pꝛimun pꝛemittit chꝛl ez Pmittit cũ dẽ: auit inqtũ deul nõ ſemper exaudi etat de tinentibus ad ſalutem pꝛo 1 whiice
s8 ozoneʒ pᷣ ꝛauit inq ſi petat de ꝑ Plens vo d,,
dct er den eius kone;5n- caiſtes vtia hichint oe auciri:cniliter ſi gerat deh p opict dereag Aliue br. AUahle
ugela dꝛans. Scienan a eni ſt erplicgtio Py⸗ ſeipſů alio:aliquando non exaudit᷑ pꝛop. quo petit. temſi y IGOr
qꝛ ſic nõ cõpetit eronn ipleat. Nolũtas aũt diuina ꝑſ petat pie 7 ꝓ ſe:ñn . ſune
tatis apud deũ Wuee ñ ſitis mali noſtis bo tamẽ perſeueran ln
eſt ertlugeg e Au⸗ it: dixit vnus ex diſci vos cũ ſitis mali nolt. ·&ο tet impeditur ef- nrn nenin
vult ßm illd pſ. Oia ceſſauit:dixit vnus ex diſci na data dare filijs vris: ᷓ; fectus pꝛopter de lin
quecunq; s inchtuz pul ei ad eũ:Dñe doce noſ tomag pꝛ vr celeſtis de ce⸗ fectum oꝛationiſ rſeti
F: sRabair vaind oꝛare:ſicut docuit lobane lodaln ſpm̃ bonũ petenti eatur 4 üſe
tatẽ bumanò: q noẽ diſcipulos ſuos Eta 3 brus ſe Et Erat eijcien ſ: ueräter. f Et ſei ahr
I D Pnl neitoeee locu? drer een
d orure vlulns: ilen tificet᷑ nomẽ tuũ:adue ci eieciſſzy ömoniũ loc bus pꝛedictis con zunonb
chꝛiſto im ꝙ homo regnu tun pance! lie: di? mur: ⁊ admira n nRe tia ex dicti⸗ Opooneltge
copetebat oꝛare. : eni opodi adi lrzadwvolc) dlerut. Srenntnr) ufiniir
. andi da nos dim inté“ monio? eiſjcit de , „ ens. poſit . ſntanganbe⸗
plũ nobis oꝛan ni s inducas int monie ſignũ de ce“ coe diſcipuloꝝ ð —
ſo ad obtinecelao ⸗ bis: ? ne nos ine Quis alij tentantes: ſignü de 6cã affectioe ĩ oꝛa⸗ nuumirli
ſo ad dbrinecu go ſi tatõʒ. Et ait ad igos: Ditis lo qrebãt ab eo. Ip ſe ule, do: hic ↄſequẽter mni dümnii
Pin reg duiea vfmn boebit amicu 2 i illi vi vicu cogitatocs eop di⸗ dorhigſegucrer ale
e mer. Aglean⸗ illũ media nocte ⁊ dicet illi xit eis: Ome regnũ iſeipſũ ni emulon de lllnn⸗
e voder iſeip los amice cõmoda mihi tres xi iſũ deſolabit: domus peꝛaua affectione atli
orareen oi⸗ e ſaa panes:qm̃ amic me ven ſipe domũ cadet. Si aut ſecepernuag E ſnc
aaeen dlfeeee epla a me: non habeo 2 ſathanas in ſeipſuʒ diul⸗ dern öſcribiur c
ſer atd Sciẽ qð ponã añ illũ:⁊ e ein ſus eſt: quo ſtabit regan cr, boꝛum amnulari Pain
ctu⸗ HH rß icat:noli mih ene ceb e2 eoꝝ confutatio Nmcun
dũ ꝙ lucas hic enan⸗ tus ridenſ dicat dſtiäi clan ga dicitio li bec kchil eo 1i pl aũt vt vKi. Nj lni
eet len ſuz eſt: T pueri meimec in beelgebub eijcio demo. dir Llra⸗ aliqui ſtilin
4 rinckin duuob ⸗ in cubili:nõ poſſuʒ ſe⸗ gec nia:filij vr̃i in quo eij ciunt: malignates mira ſane
ecotine n douob p, in cub I.?Et ille ſi pſeuera eo ipſi iudices vꝛi erũt. culis chꝛiſti detra ti
cedentib. Si eni glo⸗ dare tibi. dico vob: ꝛſi Ideo ipſi iudices vꝛi erũ hebãt dupliciter. ſidichtet
r e hne valteer f ua gulſane oleo volaſt Poꝛo ſi digito dei ici e mõ attribu tanoneil
rim 7 Ruchar. in nõ dabit illi ſurgẽ : eo s.⸗ wemnonis: piephenii engdo vtuti demo iimslid
Sut ains esnmn petiti mic' eb ſit ppter nthuli⸗ vos regnũ dei Ki ſon e nis: 7 pis nochs E
vuabus pꝛin t rii ei et: 7 dabi it atriũ ſuũ:ĩ pa ictus eſt matth. N.
en Prleinsn⸗ taie iſ H neceſf arios. mar ng anec Di aũt ear i ais mo E
eius facim: eius vo quotqt h HPẽtite ce ſũt ea q̃ p zs vicerr do miracula xpᷣi ſr ieen
lüras implet in nobe Et dico ego vob Petite foꝛtioꝛ eo ſupuenies Ebren reputando parua ahthit⸗
qd continet Sevo⸗ et dabit vob:q̃rite ⁊ inueni cũ:vniuerſa arma ei aufe⸗ eo ꝙ erant circa . noliemi
kerue gen Sitr ſed ,—01 ulſate ⁊ apiet vobis. *7 boſidebat:⁊ ſpolia ferioꝛa vt coõmu⸗ nuraffrnd
talttlage⸗ lbern Echulſet etit accipit:⁊ q ret in gb’of Qui nõ ẽ me niter: vtpote ar⸗ mdannkole
tima geſt. Szlide 3 Ois eni 9 peti lſanti apie ei diſtribuet. & 6 colli ca ſanitates coꝛ⸗ wiſuics
gosn alo drinecin, q̃rit inuenit:⁊ pulſa b pꝛezʒ cũ: cõtra me ẽ: ⁊ q nõ colli/ poꝛuʒ a huiuſmo iſfiung
HH ei tur. Quis aũt n 1 de 5 git mecũ diſpgit. Cü Pate d Sideoae nſttal pui
tõʒz ne 4 nln E᷑:nũqd lapid lerit de he rebãt ab eo ſigna * Unnginentt,
ſuccubendo:ſed mas Petit pane rpaeeirüige ꝓ dus ſpirituſexi inaquoſa: ſierit circa coꝛ po“ güien
pualem' reſiſtedo: lo bit illi: Aut p bit illi Aut ambulat p loca nö inue- ra celeſtia: icut tẽ unſtlin⸗
ne eranr d ilo. piiſce ſpẽtẽ dabit d poꝛri querens reqem: nõ ir 0/ poreiolne lolſte⸗ üininin
PArsnſanete. ſrn. ſi petierit ouũ:nũꝗd poꝛri niens dicit: Reuertar ĩdo bo immobilis aad iſi,
——— get ſibi ſcoꝛpionẽ. Si ergo nien Nas nt ede- irdl
per Temolze enos. nhi neeg vt bobe iolne atempor Eechierenocehiir l a ninnl
a on umab amico impetrat illud eclcomunatio gradibus:vt hẽt Eſa.xxxviij. vt vidit. Hic conſequẽ/ WN
riu pter amicitiã: ſed etiã pꝛopter petẽᷣ ſe deus a que tentantes zc. AIE nultonantiunn Preclietorum: nakiilunif
an MMoꝛalit auten iſte amicus tatelligin ip ifend are l ter deſcribit confutatio ma lign⸗ iglum n atribucbant. kinthigein
a uenit nobis omne bonũ:tamen aliquan eſſariũ impe pꝛimo illoꝛum qui opera 5 celo querebant: ibi Lurbiſ nitſüin
d quod dare intendit: vt uod ſenobir ter uod ptinet ſcõo illoꝛum qui ſignum de a in duas:quia pꝛimo ↄſu ſgturakſin⸗
. u deo ꝑ oꝛationis inſtantiaʒ: ⁊ tale e t: idelicet autem coõcurrentibus. Pꝛim liciam arguentis:ſecundo nuͦne Sin
enuSa De nando tamẽ iſta tria concurrũt: vide 39, tantur verbo chꝛiſti eoꝛũ maliciam ar⸗ cõfitentis: tibi gkigdom,
ad ſalutem: quan tinentib ad ſalutẽ: ſe ⁊ pſeuerà“ tant lieris deuote virtutem chꝛiſti . ndono,
aligisperit niet oep ae as peelt a veor honin ſemper verbo mu ”ꝗMU
ter ſeu cõtinue ſemꝑ ipetrat qð petit a

