los:obolus aut valet q;tũ vn' puus turonẽſis:⁊ ſic qui
libet capitane ſoluebat ãnuati q̃ſi.xi.turonẽſes:iſta ãt
pñt colligi ex his q̃ dicũt papias ⁊ iſidoꝛus de põderibꝰ
AIſti igit᷑ qͥ didragmã accipiebãt a aᷣlibet capitaneo dixe
rũt petro. k Wage ve.nõ ſol.didra.ñ faciebãt mẽ
tionẽ de aplis:qꝛ nõ accipiebãt niſi a capitaneis: vt di

tico 2 traſiſſet de coꝛpoꝛe exeũdo: ꝛ ſic ĩ hoc oſtendit

vtioõis:

aplos:vt habet᷑ pcedẽti capfko. ¶ Ca.?

eũẽ. I ¶ Alt eti aſi dicẽt hocẽ vex. m ¶ Et cr iraſſz

do.pꝛe.eũ ieſus.ea q facta erãt ĩ e abſẽtia ſibi pᷣdicẽdo:⁊ ĩ
hoc oñdit ꝙ nihil latebat ipʒʒ. Seqt: n ¶ Reges tre a qui.
acci.tri. c. hoc aut ĩterrogauit no ignoꝛas qid erat reſpon
ſurus:ſʒ vt ex ſua reſpoſioe mell ifoꝛmaret eu de veritate.
HH 0 Erille dirir ab
r alie. dixit illi ie ſuj. cõ
Et cliʒ ſtraſſet ĩ domũ pᷣune cludẽgo veritatem.
nit eũ ieſus dicẽs:OQuid ti⸗ Ergo liberi ſuͦt fi

bi videt᷑ ſimon: Regẽs kre l Iple auũt chꝛiſtus

UE eIe. e Eerat fii dei ſᷣm natu
a ꝗb accipiũt tributuʒ vel rã diuinã ⁊p ↄñj nul

cẽſũ a filijs ſuis:an ab alie li ſubiect: ſiliter ſm

nis: Et ill dixit. Ah alieiſ. aluura humana erat
filij. At aũt ñ ſcãdalicemꝰ hoc ſeqtꝙ apli ꝗᷓ erãt

eos vade ad mare ⁊ mitte de ei familia eẽnt li⸗

hamũ: ct eum piſcem qui beri. Qerũtñ ne ſcan-

pm aſcẽdẽit tolle. Et apto valixarent illi q colli⸗

. . 91 ebat voluit tributũ
oꝛe ei iuẽieſ ſtaterẽillůʒ ſu Rade Ad cup euidẽ/
mẽſda eis ꝓ me ⁊ te. vaaler zdu ſcan⸗
*Rnills! III alu aliqn oꝛitur ex
il 4hoꝛa CxvVIII maglicia: qle fuit ſcan-

ü phariſeox: ta
le ↄtenendũ:ſicut dictũ ẽ S.xv.c.Aliqñ oꝛit ex ignoꝛantia
⁊ tale ſcãdalũ vitãdũ ẽ. Salua tñ triplici veritate.ſ.iuſticie
vite:⁊ doctrie:⁊ tale erat iſtud ſcãdalũ:qꝛ illi ꝗᷣ colligebant

tributũ erat getiles legẽ ⁊ ꝓphas ignoꝛates:⁊ ppꝑ hoc igno-
rabãt ꝙ chꝛiſt eẽt imunis a tributo:tũ qꝛ fili dei ſᷣm natu
rã diuinã:tũ qꝛ filꝰdauid ſᷣm humanã:qꝛ nõ tenebãt᷑ talia
ſcire. dare ãt eis tributũ ñ ẽ òᷣ vitatẽ vite iuſticie:⁊ doctrie:

iõ chꝛiſt voluit dare ꝓpt᷑ ſcandaluʒ vitãdũ.eadẽ rõe ecclia
i aliqbterris vbi nõ ẽ ↄſuetũ decimas dare:no repetit deci
mas ad ſcãdalũ vitãdu:⁊ hoc ẽ qð dicit chꝛiſ: q ¶ Ut at
nõ ſcãdali.eos va.ad ma.⁊ mit.ha. Ex qͥ pʒ ꝙ chꝛiſt erat

ee Pauge nõ hẽbat vnde poſſet ſoluẽ tributũ.Sequitur:

t eu piſcẽ ⁊c Ex qͥ pʒ e piuinitas:futura contigẽtia

certitudinaliter pdicẽdo. sS ¶ Illũ ſu. da eis ꝓ me ⁊ p te.

ſtater. n. valet duplex didragma. Chꝛiſt.n. voluit dare tri-
butũ ꝓ ſe ⁊ ꝓ petro:qꝛ iã petrũ fecerat capitaneũ ſt uꝑ alios

.

Nilla hoꝛa. Supero ſundata ẽ eccleſia gẽtiũ in fi
de: hic ↄñi fundat᷑ i moꝛib':⁊ diuidit᷑ i tres ptes:

Vtutes actiuoꝝ:⁊ ſecũdo religioſoꝝ ſen ↄtẽplatiuoꝝ:ſequẽ
ti ca. ⁊ tertio Püatdor xx ca Deta iduas: qꝛ pᷣmo deſcribit
vtutũ fundamẽtũ:ſecũdo edificiũ deſuꝑ oſtructũ: ibi Et ꝗ
ſuſceperit. Ad euidẽtiã pᷣme ptis aduertedũ qꝙ; ſaluatoꝛ de/⸗
ð cã.pᷣmo qꝛ ẽ fũdamtuũ aliaꝝ vtutũ:vt dictũ ẽ.x qꝛ habuit
ocalne ex p̃ᷣhabit imediate i pcedẽti.c.dictũ ẽ.n.ꝙ ſalua
toꝛ aſſumpſit ſecum petrum iacobũ ⁊ iohanẽ alijs dimiſ/
ſis:⁊ duxit eos in montem ſeoꝛſum:⁊ tranſfigurat ẽ ante

eos:iõ alij aliqd humanũ paſſi:motũ cuiuſda iuidie icurre

rũt. Itẽ qꝛ ꝓ petro iuſſerat ſolui tributũ qð ſolũ a capita/-
neis colligebat᷑:iõ ĩ hoc eum pꝛincipalẽ alijs ↄſtituerat ⁊ ca
pitaneũ: ꝓpter qð alij aliquo mõ idignati:qꝛ ñ cerãt adhuc
confirmati per miſſionẽ ſpirituſſacti:in via poſiti ceperũt
inter ſe altercati de maioꝛitate quis eoꝝ eẽt maioꝛ vt habe
tur expᷣſſꝰ mar.ix.⁊ poſtea dũ veniſſet ad domũ ieſus qſi⸗

uit ab eis de quo i via diſputauerat:⁊ tũc ipſi pᷣ verecũdia

tacuerunt videntes motum ſuperbie in eis depꝛehenſum a
ſaluatoꝛe:⁊ poſt paululũ:factum eſt quod hic ðſcribitur a

mattbeo. a ¶ In illa hoꝛa. hoc eſt poſt tempus modicũ.

