unpleat omne eag acrori:iqco ſubdit: c¶ ¶ Deus autẽ qꝛ pvt vba ſua melur̃cipiat:oñdit ſe eis beniuolũ:ſcdo antmn
ungegromne deſiclerium veſtrum ſicur merepleuiſtis. iuẽ coj ad puſ tenòx i euãgeliũ: ibi Oui ẽ imago. b* erhende
bis pꝛo tem Poalibubeden ſuas in d. reddendo vo/ ãt fac duplr.ſ. agẽdo gr̃as de bona eoꝝ inchoatoe: ſcoo 4 nocſtiule
eterna. e ¶ In chꝛiſto ielu. i. pr oꝛando deuote p melioꝛi conſũmatione: ibi J0 7 vos. –

c kün
dall HH
Mapit d

W, güdedo
.5. i gi
Rrn ebema
õ
en Wchſti⸗
lj en in i

Ule ſermenenſen

o Nn
birot

—

49o dun,
uche
Nℳfer
Nnn A
e, , 1

nuciſi
ℳ.ℳ

ſe

1

U
50

.†

*

3 42
r

. nterten,

ℳ

Circa pꝛimũ dit᷑: b ¶ Gratias agim deo 7 pa.do.no.

ad Coloſlenſ. es. .

zi quo.i.per quẽ. i ¶ Pabemu redẽptionẽ a ptãte diaboli.
ie. xpo ſp.i.omib'hoꝛis ad oꝛandũ deputatl. c ¶ Au RC(IlEt remiſſionẽ peccatoꝝ. per ſacramẽta haptiſmi ⁊ pc-
dientes. p epaphꝛã:vt hẽ. j. O ¶ Fidẽ ve. in xpᷣo ieſu.qᷓ nitentie que hñt efficaciã a paſſione xpi. l ¶ Auiẽ imago

eſt fundamẽtũ ſpũalis iſich lden ine operibus
moꝛtua ẽ: Jac.ij.iõ ſequit: e Et dilectionẽ ⁊c..i.oꝑa
charitatij que ex- H

ercetis erga omej „ 5„ .
fideles:nõ pꝛo cõ/ Grãtias Sn deo ⁊ patri
moo ireno: Hce dfi ni ieſu xpi ſemꝑ ꝓ vob
none dbenn oꝛantes:audiẽtes ſidẽm ve
⁊c quã au.in ver ſtrã in xpo ieſu t dilectiõeʒ
bo err enan⸗ qoᷣ quaʒz habetis in ſen oẽs:
nõ ꝓmittitit bs pꝛõpt᷑ ſpem q repoſita ẽ vo/
aeer ver: bis in celis: qua audiſtis in
decurſu ipſius. pbo yveritat euãgelij qůod
3 Oo huir ad puenit ad vos ſicũt ⁊ in uni
vos per Pdictoʒ uerſo mudo ẽ: &t fuctificat
Eah ⁊ creſcit ſiẽ in vob ẽx ea die
uerſo mũdo ẽnã qua audiſtis ⁊ cognouiſtis
a tpe aploꝛũ pdi · gram dei in vitate: ſic didi⸗
cari fhireuacelg ciſtis ab epaphꝛa chariſſio
Narauiplent ſu pleruo nro: eſt fidelis pꝛo
illud po xyi. In vobis miſter xpᷣi ieſu. Qui
oẽʒ trã exiuit ꝛ?. etiã manifſeſtauit nobis di
bꝛeup replicanai lectionẽ vr̃am in ſpũ: Idèo
ſi eplaz ad Ro. x.· q nos ex qᷓ die audiuimus:
vbi hec auẽtas aal ⸗ ſſan bi
legat. i ¶ Et riu non ceſſam ꝓ vobis oꝛan

ctificat creſcit. tes: et poſtulateſ ut ipleami
alijs geẽtilib:ſict in agnitõe volũtatis ei in ùm
vobis. ſ. 2
cat. k ¶ Ex eaa

Poſtq; aplus oñdit ſe beniuolũ coloſſenſibꝰ:hic ↄnt᷑ induẽ
eos ad tenẽdũ firmiter euangelij veritatẽ. Et diuidit᷑ i tres
prte:qꝛ pmo declarat
auẽtes euagelij: ſcõo
inuitat ad firmit ad/
herẽdũ ei:ibi Et vos
cũ eſſet:tertio reſpo/
det tacite queſtõi:ibi

ni ſapia èt ĩtellectu ſpiritali:
vt abuletiſ digne dẽo p oĩa
placẽteſ in omni ope bono

fructiſicaãtes t creſ. centes in uius fact ſu. auẽteʒ
ſcia dei:iĩ õmni vᷣtute ↄfòꝛta vero euangelij decla

rat per excellentias
auctoꝛis ipſius.ſ.xpᷣi
cuius excellentias tri
plicit᷑ declarat: pᷣmo
in cõparatoe ad pꝛieʒ
ſuuʒ:ſcòðo ad totum

ti ſm potẽtiaʒ claritatis e
in omni patientia ẽt longa/
minitate: cũ gaudio gratiaſ
agẽtes deo ⁊ pꝛi: ꝗq dignos
nos fecit in ptẽʒ ſoꝛtis ſcõx

. . e inerſum:ibi Q
in lumine. QAi eripuit noſ nia in iplo: tertto ad
de ptate tenebꝛax:et traſtu⸗ coꝛpus eius myſticũ:
lit ĩ regnuʒ filij dilẽctionis ibi Et ipſe eſt caput.
ſue:ĩ qo habem redeptio quantũ ad pmum de

clarat duas excellen/

neʒ èt remiſſionẽ pctõꝛum. tias chꝛiſti: oma ẽgẽ

Quli ẽ imago dei inuiſibillſ imago patris.i. expſ/
pmõgenit᷑ oĩs create: quo ſa ſimilitudo ipſi m
niã i ipſo ↄdita ſũt vniuerſa dezetr. Solnguzin
Iĩ celis ⁊ ĩ fra uiſibilia ⁊ iniſi mnage aic r viei
S e ,dupir: vno modo na
bilia. Siůe thrõi ſiue dñatituralit: ſicutihuma⸗
ones ſiue pᷣncipat᷑ ſiue ptẽnis ſiliuj dicit unane
tes:omi S n i patris:quia pꝛocedit
Es:onna per ſom et in ipſo ab eo per modũu nate
7 in eadẽ ſpecie. Alio

die qua audiſtis cꝛedendo.cetera patẽt ex lr̃a. l ¶ JS moco artificialr:ſicut imago herculis eſt in lapide: pꝛimo

nos.Hic oñr apls oñdit ſe beniuolũ coloſſen. oꝛãdo
pꝛo eoꝝ felici cõſũmatioe.d. Ideo ⁊ nos ex ã die audi.
vrm bonũ pᷣncipiũ. m No ceſſa. ꝓ vo.oꝛantes.mẽ

te. n Poſtulates. oꝛe. o ¶ Ut imple. agni. volun.

