e z c. kEe 2as de. 1C Stun leraitone ecclie: ad namẽta ſacra q̃ abſtulerũt:vexillũ dñice crucis expoꝛ/ Et
qs rumoꝛ h'fac inenent I¶ Et irate eelenni de tauerũt:vt hẽ in legẽda exaltatiois ſcẽ crucis:igit᷑ ecclia dicitin
regis eoꝝ interfectioe ⁊ ſua debellatiõe. m ¶ Aduenit ira ſic afflicta cruciabat᷑ dõec ꝑeret filiũ xpᷣianũ qᷣ liberaret demeib
tua.i.punitio tua ſuꝑ gothos:qũ.n.deus punit ad moduʒ eã ab afflictiõe coſdroe ⁊ ſuoꝝ:⁊ hẽ qꝗð di: a ¶ Et ſi. ren
irati ſe hʒ:vt frequenter dem eſt.j̊. n ¶ Et tpᷣs moꝛtuoꝝ.· ma.appa.in celo.militãtis ecclie. b i. eccia li 7
eißspuniihne⸗ gothoꝛ p catholicis interfectis ab eis. gnãliter ⁊ hieroſolymitana ſpaliter:qͥ ↄiuncta eſt xpᷣo: di⸗ .
o Et reddere mercedẽ ſu s ſuis ꝓphis ⁊c.qꝛ inter illos j ſDicutr mulier viro. 1nicra ſole. i. xo qui eſt ſol iu e
ifectos a gothis fuerunt aliq pꝛedicatoꝛes magni qui dicũ ſticie:gał.iij. Quicũq; in xpᷣo baptitati eſtis xpᷣʒʒ iduiſt. e
tur pphᷣe annunciantes penas ⁊ pꝛemia futura: ⁊ aliq val ipſe.n.eſt ſpoſus ⁊ panymph ecclie. ðd¶ Et luna ſub ſn
ce ſ⸗ nati:a aliqui in ſeculo magni: ⁊ alij mediocres ⁊ parui pe.ei.i.oia mutabilia ⁊ ofectiua ꝑ luna ignificata:q nnt
P exterminandi eos.i.gothos ⁊ alios arrianos. diſpoſitõ ptinẽ dʒ ad vltia ecclie mẽbꝛa.j.coꝛ.vj.ſecla- . Nal
q ¶ Qui coꝛupunt terrã.noſtra:co⸗ oꝛzaliter armis ⁊ ſpi ria igẽ iudicia ſi hũerit otẽptibiles qᷣ ſi ĩ ecclia illoj ↄſti
ritualiter falſe doctrine verbij. r ¶ Et apertũ eſt. Hic ètio tuite ad iudicãdũ ibe Eco. ſtel. xij.i Pcieg⸗ 1E
ponit᷑ deuotionis augmentũ:nã illis tẽpoꝛibus cõtigit ma- aploꝝ q̃ reſplẽduit in bmitiua ecclia q . canur eben kene
Sia mmo talitns in cõſtantinopoli ad qu repꝛimendã inſti moò loãndi:qᷣ pncipiũ alicui rei cõiter dĩ caput eius. a⸗
nn ler eſtũ purificationij beate marie vginis 2 ie ſebꝛu f¶ Et in vtero hñs ⁊ cla.ptu.nã ĩ anguſtia poſita cla Pue
⸗ ter celebꝛari: in qua beata virgo obtulit filiũ ſuũ mabat ad eũ:vt cito daret ſibi filiũ qui liberaret eã ab e⸗
4 Ebl aan 5 gre⸗ teſti:na in eo eſt plenitudo ſcie 2 verita oppꝛeſſione infideliũ. C Et viſum eſt. Hic oñr ðſcri baan
herelte de ignatgeg potentatis per vrnã: ⁊ pietatis bit᷑ coſdroe pſecutio: ⁊2 ecclie liberatio:ibi Et peperit. h uf
s aor 5: uer rin ancas⸗ tunc ceſſauit moꝛtali irca p'm dic: Et vi.ẽ alið ſi.ĩ celo cc.i.coſdroe rex pſa- dn
ceckis dnillrante 1:r ¶ Et apertũ eſt tẽplũ dei in celo.i. in rũ qꝗ dꝛ i celo militqt ecclie foꝛe viſꝰtãq; grauis ꝑſecutõ mom
feſtu ſolenitere Aelcnnn unetrial funt apertũ a dem ipſi ðqͥ ſdẽ: h(¶ Et ec. dra. pp aſtutias ep q noloſita in
l, eOzanan t viſa eſt arca teſti. i. xps tẽ i( Magn. pp ptat magnitudinẽ. kEnin 8.1.
de cuius oblatione in tẽplo ⁊ manifeſtatione ꝑ ſanctũ ſime beppꝑ miłti iguſgeffuſioz g⸗ at —R—— dicg

obene
aien
eafidc
A dir
s.
in
efnoi
8 dic⸗
orrſte
nbdign
Mni poan
uniſi
TiX
i ma
Uſe dhe⸗
Nd⸗
äin
ochen
oi
oci a⸗

spichas
alhinſ
nubroee
m r;
wehe
hn
lolwe
ſindiig
muifino
lagrars
mainnaſ⸗
s ier
ucpen⸗
ilbem
Tih
micſn
nickii
; uf
una it
cnadr
. cr
n

i.rubicũdus:ſm expoſitoꝛes:dẽ ẽt coſdroe:ruſus ppi⸗
cendiũ eccliaꝝ ⁊ locoꝝ ſcõꝝ. l ¶ Pñs capita.vij.i.ſex
reges ſihi ſub ditos ⁊ ipſe erat ſeptimꝰ:vñ poſtea ſubdit
n ¶ Et in capitib'ſuis.vij.diademata.q̃ ſt ſigna regia.
m ¶ Et coꝛnua.x.i.decẽ acies in ſuo exercitu:vñ.j.ma/

cha. acies oꝛdina
ta ad bellãdũ vo
cat coꝛnu vbi dꝛ:· habens capita ſepiẽ t coꝛ
icle coenan Nua decẽ ẽet in capitib ſuis
⁊cẽ. alit exponitur ſeptẽ diademata:et cauda
ab aliquibꝰ:vt pꝑ ei trahebat ttiã ptẽ ſtellarũ
ſeptẽ capita intel celi:⁊ miſit eas ĩ frã.Et dꝛã
r ginertrne co ſtetit añ mulierez qᷓ erat
toꝝ: ꝑ. x. coꝛnua Pparitura:vt cũ pepiſſet filiũ
vniuerſitas ſuoæ evdeuoꝛaret.Et pepit filiuʒ
— maſculũ:qi recturerat oẽſ
ſtayaliag ellige gic area Etrap
ptẽ dieb' replica eiꝰ: t mulier fugit in ſolitu
do cõp̃hendit: dinẽ vbi hẽbat locũ patũ a
cn denarii oe deo:vt ibi paſcat eã diebus
1 reglicarigen de mMille ducetis ſexaginta. Et
narij e ptium: fãaciũ eſt pᷣliũ magnũ celo.

vt dẽ. iij. phyco.
o ¶Et cauda e'.
i. exercit ſeqnens
eũ. Trahebat ter
tiaʒ ptẽ ſtellaꝝ.i.

