cuniã illi dare: ⁊ ſpopõdit
Et qrebat oppoꝛtunitateʒ
ut tradẽt illũ ſine turb. Aẽ/

moti inuidia contra
xpᷣm. e ¶ Quomõ
euũ interficerẽt. licʒ eni
hoc ſũme deſiderarẽt
tamẽ erat eis difficile
pꝓpter fauoꝛẽ ppli ad
xpᷣm: ideo ſubdit᷑:
f¶ Timebãt vo ple/
bem.ne cõtra eos in-

EHD V Ec ſuurgeret ſi i xpᷣm ma⸗
nit aut dies agimoꝝ? ne nus mitterent.
ceſſe erat occidi paſcha.Et g ¶ Intrauit aut ſa⸗
miſit petꝝ ⁊ iohãnẽ dicẽs: thanas iudã.i. aiam
Eũtes pate nob paſcha:ꝛut iudeno prſtdi,
mãducem. At illi dixerüt: effectu vẽditlonẽ xpi

Abi vis parem: Et dixit ei ſuggerengo.
ad eos: Eccè itroeũtibus b (Et abijt ? lo. eſt

vob ĩ ciuitatẽ occũrret vo/ e r ſaer et. Mo⸗
bis hõ qdã amphoꝛaʒ aqᷓ cet: ſz expmit matth.

poꝛtãs:ſeqmini eũ ĩ domũ

. * 0 „ „ —„ xxvj. ⁊ 10h. xy. ſcz ut
in quã ĩtrat:et dicetis pꝛiſa

ut recuꝑaret valoꝛeʒ
vnguenti pcioſi effu⸗

ſoꝛoꝛe lagari. i (Et

eAaauuiſi ſt da ille mo⸗
dus capiendi chꝛiſtum per ſuũ diſcipulum videbatur ma-

gis poſſibilis ⁊ ſecretus. k ¶ Venit autem dies aximoꝛuʒ.
Pic conſequenter deſcribitur ipſius chꝛiſti venditi tradi
tio. Et pꝛimo iſta traditio pꝛenunciatur. Secundo executi-
oni datur:ibi Et egreſſus ibat. Pꝛenunciatio dicte traditi⸗

onis facta eſt a chꝛiſto cum cenaret cum diſcipulis.⁊ ideo

pꝛimo deſcribitur paſchale conuiuiũ.ſecundo inſtituitur
euchariſtie ſacramentum:ibi Accepto pane.tertio ponitur
dicte traditionis pꝛenunciatio: ibi Uerumtamen. quarto
diſcipuloꝛum infoꝛmatio:ibi Facta eſt cõtentio. Circa pꝛi⸗
mum dicitur: k ¶ Uenit autem dies agimoꝛum. iſta erat
quartadecima dies menſis pꝛimi in cuius veſpere debebãt
comedere agnum paſcalẽ cum agimis panibus:ideo ſequit᷑
¶ In qua neceſſe erat occidi paſcha.⁊ accipitur hic pa-
ſcha non pꝛo die Plenni ſicut ſupꝛa: ſed pꝛo agno paſchali
qui illo veſpere debebat occidi.ſequitur: m ( Ecce intro/
euntibus vobis in ciuitatem. ſcilicʒ hieruſalem. n ¶ Oc/

curret vobis homo ⁊c̃.in hoc dedit eis ſere directiuuz

in pꝛeparatione conuiuij paſcbalis. o¶ Et dicetis patri⸗
familias domus ⁊c. hic autem creditur fuiſſe chꝛiſti diſci-
pulus:⁊ ideo pꝛouidit de loco ⁊ de agno ⁊ alijs neceſſarijs
in celebꝛatione conuiuij paſchalis: ut dictum fuit plenius

.
. . . . . .

marci.xiiij.

nam n comedit nec bibit donec poſt reſurrectionẽ ſuam:

ſcha manducare. qa tunc finiuit ei orn
uit nouũ qð erat ſibi in deſideriu. n

Euangelium

p¶ Deſiderio deſideraui.i.valde deſideraui. q Poc pas⸗—unis:ibi Et dixit eis. Adhuc pᷣmo ponit infoꝛmatio di⸗
ſcipuloꝛ: in generali:ꝛꝰ ipſi petri in ſpẽali: ibi Ait autẽ
dñns ſimoni.Aldhuc pmo infoꝛmat diſcipulos de pᷣla⸗
tionis aptitudine:⁊ꝛ de pᷣmij magnitudine:ibi Uos au/

ſtamẽtũ ? inchoa/
Dico eni vobis qᷣa

ex hoc nõ man.il.do.imple.in reg dei ⁊c. quia poſt illã ce/

in qua impletũ eſt re-

gnu dei: qa tũc aper“

ta ẽ ianua:⁊ chꝛiſtus
reſurrexit ad vitã im-
moꝛtalẽ:⁊ tũc xpᷣs cũ
multis comedit ⁊ bi/

bit ad ꝓbandum ſue
reſurrectionis verita

tẽ: ut hẽ infra. xxiiij.
ca. 80

gener ationẽ vitis vo

cat vinũ:dqa expꝛimit᷑

de fructu vitis.
t Et accepto pane.

Pic conſequent inſti/

tuit᷑ euchariſtie ſacra
mentũ poſt legale cõ/

uiuiũ: cũ dicit᷑: Et ac/

git 1 dedit eis dicẽs:

cepto pane gr̃as egit.
Per hoc oñdit ꝙ ĩ cõ
ecratione huiſacra/
mẽti pᷣexigit᷑ deuotio
oꝛatio. v ¶ Et fre

hoc eſt coꝛpꝰ meũ ⁊c̃.
Non ẽ ſic intelligẽdũ
pus frangeret ⁊ da
ret diſcipulł: ⁊ poſtea

diceret verba cõſecra

tiõis: ſed magis econ
uerſo:quia xpᷣs dedit
aplis ſuis coꝛpꝰ ſuũ

cõſecratũ:a ideo pᷣus

dixit verba cõſecrati
onis que ſũt: Hoc eſt

coꝛpꝰ meũ.qa verba

cõſecratiõis efficiunt

Non bibã de
generatioõe hui vitis.

Abi eſt diuerſoꝛiũ:vbi pa⸗

ſcha cũ diſcipul meis man
ducẽ:Et ipᷣe oñdet vob ce
naculũ magnũ ſtratũ:⁊ ibi

parate.Euũtes aũt iuenerũt

ſicut dixit illiſ:⁊ parauerũt
paſcha. Et cũ facta eẽt ho
ra diſcubuit ⁊ duodecim
apli cũ eo.Et ait illis: De
ſiderio deſideraui hòc pai
ſcha mãducare vobiſcũ an

teq;ᷓ patiar. Dicò enĩ vobiſ

qꝛ ex hoc nõ mãducabo il

lud donec impleat᷑ ĩ regno

dei. Et accepto calice gras
egit ⁊ dixit: Accipite ⁊ di⸗
uidite inter vos. Dico eni
— . £ 1. — „
vobis: ꝙ nõn bibã de ge

neratiõe vitis donec regnũ

dei veniat. Et acceptò pa⸗

ne gras egit t fregit ⁊ de⸗
dit eis dicens:Hoc ẽ coꝛpꝰ

meũ qð ꝓ vobis dat. Hoͤc
facite ĩ meã cõmemoꝛatio,

nẽ.Silit᷑ ⁊ calicẽ poſtq;ʒ ce/

nauit dicẽs: Hicẽ calix no

uũ teſtm in ſanguine meo:
ꝗ ꝓ vob fundetur. Nerũtñ

tem. Circa pꝛimũ ſciẽdũ ꝙ cũ apli audierũt chꝛiſtũ pᷣdi

eccè manꝰ tradẽn me mecũ

ẽĩ mẽſa.Et quidẽ fil hoĩs

ſm ꝙ definitum eſt vadit.

