gnũ ſr regnũ:⁊ erũt tremo
ᷣp loca:⁊ fameſ.Initiũ do

Matth.xxii.vſ loꝝ hec. Aidete ãt voſmet

q; ibi: e ¶ Et cũ
duxerit vos tra/
dẽtes tc. cu ſñia
pʒ ex dict matth.
x. f·/ ¶ Cũ at vi
deritis abomina
tionẽ. Hic pᷣdicit
ↄſũmatio deſola
tionis tẽpli.patet

ſñia ex dict mat/

th.xxiiij. g ¶ O/
rate vo. Hic ſolui
tur ſecũda qſtio:
i cub ſolutioe ſal/
uatoꝛ pꝛi excitat
diſcipuloꝛ deuo
tionẽ q̃ ẽ neceſſa/
ria tpe magne tri
bulatiõis:2 pᷣdicẽ
tribulationẽ futu
rã añ iudiciũ: ibi
Erũt aũt dies illi
tribulatiois.3 pᷣ/⸗
dicit iudicij aduẽ
tũ:ibi Et tũc við
bũut filiũ hois.
excitat attẽtioneʒ
credẽtiũ:ibi Uið
te vigilate ⁊c.⁊ iõ
ↄcludit in fine.
vo.om.di.vigila
te.oñdẽs ꝙ ñ loq̃
bat᷑ ꝓ diſcipul ta⸗
tũ:ſʒ ꝓ oib ſideli
b'pñtibꝰa futun.
Sñia aũt iſtaꝝ ꝑ
tium pʒ ex dictis
macth.xxiiij. Ad
maioꝛẽ pᷣdictoꝛũ
itelligẽtiã q̃rit᷑ hic
vtrʒ chꝛiſtus do
ctrinã ſuã debue/
rit tradẽ ſcripto.

ipſos. Tradẽt.n.vos ĩ ↄci⸗
lijſ:⁊ iſynagog vapulabii
⁊ añ pᷣſides ⁊ reges ſtabitiſ
pp me in teſtioniũ ill.Et in
oẽs gẽtes pᷣmũ oʒ pᷣdicari
euãgeliũ.Et cuùm duxerint
vos tradẽtes:nolite pᷣcogi⸗

tare ꝗd loq̃mini:ſʒ qð da/
tũ vob fuerit in illa hoꝛa id

loqᷓmini. Non.n.vos eſtis
loquẽtes:ſʒ ſpũs ſanctus.
Tradet aũt frater fratrem
in moꝛtẽ:⁊ pr filiũ:⁊ cõſur
gẽt filij in parẽtes: ⁊ moꝛte
afficiẽt eos. Et eritis odio
oib pꝑ nomẽ meũ.Qui ãt
ſuſtinnerit in finẽ: h ſaluus
erit.Cuʒ at viderii abomi
nationẽ deſolatiõis ſtantẽ
vbi ñi dʒ:qui legit ĩrelligat:
Tũc ꝗ ĩ iudea ſunt fugiãt ĩ
mõtes:⁊ qui ſupꝑ tectũ:ne ð

ſcendãt i domu:nec intro/

eat vt tollat qd de domo
ſua:⁊ q ĩ agro erit ñ reuer⸗
tat᷑ retro:tollẽ veſtimẽtũ ſu
um. Ae ãt pᷣgnãtibꝰ nutri
entibꝰiĩ illiſ dieb. Oꝛaͤte ve
ro: vt hyeme ſñ fiãt. Erunt

enim dies illi tribulationiſ

taleſ quales nõ fuerunt ab

initio creature quam con/

didit deul vſq; nũc:neqʒ fi
ent. Et niſi bꝛeuiaſſet dñs
dies: nõ fuiſſet ſalua omniſ

Et videt᷑ ꝙ ſic: qꝛ ſcriptura ĩuẽta ẽ ad hꝰ vt doctria mẽoꝛie
ↄmẽdet:ſʒ doctria chꝛiſti erat maxie mẽoꝛie ↄmendãda S
Tc. Itẽ figura dʒ rũdere figurato:⁊ ecouerſo.ſʒ lex ver qͥ iu
it figura legis noue fuit data ĩ ſcripto ꝭ̊ ⁊c. Ad oriũ arguit
qꝛ nulli libꝛi ab eo ſcripti habẽt ĩ canone: ſʒ tãtũ a diſcipuł

caro. Sed pp electoſquoſ
elegit bꝛeuiauit dies. Et tẽ
ſiquis vobis dixerit:Ecce
hiceſt chꝛiſtuſ:ecce illic: ne
credideritis. Exurgẽt miʒ
pſeudo chꝛiſti ⁊ pſeudo ꝓ/

phete:⁊ dabũt ſigna ⁊ poꝛ

tẽta ad ſeducendos ſi fieri
põt ẽt electos. Vos ergo
videte: Ecce pꝛedixi vobiſ
oĩa.Sʒ ĩ illis dieb poſt tri
bulationẽ illã ſol ↄtenebꝛa
bit᷑:⁊ luna nõ dabit ſplen

doꝛẽ ſuũ. Et ſtelle celi erũt

decidẽtes:⁊ pᷣtutes q̃ ĩ celiſ
ſũt mouebũt᷑. Et tũc vide/
büt filiũ hoĩs veniẽtẽ in nu
bibcũ vbᷣtute multa ⁊ glia.
Et tũc mittet ãgelos ſuos:
⁊ ↄgregabit electos ſuos a

Ilttuoꝛ veil a ſumo tre vſq;

ad ſũmũ celi.A ficu aũt di
ſcite parabolã.Cũ iã ramꝰ
ebᷣtener fuerit ⁊ nata fuerĩit
folia:cognoſcitis qꝛ in ꝓxi
mo ſit eſtas. Sic ⁊ voſ cuʒ
viderit hec fieri: ſcitote ꝙ ĩ
ꝓxio ſit i oſtijs. Amẽ dico
vob qm̃ ñ tranſibit gnãtio
hec donec oĩa iſta fiãt. Ce
lũ ⁊ tra trãſibũt: vᷣba auteʒ
mea ñ traſibũt. Be die ãt il
lo vl hoꝛa nemo ſcit: neqʒ;
angeli i celo neq;ʒ filo: niſi
pꝛ: Nidete:vigilate: ⁊ oꝛa⸗
te: Neſcit.n.qũñ tpᷣs ſit. Sic̃
hõ ꝗ pegre ꝓfechᷣreliꝗt do
mũ ſuã:⁊ ðdit ſauiſ ſuiſ ptã
tẽ cuiuſq; opis:⁊ ianitoꝛipᷣ
cepit vt vigilet. Vigilate er
go: Neſcit.n.qñ dñſ domꝰ
veniat:ſero:an media no/
cte:an gallicãtu:an mane:
ne cũ venerit repente iueni

at vos doꝛmiẽtes. Qhod

autem vobis dico: omni⸗
bus dico: vigilate.

