ponit ſuã admonitõʒ:2 aperit ey intentõʒ:ibi Significatũ potuit ↄferreſ⸗ ine ſatr̃o:ſi aũt de gra qᷓ eſt effect᷑ ſacri lo nrhhbine
eſt. tertio admonitõis rõneʒ: ibi Diuiſus eſt xpᷣs. Circa b¹m qmur: dat a ſolo deo pncipaliter:a xpᷣo vo hoie miniſte wuiſin
admonet eos gratioſe vt eius agmonitio mag recipiat᷑:sd rialiter tantũ:tñ pᷣncipalũ ceteris miniſirj qꝛ eſt inſtrm znoofilt
monet eni eos hũiliter.d. h ¶ Obſecro.⁊ ñ p̃cipio:⁊ etiã deitati ↄiunctũ.ertiũ eſt ꝙ virtus paſſiõis e oꝑat᷑ in delgratſe nn
charitatiue.d. i ¶ Fratres. qð eſt nomẽ amoꝛis: etiã re· baptiſmo ⁊ in alijs ſacris. Quartũ ꝙ ad ei inuocatõʒ mtimin

ndſn

Ftouentit
mudliotliß
audtiͦtöde
1(Smnii
unbi derv
Wamacheriu

esdlor

Nonduidtis
nabſint
Mi
coofntin
mnen eſtmunn
devotenaen
moplunufti
manebänfit

unt ſidcles aO
ec piat pelin

miſſuserben
NRentiöes itſt
BVin ,a
rarquaibei,
mocsockeitr
w:fngrh
71maneniiloel
niſm' no yefi
Wainncin
uciun wi
ctubae an/
monNlad

dreg kdi i

oi n

nnoiehisti

eins ninitent

ſonm 11d
ſgiunmn

rzrwtithn

itnufhin
Berng:nn
ginugift

ik
niumnni
iſcpintie
iungiſin,
göſe
fn
bim⸗
ſufii

—
-
S —
= =

—

71

—
—
=
=☛
= —

—
—
S==

S==
S=

1.

=

—

=
☛

——
=

—
=

4

=—

= =

=

—
—
=—

—
–☛ =
S⸗ -
= =—,
— =
=— –

— —
=S—
=S—
— *
= =—
ð
=— —
—
—
SSE

Se —

=
—,—

SS

9

enni

— ——

=
=
=ẽ =

— ——
=—=
=

=

=

vltimũ potuit miniſtris ↄferre.ſ ꝙ in eoꝝ noib'ↄferret
baptiſm: ſʒ tñ cõicare noluit ne ſciſma fieret in eccleſia
ꝙ tot baptiſmata crederent᷑ qt miniſtri: ꝓpt qð ſubdit:

v ſnandd pauł cruciſix' eſt ꝓ vobis.q.d.nõ:qꝛ ba

ptiſm nõ hʒ efficaciã a paſſioe alic' ſancti niſi ſol xp̃i

ꝓpi qð eũ effica⸗

cia nõ dʒ alteri t . .
tribui. x ¶ Aut Diuͤiſus eſt xpᷣs: Nunqd

in no.pau. bapi. 92 rFci 5
elſi.q. d.nõ:ſʒ tin P aul cruciſx nee vobis
in noie xpi: q de auit ĩ nomie pauli baptixati
xpo dicit act. iij. eſi: GOias ago deo meo ꝙ
Uec eni aliud noꝰ neminẽ vim bapticaui: niſi
men ẽ ſub celo da criſpũ ⁊ caiũ:neꝗs dicat q
tũ hoib' iq opos? ſ nnj SHH
ſalnos fie in noie meo bapticati eſt.
teat noj ſaluos ſie r, ieO
ri. Sʒ 3 he vẽ eſſe Bapticaui aut ſtephane
is 65 dĩ Mat. domũ:cẽterũ neſcio ſiqueʒ
Vlti. Docete oes vpm! . . 3
Bires bape ante aliu vrm bapticaueriʒ. Nõ
eoj iĩ noie pꝛis ⁊ ſi

lij ⁊ ſpũs ſancti:⁊ ſic nõ erãt hoĩes baptisãdi in noie ſo

lius xpi:ſʒ in noĩe totũ trinitatis. Ad qð dicendũ ꝙ in

pᷣmitiua eccleſia nomẽ xpᷣi erat odioſuʒ multis pcuran
tibus hoc iudeis in ſua malicia obſtinat: ꝓpt᷑ qð vt no
mẽ xp̃ᷣi amabile ⁊ venerabile redderet᷑:apli baptigabant
in noie xpᷣi:vt hẽtur act.viij.⁊ hoc fecerũt ſpali oꝛdina
tiõe ſpũs ſancti:verũtñ in noie xpᷣi tota trinitas intelli/
gitur:qui: chꝛiſtus ideʒ eſt qð vnctus: ⁊ ſic intelligitur
pater vngẽs 2 ſpiritus ſcũs ꝗᷣ eſt ipſa vnctio. Poſtqꝙ; au
tem nom xpi factũ eſt magnũ ⁊ celebꝛe in gentibꝰ:ecclia
vtit foꝛma a xpᷣo inſtituta:baptiãdo in noie pꝛis ⁊ filij
⁊ ſpũs ſancti:tñ illi qꝗ ſic etiã bapiięant᷑ in noie xpᷣi bapti

gantur:qð nomẽ in noie filij intelligit᷑:igit᷑ qꝛ xpi nom ⁊

eius paſſio ⁊ nõ alter ↄfe ũt efficaciã baptiſmo: ideo
q hac efficaciã alijs tribuũt xpᷣm diuidũt. y ¶ Gꝛatias
ago. Hic ↄñter apls excludit a ſe ſuſpitõʒ: ne foꝛte crede
rent aliq hãc diuiſioʒ ex xpᷣo habuiſſe occaſiõʒ.d. Gias
ago deo meo ꝙ ne. ve. bap.niſi criſpũ ⁊c.paucos eni ba

X

ptigauerat ⁊ illos ſi ngian de illis nõ erat q illã

diuiſiõʒ faciebat. ʒ ¶ Baptikaui aũt a ſtephae domũ

i. eb familiã. a ¶ Ceterũ neſcio ⁊c᷑. hoc adiungit ne foꝛ

te alids ali cũ iſtis ab eo fuiſſet baptigatus de qͥ nõ ad/
uerterat:eo ꝙ memoꝛia hoiuʒ labilis eſt:a ſic falſitas v
bis epᷣ imponeret a falſis aplis. Cõſeqnter aſſignat cam
qre paucos baptięauit.d. bõ enĩ mi.me xpᷣs bap.
ſed euag. ſed ↄ hoc videt᷑ eſſe q dĩ Mat.vlti.Eũtes in
mundu vniuerſuʒ docete oẽs gẽtes baptigãtes eos ⁊c.⁊
ſic apli a xpo miſſi fuerũt ad baptigãdũ ſicut ad docen/
dũ. Ad qõ dicendũ ꝙ licet xp̃ᷣs miſerat aplos ad vtrun