Michdel ⁊ angeli ei p̃ᷣlia⸗
bant᷑ cuʒ dꝛacone:⁊ dꝛaco

fideliũ qͥ dicunt᷑ ſtelle in ſerptura:deut.j.c.Eſtis hodie

annos faciunt:⁊ tm̃ durauit bellũ inter pſas ⁊ eradium.

a(¶ Et factũ eſt. hicañr deſcribit᷑ coſdroe debellatio:
hoc giarum actio:ibi Et audiui vocẽ. Circa
fem eſt pꝛeliũ.inter perſas ⁊ eradiũ. b

agnü. ſ. intẽſi

ue qꝛ multi bellatoꝛes erat ex vtraq; ꝑte:⁊ extẽſiue:qꝛ dura

pugnabat ⁊ angeli ei:ct ñ
valuerũt nẽq; loc inuentuſ
eſt eoꝝ ãploin celo. Et ꝓiè
ci eſt dꝛaco ille magn:ſpẽ̃ſ
antiq uꝰqui vocat᷑ diaboluſ
⁊ ſathanas:quᷣi ſeducit vni/
uerſũ oꝛbẽ èt piect᷑ eſt in trã
⁊ angeli e cũ illo miſſi ſũt.
Et audiui vocẽ magnã ĩ c
lo dicentẽ: Nunc fcã ẽ ſaluſ
⁊ vł⁊ regnũ dei nr̃i ⁊ ptãs
xpᷣi e:qa ꝓiecti ẽ accuſatoꝛ
fratꝝ nr̃oꝝ ꝗ accuſabat il/
los añ ↄſpectũ ði nr̃i die ac
nocte et ipᷣi vicer̃t eũ ꝑp ſan
guinẽ agni:⁊ pp vᷣbuʒ teſti

monij ſui:èt non dilexerũt

animas ſuaſ vſq; ad moꝛẽ

9

uit tꝑe lõgo:vt dem̃ ẽ
c ¶ Wichael ange
li eꝰ.qð exponunt ali
ui de michaele ar⸗
changelo qui eſt pꝛin
ceps eccleſie:ſicut tpe
veteris ie.fuit pnceps
ſy nagoge daniel.x.c.
pꝛopter qð cũ angeli
ſuis aſtabat ad pꝛote
ctionẽ ⁊ directionem

eradij ⁊ exercit eius

ui pugnabant ꝓ ec-
cleſia: ſed qꝛ per dra
conẽ ⁊ angelos ei' in-
telligẽ coſdroe ⁊ ſuus

exercitus ſjm omnes
expoſitoꝛes cõuenien

tius eſt vt ſimiliter ꝑ

michaeleʒz ⁊ angelos

ei intelligat᷑ eradius
⁊ bellatoꝛes eius: mi

chael.n. iterpꝛetatur

quis vt deus:eradiu⸗
eni in hoc bello ꝓ ec
cleſia erat dei vicard.
ex ſupꝛadictis ẽt pʒ ꝙ

72 x

-

mos: 3 Er

ſicut ſtella plurimi celi.exercit.n. coſdroe de egypto ⁊2

libia ⁊ fra ſancta ⁊ alijs locis:mltos valde chꝛiſtianos

inifecit ⁊ alios captiuos duxit: intm vt eſtimarent᷑.q.

ad ttiã ꝑtẽ xpᷣianoꝝ in tris illis exñtiũ:ↄſili mõ loquit
daniel.viij. de antiocho DPielen eꝙ deiecit de ſtellis ⁊

ↄculcauit eas.i.de filijs iſrł colẽtib deũ quo interfecit ĩ
iudea ⁊ hierim. Et drato ſtetit añ mulierẽ ⁊c̃.qꝛ
coſdroe oĩbmodis inſidiabat᷑ ad intficiendũ quẽcũq;
pncipẽ xpᷣianũ inſurgentẽ ad eccleſiam defendendum.
E pepit filiũ.Pic ↄñter deſcribẽ ecclie liberatio:⁊
didit᷑ in duas ꝑtes:qꝛ pꝰ facit ppo:⁊ꝰdeclarat᷑ quoddã
Ocm̃:ibi Et date ſunt.padhuc in tres:qꝛ p ponit᷑ ipato
ris eradij creatio:2 coſdroe debellatio:ibi Et fem̃ eſt p
liũ.qʒ ſubditoꝝ oppꝛeſſio:ibi Me ire ⁊ mari.Circa pꝛi
dẽ: q ¶ Et pepit filiũ.ſ.eradiũ catholicũ qͥ pᷣfocã ipe
rauit anis.xxx.⁊ cepit ipare anno dñi ſexcẽteſſimo ·xiij
r ¶ Maſculũ.hoc addit ad denotandũ ꝙ erat vir ſtre

nuus ⁊ armis exercitat:vt dẽ in legenda exaltatiõis ſã

cte crucis. s ¶ Qui rectu. erat oẽs gẽ in vir.ferrea.qꝛ

in hoc libꝛo boni ⁊ mali homines frequent nominant᷑ ange
li. d Et nõ valuerũt.ſ. coſdroe ⁊ viri ey: ſed pluries de
bellati fuerũt. e ¶ Neq; lo.inuen.eſt eoꝝ am.in celo.i.in

ecclia:nã erad ius pſequens coſdroe fugauit eũ de echiopia

⁊ libya ⁊ tra ſcã in quibañ vigebat ecclia:⁊ ↄpulit eũ tu pi
ter redire in terrã ſuã:iõ ſubdit᷑: f Et ꝓiectus eſt draco

ille magnus ſerpens antiqu.tamẽ qꝛ ipſemet coſdroe erat
antiquus etate:pꝛopter qð poſtea ſatis cito tradidit regnũ
filio ſuo vt poſtea dicet: g ¶ Oui vocatur diabolus ⁊ ſa
thanas.pꝛe nimia eiuj nequitia:ſicut de hoĩe neq dẽ cõiter
Qui ſeducit vniꝰ
uerſum oꝛbẽ. nã ab illis quos ſubijciebat faciebat ſe ſic deũ
adoꝛari:ppꝑ qð dẽ in legenda exaltationij ſancte crucij:ece
rat turrẽ argenteã in qᷓ interlucentib ꝰgemmi) thꝛonũ extru
xerat aureũ:ibi ſoł q̃drigã ⁊ lune ⁊ ſtellaꝝ imaginẽ colloca
uerat atq; per occultas fiſtulas aque meatus adduxerat:vt

ꝓꝙ eſt vnus diabolus vel ſathanas.

quaſi deus pluuiã deſuper infundere videret. Per hoc aũt
qð dẽ vniuerſuʒ oꝛbem. nõ eſt intelligendũ: ꝙ ipſe ſibi totũ
oꝛbẽ ſubiecerit:ſed eſt locutio hyperbolica ad deſignãduʒ

