Podiletghen

cunm eſt iun
ndicnde⸗
nobes iſ
hanſbſiege
ohririve
vntihnle
lefn gihn
ead ſacen
merſpitin
Amna.

hoſi

cõuenienter dicere potuit verbũ baruch qð hẽtu

mummmmmm mmumnnnnnmunnnumnnnnnnmmmmmnnmmm

Mꝛologus n eplas paul

Incipit pꝛoemium fratris Nicolai delyra oꝛdinis fra
trum minoꝛum in epiſtolas Dauli.

Lce deſcripſi eaʒ tibi tri
plicit: puer.xxij. Qõ v
bũ ð ſapie ðſcriptõe dẽ.
Sapia pauli apli pnci/
palit oſiſtit: in cognitõe
dñi nfi ieſu chꝛiſti: ꝓ re
dẽptione hũani generis
paſſi: ꝓpt qð dicit pau
8.j.ad coꝛ. ij. Nõ iudi
ddcaui me aliquid ſcire in
eiiter vos niſi tantũ ieſuʒ
chꝛiſtuʒ ⁊ hunc crucifixũ. Hac aũt ſapientiã deſcripſit
tripliciter.ſ. litteris hebꝛeis:grecis:⁊ latinis:ſicut pᷣfigu
ratũ fuerat in deſcriptõe tituli crucis qui ſcript fuit he
bꝛaice:grece:⁊ latine:ſicut hẽtur Jo.xix.Per hoc enim
ꝙ in tribus linguis facta fuit hec deſcriptio:figuratum
fuit fidẽ xpᷣi crucifixi ꝑ totũ oꝛbẽ foꝛe gnãliter publicã/
da: qð potiſſime impletũ fuit ꝑ doctrinã Pauſi apli

—

ſcriptura: ꝓpter qð potuit dicere verbũ pꝛeaſſumptũ:

Ecce deſcripſi ⁊c᷑. In quo notant᷑ q̃ttuoꝛ cauſe huſ apli
doctrine.ſ.effectiua:ſubiectiua:finalis:⁊ foꝛmalis. Cir
ca pmũ eſt notandũ ꝙ licet paub fuit ſcriptoꝛ hur do/
ctrine:qð notat᷑ cũ dicit᷑: Ecce deſcripſi.hoc tñ fuit mini
ſteriliater:xpᷣs aũt pꝛĩcipaliter: pꝓpter qð dicit gał.j.No
tum vobis facio fratres euangeliũ chꝛiſti qð euãgelixa
tũ eſt a me:qꝛ non eſt ſᷣm hoiem:neq; eni ego ab homie
accepi illud:neq; didici ſed ꝑ reuelatõʒ ieſu chꝛiſti.Et iõ
qꝛ chꝛiſto reuelante ⁊ dictante hanc doctrinã deſcripſi
ie.
xxxvj. Ex oꝛe ſuo loquebat᷑ ao me quaſi legens in libꝛo
omnes ſᷣmones iſtos ⁊ ego ſcribebã in volumie atramẽ
to. Baruch qui interpᷣtatur benedictus figura fuit apli
qui ↄſecut eſt miſericoꝛdiã ⁊ bñdictõʒ dei. PHieremias
vero qui interpꝛetatur excelſus deo ieſum xpᷣm figura
uit quem deus pater exaltauit ⁊ dedit illi nomen qðs eſt
ſuꝑ omne nomen:vt dicit᷑ phili.ij. Et ideo bene potuit

dicere pauł apoſtolus de chꝛiſto: Ex oꝛe ſuo loquebat᷑

ad me quaſi legẽs in libꝛo.i.diſtincte ⁊ apte mihi reuelã
do:⁊ ego ſcribebã ſᷣm ei reuelatõʒ in volumie atramẽ
to:eplas eni ſuas ſaltem aliquas vel ꝓ aliqua pte earuʒ
manu ꝓpꝛia cõſcripſit:vnde in fine pᷣme epiſtole coꝛ. di/
cit: Salutatio mea manu pauli ſupple ſcripta eſt. hoc
eni modo ſignabat epiſtolas ſuas pꝑ notariũ cõſcriptas:
ne ſub noie eius eple a falſis aplłis ſcripte a fidelibꝰ reci/
perent᷑. Circa ſcõm ſciendũ ꝙ ſicut in ph̊ia naturali coꝛ
us mobile eſt ſubiectũ ſub rõne abſoluta:⁊ in ptialibꝰ
ibꝛis ſub rõnibus determinatis: vt coꝛpus mobile ad
ſitum in libꝛo celi ⁊ mundi:⁊ coꝛpus mobile ad foꝛmã
in libꝛo de generatõe ⁊ coꝛruptione:ſic de ſub rõne ab/
ſoluta eſt ſubiectũ i ſacra ſcriptura:in ꝑtibus vero eius
ſub determinatis rõnibus:vt in veteri teſtamẽto ſub rõ
ne creatonis ⁊ gubernationis:⁊ in nouo ſub rone redẽ/
ptõis in generali. In epiſtolis vero pauli ſub rõne mag
determinata.ſ.ſub rõne redemptõis ꝑ ſuam paſſionẽ:
ideo dicit paulus ad coꝛ.j. Pꝛedicamus chꝛiſtũ cruci⸗
fixum iudeis quidem ſcandalũ:gentibus aũt ſtulticiax:
ipſis aũt vocatis iudeis atq; grecis filium dei chꝛiſtum
dei virtutem ⁊ dei ſapientiam. Pec igitur ſapientia do⸗
ctrine pauli que eſt cauſa ſubiectina tangit᷑ cũ dicit᷑:Eã.
de qua dicit act.xiij. Nos vobis eam annũciam q̃ ad
patres noſtros repꝛomiſſio facta eſt de chꝛiſto ꝓ ſalute
mundi paſſuro. Circa tertiũ cõſiderandũ ꝙ cauſa finalł
huius doctrine eſt vtilitas totius eccleſie que notat᷑ cuʒ

vero tractatus coſiſtit in diui

dicit: Tibi.i. ad vtilitatem tuam:qꝛ ꝑ hanc doctrinã intel⸗
lectam ⁊ opꝑe adimpletã:hẽtur vita gfe in pñti ⁊ glie in fu/
turo:de quo põt accipi qð dicit ꝓuer.iij. Pꝛecepta mea coꝛ

