opdeloti
ſio anunii
Enſin

ſrtiltnmnn
õ

Aoßhuſe
tonfliha
glniut/
pens in⸗
nmrinitn
crimm
(Einihit
iloore
ſbliſt
rcaiſin
rin

rliftl.

. „

r

l *

Ald coꝛinthios.j. iiiſ

bñs donũ linguax?. r Deet vt interptek i. vt a deo

ꝓphbetia ſibi det᷑ tanqᷓ mel bonũ. s ¶ Mam ſi oꝛem.

Poſtq oñdit peminentiã ꝓphetie reſpectu doni lingua

rũ in pdicatõe:hic ↄñter ideʒ oñdit in oꝛone: ⁊ pᷣmo in
oione ſecreta: ſcõo in publica:ibi Ceterũ, Circa p facit
talẽ roneʒ: oĩ0 q̃ᷓ

reſicit intellectũ
affectũ vel nata ẽ

17

mẽns aũt mea ſinẽ fructu ẽ

reficere:melioꝛ eeſt Sñ̃j 2. , .
illa qᷓ reficit tm̃ af il ergo ẽ. O e Pa.
ſectu:ſic eſt ppo oꝛabo ⁊ mẽte. Pſallã ſpũ:
ſito: qꝛ p donũ li pſallã ⁊ mẽte. C&teꝝ ſi bñ
guaꝝ pciſe ꝓferri dixer ſpiritũ: quis ſupplet

pñt vba oꝛonis i

glibʒ idiomate: ſ⸗ 2 1
no iniclligunt: ſi? lup tuã bñdictõz: Om qd
cum laic' diẽ oso dicas neſcit. Nã tu gqdẽ bñ

neʒ dñicaʒ:vel ali gf̃ as agis:ſʒ alt nõ ediſicat᷑

aid hmoi deuote Gzaſ ago deo meo ꝙ oiuz
tuͦc afſecr eleun vrm lingua loq̃r. Sèd ĩ ec-
tur in deũ:⁊ ſicre gua locr. De

ficit᷑ e affect' nõ

cleſia volo qůinq; vᷣba ſen-

tñ intellect: qe nõ ſũ meo loꝗ:uũt ⁊ alios iſtru/
naliei⸗ die⸗. ſʒ am:q; decẽ milia vᷣboꝝ in
ur eb afftex ain lingua.] fce: nolitè pueri
tellect: igit intelle efficiſenſib: ſed malicia ꝑ/
ctus locutõis Ü ee
tinet ad ꝓphetia

melioꝛ eſt dono linguaꝝ.Pup rõnis ponit mioꝛeʒ.d.
8U Nã ſi oꝛẽ lingua:ſpũs me oꝛat.i.affeci me in deũ
eleuat᷑:ſpũs enĩ impoꝛtat quandã vim motiuã:⁊ iõ vo/

luũtas q Sẽ affect intellectiuꝰ vocat᷑ hic ſpũs:qꝛ mouet ali

tellect' meus. v

dos ve

Quinq; verba.i.pauca. i

as aie potentias ad agendũ. t ¶ Mens aũt mea.i. in⸗
ine fructu ẽ.qꝛ nõ ĩtelligit oꝛonis
ſenſuz: iõ ocludit: x
bo ſpũ:oꝛabo ⁊ mẽte.i.affectu ⁊ itellectu. ʒ ¶ Pſallã
⁊c. pſallere ẽ oꝛare cũ melodia. a Weten. Pic oñt᷑
idem oſñidit in oꝛone publica:qꝛ ſi ppls intelligat oꝛonẽ
ſeu bñdictõʒ ſacerdotis:meli reducit in deũ:⁊ deuoti
rñdet amẽ:iõ dicit: a ¶ Ceterũ ſi bñdixeris.i.tu ſacer
iſcope: b ¶ Spũ.i.abſq; hꝰ ꝙ ppls itelligat
c uis ſupplet locũ idiote.q.d.qd ꝓficit pplłs ſiplex
no itelligẽs.q.d.nihil aut modicũ:qꝛ neſcit ſe ↄfoꝛma
re tibi q es miniſter eccleſie rñdendo amen: ꝓpt qð in p/
mitiua eccleſia bñdictões ⁊ cetera cõia fiebat i vulgari:
ſed poſtq; ppls multiplicat fuit ⁊ ↄſueuit ſe ↄfoꝛmare

miniſtris eccleſie:vtpote ſtado qñ dẽ euãgeliũ depoſito

caputio:adoꝛãdo euchariſtiã ⁊ ↄſilibus:fiũt i latino in

eccleſia latina:⁊ ſufficit ꝙ clerus rñdeat ꝓ toto pplo:ex

peditius eni fit hꝰmoõ iᷓ in vulgari.Cõſeqnter apls cõ/
cludit intentũ.ſ.ꝙ ꝓphetia eſt melioꝛ dono linguaꝝ.d.
d ¶ Gias ago deo meo qm̃ om. ve. lin.loquoꝛ.⁊ hꝰ eſt

quoddã donũ a deo mihi datũ.Sed ꝙ donũ ꝓphetie
melius eſt: ſubdit: e

iᷓ decẽ milia.i.qᷓ; maxim vboꝝ copiã ſine hu mõi in/

tellectu. Sciendũ aũt ꝙ apls ſpaliter hic dicit ſe velle lo
qui qnq; vba:q; pdicatoꝛes debẽt annũciare qͥnq;.ſ.cre
denda:agẽda:vitãda:timẽda:ſperãda:qꝛ pᷣdicatio dʒ eẽ

de his q̃ ꝑtinẽt ad fidẽ:⁊ ſic hẽtur pᷣꝰ: ⁊ de his q̃ ꝑtinẽt

ad moꝛes:⁊ ſic hẽntur q̃tuoꝛ:vtutes:⁊ vicia:pẽa ⁊ glia:
⁊ qꝛ iſta debẽt pᷣdicare cũ bꝛeuitate ſᷣmõis:io dicit apls
3 ¶ Fratres mei. Poſtq; apls
oñ dit ꝓphetiã pᷣcellere donu linguaꝝ rõib ſumptis ex·

eſtote. In lege. n. ſcriptũ eſt

nec ſic exaudiẽt me diẽ dñſ

locũ idiote:Quũo dicet amr̃ Itàq; ligue ĩ ſignũ ſũt nõn

tie aũt ñi inſidelib:ſed ſide
libꝰ. Si ergo ↄueniat vni/

m ſt.ſubdi Sed i eccleſia volo.ſupple ma
gis: f nc vba lod.i. vancg f Ann u meo.
vt intelligã ⁊ ab his itelligar. h ¶ Ut ⁊ alios inſtruã:

tã gentiliũ irrõnabilẽ:⁊ ſic

pte fideliũ:hic ↄñter idem oñdit rõne ſumpta ex pte infide
liũ. Circa qð pᷣmo excitat attentõʒ coꝛinthioꝝ.d. k ¶ No