eius.i.vt plen dinaʒ voluutatẽ cosſcatis. p¶ In oi
ſapiꝗ.quatũ ad cognitionẽ reꝝ ad vitã actiuã ptinẽtiũ
AS intellectu ſpiritali. quãtũ ad cognitionẽ ſpũali⸗
uʒ ad cõtemplationẽ pertinentiũ. r
gne. per viã hui vite ad patriã. s
centes.in ſpeculabilibus ⁊ operabilibus. t ¶ In omni
opꝑe bono fructificantes.i.de bono in meliuj pficientes
quãtũ ad actiuã vitã. v ¶ Et creſcẽtes in ſcia dei.qtũ
deemg tiuã. x¶ In oꝛ vtute.ſ.moꝛtali ⁊ intelle⸗
ctuali. yꝓ ¶ Coõfoꝛtati ſᷣm ⁊c̃. hoc addit ad oſtendedũ

ꝙ nõ loquit᷑ de virtutibꝰpoliticis:ſed infuſis: que dan

a deo cu gratia: a per eũ ſilr augmentantur. noi
patientia.per aduerſarioꝝ: tolerantiä. a onga

minitate. per certã pᷣmioꝝ expectationẽ. b ¶ Gratias
agen.de patri qui digs nos.gẽtiles ⁊ iudeos indiffe/
rent crcir per ga ia baptiſinale. d ¶ In partẽ
ſoꝛtis ⁊c.qꝛ gra baptiſmalis dignũ fac hereditate eina:
que hẽ in clara dei viſiõe. e i eripuit nog de po
teſ. tene.i.de ptate inimici ꝑ moꝛtẽ fliſſhi. f¶ Et traſ
tulit in regnu filij:qꝛ eripiẽdo nos ᷣlreꝭ ⁊ ptãte diaboli
reponit nos in regnũ filij ſui:qui regnat hic in fidelibꝰ
per gratiã:⁊ in beatis per gliaʒ. g (Silectiois ſue. p
hoc nõ eſt intelligendu ꝙ filiuj pcedat a ſpũſſancto qui

eſt amoꝛ ſeu dilectio:ſed dicit᷑ filius dilectiõis paterne:
n

inquãtũ pater ſũme diligit ipʒ: ⁊ nos per eũ. h

eo ꝑ omnia pla

modo chꝛiſtus eſt imago dei patris:tamẽ in identitate nue
rali nature:qꝛ diuina natura nõ eſt multiplicabil:creatura
aũt intellectualis eſt imago dei in natura aliena:⁊ ſic S eſt
pꝛopꝛie eius imago:ſed magis ad eius imaginẽ. m ¶ Pꝛi

mogenitus ois creature.i.genit ante omnẽ creaturaʒ: quia

generatio filij a patre ẽ eterna:pꝛoductio autẽ creature eſt
tẽpoꝛalis que pot dici large generatio: eo mõ quo deus dr
pater omniũ per creationẽ. n ¶ Am in ipſo. Hic ↄſequẽi
ponit excellentias chꝛiſti:quantũ ad totuʒ vniuerſum: naʒ
omſa pᷣexiſtunt in eo:ſicut in cauſa exemplari:ideo dicit᷑:
n ¶ Qm in ipſo cõdita ſunt vniuerſa.i.codi diſpoſita:oẽs
eni creature coparant᷑ ad deuʒ:ſicut artificiata ad artiſiceʒ:
Sap. vij. Oim eni eſt artifex: artificiatũ vero ẽ pꝛiin coce-
ptu artificis q; ĩ effectu:domeni extra fit a domo intra.vij
meta.filius aũt in dinis eſt concept verbũ patris:⁊ ideo

omnes creature in ipo pᷣe itNntlhiſte⸗ ab eterno:

qꝛ nulla nouitas eſt in deo. o ¶ Uiſibilia. quantũ ad crea
tur oꝛales. p ¶ Inuiſibilia.quantũ ad ſpirituales.
q Si thꝛoni ſiue dominatões.expꝛimit quattuoꝛ oꝛdi
nes angeloꝝ:quoꝝ pꝛimus eſt de ſupma hierarchia:ſcõus
⁊ quartus de media:tertius vero de infima:⁊ ꝑ boc intelli
gunt᷑ alij oꝛdines qui oẽs pꝛeexiſtunt in deo: ſicut in exem/
plari:⁊ ſilr omnia pᷣexſtunt in eo:ſicut in cauſa efficienie:⁊
in eo quieſcunt:ſicut in fine:Pꝛouer.xvj. Uniuerſa ppi ſe/
metipᷣm reperat eſt dominy:ideo ſubdit᷑ ia per lp̃ʒ.
iungat ſic lituera: Oia per ipᷣm. ſupple creata ſunt cſficient.
6 in ipſo. ſupple quieſcunt finaliter. t ¶ Et ipᷣe ẽ äte
oẽs.ſ.creaturas quas pᷣcedit duratõe a dignitate. v Et
oia in ipo cõſtãt:qꝛ ꝑ ipᷣm oĩia cõſeruant in eſſe:ſiẽ ð nibde

nerent᷑. x (¶Et iple eſt caput. Hic ↄnter ponunt excelletie Greg. homel. xix. Pʒ nä;

ppmoge. ex moꝛtuij.lʒ
eni aliqui reſurrexefr̃t
a mõte añ chꝛiſtũ:vt
Lacar 2 plures ſii
illa tñ nõ fuit pfecta õ —. Pnt Teg
uta ti ho geeſtu⸗ eſt caput coꝛpis eccłe: qui lo ẽ:cũius ſaciſuʒ ego pauu rũdet caid tacir⸗

ſunt: ſed chꝛiſtus pᷣm
ſurrexit ad vitã imoꝛ

hoĩm:ſʒ etiã oim age

Angelis aũt ad men

dẽpti ibidẽ aſſumũt᷑:ex iſtis aũt excellẽtis pʒ auẽtas euage ſacꝝ ſecretũ. m ( Od abſco itũ fuit a 1Ee⸗ añ

ſ . Kinknick,n cũ eſſetis alienati.adeo p idola tpe gfe.

ſ.pᷣviaʒ ↄuerſionẽ. n ¶ Recociliauit.ſupple vos. o n r¶ In getib. quax ſũ apls. s ¶
coꝛpe carnis eb.i.in coꝛpe ſuo paſſibili. p ¶ Per moꝛtez.

j- Epiſtola pauli.

creata ſunt:ſic in nihilũ redigerent: niſi per ipſuʒ manute telligit᷑ ois hõ:eoꝙ hʒ ſilitudinẽ cũ oĩ creaa: ſm ꝙ dic
tt caput. Pic vñter pe eti 9 xix. Pʒ naq; cõe eẽ cũ lapidib:viuere cũ
xpᷣi qtũ ad corp myſticũ e:cũ dẽ: Et ipſe ẽ caput coꝛpoꝛis arboiby: ſentire cũ alalib:intelligere cũ angel:no ẽ ſic ĩ
ecclie. influẽs ſenſũ ? motũ ſᷣm vitã gratie: Johᷣ.j. De pleni telligẽdũ ꝙ euãgeliũ extũ cfuẽit pᷣdicatũ ſingul hoibdð
tudine cius oẽs nos accepimgram ⁊c. y¶ Q i eſt pꝛinci. toto mũdo: ſʒ qꝛ fuit tũc pᷣdicatũ ĩ oib ptibmũdi ĩ qbꝰ
V habitabat hoies:
ex quibaliqui cre
OP —„ „ „ — r* — – ſ £☚
0 . . e 3 8 eſt. S. 2
t oĩa in ipſo cõſtãt. Et ipſẽ ẽ i vniuerſa creata q ſub ce facrſuz. Ple apls

