v ¶ Tyrãni cuiuſdã.Dicũt aliq ꝙ tyrãni ẽ ppꝛiũ nom̃
illc'erat edificiũ.Alij vo dicũt ꝙ eſt appellatiuũ ⁊ ac/
cipit᷑ tyrãn hic ꝓ hoie potẽte:⁊ fecerat ibi paułſcholã
vt obſtig ati timerẽt eũ ipedire pꝑ dñi loci ptãtẽ:iõ ſb/
dit: oc at fem eſt ꝑ biẽniu.pacifice:ita vt omes
Qui ha.in aſia au.vbũ.i.audire poterãt libere:
3 ¶ Uirtuteſq;. ad ↄfirmatiões hdoctrine. a ¶ Non
q̃ſiʒ faciebat de.i.nõ modicas vel cões:ſed multas et
excellẽtes:vñ ſubdẽ: b ¶ Ita vt eẽt ſuꝑ lãguidoj ⁊c.qð
eſt manꝙ ſi ꝑ tactũ pauli vel e'oꝛõnem fierẽt talia.
c ¶ Tetauerũt ãt.poſtq deſcripta eſt pꝛedicatio pau i.
Pic ↄñr ponit᷑ pᷣſũptiois rũda repᷣſſio qͥ volebant de

mones expellẽ ab obſeſſis vtute nois xpᷣi a paulo pᷣdicati in

quẽ tñ nõ credebãt:⁊ pʒ lr̃a vſq; ibi: dð

cene iudei.eſt

at ſcene nomẽ ꝓpꝛiũ ill pncipis ſacerdotu. e ¶ Jeſu noui

⁊ pau.ſcio.i.vtutẽ eoꝝ cognoſco. f

os ãt ꝗᷣ eſtis.q.di.

ad vos nõ ꝑtinet vtuies eoꝝ iuocare cũ ſitis increduli.

Adiuro vos pꝑ ieſum queʒ
pauł pᷣdicat.Erat aũt cuiuſ
dã ſcène iudei pncipiſ ſacer
dotũ ſeꝑtẽ filij:q hoc facie/
bãt. Rñdens aut ſpũſ neq;
dixit eis: Iſũ noui:⁊ pau/
lũ ſcio. Aõs aũt ꝗ eſtis:Et
inſiliẽs hõ in eos in qͥ erat
demoniũ peſſimũ èt dñat᷑
ãaboꝝ:inualuit j̊ eos: ita vt
nudi ⁊ vulnerati effugerent

de domo illa. Hc aũt no

tũ fem̃ eſt oibuſ iudeis at
getilibẽg hitabat epheſi: et
cecidit timoꝛ ſuꝑ oẽs illos:
et magnificabat᷑ nomẽ dñi
ieſu. Multiq; credẽtiuʒ ve
niebãt confitẽtes ⁊ ãnũciã
tes aci ſuos.Muũlti aũt ex
eis ꝗ fuerãt curioſa ſectati:
ↄtůler̃t libꝛos ẽt ↄbuſſerũt
eos coꝛã oĩbꝰ:&t ↄputatis pᷣ
cijs illoꝝ inuener̃t pecuniã
denarioꝝ ꝗqnq̃ginta miliuʒ
Ita ſoꝛtit᷑ creſcebat vᷣbum
dei t ↄfirmabat᷑. His autẽ

expletis ꝓpòſuit paulus in

ſpũ tranſita macedonia ⁊
achaia ire hieroſolymã di
cẽs:qm̃ poſtq; fuero ibi:oʒ

me ⁊ romã vidẽ. Mittẽns

gut in macedoniã duos ex
miĩſtrantibus ſibi timothe
um ⁊ eraſtum:ipſe remãſit
ad tps in aſia.Facta eſt aũt
illo tpye turbatio nõ minia

docm̃ eſt. . viij. c. 2.ix.et didit᷑ in tres

9

geEt dnat aboꝝ i.
duox de. vij. filijs bn
cipij iudeoꝝ. Coſeq̃n
ter ponit᷑ fruct h re/
pᷣſſiois:cum dicitur:
h ¶ Hoc at notũ fa.
ẽolb. ꝑ diuulgatiõeʒ
eoꝛum qui viderant.
i ¶ Et cecidit timoꝛ

ſuꝑ oẽs.vt nulꝰ au

deret talia attẽtare.
k ¶ Et magnificabatł
nomẽ dñi ieſu.tanqᷓ;
magne vtutis exiſtẽ):
Hultiq; credẽtiũ
veniebãat.ad paulũ.
m ¶ Cõfitẽtes. pctã
ſua ⁊ relinquẽtes ido
la. n ( Multi ãt ex
eij qͥ fuerãt curioſa ſe
ctati.i.artes magicas
o ¶ Cotuler̃t libꝛoj.
i. appoꝛtauerunt
aplm. p ¶ Et ↄbu
ſerũt. in ↄtetu diabo⸗
li 7 pongze leſn xpᷣi.
Et ↄputat pᷣcijs
de hads ad oſtẽ
dendũ ꝙ hoc ſecerũt
ex magna voluntate
oburentes libꝛos as
emerãt ita care.Sciẽ
dũ ẽt ꝙ denarp vale⸗
bat.x.nũmoſ vſualeſ
iõ ſic ònoiat᷑ a nũero
denario. r

bat.p augmentũ fibi
credentiũ. t ¶ Dis
ãt expletis. Suꝑppo
ſitẽ multiplex pauli
ꝓgreſſus ꝑ oꝛbẽ ad pᷣ
pdicandũ:hic ↄñter
ponit᷑ e regreſſus in

hierlʒ ad tolerãdũ ꝓ

fide catholica quã ꝑ/
ſecut fuerat ibidẽ: vt

ptes: qꝛ p ponit/ ꝓpoſi

ti inſpiratio:ꝛ remotio iĩpedimẽti:ibi vcq Eat.ʒ pſecutio i

ſpirati ſe.c.ibi Nos vo.irca hdi: t
diſcurſib pauli p p̃dicatiõe euãgelij. v

is at explet.ſ.
ꝛopoſuit pau

lus in ſpũ.i.nõ ꝓpa volũtate:ſʒ mag ſpũſſci reuelatõe ⁊ oꝛ
diatiõe. x¶¶ Traſita ma.⁊ achaia.ad ↄfirmãdũ credetes
2 accipiẽdũ collectã poꝛtãdã fidelib pauꝑibq erat i hierlʒ
Vy¶ Oz me ⁊ ro.vidẽ.tũc.n.ſuit ſibi reuelatũ ꝙ ð hierlʒ iret
romã:modłtñ eũdi ⁊ cã ñ fuer̃t tũc ſibi ruelata ſʒ.j.xxiij.c.
30Mit. ãt i ma.duos ⁊c.hꝰ fec̃ vt collecta eẽt fca ani illuc

vẽiret:qð erat ſibi hõeſta expedi
here moꝛã:ꝑꝑ dictã collectã. a ¶

gꝛ ñ ſic opoꝛtuit eũ “

ca e at. hic ↄñr ponit᷑
8 5

¶ Actus

neſciat ⁊c. q.d.non oʒ hoc pꝛoclamare cũ ſit notũ oibꝰ

remotio ipedimẽti:⁊ didit᷑ in duas ꝑtes ſᷣm duplex ĩpedim
tũ:⁊mponit.c.ſe.ibi Ubi cũ fuiſſet.pꝰin tres:qꝛ pꝰipedimtũ
ponit: ꝛ tollit᷑: ibi Et cũ ſedaſſet.ꝭ iter pauli reſumit᷑ in pn⸗
ſe.c. padhuc in duas:qꝛ p ponit᷑ ipedimti motiuũ pᷣncipiũ
⁊e' exercitiũ:ibi His auditis.demetrp.n.fecit illud ipedim

tũ ↄmouẽs ciuitateʒ
3 pauluʒ 2 epſocios:
mor ꝑꝑ dãnũ tpale ⁊
cultũ diane:⁊ pʒ lr̃a

paucis exceptis qͥ exx

ponent. b ¶ De via
dñi.i.de fide chꝛiſti.