tuũ cuſtodiat: longitudinẽ eni dieꝝ ⁊ annos vite ⁊ pacẽ ap/

ponent tibi.Dicit ãnos vite qtum ad vitã gratie:⁊ longitu
dinem dieꝝ q;tum ad vitã gloꝛie que eternitatẽ includit a⸗
pte poſt:⁊ pacẽ.i.qetem appetit:qꝛ de rõne finis vltimi eſt
ꝙ quietet totaliter appetitũ. Circa quartũ.ſ.cauſam foꝛma
leʒ: eſt ſciendũ ꝙ duplex eſt foꝛma doctrine.ſ.foꝛma tracta-
tus ⁊ foꝛma tractandi. oꝛma tractandi eſt mod' agendi qͥ
eſt triplex apud phᷣos.ſ diffinitiu:diuiſiuus:⁊ ꝓbatiuus:⁊
hoc triplici mõ vtitur aliũde aplus.Uñ in epla ad hebꝛeoj
fidem diffinit dicens:ides eſt ſubſtantia rerũ ſperandaruʒ
argumentũ nõ apparentiũ.Similiter.j.coꝛ.xij.gratiã diui
dit dicens:Diuiſiones aũt graꝝ ſunt: idem aũt ſpiritus.⁊
ſubdit:Alij qdem ꝑ ſpm datur ſᷣmo ſapie ⁊c̃.ſilłr.j.coꝛ.xv.
ex chꝛiſti reſurrectõe pbat reſurrectõʒ generalẽ moꝛtuoꝛuʒ
eſſe futura:ſicut poſſibile eſt in tali materia. Et hec foꝛmal
cauſa tangit᷑ cum dicitur: Tripliciter.de quo põt accipi qð
dicitur eccl. lig. vuniculus rigler offfele umvit fonma
ctatus coſiſtit in diuiſione doctrine:diuidit aũt to-
ta doctrina in tres ꝑptes:ſcom ꝙ tribꝰ pᷣcipuis gentib ſcri/
bit:pmo romanis qui pᷣcellebat alias gentes in potentia:2
grecis qui pꝛecellebant alias gentes ſapientia:tertio hebꝛeij
qui pꝛecellebant in diuine legis noticia: Romanis tm ſcri-
pſit vnam epiſtolam que pꝛimo exponetur: ſicut eſt pꝛima
reſpectu aliarum. .
Poſtilla Nicolai de lyra ſuꝑ ꝓlogũ in epłlaʒ ad Romanos
Omani ⁊c̃.In hoc bꝛeui ꝓlogo ad compendioſam
manifeſtationem dicendoꝝ in ſubſequẽti ex iſtola
tria bꝛeuiter tãgunt:quia pᷣmo deſcribunt illi ꝗbus
illa eſt deſtinata: ⁊ hoc in pncipio ꝓlogi:cũ dicitur
Romani.ſcòo ponit᷑ cauſa finalis vel quare ſcripta eſt cau
ſa motiua:ibi hos reuocat apls. tertio tangit᷑ locus a quo
eſt tranſmiſſa:ibi Scribens eis a coꝛintho. Pꝛima pars di
uiditur in duas:quia pꝛimo deſcribunt a regiõe ſiue patria
ibi Partes italie.ſcõo deſcribunt᷑ a religione falſa:ibi Hi pᷣ
uenti ſunt a falſis apoſtolis:vbi circa deceptionem tria tan
guntur:pꝛimo deceptoꝛes:ibi A falſis apoſtolis.ſecũdo foꝛ
ma deceptionis:ibi Sub nomine domini noſtri ieſu chꝛiſti
tertio materia in qua erant decepti:ibi Quia in legem ⁊ ꝓ
phetas erant inducti q;tum.ſ.ad obſeruantiã legalium ⁊ ce
remoniarum legis quibus tamen chꝛiſtus finem impoſuit.
Circa cauſam finalem duo tanguntur:quia pꝛimo ponitur
reuocatio ab erroꝛe falſitatis: ibi Hos reuocat apoſtolus.

ſecundo inuitatio ad cognitionem veritatis: ibi Ad veraʒ

euangelicã veritatẽ. Ex qua bꝛeui diuiſione ſatij patẽt ꝑtes
pꝛologi. Circa vero tertiam partem que tangit locũ a quo
tranſmiſſa eſt epiſtola altercatio eſt ⁊ doctoꝛuʒ ſaltem ver
balis controuerſia: Nam dicit haimo ꝙ ab athenis ciuita
te grecoꝛum ſit tranſmiſſa romanis:quos non ipſe non pe-
trus vel aliquis.xij. apoſtoloꝛum pꝛimuʒ inſtruxit: ſed qui
dam iudeoꝛum credentium qui fide chꝛiſti ab apoſtolis ꝑ⸗
cepta venientes romam vbi pꝛinceps oꝛbis reſidebat que
apud hieroſolymam didicerant romanis euangelięauerũt
Oꝛigenes vero dicit eam miſſam a coꝛintho: cui cõſonat
finis pꝛeſentis pꝛologi:cũ dicitur: Scribens eis a coꝛintho.
Et pꝛo iſto inducitur qð ſcribit apoſtolus capitulo vltimo
pꝛeſent epiſtole: Cõmendo vobis pheben ſoꝛoꝛem noſtraʒ
que eſt in miniſterio eccleſie que eſt chencris:chencris vero
vt dicit Oꝛigenes locus dicitur coꝛintho vicinus: immo
poꝛtus ipſius coꝛinthi. Harum auctoꝛitatuʒ conflictus diſ/⸗
ſolui poteſt: vt dicatur paulum partem epiſtole ſcripſiſſe

athenis: coꝛinthi vero perfeciſſe:atq; eam inde romanis
deſtinaſſe.

33

5. 2* „ „
õ es , Hae A ,S

rea X ET. s. S
. * „ *

. —— . — „
wyEA frnj 1

*

¶MDꝛologus

Incipit piefatio ſancti Hieronymi in
omnes epiſtolas ſancti NPauli.

Rimum queritur:quare p euã
gelia:que ſupplementum legis
ſunt:⁊ in qbus nobis exempla
⁊ pꝛecepta viuẽdi pleniſſime di
geſta ſunt:voluerit apoſtoł haſ
epiſtolas ad ſingulas eccleſias deſtinare: Hac
autem cauſa factuʒ videtur:vt ſcilicet initia naſcẽ
8 tis eccleſie nouis cauſis exiſtentibus pꝛeueniret
vt pꝛeſentia atq; oꝛientia reſecaret vitia:⁊ poſt
futuras excluderet queſtioneſ:exemplo pꝛophe
tarum:qui poſt editã legem moyſi:in qua omia
D dei mãdata legebantur:nihilominus tamen do
ðD ctrina ſua rediuiua ſemp populi cõpꝛeſſere pec/
P cata:⁊ ꝓpter exemplum viuendi libꝛos ad no/
ſtram enam memoꝛiam tranſmiſerũt.Deinde q̃
ritur: Cur non amplius q;ᷓ deceʒ eplas ad eccle-
Caureunr z ſias ſcripſerit: Secem ſunt enim cũ ea que dicit
. ad hebꝛeos. Naʒ relique quatuoꝛ ad diſciplos
ſpecialiter ſunt poꝛrecte: vt oſtenderet nouũnõ
diſcrepare a veteri teſtamento: ⁊ ſe cõtra legem
non facere moyſi: ad numerũ pꝛimoꝛum deca/
logi mandatoꝛum ſuas epiſtolaſ deſtinauit:⁊ qͥt

