cũſpiciebat vidẽ eã q̃ hoc
fecerat. Mulier vo timens

tremẽs ſciens qð factuʒ
eẽt in ſe:venit ⁊ ꝓcidit ante
eũ ⁊ dixit ei oẽm veritateʒ.

itelligi ꝙ ſapietia icreata ſit alicubi:vbi pꝛi ñ erat cum
de neceſſitate ſit vbiq; pꝛeſens:ſʒ qꝛ cauſat ibi nouũ ef⸗
fectũ:vtrũ aũt talis vtus i chꝛiſto fuerit virt diuina ta
tũ:vel cũ hoc humana:dicet ĩ fine hꝰca. d ¶ Quijteti
git. ñ q̃rit ex ignoꝛãtia:ſʒ vt p ↄfeſſionẽ mulieris ſanate
appareat fides eyꝰ:a a chꝛiſto ↄmẽdet᷑:⁊ qꝛ manifeſtatõ
miraculi dicte ſanatiõis cedebat ad gloꝛiã dei ⁊ archi/

ſynagogi aſſecuratio

pᷣſſura eü tãgerẽt coꝛpoꝛalit:nõ tñ tãgebãt eũ cũ tali de
uotise ⁊ fide ſiẽ illa mulier tetigerat:⁊ de tali tactu ſin/

gulariter q̃rebat. Circa tertiã ptẽ dicit᷑ ſic: fᷣ ¶ Quid

vltra vexas magiſtrũ:licet.n. crederẽt ipᷣm poſſe eaʒ ſa-
nare:non tñ a moꝛtuis ſuſcitare:ex quo pʒ ꝙ eoꝝ fides

erat impfecta. g

n

t nõ admiſit quẽquã ſe ſequi ⁊c.

oſtẽdẽs ꝙ ĩ operibꝰ miraculoꝝ ñ ðbet ſaciẽs qͥrere oſtẽ

go aue nẽ: vt ꝑ hoc certiſicaret de futura
ſuſcitatiõe filie ſue. e Erirbz opaimare te. licet ĩ tali

tationẽ: i hoc dãs exemplũ ei oiſcipulis ꝗ erãt facturi mira
cula:verũtñ qꝛ i operibus miraculoſis manifeſtat dei glia:
is aliqñ faciebat miracula valde publice:ſic pʒ ĩ laçari ſuſci

tatiõe:⁊ ceci nati illuminatioe: oſtẽdẽs exẽplũ di

18S vt

italib q̃rerẽt dei gliam tantũ ⁊ nõ ꝓpꝛia. h¶ Thabithba

Jelus ãt dixit ei: Filia fideſ
tua te ſaluã fecit:vade ĩ pa-

ce:⁊ eſto ſana a plaga tua.

Adbhuc eo loq̃nte veniunt

nũcij ad archiſynagogum

dicẽtes: qꝛ filia tua moꝛta
c. Quid vltra vexaſ mꝗrʒ:
Jeſus ãt audito vᷣbo qð di
cebat᷑: ait archiſynagogo:

Noli timẽ tantũmõ crede.
Et noͤn admiſit quẽq; ſe ſe
ꝗ:niſi petrũ ⁊ iacobuʒ ⁊ io
hãnẽ frẽm iacobi.Et vẽiũt
ĩ domũ archiſynagogi. Et
vidit tumultũ ⁊ flẽtes ⁊ eiu
lãtes mitũ:⁊ ĩgreſſus ait il/
lis:Ouid turbamini ⁊ plo
rat: NPuella ñ ẽ moꝛtua ſʒ
dõmit.Etirriðbãt eũ. pſe
vo eieci oĩbꝰ aſſumit pꝛeʒ

2 imr᷑̃em puelle:⁊ q ſecum

erant:⁊ ingrediunt᷑ vbi pu
ella erat iacẽs ⁊ tenẽs ma/
num puelle ait illi:Thabi⸗
tha cumi:qð ẽ ĩterpᷣtatuʒ:
puella tibi dico ſurge.Et

oↄfeſti ſurrexit puella:⁊ am

bulabat. Erat auteʒ ãnoꝝx
duodeci. Et obſtupuerũt

ſtupoꝛe magno. Et pꝛece/
pit illis vehementer:vt ne
mo id ſciret:⁊ iuſſit dare ilꝰ
li manducare.

cumi.due ſũt dictio/
nes hebꝛaice quaruʒ
bma ẽ nomẽ ⁊ ſecun
da verbũ vt pʒpꝑ iter
pᷣtationẽ. Sciendum
ẽt ꝙ thabitha ñ ẽ no⸗
mẽ cõe ſʒ ẽ ꝓpꝛiũ no/
mẽ illiu) puelle qͥ fuit
ſuſcitata: æ hoc pʒ p
ſimile actu. ix. vbi dẽ
In ioppe at fuit q̃daʒ
diſcipula noie thabi/⸗
tha.⁊ iõ marcus pꝛo
noie ꝓpꝛio poſuit cõ
mune iterpᷣtando.ſ.
puella.Sciendũ ẽt ꝙ
illud qð ibi iterponit᷑
ſſ.tibi dico:ñ eſt de ſi
gnificato ſermõis he
bꝛaici hic poſiti:ſʒ ad
ditũ fuit ab euangeli/

ſta ad maioꝛẽ expꝛeſ/
ſionẽ ꝙ ad vbũ chꝛi⸗

ſti illa puella ſuſcita/

bat. i Et pᷣcepit il

lis vehementer vt ne

mo illud ſciret.cã iaʒ
ẽ expᷣſſa ꝑ hoc volts
dare exemplũ alijj vt
n q̃rerẽt oſtẽtationeʒ

ſoperie ulrerulon H
k ¶ Et iuſſit dare i1

li mãducare. ad ppa

tionẽ vere reſurrectõ
nis:ſic ⁊ chꝛiſtuj poſt
reſurectionẽ ſuã mã/
ducauit cuʒ aplis: vt
habetur Luce.xxiiij.
Ad maioꝛẽ euidẽtiaʒ

eoꝝꝛ q̃ dicta ſũt hic æ

alibi de miraculł chꝛi
ſti:querit᷑ vtrum chꝛi
ſep fecerit miracula ſo
la diuia virtute: ⁊ ar
guit᷑ pᷣmo ꝙ ſic: Dicit

eni leo papa in epiſtola ad flauianũ cũ ĩ chꝛiſto ſint due na⸗

ture:vna eaꝝ ẽ.ſ.diuina q̃ fulget miraculis:altera.ſ. huma
na qᷓ ſuccũbit iĩiurijs: ſiẽ ſe hʒ humana natura ad ſuccũbẽ
dũ ſũiurijs:ſic ſe hʒ diuia ad agẽdũ i opib miraculoſis:ſʒ ſo
la natura humana ĩiiurijs ſuccũbit:qꝛ talia pati rpugnat ði
tati:̊ ſola natura diuina agit i operibꝰ miraculoſis. Et cõ/⸗
firmat᷑ auctoꝛitate pᷣſ.cxxxv. Qui fac̃ mirabilia magna ſo/

lus.& ſola diuinitas ẽ pncipiũ agẽdi miraculũ. Itẽ opa mi/

raculoſa excedũt totã virtutẽ nature create: natura aũt hu
mana iĩ chꝛiſto creata ẽ:g vt videt᷑ ĩ nullo attigit opa mira⸗

culoſa.Cõtra qꝛ chꝛiſt ꝑ tactũ coꝛpoꝛis ſanabat miraculo/

ſe:vt dictuʒ ẽ de muliere patiẽte fluxũ ſanguinis.⁊.j.vj.ca.

