Gdehens gnin
ihar inimai
Hoſcitde diis
ttà
Hc viſtoti
atimitant F
b (Sire
ncoreiaſini
A
Mürenücicht
niſuenedeen
ihie onidi
uto tan
iaunz inu
flol Mna
ni Wn
Nleſt ii
tion⸗ Gcnona.
us,lbi
ußqubl
uunnoen
liaane
iſigülin
inat ü
ſupuiͤ
lgrnin
ngeN⸗

fot

mua

gẽe tranſit ad ſta

dꝛeu⸗ recapitula-

dẽ veniſſe in ſpũ helie: luce..

nit. i. vẽtur ẽ tpe ſuo. m

nõ erãt ex nobis. ſm einaʒ dei pdeſtinatõʒ. r ¶ Tã ſi
fuiſſent ex nobis. hoc mõ 60 ⁵

—

pidis ⁊ auaris. c ¶ Et ſupbia vite. in abicioſis:que.ſ.
triplex ↄcupia d ¶Nlõ eſt ex pꝛe.qꝛ nihil vicioſum ẽ
a deo:lʒ res ocupite ſint ab eo:a ẽt potẽtia ↄcupiſcibilis

Sʒ ex mũdo
qꝛ ꝓuenit ex ðò
fectu ſeu malicia
hoiuʒz mũdanoꝝ
f ¶ Et mũdus.i.
hoiĩes mundani.
s¶ Traſit. de h

12 inquatũ eſt ens: nõ ãt inquaãtum deoꝛdinatus.
e

ein mũdo ↄcũpia carnis ẽ
et ↄcupia oculoꝝ:et ſuper/
bia vite q̃ nõ èſt ex pre: ſed
x mũdo ẽ. Et mũdus tràn

mundo p moꝛtẽ. ſit ⁊ ↄcupia e. Qi aũt fac
vita. n. pns no eſt volütate dei:manet in e᷑nũ
niſi quidã trãſit᷑ lièli nouiſſüng hoꝛa eſt.
ſapiẽ. ij. Umbꝛe Filioli nouiſſima hoꝛa eſt.
tranſit ẽtps nrʒ. Et ſicut audiſtiſ qꝛ antichꝛi
Qui ãt facit ſtus vẽit:nũnc antixpᷣi mul

volun. dei ma. in ti facti ſi. Andẽ ſcim qa no
gieenhr ad an Uiſſima hoꝛa E. Ex nöbiſ ꝓ
dierũtſed nõ erãt ex nobis
MNam ſi fuiſſent ex nobᷣ per
mãanſiſſent vtiq; nobiſcum

Sẽd vt maniteſti ſint:qm̃ ñ

tuz glie:q̃ eſt gĩa
pꝓſũmata. i ¶ Fi
ioli. hic ↄñr do
cet pᷣcauẽ hĩtico⸗/

rũ ꝑuerſitatem: ?- Se et ug.
Tfirmit tenere ca ſt oes ex nobis. Sed vos
tholicã vitatẽ:ibi vnctionẽ babẽr a ſcõ:ct no
os qð audiſſ. ſtis oĩa. Nn ſcripſi vobis

. . 2 E — „ 2 7. gſi
circa dicta fac q̃ſi ignoꝛãtib vitatẽ:ſed q̃ſi

tionẽ ad maioꝛ? ſciẽtibꝰeã:⁊ qm̃ oẽ mẽdaci⸗

R fumuꝛte. um ex pitate nõ ẽ. Quis eſt
bia pein oaaede Mdar niſi s qui negat qni
bmouet hẽticos aln ieſus nõ ẽ xpᷣs. Hic eſt
cauẽ:ꝛ docet eos
cognoſcẽ: ibi Sʒ

xos. Circa pmoicit: ¶ ¶ Filioli. pic accipit fllioli largt
iy. ð.ſ.ꝓ oibfidelib ꝗ dicunt filioli beati iohãnis:eo
erat aplus in illis ꝑtibꝰ. k ¶ ouiſſima hoꝛa eſt.i.ſe⸗

Lia etas ⁊ vltia hmundi:q̃ ſil currit cũ ſeptia q̃ eſt etas

qeſcentiũ in celo a tpe paſſiois xpᷣi ꝑ quã aꝑta ẽ ianua
celeſtis.Alit᷑ exponit᷑ de tꝑe antixpᷣi qð dẽ hoꝛa nouiſſi
ma:eo ꝙ eſt futuꝝ circa finẽ mũdi:tñ aliqͥ mõ incepit a
tpe apli in qͥ ebion a cherint ſurrexerũt ⁊ ples alij here
tici q fuerũt figura antixpᷣi:ſicut beat᷑ iohanes baptiſta
et huic expoſitioi mag cõ
t ſicut au.qꝛ antixpᷣs ve
ic antixpᷣi multi facti ſt.
ſ. etr⸗ coꝛũpẽtes vitatẽ euãgelij ſicut faciet antixpᷣs
n ¶ Uñ ſcim.i.ex hoc ꝑpendimꝰ. o ¶ Quia nouiſſi
ma hoꝛa eſt. i. ꝙ ts antixp̃i qͥdãmodo incepit in eis.
p ¶¶Ex nobis pdierũt.i. ex ſocietate nra:nã heretici
pꝛie dicunt qᷣ fidẽ catholicã ſuſceptã coꝛũpũt. q¶ Sʒ

ℳ
5

coꝛdat lr̃a ſequẽs:cũ dẽ: l

e ermaſiſſent vtiq; no
biſcũ.qꝛ dina pᷣdeſtiatio nõ fruſtrat᷑ effectu ſuo. t? 3
vt manifeſti ſint. ſupple exierũt de ſocietate nr̃a vt ſic a
gelib'melbeuitent. v Se vos hi⸗ ↄñr docet mo⸗
duũ cognoſcẽdi hereticoſ qui aliqñ aliũde veniebant ad
ſubuertendũ fidẽ ſi impliciũ:⁊ pᷣ tangit a pte fideliũ.di.
W Sevor vnctionẽ. gie. x tis a ſco. ſup. ſpũ q̃ᷓ
data eſt vobis in baptimo. y ¶ Et noſtis oia.ſ.ad ſa
lutẽ necia: nã. n. nõ deficit in neceſſarijs: multominus

auctoꝛ nature:vitas ãt fidei necia eſt ad ſalutẽ tñ magij

Mat. xxv. Ite ma.in ignẽ einũ ⁊c᷑.

aͤ viget in voluptuoſis. b ¶ Et ↄcupia oculoꝝ. in cu/

vel min explicite ſm ſtatũ credentiũ:nã ſacerdotes plura
tenẽt explicite cognoſcẽ de his qͥ ſt fidei qꝙᷓ ſimplices laici:⁊

iõ ſi veniat herecic'ad coꝛꝛũpendũ fidẽ:⁊ fidelis ſe ↄuertat

ad deũ ad hñdũ e vnctiõʒ dirigentẽ nõ deficiet qui eũ diri-

gat ꝑ ſe vel ꝑ aliũ:Fjm ea ꝗ ꝑtinent ad ſtatũ ſuũ:⁊ ſic in pote

ſtate eſt here vnctioʒ

tirb qfi negat pie, aſfů Grht ad alute AMad
antixpᷣs qüi negat pr̃eʒ ⁊ fi ſarijſ ad ſalutẽ. Illu
liũ. Ois ꝗ negat filiuʒ: nec at ie virinw qi
prem hʒid oſier ſiliũ ba 5 rſton ſeripſi vo.
tre hʒ. UOs qð audiſtis ab qſi ignoꝛantib. hdit
initio:i võbis pmaneat:qã ſpaliter ꝓ maioꝛibꝗᷣ
ſiin vobis pmãſerit qdð au/ ſciebant lalſitates he
diſtis ab initio: t vos in fi lom oiſcemeretrrar
lio ⁊ pr̃e manebitis. Et bhêc modũ cognoſcẽdi ex
eſt repꝛomiſſio quã ipe pol pte hereticoꝛum. d.
licit nobis vita etna. Hc aQuig em lar .