Vrũtñ ve hõi illi p quem

tradet.Et ipſi cperũt qre

re int᷑ ſe:quis eẽt ex eis qui

hoc factur eẽt. Facta ẽ aũt

⁊ ↄtẽtio int᷑ eos:quis eoꝛũ

videret᷑ eẽ maioꝛ.Dixit au

tẽ eis:Reges gentiũ dñant᷑
eoꝝ:⁊ ptãtem hñt ſuꝑ eos
bñſici vocant᷑. NHos aũt nõ
ſic: ſed ꝗ maioꝛ eſt in vob
fiat ſicut minoꝛ:⁊ qui pᷣceſ
ſoꝛ E:ſicut miſtratoꝛ. Nam
quis maioꝛ ẽ:ꝗ recũbit:an
ꝗ miniſtrat: Nõne ꝗ recũ/

bit: Egò aũt ĩ medio vrm
ſũ ſicut q miſtrat. Hòs aũt

eſtis ꝗ pmaſiſi mecũ ĩ ten/
tationibꝰ meis.Et egò diſ⸗

pono vob ſiẽ diſpoſuit mi½

hipat᷑ me regnũ:ut edatis

⁊ bibat ſup mẽſam meã in
regno meo: ſedeatis ſup
thꝛonos iudicãtes duode-

cim trib iſrl. Ait autẽ dñs
ſimoni: Simon: ecce ſa⸗

entẽ traditioneʒ
ſui ad moꝛtẽ cre-
diderũt firmi h
eſſe futux:a ideo
ceperunt querere
int ſe: qs ini apo-
ſtolos eſſet coõue⸗
niẽtioꝛ ad tenẽdũ
chꝛiſti locum: æ

hocẽ quod dicit᷑
d Fartas aute
inter eos cõtẽtio.
ideſt diſquiſitio.

ec uis eoꝛum

videret eſſe ma.i.
aptioꝛ ad pᷣſiden
du alijſ loco xpi:
⁊ ideo chꝛiſ de
h' eoſ docuit: vi
delicz e ille eſſet
ad hoc aptioꝛ q
eſſet vere humili
oꝛ: ꝑ cõtrariũ ad
terrenam domi⸗
nationem. Et ad
hoc inducit exem
i dicens:
Quis maioꝛ
eſt qui recumbit
an qui miſtrat⸗
Nonne qui recũ/
buꝛ: quaſi diceret
ſie:bʒ iudiciuʒ hu

manuʒ: 7 infert:
g SE autez in
medio veſtrũ ſuz
ſicut q miniſtrat.
Hoc iã oſtẽderat

qð figurant: poſtea fregit ⁊ dedit. x¶ Poc facite in meã
comemoꝛationeʒ. quia euchariſtie conſecratio eſt quedam
dominice paſſionis rememoꝛatio:et ppter hoc conſecrotur
coꝛpus ſeparatim a ſanguine: quia in paſſioe ſi anguis fuit

ſeparat a coꝛpoꝛe:ideo ſubdit᷑ Similiter ⁊ calicẽ c. Cetera

autẽ que ad iſtud ſacramentũ pertinent:tractãda ſũt ĩ quar
to ſententiarũ. y ¶ Uerũtamen. Hic conſequenter chꝛiſt
pꝛenũciat traditionẽ ſui dicẽe: ʒ ¶ Ecce manus tradentis

me mecũ eſt in menſ⸗ a. Ex quo patet maxima ingratitudo
⁊ pꝛoditio iude:qui ingerebat ſe comeſtoi cum chꝛiſto quz

non latebat ſua pꝛoditio. a ¶ Et quidem filius hominis
quia licʒ ſit deus ⁊ homo:non tamẽ tradebat᷑ ⁊ patiebatur
hſm diuinitatẽ in qua impaſſibilis eſt: ſed tm ſcom humani
tatẽ, ſeom ꝙ diffinitũ eſt in puidẽtia dei pꝛo ſalute mũdi.
P Aerutamẽ ve illi homini per queʒ tradet᷑ ⁊c.quia licʒ
iudas poſt factũ penituerit: hoc tamẽ fuit inutilii:quia per
deſperationem ſe ſuſpendit: ut habetur Matthei.xxvij.
¶¶ Et ipſi ceperũt qrere ini ſe.ſ.apoſtoli. d ¶ Quis eſſz ex
eis ꝗ hoc facturus eẽt. tamẽ neſciuerũt:qa hoc xps nõ reue

lauit manile e:ſed tm̃ iohanni ſecrete:ut habetur iohaͤnis
xiqj. d Fac

Nriaeknnle Ecotentio. hic conſequenter ponitur infoꝛ
matto dicibulozu: 7 pꝛimo oſtenditur qualis ſit aptus ad
ofliciũ ̃lationis:x quid ſoꝛet eis licitũ tempoꝛe perſecuti ·

in lotione pedũ ſuoꝛũ diſcipuloꝛũ.Et ex hoc intẽdit cõ/
cludere ꝙ ille ẽ aptus ad ſuccedendum ſibi in regimine
eccleſie qui ẽ fundat in vera humilitate. h¶¶ Uos aut
Poſtq oſtẽdit aptitudinẽ pᷣlati:hic conſequẽter oſten
dit magnitudinẽ pmij dices:Uoſ aũt eſtis ꝗͥ pmãſiſtis
mecũ. iã eni iudas exierat de ſocietate eoꝝ accepto pa·
ne intincto:ut habet᷑ iohãnis xiij. i (rtentationib⸗
meis.quia ĩminebat agonia ſue paſſionis. k Ego di
ſponovobis regnũ.quod intelligit᷑ dupliciter. Uno mo
de regno militantis eccleſie: cu regimen chꝛiſtus tradi/
dit apoſtolis. Alio mõ de regno triũphãtis eccleſie ach
quod erãt apoſtoli aſſumẽdi poſt laboꝛẽ vite pᷣſentis.
6 Ut elats bibatis. Hoc ſimiliter duplicit intelligi
tur. Uno modo de ſacramento euchariſtie: cuius cõſe-

crationem acceptionem ⁊ diſpenſationẽ chꝛiſtus tradi/

dit apoſtolis. Alio modo de fruitione gloꝛie:ad quam
apoſtoli erat pᷣdeſtinati. m ¶ Et ſedeat ſup thꝛonos:
quia in iudicio extremo erũt aſſeſſoꝛes chꝛiſti iudicãtis
REAE autẽ. Poſita infoꝛmatione diſcipuloꝛũ in gene/
rali:hic ponitur infoꝛmatio petri i ſpeciali de fragilita