ꝙ magn partẽ oꝛbis ſibi ſubiecit: ⁊ dicto modo ſeduxit:
ſicut coiter dicitur tota ciuitas currit ad tale ſpectaculum:

rexit ĩperiũ romanũ cui rebellãtes domauit ꝑ gladiuʒ.
1 Et rap.eſt fi.ead deũ ⁊c.i.in ꝓtectioe dei poſitꝗͥ
texit eradiũ ↄð machinatioes ⁊ dolos coſdroe qbqre
at occidẽ eũͥ. v ¶ Et mir fu.ĩ ſolitu. nã ecclia q erat ĩ
aſia tioꝛe coſdroe traſito mari qð dẽ bꝛachiũ ſcĩ geoꝛij:

fugit ĩ greciã q̃ d h̊ ſolitudo ñ qꝛ eẽt ihitata:ſʒ dꝛ ſolitu

do fugitiuis:eo mõ loq̃ndi q̊ fugitiui ad aliã trã dicũt
ibi ẽe qſi in exilio ſeu deſerto. x ¶ Ibi paſcat eã.xpᷣiãi
hitãtes ibi. -¶Diebmille ducẽtis ſexaginta.q faciũt
tres annos ⁊ dimidiũ:⁊.j.eoð.c.dẽ de hac muliere vbi
aliter ꝑ tp̃ᷣs ⁊ tpa ⁊ dimidiũ tꝑis.i.p tres annos ⁊ dimi
diũ:tpᷣs eni ſũptũ ſingularii in ſcriptura ſignificat vnũ
annũ:pluraliter vo abſq; nũero ſignat duos annos:ſi/
cut dem fuit plen:dañ.xij.Iſta tꝑa ſimł iuncta ſepteʒ

licet maioꝛ pars remaneat. i ¶ Pꝛoiectus eſt in terra 2(.
dqꝛz cũ exercitu ſuo ↄpulſus fuit in frã ſuã refugere. k ¶ E

audiui. Hic ↄñr ponitur gratiarũ actio a filis eccleſie pꝛo

coſdroe deiectione:cũ oẽ: k ¶ Et audiui voceʒ magnam.

ad gratiarũ actionem. I ¶ In celo.i.eccleſia militante.

m Mũic facta ẽ ſalus ⁊ virtus ⁊c.qꝛ fideles pomerũt xvb/o
libere ſeruire liberati a coſdroe oppꝛeſſiõe. n Auis .
iect'eſt accu. fra.noſtroꝝ.i.xpᷣianoꝝ: qᷓ; faciebat accuſabũlej

coꝛã deo ad malũ eos ipellendo cogens eos ad latrie cultũ

„

ſibi ipendendũ:vt dem̃ eſt. o ipſi vicerũt eũ ꝑꝑ ſan.
agni. Iſtud non refertur ad eoſdẽ ch .
dad illos q nõ acquieſcebant ei:mag eligẽtes moꝛi:⁊ ſic erat
victoꝛes ꝑ palma martyrij:iõ ſbdi: p

ꝛiſtianos in num eroſzʒ

4

.i. vitã ſuã coꝛpalẽ:ſile hẽ pſal.lxxvij. Cũ occideret eos q̃re/

bant eũ.nõ eniʒ de eiſdẽ nũero põt intelligi ꝙ eẽnt occiſi: ⁊

q́rerẽt eũ penitẽtes:cũ pnia nõ ſit pᷣmoꝛtẽ:ſʒ de alijs eiuſo
ppli. a ¶ Pꝛopterea letamini celi.de martyꝝ glificatione
7 de coſdroe deiectiõe.
ditoʒ: coſdroe oppꝛeſ-
ſio qͥ cõpulſus redire 4 „ „
ad terra ſus fuir val · Pꝛoprea letamĩ celi ⁊ qui
de iratus: ⁊ cepit gra hitatis in eis. Nè tre ⁊ ma
uare ſubditos ſuos r.S oſe 5 dit di
exactiões ⁊ extoꝛtioꝰ ruga deſcẽ u diabolus ad
nes młiplices ad m pos hñis ir magnã:ſciens
tiplicandũ ſibi bella⸗ q modicũ tpᷣs hʒ.Et poͤſt/
toꝛes vt regnũ ſuum ; vidit dꝛaco ꝙ piect eſſet

t Eab P52 „*
Btvoſenargber⸗ in frã pſecut eſt muliereʒ qᷓ

qð di: b (Cie terre pepit maſculũ.Et date ſunt
⁊ mari.qꝛ nõ ſolum mlieri ale due agqle magne
oñabat in arida:tz ẽt vt volaret in delertũ ĩ locũ
in plib inſulis mari ſuu ubi ali p t̃⸗ .
qꝛ de mercimonjs luu ũbi ali p ips ⁊ tpa ⁊ di
per mare poꝛtatij au mMidiũ tpis a facie ſerpẽtis.
gmẽtauit aiseer Et miſit ſerpens ex oꝛe ſuo
pedagia. c ¶ Quia pmulierẽ aquã tãq; flumẽ

rtfolabo er vt eã facẽt trahi a flumine.

minat diabolus i pt. Et adiuuit tra mulierem ?

bedeet le viſun ¶abuit fra oſ ſuũ:⁊abſoꝛbuit
d ¶ Sciens qꝛ modi 5 as miſi
ßs vy rar em ie flumẽ qð milit dꝛaco ð oꝛe
ſenex:⁊ ſic non hẽbat .—
tps vite:in q̊ ſe poſſy·
de eradio vidicare: pp qð tradidit regnũ filio ſuo. e ¶ Et
poſtꝙ vidit draco.lʒ eni añ ꝑſecutus fuiſſer ecciam maxie
extra terrã ſuã:tñ tunc cepit grauamẽ e augmẽtare in fra
ſua:in q̃ hitabant multi xpᷣiani eð ributarij:qͥs cepit ñ ſolũ
in reb:ſed ẽt in ꝑſonis grauius pſed:ſicut ſennacherib fugi
ens de iudea pp pcuſſionẽ exercitſui:tꝑe reg eechie cepit
graui affligẽ iudeos hitantes in ſua tra q; ante:vt hẽ tobie
j. fᷣ ¶ Et date ſt. Hic declarat quoddã ſuꝑiuj dem.ſ.q̃liter
mulier amicta ſole fugit in ſolitudinẽ:nã hoc fuit ꝑ auxiliũ

eradij:iõ dẽ: g ¶ Et date ſi mulieri ale due aqle magne.

Alqla vo ſignũ eſt ĩperij romani:iõ ꝑ ipſã intellig eradius:
ale vo eius ſi acies ſui exercit:vñ ⁊ ala in vna ſignificatioe
eſt acies militaris:⁊ dicũt᷑ hic due ꝑꝑ metaphoꝛa ſuandaʒ:
nã auis nõ volat vnica ala ſed duab:dẽ ãt exercitus eradij
iuuiſſe ecchiam ſub rege perſidis ↄmoꝛantẽ:qꝛ eradi milſit
milites ex pte grecie ad recipiendũ xpᷣianos fugientes de ꝑ-
ſigde:vel qꝛ regnũ ꝑſidis ſic foꝛtiter inuadebat in extremita
tibſuij:ꝙ; colako⸗ bellatoꝛej erant ibi totaliter occupati:q;
xpᷣiani de pſide facilius poterũt in gam traſire:vel vrroq;
mõ. g SAn faai tres annos ⁊ dimidiũ:vt di
ctũ eſt.ꝭ. h ¶ Et miſit ſerpens ex oꝛe ſuo pᷣmulierẽ aquã.
i. gentẽ multa:ſᷣm ꝙ dꝛ.j.xvij. Aque multe ppli multi ad
interficiendũ xpᷣianos fugiẽtes. I ¶ Et adiuuit tra mire

ſ.hĩtatoꝛes grecie:vel militej eradij mõ pᷣdicto. k ¶ Et ab

ſoꝛbuit flumẽ.qꝛ tunc gens a coſdroe miſſa fuit debellata.
I ¶ Et iratus eſt draco in mulierẽ.i. õ catholicã plebem.
m ¶ Et abiᷣt facẽ pᷣliũ cũ reliqs de ſeie ei.i.cũ illis xpianij
q̃no potuerũt fugẽ cũ alijs:vel Teradio 7 epexercitu:ne i
trarẽt regnũ ꝑlidis:iõ ſbdit᷑: n ¶ Et ſtetit ſup harenã marj
mare qð ẽ ↄgregatio aqꝝ ĩtelligẽ coſdroe regnũ: qð erat
valde pploſum: aque eni multe ppli multi:p harenã q ẽ in
littoꝛe maritelligẽ extremitas regni ꝑſidis ĩ ꝗᷓ ſtetit exercit

coſdroe:ne eradius cũ ſuo exercitu poſſet tranſi
vidið mari.Deſcripta ꝑſecutione ecclie ¶ Xin

