e o: qꝛ ipe ſolus deus ⁊ homo: vel ̃m gloſam: tus fuit eccliaʒ:no alij: 3 ¶ Data ẽ gra hec. aplat a ¶ In
Giron 4 In nouũ ominem dico.i. in ſe ſolo a quo ⁊ no aliũde gentib' euã.inueſti.diuitias xpᷣi.quia nõ poſſunt ab homi/
e eſt nouitas c. nibus ꝑfecte ⁊ exquiſite cognoſci: b Et illuminare oẽs.

tionis ꝑ xpᷣm facte q̃ di lis ẽ gentilib ſicut ⁊ iu
4 Abſcõditi a ſechis in deo.nã hec diſpẽſatio no ſuit reue
lata añ niſi valde paucij ⁊ obſcure vt p̃ſẽm ẽ: ¶¶ Ut inno
teſcat bnci.⁊ ptãtibꝰ ⁊c.q.d.nõ ſolũ hõibus fuit abſcõditũ

p pᷣdicationem meãâ: a

xpᷣi myſteriũ ⁊ maxi-
me de vocatõe gentiũ „„a , , ,„,⸗
ſed ageli ſancti nõ co oõs qũe ſit diſpẽſatio ſacra
gnouerunt ad plenſ: menti àbſcõditi a ſeculis in

onec pᷣdicãtib aplis
fuit impletũ: quia añ
habuert tm̃ ſimplicẽ
noticiaʒ que põt dici
abſtractiua inqtũ eſt
rei nõ pñtij:ſed qñ fu
it impletũ habuerũt
noticiã expimentaleʒ
ſiue intuitiuã:ſicut a/-

tifoꝛmis ſapiẽtia dei: ſcoůͤʒ
ſinitionem ſeculoꝝ qam
fecit in xpᷣo ieſu dño noſtro

rologuab mot e acceſſum in oſid entia p ſidẽ
noſcit eclipſiʒ futurãa eius. ꝛopt að peto ne de
tñ adhuc pfectius co ficiatis in tribulatõib meis
gnoſcit qñ videt eam. pꝛo vobis:que ẽ gloꝛia vĩia
aciu exñtẽ d Her· Huiuſ rei gra flecto genua
eccliaʒ.i ꝑ aploꝝ pᷣdi

cationẽ:tñ li Per:nõ
impoꝛtat cauſalitatẽ:
ſic intelligẽdo ꝙ apli
docuerint angelos de
xpᷣi myſterijs: ſed ecõ
uerſo angeli docueft

⁊ *

eos: p qͥs diuine reuelatoes deferunt᷑ ad hõies: ſed ſic ẽ intel

ligendũ:ꝙ aplis pᷣdicantib' viderũt actu ↄuerſionẽ gentiuzʒ

bm diuitias glie ſue vᷣtutez:

cui intuitus ab eino fert ſuꝑ pñtias rerũ: eo ꝙ ei cognitio
menſurat᷑ einitate qͥ ↄplectit᷑ oẽ tpᷣs. e Wllifoꝛmis ſapi
entia dei ·lʒ ſit vnica ⁊ ſimpliciſſima in deo: tñ eſt i effectibꝰ
multifoꝛmis.dẽ etiã multifoꝛmis ꝓpter multa myſteria in
o adimpleta:iõ ſubdit᷑: f

com pfinitionẽ ſecox. i.
etnã diſpõnem tpꝑe plenitudinis adimpletã g ¶ Qu ſecit
in xpᷣo.i.adimpleuit in io: h ¶ In qͥ. Hic oñdit ſe diſpo/
ſitũ ad oꝛandũ ex ↄfidentia: nullus.n.oꝛat niſi aliqlit exeau

—— 5*

diri ↄfidat: hẽbat aũt apls hãc ↄfidentiã obtinẽdi ꝑ media
toꝛẽ dei ⁊ hoĩm ijeſum xpm:iõ dicit: h 6 q.i. p queʒ. ſ.
ieſum xpᷣm i ¶ Hẽm ↄfidentiã ⁊ acceſſum.ad deũ pꝛem:

k ¶ In ↄfidẽtia ꝑ ſidẽ eõ. ve.n. credẽtes in xp̃ᷣm exaudiunt᷑

p ipᷣm:vñ dic Jo.xy.Qõcunq; petieritij pꝛem in noie meo
dabit vobis. l ¶ Rrope 3* Diſpenſatioe pᷣmiſſa h̊ ↄñter

apls p ad oꝛandũ ꝓ epheſijs accedit:⁊ ? deo totũ attribu⸗

it: ibi Ei autẽ. Circa p in oꝛone ſua pᷣ petit dari epheſijs a
deo robur patiẽtie in aduerſis.d. l ¶ Pꝛopt qð.i.ꝓpt ↄfi

dentiã quaʒ habeo de xbo m ¶ Peto ne defi. in tribu. me
is.i.ne iriti ꝓpter tribulatões meas a bono deficiatis: n
Pꝛo vobis.i.q̃s ſuſtineo eo ᷣ pᷣdicaui vobis:⁊ vt exemplũ
patiẽtie dem vobis:
nõ deficiatis. p ¶ Bud rei gra.ſ. vt nõ deficiatis in tribu
lationib q¶ ¶ Yecto genua mea ad pĩem dñi.ipᷣm deuote
depᷣcãdo: r. ¶ Ex qͥ oĩs pinitas ⁊c.naʒ illa pznitas eſt pᷣm
omis.n. emanatio creature a deo ſᷣm eſſe nature per quã d‚
p omniũ generalii ꝑ creationẽ: ⁊ etiã emanatõ im eſſe gre
ſm quã dĩ hominũ ⁊ angeloꝝ pẽ ꝑ adeptõem:eſt poſterioꝛ
emanatiõe filij a pꝛe ſm quã dẽ pꝛ ꝑ nãlem ⁊ eternã emana
tionẽ vel gnãtionem: ꝓpter qð ab ea nõinat᷑ omis pꝛnitas q̃
eſt in celo ⁊ in ira.nã ab eo qð eſt pᷣmũ in aliqͥ genere cetera
eſſe ⁊ noĩari ht: s ¶ Ut det vobis ſᷣm di. glie ſue vtutẽ. ſ.
patiẽtie in aduerſis:iõ ſubdit: t ¶ Koꝛꝛoboꝛari ꝑ ſpm̃ ei

(Epiſtola pahli

¶ne ſn vlſpeſerio ſacfi iredem
pẽſabilis ẽ gentilib ſicut ⁊ iudeis:

deo g om̃ia creauit:Qt inno
teſcat pꝛincipib ⁊ ptãtibus
in celeſtibꝰ per ecclam muũl

in qo habèmus ſiduciã et

mea ad patrem dñi nr̃i ieſu
xpᷣi:cx qͥ oĩs pĩnitas in celiſ
⁊ in tra nõiat᷑:uᷣt det vobis

un asPocandd vigerur aern ouerno cit patieni expectare
ad fidẽ:quã añ ſic nõ viderãt intuitiue.ſic aũt nõ eſt de deo al Deu:led etiaʒ tran
mari dãmodo in ipᷣm: dD ¶ Et ꝓfundũ ſ.humilitati

reddat:⁊ ſiliter vxoꝛ viro.j.Coꝛ.vij. e

Que ðẽ glia vꝛa.ſi in tribulatoibꝰ

in interioꝛi hõine. qʒ. n. in martyrib' caro a dẽ hoͤ exteri

oꝛ⸗ lacerat:mens tñ que dẽ hõ interioꝛ foꝛtificat᷑.¶ x

Lhꝛiſtũ. Hic ſcòo petit epheſijs augmentũ noticie: 7 re
ſumat illud qꝗð pᷣdicit᷑: Ut det vobis xpum bap fidẽ te

