deo.ſcilicet in poteſtate:nam in deo non eſt quantitas molł
ſed virtutis: dixit enĩ ioh.v.cap. Quecunq; pater facit hec
ſimiliter ⁊ filius fac̃.⁊ hoc dicendo non fuit rapina: qꝛ nõ
vſurpauit ſibi honoꝛeʒ alienũ ſed pꝛopꝛiũ:⁊ per hoc elidit
erroꝛ arrij dicentis chꝛiſtuʒ eſſe creaturã. o ¶ Sed ſemet
ipᷣm exinaniuit.i.maxime humiliauit cuʒ eſſet tant᷑ ⁊ talis
verũtamẽ qꝛ deitas inde non fuit paſſa aliqð detrimentuʒ:
ideo ſubditur: p ¶ Foꝛmam ſcrui aecipiens.i. humamaʒ
3eln vnitate ſuppoſiti in qua apparuit humilis.

q ¶ n ſimilitudinẽ hominum factus.quantum ad nataʒ
paſſibilẽ:non tamẽ quantũ ad culpaʒ. r ¶ Et habitu iuẽ
tus vt homo.qꝛ inter hoies duxit vitaʒ uge uceni
Uenit filius hoĩis manducãs ⁊ bibẽs ⁊c᷑. s ¶ Humiliauit
ſemetipᷣm.ad danduʒ nobis exemplũ ioh.xiij. Exemplum
dedi vobis ⁊c. t ¶ Factus obediens.deo patri non ſolum
vſq; ad conuicia ⁊ verbera ſed etiaʒ v ¶ Uſq; ad moꝛteʒ.
⁊ non quantũcũq; ſed vſq; ad moꝛteʒ crucis contẽptibiliſ⸗
ſimaʒ ⁊ acerbiſſimaʒ. x ¶ Pꝛopter qð.hic cõſequẽter oñ/
dit exaltatiouẽ chꝛiſti quam meruit per dictã humiliatõeʒ
dicens: x¶ Pꝛopter qð ⁊ deus exaltauit illum. in ſua re⸗
ſutrectione ⁊ aſcenſione:gloꝛiaʒ eni ſui coꝛpoꝛis ⁊ exaltatio
nem eius ad celos meruit per ſuam paſſionem. non autem
gloꝛiam anime quam habuit ab inſtanti conceptionis ſue.
„ Erdonauit illi nomen quod eſt ſuper omne nomen.ſ.
; chꝛiſtus homo nominetur deus. licet eniʒ hoc ſibi datuʒ
fuit ab inſtanti ſue incarnationis ſecundum rem: quia in
carnatio facta fuit in ſuppoſito diuino: non tamen ſecũdũ
manifeſtationem: ſed poſt reſurrectionem eius ⁊ aſcenſio-
nem per miſſionem ſpirituſſancti ⁊ alia diuine virtutis o/⸗
pera declarata fuit eius diuinitas:⁊ tunc dicitur nomen de
itatis ſibi datum: eo moꝗo loquendi quo res fieri dicitur
quando innoteſcit. ʒ ¶ Ut in nomine ieſu oẽ genu flectat.