: tñ pncipaliterad docendu: ⁊ ideo ꝑ ſeipſos pdicabat

ꝑ miniſtros aũt inferioꝛes vt freqntius bapti?abat:cup
rõ eſt:qꝛ virtus vel ſapia baptigantis nihil oꝑpat᷑ ĩ bapti
ſmo: ꝓpter qð nõ refert p miſtrũ maioꝛẽ v minoꝛẽ ba
ticari virtus aũt ⁊ ſapia pᷣdicãtis multũ valde ↄferũt
in pdicatõe:⁊ iõ apli q maioꝛes erãt: circa pᷣdicatõʒ ſe
magis occupabãat exẽplo xp̃i qui ꝑ ſeipſuʒ docebat
ſuos diſciplos baptiçabat:vt hẽtur Jo.iiij. c Enosn
ſapia.Hic ↄñter repꝛobat ↄtentõʒ coꝛinthioꝝ ex pte do
ctrine:qꝛ eoꝝ aliq doctrinã pſeudo aploꝝ oꝛnatã vbis
⁊ rõnib hũane ſapie pᷣferebat doctrine aploꝝ xpᷣi:q nõ
erat in ſolijs vboꝝ ſed in vtute ſpũs ſancti: ꝓpr qð apls
bmo oñdit modũ illũ nõ eſſe ↄuenientẽ doctrine xpᷣi.ꝰ
declarat ſe nõ fuiſſe vſum tali mõ docẽdi.c.ſe.Circa pᷣ
ponit itentũ.d.Nõ in ſapia ⁊c ⁊ ↄtinuat᷑ cũ pᷣcedẽti ir̃a
ſic:qꝛ dixerat Nõ eni miſit me xpᷣs baptixare ſed euãge

iuſtis poſſeſſoꝛib in nr̃m vſuʒ vendicada.

lixare. i euangeliũ p̃dicare. c ¶ Mon in ſapia verbi.i. in ſa⸗
pientia mũdana q̃ vbis oꝛnatis ⁊ ronibꝰ ſumptis ex appen
tibus ſᷣm ſenſuʒ innitit᷑:illa aũt qͥ ſũt fidei excedũt hũanam
roneʒ ⁊ ſenſuʒ:⁊ ideo ille mod docendi nõ eſt ↄueniens do
ctrie fidei. Sʒ cõtra hoc videt᷑ eſſe ꝙ multi doctoꝛes catho

lici vt Aug ⁊ alij in

¶„ . doctrina fidei vſi ſũt
miſit me xpᷣs bapticare roib' Rnneis 2 vbis
ſʒ euꝗ eli gre: In ſ Di oꝛnatis. qd dicen
5euagehigare: non in ſapia dũ ꝙ aliud eſt docere

pᷣbi:ᷣt nõ euacuet᷑ crux xpi
Veẽrbũ.n.crucis płũtibꝰ q
deʒ ſtülticia ẽ: his aũt q ſal⸗
ui fiũt.i.nobis dei virtüůs ẽ.
Scriptũ eſt eni: Peèrdam
ſapientiz ſapientiũ:&t pꝛu⸗
dentiã pꝛudentiũ repꝛoba
bo. Abi ſapiẽs:ᷣbi ſcriba:

in doctria verbi ⁊ ali
ud vti ſapia verbi in
his q ſũt fidei:qꝛ doꝰ
cere in ſapia verbi eſt
qñ accipit᷑ hũana ſa
pientia ꝓ pncipali ra
dice doctrine:vt ſolũ
quis appꝛobet qð ſa/
pientia mũdana con
tinet:⁊ h eſt fidei coꝛ
emuptiuũ: vti aut ſapi⸗
entia verbi eſt ſuppoſitis fundamẽtij fidei ſiqua va in dicij
phᷣoꝝ fidei accõmoda reꝑiant ĩ obſequiũ fidei aſſumere:⁊

ctria chꝛiſtiana: Siqua vera ñe fidei accomoda phᷣi dixe
rũt:nõ ſolũ foꝛmidanda no ſũt:ſed etia ab eis tanq; ab in
Uino cua
cuet᷑. Hic ↄñter mãifeſtat ꝓpoſitũ: ⁊ pᷣmo ex ꝑte doctrine:
ſcòo ex ꝑte docentiũ:ibi Uidete.pᷣma in duas:qꝛ pᷣmo põit
ſuã ꝓbatõʒ:ſcõðo ꝓbatiõis maniſeſtatõʒ: ibi Qm ⁊ iudei.
Circa pm ſciendũ ꝙ ideʒ mod nõ cõuenit oĩ doctrine:vt dĩ
ij. metaphy. ⁊.j.ethi. Modꝰ eni ꝓcedendi 4 demoſtratõej
nõ ↄpetit rhetoꝛice ſed geometrie:a ecõuerſo ꝑſuadere nõ
cõpetit geometrie ſed rhetoꝛice:vt ibidem dẽ: ⁊ ſilr ſi aliqs
in nã actuali:vtpote angelica demõſtrationib geometricis
vti vellet incõueniẽter ꝓcederet:qꝛ nõ ſũt applicabiles niſi
materie coꝛpali.Ex his foꝛmat᷑ talis rõ:ille modus docen/
di nõ eſt ↄueniens alicui doctrine ꝑ quẽ deſtruit᷑ id qð ẽ in
ea pᷣncipale:ſic eſt in ꝓpoſito:qꝛ pᷣncipale in doctrina fidei
eſt ſalus ꝑ ſidem xp̃ᷣi crucifixi:ꝓpter qð apls dicit.j. ſe.ca.
Nõ iudicaui me alidqd ſcire inter vos niſi tm ieſum xpᷣm ⁊
hũc crucifixũ.inniti vero pᷣncipaliter ſapie verbi eſt deſrrue
re ſalutẽ facta ꝑ crucẽ xpᷣi:vt dicet᷑ ſtatim:⁊ hoc eſt qð dicit
ſr⸗ qᷓ

apls:Nõ in ſapia vᷣbi miſit me xpᷣs euageligare. ð ¶ Ut nõ
euacuet᷑ crux xpᷣi.i.fides paſſionis eius: qꝛ ↄtinet
vident᷑ hũane ſapie impoſſibilia:vt ꝙ deus moꝛiat᷑ ⁊ ↄſilia
7 aliqua vident᷑ huic ſapiẽtie ↄtraria: vt ꝙ alids moꝛtẽ ⁊
ↄfuſioʒ nõ refugiat:ſed magis ad hoc volũtarie ſe offerat ⁊
ↄſilia: ꝓpter qð ſapientibꝰ mũdi ſtulta videt᷑ doctrina fidei
7 iõ ſubdit᷑: e¶ Uerbũ eni crucis.i.pꝛedicatio paſſionis
chꝛiſti. f ¶ Pereũtib quidẽ.i.infidelibꝰ ſjm mundanã ſa/
pientiã tm ſentientibꝰ. g ¶ Stulticia eſt. rõnib dictis.
h¶ Dis aut qui ſalui fiut.i.fidelibꝰ. i ¶ Uirtus dei eſt.

v*

hoc eſt bonũ ⁊ meritoꝛiũ:vnde dicit Aug'. libꝛo.ij.de do?- ⸗5
6

1

qꝛ p crucẽ aduerſar eoꝛum diabolus deuictus eſt: ⁊ qꝛ ex

piunt in ſe virtutẽ chꝛiſti in voluptatũ carnaliũ repꝛeſſii iõe
⁊ ſic impleta eſt ſcriptura:Eſa.xxix. k¶ ¶ Perdã.i.deſtruã
¶ Sapiam ſapientiũ.i.ſtultã ondam lciam hũanitus in-
uentã ad veritatẽ euãgelij ↄpatã: a dicit:Sapiam.qᷓtuʒ ad
cognitõʒ de ſpeculabilibus. m ¶ Et pꝛudentiã.qtũ ad no
ticiaʒ de agibilibus: ꝓpter qð chꝛiſtus ad aplatuʒ nõ voca⸗
uit phoj. ſed ſimplices: ne ꝓfectus fidei chaiſtiane aſcribere
tur hũane ſapie led diuine:iõ ſubdit᷑: o ¶ Ubi ſapiẽs:qui
alta ſpeculabilia ſcrutat᷑.qð refert᷑ ad gentes ſapie mũdane
innitẽtes. p ¶ Ubi ſcriba.i.perit in lege:qð refert᷑ ad do/
ctoꝛes iudeoꝝ. q ¶ Ubi inquiſitoꝛ huũ ſeculi: i.ꝓſperita
tũ huius mũdi:qð refert᷑ ad vtroſq;. 90. nullus li R

