M'rimoniũ ẽ ↄiũctio man ⁊ femie ini legitimas pſonasi/
diuiduã vite ↄſuetudinẽ retinẽs.i:idiuiſibilitatẽ ſᷣm totam
vitã alteri'9iugũ. rõ ãt hup ẽ:qꝛ mrimoniũ ẽ ↄiũctio ma-
ris ⁊ femie ad educationẽ ꝓlis ad cultũ diuinũ młtiplican/
dũ: ad hoc aũt ꝙ ꝓles ſit apta ad cultũ diuinũ ⁊ poſſit ſibi
ſufficẽ p'emãcipationẽ a parẽtib reqrit᷑ magn tpis tracx:
qꝛ opoꝛtet filiũ generari educari ⁊ doceri: ⁊ ſibi de neceſſa⸗
rijs vite a parẽtib ꝓuideri:qꝛ ſʒ ꝙ dic apls.ij. coꝛ.xij. Pꝛej

debẽt theſauriꝭare filus: ⁊ no filij parẽtib. Anqᷓ; ãt hõ oſ⸗
ſit generare de cõi curſu ẽ.xviij. anoꝝ: vł.xx. anq vo filius
genit ſit educat a edoct'a pꝛe:ſciẽs ⁊ potẽs ſe ⁊ familiã r̃ge
re:opoꝛtet ꝙ ſit. xx. ãnoꝝ vl circit. Et ſic pʒ ꝙ licet vir ñ ge⸗
neraret niſi vnũ filiũ ĩ vxoꝛe tñ añꝙ fil eẽt diſpoſir ad f̃ce
dẽdũ a pẽe:iã pꝛ eẽt.xl.ãnoꝝ vel circit:nũc ãt ita ẽ ꝙ maſcu

lus ⁊ femia debẽt ſimul cohabitare idiuiſihilit qdiu inten

dũt gnãtioni ⁊ educatiõi ꝓlis:ſicẽ videm ĩ bꝛutis aialibꝰ ⁊
auib' ꝙ derminat mas determiate femie inſeparabilit con
iũgũt tempe quo itendũt generatiõi ⁊ educatõi filioꝝ. Ue
rũtñ qꝛ in alijs aialibus ⁊ auib'filij nati ĩ modico tempoꝛe
ſunt ſufficiẽtes victũ ſibi qrere:iõ maſculus ⁊ femia nõ con
iũgũt᷑ inſepabiliter per totã vitam: ſed tantũ tpe educatõis
filioꝝ. Cũ ergo natura humana debeat mag eẽ oꝛdiata q
natura bꝛutoꝝ:iõ de dictamie natutali ẽ:ꝙ vir ⁊ vxoꝛ inſe⸗
parabiliter cõiũgant᷑:qdiu ſtat neceſſaria educatõ ⁊ doctri
na filioꝝ: ⁊ hoc ẽ ſm totã vitã ↄiugatoꝝ:qꝛ ſic viſt ũ eſt: hõ
hʒ.xl. ãnos añq; pmus filpepſit ſufficiẽter educatuj:⁊ ſic ſo
la occaſiõe pᷣmi filj dictat natura ꝙ tãtũ debeat cũ vxoꝛe iᷣ
ſepabiliter habitãe.Et qꝛ iterim anq; pni ſit ſufficiẽter edu
catnaſcũt᷑ filij alij:vel ſaltẽ poſſunt naſci:qbꝰↄſimilit opoꝛ
tet ꝑ parentes ꝓuideri:ad qð reqᷣrit᷑ vlterioꝛ tract tpis ma
gn.· J0õ ſiẽ natura dictat ĩ alijs aialib ꝙ maſcuł ⁊ femia iſe
pabiliter cohabitẽt tempe determiato a natura ĩ gnãtione
⁊ educatiõe filioꝝ:ita dictat ĩi natura hũana vt vir ⁊ vxoꝛ
inſepabiliter cohabitent per totam vitã. et ſic pʒ indiui
ſibilitas mfimonij ñ ſolũ ẽ ð iure diuĩo:ſʒ ẽt ð iure natura
li. hãc ãt Pitatẽ ðclarat ſaluatoꝛ pꝑ ſcripturam veten teſti.
d. f¶ Ilõ le.qꝛ ꝗͥfe.ho.ab initio.ſ.q ſoluz currebat lex
nature:añ legẽ datam per moyſen. g ¶ Maſcu. fe. fecit
eos. In hoc tãgit materia ipſmatrimonij.ſ.maſculus ⁊ ſe
mina:qꝛ matrimonium oꝛdinatur ad educationem pꝛolij:

d eum phariſe èt erunt duo in carne vna.
tantès eum ⁊ dicentes: Si

ad hoc aũt redrit᷑ů determinatũ actiuũ ⁊ paſſiuũ:⁊ hoc

iI aialibꝰ perfectis:quia nõ generantur ex putrefactiõe.
In maſculo autem eſt virtus actiua: ⁊ in femina virt½

paſſiua. Homo autem eſt perfectiſſimũ anim alium: 2
pꝛopter hoc ad perfectionẽ eius requiritur diſtinctio ſe

xuũ:videlicet ma

ris ⁊ femine. Se⸗

virt pꝛopt᷑ hoc
. 2 = ⁊c̃] in quo tangi
Itaqʒ iam nõ ſũt duo ſeg ecbls, o
vna caro. Qlod ergo de materie pꝛedicte:
ↄiunxit:hõ non ber Fi quia matrimoni/
cuᷣnt illi: Quid g moyſes
r ern. 10 O . ter perſonas legi-
mãdauit dari libellũ repu timas ad contra-

dij ⁊ dimittẽ: aͤt illis: Qm henduz. tangit är
moyſes ad duritiã coꝛdis hic legitimitas p
hꝛoc ꝙ excludunt᷑
perſoe illegitime

que ſũt pꝛ ?⁊ mater. Iſte enim perſone ſunt excludẽde ſʒ
dictamen legis nature. Cuius rõ ẽ qꝛ vir ⁊ vxoꝛ in actu
matrimoniali ad paria iudicantur: iõ contra reuerẽ
tiam naturalẽ eſt ꝙ filia coniungat patii:⁊ filᷣ matri.
Unde ⁊ aliqua animalia magis appꝛopinquãtia ad in

ℳ

duſtriam humanã talẽ coniunctionẽ tanqᷓ abomina

bilẽ refugiũt: ſicut narratur de elephãte:qui adductus

0.

a magiſtro ipſum cuſtodiẽte ad impꝛegnandu matreʒ

pꝛopꝛiam renuit: pꝛopter qð magiſter vultuz eius ope-
ruit ⁊ cum ſic ignoꝛanter matreʒ cognot
perto vultu hoc videret inſilijt pꝛe doloꝛe in ductoꝛem
ſuu: v iterfecit eũ: ⁊ boc eſt q dr in la. h¶ Pꝛopter
hoc.i.pp op generatiois. i ¶ Dimittet homo patreʒ
matrẽ. Nõ tñ eſt cõmunis generis:⁊ iõ ſignificat ma/
ſculum ⁊ feminã. Eſt ergo ſenſus ꝙ filnullo modo d
copulari matri neq; filia patri. Coſequent ponit id q
eſt foꝛmale in matrimonio.ſ.coniunctõ indiuidua per
totã vitam: cũ dicit: k ¶ Et adherebit vxoꝛi ſue.p cõ
iunctionẽ animoꝝ ex amoꝛe ⁊ fidelitate. l terũt
duo in carne vna.qtũ ad coꝛpoꝛalẽ cohabitationem:⁊
ad vnã carnẽ plis ex ambobꝰ pꝛoducendã. Aduerten-
dũ tñ ꝙ iſta vba dicunt hic verba dñi:⁊ tñ geñ.ij.dicũ
tur verba ipſo ade:nõ tñ hbic eſt ↄtradictio: qꝛ illa vba
ꝓtulit adam ex diuina reuelatione: qꝛ in extaſi factus

