inte icelu. i ſic aſce galilei quid ſtatis aſpiciẽteſ
iudicandũ. uc eſt a vob in celuʒ:ſic veniet

reucrſi ſ. Doſtq de· quẽadmoduʒ vidiſtis eum
ſcripta ẽ ſciſpũs pmiſ euntẽ in celũ.Tuᷣnc reuerſi

ſio:hic ↄñi ponit᷑ pꝛo
miſſi ↄuenieſ expecta
tio: q̃ couenientia ex

ſt hieroſolymã à mõte qui
vocat᷑ oliueti ꝗ ẽ iux hierlʒ

duob'oñdit. Pꝛieſt ſabbaͤti hñs iter. Et cůʒ in⸗
pſeueroocapi troiſſent in cenaculu: aſcen
neri eiteg aroid gqerut vbi manebat pet
onit᷑ ibi In dieb'il ! e 15
is. Circa p dicitur: liohãanes æ iacob philipp
54 J lerti ſi in ⁊ thomal bartholomeul 7
ierlʒ.ſicut fuerat eis e:i 5 Er ſi-
dictũ: luce vlti. Hos mauhe iacob alphei et ſi
aüt ſedete in ciuitate IM!d
àͤaduſq; iduami vu
te ex alto. bie note vocat᷑ oliueti.vñ xpᷣs aſcẽdit ĩ celũ
æ vbi antichꝛiſi fulminabit᷑:ſicut dictũ ẽ.s̊.ij theſſa.ij.cap.

i ¶ Sabbati hñs iter.i.diſtàs a hierim ꝑ mille paſſus:qui

faciũt dimidiã leucã:et dẽ hic iter ſabbati qꝛ licebat iudeis

in ſabbato a ſua ciuitate vel loco tm elõgari:talis.n. ambu

latio magis erat ad re⸗

4. rat ationẽ ad laboꝛ?: pp qò no erat
Z ſabbati quietẽ: k ¶ Et cuũ introiſſent cenaculu aſcẽdeft.

Eſt ãt cenaculũ ſolariu:⁊ ſic pꝛi aſcẽderunt ⁊ poſtea intro/

ierunt cenacula:⁊ ẽ figuratiua locutio ſiẽ cũ dĩ moꝛiamur

noia:⁊ pʒ vſq; ibi: ¶ ¶ Jacobalphei.ſ.filius: ⁊ dẽ h

⁊ in media arma ruam. Aſcẽderunt autẽ diſcipuli duplici

de cã.vna vt eẽnt ſecrethtimẽtes adhuc calunia iudeoꝛum
ſdiu nõ eſſent per ſpmſcm roboꝛati.alia vt ibi vacarent li
berboꝛoni:ſicut poſtea ſubdi: Hi oẽs ⁊c.ↄñi ponunt᷑ apłloꝝ

diiam pᷣcedẽtis iacobi qui fuit filꝰ cebedei. m
lotes. qð dẽ ad dẽiam ſimonis petri. n ¶ Et iu
lꝑhei:⁊ dꝛ iudas iacobi ad

bi. ſ. frater: fuit. n. filius alpꝑ!
iude ꝓditoꝛis. o Bi oes erant perſe.vnani.in oꝛatione.

Per euerantia.n.eſt vnitas coꝛdiu in bono que facit oꝛati/
onẽ exaudibilẽ: p ( Cũ mulierib. deuotis qᷣ ſecute ſuerãt
ieſuʒ a galilea: vt hĩ Mat.xxvij. q ¶ Et maria miĩe ieſu.

qua aſſociabãt mulieres ille ex deuotiõe:⁊ inter iſtas muli

er es ⁊ maria ponit᷑ ad dtiam a ad diſtinctionẽ:qꝛ iſta ſola

„ X

erat marer virgo. r¶ Et fratribeius.i.alios de cogna-
oneie 3 quoꝝ plures erãt ibi:⁊ dicunt᷑ efrẽs ſm modum
loquẽdi hebꝛaicu quo illi de eadẽ cognatiõe frẽs dicunt᷑.vñ

geñ.xiij. Abꝛa loth neporẽ ſuũ frẽm noĩauit.d. le queſo

ſit iurgiũ inter me ⁊ te:

fratres.n. ſumus. s ¶ In dieb illis. Hic ↄñter ponit2m di

eſignandũ ſolẽnitateʒ hꝰ
¶ Uiri galilei. natione:eſt

dit rcli poſſ

pult:⁊ ſic poſ

iude. f C

iter paſtoꝛes meos ⁊ paſtoꝛes tuo/

ſpoſitiuũ ad ſpũſſ.donũ.ſ.aplici numeri reitegratio.⁊·
didit in duas ꝑtes:qꝛ pꝰad hoc inducit᷑ ro:ꝛ ſubdit᷑ exe/
cutio:ibi Et ſtatuerunt.Pꝛiꝰin duaſ:qꝛ p inducit petrꝰ

ſcripturã ad pꝛopo: cocludit intentu:ibi Opoꝛtet g.

Pꝛidadhuc in duas:qꝛ p petrus ſcripturã allegat in ge
nerali: iterpoſito

„ „ ’.”” ücqge caſu: Pin ſpe
mon gelotes et iudas iaco/ ciali:ibi Scriptũ
bi. Hi omnès erãt pſeuerã eſt. n. Lirca p di
tes vnanimit ĩ oꝛatiõe cům ti —
mulierib&t maria mr̃e ieſu ter aſcenſionẽ do
fratribeiul. In dietinis mihia petecoſtej
exurgẽs pen in medio fra ? Exur gens pe
truʒ: dixit: Ert autẽ turba pal: Dirin gono
hoĩium ſil fere cẽtuʒ viginti ſtea ſubdi:ſed
„ X* 2„
Viri fratres:opʒ ipleri ſcri merus exiſtentiũ
pturã quã pᷣdixit ſpũſſcũs itieenl:.
Per oſ dauid dè iuda q futt and:hi hole
dux eoꝝ ꝗ ↄpꝛehenderunt ſimul fere. cxx.nõ
ieſuʒ qui ↄnumerat erat in dĩ fere:eo ꝙ ſpuſ

ſcũs qui ĩ luca lo
quebat᷑ dubitarʒ
numeri certitu

nob:et ſoꝛtit ẽ ſoꝛtẽ miſterij/
h. Et hic quidẽ poſſidedit

agꝝ de mercede iniqtatisl dine:ſed in hyſer-
èt ſuſpẽſus crepuit med æ uabat᷑ modus nu
diffuſa ſt᷑ oĩa viſcera e'. Et merantiu quicuʒ
noͤtum factum eſt omnib⸗ modicß veſiet
habitantib'hieruſalem: iti expꝛimut magnü
vt appellaretur ager ille li⸗ manen mann hat
iS nsemm.. emack ictione fere: per
guã eoꝛum: acheldemach. Por delignacs q
üllo gquod dericit

: vt hẽ. ij.phyſicoꝝ.⁊ ſubdi verbũ petri-

„

nihil reputã

cũ dẽ: x ¶ Uiri fratres oʒ impleri ſcrip.quã pꝛedixit
ſpũſſanct᷑:cuius vbum n6 icht⸗ falſuʒ. y¶ Per os

ſed interponit᷑ caſus iude
ꝓditoꝛis:iõ ſubdit᷑: ʒͥ ¶ De iuda qui fuit dux eoꝝ qui
ↄpꝛehen. ieſum. vt pʒ Jo.xviij. a ¶ Aui conumerat
erat ĩ nobis.i.vnus de.xij.apoſtolis:Mat.x. b ¶ Et
ſoꝛtitus eſt ſoꝛtẽ ⁊c᷑.i.dignitatẽ apoſtolicã quã non ha-

dauid.ſicut videbit᷑ pa

buit a caſu vel per ſoꝛtẽ:ſed ꝑ xpᷣi electionẽ:ſicut dĩ Jo.

