loquitur ſunt ſub alio teſtamento.ſ.nouo:quoꝛum quãplu
rimi pꝛeſertiʒ in pꝛimitiua eccleſia in qua perſonaliter erat

apoſtolus.Non inuenerunt redẽptionem.ſ.coꝛpoꝛaleʒ: Vt

melioꝛem inuenirent redemptionem.iſ.ſpiritualem.de iſtis

pꝛopꝛie dicitur: Lapidati ſunt: ſecti ſunt: in occiſione gladũ
moꝛtui ſunt:egentes:anguſtiati: afflicti. omnia enim iſta cò
tigerunt ſanctis in pꝛimitiua eccleſia.ſequitur:Quibus di⸗

gnus non erat mundus.qð poteſt dupliciter exponi:vel q⸗
mundus non erat dignus.i.mundani vt tales haberent in
conſoꝛtio:vel quia illis ſanctis mundus non erat dignus.ſ.

mundana ſm illud ad Galł.vj.capi. Mundus mihi crucifi
xus eſt ⁊ ego mundo.Si autem queratur ratio dicte diffe/
rentie inter vtrũq; ſtatum eccleſie.ſ.antiquum ⁊ nouu⸗. Di

cendum ꝙ duplex eſt. vna ſ. que pꝛius fuit tacta ? ſumitur

ex diuerſitate populoꝛuʒ ſub diuerſis ſtatibuſ pꝛedictis exi-
ſtentium. pᷣmi enim erant imperfecti:⁊ ideo per bona tẽpo/
ralia ⁊ viſibilia ducebãtur.Alij vero perfecti qui contẽptis
terrenis potius ſpiritualia deſiderabant iuxta illud apoſto
li ad Phili.iij. Que retro ſunt obliuiſcẽs ad anterioꝛa me
extendo.alia vero ratio poteſt ſumi ex parte pꝛecedentium
illi vero nonduʒ perfecti ſequebantur veſtigia moyſi ⁊ alio
rum patrum qui ſuperando vicebãt hoſtes ⁊c. Iti vero ve

ſtigia chꝛiſti qui patiendo ⁊ moꝛiendo vincunt hoſteʒ:vnõ

*

de antiquis ꝓpꝛie dicitur: Uicerũt regna quia vicerũt egy

ptũ:chananeã:idumeã ⁊ huiuſmõi:q̃ ſũt regna pticularia.

Noui vo ꝓpe dicũt᷑ vincẽ nõ ſolũ regna ſʒ mũdũ:iuxta illõ
pᷣma Jo.v.ca. Hec ẽ victoꝛia q̃ vincit mũdũ fides vr̃a.Cui
rõ eſt.Nã ille iuſ q toꝛmẽta mũdi vſq; ad moꝛtẽ patiendo
imobilr in fide mãet non ſolũ vnũ regnũ vł plura vinc:ſed
mũdũ.Nõ.n.muncd ↄgregatus ampli poſſet facẽ ðↄ vnum

hoieʒ ꝙ; ipᷣʒʒ multipir toꝛquẽ ⁊ interficẽ:et iõ ſcĩ qui iſta ſuſti

nuerũt ſbᷣ fſide totũ mũdũ vicerũt:ſupando oia q mũduſ ʒ
illos poſſet facẽ.Et iõ ſũmꝰ magr̃ hup hiſtoꝛie noue:Luce.
xij.ca.dicit: Ne terreami ab illis ꝗͥ occidũt coꝛpꝰa pᷣhoc nõ
hñt ãplius qͥd faciãt. Sꝭ antid q huiuſmõi doctrinã nõ ha
buerũt vᷣbo nec exeploe p fidẽ vicerũt regna aliq̃:vt dẽʒ ẽ
nõ tñ mũdũ vicerũt:qꝛ ſoꝛte ſi plra regna fuiſſent ↄgregata
3 eos nõ potuiſſẽt ea vincẽ:ſic illa pauca vñ notat᷑ d de an
tiqs.Per fidẽ vicerũt regna:nõ mũdũ:ſʒ de nouis dẽ. Hec ẽ
victoꝛia q̃ vinẽ mũdũ fides vr̃a.⁊ de iſta mã dẽʒ fuit ĩ addi⸗
tõe ſuꝑ pſal.lxxvj.ſuꝑ illõ verbũ hec mutatio dextẽ excelſe
Coõſequeni ↄcludẽſ apłs pmũ pᷣncipale ĩtentũ ſuũ dic: Et hi
oẽs teſtionio fidei ꝓbati inuẽti nõ acceperũt repꝛomiſſionẽ
⁊c̃.qdð intelligit᷑ ſʒ glo.de plẽa btitudine coꝛpis ⁊ aie:quã ſci
cõit᷑ nõ accipiũt vſq; ad finẽ mũdi:vł de btitudine aie tm qͥ
ad poꝛes qͥ nõ acceperũt ſtati vitã repꝛomiſſaʒ einã vſq; ad
xpᷣʒ.Ex quib oib bñ ↄſideraſj pʒ ꝙ rõ fidei i bõis ſpandis

2 iuiſibilib ↄſiſtit: nõ aũt in bõis ĩ hac vita viſis ſeu iã adep
tis: ꝓut qdaʒ hebꝛeoꝝ eſtimare videbãt᷑:qꝗð fuit intentũ pᷣn
cipale h ca. ꝓut dictũ ẽ in pᷣcedẽtib . eo

at:iqe
dictũ ẽ in pᷣcedẽtibꝰ. ( In eodẽ cap.vbi di
cit᷑ in poſtilla: Uidet᷑ ẽt alicui ꝙ deũ eẽ nõ ſt creditũ.

Euʒ eẽ ꝓpꝛie loquẽdo nõ eſt artitu ¶ Additio.
fidei:ſʒ pᷣambulũ ad articulos.fides.n.pᷣ

upponit co
¶ Replica.

—

dauit fideʒ p quã mẽ- 1 oe OeE
bꝛa vniuntur capiti: teſtiũ:deponẽtel ome
7 poſuit multa exem põdus t circuſtas noſ pec

ncapi.xj. burgeñ.facit longã digreſſionẽ:in qua
iinter cetera ponit dꝛiam int ſcõs no.⁊ ve.te.ꝑ agẽ

rũ:noui ĩ ſpẽa paſſiuoꝝ:allegat burgẽ.ad id qð dixit circa

plal. cenen dis iuuͤl 3 h' ibi coꝛectu eſt.viõ coꝛꝛe

Deoq; 7c6.
Poſtqꝙ; ape

ãolus ↄmẽé

tã hñtèſ iĩpoſitã nubẽ

pla fidei: hic ↄnt hoꝛ catũ pèr patiẽtiã curramꝰ

aleatne es z phoſimi nobis catand
nent᷑ in coꝛde interiuſ aſpicietes ĩ qauctoꝛ? ſidei:et
Et diuidit in duas p oↄluũmatoꝛẽ ieſuʒ:qui ꝓpoſi/
res:qꝛ pᷣmo oſtedit.q; to ſibi gaudio ſuſtiuit cruce
liter ſe debent hr̃e cir

