nõ baiulat crucẽ ſuã. pꝑ carnis macerationẽ:⁊ cõcupiſcentia
rũ repꝛeſſiõʒ. k uis eni. Adducit hic ↄſequeni duas
pabolas ad ſuũ ꝓpoſitũ de aggreſſu ſtatus pfectõis:qui cõ
ſiſtit in obſeruantia ↄſilioꝝ.Et pᷣmo oñditur quid requirit᷑

in tali aggreſſu:ſcòo quid in debito vſu: ibi Bonũ eſt ſal.

Circa pꝛimũ dicit᷑: k is eni ex vo.vol.tur.edificare.
i. aggredi pfectõʒ euangelicã. l¶ None pꝛius ſedens.i.qe/
tatus a tumultu paſſionũ deliberãs. m ¶ Cõputat ſũpt.
i.ↄſiderat ſi habeat illud qð ad hoc requirit᷑:qð eſt ꝓmpti/
tudo ad relinquendũ oĩa ꝓpter deũ:vt patebit poſtea:
n ¶ Ne poſtea ꝙ poſuerit fundamentũ.qð ↄſiſtit in obſer/
uantia mandatoꝝ. o (¶Et nõ potuerit pficere. qꝛ nõ ha-
bet ꝓmptitudinẽ animi ad relinquendũ oia:qð eſt pmũ in
ſtatu pfectõis acquirẽde:talis fuit ille iuuenis:de quo dicit

Matthᷣ.xix. Qui obſeruauerat mãdata:cui dixit chꝛiſtus

Si vis pfectus eſſe vade ⁊ vende oĩa q̃ habes ⁊ da paupib⸗
Et ſequit᷑ ibidem:ꝙ abijt triſtis eo eᷣ multas hẽbat poſſeſſi/
ones:quaꝝ amoꝛe fuit impedit a ſtatu pfectõiſ:⁊ ideo non
habuit ſumpt ad pficiendũ turrim cui poſuerat ſundamẽ
tũ. pꝓ ¶ Aut quis rex. hic ponit᷑ ſca pabola ad idem cuʒ
dicit: Quis rex iturus niere bellũ. hic accipit᷑ rex dcũq;
vult aggredi ꝑfectõis

ficit ad ꝑfectõis ſtatũ acquirendũ:vt pꝛ

ficare ⁊ nõ potuit ↄſũmaf̃:

venit ad me è᷑t nõ odit pꝛeʒ

oibus q poſſidet:lnon põt

ſ:qꝛ debet bene regere oꝑatões ⁊

Euangelium

cogitatões ſuas ⁊ hʒ cõmittere bellũ:ad rapiendũ ſibi ce
leſte regnũ:m ꝙ dicit Matth. xj. Regnü celoꝝ vim pa
titur ⁊ violenti rapiũt illud. q ¶ Si poſſit cũ decẽ mi
libus ⁊c.i.cũ obſeruantia decẽ nnchatot.ſ qꝛ nõ ſuf
i

celeſtis. r Ue-⸗
Imtit (cl.xx. milibuſ
poſtea q́; poſuẽit fũdamtũ ad ſe: quia dupl
Ect nõ potuerit pficere: oẽ obßuantiaz exigit
idet:incipiat illudere ei eo madaroz
q videt:incipiat uludete el cõſilioꝝ:io ſub⸗
dicẽtes:qꝛ hic hõ cepit edi dit᷑: s ¶ Rogat

ega que pacis ſũt.

Aut qs rex iturus cõmittẽ alſentiẽdo regi ce

bellũ aduerſus aliũ regẽ:ꝛſi leſti in obkuatia
0 2Ccoſilioꝝ que inci
ſedens pᷣus cogitat ſi poſſit pit ab euangelica
cũ decẽ milibꝰ occurrere ei pauptate: ideo co
q cũ viginti milib venit ad au ler e
ſe: Alioqꝗn adhuc illo lõge noõ ac. Ex baccõ
agẽte:legatõz mittẽs rogat uſione patet ꝙ
ea que pacis ſũt. Sic ergo iſta pabola a pᷣce⸗
oĩs ex vob ꝗ nõ renunclat dẽs vadũt ad iſtiS

ifri — 2 nuelal. 0
me' eſſe diſcipul. Boͤnũ ẽ neauinit inplect

c LiE requirit᷑ in pfecti/
ſal. Si aũt ſal euanuerit: in onij aggreſſu: bic
quo cõdiet: Neq; in terrã cõſequeter oñdi⸗
neqʒ in ſterquiliniũ vtile ;: denequitil in
ſed foꝛas mittetur. Qui ha ſcretio:qᷓ requirit
bet aureſ audiendi audiat. in oibus opibus
(Laphn. xv. bonis: ſm ꝙ dicit
Aeea eo i⸗
Pöonabile obſedq/

diſcretio que eſt ↄdimentũ bonoꝝ operũ:ſicut ſal eſt cõ

—

dimentũ ciboꝝ. x ¶ Si aũt ſal euanuerit i. diſcretrio
defuerit. y¶ In quo cõdietur.qꝛ opus bong onle

re:inſipidũ eſt ⁊ inutile ſi careat diſcretõe. 5(¶Sed fo
ras mittetur. hoc eſt a pfectione cadet:vnde ⁊ in collati-
onib' patrũ collatione ſecũda mopſi abbatis: declarat
ꝑ rationes ⁊ exempla ꝙ illi qui ceciderũt a ſtatu pfectio
nis hoc fuit cõmuniter pꝛopter defectũ diſcretionis.
In capitulo.xiiij.vbi dicitur in poſtilla:Sicut credunt
laraceni ⁊ iudei moderni. ¶ Additio.
T traditionibꝰ iudeoꝝ talmuticis alijs apud
eos auctẽticis nullo mõ hẽtur ꝙ in futuro ſecu-
N¶lo boies cibis coꝛpalib' indigeat: ? ideo ſi foꝛte
ſint aliq moderni qᷣ hoc credat hoc ↄtingit ex fatuitate
eoꝝ. vñ apud pᷣcipuos doctoꝛes eoꝝ a ſm talmuticas
traditões: ꝓut hẽtur cathedrũ cap.vlti.in futuro ſecło
nõ eſt cibus nec pot nec vſus venereoꝝ:ſed iuſti ibideʒ

in capitibꝰ eoꝝ coꝛonati delectant in viſiõe diuie habi-

tatõis: qð ſi recte intelligeret bñ adaptaret fruitõe diuie

in qua ſancti cũ aureolis fruunt᷑ viſiõe chꝛiſti: in quoẽ
vera habitatio diuia. vnde magis redarguẽdi ſũt:ꝙ nõ
receperũt doctrinã xpᷣi qᷓ traditoib eoꝝ bñ intellectis
maxime ↄſonat. ¶ In eodem capitulo vbi dẽ in poſtil
la: Juga boum emi quinq;. ¶ Additio.
Ropꝛius videtur hec parabola per Aug/ expo
ni in libꝛo de verbis domini: vbi qð dicitur:
Ullam emi. applicat ad ſuperbiam: pꝛout Do
ſllatoꝛ dicit: vbi autem dicitur: Quinq; iuga boum.
Aqnq; ſenſus carnis qͥ gemiati ſunt: ꝓut ipſe declarat⸗

