num eo imponẽtib poſſet dici ꝙ illa infirmitas ⁊ moꝛs ſe
quẽs fuiſſet tm ſᷣm apparẽtiã ⁊ illuſionẽ factã a xpᷣo ꝑ artẽ
magicã:a hoc ẽ qð dꝛ: ¶ Ut ergo audiuit ꝗa infir.tunc
quidẽ mãſit ĩ eodẽ loco.trans ioꝛdanẽ. m ¶ Duobdieb.
expectãdo moꝛtẽ laari ſic ꝙ eſſet q̃triduam anteqᷓ illuc ve
niret ad maioꝛẽ miraculi certitudinẽ. n¶ Deinde pꝰhec.
Pic ↄñi ponit᷑ moꝛtis laçari denũciatio: in q̃ denũciatione
ſaluatoꝛ ſic ꝓcedit:dqa pᷣmo pꝓpoſitũ eundi in iudeã pᷣdicit:
cãm ſubiũgit:ibi Pec ait.ʒ ad locũ pᷣdictũ puenit:ibi Ue
nit itaq; ieſus. In pma & pte dẽ ſic: n ek le poſt hec.
ſcʒ expectationẽ moꝛtis lagari pᷣdictã. o icit diſcipul
ſuis eam in iudeã iterũ. Hoc aũt pᷣdixit eis pᷣter ↄſuetudi/
nẽ:qᷣa ſciebat eos inde terreri ut miniacula ferirẽt qͥ pᷣuide
rent. Dicũc ei diſcipuli.timentes i iudeam reuerti.

q ¶ Rabbi nũc qre.te iudei la.hoc habitũ ẽ capitulo pᷣce

denti:⁊ tu iterũ vadis illuc.q.d.nõ ẽ tihi nec nobis ſecurũ.
r ¶ Rñdit ieſus eos aſſecurado. s lr nen ihoee diei
ſũt.q.d.ſi volũtatẽ hẽbant tũc me lapidadi:mõ tñ nõ faci
ent:qa mutato tpe pot volũtas mutari.Erat eni ꝓuerbiũ
apud iudeos ⁊ adhuc ẽ apud nos ꝙ loquẽdo de mutatioe
ꝓpoſiti:dẽ.xij.hoꝛe ſũt diei:⁊ iõ ſaluatoꝛ vſus ẽ tali mõ lo

quẽdi. Et oñdit vlter ꝙ deberẽt eſſe ſecuri dicẽs: t¶ Si

quis ãbu.in die.i.ſancte ⁊ iuſte.vel alit.In die i.mecum qᷣ
ſum lux mũdi faciẽs diẽ diuine gratie. v¶ Ns offendit.
ideſt ſecur debet eẽ. x ¶ Quia lucẽ humũudi videt.i.me
ipſũ ꝗ poſſu eũ ſaluare.vel aliter: Lucè.i.iuſticiã ad quam
attẽdit. y ¶ Si aut ambula. ĩ nocte.i.ſine pñtia mea uel
ſine iuſticia. ʒ ¶ Offendit.i.debet ſuſtinere penam offenſe
debitam. a ¶ QAuis lux nõ eſt in eo.i. iuſticia uel ego qᷣ ſũ
lux.q.d.xpᷣus:qdiu vobiſcũ ſũ pñtiali᷑ non debetis ine

—
—

angelium

iudeos:qa etiã in captione ſua ſuos diſcipulos ſaluauit di ut pʒ ex dictis. q Martha 5. Dic agit de xp̃i ſuſce⸗

cẽs:Sinite hos abire:ut hẽ infra.xviij.ſʒ poſt moꝛtẽ meaʒ

piculũ erit vobis int iudeos õbulare. b ¶ PBec ait. hic co

ſequẽt᷑ expmit cãm q̃re volebat ire i iudeã.ſ. ꝓpr laçari ſu⸗
ſcitationẽ. Et diuidit᷑ in duas:qꝛ pᷣmo denũciat moꝛtẽ lagca-
ri tũ occulte:? expꝛi/ “?VV
mit eã manikfeſte: ibi „ -
Tunc ergo ait.Circaa hec ait:è᷑t pꝰhec dicit eis:

bm of ſic: b ¶ Hec. q̃ mi Sen.
imediate p̃ᷣdicta ſũt. Taxar amicus nr. doꝛmit:
e Kb Hoeillaoi⸗ ſed vado ut a ſomno exci
xit la amicuſnr̃ doꝛ. tẽ eũ.Dixẽert ergo diſcipu⸗
R Srir dor. li eb Dñe ſi doꝛmit ſaluus
. o erat erir ZTair? 7
ſurrecturꝰ. o (¶( SSS eir. Dix ſrat aute lieſus de
moꝛte el:illi aũt putauerũt

va.ut a ſom.exci.euʒ Aan I
qa tam facile imo fa· qa de doꝛmitiõe ſomni di⸗
cili eſr xp̃ᷣo ſuſeirare ceret. Tunc ergo ieſus di⸗
moꝛtuũ ꝙᷓ alteri doꝛ ſe gifeſte: - 4

moꝛtu ẽ: ⁊ gaudeo pꝛòpi
randũ diſcipulos.q. voſut credatis:qm̃ nõ erã
d ns debers rinere: ibi:ſed eam ad eũ:Nixit er
tunducu iadees ſient So tho nas gor didymus
añ:ſz ad lagarũ ſuſci ad cõdiſcipulos: Eam 2
tandũ. e ¶¶ Dixerut nos: ⁊? moꝛiamur cum co.
Foil.eius dne ſi doꝛ. AVenit itaq; ieſus ⁊ iuenit
ſal. erit. q.d. exq̊ doꝛ eęæi q̃tuoꝛ dieſ iã ĩ monumẽ

neris dixit ad aſſecu-⸗

mir keni aſuacht. to hñtẽ.Ert aũt bethania
vadas illuc. Nondũ iuxta hieroſolymã q̃ſi ſta-

dijs gndecim. Multi autẽ
erdAnaaßzue ex iudeis venerãt ad mar/
erat infirmi impfe-· thã ⁊ mariã ut cõſolarent᷑
eti. ¶ Dixe. aũt ie /
ſus de moꝛte ei.eã expmẽs ꝑ doꝛmitioneʒ ratione pᷣdicta.
g ¶ Illi aut vuta.ꝙ de doꝛ.ſom.diceret. Sʒ videt᷑ mirabi/
le ꝙ intellexiſſent xpᷣm velle ire tà longã via ad excitanduʒ

eni erant ad plenum
aſſecurati ꝑ vba xpᷣi:

hoiem de ſomno. Dicendũ qa adhuc erãt rudes ⁊ in tino
re poſiti ut pʒ ex pᷣdictis:⁊ iõ male capiebãt vba xpᷣi.vel di