Quott ãt tãgebãt eũ ſalui fiebãt:ſi tal tact nihil ageret

i ſanatiõe pᷣdicta:fruſtra adhiberet᷑:qð ñ ↄuenit ipᷣi chꝛiſto

ſ. aliqd fruſtra agẽ: ille tact/ aliqd faciebat:a certũ ẽ ꝙ ꝑti
nebat ad humanitateʒ:̊ ⁊c. Reſpõſio ĩ hac queſtoone is eſt

ℳ „ 2

pyt operari merito-

ſanctoꝝ. Sʒ dubiũ ẽ

cipalis rõ agendi ſed

¶ Euangelium

pcedẽdũ: aꝛ pmo vidẽdũ ẽ qualiter viri ſancti viui vel de
luncti quũ miracula ſcripta ſunt: in illij operati fuerunt:ſe

cũdo qualiter chꝛiſtᷣ inqytũ hõ opax fuerit. Circa pꝛimum

glicjd ẽ certũ: videlicet ꝙ miracula non poſſũt fieri aliqua

vtute tanq pncipalit agete niſi virtute diuina:quia ſicut di

ctũ ẽ oꝑatio miracu⸗
loſa: excedit totã facł
tatẽ vir tutis create.ſi

ne ae gſar⸗ Aabijt iĩ patriã ſuã: ⁊ ſe
quebat eũ diſcipuli ſui. Et
ſacto ſabbato cepit i ſyna/

rie:qꝛ frequeni exper 71
goga docẽ ⁊ młii audiẽtes

tũ eſt miracula facta
fuiſſe a deo ad p̃ces

vtrũ viri ſacti ĩ mira cen a: Vñ huic hec ĩa⸗ Et
cul aliqñ opati ſũt p q ẽ ſapia qᷓ data illi:⁊ vir
aliquã vtutẽ i eis exi/ . .
ſtetẽ: no qꝛ illa ſit pn · ficiunt᷑:. Nõnẽ h eſt faber ſi
tantũ inſtrumétalts:—
vt ſic detanqp dletpalſter agẽs fecerit miraclła ꝑ ſanctos tã/
ꝙ; p qdã inſtra.Et hanc qſtionẽ relindᷣt Aug. xxij.li.de ciui
tate dei iſolutã:vbi enarratis mitis miraculis martyrũ di/
cit ſic: Siue.n.de ꝑ ſeipᷣʒ miro mõ quo res tꝑale operatur
eternꝰ: ſiue p ſuos miniſtro) iſta faciat:⁊ eadẽ ipſa ꝗq ꝑ mini
ſtroj facit:ſiue q̃dã faciat ẽt ꝑ martyrũ ſpũs:ſiue ꝑ homies
adhuc ĩ coꝛpe ↄſtitutos:ſiue de iſta ꝑ angelos qᷣb iuiſibilit
imutabiliter icoꝛpoꝛalit iperat operet᷑:vt q̃ ꝑ martyres fie⸗

ri dicut eis oꝛantibtantu ⁊ ipetrãtib:nõ et operãtib fiat:
ſine alia iſtis:ſiue alia illis modis:q nullo mõ ↄpꝛehendia
moꝛtalibꝰ poſunt:ei tñ atteſtat fides hec i qua carnis i eter/

nũ reſurrectio pᷣdicat᷑. Gtũs tñ Grego. hanc queſtionẽ ðter
minare videt᷑.ij.li.dialo.vbi dic ſic:. Qui deuota mẽte deo
adherent:cũ reꝛ neceſſita expoſeit exhibere ſigna mõ vtro

. q; ſolẽt vt mira queqʒ aliqñ ex pᷣe faciant: aliqñ ex poteſta
te ↄceſſa illis a deo:⁊ hoc ꝓbat ↄñter rõne ⁊ exemplo. Ra-
tio aũt talis eſt:cui cõcedit᷑ illõ qðò ẽ mai nõ ẽ miꝝ ſi aliqũ

ↄcedat᷑ qð ẽ minus:ſed maioꝛ ẽ ptàs filios dei fieri etiã per
adoptionẽ:cũ hoc ſolũ ſanctis concedat᷑:q; miracula opera
ri qð ẽt aliqñ mal ↄcedit᷑:vt hĩ Matth.vij.ca.ſʒ pꝰ ↄcedit
hoib' ſanci: ſʒ ꝙ dĩ Joh.j. Quotqt ãt fceper̃t eu dedit eij
ptatẽ filios dei fieri. Itẽ ꝓbat h'exẽplo: qꝛ petr ſuſcitauit
thabitham oꝛando:vt hẽ actu.ix.ca.anania vo ⁊ ſaphiraʒ
moꝛti tradidit ſubito abſq; oꝛatiõe:ſʒ ſolũ culpã eoꝝ incre
pãdo actu.v.⁊ ſic videt᷑ illò fẽm feciſſe ex aliq ptãte ſibi cõ/

ceſſa a deo:tãqᷓ inſtrm diuie iuſticie. Itẽ ad h videt᷑ facere

ꝙ gra dei diuidit᷑ ꝑx gram gratis datà ⁊ p gram gratũ faciẽ
tẽ: ⁊ licet aliqñ ab aliqb dictũ ſuerit ꝙ gra gratũ faciẽs ni⸗
hil ponit ĩ aia:tñ de gra gratis data ab hoib ↄcedit᷑ ꝙ ali-

qᷣd põit ĩ aia:⁊ hoc pʒ manifeſte de gratijs gratis datis que
vocant᷑ ſᷣmo ſapiẽtie ⁊ ſermo ſciẽtie.j.coꝛ.xij.qꝛ ſignificant

qſdã eminẽtes cognitioes diuinoꝝ ⁊ humanoꝝ qᷓ ponunt
aliqd in aia:ſimilit fides: ꝓphetia:genera linguaꝝ:⁊ iterpᷣ/

tatio ſermonũ:⁊ eadẽ rõne videt᷑ ꝙ gratia ſanitatũ ⁊ opera
tio vtutũ.i.miracloꝝ q ponũt᷑ gre gratj date: dicãt aliquaʒ
vtutẽ ĩ aia exiſtẽtẽ. Dicut tñ aliq ꝙ iſta vtus opanil miracu
lañ ẽ aliq v mãſiua ꝑ modũ habivᷣ:ſʒp modũ paſſiõijtrã
ſeũtis: ſic ⁊ ꝓphetia: ꝑꝑ qð talej ñ pnt facẽ miracula qtiẽſ
ſeve auſioe: rõ tñ nõ
valet:qꝛ ſicut dictũ ẽ talis viropãdi miracla nõ ẽ pncipal:
ſʒ tãtũ iſtrumẽtalis:inſtt̃m aũt opari ñ pot qᷓuis ſit pſectũ
p foꝛmã ſu niſi moueat᷑ actualit ꝑ manũ artificis ſiẽ pʒ
ſecuris ũ põt ſecare niſi p manũ artificis moueat᷑:⁊ iõ dato
talij vtuj ſit mſiua:n põt tñ opari ad miracla abſq;ʒ mo
tiõe diuine vtuſj pncipaliter agẽtis:ſi tñ talis vx ſit maſiua

cũq; volũt nec ꝓphetare.Sʒ qcqᷣd

= RKjr

Teègreſſus ĩde.¶ V. R'marie:frater iacobi ⁊ io

admirabãt ĩ doctria e di

tutes tales qᷓ p man eiuſ ef

vel ꝑ modũ paſſiõis tranſeũtis ſolũ:ſicut ẽ motio iĩſtri
ↄmouet ab agẽte hncidallenpil dico mõ. Itẽ ad cõclu/
ſionẽ iducit᷑ illð qð a ſanctis ⁊ doctoꝛibP catholicis dẽ ð
ſacris noue legis:videlicet ꝙ efficiũt qð figurant: ita q
tãqꝙ; q̃dã inſtr̃a diuine miſericoꝛdie agũt ad ĩductioneʒ
gfe ipſaʒ iſtrumẽ
talit attingendo:
vel ſaltẽ aliquam
diſpoſitioneʒ ad
ipſaʒ vt characte
rẽ vel aliqᷣd ſimi/
le coꝛꝛeſpõdẽs in

ſeph ⁊ iude ⁊ ſimõiſ⸗Non
ne ⁊ ſoꝛoꝛes eᷣh nobiſcuʒ
ſũt:Et ſcãdalicabãt᷑ in illo.