ſuis vt aplis ⁊ euage/
liſt. Rñſio:doctrina
xbi fuit imediate tra-
dita a do qꝛ ipᷣe i vni
tate pſõe fuit ⁊ ẽ ver
de ho: ver at teſtm
lʒ fuerit datũ a deo ñ
tñ imediate:ſʒ mediã
tib agel: vt dr gal.inj
Lex data ẽ ꝑ ãgelos
mau mediatorn: ⁊ ac-
tu.vij.dixit ſtephanꝰ
iudeis: Accepiſi legẽ
i diſpoſitioe ageloꝝ:
⁊ io doctrie xpi deoe
bat excellẽtiſſimꝰ mo
chtradẽedi eã q ẽ ĩ h'
doctꝛia aliq̃ ñ imedia
te ſcribit in pelle moꝛ
tua: ſʒ i mẽtib hoiuʒ
q̃ ſũt ad imaginẽ dei
facte:qð factuũ ẽ ðↄ do
ctria xpᷣi quã impᷣſſit
mẽtib diſcipuloꝛuz.
Et hy fuit pᷣdictũ hiẽ.
xxxj. Ecce dies veiut
dicit dñs: ⁊ feriã do
mui iſrl ⁊ domui iu/⸗
da fec' nouũ: nõ ſᷣm
pactũ qð pepegi cum
Eu vis! die qᷓ appᷣ⸗/
ẽdi manũ eoꝝ:vt e/
ducerẽ eos ð tra egy⸗
pti ⁊c. Et ſbdit᷑ſed hꝰ
erit pactũ qð feriã cũ
domo iſrl: dabo legẽ
meã ĩ viſceribꝰ eoꝝ:⁊
ĩ coꝛde eoꝝ ſcribã cã
ſzꝑ o alioſq; di⸗
ſcipuloj xpᷣi deriuata
ẽ doctrina e verbo
p̃dicationis ⁊ ẽt ſcri⸗
pto:vt pʒ ĩ euangelijs
aploꝝ ⁊ epiſtolis: ex
h pʒ ſolutio pᷣmi ar/
gumenti. Ad ſecun/⸗
dum dicendum ꝙ fi⸗
gura deficit a perfe⸗
ctione figurati:⁊ iðᷣo
lex euangelica non ſo
lum fuit ſcripta in ta
bulis lapideis ⁊ pelli
bus moꝛtuij:ſicut lex
vetus:ſed etiam ĩ mẽ
tibus humanis: vt di
ctum eſt: quantum
ad pꝛimam eius con/
ſcriptionem:ſecunda
rio auteʒ fuit ſcripta
in libꝛis: vt dictum

eſt.

KRat aůt paſcha.

qꝛ ſupi p̃dixit paſſion

¶ Euangelium

—

Poniy oſcripta ? redu O. AII.
ctio pctõꝛis i deũ ꝑ mediatoꝛis pᷣdicatoem: hicↄñi
ſcribit eadẽ reductio ꝑ paſſiois ſue redẽptiõeʒ. Et
ſuã ꝑ iudeos inchoãdã ⁊ ꝑ gẽtiles

ↄfũmandã:ad quos tũc ptinebat iudiciũ ſanguinis in hie

ruſalẽ:iõ pꝛimo ðᷣſcri
bit᷑ eius paſſio ꝑ iude
os inchoata:ſecundo
p gẽtileſ ↄſũmata ca.
ſeqnti. Circa pᷣn qᷣttu-
oꝛ ꝑ oꝛdinẽ ſcribũt᷑:
Pꝛimũ ẽ ipſp chꝛiſti
vẽditio nõ ex epigno
rantia:ſʒ ex epꝰ pᷣſcien

tia ⁊ volũtate:ſecun/

do vẽditi traditõ nõ
ex ei diſplicentia:ſed
charitate:ibi Et pꝛiꝰ
die agimoꝝ: 3 tradi-
ti ↄpᷣhenſio: ñ ex ſua

ĩpotentia ſʒ mititate:

ibi Et adhuc eo lo.
comp̃hẽſi ↄdẽna/
tio:nõ ex ſua iniuſti
cia ſʒ humilitate: ibi
Summi ſacerdotes.
Circa pᷣmã ptẽ pᷣmit/
tit᷑ vẽditionis occaſio
q̃ fuit duplex. Pꝛiꝰſa
cerdotũ iuidia: ⁊ hec
põit᷑ ĩ pncipio.2 fuit
iunde auaritia d volu
it recuperare pᷣciũ vn
guẽti effuſi:q̃ põitur:
ibi Et cũ eſſet betha/
nie ⁊c᷑. ponitur ipſa
vẽditio:ibi Et iudas
ſcariothis ⁊c.ꝛ pars
pꝛincipalis icipit: ibi
Et pꝛima die acimo/
rum vt dictuz eſt. Et
diuiditur in quattu/
oꝛ:quia pꝛimo poni/
tur paſchale conuiui
um ad pꝛoditoꝛis re
uocationẽ:ſecundo ĩ/
ſtituit᷑ euchariſtie ſa
cramentũ ad charita
tis vnionem: ibi Et
manducantibus illij.
tertio pꝛedicit᷑ diſci⸗
puloꝝ ſcandalum ad
eoꝛum confirmatio/
nem:ibi Et ait illis ie
ſus. Omnes vos ſcã/
dalixabimini 77. J
deſcribitur chꝛiſti de
ſideriũ ad noſtraʒ re-
dẽptionẽ:ibi Et veni
unt in pꝛediũ. tertia
pars pꝛincipalis hu

NRãt aũt pa.(¶ XIIII.
ſcha ⁊ agima poſt bi
duũ:⁊ qrebant ſũmi ſacer-
dotes ⁊ ſcribe quomõ euʒ
dolo tenerẽt ⁊ occiderent.
Dicebãt.n. Nõ ĩ die feſto:
ne ſoꝛte tumult fieret ĩ po/
pulo.Et cũ eẽt beihanie in
domo ſunõis lepꝛoſi ⁊ re/-
cũberet:venit mlier habẽs
alabaſtrũ vnguẽti nardiſpi
cati pᷣcioſi:⁊ fracto alaba
ſtro effudit ſr caput e.E
rãt aũt qdã idigne ferẽteſĩ
tra ſemetipᷣoſ ⁊ dicẽteſ: Vt
qd pꝑditio iſta ũguẽti fca ẽ:
Poterat.n. vnguẽtũ iſtud
venũdari pluſq;ᷓ trecẽtiſ de
narijs:⁊ dari paupibꝰ. Et
fremebãt ĩ eã. Jeſus aũt di
xit: Sinite eam. Quid illi
moleſti eſt? Bonuʒ opus
opata ẽ ĩ me.Sẽp eni pau/
pes hẽi vobiſcũ:⁊ cuʒ vo/
luerit poteſt illis bñ facẽ:
me ãt ñ ſo hẽbitis.Qð ha
buit h fecit:pᷣuenit vngere
coꝛpꝰmeũ ĩ ſeplłturã. Amẽ

dico vob: vbicũqʒ; pᷣdicatũ
fuerit euãgeliũ iſtud i vni/

uerſo mũdo:⁊ qð fecit hec
narrabit᷑ ĩ memoꝛiã e. Et
iudas ſcariotheſ vn ð duo
deci abiit ad ſũmos ſacer/
ðotes:vt ꝓdæẽt eũ ilł. Qui
audiẽteſ gauiſi ſũt:⁊ ꝓmiſe

rũt ei pecumiã ſe daturos.
Et qrebat quomõ illũ op/

poꝛtũe tradet. Et pᷣmò die

acimoꝝ qñ paſcha imola-

bãt. dicũt ei diſcipli: Quo
vis eam ⁊ paremus tibi vt

ca. que incipit ibi Et adhuc eo loquente. diuidit᷑ in tres: qꝛ
pꝛimo deſcribit᷑ iude fraudulẽtia:?ꝰ xpᷣi patiẽtia:ibi Unꝰ at

de circũſtãtibꝰ: ʒ diſciploꝝ ignauia:ibi Tũc diſcipuli reli-
cto eo fugerũt.ꝗ pꝑs pᷣncipalis q̃ icipit ibi Sũmi vo ſacer/