5

lite pueri effici ſenſibꝰ.i.in diſcretoe boni ⁊ mali:pueri enim

freqnter pᷣeligũt minus bonũ maioꝛi:hoc aut dicit apis ne
peligãt donũ linguaꝝ ꝓphetie qð eſt ma bonũ. l

maliei puuli e gee.
⸗ „ nõ cogitetis maluʒ
uuli eſtote:ſnſib aũt pfecti

bijs alijs loq̃r pplo huic:q᷑t telligat pfecte vt poſ

ſitis alios inſtruere:
qð ugte aa pyheria,
AeliDo. ſf dofih. nnRE⸗ n I lege. Dic ↄñt
ſidelibꝰ:ſed iſidelibꝰ: ꝓphe⸗/ facit ſuã roneʒ q̃ talis
eſt ꝙ qñ aliqua duo
ad vnũ fineʒ oꝛdinat᷑

uerſa ecclia in vnũ:t᷑t omẽſ = mal as e
linguis loquãt: intrẽt autez afecntin e nu 4⸗
idiote àut indeles:nõne di linguaꝝ ⁊ donuʒ p
cẽt:qd inſanii: Si qũt oẽs pbetie oꝛdinat ad cõ
ꝓphetẽt:ĩtrèt aũt qſ infidel ueſiezinldelis a4
vl idiota: ↄuicit᷑ ab oib :di· Ppherie ergo ꝛc mi⸗

iudicãt᷑ ab oĩibus.Occultà noꝛẽ h' ronis ꝓbat
H ritate. d. n (In le⸗
ge eniʒ ſcriptũ eſt. nõ accipit lex hic ſtricte.ſ.ꝓ qnq; libꝛis
mo yſi:ſʒ ꝓ toto veteri teſtõ: qꝛ qð hic allegat ſcribit Eſa.
xxviij. ᷣm traſlatoʒ. lxx. o RRn alijs ⁊c. loquar pplło
huic.i.pplo iudaico qð fuit impletũ actuũ.ij.qñ iudei ↄgre
gati in hierlm de diuerſis terris audierũt credetes loquẽte⸗
in oib' linguis. p¶Et nec ſic exaudiẽt me dicit oñs.lʒ.n.

Quid . mihi faciẽò. y¶ꝛa tüc aliqui ad xpᷣm fuerũt ↄuerſi:tñ plures manſerũt obſti-

nati:⁊ conuerſi magis fuerũt per verbum petri rceſerantis
ſcripturas ꝓphetaꝝ: qð ꝑtinet ad ꝓphetia i;ᷓ ad donũ lin
guaꝝ:vt pʒ act.ij.⁊ ſic pʒ qꝓ donũ ꝓphetie ꝑlus valet ad cõ
uerſioʒz infideliũ i donũ linguaz. q ¶ Itaq; lingue in ſi⸗
gnũ ſi nnt vin lie vtutis. r ¶ Nõ fidelib.i.ꝓ fidelib q iam
credũt. s ¶ Sed infidelib.vt pᷣdicatoꝛes euãgelij intelligi
poſſint ab oibꝰ hoibus ſingulaꝝ linguan: ſi. ic guerti ad li
dem xpᷣi. t ¶ Pꝛophetie aũt nõ inſidelib.i.gẽtilibꝰ qͥ nõ
habuert legẽ nec ꝓphetas: v ¶ Sʒ fidelib.i iudeis vnũ
deũ credẽtibꝰ:de qbus fuerũt apli alijq; xp̃ᷣi diſcipuli ⁊ alij
credẽtes pᷣmi fere oẽs:p quoꝝ pᷣdicatõʒ ↄuerſi ſũt gẽtiles et
ſic ꝓphetia plus valuit ad ↄuerſiõʒ infideliũ qᷓ; donũ ligua
rũ:ſicut ad inſtructõʒ fideliũ plus valet ſciẽtia q eloquẽtia
x¶ Si ergo. Hic ſcòᷣo declarat minoꝛẽ facto.d. Si ergo cõ
ueniat vniuerſa eccleſia. cauſa oꝛonis vel ꝑceptois ſacri vel
aliquo hui mõi: yEt oẽs. fideles. 3 ¶ Tinguis loquã
tur ⁊c idiote.i.ignoꝛãtes idioma. a ¶ Aut infideles.non
ne dicẽt qd inſanitis.qꝛ vos reputabũt inſanos: vñ apli ſic
loq̃ntes reputati fuerũt ebꝛij:act.ij. ſic in tali caſu donuʒ
linguaꝝ eſſet magis ad ↄfuſiõʒ fideliũ qᷓ ad ↄuerſiõʒ infide
liũ:⁊ ſic etiã fuiſſet act.ij.niſi petrus ꝑ donũ ꝓphetie oñdii
ſet Zriũ interpᷣtando dicta ꝓphaꝝ. b¶ Si aut oẽs ophe
tent. nõ ſimul ſed ſucceſſiue exponẽdo ſcripturas vel reuela
tiones ſibi vel als factas. c ¶ Intret aut qs infi. vel idi.
ↄuin. ab oib. illis ſucceſſiue ꝓphetantib:inqtũ oñdũt vi/
d ¶ Diludicat᷑ ab oib. i.cõ/

dẽnabilis oñdit᷑. e ¶ Occulta.n.coꝛdis e mãifeſta fiunt.

inq'tũ ex pᷣdicatõe tali vel expoſitõe tangunt᷑ multa ꝑtinen

tia ad fidẽ ⁊ moꝛes:ex quoꝝ auditu cõuertit᷑ ad cogitandũ

mala in coꝛde ſuo latentia:⁊ ad penitendũ coꝛde⸗ giend

ſicut ꝑuuli õficiut co
gitando talia (m

duplicii: pᷣmo gucto-

Epiſtola panli

oꝛe. Põt etiã alit intelligi:nam in pᷣmitiua eccleſia ad ↄuer-
ſatõʒ infideliũ fuit plurib fidelib' diuinit ↄceſſum ſecreta
coꝛdiũ cognoſcere ex quoꝝ reuelatõe alid ↄuertebant᷑ ab in
fidelitate:ſicut mir ſamaritana credidit ĩ xpᷣm ex reuelarõe
ſui delicti: Jo.iiij. f ( Et ita cadẽj in faciẽ. hũilians ſe coꝛã
deo ex dicta pᷣdicatio
ne vel ſecxeti reuelaiiuiuiisss
one: g vrabir eni coꝛdis ep mãifeſta fiũt:
deũ. couerſus ad ipᷣʒʒ. jeq Si farizs
h ¶ Pꝛonũcians. i. J n cadeſi ſaciẽ adoꝛabit
oꝛe ofitens: i (¶ ι deu: ꝓnücias qp vẽ de i vo
vere de' in vobis ſit. bis ſit. Quid ergo eſt frẽs:
Coꝛde.n. credit ad u Cuzʒ ↄuenitiſ: vnuiſqſqʒ ve
ſticiã: oꝛe aũt ↄfeſſio ſtyꝝ pſalmũ hʒ:dõcirinã hʒ
fit ad ſalutẽ:ro.x. apgcalypſi 5 Nnanaz b
k (Quid ergo. Phic APocalypliz Dʒ: linguaz Dz
oñdit apls qᷓliter ſit interpᷣtatõʒ hʒ: oiq ad ediſi

vtendũ donis ꝓphe catõʒ fiãt. Siuè lingua ꝗs
nie rlinguap: 2 hmo logt:ſm duos: aut vt mul/
ael Hoc in gene a· f tres: ẽt p ptes:⁊ vn inter

