hi affuit ⁊c ſʒ qꝛ hoc nõ fuit ex malicia ſʒ ex timoꝛe:iõ
ſpdit oꝛando:
qgut mihi aſtitit. qꝛ ppꝛiũ eſt dinitatis aſſiſtere ĩ caſibus
necitatis. O Artauit me. deficiẽte hũana oↄſola-

In pma mea defenſise.l. qñ fui

No illis iputet᷑ ſ.a dño. n ¶ Oñ)

toe. v ¶ AUt p me pdicatio ipleret.ſ.ĩ ptiboccidẽtibuſ

vt dictũ ẽ.S. R. Et liberat ſum ð
oꝛe leonis.i.neronis quẽ vocat ꝓpt crudelitatẽ leoneʒ.

in quib pdicauit apłs ꝑꝰ dimiſſionẽ carcere neronis:
vt dictũ ẽ.s. Ro.xv.vñ ⁊ ſbdit᷑: q

Sciẽdũ tñ ꝙ apls nõ loqᷣt ꝓ tꝑe quo ſcripſit hãc eplaʒ

qꝛ tũc erat iteꝝ ĩ carcere neronis:ſed loquit p tꝑe hreri
e

to in ; miſſus fuerat a nerone.qð aũt ſpᷣdit᷑: r ( Cibe
rauit me dñs ab oiĩ ope malo.refert ad tpᷣs deuotois ſe-

trophimum aũt reliqui ifir ſoli

mihi aſtitit et ↄfoꝛtauit me:· Zimotheum ſecunda.
lit ꝑ me pᷣdicatio impleai:?· H

ine le-

—

cũde:qñ ſcripſit hãc epłlam. Etqꝛ nihil ipedit a cõſecutione
regni celeſtis i moꝛte niſi peccatu:iõ ſubdit:Et ſaluũ faciet ĩ
rgnũ ſuũ celeſte ⁊cc. S ¶ Saluta. hic vltimo p timotheuʒ
amicos ſalutat.di. Saluta pꝛiſcã ⁊ aquilaʒ ⁊c. erat.n.aqla
vir pꝛiſce:⁊ cũ illis mãſit apłs:vt hr̃ Act.xviij. t ¶ Et one
ſiphoꝛi domũ.i.eius

, „ familiã. v ¶ Eraſt
audiant oẽs gẽtes: libera auũt remãſit coꝛinthi.
tus ſũ ð oꝛe leonis. Liberaà ⁊c iſtos aũt duos no-

minat vt timotheus

uit me ab oĩ [ venies romz eos viſi
ab oi opere malo: veniẽs romã eos vili

ſaluũ faciet in regnũ ſuũ ce tet i trãſitu ſuo: ⁊ ſta⸗
leſte:cui gloꝛia i ſecla ſeclo uʒ eoꝝ nũciet aplo:
rum amẽ. Saluta pꝛiſcaʒ æ vt dicit glo pot er a
al. pei domi: di alia ca. ſ. vt timo-
aglaã:ct oneſiphoꝛi domũ: teufcitius veniat adl
Eraſtus remanſit coꝛinthi: aplatũ ſciẽs eü ſic eſſe

lũ: iõ ſubdit᷑:
x ti añ hyemẽ
venire.alr ꝓpt ipoꝛtu
nitatẽ tpis:poſſet iter
ſuũ nimis retardare:

mũ mileti. Teſtina ate hye/
mẽ venire. Salutãt te eubo
lus ⁊ pudẽs ⁊ linus ⁊ clau

dia:⁊ fratres omnes. Oñs ⁊ qꝛ magna ps vie eſt
ieſus xpᷣuᷣs cum ſpiritu tuo Drpertenaaigse ⸗
HSH ĩ hye ze. Ul⸗
B ratia vobiſ⸗ cum amen. timo ſalutat timothe
uʒ. pmo ex ꝑte aico-
Expliẽ epiſtola Pauli ad rũ di. y ¶ Salutãt
te eubolus ⁊ pudens.

⁊c᷑. ſcoo ex pte ſui dic
3 ¶ Oñs ieſus xpᷣs cũ
. ſpu tuo. ꝗ ẽ aie vita ef
fectiue tñ: 2 St-
d aie vita foꝛmalr:Mobiſcum amen.
UIn capitulo.iiij. vbi dr̃ in poſtilla: Argue peccantes ex
ignoꝛãtia:obſecra peccãtes ex infirmitate. ¶ Additio.
NOc qð dicit᷑: argue:icrepa:obſecra:põt diſtingui ſᷣʒ
ntriplicẽ ſtatũ. Sunt.n.cõiter aut maioꝛeſ:aut mino
:ꝛaut mediocres:vt itelligat᷑: argue ad mediocres
ad maioꝛes:qꝛ vt.v.c.ad Timo.j. Senioꝛem te ne
icrepaueris:ſʒ obſecra vt pꝛeʒ:increpa ad mioꝛes.vl ſʒ glo.
alit᷑ põt legi ⁊ diſtigui.ſ.ſic. Oppoꝛtũe ⁊ ipoꝛtune argue.i.ð

peccatl argue quoſcũq; negligẽtes oppoꝛtũe ⁊ ipoꝛtũe.vt ex

poſitũ ẽ.deĩde fcã tali arguitiõe:Obſecra.i.adiura volẽtes
vt pſiſtant ĩ coꝛectiõe.Increpa.ſ.verbis aſpis reſiſtẽtes.et
hoc ĩ oĩ patiẽtia ⁊c᷑. ¶ In eo.ca.vbi dicit᷑ in poſtilla:Pꝛuriẽ
qurib'. i. deſiderates audire rabbiſſi doctoꝛibꝰ. Additio
WUper illudvbũ Pꝛuriẽtes aurib'.glo. Nepharij do
toꝛes ip̃a occultatione cõdiũt ſua venena curioſis:
vt iõ eſtiment eos dicere aliqð magnũ:qꝛ habẽt ſe

audiãat que palã in ecclia dici crediq; phibent᷑.hec in glo.ex
q̊ intelligit᷑:qũo ille pꝛurit᷑ auriũ.ſ.deſideriũ audiẽdi pcu/
rat᷑ a talibꝰ doctoꝛibꝰ.ſ.ꝑ quãdã obſcuritatẽ ſeu occultatio
nẽ eoꝝ que ab eis dicunt᷑:qꝛ vt h̃ Pꝛouer.ix.c. Aque furti

ne dulcioꝛes ſunt. qð tpib' iſtis nõnulli faciũt ĩ ſuis pꝛedica

tignibus vel ſcriptis.
n eoqeʒ capitulo: vbi dicit᷑ in poſtilla: Denulaʒ quã ali
qui croade:nomen eſt ciuitatis. ¶ Additio.
NIcet apls pluries legit᷑ allegaſſe ſe e ciuem romanũ
nnunq tamẽ legit᷑ ſe allegaſſe hr̃e huiuſmõi veſtẽ cõ/⸗
lſularẽ. Nec videt᷑ veriſile talẽ reſeruaſſet:qꝛ cum
ſine tali ſigno ſibi credebat᷑:qð erat ciuis roman :vt habet᷑