ctũ eſt: qꝛ rex

Patiſoaut
lnidt upe⸗
noduon i
liciͤ
maiſonsgoi
Pno otibun

Motte,

Naigna.t d
akiacne
pacaſe
eadenu⸗
louenio pen
ricſoian
1CEmn
po avbi
mugirt
nir
b(Vrmndirmn
Ali aris
aimelol
r Grc
ürmtomdl
nüivinn
(Ernur
Nortes
lohebat
ehmiton
nn leplici.
bi ungnem
llos e
Nolepcttar
moſutrdin
nihnitin-
Rienller
ſganiehie
Eennnnn
ochnrhn
nante
tumil

fendäinann
nin⸗
Kapetfatan
Uinlenute
hgucetdepe

di lit

Def

eä A
1 4
ſit ina

rl Mrlhnf
,

du Srrün,
5 iiſe⸗

e misſ
aigtahe
5 tn
nt
Mho i
A ncrhui
. dabes opb
Wwafngdid
elop,
Nt
ſälcumnucn
nofuni
rudiri 1
Nne aln at inlt
Sroninta
niummtnſ
AEN
gtni
wid
õ
ſnin n
mnpſtl hſihi
in nloer dilt h
unmtfllitn⸗
ſliecit u⸗
Eniugiiſi,
ir ne ii
norrii

—
= — = =– S=
☛ ☛ — =

=

vbinotabiliter exponit ila verba exuſatõis Et eo p⸗

Mu e xv *

bare illa. No enim dixit:eo paſcere illa:qꝛ ad neceſſitatẽ

naturale bonũ eſt vti ſenſib nõ aũt ad curioſitatẽ ſu/

pfluitatẽ: quod aũt ſequit᷑: Uxoꝛẽ duxi. expe
nalitate: in quo etiam poſtillatoꝛ cõcoꝛdat.

Rant aũt
appꝛopin
perd deſcripta eſt
peccantiuʒ moni⸗
tio ad pniam:hic
oſequent deſcribi
tur eoꝝ cõuerſio
ad iuſticiã: et pꝛi
mo in generali:2
in ſpeciali.ca.xix.
Pꝛima in tres:qꝛ
pmo oñdit᷑ ꝙ pec
catoꝛes redeuntes
ſunt benigne reci
piendi:ſcòo caute
nutriẽdi. ca.xvij.
tertio duote iſtru
endi.c.xviij. Pꝛi⸗
ma in duas:quia
pᷣmo deſcribitur
peccatoꝝꝛ receptö
benigna: ⁊ docet᷑
eoꝝ ſatiſfactio cõ
digna.ca.ſequẽti.
Circa pmũ oñdit᷑
couerſio peccato⸗
rü: cu dicitur:
a ¶ Erant auteʒ
appꝛo. ei publi.⁊
pecca. ex ꝓpoſito
emendatois vite.
b ¶¶ Ut audirent
Älu . parati ei o⸗
bedire.ſcðo ſubdi
tur iniuſta mur/
muratio malignã

„ 2

⁊c̃. Notãtes xpᷣm de

— Rãnt aũt appꝛopin /
aqquãtes ei publicani æ
pctõꝛes:uũᷣt audirẽt illũ. Et

muͤrmurabant phariſei et
ſcribe dicẽteſ:qꝛ hic pctõꝛeſ
recipit ⁊ mãducat cũ illis.

Et ait ad illos pabolã iſtaʒ
dicẽs: Quiſ ex uob hõ qui
habet centũ oues:⁊ ſi pdi

derat vna ex illis: nõne di/

mittit nonagintanouẽ ĩ de
ſerto ⁊ vadit ad illã q̃ pie
rat donec inueniat eã: Et
cũ inuenerit eã: imponit in

hũeros ſuos gaudẽs ⁊ ve/

niẽs domũ ↄuocat amicoſ
⁊ vicinos dicẽs illis:Con/
gratulamini mihi:qꝛ inue
ni ouẽ meã q pierat. Sico

vob:ꝙ ita gaudiũ erit ĩ ce
lo ſuꝑ vno pctõꝛe pniaʒ a

gẽte:qᷓ; ſu nonagitanouẽ

iuſtis ꝗ nõ indigent pnia.

Auͤt q̃ mlier hñs dꝛagmas

deceʒ: ſi pdiderit dꝛagmaʒ

vnã:nõne àccẽdit lucernaʒ

⁊ euertit domũ ⁊ qrit dili/

gent donec inueniet eã: Et

tiu:cũ dicitur
c Et murmu. pha.

ſcri.d.qꝛ hit peccatoꝛes recipit

mala vita:eo ꝙ talib' amicabileʒ

ſe pꝛebebar. Et ſequit xpᷣi rñſio:cũ di: d¶ Alit ad illoſ
⁊c̃. In rñũſione oñdit᷑ ꝙ peccatoꝛes redeuntes ſunt dulci⸗

ter recipieẽdi:⁊ ad hoc inducũt᷑ tres

ibi Aut que mulier. tertia ibi: hõ qͥdam habuit duos
ſilios. e ¶ Quis ex vobis. hPic ponit᷑ pᷣma parabola

5„

de oue ꝑdi

ta:⁊ hũeris paſtoꝛis cũ gaudio re a: et

patet ſnia ex dictis Matthei.xviij ca. f ¶ Aut q̃ mir.

Hic ponit ſcõa pabola de dꝛagma pdita ⁊ reinuẽta:vbi

5

dẽ: Que mulier habens dꝛagmas decẽ. Mulier iſta ẽ

uẽ: ⁊ decima dꝛagma eſt hũana na ad imaginẽ dei fcã:⁊

ideo capax ipᷣius ꝑ co
ma fuit

ſapia diuia hñs nouẽ oꝛdines angeloꝝ q̃ſi dꝛagmas no

gnitoʒ ⁊ amoꝛẽ:iſta dꝛagma deci

pdita p petã pꝛimoꝶ parentũ. g ſone accẽ

dit lucernã. Lucerna eſt lumẽ in teſta:qꝛ diuia ſapia lu/
men deitatis accẽdit in teſta noſtre moꝛtalitatis ad que

rendu narufi huumand pditã: 7 reducendã eã ad beati/

tudinẽ. g ¶ Moͤne euertit domũ.Iſta dom' eſt ſynago ſub ¶ Et nemo i nd al
ga: que fuit euerſa vt inueniret᷑ natura huana. h ¶ Et debat:a qꝛ coſideratio hur defectus inducit aliqñ ad peni

cũ inuenerit cõuocat a

gaudẽt de peccatoꝛibꝰ

ꝑabola pᷣcedẽti.· Et ex hoc iterũ cõclud

pabole.ſcðòa incipit:

micas. i. angeloꝝ ſocietates: qᷓ cõ tentiam: ideo ſubditur: 3 auten ixit.
ad deũ ↄuerſis: ſm ꝙ dictũ eſtinn Pomo enim peccando extra ſe egreditur:quia limites recte
it: Ita dico vob. rationis tranſgreditur:⁊ ideo penitendo ad ſe reuertitur.

