reuerentiã: ⁊ hoc ex quatuoꝛ: vt patet in littera: pꝛimo
ex pſonis mittentibus ad ipſum nũcios:⁊ hoc notatur

7

cũ dicitur: c ¶ Miſerũt iudei.i. illi de tribu iuda qui
erant nobilioꝛes in pplo.ſcòo ex loco miſſionis cũ dẽ:
d ¶ Ab hier uſalẽ. que erat ciuitas ſacerdotał ⁊ regia:

2 qꝛ ſtudium legis ⁊ ꝓphetaꝝ:⁊ cultus diuinꝰ vigebat
Tertio ex ꝑte nuncio

„

ibi: ſimiliter ipſa erat caput regni. Te
rũ:cũ ſubdit᷑: e ¶ Sacerdotes ⁊ leuitas.que erant ſo⸗
lẽnes pſone:⁊ maxime quia illi ſacerdotes ⁊ leuite qui

fuerunt miſſi erant de ſecta phariſeoꝝ: vt dicitur inrra

—

— „

eodem ca. ⁊ iſti erãt magis religioſi ⁊ famoſi in tato o
pulo illo. Quarto ex modo interrogandi: cum ſubdii:

¶ Unigenit' q

a ¶ Ipſe enarrauit.ſicut patet ex decurſu euã/

rio trinitatis:⁊ de multis alijs que nõ fuerũt ita explici

„

eetanitoſ
eat
(Ede
õ
üöüöci
ſionemti
lon on
mhenent
nont ncenn

nollluwen
guintmoſoo⸗

Mchtſtnzve
fückdeng:
Etmhnupck

ikſelle v
uinnet
Nheunder
lmickd⸗
Pniee
uaatpich
kelnnrn
nfligtlir
ſuchſtipr

bi mnunc

e (Ge
Cningen
Enſcen
nghibemiii
wegicnerine
nn gamies
rpdgandeſnt
rwirinan
Nchitnclet

—

ngiſdaanen
nimdnechifinn

wtigoilnag
Msictnoniiroin
durinoni ohmn
Uumwiö ahmmsde
Aene dine Wine
ms: adilünd
dnrſciodedfoi
induRnd
gtiis ſcon
Drinaachinnin
nvniſoncshnt⸗
n mu bier
eöcearos iohin
uſal vbi vigel⸗
1s AMumsrne
eswardt
wicethocſien

ummmſncn e

,T. eſ

ο 1 .
brind N
dn n⸗

Rline

NJohannis)

¶ Ur interrogarẽt eſten quis es:quaſi volẽtes in h

acquieſcere dictis eius:⁊ ſubdit iohanis rũſio: g ¶ Et
cõfeſſus eſt.ſ.veritatẽ: h ¶ Et no negauit.vſurpanꝗo
ſibi diuinũ officiũ:hoc eni eſſet negare ipſum chꝛiſtũ qͥ
eſt ipſa veritas: vñ ſequit: i ¶ Et cofeſſus eſt:qꝛ nõ ſu

ego chꝛiſtus. ⁊ in
hoc rñdit intenti- „ . „ „.
oni eoꝝ. Ad hoc uitaſ ad eũ ut interrogarẽt
eni querebat: Eu eũ: Tu ꝗs es: Et ↄfeſſus ẽ:
quis en⸗ vr nee Enõ negauit. Et cônfeſſus
ret eis ſi eſſet Ar ,
el nõ. k Et kſt:qꝛ nõ ſũ ego xpᷣs.Et in
vel no. R Et 1 B912 .
interrogauerunt. terrògauerũt eũ: Quid er⸗
le ſeuai o⸗ go: Helias es tu: Et dixit
. „ ₰J
Sicut enĩ aduen- 10 nſu. Nꝛop 5 aestu. Et
tus chꝛiſti fuerat reſpõdit:Hõ. Dixert ergo
pꝛomiſſus iudeis ei:Quis es vt rñſuʒ demuſ
zancru De hiſꝗ miſẽrũt noſ. Quid di
1e: b 1 poi t- T
chie vlt. Ecce ego 08 teip ſo⸗ A⸗ E vox
mittã vobis heli clamãti in deſerto: dirigile
n her⸗ cẽ. et viã ðfii:ſi iri ſn ꝓ
ideo audiẽtesqnñ pheta.Et qui miſſi fuerant
eſſet chꝛiſtus: iter Pl 3 E 4 D an
rogauerũt ↄſeqn/

ter ſi ipſe eſſet helias: ⁊ ſubditur iohãnis rũſio cum di:
I ¶ Et dixit nõ ſuʒ. Sed videtur eſſe cõtra illud qð di/ run at!
cit ſaluatoꝛ de iohãne Matth.xj.Ipſe eſt helias.dicen eſt quod dicitur: q ¶ Et qui

dũ ꝙ ipſi querebant de pſona Helie:a ideo ad eoꝝ que
ſtionem rñdit ꝙ non erat helias in pſona: licet eſſet he/
lias in ſpiritu: ꝓpter ſimilitudinẽ vite ĩ auſteritate ⁊ do

ctrine veritate:⁊ in officio:quia erat pꝛecurſoꝛ pmi ad/

uent redemptoꝛis ſicut helias erit pᷣcurſoꝛ ſcõi: ⁊ hoc
mõ ſaluatoꝛ vocat iohannem heliã:⁊ ſic nõ eſt cõtradi-
ctio. m (Peophe

ptũ eſt deuter. xviij. Pꝛophetã ſuſcitabit vns deus de
fratribus veſtris ⁊cc᷑.que quidem auctoꝛitas ſᷣm verita/

ꝛopheta. Hic ponitur tertia queſtio: erar
enim famolſa opinio tunc tpis apud aliquos iudeos
ante chꝛiſtuʒ veniret vnus magnus ꝓpheta ꝓ eo ꝙ ſcri s
chaꝛiſtus eni vitã cõem inter hoies duxit: vt patet ex decur

eſt verbum patris ſm diuinitatẽ: vt. . dictum eſt: vox eniʒ

humana eſt verbi mentalis expꝛeſſiua. q ¶ Et qui miſſi.
Pic declaratur teſtimonium iohannis factum ad interro
gationem eius de officio:⁊ diuiditur in tres partes:quia pᷣ/
mo ponit᷑ nuncioꝝ interrogatio: ſcòo iohannis rñſio: ibi
ð Rñdit eis.tertio que
daʒ reſpectu pꝛecedẽ
tiũ concluſio:ibi Per
in bethania. Circa p
mum conſideranduʒ

erãt ex phariſeis. Et ĩterro
Bnent ei . Hdirarun ei:
Quid ergo baptigas ſi lu ſicut dictu eſt:ꝛ pha⸗
nõ es chꝛiſtus neqʒ belias Mieiinter alios inde-
neq; ꝓpha: Rñdit cis io os videbantur maa1
hanes dicẽs:Ego baptico ragioſi. pꝓpoter qð di
in aqᷓ: mèdiꝰ aũt vim ſtetit ccbantur phariſei a
8 ſci ſe eſt phares qð eſt diuiſio
queʒ vos neſcit. Jpſe eſt ꝗ quia in habitu in ge⸗
poſt me vẽtur eſt: ꝗ añ me ſiu ⁊ victu erant ab
ſaci eſt: lcdt ego non ſum alis quodammõ di/
calciamẽti. Hec in betha gqs oñdebant ſe mag
nia facta ſunt trãſ iòꝛdaneʒ elare ꝓ ritu legis: p