Act. xxij. ca. hr̃e talẽ veſtẽ poti videbat᷑ ad inanẽ gloꝛiã pti
nere ꝙᷓ ad aliquam necitatẽ. vnð ſcòa expoſitio videt᷑ pba-
bilioꝛ: ⁊ ẽ Hiero.dicẽtis put i glo. olumẽ hebꝛeũ replico:

z 2

(Epiſtola panli

q paulus ſuxta quoſdã vocat penulã. Nec obſtat huic ex catoꝛi: n ¶ Secũduũ pce. ſal no. dei. vt patz Act xiit. ſatin dli
Polrioni oſube Eer roornd ꝓbabile eſt ꝙ hẽret alios Separate mihi barnabã ⁊ ſaulum.x ponit diona ſaln ginngin
ibꝛoſ:a tamẽ ſeoꝛſuʒ faciebat mẽtionẽ de volumine legis p tata:cũ dicit: o ¶ Tito dilecto filio ſcom coeʒ fidcʒ. i. nnn inif,
ter eius auẽtem ſeu dignitatẽ. ſicut ſi aliquis hñs plures li catholicã: catholicon. n. grece latine ſignat cõe vł vle. ſcnl ghos
eos a bibliã dicerʒ alicui poꝛta mihi bibliã ⁊ libꝛos meoſ. dicit apo filio ſcòm cõem fidẽ ad oſtendenduʒ ꝙ; tinuns i& .
ca. vltio ſce rr BBBah,ſ5 ſpuat li bun
ad Timo. vbi dẽ Pe ¶ Incipit argumẽtũ in epi in ſpem vite eterne:quaʒ ꝓ 3 ponunt optata nene e
nulã quã reliq troas ſtolam ad Zituu. milit q non mẽti deuſ nte bona cum diclk. ſhegee
⁊c̃.poſtil.ſic ⁊ magiſt wmau ſeckria: maniteſtauit it p¶Bratia in pe ſcſ ,
in glo. exponit de ve⸗ 4 2 . tpa ſeckaria: maͤnife auit A ſenti: 4 t pax li un 5
ſte cõſulari:burgenſi, Itum cõmonefacit tpib ſuis verbůʒ ſuum in pꝓ in ſuturo.naʒ bti ſictnde bl
sbüclt dicẽs ꝙ Hieno. inſtruit de ↄſtitutõe pᷣ dicatõe:que credita ẽ mihi ugo auietar kote i incto e
penula dicit volume·· ſpigli 9R mdnz örenpti iS Hoiĩs appetitũ lch, .
hebꝛeũ:ſʒ btũ hiero. e- ſbyli *5 ſp n li 5 uer ſecunduʒ Peeptu ſaluatoꝛis 2deo patre. gfaneiſtin c
boc nõ fat e ppꝛiaam ſatõe ⁊ hẽticis vitãdis: qui nmĩi dei: tito dilecto filio ſin quiẽ gre ꝛ btim⸗ nin:
ſz alioꝝ expoſitõem. traditionibus iudaicis cre cõeʒ fidẽ gratia et pax à ð0o dinis ca pꝛicipał (Sian
diẽ nãq; volumen he dunt:ſcribẽs ei a nicopoli. pfe ⁊᷑t xpᷣo ieſu ſaluatoꝛe no effectiua:tame e MqN
bꝛeũ replico:qð pau/ mo. Mhius rei gra reliq te ſilio ſpũ ſcõꝛnãa Ncjl irnml
uoſa ſtro. Huius rei gr̃a reliq tte u i ſeoine at
lus ſᷣm quoſdã penu/ Explici pr ea q deſt ehnicag opa trinitatis ſũt ſtenatn g

