ex dictis:iõ ſequit: f ¶ leq; dereliciẽ c. ⁊ pʒ littera
g ¶ Dextera. hic cõcludit᷑ intẽtũ de collatiõe lanctiſpi

,N 7

ootealqi .
cid⸗⸗
Flerhdi
irpoſtnun
jeiceadenn
mndil tbin
glter bicce
iripe
nndiuin /n
ricin ia ti⸗
tacba /
iuleniit
gliton cinni
ntpreio
teeſl voe
ſuri,,adnn
ianatſcoinſit
libicgn auad⸗
ftutneafnick
natons erni⸗
nead vatur⸗
cutue ca
euntltticnn in
ſnenungici in
obymbtſui
ſolutenibonof
niicon nulos
ncndonſcut
ſbalez wriwr
gecſc:aes fup⸗
Ponikitamelic
terent inpenis
ſpponet pyo h
humitnte que
Nlaoſiutey

og concluatt

Waectne
lktob oonus
c beltr

4

rur
unndincn
uneieſuz ur

födepeerzerdan
oundiguici⸗
aücii,raapun
Doſtpeſtpoſtape
uhtop onuerto
liup hi p
aell
lu gte perci
nugihi
tchpßlinbarn
iceein,
unninnun,0
iliglbſicntl
blineiveniunen
nhiunguer
Alnuri
ickdſchn
hkiimadiate
opigegwu
nſigonitlinn
farir ſ
hcle Dpbezſtd

6 bintn,
öſtn

Wlcidan

Wura
ſlru

, NAlle⸗

mrcd

.

Münm
Eipul wet
nt ting
pinihöum
inſtet
hande
Pdaäucn
neligfifi
Mdifi
1 Ankzii

„ MMur.
Se
e ntdn
rnihi

auitdiſmdqorn

i iftn
isbareds
niioigkeuin,
dechluritnf
tolunitniß
iſminge

4

j . 72

qꝛ li donec aliq tenet᷑ finite.ſ.qñ ſignat terminũ ei cui

ↄiung?:vt cũ dẽ Sedete hic donec venia: aliqñ vo in-
diffinite:vt cũ dẽ Iſte non penituit donec vixit ⁊c. ideſt
nũq:qꝛ poſt moꝛtẽ penitẽ nõ potuit:a hoc mõ tenetur
cũ dẽ Sede a dextris meis donec po.inimi.tuoj ſcabel/
lum ⁊c̃.i. tibi to ,
taliter ſubiectos:
ſi.n. accipiat᷑ xpᷣs
ſm diuinã natu/
rã oĩia ſt ei ſubie/
cta ab eterno ſᷣm

iimicos tuoſ ſcabellũ pedũ
tuox. Certiſſime ſciat ergo
ols domiſrłquia ⁊ dñʒ eũ

fiendoꝝ diſpoſiti ⁊ xpᷣm fecit de hunc ieſum
ne non tñ Suz queʒ vos cruciſixiſtis. Hiſ
Pichittpretg a zuͤck auditis ↄpuncii ſt coꝛ
bñt eẽ:ſi vo ↄſilde de ct dixerũt ad petruũ c ad
retur qᷓ ad nim reliquos aplos:Quid faci
hauan ſtc oia ſüt em viri frẽs: Metr aũt ad
i ta aucto IIoſ-nniſchmin ſtere DBs
ritatiue a pᷣn ĩcar illoſ. Miain ingt agile. ba⸗
nationis ervnio bilixet vnuſqſq; vĩʒ in noie
ne ad verbũ: exe ieſu xpᷣi in remiſſionẽ pecca
cutiue vero oia ei toꝝ vr̃oꝝ:èᷣt accipiet donũ

erunt ſubiecta in

7 1 27 „
lnemengran i⸗ ſpũſſancti. Aobis.n.eſt re

pꝛomiſſio ⁊ filijſ vriſ ⁊ oĩbꝰ

oibexercebit ſuã 4
voluntatẽ:bono) ꝗ longe ſi quoſcũqʒ aduo/
äsrd: dauekbisen:le
niendo: aſß v̈bis plurimis teſtificat ẽ:⁊
H exhoꝛtabat eos dicẽſ. Sal/
ponit: ita mali c uͦamini a gnãtione iſta p̃ᷣua
terent in penis ? Qui ergo recepunt ſmonẽ
Rhranteho. “ er baptigallſt ? appoſtte ſi
pedes oſignat: pp in diẽ illa aĩe circiter tria mi-

lia. Erànt aũt pſeuerãtes in

quod concludit: . t pleuerates!
doctrina aploꝝ et cõicatio

t Lertiſſime 8
ſciat ois domus
iſrl. abſq; beſita-
nia 7 dnñm eũ ⁊ xpᷣm fecit deus.i.tota trinitas:
x¶ Punc ieſuʒ. humanitatẽ eius vniendo verbo ⁊ ad
patris dexterã exaltando: y vos crucifixiſtis.
p ignoꝛantiã quidẽ q; ad pplłʒ cõem:ſeꝗ der inuidia 2
maliciã q; ad pꝛincipes ſacerdotũ. b⸗ auditis.
Poſtq eſt poſita petri pꝛedicatio:hic ↄſequenter ponit
auditoꝝ conuerſio:⁊ 2 eoꝝ conuerſatio:ibi Erant at.
Circa poẽ: ꝓ¶ His auditis cõpuncti ſi coꝛde.de xpᷣi
moꝛte: a (¶ Et dixerunt ⁊c.parati obedire: b¶¶ Pe
nitentiã agite. peccata pꝛeterita deteſtando:aliter pone
ret᷑ obex ſpũiſcõ: c IEr baptiet vnuſquiſq; vim in
noie icſu xp̃i. in hac.n.foꝛma bapti?auerunt in pᷣmitia
ecclia ↄſilio ſpũſſancti:vt nomen chꝛiſti qð erat apud
iudeos conteptum ⁊ odioſuʒ amabile redderetur ⁊ ve
neradu: quo facto redijt ecclia ad foꝛmã a chꝛiſto inſti
tutã: Mat.vlti. Baptixantes eos in noie patris ⁊ filij ⁊
ſpuũſſancti.verũtamen in noie chꝛiſti intelligẽ tota trini
tas:chꝛiſtus.n.grece dẽ vnctus latine:⁊ ſic in noie xpii
tellig pꝛ vngens ⁊ filius vnctus:⁊ ipſa vnctio que eſt
ſpũſſcus: d ¶ In remiſſionẽ peccatoꝝ vioꝝ.quia ba
ptiſmus delet oĩa peccata q; ad penã ⁊ culpã: e (Et
accipictis donũ ſpuſſancti· qð tunc dabatur baptięatis
in ſigno viſibili per ipoſitionẽ manuũ aploꝝ:vt hẽ. j.
x.ca. ⁊.xix. f¶ Uobis. n. repꝛomiſſio.pꝛedcã fcꝗͥ per
iohelẽ ꝓphaʒ:vt dem ẽ.s.ceta patẽt vſq; ibi: g

—

Apoſtoloꝛum. iif.

