aʒ chꝛiſti. Et hoc fuit in dauid ⁊ abꝛaaʒ quos poſuit radi-
ces genealogie chꝛiſti. r narum omnium rerum ⁊c.
In hac parte hiero.oſtendit intentionem pꝛincipaleʒ euanꝰ
geliſte matthei:ſeu ſubiectuʒ ſui euangelij: qꝛ genealogiam
oꝛdinate ab abꝛaaʒ vſq; ad chꝛiſtũ deſcripſit:vt oſtenderet
ipe chꝛiſt eſt verus hõ ⁊ verus deus qui ſʒ humanitateʒ
natus eſt de młere:paſſus ĩ cruce:vbi oiĩa peccata nfr̃a öleuit
⁊ reſurgens a moꝛtuis nos ꝑ adoptionẽ ĩ filioj di uͤnit

*

ſic ſũt oꝛdinate oſeri/

MMDꝛologus

coniungere per ipſius aſſumptionẽ: ⁊ hoc eſt qoè dicit:.
i

g hoc ẽ qð dicit: t ¶ Auaꝝ oluʒ reꝝ ⁊c᷑. in genealogia.ſ.
chꝛiſti dakriprar, (agr oin⸗ ibi tria tẽpoꝛa deſcribũ
tur: vt viſũ ẽ. t¶ Oꝛdo.qꝛ oꝛdinate tꝑa ⁊ pſone in diuer
ſis tpibus deſcribunt᷑. v 4 Tumeruj.qꝛ ſbᷣ certo nũero.i.
in tribus quaidenis cõpꝛehẽdunt᷑ x ¶ Diſpoſitio vl rõ. qꝛ
rõnabiliter diſponũt
y ¶ Od fidi neceſſa . . r 3
riũ ẽ vc]l. hPoc ẽ dom̃ oĩuʒ rex tẽpuᷣſ:oꝛdo:nume
ad hoc omia pᷣdicta ruſ:diſpoſitõ vł rõ:quod ſi
pta: vt oñdat᷑ ꝙ xpᷣs dei neceſſariuʒ ẽ He'x bo ]
verus de: q creldẽ qui factus ex muliere: faci

neceſſariũ eſt ad ſalu ſõᷣ lege: nat ex vᷣgie:paſſuſ

mοααα*v icarne: oja in cruce firituͦt
5*τπ Ja &Rera legis tiuphans ea i ſemetipo ẽ
voluit obuare. hor ſurgẽs ĩ coꝛpoꝛe ⁊ pꝛis nõ/

aũt accipit ð mẽ ĩ pꝛibſili: t filij nom

Sarii Eeni! patri reſtituẽg filis: ſi pn/⸗
xit.i.omia pctã nr̃a ĩ en io ſine fie. dndes vnn ſe
cruce deſtruxit: ⁊ aa Cu pe ee qa vn E. In quo .
cipit h'ð epla ad col. uãgelio vtile ? deſiderãtib
bite ſie Delcjd deu:ſic pᷣmãꝗᷣ ul media vlꝑ
ogtathusdene, fſecta cognoſcẽ: lvt voca/
obligationẽ ad penã tionẽ apoſtoli ctopus euã
inferni:ſz illů tulit gelij et dilectionem Si ĩ car
mecig sr illo n ne naſcentis ꝑ vniuſa legẽ/
ci:⁊ eſt locutio meta⸗ aintelli . A 1e
ppoꝛica ad ſimilitu tes intelligan⸗ aa 4 ico
dinẽ illi q deſtruxit ĩquo repꝛehenn lun * 9
aliquã chartã vl ob⸗ —
ligationẽ qꝛ ꝑfoꝛat eã vł coꝛũpit:ſic chꝛiſt p paſſiõʒ ſuã il

luqꝗ pecretũ quo eram obligati gehẽne deſtruxit. ſequitur:
b ¶ Ut triũphãs ea ĩ ſemetipᷣo.i.deuicẽs in coꝛpe ꝓpꝛio.

c ¶ Reſurgẽs in coꝛpe ⁊cc· Ad euidentiã hui lre coſiderã⸗
dũ ꝙ pater ⁊ fil coꝛꝛelatiue dicunt:ralatiua autẽ poſita ſe
ponũt:⁊ pempta ſe perimũt:igr qꝛ iudei noluerũt recipere

xpᷣʒʒ abꝛae ⁊ ceteris pꝛibus ꝓmiſſũ:iõ deſierũt eẽ filij abꝛae

i. imitatoꝛes ipſius pꝑ fidẽ:⁊ per ↄñs abꝛaaʒ ⁊ ceteri patres

deſierũt eſſe pꝛes eoꝝ:gentiles aut econuerſo ad p̃dicatõeʒ

anor receperũt fidẽ chriſti:⁊ iõ ĩ loco iudeoꝝ a fide abꝛat
rec

entiũ facti ſũt filij abꝛae:a ſic paternitas q̃ deſierat ee

in abꝛaã ⁊ ceteris patribreſtituta ẽ p filiatõeʒ gentiũ: ꝗ fa⸗
cti ſũt imitatoꝛes eoꝝ pꝑ fidẽ: ⁊ ecõtrario ſibi filiatio reſtitu
ta ẽ ĩ ipſis credẽtib:reſtituta pᷣdicta patnitate:qꝛ heceſt nã

coꝛꝛelatiuoꝝ: vt dem ẽ: ⁊ hoc ẽ qð dicit hiero. c (Reſur-

— „

gens in coꝛpe.ſ. chꝛiſt: pcipiens pgicare baptiſmũ enitẽ
tie in oẽs getes fact ẽ reſtituẽs b¶ Nomẽ pꝛij in pꝛi us. ſ.
antiqy. c ¶ Filio.h eſt ad honoꝛẽ filij qꝛ h cedit ad hono

rẽ chꝛiſti: d ¶ Et filij nomẽ reſtituens in filijs.i.in gentibꝰ·

fidẽ recipientibus. e¶Pꝛi. hoc ẽ ad honoꝛẽ patr eini.
f¶ Sine pncipio ſine fine.qꝛ xpᷣs ſjm dinitatem manet in-
eternũ. g ¶ Bſtendens vnũ deüũ ſe eſſe cũ patre.ꝑ opa.ſ.

☛

dinitat q egit: qꝛ ꝓpa operatio vniuſcuiuſq; rei ondit nãʒ
eius. h uia vnus eſt ſ. eus ꝗᷣ eſt pat᷑ ⁊ filius: qꝛ ñ ſte
duo dij ſed vn de'. i ¶ In euangelio. Dec ẽ qrta h hui

plogi ĩ qᷓ oñdit᷑ vtilitas uy euangelij matthei: pꝛi oñdit
iſta vtilitas in gnãli reſpectu oĩʒ fideliũ:? oñdit᷑ in ſpãli qᷓn-

tũ ad btũʒ hiero.ibi In nobis eni hᷣac. In dna oͤpte oſtẽ/

ditur vtilitas qntũ ad qtuoꝛ:qꝛ illi qͥ legũt hoc euãgeliũ p/
fecte:illi poſſũt ꝑpendẽ mificoꝛdiaʒ dei ĩ vocatiõe m atthei
ad ſtatũ aplicũ:⁊ diligentiã apli in ſcribendo euangeliux ⁊
ilectionẽ di: ex qᷓ voluit ĩcarnari: ⁊ pfectionẽ humanã qͥ ẽ
in ↄiunctõe ad deũ ꝑ fruitionẽ:qꝛ voluit ſibi nãʒ bumans