„1

(Epiſtola pauli

ex ↄſideratõe infirmitatis xpᷣi pceſſit odiũ ⁊ inuidia ð x-xpᷣm

co publice pᷣdicabat vicia eoꝝ:⁊ ſic cognitio quã habe

ſibiles abſcõdẽdo ab eij ppter ſupbiã ſuã celeſtia myſte
ria que ſimplicib' reuelauit. a inſirm mũdi ele

git deus. i. hoies impotẽtes ſm mundũ: b¶ Urofun

rarus eſt in vocatde fideliũ chꝛiſti: hec aũt ſcriptura ab illo bant de xp̃o ꝑ impletõʒ pꝓphaꝝ fuit in eis obſcurata: i l
loco Ubi ſapiẽs cc. accepta ẽ de Ela.xxxiij.c. m traſlatoʒ tũc ceperut ſcripturas puerle intexptari: vt di. .ſe. ca. 2 iele CE
lxx. vbi licet ſint alia vba qᷓ in trallar Kic ri et drer ſnia plent dictiũ fuit Mat. xxj. h ¶l HGentib aut ſtulticiã. iiſi
vt pʒ intuẽti:excepto tertio vbi dẽ: q Abi inqſitoꝛ hur ſtultũ ent videbat eis dicere deũ fuiſſe e moꝛtuũ:qꝛ neſci⸗ ngeiatti
ſeculi. p qͥ in trãſlatioe nra ponit᷑ Ubi doctoꝛ ꝑuuloꝝ. ead ebãt vtrq; nãm in vno ſuppoſito ↄſiderare:qð xpiani ON nt
tñ ẽ ſnia:qꝛ puuli ſo creduũt ⁊ cofitent ner
lent inſtrui de hij,d „e . , , tãq; vitatẽ opibꝰ tüfl fin
tinẽt ad moꝛalẽ viraz ũbi inqſitoꝛ hꝰ ſecli: None vocatis iudeis atqʒ grecis: diuinis teſtificatã 4 ſenc gitn
ſamshütie vſtidie ſtultã fecit de' ſapiaʒ huiuſ xpm dei pᷣtutẽ: c᷑t dei ſapia, 2 reris Plſer ſclie
neetadet mücdi⸗ Hiͦ; qꝛ dei ſapia n Quud q ſtulti eſt oei:ſadi Per erfaiirtir iſei
q· d.ſic: qꝛ demõſtra- cognonit muc' p ſapiaʒ de entẽ hoib': etqð infirmũ ſubdit: i ¶ Ipſi/ laoinii
uit eã ſiultã faciido um: placuit deo ꝑ ſtulticiã eſt dei:ſoꝛteſt hoĩbꝰ. Aide auũt vocatisſad. büſfet
wpoſſibile vgley p̃dicatõis ſaluos facere cre te.n. vocatõʒ vr̃aʒ frẽs:qᷣ zͤ xp̃i. k ¶ Jqu een
beee ddeb aur dæeteſ. Qf & iudei ſigna pe no mlli ſapieẽtes ſim carnẽ: ſadeis ang aernd⸗ Urhüln⸗
paucos in pncipio ele tut: et greci ſapiaʒ querut. no muͤlti potetes:nõ multi ingifferenter ¶ Anigiftlide
git p pdicatõe eusge Moõſ aut pdicàm xpm cru nobiles:ſed qᷓ ſtulta ſũt mũ bꝛiſtu dei vtu nd
ecur⸗ Kagignsc ciſixũ: iudeis qdeʒ ſcãdalũ dli elegit de : ut ↄfũdat ſapi Eſuvvle el ia
Dĩrr aꝛ⸗ 9 1 4 TriJ. - „ — 7. 2 ,—ℳ ß à0l — 5 9 16. † t abtn⸗
ia ddognitdecran Bentb at ſtultici:ipſis düt entes: et infirma mũdi ele dei ſapiaʒ. maxia A rlgtüi
turaru q ſit queddaduxuaaas«a&s«« „.ulklldeil virt, 1 en ianioffigi
ß t ¶ Mõ eognouit mũd t. ſapiẽtes mũdi. fapia apparet in xpᷣi crucifixioe:nam h'mõ ↄueniẽtiſſi ic l nit⸗
v ¶ Per ſapiaʒ.I.mũdanã: x ¶ Deũ.in cup cognitõʒ du me facta ẽ hũani generis redẽptio:vt ille qͥ erat debitoꝛ rponiſn-
cit ſpeculũ creataꝝ:ſm ꝙ dẽ ro.j. Qui cũ coguouiſſẽt eũ ñ ſatiſfaceret rõe huanitatis aſſũpte:2 redimẽt q poterat lchriͤpſaſc
gloꝛificauerũt aut gr̃as egerũt:ſed euanuerũt ĩ cogitatõib roe deitatis adiũcte:io ſubdit᷑: n ¶ OQuia qð ſtultũ eſt medelt hſftl
ſuis:⁊ obſcuratũ eſt inſipiẽs coꝛ eoꝝ ⁊c̃.iõ dicit: y P Dei .i. dẽ de deo ſᷣm erroꝛẽ gẽtiliũ:vt dictũ ẽ: o ¶ Sa½ nitelit⸗
cuit deo ꝑ ſtul.pdi ſal.fa.credẽtes.i.ꝑ aliũ modũ ꝙ; ꝑ ſapi pienti eſt hoib.i.ↄtinet maioꝛẽ ſapiaʒ qᷓ; ab hoib poſ fümiuglich
entiã philo.ſ.p pᷣdicatõʒ crucis qð phᷣi ſtultũ reputabãt:p ſit capi ad plenũ. p ¶ Et qð infirmũ eſt dei.i.qð vrf in ſtgoidai
pter defectũ intellect/ eoꝝ:multo eni eſt rõnabilius credere firmitatẽ attribuere deitati:vt ꝙ de paſſ ſit ⁊ moꝛtu'. oaürlefn
alicui ꝓpoſitõi ꝓpoſite ꝑ ſuſcitatõʒ moꝛtui vel aliqᷣd huũ/ q ¶ oꝛtõ eſt hoib.i.ↄtinet maxima virtutẽ:qꝛ deitaj faiphinedn
modi:de qͥ certũ eſt ꝙ nõ põt fieri niſi a deo ꝗͥ nõ põt eſſe paſſa ẽ nihil:ſʒ hũanitas tm: cui meritũ rõe deitat cuii nohisſcpianrp⸗
teſtis vel ↄfirmatoꝛ falſitatl:q; cuicũq; ↄcluſioi hũana roe adiũcta ẽ efficaciã habuit ad redimẽdũ genꝰ hũanũ:qð ſicnma inpo⸗
ꝓbate q pot deficere:in hꝰ eni egit ſicut doctoꝛ beniuoł qᷓ tota hũana nã nõ potuit facere. ri ete. Hic oñter po re vobi
