nugzdſtn⸗ gre debuit dari in tꝑis plenitudine: ſed plenitudo tpis vniuerſum:tamen de plenitudine poteſtatis diuine poteſt
1saſunptn incepit a natiuitate xpᷣi ſ̃m ꝙ dicit apls ad galath.iiij. dari plenitudo ſpiritus ſancti indi erenter in quolibet ten
nadcaon At vbi venit plenitudo tpis miſit deus filiũ ſuũ factu,z poꝛ pꝛimum dicendum ꝙ plenitudo gratie incepit a
onnung ex muliere factũ ſub lege ⁊c. Itẽ arguit᷑ adhuc plenitu chꝛiſti coceptione:quia eius anima extunc plenitudine gra⸗
hnchpoſi do gfe non ſit data:qꝛ ſicut filius eſt a patre:ſic ſpiritus tie fuit repleta:ueruntamen illa plenitudo non erat extunc
ſnſhgl ſanctus ab vtroq;: ſtatus aũt veteris teſtamẽti coꝛreſps ad alios deriuanda:ſed poſt aſcenſionem ⁊a gloꝛificationeʒ
rcobu det patri in quo intendebãt patres generatoi: ſimilit ſta chꝛiſti: vt patet per pꝛedicta. Non enim opoꝛtet ꝙ a pꝛinci⸗
taplanorg tus noue legis coꝛreſpondet filio in quo clerici intendẽ pio plenitudinis tempoꝛis detur omnis plenitudo gratie:
tur Nnne tes ſapientie filio appꝛopꝛiate habẽt pplm regere: ergo ſed ᷣm oꝛdinatum pꝛoceſſuʒ diſpoſitionis diuine.Ad ſcõʒ
oſiblu vt videt᷑ ꝙ futurꝰ ſit alius ſtat ſpiritui ſancto coꝛreſpõ dicendum ꝙ lex noua ſucceſſit veteri ſicut perfectum imp-⸗
imn dens. In tpe aũt ſpiritui ſcõ coꝛreſpõdente debet pleni fFecto:ſed non eſt alius ſtatus expectandus perfectioꝛ ſtatu
Gaſdae tudo gfe dari ergo ⁊ Cõtra vtrũq; pᷣdictoꝝ arguit᷑ ꝑ noue legis:cum noua lex vltimam perfectionem poſſibileʒ
am .1 d illud qð dixit ſaluatoꝛ diſcipulis ſuis in littera:Si non in uia contineat:⁊ ideo non eſt expectanda alia lex vel ali
Kn enes abiero paclitus nõ veniet ad vos.Ex quo pʒ ꝙ an aſcẽ ſtatus mag coꝛreſpondẽs ſpiritui ſancto qᷓᷓ ſtatus noue le/
isaſſungt ſionẽ chꝛiſti nõ fuit data plenitudo ſpũs ſancti: ſequit: gis:potiſſime qꝛ lex noua eſt amoꝛis:amoꝛ auteʒ appꝛopꝛi
ginteligen Si aũt abiero mittã eũ ad vos.Ex quo pʒ ꝙ ſpũs ſcũs atur ſpiritui ſcõ ſicut ⁊ filio: ꝓpter qð dicit apls Ro. viij.
nia Exdo⸗ poſt xpᷣi aſcenſiõʒ cito fuit darusEinn io:circa hãc que Lex ſpũs vite in xpᷣo ieſu. Et eodẽ mo lex vetus non coꝛ/
citanemco ſtionẽ errauerãt manichei occaſioe vboꝝ xp̃i:fſm ꝙ di reſpongdet patri ſolum ſed etiam filio inqytum fuit ibidem
Küenope. cit Aug in libꝛo ð fauſtũ:xpᷣs eni in hoc caplo loqns p̃nunciar ⁊ pᷣfiguratus: ꝓpter qð dicit ſt aluatoꝛ Johãanis
nonthoſti aduẽtu ſpuũs ſancti dixit aplis: Cũ aũt venerit ille ſſs v. Si crederitis moyſi crederetis foꝛſitan ⁊ mihi:de me eni