—

9

uamini a gnãtione iſta pꝛaua.ſ.iudaica que p maioꝛi ptere
manſit in infidelitate obſtinata: ⁊ appoſite ſunt ad numeꝝ
fideliũ. h¶ In die illa. ſ. pentecoſtes vt pʒ ex pꝛedictis:
i ¶ Kirciter tria milia. in ſignũ h'baptiationis fiebat anti
quitus baptiſmus gener alis in die pentecoſtes. k ¶Erat

ãt. Hic ↄnt ponit con
.”Mẽ „ uerſoꝝ ↄuerſatio:cũ
ne fractiõis panis ⁊ oꝛõibꝰ dã: Erant at pfeuerã⸗
Fiebat autem oĩ aie timõꝛ. tes in Zacrtis dplo⸗⸗
Multa qʒ ꝓdigia ⁊ ſigna l Et cõicatione fra

paploſ in hierim fiebant: cuonis panis. tuʒ qꝛ
metuſ erat magn in vniuer quotidie coicabant:
ſis. Oẽs tiã qui credebant tũ q⸗ ——
crãt parit:&᷑t hebãt oĩa cõaa mm cfra Cia hẽbant.
Hoſſeſſiones t ſubſtãtis .i.oĩ hoi denoiando
vẽdebant:⁊ didebãt illa oĩ ber oignioi
bus pꝛout cuiq; opus erat N¶Limoꝛ. tũ ꝑꝑ pᷣ-
Quotidiè q pdurãteſ yna dicationẽ petri:tũ ꝑp
Zuotidie q; pduratel v’na miracula que p apo-
nimiter in teplo:ct fragetes ſtolos fiebant: iõ ſub⸗
circa domoſ panẽ ſumẽbãt ditur: Multa q;; ⁊c.

rhii ſIe ar ſſntſ o ¶ Oèy ẽt qui crede
cibũ cũ exultatiõe t ſimpli d dlc n brlſtum

citate coꝛdis:collaudantes
— 2 7 * p¶ Erant ariter. ĩ
deu 2 bñtes geaz ad oẽm ſignu glſtans:
plebẽ. Dñs auteʒ augebat a⸗ Et Habehat oĩa
foRꝗ ſAie i coia.in ſignu fraterni
ſdnl ſabat quolidie in tatis:⁊ ex hoc ois re
Idipum. .2. III. ligio huit exoꝛdiũ in
Etrus autẽ ⁊ iohãneſ qua nõ lʒ hꝛe ꝓppꝛiuʒ

ſcendebãt in tẽplũ:ad ho r¶ Poſſeſſiones q.

ã oꝛationis nonã. Et qu iagros vineas:

dã vir qui erat claudus ex pecoꝛa ⁊ conſimilia:
vtero mr̃is ſue bailabai: t ¶ Hendebãt. vt de
quẽ põebãt qͥtidie ad põtã pecic cõiter oib pui
deret᷑:tamẽ ſʒ indigẽ
tia eoꝝ: v ¶ Quo/
ᷣᷣᷓ tigdie q̊; perdurantes
vnanimiter in tẽplo.vbi erat locus oꝛgtionis quoad oẽs:⁊
pꝛedicationis quoad apoſtolos: x¶Et frangentes circa
domos panẽ. in reditu ſuo de tẽplo: ꝓ¶ Sumebant cibũ
cũ exultatione.mentis in deũ: ʒ3ʒ ¶ Et ſumplicitate coꝛdis.
i.ſine plica doloſitad a ſimulatois: ⁊? ¶ Collaudãtes deũ.
de beneficijs acceptis: a ¶ Et hñtes gam ad oẽm plebez.
vt ſic de quolʒ eoꝝ poſſet dici qð de ſancto ſebaſtiano legẽ:
neceſſe erat vt quẽ deus tanta pfuderat gĩa ab oibꝰamaret
b ¶ Oñns aũt augebat. ſupple nüeꝝ eoꝝ: c ¶ Dui ſalui fi
ebant.per receptionẽ fidei catholice: ð ¶ Quotidie.⁊ nõ
ſolũ in die pentecoſtes ſed ẽt in alijs diebus ſequentibus:
e ¶ On idipᷣm.i.in vnionẽ apoſtolice doctrine. ¶ Ca.III.
Etrus at.Pic ↄñi deſcribit᷑ pᷣdicatio petri adiũcto
miraculo:⁊ didẽ in tres ptes:qꝛ p ponit᷑ opatio mi
raculi:? pꝛedicatio petri:ibi Uidẽs ãt petrꝰ. ꝭd exci/
rla i ſe. ca. Circa p notatur hoꝛa:cũ d: a ¶ Petr ãt
⁊ iohãnes iaer b AA um. i. in atrium mundoꝝ qò
v

erat oꝛationis loc': b ¶ Ad hoꝛã oꝛationis nonꝗ.trib. n.
hoꝛis in die oꝛabant iudei:vñ dẽ danieł.vj.ꝙ daniel tribuj
tꝑibein die oꝛabat ð hierm.ſ.mane:hoꝛa nona:⁊a veſi pere.
c ¶ Et quidã vir erat claudus ex vtero matris ſue. ex qᷣ;
ac ſerſdaur ſi fuiſſet claudus ex aliq́ accidẽta
li er: v Baiulabat. qꝛ no ſolũ erat clauduj ſed ẽt ſic zctx
ꝙ nõ poterat incedẽ: e ¶ Quẽ po.quotidie ad poꝛ.tẽ.qᷓ dx
ſpecioſa. Iſta vt dicũt aliqui eſt illa poꝛta quam cclſicant

loathan rex iuda ſublimiſſima.ij.paral.⁊.xij.ſed ſi intelli-
gebant oe poꝛta eadẽ numero qua edificauit ioathã non ?
veꝝ:nã illa fuit ↄbuſta per chaldeos. iiͥ. Reg. vlti. potuit
tamẽ alia in eodẽ loco reęgiſicari ad ſimilitudinẽ pᷣ ⁊ reti-
nuit nomẽ antiquũ: f ¶ Ut peteret elimoſ ynã. ſicut oſue/
tũ eſt talibꝰqui ñ pñt
lucrari victu ſuũ: ce/
tera patẽt vſq; ibi:
g ¶ Reſpice in noj.i.
cõſidera nos pauꝑes

tẽpli que ðẽ ſpecioſal ut pe
teret elemoſynã ab introeũ
tibꝰin tẽplũ. IJs cũ vidiſſet

nihil tibi dare valen/ õä
tes: vt dicũt aliqui: petrũ ⁊ iohãnẽ incipiẽtes ĩ
videt᷑ hoc gloſa inter troire in tẽplũ:rogabat vt

linear dicẽ:ſed ſaluo
iudicio melioꝛi videt᷑
gliter dicendũ:ſi eniʒ
petrus ſic ei rñdiſſet
ſpeʒ recipiendi alidd
ab eis ſibi nõ dediſſzʒ

elemoſynã accipet. Intuẽs
aũt in eü petrus cũ iohãne
di ixit: Reſpice in nos. At il
lè intedebat in eos:ſperãs
und ſe aliqd accepturuʒ ab eis:
nee Sit — PMenul aut dirit: Argentu
ille inten. in eos ſpe.. aux nõ eſt mihi: qð Zutẽ
ſe aliquid acce. ab eiĩjſ. hẽo hoc tibi do. In nomie
iõ dicendũ ꝙ petrus
iohanes qui erant
valde miſericoꝛdej re
ſpexerunt eũ clemen
tib oculis: cogitanti/
b'ſibi melius dare ꝓ
petebat:iõ dixit ei pe
trus:Reſpice in nos.