ſcoòo magis in ſpali: er. B Er V
Tbi Siuelingug Lir· 5Pptet. Si auũt ñ fuerit inipꝛeſ

ca pm oie: k Quid taceat i eccleſia:ſibi aũt loq̃
erga elr Pes ſ. voli tur ⁊ deo. Pꝛophẽète autẽ
1. . qõ ſeqtur · puo vel tres dicãt: et ceteri
cleſiã in ¶ Unuſq duüudicẽt. Quod ſi alij reue
q; vẽm pſalmũ hʒ.vl

latũ fuerit ſedẽeti:pᷣöꝛ taceat
in ſe vei in aliqͥ de ccx —
gregatòe fideliũ:q ũo “”YYUVUVG
nũ ſibi datũ põt in alios refundere:qꝛ nõ dant᷑ ſingulis oia
dona ſed diuiſim:vt dictũ eſt.S xij.ca.⁊ idem intelligenduʒ
eſt de alijs ſeqntibꝰ ꝑ pſalmũ vo intelligit᷑ canticũ ad laudã
dũ deũ: n ¶ Doctrinã hʒ.i.gr̃aʒ pᷣdicandi ad infoꝛmatõʒ
moꝝ: p ¶ Tinguꝗ hʒ. i.donũ liguaꝝz: o ¶ Apocalypſiz
hʒ.i.reuelatõʒ: q ¶ Interpᷣtatõʒ hʒ.i.vtutẽ explanãdi ob/
ſcura: r¶¶ Oia ad edificatõʒ fiat.qlibet eni dʒ gra ſibi da
ta vti ad edificatõʒ eccleſie. s ¶ Siue lingua. Hic oñdit p-
poſitũ magis in ſpali:⁊ pᷣmo q;'tũ ad donũ linguaꝝ: q;tũ
ad donũ ꝓphetie:ibi Pꝛophete aũt.Circa pᷣ“ dicit ꝙ dono
linguax: nõ eſt vtendũ a multis: ſed ſufficit a paucis ꝓpter
occupatõʒ coꝛpis:iõ dicit: S ¶ Siue lin. quis lo ſm duos
aut vt multum tres.i. ad plus ſᷣm ꝙ dicit᷑ deut᷑.xxiij. In
oꝛe duoꝝ: vel triũ teſtiũ ſtat oẽ vbũ: t ¶ Et ꝑ ꝑtes.i.ſucceſ
ſiue. vel Per ꝑtes.i.interciſe poſt aliũ:vt poſt vnã ptem lo
cutõis fiat ei expoſitio:⁊ poſt aliã ſilr. Et hoc mõ fit expo/
ſitio qñ pᷣdicatoꝛes pᷣdicant p interpᷣtem hoibus ignote lin
gue:io ſubdit᷑:Et vnus interpᷣtet᷑. v¶ Si aut nõ ſuerit in-
terpꝛes.ſ.ille qui loquit᷑ linguis: x ¶ Laceat in eccleſia.dũ
alius interpᷣtat: y

tiũ:in miſſa vo repᷣſentat᷑ donũ linguaꝝ pꝑ eplaʒ ⁊ euãgeliũ:
ſic ſᷣm duos actus ſeruat teſtimoniũ:in matutinis vo tri-
plex teſtimoniũ repᷣſentat᷑ ꝑ triplicẽ nocturnũ:⁊ antidqr di⸗
cebãt᷑ diuiſim ſ̃m tres vigilias noctis. 3 ¶ Pꝛophete. Hic
ↄñter oñdit q̃liter ſit vtendũ dono ꝓphetie:⁊ pᷣmo oñdit᷑
debit vſus. ſcòo dqbus eſt phibit:ibi Mulieres.Circa pᷣ
ſcienð ꝙ vſus pphetie hic accipit᷑ ꝓ ꝓponere vbuʒ exhoꝛta

tiõis ad plebẽ ſacras ſcripturas exponẽdo:in pᷣmitiua vero

eccleſia plures hẽbant hoc donũ: ꝓpter qð ne ↄfuſio fieret:
apls oꝛdinauit ꝙ exercet᷑ a duob tm vel trib ad plus ⁊ ſuc
ceſſiue: h' eſt qd dẽ: ʒ Pꝛophere duo aut tres dicant.
ſcripturas exponẽdo nõ ſił ſed ſucceſſiue. a ¶ Et ceteri di/
iudicẽt.i.attẽte audiãt:vt ſic poſſint diſcernere q̃ ſint meli
dicta ⁊ magis neceſſaria. b Quod ſi alij reue.fu.ſedẽti.
i.ſi alicui de auditoꝛib facta fuerit reuelatio ꝑ ſpm ſcm̃ de

oẽs exhoꝛtẽt. Et ſpiritus ꝓ
phaꝝ ꝓphilſ ſubiect ẽ. Nõ
eni diſſenſiõis eſt de:ſʒ pa

eri loq ĩ eccleſia.An a vob

erib: 7 3
dit:ibi
cleſia taceãt.ſ.ceſſando a doctrina: nõ tñ ab oꝛone ſecre
creta:⁊ ſubdit᷑ rõ: l ¶ õ eni pmittit᷑ eis loq.i.docere

tat: y ¶Sibi auũt loquat᷑ ⁊ deo. oꝛado deũ in
ſecreto. In eccleſia vo ſeruat᷑ dicta ↄſuetudo de nũero loqn/

pellit apls. d. p ¶ An a vobis. gentib. q

aliquo: ꝓ edificatoòe tũc ꝓponẽdo c ¶ Pꝛioꝛ taceat.
dãdo iſti locũ loqndi:a ſubdit᷑ cj: O ¶ Poteſtj. n. oẽs.
reuelatiõeʒ ſpũs ſancti hũtes e ¶ Per ſingulos pphe⸗

audiũt: g ¶ Et oẽs exhoꝛtent. ad hoc apti. Sʒ qꝛ poſ⸗

ſet aliqs dicereñ
eſt in ptate ſic lo⸗

Põteſtis. n. oẽs p ſinguloſ qntis tacere: qꝛ lo
ꝓphetare ut oẽs diſcãt: et ¶uit ex ſpu ſancti
motõe.hoc remo

ſpũ pphetaꝝ ꝓ.

cis:ſic ⁊ in oib eccleſijs icõ hoc eſt in ptate
rũ doceo. Mulires in ec/ aeclca o ſer
cleſijs taceãt. Nõ enĩ ꝑmit/ pphetlorl illuͤina
tit᷑ eis loꝗ:ſẽd ſubditas eſſe tio mẽtis ꝓphete
ſic lex dicit: Sigd aũt vo ⁊ hocnõ eſt in bo
lũt diſcere:domi viros ſuoſ teſtate er :qꝛ ſpũs

ꝓphetie nõ ſemp

ud eſt illũinatõis

pᷣbůʒ dei ꝓceſſit: aut ĩ vos ſibi facte ꝓnũcia

ſolos ꝑpuẽit: Siquis vidęt᷑ tooceie
ꝓpha eſſe: aut ſpualis: cõ gui a tacere put
gnoſcat q̃ ſcribo vob: quia expedit honoꝛi di
uino ⁊ vtilitati ec
clefſie: ſic eſt in p

poſito: aꝛ ſi plures ſimul loquerent eſſet ↄfuſio: vnus
alterũ im pediret:ex quo ſequeret᷑ diuiſio cup deus nõ

eſt actoꝛ:ideo ſubditur: Nõ.n.eſt diſſenſiois deus.Sci
endũ tñ ꝙ nõ ſempꝑ in ptãte ꝓphete eſt tacere:imo aliqñ

ſpũs mouet ipᷣm ad loqndũ ↄtra volũtatẽ ſuã: ſicut pʒ

de balaam nũeri.xxiij.⁊.xxiiij. ꝙ bñdictõʒ pplli iſrael

tacere nõ poterat:hoc eni erat ad gliam dei: nõ ſic aũt
in ꝓpoſito: vt pʒ ex dictis: k
oñjdit qbus ꝑſonis ꝓphetandi actus ſit phibit.ſ. muli

ulieres. Hic oñter
2,0 „7 „ 2 — 5 . —
facit qð dicũ eſt: ſcõo aliquoꝝ pteruiã exclu/-
na vobis. Circa p“ dicit: k ¶ Mulieres i ec

qð ptinet ad doctoꝛes ſiue pᷣlatos ⁊ ſupioꝛes:⁊ iõ repu-
gnat ſexui muliebꝛi:tũ

lexut bre defectũ intelligentie. ti ge
mulier nãliter debet eſie ſubiecta viro:io ſubdit: am