c ¶ Facies edes argẽ
teas diane.Luna aũt
vocat᷑ diana a diã
eſt lux grece ⁊ neoj ꝓ

eſt nouũ:qꝛ e lux re/
nouat᷑ oĩ mẽſe. Dice
bat᷑ ẽt a gentilib pᷣſes
viaxꝝ:qꝛ eas oñdit de
nocte:⁊ qꝛ in illis ni/

hil creſcit: pingẽ dia

na in vginis figura te
nẽtis ſagittaſ:eo ꝙ ra
dios ſuos emittit vſʒ
ad tra:tales ̊ imagi⸗
nes diane faciebat de

argẽto iſte demetri:

⁊ tabernacula argen
teaꝓ reponẽdis ima
ginib:ſicut frequẽter

fit in ecclia de imagi ·
nibſcõxꝑ. dD ¶ Pꝛe⸗

ſtabat artificib. ĩter
q́ᷓs erat pꝛincipalis.
e¶ Gcitis qꝛ de hoc
artificio eſt nobis ac
dqſitio.magni lucri.
¶ Paul h ſuadẽs.
auertit multã turbã.
ab ẽptione taliũ ima
ginüu. di. in eiſ nihil eſ
ſe numis aut vtutis:
g ¶ Mo ſolũ aũt hec
picli.no.ps in redar.
venire. qꝛ redargui-
mur de falſitate faciẽ

do imagines nullam

vtutẽ hñtes. h ¶ Sʒ
7 magne diane tẽplũ
⁊c̃.i.cult e totaliter

deficiet quẽ ßuauert

pfres nr̃i. i ¶ Hij au
ditiſ.hic ↄñr ponitur

dẽ via dñi. Bemetroͤ. n. qui
dã noĩe argẽtarſaciẽſ edeſ
argeleas diane pᷣſtabat arti

ficibꝰnõ modicũ q̃ſtũ:qͥſ cõ
uocãs ⁊ eos ꝗ eiuſmõi erãat
opifices:dixit: Airi ſcitiſ qꝛ
ð hoc artificio ẽ nobis acꝗ
ſitio:⁊ videtis ⁊ auditis:qa

nõ ſolũ epheſi ſ̊ pene toti
aſie paulus hic ſuadẽſ auer
tit multã turbã dicẽs:qm̃ ñ
ſt dij q manibfiut. Moͤn ſo⸗/

lũ aũt hec piclitabit nob pꝑſ
in redargutiõʒ venire:ſʒ et

magne diane tẽplũ in nihi⸗

lũ reputabit᷑:⁊ ðſtrui incipi

et maieſtas equã tota aſia

⁊ oꝛbis colit.His audii re

pleti ſt ira ⁊ exclamauerunt
dicentes: Magna diana
epheſioꝝ.Et ipleta ẽ citas

tota ↄſuſiõe: &t ipetũ fecer̃t
vno aĩo ĩ theatrũ rapto ga
io ⁊ ariſtarcho macedoni/

b'comitibuſ pauli. Maulo

gũt volẽte intrare in pplm:

ſi pmiſer̃t diſcipuli. Quidã

aut ⁊ de alie pncipibꝗ erãt
amici e'miſert ad eũ:rogan

tes ne ſe daret in theatrum.
Alij aũt aliud clamabant:
Erdt.n. ecclia ↄfuſa ⁊ ples

neſciebãt qᷓ ex cã ↄueniſſẽt.

Dẽ turba aũt detraxerunt
alexandrũ:ꝓpellẽtib eũ iu
deiſ.Alexãder aũt manu ſi

ↄmotionis exercitiũ paulũ? ſocios e qs volebãt inificer

P citatis ↄmotiõʒ ᷣ eos:⁊ pʒ l̃a vſq; ibi: k ¶ Et ĩpetũ fe⸗
cerũt vno aio in theatrũ.loc' erat vbi puniebant᷑ rei:⁊ dẽ a
theoꝛo.i.ſpectaculo eo ꝙ multi veniebat ad talia ſpeculan⸗

duũ: lluc. n. violet traxer̃t comites pauli.ceta ꝑ tẽt vſq; ibi:
I ¶ Erat.n. ecclia.i.ↄgregatio ppli m ( Arula. qm pꝛo

magna ꝑte ignoꝛabat cãm illↄmotiois. n ¶ De turba ãt
detrax. alex. ꝓpel. eü iudeis.ðqꝛ volebat excuſare paulũ: ſed

nõ hũit auditũ ſed ma

ſedaſſet.hic ĩpedimen

gis clamoꝛis tumultũ. o ¶ Et cum
tu dicte ↄmotiois tollit᷑ cuʒ dẽ:Et cũ

ſedaſſet ſcriba turbas.hic.n. hẽbat officiũ publicũ in citate

eꝑ qð poiat pplin magis ſedare. p ¶ Quis eſt hoiuʒz qui

eis. e

q¶ Diane iouiſq; ꝓlis.i.diane pꝛogenite a ioue de la⸗
thona ecubina: vt ſcribunt poete. cetera patent vſq;
ibi: r ☚ ſi demetrius ⁊c᷑.aduerſus aliquẽ. iſtoꝛum

lẽtio poſtlato:pvolebat rõeʒ

reddẽ pplo. Quẽ vt cogno
uerũt iudeuʒ eẽ:vox fcã eſt

vno oĩum q̃ſi ꝑ hoꝛas duaſ

clamantiũ:Magna diana
epheſioꝝ. Et cum ſedaſſet
ſcriba turbas dixit: Niri
epheſi:quis.n.ẽ hoĩuʒ q ne

ſciat epheſioꝝ citatẽ cultri⸗

cẽ eẽ magne diane iouiſqʒ
pꝓliſ.Cũ ergo his õdici nõ

poſſu:oʒ vos ſedatos eẽ: ⁊

nihil temẽ agẽ. Adduxiſtis

.n.hoiĩes iſtos:neqʒ; ſacrile

golſ neq; blaſphemãteſ deã

vr̃am.ꝙ ſi demetri ⁊ q cuʒ
eo ſt᷑ artifices hñt aduerſus
aliquẽ cauſã:ↄuent foꝛẽſes
agunt᷑:ct ꝓconſules ſt᷑:accu
ſent iuicẽ. Siquid ãt alterõ
rei q̃ritis: in lẽgitima ecclia

põterit abſolui. Nã ⁊ picli-

tamur àrgui ſeditiõis hodi
erne:cũ nullus obnoxi ſit
dẽ ꝗ poſſim reddẽ rõeʒ cõ

curſus iſti. Et cum hec di⸗
xiſſet:dimiſit èccliã. ¶. xx.