*

dei:

n q euangelio vtile ẽ deſiderãtibus deũ. i. noticiã
k. ¶ Sic pꝛima vl media ⁊c l.i.pncipiũ mediũ æ

o finẽ hub euãgelij ĩ ↄſiſtit ꝑfectio. l CIt 7 itelligãt
vocationẽ apli i quo ↄſiſtit ꝑfectio:qꝛ de h fit ibi mẽtõ.

pꝛehendere appetunt rèco
gnoſcant. Mobis enim in
hoc ſtudio argumẽti fuit:
èt fidẽ factẽ rei tradere:⁊ o/
perantiſ dei intelligendam
diligenter eſſe diſpoſitionẽ
querentibus nõ tacere.
¶ Emxplicit argumẽtũ:Se
quit᷑ pꝛologus i mattheũ.
Alttheus cũ pᷣ
mo pᷣdicaſſiʒ e᷑
uãgelium ĩ iu⸗
Adea volẽs trãa/
ire ad gentes pꝛimus euã
geliuʒ ſcripſit hebꝛaice qðᷣ
fratribus a quibuſ ibat ad
memoꝛiã reliquit. Sicuᷣt e
niʒ neceſſe fuit ad cõfirma/

WN

tionem fidei euangeliuʒ p/

dicare:lſiè ⁊ ↄtra hereticoſ

m (Et op euã/
geli. qd ipſe ðſcri
pfit fideliter.
n ¶ Et dilectiöez
dei in carne naſcẽ
tis.qꝛ ex dilectiõe
voluit incarnari.
ſequitur. o In
quo rephenſi ſũt.
i.ad hoc vtile ẽ eꝰ
uãgeliũ hᷣ vi legẽz
tes ip̃ʒ. p ¶ Re
cogſcaãt in eo.i.in

chhꝛiſto eẽ ſupple

id. o ¶ n qͥ re-

pꝛehẽſi ſut: et ap⸗
pᷣhẽdere appetůt

i. ip̃am dinitatez
cui nã nr̃a cõiun/
cta ẽ in chꝛiſto in
vnitate ſuppoſiti
per incarnationẽ
7 quã appꝛehẽdẽ
querim ꝑ fruitio
nem: ⁊ accipit᷑ ibi
iſte modus loqn-
de epla ad Phil.
iij. vbi dicit ſic

aptus: Sequoꝛ aũt ſi qĩo appꝛehendam in quo ⁊ cõpᷣ-

henſus ſũ. q ¶ Jobis eni. Dic tangit motiuuʒ hiero0ũ

nymi ad tranſferẽndum ſeu exponendũ matthei euãge⸗
liu.ſ.vt traderet certitudinẽ rei geſte in euangelio mat

thei: vbi oſtendit vera diuinita vera humanitas ieſu
chꝛiſti: 1 hoc eſt qo diẽ: ꝗ ¶ Nobis in
rõis motiue:qꝛ argumẽtũ qdã rõ cẽ. r¶ In hſtudio.i.
ad ſtudenduʒ in hoc euangelio trãſſerendo exponẽdo

8(Et fidẽ 1 p.· i. certitudinẽ t ¶ Facte rei tradere.i. ge

rentiby.i.ſcire volentibꝰ x¶ Di

ſtoꝝ xpᷣi:⁊ no tacẽ:ſʒ magis ſupple declarare ¶Que
Se oſitionẽ dei operant

„ „ —

in carne.ſ. aſſumpta v(¶ Intelligedã eẽ diligẽter. h eſt
cum magna diligentia ⁊ ſtudio:qꝛ talibreuelat euange

17 7

lij intelligentia: 'm ꝙ dicitur infra. vij. Querite ⁊ inue

nietis: pulſate ⁊ aperietur vobis.

te oſtendi

Attheus. Pꝛolog' iſte diui
quia pꝛimo ſcriptoꝛ huius euangelij mani⸗
feſtatur:⁊2 ſui euangeli auctoꝛitas declara
tur:ibi Cum autem plures. In pꝛima par
tur quando ſcripſit:qꝛ pꝛimus int alios cuan

„

dit᷑ in duas ꝑte

geliſtaj. vbi ſcrpſit: qꝛ ĩ iudea. qualr ſcripſit: qꝛ hebꝛai

ce.quare ſcripſit: vt vitas eu

elij certa maneret apud

credentes in iudea:a qbus recedebat volens p̃dicare gẽ-
tilibu: iudeis p maioꝛi ꝑte in infidelitate obſtinatis:h
enĩ fuerat es pᷣceptum a dño ſᷣm ꝙ dẽ actu.xiij. Uobis
autẽ opoꝛtebat pmũ loqui vbuʒ dei: ſʒ qm reppuliſtis
illud ⁊ vos idignos iudicaſtis ei᷑ne vite:ecce ↄuertimur

—

ad gẽtes: ſic.n. nobij pᷣcepit de. hac igr de cã mattheus
voſẽs trãſire ad ↄuerſionẽ gentiliũ ſcripſit fidelib in iu

dea remanẽtibeuangeliuʒ: vt illuc ↄcurrerent ꝓ certa
regula ad euitãdũ errores hẽticoꝝ iſurgẽtiuʒ: ⁊ hẽ qð
ſpdit: b ¶ Sic vt ei vc&] pꝛedicatione.ſ. cõfirmata
euidẽtib ſignis:vt dẽ mar.vlt᷑. c ¶ Sic ⁊3 heretico

—

—

(Euangelium matthei

ſcribi. vt ceſſatib' miraculis:poſſemrecurrere ad dock a bee ititulat libꝛũ ſuũ a xpᷣi gnãtione.d.Liber gene.qꝛ ſerx
nã euangelicã: doctrinis ⁊ miraculis ↄfirmatã:ſicut ad pliit hebꝛaice:vt viſũ:mod aũt bebacon oeniare lipro
regulã certã:hereſes inſurgente) ↄſutantẽ. d ¶ Cu aut Peos dq tractat᷑ ĩ pr:ſic dẽ liber geneſ qꝛ i pn tractat᷑ ð ca ·
plures vc Hic oñdii euangeliũ mattpei auctenticũ: eto tée mudl Sil maͤrthe geir genealogia xp̃