Em tres ſtat diuerſos i ecclia. Pꝛio.n.deſcribun

Euangelium

b ¶ Acceſſerũt diſcipuli ad ieſũ. vidẽtes ſe ẽ dephẽſos ab
ipᷣo de ↄtẽtiõe maioꝛitatj dicẽtes: c ¶ Quis putas maioꝛ

& i regno celoꝝ.nõ fecerũt tũc qſtionẽ qs eẽt maioꝛ iter eos
de qᷓ pꝛi ↄtẽderãt: ſz quis eẽt maioꝛ ĩ eccleſia militate pꝑ me-
ritũ: ⁊ qs ĩ ecclia triũphãte ꝑ pᷣmiũ.Et qꝛ ĩ moꝛalib magis
monent facta q; vba:
io docẽs eoj de humi
litate poſuit eis exem
plũ ſenſibile: ⁊ hoc ẽ
qõ dẽ: d ¶ Et aduo
cas ieſus puulũ.etate
⁊ malicia.ſ.beatum
marcialeʒ: qᷣ poſtea a
beato petro miſſus i
galliaʒ pꝛedicauit le/
monicẽſibꝰfidẽ catho

acceſſerũt diſcipuli ad ieſũ
dicẽteſ. Quis putas maioꝛ
eſt ĩ regno celoꝝ: Et aduo
cãs ieſus puulu: ſtatuit euʒ
ĩ medio eoxꝑ:&t dixit: Amẽ
dicd vob:niſi ↄuͦſi ſueritis.
&t eiciamini ſic puuli:non
licã. e ¶ Statuit e ſtrabit ĩ regnũ celoꝝ. Qui
ĩ medio eoꝝ.vt ab oi cũq; ergo humiliauerit ſe
bus pideret᷑ ⁊ attente ſic puuſiſte:h ẽ maioꝛ ĩ re/
cõſideraret. f ¶ Et o. Et qui ſuſcepit
dixir amen .i. ficeli.. O celox. Et qui ſuſcepit
8 (Dico vobis niſi Vnũ ꝑuulũ talẽ ĩ noi meo:
ↄuerſi fueritis.ab ela èèèMG
tione: ſcilʒ ſuperbiezæ
ambitioe maioꝛitatij. h. ¶ Et efficiamini ſicut puuli.i. hu
miles ⁊ ſumplices ſine malicia pcti. i ¶ Nõ ĩtrabitis in re/

gnũ celoꝝ.demones.n.abiecti fuerũt 8 upbiã: ⁊ iõ opoꝛtʒ
ilitatẽ: ↄcludit intẽ/
Quicũq; ̊ humiliauerit ſe ⁊c.q. dicat ille
q erit hic humilioꝛ:erit maioꝛ h̊ ꝑ gr̃am:qꝛ humilitas ẽ re
cta diſpoſitio ad gr̃am ſuſcipiendã:fm ꝙ dicit beat iacobꝰ

hoies illuc venire ꝑ via ↄꝛiã.i.p hum
tũ dicẽs: k

iiij. Deus ſupbis reſiſtit:humilibꝰ aũt dat gram. ⁊ tal erit

ſupedificãdi: ſicĩ ꝓpoſito ex magnitudie huilitatis arguit᷑
magnitudo felicitatj:lʒ hũilitas nõ ſit maioꝛ int alias virtu
tes:qꝛ illa q̃ ſũt poꝛa gnãtioe ñ ſi maioꝛa ſimplr.Itẽ qꝛ vir

tutes ſũt ↄnexe ⁊ maxie vtutes iſuſe q ↄnexe ſuti gra ⁊ cha/
ritate:⁊ iõ quãtũ creſcit vna vtus ĩ codẽ hoie tantũ creſcit
altera ppoꝛtionabilit:ſᷣm illò qð ẽ ſoꝛmale ĩ vtute:ſic digi
ti man eqlit creſcũt:lʒ ĩ ſe nõ ſint eqles:ille aũt q hʒ maioꝛẽ
hũilitatẽ loquedo de va huilitate:p ↄñs hʒ alia) vtutej ma
ioꝛes:⁊ iõ ille q ẽ mag hũiłẽ maioꝛ ĩ merito ⁊ pᷣmio: ñ ꝑp

hũilitatẽ tãtũ:ſʒ ꝑꝑ alia vtutej hũilitati ↄnexa:q̃ ſt ẽt ma

ioꝛes ipᷣa hũilitate. l ¶ Et q ſuſcepit.h̊ docet ↄſtruẽ edifſi
amẽtũ. Iſto at edificiũ ↄſiſtit ĩ coi
catiõe ad ꝓximũ:⁊ hotigit duplicit.ſ.rõe coꝛꝑis ⁊ rõe aie.
Pꝛig docet cõicationẽ charitatiuã ad hoieʒ ex ꝑte coꝛpis:
vt ex notioꝛibꝰ ꝓcedat ad minnota:bõa ãt coꝛpꝑis ſi nobis
magꝗ nota:⁊ꝛ docʒ cõicationẽ ad pximũ ex pꝑte aie:ibi Qui
aũt ſcadalięauerit. Dicit ergo pmo: l ¶ Et q ſuſcepit vnũ
puulũ talẽ. hũilẽ.ſ.⁊ fidelẽ. m. ¶ In noie meo.hoc ẽ ꝓpt
deũ ip̃m ad hoſpitiũ recipiẽdo ⁊ neceſſaria coꝛpoꝛis mini

ciũ vtutũ ſr̃ hũilitat fũ

ſtrado:⁊ ꝑ hoc itelligũt oia alia bñficia q̃ ipẽdut᷑ pꝑꝑ deum
ex pte coꝛpij. n P eſuſcepit.qꝛ vbi vnũ ꝑpꝑ alteꝝ vtro

biq; tãtũ vnũ:⁊ iõ qrecipit ꝓximũ ꝑp chꝛiſtũ dẽ chꝛiſum
recipere:exemplũ h'habem ĩ legenda beati martini:vbi dẽ

maioꝛ i eccleſia triũphãte. Aduertẽdũ tñ ꝙ ex hoc nõ ſeqt᷑
ꝙ hũilitas ſit maxia vtutũ:qꝛ vtutes theologice ſũt maio/
res qꝙᷓ; moꝛales:videlicet fides ſpes ⁊ charitas. Pumilitaj ãt
ẽ vtus moꝛalis.Et iteꝝ i vtutib moꝛalibꝰ pꝛudentia q̃ diri
git alias vᷣtutes moꝛales ⁊ ponit i eis mediũ ẽ maioꝛ aljs.·
Et iteꝝ iuſticia qᷓ iĩpoꝛtat rectũ oꝛdinẽ ad alteꝝ eſt maioꝛ q;
hũilitas:q̃ facit hoĩem eẽ bñ ſubditũ huic oꝛdini.Sʒ ꝓ ta⸗
to dẽ ꝙ maioꝛitas i regno coꝛꝛeſpõdet humilitati ſicut the/
ſaurus celeſtis diſpſiõi theſauri treni ꝑꝑ deũ:vt hẽ.j.ſequz⸗
ti.c.Itẽ qꝛ ſiẽ dictũ ẽ humilitas ẽ füdamẽtũ aliaꝝ vtutũ:ſiẽ
5ᷓex magnitudie fũdamẽti piecti:arguit magnitudo edificij

ꝙꝙ chꝛiſt ſe veſtitũ oſtẽdit illa pte chlamydis:quã bear
martin òderat pauꝑi pp chꝛiſtũ. o ¶¶ Qui at ſcanda

ligauerit. Hic docet cõicationẽ charitatiuã ad ꝓximuʒ

ex pte aie:qᷓ ↄſiſtit i duobꝰ:pꝛimo ne ꝓxio iſferat nocum
tũ:ſecũdo vt ei pᷣbeat᷑ bñſiciũ:ibi Uenit.n.fil hominij