KRDR ſprde
Ouenne llun
unentd chulter
nnn

mhn

c. an,
ece nn
tenti nnen
de⸗ tr
. wi
w nli
rbe. lageon

a. lumnni

ede Men

ece Wruit
Aule fütfni
lü Winn
—–
a mnt
dini h
iic itd
ſunmhet
mne cee
o ditin
mo ae iune
ſimgi gu
alcnita,
1 alaschuſit
0 hchitduplai
1 Uromm
I Ahfui
nisabn
M uint

., VV
on eurnn
in A
1Munn
,, nin
R zatnde

ainſe

Ner⸗ 1

Fem̃ ẽ aũt. Snia aũt pᷣme ptis pʒ ex dicd Matth. xij.c.
¶ Factũ eſt e ewe ↄfutatio pᷣdictoꝝ vᷣbo muli
eris virtutẽ chꝛiſti ↄfitentis:cũ dĩ: Factũ eſt aũt cũ hec
diceret.ſ. chꝛiſt rñdens blaſphemijs iudeoꝝ. k. Ex-⸗
tollens vocẽ.i.ex coꝛde ⁊ ↄſtanter alte ꝓferẽs laudẽ xpᷣi

7 9

3 vituperiũ iude⸗
oꝝ. I ¶ Quedã
mulier. Iſta a ſcis
doctoꝛib dicit᷑ fu
iſſe ſcã marcella
famula btẽ mar⸗
the ſoꝛoꝛis laxari
m ¶ Biüs veter
q̃ te poꝛtauit.ma
trẽ btificat ⁊ lau
dat ex filio ⁊ non
ecõuerſo:qꝛ ab il/

lo pꝛouenit gr̃a ⁊

gloꝛia pᷣncipaliter
rõne deitatis:⁊ in
ſtrumentalit rõne
hũanitatis:qꝛ hu
manitas chꝛiſti ẽ

⁊ ↄſtantiã mulie/
ris ⁊ alioꝝ ſiliuʒ.
o Quinimo.
beati q audiũc ⁊c
Iſtud dnimmo ñ
dr aduerſatiue ſʒ
cõcõitatiue.q.d.
nõ ſolũ illa qͥ me
poꝛtauit beata ẽ.

ſed etiã q audiũt

ybũ dei coꝛde cre
diietes: et ope ad
inplentes. Uñ diẽ
btus Aug' libꝛo

—

lud. Turbis aũt cõcurrẽti

QA beata maria felicius ↄcepit deum mẽ

„α p

mũ meã vñ exiui.Et cũ pe cũ gnãtiõe hac ⁊ cõdẽna
nerit ĩuẽiteã ſcopis mũda but illã: ꝗꝛ priaʒ egerũt ĩ pᷣ
tã.Lũc vadit et aſſũit ſeptẽ dicatõe M ecce pluſq; io/
alios ſpũs ſecũ neqoꝛes ſe: na hic.Nmo lucernã accẽ
⁊ ingreſſi habitãt ibi. Et ſ dit:ct ĩ abſcõdito ponit ne/
unt nouiſſima hoĩs ill pe q; ſub modio ſèd ſupꝛa cã
ioꝛa pᷣoꝛibꝰ. Factũ eſt autẽ delabꝝ:vt q igrediũt᷑:lumẽ
cũ hec dicẽt:extllẽs vocẽ videãt. Lucerna coꝛpoꝛis
quedã mlier de turba dixit tui ẽ ocuł ti. Si ocl tuꝰ
illi. Bal vent ꝗ te poꝛta/ fuerit ſimplex:totũ coꝛpus
uit:⁊ vbera q̃ ſuxiſti. At ill? tuũ lucidũ erit:ſi àuteʒ ne
dixit. Quinimo btĩ ꝗq audi quã fuerit: c᷑tiã coꝛpꝰ tuũ te
unt vᷣbũ dei:⁊ cuſtodiũt il nebꝛoſũ erit. Nidẽ ergo ne
lumẽ qð ĩ te ẽ tenebꝛe ſint.
bẽcepit dicere:nãtio hec Si èrgo coꝛp tuũ tõtũ luci
genãtio nequã ẽ:ſignũ qᷓrit dũu fuerit ñ hñs aliq; ptẽ te
⁊ ſignũ non dabit᷑ ei niſi ſi nebꝛaꝝ:èrit lucidum totũ:
gnũ ione. Naʒ ſicut fuit io Et ſicut lucerna fulgoꝛ illu
nas ſignũ niniuit:ita erit ? miabit te. Et cuʒ loqret᷑:rõᷣ
filᷣ hoĩs gnãtõi iſti. Regia gauit illũ qdaʒ phariſe vt
auſtri ſurget in iudicio cu,ʒ pꝛaãderet apð ſe.l Nſus ãt
viris gnãtioniſ h⁊ ↄdẽna igreſſ recubuit. hariſe
bit illoſ:qꝛ venit a finibꝰ ter ãt cepit ĩtra ſe reputãs dice
re audire ſapiaʒ ſalomõis. re:quare non baptiſatus
Et ecce pluſq; ſalomõ hic eſſet ante pꝛandium. Et dit
viri niniuite ſurget ĩ iudicõ dominus ad illum. Nunc