dẽxia alleuauit eũ:et ptinuſ
ↄſolidate ſt baſes eet plã/
te. Et xiliens ſtetit ⁊ ãbula
bat:et intrauit cũ illis in tẽ

nõ in nfa:pp qð ſub- plũ:ãbulãs ⁊ exiliens ⁊ lau
dit: i ¶ Argentũ er dans deũ.Et vidit oĩs po
aurũ nõ eſt mihi.me pulus eũ ãbulantẽ ⁊ laudã
moꝛ illpꝛecepti:No

lite poſſidere aurũ ⁊

ſa. k Oð añt hẽõo nã ſedebat ad ſpecioſã poꝛ
Por i) 8. , tã tẽpli.Et ĩpleti ſt ſtupoꝛe
dãmõ ꝑ noſipſos pi 1iai co qð ↄtigerat ti
lum. viiij. ethicoꝛuz Lu teneret at petꝝy c ioba
ſanitatẽ aũt illã pote Nẽ:cucurrit oiſ ppls ad eoſ
rat petrus dare vtute

dñi ſui amici iiilili —
xpᷣi:o ſubdẽ: l ¶ In noie ieſu xp̃i.i.ĩ vtute e: m ¶ Sur

ge ⁊ ambula.neutrũ.n.antea poterat: n ¶ Et ꝓtinus con
ſolidate ſi baſes eiug.i.crura ⁊ tibie quib innititur coꝛpis
pondus: o ¶ Et plante.i.pedes vſq; ad vltimã ſuꝑficiem
p ( Et exiliens ſtetit ⁊ ãbulabat.In q̊ͥ oſtenditur curatio
pfecta ⁊ in inſtanti quã ſolus deus põt facere. q ¶ Et itra

uit cũ illis in tẽplũ.vt redderet deo gẽaj de tanto bñficio.ce

tera patent vſqʒ ibi: r Ad poꝛticũ que appellabat ſalo

monis. Poꝛticus.n.illa quã fecit ſalomon in tẽplo fuit per
chaldeos ↄbuſta:ſed poſt reditũ captiuitatis babylonice in
ec fuit alia reedificata retinens nomẽ antiquum.
8idens ãt. Dic ↄſequenter ponit᷑ exhoꝛtatio petri: in q
Har guit iudeoꝝ iniquitatẽ:2 eos in ucit ad veritatem:ibi
Et nunc frẽs.Circa pm dicit: t ¶ Uiri iſrlite qd miramini
⁊c̃.quaſi nr̃a vtute aut ptãte fecerim:ſic hũt libꝛi coꝛꝛecti:
Ad faciendũ.n.aliqð bonũ requirunt facultas ⁊ bona vo
luntas:que per virtutẽ ⁊ ptãtem deſignantur.q.di.petrus:

Si feciſſemus hec noſtra poteſtate ⁊ voluntate bene e-
*

admirandũ:ſed ſic non eſt:pꝛopter qð ſubditur: v

abꝛaã ⁊ deus iſaac ⁊ deus iacob. Vtitur hoc modo loquen

di:qꝛ cõis erat apud iudeos in aſſertionibus veritai:vt pʒ

ieſu xp̃i naçareni ſurgẽ ⁊ã
bula. Et appᷣhẽſa manu ei

tẽ deũ. Cognoſcebãt aũt il

gauit per os omniũ pꝛophe

ſanũ ⁊ incolumẽ. R

¶ ZAcies

ex decurſu veteris te. x ¶ Deus patrũ noſtroꝝ. qui
oĩpotens: yꝓ ¶ Gloꝛificauit filiũ ſuũ ieſum.eũ reſuſci

tando ⁊a collocãdo ad dexterã ſuã: 5. uã vos qui⸗⸗
uʒ:hoc.n.fecerant

dẽ tradidiſtis.pilato ad interficien

pꝛincipes in quib'erat top populus vtualiter: a

negaſtis ante faci
em pilati.dicẽdo
non habemus re
gem niſi ceſarem
Jo. xix. b ¶ J

dicãte illo.ſ. pila
to: c¶ Dimuti.

ſupple debẽ ieſuʒ
ſ. innocẽtẽ: vt hẽ
ibidẽ. d ¶ Uos

ad poꝛticũ qᷓ appellat ſalo
monis ſtupentes. Nidẽns
aũt petrus:rñdit ad pplin:
Viri iſrat᷑lite qd miramini
in hoc:aut nos qd intuemi
quaſi nr̃a vᷣtute aut ptate fe
cerim hũc ãbulare:Dcus

„S autẽ ſanctũ 2 iu⸗
abꝛaã ⁊ de iſaac ⁊ deus ia ſtünegaſtis. diẽ
cob:dẽus patꝝ nroꝝ gloꝛi ſanctu ⁊ iuſtũ ab⸗
ficauit filiũ ſuũ ieſum:queʒ ¶ſolute: aꝛ ſanctus
2 e — 7 iuſtus eſt anto/
vos quidẽ tradidiſtis ẽ᷑t ne nomatice: vñ di⸗
gaſtis añ faciẽ pilati iudicã citur: Scũs ſan⸗
tè illo dimitti. Aõs aũt ſan cio 3 danielir.
tũ ⁊ iuſtũ negaſtiſ:⁊ petiſiti petiſt vin
cau ⁊ iuſtũ negaſtiſ petiſſ pomiciga ſ ban⸗
vix homicidã donari vob bã qui pp ſeditoʒ
auctoꝛeʒ vo vite interfeciſt quanda in ciuita
Qũuẽ de ſuſcitauit a moꝛtu te ⁊ homicidium
is:cuᷣpnos teſtes ſum :ct in miſuſcet in car
fide noĩs e bunc quẽ vos e Ectoreyvo
. R . . C
videtis &t noſtis: confirma vite.coꝛpoꝛalis ?
uit nomen eius:et ſideſ que ſpualiqð xpo cõ
per eũ eſt dedit integrã ſani beri gan gimn
tatẽ iſtaʒ in conſpectu oiuz; ſtis. in humanita
0 — P .
veſtrum. Et nunc fres ſcio te aſſumpta:

quia per ignoꝛantiam ſeci· ¶Quẽ de ſuſci⸗
ſtis:ſicut ⁊ pꝛincipes veſtri. ir g r .
Dẽus autem qui pꝛenunci nos teſtes um ñ̃

tm duo vel tres
ad ſufficientiam:
ſed multo plures
. ad ſuꝑabundan/
Phunc quẽ vos videtis. nunc
Et noſtis. añ fuiſſe claudu ⁊ im

potentẽ: I ¶ Cofirmauit. i ſanitate: m Ilome .i.
inuocatio nois xpi: n ¶Et fides ⁊c. na inuocatio ſine
fide efficax ñ eẽt. o ¶¶ Et nuc frẽs. hic ↄnt inducit eos
petrꝰad vitatẽ:⁊ pᷣ roe:2 ſcri. ture allegatioe: ibi Moy
ſes. Circa pdicit: o IAic he oulci cos alloquit᷑
vt vbũ e magis recipiat. p¶ ¶ Scio qꝛ ꝑ igno. fe. ſicut
⁊ pꝛin. vĩi. Alia tñ fuit ignoꝛatia hic ⁊ ibi:na pꝛincipes
q erant lr̃ati ꝑ ſcripturas qͥ pꝛedcẽ erant de xpo ? p er
opa cognouerunt.pde ieſu nagareno ꝙ ipſe eẽt ps in
lege ⁊ in pphis pmiſſus ſicut dictũ fuit plenius ſuꝑ illö
Mat.xx.pautẽ agricole dixerũt hic eſt heres. ſed qa

