facile põt eſſe pax ĩ familia vbi vni viro plrej vxoꝛes iugüf rotunda littera h cõtradicit:qꝛ dẽ hic ꝑꝑ duritiam coꝛ nncnon
vt ibidẽ declarat. ꝭmaũt finẽ.ſ.ſacramẽtũ płralitas vxoꝛũ dlis veſtri ꝑmiſit vobis moyſes ⁊c. ⁊ ideʒ tanq; mima urſon
totallr tollit: eo ſi x-p̃ eſt vm:ita ⁊ vna ecclia. ex ꝗbus pʒ lũ pmittitur ex canone bpuilegia.S. allegato. Nullũ autẽ eſi⸗
ſatis ꝙ diſſolubilitas matrimonij no E3 legeʒ nae niſi inqn malũ ĩ lege gnãliti pᷣcipitur:⁊ dico gnãlit᷑ ꝓpter pᷣceptuʒ rie
tuʒ matrimoniũ ẽ ſacramẽtũ qð ſolũ ẽ apud fideles catho/ factũ abꝛae ð occiſione filij qo nõ erat regulare: nec ge/ enn
licos.de hac mã plen hĩ ſupꝛa Deut. xxiiij in additione ſe nerale:ſed ad tentanduʒz ſingulare.ſimilr ⁊ pᷣceptum da nuzn
cũda vide ibi. ¶ In eo. ca. vbi dẽ ĩ poſtilla:Et ſic pʒ lit tũ oſee: ꝓut patet in locis ſuis. Silr ⁊ 2 dictũ burgẽ. ſnct
tera huis vᷣſus pꝛedicti defectiua eſt v᷑ẽT. idio falſũ eſt ⁊3 litterã euangelij pñtem i qua xps idiſſolu- Mli n
Nttera hui vſus pᷣſuppoſito vo intellectu eoum bilitatẽ matrimonij ſub euangelio pbat per indiſſolu büman
q̃ tradunt᷑ circa libellu repudij.S. Deut.xxiiij.ĩ ad bilitateʒ eiuſdẽ ſub lege nature qͥ fuit per adaʒ inſpirate mmtnan
ditionibibi poſitis nõ ẽ defectiua:ſed plane ſonat deo ꝓmulgata. dic eĩʒ tẽtãtibꝰ phariſeij:.Quia qͥ feẽ ho Contraan
veritateʒ. Ad qð ſciendũ ꝙ ꝓut ibideʒ fuit dictũ nullo mõ minst ab iitio maſculũ ⁊ feminã fec eos.⁊ dixit: Pꝛopi Unce
licebat in veteri teſtamento repudiare vxoꝛẽ niſi ꝑꝑ turpiꝰ hoc dimittet hõ patrẽ ⁊ matreʒ ⁊ adherebit vxoꝛi ſue: whrmni
tudinẽ foꝛnicationis: ꝓut vitaj littere ibidẽ teſtat᷑:tn ſʒ ppa ¶⁊ erũt duo in carne vna:itaq; iam nõ ſunt duo:ſʒ vna fterce
riſaicã doctrinã q ſepe mãdata dei irritabat ꝑꝑ ſuas falſas caro. Qðò ergo deus ↄiunxit hõ nõ ſepet.Quid plani hülen
traditiões:vt.S. ca.xv.ex multi alijs cauſis licẽ repudiuʒ aſ niſi ꝙ matrimonij inſeparabilitaj ſub lege euangelica ⁊ femnten
ſerebat ẽt ꝓ ſolo libito volũtatis viri. Cuius doctrine falſi canoica oꝛtuʒ habet ex iſeꝑabilitate ſub lege nãe ꝑ chꝛi lerrzn⸗
tateʒ xpᷣs oñdit in hoc loco di.Dico aüut vobis e qcũq; di ſtum hic allegata. Unde pʒ ẽt quartũ dictũ burgen. eẽ Uitintit
miſerit vxoꝛẽ ſuam niſi ob foꝛnicationẽ ⁊ aliaʒ duxerit me falſũ:qꝛ in ea re ð qua ſᷣmo lex euãgelica ⁊ canonica ſe⸗ man
chat᷑.Ex quo mãifeſte hẽ a vrio ſenſu ꝙ qᷣ dimiſeꝛit vxoꝛeʒ fundat ſuꝑ legem nature ⁊ matrimonij inſtitutioneʒ pᷣ Augrn
ſuã ob foꝛnicationẽ ẽt ſi aliaʒ duxerit nõ mechat᷑: qð eſt ve mariã: ſic ⁊ ftiuz dictũ falſuʒ eſt ⁊ repugnãs pvt ſupꝛa ole⸗
ruʒ: eo libellus repudij ex cã legitima ĩ lege determinata oſtenſũ ẽ.(ut dictũ de iure nãe pmeuo coi oi aiali ẽ Plani
ſ. foꝛnicatõe licit erat: vt pʒ.s.iĩ additionib ſupꝛadictis.qð confictũ:qꝛ nullũ tale ius reperit᷑ in ſcripturis ſacris ne obezl
aut ſubdit: Et ꝗͥ dimiſſaʒ duxerit mechat.intelligit plane ð qʒ canõibꝰ. Nam ius ſũptũ in ſua maxima gnalitate ſo cint
illa de qᷓ imediate añ loqt.ſ.de dimiſſa nõ ob foꝛnicationeʒ lũ ad vocalia extendi pbat Gratianus auẽte bti Iſido. Kiin
talis eni dimiſſio nulla eſt q; õ foꝛmã i lege dataʒ:⁊ ſic ma 2.etymo.dicẽſ: Jus gnale nomẽ eſt:lex aũt iuris eſt ſpe nil
net vinculũ vxoꝛis ſic dimiſſe cũ viro pꝛioꝛi:⁊ p ↄñs ſcõouj cies:ius aũt dictũ qð iuſtũ eſt:oẽ aũt ius legibu⁊ mo⸗ ned
eam ducens mechat.vnde pᷣſuppoſita veritate nõ opoꝛtet ribus conſtat:nũc autẽ iuſtũ ⁊ iuſticia ad ſola rõabilia let

Ppol diet
wonpordic
Anäfiſticc
Prun

Glen
r N
wicimi
pbuihn
Finperriler
ionihden
deiſolnbllits
zrdcndare
iſüfit dui⸗
ſniditit⸗
erpeſeicni⸗
ansitledli
Ppreeiuonil
ndieicliii
ipeüptdict
ög
aamdeiſt
Cüdefinre
cbailſtiſit
bunpi iſi
milegrno ſol⸗
mmiphdart.
Züncnatgem
rlbalrep
bioigacin
tpmituntyv
nors Tider
a. ſiypmn
ziinten
6föſengrl⸗
lidilegtin
Ppdunuim
Gianihninn
Ato ulim

eltnen

Quud lib⸗
rit an
moi ll
too. /n
Quldpn

Vangela 7

rniep chi
burgen e
Cnonicnl⸗
tkutionc
vrlu
Gioieili⸗
fisſacnon.
ebii
iuroc 1
abuſtno⸗
itl

¶Watthei vxix.