ſit ꝑuerſa:qꝛ ꝑ hoc coꝛũperẽt oia b

diſponunt᷑ in domo eccleſie:⁊ etiã in domo cõſcientie: ideo
ſubditur: t ¶ Lucerna coꝛpoꝛis tui eſt oculus tuus. Pecẽ
locutio metaphoꝛica:qꝛ coꝛpus accipit hic ꝓ cõgerie opati
onũ:ſicut coꝛpus materiale eſt q̃dam aggregatio membꝛo/
r diuerſoꝝ:⁊ ideo ſicut oculus dirigit membꝛa ad opan/

dũ:vt pedẽ ad ambu
landũ:manũ ad ſcri
bendum: ſic intentio
recta ꝓut includit fi/
dem ⁊ charitatẽ vt pᷣ
dictũ eſt: dirigit vari
as opatões in finẽ de
bitũ: ideo ſubdit᷑
v ¶ Si ocu. tu ſue.
ſimplex.i.intẽtio tua
recta ſine plica falſe ſi
mulatõis. x o
tũ coꝛpus tuũ.i.cõge
ries opationũ tuaꝝ.
Vy¶ Lucidũ erit.i.me/
ritoꝛiũ vite eterne:dũ
tñ opatõis ſint bone
de genere: vel ſaltim
indifferẽtes:aliter nõ
caderent ſub recta in
tentõe. 3 ¶ Si autẽ
nequã fuerit.i.inten/
tio ꝑuerſa. a ¶ Et
am coꝛpus tuũ teneꝰ
bꝛoſum erit.i.ↄgerieſ
opationuʒ mala erit
qꝛ opus bonũ de ge⸗
nere malũ efficit᷑ ex ꝑ
uerſa intentõe: ſicut
cũ aliquis dat elemo
ſynã mulieri paupcu
le intentõe trahendi
ad peccatuʒ luxurie:·
ideo ſubdit: b ¶ Cli
de ergo ⁊c̃.i.diligẽter
attẽde ne intẽtio tus
6a. Cc

aut. hic oſequenter ponit᷑ cofutatio illoꝝ qui ſignũ de ex honitate intentõis:tũ ex bonitate operis de geneer.
celo q̃rebãt: ⁊ patet ſnia ex dictis Matth.xij. q ( Ne e ( Erit lucidũ totũ. qꝛ oĩa cedent ad vite eterne meritum.

mo lucernã accẽdit.q
ritur affectis ſancta ⁊ intentio recta. Ideo poſtq ſalua
toꝛ docuit diſcipulos de ſancta affectione: hic ↄſequen⸗
ter inſtruit eos de recta intentione.⁊ qꝛ recta intentio q̃

ꝛſiẽ dictũ eſt in deuota oĩone remj f ¶ Et ſicut lucer.
gloꝛiam. g

dirigit oĩa ad gloꝛiã dei coꝛrũpit ꝑ hypocriſiʒ que oꝛdi hec ad illos diceret. pma in duas:qꝛ

nat oia ad ꝓpꝛiã laudem:ideo ſaluatoꝛ pᷣmo diſcipuloſ
de recta intentõe inſtruit:xꝰ de hypocriſi emulos arguit
Circa pᷣmũ ſciendũ ꝙ intẽtio recta ẽ
actus volũtatis tendẽtis in fineʒ debitũ ꝑ aliqd ad finẽ
debito mõ oꝛdinatũ.ſicut cũ alids dat
deũ p hoc tendẽs in ipſuʒ deũ:⁊a ideo pᷣexigit actũ chari
tatis in deũ tendentis:ſicut in finẽ ppter quẽ elegit illõ

ibi Et cũ loqueret᷑.

moſynaʒ ppr

illu.te.in pñti ꝑ gratiam ⁊ in futuro
tcũ loqueret᷑. Pic ↄſequẽter arguit emu
los de hypocriſi que eſt coꝛruptiua recte iutentõis.Et pᷣmo
ponitur chꝛiſti arguitio: repꝛehenſoꝝ obſtinatio:ibi ¶uʒ

pꝛimo a rguit phariſe⸗

os:⁊ ſcðo legiſperitos:ibi. Reſpondens aũt.Circa pmũ dẽ:
h ¶ Rogauit illũ quidã phariſe ⁊c. Utrũ aũt ex deuoti⸗
one ſeu emulatõe ipſum inuitauerit hic nõ dicit᷑:videt᷑ tñ ex
fine huius ca.ꝙ malicioſe eũ inuitauerit:vt inter epulas ali
qͥd calumniabile de verbis chꝛiſti audiret᷑. i ¶ Jeſus a=t
ingreſſus recubuit. Sed hoc videt᷑ eſſe ↄtra doctrinã eius:
qꝛ mittẽs diſcipulos ſuos ad pꝛedicandũ dixit:In quãcũq;

qð eſt ad finẽ. pexigit etiã actũ fidei vel cognitõis cu ẽ ciuitatẽ aut caſtellũ intraueritis interrogate qs in ea dignꝰ

oꝛdinare hoc in illud. Lucerna aũt hic accipit᷑ p intenti
one recta:vt videbit᷑:⁊ ideo dicit ſaluatoꝛ: q Nemo
accedit lucernã.i. qꝛ intentõ ẽ recta includit
ardoꝛẽ charitatis ad modũ lucerne ardentis. r ¶ Et
in abſcõdito ponit neq; ſub modio.qꝛ intentio recta di
rigitur ad ſuꝑna:ideo ſequit᷑: s ur
bꝛũ ⁊c. Sicut eni lucerna iĩ alto poſita illumiat ea que

ſunt in domo materiali: ſic intentio recta ea que fiſt et vᷣ ſᷣm traditoes iudeoꝝ. I ¶ Eta

ſit ⁊ ibi manete:vt hẽt᷑ Matth.x.Iſte aut phariſe erat in
dign:vt vr̃ ex ſeq̃ntibꝰ. Dicendũ ꝙ nõ eſt ſile de xpᷣo ⁊ ð di
lumen fidei ſcipulis ey:qꝛ ex cohabitatõe cũ pctõꝛib nõ poterat peioꝛa
ri:ſicut diſcipuli qñ erãt ab eo ſegregati ad exequendũ acti
pꝛedicãdi:⁊ maxie qꝛ tũc nõdũ erãt ofirmati: ⁊ iõ xpᷣs do/
ed ſupꝛa candela mũ phariſei intrauit vt habẽt occaſiõʒ arguẽdi vicia pha⸗
riſeoꝝ. k ¶ Phariſe ãt ce.itra ſe re.di.q̃re ñ eẽt bap.i.lo/

ñs ad illũ.p h ãt qð
Pp z

de vginitate: c¶Si ergo coꝛn
en ctorporep carnis aſſumptõʒ. p ¶ Turbis pus tun.i.ↄgeries opationũ. d ¶ Totũ lucidũ fuerit. tiuz