e dehe ir cõfuſiòne ↄtẽpta atq; ĩ dex
cg malar quart cin tera ſedis dei ſedet. Rcogi

ca bona ca.ſequẽ.ibi

Charitas fraternitan tate.n.eũ qui tale⸗ ſuſtinuit
Circa pmuʒ ſciendqdu,ʒ ꝗa peccatoꝛibus aduerſus ſe
bur er n mai metipmotradictione:itno
mo oſtenckt qlit ſede fatigemini animis vris defi
bẽt hr̃e circa mala pe

cientes. Hondũ.n.vſq; ad
ne toleranda:? quali M
ter circa mala cłpe vi ů
tanda:ibi Prapie⸗ qð remiſſas. Pꝛima in tres:qꝛ pꝛimo i

ducit ad tolerandũ malũ pene exemplo antiquoꝝ:ꝛ exem
plo chꝛiſti:ibi Aſpicientes: ʒ auẽte ſcripture:ibi Et obliti

qð debet magis nos mouere ad pati

do:⁊ fidei pᷣmiũ reddẽdo. i ¶ Qui
gaudebat. n. iĩ ſupioꝛi ꝑte aĩe ꝑp ipletoeʒ voluntar᷑ patne:et
(Ueliu redepiione ex ſui coꝛpis ppinqua glificatione.

eſtis. Circa pmum ſciendũ ꝙ ſancti dicunt teſtes dei:qꝛ fcõ
⁊ verbo gloꝛificatur deus per eos ſᷣm ꝙ dẽ Eſa.xliij. Uere

vos eſtis teſtes mei dicit dñs. Congregatio et ſcoꝛum drĩ nu

bes ꝓpter vite faſtigium:⁊ doctrine ſtillicidiũ:⁊ ↄcupiſcen
tie refrigeriũ: ꝓpter qð dicit᷑ Eſa.lx. Qui ſunt hi qui vt nu
bes volant. ppter qð apls de ſanctis pꝛibꝰ per exempla vir

tutis nos mouentib ad tolerantiã maloꝝ:vt pʒ per pᷣdicta

Dicit ſic: a ¶ IJdeoq; nos poſterioꝛes. b Pa. tantam

nu.ipo.teſtiũ.i.ↄgregationeʒ f deliuʒ ſcõꝛum:exemplo ſuo

nos exhoꝛtantiuʒ. c ¶ Deponentes omne põdus.quantũ
ad peccatũ ꝑpetratum. dD ¶Et circunſtans nos peccatuʒ.
iytuʒ ad occaſiones peccandi. e Per hariennid curram.
nõ ſolum mala illata ſuſtinendo:ſʒ etiã voluntarie aſſumẽ/-
do. f ¶ Ad ꝓpoſitum nobis certamen.hoc certamẽ eſt iu
ſticia dei:de quo ſcribit᷑ Eccl.iiij. Uſq; ad moꝛtẽ certa ꝓ iu
ſticia. 61 Aſpicientes.hic inducit ad idẽ exemplo chꝛiſti
ntiã: qꝛ ip̃e agnus in-
nocẽſ ꝓ nobis paſſuſ ẽ. dicit igf: g ¶ Aſpiciẽtes.oclo coꝛdis
attente ↄſiderando. bn auctoꝛem fidei ⁊ coſummato
rẽ ieſum.Dicit᷑.n.auctoꝛ fidei inquãtuʒ deus ipᷣaʒ fidem in-
fundẽdo.dicit᷑ etiaʒ auctoꝛ fidei inquantũ homo:ipᷣaʒ fidẽ
pꝛedicãdo.dicit᷑ etiã ↄſũmatoꝛ ipiꝰ fidẽ ꝑ miracula ↄfirmã
WBuiepo ibi gau. ſüſt ceru.

õfuſione ptẽpta.qꝛ moꝛtẽ maxie ↄfuſibilẽ volũtarie

ſuſtinuit. Coſuſio aũt apparet ex qtuoꝛ:pᷣmo ex loco:qꝛ in
ciuitate celebꝛi: v ex tpe:qꝛ paſſus ẽ in feſto paſchali:qñ oẽs
de terra ↄueniebant in hierlin: ʒ rõne ſocietat:qꝛ int᷑ latro

nes paſſuſ eſt: rõne pᷣcedentis honoꝛis. Oppoſita.n.iux
ta ſe poſita maioꝛa ⁊ minoꝛa vident:vt dicit.j.Elen. Et iõ
ex honoꝛe qui ei exhibitus fuerat in hierim in die palmaꝝ
maioꝛ fuit ↄfuſio paſſionis q̃ſi imediate ſequentis.et quia
quiiſe humiliat exaltabit᷑:iõ ſequit᷑: I ¶ Atq; in dextera ſe

Fm fideʒ ⁊ pati:ſic ꝙ antid fuerunt i ſpera actiuo/

Dẽoq; ⁊ noſ tãXII.

a dd

(Epiſtola panli.

dis dei ſedet.⁊ qꝛ conſideratio dominice paſſionis nõ

valet ſolum ad patientiam in aduerſis:ſed etiã ad per
ſeuerantiam:que plus oſtendu:quia reſpicit diuturni

tatem mali ⁊ dilationem boni ꝓmiſſi:ideo dicit:

2 ¶ Recogitate eum qui taleʒ a peccatoꝛibus ſuſtinuit

aduerſus ſemet⸗

”MMſ 5; cötradictoem
ſanguinẽ reſtitiſtis aduùſus in verbis ↄrume/
pctm̃ repugnates:ẽ᷑t obliti loſiarß haber. .
eſtis oſolatõis qᷓ 7obis tan ceſpomo voꝛaxa
ꝙ; filijs loquitur dicẽs: Fili potatoꝛ vini ꝛc.
mi noli negligẽ diſciplinaz Et iteꝝ Matth.
dñi:neqʒ fatigen duʒ ab eo XdiNlan se
arguen. Quez. n. diligit do c. ſubdit cauſa

min: caſtigat flagellat aut ad lquid val iſi
oẽm ſiliũ quẽ recipit. In di ¶aſideratio dicenſ.
ſciplinã pſeuerate. Tãcq; ſi n ¶ Utnoõ faige

lijſ vobif offert ſe de. Quiſ veſtcientel ppter
enim filius quem non coꝛ? quod dic Grego-
ripit pater: Quod ſi èrtra ru: Si paſſio xpi
diſciplinaʒ eſtis: cuius pa- admemozlanre
ticipes facti ſunt omnes: er ouruʒ eſt q non
equo animo tole/

go adulteri ⁊ non filij eſtiſ.
rretur. Et reddit
cauſam huius.d.
o ¶ Nondum enim vſq; ad ſanguinem.i. vſqʒ ad ſan⸗
guinis dons Reſtitiſtis aduerſus peccatũ repugna
lum pene per auctoꝛitateʒ ſcripture. Et diuiditur i tres
quia pꝛimo ponit auctoꝛitate⸗:2 ſenſum ipſius: ibi In
diſciplina. ʒ ex iſtis arguit:ibi ſi extra diſciplinam.
Circa pꝛimum arguit eos qui videbantur obliuiſci ſcri
ptu eteris teſtamenti: in qua erant nutriti dicens
p (¶Et obliti eſtis conſolationis.i.conſolantis:⁊ eſt em
phatica locutio. q ¶ Que vobis tanq filijs loquitur:
dicens. Pꝛouerbio.iij.mutantur tamen aliquantulum