ptinẽt. hoc aũt ius gnãliſſime acceptũ vbi. . diſtinguit
in ius naturale gentiũ ⁊ ciuile.iuj nale dẽ cõe oĩ nationi
ſola aũt rõnabilia ꝑ natões diſtinguũt᷑:⁊ iõ cõe qꝛ vbi/⸗

q ex inſtinctu nãe ẽ:non conſtitutiõe aliqua:vt marij⁊
femine ↄiunctio:liberoꝝ ſucceſſio:pueroꝝ educatio: cõ

munis oĩum poſſeſſio:⁊ oium vna libertas: acquiſitio
eoꝝ que celo terra mariq; capiunt᷑:depoſiti vł acocomo
dati: reſtitutio violentie:per vim repulſio:⁊ hoc ⁊ ſidd
ſimile huic ẽ nunq; iniuſtum ſʒ nale equũq; habet᷑: Pec
iniꝙᷓ oĩa iuris nãlis poꝛtiones ſolis rõnabilibus cõueni

unt:coniunctio aũt maris ⁊ femie in irrõnabilibl non ẽ

ſʒ ius nãle:ſed ſᷣm inſtinctũ nãe. Aliud ẽ.n.dicẽ de iure

nãli ⁊ de inſtinctu naturali: qꝛ ſe habent ſic inferoꝰ⁊ ſu⸗

perius.nam ome ius nãle ẽ inſtinctuj nãalis:ſʒ nõ ecõuer

ſo: qꝛ als extenderetur ius nale nõ ſoluʒ ad irrõnabilia:
ſed etiã ad inſenſibilia:qꝛ inſtinctus naturalis ab appe⸗/

titu naturali non videt᷑ diſtingni.ius igit᷑ nale ſic diſtin⸗

ctũ ab alijs: pᷣmatuʒ obtinet et tẽpore ⁊ dignitate:cepit

eni ab exoꝛdio nae ronabilis nec tempoꝛe variat᷑:ſʒ imu

tabile permanet: vt dẽ. v. di.ca.j. Fingit igr bur.tale ius

. +◻

naturale pᷣmeuuʒ:imo ipꝛopꝛijſſime dicẽt᷑ iuj iuxta pꝛe

dicta: iccirco falſũ im ponit poſtilla. ꝙ ita acceperit ius

ꝓpoſito:⁊ ꝗꝛ fundamentũ burgeñ. falſũ ẽ: nimix: fal
ſe ſüt concluſiones ſue in eo fundate.pnanq; concluſio
fundat᷑ ſup ſuo ficto iure nali:⁊ 2 concluſio.ſ.ꝙ matri/
moniuʒ eſt de iure gentiũ:ſed nõ indiuiſibilitas: Naʒ ex
littera euangelij matrimoniũ ẽ a pᷣma inſtitutione nãe

roõngalis:que ius gentiũ lõge pꝛeceſſit ſed nec ʒ cõcluſio

eſt vera quo ad hoc ꝙ ex iure ciuili nõ eſt matrimoniũ
indiuiſibile. nec 4 concluſio que due initunt᷑ eidem me
dio:vʒ qꝛ in iure ciuili tractat᷑ de diuoꝛtijj ⁊ repudijs:⁊
in veteri teſtamento ſimilr: que media non ꝓbant bene
illas concluſiones:naʒ aſi diuoꝛtiuʒ in lege permiſſum
eſt ꝓpter maius maluʒ vitanduʒ ex hoc arguere:igitur

marimoniũ ẽ diuiſibile. cõſequentia non valet:nec foꝛ

maliter nec legaliter: non foꝛmaliter:qꝛ arguit᷑ a ̃m qͥd

ad ſimplicit ſicut ſi argueret᷑ antichꝛiſtus ẽ pmiſſiue enj

igitur eſt ens ſicut in ppoſi ito.nec legaliter ualet ↄſeq̃n-
tia:non eni ſequit᷑.a.lex apud legiſlatoꝛẽ nõ ẽ neceſſaria
igitur non eſt neceſſaria:licut lex qcunq; non ligat deũ
qn poſſit vl mutare vł diſpenſare:ſtat tamen legeʒ eſſe
ſolidaʒ in ſe:ſicut neceſſario ignis calidus eſt ⁊ calefacti
uus mã debita appꝛoximata: non tñ ſequit᷑:in foꝛnace
triuʒ pueroꝝ nõ fuit calefactiu: igr nõ fuit calefactiuꝰ.
ita eſt ð matrimonio qð ex cauſis ĩ lr̃a expꝛeſſis: Deut.

xxiiij.fuerat ſepabile:non tñ ſequit᷑:igr nõ eſt indiuiſibi

le. iura auũt qᷓ dicunt de diuoꝛtijs ⁊ repudijs ⁊c᷑. non pꝛo
bant matrimonij diuiſibilitatẽ qꝛ pertinẽt ad illegitime

contractum matrimoniũ qð nõ meret dici matrimoni
um: qð de ſua foꝛmali ratione eſt coniunctio legitimaꝝ
perſonarũ:⁊ ſiqua iura aliter de repudijs ⁊ dinoꝛtijj ſẽ

tirent eſſent abolenda tanq; naturali non conſona qõ

Hh in littera per xpᷣm allegat᷑.sꝰ autẽ cõcluſio q;uis ſit in

ſe vera:tamẽ nõ ad intentionẽ burgen.ꝙ videlʒ oꝛigina
liter ⁊ pᷣmo matrimoniuʒ ex euangelio habeat ſuam in
diuiſibilitatẽ: nam ſicut ſupꝛa dicũt eſt euangeliũ ⁊ ca⸗
nones quo ad id ſe referũt ad legem nalem per xp[ʒ hic
allegataʒ.Ex his patet falſitas cõcluſionis per burgen.
collecte ex illis quinqʒ ineptis cõcluſionibus:vt pʒ. nec
valet rũſio burgen.ad argpoſtillato.cuʒ dicit diffiniti
oneʒ allegatam in poſtil. tm intelligi debere de coniun-
ctis in lege euangelica tm̃.hubᷣrñſionis falſitas oſtenſa
eſt.S. imo debet intelligi in omni lege iuſta ⁊ conſona le
gi nali ⁊ pmeue a deo inſtitute in exoꝛdio rõnalis crea-
ture.diuoꝛtiuʒ aũt ⁊ repudiuʒ intelligenda ſũt permiſſi
ue:ex quibuj non ſequit᷑ diuiſibilitas niſi per accidẽj vt

pdictuʒ ẽ ⁊ fm qd.⁊ ad hoc tendere videtur ſecunda rũñſio
quaʒ dat burgen.ad ideʒ argumẽtuʒ:qꝛ dicit ꝙ illa diffini
tio tenet durante matrimonio:ſed diuoꝛtio facto ſᷣm pmiſ
ſionẽ iuriuʒ non tenet: vnde pʒ ꝙ inſtantia burgen. ad dif᷑⸗
finitionem matrimonij eſt ſᷣm quid:nec valet differentia le
gis no.⁊ ve.quam aſſignat bur quo ad hoc:qꝛ q;'uis vetus

lex fuit impꝑfecta:tñ in ea fuerat veꝝ matrimoniũ de ſui nã

⁊ inſtitutione inſolubili q;uis ꝑꝑ maliciã coꝝ q erãt ſub le
ge non aũt ꝑꝑ ipſius legis iperfectioneʒ diuoꝛtiũ pmitteba⸗

tur ſᷣm modũ pus dictũ.nec ex hoc debʒ dici matrioiuʒ ſo

lubile niſi ſjm qd.ſ.ſolutione permiſſa. nec valʒ qð bur.de
ſitho.adduẽ ꝙ vʒ in veteri lege:iõ repudiũ erat licituʒ 1qꝛ
matrimoniũ ꝓtunc fuit i officiuʒ:nõ aũt erat ſacramẽtũ ſi

