mus.Quod etiã ſo licit ſui ſtam 6 data mihi⸗
boc ipſũ facere. Cum autẽ pdonum licuutu e
veniſſet petr antiochiam: opationẽ miraculoʒ⸗
in faciẽ ei reſtiti: ꝗqa rephẽ ⁊ cetera dona ad apo
ſibiliſ erat. Pꝛius enim q; ſtolatuʒ neceſſaria: q

„ — . —— . — 1 ainsgt Ar 1 ₰
venirẽt quidã a iacobo:cũ iin eminet erat i pau

gentibꝰ edebat. Cum autẽ
veniſſent:ſt ubtrahebat ſe⸗
gregabat ſe: timens eos ꝗ
ex circũciſione erant. Et ſi⸗
mũlationi eius cõſenſerũt
ceteri iudei: ita ut ⁊ barna/
bas duceret᷑ ab eis in illaʒ cofirms
ſimulationeʒ. Sed cum vi ſdus omans Gade
diſſem ꝙ non recte ambu- g Paru l. rogaue⸗
larent ad veritatem euan/ rũr nos. biope
gelij:dixi cephe cõꝛam oĩ/
bus:Si tů cũ iude ſis:gen
tilit viuis ⁊ ſ iudaice quo
mõ gẽæs cogis iudaixare:

Jacobe Nrat domini.
e (Et cephas. i. pe-
trug: ut patʒ Joh.j.
e ¶ idebant colũne
cẽ.i.pncipales ĩ eccle/

xtras dederunt mihi
⁊c.modꝰ ẽ cõfirmãdi

peꝝ memoꝛes eſſemꝰ

habitãtiũ:q venditis
poſſeſſiõibꝰ pᷣcia po⸗
ſuerũt ad pedes aplo
rũ abꝛenüciates ꝓpe
iiti: ppter qꝗò poffea
egetes indigebàt ꝑ alios credẽtes q ſic nõ abꝛenũciabãt ĩ bo
nis tpalib' adiuuari. i ¶ Qð etiã ſoli.ſui hocipſũ ſacere.
ſiẽ pʒ ĩ pcedetib' eplis. k ( Cu aũt. Dic ↄñt declarat vltia
ps pᷣdicte mioꝛis ſupꝛapoſite.ſ.ꝙ veritas euõgelica ꝑ paulũ
pdicata de ceſſatiõe legaliũ i ſinceritate ſua repoſita fuit:q;
uis petr' pncipalis apls aliqͥ mõ palliaſſet õriũ:ſegregando
ſe a coione credẽtiũ ð gẽtilib'eo ꝙ erãt icircũciſi:ne ſcãdali
garet credẽtes de iudeis: de qͥ rephẽdit eũ maifeſte pauł ad
declarationẽ euãgelice vitatis:⁊ pʒ ex dictis lr̃a paucis exce-
ptis q diſcutiẽtł: nes eos. ſ. ſcandaligare. m
mulatioi.cui intellect poſtea explanabit᷑ magis ad v

„

nabit me itate⸗
euãgelij i mõ obſeruãdi legalia: ut dicet plentꝰ: n ¶ Coꝛaã

oiby. qꝛ defect erat public: o¶ Si tu cũ iudeſis getiliter

⁊nõ iudaice viuis.i.añ aduẽtũ D p ¶ Bẽtes cogis
iudaixare.nõ ĩperio ſʒ facto:qꝛ ex mõ ſe hñdi in legalib ali-
ui getiles credebãt eoꝝ obſeruationẽ neceſſariã ad ſaluteʒ
A maioꝛẽ tñ declarationẽ huſ lr̃e ⁊ pᷣcedẽtis ſciẽdum ꝙ
hieronymy ⁊ aug vident varia ſenſiſſe de legaliũ ceſſatioe:
maxie à ad ceremonialia de ꝗbẽ h ſjmo. Hiero.eni diſtixit
duo tꝑa tm: vnũ añ paſſionẽ xpᷣi ĩ qͥ legalia habuerũt vim
obligatiuã ⁊ expiatiuã ſuo mõ:aliud pꝰ paſſionẽ xp̃i ĩ q̊ le
galia ſʒ ipſũ ſtatim erãt moꝛtifera:ita ꝙ fuãtes ea moꝛtaliti

peccarẽet. Et ↄnt᷑ habuit dicere ꝙ apli pꝰỹ paſſionẽ xpᷣi nũqᷓ;

ſeruauerũt ea ſᷣm veritatẽ: ſed ſolũ quada pia ſimulatione
ſcʒ ne ſcadaligarent ↄuerſos de iudeis:⁊ alioꝛuʒ cõuerſionẽ
impedirent: que quidem ſimulatio non eſt ſic intelligenda

ſia iudeoꝝ. f (De⸗

tpau

ideſt fideliũ i hierlin

lo ſicut in iſtis. d

ðũ

ßqgdiu fuimus ſub lege exiſtẽtes. b Sei

actus illos ſm rei veritatẽ nõ facerẽt: ſed qa nõ faciebt
Alos tãqᷓ legis ceremonias obſeruãtes: ſicut ſiqs pelliculaʒ
mẽbꝛi virilis abſcinderet nõ cã circũciſiois ſea auageß ſanita
tis recuꝑande.Sʒ qm indecẽs videt᷑ ꝙ apli ꝓpt ſcãdalũ oc-
cultarẽt ea q̃ ptinẽt ad veritatẽ vite ⁊ doctrine:⁊ ꝙ ſimula⸗
tiõe vterẽt in his que

ptinẽt ad ſalutcẽ fide- 4 „„
liu: iõ ↄueniẽti diſrein Mos natᷣa iudei:⁊ nõ ex gẽ
xit aug tria tpa: vnu tippctõꝛes. Sciêntes aũt
añ paſſioeʒ xpᷣi ĩ quo

ꝙ non iuſtiſicat᷑ hõ ex ope

legalia curſũ ſuũ ha/ . . car HoEEe
ribꝰ legis: niſi pèr fidẽ ieſu

buerũt:aliud autẽ pꝰ

diuulgationẽ euange xpᷣi:ct nos ĩ xpo ieſu credi/
liin auo legalia unt muſ. ut iuſtificemur ex ſide
metemp medti ·4 Fpi? non ex operib legio.
paſſione xpi vſq; ad Pꝛopt qð ex opib' legis
diuulgationẽ euange no iuſtiſicabitur oĩs caro.
1 in uo lehelt⸗ ls Quod ſi querẽtes iuſtiſica
moꝛtua: j rSits ri ſin inſi
vim bẽbãt: nec alisds Li ĩ xpo:iueti ſumꝰ⁊ ipſi pec

g . — „
ea ſeruare tenebat᷑:ti’n· (atoꝛes: nunquid xps pcti
nõ erãt moꝛtifera:da miſter ẽ:aãbſit. Si eni q de/
conuerſi de iudaiſmo
poterat illa licite ſer⸗
uare:dũ tñ nõ ponerẽt ĩ eis ſpem:reputãtes illa ſibi neceſſa
ria ad ſalutẽ:qſi ſine eis fides xpᷣi iuſtificare nõ poſſet. Hec
aũt licẽtia ſeruadi ad tẽpꝰ legalia fuit ex iſtinctu ſpuſſancti:
qꝛ ſi ↄuerſis de iudaiſmo ad fidẽ ſtatim fuiſſet inhibit legij
ritus:ſicut ↄuerſis de getilitate idolatrie cult:videret᷑ ꝙ lex
ſp fuiſſet mala ſicut idolatria:nec ꝑ ↄſequẽs a deo data ſu
iſſet.Illis aũt q ↄuertebantur de getilitate nõ inerat cã talij
obſeruãtie:ꝓpter qð pauł circũcidit timotheũ ex matre iu