te humana cõſiderãda ⁊ de cõſtantia de dei adiutoꝛio
habẽda cum dicit: o¶ Simon ecce ſathanas expeti.
vos.i.ſtudioſe queſiuit p tentationes ſubuertere: quia

uprunr
ſeirftulhi
mgliin
u e Ro
crhzutica
tenmar.
ſolere
(Eudlgn
erſns dehe⸗
(ko aMgraus:
8nufe
Nntol boedi
altin
Eltſcbt cönin:
Auubiptoo⸗
Oler witerdet
lachitnpce
goonens
boceizonafe
dind ce
AUfen möc⸗
lictmeierchn
mnuna 4pen
pchuſic ina⸗
hi tDe⸗
lnetei gu i,
licra iumor.
ſebordint er
uonenchicis
Nelng dſing
Wen dtotn
N
Wagüren
von Sape
voſtigenn.
oſfültc on
pno rpom
ciangiut ine
Natentutoieu/
iveyſanoi⸗
Penoverotce;
mcipenni
kin. 4
liainont

tgelni n
de hee

orbor

en duin
Rlnddin⸗
W

4 4

. 4
ſbois Kin

nodt. Arnmn
anem d. Gine
uem aſtn
— acae
iqre’ n;
neui
sci
Arten
npob at⸗
ne. Mec
hn n
gecl dei
II Ann
n/ Eunt
, Vol niſrat
4 ſnngüni
in decnn
in ehue

ul’ ſien
5„1 1 g 7
ertidiunl

q Ego aut ro-

feruoꝛe:⁊ cõfidẽs

—

Muce xxij.

multũ nitit᷑ ad ſubuerſionẽ ſanctoꝝ:illos enim pulſare
negligit quos qualii ſe ſent
cit gregoꝛius. p¶ Ut cribꝛaret.i.tentationũ impulſu
concuteret:⁊ ſicut in tali cõcuſſioe remanet palea ⁊ trã

ſit farina:ſic iudas remanſit diabolo ad pena eternam:

alij vo apli tran⸗
ſierũt ad gloꝛiaʒ.

ga. ꝓ te ut nõ de⸗
ficiat fi.tua.ſcʒ fi
nalit. Nõ eni ro/
gauit ꝙ petr nõ
caderet:ſʒ ut ĩ ca/

tẽ rogaui ꝓ te ut non deſici
at fides tua.Et tũ aliqñ cõ
uerſus cõfirma frẽs tuos.

lu no remancret: Qui dixit ei: Oñẽ:tecũ pa-
rialiai tar ſu vi carcerẽ cimoꝛtẽ
puerſus.ſ.de pec ire.Et ille dixit: Sico tibi
cato ag gratiiẽ: petre:non cantabu hodie
8Koſima fra gallus donec ter abneges
tres tuoſ. Hoc di

noſſe me. ẽt dixit eis: OQñ

cit ei.da eccleſia — .
ſ c miſi vos ſine ſacculo ⁊ pe

erat ſibi comittẽ

da:ut habet ioß. ra ⁊ calciamẽtis:nũqd ali
vlti. vbi ter dietk gd defuit vob. Ar illi dixe⸗
eckdſto Paſer rũt: Nihil.Dixit ergo eis:
hoc etiaz patet fi · Szʒ nunc ꝗ habet ſacculuʒ
dẽ nõ deficẽ vſq toͤllat: ſiliter ⁊ perã.Et qi
ad finẽ mũdi:po nõ habet:vèndat tunicã ſu⸗

tiſſime i ecclia ro
„* eiſni funda⸗ eni vobis: qm̃ adhuc hoc
data ẽ. t¶ Do qʒð ſcriptũ ẽ opoꝛtet ĩpleri
mine teci pa. ſuʒ
72 i car. ⁊ in moꝛ. 85 gséni ea à fir e mo
e Ee. 1us 6. Eteni ea ꝗᷓ ſũt de me:
rrgado finem bit. Att illi dixerüt:
de ſua cõſtãtia ? M HW
vi ite: ideo conſequẽèter pꝛedicitur ſibi ſua fragilitas:

v ¶ns cãtabit hodie gal.do. ter abne. noſſe me. Poſt
bina aũt negationẽ petri gall cantauit:ſed petrꝰ nõ ad⸗

uertit. Sed poſt tertiã cũ iteꝝ gall cãtauit: put fuit ex-
poſitũ plen mar.xiiij. Eoi eis. Hic cõſequent
oſtẽdit qͥd foꝛet aplio liclei empoꝛe pſecutiois. Quia
cũ pmo xp̃s miſit eos ad pᷣdicandũ dedit eis foꝛmã in⸗
cedendi: ut ſine pecunia ⁊ ꝓuiſiõe alia neceſſarioꝝ ince
derent: ut dictũ fuit ſupꝛa.x.ca.⁊ ideo foꝛte crederent ꝙ
tẽpoꝛe ꝑſecutiois q̃ imineret nõ liceret eis talia poꝛtare
qð remouet dicẽs: vSec nũc qͥ habet ſacculum.ad

lat.i.poꝛtet. a ¶ Similit᷑ ⁊ perã.i.repoſitoꝛiũ victua⸗
liũ. Et qa nõ erat eiſ licitũ talia poꝛtare:ſed etiã ſeipſos
a pſecutoꝛibꝰ moderate defendere ſaltẽ ptũc: ideo ſub-
dit᷑: b (¶ Et q nõ habet.ſ.gladiũ. c(Redet tunicam
ſuã ⁊ emat.per hoc inuẽs ꝙ licita eſſet eis defenſio mo
derata tẽpoꝛe pſecutiois:ideo ſubdit: d ¶ Dico enim
vobis qm adhuc hoc qð ſcriptũ ẽ opoꝛtet ipleri ĩ me.ſ.
moꝛtẽ acerbiſſimã a cõtẽptibiliſſimã pꝑ iudeoꝝ: pſecuti/
onk. e¶ Et cũ iniqs deputatus ẽ. hoc ſcribit᷑ eſaie.liij.
ca.
tas. g ¶ Finẽ habẽt. i. ſũt ppe cõplementũ. h
ecce duo gladij hic.nõ curauerũt apli loqui de ſacculis
uel peris: ſed tm de gladijs: qa erat aiati ad defenſionẽ
ſui magiſtri licʒ p'ea fugerũt timoꝛe hũano pꝑcuſſi.di/

poꝛtandũ pecunia 6 puiſione neceſſarioꝝ 3 ( Tol-

.