5* * *

dotes. diuidit in qttuoꝛ:qꝛ pᷣmo deſcribit accuſatõ chꝛiſti ꝑ

falſos teſtes: eꝰ ↄdẽnatio ꝑ iniuſtos iudiceſ:ibi Exur
gẽs ãt ſũm ſacerdoꝭ.ꝭ odẽnati vituperatõ ꝑ malignos
ſatellites:ibi Et cepe.qdã ↄſpu.eũ.Qneganio petri per
tres vices:ibi Et cũ eẽt petrus.Sentẽtia aũt huũ totius
ca.pʒ ex dictis matth.xxvj.vbi iſta ſũt expoſita eodem

mãduceſ paſcha: Et mittit

duos ex diſciplis ſuis:⁊ di

cit eis: Ite ĩ ciuitateʒ:&èͥt oc

curet vob hõ lagenã aque
baiulãs. Seqmini euũ:⁊ q/
cũq; introierit dicite dño

domẽ:qꝛ mgỹ diẽ: Abi èſt

refectio mea vbipaſcha cũ
diſcipulis meis mãduceʒ:

Et ipe vòb demõſtrabit ce

naculũ grãde ſtratũ: ⁊ illic
parare nobᷣ. Et abierũt di⸗/
ſcipuli eiꝰ:⁊ venerũt in ciui
tatẽ:⁊ inuenerũt ſic dixerat

illis:⁊ parauerunt paſcha.

Veſpere aũt facto:vẽit cuʒ
duodeci.Et diſcũbẽtibꝰ eiſ
⁊ mãducãtib ait ieſꝰ: Amẽ
dico vob:qꝛ vn ex vob tra
det me ꝗ mãducat mecũ.
at illi ceperũt ↄtriſtari ⁊ di/
cere ei ſingulati:Nunquid
ego: Qui ait ill vn'ex duo
deci qůi intigit mecuʒ ma/
nũ ĩ catio.Et filꝰ qdẽ hõis
vadit ſicut ſcriptũ eſt ð eo.
Ve aũt homini illi:p quex
filius hõis tradet᷑. Bonuʒ
erat ei:ſi nõ eſſet naꝰ hõ il/
le.Et mãducãtibꝰ illiſ:acce
pit ieſus panẽ: ⁊ bñdicens
fregit:⁊ dedit eis ⁊ ait:Shu
mite:hoc eſt coꝛpus meũ.
Et accepto calice: gratias

agẽs dedit eis.Et biberũt

ex illo omnes. Et ait illis:
Hic eſt ſanguis meus no-
ui teſtamenti:qui pꝛo mul/
tis effundetur. Amen dico
vobis:qꝙ iam non bibam
de genimine vitis: vſq; ĩ di
em illum cum illud bibaʒ

oꝛdine qͥ h ponũt᷑
7 ſub eiſdẽ verbij

ꝓ magna parie:

reſtãt pauca ex
ponẽda qᷓ diſcur/
rent. In p pte pn
cipali dẽ: a FE
rat aũt paſcha ⁊
agima p' biduũ.

ſolẽnitas aũt pa/

ſchal iudeoꝝ cele
bꝛabat xv. die b⸗

mi mẽſis:vt hĩ le

uit.xxiij. hec ſolẽ
nitas incipiebat a
veſpere. xiiij. diei
qñ immolabatur

agn: 7 tũc veſce⸗

bant agimis vſq;
ad ſeptimũ dieʒ.

b (Alabaſtruz

vnguẽti naꝛdiſpi
cati. dicũt aliꝗᷣ ꝙ
varduj ẽ herba fa
ciẽs ſpicas ĩ cacu
mine de db'extra
hit liaoͤr optim :ſi
cut aqᷓ roſacea de
roſis:⁊ talis liqᷣr
vocat᷑ h vnguen⸗
tũ. Alij dicũt ẽ
frutex vel arboꝛ
puula:⁊ inde flu⸗
it vel extrahit li ·
quoꝛ mõ pᷣdicto.
In ſecũda pte pn
cipali dicitur:
c ¶ Et pꝛima die
agimoꝛuz. de iſta
die eſt controuer
ſia inter grecos ⁊
latinos qͥ plenius
tractata ẽ matth.
xxvj. 2 Joh. xiij.
d ccurret
vo. hõ.lage.aque
ba. iſtud ſignũ de
dit eis ad iuenien

ovũ locũ ꝓ cena:⁊

creditur ꝙ dñs il
lio doni eẽt diſci⸗
pubchꝛiſti occlt·
e tafeſens
mea.i. agnuj pa-
ſchal: a illè
dom ñ ſolũ ꝓui/

dit de loco ſʒ ẽt de agno. f¶ Vobis demõoſtrabit cena
culũ.iĩ illo cenaculo paſcha comederũt: ⁊ ĩ illo pᷣ reſur-
rectionẽ latuerũt diſcipuli ꝓpter metũ iudeoꝝ: ⁊ ĩ illo
ſpiritüſanctũ receperũt i die pentecoſtes: vt hĩ actu. ij.
¶ Qui intingit mecũ manũ i catino: vaj eſt fictile ad

Ani

naizür
üin

ſo mi
ai
0 .
deueh
S ninäni
„ nmnüͤe
H/ i
N imn
uu geri
u

ngnh
de. emin
. (
t
al arali
me wriemt
öfinie
n mri
1 “ aitne
n
8 pulrn
9. kwdñ
Pug
ah ar.
öl rat
L Gn Niſt
itcm

A hſp

i
1
6: kun
o' uagin
Aurgdi

refrigerandũ vi⸗
nuz: 7 in illo erat
iu) lactucaꝝ agre
ſtiũ cum quo car
ne) agni debebãt
comedi: vt dicic7

Exo.xij. bAb
ba

ficant: tamẽ vnũ
eſt grecuz 1 aliud
latinum.

oliuarum.Et ait eis ieſus:

ODẽs ſcãdalicabimini ĩ me

1 nocte iſta:qꝛ ſcriptũ ẽ:per

cutiã paſtoꝛe ⁊ diſpgentur

oues. Sʒ p ea q; reſurrexe
ro pᷣcedã voſi galileã. Pe

trus aũt ait illi: ⁊ ſi oẽs ſcã/

dalicati fuerit:ſʒ ñ ego. Et

ait illi ieſus:amẽ dico tibi:

qꝛ tu hodie ĩ nocte hac pꝛi
uſq; galł vocẽ biſ dederit:
ter me es negatur. At ille
ampliuſ loquebat᷑.Et ſi o
poꝛtuerit me ſil ↄmoꝛi tibi:
ſi te negabo. Silit᷑ ãt ⁊ oẽs
dicebãt. Et veniũt ĩ pᷣdium

cui nomẽ gethſemãi: ⁊ ait

diſcipulſuis:Sedete h do/
nec oꝛẽ.Et aſſumit petrum
⁊ iacobũ ⁊ iohãnẽ ſecuʒ:⁊
cepit pauẽ ⁊ tedẽ.Et ait il/
lis: Triſtis ẽ aia mea vſq;
ad moꝛtẽ.Suſtinete h ⁊ vi
gilate. Et cũ ꝓceſſiſſet pau⸗
lulũ:ꝓcidit ſuꝑ terrã:⁊ oꝛa
bat vt ſi fieri poſſet trãſiret
ab eo hoꝛa ⁊ dixit: Abbã

p:oĩa tibi poſſibilia ſunt:

traſfer calicẽ hũc a me.Sʒ

ſi qd ego volo:ſʒ qð tu. Et

venit:⁊ iuenit eos doꝛmiẽ/
tes. Et ait petro: Simon
doꝛmis: Non potuiſti vna
hoꝛa vigilare:? Aigilate ⁊
oꝛate:vt nõ ĩtretis ĩ tẽtatio/
nẽ.Spũs ꝗdẽ pꝛũpt ẽ:ca/
ro vᷣo iſirma.Et iteꝝ abiẽs

oꝛauit eũdẽ ſmonẽ dicẽs:

Et reuerſus denuo iĩuenit
eos doꝛmiẽtes.Erãt enim
oculi eoꝝ qᷓuati:⁊ ignoꝛa⸗
bãt qd rñũderẽt ei. Et venit
ttio:⁊ ait illis: hoꝛmite iã:
⁊ regeſcite.Sufficit. Nenit
hoꝛa:ecce filꝰ hoĩs tradet
ĩi man pctõꝝ. Surgite ea⸗

mM.. Ecce ꝗ me tradet ꝓpe

c(iũ gladijs ⁊ lignis a ſũmiſ

e. Et adhuc eo loqnte:vẽit
iudas ſcharioth vnus de
duodeci:⁊ cũ eo tba mita:

nouũ regno dei. Et hym⸗

regno dei. Et hym/ ſacerdotib⁊ ſcrib ⁊ ſenio
no dicto:exierut in mõtem

ribus.Dederat ãt traditoꝛ

eis ſignũ dicẽs: Quẽcũq;

oſculat fuero ipſe ẽ tenete
eũu:⁊ ducitè caute.Et cũ ve

niſſet:ſtatĩ accedẽs ad euʒ
ait rabbi.Et oſculat ẽ eũ:
At illi manꝰ iiecerũt ĩ ieſũ:
⁊ tenuerũt eũ. VUn ãt qdã
de circũſtãtib educẽs gla
diũ pcuſſit ſuũ ſũmi ſacer

dotiſ: ⁊ amputauit illi airti
cula. Et rñdẽs ieſus ait ill:
Tãqᷓ; ad latronẽ exiſi cũ

gladijs ⁊ lignis ↄpᷣhendẽ

me. Quotidie erã apð voſ
ĩteplo docẽs:⁊ ñ me tenui

ſtis. Sed vt ĩpleãt᷑ ſcriptu⸗
re.Tũc diſcipuli eius relin
quẽtes eũ oẽs fuger̃t.Adò
leſcẽs aũt ꝗdã ſeqbat᷑ eum
aämici ſyndone ſůp nudo:
⁊ tenuerũt eũ.At ille reie/
cta ſyndõe nudꝰ ꝓſugit ab
eis.Et adduxerũt ieſuʒ ad

ſũmũ ſacerdotẽ:⁊ cõuene/

runt oẽs ſacerdotes ⁊ ſcri

be ⁊ ſenioꝛes. Petiꝰ aũt a

lõge ſecut ẽ eũ vſq; ĩtro in
atriũ ſũmi ſacerdon:⁊ ſede
bat cũ miſtris ad ignẽ ⁊ ca
lefaciebat ſe. Sũmi vᷣo ſa/
cerdotes ⁊ oẽ ↄciliũ quere
bãt aduerſus ieſũ teſtimo/
niũ:vt eũ moꝛti traderent:
nec iueniebãt. Mlti aũt te
ſtimoniũ falſũ dicebãt ad/
uerſus eũ:⁊ ↄueniẽtia teſti
monia nõ erãt.Et qdã ſur
gẽtes:ſalſũ teſtimoniũ fere
bãt aduerſus eũ dicentes:
Qm̃ nos audiuimeũ dicẽ
tẽ:Ego diſſoluã tẽplũ hoc
manufactuʒ:⁊ poſt triduũ
aliud non manuſfactuz edi
ficabo:⁊ ñ erat ↄueniẽs te

ſtimonium illoꝛum. Exur

gens autem ſummuſ ſacer
dos in medium:interroga

uit ieſum dicens: Non re
ſpondeſ quicq;ᷓ ad ea que
tibi obijciũtur ab hiſ. Ille
autẽ tacebat:⁊ nihil rñdit.

„ .

—

In tertia parte pꝛin/
cipali di: i ¶ Et du
cite eum caute.ne foꝛ
te rapiatur de mani
bveſtrij:qꝛ populus
ↄmunis habebat de
uotionem ad euʒ.

— — –

¶ Adoleſcens autẽ
quidam.qꝛ iſte ñ no/
minaturhic:iõ dicũt
aliqui ꝙ fuit iacobuj
frater dñi. Alij autẽ
ꝙ fuit iohãnes euãge
liſta ꝗᷓ minoꝛ eꝛat iteꝛ
apoſtolos. Alij aateʒ
dicũt ꝙꝙ fuit iuue nis
de illa domo in q̃ co⸗
mederat paſcha.
¶ Amicr ſindõe.i.
veſte linea. m ¶ Su
per nudo.ſ.coꝛꝑpe:qꝛ
n habebat aliam ve⸗
ſteʒ. In jrta parte pꝛi
cipali dẽ: n¶ Audi.
euz di. Ego diſſol.tõ/
plũ hoc manufactuʒ
⁊c. falſum eni impo/
ſuerunt ei: quia hoc
nõ dixerat: vt habet᷑
Joh.ij.ſʒ ſic dixerat:
Soluite tẽplum hac
pꝛedicẽs moꝛteʒ ſuã i
qua coꝛpj ep qð erat
templũ deitatis ſolu/

tum ẽ: ⁊ ſi ð materia

li tẽplo intelligat᷑ ad⸗
huc falſum impoſue/
runt quaſi abſolute
dixerit: quod tamen
dixerat conditionate

2 ideo bene ſpditur:

Et non erat coueniẽs
teſtimonium illoꝛuz.

o¶ JZeſuj aut dixit il
li ego ſũ.iterrogatus
de vitate diuinoꝝ rñ
det qᷣ pꝛy i alijs tacue
rat:qꝛ de diuinij ñ dʒ
ita taceri vitas ſi iter-
roget:ſicut ð humãij

In qrta ꝑte minꝰpnci

pali dẽ ſic: p ¶ Naʒ
2 galile es. lʒ.n. eſſet
vna lingua oium he⸗
bꝛeoꝝ: tñ ſʒ varia p/
tes iudee variabat᷑ in
aliqᷓ ꝓpꝛietate:ſic lin-
gua gallica ĩ picardia
⁊ĩ noꝛmãdia ꝑ quaʒ
pcipit᷑ i loq̃la de qua
natise ſit aliquis.
q ¶ Cepit anathema
tigare.i. maledicere ſi
büpſi ſi cognouiſſz ie
ſũ. Uñ anathemati/
gatio ſignat iuratiõeʒ
q eſt p execrationẽ.ſ.
qũñ aliquis ĩpꝛecat᷑ ſi-
bimetipſi malũ pene
ſi ita ſit ſiẽ iponit ei.
¶ In ca.xiiij.vbi dẽ
ĩ poſtilla abba pꝛ idẽ
ſignificãt ⁊c. Additõ
FBba pꝛẽ ẽ es
nomẽ ſy
. chaldalehl
Aa frequent᷑ hẽ ĩ tranſ-
latõe chaldaica.XV.
Tofeſti ma⸗
ne facto. Hic
oñter deſcri⸗
bit chꝛiſti paſſio per
gẽtiles cõſuũmata. Et
p deſcribit᷑ ipſi chꝛi/
ſti crudelis occiſio:?
ei fidelis ⁊ duota tu
mulatio:ibi Et cũ iã
ſero eẽt factũ. Pꝛima
duas:qꝛ p deſcribit᷑
chꝛiſti iniq ↄdẽnatõ:
2 inique ſentẽtie exe⸗
cutio:ibi Et poſtqᷓ il/
luſerũt ei. Pꝛiꝰ in q̃t/
tuoꝛ:qꝛ ns cheiſj
gẽtili iudici pᷣſentat᷑:
ab eo examinat᷑:ibi
Et iirogauit eũ pila/