coꝛ. vẽis.nõ ſolũ firmiter adherẽdo eis q ſunt fidei: ſed

etiã plenꝰ claro
ea q pꝑtinẽt ad ar-
ticulos fidei cog/

còꝛroboꝛari p ſom̃ et᷑ in in
noſcẽdo. x ¶ In

terioꝛi hõie xpᷣům habitãe

—

p ſidẽ in coꝛdihviis: in ch˖ charitate. Dic
ritate radicati tt fundati: üt charitatis 1 ſe
poſſitiſ ↄpꝛehẽdere cũ ommi quẽs alioꝝ dono
et lõgitudo et ſublimitas et In charüateracki
ꝓſundũ. Scirẽ etiã ſupèmi cati.q d. hpeto a
nentẽ ſciẽtie charitateʒ xpᷣi: deo vt ſitis firmi
ut impleamini in omnẽ ple ter icharitate ra-
nitudinem dei. Ei autẽ qui dicati: ad moduʒ

arboꝛis q nõ pot

potẽs eſt omia facere ſuper euelli: y ¶ Et fũ
abũdanter q; petimus aut dati. ad ſilitudinẽ
intelligimus ſcᷣùm virtutẽ ſtabilis Alfen⸗ .
que opatur in nob:ipſi glo N po nöſo
ri in ecclẽſia et in chꝛiſto ie fũ ſpeculatiue ſeg

ſu in om̃es generationes ſe
culi ſeculoꝝ amen.
WWoe etls inimi
cos ſe extẽdentis: b ¶Et Piudo nra erteaſ
p̃miũ in longinquũ: c ¶ Et ſubli
mitas.qꝛ no ſolũ facit aſcẽdere in deũ:ſed etiaʒ tranſſo⸗

⁊ ↄdeſcẽſionis ad ꝓximũ.vn paulus poſtꝙ fuit raptus
af tertiũ celũ ꝑ charitatẽ ſic ad ꝓximũ deſcẽdebat ꝙ eti
am de actu mr̃imoniali oꝛdinabat.d. Uxoꝛi vir debitũ
Cire etia *
oꝛdinet᷑ ſic lr̃a: Scire etiã charitatẽ chꝛiſti.i.ꝑ quã vni
mur xpᷣo ſ ¶ Supeminentẽ ſciẽtie.i.noticie qua habe
mus de ipſo. vbi.n. ſciẽtia foꝛis ſtat dilectio intrat: ppi
qð.j.Coꝛ. xiij.dẽ: Maioꝛ ãt hoꝝ eſt charitas. ꝗ ¶
impleamini in oẽʒ plenitudinẽ dei.i.vt impleamini o

nis chariſmatib q̃ donant a deo cũ charitate.lh

Ei aũt. Hic ↄñter aplus attrihuit peo totũ a q eſt oẽ bo
num: 2 patet lr̃a vſq; ibi: i¶ Scom vtutẽ.ſ.vdiuinam
k ¶ Que opatur ĩ nobis. qꝛ vtus pᷣme cauſe opatur iin
omib'ſſecũdis agentibuj ¶ IJpi glia i laus m 3n
ecclia ⁊ in xpo ieſu.ſ.cõgregata Aoesnztne
⁊c.i.eternalit:qꝛ eiᷣ gloꝛia maxime relucet in ecclia triũ

phãte:de qᷓ dẽ pſ.lxxxiij. Beati qͥ habitãt in domo tua

dñe: in ſecula ſeculoꝝ laudabũt te. ¶ In. c iij. vbi dꝛ
in poſtil. Que ſit latitudo.ſ. charitatis. & dditio.
hoc qð dẽ: Que ſit latitudo.ſᷣm glo.nõ ſoluz
intelltgit ꝙ charitas de ſe vſq; ad inimicos exten
ditur: ſed etiã cuʒ hilaritate bñ opari: qꝛ triſtis
qð dat. In hoc aũt qð dicit: Que ſit lõgitudo.

dat pdi ut Qu
intelligit pſeueradi lõganimitas: vbi qdãmodo ſtando

pſeuerat᷑. In hoc qð dẽ: Sublimitas.intelligit ꝙ ſurſuʒ
dirigat᷑ vt de in pᷣmiũ ſpectet. nã ſi bñ oparis etiã vſq;
ad inimicos ⁊ hilarit tribuis:ſed oĩa hec ſi ppter merce
dem eternã nõ faciſ: altitudinẽ nõ hẽs. Der ꝓfundũ cha
ritatis intelligit᷑ occultũ dei iudiciũ cauſe qre iſti dat et
nõ illi. de ꝓfundo.n. iudicioꝝ: dei ſunt q ſcrutari ↄtem
plariq; nequim:abyſſus enim ẽ 1 ꝓfundum.

z
., 4 leo
lacyeo ro pin

EN

etiam pꝛactice
. 2 ce ſe “
tudo.ſ.charitatij

gnilin

ſauuot cen
gori idi ſcn

HoNR mu

ſis luliß

imtnii ſp
Aeifiai Ne .
Efum
polorn ſt

llinſti⸗
(iſanuare
ſmit tiͤde

Puniiegtui
Uutcsoliofun

.

rdömprd.
Ks. (d
len d Vdn
ürirvayrus
Hiüad menten
nilitusfecthe
ſuewalnezann
iſuemaine n

nulilitili

nlmobollat
intuimtpuloo
ſtuirdeetifco
cicgacrintobe
cobinduckafan
wopbonctne
Lgpocepenghi
undictuebeo
ſupolits h
guataetſvuſ
(Mrmnarbor

inn

n Cuicop'/

ſi ipni'r
Aſtonpnußr
flagſlancerh

(Ordiss bie

V tfifttünban
gliftiniai),

galknſſerpn
macziniunt i
m aCicni

Dretidmn.

Oul
iüpginn
haftliüin
Nedechet
iporpimnſe

opodiſin

ne de
Wonesſe
e
(Ebabön
inn itn
r ir
ni M Aun
niſc Annin
liordinabet den
Civi.
müchrimich
nincniſciteie
iuſinun
noruber en
cdriinr
wtnin
Snaiil
woo TN

ſcienð ꝙ huilitas

pedificat: ibi So⸗ 13 1yiRclO pa
liciti ſeruare. JIgik Anum coꝛp et vn ſpüs: ſi
cut vocati eſt in vna ſpe vo
buſda alis vtuti⸗ Catõis vèe. Anũs dñs: pvnaãa

jinſtruit eos de

ctus.in carcere:
b (¶ In dnño i. ꝓ
pter dñm vt den— ll
eſt. S. c ¶ Ut digne abuletis pcedẽdo de vtute in vtu
tem d ¶Uocatiõe qᷓ vo. eſtis. ad fidẽ catholicam q re
quirit vitã vtuoſam: e UX u omi hũilitate.ſ.interioꝛi
vytũ ad mentẽ: ⁊ extcioꝛi qptuʒ ad ↄuerſatiõem.⁊ qm hu
militas facit hõiem reſilire in ppꝛiã paruitatẽ: hʒ man
ſuetudineʒ annexã que repᷣmit mor ire:ideo ſubdit᷑: Et
mãſuetudine. rep̃ᷣſſio ãt ire inducit ad patient tolerãdũ
mala illata:io ſubdit᷑: g ¶ X atieẽtia ſuppoꝛ.inuiceʒ.
mutuos defect a laboꝛes: 86
intuitu tpalis ↄmodi. i¶ Soliciti. H̊ ↄñter apls ephe.

¶ Ad epheſios iiij.