vj. Nõne duodeci vos elegi ⁊ vnus ex vobis diabolus

eſt. Soꝛs. n. aliqñ accipit p parte: ſic accipit hic:qm i

partẽ apoſtoloꝝ vocatus eſt. c¶ Et hic quideʒ poſſe-
ilen fecit ab alijs:quia.xxx.denarios qui
bus iniq̃ xpᷣm vendiderat in tẽplo ꝓiecit ex quibpꝛinci
peſ ſacerdotũ emerunt agꝝ ꝓp ſepultura peregrinoꝝ:vt
hẽ Mat. xxvij. Aliqui autẽ dicunt ꝙ iudas fuit ibi ſe-
pult': ſic poſſedit agy illũ:ſed hoc nõ eſt veriſimile qꝛ
pꝛĩcipes ſacerdotũ erat intẽti circa moꝛtẽ xpᷣi pcurãda:

pp qð nõ ita cito emerũt agꝝ illũ: nec ẽt ager ille ẽptus
ſtati fuit ꝓ ſepultura diſpoſit:7 ſic videt᷑ fuiſſe tractus

tpis inimedius: a ex vbis mat.xxvij.Et ꝓiectis argẽteij

⁊c̃.videt᷑ eadẽ die ſe ſuſpendiſſe:ꝑꝑ qð expoſitio be me⸗
lioꝛ videt. dD ¶ Et ſuſpẽſus cre. ⁊c. vt pena rñdet cul-
pe: Juſtũ.n. erat vt viſcera q̃ tantã ꝓditionẽ ↄceperant

aderẽt. e ¶ Et notũ fem ẽ ⁊c. ſ. enoꝛme ſem
ta vt appellaret ager ille. ẽptus de pcio ſan
guis xpᷣi. g Lingua eoꝝ.i. pncipũ ſacerdotu q eme-
rũt age illu:mat.xxvij. P¶ Acheldemach. Sciendu

enoꝛmit c

vo g ille due dictioes agꝝ languis i latio ſignãtes nõ ſi

(Sar

rruitiiin

(ag.

igle
ie it nolu
trupillbzi⸗
gifiniloll⸗

=

ninleh bi

ſtlltkinn/

biewi/⸗
lu
Agn

Perilabapo
nalliugehi
jipoltdedſct
raighnüldi

E.

Ktn lio⸗ 4
noncpidi n
lioernoobpnin
leacorsgenn
ipſllmwo iunt

Ulbiſdebnin
Cuntygpoltufuen
Uigono rolumierep
Fürcanono
ii Erehnüe u
fipalinnmiatad
Perusitusduasan
monephlinflaa
texpi pcuranni ſ
—
wurpronoer
rlun. betooo/
Micno⸗Eororſet
ptwigui n

ntnini ſton

mnbriyigihſiti
WNcinord
ac ſiee
Puſceipnugde
d Oporm ur
hisyirsq nobiſci

i

Mſatone elnpi⸗

phh. ſlorn legt
liſenſipoſtyba
mmetdtsee r
onerpeintte⸗
iplicnaboit no
brmmit doli
luofatini ͤſ
lüötigtſtneait

hotiſllenai

ſai mihi
Gg
S
ninm
n iimiing
erog
sgliſia
Auhek dubinl
1 öfuner enn
1 üneſdlnh
1 Wuinote
umüͤg
odoi n
1, punn
el⸗ wN
doniek
heruizur
llo eni
noctit
or rſubcivenn
Nenſai
cheialu.
Amrerpont
niniunft
1lrön
e
ti gin
—— An

mninni

ſcerptura dauid ĩ

ptura in ſpali:oũ
di: i¶ Scriptũ
eſt.n. in libꝛo pſal

his viris qͥ nobiſcũ ſi ce. Quiꝑ

Apoſtoloꝛum.].

ꝓpe hebꝛaice ſed magis ſyriace:tũ ligua hebꝛaica ⁊ ſp/⸗
riaca ſt valde ꝓpinq̃: vt dicit hiero.i ꝓlogo galeato.ho
mines aũt notabiliter lr̃ati magis vtebant᷑ ligua ſyra qᷓ;
hebꝛea:vñ ⁊ libꝛi eoꝝ qui ſi extra bibliã p magna pte
ſcripti ſt in illo idiomate lr̃is tñ hebꝛaicij:qð de facili pᷣt
fieri: qꝛ lr̃e h ⁊ ibi

ſut eiuſdẽ nũeri r
ſoi:dꝛñtes tũ cha hoc eſt ager ſanguis. Scri
racteribus vt dicẽ

Fit cõmoꝛatio eoꝝ deſer⸗
ta:⁊ nõ ſit ꝗ inhabitet ĩ eal
Et pãtũ ey accipiat alter.

hiero. ĩ ꝓlogo g⸗
leato. ESe
ptuz eſt. Allegata

aahe. Opoͤrtet ergo Ex bis vinis
ↄñt ponit᷑ dcã ſeri Q nobiſcũ ſt cõgregati in oĩ

tpe quo intrauit ⁊ exiuit int

baptiſmate iohãnis vſq; in

moꝝ: qui dẽ vn 4er 1
liberind ab vnic diẽ qᷓ aſſumptẽ a nob: Lſtẽ
ie actoꝛis:qꝛ mul reſurrectiõis enobiſcũ fie/

ti pſalmos fecer̃t
vt dictũ fuit i pnꝰ
illiꝰlibꝛi:ſed ab vnitate collectoꝛis:qꝛ pſalmi a diuerſis
actoꝛib ↄpoſiti:fuerunt collecti ꝑ eidra vt cõiter tenet᷑

21 olumie repoſiti vt ibidẽ fuit plen declaratũ

k ¶ Fiat comoꝛatio eoꝝ deſerta ⁊c. hoc ſcribit᷑ pſal.
lxviij.Et epᷣatũ e accipiat alter.hꝰſcribit pſal.cviij.viq;
tñ pſal intitulat᷑ a ðð:tanqᷓ; ab actoꝛe.Coiunxit at brũs
petrus iſtas duas auctoꝛitates ſil:qꝛ loquũt de pena p
moꝛte xp̃i inflicta.pꝰ.n.loquit᷑ de pena ſacerdotũ moꝛ
tẽ xpᷣipcurantiũ:ſicut dictũ fuit plenpſuꝑ pſal. illum.
In penã.n.moꝛtis Bregl zcinleas hierlʒ ↄbuſta fue
runt ꝑ romanos:⁊ ſacerdotes ꝑtim interfecti ⁊ ptim ca
ptiuati:⁊ heſt qð ðð pꝛedixit: k ¶ Fiat comoꝛatio.i.
habitatio: Eoꝝ delerta ⁊c. Scoa vo loquitur de pena
iude ꝓditoꝛis.qui xpᷣm vedidit pncipib ſacerdotu: ſic

ibidẽ fuit dictũ. Iſto. n. iuda ꝑ ſuſpenſiõʒ moꝛtuo:mat
thias ſucceſſit ei in aplatum:vt patebit.j. Aplatus vo
ep̃atus dẽ: vñ ⁊ ipſi ſt ſucceſſoꝛes aploꝝ:vᷣm ꝙ dẽ in de/
creil. xxj. di. c in nouo teſtõ. ⁊ hoc ẽ qò d᷑: m ¶ Epi⸗

