ſtictõ ſex'ñ ẽ ex ꝑte mẽi:ſʒ coꝛpis:iſtõ tñ:Maſcls ⁊ feia ñ ẽ
libr cõꝛeci q ſic hñt.Ubi ñ ẽ gẽtil ⁊ iude ⁊c̃.⁊ ſic li vbi re/
fert᷑ ad deũ ð qͥ imediate pᷣdixẽat qͥ creauit eũ:nã apð deũ ñ
ẽ ꝑſoaʒꝝ acceptio:ſʒ fcipit oẽʒ vẽiẽtẽ ad ſe ꝑ fidẽ:ita ꝙ nulla
diuerſitas piudicat:ſiue natois:iõ ſhbdit᷑:. Gentilis ⁊ iudeus.
ſiue obſuatõis:io ſequitur:Circũciſio ⁊ pᷣputiũ ſiue ligue:

Barbarus ⁊ ſcytha.ſiue cõditõis: Seru ⁊ liber.⁊ ꝑ hec in
30

telligũt᷑ alie diuerſitates q cũʒ. m la ĩ oib'xpᷣs.i.xpᷣs
ẽ ĩ oibꝰp gr̃aʒ:⁊ oĩia opꝑa q; bõa pncipłir oꝑpat᷑. nInduite.
H ↄñr pſeqᷣt᷑ itẽtũ ð vᷣtutib':⁊ pi ↄpatõe ad ꝓximu:ſcòõo ad
deũ:ibi.Et pax xpᷣi.⁊ pʒ oꝛdo:na ex notiõibꝰ ꝓcedit ad mi/
nꝰnota:diẽ è ↄcludẽdo ex pᷣcedẽti motiuo. n Induite igr
vos ſic electi dei.i.pᷣdeſtiati ab eino. Stkl ſeificat, p
baptiſmũ ĩ tpe. p ( Et dilecti.p augmẽtũ gre. q¶ Uiſcẽa
miicoꝛdie.qtũ ad pietatis affectũ. r
ad eieffcʒ.vñ di benigm.q.bñ ignit ad bñfaciẽduʒ ꝓximo
6 umilitatem. que eſt virtutũ cuſtos ⁊ ſun-
damentum. t ¶ Mogeſtiam. bene vtendo pꝛoſperis.

PDꝛo

8 ¶ Uenit ira dei i.
ei vindicta. t¶ Su
per filios incredulita

freno vite pñtis car

cõuerſioneʒ vr̃aʒ carꝰ

ſequent inducit ad ðd

enignitatẽ. q;tũ

a ¶ Patientiã. bene ſe hñdo in aduerſis. b¶ Suppoꝛtã/
tes merien infirmitatib oneribimpoſitis. Et do⸗
nãtes vobiſmetipᷣis. offenſas remittẽdo qð eſt neceſſitatis:
iniurias qð eſt pfectõis ⁊ ſupererogatois:ioõ ſubdit᷑:Sic ⁊
dñs donauit vobis ⁊c̃. d Bab oia aüt hec charitateʒ
habete. que ẽ maioꝛ
ali virtutib.). Coꝛ.
xiij. Maioꝛ atho? patt inn
charlins. e566 Cé& donâtes vobmetipiſis
eree politice S⸗ ſiquis aduerſus aliquẽ hẽt
nectunt in pꝛudẽtia: qrelã: ſicut et dñs donauit
Aeicholiate. vob:ita ⁊ vos. Sup oĩa at
UErpax. hic oſr i hec charitatẽ habeie: quod
datioe ad eſ eſt vinculũ pfectõis: &t pax
patioe ad deũ:⁊ pᷣqͥ 1 4 EE S5X
ad perfectioeʒ coꝛdis Xpi xultet i cꝛdib vꝛis:in
d. Et pax xpi·i.data qua vocqti eſtis in vno coꝛ
72co melua eon poꝛe:ct grati eſtote. Aerbũ
SEHris. l babitet in vob abũdãt:
cauſado ibi exultat in Omni ſapia docẽtes ⁊ cõ
onẽ.i. extra ſaltatse,z monẽtes voſmetipos ĩ pſal
ſpus nili Fiet ſiut mis hymis ⁊ canticis ſpiri⸗
Joß · iij. jier in o talibin gratia catateſ in coꝛ
dib vfiſ deo. Om̃e qðcũqʒ
facit in vᷣbo aut in ope:oĩa
in noĩe dñi nr̃i ieſu xpᷣi: gra/

fons aque ſalientij.i.
ſalire faciẽtis i vitam
einã i ¶ In qua. ſ.
pace. k ¶¶Uocãati e-

is in vno cope.e . S H
hezpo l — tias agẽtes deo ⁊ pfi p ipʒ.
grati eſtote. de tanto Muüliereſ ſubdite eſtote vi
beneficio.ſcõo qͥ ad & ris:ſicut oʒ in dño. Airi di⸗

fectionẽ oꝛis: dicens:
m ¶ Uerbu xp̃i ha.
in vo.abun.ita ꝙ nõ ſit ſolũ in coꝛde firmit᷑ retinẽdo ſʒ etiã
in oꝛe ꝑ doctrina alij cõicando:iõ ſbᷣdit᷑ Sn oĩ lapia.
ad ſalutẽ neceſſaria. Doceęetes.ſic etiã in oꝛe vr̃o deuʒ
laudando.iõ ſbdit᷑: p¶ Zomouetes voſmetipos in pſal-
mis ⁊c̃.i.vos mutuo ad dinas laudes excitãdo. q(Catid.
ſpũalib'ita ꝙ nõ ſit tm laus or: ſʒ ẽt ſpũs coꝛdis. n
gra.i.ↄſideratõe bñficioꝝ dei.tertio inducit ad ꝑfectioneʒ
opis.d.Oẽ qðcũq; facitis.ſequit᷑: s ¶ Oia in noie dñi.i.
oĩa facite ad honoꝛẽ dini nois: bonitas.n.opis depẽdet ex
rectitudine intẽtõis. t ¶ Bꝛas agẽtes deo ⁊ pꝛi ꝑ ipᷣʒqꝛ ſiẽ
dona dei nobis pueniũt ꝑ xpᷣm mediatoꝛẽ nr̃m: ſic ꝑ xpᷣm
oꝛones nr̃e ⁊ opatioes ſunt exaudibilcs. v ¶¶ Mulieres.
Poſt̃ apls infoꝛmauit de moꝛib'gnãlr coloſenſ.hoc ideʒ
acit q;tũ ad aliquos ſtat'ſpalr. Circa qò pᷣmo poit eoxꝝ in