Ue q᷑re. Hic oñr deſcribit ſub⸗

um ieſu xpi. Et ſtetit ſuper

—

ſtinar erat m illud hiere.xiij. Si põt ethiops mutare

ſub coſdroe:hic idẽ deſcribit᷑ ſub epfilio ſibi ſuccedente
7 diuidit᷑ in tres ꝑtes:qꝛ pdeſcribit᷑ ſucceſſio regni:2ꝰ p
ceſſus pꝛelij:ibi Et vidi.ʒꝰ tminus belli ꝑſaʒ ⁊ cradij:
ibi Siqs hʒ aurẽ. Circa poicit iohanes: ꝗ ¶Et vidi

de mari.i. de regno ꝑſidis rõe pᷣdicta: b¶ Beſuã. i. fi
. M liũ coſdroe beſtia
. lit viuẽteʒ: Aſcen
ſuo.Et irt eſt draco in mu dentẽ ad regni ꝑ-

ſidis poteſtatem:
c ¶ Pñntẽ capita
ſeptẽ ⁊ coꝛnua de
cẽ.exponat᷑ ſiẽ pᷣ/
cedẽ. ca. ð pꝛe ſuo
d¶Et lup coꝛ-
nua e'decẽ diade

lierẽ ⁊ abijt facẽ pᷣliũ cũ reli
gs de ſemie e g cuſtodiũt
mãdata ði:⁊ hñt teſtimoni

harenaʒ maris. xIII.
T iüidi de mari béſtiũ mata. qꝛ capita-
aſcẽdẽtẽ hñtẽz capita ſeptẽ neis ſuaꝝ acierũ
⁊ coꝛnua decem:ẽt ſup coꝛ; ipedit qſi honorẽ
nua e decez diademata:èt regurrt oꝛn d
ſup capita enoĩa blaſppe um e ſſxe ſ

. , Henb um. e (Et ſuꝑ
mie. Et bẽſtia quã vidi ſilis capita ep nomia

erat pardo:èᷣt pedeſ eĩ ſicut blal rhante genis
pedes vrſi:t os e ſic os le Rinebamt inblal⸗
onil. Et dedit illi dꝛaco ptu beheri lat
tẽ ſuã ẽt ptãtẽ magnam.Et peinceps eoꝝ: vt

hẽ pte ſeqnti.
f¶ Et beſtia quã
vidi ſilis erat par
do.ppꝑ varietateʒ
vitioꝝ in qbꝰob⸗

uidi vnum de capitib ſuis.
q̃ſi occiſũ in moꝛtẽ et plaga

ellẽ ſuã ⁊ pardus Varietategcaloale ſui: vos poteritꝭ
Pifac cũ didicerit malũ. g ¶ Et pedes eſic pedes vrſi
hñtes plãtas magnas ad calcãdũ:ſic iſte anhelabat ad
Ad, eccliaʒ. h (Et os e'ſic os leo.pꝑ crudelitatẽ
i (Et dit illi dra.vtu.ſuã.qꝛ coſdroe pꝛ e tradidit illi
regnũ ſuũ:ſeden in turre ſua argentea: vt dẽ in legẽda
exaltatiõis ſcẽ crucis: k ¶ Et ptãtẽ magnã.i.exercitũ
foꝛtẽ ad pugnandũ ↄ eradiũ. l¶ Et vidi.Hic oñr de
ſcribit pceſſus pᷣlij. Circa qð ſciendũ ꝙ expoſitoꝛej aliqᷣ
dicũt hic ꝙ exercit᷑ eradij ⁊ exercit᷑ filij coſdroe occurre
runt ſibi iuxta danubiũ ex ↄſenſu vtriuſq; ptis eradi
⁊ coſdroe fil pugnauerũt ad ſingulare certamẽ:tali pa
cto ꝙ vicx ſubijceret᷑ victoꝛi cũ toto pplo ſuo:eradius
aũt victoꝛ exiſtit:⁊ ſic filꝰ coſdroe cũ toto ſuo pplo ei ſe
ſubmiſit: ⁊ m hoc dicit Jo. l ¶¶ Et vidi vnũ de capiti
bus ei.i.pꝰ pncipale caput:vnũ eni in ſcriptura ſacra
aliqñ ponit᷑p pᷣ geñ.j.Et fcã eſt veſpere ⁊ mane diej vn
i. pm: ⁊ iſtud caput vnũ fuit fil coſdroe:qͥ fuit vnũ ð
ſeptẽ capitib beſtie:ſic pᷣdẽʒ eſt.c.pᷣce.de pꝛe ep coſdroe

Quaſi occiſum in moꝛtem. i.deuictum ⁊ ſubiectũ era

dio: a qꝛ p hoc nõ fuit moꝛtuſimpliciter:iõ nõ dẽ occi
ſum abſolute:ſed quaſi occiſum. Et plaga moꝛtis eiu
curata eſt.qꝛ poſtea rebellauit eradio:⁊ ſic curatus fuit
ab er ſubiectione:ſʒ illud qð ſequit᷑: Et adoꝛauerũt be
ſtiã dicentes: Quis ſilis beſtie ⁊ qs potit pugnare cũ ea
.q.d.nullus nõ ↄcoꝛdat cũ dcã expoſitione:ꝙ eni deui
cab eradio rebellaret nõ eſt argumentũ ꝙ eẽt inuinci
bilis:ſed magis ad oppo:ſicut ipſe iã fuerat deuictus
ab eradio:⁊ pẽ ei pluries debellat.Itẽ qꝛ ꝙ iſti expoſi
toꝛes dicunt ꝙ hec rebellio fuit p'receſſum eradij de ꝑ-
ſide:interfecto coſdroe ⁊ repoꝛtato vexillo crucij dñice

hic ãt dẽ: Et admirata ẽ vniuerſa terra pᷓ beſtiã.pp eꝰ
curationẽ: Et adoꝛauerũt draconeʒ. pꝑ quẽ intelligitur

be
Elloie
p gage
4 lſ
Wcrehft

Pr Nn

mialnet,

Etconune
outſeg
öhieſn
8 lip o
eediag⸗
neapitr
in uni
rchnori
Wnſorde
;gad
ucdſon
pbeneti
napitane„
cmrnbl⸗
nu viſe:
ochn t
W
Shefani
ülsanpr
Nymam
or nchiob⸗
wopemun
trpoepoen
ſeda
Abatbr t
vllim
mdidt ili
di nlegid
itcereici
nirde
Pofaonſalg
Areocn
eed
umetllg⸗
obonuns
vloppbi
imüdecnn
nuumnin
nanevleſnn
gfuipnud
tech oſcn
hſubicain
8 ronteiſ
unnu fit
hunitt⸗
gunch
en dann

tainuine

1 debicns
fineni
neractde
donſot
Ei

coſdroe rõne i

Apoca. xiüj.