verba ſed eſt eadem ſententia. r ¶ Fili mi noli neglige

re diſciplinam domini. negligentes dicuntur quaſi non
eligentes: et ideo: ille diſciplinam domini negligit qui
il am tanquã bonam non eligit: ſed magis vt malaʒ re
ugit. 8 n .
argueriſ. et ſubdit cauſam: t ¶ Quem. n. diligit domi
nus caſtigat. retrahendo a concupiſcẽtia. v ¶ Flagel⸗
lat aũt omnem filium quem recipit. per fiagella eniʒ re/
trahit homo a pſecutione cõcupiſcentie. x ¶ In diſci
plina. Hic ponit ſenſuʒ pꝛedicte auctoꝛitatis.In ipᷣa.n.
dixerat. Noli negligere diſciplinaz:⁊ iteꝝ Neq; fatiger
⁊ hec ſignificãt patientiam ⁊ perſeuerantiã in flagellis:
iõ dicit: x ¶ In diſciplina perſeuerate:tanq fiuijs vo/
bis ſe offert deuſ.quando vos coꝛꝛipit:qð oſtendit con
ſequenter per ſimile.d. y ¶ Q
coꝛꝛipiat ꝑater.q.d.nullus loquendo de filio vero ⁊ di
lecto. ʒ ¶ O ſi extra diſciplinaʒ. Hic arguit ex pᷣdici

Et diuiditur in treſ:quia pꝛimo arguit ad inconueniẽs

ducendo:2ꝰ exemplum experientie inducendo:ibi De/
inde patres.ʒ vtilitatem conſequentem oſtẽdendo:ibi

Omnis autem diſciplina. In pᷣma pte fac talẽ ratõneʒ

Oẽs veri filij dei fci ſunt ꝑticipes dũcipline ipius p tole
rãtia flagelloꝝ: ſi ab ipᷣa eſit abſoluni:nõ eſtis veri filij
dei:ſed adulterini filij mundi ⁊ diaboli:⁊ hoc eſt qð di
ſi extra diſciplinam eſtis cuius ⁊c̃.⁊ patet littera
patres.hic arguit ad idẽ ꝑ exẽplũ exꝑientis

ſi

t obliti. hic ↄñter inducit ad tolerãduʒ ma

eq; fatigeris.per imꝑatiẽtiam. Duʒ ab eo

N
uis enim filius queʒ no

guiſiendi
filezguieſt
betne
ifindit i
deus utenodel
atönen pumd
nis e olim
ſunun llv
dilhlnoeltan
zuiſmmtſinie
nite len
nurloetonſe
tnrſpitugls
ſern boceſtad
iit adenn
lepames guith
aarnisnofte hn
buunusendid⸗

uis pen dte

ſilio vocumenm

idlttnunnnen.
non. / Xfe⸗
lanhondr eos,

prmnco coui
Mopluun.
(fum nmoleo
ſagkobtem daA.

avinegdide

1pememcnaesze
7ceſtigarad dligui
ſanduzinhar vitn
gulann volunrans
litlosſuosage
cumperremlamg
cobooſcnlin⸗
Ugbocctuotan
mmanals ec

9

(Vwccgendo
GRfcznren Rdee

Dapinahicerg
le Adaius intel
equedzgmectein

lhouibllisog ſun
lennonecltg ſin
ludcheteſedepe
lonienhocaſt
ſihlmünpecinti,
ſarnitrilteg
tilaicnelb
iriancenlei
fiuo T
Pertotllter

tbonomng
„ Mce ini
65 bip⸗
o W
nommhir
in
Aantge
i

e

T. mninner
defanti
N godd,
7 Ginuſtn
oeemrnppin
darzckgon
. goo mimdnd

feur. Ee

caulambe,
ſmcuineni it

Cuaſusettinn

Finduckadtolgiun

En ſniunigiub,

vidtunmroblunt

õ

gi Monne
istunij ſlyo uin
rtamen vancann
Sratn
nesdicunur qualn
n domimi neginn

uatur ſpiritualis
S 7R volũtatẽ ſuã erůdiebãt nos

filio documentũ 2. 0e e ,
HZ ſicut nurrimen⸗ poſtea autẽ fructũʒ pacatiſ
Et re ſimũ exercitati p eaʒ reddet
uerebamür eos.
diſciplinam.

magiſ obtem. pa.

da: hoc eſt quod picit᷑ hic: d
tres carnales. e

nez meret: ſcha Timo iiij

Ald hebꝛeos

LCirca qð ſciendũ ꝙ duplex eſt dꝛia ĩter patrem carnalẽ

2 ſpũaleʒ qui eſt ipſe deus. Pꝛima eſt quia pater carna
lis nõ generat animã:ſed v tm coꝛpus diſponit de autẽ
eã infundit. Et ideo pater naturalis dicit᷑ pater carnis.
deus autem dicit᷑ pater ſpiritus:⁊ per ↄñs verius habʒ

ratõnem patris:

quia ille dicitur
ver pat᷑ qui dat

Hẽꝛinð pfes qdẽ carnis no

fomam. Et ideo ſtre eruditoꝛes habuim èt
diſciplina dei tan b cos. Ruvm
i piiſ veriſſimi ẽè reuerebamur eos. Nuʒ ml
maxie toleranda to magis obtẽpabimuſ pꝛi
qꝛ per hoc conſer ſpirituũ ⁊ viuem. Et illi q

dem ĩ tpè paucoꝝ dieꝝ ſᷣm

7„ bD —„ 1 „ „ —„ K
de patres quideʒ hic autẽ aàd id qð vtile ẽ i rẽ
Tariis oltee hai cipiẽdo ſcificatõeʒ eꝰ. Ois
buimus erudito. aHutẽ diſeiplina ſ pſiti adẽ vi
guia parer debet autẽ diſciplina ĩ pñiti ꝗ

det᷑ nõ eẽ gaudij:ſʒ meroꝛis

tum. b

P 9 7
5 Uiide. 20 remil⸗
acceptando eoꝛũ iuſticie. Pꝛopter qð rem

c¶ Num multo

ſpi. ⁊ viue.q.d.ſic debet eſſet.ꝛe differentia inter deum

⁊ patrem carnaleʒ eſt:quia pater carnalis inſtruit filiũ

caſtigat ad aliquid tranſitoꝛium.ſ.ad honeſte conuer

ſanduʒ in hac vita que bꝛeuis eſt:inſtruit etiam ſcðʒ re

gulam voluntatis ſue que falli poteſt deus autem eru-

dit filios ſuos ad eternam vitaʒ recipiendam. Inſtruit
etiam per regulam voluntatis ſue que infallibilis ẽ. Et
ideo eius diſciplina eſt maxime recipienda ⁊ acceptan/
¶ Etilli quidem i.pa-

en entis vite. f

4

Ea ectam vitam qua nihil melius erudit nos.

