rũ. d¶ Scriptũ in frõ.ſuis.ꝑ apertã ⁊ liberam ↄleſſio
nem. e ¶ Et audiui vocẽ de celo tanq; vocẽ aquarum

młtaꝝ.i.młtitudij ſcõꝝ ſʒ ꝙ dicit᷑.j.xvij. Aq̃ multe pe

Peu multi. multitudo eni centũ quadragintaq̃ttuoꝛ mi
iũ magnifice laudat deũ de ſua victoꝛia ⁊ gloꝛia adep/
ta. f ¶ Tanquã vocẽ tonitrui magni.in qͥ deſignatur
magnitudo laudis:non ſolũ ex la iũ multitudine
ſʒ ẽt ex modo laudis ⁊ q̃litate. g
diui ſiẽ citharedoꝛum ⁊c.nam hec laus eſt coꝛaʒ deo et
angelis gratioſa. h tqſi 1
quia dicti laudantes ſunt de numero ſcõꝛum noui teſta

tẽ ſyõ èt cũ eo centũ q̃dragi

Tvidi.Hic oↄñter deſcribit᷑ pꝛemiũ pſecutiões
machometi ſuſtinentiuʒ. Et diuidit᷑ in duas p
ſ.in ꝑtem pꝛincipalẽ a incidentalẽ que ici
pit: ibi Et vidi alteꝝ angelũ. Circa pmum ſciendũ ꝙ ſiẽ

erunt ad regnuʒ ce-

mons ſyon: Hebꝛ.

t vocem quã au

t cantabant q̃ſi canticũ nouũ.

menti. i ¶ Ante ſedem.ſ. dei. k ¶ Et ante quattuo: aia⸗

lia ⁊ ſenioꝛes.i.in pꝛeſentia ſanctoꝝ patriarchaꝝ ⁊ epoꝛuʒ
in celis exñtium:ſicut dictum eſt ſupꝛa.iiij.c. I ¶ Et nemo

poteſt dicere cãticum.ex voto eni ↄtinentie habuerunt ali/

quid ſpale in merito ⁊ ſilr habent in pᷣmio:ſicut ⁊ de qlibet
E ſancto cõfeſſoꝛe canit

ecclłia:Nõ ẽ inuentus

☛ß

ti ſũt de tra. Hi ſũnt q cuʒ ſilſis illi. roe ſoalis me
5 ncren Wuiemp⸗
ti ſũt de terra.ſangui-

ſ.
mlierib nõ ſ coinonati: / rici. m ¶ Qu
gineſ.n. ſunt. Hi ſequuntur nechꝛiſti. n ¶ Di ſi
agnũ qcũq; ierit. Hi mpti qui cũ mlheribnon ſi
ſt ex oib pᷣmitie ðo ⁊ agno ¶ coinqnati. vel ſimplr
ct ĩ oꝛe eoꝝ nõ eſt iuẽtũ mẽ itegritate carnis tene/

do:vel ſaltẽ pᷣvotum

daciũ.Sinè macla.n. ſũt añ caſtitatẽ ſeruãdo.
thꝛonũ dei.Etuidi alterum oc Uirgines. n. ſt.
ãgelũ volãtẽ p mediũ celuz vsinitas.n. in ſcriptu

rex ehqgelii efnij êt enzg ra aliqñ accipr̃ ſtricte
biten Galin en e p integritate carnis:
geligaret ledentb ſuꝑ tra æ? aliqñ magij large puo

ſup oẽm gentẽ ⁊ tribũ ⁊ lin ↄtinentia maxi voto

guã ⁊ ppiʒ:dicns magᷓ vo ſecrata. p ¶¶ Bi ſe

ce: Timète dñm: ct date illi quunt agnuʒ qcungq

ierit. qꝛ ſequunt᷑ xpᷣm

honoꝛẽ:qa venit hoꝛa iudi nõ ſolũ per viã mada
toꝝ:ſʒ etiã conſilioꝝ

cij e: t adoꝛate eũ ꝗ feẽ ce- ſzetiã conſilioz
lũ ⁊ terrã mare ⁊ oĩa q̃ ĩ eis q ¶Hi ᷑pti ſi ex ho½½
bus pmitie . i. gẽoſi: ſi*
cut pmi fruct' ſũt ma

— „Agls delectabiles.
r ¶ Et in oꝛe eoꝝ no eſt inuentum mẽdac

tute ſui martyrij. t
dentalis in q̃ deſcrib

tit ad chꝛiſtũ:a hoc eſt qo dẽ: t ¶ Et vidi alteꝝ ange

liũ chꝛiſti qð dicit᷑ eternũ: nã ei aliud nõ ſuccedet. ʒ3 ¶ t
euãgelixaret ſedẽtib ſuꝑ terrã ⁊c.i.pplis pᷣdcis in quibꝰ di ꝰ
uerſificãt᷑ lingue ſaltem in ali:et qꝛ nõ ſolũ patus erat pdi
care dictis pplis:ſʒ oĩb' gentibꝰ generalr eũ audire volẽtibꝰ
Dicẽ) magna voce. in
Timete dñm.timoꝛe fiꝰ

iõ ſbpdit᷑:. Et ſuꝑ oẽm gentẽ ⁊c. a

notat efficacia pdicatõis ſue. b Timete ze fi⸗
liali. c ¶ Et date illi honoꝛẽ.ſicut filij pii. d venit

ij e'. gnãlit in fine mundi:a ſingulari᷑ in moꝛte

bit. e
vana. f ¶ Et alius. Hic oↄñter deſcribit punitio pſequenti
uʒ chꝛiſtianos.Et diuidit᷑ in duas ꝑtes:qꝛ pᷣmo deſcribꝛ eo⸗
rũ punitio:ꝛ hun occaſione bonoꝝ pᷣmiatio:ibi Et audiui
vocẽ. Circa pᷣmum ſciendũ ꝙ ↄſtans nepos eradij cepit ipe

rare ãno dñi ſexcenteſimo.xliij.et ꝑſuaſus a paulo ↄſtanti⸗

nopolitano epo incidit in hẽſim monacholitaꝝ duplicem

nãm in chꝛiſto negantiũ: ⁊ multos ecclie miniſiro nõ aſſen
tientes hereſi dicte grauit afflixit:⁊ in exiliũ relegauit:ꝓpĩ

qð ſanctus martinP papa cõuocato ↄcilio dictã hereſim cũ

ſuis fautoꝛib' dãnauit: ꝓpter qð in ↄſtantinopoliʒ fuit duu
ctus vt aſſentiret dicte hereſi:qð renuens in exiliũ fuit min.“æ

ſus ⁊ ibidem moꝛtuj:et de hoc exponunt aliqui locu iſtum
3 2

iũ. nam veritatẽ
fidei ↄfeſſi ſũt oĩio conſtant᷑. s ¶ Sine macula.n.ſũt Äte
mhionus pel u ſi aliqui mamli xcrant purgata fuit vir.
Re vidi alte.angelu. Pec ẽ pars inni
quedã infideliũ conuerſio mirabilis
q̃ contingit circa illa tpa. Sanctus.n. bonifacius miſſus
it a pontifice romano ad pᷣdicandũ fidẽ catholicã gentilinſꝰ
turingie auſtrie friſie:in qua legarione mulios valde kuer⸗ HZ
ſcm̃ bonifaciũ:nã angeł interpᷣtat᷑ nuncp.Ipᷣe vero fuit
cius vbi diuini: vt dem eſt. v¶ Uolantem ꝑ mediuʒ celiꝗ.
nã yelocit ⁊ ꝓmpte executus fuit officium ſibi iniũctum.
xX( Pñntem. in coꝛde ⁊ oꝛe. y¶ Euãgeliũ eternũ.i.enãge