874 ncite matthei auctenticu. et? toe mud qꝛ icipit enageliun a genealogia xpi:
mo oñdit qð ocm ẽ:2 declarat᷑ ddã ibi poſitũ:ibi De iõ ab ipᷣo ðnoiat ſeu ĩtitulat ipᷣm. Rõ aũt qre icipit a genae

quatuoꝛ euange/

appꝛobata. Et

ſignãatur. In pma logia xpi hec fuit: da
rotiereing EB id ,
criplerut eugeli ſcribi. Cuʒ äutez plures e tur: Marcuſĩ leone:qꝛ agit garenu e vex. xpʒ:. x
z. Ee iguiſet uangeliũ ſcripſerint quatu/ de reſurrectione:Lucas in eſcegille a boͦanga .
en voifeipn oꝛ im habent auctoꝛitatis vitulo agẽs de ſacerdotio: Hopevij Nuqd a gali ..
loꝛum chꝛiſti:imi teſtimoniũ:qꝛ per quatuoꝛ Johes ĩagla ſcribẽs ſacra lea vẽit xpᷣj.q.d. nõ.
ſcẽtes eidẽ falſita mũdi partes fidẽ nunciant mẽta dinitat: Xps po quẽ iõ ſpdit: ſionne ſcri
r ur aelli ib trinitatis: x ſũt quaſi quatu deſcribũt hõ fuit pᷣgiena piura dicit Quia ex
occ heren t oꝛ rote in qdriga dfii ͥ ve tus: vitul: iimolationeꝛleo caſcllo vbi erat 65
ad boc euitandu, hit eũ per pᷣdicationẽ euan ĩ reſurrectiõe: aqla aſcẽſi y—ẽit xps:qſi dicãt ſie

gelij: ⁊ genus hũanuʒ qua

lia: qꝝ icriptoꝛes qrifi ne . in vj dotiũ:in falſe ↄcludẽ ꝙ no eſſſʒ
ab eccleſia fcepta P 53 gnu:m agla expmi ðð. Hũc igr errorem

vñ ⁊ alioꝝ euãgelia ðcide

—

hot roabili: quia rũt: nec recepta ſũt: qꝛ nole Incipit euangelium ſcom dẽin pn euangelij ſui
nume us eerna bat pꝛeſinitui numeꝝ gaſſa- mattbeuz. (Ka. JI. ondiipm adauidlö
lpſigurat hech i Ppter virtutẽ ſacramenni Dber gnäã nealogis andit r ,
/vtdem Sür Deſignãt etia euageliſte q1q üünis lſu ibethles natu: vt pz
eni euangeliſte qjſi tuoꝛ figuriſ:q̃ non ſũt dece pi ſilij dů ipm ſeqnd c. Cn na?ß
aca bai db o⸗ ptoꝛie ſed iocundi myſterij nig.: filij an ekt bethler uce .
tatgr taes eiti libi cõſcie. Matthe in ho heaan. Men igalſtern

p totũ mundũ:ſi Mieiĩtelligit᷑:qꝛ circa huma
milit gen huma
num quadruplici
moꝛte fuit perem

vl exiliu ꝑ q ſcidit᷑ aliqs a cõitate. Per pctm ãt gen hu

manũ erat eiectũ a ciuitate celeſti ⁊ ſbdituʒ ſᷣuituti dia

boli: igr ↄuẽiẽs fuit nũerus q̃tnar euãgelioꝝ:qꝛ ꝑ ipᷣo

uificãdũ deſignat. e
dem̃:vʒ q̃lr euãgelia pᷣdcã fuerũt pᷣfſigurata Exech.j.Et
pʒ ex pᷣſcij q̃lr iq̃tuoꝛ faciebſignificat q̃tuoꝛ euagelit
ſic patet textus. ¶ Ca. I.
Iber gnãtõis ieſu xpᷣi. Euãgeliuʒ
ſim mattheũ diuidit᷑ i duas ꝑtes:
gqe p ſtabilit ſbʒ ſuũ ſeu ðclarat.ſ.
xpᷣm verũ eſſe hoĩeʒ: ⁊ veꝝ deũ:
2detmiat de redẽptiõe nr̃a fcã p
ipᷣm:q̃ icipit in medio.iiij.ca.ibi
ACüuüu audiſſet ieſus ꝙ iohes tradit
eſſet. Iterũ pdiuidit᷑ ĩ quatuoꝛ m ꝙ qdruplr declarat

rũ pᷣdicationẽ gen Ee qdriſida moꝛte pẽptũ ⁊1 vi

xpʒʒ veꝝ deuũ ⁊ veꝝ hoĩeʒ. Prõ.n. declarat h teſtimoio

agelico ⁊ ꝓphico:ꝰ ex illuſtratõe celeſti ⁊ veneratoe re/
gali: zʒ ex pᷣdicatõe iohis ⁊ teſtificatõe ði pꝛis: ꝓex de/
mõis tẽptatõe:⁊ ſe ãgloꝝ: obſedo:⁊ veneratoe:ꝛ ici
pit.c. ſequẽti:3 ʒ:⁊ 4 . Pꝛi adhuc ĩ duas:qꝛ oñdit
vitatẽ hũane nãe:ei genealogiã ðſcribẽdo:: vitatem di
uie nãe ⁊ modũ ſue ↄceptõis mirabilẽ oñdẽdo:ibi Chꝛi
ſti aũt generatio. Pꝛiꝰadhuc diuidit᷑ ĩ tres:qꝛ ĩ deſcribẽ
do genealogiã xpᷣi pᷣmittit quẽdã ꝓlogũ ſeu pᷣfatioeʒ:ꝰ
onit eiuſdẽ genealogie deſcriptõeʒ:ibi Abꝛaã.ʒ genea

logie öſcripte recapitulationẽ: ibi Oẽs gnãtocs. In p*

nitatẽ xpᷣi pꝛĩcipalit imoꝛa
prũ in tragreſſioe ade:pꝛimo moꝛte culpe: ? moꝛte naãe cra ſpalr ꝓmiſſio ð xp̃o. Itẽ qꝛ dõ fuit pncipal int reges:a⸗⸗
qꝛ ꝑ hoc incurrimneceſſitatẽ moꝛiẽdi:ʒ moꝛte gehẽne
qꝛ ex h'oẽs deſcẽdebãt ad libũ vſoq; ad liberatõeʒ p xpʒ
fcãm: quarto moꝛte ciuil pene.Eſt eni moꝛs ciuil ſpuit
atur: Dicit5 a ¶ Liber gnationis. ſuppieduz eſt: Dic eſtſi ⸗
ber ᷣm modum hebꝛeoꝛũ:vbi cõiter fit talis ſuppletio: vt

ignat ẽt. Pic declarat qddã

one.Ael i homie humani ⁊iõ ex hoc volebant

tur diuĩtatis ſacramentuʒ. volẽs matthe exclu-

ſcribẽddo genealogi
43 poit duos pꝛes tã⸗
ÿ radicej vʒ dauid

uit iſaac.

Abꝛ aâ: qꝛ ad iſtoj ẽ fa N8N

bꝛaã ĩt pꝛiarchas:xpᷣs aũt debebat deſcẽdere ex pꝛiarchis omhan,
⁊ regibꝰ. Pꝛopoõit᷑ aũt ðð ipſi abꝛaaʒ.lz ſit poſterioꝛ ſᷣm t⸗ ⸗⸗
pus ꝓpter eminentiã regie dignitatij:a iterũ vt ↄuenient r Sahenes Tacn
generatois oꝛdo texat᷑:qꝛ ſic a radice vltimo nomiata icho DZM