Sed ſubditas eſſe ſicut ⁊ lex dicit. Señ.iij Sub viri po
teſtate eris.ꝓphetia tñ qtũ ad illũinatoʒ mentis nõ re/

pugnat ſexui muliebꝛi:⁊ ſic legũt multe mulieres ꝓphe

taſſe:nec ſolũ excludunt᷑ ab actu docẽdi ĩ eccleſia publi-
ce:ſed etiã ab actu q̃rendi ibidem ꝑ modũ diſputatiois

io ſubdit᷑: n ¶ Siqd aũt vo.diſ.do.vi.ſuos inirogeẽt.
vt de auditis in eccleſia ꝑpleni infoꝛment.ꝛ cãm dicti ſi⸗
lentij tagit cũ di: o

urpe eſt eni mulieri.i.indecẽs
eſt ſibi In eccleſia loqui.⁊ p oppoſitum decens eſt eã ta⸗
cere in locis publicis: ꝓpt qð in iure cautũ eſt ne mulie/
res exerceãt opus aduocãdi. p ¶ An a vobis. Hic oñt
excludit aliquoꝝ pteruiã:qꝛ ↄuerſi de gẽtilitate poſſent

dicere ꝙ oꝛdinatio apli nõ eſſet bona:eo ꝙ i templis ve

neris ⁊ diane mulieres foꝛſitan publice docebãt: qõ re⸗
erbum
dei ꝓceſſit.q.d.nõ:ſed a iudeis qᷣb' date ſunt ſcripture

legis ? pphaꝝ: æ iõ modus oꝛdo doctrine magis de/
riuandus a iudeis in gẽtiles qᷓ ecõuerſo. r ¶ Siqs aũt
videt ꝓpheta eſſe aut ſpũalis. qui põt oĩa iudicare: vt

gnoſcat que ſcri. vo. qaꝛ dñi ſͦt

uet. d. h (¶ E

phet ſubiectus ẽ.

ageſt ꝓphetis:ali

iuſrnnck

ucltigrend

clos ngni⸗
aii voyu
ſeir ;C
lpgrisnoe

ibereſuceſi⸗

ſpuneſlſͤ

atico 400
übnſtl,
t daet giv⸗
nlinz lt
fnonctni Ani
nli ofileh

gurun d
7diuidttinou
lin beterhe
po pma acun
lca nciſoo⸗
lcjtpllhi L
obofico ad
licöcculwo⸗
küoiciteriſor
laesviradu
otweach
Doerinättaͤne
fmgargut
Cölenanüͤeſt
No poteſeteſi
ulle Mar pl
opanteßme
t ſneminn

Unniniracvli⸗
Mimazeritum
Cttigſpiitſl.
ſtoedelgenag
Uſbbingnitr
ſfutncaloh
nt moße
iſtlith alden
chruſbgiöni
wildſenrten
ſürbemeton
Path nizen
Cömagughe
noliiningt
hegtiultet

iigy min
GWS

5 Mer

e Mbiendee

loſcö wigtnni
ner ut
dnt 3
cſe d
eno
lcf vuin

li An

6

get muhoin⸗
Maecz
namen

unde
ere⸗
Nuemicſt,iien

a 4 4 63
ſcucnt diuſoin

e pbarckunn
ima wöͤninit
u gginrt
Maeweſn
ſ dinn
Banint
Nrtnmniit
nutiie
miieiſt
npmmitſicd
Mn urine
tinm linii
foininliui
Gunntnftkit
ranignnit
he
ginhäinnnſi
Kmunnni
Uanhi⸗
Puſili
* ung 5
to

i 4 en

eern

Ad coꝛinthios.I. vv.

madata ei.poterit cognoſcere ꝙ oꝛdinatio nõ ſolũ pceſ
ſit a me ſed a deo. v¶ Siqs aũt ignoꝛat.ex negligẽtia
vel malicia illa q̃ ſcire tenet: x ¶ Ignoꝛabit.a deo.
y¶ Itac;. Hic vltimo ponit ↄcluſioõʒ intentã ſ.ꝙ dona
ſpũs ſancti ſũt appetẽda:⁊ ꝙ eis vtendũ eſt oꝛdinate:⁊
a pſonis q̃s decet
vti:iõ dicit: Itaq;

frẽs emulaminip dñi ſũt mãdata.Sigꝗs qũt
Pherae m ignoꝛat: ignoꝛàbit. Naq;
linguij· vt peez ex lrẽs emulamini ꝓphetare:
ſupꝛadictis:verũ ct loꝗ linguis nolite ꝓhibẽ
tñ qꝛ lo lingus Oiã aũt honeſte èt ſm oꝛ
eſt quodda bonſ ginẽ fiant in vob. ¶.xv.

iõ ſvdit: ʒ Et
loqᷣ linguis nolite

QOitũ aũt vobis facio
ꝓhibere. ſucceſſi⸗ frẽs euãgẽliũ qð pᷣdi/
ue: ſz plures ſi lo⸗ caul vob: qð ⁊ accepiſtis:ĩ
quẽdo. a (¶Dia quò et ſtatiſ:pr qð ⁊ ſalua

aut honeſte P. mini: q ronẽ pdicaueriʒ vo
mulieres: b. Et bis ſi tenet: niſi fruſtrà cre
ſim oꝛdinẽ. ad vi dlidiſtis. Traãdidi.n.vobᷣ in
nndu conluſioz. pmiſ qð &t accepi:qm xpᷣſ

Ca. V. mMoꝛtu eſt ꝓ pctis nr̃is ſm
Ditũ aũt ſcripturas:ct qꝛ ſepuli ẽ:ẽᷣt

vobis fa⸗
cio. Poſt
qᷓ; apl tractauit de ſacr̃is ⁊ de gra q̃ ↄfert᷑ in eis:hic ↄſe
qnter tractat de głia reſurrectõis ad quã finalit᷑ oꝛdinãt᷑
⁊ diuidit᷑ in duas:qꝛ pᷣ reſurrectois xpᷣi pᷣmittit tracta
tũ:⁊ ꝓbat ex hoc cõem reſurrectõʒ hoiuʒ:ibi Si auteʒ
xp̃s.pma adhuc in duas:qꝛ pᷣᷣ cõmendat doctrinã euã
gelicã in cõi:ſcõo denũciat q̃ opoꝛtet ſcire Sk

ctõʒ xpᷣi:ibi Tradidi eni.Circa pᷣ dicit: a ¶ Notũ at
vobis facio.i.ad memoꝛiã vobis reduco: b
liũ qð pᷣdicaui vobis.i.doctrinã euãgelicã cup excellen
tiã oñdit ex qᷓ̃tuoꝛ:pᷣmo ex ei pᷣdicatoꝛib' ꝗqᷣ ſũt apli ex/
cellẽtes viri:⁊ h tangit᷑ cũ dꝛ: c ¶ Oð pᷣdicaui.ego a/
poſtołꝰ ⁊ alij ſies mei:⁊ꝰ ex auditoꝛibꝰ q cõiter receper̃t
doctrinã euãgelicã ꝑ oꝛbẽ:qð ẽ ſignũ vitatis h doctrie
ſᷣm ꝙ arguit Aug.Quia ſi ꝑ va miracula ẽ ſic recepta
cõiter:certũ eſt eã eſſe veriſſimã ⁊ ſanctiſſimã:eo ꝙ dñs
nõ põt eſſe teſtis falſitatis:que teſtiſicatio fit veris mira
culij:Mar.vlti. Ali aũt ꝓfecti pᷣdicauerũt vbiq; dño
coopꝑante ⁊ ᷣmonẽ ↄfirmate ſeqntib' ſignis. Si aũt di⸗
cat᷑ ꝙ ſine miraculis fuit ſic recepta h reputandũ ẽ ma
ximũ miraculu:ꝙ tã ardua ⁊ inaudita:⁊ ſupꝛa ſenſum
hũanuʒ exñtia recepta ſit tã cõiter:nõ ſolũ a ſimplicibꝰ
ſed etiã a ſapiẽtiſſimis ⁊ potẽtiſſimis viris:⁊ ſi arguat