—

viderat mulierẽ de coſta ſua ſoꝛmatam: A iõ illa verba
fuerũt dei pꝛincipaliter tanqꝗ reuelantis:⁊ ipſiuj ade in

ſtr aliter: ſicut ꝓferentis. Concludit ergo ſaluatoꝛ:

m ( Qdergo de cõiunxit.i.virũ ⁊ vxoꝛem inſepabi
liter quantũ ad totã vita. n ¶ Hõ nõ ſeparet. dimit ·
tẽdo ꝓpꝛia volũtate vxoꝛẽ:auctoꝛitate tñ diuina aliqñ

ſepant qᷓtũ ad cohabitationẽ a debiti redditionẽ:nõ iñ
iytũ ad vinculũ:⁊ hoc cõtingit qñ ſeparant ſic ppter di
uinũ cultũ:altero religionẽ intrante. o ¶ Dicũt illi. H

remouet᷑ quedã obiectio quã fecerũt ei ariſei de au½

ctoꝛitate moyſi ſupꝛa allegata. p ¶ Quid ergo man-
dauit moyſes ⁊c. quaſi dicant.maniſeſte dicis legem
mopſi : Deu. xxiiij. q ¶ Ait illis qm moyſes ⁊cẽ qua-
ſi diceret:nõ dico ↄᷣmoyſen:qꝛ moyſes nõ ſcripſit hoc
tanq licitũ ⁊ bonũ:ſʒ permiſit ꝓpter mad malũ vitan
dũ:ne.ſ. vxoꝛes eij igrata:occiderẽt:qꝛ minerat dimit
tere qᷓ occidẽ: ſiẽ Deu.xv. cõceſſit dare ad vſuraʒ extra
neis ne fratres grauarẽt: ſicut ergo qᷣ nõ dat ad vſuram
nec extraneo nec pꝛopina facit magis ſʒ intẽtionẽ moy
ſi:ita ille qui docet vxoꝛem nõ dimittendã nõ dicit con

tra eius intentionẽ:ſed magis ſupplet ⁊ perficit illiuj le

gis date imperfectionem:ſicut ſupꝛa dictum eſt.v.ca.

ſcpen

trẽ: et adherebit vrxoꝛi ſue quitur: b ¶ E

um debet eſſe in ⸗

gnouiſſet: æ diſcoo“

nto
e bv⸗
ign
ſtende

N Nee

rcerth
Prraalicer
hocintlie
inzt
anonnt
otmiifn
iulnc
ſkriip n

gapobe
lur. 5
in dup pot⸗

tüſnſin
np ſna
Aangaren
1(Mahan
Gfmmot
ſoli want
Niangt
nugſin
Vetspdicn
ſcinacka
eepecicn
ſhorid
benluͤſn
aiſoro⸗
folniſi⸗
niciint
ialitle
laltincdi
mmoiniſn
ſiſeprei
Wolümarr
loſre
Piden⸗

Pboflann

nmn
bp
in
hoeoppl
fpoſlunt,
lavitn
lieci
glaytmmn
ſtiilobe
lgcne
mnenſeen
keiſtkn
ſcdmnif⸗
hhrmn⸗

1

ſuſtuürahe

drumeſacni,
ſeninapit
tminglium:
drdiſincno⸗
Anillicrne
Oink pnboe
iingwmmg
Nhtg anin
mumnehetir
amatrinot⸗
umdehet eſein
nprſonnslg
unmadcontr
bi Egrmntns
oeg ldti
rbe Ulgine

ſunrerelugileg

nreywrinaen
contrareugt
üafld ma.
pingnunnun
tmnin donin⸗
unnci min
tn unzalepe
Wndrrdlo
ſn hCder
nirer honot
röſiirt
U'nulonocn
uent vonſtn
Pindiuiduapr

ienwꝛiſuepi
! IEni
bitanonem:
di. Muener
rti gii dii
n nſun
menöölrete

ten pilen

Eewlluwe:
mmm nſcib
Plont dint⸗
emidinini dic,
Witionenion
rmſenl

0 Deut
pbemiaden
Gonn

rozln
nofſesli
o anpſt
nar mali in
ꝛmingun
aA rſurn n
oata n
nibohin
rpgitii

untii

¶Watthei ix·⸗

q ¶ Ab initio autẽ non fuit ſic.i. in ſtatu nãe inſtitute:

ſm in hoõib lapſis per pctm permiſſũ ẽ pꝑ maius maluʒ
euitãdũ ñ tani licitu:ſʒ ſicut minPmalu:⁊ hoc ẽ qð ſb
dit: r ¶ Dico at vobij qꝛ qcũq; di.vxo.niſi ob foꝛni.

ſupplendũ eſt peccat:⁊ facit ↄ legẽ matmonij:tũc eni di
mittenda eſt ſi in

pcto pſeuceret;ͤe er „
vir videat eẽ fau veſtri pmiſit vobis dimutẽ
or alecl⸗ euf⸗ vxores veſtras: ab initio
Hoe inte ligene Iʒ quteʒ nõ fuit ſic. Dicò autẽ
eſt antuʒ ad coba ainr) Oee. —r— Sne
bitationem 1 de vob: ga quicũq; dimiſerit
biti redditionen vxoꝛ? ſuã niſi ob ſoꝛnicati⸗
non tame qntum onẽ:et aliã duxerit: mẽcha
agd viculuʒ:qò nõ

MN ,„ ,„ Y .
ſoluit niſip moꝛ⸗ luxr. Et qui dimiſſa duxerit
teʒ: ⁊ pp hoc ſub ä
ditur: SEt ali eiꝰ:Si it ẽ cã hõis cũ vxo
am dux. hocẽ di re:nopn expedit nubẽ. Qui
ctũſidimiſſa uxo
repp foꝛnicatõeʒ
aliam duxerit.

vᷣbũ iſtud:ſèd ꝗbdatũ eſt.

t¶ MWechatur. Süt éiz eunuchi ꝗ ð mr̃is
qꝛ fmanet alhuc¶ptero ſic nati ſũt:et ſt eunu⸗
ni eum nelen ſie chia lacti ab hoͤb · et ſunt
patet ꝙ littera bh? eunuchi ꝗ ſeipos caſtraue
verſus pᷣdicti de ft ꝓpter regnũ celoꝝ.Qui
fectiua eſt:a ſũt ea põt capẽ capiat.Lũc öbla
e eeieta ſun tiſut ei puuli:ut man eis i⸗
bendũ ſenſuʒ pfe⸗ H —

ctũ :ſi. .
q dimiſſa. a viro pᷣ pꝑ foꝛnicationẽ. x ¶ Duxerit. acci
pies eã ĩ matmoniũ. y ¶ Mechat. qꝛ remanet adhuc
vinculũ illdimiſſe cũ viro poꝛi.⁊ ex hoc vbo pʒ intel/⸗

lecrt lr̃e imediate pᷣcedent q̃ defectiua eſt:qꝛ eadeʒ rõne q̃

vxoꝛ dimiſſa pꝑ foꝛnicatõnẽ:ñ põt duci ab alio viro:
ſiẽ nec vir eã dimittẽs põt ducẽ alterã:qꝛ equalit manʒ
vinculũ matrimonij ex vtraq; pte. ʒ