gnificatiuuʒ ↄiunctiõis chꝛiſti ⁊ eccleſie:q̃ nonduʒ erant.fal

ſuʒ eſt ei in veteri lege eccliam q̃ incipit ab abel iuſto ſm be

atũ grego. deo non fuiſſe cgiunctaʒ:qꝛ verteſtamentũ fre

qᷓnter oñdit ſynagogã ðo deſpõſataʒ:q̃ öſpõſatio eſt ĩ vna

ſpõſa vſq; ad nouiſſimũ iuſtũ:cui ecclie totali xpᷣs vt ſpon

ſuj ſm deitatẽ ab initio ↄiuncxł eſt:cuiuſq; ↄiũctio ĩdiſſolu
bilis ẽ vſq; ad ↄſũmationeʒ ſeculi:matth.vlti.⁊ ita opoꝛtet
ſcm̃ tho.⁊ bur.ſentire:niſi velit erronee dicẽ cum helyndio

xpᷣm ante mariã non fuiſſe. chꝛiſtus eniʒ ⁊ſi ex tẽpoꝛe eſt fa
ctuj homo eternalit tñ fuit xps:qꝛ a pꝛe vnct:nõ vnctione
vt dic puectõnẽ:ſʒ vt ſigniſicat vngẽdi ꝑ gnãtionẽ cõicatio
nẽ. eſt eniĩ deus vngẽs ſic eſt lumẽ ⁊ ſicut fuius ẽ lumẽ ð luie
ita eſt vngens ab vngente. ſententia eſt hil. x. de trinitate p
pe mediũ. Itẽ ſm.ſ.doc.⁊ magiſtrũ.l.iiijimatrimoiuʒ fuit

ſacramentũ añ peccatuʒ igr:alicui ſacre rei ſignũ:a ñ niſi

ↄiunctionis dei ad aiam iuſtaʒ q̃ ẽ eccleſia vł in eccleſia: fu

it ab exoꝛdio rõnalis creat ure ſponſus ⁊ ſponſa myſtica: ?23

eoꝝ cõiunctio qñ igitur iſtitutũ fuit mat᷑moniũ:nõ deficit

eius ſacrũ ſignũ ꝓut.ſ.tho.dixit ⁊ burgen. ſic igr̃ pʒ dicta
bur.ñ hẽe ↄnexionẽ nec vitatẽ.¶ Quãtũ ad ꝛmarticulũ re/
ſtat rñũdere argumẽtis burgẽ.fact ↄ poſtillatoꝛẽ:ſʒ pᷣnotan
qu ꝙ factũ burgen.fundat ſuꝑ falſa imaginatione.imagia/
tur eni ꝙ qꝛ deus pᷣcepit dari libellũ repudij:ꝙ ergo pcepil
ſet diuoꝛtiuʒ:ſed hoc falſũ ẽ:nã libellũ pᷣcepit dare nõ ſim/-
pliciter: ſed ex ſuppoſitione:vt ſuppoſito ꝙ qꝗs hẽat odiũ

„ + „

3 vxoꝛẽ ⁊ voluerit eã repudiare det illi libellũ:ñ igr̃ i hoc

oↄdicionato pᷣcepto dat᷑ modus dimittendi vxoꝛẽ: ſʒ datur

modus tẽpadi furoꝛẽ: ⁊ ita xps ĩ hoc rñũdet phariſeis ppo/
nẽtib fallaciã ſm ples interrogatioes vt vnã:dicẽtibqd ᷣ
mãdauit molej dare libellũ ⁊ dimittẽ:ſʒ dñs ieſus hãc mł
tiplicem qõnem diſtinxit tacite concedens ꝙ moyſes bene
mandauit dare libellum:ſed negauit q moyſes mandauit
dimittere vxoꝛeʒ:vñ dixit ad illã pteʒ qõnis moyſej ad coꝛ
dis veſtri duritiaʒ ꝑmiſit dimittẽ vxoꝛẽ: ab initio aut ſic

nõ fuit glo.interli.ſimir ⁊ ĩ arg ⁊ eſt bti hiero. Moyles p

miſit nõ de'qꝛ ð leaẽ njleʒ. hec in glo ſparſim: ⁊ magfo li.
iiij. circa hãc maz ſic inipᷣtatur rñſio xpᷣi:⁊ hẽ ꝙ btũs aug.
de ſᷣmõe dñi in monte vult: Nõ inqt q pᷣcepit dare libelluʒ
pᷣcepit vt vxoꝛ dimittat᷑:ſʒ q dimiſerit inqᷣt det libellum vt
iracũdia ʒtemerariaʒ ꝓijciendi vxoꝛeʒ libelli coactio tẽpa
ret per hoc ad argumẽta: ⁊ pad glo.iohis teuthonici ac
curſij dico ꝙ vbi glo.directe vad tõ textuʒ ſeqnda eſt lr̃a
7 glo. ſpnenda niſ lhẽret euidentẽ pbationẽ alit nõ ẽ H. O.
aũt glo.coꝛrũpat lr̃aʒ pʒ:qꝛ vt dic bur.lr̃a hẽt de iurenã
li ẽ ↄiunctio mar ⁊ femie quã mr̃ioniuʒ appellam glo. cõ
iũctio coꝛpoꝝ nõ aioꝝ:vt allegat bur. Tal ant glo.öſtru⸗
it textũ qꝛ ↄiũctio coꝛpoꝝ ſine niũctione aioꝝ nõ eſt mii
moniũ.:qꝛ ſtat veꝝ mrimoniũ ſin ꝛpiũctione coꝛpoꝝꝛ.ſtat
ẽt ↄiũctionẽ coꝛpoꝝ: eſſe ſine mrimonio:qꝛ in ſtupꝛo adul
terio c. Male igr goſat ↄiũctio mr̃imonial: dicẽdo eã cᷣ
iũctionẽ coꝛpoꝝ tm̃. Alij volẽtes ſaluje gioſas dicũt ꝙ lo
quũt᷑ nõ de iure ſʒ iſtinctu nãli.ſʒ nec ſic ẽ ↄiũctio illa ſacra

mentũ ⁊ mr̃ioniuʒ ſiẽ textus accipit:qꝛ tal ↄiũctio ſe exten

Ji 3

¶Euãgelium

dit ad irrõnabilia adulteria ? cetera pctã:de qbuj vadit
argumẽtũ bur. qð valde poõderat q'uis modicũ valeat.In
declaratione anñt huius inualidi argumenti bur. ponit tria
iĩopinabilia: primuʒ e inſtinct nãlis ẽ a iure nãe: ro
ua coitu:⁊ hoc a iur
gẽtiũ pꝑ cõſenſũ. pᷣ
aũt videt irrõnabile.
Nã ius naturale ſeqᷣt᷑
inſtinctum nãe nõ cu
iuſcunq;:ſed ronabi / CiuIII . .
nature.non igf̃ inſti it pmo mane ↄducẽ opari⸗
ctus ille ẽ a iure nali. os ĩ vineã ſuã.l!. Cõuẽtionè
ſimilit m falſũ vidert auüt facta cũ oparijs ex de
qꝛ ius gentiũ ẽ a nãali . en e eſte e
ne v ei recto diera Nari diurno: miſit eos in
. 5 4 & EC . „ ℳ
vineã ſuaʒ.Et ègreſſus cir