dea natũ: Acil.xyj. titũ vo qͥ nat fuit ex gẽtilib' noluit cir-
cuũcidere ut pᷣdictũ ẽ: gẽtilib tñ ipoſita fuit ad tẽp' oblſerua

tio aliq legaliũ:ut hĩ Aci.xv.ſ.ꝙ abſtinerẽt ab imolatis
ſimulachꝛoꝝ: ⁊ ſanguie ſuffocato:nõ ranqᷓ; neceſſarijs ad ſa

lutẽ:ſʒ ad amicabilẽ ſocietatẽ iudeoꝝ ⁊ gentiliũ ad inuiceʒ

nã illo tpe iudei abhoꝛꝛebãt iſta comedere:ſicut etiã frequẽ

ter ↄtingit ꝙ alidqs exiſtẽs in ſocietate alter abſtinet a cibis

ſocio ſuo abomiĩabilib: ꝓcedẽte vo tpe:ceſſante cã ceſſauit
⁊T effect:igit apli de iudaiſmo ↄuerſi iꝑe inimedio.ſ.a paſſi
one xpᷣi vſq; ad publicationẽ euãgelij legũt aliqñ ſeruaſſe le

galia licite mõ pᷣdicto. Sʒ õ hoc videt᷑ qð hic dẽ ꝙ petrfuit
repᷣhẽſibilis ex tali obſeruatioe.Dicẽdũ ꝙ nõ peccauit ex fa

cto qð erat ſibi licitũ ut dictũ ẽ:ſʒ ex mõ faciẽdi:qꝛ i hoc ni/⸗
miã diligẽtiã adhibebat ne iudeos offenderet: ita ꝙ ex hoc
ſeq̃bat᷑ ſcãdalũ gẽtiliũ intãtuʒ ꝙ aliq inducebãt᷑ ad credẽdũ
talij abſtinẽtia ciboꝝ iĩ lege ꝓhibitoꝝ: eẽt neceſſaria ad ſa

ſare Et ppe hoc paulł q erat gẽtiliũ apls: ipſũ publice repᷣ

hẽdit:⁊ petrꝰ audito ꝑiculo gẽtiliũ ſibi acdeuit: ꝓpt qð licʒ

peccauerit ĩ mõ obſeruãdi pꝓpt qð vere rephẽſibilis fuit: ut

ſcribit hie paułꝰiĩ ſcriptura catholica iq̃ nihil ẽ falſũ:fuit tñ
petm veniale qð bñ fuit pꝰ ↄfirmationẽ ſpũſſci in aplłis.vñ
dic Johᷣ.j.canonica.j.ca.Si dixerim ꝙ pctm̃ nõ hemPnoſ⸗
metipſos ſeducim a vitas ĩ nobis nõ ẽ c. a nosnatu⸗
ra. Hic ex pᷣdictis infert ↄcluſionẽ itẽtã.ſ.ꝙ legalia ꝑ doctri
nã euãgelicã quã pᷣdicauit ſũt euacuata nec vltero ſũt fuan
da:⁊ pᷣ oñdit hoc gnãlit: ꝛ ſpecialii:ibi Si eni. Circa pmuz
facit talẽ ronẽ: Judei ꝑ fidẽ xpᷣi ↄtẽtã in euãgelio iuſtificati
dimittüt legalia:g getiles ꝑ eãdẽ fidẽ iuſtificati qles erãt
lathe qb ſcribebat multo magis debẽt dimittẽ ↄntia patz:
qꝛ lex fuit data iudeis ⁊ no gẽtilib. ancedẽs pbat apls ꝑ ſe/
ipſũ ⁊ alios aplos.d. a ¶ os nã iudei ⁊c· Iideſt nos qᷣ ſu
mus natiõe iudei ⁊ nõ ex gẽtilib' nati fuimꝰ pctõꝛes:ſi. upple
ciẽtes aũt qᷣa no iu/

ſtificatur hõ ex opib legis. ppᷓ ſuam imperfectionem

c (Miſi ifide ieſu xpᷣi. vnde ⁊ pꝛes veteris teſtamẽti nõ

fuerũt iuſtificati niſi ꝑ fidẽ veturi. OD ¶ Et nos ĩ xpo ie

ſu credim' ut iuſtificemur. Der eãdẽ eni fidẽ iuſtiſicant
fideles noui teſtamẽti:qꝛ quẽ illi crediderũt ventux::iſti

credunt veniſſe ⁊

„ „ redẽptiois myſte⸗
ſtruxi: itrũ hec reediſico: riũ cõpleuiſſe:ſed
pᷣuaricatoꝛẽ me eẽ cõſtituo qa pſeudo apli di
cebãt ꝙ fides xpᷣi

Egò eni ꝑ legẽ legi mòꝛtu' cebat ꝙ fides
. nõ iuſtificat ſine
ſum: ut deo viuã. Chꝛiſtò

legaliũ obſeruati

cõſixus ſũ cruci. Vino aũt one:io ↄni hore
iam nõ ego: viiit po in me mouet d. etl
xpᷣuſ. Quod aut nũc viuo i fige ltie
in carne:i ſidẽ viuo filij dei: f¶Jnuẽri lunꝰ

qui dilexit me ⁊ tradidit ſe
ipſum pꝛo me. Hon abij⸗
cio gratiam dei.Si ẽni per

eſt ſi hec fides nõ
iuſtificat abſeq; le
galib?: g ¶ Nů⸗

legem iuſticia: ergo gratis qᷣd xps pctĩ mini
xxpᷣuᷣs moꝛtuus eſt. ſter ẽ. q. d. hoc in⸗
“ cõueniẽs ſeq̃t: ex
quo tradidii fidẽ

nõ iuſtificãtẽ h ¶ Ablit. q. d. boc pʒ falſũ ex pdictis:
qꝛ.S.ꝓbatũ ẽ ꝙ doctrina euangelica ? a deo inſpirata ⁊
pfecta:qdð nõ eet niſi iuſtificaret:nã in hoc ↄſiſtit legis ꝑ/
fectio. i Si ci Dir daet Dricnlari legalie ſ⸗ i
abijciẽda ſuiipſi exẽplo.d.Si enim q deſtruxi.ſ.legalia
q̃ docen debere relinqui: k ¶ Ieerũ hec reedifico.i.ob
ſeruo tanqꝙᷓ neceſſaria ad ſalutẽ: ⁊ alios ad hoc induco:
I¶ Pꝛeuaricatoꝛẽ me ↄſtituo.i.facto cõfiteoꝛ me erraſ-
ſe qð abſit:iõ ſubdit: m ¶ Ego eni ꝑ legem.ſ.nouam
nkeui upple veteri o ¶ Moꝛtuj ſu. inqtü euacu/
at legalia:ſic dictũ fuit hiere.xxxj. Ecce diej veniũt dicit
dñs ⁊ feriã domui iirł ⁊ domui iuda fecy nouũ: nõ ſᷣm
pactũ qð pepigi cũ.pꝛibꝰ vꝛis.pꝑ hoc eni qð di:nõ ſᷣm pa
ctũ:ꝑ qð intelligit lex moſaica:oñdit᷑ ; ꝑ legẽ nou erat
euacuãda. E⸗ deo viuã. ꝑ xpᷣi gratia:iõ ſubditur:
q ¶ Epo cofix ſũ cruci.ꝑ paſſioʒ ⁊ fidẽ pcedẽtẽtio ſeqt:
r.

