i re ſeoꝛſũ cõtemplatiõi:vt ibi hauꝛiat ĩ deuotõe qð pea, m ¶ Alius aut. Hic eſabianuer ſig aleen ac taliuͦd
e⸗ effundat ppło in pᷣdicatõe. vnde ⁊ moyſes aliqñ aſcẽde veniebat vere: ſʒ impfecte: 7 5 c ibi Pi ein
* bat in montẽ ad dñʒ ⁊ aliqũ deſcẽdebat ad ppłᷣ: ⁊ hoc ahoc eſt qð dicit: Ali aut de oncipuns ei . . Air Ule⸗ 4
e, hẽ luẽ.vj. In diebillis exijt in mõtẽ ieſus ſolus oꝛare:? huc eẽt pfecte diſcipulus: ſʒ volebat fieri. n. ¶ Ait illi do.
lin erat ibi ꝑnoctãs in oꝛone dei.ʒꝰ cã fuit ad fugiendũ po pmit. me pꝛi.ſe.pa.me.⁊c. Iſte autẽ nõ petebat vt ſepeliret
ziſ⸗ puli applauſũ Johᷣ.vj. Jeſus cum cognouiſſet:qꝛ ven- iam moꝛtuuʒ:qꝛ hoc non fuiſſet ſibi denegatuʒ:ſed a ſequę
iie.n turi eſſent: vt caperẽt eu ⁊ facerẽt eũ regẽ:fugit iteꝝ ſo?ꝰ lalchꝛiſti impediebat᷑ ex amoꝛe carnali ad parentes:cum qᷣ/
u in monteʒ. Iſta triplici de cã vl ſaltẽ aliqᷓ earũ dĩ hic bus volebat vſq; ad eoꝛuʒ moꝛteʒ eſſe:⁊ tuc chꝛiſto inſepa⸗
rep⸗ f¶ Uidens ieſus turbas mul.circũ ſe nimis.ſ.oppmẽ biliter adherere:ſʒ qꝛ parentes nõ erant in tãta neceſſitate
nign⸗ tes ⁊ applaudetes. g ¶ Juſſit diſcipu.ire tral fretũ. i. poſiti ꝙ nõ poſſet coueniẽter eis p alios miſtrari: iõ dixit:
6. Vltra mare galilee in locũ mag ſecretũ. h (iccedes. o ¶ Sequere me ⁊ dimitte moꝛ. i. in infidelitate manẽtej.
igs Hic põit ͥrudã diſcipuloꝝ acceſſus ad xpʒ: quoꝝ vnꝰ p ¶ Sepelire moꝛtuos.Ex hoc loco patet ꝙ aliquis ab in/
nn accedebat ficte:⁊ iõ repellit:ſecundus ve.⁊ io recipit᷑:ibi greſſu religionis nõ debet retardari ꝓpter parẽtes affectiõe
gi Alb aũt de diſcipulis.Circa pmũ conſiderãduʒ q vnuj carnali.vnde ⁊ ſupꝛa.iiij. ca.Jacobus ⁊ iohes legũt Ea

fuiſſe xp̃m relictis retibus ⁊ pe: ppter qð hiero.in epla ad
achu tuus in limie iaceat:Iʒ mat tuas
lcatũ ꝑge pꝛeʒ:p calcatã ꝑge mje,z
æ ad vexillũ cruc xpᷣi euola:ſec aũt eẽt ſi parẽtes eſſentĩ ta
li neceſſitate poſiti:ꝙ non poſſet eij ↄuenieni ſine pñtia filij/

vbera ⁊ pect oñdat:pꝑ ca

ſbueniri:tũc nõ eſſet
ei licituʒ ingredi reli
gionẽ dimiſſa neceſſi
tate parentuʒ: qꝛ hoc
eſſet de alieno deo fa
cere ſacrificiũ Cid pᷣ/
dictoꝛum maioꝛẽ in
telligentiaʒ ↄſideran/
dũ ꝙ alr pat tenet᷑ p/
uicdere fuijs: alr fili
us parentibuſ:qꝛ pat
cum ſit pᷣncipiuʒ filij
pꝑ ſe obligat᷑ ad puidẽ
duʒ filijs de doctrina
q nutrimẽto:nõ autẽ
econuerſo. vnde dẽ. ij
coꝛi.xij. Nec debẽt fi
lij theſaurigare parẽ
tib: ſʒ parẽtes fili
iõ paretibꝰnõ lʒ igre/
di religioneʒ omiſſa
cura filioʒ: oino: ſed
debent de eis curare:
vel de cura cõpetenti
eis ꝓuidere: filꝰ aüt
lʒ no ſimplr teneatur

ſuos. Et ůſcẽdente eo in naà
uicula ſecuti ſũt eũ diſcipli
ey: t ecce mot magn fac?·

E ĩ mari ita vtnauicula ope

riret fluctibuſ. Ipſè o doꝛ
miebat. Et acceſſert ad eũ
diſcipuli ei: ⁊ ſuſcitauerüũt
euz dicẽtes: Dfie ſalua noſ·
perimus.Et dicit eis ieſus:
Quid timidi eſt möͤdice fi
dei. Tundſurgẽs impauit

veni ⁊ mari ⁊ ſcã ẽ tranq/

litas magna Poꝛro hoieſ
mirati ſũt dicẽtẽſ:. Qual eſt
h:qa mare ⁊ vẽti obediunt

ei. Et cůʒ vẽiſſet iẽſ tra fre
tũ ĩ regionẽ geracenoꝝ: oc

currerũt ei duo hñteſ ðmo
nia dẽ monument exeutes
ſéui nimis:ita vt nemo poſ

— —

littoꝛe ex oppoſito galilee. Cuz eſſet igf ibi in regione ge 5

raxenoꝝ. e¶ Occurrerũt ei duo hoĩes hñtes demoia.
Mar. v. dẽ ꝙ erat vn ⁊a lu.viij. Dicẽdũ ꝙ nõ dictio

ecce clamauerunt dicentes

ſcens. Demões aũt roga-

bant eũ dicentes:Si eijcis

poꝛcos.Et ecce magno im

gerunt: venientes in ciui
tateʒ:nunciauerũt hec oia

⁊ de his qui demõia habu

qꝛ ſᷣm vitatẽ erant duo demõiaci: ſed vn erat famoſioꝛ

ſeuioꝛ alio:qꝛ in eo erat legio demonuʒ:vt ibidẽ dĩ:
l iõ̃s de illo faciunt

nuʒ: vt ibidẽ dẽ: v

mentiõem mare

AX luc.nec tñ negäat

AQuid nob ⁊ tibi ieſu fili wic:qꝛ vnitas iclu⸗
Veniſti buc añ tpᷣs toꝛqueę ¶itur in binario.
nos.Erat aũt nõ lõge ab il Matthe aut faẽ

mDentionẽ ð ve
ch. ſeqt: f e

.

monument exeũ⸗/

tes. In talib eniz

nos binc:mite nos in gre locis habitant de
gẽ poꝛcoꝝ.Et git illis: Ie. moniaci aliqñ: vt
At illi exeuntes abierũt in hoc demoes
ingerant terroꝛzez

hoib' d aiabuj 9

petu abijt totus grex per pᷣ fũctoꝝ. g ¶ Se
ceps in mare ⁊ moꝛtui ſüũt ui nimis ⁊c. non
in aquis. ãſtoꝛes aũt fſu qꝛ demoniaci poſ