ab omi actu venereo:diſcipuli enĩ audiẽteſj ꝙ vinculum
matrimonij eſt indiſſolubile dixerũt: a
hõis cũ vxoꝛe. ꝙ non poſſit eã dimittere niſi mõ pᷣ̃dcõ:
b ¶ Mon expedit nubẽ. ac ſi dicat melieſt ſimplr ↄtinẽ

hoc duplici de cã.p qꝛ ex tali indiuiſibilitate matmo
nij poſſunt multa grauia ſequi:qꝛ ſi vxoꝛ icurrat lepꝛã
Vl aliquã infirmitatẽ hoꝛꝛibilẽ:opoꝛtet tñ illi debitum
reddẽ: 2˙ cã eſt qꝛ maius meritũ eſt ↄtinẽ ſimplr qᷓ; cõiu

galis ↄtinentia: vnde ſupꝛadictũ eſt.xiij.ca.ꝙ cõtinẽtia
virginalis hẽt fructũ centeſimũ: vidualis ſexageſimuʒ:

ↄiugalis triceſimũ:⁊ ad iſiũ intellectũ reſpõdet ſalua⸗
toꝛ conſequenter: c ¶ Mõ oẽ capiũt iſtud verbum.qꝛ
Altus ẽ ſtat ad quẽ ifirmi nõ poſſunt aſcẽdẽ: dðd ¶ Se

qbꝰdatuʒ ẽ.ſ.a ðo ex ſpeciali munẽ qꝛ ſʒ ꝙ ſcribit᷑ Sap.
viij. Nemo põt eſſe continẽs niſi deus det.ſed qꝛ nõ ois
ↄtinentia ẽ laudabilis:iõ cõſeq̃nter ondit que ſit lauda

bilis ⁊ que nõ. e ¶ Sut eunuchi qᷣ ð mr̃is vio ſic nati

ſũt.qꝛ ↄtinẽtia q̃ ẽ x nãli frigiditate ↄcta a parẽtib p pᷣ

uatõeʒ mẽbꝛoꝝ gẽitaliũ ñ ẽ laudabil: niſi iqntũ ꝑ uolũ/
tatẽ acceptat: nec illa qͥ ẽ per violentiã: ſic in illis quibuj
ſecant᷑ genitalia:⁊ hoc eſt qð dicẽ: ſᷣ ¶ Et ſũt eunuchi qᷣ

facti ſũt ab hõib.ſʒ illa cõtinẽtia q̃ ẽ ꝑ voluntatẽ repꝛi⸗

mentẽ ↄcupiſcẽtiã ab actu venereo illa ꝓpꝛie ẽ laudabi/

lij ⁊ hẽ qð dic: g ¶ Et ſũt eunuchi qᷣ ſeipᷣoj caſtraue.

mẽchat᷑. Dic ũt ei diſcipli dẽs ait illi: Mãgr bõe:ꝗqd

dixit illis: Nõ öͤẽs capiũt

culuũ m aq; pte. dicut ei diſc
puli. Poſito eo qð ẽ neceſſitatis ĩ vtute ↄtinentie:onter
ponit id quod eſt ſuperogatiõij ⁊ ↄſilij:vʒ continentia

ita eſt cã

non p membꝛoꝛum abſciſſionẽ: ſʒ p ↄcupiſcẽtie repᷣſſionẽ.
h ¶ Pꝛopt regnũ celoꝝ.i.vt liberius cõtinẽj vacet cõtẽpla⸗
tioni dine:qꝛ ſicut ſcribit᷑.j.Coꝛi.vij.Qui aũt ſine vxoꝛe eſt
ſolicit ẽ q dñi ſũt:⁊ cogitat quo placeat deo:qᷓ aũt cũ vxor
eſt ſolicit eſt que ſũt muũdi:quo placeat vxoꝛi:⁊ diuiſuj eſt.
ſed qꝛ tal ſtatus ẽ alt
nec poſſũt oẽs ad hꝰ
attigẽ:ſed ſolũ ꝑfci:⁊
iõ ſubdit: i ui
põt capẽ capiat.q.d.
tin bonũ no ẽ necceſ/
ſitat:ſʒ ſuperogatoi)
k ( Lic oblati ſüt.
Hic oñter docet hüi
litatij obedientiã per
hoc ꝙ ꝑuulos ſibi ob
latos dulcit ſuſcepit:
manus illis iponẽdo

poneret ⁊ oꝛaret. Biſcipli
dut icrepabãt eos.Jeſꝰ vo
ait eis:Sinitẽ puuloſ ⁊ no
lite eoſ ꝓhibẽ ad me vẽire
taliuʒ ẽ enĩ regnũ celoꝛum.
Et cũ ipoſuiſſet eis manꝰ:
abijt inde. Et ecce vn occe

boni faciã vt habeã vitam

er᷑nã: Qui dixit ei: Quid odegeneevg i
me ĩtrogaſ ð̊ bono: Vnuſ pryuuli:a by eſt qao die:
Ebon de. Si qũt viſ ad vi· ¶ Tuc oblati ſũt ei par⸗

tꝗ igredi:ßua mãdata.l Bi

uuli.ex deuotiõe ſcJzʒ
cit illi: Que: Nſus autẽ di offerentiuz. i

e⸗ * 1— * . 1 6
xit:MNon homicidiũ facieſ diccdo Hzado Pbi
nõn adulterab: noõn fſacies m ¶ Diſcipli aut e?
furtũ:non falſũ teſtimoniũ icrepabãt eos.timen⸗
matre:diliges ꝓximũ tuũ giaru. nd Jeſih ro

ait. ſuis diſcipulis.

cut contigit in plriblocis ſacre ſcripture. v (Et o (ESmnitehuulo vãire ad me.qꝛ iſti ſi figura ve hũiliũ

obediẽtiũ ͤꝝ failiaritatẽ ego volo.ſeqt: p ¶ Taliũ ẽ eĩ re
gnũ celoꝝ.ſic ẽ dem̃.ca.pꝛece.Nullus põt itrare regnũ celo
rũ niſi fuerit puuł ⁊ hũilis: q ¶ Et ecce vn'accedẽs. Hic
ↄñter docet pauptatẽ volũtariã:⁊ diuidit᷑ in duas ptes: qꝛ
pdocet id qð eſt necitat-:2 id qð ẽ ſuperogatõij:ibi Dixit ei
adoleſcẽs. In pꝰg pte ponit᷑ cuiuſda volẽtis aſcẽdẽ ad ſtatũ
pfectõis infrogatio dicent: r agt boe qͥd bõi faciam
⁊c᷑]. Jeſus aũt rñdit ei pq̃ntũ ad e cognitionẽ:qꝛ ille cogi/
tabat ieſũ eẽ purũ hoieʒ:lʒ credẽt eũ eẽ ſem̃ bonũ doctoꝛẽ
⁊ ioò q̃ſi rñdens ieſus cogitatiõi dicit ei. s ¶ Quid me int᷑-
rogas de bono.q̃ſi diceret: exquo credis me purũ hoieʒ nõ
debes me vocare bonũ:cuius cã ſpᷣdit: t ¶ Un ẽ bon de
hoc ẽ dictũ de'ẽ ſolus bon ꝑ eẽntiã ⁊ nllus ali.Cõſeq̃nt rn
dit e itrogatiõi dicẽs: vS aut vis ad vita igredi ⁊c
q.d.hoc ſufficit ad ſalutẽ:qð ampli ẽ: nõ ẽ neceſſitatis ſed
ſuperogatiõij. x ¶ Dicit ülli.l. adoleſcẽs. y ¶ Que.ſ. ſũt
illa mandata:qrum obſeruantia ẽ neceſſaria ad ſalutem.
3 ¶ Jeſus aũt dixit nõ hõi.fa.hoc ẽ pᷣceptũ decalogi.p qð
phibet᷑ nocumentũ ꝓximi in pſona ꝓpa. a ¶¶ Nõ adulte
rabis.p h phibet᷑ nocumentũ ꝓximi i ꝑſõa ſibi coniũcta.
b nis fe .