cendũ ꝙ xpᷣs cõſueuerat eis ꝑabolice loqui:⁊ iõ neſciebant

qͥd ꝑ excitationẽ a ſomno intelligerẽt ſuſpicãtes ne foꝛte ba

rabolice loqueret. h ¶ Tunc g. Dic ↄñter expᷣmit moꝛteʒ
lacari manifeſte dicẽs: i ¶ Tarmoꝛtuj ẽ ⁊ gaudeo.nõ de
moꝛte ei abſolute:ſed k ¶ Pꝛopter vos.ut vidẽtes er re
ſuſcitationẽ in fide ↄfirmemi.vel ſic. Et gaudeo.ſ.quia nõ
erã ibi non ꝓpi me ſʒ ꝓpter vos: qa ex pñtia mea moꝛs erꝰ
fuiſſet impedita:cũ moꝛs hr̃e locũ nõ debeat vbi ẽ vita: 2
pↄſequẽs ei reſuſcitatio nõ eẽt:q̃ tñ ẽ vtilis vobis. l ¶ Di
xit &O thomas qͥ d didym.i.dubiꝰ. m odiſcipulos
ſuos ea.⁊ nos ⁊ moꝛi.cũ eo.Iſte erat magiſ timidꝰꝙ alij.q.
d. exponam' nos piculo.vel ſᷣm alios dicebat h' ex magna
dilectione.q.d.meliꝰ ẽ nobis cũ illo moꝛi qᷓ ſine illo viuere
n Uenit itaq; ieſuſ.Hic ↄñt agit᷑ de aduẽtu xpᷣi ad lacaꝝ.
Et dinidit in duas:qa pᷣmo agit᷑ de e ꝑuentioe:⸗ de ei ſuſ/
ceptioe:ibi. Martha er. In pᷣma pte dẽ ſic: n ¶ Uenit ie
ſus ⁊ iuenit eũ qua.dies iã i mo.hntẽ.quatuoꝛ dicit ad cer/⸗
titudinẽ moꝛtis:qꝛ licʒ ſint aliq infirmitates latẽtes qbꝰ vi/
det᷑ aliqs moꝛtu ad tẽpꝰ:hoc tñ nõ durat ꝑ q̃tuoꝛ dies.di⸗
cit etia i monumẽeo.ſ.i terra recluſus:qꝛ dato ꝙ fuiſſet ibi
poſitus viu⸗ nihilomin in tanto tꝑe fuiſſet ibi moꝛtuus.
o IErat ⁊c᷑. qi ſtadijs qndecim.qᷓ valẽt leucã excepto vno
ſtadio. p ¶ Multi aut ex iudeis venerãt c᷑. ut ↄſo. eas de

fratre ſuo.tũ da erãt nobiles dñe:tũ qꝛ loc erat ſatis ꝓpe:

ptione:⁊ pᷣmo qͥ ad marthã:⁊qͥ ad maria:ibi Et cũ hec
dixiſſet. DPꝛima in duas:dqa pᷣmo xpᷣsa martha deuote
ſuſcipit:ꝛ fratris ſuſcitatio ei ꝓmittit: ibi Dixit illi ieſꝰ:
In pᷣma pꝑte dr̃ ſic: Martha g ut audiuit qꝛ venit ieſus

Jpa eni hebar 3
ram domꝰ: iõ
eas ðe fratre ſuo. Mrtha mo nüciab eſt ei
ergo ut audiuit:qa ieſuſ ve aduus vpip alj
nit:bccurrit illi: maria autẽ Peenenerat.⸗
domi ſedebat. Dixit eérgo r. ¶ Dccurit il⸗
martha ad ieſũ:Oñe ſi fuiſ li reuerer a deuo

ſes hic:frat me' non ſuiſſet te. 8Wana
moꝛtu. Sd ⁊ nũc ſcio:qa butem doml ſede
unn at. cũ iudeiſ qui
qcũq; popoſcen a deo da⸗

e; e O. venerat ad eas.
bit tibi de . Dixit illi ieſus: t¶ Dixit mar⸗

Rẽſurget ſrat ti. Dicit li h ac ieſ do i
martha: Scio ga reſurget ſu mor En ae a⸗
in reſurrectiõe ĩ nouiſſimo paret Fcfecebar
die. Dicit ci ieſus: Egò ſuʒ ipſũ poſſe pᷣſerua
reſurrectio t vita. Qui cre refratrem ſuuza
dit ĩ me: etiã ſimoꝛtuſuerit ge greclber ga
viuet:ct oĩs ꝗ viuit ⁊ credit viqet inuere ñ
in me nõn moꝛiet ĩ eternũ. pot xpᷣs tantu ab

ſens quatũ pnñs.
v¶ Sʒ ⁊ nũc ſcio

Crèdis h: Ait illi: Atiq;ʒ
dñe. Ego credidi: ꝗa tu es

Ohe. . A eD e cu. po. a deo
Xxps filiũl dei quii hüc mü Dal ve viaelg
dũ pẽiſti. Et cůʒ hec dixiſ· hyꝙ ñ fuiſſet eo
ſetabiſt ⁊ vocauit mariaʒ ar ened And⸗
ſoꝛoꝛem ſuã ſilenti dicẽs: cũq; popolceri
ſʒ dixiſſʒzʒ qcunq;

iuſſerl fiẽt. x¶ Dixit illi ieſꝰ. Hic ſuſcitatio fris ſui eip
mittit cũ dꝛ y Reſur. frat tu. ſed illa intellexit hoc
de reſurrectioe futura:iõ ſubdit᷑: ʒ̊ ¶ ODicit ei martha.
ſcio qͥa reſur.in reſurrectiõe ⁊c. Ex quo pʒ ꝙ erat de ſe/
cta phariſeoꝝ qtũ ad hoc ꝙ ↄfitẽt reſurrectioʒ futura:
nõ de ſecta ſaduceoꝝ q hoc negãt. a ¶ Dicit ei ieſus.
explicãs intẽtionẽ ſuã de reſurrectiõe fris ſui ꝓpinqua
b ¶ Ego ſũ reſurrectio.ſ.cauſalit:tũ dqa reſurrectio xpi.

eſt cã nr̃e reſurrectiõis:tũ qa reſurrectio generalis futun

ra fiet vᷣtute xpᷣi vocantis moꝛtuos ad iudiciũ. c ¶ Et
vita.pꝑ eſſentiã ꝓpt qð ſũ cã vite oib viuẽtib:⁊ poſſuʒ
dare vitã moꝛtuis:dqa qð ẽ tale p eſſentiã:eſt cauſa giuʒ
alioꝝ q̃ ſũt ꝑ participationẽ:ut hu ij meta. d CQui
credit i me.ſicut pᷣdeſtinat. e ¶ Etia ſi moꝛtu' fuerit.
per lapſũ i peccatũ moꝛtale. f ¶ Ciuet.inalit vita gfe
g ¶ Et ols q vi. ⁊ cre.i me.fide ſoꝛmata. h ¶ No mo/
riet᷑ in eternũ.i.moꝛte eterne Kmarler moꝛte tpali ad
ſoluẽdũ debitũ nature. i ¶ Credis hoc.non petit hoc
q̃ſi ignoꝛãs ſʒ qrens ep ↄfeſſionẽ ad meritum:qa oꝛe fit
ↄfeſſio ad ſalutẽ:ut h? Ro.x. k Ait illi vtiq; dñe.
qꝛ ꝑ xp̃i vba erat inſtructa in fide plenius ꝙ ante:qð pʒ
ex e ſequẽti ↄfeſſiõe:in q̃ pᷣmo expmit ipſi xp̃i dignitaj
ſacerdotal ⁊ regia cũ dẽ: . Ego cre.quia tu es xpᷣs.i.
vnctᷣ:vnctio aũt debebat᷑ regib a ſacerdotib: ꝛ xpᷣi di
uinitas cũ dẽ: m ¶ Filp dei.ſ.nãlis:ʒ incarnatiois ve-
ritas cũ ſubdit: n ¶ Qui i hũc mũ.ve.nõ ꝑ loci muta
tionẽ ſʒ ꝑ carnis aſſũptioʒ. o ¶ Et cũ hec di. Hic agit
de ſuſceptioe xpi qͥ ad mariã: qꝛ martha a xpᷣo edocta
ſtatim p (¶ Abijt ⁊ vo.ma.ſo.ſuãut audiret bonos

Gkaerylir
evſzed.
(Oradua
odoti
rtn een
Geloowo
rcöpiſſorei
oluiand

dlcrit bun

Heutolcion
(Drun
lclt g palen
go to ſaent
nuntbuerqpr
Koynmanamage
eidietfalſe
Doftagtden
woponſtlete
keriuceg d
ulpenti ile
i zhu
o piaula⸗