cũt vos.Et võs vnctioneʒ
quaʒ accepiſtiſ ab eo maàne
at in vobis. Et non neceſſe
hẽtis vt aliqs döͤceat vos:

ſequit affirmat eẽ ve
r.ſ. c ¶ Qm ieſus
nõ eſt xpᷣs.hoc n. af⸗
firmãt iudei obſtiati
dicẽtes ꝙꝙ ieſus naca⸗

ſed ſic vnctio edocèt vos ðᷣ ren nõ eſt xpᷣs in lege
oĩbꝰ. Et vẽrũ ẽ:⁊ nõ eſt mẽ Z ꝓphis pmiſſus.hꝰ

ẽt affirmabãt hereti

daciũ.Et ſicũt docuit vos ciq iudaigabat peſu⸗

manete in eo. Et nũc filioli ſceptionez baptiſmi.
manete in eo: ut cum appa o Hic eſt antixpᷣs.
ruerit habeamus fiduciam i.xpo contrarius.

e ¶ Qui negat pꝛem
7 filiũ.ſt.n.coꝛꝛelati⸗
ua q̃ poſita ſe ponũt
⁊ pempta ſe pimunt

ct nõ confundamur ab eo
in aduentu eius. Si ſcitis

5qui negat vnũ al

teꝝ:⁊ ſilr qui ↄfitet᷑ vnũ ⁊ alteꝝ. fß ¶ Uos.Pic ↄñr monet
eos tenẽ fidei vitatẽ.d.Uos qð audiſtis ab initio.ve ↄuer
ſatioõis Ti In vo. pmaneat.ſine heſitatiõe ⁊ deuiatione.
h¶ Quia ſi in vo.ꝑmaſerit.ſ.fiõs charitate foꝛmata quã
recepiſtis ĩ baptiſmmo. i Et vos in filio ⁊ pꝛe manebitis.
in pñtip geam. k ( Et hec ẽ repꝛomiſſio.quã ipſe ẽ polli

cit vobis.dare in futuro.ſ.vitã eternã:Jo.vj.Hec eſt volũ

tas e qᷣ miſit me pꝛis vt oĩs q videt filiũ ⁊ credit i eũ hẽat vi
tã eina. l ¶ Pec ſcripſi.hic ponit circa pᷣdcãꝗ recapitulatõʒ
ad maioꝛẽ affirmatioeʒ.d. Pec ſcrip.vo.de his ꝗ ſe. vos.i.
conãt᷑ vos decipe. m¶ Et vos vncti.ge. n a acce.
ab eo.i.a deo i baptifmo. aeat i vobis. In ptate.n.
hois ẽ illã gaʒ obſᷣuare:qꝛ de'ñ ſubtrahit gꝛaʒ ſua ab aliqͥ
niſi ipſe pſubtrahat ſe a deo ꝑ malã volũtatẽ. p(Et non
nece ha.vt alids.hõ. aorent vos.ñ ẽ ꝑ hĩtelligẽdũ

fideles ſimplices ↄtẽnẽ debeãt doctrinã ſupioꝝ:vel ẽt negli
gẽ cũ eã pñt hꝛe:qꝛ doctria dei ẽ:ſʒ hꝰ

na defcde ſtlerenvr.. dem̃ ẽ. Se vnc. eꝰ.qi.ðᷣi

q̃ ẽ ſufficiẽs. s ¶ Docet vos de oib'.necijs ad ſalutẽ:maxie

ĩ caſu ĩ deficit hũana doctria:vñ freqnt iueniunt aliq ſim
plices nutriti in cãpis clarovidẽtes in his q̃ ſi necia ad ſalu

tẽ qᷓ; illi qui qſi àtidie audiũt ſᷣmones in ciuitatib'magnis.
t

t¶Et veꝝ eſt.⁊ nõ eſt mẽdaciũ. Nã ab eo qᷣ ẽ regla vitatis
nõ põt ꝓcedere niſi veꝝ. v¶ ¶ Et ſicut docuit vos ma.ĩ eo.
p bona voluntatẽ. x¶ Ut cũ apparuerit.in iudicio.

V¶ Pẽa. fiduciai. certitudinẽ de btitudine nfa. 3 (Et nõ

ↄfun.ab eo ĩ aduẽ.i.audiẽdo illã terribilẽ ſniam: que hĩ:
i ſcit qm iuſtus.

dẽ qꝛ ſi hũana doctri

2 cuilʒ fideli hoc notũ eſt de deo. be¶ Scitote qm̃ ⁊ ois
4 facit iuſticiã.i.oꝑa iuſticie. c ¶ Ex ipſo narẽ.i.hoc facit
inq;nhʒ eẽ ab eo: ⁊ ſi loquit᷑ de opibiuſticie q̃ eſt virt polli
tica: veꝝ eſt qꝛ ab ipſo eſt oẽ bonũ nature:⁊ multofoꝛtieſt

vex de opibiuſticie inſuſe eq̃ datur cũ ga: ꝑ quã hõ oſtituit

in quada pticipatiõe

ſuꝑnãli eẽ diuini: ſi ·ð ,„
dẽ 2r perri pè Ma gquoniam iuſtus eſt: ſcitote
xia a pcioſa nobij ꝓ quoniaʒ ⁊ oĩs ꝗ facit iuſti

miſlſa donauit: vt p
hec efficiamini diu ie

nature conſoꝛtes.
incan bion ine
ſttil. Chariſſimi:ñ mã
datũ nouũ ſcribo vo
bis. dditio.
Reeepta ð di
lectioe dei 2