foꝛmationẽ:ſcòo ſuã cõmẽedationẽ:ibi Oꝛoni.pma diuidit᷑

in tres ꝑtes ſʒ tres ſtat qͥs tãgit: ſcòa ibi Filij:tertia ibi Ser
ui. Pꝛimſtateſt cõiugatoꝝ.circa qð pᷣmo.d. v
eres ſpdite eſtote viris.debẽt.n.p eos regi:tũ qꝛ femina eſt
mas occaſionat:tũ qꝛ rõ magis viget in viris q;in mulieri
by:vt diffuſüdictũ fuit: Eph.v. x FSrozin dño. i. in li⸗
citis honeſtis tm.ſcòo inſtruit viros.d. y¶ Wiri diligi.
vxoꝛes vias.qꝛ vir ⁊ vxoꝛ ſũt vna caro:qͥlʒ aut natalr dili
git ſuã carnẽ. ʒ ( Et nolite amari eſſe ad illas. tractando
eas vt ancilas:ſʒ magis vt ſocias:pp hoc Eua de latere viri
fuit foꝛmata: vt cogſceret᷑ ſocia no ancilla:ſic plenp dẽʒ fuit
Eph.v. a ¶Filij. Dec ẽ ſcõa ꝑs ĩ q inſtruit pꝛes ⁊ filios.d.
Filij obe.p ola.licita ⁊ honeſta: b Parẽtibꝰ vꝛis. a qb
filij hñt eſſe: nutmẽtũ:⁊ documẽtũ. cb 755enn. benepla.
eſt do. qui dedit heeude honor̃ pentũ:Exo.xx. ſco ĩfoꝛ
mat pꝛes.d. d atres no.ad indigna.i.ipatientiam.
e¶ Filios vios ꝓpuocare.i.irratioabiſr excitare: ⁊ ſvditur

tientiã ſuppðꝛtanteſ inui

—

(Epiſtola paulu.I.

rõ cũ dr̃: f

. ( Ult nõ puſillo aio fiãt. i. vtnoͤ p duriciaʒ
vĩaʒ fracti a vobis ſugiãt:⁊ ſic carẽtes diſciplia peiões

fiat. g ¶¶ Serui. Pec ẽ itia ꝑs ĩ q̃ docʒ dños:⁊ ſuos *
ſuos:ſco dños ĩ pncipio ſeqntl ca. Circa pmũ dicit:
TI er obe. ꝑ oia.licita ⁊ honeſta. h ¶ Dñis car⸗
nalb. l ĩ his q pti
„ „ F 2 2. J , net ad coꝛp: bis
ligitẽ vxoꝛes vr̃as: ct nolite ãt q ptinẽt ad ani
amari eſſe ad illaſ. Filij öbe mã fujnõ ẽ ſpdit

dño:ſʒ deo eccke
miſtris. i MNon
ad oculũ ſᷣuiẽtes.
.i. tm bñ in pñtia

dite p oia parentib:hõc.n.
placitũ eſt in dño. Pãatres
nolite ad indignationẽ pꝛo

uocare filiòs vfol.uͤt nõ pu zneti
/7 . ℳ . . 1
ſillo aio iant. Serui obedi· ſic ſnit. placef

te p oĩa dõmis carnalibuſ: hoib im̃ querut.
non ad oculum ſeruientes: ¶ ¶ Sʒ in ſimpli.
quaſi hominib placentes: coꝛdis i. ſin plica
ſed in ſimplicitate coꝛdis ti ſitat. me ! ime
ſacitig ex animo operami m. n¶ Mocũq;
ni:ſicũt domino ⁊ non ho/ ſaece ai coe
minibus: ſcientel Fa vomi iS S
no accipietuis retri utioneʒz hoi . ſ. pncipli ſʒ

hereditatis. Domino chꝛi ſcdario ⁊ pnciplr.
ſto ſeruite. Qui enim iniu⸗ earten ⸗
ſe. r, „ „ ( 5 6.
nam facit: ci iet id quod rũ ſuitutẽ oꝛdia⸗
inique geſſit.Et non eſt pſo uit ad illoꝝ ſalu⸗
narum acceptio apud deũ. tẽꝑ meritum ſue
hüiliationis: ſic
ſuiũt deo pᷣncipa

lit hoi ſcòario:pp ipletõeʒ dine oꝛdiatois:iõ ſubdit:
p¶ Sciẽtes ꝙ a do.ac.retri.here.i.eine reſpectu cubin
nullo pᷣiudicat ↄditio ſuitut hũane. vñ dic ãbꝛo. In
dño hoa ßuit:⁊ bõa liberta eq lãce appẽdũtur.
q ¶ Qui.n.ſiuriã fac.ſiue ſujſit dñũm defraudãado ſiue
ſis puũ ãgariẽdo. r
debitã penã infligendã a deo:⁊ ſubdit rõ: s ¶ Et non
eſt perſonaꝝ acceptio apud deũ.pꝛo maioꝛitate hois
vel eius minoꝛitate parcendo. ,
In capitulo tertio vbi dicit᷑ in poſtilla: Et auaricia
que eſt idoloꝝ ſeruitutis. dditio.
Ecundũ gloſa: Auaricia par vicium eſt idola
trie:quia rebus pꝛo deo ſeruit. ⁊ quia radix ẽ
omnium maloꝝ:naʒ ſicut idolatria a deo ni/
titur auferre gloꝛiã ne ſolus deitatis nomẽ habeat: ira
auarus in rebus a deo factis ſe extendit: vt ſolus vſur/-
pet que deus omnibus fecit. vtraq; ergo ſunt deo ini/-

icngai⸗ negant deo que ſunt eꝰ. ,
In eodem capitulo vbi dicit᷑ in poſtilla: Et pax chri
ſti. i. data ⁊ commendatꝗ a chꝛiſto.

8 , ditio . . .
Oc quod dicit᷑:Et pax chꝛiſti.expo

—

vel quã inter deũ ⁊ hoiĩeʒ fecit ⁊c.
indignationem.i.impacientiã filios veſtros pꝛouoca/
re. dditio. ,
Uſilanimitas viciũ eſt ſpale:put opponit ma
gnanimitati: vt pʒ in.iiij.eth.nam ſicut per
pꝛeſumptioneʒ aliquis excedit pꝛopoꝛtionem
entie dum nititur ad maioꝛa quam debet: ſeu

ſimlatõis et dolo

ecipiet qð inique irbe
Et

nit in gloo.
i.quã chꝛiſtus habuit in ſe:⁊ haberi pꝛecipit

neodem capitulo vbi dicit in poſtilla: Nolite ald
mingen. W

nnenirecnſt

intünnqriin
iinptiontiehi
ſflifeguen hu
gtinaſitngy
ſllanimez ⸗
ſoneſildli
uunb plid
lltoe lan

ſeder

1 dios d⸗

ſhuit dnos.d,,
4(dDommini q⸗

ſtizegbufuis

gekne, nnlh

ſuino eoprn
onabcit dnode⸗
ſernlobdingen
hoct⸗ C

am i l

dofminu habens

ſcco. guiponie

pos griter ſialr

ſcerits ſecund

adlapiere .