pʒ Eſaie.j.c. Uiſio eſaie filij amos.ſbintelligitur: hec eſt: ⁊
eodẽ modo in pluꝛib alijs locis. b Beneratiois ſ. tem
poꝛalis:qꝛ generationẽ chꝛiſti eternã deſcribit iohs in pꝛin ⸗⸗
cipio euangelij ſui. c ¶ Jeſu chꝛiſti. ieſus eſt nomen pſone Oon⸗
chꝛiſtus nomen nature. Signiſicat enim duplicem nĩm in Re
vno ſuppoſito.ſ.diuinã ⁊ humanã. 0 OFllij vaund „*ͤ. 2
Hoc eſt intelligendũ ſᷣm nãm humanaʒ tm:vnde die aplu⸗
Ro.j.Qui fact eſt ei ex ſemie dauid ſʒ carnẽ. e ¶ Abꝛaa
⁊c̃ Pic incipit chꝛiſti genealogiaʒ narrare:⁊ diuidit in tres
artes ſcõm tres quaterdenas quas ponit in iſta genea/
ſegia aima incipit ab abꝛaã ⁊ terminat in dauid incluſi
ue:ꝛ a dauid excluſiue ⁊ terminat᷑ in ieconiam filium ioſie
incluſiue:⁊ tertia incipit a econia filio pꝛedicti ieconie in-
dluſiue: vt videbitur ⁊ iminatur in chꝛiſtum incluſiue.ſe/
cũda pars incipit:ibi Dauid autem. ʒ? ibi Et poſt tranſi
migrationeʒz babylonis. In pma ergo pꝛocedit ſic: f ¶A
bꝛaaʒ genuit iſaac.nõ facit metionẽ de iſmahele qᷣ fuit fili
abꝛaã qꝛ per ipſum nõ deſcendit xpᷣs:ſed ꝑ iſaac erat ymi/
ſus eius aduent:ſᷣm ꝙ ſcribit᷑ Geñ.xxj.In iſaac vocabitur r ρι
tibi ſemen. ⁊ eadẽ ratioe non fit mentio de eſau:cũ ſubdit:
g ¶ Naac autem genuit iacob. qꝛ añqᷓ eſſent nati:iacob fu
it a deo dilectuſ:vt ꝑ ipſũ deſcenderet chꝛiſtus: vt habetur 9 Jg.
Malach.j. Jacob dilexi:eſau autẽ odio habui. Lonſi iderã a lact
duʒ igr̃ ꝙ hic deſcribit genealogia chꝛiſti deſcẽdendo uis⸗

ZA .t,

Dem An Ao

7
R

. 21 E.

4 .
PTEn* 1& CSHE

1
CLaorkra hian

— D
Xern i her

nmatthe voluit oũdere aſſũptionẽ infirmitatis nre a veo:
vt dicit aug de cõcoꝛdia euageliſtaꝝ: econtrario aũt Luc.

e Lemfn Ta,re

„

Doelſcribit ea aſcẽdẽdo: qꝛ volebat oñdere reductoeʒ humãe

nãe in deũ:⁊ iõ incipit genealogiã chꝛiſti poſt baptiſmũ:qꝛ

poſt baptiſmũ reducimur in deu.ſequit: h Jacob autẽ

genuit iudã ⁊ fratres
eius. licet aũt chꝛiſtu⸗ ——ð .
de iuda deſcẽderit:ti iſaac aũt genuit iacob. Ja/
ſanes eius u eno cob autẽ genuit iudã a fra-
tres ppli iraelitice tres eius: Judal autẽ genu
ab eis duodeci tribuj it phareſ ⁊ carã ð thamar

iſr! noiant᷑. ſequitur: Thãares aut genuit efrom
¶Ouda aut genuit eſrom aũt genuit arã. Arã

C1. iere 4 ſ — „ 5
gaen ronene nte aut genuit aminadab: ami

iſta thamar exomit: nadab aũt genuit naaſon.

ſic diẽ: Notað ĩ genr Maaſon aũt genuit ſalmõ.
alogia ſaluatoꝛisnul Salmon aũt genuit boog

laʒ ſcaꝝ mulie: aſſu

7

.

mi:ſed eas tm qs ſcri

ptura repꝛchendit: vt qui ꝓpter peccatoꝛes venerat ð pecca

tricib' naſcẽs oiuʒ peccata deleret: vnde ⁊ Ialeqᷣntib raab

meretrix ruth moabi põit᷑ ? berſabee vxoꝛ vꝛie. hec hie/
ronym: ſʒ iſtò nõ vẽ ꝓbabilr dictũ:qꝛ ipᷣe ibidẽ dicit ꝙ pp

hoc reges tres de genealogia chꝛiſti tollunt.ſ.ochoſiaſ:ioas

amalias:qꝛ ioꝛã miſcuerat ſe filie ĩpijſſime iegabelis: iõ filij

ep vſq; ad quartã gnãtionẽ de genealogia xp̃i tollunt: no
E ꝓbabile qꝙ pp peun ĩ xpᷣi genealogia noia mulieꝝ expmũ

tur. Itẽ ꝙ dicit ibi nullã ſcãz mulierẽ poſitaʒ in genealogia

xp̃ᷣi:pʒ falſũ de maria mf̃e xpi q̃ ſanctiſſima ẽ ⁊ fuit. Iteʒ ꝙ

diẽ raab ⁊ ruth ibi expꝛeſſas pꝑ pctin:nõ videt᷑ veruʒ imo
pp vtutj actũ. De raab ei ſcribi gehdonen ſuſcepit explo⸗
zatoꝛes iſrł:⁊ eos ſaluauit:vt pʒ

oſue. ij. pp qð ponit ĩ ca
thalogo illoꝝ qͥ ex fide fecert nõbilẽ actũ: vt hẽ ad hebr.xj.
Q ani dẽ meretrix nõ obſtat:qꝛ hoc erat tm ipᷣius cogno/
mẽ: 7 i0 nõ oportuit eſſert m rer c aliqñ econtrario
alids paup ruſtic' cognoiat᷑ noie re

noie reg: vt petr rex vl h mõi
hebꝛei dicunt hoſpitatricẽ:vbi nos habemmerctceʒ: vt di
xi pleni Joſue.ij. c. ſil qo dẽ de ruth moabitide ꝙ eaʒ ſcri
ptura repꝛehẽdit:nõ videt᷑ verũ ĩmo magis eã cõmẽdat:tũ
qꝛ ſocrui ſue fidelr adheſerat:tũ qꝛ eiecta gẽtilitate fidẽ vni
us dei ſuſcepit: vt hz ruth.j.ca.tũ qꝛ ĩ viduitate caſte vixit:
vt dẽ ruth. iij. ex vbis boox ad ipam: Bñdicta es filia a dño
poꝛẽ miſ̃icoꝛdiã poſterioꝛe ſuꝑaſti:qꝛ ñ es ſecuta iuueneſ
pauperes ſeu oiuites.tũ qꝛ fuit optime fame:vnde ibidẽ ſpᷣ
ditur: Scit ois pplus q habirat int᷑ vꝛbis mee poꝛtas muli
crẽ te eẽ vtutis. Dalua igr bti hieronymi ⁊ melioꝛi ſnia: vi/
det᷑ ꝙ meli põt dici ꝙ mulieres iſte h fũt expꝛeſſe: qꝛ fuerũt
viris ſuis ex qbↄceperũt accidentalr ↄiuncte:iſte aũt q ſue
rũt pᷣme ⁊ pncipales:ſiue bone ſiue male nõ expmũt᷑: ſʒ ſuf⸗
ficit expſſio viri:qꝛ vir vxoꝛ ꝓ vna ꝑſona cõputant.Q.
aũt pᷣdicte mulieres fuerũt accidentalr coiuncte:pʒ ex textu

biblie:qð omitto cã ꝓlixitai vitade:nec debzʒ aliqs moueri
ſunt tante auctoꝛitatj qͥn liceat ſentire ↄꝛium in hijqͥ nõ ſut

p ſacrã ſcripturã deiminata. vñ dic aug.i epla ad vincẽtiũ
eſcript ſcõꝝ doctoꝝ hoc genſcripturaꝝ: a canonicij ſcri
pturis diſtinguendũ ẽ:nõ ex eis ſic teſtimoia ꝓferunt:vt cõ
trariũ ſẽtire nõ liceat.ſeqt: k ¶ Phares genuit eſrom. iſte
phares cum inda pie ſuo ⁊ iacob auo ſuo deſcendit in egy-
ptũ:⁊ ibi genuit eſrom: ⁊ cſrom aram:⁊ ara aminadab:⁊ a
minadab naaſo:iſte aũt naaſõ cũ patre ſuo exijt de egypto
⁊iõ fuit pᷣnceps ĩ tribu iuda in depᷣto poſt pꝛem ſuuʒ. ꝙ eni
iſte dminadab fuit pᷣnceps tᷣbus iude in exitu de egypto: hĩ
Can.j.vbi dĩ:Aia mea ↄturbauit me ꝑꝑ q̃drigas amiadab