15ünrii

y „ „ 8
vt diẽ burgeñ.ad iang Agſtituas p ciuitates pſby xpo ieſu. qꝛ Aane
nẽ gliam: p veſtẽ h di 0 Incipit epla pauli ad Ti/ teros:ſicut ẽt ego diſpoſui humanitasẽ cau äinen d
crã penula aply ſe on· tum. Caplin.l. ibuſiquis ſine crie ẽ vnius ſa inſtralig conii inniſl r
dere foꝛe ciueʒ roma⸗ e e eeee ene s en en, cia, t 1Huius npont it
vãitatẽ pertinet boc Auülus ſerůuſ dei nõ in accuſatõẽ luxurie àut tole pſecutõ:que Gueniflde N
facere ꝑ veſtem q; per aàpls aũt ieſu xpᷣi nõ ſubditos. Opoꝛtʒ.n. epi diuidit in ousov lni⸗
vocalem pteſtatisem ſim fidẽ electoꝛu, ſcopum ſine crimie eẽ: ſicůt tes:in pina pante nanſnning
qð tam apls ſepe legi Poeitt agnitoney deidiſpeſatoꝛe: non ſupbu titũ inſtruit deo⸗ Cnimtöe ſianand
tur feciſſe ſpãlr qñ ce) ⸗· cCe agnitoney deidupelg e: non upbu dinatõe eccłe:? 05 ſcacüteſclengo di
ſareʒ appellauit. Nec veritatis:que ſim pietatẽ eſt nòn iracũdũ:nõ vinolẽtuʒ infoꝛmatione ple foneſlinidieil
valet ratio burgenſis ẽð beie,s ſibi omiſſe ſe⸗ pllynciconegann
qm ſuperfiue exkymẽ=ft Auuenti ca. pma n fmimgimnaiht
liber vnus qñ indiffinite dicit᷑ de libꝛis:nec dignitas alicuꝰ duas:qꝛ pꝛimo ponit ſuã inſtructionem:⁊ cuiuſdaʒ di xpulllocolomm
libꝛi huiuſmõi ſuꝑfluitatẽ tollit:vt ſiqs depoſuiſſet bibliaz cti rationẽ:ibi Sunt.n.młti. Circa pmuʒ inſtruit euum (Elccuav omat
cuʒ mltis alijs libꝛis ſupflue diceret: Remittite mihi libꝛos de oꝛdinatione ecchie quantũ ad epos ⁊ pᷣſbyteros.iſti? –
⁊ bibliã:nam cũ quis dicit de libꝛis Fiic Pne polif de pnci tuerat.n. eum paulus cretenſem archiepm: ⁊ ſic ad eau,ʒ poſoloeinluno⸗
palioꝛibꝰ loquit᷑ ⁊ ſecũdario de min pncipalibꝰ: ſʒ ſiquid ĩ poeertinebat oꝛdinatio totius pꝛouincie. Sciendum etis Mlumngli polbitob
ter libꝛos eẽt qð nomen libꝛi nõ digne recipet merito ſpeci ꝙ ſub nomine pꝛeſbyteroꝛum intelligit etiam epiſco- bhktifnena. f
ficaret᷑:iõ apoſtoł addidit ſpeciſicado mẽbꝛanas:vide ĩ lra pos:⁊ econuerſo ſub nomine pꝛeſbyteroꝛum intelligit ptlaftginnpaſſo
non eſt magne ſpeculationis. peꝛeſbyteros: ſicut dictum fuit plenius ſupꝛa.). Limo. intumngeird
, ſtil. fris Nic. de lira ſuꝑ eplłaʒ pau. ad Titũ. Incipit iij. dicit igitur: t ¶ Puius rei gratia. ideſt ppter pee liama Vnng.
NAuulus ſeruus dei.Hic incipit epla pau.ad. dicationem fidei catholice: v ¶ Reliqui te crete. inꝰ iAii. d (Sodurdi
——— titũ: que diditur in tres ptelſ.ſ. in ſaluationẽ ſtituens te ibi archiepiſcopum: x ¶ Ut ea que deſůt. ſnoggimnimaß⸗
blecntiodejb Puũ rei gratia.⁊ conclu de bona diſpoſitone eccleſie: y¶ oꝛꝛigas.· in melius 6Ppqgteſünſcine
ſionẽ:ibi Salutãt te ĩ fine epłe.In pᷣma pte refoꝛmando: ʒ EEt conſtituas ciuitates pꝛeſby ntoe doriſi recl
SzZmod ponit᷑ pſona ſalutãs quãtũ ad nomen teros.ſecundum exigentiam populoꝛum: a Plent. uzil gini0,
IJIcũ dicitur:Paulus. ⁊ rõ h nois dicta fuit in pncipio epye ⁊ ego diſpoſui tibi. in foꝛma que ſequetur: l Si haphocitcyon
— ad romanos:⁊ ꝙᷓtum ad religionẽ:cuʒ dicit: b ¶ Seruus quis ſine crimine eſt. Ile enim qui conſtituitur hꝛeſby⸗ rdrtirllgino
dei. i fidelis xpianus:⁊ quantũ ad officij dignitatẽ:cum dẽ ter vel epiſcopus debʒ eſſe integre fame:ꝛ fidei. Iſta at ſtinoſmann
c at ieſu xpᷣi ſcm fidem.i.ad pdicandũ fidem. concitio a alie ſequentes debent eſſe excellentius in tk Mlneethmiinzi
4 ¶ Et agnitionem veritaj dei. hoc dicit ad excludendqum ſcopo: ꝙᷓ in ſacerdote curato: c Unius vxoꝛis vir.ſ. fenmnholligk rſ⸗
ſciam humanit inuentã:in quib' ſunt alique falſitates ad/ poſt baptiſmum:vt dictum eſt ſupꝛa: pᷣma LNmo.ij. luleſmmonnen e
mixte:vt pʒ per Ari.qui lʒ ver alis ſcripſerit:aliqua tam d Vllos habens fideles. licet non opoꝛteat ipſum ha i noriaegye
falſa admiſcuit:vt de eternitate mundi:⁊ de nũero ĩtelligen bere filios:quia poterat continere:tamen ſi habʒ opoꝛ ilagih vobi
tiaꝝ:⁊ huiuſmõi. e ¶ Que ſcõʒ pietatẽ.i.ad verũ dei cul tet ꝙ ſint fideles: ideſt ſane fidei: e ¶ Non in accuſa⸗ tcen reume
tum oꝛdinata. ſ ¶ In ſpem vite eterne. p hec cõſequende. tione luxurie.ideſt accuſabiles de luxuria:ſicut filij be½ ſiſn
3 uã pmiſit mihi nõ mentit᷑ deus.cuũ ſit ip̃a veritas. lij.j. Reg.ij. f ¶ Aut non ſubditos. id in rebelles. Nlianl
Ante tpa ſecularia.i.ab eterno.Et accipit pmiſſio hic g 4Oror enim ꝛc.· iam expoſitum eſt: h Sicut nn n ohe
pᷣdeſtinatõe dei:qua ab eterno dare electiſ oꝛdinauit gra dei diſpenſatoꝛem.in bonis ſpiritualibus vbi requirit wit cſtu
tia drem ge ekkeetuau pꝛedeſtinatõis eſt in tpe: maioꝛ fidelitas:⁊ diligentia qᷓ in diſpenſatione bonoꝛu Fonrich
io ſpᷣditur: i ¶ Manifeſtauit aũt tẽpibus ſuis.i.ab eo di tempoꝛalium: 1on ſuperbum alios ſuppetitan iare ncnh
Pſais z padinatis. k ¶ Uerbũ ſuũ.i. filii incarnati. dao: k (Hon iracunqum. in animo: ſuperbi enin neii omfmi
¶ In pᷣdicatione.i.ꝑ pᷣdicationeʒ.ſ.xpi: ⁊ diſcipuloꝛũ ſuo defacili raſcuntur: I ¶ on vinolentum. ideſt in po- n tlſclunn
rum:iõ ſubdit: m ¶ Que credita eſi mihi.tanqꝙ ſidei pᷣdi tu vini exceſſiuum:quia per hoc impedit᷑ diſcretio: que mainimiu

õ
intinlsc
. d. tCbeis

ubetn

1 weſee
di düctidun
Gnſnamn
* Würſnu
omum
boſbini
Gmnaze
umonenau
ghos hſn
narhiennil
incligt eim
Neſdſirouunt
upenineſn
VCNrN,
n. DeN
ſe

min r

8 (Juſtü. koꝛma

„

requirit᷑ in dei miſtro: m Non pcuſſoꝛem. qõ viciũ
oꝛit frequẽter ex exceſſiua vini potatione: n ¶ No tur
pis lucri cupidum.i.ſeculanqð eſt pꝑ mercatioes:⁊ talia

q̃ non decẽt miſtros ecclie: o ¶ Sʒ Fialez o

n.eẽ ad pegrinos: p ¶ Benignũ. ad oẽs: udẽ
teʒ. in agibilibꝰ:
r ¶ Sobꝛium .i.
tenentẽ ſobꝛiam

menſurã ĩoibus: cri cupidũ:ſed hoſpitalem

benignũ pꝛudentẽ ſobꝛiuʒ

lit quantũ ad ſe⸗ „5 1. t v
ipʒʒ⁊ effectiue q;i1iuũſtũ ſanctũ continentẽ àm-/
zuz3 pplin ſibi plectẽtẽ euʒz ꝗ ſʒ doctrinazʒ
1 D d Eſidelẽ ſmoné vt potẽs ſit
onſernare.· exhoꝛtani iĩ doctria ſana: t

t¶ Sãctuz erga eoſꝗ ↄtradicũt arguẽ. Sũt
deu. v¶Konti cni multi ⁊ inobẽdiẽtes vaᷣ
nenteʒ. i. firmiter ni :mari
Rrenetscofa te, niloꝗ ẽt ſeductoꝛes: maxie
tatiois ipetum:
X¶ Amplecctẽtẽ
eũ ⁊c̃.i.diligẽter
ſtudẽtem in ſacra
ſcriptura:¶ y
Ur potens ſit ex/
hoꝛtari.i.fideles
ad banf. 3 . 4
doctria lana.abiʒ
admixtiõe alicuierroꝛig. a ¶ Et eos qui ↄtra.ar.eoſ
efficacit refellendo. bSuntn bie ↄñter reddit ra
tionẽ vltimi dicti.ſ.q̃re dʒ eẽ potens. a ¶ Inobediẽtej
vel otradicentes. arguere dicens: Sunt. n. multi niobe
diẽtes.i.veritati euagelice ↄdicentes.

opʒ redargui: quᷣi vniuſas
domos ſůbůtũt:docetes qᷓ
nõ opʒ tuùrpiſ lucri gr̃a. Di