ſcopatũ e.ſ.iude: Accipiat alter. n (¶ Opoꝛtet g. Alle

pientiã nouerũt con
uerſationẽ ieſu xpᷣi ⁊ eoρa: p Incipies a baptiſma-

te Johᷣ. Non. n. legit᷑ ieſus docuiſſe publice: ⁊ miracula
feciſſe niſi poſtqy baptigat fuit a iohane: q

eſtem
reſurrectiois e'c᷑. ⁊ et alioꝝ ad fidẽ xpᷣi ꝑtinẽtiũ:reſur
rectio tñ expꝛimit᷑:qꝛ ↄueriatio xpᷣi ⁊ miracula q̃ fuert
in palã coꝛa hoibnõ ſic indigebãat teſtimonio ſicut re-
ſurrectio qᷓ manifeſtata tm aplis ⁊ alijs diſcipulis fuit.

r (¶Et ſtatuerũt. Poſita allegatioe petri:hic ↄnt᷑ ponit

executio facti:nã alij ſtati acqeuerũt e'dicto tanq; rõna
bili:iõ dẽ: Et ſtatuerũt duos.iſtos nõ diſtinxer̃t ab alij)
p ſoꝛtẽ:ſed ꝑ electionẽ tanqꝙꝙ; magis notabiles in ſcia ⁊
factoꝝꝛ xpᷣi expientia: Bolep qͥ vocabat᷑ barſabaj.
iſte ẽ ile qui.j.vocat᷑ barnabas:vt aliq dicũt: t ¶ QOui
cognominatx'ẽ iuſtus.ex euidẽtia ſanctitat:q̃ rõnabilit
hic expꝛimit᷑ ne repulſuſ ab aplatu tanqꝙ idign videret᷑
vñ cũ paulo poſtea ad aplatũ aſſũpvẽ.j.xiij.ca.vt ſilłr
dicũt pᷣdicti.ſed meliꝰ videt᷑ dicendũ ꝙ fuerit alł:vt ple
nidicet..iiij.c. v ¶ Et oꝛãtes dixerũt tu dñe ⁊cc.lʒ.n.
iſtos elegiſſent vt notabilioꝛes alijs:vt dictũ ẽ:tñ igno/

rabãt qs eoꝝ eẽt dignioꝛ ad aplatum:ꝑꝑ qað ſuper hoc

ptuʒ ẽ.n. in libꝛo pſalmoꝛ

nos d ñs ieſus incipiens a

iploꝛauerũt diuinũ iudiciũ ꝑ tẽpationẽ ſoꝛtiũ:ſᷣm ꝙ dẽ ꝓ/⸗
uer. xvj. Soꝛtes mittunt᷑ in ſinu ſed a dño tẽpant. x ¶ Et
ðderũt ſoꝛtes eis ⁊cc. Et pʒ ꝙ iſte ioſeph fuit cognat xpᷣi:vt

dicet.j.iijj.ca.Et ſibi ppoſuit matthia:ꝑ hoc ondens q aal
G officia eccliaſtica no it hoies ex ↄſanguitate ꝓmouẽdiA d

maioꝛẽ h'auctoꝛitatl
intelligentia:qrit᷑ hic

ri vnũ ex iſtis.Et ſtatuerũt
duos: ioſeph ꝗ vocat᷑ bar/
ſabas:qui cognominat᷑ eſt
iuſtuſ:⁊ matthiã.Et oꝛãtes
dixerũt: Tu dſie qui coꝛda

tũ Ad qð dicenduũ ꝙ
vti ſoꝛtib'ẽ ex vario
euẽtu ſeu diſpoſitioe
alicuirei ſenſibilis pᷣ/
poſite deiminare ali-

noſti oium: oñde quẽ elege q oubiu vel incer u
riſ ex his duob vnuũ accipe tisꝑ Ralia,

locũ miſterij hꝰ apoſtola⸗
tus:de quo pᷣuaricat eſt iu/
d as yt abiret in locũ ſuum
Et dederunt ſoꝛtes eis.Et
cecidit ſoꝛs ſuper matthiaʒ

pit bꝛeuioꝛẽ vel lõgi⸗
oꝛẽ ſeu in ꝓiectioe ta
xilloꝝ:ex h ꝙ aliqᷣs
ꝓijcit plura puũcta vł
pauca vel ex ↄſilibus
aliqð dubiüu int hoieſ
delminat: ⁊ ſi hoc fi⸗
”J”UM .Att ad alicui rei diſiõʒ
inter hoĩes:vt ꝑ hoc determinet᷑ qs qua ptẽ accipiat vocat᷑
ſoꝛs diuiſoꝛia.ſi ãt hoc fiat ad aliqd deiminate agendũ vo
cat᷑ ſoꝛs ↄſultoꝛia.igẽ ſi diſpõ vel euent ſoꝛtiu expecteł a foꝛ
tuna tm:nullũ vitiũ ẽ.ſi mittant᷑ ſoꝛtes ad detiminandũ int᷑
hoies qs quã ꝑtẽ accipiat alicuirei:⁊ hoc ex cõi ↄſenſu cõ/
mittit foꝛtune:cã tñ motiua põt eẽ peccatũ:vt ſi ꝑꝑ cupidi/
tatẽ ꝓpam vel aliqð vitiũ nõ pñt ↄcoꝛditer alio mõ didere
Si at diſpõ ſoꝛtiũ vel euentno expectet᷑ ſolũ a foꝛtuna ſed
ab alia ca:hꝰẽ duplicit.vno mõ a cã coꝛꝑali:vt a diſpõe ſtel
laꝝ:⁊ ſic cũ actſiellaꝝ ad hꝰſe nõ extẽdat ſuꝑſticioſum ẽ ⁊
illicitũ:⁊ nõ caret occulto pacto demonũ.alio mõ qꝛ expe/
ctat᷑ euent ⁊ diſpõ ſoꝛtiũ a cã ſpũali dirigẽte:⁊ hoc ẽ dupli⸗
citer. vno mõ a demone:⁊ hꝰẽ illicicũ:qꝛ includit familiari
tatẽ ⁊ pactũ cũ demonib.alio mo a deo expectat᷑ mediate
vel mediantibangelis ſcis:⁊ hoc nõ ẽ illicitũ ſʒ ſe ſi fiat cũ
reuerẽtia debita:vñ dẽ ꝓuer.xvj.Soꝛtes mitcunt in ſinum
ſegd a dñno teperant᷑ põt tn in hoc peccatũ qdruplicit᷑ incidi.
pſi abſq; vlla necitate ad ſoꝛtes recurrat᷑:h.n.videt᷑ ad dei
tẽtationem ꝑtinẽ:vñ dicit ambꝛo.ſuꝑ lucã: Qui ſoꝛte eligẽ

gata ſcriptura ad ꝓpo :hic ↄnt petrus ↄcludit mee— hũano iudicio nõ ↄpᷣhendit᷑. x ſids ẽt in necitate abſq; reue
.d. Opoꝛtet S. ad reitegradũ nueꝝ apoſtolicũ: o ¶ Ex rentia debita ſoꝛtib vtat:vñ ſuꝑ actł' aploꝝ dicit beda:Si

qui aliqᷓ necitate ↄpulſi deu putat ſoꝛtiblaploꝝ exẽplo eſſe
Qſulendũ:videat hoc ipſos nõ niſi collecto fratrü cetu ⁊ pᷣ-
cibꝰ ad deũ fuſis egiſſe.qʒ ſi dina oꝛacula ad terrena nego/
cia ↄuertant᷑:vñ dicit augu.ad inquiſitioes ianuarij:His qᷣ
de paginis euagelicis ſoꝛtes legũt:⁊ ſi optandu ſit ꝙ hoc fa
ciant potp q; ad demonia ↄſulẽda ↄcurrant:tñ mihi diſpli
cet iſta ↄſuetudo ad negocia ſecularia:⁊ ad vite hvanitatẽ
dina oꝛacula velle ↄuertere.Aſi i electioibeccliaſticis qͥ ex
ſpũſſci inſpiratiõe fieri debẽt aliqͥ vtant ſoꝛtibꝰ:vñ dicit be⸗