ſuinieip
nn
hutöelſeeni⸗
)duboliſp u
tuctodebelen
ſenaen
Nlegnoeratixh

Ueſediety
ieni⸗
nliffciot⸗
nfmafhit
ahaiſ
ſuurztſer
nt
lungenniſe
mubſcliſe
Ho moriten
Uirtuedeig
Akmmarine
nnntenhun

lnpzi⸗
Niudi

=

Wuae

2

V

—
S=

=

po I
eee E
Age
Duifino de
: i

H
as
12 .

unj
SS
rſßi
dr lav folie
1 Auuulrn
er (Ntaänn
änimgit
WE l/ 3dcgu
vinn

☛-
S-=

mag celebꝛe ⁊ no

rumoꝛes qs ipſa a xp̃o audierat. q ¶ Silẽtio. ppi iu-
deos pũtes quoꝝ alid contra xpᷣm machinabãtur. o.
Wagiſr adeſt ⁊ vocat te. licʒ nõ ſit ſupꝛa expᷣſſuʒ
ꝙ xpᷣs vocaret maria: tñ hoc ẽ credẽdũ:qꝛ nõ ẽ ꝓbabile
ꝙ martha in hoc mẽtiret᷑: ſzʒ ꝓpt bꝛeuitatẽ euãgeliſta il

lud omiſit:qꝛ ſu
ficir ex vpo mmar–
the expꝛimere. Magiſter adeſt: ⁊ vocat te
. 3 e auc, Vlã ut audiuit ſurrexit ci-/
er magna venott to: T venit ad eu. Monduʒ
one. t¶odũ eni venerat ieſ ĩ caſtellũ E
eni ve ie. in caſtel erat adhuc in loco vbi oc-
une oNanafe currerat ei martba. Jůͦdei
cienda nõ ſe inge· ergo ꝗ erat c ea iĩ domo?
rebat: zut ex ad⸗ 2ſe olabãt᷑ eã:cũ vidiſſẽt ma
uentu iudeoꝝ cũ riã qa cito ſurrexit ⁊ exiit:

maria ad ipſum ſecuti ſũt eã dicẽtes: Quia
vadit ad monum̃tũ:ut plo
ret ibi. Maria ergo cũ ve/
niſſet vbi erat ieſꝰ:vidẽs eũ
cecidit ad pedeſ ei: &ᷣ dixit
ei:Dſie ſi fuiſſes hic:nõ eẽt

toꝛiũ eẽt miracu/
lum. v ¶ Judei
igit ⁊c.⁊ pʒ litte
ra vſq; ibi. d.

¶ Quia va. ad

urken e tde⸗ moꝛtu' frat᷑ me. Nſus g
eſſe ſubito mora ut vidit eã ploꝛantẽ:⁊ iude
ex cõpaſſione fra os q venerãt cũ ea ploꝛan/
the ut dictü eſt. lit ſeipſũ ⁊ dixit: vbi poſui

ſtis eũ? Sicũt ei: Oſie ve/

y ¶ MWaria ⁊c. e⸗
ni ⁊ vide.Et lachꝛymat e

cecidit ad pedes.
ei qð nõ fecerat
martha. ex qͥ pa-
tet ꝙ maria magis amabat ieſũ ⁊ reuerebat᷑.
xit ei dñe ſi fuiſſes hic ⁊cc. exponit᷑ ſicut õ. a
Hic ↄñi agit᷑ de laçari ſuſcitatiõe.Et dinidit᷑ in duas:qᷣa
pmo ponit᷑ ſuſcitatiõis act:ꝛ ſequẽs effect: ibi Multi
F ex iudeis. Pꝛima ĩ tres:qa pmo deſcribit᷑ affectio xpᷣi
ad lagçarũ:⁊ↄ ſequẽs inde murmuratio iudeoꝝ:ibi Dixe
rũt S. xpᷣus ſuſcitat moꝛtuũ:ibi Jeſus ̊ rurſũ ⁊c.affe/
ctio xpᷣi ad lagaꝝ oñditur pmo ex ſigno cũ dẽ: a S.
ſus ꝗ̊ ut vi.eã plo.⁊ iu.qͥ ve.cũ ea plo.ex moꝛte amici.

b ¶ Infremuit ſpi.⁊ tur.ſeipſũ.Fremit ↄſurgit ex indi

gnatiõe.iſte eni xpᷣi fremit ꝓcedebat ex indignatiõe ei

5 diabolũ:ꝑ cuiſuggeſtioeʒ moꝛs intrauit i mũdũ quẽ
erat cito debellatur:turbatio aũt illa pcedebat ex com

paſſione laçari ⁊ ſoꝛoꝝ ep.Sciẽdũ tñ ꝙ iſte paſſioes ⁊
ↄſiles nõ erãt i xpᷣo vitioſe:ſʒ magis vᷣtuoſe: qa nõ erãt
pᷣueniẽtes iudiciũ rõnis:ſʒ magis ſequẽtes ⁊ ꝑ ipſũ exci/
tate:ſiẽ dicit phᷣus.iiij.ethi.ꝙ paſſio ire excitata ꝑ vir/
tutẽ foꝛtitudinis adiuuat ad actũ ep foꝛto exequenduʒ.
voñdit᷑ affectio xpᷣi ex vᷣpo cũ dicit: Ubi poſui.eũ ⁊c̃.ʒ
ex facto:cũ ſubdit: c ¶ Et lachꝛymarẽ ihs. ex pietate
vidẽs locũ ſepulture:ꝑ hoc etiã ondit veritatẽ humane
nature:paris eniʒ piculi eſt diſcredere verã hũanitatẽ ĩ
xpo ſicut ⁊ deitatẽ:⁊ iõ vbi xpᷣs oñdit ſuam deitatẽ ad/
iungebat aliq̃ ad declarandũ ſuã hũanitatẽ ⁊ ecõuerſo
⁊ hoc pʒ in ep natiuitate:qñ iacẽs in pᷣſepio ut hõ infir/

mus ſtellã fecit radiare ĩ celo ut de. Silit᷑ in paſſiõe qñ

ipᷣo moꝛiẽte ex natura paſſibili ſol obſcuratẽ inuiſibili
virtute dei:⁊ hic ſilit in ſuſcitatiõe laęari qtriduani: qð
erat maxime vtutis: turbe⸗ E ⁊ fleuit ad declarãdũ ve

ritatem humanitatis. d ¶ Dixerunt. Hic ex effectu

—

xpᷣi oñdit ſequẽs murmuratio: Judei eni viderũt xpᷣm tri⸗
ſtari:⁊ ꝑ ↄns arguebãt ꝙ moꝛs illa ʒ volũtatẽ xpᷣi ſunpir
accidiſſet:qꝛ triſticia ẽ de his q̃ nobis noletib acciderũt: ut
dicit Aug.xiiij. de ciui.dei:⁊ ꝑ ↄñs ↄcludebãt ꝙ nõ potuiſ
ſet lagarũ pᷣſeruaſſe a moꝛte:⁊ hoc ẽ qð di: d¶ Dixerunt

5ᷓ iudeiecce quõ ama
, , „ — bat eũ.qꝛ videbãt eui
ieſꝰ. Dixẽcrũt g iudei:Ecce dẽs ſignũ:inuẽtes per
quõ amabat eũ.Quidã ãt hoc ꝙ libẽi ſi poſſʒpᷣ
ex ipſis dixerũt: Nòn pote rſlet uamoꝛre
rat hᷣ̊ ꝗq aperuit oculoſ ceci culũ de ceco nato illu
nati:facẽ ut hic nõ moꝛere miato volebãt ãnihi

lare ⁊ i aliũ retoꝛqre

c9 7 6
Jeſꝰergo rurſũ fremẽez lare iali
tur Jeſ go ruriu rem dicẽtes: e ¶ No po.