Et dicebat illiſ ieſus:qꝛ nõ ſacramẽtisq non
ẽ ꝓphaa ſine honoꝛe niſi in ipꝛimũt characte

patria ſua ⁊ i domo ſua ⁊ i rẽ ita ꝙ in ſacra-

cognatiöe ſua. Et non po· metig lalid n
ſera ibi virtutẽ vllã facẽ:ni n —
i paucos iſirmos lĩpoſitis ſacra oↄſiſtũt in ꝗᷣ
1 M n poſi Puſc reb ſenſi⸗

—„„ bilib:a iõ multo
foꝛtd videt᷑ ꝙ in aiabꝰ ſanctoꝝ viroꝝ defũctoꝝ vel vi
uẽtiũ poſſit poni aliq̃ vłᷣ oiuinit eis ↄceſſa ĩ operibus
miraculoſis ꝑ modũ pᷣdictũ.Ex dictis pʒ qͥd dicẽdũ ſit
de humanitate chꝛiſti q̃ ẽ oꝛganũ ſeu inſtrm ↄiũctum
ipſideitatis ſic man ẽ inſtẽm artificis. hoiĩes at alij q⸗
rhene ſancti nõ ſũt ſic ↄiũcti:⁊ iõ ſunt qſi q̃dã iſtra dei
tatis ſepata ⁊ adhuc plus ſeparata ſũt ecclieſt. acr̃a:iſtru
mẽtũ aũt ↄiũctũ magis pticipat efficaciã agẽtis pncipa
lis ꝙ ſeparatũ:⁊ talis virt operãdi miracla efficacioꝛ ĩ
uenit᷑ ihumanitate chꝛiſti qꝙ; i dbuſcũq; alijs. His dictl
põt reſpderi ad argumẽta. Ad pᷣmũ dicẽdũ ꝙ ſile te⸗
net quãtũ ad hoc ꝙ ſiẽ hũanitas i chꝛiſto fuit rõ patiẽ
di:ſic deitas ẽ rõ ⁊ pncipiũ faciendi miracula pncipali-
ter:nõ tñ tenet qtũ ad ſecũdũ:qꝛ nõ repugnat hũanita

ti chꝛiſti opari ad miracla p modũ inſir̃i:repugnat a=t

deitati qlitercũq; pati. Uerũtñ rõne idẽtitatis ſuppoſi
ti idiomãta ↄm̃unicat᷑:qꝛ ſiẽ hec ẽ vera de paſſus e: ita
hec ẽ vera demõſtrato chꝛiſto iſte puer creauit ſtellas.
Ad illud qð inducit᷑ de pᷣſ:dicendu ꝙ Liſolus nõ exclu
dit hũanitatẽ tãq; inſtrumẽtaliter agentẽ:ſ tanq pnci⸗
palit: ⁊ ſic itelligendũ ẽ reſpectu alioꝝ ſanctoꝝ ꝙ ſolus

dey facit miracula.ſ.tanq' pncipale agẽs: Ad ſecũdũ di

cendũ ꝙ inſtrumentũ i vtute pncipal agẽtis bñ attingit
ad alidd qð excedit facultatẽ pꝓpꝛiã ↄuenientẽ eiſm ſe:
ſicut caloꝛ naturalis in virtute aie generat carnẽ:vt ha
bet᷑.ij. de aia. Argumẽta aũt i ↄtrariũ ↄcludũt tantũ ꝙ;
humanitas chꝛiſti agebat ad miracula ſic agẽs iſtrumẽ
tale ⁊ ſecũdariũ qð cõcedik. ¶ Ca.Vl. ·
aAa NT facto ſabbato. Poſtq deſcript ẽ feruoꝛ pdi
catiois ĩ chꝛiſto. Pic ↄnter deſcribit liuoꝛ emu-
Autiois cõtra ipſum ꝓp doctrinã ⁊ miracla ipſi
us: 2 pz ſen entia er dietis Matth. xiij. exceptis que ſe
quũt᷑: b ¶ None hic ẽ faber ⁊c. in matth.dẽ fabꝛi fil:

ioſeph qui or fuiſſe faber lignar. Et ꝓbabile videt ꝙ
chꝛiſt eadẽ artẽ exercuit qꝛ ñ fuit occupat i doctrina ?
miraculis vſq; ad triceſimũ etatis ãnũ: nec añ fuit intẽ

aũt veriſimile eſt ꝙ fuerit occupatus in arte patris ſui

⁊ fabꝛũ eũ vocabant. c ¶ Et non po.ibi vir.vl.facere.
Iſtud non poſſe non refertur ad potentiam eius abſo/

lutam:ſed congruitatis ⁊ decẽtie:quia non erat ↄgruũ

credebãt.n.iſti ꝙ eſſet eiuſdẽ artis cuʒ pꝛe ſuo putatiuo

te ſtudio:ſm ꝙ dẽ Joh. vij. quõ hic litteras ſcit cũ ñ di⸗
dicerit:nec ẽ veriſimile ꝙ tãto tpe fuerit ocioſus: mag

putatiui qᷓ in alia: æ hoc videtur per verbũ iſtoꝛũ qui
erant de nagareth:qui modũ ſuũ viuendi cognoſcebat

vbiorrttnu
enn,
oldezgtoe
glarſmngnt
uiekaintt
rcvibar ſr
Parcutudor
zuir
Prepelemt
nliint
dorciinitli
ſimn nl ſ⸗
Niant d.
eis oport
6tznülogtin
Nuſhüddel
npllſtli⸗
ſdioswoiu
ſtamemrec
tammnml
tlenßeept
ſobesdes.
(Scut
MMocec ie;
adeſnhtitd
btoeit hdie
difiampls: d
Acbitekec
Dehtäns:
decgbiape
mniſtoof
dir n
ſomi; bi⸗
leniiseplia
i br ioui
Ph decbt di
Cumtiſor kerb
lumebadd
Uatoebbre
Wradac
di
Padam
apth⸗
u! g
linvo /n
bnenß
rckal
nen Exſp⸗
Ulunita he⸗
8 r
Mhdi:
b(gh
oninegn,

diſing
hignchnn
finclanactir
t autſpcii⸗
lomitzin
humüchanaen

- —, ..

nitsckliri⸗
edcfeni
noöhellnni
wr ſtinn
duſti 'ſnt
Uberimiin
e üicneren
d Waigherbus
NospAdätiſt

— S

i tfn nn

mis oikitl
che uftn
brligenwt
nsicheiditig
Nindimm
iade
mdüge⸗
un wni
m or i
in mtif
rri dAi.

