tate et ↄuerterit ꝗs euʒ:ſcire

irmad eᷣa moꝛxte.ſ.culpe ⁊ gehẽne. ⁊ ¶ Et ope.miti.pec.vt ñ vi
Sit aũt ſermo veſter.extra caſuʒ pdcm. b¶ Eſt deant a deo puniẽda pena eterna:⁊ ſic ab eo recipiet᷑ in glia

e Virate gimg ad quã nos ꝑdu.q cũ pꝛe ⁊ ſpũſcõ viuit ⁊ re.iĩ ſecła ſe.amẽ.
c¶ Ut nõ ſõᷣ iudicio.i.cõdẽnatione. d ¶ Decidati.ex ¶ In cap. v. vbi dẽ in poſtilla:Donec accipiat tẽpoꝛaneũ.

frequẽti iuratõe cadendo ĩ falſaʒ fideʒ:Eccł.xxxiu. Wir On memini legiſſe de terra pmiſſiõis ¶ Additio.
multũ iurãs replebit᷑ iniquitate. e ¶ Triſat᷑. Pic pnt duplicẽ fructũ in anno reſgerermer de hoc ↄmen⸗
induc ad dei reuerentiã in feruenti deuotioe.d.Triſta᷑ ¶ at Deut.viij. vbi de alijs ꝑtinentib ad fertilitatem
uis in vobis.i. patit acidiã que ẽ queda triſticia in ob ſeu fructificatõem terre laudat᷑: multi ẽt pegrini ibi tranſe⸗
equijs diuinis. f ¶ Oꝛet eà aio ⁊ pſallat.i.nitat᷑ ſpym unt qui hoc nõ referũt.hoc aũt qð dr̃: Donec accipiat tẽpo
erigere ad oꝛãdũ deo deuote taʒ ſecrete:iõ dr:Oꝛet.q raneũ ⁊ ſerotinũ.põt intelligi de hoc qð cõii cõtingit ĩ oibꝰ
publice. Et pſallat. Oꝛo.n.⁊ pſalmodia ſi ↄtra dcãʒ tri regioib.ſ.ꝙ aliq fructi eiuiſdẽ ſpẽi veniunt magis tẽpeſtiue
ſticiã optia remedia. g ¶ Infirmat. Hic ↄñter inducit ¶ i alij:r pꝛimi dicũt tẽpoꝛanei:ſcõi vo ſerotini.

eſtnõ non.ſimplr vitatẽ affirmãdo:a negãdo falſitateʒ

ad dei reuerentia in ſũptõe ſacri: ⁊ pᷣmo fac̃ ꝓpoſitũ:2 ncipit poſtilla Ni. de lyra ſuꝑ eplas canõicales Detri
declarat qodaʒ dictũ:ibi Multũ.n pmum facit in duꝰ Etrus apls. DPec eſt ſcòa ꝑs pᷣncipalis h libꝛi:i

qua ponunt᷑ eple bti petri. Et diuidit᷑ in duas

plici ſacr̃o.ſ.vnctõis extreme ⁊ pnie:q;tum ad pᷣmuʒ di ri. Et di
ſʒ duas en eplas. Epla vo pᷣma in tres ptes di

cit: g ¶ Infirmat᷑ quis ĩ vobis.ifirmitate de qua ꝓba
biur dubitat᷑ moꝛi:na iſtud ſacr̃m ẽ exeũtiũ de hac vita uigcit᷑.ſ in pᷣfatõnẽ:ꝓſecutõeʒ ⁊ ↄcluſionẽ:ſcòa
bInducat pᷣſpꝛos eccRac.lʒ iſtud ſacr̃m fuerit a chꝛi icipit:ibi Bñdict.ʒ ibi Per ſiluanũ fidelẽ ppe finẽ. In pᷣfa
tõe p deſcribẽ ꝑpſona ſalutãs:⁊ hꝰ ex noie cu dẽ: aen.
b.n. vocat fuit ſimõ:ſʒ p ea cogmiat petrꝰ a petra ꝙ ẽ xpᷣs
pꝑ fidei firmitatẽ.vñ dic aug.In oibardẽtiſſime fidei iuẽi
tur petrꝰ.Et ex officio Agake ieſu xpᷣi.ꝛ deſcribüt ꝑ

ſto inſtitutũ:tñ ꝑ beatũ iacobum fuit h̊ expᷣſſius publi-
catũ. i ¶ Et oꝛo ſidei ſaluabit infirmũ. coꝛpalit ⁊ ſpi⸗
ritualr:iõ ſhſᷣdit᷑: k 6 t alleuiabit eũ dñs. ab infirmi/
tate ſi expediat ei: ¶ Et ſi in pctis ſit.venialibꝰ remit
tent᷑ ei virtute hu ſacr̃i. Conſequeni induẽ ad reueren
ter ſumẽdũ pnie ſacrm quo remittunt᷑ pctã moꝛtalia di
cens: m ¶Confſitemĩ & alterutrũ.ex quo pʒ ꝙ ↄfeſſio
dz fieri no ſolũ deo ſʒ etiã homini.vñ ⁊ in lege ve.ſacri

ſone ſalutate cũ dẽ: b lectis.ſ.a deo ad fidẽ catholica.
dueis.aduene dicebat illi ꝗ de geẽtilitate ↄuẽtebat:⁊ ill
vr̃ btũs petrꝰ ſpalr ſcribẽ: d¶¶ Diſpſiois i exñtib'extra trã

iudee:qð pʒ ex hqð ſbdr̃: e¶ Poti ga.c. ⁊ noĩat iſta loca

errauerit a veritate.

(Epuſtola

qꝛ ſiluan per quẽ ſcripſit qui ẽ ſylaſ foꝛſiran volebat ire ad
illa loca:ad ↄfirmandũ fideles:eo ꝙ ibi fuerat in pᷣdicatioe
cũ paulo:vt pʒ in actibꝰ aploꝝ. f¶ Scoõm ßſſcientiaʒ. iſto
refert᷑ ad illud/ qð ſupꝛa dẽ electis.hec eni electio iĩcludit ali-
quid eternũ.ſ.ſcire ⁊ velle diuinũ:⁊ quantuʒ ad hoc dicit᷑:
Scom pᷣſciam dei pa
tris.⁊ accipit᷑ hic pꝛe
ſcia ꝓ pᷣdeſtinatioe:qᷓ
includit ẽt aliqð tꝑa-
le.ſ.collatiõem gre in
pñti:⁊ glie in futuro.
Tqᷓtum ad hoc dẽ:
g ¶ In ſcificatõeʒ ſpi
rit.cal.n.iſſcificatõ ap
ꝛopꝛiat᷑ ſppuiſco.
b (In obedientiam
⁊c.i. ꝑ obedietia.ieſu
chꝛiſti.qui fuit obedi
ens vſq; ad moꝛtem:
moꝛteʒ autem crucis
Phil.ij. Ab hac aũt
paſſiõe habẽt efficaci
aʒ ſacr̃a no.le.q̃ ſt in-
ſtra nr̃e ſcificationis.