edit nobiſ pr:uᷣt filij

hoc mũdus nõ nouit nos:
dꝗa nõ nouit eũ. Chariſſimi
nüc filij dei ſum: ẽt nondũ

dẽ mat. xxij. ine Lee e L
un veneehate ſalu⸗ ei⸗ erim: qniam videbimus
da in eũ ſicuti ẽ. Et oĩs ꝗ hʒ hãc
ad plenũ cõtinent · . ſpezʒ in eo ſcificat ſe ſicůt ⁊ il
leuit.xix. deur. vj. ſed
inq;nad pfectionẽ im
pletionis dcõꝝ pꝛee
ptoꝝ: ptinẽt tanq; ↄſilia:nõ in lege ve.ſed in lege no.ↄtinent᷑
qð de p pʒ mat.xix. Si vis pꝑfect eẽ ⁊c de ꝛ vo Johᷣ.xiij.
Mandatũ nouũ do vobis vt diligatis inuiceʒ ſicut dilexi
vos.modus.n.dilectiõis xpᷣi ad diſcipuloſ ſeu ad humanũ
gen'qui quidẽ mod declarat᷑ cũ dicit: Sicut ego dilexi vos
attingit ſummũ gradũ pfectiõis dilectiõis ꝓximi: ꝓut fuit
plene declaratũ in additiõe ſuꝑ euãgeliũ Jo.c.s.dcõ.vñ pᷣ/
dicta p̃cepta qᷓ;“ ad ea q̃ ſi de necitate ſalutis in ve.legi cõti
nent᷑:⁊ iõ nõ ſt noua:q; vo ad ea q̃ ꝑtinẽt ad ꝑfectiõʒ p mo
dũ ↄſilij tm̃ in lege noua ↄtinent᷑:⁊ m h dicunt᷑ noua:⁊ ſic
Pppe intelligunt᷑ vba beati Johãnis cũ dicit: Nõ mãdatum
nouũ ſcribo vobis.ſed mãdatũ vet.ſ.q;ad ea q̃ ſt de neceſ
ſitate pcepti ⁊ cũ dicit: Iteꝝ mandatũ nouuʒ ſcribo vobis
C ⁊c.intelligendũ eſt qᷓ ad ea qᷣ ꝑtinẽt ad pꝑfectiõʒ ĩpletiõis:⁊
7 de hoc vide amplius in additiõe pꝛedicta. (.III.
Nzen qlẽ charitatẽ. Poſtq; beat Johaneſ tractauit
de ſocietate dei ⁊ hoium q̃ hẽ i via.Pic ↄñr tractat
de illa q̃ in patria expectat᷑: ⁊ didit᷑ in duas ꝑtes:qꝛ p decla/
rat e'pfectiõʒ: oebitã ad ipſã diſpoſitiõʒ:ibi Et oĩs.Circa
pmoicit: a ¶ Uidete.i. diligeni attẽdite. b ¶ Qualẽ cha
ritatẽ dedit nobis p. celeſtis vos in filios adoptãdo Joh.j.
Dedit eis ptãtẽ filios dei fieri his qͥ credũtĩ noĩe e.iõ ſbdit᷑
c¶ U filij dei noiemur ⁊ ſim.in vitate:ita ꝙ hoc nomen
in nobis nõ eſt vacuũ nec inane:⁊ ꝑ ↄñs hẽmius in celeſti
hꝛditate: p ¶ Pꝛopi hoc mũdus ñ cognouit nos.noticia
appꝛobatiois:hoĩes.n. mũdani nõ appꝛobãt:ſed repꝛobãt
illos qᷣ frenis ↄtẽptis tẽdunt ad hĩditatẽ celeſtẽ:eos miſos
ſtultos reputãtes:⁊ ſubdit᷑ cã cũ di: e ¶ Quia nõ nouit
eũ.p hoc.n.qꝙ hoĩes mũdani ſi trenis totalit intẽti: auertũt᷑
a cognitione dei pꝛis:inqeſt datoꝛ celeſtis hĩditat:pꝑ qð
nõ appꝛobãt ſed repꝛobaãt ↄtẽptoꝛes frenoꝝ:⁊ appetitoꝛes
celeſtiũ.a ſi qrat᷑ q ſt illa celeſtia:rñdet: ¶ ¶ Chariſſimi nũc
filij dei ſun.p gẽam adoptiõis. g tnondũ apꝑuit qd
erim.qꝛ illa bona celeſtia nõ ſi ↄpᷣꝑẽſibilia.q.d.nõ pñt ſuf
ficient expꝛimi ab hoibvite pñtis.j.coꝛ.ij. Ocułnõ vidit ⁊
auris nõ audiuit ⁊ in coꝛ hoĩs nõ aſcẽdit q pᷣpauit de his qͥ
diligũt eñ. h ¶ Scim.q d. hoc tm ſcimin gnãli de cele⸗
ſtibẽ. i⸗ cũ appuerit.i.cũ nobis ſe pꝛem oñderit in
poſſeſſioe celeſtis hditatis nos ponẽdo. k ¶ Siles ei eri⸗

ciã x ipſo natus eſt. CnII.
dete qᷓlẽ chàritatem

di noĩemur ⁊ ſim. ꝛoͤpt

Ptaler mniin appuit ad erim . Scimis
aler bye bede qniam cii appuerir ſimiles

(Epiſtola

n. in ip̃m ꝙᷓpoſſibile eſt tranſfoꝛmati ⁊ ei ↄiuncti:
ſubdit᷑ modus h'ↄiũctiois ⁊ tranſfſoꝛmatiois cũ dicit:
¶ m̃ videbim eũ ſicuti eſt. vidẽdo ipᷣm clare trinuʒ

⁊ vnũ. Cognitio.n.ſjm oẽs phantes fit ꝑ aſſimilationẽ
cognoſcentis ad cognitũ:hec at viſio eſt pfectiſſima co

gnitio q põt heri
. „ „ acreatura intelle
le ſcũs eſt. Ois qui fac pec ccuali:a poñseſt
catũ:⁊ iniqtatẽ facit. Et pec¶ibi aſſimilatio p⸗
catũ eſt iniqtas. Et ſèinqꝛ ij Lcriſſima ad oe
iniqtas.Et iiſqꝛ i traſtoꝛmatio ꝑ
le appuit vt peccata toller? amoꝛẽ annexũ:
QApcim̃ in eo nõ eſt. Om̃is in hoc ſiſtit ſoci
qui ĩ eo manet nòn peccat. al bentte
Etoiĩs qui peccat nõ vidit aſequenter decla
eũ:nec cognouit eũ.Filiõli rat debitã diſpo⸗
nemo voſ ſeducat.Qui faẽ̃ ſitionẽ ad hac ſo⸗/
iuſticiã iſt eſt: ſicut ille cietae coſequen⸗
diabolo eſt:aͤniäm ab ini quino eſt iuſtus.
tio diabol peccat. In hoc dugarge pꝛi
FS I.9 k ſe e n fuacit ꝓppoſitũ:?vre
Sppuit fili dei: ut diſſoluat moriktqocez di⸗
. ctũ erroneuʒ: ibi
Filioli. pvero di

ſpoſitio ad viſionẽ dei ↄſequendã eſt puritas mẽtis ſᷣm

ocm ſaluatoꝛis: Mat. v. Beati mundo coꝛde: qm ipſi
deũ videbunt:iõ dicit: m

t oĩs qui hʒ ſpem hanc
in eo. hoc eſt in deo ſperans ipm videre facie ad faciem
clarę. n 6 Sanctificat ſe.cõſcientiã emundando.
Siut

ille ſanct'eſt. ppter qð nõ admittit ad ſui vi

ſionẽ niſi ſanctos: qꝛ ab ea repelluntur imundi: ↄſeq̃n
ter oſtendit᷑: p ¶ Ois qui facit prccatũ ⁊ iniquitateʒ.

ã peccatũ eſt trangreſſio legis diuine: Lex autẽ diuia

eſt ipſa equitas:⁊ iõ in oĩ peccato moꝛtali eſt equitatis
coꝛꝛuptio:⁊ per ↄſequens iniquitas. Et ſcitis qꝛ
ille appuit in carne.aſſumpta. rEp ccata tollerz.
que ſunt diuine viſionis ipedimenta. S ¶ Et peccatũ
in eo nõ eſt. i. eſſe non põt: ideo ſubdit. t ¶ Ois qui in
eo mãet. fide foꝛmata charitate. v¶ Nõ peccat. ꝙdiu
ſic manet:qꝛ contraria ſimul eſſe non poſſunt in eodeʒ
ſubiecto. x ¶ Et oĩs qui peccat nõ videt eũ.videns.n.
deũ clare:cũ videat ipſuʒ ſummũ bonũ:nullo mo po/
teſt auerti ab eo per peccatũ. y ¶ Mec cognouit eum.
fide foꝛmata charitate: nec per hoc eſt intelligẽdũ ꝙ ha
bens fidẽ charitate foꝛmata:non poſſit peccare vt alie
dixerunt ⁊ male:apoc. ij. Charitatẽ tuã pꝛims reliqui/-
ſti:memoꝛ eſto itaq; vnde excideris ⁊c.ſed ſic eſt intelli
gendũ:ꝙ nullus vtens actu fide foꝛmata charitate vel
exñs in ea peccat:iõ dẽ: Mec cognouit euz. ſ. actu
peccando. 3 ¶Filioli. hic ↄñr remouet qodã doem er
roneũ: erant.n. aliqͥ dicẽtes ꝙ cognitio fidei ſine oꝑibꝰ
ſufficiebat ad ſalute: quẽ erroꝛẽ ſcripſit beat iacobvt