—
2

gau. erit . i ¶ Pon

au. erit 7=. i ¶¶ Pomo ddã. Pic ponit tertia pabola de
filio ꝓdigo:p quẽ deſignat᷑ ppls gentilis q erat ſubdit pec⸗
catis:vel etia qcũq; peccatoꝛ ſingulan. dicit ergo: i ¶ Põ

qdam. i.ipſe deus ꝓ nobis hũanat'. k ¶ Pabuit duos fi⸗

gimã quã pdiderã. Ita di⸗

co vob:gaudiũ erit coꝛã an
gelis dei ſup vno pctõꝛe pe

nitentiã agete. Ait aũt:Ho

mo qdam habuit duos ſi
lioſ.: ct dixit adoleſcẽtioꝛ ex

illis pꝛi: NMat᷑:da mihi poꝛ/
tõʒ ſubſtãtie qᷓ me ↄtingit.
Et diũiſit illis ſubam.Et ñ
poſt multos dies:ↄgregat
oĩbus adoleſcẽtioꝛ ſil pe
gre ꝓſecx᷑ eſt in regiõʒ lon/

ginquã:èt ibi diſſipauit ſub

ſtantiã ſuã liuẽdo luxurio

ſe. Et poſtq; oia ↄſũmaſſet

facià ẽ ſameſ valida ĩ regio
nei illa: et ipſe cepit egere.
Et abijt t adheſit vni ciui/

um regionis illius: èt miſit
illum in villam ſuam ũt pa

ſceret poꝛcos. Et cũpiebat
implere ventrem ſuum de
ſiliquis quas poꝛci mandu

cabant:⁊ct nemo illi dabat.

In ſe autem reuerſus dixit

lios.i.duos pplos.ſ.iudaicũ ⁊ gentilẽ. vel duos filios.i. iu-

ſtos ⁊ pctõꝛes:qꝛ pec⸗

„ R agaatoꝛes ſut filij dei in
cũʒ inuenerit:cõuocat ami
cas ⁊ vicias dicẽs:õgra-⸗
tulamini mihi:qꝛ iueni dꝛa

qtũ ſũt ad e imagi⸗

pgraʒ. I Et dixit
agdoleſcẽtioꝛ.i. gẽtilis

ppls:vñ ⁊ ppls iudai

cus vocat᷑ filiꝰ dei p*⸗

genit: Exo.iiij. Filiuñn)

me'’ pmogenit' ilrl.

vel petõꝛ ꝗͥ dẽ iuuẽis

moꝛib': 2 iõ d adole

ſcẽtioꝛ filiꝰ. m ¶¶ E

diuiſit illis ſubaʒ. qꝛ
dõoa dei oib' largiüt:
licʒ piuerſimode.
n(Adoleſcẽtioꝛ fili

pegre ꝓfect ẽ. ꝑ mul
tiplicatõʒ pctõꝝ elon
gaãdo ſe a deo pꝛe ⁊ a

celeſti ciuiteet.
o ¶ Et ibi oiſſiau.

ſub· ſuãꝗ. quia ꝑ pctã
moꝛtalia tollũt᷑ bona

gre:⁊ peioꝛat᷑ bõa na/

xuriole. luxuria ſpũ
ali q̃ ẽ idolatria qtuʒ

ad gentilẽ pplm:⁊ lu

xuria coꝛpali nõ ſolũ
qytũ ad gentilẽ:ſʒ etiã
qꝓtũ ad pctõꝛeʒ infoꝛ⸗
em fidẽ hñteʒ.

valida.per defectum
verbi diuini ⁊ ſacre

ſcripie: qꝛ gẽtilib nõ

data eſt lex vet neq;

oꝛacula pphaꝝ:ſm illud pᷣſ.cxlvij. Nõ fecit talit oĩ natõi ⁊

iudicia ſua nõ maifeſtauit eis. peccatoꝛib etiã iudeis in tali

T

ſtatu lex ⁊ pphete non valebant ad ſalutẽ:
Etipſ cepit egere.ſpũalib' bonis. 8 ¶ E vni
ciuiũ regioõis ill.ſ.diabolo ꝗᷣ eſt ciuis in regiõe vmbꝛe moꝛ

tis. t ¶ Et miſit illũ in villa ſuã.i.occupauit eum circa cu
piditatẽ mundanã:cuũ ville diaboł dẽ dñs:Johã.xiii c e

nit pnceps mũdi hui ⁊ in me nõ hʒ quicqua: v
ſceret poꝛcos.i.vicia q̃ fetida ſũt ⁊ imunda.vñ.j.

imo. vj.

ca. Radix oiuʒ maloꝝ eſt cupiditaſ:qꝛ ſicut radix miniſtrat

nutrimentũ oib' ramis arboꝛis: ſic abundãtia tpaliũ cira

quã vſat mũdana cupiditas adminiſtrat mãʒ ⁊ fomẽtũ oi

bus vicijs. x ¶ Et cupiebat implere ventrẽ ſuũ ⁊c. qꝛ int

tus ↄgregatõi thaliuʒ querit in talib ſufficientiã: intẽdens

eã hre ꝑ talia:ſed nõ aſſequit intentũ:
piditatẽ:ſed magis eã augẽt:qᷓto eni

2talia nõ minuũt cauu·

*

tpalib:tãto plus ad hñda maioꝛa anhelat:ſm ꝙ dicit btuſl
reßa⸗Et hoc de cõi curſu accidere videmus: ⁊ ideo bene

ubditur: y ¶ Et nemo illi dabat.qꝛ nõ aſſequit᷑ qõ inten

In le autem reuerſus dixit.

—

ratõʒz. g ( Et

dandũ

—

a ¶ Auãti mercẽnarij.i fuiẽtes ꝓ mercede eina. bIn

domo pꝛis mei.i.ĩ eccleſia ſeu ↄgregatõe iuſtoꝛ: c ¶ Abũ

dant panib. ſ. pane ſacre ſcripture ꝑ eruditõʒ 1 pane eucha
riſtie ꝑ ſacramẽti receptoʒ. D ſ. go aũt hic fame pereo.
qꝛ ſi ad pplm gentilẽ referatur

adminiſtrant᷑. Si aũt
ad catholicũ peccato
rem: patet ꝙ talia nõ

pficiũt homini qdiu

manet i moꝛtali pec
per infidelitatis vel

peccati derelictõʒ.

f Et ibo ad patreʒ
meu ⁊c̃. ꝑ vite melio/
t dicazʒ
ei pater ⁊c᷑.p verã fi
dei ↄfeſſiõʒ:q'tum ad
pplim gentilẽ: ſm illð
o. x. Coꝛde credit᷑
ad iuſticiã oꝛe aũt cõ
feſſio fit ad ſalutẽ.qᷓ-
tum ad catholicum
peccatoꝛẽ ꝑ integram
peccatoꝛum ↄtruũõʒ ⁊

purgʒ confeſſiõoʒ.
h ¶ Luͦ aut adhuc lõ
ge eſſet. i. mor ad pe

nitendũ nõ tñ pfecte

cõtritus: ad quã reqᷣ
ritur gr̃a diuina pᷣue
niens:ideo ſubditur:
¶ Uidir illuʒ pater
ipſius.oculo clemẽtie
ſequit᷑: k ¶ Dixit ãt
pater ad ſeruos ſuos
i.ad aplos ⁊ eccleſie
miniſtros: qbus pꝛe-
cepit pᷣdicare nõ ſolũ
iudeis:ſed etiã gentili
bus ⁊ etiã nõ ſolũ iu/