„aafl Uhen
i. vt oẽs exhibeant ei reuerentiã angeli:hoĩes:.⁊ demones. lippen.per ſeipᷣm cũ ſcripto: ↄñter ꝓmittit eis nũciuʒ ling
a (Et omis lingua.coꝛpoꝛalis ⁊ ſpũalis. b ¶ ¶ Confiteat mitrtere qui doceat eos verbo. Et diuiditur in duas ʒ mndn
qꝛ dñs ieſus chꝛiſtus in glia eſt dei pa.qꝛ ᷣm dcitatẽ eſtů na dupliceʒ nunciũ:ſecunda ibi: Neceſſ. ariuʒ autẽ. pꝛimus ſeie Cipat
glia dei patris ⁊ filij. c ¶ Itac. Hic ↄnr apls inſtruit phi · autem nuncius qui expꝛimitur hic fuit Timotheus: qꝛ ſnenl
lippen. oĩoda ſcitate.d.¶ Naq; chariſſimi mei.lʒ.n.paul fuit apoſtolo amicabilis:⁊ ad docendum idoneus: de 1. n
diligeret oẽs fideles: . quo dicit: Spero Anon
t iſtoj diligebat ole g. autem. paiet. mnonde
ctioe ſpali. d ¶ Si.&᷑t oĩs lingua conſiteat᷑: qa mitter ad vos:ut ⁊ ego bo (¶ Urꝛ ego bo oſſt
ſemp obediſtis. man · dñs ieſus xps in glia eſt dei no aio ſiʒz cõgnit que circa no animo ſim i. Egzi⸗
datis ⁊ cõſilijs euge = Ars, ariſſimi mei: vos ſũt. MHeminẽ. n. hab in domino conſo Tr.
licij a tꝑe vfe couerila H fis. Naq;ʒ chariſſimi mel: vos ut. HMeminẽ. n. abeo ſatus. h! Co ſis, ilin, .
tionis. e ¶ Mo in p ſicut ſy obediſtis: non in / tã ynanimẽ:qui ſincera affe gnitis que circa une
ſentia meimm. i melꝝ ſentia mei tm̃: ſz mlto magiſ cctõe ꝓ vob ſolicit ſit. Om̃eſ vos ſunt. ſ. bono ln
obami i abñtia mea nũc ĩ abſitia mea cuʒ meiu . n. q ſua ſut qrũt:non q̃ ieſu ſtatu veſtro ꝑ ei ſi
q feciſtis in pñtia:at tremoꝛe praz ſalute opa- xpi. Experimẽtũ aũt es co⸗ relationẽ mißi co Aſtap N
tendetes ꝙ ſemp ba LmR Wz laut opg. xpl. Expaunemn ant e. co, gaao. ic me⸗ enerſald⸗
betis deũ pñteʒ qͥ ſů mini. Deéus ẽ.n.qui operaꝛ gnoſcite: quoniã ſic pri ſilꝰ mineʒ enĩ habeo honofitati
me timẽdus ⁊ reuerẽ in vob ⁊ velle et pficere pꝛõ mecuʒ ſuiuit in euangelio. tam vnanimem. nunlin 4
dus : i ſubdlienr: bona volũtate. Oiã aũt ſa · ¶Munc igit ſpo memittẽ ad ii vnius e.
Einenor coi⸗ cite ſine murmuratioibuſt voo:mrvi videro cica ſuccra aſetone. ilißi
timoꝛ eni in coꝛde ſa heſitatiõib ꝛut ſitis ſine que me ſũt. Cõſidò aũt in dño: pꝛo vobis ſolicii (ALp ſoſſt
en gorein coꝛpe. rela èt ſimpliceſ filij dei ſin? qm ⁊ ipe veniã ad voſ cito. ſit. vt in bono cꝗõ nſlſl
bii ; ſalut evephenſiõe in mẽdio natõiſ Meceſſariũ autẽ exiſtimaui fememlat gac, H ſe
te:z qꝛ op meritoꝛfũ Paaue X puerſe: inter quos cpaphzoditũ freʒ èt coope entzqjrl queſun Oes
depẽdeta deo:io ſub lucen: ſic luminãia in mun/ ratoꝛẽ q᷑ cõmilitonẽ meuʒ: ſunt. multipdi/ N
dit: icde rn d do uerbũ vite Ptinentes ad vruʒ aũt aplin: t miniſtruʒ cang ueum ak
operat t nobis velle. Fax me in die re. r mitter ad vos: poꝛale lucrũ:ꝛ eſt eRe
us meritoꝛium. gliaz me indie Abi⸗ quian necuat mee:miiter ad yperbole: ſic cũ —
ito⸗ in vacuũ cucurri: nẽqʒ i vy quoniã quidẽ om̃es vos dieikomnes dert Nenſcdl
cuũ laboꝛaui.Sẽd ⁊ ſi mu ſidẽabat:èᷣt meſt erat:ppte uitate vadunt ad hunminofr
tate . ſua: nõ ꝓ nfa: loꝛ ſpꝛa ſacrificiũ ⁊ obſe rẽa ꝙ audiẽat illũ ĩfimatũ taale feſtũ: cũ tam giponilt iſt
niſi ex ↄſequẽti iptů uʒ fidei vr̃e:gaudeo ⁊ conẽ nã ⁊ ifirmat᷑ ẽ ůſʒ ad moꝛtẽ: plurej frequenter binmnofuſt
ſequit᷑ inſtinctũ volũ ibꝰ vobis. Jdibuʒz ſeè s miſe eſt eius. Lemgneant. mnlnoꝛen bni
tatj dine. Cõſeq̃nt oñ tuloꝛ omib pobis. Jo puz ed deus mile s Arens. ¶ Non q ieſu rqnloehum⸗
dit modũ faciẽdi bo alt ⁊ vos gaudete:⁊ cogra Nonſ oluũ aut :veꝑ tigʒ chꝛſſti. i. honoꝛeʒ Mouſiainu
nuo. m ¶ Ola ät tulami mihi. Spero aũt in ⁊ meũ:ne Nicheni . triſticia, diuinũ . Huren ſee irl
facite ſine murmuraꝰ dſio jeſu: timotheũ me ci ré. Teſtinãti ergo miſi aiax: vt dictũ en Mndlauihznon
tionibus. cõtra derz dno ieſu. tmolheü me to haberẽ. F ſtinan ergo mil⸗ caplo pꝛecedenti: Winfnknepeon
kuete. òM S tcheuj. n/ Expi N.
n ¶ Et heſitationib. lo mõ dubitãtes de dĩno ſſidio mentuʒ autem eb cognoſcite. i. per experientia facti o/ n
vobis aſſiſtẽte. o ¶ Ut ſitij ſine qrela. actiue ⁊ paſſiue:ita teeritis videre ꝙ ita ſit. o Ouoniam ſicut patri fili⸗ Mopgisin
patiẽter uiuẽdo ꝙ nõ moueatis qrelã de alijs:⁊ ſic innocẽt: mecum ſeruiuit in euangelio.i.euangelium pꝛedicauit: uclnidai
vt alij nõ cõqrant᷑ de vobis:iõ ſubdit᷑: p (¶ Et ſimplices.i. ſe mihi confoꝛmando qui non queſiui veſtra: ſed vos. nobaoparrone
ſñ plica dolo ſitatj. ilij dei. p adoptionẽ a imitatise. p ¶ Hunc igit᷑ ſpero mittere ad vos. tanq idoneum. ſculo cwp ca
r¶ Et ſine rephenſioe.i.ſic ꝙ in vobis nõ appareat aliud q ox yt videro que circa me ſunt.i. cum videro Uudnisponin
repᷣhẽſibile.⁊ ſbᷣdit᷑ vna cã cũ dr: s¶ In medio nationis oppoꝛtunitatẽ mittendi. r ¶ Confido aũt in domino fſalunnnonen
2a. ⁊ per.i. ifideliũ quoꝝ plures ↄuertebant ad fidẽ xpi in ⁊c᷑. patet ex hoc ꝙ non aſſeruit ſupꝛa pᷣmo caplo iteruʒ ((Mmzoffame
pmitiua ecclia: ex bona couerſatõe ſideliũ inter eos exntin: ſe venturũ ad eos: ſed ꝙ hoc intendebat ſuppon del Wupfruconuen
iõ ſbdit: t er quos luce.ſi.lumi. in mũdo.vñ Geñ. voluntate. s¶ Meceſſariuz. Hic expꝛim ſecũch nun ( gne ſiligr i
Xv. p ſtellas celi intelligunt boni:⁊ per puluerẽ terre mali cius cuʒ dicit᷑: eceſſariuʒ autẽ exiſtimaui. pꝛo veſt:a Phralanmun
ſic ibidẽ pleni fuit dictů: v¶ Uerbũ vite cõtinẽtes.i.do/ ſalute. t Epaphꝛoditũ fratrẽ. religionem chꝛiſtiani Alhetonmin
cir ina euãgelica hñtes:in coꝛde credẽdo: ⁊ in oꝛe docendo: tis. v ¶=t eratoꝛẽ. in pꝛedicatiõe euangelice ve⸗ ſenitmiznen
⁊ in ope adimplẽdo. x ¶ Agd gliaʒ meã in die xp̃i.i.in die ritatis. x Et commilitoneʒ meum. tempoꝛe aduer· limmmggn

iudicij:in qͥ xpᷣs veniet ad iudicadũ: nã merita diſcipuloꝛuʒ ſitatis. y ¶ Ueſtrum aũt aplm.i.doctoꝛem. ʒ Et Mrafln.
cedut ad augmẽtũ glie doctoꝝ: ppi qð doctoꝛib debet᷑ au miniſtrũ neceſſitatis mee. quia mihi miniſtrauit neceſ- neninleninhn
reola (Dua nõ in vacuũ cucurri.ad terrã vr̃aʒ p pdi ſaria in carcere. a ¶ Mi d vos. coꝛoboꝛandos giminnmn
catoe fidei. 3 (¶ Neq; in uacuũ laboraui. qꝛ ſecur eſt iĩ vo- 2 plenius infoꝛmandos. b Quoniam quidez omes monimtin,
bis honus fructus. Sed ⁊ſi emuloꝛ.deo ꝑ martyriũ. vos deſiderabat. videre ⁊ conſolari. e ¶ Et meſtus nundiät
b (Sup ſacri.⸗ bſe. fidei vie.qꝛ ſibi.ſ.xpᷣo añ obtuli voſ erat. de veſtra triſticia. d ¶ Pꝛopterea ꝙ; audieratis vſſolosgn
conentedo. C Haueo a cõgratuloꝛ oib vobis. qꝛ ñ ſolũ illum infirmatum. ? ſic fuit in veritate. e ¶ Uq; ad prhiednn
erit ad gliaz meã: ſ etiã redũdabit in yobis. o Idipz i. moꝛtem.i.periculum moꝛtis. ¶ Sed deus miſertus Cnn
ſi tribulatões patiami martyrij. e audete 7 gratula eſt eius.euz ſanando. g ¶ Etiam ⁊ mei ne triſticiam lun gluͤgfi
mini mihi. qꝛ nõ e erit ad gliam vraʒ:ſʒ ad augmen ſuper triſticiam haberem ſcilicet triſticiam oe eius rgli

tuʒ gloꝛie mee. f(¶ Spero aũt. Poſti apls inſtruxit phi moꝛte ſuꝑ triſticia de eᷣ infirmitate. h eninin'

Nch Knne
i immg
oe
wa kui,
mihniz um
t ne
rin ma

mii
nire

gbi

wiwair

=

—

—

vobis nõ fuit qui eę

deo. põt intelligi

ſtol

miſi illu. l. añ timotheũ. i ¶Vt viſo eo itey gaudean.

q.d. pus gauiſi eſtig pę ſue ſanitatis auditu: ⁊ iteꝝ gau
debitis de viſu. k ¶ Excipite itaq; illũ.gaudent᷑ ⁊ ho/

noꝛifice. I ¶ Qm ꝓpt op xpᷣi.i.vt faceret opqð xpᷣus

fecit ⁊ docujt:q venit miſtrare ⁊ no miniſtrari: matth.