* —————ʒʒ usaee e
cũ di: ¶ Et alius angelus.i.papa martin. g ¶ Secur

eſt dicens dcãm hẽſim ↄdẽnando: h ¶ Cecidit cẽcidit ba
bylon.i.iperiũ grecoꝝ qð fuit magnũ cuʒ iperatoꝛe in here-
ſim cadente vt dem eſt:multi alij ſir ceciderũt: ⁊ qꝛ h erat
ↄfuſibile:iõ vocat᷑ imperiũ illò babylon.i.ↄſuſio.dicit᷑ autẽ
hic bis cecidit:ꝓpter
duplicẽ caſuz. ſ. pꝛiar · . R—.
che ⁊ ĩpatoꝛij. Itẽ ſci ſt:⁊ fontes aqꝝ.Et aliuſ an
dů ſicut dĩ in chio gep ſecut ẽ dicẽs: Cecidit:
nica ſigiſberti:leo qui / dit babvlon illa mac q
pꝰ Theodoſiũ ſũpſit cecidii babylon ulla mag q
a vino ire foꝛnicationis ſue

imperiuʒ cepit ipare ue ſomnicanoſus u
ãno dñi ſeptingeteſ potauit oẽs gẽies.Et terti

xviij. r impauit anis angeb ſecutreſt illos dicẽns
pfuit ecc ⁊ leonẽ heſi rit beſtiã:e᷑t imaginẽ e:et ac
depꝛauatũ redarguit cepit charactereʒ i frõte ſua
deaſilio romanoꝝ aũut i manu ſua: hic bibẽt ð

ei vectigalia denega-
uit:⁊ ne pcuſſura ſui Quceen 4
nũmiſmat recipet ok ro calice ire ip. Et crũcia
cinauir e e al eiſisi⸗ bit igne ⁊ ſulphure i ↄſpcũ
es de ecclia tolleret᷑:⁊ e. yen af aſpecti
ze dint i mina angelox ſcõxp: ⁊ añ ſpectũ
olẽnijs recitaret᷑: ⁊ y
hoc exponit᷑ ab eis ꝗð ſbditur: i ¶ Et tertd angelus.i. pa⸗
a Greg. k ¶ Dicens voce magna. in qͥ notat᷑ oꝛdinatiois
ue auẽtas. ¶ Siquis ado. beſtiã. leonẽ beſtialit viuẽteʒ
deferẽdo ei honoꝛẽ impialem. m ¶ Et imaginẽ ei.quã fe
cit de eccłlia remoueri vt dem̃ eſt.

in ſua.accipiendo nũmiſma ei charactere figuratuʒ
p Die biber de vino ire dei ⁊c.penã excõicatiòis ⁊ aggra
uatõtis incurrendo:lʒ aũt hec expoſitio pbabilis videat᷑:qꝛ
tñ añ impatoꝛẽ oſtantẽ fuerunt impꝑatoꝛes alij:tm̃ vł mag
hereſi depꝛauati:vt pʒ ex ſupꝛa dcis:videt᷑ minus ↄuenient᷑
expoſitũ qð dẽ ſupꝛa.ſ.de eius caſu:Cecidit babylon.i.ipe/
rin grecoꝝ mõ pꝛedicto: maxie cũ cius filius cõſtantinus ec
cleſias diruptas reꝑauerit:⁊ hereſim monacholitaꝝ iſur
rexit.vñ ⁊ vlem ſynodũ in ↄſtantinopoli ↄgregauit ducen
toꝝ octingẽta.ix.epᷣoꝛum:qui duas nãs eſſe in dño nr̃o ie/
ſu chꝛiſto ↄpꝛobauerũt ⁊ oſtenderũt.ſilr qð ſubdit de gre/
goꝛio papa ⁊ lcone ipatoꝛe ꝙ accipiens leonij nũmiſma: Bi
bet de vino ire dei ⁊c.excõicationẽ icurrẽdo:videt᷑ minꝰ cõ
uenient᷑ dem̃ qꝛ ſbᷣdit: q ( Et cruciabit᷑ igne ⁊ ſulphure.ꝑ
qð intelligi videt᷑ pena gehene:quce eſt eterna:vñ ſbditur:
r 4 Et fumꝰ toꝛmentoꝝ: eoꝝ: in ſecla ſecloꝝ aſcẽdet.⁊ ſic ñ

videt᷑ loqui de pena excõicatõis ſeu coꝛpalis incẽdij: quam

ↄptigiſſe oicũt ↄſtantino filio leonis: qͥ miſtroꝝ eccſuit ma
xim pſecutoꝛ: ꝓpter qð ſaluo melioꝛi iudicio videt᷑ lr̃a ab
illo loco.Et alᷣ angelus ⁊c.de machometo ⁊ ei ſequacibꝰ

exponẽda:de quoꝝ pſecutõe ᷣ chꝛiſtianos añ fecerat mẽtio
nẽ:⁊ eoꝝꝛꝛ penã nõ dixerat:⁊ iõ iohes deſcribit h̊ ↄñter eoꝛũ

punitõem: 2 quãtuʒ ad penã PAn⸗ ïtuʒ ad penã einã
ibi Et it angeł. Circa p dic: ¶ Et ali ageł.ſ.ſcũs iohes
loquẽj. ¶ Secut ẽ.hoc ñ refert᷑ ad ptẽ imediate pᷣcedẽtẽ:ſʒ

ad pᷣcedẽtẽ in q̃ locut fuerat de cẽtũ q̃dragitaq̃tiuoꝛ milibꝰ

erſern chꝛiſto a ſaracenis dicẽs eoꝝ punitõem tpaleʒ.
Cecidit babylon.i:gẽs babylonica:nã lex ei eſt ↄfuſionibꝰ
plẽa:qꝛ ibi laxat᷑ vita voluptuoſa:q̃ vita pecudũ dicitur.j.