e
Eꝑ ¶ In recipiendo ſanctificatõnem eius.i.gratiam ſan

ctificantem que ducit ad vitam beatam. I ¶ Omnis
diſciplina.hic arguit ad ꝓpoſitum ex vtilitate cõſequẽ

te.Ad cuius intellectum conſiderandum ꝙ malum pe/
ne quedaʒ medicina eſt: medicina autem licʒ ſit amara
hoꝛꝛibilis ad ſumendũ ſ̃m ſe ⁊ abſolute:tamen ex cõ⸗
ſigderatione eius finis.i.future ſanitatis fit acceptabilis

ita debet eſſe de penis in pꝛeſenti ex conſigeratione fu

turi pꝛemij: hoc eſt quod dicitur: I ¶ Omnis auteʒ
diſciplina in pꝛeſenti quidẽ vi.non efſe gau.ſʒ meroꝛis.
bene dicit:videt᷑:qꝛ ſic non eſt ſcõʒ rei ueritatem:licet
ſic videat᷑ carnalibus hominibus qui non conſiderant

in futuro. n ¶ Fructũ pacatiſſimus.i.beatitudinem q̃
quietat totaliter appetitum. o ¶ Exercitatis per eam

niſi vitam carnalẽ:iõ ſequitur: 3 oſtea autem. i.
reddet iuſticie.hoc addit ee iuſticeiam homo btitudi/
Re

4%

uidit in duas ptes:qꝛ pᷣmo ponit ſuam monitõeʒ:ꝛ mo
nitionis ronem:ibi Non eniʒ acceſſiſtis. Pꝛima adhuc

in duas: qꝛ pᷣmo mouet hominem peccantem: ? nõ pec
cantem:ibi Pacem ſea equimini. pꝛimo igitur mouet ipᷣʒ
hominem peccatoꝛem peccatum vitare omiſſionis qd

cite pedibꝰ vr̃is:t nõ clau/⸗

nẽequa radix amaritudinis
ſurſũ germinãs ipediat èt p
illam inquinẽtur multi. Nẽè
qquil foꝛnicatoꝛ aũt pꝛsopha

ſas manus ⁊ ſoluta genua

In tempoꝛe paucoꝛũ dierum. ideſt
Secundũ voluntatem ſuaʒ.que fal

vV
li poteſt. g ¶Erudiebant nos.quoꝛum diſciplinaʒ re
cepimus. h ¶ Pic auteʒ.ſ.deus. i ¶ Ad id quod vti

qm filij dei vocabunt᷑.Et de ſcimonia Apoc.xxj. Non ĩtra

in poſita eſt mihi coꝛona iu
ſticie. p¶ Pꝛopter qð manus. hic ↄñter oſtẽdit apoa-
ſtolus qualit᷑ ſe debent hr̃e ad mala culpe vitãda.Et di

conſiſtit in duobus:pꝛimo in ocio reſpectu boni operandi

⁊ quantuʒ ad hoc dicit: p ¶ Pꝛopter quod remiſſas ma⸗
nus erigite.ad bonum operandum: manus.n. eſt oꝛganuʒ

oꝛganoꝛum:vt patet.iij.de anima:⁊ ideo manus remiſſa ſi

gnificar generaliter ocium: 2 conſiſtit in debilitate reſpectu

r mali tolerandi que ſi
r gnificat᷑ per ſolutionẽ
erigite:et greſſus rectos fa- gem
inni itur totum pon/

dicas qs erret mag aũt ſa- dulſi guennad boc.
net. Pacez ſequimini cum futa crinite i, ſortifica
oſbus ct ſcimoniã:ſinẽ qua te ad laboꝛẽ debitum
nemo videbit deuʒ. Coͤntẽ ſuſtinẽdũ. Monet ẽt

plantes neqd deſit gre dei:· ahlus vitare perm cõ
ſus faci. rec. pe. vr̃is.
Rectuʒ. n. ẽ cu medi
uʒ ñ exit ab extremis
obliquũ autẽ qð exit

. ab extremis:⁊ iõ .
nus ũᷣt eſau:q ꝓpter vnaʒ eſ rectuʒz ẽ qo ñ exit a l⸗
cã vẽdidit pmitia ſua Sci mitib'recte rationis.
tõte.n.qm̃ ⁊ pꝰea cupiẽs h rlieee anoc
— „ — ℳ— ₰ ℳ „
ditate bñdictõeʒ fpꝛobat ẽ exit regulaz potentie
.R— Frreſſiue claudicat in
greſſibꝰ:ſic operãs ex

tra limites rationis recte claudicat in moꝛibuſ errat:ideo
ſequit᷑: s (Ut nõ clau. quis erret: magis aũt ſanet. hoc au

tẽ ↄtingit qn actuſ ad oꝛdinẽ rõis reducũt᷑:qꝛ ſicẽ infirmitas
coꝛpis cãtur ex ioꝛdinatõe actuũ ⁊ affectõnũ. ¶¶ Pacẽ ſe
qmini. Pic mouʒ hoĩeʒ inocẽtẽ vt ſolicite caueat ne i petm
icidat. Et.didit᷑ in duas:qꝛ pᷣmo mouet vitare pctã ſpualia:
2 carnalia:ibi Neqᷣs foꝛnicatoꝛ. Circa pmũ ſciẽduʒ ꝙ pctã

hiſal coꝛꝛũpũt pacẽ ad ꝓximũ ⁊ ſcimoniã ad deũ:iõ dic:

acẽ ſeqmini.cauẽteſ pctim iniuſticie:odij:⁊ huiuſmõi

Et ſcimoniã. cauẽtes pctã qͥ ſunt ò diuina reuerentiaʒ.
Sine q.ſ.pace ⁊ ſcimonia. y ¶ Nemo videbit deũ.in
celeſti glia:ꝓpter qð dicit᷑ de pace Math.v. Beati pacifici

bit in illã aliqd coindqnatuʒ.Et qꝛ ſine pace ⁊ ſcimonia nlls

hʒ gram in pñti:iõ ſequit: 3ʒͥ ¶ ontẽplantes nequid deſit
gre dei. gra eniʒ dei nulli deeſt:qꝛ de parat eſt eaʒ dare:ſed
ſz hõ peccãs deeſt ipi gre ſptrahens ſe ab ipᷣa ꝑ ↄꝛiuʒ pac
ſcimõie.Et qꝛ nõ ſolũ vitãda ẽ diſcoꝛdia ſʒ ẽt eo occaſio:iõ
ſequit᷑: a ¶ Tieq radix amari.ſur.ger.ipe.i.ↄtẽplantes ne
aliqᷓ radix odij ⁊ rãcoꝛis a coꝛde germinet ſurſu in ope que
ſpediat pacẽ. b &

Et ꝑ illã inqnent᷑ miłti.qꝛ ad ↄturbatio-
nẽ pac ſequit iqnatio młtitudis. c¶ Neds foꝛnicatoꝛ. Pic
ↄñnter monet vitare pctã carnalia:que ſũt duo potiſſime.ſ.
a gula:q perficiunt᷑ in delectatõe carnali:iõ dicit:

c ¶ Mequis foꝛnicatoꝛ.i.ↄtemplãtes diligeni neqs vim lit
luxurioſus. d¶ Aut ꝓphan.i. ꝓcul a phano:iſte ẽ gulo

g.