ſint niſi.qntuʒ .
ſeqt

bQuid nobij/
⁊c̃. Poc magis di

erant. Et ecce tota ciuitas under Sicti
exiſt obuiam ieſu: 6 viſo 6&. lles urun ab⸗

hie curã pꝛis tenet᷑ tů

caſu necceſſitat: ĩ q p
aliuz nõ poſſit zueni

„ 71

ent ſibi ſbueniri: ⁊ iõ tali caſu ceſſte põt ⁊ dʒẽt ðↄ volũtatẽ
parẽtũ itrare religionẽ. q ¶ Et aſcẽdẽte. HPic ponũt qdaz
miracula ad diſciploꝝ ofirmatõeʒ: ⁊ in creatura coꝛpali
⁊ in ſpũᷣali:vt oñdat᷑ xpᷣs dñs totcreature.ꝛvponit᷑ ibi Et
cũ veniſſet ieſus trãſ fretũ:pmiraculũ fuit in ſedatõe ſpᷣita
iĩpiuz ip̃ius xpᷣi:vñ dic ſic: q ¶ Et
n nauiculã. vt iret in locũ remo/
Secuti ſũt eũ diſciplłi e. tranſfretã/
t ¶ Et ecce mot᷑ magicc.hẽ fem̃ vtute dina:
vt manikeſtaret vtus xpᷣi diſcipuł eius. v ¶ Ihe vo doꝛmi
ebat. duplici de cã:p vt vitas hũane nãe in eo oñderet᷑: 2⁰*
vt diſcipuli in piculo poſiti ad ipᷣm recurrerẽt:iõ ſequitur:
Et dicit eis
ieſus qͥd timidi eſtis.q.d.nõ debeiʒ timè cũ ſũ pñs vobiſcũ
quẽ vidiſtis tot miracula facẽ. ꝓ ¶ Modice fidei.diſcipu/
los aũt ſuos dicit eſſe modice fidei:qꝛ ſi pfcãʒ fidem hẽrent
cognoſcerẽt eũ tantã vtutẽ hñteʒ in doꝛmiẽdo qᷓntã in vigi

tẽpeſtatl ipius marisp
ſcẽdente eo.i. xpo. r.
tũ ꝑꝑ cas pᷣdcãs. s9
tes.ſ.cũ eo. t

Et acceſſerũt ⁊ ſuſcitauerũt eũ ⁊c.ſequit᷑: x

lãdo:qꝛ ſomna vigilia ſũt paſſioej ſẽſitiue ꝑtis ſm quã nõ

Plrarebat xpᷣo facẽ miracla:ſʒ mag vtute dina:qͥ p ſomnũ i
nllo i

lio ipediebat᷑. Tũc ſurgẽs c . ex quo pʒ ei dinitas:
qꝛ miracla facieba
a ¶ Poꝛo hoies mirati ſüt.
gnoſcẽtes ac ẽt ↄfitentes: b
E hõ purus ſʒ ver de. c 4
ſiẽ creatura creatoꝛi. d ¶ Et cũ vẽiſſet. Hic ponit mirachʒ

icentes qualis ẽ h.q.d.nõ

ĩ creatura ſpũali ĩ demonũ eiectõe:⁊ diuidit᷑ ĩ duas ptes:qꝛ

p̈ deſcribit᷑ miracli opatio:⁊ ? ipᷣius diuulgatio:ibi Paſto
res aut fugerũt. Deſcribendo miraculũ euageliſta p̈ tangit
locuʒ. d ¶ Et cũ veniſſet ieſus trꝗſ fretũ in regioneʒ ⁊c.i.

vltra mare galilee:qð alibi dẽ ſtagnũ geneçareth a qdaʒ ci/
uitate ſic noiatũ:q vocat genexar vl genexareth: eſt ialio

ccat pp odiũ qð erga nos hñt: qꝛ ſi nõ poſſut hõibus
nocẽ in pſoa: tñ appetũt eis nocẽ in ſbſtatia: iõ rogabät
ieſũ dicentes: Si eucis nos mitte nos i poꝛcos. E ¶Et .

eos itrare ĩ poꝛcoj:a pᷣcipitare eoj.Dicẽdũ ꝙ foꝛte hoĩe⸗

impando:ſicẽ dñs creature:vñ ſequit:

x effectu vtutẽ dinitat e co .i.apparẽtiã bonoꝝ opeꝝ:ſic chꝛiſtus ꝑmiſit demones

lia venti 1 mare obediũt ei.

finibus eoꝛum..] o erat acutioꝛis
nõ potuit ſcire p

certitudinẽ vtrũ ieſus eẽt ille q erat pmiſſus ad ſaluteʒ

mungi ⁊ diectionẽ diaboli:⁊ multo min iſti poterãt b

i ¶ Ueniſti añ tpᷣs toꝛquẽ nos.id

ſcire p certirudinẽ.

cni euidentiã ↄſiderandũ ꝙ vſqʒ ad iudiciuʒ ẽ tps me

riti ⁊ demeriti hoiuʒ:⁊ iõ ſiẽ ad illud tpᷣs ſãcti angeli hba

bitant inter nos ad nf̃aʒ defenſionẽ: ita mali ad nraʒ tẽ·
tationẽ ⁊ ipugnationeʒ:lʒ aũt ſecũ poꝛtẽt ignẽ ſuus:tam

reputãt ſe toꝛqri affig gi aacinne ab bole. ne eis no⸗
nñt: 7 qꝛ ſi nõ poſſũt hoibus

5„

ait illis eedd eis petitõeʒ ipoꝝ: vt pʒ ꝑ ſeqnteʒ ef

t illi exeũtes ab.i poꝛ. Sʒ q̃rit h̊ qre pꝑmiſit

illuterre peccauerant: ⁊ iõ demeruerãt iſtud danũ ſibi

fieri:vel alr dicẽdũ ꝙ xpᷣs aliq fecit ad ſignificãdũ òddã

aliud: ſiẽ mattᷣ. xxj.a marci.xj.maledixit ficui nõ hñti
fructũ:ſʒ folia tm:⁊ tñ nulla rõ fuit ex pte arboꝛ:vt ibi

dẽ dẽ: Non erat ts ficoꝝ:⁊ iõ rõ maledictõis fuit ad ſi

gnificandum maledictionem iudeoꝛũ:quoꝝ fructum
boni opis qᷓrebat xpᷣs:⁊ tñ nõ inuẽit in eis niſi folia tiin

intrare poꝛcosad ſiqnificandũ q demones habitant in
imundis hõib': ſicut poꝛc' ẽ aial imũdũ. m¶Paſto

res aũt fugerũt. Hic ponit᷑ miracli diuulgatio:qꝛ paſto

res fugientej venerũt in ciuitatẽ ⁊ nüciauerũt hec omia
ſequit: n ¶ Et ecce tota ciuitas exijt c ]. ad faciẽdum
ſibi reuerentiam. o Et viſo eo ⁊c. Reputabãt enis
ſe indignos tãto doctoꝛe:ſic ſupius ẽ dem de cẽturione
reputabat ſe idignũ tato hoſpite. Itẽ qꝛ xpᷣs dimitte
bat eis illos curatos a demoib ad eoꝝ iſtructõeʒ. Hnö·

tapeo
ſta ſur
miul
nnce⸗
lit
Mutf,

lglurt

Ucin
eß
Aorn
Pvemm
liwen
Ktäinmi
lengor
ſcotbl
heuet
nsr⸗
ſtiemir
ſücppod
rganz⸗
tüeſbo
litip
Viiloc⸗
unmiſu
umg
ſoet
ogli⸗
lloume
tmunte
llle⸗
Allval⸗
osdich
Wrul
uiͤe
Porard⸗
undd
nigni.
liticus
Gölezun
loporal,
nlſieti
Ubidi
he⸗
ſeN
Mnnr
fontf
alerd
nhrri
fond