Ethic.⁊ etiã ꝓpter ↄfuſum ꝓcedendi modũ:nã inoꝛdinate

tradit᷑ ⁊ idẽ frequent ⁊ inutilit᷑ repetit᷑:nec rone vel ſcriptu⸗

ra auctẽtica fulcit᷑: vt pʒ illa intuenti.¶ Illa magna. nã gẽs
illa in bꝛeui fuit multũ multiplicata ⁊ dilatata.dicit᷑ aũt ce

cidiſſe:qꝛ circa tꝑa illa ↄflixit cum romanis:in quo ↄflictu

vino ire dei qdð mixtũ ẽ me

illos. Et ůidi ⁊ ecce nubem

it ueri vt dem eſt. n Et accepit chgracte
rẽ in fronte ſua.cõfitẽdo eũ manifeſte ĩpatoꝛem. o ¶ ¶ Aut

tres amirei ſaracenoꝝ cum muli alijs ſi pempti:vt ha

bet ĩchꝛonica ſigiſberti ¶ Que a vino foꝛnicatiõis ſue

potauit oẽs gentes.hypbole eſt ad deſignandũ magnã
multitudinẽ gentiũ erroꝛe machometi infectam:ↄcedit
eni carnis delectabilia ad q̃ multitudo hoium eſt ꝓna.
t tertius. Hic
oñter deſcribẽ pe
na eox eina cũ dẽ
Et iti angel'.
.ſ. ad lr̃aʒ: vel ali
quij pᷣdicatoꝛ ſan
ctus machome
ti ſectã¶ Siquis
adoꝛauerit beſtiã

agni.Et fům toꝛmẽtoꝝ eo
rũ aſcẽdet in ſecla ſecloꝛum
Nẽc hñt regꝗeʒ die ac nocte
ꝗ adoꝛauerũt beſtiaʒ ⁊ ima
gineʒ e:⁊ ſiqs accepit cha
racterẽ noĩs eb.Hic patien
tia ſcõꝝ ẽ ꝗ cuſtodiũt man · vt dem eſt ca. pce
data dei ⁊ fidẽ ieſu.Et aůdi dẽ. vbi dem eſt o
ui vocẽ de celo dicẽtẽ mihi eb̃ imagine ⁊ e
Scribẽ: ti moꝛtui ꝗ ĩ do charaderis acce⸗
mo moꝛiũt᷑. Amòdo iã dicẽ
ſpũſ ůt regeſcant a laboꝛibꝰ
ſuis. Opã.n.illoꝝ ſequunt᷑

de vino ire dei.i.

puniet᷑ a deo gra/
uit. ¶ Qd mixtuʒ
ẽ mero. dicit᷑ aũt
punitio dei vinũ
mex qñ qs punit᷑
tpaliter ad eius coꝛꝛectõem:mixtũ vo qñ poſt punitio
nem tpalem ſequit᷑ eterna:ſicut eſt i ppoſito:qꝛ ſaraceni
puniti fuerũt moꝛte tꝑali vt pᷣdcm eſt:⁊ cũ hoc eterna:
iò ſdit᷑:(¶ Et cruciabit᷑ igne ⁊ ſulphure.i.pena gehenne
Et fum toꝛmentoꝝ coʒꝝ: ⁊c̃.nã illa pena eſt eina a ꝑte
p. sS¶ Nec hñt requiẽ die ac nocte.naʒ eſt ↄtinua ⁊c.
pʒ ex dictis ca.pᷣce.⁊ qꝛ ſᷣm ꝙ dicit Augu.vna cã quare
pmittunt᷑ mali in nacmadoeſ rerciti bonoꝝ in vir
tute patiẽtie:iõ ſbdit᷑: t¶ Hic patiẽtia ſcõꝝ eſt.qꝛ pati
entia chꝛiſtianoꝝ: multotiẽs ⁊ młtiplr exercitata ẽ ꝑ ſa
racenos. v¶ Et audiui. Pars iſta ab aliquib expoit
de moꝛte q̃ quis moꝛit᷑ mũdo ꝑ religionis igreſſuʒ:nam

illis tpib quidã vir potẽs deuotõe ductus reedificauit

72= egf — 1 1

cenobiũ ſcĩ bñdicti apud caſtrũ caſſinũ:qð ꝑ longobar
dos ꝑ multos ãnos añ ſuerat deſtructũ:⁊ ibidẽ ſeruiẽs

ſuo exẽplo młtoj induxit ad ſeruiẽdu chꝛiſto:tũc ẽt tpij

mlti nobiles ĩ diuerſis ꝑtib relicta ad ſeruiẽdũ chꝛino

põpa ſeculari habitũ religiois aſſumẽtes fuerũt müudo

moꝛtui:de quibꝰ ſᷣm iſtos dẽ:Bti moꝛtui ⁊c̃.⁊ etiaʒ qð
ſpᷣdit᷑ iã dicit ſpũs:Ut requieſcant a laboꝛib ſuis.na a
laboꝛe vite actiue trãſierunt ad requiẽ ↄtemplatie: ſed
qꝛ ſic moꝛientes mundo nõ moꝛiunt᷑ in dño ꝓpꝛie: ſed
magis incipiũt viuẽ in ipo:nec a laboꝛib bonis dqeſcũt
ſʒ magis eos amoꝛe chꝛiſti aſſumunt.iſ.vigilias:oꝛones

ieiunia: ⁊ 9ↄſilia:iõ melũ videt dicendũ ꝙ hic poſt puni
tõem maloꝝ eternã deſcribit᷑ retributio bonoꝝ: eterna

ſicut dem eſt. S.vt ſic oppoſita iuxta ſe poſita mag elu
ceſcant: iõ dicit hic iohi: x ¶ Scribe. tanq rẽ nõbiliſſi
mã. y ¶ Gti moꝛ.qͥ̃ in do.moꝛiũt.i.in ↄfeſſiõe dñi nri

ieſu chꝛiſti ꝑx palmã martyrij:qles fuerũt centũ quadra

gintaq̃ttuoꝛ milia: de quib' dictũ ẽ ca. pᷣce. 3 ¶ Amõo
iã dicit ſpũs.ſ ſanct qui cũ patre ⁊ filio eſt vnus deus:
expmit᷑ tñ hic ſpaliter: nã oꝑa ſunt meritoꝛia ꝑ charita
tẽ per quã ſpũſſanctuj habitat in nobis:⁊ ſic retributio
mercedis quo dãmõ ſpali attribuit᷑ ei. a Ut requieſ

—

cant a laboꝛib' ſuis.nam in btitudine appetitus totalit

eſetge⸗ b ¶ Opera. n. illoꝝ. meritoꝛia vite eterne.
c¶ Sequunkt illos.in btitudine quã recipiunt ꝓ ipᷣis.
1 Zrdicki, jnehonta pſecutione ſaracenoꝝ: hic inter
ponit᷑ alia.ſ.longobardoꝛum:⁊ hoc ꝓpter ſucceſſioneʒ

i. machometuz:

ptõe.¶ Hic bibet

io
e
ruto
hecvie
lih⸗A
acln
ſrnb
ri
auril
gego⸗
Poel
gteqt
asplia⸗
delenb
rlivzt
pe
giſli

Aius

ae
d
centl
bqud
Huum
dati⸗
ribus.
eEt
ſederon
ngen.
fiea

6 *
ſfam
ptaͤte
pope
glius
manea
nae
of
toda
grultme
e. r.
ri:ni
terraͤr
litbto
hicoj
caroli
plium
pmum
anto⸗
iuläci
ecciah,
ſecünf
hoce
1E
bilnch
cckeae
heſale⸗
mhi
Neglart
gecdi
lufnrnd
ntzpe
agui⸗
dunan
linſe
alst

Cclcaweln
machon
Ambeſti
Chne
Wcace
Uict
naerde
ARode
vwoiedi⸗

(COinin
ew. dici ii
n daiyini
gicspeni
Mpunito⸗

Ntſarscoi

NNae
cnagchent
ackenasde
zchonnasn.
umsdäce
bonope.
ſrcten
min eyn
inub erpoi
Freſiuznam
ncincauit
woober
dic ſauis
otica
1 lah
eblus

vnis gin
las,oioſin
poſ un
nor
u ngd
ſoi
Giara.
j Amo
nodels.
gcaria
ntbund
Ungtif
mstoal
one,
n ghhn⸗
hpeinn