eſt pncipiũ pᷣmogenitus ex lus miſter:qui nũc gaudeo gqoni:qꝛ poſſz ali-

rexer̃t ad vita moꝛta ipin pmogeni ſter: qui
moꝛtuis ut ſit in oĩbꝰipſe p/ in paſſiõib pꝛõ vob: ẽt adi quis dicer̃ qd pti

talẽ que magis dicit

moꝛs q, vita: ; eſtjq matũ tenens. Qũia in ipſo pleo ea q deſt paſſionũ xpi ſit ad paulii ita

dã tendentia ad moꝛ ren A, ., ſcribere coloſſen.
tẽ: vñ illi pea mõtui (cõplacuit omneʒ plenitudi in came mea p coꝛpe eb qd cũ t̃ eis in
nẽ inhabitare:èt p euʒ recõ eſt eccleſia. Cuius ſactus ſũ uerit: vt dicũ eſt
ciliari omia in ipm: pacif· esgo miniſter ſecundũ diſpẽ S. nec etia eos vi⸗
cans p ſanguinẽ cruc eius: ſationẽ dei que data ẽ mibi aie i 6ht⸗
„, . „2 „„ „ . „ „ „ 3 . — .
ſiüᷣe que in tris ſie que ĩ cel in vobis uůt impleã verbuz; der ꝙ hoc pertine

taleʒ que eſt perfecta
reſurrectio ⁊ vera.⁊
quia pᷣmũ in aliquo

genere ecauſa alioꝛũ lut. Et vòs cũ eſſetis aliqn deumyſteriũ quod abſcon bat ad eum eo ꝙ

iõ reſurrectio chꝛiſti alienati et inimici ſẽſu ĩ öpi ditũ fuit a ſecul ⁊ gnãtõibꝰ: erat apls gentiuʒ

eſt cauſa nr̃e reſurre* hnua malis-nine aſt rcon- Rr Ir mmSnifeſzi? -jg e pt dictüu é. ö. Gal.
Gols: pprqs of bie: bus malis:nunc auũt recon/ nunc ãt manitfeſtũ ẽ ſcis ei
Pꝛincipiũ pᷣmogeni. uann EAn nie, Lrun e. EeE
ex moꝛtuis. 3 ¶Ut per moꝛtẽ: cxhibẽ vos ſcõs diuitias glie ſacri h' in geti nůero erat coloſ/
ſit in oib ie matuz ct imaculatos è irrepbenſi bᷣ: quᷣod ẽ xpůs ĩ üob ſpes ſenße hy
biles còꝛaʒ ipſo:ſi tam pma gle:quẽ nos ãnũciam còõꝛ a una.

1 n „ p o e „..d ii. Qui operar ?
ciliauit ĩ còpoꝛe carnis e gquib voluit de'notas facef petro vc ò quoꝝ

F h'ẽ qò diẽ:

tenẽs.nõ ſolũ reſpcũ
— & — x2„ 7 1 4 7„ 2 2„ . *
loꝝ: tũ ppi plenitudi nei lfide fundati 7 ſtabiles ripietes oẽʒ hoĩeʒ etdocen D ego paubmini⸗
nẽ gfe ꝗ data ẽ ei nõ ct imobiles a ſpe euangelij tes ĩoĩ ſapia:uũb exhibeam ſter.i.pdicatoꝛ ex
ad menſurã:Joh.iij. ”” AAaualatus officio.
ſura data eſt:tũ qꝛ lʒ humana nã xp̃i ſm ſe accepta ſit infe deo in paſſioib.i.in carcere quẽ patioꝛ: O ¶ Pꝛo vo⸗
rioꝛ angelica: ꝓpi qð dẽ xpᷣs ab angelis minoꝛatx: pſ.viij. : eo
tñ inquaãtũ eſt vnita diuinitati in ſuppoſito filij excellẽtioꝛ eſtis: licet eni nõ pdicauerit eis ꝑ ſeipᷣm: pᷣdicauit tñ eis
eſt effecta:iõ ſubdit: Aniain ipo.ſ. hoie xp̃o. b ¶ b ſuos diſcipulos:vt pᷣdictũ ẽ. e ¶ Adimpleo ea que
placuit.toti trinitati. c Ernündine Lore. d ¶ In deſunt paſſionũ xpᷣi.paſſiones aũt xpᷣi dupir dicuntur
habitare. illa cnĩ plenitudo data fuit a tota trinitate:ſᷣm ex vno mõ in coꝛpe ppo in quo ſuſtinuit famẽ: ⁊ ſitim: et
cellẽtiã aũt vnionis ſic exponit: a ¶ Quia in ipo.homie moꝛteʒ:⁊ ſic accipiedo nihil erat ibi adimplẽdũ. Alio
xp̃o. b 0 Tõplacuit.filio dei. c ¶ Omnẽ plenitudinẽ in ꝓut patit᷑ in mẽbꝛis ſuis que ſunt ſideles ſ ꝙ diẽ Act.
habitare.i. ̃m plenitudinẽ ſue deitatis:qꝛ ſolũ fileſt inar · ix. Saule ſaule quid me pꝑſequeris ⁊c.ꝛ ſic loquit hic
natus: lʒ hac incarnationẽ tota trinitas fecerit. e ¶ Et per aplus: iõ ſubdit: f ¶ In carne mea. qꝛ paſſiones ſan

eũ recõ. oĩa in ipʒ.deũ pfeʒ. f ¶ Pacificãs p ſang crudep. ctoꝝ ſunt ad bonũ totheccłe cup ſunt mebꝛa:io ſuditur

fuit ſufficiẽtiſſimad ſatiſfatiendũ ꝓ oib:is ſpdit᷑: g Si⸗ Piaie eũqð eſt eccla. g pple eccleſie.
ue que in terra ſunt.quãtũ ad hoies. h¶ Siue qᷣ in celis. h Faciłſũ ego miſter. pᷣlati eni eccłe no ſunt dñi: ſz mi
quatũ ad ãgelos:nõ tñ ſic intelligẽdo ꝙ pctm angeli ſit fina niſtri. i ¶ Scom diſpẽſationẽ deiꝗq data? mihi in vo

lit remiſſibile ꝑ paſſionẽ xpᷣi:vt credit oꝛigenes:ſʒ qꝛ px paſ/ bis.inquatũ a deo fact ſũ apls gẽtiũ. k ¶ Ut impleaʒ

ſionẽ xpᷣi eoꝝ locieta reſtaurat᷑:p hoc ꝙ hoĩes ſci ꝑ xpᷣm re vbũ dei. ãnũciãdo vbo ⁊ ſcripto. l ¶ Miniſteriuz. i.

lij: cu latoꝛ ẽ x-pᷣs. i ( Et vos.p ↄnr induẽ coloſſẽ. ad ob ¶tps xhi no fuit cognitu niſi falſis pphij. n ¶Muc aut.
anifeſtũ ẽ ſcis e.i.ſcificai p aptiſmũ.