qm̃ pèrſecur ſũ eccleſiã dei

Euãge⸗

hoc de lege machometi falſa q̃ tñ a multis eſt recepꝑpta

Dicendũ ꝙ nõ eſt ſile:qꝛ vi armoꝛe p ſibi multitudinẽ

rudẽ ſubiugauit ⁊ legẽ dedit pmittẽs delitias ⁊ potẽtiã
obbßuatoꝛib ad q̃ hoĩes ſũt ꝓni. Fides aũt catholica ꝑ
xp̃m ⁊ aplos pᷣdicata:mõ ↄrio eſt recepta.ſ.a pauꝑibꝰ
ea p̃ᷣdicãtib' ad pauꝑtatẽ ⁊ auſteritatẽ ⁊ mũdi ↄtẽptuʒ
inducẽtib:⁊ iõ nõ fuiſſet recepta a ſapiẽtibꝰ hꝰ mũdi ?
potẽtibꝰ ſicut videm impletũ:niſi h fuiſſet vtute ſigno
rũ:⁊ hec receptio tangit᷑ cũ dẽ:Qð accepiſtis.vos ⁊ alij
ſapiẽtes hꝰ mũdi:tũc eni ſapia maxie vigebat in grecia.
3ʒ cõmendat ex hoc ꝙ eleuat ad ſuꝑna:ibi d Cn ?
d deũ. ꝗꝓ ex hoc ꝙ ipſa ſola duẽ

ſtatis.ſ.ſurſum erecti ad

ad beatitudinẽ:ibi e ¶ Per qð ⁊ ſaluamini.ad hoc tñ
ꝙ ad beatitudinẽ ꝑducat duo redrũt Unũ eſt ꝙ teneat

eo mõ quo ab aplis eſt pdicata.ſ.nõ innitẽdo pᷣncipalit

rõib' hũanis: ſed auctoꝛitati diuie ⁊ miraculis:iõ ſubdit᷑:
Qua rõe pᷣdicauerim vobis ſi tenetl.q.d.pᷣdicatio mea
nõ ꝓceſſit rõe hũana:ſed diuia.2m eſt ꝙ ſi fides non ſit va⸗
cua bonis oꝑibꝰ:ſine dbus eſt moꝛtua:⁊ ꝑ ↄnjs fruſtra:ideo

ſubdit: g ¶Tiñ fruſira credideritis. h ¶ Tradidi eniʒ.
Pic ↄñter oñdit qͥd
ſit tenendũ de xpi re
qꝛ neſurrexit tertia die m ſurrectoe: a ponit q
ſcriptas:c᷑t qꝛ viſus ẽ cphe tuoꝛ de rpo.ſ enmoꝛ

tẽ:ſepulturã:reſurre/
ctõʒ:apparitõʒ:q ꝑti⸗
nẽt ad articulos tidei
de incarnatoe xpᷣi.di
cit igit: h ¶ Tradli-
di eni vobis in pᷣmis.
i. inter pᷣ credẽda:qa
articuli fidei ſũt pᷣnci
pia ex qb' alia crede/
3 enet fanck co⸗
cluſioes ex eis elicite.
i(Q Thccepleg d.
hoc auctoꝛitate ꝓpᷣa
nõ feci:ſed auctoꝛita⸗
te dei:⁊ q̃ ſint illa ſub

tp hoc vndecim. Dènde
viſus ẽ pluſq; qngentis ffi⸗
bus ſimł ex ꝗbus mlii ma/
nẽt vſq; adhuc: ꝗqdãʒ autẽ
doꝛmierũt. Dẽinde viſus ẽ
iacobo: dłinde aplis oib.
Nouiſſimè aũt oiuʒ:tanqᷓ;
aboꝛtiuo viſus eſt ⁊ mihi.
Ego.n.ſuʒ minim aploꝝ:
q nõ ſũ dign vocari apls:

Gẽꝛãa aũt dei ſuʒ id qð ſum:

Agfacr inmaracnaßlutt mnoan, dt re
ſʒ abũdanti illis omnibuſ ñis. nõ ſuis: Ela.liij.
Pꝛopi ſceł ppli mei

pcuſſi eũ.iõ ſubdit:
m ¶ Scm ſcripfas.ſ.eſa.⁊ alioꝝ ꝓphaxꝝ ex ſpũ ſcõ loqn/
tiũ:⁊ ſic moꝛs iſta fuit ꝓ pctis nr̃is a deo poꝛdinata

Et qꝛ ſepult eſt. vt veritas moꝛtis e ꝓbaret: o ¶ Et da

qꝛ pᷣm⁊ terti nõ fuerũt integri. p(¶ Et qꝛ viſus eſt.p re

reſurrexit tertia die.Iſti tñ dies ſũt ꝑ ſynodochẽ
ſurrectiõʒ: q ¶ Cephe.i.petro:Lu.vlti.de apꝑitoibꝰ autẽ

factis mulierib nõ facit aplis mentõʒ: qꝛ inducit apꝑitões

ad ↄfirmatõʒ fidei de reſurrectõe xpᷣi:iò tin inducit q facte
fuerũt pſonis magis auctenticis: r ¶ Et poſtea vndecim.
ſ.aplis qꝗᷓ apꝑitio fuit facta poſt dies octo ſue reſurrectõis
thoma pñite:Jo.xx.pus tñ apꝑuerat decẽ aplis thoma ab-
ſente:vt hẽ ibideʒ:dicit.xj.qꝛ iudas qͥ fuerat.xij.iã moꝛtuꝰ
eãt:⁊ matthias nõdũ erat elect: s ¶ Deinde viſus ẽ pluſ/
q; qngent frib ſil. Iſta appitio fuit facta in galilea: Mat.
vlti.in qua appuit aplis ⁊ multis alijs: t ¶ Ex qbꝰ multi
manẽt vſq; adhuc.viuẽtes:h dicit ad maioꝛẽ aſſertõʒ ſui
dicti. v ¶ Quidã aũt doꝛmierũt.moꝛte coꝛꝑali q̃ dẽ doꝛ
mitio:qꝛ erãt in ſpe fute reſurrectõis: x¶ Deinde viſus ẽ
iacobo.dicũt alid ꝙ iſta appitio fuit in die reſurrectois:vo
uerat eni iacob' ſe n ↄmeſtuꝝ panẽ donec videret xpᷣm re⸗
ſurrexiſſe:⁊ ſic li deinde nõ ipoꝛtat oꝛdinẽ apꝑitõis: alij di/
cũt ꝙ iacob pꝰ appitões pᷣdictas habuit ſpaleʒ appitoʒ: ꝓ/
pter ſpãleʒ deuotõʒ ⁊ ſilitudinẽ ad xpᷣʒ: y¶ Deinde aplis
oiĩb'. ſ. in die aſcẽſiois:Mar.vl. ʒ ¶ Nouſſſime aũt oiuz.
pꝰ aſcenſiõʒ xpᷣi i celũ: a ¶ Lanꝙ aboꝛtiuo viſus eſt ⁊ mi
hi.de q̃ viſiõe dem ẽ.ix.ca.vocat aũt ſe aboꝛtiuũ:qꝛ aboꝛti
uus dẽ fer ꝗqͥ naſcit extra tẽpꝰ debitũ:vel qꝛ cũ violẽtia edu
cit᷑ ab vtero:vel qꝛ nõ ꝓducit᷑ ad debitã qytitatẽ: q̃ tria ò ſe
ſentit apls:qꝛ alij renati fuert añ aduẽtũ ſpũs ſci:ipᷣe aut pꝰ
Itẽ alij fuer̃t ↄuerſi ſpõte:ipᷣe vo q̃ſi violẽt ĩ actu ꝑſecutõis
fidei:act.ix. Itẽ qꝛ ñ reputat ſe ꝑpueniſſe ad ꝑfectõʒ alioꝝ:⁊
h' ex hũilitate dicens: Ego.n. ſum minim aploꝝ.2 ex