coſdroe.nõ eniʒ adoꝛauerũt eũ poſt moꝛtẽ ſuã:ſʒ añ vt
dem eſt.S.ꝓpter qð alit exponit hec lr̃a de vulneratioe
letali filij coſdroe in vno ↄflictu ↄ eradium: a quo vul⸗
nere ʒ ſpeʒ humanã fuit ſatis cito curat᷑:ppter qð gen
tes ſibi ſpdite crediderũt in eo eſſe aliquid numis:cui
vtute fuerat ſic ſa
natus: ſic ⁊ pꝛem . „ — „ „
ſuũ adoꝛauerant moꝛ: ep curata ẽ.Et admi/
dren Nen b. rata ẽ vniũᷣſa fra py beſtiaʒ.
dẽ: Uidi vnũ 1. n
de capitib.i.filii Et adoꝛauerũt dꝛaconez ꝗ
degit ptãteʒ beſtie:et adoꝛa
3. ¶Qua/ neruũt beſtiã dicẽtes: Quis
ũi moꝛte. ſiiiſheſſi⸗ fj
dctatr vnlngre ſiliſ beſtie:⁊ ql vorit pugna
tuz. n (Et pla re cũ ea:Et datũ ẽ ei os lo⸗
ga moꝛtis e'ꝛcura quẽs magna ⁊ blaſphemi-
ta ẽ inopinabilii as:et data ẽ ei ptãs facẽ mẽ
o¶ Et admirata ſes q̃dragitaduos. Et ape/

eſt vniuerſa terra

poſt beſtiã. ppter ruit os ſuũ in blaſphemias
talẽ curatisem. ad deũ blaſphemare nomẽ
p. ¶ Et adoꝛaue ei ⁊ tabnaculũ ei:⁊ eos q ĩ
oeaont cſ celo habitant. Et ẽ datũ üli
reſtate beſtie tra bellu facẽ cum ſcis: ⁊ vincẽ
dẽdo regnũ filio eos. Et data ẽ illi ptãs ĩ oẽʒ
ſuo. q (Et ado
rauerũt beſtiã.i.

filiũ coſdroe credẽtes in eo aliquid numis eẽ. r ¶ Di/

centes quis ſilis beſtie ⁊c᷑. q.d.null:qꝛ ſi in p̃lio vulne⸗
raret᷑ curabit ſicut pus. Zr ati ẽ ei os loquẽs ma
gna: iactatis ⁊ blaſphemias ) chꝛiſtũ ⁊ eccliam.
t ¶ Et data ẽ ei ꝑtãs facere mẽſes.xlij. qui faciunt tres
annos ⁊ dimidiu:dictũ.n. eſt ſupꝛa ꝙ bellũ eradij ) per
ſas durauit. vij.annis:⁊ ſic medietas illius tpis aſcribit
coſdroe ⁊ alia medietas filio e'. v¶ Et datum eſt illi
bellũ facẽ cum ſcis ⁊c.qꝛ ſcm anaſtaſiũ cũ.lxxx.mõachis
⁊ multos alios ĩterfecit. x¶ Et data ẽ illi ptãs in oẽm
tribũ ⁊c. qꝛ multe gẽtes ⁊ diuerſax linguaꝝ erãt ſbᷣ po
teſtate ſua:⁊ ẽ hic hyꝑbolica locutio accipiendo oẽzʒ po
pulũ ⁊ gẽtẽ ꝓ mlto pplo ⁊ gẽte:ſic freq̃nt fit in ſcripta et
ĩcõi mõ loquẽdi:ſic dẽ tota ciuitas ẽ ĩ tali feſto:ad deno
tandũ ꝓ ſt ibi miide duntarer ſiir qð ſbdit᷑: Et adoꝛa
uer̃t eã oẽs ⁊c. y¶ Quoꝝ nõ ſi ſcripta noĩa in lib vite
agni.i.in libꝛo pᷣdeſtinatonis diuie:q dẽ liber vite agni
rõe deitat:⁊ ẽt roõne hũanitad:inquatũ om̃s pᷣdeſtinati
ſaluant in fide mediatoꝛis. 3 ¶ Qui occiſus ẽ ab oꝛigi
ne mũdi.qð duplr põt itelligi.vno mõ diſpoſitie: qꝛ ſic
de ab eterno diſpoſuit mundũ facẽ:qͥ quidẽ diſpoſitio
põt dici quedã mũdi oꝛigo:inquatũ ad exẽplar mundi
pᷣcocepti eternalr a deo pducx eſt mũdus tpalit in effe/

ctu.vñ Boe libꝛo de ↄſolatione:Tu cũcta ſuꝑno dud

ab exẽplo: Mundũ mẽte gerẽs ſilem imagine foꝛmans
Alio mõ figuratie:⁊ ſic ab initio mundi chꝛiſt᷑ in abel
fuit occiſus:nã occiſio abel innocẽtis fuit figura occiſio
nis h agni.vñ dic Alug.ꝙ fuit in abel occiſus ⁊ in pꝛo⸗
phetis exhonoꝛat᷑. a ¶ Siqᷣs hʒ. Hic vltimo deſcribẽ
finis belli perſarum ⁊ eradij cum dicitur:Siqui) hʒ au
rem.i.iĩtellectũ. b (¶ Audiat.ſupple finẽ belli eradij ⁊
pſarũ:qꝛ ꝑſe qui mltos chꝛiſtianos duxerãt tiuos:
ab eradio ⁊ ep exercitu fuerũt captiuati. c igla.
occiderit ⁊c.ꝗꝛ coſdroe qͥ młtos occiderat ab eradio eſt
occiſus. dð ¶ Pic ẽ patiẽtia ⁊ fides ſcõꝛum.qꝛ cachari
as piiarcha hieroſolymitan qui cuʒ alijs pluribus ſcij
ductus ſuerat in ꝑſidem captiuus habuit meritũ patiẽ

ptate ad diuitias:vt dicit᷑ ibidẽ.

viatoꝛ: ꝓut declaratũ fuit Luc.vij.ſu

tie ? per eradium cũ eis fuit in hieruſalẽ reductus. e ¶ Eꝑ
vidi aliam beſtiam. Deſcripta eccleſie perſecutiõe a coſdroe
⁊ eius filio:hic pñter ideʒ deſcribitur ſub machometo ⁊ e

populo.⁊ diuidit᷑ in tres partes:nam hec pſecutio pᷣmo inci

pit᷑: ⁊ alia intercipit᷑ ſequenti.c. ibi Et vidi ecce nubem. 3
pma reſumit.xvj. ca.
. bi Et ſex. pꝛima ad-
tribũ ⁊ pplin ⁊ linguã ⁊ gẽ huc in trequia pmo
tec adoꝛauerũt eã pẽs q in pon ditio ſecte ſa⸗
habitabãt terrã:quõꝝ non chꝛiſtianorn inhnce⸗
ſunt ſcripta noĩa ĩ libꝛo vite ſequentis capi.ʒ puni
agni qui occiſus eſt ab oꝛi tio perſecutoꝝ:ibi Et
ginemũdi. Diquis bz aurẽ egander pems ad,
aüdiat. Qui ĩ captiuilatem ponit dicte ſecte cõdi
duxerit:i captiuitatẽ vadet: tio:2e cuiuſdã ſnie ſe⸗
qui gladio occiderit oʒ euʒ crete velatio: ibi Dic
gladio occidi.Hic eſt patiẽ ſapientia eſt. Circa