Eudgeliin

Add cup euidentiaʒ ↄſiderandũ:qꝙ liber cãticoꝝ ſᷣm do
ctoꝛes hebꝛeoj eſt de deo:⁊ ecclia iſrł educta ꝑ ipᷣm de e
gypto. In exitu aũt iſrĩ de egypto:dñs ſiccauit viaʒ per
o mediũ maris rubꝛi:⁊ aque ex vtraq; pte erant alte ad
modũ muri:ſic h? Exodi.xiiij.⁊ iõ filij iſrrael tinebant
itrare:iſte amina

hcb oͤnceps ni
de raab. Bõoæ aũt genu EEE
it obeth ex ruth:obeth au mowſen: vex bot

„ „ — .
tẽ genuit ieſſe. NRſſe aut ge tribuſ iuda digni
nuit dauid regẽ. Dauid ãt tatẽ regni meruit
rex genuit ſalomonẽ ex ea zigi Aia mea
qᷓ fuit vie. Salõmõ aũt ge ſili rt vicete⸗
nuit roboã. Roboã aũt ge aminadab pcedẽ-
nuit abiaʒ. Abia aũt genu/ teʒ cũ curribſuis
aſa. Aſa autez genuit ioſa⸗ gamnirat ſüt ppe
it eius audaciã:⁊ ſe
phat. Joſap bat aut genuit cuti ſũt euʒ:igr pꝰ
᷑᷑üinſä aminadab fi⸗
lius eònaaſon fuit pnceps tribus iude in deſerto: vt dẽ
Numeri.j.ca. l ¶· MNaaſon aũt genuit ſalmõ ⁊c.Hic
ẽ vnũ dubiũ qũo iſta raab q erat de gnẽ chananeoꝝ ſu
it ↄiuntta ipſi ſalmõ ĩ matrimoniũ:qꝛ erat phibituʒ fi
lijs iſrł ne vllo mõ ↄᷣherent cũ chananci mrionia:vt h ꝛ
Deut.vij. Dicendũ ad hoc ꝙ iſtud fuit pᷣceptũ eis:ne pꝑ R
chananeas a cultu veri dei auerterent: ⁊ ad idola ↄuer
terent᷑:vt ibidezꝭ habet᷑:⁊ iõ qũ aliqua ꝑſona inuenieba
tur fidelis:⁊ ex fide veri dei aliqd magnũ egiſſe:ſicut fe
cit iſta raab vt pᷣdictũ ẽ:tũc diſpenſabat᷑ vt poſiʒ ↄiun- loſar-
gii mfioniũ cũ filijs iſrl: ⁊ pp hoc iſta raab cõiuncta eſt
pncipi nobilio tb'. ſ.iude:qꝛ ꝓ filij iſrł fecerat magnũ
actũ vtuij in exploꝛatoꝝ ſaluatiõe. m ¶ Boog aut ge⸗
nuit obeth ex ruth. Eodeʒ modo iſta ruth coiuncta eſt
boos qꝗ erat nobilloꝛ de ciuitate bethleẽ. lʒ eni eſſet phi
bitũ ĩ lege ꝙ nõ acciperẽt i mfioniũ mulieres moabiti⸗
das:pp qð eſras fecit illas eijci cũ filijs ſuis:a filijs iſrł
vt hꝛ.j.Eſdre.x.Ruth tñ moabit pꝑ actũ virtutᷣ ex di
ſpenſatoe ↄiuncta eſt ipi boo:qꝛ ſi dem̃ eſt ꝓ fide vni
dei ſuſcipienda reliqt terrã ſuam:⁊ venit in iudeaʒ cum
ſocru ſua. Sʒ oꝛit dubiũ quo iſeboot gen it obeth ex 3as ee
ruth:q; a pncipio ducat ioſue:qñ.ſ ſalmõ accepit ragab
T inde genuit booę:vſq; ad tempus in qͥ cepit heli iudi/
care pplin:in q̊ tꝑe iſta ruth venit cũ noemi in iudeaʒ:
fluxerũt.cccxxv.anni ⁊ pł: vt põt hacz copurzntl tpa 2
iudicũ inimedioꝛũ:⁊ iõ dicendum ꝙ tres fuerũt boox
ſibi ſuccedẽtes:auus:filꝰa nepos:pᷣmus genit᷑ ẽ a ſalmõ
de ipᷣa raab:⁊ itius genuit obeth ex ruth:⁊ qꝛ euangeli
ſta volebat vſq; ad dauid vnã q̃terdenaʒ tm ponẽ:iðo
iſtos tres ſimilr noiatos ⁊ ſibi inuicẽ imediate ſucceden
tes voluit vno noĩe cõphẽdere. n ¶ Obeth aũt genu⸗
it ieſſe. Iſte aũt alio noĩe vocat eſt iſai:vt hꝛẽ.j.Regũ. ſʒ
nomẽ ieſſe h põiqꝛ de ipo hic agr: ꝓut xpᷣj deſcẽdit ab
eo:vt ſcriptũ erat Eſa.xj. Egrediet᷑ vga ð radice ieſſe:⁊
flos de radice eb c:⁊ ideo ex noie ieſſe hic poſito oñdit᷑
iſta pꝛophetia completa fuiſſe. o Senle aute genuit
dauid regẽ. Iſte añt noĩatur ſolus rex:lʒ ante eũ ⁊ poſt
fuerũt plres alij reges:qꝛ iſte fuit pꝛimus electin regem
ſm bñnplacitũ diuinũ:vt oñſuz eſt ſupꝛa ⁊ pꝛopter excel
lentiam ſãctitatis ſue. p ¶ Dauid autẽ genuit ſalomo
nẽ ex ea que fuit vꝛie:tacet᷑ nomen berſabee ⁊ expꝛimit
vir e qͥ fuit iuſtus ⁊ bon:vt patet.ij. Reg.xj.et vt oñ/
datur ꝙ berſabee de qua fit aliqualiter mentio acciden
taliter ↄiuncta eſt ipſi dauid.ſ.p moꝛtẽ vꝛie. q ¶ S
lomon autẽ genuit roboam.ſb iſto roboam diuiſi eſt ·