ſe moꝛtis piculis illuz:ut viſo illo iteꝝ gaude
xponedo : 2he atis: T ego ſine triſticia ſim.
eiee aiaz Excipitẽ itaqʒ illũ ñ omni
ſus.i. vitã ſum. gaudio in dño:⁊ ei mõi cũ
o ¶ Ut impleret Honoꝛe habetote: quoniaʒ
dediſtis p ſuſtẽta⸗ acceſſit:tradẽs aiam ſua: uüt
tione mea: ſed de umpleret id qð ex vobis de

a me obſequi

at erg

Sferret mihi a mi Ecetero fres C. III.
niſtra er 1 e mei gaudete in dno.
Ad philippẽéß. Eadeʒ vobis ſcribẽ michi
Cap. ſcõo vbi quidẽ nõ pigruʒ:Qᷣobiſ aũt
drin poſtilla: lẽ neceſſariuʒ. Aidetè canes:
rapana arbat e v„iqete màlos operatoꝛes:

uiidete cõciſionẽ. Ms. n.ſu
mũs circũciſio qui ſpiritu

in xpᷣo ieſu: et nõn in carne
dechꝛiſio ſecägvaaaassYY
humanitateʒ him „ ,B
quã pꝛopꝛie eſſet facere rapinã.i.non ſuũ vſurpare: ſi
arbitratus fuiſſet ſe equalẽ.chꝛiſtus.n. ſᷣm ꝙ homo eſt

minoꝛ deo ipſo teſtante: Pater maioꝛ me eſt. ⁊ etiã mi

noꝛ angelo ſʒ humane nature paſſibilitatẽ: de quo p̃ſ.
Minoꝛaſti eũ paulo min ab angelis.⁊ ſᷣm hanc expo/
cõmendat᷑ humilitas xpᷣi per cõparationẽ ad ſuperbiã
angeli mali qui lʒ non eſſet in ſoꝛma dei.ſ.aſſumptus a
deo in vnitate perſone:voluit tñ ſe eſſe equaleʒ: de qua
Eſa.xiij.capi.Aſſimilaboꝛ altiſſiino.

— (Kzapitulum. III.
ege fratres mei. Hec eſt tertia pars pnci-
palis in qua apoſtolus reddit philippen.cau
tos contra deceptionem pſeudo apoſtoloꝝ. Et diuidit
in duas partes:nam pmo circa hoc philippen. hoꝛtat:
ſecundo eos conſolatur capitulo ſequenti. Prima in
duas:quia pꝛemittit bꝛeuem pꝛefationem:ſecundo pꝛo
ſeqt ſua intentionem: ibi Uidete.Circa pꝛimum dici
a ¶ Decetero fratrej mei.xpᷣiana religione. b ¶ Gau
dete. de veſtra conuerſione ad deũ. c ¶ Eadẽ. ſcribere
vobis. que ſcilicet ſcripſi alis eccleſjs de ceſſatione
legalium ad cauendum doctrinam pſeudo apoſtoloꝛũ

qui docent contrarium: de hoc eni ſcripſerat alis eccle

ſqs: vt patet in pꝛecedentibus epiſtolis. O ¶ Mihi
quidem non pigrum eſt. ſupple quia ſolicitus ſum de
veſtra ſalute. e ¶ Uobis auteʒ neceſſarium. vt caue
ueatis a deceptionibus eoꝛum. fſ ¶ Uidete. Hic pꝛo
ſequitur intentum oſtendens euacuationem legalium:
pꝛimo ratione:ſecuudo exemplo:ibi Siquis. Circa pꝛi
mum dicit: f¶ Uidete canes.i. attendite pſeudo a-
poſtolos quos nominat canes: eo ꝙ contra veros apo/
bis oetractoꝛijs æ mẽdacib'a moꝛdacib vtebat
g ¶ Malos operarios. quia per obſeruationem lega
lium quã aſſerebant ad ſalutem neceſſariã veritatem

—e alez ſeruimuſ deo: t gloꝛiamur

confidere in carne: ego ma

ſciſio pellicule:

euangelij euertere nitebantnr. h ¶Cidete conciſionem.
i. circunciſio nem:quam deriſoꝛie ſic nominat: eo ꝙ ad ni/
hilum valet:ſed magis nocet:quia non eſt niſi violentia ab
ſubditur cauſa huius: i ¶ os eniʒz. chꝛi
Sumus circunciſio.i.circunciſi circunciſione
ððð vera: circunciſio eniʒ
carnalis fuit figura
circunciſionis ſpiritu
alis per quã auferun-
tur peccata que eſt ba
ptiſmus auferens pe/
nam ⁊ culpam: ꝓpt
quod ſuccedit circun
ciſioni: ſicut perfectũ
imperfecto:⁊ auferen
tes eam: ſicut veritas

vmbꝛã ⁊ figuraʒ: it
ſubditur: l u

ſpiritu deo ßuiuim.

ſtiani. ke

fidůciaʒ habẽtes: qãqᷓ; ⁊
ego habeba conſidentiã in
carne. Siquis alius videt᷑

G circũciſus octaua die ex
genere iſr! de tribu benia/
min:hebꝛeus ex hebꝛeis:ſe
cũdũ legeʒ phariſeus:ſẽcũ/
dũ emulationẽ perſequens
eccleſiã dei:ſecůndum iuſti