Apoca. xiij.

tẽpoꝛis:cui oꝛdinem iohes ꝓſequit᷑ in hoc liꝰ. Et diui⸗
dit᷑ in duas ꝑtes.nã pᷣmo ponit᷑ a longobardis ecc libe/
ratio:a⁊ pluriũ alioꝝ eã pſequentiũ percuſſio:ibi Et pꝰ
hec vidi. Circa pᷣmum ſciendũ ꝙ ãno dñi ſeptingenteſi
liij. Aſtruphꝰ longobardoꝝ rex in italia multũ afflixit
eccliaʒ: ꝓpter qð HW .ä

bardos eoꝝ auferendo potentiã. e ¶ Qm̃ mature ſi vue
eius i.longobardi ſũt deſtructõe digni. f ¶ Et milit ange
lus.i.carolus. g ¶ Falcẽ ſuam.i.exercit potentiã:Aliqui
libꝛi habẽt Acutã in terrã.ſʒ nõ eſt ð textu. h ¶ Et vinde
miauit vineã terre. auferẽdo potentiã longobardoꝝ de ter
l raga. italie. i ¶ Et mi-

ſephan Papars : . 1;
ſut in frãcia qres cãdidã ẽt ſup nubẽ ſedẽtes
auxiliũ dam re ſileʒ ſllio hoĩs hñ̃tẽʒ in capi
Be efepibiti hae te ſuo coꝛonã aureã:ti ma
. gtIe3 „ 5. al
bte qᷓ diuidit ĩdu nu ſua falcẽ acutã. ẽt al an
as ꝑtes:qꝛ pꝛimo gel exiuit de tẽplo: clamãs
deſeribit hoc au · poce mag ad ſedẽtẽ ſup nu
rinz ipe nipini:· pẽé: Mitte falcẽ tuã ⁊ mete:

2 tpe caroli ma- g i 1
q vẽit hoꝛa vt metat: quò/
niã aruit meſſis terre:et mi/

gni filij ſui:ibi Et
alius ãgelus. Cir

ca † dicik:·
OdD ¶ Et vidi ⁊ ec

ſit ꝗ ſedebat ſup nubẽ ſalcẽ
ſuã in terrã:⁊ meſſuit eã.Et

lus exiuit de altari qi ha/
bebat ptãtem ſupꝛa ignẽ:èt

ſit in lacũ ire dei ma/

gnũ.nã regẽ deduxit
captiuũ. k ¶ Et cal

— cat᷑ eſt lac extra ciui
clamauit voce mag ad euz tatem. qꝛ ren⸗ cũ vxo
hẽbat falcẽ acuta dicens: re duxit exiliũ exira
ittẽ falcẽ tuã acutã:èt vi terrà ſu vt ocm eſt.
demia botros vinee terre: ¶¶Erexiuit ſanguis

quoͤniã mate ſũt vue e.Et

C.—t nã in regis captoe m
miſit angelus falcẽ ſuã acu/ tilongobardi fuerũt
ta in fra: et vindemiauit vij oeciſi m Oſq; ad
terre:ét miſit i ͦ ire frenos equoꝝ. naʒ ex
neã terre:et miſit in lacũ ire ſanguine occiſoꝝ fre

dei magnũ.Et calcat eſt la
cus ex ciuitatẽ:ct exiuit ſan
guiſ de lacu ſſq; ad frenos

de coꝛpibus occilozꝛ.

ni militũ caroli fuefrt
rubꝛicati ſicẽ in taliꝰ

bellis ſolet fieri.

.

ce nubẽ cãdidaz. 22 E! eim
p quã intelligit re alius angelus exiuit de tem
aum Thcit cãdi plo quod eſt in celo:hñs ct
e ¶Et ſup nubẽz
ſedẽtem.ſ.pipinũ

regem. ¶ Silem filio hois. i. cöfoꝛmatum chꝛiſto in

fide ⁊ iuſtica:lʒ hec aſſilatio fuerit valde longinqua.
abentẽ in capite coꝛonã aureã.nã reges frcie ad
fam aurea coꝛ ꝛzonant᷑: h ( Et in manu ſua.i.
ptãte ſua. i ¶ Falcem acutã.i.exercitũ valde bellicoſũ

P queʒ pipin multas magnas victoꝛias hũit. k ¶ Et
alius ãgelus.i.papa ſtephanꝰ. l ¶ Exiuit de tẽplo ro/
mane ecc?. m Aa voce magna.i.depᷣcans ex

masſ affectu. n ¶ Ad ſedentẽ ſuꝑ nubẽ.i.pipinũ regẽ
o ¶¶Mitte falcẽ tuã ⁊ mete.dirigẽdo exercittui poten
tia ↄ aſtruphũ tyrãniantẽ. p ¶ ꝛ venit hoꝛa vt me
tat᷑.i.vt e tyrannis per tuã potentia tollat. q ¶ m
aruit meſſis.i.ipᷣe ⁊ exercit obdurati ſũt in ſua iniqui/
tate. r ¶ Et miſit qui ſedebat ſuꝑ nubẽ falcẽ ſuã in ter
rã: nã pipinus valida manu intrauit ĩ italiaʒ ⁊ meſſuit
terrã:nã ↄtra aſtruphũ virilr pugnauit ? reddere ↄpu
lit btõ petro quecũq; ſui iuris erãt. s¶ Et alius ãgeb.
Pic ↄñter deſcribit᷑ auxiliuʒ ecclie ) longobardos tẽpe
caroli magni.⁊ diuidit᷑ in duas ꝑtes:qꝛ pmo põitur au
xilium caroli: ꝰ dilatatio cultus diuini.c.ſequen. Circa
pmum ſcienduʒ ꝙ anno dñi ſeptingẽteſ ſeptuageſimo
qnto:Carolus rex frãcie ad pᷣces hadriani pape itrauit
italiã cũ exercitu foꝛti:ð deſideriũ longobardoꝝ regeʒ
eccuaʒ multipłr affligentẽ:quẽ impugnãs tandẽ cepit ⁊
ſecũ in franciã duxit in q̊ͥ longobardoꝝ regnũ defecit:⁊
hoc ẽ qꝗð dicit hic: S ¶ Et ali angelus.ſ.caroł magn
t ¶ Exiuit ſaben ,eAta coꝛonatr fuit:vt

hẽ in chꝛonica ſigiſberti. v¶ OQð eſt in celo.militätis

ecclie que frequeni celũ noĩat᷑ in ſcriptura. x ¶ Pñs
ipe falcẽ acutã:i.exercitũ foꝛtẽ:imo exercitu Füuſe⸗
tioꝛẽ. 7 Eaif ngel 1l ap hadrianꝰ. 3 Exiuit
de altari· ad qð acceſſerat p miſſe celebꝛatõe:vt de vel

let eccłiaʒ ptegere. a ¶ Qui hʒ ptãteʒ ſupꝛa ignẽ.i.ad
inferendũ excõicationis ⁊ aggrauatiõis penam:quelibʒ

eqꝝ per ſtadia mille ſexcẽti . er Nadia mille

victoꝛie caroli fuit lõ⸗
ge lateqz diffuſa. ſ.