viſũ ẽ. S.in epla ſua:⁊ ſic ↄ ipᷣm dicit beariobane⸗ R

3 ( Filioli mei

fac iuſticiã.i.opa iuſticie. b¶ Juſtẽ.⁊ nõ ille qꝗͥ credit
ſine dbi⸗ alſ pec. ex dia.eſt. lʒ dicat ſe eẽ xpᷣi
anũ. dD ¶ Om ab iitio dia. peccat.nõ ẽ p hyitelligẽdũ
2creat'fuerit mal' vt dixerft aliq:qꝛ ſcribit geñ.j.Ui-
it de'cũcta q fecerat:⁊ erãt valde bona.ſed qꝛ exqͥ pᷣ
eccauit ſp in pctõ pſeuerauit:nã petm̃ eẽ irremediabi
ile:⁊ ad peccãdũ hoies iduxit. n iyap fi vet ihn
mãitate aſſũpta. f¶ Ut dil. opa diaboli.pꝑ moꝛtẽſuã 7
ecclie ſacra ab eius moꝛte efficaciã habentia:iõ ↄcludit:

nemo voj ſeducarx. p̃dcõ erroꝛe. ui

ler ̃ hpoſt
r tpece
ablitare;
gbitrinas
frmatinb⸗
Ffaminpn
alicber
call ppr
diſtingoe
dei 1 lb
1(Nboc
ſtiſfli i
tnorr
n Erfli
bollpopati
gcirſee
ſütaligalfa
ccn. n
geſtchari⸗
Urine
bcitadffa
bi fliolt
d. nOe
loedeo l
ſodllglt fin
boiammunaa
Pinitoouert
burtine. 16
nligoerni
Si. N
M ma
ſuncbü
ſihüigtis
HBeß ic wbi
Iepötato
giinflinan
dideoblard
awin
Ankecei
colafte
wluntnen
achn⸗
ſrteptnl
füſioctt
hurſcl
illinhrſi B

Daſoli⸗

feulnienf
nie hri⸗
Nniſn,
dllginnef

oripĩſt

naner i e

W
iennögiin
ihönlnnnn
nosftpaſfnirh
lbcigiatin

ull),i D

ſaiſman
mrinneni
uhwe,ſſteſa
A Mbezd
1 Eos he
. Nenr deti
indtüdiſ
ſunnildieſ⸗
ni ciſenen
„ oni di
guinocſtiue
molgnn

–

N n

muerqocy
gienoneuz b
fli od
parnsnnagf
ndd legn
tosdbibz ſpen n
nwidgreſacenfn
Gmnnäcnundnc
PAlmmrinunti
E umi nnhun
goiumne NMrauiti

v ortalilcgnir
(raantlr

dn. 1Os
öpuft
Nenmnpoſirchan
Anö riontei ninn

,verckunigti,

pel
iiuigmni nla
in dſtckin
nnichirif
vgoli chin

nnn

dei ⁊ diaboli. d.

ippoſtne

n6 diligit frẽm. ſili nõ eſt dignus vita begta. q ¶ m
hec ẽ annunciatio.i.res annũciata. r ¶ Quã audiſtis

.
ẽò

Wohanis.I. iij.

g (Ois qui natus eſt ex deo.pꝑ ſacramentũ baptiſmi:
qð eſt ſacramẽtũ fidei foꝛmate. h ¶ Pctm̃ non facit.
inquantũ ſic natus:qꝛ fides foꝛmata charitate non ſtat
cũ pctõ moꝛtali:iõ ſbdit᷑: i ¶ OQm ſemẽ ipᷣp in eo ma
net. ſ.gra que nõ cõpatit ſecũ tale pctm. k¶¶ Et nõ po
teſt peccare.iquã
tum hñs gr̃am qͥ
nõ põt eẽ rõ pec-
cãdi:ſiẽ ſedẽs inq
tũ ſedens nõ pot
ãbulare:⁊ in hoc
ſenſu ſedẽtẽ ãbu⸗

opa diaboli. Dis ꝗ nat ex
ðo peccatũ nõ facit:quòniã
ſemen ipᷣius in eo manet:c⁊t
nõ põt peccare:qm̃ ex deo

uare ẽ ipoſſibile: nat᷑ eſt. In hoc mãiteſti ſũt
pot tñ peccare ꝓ filii dei & fiſij diaboli Ciſg
huibilitatez liber ſilij dei t ſilij diaboli. Ois
trij: qo no coõ Aui nõ eſt iuſt noön ẽ ex deo
arbitrii: qò nõ co innoeirimr nen
firmat in bono ct qui nõ diligit frẽm ſuuʒ.
gram in pñti nii Quõniã hec ẽ annũciatio
ralih ex gea ſe gquiaz audiſt ab initio ut di
diſtintbes fliog ligat altutrũ. Mon ſic cayn

qũi ex maligno erat:ẽt occi
dit frẽm ſuũ.Et pꝛöpt᷑ quid
occidit eũ:Quniã opa ei
maligna erãt:fris aũt ey iu/

¶ In hoc mãife
ſti ſt filij ði.ſ. ñ
peccãt moꝛtatr.
m (Et filij dia⸗
boli.p opatioem
pcti:⁊ ſic pʒ ꝙ nõ
ſũt aliqui filij dei ꝑ fidem ſine opibus qð ↄcludere intẽ
debat. n ¶ Oij. DHic ponit᷑ 2* diſpoſitio ad btitudineʒ
q̃ eſt charitas fraina:Matth.v. Bti miſericoꝛdes: qm

₰

ßi miam cõſequent᷑.Et diuidit᷑ in duas ꝑtes.nã pᷣmo ĩ

ducit ad fratne charitat actũ:2 declarat debitũ modũ
ibi Filioli. Circa pᷣmã ꝑtem pᷣmo ↄtinuat ſe ad pᷣdicta
d. n ¶Ois qui nõ eſt iuſtus. iuſticia ifuſa. o ¶ lon
ẽ de deo.qꝛ illa ſola fac dignũ eterna vita. p Et qui