Bſecro itaq; vos. Poſtq apls induxit ¶. IIII.
ephᷣ. ad grarũ actionẽ ⁊ effudit p eis oꝛonem:h
añter infoꝛmat eos in moꝛib: et p generalit:2
iytũ ad aliqͥs ſtat ſpecialii:ibi Mulierej.poſt mediũ ſe

qbWuẽtis.c.ꝭ reuertit ad inſtruẽdũ cõiter: ibi De ceio frẽj.
circa mediuũ. vlylK. MMVM
Lirca pᷣm inſtruit
gnãliter: p verbo Bſecrô itaqʒ (l. IIII.
2 ſaluatoꝛiſ exem
pPlo: in pnciꝰ ſeq̃n

vos ego vincr in dñoᷣ
tis ca. Circa pᷣmũ

cẽſfundamẽtũ ſoũ litate et maſuetudie:cuʒ pa
S erhe liẽtia ſuppoꝛtates inuicẽ in
iſto collocat: “ ſu Charitate. Soliciti ſeruare

vnitatẽ ſpũs ĩ vinculo pac

Humilitate et qui

bus ſibi pꝛopinq ſides: ůnũ baptiſma. Anuᷣſ
. a Oblecro de 1 pĩ oim qui ſup oẽs èt
itaq; ego voj vin p oiĩa:ct in oib nob. Anicuůͥ

n charitate.ſ.xpᷣi:⁊ ñ

inſtruit de edificio vᷣtutũ ſup fundamẽtũ hũilitatis col

locãdo:⁊ qꝛ qᷓnto bonũ eſt ↄmuni tãto diuini: ideo pᷣ
eos inducit ad ſuanda eccliaſticã vnitatẽ:ꝛ ad bñdum
moꝝ honeſtatẽ:ibi Poc . pe in tres:qꝛ p facit ppoſitũ
2 ad hoc exemplũ inducit: ibi Unꝰ dñs.3 Declarat qõ
dam dictũ:ibi nicuiq;. Circa pn dicit: i ¶
ſupõ.ſitis k Seruare vnitatẽ ſpũs.i.vnitatẽ eccleſie

Soliciti.

qua facit ſpũſſcũs:⁊ ꝑ oppoſitũ ei ſciſma facit diaboł

m ¶ Uniũ coꝛpy.ſ.ſitis qð ẽ coꝛp xpᷣi myſtici: n¶ Et
vn' ſpũũs.i.vni volũtatis opandi hbonuʒ: o ¶ Siẽ vo

cati eſtis in vna ſpe.beatitudinis eine p ¶ Uocationis

ſad fidem catholicã: p quã habetis vitã eterns.
In dns. Hic ad ꝓpoſitũ inducit exemplũ de vni⸗

tatẽ dñi:fidei:⁊ baptiſmi: vt magis moueat ad fuandũ
eccliaſticã vnitatẽ.d. Unus dñs.cui ſeruitis:⁊a iõ ſciſmma H

nõ ꝓuenit niſi ex pluralitate dñoꝝ ↄtraria volentiũ:
r¶ Una fides.qꝛ lʒ ſint articuli multi in fide catholica

tñ oẽs innitunt vitati diuine ꝓpt qu eis aſſentim que
eſt vna: S¶ Unũ baptiſma. lqʒ.n. ſint młti miniſtri ba-
pticãtes exter:tñ vn eſt ꝗ baptięat interb.ſ.xpᷣs:Jo.j.

ul hartitat. t ¶ Unꝰ de ⁊ pẽ oim.pꝑ creationẽ:
v ui ſuꝑ oẽs. creaturas ꝑ excellentia: x ¶ 2 per

oĩa.p gnalem rerũ gubernationẽ: y ¶ Et in omib' no

coꝛpus xp̃i myſticũ:⁊ diuidit in onas:qꝛ p declarat hu
ius coꝛpis diſtinctionẽ mẽbꝛoꝝ:ſcòo ↄnexionẽ eoꝝ:ibi

—

q vocati eſtis:cum om̃i hũůi

tes tre: Qui deſcẽdit: ipe eſt

iq; autẽ nĩm dàta ẽ gra ſim

pꝓphas.ad futura pᷣdicenduʒ:vt pʒ Act.xj.⁊.xiij. o ¶
os aũt paſtoꝛes.ad curã animarũ: q ¶

ex ↄmiſſione: r
liũ in moꝛibꝰ 2 fide: s ¶ In edificatõeʒ coꝛpis xp̃i.ſ.myſti
ci:qð eſt ecclia:in qᷓ aplis ſuccedunt epi:pphetis aũt hẽntes
gram ſcripturarũ ſanctarũ obſcura interpᷣtandi:euãgeliſtij
archidiaconi ⁊ diaconi:paſtoꝛibus ꝑ quos intelligunt᷑ lxx.
diſcipli:ſacerdotes curati:doctoꝛibꝰ gũt:quicũ
. Debite actuʒ docẽdi ſeu pᷣdicãdi. a ¶ Donec. Hic ↄmer oñ
bis.i.fidelibtin quib eſt ſpẽalit p graʒ. 3 Einicuic.
Hic declarat qᷣddaʒ p̃dictu.ſ.q̃liter oẽs fideles ſint vnũ

Ueritatẽ:p adhuc in tres:qꝛ pꝰ ponit᷑ dicta diſtinctio:? di
ſtinctionis cõditio: ibi Et ipe dedit.itio ei duratio:ibi Do
nec. circa p“ dicit apls: 3 ¶ Unicuiq; nr̃m.ſ.xpᷣifidelium
Data ẽ gr̃a ſᷣm men.do.xpᷣi.i.put voluit dare ⁊ pluy⁊

min ſᷣm oꝛdinẽ diſpoſitõis ſue.xpo.n.dat eſt ſpũs nõ ſᷣm
l efmélura: Jo. iij. ceterij
dut patr in menſura.
b ¶ Pꝛopt qð dicit.

mẽſurã donatõiſ xpᷣi. Pꝛdᷣ

pter qð dic: Aſcèndẽs in al epellrod

c ¶ Aſcẽdens in altũ

uʒʒ captiuã duxit captiuita .L. xpus in ſua aſcẽſio

tẽ:ddit dona hõibuſ.ð

Ddeen Hona H0nn ne: d Captiuã du
aũt aſcẽdit qd ẽ:niſi qà ⁊ de

xit captiuitatẽ.i.pꝛes
Qpꝛius tenebãtur in
limbo:q dicunt᷑ h ca/
Terenmn Leicen ptiua captiuita-:ſicut
⁊ qui aſcẽdit ſup oẽs celos: frequent in ſacra ſcri
ut adimpleret omia. Et ipẽᷣ̊ pptura ſit tlis redupli-/
dedit quoſdã gdem aplos Lęatio:vt cu dᷣ vita vi
quoſdã gut ꝓphetas:aliõs ↄſimilia: ad m

guolda aut ppheige: auos aioꝛeʒ
vo euãgeliſiaſ:aliõs aũt pa expꝛeſſione. e ¶ D

ſtoꝛes èt doctoꝛes àd ↄſum on ſhuͤſt ancti
rij in ediſicatoeʒ coꝛpis xpi qtidie inuiſibilit: f.
lxvij. dẽ ꝙ accepit do

na in hõib: ẽ eadẽ ſnia.ð accepit. n. dona a deo pẽe hõibus
diſtribuẽda:ſicut expoſitũ fuit ibidẽ. quicqd.n.hʒ fil:hʒ a

deo pꝛe:cuius dona ꝓueniũt ꝑ ſiliũ incarnatũ mediatoꝛem
dei ⁊ hominũ.⁊? ↄñter declarat modũ aſcẽſus.d. ſ ¶ Qð
autẽ aſcendit qd eſt,i.q̃liter eſt intelligendu: g ¶ Niſi qꝛ z
deſcẽdit pmũ.in ſua moꝛte h In inferiões pꝑtes tre.ſiad

limbũ patrũ in inferno:qui dẽ eſſe ſub ira.vel glii: g ¶ Ni
ſi qꝛ ⁊ deſcendit pmũ.in ſua incarnatõe h ¶ In inferio
ptes tre.i.in ptes hui terre:q̃ ſunt inferioꝛes reſpectu aliaz