ybi erat iohãnes baptigãſ. pter quod audientes

a iohãne ꝙ non erat
M Aliquis trium pꝛedi -
ctoꝛum quos expectabant tanꝙ perſonas ſolemnes:queſie
runt ab eo quare baptigabat inducendo nouuʒ ritũ: ⁊ hoc
miſſi fuerant erant ex phari
ſeis. ⁊ patet lr̃a ex dictis: r Bñdit eis. Hic ponitur rñũſio
iohãnis in qua phibet teſtimoniũ de chꝛiſto dicens:ꝙ ſicut
p̃currebat pᷣdicatõʒ chꝛiſti ſua pꝛedicatõe ⁊ denunciatiõe:
ita baptiſmũ chꝛiſti pᷣcurrebat ſuo baptiſmate: ſicut ⁊ ꝓ/
phete antiquit aliqñ denunciabãt futura nõ ſolũ vbis ſed
etiã factis:vt.S. dictũ eſt:⁊ h eſt qð dĩ hic: r ¶ Rñdit eis
iohãnes.d.Ego baptipo in aq̃ lauando tm coꝛpus ad deſi
gnandũ illũ qui ſuo baptiſmate lauabit aias: vñ ſubdit᷑:
Mecius aũt veſtrũ ſtetit.i.cõiter viuens inter hoĩes:

ſu euangelij. t ¶ QAuẽ uos neſcitis.ſ.q'tum ad diuinitate,zʒ
¶ Iple

tem intelligenda eſt de chꝛiſto ad litterã:licet iudei inte! immo ipſum ſimpliciter negauerũt coꝛã pilato. v

ligerent eam de alio ꝓpheta:⁊ ideo interrogauerũt euʒ
ſi eſſet ille ppheta de quo dicta eſt ſcriptura pᷣdicta:vñn
in greco hic nõ ponit᷑ ppheta abſolute:ſed cũ articulari

eſt qui poſt me ⁊c. hoc exponat ſicut.s.expoſitum eft.
x¶ Cuũ nõ ſuʒ digi vt ſol.eius coꝛri.calciamẽti.cũ xpus
calciamẽta nõ poꝛtauerit qð patet ex hoc qð dẽ Luce.x.

dictõe que denotat rpeam dig antonomatice: ſub poꝛtare calciamẽta aplis inhibuit: ipſe fecit qð docuit:vt

ditur iohãnis rũſio: n ¶ Et rñdit nõ. Non eniʒ nega⸗
nit ſe eſſe pꝓphetam abſolute:nec ꝓphetam miſſum añ
chꝛiſtum:quia negaſſet veritatexꝝſed negauit ſe eſſe illũ
ꝓphetam de quo loquitur illa ſcriptura pꝛeallegata q̃

litterã eſt de chꝛiſto intelligenda:vt dictũ eſt. Aliter

exponit hoc Gꝛed.dicens ꝙ negauit ſe eſſe ꝓphetã tm̃᷑·
quia erat pluſq; ꝓpheta:ſed pꝛima expoſitio videt᷑ me/
lioꝛ ⁊ littere ꝓpinquioꝛ: qꝛ min includit᷑ in maioꝛi: ſi
enim fuit pluſqꝙ ꝓphᷣa ſequit᷑ ꝙ fuit ppheta. o ¶ Dixe

☛ã

rñderet negatiue:voluerũt aliquid affirmatiue dictum

ab eo repoꝛtare:⁊ hoc eſt qð dicitur: Dixerũt ergo ei
quis es tu:vt rñſum de.his qui mi.nos quid dicem de

rũt ergo. Hic ponit teſtimoniũ iohanis ꝑ modum affir
mationis:quia audientes nuncij iudeoꝝ ꝙ de omnibuſ

heẽtur act.j.ideo patet hic ꝙ hec eſt metaphoꝛica locutio.
Cuius nõ ſuʒ dign ⁊ccẽ.quia iohãnes in hoc dicit ſe nõ eſſe
dignũ exhibere chꝛiſto etiä minimũ obſequiũ hoc expmẽ
fFfFm cõem modũ loquẽdi. Ciũ.n. aliquis ꝑuitatẽ ſuã ⁊ alteri·
us excellentiã vult expmere:ſolet cõiter dicere:nõ ſũ dignꝰ
tangere ſotulares ey:vel aliud huiuſmodi:nec mirũ ſi hoe
iohanes dixit:qꝛ homo q;'tuncũq; magnj deo ↄpat nibil
eſt niſi puluis ⁊ cinis. Per hoc etia oñdit iohãnes ipſis ppa

niſeis ꝙ officiũ alienũ nõ vſurpabat: ſed tm ſuũ ppꝛiñ offi-

ciũ.ſ.pꝛecurſoꝛis exercebat. y ¶ Hec in bethania. hHic po
tio loci:foꝛte eni adhuc viuebãt aliqui qui interfuerãt teſti/
monio iohanis:⁊ ideo ex cõditõòe loci voluit eos euãgeliſta
reducere ad memoꝛiã facti. d. Hec in bethania facta ſunt.

teipſo. Affirmatiue ſubdit iohannis rñſio in qua dat te Aduertendũ tamen ꝙ hec bethania nõ eſt illa que eſt ꝓpe

ſtimoniũ chꝛiſto aſſerens ſe eſſe eius pꝛecurſoꝛem dicẽſ:

P Ego vox cla.in deler.diri.viã domini.i.ego ſũ ille

de quo ſcriptura dicit Eſa.xl. vt allegatum eſt ꝙ debet
clamare in deſerto iudee vt hoies ſe ppararent ad aduẽ

tum chꝛiſti in mundũ.Et bene deſignat᷑ iohannes in ꝓ
pꝛietate vocis:q; erat annunciatoꝛ verbi diuini:ixpi ꝗ

hieruſalem vbi laxar fuit ſuſcitatus:ſed eſt alia villa eodẽ
nomine vocata ſita ſupꝛa ioꝛdanẽ ex altera tũ pte fluminis
ſ. in ſoꝛte dua ũ ⁊ dimidie:⁊ ideo ad hoc deſignan-

dũũ ſubdit᷑: 3 ¶ Trans ioꝛdanẽ vbi erat iohãnes baptixãſ.
Oiigenes tñ dicit ꝙꝙ ibi dicit eſſe bethaboꝛa que erat villa
vltra ioꝛdanẽ:ſed vicio ſcriptoꝛum fuerit coꝛruptim.