ad ſcindendũ carnes agni. i

cit aũt Chꝛyß.ꝙ illi duo gladij erãt duo magni cultelli
atis ẽ.qa vnus euagi

ure quieto poſſidere ſe ſentit: ut di

thanaſ expetiuit vos ſt cri
bꝛaret ſicut triticũ. Egò au

cẽs: NPaàter: ſi vis trãſter ca

am ⁊ emat gladium. Dico

in me:Et cuʒ inigs deputa⸗

Eteni ea que ſunt de me ſcripta.ſupple Sbe
» UDne

nandus ſufficiẽter oſtẽdit licentiã ſe defendendi: audaciã

petri ad defendẽdũ ſuũ magiſtrũ:⁊ volũtariã paſſionẽ xp̃i
non euaginatus ondit apoſtolos non ſuiſſe pmiſſos facere
quantũ poterãt ad defenſionẽ ſui ⁊ magiſtri:ut ꝑ hoc oſtẽ-

deret ꝙ pfectioꝛ ẽ pa-

N „ tiẽtia i defenſio: etiã
BDſ: ecce duo gladij hic. licita. k Et egreſ⸗

frit eis: Sariſs ſus ibat. Hic ponitur
At ille dixit eis: Saͤtiſ .E traditiois chꝛiſti exe/
egreſibat him ↄſuetudine cunioret pꝛimo ex pt
in monteʒ oliuaꝝꝑ. Secuti chꝛiſti ie voluntaſie
ſunt aũt illũ ⁊ diſcipuli. Et offerẽtis: ſecundo ex

e eni .NKſ parte iude eũ pdito⸗
cũ pueniſſet ad locuʒ: dixrit eradetis r nd,

illis:V2üDꝛate: ne intrei ĩ ten/

Aire ie huc eo loquente. Cir
tationẽ. Et ipᷣᷣ auulſus eſt ca pmum dicitur:
ab eis quãtũ iact᷑ ẽ lapidis k ¶ Et egreſſus. de lo
&t poſitis geniboꝛabat di· co cene pᷣdice.
¶ Ibat ſᷣm cõſuetu

ecs. e ale dinẽ. qa aſſuer erat
licẽ iſtũ a me. Nerũtñ non iülluc exire ð nocte cᷣ
mea voluntas:ſed tua fiat. oronms m fre
Annarnitaft ſIl!. monteʒ oliuarũ.vbi
Apparuit aũt illi angel de ſiebarinagatog⸗
celo cõfõꝛtãs eũ.Et faciin mutij 2
— e e turuũ. n ¶ Oꝛate ne
agonia ꝓlixius oꝛabat. Et intretis in tetationẽ.
factꝰ eſt ſudoꝛ ei ſicut gut

te ſanguinis decurrẽtis in maſceñ. eſt eleuatio
metis in deũ. Quan

terram. Et cum ſurrexiſſet
ab oꝛatiõe ⁊ veniſſet ad di
ſcipulos ſuos inułnit eos
doꝛmiẽtes pꝛe triſticia.Et
ait illis: Quid doꝛmitis:
Surgite oꝛate:ne intret in

to aũt mens eleuat ¶⸗
deu:tanto facilius tẽ

tatio ab eo ſepatur.
0 deſe auulſus
eſt ab eis. da oꝛatio
debet eſſe ſolitaria.

„*

bus oꝛabat. quia de⸗
bet eſſe reuerens ⁊ deuota. q ¶ Sater ſi vis traſfer ⁊c.qͥa
debet eſſe diſc olutate volutati ?
uine. r ¶ Apparuit aũt illi angelus.viſiõe coꝛpali in ſpe-
cie humana. s ¶Kofoꝛtas eũ.p modũ ſeruiẽtis qð factũ
fuit ad cõfirmanduʒ fidẽ diſcipuloꝝ ꝙ chꝛiſt ſit maioꝛ an-
gelis ratioe deitatis: per hoc etiã oſtẽdebat᷑ i eo vera hu⸗
manitas erat qͥ cofoꝛtabat᷑ cõtra triſtici inſurgentem i ꝑte
ſenſitiua ex appᷣhẽſioe moꝛtis iminentis. t ¶ Et factus in
agonia. Erat eni iſta agonia reluctatio ſenſualitatis moꝛtẽ
hoꝛꝛẽtis? rationis ipſam acceptantis:qa vtute diuina que-
libet pars pmittebat᷑ agere ⁊ pati:qð erat ſibi ꝓpꝛium.

v ¶ Pꝛolixi oꝛabat.oſtẽdẽs ꝙ in maioꝛi neceſſitate magis

debet hõ oꝛoni inſiſtere. x ¶IEt faci ẽ ſudoꝛ ep ſic gutte
ſanguinis.Ex vehemẽti eni anxietate ſenſualitatis q̃ ꝑmit/

tebat᷑ agere ⁊ pati qð erat ſibi Pbiu ut dictuz eſt: fiebat ut
e

nõ ſolũ hũoꝛeſ exirẽt ꝑ ſudoꝛẽ: ſed cũ hoc aliqd de ſanguie
ſudoꝛẽ tingente: ſcõᷣm vo alios ſuꝑnaturalii ſactũ ẽ ut ſan-
guis ꝓ ſudoꝛe exiret:ut ſic xpᷣus iam ſuũ ſanguinẽ ꝓ ſalute

noſtra effundere inciperet. y ¶ Inuenit eos doꝛmientes

pꝛe triſticia. Triſticia enim eſt paſſio cauſata ex malo pꝛe/
ſenti quod non poteſt repelli: ⁊ ſic cauſat aggrauationem

animi quaſi depꝛeſſi pondere mali pꝛeſentis quod non po-
teſt amoueri: ⁊ ſic per conſequens impedit vlterius motuz
ſpirituũ a coꝛde ad oꝛgana ſenſuũ exterioꝛũ.Sed quia hu
iuſmodi ſpirit cauſant opera vigilie:inde eſt ꝙ triſticia im

pediens talem motum ſpirituum cauſat aggrauationem

ſenſuum ⁊ ceſſationẽ ab actibus pꝛopꝛijs: ſicut fit ĩ ſomno

ꝓpꝛie dicto qui cauſatur ex vapoꝛatione humoꝛũ ex cibis

p ¶ Et poſitis geni-

ſubmittẽdo ꝓpꝛiã volũtatẽ volũtati di ·

Oꝛatio enim ᷣm daꝰ

— WPE

1

Euangelium

7 potib' aſcẽdente vſus cerebꝝ:q humoꝛes vbidẽ ingroſſati
ex frigiditate cerebꝛi deſcẽdunt vᷣſus oꝛgana ſenſuũ opilates

meat:ꝑ quos ſpiritus

grediẽtes a coꝛde debẽt ad oꝛgana

ſenſuũ tranſire: ⁊ ſic ceſſat ſenſus ab accib vigilie. a ¶Ae
huc eo loquẽte. Pic cõſequenter ponit executio traditionis

ex pte iude tradentis

cũ dicit᷑: b Judas
vn de duodeci ante
cedebat eoj.tãquã du
ctoꝛ illoꝛũ ꝗͥ volebãt
cõpꝛehendere ieſum.