NOſtq; aũt ceſſauit tu/
AImulłi:vocãatis pauluſ
iſcipulis èt exhoꝛtat eos
valẽdixit:t pfect᷑ ẽ vt iret ĩ

macedoniã:Cum ãt pam/
bulaſſet ptes illas et expoꝛ

tat eos ſuiſſet multo ſermo
ne:vẽnit ad greciã:ũbi cuʒ

lfeciſſet mẽſes tres:łcẽ ſi illi

pauli:cũ dẽ: b
catholicis. c

nchoato permanerent. d

Oſt abtRen reſumit iter (. XX.

hoĩum. s¶ Cauſã. aliquã rationabilẽ. t ¶ Conuen

tus foꝛenſes agũ
tur.in quib'cau/
ſe ventilantur.
v¶ Et pꝛoconſu
k⸗ hint tee ſetl
ad iudicandum.
x¶ Accuſent in⸗
uicẽ. coꝛaʒ iudici-
bes laben⸗ ratio
nabilẽ cauſam./
Siquid autẽ
alterius rei queri
tis. pꝛeter cauſaʒ
demetrij ⁊ q cum
eo ſunt artificum
⁊ in hoc alloquit᷑
populũ per artifi
ces comotum,.
3 In legitima
eccleſia.i.in ↄgre
gatione ꝓconſu/

cantiũ. a ¶ Po
terit abſolui.i.de
clarari.nã ⁊ peri
clitamur.i.ĩ peri/
culo ſumus.
b ¶ Argui ſeiti
onis hodierne.a
pꝛeſide vel ipera
toꝛe tanqᷓ; negligẽ
tes de cuſtodia ci
uitatis in pace.
CXũ nullus.ſ.

nrm ſit obnoxiuj
quo noj poſſumꝰ

rationẽ reddere.
noſtris ſuperioꝛi /

bus. e ¶ Cocur
ſus iſtius . i. cmo
tionis populi.

xiſſet ille ſcriba.
g ¶ Dimiſit eccle
ſia.i.ↄgregationẽ
populi: pꝛecipiẽs
vt qlibet iret ĩ pa
ce ad domũ ſuã.

—.

Uocatis paulus diſcipuliſ.i.
Eſt exhoꝛtatus eos.vt in bono
aledixit. recedens ab

t ꝓpfectus eſt vt iret in macedoniã. ſic.n. per

ſpiritũſanctũ oꝛdinatũ fuerat vt pꝛiuſ tranſita m acedo
nia iret verſus hierim: vt dictum eſt capi. pꝛecedeéti.
f¶ XEũ aũt pam ptes illaj.ſ.macedõie. ſ¶ Et exhoꝛta

tus eos fuiſſet multo ſermone.vt

firmiter pmanerẽt in

fide. g ¶ Uenit ad greciã.i.ad aliã partẽ grecie: naʒ ⁊

macedonia eſt in grecia large dicta. h

i cum ⁊c̃.

hic ponit᷑ ꝛmipedimentũ ſibi ſactũ ex inſidijs iudeoꝛum

f ¶ Et cũ hec diꝰ

capun
iiuteclun

9 operof.
ots ſedunen
etinenspunl
exſeguent p⸗
ſtur poſccnti

fnm incho⸗
(yerlusbift

1tponiturp
nneſtn
adtenminüa
ſuscleibipe
dles uten iſo
Pꝛimi oini
guunmor hunt⸗

fſyquatuor loc

auibuspuuln
ſotaligi mon
guepanebüͤtpe⸗
ſegnenco pun
vero locusfun
nitis nonde
guazdeſet
paulipeuina
dir n Nos
nauig gole⸗

nor. ſolinitn

cli trana⸗

EE

eechitas ma
Ctonieggamß⸗
Plus inrauir
Gthabet .

en W

(ℳoprpibe
P(Etvenin
aleos road
pbibabitabi
mieopauliq
Nnoratiſum
Catnnidie
Aningt

Plipnin
1Peoſen
Chgrantinf
1Potra
Prinie⸗
MNcnfimn
tuinp
nachnſe
ltetundrn
tandi
leclderg⸗
ipiens

ume onſ
ölgini⸗

ami. 1 o

tlide
Crmhaan
ümmmiimn,
b unns
dNai
ü dea

(ooſrr
wniſt
G

lehe

ſäſaieen

AA doniſi
umntaſi
unn
amunth

tis itineris pauli.
PHic ↄſequent᷑ po

vero locus fuit ci
quaʒ pꝰ deſcribit᷑

dẽ: n ¶ Nos vo
nauig. p dies axi

que ẽ ciuitas ma
cedonie quam pꝰ

et ab ea vltio re

in via diſpoſita ab eis:eũ oceidere volentiũ. i ¶ Pa/ bis edificato:
buitq; cõſi. vt reuer. per macedonia. ad euadendu ille
inſidias:⁊ ſic fuit retardatus ab itinere. R ¶ Comita

tus eſt eũ ſoſi pater pyrrchi.ſ.filius. l¶ Beroeſis.i.de
„ * „ — *
ciuitate beroe. mHi cũ pꝛeceſ.nos Iuſti.noj troade.

i. expectanerunt:
Lucas eniĩ qui lo/
quitur: remanſe
rat cũ paulo a re⸗
cta via pꝛopter in
ſidias declinante
n ¶ Nos vero. re
motis iĩpedimen/

nitur pꝛoſecutio
itineris inchoati
ſ. verſus hierlm:

2 p ponitur p vi

am pꝛoceſſus: 2*
ad terminũ acceſ
ſus.c.ſe.ibi Poſt
dies autem iſtos.
Pꝛima diuidit᷑ i
quattuoꝛ partes
ſᷣim quatuoꝛ loca
in quibus pauluj
fecit aliquã moꝛã
que patebũt pꝛo
ſequendo. pꝛim

uitas troade ad

pauli peruẽtio cũ

moꝝ.i.ſolẽnitate
paſcali tranſacta
o ¶ Aphilippiſ.
paulus intrauit:

ceſſit:vt hẽ hic.
p ¶ Et venimus

ad eos troadem.

4

vbi habitabãt co

reueriẽtur ꝑ macedoniam.
LComitat eſt aut eũ ſoſi pat

phin. MHi cũm pceſiſſet ſu⸗
ſtinuer̃t noſtroade:nõſ o cturꝰ.Cũ aũt ↄueniſſemin
nauigauim p dieſ agximox

ſemad frangendũ panem:
paũulus diſputabat cũ eil ꝓ
ſfectür in craſtinũ:pꝛotraxit

noctẽ. Erat aũt lãpades co
pioſe in cenaculo vbi era/
mogregati. Sedẽs ãt qdã
adoleſces noĩe eutychꝰſup natu ecclie:q cũ veniſſẽt ad

graui diſputãte diu paulo

Apoſtoloꝛum xy.