triãa. k ¶ Et inimici ſenſu.i.ſenſibłr ⁊ manifeſte. I ¶ A¶n p ¶ Quib voluit de. ex ſua mera gra. q ¶iotas fa
opibꝰmał.i.p oꝑa mala ad ſenſũ patẽtia. m¶ Nuũc autẽ. ecereę diuitias gle ſacri hub. i. copioſa glaz h acri ſecreti
. S ſſacim ſecretũ.
pe carnis eb.i. in t(¶Zſt xp̃s.qui ẽ de incarnat: paſſus:⁊ moꝛtu: reſu-
qua ſuſtinuit ĩ coꝛpe paſſibili:⁊ ꝑ quã ſumredeẽpti. q Ex ſcitat:⁊ ad dextrã pf̃is eleuat. v n vobis ſpes gle.
hbiber̃ vos ſcõs.i.ſciſicatog p haptiſmũ in qͥ nobis plenarie ꝑ ipſũ cõſecutionẽ gle certitudinali expectado:ſi iñ ĩ ea
cõicat effẽs paſſiõis. r ¶ Et imacul tos. in pſonis ꝓpis. ⸗ Pat
9(Et irrephẽſibiles. a pximi;. t ¶ Coꝛã ipo.i. cũ rectitu y¶ Loꝛipiẽ. oẽʒ hoieʒ a vitate euageli deuiate. 3

ding intẽtiois:⁊ nõ ſolũ coꝛã mũdo ꝑ fictionẽ hypocriſis. docentes. oẽm hoicʒ. a ¶ In oĩ ſapia. ad ſalutẽ necia.
v¶ Sitñ pmanetis ĩ fide.ſ.xpi. x ¶ Indati ꝛ ſtabiles. j b¶ Ut exhibeamomnẽ hoiem ꝑfectũ in chꝛiſto ieſu.
pſuaſiões pſeudo aploꝝ. y ¶ Et imo. a ſpe euã. qð au.vt AArca qo ſciendũ ꝙ pfectũ dicit cui nihil deeſt. v. meta.
ſ. ſpet vitã eina ꝑ fidẽ xp̃i:⁊ eccle ſacra:a nullo p lc qð dupliciter põt intelligi.vnoqꝛ nihil deeſt de neceſſa
galia. 3 ¶ Qò pdi. ẽ i vniuerſa creata. ꝑ vniuerſã creataʒz i rijs ad ſalutẽ: ⁊ de hac perfectione loquit hic apoſtol.

creata ſũt. Et ipſè eſt añ oẽs qð audiſtis:quod pᷣdicatũ i a edind.
ius

bis. gentilib:eo ꝙ pᷣdicaui euageliũ gẽtilib de qbꝰ vos

fidelit maneatis. x ¶ Qus nos ãnũciam. hantan
C t

Obt.

an

—— — ——

halsian

hoinducted

ſen aupeumn

dipſenlopor
lilati Kdil⸗
ditinduns: geß⸗

potnonui ſi
dopetirtalppo
ſtu bi hocaut⸗
Aeod norlud aut
ifeir lcre
do gu ed⸗
Dſclun coſſ⸗
on fichelun
facru
Voloait
1 liane
lol hor
guiet colob⸗
. C u⸗
Cinnchmiri
Winre
W Sinoſhesd
noſclpfpen
mzAincheri.
(dapmae
Untolſingey⸗
. —
dulnigtſpin
nilgplniuni
goltvewitin
litppoſtßzin
tonsfllopegto
nfrhnhu .
hnpbppuin
irume
ihl,fmplicsde
niſcſäibig
Duen Amßni
W E
!
kgiann

ſerhn
ſuchn
opf⸗ mn mod

muuneſtgen

vg Niiti
„ iqper

in

de
,.

em r

4
N

„*

eiſ 3
iue
Aiongin
e AI
. 1 ⸗
Ee CR
— * ſe
α l
DANRV, e
ämng 8

EN VT.
„ 14 4

M ,

7 =

S —

=
EE

—

ſua 7 nõ mea.
Xapli. II.

den
W nci

cad coloſſenſes.iiſ.

Alio qꝛ nihil deeſt de his que pñt ineſſe perficiẽtia ad
ſalutẽ: ⁊ ſic nõ accipit᷑ hic:qꝛ talis perfectio nõ hẽ in via

in qua põt hõ ſempꝑ ꝓſicere: vt dictũ ẽ.s.philip.iij.
In quo.i.ppt᷑ qð. dð ( Et laboꝛo certãdo.õ aduer

ſarios fidei no ſolũ verbis:ſʒ operib miraculoſis: ideo

ſubdit: e ¶ Se⸗
mnc opafionzz; “
eius. i. vei qui ſaẽ oẽm hoſem pfectuʒ in xpo
i e ieſu in quo ẽt laboꝛo certã
me i. per me. do ſecundũ opationeʒ eius

F 7 2 2 08
In vtute. ſcz quã opat i meiĩ vtuůte.
y¶Caphm. II.
v OQlõ.n.vos ſcire q̃leʒ

5 Die e« N licitudineʒ habeã p
ſcja p vob ⁊ p his q ſũt laodicie:
pꝛincipalis ĩ qua ⁊ qcunq; nõ viderũt facieʒ
aplus inducit co meã in carne:ᷣt cõſolẽt coꝛ
l lndcwan da iop inſtructl in charita
falſitatẽ. Et diui te:ẽt in oẽs diuitias plenitu
dik in duas: qꝛ p½ꝰ vdinis intellect in agnitione
põit motiuũ:ſeceiũ myſterij dłi pris ⁊ xpᷣi ieſu:
Reecht ad ppe in quo ſſunt oẽs theſauri ſa

— „ „ — 7 „ 1
dico motiuũ aũt piẽtie ⁊ ſcie abſcõditi Moc
apli fuit ſolicitu aut dico:uůt nemo vos deci
do quã habebat
ð ſalute coloſſẽ. x
alioꝝ fidelium:et
ho uod diẽ:
a ¶ UVolo aũt ⁊c

2 pʒ lr̃a vſq; ibi
b Fien cõſolent᷑
fp

coꝛ.ſpᷣoꝝ.p ſpũm
ſanctũ mnhatalnn
teʒ qui eſt coſola⸗
toꝛ. c¶ Inſtru⸗
cti in charitatedzz
diffundit᷑ in coꝛdibus noſtris per ſanctũſpãm:Ro. v.
Et in omes diuitias plenitudinis intellectus.vt ſic
nõ ſoluʒ ſint perfecti quantũ ad affectuz: ſed etiaz quan
tuʒ ad intellectũ. e In agnitione miniſterij. i. ſecreti
¶ Dei patris chꝛiſti ieſu. cognoſcendo ꝙ ter ⁊ filiuj
ſunt piſtincte perſone ⁊ vnus deus. g¶ In quo.ſ. ieſu.
h ¶ Sunt omnes theſauri ſapie ⁊c]]na in eo ſm nataʒ
diuinã eſt ſapia diuina:que eſt infinita: ⁊ ſᷣm nãm hũa
nã hʒ plenitudinẽ ſcie:ſic ⁊ gra le:cognoſcẽs oĩa que co
So

Nam aſi coꝛpoꝛe abſẽs ſũ:
ſʒ ſpiritů vobiſcũ ſum gaũ/
dens ⁊ videns oꝛdinẽ vr̃m:
èt firmamentũ ei q̃ in xpᷣo
eſt fidei vr̃e. Sichit ergo ac⸗
cepiſtis ieſuʒ xpᷣm dñm no
ſtruz:in ipſõ ambulate:radi

gnoſcit verbũ ſcia viſionis. i¶ Poc aũt dico. hic acce⸗

dit ad ꝓpoſituʒ inducẽdo coloſſen. ad pcauendũ decep

tiones falſoꝝ aploꝝ. Circa qò ſciendũ ꝙ ad decipienõ

tripir conabant᷑: vno mõ argumentis philo. nã aliqui

eoꝝ in phia inſtructi erãt: alio mõ ex auẽte legis: eo p

data fuerat a deo:tertõ mõ ex ſimulatõe ſanctitat᷑:qua
freqnt ſimplices decipiunt᷑ pmo ẽ inducit ad euitatioeʒ