n..llle pꝛeceptis a pharaone inſtituit liberatos: to/

Vecratr, en w-, idem hic epiſtolis a diaboli ⁊ idolatrie ſeruitu
Praret te edocet acquiſitos. Nam ⁊ duas tabulas lapi
deas duoꝛum teſtamentoꝝ figuram habuiſſe vi
ri eruditiſſimi tradiderunt. Epiſtolam ſane que
ad hebꝛeos ſcribitur:quidam pauli non eſſe cõ/
tendunt:eo ꝙ non ſit eius nomine titulata:⁊ ꝓ
pter ſermonis ſtiliq; diſtantiam:ſed vt barnabe
iuxta tertullianum: aut luce iuxta quoſdam: vel
certe clementer diſcipuli apoſtoloꝛuʒ ⁊ epiſcopi
dD ʒʒ „ romani eccleſie poſt apoſtolos oꝛdinati. Quibꝰ

r. ridendum eſt: ſi pꝛopterea pauli non erit: quia

eius non habet nomen: ergo nec alicuius erit:
quia nulliuſ nomine titulatur. Quod ſi inconue
niens abſurdumq; eſt: ipſius magis eſſe creden
da eſt:que tanto doctrine ſue ſulget eloquio. Sʒ
qm̃ apud hebꝛeoꝛum eccleſias:quaſi deſtructoꝛ
legis falſa ſuſpicione habebat᷑: voluit tacito no/
Cur smat, 6οα mMine de figuris legis ⁊ veritate chꝛiſti reddere
rationem:ne odium nominis in fronte pꝛetitula
ti vtilitatem excluderet lectionis. Non eſt ſane
mirum ſi eloquentioꝛ videatur in pꝛopꝛio.i.he/
—„4 Sa, bꝛeo q; in pegrino.i.in greco:quo cetere epiſto
WSWWW'leſunt ſcripte ſermone. Mouet etiam quoſdam
B quare romanoꝛum epiſtola in pꝛimo ſit poſita:

cum eam non piimo ſcriptã ratio maniſeſtet.
Nam hanc ſe pꝛoſiciſcentẽ hieroſolymaʒ ſcri

pſiſſe teſtatur: cum coꝛinthios ⁊ alios iam
ante vt miniſterium quod ſecum poꝛtaturus

erat colligerent:litteris adhoꝛtatus ſit. Ande⸗
⁊ intelligi quidaʒ volunt ita omnes epiſtolas
oꝛdinatas:vt pꝛima poneretur quamuis po
ſterioꝛ fuerit deſtinata:vt per ſingulas epiſto/

las gradibus ad perfectioꝛa veniretur. Ro/
manoꝛum nanq;ʒ pleriq; tam rudes erant:yt
non intelligerent dei ſe gratia ⁊ non ſuis me/
ritis eſſe ſaluatos:⁊ ob hoc duo int᷑ ſe popu/
li conflictarent. Iccirco illos indigere aſſerit
coꝛrigi:vicia gentilitatis pꝛioꝛa cõmemoꝛãs.
oꝛinthijs autem iam dicit ſcientie grati
eſſe conceſſam:⁊ non tam omne ſincre
cur peccantes non incre
dit:ſicut ait:Auditur inte oꝛnicat
iterum:Congregatis vobis cum meo ſpiritu
tradere huiuſmodi ſathane. In ſecundo ve/
ro laudantur:⁊ vt magis ac magis pꝛoficiãt
commonentur. Oalathe vero iam nulliuſ cri
minis arguuntur:niſi hoc tantum qꝙ calidiſſi
mis pſeudo apoſtolis crediderunt: Epheſij
ſane nulla repꝛehenſione:ſed multa laude ſũt
digni:quia fidem apoſtolicam ſeruauerunt.
Philippenſes etiam multo magis collaudã
tur qui nec audire quidem falſos apoſtolos
voluerũt. Theſſalonicenſes nihilominus in
duabuſ epiſtolis omni laude pꝛoſequitur:eo
ꝙ non ſolum fidem inconcuſſam ſeruauerũt
veritatis:ſed etiam in perſecutione ciuium fu/
erit conſtantes inuenti. Coloſſenſſcs autem
tales erant vt cum ab apoſtolo viſi coꝛpoꝛali
ter non fuiſſent hac laude digni haberentur.

oꝛnicatio. Et

Et ſi coꝛpoꝛe inquit abſens ſum: ſed ſpiritu

vobiſcum ſum gaudens ⁊ videns oꝛdinem
veſtrum. De hebꝛeis vero quid dicendum
eſt:quoꝛum theſſalonicenſes qui plurimum
laudati ſunt imitatoꝛes facti eſſe dicuntur:Si
cut ipſe ait:Et vos fratres imitatoꝛes facti eſti

eccleſiarum dei que ſunt in iudea.Eadem.n.

paſſi eſtis ⁊ vos a contribulibus veſtris: que
T illi a iudeil. Apud ipſos quoq; hebꝛeos ea
dem commemoꝛat dicens: Naʒ ⁊ vinctis cõ
paſſi eſtis: ⁊ rapinam bonoꝛum veſtroꝛum
cuʒ gaudio ſuſcepiſtis:cognoſcentes vos ha
bere melioꝛem ⁊ manentem ſubſtantiaʒ.

minon

o
Ppanſn
noreroa

eegrdo

ſeſco p
Conoſt
Pobop
guaſflie
Noodee

caſirnne

ſtcaterach
ceunus:n
cpereny⸗
o⸗
pooniſ
peniſete
leoue
nespori
ſeergoe
gbinlno⸗
potivi
ſtuercon
ſunnonnne
bacenen
onenadn
pondedea
deibeneſt

hoomnsb
ſſhogut
bnomnen
Mlogne⸗
Claueane
folloon
Nbeſtig
uchanin
ltnenp
mmuneſi:⸗
Clckonn
Dareopeſ

