⁊ ſubdit cam h.d. f r nfa.i.nfe digni
tatis manifeſtatiua g¶ Uos eſtis. q ꝑ me eſtis ↄuerſi

ad fidem h ¶ Scripta in coꝛdib' nris. qꝛ recentẽ me-
moꝛiã de ipſis iugiter habebat: i aſiur iaie
notũ eſt oib ꝙ a me eſtis inſtructi: k ¶ Et legit.inqtũ
exemplo veſtri excitant᷑ ad bonũ alij ⁊ ad reuerentiam

vr̃i.ſed quia cõuerſio inſideliũ pncipaliter eſt al
a“

in cup pñtia opoꝛtet loꝗ pure ⁊ ſancte.tertiũ: ibi s ¶ In da deo:aplis vero miſterialit᷑ tin:iõ ſubdit: l

xpᷣo loqmur.i.de xpᷣo q eſt puriſſimꝰ:⁊ ſic patʒ ꝙ pᷣdicatio
nr̃a dʒ eſſe ſincera rõne mittentis:aſſiſtentis:⁊ materie pᷣdi
cabilis.¶ Scða ad coꝛinthios.c.ij.vbi dicitur in poſtilla:
lterantes verbum dei. Additio.
Uper hꝰverbũ:Adulterãtes.i.falſa admiſcentes ⁊ p
vpoluptate nõ ꝓ ꝓle pᷣdicãtes hec in glło. vñ nõ ſoluz
pee finis debiti dꝛ qs adulterari verbũ dei.ſ.qꝗ ꝓpi q̃ſtuʒ
vel vanã głiam:ſed etiã ꝑiculoſius videt᷑ adulterari vbum
dei q coꝛrupta doctrina veritatẽ violãt admiſcẽdo eã verij
de qbus ſᷣm glo.Eſa.ait.j.ca.Caupones in vino aquaʒ mi/
ſcent. Itẽ in hoc qð ſequit᷑: Sed ex ſinceritate.quatuoꝛ tan/-
gunt᷑ q reqrunt᷑ in ſana verbi dei pᷣdicatõe:pᷣ eſt ꝙ ſit ex re

boni nõ ſibi ſed deo att

nifeſtati qm epla eſtis chꝛiſti.tanq pncipaliter opantis
m Wnicata a nobis. qꝛ miniſterialit coopati ſu⸗
mus: n ¶ Et ſcripta nõ attramento. qð eſt delibile.
o (¶ Sed ſpiritu dei viui.i.ſpũ ſancto viuiſicate coꝛda:
p 6 in tabul lapideis.ſic lex moyſi: q CSʒita.
coꝛdis.i.i coꝛdib' p charitatẽ dilatatij: r ¶ Carnalib.
i. tractabilibꝰ ꝑ obediẽtiã pꝓmptã. giduciã aũt.Oñ
ſo ꝙ hominũ cõmendatõe anfus nõ indigebat:hic cõſe
queter oñdit ꝙ eam nõ qrebat ꝑ hoc ꝙ quicqd agebat
Wuebaens dicit: Fiduciã aũt ta
lem habemus.i.audaciam ſic loquendi: t on ꝓ
ſufficientes ſim cogitare.qð eſt minus iᷓ dicẽ vel facẽ·

lorgei
wun lor
Nton lber 1
thhl are
nertonoope⸗

twrͤcks de⸗
aöcſarenue
ndi Mſe
hontobon
goeſ aobl⸗
0oünuno
Deor ultoh
gdihigibo

lgtenvedecl

Ktaguroſpen
aſb cigoiß
Aüforaſvos ſen
ſintinth⸗
Coemrntfindl
1nölbereper
fetctgricil
ianochliie
offojolglri
cigl obue
naenoiz:/
iſbi linin
ſſngtdeveftin
ſas d(Nor
tcuſuunent
ni
0lsſpigſenci
umdfränii⸗
Offclieürenpi
Uosilonepeft
ſoſltdati qn
llinantiz o
tuaftniſpan
noni gutye'
ſnnletben⸗
nathiur bi⸗
rüdomiſtr⸗
niutht
Ahiagyenone
Pffinanschen
Untar aplenn
uſndfttinfe
rnchi doi
n ſi No

ſniningt

frbactiegn
amnc litug
ndgybe
imsachet hue
immnihenüat
mannacf
näncrausnen
naadhutu
o nnnt
oneos lnm
epn dünu
alaie cmi
ns hnogt
Zdenſizflitd
nuncgen iu
Ptiit ,l
it kab e

¶UAd coꝛinthios.II. iij.