videns diſcipulos nõ cape veritatẽ ab ipſo ꝓpoſitã: ꝑ vna oñdit ꝙ modły doceẽdi ꝑ ſapiaz vbi ñ ↄuenit fidei catho/ depbleſtnunn
viã ꝓcedit ad aliã. 3ʒ ¶¶ Qm ⁊ iudei. Hic ↄnter apls mani lice roe ſũpta ex pte docentiũ:mod eni docẽdi dʒ ↄfoꝛ⸗ niurafuſvreper
feſtat ſuã pbatõʒ.ſ.ꝙ inniti ſapie vbi nõ ↄuenit doctrine fi mari ſcie docẽtis.pmi vero vtpote apli ⁊ alij xpᷣi diſci⸗ dnociſatptict⸗
dei qꝛ euacuat ſalutẽ ꝑ crucẽ xp̃i: dicit: Qm ⁊ iudei ſigna puli ꝓ maioꝛi pte carebãt hac ſcia cc. qꝛ pᷣmis debẽt geur nonpori
petũt. Lex enĩ iudeoꝝ data fuit in terroꝛe dine ptatis:Exo. ceteri ↄfoꝛmari.hui ronis pᷣmo ponit mioꝛeʒ:ꝛ defe AMuAlnöckhoiung
xx. 7 iõ a cunq; afferẽte doctrinã aliquã petebãt ſigna di ctus mũdane ſapie ĩ dictis octoꝛib ſuppletõʒ: ibi Ex gunndüc
uine virtutis ad eius pbatõʒ. a ¶ Et greci lapiaʒ querũt. ipſo. Circa p“ dicit: r ¶ Uidete eteni vo.ve frẽs.i.dili Ugoſcladee
erãt eni imbuti ſciẽtijs philoſophicis qͥ ꝑ rões ꝓcedut:⁊ iõ gent ↄſiderate modũ vocatõij vr̃e: s. uia nõ mlti. —
nihil recipe volebãt niſi rõe ꝓbaret᷑. b Abs⸗ aũt.xpᷣi vocantiũ vos ꝑ ſuã pᷣdicatõʒ: t ¶ Sapiẽtes.i.philoſo Aacauſss
ani. c ¶ Pꝛedicam xpᷣm crucifixũ.eſt aũt xpᷣs nomẽ ſup phicis lr̃is exercitati:qꝛ ꝓ maioꝛi ꝑte erãt illitrerati et ſantibr
poſiti duplicẽ nãm habẽtis:diuinã ab eterno: ⁊ hũanã ex ſimplices:vñ de petro ⁊ iohne vẽ act.iiij. Uidẽtes aũt ſpbiicninhe
tpe: ꝓpter qð illud qꝗð eſt ppꝛiũ cuilibʒ nãe de iſto ſuppoſi petri ↄſtantiã ⁊ iohãnis ↄpto ꝙ hoies eſſent ſine lr̃is: ⁊ Proluntride,
to d? vere:ita qð ẽ ibi coicatio idiomatũ:ſicut eni hec ẽ va idiote admirabãt᷑ ⁊c. v ¶ Mo miti potẽtes.ſʒ paupes deoener veni eſt
de xpᷣo ꝙ hic hõ creauit ſtellas:ita iſta deus crucifixus eſt. victũ ꝓpꝛüs mãib acqrentes. x ¶ Nõ multi nobiles. lolgn poſtl
D 4 Buceis qdem ſcandalũ.i.occaſiõʒ ruine:nõ ex nã rei ß ¶ſʒ ruſtici ⁊ de plebe humili.oicit aũt nõ multi:qꝛ alid àö5 Alaarni
dicate ſed ex iudeoꝝ cecitate: ꝗͥ xpᷣm expectabãt ⁊ adhuc ex ſapiẽtib lr̃atis ⁊ nobilib a potẽtib a pncipio credide nnepbi⸗
pectãt ventuꝝ in maxia ptãte: ⁊ iõ ↄſiderãs infirmitatẽ car rũt:⁊ fidẽ pᷣdicauerũt:ſicut nicoden :gamaliel:⁊ mana Allo Erin
nis aſſũpte acceperũt occaſiõʒ ruine:negãtes ipᷣm ⁊ manen en herodis tetrarche collactane :ſicut enĩ ꝓ maioꝛi ꝑte gorbiot
tes in ſua infidelitate:⁊ tñ ꝓphete eis declarauerũt vtrũqʒ pmi credẽtes fuerũt ſimplices ⁊ illitterati ⁊ impotẽtes: llgone hnl
ſ. ptãtem ⁊ infirmitatẽ vẽturi xp̃i: ach.ix. Exulta ſatis ſi ne fides hũane attribueret᷑ induſtrie vel potẽtie ſic aliqͥ mnie⸗ 4 .
lia ſyõ: iubila filia hierlm: ecce rex tu venit tibi iuſt' a ſal licet pauci ↄpatiue fuerũt lr̃ati ⁊ nobiles ne fides aſcri- nnitiicſ
uatoꝛ ⁊ ipſe pauꝑ ꝓ hoc eni ꝙ dẽ:rex iuſt ⁊ ſaluatoꝛ oñdit᷑ beret ignoꝛãtie ruditati:ſicẽ ⁊ de lege machometi qu⸗ ni nboegi
ei ptas.p hꝰ aũt ꝙ ſubdit᷑:⁊ ipſe pauꝑ oñdit ey aſſũpta in- nulł ſapiẽs ⁊ lr̃atus a pᷣncipio recepit:ſʒ tm hoies rude⸗ iurbge auuch
firmitas:ſũt etiã multe alie ꝓpherie q loquunt᷑ de aduentu ⁊ carnales:qͥbus ꝓpoſuit carnalia qbꝰ hoies aſſentiũt ſid
xp̃i cũ ptate magna: a alie de e aduẽtu ĩ infirmitate ⁊ paſ de facili:⁊ fret multitudine coegit ceteros ad receptõʒ ſuſir ,
ſibilitate: ? pme vt in plurib referũt᷑ ad aduentũ xp̃ᷣi ad iu legis.d ſe miſſuʒ a deo in armoꝝ potẽtia ⁊ nõ i miracu tänien
diciũ: ſcde vo ad aduentũ en in carne:verũtñ ⁊ in iſto aduẽ lis. y( Sed q ſũt ſtulta mũdi elegit de.i.hoies illitte ANWado
tu b venit ĩ ptãte miraculoꝝ qb ðclarata fuit eᷣ diuinitaj ratos ⁊ ſimplices ꝗ reputahant idiote:vt dictũ ẽ de peæ ſſfen E
ſicut ꝑ paſſibilitatẽ epᷣ carnis hũanitas:⁊ ſic eoꝝ ſcandalũ tro a iohqnę: 3 ¶ Ut ↄfũdat ſapiẽtes.i.oñdat eos ↄfu ſoo, nln
nõ fuit datũ ſed acceptũ. Sciendũ tñ ꝙ hãc ruinã iudeoxꝝ nneetipuli⸗