——

da ſuꝑ aci'aploꝝ: Matthias añ petecoſtẽ oꝛdinandus ſoꝛ
te q̃rit᷑: qꝛ nodu erat ſciſpũs plenitudo in ecclia dei effſuſa:ſe

ptẽe ãt diaconi poſtea no ſoꝛte ſed electioe diſciploꝝ oꝛdina

ti ſi:ppꝑ h' phibet᷑ ronabilit talis electio: extra de ſoꝛtilegis
ca.vlti. nõ tñ peccauerũt apli eligẽdo mätthis P ſoꝛtes:qꝛ ñ
erat phibitũ:⁊ qꝛ fecerũt hoc familiari ↄſilio ſpuſſci:qð nõ
ẽ trahendũ ad ↄſequẽtiã:maxie qꝛ hoies nõ ſic vſi fuiſſent
pᷣmittẽdo oꝛonẽ deuotãa:ſic.n.licitũ erat añ ꝓhibitioeʒ:vt
dictũ ẽ. Sec'ãt ẽ in tꝑalib' q̃ oꝛdinant᷑ ad terrena diſponẽ
da:⁊ iõ in electiõe illoꝝ pñt hoies vti ſoꝛtibꝰſic ⁊ in diſione
reꝝ tpaliũ:vt pᷣdcm ẽ.ſi vo necitas aliqᷓ alia ab electiõe di⸗/
gnitat eccliaſtice imineat licituũ ẽ cũ debita reuerẽtia ſoꝛtibꝰ
3

vtrũ vti ſoꝛtibꝰſit lici

1
.

Lirting

dinũ auxiliũ iploꝛare.vñ dicit auguſ.in epla ad honoꝛatũ:
Si ini dei miſtros ſit diſceptatio q eoꝝ tꝑe ꝑſecutiõis ma/
neãt ne fuga oĩum ⁊ q eoꝝ fugiãt ne moꝛte oiuʒ deſeratur
ecclia:ſi hec diſceptatio alii no porar tminari q;mihi vñ
qꝗq maneãt ⁊ qᷣ fugiat ſoꝛte eligẽdi
ſci:qui in ve.⁊ no.,tte.
vſi fuiſſe ſoꝛtibꝰlegüt

₰ℳ⁵

ſicut ioſue iudicio ſoꝛ ⁊ qnũerat᷑ ẽ cũ vndeci apliſ

tiũ puniuit achoꝛ ÿo —
ſue vij⸗ St ſaul ĩ o?zo/ Z cum . 5 kr ent I.
ne depꝛehendit iona dies petecoſtes: erant

oẽs darit᷑ in eodẽ loco. Et
factus ẽ repẽte de celo ſon
tanq;; adueniẽtiſ ſpũs vehe
mẽt᷑:èt repleuit totã domũ
uübi erãt ſedẽteſ. Et apparu
erunt illis diſptitè lingue tã
qᷓ; igniſ:ſeditq; ſupꝛa ſingu
ſtinguendũ qꝛ xp̃s pt los eo⸗ Et repleti ſunt oeſ
duplicit conſiderari. ſpũſcõ:ẽ᷑t cepunt loꝗ varijs
Additio. linguis ꝓut ſpũſcũs dabat
4 SBn ain elog illil. Eraͤnt aut i bierlʒ
urgumta xpᷣi

ſiml ſũpta ſi efficacia „ „ .
ad manifeſtandũ vitatẽ dñice reſurrectiois:intelligendũ eſt
cũ teſtimonio ſacraꝝ ſcripturaꝝ ⁊ angeloꝝ reuelatõe:put

thã filiũ ſuũ mel co/
diſſe.j.Re.xiiij.⁊ ga⸗
charias ſoꝛte exijt vt
incẽſuʒ poneret:Luce
1I.⁊ ſic pʒ reſpoſio ad
queſtionẽ. ¶ In ca.
pvbi dẽ in poſtil. Sʒ
ſaluo melioꝛi iudicio
mihi videt᷑ melius di

Uʒ doctoꝛes

in tertia ꝑte.q.lv.articulo.vj.in coꝛpe qonis.non.n.alia ſi

gna pꝑ eü oſtenſa ſine huiuſmodi teſtimonijs vident᷑ ſuffeciſ
ſe ad certitudinẽ fidei inducendã:a hoc pʒ.nã lʒ coꝛp palpa
bile xpᷣs pꝛebuit ad ſenſum:a in humana effigie ab alijs di-
ſtinguibili:⁊ cũ ſilibꝰ oio cicatricib manuũ ⁊ pedũ:qꝛ tam̃
ſimilia coꝛpoꝛa virtute angelica foꝛmari pñt:iõ talia in coꝛ
poꝛe xpᷣi oſtenſa nõ ſufficiunt ad certitudinẽ fidei inducẽdã
abſq; teſtimonijs pᷣdictis.Silr ea que fuerunt ex parte aĩe
iterato coꝛpoꝛe vnite talẽ certitudinẽ ñ inducũt:ſicut appa
rens mãducatio ⁊ collocutio ⁊ declaratio ſcripturaʒ: ⁊ hu
iuſmodi:ſimilia.n.pꝛedictoꝝ angeli hoib'apparentes fece-
runt vt pʒ:geñ.c.xix.⁊ exod.ca.xiiij.⁊ in alijs locis.vñ nec
pꝛedca oia que ſenſibiliter apparebant vident᷑ ſuffeciſſe niſi
ppꝑ ſcripture teſtimoniũ ⁊ angeloꝝ deã recte intellecta ⁊ ap
plicata ad ea qᷓ ſenſui apparebant:⁊a iõ de xpᷣo cũ diſcipulis
pñtialiter exiſtente ⁊ eis colloquẽte:legirur luce vlti. Ape/

ruit eis ſenſum vt intelligerent ſcripturas ⁊ ibide:O ſtulti

⁊ tardi coꝛde ad credendũ in oibꝰ que locuti ſi ꝓphete ⁊c᷑.

nõ.n. dixit: O ſtulti ⁊ tardi coꝛde ad credẽdũ ea que palpã
tur ſeu ſentiuntur ⁊ huiuſmodi:ſed ad credendũ in oibus

q̃ locuti ſi ꝓphᷣe.ex quo pʒ ꝙ ſufficientia argumẽtoꝝ reſur· diuino deuoti. k ¶Ex omni natioe que ſub celo eſt.