vo in me xpᷣs.habitas ĩ me ꝑ gratia viuificãtẽ. s ¶ Q
aũt nũc viuo.ꝑ xpᷣi gratiã v¶ In carne.i.adhuc exi/
ſtẽs in carne paſſibili: x ¶ In fide viuo filij dei.q in re
ſurrectiõe dabit mihi coꝛp imoꝛtale. y ¶ Qui dilexit
me. Ex dilectiõe eni maxia volũtarie moꝛtẽ ſubijt ꝓ ſa
lute nra:⁊ da tãta gratia nõ eſt negligẽda ſʒ veneranda:
iõ ſubdit: 3 ns abi⸗ gfaz dei.i. abiectã nõ reputo.
qð tũ eẽt ſi abſq; legalibno ſufficeret ad ſalutẽ:iõ ſbdit:
a ¶ Si eni ꝑ legẽ iuſti. ſupple hi: b l Ergo gratj xpᷣs
moꝛtu' eſt.i.ſine cã: exquo ſine h hebat iuſticia q facit
hoĩem dignũ vita eina:galathe vo hẽbant ꝓ icõueniẽti
ꝙ fruſtra fuiſſet moꝛs xpᷣi:⁊ p ↄſequẽs debebat icoueni
ens reputare illud:ex qͥ ſeqᷓpat.ſ.ꝙ obſt. erialeg lium
iuſtificaret vlł eẽt neceſſaria ad ſalutẽ. ¶ In ca.ij. vbi dẽ
in poſtil. Ego eni ꝑ legẽ.ſ.nouã. dditio.
Oc qð dẽ: Per legẽ legi moꝛtu ſũ.ſm glo.intel
ligit᷑ ꝙ ꝑ legẽ ve.te.ſpualii intellectã: moꝛtu ſũ

i.ꝑ auctoꝛitatẽ legij ipſaʒ dimiſi: ⁊ ſic ipſa lex
moſaica denũciat ſuã dimiſſionẽ:ad quod allegantur i
glo.tres auctoꝛitates: Pꝛima Deuĩ.xviij. Pꝛophetam
ſuſcitabo tibi de medio fratrũ tuoꝝ.que quidem aucto
ritas bene intellecta denotat ꝙ pꝛopheta.ſ.xpᷣus ſuſci/
tandus erat:cui erat credendum tanqᷓ vero legiſiatoꝛi

1 ipſi pctõꝛes. qdöᷣ

iuo aũt iã no ego.ſ.q̃lis ſui ſub lege: s ¶ Uiut

egi ne carnaliter in ea viuã. vel ſic: Per legem

toiſhin
cunetuiton
glulralgen
6ſollud hiaehn
E.
Cünhi cdi⸗
cgqjertdeßin
iscgenonin
fuoren hini⸗
eogune /
tbeiet
vſlumn⸗ be
S
cgumalh,

ynſbolgs i

ineſpheie⸗
Pſlnif
iatſtad

ci dunil aͤ⸗

SS
(end ſ
id
N lul
ſbie h
pobut nd
iegliichſ
nirdiaiglogpi
Gſrkeringſegiet
Cäelrkinibechen
onoſecen uuet
Cdelegseniglcehz
Allolnaligt Eor
lotnn Apit
Ueiolaui

⸗—„ „

Nonsonell o

galntunt
((ſohatrnini/a

uanchtaan⸗

4

ſſliſsſicnanitn

lanſancſih d
üigigſinnn
iini uenai
htihimiſaniß,
undiriöſihit,
lcodenabpfalos
Ulfintabſaiutiſi

wii
me ſing
i us
. 1 We
uk ſina
e iſinine

aſtitnt
N Aly 1
1 Gtie rinn
frigo ae
hnizſcſeg
egl f
peli rillatr
Witdwiihtn
wündaeſrics-

GuniMrnſtet
(Sdwnlin
rbe

„ „
10 dcäitee

Epaiglmin
ſiin

uiudaſeri
boctnigd

ipöignütr
ni
muini il
arichß
a chili
iinnuiti
klttinſn
irti iiſi

ꝓut plane fuit oñſũ i additione.ð.pᷣdictũ ca.Deut᷑.⁊ ſic

heꝛ ꝙ alia lex a lege moſaica erat dãda. Allegat᷑ 2 ad hꝰ

in glo.illud hiere.xxxj.qð i poſtilla allegat.ʒ allegatur

illud pᷣſ. Sacrificiũ ⁊ oblationẽ noluiſti: aures aut pfe⸗
ciſti mihi.qð ad litterã ſigniſicat ꝙ ſ acrificia ⁊ oblatio-

—

uatide cu euãgelio ex ꝑfectiõe legis euãgelice: hie ñter

idẽ facit ex impfectioe legis moſ. aice. Iſta tñ diuiſio nõ

eſt pciſa:quia i pᷣcedẽtib poſita ſũt aliq de impfectione
legis moſaice:⁊ ecõuerſo in ſequẽtibꝰ aliqᷓ ponũt᷑ de pfe
ctoe legis euagelice:ſʒ hec diuilio accipit᷑ ſᷣm id qð pᷣnci
palius incelligit. Et diuidit᷑ ĩ duas ptes:quia pᷣmo gala
thas increpat:2 ꝓpoſitũ declarat ibi Qui ergo. Pꝛiꝰ

5„

adhpuc i duas: qa pmo ꝓponit ſuã interptationẽ: iter
ptationis ronẽ:ibi Hoc ſolũ. Circa pmũ.d. a ¶ O in

ſenſati galathe quis vos faſcinauit.i.adulãdo decepit.
b ¶ No obedire vitati.ſ.euãgelice pꝑ quã legalia ſüt ex

cluſa:lʒ eni apls ſciret eos eẽ deceptos ppſeudo aplos:

tn qrit ꝗs vos faſcinauit nõ ignoꝛãs:ſ ʒ admirãs eoꝛum

inſtabilitatẽ: ſicut Geñ.iij. dẽ: Adã vbi es? nõ ex ignoꝛã

tia. Sciedũ etiã ꝙ faſcinatio aliqñ accipit᷑ ꝓ illuſioe ſen
ſuũ q̃ aliqs nõ aduertit ea q̃ ſũt añ ipſu:⁊ ſic erat de ga⸗
lathis:qꝛ iniuriã factã xpᷣo ꝑ falſos aplos in pñtia eoꝝ
no aduertebãt:iõ ſubdit: c ( An ꝶ* ocu. ie. xpᷣs ꝓſcri
ptus ẽ.i.cõdẽnat ꝑ falſos aplos:aſſerẽtes vobis ꝙ fides
epᷣ nõ ſufficit ad ſalutẽ ſine legalibꝰ: q ſic cõdẽnant eum
taqꝙ ipotẽtẽ ad ſaluãdũ:cũ tn ꝓmittat de xpᷣo venturo
ipſu foꝛe ſaluatoꝛẽ: ut pʒ ꝑ au:toꝛitatẽ hiere.pᷣcedeti ca.