.„₰ „

ert pꝛedicare ↄ cos vitia publice cõceperunt 3 eũ in⸗
“ 7

tarum pati chꝛiſtum ſuum:

tiã: i ¶ Et in fide noj

„

iã ⁊ odiũ:⁊ ſic in eis fuit ſubuerſa dcaã noticia: quia
coꝛꝛuptio gffectionis coꝛꝛũpit iudiciũ rõis:⁊ in augme
7 1, . „ — „ — —
tũ malicte deceperunt pplm ſimplicẽ inducentes eu ad
petendũ moꝛtẽ xpᷣi:Mat.xxvij. Pꝛicipes aut ſacerdo
tũ ⁊ ſenioꝛej ꝑſuaſerunt pplo vt peterent barraba: ieſũ
vo ꝑderent.⁊ ſic pʒ ꝙ à pꝛincipũ fuit multo
grauioꝛ qꝙᷓ pplariũ. qOe'ãt q pnũ·ꝑ oj om. ꝓpha

geenſomab
9 eele⸗
lechu
perteiunim in
lo uoerteni;
vms ſelere nt
Nnhi⸗caif.
Ng in ta
ſtunois oin
crem indich
incrodin n;
Cenwradſtaum

dxllinaiſimü ⸗

lirioine uſtue
Aeck o
lolooͤpſoxak⸗
lo⸗ eb amn.
evchn⸗ .
CWoc,
Nyfialppo
Muiimn
Aprumaiinie
nee A
MsNeſer adn
Mierdechnſdo
deſcendltdeiudei
Pmnaugiensil
(¶Onnoaini⸗
iglsotoo.
ſnaumgligz⸗
ſidelnmnor .
nupaßanne
Uophtſmnuclet.
rgurti
rdpſrecnicin
tſtipriuoſn
n llonen

rytptinn
hugbicttn
Ni 4Cai

lui. 3 lc

N
Nin n
nchüee
M

on N

Cmnnlicim

io
n. nr d
m Aneiſ
ſe inb
Wibriri⸗
ſnntidi
d ſa
ſgans
1iſutgzen
. onanrni,
aur. Gir
danl

(denid
Ternt
. Homnagi /bin

dicbicoſalta

aumda at
u Eveadomadu
ani
eAun
V Mng
VNWi

ului.
ii.
1 wsicheslui
i dun in
e Afam
ſamuirte
AKtnt
aiiiſ auin
ſnet!
aimuor

alsnueli M/
iulicell.
ofelun

enbrnipuiche
amtdelh )
moqg ihlti ſen
ifurgenmeſpli
biccthalk idi⸗

i. vltimi indicij:

pere.i.interim in

Apoſtoloꝛum. iiſ.

oicſ ar os in ſingulai 3 deſignandu coes pphe ſuũ qꝛ inter iudeos fuit natus 9uerſatus: s Mllt eũ
vno n anatni xpᷣi oẽ lraliter vel myñice p onene

xpᷣi oᷓ laliter bñdicentẽ vobis.in ꝑpſona.n. ꝓba pꝛedicauit ideis ⁊ młta
dixerunt: r ¶ Impleuit ſic. nã malis actibꝰhoiuʒ vti· bñſficia ↄtulit: moꝛtuo:ſuſe r Ric oſos ſanando:cecos
ad bonũ:ſun acal araran⸗ 8 Denitemi igẽ. illuminãdo ⁊ huiuſmodi. t ¶ Ut cõuertat ſe ⁊c.ad h.n.
a peccatis vr̃is: t ¶ Et couertimini.ad xpᷣj: d ¶ It requirit᷑ act᷑ liberi arbitrij:vñ auguſ.dicit: Qui creauit te
deleãtur peccata ſine te nõ ig eehet
vsà 6 Paptiinunzzũzz“ , „ „ teſine te. In ca.
x¶ Utcũ vene ſic ipleuit. Penitemini igii miſit eům bñdicentẽ vobis iij. vbi dĩ in poſtilla.
rit tpa refrigerj. Et ↄuertimini:ũt deleantur uüt cõuertat ſe vnuſquiſqʒ a Si. n. petrus ſic eire
nequiti S ſpondiſſet ſpem reci/
nequitia ſua. Q.III. piendi aliqd ab eis ſi
Oquũentibaũt ill ad bi nõ dediſſet ⁊c.
upueuerũt ſacerdo/ Additio. .
AIcet petrus i
ſua rnſione ñ

tunc.n. ad refrige peccaia vra:t cu vener int
rii btiucihtranf 1 reſiige ſeecnn di ;
er ecti: et muerit eu ꝗ pdicatus eſii ppim.
1 Aranſhectu vobis ieſũ xpᷣm:queʒ oʒ q ties ⁊ magiſtratus templi èᷣt
on ein. 34 gecelũ ſuſcipe uͦſqʒ in ta ſaducei:dolẽtes ꝙ docertt .ealtlet ſpe
miſerit euz qui p reſtitutiõis oium que locu pplin:⁊ anunciarent ĩ ieſu, claudo illi recipiendi
dicatus eſt vobis tus eſt de per os ſcõꝝ ſuo reſurrectionẽ ex moꝛiuis:⁊ aliqd ab eo ꝓut vba
D d. „ 1= „ „ — — . „— E 0 4
ignẽ in Peinaßn M oyſes quidẽ dixr it: Qñ ſuer ut e08 in cuſtodiã uſq; dus ille nõ ſperaſſet
manitati glioſa: pꝛopham ſuſcitabit vobis in cr. aſtinu. Erat gut iaz ve ſe aliquid ab eis rece⸗
a ¶ Quẽ ppoꝛtet dñs de veſter de fribus ve ſpera. Muͤlli aũt eoꝝ ꝗ au ptuꝑꝝ:chananea. n. ʒ
quideʒ celu ſuſci ſtris:tnq; meipᷣm audietiſ dierant vᷣbũ crèdiderunt:ẽt auliſſer Nanordlen
„ 6* — — 9
celis ad dexteraʒ inx oia quecuqe; locur ſue . acus eſt numerus conmn ene filioꝝ. ⁊ mittere ca
patris ſedere: vr Nit pobis. Erit aũt:ðĩs aia quinq; milia.Faciũ eſt aut nib'. quib vbis xpᷣus
dem eſt.a. capi.. non audierit ꝓpham illũ in craſtinũ vt ↄgregarẽt pn nullã ei dabat ſpem
b ¶ Uſq; in taa ext᷑minabit᷑ ð plebe.Et òẽſcipes eoꝝ ⁊ ſenioꝛes ⁊ ſcri ipetrandi petitionem
teſtitgtioſs ofu;. he a ſamuel ⁊ deinceps be ĩ hieri:annas ⁊ pᷣnceps ſu nihilominus illa
i. extremi iudic,j P ppe a lamuel ⁊ deincep 12. ai bncep tanq; ſperan) aliquid
in quo oĩa redu q locuti ſt ãnũciauerũt dieſ ſacerdotũ:⁊ cayphas ⁊ io/ recipere pfſiſtebat in
centur ad ſtatum iſtoſ. Aos eſtis filij pphaxꝝ bhanes:⁊ alexã der:⁊ quot/ ſua petitione: vt patʒ
rathorilnn && teſti: qð diſpõſuit de'add quot erqt ð genere ſacerdo r xr vn unir
ines dine lulticie peρ pr̃os: diceèns ad abꝛa tali. Et ſtatétes eos ĩ me· Po ů unpho lto vici