Cnur tenloegien
ert 4
g ſcicahe

i ume

1
ur e
gr
i ſe

An
ſei
daſgin

gida ieen

emmh'nz Noid
Ntiotileqſgutt
ennlndien
1(OQrgiſli
litdigie
iſchiniihhf
nirnückdaicört
1 , a tiner
murinipmuigdan
Gu'menti venatig
Wnigig binin
/he bezir
ii uoni ſlicate
'nitinz9
ili talj loſl
git gnboltiͦ
ont mor deſ

Pſdie

midefrii
8Wuaninti
A Mri Aunn
doicſlif
Pnli win ee

nen
ſutani en
mevel wtin i/
nobiles eſcet

==

——,
=
=à

elege mnachona .

=

=☚
=☛

nc hoic
Cteroe 14 1
tau tMiin
toe Ml
terrtoidd

☛

S=
==

☛

SS

tino imꝑatoꝛe: q

vicario offum git de ut ofundat ſoꝛtia: et lidd int vos niſi ieſuʒ xpᷣm
ſratod erpibuit. ignobilia mũdi ⁊ ↄtẽptibi ⁊ hũc cruciſixũ. Et èᷣgo in

ſed magꝗ hũilieit: Ex ipſò aũt vòſ eſtis ĩ xp0D pſuaſibilibꝰ hũane ſapie pᷣ⸗
ügen

Gl äne
. Cen/
ni

erat apli: ⁊ iõ to rõä . qe!
tũ atiribuendũ eſt ſibi ſicut pncipali agẽti:⁊ eſt tate po- dicatõʒ ep accipiebat a deo ſpm̃ ſem̃ in ſigno viſibili: ſicut

ybi dicit᷑ in poſtilla:Ubi doctoꝛ puu

pßus ßi

Ald coꝛinthios.ĩ. ij.

dat foꝛtia.i.foꝛtes h mũdi:oñdendo ꝙ ꝑ ſuã foꝛtitudi monis. vrendo vbis rhetoꝛicis: ec ¶ Aut npie vto vhi⸗
ica

nẽ oſequunt ſalutẽ: c ¶ Et ignobilia mudi.i. hoies de philoſophicis: ſubdit ci: d ¶ Mõ eni iudicaui me ſcire

plebe huũili: dD ¶ Et ea q; nõ ſut i.hoies null reputati aliqd ⁊cʒ.i.nõ oñdi me ſcire niſi groſſa ⁊ plana qᷓ prinẽt ad
onis: e ¶ Ut ea qᷓ ſũt. reputatois magne in hꝰ muũdo: en

reputatõis magne in h : ſalutẽ ꝑ crucẽ xp̃i factã. Coſequent oñdu ſe nõ fuiſſe vſum
¶ Deſtrueret.i. ad hũilitatẽ reduceret:ſicut pʒ in ↄſta excelletia potẽtie.d. e ¶ Et ego in infirmitate ⁊ tremoꝛe
.EE. Wo nuleofulapuc vos.
7 dicit: In infirmita-
te.q;tũ ad ment ſuf-
ferentià tribulationũ

btõ ſilueſtro xpᷣi

gi At nõ gloꝛie Jogit doo. &r ea nõ ſt. ffirmitæ mos „ eriS Et timoi ꝙtũ ad mẽ
Pur oi caroinul lia elegit de et ea ᷣ no ſũt: ifirmitate ⁊ timoĩ nemoẽ iis acuſſio ppi ma⸗
lus õ eleuet ꝑ ſu ũt ea q ſũt deſtruẽt:ᷣt ñ glo multo fui apð vos t ſimno ioꝛa mala minẽtia:
pbiã ĩ ↄſpecuu ej: riet᷑ oĩs caro ĩ ↄſpectu eius me t pᷣdicatio mea:non ĩ Et tremoꝛe. ꝓpi redũ

dantiã interioꝛis con
Ente oddhſens &
ↄueniẽs ẽ fidei do iuſticia ſcificatio ⁊ redẽ/ tul: uͦt fides vꝛa ñ ſlit ĩ ſ apia in vſuʒ ertelletigel
arrie. h ¶ Exip ptio:ut quẽadmoð ſcriptũ boiuz: ſed i ᷣtute dei. Sapi quẽtie.d. f ¶Et ſer
ſo aut. Hhic vñter c:qi gliat ĩ dño gliet.i(.ll. entia ãt loqmur int᷑ pfectoſ mo me.docẽdo ali⸗
gaß veeAr r. (— go ci veniſſe, ag Dapiaz ono ur ſeclin
abiecti oñdit ꝙ ð vos frẽs:veni ñ ĩ ſub? q; pꝛincipũ Pur ſeculi qui
fectᷣ ſapie mũda limitate ſᷣmõiſ àut ſapie an deſtruunt᷑: ſed loꝗmur dei

„ 9 „ „7 , . . „1 ₰ „ — „ 4
vpi do mocd do ieſu: qui fact ẽ nob ſapia et biſiſed ĩ oñſione ſpũs ẽt vir

pᷣdicatõ megieech
Nõ eſt in ꝑſuaſibili/

Rey potencieſun- nũciãs vob teſtimoniũ xpᷣi ſapiaʒ im yſterio q abſcon hus bu. ſ. Ferbis.
hebat iip ieex Mõ èni iudicaui me ſcire a dita eſt: quůam p̃deſtinauit Manα lodo

vtute dei ᷣ inſtr̃a i¶ Sed in oſtenſioe
ſpus.qꝛ recipiẽtes pᷣ
tẽtie ꝙ oẽʒ defectũ põt ſupplere:⁊ h eſt qð di: h ¶ Ex de pᷣdicatõe dẽ petri act.x. Adhuc loq̃nte petro vᷣba hec:ce⸗
ipſo auũt.i.ex vᷣtute ipſo dei: i ¶ Uos eſtig in xpᷣo ieſu. cidit ſpũs ſcũs ſuꝑ oẽs qui audierũt verbũ ⁊c.⁊ qꝛ ſpũs ſan
i.facti xpᷣi mẽbꝛa ꝑ fidẽ a charitatẽ. k ¶ Qui fact eſt ctus in aplło loquebat᷑: k ¶¶ Et vtuiᷣ.q;ꝛ miracula faciebat
nobis ſapia. ⁊ põt ſupplere oẽm ignoꝛantiã: I ¶ Et iu virtute diuina ad ↄfirmandã ſuã doctrinã:⁊ etiã qꝛ virtuo
ſticia. ↄtra impotentia: m ¶ Et ſanctificatio ⁊ relem ſe viuendo dabat exepla virtutis: I ¶ Ut ſides nra nõ ſit
ptio. ↄtra ignobilitatẽ qꝛ ꝑ gram ſcificantẽ ↄpiungimur in ſapia hoiuʒ.i.innitat ſapie hũane q eſt ruinoſuʒ fũdamẽ
deo:vbi eſt maxima nobilitas:⁊ ꝑ redẽptõʒ xpᷣi libera tũ: m ¶ Sed in vtuie dei q̃ ẽ fundamentũ ſtabile ⁊ firmũ
mur a fuitute peccati q eſt maxia vilitas. n ¶ Ut qu? n ¶ Sapiaʒ ant.Hic ↄnñter oñdit apls apð qͥs vtebat excel
admodũ ſcriptũ eſt. Hiereix. o ¶ Qui gloꝛiat᷑ in ðñßo lẽtia ſapie:⁊ oiuidit᷑ in duo:qꝛ pꝰ oñdit ꝓpoſitũ: ſcðo qlis
glietur. ⁊ nõ in potẽtia vel ſapia carnali ⁊ hũana:qꝛ per ſit hec ſapia diè᷑: ibi Sapia vo.Circa pᷣ dicit: 2(Bapiaz
talia nõ eſt hoium vocatio ad fideʒ ⁊ ſaluteʒ: ſed ꝑ dei aũt loqmur int᷑ pfectos. Circa qð ſcienð ꝙ ꝑfectio hois at-⸗
gram: vt dictũ eſt. ¶ Pꝛima ad coꝛinthios.j.ca.vbi dẽ tendit᷑ in eo qð eſt ſupᷣmũ in ipſo.ſ.in intellectu ⁊ volũtate
in poſtilla: Pauł vocatus aplis. ¶ Additio. ⁊circa excellentiſſimũ obiectũ qð eſt ipſe deus:⁊ iõ ꝑfectuj
PEcundũ glo. Hic aliter incipit ꝙᷓ ad romanos:qꝛ eſſt ille qͥ hʒ mentẽ eleuatã ſuꝑ coꝛꝑalia ⁊ ad intelligendũ di
alia cauſa eſt hic q; ibi:hic enĩ nõ vocat ſe ſeruun, uina ⁊ amandũ:a talib' pᷣponenda ſũt ardua fidei catholi
ſicut ibi: qꝛ poti erat hic vtẽdũ auctoꝛitate otra ce:⁊ ſic faciebat apłs. o apiam vero. Pic pñter oñdit
ſuꝑbiã coꝛinthioꝝ apð quos viluerat apls:dicit etiim qualis ſit hec ſapia:oñdens pᷣmo ꝙ ſit infidelib occultata:
ꝑ voluntatẽ dei ↄtra pſeudo a plos:qui nec miſſi ſunta ſcòo ꝙ eſt fidelib mãifeſtata:ibi Nobis aũt.Circa pᷣ dicit
deo: nec verũ eſt qð dicunt hec in glo. ¶ In eodem ca. o ¶ Sapiam vero nõ huſ ſecli.i. inter ꝑfectos no lodmur
uuloy. ¶ Additio. ſapiaʒ mundanã rõib' pncipalit innitentẽ: o ¶ Teq; pn-
ſNeſa. xxxiij. hec auctoꝛitas hic hẽtur:vbi eſt lit cipũ hui ſeculi.i.potentũ a qbus oꝛtũ ⁊ auctoꝛitatẽ hʒ ſa
teratus:vbi verba legis ponderãs: vbi doctoꝛ ꝑ pientia legũ.vel pᷣncipes hic dicunt᷑ ſacerdotes ⁊ ſcribe iu/
uloꝝ: Et in hoc qð dẽ: Ubi eſt lr̃atus. intelligit deoꝝ ꝗ freqnter noiant᷑ pncipes eoꝝ in euãgelio ⁊ in actibꝰ
glo. vbi dicit: Ubi eſt vpa legis ponderãs.in/ aploꝝ:eo ꝙ ppls ꝑ eos gubernabat᷑:⁊ ſapia iſtoꝝ fuit ⁊ ad/
telligit᷑ ppꝛie phariſeus ⁊ ſcriba qͥ verba legis poti q́ᷓ huc reputat inter iudeos volẽtes ſcripturas ꝓphaꝝ ð xpᷣo
mentẽ legis ponderãt:vñ Mat.xij.ca. Curari hoĩeʒ in aliter interptari:⁊ huic ſcõe expoſitõi ↄſonat magis lr̃a ſe-
ſabbato dicebãt eſſe illicitũ verba legis ponderãtes ñ quẽs vt videbit᷑: p ¶ Qui deſtruunt.i.deſtruent᷑ de ꝓpin
mentẽ. In hoc auũt qð dicit: Ubi doctoꝛ ꝑuuloꝝ. intelli quo:qꝛ cito poſt romani hieruſalẽ ⁊ ſacerdotes iudeoꝝ de
gitur legiſpitus ꝗͥ dꝛ doctoꝛ ꝑuuloꝝ:qꝛ ad gał. iij. Lex ſtruxerũt ex oꝛdinatoe diuia in vindictã moꝛtis xpᷣi:vñ di
aa