c ¶ Et appꝛopinqᷓuit

ieſu ut oſcularet᷑ euʒ.
dederat eni iudas cõ
pꝛehenſoꝛib iſtud ſi-
gnũ:ne ꝓ ieſu caperẽt
iacobũ fratrẽ dni qui
fuit ei valde ſimilis:
ut dem̃ ſ.
xxvj. d(Juda oſcu
lo filiũ hõis tradis.i.
in ſigno charitatis ꝓ
ditionẽ homicidij fa
cis: ex quo fcm̃ iude
aggrauabat᷑ valde.
o ¶ Widentes autem
hi qui circa ipᷣʒʒ erãt.
.i.chꝛiſti diſcipuli.
e ¶ Quod futurum
erat.ſ.captionẽ magi
ſtri ſui vt duceret᷑ ad
moꝛtẽ. f ¶ Bixerũt
ei:dñe ſi percut ĩ gla
dio ⁊ pcuſſit vn ⁊c.
alijs diſcipulis licẽtiã
petentib pcutiẽdi ad
magiſtri ſui defenſio
nem:petrus ꝗᷣ erat au
datioꝛ ceteris ⁊ feruẽ
tioꝛ nõ petiuit licẽtiã
nec expectauit rñſio/
nem ſed aputauit vni
us auriculã itendens
eum iterficẽ vel graui
ter vulnerare.
g ¶ Sinite vſq; huc
,q.d.nõ moueat vos
qð eſt futux:qꝛ ꝑmit
tendi ſũt vt me com
pꝛehendant:vt ipleãt
ea q de me ſcripta ſũt
TeAESE cuz tetigiſſet

auriculã e ſana. eũ. in qͥ apparet maxia chꝛiſti charitas

ſanãdo illũ qᷓ venerat ad ↄpꝛehẽdendũ ipᷣm. i¶ Dixit au

tẽtationẽ. Adhůc eo loquẽ
te:ecce turba ⁊ ꝗ vocabat
iudas vn de duodeci añce
debat eos:èͥt appꝛopiqua/
uit ieſu:ut oſcularet euũ. Je
ſuſ aũt dixit illi: Juda:oſcu
lo filiũ hõis tradiſ: Nidẽen
tes aũt hi ꝗ circa ipᷣm erãt
quod futuꝝ erat:dixẽrunt
ei:Dñie:ſi pcutimꝰ i gladio
Et pcuſſit vnex illis ſßuum
pncipis ſacerdotũ:⁊ ãputa
uit auriculã e dexteram.
Rñdẽs ãt ieſus ait: Sinitẽ
Aſq; huc.Et cuũʒ tetigiſſet
auriculã eius:ſanauit eum.

BDixit auͤtẽ ieſus ad eos ꝗ

venerãt ad ſe pᷣncipeſ ſacer
dotũ ⁊ magiſtrat tepli ⁊ ſe
nioꝛes. Quaſi ad latroneʒ
exiſtis cũ gladijs ⁊ fuſtibꝰ
Cũ quotidie vobiſcũ fueri
tẽplo:nõ extẽdiſtis man
in me. Sed hec ẽ hoꝛa via
&t ptãs tenebꝛaꝝ.Compꝛe
hbedęẽteſ aũt eũ:duxerũt ad
domũ pᷣncipis ſacerdotuʒ
petrꝰ pᷣo ſeq bat᷑ euʒ a lõge.
Alccenſo auũt igne ĩ medio
atrij ⁊ circũſedetibus illis:
erat petr' i medio eoꝛum.
Quem cũ vidiſſet ãcilla qᷓ
dam ſedẽtẽ ad lumẽ: ⁊ euʒ

fuiſſet ituita:dixit:Et h cuʒ

illo erat. At ille negauit eũ

tem ieſus ad eos qꝗ vene.ad ſe pn.ſacerdo.c᷑. Contrariũ vi
Matth. xxvj. vbi dici vĩ pncipes ſacerdotũ nõ fuerũt in
captiõe ieſu:ſʒ duct fuit ad eos ꝑ copꝛehẽſoꝛes ad locũ vbi
cõuenerant. Ad qo rñdet᷑ dupłr:vno mõ ꝙ licet nõ venerit
ad cõpꝛehẽdendũ ieſũ in ppis pſonis:venerũt tñ in vtute ĩ
miniſtris ab eis miſſis. Alio mõ ꝙ aliqui de pᷣncipib'ſacer
dotũ venerũt cũ miniſtris ad ↄpꝛehẽdendũ ieſuʒ:ut diligen
tius fieret negociũ:plures tñ expectabant in domo:ùut dicit

Matthe. K

uaſi ad la. exiſt. cũ gla. fuſt. cũ qᷣttidie

vo. fu. in tẽplo.q.d.Lũc non cepiſtis me ꝗꝛ noleba:nec mõ
caperetis niſi pmitterẽ:iõ ſequit᷑: ¶ ¶ Sʒ hec ẽ hoꝛa. vobis
coceſſa ad me cõpꝛehẽdẽdũ. m¶¶ Et ptãs tenebꝛaꝝ.qᷣa di

abolus tenebꝛaꝝ pᷣnceps eos ad hoc icitabat. n

(CcH

pꝛehendẽtes aũt. Hic ↄñt ponit᷑ chꝛiſti traditi cõpꝛehen
ſio:⁊ ſbdit᷑ petri negacio:cũ dẽ: o ¶ Petrus vo. de ne
gatione eni petri varie loquũt᷑ euãgeliſte:q varietas ex
poſita fuit ⁊ ↄcoꝛdata:Mat.xxvj. p¶Et viri.Pic cõ⸗

dicẽs: Mulier:ñ noui illũ.
Et pꝰ puſillũ al vidẽs euʒ
dixit: ⁊ tu de illis es. NPẽ
trus vᷣo ait: O homo non
ſũ.Et intuallo ſcõ q̃ſi hoꝛe
vnp:ali ꝗdã affirmabat di
cens:Vere ⁊ h cũ illo erat
nã ⁊ galile ẽ.Et ait petrus
Hõ:neſcio qd dicis.Et cõ
tinuo adhuc illo loquente
cantauit gallꝰ. Et ↄuerſus
dñs reſpexit petꝝ.Et recoꝛ
dar ẽ petrꝰ pᷣbi dñi ſicut di
xerat:qꝛ pᷣuſq; gall cantet
ter me negabis. Et egreſſ
foꝛas petiꝰ fleuit amare.Et
viri qui tenebãt illũ :illude
bãt ei cedẽtes. Et velauer̃t
eũ:⁊ pcutiebãt faciẽ e: ⁊ ĩ
terrogauerũt eũ dicentes:
Pꝛöphetica. Quis ẽ ꝗ te

pcuſſit:Et alia multa blaſ

phemãtes dicebãt ĩ eũ.Et
ut fcũs ẽ dies: ↄuenerũt ſe/
nioꝛes plebis ⁊ pᷣncipes ſa
cerdotu ⁊ ſcribe:⁊ duxerũt
illũ ĩ ↄciliũ ſuũ dicẽtes: Si
tü es chꝛiſt dic nob. Et ait
illis:Si vob dixero nõ cre

detis mihi:ſi autẽ ⁊ interro

gauero nõ rñdebitis mihi
neq; dimiſtetis. Ex hoc an
tem erit filꝰhõis ſedeẽs a de

xtris vᷣtut dei. Dixcrt autẽ

oẽs:Tu ergo es ſilius dei·

cũ alias petiuerat ab eis de chꝛiſto qũo ſi fi Adi
rñderũt.⁊ i plurib'alijs ei qõnib'ſile iuenit.
dimittetis.qꝛ obſtinationẽ ſciebat eo
i.pꝰ paſſionẽ meã ⁊ reſurrectionẽ. y
dex. vir. dei. qð ipletũ ẽ in aſcenſione
Marci. vlti. Et dñs qdẽ ieſus.poſtq loc
ptus ẽ in celũ:a ſedet a dextris dei. 3 ntez
oẽs cc. Matth.xxvj.dẽ ꝙ ſummus ſacerdos hoc dixit.
dicendũ ꝙ ille dixit pᷣmo ⁊ pncipalite
ſolum expꝛimit.alij aũt conſequẽter i