B 7 non carnetantum.
claʒ que in lege eſt conuer m E Et gloꝛiamur

eminentẽ ſciam ieſu xpᷣi dñi

vinentes. q. religioſi:habentesg

ſatus ſinẽ querela. Sẽd q̃
mihi fuerunt lucra:hec ar/
bitratus ſũ propter xpʒ de⸗
trimenta. Vevtñ exiſtimo
omnia dẽetrimẽtũ eẽ ꝓpter

chꝛiſto ieſu. cui ſumꝰ
incoꝛpoꝛati ꝓꝑ baptiſ/
mum. n ¶ Non in
carne.i.in carnali cir
cunciſione. o ¶Fi⸗
duciam habentes. cõ
ſequende ſalutis per
eaʒ. l. per citcũriſioeʒ
ſpuũalẽ. p ( Quãcy
⁊ ego habeam confi⸗
dẽtiam in carne.i.cõ⸗
r .—H filcgere poſſem in car
nali circunciſione: ſi pe ea eſſet confidendũ:eo ꝙ ſic circunci
ſus ſuʒj. q¶ Siquis. Cõſequeni aplus oſtendit ppoſituʒ
exemplo:⁊ pmo ſe pꝛoponit in exempluʒ:ſecuudo philippẽ
ſes inducit ad imitanduʒ: ibi Imitatoꝛes mei. pᷣma adhuc
in duas:quia pᷣmo exemplo ſui ceſſationẽ legaliuʒ declarat
ſecundo de modo loquendi ſe excuſat:ibi Non ꝙ iã. Circa
primuʒ oſtendit apoſtolus ante conuerſionẽ ſuaʒ pꝛo lega-
libus multũ ſe claſſe:⁊ poſt conuerſionẽ eã viriliter impu

mei ꝓpter quẽ oĩa ðᷣtrim̃tũ
feci: &t abirtroꝛ vt ſtercoꝛa:

gnaſſe:quod nullo modo feciſſet niſi euacuationeʒ eoꝝ ꝑer

chꝛiſtum certitudinaliter cognouiſſet. dicit ergo:
quis alius ⁊c.⁊ patet ex dictis littera vſq; ibi: r ¶ Scð/
legeʒ phariſeus.i.de ſecta phariſeoꝛuʒ.erant enĩ tunc apud
iudeos tres ſecte:vt dicit ioſephus antiquitatũ libꝛo.xviij.
ſ.ſaduceoꝛum:qui negabant ſpũm ⁊ angelũ:⁊ per ↄſequẽs
reſurrectionẽ.⁊ phariſeoꝛum: qui confitebantur vtrunq;.
⁊ eſſenoꝛum:qui ſilr aias hominũ ĩmoꝛtales confitebantur
ia in coli. s ¶ Secundu
emulationẽ.i.gelũ legis. t Perſequẽs ecciam dei. vt pʒ
Acd.viij ⁊.ix. v ¶¶ Secundũ iuſticiã que in lege eſt.i.que

eſt iperfecta: nõ eni iuſtificabat apud deuʒ: ſed apud hoĩes

ſicut iuſticia politica:ſicut declaratũ fuit: Ro.iij.⁊.iiij.
x¶ Sine qrela.i.ſine clamoꝛe de me facto ꝓ leg traſgreſſi
one. ved mi. fue.lu.ſim eſtimationẽ meã ante mea
cõuerſionẽ. 3ʒ ¶ Dec ar.ſũ.pꝰↄuerſionẽ meã. ⁊ ¶ Pꝛopi
xpᷣm detrimẽeta.i.vtutis ⁊ gre ipedimenta:qꝛ dicer̃ ꝙ lega⸗
lia hñt adhuc curſũ ſuũ:ẽ dicẽ ꝓpʒ nõdũ veniſſe: nã figura
ceſſat adueniete veritate. a ¶ Ueꝝtñ exiſtimo oia. illa le
galia. b ¶ Det᷑mẽtũ eẽ. ſalutj ex alia cã q̃ ſubdit᷑ cũ dicitur
c ¶ Propt emi. ſci. ie. xpi.i. ꝑꝑ euagelicãa doctnã a xpo tra
dita q ſupemiet oĩ doct᷑ne alii:ñ ſolũ phice:ſʒ ẽt doct᷑ne ve.
te. cui ꝓpat᷑:ſiẽ hfecto ipfectũ:nec põt pure ſuari cũ legalibꝰ
quẽ.ſ. xpᷣm. e ¶ Omnia detrimentũ feci.i.re⸗
itroꝛ vt ſtercoꝛa. inquinãtia ꝑ culpam

ſine qua ſaluari non poſſunt:poſt publicationẽ euangelij.
g ¶ Ut chꝛiſtuʒ lucrifaciaz.i. habeam ipſum in pꝛemium. h
b Et vt inueniar in illo incoꝛpoꝛatus per fidẽ charitate
foꝛmatã. ſallen habens illaʒ meam iuſticiam que exr le
ge eſt. quam dicit ſuam:eo ꝙ fuit nutritus in illa. k Sʒ
illã que ex ſide ẽ icſu d

chꝛiſti.qᷓ ſacit dignuʒ

vita eterna. d zrxpm lucriſaciaʒ:ut ⁊ iue

lencn irenn niar in illo nön hñs meã iu
enigmate: in futuro ſticia que ex lege eſt ſed illaã
facie ad faciem. ex fide ẽ xbi ieſu:q̃ ex deo
m (Et virtutem re·¶ẽ iuſticia ĩ fide àd cognoſceè

ſarrtectn cn d illu: t virtutẽ reſ⸗ imecn⸗
ſam effectiuaz noſtre onis er :et ſocietatẽ paſſio/
reſurxectiois future. nis ill:ↄfigurat᷑ moꝛti ei:
n (Et ſocietatẽ paſ- ſiquo mõ occurrã ad reſur
ſionis illius.in pſenti rectõeʒ qᷓ ẽ ex moꝛtuis:noòn
ꝙ iã acceperi:aut iã pfect ſi

non foꝛmidandãa:ſed
magis amplectandã.
o ¶¶ Configurat moꝛ

Sẽquoꝛ ãt ſiqũò ophẽdã ĩ

ti eius.i. vt aſſimiler quo ⁊ ↄpᷣhẽſſũ a xpo ieſu.
ei in paſſione:⁊ ꝑ cõ/

ſequens aſſocier ei in 2 I7 E .
coꝛ poꝛis ⁊ aie gloꝛifi- hẽdiſſe. Anuʒ ãt:que ꝗqdẽ

Fr̃es ego me ñ arbitroꝛ ↄp

catione: ideo ſubdit᷑: 1 etro ſũt obliuiſcens: ad
¶ Siquo modo oc vero que ſut pꝛioꝛa Extẽdẽs
en adrelurneti meipm: a deſtinatü perſe⸗
XEEI .3 giiiy. /
tuis. que erit ad vitã quo⸗ ra bꝛauiũ ſupne Vo.
imoꝛtalẽ. q ¶ Tlon catõis dei in xpo ieſu. Qui
ꝙ. Quoniã apoſto? cunq; ergo ꝑfecti ſum hoc
dixit plura de ſe per/ “
tinentia ad excellẽtiã Z
vite:poſſet aliquis credere ꝙ diceret ſe totalr pfectũ quãtũ

a meritũ: qð nõ eſt veꝝ:qꝛ homo põt ſemꝑ creſcere in me
rito quadiu eſt in vita pñti.vñ dicit hic glo. Nemo fideliũ