ss

lmngo m Incipit pꝛologus ſpecialis in epiſto irritauerunt: vt omnes in eremo moꝛerentur:
1losign HW alamad Romanos. nec plus ex ſenioꝛibus eoꝛum qᷓ; duo homines
ms ehrkerrram repꝛomiſſionis intrarent. Sed quid anti
bſtlhlen, Omani ſunt qui ex iudeis ? qua replicamus:cum etiam ſi illa minime feciſſe
Nohſte gentibus crediderũt. Hi ſu/ tis:de hoc ſolo nemo uos dignos venia iudica
uanlieH era contentione volebãt ret: dominum chꝛiſtum pꝛophetaruʒ ſemper
lugen e alterutrum ſuperponere. vobis vocibus repꝛomiſſum non ſolum ſuſcipe
☚ am iudei dicebant: NMos re noluiſtis:ſed etiam moꝛte peſſima peremiſi⸗
lere. uuymus popul dei quos ab Quem ut nos cognouimus: ſtatim credidimus
nonſu initio dilexit ⁊ ſouit:nos circunciſi ex Seec cum nobis de eo antea non ſuerit pꝛedicatum:
nlene abꝛaam ſancta deſcendimus ex ſtirpe: ⁊ no unde pꝛobatur ꝙ idolis ſeruiuimus non obſti
eneeſen tus retro apud iudeam tantum deus. NHos natõi mentis:ſed ignoꝛantie deputandum. Qui
önen. de egypto ſigniſ dei ⁊ virtutibus liberati:ma enim cognituʒ illico ſequimur:olim uniq; ſeque
tegin re ſicco periranſiuimus pede: cum inimi remur:ſi antea cognouiſſemus. Sic autem uos
füf6 cos noſtros grauiſſimi ffuctus inuoluerent: de generis nobilitate iactatis quaſi non moꝛum
1 he Nobis pluit manna dominus in deſerto: et imitatio magis q; carnalis natiuitas filios uos
micron quaſi filijs ſuis celeſte pabulum miniſtrauit. ſaciat eſſe ſanctoꝛum. Deniq; eſau ⁊ iſmael cum
meohin Hos die noctuq; columna nubis igniſq; p de ſtirpe ſint abꝛae:minime lamen in ſilijs repu
ancot⸗ ceſſit:vt nobis in inuio iter oſtenderet. Atqʒ tantur. Mis taliter altercantibꝰ apoſtolus ſe me
oſci vt cetera eius circa nos immenſa beneſicia ta dium interponens ita partium dirimit queſtio
inulirien ceamus: nos ſoli digni fuimus dei legem ac nes vt neutrum eoꝛum ſua iuſticia ſalutem meru
lläi cipere:⁊ vocem dei loquentis audire: eiuſq; iſſe conſirmet:ambos vero populos ⁊ ſcienter ⁊
Gr cognoſcere voluntatem. In qua lege nobis grauiter deliquiſſe. Yudeos ꝗdem ꝙ per pꝛeua
lukeſi pꝛomiſſus eſt chꝛiſtus:ad quos etiam ipſe ſe ricationem legis deum inhonoꝛauerunt: gentes
DDW peniſſe teſtatus eſt dicens: non veni niſi ad o vero ꝙ cum cognitum de creatura creatoꝛem vt
Poli ues que perierant domus iſrael: cum vos ca deum debuerint venerari:gloꝛiam eius in manu
poſle nes potius q; homies appellauerit.Equum fſacta mutauerint ſimulacra. VNtroſqʒ etiam ſimi
peſ ne ergo eſt vt idola hodie deſerentes quibus liter veniam conſecutos: equales eſſe veriſſima
Onnnen ab initio deſeruiſtis nobis cõparemini:⁊ nõ ratione demonſtrat: pꝛeſertim cum in eadẽ lege
Hulndo potius in pꝛoſelitoꝛum locum ex legs aucto pꝛedictum ſit ⁊ iudeos ⁊ gentes ad chꝛiſti ſidem
maci, ritate ⁊ conſuetudine deputemini: Et hoc ip vocandoſ eſſe. Quamobꝛem viciſſim eos bumi
iium ſum non merebamini: niſi quia larga ſemper lians ad pacem ⁊ concoꝛdiam cohoꝛtatur.
GS AWn dei clementia voluit vos ad noſtram imitait
corl onem admittere. Gentes enim econtrario re Explicit pꝛologus. Incipit argumentum.
Mbgennn⸗ ſpondebant:quanto enim maioꝛa erga vos ẽ
ſalbenn dei beneficia narraueritis:tanto maioꝛis vos NOmani ſunt partis italie. Hi pꝛeuenii
vouen criminis reos eſſe monſtrabitis. Semper.n. Alunt a falſis apoſtolis:⁊ ſub nomine do
oonadun bis omnibus extitiſtis ingrati. Nam ipſis pe mini noſtri ieſu chꝛiſti in legem ⁊ pꝛo-
lphnnun dibus quibus aridum mare tranſiſtis: lude- hetas erant indociti o⸗ reuocat apoſtolus
anunn batis ante idola que feciſtis: T ipſo oꝛe quo ad veram ⁊ cuangelicam ſidem: ſcribens eis a
Noofich paulo ante ob necem aduerſarioꝛum domio coꝛinthbo.
AEunn. cantaueratis: ſimulacra vobis ſieri popoſci- Explicit argumentum. 5; 2
crüte ſtis:illis oculis quibus venerando deum in 35
Pperrod nube vel igne conſpicere ſolebatis:ſimulacaa
iich intuebamini. Manna quoq; vobis faſtidio
nntfnen fuit:⁊ ſemper in deſerto contra dominũ mur
ntosſet muraſtis: ad egyptum vnde vos manu vali
ſunit da eiecerat redire cupiẽtes. Quid plura:Ita

patres veſtri crebꝛa pꝛouocatione dominum

ſalutãs pſona: eccle

— —

oſtilla Nicolai de lyra ſup eplaz ad romanos. (Ca. I.
Aulrlulus ſeru' ieſu ⁊c᷑. hec epla diuidit i tres
ptes.ſ. in ſalutatõʒ: narratoʒ: ocluſiõʒ:2
dti Pꝛimũ gr̃as ago.tertia: ibi.xvj.ca.Ei
autez OYV
q po/-

inn res:rp̈ veſeribé aplſi ad Romanos. Ca.I.

omnanos. La. 1.,
ſia ſalutata:ibi Oibꝰ* Aluli ſuͦnſ ieſu
q ſũt rome. tertio bo xpᷣi vocar· apls
na optata:ibi Gꝛatia ſegregat i euã
vobis 2 pax. Pꝛim⸗ geliũ dei quod
adhuc in duas: quia e

aßñ ꝓmiſerat h
ꝛophetas ſuos ĩ ſcripturiſ
ſãctis dè filio ſuo quᷣi faciuſ

lutãtis deſcriptio: 2 ½
cuiuſdãa dicti declars

ana ponit᷑ pſone ſa

Tel Qan gni, Ecterſemie dauid ſm car.
r ernenilr ne: qui pdeſtinat ẽ filſ dei

ex noie cũ dicitur ”M
à (¶ Paulus.pꝛimo eni vocatus fuit ſaulus:act.viij.ſed po
ſtea vocatus eſt paul a quoda eius notabili facto.ſ.a ↄuer
ſiõe pauli ꝓcõſulis: act.xiij.ſicut iacob vocat fuit iſrt ex eo
w vidit dñm vel poti ex eo ꝙ luctat cũ angelo eſt:vt dem̃
fuit plenꝰ:Geñ.xxxij.Et ſimon vocarx eſt petrus ex ↄfeſſio
ne diuinitatis in chꝛiſto:Mat.xvj.Scðo deſcribit᷑ ex religi

one:cũ dicit: b ¶ Seru' ieſu chꝛiſti.i. verus chꝛiſtianus.