Qũãti mercẽnarii ĩ dmo
pꝛis mei abundãt panibꝰ:
ego auteʒ hic ſame pereo.
Suͤrgã et ibo ad pꝛeʒ meu
et dicã ei: Pater peccaui in
celũ ⁊ coꝛã te: iam nõ ſũ di

gn vocari fil tuus:fac me
ſicut vnuʒ de mercenarijs

tuis. Et ſurgẽs venit ad pa
trẽ ſuũ. Cuʒ aũt adhuclon

ge eẽt: uidit illũ pat ipſo: et

miſericoꝛdia mot᷑ eſt:⁊ ac-
currẽs cecidit ſup collũ eĩ:
⁊ oſculat eſt eũ.Dixitq; ei
fu: Pꝛ peccaui ĩ celũ ⁊ co
rã te:iã nõ ſuʒ dign vocari
filꝰ tuꝰ.Dixit ũt pꝛ ad ſer-
uoſ ſuos. Cito ꝓferte ſtolã
pᷣmã: ⁊ induite illũ: èt date

ãnulũ in manu eſ:et calcia-

mẽta in pedes eb. Et ůddu
cite vitulũ ſaginatũ ⁊ occi⸗
dite:èt mãducem ⁊ epule
mur: qà hic filme moꝛtu⸗
erat:ct reuixit:pierat ⁊ inuẽ
tus eſt. Et ceperũt epulari.

ſtis ſed etiã peccatoꝛib'. ¶ Eito pferte ſtolã m az. i. pfe⸗

9

rendã innocentiꝗ reſtituenda nuciate vere
tentibus. m ¶Et date annulũ in manu eius
haritatẽ opantiſ. n

—w

annulũ fidei ꝑ c

ſtituendã nũciate vere couerſis ⁊ peni

i. pꝛedicate
Et calciame

de pellib animaliuũ moꝛtuoꝝ. o

ta in pedes.i.ſcõꝝ pꝛecedentiũ exempla:qꝛ calciamẽta fiũt
Et adducite vitulũ ſa-
elibu

ginatũ.t.ſacramentũ euchariſtie fi

dinẽ. p

aducen.qꝛ i

s adminiſtrate:in

n pmitiua eccleſia nõ ſoluũ mi

quo imol po eſt vitulus ſaginatus ꝓpi gratie pingue-
Ein

niſtri eccleſie ſumebãt hoc ſacramentũ: ſed etiã totus ppls
quotidie:vt hẽtur act.ij. Et adhuc ſemel in ãno qlibet chꝛi

oc dictũ:patet ꝙ ei talia ñ

nõie totius: c

(Euangelium

gra ſpũs ſancti data fuit getilib credẽtibus ſicut diſci
pulis xp̃i in die pentecoſtes data fuerat: vt hẽtur act.x.

de Coꝛnelio alijs gentilib' qui erãr cũ eo. y¶ Et in
dignatus nolebat introire.qꝛ iudei etiã ad ſidẽ cõuerſi
fuerũt admirati:ꝙ gentiles quos pus deſpexerãt eqrent᷑

Erãt aũt filiꝰ eius ſenioꝛ in
agꝛo. Et cuz vẽiret ⁊ appꝛo
pĩqret domui:audiuit ſym
phoniã ⁊ choꝝ:ẽt vocauit
vnũ de huiſ.⁊ interrogauit
qd hec eẽnt. Iſq; dixit uli:
Frat᷑ tuꝰ venit: ⁊ occidit pꝛ
tu vitulũ ſaginatũ:qꝛ ſaluũ

illũ recepit. Indignatuſ eſt
aut ⁊ nolebat itroire. Paͤt

ergo ill egreſſus cepit ro/
gare illũ. At ille rñũdens di-
xit pꝛi ſuo:Eccẽè tot ãniſ ſer
uio tibi:t nunq; mandatũ
tuũ pᷣteriui:è᷑t nunq; dediſti
mihi hedũ ut cũ amid me/
is epularer. Sed poſtq; fi/
liuſ tuꝰ hic ꝗq deuoꝛauit ſub
ſtantiã ſuã cũ meretricibus
uenit: occidiſti illi vitulũ ſa
ginatu. At ipſe dixit illi: Fi
li tů ſemp mecũ es:ẽt omia
mea tua ſũt. Epulari aũt

gaudẽ opoꝛtebat:qꝛ frat᷑ tu

us hic moꝛtu fuerat ⁊ reni

xit: pierat ⁊ inuẽt c. ¶XVI.

eis in gra dei: vt
hẽtur act.x. vnde
cũ Petr redijſſet
hieruſalẽ illi qui
erãt cõuerſi ad fi⸗
deʒ catholicaʒ de
iudaiſmo: diſce⸗
ptabãt aduerſus
illũ:eo qg cõicaue
rat cũ illis:vt hẽt

ergo illius egreſ.
ce.ro.⁊c᷑. qꝛ deus
p aplos ⁊ ſpãliter
p paulũ ondit rõ
nabilr: 1 ꝑ ſcriptu
ras ꝙ erat gẽtiles
nõ cõtemnẽdi:ſed
gaudent ad cõio-
neʒ fideliũ recipiẽ

di. a ¶ Ecce tot

annis ſeruio tibi.
ſub lege moyſi.
b ¶ Et nunq; mã
datũ tuũ pꝛeteri/
ui.ſ. mandatũ de
cultu vnius dei.
TLicet eni multi de
iudeis fuerãt ido-
latre: tamen alid
ſemper remanſe⸗
runt in fide ⁊ cul-
tu vniuſ dei: illi

poſſunt dici ppls

iudaicus: ſicut ⁊
freq̃nter ꝑs noĩat

¶ Et nuni dediſti mihi hedũ.qꝛ toto

elegis moſaice nunq; im beneficiũ datũ fuit pplo iu
aico: qᷓtum datũ eſt tꝑe enangelij gentili pplo ad fideʒ
conuerſo:ideo omnia bñficia ũlius tpis modica ſunt ⁊
quaſi nullius reputatõis reſpectu beneſicioꝝ noue legiſ
¶ Fili tu ſemp mecũ es. qꝛ ſemp aliquið iudeis ache

2*

ſerunt deo ꝑ fidem: ⁊ multi ex eis

receperũt fideʒ catho

licaʒ:qui ſunt ꝑticipes bñficioꝝ noue legis:ideo ſubdit:
e ¶ Et oia mea tua ſunt cetera patẽt ex pdictis. Si aũt

referat᷑ iſta pabola ad iuſtũ a peccatoꝛẽ reuertentẽ: ſic fi-

5„

lius ſenioꝛ exñs in agro eſt homo a iuuentute in opib'