Euangeliam

a ¶ Altera die. Hic ↄſequenter explicat teſtimoniũ iohan-
nis de chꝛiſto in eius pñtia:⁊ hoc dupliciter:pᷣmo generalit
coꝛã turbis:ſcõo ſpãliter coꝛã aliqbus diſcipulis iohãnis:
ibi Altera die ſtabat. Pꝛima in tres:qꝛ pmo ponit᷑ iohanij
teſtificatio:ꝛ excludit teſtificãtis ſuſpicio:ibi Hic eſt de quo
dixi. tertio ſubiungit᷑

lbir FRnonin pi Altẽra die viditiohanes ie
hit. n . g⸗ ₰
ſic: a ¶ Altera die. ſuz venientẽ ad ſe ⁊ ait: Ec
ex hoc patet: ꝙ iohã Ccẽ agnus dei:ecce quᷣi tollit
nes pluries teſtimoni peccata mũdi. Mic eſt de q
uz ferebat ipſi chꝛito dixi: Poͤſt me venit vir ꝗ
etia qualiber die: da. an me fact eſt:qꝛ poꝛ me e⸗
ad h totũ officiũ eiuu iy 1ELͤ
2pdicatio oꝛdinaba: at: t ego neſciebã eũ. Sʒ
. 4 —, ,⸗ „ E
b ¶ Uidit iobannes ũt mãifeſtet᷑ in iſrl: ꝓpterea
ſuʒ pñtialiter:qꝛ te veni ego in aqᷓ baptixãſ.Et
ſtimoniũ qð eſt ꝑ vi teſtimoniũ phibuit iohan/

ſuʒ caciſſimũ.
c ¶ Uenienteʒ ad ſe.
hoc nõ eſt intelligen/
dũ de aduentu chꝛiſti
ad baptiſmũ ſed poſt:qð patet ex hoc qð ſequit᷑.j. ꝙ iohan

nes dicẽs: Qũia vidi ſpũʒ

nes ante iam viderat ſpm deſcendentẽ ſuꝑ eũ: qð fem fuit

in baptiſmo:⁊ ideo patet ꝙ chꝛiſt poſt baptiſmũ venit ad
iohãneʒ vt teſtimoniũ iohanis pluries latũ ⁊ pñtialiter eẽt
efficac.Subdit᷑ aũt teſtimoniũ iohãnis de chꝛiſto duplici
ter. Pꝛimo q;'tũ ad eius verꝗ humanitatẽ: in qua ꝓ nobis
imolatus eſt cũ dĩ: ð ¶ Ecce agn' dei.i.a deo miſſus imo
landus:vt hoſtia acceptiſſima.Circaqð ↄſiderandũ: licet
alia aialia ĩmolarent in lege vt bos:vitulus:capꝛa:⁊ huiuſ-/
modi:tamen chꝛiſtus magis vocat᷑ agn qꝙᷓᷓ cerera imolati⸗
cia duplici de cauſa. Pꝛima eſt:qꝛ inter oẽs figuras veteris
teſtamẽti agnꝰ paſchalis expꝛeſſius figurabat paſſiõʒ xpᷣi:
qꝛ ille agn erat ſine macula:⁊ ꝑ eius imolatõʒ filij iſr lib e⸗/
rati ſunt a ſeruitute egyptiaca ſicut ꝑ paſſiõʒ chꝛiſti qͥ pec-
catũ nõ fecit ſumꝰ liberati a ſuitute diaboli. Scòa cauſa ẽ:
qꝛ iuge ſacrificiũ qð figurabat ꝑpetuitatẽ beatitudinis fie-
bat de agno:ſicut ⁊ chꝛiſt eſt noſtra beatitudo. Scðo fert
teſtimoniũ iohanes de chꝛiſto q;tũ ad eius diuinitatẽ:cum
ſubdit: e (Qul rollit ccata mũdi.qꝛ tollere peccatũ ẽ

ꝓpꝛiũ ipſius dei. dẽ aũt hic peccatũ ponendo ſingulare ꝓ
plurali ym modũ idiomat hebꝛei:vt patʒ Exo.viij. enit
muſca grauiſſima.i.multitudo muſcarũ.vel aliter dẽ pec/
catũ in ſingulari:licet ille agnꝰ tulerit ans tñ ſpeciali

mõ ꝓ peccato oꝛiginali occiſus eſt. f

ſpectũ:⁊ ideo teſtimoniũ iohãnis ð chꝛiſto fuit aliquo mõ
anteq; noticiã determinatã haberet de ipſo: quia pᷣmo in
generali fuit reuelatus aduent chꝛiſti ꝓpinquus de futuro
ipſi iohãni:⁊a fuit ſibi pꝛeceptũ a dño vt baptiaret in noĩe
vẽturi:⁊ pᷣdicaret eius aduentũ ⁊ pᷣpararet pplm: ⁊ tũc in-
cepit ferre teſtimoniũ de chꝛiſto in generali dicẽs ꝙ cito eẽt
venturus:tñ neſciebat quis eſſet determiate:ſed tũc datum
fuit ſibi ſignũ cognoſcẽdi ipſuʒ. ſ.p apparitõʒ ſpũs ſancti ſu

per eũ:⁊ hoc eſt qð dẽ: f ¶ Bic eſtò quo dixi:q.d.nõ mõ

incipio ferre teſtimoniũ de ipſo:ſed anteqᷓ cognoſcere iõm

Poſt me vẽit ⁊c. exponat ſicut.s. h ¶ Et ego neſcie

bã eu. qtũ ad pſonã peterminatã. i
in ilrl. i. ipſi iſrl. k
qꝛ totũ officiũ iohãnis baptięando ⁊ p̃dicando erat oꝛdina
tũ ad manifeſtatõʒ chꝛiſti. Sed cõtra illud qð dicit᷑ hic:Et

Sed vt manifeſtet

ego neſciebã eũ.videt᷑ eſſe illud qð hẽtur Matth. iij. ꝙ io/

ic eſt ð quo dixi.
Pic ↄſequeni tollit᷑ ſuſpicio teſtis: Jeſus eni erat cognat io/
hãnis ex pte matris:⁊ ideo ſi hoc teſtimoniũ dixiſſet tantũ
poſtq; ieſus fuit ei notus:poſſent aliq hꝛe teſtimoniũ ep ſu/

ꝛopterea veni ego ĩ aqua baptixaſ.

hãnis pꝓhibebat ieſuʒ venientẽ ad baptiſmũ dicẽs:Ego
a te debeo baptixari.ergo vt videt᷑ ante baptiſmũ ipᷣm

cognouit. Dicendũ ꝙ in baptiſmo cognouit eũ duplici-

ter. Pꝛimo ꝑ reuelatõʒ diuinã qñ venit ad baptiſmũ io
hãnis:⁊ tũc dixit ei iohãnes illud Matth.iij. Ego a te
debeo baptitari.