hun
hono
deph⸗
lpe
en

1

65 p
lun V
antde
liqnyt
demdes
tenꝛe;
TL. non
nacipof
ntuzper

nidnob
emagbo
Gmmn
tiuig.
mongoi
Gnnds
Aeliols
tanan
irſchey
ſalune
oterith
nos 24

incurrere maioꝛem penã pcdeti: io rogabat ei diſce

mar. v.dẽ ᷓ xps noluit ꝙ ule q bebat legioneʒ ſequeret

ne vexatio demonũ.ʒꝰ mò nõ pp petm̃ cõmiſſuʒ: ſʒ ad głłã⸗

ipᷣm:ſʒz magis pᷣdicaret miraculũ fem:a ideʒ intelligeno dei manifeſtandu:ſicut ð ceco nato dẽ ioh.ix. Neq; hic pec

eſt de alio ꝗᷓñ erat cũ eo.vł alr pot intelligi ꝙ iſti geracẽi
ex peccatis ſuis timebãat offendere xpᷣi pntiaʒ: ⁊ per ↄns/

VT aſcen

5

cauit:neq; parentes er ſ. vt cec'naſceret᷑: ſʒ vt manifeſtenk
opa dei in illo. pp humiliatõeʒ alicui ne in ſuperbia ele
uet:ſic paulus aplłs dic de ſeipᷣo.ij.coꝛi.xij. Ne magnitulo
l rreuelationum extol⸗
lat me:datẽ mihi ſti

, dens ie⸗ E
ſus. In ☚£—
caplo pᷣcedẽti poꝰ

Z àſcẽdẽs ieſus ¶IX.
Inauiculã trãſſfretauit

miracula ad ↄfir· Et cce offerebãt ei paraly

mationẽ euageli ·ticũ iacentem in lecto. Ai/
ce legis. hic vnter gæèns aũt ieſus fidem illo ꝝ-

declarat᷑ vtus ipi

uiditur ĩ tres par li:remittunt᷑ tibi pctã tua.
tes: qꝛ ponitu· Et Eecce quidam de ſcribis
ad hoc miraculi dixẽrt ĩtra ſe: Hiẽ blaſphe
mat. Et cũ uidiſſet ieſus co
Et cũ tranſiret inn Gitatõeſ eoꝝ dixit: vt quid
de. ⁊3 eoꝝ cõfir· cogitatis mala ĩ coꝛdibus
matio:ibi hec i · pꝛis. Quid eſt facil dicere

dẽtiũ vocatio ibi

duas: qꝛ p in opeę? ““
ratõe miraculi ad declarationem ſue deitar fides credẽ

tiũ appꝛobat᷑ Et vinfidelitas negãtiũ repꝛobat᷑: ibi Et
ecce qdaʒ de ſcribij. Circa pᷣeuangeliſta nõt locũ vbi fa

ctũ eſt hoc miraculũ dicẽs: a ( Et aſcendẽs in nauicu
lã. vt.l. p nauigiũ de ira geracenoꝛuʒ rediret in galileã:
vñ illuc iuerat vt pʒ in ca.pᷣcedenti. b ¶ Et venit in ci⸗

uitatẽ ſuã.ſ.i capharnaũ:qꝛ ibi factuʒ eſt hoc miraculũ

ſita ſunt quedam èt venit in ciuitatem ſuam.

vt mar. dic expᷣſſe.ij.ca. Dẽ aũt capharnaũ ciuitaj dñi:

nõ qꝛ ibi fuerit nat vel cõceptus:ſʒ qꝛ erat pᷣncipal ciui
tas galilee:pp qð centurio ibi manebat ad cuſtodiaʒ to⸗

tius terre:vt dem eſt ca.pꝛecedẽti. Naaret aũt vbi x-ps
fuit nutrit᷑ ⁊ cõcept:erat ddaʒ oppidũ vel vicuj reſpe

ctu illius:⁊ iõ dẽ ciuitas ipius chꝛiſti: ſicut pariſius dẽ
ciuitas alicup nati in aliqͥ oppido ſarta artt ius. vl ʒ
i

alios dĩ ciuitas dñi:q; in pᷣncipio ſue pᷣdicatiois multa
miracula ibi fecit. c ¶ Et ecce offerebãt ei paraly. Mo

dus aũt offerendi h tacet:z exmitur mar. ij Quia nõ
potentes intrare ad xpᷣi pntiaz ppꝑ turbã circũſtanteʒ ꝰ

tecto domus ſbᷣmiſerũt eũ in lecto añ ſeum T oc fuit

magnũ ſignũ fidei ipſoꝝ: ꝓpt᷑ qð ſequit: d ¶ Uidens
aut ieſus fidẽ illoꝝ.ſ.paralytici ⁊ offerntiũ: qð pʒ ex h

qð ſequit᷑: e ¶ Dixit paralytico ↄfide ⁊c᷑. łx eni ſaita⸗

coꝛpoꝛalis vel aliqd h'mòi det᷑ alicui pp alienã fidẽ:re/
miſſio tñ pctõꝝ: nõ dat᷑ alicui ſine ꝓpᷣa fide:iõ non vidẽ
tur bñ dicẽ q dicunt ꝙ li illoꝝ refert tmi ad offerẽteſ:ita
pꝑp ſa offerentiuʒ tm̃ ſit ſanat.Dixit aũt ieſus:Re.
ti.pec.Ad modũ boni medici qͥ pᷣmo remouet cãʒ moꝛ/
bi:⁊ tunc Fontes intendit curationi. Infirmitaj aũt hec
fuerat inflicta paralytico pꝑp peccatum:⁊ iõ xpᷣſpᷣmo re
mouet caàm dicens: Remittunt᷑ ⁊c. Et ex hinſinuat euʒ

a paralyſi curãdũ: ſicut ſtati batuit ꝑ effectũ. Ad maio“:

rem pᷣdictoꝛũ intelligentitaz ſciendũ ꝙ infirmita coꝛpo
ralis infligit᷑ alicni a deo multis de cauſis. vno pp pcti
punitionẽè:ſed no ꝓpi purgationẽ:⁊ tal infirmita) ẽ qò/

qã pambulũ pene gehẽne:? ſic inflicta eſt herodi actu.

xij.vbi dẽ ꝙ pcuſſit eũ angelus dñi: eo non dediſſet
honoꝛẽ deo ⁊ ↄſũptuj a vmib expirauit. Eodẽ mõ fuit

de pharaone ꝗᷣ per flagella iduratus eſt.vmõ infligitur⸗

ad pcti ↄmiſſi purgationẽ:ſic nabuchodonoſoꝛ amẽtia
vi annoꝑ. vt hi Daniel i. Et ſimilit marie magdale

g ¶ SDixerũt intra

dimittunt᷑ tibi peccata tua: muluscarnis meea-

fa& ſinr 5 2 gelu) ſathane qui me
en ice ſurge vahula⸗ collaphißet. 5einfligit
dut ciaiqm fili Hois Habʒy pp alicuius pbatioe,z
ptãtẽ i fra dimittendi pctã: ⁊ patientie declarati