ſtianus tenet refici boc ſacramẽto: reficitur etia quotidie

qꝛ ſacerdotes no ſolũ ſumũt hoc ſacramentũ ꝙ ſe:ſed etiaʒ
ꝓ pplo. q ¶ Quia filius meus hic moꝛtuus erat. moꝛte
cuſpe. r ¶ Et reuixit. vita gre. SD ¶ Erat auũt filius eius ſe

2* *

nioꝛ in Wcirverren ppls in cultu vnp dei erat occupa

tus. t ¶ Et cum ve.⁊ appꝛo.do.ſ.eccleſie: v udiuit

ſymphonis a choꝝ.qꝛ cũ ſpũs ſcũs deſcendiſſet ſuꝑ aplos

alioſq; diſcipulos in die pentecoſtes ceperũt laudare deum
varijs linguis:vt hẽtur act.ij Et tũc iudei qui erãt in hieru
ſalem audiẽtes voces eoꝝ admirati ſunt ⁊ ince erũt qrere
vñ eſſet tata gra ⁊ exultatio: ideo ſubdit᷑: x ¶ Et vocauit
vnũ de ſer.⁊ interro.que hec eẽnt:qꝛ Petrus ꝓ alijs rñdit:

oñdens ꝙ erat ex dono ſpũs ſancti qð iuſtificat veniẽtes ad

fidem catholicã ſiue ſint iudei: ſiue ſint gentiles: vñ ⁊ ſilis

£

N—

virtuoſis exercitatus. Junioꝛ aũt filius eſt peccatoꝛ pe-
nitens:qui diu male vixit:a aliqñ ſibi datur a deo ma

ioꝛ gra 1 poſequẽs maioꝛ gloꝛia: ᷓ illi dͥ bene vixit a iu

uentute:ſicut patet de ſancto Bonifacio martyre no po

tifice: ꝗᷓ inuent in ſtupꝛo penituit:⁊ paſſus eſt ſub Dio/
cleciano cui feſtũ colit eccleſia romana ſcõo idus maij
de quo iuſti aliqñ admirantur:que dqdeʒ admiratio po
teſt dici qdam indignatio: inq;tum talis nõ videt dign
tanto bono:ſed deus pater paciſicat hac indignatõʒ:qñ
oñdit ꝑ eruditõʒ vel inſpiratõʒ ꝙ hoc non pꝛouenit ex
parte peccatoꝛis penitent:ſec
ferentis ſᷣm ſua vera iudicia facultatem humanam om

nino tranſcendentia: 2 ad hanc intentionem poteſt de

facili littera applicari. XVI.

ſ: ſed ex ifinita bonitate dei cõ

ti i

Diuer Mun
mmie
gnutn b

ſndolo:
naindans
mo⸗
Ppoſtmjen
Patetp
htib Ar

debonis dii
pe diid
usloph
Credoe
mäcilde
9deoſbi
oie
zulpibuen
NMuin?
Wrary b
ſcSin

(N AN
4Sd
Wolan

ſiitait

N m
vonz
ſumutea.
nlowx.

(lnacin

n
ligicotng
Nſbited
ſnliden
linrthte
ttihin
ngehn
ſelinenf
if
mn iſc
cbinnſ
ipirir
dſifun
orhd

ſyfam

Panbbusd

rntta

baols,
uiaielilenr Icebat aũt. Poſti deſcripta eſt penitentiuʒ re iam non eſſet ſimilitudo ſed magis identitas. q ¶ Et lau
deiciadin ůcceptio benigna: hic oſequẽter deſcribit eoꝝ ſatiſ da. do. villi. ini ui.non de fraude ſed de pꝛudentia:ſic diui
ine factõ cõdigna:que potiſſime eſt ꝑ elemoſynaꝝ largitõʒ: tes huius mundi nõ ſunt laudabiles de conſumptoe bono
cmini Em ũüllud Oanie. iiij. Deccata tua elemoſynis redime: et rum in illicitis actibus:ſed de hoc ꝙ pꝛudẽter ſe conuertũt
aian inultares tuas in miſericoꝛdijs paupen. Et ad h ſal ac diſtribuendũ bona in pijs opibüͤs vrper hoc ꝓuideant
e Ae üatoꝛ inducit H ſbi in vita futura:qꝛ
äde pabolã: ? rem ge lä ́— „ ſſoola elemoſyna eſt co
n ſtam. ſcoa poni Icebãt aũt ⁊ ad diſci dño meo: At ille dixit: Cẽ mes emctorzzn HM
Kk 4 ucd Ehnahen AVpulos ſuos: Hòmo tũ cados olei. Dixitq; illi: A beanns Alug
dl BF pmo ponit chꝛiſti gda erat diues quᷣi hẽbat Accipe cautõʒz tuaʒ: ⁊? ſede ſeculi t. pominel tem
in wi ini eruditio: phari villicũ: ẽt hic diffamat eſt LitoO ſcribe qnq ginta. Dein poꝛalibus intenti.
M ſeoꝝ deriſio: ibi apud illũ: quaſi diſſipaſſet de alio dixit :Tu vo q;dtu, S ¶ Pꝛudentioꝛes.i.
i mülnhi Aarouaaene bona ill. Et vocauit illu, debes: Qui ait centũ cho/ fern di alerti itunr
ni win ponit pabole ndr. T ait illi: Quid hoc audio ros mitici. Ait illi: Accipe buone ocijs agenelis ”ÿMVMM
en ano Ripſiugadh dete⸗ Rederonez villicj. liae tuas a ſcribe octogin- tr Cjiſie luete i e⸗ ð
eptpthir ꝓpoſituʒ appliia tiõs tue. Jaʒ eni nõ poteriſ ta. Et laudauit dñs villicuʒ bhomines ſpiritualibꝰ
, Lhuli onlirn rio: ibi Et ego vo villicare. Ait aũt villic in iniqtatis qꝛ pꝛudẽter ſeciſſy deputati ſint in nego
lplin bienic u ma ſe⸗ Quid faciam: q: dũĩs qã filij bui ſeculi pꝛudẽtio che ſpiritualibuset
iniini mü ſciẽd ꝙ ad h e id aciam: q „ a nili r ere hoc videmus ad ſen
1 dmii iducit pabola: vt me aufert a me villicatõʒ? res filijs luͤcis ignãtõe ſua ſum frequenter acci
— p hr intelligal wſi Fodere nõ valeo: mẽdicaa· ſt. Et ègo vob dico: Facite cdere. Cuius vna ra-
e ns nlelienes e erubeſco. Scid ad facij vob amicoſd mãmona ini to aſ coauptio na⸗
anuimg cäzmoreſiuero avilic- giutäinci fernireciit arederrekdo.
. dnothi. recept dẽ ĩ domi tiõe:recipiãt me in domos voſĩ eina tabernacla. QNüũi lũ qᷓ; a d b onuz. Alia

in bus illoꝝ qbusfe ſuas. Cõuòcatis itaq; ſin ſidełẽ i minimo: ⁊ i maioꝛi raatio eſt quia bona