: ,4 e —

. „1
i ei
Ginnl

d¶ Et mira. ꝓpter icre.eoꝝ.fides.n.credẽtiũ eſt meri
toꝛia de ↄgruo ꝙ eis fiãt miracula ſic pʒ ca.pᷣcedenti de
mliere ſanguiflua cui dictũ ẽ a chꝛiſto: Fides tua ſaluã

circuibat caſtella

in circuitu docẽj.

qꝛ ſui doctrinam
ei repulerãt ↄuẽi

ent᷑ ad alios docẽ

dos trãſiuit:⁊ ita
fecerüt apli ſʒ qꝙ;
dẽ actu. xiij. ca.
Uobis oporte
bat pmũ lod.ſ.iu

deis vbũ dei: ſed

qꝛ repuliſſi illõ ⁊

idignos vos iudi
caſt eterne vite:ec

ce ↄuertimur ad
gẽte ſic. n. pᷣcepit
f ¶ Et ↄuocauit

duodeci. ſup 3*

ca.deſcripta ẽ col
latio ptãt pᷣdicã/
di fẽa aplis: Hic
deſcribit᷑ executio
dicte ptãtis: ⁊ p
deſcribit᷑ aploꝛuʒ

miſſio ad pᷣdican

dü: eoꝝ reuer⸗
ſio ad xpʒ: ibi Et
ↄueniẽtes apłi ad

ieſu. Pꝛi i duaj:

qꝛ pᷣ deſcribit᷑ di⸗
cta miſſio:ꝛ ex h
ſurgens herodis
opinio:ibi Et au/
diuit rex heroðj.
Expoſitõ pᷣ ptis
pʒ ex dici matih̃.
x. exceptij que
quüt: g ¶ Sed
calciatos ſandali
is.matth̊.x. dẽ ꝙ
ñ poꝛtarẽt calcia
mẽta. Ex q̃ pʒ ꝙ
ſandalia ñ dicũt᷑
calciamẽta ꝓpe:

qꝛ illis poterant

vti apli: vt h dẽ:
h (Ungebant

oleo mltos egꝛoj.

Ex hoc loco pʒ ꝙ
vnctõ extrema qᷓ
ifirmoꝝ fuit in
ſt a chꝛiſto.
i

manibcurauit:&t mirabat᷑
pp icredulitatẽ eoꝝ:ẽt cir/

cuibat caſtella in circuitu
docẽs:Et ↄuocauit duode

ciʒ:⁊ cepit eoſ mittẽ binoſ:

mũdoꝝ:⁊ pcepit eiſ.ne qd

te fecit. ⁊ ĩ mitis alijs locis i euãgelio ſimile hĩ: e¶ Et

.

WMWarci vVj

cꝙ ibi faceret multa miracula: cu cauſa ſubditf: cu di: ceoꝝ: qui negabãt reſurrectionẽ:ſhPde ſecta phariſeoꝝ q eñ

fitebant:vt hẽ actu.xxiij. cetera patẽt ex dictis matth.xiiij
¶ Ople. n. herodes. Hic ponit ꝑs ĩcidẽtal: itẽtio.n. pꝛicipa

lis euageliſte erat deſcribere geſta chꝛiſti:⁊ qꝛ pp opinioneʒ

herodis de chꝛiſto fecerat mẽtionẽ de decollatioe iohãnis

⁊ volebat occidẽ eum nec

poterat.Herodes auũt me/
tuebat iohãnẽ ſciẽs eũ vix
iuſtũ ⁊ ſãctũ ⁊ cuſtodiebat
eũ:⁊ audito eo multa facie

dabat illis ptãtẽ ſpirituũ ĩ/ . bat: et libent᷑ eũ audie eat.

Et cũſoppoꝛtun accidiſſet

tollerẽt ĩ via niſi pᷣga tãtũ:nñ herodes ĩ natali ſuo cenaʒ

perã ſi panẽ neq; ĩ cona es
ſʒ càlciatos ſandalijs: ⁊ ne

iduerẽt᷑ duabꝰtunid.Et di/

cebat eiſ.Quicũq; itroieri
tis i domũ:illic manete do
nec exeaſ᷑ inde:⁊ qcũq; nõ

receperit vos nec audierit:

exeũtes inde excutite pul/
uerẽ de pedibꝰ vꝛis in teſti/
moniũ illis.Et exeũteſ pᷣdi
cabãt vt pñiam agerẽt:⁊ ð
monia mlta eijciebãt:⁊ vn
gebãt oleo multos egroſ ⁊
ſanabãt᷑.Et audinit rex he/
rodes:manifeſtũ.n. factũ ẽ
nomẽ eiꝰ ⁊ dicebat:ꝛ io/
hãnes baptiſta reſurrexit
ꝗa moꝛtuis:⁊ ꝓpterea virtu
tes opant᷑i illo. Alij aũt di
cebãt qꝛ helias ẽ:alij pᷣo di
cebãt qꝛ ꝓpha ẽ q̃ſi vn ex

pphis. Quo audito hero

des ait: Quẽ ego decolla
ui iohãnẽ hic a moꝛtuiſ re/

.

fecit pᷣncipibꝰ ⁊ tribunis ⁊
pᷣmis galilee. Cũqʒ introiſ
ſet filia ipſius herodiadis
⁊ ſaltaſſet ⁊ placuiſſet he/

rodi ſimulq; recũbẽtibus:

rex ait puelle: Pete a me
quod vis:⁊ dabo tibi. Et
iurauit illi:quia quicqd pe
tieris dabo tibi:licet dimi/

dium regni mei:Que cum

exiſſet dixit mr̃i ſue: Quid
petaʒ: At illa dixit:Caput
iohãnis baptiſte.Cũq; in/
troiſſet ſtati cum ſeſtinatio
ne ad regem petiuit dicẽs:
Volo:vt pꝛotin des mihi

i diſco caput iobhannis ba

ptiſte.Et còntriſtar ẽ rex.

Pꝛopter iuſiurandum ⁊?

pꝛopter ſimul diſcumben/
tes noluit eaʒ contriſtare:
ſed miſſo ſpiculatoꝛe pꝛece
pit afferri caput eius in di

ſco:⁊ decollauit eũ in car-

ſurrexit. Ipſẽ eni herodẽò / cere. Et attulit caput ei in

miſit ac tenuit iohãnẽ ⁊ vi
xit eũ ĩ carcerẽ pꝑ herodia
dẽ vxoꝛẽ philippi fris ſui:
qꝛ duxerat eã. Dicebat.n.
iohãnes herodi: Nõ licet
tibi habere vxoꝛẽ fris tui.
Heèrodiaſ aũt iſidiabat᷑ illi:

audiuit rex herodes. Hic ↄñter ðſcribit᷑ opinio

herodis de ieſu:⁊ diuidit᷑ ĩ duas ꝑtes.ſ. pꝛincipalẽ ⁊ in-
cidentalẽ:ſecũda:ibi Ipſe eni herodej. Circa pm ſciẽduʒ
ꝙ aplis pᷣdicãtib aduẽetũ chꝛiſti ⁊ emiraclła:qꝛ nõ ſo ũ
erãt pᷣdicãtes:ſʒ etiã faciẽtes miracula ĩ noie eius:hero
des audiuit ſamõ de ieſu ⁊ credidit licet falſo:ꝙ ipᷣe eẽt
iohãnes baptiſta quẽ ioſe decollauerat ⁊ a moꝛtuis
ſurrexiſſet. Ex q̊ pʒ ꝙ iſte herodes nõ fuit de ſecta ſadu