ũnc ait paralyticò: Surge onẽ ſicut pzo iob. ij.
tolle lectũ tuũ:⁊ vade ĩ do/ ynde verlus.Job ꝓ

mü tug. Et ſurexit.7 abiſt ſeſe manifeſtat: In co
domũ ſuam. Aidenteſ au copurgat maria:pu

tem turbe timuerunt:&t glo nu erodeen e —
riſicauer̃t deũ ꝗ ðᷣdit ptatẽ] ſnia ex dictj
talẽ boib' Et z traſirz iß Bledondt wepet s
ieſus vidit homineʒ ſeden/ negantiuz xpi dinita
tem in teloneo matheum teʒ. 2 ponit eoꝝ ne

bat. inclinat paulum-

f¶ Et ecce quidã de
ſfſcribis.i. de legiſpitij
cogitando qꝛ vbũ intrinſecu è con
Hic blaſphemat. Blaſphemare eſt cre⸗
ð ẽ ppꝛiũ dei.dimittere aũt pctm ſo

noie. Et ait illi: Seqre me. Saria cum dicitur:

ceptus ment. hę
ature attrbuere illud q

li deo cõuenit: per hoc ꝙ chꝛiſto blaſphemiaʒ iponebant

in hoc ꝙ pctã dimittebat pʒ negabant ipᷣm eſſe deum: di
cẽtes eũ eẽ purũ hominẽ.ſʒ xps ↄñter cos ↄuẽiẽi redarguit
oñdens ſe eſſe deũ duplr.i qꝛ rũdit eoꝝ cogitatiõib:quas
cognoſcere per certitudinẽ ſoli ðo ꝓpꝛiũ ẽ᷑: ꝓpter ꝗð vicit:
Et cum vidiſſet ieſus cogitationes eoꝝx dixit: i RR5
cogitat mala ⁊cc imponẽdo.ſ.falſo mihi blaſphemiam.ꝰ
hoc idem oñdit ſanando paralyticũ per imperiũ tanq; ꝓpa
vtute:qð eſt eiuſdem poteſtatis ſicut ⁊ peccata dimittere.lʒ
enim paralyſis vᷣtute nature aliqñ poſſit curari:non tamẽ
ſubito nec ita perfecte vt ſtati homo poſſit lectuʒ in qͥ iacet
poꝛtare: ſicut dẽ H: ppter qð dẽ: k ( Duia facil ⁊c.q.
di. equal poteſtatis eſt vtrunqʒ:ex quo concludit vtuteʒ ſue

dinitatis pfectaʒ dicens: I¶ Ut aut ſci.qꝛ fi.ho.ha.po.in

ter. dimit.pec.vt deus nõ vt hõ purus. m. ¶ Tunc ait pa
ralytico ſurge ⁊c᷑. Sicut eni pꝑ l̃aʒ hñteʒ ſigillũ declarat vo
luntas ipſius ſcribent :ſic ꝑ ſignũ qð eſt vtutis dine manife
ſtatiuuʒ oñdit᷑ vitas dine virtutis. Alij aũt ſancti qͥ fecerũt
miracła faciebãt hec ĩploꝛãdo dinaʒ vtuteʒ: nõ ĩperãdo:et
ſi aliqñ in talib'iĩpabant hoc nõ erat i vtute ꝓpꝛia: ſʒ expꝛi/
mẽdo vtutẽ xpᷣi tanq; miſtri nõ dñi:ſic aliqn ipabant ðmo
nib' vt recederẽt ab obſeſſis coꝛdib i noie xpᷣi ⁊ auẽte eius.
n ¶ Uidentes aut turbe. Hic ↄñter ponit᷑ hupmiraculi effe
ctus:qꝛ turbe hoc videntes timuerũt iponẽ ſibi blaſphemi
am. o ¶Et glificauerũt deũ ⁊c l.iipᷣm xpm q eſt vᷣtuj di
patris. p (¶ Hoib'. ad eoꝝ.ſ.ſalutẽ. q ¶Et cum traſiret
inde. hic ponit᷑ credentiuʒ vocatio:et pᷣ circa eoꝝ vocatõeʒ
deſcribit᷑ ↄdeſcẽſio ad pctõꝛes.? ponit᷑ eð repᷣhenſio ð mur
murãaãtes:ibi Et videntes phariſei. Circa pᷣaduertendũ ꝙ
vocatio matthei: ⁊ iſtõò ↄuiuiũ fuit añ curatonẽ paralytici
de oͤ dem̃ ẽ: ſʒ h ponit ꝑ recapitulatõeʒ. vlł ſʒ alios vocatio
eifuit añ: ⁊ ↄuiuiuʒ eius de quo h̊ ſcribit᷑ fuit poſt: ⁊ vt cõ⸗
uenienti deſcribat᷑ ↄuiuiũ:civocatio repetit.Dic g̊ euãge
liſta: q ¶ Et cum traſi. inde ieſus vi.ho.ſe.in te.in qͥ ſole
bãt cãpſoꝛes ſedere:qð qdẽ negociũ vix aut nũq; exercei ſiñ
pctõ põt:vt dicit greg. r ¶ Et ait illi ſeqre me. Mattheuz
aũt talib'occupatuʒ vocauit: vt de gfa dei hulluogel peret

¶Enãgelium

qntuncunq; fuerit in vilib' occupat. I UErſurges, ſecut
c e.ſine aliqᷓ dilatõe:qꝛ ſic poterat mouẽ aurẽ exter vbo:
ita ẽt interiuj mẽtẽ iſpirãdo.ſic.n. paſſioni ꝓpinquus illos
q̃ͥ ad capiendũ ipᷣm venerant: ſolo vbo ꝓſtrauit dicẽs: Ego
ſuʒ. vt hẽ ioh.xviij ita ſolo vbo poterat quoſcũq; ad ſe tra⸗
here:⁊ in hoc appare M
bat vtus oinitatisin —
eo. m ¶ Et fem eſt Et ſurgẽs ſecur eſt euʒ. Et
eo diſ. ĩdomo.mat fãactũ eſt diſcũbente eo ĩ do
thei. n ¶Ecce puͦbli mo:ẽcce publicani ⁊ pctõ
cani ⁊c] fuerant eniʒ errt Pubh e Ppa —
ſocij matthei:⁊ iõ re· res veientes diſcũbebãt cũ
cedens ab eis ⁊ volis ieſu: ⁊ diſcipul el.Et uůᷣidẽ
ſequi chꝛiſtü fecit eis
ute eelen putes Qbare cu publica-
vatus abelia: vr nil ? Pctõꝛibus manducat
eũ ſequeret mactauit magf veſt: At iſus audiẽs
par bouʒ ⁊ dedit ſooi git: Mõ ẽ opꝰ valentib me
ſuis omech 2 lic
ecut'ẽ heliam magi· r r—r,
ſtrũ ſuũ:⁊ hoc modo tes aut diſcite qůid eꝛ:mißi⸗
faciũt ꝗͥ recedentes a cõdiꝗ volo ⁊ nõ ſacriſiciũ
ſache keclunt fugei Nõ di vẽi vocaẽ iuſtos:ſẽd
catũ ſuñ: v! os ovctõ 2 . FTor
burdonẽ. oEt vi pctõꝛes. Tẽ acceſſerũt ad
dentes. Dic ponit re eũ diſcipli iohãnis dicẽteſt
p̃henſio ð ſiuſte mir i los phariſei ieiu
murantes dealeik. nam freqnt᷑: diſcipuli autẽ
obis diſcipuloſ . tuiſn ieiunat: Et ait ill ieſul
ibi Tunc acceſſerunt „
Circa pᷣſciẽdũ ꝙ phariſei ĩ pplo iuòoꝝ reputabãt religio/
ſi. vñ et in hitu ab ali qdamodo diſtincti erãt: vt videbit᷑
infer: videntej igit᷑ xpᷣm cũ publicais ⁊ pctõꝛib manduca-
re indigne ferebãt æ murmurabãt dicẽtes diſcipulis eius:
p ¶ Quare cũ publicãis ⁊c᷑.q.d.vos eſtis fatui qui talem
magem ſedmini. q ¶ At ieſus ⁊c . Reſpõdit ei pᷣp rõeʒ
qꝛ ſenſibilr videm ꝙ medic familiarũſe debet hꝛe ad infir
mũ ꝗᷣ eo indiget qᷓ ad ſanũ.Cũ xpᷣs ſit verus medic aĩaꝝ:
vt dẽ in pᷣſ. Miſit vbũ ſuũ ⁊ ſanauit eos:io familiarit ſe ðᷣ
buit hĩe ad pctõꝛes ꝗᷣ ſũt ifirmi ĩfirmitate ſt pũali.? rñdet ꝑ
auẽtez qᷓ hẽ Oſee vj. r. ¶ Euntes diſcite . q. g. ite ⁊ diliget
ↄſiðꝛate illõ qð ſcribit᷑ oſee vj. s Quid ẽ ⁊c I.q.d. ſi hac
ſcripturã ↄſideretl inuẽiet me facẽ ſᷣm ipᷣaʒ:ppꝑ qð cõcludit
t¶ Mõ eni veni vocare iuſtos.ad penitẽtiax:Iʒ aliqᷣs iuſtos
vocauerit ad augmentũ gre:vt petrum andream ? coſ. iles.
v ¶ Sed pctõꝛes. ſup.vocare ad penitentiã. x ¶ Tuc ac
ceſſerũt. Pic repꝛehendit iohis diſcipulos: ⁊ pᷣmo ponitur