Et p ↄñs ſi iſtðò qð eſt minimũ in hũanis actib' deo at/
tribuit ⁊ illud qð eſt maius a (¶ Anot
g.d. licet enĩ aga ꝑ liberũ arbitriũ nõ tñ ex me: qꝛ libeʒ
er bitriuʒ nõ eſt cã ſufficiẽs boni oꝑis ſine diuia moniti

nobis qſi ex nobis.

one:⁊ ſic liberum arbitriũ ſaluat cum dicit:A nobis.⁊

gram dei ↄomẽdat

cũ dicẽ: b (Qua

ſi ex nobis. ⁊ ſic ̊ nob q̃ſi ex nobis: ſʒ ſuffi/

. ex er „“ 2— ä
voltr urlere Tientiatf ex deo ut
dixerũt libex ar- idoneos nõs fecit miſtros
bitriũ nihil agere noui teſtamẽti:nõ littera ſʒ
in meritoꝛio op: ſpũ. Lr̃a e᷑ni occidit:ſpũs
ſed totũ eſt a doo àant viuificat. Quod ſi mini
e oeſer enue ſiratio moꝛtiſif̃is dſoꝛma
roꝛ pelagij dicẽtij ta ĩ lapidibꝰ: fuit in glia ità
ꝙ inchoatio boni vt ſñ poſſent intẽdẽ filij iirłĩ

opis eſt a nobis:
coſũmatio aũt a
deo: dqᷣ tollit ꝑ h
qð dẽ hic: ꝙ ĩi bo⸗

faciẽ moyſi ꝓpt᷑ gliaʒ vuli
eqᷓ Euacuat:quõ nõ mag

na cogitatoe de opat. pncipiũ aũt boni opis ex pte nfa

eſt cogitatio ip̃a:motio aũt pᷣmi mouẽtis redqritur ĩ mo
uẽtib ſcõis:qͥ diſponit oĩa ſuauiter: ꝓpi qð mouet oĩa
ad fines ſuos ↄſeqndos ſm ↄditõʒ nae ipſoꝝ:⁊ iõ illa q
rũ nã ẽ vt ſint libere volũtat:libere mouet ad act ſuos
ſ.creaturas rõnales:als aũt nõ libere ⁊ accipit hic libere
⁊ nõ libere:ꝓut mot eſt in ceała:qꝛ ꝓut a deo eſt libe
re facit quicqd facit. c Aui ⁊ idoneos. Remota ob
iectõe:hic ↄnñter ↄmẽdat miniſtros eccleſie:⁊ p q;tuʒ ad
officij dignitatẽ:⁊ꝰ q'tũ ad cognitõis excellenti:ibi Hñ
tes igit᷑.pᷣ adhuc in duas:qꝛ p oñdit noui teſtamẽti ⁊
veteris dꝛiaʒ:⁊ꝰ ex hꝰ arguit miniſtroꝛ noui teſti digni
tatẽ:ibi Q ſi miniſtratio.Dixit aũt apłls ꝙ ſufficienti

ſ.deus ð ¶ Nos fecit miſtros noui teſti.de eni diſpo/
nit oĩa ſuauiter: inqytũ dat vnicuiq; rei vtutẽ exeqndi pꝓ
pꝛiã opatõʒ ad ↄſeqndũ debitũ finẽ: ꝓpt᷑ qð deus dedit
aplis ſpũs ſancti donũ: vt eſſent idonei ad exeqndũ ſu-
um officiũ:niſi poneret impedimentũ a ꝑte recipientiũ

nr̃a ex deo eſt:iõ ↄtinuãs ſe dictis ſubiũgit: c ¶ Qui.

officiũ aũt eoꝝ fuit miniſteriũ noui teſti: ad qð exeqnõ
no

illos idoneos fecit: e lra ſed ſpũ.qꝛ nouũ teſim̃
nõ fuit datũ aplis ꝑ ſcripturã:ſed ꝑ infuſioʒ ſpũs ſancti
illũinantis coꝛda eoꝝ: in cognitõe veritatis:⁊ inflãman
tis affectũ ꝑ ardoꝛẽ charitat:ꝓpt qð dẽ lex ſpũs: teſta/
mentũ aũt vet lex lr̃e:qꝛ ſcriptũ fuit in libꝛo ⁊ aſpſum
ſanguiĩe:vt hẽtur Exo.xxiiij.⁊ hec dẽa veteris ⁊ noui te

ſtamẽti hẽtur Hiere.xxxj.Ecce dies veniũt dicit dñs ⁊

feriã domui iſrt ⁊ domui iuda fec nouũ:nõ ſᷣm pactuʒ
qo pepigi cũ pꝛibꝰ vr̃is ⁊c.Et ſubdit᷑ c̊ qꝗre nouu teſum