⁊ſi multũ pficeret dicat ſufficit mihi.q.n. hoc dicit exit de
via añ fineʒ:iõ apls ſe excuſando de mo loquẽdi pᷣmiſſo cõ
fitet᷑ ſe nõdũ pfectionẽ aſſecutũ.d. q ¶ Mo ꝙ iã acceperiʒ.
pfectionẽ meriti:nõ.n.cõuenient᷑ põt intelligi de acceptione

pmii:qꝛ manifeſtũ erat ad ſenſuʒ ꝙ erat in hac vita multis
miſerijs ſubiecta. ¶ Sequoꝛ aut.ipᷣm xpʒʒ pcedendo ad

eũ per meritũ. s¶ Siq mõ ↄpꝛehẽdaʒ.i.aliqualr appꝛo/

pinquẽ ad pfectionẽ meriti put põt fieri in vita moꝛtali.
t(¶ In quo cõpꝛehenſus ſuʒ.i. ꝓpi qð cõpꝛehẽſus ſũ ad fi/
dem ſine qua ipoſſibile eſt placere deo:hebꝛe.xj. nec ꝑ ↄñs
attingere ad pfectionẽ meriti. v ¶ Axpo ieſu.qui me vo

cauit ad fidẽ ip̃am actualr ipugnantẽ: ꝓpi qð hec vocatio

dẽ cõpꝛehenſio hic: ſiẽ cõpꝛehendit᷑ aduerſarius in bello ⁊z
ſibi ſbijcit. x¶ Fres ego me nõ ar.cõpᷣ.i.ad ꝑfectionẽ me
riti ſimpir pueniſſe. y
3 (¶ Que qdẽ re.ſũt obliui.i.legalia ⁊ terrena que dimiſi.

nu at. ſupple ẽ qð ð me aſſero.

a ea võ qᷓ pꝛi.ſũt.i.celeſtia bona qͥ ſũt pᷣoꝛa trenis di/

dltere⸗ duratoe:bonũ.n.qð expectat᷑ in celeſtib'ẽ ipᷣe de

xtedes meipʒ. p conatu lib. ar. in augmẽtuʒ meriti.

deſti. pſe.i.ad pᷣmiũ mihi a deo oꝛdinatũ finaliter

c
ↄſequẽdũ:iõ ſpdit᷑. ð ¶ Ad bꝛauiũ ſu. vo.in xpo ieſu.i.

ieſũ xpᷣm ꝑ quẽ tãq;; ꝑ mediatoꝛẽ vocamur ad celeſte pᷣmiũ

vel In xpo ieſu. qꝛ in ipᷣo cõſiſtit beatitudo:nã beati reficiũ

tur interius in aſ pectu ſue deitatis:⁊ exterius in aſi pectu ſue
huũanitatis:ſm 0 dicit Augſup Joh. e Auiche⸗ p. ſu.
i.in ſtatu pfectiois cmoi erat paulꝰæ alij apli ⁊ doctoꝛes ⁊

curgti. oc ſentiam.ſ. ꝙ nullus nr̃m ẽ ſimpliciter pfe
ctus in via. g 1 Et ſiqd aliter ſapitis.hoc exponit᷑ dupir :

(Epiſtola pauli.I.

vng in malo:ſic g ( Et ſiquid alit ſa tenẽdo otrariũ
h¶ Et hoc vo.de reue.i.manifeſte vobis oñdet noõ eẽ
vexꝝ in iudicio:vel añ ꝑ graʒ ſus ab erroꝛe vos reuocã/
do. Alioin bono:ſic. rn dal ari ig aluss

tinẽs ad cultũ dei:⁊ ad ꝑfectois ſtatũ vos cogſcere con⸗

tigerit. h (¶ Et
hoc de vo. fuela.

ſentiam:èt ſiqd aliter ſapii q. d. ſciatis hoc

de hoc vobis reuelabit. luenüer ine
SE u acd qd puenim : üt reuelatioe diuina
ide ſapiam :ct in eade pma ¶ bec expoſitõ vf
neam regula. Imitatoꝛes magis coſona lie
mei eſtote fres: t obſuate Aulen⸗ dicit

eos qui ita abulãt: ſicut ba i ¶egti ad ab
bet ſoꝛmã nr̃aʒ. Mülti.n.
abulãt quos ſepe dicebam circa pdicta iã co

vob nůnc ãt ⁊ flẽs dicò ini gnouum: ſupple
neceſſe ẽ: kUt

puenim.i. quãtũ
ad veritatẽ quaʒ

micos crud xpi: quoꝝ finiſ ide ſapianbimẽte
intii:quoꝝ de vent ẽ ẽt gla l ¶ Et in eadẽp.
ĩ confuſiõe ipſoꝝ qui trena regula. in ope. vt

ſapiũt. Nõſtra gut cõnerſa⸗ nullũ ſit ſcuma in

nio in celis . And et ſalu co Poze cleſt.

toꝛẽ expectamdñʒ noſtruʒ mei. Pyq apls p
ieſuʒ xpᷣm: qui refoꝛmabit poſuit ſe ĩ exeplu.
coꝛpꝰ huilitat nr̃e ↄfigura Dic ñter inducit
i c8ꝛpi dari ſ SPhbil. ad eũ imita-
tũ cõꝛpi claritat ſue:ſẽcũdũ da o gltmore
opationeʒ qua etiaʒ poſſit mai eſote ĩ pdcis
ſubijcere ſibi oĩa⸗Ca.IiIII. n¶ Etobſeruate
eos.i. attendite di
ligent: vt vos eis
confoꝛmetis. O ¶ Qui ita ambulãt. de virtute in vir⸗
tuteʒ. p ¶ Sicut habetis foꝛmã noſtrã. viuẽdi vobis
tradita exemplo: verbo:⁊ ſcripto. q ¶ Multi enim
ambulant. via peruerſa. r ¶ Quos ſepe dicebam vo⸗
bis cuʒ eſſeʒ pꝛeſens yobiſcuʒz. s lanc urr aus
pꝛo culpis coꝝ. t ¶ Dico. ſupple eſſe v Inimicoj
crucis chꝛiſti.qꝛ cõtrariat eoꝝ carnalitati.Quoꝝ finis
interitus.ſ.eternus. x ¶ Quoꝛũ des venter eſt. quia
ſtudent ei ſatiſfacere in omnib'. y ¶ Et gloꝛia. de tali
carnalitate. 3 ¶ In confuſione ipoꝝ. i. erit eis con.
fuſibilis. a ¶ Oui terrena ſapiũt. tantũmodo ⁊ no
celeſtia. b Moſtra aut couerſatio in celis.ẽ p ſpeʒ
charitate foꝛmataʒ:quia ſicut dicit ARuguſ.Anima qẽ
pꝛincipalis pars hominis: verius eſt vbi amat ꝙ vbi
animat. quoniaz poſt iudicium ſancti erunt in celis:
non ſoluʒ in ania ſicut modo. ſed etiã in coꝛpoꝛe gloꝛio
ſo:ideo ſequitur: c¶ Unge etig ſaluatoꝛeʒ expecta-

mus. venturũ ad iudiciuʒ. d ¶ Qui reſoꝛmabit coꝛ
pus.in generali reſurrectione. e Pumilitatis no

ſtre.nã modo nobis eſt humiliationis occaſio:eo qꝙ eſt

coꝛꝛuptibile: ⁊ putrefactibile: ⁊ coꝝodetur vermibus
in ci eſoluetur. f¶ Zonfiguratum. tunc.
g Korpoꝛ claritatis ſue.quia ſancti reſurgent in coꝛ

poꝛt gloꝛioſo: ſicut ⁊ chꝛiſtus:vna aũt dos gloꝛioſi coꝛ
poꝛis eſt claritas:ſicut dictũ fuit.j. Coꝝ.xv.Et quonis

ideo ſubditur: h ¶ Secundũ operationẽi. virtutẽ
opandi.i ¶ Quaẽt poſſit ſubijcere ſibi oia.p creati
oneʒ eni omia ſibi ſunt ſubiecta: quia de nihilo ſacta:

hec reſurrectio fiet lon infinita:ſicut ⁊ creatio:

2 niſi conſeruarentur a deo omnia in nihilium redige

rentur.