—

inſidie a iudeiſ nauigaturo eſt. Aſcendẽſ aũt fragenſq;

in ſyriã:habuiiq; ↄſiliũ vt panẽ 2 guſtãs:ſatiſq; allo/
cuteſt ůſqʒ in lucẽ: ⁊ ſic ꝓfe
ctus eſt. Adduxer̃t aũt pue

pyrrhi beroẽſis:theſſaloni rũ viuẽtẽ:⁊ ↄſolati ſi nõ mi

cenſiũ pᷣo ariſtarch ſecũ nime. Nõs aũt aſcendẽtes
dus ⁊ gaius derbe ⁊ timo

nauẽ nauùſgauim in aſſon:ĩ
de ſuſcepturi paulũ.Sic.n.
diſpoſuerat:ipᷣe ꝑ trã iter fa

the:aſiani vo tychic ⁊ iro

aſſon aſſũpto eo vènimus
a philippiſ:èt venim ad eoſ mytilenẽ. Et idẽ nauigãtes
troadẽe in dieb ꝗnq;:ũbi ðᷣ ſequẽti die venim g chium
moꝛati ſum diebuſ ſeptem. ⁊ alia die applicuimꝰ ſamũ
Vnd ãt ſabbati cuʒ ↄueniſ c᷑t ſequẽti die venim miletũ
Pꝛopoſuerat.n.paulꝰtrãſ⸗
nauigare epheſũ:nẽ q̃ᷓ mo/
ra illi fieret in aſia. Feſtina/
bat. n. ſi poſſibile ſibi eẽt:ůt
diẽ pẽtecoſtẽ faceret hiero
ſolymis.A milłto aũt mit
tẽs epheſũ vocauit maiões

q; ſermonẽ vſq; in mediaʒ

eũ ⁊ ſil eẽnt:dixit eis: Nos
ſcitiſ a pᷣma die q̃ ingreſſus
ſũ in aſiã q̃liter vobiſcũ per

feneſtrã:cuʒ mergereti ſõno

duct᷑ ſõno cecidit ð ttio ce/

naculo deoꝛſũ ⁊ ſublatus ẽ oẽ tpᷣs fuerĩ ſuiẽs dño cuʒ
moꝛtu. Ad quẽ cũ deſcen oi humilitate ⁊ lachꝛymis
diſſet paulus ĩcubuit ſuper
eũ:⁊ ↄplexus dixit: Noͤlite

„ „ r YT 2
et tentationibus que mihi
lexus dixit: Hõ acciderunt ex inſidijs iude/-
turbari.Aia.n.ipſo in ipſo oꝛum:quomodo nihil ſub

ijjs: d ¶ſqin lucẽ diei ⁊ ſic pꝛofectus eſt.
ex quo patet ſolicitudo pauli pꝛo ſalute pꝛoximi:qꝛ pꝛofe-
cturus in craſtinũ per totã noctẽ non doꝛmiuit intentus pᷣ/
dicationi vſq; ad mediaʒ noctẽ: a tunc reſuſcitato eutycho
⁊ modico pane guſtato ſermonẽ reſũpſit vſq; ad diẽ clax.

T ſic iuit viam ſuam.
e ¶ Adduxerunt au⸗

tẽ puerũ viuentem in

conſpectu omniuʒ: ⁊

conſolati ſunt nõ mi

nime.de vita pueri ⁊

facto miraclo ad gio

riam dei. † ¶ Nos

autẽ. Hic conſequeni
ponitur ſecundus lo/-
cus in quo pauł'con/

traxit moꝛam.ſ.apð

miletum:ad quẽ pꝛi-
mo deſcribitur acceſ⸗

ſus:ſcòo conſequens
fructus:ibi A mileto
autẽ:tertio flebilis re
ceſſus:ibi Et cuʒ hec

dixiſſet. Circa pꝛmũ

dicitur: f ( Noſau
tẽ aſcendentes. nauẽ

ſine paulo. g C¶Na
uigauimus in aſſon.
eſt nomẽ loci ad quẽ

paulus venit per ter
ram. h 8 Aſſũpto

eo.ſcilicet paulo.

i ¶ Uenimus mytile

nẽ. nomen eſt inſule.

k ¶ Et inde nauigan
tes ſequenti die veni
mus contra chium.
aliqui dicunt ꝙ ſint

due dictiones: alij
vna tantũ. I ¶ Alia
die applicuimus ſa/

ma nnen el dor⸗
tus. m ¶ Et ſequen

ti die venimus mile/
tuʒ.vbi pꝛopoſuerat
paulus aliquantuluʒ

pauſare:et reddit rõ/

nem quare nauigan⸗

mites pauli qui eũ preceſſerant:vt dictũ eſt: q (Ubi do tranſierat epheſum abſq; applicatione ad locũ:que ta/

demoꝛati ſumus diebus ſeptẽ.ad credentiũ confirmati
onẽ. q ¶ Una autẽ ſabbati. Hic ꝛ ponitur pauli pꝛe/
dicatio:cũ dicitur: Una autẽ ſabbati.i.die dominica q̃
eſt pꝛima poſt ſabbatũ. rber
gendũ panẽ. pꝛo refectione coꝛpoꝛali. s (
ſputabat cum eis.pꝛius reficiens eos pane verbi diuini
t ¶ Pꝛofecturus in craſtinũ. vt verba que recedens di
cebat:artiuſ in coꝛdibus audientiũ impꝛeſſa remanerẽt
y ¶ Pꝛotraxitq; ſermonẽ. multũq; ſollicitus de cibo
ſpirituali ⁊ parũ de coꝛpoꝛali. x¶¶ Sedens.hic tertio
ad confirmationẽ doctrine pauli ponit᷑ ſuſcitatio moꝛ/
tui:et pʒ littera vſq; ibi: y
gna copaſſione deũ oꝛans pꝛo e ſuſcitatione. ʒ ¶ No
lite raleende per ſpiritũ adoleſcentẽ reſuſci/

tandũ. a
ceciderat.

ſcendens autẽ ad cenaculũ. vnde iunẽis
de Cangenſq; panẽ ⁊ guſtans.i.modicuʒ
accipiens. c ¶ Satiſq; allocutus eſt.circũſtantes ver⸗

dicauerat cum ſubdit᷑: n

Cũ conueniſſemus ad fra

Paulus di

verbo.pꝛima pars pʒ vſq; ibi: q
culis moꝛtis. r

men erat ciuitas metropolis:⁊ in qua paulus frequenter pᷣ
Ener qua moꝛa fieret illi in aſia.
ſi enĩ declinaſſet illuc:opoꝛtuiſſet eum diutius moꝛari pꝛo
pter multitudinẽ credentiũ ⁊ ſolẽtitatem loci:⁊ cauſa feſti/
nationis pauli ſubditur cũ dicitur: o ¶ Ut diem penteco
ſtes faceret hieroſolymis.i.ſolẽnigaret:erat autẽ dies illa ſo
lẽnis pꝛopter dationẽ legis quantum ad decalogi pꝛecepta
Exod.xx.que manent in lege noua:⁊ pꝛopter dationeʒ ſpi
rituſſancti credentibus in ſigno viſibili ſupꝛa.x. p ¶ A
mileto.hic ponitur conſequẽs fructuſ:qꝛ paulus mandauit
ibi conuenire miniſtros eccleſie de tota epheſina dioceſi:
ncubuit ſuper eũ.ex ma exoꝛtans eos ad bonũ regimẽ ecclie dei infoꝛmans eos pꝛiꝰ
3 ſeuitiã perſecutoꝝ:? contra fraudulentiã deceptoꝛuʒ:ibi
Attendite.ʒ ) concupiſcentiã tẽpoꝛaliũ bonoꝝ:ibi Argen
tũ autẽ.⁊ in omnibus ponit ſe pꝛo exẽplari docens facto ac