Secundo cogno/
deſcẽdentẽ qſi colũbã ð ce uit eũ:qñ ſpũs ſã-
lo:⁊ mãſit ſup eũ:l⁊ ẽgo ne GdaeKenitſa⸗
ſciebã eũ:ſʒ qui miſit me bů bilia ve⸗ dus⸗
pticare ĩ aq̃:illè dixit mihi: bi dato:vt dictuʒ
Sup quẽ viden ſpm̃ deſcẽ eſt:⁊ ideo cũ dicit
dentẽ ⁊ manẽtẽ ſuꝑ eũ: hic bie Eiege neſci⸗
eſt ꝗ bapticat in ſpũ ſcõ. Et temp'pcedẽs ba⸗
ègo vidi t teſtimoniũ ꝑhi/ ptiſmũ quo iohã
bui quia hic eſt filꝰ dei. Al nesnõ cognoſce⸗
tera die iterũ ſtabt iohan/ bat ieſuz iptũ a

pſonã determina
tam. 1 ¶Et teſti
monium ⁊c̃. PHic
ponit teſtimonij
iohãnis ↄfirmatio ꝑ ſignũ ſibi diuinit datũ de chꝛiſto
a pncipio:qð poſtea vidit in ipſo:⁊ hoc eſt qõ dicit᷑: Et

nes:⁊ ex diſcipulis eſ duo.

teſtimoniñ phibuit iohãnes.d. m ¶ Quia vidi ſpiri.
õſcẽ.quaſi colũbã ⁊c. Hoc fuit qñ iohanes bapti:auit
ieſum: vt hẽtur Matth. iij. n ¶ Et ego neſciebã eum.
iſtud refert ad temꝑꝰ pᷣcedẽs baptiſmũ:vt dictũ eſt: Au
guſtinꝰ aũt refert neſciebã ad ptãteʒ excellentie in bapti
ſmo quã ſibi chꝛiſtus retinuit: que ↄſiſtit in qtuoꝛ: pꝰ
eſt ꝙ ipſe ſolus baptiſmũ inſtitueret:⁊“ eſt ꝙ effectũ ba⸗
ptiſmi ſine baptiſmo cõferre poſſet:q eſt ꝙ meritũ paſ
ſionis eius in baptiſmo efficaciaʒ haberet:ꝗc ab ali⸗
quo tꝑe baptiſm cõferret᷑ in noie ipſp: ſicut hẽtur act.
xix.q.d.qꝙ ego neſciebam ꝙ hanc excellentiã pᷣdictaʒ in
baptigando ſibi retineret:vnde ſubdit᷑ poſtea: Hic eſt qꝗͥ
baptixat.ſolus q;tum ad iſtam excellentiã: pᷣma tamen
expoſitio magis videt᷑ cõſonare littere:ita ꝙ illud neſci-
ebam eũ:referat᷑ ad tempꝰ pᷣcedens baptiſmũ chꝛiſti qñ

iohãnes nõ cognoſcebat chꝛiſtũ adhuc in ꝑſona deter

minata:vt pꝛedictũ eſt:ſed tin in generali:⁊ cũ hoc ſuit
ſibi datũ ſignũ cognoſcendi eũ determinate in futuro ꝑ
apparitionẽ ſpiritus ſancti in ſigno viſibili:ideo ſubdit᷑
o ¶ Sed qui miſit me.i.deus ꝑ expᷣſſam miſſionem et
apparitõʒ:vt.S.diciũ eſt. p ¶ Baptikare ĩ aqua.quia

baptiſmus iohannis gratiam non conferebat:ſed ba
m

ſmũ chꝛiſti ſignificabat ⁊ ad ipſũ diſpõebat. q
mihi dixit ſuper quem videris ſpiritum deſcendente
⁊ manentem ſuper eum.in ſigno viſibili columbe.
r ¶ Pic eſt qui baptitat in ſpiritu ſancto.qð eſt ꝓpꝛiũ
ipſius dei.ſ.ſaluare animas per gratiaʒ ſpiritus ſancti.
8(Et ego vidi ſom̃ ſanctũ. pꝛedicto mo deſcendenteʒ
ſuper ieſuʒ. t ¶ Et teſtimoniũ ꝑhibui.qꝛ hic eſt filius
dei.ſ.naturalis:⁊ per conſequens habens eandem vir
tutem cuʒ patre. v ¶ Altera die. Hic explicãt teſtimo
nium iohannis de chꝛiſto factum coꝛam diſcipulis io-
hannis ſpecialiter:⁊ diuidit᷑ in duas:quia pꝛimo ponit
huius teſtimonium:ſecundo teſtimonij fructuʒ: ibi Et
audierunt. In pꝛima parte dicit᷑ ſic: Altera die iterum

ſtabat iohannes 2 ex diſcipulis eius duo. dicit alter
die: ad denotandum ꝙ iohãnes pluries ⁊ frequenter e

ſtimoniũ ferebat ð chꝛiſto:vt.s. dictũ eſt:per hoc quod
ſubdit: x ¶ Stabat. oſtenditur ꝙ ipſe paratus erat
ad exercendum ſuum officium teſtificando de chꝛiſto

baptigando: ⁊ docendo: vnde ſubditur:

MD

—

Prponit
pnic e
oluden
mnopon
albſegnis
hintsteſin
ſcho er die
olenſl
bibrrun
eſtini Fn
osdphrn
WMhbnonic
Cniſontin
dlaloi⸗
dochrins⸗
chuiſti i
ltarermn

Aunttcho⸗

ſguiti
Aanientpcn⸗

pterſaari
NN
Ndorſonde
ing

wde

distas
wihe
nuliercs.
ochuiſt
fllobon
in n
ngtou
pean
dono Mer

Ahpöpe

ierni
uni izhin
rbekpait
SrniNdci
A un Antn
wſer; ni
vepieſuun
nrannllnni
ubat oſer hi
ingringilt
ededimicht
adbe ugur

ödammuntig

1ſcofitkmmi
d
iniumn

1 mntti
iſntr
hüunnti
wniibiioint
õ
mii; pinn 1
liw mo ollti

inigi

ſcðo ex diſcipuli

teſtimoniũ ep reuerent audi

doctrina audire:ſed iſta couerſio ↄſummata eſt p ipᷣm bat de ſe ꝙ poſſet eü ſuffi

m ag .

Johannis

„ cé

a ſ gtreſpici ieſu; ambulant ſ ppe loei vbi ſtapat ſeipſo hic eñtlſcipub ile aà noͤ erpaimdi⸗ nomẽ ſuũ reo

iohãanes: qꝛ chꝛiſtus poſtq baptitat eſt a iohane ad tẽ⸗ gdem mo loquit hic:qꝛ ꝓbabiliter credit ꝙ ipſemet fuerit cũ
pus moꝛatus eſt ꝓpe locũ.Et facxł eſt iohani familiarf: andrea:qꝛ circũſtantias loci ⁊ tpis deſcribit quaſi ille ꝗ pꝛe
vt ſic iohãnes frequẽter diceret teſtimoniuʒ de xpᷣo i ſentialiter vidit. Põt etiaz aliter dici olus andreas nomi

ſua pñtia:⁊ ſic ab alijs cognoſceret᷑:vñ ſubdit᷑: b Ec natur eo ꝙ ãtiquioꝛ ⁊ pᷣncipalioꝛ erat:vñ ⁊ hãc pᷣiogatiuõ

ce agnus dei. bꝛe⸗ habuit ꝙ fuit pmus
uiter repetit euan , - —— . “ .,⸗ „ chꝛiſti diſcipul:quia
geliſta teſtimonin Et neſpiciẽs ieſus ãbulãteʒ ſi decima. Erqt añt ãdreas de duob' pmo adhe
fuerat ſupius dixit: Eccè agn dei. Et àu frat ſimõis petri:vn ex du rentibus chꝛiſto ipſe
dictũ: ideo omit dierũt eũ duo diſcipli loõ b' g audierat a iobãne: fuit oncipalis ⁊ pmꝰ:
tit illud qð.S.di dierut eu duo diſcipli lodn obꝰ ꝗ audierat a io ane: ? ſicut ſtephan fuit

caũ eſt: Qui tollit Lẽ: ⁊ ſecuti ſt ieſũ. Cõuèrſus ſecuti fuerãt eũ. Inuẽit bic pmuſ martyr. ſequit:
heccata mundi. æ aũt ieſus ⁊ Ridẽs eos ſeqͥn Ppmũ fratrẽ ſuũ ſimonẽ: èt n Inuenit hic p⸗
exponatl ſicut. v. tes ſe dicit eis:Quid qriſ? dicit ei: Inuenimꝰ meſſiaʒ: fratrẽ ſuũ ſimonem.