quattuoꝛ oꝛbis ptes per nũerum dictũ deſignatas: eo ꝙ eſt

numer quadrat qui ↄſurgit ex ductu nũeri in ſeibm:ſicut

qᷓ̃ternarius qui ↄſurgit ex ductu binarij in ſeipᷣʒʒ.nã bis duo

ſt quattuoꝛ ⁊ ſilr nouenarõ qui ↄſurgit ex ductu ternarij.

nã ter tria ſunt nouẽ: ⁊ ſic eſt in ppoſito.na mille ſexcenta ẽ
numer ↄſurgens ex ductu q̃dragenarij in ſeipᷣm: q̃drageſi/

In ca.xiiij.vbi dicit᷑ in poſtilla.Et vidi aliã beſtiã deſcri

⁊ ſicꝑ numeꝝ pꝛedictũ deſignant᷑ quattuoꝛ oꝛbis ꝑtes.
pta eccleſie ꝑſecutione ſbᷣ coſdroe eb filio:hic ↄñter.

actoꝛẽ de quib beat iohes ſʒ poſtillatoꝛẽ incipit

dentẽ de terra ⁊ hẽbat coꝛnua duo ⁊c̃.quedã occurrũt attẽ
denda:q̃ ad maioꝛẽ inſoꝛmatõem fideliũ pᷣſertiʒ ſimpliciuʒ
ſè nõnda. Pꝛimũ de eĩ ſecte initio ſeu inchoatiõe:⁊ de fal
ſis ⁊ ficticqjs hup ſecte fundamẽt:qde erroꝛib ⁊ vicijs mł
tiplicib in ea ↄtenil.ꝗ⸗ de rõne ⁊ cã quare młtitudo gẽtiũ

ad tantos erroꝛes ↄfluxit.sm de diuturnitate duratõis eiX ..

Circa pᷣmũ ſciendũ ꝙ łʒ oẽs hiſtoꝛiographi ↄueniant in hꝰ
ꝙ tꝑe eradij ĩpatoꝛis circa finẽ vite ſue:Hec ſecta nephãda
habuit initiũ:nõ tñ om̃s ↄueniunt de mõ cã ſeu occaſione
huiuſmõi initij: Et foꝛte iõ poſtillatoꝛ pᷣtermiſit huiuſmõi
cãm ſeu occaſionẽ declarare:videt᷑ tũ ꝙ hoc tradit᷑ ſufficien
ter in qdã hiſtoꝛia bꝛeui fris ptholemei de luca:qui ð hiſto
rijs iſidoꝛi a richardi ⁊ martini mita collegit ad hoc ptinẽ/
tia:in q̃ quidẽ hiſtoꝛia hẽ ꝙ cã ſeu occaſio ex qua huiuſmõi
erroꝛ ſumpſit pꝛincipiũ:fuit magna tyrãnides eradij ĩpato
ris:qui p' victoꝛiã de pſis habitã:in ſupbia eleuat nimia
cupiditate accenſus:nimis pᷣmebat perſas ⁊ arabes ⁊ calde

os ⁊ alios ↄfines eiuſdẽ:in tribud ⁊ alijs exactõibus graui/

buj ⁊ inoꝛdinat᷑: ex qͥ ppli illaꝝ regionũ inclinati fuerũt ad

5* .

reſiſtendũ exactoꝛib' imperatoꝛis:qð tñ nõ audebãt ↄmit

tere timẽtes eᷣ tyrannidẽ ⁊ magnaʒ ptãtem:ſʒ machomer

eniʒ pena noiĩe ignis aliqñ deſignat: aliqui libꝛi hñt:ẽt gqui maxie audacie ⁊ vᷣſutie erat:⁊ ẽt magnis artib erudit

aquã.ſʒ non ẽ de textu:vt hĩ in libꝛis coꝛꝛectij. b
clamauit voce magna ⁊c.ex affectu mas depꝛecas caro
lũ vt ferret ſibi auxiliũ. c ¶ Mitte fal. tuã acutã.i.ex
ercitus tui potẽtiaʒ. d ¶ Et vindemia botroj.i.longo

t ſe eis adiunxit:qᷣ inueniẽs diſpoſitõem gentiuʒ pᷣdictaꝝ ad
rebellandũ romano ipio eos incitauit ad ↄmittẽdã p̃dcam
rebellionẽ ſpaliter in denegãdis tributis ſᷣ coloꝛe liberädi

illas gentes ⁊ a pdictis exactionib: vñ ⁊ gẽtes ille acceper̃t
iz 3

es enĩ quadraginta faciunt mille ſexcenta:vt pʒ ↄſideranti:

Irca ſectã ſaracenoꝝ ⁊ ei ſacrilegũ ¶ Additio.

agẽ ab iſta viſione vbi dẽ:Et vidi alia beſtiã aſcẽ⸗

eum in ducem caput:ſłᷣ quo ſepe debellauerũt collectöões

⁊ gentes iperij de quib pꝛedictis machomer᷑ obtinuit ml-
tas victoꝛias:⁊ vt firmius huiuſmõi pꝛincipatũ ſeu ducatũ
ſibi vſurparet:conatuj ẽ dare eij nouũ culium ⁊ ritũ:ſub q

in dicta rebellione pſeuerarent.vñ ↄſilio ſeu ſuggeſtiõe cuꝰ

dam heretici monachi ſergij noĩe accepit queda quaſi pᷣma
ſacr̃a legis moſaice ⁊ euangelij chꝛiſti:vt ifra patebit:vt ſit

crederet᷑ a rudib pplis ipᷣm eſſe ↄſeruatoꝛem vtriuſq; legij/

ſeu teſti· vñ recte ↄſideranti hec ſecta nephãda ꝓpꝛie aſſilat
ſecte ſeu idolatrie hieroboã in ſuo initio:de quo agitur.iij.
Reg. xij.vbi hẽ ꝙ ꝓpter fatuitatem roboam:qui reſpuenj

conſilium ſenioꝝ minatus ẽ pplm aggrauare in ſuis exactõ
nibus:Hieroboam cepit occaſionẽ rebellandi regi: ⁊ deide
puertendi ppl'm a cultu diuino:qui quidẽ erroꝛ pſeuerauit
ĩ decẽ tribꝰ vſq; ad eaꝝ totalẽ traſmigratõem ſeu pditionẽ

vt planius habet.iij.⁊.ii. Reg. Poſt vo huiuſmõi initium
in pᷣdictis regionib habitũ:multe alie gẽtes ſunt ↄmote ad
agdhbherendũ pᷣdictis ſb coloꝛe pᷣdicte libertatis ⁊ ſpaliter de
radice moni caucaſi egreſſa eſt gens pfida õ eradiuʒ:que qͥ

deʒ gens nabathea vocat:q̃ͥ ſᷣm hiero.a nabaoth pmogeni/

to iſmael deſcendit: que quidẽ gens deuaſtauit regiões ipij
vſq; ad ſyriam ⁊ iudeã:deinde ꝑmittente deo ⁊ malicia hu
mana creſcente:totã aphꝛicã ⁊ deinde hiſpaniã fere occupa

uerũt:et lʒ ab hiſpania diuina miſeratõe opitulante ⁊ ꝓbi/

tate regũ hiſpanie ꝓ deo militantiũ ꝓ maioꝛi ꝑte ſunt eiecti
Adhuc tñ hodie ad exercitiũ bonoꝝ aliq̃ radix germinan)
ſel remanet.Circa ⁊m.ſ.de falſis ⁊ ficticijs huſ ſecte funda-‚
menti ſcienduʒ ꝙ ſeductoꝛ pᷣdictus attendẽs ꝙ tpe illo iaʒ
idolatria fuerat ab oꝛbe excluſa ꝑ doctrinã aploꝛum ⁊ di/