ſemetipſo:vènit ad monu

ERL hic qͥ ape.ocu.ce.na.
mẽtũ. Ert aũt ſpelunca:⁊ fa ut bicnõ moꝛeret.
lapis ſuppoſii erat ei. Alit qd. exqͥ nõ põr hoc:
iſuſ:Toͤllite lapidẽ. Dicit nec illud potuit nec fe
1. „* cit. Iſti ñ expectabãt
ei martha ſoꝛoꝛ e q moꝛ ſufficiẽt ſ iudicabãt
43 —„ „2 ñÜ.ꝑwb „
tu fuerat:Oñe iã fetet:qtri añ tẽp:qꝛ xpᷣus plus
duan ẽ eni. Dicit ci ieſus: fecit: plus eni eſt mo⸗
Nõnne dixi tibi: qm̃ ſi cre· tuũ ſuſcitare q; moꝛ

tẽ infirmãtis ipedire.
¶ Jeſus g. Hic ↄñt᷑
ponit᷑ laçari ſuſcitatõ
7 ponũt᷑ hic qnq; per
oꝛdinẽ faciẽtia ad mi
raculi certitudineʒ ⁊
magnificẽtiã:ptes pa

dideris videbis gliaʒ dei⸗
Tũlerũt ergo lapidẽ. cſꝰ
auũt eleuar ſurſũ oculis di
xit: Pat᷑ gr̃as ago tibi:qm̃
audiſti me.l Egò ãt ſciebã
ga ſẽp me audis:l ſed ꝓpt᷑

AaE 4 tebũt ꝓſequẽdo. Pꝛi
pplin qui circũſtat dixi:ut mũ ẽ deſcriptio ſepul
credãt quia tu me miſiſti. chꝛi qð erat ſpelunca
cauata i rupe magna
” ꝓfunda:ita ꝙ pote/

rãt poni plura ibi coꝛpa.ſ.coꝛpa eoꝝ qᷣ fuerũt edẽ pentele
vñ frequẽt᷑ dĩ ĩ li reg. Sepul ẽ ĩi ſepulchꝛo patrũ ſuoꝝ.ſic
igit erat factũ ſepulchꝛũ laçari deſuꝑ grãdi lapide claude
bat:ex qͥ pʒ vera moꝛs latari:qꝛ ſi fuiſſʒ ibi poſit᷑ viuꝰa ſe an?
infra qtriduũ fuiſſet moꝛtuex loci coꝛꝛuptõe:⁊ h’ẽ qð dẽ:
f¶eſs rur. fre.i ſemetipo.Indignat õ maliciã iudeoꝛuʒ

de factis ſuis iniq murmurãtiũ: a talis idignatio ẽ vtuoſa:

qæ ſiẽ ad vtuoſũ ꝑtinet applaudẽ bona ita ⁊ indignari ↄtra

malũ. g ¶ Uenit ad mo. Dr eni ſepultura monumẽtũ qſi
monẽs mentẽ:quia monet viuentes ut pᷣcogitent moꝛtem.
h (¶Erat aũt ſpelũca ⁊c̃. mõ pᷣdicto facta. i ¶ Llit ieſus.
Pic ponit᷑ ⁊jm ſ.lapidis amotio cũ dẽ: k llite lapidẽ
⁊c.dñe iã fetet.q.d.lʒ aliqñ ſuſcitati ſint moꝛtui recẽter: tñ
ꝙ iã q̃triduan ex fetoꝛe ſolur reſuſcitet᷑ nõ ẽ ſic auditũ:⁊ h
vbũ videt᷑ ꝓceſſiſſe ex admiratiõe marthe ⁊ ep ignoꝛatig:
qꝛ e dẽ vtuiẽ ſuſcitare moꝛtuũ vtroq; mõ:io ſeqł: i.
ei ie. coꝛꝛigẽdo e dem. m ¶ Mone di.ti.qm ſi cre.vi.glo.
dei.i. gloſam ei vtutẽ ĩ ſuſcicatioe fris ſui. n(MRulert la
pidẽ. ad pᷣceptũ xpᷣi. Bel auͤt. bie põit 3. ſ. xpᷣi oꝛo ĩ la
ari ſuſcitatõe qð fac ad declaratõeʒ miraculi:qꝛ iudei xpᷣo
iponebãt ꝙ faciebat miracla vtute demõig:qð oñdit falſuʒ
ꝑ h ꝙ i faciẽdo oꝛat deũ:⁊ h'ẽ qð dẽ: t

at ele. ſur. o.
vt oñderet nobis foꝛmã oꝛãdi q̃ ẽ ꝑ eleuatiõʒ mẽtj i deum.
p¶ Dixit pẽ graſ tibi ⁊c. Deãt pꝛ celeſi magniſicẽtiſſimẽ:
⁊iõ ex gr̃aꝝ actõe de p̃terit ad pᷣſtada bñſficia ſe natia uo
cat᷑:hy. n. ẽ ꝓpꝛiũ magnifici ut hẽ.iiij. ethi. g5 ciebã
⁊c. In his.n.q̃ xpᷣs abſolute volebat deliberatia volũtate
ↄfoꝛmabat᷑ diuine volũtati:⁊ ſic exaudiebat.Sciẽdũ tñ ꝙ
oꝛare pꝛeʒ ↄuẽit xpᷣo rõne hũanitai ĩ q ẽ mioꝛ pꝛe:nõ ãt ro/
ne diuitat ĩ qᷓ ẽ ei eq̃lis. r ¶ Sʒ ꝓpi pplm qꝗͥ circüſta⸗

(Enangelium

Multi eni ex iudeis dicebàt ꝙ; in beelęebub faciebat ſigna:
qð remouet ↄfoꝛmãdo volũtatẽ ſuã cũ voluntate diuina.

8¶Dec cũ dixiſſet. Hic ponit᷑ qrtũ.ſ.laxari vocatio cũ dẽ:

Pec cũ dixiſſʒ vo.ma.cla.la.ve.foꝛas.hoc facit ad declara
tionẽ miraculi:qa ſi dixiſſet iĩ ſilẽtio poſſent dici aduerſarij
ꝙ vba magica dixil/
ſet uel inipoſuiſſet: p
hoc etiaʒ tollit᷑ erroꝛ

tia oꝛ: Hẽc cuʒ dixiſſet: voce ma/
eoꝝ: q dicebant aias

defunctoꝝ? latitare in Sõ
ſepulchꝛis: ideo la foꝛas.Et ſtatim pdij taſue
mauit ihus voce ma rat moꝛiu ligatus man
Gai unatige ata⸗ pedes inſtitis: ⁊ facies illiꝰ
longinq ſcz ab iterno ldario erat ligata. Dixit

ut ad coꝛp rediret.
Erdariz die po⸗
nit qntũ.ſ.laçari ſuſ/

citatio cũ dicitur: Et
ſtati ꝓdijt qͥ fu.moꝛ.
in inſtãti. v dã autè ex ipſis abierũt ad
tus.m..p.inſti.⁊ fa.
ei ſuda.erat lig. Hic
declarat᷑ virt diuia ñ
ſolũ ſuſcitando moꝛ/
tuũ:ſʒ etiã faciẽs exire ligatũ:ꝑ hoc etiã apparet certitudo
miraculi inꝙtũ exiuit laręar eo mõ q̊ fuerat ĩ ſepulchꝛo po
ſitus. Dixit eis ie.ſol.eũ.hoc pᷣcepit alijs ʒ poſſet facẽ
p ſeipſũ:ut accedẽtes depꝛope ⁊ tãgẽtes ex viſu ⁊ tactu eẽnt
teſtes miraculi efficacioꝛes ſic.ẽ.dictũ ẽ de amotioe lapidis
vU Et ſini abi. ut oñdat᷑ vere ſuſcitat ⁊ nõ fantaſtice per
opa vite cumoi ẽ ambulatio ⁊ comeſtio ⁊ ↄſilia: iõ infra
dẽ ſequẽti ca.ꝙ laçar erat vn de diſcũbẽtibꝰ. ʒ ¶¶ Multi
g. Hic ponit᷑ ſuſcitatiois effect' duplicii:pmo qͥ ad pnñtes:2*
qͥ ad abſentes:ibi Colle er. Effect miraculi circa pñites oſtẽ
dit᷑ ex hoc ꝙ viſo pᷣdicto miraculo multi eoꝝ crediderunt