tris iĩ ſciſicatiònẽ ſpũs:i öbe
diẽtiã ⁊ aſpſionẽ ſãguĩſ icſu
chꝛiſti:gra vobᷣ t pax mul/
tiplicet. Bñdictũſ de èt pr
dñi nñ̃i ieſu chꝛiſti qui ſm
mißſicoꝛdiã ſuaʒ magnã rè
gnãauit nos i ſpeʒ viuã prè
ſurrectionem ieſu chꝛiſti ex

marceſſibilẽ ↄſèruatã ĩ celiſ

dimini pẽr fidẽ in ſalutẽ pa⸗

3⁰deſcribunt oprata 2. ek
dona eñ wiit.. tã reuelari ĩ tpe nouiſſimo.
k(Brart⸗ vobis. in In quo exultabitis moöͤdi⸗
pñti. I ¶ Et pax. in cũ nũc ſi opouʒ ↄtriſtari in

denr getpi. Ml¶pariſs tetationib ut ꝓbatõ

vfe fidei miio pclſioꝛ ſit au-

bit᷑ toł hois appetit ” ir an
n ¶ Benedict hicin ro qð ꝑ ignẽ ꝓbat:iueniat ĩ
cipit pſecutio ſiue trra

ctar i quo btũs petrꝰ
infoꝛmat fideles.⁊ pmo generalit᷑ qtum ad oẽs:ꝛmag ſpe
cialit᷑ q,tum ad aliqͥs ſtatus ſpales:ibi Serui ſubditi eſtote
poſt mediũ ſcòi capli. Pꝛima in duas:qꝛ pmo fideles infoꝛ
mat de ſpũali regeneratõe:2 de renatoꝝ educatõe ſequen.
ca.pma adhuc in ouaſ:qꝛ pmo de regeneratõiſ bñficio deo
regratiat᷑:2* renatos ad vite mundiciã exhoꝛtat᷑:ibi Pꝛopi
qð ſuccincti.pma adhuc in tres:qꝛ pmo regratiat᷑ de regnã
tõe baptiſmali:2 rñdet tacite qõni:ibi In quo exultabitis.
3ʒ ppoſitũ ↄfirmat oꝛaculo ꝓphetali:ibi De qᷓſalute. Circa
pmum ſciendũ ꝙ beneficiũ regeneratiois baptiſmal eſt cõe
fidelibꝰ cunctis: ꝓpter qð de hoc bñficio regratiat᷑ btũs pe/
trus p ſe ea ai 8: vt eos inducat ad ſiles gr̃arum actões.di

cit igi᷑: n ¶ Bñdictus de.qtum ad totam trinitatẽ.
0 = pater.q;'tum ad patris ꝑſonã. p Alen miſeri
coꝛdiãſſuã magnã.⁊ nõ ſʒ mẽita nrf̃a. q ¶ Regnãuit nos.
.i.in ſacr̃o baptiſmi:pꝑ qð efficimur filij dei adoptiui.
13n ſpẽ viuã.i.certam. s ¶ Per reſurrectõeʒ ieſu chꝛi/
ſti ex moꝛtuis.pꝑ quã habem certitudineʒ future glificatio/
nis:qꝛ cum eẽt paſſibił hõ ſicut ⁊ nos:ad vitã imoꝛtalẽ re/
ſurrexit:⁊ qꝛ filij angl e ius in hẽditatis ꝑticipati
ons:io Pdit: t (In hẽditateʒ.i.ad ↄſequẽdũ hereditatẽ.
v¶Incoꝛꝛupᷣtibilẽ.nam hereditas celeſtis nunqᷓ deficit.
xEt incõtaminatam.qꝛ nihil imundum recipit.
yImmarceſſibilem.na ſuũ decoꝛẽ nunq minoꝛauit: ſed
qꝛ non oẽs renati ꝑ baptiſmũ hãc hẽditateʒ ↄſequunt᷑:ſʒ ſo
lũ pſeuerates i bono ᷣm ꝙ dẽ Math. x. Qui at ꝑſeuẽauẽit
vſc; in finẽ hic ſalu ac Znvali 3 ¶ Coſeruatã in ceł.

noõ oibuj) renatis: ſed a
in vtute dei cuſtodimi pſeuerãtes in bono:q pſeuerãtia pᷣn
cipalr ẽ a deo a deherirne fſoꝛmatã. b in ſa
lutẽ.ſ.ↄſequẽdã. c ¶ Parataʒ reuelari in tpe nouiſſimo.
ĩi.in finali iudicio:tũc.n.reuelabit᷑ maifeſte:nã electi appa/

S

bithynie hʒ pꝛeſciaʒ dei pa

moꝛtuis ĩ hreditatẽ ĩcõꝛu
ptibilẽ ẽt incõtaminataʒ ⁊ I ꝓphauerunt:ſcrutantes in

ĩ vobiſ quᷣi ĩ vᷣtute dei cuſto

In vobis. i. ꝓ vobis. a ¶ QAui

rebũt glioſi in aĩa coꝛpe. d¶ ¶ In ꝛc. Pic ↄñter bea
tus petrꝰ rñdet cuidã tacite qõni q poſſit ex pᷣdictis oꝛi-
ri:nã ex hoc qð dictum ẽ baptixatos eẽ filios dei adop/
tiuos:⁊ cohẽdes regni celeſtis:poſſet aliqs in firmfidel
querere:Igit᷑ qũo dimittit nos de filios ſuos tot ⁊ tan-
tas tribulatõe) ſu
,„ ſtinẽ:nã in ecclia
laudẽ 2 gliaʒ ⁊ honoꝛẽ ĩ re· pmitia credentes
udelatõe ieſu chꝛiſti:queʒ cũ luſtinebat mlias
. e ne e S tribulatioes. Ad
nõ vaeritiſ diligit. In quᷣ gqs ridet petr. d.
nũc q́z nõ videtes creditis b'no ead ma⸗
credẽetes aũt exultabitis le· lũ credẽtiũ: ſʒ ad
ticia ĩenarrabili ⁊ glificata

bonũ eoꝝ:ſiẽ au/
rũ in foꝛnace ꝓie

repoꝛtates finẽ fidei vre ſa ctũ inde non dete
luteʒ aiaꝝ vr̃aꝝ. De q̃ ſalu rioꝛat: ſʒ purũ et

te xqſierũt atq; ſcrutati ſüt malb eſie .
ꝓphe:q ð futura ĩ vob gr̃a 4 erultabid ethe⸗
lui. e(Modlei

qiod vl qle tps ſignificarʒ nuc ſi optet otri⸗
ĩ eis ſpiritũs chꝛiſti pᷣnunci ſar dllter
ans easq ĩ chꝛiſto ſt paſſio tatqiby. plecutio⸗

nes ⁊ poſterioꝛes gliaſ: quᷣi

eOdes Suh. nũ in reb poſſel⸗
b' reuelatũ ẽ:qꝛ nõ ſibimet/

ſis:aut in amicis.

ipis: vobij aüt miſtrabãt ea erebi beo
que nc nuciata ſüt vob Per tpales modice ſi
eos ꝗ euãgelicauert vobis reſpcũ eternitan.

g ¶ Upꝛõbatio
vre fidei.in tribu
latiois foꝛnace:
h ¶ Inueniat i. cedat vobis: i ¶ In laudem ? gliam