D SS S M
R— BM
õ
4

Euãgelium

rñdit cogitatõi eiꝰ oñdit ſe eẽ deũ cui nuda ⁊ apta ſũt ſecre/

qꝛ de mũdicia exterioꝛi in vaſis coꝛpoꝛib ſuis erãt mul⸗
tũ ſoliciti: ⁊ de mũdicia interioꝛi ipſ mẽt negligẽtes:cũ tñ
deberet eſſe ecõtrario:qꝛ interioꝛ mũdicia neceſſitatis eſt:ex
terioꝛ aũt ſolũmodo
honeſtat:q̃ põt omit
ti ſine peccato:⁊ ideo
xps pᷣdictã lotõʒ omi
ſit: vt hẽret occaſiõz

võs phariſei ꝗð deſoꝛ ẽ ca
lid ⁊ catini mũdai: qð aũt
int ẽ vr̃jm:plenũ ẽ rapina ⁊

arguẽdi phariſeos de i. e
exterioꝛi mũdicia tĩ iniqtate. Stulti: none gle⸗
curãtes: ? interioꝛm cit qð defoꝛ ẽ:etiã id qð de

negligẽtes: 2Z ideo ſeqᷣ

tuseſt. ve. Reeſtnap. eſt date elemoſynã: et ecce

alioꝝ bona violenter oĩa mũda ſũt vob. Sed veᷣ
accipiẽdo ⁊ inidtate vob phariſeis ꝗ decimatis

2 fraudib' egs decini mentã ⁊ rutã ⁊ e olus:⁊tp
endo. o (Uerũutñ Ns X n. 97
qs ſupeſt date elemo teritis iudiciũ & charitateʒ

ſynã. qꝛ pᷣmo debʒ ſie dei. Hec ãt opoꝛtuit facer
ri reſtitutio: ⁊ de oo illa nõ omittere. Ae vob
eran ere⸗ :— phariſeis: q diligit mas
vcc; oia nuda mt vo Cathedras ĩ ſynagogis: et
biſ. quia elemoſyna 1
magnã hʒ vᷣtutem ad qa eſtis vt monumeta que
peccatoꝝ remiſſiõʒ: nõ patẽt:⁊ hoĩes ãbulãtes

anna dembſmne ſuß:neſciür. Bndins aüta
redime ⁊c ſed q; ppa dã ex legiſpin ait illi: Mgr

riſei ex hypocriſi n hec dicẽs etiã ↄtũeliã nobᷣ
ſolũ qᷓrebãt exterioꝛẽ
muicaetd etia ahhe giſpit ve: qꝛ onerai hoies
dit: q Ue vobis Onerib q; poꝛtare nõ pñt:⁊

phari. q deci· menta, ipſi vno digito vᷣo nõ tãgi
Peret iufti ſin ba n ſarcinas. Mẽ vobꝗ edi/
iplere mãdatũ de de- ſicatis monumẽta ꝓpha
cimis reddendũ etiaʒ

circa minima: vt p hoc crederent multũ voluntarij ad im/
. ate ꝛcũ tñ eẽnt traſgreſſoꝛes in maioꝛibꝰ .
ideo ſubdit: r. ¶ Et pᷣteritis iudiciũ iuſticiã ſubuertẽdo.

plendũ diuina mę

8 ¶Et charitatẽ dei. opa miſericoꝛdie omittẽdo. Et qꝛ ho
noꝛ eſt pꝛemiũ vtutis ſjm phᷣm:⁊ ex appetitu apparẽtis iu

ſticie ſeꝗtur appetit᷑ indebi honoꝛis: ideo ſedtur: Ue vo.
phari. ꝗᷓ dili.pmas ca.⁊c. Et qꝛ vicia occulta a deo puniẽ

tur graui q́; manifeſta qto peccatoꝛes tales volũt hic alijs
pꝛeferri in honoꝛib':ideo ſeqtur: t ¶ Ue vobis.in hoc eſt
cõminatio pene eterne. v uia eſtis vt monumẽta.i.

ſepulchꝛa.Et dicit monumentũ quaſi monẽs mentẽ: qꝛ vi

uentes ꝑ hoc monent᷑ de ſua moꝛte cogitare. x ¶ Que nõ

apparẽt.ſ.exterius qualia ſunt inter: qꝛ aliqñ monumẽta 5 dei oct
mo viſſuadẽdo quedã a fide retrahentia: ? ꝑſuadendo

pingunt ⁊ oꝛnant᷑ exterius ⁊ fetoꝛib replent interius.

y¶ Rndens aũt. Hic ↄſequenter chꝛiſtus arguit legiſpitoſ

peccata eni eoꝝ erant publica ⁊ manifeſta:⁊ ideo chꝛiſt cõ
tumeliã eis nõ faciebat publice arguẽdo: ꝓut iſte legiſꝑituſ
imponebat ei:⁊ ideo chꝛiſt eoſ arguit pe tribus. Pꝛimo de
immoderata dñatione:cũ dicit: 3 ¶ Et vo.legiſp.ve:quia
one.ho. Et patet ſnia ex dictis Matth.xxiij. Scoo arguit
eos de falſa religione:cũ dicit: a vobis qꝛ edificatiſ
⁊ pgtet ſnia ex dictis Matth. xxiij. excepto qð ſubditur:
b ¶ Pꝛofecto teſti. ꝙ cõſen.opi.pa.ve.videt᷑ mag ſequi cõ
trariũ:ad hoc eni oꝛdinabãt ſepulturas ꝓphaꝝ vt viderẽt᷑

int eſt fecit: Nerũtũ qð ſup

ſalutatões ĩ foꝛo.* vobiſ

facis. At ille ait: Et vob le⸗

coꝛam pilato: ⁊ habet.j.ca.xxiij.

iuſtioꝛes patrib ſuis qui occiderũt ſllos: vt hẽtur expᷣſ/
ſe Matth.xxiij. Et ideo dicendũ ꝙ illud teſtificamini re
fert᷑ ad hoc ꝙ ipſi ꝑſequebãt᷑ chꝛiſtũ qui erat ppheta ma
gnus eis ꝓmiſſus:⁊ diſcipulos eius:⁊ ideo ibaͤt⸗ .
c ¶ Pꝛoptera ⁊ ſapientia dei dixit.i.chꝛiſtus qui ẽ ſapi

entia patris.
d ¶ Mittã ad il⸗

pꝛes aũt vꝛi occiderũt illoſ los pphetas. at
Pꝛõſcõ teſtiſicami ↄſei
i opib patꝝ vioꝝ:qm̃ qde vbi diẽ: Ecce ego

hy ſit dictũ a xpᷣo
Matth. xxiij.

ipſi eos occider̃t:voſ ãt edi mitto ad vos pꝛo

ficat eoꝝ ſepulchꝛa. Pꝛb phetas ⁊ ſapietes
pterea ⁊ ſapientia ei dixit: A ſcribas:⁊ exilliſ
Mittãz ad illos ꝓphas ⁊ ncikigen oeci
aplos: ? ex illis occidẽt ⁊ p arguit eos deper-
ſequẽt:vt inqrat᷑ ſanguis oĩ uerſa expoſitoe ſa
uʒ ꝓphaꝝ q effuſus ẽ a cõ ſcre ſcripture: cuʒ
ſtitutõe mũdi a gnãtõe iſta ſeriſo. 4 De 1o.
a ſanguie abel vſq; ad ſan ſ Sõ
ns 90 cientie. Clauis ſci
guinẽe cacharie:q pijtit᷑ alta entie ẽ auctoꝛitas
re ⁊ edera. Ita dico vob:re docendi p quã de

gqret᷑ ab hac gnãtione. è

AeE e latẽs interius ape
vO b legiſpit 9 tuliſt claueʒ “ riri:⁊ ipſi insere
ſcie:ipſi non introiſtis: t e rio claudebat per
os ꝗ introibãtphibuiſtis. uerleinterptado:
Cũ qaut hec ad illos dicent vt parercirca bee
e i — eD ceptu de honoꝛe
ceperũt phariſei ⁊ legiſpiti parentũ: qõ eua-
grauit inſiſtẽ:ct os e oppᷣ cauabãt ꝑ doctri/
mere de multis ĩſidiãtes ei: nã ſua: pur dictũ

fuit Matth.xv.