P: ꝭedꝰ inocẽtia ðcla

rat᷑: ibi Per diẽ ãt fe⸗
ſtũ: iiq̃ ↄdẽnatur:
ibi Pilat' aũt volens
ſatiſfacere pplo. Sen
tẽtia iſtaꝝ partiũ pʒ
ex dict matthᷣ. xxvi.
vbi iſta ponũt᷑ eodeʒ
oꝛdine a pncipio illi
ca. vſq; Rpe mediuʒ:
tñ aliq ſũt ibi iterpo/
ſita qͥ hic omittũt᷑ qꝛ

Rurſũ ſũmꝰ ſacerdos ĩter
rogabat euʒ ⁊ dixit ei:Tu
es xpᷣs filꝰði bñdicti. Jeſuſ
autẽ dixit illi: Ego ſũ:Et vi
debit filium hoĩs ſedẽtẽ a
dextn vᷣtut di:⁊ veniẽtẽ cũ
nubib celi.ñ.HOũm ãt ſacer

dos ſcindẽs veſtimẽta ſua

ait: 'uid adhuc deſidera⸗
m' teſtes: Audiſt. blaſphe
iã:Quid vobᷣ viðt᷑:Qui

oèłs ↄdẽnauejr̃t euʒ eẽ reuʒ

moꝛi. Et ceper̃t qdã ↄſpu
ere euʒ ⁊ velare faciẽ e: ⁊

colaphis eũ cedẽ ⁊ dicere
ei:ꝓphetiga.Et miſtri ala/

pis eũ cedebãt. Et cũ eſſet
petrꝰ i atrio deoꝛſuʒ: venit
vna ex ancilłſũmi ſacerdo

: ⁊ cũ vidiſſet petrũ calefa
ciẽtẽ ſe aſpiciẽs illũ ait: Et

tu cuʒ ieſu nacareno eras:

At ille negauit dicẽs: Ne/

qʒ ſcio neq; noui qd dicaſ.
Et exijt foꝛas añ atrium:⁊
gallꝰ cãtauit:Rurſus ãt cũ

vidiſſet illũ ancilla cepit di
cẽ circũſtãtibꝰ:qꝛ h ex illis
eſt. At ille iteꝝ negauit. Et

pꝰ puſillũ rurſus ꝗ aſtabãt
dicebãt petro: Nere ex illiſ

es:naʒ ⁊ galile es. Ille ãt

cepit anathematicare ⁊ iu/⸗
rare:qꝛ neſcio hoĩem iſtuʒ
quẽ dicit.Et ſtatĩ galliteꝝ
cãtauit.Et r̃coꝛdat᷑ ẽ petiꝰ

p̈bi qð dixerat ei ieſus: pꝛi
uſq; gallꝰ cãtet bis:ter me

negab: ⁊ cepit flere.
Tcõnfeſti mane ↄſili

um faciẽtes ſũmi ſa

cerdotes cũ ſenioꝛibꝰ ſcri
bis ⁊ vᷣniuerſo ↄcilio:viciẽ

tes ieſũ duxerũt ⁊ tradide

rũt pilato.Et interrogauit

eũ pilat: Tu es rex iudeo/
rũ: At ille reſpõdẽs ait illi:

Tu dicis.Et accuſabãt eüũ
ſũmi ſacerdotes ĩ mił. Pi
lal ãt rurſũ ĩterrogauit eũ
dicẽs: M reſpõdes qcq;:
Vide ĩ quãtis te accuſant.
Jeſus ãt amplius nihil re/
*

ſpõdit:ita vt miraret᷑ pila/
tus. Per diẽ aũt feſtũ ſole

bat dimittẽ ſllis vnũ ex vi

ctis quẽcũq; petiſſẽt.Erat

aũt ꝗ dicebat᷑ barrabas: ꝗ

cũ ſeditioſis erat vinctuſ ꝗ
ſeditiõe fecerat homicidi
um. Et cũ aſcendiſſet tur
ba:cepit rogare ſic ſemper

faciebat illis. Pilatus aũt
reſpõdit eis ⁊ dixit: Aultis

dimittã vob regẽ iudeoꝝ:
Sciebat.n.qꝙ per iuidiam
tradidiſſent eũ ſũmi ſacer
dotes. Pontifices aũt cõ/⸗
citauerũt turbã: vt magis
barrabã dimitteret eiſ. Pi
lat aũt iteꝝ reſpõdẽs ait il
lis:Ouid ergo vultis faciã

regi iudeoꝝ: At illi iterum

clamauerũt: Cruciſige eũ.
Pilat vero dicebat illis:
Quid.n.mali fecit: At illi
magis clamabãt:crucifige
eũ. Pilat aũt volẽs pplo
ſatiſfacere dimiſit illis bar/
rabã:⁊ tradidit ieſũ flagell
ceſũ vt cruciſigeret. Mili⸗
teſ aũt duxerũt eũ ĩ atriũ p
toꝛij ⁊ ↄuocãt totã cohoꝛ/

tẽ:⁊ iduũt eũ purpura:⁊ i

ponũt ei plectẽtes ſpineaʒ

coꝛonã: ⁊ ceperũt ſalutare
eũ:Aue rex iudeoꝝ. Et ꝑ

cutiebant caput eius harũ

dine:⁊ conſpuebant eum:

⁊ ponentes genua adoꝛa-
bant eum.Et poſtq; illuſe/

runt ei exnerunt illum pur

pura:⁊ induerunt eum ve/

ſtimentis ſuis:⁊ educunt il
lum vt crucifigerent eũ.Et

angariauerũt pꝛetereũtem
quepiam ſimonẽ cyreneuʒ
venientẽ ð villa:patrẽʒ ale
xãdri ⁊ rufi: vt tolleret cru

cẽ e.Et pducũt illũ in gol

gotha locũ quod eſt ĩterpᷣ
tatũ caluarie locus.Et dã/

bant ei bibere myrrhatuz

pinum: èt non accepit. Et
cruciſigentes eum diuiſe/

runt veſtimẽta el: mittẽtes

marcus bꝛeuitati
ſtudebat: vt dẽam

fuit a pꝛincipio li
bꝛi h'. b (Poſt .
i illuſerunt. PHic
ↄñter deſcribitur
inique ſentẽtie la
te in chꝛiſtum exe

cutio: vbi pꝛimo
ponitur ipſo chꝛi

ſti iudicati cruciꝰꝰꝰ

fixio:ſecũdo cru⸗

cifixi illuſio: ibi

Et etor eunter
blaſphemabant.
tertio illuſi expi⸗

ratio:ibi Et facta
Hoꝛa ſexta. Sẽtẽ

tia iſtarum parti
uz patet ex dictis
er rrhe
ceptis q ſequunt᷑:
c ¶ Patrem ale⸗

xandri ⁊ rufi.hic
dicit hierony. ꝙ
nomen iſtü ſimo

nis hic expꝛimit᷑

röoõne filioꝛuʒ ſuo-
rum qui erant di

ſcipuli chꝛiſti.
o ¶Et dabãt ei

bibere vinũ myr⸗

rhatũ. dicunt ali
qui ꝙ iſtud vinũ

dẽ myrrhatuz ex

ꝓpetate myrrhe

que ẽ valde ama/

ra:iſta tũ amari⸗

tudo cauſabatur
ex admixtiõe fel/⸗

lis.Alij aũt dicũt

. Pnon ſolum fuit
1

i mixtio fellis:
ſed etiã myrrhe.
e ¶ Et non acce
pit᷑. Contrarium
tamen vigdetur:
Johãnis.xix.vbi
dicitur: Cum ac/⸗
cepiſſet ieſus ace

tuʒ ⁊c. Ad quod
dicendum ꝙ ali/

quid accepit ad

guſtandum: mo/

dicum tamen ꝓ/
pter impletioneʒ
pꝛophetie dicen⸗

:In ſiti mea po

tauerunt me ace/
to. Et qꝛ illud qð
modicuʒ eſt qua/
ſi nihil reputat᷑:
ideo hic dicitur:
Q non accepit.
ſcilicet ad perfe⸗
cte bibendum.