ſaluare. Pꝛima ĩ
mẽ ſuſcepit. Qui autẽ ſcan net ne ꝓximũ ſcã
daligauerit vnu de puſillis valigent ſendho
iſtis gi me credũt: xpedit ibi Uidete ne co⸗
ei vt ſuſpendatur mola aſi temnatis. Pꝛi in

duas: qꝛ pᷣmo do
cet vitare ſcanda⸗
lũ actiuũ: ſecũdo
paſſiuũ:ibi Si ãt

naria ĩ collo eð:⁊ ðmerga-
tur in pꝛofundũ mariſ. A&
mũdo a ſcãdaliſ. Neceſſe ẽ
pn. vt veniãt ſcandala. Mè/

rũtñ ve hoĩ pèr quẽ ſcanda pmũ aduertẽduʒ

lũ venit. Si autéman tua ſcidaliͦ acriut
vel pes tuus ſcãdaligat te: actuz minus re⸗
S efactuz minus re⸗
abſcidẽ eũ ⁊ pꝛoijce abſ te. ctum: pꝛebens oc
(ſions alteri rui

ne. ſcandaligare

igit aliquẽ eſt facẽ eũ ruere ĩ petũʒ moꝛtale:ex dicto vel
facto ſuo malo: ⁊ hoc ẽ phe inferre ei nocumẽtu ex pte
aie qð e recte charitate:⁊iõ talis faciẽs aliũ ſic ruere

ſi faciat h de itẽtioe ſeu ex aduertẽtia:ſempꝑ peccat moꝛ
taliter:ẽt ſi factũ vel dictũ ex quo alꝰruit nõ eẽt de gnẽ
peccati moꝛtalis:ſicut dicẽs mendaciũ iocoſũ mulieri ĩ
tẽtiõe pꝛotrahẽdi eã ad adulteriũ ẽ peccatũ moꝛtale ex
intẽtiòe finis dicẽs: o ¶ Qni ſcãdalięauerit vnũ ð pu

ſillis. dicit aũt puſillis qꝛ nullus ſcãdalixat᷑ paſſiue niſi

inqtũ puſilł.i.pue vᷣtutis:qꝛ hõ pfecte vtutis ex dict
vł facto malo alteri nõ ruit i peccatũ.Seqᷣt: p¶¶ Ex⸗
pedit ei vt ſuſpẽdat᷑ mola aſi.⁊c᷑.loquitur euãgeliſta ad

moduũ terre paleſtinoꝝ ĩ q̃ codẽnati ad moꝛtẽ: ligato ſa
xo ad collũ pcipitabant᷑i mare:ſenſus eſtg: p¶ Expe

dit cc i. melius eſſet hoĩ moꝛi coꝛpaliter: ꝙ; ex malo ex
emplo ſuo facere aliũ ruere i peccatũ moꝛtale: qꝛ ex h

meret᷑ moꝛtẽ eternã:q grauioꝛ eſt moꝛte tpali: ⁊ iõ ſeq/
E mundanis hoibꝗᷣ

tur: q ¶ Ue mundo a ſcandalis.i munca
nõ curant ſcãdalięare ꝓxios. r Neceſſe ẽ.n. vt veni.
ſcan.nõ ẽ neceſſitas abſoluta:ſʒ tatũ ex ſuppoſitione: ſi
eni hoĩes velit viuẽ mũdane.i.in omnib V
adimplẽ:neceſſario ſeqt᷑ ad hoc ſcandalũ a
foꝛmidaãt ꝓximos ſcãdalięare. s ¶¶
li.i. cõminatio pene cterne ſibi infligẽde. t ¶ Per gquẽ
ſcandalũ venit.actiue.ſ.pximũ ſcadalicãdo. v ¶ Si
ãt mantua ⁊c.⁊ qꝛ ſcãdalicari paſſiue ſempꝑ ẽ pctmn:qꝛ

ruina ex dicto alter min recto:iõ admonet puſillos

vt excludãt a ſe occaſionẽ ruine dicẽs: v ¶¶ Si aũt ma

nus tua vl pes tu ſcandalięat te.i.tibi ẽ occaſio ruinei

peccatũ:p tactũ inhoneſtũ:vel ꝑ greſſũ diſſolutum.

x

E
+☛ J.

Abſcide eũ.nõ qꝛ aliqd membꝝ coꝛpis ſit ampu⸗

tãdũ ad vitãdũ peccatũ:mẽbꝛa.n.coꝛpis ſunt a deo da

ta:⁊ io nõ ẽ in poteſtate alicuius ꝑſone abſcidẽ ſibi mẽ

bꝛũ:ſicut nec ſe occidere:ſʒ ſemꝑ hoc ẽ illicitũ ꝑſone ſin

gulari niſii caſu:qñ.ſ.vnũ mẽbꝛũ ꝑꝑ ſui coꝛuptionẽẽ
ĩ piculũ toticoꝛpis:qꝛ vnicuiq; ↄmittit᷑ cura ſalutaris

ſui coꝛpis:iõ tũc licitũ ẽ ſibi ꝑ ſe vl ꝑ aliũ vnũ mẽbꝛuam
abſcidè:ne ꝑeat totũ coꝛpꝰ:⁊ eodẽ mõ licitũ ẽ ei q tenet
locũ iuſticie publice:ĩterficẽ hoĩeʒ vl mutilare:pp ↄſer
uationẽ iuſticie:ſʒ ꝑp pctm̃ euitadũ ñ ẽ alicui licitũ ab.
ſcindere ſibi aliquod mẽbꝛũ:tũ qꝛ per hoc nõ excludit

ugil⸗

man tua. Circa

erütñ ve hoi il

fmpi

litiporfn
iſhine

ünfi
Srlſlage

inßpireh
ſieginn

nopeperh
lctan,
urrtasne
enhn
ſlin an
enl
iien
ſiig ſnn
plrinif
Nlalerte
iolnſiſto
ſomutelſu
6phect
.
imh nin⸗

Ari

Ndchlec
Diſanne
lan dicrit
eon
ſerwb por
lapd on
ugen
Pilo⸗
dinaroge
Aſuttn
ficgnus.
lionh
Woenlln
lotu⸗or
ſinnantnt

Amnonee

ſanni pon
Natarucn
Gmnde
nongt-
honoral
(Wi
alce
ſanone
Ccthn⸗

ſe
(Uut
mmaian
ſitinooſ⸗
tilnt
hßii
Unhrann

ugnr

Raſc
Gii
lueſoe
ihzön
lüiſtic
Nyſcn
Mnor⸗
itpend⸗
Glüͤrh⸗

—
„

tthei xviij.