ſ
WAion

—
—
E.
=,= ſ K
S==
5 — — —
= =ꝛ = — — —
. S —
— — — — — —, .

chantciſonn
ſecnitoch
beraperii
„. WYugfi
ntome chrti/
nii nihi unet
b(Eoeſcera
ifſmni edeſce⸗

ibt o vuͤge
Adhac ohärin

Vuacarahr.
an. (Wdn
Dzweb deyi⸗
„ectn. d
de coꝛona men
docroꝛbe oebe
lur go /uitl
ſuteſrminbul
bbeonolonoue
Porifo. gA
ſrindio firmite
olsſpedcltern,
geminiſrzurranrn
Nrokoderaſege
warpplippene⸗
ligngktäron
(Anu
ha illas ſ mul
roneaungen
thiſed niwen
ncutenns war

.

Gnomnin

lzypeltſint

olignummnoh

ſrinatherckd

anſieipiſoſt
n Aon

Twſttimnune

lunninrlre

Poſclai
ntinli
ipertai
MNinliborie

iptlepenin
Nrünnfum
akroſtamg

e
4
4 D .
1* e 6
NN
t E
. I„2,„*½
77 Neele
ſnn .
. . 4
„ *† de ,
„ „ „ “ 4
C K
KL —„„
e N
“D

„
4

nunuem,

D

:Cid⸗

muſgii Mi

. 1 cCNiet

„ 1

mtihnun /
manl

Taqʒ fr̃ es mei chariſſimi.Poſtq ¶ Ca.IIj
apls phlippen. cautos reddidit: hic ↄnter ad
eoꝛ cõſolalationẽ ſe cõuertit. Et diuiditur in
duas partes:qꝛ pᷣmo eos conſolat᷑: ſcòo de eoꝛum libe/
ralitate gratulat᷑:ibi Gauiſus ſuʒ. Pꝛima in duas:quia
bᷣmo firmat eoj ꝑ

patiẽtiã:ſcòo pꝛo
uocat ad ſpũaleʒ Tãq; fratres mei cha
ericlbi daud. Nrifſimi t deſideratifſi
adhuc in duaſ. · Mi: gaudiũ meuʒ ct coꝛona
bmo facit qo de, Mea: ſiẽ ſtate in domio cha
eper ſeipᷣm: ſcoo riſſimi. Euchodiaʒ rogo ⁊
Per ainleif ibi ẽt ſynticen depꝛecoꝛ:idipſum
ſeſ ſca pbilis ſapere in domio. Etiaz ro/
pẽ. p xpo ſuerane Jo T te germãe compar:ad
in tribulatõe:iõ ij iuua illas que mecũ laboꝛa
digebant cõfoꝛta uerunt in euangelio cũʒ cle
a ſe erhi mente ceteris adiutoꝛib
d. a Naq; fra Meis:quoꝝ nomina ſunt in
tres mei chariſſi libꝛo vite.Gaudete ĩ domi⸗
mi. i. mihi iuncti no ſemper: itruʒ dico gau⸗
elt, dete. Moͤdeſtia veſtra noͤ/⸗
92 . . „
tifſimi. qꝛ deſide ta ſit omnibus. Dòminus
rabat eos videre enim pꝛope eſt. Nihil ſolici
adhuc coꝛꝑalr in ti ſi hoĩb: ſed ĩ omni oꝛne

via: eternaſr in. a obſeruatione cum gratia

ka. cLBau⸗ —2, 1/
daz meũ. de vo um actione petitiones vre
ꝓfectu. d ¶ Et innoteſcant apud deuʒ. Et
de coꝛona mea.
doctoꝛib. n. debe
tur gloꝛia ſpecialis que a ſanctis dẽ aureola.
ſtate.firmi ð tribulatiõej humũdi. fᷣ ¶ In dño. ita
ab eo nullo mo euellamini.ſcõo cõfoꝛtat duas pſonas
ſpecialr.d. g ¶ Eucho.rogo ⁊ ſynti.hi.depꝛecoꝛ idipᷣʒʒ
ſa.in dño.i.firmiter ſtare:due erãt matrone quas apo
ſtolus ſpecialiter confortat:tũ ppter fragilitatẽ ſexꝰ:tuʒ
qꝛ miniſtrauerant neceſſaria ſibi ⁊ alijs pꝛedicatoꝛibꝰ:
vt oſtenderet ſe gratũ. h ¶ Etiã rogo.Hic ↄñter cõfir
mat philippen.per amicum de hoc deuote rogans eũ.

ien rogo ⁊ te germane.nomen pꝛopꝛium eſft.

i ¶ Compar.i.coadiutoꝛ meus ĩ pꝛedicatõe. k ¶ Ad
iuua illas.ſ.mulieres dictas tuis ſermonibus confoꝛtã/
do. Que mecũ laboꝛauerũt in euangelio.i.in pꝛe/
dicatione euangelij neceſſaria miniſtrando:⁊ non ſolũ
mihi:ſed ⁊ ſocijs meis:de quib ſubdit᷑: m ¶ um cle
m ceteris coadiuctoꝛibmeis.in pꝛedicatione.
n uoꝛuʒ nomina ſunt in libꝛo vite.eſt aũt liber vi/
te ideʒ ꝙ pꝛedeſtinatio diuina:que dicit᷑ liber eo ꝙ i mẽ
te diuina numerus electoꝛuʒ eſt firmiter deſcriptus vel
diſpoſitus:⁊ hec eſt deſcriptio ſimplicit.¶ autẽ illi ibi
eſſent ſic ſcripti foꝛſitam apoſtolus habuit per diuina,
reuelationem. Alio modo dicitur aliquis ſcriptus in li
bꝛo vite ſecundum pꝛeſentẽ iuſticiã:a qua tamẽ ↄtingit
aliquando decidere:⁊ hec eſt deſcriptio ſecunduʒ quid:
apoſtolus aũt per bona opera iſtoꝝ que videbat:eſtia
re debebat ꝙ eſſet in gratia:⁊ ſic loquitur in pꝛopoſito
niſi per in. An buert Penent ſimpliciter ſcri
pti in libꝛo vite. o ¶ Gaudete. Pic conſequenter indu
cit philippen.ad ſpiritualẽ leticiam:⁊ ſecundo ad boni
operis perſeuerantiaʒ ex quibus oꝛitur hec leticia: ibi
Decetero fꝛatres.Circa pꝛimuʒ dicit: o ¶ Gaudete in

ad philippenſes. iiiſj

”M

ĩ dño.nõ in mũdo. p ¶ Sẽep.actu vel habitu. q Iteꝝ
dico gaudete.ad maioꝛẽ inductionẽ. r ¶ Modeſtia vra.iĩ
cõuerſatione ⁊ vita. s¶ Mota ſit oibhoib. vt boni meli

oꝛes fiant exẽplo vr̃i:⁊ mali ad bonũ cõuertant᷑: t
ꝓpe ẽ.ad vos remũerãdũ.⁊ qꝛ nimia ſolicitudo tpaliũ ipe