—

ab initio.ↄuerſionis vr̃e. s ¶ Ut diligatis alterutrũ.
charitiue. t ¶ MNon ſiẽ cayn.
maligno erat.i.diabolo. x ¶ Et occidit frẽʒ ſuũ.abel
Geñ.iiij. y¶ Et ꝓpt quid occidit eũerñdet. 3ʒ ¶ Qm
opꝑa ei maligna erant ⁊c̃.iſta fuit occaſio pᷣuis:nã mu/
nera abel ꝓpter ep iuſticiã erant accepta deo. In cuiuj
ſignũ ignis deſcendit de celo ⁊ ↄſũpſit ep ſacrificiũ.vnð
Geñ.iiij.vbi dẽ:Et reſpexit de ad abel ⁊ ad mũera e.
Interpᷣtatio theodotõi hʒ Inflãmauit deſuꝑ abel.talł
eni inflãmatio ſignũ eſt acceptatõis diuine:vt pʒ.vj. Jqu
di. de oblatõe gedeonis:⁊.xiij. in oblatõe manue.⁊. iij.
Reg.xviij.in oblatõe helie.⁊.ij. Parał.iiij.de oblatioe
ſalonis:qð videns cayn ↄcepit odium ↄ frẽm ⁊ inuidiã
ex q; odio ſiẽ ex cã ppinqua occidit eũ.dicunt᷑ aũt opẽa
cayn fuiſſe maligna:qꝛ lʒ offerrʒ deo tñ de peioꝛibꝰ ⁊ ex

voluntate puerſa:iõ dẽ Geñ.iiij. Ad cayn aũt ⁊ ad mu

nera ei nõ reſpexit.q.d.ꝓpter maliciã cayn mũera eiꝰ
nõ acceptauit:⁊ ex hoc ↄcludit.d. a ¶ Nolite mirari
frẽs ſi odit vos mũdus.qꝛ opa ep maligna ſũt:vr̃a aũt
bona:⁊ ſbdit cãm bonitatj.d. b¶ Fres nos ſcim. cer
titudinali ſi referat᷑ ad aplos ꝗᷣ receperunt ſpmſcm̃ in ſi
gno viſibili ⁊ in gr̃a fuerũt ↄfirmati:a de hoc p diuinã
reuelatõem fuerũt certificati. Si aũt ad alios referatur

5*

iic hot ſcire accipit ꝓ pbabili cõiectura. c ¶ Dm trã eti neceſſitate:
n (¶ Et viderit fra.ſuum neceſ. habere.ſ.vltimaʒ. o¶ Et
clauſerit viſcera ſua ab eo.ſubuentionem ei denegando.

ſlati ſum de moꝛte. culpe. d¶ Ad vitã. gre. eſ⸗

diligimus fratres.opera vero ex charit

manet in moꝛte.qꝛ caret charitate q eſt vita anime.

upple ſitis. v ¶ Qui ex

ritoꝛia:iõ ſubdit per oppoſitum. f ¶ Qui non diligit

g ¶ Omnis qui odit frẽm ſuuʒ. qꝗð eſt peius q non diligẽ
euũ. h¶ Homicida eſt. ſuiip̃ius ſpũaliter: ⁊ fratres ſui coꝛ
poꝛalr diſpoſitiue tñ:nam odium eſt diſpoſitio ad homici
diũ: ſicut dem eſt de cayn. i ¶ Et ſcitis qm ois ho. nõ ha-
bet vitã eternã in ſe manẽteʒ:qꝛ nõ habet gr̃am que eſti no
bis quedaʒ inchoatõ
vite eterne que ↄſum

mat in glia que ẽ gra
ↄſummata. z

hoc cognouim'. Hic

ſta. Nolite mirãi frẽſ ſi odit
vos mũd. Ns ſcim quoͤ
mia tr. anſlati ſum de moꝛle Snñier inducit ad actũ
ad vita:quonia diligim fra fraine charitatis ꝑ ex
tres. Qui nõ diligit: manet unßluchꝛiſti: qmoꝛi
v0

i moꝛte.Oiĩs qui odit frẽm uit p nfa ſalute: 2
7RBJa eP„ Smo fac ſuã inductio
ſuũ homicidacẽ.Et ſcit quò nẽ:2 aliquoꝝ excluſi

niã ois hõicida nõ hʒ vitã
einã ĩ ſe manẽtẽ. In hoöc co
gnouim charitatẽ dei:qm̃
ille aiaʒ ſuã ꝓnob poſuit:et

oneʒ:ibi Qui hũerit
⁊c̃. Circa pᷣmũ pʒ lr̃a
vſq; ibi: I ¶ Et nos
de. ꝓ fra.alas ponẽ.

06Ho i. vitã coꝛpalẽ ꝓ ſalu
noſ ðöbem ꝓfrib aiaſ ponẽ te eoꝝ ſpuali pone
Qii hũerit ſubãm h mun Et hoc debituʒ pʒ ex
di:ct piderit frem ſuuʒ ncce oꝛdine charitai ſcõʒ
bfe: et clauſerit viſcera ſua quẽ de ſup oia dilige
rer e a lua qusé: 2 poſt ipᷣm aĩa
ꝓpꝛia:⁊ ꝭʒ loco aĩa ꝓ
ximi:ꝗ ⁊ vltio ꝓpꝛi

uz coꝛp/ ſm Aug.j.de doctrina chꝛiſtiana: bonũ vo min
diligibile ſm oꝛdinẽ rectũ dʒ exponi ꝓ ſalute mag diligibil
ꝓpter qð vita coꝛpalis eſt exponẽda /ꝓ.ſpũali ſalute ꝓximi
nõ tñ oẽs ſp ad hoc tenent᷑ nec vnifſoꝛmit᷑:cuũ ro eſt:qꝛ cuili
bet ſp iminet cura ſui coꝛꝑis:nõ aũt cura de ſalute ſpũali p
ximi:ſʒ ſolũ in caſu neceſſitai: vt ſids videat piclitari ꝓxi
ſpũalit᷑ ⁊ nõ poſſit ſibi alit᷑ ſpᷣueniri:niſi ꝑ hoc qð tal vidẽs
exponit ſe moꝛti coꝛꝑali:in tali caſu tenet hoc facẽ ⁊ nõ als

hoc mõ videt᷑ btũs vital martyr vrſinũ medicũ in articu
lo moꝛtis poſitũ ꝓ fide chꝛiſti:⁊ expaueſcẽtẽ ſuis exhoꝛtatõ
nib' roboꝛaſſe: ꝓ qͥ ad moꝛtẽ fuit ↄdẽnat. Illi vo ꝗ curam
aiaꝝ: hñt vt ſacerdotes curati ⁊ epᷣi ⁊ alij pᷣlati nõ ſolum in

hoc caſu: ſʒ ẽt in alijs tenent᷑ ꝓ ſalute ſbᷣditoꝝ ſuoꝝ vitã ex
ponẽ coꝛpalẽ:vtpote ſi lupꝰ intret gregẽ ad coꝛꝛũpendũ euz

in fide vl moꝛib:alit᷑ nò eẽt paſtoꝛ ſʒ mercenari ſʒ teſtio

ſaluatoꝛis: Jo.x.c. m ¶ Qui hũerit. hic ↄnter oſtendit in
aliquib defectũ hup charitat.d. ui hüerit ſbaʒ h
mũdi.i.diuitias: Hic tangit᷑ duplex caſus in qͥ elemoſynam

facere necitatis ẽ ⁊ pᷣcepti:vnaccipit ex ꝑte facienil.ſ.qñ hʒ

ſupfluum victui ⁊ veſtitui:oſideratᷣ necitatib pſone ⁊ ſtat
⁊ nõ ſolũ ſᷣm pñtem ſtatũ:ſʒ ẽt ſᷣm ea q̃ ꝓbabilłr pñt occur/

rere ⁊ frequent᷑ occurrũt:⁊ ſᷣm hoc dẽ Lu.xj.Oð ſuꝑeſt da

te elemoſynã.vñ Baſili: Famelici panis ẽ quẽ tu tenes: nu
di tunica quã in ↄclaui ↄſeruas:diſcalciati calce' q apud te
marceſcet:idigẽt argẽtũ qð poſſidem inhũatuʒ:qͥ circa tot
ĩiuriaris qt dare valẽs.⁊ hoc dic idẽ Ambꝛo.in decret..di.
xlvij.c. Si tñ hi. ⁊ hoc nõt᷑ cũ di: m ¶ Qui.n. ha.ſhaʒ hꝰ

mũdi.i. diuitias ſupfluas mõ dcõ. caſus accipit᷑ exptere

cipiẽt.ſ. ig patit᷑ vrgẽtẽ necitateʒ ⁊ nõ appet vñ ſuſtentari
poſſit niſi ꝑ elemoſynã iſtõ: ⁊ tũc iſte tenet dare nõ ſolũ de
ſuꝑfluo ſic in cãu p̃dcõ:ſʒ ẽt de necio:nõ pſone ſue ſᷣm indi
uiduũ ↄſiderate:qꝛ plus qlibet tenet᷑ ſbicg aueri ſi ſit ĩ neci
tate ſili:ſʒ de necio ſui ſtat:nã quilibʒ dʒ ſe reſtringẽ vt ꝓxi
G adiuuet in vltima neceſſitate:⁊ ſm hoc ſpditur

p¶ Quomodo charitaj dei manet in eo.q.d.nullo mõ:in
tali.n. caſu eſt tranſgreſſoꝛ pᷣcepti diuini:ppt qð dic Aug.
ii