inducta: lex eni frequẽr accipit ꝓ toto ve.teſ. d Et in

vobis crucifixꝰ. ꝑ eoſdẽ taq; ho pur:hoc eni aſſerebant
a tpe aplłoꝝ aliq pſeudo apli ſiue heretici: ppt qð Johᷣ.
in pncipio ſui euagelij cõpulſus fuit e diuinitatẽ decla
rare ut dicit hiero.i plogo ſuꝑ Joh. e Hoc ſolũ.Hic
ↄñnt ponit ronẽ duplicẽ increpatiois:2 ibi Tata. Circa

pmu ſciẽdũ i pmitiua ecclia baptigat dabat ſpũſſcũs

—

ſub ſigno ſenlibili ꝑ ipoſt itiõʒ manuu aploꝝ: ſic pʒ actj.
viij. ⁊ plibalijs locis: ſic dat fuerat galathis i fide xpᷣi
baptitxatis.nõ aũt ſic dabat obſeruãtib legalia: ⁊ ſic po

terãt aduertẽ ꝙ legalia nõ erãt ad ſi alutẽ neceſſaria: niſi

eẽnt pdicto mò faſcinati: h' ẽ qõ.d. Poc ſa o. a vo.
vo. diſcere.i.audire:ut deceptio veſtra appareat ex vꝛa

rñſioe. f ¶ Ex ope.le.ſpi. accepiſt ſcʒ in ſigno viſibili.

g CAn ex auditu fidei.i.ex receptioe fidei xpᷣi ꝑ baptiſ/
mu:q̃i dicat:manifeſte pʒ ꝑ effectũ:ꝙ nõ poteſtis nega-

re yog ex fide xpᷣi recepiſſe:io ↄcludit eoꝝ deceptiõeʒ.d.
5S ſtulti eſtis ut cũ ſpu ceperitis, de gẽtilitate reci

AA galathas iij

piẽtes imediate doctrinã euagelicã qͥ ſpałẽ. i ¶ Nũc car
neↄſũmamini.ſuꝑ eã voletes recipe legaliũ obſeruationeʒ:
q dicut iuſticie carnis. hebꝛe.ix. eo ꝙ tollebãt qſdã imũdici·

as ex imüdoꝝ tactu ꝓueuiẽtes: ut ex tactu moꝛticini: men⸗
ſiruate:⁊ h/mõi:ex qb'hõ reddebat iabilis ad ingreſſũ tem

nes q erãt de ber⸗ Hi 14 —* iz paſſi
puis ceremoniali eſtis. Hic ponit᷑ 2rõ
bus ve. te. no erat Inſenſti gala.¶ III. bis:èx opibꝰ leg:an ex au aꝛ Pan denimtu ma⸗
deo placita deſe: ıι Hite: ꝗs vos ſaſcina ditu ſidei: Siclit ſcriptũ é: gnũ ſine ca fatuum e:
Pols ndebe ut nön obedire eitan-An abꝛad crödldit peort npi⸗ Raras ekilrbtven
tres auctoꝛitates tè quoꝝ oculos xpᷣs ieſus tatũ eſt illi ad iuſticiaʒ. Cõ di ſicut fatui: æ hoc ẽ
quaꝝ vna accipi· pꝛoſcriptus eſt:è; in vobis gnoſcile ergo:quia qui ex qð dicit: k ¶ Tãta
tur de lb:d legis cruciſix. Hodc ſolũ a voʒb ſide ſunt:hi ſunt ſilij abꝛae. baſſi eſie a exponi
As egſiimol volo diſce⸗ropibus legis Mabuidés autem ſeribttiin de ſenneib gome⸗
ſatis efficaces ad ſpm accepiſtis: àn ex audi ra: quiã ex ſide iuſtificat gẽ xpo ſuſtinuerant.
oñdẽduũ ꝙ legalia tu ſidei:? Sic ſtulti eſtis: ut tes deuſ:pꝛẽnũciauit abꝛae ¶ Sine cã. i. ſine vti
veteris teſtamẽtri cũ ſpũ ceperit:nunc carne qã benedicentur in te om litate Pueniente: imo
st euacuida. con umamini. Tanta paſ- nes gentes. Igitüͦr qui ex cnivlecdopiun imnt
Inſelati. li eſtis ſin cauſa: ſi tm ſine fide ſunt:bẽnedicentur cu fſicat: p deceptõʒz pſeu
„ Doſtỹ a cauſa.Qui ergo tribuit vo ſideli abꝛaam. Quicunq; do aploꝝ dicte fuffe⸗
obboſtolus bis ſpm̃ et opat ptuteſ ĩ vo eniʒ ex operibus legis ſut retie pdiderãt meritũ
impꝛobauit erro terE “=ðèG ⁊ cũ hoc incurrebant
rẽ de legaliũ obß⸗ peccatuʒ. l ¶ Si tñ

ſine cã i.ſi pſeueretis ĩ erroꝛe.q.d.ſi abijciatis erroꝛẽ recipi

etis iteꝝ graʒ bona moꝛtificata ruiuificatẽ. Alio mõ expoit᷑

de expenſis quas fecerãt ꝓ pſeudo aplis:a ſic paſſi fuerant

danũ in tpalib a ſine vtilitate ſpuali: imo cũ detrimẽto bo
noꝝ ſpuũaliũ: ⁊ hoc videt ſonare lr̃a cũ dẽ: Tãta aſſi eſtis.
i.plura dãna i tꝑalibꝰa ſpũalibꝰbonis. m ¶ Aui 3. Poſt

galathaꝝ increpatiõʒ: hic ↄñt declarat apls ceſſ. atioeʒ lega⸗

liũ ppt eoꝝ ipfectionẽ. Et diuidit in duas ꝑtes:qa pᷣma hoc
declarat ꝑ ronẽ: p ſilitudinis adaptationẽ.ca.ſa equẽti. Pꝛi
ma adhuc in duas:qa pᷣmo ponit ro:? ſoluit᷑ tacita gqõ: ibi
Quid igit.Circa p facit taleʒ ronẽ: Illa lex q̃ nõ iuſtificat
nec bñdictionẽ dei cõfert: nec hereditatẽ affert tanq ipfecta
ceſſat adueniẽte lege iuſtificãte bñdictionẽ dei ↄferẽte: ⁊ be
reditatẽ eti eterna afferẽte:ſʒ ſic ſe hʒ lex moſaica ad euãge
licã:g ⁊c. In hac rone ſic ꝓcedit ꝙ ſupponit maioꝛẽ tã q; ma
nifelte vera:⁊ declarat mioꝛẽ qtũ ad tres ey ptes:pmo pma
⁊ ſecũdã:ibi Pꝛouidẽs aũt.ʒ ttiã:ibi yrẽs.Dꝛimã autẽ de⸗
clarat.ſ.ꝙ lex nõ iuſtificat:ſʒ fides Hi. d. m (Quig tri.
vo.ſpmſcm.ſ.i ſigno ſenſibili: n¶ Et opat vtutes vobis.
i. miracula vidẽtib vobis:de qͥ certũ ẽ ꝙ ipſeẽ de : da talia
fieri ñ pñt niſi vtute diuia: fac ne hoc o GEropi⸗ leg an
ex auditu fidei.i.ex receptioe fidei xpᷣi.q.d.manifeſte pʒ per
effectũ ꝙ hoc nõ ẽ ex merito legis ſʒ ex merito fidei:qꝛ talia
no fiũt ſeruãtib legẽ ſʒ recipietib fidẽ:⁊ ↄfjrmat p ſcriptu
ra.d. ꝓ ¶ Sicut ſcriptũ ẽ. Geñ.xv.ca. idit abꝛza