ſcipuloꝝ chꝛiſti:put pphetatũ fuit Eſa.ij.c.de tẽpe chꝛiſti

Et idola penit᷑ Sterent. ſ ilr coſdroe qui ſe fecerat vt deuʒ
adoꝛare:cum ei ſequacibfuerunt 1 eradium deuicti ⁊ ſup
p̃ſſi:non inuenit aliũ modũ introducẽdi ritũ ⁊ cultũ nouũ

niſi fingendo ſe legis diuine hacten appꝛobate ↄſeruatoꝛeʒ
⁊ executoꝛem:⁊ qꝛ lex diuina edificata ẽ ſup fundamẽtum

aploꝛum ⁊ ꝓphetaꝝ:vt dicit᷑ ad Ephe.ij.iõ finxit ſe cẽ apo
ſtolum ⁊ ꝓpham.vñ his duob' noib' cõiter apud om̃s qui
hũc erroꝛẽ fatent᷑ ſeductoꝛ ille appellatur:vocant.n.eũ pꝛo
phetã ſimplr quaſi antonomatice:vt itelligat eximius pꝛo/
phetaꝝ::vocant ẽt euʒ nunciũ ſeu aplʒ dei cõiter in ſuis oꝛa
toꝛijs execratl vt vtriuſq; legis ↄſeruatoꝛ atq; eruditoꝛ eſti
maret᷑:p pphiam.ſ.reſpectu antiq teſta.p apłatuʒ vo reſpe
ctu noui. Recte igit᷑ in reuelatõe fcã beato iohi figurat᷑ ꝑ be/
ſtiã aſcendentẽ de ira:qꝛ beſtialr viuens:vt infra patebit de

gẽtilibus ⁊ cogitatõibus irenis ad ſplimẽ potentiã munda/
nã aſcendit.dicit᷑ etiã hr̃e duo coꝛnua ſilia agni: ꝛ ſicut vi/

tas euangelica ꝑ duo coꝛnua fuit diuulgata.ſ.ꝓpheticuʒ et
aplicum:pꝑ ꝓpheticũ.ſ.pᷣnunciantẽ ⁊ ꝑ aplłicum declarãteʒ

ſeu teſtificantẽ:ſic falſitas ſaracenica fuit ampliata ꝑ dem ſe
ductoꝛẽ fingentẽ ſe hr̃e pꝛedcã duo coꝛnua ſimul vt dem eſt

Uñ nõnt᷑ dẽ duo coꝛnua ſilia agni:ad oſtendẽdũ ꝙ nõ erãt
va agni coꝛnua.ſ.ꝓphetia ⁊ aplatus:ſʒ ſilia.i.ficta ſeu ſila⸗
ta.Et nõndũ ꝙ ſaraceni hec duo coꝛnua falſo nitunt᷑ funda

re in dictis vtriuſq; teſti. De coꝛnu.n. ꝓphetico allegant il

lud Deut xviij.c. Pꝛophetã ſuſcitabo eis ⁊c᷑.qð dicũt de pᷣ

dicto adipleri. De ꝛ vo allegat᷑ illo Jo.xiiij.c. Paraclit aüũt
ſpũſſcũs quẽ mittet pꝛ in noĩe meo ille vos docebit oĩa. ſed
falſitas vtriuſq; allegatõis euident hĩ:nã in pma manifeſte
habet᷑: De medio fratrũ tuoꝝ.qð nõ põt de pᷣdicto ſeducto

re intelligi:quẽ ipſi ↄfitent᷑ fuiſſe iſmaelitã:in 2 aũt manife
ſte hẽ ꝙ ille qui mittend erat hẽbat docere oẽm veritatẽ ⁊
ſuggẽ oia que chꝛiſt pᷣcepit. Conſtat aũt ꝙ doctrinã euãge/⸗
lica pᷣdictus ſeductoꝛ quantũ in ſe fuit ſbuertit:vñ de illo ñ

pñt aliquo mõ verificari vba pᷣdicta:ſiłr illud qð legit᷑ Lu.

xxj.c. Ego.n. dabo vobis os ⁊ ſapiaʒ cui nõ poterũt reſiſtẽ
aduerſarij vri.nõ põt intelligi de pdicto ſeductoꝛe qui nllo

mõ docuit vitatẽ nec ip̃e eius ſequaces p ſopiam reſt⸗
ſtunt:ſʒ ſolũ ꝑ violentiã ⁊ armoꝛuʒ potentiã vt ꝑ expiẽ

tiam habet: et in ſuo alchoꝛano tradit᷑ expꝛeſſe ꝙ deus
mãdauit ſibi:vt per gladiũ cogeret pplos ad recipiẽdũ
fidem ſuã.Ad deſignandũ aũt ſeu fingendũ ꝙ ipſe erat

triuſq; teſti ↄſeruatoꝛ:⁊ ſic hẽret᷑ tanq; ꝓpheta ⁊ apls

pcepit ieruare pmũ ſacr̃m antiqui teſta.i circũciſioneʒ:

⁊ pᷣmum noui.ſ.baptiſmũ:oẽs eniʒ ſbᷣ pᷣdicta ſecta errã
tes maſculi circuncidũt ⁊ tã viri ꝙᷓ femine baptixant᷑ aq̃

In vtroq; tñ errauit manifeſte ab vtroq; teſto:nã circũ

ciſio q̃ in octaua die pcipit᷑ fieri:vt Leuit.xij.ca.in etate
adulta iuuenili ⁊ vltra ꝑ ipᷣoj fit:et ſic pᷣdicta circũciſio
non ẽ moſaica ꝓut voluit fingẽ:ſʒ iſmaelitica ſeu naba⸗

othica. baptiſm aũt qui ſm vitateʒ aplice doctrine nõ
iterat᷑ cum ſit gnãtio ſaalis coꝛꝛñdens gnãtioni carna

li nõ eſt niſi vnica.vnð ad Ephe.iiij.vna fides vnũ ba-

ptiſma.nã ſᷣm glo.vna chꝛiſii moꝛs vnũ baptiſmũ cõſe

crauit.ipᷣi vero fatuięantes ſepe ⁊ ſepiſſi baptiant᷑:ſeu

aqua abluunt᷑ ꝓ imundicijs tñ coꝛpalibus:nã de ſpũa⸗

lib' imundicijs minime curat:⁊ ſic dicẽtes ſe cõſeruare

vtrãq; legẽ vtriuſq; ſe manifeſtant coꝛꝛuptoꝛeſ:⁊ ſic pʒ
ꝙ hui ſecte fundamẽta ſi falſiſſime fictões. Circa 3. ſ.