Dit ſpũale gaudiũ: iõ
a . ſubdit: v ¶ NMihil
pax dei que exuperat omẽʒ ſoliciti ſitis. ſupflue:
ſenſum:cuᷣſtodiat coꝛda ve nã oʒ ſolicitari de ne
ſtra ⁊ intelligentias veſtras

. 1 tẽtatio dei.
in chꝛiſto ieſu. Decelo fra⸗

iĩ oĩ oꝛone ⁊c̃.Hic po/

tes quecũq; ſunt vera:que nunt qttuoꝛ oonis p
cunqʒ pudica:quecunq; iu A ens tdttoy .
ſta:quecunq; ſancta:quecũ mẽtis eleuationem: 2
q; amabilia: quecunqʒ bo/ hoc vocat oꝛo que ẽ
ne fame:ſiquᷣa virtus:ſiqua aſcenſus mentij i deũ

laus diſcipline: hẽc cogita⸗
te:que ⁊ didiciſtis:t accepi
ſtis:èt audiſtis:èt vidiſtis in
me. Hec agite: èt deus pa⸗

determiate ꝓpponer̃:
ſaltẽ verbo mẽtali:⁊

hoc vocat᷑ petitio:
h' dẽ h: 7[Seitn⸗

cis crit vobiſcum. Gauiſus e Mendg wiis
ſum aũt in dño vehement: i pponens. tertio
quoniã tãdẽ alñ refloꝛuiſl ꝓponẽs ſe diſponat:
pꝛo me ſentire: ſicut ⁊ ſentie vt exaudiri mereat:⁊
batis. Occhpati auteʒ era boc vocat gaꝝ actõ
p h.n.ꝙ alids gratũ

tis. Non quaſi pꝛopter pe/
nuriaʒ dicò. Egõ eniʒ didi
ci ĩ quibus ſũ ſufficiẽs eſſe.

ſe oñdit de bñficijj ac
ceptis meret᷑ recipere
potioꝛa. q̃rto ꝙ exp/
mat illð p qð oꝛo fit
exaudibł ex pꝑte dei:

e¶ Sic qð ẽ eſcitas:⁊ h vocat᷑ obſecratõ:ſiẽ cũ dicim ꝑ natiuitatẽ

tuã.l.n.d.⁊ ꝑꝑ h' i oꝛoibeccle poit᷑ĩ fine ꝑ dñʒnr᷑ʒʒ ieſũ xpᷣm
⁊c. Et pax dei.i.de qui eſt pax vel quies mentis.
a eexupat oẽm ſeſũ:eo ꝙ ẽ ab oĩ intellectu creato in-
copꝛehenſibil. b Cuſtodiat coꝛ.via.i.voluntates vias
in bono:q dicunt᷑ coꝛda:qꝛ ſiẽ coꝛ mouet alia coꝛpis mẽb

ſic volũtas mouet alias aĩe potentias ad act ſuos. c¶ In

xpᷣo ieſu.i.ꝑ ieſũ xpᷣʒ:qð aũt ſpdit᷑ ĩ aliqbꝰlibꝛis: Oñno nr̃o:
nõ ẽ de textu:nec hꝛ in libꝛis cõꝛeci. dð ¶ Deceto. Hic idu/
cit philip.ad boni cõtinuationẽ ⁊ augmẽtationẽ.d.Deceio
fres q̃cũ.ſt᷑ va.ſñ falſi admixtioe. e ne
laſciuie diſſolutõe. Quc

Diuis

ceſſarijs: alr vigeret

ſcðo requirit᷑ aliquid

õ ¶ Quecũq; iu.ergapximũ. g¶ Oue
cũq; ſcã.circa cultũ dinũ. h enc unabeda dede
hoibbõis. i ¶ Quecũq; bõe ſa.i.digna bõi nois. k¶ Si

digna
qua vtꝰ.moꝛtalis ⁊ intellectuał. I ¶ã Siã laus diſciplie.i.
diſciplia moꝝ laudabil. m ¶Pec cogi freqᷓnt meditado.
n (Muc 1olcliciſi meã doctna. =
taq; digna tenẽi ⁊ ſuãai. P Erandli alijs pᷣdicatõib vis
Et vidiſtis ĩ me.q̃ ñ ſolũ vᷣbo:ſʒ fcõ pᷣdicaui vobis.
r¶ Hec agite.⁊ ñ ſolũ cogitate. ¶ ¶ Et de pad..i.datoꝛ ve
pac.ſ.inine ⁊ ſr̃ne. t¶ Erit vobiſcũ.p gaʒ ĩ pñti ⁊ gliaʒ in
futo. vEaniſe ß ↄnr apils ð liberalitate philip. gratulat᷑
mag tñ pp eoꝝ meritũ Bgekage v¶ Gauiſat ſũ

i.do.vehemẽt.i.valõ. x¶ Om ta.alñ r̃flo.⁊c.loqᷣt᷑ ð ipijp
ſilitudieʒ arbõis qᷓ v arida ⁊ p ea fuireſcit ⁊ floꝛet ſʒ reuo⸗
lutoeʒ tꝑij:ſic phil.pmiſtrauẽant aplło necia:pꝰea ceſſauer̃t
p tpᷣus:⁊ deide iteꝝ ſibi miſer̃t exeniũ ꝑ ſuis necitatib'.Cõ
ſeqni excuſat ceſſatõeʒ infmedia.d. W Dernpatia eratl.
i. ĩpediti puider TNr ud icurrerat. ʒ3 ¶o qſi

ppꝑ pẽuria.ſ.meã. al Dico. ꝙ gauiſ ſũ vehemt: ⁊ ſbdit coʒ
AEgo. n digicl i ueui. c¶In quibſũ ſufficiens eſſe.
4 4