Pobnks dolnn

orpenraprwc
u
hapoſtolusit
ltplonas diu
ſoiz ſumi
lonſeen /en

onzr oun

nlbus en olaii
Outisiiſtin
permenns le⸗
on. Ni
Alianmerpde
Eruas
elgeie
nez ODunn

eraudiolis.
n

latme aſrult

ſpeni ire i
ne ma
peminiun Aen
fitezlluc/chi
Pkocaulng
Wanen
Anditaua
i d
G. u
nbinißctici
Deinncid

nlukogttenl

ſepſonete W

lis. N
a
upniihn

—
E
— S=E 2
. = S= =

E
= =

çL

E

=

„
4
.
,ee
P
„
d,
e
15,,.
1. ſaen 4 4
,1
4

Mod dmeer
1br anrſthon
ſrdiindefui
aſuddürd

ouu
boin

itos nß⸗

illatis ſe vindica⸗ ſt

a (¶Domini qd

pteſtate. vtendo
hocrõ: b ¶ Sci
dominũ habetis

feceritis: ſecunduũun

y apoſtolus iſtru

dus debitus: cũ dr:
ſiit talis:vt audientibſit grat. qꝛ hoc per ſapiẽtiã fit:
iso ſubdit᷑. 4
minat: eo ꝙ eſt condimẽtũ verboꝝ:: ſicut ſal ciboꝛum:

aGd Gloſlenſes iii j.

poſſit: ſic per puſillaminitatẽ deficit de ppoꝛtiõe ſue po
tentie dũ recuſat in illud tendere qð ẽ ſue potentie com

mẽſuratũ:⁊ qꝛ iniurie illate ex quibira cauſat᷑ deijciũt

aium patientis pꝛeſertiʒ:cũ nõ poſſit ſe vindicare: ideo

ſi filij frequent iniurias a patrib' ſi. uſtineant deijcit eoʒ:

animu.ita ꝙ fiüt

puſillanimes cuzʒ

non poſſunt ð in⸗ 2 Omiñi:qð ¶ C. III .
iurijs a patribus 16

liuſtũ ẽ ⁊ equũ ſuis pᷣ/
(Kapi III. ſtate: ſcietés qm ⁊ vos dñʒ
Omini.

nobis:ũᷣt de aperiat nobis

iuſtũ ⁊ equũ ſfuis oſtiuʒ ſᷣmõis ad loquẽduʒ

ſeruitio eoꝝ ratiꝰ½ viu eſz: K
onabllek en dae⸗ Pincr ſuʒ:uůt naneſlslllud
ſte: a ſubditur ad ila it oʒ me loqꝗ. In ſapien

tia abulate ad eos qui ſor

entes qm ? vos ſunt:tẽpꝰredimẽteſ. Sermo

o acnt ſial lus:ut ſciatis quo opoꝛteat
vos vnicuiq; rñdere. Quᷣe
Qirca me ſunt:oia vobᷣ nota
faciet tychic'chariſſimfr c
fidel miſter ⁊ cõſeru in dño
quẽ miſi ad vos ad hocip̃ʒ
vt cognoſcat q circa vos ſt

illud ſapiẽtie.vj.
Potentes potent

toꝛmenta paticnt᷑
c Brattt .P'

xit pſonas diuer/

Se anug⸗ hic cõſolet᷑ coꝛda vr̃a cũ one⸗
cõmendat oꝛatio ſino charilno⸗⸗ ſideli ſre
nibus eoꝛũ diccs: quil ex vobis eſt: ꝗqoia que
Oꝛatioi inſtates. hic agunt᷑ nota facient vobᷣ

per mentis ſuble· Salutat vos ariſtarch cõ⸗
Uatione. 2

gilates in ea. p de⸗
bitã intentioneʒ.
e Gn gatiax actione. pꝓpter beneficioꝝ: dei receptio
nez. . ¶Oꝛantes ſimul. nã oꝛatio multoꝝ eſt magis
exaudibilis. g ¶ Pꝛo nobis.i. pꝛo me⁊ ſocijs meis.

h ¶ Ut de ape.no. oſtiũ ſermois ⁊c̃.i.vt det nobis li⸗

bertatẽ ⁊ facultatẽ pꝛedicãdi euãgeliũ xpᷣi. i ¶ Pꝛopt
qo etiã vinc. ſu.in carcere:ne poſſiʒ ad pdicãdũ diſcur-
rere. k4 . manifeſtẽ illud. hoc refert ad illud quod

pꝛemittitur. Aperi.no.oſtiũ ſermonis.ſ. k Ur ma⸗

nifeſtez illud. ſ. chꝛiſti eriuz,g5 adhuc pluribus gẽ

tibus eſt occultuʒ. I ¶ Ita. ſ. conſtanter ⁊ diſcrete.

m ¶ Ut opoꝛtet me loqui. de tanto myſterio. Conſe⸗
quenter oſbendit qualiter ſe habeat ad infideles dicẽs:
n¶In ſapietia ambu.ad eos qui foꝛis ſunt.i.extra ec-

cleſia. o ¶Redunẽtes temp.i. diligent querentes op⸗
poꝛtunitatẽ pᷣdicadi eis euagelicã veritatẽ:⁊ ſubdit᷑ mo
p Bemmo vr ſemꝑ in gratia.i.
Sale ſit conditus .· ſapientia enĩ ſal no⸗

Ut ſciatis qũo opoꝛ. vos vni. reſi põ. ſᷣm pↄditioneʒ

ſue pſone.ałr.n. rñdẽdũ eſt ſapienti:alr ſ implici:? ſic ᷣ
alis. 8¶ Que circa me ſut. Decẽ vltima ps huünci
palis eple: que dẽ c cõcluſio vel cõfirmatio:⁊ h duplłr.
pmo ꝑ nũcioꝝ miſſionẽ:ſcòo ꝑ ſpũaleʒ ſalutationem:

habetis in celo. Oꝛatiõi in nerit ad vos ſi uſcipite illuz.

ſunt ex circunciſiõe.Hi ſli

Pie co/ ſtate vigilantes in eaigfap
lequent actione: & 8 ſimk
ſtrult onoc o. actione: oꝛantes ſiml ⁊ pꝛò

myſteriũ xpᷣi: ꝓptèr qð etiã

1 redimetel. 7 pleni in omni voluntate
vꝛ ſemp in gr̃a ſale ſit condi
hibeo ꝙ habet multum la⸗

ibi Salutat vos. Circa pᷣmũ ſciẽdũ apls miſit hãc eplaʒ
ꝑ certos nũcios ad certificadũ coloſẽ. ꝙ eſſet ſua eplła: ⁊ ad
plenieis dicẽð ſtatũ apli:vt cõfirmarẽt eos ĩ fiõ: oſolarẽt
i tribulatoib:q eis ſupucnerat:vt dq; F. S.p ca.⁊ pʒ ex dcis

ſnia vſʒ ibi: ta uiẽ ex vobis.i. vobij valoò ↄiũcłcharita

te: 7 foꝛte crat gẽtilis
natõe: ⁊ ð ptib colo/
ſen.fs tñ diſcipulus

captiuus meus:c᷑t marcus 6s tñ diſcipulus
pauli:ſic ⁊ tit᷑ ex gẽti⸗

ↄſobꝛinus barnabe: ð quo
accepiſtis mandata. Si ve/

7

Et iſuſ qui dicit᷑ iuſt : qui alios fideles. x¶Sa
lutat. B poit᷑ ↄfirma⸗
tio ꝑ ſalutationẽ bo⸗
noꝝ:⁊ pſalutat colo
ſen. ex pte ſuoꝝ:ſcòo
laodicenp.p miſteriũ