furtũ. p h phibet᷑ nocumẽtũ primi ĩ re poſ
ſeſſa. c nõ falſũ teſtimoniũ dices.p hphibet᷑ nocumẽ
tuʒ ꝓximi in fama. dð ¶ Honoꝛa patreʒ tuuʒ ⁊ matreʒ.p
hoc pᷣceptũ affirmatiuuʒ intelligit oẽ beneficiũ ꝓximo red
denduʒ: qꝛ nomie patris ⁊ matris intelligit᷑ů ois ꝓximus: 2
hoc ẽ qð ſpdit᷑: e ¶ Diliges ꝓximũ tuuʒ ⁊c.qꝛ obſuantia
mãdatoꝛũ nõ ẽ meritoꝛia vite eterne niſi fiat ex charitate.
Aduertẽdũ ꝙ lʒ ponant᷑ h̊ ſolũmõ pᷣcepta ſcðe tabule:q̃ oꝛ
dinãt hoieʒ ad ꝓximũ ĩitelligũt᷑ tñ cũ hpᷣcepta pᷣtabule oꝛ/
dinãtia hoĩeʒ ad deũ:qꝛ hõ mag tenet᷑ ðo q; ꝓpximo:⁊ iõ ſi
obſᷣuãtia mãdatoꝝ ſcðe table neceſſaria ẽ ad ſalutẽ: młto
foꝛtius obſuantie mãdatoꝝ: pᷣ tabule. per pᷣdicta ẽt ondit
ſaluatoꝛ ꝙ obfuãtia pᷣceptoꝝ cerimonialiuʒ ⁊ nudictzlin;
i

nõ erat amplboneceſt. aria ad ſalutez. fG . Picit illi adoleſcẽj
Hic ↄñter oñditur qd ſit ſuꝑerogationis.ſ. abiectio olum
tẽpoꝛaliuʒ ꝑ paupꝑtateʒ volutariaʒ: 2 diuidit in duas ꝑtes

qꝛ pᷣD docet pauptatis volũtarie meritũ: vt ad eaz alliciat
oñdit epᷣmiuʒ:ibi Tunc rñdens petruj.pma in duaj:quia

bᷣmo docet pauptatij
voluntarie merituʒ:
2qᷣd ſit hniuj pfectio
; reraraieinumii DHiã h cuſtodiui:qund ad/
ũ audiſſet aũt ado a O. e e , G
leſcens. Tirca p' ad huc mihi deeſt. Ait llli ieſ⸗
uertendũ ꝙ adoleſcẽj Si vis pfectus eſſe vade et
iſte volebat ad ſtatux vende oĩa q hẽs ⁊ da pau
perfectionis alegnde:
iõ dixit: g mia , E
hec cuſtodiui. maãda/ celasẽt vem are ie⸗ gü;
ta iplẽdo. h uid audiſſet aũt adoleſcẽs vbũ
adbuc mihi deeſt. ad abijt triſt. Erat. n. hñſ mul
penlzn’ dite Hier⸗ tas poſſeſſiões. Jeſus autẽ
AU ÿ 8 26 s Pſi aiſ. Zie
uenis mendaciter ⁊ fi dixit diſec uſ unfn ül
cte loquebat᷑:qð pꝛo“ co vo 18.02 lues difnicile

bat per hoc qð ſᷣdit intrabit ĩ regnũ celoꝝ. Et
poſtea: Cuʒ audiſſet iteꝝ dico vobiſ. Yacilius ẽ
vbuz abit triſtis. qg camelũ p foꝛamẽ acus trã

ns feciſſet ſi ad xpᷣm OEEE d. .
enttone aceefliſ. ſire q;ᷓ diuitẽ itrare ĩ regnũ
alij expoſitoꝛes dicũt ↄꝛium:vʒ ꝙ ſimplici aĩo venir ad xpᷣʒ
petẽs de ſalute eina:⁊ qð verũ dixit ſe obſeruaſſe mandata

qð ꝓbat᷑ ꝑ hoc qð dẽ mar.x. Jeſus aũt intuit eum dilexit
qð nõ eſſʒ ven ſi veniſſet fict᷑: qð arguit hiero. ꝛiũ ex hoc
qð ſequit᷑: Abijt triſtis ⁊c᷑.non ẽ õ iſta:qꝛ aliꝗs potẽs eſt ſta
ſuare d tñ non eſt potẽs ſtatũ altioꝛẽ aſcendẽ.
tũ pfecti
Jade. contẽnẽz
t vende qᷓ habes ⁊ da pauperibꝰ. pꝓpt
deũ:qꝛ abijcẽ tpalia ꝑp oſtenrationẽ:nõ eſt meritoꝛiũ:ſicut
aliqui phariſei fecerũt. m Et hẽbis theſaurũ in celo. h
nõ dẽ qꝛ paupertas ſit maioꝛ virt qᷓ; continẽtia vl obedien
tia:ſʒ dẽ pꝑ quãdaʒ coꝛꝛeſpõdentiã:qꝛ theſaurus celeſſj ſic re
ſpõdʒ volũtarie paupertati:ſic exaltatio hũiliatioi: ſiẽ dem

tuʒ inferioꝛẽ .
¶¶ Ait illi ieſus ſi vis pfectus eſſe.i.aſcendẽ a

onis ſupꝛa cõeʒ ſtatũ ſaluti neceſſariũ. k
do oĩa tpalia. I ¶ Et vend

e ca. pꝛece.ſequit᷑: n ¶ Et veni ſeqre me.qꝛ in ſeqla xpᷣi per
opera charitat conſiſtit pfectio pncipalit:in pauꝑtate autẽ
volũtaria conſiſtit ichoatiue p modũ remouentij ꝓhibenj

7 diſponẽt:qꝛ ꝑ hoc aufert᷑ cura tpaliũ q̃ impedit aium a

dilectione dei:⁊ diſponit᷑ aius ad libere deo vacandum.