102 es

ptiũ mũdi. i ¶ Qui deſcẽdit ipe ẽ idẽ in ꝑſona k ¶ Qui
aſcẽdit ſuꝑ oẽs celos aſcẽdere vel deſcẽdere xpᷣo nõ ↄueniũt

Pꝓpꝛie ſm deitatẽ qꝗ de neceſſitate pñs ẽ vbiq; ſed ſᷣm huma
nam nãm dẽ hic aſcendiſſe ſuꝑ oes celoj:nõ ſic intelligendo

ꝙ aſcẽderit totalit ſuꝑ celũ empyreũ:vbi nullus Elocus nec
creatura aliqͥ:ſed ſic intelligẽdo ꝙ aſcẽderit ad dignioꝛẽ ptẽ

empyrei celi: qð eſt loc beatoꝝ ⁊ celũ ſupmuʒ: ¶ ¶ Ur ad

impleret omia.q de eo ꝑ ꝓphas ert ſcripta:q nõ ſoluʒ pꝛo

er vl phetauerũt de e incarnatõe:moꝛte:reſurrectõe:ſed etiã de
¶ In vinculo pacis.ſic. n. vinculuʒ coꝛpale vnit ligata
intra ipᷣm:ſic pax ⁊ tràquillitas ſeruãt vnitatẽ credetiiõ

e aſcẽſione. m Et ipᷣe. DPic ↄñter ponit᷑ dicte diſtinctio
nis ↄditio.ſicut.n. diuerſis mẽbꝛis ecclie data ẽ ad mẽſuras
gra plus ⁊ minꝰ: ita cõſtituta ſunt in diuerſis gradibꝰ q offi

cijs:ſicut ĩ coꝛpe naturali oiſtincta mẽbꝛa hũñt diſtincta offi

cia: hocẽ qð d: m ¶ Et ipᷣe dedir quoſda quidẽ aplos.
ſ.xij.ad oꝛdinandũ eccliam ⁊ regendũ: n ¶ Quoſq aũ

—

os aũt euãgeliſtas.ſ.q̃ttuoꝛ ad euageliũ ſcribẽdũ: p(.Ali
q (Et doctoꝛes. ad in
foꝛmandũ in moꝛibPꝰpplm:⁊ hoc ex officio ſibi iniũcto:ſiue
¶ Ad aſummatideʒ ſcõꝝ.i.pfectionẽ fide

—— —

q; exercẽtes

ditur dicte diſtinctõis duratio vſq;.ſ.ad iudiciũ.tũc.n.tmi

. *

nabitur tpᷣs merendi: p ↄñs ꝓmotio inferioꝝ p ſupioꝛes
crioꝝ p ſup

ad bonum:⁊ ſic ceſſabunt hec officia:⁊ hoc eſt qð dicit:Do
nec ⁊c. ideſt dicta officia exercebũtur in eccleſia militante:

E

uet: moꝛte moꝛiet: et

(Epiſtola pauli

2 oner occurramos in vnitatẽ fidei ⁊c.i.q ſum vniti
ide cognitioe xpᷣi. b ¶ In virũ pfectũ.i.oc

in
xpᷣo veniẽti ad iudiciũ:qui ẽ vir oino pfect. c

c etas plena ⁊ ꝑfecta:⁊ in q̃ xpᷣs paſſus ſuit. d
ſimꝰ puuli.nũc.n.va/⸗

riant hoies m diueer
ſas oglatlez acki doͤnec occurram oẽs ĩ vni
Ones: et treqnt decipi 3 E 6 — 2 ij „
untr farotoucune tale ſdei ? agnibis li dei
p maloꝝ pſuaſionefſ: n uiru pfeciu: in menſurazʒ
ᷓ tũc ceſſabũt: vñ ſb eltatis plenitudis xp̃ᷣi:ũt iaʒ

it: Et circũferamur noõ ſimꝰ puuli fluctuãtes: et
omi yẽto ꝛc. e ¶ Ue circũferamur om̃i vẽto do⸗
ritatẽ. Oñſa circa cG erne⸗ n
s xpõi myſticũ diſti ctrine in neꝗtia hoim: in a
pus xpᷣi myſticũ diſti Ans riig.
ctione mẽbꝛoꝝ: h̊ͥ ↄpñ ſtutia ad circũuẽtionẽ erro

ter oñdit᷑ nexio eoꝛũ ris. Aeritàtẽ aũt faciẽtes in

ſic eni in coꝛꝑe nãli a
capite fit influxus ad
alia membꝛa cauſanj
ſenſuʒ ⁊ motũ et ↄne
xioneʒ mẽbꝛoꝝ: ſic a
capite xpᷣo in coꝛpus
ei myſticũ fit influx
gr̃e ⁊ vtutũ:faciẽs cõ/
nexionẽ fideliũ ⁊ mu

charitate creſcam in illo ꝑp
oĩa ꝗ ẽ caput xpᷣs:x qͥ tõtũ
coꝛp ↄpactũ:èt ↄnexu pèr
oẽm iũcturã ſumminiſtrati
onis ſim opationẽ in mẽſu
ram vniuſcuiuſq; mẽbꝛi au
gmentũ coꝛpis facit in ediſi

tuã ſubuẽtionẽ ad oẽ cationẽ ſui ĩ charitate. Hòc
op 7 onisicl⸗ igit dico ⁊ teſtiſicoꝛ in dño:
te: iuſticie: 2 doctrine it ia no ambuletis ſiẽ 7 gen
¶ Faciẽtes in chari tles ambulãt ĩ vanitate ſen-

tate creſcam'in illo.i. ſus ſui: tenebꝛis òbſcuratũ

in xpᷣo: qꝛ ꝑ opa boa
chãitas meret᷑ augeri
vt aucta mereat᷑ ⁊ pfi

hñtes ĩtellectũ: alienati a vi
ta dei p ignoꝛãtiã q̃ eſt in ill

ci: gEx ſ capite pf cecitatẽ coꝛdis ipſoꝛũ:
xpo h¶ Totuz coꝛ qui deſperãtes ſemetipſos
pus ↄpactũ.ꝑ virtut. Iradider̃t ipudicitie: in õꝑa

foꝛtitudinis: i ¶ Et
ↄnexuʒ.pꝑ vtutẽ chari .
tatis k ¶ Per oẽm iuncturã.i.amicitiaã ⁊ cõicationẽ fideli
um bonã I ¶ Summiniſtratois.i. p quã vn cõicat alteri
bonũ qð hʒ a xpo: m ¶ Scom oꝑationem vniuſcuiuſq;
mẽbꝛi.qꝛ ᷣm gradus mẽbꝛoꝝ ecclie ↄpetũt diuerſij diuerſi
ac maioꝛes ⁊ minoꝛes:ſic epᷣis:ſacerdotibꝰ:⁊ religioſij ⁊c̃.
n¶ Augmentũ coꝛꝑis ſacit.ſ.influxus pᷣdict a xpᷣo capite.
o¶Hoc igit᷑. Poſtqꝙ apls reduxit ephe.ad ſᷣuandũ eccleſie
vnitatẽ:h̊ ↄñter eos inducit ad hñdum moꝝ honeſtatẽ:⁊ pᷣ
mo reſpectu ſui:ꝛꝰ reſpectu ꝓximi:ibi Pꝛopt qð. Circa pᷣꝰ
inducit eos ad puritatẽ mẽtis ⁊ extioꝛis ↄuerſatiõis:ꝑ quaʒ
bñ diſponit᷑ hõ reſpectu ſui.d. Hoc igit᷑ dico.qð ſequitur:
PAt iã no ambuletis ſic ⁊ gẽtes.fideʒ chꝛiſti nõ habetes
q ¶ Ambulat in va. ſenſus ſui.i.innitentes ſapiẽtie irene q̃
eſt aialis ⁊ diabolica: Ja.iij. Obleumius pftes intelle
Ahie maxime carnis cauſant hebetudinẽ mentis:

8 Alienati a via dei ꝑ ignoꝛãtiaʒ.qᷓ nõ excuſat ſed magis

aggrauat inqꝙ;tuʒ ẽ ꝑ pꝛopꝛiã maliciã acqſita. t ¶ QAui de
ſperãtes.ſe poſſe vicia dimittẽ ppt habitũ pꝛauũ acqſitũ et
inclinantẽ p moquʒ nãe: ꝓpt qð tales ſe exponũt ſine freno
carnalib/vicijs:iõ ſdit: v¶ Semetipos tra.impudicitie.
ïtum ad inhoneſtatẽ ſenſuum: vt aſpectib:oſculis:tactibꝰ
impudicis: x ¶ In opationẽ. qtum ad pparationẽ opis:
VImmũdicie omis.ſ. aie ⁊ coꝛpis. Alit᷑ põt expon: Qui
deſperãtes ⁊c.ſ.de pᷣmio in alia vita:Semetipos tradideft

impudicicie. ꝓpi qð in ꝑlona taliũ dẽ Sap.ij. Nos ex nihi

V

ramus
In meſu
ram etatis ple.xp̃i. oẽs.n.reſurgẽt in etate.xxxiij.annoꝝ.qᷓ
Ut ia nõ⸗

lo nati ſum: a poſt hoc erim q̃ſi nõ fuerim =᷑. Nenite

8 fruamur bonis qͥ ſunt ⁊c.ſequit: Nullũ pꝛatũ ſit qo
nõ ꝑtranſeat luxuria nr̃a ⁊c.⁊ qꝛ pecunia miniſtrat ma

teriã ſeu facultatẽ talib vicijs:iõ ſubdit᷑:

cia.ꝑ quã illicite acquirit᷑ pecunia.

tione ĩmundici?᷑ oĩs:in au
riciã. Nõs aũt nõ ita didici

ſtis xpᷣm:ſi tam illũ audiſtis

t in ipſo edocii eſtis ſicůt ẽ
vitas in ieſu.Deponite voſ

ſcdᷣuʒ pᷣſtinã ↄuerſationẽ vẽᷣ

terẽ hõieʒ qui coꝛũpit iᷣm
deſideria erroꝛis. Renoua-
mini at ſpũ metis vꝛe:ct in/

duite nouũ hõiem qůiſm
deü creab ẽ in iuſticia ⁊ ſan
ctitate vitaſ. NPꝛopt᷑ qð de

ponẽtes mẽdaciũ:lògmini
vitateʒ vnuſqſq; cũ ꝓximo
ſuo:quoniã ſumꝰ inuicẽ mẽ
bꝛa. YIraſcimi et nolite pec/-
car̃. Sòl nõ occidat ſuꝑ ira
cundiã viam. MNolite locuʒ

dar̃ diabolo. Qui furabai:
iam nõ furet:magiſ ãt labo

ret opando manibꝰ ſuiſ qðᷣ
bonuʒ e:ut hẽat vñ tribuat

neceſſitatẽ patienti. Ois ſer
mõ malus ex oꝛe vio non

pꝛocedat:ſed ſiquis bonus
ad ediſicationẽ ſidei: uͦt det

deũ creat ẽ. ſᷣm humanã nãm m

didi. xpᷣm.i. euan
geliũ xpi qo docʒ
Zriu. b ¶ Sitã
illũ audiſtis.i. in⸗

tellexiſtis c Et

in ipo edocti eſſ.
nõ ſolũ ſpeculati/

ue: ſed etiã pꝛacti
ce: dO ¶¶ Siẽ ẽ ve

ritas in ieſu. q ce
pit facẽ a docere:

Acl lib ſubli:

f¶Scom pſtinã
ↄuerſatiõem.i.re
linqte vicia in ꝗ/
bus fuiſtis tpe gẽ
tilitatis g e/

terẽ hõiem.i. adã

q dẽ deponi qñ re
ſiſtit inclinationi
carnij cõꝛupte ab

agda atracte:h
¶ QAui coꝛumpit

fm deſide. carnis
.i. licʒ delectet ßm

carnẽ:coꝛꝛũpit tñ
cũ vicijs ſm men
tem ⁊ etiã ſm car
n?ẽ. dediti.n.cãna

lib vicijs cit mo
riunt᷑ ceteris.

i Renouamini

ãt ſpũ mẽtis vĩie.
i. in ſpũ qᷣ eſt vita
mẽtij vꝛe:

indu. no hõiem.i. xp̃m ꝑ ipſi imitationẽ: I ¶ Ou Fʒ

In iuſti ⁊ ſan.vi

tatis.qꝛ nõ fuit ĩ eo duplicitas aliq̃ vel hypocriſis.j.pe.

ꝓximi a

ij. Qui pcẽm nõ fecit:nec inueni eſt dolus in oꝛe eius.
n rope qð. Hic ↄñt apls infoꝛmat de moꝛib'reſoẽqu
d quẽ ſe bñ hʒ hõ ꝑ vitatẽ in oꝛe: clũ bonuʒ in

coꝛde:largitatẽ in manu:⁊ benignitatẽ in affectu.p po
nit. d. n ¶ Pꝛopt qð depo. mẽdaciũp qð ꝓximus de

fraudat᷑: o

Loqmini vitatẽ. ꝑ quã cũ eo recte viuit:

iuuare. Cõſeq̃ni ponit2". d. q ¶ Graſcimini.ira ꝑ xelũ

p ¶ AUm ſum' inuicẽ mẽbꝛa. ppi dem nos mutuo

q̃ no eſt nãm ſed ↄ ei viciũ.ſed qm in hoc mẽſura rõ
nis ð facili excedit᷑: ppi qð legit᷑ de platone ꝙ ſeruũ ſuũ
peccantẽ tradidit alteri puniendũ:ne ibam menſurã rõ

nis irat excederet:iõ ſubdit: r
ſurã rõis excedẽdo. s

¶Et nolite peccare. mẽ
Sol nõ occidat ⁊c. q.d.ſi ira

mẽſurã ronis aliqlit excedat:tñ cito trãſeat.̊ aũt põit

v NMa no

Ua nõ furet᷑.xpᷣianitaſl tpe. x
diligent ⁊ ſtrenue

Qui furabat᷑.anñ ↄuerſionem de gentili erroꝛe:

Mag ãt laboeet.

1 hẽat ⁊c. n ſolũ ad ſufficiẽtiã

ſuã:ſʒ etiã ad releuada pximi indigẽtiã. 3 ( Ois hmo
Hhoñt põit 4“. d. Ois ſmo mal'ac.Ex abũdãtia.n. coꝛ

dis os loqt: mat xij. ⁊ iõ ſᷣmo maluj nõ ꝓcedit ecoꝛge
benig: 9. ſ. bmo exeat de oꝛe vꝛo: b n'.