ſpiritũſancto miſſo de celo

ſempiins. k ¶ In reuclatoe ieſu chꝛiſti . tpe iudich in
q̃ mãifeſtabit gliaʒ electoꝝ:vt pᷣdcm eſt. I ¶ Quẽ cuñ

viderii diligit.ðlicʒ.n.alid adhuc viuerẽt qui hũanita/
tẽ chꝛiſti viderat:tñ e diuinitatẽ non viderant de q̃ eſt
fides:iõ ſubdit᷑: m ¶¶ In queʒ nũc q; nõ vidẽtes credi.
fide foꝛmata charitate:q facit credẽtẽ dignũ vita beata
is ſbdit: n ¶ Eredẽtes aũt exultabit c. ⁊ pʒ lr̃a ex pᷣ
dictis. De ꝗᷓ ſalute. Dic ↄñter ↄfirmat pᷣdicta oꝛa
culo ꝓphali.d. De qua ſalute.fienda ꝑ chꝛiſtũ. p( Ex
qſiuerũt atq; ſcrutati ſi ꝓphe.nõ nãli luie aut roe: ſʒ ſu
pnãli illuſtratoe. q rade qle tpᷣs.ſ.chꝛiſti myſte
riũ ipleret᷑ tpe ꝓpinqᷣ; vł longinqᷣ: etſi ipleret᷑ tpe pacifi/
co vł bellicoſo.ð vtroq;.n.ꝓphauer̃t:nã Geñ.xlix.pꝛi/
archa iacob ꝓphauit ꝙ eẽt iplẽð tꝑe qͥ deficẽt regnũ iu
deoꝝ.d. Nõ auferet ſceptꝝ de iuda ⁊ dux de femoꝛe e
donec vẽiat qͥ mittẽd eſt. Silr pphauerũt ꝙ tꝑe pacis
eẽt ĩplendũ Eſa.ij. Et ↄflabũt gladios ſuos ĩ vomẽs et
laceas ſuasin falces.Chꝛiſt.n.oibus regnis pacat᷑ ſub
ipio romãoꝝ nat eſt: Luc.ij. r ¶ Spus chꝛiſti. ꝗᷣloq
bat in ꝓphis ꝗ dẽ ſpũs chꝛiſti:ſic ⁊ pꝛis: qꝛ ꝓcedita ꝑe·
⁊ filio. S¶¶ Pꝛenũciãs q in chꝛiſto ſt.iĩplete. t ¶ al
ſiones ⁊ poſterioꝛes glias.ſic pʒ Eſa.liij.vbi młtiplr lo

quit᷑ de paſſioe chꝛiſti:⁊ głificatõe ip in fine capli: dic

tñ paſſioes ⁊ glias in plłali:qꝛ nõ ſolũ ẽ paſſus in ſe: ſʒẽt
in mẽbꝛis ſuiſ:ſilr e glia deriuat᷑ ad mebꝛa. v¶ Hui
by'reuelatũ ẽ:qꝛ ñ ſibimetipᷣiſ.myſteriũ.n.xpᷣi qð ſuit eiſ

ð

reuelatũ nõ fuit eoꝝ tꝑib' adipletuʒ:ſʒ tpelchꝛiſtianoꝝ
iõ ſbdit᷑: x ¶ Uobis aũt miſtrabat. Bnnftä o futa.

MWue nũc nüciata ſi vobis.ipleta. 3 Per eos qᷣ
euagelię auerũt vobis.i.pᷣdicauerũt euãgeliuzʒ.

a ¶ Spuſco miſſo de celo.in ſigno viſibili in die pente

mtmtani

jcſtq,
tud
deſceritang
ſengg ife
Deſiceriüno⸗
ntgptlend
babinlſeg/en
torenrbrin
Me
honinriniu
nitosdd ni
lürien '⸗
ſͤnonttion⸗
iucitaabt⸗
iplicceronen.
Elipien
zrdicirſof
qdige ct
deip abopti⸗
ptpaumcl
(Sudnen
bobnino neſt
icſicpe
e ¶Sobej.
(darſeni

Potatanen.
16)i ſponne
nlegendägu
queigiaaſün
la que offen
giain piit oꝛ
ſotargie
gigpieluaea
nen nicroro
Cc. 1 G
lſyyicisder
woenieſensa

ſn Nöt

ſiniguer ſt
Klaipeän
Pfrinduct
deltimoreq
moridetlina
tbai acapp
bien ſü
aclseipenä⸗
umnore⸗
Muoſmnil
dalpigeniet
Chospin⸗
ſlineppißen
Ppusmaglie
nlnd,
Mneclige
ip
igſandeget
ythi n.
Ade teenn
hirgimti

mügitan
Wäfliosdie
flnefumenn
uarbunist
tüininr
Pmti anlng
ſinbi l
ulnoc l
Prücrpar,
tartii:i
Mn copeſic
nnbmaeei
müntefonden
mmſeurbe

mfcinp
dd
D

nücſioherm
ſi paln
(Awrzen
oid, glauin
nuin tch' poſt
ſetinamices

— —

Aacngt'

Pis disnn
as modief
Fiekaiinne
luis ſont

huiſt
i CCiäi
niueni qui hiinit
on naeraeroed
Bni iginate
ni dipiuden
i alitß
mapdn
nlapeniſi. l
6nitluenumeft
lieiis chiint
, .
ai oril
untnibi lin,

Grurveſnot?

umnitgiM hun
wwelm⸗
regisilnie
SFüncu li
ſign /le⸗
nnugro
zrnircyy ldi

Ulosdd
ſauücei

qð.i.qꝛ eſtis fili

coſtes:tũc. n. fuerũt illuminati ⁊ cõſtantes effecti:ad p̃/

dicandũ euangeliũ in oibꝰlinguis:pꝑ qð eis nõ minus
credendũ eſt q; pphᷣis:qꝛ eoð ſpũ locuti ſi:imo magis i/
q;ymper eundẽ ſpm fuerũt magis illũinati. b¶ In quẽ
deſiderãt angeli pſpicere.nã eað eſt viſio ⁊ fruitio triũ

pſonaꝝ. iſtud tñ

deſideriũ nõ ipoes „ “è
tat expectatioʒ ñ ĩ quᷣẽ deſiderãt angeli ꝓſpi
habiiſed rinua cere. Pꝛöpt qð ſuccicii lũ⸗/
rienen hahi Peopter aö. bos mẽtis vfre ſoͤbꝛij: pferti

hic ↄñter inducir ſpate in eã qᷓ offert vob gra
renatos ad mũdi tiã i réuelatõʒ ieſu xpi:qua
cia vite:⁊ p poit ſi filij obedientie non ↄfigu

uã monitionẽ:2 . H
aneeaaioenmt rati poꝛib'ignoꝛantie vfe ð
tiplicẽ rõnem: ibi ſiderijs: ſed ſʒ eũ ꝗ vocauit
Et ſi pem. Circa vos ſcm̃:ut ⁊ ipſi in oĩ ↄuer
bdicit: Pꝛopter ſatione ſci ſitis: quoniã ſcri
dei ꝑ adoptionẽ:

vt pᷣdictum eſt. ſũ.Et ſi patrẽ iuocatis euʒ

(¶ Succincti li qui ſine acceptiõe pſonarũ
bos mẽtis veſtre. iudicat ſecundũ vniuſcuiul

te. e ¶ Sobꝛjj i qʒ opus lin timòꝛe ĩcòlatuſ

victu veſtitt. vfi tpe ↄuerſamini. Sciẽtẽſ
17Perectii oi ꝙꝙ nõ coꝛꝛuptibilib auro vl
argẽto redẽpti eſt dẽ vana

virtutis actu.
oſequend glam tioie:ſ hcioſo ſanguine qſi · eſtin vos. ¶ Napi ij. ſei falſuaf. bal jn-
que ẽ ga ↄſũma agni imaculati xpi ⁊ incõtaꝰ Epnẽtes igitur oẽ uicẽ diligite artẽtius.