nn vc initto hun gulis debitoꝛib dñi ſui:di fidelè t ꝗ ĩ modico iniquꝰ en enſvllie
in 4 * a deo ſibi traditii ceb atpmo: Quãtũ debes eſt in mat on mquus eſt animum: quia bonũ
R ę“M a diſpẽſatõzʒ dät VZB nnon mouet niſi vt co
ſi mnſt paupibus:recipient in domo ipſoꝝ que eſt celũ:ſm illõ gnitum: m ꝙ dicit Auguſtin Inuila diligere poſſumus:
nn Kkit⸗ Matth.v. Beati paupes ſpũ qm ipſoꝝ eſt regnũ celoꝝ incognita autem nequaquam: ſenſibilia autem bona ſunt
ir ari dicit ergo: b ¶Pomo qdam.i. ipſe deus p nobis hu magis cognita qꝙᷓᷓ ſpualia:qꝛ ſenſibilia ſũt cognita ꝑ experi
„ manatus. c¶ Erat diues.ſᷣm ꝙ dicit. xyj. ꝓpoſitõe li entiã ſenſus:illa aũt ſolũ ꝑ fidem. v ¶ Et ego vobi⸗ di⸗
¹ mn bꝛi de cauſis:pmũ ẽ diues ꝑ ſeipſũ ⁊ nõ ẽ diues mav.⸗? co. Hic ponit pꝛedicte ꝑabole applicatio cũ dicit: xCFya.
I n pſ.cxj. Glia ⁊ diuitie ĩ domo eꝰ. d ¶ Qui hẽbat vil. vobis amicos de mammo.iniquita. Mammon eſt nomẽ
ſrt i. diſpenſatoꝛẽ cui tradidit bona tpalia ad diſpẽſanð. demonis tentantis de diuitijs male acquirendis: et ideo
ludaia e¶ Et hic dif.ẽ apð illũ.qꝛ nihil latet eũ. CSan nomen eius ad diuitias ſignificandas deriuatur: a poreſt
fräneßt diſſipaſſet bona illius.qꝛ frequẽter cõtingit ꝙ diuites eſſe pꝛime vel tertie declinationis: dicendo mammona mã
Minchiheten hui mũdi ⁊ maxime eccleſie miniſtri dbus tradita ſüũt mone:vel mammon mammonis. Facere igitur amicos de
ccicüdni bſ⸗ bona tpalia ad exponendũ in pijs opibus: frequẽter c? mammona iniquitatis eſt dare diuitias pauperibus: que
Gcrn cmidgtt, ſumũt ea ĩ illicit ⁊ ſupfluis coõtra volũtatẽ dñi tradẽtis dicuntur mammona iniquitatis quia frequenter ad iig⸗
lnDalis eo viſpenſatot. g HMedde ronem q; de olbus tate inducut ? implicat: no tñ ꝑ ſeſed ex abuſu hoiuʒ vnde
muüz ill ſibi traditis deus exiget ronem vſq; ad minimũ qᷣdran dicit btũs Ambꝛo. Sicut diuitie impedimẽta ſũt repꝛobis
müindt e tem. h(¶ Jam en n poteris villicare. qꝛ oſa ate aufe ita ꝓbis ſunt adiuuamẽta virtutis. Aliter etiã pot erxponi
iihat, rent in moꝛte. i ¶ it aut villi. intra ſe:quid fa. quia de diuitijs iniquo affectu vel malo actu acqſitis: de qbus
ue giitil aliqn cotingit oiuites huius müdi male ↄſumẽres bo põt t elemoſyna ſieri: vt de acqſitiſ p meretritiũ ⁊ h'modi
r ihi na ſibi tradita timoꝛe moꝛtis ducũtur ad pniaʒ ? ad co dare igit talia paupꝑib eſt facere ſibi amicos de mãmona
n ſtf gitandũ de vita futura. k ¶ Fodere nõ valeo.i. ppꝛio iniqtatis.i. de diuitijs iniquo actu vel affectu acquiſitis. Sii
n in laboꝛe ⁊ pnia no poſſuʒ ſatiſfacere de peccatis:⁊ venire aũt iniuſto titulo acqrant᷑ vel poſſideant᷑ diuitie de eis nn
– ad vità btãm. ¶ WMedicare erubeico. qꝛ verecundũ debet dari elemoſyna:ſed eſt reſtitutio facienda. y ¶ Ut
unu debet eſſe hub mũdi diuitib petere a paupibꝰ a religio cũ defeceritis.a pñti vita. 3 ¶Keci. vos in eterna taber. i.
Ni e nn ſis ſuffragia ſpiritualia: nõ repẽdere eis in tpalib'bo p ſua merita ⁊ ſuffragia impetrẽt apud deũ vos finalit reci
ul mmit nis. m ¶ Scio quid faciã. qꝛ bona tpalia eis diſtribu pi in btã vita. a ¶ Qui fide. eſt in mi. ⁊ in ma.fi.eſt. bona
nln ibd am. n (Ar cu amo.fue. a villi.ſ.in moꝛte. o ¶ Re mninna ſunt tpalia: ſilr ſunt aliena a nobis: qꝛ ſunt extra
lr lpiant me in domos ſuag.i. ꝑ eoꝝ ſuffragia merita nos:bona aũt ſpũalia ſunt bona maioꝛa:ſũt etiã nr̃a qꝛ nõ
mnlaf Ure. recipiar in vita btã. p ¶ ¶ouocatis itaq; ſingu. debi. pñt auferri a nobis nobis nolẽtibus. dicit igitur ſaluatoꝛ:
en t⸗ oñſi ſui.qꝛ religioſi ⁊ paupes q;tuncũq; iuſti funt debi a ¶ Qui fide.ẽ in mi.⁊ in ma.fi. eſt. q̃ſi dicat: Qui bona
1efon öHͤ„ Loꝛes dei. In hytñ tenet iſta pabola: ꝙ ſicut iſte q curia tpalia qᷓ ſũt minia fidelit diſpẽſauit p elemoſynax largitõʒ
uicn Nebwib, fuit creditoꝛib ð bõis dni ſui recepit ab illis curialitatẽ dignus eſt vt ſibi cõmittatur diſpenſatio ſpualiuʒ que ſũt
enon ſan qb fecerat:ſiciuites hu mũdi ſi bona eis tradita puu maioꝛa: quia fidelitas diſpenſatois pme eſt argumentü fi⸗
niczbont oõn· Pperibus diſpenſent: per hoc de offenſis ſatiſtacient:para / elitatis ſcoe. b (IEt q in modico iniqu eſt. bona tpalia
un bunn , bola enim ſimilitudo eſt. Similitudo aũt non ſemper, que odica ſunt in illicitis coſumendo: aut male retinẽdo.
ni currit quattuo: pedibus immo ſi teneret in omnibus: c¶ Et im maioꝛi iniquus eſt.i.in diſpenſatione bonoꝛum