pedagogus noſter ſuit in xbo. ( Ca. II. Qetur hic apls hoc ꝓphetando pꝛedixiſſe: ꝑ hoc aũt ꝙ dẽ
Tego cũ veniſſem. Oñſo qs ſit modus ↄneni qui deſtruunt᷑ excludi videt᷑ qð ab aliqb dicit.ſ.pꝑ pᷣncipe⸗
ens fidei doctrine:hic ↄñter oñdit ſe ilo modo hu ſeculi hic dicunt demones: qꝛ ſũt immoꝛtales:niſi eo
.yVti: ⁊ diuidit᷑ in tres ꝑtes: qꝛ pmo oñdit ſe non rũ deſtructio dicat hic ſue poreſtatis ablatio: que ablata
fuiſſe vſuʒ apud coꝛinthios aliqua excellentia ſeculari: eſt ex ꝑte p moꝛtẽ xp̃i:⁊ magis auferet in iudicio finali.
ſcðo oñdit apud qͥs vtebat hmo docẽdi:ibi Sapiaʒ lo q ¶ Sed loqmur dei ſapiam.i.pᷣdicani dei filiũ d eſt vtus
dmur.tertio aſſignat᷑ rõ dicti:ibi Que ⁊ loqmur. Cir ¶⁊ ſapientia patris: r ¶ In myſterio que abſcõdita eſt.i. in
ca pyn dicit: ektez⸗ cũ veniſſem ad vos frẽs i. ad pᷣ ſecreto incarnatõis:qꝛ nuc videm tm in enigmate ⁊ p ſpe
dicano lidẽ cat olico: b Ueni nõ in ſublimitate ſer culuz: 8 4 Quã pᷣdeſtinauit deus.i.oꝛdinauit ab eterno:

J1ͤs in ſecreto: g¶ Et

pplm in publico: ¶

—

ð 71
4

„7„
„*.

.◻ C.
V. cipes hic dicũt᷑ cognouert ieſuʒ naçarenũ eẽ meſſiã in lege

(Epſtiola pauli

—Si . . . „„ 2
a (In gliam nram. quã ↄſedmur pꝑ xpᷣm dei ſapiaʒ: ? da
in ipᷣo eſt obiectiue głia nr̃a:qꝛ beati reficiũt interi aſpectu
ſue deitatis:⁊ exterp in aſpectu ſue hũanitatis: ſicut dicit

Aug' ſup Fh nus l Auã nemo pᷣncipũ ·i. pitoꝝ i le
ge iudeoꝝ. c ¶ Xognouit. eo ꝙ pauci eoꝝ reſpectiue co⸗
gnouerũt:ſicut dẽ ne
mo ẽ in foꝛo qn pau-
ci ſũt ibi fſpectu mul
titudinis: qᷓ ſolet ↄue
nire:de pᷣncipib eniʒ

der añ ſecula ĩ gliʒ nr̃am:
quã nemo pᷣncipũ h' ſeculi
cògnouit.Si ẽni cognouiſ

iudeoꝝ plures credi/ . 4
derũt:lʒ pauci ↄpati- ſent:nunq; dñm glie cruci/
ue reſpectu nõ creden fixiſſẽt. Siẽ ſcriptũ ẽ:ꝙ öcu
i 53 Snoe. lus ſi vidit nec auris audi/
mo d ceMnαπ g, nitnec iĩ coꝛ hois aſcendit:

2æ.xij.dẽ: Ex pncipibꝰ

multi crediderũt ĩ em què pᷣpauit de hiſ ꝗ diligũt

9Si eni cognouiſ illu. Mõb aũt reuelauit de
ſent nunc vum gie p ſpm ſuu. Spũs cni omia
crucifixiſſent. α ſcrutar: ẽt ꝓfuda dei. Quis

riũ aũt h' vr̃ Mat.
xxj.ſuꝑ illud: Agrico
le aũt vidẽtes filiũ di
xerũt intra ſe: hic eſt
eũ. vbi dicit Piero.
Maifeſte dñs ꝓbat
bis vbi iudeoꝛ: hpnnci
pes nõ ꝑ ignoꝛantiaʒ
ſed ꝑ inuidiã dei filiũ crucifixiſſe.de hꝰ plen dixi ſuꝑ.xxj.
Mat. Et bꝛeuit᷑ põt repeti ↄcluſio.ſ.ꝙ periti iudeoꝝ qͥ pn

eni ſcit hoĩuʒ q̃ ſũt hoĩs:ni/
ſi ſpũs hoiſ ꝗ in ipſo ẽ: Ita
⁊ ꝗ dei ſũt nemo cognouit
niſi ſpũs dei. Nòs aũt non
ſpm̃ hꝰ mudi accepim:ſèd