ta que offert᷑ qñ
gẽa in pñti datur —
q eſt arra glie. h ¶ In reue. ieſu xpii ꝑ e reuelationẽ
qñ apte facie ad faciẽ videbit. i ¶¶ Quaſi fili obedien
tie. in mãdatoꝝ dei adipletiõe. k ¶Nõ ↄfigurati.i.ñ
ↄfoꝛmati. l ¶ Pꝛioꝛibignoꝛãtie vꝛe deſiderijs.i.car⸗

nalibꝰ vitijs qb'eratis dediti añq; de tenebꝛis ignoꝛãtie

vocati eſſetis ad lumẽ fidei. m ¶ Sʒ ßʒ eũ Eanur
vos ſcm.vt ei ↄfoꝛmemini:ppꝑ qð ſubdit᷑: n ¶ Ut ⁊ ipᷣi
ſci in oĩ ↄuer.ſitis.imitantes eũ ꝓut poteritis. R
cſt ſcriptũ.leui.xix.Sacti eritis ⁊c̃. pE ſi pꝛeʒ. HPic
ↄñr inducit ad ſuũ ꝓpo multiplicẽ rõem.pꝰ accipit᷑ ex
dei timoꝛe qͥ facit ab imũdicia recedẽ:ꝓuer.xv.Per ti
moꝛẽ declinat oĩs hõ a malo.d. p Et ſi pẽem iuoca
tis eũ. ⁊ accipit hic ſip da:qꝛ fideles inuocat deũ tanqᷓ
pẽem ſuũ. q ¶ Qui ſine accep. pſonaruʒz iudicat ac.
reddẽs ei penã vel pᷣmiũ:ppꝑ hoc eſt magis timendus.
r ¶ IIn timoꝛe ⁊c. iungat᷑ ſic Ea: s ¶ Incolar vꝛi tpe

ↄuerſami.i.tꝑe pñtis vite: ¶ In timoꝛe.ꝗᷣ facit offenſaʒ
dei pꝛis cauẽ. t ¶ Scientes. hic ponit᷑ ꝛ rõ q accipitur
ex hoĩs valoꝛe:q̃ pʒ ex hoc ꝙ redẽptẽ tanto pᷣcio.ſ.ſan

guine xp̃i pcioſo:pꝑ qð nõ dʒ ſe puipendẽ vitijs carna
libus maculãdo: vnde dicit hug.libꝛo de arra ſponſe:
Amplũmihi eẽ vilis nõ dẽo:qꝛ tm̃ deo placui:vt mo
ri ꝓ me eligeret nę me ꝑderet.iõ dẽ:Sciẽtes ꝙ nõ coꝛꝛu
ptibilib' c. v ¶ De vana vꝛa ↄuer.pa.traditioiſ. Cõ
uerſi. n. de gẽtilitate a parentiberãt infoꝛmati idolis v/
uire qð eſt valde vanu:nã idolũ nihil eſt:pꝰ coĩ.x.Siẽc̃
ↄuerſi de iudaiſmo erãt infoꝛmati a parentibꝰſpũalibꝰ
ſ.ſacerdotib relinquẽ mãdata dei ꝑpꝑ traditões hoĩuʒ

vt hẽ mat. xv.qð erat ẽt valde malu:põt ẽt hoc intelli/
gi de ceremonijs ve. legis q̃ dicunt vane:tũ qꝛ nõ ↄfere
bãt gram:tũ qꝛ ceſſauer̃t in moꝛte xpᷣi qᷓ ad obligatõʒ

ptũ eſt:ſci eriſ:qm ego ſcũs

x¶ Pꝛecogniti quið añ mũdi ↄſtitutiõʒ. nã ab eino myſte

riũ xpᷣi fuit poꝛdinatũ a deo. y ¶ Pꝛopter vos.i/ ad vtili
tatẽ viaʒ. 3 n ſuſcitauit eũ a moꝛtuis.Suſcitatio vo
xpᷣi lʒ fca fuerit a tota trinitate:attribuit tñ pꝛi:ſicut ⁊ potẽ
tia ꝑ quã fcã eſt. a ¶ Et dedit ei gliam.ſ.coꝛpoꝛis quã ac

cepit in ſua reſurrecti
. . . r . nerns linntibce
minati:pᷣcogniti quið ante ptionis hũit gliaʒ aie
mũdi ↄſtitutiõeʒ:manifeſta- b fies vza et

eE, ſpes. de beatitudie cõ
ti ãtn ouiſſimis tpibꝰ ppter ſequẽda. c¶ Eſſeti

vos ꝗ ꝑ ipᷣm ·ſideles eſtis in deo.i.ab ipſo recipiẽ
deo:quůi ſuſcitauit eũ a moꝛ da. d ¶ Aias vias.

fa. 2. Nedit ei ciax: Zt fj8 hic ponit᷑ 3 rõ q acci
tuis:et dedit ei gliaʒ:ũt ſiðs pitexnaigiran amor

vr̃al caſtificãtes ĩ obediẽtis tijs ſe maculat:q alij
charitat:in fraͤtnitat amoꝛe Abhorrenticlea dicke
utIS Je inic dili Alias vꝛas caſtifican-
ſimplici ex coꝛde inuicẽ dili⸗ . ſent⸗voſmeriznocero
coꝛꝛuptibili:ſz incoꝛuptibi minãdo. e¶ In obe
li per vᷣbũ di viui ẽt ꝑmanẽ aiẽtia charitatis ·i. ex

erf. A. is ſe charitate madata ðᷣi
tis in e᷑nũ:qa oĩs caro vt ſe uado: in b phibet

: I 5 — 2 „
nũ:⁊ oĩs glia e tanq; flos adulteriũ ⁊ ẽtↄcupia

decidit:pᷣbũ aũt dñi manet fratemitatj amoꝛe.i.
in eternũ. Hoc eſt autẽ ver ſicur pe fres in fide.

n f g ¶ Siplici coꝛde. i.
bum quod anSdan ſine fiie⸗ doloſitatis

qꝛ ſi hõ diligit frẽm
ſuũ carnalẽ qto ma/
gis dʒ diligẽ ſpũalẽ frẽm ſuũ. i ¶ Renati. hic ponit 4 rõ
q̃ accipit ex oꝛigis honoꝛe.hõ.n. attẽdens nobilitatẽ ſue oꝛi
ginis et m carnẽ: abhoꝛꝛet vitijs fedare eã:⁊ multomagis
dʒ abhoꝛꝛere fedatiõʒ ſue ſpũalis oꝛigis q incõpabilit eſt di
gnioꝛ: æ hoc eſt qõ dicit: i ¶ Renati ñ ex ſeie coꝛꝛuptibili.
debetis ſupple voſmetipſos caſtificate: vñ refert ad id qð pᷣ
dicit᷑: Niĩas vĩas caſtificantes. k ¶ Per vbũ dei viui. expſ
ſum in ſacro baptiſmi in qͥ fit regeneratio: accedente.n. ver
bo ad elementũ fit ſacr̃m. l pmanẽtis.in einũ in ſuo
effectu. Caracter. n. baptiſmalis ẽ indelibil: gia ẽt ibi data ẽ
arra vite eine. m Auia oĩs caro fenũ.⁊ hoc accipit᷑ de
Eſa.xl.c.x qð oñdit᷑ ꝙ oĩ nobilitas carnalis oꝛigis nihil ẽ
reſpectu ſpualis. n Poc ẽ ãt vbũ qð eſt euã.in vobil.i.
apud vos: nã p pdicat᷑ regnãtio baptiſmalis: ⁊ poſtea ceia
ſacr̃a. C¶ enapeirt in. c. pᷣvbi dẽ in poſtil. Aduenij:ad
uene dicebant illi qui de gentilitate ↄuertebant ¶ Additio.
RAduena in ſacra ſcriptura nõ accipit ꝓ illo qͥ de gẽ
tilitate ↄuertit᷑ ⁊ huiuſmõi:ſ. a, illo q aduenit de
alia regiõe ad cohabitãdũ cũ ĩdigenis alt ire:ſicut
erãt ludei:q a hieroſolymis ꝑꝑ aliqs pſecutiones ad alias
iras trãſibãt: vñ geñ.xxiij.abꝛaã dicebat etheiſ:Aduẽa ego
ſũ apud vos. qð nõ põt intelligi ex hoc ꝙ abꝛaã ↄauerteret
ab eoꝝ gẽtilitate:ſed ſolũ pp hoc ꝙ ab alia regiõe venerat
ad hĩtandũ cũ eis. Illi ãt q ↄuertebant᷑ de gẽtilitate dicebãt᷑
ſeliti: et cũ hocoꝛdat pᷣglo.in hloco:lʒ 2 videat᷑ diſcoꝛ
are. ptñ eſt tenẽda:nec ẽt eſt veriſile ꝙ beat petrꝰq aplus

circũciſiõis erat:ſpeciali ſcriberet circuciſis pſelitis ꝙ; circũ

Xciſis fidelibus antiquis dẽ7c. Capi. II.
Eponẽtes. Poſtq; beat petrinſtruxit fideles de re/