ZImilẽ ẽ regnũ celoꝝ

mine.nõ igr nalis rõ
ẽ a iure gentiuʒ: quia
dictamẽ recte rõnis pceſſit gentes ⁊ ius gentiuʒ.ſic ⁊ 3 di
ctum nõ vẽ verũ:q;uis eni coit᷑ſit ex inſtinctu nãe:tñ nõ ex
lege nãe gnãlr:qꝛ ſic oĩs eſſet iuſt ⁊ oꝛdinat:⁊ tũc nõ eſſent
adulteria ⁊ cetera mala.qͥ igr̃ gnãtõnẽ pᷣcepit q ſine coitu ꝑ
nãm fieri nõ põt:hic rõnalẽ dedit oꝛdinẽ ꝑ inſtitutionẽ ma
trimonij:quã inſtitutioneʒ h xpᷣs allegauit.ſi igr coit cadit
ſb dei pᷣcepto pᷣcipientis gnãtionẽ ñ fuit de ſe maluj:ſiẽ nec

hodie ẽ mal. iuſtificatio igr matrimonij ñ reſpicit dirette

coituʒ:ſʒ e vſuʒ:vſus aũt irrõnabiliũ nõ põt eſſe deoꝛdina
tus:qꝛ illa agũt jm impetũ nãe.lã aũt nõ põit laudeʒ nec
vituperiũ. Ronabilia aũt agũt ſᷣm phereſiʒ ⁊ electioneʒ:q
poſſũt deordinari. Illi aũt ouenient dat oꝛdo ꝑ mr̃imoniũ
nõ ad iuſtificanduʒ coituʒ q ex inſtictu nãe bon ẽ ⁊ p deum
mandat:ſʒ ad ꝓhibenduʒ abuſuʒ ꝗ fact fuiſſet ⁊ fieret niſi
lex matrimonial intueniret.Ad pᷣmargqð burgẽ. fac circa
Deut. xxiiij.dico ꝙ lex nãe ſat expꝛimit mr̃imonij idiſſolu⸗
bilitatẽ put h a xpo allegat: nõ igr opoꝛtuit ĩ lege moſaica
ð h'mõòi ſinglre mandatũ dare.Yld 2 noico ꝙ deus pᷣcipien
do dationẽ libelli nõ dat modũ repudiãdi:ſʒ dat moduʒ tẽ
perãdi ptinax odiuʒ:p oñs dat magis modum ipediẽdi di
miſſionẽ. Ad ʒzdico ꝙ qᷓntũcũqʒ fiat repudiũ ſemp manet

vinculuʒ:ſʒ qꝙ in veteri lege poſt repudiũ ꝑmittebat᷑ vterq;

nubere alteri:hoc fuit ad vitandũ maius malũ.repudium
eni ꝑmittebat᷑ ad vitandũ vxoꝛicidiũ. alii nubẽ pmittebat᷑
ne remaneret odiuʒ ⁊ vitaret incontinentia. de iuſticia eniʒ
legis nãe ⁊ euangelij q-uis videat᷑ vinculũ rumpi:non tñ rũ
biᷣ et facto diuoꝛtio in caſu foꝛnicatiõis:naʒ ꝑmiſſio de nu
bendo ꝑ euangeliũ coꝛꝛecta ẽ: pmiſſio aũt de diuoꝛtio ma-
net in caſu foꝛnicationis: ſʒ illa nõ tollit vinculũ:qꝛ ſepatõe
legitima facta neui nubẽ pot ſine mechia:vt dr in l̃a hic: a
ita fuit in veteri lege de iuſticia:ſec fuit ð pmiſſioe ex cauſis
ſepe dictij. Ad 4:aſſuptũ negat᷑:vʒ ꝙ repudiũ ſit de expᷣ
ſo mandato dei. ꝓbatio aũt nõ valʒ:qꝛ nõ ſequitur deuj pᷣ
cepit dare libellũ: pꝛecepit repudiuũ:ſicut pʒ ex dict.. Et cũ
poſtilla.rñdet rõnibalteriuj opiniõis bur.replicat:ſʒ nihil

concludit. Cũ eni arguit᷑ ꝙ ſicut plalitas vxoꝛuʒ nõ fuit in

veteri lege illicita ſic neq; repudiu. Rñdet poſtilla. ꝙ nõ ẽ ſi
mile:qꝛ plalitas vxoꝛũ nõ fuit phibita:nec vnitaj vxoꝛum

eeſt de lege nature ſicut iſeparabilitas: iõ pꝑ maius bonũ

plalitas fuit licita ⁊ ſancta patrib ſcis:ſecẽ de repudio qð
onceſſuz eſt pp maius malũ vitandũ:hoc tamen minꝰma-
ſ re ſacit fore licitũ. Ibi replicat burgẽ. p illud apli:Nõ
unt facienda mala vt eueniant bona. qſi be plures vxoꝛes
ꝓpter maius bonũ:deberet eſſe malũ qð falſũ eſt. Sed ad
huc replicãs bur. arguit ſic:plalitas viroꝛũ eſt mala qꝛ con
tra legẽ nature: igit plalitas vxoꝛum: ↄñtiaʒ iſtaʒ negat ſco
tus circa.iiij.di.xxxij.in.q.de bigamia: ſed qð incidetalii

dicit bur. ꝙ in repudio non ꝑmittitur aliq maluʒ: hoc re

nalis eſt a iure gentiuʒ: ꝙ mr̃imoniũ ẽ qualitas iuſtificati

— —

ſimi pꝛimi. Q..Xx.

hmini patriſãiliaſ qui exi

cita nõ aũt viroꝛũ nõ valet pꝑ ſuperõ dicta:

darguit hic plana littera vide eã b. Sʒ ⁊1 burgẽ. hic ca

lũniatur exemplũ poſtil. qo ponit ð aĩalibuj bꝛut: rũ
ↄiunctio in ꝑte etſi nõ in toto manuducit ad videndũ i-

ſepabilitatẽ matrimonij:qð exẽpluʒ etſi non ſit in toto
ſimile:nõ igit calũniari dʒ:qꝛ exẽpla ⁊ ſimilitudinej nõ

ſemper currüt q̃ᷓ⸗
tuoꝛ pedibu) ꝓut

os ſtãtes in foꝛo ocioſos: I. matth.xx. in ad

dixit illis: Ite ⁊ voſ in vine irione bur. pa
am meam: ⁊ quod iuſtum (¶ In eo ca. vbi

fuerit dabo vobis. Illi aut dꝛ Quicunq; di-

abierunt. Ierũ autem exijt ir ee

ram: ⁊ fecit ſmüiliter. Circa qꝛ oĩo vefectiua

VFVFVVuüur. dicit eũ plãe
eſſe intellgendũ: ſuppoſito ꝙ verum ſit totũ qð ipᷣe per
ſuas digreſſionej ̊ ⁊ Deut.xxiiij.diſſeruit: ſed ſuppoſi-
tũ nõ ↄcedit:igr̃ nec reliquũ. Sʒ ꝙ obicit ð poſtil.ð pa
ri iure viri ⁊ vxoꝛij quo ad poſſe nubẽ alteri allegãj cãʒ
diuerſitatis:qꝛ plłitas vxoꝛu fuit in veteri teſtamento li
. ⁊ vide ibi
Mcotum in loco.S. allegat. (La. XX.
Imile ẽ regnũ celoꝛũ. Hic ↄñter ſaluatoꝛ docet