(Epiſtola

lioll. Pic cctoꝛes falſi de icarnatõe. eil Exlerũt in mundũ.l. ebi
on ⁊ cherint vt dcm̃ ẽ ſupꝛa:et ſᷣdit᷑ moc ꝓbationis
cũ dicit: f ¶ In hoc cognoſcit ſpũs del i loquẽ) de ſpi

Paſce fame moꝛiẽtẽ: ſi ñ pauiſti occidiſti. q
oↄñter iducit ad debitũ diligẽdi modũ.d. q Filioli mei
nõ diligam vbo.ſ. tm: ſic illi ꝗͥ vbo dicũt ſe fribus ↄpati:ſʒ
de fcõ nihil:et hic ẽ amoꝛ fic ſiue vanꝰ. r ¶ Neq; ligua.

.ſ fallaci:ſic ioab dixit amale.ij. Reg. xx. Salue mi frater ⁊ i.loquit᷑ ex iſpiratõe diuina:chꝛiſt enĩ eſt nomen ſup⸗

ſtati inifeẽ eum: ⁊ hic poiti i duplici nã
amoꝛ nõ ſolũ ẽ fictuj hf ieet .iſ. diuia ⁊ huana
7 pal :ſz et gdiro=l. ab eo:qũd charitaſ deima ſ ũ qũeʒ dedit nobis.IIII. in diuina ab eter⸗
Sa ope. pmuʒ net ĩ eo: Filioli mei nõ dili Hãriſſimi: nolite om- no:ihüuana extk⸗
v In boc. diligeidi Fam. vbo nech ingug. lec ni ſpui cede:leq/ ꝓba carne hũanã nãʒ
ms. . cfficacit 1 vacii Ope ct veritate. In hoc co/ e/ſpũs ſi ex deo ſint: aſſumẽdo in vgie

x ¶ Cosgnoſcim qm gnouim qm̃ ex vitate ſum gquoniã miti pſeudo ꝓphe· ſzveniticammena

E varate ſunt rer Et in ↄſpectu ep ſuadebim te exierũt in mũdũ. In hoc ſra⸗ veeetcaus
coꝛda nr̃a. Quniã ſi repe cognoſcit ſpũs dei. Omniſ wv veniſe icam⸗
hẽderit noſ coꝛ nrſm:mâioꝛ ſpiritus ꝗ cõfitet ieſuxʒ xᷣm icludit veniſſe in
ad ve charitatis opa c de coꝛde nro:⁊ nouit oia in carne vẽiſſe ex deo ẽ. Ct carneqꝛ 2 ſup
vei n Suadebunuj Chͤriſimi ſicoꝛniz nõ re, Ois ſpiritͦs a ſolutt ieſum: gda maz por
ca nia iaſcnibß pheẽderit nos: ſiduciã hẽm· Exdeo no eſttet hic eſt anni goapmwerwag er
eo coꝛda nra:ꝙ ſi ali ad deũ:èt qcqd petierinus xps de quo audiſt qm̃ vẽeit h ¶ Et o ſpũjqᷣ
diligeren.ſ. vane v zccipiem ab eo: quöniam ⁊ nũc iã in mũdo eſt. òs ſoluit ieſũ ſic ebi⸗
fale oc ir poſ⸗ mãdata ed cuſtodim:⁊ ea ex deo eſtl filioli: et vic iſtis aten hrerline
3 ¶ Am ſi rephẽdẽit J ſt placita coꝛage⸗ facimuſ en quonia maio? eqm vo tẽ: a oẽs male ſen
nos coꝛ ñm. de vna Et hoc eſt mãdatũ e vt cre bis e:qᷓ; qi in mũdo. Ipſi tiẽtes de incarna

dan in noie filij e ieſu xfi dẽ mũdoſt: ideo de müdo
⁊ diligam alterutrũ ſiẽ de loquũt:q᷑t mũduſ eoſ audit

Vl falſa dilectiõe.

a ¶ Maioꝛ ẽ de coꝛ deo nõ ẽ i. no loqᷣ

denrer no oin gi dit mandari nobis. tqät Hs ereo ſumAQuino uralg mal 1S
itas no latebit eꝗ. ſeruat mãdata e:in illO ma uit deu audit nos qui nõ ẽ ſwdit: k Et F—
b ¶ Chariſſimi cõ net ⁊ipe in eo.Et in hoc ſci ex deo ñ audit noſ. In hoc anrteherſhe 4—
nr̃ʒ no repᷣ.nos.ð va/ s: qm̃ manet i ocanoſcimus ſpom̃ bitati pſona ſʒ in figura
na vel falſa dilectioe. mus: qm manet in nob de cognoſcimus ſpm̃ pitatiſ et vt dem̃ eſt. S. ij. c.
c uciã habem Sð = ſic pʒ lr̃a ſeqᷣns

cũ dẽ:De quo au

ad deũ.ſ.in nr̃is neci/ „ “” . „ 7 HS t At
etierim. de p giſtis ꝛc: Uos ex deo eſtis filioli.p baptiſmũ rege

tatib' recurrendi ad im. d ¶ Et qcqui
tinentibꝰ ad nram ſalutẽ ⁊ pſeuerant: e ¶ Accipiemuj) ab
eo. nõ tñ ſemp ſtati:ſʒ tpe oppoꝛtuno: nã aliqñ differt peti⸗
toões fideliuʒ iplere vt nõ ſic vileſcat qð pᷣſtat: ⁊ vt ꝓlixioꝛi
deſiderio ⁊ poſtulatõis repetitoõe meritũ eis accreſcat:⁊ ſi nis⸗ 1
dit᷑ rõ impletõis cũ dẽ: f G mãdata ep cuſtodim æcc. gunkt: vt dictũ eſt ſupꝛa.qj.ca. n ¶ Quoniaʒ maioꝛ eſt
tpᷣe aũt cuſtodiẽtib' mãdata e vitã einã ꝓmittit: Matth. qui in vobis e. ſpũs dei in quo viciſtis concupiſcentias
xix. Si vis ad vitã ingredi ſjua madata:⁊ fidel eſt adiplen- mũdi ⁊ non virtute ꝓpeia. o ¶ Quã qui i mundo.i.
do pmiſſa: qᷓ ſint eöẽ mandata ſbdit. d. gEt hocẽ mã qꝙ ſpũs malignus qui hitat in hoibus mundanis ⁊ ex
datũ en c. Dic accipit᷑ ſinglare ꝓ plali:qꝛ oia mãdata eius citat ↄcupiſcentias pdictas. p ¶ Ipli de mundo. Hic
ↄtinent in fide Aem opante: Ro.xiij. Plenitudo gSle ñter determinat ex pte audientium. Circa qð ſciendũ
gis ẽ dilectio. h ¶ Et ꝗ ſeruat ma.eõ.p dilectiõeʒ adiplen œ quilibet libenter audit illud ad quod ꝓnitatem ha⸗
¶ n illo manet. ſiẽ aman) ĩ amato ⁊ ẽt ecõuerſo. bet ⁊ oppoſituʒ abhoꝛꝛet:iõ heretici in doctrina ſua la
xabant hominibus mundanis delectabilia: vt ſic facili