Terttio ex officij dignitate: cũ di: c ¶ Uocar/ apls. Et qꝛ
apłat eſt excellẽtioꝛ eccleſie ſtatus ad quẽ nulł aſcendit re/

cte niſi a deo vocat':ideo bene dicit᷑: Uocat apls.ſ. a deoo

Ffm illud hebꝛe.v.c. Nec quiſq aſſ umit ſibi honoꝛẽ: ſed qui
vocat᷑ a deo tanqꝙ; aaron. Quarto ex mõ vocatois ſue: cuʒ
aangeliũ dei. ꝑ verbũ eni ſpũs

dicit: d ¶ Segregatus in enangeli⸗ rb⸗
ſancti fuit ſegregat a cetu apioꝝ alioꝛumq; diſcipuloꝝ ad

pꝛedicandũ ꝑ oꝛbem enangeliũ chꝛiſti: act. xiij. Et tunc vo½

cat ſuit ad aplatum: pꝛius tñ vocatus fuit ad fideʒ act.ix.
e ¶ Oð añ ꝓmiſerat. Hic ↄſequenter declarat᷑ duplex dem

et pmo declarat᷑ “: ſcõo ſcõm:ſcõa:ibi Per quẽ accepimꝰ
Pꝛimũ aũt eſt:qꝛ dixerat:Segregatuj in euãgeliũ dei.ideo
declarat:quale ſit illud euangeliũ.i.bonũ nunciũ a deo ꝑg/

trib veteris teſtamẽti ꝓmiſſuʒ:⁊ h eſt qð dicit: e ¶ Qð
añ ꝓmiſerat.ſ.deus pater. ſ¶ ¶ Per ꝓphetas ſuos in ſcri/
pturis ſanctis. ſicut patet Hie.xxxj. Ecce dies veniũt dicit
dñs ⁊2 ſeriã domui irl æ domui iuda fedus nouũ: nõ ſᷣm
pactũ qð pepigi in die illa cũ patrib vr̃is qᷓ appꝛehẽdi ma-
nũ eoꝝ vt educerẽ eos de terra egypti:ſed hoc erit pactũ qð
feriã cũ domo iſrael.⁊ ſequit᷑: Dabo legẽ meã in viſcerib
eoꝝ ⁊ in coꝛde eoꝝ ſcribã eam.Chꝛiſtus enim legẽ nouã in
euãgelio cõtentã nõ tradidit ſcriptura:ſed verbo ſuo:⁊ ſpũ
ſancto de celo miſſo impꝛeſſit illam coꝛdib aploꝝ ⁊ alioꝝ
diſcipuloꝝ:ſed ipſi poſtea ſcripſerũt ad memoꝛiã ſuturoꝝ:
et ideo dẽ Eſa. xl. Cõſolamini ↄſolami pple me dicit dñs
deus veſter:loqmini ad coꝛ hierſm:qꝛ ſicut dictũ eſt lex no
ua ſcripta fuit ſuꝑ hoiuʒ coꝛda.Schᷣo oñdit quale ſit euan
geliũ iſtud ex ſubiecto:cũ dẽ: g ¶ De filio ſuo. qui eſt vn
deus cũ patre ab eterno ⁊ verus hõ ex tpe:ideo ſubdit᷑:
h ¶ Qui factus eſt ei ex ſemine dauid ſᷣm carnẽ. Nõ enim
dei filius vel ipſe chꝛiſtus põt dici factus abſolute:qꝛ ſuppo
ſitũ filij eſt eternũ ſicut ſuppoſitũ patrij:põt tũ dici fact cũ
determinatõe.ſ.hõ ſᷣm carnẽ:qꝛ nã hũana xpᷣi facta eſt ⁊ ẽ
vnita ad ſuppoſitũ diuinũ:a hoc tꝑe: i ¶ Qui pᷣdeſtinat
eſt fild dei in virtute.i. in eqlitate potentie cũ deo pꝛe.Ad c
intellectũ ſciendũ ꝙ pᷣdeſtinatio eſt eterna dei oꝛdinatio de
agendis in tpe ꝑ gram eius:eſt enĩ pparatio gratie in pñti

z&ſt. Pꝛima adhuc Incipit epla beati Pauli

nat. o

nois chꝛiſti. c

glie in futuro: ppter qð impoꝛtat anteceſſioʒ reſpectu ß
deſtinati. filiuj aũt in nq diuina eſt coctenn patri:ꝛ ſic ñ
põt dici pᷣdeſtinat:ſed in hũana nã poſterioꝛ eſt pꝛe que
vnita eſt deitati in tpꝑe:a hec vnio facta eſtex dei pdeſti-
natiõe:aliter eius deitati de nouo aliquid accideret qð
tt impoſſibile er

„ „wͤ’exep mera gfa:
in virtute ſm ſpiritůʒ ſancti Ppter ad cadit ib
ſicatig xreſumectemor: baeſtnalseiui⸗
tuoꝝ ieſu xpi dni nrup que pec ppoſitio: hõ
accepim graʒ ⁊ aplatũ ad facr eſt deus vel
obedienduũ ſidei ĩ dib en filius dei. eſt vera
tibꝰ ꝓ ndie ei in quibꝰ èſtiſ ita ⁊ hec: chꝛiſtus
„ d ti ieſn ri: Sib * bſim ꝙ hõ pᷣdeſtia
⁊ vos vocati ieſu xpi: ob tuseſt eſte fly dei
ſt rome dileci dei vocan qui in nã diuia eq
ancil. Giã vobᷣ ct pax à dðo lis eſt patri in po-

tẽtia: k ¶ Scoz
ſpm ſãctificatõij.
Poc refert᷑ ad illõ
ðò pᷣmittit᷑: Qui
factus eſt ei ex ſemie dauid ſᷣm carnẽ.ne foꝛte alidqs cre/
deret ꝙ deſcendifſet de dauid ꝑ virtutẽ generatiuã ſicut
alij:qdð eſt falſuʒ:qꝛ de eo deſcendit tm ſᷣm coꝛpulentam
ſubſtantiã de virgine aſſũptaʒ:⁊ vtute actiua ſpũs ſacti
foꝛmatã:que virginẽ ſaãctificauit ⁊ impᷣgnauit. l ¶ Ex
reſurrectõe moꝛtuoꝝ.hoc refert᷑ ad illud qð pᷣdicit qᷣ p-
deſtinar eſt füius dei in virtute.i.in equalitate potentie

pie èt dño nfo ieſu chꝛiſto.
Pꝛimũz ꝗdem gf̃as ago

vt dictũ eſt que apparuit in xpᷣo ex reſlurrectõe moꝛtuo

rũ:ad quã reqrit iainlinii⸗ ꝑ auã ſe ⁊ alios moꝛ
tuos ſuſcitauit. m ¶ Heſu chꝛiſti dñi nr̃i.i.a xpᷣo dño

nro. Hic ponit genitiu ꝓ ablatiuo. n ¶ Per quẽ acce

pimꝰ gr̃am ⁊ aplatũ.Hic declarat ſcõm dictũ.ſ.qualit
accept eſt ad apłatuʒ.ſ.ꝑ ieſum xpᷣm qui eſt mediatoꝛ
dei ⁊ hoĩuʒ: et ideo dona ſpũs ſancti veniũt ad hoies
p ipſum. dictũ aũt eſt.S.ꝙ hec vocatio fuit ꝑ ſpm ſcem.
Ex quo ſequit᷑ ꝙ mediante xpᷣo aplav cõceſſus fuit pau

lo: ideo dicit: Per quem accepim gram ? aplatuʒ.? iũ-

git hec duo ſimul qꝛ natura nõ deficit ĩ neceſſarij ſʒ cũ
foꝛma ſubſtantiali dat ꝓpꝛietates que ſũt neceſſarie in
opibus ↄgruentib ipſi foꝛme:⁊ multo magis actoꝛ nae

nõ deficit in neceſſarijs: ꝓpter qð cõcedens dignitatem

aplicam ſimul dat gram ad exequendũ cõuenienter of/
ficiũ ꝑtinẽs ad illã dignitatẽ:niſi ſuſcipiẽs obicẽ ſibi po
¶ Ad obediendũ fidei.i.