c ¶ Aue eſt lo. * 1.—2 — * iõ gloſa intlinearis in
os ſcõꝝ ſue e am: Et in ſeminẽ tuo bſidi dio introgabãt: In q̃ pᷣtute ſus vigoꝛe ſtare videt

ulo⸗ ab antiq: cent᷑ oẽs familie tre. Mõbiſ aut ĩ qͥ noĩe feciſti hoc vos: ane⸗
⁊ nõ ſolũ ò nouo pmũ de ſuſcitans filiũʒ ſuũ Tunc petr repler ſpũſcõ: ibus aüt illix
d Worles⸗ bᷣmũ de ſuſcitans fil uz ſuü Tunc petr replei ſpũſcõ: tennd or lli
Hic ↄñt ad ꝓpoꝰ H icatione petri: Con/
iducit ſcripturas ſequenter ponit᷑ exci⸗

ꝓppᷣarum ⁊ bin ſpeciali. d. Moyſes quidẽ oixit deut. tatio celi· Circa qð p ponitur duplex gelus. vtriuſq; pcer
xviij. e ¶ Quoniã pꝛopham ſuſcitabit vobij domin ſus:ibi Factum eſt autẽ.Circa pꝛimũ ſciendum ꝙ gelus ali
deus veſter.qð ſicut ibidẽ dictũ fuit intelligitur pꝛinci· quando accipitur pꝛo inuidia:aliquando vero pꝛo ſingula

paliter de chꝛiſto qui dẽ pꝛopha magnus: Luce.vij. Et ri amicitia:pꝛimus autẽ gelus ponitur cũ di: a ¶ Toquen
deſcendit de iudeis ſᷣm carne: Mat.ſ. f ¶ Tanqꝙ; me tibus autẽ illis.ſ.ad populũ: b¶¶ Superuenerut ſacerdo
ipſu letis. i. latoꝛzẽ noui teſta. ſicut me veteris. tes ⁊c̃.moti inuidia ↄ chꝛiſtũ. c ¶ Et ſaducei dolẽtes ⁊c̃.
S¶ Oinnis aia.i.omnis homo:ponitur hic pars pꝛin ¶ Iſti ſpecialiter expꝛimunt᷑ dolere: q; negabant reſurrectiõʒ

cipalis pꝛo toto: h ¶ Que non ppham illũ. moꝛtuoꝝ: vt hẽ infra xxiij. Et poluerũt eos in cuſto
legem euangelicaʒ renuendo: i ¶ Exterminabitur diã.i.in carcerẽ: e ¶ Uſq; in craſtinũ.eo ꝙ iã traãſierat ho

plebe.i.de ſanctoꝝ ſocietate.Conſequẽter inducit ſcri ra ducendi eos ad iudiciũ.ꝛ ponitur excitatio boni teli cũ
pturas pꝛopharum in quoda generali.d. kEt os dẽ: ¶ Multi autẽ eoꝝ qui audierant verbũ.ſ.petri pꝛe-
pꝛophe a ſamuele ⁊c; ſub illo.n. incepit regnũ iiri ⁊ iu dictũ: g ¶ Crediderunt.in xpᷣm. h¶ Et factus è nume.
da:vt pʒ.j.Reg.x.tẽpoꝛibus vero regũ ⁊ deinceps fue eoꝝ quinq; milia.cũ pꝛecedentib'cõuerſis pus ꝑ pᷣdicatiõo,ʒ
runt pꝛophe qui clarius locuti ſunt de myſterio chꝛiſti petri:⁊ ſ̃m hoc fuerunt octo milia:qð videt verb:ſm alios
vt eſt ſuperius oſtenſũ in expoſitiõe ꝓphᷣaꝝ:vñ ð Eſa. vero tria milia pꝛedcã.c.ij.in hnũero includũt. l Fcem
dicit hiero. ꝙ videtur magis euangelium ꝙ pꝛophiam eſt aũt.HPic ↄñt ponit vtriuſq; clipſecutio:⁊ p mali:? boi:
texere. l¶ UVos autẽ eſtis filij pꝛopharum.i.in eoꝛuz ibi Dimiſſi ſt. Circa pp ponit aploꝝe inerogatio:ꝛ petri re
ſcripturis nutriti: m Pialamkti hwommifi is ſpõſio: ibi Tũc peti.ꝭ ſuꝑ pᷣdcã collatio:ibi Nidẽtes aũt.
n ( D vipoſnit o⸗ pꝛes nr̃os.de futuro: o ¶ Di Lirca p dẽ: Eeneztiera. vt ↄgre.⁊c̃.milti.n.⁊ magni
cens ad abꝛaa. geñ.xxij. p¶ In ſemine ſuo bñdicent fuerft ↄuocati:vt ex h'apli magꝗ trerent᷑ ⁊ i vbij ſuis capẽt᷑:iõ
oẽs familie terre.qð ipletu eſt in xpᷣo ab abꝛaã deſcẽdẽ ſbᷣdi: k¶ Et ſtatu. eos int.ex diuerp ꝑtib ad eos ſtupeſaciẽ
te: vt pʒ ꝑ oẽs ꝑtes oꝛbis ĩ quib'ſt aliqͥ xpiani:⁊ aduuc dũ.In q̃ vtute aut ĩqͥ no.fe.hec voſ.q.d.pʒ mãaifeſte q hec
magis ĩplebit circa finẽ mũdi qñ oẽs ↄuertent᷑ ad fide,ʒ feciſt artib magiqvñ ⁊ iſte curat fuerat cu eis ðtẽt vt ma⸗

xpᷣi. q ¶ Uobis pſuſcitans. i. manifeſtãs: r Filiũ letficij ꝑticeps. I¶ Tẽ pe.reple.hic ↄñt poit rñſio petri..