m
bertni
bornoͤhatan⸗
tirlifon
icb bomme 1
opingroni⸗
En ii
ſtfinatn
eninmn.
Urtehono

eerz.
tmniͤ
pſeucla d
lehin tin
Cici daoun
nlnunpnſ⸗
Cruatain

ire
ſcit il
Epertectei⸗
Pparntonte
–
ebentca
ubtici
ſch. Ne
ſoeet ſe
un chühriz
leyinnt ſi
ninglo ne

alutcortal
1 n
ceeannct

dotirumaha
Neeusfuitſunn⸗
Nilcen.
(Dr.
Nunsdecridi
Nrans en
Dohnnn ai
deanng ie
npgloncp⸗
lmnioert
cxg acclpuin
adan
lunr froln
lgliun te
—
Ullachiſcioe⸗
alnpyne
ehononſſp

Ulntnſilt

ſepitiͤi⸗
ginnmn
Celuinini

Texegun.
9 E

Mofin
minſnlhn
eurqueln
naadoſtig

Marci xvj.

nuntehe i ſ Erat aũt hoꝛa tertia verucifireft eñ iohßis xix ds: p ¶MWaria ſt magdalene ? maria ioſeph.i. qᷓ erat
Erat a tertie xet eu. loris. kix. d⸗ aũt magdalene ⁊ maria ioſeph.i.q̃ erat mat
cbr ytdan Erat aũt hoꝛa q̃ſi ſexta.ſm veritatẽ erat hoꝛa media i ioſeph. q pleichat vbi poneret᷑. athoe „ B to
innn ter ſextam ⁊ tertiaʒ:mediũ vo denotatur ab vtroq; ex/ ſabbato venient ad vngenõ coꝛp eius. ¶ Ca. XII
i.bdoſt tremoꝝ:⁊ iõ ab euageliſus aliquãdo denomiat itia ali Tcũ trãſiſſʒ ſabbatũ. Poſtq; ðicripta ẽ rductõ pec
nande . gnig⸗ . O ens aũt cẽ.qꝛ ſic cla.exſpiraſ.⁊c. & Acatoꝛ i deũ ꝑ xpᷣi pdicationẽ ⁊ ſue Balergie ksrt
ner Ncbie videbat eniʒ ꝙ ili⸗ DZ ðU onẽ:h̊ ↄñt᷑ ſcribit di
iniagneſgtielr la vox nõ poterat Ccta reductio ꝑ ſus re
nim psrurgli larens- ſoꝛtem ſuper eiſ ꝗs qd tole· q; deoꝛſt IHidtns auũt cen meckionen 1 alcen
ephlpin⸗ ri ab ſicE utẽ hoꝛa tertia ? io ꝗq ex aduerſo : onem: peimno de.
poniar pſch pꝛopinquo moꝛti rer. Eii autẽ h tertia æ eſi er aherſ ſagt .ſcribitur manifeſtatõ
tiiuclcni nc ⁊ ideo cõcluſit cruciſixcrut euʒ. Et erat ti ? lic clamans exlpirallet: ſue reſurrectionis: :·
ino: ſrucotn eſſet foꝛmata vir tuluſ cãe eius iſcrip: Rex ait: Vere hic hõ filius dei plimatio ſue aſcenſi
n luſo:i re e ſom . iudeoꝛum.Et cuʒ eo cruci⸗ ar Eic aut nunleres 8 e i Brndez,
urmunte dere hic homo igr sle vnũ e aſpiciẽtes:int᷑ qᷓ erat eſus.p iduaſqꝛ pꝛi/
bualphemabant. filius dei errat. ſigunt duos larotne⸗ il longe alp utre ne da e mo deſcribitur mani
tmiltienn hb ¶Et cum iã ſe· à dextris ⁊ alium a ſiniſtrii maria magdalene ? ad fſeſtatio reſurrectoͤnij
raio bitſin r ern le Pie eũ. Et ipleta eſtſcriptura q iacobi minoa: ⁊ ioſeph nen per denunciationem
hou ſern Sii c, eni itur ip zu⸗ dicit: Et cum iniquis repu/ ⁊ ſalome:⁊ cũ eſſz i gali ea geli: g apparite
ultmn an a Motn pan pputatus eſt: Et pꝛetereutes ſeqbant᷑ eũ miniſtrabant Pies. Circa Bchen;
Dazaen tentia exdici mat blaſphemabant eũ:mouẽ ei: ⁊ alie multe que ſimul deſcribit aduẽt muli
wimamm thei. xxvij excepl tes capita ſua ⁊ dicentes: cuʒ eo aſcenderat hieroſo erũ ex ouotiõe ad ſe/
(daremale q ſequt. i ( Aah q deſtruis templũ di lymã. Et cñ iaʒ ſero eẽt fa- elebzuͤrvhi audieft
mdhnianſii rhn alcene i. ain tribus diebus reedif ctũ: qà erat paralceue qð ẽ dbuͤgeſo etrin
ict bigen, tht feria exta q Ccas. Saluum fac temeipſũ añ ſabbᷣm: venit ioſeph b 2a CEt c raſiſiz ſab⸗
nn pꝛeparabant ead delcendenſ de cruce. Simi arimathianobilis decrio batui ac ꝙ du.n.du-
— debebat coedi vie liter ⁊ ſũmi ſacerdotes illu qui ⁊ ipſe erat expectãs re aunere ſagbaruin
un niernd ſemi. k Meit gqentes ad alterutrum cum gnũ dei: Et àudacter intro erat eis licttum alid
dhtk ioſeph ad ſepeliie⸗ AN.. .. „ H1 — en emere: ſed in veſpere
ſchulcni. dum chꝛiſtuʒ an ſcribis dicebãt alioſ ſaluoſ iuit ad pilatũ ⁊ petijt coꝛp endẽ die miabai ſolẽ?
n tei itraret ſabba fecit:ſeipſũ nõ poteſt ſaluũ ieſt Pilatus autem mira nitaj:⁊ tẽ emerũt aro
e enl tuz in quo ñ erat facere. Chꝛiſtus rex iſrael: batur ſi iã obiſſet:et accerſi mata vtĩ craſtio bñ
minl iimh litcituz aere talia deſcendat nũc de cruce vyt to cẽturione:int᷑rogauit eũ maãe venirent ad ſeꝑt
mmme e, vicdeamus credam. Et q ſiiam moꝛtuus eẽt. Et cuʒ cl waik veft,
ͤ nig Hia. que anti „4 Eid een e E , mae vna labba⸗
hnur nnd. dicta ramatha cuʒ eo cructfixi erãt cõuici cognouiſſet a ceturiõe: do/ . pedien illhe⸗
ea de qua fuit ſamu abãt ei.Et facta hoꝛa ſexta nauit cõp ioſeph. Joſepp baqomade pſabbatũ
Ban nh tenebt ncteſit per toram adtmercgrne ſinconc:e . Rer Smnse ocen in
uninidefl vnus de curialib? kerraʒ vſq; in hoꝛaʒ nonaʒ pones euʒ luoluit ſindone b Sciendũ ẽr
1. Naitdii decuriones enim Et hoꝛa nona exclamauit ⁊ poſuit eũ ĩ monumento os die ilobebdoma
aictei dicuntur el ſt ſer voce magna diceẽſ:He/ gqð eãt exciſũ ð petra:et ad ge moebank Dbbata
mc ſei de curia alicuius loy heloy: lamacabattani uoluit lapidẽ ad oſtiuꝛ mo ꝓ tãto:qꝛ erat feſtiue
ſchatinnmt, magni pncipij di e „ a e e n evo ſolenita paſcha
KEiau cunt etiã decurio Q ſ mee preraru⸗ . De . mnenti. Daria rna lis dur abat ſeptẽ die⸗
Em nes q accipiũt a Meus deus meus: vt quid dalene maria loleph a PlI b: potñ dies a ſeptia
lunmn in ra plebis. n ¶Et der eliquiſti me: Et quidaz ciebãt vbi poneret. ¶ XVI. erat celebꝛioꝛes irme
pafenin aef, de circunſtantibus audien Tciũm tranſiſſet ſab/ unkea Erpolera
Giſetilia uj enim erat diſci ies dicebant: Ecce heliam batuz: maria magda c¶ Oꝛto iã ſole.i. ad
gar Mquol pulus chꝛiſti o Vocat. Currens autez vn lene ⁊ maria iacobi ⁊ ſalo- oꝛtum appꝛopinte.
ndun g, aln cultus ꝓpter me- ⁊ implens ſpõgeam aceto me emerunt aromata vt ve Sol ei põt ĩtelligi oꝛi-
i pt⸗ arnl oꝛumn ſ circũponenſq; calamo:po nientes vngerent ieſum. Et riouplr e Diree,
inpltin ſe publice e rfi Videamy ſi veniat heliaſ ad rum veniunt ad monumẽ, pith. Alio qñ lur e
heie din⸗ diſcipulum peten ad deponenduʒ euʒ. Jeſuſ tum: to iam ſole. Et di ripit apparere.l.i au
nſtimenn do einsſepulrur aũt emiſſa voce magna ex cebant ad inuicem: Quis ra e li lcii hic
ne, FEoſirauit. Et velũ templi ſci- reuoluet nobis lapideʒ ab or. Adpue tenebere,
ce adoſii mo cira ſum eſt in duo: a ſũmo vſ oſtio monumenti⸗Et reſpi rãt. qꝛ auroꝛa media
bil nout⸗ enim ſepulchꝛum MD? eſt inter tenebꝛas no/
1 birdiin erat quedaʒ caunun ᷑᷑iunsr lucẽ pfectã diei
d ſura ad oſtiuʒ illclauſure fuit poſit lapis magn nõ ꝗ ⁊ iõ ab vtroq; põt noiari ſic medium ab extremis:qꝛ ptici
) non 5*½ 2 0 1 „ — „ . —— „» H.ꝑℳ „ 9 . 5„
liera ot ſolo ioſeph:ſʒ ẽt ab alijs qᷣ fuert cũ co in ſepultura xpi. pat nãʒ vtriuſq; extremi. d (Quis fuoluer nobis lanlche