vtutes pᷣlatoꝛũ In pꝛelatis aũt pᷣ ceteris vtutibꝰ

debẽt eſſe qtuoꝛ.ſ.feruoꝛ ad cõtinue laboꝛanduʒ ĩ agro

dñico: vigoꝛ ad ſe martyrio exponenð grege ſibi com
miſſo:tenoꝛ etiã in ſtatu alto:pietatis dulcoꝛ ↄtinue ſb/

ditis bñfaciendo.p tangit᷑ in pma pte ca.x“ ibi: Et aſcẽ

* —

dẽs ieſus hieroſolymã. ꝭ Tuc acceſſit ad eum. 4 Et

egredientibillis ab hierico. pᷣmũ oſtendit᷑ in parabola

illoꝝ qui vocati ſũt ad operandũ iĩ vinea a mane vſq;

ad veſperã. Ex qͥ pʒ ꝙ pꝛelati debẽt ↄtinuo laboꝛaꝛe per
doctrinã in ecclia. debent ẽt operari ibideʒ ſine inuidia

mutua emulatõe: qð pʒ p hoc qꝛ laboꝛanteſ murmu

rantes h repᷣhendũt:pꝑ qð Numeri.xj.dẽ ꝙ cuz Joſue
diceret moyſi:vt phiberet heldad a medad ꝓphantes
iĩ caſtris:moyſes redarguit ipʒ dicẽ:Quid emular pꝛo

me: qs tribuat vt oĩs ppls pphetet ⁊ det dñs eis ſõm

ſuum: Igf circa hoc duo tangũt.pẽ vocatio ad labo-
ris exercitiuʒ. 2m ad recipienò pᷣmiũ:ibi Cuʒ ſero factũ
eſſet. Circa pᷣmũ ergo dĩ: a ¶ Simile ẽ regnũ celoꝝ. i.
ſtatus ecclie militantis. b ¶¶ Hõi patrifamilia. iſte eſt
deus pater ꝗ ita gubernat totũ mũdũ ſic piſamiliaj ſbᷣ
ditos in domo. c ¶ Qui exijt ⁊c l.iſte exitus no ẽ per
loci mutationẽ :ſʒ per ſue bonitatis diffuſionẽ in crea-
tura ſbiecta. vinea iſta ẽ vniuerſal eccleſia:q̃ a pᷣmo iu-

ſto colligit᷑ vſq; ad vltimũ q in fine mũdi naſceſturuj eſt

vt dicit grego. operarij autẽ ſũt doctoꝛes ⁊ pᷣlati a ðo

miſſi ad culturaʒ huius vinee ꝑ pꝛedicationẽ ⁊ doctri/
naʒ. pmo ergo mane deus pater operarios cõduxit: qꝛ
a pᷣncipio mũdi vſq; ad noe aliqͥs ſcõs pĩes ad eruditio
oinäne it: vʒ adam ſeth ⁊ enoch ⁊ alios iuſtos.
d Couentione aũt facta ⁊c . cõuentio iſta ẽ ꝓmiſſio
vite eterne ꝓ laboꝛe:q quidem vita eterna dẽ denariuj
diurnus qui eſt equalis oĩbus:qꝛ vita eterna erit equal
om̃ibus a pte finis. e S egreſſus circa horã tertiaʒ

⁊c̃. Poꝛa tertia intelligit᷑ mundi diſcurſus a tẽpoꝛe noe

vſq; ad abꝛaam in quo aliq ſancti ad eruditioneʒ alio
rum miſſi ſũt a deo:vt noe ſem eber thare ⁊ abꝛaam
conſimiles. f ¶ Iterũ auteʒ exijt circa ſextaʒ hoꝛam
7 nonaʒ. Hoꝛa ſexta ſuit ab abꝛaam vſq; ad moyſen in
qua miſſi ſunt abꝛaam iſaac ⁊ iacob ⁊ xij. patriarche.
hoꝛa nona a moxyſe vſq; ad chꝛiſtuʒ: vʒ tepoꝛe legis ĩq;

oltnn/
nnm

de
mtois
nicaledo
ndroeoli
plepion

bonisnn
egepotn

indeoen
bant 11
ighunne
nbn
Meorteli
ſuthe⸗
ſticivent
lergpper
ſen oit
Ftilipecel
Cinuflen
Altuchiſ
mngeu ,
ins.
oiphrin
iemontbe
Uuncco cop⸗
Uuaegetie
SNunci
wnccd⸗
boboskier
ctiour⸗
ſinsmü
ſisnimin
puntsmun
goriabi
Atoßng
ſonphiſch
Withnen
nifmyr⸗
li
Ciiuſmce
dicendi
vſſohit⸗
(
tdoyi⸗
lrogn
lucpenti⸗
letgrg⸗

tbonge
n ſtin woto
Uinhiutinſns
drrit
rgclnſnn
Bim ſeje
totum.
Neoch
diang N
nietypwete
dolldei ſin
Uunſchlnci⸗
groiodekniai
n oikaifi
twtũ goß
uin ,el n
nripoſtl öt
tmialeriſci
ieſumentoli
ar igebbi
4K.
ſalitor docet
iotunb
wunduzlagro
)Npſbicom
dacc unweſd⸗
aktli
kadeun 4
Nditin unton
nena mureſſ
inno bbonen
ideg ſurituc⸗
boꝛantonum
di ⸗
nedad zphu
Auidenllrn
dadiochſn
vbetoen
binſtrn
kinnichr
munluliiee⸗
iriunli ſ
Anmsne
intin gen,
a hmo in
a lun 100
one r dolht
scödurt:⸗
sAguli
alos uſos.

ſni niſ

nuentgiu
hori lenm
atipore o⸗
Aifonei
re emm
xe; houn
Adnofii
pmit
porelcell

ces:reges ꝓphe ⁊ ſacerdotes. g

bant i ¶ Dicut cunt ei:Quia nemone

carneʒ erat naſci

Matthei vy.

ad eruditionẽ ppli miſſi ſũt moyſeſ aaron ioſue: Judi
irca vndecimã vo
exijit. vndecima hoꝛa intelligit᷑ a tpe xpᷣi vſq; ad finem

mũdi: in qͥ gentiles vocati ſũt ꝑ pᷣdicationẽ aploꝝ ⁊ ali

oꝛũ ecclie doctoꝝ:⁊ ꝑꝑ hoc dꝛ h: h ¶ Quid h ſtat to

ta die ocioſi.qꝛ q

a pncipio mundi

ve tuͦt tre vndecimã pᷣo exijt:⁊ inuẽit
in bonis moꝛibu I . IE EIE. 2
negiexerar ito⸗ glios ſtãtes ⁊ diẽ ill: Quid

ta die ocioſi ſta hic ſtat tota die ocioſi

t voſ

ergnianemo nos duxit. Dicit illis:
cõduxit.i. nullus in vineaʒ meã. Cuʒ ſero au-
voctoꝛnullus Pcz factũ eſſet dicit dñſ vinee

pheta ad nos in/

ſtruẽcdũ venit: qa ꝓcuᷣratoꝛi ſuo: Aoͤca ope/⸗
lex ⁊ ppbete filjj rarios ⁊ redde illis merce/

iſrael dati fuerat

tli beeialiſan qʒ ad pꝛimol. Cuz veniſſẽt
quibus chꝛiſt' om & q circa pndecimã hoꝛaʒ