⁊qrẽtes aliqd cape de oꝛe xetiã
eiĩ uᷣt accuſarẽt eũ. ¶ XII. etia de pluribuſ

a 4 . alijs pᷣceptil. vt di
Altis ut turbis con ctũ fuit Manß.
currẽtib ita vt ſeinui· v. 1 nin
E cõculcarẽt: cepit dicẽ ad toiſtis ad in

ctũ yeritatis.
. .. g (Et eoſ qui in
trabant.i. intrare deſiderabant: h ¶ Pꝛobibuiſtis. p

uerſitate doctrine veſtre. i m hec ad illos diceret

Hic ↄſequẽter deſcribit᷑ phariſeoꝝ ⁊ legiſperitoꝝ obſti⸗

natio qui ex verbis chꝛiſti nõ ſuerũt emẽdati:ſed magiſ
peioꝛati:ideo ſubditur: k LCepe. pha. 7 legiſ. gra. in/
ſiſtere. vt eũ turparẽt ⁊ ſtupefacerẽt:quia cõturbati mi
n p̃uident. I ¶ Et os ei oppmere de multis. vt ſic ex
varijs queſitis ⁊ obiectis:extraherẽt aliquid calũniabi
le de oꝛe ełj. m ¶ Ut accuſarent eũ.ſicut poſtea fecert
Ultis aũt turbis. Poſtq chꝛiſt induxit diſcipu
los ad oꝛationis inſtantiã: hic ↄſequenter indu-
cit eos ad fidei cõſtantiam: et hoc tripliciter: p/

quedã in fide ſtabilientia: ibi Nolttimere. 3 oñdendo
ad fidem netrahentia: ibi Dicebat aüt. Retrahẽtia aũt
a fide ſunt quattuoꝛ.ſ. aſtutia ſeductoꝝ:ſeuitia pſecuto

rum: auaricia cupidoꝝ:cura nimia neceſſarioꝝ: fm

hoc pꝛima pars diuidit in quattuoꝛ:ſcòa incipit ibi Di

co aut vobis:tertia:ibi Ait aũt ei.q̃rta: ibi Dixitq; ad

diſcipulos ſuos. Circa pꝛimũ ſciendũ ꝙ heretici moder
ni ꝑ ſimulatõʒ ſanctitatis frequẽter coꝛrüpunt fidẽ ſim⸗
pliciũ:⁊ hoc mõ phariſei faciebãt ꝗͥ erant hypocrite: vt

patet ex pꝛedictis: ⁊ hoc auertebat multos a ſide xpii

ſe

bet intellect' ver⸗

rbllermmt

Porni apon
apondhe
nld Avi

Morcnfti
Acvepaſtiit
nchns aron
1icarumde⸗
hnlunt
Agotaee⸗
pums e
mag cöcd
(ur
lu Mn/
nnahes4
Legdtluin
ſanor gipi⸗
MAt ſötimer
ipaaſtiagg
Rs Merhr.

Aloven

niclit he
gbo dpo
lthii; non
llruu
ſeo qiz p⸗
hn
mmlorree

tonſarg,
lnknlan
ſuncngn
dlucnmi
apici
todiend
fngeüdulbe
baneht
anmgn
wäſtun

lusf
1 akimminn

DNdlin

W iutlan
mnn
ncör
unhchitpe
Wemmhälo⸗
pmcrap
NN
N acen
de niltini
tnioeß
1 cü ie N

1 ,esee⸗
.
Un N„,

“

dicio extremo: 7

tectis. dom emʒ eοπ no reuele ₰△
ĩiterra illa habét ditũ qð nõ ſciat. Qm què iĩ

gregant᷑ hoĩes ad

bulanduʒ: 2 ideo
illa que dicũt ibi

aut exponit hoc APItE AAIA —
referẽdo ad viſc aut vobᷣ quẽ timeat. Time
pulos chꝛiſti:ꝛiari te eũ ꝗ poſtq; occiderit:hʒ

a pᷣſſuraꝝ: decla dico v
rata ſunt ꝑ oꝛbezʒ Noõnẽ gnaʒ paſſeres vene-
unt dipondio:⁊ vn ex illis

2“ retrahẽs a fi-
de:qð eſt ſeuitia ꝑ
ſecutoꝝ quã xpᷣs
docet nõ timere: raʒ hoib: ⁊ fil
ctis a
repnis ꝗꝙ ſeauunk. Regaucrunne en d
ſtane inc, negabit cozi angelei &

„ ·

iudicio dei manifeſtabit᷑. d m que in tenebꝛis di/

xriſtis. hoc refert ad ſeductoꝛes:mod eni ſeductoꝝ eſt in

tenebꝛis ⁊ occult
docere: ſʒ talia ve
nient in palã i iu-
licie 1fermento phariſeoꝝ qð eſt
r hypochniß. Nihil eni optũ
ẽqð nõ reuelet᷑:neq; abſcõ

plana tecta vbi ꝰ tenebꝛis dixiſtis: ĩ lumie di
ſpaciandũ ⁊ cõfa-

Dicò aũt vob amicis meiſ

Pabesdirunn e ne treamini ab his ꝗq occi-
theophil. Beda dũt coꝛp': poſt hec ñ ha-

bẽt ãplũ qd faciãt. Oñdaʒ

ea que paſſi ſültin cc eᷣr Pn⸗ .
tebris carceruz ptãtez mittere in gebennã.

Ita dico vob: huc timete.

ad gloꝛiã eoꝝ.ſed

Fiuns voſeeis nõ ẽ ĩ obliuiõe coꝛaʒ deo:
mag cocoꝛdat lit o eLooumde eden eb.
tereß lenti. Sar r cadilli Sbi veſtri
Dico aut vo½ oẽs nũerati ſt. Nolite ergo
bis. Dic deſcribit᷑ ean .

timẽ:multis paſſerib piun.
eſt oe Did aüt vob:oĩis
qcũq; ↄfeſſus ſuerit me co/
et no oõſitebit
negauerit me coꝛã hoibus

backn⸗ ͦis g dicit vbu in filiü hoil
.
podio.dipondiũ
eſt ſpẽs monete 2
valet duplex as:2

ideo ang paſſe⸗
res vendebant᷑ doii
pondio:vt hic hẽtur:⁊ duo aſſe:vt hẽtur Matth.x.qꝛ