de erroꝛib' ⁊ vicijs multiplicib in ea ↄtentis.Sciendũ

wꝓ pꝓut habet in quodã tractatu fris nicolai de oꝛdine pᷣ
icatoꝝ:qꝗͥ icipit:Quot ſt dies ſui tui ⁊c᷑.qui quidẽ fra

in ciuitate famoſiſſima ſaracenoꝝ que dẽ baldacũ in ꝑ
tibus oꝛiẽtalibꝰ remotis ſita:vbi gnãle ſtudium ſarace/

noꝛꝝ habet᷑ linguã ⁊ lr̃am arabica didicit:legẽ ſeu ſectaz

eoꝝ diligẽtiſſime ſtuduit ⁊ cũ magr̃o ipoꝝ frequẽt ↄfe/
rens magis ac mag puerſitatem pᷣdicte legis appᷣhẽdit.
Iſte.n.ſeductoꝛ vt plimuʒ ſecurt eſt in credẽdis erroꝛes

famoſoꝝ hẽticoꝝ:vñ negat trinitatẽ in diuinis in qͥ ſe-
quit᷑ harrianũ ⁊ ſabellianũ erroꝛẽ:negat ẽt deitateʒ xvpſi
lʒ concedat ip[ʒ fuiſſe creaturã ſupeminentẽ oĩbus alis
creatur ⁊ ſciſſimũ ⁊ vᷣtuoſiſſimũ ſuꝑ om̃s hoiĩes:intan
tũ ꝙ ipᷣm noiat vbum dei ⁊ ſpũm dei ⁊ aiam dei.negat

ẽt chꝛiſtum eẽ deũ pꝑ vnioneʒ pſonalẽ.ſilr ↄcedit ꝙ fuit
ſine patre ⁊ de virgine natus:aſſerit ẽt ꝙ iudei nõ occi-
derũt chꝛiſtũ:ſʒ quẽdam ſilem:⁊ ꝙ deus tranſtulit ipᷣm

ad ſe:ſz apparebit circa finẽ mũdi a occidet antichꝛiſfũ
⁊ poſtea de faciet ip̃m moꝛi.tradit ẽt ꝙ demõej pñt ſal
uari ꝑ alchoꝛanũ:⁊ ꝙ mliti ex eij ſci ſunt ſaraceni.ponit

ẽt in deo coꝛpeitatẽ:narrat n.ꝙ cũ ipᷣe iuiſſet ad deuʒ qͥ

eum vocauerat ꝑ gabꝛielẽ:ꝙ de ĩpoſuit ei man a ſenſit

tantã frigiditatẽ tact a deo ini humeros ꝙ puenit frigi

ditas vſq; ad medullã ſpine doꝛſi:que quidẽ ſupꝛadcã
⁊ multa alia falſa ⁊ ẽt abſurda q̃ in ſuo alchoꝛano tra
dunt᷑ credenda ꝓut in pᷣdicto tractatu habet᷑:cã bꝛeuita
tis omittunt᷑:q̃ oia ↄtradicunt euangelice vẽitati ⁊ aliqᷓ
ct rõni nãli vt pʒ intuenti. Circa ſperanda ẽt falſa ⁊ hẽti

ca tradidit:vñ ꝓut in pᷣdicto habet᷑ tractatu:pᷣdictus ſe

ductoꝛ pnicioſus aſſerit ꝙ vltia britudo hois cõſiſtitin
comedẽdo ⁊ luxuriãdo ⁊ i veſtibꝰ p̃cioſij ⁊ hoꝛi irrigu

is ⁊ huiuſmõi:qð ẽt vi ph̊i fide catholica carẽtes minie

coõcedunt:ex dictamine.n.nãlis rõnij cogunt ↄcedere ꝙ

felicitas humana nedum cõtemplatiua:ſʒ tmmõ in bo/
no honeſto qð eſt bonum rõnis:nam ſᷣm boetiũ in.iij.
de oſolatiõe:Si voluptates btõs efficere poſſent:nihil
cauſe eſt quin pecudes beate dicerent᷑.de quo plenius i

.. Ethic. iſte vero fatuus intm̃ attribuit veraʒ ⁊ vltiaʒ

beatitudinem delitijs carnalibus: ꝙ in pꝛemium vlti

hoc permittit beatis aſſerens ꝙ in paradiſo celeſti hñt

edere ⁊ bibere epulant᷑ ⁊ vti virginibu ⁊ huiuſmõi:qð

ridiculoſum eſt in ſenſatos. Circa vero agenda conce
dit pluralitatem vxoꝛum ⁊ concubinaxꝝ ⁊ ancillarum

quantas quiſq; cepit in bello ⁊ poteſt nutrire.accepit ẽt

ein
nirech
ſocom
lientat
gutem.
paceyt
hlin
ppber
daren
pphel
denun

nointl
mnulta⸗
Adlite
atigu
SD
lari:i
conup
rupert
giste
ſiction
ratont
Pꝛin
nonpo
nesſcin
notorie
gliguie

fumi

ciang

gasap

mond
munte
emnde
tione,
tonen
tibuun
ſeg in
Ftioꝛbe.
rür.
guequ
vnoo:
ſchola
daican
nonpe
uo teſt
orbem

gliqu

pſeuao
fagmn
ſinisy
geliad
raliaca
veldiu
lrinos
leptuse
hante,⸗
lerfal
rob⸗
hosſur
ltiscu
ſeſtum
lscon
odio⸗
Tiude⸗

eonlie
cuidefi
txiin,
unſaraee⸗
Klaſtan,
D
ibiit
ids mos
uinsin
udenaai

nioie

oickiin
ltgt

nöcpitlt
nacmipcnt
ſandden⸗
ee
Ppuamn
ciſuti
onno t
Cciben
autii
alatbil
Scoͤſinkn
vorl ing
racsnin
hig
inint
runii.
nnhi
nusi
i Nin
funmyin
Cefibit
Uinoic;
⸗
nluuun

—

ipſe indifferenter vxoꝛes alioꝛum in quo videtur cõue/
nire cum nicholaitis hereticis.videtur etiam cõcedere
ſodomiam tam cum viro q; cum muliere:licet ipſi pal
lient quibuſdam expoſitionibus extoꝛtis.De virtutibꝰ
autem:vt de humi itate patientia miſericoꝛdia vel de

pace vel de charitate dei ⁊ pꝛoximi:nihil dicit dignum

relatu niſi ꝙ ipe multum cõmendat pſalterium ⁊ alios
ꝓphetas:⁊ iob ⁊ legem moyſi ⁊ ſuꝑ omnia alia cõmen

dat euangelium chꝛiſti. Et dicit ꝙ chꝛiſtus in euangelio

ꝓphetauit de ipſo filijs iſrael dicens: Annuncio vobis

de nuncio dei vol me venit ⁊ nomen eius ẽ macho
metus.quod quidẽ

. idẽ nomen aſſerit eſſe ſcriptum ab eter
no in thꝛono dei in ſuperioꝛi parte ad dexteram:que ⁊

multa alia fabuloſa ⁊ deriſione digna in ſuo alchoꝛão

ad litterã continẽt. Sʒ quia nihil hoꝛuʒ in lege diuina
antiqua nec noua continetur vt eſt manifeſtum: ⁊ ipſe
pꝛecepit frequenter legem ⁊ euangelium omnino obſer
uari: ideo finxit aliam falſitatem notoꝛiam.ſ.ꝙ iudei
coꝛꝛuperunt legem moyſi ⁊ ꝓphetaruʒ:⁊ chꝛiſtiani coꝛ
ruperunt euangelium ⁊ ꝙ non remanſit de veritate le/