5*

pmi.ſcõoſſcdi:ibi Et eſtis.tertio tertij ibi Nemo vos ſe

2—

ducat. Circa pmũ.
mea ꝓ vobis. k

cũ giexi qñ gieci neepir munera a naaman: vt dr.iiij.
Re. v. videbat enĩ apl

aplus iu ſpũ que apud coloſſ. agebãt
n 4 BGangẽs ⁊ vidẽs oꝛdinẽ vr̃m.i.gaudens de hoc qd
video vr̃m moduʒ viuendi oꝛdinatuʒ. o & Et firma

mentum eius que in chꝛiſto eſt fidei veſtre.ĩ.fidẽ vr̃am

chhꝛiſtuz.if
tute. r

in gratiaꝝ actione. Nidẽte

In qůo èt circũciſi eſt circũ

piat ĩ ſublimitate ſermonũu.

i¶ Hoc aũt dico.de ſolicitudie
Ut nemo vos ſedu.in ſubli.ſer.i.ꝰ

bis phicis. l ¶ Nam aſi coꝛpe abſens ſuʒ. a vobis
m 4 Sʒ ſpu vobiſcũ ſi⸗ um. ſicut ſpirit eliſei erat pꝛeſens

de chꝛiſto firmã eſſe. p ¶ Sicut igit accepiſtis dñm ieſuʒ

—w

eiuj. q
r· ¶ Radicati. in charitate.
per alias . t ¶ Et cofirmati in

n ipſo ambulate. de virtute ĩ vi

Supedificati i xpᷣo.

fi.ſiẽ ⁊ didi.a diſcipuł

meis. v ¶ Abundãtes in illo in graꝝ actioe.i. abuddant
. gęras agendo xpᷣo

cati &t ſupediſicati in ipſo:?t
cõfirmati in ſide: ſicut ⁊ di/
diciſtis:abundantes in illo

nequis vos decipiat ꝑ phi
loſophia ⁊ inanẽ fallaciã:

ſecundũ traditionez hoim:

ſecundũ elemẽta mundi: èt
nõ ſjm xpᷣm.Quia in ipᷣo in
habitat omiĩs plenitudo di
uinitatis coꝛpòꝛalr: t eſtis
in illo repleti qui eſt caput
omnis pꝛincipatus ⁊ ptaãt᷑.

ciſiõe nõ mãufacta ĩ ẽxpoli
atõe coꝛpis carnis:ſed ĩ cir/
cũciſiõe xpᷣi ↄſepuᷣlti ei ĩ ba⸗
ptiſmo:ĩ quᷣo ⁊ reſurrexiſtiſ
per fidẽ opatõis dei qui ſuſ
citauit illum a moꝛtuis. Et
vos cũ moꝛtui eſſetis in de
lict et pᷣputõ carniſ vr̃e ↄᷣi
uificauit cũ illo dònãs vob
daà delicta: delẽſ qðᷣ aduſuſ
noſ erat chiròãphũ decreti

infinita. c
ipſo hitat oĩs plenitu

vr̃a vocatiõe. i
dete, cauendo diligẽt
y ¶ Nequis vos de
cipiat per phᷣiam ⁊c̃.

rones eni phᷣice cõtra
fideʒ xp̃ᷣi ſũt inanes ⁊

ſophiſtice: ꝓcedũt.n.

ex apparẽtib'ſẽſui:⁊

applicant᷑ ad materiã

ſenſuʒ totalr exceden
tẽ: cõcludendo ꝙ de
nõ poſſit humanari:

virgo parere:moꝛtu

reſurgere ⁊ humi:
ſed nõ valet: qꝛ virt
diuina cũ ſit infinita:
poteſt illa que ſũt na
ture ipoſſibilia: ideo
ſubdit᷑: 3
traditionẽ hoim qͤꝛ⸗

Scom

doctrina ex apparẽti
bug ſenſui ꝓpcedit.
a ¶ Secundum ele⸗

menta mundi.i. ſᷣm
curſuʒ ⁊ virtutẽ nate
bEt nõ ſᷣm xpᷣm.

.i.virtutẽ chꝛiſti qᷓ eſt
Oꝛ in

do dinitaf.i. dinitas

pfecta nõ ſolũ ꝑ eſſen
tiaʒ: pᷣſentiã poten⸗
tiã:p quẽ moduʒ eſt iĩ

omnibcreaturis:vel

per gr̃am:per quẽ modũ eſt ſpecialii in ſanctis:ſʒ etiã ꝑ vni

oneʒz in ſuppoſuo verbi. d ¶ Coꝛpoꝛalr. qꝛ eſt a verbo aſ

ſumpta ſᷣm coꝛpus.vnð ⁊ in triduo moꝛtis xpᷣi coꝛpus ſuit
vnitũ dinitati:quauis eſſet ab aia ſeparatũ. e ¶ Et eſtis.
hic conſequent inducit ad pᷣcauendũ ꝛ deceptionis modũ.
qꝛ gratia chꝛiſti eſt ſufficientiſſima ad tollendum omne ma
lum:⁊ ad conferendũ ſalutẽ abſq; obſeruatoe legaliũ: ideo

dicit: e¶ ¶ St eſtis in illo. i. per illũ. f ¶ Reple
g ¶ Qui eſt caput omis pꝛincipatus.i.nõ ſolũ hominum

ſʒ etiã angeloꝝ: ppt᷑ qð ſine legalib

epleti. gratia.

6t vos adducere ad

eoꝛum conſoꝛtiu:ideo ſubdit᷑: h ¶ In quo.i.per quẽõ.
i ¶ Et circunciſi eſtis circi.nõ manufacta.i.nõ circunciſio
. Ine

ne carnali:ſicut iundei. k

xpoliatõe coꝛpoꝛis carnis.

i.in amotoe pellicule ꝑtem generatiuã operietis. ¶ ¶ Sʒ
in circunciſione chꝛiſti.i.per chꝛiſtuʒ data u eſt ſpiritual

in amotione pctõꝝ:⁊ hoc per

tiſmum

totaliter tollit

peccatum:ideo ſubdit᷑: m.· ¶ Conſepulti ei in baptiſmo. i.
totalr moꝛtui peccato. n ¶¶ In quo ⁊ reſurrexiſt.ad vitã

gre. o ¶ Per ſidẽ opatiõis dei.i.quã de o pat᷑. p
ſuſci.illũ a moꝛtuis ad vitã imoꝛtalẽ:

ex moꝛtuis ⁊c. q ¶ Et vos cuʒ moꝛ.

oꝛigleʒz Zhit.

Ouiuiti. cũ illo. vita gꝛe.

pat. p / Qui
Ro.vj. XRps reſurge
eſſet in delictis.i.pec

onãs vo.i.

cat actualib. Et pᷣpu car. vre.ſ. ĩ oꝛiginali petõ qð p

x

gratl rmittẽs. v¶ Oia delicta. tã oꝛigiale
Seles qð aduer.nos crat.ſ.iudeos. y⸗
creti.i.obligatõʒ leg ve.qtũ ad ceremõia

nccm ꝙ; ſraddita
Xhirograp. de⸗
a: 7 iudicialia.