hũilitate mẽtienõ ñ ẽ:iõ verificat dem ſuũ.d. b uiñ

ſũ dig.vo.apo.qm̃ pꝑſe.ſũ ec.dei.qð alij ñ fecerũt:⁊ ĩ hꝰ mi/
noꝛ fuit apls alijs:lʒ ex dei gra fuerit valde magn:iõ ſbdit:
c ¶ Gia aũt dei ſuʒ id qð ſuʒ. ex me vo nihil niſi ꝑpſecutoꝛ
blaſphem d(Et gra ei i me vacua ñſuit cares⸗ is,
dd 2

Epiſtola pauli

bonis: ¶Sead abũdant illis o'bꝰ laboꝛaui. Nulł eni a ſuſtinebã Sed Iriũᷓ , Ptnſcte
vonis:! uda oꝛaui. ſuſtineb Sed zriũ h' „ oe db
lion il hro is hdlcꝛllencr p iuo vu ſccr geij Phied NMWU ſelinf
maib laboꝛaſſe:nec tot tribulatoes in terra æ i mari ſuſti reſurrectõ no. õäõ 1 cꝑ gi.
nuiſſe. g0 ego õ h ¶ Sed dei gra oꝛes cſe alho hoibled eleres olienlun ntkült unſal,
mecũ.pncipalit opãte:q ſe hʒ ad libe deen s Jovold nec ieucges dicendu e ncſt ſie avo dn⸗
ad gelu: 10 ſub ßz. 4le bʒ 2 arbitriũ ſicut ſefſſo: ipſis ⁊ xpᷣianis:qꝛ phi fecert h ꝓpt maioꝛa boa ↄſeqͥnda niani
illi.ſ. alij apli: laboꝛaui. Mõ è ait ſzd Mäſi moꝛtuinë refurgiit: 2 moꝛale) in qᷣ ar
Sic pᷣdicauimꝰ.ſpũ Pfa vinne Pga ai NMNã ſi motuino reſur üt: busſiſtit cogni⸗ elunr in /
ſo pncipalit ĩ nobHis Ifa di mecũ. Siuc. n. ego: neq; xp reſurrexit. üod tio veritatis ⁊ cõ toncniin
opante: Mat. x. ca. ſiue illi: ſic pᷣdicauimꝰ: et ſic ſi xpᷣs ñ reſurrexit: vana eſt ſecutio politicefe ijiit iu
Tlõ eni vos eſtis q io credidiſtis.Si aũt xpᷣs pᷣdi ſides vr̃a. Adhũc.n. eſt in lsrori. h auͤrn mi /
qmini: ſed ſpũs piis cat᷑ ꝙ reſurrexit a moꝛtuis: pctis vr̃iſ.E AaTe eir e. pot dii de xpia/ Nonoriz ma
veſtri qlodtur ĩ vo gquò qdã dicũtiĩ vob:qm̃ re erũti xpo: rgo 7g doꝛmi nuis: q ofitent xpʒ witii⸗
bis. I ¶ Et ſic credi⸗ qdã dicũt ĩ vob:qm̃ re erũt iĩ xpò: pierũt. Si ĩ häc fſurrexiſſe amoꝛ jiinöni.
diſtis. ſpuͦ ſco interi urrectio moetuoꝝ ñ ẽ Si vita tm in xpo ſpates ſum: ſireſunn llzce ei
us vos mouẽte æ ad dlit reſurrectio moꝛtuoꝝ ñ mißſabilioꝛes ſum oĩb hoĩ unt betoetinalc r oCjiin
credendũ: Jo.vj. Ne ſt: ſie Piss . Sr e impoſſibilis. falſi ſoeregoeni
monotvemc a ne eſt:neq; xpᷣs reſurrexit. Si bus. MHuũc aũt vpᷣs reſurre/ tas aũt eſt maluʒ ntſugnen
niſi pẽ me q miſit me aſ o ſireſurrer ittinanis xit a moꝛtuis pᷣmitiẽ doꝛ/ intellecr ſicut ve⸗ Uöentii
traxeriteñ. m (Si E pᷣdicatio nr̃a: inanis c ⁊ mientiũ:qm̃ qdẽʒ p hoiem itas eſter bonũ. plrwlp⸗
aut xpj. hic ↄñter x fſides vr̃a. Inuẽnimur auũt moꝛs t p hoĩeʒ relurrectio AAliſse aiſt bole anlli in
eeneteſn oñdit ¶⁊ falſi teſtel dei:qm̃ teſtimo moꝛtuoꝝ.Et ſiẽ in adã oẽs nale Trndntd nitu
urrectõ niũ dixi v» moriſik. n n i esvera c ſiß chin
Kgr:lm ulirred nuu virim aduerſuſ deũ moriſteia cin ro oo v⸗ caraa oife ſinm
: ur⸗ ſacit ppolitu ſuſeltaneri ßm ſ ñ ſu uificabunt. Anũuᷣſquiſq; au reiun eriter mor⸗ iepetſſiᷓ
2 declarat q̃lutatẽ re⸗ IImoꝛtuin ri ,tẽ in ſu ſo.g nitie v. ui relurget. 2 di⸗ ,elictacba
ſurgetiü: ibl Sz oie. ſiſurgut. tein ſuo oꝛdie: pmitie xpo. uick inttes gtee⸗ icin
bᷣꝰ adhuc ĩ duas:qꝛ pᷣꝰ oñdit ppoſitũ rõe ſũ Sire „S. „ eeß pbat aplus e
rõneʒ: Si xpᷣs reſurrexit:⁊ alij moꝛtui reſurgẽt:ſʒ xpᷣs reſur fectiua nre reſi Keſuntecio hi eſe ſommcits ca ek⸗ ifn Aud c
ropiesg ae in pacroenta pecdiatp vnleg nge edn reſurrectõis: poſita aũt cã efficiẽte ponit eiuj infnm udc
bat ancedens:ibi Si acſt reſt⸗ nrreckio 3, o3 aiznale: . en ſ ty de neceſſitate ſi ſit c agẽs oe neceſſitate nãe: ſi u mannnſenan
verẽ:ibi Nũc aũt. Circa pm dicit: m ¶ Si acranglees te ſir cz agene voniſar e ſilaut eſt in ppoſſto ponli eſfe⸗ —
reſur. a moꝛtuis. accipit hic ſi o qꝛ. q d. — 4 la ctus ſjm diſpoſitõʒ volũtat: ⁊ io reſurrectio moꝛtuoꝝ Mongnntadceni