ſcm̃ blaſpbemauerit nõ re/

gquintus paſſer nõ poterat diuidi:⁊ ideo remanebat vẽ

denti: ſicut qñ dantur qnqʒ oua ꝓp vno denario nõ dã
tur niſi duo ꝓ obulo. 2

i. non eſt ita graue ad remittendũ ſicut verbũ blaſphe/

mie dictum contra deitatem: a hoc fuit expoſitũ diffu/

ſe Matth. xij. I ¶ Cum aut inducent vos. Iſtud fuit
expoſitũ Matthᷣ xij. m ¶ Ait at ei quidã. Dic xpũs

diſuadet tertiũ retrahens a fide:qð eſt immoderata cõ/
cupiſcentia terrenoꝝ: vbi pꝛemittit᷑ cuiuſdã cupidi peti

tio dicentis chꝛiſto: n ¶ Magiſter dic fratri meo vt

mecũ diui. here. incõuenienter petebat: quia non erat
locus neq; tempus:nec chꝛiſtus erat tpalibus intentus:

„

ſis. ideo ex hoc chꝛiſtus ↄſequẽter docuit cau
qWue a deo ſepat: vnde ſubdit᷑: q ¶ Quia nõ in abundãtia
cuiuſoꝙ vita eius eſt.ſ.ſpiritualis ꝑ quã cõiungit᷑ deo:nec ẽt

diſcipulos ſuos. Attẽditèà a

ſe: qliter aut ꝗd rñdeat aut
gd dicatſ. Spũſ.n.ſcũs do

cent᷑:⁊ qð in aurẽ locuti eſt
in cubiculis:pᷣditàbit᷑ ĩ teci
mecũ hereditatẽ. At ille di
xit ei:Homo quis me oſti⸗/
tuit iudicẽ aut diuiſoꝛẽ ſu

; vita er eſt ex his q poſſi
det. Dixit auũt ſilitudinẽ ad

multa bona poſita in ãnoſ
plurimos:regeſce:comede indigentem. x/
rèmittet᷑ illi: ei aũt ꝗ in ſpm H

mitet. Cuʒ auũt iducẽt vos

ur niſi duo ꝓ obulo. i¶ Et omnis qui dicit ver. in ſi
lium ho.i. cotra chꝛiſti humanitatẽ. R ¶ Nemittet illi

immo ea contemnere docebat. Et ideo chꝛiſtus rũdit
ei: o ¶ Pomo carnalis ⁊ rudis ⁊ terrenꝰ. p ¶ Quis

me coſtituit c· Similiter apoſtoli vt poſſent vacare v k ¶ Et non eſt in deum diues.i.vacuus eſt bonis ſpũalibj-.

qs chꝛiſtus docet cauere. d. b ¶ Attẽdite a fermento
phariſeoꝝ.ne.i.p eoꝝ hypochriſiʒ auertami a fidi vita
te. c ¶ Mpil eni opꝑtũ ẽ qð nõ reuelet.qꝛ eoꝝ falſitas ĩ

bo dei curam tempoꝛaliũ a ſe abiecerunt dicentes act: vj.

Non eſt equũ nos derelinquere verbũ dei ⁊ miniſtrare mẽ
t cauere auariciaʒ

coꝛpoꝛalis: quia pꝓpt
. Abuücdantia 7 ſupflu-
iſynagogaſ:⁊ ad magiſtra tatem moꝛs pluriuʒ
tus ⁊ ptãteſ:nolite ſoliciti eſ accelerat: multo enizʒ
plures moꝛiuntur ex
replerione q; ex atte½
nuatione:vite etiam

cebit vos ĩ ipſa hoꝛa:quid pauperum nullus in
opoꝛteat vos dicere. Ait ſetarur: Diunes ſar
ãäut ei qdã de turba. Magi ſecuri: vi omni eibo
ſter dic frfi meo: vt diunidat ¶ a potu timent intoxi

tem ad illos ſimilitu⸗
dinem. ad ſuuʒ ppo-
ſitum declarandum.

pi.a vos: Dixitq; ad illos. s ¶ Vominis cuiulſ⸗
VNigdete ⁊ cauete ab oĩ aua dam diui. vbe. fru.
ritia qù n ĩ abũdãtia cuiuſ/ ager attulit.i. multo

plures ſolito curſu.
1 (Et cogitabat. dqa
ab undantia diuitia

illos dicẽs:Hòis cuiuſdaʒ rum inducit magnaʒ
diuitis vberes fruct᷑ ager ſolicitudinem: ⁊ per
conſequens animi an

attulit:et cogitabat intra ſe xietate: quia non ſup

diceſ. Quid faciã: nõ ha plent indigentiaz: vr

beo quo cõgregẽ fruct᷑ me oeclarat Boetius ſe/

oſ.Et dixit:Hoc faciã. De Eundo libꝛo de conſo

latione: vn ui⸗
tur: v ¶ Quid fa⸗
ciaʒ quia non habeo
quo congregem fru-
ctus meos.ecce abun
dantia fructuum fa-
ciebat eum hoꝛ

ſtruã hoꝝea mea:⁊ maioꝛa
facia:⁊ illuc ↄgregabo oia
q̃ nata ſũt mihi ⁊ bõa mea
èt dicã aĩe mee.Aia habes

bibe: epülare. Dixit aũ̃t illi luc congregabo. cum
dey: Stuͤlte haͤc ns alaz ccsrarlo deberet di ½
tuã rpetũt a te. Que ãt pa- cere di b Erbics
ſti:cui erũt: Siẽ eſtqui ſibi anime mee i mihi
metipſi ſᷣm ꝙ totus
homo denominatur

a parte dignioꝛi. b ( Reqeſce. Dic expꝛimuntur quattu-
oꝛ mala que ſolent ex abundantia diuitiarum euenire: ſci
licet ocioſitas que notatur ibi Bequieſce. guloſitas:
cum dicitur: Comede. ebꝛietas ibi: Bibe. commeſſatio/
nis celebꝛitas: ibi c ¶ Epulare. vnde infra. xvj. de diui-
te epulone dicitur: ꝙ epulabatur quotidie ſplendide.
dirt autem illi deus.i.contrarium ſue cogitationis
feclt dicere enim dei facere eſt: jm illud pſ. Dixit ⁊ facta ſũt
e¶ Stulte. qui non cogitas de dei pꝛouidentia ⁊ iuſticia.
ac nocte animam tuam repetent a te. ſcilicet demo/
nes quibus obligata eſt per peccata. g ¶ Que autem pa-

raſti cuius erunt? quaſi diceret non erunt tua:quia non

poꝛtabis tecum: hoc autem potiſſime poteſt queri a per
ſonis eccleſiaſticis qui non poſſunt relinquere bona ec/
cleſie heredibus ſuis h ¶ Sic eſt. i. ſimiliter ſtultus 1 ad
ſimilem finẽ veniet. i ¶ Qui ſibi theſaurięat.bona tpalia

Pp 3

E , . R RKHZ

(Eudãgelium

m ¶Dixitq ad diſciplos. Dicſequent ſaluatoꝛ difſuad;