ꝓpha:Crenſes ſp mẽda⸗

Uaniloquij

ex multiloqo ſuo mentes ſimpliciũ ꝑturbãtes: iõ ſbdit᷑/
6 E oio Eir 4

oloꝛata. d ¶ Maxie a
ſupple ſunt tales: e npe ar iſlone ſũt. iſti erat
falſi apoſtoli de iudaumo ↄuerſi:nõ tñ recte:qꝛ cũ obſ/
uatõe euangelij volebãt obſeruatoem legaliũ itroducẽ
vt habet infra eo.ca. f os opꝑʒ redargui.qꝛ lega

C¶ Et ſeducto. ꝑ mẽdacia c

lia moꝛtua fuerũt in paſſione xpᷣi:⁊ moꝛtifera pꝰ publi

catõem euangelij: put.S.declaratũ fuit diffuſe Ro.iij.
7 Bal. ij. 1 pma Timo. v. i vniuerſas domos.
ſideliũ. h ¶ Subuertüt.i. ſbuertẽ nitüt. i
q̃ nõ opꝑʒ.i.non ſana ſʒ peſtifera. k. ¶ Turpiſlucri gr̃a
i.ppꝑ queſtũ:⁊ ſic in duob' peccabãt.ſ.in doctrina ⁊ in
intentõe docẽdi:⁊ declarat ꝓpoſitũ ꝑ dictũ cuiuſdã do
ctoꝛis illiꝰ gẽtis.d. l ¶ Dixit quidã ex illis ꝓpꝛi ipᷣoꝝ
ꝓphᷣa.p hoc aũt ꝙ non dicit᷑ ꝓpha abſolute:ſʒ ꝓpheta
ipᷣoꝝ:dat᷑ itelligi ꝙ nõ fuit vere ꝓphᷣa loquens ſpũ diui
no:ſʒ hũano:ſicut exꝑtus fuit viuẽs ĩter eos:dicit᷑ tamẽ

ꝓphᷣa large ⁊ participatie inquãtuʒ veꝝ dicit:ſic ⁊ pꝛso-

„
7

phete vera loquunt᷑:⁊ ſbditur ep dictũ cũ dicit᷑:¶ m

le beſtie.i.moꝛdaces verbis. o ¶ Uentris pigri.l.gulo
ſi. Ille.n. qui hʒ ventrẽ nimis ipletuʒ nõ pot ire expedi
te:ſʒz tarde ⁊ pigre. p ¶ Quã ob cãʒ.⁊ qꝛ ſunt talibus
vicijs aſſueti. q ¶ Increpa illos dure.⁊ nõ mollit᷑: ſic
heli.j.Reg.ij.vñ Hiero.heli ꝓ filioꝛum ſuoꝝ iniqtate
dãnatus eſt: coꝛipuit quigẽ eos ſʒ leuitate pꝛij ⁊ non au
ctoꝛitate pontificis. r Ut ſani int in fide catholica:
8Non intendẽtes fabulis iudaicis. de obſeruatiõe le
galiũ que moꝛtua fuerũt in paſſione xpᷣi:⁊ iõ quicquid
dẽ de necia obſeruatione eoꝛum totum eſt fabuloſuʒ ⁊
falſum. t ¶ Et mandatis hominũ aduer.ſe a veri.fece
rant.n.iudei multa ſatuta ꝑ quoꝝ obſeruationes irri-

Cretenſes ſemꝑ = n

non pcuſſoꝛẽ:non turpiſ lu

qui de circũciſiõe ſũt:quos

xit quidã ex illiſ ppꝛ iſpoꝝ

—ITI])WG

ocetes

tiarum ⁊c.

tabant᷑ pcepta diuina ſᷣm ꝙ ipꝛoperat eis ſaluatoꝛ.:Math.
xv.di. Quare irritum feciſtis man alum dei ꝓpf traditio-
nẽ vraʒ. v(¶ OHia. cibaria: x Munda. ſupple ſunt¶I
Mungdis.i.per baptiſmum ſanctificatis. a eingett ö
⁊ infide.nihil mundũ:⁊ ſubdit᷑ cĩ cum dicitur. Sed inqui/

nate ſunt eoꝝ mens ?z
„ .x Aſcia. ꝓpter qõ dicit
ℳmale beſtie venti pigri ſaluatoꝛ Math. xv.
Teſtioniũ hocveꝝ ẽ. Qhã di. Non qõ unnac in
ob cãʒ ĩcrepa illos dure: ut Cinguinat hoiem
äü ſ. cibus:ſʒ qð ꝓcedit
ſai ſint i ſide:non itẽdẽteſ iu exoꝛe coinquinat ho
daicis fſabul èt mãdat ho 2minẽ.ſ.detractiones:
minũ auerſantiu ſe a pitate. biaſer anie banal.
T mii Iis:e iq pꝛimo ꝓcedũ
Omnia mũdà mundis:cõ excoeile malo r —

inqnat at ⁊ iſidelibꝰ nihil ẽ
mũdũ:ſʒ iqnate eoum⸗
mẽſ ⁊ ↄſcia.Cònfitẽt ſe noſ ge hian
ſe deũfcis aũt negat: cñ ſint Nxame io vditur
— „ O „ „e gat.
aboinati et ĩcredibileſ:ct r hoieridor
opus bonũ repꝛobiiI o E icredibiles.i.
Aauteʒ loquere qie icreduli. e ¶ Et ad
+ ¹ „ 1
decent ſanã doctrinã oẽ opus repꝛobi.qa

coinqnata. b (Xo
fitent᷑ ſe noſſe deũ.di
cẽtes ſe eſſe xpᷣianos:

4 4 –1nulluz opus poteſt cẽ
eneſ vt ſobꝛij ſint:pudici Douuin meruwri ſiñ
ficgde Hebꝛ.y. Sine fi
de impoſſibile eſt pla
cere deo. Titum. H

¶ Capitulo pᷣmo vbi dicit in poſtilla. Ut pʒ per Ari.qui
lʒ ver alijs ſnipſerz li ua: tñ falſa imiſcuit. HD

Ou videt᷑ Ariſt. cõcludere ſeu aſſerere eternitatem
mundi:ſed potiuſ iſtud relinqre tanq; ꝓblema neu
trũ.lʒ.n.ꝓbat ꝙ mã pᷣma nõ ſit generabilis nec coꝛ
Tuptibilis:ſilr ꝙ generatio vni eſt coꝛꝛuptio alter ꝰa huiuſ
moi:ex his non ſequitur ꝙ mundus incipit eſſe ꝑ. modum
creatõis. Silr lʒ in. ix. meta.ↄcludat numerũ intelligentiaxz
ſepataꝝ hoc eſt ſm conſiderationem motuuʒ oꝛbium cele
ſtium:et eſt pceſſus naturalis:qꝛ ad cognoſcendum intelli-
gibilia non poſſumuſ naturalit peruenire niſi per ſenſibilia

ſz ſim ſniam ꝛum qui ſcripturas diuinas ſcrutant ſbe
imateriales excedunt quaſi incomparabiliter ſcom multi⸗

tmudinem ſubſtantias materiales.