9 ¶ Cuʒ audiſſet aũt.hHic ↄñter oñdit qd ſit hu pfectiõis
impedimẽtuʒ:vʒ nimia dilectio terrenaꝝ poſſeſſionũ:⁊ hꝰ

eſt qð ſpdit᷑: Cuʒ audiſſet adoleſcẽs vbũ.ſ.chꝛiſti ð pfectiõe

pauptatis voluntarie. p

pauptatis aſcẽdere. Cõſeqnter oſtendit qũo diuitie faciunt
difficultatẽ in attigẽdo pfectionẽ dicẽs: q ¶ Amẽ di.vo.

qꝛ di.difficile ⁊c l.non dixit ipoſſibile:ſed difficile: qꝛ diffi

cile ẽ diuitias poſſidere ⁊ nõ teneri nimis amoꝛe earũ: qꝛ ſʒ

ꝙ dicit auꝗl.in epla ad paulinũ: Bona terrena diligunt᷑ ar⸗

tius adepta q; cõcupita. Aliud enim eſt nolle incoꝛpoꝛare
q̃ deſunt: aliud iaʒ incoꝛpoꝛata diuellere. Illa eni velut ex/
tranea iã repudiãat᷑:iſta uelut mẽbꝛa pᷣſcidũt᷑ ⁊c. Et chꝛyſo.
ſup matth. Appoſitio diuitiaꝝ maioꝛẽ apponit flämam ⁊
vehemẽtioꝛ fit cupido:⁊ qꝛ cupiditas ẽ venenũ charitatij:
iõ poſſeſſio diuitiaꝝ reddit hominẽ difficilẽ ad perfectõeʒ
acquirendã:nõ tamẽ facit impoſſibile:qꝛ abꝛaaʒ fuit valde
diuej:vt hẽ Geñ.xiij.⁊ tñ fuit pfectus:vt hẽ Geñ.xvij.iõ dẽ

—

Eccł.xxxj. Beatus vir diues qᷣ iuenteſt ſine macula ⁊c᷑. ſedt

ſiẽ teipʒ. Dibilli adoleſcẽs:

teſ:OQuiſ ergo potit ſalu eẽ

peribꝰ:èt hebis theſauꝝ in

cůʒ ſederit fil hois in ſede 1dei itellig
maieſtatis ſue: ſédebitis ? deqcũq; diuiteſʒ

cãtes duodeci tribus iſr(.

4 ¶ Abyut triſtis. qꝛ nimij amabat
poſſeſſiões terrenas: ⁊ iõ n poterat ad ꝑfectionẽ volũtarie

Quis ẽ hic ⁊ laudabimeũ.q.d.vix ⁊ cũ difficultate in

uenit. Cõſequẽt oñdit qliter diuitie ſaciũt ipoſſibilitatẽ
ag pfectionẽ ⁊ ad regnũ celoꝛũ cõſeqnduʒ: qñ.ſ.hõ conꝰ
ſtituit finẽ in diuitijs:⁊ hoc eſt ꝗð dic: r ¶ Faci

lius eſt
camelũ per foꝛamen ac trãſire qᷓ diuitẽ intrare ĩ reguuʒ

patet manikfeſte:
puli mirabant᷑ valde dicen ſecũduʒ. ꝙ autẽ

te conſtituente fi⸗

Alſſpiciẽs aũt ieſ dixit illis: neʒ in dlulis: P
Apð hoſes hoc oſſye periludas ba —
E: lapð deũ aũt oĩa poſſibi tur mar x. vbt NH
lia ſut. Terſdens peir, di· Pin ern been,
uzg imn. —dee Pen. n pecunijs in
xit ei:Eccẽ nos reliqm oĩa trabũt c a ſequi
⁊ ſecuti ſum te.Quũid ergo tur ibidẽ Faciliuj

erit nob: Jeſus aũt dixit ill eſt camelũ c. Ex

Amẽn dicð vob: ꝙ vos q ich dilit l q
ſecuti eſtis me ĩ regnãtione
gnũ dei itelligit ñ

.ſ IJ 5 diuite pfidẽte i
voſ ſup ſedeſ duodeci:iudi diuitize: AUipfijft

nem cõſtituente:

intelligi s ¶ Auditis aũt bis diſcipuli mirabant qa
talẽ perfectionẽ pauptatis voluntarie ⁊ aliax vtutum
nullus docuerat ante xpᷣm.ſequitur: Quij ergo poterit
ſaluus eſſe. Ad qð rñdẽs. t ¶ Jeſus dixit ill: apud hõi
nes cl. qꝛ hõ nõ põt ad hoc attingẽ ex vtute ppꝛia:ſed
ſolũ ex diuina gr̃a:qð hẽ ad Ro.vj. Gratia dei vita eter

na. 2 p h'excludit erroꝛ pelagij q poſuit hoĩeʒ ex ſola li
bertate arbitrij poſſe mereri.⁊ qꝛ lʒ merituʒ vite eterne
nõ poſſit eſſe vᷣtute nature · põt tñ eſſe vtute gre dine: iõ

nit᷑ ab aliqb' illud: r ¶ Facilẽ camelũ ꝑ foꝛamẽ ⁊c̃.
dicẽtib'ꝙ queda poꝛta er at i hieruſalẽ qͥ vocabat᷑ poꝛta
acus:p qua nõ poterãt cameli trãſire:niſi pꝛius depoſi-
to onere:ſic nec diues intrare regnũ celoꝛũ
ta ſarcina terrenoꝝ:ſed qꝛ de hoc ſcriptura non hẽr au/
cttoꝛitatẽ:iõ eadẽ facilitate cõtẽnit᷑ q̊ pꝛobat᷑: Nõ eni in-
uenitur ſcriptũ in aliqᷓ ſcriptura auctentica ꝙ in hierlʒ

ſequit᷑: Apud deũ auteʒ oĩa poſſibilia ſũt. alr aũt expo

fuerit aliqua rnſnte 1õ pꝛioꝛ expoſitio meli/

oꝛ videtur. v ¶ Tc reſpõdens petrus. Hic ↄñter oñ-
dit᷑ volũtarie paupꝑtatis pᷣmiũ ⁊ pᷣmittit᷑ iterrogatio pe

tri. x ¶ Ecce nos reliquimoĩa.licet aũt petr'eſſet pau

per tñ aſſerit confidenter ſe reliquiſſe oĩa:qꝛ qʒ eſſʒ pau-

per in actu:tñ habebat mita ĩ potẽtia:⁊ qꝛ ꝑ pauꝑtateʒ
uũt᷑ poſſeſſa iĩ actu: ſʒ ẽt poſ
ſibilitas acqrẽdi poſſidẽdi:⁊ iſta poſſibilita aliq mo
ſe extendit ad oia:iõ ↄenient᷑ petrus dixit ſe reliqſſe oia.

R

volũtariã nõ ſolũmõ relin

a ¶ Qd gerit nobis.i pᷣmio reibutõis ꝓ tali volũtaria

pauptate.Cõſeqnt ponit᷑ rſio xpi. b lmẽ. i. fidelr.
c ¶ Dico vo.qꝛ vos qͥ ſecuti eſſ me.dimiſſis oib irenij.

d ¶ In regnãatõe.i.ĩ iudicio tpe reprectõis mortuoꝝ:q̃
qdẽ reſrectõ dẽ regnãtõ:qꝛ miat᷑ ad eẽ ſario acceptuʒ.
e ¶ Eũ ſeõrit filꝰhõij.qꝛ ſiẽ ĩ foꝛ hõij fuit iudicat coꝛã
pilato:ita ĩ foꝛ hũana iudicabit ſiẽ dẽ act.j.c. Hic ieſ q
aſſũpt a vobis ĩ celũ:ſic vẽiet ad iudiciũ.ſ.qꝛ ſici hũa
nitate aſcẽdit:ita ĩ hũanitate deſcẽdet ad iudiciuʒ qꝗꝛ tñ
appebit ĩ foꝛ hũanitat glioſa:iõ ſpdit᷑: f n ſeo maie
ſtatſue.i p eĩ aduẽtu ſedit ĩ ſede hũilitat. ¶ Sedebit
⁊ vos.Alduertendum ꝙ iudicare accipit᷑ ipłr. Uno mo

cceloꝛũ. Pꝛimum
, . ARtimpoſſihle:ꝛ pvt
celoꝝ.Auᷣdit aũt his diſci
loquatur de diui