fecit ieſul. Collegerũt ergo

xpᷣo:nec mirũ qa illud ſignum fuit diuine vtutis manifeſte

oſtẽſiuũ:q̃ nõ pot adeſſe ad teſtificandũ aliqð falſũ:⁊ hoc ẽ

qð dẽ: Multi er. ⁊c.⁊ pʒ.ſequit: a ¶ QAuidã autẽ ex ipſis

abi. ad pha.⁊ di.eis q fe.ieſus.Dicunt doctoꝛes aliq ꝙ hoc
fecerũt bono ęelo moti volẽtes ex miraculo viſo refrenare
irã eoꝝ ieſũ tanq; irrõnabilẽ.alij dicũt ꝙ male moti hoc
fecerũt:qꝛ ſicut ex ſignis viſis boni ⁊ electi ↄuertũt᷑: ita fre⸗
quẽter mali obdurat:⁊ hoc magis videt᷑ ex lr̃a ſequẽti: vbi
agit de ↄgregatioe phariſeoꝝ ad tractãdum de moꝛte xp̃i:
b ¶ Lollegerũt . Dic ponit effectus ſuſcitatõis laçari reſpe
ctu abſentiũ:da audita ſuſcitatõe lacari ex ira ⁊ iuidia mo
ti ſunt ad tractãdũ ð moꝛte xpᷣi.Et diuidit᷑ in tres:qa pmo
Ponit eoꝝ ↄgregatio:⁊ congregatoꝝ dubitatio:ibi Et dice
bant: ʒ dubij determinatio: ibi Un ex ipſis. In pma ꝑte

△

dẽ ſic: b ¶ ¶o ri d ontiſfices.qͥ erãt maioꝛis auctoꝛi/-

tatis ⁊ magis lr̃ati. c ¶ Et phari.q videbat pᷣ alijs religi⸗
oli ex ꝗb factũ eoꝝ grauerat. dð¶ Zonciliũ.ſ.aduerſus
ieſu: hoc nõ ẽ ex textu ſʒ ſubintelligit᷑. Circa hoc notãdũ ꝙ
potiſices erãt de tribu leui:phariſei aũt ꝓ magna ꝑte erant
de tribu ſymeon:qᷣa ex illa tribu habuit oꝛtũ ſecta phariſe
oꝛu:io in figura hui pᷣdictũ fuit Geñ.penulti. Symeon ⁊
leui frẽs vaſa iniqtatis bellãtia:in ↄſiliũ eoꝝ nõ veniat aĩa
mea. e¶¶Et dicebãt. Hic ponit eoꝝ dubitatio quid face-
rent de ieſu:qꝛ hẽbat rõnes ad vtraq; ptẽ.Ex euidentia.n.
miraculoꝝ cogebãt᷑ dicere: f ¶ Quia hic hõ mul.ſi.facit.
Et ex hoc ſeqt ꝙ erat ei credẽdũ magis q; moyſi: dqa mop-
ſes nõ tot nec tanta ſigna fecit:æ⁊ maxime añ pplus ei pᷣmo
credidit imo valde pauca: ut pʒ Exo. iiij. 2 ſic hẽbant argu
mentũ ad ipſũ recipiẽdũ honoꝛãdũ taq; verũ xpᷣm:ſʒ ecõ

gna clamauit:Lacare veni

kis ieſus:Soluite eũ:tt ſini
te abire. Muͤlti ergo ex iu
deis ꝗ venerãt ad mariã ⁊?
marthã:⁊ viderãt q̃ fecit ie
qꝛ virt diuina 0 at ſus:crediderũt in eũ.Nuüi/⸗

phariſeos: ⁊ dixerũt eis qᷓ

uerſo arguebãt ad Zriũ dicètes: g ¶ Si dimittim euz
ſic oẽs credẽt in eũ.ſicut i xpm:⁊ qa xpᷣo debebat regi⸗

men ſʒ ſcripturas qs male ĩtelligebat de tpali regno: iõ

ex hoc videbat ſeq z impatoꝛẽ romanũ rebellio q tunc

tꝑis dñabat eis:⁊ hoc videbat᷑ ppinqua occaſio deſtru

ctionis ciuitatis
iva er ,, „2, „ teplip ptate ro
põtifices ẽt phariſei cònci mani ĩperij q tũc
lium:⁊ dicebãt: Quid faci erat maxia: ⁊iõ
mus: Quia hic hõ multa naheb ali⸗
ſigna facit:ſi diminimüſ eũ dir hocẽ qo di:

ſicioẽs credẽt ĩ eũ:èt veniẽt

romanũ:èt tollẽt nr̃m locuʒ mani in tita oꝛ
et gentem. Unus auteʒ ex litudine ꝙ nõ po

28 ne,)e terim reſiſtere.
ipſis cayphas nomie: cũʒ CErvl locũ
eſſet pontifex anni illius di noſtrũ i ciuitatẽ
xit cis: Vòs neſcit quicq;ʒ ⁊ templum.

, ——. 7 „
nec cogitatis: quia expé priusdo populũ

dit vobis ut vnꝰ moꝛiatur ſic pʒ ꝙ paſſio
hõ pꝛo populo: et non to timoꝛis ſubuerte
ta gens pereat. Hoc auteʒ bhat in eis iudiciũ

ronis. I ¶ Unꝰ
ponitur dubij determinatio. Et diuidit in tres:qꝛ pmo
dubiũ determinat:? determinatio appꝛobat:ibi Ab il
lo aut die.ʒ a xpᷣo euitat᷑:ibi Jeſus aũt iã nõ ĩ palã. Pꝛi
maĩ duas:qa pᷣmo ponit᷑ cayphe determinatio:⁊ huip
determinatiois expoſitio:ibi Hoc aũt a ſemetipſo. In
pma igit᷑ ꝑte dĩ ſic: l ¶ Unaũt ex ipſis cayphas noĩe.
no ẽ de textu:ſʒ intelligit᷑ nomẽ ei' ppt auctoꝛitatem ſui
officij: vñ ſubdit᷑: m ¶ Eu eẽt põtifex ãni ill. dñs aũt
pᷣcepat eẽ tm̃ vnũ ſummũ ſacerdotẽ ⁊ ꝑ totã vitã ſuam
qͥ moꝛiente ali ſibi ſuccederet:vñ ⁊ i moꝛte ei reuerte/
bant᷑ fugitiui:ſʒ ꝓpi cupiditatẽ ⁊ ambitionẽ ſuã ſtatue/
rũt int ſe illi ꝗͥ erãt de genere ſacerdotali ut qͤlibet ãno