turus. k (Ite 7
vos i vinea meã.
interponit᷑ hic cõ/
iunctio copulati-
ua:qꝛ gẽtilej iude
is adiuncti ſũt:vt
vna ecclia ex am- C-ẽ-ẽ— .
bobus fieret. ¶ Eũ ſero aũt fem̃ eſſet. h deſcribit vo/
catio ad recipiendũ pᷣmiũ.Sero aũt ab alidbuih dicit᷑
finis mũdi i quo vocabunt᷑ iuſti ad receptõem pᷣmii:vt
hi.j.xxv.c. Uenite bñdicti pꝛis mei ⁊c. Sʒ illð qð ſeqᷣt
vẽ dicẽ:ꝙ aliq accipientes pᷣmiũ murmurabãt aduer⸗
ſus pꝛemfamilias:qꝛ nullus i fine mũdi pᷣmiũ etnũ rece
pturus murmurabit ↄ deũ:ſʒ erit ſuo pᷣmio ↄtent.Ad
qð rñdet btũs grego.ꝙ iſta murmuratio nõ eſt aliud qᷓ;
dilatio pᷣmij quã ſuſtinuerũt pꝛes ſci in libo vſq; ad paſ
ſionẽ xpᷣi:ſed hrñſio ñ vẽ ↄueiẽs: qꝛ murmuratores h
dicũt᷑ h nequã:qð nõ ae ð ſact pꝛibꝰi libo exñtib
⁊ ĩ fine parabole ↄcludit᷑

los denarios. Venientes
autem ⁊ pꝛimi:arbitratiſũt

ceperunt auteʒ ⁊ ipſi ſingu/

it: Multi ſũt vocati pauci vo e/
lecti.Ex qͥ pʒ ꝙ iſta parabola nõ ſolũ extẽdit ſe ad elcõs
cuiuſmodi ſũt illi qͥ in fine mũdi recipient pᷣmiũ:⁊a ideo
dicendũ ꝙ ſero hic accipit᷑ pꝛo tpe gre:qð icepit a xpᷣo.
vñ ioh.j.di:Gr̃a ⁊ vitas ꝑ ieſũ xpᷣm fcã ẽ.⁊ io cuʒ dicit᷑:
I¶ Cũ ſero aũt factũ eẽt.i.cũ tp gre aduẽiſſet. m¶ Di
tit dñs vinęe.i.deus p?: n¶Pꝛocuratoꝛi ſuo.i.homi
ni xpᷣo:qͥ miſſus ẽ ad ꝓcuratõeʒ ſalui hũane. o ¶ Uo
ca operarios ⁊ redde illis mercedẽ. Illa merces bñ intel
ligit gra:qꝛ ẽ q̃dã ichoatio glie:cũ glia ñ ſit aliud q; gr̃a

cõſũmata. p ¶ Incipiẽs a nouiſſimis.qꝛ in pꝛimitiua

eccleſia gra xpᷣi data eſt gentilib ꝗ vltimo venerãt ad fi⸗
deʒ:iudeis p maioꝛi ꝑte in ifidelitate remanentibus.
q ¶ Cã veniſſet qᷣ circa vndecima hoꝛã venerãt.i.gẽ/
tiles. r. ¶ Acceperũt ſinglos denarios.i.donũ gr̃e qͥ ẽ
q̃dazʒ inchòatio ⁊ arra glie. s
iudei qͥ a pncipio legis date ðo fuierãt. t ¶ Arbitrati
ſũt ꝙ pluj eẽnt accepturi.qꝛ i pᷣmitiua ecclia credebãt q;
plus deberent hĩe ðò xpᷣi gra:vñ reputabat gentiles indi
gnos gra dei m ꝙ dẽ Act. x. vbi petrus vidit lintheuʒ
ſbmiſſũ ð celo in quo erant aialia qdrupedia ⁊ ſpentia

⁊ volatilia imunda ſᷣm legem:et dictũ ẽ petro:Occide
⁊ manduca.in quo ſignificabat᷑ incoꝛpoꝛatio gentiliu,ʒ

intra eccliam ꝑ fideʒ ⁊ gram:ſicut pʒ ex lr̃a ↄſeqnti: qꝛ a
deo miſſus ẽ petrus ad pᷣdicãdum coꝛnelio centurioi 2

patremfamiliaſ dicẽteſ:i
nouiſſimi vna hoꝛa lecerũt
7 pares illos nobis feciſti:
qui poꝛtauimus põdus di

nerce cio tibi iniuriã. Mõnè ex ð
dẽ:ĩcipiens a nouiſſimis vl

venerant cceperunt ſingu

ꝙ plus eſſent accepturi: àc

enientes gũt pmi.i.

alijs gentilibꝰ:pp qð petro abominationẽ hũte de mandu-⸗

catõe imũdoꝝ im legeʒ in ᷣ ſignificabat᷑ vt dictũ eſt:voca/
tio gentiliũ ad fidẽ dictũ eſt ſibi a deo: Qð de purificauit:
tu ne cõe dixeris. ⁊.j.eo.ca.dixit petrus coꝛnelio ⁊ amicis

ſuis:Uos ſcitis qm abominatio ſit viro iudeo cõiungi aut

accedẽ ad alienigenã

ſell mihi ondit dene
los denarios.Et accipien minem cõmunez aut
tes murmurabãt aduerſus immuũduʒ dicere ho⸗

minem. v ( Acce-
perunt autem ⁊ ipſi
ſingulos denarios.i.
conſimilem gr̃am ſic
2 gentiles:æ non ma-
ioꝛem:vnde Actu.x.
dicitur ꝙ pꝛedicante
petro cecidit ſpirituſ-
ſanctus ſuper omnes
qui audiebant vbuʒ
videlicet ſuper corne

ei ⁊ eſtus: At ille rĩdẽſ uni
eoꝛum dixit: Amicè nn fa
n⸗ ario cõueniſti meci Tol
le qð tuũ eſt ⁊ vade. Nolò

Ee eint. ‚IOlium amicos eius:
auũt ⁊ huic nouiſſimo dare qꝛ vt ibidem dicitur:
ſicut ⁊ tibi. Auᷣt nõ licet mi Receperũt ſpᷣmſãctũ

hi qð volo facere: An òcu in ſigno viſibili: ⁊ do
.— ,, num linguarum ſic

lus tuus nequ eſt: qà ego

mSI r receperant apoſtoli ⁊
bonus ſum? Sic èrunt no ali diſcipuli qui ert
uiſſimi pᷣmi et pꝛimi nouiſ 1iudei ĩ die pentecoſtej
. X (¶Et accipi. mur.
aduer. patremfa. di.