Xredi
am deo ⁊ reputatũ ẽ ei ad iuſticia.i ſic ex fide xpᷣi veturi iu
ſtificatꝰ ſuit ⁊ nõ ex oꝑiby legis:q̃ p magnũ tẽpꝰ poſtea fuit
data:iõ ocludit: n Cogſcite qꝛ q ex fide ſũt.credẽtes ꝑ fi
dẽ xpᷣi iuſtificari. Wiſe fll, abꝛae.i, imitatoꝛej fidei ſue:
⁊ p eã iuſtificati ſicut ⁊ ipſe. t Pꝛouidens aũt. Hic decla
rat ꝛ ps mioꝛis.ſ.ꝙ bñdictio dei ñ hẽ ex lege ſʒ ex xpᷣi fide.
d. Pꝛouideẽs ãt ſcripta.i.de'auctoꝛ ſcripture. vx Quia ex
fide iuſti.gẽ. de .⁊ nõ ex lege ut pᷣdictũ ẽ. x ¶ PP ꝛenũciauit
abꝛae. gen. xxij.añ datioeʒ leg logo tꝑe. y¶ Quia bñdicẽt
in te oẽs gẽtes.qð impletũ ẽ i xpᷣo ab abꝛaam deſcẽdẽte ſᷣm
carnẽ:in quẽ ex oĩbus gẽtib aliq credũt:⁊. plenius implebi⸗
tur circa finem mũdi. itur qui ex fide ſunt. ideſt de
numero ſidelium. a ¶ Benedicentur cũ fide abꝛaam. qo
nõ cõuenit legalia ſeruatib :iõ ſubditur: b ¶ Quicũq;.n.

ex oꝑib legis ſũt. aſſerẽtes ſine illis oꝑib'non eſt ſalus.

(Epiſtola panli

=ð „ „ „ — . —— „ L 8 . R ie onkt
Sub maledicto ſũt. qꝛ nõ pñt illa implere: pꝓpi qð dicit pe oſtendo ꝓpoſitũ. q ¶ Tamẽ hois. . d. licz ho nihil ſit eitin of

pt qo äs n leepetn,
1, Poc éonus q neq; nos neq; pĩes nri poꝛtare reſpectu dei: Lñ hois ofirmatu teſtm. in quo oꝛdinar5 (icl Phicgn
1 Ager .. vöra vicee E bigronym⸗ 1expoſitiõe ſidei.ſ. hereditate ꝓ filjs r¶ Nemo ſpernit.i imobilit tenet: Ftrlſchoui
Hios maledicẽdo ꝗͥ dicũt pcepiſſe deũ aliqd impoſſibile. Oi antiqtus eni hoies in ſuis teſtamẽtis oꝛdinabt de ſuc uſent
cẽdũ ꝙ alidd ẽ ipoſſibile duplicii.vno mõ ſimplicii ⁊ ab ceſſioe hereditatis:⁊ adhuc fit in aliche⸗ geli brae ſaglkurn
cedu y alicd iwwol dicte ſüt ꝓmiſſio clepſnctii,
lvrer elais is.. oiniepmo ſämliͤ
nebi poſſibile: ſi 8 ſub maledicto ſũt. Scriptũ aut ſupoꝛdinat. Abꝛae di- au teſtemon dr nalem de
lyra dꝛ ꝙ ñ ßt ſonare eſt eni· Mãledict oĩs qno cie ſũt ꝓmiſſiones: ſemi bit: iõ ſunt fime. unintnſ le
qñ male ſonat: ut dẽ pmã ſerit in oib que ſcripta eius. Non dicit ⁊ ſeminibd ¶ EZt lemi ey. H,

v. metaphy. 7 ſic dẽ

—— ? ſ 3 1 Aſi i iſ: Gſi i . in 4 tiel 1
udei non poterat ſut i libꝛo legiſ: ut ſaciat ea. qſi in multiſ:ſed qſi in yno: (xpo in quo iſdte unti

ſeruare ꝓpt difficul⸗ Qm̃ aute in lege nemo iu⸗ . ⁊ ſemi mogelhe Hõoc 1 ne⸗ n5 alio:
tatẽ ſeruadi:qꝛ nõ po ſtiſicatur apud deu:maniſe dido teſtm̃ ↄſirmatũ a deo Julmi v . eſtn,
er zr oe Reiliſerua⸗ ſtü ẽ qa iuſtuſ ex ſide viuit. que poſt qdringẽtos ⁊ tri auũt dico teſtmn.. mmin hliſ⸗ a
nes oͤrtales Lex auté non eſt ex fide:ſyy ginta anos ſacta ẽ lex: nöõn ꝓmiſſiones iieg mot llle
aaiſn vbatp ahifecerit eaviurct in ilis. irriti facit ad euacuanda; mNodxs mſamen i,
ſcriptura oeut xxvu. Chꝛiſiůͦs nos redemit de miſſ ionẽ. Naͤm ſi exr lege iuramẽeto diuio. aicrolſtn h
b Maledictus ois maledicto legis: factuſ pꝛo hẽditas:iam nõ ex ꝓmiſſi/ x (Que poſt ⸗ illil
erun Bde e duri nob maledictu: qà ſcriptu, one: Abꝛàe autem per re orringentos 2 r / ebinſ
no farrebent. vlte eſt:mãaledici ois 4 pendet pꝛomiſſiõem donauit de. aaſteſtn. gieut
rius ad ꝓbaduũ ꝙ lex in ligno: ut in gentib bñdi · Qui igit lex: Pꝛopt traͤl r gaont aem nn e
nuraren ctio abꝛae ſiret xpo ieſu: greſſio; poͦſila vonec ve, Aos rngn an (i eie
4 Baib er fide ut pollicitatiõz ſpittus ac niret ſemẽ cui ꝓmilerat:õ nos.a tpe ꝓmiſſſi (ntſcolcinimt

2 . 2£ 2 3 1 Ey 4 3 4 1 —
. EU., 7, e. y d p angelos in manu onisg facte abꝛae. (noſticekrſarn
viuit. vita gratie. cipiamuſ ꝑ fide. aires hßʒ dinata p angelos in manu Vea HM umſtalkrſrg
d Wer aut nõ eſt ex hoiem dico:tàmẽ hois cõ/ mediatoꝛiſ. Mediatoꝛ aut Facta E.i. d % ſciinnſeenin