Cguäbe⸗ „ » „ „,K 2 HD ,„ M M
iſu alia via põt meli obuiare petõ:p ronẽ. ſ.⁊ liberũ arbi/ ctioꝛes:⁊ i bono feruẽtioꝛes.UVñ dicit beat gre in meꝛa.q
d prin trin cohibedo mẽbꝛu a peti exercitio: ? ſic v manꝰ ab/ pnceps militie plus eũ militẽ diligit ꝗᷓ poſt fugã foꝛtiter ho
inikton ſeidi inu hibet ab illicito actu. qꝛ man abſciſa no ſte mit:q, qui nuc fugit: nec vnqy aliqd foꝛtit egit: 1 codez
hühonig pot aliqd age: eodẽ mõ cxponendu ẽ de alijs mẽbꝛis.· mo ẽ de pctoꝛe poſt pniam virilit agete: ⁊ de iuſto tepido in
nr in Aliitñ põt exponi: vt ꝑ manũ ĩtelligat auxiliatoꝛ i ne ſua iuſticia pꝑmanẽte. g ¶ Si aut peccauerit. Hic ↄñ oſtẽ
Rrsadn goceſs luis gatna .Mß dit ꝙ debem eẽ bene
negrinüſe nusevegann ieafffff-- ffiici prio ex pte aie in
en it ganon: per pede,z Bonũ tibi ad vitã ingre nõne reliqt nonagitanouẽ eæffectu: 7 h'dupliciter
gumm, elligt urſoꝛd di debilẽ yl claudu q; du imõtib ⁊ vadit qrere eĩẽd p oefecoꝝ charita
rnt pagida poeulu, as manuſ vel duos pedes errauit: Et ſi ↄtigerit vt uie aue uigeco; ſco
eim pſiliari q dirigit hitẽ mitti ĩ igne eternũ.Et niat ea:amẽ dico vobis:qꝛ mittẽdo: ibi Itex di/
hun Lagendis. Amici ſi ocuł tuuſ ſcandaligat te: gaudet ſup eã mag q; ſuꝑ co vobis. Ad euiden
iſiil tarugg ſt vtlioi eille eñ c piſce abs te. Ho nonagintanouẽ qͥno erra tis hmi aduerredu g⸗
einiii tpalih:etn plem ni tibi ẽ vnũ oculũ hſtez i uerũt. Sic nõ ẽ voltalan pni deſt ig dehetdi⸗
an dda a ſe ? remo- vita itrare:q;ᷓ; duos oculos piem veſtrũ qui celis eſt: punition pp ↄlerua
ii, uenda: ſi ſit occa⸗ hñtẽ mitii ĩ gehẽna ignis. vt bereat vn de puſill iſtis. tionẽ iuſticie: iſta ñ
ckdinin ſi eie iſpajal. Videte ne ↄtẽnail vnuʒ ex Si anſt peccauerit in te fra oꝛdinat ſemp ad coꝛ-
gmnimnen “ R his puſillis. Dico.n. vob: ter tu:vade ⁊ coꝛꝛipe eu in la erngaſrn
d Eerhimaluus. aa ageli opin cdls ſep i terte ipſum ſolum. Dilẽ na morts: ͤhnci⸗
ein a ¶iq vit ige dẽt faciẽ pꝛiſ mei qui ĩ cer. audierit:lucrat eris fr̃eʒ tu paaliter eſt ad ↄſerua⸗
Endinn didebile vldlau. Tenit. n. filͦ hois ſaluare uʒ. Di qut ñ te audierit: ad tionẽ iuſticie a terro⸗
miin Ara olkrlalda. q pierat. Quid vob vide, hibe tec adbuc vnuz vel esloeirtalſs coree
iiiinn toꝛ vno mõ o? lur= Si fucrit alicui centu, duos: lvt i oꝛe duoꝛũ pl tii p aj acd iuckee:
Pharumo: caſtratꝰ ꝑꝑ regni ouel ⁊ errauerit vna ex eiſ: um teſtiũ ſtet omne buʒ. ad quẽ ptinet ↄſerua
nocn degte celoꝝ qᷣ continet iiiee iuſticia inter hoies
wümli mebragenitiilllà YYoophitalig corꝛepto
ni notietn ab illicito actu: ſic di hic claudus:qͥ ↄtinet pedẽ ab io-⸗ &c act iuſticie. Alia ẽ coꝛꝛeptio q ordinat ad fratris peccatis
üd inato greſſu: ⁊ debilis ꝗͥ ↄtinet manũ ab illicito tactu: emẽdationẽ:⁊ iõ eſt act charitatis:⁊ ꝑtinet ad oẽs:qꝛ ſicut
Eepaſtueni 1 ſicut teſtimonio ſaluatoꝛis illa caſtratio q ẽ p mẽbꝛo of i eccleſiaſtico:vnicuiq; madauit de de ꝓxio. Et iõ ſicut

uns er lh
ſcigclſaad

tie ianoſ
jyerni
tale: g
pali: oͤſt⸗
cunis hoiß⸗
inpt
ppſtor
e oliiſti
ioreanon
miehiil
en
ico. l
npepemd
nneuſli
Slautni
laſowinei
olutum.
gſit ampy⸗
mta deode
edeſibim⸗
t̃ pooreſ
nuprioſil
ra ſaluend
nümihuunt
i dinni
leg/

CcC ¶ M ageli eoꝝ.i.aſſignati eis. d ¶

¶Uenit.

rũ genitaliũ ↄtinẽtiã ẽ meritoꝛia ⁊ laudabilis:nõ aũt il

la qͥ pꝑ mẽbꝛoꝝ amputationẽ: ſic ĩ ꝓpoſito claudicatio
vel debilitas ſeu cecitas qᷓ ẽ ꝑ cohibitionẽ man ab illici
to tactu:a oculi ab illicito viſu:⁊a pedis ab illicito greli⸗
ſu:ẽ meritoꝛia ⁊ laudabilis:nõ aũt illa q eẽt ꝑ mẽbꝛoꝝ
puationẽ: cetera patẽt: b ¶ Uaete ne ↄtẽnatij. Hic cõ

ſequent᷑ ꝓhibet ne ꝓximũ ↄtẽnam: cup ronẽ aſſignat

gqʒꝛ quatucũq; hõ ſu ꝑu ĩ hoc mũdo: tñ hʒ angelũ aſſi
gnatũ a deo ad ſui cuſtodiã: ⁊ iõ ſi hoĩes tatũ a deo ho

noꝛant᷑:ꝙ ad eꝰ imaginẽ ſũt facti:mlłto foꝛti'a nobis ſt
honoꝛ s. Seqt:
ageli eoꝝ.i. gſſignati eie n celi ſemp vi
dẽet faciẽ pꝛis.qꝛ q;tũcũq; mittãt᷑ ad tpaliũ

ãdi: ⁊ hoc ẽ qdð dicit. Uidete ne 2t

lam
tñ ſpecialit dẽ eẽ ĩ celis vbi adeſt beail ꝑ aptã viſioneʒ.

i affectu:x t effectu:ibi Si aut peccauerit. Pꝛimũ oſtẽ⸗
Dit᷑ exeplo ſaluatoꝛis:q ad ſalutẽ hoium deſcẽdit de ce/

lis di. Uenit.n.fil hoij ſaluare qð perierat.⁊ iducit a
hoc exẽplũ de illo ꝗͥ hʒ cẽtũ oues:vna.n.errante dimit
tit:xcix.⁊ vadit ad qrendũ illa qͥ errauerat: ⁊ cũ iuenit
eã:gaudet ſpeciali gaudio de iuetiõe ep:ñ qꝛ mag dili⸗

gat illã ſola qy.xcix.ſʒ qꝛ ſicut dictũ ẽ hʒ ſpecialẽ rõneʒ
gaudẽdi de iuẽtiõe e: quã nõ hẽbat ĩ alus:ſic deus de
reuerſiõe peccãtiũ ad ſalutẽ hʒ ſpecialẽ rõnẽ gaudij quã

ñ hʒ ð ꝑmanẽtib ĩ iuſticia:ceteris tñ parib : pmanẽtes

i iuſticia ſunt magis dilecti deo. Hoc ãt iducit ſaluatoꝛ

ad ↄſiderãquũ ꝙ ſiliter debem gaudẽ ĩ affectu de ſalute
ꝓximoꝝ.LCõſiderãdũ ẽt ꝙ alia rõe aliqũ deus mag di

ligit petoꝛes reuertẽtes q; remanẽtes iĩ iuſticia:nõ qꝛ pec
cauerũt:ſʒ qꝛ ex pctõ ↄmiſſo humilioꝛes efficiũt ⁊ ſan/

4

cie piis. q; ̈tucuq; mittat ad thaliũ rex admini
ſtr ationẽ:tñ ſempꝑ ðo iherẽt ꝑ apta viſionẽ. e
cel eſt. lʒ.n. oñs ſit vbiq; ꝑ eſſentiã:pᷣſentia:⁊ potẽti

f¶ Uenit.n. filꝰ hois.Oſtẽſo ꝙ ñ ẽ ꝓxio ĩferendũ no
cumẽtũ ex ꝑte aie:hic oñdit ꝙ ei ẽ bñficiũ ipẽdẽdũ:⁊ p

ſe ⁊ ipʒ ſolũ: vt ſic poſſit eũſt
ſue fame:⁊ h'ẽ qð ſeqᷣt: ię

qlibet tenet᷑ ꝓximũ ex charitate diligẽ: ita tenet᷑ vefect eius
charitatiue ad emẽdationẽ eicoꝛꝛigẽ:ſi tũ ꝓbabilit᷑ credat