'ra 1 e

——

—

.ÿ

— —

——
=

regnũ iudeoꝛũ in duo regna:vt pʒ.iij. Reg.xij. qꝛ decezʒ . ler poſt trãſmigrationẽ babyloͤis iechonias ac¶ Iſe
tribus receſſerũt ab eo:⁊ adh eſerũt ieroboam: ⁊ tunc ie onias a qua icipit tertia quaterdena nõ fuit iechonias
cm eſt regnũ iſrł due aũt trib'q remaſerunt ipi roboãẽ filius ioſie:ſed nepos eius per.n. ſcriptus:vt dictum eſt: alr
dicte ſut regnũ iuda. r ¶ Joꝛam genuit ogiam. ſic p non eſſent quatuoꝛdeciz iĩ iſta quaterdena vltia. y 24
tter ex.iiij. Regum. Hic omittunt tres reges ſibi ſucce lathiel autem genuit oꝛobabel. Tiſte foꝛobabel eſt ille ſub
Vα. dentes: quia io- M quo tranſmigratio re
tꝛaʒ genuit. ochoſi . ⸗· dijt de captiuitate:vt
am: ochoſias aut ioꝛam. Joꝛam autẽ genuit bylonis. Jechonias genu habetur.1. Eſdre ·q.

venulciaee iwvne oxiam. Oxias autem genu it ſalathiel. Salathiel aute 3 Zorobabel aute

auteʒ genuit ama . 3 genuit abiud. Cõtra⸗ .
ſiam: amaſias au it ioathan. Joathan autezʒ genuit coꝛobabel. Oοba riũ videtur.j. paral.

tem Enultofiaz, genuit achax. Achag autẽ bel auũt genuit abiud. Abi ij. vbi dicitur e co⸗
Batio autez bu? genuit egechiam. Exechiaſ ud aũt gennit eliachĩ. Elia robabel genuit moſo
. 863 H aut genuit manaſſen. Ma cchi autẽ genuit acoꝛ. Aco2ꝛ an enian ſalo⸗
reenn ſlam imphl Naſſes autem genuit amon autem genuit ſadoch. Sa⸗ mie. Moicenduz
rem filiam impyi „ E DH 2 „ Aliquis iſtoꝛum fuit
ſime ie abelis: 6 Amon autez genuit ioſiä: doch aũt geuit achĩ. Achĩ binomius: ?r ſic dict
filij eius vſq; ad Joſiſ autẽ genuit iechoni autem genuit eliud. Eliud ẽ abiud:qꝛ plurej bi-
onem de denea⸗ An ? fratres eius in trãſmi atuteʒ genujp eleagar. Elea nomij i ſacra ſcriptu

ba ioominl cr. Fatione babylonis.1 Et gar autem genuitmattban Siuc t.
duduntur: ⁊ ma põſt tranſinigrationem ba Matthã aut genuit iacob nlla hiſtoꝛia i biblia? 21 AIn ede
Eine quia uage, rrroperttur: ſ apud iu- k errE „
liſta volebat vnã deos fuerunt aliqduu···

5 * 5* 5 „ 9*
quaterdenam tm̃ ponere rõne pꝛedicta:ideo opoꝛtebat ſtudioſi qui genealogias a dauid deſcendentes diligentiſſi
tres reges excludere:⁊ iſti tres rõne pꝛedicta cõuenient meſcripſeruntipꝛopter chꝛiſtum: quem expectabant a da⸗
alis remouentur.ſequit᷑: s ¶ Etechias genuit manaſ- uid de cendere:⁊ ibi mattheus potuit reſiduum huius ge
ſen. iſte eechias non habebat heredeʒ qndo dictũ ẽ ewi ꝑ nealogie videre. vel ſi dicatur ꝙ herodes illas ſcripturaj cõ

—

“ elſaiam ꝓpham Eſa. xxxviij. Diſpone vomui tue:moꝛi buſſit ne linea regia ab alſs diſtingueretur: vt dlunrallc PE¹ mi ber e
veris tu ⁊ non viues. ? tũc fleuit non timoꝛe moꝛtis: ſed tunc dicenduz ꝙ mattheus habuit p reuelationem: qued . „ n,
AN Sré, Ppter defectũ ſemis: timẽs ne chriſr ð eo nõ naſceret: non habuit per ſcripturam: quia apoſtoli ⁊ euangeliſte nõs⸗ 4 cn, ge la r

. 7 * 5*

Eretns adeo ipſo oꝛante cum lachꝛymis additi ſunt vite ipſi fuerunt minus illuminati immo magis ꝙᷓ antiqui pꝛophe
arrv = anni. xv. 2 tunc Eae manaen⸗ququidazman aliej te. ſequitur: 2 ¶ Matthan autem genuit iacob. Lon-
i iam., icet pmo fuerit peſſimus: qꝛ de eo ſcriptuʒ eſt. iij. Reg. trariuʒ dicitur Luce.iij. vbi dicitur ꝙ matthat genuit heli
2ð 4.P cigſe inpleuichieruſalem ſangnine ppbanu vſc, heli genuit ioſeph. Dicenduʒ ꝙ matthat T matthã deſcẽ
Eud os: inter quo) eſaiaʒ auunculum ſuu ſecari fecit: derunt a dauid:ſed matthat per nathan qui fuit filius da
pter qð in captiuitatẽ ductus eſt:tamẽ finalit

penituit ? uid adoptiuus. Matthan auteʒ per ſalomoneʒ:⁊ iſti duo

ad regnuʒ ſuũ reductus fuit: vt hẽtur ijꝰ Paral. xxxiij. matthan ⁊ matthat habuerunt vnaʒ vxoꝛem ſucceſſiue:q̃ LCoao.
ſequit: t ¶ Manaſſes genuit amon: amon aũt genu dicta ẽ ieſta: iſta a matthan ↄcepit iacob:⁊ a matthat he
it ioſiã. ioſias iſte fuit optimqui in iuuentute ſua cepit li: ita ꝙ heli ⁊ iacob fuerunt fratres vterini: ſed de duo-
.R guerere onñm:deſtruxit tẽpla idoloꝝ per totuʒ regnuʒ bus fratribus a dauid diuerſimode deſcendentibus: Peli
67/%62‧ ſuum. v ¶ Voſias autẽ genuit iechoniaʒ ⁊] non qꝛ autem accepta vxoꝛe moꝛtuus eſt ſine ſemine 2 iðo iacob
adhuc eſſet trãſmigratio qñ geniti ſunt: ſʒ qꝛ iminebat frater eius ecebi vxoꝛem fratris ſui:vt ei ſuſcitaret ſemen
Nominat aut frẽs iechonie cũ eo:qꝛ ſimiles ei fuerũt i ¶2 genuit ioſepl ua ꝙ ioſeph fuit filius nãlis ipſius iacob

captiuatione.ioachaę autẽ qui pꝛimus regnauit poſt io T ſic accepit eum hic mattheus. Fuit autem filius heli lega
—⸗ ſieam captiuat er ege fiev hi.uij. Reg.xxij. lis:⁊ ſic accipit eũ i genealogia Luc.vt pʒ in figura ſeqnti,

Rerx auüt egypti cõſtituit regem loco ipſius fratreʒ eius
. eliachi mutato nomie ipſius:⁊ vocauit euʒ ioachim vł

iechoniã: 2 iſte eſt q dicitur hic genit a ioſia quem ca-
ptiuauit rex babylonis ducens ſecũ in babylonẽ: ſed in
itinere remiſit eum ſub iuramento: ꝙ ei fideliter ſuiret
ſed iſte ioachim quarto anno volens rebellare ab exer⸗
(H., citu regis babylonis captus eſt vocciſus: ⁊ cadauer eiuſ