dicit diuitẽ ipoſſi
bile intrare in re

hoc debet h ſub

miſi depoſi

bounchhik
erusnü
bimole
obſtenig.
Liantesiͤ
Aonſois
wufint.
auntlosa
fmomi⸗

lnntnr
Juapapo
lnns⸗
ftimn
lictoſe
lilopt
Huſculus
ljtumno⸗
guno /⸗
lnniagoin
ulbbu
tiigin
lur pdiu
nucdins⸗
lonilepti
ldiilun
e
ltin
Pplaiche
–
land
hileint
Uhreect
gto⸗n
deihr⸗
kisgz

atthei xir

W
B zuetali inder e innz⸗ hoc mõ ſolus xpᷣs in iducti etus: dñia diſtincta: introducta bella: ſeruitutes
Edo „ dicabit. Alio ꝓ ſedere in loco eminẽti iuxta iudicẽ: ſic cetera h/mõi.ꝗeſt pᷣupponenduʒ ꝙ eſt aliud ius qð dꝛ ci
nmin geſt aſſeſſoꝛes iudicis:⁊ hoc mõ apli ⁊ alij pfecti cuʒ xpo iuꝰ uile ſeu humanũ:⁊ ex hoc iure fuit data foꝛma ↄtractibuj
idinu dicabunt. 3. mo large accipit. ſ. p ſuſg uchki⸗ appꝛoba ⁊ equitaj nãlisꝗ erat in conſuſo fuit reducta ad cetras foꝛ-
tſnun re: hoc mõ oẽs electi iudicabũt:qꝛ ſniaʒ iudicis appio mas:vt pʒ in diuerſis õctib'determinatis ꝑ legũlatoꝛes.
— babunt. Conſide p̃ſuppõit᷑ ꝙ iuj dinuʒ
ſitr K randuzʒ etiaʒ ꝙ lʒ ęr ſlſ. qð in vtroq; teſta⸗
gnn iudiciaria ptas qᷓ Ete omnis ꝗ reliquerit do/ pꝛopter nomen meum: ce nmento otinet qntum
thſinnn, noclan aſſoſtoel mũ vel fratres aut ſoꝛoꝛes tuplum accipiet et vitã eter 30 Rerananeem
Gndiiigg ↄueniat aplij ⁊ vi aut patrem aut matreʒ aut naʒ poſſidebit. Multi aũt ſ ſre canontcd s
dlltcshl ris perfectis rone Vxoꝛeʒ aut filios aut agroſ erũt pᷣmi nouiſſimi:⁊ nouiſ aqheret iunl oino. ⸗
riitn ſue pfectõij ſupꝛa . . PPPüpponécli e e bo
. cſci alios eminentis. in magis attribuit᷑ voluntarie paupta⸗ ẽ alligatus oib iurib' iſtis diuerſis tñ reſpectib':iuri pᷣme
Auhundein . ti ỹ alüs vtutib 7 hoc ꝑ qndaʒ coꝛꝛeſpõdentiam:ſiẽ ſu uo nali alligat᷑ inqntuʒ eſtoial:iuri vo gẽtiũ inqntuʒ ẽ aial
Geet hꝛa dictu eſt: qꝛ ſic exaltatio coꝛꝛeſpõdet hũilitati: ſic iu rõnale: iuri vero ciuili inqntuʒ ẽ aial ciuile: ſlaʒ vt ariſtote
rbi rlu⸗ diciaria poteſtas paupꝑtati:qꝛ pauperes ĩ hoc mũdo cõ les ait a nã eſt ciuile aĩal hõ ⁊ oĩuʒz aggregabiliuſ:iuri vero
kamtini culcant᷑ ⁊ puerſe iudicant:qꝛ ẽt eoꝝ bona ĩ malũ interꝰ diuio vtriuſ q; teſtamẽti inqᷓntũ eſt catholicũ ⁊ fidele. His
vopg l mnki ontrarſa anincti ſedis iudiciarie ↄpetit eisin & pᷣſuppoſitis circa tertiuʒ ponẽde ſũt aliq̃ concluſioeſ:q̃rũ
dr diuitiif regnatioe. h ¶ Et oĩs ꝗᷣ reli. do. uel fra. ⁊c᷑. nõ eſt ſic in pma eſt ꝙ de iure nãli pᷣmeuo nõ eſt idiſſolubilita) matrio
bintrarein t telligendu vt aliq dixert ꝙ poſt aliquã reuolutionẽ tẽ nij: qð pʒ qꝛ de hoc iure nõ ẽ matrimoniũ:5 nec ex eo ẽ iuj
ideitkligij poꝛũ poſt iudiciũ cẽtuplũ oiuʒ q h dimittunt᷑ pꝑꝑ deum idiuiſibilitatis. añcedẽs ꝓbatur auẽte pncipaliũ gloſatoꝝ
gcützdile reddant᷑ in eadẽ ſpecie:vt centũ agri ꝓ vno agro dimiſ nptriuſq; iuris. iohannes eni theutonic' gloſatoꝛ decreti in
duin lrr ſo:ſed eſt ſeſus ꝙ ꝗᷓ coꝛpoꝛalia ꝓ xpᷣo dimiſerit:ſpũalia ca.ius nãle di.j.cum textu loq̃ns de iure naturali dicente:
uingtitſſ bona recipiet hic in pnti:q ita excedũt bõa tꝑalia ſic cẽ ex hoc iure ẽ maris ⁊ femie ↄiunctio:quã noj matrimoniũ
m inan: tenarius nũeruſ vnitatẽ. i ¶ Et vitã eterna poſſidebit appellamꝰ:exponẽ dicit ↄiũctio.ſ.coꝛpoꝛũ nõ aioꝝ:q̃ſi di-
edchebſb in futuro. ſ. pp qo concludil fine: k ¶ Multi ãt erũt ceret:coitus eſt a iure nature:ſed matmoniũ nõ. hoc idem
Uninhni nouiſſimi pꝛimi ⁊c᷑.qꝛ illi qͥ ſũt h pmi ĩ honoꝛe alios iu nõt accurſiuj in. S. iij. inſtit.de iure nãli.pʒẽt hoc manifeſte
1Un dun dicantes iiuſte:tunc erũt nouiſſimi a ĩferioꝛes ⁊ iudicio per rõnem: naʒ ſi verũ eẽt ꝙ matrimoniuʒ eſſet de iure nãe
urgett alioꝛũ ſhiecti: ⁊ econtrario voluntarie pauperes ꝗᷣ ſũt h ſequeret concubinat' eſſet matrimoniũ:qꝛ ius nãle pᷣme
ültenuti nouiſſimi: iĩ iudicio futuro erũt pᷣmi:qꝛ ſicut dictum eſt uuʒ qð cõpetit hõi vt aiali:non fac int illa differentiaz. nec
nurpnaſt raliſſares⸗ ⸗ MZẽ obſtat ꝙ aliqui dicũt rõneʒ nãlem inducẽ mat᷑noniũ ex eo
gudafiuen ¶ In caplo. xix. vbi dĩ ĩ poſtil. ꝛ ſic pʒ q indiuiſibilitss ꝙ rõ dictat ꝙ certi ſint parẽtes pp educationẽ liberoꝝ. Nã