Phon vitail docebit vos oẽʒ vitatẽ. Apli aũt oẽʒ veritatẽ ñ co ille ſcripſit. Alud aut qð adducebat manichei ꝓ ſe: ¶ũ ve⸗
debeiſi gnouert ᷣm ꝙ dicit apls.]. ad coꝛ. xiij. Ex ꝑte cogſcim nerit ille ſpus veritatis docebit vos oẽm veritateʒ. ſolutũ
uror⸗ expꝑ te ꝓpham. iõ dixerũt ꝙ ꝓmiſſio ſpuᷣs ſancti non eſt:exponẽdo litterã:quia cognouerũt oẽm veritatẽ eoꝝ ſta-
cordtot⸗ fuit impleta in aplis ſed in ipſo manicheo q fuit poſteri tui decentem. Ol aũt dicit apls.i.ad coꝛ. xiij. Ex ꝑtecogno-
turdedl oꝛ ipſis:⁊ ſᷣm eos cognouit plenitudinẽ veritatis: ꝓpter ſcimuj. loquit᷑ de cognitoe vie reſpectu cognitoõis patrie:⁊
14 We qð manichei nõ recipiũt libꝛum actus apłoꝛum: qꝛ ibi ideo nõ valet:qꝛ apli cognouerũt ea que oecuit eos ſcire p
Corſcſtr expᷣſſe ponit᷑ miſſio plenitudinis ſpũs ſancti ſuꝑ aplos: ſtatu vie:vt dictũ eſt. ¶ In ca. xvj. vbi dẽ in poſtilla: Oia
chanee vt patet act. ij. Sed dictuʒ iſtoꝝ manicheoꝝ manifeſte bona ⁊ mala coꝛꝑalia minoꝛa vident᷑ ⁊ min ponderant pᷣ⸗
ſfdi⸗ patet falſum:quia manicheus quem dicunt oẽm verita- Kuiagſutnra. ⸗ ditio. „.
liigti tẽ cognouiſſe nõ ſolũmõ mita falſa ſed etiã abſurdiſſi- la fiũt magis terribilia ex duob:p ex magnitudi
unchi ma dixit: vt patet intuenti eius erroꝛeʒ:⁊ erroꝛis repꝛo/ ne mali qð timet: ꝛ ex debilitate timẽt cũ min poſ⸗
Urbnt bationem a doctoꝛib nr̃is.· ij.ſentẽtiaꝝ ⁊. iij.⁊ in pluri/ ſit reſiſtẽ. Ad vtꝝq; ãt iſtoꝝ opat᷑ ꝙ repẽtinuʒ malũ
iuun bus alijs locij:qð omitto pſequi rone ꝓlixitatis vitan cauſet᷑ maioꝛẽ tioꝛeʒ qᷓ malũ Peeſnn. Ad pm eni:qꝛ mala et
n⸗ ii de:⁊ quia hereſis manichei ⁊ eius repꝛobatio ſunt ſatis bõa coꝛpalia pñtia mioꝛa vidẽt᷑ q; futa. Ad 2 vo qꝛ repẽ/
innne, noteſpꝛopter quod dicendũ ꝙ plenitudo ſpũs ſãcti ſim tinũ malũ magis ſie ubtrahit remedia qb' hõ ſe poſſ9ip ppare
n ꝙ chꝛiſtus ꝓmiſerat fuit cõpleta in apoſtolij qui fuerũt ad repellenð futuꝝ malũ qð facẽ nõ poſſʒ cũ repete ex ipꝛo
e⸗ 8 ipſi chꝛiſto pꝛopinquiſſimi: in quo habitat ois plenitu/ uiſo malũ occurrit:p iſtoꝝ vẽ õclarare Tullõ vt i poſtilla
nint do diuinitatis: veruntamen nõ fuit data iſta plenituldo Ad ſcõm vero magis vident declinare verba Gꝛego. vn⸗
nnnme aplis ante aſcenſiõʒ chꝛiſti. Cui ratio eſt:qꝛ ad hoc daẽ de licet eandẽ concluſiõʒ teneant noõ tñ eiſdem medijs vt bñ
eke ſpũs ſcanctus hoibꝰ vt coꝛda eoꝝ trahant᷑ ſurſuʒ p ap/ aſpicienti patere poterit. ¶ In eo. ca. vbi Aiein poſtilla:
Aldditio. .