expoſtüſuiYe. Ees de olat eis: Quid qru; äs nõ inuenit eũ a caſu:
. Palküen audierũt. Quli dixer̃t ei: Raͤbbi: qd qð eſt interpᷣtatũ xpᷣſ.Etd ſed diligenter qſitum

Pic ponit fructu dẽ ĩterpᷣtatũ mgr̃:vbi hĩtaſ- duxit eum ad ieſum. Intũi deſideras habere euʒ

pᷣdicti teſtimonj Bicit èis: Nenite ⁊ videte. tus autem eum ieſus dixit: fratrẽ in religioe fidei

2 viuidit in tre:· Venerũt æ viderũt vbi ma Tu es ſimon filius iohan ſicut ⁊ in ꝓpinquita-

P ea dar rin nerett apud eũ mãſerunt na: tu vocaberis cephas: Ponnali, asc
hnis teſtificatse die illo. Hoꝛa aũt erat qua quod interpꝛetatur petruſ. ab ingreſſu religiois:

vñ ſequit: o ¶ Et
cõuerſi pᷣdicatiõe: M FSwicit ei 1 chꝛiſtus. i.
ibi Erat autem andreas. tertio ex xpᷣi vocatide: ibi Jn vnctus: quiat hꝛiſtus eſt rex ⁊ ſacerdos vnctus in hũana
craſtinũ. Fruct' aũt pᷣmus fuit ↄuerſio diſcipuloꝝ iohà natura plenitudine gre:ſicut reges a ſacerdotes in veteri te⸗

nis ad xpᷣm:que ſfuit inchoata ꝑ io hãneʒ inqytũ diſcipli ſtamẽto inungebant coꝛpali vnctõe:et bene dicit:Jnuenimꝰ

imoni lerüt: a tanqꝙ veriſſimũ exe/ qꝛ ſufficienter erat inſtruct a xpᷣo p teſtimõia legis ⁊ ꝓppha
cuti ſunt in ope:⁊ hoc eſt qð dicit: c ¶ Et aud.eũ due rũm ipſe erat een ↄſũmatio boni opis eſt ꝑ xpᷣm

Diſci.loq̃.⁊ ſecu.ſunt ieſuʒ. deſiderãtes ei adherere ⁊ eo“ ideo ſequit᷑: p ( Et adduxit eũ ad ieſuʒ.tũ qꝛ non ↄfide-

cienter inſtruere: tũ qꝛ libenter ad
chꝛiſtũ:vñ ſubdit᷑: d ¶ Couerſus aũt ieſus.ex ſua beni magiſtꝝ redibat:habita occaſiõe. q ¶ Intuir aũt eũ ie⸗
gnitate miſicoꝛdia. e ¶ Uidẽs eos ſe. ſe di. eiſ: Quid ſus.nõ ſolũ exterius ſed etiã intcriꝰ vides eius deuotoõʒ da
queritl:q.d.patus ſuʒ ad voluntatẽ veſtrã nec petit hꝰ intuet᷑ coꝛ. r¶ Dixit:tu es ſimon.i.v eobediẽs:q̃ſi dicat
ex ignoꝛatia vt aliquid addiſcat: ſed yt ex eoꝝ rñſione nomẽ tuũ eſt ꝓpꝛietati tue ↄſonũ. s Filo iohãna. Mat.

uenientũ eos dirigat:ſicut Geñ.iij. dixit dñs: Adã vbi xvj.d bariona.i.fil iona. Dicenõ ꝙ idẽ ẽ nom pꝛis petri

es. xt ex ſua rñſioe cõuenienti argueret ipſuʒ. ſequit: itona⸗ iohãna:aliq̃lit᷑ tñ diuerſificatu ſi ic in latino Nicola
¶ Qui dixe.ei rabbi. qð dicit᷑ interpᷣ. mgfr᷑. Iſtud q æ colin .vel aliter dicendũ ꝙ pater petri erat binob: ⁊ ſic
dicitur interpᷣtatũ mgr̃.nõ eſt de verbis eoꝝ:ſed eſt ver iona ⁊ iohãna ſũt duo noia:hoc v‚ ex eoꝝ interpᷣtatõe: qꝛ
va annelſſe ueg tantis nomẽ hebꝛaicũ:qð eſt rabbi iona interp̃tatur colũba:iohãna in quo gr̃a: dẽ ergo filius
vñ dixerũt: g ¶ Ra

bi habitas. querẽtes domuʒ iohana.q.d.hoc cognomen ↄſonat tuo nomini:qꝛ ille qui

eius tanq ſtudioſi diſcipuli vt poſſent ſrequenter cum eſt ere e eſt fil gratie ſpũs ſancti qui ꝑ colũbã deſi