(Hnualerat eni eaſ

——

poſtea ſbdit᷑: e¶ Uiderũt reuolutu lapidẽ p angeluz q

q.d. nõ poſſumreuoluẽ ꝑ noſipſas:qꝛ erat magn' valde.
venerat ad e:A xp̃i reſurrectionẽ factaʒ. f ¶ Et

.

introeuntes in monumentu.i.intra clauſuram q̃ erat circa
monumentum. Dẽ aũt monumentũ qſi monẽs metẽ.ſ.illi
ꝗq aſpicit vt oꝛet/p a/
mnima ſepulti: pzeoeo „
gitet de moꝛte ꝓpꝛia cienteſ viderũt reuolutũ la
g ¶ Uiderũt iuuenẽ.
juce. xxiiij. dicit᷑ Ecce
uo viri aſtiterüt ſe-
cus illas ĩ veſte ſulgẽ⸗
ti.i.dno angeli in ſpe
cie viroꝝ pp hoc die
aug ꝙ ibi apparuert
tres angeli: vnus ex/
ra monumentũ itra
tamẽ pꝛedictam clau
ſuraʒ ſedens ſup lapi
deʒ reuolutũ:ſed itra

pe. Et itrbeutes ĩ monumẽ
tum viderunt iuuenẽ ſeden

ſtola candida ⁊ obſtupue/
rent. Qui dicit illis: Noli-
te expaueſcere: Jeſuʒ queri

muonumentũ apparu i ..
eruũt duo:vnuj ad ca- citẽ diſcipulis eiuſ petro:
put alius ad pedes quia pꝛecedet voſ in galile
vbi Hoſu fuer arco a; ibi eũ videbitis:ſicut di
uj ieſu: vt dĩ iohß.xx vir vohig Alt ille ereunte
bDielte diſci eiuj Eit vobis. At ille exeuntes

pe. ſpecialiter noĩat fugerunt de monumento.
petrũ:alr non fuiſſet
auſus vẽire ad pñtiã
dñni guẽ negauerat.

Timebãat enĩi.Surgẽſ autẽ

pauoꝛ ex inſolita ap/
prosritione angeli 7 ex
viſione cuſtoduʒ q ia
cebant ibi quaſi moꝛ

qjuicq direrũt. Cotrariũ vẽ matth. xxviij. vbi oĩ: Currẽtes
nüciare diſcipul.qð ſoluit aug.qꝛ cũ dẽ hic nemi qcq; dixe/

runt. ſ. cuſtodibꝰ:nec ẽt angelo loquẽti reſponderũt:ſʒ cu/

alene dẽqᷓ eiecerat ſepteʒ

currerũt nũciare aplis qð andierãt ⁊ viderat. IC. Surgẽes

aũt ieſus. Pic manifeſtatur reſurrectio per apparitionẽ do

mini:⁊ diuiditur in tres partes ſᷣm tres apparitiones:⁊ ibi

Poſt hoc aũt duobꝰ:ʒꝰ ibi Nouiſſime aut.Circa pᷣmũ dẽ:

¶ Surgens aut ieſus ma.pma ſab.⁊c̃. Scienduʒ ꝙ apud
hebꝛeos dies hebdomade denomiant᷑ a ſabbato:qꝛ denoia
tio fit a dignioꝛi:⁊ iõ diej illa qᷓ imediate ſeqt᷑ ſabbatũ vo/

catur pᷣma ſabbati:⁊a alia 2 ſabbati.i.a ſabbato:⁊a ſic de ali
is.Dixerũt aũt aliq xpᷣſ reſurrexit media nocte:⁊ tũc hec
Dictio mane non refert᷑ ad ſurge:ſed ad verbum qðò ſequit᷑
appaꝛuit: qꝛ illa hoꝛa p appuit marie magdalene.Alij aũt
dicunt ꝙ reſurrexit ĩ auroꝛa:⁊ tũc li mane refert᷑ ad ſurgẽs
ita ꝙ determinat hoꝛaʒ reſurrectionis: ⁊ huius opiniois ẽ
aug. cõiter tenetur. m ¶ De qua eiecerat ſeptẽ demõia.
ex hoc dicũt aliqui ꝙ fuerũt due marie ⁊ q̃libet fuit cogno/
minata magdalena:vna earuʒ fuit ſoꝛoꝛ lagari nominata a
magdalo caſtro:qð ceſſit in partem ei ð hereditate patna