patus ſum totaliter me
exponere obſequio fidei. a ¶ In oibus gentib. i. vt fi⸗
es dilatet in oib getib'. b ¶ ꝛo noie eius .· i. ad gliaz
Sen gulbe. fidelibus: d ¶ Eſtis ⁊
vos vocati ad ſidez ieſu xpᷣi.i.a ieſu chꝛiſto a quo ẽ hec
vocatio. e ¶ Omnib' qui ſunt rome. Hic ↄſequenter
expꝛimunt᷑ pſone ſalutate:cũ dĩ:Oibus qui ſunt rome.

nõ generaliter ſed fidelibꝰ: ideo ſubdit: f ¶ Dilecij dei.

i. a deo vocatis. g ¶ Sanctis. i. chꝛiſtianis qui ſũt ſan

ctificati ꝑ baptiſmũ. h¶ Gꝛatia vobis 2 pax. Hic exp
munt᷑ optata bona que ſunt bona ſimpliciter: ꝓpter qõ
abſolute poſſunt optari alijs ⁊ ſibi: ⁊ hec ſunt gra in Pp/
ſenti ⁊ gloꝛia in futuro:ideo ſubdit: i

Hõ põt totaliter quietari niſi in glia.
k ¶ Adeo patre noſtro.qui eſt datoꝛ gre ⁊ glie. CEt .

Et pax. Appe

dño ieſu chꝛiſto.qui eſt vnus peus cũ iplo: ⁊ ſic datoꝛ
gratie ⁊ gloꝛie ſicut ipſe. m ¶ Pꝛimũ qdem gras ago
deo meo. Hic ↄſequenter ponit᷑ narratio in qua explica
tur intentio apli q̃ eſt cõomendare gr̃am dei ꝑ quã rome
erãt vocati ad fidem aliqui iudei ⁊ alid gentiles:oñden
do ꝙ vtriq; ad ſalutẽ indigebãt gia dei: qꝛ ſcia acqſita

ziſtinnn
inpfuac
ſunen phin
no hoc oici⸗
nadun
de mih ſcoli
S
otötoli ⸗
Mrrenu won
ſcneenti
cnſ iittiin
itti fil
hutmſiel.
icnbe te⸗
le Frlegu
1edeſet Niſß
ie percdo
lteos ſlreg
fegedeiſn le
Ctiggliſen,ue
ſöen al iſi
ſco leii
oaiht ni
ſoca Aimti
biotgehn
ſdlne dnoeps
ſci ſuechur⸗
Uns digoso,
Kloovae
fergrridi
Uclt pnaal
ven adcoogr
iPꝛim
mneo ciboni⸗
ſls inanni
diubat gprg
boni enitozfu
Wwacde
Auäadaircn.
döcticenp
hickde
ſtendehor
ſpüͦmeond
nſioene l
fetcot eena
nhubehet
bioſtmag er⸗

ſnilbennn

fiterhebei
ria ep
Nſchoqgios
nbaryenin
lctimpnaen
lißltenng rho

rN
Bihen
n ad unl
nnit 8
nofns dnr

, DA

gie raihin
d pl
„ Wkdakf
en rieie
ſti dihrhi
ſ' rbitie
Waceſlen
Galnnüd 4
ſnie
Gpmirk
mi neſforte die
wenwigenmuäͤſe
Gnmnfncnpulnn
1urractus ſisli⸗
rinöcaut iſt
mu dulcdhäck
miisenndnnene

—

dii e
n n uittr
ſaun mit
weano ſt of⸗
uasgue iitnunn
amuiongind
Gtnpcnliin
ihmmumn
Ptics ,
e
ntwne. Nnmen

m (¶ Pꝛimũ qdem.i.pncipaliter. n Gias ago deo qðoↄtinet iuſticiã pfectã: ꝓpter qð ſubdit᷑: i

onẽ tuã libera nos dñe. t¶ Si qũo tandẽ aliqñ pſpe⸗ ⁊ inquſtria nãli:vñ di
rũ iter habeã ⁊cʒ. Hhec ſoꝛſita fuit vna cã appellatois ad cit Uegeti li.de re militari: ꝙ romai q̃ſierüt dominiũ to/
Leſarẽ:act.xxv.vt ſic videret fideles rome exñtes
Deſlidero enĩ vos videre.Hic reddit cãm ſui dicti.l.qre

ſolatoʒ p fidẽ mihi ⁊ vobis coẽʒ.⁊ de dilatõe ſui aduen

a ¶ Et inſipientib'. illitteratis hoibꝰ. b

Ald romanos- ſ .

nõ ſufficiebat gentib ad ſalutẽ:neq; obſeruatio legis iu
deis:qð patet ex hoc ꝙ iſti ⁊ illi ꝓlapſi fuerãt in hoꝛri
bilia vicia:ꝓpter qð egebãt xpᷣi gra ꝑ quã ſaluarent: et
mo hoc ondit apls.ſcòo inſtruit eos in moꝛib ca.xij.
pma in duas:qꝛ pmo aufert a romanis credẽtib diſcoꝛ

ꝓ in me ꝓmptũ eſt.ex pte ai licet habuerim ⁊ habeã impe⸗
dimentũ exeqndi. dO¶¶ Et vobis q rome eſtis euãgelixare.
i. pᷣdicare euãgeliũ:licet aũt reddere debitũ ſit neceſſitat :tñ
apls nõ peccauit in hoc ꝙ oib' gentib' nõ pᷣdicauit qꝛ h' de
biti redditio cadit ſub pᷣcepto affirmatiuo: qð non obligat

die mãz. ſcdo idu ad ſemꝑ ſed oppoꝛtu-
cit eos ad charita . — ,», nitate habita qo apls
tis cõcoꝛdia. v. c. deo meo p ieſuʒ xpᷣm ꝓ oi ⁊ ꝓhibi ſuʒ vſq; ad huc: fecit. efllõ eni eu⸗
a in vd, ⸗ bus vob:gãà fides vr̃a ãnũ yt aliquẽ fructũ habeã ĩ vo belco euageliun t
„ 5 7 7 „ — 1 .
ciat᷑ in vniuerſo mido. L bis ſicut ⁊ in ceteris gẽtibꝰ. ponorubilitate offich