ꝙ ex ſua coꝛꝛectiõe debeat ſe emẽdare:⁊ de tali coꝛꝛectioe lo

quit᷑ hic ſaluatoꝛ:nõ de pmaq ẽ act iuſticie. Taãgit aũt de/
bitũ modũ h coꝛꝛectionis dicen):Si aũt peccauerit ĩ te fra
ter tu.Et itelligit iſtud i te dupliciter:vlł qꝛ te ſolũ leſit: vel
qꝛ te ſolo ſciẽte peccauit:ſi.n.alios lederet vel coꝛa alijs pec
caret:tũc nõ hẽret locũ illud:qð ſubdit: h¶ Uade ⁊ coꝛ⸗

ripe ipᷣm inter te ⁊ ipᷣm ſolũ.qꝛ peccata publica ſũt i publi
co arguẽda:ſʒ ꝙ dẽ.j.ad Thi.v. Peccãtẽ coꝛaʒ oĩbꝰ argue
vt ceteri timoꝛẽ habeãt.ſʒ qñ ſũt ſecreta tũc hʒ locuʒ coꝛꝛe-
ctio fraina:q̃ ẽ ac charitatis qᷓ dʒ fieri pᷣmo i ſecreto. Cui
rõ ẽ: ſicut.n. mediccoꝛpal ſi debito mo ꝓcedat nitit᷑ iducere
ſanitatẽ cũ minoꝛi diſpedio coꝛꝑij:vt ſine mebri abſciſione

ſi nõ poſſit tũc abſcidit mẽbꝛu min nobile: vt ↄſeruetur
mag nobile vel totũ coꝛp:ſic ille ꝗͥ frẽʒ peccatẽ occulte coꝛ

ripit charitatiue:dʒ tẽtare ſi poſſit frem emẽdare abſq; de/⸗

trimẽto ſue fame:qꝛ fama ↄputat iter maioꝛa bõa hois ci/
tra virtutes:⁊ ideo coꝛꝛigens fratrem debet quantum po⸗/
teſt conſeruare eius fama.Alia cauſa eſt:quia amiſſa fama
vel leſa efficit homo inuerecũdus:⁊ per conſequens minus
a peccato retrahitur q; pꝛius.Eſt ergo debitus pꝛoceſſuj in
coꝛꝛectione charitatiua:vt homo coꝛꝛigat fratrem ſuuʒ int
aluare cũ oimoda integrirate
Di te audierit lucrat eris frẽ
tuũ.eũ.ſ.cũ integritate fam ad ſalutem reducẽdo. S
gqutem n te au.⁊c Oꝛ.n.fama ẽ minꝰ bonũ ꝙᷓ; ſit bona vi
ta:ſi nõ poſſit ſuari bona vita fratris ſine detrimẽto ſue fa
me:tũc ꝓcedẽdũ ẽ ad ſalutẽ bone vite cũ aliquali leſiõe ſue
fame:⁊ iõ adducẽd ẽ vn alius vel duo ad ſciẽdũ.ſ.fratris

Delictũ:⁊ vt coꝛam eis arguatur:⁊a ſi ſe non coꝛꝛexerit: tunc

ſimpliciter ↄtemnẽda eſt eius fama:vt conſeruet᷑ bona vita
vl ſaltẽ oꝛdo iuſticie ad terroꝛẽ alioꝝ:⁊ hoc ẽ quod ſequit:

4

a ¶ Qſinõ audi. eos.ſe coꝛꝛigẽdo. b ¶ Dic eccleſie.i. pla
to p denũciationẽ publicã: ⁊ tuc ſut teſtes inducẽdi ad facti
ꝓbationẽ qͥ pꝛy fuerãt inducti ad fris ſecretã coꝛꝛectioneʒ.
¶ Si auũt eccleſiã nõ audierit. pceptũ p̃latiotẽnendo.

d ¶Sit tibi ſicut ethni. publi.i. ſeparet ab alijs fidelibus
p excõicationẽ ⁊ cẽſu ””
rã eccleſiaſticã. Et ꝙ; „ 4 „
talia poſſint plati e ·Oð ſi nõn audierit eoſ. dic
r ſelie⸗ ecclie.Si aũt eccliã nõ au-
meuc“, dierit: ſit tibi ſicuͦt ethnic' 2

¶ Dico vobis qᷣcũ⸗
ꝙ; alli. ſu.ter. erũt li.
⁊ ĩ celis.qꝛ detalẽ pu
nitõeʒ appꝛobat:ſi iu
diciũ ecclie nõ errat.

publicanꝰ. Amẽèn dicò vo/
bis:qcũq; alligauerit ſupꝑ
frã erũt ligata ⁊ ĩ celo: ⁊ q
cũʒ ſoluerit ſup fraʒ:erũt

Cõſiderandũ tñ circa WGe 6E,
dicta ꝙ ſi pemm occ ſoluta ⁊ in celo. INReꝝ dico

vob:quia ſi důo ex vob cõ
ſeſerit ſup trã:dẽ oĩ re quã/

diciũ cõitatij:vt ſi ali

quis tractaret ſecrete 6 or illi .
cu aliqb' ciuibqliter (uch penieritfiet lllis a Ple
ciuitas eẽt hoſtibtra meo q i celis ẽ. Abi eni ſũt
dẽda: vl ſi alis hẽti duo vl tres ↄgregati ĩ noie
* iſeereto ouuper meo: biſũ imedio eoꝛum.
. + n 2 5
Peptio vladmoitio Zuc iccedẽs pett ad eum
eẽt expectãda:ſz ſtatiz dixit: Oñe quotiẽs pecca-
eẽt plato denũciãdũ: bit ĩ me frat᷑ me:⁊ dimitta
pala taliicnlo n ei? Nſq; ſepties: Ditcit illi
cauc r iluecui ieſus: Mon dico tibi vſq;
habẽdũ. g ¶ Iterñ ſepties: ſʒ vſq; ſeptuagies
dico vobis. Pic ↄnt ſepties. Ideo aſſimilatũ ẽ
oñdit ꝙ ñ ſoli oebe - regnuʒ celoꝝ hõi regi:qui
ma frẽm coꝛipẽ: ſẽét voluit rõem ponẽ cũ ſuis
offenſa nobis illataʒ t Sei Pene en ine
remittẽ: 7 diuidit in ſuis. Et cũ cepiſſet rõeʒ po

duas ptes: qꝛ b facit nere oͤblat ẽ ei vn' g debe⸗
qð dictũ ẽ: oñndit bat ei ðᷣcẽ milia taleta. Cuůʒ
tiẽs ſit offenſa ffis re ¶ It ſ hẽet vñ r̃ddẽt: iuſſit eũ
mittẽda:ibilLuc ac- äs
dñs ei venũdari:⁊ vxoꝛeʒ