ſus qui de vẽtre ſuo fac deũ:⁊ de codna tẽpluʒ:a qꝛ ex gula

aliqn icidit hõ in maioꝛa pctꝗ:iõ ſequit᷑: e¶ Ur eſau qui
pp vnaʒ eſcaʒ vendi.pmitiua ſua.hoc habet᷑ Geñ.xxv. Jus
autẽ pᷣmogeniture tũc tpis habuit annexũ ſacerdotiũ: ꝓpi

quod pᷣmogeniti habebat veſtes ſpales quib' induebantur

dieb/ feſtiuis ĩ ſacrificij oblatõe: ⁊ mẽſe bndictõe:a in paine
bñqdictõis receptõe: ſic ibidẽ dẽ de veſtib eſau valõ bois qᷓs
fbecca ſuabat:⁊ iõ eſau ex gula cecidit i ſymõiãvẽdẽdo ſpũ

ale:iacob ãt ñ emit ppe ſʒ redẽit vexatõeʒ ſuã:ſciẽs q, ius p⸗
mogenite ſuũ erat:qꝛ ð h a mr̃e edocx fuerat q̃ hp reuela
tõeʒ dinaʒ hũerat:vt dẽ Geñ.xxvij.⁊ iõ eſau merito fuit re/

pꝛobat.vñ ſeqt: a ¶ Sci. n. qm ⁊ po.cu. hẽ. bñ. repꝛo.eſt.

genuũ: qꝛ ſupꝑ genua

miſſioil. d. r ¶ Grel

Epiſtola panli.

ſſaac.n. in admiratòe extaſis factus:vt habet᷑ Geñ.xxvij.p
reuelationem habuit ꝙ a deo fem erat de tranſlatioe bñdi

ctionis ad iacob:iõ ipᷣam non reuocauit ſʒ magis Grme

uit ⁊ eſau ipᷣi ſubiugauit:vt pʒ ibidem:vñ ſequit᷑:

pn. inuenit penitentie locũ.ad ↄſequendũ ius pᷣmogeniture
Quãqᷓ cũ lachꝛy
mis inquiſiſſet eam. 2. , —
lacbenme n iſte ns Pien uenlen⸗ penitẽtie ſocs
cedebãt ex ooloꝛe cul ;ʒqᷓ; cuʒz lachꝛymiſ inqſiſſz
n ie ſolli eã. Nn. n. acceſſiſtiſ ad tra
erat vera penitẽti. ccabilẽ ⁊ acceſſibilẽ igne:et
d ¶ Non n. acceſſiſl turbinẽ:⁊ caligine:lẽt ꝓcel⸗/
Bubert ad vuandu lam ꝛ tube ſonũ ? vocẽ ver
ſuit ſuã moitioez: bic bop:quaʒ q audierũt excu

ſauerunt ſene eis fieret ver/

ↄñter ponit monitio leine AVve
bum. Mõ eniʒ poꝛtabãt qð

nis rõnem. rõ aũt hꝰ

untker nanhe mo. dicebal⸗ſibeſtia teuigerit
tio mo ponit: ? ex il Monté; lapidabitur. Et itã

la ad ꝓpoſitũ arguit᷑:
ibi Uidete ne recuſetj
Pꝛima adhuc ĩ duas .
qꝛ pꝛimo ponit ea que ptinent ad ve.te.x ea que ptinẽt ad
no.te.ibi Sʒ acceſſiſtis. Circa hᷣmum ↄſiderandũ ꝙ lex fuit
pedagogus nr̃:vt pʒ Gal.iij.⁊ iõ fuit ↄueniens ꝑpuulis ⁊ im
pfectis:qͥ a pedagogo terroꝛib' inducũtur ad opꝑa virtutis.
Et iõ ſᷣm hoc qð dicit hic apoſtoł:⁊ habet᷑ Exo.xix.⁊.xx.
lex data fuit in terroꝛibus. Et iõ apoſtol pꝛimo deſcribit il
la que fuerũt terribilia populo legẽ recipienti:ꝛ oſtẽdit qð
fuit terribile ip̃i legiſlatoꝛi.ſ.moyſi:ibi moyſes dixit. Circa
pmum apoſtolus ponit tria terribilia. Aliqua.n.erant ter-
ribilia viſu.ſ.ignis qui videbat᷑ in mõte ⁊ caligo tenebꝛoſa
ex nubis denſitate:vt habet᷑ Exo.xix.⁊ hoc eſt qð dicit:
Non. n. acceſſiſtis ad tracta. ⁊ acceſſi.ignẽ ⁊ turb. ⁊c.
Ignis.n.qui videbat᷑ in mõte erat coꝛpoꝛal: ⁊ per ↄñs Tra
ctabilis.i.tactu cognoſcibilis:erat etiam in loco determina
to:⁊ per ↄñs Acceſſibilis.tamẽ ad ipᷣm non accedunt ſuſci
pientes ve.te.ſicut acceſſerũt recipientes no.te.non tñ ime
diate ad ipᷣm:ſed qꝛ bꝛeui ſpacio diſtabant:ita ꝙ vocem lo
quentis de medio ignis intelligebant. Aliqua ẽt erant terri
bilia auditu.ſ.pꝛocella venti que audiebatur in aere ⁊ ſonꝰ
tube ⁊ vox angeli loquentis in perſona dei.Et quantuʒ ad
hoc dicit: e SE pꝛocellaʒ ⁊c. Ine eis fieret verbuʒ.vt ha
betur Exo.xx.vbi dicit᷑ ꝙ filij iſrael terroꝛe cõcuſſi dixerũt

terrible erat qð videbatur.

moyſi. Loquere tu nobis ⁊ audiemus nõ loquat᷑ nobis do-

minus ne foꝛte moꝛiamur.et cauſa huius ſbdit᷑: f ion
n.poꝛtabant qð dicebatur.i.non poterant ſuſtinere pꝛe ti
moꝛe. Aliq̃.n.erant ibi terribilia ex cõminationis actu:qꝛ
ibi fuit dictum ꝙ ſi homo vel beſtia tranſiret terminũ cõſti
tutum iterficeretur:vt pʒ Exo.xix.apoſtolus aũt hoc tãtũ
reſumit de beſtia dicẽs: g EZ. ſi beſtia tetigerit mon.la/
pidabit. ⁊ iõ concludit ex pᷣdictis. h ¶ Et ita terrible erat
qð videbatur. Notandũ ꝙ omnia illis contingebãt in figu

ra:vt dicitur pꝛima Coꝛin.x. Et ideo iſta terribilia in datõ

ne legiſ aliquid deſignabant: qꝛ igniſ ſignificabat ſeueritatẽ
diuine iuſticie ad punienduʒ legis tranſgreſſoꝛes.vnðõ dicit᷑
Deut.iijj. Deus noſter ignis conſumens eſt. Turbo auſteri
tatem penarum que erant in lege: Caligo.i velamen legis:
quia omnia erant ſub figurarum velaminib : Pꝛocella ter
roꝛem cominationum que erant in veteri lege:Sonus tu/
be grauitatem pꝛeceptoꝛum. Clox verboꝛum multitudineʒ
m: Cominatio occiſionis periculum tranſgreſſionis
i¶ Moyſes dixit. Dic ↄñter agit de timoꝛe legiſlatoꝛis.ſ.
moxrſi: per hoc oſtendit ꝙ lex illa fuitterribiliſ non ſolũ ho

minibus ſperfectis ſed perfectis:qꝛ oſtendebat culpam
ænon dabat graʒ: ꝓpter qð dicit᷑ Act.xv. Hoc eſt onus

gquod nec nos nec patres noſtri poꝛtare poterimus.ti

moꝛ auteʒ moyſi no habetur Exo.xx. vbi agitur de da
tione legis: ſed Exo.iij.in viſione rubi.et hoc Egor⸗
cit H: i ¶ Woy