6 *
2 .

fi.i. fideliũ: iõ ſpdit: d¶ Ur det graʒ

dieoitld

ldane gnall
obbaneg
vſtdeo diſi⸗

orpl atlumii

im
ptiinoefii 9
hauſnug
lcatpenit n
ſbbgſenſe

anintieſte b
tarbnitedi gn

Muid

vidttiß mul
tnn nin d
ſlt,e(ODs i

cmmido ſig

tanco

. (n

alpndine
Ntlun. 9 4
WMaae.
Se
n nio D

rapoopend⸗
etuirti
Gradeun R T

(Gonmalcan
Poppoſti cludt
Nulianh 1
ln inmnals nr
enunit /.
Mnuut is dmni
unpoſlrri i⸗
Oitop ſpyin
PNinnifiſeral

V ſceficlantpnd

hummütäſirei
Ien nepi pvinn
N
Encuräſfumminirn

ſnicopiungundi
luſcin coerßimn
Mhnid'depltint,
in illuulyn
ſan lii pbigpi
micpurg⸗
— Hinſtpolrli⸗
0Nmnſſtri pan

uſflligtfif

Uapnohunnni
ftorienonen

* 1

5

ccti ran
kepof Wnen
Weroſ rne

NöN ene

agnin n

Dnmn müri,
lcin
–
nuin nn
uelocg en

ſiln gen
aA Ann
ulgs inn
. 47 u
10
WNus
uda ale
anin n
laugiifini
vbimmmin
diniunn ain
ai/ehnuin
un WiNN

es redẽptiõis ſue.

amaritudo. qptuʒ

indignatio.qntuʒ

uãdo:⁊ in malis ↄpati

re ſpmſcm dei.ipᷣm pccis vꝛis ad iracundiã puocando:
c In; ſignati eſtis. ꝑ ſacr̃m baptiſmi in qͥ character
impꝛimit᷑. 8i redemptõis. lʒ.n.dies redempti
onis hũane gnali
ter ſit dies paſſio
nis xpᷣi:qꝛ tam in

bapeiſen effertu ↄtriſtare ſpmſcm̃ dei: ĩ quᷣo
plical plenzie u ſignati eſtis in diẽ redeptio
libʒ baptigato ſoe niſ. Om̃is àmaritudo ⁊ irà

cialii:iõ dẽ tũc di
blaſphemia tͤllat᷑ a vobis
cum om̃i malicia. Eſtote ãt
inuicẽ benigni: mißicoꝛdeſ:
donãtes inuicẽ:ſicut ⁊ deuſ

et qꝛ baptiſm dẽ
noua regnãtio: et
pↄñs totiuj mali

gnitatis ablatio:
ſubdit: e ¶ Oĩis

ad rancoꝛeʒ od

um. (Jra. n un chariium
tũ ad vindicte ag cet ambulate ĩ dilectõe: ſicůt
petitum. g¶ Et ⁊ chꝛiſtus dilexit noſ: &t tra

ad duritiã faciei. . D n0Obis on
bEa damõ q lationeʒ et hoſtiã deo in öͤ⸗
tum ad ↄtentiõeʒ

cõtra pꝛoximũ:
i ¶ Et blaſphẽia.
cõtra deum k
I¶ Cuũ omi malicia. vt ſic gnaliter oẽ viciuũ excludat:et
p oppoſitũ ↄcludit: m ¶ Eſtote aũt inuicẽ benigni.bo
na cõicando: n ¶ Wi

5*

ſas remittẽdo: p ¶ Elẽ ⁊ de' in xpo.i.ꝑ xbum:(q
Donauit vobis. remiſſionẽ pccozꝛ. n ca. liij.

vbi dẽ in poſtilla: Ex qᷣ.ſ. capite xpo totũ coꝛpꝰ opactuũ.
.NOtiũ coꝛpy.ſ.xpᷣi myſticũ eſt ↄpactũ

itio.
P virtutẽ fidei:quia inqtuʒ fides ẽ vna:oẽs fide

Ad epheſios v.

audientib. i. vt ſit eis grat. ⁊ qꝛ debet hõ magis vitare
offenſam dei q; hoĩm: iõ ſubdit: b ¶ Et nolite ↄtriſta

gram audiẽtibuſ. Et nᷣlite tio aũt et ᷣm̃is immũdicia

vobis:ſicut decet ſctõs:aut

t indignatio: et clmoꝛ: ét aut ſcurrilitas qe ad rẽnõ

digdit ſemetipm ꝓ nobis ͤb Molite ergo effici pticipes
doꝛem ſuauitatis. Fornica bꝛe:nunc auteʒ lux in dño.

Tollat a vobis in chꝛiſto renonatis: ꝓceſſit er maxima charitate. g

Stote g imitatoꝛ

imitatoꝛes dei ſt icẽ filij chariſſimi.
res.⁊ ꝑ ↄns a deo repꝛobãdi. b ¶ Et ambulate Hic ↄnter
r inducit ep. ad imitã
dum xpᷣm q eſt exem
plar veruʒz: ⁊ p in fer
uoꝛe charitatis:2 in
decoꝛe ſanctitatis:ibi
Foꝛnicatio. ʒ in ſplen
doꝛe cognite vitatis:

aüut auaricia nẽc noĩetur in
turpitudo: auᷣt ſtultiloquiũ
pertinet:ſed magiſ gr̃arum ca p diẽ: b
actio. Hoc.n.ſcitote intelli/
gentes ꝙ om̃is ſoꝛnicatoꝛ:
aut immũdus:at auarus:

cedendo ꝑ bona oꝑa
ad augmetuz charita
tis: c ¶ Siẽ ⁊ xpᷣus

in xpᷣo donaüit vob. C.v. qð eſt idoloꝝ ſeruit:nõ ha dilexit vos. liſic non
Stoòte ergo imitatöůes bet hẽditatẽ in regno xpᷣi ⁊

impoꝛtat equalitatẽ:

nibus p̈biſ:ꝓptèr hec.n.v⸗

Pier Hec. n. ꝓ nobij.q.d.ita debe
nit ira dei in filios diffidẽtie

mus in necitate ꝓ ſa

e ¶ Oblatiõem ⁊ ho
ſtigam deo. in cruce
f ¶ In odoꝛẽ ſuauita

eoꝛum. Erãtis.n.aliqñ tene

Deoeo acceptiſſima: da

——

Fõnicatio.h̊ ↄñter indu

cit ad imitãdũ xpᷣi mũdicia:⁊ꝛ circa hoc remouet erroꝛẽ:ibi

ißicoꝛdes. mutuã indigentia reie
edo: o ¶¶ Donãtes inuicẽ. offen

. les efficiunt vnũ coꝛpus:etiaʒ ꝑ fidẽ infoꝛmẽ:ſiẽ7
coꝛpꝰ humanũ etiã ſine aia eſt vnũ coꝛꝑis oꝛganici inte

gritate:⁊ onexũ ꝑ virtutẽ charitatis q̃ eſt foꝛma fidei p
quã coꝛp ecclie aſſimilat coꝛꝑi oꝛganico aiato ꝑx omnẽ
iuncturã ſumminiſtratiõis: qꝛ ſiẽ in coꝛpe humano oꝛ/⸗
ganico ꝑ iuncturas diſtinguunt᷑ mẽbꝛa ſᷣm diuerſa offi⸗
cia:ſic in coꝛꝑe xpᷣi myſtico diuerſa mẽbꝛa ecclie diuerſ

opationib' deputant᷑:de qͥ ſubdit: Scòm opationeʒ in

mẽſura vniuſcuiuſq; membei. (Replica.