Epiſtola pauli.

¶ Oð erat ↄꝛiũ nobis. co erat onus ipoꝛtabile nobis:
patrib'nfis: vt hẽ Act. xv. b ¶ Affliges illud cruci. q⸗ le
galia moꝛtificata ſunt ꝑ paſſionẽ xpᷣi. c ¶ Et expo. pnci.
ptãtes.i. demones qui ſic noiant:eo ꝙ natur alia in eis fma
ſerũt integra:qui fuerũt ſpoliati qn xpᷣus eduxit de limbo
pies vcter teſtamẽti.
d ¶Traduxit ↄfidẽ

ter. potet ad celeſtia quod erat ↄtrariuz nobis.
eRriuphaͤs illog. Er ipſuͦ tulit de medio affi⸗
gno referendo li Lens illud cruci:èt expoliãſ

Pncipatus ⁊ ptãtes: trãdu⸗
moõ refe· xit ↄfident: palã triũphans
renco d en iſeſu illos in ſeipſoõ: Mèmo ergo
vt ſit ſenſus. e¶ Eri VOS iudicet in cibõ aut ĩ po
ũphãs illos.i.trtum · lu aut iĩ pte diei feſti aut neo
phare ſaciẽs. 63 n menie aut ſabbatoꝛũ quůe ſt
Eholpar be pmbaz ſururoxvrczpul aut
igit concludit gle chꝛiſti. Memo vos ſeducat
mo vos iudicz traſ Volẽs in hũilitate &t religio/
greſſoꝛes. ha yn ci ne angeloꝝ qᷣ nõ vidit: am
bo ⁊ potu. lege eli. hi.buͤlans fruſtra inflat᷑ ſenſu
to: ſi vtami. i ut cCcarnis ſue: &t nõ tenens ca⸗
in pte diei feſti. a vo⸗ e r
put ex quo tõtũ coꝛpuſ per

illos ad demones qͥs
deuicit.alio mõ refe/

bis non celebꝛata: vt
paſche:penthecoſte.:
hubmõi. ”MU
neomenie.i. pme diei mẽſis. ¶ Aut ſabbatoꝝ. ĩ fine heb
domage:iſti eni dies in lege dicũt᷑ celebꝛes: ſʒ hec celebꝛitas

7 — 0

ceſſ. ßfecn ai⸗ adueniẽte vitate per xpᷣm ideo ſpdit᷑:
ſunt.i fucrũt toe ve.te. n ¶ Umbꝛa futuroꝝ.

m
tꝑe xpi. o ¶ Coꝛpus aũt.i.ſoliditas ꝰeritatis hu vmpꝛe.

p ¶ Mhꝛiſti.i. ptinet ad xpᷣm per quẽ eſt impleta. q Ne
mo. Hic cõſequent᷑ inducit ad pꝛecauendũ deceptiõis tertiũ
modũ qui eſt per ſimilationẽ ſanctitatis.d. Nemo vos ſe.
volẽs. ambulare. r. π reli
one angeloꝝꝛ.i.oñdẽs ſe tãq; nunciũ
lus:qð faciebant aliqui pſeudo apli. t¶¶ Ambulans fru-
ſtra.i.perdẽs quicquid boni agit. v ¶ Inflatus.i. ſupbiẽs
ex ſui ſenſus pᷣſumptõe. tenẽs caput.i.chꝛiſtũ
per verã ⁊ ſincera ſui fidem. r gudetee cub influ
ſpũali. ʒ ¶ Totu coꝛpeius.myſticũ qð eſt ecda. a¶Per
nexus ⁊ cõiũctões.fideliũ ad iuicẽ. bBurmiſtratu E 2coõ/
ſtructũ.per officiũ ſupꝑioꝝ: in inferioꝛes ſm diuerſos ecclie
ſtatus. c ¶ Treſcit in augmentũ. virturũ a meritoo.
d Dei.i.ad honoꝛẽ diuinũ:ex quo cõcludit vlterius vita
tioneʒ obſeruationũ legalium.d. Siergo mortui eſt
cũ chꝛiſto.i.configurati moꝛti eius ⁊ ſepulture ꝑ baptiſmũ
in lenarie comunicat᷑ virtus moꝛtis ſue:⁊ per ↄñs:
¶ Ab elementis huimũdi.ſupple ſeꝑati.Et dicunt᷑ h̊ ele-
menta ve.te.ſacramẽta:qꝛ conſiſtebant in quibuſdam rebꝰ
coꝛpoꝛalibus:vt in ablutoe aque luſtratõis ⁊ vnctioibꝰ: in
quibnulla erat ſpũalis virtus: ꝓpi hoc icunt elementa e-
gena ⁊ infirma: Gal.iiij. In ſacig no.le.eſt virt᷑ ſpiritualis

ad conferendũ gratiã Quid adhuc taq' mudo viuen
tes. 1 no xpᷣo. h Dieerglitts⸗ vickres vn alteri. i Ine
etierit imunda ſm legẽ:vt moꝛticinuʒ:vel alidd hꝰmõi.
k CWieq; gl Aueritiſ cibuͤ in lege phibitu: vt poꝛcũ vlł ali
qd hmòi. ¶ leq; cõtrectaueritis. vedẽdo taliꝗ vl emẽ-
do. m ¶ Oue ſut oĩa.i· que oĩa ⁊ ſilia ſũt. n interi
tu. i. in petm p publicatũ cuãgeliũ. o ( Iplo vſu.i. ſiquis
ytat talib'obſuãtijs. p ¶ Scdm pcepta ⁊ doctnas hoĩm.
hoc dic:qꝛ illi qui erãt ſupioꝛes in pplo iudeoꝝ ad ceremo
nias legis multa addiderãt:ð quoꝝ obſeruãtia erãt magis

diligẽtes: ꝙᷓ de obſuãtia dinoꝝ pᷣceptoꝝ:vt pʒ Marci

vij.qdð reprobat pſal.ibidẽ.d. Inuanũ at me colũt docẽ
tes doct᷑nas ⁊ pᷣcepta hoim: relinquẽtes eni mãdatum
dei tenentes traditõcs hoim ⁊c. q ¶ Que ſunt rationẽ
qui.habẽ.ſapie.i.ſpẽʒ ſapie:ſed noõ ſʒ vexitate:io ſbdit᷑:
n¶ Un ſupſtitõe.i.
in ſupflua ⁊ vana
religione: ſupple
ſt tales obfuatie.
8¶/Et huilitate

nexus ⁊ ↄiunctiões ſũmini
ſtratuʒ ⁊ ↄſtructũ creſcit in
augmẽtũ dẽi. Si ergo moꝛ

Din „— ſ. ficta ð qᷓ dr̃ Ec/
tui eſtis cum chꝛiſto 4 b ele cle. xix. E necq
mẽtis huius mũdi:quid ad ter ſe huiliat a iti
huc tanq; viuentes müdo oꝛaeb plena ſunt
dDolo. t Et nõ

decernitis?: Mè tetigeritis:

ad ꝑcendu coꝛpi.
nẽqʒ guſtaueritiſ: neqʒ ↄtre

tales eni coꝛ ſim

ctaueritis:qũe ſunt oia in pllicib ſe iactabat
teritũ ipſò vſu ſecundũ pꝛe/ ſibinõ perea la-
3 . boꝛe coꝛpali ad ꝓ
cepta ⁊ doctrinas hominũ curanda ſalutẽ
9 . 2 WManae
que ſunt rationem adẽ ba⸗ ximi:⁊ refugẽ ho
bẽtia ſapieę in ſupſtitione t koeinuena:,
6 . A autũ victũ: talis
hüuilitate t adͤ, Kalun eni ſimulationes
coꝛpi:nõ in honoꝛe aliquo frequent decipiũt
ad ſaturitatẽ carnis. ſimplicey: ppt qd
M aplus talia docet
pᷣcauere: ſiẽ ⁊ ſal⸗

uatoꝛ Matth. vij. d. Attendite a falſis pphetis qui ve-
niunt ad vos in veſtimetis ouiũ:intrinſecus aũt ſut ⁊c.
Et eodẽ mõ heretici decipiũt ſimplices.