pꝓphetis ꝓmiſſux:qꝛ videbãt ꝓphetias de ipſo impletas qᷓ
tũ ad tẽp ⁊ locũ ⁊ alias circũſtantias:ſed qꝛ cepit pᷣdicare
otra vicia eoꝝ publice:cognitio illa p odiuʒ 2 inuidiã co-
tra xpᷣm inſurgentẽ fuit i eis obſcurata:⁊ ceperũt ꝓphetia)
aliter interptari:⁊ ſic d᷑: Si cognouiſſent onm glie nunq
crucifixiſſent nõ eni cognouerũt tpe crucifixionis licʒ añ co
gnouiſſent: et ſᷣm h intelligit᷑ dictũ PHieronymi allegatũ:
. he aũt ꝙ dẽ de pncipib ꝙ dñʒ cruciſfixer̃t: vr̃ ꝙ nõ dicũt
ic pᷣncipes potẽtes h ſeculi dates leges gẽtib:qꝛ nõ cruci⸗
fixerũt xpᷣm niſi hꝰ referat᷑ ad pilatũ:qðò nõ vr̃ ronabiliter
dici:qꝛ nõ fecit hꝰ niſi impulſus a pncipibꝰ iudeoꝝ:nec erat
impatoꝛ q leges ↄdere poterat:ad ꝓbandũ aũt dictã igno/
rantiã allegat ſcripturã:Eſa.lxiiij. e ¶ Qocuł nõ vidit
⁊c.i.ſapia pᷣdicta ĩ m yſterio abſcodita ñ fuit cognita cogni
tõe ſenſitiua:q̃ potiſſime hẽ ꝑ viſuʒ ⁊ auditũ:nec etiã cogni
tiõe intellectiua nali:qꝛ excedit facultatẽ intellect: ꝓpi qð
ſubdit᷑: f ¶ Mec in coꝛ hois aſcẽdit. Aue virtute:p reue

latõʒ tñ cognoſcit᷑ vt ↄñter dicet᷑: g ue ppauit de. his
qꝗqͥ diligũt illũ.qꝛ radix merẽdi ẽ dilectio charitatiua:⁊ io di
ligẽtib pᷣꝑauit de filiũ ſuũ hñduʒ in via ꝑ fideʒ ⁊ charita
tẽ: ⁊ in patria ꝑ clarã viſiõʒ ⁊ ꝑfectã fruitoʒ. h ¶ Nobis
aũt. Hic ↄñter oñdit ꝙ dicta ſapia ẽ fidelibꝰ mãaifeſtata.d.
Nobis aũt reuelauit p ſpm ſcm.ꝗ docet oẽm veritatẽ:Jo.
xvj.a ꝙ ſit efficax ad hꝰ pbat p h' qð ſbdit᷑: i ¶ Spu) n.
oĩa ſeu.etiã ꝓſun.dei.i.intima:qð ſic declarat᷑ ꝑ ſile cũ dẽ
k ¶ Quis.n. ſcit hoiuʒ ⁊c. Dꝛo eo eni ꝙ ſpũs hois ẽ ſibi cõ
ſubſtatialis cognoſcit oia ep intima ⁊ nulſ ali niſi ipe de':
q eſt intimioꝛ hoi ꝙ; ſpũs ꝓpꝛp: ſic ſpũs dei qͥ ẽ ↄſubſtãtia

ſibi: cognoſcit oĩa intia dei:⁊ p ↄñs pot ea reuelare qũ vult

⁊ expedit eccleſie ꝗð fecit pᷣncipalit᷑ aplis:iõ ſbdit: I ¶ o
Ait nõ ſpm h mũdi accepim'.i. noticiã mũdanã ⁊ amoꝛeʒ
qbus impellit hõ ad qrendũ æ amandũ tpalia:ſpũs.n im⸗
poꝛtat quendã impulſuʒ vitalẽ ꝓgredientẽ a coꝛde ĩ exterio
ra mẽbꝛa: ꝓpter qð noticia ⁊ amoꝛ impellẽtej ad aliqð agẽ

dũ ſpũs ſilitudinarie noiant. m ¶ Sʒ ſoym q ex deo ẽ.
i. amoꝛẽ inflãmantẽ ad diuia. n fuan- q̃ a deo
donata ſũt nobis.ſ gras gratis datas:vt ꝓphetia ⁊ ſcri
pturaꝝ intelligẽtia ⁊c᷑.⁊ hmòi de qb' agit᷑.j.xij.c.⁊ co⸗

gnoſcunt᷑ ab hñte qꝛ dant᷑ ad vtilitatẽ ecclie:põt etiã di⸗

ci ꝙ aplo loquit ð
.. „ .„„ bonis furure glie:
ſpm̃ qꝗ ex deo ẽ: ũt ſciam qᷓ ã donata ſũt no-
a deo donata ſüt nob: q et Pisin ſeſtznoad.

loqmur nõ ĩ doctis hũane
ſapie vᷣbis:ſèd in doctrina
ſpũs:ſpũàlibꝰ ſpũalia ↄpan
tes. Aialis aũt hõ:nõ perci
pit ea qͥ ſũt ſpũs dei. Stũl/
ticia enĩ eſt illi ⁊ non poteſt

Que ⁊? lodmur.
Hic ↄñter reddit
rõneʒ qᷓre talia lo
qbat᷑ inter pfectoj
tm̃:qꝛ illis tradẽ
da ſũt documẽta
qB pñt ea cape ñ

intelligere:qꝗà ſpũaliter exa alijs: qꝛ hy eſſz fru
minat᷑. Spiritulis aũt iu⸗ eemiclt Oue
dicat ola: ipſe a nemie iu doct huane ſapie
dicatur: ſicut ſcripum eſt. vbis.ſ. rethoꝛicis
Quis eni cognouit ſenſuʒ aut philoſophic.

domini?aut quis inſtruxit (Sed dorn
eum: Mos autem ſenſum ſcus nos inſtul⸗
xpᷣi habemuſ.

ad loqnduʒ (

Spüualib ſ. boĩ
b' r ¶ Spůualia

ↄpantes.i.tradẽtes eis ſpũalia documta eo ꝙ pñt cape.
8KHiat hõ. ꝗ. ſ. hʒ itellem ? affem dep̃ſſos ad ſeſibilia.
t ¶Nõ pcipit ea q̃ ſũt ſpũs dei.i.ſpũalia bõa:ſicẽ lingua
9

febꝛicitatj iſecta cholera amara ñ pcipit dulcia ſʒ magij
iudicat illa amara: iõ ſbdit: v Bkultteia eni eſt illi.
cũ tñ ſᷣm veritatẽ ſit ibi maxima ſapia:⁊ ſubdit᷑ cã talis
falſi iudicij:cũ ſubdit᷑: x Aua ſualil examiat.i. ve
cognoſcit᷑.ſ.bonũ ſpũale:iudiciũ eni de ſuꝑioꝛi ꝑ id qð
eſt infer nõ hẽ:ſʒ magis ecõuerſo:iõ ſbᷣdit: y Spua
lis aũt iudicat oĩa.ſ bona ꝓut ſũt in re:qꝛ alis vnPꝰqſq;
eſt talis finis ſibi videt᷑:ꝓpter qð iudiciũ verũ accipien/
dũ eſt ᷣm ꝙ iudicat bñ diſpoſit᷑:ſicut iudiciũ veꝝ de ſa
poꝛib accipiendũ ẽ ꝑ reſpectũ ad guſtũ ſanũ:⁊ nõ ad in
fectũ:vt dictũ eſt de lingua ſebꝛicitantis:ſpũalis aũt hoõ
hʒ intellectũ illuſtratũ ⁊ affectũ oꝛdinatũ:iõ optime de
ſpũalib iudicat:nõ aũt aĩalis qͥ hʒ intellectũ ⁊ affectu.
recuꝛuatos ad ſenſibilia:iõ ſubdit᷑ de ſpũali: ʒ ¶ Et ip
ſe a nemie iudicat᷑ i.a nullo hoie giali: qð ꝓbat ↄnt au⸗
ctoꝛitate ſcripture:Eſa.xl. ⁊ ¶ Quis eni cognouit ſen
ſum dñi ⁊c.q.d.null niſi ipſe:⁊ iõ illi q nõ hñnt ſxm dei
nõ pñt de diuinis iudicare: qꝛ opoꝛtet illa cognoſci de
qbus iudiciũ fit:ſpũales aũt viri qͥ hñt ſpm dei ipſos il
luſtrantẽ de diuinis hꝰ pñt:q̃les fuerũt apli:iõ ſubdit᷑:
Nos aũt ſenſuʒ xpᷣi hẽm. In. c. vbi dẽ in poſtilla:
In myſterio abſconditã.i.in ſecreto Harnats.