ZZ .

diſco:⁊ dedit illud puelle:
⁊ puella dedit matri ſue.
Quo audito diſcipuli eiuſ
venerunt ⁊ tulerunt coꝛp
eius:⁊ poſuerũt illud i mo

numento. Et cònueniẽtes

apli ad ieſũ:rênũciauerunt

baptiſte: iõ icidetalit᷑
hic deſcribit modum
dicte decollatiois:Et
ð delcribit e icarce⸗
ratio:⁊ꝰ icarcerati de/
collatio:ibi Perodi/
as aũt. ʒ decollati tu
mulatõ:ibi Quo au
dito diſcipuli ey ve⸗
nerũt ⁊c̃. Sẽtẽtia aũt
iſtaꝝ triũ partiũ pa-
tet ex dictis matth.
xiiij.exceptis que ſe/
quuntur circa parteʒ
ſecundaz I ¶ Pero/
dias auteʒ inſidiaba
tur illi.ipia eniʒ time
bat ne herodes ad pᷣ/
dicationem iohãnis
de peccato ſuo peni
teret:⁊ eã marito ſuo
redderet: ⁊ iõ quere/
bat moꝛtez iohanis.
m ¶ Herodes auteʒ
metuebat iohãnẽ.ſo/
lo enim metu teneba
tur ab interfectioe io
hãnis:qꝛ pꝛopter ſã⸗
ctitatẽ eius que erat
nota toti populo ti/-
mebat ſi iohanem in
terficeret ne totuj po
pulus inſurgeret con
tra eum: vt pleni pa

tet matth. xiiij.
n ¶ Et libenter eum
audiebat ⁊c. totum

iſtud erat ſimulatoꝛi

um:vt ex tali auditu

iohanis: ⁊ obtempe/
ratione oictis eius in
aliquibꝰ retineret po-

pulum a rebellioe cõ⸗
tra ipſum:⁊ ſimiliter

ꝙ poſtea iurauit da
re puelle ſaltanti qc/
quid peteret fuit ma
licioſefactũ:vt ratioe
iuramenti ⁊ multitu
dine magnoꝛũ cũ eo
comedentium habe/
ret occaſioneʒ decapi
tãdi iohãnẽ abſq; re/

bellioe populi qui habuit eum excuſatũ ſaltẽ in parte pꝛo-
pter iſta:⁊ hanc ſentẽtiã tenet beda ſuꝑ locũ iſtũ:⁊ qð ſub/
ditur: o ¶Et cõtriſtav eſt Eicit beda ꝙ licet triſaret i

facie:letabat᷑ tũ in coꝛde. p

t cõueniẽtes. Hic deſcribit

reuerſio apoſtoloꝝ ad chꝛiſtũ:vbi pꝛimo deſcribit᷑ ↄdeſcen
ſio chꝛiſti ad aplos redeũtes:⁊ ad aplos ipᷣm ſequentes:ibi
Et vide. Circa poi: p¶ Et ↄuemiẽtes apli ad ieſuũ. de pꝛe
Ren

dicatiõe redeũtes ad ibᷣm: q

ũciauerunt ei oia que

Mm?