—

ↄſequẽti:ſic in oꝑe nature nutritio ſequit gnãtiõʒ.⁊ dic

it in
0

Vgnãtione ſpũali. Pic ↄñr inſtruit eos de educatione

(Epiſtola

vuas ptes:qꝛ pꝰinducit ad hãc educatiõʒ:ꝛ ad ↄſequẽdã ꝑ/
fectiõʒ:ibi Ad quẽ accedẽtes.ſicut in nãlib pfectio ſequitur
educatioʒ:nutritio vo in fi noꝛib pᷣſupponit vicioꝛum
abiectiõʒ:iõ dicit: a ¶ Deponẽtes ig oẽm maliciã.i.malã
cogitationẽ pximũ adhuc in coꝛde latẽtẽ. b¶ Et oẽ do
lũ.i.vbũ pximi dece⸗ ”MB
toꝛiũ. c ¶ Et ſimu
atioes. bonitatis
parẽtis tim. dD ¶ Et
iuidias.i.triſticias eꝛ
bonis ꝓpximi. e¶ Et
oẽs detractiões.qbi
fert᷑ nocumẽtũ ꝓxio ĩ
efama:q;̃ eſt pᷣcioſioꝛ
pecũia. f ¶ Sic mõ
geniti infantes roabi
leſ ⁊ ſiñ dolo.regnãti
.n.p baptiſmũ debẽt
eẽ ſileſ infatib qad
inocentia:ſed no qᷓ;
ad igrãtiäã. g Lac
ↄcupiſcite.ſ.facilioꝛij
doctrine:ſᷣm ꝙ dẽ pꝰ
coꝛ.iij. Laq; ꝑuulis ĩ

maliciã et oẽʒ dolũ èt ſimu
latiões ẽt iuidias ẽt oẽs de
tractiões:ſicut mõ geniti in

lac ↄcupiſcite:uᷣt ĩ eo creſca
tis in ſalutẽ:ſi tam̃ guſtatis
qm̃ dulcis eſt dñs. Ad quᷣẽ
dccedẽtes lãpideʒ viuũ ab
hoibꝰ ꝗqdẽ repꝛobatũ:ã ðᷣo
aũt electũ t honoꝛificatuʒ
t ipſi tanq; lapides viui ſu
pèdificamĩ domoſ ſpũales
ſacerdotiũ ſcm̃:offerentès
ſpiritales hoſtiaſ acceptabi

xpᷣo lac vobis potu . S „
dequfen.8 nono b les deo p ieſũ xpʒ. Pꝛopt
pticat debẽt ardua ? qð ↄtiet ſcriptura:Eccẽ po

difficilia fidei pponi: no in ſyon lapidẽ ſũmũ an
q̃ nõ ſt ab eis capibi

lia:ſed tm̃ leuia:ſicut
nec pueris coꝛpalit᷑ dant᷑ ſtati cibaria ſolida:vt carnes ⁊ pi-

ſces ſed de facili ↄuertibilia:vt lac ⁊ huiuſmõi. h¶ Ut in

eo creſcatis in ſalutẽ.i.p noticiã faciliũ aſcẽdatis ad noticiã
magis difficiliũ:⁊ ꝓficiatis ĩ augmẽto fidei ⁊ moꝝ. i¶ Si
tñ guſtatis qm dulcis eſt dñs.Sic.n.cib'coꝛpalis nõ pficit
niſi ſapiat:ſic nec ſpũalis. k ¶ Ad quẽ accedẽtes.Hic ↄñr
iducit fideles ad ꝑfectiois adeptiõs:⁊ adepte diffuſionẽ: ibi
UVos ãat.pꝰin tres:qꝛ pꝰfacit ſuã admonitiõʒ:⁊ inducit ſcri⸗
beure ↄfirmatiõʒ:ibi Pꝛopi qð ʒ ĩfert ſuã ↄcluſiõʒ:ibi Uo
is ig;. Circa pᷣſciendũ ꝙ xpᷣs eſt fundamtũ ecclie:ſʒ ꝙ dẽ
j.coꝛ. iij. Fũdamentũ aliud nemo põt ponẽ pᷣter id qð po/
ſitũ ẽ:qð eſt xpᷣs ieſus:huic ãt fundamto adherẽt fideles ꝑ.
fidẽ charitate foꝛmatã:⁊ ſic ꝓficiũt ad augmtũ fidei ⁊ moꝝ
hoc eſt qð dicit. k ( ue. .xpm. I¶ Accedetes. fi
de foꝛmata charitate. m Lapidẽ viuũ.no tm̃ foꝛmalit
ſed ẽt effectiue qꝛ cauſat in alijs vitã ſpũalẽ. nAb bor 4
dẽ repꝛobatũ.i.a iudeis pfidis hũana tm ſapientibꝰ⁊ nõ di
uina. o ¶ A deo at electũ. ad ſalutẽ mũdi fiendã per ipᷣm
p ¶ Et honoꝛificatũ. in miraculoꝝ opatione:⁊ in ſua glio
ſa reſurrectione a aſcenſioe ⁊ ſpũſſci miſſiõe. q ¶ Et ipᷣi.i.
voſipſi. r ¶ Lanq lapides viui.p fidẽ charitate foꝛmatã
8¶ Superedificami domos ſpũales.i.in domos ſpũales.
¶¶ Sacerdotiũ ſcm̃ ⁊c. Circa qð ſciendũ ꝙ ſicut hõ xpᷣs ẽ
dei teplũ:qꝛ in eo hitat diuinitas:⁊ ſacerdos ⁊ hoſtia inq
obtulit ſemetipᷣm deo pꝛi ꝓ ſalute mũdi:ſic fideles ei ↄfoꝛ/
mati ſi dei dom vel templũ:inq; deus hitat in eisꝑp gam:
ſunt ẽt ſacerdotes ⁊ hoſtia inquantũ ſeipſos offeruũt deo ꝑ

deuotionẽ ⁊ ſanctã operatiõʒ:iõ ſubdit᷑: v ¶ Offerentes

ſpiritaley hoſtias.ñ carnales ſicut in lege veteri. x ¶ Acce
Peahies deo per ieſum xpᷣm.per quẽ ſum deo patri recõci
lati:ppꝑ qð in fine oblationũ ⁊ oꝛõum ecclie ponit᷑ ꝑ dñʒ ie
ſum xpᷣm vel aliqð ſile:qꝛ ꝑ ipᷣm nr̃e oblationes ⁊ oꝛões ſi
accepte. p Pꝛopt qð.hic ↄñr ad ppoſitũ inducit ſcriptu
rã.d. Pꝛopt qð ↄtinet ſcriptura.Eſa.xxviij.ſᷣm traſlatiõeʒ

lxx. 3 ¶ Ecce ponã in ſpon.i.in ecclia ꝑ ſyon figurata: o

ꝙ ibi xpᷣs dicauit: ⁊ aplis ſpmſcm̃ milſit. a ( Lapidẽ ſũ⸗

fantes rõabiles ⁊ ſine dolo

mũ.i.xpᷣm ſicut ibidẽ declaratũ fuit:ẽt per dcã hebꝛai
coꝝ doctoꝝ.