eoꝛuʒ introgatio maligna. Tchꝛiſti reſpoſio bẽigna:ibi Et
ait illis ieſus. Circa pmũ notãdũ ꝙ; diſcipuli iohannij ĩ tri

bus deficiebant. pmo qꝛ de ſua abſtinẽtia ſe iactabãt dicen

————

tes: y ¶ Quare nos ⁊ phari ieiu.fre.qꝛ talia ſũt fiẽda in

ſecreto: vt ſupꝛa dictuʒ eſt capło.vj. Tu aũt cũ ieiunas ⁊c.

quia phariſeis ſe coniungebant dicẽtes: Nos ⁊ phariſei.
quia audierant iohannẽ magr̃m ſuum phariſcos redargu/

entem ⁊ dicentem ſupꝛa.c.iij. Pꝛogenies viperaruʒ quis ð

monſtrabit vobis fugere a ventura ira.ꝭʒ quia chꝛiſtum ar

guebant ex defectu abſtinentie ĩ diſcipulis dicẽtes: 3 ODi
ſcipuli aũt tui ⁊c l. Defectuʒ eniĩ diſcipuloꝝ retoꝛquebãat in
magiſtruʒ: de quo tamẽ audierant iohannem dicenteʒ: Ec/
ce agn dei ꝗᷣ tollit peccata mũdi: Joh.pmo. a ¶ Et air ill
ieſus. Pic ponitur xpᷣi rñſio in qᷓ oſtẽdit ꝙ ieiuniũ coꝛpoꝛa-
le non competebat ſuis diſcipulis ꝓ illo tẽpoꝛe:qꝛ duplex ẽ
ieiunium:qͥ ddam qð oꝛdinat᷑ ad carnis refrenationeʒ ⁊ ad

totẽplationẽ diſpõit:a iſtud nõ cõpetebat diſcipulij chꝛiſti

tes phariſei dicebant diſci/

dicus:ſʒ matſe hñtib. Eun

Quare nos ⁊ phariſei ieiu

qũñ erat cũ eis coꝛpoꝛalit᷑: ⁊ hoc ẽ qð dieit: b Nũqd

poſ.fi.ſpon.i. xp̃i q eſt ſponſus eccle. Lugere ⁊c·.· ſequit᷑:
c eniẽt aut dies cũ auferet᷑.qᷓntũ ad pñtiã coꝛpoꝛalẽ
ſ. ĩ paſſiõe ⁊ aſcẽſiõe ĩ celũ. O ¶ Et tũc ieiunabũt. q. d.
tüc competet eis tale ieiuniũ.Aliud ẽ ieiuniũ qð ex ple-
nitudine ⁊ pfectõ
ne contemplatio⸗
Nũndd poſſũt ſilij ſpõſi lu/ nis ꝓcedit: quale

ſus: Vniẽt aũt dies cũ al eni aia eſt in cõrẽ⸗
feret᷑ ab eis ſponſus: t tũc pllatoe magis ele⸗
ieiunabũt. Nemo aut imit vata fars . bancey
it raͤmi 4 PIIAig ſ 0212 40 9„₰
tit cõmiſſurã panni rudis ĩ d wnde ßt,

Sle — „„ =1„? —
veſtimentũ vetus. Töllit eĩ diẽ phs q felix cõ
plenitudinẽ ei a veſtimẽto tẽplatiuusẽ pau-
&t peioꝛ ſciſura fit. Mèque ciſſimis cõtentuj:

mittũt vinũ nouum ĩ vtres v tale ieiunlum
vetereſ: aliogn rũpũt vtreſ Rachur rärrn⸗
⁊ yinu eff⸗ udit: vtreſ peũt: 4 ⁊ impfecti: ſʒ
Sʒ vinũ nouũ in vtres no pꝛius debuerũt p

uos mittũt: ⁊ ãbo ↄuant charitatẽ ſpſſci ĩ
Mẽc illo loqnte ad eos:èc H
ce pꝛiceps vn acceſſit eta“ fuerũt p graʒ ſan/
doꝛabat eũ dicẽſ:Oñe filia ctiſpũs inouati:

mea modo ðfuncta eſt:lſ,- 2 zne deber or
veni iponc manuz; ma ſup duʒ viuẽdi: hoc

“ ,ſtt q5 dicit ſalua⸗
toꝛ ꝑ duplex exẽplũ.ppõitur hic: e¶ Nemo ar imit.
cõmil.i.iuncturaʒ ſeu ſupplemẽtũ. ¶ Pani rudis.ſ.

noui.qꝛ ĩ nouitate ẽ ſpiſſioꝛ. g ¶ In veſtimẽtũ vet

qꝛ b' cauſat deſoꝛmitateʒ. ꝓppter qð ſpᷣdit: h ¶ Tol

lit. n. plẽitudinẽ. i.vnifoꝛmitatẽ ſeu pulchꝛitudinẽ a ve/
ſtimento. i ¶ Et peioꝛ ſciſ.fit. qꝛ ꝓpter deformitateʒ