me ⁊ ab alijs aplis. n ¶ Qũo qdaʒ ⁊c᷑. reſur. moꝛ.non eſt ſua inſine müdi: ſicut xpᷣs inqtũ oe diſpoſuit ab eino nugh naulu
A. no erit q dnale dlcuttat ip eſt ven vnetponten ſ volũtate:ita exedtur inq̃tũ ho:qꝛ hũanitas xpᷣi eſt Nſitic ſebr u
Aarabit. Staßitreſurnctio, hic pbat afcedesſi ei monnerzehsnsnt d Tared kfan , tel
xps reſurrexit. d. Si aũñt reſurrectio moꝛtuoꝝ? nõ eſt.i. non rexita moꝛt 2:2 5 de: d Nüc aut xp̃s reſur⸗ negengkopnn
erit in futuro:tanq; impoſſibilis de pᷣterito: 2noeE. hon fexit a mortuis. vtute diuitatis: e Prunitle dt ſier Grrhandine
ad duplex incõueniẽs ducẽdo. pmũ e dnn unoin bRarg alis vt laxar a alid alij pus fueft reſuſcitati: ufmioniiüt
eier vana:is oicit. P 4. Slaur Eond mſurrexirinanio? Wrmortulſed Pahuseſirrerir ad vilg hnoe i⸗ iRünk
p̃dicatio nra. qð eſt impoſſibile cũ ſit opibus diuie virtutij ke deieſnße bus reſurrexit ad vita imoetale: p/ Aruglafod
pfirmata. Scom incoueniens eſt ꝙ fices coꝛinthioꝝ eſſet pi er alen pma va reſurrectio:qꝛ fuit in coꝛpe im/ Ooorhni dd
falſa:iõ ſubdit᷑: q ¶ Inanis ẽ fides vr̃a. qð eſt impoſſibile ee * ioſo. Si aũt otra obijciat qad Mat. rxvij. ozniltüei
eadẽ rõne qua b. Cõſeqᷓnter oñdit ↄñtiaz pᷣmi incoueni⸗ dü poc i multa coꝛpa ſcõx reſurrexerũt ꝛc. Dicẽ nibpriti
entis d. r ¶ Inuenimur aũt nos pᷣdicatoꝛes euãgelij: iteſrfects, anticipatõʒ di:qꝛ illa reſurrectio fuit ꝑ ilpo ſibent
7 diſitene⸗ dei. aſſeredo qõ nõ fecit:qꝛ aſſerim ꝙ reſulcita Bametis al HH Galie elH uruui
uit xpᷣm hoiĩeʒ qð nõ eſt veꝝ: t ¶ Si moꝛtui nõ reſu⸗ ät. aliquo 65 er ar. Jluc aat gb enß in nulryoogn
i.ſi impoſſibilis ẽ reſurrectio reee ulns eſee ga, ian eute eſt cauſa alioꝝ: ſicut ignis ꝗ eſt pmü cali⸗ tiftücanous
dan ocdtetctef ahs poib gninni, bet endentis a ssleirinrmenewalme die midiivſi de Kmate
rins incõueniẽtis. d. v Rirßs no reiurrexir vanaeſt Epe tca reſurrectõis alioꝝ. Nec pot dici ſit ca inſul⸗ füimmoralegz⸗
fides vra.ſ. ſine effect ee mlla falſitag mingat hec⸗ iciens rõne deitatis:qꝛ illa eſt virtutis inſinite:⁊ illa eſt ſtloor ſibal
cato:iõ ſubdit: x ¶¶ Adhuc eni eſtis in peccatis vr̃is.a qbꝰ ↄiu 4 i ik⸗ erer erhüanirt aüͤt inerum tal iſtigitd
nõ eſtis mũdati ꝑ fidẽ xpᷣi ſi xpᷣs nõ reſurrexit:⁊ ſic ↄcludit 1 ng: olc⸗ ite f ¶ Quoniã quidẽ ꝑ hoieʒ moꝛs. Pfoputeilia
vVlrerp: v Crpo rq vormierur i moru ſunt: 5 ( , g tꝑ boĩeʒ reſurrectio moꝛtuoꝝ ſicut eni a
xpo i in fidexpi: a (erieft. qo tñ s incuenies eo ⸗ buana redu eſt o hoiem pmu: ita aueniès fa vrn. lkuͤſhhͤ,
Sic une gete⸗ oĩs rõnabiliter loq̃ns dicit opa talis vite eſt deitati inſen arläb Funt “ cur Pfnitos⸗ üänffnnn
deo remunerãda eſſe: æ maxie debebat eſſe incoueniẽs co qꝛ pꝑ illã nõ fui ciũ. Nõ aũt facit mentõʒ de eua: bieongate
Anpho eͤ fiie cuolici Neredes Aene Ketcbar apis aegislgdnrintn d dtdo mintnineenat ben w mml
Seg qꝛ poſſet aliqs dicere ꝙ hec remũeratio fit in pñti vi õsõz iti:vñ ⁊ ſi ada ſtetiſſet eua ꝑeccãte pec.ꝰꝰ⸗ Kronſimrteen
⁊ nõ in alia:ſicut dixerũt amici iob:vt ibidẽ fui n pnfti viia catũ oꝛiginale nõ fuiſſet inductũ. h l Unuſquiſq; au W
is excludit hoc aple: d. b i biw ibi ſett Hectaran: ⸗Pie all declarat duplex adiunctu: pmũ eſt relurre⸗ ngſtn
rãtes ſum'.expectãtes ab eo hic remũerari: c ltertbi ds oꝛdo:qꝗ tangit cũ pi:Unuſquiſqʒ aũt in ſuo oꝛdi/ dnntn n⸗
lioꝛes ſumꝰ oibus Holte q ad minꝰ pfruunt᷑ bonis h vite: xßi Pbpter urger⸗ i⸗ Pꝛimitie xpi.reſurrectio enim dir gatn
nos aũt patimur mala n pmitiua ecclelſia fideles UEHoreſt ihe digni ate: inter alios aũt qͥ reſurgẽt in ucckale
leſia fideles multa fine mũcdi no ẽ oꝛdo tꝑis:qꝛ oẽs ſil reſurgẽt ſm ꝙ dẽ.· luumn⸗