Irtü retrabes a fide: q eſt cura nimia ⁊ ſupflus aſpeetn
lolite

neceſſarioꝝ: ⁊ patet ſnia ex dictis Matth.vj. n ¶ Nioli
timere. Dic ↄſequenter ſaluatoꝛ ſuadet in fide ſtabilientias: 3 ¶ S br Lbit
AX ſunt q̃ttuoꝛ.ſ.pꝛeſtolatio pꝛemij:expectatio iudicij:exigen tas ⁊ intellectus:ex quibꝰ ꝓcedũt cogitatões male.Lũbi

tia offici: ⁊ magnitu

do bñ̃ficij. Et ſm hoc

iſta ps diuidit᷑ ĩ q̃ttu/
oꝛ:ſcda icipit ibi Sit
lumbi vri p̃cincti. ter
tia ibi ANit aũt. q̃rta
ibi OQi aũt cui multũ

datũ eſt. Circa pᷣmuʒ

ſciendũ ꝙ ſpes vite et
ne maxime ſtabilit i fi
de:ideo dicit ſaluatoꝛ

ipſiſ fidelib': nlo

lite timere. pſecutões
pftis vite. o ¶¶ Pu⸗
ſillus grex. 2 dicit pu
ſillus qꝛ pauci erãt fi-
eles reſpectu infide-
liũ:⁊ qꝛ pauci ſũt ele/
cti reſpect
rũ. p uia ↄpla
cuit pꝛi vio dare vo⸗
bis regnũ. ex mera e⸗
niz liberalitate diuia
aliquos elegit
gnu celeſte alijſ dimiſ
ſis:⁊ quos ab eterno
ſic elegit:in tpe voca/
uit ad fidem:⁊ iuſtifi

cauit ꝑ graʒ: vt ſic di

gni efficerent᷑ vita be⸗

deſtinauit
cauit:quos aũt voca
uit:hos ⁊ iuſtificauit
quos aũt iuſtificauit

illos gloꝛificauit.
4 Uendite q̃ poſſi
detis.q.d. exquo vo

bis patũ eſt regnũ ce

loꝝ: paꝝ debetis cu/

rare de terrenis. Sci
endũ tñ ꝙ vẽdere poſ

ſeſſa ad dandũ elemoſynã non eſt neceſſitas niſi in caſu ex nminiſtrabjt illis vitam beatã. i ¶ Eti .
beatu .pꝛima vigilia eſt cuſtodia pue

epꝛobo⸗

ad re-

os 1 vo

theſauricat:èt ñ ẽ i dũ diueſ
Dixitq; ad diſciplos ſuos
Igeo dico vob: Nolite ſo⸗
liciti eẽ aie vꝑe ꝗqd mãduce-

duamini. Aia pl ẽ qᷓ; eſca:
æ coꝛp plus qᷓ;ᷓ veſtimẽtũ.

Löoſiderate coꝛuos:qꝛ ñ ſe/
minãt neq; metũt ꝗbuſnõ

eſt cellariũ neq; hoꝛꝛeuʒ:et
de paſcit illos.Quãto ma
gis vos plun eſtis ill. Quiſ
aũt vim cogitãdo põt adij
cere ad ſtaturã ſuã cubituʒ

vnũ: Si ergo neq; qð mi/

nimũ ẽ poteſtiſ:qd de ceterl

ſoliciti eſt: Cõſiderate lilia

qũo creſcũt. Nõ laboꝛant
neq; nent. Pico aũt vobis
nec ſalomõ ĩ oi glia ſua ve
ſtiebat᷑ ſicut vnuʒ ex iſtis: ſi
aũt fenũ qð hodie ẽ ĩ agro
2 cras i clibanũ mittit: de
ſic veſtit:q;to mag vos pu
ſille ſidei: Et vos nolite q/
rere qd mãducet:aut quid
biben:⁊ nolite ĩ ſublie tolli

Hec aũt oĩa gẽtes mũdi qᷓ

rũt. Nat᷑ aũt vꝛ ſcit qm̃ hiſ
indigetis. Aerũtñ qrite pꝛi
mũ regnũ dei:⁊ hec oĩa a⸗
dijcient vob. Mlite timere

treme neceſſitatis:als eſt ſupererogatiõis: pꝓpter hoc dicit

Matth. xix. Si vis pfectus eſſe vade ⁊ vende oia c
aupibus.non dicit:ſi vis ſaluari: ſed ſi vis ꝑfec-

bes ? da

e oia que ha/

eſſe. ¶ Facite vobis ſacculos.i.repoſitoꝛia bonox:
s ¶ Aui non veteraſcunt. que ſint illa oſtendit dicens:
t eſaurum non deficientem in celis. ibi enim nõ põt

elſſe coꝛruptio ab intrinſeco:nec ꝑ conſequens inueteratio:
Qꝛ qðò antiquatur ⁊ ſeneſcit ppe interitum eſt: vt habetur d el
Pebꝛe.viij. Similiter non poteſt ibi violentia fieri ab extri mare:debent eſſe in fide magis ſolidi: ⁊ ideo debent vi⸗
ſeco:ideo ſubditur: v¶¶ Quo fur nõ appriopiar ⁊c. Iſte ãt aren

theſaurus acquirit᷑ ꝑ pꝛedictã elemoſynaruʒ

Matth̊.xix.Qũ dixiſſʒ ſaluatoꝛ:UVẽde que habes ⁊ da pau

peribus:ſubiunxit:⁊a hẽbis theſauꝝ in celo. x

bi eni

eſt theſaurus tuus.i.res a te amata ⁊ deſiderata. y¶ Ibi

aiat. S
Ans in fide qꝗð

4.
.

t lumbi vai dic ponit 2“ ſtab
eſt pſtolatio iudicij futuri: vbi ſideles q nĩic¶ſrent ſubditis bona ſpiritualia: ⁊ hoc deſignat cuʒ di

⁊ coꝛ tuũ qꝛ ſm Aug Anima verius eſt vbi amat ꝙ; vbi

ꝛecincti. Hic ponit᷑ 2“ ſtabili

tis:neq; coꝛpoꝛi vꝛo ꝗd in

cõculcant᷑ ⁊ depꝛimunt᷑ honoꝛabunkt:
ctatõe ſolidant᷑ in fide diſponẽtes ſe

T ideo ex tali expe

vt poſſint ſecure il/

Sint lumbi veſtri pᷣcincti. Lũbi mentis ſunt volun

pũſil grex: qʒ ↄplacuit pa

tri veſtro dare vob regnũ.
Aẽditè q poſſidetiſ: ⁊ date
elemoſynã. Facue vob ſac
culos qui ñ veteraſcũt:the
ſauꝝ nõ deſicientẽ in celis.
Qio fſur nõ appꝛopiat:ne
q; tinea coꝛrũpit. Abi ẽni,
theſaur vr eſt: ibi et coꝛ ve⸗

ſtrũ erit. Sint lumbi vꝛi p̈“

cincii t lucerne ardẽtes in
mãanib vꝛiſ. èt vos ſiles ho

minib' expectãtib dñʒ ſuũ
qũñ reuertat a nuptijs:ut cũ
venerit pulſauerit ofeſti

apiant ei. Pèati hui illi: qs

cũ venerit ðñs inuenerit vi

gilãteſ. Amẽn dico vob: ꝙ

pciget ſe ⁊ ſaciet illos diſcũ
bere:⁊ trãſiẽs miſtrabit ill.