ñ ↄiũgit᷑ ſolide cũ veteri pãno: ⁊ ſic de facili cauſat rup

tura maior ĩ veti.mexẽplũ põit adhuc dicẽs: k (Te
q; vinũ nouuʒ.qꝛ tũc ẽ ĩ ebulitiõe.cetera ptatent.Ex hij
vult cõcludere ꝙ ea que ſũt pfectionis magne:nõ ſũt ĩ/
ponenda hominib vonec ſpoliati fuerint veteri vita.
I¶ Pec illo loqnte. Pic ponũt᷑ quedã miracula ad diſci
puloꝝ ↄfirmationẽ: et diuidit᷑ ĩ duas ꝑtes qꝛ pmo nar
rat ad hec quedã miracula ĩ ſpeciali.? multa cõcludit:
gnãli:ibi Et circuibat.pꝰ in tres:ſm tria miracula queæę
narrat. 2“ ibi: Et trãſeunte.ꝭ ibi:Egreſſis aũt illis.p i
tres qꝛ pmo incipit narrare pmũ miraculuʒ. iniponit
quoddam aliud in medio factum:ibi Et ecce mulier.ʒ
reuertit᷑ ad pmũ:ibi Et cũ veniſſet. Pꝛimũ aũt miracu
lũ fuit de ſuſcitatione cuiuſdã puelle defũcte:⁊ hincipit
narrare dicẽs: I ¶ Pec illo loqnte ad illos.heſt ad io
hannis diſcipulos:repꝛehendendo eos vt pʒ ex pceden/

tib. m ¶ Ecce vn pnceps acceſſit. qualis aũt fuit pᷣn

ceps iſte no expmit hic:ſʒ hẽt᷑ marci.v.⁊ luẽ.viij.vbi dẽ
ꝙ erat pnceps ſynagoge: iudei eni hẽbant tm vnũ tem/
plũ vbi poterant offerre ⁊ imolare.ſ.in hierlin:ſʒĩ alijs
ciuitaribPa villis hẽbant loca deminata in quib'ↄueni
ebat pplus ad oꝛãdũ ⁊ audiendũ vbuʒ ði:⁊ tractandũ
de his q pꝑtinebãt᷑ ad cõem vtilitateʒ ppli: ⁊ ille qͥ perat
cupauẽte ↄgregatio fiebat dicebat pnceps ſynagoge talł
erat iſte ꝗͥ acceſſit ad ieſuʒ: n ( Et ado⸗ at eũ. facien
do.ſ.ſibi reuerẽtiã debitaʒ dicens: o ¶ Oñe filia 7c].
Marcus aũt dicit ꝙ dixit eã eẽ:in extremis:Lucaj aut
ꝙ moꝛiebat᷑ ⁊ hoc ẽ veꝝ qñ pai receſſit ab ea ⁊ venit ad

—

lruci
tnoni
Pfipßs
(did
in
ſciim
hni
lsope
mnipt
Giracul
ſü arc
guhoe
ne
lſn
horen
gamroi
tliec
cinini
ſtig
ſidchch⸗
eade
Dlncn
uitin
babin
iintſh
ſcopi
ocol
mnini
Gfuetr
rn

ſon
cka⸗
Mici
NS
ſli
grüſr
Grn
litte
fnli
ſelus
imrdi
torp
heee

i.
adici

nonar

Malre
u qut
6 pei
vonit
ier⸗
iracu
nci
eden⸗
nitßn
bide
iten⸗
ialis
uen

miraculũ de ſana

ab eis diſtingui: ⁊ iõ data ẽ eis circũciſio vt qͥd

iiccis eccleſiaſticis: ⁊ alique leticiã: ſiẽ pʒ in diuerſis iſtru-

MWatthei v.

ieſuz: ly añqᷓ; ieſus veniret ad domũ patris ey filia moꝰ
tua eſt ꝑꝑ qð nũcij ſt nnucnar de domo q dixerũt noli
vexare magr̃m qꝛ defũcta ẽ filia tua credentej ꝙ xpᷣjnõ

poſſet ſuſcitare eã a moꝛtuis:lʒ poſſet eaʒ ſanare: Mat/

the igitur iſta omittit: vt bꝛeuius ſcribat ⁊ accipit pꝛis
vbũ ab illo tẽpoꝛ

q̊ recepit nunciũ:
qy aſſcfeurat per eaz:? piuet: Et ſürgẽſ ieſus
de n ereneſt⸗ ſeqbatur euʒ: ⁊ diſciplſi e
mar. crdidit ißa, Et cce mulier q̃ fluxũ ſan
ſuſcitandã p ipʒ. guinis patiebat᷑ duodecim
p ¶ Et ſurgen) ie anis acceſſit retro: èt tetigit
jar BoeLad fimbꝛiã veſtimẽti eꝰ:Dicè/
domu eius ꝓpter· . 7 „N
fidei ſue meritu,z. bat eni intra ſe: Si tetigero

tm veſtimẽtuʒ el ſalua ero.
At ieſus ↄuerſus ⁊ videnſ
eaʒ dixit:Confide filia. Fi-
des tua te ſaluã fecit: Et ſal
ua facta ẽ mulier ex illa ho

q ¶Et ecce muli
er. Hic iterponit᷑

tõe mulieris emo/
roiſſe:qð feẽ xpᷣs
in via eũdi ad ſu-

ſcitationẽ puelle. ra: Et cuʒ vẽiſſet ieſus ĩ do/
as fee xpe oupli muũ pᷣncipiſ. ꝛ vidiſſet tibici
1deca ve nes et turbã tumultuante;
oñderet nobis s& h tultna
ñ ſolũ ĩ imio: ſed dicebat: Recedite:non eſt

eni moꝛtua puella:ſed doͤꝛ

in via debem bo⸗ .
mit:Et deridebant euʒ. Et

nis operib' occu/

mr ſurahe D cum iecta eſſet turba intra
via archiſynago⸗ Uit èt tenuit manum eius:⁊2
gus hoc vidẽs cer JMU

tificaret᷑ de ſuſcitatòe filie ſue in imino.diẽ igit᷑ euange
liſta. q ¶ Ecce mulier qᷓ ſan. flu. pati. duodecim annis.
Hoc expꝛimit᷑:vt oñdat ifirmitatis plixitatẽ ⁊ curatõij
difficultatẽ. r¶ Acceſſit retro.xpᷣs eĩ erat iturba ma
gna:vt dicũt mar.⁊ lucas:⁊ iõ nõ poterat de facili hẽre
acceſſũ ad euʒ: s ¶ Et tetigit fimbꝛiã.xpᷣs eĩ poꝛtabat
veſtimẽtũ ſuũ ad modũ iudeoꝝ.Ad cuius euidentiam
ſciendũ ꝙ pplus iudaic de q; xpᷣs erat naſciturus ſʒ car⸗
nẽ debebat pollere qᷓdam ſcitate ſpeciali pᷣ alis pplis ⁊
ſignũ
diſtinctiuuʒ in carne.Similr data eſt eis lex:vt hẽrent
quẽdã ſpecialẽ modũ viuendi.Similr pᷣceptũ fuit eis ĩ
habitu diſtingui:vt pʒ Nũeri.xv.Loquẽ filijs iſrł vt fa
ciant ſibi fimbꝛias Pkus⸗ angulos pallioꝛum ponẽtes
ĩ eis vittas hiacynthinaj.Uute eĩ hiacynthine q erãt ce
leſtis coloꝛis deſignabãt ꝙ debebãt habere ↄuerſatioeʒ
eminẽtẽ pꝛe ceteris ſʒ e pauł dic ad Phił.iij. Nfa aũt
conuerſatio in celis ẽ. vnde ſequitur ibidem Nueri.xv.
Ut recoꝛdent᷑ mandatoꝝ dei:⁊ ſint ſcĩ dño deo ſuo:ta/