HPi nouiſſimi ⁊c.qꝛ ad litterã in pꝛimtiua eccleſia conuerſi
iudei murmurauerũt de hoc ꝙ conſimilis gra fiebat gẽtibꝰ
ſicut ⁊ ipſij:vnde Actu.xj.dẽ ꝙ cum petruj rediſſet ĩ hieru
ſaleʒ baptiato coꝛnelio ⁊ amicis e' diſceptabãt aduerſus
illuʒ qui erant ex circũciſione dicẽtej: Quare cõmunicaſti
cuʒ illis q habent pꝛepuciũ ⁊ mãducaſti cũ illis ⁊ ibidẽ.vj.

ca.dẽ In diebus illis creſcente numero diſcipuloꝛũ fem eſt

murmur grecoꝝ aduerſus hebꝛeos: eo ꝙ deſpicerent᷑ ĩ mi/
niſterio quotidiano vidue eoꝝ. t ille rũdens.pꝑ di⸗
uinã reuelationẽ aplis factãa. 3ʒ ¶ Uni eoe dixit.ſiẽ at ali/
quando accipitur numer indeterminatus pꝓ determinato:
ita ẽt aliqndo ſumit᷑ vnitas ꝓ numero:ſicut.S.dictũ ẽ ꝙ pe
trus loquebat᷑ pꝛo omnib aplis:ita ſimilr qð h̊ dr̃ vni itel
ligitur eſſe dictũ multitudini eoꝛum:qꝗ de gratia data gen/
tib murmurabant ſeu admirabat᷑:⁊ hoc factuʒ ẽ Actu.xj.
vbi petrus rõnem reddidit iudeis murmurãatib de hoc ꝙ

paptięauerat coꝛneliũ dicens:ꝙ ex dina reuelatione fecerat

7 qꝛ viderat ſᷣmſanctum deſcendentem ſuper gentiles ſic

ſup iudeos:vt habet᷑ ibideʒ. ſequit: a¶ Amice non facio

tibi iniuriam.qꝛ iniuria nõ habet locuʒ vbi eſt mera gra:
⁊ io ſi det gratiaʒ cuicũq; voluerit non faciet alicui iiuriaʒ
Tlone ex de.conue.mecum.qꝛ ad hoc aliqs venit ad fi
dem vt habeat gr̃aʒ in pꝛeſenti ⁊ gliã in futuro. c ¶ Tol
le qð tuum eſt ⁊ vade.i.gr̃am quam meruiſti:credendo le-
gi ⁊ ꝓphetis de xpᷣo:qꝛ licet pᷣma gra non cadat ſb meri⸗
to:augmẽtũ tñ gre cadit ſub merito:qð qdeʒ augmentum
datum eſt iudeis credentibus in chꝛiſtum. d ¶ Uolo au
teʒ ⁊ nouiſſimo huic dare ⁊c.i.gentili vocato ĩmediate ab
idolatria ſiẽ iudeo vocato a leg obſeruatia. e ( Autñ lʒ
mihi qð volo facẽ.ꝗ.dicẽt ſic:qꝛ dei volũtas nullomõ pot
eſſe diſtoꝛta. f ¶ An oculus tuus nequã ẽ.qꝛ talis iuidia
⁊ iudiciuʒ ꝓcedebat ex hũano defectu. g (RBuig ego bo
nus ſũ. p eſſentiã: ⁊ Ons hoiſ ũ male agere. h ¶ Sic erüt
nouiſſimi pꝛimi.qꝛ gentiles qui a iudeis erant quaſi viles
reputati ſunt ↄuerſi deuote ad fidẽ xpᷣi. i ¶ Et pꝛimi no/
uiſſimi.qꝛ iudei qͥ fuerãt pplus peculiaris ipſius ði Mgeinſt
i

3

⸗.—

delitatẽ ſũt ab eo deiecti: a hoc eſt qð ſpdit: i ¶ Multi eiʒ
ſũt vocati. ad fidẽ chꝛiſti per legẽ ⁊ ꝓphᷣas. k ¶ Pauci vo
electi.qꝛ pauci ð iudeis comparatiue crediderut in chꝛiſtũ
7 de credentibus Aariſi i ſũt ab eccleſia ⁊ adhuc reuer
E

tunt᷑ ad vomitun

oꝛaliter autem põt exponi parabola

iſta de vocatlad gfaʒ
Fm diuerſas etates:
ita ꝙ hoꝛa pꝛi ſigni/
ficat puericiam:hoꝛa
tertia iuuentuteʒ: qa
ſicut tunc ſol incipit
aſcendẽ ⁊ caloꝛẽ oſtẽ
dere:ſic ĩ iuuẽtute ca
loꝛ nãlis in hoie.ho/
ra ſexta etateʒ virilẽ:
gꝛz tüc hõ ẽ in ſtatu ꝑp
fecto:ſic ſol in celi me
dio. hora nona ſene/
nectutẽ: in q caloꝛ nã
lis incipit ĩ hoie refri
geſcere. vndecima vo
ſignificat ſeniũ: qꝛ tẽ
hõ ẽ ꝓpe moꝛtij occa
ſũ.vocant᷑ operarij
oibus iſtis hoꝛis: da
aliq vocant᷑ ad fideʒ

ſimi. Multi eiz ſunt vocati
pàuci vᷣo elect

taſcẽdẽs
ieſus hieroſolymãa:aſſũpſit

duodeci diſciploſ ſecreto:⁊
ait illis: Ecce aſcẽdim hie
roſolymã:⁊ filiuſ hominis
tradet᷑ pꝛincipibuſ ſacerdo

tun? ſcribis:e᷑t condemna
bũt eum moꝛte: èt tradent

euzʒ gentib ad illudendũ ?
flagellanduʒ ⁊ cruciſigenð
7 ttia die reſurget.Lunc ac

ceſſit ad eum mat᷑ ſilioꝝ ge
bedei cũ filijs ſuis àdoꝛanſ

petens aliqd ab eo. Qui
dixit ei: qd viſi ait illi: Dic

hãnes filij ebedei mater eoꝝ audientes xpᷣm pꝰmoꝛ

tẽ ᷑tia die reſurrectuꝝ crediderũt ipᷣm imediate poſt re

ad ſiniſtrã i regno tuo. Rè
ſpondens auteʒ ieſus dixit
MNeſcitis ꝗd petatis.l Põ

teſtis bibẽ caliceʒ quẽ ego

bibiturus ſuʒ:l Dicunt ei:

Poſſumus:ait illis: Cali/

cem quidem meũ bibetis
ſeédere autem ad dexteram
meã vel ſiniſtrã nõ eſt meũ
dare vob:ſed ꝗbus paratũ
eſt a pie meo.l Et àudieteſ

decẽ indignãti ſũt ð duobꝰ

frib. NRſuſ aũt vocauit eoſ
ad ſe:et ait:Scit᷑ qꝛ pncipeſ

getiũ dñant᷑ eoꝝ:⁊ ꝗ maio
res ſũt ptãtem exercẽt inter

eos. Hõ ita erit int voſ: ſed
qcuuq; voluerit int voſ ma

ſurrectionẽ regnatuꝝ in hierim tpalr:a io cupientes ei
elſſe collaterales pꝛe ceterij:qꝛ erant e cognati germani
infoꝛmauerũt matreʒ ſuaʒ de petitõne ſequẽti:⁊ hẽ qʒᷣ
UTE c
audita reſurretoe
chꝛiſti futura.

dẽ hic: g

—,

t ¶ Acceſſit ad
eum.i. ad chꝛiſtũ.

v ¶ Mater fi. ge.

cum fi. ſuis.ↄſcijs

de petitane mati

x Adoꝛans æ
petens aliquid ab
eo. nõ petijt öᷣmo
in ſpeciali deteꝛ
minate: ſʒ tm i ge⸗
nerali:vt conceſſi
one facta in gnãli

hp:min poſſet po
ſtea ſibi dnegari i
ſpeciali. -(Qui

dixit ei qd vis. ñ
petit vt iſci:ſʒ vt

petitio ſua poſtea
ↄuenientiuj oñda
tur irrationabil.
3 (Alit illi. dic vt
ſe.⁊c ].i.ſint tibi

p graʒ opantẽ in pue 1 . ,
Ral mnuemute: vt ſedeant hi duo filij mei:
⁊ ſic de alijs etatib'et vn ad dexteraʒ tuã ⁊ vnus
oẽs hẽnt denariũ di⸗/ òMẽG
urnũ: qꝛ qntũcungg

p tarde ad graʒ vocet:dũ tñ in ea pſeueret hʒ gliax eterna

otingit ẽt qũq; ille qͥ vocat᷑ i ſenectute ↄſequit᷑ tãtã gr̃aʒ

2 gliaʒ a deo: ſicut ille qᷣ in iuuẽtute vocat᷑:tũ ex dina libera
litate:tũ ex ipius vocati feruẽti voluntate ⁊ operatide.
I¶ Et aſcẽdẽs ieſus. Hic ſaluatoꝛ oñdit ꝙ in pᷣlan debet eẽ