Moͤyſes dixit:exterrit ſů oſtẽdit: k ¶¶ Ex

tremebunc. Sed acceſſi rer itus ſu eer
ſtiſ ad ſyon mõtẽ ⁊ cinitatẽ timoꝛe faciem ab

dei viuẽtis hierlimn celeſtẽ:⁊ ſcondit: ibi dẽ:
multoꝝ milium angeloꝛuz I ¶ Sʒacceſſiſtis
frequentiam ⁊ ẽccleſiaʒ pꝛi Dic oñter ponit

. p„ HS apoſtolus condi-
minuo gin conſcrip ti ſut tiones noui teſta
ĩ celis: (t iudicẽ oĩuʒ deũ et menti: in quo no
ſym iuſtoꝝ pſcõxꝝ:è᷑t teſtam bis mia ꝓmitun
ti noui mediatoꝛeʒ ieſuʒ: &t num e
ſanguinil aſplioneʒ melius gloꝛia conſiſtit in
loquenteʒ q; abel. Nidẽte viſione clara iy⸗
tum ac intellectũ
et qtuʒ ad hoc di

cit: I ¶ Sʒ acceſſiſi ad montẽ ſyon.i.vos qui eſtis re⸗
nati ꝑ fidem catholicaʒ acceſſiſtis in certa ſpe ad altitu
dineʒ ſpeculatõnis diuine.ſyon.n.ſpecula ĩterpꝛetatur.
Conſiſtit etiam in fruitione pfecta quãtum ad affectuʒ
quia ibi quietatur affectus.Et quantum ad hoc dicit:
m ¶ Et ciuitatem dei viuentis hierlim celeſtem. Hieru
ſalem enim interpᷣtatur viſio pacis. Cõſiſtit etiam glo/
ria in ſocietate iocunda quantum ad decoꝛis cõplemen
tum:⁊ quantum ad hoc dicit: n¶¶ Multoꝝ milium
angeloꝝ frequentiam.ſcòm ꝙ nobis ꝓmittitur in no.
teſtamento eſt participatio eccleſie in apoſtolis funda/
ta:⁊ hoc eſt magnum bonum.ſ.eſſe participem talium
⁊ quãtum ad hoc dicit: o ¶ Et eccliaʒ aimielnont
apoſtoloꝛ qui fuerunt pꝛimi frugus ecc

celis.i.in libꝛo vite.ʒ qð nobis pꝛomittitur in nouo te

ſtamento eſt familiaritas trinitatis beate: et quantum
ad hoc dicit: q ¶ Et ad iudicem omniuʒz deu.i.ad pa

trem cuius ꝓpꝛium eſt iudicare:qꝛ ſi filius iudicat hoc
hʒ a patre:vt dicit Jo.v. Pater omne iudiciuʒ dedit ſi
lio ad ipᷣm inquaʒ acceſſiſtis per fidem. r ¶ Et ſpiritũ
iuſtoꝛum perſectoꝛum.in quo tangit᷑ familiaritas ſpuſ-
ſancti:qui facit iuſtos perfectos:familiaritas autem fi-
lij erga nos tangit᷑ cum ſbdit᷑: s ¶ Et te.no.mediatoꝛẽ

ieſum.qui ꝑ effuſionẽ ſui ſanguinis cõfirmauit no.teſt.
ſicut ſupꝛa dem̃ ẽ ca.ix.ad hanc aũt effuſionẽ accedimꝰ

p baptiſmuʒ in quo nobis cõicatur efficacia paſſionis
chꝛiſti delẽdo culpam ⁊ penã:et quantũ ad hoc dicit:
t ¶ Et ſauguinis aſpſionem melp loquẽtem qᷓ; abel.qꝛ
ſanguis abel loquit᷑ vindictaʒ:vt habet᷑ Geñ.iiij. San/
guis chꝛiſti loquit veniaʒ:q; in effuſione ſanguinis oꝛa
uit ꝓ trãſgreſſoꝛibus:ſicut fuerat pꝛedem Elſa.liij. Et p
ae ſo⸗dus oꝛauit. v ¶ Uidete ne recuſetis. Poſi
ta conditõe noui ⁊ ve teſta.ex hoc cõſequẽter apoſtoł
arguit ad ꝓpoſitũ.Et didit᷑ in tres ptes:qꝛ pᷣmo intenti
oneʒ ſuã pꝛemittit:⁊ ad ꝓpoſitũ arguit:ibi Si.n.illi. ʒ
intentũ cõcludit:ibi Itaq; regnum. In pᷣma pte dicit ſic
Uigdete ne recuſetis loquentem.dixerat eniʒ ꝙ ſanguis
chꝛiſti melius loquitur ꝙᷓ abel:ideo intendit ꝗpoſtolns
inducere ad obediendum huic locutioni. ¶oquitur
enim nobis pꝛimo commemoꝛando beneficiuz ſue paſ
ſionis. Treno.iij. Recoꝛdare paupertatis et cetera.

ſes dixit.i.ſacto

datoꝛes eius poſt chꝛiſtum. p¶ Qui conſcripti ſunt iĩ

,eeehortnl
Vnighon⸗

(iſtus no⸗
En Se

loaute qun
Hnti nonn
ſei nouite .
ema⸗ Srop⸗
inonſn
Urchriſtbau
nobercdi
jingkite

cdin

Alnnefuft .
Pcice nobe
Gonuengeol⸗
gitinnonr fͤ⸗
Nitaerit gauit
Untexrpperdeen⸗
Aidecclsnilgd
wranpüsmerioy
rillunarm
ummomreſmnabyto
Altapontoechi
porchuſtitangr

UWrpaſoiſgloue

fonsoi mting.
fonoueraligon
Güriggreic Etlo
unmertmantiete
iſflin noni ppn
Drtcſtakcdgpen
Memrepdmili d
6.Ppbera Baga
Ntameninpien
faminſuapaſt
P dit eAdbe
mnnocdhugeragine
Pigur nonoleg
igluchmn n cien

ue loelaon

mugteſimrinobll
fin mundiperhe
inrinhigi
chſtnun
aghnſmsino

—

Kras
oſſiti
N/ N

ſüt Wnn,
t Wanin
monnnen
ü unn
K
„ aaconſ
1 ione ani
n Winlen
„cmal boe⸗
ſwnirpenicſtien
Wencn ſeadan
unhheolaitenemn
dnämm Afin
aunnun l en
dsbiarin ccſm n
oees Clſtang,
num Aarnann
r 1.Dnir
Mir inpoſblenn

Tali;, einnig;
W
—
ominnwur innon
õ
monnitz it
nemflil ülu
monmeiudg
,/Srnomnudt
icfioni uli
arcfrin ſin
umti ad hordie⸗
ſpaum i
bebethei ib
fſonk inn iii⸗
caihunn ⸗

rthiGin

n. illi non effu. re

Ad bebꝛeos xiij.