Actus

m ¶ Pꝛincipes ppli ? ſeni. audite.i diligent vitatẽ attẽdite musg eosad moꝛtẽ vel ad cancerẽ condenare: r cã ſubdi telihri
Poodie itud camaret ac in ncis trahimur vx ¶ Quonia quidẽ noti ſignũ.i. miraculü: x ( Fa⸗ etehun
malefactoꝛes: ⁊ accipit᷑ hic ſi p qꝛ:qꝛ ſic trahebant᷑. a ¶ In cx eſt per eos.ꝛ ſic interficiendo vel detinendo eos cõ erͤrgits
bñfacto hoĩs infirmi.i.ꝓ bnficio curatiois e: b¶ Notũ citabimus totũ populũ contra nos.ſi queratur cur no nſn ihhn
ſit oĩbꝰc᷑.qꝛ in noie ieſu xpᷣi naçareni quẽ vos crucifixiſtis. crediderunt exquo ſignũ iã manifeſtũ viderunt. dicen ne nA mlin
p milites pᷣſidis:⁊ hꝰ S duũ ꝙ malicia eo⸗ ſ ipol
ex inuidig ⁊ nequitia . „„„ .—GN . „ n execauit eos: nli ainn
via: c ¶ Quẽ deus dixit ad eos. Pꝛicipés po nifeſtũ eſt æ nõ poſſumne/ asfactum in mulentnin
luſcauit a moeluis.· puli ⁊ ſenioꝛes iſrl audite:ſi gare. Std ne ãplius diuul uid atit euebant
rhoeke fide nos hodie diiudicamur in get in pphᷣ: cõminemur eis ſicut ⁊ facta xpi: . Mr
ipſiuj: e ¶ Iſte alat bñifactoõ hoĩs infimi ĩ qu nẽ vltra loquant᷑ in nomie Mat. xi. In beel nut
coꝛã vobis ſam. ve ⁊ iſte ſaluus fact ẽ: nõtum ſit hoc uůlli hoĩium.Et vòcan eebub pꝛincipe dꝑ untinp⸗
ñ liee Coſequt iduoib'vobis ⁊ oĩ plebi iſiqꝛ tes eos denunciauerunt ne monioꝝ è
Eti d bi alcxy o in nomie ieſu xpi nacareni oio loquerẽi neq; docerẽt neampliuſ iuu ſiltnan,
Dic eſt lapis vc queʒ vos crucifixiſtis queß, in noie ieſu. Petr vo ⁊ io getur in populuʒ lennßfi 1
de xpᷣo intellig? ad li de ’ ſuſcitauit a moꝛtuis: in hãnes rñdenteſ:dixerũt ad doſietatcn nmm
rerg:ſicu ibide dla pòc iſtẽ aſtat coꝛã vob ſan eos: SDi inſtũ eſt iĩ nſpectu ci⸗ e n —
b de ‚d 5. . g, 2 HN— & Is. e
baaicee„ ſarinode iy Hic &ſt lapis ꝗ rpꝛobat ẽ dei vos poti audire q; deũ loquantur inno⸗ kuing
eni lapis xps di i ſri A vobis edificantib:qui ſa iudicate. NHon.n. poſſumuſ mine WA ͦgileit
ptura ve.te. pʒ Dani ctus ẽ in caput anguli:ct ñ que vidim è&t audiuim noõn aer aſe lli nade
.Tanis ulk eſt iĩ alio aliquo ſalus. Nec loq.At illi cõminates dimi vel gerili. b D iuſirnſer
aen rer d iſſea eni aliud nomẽ eſt ſub celo ſerut eos:nõ iueniẽtes qũo vocantes. hic cõ nnſnpn
vniuerſa terrã.qõ ad datũ hoib:i quo opoꝛteat punirent eos pp ppl:quia ſequẽter ponitur upuind.
lram exponit᷑ de xvo nos ſaluos ſieri. Nidentes oẽs clarificabant id qð fa/ callatiomd efech We
doctoꝛib hehꝛeis ? güt petri ↄſtantiã ⁊ iobãnii ctiũ ſuerat in eo qð accide/ gque ẽ hꝛohibitio funondit
latinis. g ¶ Repꝛo/ ☚ õ . . li ex parte ſacerdo ſuunc denſsd
atus a vobis edifi. Cõbperto ꝙ hoĩes eẽnt ſine rat. Annoꝝ eni erat ampli tu: c di: cDe. (luadanic
batus a vobis edifi. L—., T —Ee. „ inta bõ: i. Oe A
i.a vobis ſacerdotib Iris ⁊ idiotẽ admirabant᷑:᷑tt us quadraginta hõ:in quo nunciauerũt ⁊c. ſchäb Eidar
⁊ legis doctoꝛib:ad cognoſcebãt eos qm̃ cũ ie ſactũ fuerat ſignuʒ iſtud ſa ſanio alijr nftſitin
aus orietl ſecei ſu fuerant:hoiẽm quoq; vi nitatis.DHimiſſi autẽ vene/ gubdi: ſanndze
eil⸗ v 3 dẽtes ſtantẽ cũ eis ꝗ curat runt ad ſuos:⁊ annuciaue iuſtũ eſt in coſpe , 0 Ar⸗
fact'eſt in caput angu ſuerat:nihil poterat zdicer̃ runt eis quanta ad eos pᷣn cu dei vos poti lurnye um,
li. ↄiungens iudeos ? Juſſerũt auũt eos ſoꝛas ex̃ cipes ſacerdotũ ⁊ ſenioꝛes ucie deu in iibewaſm
gentiles tanq duos ociliũ ſecedẽ: ↄferebãt ad dixiſſent. Qui cũ audiſſent dieſtio o viek ihlnſw
Peeeneras i rce inuicẽ dicẽtes: Quid facie vnanimit leuauert vocẽ ad ba nullã aucloel⸗ Wen
Alias oues habeo q mhoĩbus iſtis. Qm quið deũ:⁊ dixer̃t: DOñe tu ꝗ feci tatẽ hẽatis pꝛeci nunie
no ſt ex hoc ouili: ?· notũ ſignuʒ factũ eſt p eos ſti celũ ⁊ terraʒ mare ⁊ oĩa fenct nheo: ſumun
illas oz me addueere oib hitantib hierlin. M que in eis ſunt: qui ſpſcõ idee ndudunn mh
⁊ fiet vnũ ouile ⁊ vn äl eren en . poſ- —
Ben ten di in Salus a: ipſe eſt medl· 1 ¶ Que vidimusiſ chꝛiſti miracula cius reiurecnis; Ki la
io aliquo.i.per a quẽ aliũ: E alus.qꝛ ipſe eſt medi ᷣ ¶ Que vie LA i geee ete in mu aduen
atoꝛ dei ⁊ hominũ: k¶lec.n. aliud nomebſub celo c. T aſcenſionẽ: g Et audiulmus.ip S Aon 1 ain ſaluie
res ſignata per nomẽ ſaluatoꝛis non eſt data alteri hoi:ſoli diciũ:⁊ hoc ab angelis:vt oct iſi 39ca rlu Urdurguin
ni chꝛiſto datu eſt ꝙ ſit deus 2 hõ. I ¶ Uidentes ãt. Dic maxime cũ pꝛeceperu nobis hoc teſ leunt ode 7 ſub⸗ nampinen
ↄſequenter ponitur ſuper petri reſponſionẽ ſacerdotũ colla ce vlti. i ¶ At illi coõminantes dimilſer den lul n
tioꝛcrp/ vonitur colſationis actue:ꝛ effectus: ibi Et vocitej dlitur cauſa: ſon inue quo runiren cos hp Pohulu nlkte ife
⁊c. Circa poẽ: I Uidentes aũt petri conſtantiã iohã ex quo pʒꝙ repꝛeſſi fuerunt ac Pant ae niun mn ien
nis. qꝛ in nullo ſtupebant nec terrebant᷑. m Xopento ÿ timoꝛe tm: k¶ Quia oes clarificaban ſule Eſub⸗ funnhlann
hoiĩes eſſent ſine lris.i.carentes ſcia acquiſita ⁊ tamen alle fuerat.confitentes hoc eẽ factum rat homo Lmum
gabant ſcripturã:vt iſum eſt. n ( Idiote. i. limplices ? duur cauſa: I ¶ Annop eniz amplius. xl. era . ucnne