*
£ —

(Epiſtola pauli.
i. illis que habeo cõtent'eſſe. t Scio humiliari.da ieſum chꝛiſtuʒ mediatoꝛ? dei æ homini. quia ciiuſli⸗ ,uinuoi⸗ 6
non fragoꝛ p impatiẽti e( Seio 7 abüdare. qꝛ inde nõ bet boni deus eſt ncipalis actoꝛ: ideo nuiarnindi⸗ liomin
erigoꝛ p ſuperpia. ¶Ubiq; ain oib.ſ. euentib'. gIn agixei dicens: Deo autem ⁊ patri noſtro gloꝛia ⁊c. s un
ſtitur ſi i:infoꝛmar'a deo qualr dcbea me hie. h ¶ Et ſa I¶ Salutate. Hic vltimo ponitur huius epiſtole oclu⸗ alniin
tiari ſupple ſcio ſine exceſſu. i ¶ Et eſurire. ſine ipatiẽtie ſio per ſalutationem cum dicit: Salutate omnẽ ſanctũ mihr iolt
Zeſectn. . abu in chꝛiſto ieſu. i. Grttſcſec⸗
dare. ſñ ſuꝑbie faſtu. 5 ſanctificatuʒ per ntörhtig
UEt Penec pati. Sciõ ⁊ humiliari: ſcio 7“˙ ſancti: maxime autem qui baptiſmum ieſu smnnd⸗
ſne rihieie e bundare. Abique ⁊ ĩ oib' de CLeſaris domo ſut. Gra⸗ chꝛiſti. 8Sa⸗ mhit
ſe b pomi inſtitutus ſu: et ſatiari et euu tia domini noſtii ieſu chꝛi⸗ Wratvoscütre Se
vti vnde oicii ppus rire: et abundare èt penuriẽ ſti cum ſpiritu vro. Amen. un kune ſeerce... SEN
es de wirtue ſ x. pati.Omniã poſſi um: in eõ ¶ Explicit epiſtola pauli ⁊pꝛo tempoꝛe p/ inann
4 vich dero bonue: qui ine confoꝛtat 4 Nerüũta/ ddg philippenſes: Incipit dicätes. h(Ha 5 ninutbos
enagens inevl⸗ inen bene feciſtis: cõmuni uargumentum in epiſtolam laeunt renee nſeler e:
tuperio: ſicut eni co⸗ cantẽs tribulatõi mee. Sci ad coloſſenſes. Benenglier. 1n in
Pus feiraganan in tis autẽ ⁊ vos philippenſes Oloſſenſes: ⁊ hi i ¶ Maxime at deictn
ot he latere beyt quod in pꝛincipio euange ſicut ⁊ laodicen/ qui de domo Cc- Goprflii
qualibet foꝛtũa pſpa lij quando pꝛo ectus ſum a ſes ſunt aſiani: et ſariaſat 4 25 ie ena
vel aduerſa bñ ſe hẽt macedonia:nũulla mihi ec/ ipſi pꝛeuenti eräat cialem Buthen i
tamẽ hoc fit młto me cleſia cõmunicauit in růòne apſe oſtoliſ. Nec ad babebant ag phi van bizi⸗
luns per vurtem a. dati v acoept. niſi vos ſoli: bhos acceſſit ipſe apoſtolus lippen. k AIBRa n ikaii
tutem ex arruͤno acj illa * theſſalonicã ſemel ⁊? ſed ⁊ hos per epiſtolã coꝛ n chiſti noni hobitp id
ſitamn: ideo ſubdita bis in vſum mihi miſiſtis. rigit. Audierant eni ?buõ run vto. äprle enee 8
poſtoluj: neo MHön quia quero datũ:ſ d ab archippo: qui ⁊ miniſte ſit ⁊ maneat ſem/ ui en 1
iine⸗ cani e rquiro fructũ abüdantẽ in rium in eos accepit. Ergo per. Amen. „ dan le
itamen bene feciſſ. atione yeſtra. Habeo autẽ apoſtolus iam ligatus ſcri 4 ſnclßi polti. chlial ſon
mihi ?vobij. p¶EH Olmnia:ct abundo. Replet bit eis ab epheſo per tychi ad loſſirse e
municates tribulatio ſum acceptis ab epaphꝛo/ cum diaconem oneſimuʒ 2 J,
Bie win rroml dito:que miſiſtis in odoꝛe, acolythum. luſa iiecilhi
. 7 — — .
Hiſublidi empoꝛa ·ſuauitatis hoſtiam acceptã ¶ Eplicit argumentuz: In ba⸗ g
Scitis autem er blacentẽ deo. Deus autem ) cipit epiſtola pauli ad co“ Incipit piſol C
vos philippen. prr meus impleat omne deſide loſſenſes. ¶ Laplm. I. ad coloſſenſes q ruch
ea aue vi⸗ iisnan rium veſtrum ſecundum di Aülus apo/ diuidt in tres Wazſech
cip Deualtenl. iana uitias ſuas in gloꝛia in xpõ ſtoſ ieſu chꝛi regen ſalnteti enbanineh
do vobis pꝛedicare ieſu. Deo ãt ⁊ patri noſtro ſti per volun Battas agtiäne: N daſtl
euangelium incepi. gloꝛia in ſecula ſeculoꝛum tatẽ dei: ⁊ ti Z concluſionem: neidi
ſi Nulla mihi cccle Amen. Salutate omnem . mothe frater quarto capitulo: 4 A
ohe denn aacrrpn. ſanctum in chꝛiſto ieſ⸗ u. Sã ahis ꝗ ſũt coloſſis ſcis⁊ ſide *D cn de 8 fimge
re at aau lutant ros quimecum ſunt. libfratnb' ixpo ieſu: Gfa wereituni k
Zacipientes ſpiritua⸗/ fratres. Salutant vos oẽs vobil ⁊ pax a deo pr̃enr̃o. ſone ſalutantee: ? rnnfe
lia a pꝛedicatoꝛibus: “ ſcöo pſone ſaluta neno/un
dent eis tempoꝛalia. teribi is qui ſüt inclanii
1 Tuiſi vos ſoli.⁊ in hoc commendat eoꝛum liberalitateʒ coloſſij.a bona eis optata:ibi Gratia vobis ⁊c. ⁊ patet nneui
iſiſtie ſl q ¶ Ouia ⁊ cheſſalonicam ſemel ⁊ bis in vſũ ſententia ex dictis pluries in pꝛincipijs aliax epikelar öe ſ⸗
E iſtis.ſ. bona veſtra: in quibus ego ⁊ pꝛedicatoꝛes alij de b ¶ Gratias agimus. Hic incipit epiſtole pꝛoſecutio. 8 urr mn
guer cree non ſuperfluum: ſed ad neceſſarjum yſuʒ. Circa quam ſciendum ꝙ apls: non pꝛcdicauit coloſſen Andnenn
E4 Non qula quco darmm pꝛincipaliter. y ¶ Sed req ſib; perſonaliter: vt patet in pꝛologo Hieronymi: ſed p inenr a
4 uerum abundantem in ratione veſtra.i. meritum ex p diſcipulos ſuos archippũ: epaph: 7 poſtea induce gm gehanif
tae . quod dicitur fructus abundans:quia ducit ad vi· bant᷑a pſeudo aplis ad recipiendũ legalia cũ euãgelio: migt
4 AErbund Habeo autem omnia. que miſiſt mihi. Pppi qð apls qui in ptibillis erat valde famoſ: ſcripſit * pe
8 ſcre i . non ſolunm pꝛo mihi neceſſarijs:ſed etam eis iposa legalib retrahẽdo ⁊ tfide ac mõibſolidãdo. W.
biro gae maribus alioꝛzum. b ¶ Acceptis ab epaphꝛ o Et diuidit᷑ ĩ tres ptes: qꝛ pᷣ induẽ eos ad tenẽdũ firmit enniendn
moſpiaeſtho u eum in odoꝛem ſuauitatis ⁊c.nam ele euagelij vitatẽ:ſcõo ad pcauẽdũ pſeudo aploꝝ ſalſitatẽ tlit ſChinn
matlancnm is eo acceptiſſima. ⁊ quia de beneſicio re ca.ſeqnti:ttio ad ↄtinuãdũ vite citatẽ ca. ttio. peĩ duaj olithiſhn