tia ⁊ fides ſcõꝝ.Et üidi aliã mtemn ſelene un l⸗

beſtiã aſ. Edẽtẽ de fra:ẽt ha⸗ machometi varia di⸗

bebat cõnua duo ſilia agni cant a oiuerſis ñ ↄue
Et loquebatur ſicut dꝛaco: nientũ tenet ꝙ icepit
Et poͤteſtatem pꝛioꝛis be- rcrrez diderachg
2 — „ 9 E
ſtie oẽm ſaciebat in ↄſpèctu cedenti:bic auteʒ ma
chometus de paupta
te ad diuitias eleuat
cogitauit fieri rex iſmaelitaꝝ de à poplło erat qui ꝓpꝛie di-
cunt᷑ agareni: naʒ iſmael ſuit ſil agar ancille ſare Geñ.xvj
dicunt᷑ tñ vſurpatiue ſaraceni a ſara libera.Ad obtinenduũ
vo ꝓpoſitum vſus fuit ↄſilio ⁊ auxilio cuiuſdam monachi
hẽtici noie ſergij cõdendo legẽ falſam ⁊ carnalẽ ⁊ quibuſdã
auẽtibus veteris ac noui te. coloꝛatã:vt ſic nõ ſolũ a gentili
bus ad carnalia ꝓnis:ſʒ ẽt a ſimplicib chꝛiſtianis ⁊ iudeis
de qb aliqui habitabant cũ iſmaelitis facil recipetur:fin
xit ẽt legẽ illam a deo reuelatam tanq; ꝓphete dei ſummo
igr de ipo dr: e¶ Et vidi alia beſtis.i.machometũ vitam
voluptuoſã ducẽtẽ q beſtial dꝛ.j.Ethic.naʒ fuit luxurioſu)
⁊ libidinis ardoꝛe ſuccẽſus ſuꝑ oẽs hoies oꝛiẽtalis regionis
iactãs ſe ſolũ ſuꝑ.xl.hoies ex diuio mũere vtuteʒz gnãtiuam
⁊ coeũdi ptãtem hr̃e:vt ſcribit᷑ oꝛietal ecclie lł.j.ca.v.q alit
noĩat᷑.ſ.liber ep̃i acõnenſis:qꝛ fuit actoꝛ h' libꝛi. ſ¶ Aſcẽ/
dentẽ de terra.qꝛ ꝑ mercationes ⁊ raꝑinas aſcendit de pau
Et hẽbat coꝛ. duo ſilia
agni.i.chꝛiſti cu duo coꝛnua dicut hic bhert initũ fuit
iõ Pꝛopha magn
frexit i nobis ⁊c.⁊ latoꝛ le.no. Machomerx finxit ſe eẽ pꝛo

phetã ⁊ leg dine latoꝛẽ vt dem̃ ẽ: ꝓpter qð dẽ hr̃e duo coꝛ-

nua ſilia coꝛnib agni:qꝛ nõ fuerũt talia ſʒ vitatẽ: ſʒ ſʒ hũa
nã fictõem. h ¶ Et loqbat ſic dꝛato.ſ.aſtute mẽdacit᷑ ⁊ do
loſe. i ¶ Et ptãteʒ poꝛij beſtie oẽʒ faciebat.qð exponũt ali
q̃ de ptate filij coſdroe qui.sS. noiat eſt beſtia:nã machome
tus ⁊ eius ſeq̃ces ptãteʒ regni ꝑſaꝝ traſtulerũt ad ſaracenoj
⁊ ſic dẽ hic feciſſe oẽm ptateʒ poꝛis beſtie: ſʒ huic expoſitiõi
videt᷑ dicere qð ſequit: Et fec terrã ⁊ habitãtej in ea adoꝛa
re beſtiã pᷣmã. nã auferẽdo ptãtem a pſis nõ fecit adoꝛare re
gẽ eoꝝ:ſʒ mag ↄꝛiũ:ꝓpi qð mihi videt ſaluo iudicio melio
ri ꝙ h poꝛ beſtis ſit Geknachnmer qui dẽ beſtia rõne vite

beſtial:vt dem̃ eſt:⁊ pᷣma qꝛ pᷣm rex fuit ſaracenoꝝ beſtialr

viuẽtiũ. Mod aũt pmi regis in aliqͥ res eſt regimen ſuũ fir
mare ⁊ dilatare itum põt:qð fecit ipe machomer:iõ dicit
i ¶ Et ptãteʒ poꝛis beſtie oẽm faciebat.qꝛ qcquid ſolet facẽ

pmus rex ad firmandũ ⁊ dilatandũ ſua ptatem diligenti
agebat. k ¶ In conſpecu eb. i. put ſibi ad finem intentũ

(iber

expediens videbat᷑. ¶ Et fecit terra ⁊c adoꝛare beſtiã pꝛi

mã.i.ſeipᷣm que dẽ beſtia pma rõne dicta:nõ tñ feeit ſe ado

mũ. m ¶ u curata ẽ plaga moꝛt. Machometr.n. in ᷣ
dã bello fuit grauit vulnerat:ſʒ poſtea curat vt dicii pᷣmo
lu hiſtoꝛie oꝛiẽtal eco
Et fec ſigna . . — .
k lſa nen. ce:Et fac terrã ⁊ habitantes
Ut ẽt ignẽ fa. de ſeę ſiz .
ce.deſcẽ.i ira. Hic ac ĩea adoꝛare beſtiã P mam:
ſoit iani ppo Ciii curata ẽ plaga moꝛtis.
cipit ignis metapho/ UI3 AIO
rice ſiẽ ⁊ alia q̃ dicũt Et fecit ſigna mag:ut etiam
hic: machomer enim ignẽ facet de celo deſcẽdẽ ĩ
poſtq iazʒ magn erat cerrã in boſum. E
effect cepit cadẽ epilẽ ſecl in pſpectu hoium Et
tica paſſlone: ppi a; ſedũ xit hitateſ terra pꝛopt
ne ex hꝰ vilificaret di ſigna q̃ data ſũt illi ſacẽ ĩ cõ

rare tanq; deũ ſicut fecerat coſdroe:ſʒ ſicut ppham dei ſum

xit ſe h'pati ex appa ſpectu beſtie dicens hitanti

lrtagebet uchig⸗ by interm uͦt faciat imaginẽ
potẽs ſuſtinẽ refulgẽ/ beſtie qᷓ bʒ plagaʒ gladij ⁊

tiã ip: ſicut Dañ.x. vixit. Et datũ ẽ illi ut daret

c. dixit angelo ſibi ap ſpm̃ imagini beſtie: Et vt lo/

parenti:Dñe mi in vi
ſione tua diſſolute ſſſſſ
ↄpages mee ⁊ nihil in me remãſit viriũ.angeli vo ignis vo
cant᷑:pſal.ciij. Qui facis angelos tuos ſpũs ⁊ miſtros tuos
ignẽ vrentẽ:ſʒ qꝛ iſtud erat falſum:iõ ſbdit᷑: p ¶ In ↄſpcũ
hoium. i. in opione falſo ſibi credentiũ.dixerunt ẽt ſui diſci
puli ꝙ lunã a ſe vocatã fecit deſcendẽ que rõne luminis cõ/
uenit ig⸗ 17 ſic ̃in opinionẽ hoium fecit ignem deſcẽdẽ.
q Et ſeduxit habitantes in ira.ꝑ ſe ⁊ diſcipulos ſuos.
14 Pꝛopter ſigna.q̃ falſo dicta ſunt de eo: 8 ¶ In ↄſpcũ