yn eẽt qui illo officio fungeret᷑. Aliã aũt rõnẽ aſſignat

ioſephus dicẽs a tpe herodis aſcalonite qui auxilio ro

manoꝝ occupauit regnũ iudee: ſacerdotiũ coiter vẽde

bat᷑:⁊ ſic ꝓpter maius lucꝝ tpale ſũm ſacerdos frequẽ
ter mutabat᷑. n ¶ Dixit eis. ꝓpt᷑ auctoꝛitateʒ officij ſic
locurẽ dicẽs: o
d. pma facie quilibʒ intelligẽs vidẽ pot ꝙ ad moꝛtẽ hu-
ius hois debem laboꝛare.Cup rõ ẽ:qa bonũ cõe mag
eſt eligẽdũ q; bonũ particulare.Si aut hõ iſte dimittat
bonũ totippli diſſipabit᷑:ut pʒ pꝑ pᷣdicta ſʒ eoꝝ eſtima⸗

tionẽ:⁊ ſic ↄcludit ꝙ ſit agẽdũ ad moꝛtẽ xpᷣi:etiam ſi x

Been non inneniatur aliqua cauſa:⁊ hoceſt qð diͤi:
p ¶ Expedit vobis ut vn moꝛiat hõ.etiã ſi et bonus
20 populo.i.pꝛo cõſeruatione populi:

iuſt’: q
r. Ernon tota gens pereat.ſʒ maneat in vita.hic patʒ

mãaifeſte paſſio iuidie ⁊ liuoꝛis xpᷣm:⁊ paſſio timo

ris pdẽdi geẽtẽ ⁊ locũ ſubuertebãt in eis rõnis iudiciuz:

da in nullo caſu licitũ ẽ interficere innocẽtẽ:per hoc eni
no pꝛocurat᷑ bonũ cõe:ſʒ mag deſtruitur:ꝓpi qð dei iu
dicio factũ ẽ illud malũ qð credebãt ꝑ moꝛtem xpᷣi eua
dere.ſ. deſtructionẽ loci a gentis quã ꝑ moꝛtẽ xpᷣi incur
rerũt:qꝛ i penã hui pcti romani p Titũ ⁊ Ueſpaſianũ
locũ ⁊ gentẽ deſtruxerũt ãno.xlij.pꝰpaſſionẽ xpi ſic ſfue
rat a daniele ꝓphetiçatũ.ix.ca.Et ciuitatẽ ⁊ ſcũariũ diſ
ſipabit popuł cũ duce vẽturo ⁊c᷑.⁊ a ſaluatoꝛe pᷣdictũ
Luc. xix. Uidens ciuitatẽ ſcãm hieruſalẽ fleuit ſup illã
9 ¶ Hoc autẽ. Pic ponitur pᷣdicte determinatõis expo
ſitio:que quidẽ expoſitio ẽ iohanis euãgeliſte oſtẽdẽtis

hb (Et venlẽt ro

gentẽ. ca⸗

aut ex ipſis. Pic

os neſcitis quicq;; nec cogitatis.q.

cübocnoͤpn
ſrtoncten⸗

in
Ccapoͤtfer

illegpan
gatgo ouu
oi ppherien
Ptulinſonfon
. n
inrsofi,
(Oun iin
Ctmcenium
Unianpiv
Nnddaad
rehuArda
Ueiosris
laclatiexiu
lſtn vaſoꝛ
a dibetpo⸗·
lrheiliu⸗
nii alouez
ſunmiſioe agů
ſonuy die
ſs. W
NN
notdfſſin
Uuuerürvrind
Mtsintorftis
phediſfnie⸗
ſuvolr hie
Nonahuc.
lceiqebant
hocektodi⸗
ois ni
Lii politas
anexypbil

liinegone⸗
Nobitni⸗
KSlnorat

ſtoni
lk,
ſtanitutnn
Nümnlhie
callii⸗
faſiſigin
dchnih
euttttiſi
thuͤſinin
titzifie
Nrurfani.
ſenibl
Cverbi
lugi

nonto’

nrd n
NIIbrii

Tnid uwi
Canittinilini
luntripvintil
mrriti moira ,
tuiendidniſti
nirien mede
i Wiiini
sicdcnndiun
ir iurtnii
grün ne
nut
Brsanit
muinbiiin

glo.l⸗ wnf

Johannis xj

qualiter cayphas pdictã determinatiõʒ ptulit: euts. n.

eſſet intẽtio cayphe dare ſolũ ↄſiliũ de chꝛiſti moꝛte ꝓ
palis piculi euaſiõe circa pplin iudeoꝝ:tñ vbũ eĩ ſic ſo
nabat ꝙ; xpᷣs erat moꝛitur p gete ⁊ pplło.Et qð ſic fuit

Pꝓlatũ fuit pphetia dãmõ de ſuto ꝙ xpᷣs erat moꝛiturꝰ

H Dlau⸗ ſpuali:ñ
oluz in ieon ſa
etiã omniũ gẽtin a ſemetipſo nõ dixit:ſẽd ciu
q cedituri erant ęæ&t põtifex anni illᷣ pphe/
in ipſũ: hoc ẽ qõ .a eſt „
a ſemetipo nõ oi. ꝓ gẽte:ct nõ tm p gẽte:ſ ut
xit. ſup. pdictum filios dei ꝗ erãt diſoſi ↄgrẽ
lbũ oe mo hi garet i vnum. Ab illo ergo
alterv. t/ Sed die cogitaueft ut intficereẽt
cũ eẽt põtitex an- euũ. Niſus ergo iã nõ ĩ palã
ni illi pphetauit ambulabat apud iudeos:
aͤa igſ ndat ſd abijt ĩ regionẽ iuxta de
ptulil non ron. ſertũ i ciuitatẽ q di ephreʒ:
ni meriti ſed o Eét ibi moꝛabat᷑ cũ diſcipul
gnitatis officij. S
v ¶ Quia ieſus

erat moꝛiturus ꝓ deor⸗ da mullii de iudeis ſal
uati ſunt ꝑ ipſũ. x¶ Et nõ tm ꝓ gẽte ſua:ſed ut filios
dei.nõ da adhuc eſſẽt filij dei actu ſʒ in potẽtia ad actũ
reducẽda:qa erãt pᷣdeſtinati. y¶ Qui erãt diſpſi.pꝑ di
uerſos ritus gẽtiliũ. 3 (¶ Eõgregaret in unũ.i.in vnam
eccleſiã ex iudeis ⁊ gentib' ↄſtitutã:ut eẽt vnũ ouile ſic
eſt vnꝰpaſtoꝛ:ut S.dictũ ẽ pᷣcedẽti ca.ꝓpt qð Geñ.penlł.
ca.dẽ de xpᷣo:Ipſe erit expectatio gẽtiũ nõ ſolũ iudeoꝝ
Nec hẽ q̊ illud qð dic ſaluatoꝛ matth.xv.Nõ ſũ miſſꝰ
niſi ad oues q̃ pierãt dom iſrl:qꝛ ibi ſaluatoꝛ loquit᷑ de
ſua miſſioe ad pᷣdicãdũ i pꝑſona ꝓpa:ꝓpi qð aplus dic
roma.xv. Dico eni dñm ih̃m xpᷣm miſtꝝ fuiſſe circũci/