cedẽs ad eũ petrꝰ.diẽ
igit p: h Siana
ex vobis coſenſerurt.
ĩ aio.ſ. offenſa ſibiiuicẽ remittẽdo. i ¶ De oĩ re quã petie/
rũt fiet illis.qꝛ oꝛo nõ ẽ ee wen den ſi teneat odiuʒ 3
frẽʒ ĩ aio:pp qð ſpdit: k elene vl tres ↄgrega. ſi
1 no. meo:i:charitate vniti. l ¶ In medio eoꝝ ſũ. acquie/
ſcẽdo bone volũtati ⁊ petitõi eoꝛũdẽ:dũ tñ illa oꝛo hẽat cõ
ditiões ↄueniẽtes q̃ ad hoc reqrũt.ſ.ꝙ alids oꝛet ꝓ ſe pie ⁊
pſeuerater. His.n. ↄcurrentib ſemꝑ oꝛo exaudit: ⁊ſi aliqũ
differt:tñ tpe ↄpetẽti iplet᷑ ſiẽ ſupꝛa habitũ ẽ.c.vij.Aduertẽ
duũ tñ ꝙ ʒ offenſa ſit ſemꝑ remittẽda:nõ tñ iiuria.ſi.n.ex re
miſſioe iiurie ⁊ pene debite ſequeret ꝓnitas iĩ eo cui remitti
tur ad facili peccãdũ:nõ eſſet bonũ ei remittẽ.ſilit ſi ex tali
remiſſiõe eẽt ſcãdalũ alioꝝ:a omiſſio iuſticie ⁊ ĩ cõſimilibꝰ
caſibꝰ. m ¶Tuũc accedẽ ad eũ petrꝰ. Hic oñdit᷑ quotiẽ ſu
fratri remittẽdũ:⁊ pᷣmo oñdit᷑ ꝓpoſitũ:ꝛ ↄfirmat ꝑ exem/
plũ:ibi Jõ aſſimilatũ ẽ. Circa pᷣmũ aduertẽdũ ꝙ ſiẽ freq̃ni

dictũ ẽ:petrus tãq pncipalis aliqñ loqᷓbat᷑ ꝓ ſe ⁊ ꝓ alis: ?

iõ audito a ſaluatoꝛe offẽſa fris peccãt eet remittẽda:int᷑
rogauit qtiẽs eſſet remittẽda fri:⁊ hoc petijt ſi ſufficẽt ad ſa
lutem dimittere ſepties. n Ditcit illi ieſus.non dico tibi

vſq; ſep.ſʒ vſq; ſeptuagi.Et põit᷑ ibi numerꝰ deiminat ꝑi

derminato: ac ſi diceret: toties qtiẽs vt dicit Aug. o 7 6
aſſimilatũ ẽ. Hic ꝓbat hoc ꝑ exemplũ qꝛ mag ſum debito

¶Euangelium

res dei v plus offedind eũ vho poſſit offedẽ pximũ:qꝛ
6

it. De at ẽ ifinit: ⁊ iõ offẽ⸗

e ⸗

tãta ẽ offẽſa quãt ille qꝗͥ o

ſa in ibm ↄmiſſa quãdã infinitatẽ habet:⁊ tñ quotienſ
cunq; offendimus deum: ipſe totiens paratus eſt remit
tere:dum tamen velimus veraciter penitere:ergo mul/

ei filios:⁊ oĩa q̃ hẽbat:⁊

reddi. Mꝛòcidẽs aũt ſuuſ

to foꝛtiſimilit ð/
bemus peccãati in

nos facere:et hoc

eſt quod dicit:

5f niré o (Igeo aſſimi-
ille: oꝛabat eũ dicẽs: Paͤti lari Dre. ce.l ſab⸗
entiã babe ĩ me:ẽt oĩia red ercclie militantis.
dã tibi. Miſèrt aũt dñſ ſer p. ¶ Homini re⸗

ui illᷣ dimiſit eũ: ⁊ debituz

dimiſit ei. Egrẽeſſus ãt ſuuſ

gi. ideſt chꝛiſto ᷣ

eſt verus homo

ille: iuenit vnũ ð ↄfuil ſuiſ. —
qui debebat ei cẽtũ denari nus dominanti⸗/
os:èt tenẽs ſuffocabat euʒ vn. 4 Aui
dicẽſ. Reddẽ quod debeſ. ponene eum ſer⸗
Et ꝓcidens ↄſeru eius rò uis ſuis. ideſt ra⸗
gabat eum dicẽſ. Matiẽtiã tionem exigereð
habe ĩ me:⁊ oĩa rddã tibi. ſactig humanis.
Illẽ ãt noluit:ſy abijt ⁊ mi⸗ CBelaned
ſit eũ ĩ carcerẽ: donec red/ dueceʒ milia ta. id
deret öbitü. Nidẽntes aũt eſt obligatus ad
oↄſerui ei q̃ fiebaãt: ↄtriſtati magnam penam
ſut valde:et venerũt ⁊ nar· Pꝛopter mlia pec

cata. 8 ¶ Cuů at

rauerunt dño ſuo oĩa q̃ fa nõ ha. vñ red. qꝛ
cta fuerãt. Lunc vocauit il pctõꝛ ñ hʒ vñ ſa

lũ dñs ſi: ⁊ ait illi: Seruł

bi:qm̃ rogaſti me. Monne ⁊c᷑ q omnia ſua
ergo opoꝛtuit ⁊ te miſereri ſunt pene eterne:

cõſerui tui: ſicut ⁊ ego tui

miſert ſum: Et iratus dñs um iantn
eius tradidit eũ toꝛtoꝛib:] aut ſeru.i. pctö:

tiſfaciat deo pꝛo

pꝛopter peccatuʒ

p pñiaʒ. x ¶ Pa

eentiam habe. pe
nam einã i tpalẽ ↄmutqdo. y ¶ Et oia rddã tibi.opa

meritoꝛia faciẽdo. 3ʒ ¶ Mifr ẽ aũt ⁊c.qꝛ dñs parat
ẽ miſereri ⁊ pcẽ ve peitẽtibꝰ. a ¶ Egreſſus at ſer.ille a

fa.do.ſ.pꝑ recidiuũ pcti. b

. ũ pcti. b ¶ Inuenit vnu ðↄſeruis ſu
is.i.de hoib' ꝗ ſũt ſerui dei cũ ipſo. c n de. ei cẽ

tũ de. i.modicũ eũ offenderat:qꝛ offeſa ĩ hoiem modi/

ca ẽ reſpẽu offeſe ↄmiſſeĩ deũ. d¶ Et tenẽs ſuffocabat

cuũ.i.ſtrãgulabat.Et dẽ a ſub ⁊ faux cis:dicẽs: e¶ Red

xio. ſ ¶ Et ꝓcidẽs oſeri. ꝑ penitetiã. g ¶ Roga⸗
at eũ dicẽs patiẽtiã ⁊c. q.d. parat᷑ ſuʒ ſm poſſibilita
tẽ meã ſatiſfacẽ. h e aũt noluit.ĩ qͥ notat᷑ crudeli
tas i mõ repetẽdi vidictã. i ¶ Uidẽtes aũt ↄſerui e.
iſti ſi qͥ videtes crudelitatẽ hoiuʒ erga ꝓxios ↄtriſtät:
qꝛ ad eàdẽ vtutẽ ꝑtinet gaudẽ de bono:⁊ triſtari ð op½
poſito malo. k Et ve.⁊ narra.dño.qꝛ ĩ oꝛoe petũt
a dño talia vidicari:ad declarationẽ iuſtitie ñ ex liuoꝛe

de qõ debes. iͤ oſtẽdit᷑ auſteritas ĩ repetẽdo vidictã a
6 R

fit ĩ moꝛte:vbi opʒð oibꝰrõem reddẽ ſtricte. er
ue neqᷓ; oẽ debitũ di.tibi.i.offẽſã magnã ĩ me⸗ miſſaz.
n ¶ None̊ opoꝛtuit ⁊cc̃ puã remittẽdo. o (Arirat
dñs ⁊c̃l.i.demoibꝰ qᷣ i h ſũt executoꝛes diuie iuſticie.

Luc vocauit eũ dñs ſu. Iſta aũt vocatio

rts all
Hopntole
giedi ſun
ſpopnoe⸗
W
taaue
ſimmſtai
Geguit
ventiſnp
tmno inl
cphienwi
ntt
inletnu
1golri
Utenuir.