boigerſhl mrionij ñ ſolũ ẽ de iure dino ſed ẽt nalt. ¶ Additio fateoꝛ hoc:ſed aliud ẽ rõ nãlis:aliud inſtinct᷑ nãlis.inſtinct
innit am „NIum vẽ qð aſtruere nitit poſtillatoꝛ: vʒ ꝙ de enĩ nãlij ẽ cõis oi aiali:⁊ iſte eſt a iure nãe.Rõ nãlij eſt ppa
negedine iure nature matrimoniũ eſt indiuiſibile:indu hõis:⁊ iſta eſta ſure gentiuʒ:alj eni ſequeret ꝙ aialia bꝛuta
aaitee kens ad pbationẽ hui concluſiois iſtinctũ aia hẽrent ronem nãleʒ:cũ ius nãle eſt vt dictu eſt qð nã omia
buniti lium: vt patet in litrera poſtille:qð tñ non vẽ vitate ful aialia docuit. Coitus & eſt ab iſtinctu nãli ꝗͥ deſcendit a iu-
dchitſon ciri. Ad qð pꝛobandũ p eſt euacuanda rõ eius: ſũt ali⸗ re nãe cõi oĩ aĩali. Matrimoniũ vo qð eſt qdaʒ q̃litas iuſti
in ie us ßuphonenda ad vtatẽ maiie clarolucidandaz: 3 ficatiua coitui eſcedir aoſenſu q ꝓuenit a lure gentiii fo⸗
iiniͤdgi ſut aliq cocluſiõej foꝛmade.¶ Circa p dicẽdũ ẽ ꝙ rõ po ma ei eſſentialis matrimonij ꝓut eſt de iure gentiuʒ ↄſeſus
unnnhit ſtlllatoꝛis nõ pbat intetu ſuu: nec eger alia ſolutione ni eſt: vnde legiſte ſolent dicẽ nuptias non cocubitus: ſed coſen
t ſöcin ſi iniemptioe. negat ei aialia bꝛuta ita ſiml adherẽ vt cõ ſus facit. Sedtur ergo ꝙ a iure nãli pmeuo nõ ẽ idiuiſibili
rdh iũctio ſua in ali indiuiſibilitatẽ ſapiat qnimo oĩa fere tas matrimonij:cum de tali iure nõ ẽ matrimoniuʒ vt fuit
gn aialia vł ꝓ maioꝛi ꝑte abiuicẽ pꝰcopulã diſcedũt ⁊ vnꝰ aſſũptuʒ.2 concluſio eſt ꝙ de iure gentiũ ẽ matrimoniũ:ſʒ
un maſculus ſufficit pluribus feminis: vt aries qui ſufficit non inctuiſibllitas matrimonij. pma pꝑs cõcluſiõis pʒ ex ſu
Ri centum ouibus: vnus equus multis equabus: vnus pꝛadictis: cũ enĩ matrimoniũ foꝛmet᷑ cõſenſu:⁊ cõſenſuj ſit
mehd taurus ꝗᷣ ſufficit mult vaccis:⁊ ſic de ſimilibꝰ:iõ nõ põt a iure gentiuʒ: ergo ⁊ matrimoniuʒ.ꝛ ps ꝓbatur ꝑ rõnem
creſan ſumi ad diuiſibilitatẽ matfmonij efficax argumentũ ab eiuſdẽ iuris. undametũ enim in iure gentiuz eſt vt qcquid
ehzeſß pun aĩalibbꝛutiſ:a ſic rõ huceſſat¶ Circa ꝛ p pꝛeſupponẽ hoies cõſentiunt de agendis p eos ſeruet᷑:vnde ⁊ legiſlatorꝛ vhet
olalu dũ ẽ ꝙ ius nãle di mult modis.interdũ eniz ius nale po dicit:nihil taʒ con ruuʒ naturali equitati eſt ſicut ea q; pla,
nuſft nitur ꝓ diuino. Intduʒ ꝙ illo iure qð eſt cõe oibus hõi cita ſunt int hoĩes ſcruare:hinc eſt ꝙ mat᷑moniuʒ delſcedit
liuſdlind bus qð ius gentiuʒ appellat:ſed ꝓpꝛie ſũpto vocabulo ex hoc iure vt conſenſus ſeruetur: ſed in diuoꝛtio eſt conſẽ
etliſtois ius nale pꝛimeuum eſt:qð ↄuenit om̃i aiali:hic eſt ꝙ ſo ſus vtriuſq; cõiugis ad diſcedẽdũ:ergo ſeruãdus eſt.fac ad
glipliunin let dici ius nãle ẽ qð nã oĩa aialia docuit:⁊ iõ licet pmi hoc regula iurij ciuilis:q dicit: Nihil eſt nãle qᷓ illa que
Zmiifot⸗ ſcue vtamur iſto vbo ius nãle: ꝓpꝛie tñ loqᷓndo:ius nã/ vno genẽ ligantur eodeʒ genere ſoluent:cuz ergo ius gentiũ
ob in le ſolũmodo dẽ illud qð ↄuenit oĩ aĩali. Ad loq̃ndũ igt dũtaxat reſpiciat naturalẽ rõneʒ:ſequit᷑ꝙ matrimoniũ qð
mormop⸗ Ppꝛie in hac mã ne incertitudo vocabuloꝝ aliquã am ex boc iure conſeſu firmat᷑ contrario cõſenſu tollat᷑: ⁊ ſic pʒ
6 ge biguitatẽ vel erroꝛeʒ pariat:cuʒ dixerim ius nãle intel 2 ꝙ attento hoc iure matrimoniũ nõ eſt idiuiſibile. 3 cõclu⸗
nllentn ligim de iure nãli pᷣmeuo congruenti oĩ aĩali:⁊ de hoc ſio eſt ꝙ de iure ciuili nõ eſt maimoniuʒ oꝛiginaliter: ſed eſt
ſc hirti vicet intellexiſſe poſtillatoꝛ.vẽ pᷣſupponendũ ex hoc data foꝛma accidentalis matrimonio ⁊ addite ſolẽnitates
ſcrliitil iure eſt maris ⁊ femie ↄiunctio:libero ꝓcreatio edu ⁊ ritus:ſed tamẽ ex hoc uure nõ ẽ idiuiſibilitas matrimonyj
cturn catio: ⁊ ꝓpꝛij coꝛpoꝛis defenſio ⁊ ſimilia q ꝑtinẽt ad cõ que concluſio ꝓ vtraq; parte patet ex pꝛedictis:⁊ ẽt qꝛ iuri
ſehni⸗ ſeruationẽ indiuidui ⁊ ſpeciei:qð manifeſte dicũt iura: ſte ciuiles tractant de ritu nuptiaꝝ ⁊ ð diuoꝛtijs ⁊ repudijj
ſi cũ de iure nãali loquunt᷑.ʒ eſt pꝛeſupponenduʒ ꝙ eſt ali · ¶a de alijs materijs tãgentib' matrimonia. 4 concluſio eſt
Coni ud ius qð dꝛ gẽtium:⁊ ex hoc deſcendit cõſenſuſ:⁊ ſuert ꝙ de iure diuino ↄſiſtenti in veteri teſtamento matmoniuʒ