ttẽtationibus.i.peri

e mihi acciderũt ex inſidijs iudeoꝝ·

(Actus

pꝛo quibus nihil omiſi de ↄtingentibus ad vĩam ſalutem. manus iſte. ꝗapud eos.n. vixerat de ppo labo: ⁊ ſubdit
a ¶¶ Et docerẽ voſ publice ⁊ ꝑ domos.i.puate. b ¶ Teni cam, d. lia oſtẽdi vobis.ꝓ exẽplo ꝑfectionis.
ficans iudeis atq; gẽtilib. indifferent. c ¶ In peũ pniam. g ¶ Om ſic laboꝛãtes.i.ð ꝓpo laboꝛe viuẽtes. 3
i. annũciãdo eis pniam in deũ oꝛdinantẽ. ð ¶ Et nũc ecce ſuſciꝑe. ad doctrinã fidei. i ¶ Infirmoj.qui ſi auari ⁊
alligatego in ſpũ.i.ex reuelatioe ſpũſſci ad hoc aſtrici:cui ad dandũ tardi:lʒ.n. paulus poſſet accipe ſumpr ab il

tñ volo ꝓmptus i oi½ lis quib pꝛedica-
Pobedire. e ciaaaasss ,„ „ „ „ Lbat: frequéter
do bierlin d in ea traxerĩ vobᷣ vtiliũ qͥ minus ſcio qͥniaʒ intrabũt p diſceſ aluͤnebar ne kn
mibi vetura ſi ignoę nnfiriar; vabhig g ererz ſonzs mezlunt . 8 pꝛedicatiõis
mihi vorea annüciarẽ vobis eᷣ docere ſionẽ meã lupi rapaces in cvediterun in llis

ea in gnãli:iõ ſubdit᷑:
f Gnin qꝙ; ſpüuſſ. per

vos publice ⁊ p domos:tx
ſtiſicãs iudeis atq; gẽtilibꝰ

yos:nõ parcẽtes gregi. Et
Ex vobiſipſis exurgent viri

qm ꝑp auariciaʒ
ſuã ab auditu pᷣ/

oẽs citates.i. rreanter in dẽũ pniam ⁊ fidẽ i domi loquẽteſ puerſa:vt abducãt dicationis retra-
5CPrarenar mihl nũ nr ieſũ xpʒ.Et nůnc ec diſcipulos poſt ſe. Pꝛopt enenenn: ſubdt.
wid me manet. i ibi ccæ ego alligat ſpũ vado in qð vigilate memòꝛia retinẽ Ek ¶ Ac meminil
me expectat. h¶ Sʒ hierim q in ea vẽtura ſt mi tes:qm̃ pèr triẽniũ nocte ⁊ ſe verbi dñi ieſu.
nihil hoꝝ vereoꝛ. i.ti hi ignoꝛãs ſiſi ꝙ ſpũſſcũs die nõ ceſſaui cũ lachꝛymiſ ſupple opoꝛtet.
1ſtin⸗ n. poes citates mihi ꝓteſtat monẽs vnũquẽq; vrjm. Et igse
me. i. vit meã ſenni dicẽs:qm vicula ⁊ tribulati nũc cõmẽdo voſ ðo ⁊ ᷣbo tiur in euãgelio te
bilẽ. k ¶ Pꝛeciolio ones hieroſolymis me ma gfe ipſu:qui potẽs eſt ediſi nẽdũ tñ eſt firmit
rẽ q; me.iq; aiaʒ me nẽt. Sèd nihil hoꝝ vereoꝛ: care ⁊ dare heditatẽ in ſciſi pꝑ verbũ apoſto
ſße ſrellerrina ,87 nec ſacio aĩaʒ meã pᷣciöſio catis oibꝰ. Argentũ ⁊ aux liq viritiqꝛ non
totũ noĩat a pteno N q; me:dũmõ ↄſũmẽ cur aut veſteʒ nulli ↄcupiui ſĩ ſcripta: Jo. vlti.
bilioꝛi. ceia patẽt vſ, ſũ meũ ⁊ miſterium vᷣbi qd ipſi ſcitis:qm̃ ad ea q̃ mibhi multominus eiuſ
ibi. ꝛopt gccepi a dño ieſu teſtificari op'erant ⁊ his qui mecũ ſt verba ſed ꝑ reue
deſe o,boclina euangelin gfe dei Et nunc miſtrauerutman iſte. Hiͦ buhol rhi da
oib': Qukma ecce ego ſcio qꝛ aplnõ vi oſtendi vobis:quoniaʒ ſic ſiẽ a euãgelium
dus ſũ a ſan. oium.ſ. debitis faciẽ meã:vos ocẽcs laboꝛantes õʒ ſuſcipere in“ Sal.j. m ¶ Ba
vim ſi deceio incur·p qͥs tranſiui pᷣdicãs regnũ firmòs:ac meminiſſe vᷣbi wenieſt mag dar
raels aligd Kraue per dei. Qupꝛopt ↄteſtoꝛ vos dñi ieſu: quòniã ipſe dixit: Mel ſi do⸗
n & MN. n. ſubterfu- hodierna die:ꝗqa müduſſ Beatius eſt magiſ dare ; ꝙ maion pflcroij
gi. pp quecũq; picula a ſanguie oium. Moõn eniʒ accipere. Et cm hec dixiſ Editias ꝓpas iſe
iminentia mihi. ſubterfugi qͥ minꝰ ãnũciarẽ ſet:poſitis genibuſ ſuis òa cco erogar paupi
o ¶ Quo min anũ. oẽ ↄſiliũ dei vobis. Attẽdi uit cũ oĩbus illis. Magn biq ireligioe mẽ
oẽ ↄſiliũ dei vobis.d con L d ſrnſt i. —r dicar̃: ſʒ hꝰ repꝛo
ptinẽtib'ad ſaluten. te vobis et vniuerſo gregi: aüt fletus factus eſt oluum: bat lib ð eccliaſti
o ¶ Attẽdite vob s. in quo võs ſpũſſcũs poſuit ⁊ ꝓcũbentes ſup collũ pau cis dogmatibus:
hicↄñr inſoꝛmat eos epos regẽ eccliaʒ dei: quaʒ li oſculabantur eũ dolenteſ vbi oꝛ Bon eſt
andlaheb acaſiutt angune uo. Egö maxinein ̈bo qo dixerat Hona paupe
bil. in perſonis ppꝛij erogare: ſed me/
p. ( Et vniuerſo gre loẽ intẽtiõe ſeqᷣn

di xp̃m totũ ſimul dare:⁊ abſolutum a ſolicitudine cũ
chꝛiſto egere.et hiero. vigilantiũ dicit ꝙ aſſerit meli
facere qui vtuntur rebſuis ⁊ paulati fructus poſſeſſio/
nũ pauperibus diuidunt ⁊c ſequitur nõ a meſed a ðo
reſpõdetur:Uade ⁊ vende oĩa que habes ⁊ da paupe/
ribus ⁊ veni ⁊ ſequere me.ꝑꝑ qð verbũ iſtud:Beatius
g t. intelligendũ eſt ceteris paribus que nõ ſunt in ppo
ſito. n ¶ Et cũ hdixiſſet. Dic vltio ponit᷑ pauli flebil
receſſus:eo ꝙ dixerat ꝙ ñ viderẽt ãplifaciẽ e:⁊ pʒ lr̃a
hexcepto: o Brannt cũ oibyill.ſ.ꝓ ↄſeruatioe eoꝝ