5Kar
flumin⸗

Corir
Dan⸗
odar.
.Ln

N
A

nrſg a

i

Cothſenn
cſcic
nlltnͤl
digobn
loymn
epre
nirfſoe⸗

nt
(dontgire⸗
etcſh
vaus homo
nudenaner

in. g (
oluit unoſen
onere an ſe⸗
gſuis igeſti⸗
onen crigen⸗
aishunme
(Odlnoet
apnusoidec
daezmiin
Ktoblignns

nagam phin

vopermnl
n. 6lua
ba pirtd ⸗
heübʒ niſt/
int deo ie
1CRit
iNMn.
1e gornadn

ſuntee .

vopter umn
numoblgaen
. (Praim

utſeni. o
diiz r
imn iin
iuticbtop:
dis at
ſuitſrle⸗
joſauis
ſdeeit

al
ve
clon ñ poterãat oia ĩ pticulari deſcribi:vt dẽ Joh. vlt.
In ca. xviij.vbi dẽ ĩ poſtilla:Sicut digiti man'equa

motus.

conſenſerint c.

deo illo
alijs ſic deficere vt nõ audiat᷑. Sed chꝛiſt dicit: Si duo
ex vobis cõſenſerint de omni re quã petierit fiet illij.ex
qb' ſeqt oꝛo ↄſentiẽtiũ ſẽper audiat᷑: vnde alit᷑ videt
dicendum. Ad cuius ĩtellectum ſciendũ ꝙ huiuſmodi

WWatthei xviij.

p ¶ Quoaduſqʒ red. vni.de.i cternalit qꝛ iiferno ſem ꝛenſus ꝗᷣ facit oꝛonẽ efficacẽ ſ̃m doctoꝛes non ſolũ extẽdit
p ẽ redditio ahſqʒ qtatioe cũ pẽa ſep remãeat eina a ꝑꝓ ſe ad excdudẽduũ odiũ fraternũ ſʒ ẽt ad includẽdũ oĩa ꝗᷓ ad

tio parabole ad ꝓpoſitũ eodẽ mõqͥ dictũẽ. r ¶ Et fa
ctũ ẽ c ↄoſũmaſiet. hic ponit ↄfirmatio doctrie pcedẽ-

1p oꝑatoeʒ mira

culoꝝ: cuʒ dicit: „
Et fact ẽ cuʒco quòaduſq; reddẽt vniuer/

ſümaſſet ieſuj .. z gieff ed z n Gla⸗
Sequit: s E ſũ öbitũ. Sic 1 pꝛ me cele

venit i fine iudee ſtis faciet vob:ſi ñ remiſeri
trans ioꝛdanem. lis vnuſqſq;ʒ fri ſuo de coꝛ

Vbi erat poſſeſſio dib vꝛis. Et factũ ẽ cũ ↄſũ
duaꝝ tribuumęæęa — H

dimigie.ſ. ruben:

„

2 gad:a dimidie tribꝰ manaſſe. t Et ecute ſunt eu
tur be multe. Ex à pʒ deuotio ppli ad eũ:qꝛ mlti ſeqᷣbãt

ig 2 dicatiois audiede: aliq câ curatioõis ipetrãde.
ſ⸗ et curauit eoj ibi. Et ſic pʒ euãgeliſta i vno vbo
lta

miracla ſanitatũ icludit:qꝛ ꝑꝑ multitudinẽ mira/

—

Mllitati iter ceteras vtutes. De qlibet.n. alia vir/
tute vere poſſet dici ꝙ illa creſcẽte cetere creſ/
tionabilit ꝑp ↄnexionẽ vtutũ vt poſtillatoꝛ al
legat: ſʒ vba chꝛiſti dicẽtis: Diſcite a me:qꝛ mitis ſum ⁊
humilis coꝛde:Math.xj.denotãt quãda excellẽtie ſin/

glaritatẽ i ipſa humãaitate exiſtẽ:qua doctrinã cõit do⸗
cctoꝛej ſequũt᷑. Aug'.n. de vera religioe dicit q; tota vita

chꝛiſti ĩ ris diſciplina moꝝ fuit ad imitãdũ pcipue hu
militatẽ ſ⸗ uã. Silit Gre. i paſtoꝛali diẽ ꝙ i argumẽtũ re
dẽptiõis nr̃e iuẽta ẽ hũilitas chꝛiſti. Ex qbꝰ pʒ ꝙ humi

litas ↄmendãda ẽ ex aliqͥ ſingłari ſibi iter cetas vtutes

Ppꝛie ptinẽti: et iõ dicẽdũ ſᷣm Tho.i2 2.q.clxj. art᷑.

v. in rñſiõe ad. qʒ. ar .ꝙ humilitas ↄmendat᷑ ex hoc ꝙ
pillã maxie remouet ipedimẽtũ humane ſalutis q̃ cõſi
ſtit i hoc ꝙ hõ ad celeſtia tẽdat a dbꝰ ipedit᷑ dũ i trenis
magnificari ſtudet.Et ſic humilitas ẽ qda ꝓpa diſpoſi

tio ad libeꝝ acceſſũ hois ĩ ſpũalia ⁊ diuina bona.

n eodẽ ca. vbi dẽ i poſtilla: Uenit.n. fil: hois ⁊c᷑.
Hi videt᷑tinuari hoc dictũ ¶ Additio

rẽ oſtẽdat᷑ ꝙ ñ ſũt puſilli ↄtẽnendi:qð hic pʒ.

Nã poſſet qs dicẽ m ille pxim nõ ẽ ↄtenẽc:q.ſ. eſt in⸗

ſtus ſeu de qᷣ rõnabilit᷑ pᷣumi debet ꝙ ẽ ĩ ſtatu gratie:ſʒ

pꝛau ſen peccare videret᷑ debere ↄteni cuʒ ſit a deo re
d quod remouendũ ſaluatoꝛ inducit erepl
de ſeipſo qui venit ſaluare quod perierat. Ad quod ẽtiĩ

ducit exemplũ de centum ouibus vt pʒi littera: ⁊ hec

vidget eſſe ſententia Chꝛyſo. ꝗ in hoc loco ſic dicit: rur
ſus aliam rõem ponit quare puſilli nõ ſunt contẽnendi
pꝛioꝛi maioꝛem dicẽs: Uenit.n. filius hois ſaluare qdʒ
perierat.quaſi diceret ſm remigium:nõ contẽnat puſil
Ps ſ.peccatoꝛes: qꝛ ego pꝛo hoibꝰ hõ fieri dignatꝰ ſuʒ.

¶ In eodem ca.vbi dicit in poſtilla:Si duo ex vobis
Icet verũ ſit ꝙ oꝛatio nõ eſt accepta coꝛã deo
illius qui tenet odium fratrẽ i aio: nõ tamẽ
ex hoc ſequit᷑ ꝙ oꝛatio ſemp ſit accepta coꝛaʒ

no tenet tale odium cõtra fratrẽ: pot enim in

chꝛiſti cũ pᷣcedẽtibſic.ſ.vt ꝑ aliã rõem foꝛtio

te finis. q ¶ Sic ⁊ pẽ me celeſſi ⁊c Hic iducit a Aica petitionẽ que ẽ digna exaudiri reqrunt.ſ.vt oꝛãs ſibiipſi cõ