lẽ S8 veſteʒ poꝛtabat xpᷣs:ſicut ⁊ alia legalia obſeruauit

vſq; ad paſſionẽ:⁊ ideo mulier tetigit fimbꝛiã: qꝛ illud
gqʒð eſt in angulo pallij qò eſt a parte poſterioꝛi facilius
põt attingi. ¶ Dicebat eni intra ſe.firmit᷑.ſ.credẽdo.
v ¶ Si tetigero veſtimentuʒ. nõ qꝛ veſtimẽta habeãt
aliquã vtutẽ ſanandi:ſed qꝛ ꝑ hoc declarat᷑ vᷣtus illoꝛũ
qrũ ſũt veſtimẽta. x ¶ Et ieſus ↄuerſus ⁊ vidẽs eam.
appꝛobãs ipſius fidẽ. y ¶ Dixit cofide filia ⁊c patet
littera. 3 & Et cũ vẽiſſet. Hic reuertit ad narrãdũ mi/
raculũ pmo ꝓpoſitũ de ſuſcitatione puelle.d.Et cũ ve.
ieſus ĩ do.pꝛin.⁊ vidiſſet tibicies. Diuerſe melodie exci
tant diuerſas paſſiõej in hoie:aliq eni excitant audaci,a
ſicut pʒ in bellicis tubis:et alique deuotionẽ: vt pʒi cã

rexit puella:⁊ exijt fama h nature:tñ n erat
in vniuerſaʒ terram: Et trã lua illi quip Se
ſeuntẽ inde ieſu: ſecuti ſunt
euʒ duo ceci clamantes et

fili dauid.. Cum autẽ veniſ
ſet domũ:acceſſerũt ad euʒ
ceci:⁊ dicit eis ieſus:bredi ꝙ loquereret᷑ ex igno
tis qꝛ hoc poſſuʒ facere vo
bis: Dicunt ei; Atiq; dñe.

deite ne quis ſciat. Ali autẽ
exeuntes diffamauerunt e

rabat vt oñderet ꝙ illa humanitas ẽ in

mentmuſicis:⁊ alie excitant fletũ ⁊ lamentationẽ: a talibꝰ

vtebant antidtus i ſepulturis magnaꝝ ꝑſonaꝝ:vt ꝓuoca

ret᷑ multitudo ad fletũ:⁊ taleſ dicunt᷑ hic tibicineſ:carmẽ.ſ.
lugubꝛe cantantes. a
mantẽ ⁊ eiulanteʒ: ⁊ il

eſt moꝛtua puella.qꝛ

St turbaʒ tumultuantẽ. i. lachꝛy⸗
d vocat᷑ tumuliqꝛ cauſat ſonũ coo⸗
fuſũ.ſequit᷑ bEs

dixit. Puella ſurge. Et ſůr ¶ Heſſet moꝛtua ſʒ viã
nature:tñ ñ erat moꝛ

ſuſcitare: c ¶ Se
doꝛmit. qð dicẽ: quia
poterat eã ita facililit
ſuſcitare:ſicut hõ põt
aliuʒ hominẽ a ſono
excitare. d ¶ Et de-
ridebãt euʒ credentes

dicentes: Milerere noſtri

rantia:qꝛ ſciebãt

1 45
moꝛtuã: e

aec Et cuz
: . Liecta eſſʒ turba. ex q́
Tẽ tetigit oclos eoꝝ dicẽſ ecĩerat inereduli non
Scðʒ fſid vꝛam ſiat vobis erant digni vidẽ mi⸗

Et apti ſunt oculi eoꝝ. Et raculũ:qꝛ ſcriptuʒ eſt

vij. ca. Nolite ſactuʒ
dare canibꝰ. f ¶ In
trauit.cuʒ petro ⁊ io/-
hanne ⁊ patre ? mfe

ↄmiat ẽ illis ieſuſ dicẽſ. Ai

—

paade

um in tòta terra illa. Egreſpuelle: vt expᷣſſius d?

S Ilig: ere le/ marxci.v. ad h vt iſti
ſis autem illis:ecce obtule/ enckreſteynairarutt⸗

—, 1 b 2
rũt eibominẽ mutũ demo/ (EZt tenuit manuʒ
eius. p tactum eni cu
inſtrumẽtũ dinitatis
miracla facient vt dictũ eſt ſupꝛa. h ¶ Et ſurexit puella.
ad vitã ꝑfecte r̃ſtituta. i ¶ Et trãſeũtè illo. Pic põit ꝛ mi⸗
raculũ pᷣncipale in illumiatõe cecoꝝ.. kq ¶ Secuti ſũt eum

ouo ceci ⁊c].vocabãt aũt eũ filiũ ðð:vulgata.n.fama erat

apð iudeos ꝙ xpᷣs naſcituruj erat de ſemie dð ſʒ carnẽ:⁊ iõ
qꝛ credebãt firmit ipʒ eſſe xpᷣʒ ꝓmiſſuʒ ipi ðð.iõ vocaãt cuʒ
ſic filiũ ðð. ſeqt: I ¶ Trediiqꝛ h poſſũ facẽ vobis.nõ q̃rit
hyqſi ignoꝛãs eoꝝ fidẽ:qꝛ oĩa ſciebat ꝑ certitudinẽ:ſʒ vt cõ-/
feſſio extioꝛ addat᷑ fidei intioꝛi:⁊a ſic ſint dignioꝛej illumiari
qꝛ ʒ ſcribit᷑ ad Ro.x. Coꝛde eiʒ credit᷑ ad iuſticiaʒ: oꝛe ãt
fit ↄfeſſio ad ſalutẽ.ſeqt᷑: m Et ↄmi. eſt illis ieſus di. vi.
ne qs ſciat.illi aũt exe. diffa.i.publice nũciauerũt: ſ 3qritur
qũo fecerũt ↄꝛiuʒ ep qð dixeꝛat eis: qꝛ aut xpᷣs voluit fieri
illud qð dixit eis aut nõ:ſi noluit ſequit᷑ ꝙ fecerit ↄ pceptuʒ

eiu ſic peccauerũt qð nõ vi:qꝛ nõ fuiſſet digni ſanatõe.ſi
aũt voluit ſequit ꝙ xpᷣs mendax vł duplex in vbis ſuit: qõ
Z ipoſſibile:Sciẽdũ ꝙ in xpᷣo ponit᷑ duplex voluntas ſic et
nã vna dina ⁊ ẽ duplex.vna ſigni ⁊ altera bñplaciti:volun

tas bñplaciti eſt qᷓ vult aliqd ſimpłr ⁊ abſolute:⁊ ſic xps vo
luit miraculũ publicari:qꝛ ↄ volũtatẽ bñplaciti nihl fit: ſʒ
bñ fit ↄtra voluntatẽ ſigni. Alia fuit in xpᷣo volũta? huma
na:⁊ ſic xps damodo voluit ⁊ damodo noluit miraculũ
publicari:qꝛ voluit publicari ad dei gliam:noluit aũt hoc
vt oñderet humanã laudeʒ eſſe fugiẽdã. Sic ẽt ſũt aliã qᷣ ſi
pti volũtaria:a pᷣti iuolũtaria:vt dr.iij ethi.ſic ille ꝗ piicit
mercej i mari vult ⁊ ñ vult ꝓijcere diuerſis reſpectibus:qꝛ

non vult abſolute:vult tñ in caſu tali poſitꝰ. n ¶ Egreſſi/

aũt illis. Pic ↄñter ponitur tertiũ miꝛaculũ pᷣncipale de de
monis eiectione.Egreſſis aũt illis.i.cecis iaʒ illuminatis.
o ¶ Obtulerũt ei. hoĩej.ſ.illius ire. p Hoĩem mutũ de

moniũ hñteʒ. Dẽ aũt demoniũ mutum nõ ſoꝛm alif ſed ef⸗
fectiue tm. Ad cui intellectũ ↄſiderãdũ ꝙ nã cope obedit