ſunt adiutoꝛes mei ĩ règno
dei:qui mihi fuerũt ſolatio.
Salutat vos epaphꝛas 9
ex vobis eſt ſeruuſ xp̃i ieſu:
ſemp ſolicitus pꝛo vobis in
oꝛationibꝰ:vt ſtetis perfecti

adhuc ĩ dua:qꝛ pᷣ po
nit ſocios natoe iude
os:ſcòo gẽtiles ↄuer/
ſos: ibi ſalutat vos.
Lirca pdzꝛ: ¶Ba⸗
lutat vos ariſ.cocap.
me.i.pticep) mei car
ceris ⁊ labor. y(Et

dei. Teſtimoniũ eni illi per

boꝛeʒ pꝛo vobis èt pꝛo his

qui ſunt laodicie ⁊ qui hie marcſo. bar. ð iſio
rapoli. Salũtat vos lucas marco dẽ act. xv. ꝙ k⸗

ceſſit a paulo ⁊ bar/
naba i paphilia: ꝓpt᷑
qð pꝰea pau.nolebat
eũ recipe i ſocietatẽ pᷣ
dicatois ſue:⁊ ſic bar
nabas aſſũpto mãco
iuit ad pᷣdicãò iĩ vna
regioe:⁊ paul ⁊ ſuüas
ĩ alia: vidẽs tñ pauł
pea ex diuiſione illa
vtilitatẽ ecclłe ſecuta:
recepit dẽʒ marcũ in
ſud ſocietatẽ:⁊ mãda
uit coloſ.⁊ alijs ꝗb'erat mindilect pp dq; receſſũ ꝙ ſi vẽi
ret ad eos charitatie tecipẽt eũ:ð qͥ madato ſbdit᷑:De qͥ ac-
cepiſtis ⁊c. ʒ ¶ Et ieſus qui dicitur iuſtus. oud eniʒ iu“
Aa

medicus chariſſimus:⁊ de
mas. Salutate fratres qui
ſunt laodicie t nymphaʒ:
Et q in domo eius ẽ eccliaʒ.
Et cũʒ lecta fueit apud voſ
epiſtola hec:facite vt ⁊ i lao
dicẽſiuʒ eccleſia legat᷑: ⁊ ea
q̃ laodicẽſiuʒ eſt vob legat᷑.

deos plures hoc nomie vocabant. a lſunt ex circũ
ciſione.i.iudei natioe. b ¶ Pi ſoli.ſ.ludei. c¶ Sunt ad
iutoꝛes mei.pꝛo nunc. d¶¶ In regno dei. ſ. pꝛedicando.
e i mihi fuert ſo. me ↄſolado ĩ mea tbulatioe ⁊ ſup⸗
plẽdo vicẽ meã i pdicatoe. f ¶ Salutat vos. H expmitſo⸗
cios ſuos de gẽtilitate ↄuerſos.d.Salutat vos epaphꝛas qᷓ
ex vobis ẽ.i.charitate vobis ſpecialr ↄiũci:qꝛ pdicauerat
eis:vt dictũ eſt.S.pmo caplo:ꝓpter qð magis afficiebatur
ad eos:eſt etiã ex eis:quia de gentilitate ↄuerſus:ſicut ipi:⁊
factus diſcipul pauli:ſicut ⁊ titus ⁊ plures alij. cetera patẽt
vſ; ibi: g Eer bi⸗ qui ſunt lagꝗdicie ⁊ qui hierapoli.qͥ

bus pᷣdicauerat:ſicut coloſen. h¶ Salutat vos lu. medi.
fuit.n.medic'coꝛpal. i 4 Kbari im.paulo:qꝛ fuit comej

—

ſuꝑ Lucã:⁊ ãthiocen.natiõe. k¶ Salutate. Pic ↄſequẽt
ſalutat laodicenſes ꝑ miniſteriũ coloſen. dicens: Salutate
fratres qui ſunt laodicie.generaliter. ¶ ¶ Et nimpham.
ſpecialiter: que pꝛeqicatoꝛibus miniſtrabat ſumpt' deſi uis
facultatibꝰ. m ¶ Et que in domo eius ẽ eccleſia.i.familiã
eius chꝛiſtianã. n ¶ Et cu lecta fucrit apud vos epła:iſta

ſue pegrinatois vſq; ad martypriũ: 6 icit hicro. in ꝓlogo

quã vobis mitto. o ¶ Facite vt ⁊ i laodicẽ eccla legatur:

litate ↄuerſꝰ:vt dcʒ ẽ
S. Bal. ij. v&Bi⸗
q h agunt᷑.circa me ?æ

—

—

eoꝝ:ibi Salutate.p*

—.

—

vt mea docina cõicata eis pficiat adi alutẽ a ecõuerſo: epla
tñ ad laodicen. apud nos nõ h?. p ¶Er dicite rchippo.

qͥ receperat miniſteriũ ſus ecclaʒ colo en. q Qide. dili-
gent attẽgedo. inckii qð accepiſti in dno.i.ĩ dinis
reb'. 8(t illud umpleas. ad honozẽ dinũ ⁊ ſalutẽ aiaꝝ
t Salckaetd en ”M G
manu pauli. hoc ſcir ,
pſit paulus manu p. Et dicit archippo: Qidè
ha ad mag ertiſic milteriũ qd accepiſti i dño:
epiſtoa⸗ uiütillo ipleaſ. Daluͤtatõ mea
miſſa:eo ꝙ pſeudo a- Ci, — ilg .
poſtoli aliquãdo ſceri manu pauli. Meémores e⸗
bebant ſub noie vero ſtote viculoꝝ meoꝝ. Gra
ruʒ aplore ad magis oñni nti ieſu xpi vobcu. amẽ
e C . vlr cap. Explicit epla pauli ad co

v Wemoes eſtote loſene Jnciba erguuen
vincloꝝ meoꝝ. mihi l eplaʒ ad thel alonicen

cõpatiendo: a etiaʒ ix ſes pꝛimam.
hoc ſi neceſſe licl⸗ Heſſalonicẽſes ſt
me imitãdo.Coſeq̃nti i
ſubdit que ſit ſua ſa⸗ macedones:q ac

cepto ᷣbo vᷣitatis pſtiterũt

lutatio. d. x¶ Gfa ſtitert.
Ifide:etiã in ꝑſecutiõe ciuiu

ODñi nr̃i ieſu xpᷣi vobiſ

pre ngennd⸗ ſuoꝝ. Pꝛetea nec recepert
oſtilla ad theſſa falſos aplos:nec ea q a fals
lonicenſes incipit. aplis dicebat᷑. Hos collau
Aulußj dat apls ſcribẽs eiſ ab athe
tuen ł, nis:per tychicũ diacone: ⁊

the bic N oneſunũ acolythbum.

incipit · ¶ Explicit argumẽtuʒ. In
piſtola pma ad theſ/ ipit epla pauli ad theſſalo

lalonicẽ. que diuidit᷑

in tres partes.ſ.ſalu/ niceſel pꝛima.

tationẽ:⁊ ꝓſecutionẽ P mn. I.
ibi Gr̃as agim. cõ/ Auüluſ ⁊ ſilua
eluſioneʒ ꝓpe finem nus èt timo-
eple: ibi Fratres oꝛa/ theus: cclie

te. In pᷣma ponuntur

perſone ſalutates: = . MVM
dẽ: a ¶ Paub ſil. iſte ẽ qui vocat᷑ ſilas:lct᷑.xv.quẽ acce
pit paulus in ſociũ:vt dr ibidẽ. b ¶ Et timo.iſti duo iun

gunt paulo ĩ ſalutatioe: qꝛ cũ eo laboꝛauerũt in theſſaloni
cenſin couerſione:ſcòo ponunt᷑ perſone ſalutate:cũ dicitur:
c ¶ Ecclie theſſa.ſupple cõgregate. In deo pre.eſt aũt theſ⸗