uerſi ð iudaiſmo .P
Gꝛłcis ac barban ſàpiẽti

aſcendendũ ad deũ ꝑ cognitõʒ ⁊ amoꝛẽ habebãt quandaʒ
diſpoſitõz p ceteris gentib ad ſuſcipiendũ euagelij veritatẽ
uſticia eni
dei in eo reuelat.i.in euãgelio maifeſte tradit. k ¶ Ex fide
in fidem.i.ex fide infoꝛmi ꝓcedẽdo ad fidẽ foꝛmatã:licʒ eni
ſit idem habit:tñ dẽ infoꝛmis ſine charitate exñs:⁊ ſuꝑue/
niente charitate foꝛmat:qꝛ ꝑ hoc act e efficit᷑ meritoꝛius
ptibꝰ oꝛbis qð ad dilatatõʒ fidei ⁊ ad dei gliaʒ faciebat vite beate.Et talis foꝛmata ſides viuificat ⁊ iuſtificat ꝑfe-
quã aplłs qrebat. p ¶ Teſtis eni mihi eſt deus Pic 2 cte: ſicut ſcriptũ eſt Albac.ij. Juſtus aũt ex ꝛc. I ¶ Reuelat
oñdit idem ꝓ ipſis oꝛando deuote dicẽs: p¶ Ceſtis eni Poſtqꝙ apls affectũ ſue charitatis erga romanos oñdit:hic
mihi eſt de. Freqnter eni ꝓ ipſis oꝛabat ſecrete: ꝓpt qd oↄñter vitia eoꝝ arguit:⁊ diuidit᷑ in duas:qꝛ Pᷣmo arguit vi⸗
teſtem de hoc no habebat niſi deũ. q ☚ ſeruio in tia gentiliũ:ſcòo iudeoꝝ:ca.ſeq̃nti.pma in duas: pᷣmo ar-

uelat. pma adhuc in duas:pᷣmo eni oñdit ſe hẽe charita
tem ad eos gras agẽdo de eoꝝ bona inchoatõe dicẽs:

meo.cui bonũ hois pᷣncipalit eſt attribuenö. o (¶ Qꝛ
fides vr̃a annũciat᷑. Ciuitas enĩ romana tũc toti mũdo
dñabat᷑ ꝓpt qð de oib' mũdi ꝑtib' ibi veniebãt nũcij qͥ
bonã ↄuerſatõʒ fideliũ rome exñtiũ referebãt in diuerſ

ſpũ meo.⁊ nõ in obſeruãtüs legalibꝰ. r ¶ ¶ſine inter guit vitia eoꝝ:ſcòo cõcludit itentũ:ibi Qui cũ iuſticiã dei
miſſioe ⁊c᷑. Nõ eſt ꝑ hoc intelligendũ ꝙ apls p ipſis oꝛa pma adhuc in tres:qꝛ bmo arguit eoꝝ vitia )ᷣ deũ: ſcõo in
ret cõtinue:ſed qꝛ quotiẽſcunq; oꝛabat de ipſis memoꝛi ſeipſuʒ:ibi Pꝛopt qð tradidit tertio in ꝓximũ:ibi Et ſicut
am habebat. s (Obkria rem ſacra depᷣcans vt nõ ꝓbauerũt.pma in duas:qꝛ pmo arguit eoꝝ cecitatẽ:2
pctoꝝ inde ſequentiũ grauitatẽ: ibi Et mutauerũt. p aũt

oꝛo ſit mag exaudibilis:ſicut cũ dicimꝰ: ꝑ crucẽ ⁊ paſſi pc ntiũ grauitatẽ: ibi Et erut. p“ ai
oñdit ꝑ hoc ꝙ romani vigebãt rone ⁊ induſtria nali:vñ di

tius terre ⁊ oꝛbis nõ multitudine ppli nec foꝛtitudine coꝛ/
pali:ſed ſapia ↄſulũ ⁊ pꝛudẽtia militari:ꝓpter qð ex cogni/
tiõe nãli ſibi data poterãt cognoſcere vnũ ſolũ deũ veꝝ la-
tria colendũ:qð ſi feciſſent tanq; de bonis nãlib' deo grati
dediſſz eis cognitõʒ ſui ſuꝑnãleʒ quã neceſſariũ ẽ hꝛe ad ſa/
lutẽ:ſicut pʒ de coꝛnelio act.x.Sicut.n.coꝛpe diſpoſito ⁊ oꝛ

deſiderabat venire ad romanos. aſſignat ad hoc tri/
plicẽ cãm:pᷣma eſt ad augmentatõʒ ſui meriti ⁊ eoꝝ ꝑ
ſuã pᷣdicatoʒ: ⁊ hoc eſt qð dicit: t den idero eni vi.
vos vt aliqd vo.impꝑtiar gra.ſpũalis.i.vt ꝑ pᷣdicatõʒ

meã efficigmini deuotioꝛes: ſic in vobis augeat᷑ gratia gonięato ꝑ nãz infũdit᷑ a deo aia: ſic talis ſuꝑnalis noticia

hBoi diſpoſito p modũ pᷣdictũ:⁊ ſicut deficiẽte nã in oꝛgani⸗
gatõe pᷣdicta nõ infũdit᷑ aia:ſic hoi indiſpoſito noticia fidei
denegat᷑. Sic.n. fuit de romanis qui de cognitõe nãli deo in
grati ſuꝑbierũt:a ex ↄñti cecitatẽ mẽtis incurrer̃t:⁊ grauia

— .

dei. v ¶ Ad oↄfirmãdos vos in fide ⁊ bonis opibꝰ.
AIgeſt ſil ↄſolari in vobis.q.d.p hoc hẽbim ad iuicẽ cõ

tus ↄnᷣter ſe excuſat dicẽs:Nolo eni vos ignoꝛare.Et pʒ
ex pᷣdici lia. y BGꝛecis ac barbarl. Pic aſſignat᷑ ſcòa
cã qꝗ eſt redditio debiti dicẽs: y ¶ ¶ Bꝛecis ac barbarl.i.
hoib' ignote lingue c'mõi ſũt oẽs pᷣter iudeos grecos et
latinos. 3 ¶ Sapientib'. i, inſtructis in lege 1 phia.
2 G Debitoꝛ ſũ.
ad pᷣ dicandũ ei euãgeliũ ex officio aplatꝰ. c ¶ Itaq; catũ 5 ꝓximũ cũ quo iuſte eſt viueno. o

eſt qð di: I ¶ Reuelat eni.i. certitudinalit expectat᷑. jn
Ira dei.i.iuſticia ⁊ vindicta:ſuꝑ oẽm ipietate.ſ. deũ.Eſt
eni pietas culᷣ deo exhibit᷑:ſᷣm tulliũ: p oppoſitũ impie
tas impoꝛtat dei ↄtemptũ. n ¶Et iniuſticia hoĩuʒ.i.pec-
¶ Eoꝝ ꝗ vitatẽ
33 5