t in hoc ſcinqm mãet ĩ nobij.ocõ mõ. l¶ Deſ i. del ic faci
hoc ẽ ꝑ ſpm. m ¶ Quẽ dedit nobis.ſi hoc itelligat᷑ de btõ us peruerter ent eos circa credibilia:⁊ hoc eſt qdð dicit:
P

nerati. m Et viciſtis eũ.ſ.fſiguralẽ antichꝛiſtũ ↄſitẽ
do ieſum chꝛiſtũ eſſe deum ⁊ verũ hominem. Uel vici/
ſtis eum. i.mundũ deuincendo cõcupiſcentiam oculo-
rum ⁊ carnis ⁊ ſupbiam vite que nomine mũdi intelli

do. i

iohe a alijs aplis iſto ſcire ẽ p certitudieʒ diuie reuelatiois: i ſunt! al De
ſi aũt de alijs ẽ ꝑ ꝓbabileʒ ↄiectura vt dem . 6. eo. c.l. III. mundo ſunt.i.querentes huiuj mundi delectabilia. vñ
pPariſſimi. Hec eſt 2 ps pꝛicipal tractat huü eple:
in qᷓ btũs iohes agit de vbi incarnatõe:⁊ pꝛio vita⸗
iIẽ declarat:2 declaratõem cõfirmat: ibi Et nos vi-
din. pᷣma ĩ duas:qꝛ pmo detminat vitatẽ:⁊ꝰ induẽ ad cha
ritatẽ:ibi hariſſimi. et qꝛ oppoſi ita iuxta ſe poſita magis

elucelcũt: iõ detminando vitatẽ ponit iuxta oppoſitã falſi/

qui alicuius tẽpoꝛalis cõmodi ⁊ maxime gloꝛie pꝛinci
patuſq; ſui gratia falſas ac nouas opiniones gignit vel
ſequitur: q (Ideo de mundo loquunt᷑. ſlam ex abũ
dantia coꝛdis os loquitur: r eos
nam ad ea que pꝛedicqnt afficitur: s ¶ No ex deo ſu
tatẽ. et diuidit in duas ptes:qꝛ pᷣmo deiminat vitateʒ in coõ mus . regenerati. t ¶ Qui nouit deum. fide ſoꝛmata
patõe ad docẽtes:ʒ ꝗ audiẽtes:ibi Jpi de mũdo ſi ⁊c. Cir charitate. v ¶Audit nos.acquieſcendo doctrine no
ca pᷣmum dic: b ¶ Nolite oi ſpũi credẽ.i. oĩ loc ſti ð ſpi ſtre. x ¶ Qui non eſt ex deo no au it nos. ſed magis
ritualibꝰ ĩter q̃ incarnatio vbi ẽ de maioꝛib'. S; pba abhoꝛꝛet doctrinam noſtram. p ¶ In hoc cognoſci/
te ſpũs.mod aũt bandi poſtea ponit:ſʒ pmo põit rõ pio musſ iritum veritatis ⁊ ſpfritum erroꝛis.i.doctoꝛeʒ
bãdi cũ dici: d¶ ¶ Am multi pſeudo ꝓphete.i.multi do/ ulũ veritatis 2 doctoꝛẽ ⁊ diſcipulũ erroꝛis falſi

diſcip

ritualib ex inipiratõe diuia. g ¶ Ois ſpũ ⁊c̃ ex deoo.

tiõe vbi. i ¶ gRx

pfi.i. heretici qui ſunt figura antichꝛiſti. DDe

dicit Auguſti. in libꝛo de vtilitate credendi.hereticu)j ẽ

t mudus cos audit.

BBBB
—

Etcogol

die ponio

uchierd
glitoe guude
mus appele⸗
hüchen⸗ ch
lat z ſem.
ca wlirnt oh
bicj riaoſuzpe
leritronis iud
liͤitatonuer

wiedi

. charitateca

Peleenu indi
reeti⸗ ppi g
hononlipite

ſt oiodeiiſß

d (Etcopol
ſoligtotlen
Mricumenwru
tlitipde
ſhüni ad aci
Gniemagfſi⸗
edgandi
lüſact aadd
mapſicaup
ritlnäſtein
ſic no dlligt
dockoꝛib'g
mencnioh⸗
Cuger
Ode
nsnat
diück.
elnzn
mollegbech
ſar'cirade
huit piep
tilnhümi
Negliͤinfiun
diaſts
MWetiibe
nlain
(Eiml
deni
fi hrx

nmliſc
ECbaiori
letde
nterdo.
tnonhſ
nideplaini
uatbün
ungaben⸗
hümaͤ⸗
Uon igii
ehümnini,
niontge
ianena
todgicine
ntſee
peniſeigmne
Crfalei
negiſ
nu m)
gern
ſenözni.
Eoſpſ
ult uſi iech⸗
ꝛchenuhe
ga' diutnin
dinaleſen
Reincann

K. R
Wete

ahrn de
t. ES

ſonhifin
toonctaͤe
c liſis
Deqto u
vorinün
chiſi ſti
n Varich
Nian dall
enödk vcl
wiyninrc
nſons
tiinmci
vnunth l
umlin
ae r
N ſul
enſcindl
do

katli

¶ Eroĩs q dili.

lchtch wi

t die-

Johãnis. I. iiij.

a ¶ Chariſſimi. Declarata vitate de vbi incarnatiõe:hᷣ
reuertit᷑ ad tractandũ de charitate de q in hoc libꝛo pꝛi
cipalr intendit:vt pʒ ex ꝓceſſu libꝛi:ꝓpt qð tractãdo ð
alijs ĩtermiſcet de charitate:ad quã induẽ hic q̃drupli/

ci rõe.pᷣma ſumit᷑ ex filiatõe dei quã ꝑ charitatẽ ↄſequi

mur:nã ipᷣa diui⸗
⁊ bditois:iõ dicit ſpr̃ erroꝛis. Chariſſimũ:di⸗/
5 T lesninns ligim nos inuicẽ:qꝛ chari

i.a deo infuſa ẽ.
gnoſcit deũ. Quüi nõ diligit
non nouit deũ:quòniã de
charitas ẽ. In höc appuit
charitas dei ĩ nob:qm̃ filiũ

fra.ſu.ex deo na.
ẽ.qꝛ charitas ẽ q̃/
dã pꝑticipatio di/-
uine nãe i nobis.
dD

Et cognoſcit. ſuũ vnigẽitũ miſit dẽ i mũ
Pie ponit roſcõ dũ ut viuam p eü. In hoc
Nacot ana ebe⸗ ẽcharitas:nõ qi noſ dilexe
mus appetẽ: a ſi rim deũ:ſʒ quoniã iße poꝛ
hãc hem E. han dilexit nos:èt miſit filiũ ſuũ
tatẽ: naʒ ſic mali ꝓpiciatõem pꝛõ pctiſnr̃is.
bira tan a Chãriſſimi: ſi deus dilexit
„ — „ 7 . * 9
uertit ronis iudi· nos:⁊ nos debem altutrũ
ciũ: ita conuenſo diligẽ. Deum nemo vidit
doninse eher vnch. Di diligam inuicem
tellectu iudiciu,z deus ĩ nob manet: tchari⸗
rectũ: ppi q d? tas e in nob pꝑfcã ẽ. In hoͤc
0,Koii dKialie
hõ non ſapit ea q̃