gis ⁊ euangelij niſi tm̃ in alchoꝛano:falſitas auteʒ hu
fictionis ſatis eſt manifeſta:ſed ad hoc poſſunt adduci
ratõnes que pꝛedictam falſitatem clarius demonſtrant
Pꝛima eſt:nam talis coꝛꝛuptio ſcripturarum pꝛedicta
non potuit eſſe generalis ⁊ manifeſta:quia ſic alie natio
nes ſciuiſſent ⁊ illa coꝛuptio fuiſſet notoꝛia qð eſt faſũ

notoꝛie.Nec potuit eſſe particularis ⁊ occulta:quia ſic

aliqui codices incoꝛꝛupti remanſiſſent:quod eſt fallſum
Nam in omni lingua ⁊ omni regione inuenitur lex ⁊
euangelium vnifoꝛmiter ſcripta. Item textus veteris le
gis apud hebꝛeos eſt in lingua ꝓpꝛia ⁊ littera qua fuitri

monte ſynai data patribuj per moyſen. Et poſtquã fue

runt expulli a terra pꝛomiſſionis ⁊ per oꝛbem diſperſi
eandem legem tenent vbiq; terrarum ſine aliqua varia
tione.Et qð ãpli eſt tpe templi ſecundi poſt trãſmigra
tionem decem tribuum per regem aſſprioꝛum:⁊ duaxz
tribuum p regem chaldeoꝛuʒ:de quibus habetur ĩ.iiij.
Reg fuerunt congregati in egypto.lxx iterpꝛetes de pe

ritioꝛibus eoꝛum:qui iuſſu ptolemei regis egypti fece/
rũt.lxx.tranſlationes:vnuſquiſ ; eoꝛum ſeoꝛſum vnaʒ
que quidem.lxx.tranſlationes fuerunt vnifoꝛmes ac ſi

vno oꝛe ⁊ calamo fuiſſent ſcripte:vt habetur i hiſtoꝛia
ſcholaſtica:⁊ apud hebꝛeos qui hanc tranſlationẽ chal
daicam habent eſt notiſſimum. Unde talis coꝛꝛuptio
non poteſt vete.teſtamento applicari:⁊ multo minꝰno

uo teſtamento: nam quattuoꝛ ſacra euangelia que per

oꝛbem terrarum fuerunt diuulgata ⁊ aliqua hebꝛaice
a aliqua grece ⁊ aliqua latine ſcripta:poſtea fuerunt a
pſeudo apoſtolis ⁊ hereticis multiplicit impugnata ſuf
fragantibus nonnullis iperatoꝛibus ⁊ alijs viris potiſ-
ſimis varijs hereſibus infectis: que tamẽ ſacra dei euã
gelia diuina gratia opitulante:per ſacra quattuoꝛ gene

ralia concilia fuerunt firmit᷑ appꝛobata:non ſine ſignis

vel diuinis miraculis. Unde ⁊ hodie non ſolum apud

latinos:ſed etiam apud grecos qui nobis aduerſantur
textus euangelioꝛum vnifoꝛmis habetur nemine diſcre

pante. Ex quo patʒ ꝙ pꝛedicta fictõ non ſolũ eſt euiden
ter falſa:ſʒ potius contra eum facit:quomõ enim man/
dat obſeruari legeʒ ⁊ euangelium nã non illa que ap?

nos ſunt: cum ipſa dicit eſſe coꝛupta:nec etiam alia ab
iſtis cum nulla talia inueniant᷑ in toto oꝛbe vt eſt mani

feſtum. Item quomodo chꝛiſtiani potuerunt cum iude

is conuenire in tali coꝛꝛuptione in quibu tam antiquo

odio diuiduntur:quomõ etiam conuenirent chꝛiſtiani
Tiudei in coꝛuptione eius:in quo maxime diſcoꝛdant
ſ.in chꝛiſto quem iudei dicunt non eſſe deum nec bo/

num hominem:chꝛiſtiani vero non ſolum dicunt eum eſſe
ſanctiſſimum hominem:ſed etiam veꝝ deum. multe etiam
alie rationes ponuntur in pꝛedicto tractatu:ex quibus ha⸗
betur manifeſte ꝙ pꝛedictum alchoꝛanum eſt plenum erro

ribus 2 vicijs vnde ⁊ ppꝛie figuratum fuit in reuelatione
beati Johannis per beſtiam ⁊ meretricem:vt per beſtiaʒ in

telligant᷑ erroꝛes in cognitione:quia ſicut beſtia caret cogni
tione ratõnis ⁊ ſoluʒ ſenſibilibus adheret:ita ⁊ iſti. Der me
retricem vero intelligitur ꝙ illa congregatõ peſſima in libi
dinibus carnalibus effronte inuercunde implicatur. Uñ
DPebꝛ.iij.ca.Frons mulieris meretricis facta eſt tibi nolui/
ſti erubeſcere.Et iõ licʒ poſtillatoꝛ hoc quod dicit᷑ beſtia et

meretrix:applicet diuerſis ratõnibus eoꝛum.ſ.turcis ⁊ egy

ptijs:tamẽ vtraq; natio ſᷣm magis ⁊ minus vtrũq; partici/
pat vicium modis pꝛedictis:⁊ hoc de tertio. Circa quartuʒ
querẽdum videtur quomodo ad ſectam que tot erroꝛes ?
vicia enoꝛmia cõtinet tanta multitudo hominum ⁊ gentiũ
diuerſitas confluxit:⁊ ei taʒ firmiter adheret:cum ratio na
turalis hominum ꝓut in.j.Ethico.ſemper ad optima deß·
catur:⁊ per ↄſequens homines ex ductu ratõnis huiuſmoi
falſitates ⁊ erroꝛes abhoꝛꝛẽnt. Ad quod dicendum ꝙ pur·
poteſt haberi a ſancto Thoma in ſumma cõtra gentiles li/
bꝛo pꝛimo ca.vj.machometuj introducendo erroꝛem ſuũ
ꝓceſſit via cõtraria illius vie qua veritaj euangelica ꝑ chꝛi
ſtum ⁊ eius diſcipulos fuit in oꝛbe introducta.Ueritas eni
euangelica non humano mõ ſeu mundano:ſʒ ſoluʒ diuino
fuit in mundo introducta:ſecta vero huo machometi mõ
totaliter oppoſito:qð ſic pʒ:nam in veritate euàgelica oẽem
humanum intellectum excedentia pꝛedicantur:vt trinitas
pſonarum cum vnitate eſſentie in diuinis:⁊ natura diuina
Thumana in chꝛiſto coniuncte in vnitate perſone ⁊ huiuſ/⸗
mõi:que cognitõem naturalis intellectus humani excedũt
In ſecta vero pᷣdicta nihil traditur credenduʒ niſi qð de fa
cili a quoliber mediocrit᷑ intelligente naturali ingenio cos/
ſci poſſit:vt vnitas dei ⁊ excellentia chꝛiſti hominis. Et qeꝛ
multi homines ſhſtantias ſpirituales ſeparatas non cogno
ſcunt: ideo in deo aſſeruit eſſe coꝛpoꝛeitatem:vt dictum fu
it in tertio articulo. Iteʒ in veritate euangelica voluptates

carnis maxime cohibentur:⁊ oia que in mundo ſunt contẽ

ni docentur que a tota humana multitudine fere appetun
tur: vt ſunt libidines ⁊ delectationes gule honoꝛes ⁊ pꝛinci