ſo:⁊ hoc docet ꝑ exẽplũ ſui:q voluntarie venit ĩ hierim
ſuſtinendũ moꝛtẽ ꝓ ſalute mũdi.vñ btũs grego.exponẽs il
lud ioh.x. Ego ſũ paſtoꝛ bon a aiaʒ meã pono ꝓ ouib'me/
is diẽ de ſe a alijs pᷣlaſl: In hoc oſtenſa eſt nobis via quam
ſeqjmur. h'eſt qꝗõ dic: I ¶ Et aſcẽden ieſuj hieroſolymã.
q reſpectu totptre ꝓmiſſiois ẽ in alto ſita:⁊ ꝑp hoc venien-
tes illuc ab alijs ptib'ibãt aſcendendo. m ¶ Aſſũpſit.xij.
diſci.ſecreto.⁊ hoc duplici de cã.vna ẽ qꝛ ſeeretũ myſteriũ
ſue paſſiois futuꝝ: volebat aplis cõiter pᷣ alijs reuelare:ne
videntej eũ poſtea mori ignomioſe ſcãdaliçarẽtur.ꝛ ẽ qꝛ ſe
creta myſteria ſũt tm maioꝛib'reuelãda ⁊ detegenda:cuiuſ
mõi erãt apliſeꝗt: n ¶ Filho. tra. pn. ſacer.? ſcri.i. legiſ/
pit:qꝛ eis ꝑ iuda fuit tradia vẽdit. o ¶Et ↄdẽ eũ moꝛ.
qꝛ ipᷣi iudicauer̃t eũ eẽ reũ moꝛi:lʒ ñ hẽrẽt ptateʒ intficiẽdi
qꝛ iudiciũ ſanguis erat eis ablatuʒ a rõanis q dnabat᷑ eis:⁊
io ſequit᷑: p ¶ Et tradẽt eũ gẽtib.vʒ pilato pᷣſidi ⁊ ſuij mi
litibad ꝑficieo illò qð ñ poterãt:vʒ xpᷣi moꝛtẽ.⁊ hẽ qð ſb/
ditur: q ¶Zd illu.ꝛ flagel. ⁊ crucifi. Iſta eni tria iflicta ſt
xpᷣo per oꝛdinẽ:vt videbit᷑j. r ¶ Tertia die reſurget. hoc
aũt ſubdit xpᷣs ne apli eeᷣmoꝛte audita abſoꝛberent᷑ p̃ triſti/
cia. s ¶ Cuc acceſſit. Hic oñdit tertio ꝙ pꝛelatis dʒ eſſe
tenoꝛ humilitat-:qꝛ nõ debẽt appetere pᷣeſſe:⁊ diuidit᷑ in du
as Prear ſponitur hupoocumenti occaſio. ſhiungit᷑ hu
militatis inſtructio:ibi Jeſus aũt vocauit eos.Circa pad/

uertẽdũ ꝙ iudei eſtimabant xpm ꝑ ꝓphᷣas pmiſſuʒ regna

turũ tpaliter iĩ hierlʒ:qꝛ ſcripturas de regno xp̃i carnaliter
intelligebant:⁊ iõ regnũ ablatũ ab eis ꝑ romanos credebãt
ſibi reſtituenduʒ ꝑ xpᷣm:ppꝑ qð apli dicebant xpᷣo Actu.j.
Dñe ſi iĩ tʒe hoc reſtitues regnũ iſrael.⁊ hoc mõ iacob' ⁊ io

num. Cc

collaterales ⁊ ma

loꝛes in reano tuo poſt te:qð quidem regnum credebãt

tempoꝛale:vt dictum eſt:nec eſt mirum ſi talia apoſto/-
li credebant ⁊ appetebant qui adhuc carnales erãt ⁊ nõ

qum illuminati perſecte :mec conſirmati per gratiaʒ ſpi
ieſu ua⸗ it in rituſſancti. a Reſpondens autem ieſus dixit ⁊c.re
vigoꝛ ad tolerãdũ martyriũ ſi neceſſe ſit ꝓ grege ſbimiſ ſpondet filijs ⁊ non matri:quia ſciebat ipſaʒ eſſe miſſaz
2

a filij ⁊ infoꝛmatã ð petitõne faciẽda pꝛo eis. b ¶

teſtis bibere calicem quem ⁊cl.i.ſuſtinere moꝛtem igno

minioſaʒ ⁊ crudelem quaʒ ego paſſurus ſum:⁊ ꝑ quaʒ
debeo venire ad regnũ:nõ tempoꝛale vt creditis:ſʒ eter/
icut ei poſſumus.loquunt ſiẽ inexperti ꝓ
pꝛie fragili’tati:qð patuit ꝑ effectum qꝛ in paſſione xpᷣi
fugerũt pꝛe timoꝛe moꝛtij. dD¶Ait illis:cal.quidẽ me
um bibetij.qꝛ iacobus pꝛopter xpᷣm ab herode eſt occi/

ſus:vt habet᷑ Actu.xij.⁊ iohannes in dolium feruentis

olei ꝓpter xpᷣm mifſus eſt: ⁊ ſic patet ꝙ habuit pꝛõptaʒ
volũtatẽ moꝛiẽdi ppter xpᷣʒ.fuit etiam miſſuj in exiliũ
pꝛopter ipſum. Exilium autem quedaʒ moꝛs eſt ciuilij.
e? rarreate ad dex. meam vel ſini.non eſt meũ da
re vobis .in illo ſupple ſtatu in quo eſtis.i.nondum hu
miliatis ⁊ adhuc carnalibus. f ¶ Sed quibus paratũ
eſt a patre meo.i.vere humilibus ⁊ ſpiritualia ſapienti-
b'. g Erandtente, deceʒ.ſ.apoſtoli. h ¶ Indignati
ſunt de duobus fratribus.aliquid humanuʒ paſſi:quia
adhuc erant carnales ſicut æa illi:a ideo indignati ſunt
qꝙ excellentiaz ſuper alios habere voluerũt. i ¶ Jeſus
aũt. Hic ↄñter inſtruit diſcipuloj ſuos de humilitate ex
p̃habita occaſione:vt ambitioneʒ iacobi ⁊ iohannis re
primeret ⁊ idignationẽ alioꝝ ſedaret. K ¶ Et ait:Sci
qꝛ pꝛin. gen.q.d.maioꝛitas in regno meo nõ eodem mõ
acquirit᷑ ſiẽ in regno terreno:qꝛ in regno terreno acqui/-
ritur p ambitioneʒ ⁊ põtatem:ſʒ in regno meo ↄꝛio mõ
acqrit᷑:vʒ ꝑ hũilitatem pp qð dicẽ: ¶ ¶ Quicunqʒ vo.iñ