—

ferebãt le gẽtili ſtis eni mihi ẽ deus cui ſer·HBꝛecis ac b rban dicẽs: lõ eni erube⸗
bus ex moſaice le uio in ſpũ meo ĩ euãgelio bct inſipiẽtib dẽbitoꝛ ſuʒ: ſco euãgeliũ.i.pdica-
gis ſedtol: aia filij eiuſ:ꝙ ſin intermiſſiõe itq; qð in me ꝓmptũ ẽ z euã geli ar hocẽ
coꝛiã vfi facio ſp ĩ oꝛoni E&t vobᷣ ꝗ rõe eſtiſ euãgelia ermun. , L:
deis de ſcie acqſi ꝰ½ A d 2E.cEEi⸗ .⸗ 1 iõ et ſbdit: f¶ Uir/
toõe: ꝓpter q on· b meis:obſecrãs ſiqmõ tã re. Nõ eniĩ erubeſco euãge tus eni dei eſt. . euan
dit eos pᷣ ſir ege· dẽ aliqñ ꝓſpeꝝ iter habeã liũ. Nirtus. n. dei E in ſaluůtẽ geliũ eſt dei vtutis cõ
ED bꝛo in volutate dei veniẽdi ad oi credẽti: iüdeo mum 7 ientiud. 84 knn,
gatia aliqan . n vigz i1 j deti. tn i
ſiöem ad xpi fidẽ; Vos. Dèſidero. n. vidẽ vol Seco Jugiein n dei in o tum ac effecru pficit
ſcöo p' couerſiöo; yt aliqd iptiar vob gie ſpi/reuelat ex ſide in ſideʒ: ſicut ſolũ credentib. ¶
ſcda incipit in ter ritual ad ↄfirmãdoſ vos.i. ſcriptũ 6. Juſt auüt ex ſide Judeo p“ 2 greco. p
tio ca. anñ mediũ: ſimũl ↄſolari in vob ꝑ eã qᷓ viuit: Reuelat᷑ enim irã dei Poczo eſinrellſgend
e s bens inuicẽ ẽ fidẽ vr̃aʒ anq; meã de celo ſup omnẽ impieta⸗ ſ veptio: ſog o⸗
affectũ ſue chari Molo ãt vos ignoꝛare fres lem et iniuſticiaʒ hoĩuʒ co gqꝛ iudei ꝑ noticiã leg
tatis ad ipſos on / qꝛ ſepe ꝓpoſui vẽire ad voſ rũ ꝗ veritatẽ dei i iniuſticia ⁊ ꝓphaꝝ:⁊ greci per
dit:ſcõo vitia eo/ cognitoez creaturaꝝ
rũ arguit:ibi Re⸗ que eſt qdaʒ ſcala ad

⸗

l

pctã uniſet⸗ ꝓpi qð puniẽdi erat ex iuſticia diuia: ⁊ hoc

eſt ſe maifeſtare:ſed malicia hoĩs impedit in eis hãc maife-
ſtatõʒ: ſic quodãmõ detinet eã: ſicut impediẽs curſuʒ aq
dẽ eam detinere: qð declarat ↄñter dicens: p Quia qʒ
notũ eſt dei.i in ↄditõib diuis ꝑ rõneʒ naleʒ cognit cmõi
ſunt eſſentialia attri-
buta: vt ſapia: boni/ , , r
tas: 2 ſilia. q ¶ Ma detinẽt: qaà qð notũ eſt dei:
nifenu en illie cPoi . maͤnikeſtuͦ e in illis. De eni
baflin maifeſtautt. illiſ maifeſtauit. Inuͤiſibilia
1 ſubdit moc' moiſe- eni ipſi à creatᷣa mũdi ꝑ eꝗ
Karleri d s 1 q̃ fcã ſũt intellecta ↄſpici ut:
ſibilia. n. ipſ'. i. at“ ſempifnà ar * virf' èt
tributa oei ſſeriaia ſeinpitna quoch er nitt et
zᷓ ſũt nobis iuiſibilia Diuinitas: ita vt ſint inexcu
in pſti ſicut e eſſẽ ſabiles: qꝛ cůʒ cognouiſſet
tia eo ꝙ nõ cognoſe; deũ noͤn ſiẽ deũ glificaueft
tur cognite intuitiꝭ· aůut gr̃as egerũt: ſèd euanu
S eicfeanne erũt in cogitatoib ſuis: t
noiat eo ꝙ bz quadã obſcurati ẽ inſipiẽs coꝛ eo
ſintudinez cũ oĩ crea rũ.Dicẽtes.n.ſe eſſe ſapien
tes:ſtlti facti ſũt. Et muta/
uerũt gliaʒ icoꝛruptibil dei

tura: hʒ eni eſſe cũ nõ
uiuẽtib:viuere cũ ar
in ſilitůdinẽ imaginis coꝛ

boꝛib': ſentire cũ aia
libus:intelligere cum

angelis: 2 qꝛ ois alia ruptibil hoĩs t volucrũ
creatura ſenſibilis ꝓ q̃drupedũ et hpentũ. 20
prer hoieʒ facta ẽ: vt ꝓf᷑ qð tradidit illos de ĩ dẽ
diffuſe tractat SGꝛegA. . d
bomel xix. v ſoer lideria coꝛdis eoꝝ in im
„ b* . 3 . P „ „— SG . „ 68
ea q facta ſit. ip creaa mundiciã: ut ↄtuũelijs affici
turas. XQ¶Intellecta ant coꝛꝑa ſua ĩ ſemetipſis:

cõſpiciũt.ſicut cã ꝑ ef
fectũ: ⁊ ſic phi cogno „⸗ ...ð
uerüt deũ. y- ¶ Sempiterna âz virt eius.i.potẽtia que ẽ
de dictis attributis. 3 ¶Et diuinitas.i. eſſentia diuia de
qugꝗ p creaturas cognoſcit᷑ q eſt vnica ⁊ ſimplex ⁊ infinua.
a ¶ Ita vt lint inexcuſabiles.de ↄtẽpio ipſius:ideo ſubdit:

Nõ ſicut deũ glificauerũt.cogitãtes ꝙ impꝛopoꝛtionaliter

excedit cognitõʒ nr̃aʒ:⁊ ꝑ ↄñs ſuꝑ oĩa glificanch'. ¶ Aut
gẽas egeruũt.de cognitoe nãli a deo ſibi data. e ¶ Sed eua

nuerũt in cogitatoib' ſuis.ſuꝑbiẽtes de ipſa. fᷣ ¶ Er obſcu
ratũ eſt inſipiẽs coꝛ eoꝝ. iuſto dei iudicio ꝓpt᷑ ſupbiã eoꝝ.
(Ststes eni ſe eſſe ſapiẽtes.in tpalibꝰ. h ¶ Stulti facti
Flirein ſpfialib. C mutauert gliaz. Hic ↄñter arguit
peccati grauitatẽ ex cecitate ſequẽtẽ.ſ. idolatriã qͥ maximũ
permẽ in genẽ: qꝛ ẽ pr Hccptu by tabule: a⁊ nõ ſoli vnã ido
latriã incurrerũt ſʒ multiplicẽ. Audier̃t eni ꝙ tꝑe nabucho
donoſoꝛ regis aſſyrioꝝ ipſe incurrerat maliuolentiã ⁊ re/
bellionẽ ſubditoꝝ:eo ꝙ oẽs deos eoꝝ extermiari iuſſerat ꝑ