Replica.
epiſtola ad Titũ pꝛimo cap.vbi poſtil. diẽ Ariſ
to.in pluribus bene ſcribentẽ:falſitates tamen ſepe
inſeruiſſe: ſicut eternitatẽ mũdi:⁊ numerũ intelligẽ
um rgen. hic ſicut ⁊ Jo.i.nititur Ariſtotelem de
fendere ab erroꝛib' illis in quibus tamẽ ſchola pariſienſis:
m dãnauit:⁊ coꝛꝛuptõem illius vide Jo.j. ¶Xa. II.
Nautem. Poſtquã apoſtolus inſtruxit tituʒ de oꝛ⸗
. dinatione miniſtroꝛum eccleſie: hic cõſequenter in
ſtr uit eum de infoꝛmatione plebis ſibi cõmiſſe:⁊ p-
mo quantum ad aliquos ſpecialiter: ſecundo quantum ad
omnes generaliter ſequenti capi. Pꝛima in tres ſcõm tres
gradus hominum:partes patebunt pꝛoſequendo. In pᷣma
parte docet eum quantum ad eos qui ſunt in ſtatu ſenili di
cens: a ¶ Tu autem loquere.infoꝛmando populum.
b ¶ Que decent ſanam doctrinam. in moꝛibus. c¶ Se
nes vt ſobꝛij ſint.ideſt moderati in actibus ſuis: qð exigit
maturitas etatis. OD ¶ Pudici. ideſt caſti:quia contrariuʒ
eſt valde darthe in atiquis:eo ꝙ in eis frigeſcit caloꝛ na
turalis. e¶ Pꝛudentes.in agibilibus:qð debet eſſe in eis
acquiſitum per experiẽtiam longi tempoꝛis.

5 5

¶Epiſtola pauli.

f ¶ Sani in fide. abſq; amirtsnenroꝛts⸗
one. que eſt foꝛma fidei h

In patientia. ſimilit ſint ſani
ita ꝙ non frangant ꝑ impatientiã in aduerſis. i ¶ An ſili ret a ſeruitute diabolepte qð non
ter in habitu ſancto.i.religioſo ⁊ honeſto ſ upple ſint ¶I fidelib oñis ſuis infidel

n dilecti inſtructõiſ rõ que accipit ex ſaluatoꝛiſ exeplo:qui dedit
ſeipſum ꝓ nobis: ⁊ ſubiecit ſe ſeruiiuti vt nos redime

dz eẽ durũ ſeruis

ſubijci: ꝓpter qð dicit: Ap/

Non criminatrices.i.iĩponentes defacili crimina iuueculis paruit.n. gra dei ⁊ ſal.dñi nr̃i.in carne ꝓ nobis aſſum-

m ¶ Non multo vi⸗
no ſeruientes.naʒ po/

mo vini exceſſiua in pꝛudẽtes ſani ĩ fide ĩ dilẽcti tes: ſed ĩ oib'ſideʒ bönam

duc ad ſſacrem aall one i paͤtietia. Anus ſiliter i ondetes ut doctrinã ſalua
taiis viualie aitu ſcõ:non criatriceſ non toꝛis ni dei oꝛnẽ̃t ĩoĩbus.

Apparuit.n. gr̃a di ⁊ ſalug
toꝛis nr̃i oibꝰ hoĩib eruůdiẽſ

publico: ſz i ſecreto ia mlto vino ſeruiẽtes:bñ do⸗
nioꝛes minieres a cẽtes:vt pꝛudentiã doceant 1
agolłẽſcetulas uit viros ſuoſ nos:ut abnegãtes ·ĩpietatẽ

Adoleſcẽtulas. Pec ẽ

ſcha ps in qua iſtrurt ament: filiõs ſuos diligant t ſecularia deſideria:ſobꝛie
eũ de pſonis exñtib i — Ex r.A n
ſtatu mnuẽili di. Ado pꝛildẽtes caſtas ſobꝛial: do ct iuſte t pie viuam in hoc
leſcetulas. ſupple ad- mũus curã hites: beignàs ſeclo: expectates btãʒ ſpem
mone: p¶ Ut viros ſubditãs viris ſuis:ut non et aduẽtũ glie magni dei et

ſuos ament.ſic ſeipᷣaſ

qꝛ vir ⁊ vxoꝛ ſũt vna
caro. AFllios ſuos
diligãt. non ſolũ qtũ
ad coꝛpꝰ eos nutrien/

blaſphemet vbũ dei Juue ſaluatoꝛis nr̃i ieſu xpᷣi: qui
neſ ſitr hoꝛtãe:vt ſobꝛij ſint dedit ſemetipʒ ꝓ nobis: ut
In ömnib teipᷣm pᷣbe exẽ nos redimẽt ab oĩ iniqtate
plũ bonoꝛũ opex:li doctri &t mũdaret ſibi poͤplʒ acce

do: ſed ẽttũ ad aiaz na ĩſ intẽgritate: iĩ grauitat. ptabilẽ ſectatoꝛem bonoꝝ
eos ĩ moꝛibꝰ infoꝛmã Fa r Riſinie. oyy Ka- Iaro 5
do. r ( Pꝛudentes. Aérbu ſanũ irrepheſibile: opex. Hec loqre ẽt expoꝛ
ſupple es in guberna⸗ ut bis ꝗ ex aduerſo ẽ vrea tarerct argue ciiʒ oĩ impio.
tõe dom ⁊ familie. ctur:nihil hbſis malũ dicẽ de·Memo te ↄtẽnat. ¶ III.

8 ¶Laſtas. caſtitate
cõiugali. t ¶ Sobꝛi
as. in cibo ⁊ potu:qð
młltũ facit ad caſtita
tẽ ſeruãdã. v¶¶ Do
mus curam habẽtes. —
non ꝑ alienas domos vagãtes. x ¶ Benignas. erga oẽs
¶ Subgitaſ viris ſuiſ. vt non nobilitate vel diuitijs elate
nolint eis obedire. 3(Arnon blaſphemet᷑ verbũ di. i. do
ctrina euangelica:⁊ refert᷑ hoc ad oĩa pᷣdicta: ⁊ ẽt ſequẽtia.
tũc.n. habitabant xpᷣiani iter infideles:⁊ iõ ſi fuiſſent incõ

nobis. Seruoſ domis ſuis ¶ Bmoͤne illos Pncipi
ſubditos eẽ:iĩ oib placetes Nous et ptatibus ſĩ ubdi
nõ ↄtradicẽtes nõn fraudã ts eſſe dcò obẽdire:ad oẽ

m. d ¶ Qui dedit ſeim pꝛo nobiſ.
obediens vſq; ad mõtẽ crucis. eè⸗
ab oiĩ inidtate.ſ.oꝛiginali ⁊ actuali.

pta. s ¶ Erudi-

ens nos. verbis et

exẽplis. t ¶ Ut

abnegantes impi
etate.i.idolatriaʒ
ſicut ꝑ oppoſituʒ
pietas dr cult/ di

uinus. „
ſeclaria deſideria

que tẽdunt ad di/
uitias honoꝛes et
delitias. x d S

bꝛie innobis.

Et iuſte ad
Er e—

ad deũ. a Ui

uamin hoc ſeclo

fragili ? tranſito-½
rio:io ſubdit: b .