ℳ₰ℳÜ

rectionis dñice pꝛecipue coſiſtebat ĩ auctoꝛitate ſcripturaꝝ
bene intellectaꝝ:⁊ ad ea q̃ ſenſui apparebant applicataruʒ
Conſtat aũt ꝙ veritas nõ percipit᷑ perfecte niſi ex auctoꝛita
te ſacraꝝ ſcripturaxꝝ ⁊ talia nõ cauſant certitudinẽ euidẽtie
ſed fidei tm:a ſic pʒ ꝙ loquendo de xpo ẽt inquantũ hõ:ar⸗

gumenta pꝛedicta non fecerunt certitudinẽ euidentie de re/
ſurrectione humane nature:qꝛ ſicut dictũ eſt talia nõ erant
euidentia ẽt ſenſib'bñ diſpoſitis niſi mediante ſacraꝝ ſcri/
biuraꝝ auctoꝛitate mõ pꝛedicto:cuius auctoꝛitatis certitu
do nõ trãſcendit certitudinẽ fidei:que tamẽ certitudo ſuffic
o: ⁊ eſt magis meritoꝛia q; certitudo euidẽtie.(¶II.

in olir
Tcñ oplerentur. Pꝛemiſſa pmiſſione ⁊ expectatõe
debita ſpũfſancti:hic ↄñter ponitur adimpletio ꝓ/
adipletio: adipletionis admiratio: ibi Erant ãt. Circa pᷣ
notatur impletionis tpᷣs:cũ dẽ: a ¶ Et cũ ↄplerentur dies

ſt.⁊ h mõ vſi ſi ſoꝛtibviri

te:ſicut eni per rebellionẽ ad deũ diuiſe ſũt . ue: geñ.

miſſi: æ diuiditur in duas partes:qꝛ pdeſcribit hec

pentecoſtes.i.quinquagita dies a penta qð eſt quinq; ⸗

coſte qð eſt decẽ.quiquageſſima nãq; dies a paſchate
celebꝛis erat apud iudeos in memoꝛiã beneficij date le⸗

gis: que fuit data in monte ſynai:exod.xx. Quiquageſ
ſima die a pꝛin egreſſionis de egypto.et conuenienter

. üla die infuſuz fu
. „ .. „„ tttapoſtolis ſpiri⸗
hĩtantes iudei viri religioſi velletdelt vaupir,
eſt 6Se6 er go lex euage
x oĩ natiõe q̃ ſub celo eſt. kea unperlſa itr
Facta aũt hac voce ↄnienit ⁊æfirmiter radiea
multitudo ⁊ mẽte ↄfuſa eſt ta in coꝛdib eoꝝ
qm̃ audiebat vnuſqſqʒ lin/ rant omeés
gua ſua illos loquẽteſ. Stu pariter in edem

pebãt aũt oẽs ⁊ miraban lvco pariter coꝛ-

dicẽtes: Mõne ecce oẽs iſti factus eſt repente
ꝗ loquũt᷑ galilei ſi :Et qũo ſonus de celo tan

nos audiuimꝰ vnuſqſq; lin
guã nr̃am in qua nati ſum
Parthi ⁊ medi ⁊ elamite:
et qui hitant meſopotamiã
iudeã:⁊ cappadociã põtũ:

tis.i. venti vel to⸗/
nitrui:non tamẽ

eis exiſtentes fue⸗
rũt territi deo hꝰ

ſolatoꝛ coꝛdiũ. O ¶ Et repleuit toram domũ.inſolita
claritate: e ¶ Ubi erant ſedentes.i.manentes eo mõ qᷣ
dẽ deutro. .
mãſiſtis. apoſtoli.n. tunc erant in oꝛatione:vt pꝛoba/⸗
biliter creditur ex pꝛecedentibus vbi dẽ: ꝙ erant perſe⸗
uerantes in oꝛatione:que nõ fit cõiter ſedendo:ſed ma
gis flectendo genua vel ſtando: f ¶ Et apparuerunt il

lis. viſibiliter oculis coꝛpoꝛalib: g ¶ Diſptite lingue

tanq; ignis.ad ſignandũ ſigno viſibili exterius inuiſibi
lẽ gratiã ſanctiſpũs recepta interius:per quã eſſent fer/
uidi in amoꝛe dei:⁊ loquentes in omnib'linguis ad pu
blicationẽ euangelij:ideo ſubditur: h ¶ Et ceperunt
loqui varijs linguis.ſᷣm ꝙ dicit hic gloſa apoſtoli non
ſolũ loquebantur ⁊ intelligebant oĩa idiomata:ſed ipij

loquentib in vno idiomate qocunq; eſſet illud oẽs aun

dientes quantũcũq; eſſent diuerſoꝝ idiomatuʒ intelli-
gebant quilʒ idioma pꝛopꝛiũ virtute diuina hoc faciẽ

„

xj. ita per infuſionẽ ſpũſſancti ſũt vnite. i ¶Erãt at.

hic ↄſequenter ponitur ſequens huius dicti admixatio
qꝛ nõ fuerat viſuʒ ſimile vel auditũ:ideo di: i ¶¶ Erãt

gũt in hierlm habitantes iudei viri religioſi.i.in cultu

q ↄuenerãt rõe feſti:iudei.n.captiuati ꝑ ſalmanaſar re
gẽ aſſyrioꝝ nõ redierũt in iudeã:ſicut dem fuit Oſee.j.
Silr captiuati ꝑ regẽ chaldeoꝝ nõ redierunt oẽs:quij
hẽent licentia redeundi:ſed remanſerunt multi amoꝛe
filioꝝ quos ibi genuerant:⁊a poſſeſſionũ quas ibi acdſi

erant detenti:ſicut dcm̃ fuit.j.eſdre.Silr multi captiua
iuert

ti ꝑ antiochũ regẽ grecoꝝ ⁊ diuerſis gentib venditi re

manſerunt. verũtñ aliqui eoʒ magis deuoti pp reuerẽ

ℳ

tiã tepli veniebant aliqñ in hierlm:maxime in ſolenni/
tatib

magnis:quaꝝ vna erat pentecoſtes. ¶ ¶ Fcã ãt
hac voce.ſ.ſpũs vehementis vel aploꝝ ⁊ alioꝝ cuʒz eis
exñtiũ:deũ voce magna laundantiũ qͥ pus timoꝛe ducti
ñ audebãt lod: m . Eeuin mul mẽ. ↄfu.ẽ.i.ſtupe⸗

fcã ⁊ admirata:⁊ ſubdẽ cã cum d: n ¶ m audiebat

vnuſqſq; ⁊c.qꝛ tale miraculũ nũqᷓ; fuerat viſũ vel audi

tũ:⁊ pʒ lr̃a ĩ q̃ noĩant᷑ hitatoꝛes diuerſaꝝ regionũ:ĩ qbꝰ

poꝛ ⁊ aio. c¶Et
i; ſpũs vehemen
apoſtoli ⁊ alij cãũ

faciente:in ſignũ
ꝙ dabak eis ſpũſ ⸗/
ſanctus qui ẽ con

Et ſediſtis in cades barne multo tẽpoꝛe.i.

wlu
igulzüer
pbos pari
nicii
finndin n

igtantmnt
ltuim⸗
paulti llefi
duoſen nc,
Nloppuapulm
ilſor nccr
Unane pali

tndiuilit
nſndichie

ſdin Woſri

rr Kſtfien

umplbuindo⸗
1s ges diilh i
Hoſbitycia
opemtr pulie
eniſtanieſe

lncpalitinun
dan hlinn
Noſcninar;inan⸗
Mllidellrudit
Uuriitennsſtn
lckſti rton

.