ſalonica ciuitas metropolis in macedonia:que eſt quedam

pars grecie: ttio ponũt᷑ bona optata: ibi: d ¶ Gfa vobis.
in pñti. e Et pax. in futuro:vbi totaliter quietabit᷑ ap/
petitus. f (Erauias. hie incipit eplłe pꝛoſecutio in q̃ pᷣmo
reddit apoſtolus theſſalonicenſes beniuolos:ſcõo dociles.
iiij.cap.tertio cautos.v.cap.Circa pꝛimũ reddit illos beni
uolos dupliciter: pᷣmo de bonis eoꝝ gratias agendo:ſcðo ĩ
aduerſis eos conſolando ſequẽti ca.pꝛima in duas:qꝛ pᷣmo
gfę as agit de bona eoꝝ inchoatioe:ſcòo de bonitatis huius
diffuſione: ibi Et vos. Circa pꝛimũ ponit duplex motiuuʒ
hyuius graꝝ actionis.pꝛimũ eſt bona eoꝝ ↄuerſio dicens:
fMGras agimus deo ſemp.i.omnib'hoꝛis ad oꝛandũ det᷑⸗
minatis: vel ſempꝑ in habitu: aſi non ſemp in actu:qꝛ nõ ſꝑ
pot homo actualiter oꝛare. g ¶ Wemoꝛiam veſtri. ſpe⸗
cialẽ expꝛeſſam. h Facientes in oꝛationibveſtris ſine
muerimniſſio: Roc rponiur ounliciter icut dictuʒz eſt de

ſemper. i ¶MWemoꝛes operis fidei cſre⸗ 7 qꝛ fides ſine
operibus moꝛtua eſt ſubditur: oꝛis.in his que

pertinent ad ꝓcurationẽ fidei. ¶ Et charitatis. dei 2 pꝛo

(Epuſtola paulu.. 1.

ſicut ſcitis qualẽs fuerim

võs imitatoꝛes noſtri facti

bus credentibus in mace/

apsſtolis de quibus dicitur

ximi. m ¶ Et ſuſtinẽtie ſpei.i. tolerantie tribulationũ
quas harien er ſuſtinnig alu ſe recipiende mercedis a
dno ieſu chꝛiſto. n ¶ Ante deuz. i. ita conſtanter vos

habuiſtis:ac ſi deũ pñteʒ videritis. lentes. Hic

cõſequent ponit᷑ ſecundu motiuũ ad gratias agendũ qs

accipitur ex parte
, dei: eo ꝙ ſpecialeʒ
theſſalonicenſiũ in deo pa dilectione ondit
tre noſtro domino ieſu thellaloniecn v
õ per pꝛe
Gratias agimus deo ſemp dicationẽ: ſed etiã

pꝛo omnibus vobis: mẽ/

moꝛiam veſtri facientes in uloꝝ operroez:
oꝛationibus noſtris ſine in ltes M
termiſſione:memoꝛes ope tes dilctiſſimi
ris ſidei veſtre et laboꝛis: deo cc.i. vos ſciẽ
et charitatis t ſuſtinentte tesclecrion vraz
ante deum 7 patrem nrm. ple h abemus ma
Sciẽntes fratres dilecti a teriã gr⸗ tigsage⸗
deo electionem veſtraz: ga Leiium noſtru .i.

euangelium noſtrum non pꝛedicatio noſtra

fuit ad vos in ſermone imt:· q Non fuit ad

ſed ⁊ in virtute ct i ſpirituſã Voo ſermoe ta⸗
rtoer in plenitidf tuʒ:ſed in virtute
cio è in plenitudine mulia: id miraculis di⸗

uina virtute ſact
r¶ Et in ſpuſcõ.
· datiõe ſpuſſciiĩ
eſtis et domini:xcipientes lſigno viſibili.
e ee Ltel ati 8Et in plenitu
verbuz in tribulatione mul oine multa.ſ. ca⸗
ta cum gaudio ſpirituſſãcti riſmatu⸗donoꝝ
ita vt facti ſitis foꝛma omni

in vobis pꝛopter vos. Et

dei. t¶ Si ſci⸗
tis.quia vidiſtis.
v ¶ Quales fue⸗
rimin vobis ppi
racula ꝑ nos fecit deint vos ꝓ nobis:qꝛ ia ante eram

donia ⁊ ĩ achaia.A võb. n.

in chꝛiſto firmati: ſed pꝛopter vos: vt credentes in fide

ſolidi eſſetis: ⁊ ita fuit: quia in fide perſtiterunt: nec fal-
ſos apoſtolos receperunt: vt dicit Hiero.in pꝛologo.
x¶ Et vos. Hic conſequeni apoſtolus gratias agit de
bonitatis eoꝛuʒ diffuſione: nam exemplo eoꝛum alij p
fecerunt in fide ⁊ operibus bonis:⁊ hoc qð dicitur:
x ¶ Et vos imitatoꝛes noſtri facti eſtis. in fide ⁊ moꝛi-
ribus. y¶ Et domini. ſcilicet ieſu chꝛiſti quantuʒ ad
eius vitam: non quantum ad eius fidem: que in eo lo-
cum non habuit:eo ꝙ non habet obſcuritatem anexa:
ſed ab inſtanti conceptionis habuit claram viſionem.
ʒ ¶ Excipientes verbum in tribulatione multa. in pᷣn-
cipio eniz conuerſionis habuerunt perſecutionẽ etiam
a ciuibus ſuis:vt habetur in fine ſequentis capituli.
a ¶ Cum gaudio ſpirituſſancti.⁊ in hoc confoꝛmaba
v. ꝙ ibant gaudentes
a conſpectu concilij vc. b ¶ Ita vt facti ſitis foꝛma.i.
exemplar virtutis. c¶ Omnibus credentihus in ma-
cedonia ⁊ in achaia. ꝓuincie ſũn grecie. O ¶Avobi⸗
eni diffamatus eſt ſermo domini .i. occaſione veſiri ot
uulgatum eſt verbum dei:quia multi pꝛius tacentes i
moꝛe exemplo veſtro conſtanter effecti pꝛedicauerunt
publice: ⁊ in pluribus locis: ideo ſubditur:

per multã mira

ſononzinne

icneſe
ſiaänunt h
fnoſtrobin
etigio int

=
SE
=*
=
=. ☚n *

turiginen
ſeoibeni
ſiairin
iacelcraan
Cier
ani
iaicheneden
Cgedun.
NVy

— ☛D —

ſ honloled
alivliongit
ginhino
lctin Mſ⸗ 4

iudſlih i

ilknducg
ngpußfih
ſomti
nſcopifn
ind Aaceg
hieroſölfnor ſdd
lusdzdeſciui,
hriranſi
ſfdoaor r ſcn
hochendin nib⸗
umnaniinihin

de⸗ Ateſt
Ww Annt
l beſtnn
n waſtil
i uliinn
Uniſale⸗
E nlinin⸗
unamde

Se dat
Nonefe

Wliin
W Wi i
ne wannif⸗
Ime. Mhr
. e
n ehcen
1 wigentgrs
N

.
b ketee⸗
Chnftital

i Waſende

LIWab;
d Rrüt

H 6 I
in⸗ rn

1mm
4
mace

uis. c

ceſi ⁊ incarcerati:vt habetur ibidẽ. g

ad theſſalonicenſes ij

e ¶ Non ſoluz in macedonia a in achaia: ſʒ in oĩ loco.