Ecundũ glo. apli loquebant᷑ ſapiaʒ ¶ Additio.
i.xpᷣm in quo oñſa eſt dei ſapia.ſ.fil dei icarna
tus:que q̃dem ſapia dẽ in myſterio abſcõdita:qꝛ
ipturis veteris teſtamẽti ſignificat᷑ ſeu figurat᷑ ꝛc.
In eoð.c.vbi dẽ in poſtilla:Si.n.cognouiſſent nun/
ꝙ dñni gloꝛie crucifixiſſent. lcſgiio.
QOc qð dicit aplłs:Si eniĩ cognouiſſent nunqᷓ; dñʒ
glie crucifixiſſent. referenð eſt ad deitatẽ xpᷣi quã
Eupncipes iudeoꝝ nunq; cognouerũt fuiſſe in xpᷣo
pſonaliter: de qᷓ̃ deitate ſtatiʒ.S.dixerat ꝙ fuit in myſte
rio abſcondita quã nemo pꝛincipũ h' ſeculi cognouit:
Et iõ de ipſa imediate ſubiũgit:Si eni cognouiſſent.f.

Umndrpbung

Itlonnbt⸗
rsA d
fonibi ug

iiper popbein

de iſo innlen⸗

mfoltitpoſli

ſtusopotetol,
e
firheecſbatscin
D
ndeondwverfi
ummenta Arn
andiumd much
ſudiniſendin
lirusquipoyen
ltregebo
dei riiconurmn
egpbamſlin
limiruncigerin
Nynnointun
rbrtonulant
eſünfiiaa
Gdctban
igiſnepil
Wencüpnneſün
togyonezitlic
ſllauprqepebo
Cfironiscioie
lanlengi gpoſt
ſan ſctat n 6
luſiritcogno
ſbne ſa futimn
blllitihw
Gle n 4
ſ unipoin
ſtllaroe

Alliz be

=

Maplrs ſeib⸗
lamtihi
VLpfint⸗
ewaärzh
„Wangheeg
williinn
ctnen ſeneſi

luntnne⸗ mi

0

4

nsdarn
mnolde Ee

4
4

4 luid

Vmn ini
decd Minngt

uiu
nuſii ſediin
Bl iilubrſeln

7

milugne
,(Saltuenef

nu pirtienfain
janvipl, ie
aürgiſsriͤh
udiidei Nann
ſeuidcüdel
Aatüſnunnieti
oumk ilstin
fndnmindoßtmet

itponaltitie
blideſin S
Nr iarc en
scirhr
latübitn
n port unin

mnihitfin,⸗
gfunit Alin⸗
nciͦ vbidintin
ruo incarnaf.
t ſopii; 1
ſapia. ſlyonl .

nſſtno tiit
in cogvolf⸗
Add.

goviſſen n
tadttn ſſ,

renꝰ erat meſſias

2Zld coꝛinthios. I. üj.

deitatẽ xp̃i imediate añdictaʒ: Nunq; dñʒ glie crucifixiſ

ſent. xpᷣs.n. eſt deus glie ſm ꝙ eſt deus ⁊ iõ cognitoʒ de

qua hic lodtur apls manifeſtiũ eſt eẽ referendã ad cogni
tionẽ deitatl xpᷣi. Q aũt arguit᷑ in örium de illo verbo

Matth. xxj. Agricole dixerũt intra ſe:hic eſt heres ve

nite Aeridae eü.
exq vbo Hiero. . „
infert ꝙ pncipej ñ T Eèégo frẽſ ñi po“. III.
Brnis 6e mlvob loa Iiihual
tmuriftxerit:nel be: ſed qſi carnalib'. Tãaqᷓ;
ligendũ eſt ꝙ ili puulis ĩ xpo:lac vob potũ

maioꝛes no habu dedi nõ ſcã. Nòndũ.n.po
erũt ignoꝛantia ð

grdenrd terat:ſèẽd nec nũc ꝗdẽ pote
dees Itiſ. Adhuc. n. carnales eſtl
Cũ eni ſit inter voſ celus et

in lege ⁊ ꝓphetis Uemn iit inten gelus e
ↄtẽtio:nõnẽ carnales eſt et

ꝓmiſſus qꝛ de hꝰ

erat ſat᷑ infoꝛma pᷣm hoĩeʒ ãbulat:Cũ.n.qſ

ti per pꝛophetia? iegt:ec eli⸗ alz
de ipſo impletas dicat:ego ꝗqdẽ ſũ pauli: ali

pꝛourt in poſtilla: aut: ego apollo:nõne hoiĩeſ

Sed de deitate
cere ipſos habuiſſe ignoꝛantia:ſi eni agricole illi q dixe
rũt: Hic eſt heres.eſtimaſſent xpᷣm heredem ſm diuini-
tatẽ.ſ.ꝙ eadẽ eſſet deitas patris ⁊ filij: ſicut in tpalibus
eandẽ rem habet filiꝰ ꝑ hereditatẽ quã pẽ hẽbat: nulla
eos amentia ad tantã potuiſſet trahere inſaniã:vt crede
rent diuinã maieſtate in ꝓpꝛia pſona ſupꝑare:ꝙ eni de
ſeu dij trãſcendũt oẽs ptates:cõiter tenet᷑ etiã apud ido/
latras:qui nõ veros deos ſed fictos hũt.vñ ridiculũ eẽt
dicere ꝙ eoipſo ꝙ pᷣncipes illi credebat ipſuʒ heredeʒ.ſ.

Deũ verũ:conarent᷑ eũ interficere:ſed licet crederẽt ipſuʒ

eſſe ꝓpham ſeu ſanctiſſimũ hoĩem purũ tñ:nõ eẽt mul-
tũ mirandũ ꝙ ex inuidia ſeu rancoꝛe vellẽt occidere eũ
Jaʒ.n. mopſen ⁊ aaron q ſanctiſſimi fuerũt ⁊ a deo ap/
pꝛobati ꝑ multa miracula ppls iudaicus voluit lapida
re:Nũeri.xiii ca.⁊ ſilr ↄtigit de plurib ſcis ve.te. Uñ
ꝙ dẽ: Dic eſt heres.ᷣintelligendũ de regno tpali ipſ da/
uid:ꝙ ipſi pncipaliter expectabãt ⁊ adhuc ſpectãt reſti-
tuendũ ꝑ meſſiã.nec valet dicere ꝙ tpe crucifixionis ñ
cognouerãt licet añ cognouiſſent: ꝓut videt᷑ dicere po-

ſtillatoꝛ:qꝛ pabola euãgelica mãaifeſte loquit᷑ de tꝑe crr/

cifixionis cũ dicit: Pic eſt heres venite occidam eũ.a at
tendendũ ꝙ poſtillatoꝛ in hoc loco nõ aꝑit mentẽ ſuaʒ