Vloquit᷑ exhoꝛtando ad exẽpluʒ imitationis:pma Pe.
ij. Chꝛiſtus p nobis paſſus eſt relinquens nobis exem-
plum. a (S eniʒ. Hic arguit ad ꝓpoſitũ.ſ.ꝙ ſermo
ni chꝛiſti ſit obediendũ. Et diuidit᷑ in duaſ partes:quia
pmo arguit:⁊ꝰꝰ quoddã ſuppoſitũ in arguẽdo ꝓbat:ibi
Nunc auteʒ.Cir⸗
ca pmum facit ta

lẽ rõnem. Migiſ ne recuſet loquentẽ. Si enĩ
obediendũ eſt vo jſli nõ effugeruũt recuſantes
ci illiuſ qui mou, ⸗ ſup terrã loqbat: muͦl⸗
celũ ꝙ voci illius ell ꝗ luꝑ terra lodbat: mũul
q mouʒ terrã. an to magis nos q de celis lo

gelus autẽ qui lo
quebat᷑ in monte
ſynai mouit ter⸗
ram:qꝛ Exo.xix.

quẽtẽ nobis auertim: lcui
vox mouit traʒ tũc:nuůnc t
repꝛomittit dicens:Adhůc

dẽ ꝙ monſ treme ſemel:⁊ ego mouebo nõ ſo
bat. chꝛiſtus autẽ lũ terrã:ſʒ ⁊ celũl. Qð aute,
moner cel er aghhuc ſel dic: declarat mo⸗
Fr nae hoc ct biliũ trãſlatõeʒ tanq; ſcõꝝ:

ut mãeat ea q ſũt imobilia.
Itãq; regnũ imobile ſuſci
piẽtes habemus gram:pèr
quã ſeruiam placẽtes deo

qo dicit: a ¶ Si

cu. euz ꝗ ſupꝑ ter.
lo.qꝛ iudei inobe
dientes angelo lo
ueti in mote ſy⸗
nai fuerũt grauit
puniti:vt pʒ ex decurſu ve.te. b ¶ Multo magii nos
qui de celis ⁊c q.d.nos qui ſcim' chꝛiſtũ ſedere ad dex
teram pꝛis merito puniemur ſi fuerimus inobedietes.
c ¶ Euius vox mouit terrã tunc.i.vox angeli loquẽtis
in monte ſynai:vt dictũ eſt:ſed vox chꝛiſti mouet celuʒ
Alit exponit᷑ de chꝛiſto: c ¶ Luiuſ vox terrã mouit.i.
vox chꝛiſti:qꝛ angeł loquebat᷑ in monte ſynai in pſona
dei:⁊ ꝑ ↄñs in ꝑſona chꝛiſti:ꝗꝛ chꝛiſt᷑ deusẽ: ſicut vbũ
p̃conis dẽ verbũ reg. d füge zurs hiepharcpehe
ſtus moueat celũ qð erat ſuppoſitũ.Et ꝓbat hoc ꝑ au⸗
ctoꝛitatẽ aggei.ij.Et loquitur ibi ppheta de pᷣmo chꝛi/⸗
ſti aduentu:vt manifeſte pʒ.tunc.n.chꝛiſtus mouit celũ
cũ ſtellam nouã apparere fec:vel potius cũ humãitati
eius aſcendẽti celuʒ patuit:⁊ hoc ẽ qð dicit᷑: d ¶ Nuc
autemrepꝛomiſit.ideſt ꝓ tempoꝛe noui teſtamenti: qꝛ
licʒ ꝓphetia Aggei fuerit dicta tempoꝛe veteris teſta.
erat tamen impleta tꝑe noui.in quo chꝛiſtus mouit ter
ram in ſua oen celum in ſua aſcenſione:⁊ hoc eſt
qõ dicit: e ¶ Adhuc ſel ⁊ ego ⁊c Et bñ di ſemel:qꝛ vl
tra nõ claudet᷑ aditus celi ſicut ãtea claudebat:et ꝑ hoc
deſiguat᷑ amotio legaliũ que ꝓpter ſui iperfectiõem nõ
itroducebant ad celeſtia:⁊ hoc ẽ qo dẽ: f¶ ¶.αρ aũt ad
huc ſe.di.decla.mo.trã.tanq facti.tanq; amotionem
legalium que erant ad tempus inſtituta. g ¶ Ut mãe
ant ea que ſunt imobilia.i.lex noua q eſt duratura vſq;
ad finem mundi:per hoc etiam itelligit᷑ gloꝛia celeſtis q
eſt ſimplr imobilis:ad qua lex noua imediate introduẽ
h¶ Itaq; regnum. Dic ↄnter ex pᷣdictj ↄcludit ↄcluſio
neʒ pncipalr intentaʒ. multiplr.n. declaratũ eſt per pꝛe
dicta:ꝙ chꝛiſtus in no.teſta.ꝓmittit bona imobilia et
eterna:nos autẽ ſumus participes no.teſt.iõ hec bona
habere poſſum ſi volumus:qꝛ chꝛiſt non deficit pꝛo/⸗
miſſa ſol iſi deficiamus in accipiẽdo:⁊ hoc eſt
qð dicit: h¶ Ntaq; regnũ imo.ſuſci.⁊ ſᷣdit ꝑ quid poſ⸗
ſumus ſuſcipere. di. i
habere poſſumus:qꝛ gratia ⁊ veritas per ieſuʒ chꝛiſtũ
fſcã eſt Jo.j. k ¶ Per quã ſer.placen.deo cum metu et
reueren.⁊ ſubdit cam: l ¶ EZteniʒ deus ni ignis conſu

1.

abemus gratiam.i.defacili

mens eſt. reſpectu repꝛoboꝛum: ſed eſt ignis purgans reſpe-
ctu electoꝛũ. Dicit autem hic deus ignis caul. aliter:qꝛ ignis
inferni agit vt inſtrumentũ diuine iuſticie: purgans electos
puniens repꝛobos:ſicut.n.in eodẽ igne aurũ rutilat:⁊ pa
lea fumat: ſic in eodeʒ igne electi purgant᷑:⁊ eternalii repꝛo/

ternitatis.

bi cruciant:ſᷣm Greg.
= „ lilü. dialogo?;
metu ⁊ reuerẽtia.Etniʒ 4 Tanlimn. I
ni ignis ↄſumẽs . ¶ Aaplim. Xlll.