equent deſcribit
chꝛiſti ↄpꝛeheli il
luſio:cum dẽ:
q ꝛophetiga
nobis chꝛiſte ⁊c.
hoc eni deſigna
ant ꝙ eẽt falſus
ꝓpheta:⁊ ꝙ igno
raret qs eu ꝑcute
ret:⁊ nõ ſolũ illu
debãat ſʒ etiã calũ
nioſe iterrogavat
r ¶ Si tu es xps
dic nobis. qꝛ ſi rñ
diſſet ſic:ſtati ipo
ſuiſſent ꝙ voluiſ⸗
ſet ſibi vſurpaſſe
dignitatẽ regiam
3 ceſaris oꝛdina
tionẽ:q dignitatẽ
regiã a iudeis ab
ſtulerat: ſicut dcʒ
fuit ſupꝛa.ij.ca.
Si aut dixiſſei ñ
obieciſſet ) eü de
redargutoe:quia
pluries vbis ⁊ fa
ctis dixerat ſe eẽ
chꝛiſtũ. vñ Joh.
.x. Dicentib ei iu
deis:Si tu es xpᷣᷣ
dic nobis palaz.
Ruũdit eis ieſuj lo

quoꝛ vobis 2 no

creditis: opa qua
ego facio in noie
pꝛis mei hec teſti
moniũ phibẽt de
me: io ſeqtur:
8(Si dixero vo
bis non credetis
mihi. ſic ⁊ alias
nõ credidiſtis nec
vbis meis nec fa
ctis. t ¶ Si voʒ
aũt iterrogauero
nõ rñdebitis.ſic

Neq;

2. x QEx b'aut.
a bote
c ꝛiſti: hm dicit

1 eſt eis aſſu⸗
Dixerũt antezʒ

:2 iõ matthe ipʒ

dẽ dixerrt volẽtes

ex hoc concludere condẽnationẽ chꝛiſti foꝛc iuſtam.
¶ u ergo es fil dei. hoc nõ ſeq̃bat ex dicto pcedẽti
quia dixerat: erit filius pominis: verũtamen quia hoc
erat verum noluit negare nec etis affirmare: ne aperiret

1

—

icclinuti
Nhmntas ugs
pyſtlutſe
Ceſt amnbee
Gtnagsconue
Nisag labben⸗
Kppezcipb⸗
ſſe nerielne⸗
nanicnpechti
unerdpis.
Nn deſe
ſonegarewmmen
wofierinppe

ferhorydi

ulechuſtaſn
oraprinſont
llomnmole
ſplepchuſfai ſa
G liap bio
lckgageſandu

buapſe
ütſeläigfe
Numdichſgne
Thrni
chuifich
VOeſenblt⸗a
ſodcnbitolite
lllrraittan⸗
orutztumuln
Cimodcci,
nibauteh

Ng läpt
ilä. ii
Be e⸗
PR Wcaki
Maorſg
un utüit
Marpig
Adl meäran⸗
an wenill
„ chiſtil
Mein
K ſSrs
Nente Nibisgeſi
””Ml
ſoina
d digenina
d ansod
ncſ' mifai
6 mir ilnueb
lnnn ſurdej
e ſnſunn
en Rmdti

le cα
le nobe⸗
5E Büdta
rui coru
1
ct miiſbin
ſits
ſbe gicnälteſe.
e ſs nunnt
„d⁊s (S

Cc

. —

locuũ calinie: ſed rfdit: a Uos dicitis qꝛ ego ſuz. g Joh.vj. Pilar aũt de pᷣmo non curauit qꝛ gẽtilis erat:
vbũ erat veꝝ ⁊ taliter platũ ꝙ calũniã nõ haberet ſm

i tẽ:ſʒ tantũ ſcõʒ iudeoꝝ: maliciã:ex qua ↄcluſerũt
b QAuid — ₰ 4— 9 7 . 7 .
eſt ꝓpꝛio vbo:vñ ſpdit᷑: Ipſi eu audiuimus de oꝛe eius.

In cap. viceſi⸗
moſecũdo vbi did IJ0
citur ĩ poſtillai · Qui ait: Võs dicitis quia
dlenr⸗ abien ego ſum: At illi dixernnt.
ſcipulu viĩ magis Quid adhuc deſideramuſ
poſſibilis. teſtimoniũ: Ipᷣi eni audiui
ca mus de oꝛe eb. .XxXIII.
Tſurgẽs oĩs multitu
o eoꝝ duxerũt illuʒ

pu dd pilatũ. Cperũt aũt illũ
at accuſare dicẽtes: Hũc iue
nim ſubuertẽtẽ gẽtẽ nr̃am
⁊ ꝓhibẽtẽ tributa dare ceſa
ri:⁊ dicẽtẽ ſe chꝛiſtũ regem

tũ p ſuũ diſ
ũ n ſolũ vid

ci
eb
phariſeis magis
poſſibilis ⁊ ſecre
tus:ſed cum hoc

erat magis conue E E1.7. Der
niẽs ag ſubuertẽ eẽ. Milab aũt ĩterrogauit
dũ ppiʒ quẽ ppra eũ dicẽs:Tu es rex iudeo/
bie cbtce chei rui⸗ Al ille rũdẽs ait: Lu di
ſti:ut marc: riij. cis: Ait aũt pilat ad pꝛinci
cap. Nõ in die fe pes ſacerdotum ⁊ turbas.
ſto ne foꝛte tumul Mihil iuènio cãe ĩ hoc ho
ve he in brie mine. Alt illi ualeſcebat di
abat capiẽtej erat
pplo magis pſua

ſibile ꝙ chꝛiſt eẽt ſeductoꝛ ſeu malefactoꝛ:a huiuſmòi.
¶ In eodẽ cap.vbi dicit in poſtilla:Et factus eſt ſudoꝛ
eius ſick gurte landuini ——
r ditio.

nem: nec in libꝛis medicoꝝ q̃ de iſtis coꝛpoꝛali
bus paſſionib tractãt:ut credo hoc iuenitur.
dñ tenẽdũ ẽ ꝙ fuit ſupꝑnaturale ⁊ figuratiuũ.nam ſicut
Augu. dicit ſignificabat de coꝛpoꝛe ſuo manatura mar
tyria. Lap. XXIII.

chꝛiſti cõpꝛehenſio ꝑ maliciã iudeoꝝ: hic ↄñi
deſcribit ey occiſio p executionẽ gẽtiliũ: vbi p
mo deſcribit ſolicita examinatio:ſecũdo iniq̃ ↄdẽnatio
ibi Pilat aũt.tertio impia occiſio:ibi Et cũ ducerẽt eũ
qrto deuota tumulatio: ibi Et ecce vir noie ioſeph. Cir
ca pᷣmũ pmo deſcribit examinatio coꝛam pilato pᷣſide
ſecudo coꝛã herode:ibi Pilai aũt. Circa pmũ dicitur:
Etſurgens om.multi.eoꝝ dux.illũ ad pila.q erat
ibi pᷣſes loco romanoꝝ:. b = aũt accuſare illũ.
hoc de tribus. Pꝛimo de auerſione ppli a lege moyſi
ſeruãda:cũ di: hũc inuenim ſbuertentẽ gentẽ nr̃am. ſe
cundo ꝙ ꝑ doctrinã ſuã ipediret reddere ceſari tributũ
⁊ hoc notat᷑ cũ dicit:Et phibẽtẽ. Tertio ꝙ volebat ſibi
vſurpare regnũ iudeoꝝ:iõ ſequit᷑: Et dicentẽ ſe chꝛiſtuz
regem eẽ.pmũ aũt erat manifeſte falſũ:qꝛ non venit ſol
uere legẽ ſʒ adimplere:ut hĩ Matth̊.v. ⁊ lerem moyſi
vſq; ad moꝛtẽ ſuauit:ut declaratũ fuit ibidẽ. Similiter
ſcõm.aqꝛ iudeis querentibꝰ:icet nobis cenſi uz dare ceſa
ri an non:rñdit: Reddite que ſũt ceſaris ceſari.ut habet᷑