Het.
Atrihi
—— — „ —reeer . S . „ „ „ℳ „ „ e, 4 gale
egerãt miraè iẽdo. r. ¶ Et docuerãt. p̃dicãdo oſten datiõe ciboꝝ pplis chꝛiſtũ ſequẽtibdixit chꝛiſt qo hic clr⸗
Erat miarnla freſt Ee fidelit: s ¶ Et ait illis. hẽ: a ¶ Quot pa.ha.ite ⁊ vi.⁊ cũ cogno.di.quinq; ⁊ ilfini
atiẽdo eis de laboꝛibꝰ ſuis. t ¶ Uenite ſeoꝛſuʒ ⁊c᷑. vt. ſ. duos piſces Joh. vj. dẽ ſolandreas hoc reſpõdiſſe per aan⸗ *
Hoſt laboꝛẽ quieſcerẽt aliquãtulũ: in hoc oſtedit chꝛiſtèꝙ pᷣ alia tñ verba dicẽs: Eſt puer hic vnj q hʒ quinq; panej nanen
dicatoꝛes vbi diuini poſt laboꝛẽ poſſũt recipẽ recreationeʒ ¶⁊c. dicũt tñ hic diſcipulihitnanſeigeneral as buuen ke
verete vſ Etaſc J”M dictũ ẽ de philip/ chic e
gati a turbis poſſent ei oĩa qᷓ egerãt ct ðocuerãt. eos: ⁊ duos piſces diuiſit po. Circa ſecũdã ſgi
geſcere. x Et vide Et ait illis: Aenite ſeorſu, oĩb'. Et maducauerũt oẽ partem dicitu: umman
ce Miczite⸗ i deſertũ locũ:⁊ requieſcite ¶⁊ ſaturati ſunt.Et ſuſtuleft Carinanche gin.
cheiſti ad pplm iſin puſillũ.Erãt.n.ꝗ veniebãt reliqas fragmẽtoꝝ duode os aſcẽdere naui.
ſequẽtẽ. Et pꝛimo de ⁊ rediebãt mli:⁊ nec ſpati cĩ cophinos plenos: ⁊ de qꝛ no libẽter rece ſen
ſcribit dicta ↄdeſcen“ unmmãducãdi hẽbant.Et piſcib.Erãt ãt ꝗ mãduca debãt abſq; ma⸗/ eſte
ſioꝛn phariſeoꝝ con ãſcẽdẽtes ĩ nauiĩ abierũt in uerũt qnqʒ milia viroꝛuz . Liſtro ſuoꝛ el ſo⸗
arlc ne: deſertu locũ ſeoꝛſuz. Et ui Et ſtatim coegit diſcipulof Slerrati. 27 27 n
ſcribit ↄdeſcẽſio chꝛi der̃t eos abeũtes:⁊ cogno ſuos aſcendẽ nauim vt pꝛe bethſaidã. locus
ſti ad ppłos ipſos pa uerũt multi ⁊ pedeſtres de cederẽt euʒ trãs fretum àd at vnde recee. 8 .
ſenco⸗ ad uripn oibciuitatibꝰcucurrerũt il bethſaidã:dũ ipſe dimitte banr . Sal inösn
ber gorto: t oegii luc 1 puenerũt eos. Et exi ret pplin. Et cuy dimiſiſſet irin mote oꝛate⸗ gien
diſcipulos ſuos. ꝭ'ad ens pidit turbã mitã ieſus eos:abijt ĩ mõtẽ oꝛare. Et pboc oſtendens nigingul
ifirmos ipſos curanꝰ ⁊æ miſert ẽ ſupꝑ eos qꝛ trant cũ ſero eẽt erat nauis ĩ me· ¶ꝙ pꝛedicatoꝛ vbi fnbein
da dlet Stranſhee ſi oues ſi hñtes paſtoꝛẽ: ⁊ dio mari:⁊ ipſe ſolus iĩ ter- de ſuum g o bug
ri mii nui perbis cepit illos docẽ multa. Et ra. Et iqẽs eos laboꝛalee loione tedue vi niu
q̃ dicta ſunt mattů̊. cũ iã hoꝛa multa fieret: ac i remigãdo:erat.n.vẽt᷑ cõ⸗ qcqᷣd boni ibi fe⸗ owtl
xiiij.vſq; ad ſine ill? ceſſerũt diſcipli eꝰ dicẽtes: trari eis:⁊ circa quartam irgore det RM
ca.exceptis q̃ ſequũt᷑ 9 5 oc B: g iã boꝛa ſigiliã is veni cribat: e E£ Peſregr
Quagiſj B eſert loe H: i boꝛa vigiliã noctis veni ad 0 3 volebat pꝛeterire untabiti
tẽ di: y (! ZBrant ſiẽ Plerijt. Dimitte illos:vt eñ ambulans ſupꝛa mare: ét eos. eo mo ſiẽ p- t
oues ñ habẽtes paſo tes ĩ ꝓximas villaſ ⁊ vicoſ volebat pꝛeterire eos. At reſurrectionẽ ſuã
rẽ. ſacerdotes.n.illiuy emãt ſibi cibos quos mã/ illi vt viderũt eum ambulã ambulãs cũ duo
tpis pncipes erat ſi ducẽt. Et rñdẽs ait ill: Oa tem ſupꝛa mare putauerũt hus dileigullal
areuni abes ſho⸗ te illis vos manducare. Et fantaſmna eſſe æ exclama mnxit ſe longius
poral⸗ ⁊p malũ exr dixerũt ei: Euntes emamꝰ uerũt. Oẽs. n. viderũt eü: ire: vt het Luce
emplũ a ſpñalibꝰ:ſeld ducẽt denarijs pães:⁊ da ⁊ ↄturbati ſũt:Et ſtati locu vlt. nec tñ ſuit ibi herzon
chꝛiſt/ rãiy bonus pa bim' illis mãducare. Et di tus ẽ cũ eis:⁊ dixit eis:õ iguplüke ſehen
ſtoꝛ haſcebat eos ſoi cit eis:Qũot panes bẽtiſ? fidite. Ego ſũ:nolite time ſeu fallitas eng⸗ Qu
ritualit᷑ ↄtinue verbo = „ g aT= JTi a laana⸗ dicit beat Bre. ſauſerde
doctrine ſue: aliſ̃ Ite ⁊ videte. Et cũ cogno/ re.Et aſcedit ad illos ĩ na ¶n fecit vt ſic oſtẽ R
coꝛpalii:Fʒ ꝙ dẽ ↄnti: ulſſẽt dicũt:Quinq;:⁊ du uim:⁊ ceſſauit ventus. Et dertt ſe eis exteri ab⸗
3 ¶ Eũtes ema. ducẽ os piſces.Et pᷣcepit illis vp plus magis intra ſe ſtupe usual ae eo⸗ npfri
dana P. o;, ilj accũbẽ facerẽt oes ſm ↄtu bant. Non enim intellexe creri m e waen i
dig ieſns anefinit ber nia ſup viride fenuʒ. Et runt de panibus. Erat eni dubij fide reſur⸗ innh
philippo:Uñ ememꝰ diſcubuerũt ĩ ptes:p cen/ coꝛ eoꝛum obcecatum. Et rectiois chꝛiſti ⁊ gſeem
panej vt maducẽt hi. tenos ⁊ qnq̃genos.Et ac cum tranſſretaſſent perue tardi ad creden- Euitlin
T ibidẽ ſpit: Hoc t ceptij qnq; panibꝰ duob nerunt in terram genaſa- Ppr fannd Wmmn
Ricbat qd eſſet ſneu- biſcib: itues i celũ bñdixit reth:⁊ applicuerunt. Cun“ biſlerant aliqus u
n. a tẽ philippꝰ reſp, ⁊ fregit panes ⁊ dedit diſci q; egreſſi eſſent de naui: tuiũ elogati a ve ihene
dit vt ibidẽ dꝛ: Ducẽ pulis ſuis vt ponerẽt ante continuo cognouerũt eũ: ritate. ꝛ ideo ap/ dinitin
nt eis ⁊cc. Agrins 7
q.d.tãtũ pᷣciũ ñ hẽm cũ pauperes ſiny: ⁊ hic mar dicit xit ſe longi ire:qꝛ tales aparitiones fiũt cõter ſm diſpo inen
diſcipulos gnaliter hoc reſpõdiſſe lʒ ali mõ ſub alijs ver ſitionẽ interioꝛẽ ipſoꝛum quib' fiunt: ⁊ eodẽ mõ dẽ hic Pre
bis. 3 UAhtes emand ducẽtis denarijs.q.d.ſi vellemꝰ eis ꝙ volebat pᷣterire eos:qꝛ erant parue fidei ſᷣm ꝙ dẽ in reipalt
dare ad mãducãdũ opoꝛteret nos ire ad emẽdũ panes pᷣcij textu:qꝛ putabãt fantaſma eſſe ⁊ tñ iam viderant tata ner
ducetoꝝ denarioꝝ:⁊ tñ hoc pciũ ñ hẽm:⁊ ſic ſe excuſabãt miracula eũ feciſſe:q credere debebant ipſum ſuꝑ aqs De ß
P ipotetiã. Dicũt aut hic diſcipuli reſpodiſſe illud ꝙ ſolus poſſe ambulare. Circa tertia partẽ di: ¶Cuq; egrel emnil
Eetilinn rñdit: tũ qꝛ nõ ſolũ ex ꝑſona ſua ſʒ etiã alioꝝ loq ſi eſ.de na.conti.cogno.eũ.ſ.illi de terra genaarethꝛqꝛ feroſel
at: t̃ qꝛ illud qð facit aliqs de aliq cõitate vel oicit: dẽ cdoi p famã quã audierat miracula qᷓ aliq eoꝝ viderant lani
tas hoc feciſſe vel dixiſſe: ⁊ tũc diſcipulis ſe excuſantibus ð cognouerũt æ ille erat q infirmos curabat ⁊ mirabilia “

dicnlchif ͤ
ad dig
heaen
ien
kidlnm
dupegniſn
linſi
9 Auliß
(CEttig,
apehstn
lliſe
ulhänyer
dii g⸗
cdlncſo⸗
i d

0

—

un
dehiti han
Ne pnde urc⸗

but. CEc

dimliſctivsabi
uiammongre.
NN Rwas
gprlani
ni dzf
llun alday
„ üneſlnent
V Awibiſ⸗
apud;
. r
woſii
PBütbir
5 üun
ſablirft
1 pmlimra
mminirhon
ni wiiatn
/

4

ad ola qbᷣ

OMarci vij.

alia faciebat: ꝛ iõ ſbdit: g ¶ Et pcur.vniuer.rgionẽ il
lã.qꝛ geraſeni miſer̃t ꝑ ciuitates ad h ꝙ adducerẽt ifir
mi ad pᷣſeẽtiã chꝛiſti: vt fimbꝛiã veſtimẽti etãgerẽt. Jqu
dei. n. erãt diſticti ab alijs gẽtib nõ ſolũ ĩ lege ſʒ ẽt ĩ ha⸗
bitu:qꝛ numeri.xv.pᷣcipit᷑ ꝙ facerẽt fimbꝛias i angulis

pallioꝝ: ⁊ talen
habitũ poꝛtabat P .
chꝛiſt ſiẽ 2 legem && pcurrẽteſ vniuerſã regio
ſeruauit: ad ta neʒ illã ceperãt ĩ gbaſ eos
ctũ hꝰmõi fimbꝛi , .
arum curabatur A ſe male hebãt circuferre
infirmi. vbi audiebãteum eſſe. Et
Inca. vj. vbi quocũq; ĩtroiebat ĩ vicos
vr iboſtilla ne vel in villas aut ciuitates:
io pe ueri oclo l plateis ponebat ĩſirmos.
ſus. ¶ Additio. ? depꝛecabãt eũ vt vel fim