MMUM DZ ᷑᷑.eJ- äl 238
H HD — . . — H HD H UUdę —R
⸗ Ald coꝛinthios.I. xvy.
Nltti eodem ca. In momẽto in ictu oculi c. ſed erit ibi oꝛlo ꝓ ſex als ꝓ amicis ſuis defũctis: ⁊ Fm hoc dicit aplue:
nmdlnt dign itatij:qꝛ martyr reſurget vt martyr: ⁊ aplłs vt aptẽ 3 ¶Alioqn. i.ſi reſurrectio nõ erit: a ¶ Quid faciẽt ꝗᷣ ba-
iiigi⸗ S aſcve ali de qpus ſob ate 4 Belnde . poſt xpm prtięant᷑ ⁊c᷑.q.d.nihil ꝓficiet eis.ſed qꝛ nõ videt ꝓbable ꝙ
H tpe 1 dignitate: I ¶Di ꝗ ſũt xpᷣi.i. mẽbꝛa ipſius pꝑ fidẽ apls in ſua ꝓbatõe ꝓcedat ex aliquoꝝ: erroꝛe:qꝛ nõ eſſet p
chatitate ſoꝛmats: m Qui in aduentũ eũ credideft batio ſimpliciter: ſed im ad illos errates oucdo illos ad i--
n nier 2 lagiun . Deinde hi iuͦ ſi praii au Paptiantur pꝛ moꝛ⸗ Pon de bu⸗
prgiuck Deinde- Etũ ep crediderut. Oè tuis: Si omino moꝛtuinõ b U Pio i
ſun declaran ſönil. rin Scd; tradideritre reſurgunt: vt quid 1 bapti· peccaus mouralil
ſubgltt L reſurrectois fin:: inde finis cuz tradiderure illis⸗ 7 DSPr ſũt opa moꝛtua:ꝓ
s haiſ ⁊ p ꝙtũ ad ↄſetu gnũ deo ⁊ pꝛi:cuʒ cuacua gant † Üülis. At quid 2 noſ bus abluẽdis recipi
Kun toʒ boni: 2 Fe uerit oẽm pᷣncipatũ ⁊ ptãtẽ piclitàmur oĩ hoꝛa:Quòti tur bapriſne e
go . d amotõz mali: „orutz tx aũt illi ie moꝛioꝛ vfgx alo nõ pficeret ſi no eſſ V
ilic d Boche aüt. vtutẽ. Opoꝛtʒ aüt ülü re⸗ die ren ont Piaz lo reicrectio: ad h'. n.
needi Htü ad pmu die: gnare: donec ponat omés ria fres: qua beo i xpo leſu ncipit yt a pctis mi
ad ſligi ſytũ ad pmũ dic: vnalt. coner PO H 2 pit vt a petis mi
ſirunecſ TiS erg mimicos ſub pedib eius. dño nr̃o. Si ſm homiuem gatus ſit vita bta di⸗
eNIn iſte inis no ert p pedib' eb. Cũʒ aũt di nõ reſurguũt: Mãducm (bebar iruſtra luſti
ngatenlgi. in hꝙ viuãt via lub pedib el. Cuʒ aut di⸗ CUIEN g ſcribebat fruſtra ſuſti
Kühe coꝛpli voluptuo cat oĩia ſubiecta ſũt ei: ſine ⁊ bibã : cras.n. moꝛiemur nerẽt tribulatioes h
Sben ſa:vt iudei ⁊ ſara dubio pter eũ ꝗ ſubiecit ei Nolite ſeduci. Coꝛrũpunt muͤgi ſins enſera.
Eipumt eeni fingũt: talon. ojĩa. Cuũ aũt ſubiecta fuerit moꝛes bonos collogama cMAe eſ.
riſeie hin phm. etrhico lli oĩa: tũc ⁊ ipſe ſilꝰ ſubie la. Euigilate iuſti ⁊ nolite c t G . e .
nentin rũ e vita pecudũ: illi oĩa:tũc ⁊ ipſe ſil ſubie KEuig Wi. xp̃iani: d ¶ Pericli
niritg ꝓpt qð i ea ↄſiſt ccx erit illi ꝗ ſubiecit ſibi oia peccare. Ignoꝛantiã enim tamur oĩ hoꝛa. tunc
kintune ñ pot felicitas hu ut ſit deus omnia in omni/ dei gdaã hñt.d reuerẽtia,z af Piani fedn dus⸗
drpnig mini ſm illud qð eſt in eo ſummũ.ſ.volũtatẽ a intelle me expono: f̃ ¶ Pꝛopter yĩam gliam frẽs i. ppter gliam
Menicſꝗt lectũ:⁊ reſpectu optimi obiecti:iõ ſubdit᷑: p ¶ Cũ tra in vobis acquirends: ꝗg ¶ Qus hbabeo in bort in certa
pontſte . diderit regnũ deo patri.i. cũ xps adduxerit ſideles in ſpe ꝑ reuelatiõʒz xpi.ij. Limo.iiij. Repoſits eſt mipi coꝛona
mornor bus regnat ad clarũ aſpectũ ſui creatoꝛis:⁊ qꝛ miniſteri iuſticie ⁊c. Ulter ducit ad tertiũ incõueniẽs.ſ.ꝙ hoiĩes cur
lrab 3 um angeloꝝ: oꝛdinat᷑ ad h' vt fideles beatitudinẽ ↄſen treent ſine freno ſicut beſtie ad delectabilia h vite:qð eſt ma
“ tur:iõ tuc ceſſabit illud miniſteriũ: ꝓpt qð ſubdit᷑: gnũ incõueniẽs dignitati nãe hũane:ſi nõ ſit alia vita ĩ qua
a⸗ q¶ Aũ euacu.oẽm pᷣn. a po.⁊ virtutẽ tñ remanebunt ꝓ bonis a malis reddant᷑ pene ⁊ pꝛemia:⁊ ſm boc dicit:
inen oꝛdines angeloꝝ indiſtincti qtũ ad eminentiã głie hjm h ¶ Si ßm hoiem.i. m roneʒ qua differt hõ a beſtjs:
1e ſee Hietarchas 7 ——— aut Aſtos res odine qaꝛ ie baſtiae egnent ebei kaiceſti negs
eettati unt ſuꝑioꝛes ꝙtũ ad illos quoꝝ officia executõʒimpoꝛ tes:⁊ ꝑ ↄñs beſtialit viuẽtes: Quidq mihi pdenklumer?
ayn circa ber interiona pncipatib intelligũt archẽ tui 8 reſurgar . o nikl ſd ie vicere⸗ Arrendi c
tie Bportzabt Dicverlarantm inr ära adamo 2bibamusi voluptuoſe viuam: m ( Aras enim. i cito:
apeſn Opoꝛtʒ aũt. Pic declarat finẽ reſurrectõis qtũ ad amo æ bibamus.i.voluptuoſe viuam: enre⸗
e tioʒ mali:tũc eni amouebit᷑ malũ culpe pꝑ punitõʒ iuſtẽ n ¶ Moꝛiemur.i totaliter deficiem ſicut beſtie: vn in pſo
edck maloꝝ: r qᷓtũ ad hy di: r ¶ Opoꝛtz at il. re. o. oẽs nataliũ di Sapi.ij. Umbꝛe traſitus eſt temp prmn ac.⁊ ſec
= Danee ini. po. ſub. ei. no tñ tuͦc delinet regnare: aꝛ bic donecñ tur: Aenite ergo 1 fruamut bonis by cc. O nalle Re
ve facit excluſioʒ futuri regni: ſicut Matj. dĩ de ioſeph æ ex dictis ponitquandã monitoʒa Pmc t de ſo edn cis
ſſin maria:ꝙ nõ cognoſcebat eã donec pepit filiũ ſuũ pᷣmo/ dicẽs: Nolite ſeduci. a negãtibꝰ reſurrectoʒ currẽdo eis
aſ genitü: tũc amouebit malũ pene: iõ ſubdit: s ¶ Nouiſ ad vite voluptatẽ ſine freno. p Komi bo mo co bilia
hantl ſine aũt inimica deſtruet moꝛs. qꝛ reſurrectio erit ad la.⁊ maxime que inducũt hoies ad ganis vi delectal 1 i
ece vitã immoꝛtalẽ cũ qua nõ põt moꝛs ſtare. Ad declara agd que ꝓnitatẽ hʒ ex coꝛru Sena buana: e bor ſert
d tõʒ pᷣdictoꝝ ſubdit: t ¶ Oia eni ſubiecit ſ pedib' e. toʒ ꝙptũ ad pfectos.d. q (⸗ igare eiſtiede oſunt
nli hoc eni ſcriptũ eſt ð xpo:pſ.viij.vt ibidẽ declaratũ fuit ſoliciti vitare pctm: nõ ſolu in vobis ſed etia in laan ba
n ꝓpi qð opoꝛtet illud impleri in ↄſummate finali. impfecti:de qᷣbus ſubdit᷑: r ¶ Ignoꝛantiã eyj ⸗ 3
gnoc⸗ v ¶ Lũ aũt dicat oĩa ⁊c. q..nihil erit tũc excluſum a bent.minus recte ſapetan re⸗ – 8 . ſen ren,