¶ Ad coloſſenſes.

¶ Caplo.ij. vbi dicit᷑ in poſtilla: Aut ſabbatoꝝ in fine

hebdomade.iſti.n. dies in lege dicũt cclebꝛes.
dditio.

decalogi q̃ cõiter ſũt moꝛalia:pᷣcepta autẽ mo
ralia le.ve.manẽt ꝓut cõiter tenet᷑ a doctoꝛi
bus. Attendendu eſt ergo quõ aplus obſeruationẽ ſab
batoꝛum ponat cũ alijs cclebꝛitatib ve. te. manikfeſte
erant ceremonialia:⁊ ſic debebãt ceſſare tpe noue legi
Ad qð dicendũ ſcòm ſanctũ tho. ſcda ſcde.qcxxij ar.
iiij. in rñſione ad pmũ argumentũ:pceptum de ſanctifi
catione ſabbati litteralit intellectũ ẽ ptim moꝛale ꝑtim
eſt ceremoniale. Moꝛale ddem qtum ad hoc ꝙ homo
deputet aliqð tps vite ſue ad vacadũ oinis ieſt eni hoi
nãlis inclinatio ad hoc ꝙ cuilibet rei neceſſarie in vita
ſua deputet᷑ aliqð tempus vt ꝓ coꝛpali refectione ſo⸗
no: alijs huiuſmõi. Unde ſpuali refectioni qua mens
hoiĩs in deo reficit᷑ aliqð tpᷣs deputari habet ſm dicta⸗
men nãlis rõnis: ſic hꝛe aliqð tpᷣus deputatuʒ ad va

In humilitate.ficta. S ¶ Et religi . UVUm obſeruatio ſabbati ponit inter pꝛecepta
a deo miſſuʒ:ſicut age⸗

cãdũ diuinij cadit ſub pꝛecepto moꝛali. Sʒ inqtũ in h
pꝛecepto determinat ſpeciale tpᷣus in ſignum creatiois

mũdi:ſic eſt pceptum ceremoniale. Et ideo nõ obſerua

tur hoc Brepii in noua lege:nec qtum ad diẽ qꝛ no di⸗
es ſabbati ſed dies dñica celebꝛatur: nec cqytum ad mo⸗
dum obſeruandi:qꝛ in dicdñica cibi coquũtur ? hoiej

itinerantur ⁊ alia huiuſmodi faciunt. Obſeruatio eni

diei dominice in noua lege ſuccedit obſeruationi ſab-
bati non ex vi pꝛecepti legis:ſed ſuccedit ex ↄſtitutione

eccleſie conſuetudine populi chꝛiſtiani: ꝓut in pꝛedi/

cta.q.Et ẽ in obſcruatione ſabbati allegoꝛica ſignifica

tio: ꝓut fuit figura xp̃i i ſepulchꝛo i die ſabbati qeſcẽtl.

Eſt etiã ĩ obſeruatoe ſabbati moꝛalis ſignificatio: ꝓut

lionico⸗
Nctinduss:
mofrethoe
nackiaoi
ſolpcliureto
Misſtn ſ⸗
ielsioi Mle
1. Qitapiini
ſidügfnoin⸗
onit urſitni
hacritr
lenͤproitu
teoſoegppetiun
nisſchodemo⸗
behuncfine,
Nlinsir
cne. Qrap'
Dtconendede
elict
ronſtscichit
ſufſiſiutovont
ocſtinoeroe
Nurctcguraut
luclbochtitcii
lterinalſt

rin bonlstonen
Dencict
ſordcheisponere
Phntiapitiit
Andinck
teig wiogeden
cgnioided.
ternaprcogno⸗a
1(Aianignp

modier⸗
ſn go mucbe

miſent wbi
atnumtinften
normnoquäri⸗
Ktalſtonerin
ſülunarpmodoe
filuftiſicni
ſnhrufigefi
ſcſinntfentn
iniänn
aucaini
cktoclin
liginr i
a quati nn
ſtintlig

S
1 4 4 D
4 Woſe
Wu.
eore

egami
d S

1 4 8 4 4 .
ah . o⸗. 4
op WNN
BDo
1*1 4
m one,
* ma
e
ve gue Mg;
c⸗
E. upe

„ .

A

4

—
en inn
änatis
dano Pusddienn
Abruand denrit

„„
.

R„ r
einimrun
4 4 N .

o 1 N
, 4*
AMN . el

„,G

Auietẽ

„ * 1 , à2*
. —
9 Mcß 0 R en e8 * *

ſignificat ceſſationẽ ab oĩ actu pcti:⁊ quictẽ mẽtis i deo

ſim quã ſignificationẽ eſt pᷣceptũ gnãle:⁊ etiã in hac ob
ſeruatõe ſab bati ſignificatio anagoica: ꝓut.ſ. figurat
fruitõis dei que eſt in patria. ¶ Cap.III.
Git᷑ ſi cõſurrexiſtis. Poſtq; aplłs iduxit coloſ.

ad tenẽ

: fidei
Pitatẽ: ⁊ pcauẽdũ
ſendo anloe el r texiſt cu xpo: uͦe ſun

inducit eos ad ſer ſuʒ ſüt quer ite uͤbi xpᷣus eſt
uandũ vite ſãcti in dextera dei ſedẽſ:que ſur

tatẽ iposð moꝛi· ſuz ſuͦt ſapite: non q ſup trã.
b inſomado. &r Aolui. n. eſtis: et vita vfa
qꝛ bmo facit hoc abſcõndita ecuʒz xpo ĩ deo
generalr q ad oe) Cũʒ auũt xpus apparuerit vi
ſcdo ſpaliter quo t vf̃a:tunc ⁊ vos appebit
nd aasnat he⸗ cu ißo in glia. Moͤrtlſicate
res Lirca imũ ergo mẽbꝛa vra que ſũt ſup
2— p. . t ſefe „ I „ eri 11 idi/
ſciẽdũ ꝙ finis imꝰ terra:foꝛnicatione: imuindi-
onit neceſſitat? ciã:libidineʒ: cõcupiſcẽtiaʒ
hncle ſnt aaſi mala: &t auariciã: que eſt ſi
it eo de appetitu mulacroꝝ ſeruituſ:pꝛopter
finis:ſo de mo q venit ira del lup lili⸗
rib'ad hunc finez dulitatiſ: in qulb vos am
dicit concludẽdo in illis. Munc aut deponite

ex pꝛedictis.
a ¶Hait ſi cõſur⸗
rexiſtis cũ chꝛiſto.p fidẽ charitate foꝛmatã. b ¶ OQue
ſurſũ ſunt querite.i.bona celeſtia deſiderate. c ¶ ¶Ubi
xps eſt in dex.dei ſe.mẽbꝛa eni debẽt ſequi caput:xpᷣus
aũt eſt caput eccle:vt pᷣdictũ eſt:⁊ iõ fideles qui ſũt mẽ/
bꝛa eius debẽt eũ ſequi per deſideriũ:vt ſic ei iungant fi

naliter in celeſtib'p pꝛcmij obtentũ. d ¶ Non que ſup-

terra.in bonis terrenis ponẽdo finẽ:⁊ ſubdit rõnem.d.
e ¶ Moꝛtui eni eſtis. pctõ per baptiſmũ: ⁊ ſic in trenis
non debetis ponere finẽ vr̃m:ſʒ in bonis celeſtib que ñ
aeeraurtahütki ſubdit᷑: f ¶ Et vita vr̃a.ſ.eterna.