beſtie.i.ſuiipᷣius.Sciebant.n.ꝙ erant ſigna mẽdacia.vl alr

In ↄſpectu beſtie.i.ppli beſtialis ⁊ de facili ſequcibil quali⸗

erat pplłs iſmaelitaꝝ habitãs in deſertis. t ¶ Dicens habi

tantib in terra ſibi ſubiecta. v¶ ¶ Ut fa. imagi. beſtie q̃ hʒ
plagã ⁊c̃.hoc addit᷑ ad ſignandũ ꝙ beſtia hic accipit᷑ ꝓ ipſo

machometo ⁊ nõ ꝓ pplo per ipſum decepto: dicit᷑ aut eius

imago lex ab eo data:in quo repñtatur eius ↄditio ⁊ vita:

quã pᷣcepit firmit cuſtodiri:⁊ hoc ẽ qð dicit: v ¶ Ut faci⸗

ant imaginẽ ⁊c.i.opere adipleant eius legeʒ. x ¶ Et datũ

eſt illi. i. pmiſſuʒ a deo. y ¶ Ut daret ſpm imagini.i.vigo

rẽ ſue legi.Lex.n.dicit᷑ viua qdiu viget: ⁊ moꝛtua cuʒ abꝛo

gak. 3 W vians imago beſtie.i.ſniam ſuaʒ oſtendat:
Lex talis loquit᷑ in tali cãau. nã oĩa fere accipiunt D
metaphoꝛice. a ¶ Et faciet vt quicũq; nõ adoꝛauerit ⁊c.
it ſ̊ pena moꝛi legẽ ſuã haberi in magna reueren
tia. b ¶ Et faciet oẽs puſillos æ magnos ⁊c̃.i.oms hoĩies

ſiẽ dicit᷑

nã pꝛecepit

cuiuſcũq; cõditionis. c ¶ Habẽ characterẽ.i.circũciſionẽ
vt dicũt aliqui: nã ſaraceni ſunt circũciſi ſicut ⁊ iudei:ſʒ lit
tera ſequenj diſſonare videt᷑ cũ dicit: In dextra manu aut ĩ
ffrontibus ſuis.qꝛ circũciſio nõ fit ĩ ꝑtibus iſtij:⁊ iõ ꝑ chara

cterẽ videt h intelligi determiat moc viuendi ſᷣm legẽ ma
arlfaracentab gn gentib diſtinguunk: iõ r:;:
dD UIn dextra manu. quantũ ad oꝑ e¶ Aut in

ationem.
frontib' ſuis.p aptaʒ ↄfeſſionem. f ¶ Et ne qs poſſit emẽ

aut vendẽ.i.cũ ſaracenis in ſuis legalib' cõicare. g ¶ Niſi
q hʒ characterẽ beſtie.i.moduũ viuendi dem̃. h(Aut no
men.ſicut ſaraceni ficti:nam ſicut ĩter chꝛiſtianos ſunt aliq

ficti ꝑꝑ qð permittunt᷑ cõicare chꝛiſtianis veris:ſic eſt int ſa
racenos. ¶¶¶ Aut numeꝝ nois eius.ſicut ſunt ſerui ſarace

noꝝ alterius tamẽ legis:qui cõicant cum eis in humãis:eo

ꝙ ſunt de nũero familie domus ſaraceni. k ¶ Pic ſapien/
tia eſt. Hic ponit᷑ velatio cuiuſdã ſecrete ſententie.ſ.numerꝰ

annoꝝ reſpiciens machometũ:iõ dicitur: hic eſt ſapientia.

Argz —N-ẽ

vt qcũq; nõ adoꝛauẽit ima

ni eſtimant᷑ ꝓbabilr fuiſſe qdraginta:qꝛ machomer pᷣ

incarnatõis. Oo

ſoccul ad intelligend: qu capere ppꝛie eſt ſapis

tũ. l i habet intellectũ.viuacem ⁊ penetratiuuʒ

occultoꝝ. m (Lomputet numey beſtie. i. machome
ti qui beſtia dẽ:vt pʒ ex pᷣſcis. n ¶ Nu e
centi ſexagintaſex.ſ.anni:et ad quid referat᷑ deiminate

Numeruj ⁊c̃ eſt ſex

iſte numer pʒ ꝙ
non refert᷑ ad nu/

quat᷑ imago beſtie: t ſaciet meꝝ annoxꝝ vite

ginẽ beſtie occidat᷑ Et faci vrhẽ i⸗ raaaſ

è om̃s puſillos ⁊ magnos ſpeclo: ꝓpr qð ali
diuites ⁊ paupes ⁊ libos runtqi
⁊ ſeruos hr characterẽ in tur ad duratõem

q dixerunt ꝙ ffer

dextera manu auͤt i frõtibꝰ e hr⸗d 6

ſuis:et ne ꝗſ poſſet emẽ aut videt᷑ veꝝ:nã lex

vẽdẽniſi qui hẽat characte illa fuit data cir⸗
rẽ aut nomẽ beſtie: aut nũe
rũ noiſ e. Hic ſapia ẽ. Qui pit iperare anno

ca finẽ tpis eradij
vt p̃dem eſt:qͥ ce-

hʒ itellectũ 2puͦtʒ nũeꝝ be dñi ſexcenteſimo

uit. xxx. annis. a
fine aũt hu tpis

ſtie. Numer.n. hoiſ ẽ: et nu ttiodecio: 1 ipera

vſq; ad pñtem annũ qui eſt annus dñi milleſimtrecen

teſim.xxix.fluxit map tpᷣs vt pʒↄſideranti:⁊ tñ adhuc
durat lex machometi:ꝓpter qð aliqui dicũt ꝙ pꝰ moꝛ
teʒ machometi lex eius fuit coꝛꝛecta ꝑ ſapientes ſarace-
nos:⁊ ab illa coꝛꝛectione dʒ incipere nũerus annoꝝ du

ratõis illius leg.ſʒ hoc non videt pbabilr dem:tũ quia

nõ diceret lex machometi ſʒ ſapietũ:tuʒ qꝛ illi ſapiẽtes

dicunt᷑ fuiſſe diſcipuli machometi:⁊ ſic illa coꝛꝛectio ñ

fuit poſt e datõeʒ a machometo ꝑ tpᷣs nõbilit magnũ
⁊ ſic ab illa coꝛꝛectione iã fluxerũt ſexcẽti ſexaginta ſex

anni vel de valde ꝓpinqͥ ſunt ↄplendi:⁊ tñ lex macho/

meti nõ videt᷑ hic ꝓpinqua ceſſationi:nã a paud annis
multũ iualuit:Tartari.n.qui ſũt in maxio nũero legeʒ
illã pceperũt ꝓ maioꝛi ꝑte illius ppli: ſiẽ audiui aſſerti-
ue a quodã epᷣo oꝛdinis nr̃i:q per plures ãnos ini tarta
ros habitauit: ꝓpter qð ſaluo melioꝛi iudicio videt᷑ ꝙ
iſte numer' annoꝝ ſit incipiend' ab incarnatione dñi ⁊
terminand in moꝛte machometi:de qͥ pphetice loquit᷑

hic iohes:qð ſic põt declarari: nã ab anno incarnatiõis

dñi vſq; ad finẽ impꝑij eradij fluxerũt anni ſexcẽti.xliij.
vt pʒ ex pᷣdictis:ꝛ machomer vixit.lxiij.annis:vt dem̃