Aigibaisnorni

igtspiatmindi

Nonn Kure
(ſörbondiiter

ouſernamaxie
Nitaloreoynb⸗
lealt diatigi
ſtoneticirbibai

etdn
Fhisſenn
nGlpnr,
lpon tni
wſol niß
Genſennesft
iniiowh
kmrin ſgni
dadetesſi⸗
ſncusdwiecn
duum dommi inſin
lmanentesennn
mnemtlibtien
in demionertot
sſbidigern N
Clddon
(Erwomen!
6Derhee
lenmuszuk
Eper gli cſentſr
nnbincnsad
b(SRecpenmn
ola apoſtoline
da Wommaſe
gcſaiflultin
nidionmink
rurduinbeten
edileſüligenn
me /Ci

Shuirni.
aidnn

igytinaln
ui in b
uiztännin
umni
ütümmdön

miemmim

ſt iuiſa idiomata totalit:ſicut in indea ⁊roma ⁊ pluri
bus alijſ:vel in ꝑte ſicut lingua picardica ⁊ gallica diſti

guũt᷑ ⁊ ſic erat ĩ meſopotamia q eſt ꝑs ſyrie ⁊ iudea:q̃ꝛꝛ

pfi viſiões videbũt:⁊ ſenio

⸗ - e -„ „ J p̃dcã. Põt ⁊ alit e „
res vri ſõnià ſõniabunt. Et pi. Sup oez carnẽ.
quidẽ ſup ſßuos meos ⁊ an ( ſup iudeos ⁊ getilej
cillas meas in dieb illis ef· tnlarner ſen Re. .
de ſpũ meo 7 99 pp qò d Ro. x. Non
ſundã de ſpũ meo ⁊ pp 5 eſt diſtinctio iudei 2
bunt:et dabo ꝓdigia i clo greci: na ide dñs oĩuʒ
ſurſum ⁊ ſigna in fra deoꝛ ddiues in oes ꝗ iuociat
ſum:ſanguůinẽ et ignẽ ⁊ va illũ abũdant dando

poꝛẽ ſumi. Söl auertet ĩ te⸗
nebꝛas ct luna ĩ ſguinẽ:añ

ꝙq ĩuocauit nom̃ dñi ſalůuſ

ligue ſt ꝓpinq̃̊: vt eſt.õ.dem. o(¶ Judei q;.i.illi de tri/
ud E A lillen i5 getilitͤte ad iudaiſ/
mũ. q ¶Al ar
irridentes.credẽ-
tes eos ri ⁊ alia phꝛigia:⁊ pãphiliaʒ:
ee. Sias atr tũ: le:qᷓ ẽ cir
—
nũ ſpũſſancti: H nNi:iudei qͥʒ et ꝓſeliti:creteſ æ
ↄſequenter ponit arabes:audiuim eos loqn
peos deuolieoti tes nr̃is linguis magnalia
catũ fuerit euůge rabant ad inuicẽ dicentes:
liũ in diuerſis p AQuidnã vult hoc eẽ:Alij
tib mundi⸗lucs qutẽ irridẽtes dicebant: qda
ihau m hie muſto pleni ſt iſti. Stal aut
pauli:tũ quia iſiti petr cum vndeciʒ eleuauit
duo fuerut inter vocẽ ſuam:⁊ locutus ẽ eis:
alias hꝛecipgi Viri iudẽi ⁊ qᷣi hitatiſ hie
an ge wlec⸗ ruſalẽ vniuerſihoc vob no
fuit indiuidu'co/ tũ ſit:⁊ aurib pcipite verba
mes: ſicut dic hie mMea. Nõn.n. ſicut vos eſti⸗
ne · in lib lluntiũ matis.· hi hꝛij ſt: cũ ſit hoꝛa
um lolibei in ou⸗ diel kiia. Sed hoc ẽ qð dẽʒ
as ptes dĩdit:qͥs
bdeſcribit pᷣdica

tio petri:⁊ 2 pauli.c.xiij.p in dua
petri facta iudeij:2 gentilib.c.x. badhuc in duas:i ptẽ
pꝛincipalẽ ⁊ incidentalẽ:q̃ incipit ca.vj.padhuc in du
as:qꝛ p ponit pᷣdicatio petri vbo:⁊ꝰfacto adiũcto mira
culo:ſequẽti ca.pin duas:qꝛ petrus remouet eſtima-
tionẽ falſa:2ꝰ declarat vitatẽ:ibi Sʒ hoc eſt. Circa pnoẽ

aplis ele. vo.ſuã. vt loqueret᷑ magl auctẽtice· t¶ Uiri
iudei.qui hẽtis notitia ſcripturaꝝ:⁊ maxie: v ¶ Qui
hitqtis hierlm.in q̃ tũc vigebat ſtudiũ legis ⁊ ppharũ

x¶ Mon. n. ſicut vos eſtimatis.erronee: ꝓ ¶ Di ebꝛ

ſt cũ ſit hoꝛa diei tertia.tũc.n.incipiebãt comedẽ hoĩes

gec b ponit᷑ pᷣdicatõ

hoꝛa ſexta:a maxie iudei qͥ erant magis tẽperati:eo

erãt cultoꝛes vni dei:⁊ potiſſime ĩ hierlin vbi vigebat
ille cult. dicit ig?: Cũ ſit hoꝛa diei
eſt comedẽdi ⁊ bibẽdi hoꝛa. ʒ
petrus declarat vitatẽ:⁊ didit᷑ in duaſ ptes:qꝛ p hec po
nit᷑ declaratio:ꝛP audientiũ ↄuerſio:ibi His auditis.pꝰ
in duas: qꝛ deirna declarat ppop iohelis verbũ:2
ðð dem̃:ibi UWiri iſrłite.Circa pᷣ allegat ſcripturaʒ qᷓ
à in pꝛin tertij ca.iohelis pphe ᷣm ſignationẽ vitatis
hebraice:vt ibidẽ dixi. Circa qð ſciendũ ꝙ angeli appa
rentes in aſcẽſione xpᷣi eã declarãtes ſil denũciauerunt

aduentũ e'ad iudiciũ:dicẽtes: Hic ieſus qui afſ uptus

a vobis ſic veniet ⁊c᷑.ſicut expoſitũ eſt.ã.Datio vo ſpũſ

ſci in ſigno viſibili fuit manifeſtatio glie xpᷣi ad dexterãa
piis aſſũpti.ſᷣm ꝙ dẽ Jo.vij. Nondũ erat ſpũſſcũs da
tus:qꝛ nondũ erat ieſus glificat.et iõ iohel ꝓpha ſim

̃dixit effuſionẽ ſpũſſci ſigna pᷣcedẽtia diẽ iudicij In
hac e'igẽ auctoꝛitate p denũciat᷑ p:cũ dẽ: a (Srem

lm vbi vigebat gnai
rtia. q. d. adhuc ñ
z hoc eſt. PHic oñter

in qua fundet ſanguis innocentiu: i
onis pcedentẽ aduentũ iudicis. k

¶ 2 undz de ſpũ meo ſup

oẽm carnẽ.qð exponit ra.ſa.ſuper iohelẽ ſuꝑ oẽm carnem

i.ſuꝑ oẽm hoĩem ccoꝛ erit teneꝝ ad modũ carnis.i.ñ ob⸗

ſtinatũ in peccat:⁊ ad hoc inducit auctoꝛitatẽ ecech.xxxvj

Auferã coꝛ lapideũ de carne vẽa:⁊ dabo vobis coꝛ carneũ

.

dicit ẽt idẽ doctoꝛ h

. „ „„ plendü rpe meilie:et
eſt p ꝓpham iohel. Et èrit in hoc decit veꝝ: ſed

in nouiſſimis dieb dic dũſſñ gr Nzsle ends
efundã oe ſpũñ meo ſuper Zarla vo anſonum
oẽm carnẽ. Et ꝓphẽtabüt erãt tenera puotiõʒ
filij vr̃i ⁊ filie vre: iůnenes ⁊ diſpoſita ad ſpũ̃ſſ.

eis ſpmſcm. c(¶ Et

vꝛe.i. indinter dabit᷑

qꝙ; veniat dies dñi magn ct ſpuſſcũs pſonis vtri-
maniſeſ!. Et erirois qilicũ uſc; lex: vn rci apo
ſtolis fuerũt mleres i

perunt ſpm̃ cũ eis.dẽ

R6RHt Act. xxj. ꝙ philip-
po erant q̃t tuoꝛ filie vᷣgines pphantes.et de viris Act.xiij.
di Janenn ecclia que erat antiochie ꝓphe ⁊ doctoꝛes ⁊ g.

receptionẽ: vt pʒ per

4.