doct Angularẽ.qꝛ xpᷣs ↄiunxit iudeos ⁊
gentiles in vna ecclłia tanqꝙ; duos parieteſ. c ¶ Electũ.

a deo ad op noſtre ecipion⸗ d ¶ Pꝛecioſum. per

inhabitationẽ deitatis. e ¶ Et qui crediderit in euʒ.
tanqꝙᷓ i ſaluatoꝛeʒ
oim fide fſoꝛma
ta charitate.
¶ Non ↄfunde
tur.ſed magis ho
noꝛabitur celeſti

gularẽ pbatũ dlectũ pᷣciöſũ
et ꝗ crediderit ĩ eũ nõn ↄfũ
det᷑. Noͤbis igit᷑ honoꝛ cre

dẽtib:non credẽtib aũt la bonore g(810
pis quẽ repꝛobauerũt ediſi bis igi. hic ex di
cãtes:hiè fact ẽ in caput an ¶ccis infert ↄcdluſio

tra ſcãdali:hiſ qui offendũt er
v̈bo nec credũt in qͥ ⁊ poſi ſtibꝰ. h ¶ Non

ti ſ. Aòs aũt genelectũ:re credentibaut la⸗

= is quẽ repꝛoba/
gale ſacendotii::geno ſicta: hermurediſetef
pplũs acqſitiõis:ut vᷣtutes i. iudeoꝝ ſcribe ⁊
anücietis e qui de tenebꝛiſ ſacerdotes.
vöͤs vocauit in admirabile i ¶ Pic factus eſt

lumẽ ſuũ. Qũi aliqñ ñ po iungens iudeos
pul dei:nunc aũt ppls dei:
qui nõ ↄſecuti miam:nùnc ecclia vði. ¶¶Et
lapis offenſiois ⁊

petra ſcandali.h

accipit᷑ de Eſa. viij.et intelligẽ ad lr’am de repꝛobatione

iudeoꝝ: vt ibidẽ dictũ fuit: iõ ſubdit᷑: I ¶ His qᷓ offen-
dunt vbo.i.iudeis obſtinatis blaſphemantibus xpᷣm.
m ¶ Mec credũt ĩ q a poſiti ſt. Ad hoc.n. fuit eis data
lex vt diſponerent᷑ ad xpᷣm:Fᷣim ꝙ dẽ gal.ij. Lex pedago
gus noſter fuit in xpo ⁊ ipſip maioꝛi ꝑte remaſerũt in
creduli. n ¶ Uos at. Poſtqꝙ induxit fideles ad pfecti⸗
onẽ ↄſequendã:hic oñr inducit eos ad h' pfectionis dit
fuſionẽ:tunc.n.dẽ aliquid perfectũ cũ pot alteꝝ facere
qle ip̃m eſt.iiij metheoꝛoꝝ:⁊ piducit ad haãc diffuſiõʒ
faciendã vᷣpo pᷣdicatiõis:ꝛ exẽplo ſacre ouerſatiois:ibi
Chariſſimi. Circa pdicit: n ees⸗ gen electum.
ſupple eſtis per baptiſmũ in q; facti eſtis filij dei adopti
ui: ⁊ per ↄñs de gnẽ eᷣ. o ¶ Regale ſacerdotiũ.i.ↄfoꝛ/
mati xpᷣo qui eſt rex ⁊ ſacerdos ſʒ oꝛdinẽ melchiſedech
qui fuit rex ⁊ ſacerdos:geñ.xiiij.⁊ ſic eſt de veris xpᷣiaij
qui ſi reges per ſubiectioʒ paſſionũ:⁊ ſacerdotes ꝑ oꝛa/
tionis deuote ſacrificiũ:iõ dr̃ apoc.v. eciſti nos ðo no
ſtro regnũ ⁊ ſacerdotes ⁊c. p ¶ Bens ſancta·i.per ba
ptiſmũ lauata ⁊ mũdata. q ¶ Ppls accqſitionij.p̃cio
ſo ſanguĩe xp̃i:vt dem̃ eſt.c.pᷣce. r ¶ Ut vtutes ebanũ
cietis.vbo ſcẽ exhoꝛtatiois. s i de tenebꝛiſ. igno
rãtie. t ¶ Uos vocauit in admi.lu.ſuũ.ſ.fidei ⁊ gie ⁊
finalit᷑ ad lumẽ glie. v ¶ Qui aliqñ nõ ppls dei. ante
ↄuerſatiõʒ. Hec ãt ſcriptura accipit᷑ de oſee.j.⁊ intelligẽ
ad lr̃am de vocatiòe gentiũ ad fidẽ:vt oñſum fuit ibiõ
hic inducit᷑:qꝛ ſicut dem eſt in pꝛinꝰheple:beatus pe
trus videtur ea ſpaliter ſcripſiſſe conuerſus de gentili/
tate: gentiles ãt dicebantur nõ ppls dei eo ꝙ erat idola
trie dediti: iudei vo dicebant᷑ e ppls:vt pʒ in multis lo-

cis veteris te.eo ꝙ erant cultoꝛes vnius dei: x ¶ Nuc

ãt ppls dei.q.d.nunc ãt econuerſeẽ o eſt: nã lugei obſtina
ti facti ſi nõ ppls ei: gẽtiles vo auerſi pplłs eqꝛ xpᷣo in-
coꝛpoꝛati. ꝓ ¶ Qui nõ ↄſecuti miſericoꝛdiã.qꝛ genti

les nõ hũerunt pphias ⁊ legẽ diuinitus datã ſic iudei.

3 ¶ Nuũc at miicoꝛ. ↄſecuti ꝑ leg euãgelice ſuſception?

erit ſupple in cele

7 gentiles in vna

aetipli
nehi
vostanga
ſoͤhini
(Aſu
er ſſt
lhrds
mmini
i poltſimme
fnqy dio
woiir A
lorp meüt
niunirelig
ſoueciali⸗
Caueriipen
bus eftchr
cradelaſa

lbei bu

9 Ce li
4ℳ4

nie punsioe

dieilo
gerlanond pin
i genes bin
dons aad un
ppriiſel d
gizzpuin
ggioneo
(llcer
nole rlituto
dluine cieloſ⸗
ſliuemno.