ſut ſpũs dei:ſpũal aũt iudicat oĩa. ⁊ hoc eſt qð dicitur:

d ¶Et cognoſcit deũ.ſ.habẽs charitatem. e ui
nõ diligit.dilectione charitatiua. f ¶ Non no.deũ.i.
noticia meritoꝛia. g ¶ Om de charitas ẽ nõ ẽ p hoc
itelligendũ ꝙ de ſit charitas mouẽs iĩmediate volunta

tẽ hũanã ad actũ diligendi ſine habitu medio:vt videt

ſentire magr̃ ſniarum ĩ.xvij.di.pmi libꝛi:qꝛ ſic rolleret᷑
rõ delectabił ab actu diligẽdi:nã habit pficiens poten

tiã facit actũ delectabilẽ.v.Ethic.De auũt nõ põt eẽ foꝛ

ma pficiens potentiã voluntati create: ⁊c. Silr rõ me

riti: nã ſic in actu diligẽdi voluntas eſſet tmmõ mota:?
ſic nõ diligẽt libẽ:nec ꝑ ↄñs meritoꝛie:iõ tenet᷑ ab oibuj
doctoꝛib ꝙ demouet ipᷣam volũtatẽ ad actũ diligẽdi

meritoꝛiũ ꝑ habitũ charitat᷑ infuſum:ſic ĩtellectum ad
actũ qedendi ꝑ habitũ fidei.Eſt igit᷑ ſic intelligendum:
g ¶ Om de' charitas ẽ.ſ.ĩcreata:ſicut ẽ bonitas ⁊ ſapi
entia ad cu cognitõem rectã inclinat charitatl habit᷑
vt dictũ eſt.sꝭ̊.pObiectũ eni hui cognitiõis nõ eſt veruʒ
abſolute: ſʒ veꝛꝝ ↄfuſe ſe habẽs appetitui recto:iõ ſbtra

cta dilectõe charitatia q̃ facit appetitũ iĩtellectiuũ rectũ

maxꝰ circa deuʒ nõ remanet tal cognitio. h¶ In hoc

appuit. Hic ponit᷑ʒꝰ rõ que accipit᷑ ex dei imitatõe q̃ eſt

ex dilectõe dei ad nos. i ¶ Miſit de filiũ ſuũ in muũ/
dũ.i.in hũanitate aſſũpta. k ¶ UVt viuam ꝑ euʒ.vita

gre quã influit nobis:ſicẽ caput ifluit ſenſu⸗ ⁊ motũ mẽ

bꝛis ſuis. l¶ Sʒ qm̃ poꝛ ipſe dilexit nos. diligẽ. n. eſt

velle alicui bonũ.qcquid aut boni nãe vel gr̃e vel gliei
nobig? vel põt eſſe: totum eſt a deo agẽte voluntarie.
m ¶ Et miſit filiũ ſuũ ꝓpiciatõem.i.hoſtiã ꝑ quã de
20 pctis nr̃is.ſ.tollen

p nobis ꝓpici redderet. n ¶ s nfis. l. to
dis.ex hoc ↄcludit intentũ.d. o ¶ Chariſſimi ⁊c. ⁊ pʒ
lr̃a: pꝓ ¶ Deũ.Hic ponit᷑ rõ q̃ accipit᷑ ex diuina ma

frẽm ſuũ ex deo nat᷑ ẽ:èt co

ſione in nobis:quã debem appetẽ ſũme:⁊ hãc facit chari
tatiua dilectio:nõ aũt viſio q̃ nõ habet᷑ in pñti vita:⁊ hoc ẽ
qð dicit: eũ nemo vidit vnq;. Exo.xxxiij. Nõ vide/
bit me hõ ⁊ vluet. Dicit tñ aug ꝙꝙ ↄceſſũ fuit paulo ⁊ moy
ſ. vidẽ diuinã eẽntiam:ſʒ hoc fuit in raptu ⁊ trãſitoꝛie ⁊ nõ
maſiue:de q̃ maſione
hic ſmo vt pʒ ex l̃a
q ¶ Si diligan iuil
cẽ.chãitatie. e
i nobis mãet.ſic ama
tũ in amãte:q̃ quidẽ
mãſio ẽ aliqualr eað

cognoſcim qm̃ in eo mane
mi iße ĩ nob:qm̃ de ſpuͤſã
cto ſuo dedit nobᷣ. Et nos
X ,„ 1 y . —
uidimuſ et teſtiſicamur:qm̃

pꝛ miſit filiũ ſuũ ſaluatoꝛeʒ u maſide pꝛie. ilan
idi. Oiſog cõͤ ił charitaſ non
ilee iit det ergeeidueneric
E OE.Dtu pꝛie ſʒ mancr pfi

deus ĩ eo manet:⁊ ipᷣe ĩ deo
Et noͤs cognouim èt credi
mus charitati quã hʒ deuſ
ĩ nob. Dẽèuſ charitas ẽ:t ꝗq

cit:ſʒ cognitõ vie eua
cuat᷑. s ¶ Et chari⸗
tas e in nobis pfcà ẽ.
expõat᷑ ſic.õ.ij.ca.
t ¶ In hoc cognoſci/⸗

manet i charitate ĩ dᷣma mus ꝛc. exponat vt. s
nen:ct de in eo. In hoc pſe in fine c. cedẽtis.
caa ẽ charitas dei nobiſcuz eᷣ gtcr e
vt fiduciã hẽamin die iudi lit de incarnatõe vbi

eij:qꝛ ſicũt ille ẽ: ẽt noſ ſumꝰ
in hoc müdo. Timoͤꝛ nõ ẽ
ĩ charitate:ſed pèrfecta cha
ritas foꝛas mittit timoꝛem:
quoniã timoꝛ penaʒ habʒ.

minatioeʒ:⁊ pmo fac
ꝓpoſitũ: ⁊ꝰ induc̃ ad
dilectoi) actũ:ibi De
charitas ẽ.deiminati
onẽ vo ſuppoſitaʒ de
incarnatõne vbi ↄfir
MMMM mat ꝑ hoc qð ↄuerſa
tus fuit cũ verbo incarnato:⁊ opa ep vidit:⁊ hoc ẽ qð dic:
v ¶ Et nos.⁊ alij apli. x¶ Uidim. viderũt.n.eũ hũani-

hic ↄfirmat dcãz ded

.

tatẽ ocul coꝛpalib':⁊ epᷣ diuinitatẽ oculis mẽtalibꝰ:nõ in ſe

ſʒ in effectibꝰ ſuis:ſicut videt᷑ cã in effectu.viderũt eni euʒ fa

cientẽ miracula vᷣtutẽ totius nãe create traſcẽdentia:⁊ non
ſolũ oꝛãdo ſiẽ alij ſci:ſʒ ẽt impando tanq vtute ꝓpꝛia..
v¶ Et teſtificamur.de viſu dcõ mõ. Om̃ pĩ miſit fi
liu ſuũ.eiuſdẽ nãe ⁊ ptãtis cũ eo. ʒ ¶ Saluatoꝛeʒ mũdi.p
ſuã paſſionẽ in hũanitate aſſũpta:iõ cõcludit: a E.
gqs has etaſ⸗ oꝛe ↄfeſſiõe charitatia. b n.

ieſus. hõ ver. c ¶ Eſt fily dei.ita ꝙ idẽ eſt ſuppoſitũ vtri