ad vnũ caput qð eſt xpᷣs:ita ⁊ poſtil.expoit:Bur
eñ.aũt volẽs aliqd ſpecialitatis dicẽ: dicit totuʒ
coꝛpꝰ xpi myſticũ ↄpactũ ꝑ virtutẽ ſidei:qꝛ inqtũ fides
eſt vna:om̃s fideles efficiunt᷑ vnũ coꝛp etiã ꝑ fidẽ infoꝛ
mem:ſic coꝛpus humanũ etiã ſine aĩia eſt vnũ.Sed illa
burg additio vẽ erronea. nã erroꝛ vẽ dicẽ xpᷣm foꝛe ptẽ
coꝛpis myſtici inaiati:qꝛ ꝑ ſolã charitatẽ que ẽ foꝛma ⁊

infoꝛmis nõ facit aliquẽ eſſe membꝝ xpᷣi nec membꝛũ
ecclie:niſi m qͥĩd vel ver putridũ:quia ꝑ fidẽ infoꝛmẽ
qſquis ẽ in ecclia:eſt in ea ſoluʒ nũo:nõ tñ merito. ſicut
cut igit a ſm quid ad ſimplicit᷑ nõ valet argumentũ:ita
etiã m fidem infoꝛmẽ n dicit coꝛpus chꝛiſti cõpactuʒ
niſi ſm quid: ſt icut hõ moꝛtuus nõ dicit homo niſi cuʒ
determinatione diſtraheeer.
Caplm. V.

anima fidei:xpᷣs ↄiungit᷑ mẽbꝛis:⁊ mẽbꝛa xpᷣo.fides.n.

Nemo voj ſeducat.Circa pᷣoic:Fõnicatio ãt.q eſt ↄcubit᷑

☛ „

ſoluti cũ ſoluta: h Et ois imũdicia. vt ꝑ hoc includan

oia ad viciũ luxurie ꝑtinẽtia: i ¶ Aut auaricia.i.imodera

ta ↄcupiſcẽtia pecũie:vñ dẽ auar qſi auid eris: k ¶ Nec
noljiet᷑ in vo

l.ſic a talib' ſitis elõgati:ꝙ nõ poſſitj in aliq
notari: I¶ Sic oecet ſcõs.i.xpᷣianos:qᷣ dicunt᷑ ſci: q̃ſi ſan-
guine tincti:qꝛ xpᷣi ſanguinę redẽpti: m( Aut turpitudo.

in diſſoluio geſtu: n¶ Aut ſtultiloquiũ. in turpi affatu:
o ¶ Aut ſcurrilitas.i.iocularita-. p ¶ Que ad rẽ nõ ꝑti.
vbũ iocoſũ ꝓpi cam

i. nihil valet ſʒ mag nocet. ſi.n. dicat .
aliquã recreatois honeſtã:ñ nocet ſʒ mag valet ad recreati

onẽ ſpirituũ: vñ ⁊.iiij.ethi.circa h põit᷑ a pho q̃dã vt q̃ dẽ

ca.iiij.vbi apls pbat ↄnexionẽ mẽbꝛoꝝ eccie

tẽdat ad act' hũanos ẽ multũ inanc:qꝛ ſeq̃ret᷑ iſm młta ig

eu roꝑolia:q aliqs ſcit ↄuertẽ dca vł ſcã ad ſolatiũ hoõeſtũ.
q Sʒ mag graꝝ actio.deo et hõib' de bñficijs acceptis.

cõleqᷓnt pdictoꝝ vicioꝝ põit m. d. Hoc.n. ſci. intelligẽtej.
pʒ l̃a:hoc excepto: s uraua ae ẽ ido.fᷣuitꝰ.nõ ꝓpᷣe
ſʒ ſilitudinarie:qꝛ de cẽſu facit deũ ſuũ ipᷣm cetis pᷣponedo.

¶ Nemo.hᷓ̊ ↄñter remouet erroꝛẽ. dixert.n. aliq ꝙ puidẽ

tia dei nõ le extẽdat ad ac hũanos:in quoꝛ: pſona dẽ Job

xxij. Circa cardines celi pambulat nec nr̃a ↄſiderat.⁊ ꝑ ↄpñs

nõ punit facta hoim nec remunẽat: hũc erroꝛẽ remouet.d.
t emo vos ſe ina.vbis. dicẽ.n.ꝙ ꝓuidẽtia dei nõ ſe ex

noꝛare q̃ ſcimꝰ nos:qð ẽ incõueniẽs: ſic arguit ph̊s.j.de aĩa

ʒ empedoclẽ. v Hiropi bec.n qe alia⸗ credebãt deũ facta

hoim nõ punire nec remuneãre x¶Uit ira dei.i. eb vin
dicta y (¶ In kilios diffi. i. ſup illos qͥ difidebãt de diuia

luuio. 3 ¶ Nolite & effici pti. eoꝝ. in culpa:ne ſitj ſocij ĩ pe
na. a ( Eratl. n. aliqñ tenebꝛe.i: inuoluti ignoꝛãtia tpe gẽ
tilitatis: ⁊ dic tenebꝛe i abſtracto:ad deſignadũ magnitudi/

rem ne vt dẽm ẽ:⁊ tles vident᷑ fuiſſe illi qͥ pierũt in di

nẽ erroꝛis:ſic de hõie multũ largo dẽ ꝙ ẽ ipᷣa largitas.q.d.

apls:nõ eſt miꝝ: ſi tũc erat᷑ inuoluti enoꝛmibꝰ pccis:¶b

Nuũc ãt.i.poſt ↄuerſionẽ vꝛazʒ ad xpᷣm:eſt. ¶¶ Lux ĩ dño.

N ; ͦimitatoꝛes. Poſtqy apls inſtruxit epheſios
in moꝛibus vbo:hic ↄñter idẽ facit ſaluatoꝛis exem
plo: ⁊ p ꝓponit exemplũ imitabile.d. a ( Eſtote
d.alit᷑ eſſetis filj degene

ibi idere itaq;. CcDir
bulate in dilectiõe. p

A een e et. ſed qnda ↄfoꝛmitatẽ.
dei ſiẽ fili chariſſimi: dði. Nemè vos ſeducat ina v rt ma lemetim

lute fratrũ aias ponz

tis. fuit.n.illa oblatõ

6*

(Epiſtola pauli

Vt filij lucis am

cdlaritatem gre noticie:iõ ↄcludit: s
bulate. ꝓcedendo de vrute in vtute.

iõ ſubdit: f obates.i.diſcernentes g ¶ Quid ſit bñ
placitũ deo.ſerui.n. fi
deles diligent inqrüt
implẽ bñplacitũ dño
rum. h ¶Et nolite
cõicare ⁊c. i.peccare

cũ pccoꝛib: ſe 4 mag
eos aguite. i ¶ Que
.n. in occulto fiũt ab

eis turpe eſt ⁊ dicere.
ꝓpi qð pᷣdictes vi

cia. ad Pes e ¶ Et vitate. qͥ ad deũ:fidelit᷑ ei ſuiẽdo:

ctus.n.lucis ſt ĩ om̃i boni/

bãtes quid ſit beneplacitũ
ðo.Et nõlite cõicare opibꝰ
infructuoſis tenebꝛarũ: ma

cia turpia nõ expmũt giſ aũt redarguite.Q uͦe. n.
ĩocculto fiũt ab ipᷣis:turpe

ea directe: ſed ꝑ circũ
locutionẽ. ꝙ aũt fide
les qꝗᷓ ſunt lux in dño
vt dictũ eſt debeãt ta
lia arguere oñdit.d.
k ¶ Omia ãt q̃ argu
untur. tanq; repꝛoba