Um chꝛi
ſtus ẽt in
hac vita
ſumũ gradũ con-
tẽplatiõis attigit nullo mõ dici potuerit ocioſus etiã ſi
aliqñ ab omni actioe ſeu exercitio coꝛpꝑali ceſſaſſet:hoc
eni ꝑtinet ad ↄtẽplatiuã vitã ab exterioꝛi actioe qeſcere
ſim Gre.in vj.moꝛa. et iõ irrationabile ẽ attribuẽ chꝛi
ſto occupationẽ i artib' mechanicis ad remouẽduʒ ab
eo ocioſitatẽ nec ex hoc ꝙ illi de naęareth ipᷣm fabꝛum
vocabãt:cõcludit᷑ iᷣm fuiſſe fabꝛũ:ſic nec ipſuʒ habuiſ
ſe ſoꝛoꝛes licet ipſi dixiſſent. Nõne ſoꝛoꝛes ep hic nobiſ
cũ ſunt:ſʒ fabꝛũ ipᷣm dicebãt ad vilipẽdẽdã doctrinam

„

xbbi:frequeni.n.hi q occupãt᷑ ĩ actiõib coꝛpalibꝰ defici-

unt ab itellectualib' vel dicẽdũ ſm aug. ꝙ eoipſo faby
xpᷣʒʒ credebãt ̊ fabꝛi filiũ:qꝛ cõit filij dicũt hꝛe artẽ pꝛij.
4 5 eodẽ ca. vbi dẽ ĩ poſtilla.Ex qͥ pʒ æ ſandalia non
X dicũtur calciament. ¶ Aldditio.
Anifeſtũ ẽ ex cõi mo loquẽdi ꝙ ſandalia ſũt q̃
dã ſpeciej calciamti. Calciamtũ. n. ſe bʒ vt gen
oia ꝗb iduimur: vñ ſi apli phibebãt ne alià mõ poꝛ
tarẽt calciamẽta put itelligit poſtillatoꝛ:ex ↄſequẽti nõ
poſſent poꝛtare ſandalia cũ ſint q̃dã ſpecies calciamẽti:
⁊ ſic eſſent eis iniũcta cõtraria pᷣcepta:qð ẽ manifeſteꝰ
rõnẽ.vñ aliter dicẽdũ ẽ.Ad qð ſciendũ ꝙ calciamenta
ſeu ſandalia poſſũt duplicit poꝛtari. Uno mõ ĩ pedibꝰ
ut cõius fit. Alio mõ ligata ſub cigulo vel recõdita in
acculo vel ĩ pera ⁊ hmõi:ꝓut pauperes itinerãtes q;/
doq; faciũt vt cũ coꝛꝛũpunt᷑ vel deficiũt calciamẽta ſeu
ſandalia q̃ habẽt ĩ pedibus puideãt ſibi de alijs: ⁊ que
ſecũ poꝛtant modo pꝛedicto.pmo mo nũqᷓ; fuit ꝓhibi/
tũ apoſtolis vti ſandalijs nec calciamẽtis.ſ.in pedibus
qꝛ hoc pertinet ad veloci ſeu expedit incedendũ. Uñ
iſraeliticis vt citius exirent de egypto ⁊ ñ deſidioſe am/
bularent pꝛecipiebat a dño:vt haberẽt calciamenta in
pedibus: t ipſemet poſtillatoꝛ dicit:Exo.xij.ſecũdo
vero modo ꝓhibitũ ẽ apoſtolis euntib'ad pꝛedicandũ
ſ.poꝛtare calciamẽta iĩ ſacculo vel hmõi:qꝛ hoc ẽ ipe/
dimẽtũ itinerãti ſicut ⁊ alia ſupflua vel duplicia que p
hibabant᷑ apoſtolis eũtib ad pꝛedicãdũ:vt in pᷣſenti.c.
Ueritas hui diſtinctiois.ſ.de duplici mo poꝛtandi cal
ciamẽta:pʒ ex modo loquẽdi ſacre ſcripture.Nã Mat/
th.x.vbi calciamẽta eis ꝓhibebant᷑ ñ ꝓhibet eis poꝛta
re ĩ pedib':dic eni: Nec calciamẽta:nec virgã.Similit
Luce.x.dic: Nec perã nec calciamẽta nõ expꝛimẽĩ pe
dib. ̃ʒ marcũ ĩ hoc capitulo nõ pmittit᷑ aplis poꝛtare
ſandalia ſimpliciter:qꝛ hoc ẽ cõtra aliud pꝛeceptũ ð di
recto ſed ꝑmittit eis calciari ſandalijs qð ẽ poꝛtare ſan/
dalia pꝛimo mõ.vnde expꝛeſſe dicit:Sed calciatos ſan

bꝛiã veſtimenti eius tange
rent:⁊ quotquot tangebãt

tis manducare panes vitu

dalijs. Similit apls ad ephe.vj in eadẽ materia dicit: Cal⸗
ciati pedes ĩ pᷣparatioe euangelij. Nõ eni dicit q; poꝛtent cal

ciamẽta:quod põt itelligi ſecudo mõ poꝛtãdi: ſʒ ꝙ poꝛtent

ĩ pedib':⁊ ſic in his duob pꝛeceptis nulla ẽ cõtradictio: ẽt

ſi ſandalia ⁊ calciamẽta pꝛo eodẽ ſumant᷑: ⁊ ð hac materia

Arxiſei ⁊ qdã de ſcrib: ve

4 . . eſt faber.diẽ poſtilla
nientes ab hier oſolymis. toꝛ no vel imile
Et cum vidiſſent quoſdaʒ chꝛiſtũ a iuuẽtute vſ/
ex diſcipulis eius cõmuni ꝙ ad triceſimũ anuz

bus manibus ideſt noſt o picircheie vchn

nes vun ſiſſe operari opa me/
perauerunt. Phãariſei enix . iuiff.
⁊ omnes iudei niſi crebꝛo opꝑa itellectualia in qꝗᷓͥ
b' chꝛiſt ſũmuʒ gra⸗
. dduüuü tenuit: iõ ocioſuj
dici nõ potuit:hic dico quo ad factũ qꝙ; aſi chꝛiſtnihil ope

rãdo coꝛpoꝛaliter ocioſus nõ fuit: pᷣbuiſſet tñ exẽplũ ocio/

ſis qui ab eo ſumerent velamẽ excuſatiõis:laboꝛauit igitur

ſicut ⁊ oꝛauit:nõ ad ſuffragiũ ſʒ ad exẽplũ. Nec talis laboꝛ
i chꝛiſto potuit remittẽ ſũmũ gradũ itellectualis cõtẽplatõ/
nis vt Burg. arguit ſicut nec doloꝛ ſũmiĩ paſſiõe potuit re

mittere ſũmã fruitionẽ de quo alibi.