Matth. xxij. Similiter tertiũ:qꝛ cũ ieſus ſi ciret turbas
venturas ut eh raperẽt ? facerẽt ſuꝑ ſe regeʒ:fugit: ut h;

id adhuc deſideram teſtimoniuʒ.q.d. cõuici

cens p vniuerſã iudeã:inci

Rout doctoꝛes dicũt nãm eſt ſudare ſangui

Tſurgẽs oĩs multitudo. Poſtq deſcripta eſt

lis eius 2 doctrina. l

is de lege moyſi nõ curabat.ſcõm reputabat falſum: qa rñ
ſionẽ chꝛiſti audierat ꝑ reuelatõem de tributo ceſari reddẽ/
do:ut p̃dem eſt. ſed de tertio inqſt iuit da videbat᷑ eẽ 3 dñm
ſuũ.vñ ⁊ iudei coꝛã eo dixerũt:lõ habemꝰ regẽ nilſi ceſarẽ
Johã. xix.⁊ ibidẽ di:
Ois eni qᷣ ſe regeʒ fa
cit ↄdicit ceſari: chꝛi

pieéns a galilea vſqʒ huc. ſtus aũt ſe regẽ eẽ nõ

Milat' aut audics galileaʒ nmechomung
iterrogauit ſi hõ galileᷣ eẽt dit dicens: LZu vixis
Et ut cognouit ꝙ de hero Uerütamen expꝛeſſi. it
dis ptie eetremiſitenzad gſtcerrereremüer
5. Bi ige Rrier ũdo
herodẽ:qui ⁊ ipᷣe hieroſo/ ut bi Jo. xvii.r quia

lymis erat illiſ dieb. Herõ
des aũt viſo ieſu:gauiſus ẽ us nõ curabãt niſi de
valde. Erat eni cupiẽs ex regno ireno:io pilat
I3 e.S, habuit ieſũ excuſatuʒ
multo tpe vidẽ eũ:eò ; au euit ielu excuſat
, zec dicẽs: c¶ uhil iue
giret multa ð eo: et ſpabat n criminisg
ſingnũ aliqð vidẽre ab eo

vel moꝛtis. d ¶ n

ſieri. Interrògabat aũt euʒ beoc hoie: At illl inua
ſeniic mon. At iße leſcebãt. ut clamoꝛib

hil llli rñdebat. Stabãt ãt otneretrd e
pncipeſ ſacdotũ ⁊ ſcribe cõ uit ppl'in q d. turba
ſtat accuſãtes eũ. Spꝛèuit uit pacẽ comunem.
ſuo et illuſit indutum veſte ꝙ eẽt ſimilis iude ga⸗
lijleo qᷣ pe natiuitat
chꝛiſti iducebat pplin

ad rebellaãdũ ipatoꝛi romano dicẽs eẽ illicitũ iudeis fiteri
aliquẽ dñm terrenũ:ſʒ ſolũ deũ:ut hẽ Actu.v. Añ hos di

es exiſtit iudas galile' q auertit pplm in die ꝓfeſſionis.ſecd
pilat hoc falſuʒ reputauit eo ꝙ audierat chꝛiſtum dixiſſe:
Reddite q̃ ſũt ceſaris ceſari:⁊ q ſunt dei deo.p hoc oñdens
ꝙ poterãt eẽ ſbiecti nõ ſolũ deo ſed etiã tpali dño. g ¶Di
latus auũt. DPic ↄñter ponit examinatio chꝛiſti coꝛã herode
Pune⸗ autẽ audiẽs ꝙ ieſus eẽt de galilea remiſit eũ ad hero
em. tum ut herodi deferret:tum qꝛ credebat ꝙ libẽter libe
raret hominem qui eſſet de terra ſua: ⁊ maxime innocen-
tem. Sciendum etiam ꝙ licet chꝛiſtus fuerit in bethleem
natus:ut dictum eſt ſupꝛa ſecundo capitulo:tamen dicitur
hic de galilea:quia fuit ibi nutritus conuerſatus.
h 6 Qui ⁊ ipſe hieroſolymis erat his diebus. ſcilicet pa⸗

ſchalibus pꝛopter ſolennitateʒ: quia iudeus erat. pater eniz
ſuus fecit ſe circuncidi tranſiens ad ritum iudaiſmi: ſᷣm

dicit ioſephus. i ¶ Perodes autem viſo ieſu gauiſus eſt.
non pꝛopter deuotionem ſed pꝛopter curioſitatem:ideo ſb
ditur: k ( Eo ꝙ audierat multa de eo.ſcilicet de miraca
Et ſperabat ſignum aliquod.ideſt
mirabile factum m¶ Uidere ab eo fieri ſperabat etiim
ab e audire quedam curioſa ⁊ inſolita:ideo ſubditur.
n nterrogabat autem eum multis ſermonibus. ieſus
autem in conſpectu eius noluit aliquod ſignum facere:tum

quia herodes erat indignus cum moueretur ex curioſitate

ut dictum eſt: tum quia ieſus voluit oſtendere ꝙ pꝛedicatoꝛ
verbi diuini non debet coꝛam pꝛincipibus oſtentationem
ſuam querere: ⁊ eiſdem rationibus non reſpondit eius
interrogationibus. ol! Speeuit autem illum herodes.
reputans eum idiotam ⁊? fatuum. p ¶ Et illuſit inqutuz
veſte alba. ſic enim illudebatur tunc fatuus. q (Err
miſit ad pilatum. ut eum honoꝛaret: ſicut ⁊ pilatus ei