Haritas fraf᷑nitan

Trarmitat Supoͤ apo/⸗
maneat iĩ vobis: ct ſtolus hoꝛtatus eſt
hoſpitalitatẽ noli/ eos quibus ſcribebat

ad mala perferenda:
PHic conſequẽter hoꝛ
tatur eoſ ad bonaope

te obliulſci. Pẽr hanc eniʒ
placuerũt ꝗqdã angel hoſpi

tio recepſ. Mèmetote vin randa. t diuiditur
ctop tacq ſil vincti: t labo⸗ duas:aꝛ bmo boꝛtat
——L0°EbE nuʒ:2 ofert eis
moꝛãtes. Honoꝛabile con/ ibi Deus autem pacij
leB. ..„ lbi Deus autem paci
nubiuʒ in oibus: q thoꝛ pma in treſiqꝛ pꝛimo
maculat᷑. Foꝛninicatoꝛes . eer de 2 bonur
n.et adultos iudicabit de 2 erga ſeip̃os:ibi Ho
noꝛabile cõnubiuz: 3
erga pᷣlatos: ibi Me/

mentote pꝛepoſitoꝛum. Circa pꝛimum conſiderandum ꝙ
nullum opus eſt meritoꝛium ſine charitate:vt habet᷑ ma
Coꝛin.xiij. ideo dicit: a ¶ Cha.fra.mane.in vobis. ſi aũt

ſit vera debet oſtendi in opere. Et ideo cõſequenter tangit

tria in quibus debet oſtendi charitas vera. Pꝛimum eſt re
ceptio hoſpitum:a quantuʒ ad hoc dicit: b ¶ Et hoſpita
litatem nolite obliuiſci.et ſubdit cauſam dicens.
c ¶ Per hanc enim placuerunt quidam angelis hoſpitio
receptis.hoc patet de Abꝛaam ⁊ Loth Gene. xviij.⁊ xix.
angelos enim apparentes in ſpecie hominum receperunt
boſpitio credentes:pꝛimo eos eſſe homines: ſed in fine ſci-

uerunt eos eſſe angelos in perſona dei loquentes. Secun

dum in quo debet charitas oſtendi eſt compaſſio oppꝛeſſo
rum:⁊ quantum ad hoc dicit: dð ementote vincto
rum tanquaʒ ſimul vincti:ideſt laboꝛate pꝛo illoꝛum redẽ/
ptione ⁊ liberatione tanquam pꝛo veſtra.Lertium in quo
debet oſtendi charitas eſt ſubleuatio pauperum ⁊ infirmo
rum:et hoc eſt quod dicitur: e Wigboemruüum. ſup/

ple mementote. ¶ Canquam ⁊ ipſi in coꝛpoꝛe moꝛan

tes. ⁊ experientia defectuuʒ in veſtro coꝛpoꝛe debet vos ad

ſubuentionem alioꝛum mouere:ſcòm ꝙ dicitur Eccleſiaſt.

xxxj.Intellige que ſunt pꝛoximi tui ex teipſo. g ¶ Poꝰ

noꝛabile connubium. Hic hoꝛtatur eos apoſtolus ad bo⸗
num quantum ad ſeipſos:et hoc in duobus:pꝛimo in re/⸗
pꝛeſſione luxurie:⁊ꝛ in euitatione auaricie:ibi.Sint moꝛes
ſine auaricia. Circa pꝛimum conſiderandum : ꝙ luxuria
quantum ad communitatem hominum repꝛimitur ſpe⸗
h

tinentiam coniugalem: ⁊ hoc eſt quod dicit: g ¶ Po

noꝛabile connubium in omnibug. ideſt quantum ad ho⸗
minum multitudinem. h¶ Et thoꝛus immaculatus.
er hoc excluditur erroꝛ dicentium: ꝙ actus matrimonia
E ſemper eſt in peccato: per hoc autem quod ſubditur:
i somniealores enim et adulteros iudicabit deus. ideſt
condemnauit: per hoc excluditur erroꝛ dicentium: foꝛ
nicatio ſimplex non eſt peccatum moꝛtale:quia nullus cõ
demnatur a deo niſi pꝛo peccato moꝛtali. k ¶ Sint mo
res. DPic hoʒtat eoſ ad euitatõeʒ auaricie q̃ ẽ radix oiuʒ ma⸗
loꝝ.d. I ¶ Sint moꝛes ſine auaricia contẽti pꝛeſentibus.

õ SS

4 Epiſtola pauli.

Anarus n. dicit᷑ quaſi eris auidus:qꝛ eſt nimis ſolicitus de

cumulandis tẽpoꝛalibus. Et ſubdit cãm quare hoc n 5de⸗

bet fieri dicens: a 374 Ipe.n.dixit.ſ.dñs Joſue.. b ¶ Nõ

te deſerã neq; derelinquã. quin tibi neceſſaria adminiſtrezʒ

Et ex hoc dʒ in nobis ↄſurgere fiducia:⁊ hoc ẽ qð dicit: Ita
vt cõfidẽter dicamus
Domin mihi adiutdꝰ 2 ,
non runel⸗ quig faci Sint ree ſiñ auaricia:cõ
at mihi ho. cMe rrti pñtibꝰ. Ypſe enim dixit
mente vei i nel Mõn te delerã neq; derelin
qualr debẽt oꝑ ri oHGEHαÜNHσο:
num ad pꝛelatos Et quã: ita vt ↄfident dicamuſ
Dñs mihi adiutoꝛ e:nõ ti-

diuidit᷑ in duaſ: pꝛi
mo oſtendit quali᷑ ſe mebo quid faciat mibi hõ

debent hr̃e ad pᷣlatos νπιι⁸⁵ .
moꝛtuos:⁊ ad viuos W enetote Ppoſioꝝ vro⸗
ibi Obedite ppoſitis rũ ꝗ vòbis locuti ſt vᷣbũ di
bma in duas:qꝛ ymo quoꝝ intuẽteſ exitũ ↄuerſa
oſtendit qualit ſe de· tionis:imitami fideʒ. Jeſũs
bent hr̃e ad bonos:⁊

xpᷣs heri ⁊ hoödie:ipſẽ et ĩ ſe
cula. Doctrinis varijs ⁊ pe
grinis nolite abduci. Opti
mũʒ eſt. n. gea ſtabilire coꝛ:
nõn eſcis que nõ ꝓfuerunt
ãabulãtibin eis. Hãbemus
altare:dẽ quo edere nõ hñt

qualiter ad maloſ:ibi
doctrinis varijs.in pᷣ
mng ergo pte dicit ſic:
c¶ Wementote pꝛe
poſitoꝝ vr̃oꝝ.i.aplo

rũ ⁊ alioꝝ chꝛiſti di
ſcipuloꝝ. dLQui

vobis locuti ſunt ver
bü dei. ⁊ qꝛ non ſoluʒ
ↄſideranda ẽ eoꝝ do
ctrina: ſz etiã virtutis exẽpla:ideo ſequit: e ¶ Quoꝛũ intu
entes exitũ ⁊cʒ. ⁊ ſi dicat᷑:nõ ẽ ſile de ipᷣis ⁊ de nobis:qꝛ xpo
ſeruierũt pñtialii:nos aũt non. Rñdet ꝙ imo:qꝛ chꝛiſt᷑ eter

nalr ẽß diuinitatẽ: einitas autẽ aſſiſtit oĩ tpe: hoc eſt qð
dr: ¶ Zeſus chꝛiſt heri.i. in tpe pᷣterito. g ¶ Et hodie.