Et ſi venẽit ĩ ſcdᷣa vigilia: ⁊

ſi ĩ teꝛtia vigilia venẽit:⁊ ita

inuenerit: bti ſunt ſerui illi.
Hoc ãt ſcitote: qm ſi ſciret
paterfamiliaſ qᷓ hoꝛa fur ve

niret:vigilaret vtiq;:⁊ nõ ſi
neret ꝑpfodi domũ ſuaʒ. Et
vos eſtote pati:qꝛ q̃ hoꝛa ſi
putat filꝰ hois veniet. Ait
aũt ei Petrꝰ: Oñie ad nos
dicis hãc pabolã: an ⁊ ad
oẽs:Dixit aũt dñs: Quiſ

vigilia.

qbus viget mot

luxurie: 2 vtriq

„☚ 1—

lũbi ſũt p̃cingẽdi
i coartãdi ab illi⸗
citis cogitatoibuſ
7 opib. a ( Et
doctrina clara p

cedẽs Eebaria⸗ .
te. b (In mani
bus vꝛis. implen
do ope. c ¶Et

voſſiles hoib ac.

i. ſitiſ diſcreti vigi

leſ ⁊ ſoliciti òð vrf̃a
cuſtodia expectã⸗
do dñʒ vẽtuꝝ ad
iudiciuʒ: ſic ãti

pꝛes expectabant

2

. eũ vẽtuꝝ icarne:
7t ſiles ill.

At cũ venerit

2 pulſauerit. vẽit

ãt dñs ad iudiciũ

bet:qꝛ talis pñta
bit in iudicio qlis
inuenit in moꝛte
qtũ ad giam vel

quos cũ ve. do. in
ceoꝛum moꝛte.
gre: 2nõ iĩ pcccan
dormientes.
gMmé dico vo
bis.i. fidelit aſſe
ro ꝙ b Pꝛe⸗

cig. le vc. i. pmpte

Z ſine retardatõe

ritie: maxime poſtq incipit vſus ronis in pueris: ſcõa
vigilia eſt cuſtodia iuuentutis:tertia ſtatus virilis: qrta
ſenectui:qꝛ i qlibʒ ſtatu aliq moꝛiũt:⁊ iõ iĩ qlibʒ ſtatu fi

geles debe
ani

t eẽ pati ꝑ iuſticiã ad recipiẽdũ moꝛtẽ. Coſe
ad h'iducit exemplũ. Hoc aũt ſcitote ⁊c. ⁊ pʒ ex lrja.
Ait aũnt ei petrꝰ. Hic cõſeq̃ni ponit ꝭ“ ſtabiliẽs in fi

de qð eſt exigẽtia officij:qꝛ pᷣlati q debet alios in fide fir

gilare non ſolum ſuper ſe: ſed etiam ſuper gregem ſibi

rgitõʒ: vnde commiſſum:ne inſurgat aliquid fidei ⁊ moꝛibus cõtra/

rium: a hoc eſt quod dicitur reſpondendo ad queſtionẽ

vetri: l

uiſputas eſt fidelis diſpenſatoꝛ ⁊c. quaſi

diceret licet quilibet debeat vigilare ſuper cuſtodiaʒ ſui
tamen hoc pꝛecipue pꝛelatis incumbit qui ſunt diſpen

*

ſatoꝛes dei: ⁊ ideo debent eſſe vigiles ⁊ ſoliciti:vt mini

expectare:⁊ ad hoc inducit ſaluatoꝛ dicens:

B moꝛte cuiuſli ½

ginllchl
Ucnndick.
(Eaptn
terepnednn
Gißlenspue
Cantigio⸗
Welosmmah
doN
a. 0
disfuiil
lero
llaj no⸗
1Mouu
pins nir⸗
eldiuitraf
Müthtige
ve der
Ghenozonae
Preldlama⸗
Utlr lcos
ldchaſane⸗
Apint.
Wrmultiee
lliauintin⸗
uegl minu
Nyinutdepe

ligornrel

arrmagn
ligourrll
imin
orden eecd
ſtau⸗
ecd
ackuent
Alullkel
ſehnge
img c
D
ſraannt
uehiefate

Cie gn
ſuani

Dl

cein
e
n be

i Ri

—

a

Ae mi

ſe Bltni

oſtituet eũ.qꝛ i be

parado aiaʒ a coꝛ

„ 9 9

1U det illis in tpe trutici menſutã. temp' tritici voca

pualia

tur tẽpus euagli yvñ ⁊ chꝛiſtus ſe grano tritici cõpauit

re ſubditis ſᷣm eoꝝ ꝓpoꝛtioneʒ ⁊ capatitatẽ.
n ¶ Btus ille ſeruus quẽ cũ venerit dñs.in moꝛte ipſi.
0Inuenerit ita M 4
facientem.i.bona

ſpualia fideli doi· putas eſt fidelis diſpẽſatoꝛ
ſrlants. Sa⸗ X pꝛudẽs:queʒ aſtituit dũs
vimer qeibe ſupꝛa familiã ſuã ut det illiſ
atitudie eterna cõ ĩ tpe tritici mênſurã: Bẽarꝰ
ſequet᷑ bonuʒ infi ille ſᷣꝰ: quẽ cũ venerit dñs
nituz qo 4 inuẽnerit ita ſacientẽ. Aere

bod 9 h dico vobiſ: qm ſupꝛi oia q

⁊c no cogitãdo ↄ poſſidet: oſtituet illũ. Qð ſi

aaueuoni imo dixerit hu ille ĩ coꝛde ſuo:
te: ⁊ ꝑ hoc malis moꝛõqᷓ fait dñſſg me
opibus eccupa nora lacit die n Venne
uerit qᷓ ſunt cã ru ct cepit pcutere huos ⁊ aci
ne ſubditiſ:qð no las: ⁊ edere ⁊ bibere ⁊ ine/

tat cum dicit :· bꝛiari: veniet dñs ßhui illius
an Kutnspuekol neſcit:&t diuidet eũ:pãrtẽqʒ;
t: qñ ſubdi ei cũ infidelibꝰ ponet. Yllẽ
pcutit: qñ ſubdi el cu inlidelib ponet. Ille
tos ſuos malo ex aut huus ꝗ cognouit volũ

emplo pęccare fa tatẽ dñi ſui:⁊ nõ ſe ppaui
Ar e Genſer lale dfii ſui: ⁊ nõ ſe ppauit x

dñs bui illi.ex in

cognouit ⁊ fecit digna pla⸗
t ¶ Et diuidet eũ 5 vapulabit parado. i
hirls nite bos znt cui multũ datũ ẽ: mul⸗
o aiaz a co tũ qret᷑ ab eo:et cui cõmen
poꝛe. v¶ Par / ——

tẽq; eius ponet cũ infidelibꝰ.i.cũ dãnatis.⁊ ſubdit cam

quare tales magis dãnant ſubditis malis.d. x
aut ſer. qui cog. vo.do.ſui.cuiuſmõi ſunt pꝛelati

4 le
ciut

vel debẽt ſcire ſcripturas ſacras: in ꝗbus voluntas dni

expꝛimit. y¶ apulabit multis i. vberabit vel punie
tur multũ:qꝛ talis no
malicia. 3ʒ ¶ Qui auũt nõ cognouit.cuiuſmõi ſunt ſub
diti. qui vt in plurib ſunt illitterati. a ¶ Uapulabit
paucis.i.minus puniet:qꝛ talis peccat ex ignoꝛãtia que