eo ⁊ ab eo inſtrui. h ¶ Dicit eis venite ⁊ videte. Libe⸗ gnat. t ¶ Lu vocaberis cephas.i.capitane:⁊ idem ſonat
raliter codeſcendẽs petitioni eoꝝ. Sed qꝛ dictũ eſtð do bocnomen petrus qꝛ fundamentũ habet quodãmõ ꝓpꝛie
mo chꝛiſti hic:videt᷑ cõtradicere ei qð dꝛ Matth. viij. tatẽ capitis:vñ Matth xvj.qñ dictũ eſt ei a chꝛiſto: Tu
filius hominis no habet vbi caput ſuũ reclinet. Dicen es petrus ⁊c.nõ fuit noĩs noua impoſitio: ſed noĩs pus ipo
dũ ꝙ in Mattheo dẽ nõ habuiſſe ꝓpꝛiũ domiciliũ:nõ ſiti cõmemoꝛatio vel ↄfirmatio:qꝛ hic ſibi fuit ipoſitũ vᷣm
eñ negat᷑ quin habuerit ſicut hoſpes domũ accõmoda⸗ Aug. Aliqui tñ alij dicũt ecouerlo: ꝙ tũc fuit ſibi impoſi⸗
datã ꝓ ipe ad manenduũ. Sicut enim frequẽter fuit in tũ:ſed hic ꝛedictũ fuit ſibi imponendũ: ꝓpi qð di: Tu vo⸗
domo Marthe ⁊ eodem mo ad tempj maſit ꝓpe iohã caberis zitoques de futuri nomis impoſuõe.Notandum
nem poſt baptiſmũ ſuũ rõnibuſ pᷣdictis: tñ in hoſpitio etiã ꝙꝙ mutatio nois facta a deo ſemp facta eſt ex aliq̃ gr̃a
alieno: qð patet ex hoc ꝙ no erat de loco illo:ſed de na ſpeciali quã a deo ↄſecutus eſt ille cu nomen mutat: ſicut
gareth. ſequit: i ¶ Uenerũt ⁊ vi.vbi ma.ſicut hoſpes. iacob vocatus eſt iſrl:ꝛeo ꝙ vidit dñm: Geñ.xxxij. Et abꝛaʒ
vt dictu eſt: k ( Et apud eñ mãaſerũt die illo. audien- vocax eſt abꝛa qñ facta fuit ſibi ꝓmiſſio de ſemie in qua
tes verba vite ab eo. ¶ ¶ Hoꝛa aut erat quaſi decima benedicẽde erãt oẽs gẽtes terre ill: Geñ. xvij. ⁊ eodeʒ moõ
i. ꝓpe veſperã: ex quo paret ardoꝛ eoꝝ ad audiendum hic ſimon vocat fuit cephas ex hoc ꝙ vocar fuit ad xp̃i
chꝛiſtũ:quia cum hoꝛa veſptina ſoleãt hoĩes reuerti ad fidem ⁊ vocand de ꝓpximo ad apeſtolatũ ⁊ pᷣncipatũ apo
ppꝛia domicilia:tñ omnibus oimiſſis manſerũt cũ ip ſtoloꝝ:⁊ Matth̊.xvj. vocat eſt petrꝰ:qð idem eſt vt dem̃
o vſq; in craſtinũ deſiderio audiedi ipſuʒ. m ¶¶ Erat ẽ ꝓpter fidelẽ chꝛiſti ofeſſt iõʒ: qua dixit: Tu es xp̃s filꝰ dei
aũt andreas. Hic ↄſequenter ponit᷑ fructus ꝓueniẽs ex viui. Sed cõtra illud qð dicitur hic de vocatõe petri ⁊ an
diſcipuli cõuerſione: qꝛ audita chꝛiſti doctrina ſtatim dree videt illud eſſe qð hẽtur Matth.iiij. Ambulãs ieſus
iuit ad querendũ fratreʒ ſuũ ad audiendũ ieſum xpᷣm: iuxta mare galilee vidit duos fratres ſimonẽ qui vocat᷑ pe
⁊ hoc eſt qð di: m¶ Erat aũt ⁊c᷑. ſecuti fuerunt euz. ſ. trus: ⁊ andreaʒ fratrẽ eo mittentes rete in mare ⁊ vocauit
chꝛiſtũ. Nomen aũt alterius diſ. cipuli hic tacet᷑ qꝛ mod' eos:ex quo pʒ ꝙ fuerũt vocati de naui.Dicendũ ꝙ vocati

ſer bentiu eſt tacere ppꝛias laudes: vel ſaltem lo deſe fuerũt ad fidẽ a ad xpi. aliqleʒ familiaritatẽ iuxta ioꝛdaneʒ

ſicut de alio:ſicut.j.vli.ca dicit iohones euõgeliſta de ſm modũ qui hic ſcribit: ſʒ poſtea ſuꝑ mare galilee luerũt

¶Euangeliuam

vocati ad apoſtolatũ: a ideo tũc relictj retib a naui ſecuti
ſũut eũ nõ ampli' ad ꝓpꝛia reuerſuri. a¶ In craſtinü.· Hic
oſeq̃nter ponit᷑ fruct ꝓuenies ex xpᷣi vocatõe: diuidit ipſi
iĩ duas:qꝛ pᷣ õſcribit philippi vocatio:⸗ ex h'ſequẽs natha
naeł cõuerſio: ibi Inuenit philipp. Circapꝰ ſciendũ ꝙ xpᷣſ/

venit ad baptiſmũ io
häaniſ vt vtutẽ regene „. „„ „ „
nerandi nihueer a In crãaſtinũ voluit exire in
nis ⁊ eius doctrinam galileã:èt inuenit philippũ

Et dicit i eſus: Seq̃re me
Erat aũt philippus a beth
ſaida ciuitate andree ⁊ Pe-
tri. Inuẽnit philippus na/

appꝛobaret: 2 vt de
chꝛiſto ꝑ iohãnis te⸗
ſtimoniũ latũ in xpᷣi
pñtia pplus ipſuʒ co⸗
gnoſceret: ppter que
chꝛiſtus ad tẽpuſ mo
ratus eſt ⁊ ꝓpe locuʒ
illũ:vt. S. dictũ eſt:et

ideo h pacto voluitt ꝗ reth. t eina⸗
redire in galileã vbi à naçareth. Et dixi

eee n etus: vin anael: A naçareth pot
illo reditu vocauus
eſt philippus: ⁊ hoc eſt qð dicitur hic: a ¶ In craſtinum

₰

pſit moyſes ĩ lege t ꝓphe:

—

aũt. ſ. poſt vocatõʒ Petri: b ¶ Uoluit exire in galileam. ſi

*

enĩ manſiſſet ꝓpe ioꝛdanẽ poſtq fuit cognit a pplo omẽs
cucurriſſent ad eũ et dimiſiſſent iohanne:qð patet ex effe⸗
ctu:quia duo ex pncipalioꝛib diſcipulis iohãnis ſecuti ſũt
iam eũ:vt dictũ eſt:⁊ ideo volens deferre iohãni ⁊ dare no
bis exemplũ fugiẽdi applauſuʒ populi inde receſſit.ſequit᷑:
c ¶ Et inuenit philippũ.nõ a caſu vel quaſi ignotũ: ſed ex
ſua pꝛeoꝛdinatoe:vt eũ vocaret ad fidem ⁊ illumiaret:vnð
ſequit: d E dicit ei ieſus ſequere me. Q aũt philippus
ſecutus eſt eu ſtatim credens nõ eſt mirũ: qꝛ vox chꝛiſti nõ
ſolũ habebat vim mouẽdi auditũ ſed etiã animũ. Põt ꝓ-
babiliter dici ꝙ philippus erat iam edoctus de chꝛiſto ab
andrea ⁊ petro:vnde ſubdit᷑: Erat aũt philippus a bethſai
da ciuitate andree ⁊ petri.quaſi reddat᷑ ratio quare ſtatim
ſecutus eſt chꝛiſtũ ex hoc qð erat de villa andree ⁊ petri.ex
quo ꝓbabile eſt að docuerãt ipſum. e ¶ Inuenit philip/
pus.Hic ponit᷑ ↄſequenter nathanielis cõuerſio que oñdit᷑
pmo inchoata ꝑ philippũ:a ſcõo ↄſummata ꝑ chꝛiſtũ: ibi