Lex aut no eſt ex Dlco⸗aine Deoi e t Ee . ta in mote ſynai. (ctioerpoisdee
fige li ertenet H ma · ſirmatü teſim nemo ſpernit vni'nõ ẽ deus aut vn eſt. 3 Ensirmun⸗ ee dd
grialcter⸗ ſeuna e “VMMl cit ad euacuanda mlrifigtioei 1
tanto di lex nõ eẽ ex fide:qꝛ in lege veteri nõ fuerũt data p/ ꝓmiſſionẽ.i.nõ euacuat/p waio ne ſacki⸗ Mnn Efennuahh
cepta de crededis: hoc eni ptinet ad legẽ nouaʒ in qua facta qð tamẽ faceret ſi daret ex lege:i “ Inon er pꝛo- niſliain ſhiͤ
eſt explicatio credendoꝝ: ꝓpt qð Ro. iij. lex vetus di lex fa ſi ex lege hereditas.ſupple datur: 5 na 1 1 6 nucküttau
ctoꝝ: lex aũt noua di lex fidei. Nec ẽ ꝑ hoc intelligidum ꝙ miſſiõe.qꝛ oatur ex n a. (Al.-Abꝛd nl. ke bſmnn nieͤ
patres veteris teſtamẽti fuerũt ſine ſide ſine qua impoſſibi/ neenn d ¶Donauit deus. ergo gu⸗ 3 ſe tnantini
leẽ placere deo: DHebꝛe.xj. Multi enim ip oꝝ fuerunt ſan e¶ Quid igit. Hic ↄñter apls rñdet racehc EPi et uumnüih wmüri
ctia deo placẽtes: ⁊ nõ habuert fidẽ explicita: ſicut pis no·- eni ꝙ apls dixit ꝙ ex lege no ẽ taſiccigene nam in paz⸗ fueln ſei
ui teſta. in quo veritas aperteẽ ꝑ xp̃m reuelata. e ¶ Sʒ ꝗ hereditatis colecutio: ſed ꝑ fidem que fuit e 4 kicier nn anne
fecerit ea. ſ. legis pcepta: f Uiuet in eis. qa nõ incurret pe trib ante legẽ: Ideo poſſet aliquis ucrer⸗ ſ nd pocce alituimmnen
nã moꝛtis que traigreſſoꝛib inferebat: ⁊ io nõ dicit abſolu· moſaica fuit data:q videtur nocfn ſſe 1 i inie vtilis azinarin
te viuet: ſed Cliuet in eis. vita coꝛpali: vita vo ſpualis dat quod dicitur: e (Quid igit lex. a ie ns ofͤens unrcriſ
p fidẽ charitate foꝛmatã. g Wkeifr nos redemit de ma- f ¶ Pꝛopter traſgreſſionẽ. Dicridera gene ces nndcinſ
2 kaieto legis.i. de pena traſgreſſoꝛib' legis debita nos abiol triplicẽ legis vtilitatẽ. Pꝛima ẽ punitio neee derenmma en Nbeli⸗
uẽdo a debito ſeruandi ea ⁊ dqa fecit hoc ꝑ ſuã paſſionẽ per in lege determinantur certe graues *D aren N Ulſfem
ꝗqusa legalia ſut euacuata: iõ ſubdit: h ¶ Fact ꝓ nobis ma tis peccatis:quaru terroꝛe conibelatn. ar rom as iluliiß ilin⸗
„ ledictu: i ſuſtinẽs ꝓ nobis penã moꝛtis ſz nõ culpã: qͥ moꝛs catis vſq; ad tempus legis beene rälgrelion’ G3 lbiſoln
iferebat᷑ maledictis i lege.i.ꝑ ſuſpeſionẽ i ligno. i (AQAuia 2 hoc eſt quod dicitur. f Pꝛope oſita elex one uillle inheſe
5 ſcriptũ ẽ. Deui.xxj. aledict'ois ꝗͥ pedet ĩ ligno. dq puniendam a repꝛimendam 8 P b Aui pymè eintalitiril
p ſuã ↄaſſionẽ meruit ꝓmiſſionũ factarũ patrib impletio/ veniret ſemen. i. chꝛiſtus de ſemie Rones dinnr:conſe ſlltafrgl
nunst:iqeo ſubdit: WI it i getib benedictio abꝛae.. pmifla. ſerat. i in quo coplende erant tine een dn n
m ((Fieret in ieſu xpo. pmiſſu eni erat abꝛae i ſemie ei quent redit apolioius adoſendedu duin fuit dart in. mdkiti
bdicerent oẽs gẽtes: Señ. xxij:q impletũ ẽ ixpo deſcẽden ta. d. (Oꝛdinata p angelos non enr aen. v de mlliilc,
⸗ te ꝗb abꝛaã pᷣm carnẽ. n Ut pollicitationẽ.i.ꝓmiſſion? mediate a deo: ſed per angelum: ut 4 aine un ange lplinginn
An accipiam ' p fidẽ. q̃ dat credetib'i ipſũ. pres. mo pſe: Dic ẽ qui fuit in eccleſia in ſolituc rc Ule angel inkitridſfngin
Dic declarat᷑ ftia ꝑs miorl ſupꝛapoſite.iſ.ꝙ hẽditas eina nõ lo qui loquebatur ei in monte ſynal guie n in exono: WN
datur ꝑ legẽ ſed p xp̃i fideʒ:qa pꝓmiſſio huſi hereditatis fa“ in pſona dei loquebat:frequẽter nominat de 4 nagn⸗ ſworſücſbidiit
cta fuit abꝛae ꝑ lõgũ tẽpꝰ ante legis datioʒ:ut declaraui ple· k ¶ In manu mediatoꝛis.i. in poteſtatexp ng dicitur Phurſgichn
nius Geñn. xv. Si igitur daret ex lege que poſtea data ẽ:ſeq dum eam ꝓ voluntate ſua tanq vñs eius. En ect lſnſtfci
ret᷑ ꝙ ꝓmiſſio illa ꝑ legẽ fuiſſet irritata: exquo nõ daret ex matth. xij. Oñs eſt filius hois etiõ ſabbati. Eſt annii Knibuſud
ꝓmiſſioe:ſʒ ex alia cã:hoc aut ẽ incõueniẽs dicere de diuia atoꝛ aũt vniR nõ ẽ ſed duoꝝ extremoꝝ qpiugit. &e annüni
ꝓmiſſioe diuino iuramẽto firmata:qualij fuit iſta:ſicut pʒ xpᷣus mediatoꝛ dei ⁊ hominũ recõcilas hoies i ulbi⸗ Haiz hig
gen.xxij. vbi repit hec ꝓmiſſio:⁊ addit᷑: Per memeiplũ iu/ tri:ſed quia vnum extremu ſimpliciter in boies Tdbieni
raui dicit dñs ⁊c. hãc at rõnẽ deducit apls diffuſe ⁊ aliquã le.ſ.de :ideo ſubditur: m Deus aut eſt vnus. nci ilenren
tulu intricate.d. p ¶ Frẽs ſʒ hoiem dico.i.ꝑ ſactũ hůanũ autẽ multi:faciunt tamen vnuũ cxtremũ ꝑ vnuste hict. fudunitn

.

—
m Mge

S=
S

=—

—,+
SS=
=

=
S

egn
tnin
Aſin n

=
—
—
=

—,-ᷓ

=

—
SE
BE

=

S==

aſeni wr

WM

mini' Niun
nm. n
.

=

ae⸗

—

—
=£

—
==

—

Hei Pne e.
Med lipie

ndeo

unlz nt
ſlaler üine

7
4
115 4 .,
Nni mii

e

a⸗
9 EL

ahe

=

“
6

Rn,
u ſue
N.

“r
TENNe

koaun. h
Nauitoels n
ſbfiinn

SGl
. . NRNRN

ee
NR

“ 8
da NNR.