pilat ⁊ ipatoꝛ dñs ſu

¶Euangelium
detulerat. a (Et facti ſut amici. ꝓpter mutuã reuerentia odio moti chꝛiſtũ:pᷣelegerůt barraba liberare:petetes ,. 14 —
factã: ut dcm̃ eſt. b ¶Ila an inimici erant adinuicẽ. ꝓpter ieſũ crucifigi:eo ꝙ erat moc' moꝛtis aſperioꝛ ⁊ durioꝛ: luſ lufe
galileos quos pilat occiderat miſcens ſanguinẽ eoꝛuʒ cũ ſa cetera patẽt. i ¶ Et cũ ducerẽt eũ. PHic ↄñi deſcribitur ann iihn
crificijs:ut dem eſt ſupꝛa.xiij.ca. c ¶ Pilaraut. Hic onter chꝛiſti ipia occiſio:cũ dẽ: Et cum ducerent eum ad cruci h⸗ cösge⸗
deſcribit chꝛiſti cõdẽnatio iniuſta: vbi pmo declarat chꝛiſti figendũ appᷣhenderũt ſimonẽ ⁊c.qꝛ coegerũt eü ad poꝛ⸗/ in dalg
innocentia ex triplici tandũ crucẽ: ut ci Einſien
cõfeſſione iudicis cau K ”ͦ”èͦůü tiu venirẽt ad lo Eng
ſam eranimatie: ke alba:? remiſit ad pilatum. pilar adiudicauit fieri peti cũ rgellhrianie⸗ 96 4
enaonoogden Et facii ſũt amici berodes nonem eoꝝ. Dimiſit autt misoe nea⸗ ne
nauerat. Judei autez ? pilat in ipᷣa die: nam an illis eũ q ꝓpt homicidiũ X exafflictoe pcedẽ e m,
ecõtrãio ) vba iudicd tea inimici erat adinuicem ſeditioneʒ miſſ us fuerat in ti: ⁊ io quauis ie –
ter reclamauerũt: ut ilab aũt ↄuocatis pꝛinci carcere gi petebãt. Jeſu? ſus pᷣmo poꝛtaſſʒ nnt
obtinerẽt ꝑ ipoꝛtuni pibus ſacerdotum ⁊ magi vero tradidit volũtati eoꝝ crucẽ ſuã:tm illi ꝗ Pitsneͤ
tatẽ clamoꝛij:qò non . L e .„— . eu ducebant acce nons
pter qð pilat finalii los: Obtuliſtis mibi hunc derũt ſimonẽ quẽdã cyre riũt ſupꝛa ſimonẽ duna
arl nanir 3 iuſticdeaa hoĩem:quaſi auertentẽ po nenſem veniẽtẽ de villa: ⁊T i Turione Prediet niſ .
ↄdẽnans ad moꝛtẽ in : voh̃ᷣ it illi erucẽ e aut luite poꝛ e⸗,
octte eſa: elinatus bulu: T ecce ego coꝛaʒ vob poſuerüt illi crucẽ poꝛtare tabat:tuz qꝛ boc nunnl i
ad hoc ex populi fa interrogas:nullaʒ cãm iue poſt ieſũ. Sẽd bat᷑ aũt illu, erat turpe: tũ qa nipuſcahl
uoꝛe quẽ querebat: ⁊ nio in hõie iſto:ex his in ꝗ mlta turba ppli mulieꝝ foꝛſitã erat diſci nsdenn
ceſaris timoꝛe: cuuus bus eũ accuſatis. Sʒ neq; q plãgebãt c lamẽtabãtur pub ieſu occul chagt
indignationez foꝛmi Perodes. Ham remiſi vos eũ. Cõuerſus autẽ ad illaa tñ. EA Sequs ſoncſtade
dabat:eo ꝙ dixerant en leſus dirit: Filit hi 3 aut illũ ⁊c. qꝛ ali er opüimtu⸗
nugeinoſ ag illu:⁊ ècce nibil dignuʒ ieſus dixit: Filie hierin nõ ꝗſequebãt eũ ad Gaun
iudei in ↄſpectu ſuo: Ler1;, — . 64. A1 4 q ſequebat᷑ eu a anemhsu
Si hũc dimittisnon Ioꝛte actũ ẽ ei. Emẽdatuʒ lite flere ſup me:ſed ſup voſ ipʒcrucifigendj: ichiſo Cehn
es amicus ceſaris: ut ergo illum dimittã. MNeceſ ipᷣas flete:⁊ ſuꝑ filioſ vꝛ os aliq ad deridẽdũ atſanadenh
biorir. ex dictis ſe aũt habebat dimittẽ eis Qmß ecce veniẽt dies ĩ ab da =
Pponent, Flane diẽ feſtũ vnũl. Exclama dicẽt: Oeate ſtiriles: t ven aliq ad plagegu⸗ “
miſit illũ ad noj.i.ad Uit aut ſil vniuerſa turba di tres q no genuerunt: vybe ſi paliten ieres de y goß
nfm iudiciu. libꝛi an cens: Lolle bũc:⁊ dimitte raq; no lactauerũt. Zunc uote:qb/ dixit:. un nnhon
niaui⸗ roe ſicha nobis barrabaʒ. Qui erat incipiet dicẽ mõtib:cadite Gubier. .
ent: o (a remi ppt ſeditionẽ quãdã factã ſup nos: ⁊ collibꝰ'opite noſ gualllea ſerute lenicn,
ſi vos ad illũ.ſ.ad hbhbe τω en e S galilea ſecute fue lennibinu⸗
rodẽ: ut pʒ ex dictis: ? ĩ ciuitate ⁊ homicidiũ miſ⸗ Quia ſi in viridi ligno hec rãt ipm: ſz et ali lonͤ cpi
lr̃a ſequẽs oſonat: c ſus in carcerẽ. Iteꝝ aut pi faciũtl: in arido quid fiete oe hierim ſibiad pmuliape
dicit: e (¶ Et ecce ni lat locut eſt ad eos:volés Ducebãt aũt ⁊ alij duo ne neler ärgeuot Nanm:
hil oign moꝛte at dimittẽ ieſuʒ. At illi ſuccla quã cũ eo: ut ſterficerẽt. Et ſer n bih e) deng
ei ſcoꝛam berode. „ bãt di ECrucifi ſtch hen crüti lociq fl ere ⁊c. ñ phibʒ rehlalpfrund⸗
fEmedatu i per Mabãt dicentes: Crucifige Poſtq; venerutl ocũ ꝗ vo ↄpaſſionẽ: pdic Weneglähepn
beratũ. g ¶ Alũ di crucifige eũ. Ille aũt tertio cat᷑ caluarie: ibi cruciſixert alis lucx cm in funtanihie
mitta liben a mone dixit ad illos: Quid.n.ma eũ:⁊ latrones vnũ a dexii ucine in In nolechuitiq
ſed ̊ boc vi:q; bila i fecit iſte: Nullã cĩm moꝛ alte a ſiniſtris. Jeſus autẽ nmeſpaſieni ioſb⸗ eü litvo
ſciebat ipᷣm eẽ inocen ja ſmenid j e Noripiam die ℳ „ veſpaltant olb ni ſuumnau
tem: quo igit volebat lis ĩuenio ĩ eo. Coꝛripiam dicebat: Pater dimitte ill. dit: n ¶ Am ec giiäifea
ipm iniuſie vberare? ergo illu ⁊ dimittã. At illi i Non.n.ſciũt qd faciũt. Di ccdi. ve. . qdrage Getegtan dee
dicendũ ꝙ volebat fa ſtabant vocib magnis po uidentes vero veſtimenta ſuno ſeebcb no ralcliii
kne tie em ſtulãtes ut cruciſigeret᷑: ⁊ j eius miſerunt ſoꝛtes. Etſta 3 li enobſicio Mlanen
arent ar pena ce· lUaleſcebat voces eox. Et bat populus expectano: 7“ o Bieſtai a fnlat
ſarent a moꝛte ieſu q̃ aasllioꝛe erat ad unmnudei
renda. h FS M Mä fugiẽdũ qy grauid uuäliiii