¶ 'In eodẽ ca.vbi cõcedũt᷑ aplij ſandalia:poſtillatoꝛ volẽ

ſaluare litterã. matth.x.vbi ꝓhibent᷑ calciamẽta dicit ſan-

dalia pꝛopꝛie nõ eſſe nec dici calciamẽta.Burg.vult ꝙ ſan/
dalia ſint contẽta vt ſpecies ſub genere calciamẽtoꝝ.Et ſol
uit eã cõtrarietatẽ qua mouet poſtillatoꝛ de matth.x.⁊ hic
ꝑ poꝛtare in pedibus vel in ſacculo ⁊c. Sʒ nõ videt᷑ matuꝝ
de hoc opoꝛtere fieri mandatũ ꝙ raro ⁊ per viles pſonas

fieri cõſueuit.ſ. poꝛtare calciamẽeta i doꝛſo ligata. Ridiculo

ſa igit᷑ videt᷑ diſtictio Burg. Satis eni dictũ arbitroꝛ ð vſu
calciamẽtoꝝ in pedib chꝛiſti apoſtolox ſuper matth.x.
De ſandalus aũt hic cõceſſis ſecus ẽ:qꝛ nõ ptinẽt ad genus

calciamẽtoꝝ:gen dico logicũ:ſʒ ꝓpter ſimilitudineʒ vſus

reſpectu pedũ modũ habẽt calciamẽti:que alio noie dicũt
calige iuxta illõ actu.xij.vbi dꝛ petro: Calcia tecaligas tu/
as.grec' ſermo hʒ ſandalia vbi nos caligas:⁊ vt quidaʒ vo

lũt ſandalia ſũt iĩ ſoleis integra ſuperdaperta:⁊ ſic cũ ñ ſint

calciamẽta habẽt tñ aliqd ſimile:qꝛ pedũ ↄtra aſperitateʒ
vie ſunt munimenta:⁊ ſic pꝛohibitis calciamẽtis cõcedunt᷑
ſandalia ſine pꝛietate.Ad plenã.n. calciationẽ requiruntur
multa.ſ.calige ligature ⁊cc. ab hupmõi curioſitate ſũt apli
ꝓhibiti ⁊ cetis q̃ ĩ lra enumerat᷑ ſandalijs ↄceſſis¶ Ca.VII.
XTcõueniũt. Poſtqᷓ; deſcripta ẽ erga diſciplos chꝛi
ſſti condeſcenſio: hic conſequenter deſcribitur pha/
iſeoꝛuʒ confutatio: hoc quadrupliciter. Pꝛimo
in eoꝛum obſeruantijs:ſecundo in miraculis chꝛiſti ſequen
ti ca.ibi Et exierũt phariſei.tertio in lege permiſſis.x. ca.
quarto in parabolis.xij.ca.Circa pꝛimum pꝛimo deicribi/
tur phariſeoꝛum conſutatio:ſecundo populoꝛuʒ cõſolatõ:
ibi Et inde ſurgens. Circa pꝛimum pꝛimo deſcribitur pha
riſeoꝛum obſeruatio vana. Secundo coꝛum interrogatio:
maligna:ibi Et interrogabant phariſei. Tertio eoꝛum con
futatio vera:ibi At ille reſpondens. Quarto dicte confuta
tionis expoſitio plana:ibi Et cum introiſſet in domum.
Sententia vero iſtarum partium patet ex dictis Matth̊.
xv. exceptis que ſequuntur: b ¶ Phariſei enim ⁊ omnes

iudei niſi cre.la.ma.non man. volentes per mundiciam ex

terioꝛem pꝛetendere ꝙ haberent interioꝛem cum tñ eſſent
pleni iniquitate ⁊ imundicia:ſm ꝙ dicit mattherii.

.—r vige ſup in ad
, ⸗ = – itione ſecunda.
eum ſalui fiebãt. ¶ Ca. VII. eplica.
Touẽniũt ad eũ pha Nca. vj. vbi
MNöone hic

fuiſſe ocioſũ: Burgẽ.

chanica:qꝛ ipediuiſſʒ

¶ Euangeliu — „ ter deſcribit ſo 1anio fe
x¶Et iĩde ſurg . ibi Et it 1e vbi noliosf
go⸗ ximo. x E Etiliũ: alileoy: 1fi. tyri ⁊ ſidõis. . edin
lbant ad nego x loꝝ: 7 pmo gẽ incel itii n eis: re/ ade
nõ come. qñ. n. exi liquã cõtra“ p be müũ dẽ: x Erer traſujt chꝛiſta igratitudinem. uh.
oꝛo niſi baptiqẽt nõ come. ũdiciã aliq alibuj ca pᷣmi Etiles: ad qs tral hariſeoꝝ ⁊ igr St ingreſſus ſchidion
Hniſibaptig tſe im es a talibuj habitãt getile aliciã p ¶ Eti grellus lan
. Es nani- “ eutala ſeern io nien es imũdici linques iudeã ꝑꝑ m 1 Aii Deiimhen Uri
cia b ali. tñ erat me megerẽt q xit. honoꝛa pr voluit ſcir⸗ . .
bere d i ah ſean Moyſes. n q coĩqnãat hoiez. Si kutt man diſci lne en
am ab alisotracr: o 11 ucãtte illa ſt qᷓ coĩq udiẽdi au? ult man Hlet Arpis
vt hĩ Exo. xx. ſʒ auerit man ſenioꝝ: iat. Et cũ int abat dese iracu bund
hoc vt hĩ lanauit qᷓ Etes tradition ent nõ co d 21. mnterrogaba operatoꝛ mi 2 inicſr
moyſes explan⸗ õ nõ c nũ a turba: lã. 5 dz quere Pckinic
oe or net miſi bapticent᷑ emu a turb ius parabo loꝝ nõ dʒꝗ tio Pn
lit eet itell ſacerldo⸗ foꝛo:ni la mlta ſũt que u diſcipli eius nos im l0 phaʒ oſtetat . ſnn
nelleetn ſacerco. ſt: 7 alia m ti/eü di llis: Sic vos im⸗/ . 3 (Et ñ po- 4
Ao r phariſei voce medüt:z. ll uare:bap Et ait illis : Die Hõ itelligi naz5 cillud ñ untein
tes 7 Ppha oꝛban qõ dita ſũt ill 1 2 en Etes eſtis: ſtroieſ tuit latere i na luntai
it. c (C fi tra icũ 7 vꝛceoꝝ 7 k pꝛudetes eſtie⸗ ſutroieſ nu i refert ad anule⸗
bät. e cobanñß t calicũ ⁊ v Et int pꝛud extrinſecuſ itro poſſe ñ re war
ct vonum co gälit mata T electoꝝ. Et ‚tis qꝛ oẽe 5t eũ coĩquina po otetiã abſolu ſiſen
ſignat von an ran top 7 ariſei ſcri⸗ t oĩeʒ ñ põ ſz ĩ vẽ ſz ad ↄgruẽtiã niuſn
acceptũ: Fnen rogaͤbãt eũ —– tui nõ ika ſi itrat ĩ drr exit = rung
oblan ſaeercoe be. Quare u traditione; ne, vadit et in eerdn Dice nanenefnedic⸗ i
nuiicia moti icebat b bulat iuxta ibꝰma as om̃es eſcas: ie lateret i 8 0 N
auãicia m filüs of⸗/ amt cõib man ggzir Purga ” Ill de hoĩ fuit decen L i h .
erat filus or⸗ L o:ſʒ C0 rñdes it: m̃ illa qᷓ ſez nec u et per ltigune
melr e a ſua: i ſeni E⸗ At ille naes bat aũt: q . qnat hoſez. manikfeſtar s: RAllan
ferre do bo b' in ne⸗ ducat pane: phauit ſt illa coinꝗ hoiuʒ ſuos diſcipule . bri dn