=
S-=

4
1
4

KeE
oe. NRXR
N AVYÿ 7,

74

Gain n 4
n lne 1
das ta⸗
niamni

Niytin
rrd eer N

a ( Lex 5. bic ponit2 vtilitas que ẽ hominũ cõcluſio

ſub pcto:qꝛ lex pctm oſtẽdebat: nec tñ gratiã iuſtiſicatẽ
ↄferebat:⁊ ſic hoĩes mouebant᷑ ad deſiderandũ aduẽtũ

xpᷣi ꝑ quẽ erant iuſtificandi: dicit g apls interrogatiue:
a ¶ Lex g aduerſus ꝓmiſſa dei.q d.nõ:dᷣa ſic de irrita

ret ſeipſũ:nec va
let ſi obijciat ð le⸗/ . .
ge noua a deo aa Lex ergo aduerſꝰ ꝓmiſſa
vecns tae non ſic del: Abſit. Di Eni data eet
eu acuai p noua lex poſſet viuiſicare: vere
qn maneat i ali ex lege eẽt iuſticia. Sed cõ
melioꝛi. ſ. in re fi· cluſit ſcripta oià ſub pctõ:
gurataq melioꝛ ½ at ꝓmiſſio x fide ieſu xpi

igura: ſic au 2 19 „1
ſalis⸗ pooſt- daͤreĩ credẽtibꝰ. Pꝛius aut

to:qꝛ dei ꝓmiſſa ᷓ; veniret ſideſ ſũb lege cu
De iuſtificatiõe ⁊
hereditatis conſe

cutione non figu⸗ 1 — S en
rabar legs: 6ma lex pedagog nf ſuit ?xpo:
gis econuerſo: . it ex fide iũſtiſicemur. At
lex figurabat im

pletionẽ pꝛomiſſoꝝ. b ¶ Si eni da. eẽt lex que poſſet
iuſtificare. iuſticia infuſa que facit dignum vita eterna:
c ¶ Uere ex lege eſſet iuſticia. ⁊ nõ ex ꝓmiſſione abꝛae
facta:⁊ ſic ꝑ legẽ eẽt irritata. d¶ Sʒ ocluſit ſcriptura.
i.lex moyſi qͥ ẽ lex ſcripta: e¶ Ola ſub pctoò. inqtum
petm̃ oñdebat nec mudabat. ¶ Ut pmiſſio.de iuſti

ficatioe ⁊ p ↄñs de hereditatis ↄſecutõe. g¶ Ex fi.ie.

xpᷣi.i ꝑ fidẽ e'. h ¶ Daret credetibꝰ. fide foꝛmata que
tendere facit ĩ deũ. i ¶ Pꝛius autẽ. Hic ponit᷑ ʒ vtili
tas ꝗᷓ ẽ introductio hoiuʒ ad fidẽ xp̃i: ad quã lex vetus
fuit qdã diſpoſitio inqtu lex illa fuit figura noue legis:
totus ille ſtatus noui teſtamẽti fuit figuratiu.j.Coꝛ.
x. Oia in figura ↄtingebant illis.fſigura vo ducit lʒ im-
perfecte in cognitionẽ rei figurate: ⁊ hoc eſt qð dicit:
Pꝛius aũt iy veniret fides.ſ.reuelata ⁊ explicata in
euagelio. k ¶ Sub lege cuſtodiebamur. p cultũ vnius
veri dei. l¶ Locluſi in ea fidẽ q̃ reuelada erat. Eſt eni

cadẽ fides ĩ nouo ⁊ veteri teſtamẽto:ſed i veteri erat im

plicita ⁊ figuris velata:i nouo vo ẽ explicita ⁊ reuelata

ex quo ↄcludit: l ¶ Iraq; lex pedagog nf̃ fuit ĩ x-po.i.

diſponẽs ad xpᷣm ſicut pedagog' diſꝑponit pueꝝ ad vtu
tẽ tpe ra abda ſubdit: m a ex fide.ſ.reue
lata n ¶ Juſtificemur. iuſticia infuſa. o Ar vbi ve⸗
nit fides.i tẽpꝰ fidei reuelate: p enr ſum ſub pe

dagogo.i.ſub obſeruatioib legalib:ſicut puer adueniẽ
te etate adulta iã nõ ẽ ſub pedagogi diſciplina ſʒ ſupiorl

doctrina: a eadẽ rone aduenietè euagelio ceſſant legalia
⁊ ſic in nqlib ceſſat oiſpoſitio ad introductionẽ foꝛme
Oẽs eni filij dei eſtis. adoptiui ꝑ fi

io ſbdit apls: q

dem charitate foꝛmatã. r ¶ Quicũq; ĩ xpᷣo bapticati

eſtis xpᷣm induiſtis.i ei ↄfſoꝛmes facti eſtis: a ſic nõ eſtis

in ſtatu puerili impfecto:ſed ꝑfecto q;tũ ad gratiã ⁊ vir

tutẽ:nec i hoc ẽ diſtinctio rõne natiois:ↄditioni aut ſe⸗

xus:iõ ſubdit: No ẽ iude neq; grecus c. s ¶ Oẽs eni
vos vnũ eſtis ĩ xpᷣo ieſu.i.incoꝛpati ſibi ꝑ fidẽ. t ¶ Exr

go abꝛae ſemẽ eſtis. ſicut xpᷣs ẽ ſemẽ e. v ¶ Scom ꝓ/
miſſionẽ. ſibi factã x ¶ Perides.regni celeſtis:in pmiſ⸗
ſiõe eni abꝛae ſacta de ꝓmiſſiõis terra:intelligit᷑ pncipa

liter ira viuẽtiũ ꝓmiſſa:pur Geñ.xv.pleni declgraui.
In ca.iij.vbi dẽ i poſtil.Lex aũt nõ ẽ ex fideddi.
Uogd hic dicit aplus:Lex aũt nõ eſt ex fide. non
videtur recte exponẽdũ ꝑ hoc ꝙ in ve.le.nõ fue
rũt data pᷣcepta de credẽdis:ut i poſtilla di:Nã

udůbi vẽit fideſ:iaʒ ſi ſumſub

necq; liber:non ẽ maſculus

ſiodiebamur: ↄcluſi ĩ eã fi

dẽ q̃ reuelanda erat. Iq; vos vnũ eſt in xpo ieſu:èr/

iuſticia qua hõ ẽ dign vita eterna:qð ꝓbat ex hoc ꝗðò aba/
chuc oicit: Juſtus ex fide viuit:nõ addes nec aſſignas aliqð

Ag galatbas iij.

in le. ve. mãifeſte dant pcepta ð credẽdis: ut cũ dĩ Deui.vj.
Audi iſrł deus tuꝰ vn eſt.in quo pcepto dei vnitas expᷣſſe
pᷣcipit᷑ credẽda:ſiliter ibi trinitas apud vere intelligetes im

plicite crededa pcipit:ſiliter cũ dꝛ: Deut.xviij. Pꝛophetã ſu
ſcitabo. qð intelligit ad lr̃am de xpo: ut dictuzʒ ẽ in pcedenti

additioe:ibi ſubiũgi
tur:Ipſũ audite.i.cre
dite:in quo maniteſte
mãdat᷑ ꝙ credat᷑ xpᷣo
tüc vẽturo: ⁊ hoc eſt
quod dẽ in euangelio

pedagogo.Oeſeni filij dei
eſtis ꝑ fidẽ ĩ xpo ieſu. Qdui
cũq;.n.i xpᷣo bapticati eſt:
xpᷣm induiſtis. Nõ ẽ iudeꝰ
neq; grecus:nõ eſt ſeruus

tis moyſi crederetis
foꝛſitan ⁊ mihi.q.d.
moyſes manlauit ut
B insie credatis mihi: qð ve⸗
neq; femina. Oẽs èᷣni vos
vnũ eſtis i xpᷣo ieſu. Si aũt cctoꝛitate:⁊ ſic manife
ſtü ẽ ꝙ i le.ve. fuerũt

go ſem abꝛze eſd iim p.5 Ji leralit olorr⸗
miſſionem hẽredes. fides antiquoꝝ nõ

ererat explicita:qꝛ fide
implicita maniſeſtũ ẽ qð ẽ fides:⁊ iõ cũ dicit: Juſt ex fide vi
uit. intelligẽdũ ẽ de ſide ſimplicit ſumpta ſiue explicita ſiue
implicita: ꝓut ↄgruit diuerſis ꝑſonis ⁊ tꝑib.vñ vba apli i
hoc loco ſic vident intelligẽda:vult enĩ aplus ꝓbare ꝙ ile.
ve.ſ.in oꝑibꝰ ve.le.nemo iuſtificat᷑ apud deũ: qð intelligit

op' exteri factũ.Ex qͥ pʒ ꝙ iuſticia iuſtificãs eſt ex ſola fide
ſcʒ foꝛmata etiã ſine aliqͥ opꝑe exterioꝛi:ſʒ in lege videt᷑ attri/

bui vita nõ fidei ſʒ factis:ut cũ dẽ: Qui fecerit ea viueti ill.