Ji 2

¶ Euãgelium
nõ eſt indiuiſibile cũ ex iure hoc ꝑmittat᷑ diuoꝛtiuʒ put ma ſupplere nec interponẽ aliq̃ niſi ſolũ illa q̃ ex littera pla tionum⸗
nifeſte pʒ Deut. xxiiij ¶ cocluſio eſt ꝙ de'de iure dino cõ no ſenſu accepta intelligenda ſüt. Illo ẽt qð poſtil. dicit Ghuͤtſo⸗
ſiſtenti in lege euãgelica? de iure canonico qð ep veſtigia ſe ꝙ eadẽ rõne vxoꝛ dimiſſa ab altero viro non põt duci. Geien
quit᷑ matrimoniũ ẽ indiuiſibile. vnde vitas ait: vt pʒ ĩ codẽ licut nec vir eã dimittẽs põt ducẽ alter.q; equalit ma- ſnneoin
ca. ſ. matth. xix. Qõ deus cõiũxit hõ nõ ſepet ⁊c. Ex oĩibus net viculũ matrimonij ex vtraq; ꝑte vt dic maifeſtũ eſt gnisotun
bis concluſionibus elicit᷑ vna cõcluſio:vi elʒ ꝙ nec de iure vitatẽ nõ obtinẽ ſm legẽ vetereʒ 'm quaʒ plralitas vxo apbech
nature:nec gentium: nec de ciuili: nec diuino pꝛout eſt in ruʒ fuit licita ſeu pmiſſa nunq; aũt płralitas viroꝛum. Carereſin
peteri teſtamento eſt indiuiſibilitas matrimonij:ſed de lege — ca.xix.vbi poſtillatoꝛ dic de egl ſonüchuie
euangelica:quã lex canõica ſequit᷑. Ad viffinitionem matri indiuiſibilitate matrimonij: Bur. ſic Deut. iſchoinin
monj quã iducit poſtilla. ꝓ fundanda ſua opinione:dicen/ xxiiij. grandem facit poſtillatoꝛẽ cõmotioeʒ Aroonin
dũ ꝙ illa diffinitio datur m legem euangelicaʒ ſeu canoni donda clarioꝛi mõ redigam ſem burgẽ. B 7 de ßlanitt
cam q eaʒ ſedtur. Poſſet ẽt dici ꝙ cuʒ in illa diffinitiõe po· Deut. xxiiij. iter cetera dcã pdem̃ eius:ꝙ in veteri lege lnveni
nitur indiuiduã vite conſuetudinẽ retinẽs. intelligit duräte nõ fuit licitũ dimittẽ vxoꝛẽ niſi ꝑp foꝛnicationẽ: h dcm ginfune
mf̃imonio:nõ aũt poſt ſepationeʒ legitim q̃ ſm iura pᷣdi hꝛ in ſua digreſſioõe Deut.xxiiij.dem e:diſſolubilitas ſantben⸗
cta ſepationẽ pmittentia fieri oſſet: vt ex pᷣdictj pʒ: ſic p matrimonn ſoluũ ptinet ad legeʒ euãgelij. 3 dem̃:dare ſicücdin
dicta diffinitio competit matrimonio ẽt m iura ciuilia libellũ repudij in ve. le.nõ ſolũ fuit licitũ ſʒ ẽt fuit diui⸗ tunnurd
hymõi.Rõ aũt hui differentie int᷑ vetus teſtamẽtũ ⁊ nouũ nũ pᷣceptũ. ꝗocm̃ eius ꝙ ius nãe ĩ qͥ diſponit᷑ ð indiui⸗ cicbdlis
circa indiuiſibilitate, matrimonij pot eſſe duplex:vna gnã ſibilitate matrimonij ſolũ itelligit ð iure expꝛeſſo ĩ euã⸗ gicet
lis ſũpta ex imperfectõe ve. le.ꝗqᷓ nihil ad ꝑfectũ adduxit: vt gelio ⁊ iure canonico ipᷣʒʒ ſeq̃nte. dcm eius ẽ tale:ali/ iblepent
Pebꝛeo. vij. ca. vñ matrimoniũ ve. le. tanq iperfectuʒ erat qð eſt ius nale qð ẽ cõe oi aiali: hoc dẽ ꝓpꝛie ius nale eun
diſſolubile: noue vero legij qꝛ pfectũ indiſſolubile. Alia vo ſic qᷣq; dicit poſtillatoꝛẽ accepiſſe ius nãle qñ diẽ idiuiſi/ Wi
rõ magis ſpecialis ꝓput ĩ pꝰ .q.cij.articlo. v. in rñſione.iij. bilitatẽ ↄingũ eſſe de iure nae qð tñ nõ vꝛ verũ vt oicit iſclne
argumẽti: matrimoniuʒ fuit in ve. le. ꝓut erat in officium burgen. ex quib'dictis elicit certas concluſiões:q qꝛ ꝓli ſſtanc
nature:nõ aũt ꝓut eſt ſacramentũ ↄiunctiõis xpᷣi ⁊ eccleſie xe ſut hẽant᷑ ꝓ inſertis qꝛ ẽt tangeni in ptractatoe iſtiuj rdtct
q̃ nõdũ erat facta.vñ in ve.le.dabat᷑ libellus repudij qo eſt digreſſiõis. Quãtũ ad iſtã mãaʒ pvidendũ de vitate et *
2 ſacramenti rõneʒ:nõ aũt in noua lege:quã quidẽ ronem. ↄnexione doctoꝛ burgẽ.x? rñdebit᷑ ad rõnes eiuſdẽ fcãs
„ Ton P 80 2. 16 6 , fg * 2 „ — 2 2 2 — * itrergeusn
ideʒ ſanct doctoꝛ aplius videt declarare ſup.iiij iſ.xxxij 3 poſtillatoꝛẽ. Quo ad pmũ:dem pᷣmũ burgẽ.vĩ falſũ –
in pma. q. vbi dicit ꝙ tria bona matrimon·ſ. ꝓles fides ? qꝛ dare libellü repudij fuit ꝑmiſſũ in veteri lege:nõ ſolũ *
ſacramentũ ↄpetũt hõi ſʒ triplicẽ rõnẽ. Na vonu ꝓlis e pꝑ foꝛnicationeʒ ſʒ ẽt ꝑꝑ quãcunq; feditatẽ:pʒ h Deut. V rlo
tit hõi ſm nãm ſui generis. vnde ꝓcreatio ⁊ educatio ꝓlis xxiii vbi dĩ: Si acceperit hõ vxoꝛẽ ⁊ nõ iuenerit gram
cois eſt aĩalibꝰvti in. viij.ethi. Bonũ aũt fidei qð reqritur añ oculos eius pp aliquã feditatẽ ſcribet libelluʒ repu/ ke
ad ↄgruã cõicationẽ operuʒ:q ſũt neceſſaria in vita hůana dij ⁊ce᷑: ꝓbat ẽt ꝑ canonẽ pᷣuilegia di.iiij. vbi dẽ ꝙ qdam 8
opetit hõi ſᷣm nãm ſue ſpẽi.ſ inqntũ hõ.bonũ aũt ſacramẽ pmittunt vt licita:vt petẽ pᷣmiuʒ:qdaʒ aũt pmittunt vt
ti cõpetit hõi inqntũ ẽ catholic: a hoc qntũ ad fideles:qꝛ ſi illicita:ſicẽ dare libellũ repudij ne fiãt grauioꝛa. Uidea- n n
gnificat ↄiũctionẽ xp̃i ecclie: ex quib'cõcludit ꝙ plaritas m'iſup mõ illud pᷣmũ dem cũ ʒ/ concoꝛdet. Naʒ pmũ no
vxoꝛũ nec tollit: nec impedit pmũ finẽ:cũ vnus vir ſuffici dictũ vult traditionẽ libelli foꝛe illicitaʒ pᷣter q; in caſu uſinni
at plurib' vxoꝛibefecũdandis:ẽt educãdis filijs ex eis nati:: foꝛnicatõis. In ʒe aũt dicto diẽ ipam nõ ſolũ ſimplr li- imnid
ſʒ ſʒ finẽ ꝗͥ fidej ⁊ ſi nõ totallłr tollit:mliũ tñ ipedit eo ꝙñ citã:ſʒ expꝛeſſe a deo mandataʒ:qð tñ nullibi legii:timo urcten