⁊ ſic erat notus oibus fuiſſe claudus per longũ tẽpue: erand
nfeſſio ẽt veritatis erat efficax in eo rõne etatis: ex
mu

parue induſtrie. o ¶ Admirabant᷑.eo ꝙ ignoꝛabant n
r — „ —„— 2. 2 .
quib'apparebat factũ illud eẽ dina vtute. m (¶ Di

ſ.ſpũſſancti vnctionẽ que docet de omnib.j. Jo. ij
cogno.· eos qm cũ ieſu fuerant.qui frequenter pꝛedicauerat

in tẽplo ⁊ apoſtoli erant cũ eo. q ¶ Pominẽ quoq; viden ſi aũt. oſita ꝓpſecutione eli mali ex parte ſacer dotum
tes ſtantẽ 4 eis. perfecte curatũ 6 eis: r. ¶¶ Nihi Porerar bic oñt ponit ꝓſecutio teli boni ex pte credetiũ:ꝛ hiqe ſntudn
Zdicere.qꝛ diccre no poterant ꝙ alius eẽt hò ab illo claudo ad duo.ſ ꝙad ↄuotã oꝛõeʒ:⁊ 1ꝙ; ad ſancta ↄuerſatri ſigi
pꝛedicto:nec ꝙ nõ eſſet curatus vere erfecte:qꝛ vtrunq onèẽ qᷓ poit ibi: Multitudis ãt. Circa pdẽ: Dimiſſi al⸗ mnade
falſum apparebat manifeſte. 8(uſſerunk au eos foꝛaj ⁊ pʒ lra vſq; ibi: n ¶ Unani. leua. vo. coꝛde ⁊ oꝛe dep ſopet hidn
extra vcllii ſecedere. vt in eoꝝ abſentia poſſent melius cõ cates: et oꝛatiõʒ ſuã uncar de ſup dei potentia chrict —
ferre: t ¶¶ Quid faciemus hoibus iſtis.q.dicant nõ poſſu Dñe tu qᷣ fe. c. ꝛſt e gaʒ:cũ di: Qui ſpuſco c. dixi mepor

decheg,
rnt
Connui
olhn

nläi 4

Algge
Pian⸗
ul Muimintn
nntnmi
ie nliußf
bpine;
e Wopczctde
0 Amtdiul
Wrüp
m duſcn
dei in
nehoſ
. . 10
ni bniumn len

wacnli

a Piec
1 nä onitn
V ollionseffe⸗
„ uinohbbino
1 Chm ſunt

1O mndennt.
in apndu
NX ſwſont⸗
. ſctuik
adaſere
doleſtohlt
Cänullin.
8 winns
ia iacdiuſbe
5 gee
inu l
nibis inh
nugi nit1
mutinidtlu
1nune b
umdsſp rlli
wrtone hund⸗
Lahmöofcun
Gugarinnt
gingordn
Vopn ln iie
1

veonirenl
zaie
atmnunie⸗

pluribtribub diuiſi:vtriq;. n. egerũt ad moꝛtẽ chꝛiſti.

Apoſtoloꝛum · V.

res antiq̊s hebꝛeoꝝ:vt ibidẽ fuit Arin aQua-

re fremuerũt gẽtes.i.gentiles: b iudei in

pilatus. n. ⁊ milites xpᷣm crucifigentes fuerũt gẽtiles:

iudas aũt pꝛodi/

toꝛ ⁊ illi qui xpᷣm „ „
Fedarurpar p os bariſgg dauſc nuchl
nt ei: „ EE* -
beunzi e:è,tuli dixiſti: Quarẽ fremueft
n ecienel gẽtes èt ppli mẽditati ſi ina
inania.dꝛ autem O „ c
inanis meditatio Nia. Aſtiterunt reges tre:et
ñ non bĩ piopo pncipes ↄuenerũt in vnum
ſeiſen gognon aduerſus dñm èt aduerſus
Niderunt xi no Ebʒ e': Cõuẽnerunut.n. e
mẽ extinguere -ꝓ ĩ ciuitate iſta aduerſus ſcm̃
martenbar uexꝝ ni ieſũ quẽ uril.
mi mag er Herodes ⁊ põtius pilatus
za:eorpt 3 re⸗ cũ gentib ⁊ pplii iſrł:ſacere
cuta eñ eiuſreuſuur· q̃ man tua ct ↄſiliũ tuũ de
aric⸗efeſi wi creuᷣerũt fieri. Et nunc dñe
rituſlacti miflio: po in ming ₰
reſpice in minas eoꝝ:ct da
⁊apoſtoloꝝ con H
ſtans kredlatio: ſuis tuis cũ oĩ fiducia loꝗ
pꝛopter qð iminẽ .
i ſi moer i Abrlal 36 ſanitateſ ſgna
ne clarificar.· ꝓdigia fieri p nomẽ ſãcti
eſt fuius homini Venr
Et:
buͦ ch in oc ndncr cn,
e . elodbeadt pbii det un
bi ſcõ: ? loqbant᷑ v̈bũ dei cũ ſi
ſar SAe⸗ ducia. Muͤltitudis aũt cre
ſcilz herodej ⁊1 ps dentiũ erat coꝛ vnum ⁊ aia
tius pilatuj vt pe pna:nẽc quiſq; eoꝝ q poſſi
ea erhonieur gebat aliqd ſuũ eẽ dicebat:
rignandorna be ſed erãt illis oĩa coĩa. Et p⸗
T erat tetrar
cha galilee ⁊ piab
tus pꝛocuratoꝛ iudee illuc a ceſare miſſus vt habetur

Luce.iij. e ¶ Et pꝛincipes.i.iudeoꝛuʒ. ſ ¶ Conuene
runt in vnũ aduerius nominũ.i.aduerſus deũ patrem
g ¶ Et aduerſus chꝛiſtũ eius.ab eo miſſum in mundũ