regionũ circuniacẽtiũ. f ¶ Fides vfra que eſt ad deuzʒ.
ſ.ẽ oꝛdinata. g ¶ Pꝛofecta ẽ.i. ꝓceſſit vltra. h Ita

ꝙ nõ ſit nobis neceſſe quicq loqui.ſ.de vobig ad alios
incitãdũ ꝑ vr̃m exempluʒ:⁊ ſubdit᷑ cã: i ¶ Ipſi eni de
vobis annüciãt.

z ¶ Qualẽ inro diffamatus ẽ ſmo domini:
iruz babuerimus noͤn ſolũ in macedonia ⁊ ĩ
Deroz F achaia:ſʒ ⁊ in oĩ loco fides
ſuſcepiſtis ad hoi pfra que eſt ad deũ ꝓfecta ẽ:
carion nantam: itã vt ñ nob naceſſe acß
nõ formidantesi fſoqui. Ypſi enĩ ð vob annũ
ſurgetẽ tbulatez alz ſner gi Hahn⸗
Er guo eéner ciant qualẽ introitũ habue

rim ad vos:ẽt qũo cõuerſi
eſtis ad deũ a ſimulacy ſer
uire deo viuo ⁊ vero: et ex⸗
pectare filiũ e de celis quẽ

ſi eſtis ad deum.
eligentes ei ſeruir
idolatria reiecta.
m ¶ Et expectafr̃
filiũ ede celij. vẽ

turũ ad iudiciuz: ſuſcitauit ex moꝛtuis ieſuzʒ:
ſiẽ dẽ Ac.j.Pic ie qui eripuit nos ab ira vẽta.
ſyq aſſũptẽa vo Az et ipſi ſcit Ca. II.
it nos de ira veta ad pds:qà nõ ianis ſuit:ſẽd
i.a iehenne pnna ante paſſi et cõtumelijs affe
Apitulum r i: ſict ſcitis in philippis:

fiduciã habuim in deo no
loqui ad vos cuãgeliũ dei
i multa ſolicitudine.Exhoꝛ

cen. beniuolos ð

bontseoain. tat raf nõ de roenr
zdo: hic ↄ i G de mũͦdicia:neq; i dolo
Kagalegons ſed ſicut ꝓbati ſum a deo:
eos coſolãdo. ẽt iũit crederet᷑ nob cuangeliuʒ
dininmonag ii loquimur:nõ quaſi hoĩ-
cõfoꝛmitatẽ ad bus placentes:. deo quip
ipᷣm:ſcõo pꝑ cõfoꝛ

mitatẽ ad eccciaz

*

hieroſolymoꝝ:ibi os enĩ. Circa pmũ facit talẽ rõnẽ:

nullus dz deſolari:ſʒ magis cõſolari de cõfoꝛmitate ad
ipᷣm magiſtrũ: qꝛ in hoc conſiſtit eius pfectio: Luce.vj.
Perfectois erit ſi ſit ſicut mgr̃ eius. ego vero qui ſum
mgr ⁊ doctoꝛ vr̃ ſuſtinui multas tribulatões ⁊ ſuſtieo:

pt qõ debetis in tribulatioibus cõſolari: quia in hoc

confoꝛmamini mihi. in hac aũt rõne ſic pꝛocedit: quia
pᷣmo declarat minoꝛẽ huius rationis per tribulatioes
quas ſuſtinuit ad vos veniendo:ſecundo per has quaj
ſuſtinuit cum eis manendo: ibi Memoꝛes eni. pꝛima
adhuc in duas:quia pꝛimo ponit ſuaʒ declarationem:
ſecundo remouet m tiplicem obiectionem:ibi Exhoꝛ

tatio. Circa pᷣmum dicit: a Naʒ ⁊ ipſi ſcitis fratres

introitum noſtrum ad vos.i.modum introeuudi.
b Quls fuit inanis.i.leuis ⁊ facilis:ſed valde gra
Sec ante paſſi. grauia verbera. dD Et con
tumelis affecti. per verbera aſpera. e ¶ Sicut ſcitis.
quigꝗ hoc nõ fuit longe a ciuitate veſtra:ideo ſubditur:
UIn philippis. que eſt ciuitas macedonie: vt habet
Act.xvj.ibi eniʒ paulus ⁊ ſilas fuerunt auiter virgij
⁊ inca . fiduciam ha
buimus in domino noſtro loqui ad vos ⁊c̃.q̃ſi dicat ex
illis tribulationibus non fuimus territi:ſed in do ino
confidentes venimus ad pꝛedicandũ vobis. h¶ Euõ

mes effecti. i

gelium dei.7 circa hoc fuimuj valde ſoliciti: quaſi d. pꝛopi

qð —= conſolari tanqua nobis cõfoꝛ/

oꝛtatio. Hic cõſequẽter remouet mul

tiplicem obiectionẽ: poſſet eni dicere ꝙ non eſſet conſolabi⸗
le pauli dictis confoꝛmari: eo ꝙ eſt. et defectuoſus in vita 2

bat coꝛda nfa. HNeqʒ.n. alñj
ſuimus in ſmõe adulatõis:

ſicũt ſcitis: nqʒ in occaſiõe᷑

auaricie:de teſtis ẽ: nec qrẽ

tes ab hoib gliam: neqʒ a
vob:neq;ʒ ab alijſ cuʒ poſſe
mus vob oneri eſſe: uͦt xpi
apli. Sẽd facti ſum paruuli
ĩ medio vr̃ʒ tanq; ſi nutrix
foueat filios ſuoſ: ità deſide
rantes vos cpide:voleba⸗
mus tradere vob̊ nõ ſolum
euãgeliuʒ dei:ſéd etiaʒ aĩas
nr̃as:quoniã chariſſimi no
bis facti eſtis. Mèmoꝛes
eni eſtis fres laboꝛis noſtri
et fatigationis: nocte ac die
operantes: nequeʒ veſtruʒ
grauaremus:pꝛedicauimuſ
in pobis euangelium dei.
Aoõs teſtes eſtis ẽt deus:qᷓ
ſancte èt iuſte ⁊ ſine querela
vobis qui credidiſtis affui⸗
mus:ſicut ſcit qualiter ſinũ
queq; veſtrum: ſicut pater

cõſolantes: teſtiſicti ſumꝰ-

doctria: ſicut dicebãt

pfeudo apoſtoli ð ip̃ᷣo

pꝛopter quod hoc re/
mouet excludẽdo illa
per que poſſent impi
gi in eius doctrina ⁊z
vita dicens: i ¶ Ex
hoꝛtatio eni noſtra ñ
ð erroꝛe. circa fidem

qualis erat heretico/

rum doctrina: ſed de
veritate mera.
Meq; de immun
dicia. ſicut erat doct᷑/
na epicureoꝛum:que
tunc vigebat: vt ha⸗

lNeq; in dolo. ſicẽ
docebant falſi chꝛiſti
ani: quia aliquando
docebant vera de fið

catholica:vt depꝛehẽ

derentur catho lici:ſi
cut de toꝛquato legit
in legenda ſancti Ti⸗
burcij. m ( Sed ſi/
cut pꝛobati ſumus a
ðo.i.appꝛobati a ba/
ptiſmo. n ¶ Ut cre
deretur nobis. tanq
fidelibus miniſtris.
Euangelium.i.
lo euangelij.
p ¶ Ita loquimur. fi
deliter pꝛedicando q̃/

rentes dei beneplaci⸗
tum. non hominũ.