ꝓphabunt fi. ve. ⁊ fi.

d ¶ Juuenes vꝛi ⁊ẽ̃.i.hoĩbP cuiuſlibet etatis dabit᷑ ſpiritus

ꝓph̊ie. e ¶ Sõnia ſomniabũt.i.reuelatioes diuinas ĩ ſõ⸗

nis hẽbunt:ad quas pꝑcipiẽdas tunc aia magis eſt diſpoſita
i ꝓp quietationẽ ſenſuũ exterioꝝ ſicut plenii pꝛin libꝛi pſal
Stans aũt petrus.ↄſtanter ⁊ intrepide: s ¶ Cum. xj. 87 ancillas
Sni raliter.n.in pꝛimitiua ecclia oib'bapti atis ꝑ ipoſitioeʒ ma

moꝝ dixi: f ¶¶ Et quið ſuꝑ ſeruos meos ⁊ ancillas.gene-

nuũ aplłoꝝ: dabat᷑ ſpũſſcũs in ſigno vilibili:vt pʒ Zlct.xix.

et pluribalijs locis:⁊ adhuc dat inuiſibilit oib baptigatis
ni

i obex ponat᷑: g ¶ Et dabo.Hic ponit᷑ denũciatio ſigno

rũ diẽ iudicij pᷣcedentium:cũ dẽ: Et dabo pꝛodigia in celo

ſurſum ⁊ ſigna in terra deoꝛſũ:fᷣm ꝙ dẽ luce.xxj.Erunt ſi⸗
le ⁊ luna ⁊ ſtellis ⁊ in terris pꝛeſſura gentium ⁊c.
h ¶ Sanguinẽ.nã pꝑſecutio antichꝛiſti pᷣcedet aduentũ xpᷣi
¶ Et ignẽ. ſ.ↄflagrati
ol couertet᷑ in tene/
bꝛas. nõ ſm rẽ ſed ſm appentid: qꝛ nubib oẽſis abſcodet e

lumen. l ¶ Et luna in ſanguinẽ. ſimiliter ſm appentia ſiẽ
¶ Anoꝙ veniat dies dni.·
. nã oẽs ibi ↄpebũt: o Et

rubea videt qñ eclypſiʒ patit᷑: m
i.dies ſui iudicij: n

manifeſt. nã occulta coꝛdis nr̃i tũc manifeſta erũt. p. Et
erit.nõ in die iudicij ſaan anñ: ꝓphe.n.loquentes de vno tpꝛe

traſeũt ad aliud. q

icuq; inuo. no. dñi. fideliter 7 p-
ſeuerat: r ¶ Salu erit. ſalute eina: Ro.x. Coꝛde credit᷑ ad

petꝰdeclarat ꝓpo p auctoꝛitatẽ:⁊ didit᷑ in duas ptes:ſᷣm

duplicẽ e auctoꝛitate:⁊ ibi Non.n.dauid.pꝰ in tres: qꝛ pꝰ

auctoꝛitas itroducit᷑:ꝛ ad ꝓpo applicat᷑:ibi Uiri frẽs.ʒ in/

in nouiſſimis dieb.i.in dieb noui te.ꝗ dicũtur nouiſſi

mi:eo ꝙ nõ ſuccedet aliud teſti:ꝑꝑ qò dr.j.pꝰ Joh. ij.
Filioli nouiſſima hoꝛa ẽ.et hebꝛe.j. Nouiſſime diebus

½

—

iuſticiã: oꝛe at ↄfeſſio fit ad ſalutẽ. ACir intie bic nñt

tẽtũ ↄcludit:ibi Dextᷣa igi.padhuc i duas:qꝛ ᷣ intẽtũ ppo

nit᷑:ꝛ auctoꝛitas inducit᷑:ibi Dauid.n.Circa pexcitat att

tionẽ audientiũ.o. s ¶ Uiri iſrlite.ad qͥs miſſi fuert pphe
t¶ Audite vba hec.q̃ ũ ſi deridẽda ſʒ mag attẽte audliida
E

¶Zctus

cũ fint pphaꝝ oꝛacula. õſequẽter ꝓponit xpᷣi moꝛtẽ æ re/
ſurrectionẽ.d. Jeſüũ naga.viꝝ pbatũ a deo ĩ

coꝛ vobis. x

ſilihꝰ: 3 ¶Et ſignis. ſ.minoꝛib' vt infirmitatũ curatiõib
a ¶ Que lecit de. ſ.

tota initas. b peer „ —. „ ctoꝛitas ad ꝓpoꝰ
ls, boien n⸗ hec. Nſũ nacarenũ viꝝ ap/ cũ facie tua. Airi frtres:li- applicat:ondẽdo
n vamemns paohatũa dco robis tů cedt audent dicẽad vo dẽ Gns 2 ic den,
dluinitati ↄiunctũ:ſi lib pdigijs et ſignis que patriarcha dauid qm̃ ðfun ¶ ona xpi:cũ dick
ct ẽ ⁊ ſepult᷑ ẽ: ẽt ſepulchꝛũ Uiri fratres i. iſ⸗

cut artonX— ſeet deᷓ per illũ i mèdio vfri

tificij oꝛganũ:

medio vji ſicut ſeitis ſiſio c pᷣſciẽtia dei traditum dliernũ diẽ. ꝛoͤpha igi b Liceat audẽ
·q. d. ſic eſt euiden ſilio ⁊ pſcie . dei gadlnn di⸗ nu die. 2pha igiur ier dicẽ ad vos.
no poteſtis negare. ber man iniquox: affig cũ eẽt ⁊ ſciret qꝛ iureiurãdo

d ¶ Punc diffi. oſi. ⁊

Uirutiby. i. opib vtuoſis: y?¶ E pdi- one. 3 (Kü facie in
Terlanlelma in reſurrectiõe moꝛtuoꝝ ⁊ cõ quã hũit aia xpᷣi ab inſtanti creatiõis ſue:iõ dꝛ Cum fa

n ſicut ſcitiſ:huůnc definito cõ ei eſt apud nos vſq; in ho/

interemiſtiſ.Quẽ de ſuſcita iuraſſet illi de de fructu lũ/

⁊re qꝛ reſurrexit in coꝛpe glioſo qð fuit puſpaſſibile ⁊ moꝛ
itale: ⁊ ſic mãm iocunditatis ex ſui coꝛpis glificati⸗
ũ facie tua.i.cũ clara viſione eẽentie diuine