7*

Uidit ieſus. Circa p ↄſiderandũ:ꝙ philippus a chꝛiſto in

ſtructus iuit ad querendũ nathanaelem fratrẽ ſuũ deſide-

7 7

rans eũ habere fratrẽ in fi

tur hic: e a .
uenit eũ ſe biligenter queſitũ:vt dictũ eſt. Iſte aũt natha/

nael erat homo

lr̃atũ incepit a teſtimonio legis ⁊ ꝓphᷣaꝝ dicẽs: ¶ Ouez

ſcripſit moyſes in lege.Poc hẽtur Geñ. penul. Nõ auferet

ſceptrũ ð iuda ⁊c᷑. ⁊ deut.xviij. Dꝛophetã ſuſcitabit vobis

deus de fratribus veſtris c᷑ʒ que ad litterã de chꝛiſto ſunt
intelligenda:vt patet ꝑ pᷣdicta. g ¶ Et ꝓp etis. Oẽs eniʒ
ꝓphete de chꝛiſto loquunt᷑:qꝛ ad chꝛiſtũ oẽs eoꝝ ꝓphetie
pꝛincipalit᷑ oꝛdinabant᷑. h nucnin ieſum. quaſi dice
ret:hoc nomẽ ↄgruũ eſt pphetis:qꝛ ꝓmittũt meſſiã ſalua

toꝛẽ.hoc etiã nomẽ ponit᷑ expꝛeſſe de chꝛiſto:abacuch vlt.
Ego aũt in dño gaudebo ⁊ exultabo in deo ieſu meo:⁊ in

apocriphis Eſdre:Et erit poſt annos hos moꝛiet ieſus fi/

lius meus ⁊ cõuertet᷑ ſeculũ. i Flianog eph. Ppilippus
hic loquit᷑ im cõem modũ loquẽdi:qꝛ putabat eius filius:
vt hẽt Luce.iij. Hoc etiã ↄſonat ſcripture q̃ clamat vbiq;

chꝛiſtũ deſ⸗ cendere de ſtirpe dauid: de cup tribu erat io ſeph
ꝓpter qð ⁊ xpᷣi genealogia ꝑ ipſuʒ cõputat᷑:vt pʒ Matth.

thanael:et diẽ ei:Quʒ ſcri

inuenim ieſũ filiũůz ioſeph

Ein fide ſicut in carne: ⁊ hoc eſt qð dici
nuenit philippus nathanaelem. nõ a caſu in

itteratus edoctus in lege ⁊ ꝓphetis: ⁊ iõ
philippus quis eſſet parũ litteratus a pncipio: tñ iam erat
inſtructus a chꝛiſto in ſcripturis legis ꝓphetaꝝ loquẽti-
bus de ipſo:ideo annunciado chꝛiſtũ fratri ſuo quẽ ſciebat

j. Luce. ij. Quãuis eni nõ fuerit pater chꝛiſti fuit tñ

in matrimonio cõiunctus matri eius que erat eiuſdem

tribuſ: put diffuſius declaraui ſup Matth. k ( Ana
gareth. Locus etiaz iſte ↄſonat ſcripture loquẽti de xpᷣo
Eſai.xj. vbi dicit hic ſᷣm hebꝛaicã veritatẽ: Egredietur
vga ð radice ieſſe:
. 7 nagareus dera⸗
aliquid boni eſſe. Dicit ei dicseiu⸗ gleencer
philippus: Aeni et vide. vicl esen Nlona
Aidit iẽſus nathanael ve/ tiunſtarim rñdit
nienteʒ ad ſe:et dicit de eo: naçareth po

Ecce vere iſraelita: in quo ieſt iaui bon
dolus non eſt. Dicit ina⸗ Aug elerpo
thanael: VAndẽ me noſti: nit h' ßm Chryß.
Rñqit ieſuſ. ⁊ dixit ei: Pꝛi negatiue 7 dubi⸗
uᷣſq; te philippus vocaret tatiue: qꝛ lic dem
cum eſſes ſub ficu vidi te. etle nenſoanaet
Reſpondit ei nathanael: igqeo vidit ꝙ duo

pᷣma nõ habebãt

calumniã.ſ.nomen ꝓpꝛium quod eſtieſus: genus. l.

dauid: ſed de loco videbat eſſe cõtra ſcripturaʒ michee
v. vbi expꝛeſſe dicitur chꝛiſtũ naſcituru in bethleem. Et
tu bethleez ephrata puulus es in milib⸗ iuda ex te mihi
egrediet᷑ qui ſit dñatoꝛ in iſrael: ⁊ egreſſus eiuſ ab initio
a diebus eternitatis. ꝓpter quod legis ſe cribe rüderũt he
rodi querenti vbi chꝛiſt naſe. ceret: e bethleem erat nati
uitatis ſue locus:vt hẽtur Matth. ij. Et dictů ſuũ cofir
mauerũt p ſcripturã pꝛedictam michee.v. et ꝓpte⸗
nathanael conceſſis duobus pꝛimis tanꝙ manileſte ve
ris:querit dubitatiue de alio dicens: A nacaret poõt ali⸗
quid boni eſſe.⁊ quia philippus non erat pfecte inſtru⸗
ctus ideo duxit eum ad ieſum: vt ab illo plenius audi
ret: ꝓpter quod ſequit: ¶ Dixit ei philippus: veniet
vide i. addiſce ab eo. Notandũ hic ꝙ ſm veritatẽ euan
gelij chꝛiſtus natus fuit in bethleẽ: vt hẽtur Matth. ij.
2 Luce.ij. Sicut fuerat pꝛedictũ ꝑ pphetam. Sed con-
ceptus fuit ? nutritus in naareth: vt hẽtur Luce.ij. et
iii. et ppter hoc vocat᷑ a ꝓphetis nagareus: ſic patet
cõcoꝛdia pphetaꝝ. m ¶ Uidit ieſus. Hic deſcribit cõ
uerſio nathanaelis cõſummata p chꝛiſtũ: vbi chꝛiſtus
oñdit ſe verũ eſſe meſſiã ꝓmiſſuʒ ex tribus ſignis: qꝛ le⸗
giſpiti ſigna querebãt:vt dicit.j.coꝛ.j. Judei ſigna petũt
in pluribus locis in euãgelio petierut ſigna a chꝛiſto.
ſcom ponit: ibi Rñdit ieſuſ.tertiũ:ibi Rndit nathangel
Pꝛimũ ſignũ fuit manifeſtatio occulti pñtis.ſ. intentio
nis coꝛdis ⁊ puritatis ↄſcientie ipſius nathanaelis: que
nõ poterãt eſſe nota niſi viriute diuina: ? hoc eſt quod

dicitur hic: m ¶ Uidit ieſus nathanael venientem ad

ſe. non ſolũ vidit exterius:ſed etiam vidit coꝛ ipſius in
terb: vnde ſequitur: n (Zt dixit de eo: Ecce vere iſra⸗

elita in quo dolus nõ eſtquia ſine intentione doli 7 fal
ſitatis veniebat:vt veritateʒ cognoſceret. o ¶ Dixit ei

nathanael. Hic ponitur 2“ ſignũ qð eſt reuelatio occul
ti pꝛeteriti. videns aũt nathanael ꝙ conditõʒ ſue mẽtis
expꝛeſſerat qᷓſiuit vnde ipſam ſciebat dicens: P Uñ
me noſti. Rñdit reſuſ ⁊ dixit ei.ꝑ reuelatõʒ altert occul
ti. q ¶ Pꝛiuſq; phi. te voca. cũ eſſes ſub ficu vidi te. i.
cognoui pꝓpoſitũ coꝛdistui.Ad lr̃am pᷣus locuti fuerãt

adinuicẽ de chꝛiſto ipſe ⁊ philippꝰ ſub ficu in tali diſtan

tia: ꝙ chꝛiſt eos nõ poterat videre oculo coꝛꝑali:neca/

ligquis alius erat pꝛeſens qui potuiſſet ei referre: 10 pj
pter hoc ſignũ ⁊ pꝛecedẽs nathanael ſtati ↄfeſſus ẽ ißm
eſſe xp̃ᷣm:vñ ſequit: r. ¶ Rñdit ⁊c. Tu es rex iſrł.i.ile