P“ extra hieruſalẽ Fiertux ſicut fuerat pꝑ hieremiã pꝛedem
Hiere.xxij. Sephura aſini ſepelietur.⁊ regnauit ioachi ”
filᷣ eius pro eo qͥ ſimiliter dictus ẽ iechonias:ſʒ atr ſrcir··r

buur i pꝛim:qꝛ pater ei ioachim per.c. m. alius autẽ
p. k. n. ? iſte regnauit trib' menſibꝰæ poſtea adductuj ẽ
in bab ylonem captiuus cum matre ⁊ nobilibus de ter⸗
ra iuda:⁊ coſtitutus eſt ſedechias auunculus eiuj filius
ioſie rex in hierſm a rege babylonij ⁊.xj.ãno regni eius
qꝛ rebellauerat captus ẽ a rege babylonis ⁊ excecatus ẽ
⁊ in babyloneʒ ligatus ductus ⁊ hieruſalem deſtructa

Ro au quare mattheus deſeribit genealogiam xpi per

T templum combuſtum:vt habetur.iiij. Regum. xxv. ſa⸗ omoneʒ filium ei nãlem: hec eſt: qꝛ deſcribit aſ⸗ uptionẽ †
Et ſic patet q fratrej iechonie filij ioſie ſuerunt captiua nire humãitatj a deo:Lucas aũt ꝑ nathã filiũ alnnec
tiſicut ⁊ ipie:pꝛopter quod nominantur cum ibo deſcribit reductionẽ nr̃am in deuʒ que fit ꝑ graʒ adoptoij.

DaA, nA Sαοα

– ₰
4 ₰ .

(Euangelium

a ¶ Jacob aüt genuit ioſeph c] Cũ ioſeph nõ ſuerit pĩ ie

ſu:vt hẽ. j. eodẽ ca.ñ vr eẽ ſufficiẽt pbatũ p iſtã genealogiã

tati: ⁊ tũc ex reuelatõe dina credit ꝙ ioſeph cosuit ppo .

ſitũ marie:⁊ tẽ ex coi ↄſenſu vouerũt vᷣginitatẽ: quia vt·

5*

ſic deſcriptã: ꝙ ieſus fily marie fuerit de ſtirpe dauid. Dice credit᷑ ioſeph adhuc 15 erat. Cuurõ ẽ:qꝛ cũ xpᷣs i paſſi

quzʒ ꝙ imo qꝛ ioſeph ⁊ maria fuerũt de eadẽ tribu:q; muli

er nõ poterat nubè cũ viro altertb:qñ ad ipᷣaʒ ꝑtinebat
hiditas pẽna:vt patʒ
Nůeri. xvj. 5 filia⸗ , H — „ 1. „
by ſalphaat. Btã anut iacõb aũt genuit ioſeph vi
maiafuiront. rũ marie: de qꝗᷓ natuſ e ieſuſ
io ex lege cogebat vi qui vocat᷑ xpᷣe. Pes lae
ro ſue trib' nubẽ: p generatiões ab abꝛaã vſq;
h' etia iuit cũ ioſep ad dauid generatiões qua
hertgeciuiratro tuoꝛdeci:⁊ a dauid vſq; ad
rvthi Iuc j. WMo traſinicggatione babrlonis
dum autem per qu? gnãtões qᷓtuoꝛdeci:⁊ a tra
fuerunt de eadem tri/ migratiõe babylonis vſq;
bu: damaſcenuſ oſcri ad xp̃ʒʒ gnãtiones qᷓtuoꝛde

leries⸗ —— ciz. Chꝛiſti aut gnãtio ſic e⸗

thera: qui genuit bar rat: Luͤm eſſet deſ vonſata
panthera:⁊ hic genn mater ieſu maria iõſeph:ã·

it ioachin:qui genuit
btaz mariã: ſic btsa
maria deſcendit a dauid pꝑ nathã ſʒ damaſcenũ li.iiij.c.vj.
b ¶ Lhꝛiſti aũt gnãtio ſic erat:Deſcripta genealogia xpᷣi i
q̃ matthe oñdit chꝛiſti verã humanitatẽ: h̊ oñdit dinitatẽ
eius ꝑ modũ ↄceptõis emirabilẽ:⁊ diuidit᷑ in tres partes
qꝛ pmo ponit᷑ bte virginis mira ipꝛegnatio: ⁊ iius ioſepꝛh
digna dubitatio:ibi Joſeph aũt cũ eſſet iuſi:ʒ magna du/

bi certificatio:ibi Hoc aut eo cogitãte.Diẽs b: b ¶ Chꝛi

ſti aũt gnãtio ⁊c.q.d.ne credat᷑ ꝙ ieſus ſit gir ex cõmixtõe
maris ⁊ femine ſic pᷣcedtes: ⁊ io deſcribit᷑ moc mirabil⸗

ſeqtur:cum eſſet geſponſata mater ep.i.xpᷣi. ð ¶ Joſeph

.ſ.ſpõſo ſuo. e ¶ Anq; ↄuenirẽt carnaliter.ſ.nõ qꝛ poſt cõ
uenerint:vt.j.dicet. fᷣ¶ Inuẽta ẽ in vtero hñs. iuẽta inqᷓ;
a ioſeph qᷣͥ curã virginis hẽbat. g ¶ De ſpuſcõ.iſtud r̃fert
ad vbũ pᷣcedens:cũ dẽ Hñs in vtero.qꝛ h fuit virtute ſpũſ
ſacti.illo eni qð in gnãtiõe alioꝝ hoiuʒ fit ꝑ virtutẽ ſemis
deciſi a pꝛe:⁊ recepti a matre in matrice fuit fem virtute ſpj
ſancti ĩ virgine virtute cuſex puriſſimis ſanguinib'btẽ vir
ginis fuit coꝛp xpᷣi foꝛmatũ:⁊ in eodẽ inſtanti aiatũ:⁊ a v-
bo al ſek ifinita ſit virtuſ ſpũſſancti: põt ola opari
in inſtanti.Sʒ q̃rit᷑ qre iſta cõceptio xpᷣi nõ fuit fcã ãteq; vir
go deſpõſaret ipi ioſeph.Dicendũ ꝙ btũs aãbꝛoſiſup lucaʒ
ad hoc aſſignat multas rõnes q̃rũ aliquas accipio.p enim
iſto fuit rõabile ex pte pueri:qꝛ ſi ↄceptfuiſſʒ an ðſpõſatio
nem:potuiſſet rõnabiliter a iudeis ſic illegitimꝰ repudiari
nõ ſiẽ chꝛiſt recipi:ꝛ qꝛ puer ꝑp pſecutionẽ herodis erat
iĩ egyptũ poꝛtandus ⁊ repoꝛtãcł:iõ ſpõſus marie erat ad h
79ſilia neceſſarp. tẽ hfuit ex ꝑte virgis neceſſariũ: vt ha/-
beret miniſtrũ nõ ſuſpectũ:ſʒ ſibi cõiunctũ vt ſpõſũ. Neʒ h
fuit ronabile ex parte noſtra:qꝛ ſic ꝑx thoma palpanteʒ cica
trices chꝛiſti certificati ſum' magis de reſurrectoe chꝛiſti q;
p alios: ita per ioſeph mag certiſicati ſumus ð virginitate
marie:qꝛ doloꝛe iiurie fuiſſet mot ad vidicãdũ obpꝛobꝛiũ:
niſi i vgie cosuiſſet dinũ ſactʒ. Itẽ qrit᷑ ̊ cũ maria eſſet iaʒ
ocſpõſata ioſeph ⁊ ĩ domo epꝰ:vt diẽ chꝛyſo.q̃re ñ acceſſit
ad cogſcẽdũ vginẽ. Dicendũ ꝙ moderat iuſtoꝝ nõ pficere
mfioniũ ꝑ carnalẽ copula niſi pꝰ vacarẽt oꝛoni ꝑ aliqð tpᷣj
iploꝛãdo dinã mĩicoꝛdiã:vt pʒ thobie.viij. Et tc credit re
uelatũ eẽ ipᷣi ioſeph ꝓpoſitũ marie ⁊ ò obſuãda vgitate.łʒ
n.cogeret᷑ ad mrimoniũ ptrahendũ ſᷣm tpis illmodũ:p
rone) pᷣdictas tñ hebat virginitatẽ ĩ deſiderio ⁊ ꝓpoſito:ſʒ
votũ ñ expᷣſiit. Cõtraxit igẽ mrioniuʒ ↄmittẽs ſe dine volu