Sicut ſcietis.

ex viſu ⁊ auditu. r ¶ Neq; in occaſione auaricie. pꝛdicã-

a. vobis:⁊ et Hhon

do ꝓpter queſtũ: nec ppt vane glie faſtũ: ſit p̃dicabãt pſeu
aphi. 8L (KXu poſſemvobis oneri eẽ. accipiedo ſũptuʒ
oꝛẽ. ¶ Ut xpi apli.vi qbtalia debent᷑.

v ¶ Sʒ facti ſum' puuli in medio vrm. inter vos hũil co⸗

uerſãdo:añ ſolũ hũilr:ſʒ ẽt charitatiue ac dulcii. x¶ Caqp-
ſi nu.fo.fi. ſu. lacte ⁊ nutrim̃to coꝛpali.

¶ Na deſiderãtej

vos. 7 nõ vra. a ice li e deſiderates vraʒ ſalutẽ
b ¶ Nole. tra.nõ ſo u euãge. dei. qð ẽ ſpñale nutrimentuʒ.
c¶ Sʒ ẽt aias nf̃as.i.vitas nr̃as pati fuim ꝓ ſalute vr̃a ex

ponere. d ¶ Om chariſſimi feti

eſt nobis.maioꝛẽ.n.cha

igegend 3quã vt aiam ſuaʒ ponat ꝓ amicis ſus.

e ¶ Memoꝛes eni. Poſtq apls oñ
ad theſſalonicen. veniẽdo:hoc idẽ o

dit ſe paſſũ tribulatões
ſtenchie cũ eis manendo

d. Memo.n.eſtis fres.q.d.ñ ẽ diu ꝙ vidiſtis:⁊ ſic nõ eſtis

obliti. f ¶ Laboꝛis
exceſſuʒ laboꝛis. h.
exceptis quibintẽdeb
rẽt de pꝓpo laboꝛe. i

Nocte ⁊ die

i. in coꝛde. g ¶ Et fatigatois. ꝓpt
opãtes.manualr hoꝛis
at Hdicatõi vl oꝛoni:vt ipe ⁊ ſui viue
Nequẽ viʒ graua. accipiẽdo ſũpt

a vobij. k ¶ Pꝛedicauim vo. euan. dei grat.cũ tñ ſũptb

t de qtũ ad itoꝛa. n

ſemaccipe. I Uos teſtes eſt. quatũ ad extioꝛa.
ua ſ. erga deu. ol Et in.

erga ꝓxiuʒ. ita ꝙ null'porat ↄqri ð nobis: Ca vnn
vßz lut pe ſi iu ve l pino afſectu idtnceten. q Uos. ad

bonũ ⁊ conſolantes.ð ſi quis veſtruʒ fuerat deſolatus ppter ad vos ad vr̃am ↄſolatiõeʒ. t ¶ E 2 rni in
peccata cõmiſſa: vel ne cã. r ieari ſum d ſub ſocijs meis. = nos ſn geraut au⸗ ailnailii
teſtimonio ſanctoꝝ vos adiuramus. a ¶Ur a Vulare. modum impedlendi ſii glo. nec ego volo ĩ hoc diui⸗ iaemim u/
digne deo. de virtute in virtutẽ pꝛocedendo. b i vo nare ⁊ ↄñter ſpdit ronẽ qre deſiderabat vidẽ eos.cõſo⸗ gii ornn
cauit vos in ſuuʒ regnũ·i. vt eſſetis de regno eius: per gram lari in dno q̃ eſt augmẽtatio ſui meriti ⁊ pᷣmij dicens: vgihſefpe⸗
in ſyſenti 1 glia ſua in ðèð ([Ques. n. no rniuie
futuro. 2 qꝛ fecerunt B . „ ſtra ſpeſ. in pñti ö ſltuch. 4l
ſic theſſalonicenſes: uüt abularet digne deo qui vos:ego⸗ qdẽ pauł ⁊ ſemel augmento meriti 6ſoledſel
S 2 vocauit vos ĩ ſuũ regnuð ? ⁊ iteꝝ: ſed ipediuit nos ſa⸗ rudin; ſoh⸗
ſubie ag ggimus Lliaz. J0 &t nos gr̃as agi thanas. Quc c.n. nra ſpes a gina Male. ultdl⸗
deo ſine intermiſſioe m'deo ſine inimiſtioe: qũʒo anit gaudiũ aut coꝛõa glie· glie l. ro ↄſeqndi le⸗
nee ho gad niã cñ accepiſſe a nob ner Möné voſ añ dñʒ nrjm ieſůũ bpmiuʒ aureole q ntſien lei
Bor ai Cun bu auchit oel:acccpiſti llõ chziſtüͦ eſtis i aduetu eiuge h detegg. ſtn
bis per pdicationem ñi vt vbũ hoĩuʒ ͤſed ſiẽ ẽ e Vos eni eſtis gloꝛia nr̃a ? o. ſic: ar eeg —
noſträ. e (erbuz v̈bũ dei:quᷣi opat᷑ ĩ vob qui gaudium. ap. III. eos ad fidem: io na ancf
audinvel . verbr⸗ credidiſtis. As. n. imitato /„ v Roõpt qð non ſuſtinẽ ſedt: bi Uoj.n. iſt aoſpne
. manseen a bis di nes facti eſtis fres eccleſiaꝝ Ites aplũ: placuit nob eſtis Soria e. ndi. d(On
ti ie euegioilng deid ſ i udea ĩ cpꝛiſto ieſu xemanẽ athenis ſolioꝛet mi Pereſiallen pS. run,
non vt verbü hoiuz. qꝛe eadẽ paſſi eſt ⁊ vos a cõ ſim timotheũ fratrẽ nrjm ? gloꝛiãdi in domi datſu.
ſents 0/ pbl. tribulib vris ſiẽ ⁊ ipi a iu⸗ miſtruͦz dei ĩ euãgelio xpᷣi.] no ⁊ gaudendide 4 Bietn
veren ch eier deis: q ⁊ dñʒ occidert ieſu, ad ↄſirmãdos vos:è᷑t erhõ coꝛum couerſioe Unin itiin
eſt vere verbuz ocii. pphas:⁊ nos pſecuti ſũt: tandos ꝓ ſide vr̃a:ũ bona conuerſa tni ſifie
recepiſt deuote ſiart PPhas: æ nos pſecuti ſut: tandos ꝓ fide vr̃a:ũt nemo ſtione lfimin fue
recipi debet yerbum ⁊ deo ñ placẽt:⁊ oib hõib moueatiĩ tribulatõibiſtis? Zaphm. III. i Antii
abig ex din are⸗ aduerſat: ꝓhibẽtes nos gẽ Ipſi eni ſcit ꝙ i hoc poſti Hopter ſaniNct⸗
6 volo/ tibloqꝗ vt ſalue ſiãt: üt iple ſum. Maʒ ⁊ cuʒ apud voo 95. Do (Oranci
ndo interius: hoies Ant pẽccata ſua ſꝑ. Peruẽit eſſemꝰ pᷣdicebam vob paſ· lttendi ſen toe⸗ nkinn
eni ſoluʒ mouent au . n. ira dei ſr illos uiſq; i fnẽ. ſuros nos tribulatõel:ſicůt hic ↄſequenter eũ lum ſb.
ditũ exterius:io diliit Mos ãat fres deſolati a vob ⁊ fem ẽ et ſcit. Pꝛõpiea ⁊¶ mittit: ⁊ diuidit i . annlan
cpeſtno Hogel o ad tps hoꝛe: aſpẽctu ñ coꝛ ego amplius nõ ſuſtinẽs:] duas parteſ. quia ſulinfe hhu
portefi face. WIUos de aͤbũdati feſtiauim faciẽ niſi àd cognoſcẽdũ ſidẽ ve/ mo deſer iu niiſin
eni fratres. Poſt;a⸗ Vr aʒ videre cuʒ multo deſi / ſtrã:Inẽ foꝛte tẽtauẽit voſ is do pauli de pꝛeca Auuiſt uli⸗
poſtolus conſolatus derio:qm voluim venir̃ ad tẽtat: t iãis fiat laboꝛ nrĩ. tio: ibi Jpſe aute iinaſnun
eſt theſſalonicenſeß8 b . H 2?ù”ùUE deus. pꝛima ad- Aalrun
cofoꝛmitat? ad ſeimſvZÜZKGVwDLWDLeewewuwueumeueueueueu4e4e4e44 4 un HHhharac in duaſ quia nincheſ
boc idẽ facit ꝑ cõfoꝛmitatẽ ad eccla hieroſolymitaꝝ. In peimo ponit vtilitas miſſioisſcdo reuerſiois: ibi. lůuc Kirdni
hieruſalẽ eni pmo incepit ecclia put diſtinguit contra ſyna- aa Srcs paimni ↄtinuãdo ſe pꝛecedẽtibus dicit: . ii hl
gogã: vt pʒ Alct.j.a inde pᷣmo deriuata ẽ ad alia iudee loa a ¶ Pꝛopter qð. i. qꝛ glia nfa eſtis 1 gaudiuʒ. bliõ (MGadlqlgsii
2 ille eccle conſtanter ſuſtinuerunt perſecutionej a iudeis q ſuſtinẽtes amplius.i. n ex ectãtes vltra ſcire certius aunda uupe
chꝛiſtuʒ occiderũt pphetas: ⁊ in hoc ecclia theſſalonicen. ſtatu veſtruʒ. c ¶Mlacuit nobis i. mihin ſiluano. Malarcffl
erat eis confoꝛmis que pꝑſecutioes ſuſtinuerat a ciuib'ſuis: dD ¶ Remanere athenis ſolis.i. ſine timotheo qui ẽ ter ireronel
qð debebat ſibi eſſe conſolationis materia: ꝓpter cõfoꝛmi: tius in ſalutatiõe poſitus: vt dicit hic glo. ſed a⸗ nõ eſt nen⸗