ſpem.i.gliaʒ cter⸗

nam a nobis ſps

taʒ. c(Et aduen

tuʒ gloꝛie magni
dei vc.nã in homo
aduentu venit in

glia ptate: ⁊ ſb/

dit᷑ de pmo aduẽ/

in humilitate fcul

b
il p

bitaban B ale. gas am baptumn
poſiti moꝛibus: ifideles fidẽ catholicã deriderent. a ¶ Ju = bonoꝝ opex· ita grs baneſnel ern

uenes ſilr c qꝛ iuuentꝰimpellit ad ſequendũ imper paſſio det᷑ in vacuũ:ſʒ ad bñ operandum.
nũ maxie ↄcupiſcentie carnal: ꝓpter qð retinẽda ẽ in freno
ſobꝛietas:⁊ qm turpe ẽ doctoꝛi cũ culpa redarguit ipᷣm.⁊ iĩ
moꝛalibꝰ magis mouẽt verba ꝙ; ſcã:io ↄñter infoꝛmat titũ
d. b ¶ In oibus teip̃ʒ pꝛebe ⁊c lifoꝛmaãdo ſubditos ſacti
¶ In voctrina. infoꝛmando eos verbis ſacris. d In ite
gritate. i. puritate mentis ⁊ coꝛpis. e ¶ In grauitate. geſt·

xterioꝛis. f ¶ Uerbũu ſanũ irrepᷣhenſibile. ſu kli⸗ y
g ¶ Utis ꝗ ex aduerſo eſt.i. aduerſari fidei. eraea
tur.i.cõfuſus ad ſeipᷣm reuertat᷑. i ¶ Mihil habens malu)/

ignoꝛantes dicendo. k
Cum oĩ imperio.i.auẽte pontificali.

.

ſubditis.

dicere de nobis. 1 ſic tandẽ ad fidem conuertat. kꝗ¶ Ser · ione generaliter quo ad omnes: pꝛimo qualiter ſe pbe⸗
uos. Pec tertia ps in qua titu iſruit de his qui ſũt in ↄvdi beat habere erga pꝛincipes:ſecundo erga hereticos bo
tione ſeruili:⁊ pᷣmo ponit᷑ inſtructio:? inſtructõis rõ:ibi mines:ibi Hereticum: pꝛima in duas: quia pꝛuno pbo

puit. n. Circa p dicit apls: eruos. ſupple doce Al
Dñis ſuis ſbditos eſſe.eis debita reuerẽtiã ⁊ obſequiũ expi enim.Circa pꝛimum dicit: 4
bengo:⁊ hoc ſiue ſint boni ſiue mali:fideles aut infideles: ſubditos tuos generaliter. b
In oibus placentes nõ ↄdicentes. Et hoc intelligẽduʒ tibus. ſecularibus. S
eſt de licitis tm ⁊ honeſtis. Ion fraudates.dños ĩ re tes pꝛocedunt ex dei oꝛ
bus vel obſequijs debitis. o ¶ Sed in oib' fidem. i. fideli-
tatẽ. p ¶ Bonam oſtedentes. verbis ⁊ fcis. q
ſal. no. oꝛnent in oib. ⁊ hoc ſuis bonis moꝛib':hoc.n.faciẽ/
do ſancx᷑ paulinus ſeruiẽs regi infideli ſic fideʒ ſuaʒ moꝛibꝰ
oꝛnauit:ꝙ liberatõem ſui a ſeruitute ⁊ oium ciuiũ ſuoꝛum
meruit apud regẽ inſidelẽ. r ¶ Apparuit. Hic ponit᷑ dce

ideo ſubditur: fe
cuũ miniſter ẽ iudex ſiue poteſtas:vt

4

tatem ſuam tranſfert regna: atq; conſtituit:
¶ Ut doc. 6alreſa reſiſtit oꝛdinatoi dei fſiſtit: Ro.xin

ec loquere.

n ¶Nemo te cõ

mone illos. ideſt

— „ . — „ . .1 9
nitur inſtructio: ſecundo 4 ratio: ibi Eram

ꝛincipibuſ ? poteſta
ubditos eſſe.tales ei poteſta
inatione qui ſecundum volun

bedire.in licitis

Ad omne opus bonum paratos
eſſe. in hoc enim non ſolum obeditur homini:ſed deo

. .

ctione:x venit in

e¶ Ut nos redimeret
E mũdarep
ſacramẽtũ baptiſmi quo deletur oꝛiginale petm acltru
Sibi pphn acceptabilẽ. ꝑ gram baptiſmalez.

Et exhoꝛtare.iaz ſcientes aſd
melius inducendo. I u ue delincents. -⸗.
n

tenat. platus. n. nimis mollis conteptibilis reddit ſuis
Omone. Poſtquã apoſtolus titum inſtruxit

de infoꝛmatione populi ſcdm gradus ſpecia⸗
s: hic conſequenter inſtruit euʒ de infoꝛma⸗

renn ni

vekſil nucl
gütfignelir

,
cte
c
entnin
ſefr inn⸗
Otmmen, /
it ilutt
Go l
Ne
Nerhonnnes ii
Eini lcee⸗
(Enmnl bi
furponit din⸗
ructdisrdae
duglexpung u
interheſnl
zuntopal ſih
catholliañcon⸗
aſongin
ſumncirnal
olanolrd
debenr octetuo⸗
ſo onintus
filtt gca ⸗
i, nanlenti
ſecfuzrfir
bondmo nt⸗

sdigunenis
die CErmmvi
Aliqquido nosi⸗

ſylenez iſnelpi⸗
gbicintohi monaan
lip hooveitlin⸗
(Eranres noui
=
Kchza llos pera
Olencsinuci um
Cuntür ſicſdtſd
gfonaaga erſ
genäſunnpaftn
ſutherelespitet
llate. ppreyob

n anpi/n
laut beni

tiigiwairirſu
reſ,ſogine
linleſl wofel
kiehiine ppte
furniunenee. .
igtſntcctſiii
cͤnſpönd⸗
enalums
—
Prnchonton
ilinain
uuntaginiin
P iondd

loptugnng
Pmnnitan

n
47 Wwage

Gate n

.

bus, Ail

A2
e e

ehe

—

N
e lem
* mnlgiye
mnnoh⸗
o.
I. wien
3 rnosne
mr orgnaleen

tig
. e 6
iſſ

lerare:aut rõnabilit obuiare:iõ ſbᷣditur: h ¶ MNon liti
gioſos eẽ:ſed modeſtos.menſurã debite rõis ſeruando
nã aliqñ expedit de iniuriatibus iuſticiã querere:vtpo
te qñ ex tolexantia nutrit᷑ iniuriantib' audacia malefa
ciendi. G;

¶ eminẽ blaſphemare. ẽt iniuriantẽ:ſʒ to⸗

oſtẽdenteſ maſue „, d2 ðMUWé
tudinẽ. jm ronis op bonũ paratos eẽ:nèmi
dictamen: al. nõ nẽ blaſphemare:non litigi⸗
eet manſuetuco: oſos et ſed modeſtos:oem
ſz magis puſiläi le e Modeſtae0
mitas. R Ad oñndẽtes manſuetudinẽ àd
oẽs homines. taz oẽs hoĩes. Erm.n. aliqñ
lidde⸗ ⁊ nosĩſipiẽtes ĩcreduli errã
1 CEramuſ. Dic „ D. ES SE
—,, „ 2 α „ 2 Pr⸗ „»
inſtructõis rõ: 1ẽ luptatib varijs ĩ malicia et
duplex:pꝛima ac iĩuidia agẽtes dibiles:odi
ahit bre ſeuu entes inuicẽ. Cuͦz aut beni⸗
aholla añ con /½ Vitas et hüanitas appuit