ſiõis. a ¶ Ab ũllo. hic poit᷑ dermiatois cayphe appꝛo
batio qꝙ;uis eẽt iniq: qꝛ oẽ alij erãt affectati ad pcuradũ

moꝛtẽ xp̃i ſicut ⁊ ipᷣe:⁊ hoc eſt qð dẽ: Ab illo ̊ die cogi
tauerũt vt intficerẽt ieſum. licet.n.añ habuiſſent volun
tatẽ interficiẽdi ip̃ᷣm vt patuit ꝑ pᷣdicta:tñ ex ↄſilio cay
phe diffinierũt hoc adimplere q; cito poſſent. b¶ Je
ſus aũt. Hic ↄñter ponit᷑ hu deiminatiõis declinatio:
nõ.n.adhuc erat tpᷣs paſſionis xpᷣi a deo poꝛdinatũ:et
iudei qᷓrebant occidẽ eũ vt viſum ẽ:iõ receſſit ad tpᷣs:et
hoc eſt qð dẽ: Jeſus aũt nõ in palã ambulabat apud iu

deos.qꝙuis.n.inti eos exiſtẽs poſſet eoꝝ impetũ refrena/

re:tñ voluit ad tpᷣs latere ⁊ ſe occultare rõnibuj pᷣqictis
ca.viij ⁊.x.vbi ſimilit᷑ agit᷑ de ſua occultatiõe. c ¶ Sʒ
abijt in regionẽ iuxta deſertũ.vbi pauci de iudeis erãat.
d ¶ In ciuitatẽ q̃ dĩ ephꝛem.q̃ erat ꝑna ⁊ paꝝ pplata.
e¶ Et ibi moꝛabat᷑ cũ diſci.ſuis.vſq; ad tᷣs ppinquũ
ſue paſſioni. f ¶ Pꝛopinquũ ãt erat paſcha iudeoꝝ.
hoc ſubdit᷑ ad oſtẽdendũ ꝙ xpᷣs puo tꝑe in illa ciuitatẽ
ſe occultauit:qꝛ añ paſcha i hierim venit. g ¶ Et aſcẽ
derũt multi hieroſolymã de regioe.da tenebat᷑ de tota
iudea ad ſolẽnitatẽ venire. SEE paſcha ut ſcifica⸗
rẽt ſeipſos.oꝛonibꝰ ⁊ bñficijs ad digne comedẽdũ agnũ
paſchalẽ. Et ſi hoc fiebat de agno figurali multo mag
ſe debet hõ ſcificare or̃onibꝰ ⁊ bonis oꝑib' ad digne re
cipiẽdũ verũ agnũ imaculatũ coꝛpieſu xpᷣi. i Pue
rebãt ieſũ.ut audirẽt e doctrinã de cu miracuł au/
dierãt famã. k¶Et colloqᷣbãt᷑ ad inuicẽ ĩ tẽplo ſtãtes.
da mirabant᷑ ꝙ i tata ↄgregatiõe nõ venerat ad oicẽdũ:
iõ querebãt: Quid putatis qa non venit ad diẽ feſtũ.⁊
ſubdit euãgeliſta q̃ſi rũdẽs qoni eox: I ¶ Dederãt eni

gqa nõ venit ad diem feſtuzʒ
iſtũ BDederãt aut põtificeſ
phariſei mandatum:ut ſi

dicet: ut apphendãt eum.

pontifices c. s pz littera: ppt hoc eni ab eis ſicut ab ingra

tis ⁊ obſtinatis receſſerat vſq; ad tẽpus ſue paſſionis dilpo
ſ̃ na Eue⸗ pᷣdicta ĩ hoc caplo queritur vtru cayphas erat
vere ꝓpheta.Et arguit᷑ pᷣmo ꝙ ſic:qa balaam dꝛ vere ꝓphe
ta:ut hẽ libꝛo nume.xxiiij.⁊ tñ ſuit malus hõ:donũ enim
ꝓphetie aliqñ malis

cia cayphe nõ impe
diuit in eo vitatẽ pꝛo
phetie. Iteʒ in lra dẽ
hic ꝙ ꝓphetauit ꝙ ie

ſuis. Pꝛöximum aut erat
paſcha iudeo ꝝꝑ:èt aſcẽder̃t
milti hieroſolymã ðe regi/

bD r E „
one añ paſcha: ut ſciſicarẽt ſus eẽt moꝛitur ꝓ gẽ
ſer pſos. Querebãt g ieſ⸗ uz: te:a ut filios dei qui
⁊ còlloqbant᷑ adinuicẽ ĩ tẽ erãt diſpſi ↄgregarer

7 hoc vbũ euãgeliſte
videt᷑ falſũ: qò nullo
modo ẽ dicendũ niſi
cayphas fuiſſet vere
ꝓbpheta. Contrariuʒ
arguit p hoc qð ipſe
dixit falſũ dicẽs illis
dqò moꝛte xp̃i tracta/
bant. Expedit vobis
ut vnus homo moꝛi

plo ſtantes. Quid putatis

quis cognouerit vbi ſit in

atur. Moꝛs eniz xp̃i nõ fuit expediẽs illis q eã pcurauerũt
falſitas aũt nõ ſubeſt ꝓphetie:S ⁊cc. Rñſio.dicẽdũ ꝙ ad rõ/

nem veri ꝓphete duo requirunt᷑. Pꝛimũ ẽ ꝙ habeat vera
cognitionẽ de aliqͥ occulto reſpectu alioꝝ hoiuʒ cũ quibus
ↄuerſat᷑: ppter hoc dẽ ꝓpheta q̃ſi ꝓcul fans:ut. S.dictũ eſt:
inqtũ cognoſcit ea q longinq̃ ſũt a cognitiõe alioꝝ: ꝓpĩ qð
ſi alicui fiat anparitio indicas aliqd occultũ nõ dẽ ꝓpheta
ſi illud ſit ei ignotum. Sic pharao vidit ſpicas deſignan⸗
tes qlitatẽ futuroꝝ annoꝝ:⁊ nabuchodonoſoꝛ ſtatus deſi
gnãtẽ mutabilitatẽ regnoꝝ:neuter tñ fuit ppheta:ſʒ ioſeph
7 daniel ꝗ de illis occultis cognitionẽ habuerũt:ꝓpi quod
dẽ danielis.x. Intelligetia op ẽ in viſione.da nõ poteſt dici
ꝓpheta ſine intellectuali cognitione Sola eniĩ viſio imagi/
naria non facit ꝓphetã ut viſũ eſt.ꝰ reqritur ꝙ illa cogni/
tio fiat mediãte ſpũſcõ bono. Maligni ſpũs aliqñ reuelãt-

hoĩbus ea q̃ ſũt alijs occulta:no tamẽ ex hoc dicũtur veri

pꝛophete ſed ſolũ cũ additiõe diminuẽte: ſicut in ſacra ſcri⸗

ptura dicunt᷑ frequẽter aliqui ꝓphete baal uel ꝓphete excel
ſoꝝ:talis enĩ non dicit᷑ ꝓpheta abſolute:ſic nec hõ moꝛtuꝰ

dẽ homo pꝛopt᷑ additionẽ dimin uentẽ:pꝛophetia eni vera
cõputat᷑ int᷑ ſpũſſci dona. ¶Cũ & qᷣrit᷑ de caypha:dicẽdũ ꝙ nõ

fuit vere ppheta:qꝛ nullã cognitionẽ habuit de ſecrero dni

ce paſſiõis ꝙ eẽt futura ꝓ ſpũali ſalute hũani generis:ſʒ tiᷣ
intẽdebat dare ↄſiliũ de xpᷣi moꝛte ꝓpi timoꝛẽ romanoꝛũ.
erũtñ ſᷣm ꝙ hic dicũt Chꝛyſ.⁊ Aug.ſpũſſcũs ĩ ꝓlatioe
ſui cõſilij ſic mouit lingua ep ꝙ ipſo ignoꝛãte vba q ꝓtulit
ſignificabant xpᷣi moꝛtẽ eẽ futurã ꝓ ſpũali hoiuʒ ſaluti:nõ
tñ põt dici vere ppheta ex hoc ꝙ vbũ ꝓpheticũ ignoꝛans
ꝓptulit alio lingua eꝰ ad hoc mouẽte. Sic nec aſina balaazʒ
põt dici animal rõnale ex hoc ꝙ vba ronabilia ꝓtulit: ut
pʒ Nume.xxij.quia illa nõ ꝓceſſerũt ex interioꝛi ↄceptidõe
ſeu ppꝛia cognitione:ſʒ magis ex diuina motiõe ſᷣm ꝙ ibi
dẽ dẽ: Aperuit dñs os aſine ⁊c᷑. Licqʒ eni cayphas de moꝛte
xpᷣi cogitauerit ⁊ alios ꝑ ſuũ ↄſiliũ ad hoc inducẽ voluerit
qð fuit ex ppa cõceptioe ⁊ diabolo hoc ſuggerente:ꝙ tñ co
ſiliũ ſuũ ſic ptulit ꝙ ꝑvba illa ſigniſicaret᷑ paſſio xpᷣi p futu
ra ſpũali hoĩuʒ ſalute:h'nllo mõ ab eo fuit ut dem e:qꝛ q;
tũ ad h ſolũ:vbũ illud erat ꝓpheticũ: iõ ꝑ hoc nõ põt di/
ci ꝓpheta. Ad pmũ dicẽdũ ꝙ nõ ẽ ſimile de ipſo balaã:qꝛ
q;uis fuit malus habuit tñ veram cognitioneʒ occultoꝝ ut
ibidẽ dẽ: Dixit vir cuõ obturat ẽ ocuł ꝗ uiſiones oĩpote-
tis vidit.Cayphas talẽ cognitionẽ nõ habuit urviſum eſt:

hoib ocedit: mali

vere prophetn ·

ad ꝓpoſitũ vtrũ infirmitas lag

tes retinuerũt ſibi nomẽ genen. Uñ numeri.xviij.Filijj aũt

Euangelium

iõ negat᷑ ab eo ꝓphetia nõ ppi ſuã malici: ſ ppter cogni ut patʒ diſcurrẽti quatuoꝛ euãgelia I materia paſſiõis.

tionis defectũ.Fd ꝛmdicẽdũ ꝙ verbũ euãgeliſte ẽ veꝝ ſi bĩ Conſtat etiã ꝙ in alijs euãgelicis hiſtoꝛijs vbi leuite in⸗

cauit.i. vbũ ꝓpheticũ ꝓtulit:nõ tñ a ſemetipſo ſic euãgeli ut.s.j.ca. Miſerunt iudei ſacerdotes ⁊ leuitas ⁊c ⁊ in
ſta dicit: Sʒ ſpũſcõ linguã ey ſic mouẽte ipſo ignoꝛante:ꝓ alijs. ſic pʒ ſecũdũ.Ex quib' ſequit᷑ ꝙ ꝓphetia iacob
pter qð nõ habuit vere ronẽ ꝓphetie. Argumetũ etiã i con Geñ.penul. Symeon ⁊ leui fratres ⁊c p poſtillatoꝛẽ al⸗

trariu ẽ ſoluedũ:qꝛ ſicut dictu ẽ cayphas illud vbũ ꝓtulit legata:ſi ad paſſi. lionẽ xp̃i applicet itelligenda ẽ de ſyme⸗
p motionẽ ſpũſſci a qͥ nullum ẽ falſũ:⁊ iõ cayphas dicdo: one a quo phariſei ⁊ hmoi deſcẽderũt:⁊ de leui in pſo

Expedit vobis ut vnꝰ moꝛiat᷑ hõ ⁊c̃.veꝝ dixit ſi bñ intelli/ na ſacerdotũ tm̃ ſeu pontificũ ab aarone deſcendẽtiuz:
gatur ꝙ moꝛs xp̃i ꝙtũ ẽ in ſe fuit expediẽs oibꝰ etiã illis q non auũt leuitis ꝓut a ſacerdotibus diſtinguũtur. Pꝛo⸗
de epmoꝛte tractauerũt:quis aliq eoꝝ ꝑ ſuò maliciã evti phetia vo mo yſi applicando ẽ tribui leui pꝓut diſtingui
litatẽ recuſauerũt:ſic ⁊ alij pctõꝛes i pctõ moꝛtali deceden · tur a ſacerdotio qᷣ imunes fuerũt ut iam dictũ Eẽ:tam a

—

tes. ¶ In caplo.xj. vbi dẽ ĩ poſtil. Inſirmitas curabilis nõ peccato vituli qᷓ ab occiſiõe xpᷣi:⁊ ſᷣm hebꝛeos etiam a
pi ꝓpꝛie languoꝛ. Additio.

quacũq; idolatria. Si aũt ) pᷣdicta obijciat᷑ de hoc qõ
nguoꝛ nõ ſigniſicat infirmitatis incurabilitꝛtem oẽ in ꝓphetia moyſi Deute.vbi.S. Qui dixit patri ſuo
qnimo debilitatẽ tm ſignificat qͥ cõtingit qñq; ſine a matri ſue neſcio vos:⁊ fratribus ſuis ignoꝛo illos ac.
graui infirmitate. Uñ aliq addit huic ĩmino lan · Ex quib' videtur ꝙ leuite patres ⁊ matres ſiliter ꝛ frẽs
ctio ſignifica; magnitudinẽ ep. vnde.ij palyp.xxiij. 2 filios habebant idolatras ſeu pcurantes occiſionem

guoꝛ d

Dimiſerũt eũ i languoꝛib magnis. Si eni languoꝛ de ſe ſi xp̃i.dicendũ ꝙ leuite admiſcebant᷑ cũ alijs tribubus in

gnificaret incurabilitatẽ infirmitatis ſupflue adderet᷑ ma matrimonijs ſicut ⁊ alie tribꝰ:inde potuit ſepe otingere
gnũ:cũ quelibet infirmitas incurabilis ẽ magna. Nec facit ꝙ leuite haberẽt matres ⁊ pꝛes matrũ ex alijs tribub.
acari eẽt curabilis via nature ſimiliter ⁊ nepotes ſ.filios ſoꝛoꝝ qui dicũtur fratres.
uel no:qꝛ miraculũ laxari ex reiuſcitatiõe maxime inſolita Ungde de abꝛaã ⁊ loth nepote ſuo dicebat᷑: Frẽs enim ſu
ſingularit᷑ pᷣdicat᷑:non autẽ de curatioe infirmitatis.p̃us mus.ut Geñ.xiij ca.Similit᷑ filios filiaꝝ q̃ ↄtraxerant
eni inumerabiles infirmitates curauerat:ut pʒ ĩ ꝓceſſu euã in alia tribu:⁊ tales ſunt qſi filij.vnde de talibverificat

gelioꝝ:de qb'tñ nõ ſic ſolẽnigatur. Curatio eni infirmitatũ ꝓphetia mopſi pᷣdicta.ſ. Qui dixit patri ſuo ⁊ matri

nõ ẽ in tato gradu miraculoꝝ ſicut reſuſcitatio moꝛtui pie ⁊c᷑ eo ꝙ ppꝛij leuite.ſ.de genere leuitaꝝ pꝑ maſculinam
ſerti q̃triduani:ut ſcũs Tho.i.j.pte.q.cv.arti.vlt.in coꝛpe lineã deſcẽdẽtes ſepauerũt ſe a pᷣdictis coſanguiueis de
qõnis. ¶ In eodẽ ca.vbi dẽ in Poſil efe bor notãduʒ tribub' alienis deſcẽdẽtib i pᷣdictis duob caſib'ut deo
ꝙ pontiſices erant de tribu leu. ¶ Additio. aghererẽt put glo pᷣdicte teſtãtur quibus lr̃a conſonat
PNNcet tã ſacerdos qꝙᷓ; leuite rõne generis tã aaron a q̊ ut dictum eſt. Replicatio. S
ſacerdotes deſcẽdebãt qᷓ; alij eiuſdẽ tribus a leui pa caplo.xj. vbi dẽ: Lacar languens.dicit poſtil.
triarcha deſcẽdiſſet:tñ ſoli leuite ꝗͥ nõ erãt ſacerdo ex hoc infirmitatẽ fuiſſe ꝑ naturã incurabilẽ:qa