ſetiat. Unde hiero dicit: Ubi ſpũs ⁊ aia coꝛpuſq; ↄſenſerit
2 nõ intra ſe bellũ diuerſaꝝ habuerint volutatu:nulli du-
.M biũ quin bonaꝝ reʒ
poſtulatio ſit vbi coꝛ
puj vult hꝛe ea q vult
ſpuũs. hec Hiero. Sili
ter i hoc ↄſenſu etiaʒ
icludit ꝙ oꝛantej ſibi
ipſis cõſentiat i omni

maſſet ieſus ſimones iſtos
migrauit a galilea: èt venit
in ſines iudee trans ioꝛda/
nez:et ſecute ſũt eum turbe

multe: èt curauit eos ibi. bus his que ad veraʒ
docxtrina ⁊ bone vite

uer ſatonẽ pertinet.
Uñ Oꝛigenes in hoc laca a cauſa ꝓpter quam nõ ex/
audiuntur oꝛanteſqꝛ nõ coſentimus nobis p omnia ſuper
terram nec dogmate nec conuerſatione.ſicut enim in muſi
cis niſi fuerit coueninietia vocũ nõ delectant audientẽ: ſic ĩ
eccleſia niſi cõſenſũ habuerint oꝛãtes nec delectat᷑ deus nec
audit voces eoꝛum.hec ille.vbi igit᷑ cõſenſus pꝛedictis mo
dis eſt: neceſſe eſt impetrare quod petit᷑. Includit᷑n. hic tam
idoneitas petitiois ꝙ petentium:et iõ ſequit in littera:Ubi
eni duo ſüt vel tres ↄgregati ĩ nomine meo ibi ſũ in medio
eoꝛum. vbi notadũ ꝙ ſententia hoꝝ verboꝝ eſt redditiua
ronis pꝛecedentium. Nõ enim dixit iteꝝ dico vobis.i. vbi
eni ſunt duo vel tres ⁊c.ſic i imediate pᷣcedẽti ↄcluſiõe vbi
denotat diſtinctio illi dicti a pᷣcedẽtib:ſed dixit: Ubi eni
ſũt.qᷓſi redditiuũ rõis de h'mi petitiois efficacia vt intelli
gat ſic.Rõ qᷓre talis conſenſus ẽ efficax talis ẽ:qꝛ tales ↄgre⸗
gati ſunt in noie meo:vbi.n. talis coſenſus ẽ:tales ↄgregant᷑
i noie chꝛiſti:q ẽ vera pax ⁊ vera cõcoꝛdia: ⁊ ꝑ cõſequẽs eſt
i medio eoꝝ:qꝛ vt ait oꝛige. Mox.n. vt aliq ↄſeſerit chꝛiſꝰ-
unuenik i eis. (Replica. r
Nca.xviij.vbi poſtillatoꝛ cõmendat humilitatẽ
cum debito moderamine:Burgen.vult humilita
Mtem habere ſingularem excellẽtiã iter ceteras vir⸗
tutes:patet hoc ex dicto beati Aug.de vera religioe dicen/
tis ꝙ tota vita chꝛiſti ĩ terris diſciplina moꝛis fuit ad imitã
dum pcipue humilitatẽ ſuam. ſʒ per hoc nõ poteſt Burgẽ.
aliquã iferre humilitatis pᷣrogatiua:qꝛ beat Zlug. vult p
hoc oſtẽdere imitationẽ humilitatis facilioꝛeʒ. vita.n.chꝛi
ſti ĩ multis exiſtit potius admirabilis q; imitabilis:quo ad
humilitatẽ tñ facilit᷑ imitabilis: iõ idẽ beat Aug'.i ſer. cõi
de martyribus dicit: chꝛiſt dominus nõ dixit diſcite a me
moꝛtuos ſuſcitare:ſuper aquas ſiccis pedibus ambulare:
nõ hoc dixit. Sʒ qd ait: Diſcite a me qꝛ mitis ſũ ⁊ humilis
coꝛde.⁊ ad eũdẽ ſenſũ ꝑtinet qð Burg. de beato gre. poſtil.
allegat. Nec concludit ſuũ ꝓpoſitũ ꝑ dictũ.ſ. Thome.ex ſe
cũda ſecũde.q.clxj. Nã cũ dixiſſet ꝙ humilitas ẽ q̃dã ꝓpa
diſpoſitio ad libeꝝ acceſſũ hois ad ſpiritualia ⁊ diuina bo
na:ſubdit ideʒ.ſ. Tho.ibidẽ: Igit᷑ ſicut pfectio potioꝛ ẽ diſ
poſitioe:ita ⁊ charitas:⁊ ille virtutes quibꝰ homo directe
mouet in deum ſunt potioꝛes humilitate.⁊ ita dictũ ſancti
ho. potius eſt cũ poſtil.qᷓ; cum Burgẽ. qui hic ⁊ alibi eſt

truncatoꝛ auctoꝛitatuʒ 7. ((Aa. XxlxX.
Tacceſſerũt. Hic ↄñt ſaluatoꝛ docet vtutes cõtẽ/

platiuoꝛ? ſeu religioſoꝝ:a diuidit ĩ tres ꝑtes:qꝛ pᷣ
mo docet ↄtinẽtia:ꝛ obediẽtiã:ibi Tũc oblati ſu
ei puuli. ꝭʒ pauptatẽ volũtaria:ibi Et ecce vn. In iſtis aũt
trib ↄoſiſtit pfectio religioſoꝝ. Pꝛi diuidit᷑ ĩ duas ptes:qꝛ
p docet chꝛiſt illud qð ẽ neceſſitatis ĩ continẽtia: videlicet
continentiam cõiugalẽ:ſecũdo illud qð ẽ pfectiois.ſ.conti⸗
nentiã ab omni actu venereo: ibi dicut ei diſcipuli. Pꝛiꝰ in
dua: qꝛ pᷣmo circa h poit phariſeoꝝ doloſa inirogatõ: 72
pit ipſychꝛiſti vera reſpoſio:ibi Qui reſpõdẽs. Dic ergo.

cere:⁊ ẽt.õ dictamen

7

¶ Euangelium

a (Et aocceſlerũt ad eũ i ad ieſſ. b ¶ bariſei. ꝗᷓĩ ppło

iudeoꝝ pᷣ alijs videbant᷑ religioſi:vt dictũ ẽ ſupꝛa:⁊ dicet᷑ i-

fero. xxj. ca. c ¶ Tẽtates eu. capẽ. . i vbis d Dicẽtes ſi

li.ho.di.vxo.ſuã qua.ex cã.i.ex ui cã: vt ꝑꝑ aliqua fedita

tẽ ſeu turpitudinẽ coꝛpoꝛalẽ. Dhãc qſtionẽ ꝓpoſuer̃t chꝛiſto
ad capiẽdũ eũ: qꝛ re/

ſpõſio ad vtrãq; ptẽ „ ——
erar alüniabilia 9: 7 acceſſerũt ¶ Xx
i dicẽt ꝙ licʒ: videba — rE leiten
tur laxare frena vcu⸗ ad eum phariſei ten

piſcẽtie carnali: dicen vaſe
do hoͤ y libito vo licet hoĩ dimittẽ vxoꝛẽ ſuã
lũtatis ſue poſſit vo qcũq; ex cã:Quũi rñdẽſ ait
rẽ dimittẽ ⁊ aliã dudeiſ. Non legiſi:qꝛ ꝗ fec bo-
legis nature: qꝛ iſepa in ẽab iitio:maſculũ 7fe-
bilitas ẽ de rõne mri· mina fec eoſ. et dixit: Pꝛo
moni: vt dicet poſt: pt h dimittet hõ pꝛeʒ ⁊ ma
Si autẽ dicẽt ꝙ noeillllllll
cet: videbat S morseeee
dicẽ dicentẽ deu. xxiii. Si accepit hõ vxoꝛẽ ⁊ non iuenerit
graʒ añ oclos ei ppꝑ aliqᷓ feditatẽ: ſcribet libellũ repudij ⁊c.
e ¶ Dui rũdẽs. Hic poit᷑ chꝛiſti rñſio: diuidit᷑ ĩ dua) par
tes:qꝛ pmo poit᷑ reſpõſio: remouert᷑ qdã ſibi facta obiectõ:
ibi Dicũt. Ad euidẽtiã pᷣmi aduertẽdũ:ꝙ idiuiſibilitas ẽ de
rõe mr̃imonij pp qð poit᷑ ĩ diffinitioe ei tãq; foꝛmale:cũ dʒ