ſalte

gonetit
pln ce⸗
nöhapede
ſigclerſe
ſeipon
höͤfutoe
dioinirate
ſteicͤſcſt
caln
Gl
niiin
rhi
Cinoct
letchiſp
alerthieft
Nnep bunt
gonittotun
Qusenip
Olurauſut
muntiſo⸗
glnottinp
gochiusi
Fumadgen
Gholenciſ
hibonciitni
Gicngiide

1 Ceds
ie
neſoocanr

ir
elitenri
nistlmi
rocliſ⸗
mtura laten
Mnſoveche
luren lox⸗
gienle
esſuna
Unadecdo⸗
guerenatn
chrſtoſcne
emnlig
ſinplicosh⸗
cn hume
ſſuchana
ituil
ninſßlog
ſerſnſhian⸗
n boſimr
Manngeſtag
dlurſciſd⸗
ſanon

Ha n
S

Pr
unt
füſe

hninnie
. nqu nd⸗
Plrinn
tn 3 in 00.
nnp danit
mglonmnge

moclſti

W

Purebetr;
mugi
Wöns⸗
innamd
icäisin
ltonahre
ſaghirzii

Untidd
ugralpo
küniboni
mmteſn
s ng
mühfn.
Negrrinen Nnn
ur · geſcdẽ
Ctife thunel
orleglhiue:
orddo
Pmani dewdi
iccsael
wa Ciprarymi
lamrönbebln6
Laagtra pon
tINIII
nnihe n
ninsmi ,

Nima unhi
EwnAe
ro lo lal
Eyſn nmimi
ſthäur Manß⸗

gane. 5 1e

. 64 . B
will,
ſeſb ſan hen

2 ppter hac cõfeſ

Ancnnd 1

—r

qui expectat vt ſit rex iſr! Expectãt eni oẽs iudei meſſiẽõ
tpalem regeʒ futuꝝ:⁊ hoc mõ vẽ loqui iſte nathanael:

qꝛ nõ habebat adhuc cognitõʒ ꝑfectã de chꝛiſto.lõ.n.
vx intellexiſſe tũc ipſ diuinitatẽ:qꝛ ñ dixiſſʒ: Tu es rex

ifſrł.ſed pot mũdi.Et ꝑ hoc qð dicit: Tu es filius dei.
nso fuit ↄfeſſus ei

diuinitatẽ:ſic po/

ſtea cofeſſus eſt eas ⁊ ait:Rabbi: tu es filp dei:

Petrꝰ dicens: Tu iſrgel. Rſpondi
L 6 chꝛiſt filꝰ dei tu es rex iſrael. Haſp nd
viui: Math. xvj. leſus ⁊ dixit ei: Quia dixi

tibi vidi te ſub ficu credis:

ſioz dictus eſt baa maius his videbiſ.Et dicit
tus a chꝛiſto:ſʒ in
tellexit hac filiati

onẽ ꝑ quandã excellentiã gratie. s ¶ Rñdit ieſus. Hic
ponit tertium ſignũ qð eſt reuelatio occulti futuri. Mo
dus eni cognitois huane eſt vt ab impfecto ad pfectõʒ
ducat᷑ oꝛdinate:vt patet.j.phyſi.Et qꝛ gratia pficit na⸗
turam:⁊ ideo ↄſimilis an eſt in cognitõe gratie:qui
pꝛimo eſt impfectioꝛ ⁊ poſtea ad pfectõʒ deducit᷑: ꝓpter
qð chꝛiſtus ipſuʒ nathanael iam chꝛiſtũ cognoſcentem
itum ad gratie excellentiam:vlterius deducit eũ ad co
gnoſcendũ ſuam diuinitatẽ ꝑ obſequiũ angeloꝝ ſibi ex
hibendũ tanq; ſuperioꝛi. Nulla enim natura eſt ſup an
gelicaʒ niſi diuina:⁊ hoc eſt qð dicit: s ¶ Rndit ieſus
⁊c̃. Credis me eſſe chꝛiſtũ. quantum ad excellentiã gra
dis videbis. cognoſcendo virtutẽ diui
t dicit eis.l. Philippo ⁊ nathana
eli: x ¶ Amen amen dico vobis. amen idem eſt qo fi
deliter: ideo vbi duplicat eſt ſignũ maxime certitudi⸗
nis ⁊ firmitatis. 7 Slebir celũ aꝑ. ⁊ ang.dei aſcẽ.
7 deſcẽ. ſupꝑ fili.ho.in obſequiũ diuinitatis in humana
natura latentis. Si querat᷑ vbi hoc viderũt:põt dici in
aſcenſione chꝛiſti:vt hẽtur act.j. Cũ intuerentur in celũ
euntem illuʒ: Ecce duo viri ⁊c. i.duo angeli in ſpecie vi
roꝛũ. Similiter in reſurrectõe viderũt apoſtoli angelos
ſtantes ſupꝛa ſepuchꝝ chꝛiſti:⁊ in paſſione apparuit an
gelus de celo ↄfoꝛtans eum: Luce.xxij. Querit etiã hic
quare nathanael non fuit uocatus ad apoſtolatũ cuʒ a
chꝛiſto ſupꝑ alios fuerit cõmendatus:vt patet ex pᷣdictis

Dicendũ ꝙ chꝛiſtus voluit pꝛimos fundatoꝛes eccleſie
ſimplices hoiĩes eligere:ne pꝛuma cõuerſio hominũ ad fi

dem huane ſapientie aſcriberet ſed diuine:⁊ ꝓpter hoc
iſte nathanael nicodem:de quo hẽtur.j.iij ca.nõ ſũt
inſtituti apłi quia erant hoĩes litterati: fuerũt tamen a

pꝛincipio ad fidem vocati: ne ſi a pꝛincipio omnes fuiſ⸗
ſent ſimplices crederent ꝑ oppoſitũ ꝑ ignoꝛantiaʒ dece/-
pti. Poſtq vero fides catholica fuit radicata: Daulus
vocatus eſt ad apoſtolatũ quis eſſet litteratus. Unde
dicitur.j. coꝛ. j. idete vocatõʒ vẽaʒ fratres:qꝛ nõ mul⸗
In ca. j.vbi dicitur in poſtilla:Et hoc patet in Ari⸗
ſtotele qͥ inter alios phos videtur verius 4 ipliſſe c.
NAIcet Ariſtoteles non demon/ 1 Additio
ſtrauerit mundi nouitatẽ nõ tamen cõcludit cõ
trariũ:ſed ſjm mentem eius hoc tanq; pblema
neutrum reliquit:vt patet ꝑ rõnes eius in de celo ⁊ mũ
do intuenti in quo no videt᷑ a veritate deuiaſſe. Naʒ cũ