—

ſpũaliũ que maioꝛa ſunt:qꝛ infidelitas pꝛima eſt argumen

i infidelitati ſecũde:iõ ſequit: a ¶ Si ergo in iniquo mo
mona ſideles nõ fuiſtis.tpalia male diſpenſando que ſunt
magis bona ſᷣm apparentiã ꝙᷓ ſm veritatẽ. b 4
veri eſt. i. bona ſpiritualia q̃ ſunt va bona. c ¶ Qui
Aet vobis ⁊c.i.tradet

vobis ad miniſtranõ łͤ. 3 R
q. d. nullus ſapiens: Oi ergoĩ iniq uo mamona
ideo tales ſi vmoueẽ fideles nõ fuiſtis:quod ᷣm

tun h eſa e eſt:quis credet vob⸗ Et ſi
magis pmiſſione. dliẽo ſideles ñ fuiſtiſ:quod
e ſiin ino fi· vim ẽ: quis dabit vob⸗ Ne
nõ fuiſtis.i. = „
tpalib' q̃ ſunt aliena 5 ſeruus botd uob .
a vobis vt pꝛcdictuz ſeruire. Aut eni vnu odiet:
eſt. o ¶ Qo vfm ẽ. 2 alterũ diliget: aut vniad

i. bona ſpũalia q ſunt hexebit: ⁊ alterũ contẽnet.
haabentib inn inſeca: Mon poteltis deo ßuire et
bis.ſ.ad diſpenſandũ oia hec phariſei ꝗ erãt aua

q.d. null' ſapi's boc ri: æ deridebãt ill. Et ait ill
ſerret. Neno As eſtiſ iuſtiſicatiſ vos
hire ſ cötrardis: ideo Coꝛa boib: deus aut nouit
ſequit: g ( lo pote coꝛda via. Qiia qð hoĩb
nis des ler. 7 ma. altũ eſt: abomiatio ẽ añ de
obedire deo ⁊ diabo 1.
tijs male acquirẽdis anne er e o r
a male diſpeſandis. euãgeligat:ct oĩs in illð viʒ
h ¶ NHudiebant aur.
Dic ↄſequeter ponſniitii
phariſeoꝝ deriſio irrationabilis: ſcdo eoꝝ ↄſfutatio rõna/
bilis: ibi Et ait illis. Pꝛimũ ponit᷑ c dĩ: h. ¶ Audiebant
aũt hec oĩa pha.qui erãt auari ⁊ deri. quaſi irrationabilit
loqueret᷑:tũ qꝛ abꝛaã fuit diues valde: vt hẽtur Geñ. xiij.
et multi alij qui deo ſeruierũt ⁊ placuerũt:tũ qꝛ lex vetus

7 ꝓphete inducebãt ad ſeruitutẽ dei ꝓmittendo abundan

tiam tpaliũ: vt patet in multis locis veteris teſtamẽti:pha/
riſei tñ iſta inducebãt ad defenſiõʒ ſue auaricie.male etiam
inducebant qꝛ illi qui bene vrmunt᷑ diuitijs nõ ſeruiũt eis:nec
demoni tentanti: ſed magis ecõuerſo diuitie eis ſeruiunt:

qꝛ ſũt eis iuuamẽta virtuij: vt pꝛedictũ eſt: tales aũt fuerũt
abꝛaã ⁊ alij diuites ꝗ deo ſeruierũt ⁊ placuerũt. Silr lex ⁊

Pꝓphete ſeruientib' deo nõ ꝓmittebãt abundantiã tpaliuʒ
tanqꝙ; pꝛincipale pꝛemiũ: cñ ſint minoꝛa bona ꝙ actus meri
toꝛij pꝛemiuʒ aũt pꝛincipale eſt mai bonũ cũ ſit finis act
meritoꝛij: ⁊ finis ſemp potioꝛ eſt his que ſunt ad finẽ oꝛdi/

nata: et ideo vbicunq; in ſacra ſaiptura actib' virtutuʒ
bona ſpũalia ?
tpalia ſic ꝓmittũt
nũ. i ¶ Et ait illis. Hicↄſequẽter
oꝝ conſutatio:⁊ pꝛimo dicta ↄfutatio ponit᷑

ꝓmittunt᷑ bona tpalia ſub illis intelligun
eterna: tanq; pꝛincipaliter ꝓmiſſa:n
ad malũ vſt n ſed ad bonũ. i
ponit᷑ phariſe
ſcdo dubiũ remouet:ibi
cõfutatio:cũ di: k ¶ Nos eſtis qui iuſti.vos coꝛã ho.aua
riciã vr̃am pᷣdicto modo coloꝛãdo falſe. l
uit coꝛda vr̃a.i.iniquitatẽ ibi latent. m

hoibus altũ eſt. i apparẽs iuſticia ⁊ nõ exñs. n ¶ Abomi

natio eſt apud deũ.qꝛ ſᷣm ꝙ dicit bear Hieronym: Si⸗
mulata ſanctitas duplex eſt iniquitas. o ¶ Lex ? pphete

vſq; ad iohanem. no ꝙ lex vel ꝓphetia defecerit: ſed qꝛ ex

tũc pfectio euãgelica pdicari incepit:que inducit ad cõotem
— ppter amoꝛẽ ſpũaliuʒ ⁊ celeſtiũ tanq; ꝓpi mad
erpeclitius ↄſequendũ:vñ dĩ libꝛo de eccleſiaticis do

„

terrã pᷣterire:q; de lege vnũ
apicẽ cadere. Omis qui di

mo qdã erat diues qi idu

garuſ:qui iacebat ad ianuã
ei vlceribꝰ plen: cupiẽs ſa

de mẽſa diuin: èt nemo illi

acili mo igit ponit᷑ phariſeoxz

(Enangelium

gmatibus:Bonũ eſt facultates cũ diſpenſatõe erogare:

melvi eſt tñ intẽtõe ſequẽdi chꝛiſtũ:totũ ſimul donare ⁊
ablſolutũ a ſolicitudie cũ xpᷣo egere. Sʒ qꝛ ad h'redrit᷑
magnus conat liberi arbitrij: ideo ſequit: p ( Et oĩs
in illud vim facit.qꝛ homo nutritus ⁊ aſſuetus in amo

re bonoꝝ tꝑaliuʒ
nõ põt talia cõtẽ/
nere ꝓpter deuz:
niſi ſibi quandaʒ
violentia faciat:

facit. Facilius eſt aũt celũ ⁊

A . ſii qꝛ ↄſuetudo q̃ͥda
mittit vxoꝛe ſuã:⁊ alteram aeſt. iſta aareg
ducit: mechat᷑: ⁊ q dimiſſã cona natura ſüt:
a viro ducit mechat. Hò unt aliq mo vio⸗

e Aare Ulinus eſt. Hic rem
ebat᷑ purpura ⁊ byflo:ẽ᷑t Euet dubiũ: gave⸗
pulabatr quotidie ſplẽdide. xerat ſaluatoꝛ:
Et łrat qdã mẽdic noĩe la Tex ꝓphete vl/
qᷓ; ad iohaãnẽ.poſ