⁊ iſta non legit᷑ fuiſſe demõiaca.Zllia que fuit nata de mag

dalo:non tñ dña illius caſtri:⁊ iſta dicit᷑ fuiſſe peccatrix: ⁊

fuit eadem ⁊ ꝙ per ſeptẽ demonia intelligunt᷑ omia vicia:?⁊
vſus eccleſie ĩ officio boc tenet. n ¶ Poſt hoc aũt. Pic õ⸗/
ſcribitur ſcõa apparitio que facta fuit duobus diſcipuł xpi
euntibus in emaus:quã apparitõnẽ deſcribit plenp lucas
xxiiij. Et qꝛ erant dubij in fide:ut ibidem dicit᷑: ideo chꝛiſt
apparuit eis in alia effigie:vt per hoc ðſignaret ꝙ talis erat

pidẽ. Erat ꝗqppemagn val
tibꝰ ⁊à flentibꝰ:⁊ illi audien/
um viderun tes qꝛ viueret ⁊ vi eſſet ab
tem in dextris coopertum

gie euntib in villã:⁊ illi eũ/
tis nacarenuʒ crucifixũ ſur
rexit nõ eſt hic. Ecce locuſ
vbi poſuerũt euʒ. Sʒ ite di

Inudaſerat eni eaſ tremoꝛ ?
pauoꝛ:⁊ nemiĩ ꝗcq;ᷓ dixerft.

ieſus mãepᷣma ſabbati ap
paruit pᷣmo marie magda/

(Enigelm

aliquaʒ mutation facta in facie chꝛiſti:ſicut in traſfigu
ratione per claritateʒ gloꝛie ad hoꝛã:vt dictũ fuit.S. ix.
.c. Alij vero dicunt ꝙ iſta mutatio fuit tm in oculis vi⸗
dentitum:⁊ huic dicto concoꝛdat qð dicitur de iſta ap

paritione: luce.xxiij. Oculi aũt eoꝛum tencbantur ne

eum agnoſcerent

factũ ſit ñ fuit ibi
gliqᷓ falſitas:cuius
rõ eſt: qꝛ ſiẽ aliqd
põt figi vbis:ita ⁊
fact.paũt fit ſiñ

deméia. Illa vadẽs nũcia-
uit his ꝗ cũ eo fuerãt lugẽ

ea nõ crediderũt. Poſt h falſitate: vt patet
tib oſtenſus eſt in alia effi quibus alle ſin

tes nüciauerũt ceteris: nec tritateʒ aliquaʒ cõ
illiſ crediderũt. Muiſſinne nenen eſions
aut recũbentibillis vnde· pBcpꝛiſt facto ab

cim apparuit ⁊ expꝛobꝛa/

uit incredulitatẽ eoꝝ ⁊ du vt hic dicitur:

gerant en reſurrexiſſe m cre prii per boc5
diderũt. Et dixit eis: Eun ſignaretur ꝙ erat

tes in mundũ vniuerſũ pꝛe

dicate euangeliũ omni cre nus ⁊ lõginquus

arsre Qii eregidgerir ab eoꝛum coꝛdib
ature. Qui crediderit 7 ba qbus appebat ꝑp
ptięatui fuerit ſalu erit:qui dubiũi ie b
vero non crediderit condẽ eſt qð dicit Greg.
nabit᷑. Signà aũt eos qui homet.xiij.qꝛ ad
ha3c in eoꝝ coꝛdi
pbperegrinuj erat

eis a fide ire ſe lõgifixit. o./ ¶ Mouiſſie aũt recũbẽtib⸗
᷑. Hic deſcribit ʒ apparitio ð q dicũt alid ꝙ ñ fuit fcã
i ñ4ie aſcẽſiõis dñi: ſʒ an qꝛ hic ſbſcribit. Et expꝛobꝛauit

icredulitatẽ illoꝝ.añ eĩ diẽ aſcẽſiois refrectio dñi tot ar
gumẽt fuerat declarata ꝙ iã tẽ ñ erat icreduli.Alij autẽ
dicũt ꝙ fcã fuit in die aſcẽſionis:⁊ ad hoc ↄcoꝛdat texx

cũ dẽ: Nouiſſime aũt recũbẽtibꝰac᷑.ſilr qð poſtea ſbdit

Et dñj qdẽ ieſuj poſtq; locut᷑ eſt eis aſſũpi ẽ i celũ. Ex q

vẽ gy iſta apparitio fuit ſcã imediate añ aſcẽſiõeʒ ſuam.
Ad ari oppo põt dici ꝙ icrepauit icredulitatẽñ apo

ſtolox: ſʒ aliq alioꝝ ꝗᷣ erat cũ eis ꝗͥ de refrectioe ß
credebãt ad plenũ aplis.Alr ẽt dẽ ꝙ icrepauit icre

—

li⸗

tatẽ aploꝝ:nõ q;̃ tẽ erat ĩ eis: ſʒ q̃ fuerat añ ſic pʒ ð tho.

q ñ credidit alijs diſcipulł.ioh.xx.ca.⁊ ſilr alij nõ credi-

derũt marie magdalene:q eũ viderat alis mulieribu

Et ↄuenienter xpᷣs recedens ab aplis icrepauit hãc icre⸗
dulitatẽ:ad deſignandũ q; gentes ad quas apli erãt mit

tendi:vt patet ex ſequẽtibꝰ:eſſẽt merito icrepande a deo

.ℳ—*

⁊ ↄdẽnade ſi ñ crederẽt aplis de his q̃ ipᷣi viderãt i xpo

vñ ſbᷣdit᷑: p ( Eu.in mũ.vni.pꝛe.euan.oĩ creature.i.
oĩ hõi qͥ hʒ ↄueniẽtiã cũ oĩ creatura:per eẽ n. ↄuenit cid
dalo:ne iaiatis:p viuẽ cũ vegetabilib a plani:p ſentire cũ aiali
ꝓpter peccata ſua poſſeſſa a demonijs. Grego.autẽ dicit p

bus:pꝑ intelligere cũ angel:iõ deſignat᷑ noĩe ois creature.

q ¶ Quicredi.⁊ bap.ſu.nõ eni ſufficit fides abſq; bap
tiſmo:pꝑ quẽ aliquiſicoꝛpoꝛat᷑ x-po ſi aſſit faculta) recipi
endi baptiſmũ:ſi aũt nõ aſſit facultas ſufficit baptiſmnꝰ

ſanguinis:vt in martyribP q ꝓ xpᷣo fuerũt iterfecti ante
i; eſſent baptixati. vel flamis ſicut eſt in habẽtib' fidem

aed eos in Gervi per hoc olignuret cp raln xp̃i q deſiderant baptiſimuz ſed pueniunt᷑ moꝛte anteq
apud eos in mente. Dicunt aũt aliqui ꝙ hoc factum eſt pr

hy poſſit adipleri. r ¶ Signa auũt eos qᷣ cre. hec ſeqnf᷑

qualitercunq; tñ

pasꝛuit in effigie:

quodãmodo alie

iñß
u