ſaluatoꝛis nr̃i dei:nõ ex opi
bus iuſticie: qᷓ fecimꝰ nos:
ſz ſecũndũ miaʒ ſuã ſaluos
nos feẽ per lauacrũ regene
ratõis ᷑t renouatõnis ſpũs
ſci:quc effudit in nos abun

uerſioneʒ in quo
ſtatu erãt mali et
defectuoſi:⁊ ideo
debent defectuo⸗
ſis hominibus 2
ifidelibus odeſcẽ
dẽ ꝑ manſuetudi
nẽ qᷓtuʒ põt fieri
bono mõ ſ̃m ra-
tõis dictamen:iõ
diẽ: I¶ Eram ei
aliquãdo ⁊ nos iĩ⸗

nrʒ:ut iuſtiſicati gra ipi hẽ

qui eẽnt phi mundana pꝛediti ſapiẽtia. m ¶ Incredu
li.in his que ſũt ſupꝛa rõeʒ:cuiuſmõi ſunt ea qᷣ ſũt fidei
n· ¶ Errantes.in moꝛibꝰ: o ¶ Seruientes deſiderijs
⁊c.i.paſſionũ ſectatoꝛes. pꝓ ¶ In malicia ⁊ iuidia agẽ-
tes.qtuʒ ad illos qͥ peccabat ex certa malicia: ⁊ qꝛ hoc
ẽ valde deteſtabile:iõ ſpᷣdũ: q ¶ Odibiles.ſ.deo.r

Oglientes inuicẽ. qꝛ mali hoĩes no habẽt amicitias ad
alios:nec ẽt ad ſeipos:vt declarat phus.viij. Eth. 5

Cum aũt.Hic põit᷑ ſcòa rõ dicte iſtructõnis:⁊ ?ꝰ ex dcis

infert᷑ quedã ↄcluſio:ibi Fidelis.Rõ vero accipit᷑ ex cre

dentiũ ſtatu poſt ſuã ↄuerſionem ad quẽ vocati ſũt vt
ſint heredes vite eterne: ⁊ hoc ex mera dei gra:⁊ beni/
gnitate: ꝓpter qð benigni alijs ẽt infidelibus debẽt eẽ:
maxie pncipib q?tum põt fieri ſm deũ:⁊ hoc ẽ qð diẽ:
6Ku har beni.⁊ hu.appa.⁊c᷑.hũanitas iĩ enatiuitate
benignitas aũt in ſua couerſatione. t ¶ Non ex ope.
iu.que fe.nos.cum eſſemus peccatoꝛes. v
ſuã miſe.ſal.nos fe.ſalus.n.eterna excedit totalit facul
tatẽ nãe hũane: ꝓpter qð nõ põt eã attingere niſi ex lar
gitate diuine mie. x ¶ Per lauacrum regnãtionis.i.
baptiſmi:q eſt ſpũalis gnatio:Jo.iij. Niſi ds renartſue-
rit ex aq̃ ⁊ ſpũ non poteſt introire in regnum dei
Et renouationis ſpiritus ſancti.ſpiritus enim ſanctus ĩ

baptiſmo datus termiat vitam veterem que fuit ſb pec

cato:⁊ inchoat nouam que eſt in gratia. ʒ ¶ Dueʒ ef
fudit in nos abunde. ad deletionem omnium peccato/
rum ⁊ copiam virtutum. a Ser leſum chꝛiſtum. ex
cuius paſſione habet efficaciam baptiſmi ſacramentũ
b ¶ Ut iuſtificati gratia ipſius.qui facit nos dei filios

adoptiuos:⁊ per conſequens: c ¶ Peredes ſumus ſm
ſpem vite eterne.in pꝛeſenti:⁊ in futuro erimus ſcõʒ reyʒ

de per ieſũ xpᷣm ſaluatoꝛeʒ

ſipientes.i.ſine ſapientia venque xp̃s:quis tunc ali

Sʒ ſcom

iõs pus ipᷣm noiauit ⁊ perituʒ

d ¶ Fidelis. Hic ex dici ifertur concluſio.ſ. ꝙ titus de hae
ſpẽ vite eterne infoꝛmet ſuos ſubditos:⁊ deuitet doctrinaʒ
inutileʒ ⁊ curioſam: dicit igit.d.idelis ſermo eſt.ſ.ꝙ ſim
heredes ſᷣm ſpem vite eĩne: e ¶ Et de his volo te cõfirma
re ſubditos tuos.eſt enim ſpes iſta anchoꝛa anime:tenẽs eã
immobilem in bono
ſicut anchoꝛa materi
alis nauem in mari:
ſed in hoc eſt differen
tia:quia anchoꝛa ma

redes ſum ſim ſpeʒ vite et⸗
ne. Fidẽl ſᷣmo ẽ. Et dẽ his
volo te ↄfirmare:üůᷣt curent
bonis opib pᷣeſſe:q credũt

ſum in maris fundo:

deo. Hẽec ſunt bõa ⁊ vtilia bec autem figitur ſur
hoib. Stůltas aũt qões ẽt ſuʒ in celo:io dicitur:
genealogias et ↄtentiões ét ¶ebꝛ. vj. foꝛriſſimu
. . 1 ſolatium habeamus
pugnas legis deuita. Sunt qui conſugimuſ ad te
n.iutiles vane. Hereticũ nende; ꝓpoſt i ſpeʒ
ſex vnã 7 ſecida cõö quã !ſicut anchoꝛam
hoieʒ poſt vnã ⁊ ſccũd cõ habemus anime tutã

reptoem d euita: ſcies qůia ac firmam:⁊ inciden
ſubuſus ẽg eiuſmõi ẽ ⁊ de teʒ vſq; ad interioꝛa
liquit cuʒ ſit ꝓpꝛio iudicio yelaminis.i. ad ſecre
ↄdẽnat᷑.Cuʒ miſero ad te
arteman aut tychicũ: feſti
ad me venire nicopoli. Ibi
n.ſtatui hycare:cnã legiſ
pitũ ⁊ apollo ſolicite pmit ——
te: ur nibl illis vſit. Diſcant ¶Stultas autenſt que⸗
’ . ſtiones. i. irrationabi
MUU les. hb¶Et genealo
gias.i. falſas per quas pſeudo apoſtoli nitebant᷑ oſtendẽ ie/
ſum naʒarenũ de dauid non deſcẽdiſſe:ſicut dictũ eſt ſupꝛa
j. ad Limo.j. i ¶ Et ↄtentioes.vboſas: k ¶ Et pugnas
legis.inutiles ꝑ quas aliqui nitebãt falſum ĩtellectũ pduce
re:iõ ſpᷣditur: l Sunt.n.inutiles.i.ſine ſructu. m Et

rent bonis operibus

mis operibus bonis.