c:⁊ iſti nũeri ſimł iuncti faciũt ſeptingẽtos ſex ãnos:a qͥ

bus oʒ ſbtrahere anos quib' machometus vixit cũ era
dio: alit illi anni bis ↄputarent᷑:vt pʒ intuenti:iſti vo an
fuit paup:⁊ poſtea inualuit ꝑ mercatões:⁊ poſtea ꝑ ra/
pinas ⁊ fraudes:ani attẽtaret ſe regẽ ſacẽ ⁊ legem dare
quã dedit circa moꝛteʒ eradij:⁊ ſic de vita machometi

vident᷑ pbabit fluxiſſe.xl.anni añ tpᷣs moꝛil eradij: qui

bus dẽptis a ſeptingentiſſex remanẽt pᷣciſe ſexcẽti ſexa
gintaſex anni ab incarnatõe dñi vſq; ad moꝛtẽ macho
meri⸗zpm poc Potliae oni: n ¶ Numer .n. hois.
ſ. chꝛiſti qᷣ fuit hõ pfecx ſcientijs ⁊ vtutibus ab inſtanti
5is. c rnanus eius eſt.ſ. machometi ſex
cẽti.lxvj.qꝛ tant nũerus annoꝝ fuit anno a dñs fact ẽ

hõ vſq; ad terminũ vite machometi:vt pᷣdecm̃ ẽ. Sciẽ/

dũ aũt ꝙ liber apocalypſis fuit ſcript in greco: in ha*

bet᷑ hoc nomen anthemos vbi dẽ hic:ſexcenti.lxvj.cui

ſignatũ ꝓpꝛium eſt ↄꝛius:qð ꝓpꝛie cõuenit machome/

to:qui fuit ↄꝛius chꝛiſto negãs eius diuinitatẽ:vt pᷣdcm

cſt: 7 ꝑſeqᷣns chꝛiſtianos: vt dicet in ꝑte ſequẽti: ſignatũ

ipᷣiuſ:qꝛ non tãtũ

Piceſa

Nſ
unt ſerea
ginuſer
ruſppeni
mero mo
riſta po
ile
pyioͤpu⸗

S

hit bbi⸗
dinch.

Vurehi

egrpur
chometi:
wuͤchſin
terrigers
ducento

entiüͤ:

giru
orh
lchꝛiſ
teſſon.
jcr
ntolen
nepoſi
tisinßl
delanide
gragint
mantur
L nomẽ
ti d
Nemn. ẽ
nln
kuln
füma
r⸗
magnin
ſae
Angelis
guigdie

ckſe

Uiun⸗
nachon
ntcſtſer
Neminge
mer
in R
moppie
non titi
lrii
hiſhriel
rgdal
mefftr
dem
amd
Bne
dui
uc⸗
Pen⸗
nckti
me imm
Nmnteino
n ien
ugis
men
iadhuc
VW
Sſur
ord
itücuu
lſwis
orumni
iaei
tinna ,
r nacho
annis
lepq
liaſſen⸗
iniun
ideig
ionedii
aubri
gernands
nan,
rinoe4
tcien
omner p
neapre
mnon
chonen
“
ninl
nuty

diclux:qᷓ dictio ſi
gnat apo latinos eæp æ nomẽ pꝛis eõ ſcriptůʒ iĩ

¶ Apoca. ij.

aũt dicte dictionis accõmodatũ efl huic nũero ſexcenti

lxvj.Ad cup intellectũ ſciendũ ꝙ ſicut in latino aliq̃ lr̃e
accõmodate ſũt ad ſignandũ nueros:ſic lr̃a.c.ponit᷑ ꝓ
centũ ⁊.l.ꝓ quinq̃ginta:⁊ ſic de aliquibi alijs:ita ſilr in
greco lr̃e alique ponũt ꝓ numer:⁊ ille quib ſcribi hoc

nomẽ anthemos

in greco ſignãt h ä
o upo⸗ leror mer ei ſexcẽti ſexagintaſe
Ix. . 1 „ A. „ . —
aliqb' diblijs po- Cuùiidi: ecce(XIIII.

nit᷑ ſic:numerꝰ.n. n ſtabat ſupꝛa mõ
hoĩs ⁊ nũer e ẽ 1
taqttuoꝛ milia hñtẽs nomẽ

numerũ pᷣdcm̃ ꝑ

lr̃as quib' ſcribit fr 6õtib ſi uis. Et aüdiui vocẽ
qꝛ l̃a.d.ponit᷑ ꝓ de celo tanq; vocẽ aquarũ

quingẽt.i.p vno multaꝝ ⁊ tanq; voceʒ toni
en trui magni:è᷑t vocẽ quã au/-
q; x. p decem: ? diui ſic citharedoꝛũ cithari
hec ſił iuncta facti gatiũ in citharis ſuis. Et cã
unt ſexcẽtos ſexa tabant q̃ſi canticũ nouũ añ

ginta ſex: q nume ſedẽ èt añ q̃ttuoꝛ aĩalia ⁊ ſe

ruj ↄpetit macho

meto mõ ocõ: et Nioꝛes:ẽt nemo poterat di/

qꝛ iſta ponuntur cere cãticũ niſi illa cẽtũ queße

valde obſcure:vt dragitaq̃tuoꝛ milia qui em
pʒ:iõ pꝛemittitur lnde nua 4
PHic ẽ ſapiẽtia ⁊c.

dẽ in chꝛõica hugõis floꝛiaceñ.circa finẽ imperij eradij

agareni qͥ ⁊ ſaraceni dicunt᷑ machometo duce:ceperunt

egyptũ ⁊ ethiopiaʒ grauit inuadere.ſilr hommar ma/
chometi diſcipul damaſcũ:a regionẽ phenid ⁊ hierłʒ

totãq; ſyriã occupauit:⁊ antiochiaʒ ↄpꝛehendit:⁊ i his
terris erãt multi religioſi chꝛiſtiani in cenobis magnis
ducentoꝝ trecẽtoꝝ ⁊ amplõ monachoꝝ in caſtitate vi
uentiũ:quoꝝ: maioꝛ ꝑ vel multi erant vᷣgines:et in illa

ſecutione ꝑ gladiũ ſaracenoꝝ trãſierunt
oꝝ: a h' eſt qð dicit hic iohes: a ( Et vidi ⁊ ecce agn.
.i.chꝛiſtᷣ qui dẽ agnus dei:Jo j. b ſi⸗ Stabat ſup mon
tẽ ſyon.i.in ecclłia triũphante q̃ dicit
xij.c.qui deſcribit hic ſtas:eo ꝙ adiuuit dcõs martyres
in tolerantia martyrij:ſicẽ̃ Act.vij.dr̃ de ſtephano i ago

ne poſito ꝙ vidit ieſum ſtantẽ:qꝛ ſtare ꝓpꝛiuʒ ẽ adiuuã
tis in pᷣlio:ſedere vo ꝓpꝛium iudicãſ: ppi qð Mar.vl.
¶ Etcuʒ eo cẽtum Poꝛa iudici munduz imguiarum mone
cuiuſlibʒ:nã in quali ſtatu quis moꝛit᷑ in tali ĩ iudicio pntta
Eradoare eũ ⁊c.qui eſt creatoꝛ oium:⁊ nõ idola

deſcribit᷑ vt ſedẽs a dextris dei. c ¶ im
dragintaq̃tuoꝛ milia. in tanto eni numero vel circit᷑ eſti
mantur pᷣdci occiſi ꝓpbabilr. d ¶ HPabentes nomẽ eiuj
nomẽ pãis e.⁊ per ↄñs ſpũſſancti qui ẽ nexus ambo