(Sbieni 5

frihuctenea
dnluzciglun
Ncitehummkliamd
16 Stheeci⸗
AWworeppdeä

dioreſon⸗

1ſect: iC
Pfugtoref nn

Alani öen
(Auſee
neaobmuteſe

lübndide
Rlbenngapi

Nd⸗ ᷣ
a¶ Chariſſimi. Hic ↄñ̃r in qucit fideles ad diffuſionẽ fi qꝛ p ponit ſuũ documẽtũ:⸗ ofirmat pꝑ exẽplũ: ibi In h.n.
l dei pꝑ exẽplũ ſancte ↄuerſatiois:ꝛ p exẽplũ debite ſubie Circa pmdicit: t ¶ Serui ſubditi eſtote in oĩ timoꝛe dñis.
ſüre ungr ctionis: ibi Subiecti eſtote. Circa p dꝛ: c ¶ Obſecro Hicaccipit᷑ oẽ p toto: totũ ãt ⁊ pfectũ idẽ ſunt. v. metaphy.
chtie, vos tanꝙ adue.⁊ pegrinos.a citate celeſti: Hebre.xiij. eſt igitur ſenſus: v¶ In oit timoꝛe.i.perfecto timoꝛe:eſt at
nen no enbie manentẽ citatẽ ſed ſuturã indrim.iõ ꝑe timoꝛ perfectus qñ quis cauet non pans gur 4 d Et
unſileſn grini ſumus. do . —
Achenin Abſtinẽ vos . ideo ſubdit: x io
ſirzte a car. deſiderjs. ãt miſicoꝛdiã ↄſecuti. Chã òĩ timoꝛe dñis:nòn tim̃ bo/ tantũ bonisi bñ mo
nugeh be fiſſimi: obſecro vos tanqʒ nis ẽt modeſtis:ſed ẽt diſco gerar H
l nererſes feſnnant aduenas 7 begrinos aàbſti lis. Hẽc eſt.n. gra: ſi ppter Gm moderame ronis
wiibregrd ad patriã traſire: nẽ voſa carnalib deſideriſſ dei ↄſciam ſuſtinèt ꝗs triſti ʒ(¶Sed etiã diſcol.
Vimnnſo ⁊ b potiſſime cõq militànt aduerſus aiam: cias patiẽſ iniuſte. Qũᷣe.n.ẽ i. diſcoꝛdantibus ab
edhig petit H catoꝛiõ ↄijierſationẽ vr̃am int gẽtes gra:ſi peccãtel colaphica ſe⸗ moaibs be⸗
Kinrd⸗ A eekans hñtes bonã: vt in eo qð de tn ſuffertisSẽd ſi bñ faci enim gratia vei tres
coꝛp'men 2 ĩſer· tractãt de vobis tac; 8 ma tes patient ſuſtinetis: hec ẽ gratioſa coꝛã deo: qꝛ
ü uitutẽ redigo me leſactoꝛib:ex bonis opibę gr̃a apud deũ. I hoc eniʒ dt ſupererogationis,
dsgih foꝛte cũ ius bpᷣdi vos ↄſiderãtes:gliſicẽt deũ vocati eſt:qa ⁊ xpᷣs paſſus li Rz delt, propter
henntalſit. bus efſeiar ceui in die viſitatiois. Subiscti cp nobis:vob reliquẽs exẽ coſcientiã timoꝛoſaʒ
uuinpltht cra deliciſ carna igii eſtote oĩ hůᷣmane cretu plũ vt ſeqmini veſtigia eiuſ quã aliquis habet de
n libis ſubditur: re pp deũ:Siue rgi q̃ſi pcel Qui penm nõ fecit:nec iuẽ deo:qꝛ nõ ſoluz vule
an mngli ue militã¶lẽtl:ſiue ducib tanq; ab eo tus ẽ dolus in oꝛe ei. Qui ere maͤceeg
nnngilin, mine Frutio ipla Miſſis:ad vindictã maleſa“ cũ malediceret nõ maledi nor quls miſlltins i.
mnanen Sijciẽdo. e ¶ CO ctoxꝝ:laudeʒ po bonoꝛum. cebat:cũ pateret᷑ nõ ↄmina dllatasa dñis penas.
4 uerſationẽ vam Qul ſic ẽ voluntas dei:ut bat᷑. Trãdebat aũt iudicãti Panlenginiuſte.
nſanülit ſni gentes = bñ faciẽtes obmuteſcẽ faci ſe iniuſte.Qũui pctꝗ nr̃a iöße i patiente iniuſte: a
denpolenn vona ad ad vei atis ipꝛudentiũ hoiuʒ igno ptulit ĩ coꝛpe ſuo ſp lignũ do ifertu Slequenter
fn. Alaz 1 primi edi rantiã. Quſi liberict non it peccat moꝛtui iſticie vi⸗ d. e ¶ Oue eſt eniʒ
nmmtufn ſicaiionẽio ſeqt: qſi velamẽ hñtes malicie li uamus:cũius liuoꝛe ſanati gratia ſupererogati
lun Slier deu bertate:ſed ſiéſui dei. Oés eſtis. Eratis eniz ſict ouef onms. Aen en
mmini⸗ diaine gee:colad. hnoꝛate: ftnitatẽ diligite errantes: d conuerſi eſtis ſertis:q. e.mullar lell
Aln gin/ ſidẽ ʒuertendo. Deu timete: re'gẽe honoꝛifi nunc ad paſtoꝛem ł᷑t epiſco eſt magis iuſticia.
– i 4 Sublectl h cate.Sẽrui ſubditi eſtote in pum animarum veſtrarũ. 54 Pec enrfzris
Alg G, ↄñr iducit eos a M .. bñ ie 6 d90
ir diffuſi anduz exẽplum minis vꝛij:
eſanihl danct Pamliatlois eſt fundamentũ ⁊ cuſtos oĩs vtu tieni ſuſtinetis pp deũ penas ab eis illatas vobis. i ¶hec
Aggttaun tis. o. Subiecti eſtote. va hũilitate. h ¶ Oi huane cre eſt ga apud deũ. vñ reddet ſuperogatiois pᷣmiuʒ. k ¶ In
onn ioꝛib pſona oci repñtantibꝰ:iõ ſubdẽ: r. . cati eſtis. TPES
Binitlr nſeg 74 Pl malelaenie ſe exrupatoꝛes vicore pach 8 eſt p nobis ſimilia ⁊ maioꝛa:⁊ pʒ littera vſq; ibi:
Koeranoi ↄſᷣuatoꝛej vtutũ:pꝑ qð eis debet᷑ honoꝛ qͥ exhibẽdus m radebat ãt iudicanti ſe iniuſte.i.pilato q iudeoꝝ: fa
umNse alicui rõne vtutis 1 uoꝛe ⁊ ceſaris timoꝛe ↄdẽnauit eũ iniuſte:Jo.xviij. Tradi/

e vel in alis:vt dem tFZi.
Ut be

fnlinwooſ k ¶ Quia ſic eſt volũ.dei.quã iplłẽ debetis. l dit ãt ſe pilato.qꝛ tradidit ſe iudeis eũ q̃rentibꝰad moꝛtem