gi.ↄ miſſo vio regimini. q ¶ In q. L. grege. r ¶ Wos ſpi/
rituſſ.poſuit epos.i.miſtros:ſub noie.n.epᷣoꝝ intelligunt᷑
alij ecclie miſtri:vñ epᷣs grece ſuꝑintẽdens ẽ latine:⁊ huiuſ/
mogi vigilatie ſubdit cam. d. go ſeld. P reuelationẽ
ſpũſſci. t ¶ Am intrabũt p diſceſſioʒ meã lupi rapaces ĩ
vos.i.falſi apli ad decipiendũ vos. v Et ex vo.exur.vi
ri lo. puerſa.i.heretici coꝛꝛũpẽtes articulos fidei. x ¶ ꝛo
pter qð vigilate.ſup cuſtodia gregis vobis ↄmiſſi.
moꝛia retinẽtes.ea q̃ ſolicite vos docui:iõ ſubdi: ʒ ¶⸗
p.triẽ.ñ ceſſaui ⁊c.Et qꝛ niſi dñs cuſtodierit citatẽ fruſtra
vigilat qui cuſtndit eã pſal.cxxvj.iõ ſubdit: ¶ ¶ Et nũc cõ
mẽdo vos deo ⁊ vbo gẽe eius.i.fcõ vel effectui:verbũ.n.in
ſcriptura frequẽter accipitur pꝛo fcõ.ij. reg.j.qð eſt verbuʒ
vYyfem eſt:⁊ maxime in deo:cuius dicẽ eſt facere pſal.cxlviij
Ipſe dixit ⁊ ſca ſunt. a ¶ Qui potens ẽ edificgre.ꝑ gẽam
ipñti: b¶ Et dare hiditateʒ glie.ĩ futuro. c ¶ In ſcificat
oibus.nã ibi nullus admittitur niſi ſcũs. d ¶ Argentum
ãt.hic ↄñr infoꝛmat eos ̊ cocupiſcentiã tpaliũ ꝑ ſui ipſius
exẽplũ qð erat eis ꝑ experientia notũ. e lirauerunt “

In.c.xx.vbi dẽ ĩ poſtil.Uerbũ.n.in ſcrip guẽ
ter accipitur pꝛo faco. (Aggitio.
Erbũ gẽe ĩ hloco ſʒ glo.itelligẽ vbum qð pᷣſtat
az ageẽtib'. ¶ In eoð. c. vbi dẽ ĩ poſtil. Beati⸗
us eſt magis dare qꝗ accipere. Additio.
Ec cõcluſio apoſtoli.ſ.ꝙ Beatũ eſt magis dare
ï accipere. videtur habere non modica in rois

dictamine fundamẽta: põt. n. p in participatiõe diuine

a qb'recedebat ⁊ directioe ſui ⁊ eoꝝ qͥs ſecũ ducebat.

Uuptionen
nuinlebani
choneſtͦmek
yrlefmn ihn
ad danle h⸗
etageac fapi
cmtöat pnina
iinſchimm
lecutlitluc
Gybun 1er
jofnoſe d
ocinn difth
niſträ guidi
eſplüerocſpin
hinapbo .
ehic wbi traan
deamotebffic
riſa bificiun
ethibti oini
Eoge oplo ficit
ſinuaoꝛtirol
indl Qñ he
ur xe: Ben
gdere
Nüdendück
Mprinenägdio
Mone purpn
ANAKede
) Rarc
wirpoptens
moſmnan pl
müga ſevobis
iiſcinmulns
ſſcentü⸗ Wa
ſitisvüiui⸗
ſoͤtßlegt co
Menecmnendica
näpihande
Rſenltegfen
bopinrh
Nognioarpe
Prtonenot
ſunſabif
d
geigpliri
bigirniin
nnpoſtlde⸗
menchtege
lnerſing
gpſolicen

lyoren
cloſrn ſi
linr prli
muloninusei
odſcl) rar
ie ul
ducthocchiſi
* netuiglin
di Waicknt
1 Fecheb
„ poluen n
gmaorpei
loinb gjni
chavorre
lirlgi
icai:
duuiſid dalt
1 asdognun
ſbidi huif

brmtidnund
tüſu,imd
Alinai
uimrünil
ehauſc
Eane no i ⸗
io onial
lie
r lo⸗
r biudn.
„7
1. Aldim
Hfun gſi
(D
ig
Ndun
☛

f.

ZApoſtoloꝛum xy

beatiuudis fundari fic:nã dina beatitudo cõplectit᷑ oẽõs

btitudines ſicut ⁊ dina pfectio ↄplectit᷑ oẽʒ ꝑfectiõeʒ: vt
in ppte.q.xxvj.Cõſtat ãt ꝙ deo maxie ↄpetit dare cre
atur tã ĩ eẽ nature q ĩ eẽ ge ⁊ glie: ꝓut coit᷑ ſcriptura te
ſtat:nõ ãt ↄuenit ſibi accipꝑe qꝛ bonoꝝ nr̃oꝝ nõ eget vt
in pſal. beatius
eſt dare ſʒ ꝙ deo
alſſimilamur qy
accipe ꝑ qð a pꝑti/
cipatiõe diuine ſi
militudis defici
m. Itẽ qꝛ dãs ac
ꝗrit in datiõe bo
nũ honeſtũ:ſʒ re

qm ãplfaciẽ e ñi eẽnt viſuri
Et deducebat euʒ ad nau-
Vm ãautẽ ſcm̃ (l.xxI.
Neẽt vt nauigarem ab/
ſtracti ab eis recto curſu ve
nim choum:⁊ ſequenti die

cipie nõ acquirit hodu:⁊ ide patarã.Et cũ
in receptione niii Oree SeE
bonũ vtile:bonũ inueniſſem nauẽ traſfretan
at honeſen mellz t᷑ᷣẽ in phènicẽ: aſcẽdenteſ na
i vtile hm phᷣm Igauim. Cuz a ſſ
Fau oante pu, iSauun Cuʒ apparuiſſe

mus aũt cypꝛo relinqntes

net agẽ:ad recipi e 111 eii
eã ad ſiniſtrã nauigauimiĩ

entẽ at ptinet pa

ti: 2 ſic hi intentit ſyriã:è᷑ venim tyru. bi. n.
sceliene e nauis expoſitura erat onuſ
8 Frilolius g Inuẽntiſ aũt diſcipul man

ſimibi diebus ſepteʒ Qui
paulo dicebãt ꝑ ſpiritũ: nẽ
aſcendet hieroſolymã. Et
expletis dieb ꝓfecti ibam

vtus circa diffici⸗
le ↄſiſtit:q̃ quidẽ
trej vltie rõej pñt
hẽri a pho in.ix.

ethic. vbi tractat g. .
de amoꝛe bñficia deducentib'nos oĩbus cũ
toꝛij ad bñſiciati vxoꝛib⁊ filijs vſq; fſoꝛas ci
Fezbis dii uitatẽ: ⁊ poſitis genibin li/
is qꝛ apls fůdat roꝛe oꝛauimꝰ. Et cũ valefe
ſe ĩ auctoꝛitate di „.5 n. 0
uina di. OQm ibe ciſſem inuicẽ aſcendim na
dixit.ſ.xpᷣs: Baea·
theſt magis dare