ſent alid credere:
ꝓ iſta eent p xp=ᷣm
anichilanda qõ ñ
fuerüt impleta 2
impfectio eoꝝ a/

turari ð micis qᷣe cadebãt

dabat. Sed èt canes venie

bãat: lin gebaãt vlcera eius. mota: vt plenius
Faciũ eſt aũt vt moꝛeretur declaratum fuit

mẽdic: t poꝛtaret᷑ ab ãgel
i ſinũ abꝛae. Mνιι τι Sto: q (Facili⸗
diues: et ſepullẽ ĩ inferno.⸗ eſt ant celu rc. tE
l ad hinducit vnũ
exemplum. d.
(mnnie dimittit vxoꝛẽ ⁊c. Lex eni ꝑmittebat re/
pudiũ vxoꝛis:nõ tñ ſicut licitũ ſed ꝓpter maius malũ
euitãdũ:vt declaratũ fuit deutero.xxiiij.?. Matihᷣ.xix.
Et ideo chꝛiſtus impfecõʒ legis eirut a indiſſolubi
is

litatẽ matrimonij onñdit.d. x

Ois qͥ dimittit vxoꝛẽ
⁊c᷑.⁊ pʒ ſnia ex dictis Manß., ix. 8 Pomo ddam
erat diues. Hic inducit exemplũ ad puocandũ hoies
ad oꝑa miſericoꝛdie ex diuite damnato ꝓpter defectũ

doctoꝛes eſt narratio rei geſte: dicit ergo: s 9
qdam. ſᷣm ꝙ dicit Gꝛcgo nõ expmit nomen eius: qꝛ ñ
erat a deo cognitus ꝑ appꝛobatoʒ: ſm ꝙ dicit ſaluatoꝛ
repꝛobatis Manh.vij. unq noui vos:diſceditea me

pietatis ⁊ miſicoꝛdie: ⁊ nõ dicit hic ꝙ ſit pabolge 2fm
¶ Pomo

c. t ¶ Erat diues.ecce ſupfluitaſ in cenſu. v ui

⁷

induebat᷑ purpura.ecce exceſſus in veſtitu. x Et epu
la.quo.ſplen.excedens in victu. y¶ Et erat daz mẽ-
di. no. laça. expꝛimit᷑ aũt eius nomẽ:qꝛ erat deo cognir
p appꝛobatõʒ:ſic mopſi dixit Exo.xxxiij. Noui te ex
noie.Et ex h'dicit Ambꝛo.hic ꝙ ẽ mag narratio ꝙ; pa
bola. 3ʒ ¶Qui ia. ad ia. el. vt ex vicinitate mag appe
ret ouritia diuii pbaret patiẽtia pauꝑiſ. a¶ Tupies
ſa. de mi nõ dicit de pᷣcioſß. b Bucka. de mẽ. diui.
in appet maxia duricia: eo ꝙ pire ꝑmittebat᷑ vñ pauꝑ
poterat ſubleuari. c ¶ Et neo illi da. qꝛ tali dño talis
familia ẽt ↄfoꝛmabat᷑ ĩ mẽtj duritia. ð ¶ Sʒ ⁊ ca. ve.

a lin. vlce.e. Ecce bꝛutal pietas iĩ lingẽdo vlcera paupiſ

5* * 4

arguit Diuit :qꝛ curialioꝛes erãt canes paupi qꝙᷓ;

eoꝝ dñs. e ¶ Icm ẽ ãt vt mo. mẽ.iĩ patiẽtia qͥ op pfem
hʒ ꝓbar. f ¶ Et poꝛ. ab an. ⁊c.i. limbũ ſcõꝝ patꝝ:
vbi deſcẽdebãt iuſti maꝛieren gic, wediman gnale glie
ꝑ paſſiõʒ xpᷣi eẽt amotũ. g ¶ P auũt 7
uitie ñ pñt a moꝛte ſaluar. h Et ſe ẽ i inf.ſ danatoꝝ

2

lenta. q ( Faci ·

eſt qdð dicit ſalua

Hoꝛtu' ẽ aũt ⁊ di:qꝛ di

1doviia
plolſons.
itoclbeſto
nipgeiͤd
nalogecnn

iͦcinz inn

imneicct
u uy

aſtutpun
irn g
ieueni.
aiſtbotaut

oolothh

lrann

linolit

Neg hi
inotiiin
ftätel

eorumi
ſor glie
chrin
Ilmain
Guſtoicib
eg Wao
ſtiai
Incolh
ägiczn
ſoeics
gamben
l kt⸗
Nyrie
Cuo ni
Mtinline⸗
Mor ynihi
ſoluttimicn.
Uerpiedi
Onthltpeit

öamiere

bipnscnu
unturer
hinrid

Mrrpaluu

leglrin
gontlerrt!
beglugu
aiſeocrira
nu dieryi⸗
Nutzell⸗
Mhug neris

Mun hol
Müſiunnn

nacſalr
a

uittle

nakfeatis
ichtzen
noſnth

niſtie
nenti u

Muce · xvij

blkn d erat diaboli pꝛochian ei pꝛimitias reddẽs: bona tẽ tatẽ naturalẽ nõ aũt ſm voluntatẽ deliberatiuã:in qua cõ
aer. lia in illicitis cõſumẽdo ⁊ hoꝛas eius audiẽdo cãti- format ſimpliciter diuie iuſtici ergo te pat
Wr ee poꝛalia in illicitis coſumẽdo ⁊ hoꝛas eius audiedo cati - format ſimpliciter diuie iuſticie. ¶ ¶ Rogo ergo te pat vt
iriiit leniſ oiſſolutis: ⁊ malis vbis intendendo. a. ¶ Eleuanſ mit. eũ in do. pẽis mei dixit hoc nõ charitate duct cũ illaʒ
rienAdin auũt oculos ſuos cũ eſſet in toꝛmẽtis. qꝛ einenchli gpri nõ haberet:ſed timoꝛe ſeruili:ne in ipſoꝝ ↄſoꝛtio eius pena
nimn erãt ꝑ penã qᷣ añ fuerãt clauſi ꝑ culpã. b ¶ Uidit abꝛa augeret:quia fuerat eis occaſio peccandi:tũ rõne diuitiarũ
a am a lõge. qꝛ mul 38 eis dimiſerat ad
„ in tũ etiaʒ añ aptoʒ l . . , Abuſum: tum exẽplo
4 Ninn fanue celeſt diſia Elẽuaſ aũt oculos ſuoſ cũ go ergo te pꝛvt mittas euʒ male vite qð eil dede
. ui ſug . dar ſiat dion eſſet in toꝛmet: vidit dqbꝛaã in domũ piis mei.Habeo rat ſauenduz
di n mnn q impolfi. Alõge T laarũ ſinu ei: et eni qnqʒ fratres:vt teſtet ill m e au li ae.
n ſtinan bilis erat tranſi ipſe clamans dixit: Pat a ne ⁊ ipſi veniãt ĩ hũc locuʒ mozalia agenda.
Nii 5 n i alicet bꝛaã mißere mei:⁊ mittẽ la Bne Ait illi abnaaz 2n Et pp etas. qui
N üizinſ⸗ Dẽ. j. Ex hoc aut? carũ vt intigat extremũ di Hñit moyſen et ꝓphas:aũ docuerunt myſtica
d nient Baenne gitiſui ſ aquä: ut efigeret cliatillos. At ille dirit: ſql6 geden ar iſtaſuif⸗
te unin ininn arto ſniaꝝ in ſi linguã meam: qꝛ crucioꝛ in pat abꝛaã: ſʒ ſigꝗs ex moꝛtu quit᷑: o ( Audiant