ꝛopter hoc quicquid fiebat contra filium miſſum:fie

at contra patrem mittentẽ:⁊ ſic exponitur: cum dici/
tur: h ¶ Conu t vere ⁊c̃. ⁊ patet ex dictis litte/

ra vſq; ibi: i ¶ Facere.iniqua volunterecrbaneisa
rum. k ¶ Que man tua.i.potentia tua: l ¶ Et con
ſilium tuuz.i. oꝛdinatio tua: m Decreuerunt fieri.
ex maxima pietate ⁊ miſericoꝛdia ex parte dei:⁊ ex ma
xima charitate ⁊ obedientia ex parte hominis chꝛiſti.
n ¶ Nunc domine reſpice in minas eoꝛuʒ. vt ipſis nõ
terreamur: o ¶ Et da ſcruis tuis cũ fiducia loqui ver
bum tuum: ⁊ ſubditur modus: In eo ꝙ manus tu/⸗
as extendas ad ſanitates ⁊c.que ſunt verbi diuini con

firmatiua: Marci vlti. Ili autẽ pꝛofecti pꝛedicauerũt
vbiq; ⁊c. p ¶ Et cum oꝛaſſent motuj eſt locus ⁊c̃ per

terremotũ ſub pedibus eoꝛum ſignificata fuit exaudi-
tio petitionis eoꝛum.ſ.ꝙ gloꝛificatio nominis chꝛiſti ꝑ
terrenas poteſtates non impediretur: ⁊ ꝙ finaliter ter
rene poteſtates chꝛiſti iugo ſubijcerentur: qð adimple-
um patet: qꝛ tempoꝛe perſecuiionis eccleſie maxime

de xpo pſal.ij. qui intellig: ad l̃am de xpo ẽt ſʒ docto creuit fides ⁊ nomen chꝛiſti: ⁊ ipſius ingo ſubmiſerunt col⸗

la multi pꝛincipes: maxime a tẽpoꝛe conſtantini. q ¶ Et

repleti ſunt oẽs ſpũſancto.per augmentũ charitatis ⁊ gra

tie. r¶ Multitudinis. hic ↄſequenter deſcribit credetiũ
conuerſatio ſancta: ⁊ pꝛimo generaliter: 2 ſpecialiter:ibi

tutẽ magna reddèbant apli
teſtimoniũ reſurrectiõis ie/
ſu xpᷣi dñi nr̃i:c᷑t ga magna
erat in oĩbillis. Neq;.n.ꝗſ
qᷓ; egẽs erat int᷑ illoſ.Quòt
quot.n.poſſeſſoꝛes agroꝝ
gaut domoꝝ erãt: vẽdentes
afferebãt pᷣcia eoꝝ q̃ vende
bãt:⁊ ponebãt ante pedes
aploꝝ. Diuidebat᷑ aũt ſin/

Fliahuu cuiq; opus erat.

õſeph aũt ꝗ cognomina-
tus ẽ barnabaſ ab apliſ:qdðᷣ
eſt intpꝛetatũ fil ↄſolatiõis
leuites cypꝛius genere:cůᷣʒ

C

v̈bũ tuũ in eo ꝙ manũ tua hiet agꝝ vẽdidit eũ:t anu

lit pᷣciũ t poſuit añ pedes
apoſtoloꝛum. (. v.

Joſeph. Circa pmuz
dicitur: r ulti
tudinis autẽ credẽtiũ
erat coꝛ vnuʒ ⁊ ania
vna. nam coniuncti
erant adinuicẽ chari
tate maxia. s ¶ Nec

uiſq eoꝝ que poſſi⸗
gebal aliquid nd eẽ
dicebat. ſibi vel ſue fa
milie appꝛopꝛiando:
ex hac congregatõe

habuit oꝛtum omnij
religio. t vtu⸗

te magna.iñ ſignis ⁊
pꝛodigijs virtute di
uia factis: vR
debant apoſtoli teſti⸗/
moniũ.diuinis mira
culis confirmatum:
xEt gratia magna
erat in omnibyillis.ſ.
gratia dei ad ſeipſos
⁊ omniũ ipſoꝝ ad in

Piee. uicẽ:ideo ſubditur:
Ir autẽ qdã noĩe ana y ¶ Neq; eniz quiſe
mias cũ ſaphyra vxoꝛe ſua egens erat inter illoy.
vẽdidit agꝝ:⁊ fraudauit d ⁊ ſabgiur cauſa.
pcio agrioſcia vxoꝛe ſua:. 5cduotauor enim
afferẽs pte quãdã ad pedeſ ac a patet litera.
aploꝝ poſuit.Dixit aũt pe a ¶ Joſeph autem.
trus ad ananiam: Anania Hicd conſequenter be
cur tentauit ſathanas co: nitur exemplu in ipe
tuũ mẽtiri te ſpiritui ſancto ¶ſociali: a diuiditur in
HZ Dduas partes: in partẽ

ꝛincipalẽ ⁊ incidẽta

12.— „ „ „ „. „„ „ 2 „bP „ 66
lẽ:que incipit in pꝛin capituli ſe.Circa pꝛimum dicitur:
a ¶ Boſeph autẽ qui cogno.eſt barnabas.Iſte ſᷣm hiero.in
libꝛo illuſtriũ viroꝝ fuit ille qui cuʒ paulo vocatus fuit ad
apoſtolatum:vt habetur infra.xiij. Et fuit alius ab illo io-
ſeph qui cum matthia accepit ſoꝛtes ſupꝛa.j.ca.vt dicitur
in hiſtoꝛia ſcholaſtica:⁊ hoc videtur verũ qꝛ ille cognomi/
natus eſt barſabas:iſte vero barnabas: ⁊ qꝛ ille fuit filius
alphei ⁊ ſic de galilea oꝛiundus:iſte vero dicitur cypꝛius.i.

5*

haberet agrum vendidit

de cypꝛo natus:dicitur enim r leuites de qua tribu ñ

videtur fuiſſe alpheus. b

eũ lʒ.n.leuite non haberent agros in iudea:tamen

terãt

habere in alia terra:parentes autẽ iſtius tpe antiochi vel al
terius tyrãni fuerant ad inſulã cypꝛi Ein agros li

cite poterant habere ⁊ eos vendere.

c ¶ Et attulit pꝛeciũ.

integrũ nihil ſibi retinẽdo: d ¶ Et poſuit ad pedes apło-

rum. vt inde puideret᷑ cõitati ſm diſpoſitiõʒ eoꝝ.
Ir ãt quidã. Hec eſt ꝑs incidetalis:in q̃ occaſione io
ſeph qui totũ pꝛeciũ fideliter cõicauit: ponit᷑ exem/
plũ de anania qui per oppo partẽ defraudauit:nã
oppoſita iuxta ſe poſita magij eluceſcunt:⁊ diuiditur in du
2pena:ibi Audiens

vV

atha.te mẽ. ſpũiſancto.

as partes:quia pꝛimo ponitur culpa:2 p
autẽ. Circa pꝛimũ dicitur: a autẽ quidam ac.⁊ pzʒ
it

littera vſq; ibi: b (Kir tẽ̃

4 2 ADW 1 C. .. V.

„2 ρ r Res“

Pꝛomiſerant.n.deo oẽs de ſocietate ſlla viuere ſine ppꝛio:
⁊ ſic mentit᷑ deo fuit ꝑtẽ ſibi appꝛopꝛiando.mẽtit᷑ ẽt ſuerat
hoib dicẽdo ꝙ erat totũ agri pꝛeciũ:ſicut pʒ ꝑ verbũ vxor
ſue.j. dicentis:ꝙ ꝓ tanto pꝛecio agrũ vẽdiderant:q erat cõ-

ſcia facti:vt pꝛemiſſum eſt: ⁊ per ↄñs ꝓbabile videt᷑ ꝙ ipſa

vir ſuꝰ ouenerant i

modũ loquẽdi ð iſa· „„ ——
v itigen ridlendt. è fraudar̃ ð pᷣcio agri:Nõ/⸗
War rerinere ge ſt ne manẽs tibi manebat: et

culte eſt coitatem de · Quareẽ poſuiſti ĩ coꝛde tuo
fraudare. né, hãc rẽ.· Nõ ſ mẽti᷑ hoib