quod intelligit᷑ qualitcũqʒ etiã faciet ſine fide:⁊ hoc ẽ qð di
cit aplus:Lex aut nõ eſt ex fide.i.nõ pmittit vitã ex fide:ſed
ex oꝑibus legis:qð videtur õ pᷣdictã auctoꝛitateʒ abachuc.
Ad quã ↄtraritatẽ tollẽdam opoꝛtʒ dicere ꝙ abachuc loqt

de vita eterna ꝗᷓ habet᷑ ꝑ fidem foꝛmatã etia ſine extrinſecis

opꝑibꝰ:⁊ ſic ſonat vba cũ dicit: Juſt ex fide ſua viuit. Alia
vo auctoꝛitas loqtur de vita ſᷣm qd.ſ.de euaſioe a lapidati
one ſeu occiſiõe vel aliqd hꝰmõi:qͥ i lege dabant᷑ traſgreſſo/

ribus:⁊ ſõ no dicit: Qui fecerit ea viuet.ſimplicii:ſʒ viuet ĩ
ülis ſcʒ erit ſecurꝰ a moꝛte cõminata in illis pᷣceptis. Uñ ex

pᷣdictis duab auctoꝛitatib ad inuicẽ ↄſideratis ꝓbat nota
biliter ſuũ ꝓpoſitũ ut dictũ ẽ. Sed circa pᷣdicta no videtur

5ptermittẽda queda auctoꝛitas thalmudica:q̃ manifeſte cõ/⸗

ſonat dictis apli.õ.dictis qᷓ hẽ in libꝛo q̃ dĩ machot: vbi q/
dam doctoꝛ noie Rabbi camblaij ponit ꝙ ſexcẽta.xiij. pᷣce⸗

ptia data ſũt mo yſi:qð intelligit numerãdo ſᷣm eos oia pᷣce/
pta que in pẽthateucho ↄtinentur tã affirmatiua q; negati
ua.Et addit vltra:UWenit dauid ⁊ conſtituit pᷣdicta oĩia pce
pta ſuꝑ.xj. d. Dñe quis habitabit i tabernaculo tuo c. Et
ſubdit᷑:. Qui ingredit᷑ ſine macula ⁊ oꝑat᷑ iuſticiã ⁊c. in ago

pᷣl.xj.ↄditões numerant᷑ qͥ ſʒ pᷣdictũ doctoꝛẽ reqrũt᷑ ⁊ ſuffi/

ciut ad üllã qui habitare hʒ in tabernaculo dei.ſ.in vita be/
ata. Cõſequẽt᷑ dicit ille doctoꝛ: Uenit eſa.⁊ ↄoſtituit ea.ſ.illa
5pcepta moſaica oia ſuꝑ ſex dicẽs Eſa.xxxiij. Ambulãs i iu
ſticijs ⁊ loquẽs equitates.⁊ ſubdit: Ipſe excelſa habitabit.

in qᷓ auctoꝛitate ponũt ſex ↄditioes ꝗᷓ reqrũt᷑ ⁊ ſufficiunt ad

habitãdũ i excellis.i.in celeſtibꝰ. Cõſequẽi dicit ille doctoꝛ

Uenit Micheas ⁊ cõſtituit ea.ſ.pᷣdicta pᷣcepta ſuꝑ trib .d.

Mich. vj. Homo qᷣd ẽ bonũ tibi:a qd de petit a te niſi ſacẽ
iudiciũ:⁊ diligere miſericoꝛdiã:⁊ honeſte ambulare cũ do

tuo.in qb tribus micheas reducit oia pᷣcepta.S.dicta. Cõ/

ſequẽter ille doctoꝛ dic: Rurſus Eſaias. oſtituit oia pcepta
in ouob dicẽs: Eſa.lvj. Cuſtodite iudiciu ⁊ facite iuſticiciãẽ

Joh.v. ca. Si creller

rificat᷑ ex pꝛedicta au⸗

„

quia ppinqua ẽ ſalus nr̃a ut appareat:⁊ ſic i illis duob' ßm
eũ ↄcludũt᷑ oia ad ſalutẽ ꝑtinẽtia. Cõſequẽt᷑ dicit ille doctoꝛ
venit abachuc ⁊ conſtituit ea ſuꝑ vnũ ii:abachuc.ij. Juſt/
ex fide ſua viuet.pʒ ergo ex dictis iſtdoctoꝛis a pmo ad vl
timũ:ↄſideratis ꝙ oiĩa pcepta moſaice legis in ſola fide con
ſiſtũt: ſic ꝙ hñs rectã
4

ide ſcʒ foꝛmatam:vi
ſcea aerna etiã Nõôò aũt:Quᷣã. (IIII.
ſine gliis aocg. exten. to tẽpoꝛe heres puu/
ca pcigiunt valde lul E:nibil differt a ſuo: cuʒ
ↄſonat ſententie apli: ſit ðñs oiuʒ:ſed ſub tutoꝛi⸗
Iz foꝛte ille q dixit nõ bus ⁊ actoꝛbꝰẽ uſq; ad pᷣſi

bene intelligeret vb

„ — 9 f
5 „☛„ . 7 08
ſua ppa: cotingiten. Nituz tep a pie Ita ne

cuʒ eſſemꝰ puuli ſb elemẽ

ſhrdict ne⸗ bpere tis mũdi eram ſeruientes.
Laipha. eplies. At uͤbi venit plenitudo tẽ/
ca. iij. epiſto poꝛis milſit de filiũ ſuũ fa⸗
Tk a; ctũ ex muliere: factũ ſub le
cex fide poſiill. dicit ge: ut eoſq ſub lege erãt rẽ
fidẽ eẽ credẽdoꝝ: lex dimeret:ut adoptionẽ filio

aũt ẽ factoꝝ: io dicit
in veteri lege nõ fuil-
ſe data pᷣcepta de credẽdis ſʒ ſolũ ò agẽdis. Burgeñ.obüũcit
ꝑ hoc qð dicit: Audi iirł deus tuus vn eſt qð ẽ manifeſtuʒ
Hceptũ de vnitate dei credẽda.Oppoſitũ autẽ hu aſſũpti
oñdit burgeñ.S.Exo.ij.ca.in magna ſua digreſſiõe quã fe/
cit iudeos aſſerẽtes ꝙ pᷣmũ pᷣceptũ ẽ de credenda vnitate