tarc ad echiain pelnitius 7 hog eſt s dictt:logenlimira ſuetum ꝙ nũcius epiſtole ponatur in eius ſalutatione

toꝛes facti eſtis fratres. ⁊ pʒ littera vſq; ibi: h hibe cum vadit pſonaliter ad ſalutatos: ideo videtur alis w. in aun pon
tes nos gentibloqui.i. euangeliuʒ chꝛiſti. I ¶ Salue fiãt. iſte timotheus qui dicit hic miſſus cuz ſubdit: e ☛ liogfeagoprin,
ſ. gentes. m ¶ Utipleant. i. augeãt. n ¶ Peccata ſua ſẽ miſimus timotheũ eſt alius a pdicto: quia plures ert ntimoefthe
per. ſ. iudei in ſua ꝑfidia obſtinati deo pmittẽte ⁊ diabolo eiuſdem nois. fe ratrem noſtrũ. religione chꝛiſtia moliloirel
pꝛocurate. o ¶¶ Peruenitpen lire dei ſup illos: qꝛ ſbtraxit na. g Winiſt um dei in euangelio chꝛiſti. i. in pdi/ Kaligin un
iuſte gram ſuã ab eis. . Ultqß in finẽ. i. vſq; verſus finey catione euggelij. „dcéfirmandos vos. in omni⸗ unigua
mundi: tũc eniʒ ſũt ad fidem ↄuertendi ſicut dictũ eſt ſupꝛa bono. i ¶ Et exhoꝛtandos ꝓfide veſtra.ſtabiliẽda. Wicichmntn
frequẽter. põt etiã aliter expoi. p ¶ Uſq; i finẽ i: einaliter k Qt nemo moueat ab ea in tribulationib' iſtis que ſtlatidnn chn
quantũ ad illos qui in ſua ꝑfidia moꝛiunt᷑. q ¶¶ Mos aut nob is ⁊ vobis ſupuenerũt a fide aduerſarijs. i unacrſtn
Peonk apls cõſolatus ẽ theſſalonicen. ſcripto: conſolat enim ſcitis ꝙ in hoc poſiti ſumus.i. diſpoſiti a chꝛiſto ein
in nacio⸗ pꝛio ſcribit mittẽdi rõneʒ:ſcòo ipſaʒ miſſioneʒ dicente: Joh. xvj.ca. Clenit hoꝛa vt oĩs ꝗᷣ interficit vos alintih
ai ire , easiscapli r aũt cõſiſtit in hoc qꝛ ðſideraue arbitret obſequʒ ſe pᷣſtare deo. ſubdit quare debebãt H kul
dimẽtũ: ppter uac perliagpionalitaſolari.ſz habuit ĩpe hoc ſcire: dicẽs: m. ¶ Naʒ ꝛc. et patʒ. n ¶ Sietza
aut fratres deſol⸗ id hoc miſit nüciũ: dicit igit: q ¶ Nos cü eſt. i vobis: o ¶ Et ſcitis. etia de vobis. p Hꝛo Kug
ir ſratres deſolati ⁊c.i.deſolati pꝑpꝑ qð vobiſcũ nõ eram terea ⁊ ego ⁊cc aliquã dilationẽ. q iſi ad cognoo Indce

r18 ſpectu nõ coꝛde i licʒ non 9 1 . 2 21 — à „—
r Alſpectu nõ coꝛde.i.licʒ non poſſemvobis loq nec voj ſcendu ⁊c lꝑ certũ nũciũ ⁊ fidelẽ. r. ¶le foꝛte teraue — one
de⸗ . * 1 £☛ Re AIr, 172 „ 12 2„ „ „ —„ „☚S . n
„ eeün habcbam vonmn coꝛde i ſpydit: s Abuͦdar rit 77 abordh ſp nitit ꝑ tẽtatioes ſũas bonoj ſhuer finguſt