vane.i.falſe. n ¶ Pereticuʒ. Hic oſtendit᷑ qualr titus ⁊ ſb

diti ſui ſe debeãt hr̃e erga hereticos.d. Hereticuʒ hoiem.ꝗ
recepit fidem catholicam ⁊ poſtea coꝛꝛupit eaʒ. o

⁊ mane dies vm.i.pᷣmus. p ¶ Et ſcòam coꝛꝛectionẽ deui/-

ta. ⁊ facias ab alijs deuitari:ne ꝑ eum ĩficiãt᷑ alij. q ¶ Sci

ens qꝛ ſubuerſus ẽ.abſq; reditu ⁊ hoc de cõi curſu.
ſit ppꝛio iudicio condẽnatus.nam fidẽ quã recepit vt verã
ipugnat vt falſaʒ. S ¶ Kuz miſcro. DPec eſt vltima pars h
eple que dicit᷑ cõcluſio eius:in qua ꝓ tito mandat ⁊ eũ ſalu
tat.d. Cum miſero artemã ad te aut tychicũ.ad regendũ in
abñtia tna pplm tuum. t¶ Feſtina . d me venire nicopo
lim ⁊c.qꝛ ꝓponebat ibi manere ꝑ aliqð ſpacium tpis:io ꝓ
tito mandabat vt illo tpis ſpacio poſſet eũ pleniuſ infoꝛma
re de eccleſiaſtica diſciplina. v ¶ Zenã legiſpe.⁊ apol.ſol.
p̃mitte.i.pꝛiuſq; ad me venias remitte:ita ſolicite puiden⸗
do eis de neceſſarijs. x ¶ Ut nihil deſit eis.in via:erat.n.

apollo ep̃s coꝛinthioꝛum: ſed zprer ſeditionem aduerſum

ſe cõcitatã ꝑ pſeudo aplos diſceſſerat cũ ʒena ſocio ſuo:ve-
niens ad titũ cretẽſeʒ epᷣm:ſz ſedatis coꝛinthijs ꝑ eplas pau.
mãdauit tito vt puſq; vẽiret nicopoli ad eũ remittẽt eos de
cẽter. Q aũt pus noiat zenã:⁊ dicit eũ legiſpitum:nõ eſt ex

eo ꝙ eẽt maioꝛ vel pꝑitioꝛ:ſʒ da dignitas epᷣalis ipᷣiuſ apollo

7 eius ſcientia erant note ⁊ famoſe:non ſic autem alterius:
mn ꝛeſſit:ne cura puiſionis cit
ca eum negligeretur:⁊ ſi querat᷑ vnò fieret iſta puiſio:rñdit
d. 71 icnmht autem e peſnn detrtenleund is ſubditi.

terialis figitur deoꝛꝰ

Poſt
yVnaʒ.i. pmã: eo mõ loquẽdi quo dꝛ Gen.j. Factuʒ eſt veſpe

ta celeſtia que ſit noꝛ
bis velata. e¶ Ut cu

pꝛeeſſe.i.vt ſint de p

f¶Hec. ſ. documẽta

1

E Epiſtola pauli.

.— „ „ , „ „ . Knh
3 Bonis operibus peſſe. i. inſiſtere. ſ miniſtrando vocto m Quam habes in domino ieſu. cui ſeruis fideliter matt 4
ribus. a ¶ Ad vſus neceſſarios. non ſuperfluos. b¶ Ut n¶Et in omnes ſanctos.quibus tua bona cõmunicas lbua
non ſint infructudſi. ⁊ ſic excidant᷑ ⁊ in ignem mittantur ſi miericoꝛditer. o ¶ Ut comunicatio ⁊c hoc refertur NN
arboꝛ iufructuoſa: Math. vij. Oiſ arboꝛ que non ſacit fru ad id qð ſupꝛa dicit. Memoꝛiam tui faci. in oꝛationibꝰ „ Arton
ctum bonum excidet᷑ ⁊ in ignem mittetnr. c¶ Salutant meis.ioꝛando. o ¶ Ut cõicatio fidei tue.in effectu qᷣ nnt n
te. Conſequẽter ſalu/ ”YUMUD ſeruis xpᷣo figelic onnen,
tat eñ ex parte ſocio 8 . Sð z ſanctis eius mi⸗ ſhnnlunn
rum. d. Salutant te aut ⁊T vfi bonis opib pᷣeſſe nr̃o: ct ecclie què in domo ſiras miſeritoꝛddſii ng
qan meruen ſun eo⸗ ad vſus neceſſarios:ut non tua ẽ: gratia vobis ⁊ paxa ter. p Euides mumn mi
n baenitarem .. — ſint inftuctuoſi. Saluͦtat te ðo pfe nĩo ⁊ dño ieſu xpo. ſial.per feceptio. migneu
Salu qui n cu ſut oẽſ. Salů BPSjadſ — en pꝛemn. Ca Are
Saluta eos qui nos ꝗq mecu ſut oeſ.Daluta eos faſ ago deo meo ſemper In agnitoe oil bo cl
amant in lide. i fideli 9 nos amãt ĩ fide. Gr̃a dei memõꝛiã tui faciẽſ ĩ or̃oibꝰ ni opꝑiſ.i.in clara in c
enanlte e ciuiʒ oibus vobis amen. meis audiẽs chãitatẽ tuã = iſcedei in quo wſſriſe
neralit di. e¶ Grfa Explicit epla pauli ad titu. ſidẽ:quaʒ hẽs i dno ieſu et Bnchrntate blenonſtan
dei. que eſt arra vite ⸗2 oẽs ſcõs:ũt cõicatio ſidei ſu.i ꝑ xpᷣm ieſum n
beate. f ¶ Euz obb? Incipit argumẽtũ in eplaʒ tue euidens fiat ĩ agnitione tani per media- niſpeoni⸗
vobhil.ſu lsſt am ad philemonem. oĩs opis boni in xpo ieſu. toꝛem noſtrü. vl —
n capi i. vvi di Bilemoõi familia HGauͦdiũ. n. magnuz habui Niclur dn rßo ie nu hoini
tur i poſtilla: Stul · r Faſ faẽ ..,d5 1ſu. quia beati rreii an blulhe
tas aũt qones. res laſ facp one ⁊ſolatõem ĩ charitate ua ciuntinteriusial rtignnni⸗
¶ Additio , ſimo ſeruo eü:ſcri quia viſcera ſcõꝝ regeuert pectu ſue deitatis ,iairic,
8 G ben ei ab vrbe roma ð car P te frat:pꝛopt q8ð muͤltã fi⸗ 2 exterius in aſpe iuid
oindt Seulm Cxre p ſupᷣſcriptũ oneſimu, quciã habẽſ in xpo ieſu ipẽ e einsh. nanl, mnchlnnne
guiias. dictü fuit in ad/ prxr charitatẽ mâgobſecro habui ac. qʒ bo/ tmucdli
Jr e ſups ad timo ¶ Incipit epla pauli ad phi cuũ ſis tal t pauł ſenex: nũc um wiſeigulre⸗ Pineme
um.j. 76. em Son n , a. 2 undat in bom uundcon
Eon dla fratn Ni nenem. adein. mecb nez vinet ieſu xpi öbſe magtint n. nindlr