ẽ ⁊ dicẽ. Omia autẽ q argu
unt᷑:a lumine manifeſtãtur.
Ome.n.qð manifeſtat᷑ lum̃

bꝛoba q doꝛmis:t exurge a mõtu
¶ Alumine Ye do is:&t illuminabit te xpᷣs. Ai
arige n anke dète itaqʒ fratreſ qũo caute
Oẽ. n. ao la ambuletis:non q̃ſi inſipien
lumẽ ẽ. pticipatiue in tes:ſed uũt ſapiẽteſ:rẽdimen
ïtuz ponit in luce: et tes tpᷣs:quoniã dies mali ſt

ad hoc arguunt vieiag Mꝛopterea nolite fieri ipu

vt pccoꝛes eoꝝ turpi

tudinẽ cognoiĩcẽtej re dentes: ſed intèlligetes ᷓ ſit

ſiliant ab eis vt ſint volũtas ði. Et nòᷣ lite inebꝛi
lux in dño. o¶Mꝛo gri vino in quò ẽ lxuria:ſʒ
pter qð dic.ſ.ſpũſſan
ctus pꝑ me: ¶ S ur —— — S .
ge ꝗᷣ Bonnis, d ccis vobiſmetip̃is ĩ pſalmis by
marceſcẽdo: q ¶ Et mnis ⁊ cãticis ſpiritalibus:
ranee oTmoetuic. b caãtãtes ét pſallẽtes in coꝛdi
infidelib te ſepando: 3 -i‚as acs
qui dicũtur moꝛtui: bus Veis dño: gras agetes
Matth.viij. Dimitte

moꝛtuos ſepelire moꝛ.ſuos. r ¶ Et illumi.te ßs b fidẽ

charitate foꝛmatã. 86C lidete. h ↄñter apls in
ad imitãdũ xpᷣi ſapientiã:q̃ eſt ſapiẽtia dei pꝛis:vt dꝛ.j.Coꝛ

declinaãdo: t
ſtinguẽ neſciẽtes bonũ a malo: v⸗
bona ⁊ mala optime iudicãt:illa pſequẽdo:iſta fugiẽdo.in
qcunq;.n.arte dẽ ſapiẽs qͥ bñ iudicat de pſequẽdis et vitan
dis ſᷣm artẽ illã:ſiẽ ſapiẽs miles in arte militari dẽ qͥᷣ ſcit bñ
iudicare de expediẽdis ad cõſecutiõem victoꝛie ⁊ oppoſitis
vitãdis ⁊c.⁊ eode: mõ eſt in moꝛiby. xRe 5

jj. d. Uidete e⸗ qũo caute ambu. ſocietates pꝛauoꝛrũ

Nõ q̃ſi inſipiẽtes.qui talibꝰ ſe immiſcẽt di
6
qꝗᷣj

P ¶ Bedimetes tg.
bonis opibinſiſtẽdo habita oppoꝛtunitate tpis: ꝓy¶ Qm

dies mali ſũt.iiqꝛ frequent ex impꝛouiſo impedimta ſuꝑue
niũt. 3ʒ ¶ Pꝛoptea nolite fieri impꝛudẽtes.i.de ſuturis nõ

ꝓuidẽtes.dẽ.n. pꝛudẽs q̃ſi ꝓcul vidẽs i.a lõge ſibi puidens
anñ factũ:et ꝑ oppoſitũ impꝛudẽs: veruntũ qꝛ h accipit᷑ puu

dentia in his qᷓ ptinent ad ſalutẽ:iõ ſubdit: a ¶ Sʒ intelli
gentes q̃ ſit volũtas dei:a qͥ expectatis remunerari. cx qꝛ vi

cia carnij obumbꝛãt intelligentiã: iõ ſubdit᷑: b ¶ Et nolite
inebꝛiari vino. ꝑ viciuʒ gule: c ( In qi.p qð d (¶ Eſt lu

xuria. vñ dicit hiero. Uẽter mero eſtuas declinat cito ad li
bidinẽ. vẽter.n.⁊ genitalia ſunt mẽbꝛa ꝓpinq̃ ⁊ ex viciuita
te mẽbꝛoꝝ deſ ignat᷑ ꝓpinqtas vicioꝛ. e
ſpũſcõ.qᷣ dat᷑ ſobꝛijs ⁊ caſtis: f ¶ Loqntes vobimetipᷣis.

ep opus c ¶ Eſt in omi boitate. q; ad ſeipm: dEt iuſti
oño.i.intentionẽ hui laudis àd dñm dirigendo:ſci
Gĩas agẽtes.qꝛ gratitudo bñficij accepti RindH
ceptionẽ alterius

AVAt ſilij lciſ ambulate. Frĩů

tate èt iuſticia⁊ vᷣitate. Pꝛõꝭ

eſt. Pꝛopt qð dic: Suͤrge

implèmini ſpũſcõ:loquẽteſ

alit nem: O
Dzʒ vt ſapiẽtes.qͥ circa

Sʒ ümpleami

—

i.adinuicẽ ⁊ vnuſquiſq; ſibiipſi. g n pſalmis by
mnis ⁊c̃. vñ dẽ Act.ij. ꝙ repleti ſpuſco ceperũt loꝗ va-

rijs linguis magnalia dei. h ¶ Et pſallẽtes in coꝛ. viis

Ek (¶ Subiecti iui

ſemp ꝓ om̃ib in nõine dñi cez in timoꝛ ppi.
nf̃i ieſu xpi deo ⁊ pꝛi. Sbiẽ egeünt dl .
cti iuicẽ in ti i. Mu ¶Wiuli⸗ nner.
lieres vnis ſ̃ na 1 EWMulkaoſ
eres viris luis lubaite lint p̈aplus inſiruxit
ſic dño: quoniã vir caput ẽ de moꝛib epheſi
mulieriſ ſicut xps caput eſt osgeneralit co
eccleſie:ipᷣe ſaluatoꝛ coꝛpis ſequent ideʒ facit
„ —Eecn iytuz ad diuerſos
ep. Sʒ ſicut ecclia ſubiecta ſitanſpecialit: quo
eſt xpᷣo:ita ⁊ mulieres viris rum pteſ patebũt
ſuis ĩ om̃ibus. Airi diligitẽ ¶ ꝓſequendo pᷣmo
vxoꝛes vꝛẽas: ſicũᷣt et xps di igit inſtruxit pſo⸗

. W 7— . E nas iũ 6
lexit eccleſiã: t ſeim tradi monioret vpo⸗
dit ꝓ ea ũᷣ⸗t illã ſanctiſicaret res d.
eres viris ſuis ſł

mũundãs eũ lauachꝛo aque

In 9erRAite: er erdiherin dlte ſint. eis i lici-
in ver bo vite: ut erhibetip. io obedisdo nili
ſe ſibi glioſam eccleſiã:non ier enim impfecti

habentẽ maculã aut rugaʒ
aut aliqd huiuſmõi:ſed vt
ſit ſancta et immaclata. Itã
⁊ viri debẽt diligere vxoꝛel

oꝛa ſubdunt᷑ regi
mini pfectoꝛum:
mulieres vo ſunt
impfectiões viris

*RW EVEORX Hytum ad ſexũ:
ſuas vt coꝛpa ſua. Qui ſuã femina ẽ masoc
vxoꝛem diligit: ſeipſuʒ dili caſionatus:er qn.
git. Nemò enim vnq; car- tumn a ime lectu
nem ſuã odio habuit:ſʒ nun cretione: iõ ſubdi
„ —r, „ 7 . 4
trit ⁊ fouet eam:ſicut ⁊ chꝛi tur: m ¶ Quo/