one ſua nlli miez fuã

ꝙ añ ↄceptũ dũ adhuc eẽt iuuẽcula traderet alicui nimſi
g añ ↄceptũ dũ adhuc eẽt iuuẽcula nae alluinil
teq;ᷓ conuenirent inuͤenta ẽ& . Pic bonl ioſeppy
in vtero habens dè ſpiritu oige dublranio.
ſancto. Joͤſeph autẽ vir e 5p̃dcõ: an gelus ga⸗
cuʒ eſſet iuſtus: ⁊ nollet eẽ bꝛiel vẽit ad vigir
traducer:vòluit occulte di nẽ igrate ioſep:·
mittere eam. Hec autẽeo vib e de 85 ſpi 3
cogitante: ecce angeluſ do ſtari ve licentia
mini apparuit in ſomniſ io ioſeph abijt adco

dauid noli timere accipere eliſabeth: vterß/efcer
mariam coniugem tuaʒ. ] Zatu fil ſui pꝛe
Quũod enim in a narein curloꝛem vigerer
eſt: de ſpirituſancto . D i
,„ . Pcur ſoꝛis nariui/½
tatẽ. Ja aũt redeũte:vidit ioſeph vterũ eũ grauidũ in 1 Aer

„

currit ex h vehemẽtẽ ſuſpicionè:nec fuit miꝝ ꝑꝑ marie ανα½
longã abſentiã: ex altera pte tñ tenebat ð marie ſcitate/
vt dicit chꝛyſo. ꝙ ſibi videbat᷑ impoſſibile eã cecidiſſe.
i ¶ Lu ergo eſſet iuſtus noluit ea traducẽ i. THanare
noͤerat certᷣ de crimie:⁊ iõ k ¶ Uoluit occulte ⁊vc).
ne foꝛte ex oppoſita ꝑte faueret ſibi in crimie:⁊ bñ dicit
ꝙ; Occulte.ne ſi in palam halaun neſciret rũdere/

determinate cãʒ dimittẽdi eaʒ hoc querentibꝰ:cũ hẽéret ·
argumẽta ſibi ſſolubilia ex vtraq; pte vt viſũ ẽ. Sʒ qri QK
tur hic:q̃re maria non dixit ei diuinũ ſecretũ:Eſt dicẽ·
dũ ꝙ talia nõ ſũt reuelãda:niſi qntũ ſe extendit volũta⸗
dina: ⁊ iõ btã dirgo tacuit : tenẽs firmit ꝙ ſicut iſtud ſe-
cretũ fuerat reuelatũ ſcẽ eliſabeth:vt hĩ Luc.j. ſic reue
laret᷑ alijj cõpetenti tꝑe ex bnplacito volũtat diuie. Six ⸗⸗
rit qre ioſeph nõ petiuit ab eaDicendũ ꝙ nihilo te
tiſſet:qꝛ ipᷣi marie ꝓ ſe dicẽti nõ credidiſſet:⁊ iteꝝ ex di
uia diſpẽſatõe hſcm ẽ: vt p reuelatiõeʒ ãgeli ipe ioſe
ſic certificaret ᷣ deceio nllo mõ dubitare poſiʒ l¶ P
aũt eo cogitante. Hic põit᷑ ipius ioſeph dubitat magna
certificatio. ⁊ diuidit᷑ in duas ptes:qꝛ pᷣ poit ei certiſiia ⸗
tio qntũ ad itellectũ: ⁊ ?2 oñdit hec certificatio ꝑ effectuz
ibi Surgens aũt. pꝛima adhuc in duas:qꝛ p ad certifi
cationẽ ipſiponit᷑ teſtioniũ angelicũ: ad fidei nr̃e ofir
mationẽ pcheit teſtimoni ꝓpheticũ:ibi Hoc autẽ t
tu factũ ẽ. Ad euidentiã pᷣme pꝑtis aduertẽdũ ꝙ magnũ
malaʒ ſuiſſet ſi ad modicã hoꝛã ſe fn Eramn i t
nẽq de ſpũſcõ ↄceper ahuc de hoc dẽ

et hoc eſt qð dẽ: I ¶ Boc autẽ eo cogitante ⁊c l.qꝛ aĩa
clauſis ſenſibꝰ exterioꝛib ad recipiendũ reuelationẽ ma
Harions ſnſuc exterioꝛũ ĩ⸗
fili dauid c. qꝛ de chꝛi:

4

liberaret certificat eſt ꝑx angelum añqᷓ ab ea diſceſſiſſet

gis ẽ apta:qꝛ tũc nõ ẽ ꝑ occu
pedita.ſequitur: m ¶ Joſep
ſto volebat loqui qui erat pꝓmiſſus ipſi dauid:iõ de ip/
ſo dauid memoꝛiã facit. n ¶ Moli timẽ accipere ⁊cl.
non ad carnalem copulã:ſed ad cohitationem cum ea
7 deuotaʒ miſtrationem. ſubditur ratio: o ¶ Quod N
d

eim i ea natum eſt.non dic ex ea:qꝛ natiuitas in vtero
eſt quando fetus animatur : rilla erat completa: ſed aa
huc natiuitas ex vtero tempoꝛe debito expectabatur.
P ¶ De ſpiritu ſcõ. miraculoſe facta eſt conceptio. nõ

. . . „
Lt ON ornpbe⸗ yma r Prong 4 —- Pra M- Waa, de vera,

ne nAnm 1. kamanmtats ſer Der, 4 sap, ..
ner. ktn,4 dſ

*
N

i rradidit niſi vgini ñ ẽ obablite

. . — . „ 4 An 2 .
ſeph! dicens: Joſèph ſili gnatã ſus. l. ſcãm.Cel X*

anti ſeruiret: 3rrnn S

1 1
4 1l

nez

4½

itueniẽte adulterio.ſe
tiuitas ex vtero. b ( Et
toꝛẽ:iõ ſbdit: c ¶ Ipſe eiʒ ſaluũ faciet ⁊T·. In hoc aũt
oñdit angel eũ veꝝ hominẽ in ꝑtu virginis:veꝝ doyt

t: a ¶ Pariet filiũ ſ. qñ erit na
Et voca