ſmuigrhe nefa.obmuteſcẽ faciatis ⁊c᷑. qꝛ ꝑ hoc ab eis auferetlma qᷣb'obuiauit.d. Ego ſů. ſis me qritis ſinite hos abire. ſciẽs
iinhfc teriã loqndi de vobis. m ¶ Auaſi liberi. ſm vitatẽᷓ ꝙ tradituri erãt eũ pilato: hec at traditio ex ꝑte xpi ꝓceſſit
utese änd eſt libertas a vitijs. n ¶¶ Et nõ q̃ſi velamẽ hñtes mali ex obediẽtia ad pẽem ⁊ maxia charitate ad nos. ex ꝑte v/ů
enebꝛi igo cie libertatẽ.q.d.libertaſ vꝛa ſit ad bonũ ⁊ nõ ad malũ iude ex maxia cupiditate:ex ꝑte iudeoꝝ ex maxia maligni
(fideing qð dicit alias qͥ dicebãt ſe eẽ liberos a tributo: eo ꝙ tate:ꝑꝑ að in xpᷣo fuit ſũme meritoꝛia:in alijs aãt danabilis
Pls dei n erant filij dei ꝑ baptiſmũ:qð nõ eſt veꝝ: ⁊ ſic retinẽdo ⁊ iniq n. ¶ Qui peccata ni Prulit i ſcne ſuo. RRS
aiul, ebeha⸗ dñis tpalibus ↄmittebant furtum. pꝓ ipſis ðbitã ſuſtinẽdo. „ Supꝑ igen. cẽ crud. 1
unt ti o ¶ Sʒ ſicut ſerui dei qͥ reddũt vnicuiq; qo eſt ſibi de peccatis moꝛtui.i.vt ãplinõ peccen: iẽ moꝛtui coꝛpaliter
eue bitũ: Mat. xxij. Reddite qͥ ſi ceſaris ceſari:⁊ q̃ ſ ði do. ceſſt ab actu opandi. q ¶ Zuſticie viuam.i. xpo q ẽ Wi⸗
rgnli p (Oés honoꝛate.inq;relucet in eis imago dei. iuſticia effectiue. r. uðliuoꝛe. quẽ hüit in coꝛpe ex co
neud⸗ q Fraternitatẽ diligite. q. di. lʒ oẽs ſint charitate dili. laphięatioiba pcuſſioib „GS angti eſtis. a pctõꝝ inſir
munslo⸗ gedi:tñ ſpaliter xpiani q ſi frẽs vxi:ex xpo ⁊ ecclia ſitut mitatib':qð declarat vlterõ.o. t ¶Er arrn dez
1C ſi⸗ vos regenerati. r ¶ Deum timete. timoꝛe fule v ¶ Sic oues errates. h deuia vicioꝝ. x j ʒouerſi eſij
caobſin 8 ¶ Begẽ honoꝛificate.inq;gerit ꝑſonã dei. t¶ Ser nũc ad paſtoꝛẽ᷑.i.xpᷣm ꝗ ꝑaſcit vos coꝛpe:⁊ ſanguie ſuo in
crrhon⸗ ui. Poſti beat petr infoꝛmauit oẽs gnãliter. hic ↄvn‚r euchariſtie ſacrũo. y ¶ Et epᷣm. aiaꝝ vray ſaluti ſupinten
lig n infoꝛmat exñtes in aliqbyſtatiby ſpaliter: bein ſtatu ſer da een greglugigtrdns dẽ latine: ab cio z
iſtit uili:ꝛ in ſtatu ↄiugali ſe.c.ʒꝰin ſtatu paſtoꝛali in pnP qn pos qð ẽ ſtẽtio. ¶ In.c. ij. vbi dꝛ ĩ poſtil. Et lie
ſuepon 2 „

ti. c. in ſtatu iuuenili:ibi Silr adoleſcẽtes.pin duas

tiũ . · ſonati xpo qui cſi rex a ſacerdos. 62

¶Epiſtola

Otandũ ꝙ ppls dei ſub anti teſtõ exñs dicebat re
gnũ ſacerdotale:Exo.xix.vñ regnũ apð illos pone-/
bat i ſubſtãtiuo tanq; pncipale:lacerdotiũ vo ĩ adie
ttiuo tanqᷓ min pꝛicipale:ſacerdotiũ.n. illtꝑis erat iperfe
ctuũ:nõ.n. offerebat ibi niſi ſanguis hircoꝝ ⁊ vituloꝝ ⁊ hu
iuſmodi:ſed gen i no
uo teſ.exñs dẽ regale
ſacerdotiũ vt hic:ĩ qͥ
ponit᷑ ſacerdotiuʒ in

eres ſubdite ſint ůiris

natele P buc⸗ ſuiſ:uᷣt ⁊ ſiq nõ crdũt ᷣbo
ctiuo ſi min pncipa per mulieꝑꝝ ↄuerſationẽ ſi-
le:qꝛ ſacerdoriũ no. nẽ pᷣbo lucriſiãt: ↄſidèrãtes
legiſen pfeoliſſimun ſtimoꝛè ſanctã ↄuerſationẽ
e toni vdi bf am. Qu e ſi nõ ſit extri⸗
1 tn in Pioꝛi v 9 1 „ T da
he dignitates ceſſant ſec capillatura aut circũda
d: Feciſti nos vo nro tio auri aut ĩidumẽti veſtim
regnuz a ſacercoles. tox culr:ſed q abſconditul
bminena roe digni ⸗ E b coꝛdis in icouptibili
tatis ſacerdotalij ſeu tate geti ⁊ mogeſti ſpüs ꝗ
regalis niſi en ꝛia eſt in ↄſpectu dei locuplex.
merita perſonalia. “

Oc qð dicit beat petr: Qui aliqñ nõ py 8 dei. nuc
ãt ppls dei.pot bñ dirigi ad ↄuerſos ad fidẽ de pfi
Aia iudaica iĩ q̃ exñtes nõ erat pplłs dei:a nũc ꝑ giaʒ
baptiſmalẽ ſci ſi ppls dei.vñ ex hoc ñ hẽ ꝙ beat peti eplaʒ
iſta ſpalii ſcripſiſſʒ R de gẽtilitate put vult poſtilatoꝛ.
nec obſtat ꝙ auẽta iſta ſit ſũpta ab oſee 2 vbi agit ad lr̃aʒ ᷣ
vocatõe gentiu:nã etſi ibi ſic accipiat᷑:h̊ tñ allegat᷑ ꝑ ſile ad

vocationẽ iudeoꝝ ad fidẽ xpᷣi recipiendã ⁊ ẽſacra.vñ i hoc

ĩ hoc vſu.ſ.aliqñ nõ pplłs myſtice recoꝛdat
c in nouo pplo ipletaʒ ſpualiter docet
n eoð ca. vbi dẽ in poſti aſi velamẽ
alicie li em. Additio.
hoc qð dicit᷑:. Uelamẽ malicie.põt ĩtelligi igratia
qᷓ eſt q̃ſi velamẽ occultans fcm̃:vñ cũ alids isranter
vult vt excuſationẽ Teti hẽat:ſᷣm illud Job.xxij. Sciam vi

loco dicit 41o.2,
veteris hiſtoꝛie:
hec in gloſa.

aꝝ tuaꝝ nolun.talis ignoꝛãtia affectata ꝓpe dẽ velamen
malicje libertat.i.p illa vult liber ee a iuſticia æ?. ¶.III.

Imilr ⁊ mires.Hic ↄñr infoꝛmat exñtes in ſtatu cõ
iugali.⁊ ꝛ reuertit᷑ ad ifoꝛmandum oẽs in gnãli:ibi
In fide ãt oẽs vnanimes.pꝰin duas:qꝛ p infoꝛmat
ſexu muliebꝛẽ:2 virilẽ:ibi Uiri ſur.padhuc in duas:qꝛ pꝰ
mlres infoꝛmat de debita ſubiectise:2 honeſta ↄpoſitioe
ibi Quaꝝ ſit. Circa p oicit: 6Bini mires ſubdite
ſint.in hoc ↄtinuat ſe ad ꝑtẽ pᷣcedentẽ in q̃ ag de ſubiectioe
fſuoꝝ ad dños ſuos. b lralunin qbmagis viget rõ
i; in mulieribꝰ:pp qð ad eos ptinęt regimen ⁊ admiſtratio
dom. c ¶ Ut aſi q.ſ.viri. d ¶ o cre.vbo.pᷣdicationij
e ¶ Per mulieꝝ ↄuerſationẽ.i.p vxoꝝ ſuaꝝ aↄuerſationeʒ
ſanctã. f ¶ Sine vbo. pᷣdicatõis cõis. g =
uertant᷑ ad ſidẽ:ſm ꝙ dẽ p coꝛ vij. Sanctificat eſt vir infi⸗
delis ꝑ mulierẽ fidels. h ¶ Loſiderates ↄuer. ſanctã vꝛaʒ.
O vos mires. i ¶ In timoꝛe. filiali ipſodei:⁊ mutatur hic
modus loqndi de ꝭʒ ꝑſona ad ſcam:qðò fit freq̃nter ĩ ſacra
ſcriptura. k S⸗ Hic ↄnr agit de mulieꝝ ↄpoſitiõe
q̃ dʒ eẽ honeſta ⁊ nõ curioſa:iõ dẽ: Quaꝝ nõ ſit extrinſecus
capillatura.i.nõ ſit extrinſec'appens vidẽtibꝰ:qꝛ hoc eſt ad