⁊c᷑.· Attẽdendũ eſt q lz iſta vba nõ ↄtineant ſic ſub eað
foꝛma in euãgelio cõtinent᷑ tũ vtualiter:loquẽdo.n.de
datione put ꝑtinet ad elemoſynã vel ad bñficentiã:de
quibꝰvel ſaltẽ de altero eoꝝ apls agit ad pñs: vt in lr̃a
pʒ. Coſtat ꝙ xpᷣs in multis locis euãgelij datioeʒ cõmẽ
dauit:pᷣcipiens ſeu ↄſulẽs actus ad hoc ꝑtinentej.de ele
moſyna.n. pʒ cũ dicit luce.ix. Date elemoſynã ⁊ omnia
mũda ſt vobis:abſcõdite elemoſynã in ſinu paupis ⁊c̃.
ſic in multis alijs locis.de datione vo qᷓ pꝑtinet ad be-
neficentiã: Mat. v. dẽ: Bñfacite his qᷣ odef̃t vos vt ſitij
filij pꝛis vẽi qui ſolẽ ſuũ facit oꝛiri ſupꝑ bonos 2 malos
acʒ no tñ legit cõmendaſſe pcepiſſe ſeu ↄſuluiſſe recepti
onẽ nec mendicatiõz. Silr in hoc ꝙ dicit: Uade ⁊ vede
oĩa q habes:⁊ da paupibꝰ:⁊ veni ſequer me. manifeſte
oſtendit ꝙ pfectio ↄſiſiit in dando oia paupib' ⁊ ſequẽ
do xpᷣm:et łʒ ſequela xpᷣi ſit pfectioꝛ:tñ datio illa ſeu
erogatio a xpo pcepta ſeu ↄſulta eſt diſpoſitio ad illaʒ

pfectionẽ: nõ tñ acceptio ei oppoſita: vñ acceptõ elemo

ynanꝝ ſeu bñficioꝝ noõ pᷣcipit nec ↄſulit ſeu ↄmendatur
vñ nec hʒ rõʒ beatitudis ſeu vtutis:necitas tñ ad eam
qñq; ↄpellit:q necitas rõeʒ meriti ab ea excludit: iuxta
illud apoſtoli pcoꝛ. ix. ca. Si euangeligauero non ẽ mi
hi glia:necitas tũ mihi incũbit. Auctoꝛitaj ãt ꝗᷣ allegat
in poſtil. de eccliaſticis dogmatib'nõ obſtat: nã ibi cõ⸗
mendat᷑ egeſtas nõ pp ſeipſaʒ ſed ꝑꝑ ſolutiõʒ a ſolicitu-
dine:ſi. n. aliqs abundãs diuitijs tate pfectiõis eẽt: vt ex
eaʒx ſolicitudine nõ ipediret a dei dilectioe: nihilomin

Aag⸗n
eẽt perfect'qᷓad ſtatũ vie pertinet. de abꝛaã.n. qui magnis
abüdabat diuitijs: legẽ gen. c. xvij. Ambula coꝛã me ⁊ eſto
pfectus. Similłr pʒ de dauid ⁊ de multis alij s:idẽ dicendũ
ð auctoꝛitate hiero.qꝛ in reſpõſione diuina quã allegat:to

ta ꝑfectio pꝛincipaliter dependet a ſequela xpi:cũ dicit: Ue

„ „ b'oibpot concludi ꝙ
uẽ:illi autẽ redierũt in ſua. ſimpliciter loquẽdo:
Hs vᷣo nauigatioe expli beatius eſ dare e,
cita a tyro deſcendim pto/ be ali niholl eisach
lemaidã:cet ſalutatis frihbus dendo:lʒ qñq; ſʒ dd

egẽ ſit pfectſicut egẽ

maͤnſim die vna apð illos.
pꝓp ſequelam chꝛiſti.

Aliã aũt die ꝓfecti venim
ceſareã.Et intranteſ domũ
philippi euãgeliſte qůᷣi erat
vn de ſeptẽ: manſim apud
eũ.Huic aũt erãt qᷓttuoꝛ fi

factuʒ ect ⁊c̃.
Hic põit᷑ itiuj
loc'in qͥ paulus fecit
aliqꝙ moꝛã. ſ. ciuitas

e Oi eg ne. tryri ad quaʒ p ponit
moꝛaremur ꝑ dies aliquot hic aliqua loca per q
ſuphenit qdã vir a iudea ꝓ tranſiuit paulus ſine
pheta noĩie agabus. Is ci peg y Pr. Denen
veniſſet ad nos tulit conaz aut nitus li
nitur in aliquibus li
pauli:⁊ alligans ſibi pedes bꝛij Ddeinde myrrhã
⁊ man dicit: Hec dixit ſpi non eſtde textu nec
ritus ſcũs: Airũ cuiẽ cona in ſei eetome
hec ſic alligabũt in hierim en pꝛouincie.

iudei:⁊ tradẽt in manus gẽ
tiũ.Qð cũ audiſſemus ro/
gabamus nos:⁊ qui loci il

venimtyrũ.⁊ ſubdit᷑
cauſa cũ dicitur: IJbi
eni nauis in qua era-

. . 1L„mus erat expoſitura
ſius erant:ne aſcenderʒ hie onus q d. pꝛopter h
plicaremuj.

,⸗ uentis aut diſcipuli.
chꝛiſtianis: e ¶ Manſimus ibi diebus ſeprtẽ. ad ↄſolatiõʒ
noſtrã coꝛpoꝛalẽ poſt nauigationẽ ⁊ ad credentiũ ibi manẽę

tiuʒ ſpiritualẽ conſolationẽ. ſ ¶ Qui paulo dicebant per

ſpiritũ. pꝛophetie: g ¶Ue aſcenderet hieroſolymã. Sciẽ/
ũ ꝙ hoc non dicebat imediate per ſpiritũ ſanctũ qui pau
lo dicebat illuc aſcendere ⁊ ſic contraria diceret: ſed per ſpi
ritũ pꝛophetie habebant ꝙ ſi paulus aſe cenderet in hieruſa
lẽ ibi ſuſtineret perſecutionem: Prohie qð ei ↄpatientes ex
ſuo ſpiritu ſuadebant ne illic aſc hbi

iritu ſuade enderet: n ieruſa⸗
lẽ in ſitu altioꝛi qꝙᷓ tyrus.cetera patẽt. h¶ Mos vero. Hic

ponitur quartus locus vbi moꝛatus fuit aliquantuluʒ pau
lus:ſcilicet ceſarea ad quã deſcribitur acceſſus:cũ dicitur:
TNos vero nauigatione explicita.ideſt diſpoſita ⁊ pꝛepara
ta: Xr o deſcendimus ptolemaidaʒ. que nunc dicit
achon. k Arna fratribus.ideſt chꝛiſtianis ibi ma
nentibus. I (¶ Manſimus die vna apud illos. iſta moꝛa
pꝛopter ſui bꝛeuitatẽ nõ additur ad numeruʒ aliaruʒ quat
tuoꝛz. m
ne:quã herodes in nomie ceſ⸗ ris appellauit:que pꝛius tur
ris ſtratonis dicebat᷑. n ¶ Et intrantes do.philip. euãge.

aliqui dixerft ꝙ iſte fuit P ipn rl e ꝙ dẽ hic euãgeliſta

i ãnũciatoꝛ euãgeli: e prinet ad aplos:ſed iſtò remo
uet᷑ p hqð ſubd: o ¶ Qui vn erat de. vij. ſ. diaconib: de
qᷣbꝰhꝛ.vj.ca.ſi.n.eẽt p ilippus apls diceret᷑ vn' de.xij. dẽ.n.
iſte euangeliſta:qꝛ tꝑe ꝑſecx onis vbũ euãgelicũ pᷣdicauit
feruenter. S. viij. c. PH Supue. quidã vir ha.ſpm ꝓphie.
vt hꝛ. S.xj. a Tulit ergo onã pauli alli.ſibi pedes ⁊c·

OUm at XXNNN

—
Et
5 .