g ¶ Abſcondita eſt cũ xpᷣo in deo.in quo conſiſtit obie

ctiue in viſione deitatis pꝛincipaliter:⁊ hũanitatis xpᷣi
ſecũdario:ideo.d.ſaluatoꝛ Johis.xvij. Hec eſt eni vita
eterna:vt cognoſcãt te ſolũ deũ ⁊ quẽ miſiſti ieſũ xpᷣm.
h ¶ Cu lincr ve⸗ finali. h. ¶ Uita vra.

modo dicto. i ¶ Lunc ⁊ vos apparebitis cum ipᷣo in

gloꝛia.q.d.tunc beata que modo vobis eſt abſcondita
manifeſte erit vobis exhibita. k Moꝛtificate. Hic
cõſequent inſtruit eos de moꝛibus ad beatitudinẽ oꝛdi
natis:⁊ pᷣmo quatũ ad depoſitionẽ vicioꝝ:ſcòðo quãtũ
ad aquiſitionẽ virtutuʒ: ibi Et induentes.pᷣma adhuc
in duas:qꝛ pᷣmo docet deponere peccata carnalia:ſcõo
ſpũalia:ibi Nũc aũt. Circa pmũ.d. k Woꝛiificate
g mẽbꝛa vr̃a que ſũt ſuꝑ terrã.i.q̃ ptinẽt ad pñtẽ vitã q̃

ſic ſũt moꝛtificanda ꝑ auſteritatẽ vite: vt natura ſeruet᷑
ad ſeruiẽdũ deo:⁊ vicia curent᷑ que impediũt ingreſſuʒ
celeſtiuʒ:ſm ꝙ dicit᷑ Apoc.xxj. Non intrabit in eo ali/

quid coinquinatũ.ideo ſubdit᷑: 1 oꝛnicationẽ que
eſt cõcubitus ſoluti cũ ſoluta:⁊ per hoc multo foꝛtius ĩ
telligicur adulteriũ eſſe deponendũ. m ¶ Immundi⸗
cia.quatu ad peccatuʒ ð nim. n ¶ Cibidinẽ. quantuʒ
ad oſcula tactus impudicos ⁊ ſimilia. o ¶ LZoncupi⸗
ſcẽtiã malã.quia nõ ſolũ actus exterioꝛes ſut refrenadi

GHitůr ſi cõſui C. III. ⁊ vos omnia:iràʒ:indigna⸗

q̃ vènit ira dei ſüp filioſ ĩcre chꝛiſtus. Indite vos ergo

in effectu. 8

ſed etiã interioꝛes mentis. p ¶ Et auariciã.que eſt iniuſta
pecunie acquiſitio. vnde dicit᷑ auarus.q. auidus eris. Re⸗
ponit aũt hoc inter carnalia vicia:qꝛ fomentũ eij pꝛeſtat:qꝛ
per pecuniã habent cbihaus lecti moles ⁊ huiſmodi ad

luxuriam excitãtes. q ¶ Que ẽ idoloꝛũ ſeruitus.i.ſimilis

idolatrie: inquatum
auar colit pecunia
ſuã ſtudioſe
tionem:mãaliciam:blaſfemi dae unn Pdca.
am: turpem ſermonem de
oꝛe veſtro. Mòlite mentiri
inuicem: expoliantes vos
veterem hominem cum a/
ctibus ſuiſ: èt induentes no

tis.qui vitã aliã non
credunt: ꝓpt qð ſine

nalitatibſe exponuũt:

agnitionem dei ſecundum vrẽ Sap. ij. Ambꝛe
imàginem eius qui creauit tanſitus eſt tpsnfjm
7 no eſt reuerſio finis

eum:uͤbi non eſt maſculus nr̃i:Uenite igit ⁊ fru-
⁊ femina gentilis ⁊ iudeus emur bonis c.

circunciſio ⁊ pꝛeputiuʒ:ꝛbar vi Banui winte

barus ⁊ ſcytha: ſeruus ⁊ li F vos an⸗
ber:ſed mnia ⁊ in omnib? ulalns allqn. 1. ante
mmnanme voses naliter viuendo.
ſicut electi dei lancti t dile⸗ y ¶ Nuc aut. Pic cõ
cti viſcera mißicoꝛdie: beni pened; vicia pnalia
, — — ⸗ 8 — g 3 ia e
gnitatẽ huilitatẽ:modeſtiä: bo. ſlic aut depo. et
JJMUJMUVNũ vos oĩia.i.nõ ſolũ vi

⸗ =⸗⸗ (K(Kktcarnglia: Fet ſpi
ritualia. ¶ BFrã.i. appetitũ illicitũ vidicte. Indignati.

i. en ſignũ in facie. a aliciã.i. mali machinationẽ in

coꝛde. b Blaſfemiã. cõtra deũ. ci r Srſe.

tractõis:murmuratois ⁊ deriſiõis ð pximũ. dD¶ Nolite
men. iuicẽ.vnalteꝝ ſic decipiẽdo. e ¶ Expoli.vos ve.ho

minẽ.i.ſtatũ getilẽ. f ¶ Lu acti. ſu. mal:vt ſic deponãt᷑ oia

pctã. g ¶ Et induẽ. Hic ↄñt induẽ ad vtutũ acdſitõʒ qᷓ ſũt

mẽti idumẽta:⁊ ſpõit ad hoc motiuũ:ſcòo ꝓſeqt᷑ itẽtũ:ibi

Induite vo).motiuũ at ẽ:qꝛ hõ ẽ ad imagieʒ dei ſẽs ſʒ men
tẽ:q̃ imago defoꝛmat᷑ ꝑ vicia:⁊ refoꝛmat᷑ ꝑ vtutẽ: pp qð dʒ
hõ mouẽi ad vtut acqſitõʒ:iõ.dv. g ¶ Et iduẽ.no.ſupple
hoiĩeʒ qͥ rnouatx ẽ ꝑ baptiſmũ. h¶ Euꝗ rnouat.i.i hac re
nouatõe ꝑ baptiſmũ ꝓfic. i ¶ In agni.dei.i.p augmẽtũ fi
dei foꝛmate charitate. K ¶ Scðoʒ imagi.ehꝛc.i.ſʒ ptẽ itel-
lectiuã ĩ q̃ ẽ ad dei imaginẽ fẽs. ¶ Ubi ñ ẽ maſ.⁊ fe.qꝛ di