3

ͤͦ11114141

ſpũali ad motũ localẽ: voces aũt ſignificatiue foꝛmant᷑ per
motũ lingue ⁊ labioꝝ ⁊ alioꝝ inſtrumentoꝝ nãliuʒ: 7 1560
qꝛ demõ ꝓ voluntate ſua põt iſta localii mone pot per lin
guã hõis diuerſa vba foꝛmare:⁊ ſic arrepticij aliqñ loquũ
tur ideoma eis ignotũ:ſic puruj laicus latinũ:⁊ hoc ẽ mai⸗
feſtũ ſignum ꝙ ſic lo-
quẽs ſit demoiac :qꝛ
talis locutio nõ põt

locutiono pbor niũ hitte t eiecto ömonio
ꝓcedẽ niſi ab alquo i

locut ẽ mut:lèt mirate ſũt

en ilnn turbe diceteſ. Nuncq; appa
Roimt tale ideoma ruit ſic in iſrl. Phariſei aũt

ignoꝛantis ſedtur
ꝓcedat ab intellectu =
angeli vel demonoil “
guã ſic moueni:⁊ ſicut demon põt mouẽ linguã ad loquẽ
dum ideoma ĩcognitũ:ita potet ipedire linguã ne moueat
ad loqndũ ideoma cognitum:⁊ ſic reddit hoieʒ mutũ:talij
aüt erat iſte oblat xpᷣo pp qð ſequit: q ¶ Et eiecto dðmo⸗/
nio ⁊c̃. qꝛ amoto ipedimento hũit officiuʒ loq̃ndi ſiẽ pꝛꝰ
r ¶ Et mirate ſunt turbe.qꝛ admiratioſurgit ex iſpectiõe
rei inſolite qð fuit in ꝓpoſito.ſequit: s ¶ Tunq; apparu/
it ſic in iſrael:lʒ eni in veteri teſtamento aliꝗ legant arrepti
a demonibus:nõ tñ legit᷑ aliquis curar ui cuʒ obſeſſione
demonis lact fuiſſet mutus. t Pharilei dicebãt in pᷣn.
demon ⁊c. Odiuʒ eni ⁊ inuidia faciũt intpꝛetari facta in de
terioꝛẽ ꝑteʒ ⁊ puerti iudicia:phariſei aũt odiebat xpᷣm: qͥa
acriter arguebat eoꝝ vicia:vt pʒ per euangelij decurſum:⁊
ideo miracula a xpᷣo facta vᷣtute diuina dicebãat eſſe fcã ar/
te magica:⁊ eodẽ mõ eiectionẽ demonũ factã per xpᷣm di⸗/
cebant fieri vtute cuiuſdã ſupioꝛis demonis:cui inferioꝛes
obediebãt ad nutũ de coꝛpoꝛibꝰ exeundo:ſic eni in angel ſt
oꝛdines:⁊ alij ſũt alijs ſupioꝛes:ſic in demonibcũ in eis re/
manſerint nãlia integra ſᷣm dionyſiũ:Dicebãat eni phariſei
ꝙꝙ chꝛiſtus habebat aliquẽ demonẽ ſuꝑioꝛẽ: queʒ vocabãt
bee ebub ſibi familiarẽ ⁊ pꝛiuatũ:⁊ ſic demones inferioꝛes
ð coꝛpoꝛib obſeſſis eüciebat ꝑ illũ:ſʒ illi q infero rõnabilit᷑
repꝛobat᷑ a xpo:vt videbit᷑.xi.ca. v ¶ Et circuibat. Hic
ponunt᷑ miracula in gnãli:qꝛ euangeliſte nõ poterãt oia fcã
xpᷣi ſcribẽ in ꝑpticulari:vt dẽ ioh.vlti. Multa quideʒ ⁊ alia
ſigna fecit ieſus iĩ ↄſpectu diſcipuloꝝ q̃ non ſunt ſcripta ĩ li
bꝛo h:que ſi ſcribant᷑ per ſingla nõ arbitror totuʒ munduʒ
capere eos qᷣ ſcribendi ſũt libꝛos.ppter hoc eni in ecclia dẽ
martyrilogio ⁊ alioꝝ plimoꝝ ſanctoꝝ ⁊c̃.hac.ſ.de cã:qꝛ
carolus magnuj ſec inqri diligent obit⁊ aci martvxꝝ ⁊ ali
oꝛũ ſcõꝝ ⁊ iuentũ ẽ ꝙ diebPſingul occurrebãt pluſqᷓ trecen
ta feſta.pp h ſtatutũ eſt vt i fine martyrilogij adderet᷑ pdeã
clauſula vt in gnali ſaltẽ memoꝛia ſcoꝝ: fieret in ecclia in
die trãſit eoꝝ:ita ſilr euãgeliſte q nõ poterãt oig miracula
xp̃i i pticulari:ſcribẽ iõ freqnt᷑ młta ↄcludũt i qdã gnãlitate
ſiẽ dꝛ B: v ¶ Et circuibat ieſ oẽ ciui.⁊ caſtel.do.ĩ ſy. ecoꝛ.
i.ĩ locis cõibeoꝝ ĩ ꝗbſapiẽtes ↄueniũt ꝑ qð oñdit᷑ ſanita⸗
dockne eius ꝗᷓ nõ erat in latebꝛij ⁊ angul ſic ẽ doctena hẽtico
rũ. x ¶ Et pꝛedicãj euangeliũ regni.i legẽ nouã q̃ imedia
te introducit ad regnũ:qð nõ faciebat lex ve: Et cu⸗
rãs oẽm lãguoꝛẽ.i.infirmitatẽ ꝓlixã. ʒ ¶ Et oẽʒ ſfirmita
tẽ.qᷓntũcũq; alias icurabilẽ:ex qͥ patẽt młta miracla hic iq
dã gnãli icluſa ad ↄfirmatiõeʒ legis euangelice a xpᷣo facta.
(Sncapto nono vbi dẽ in poſtilla: Et iõ nõ vident᷑ bene
dicere qui dicũt ꝙ li illoum. (¶ Additio.
AIArincti doctoꝛes ⁊ magne auctoꝛitatis hoc tenent
qð repꝛobat poſtillato.vñ hiero.ſup illud vbuʒ:
igens aũt ieſus fidẽ illoꝝ dic nõ eſrq offerebat:.
ſz koꝝ ꝗͥ offerebãt:qð etiã vẽ ſentire chꝛyſo.ſilr iohej ẽs q
in h'loco ſic diẽ. Quãtũ valet apðò deuʒ fides ꝓpꝛia apud
quẽ ſic valuit aliena:vt int ⁊ extra ſanaret hoĩeʒ quã lhiaz

dicebat: ĩ pᷣncipe ðᷣmõioꝛũ

glo. oꝛdinaria iniliniaris t hoc loco ſequit:nõs modie

eiſcit demões.Et circůibat

audacie vẽ tantis ſcõꝝ auctoꝛitatibire:pꝛeſti cũ ſi ſae
intelligant᷑ maãifeſtã otineãt vitatẽ. Ad cureuidentiã ſci

endũ ꝙ meritũ dupir põt ↄſiderari ꝓut cõiter doctoꝛej

diſtinguũt.ſ.de condigno vel de congruo.Cõdignũ eni

attendituꝛ ſʒ pꝛo/

poꝛtionẽ eqᷣlitatij
Cõgruũ vero at
ieſ'oẽſcitates ⁊ caſtella do tendi: ſʒ eqlitateʒ
cẽſi ſynagog eoꝝ èt pdicãſ
euãgeliũ regni:ct curãſ oẽʒ