cie tua.i.cũ vilioe faciei tue iã pus hite. a
Pic ↄni dicta au

pſcia dei traditu. pro uit ſolutis doloꝛib inſerni: bi epſedẽ ſup ſedẽ eius:ꝓuͤi triarcha dðo qm
mudi ſalute er nartixta qð ipoſſibile erat te· ges locut eſt de reſurectio veſuni? ſoeul. .
me i xeupi neni üllu ab eo. Sauid. n. di ne xpi:qꝛ neqʒ derelictus ẽ Arſepelez
ditate ⁊ matignitane cit in i. Prouͤide⸗ dnn inſcrnone caro el vidit es apu d nos. in 6
quoꝝ actoꝛ nõ ẽd ſemp:qm a de “ 16. Hüc ieſuz reſu iacuit ꝑ tãta tꝑa
man militu pilari 4 pter hoc letatũ ẽ coꝛ meum ſtes ſuni. Deẽxtera igit dei neieratiorz po
getilej erãt idolatrre Ect exultauit ligua mea: inſu Exaltat:èᷣt ꝓmiſſiõe ſpũſſci qð dcã auctoꝛitaſ
¶ Ouẽ de ſuſei. ſo“ pẽr ⁊ caro mea rẽqeſcet in accepta a pre:ẽffudit hunc intelliginoõ potꝰ
Wlar nſern. ſpẽ. Om̃ non dᷣrelinqs aiaz quẽ vos videtis ᷑t auditis. Palo:ig 6 oñdit᷑
sſana ad na eã in intemo: nec dabilſã Mn eni dauid aſcendit in Prn ade
tres ſcõs qs inde ab ctuz tuũ vidère conuptiõʒ. celos.Diẽ àutẽ ipſe: Dixit e ¶ Pꝛopha cũ
ſelnieguns n wins Notas mihi ſeciſti vias vi⸗ doͤmin doͤmino meo ſelẽ dñi ⁊ ſciret qꝛ
ni:inq; retardabant᷑ =èM rauit dñ dð veri
a vilioe ⁊ fruitiõe dei tatẽ ⁊c᷑.qð pꝛinci-

qð erat mẽtis affliqiuũ:ſʒ illud puer.xiij. Speſqͥ differt af
fligit aiaʒ. g Juxta qð ipoſſibile erat teneri.i.detineri:
nõ.n.peccatũ aliqð õxerat:ſed ad oẽ peccatũ deſtruendum
venerat. h ¶ Dauid.n. hic ↄñ inducit auctoꝛitatẽ ð ad
pbe que hꝛ pſal.xv.et intelligi de xpᷣo ad lram:ſicut ibiõ
it oñſum: iõ in pſona e'dẽ: i ¶ Pꝛouidebã dñm coꝛam
me ſp.nã aĩa xpᷣi ab inſtanti creatiois hũit ↄtinue claritatẽ
diuine viſiõis. k ( Qmn
Ex hoc.n.ꝙ hũanitas xpᷣi erat oꝛganũ dinitatis ↄiunctum
vt dem̃ eſt:nõ

xpᷣo ex iniurijs ſibi illatis:aut ex quibuſcũq; alijs cauſis:et
qꝛ hoc erat aie xpᷣi cã delectatiois ſpũalis:ideo ſubditur:
¶ Pꝛopter hoc letatũ eſt coꝛ men.interõ: m ¶ Et exul/
tauit lingua mea. ꝓꝛũpens exterin laudẽ diuinã:ſiout dẽ
Luc.x. In ipſa hoꝛa exultauit ieſus in ſpũſcõ. n ¶ Inſuꝑ
Tcaro mea.ab aia ſepata: o ¶ Requieſcet.in ſepulchꝛo:
p¶ In ſpe.i. certa reſurrectiõis expectatiõe. ꝗ ¶ Qm̃ nõ
derelinqͥs aiam meã.a coꝛpe ſepatã: r in niena in

nm a dextris eſt mihi ne mouear.

dem̃ tuit moueri ad aliqd niſi jm voluntatem
deitatis:pꝑ qð nullus inoꝛdinat mot᷑ pomit inſurgere in

cuü fuit ibidẽ:iõ ſubdẽ:

ſcõꝝ libo:in qua fuit ꝑ.xxxix. hoꝛas tm.ſ.ab hoꝛa nona fe

rie ſexte in qᷓ ſuit ſepata a coꝛpe vſq; ad diluculũ diei dñice
n iaren opionẽ ſuit n NBan ideo ſubitur:
ſlec dabis.i.dari ꝑmittes. t ¶ Scm mũ.i.coꝛp meũ
ſanctiſicatu. vC dickk coꝛꝛuptiõʒ.i.putrefactionẽ vel inci
nerationẽ: ſi tñ accipiat coꝛꝛuptio p moꝛte:ſic fuit ibi coꝛꝛu

ptio:qꝛ coꝛp xpᷣi fuit vᷣe moꝛtuũ pꝑ ſepatiõʒ anime a coꝛpe:

vtrũq; tñ mãſit dinitati vnitũ.ſ.aia exñs in libo ⁊ coꝛp ia⸗
cens in ſepulchꝛo. x itſtotas mibifeint vias vite. Pace
leratioʒ reſurrectiõis mee. ꝓ¶ Replebis me iocũditate.

adoptiu: ſicut ðð ⁊ alij ſci: r

paliter itelligit de xpᷣo daeen ener a ðoõ ßʒ carnẽ: vt di⸗

ritᷣa deo. Circa qð ſciendũ ꝙ hec collatio nõ erat iplen
da añ xp̃ᷣi aſcenſionẽ:vt di Jo.vij. Nondũ erat ſpũs da
tus qꝛ nondũ erat ieſus glificat.iõ cõdudit: g ¶ Dex
tera igẽ dei.i.eopotẽtia: h ¶ Exaltatus.ad celeſtia.

i ¶ Et pmiſſione ſpũſſancti accepta. qua ſedet ad dex⸗
tera pr̃is:ſicut erat ſibi pmiſſũ al. cix. Sede a dextris

meis 1c. k ¶ Effudit hunc. ſpm: I ¶ Quẽ vos vide/
tis.in linguis igneis: m auaitn ieie liguis:

erant. n. ſigna ſenſibilia ad deſignandũ ſpimſem hitan

tem in coꝛdib'eoꝝ. Sciendũ autẽ ꝙ ſicut miracula fie-

bant a tota trinitate ſicut a cã pncipali: ab hůanitate

xp̃i:ſicut a cã inſtrumẽtali ↄiuncta:vt dem̃ eſt. ů. ita in⸗/
telligẽdũ ẽ de hac infuſiõe ſpũſſ. n ¶ Nõ. n. hic ponit
2 auctoꝛitas ad ppoꝰ:q̃ hi pſal.cix. qui pſal.ad lr̃am

ligit᷑ de xp̃o:vt ibidẽ diffuſius declaraui. dicit igit:
celos. ſed fuit ſepult .

n¶ MNon. n. dðð aſcẽdit 8.
rat:vt pꝛedem̃ eſt. o ¶ Dicit aũt ipſe.ð xpᷣo: p dDi
xit dñs.pr: q ¶ Dño meo.i.filio e incarnato:ꝑ hoc
eni pbat᷑ dinitas xp̃i:Mat.xxij.qꝛ ſi eẽt hõ purꝰ:ðð nõ
vocaret eũ dñm cũ eẽt filꝰernalig tm: ⁊ nõ dei:ſed tm
Seg⸗ a dexttil meis.i.

ad eqlitatẽ pꝛis ſᷣm dinitatẽ: ⁊ in potioꝛib bonis ſʒ hu⸗

manitatẽ. 9 ¶ Donec ponã ⁊c: Per hnõ eſt intelligẽ⸗

dũ ꝙ xpᷣs debeat aliqñ dimittẽ ſeſſiõʒ ad pꝛis dextera:

iri fre.

raelite ſicut ⁊ ego

tanq; veru mani⸗
feſtuũ: c ¶ De pa

Pꝛouidẽs locut᷑ ẽ de reſur

rectiõe xpᷣi in auctoꝛitaie pꝛedcã q in ipſo ipleta ẽ: vt pʒ