—

llia autẽ die pꝛofecti venimuj ceſareaʒ. paleſti

g ¶ Dixertq; ei. Pic
ↄñit deſcribit᷑ ꝑſuaſio

8

in hoc imitabat᷑ modũ pphᷣaꝝ antiquoꝝ:qͥ ꝓphięabãt ali/

Ijſñ nõ ſolũ vbis:ſed ẽt ſenſibilibfactis:ſicut et hiere.poſuit
cathenas ligneaj in collo ſuo:hier̃.xxvij.ad ſigniſicandũ ꝙ

illi de qbꝰ ꝓphetigabat ducerent᷑ in captiuitatẽ cathenati.
cera patẽt. a ¶ Pedies at. Poſtq deſcript'ẽ pgreſſus pau
li ꝑ viã:hic ↄñt᷑ öſcri
bit e'acceſſus ad ᷑mi

nũ.ſ.hieriin:vbi prr pauł:⁊ dixit: uid facitis

len ante,. etes affligente coꝛ meü
ibidẽ pſecut fucrater Ego aut nõ ſolũ alligari:ſʒ
chiam: iõ didit ĩ duss ⁊ moꝛi in hierlʒ pat ſuʒ pp
ptes:qꝛ p ponit e’8pe nomẽ dñi ieſu. Et cũ ei ſua
nigna eeptio xPiq nõ poſſem:qeuim dicẽ

anis:⁊ emaligna pile AIIE EIE
cutio a iudei bi Su tel. D ni volũtaſ fiat. Poͤſt
ſt. vij. dies. p ĩi duus dies gũt iſtos pᷣparati aſcẽ

qꝛ b veſcribit pauli debani in hierim. Véneft
receptio: ſibi ſcã p· gqũt qdã ex diſcipulis a ceſa

ſuaſio:ibi Dixerũt Hu c
ei. Circa irur⸗ rea nobiſcũ:adducæeteſ ſecũ

a ¶ Poies ãt iſtos. ꝗpud quẽ hoſpitaremur ia

maſigis in ceſaren. ſonẽ quẽdã cypꝛiuʒ ãtiquũ
bi Ebar hi⸗ diſcipulũ. Et cuʒ veniſſem
tu y ceſarea. c Ce hieroſolymã libent excepe
nerũt ãt qdã ex diſii rũt nos frẽs. Sequẽti autẽ
pulis.volẽtes ꝓnidẽ die ſtroibat paułꝰ nobiſcũ

ulo 2 ſuis ſocjs de aq iacobũ:oeſq; collecti ſi

voſpicio. d vꝛi 4 4
uz ns antiquu di⸗ ſenioꝛes. Quos cũ ſalutaſ/

pulũ.i.a logo tpeĩ fi ſet:narrabat p ſingula q de

delitate ꝓbatũ iſte ia us feciſſet in gẽtib p miſte

ſen i⸗ Pai o/nü illoᷣ. At illi cũ audiſſent

hierlʒ vbi ertie wagniabaͤ deuũ dixèrũt/

recepit paulũ. e(Et qʒ ei: Aides frat qͥt milia ſt
cuz ve. piero. li rece. in iudeiſ ꝗq crediderũt et oẽſ

nos fres. i. xiani in emulatoꝛes ſt legis. Audie

hierim hitantes. 8. Audie
¶ Sequẽti ãt die n ut aut de te: qꝛ diſceſſionẽ

troi. cc. ad iacobum. doceas a moyſe eoꝝ ꝗ per

eßm hieroſolymita⸗ getes ſt iudeoꝝ:dicẽs ñ de
nu., cetera patent. bere eos circũcidẽ filios ſu

fca paulo. Circa quã ſciendũ ꝙ aliq detrahẽtes paulo ſemi
nauerf᷑t diſcoꝛdiã in hierłʒ ꝙ ipſe pᷣdicas iudeis ꝑ alias ptes
diſperſis affirmabat illicitũ eis eẽ ẽt illo tꝑe circũciſiõem ⁊
alias legis ceremõias pᷣuare:qð nõ erat veꝝ imo ipſemet ti
motheũ circũcidit:vt dem ẽ.S.xvj.et in cenchꝛis ſibi caput
totũdit.S.xviij.pꝑ qð ad remouendũ ſcãdalũ iudeoꝝ ĩ hie
ruſalẽ hitantiũ:pſuaſer̃t paulo iacobꝰ⁊ alij ſenioꝛej vt puri
ſicaret᷑ in tẽplo cũ qᷣbuſdã naxareis vt ſic oib'apperet falſũ

dð de ipſo ocm fuerat:⁊ ipſe ↄſenſit:vt ꝑ hꝰqð erat ſibi lici
tuũ illo tpe amoueret ſcadalũ infirmoꝝ.pꝰg circa h ponit᷑ ꝑp

ſuaſio iacobi:⁊ aſſẽſus pauli:ibi Tũc pauł. bps 7 2 patet
ex dictis paucis exceptis q diſcurrent. h ¶¶ Et oẽs emula⸗
toꝛes ſi legis ſ.ᷣuade:ne ſtati dimittat᷑ tãq illicita ſicut rit
gẽtiliũ. i ¶ Audier̃t.n.de te ꝙ diſceſ.do.a moyſe.qð tñ ñ
eſt veꝝ. k ¶ Oz ↄue. multitudinẽ. de te vbis falſis ſcãdali
gatã. I ¶ Et ipenge in illis.i fac oblatioʒ cũ illis q ſolet fie
ri in talib': m ¶¶ Sʒ abu. 1 ipſe cuſtodiẽs legẽ.tãq; adhuc
ſuari licitã: dũ tñ ibi nõ ponat᷑ fides:tenẽdo ꝙ ſine tgli obp
uatiòe fides xpᷣi nõ ſufficeret ad ſalutẽ:iõ di: n A1 bis
ãt qᷣ cre.ex gẽtib.qͥs ſaluari credim ꝑ ſidẽ ieſu xp̃i ſine cir

49 ¶ Alctus

cũciſiõe ⁊ alijs legalib:vt hẽ.s.xv.
dicaãtes vt ſe abſtineant ⁊c᷑. pꝛo iudeoꝝ ⁊ gentiu coõi ſoꝛ-

o ¶ Scripſim'iu⸗

cietate ſuanda: vt dem ẽ.S. xv. p ¶ Annuciãs exple.
diey purificationis.ᷣ hoc.n. denunciabat factus purifi⸗
catus cũ illis nagareiſ:qui purificabant᷑ termino ſui vo

os:neq; ſim ↄſuetudinẽ in/
gredi.Quid ergo ẽ: Atiq;
93 puenire multitudinem.
Audiẽt enim te ſupueniſſe.
Hoc ergo fac qð tibi dici
m. Sũt nobis viri q̃ttuoꝛ
votũ hñteſ ſup ſe.His aſſũ
ptis ſcifica te cũ illis:t ĩpẽ
de in illis vt radãt capita:⁊
ſciẽt oẽs:qꝛ q̃ de te audier̃t
falſa ſt:ſed ãbulas ⁊ ipſe cu

ti expleto:nume.
vi. q ¶ Du ant.
hic ↄnt᷑ deſcribit
pauli pſecuti
iudeis:et ò ponit
hec perſecutio::
ſbdẽ pauli appel
latio:ca.xxv. ibi
Feſtus autẽ. Pꝛiꝰ
in duas:qꝛ pᷣ po/

nitur perſecutio

pauli i hieruſalẽ
Yapud ceſaream
ca. xxiiij. Pꝛima
adhuc in duaj:qꝛ