petitum celeſtiũ:appetitus aũt hominis nõ tendit effica⸗

Cum venerit ille arguet mundũ.

Euangelium

O maioꝛẽ declaratõz hoꝝ vᷣboꝝ..ſ. cũ venerit ille ar/
guet mundũ de pctõ ⁊ de iuſticia ⁊ iudicio ꝛc. Nota
dũ ꝙ muncd'' q xpᷣm no cognouit: vt. a.. ca. intelligit de mũ
danis qᷣ in trib' impugnauerũt xpᷣm:pmo in eius doctrina
̊̃ eſt veritas quã no crediderũt:⁊ꝰ in eius vita q̃ eſt iuſticia
quã multipliciter ex
Pbꝛauerũt:3ʒ in eius

potentia quã ꝑ iudi- m. C. XVII.

ciũ diffinitiuũ cytũ in Ec lõcut eſt ieſus: er
ialis ful ſupplürzue tlaaſe ſirſce lce
rũt eũ moꝛti ↄdẽn — 1
do. Uñ de iſtis trib? lũ dixit: Pater venit hoꝛa

ſpũs Keng in anlos clariſica ſiliũ tuũ: ut fil tu⸗
niens mũdũ arguit. cjarif ſs ſti ei
Dezmodepeospe⸗ clarif.cet te. Sic̃ dediſti ei
ritas doctrine xpᷣi ꝑ
oꝛbeʒ fuit publice diuulgata ⁊ miracul ↄfirmata. De ſcõo
qꝛ ꝑ eius aſcenſiõʒ ſeu reditũ ad ꝑtem teſtificata eſt iuſticia
er ꝑ aplos ꝓut poſtillatoꝛ dicit: et hoc eſt qð dicit de iu-
ſticia: Qꝛ ad pꝛeʒ vado.Et ne foꝛte qs crederet ꝙ xpᷣs in ce/
lñ aſcendẽs iterũ ad vitã moꝛtalẽ rediret:iõ ſubiũgit:Et iã
nõ videbitis me.De tertio.ſ.de iudicio mũd arguit᷑ qꝛ ſiẽ
crediderũt xpᷣm iudicãdo:totã ei ptãteʒ euacuare:ſic ꝑ op
poſitũ bᷣnceps h mũdi.i.diaboł fuit iudicat ⁊ ei ptas to
taliter ablata reſpectu electoꝝ qð apli ꝑ ſpm ſem i eij manẽ
tem freq̃nt oñderũt eijciẽdo demonia ⁊ detegẽdo illuſiões
ſeu erroꝛes eoꝝ vt ſepiſſime in eoꝝ geſtis habet.
In eodeʒ vbi dicit᷑ in poſtilla: Seg dictũ iſtoꝝ maniche
oꝛum patet falſum. itio:
On ſolũ maniche incidit in iſtũ erroꝛem: vt dicit
Aug'.ſed foꝛti ⁊ ꝑiculoſius machomer q ſilr fun/
dauit erroꝛẽ ſuũ in his vbis chꝛiſti ⁊ alijs in quibꝰ
ꝓmittit ſe miſſurũ aliũ paclitũ:vt Jo.xiiij.ca.Ego rogabo
pẽem meũ ⁊ aliũ ꝑaclitũ mittet vobis.vñ ⁊ ipſe vocat ſe
miſſum a deo:vt pʒ in ſuo alchoꝛano in quo falſioꝛa ⁊ ma
gis abſurda ↄtinent᷑:vt pʒ eundẽ libꝝ legẽti ꝓut poſtillatoꝛ
etiã tangit infra ſequenti caplo. La. XVII.
Etctc locut' eſt ieſus. Poſtq; chꝛiſt ↄfoꝛtauit diſcipu/
los ſuos ꝑ doctrine bñficiũ: hic ↄſeq̃nt᷑ eos ↄſolat
oꝛonis ſuffragiũ.Circa qð notandũ ꝙ oꝛo ẽ peti
tio decentiũ a deo:ſᷣm damaſcenũ li.iij.Et iõ oꝛare nõ con
uenit xpᷣo ſᷣm diuinitatẽ:ſed mag oꝛari: qꝛ ſic eſt eq̃lis deo
pꝛi:ſᷣm hũanitatẽ aũt in q̃ minoꝛ eſt pꝛe ↄuenit ei oꝛare:⁊ p
alis ⁊ ꝓ ſe. Diuidit᷑ &D pᷣſens capꝰ in tres ptes:qꝛ pmo xpᷣus
oꝛat ꝓ ſpf o:ſcòo ꝓ aploꝝ collegio:ibi Maifeſtaui.tertio
ꝓ toto fideli pplo:ibi Nõ ꝓ eis tm. Pꝛima in tres:qꝛ pᷣmo
pᷣ mittit ſuã oꝛonẽ:ſcòo remouet q̃ndaʒ dubitatõʒ: ibi Hhec
eſt vita eterna.tertio ſubiũgit exauditõis rõneʒ: ibi Ego te

clarificaui. Circa pm ſciendũ ꝙ xpᷣs nõ tm oꝛauit ad aliquid

impetrandũ:ſed etiã ad dandũ oꝛãdi nobis exemplũ: ⁊10õ
oꝛatio ſua hic deſcribit᷑ optimisg circũſtantijs diſpoſita: pꝰ
eſhecru pᷣcedẽtiũ cũ dicit: e⸗ locut᷑ eſt ieſus.qꝛ poſt
dilcipuloꝛꝝꝛ inſtructõʒ cõuertit ſe ad oꝛoneʒ:ad oñdendũ ꝙ
ↄplementũ boni opis ẽ a deo reqrendũ:ſcðòo reſpectu pᷣſen/
tiũ cũ dĩ: b ¶ Et ſubleuatis oculis in celũ. Int alias ꝑtes
coꝛpis diſpoſitio interioꝛ mẽtis maxie relucet in oculis.In
oꝛone aũt mens dʒ in deũ eleuari:qꝛ ſim damaſcenũ: Oꝛo
eſt aſcenſus mẽtis in deũ.⁊ iõ ad hoc denotandũ ſaluatoꝛ
oꝛãdo pũtialiter oculos leuauit ad celũ:tertio reſpectu ſeq̃n
tiũ: imminẽte eni tribulatõe dʒ hõ recurrere ad deũ: ⁊ iõ
xps in kncſpi ſue oꝛonis expmit tẽpꝰ ſue paſſioig iminẽtis
dicẽs: c ¶ Pat᷑ venit hoꝛa.ſ.paſſiois mee. d Aarifica
filiũ tuũ. In paſſiõe eni clarificat eſt a pꝛe:pmo pꝑ ſigna di
uinit oñſa q ſi unt ſolis obſcuratio:terremor: veli tẽpli ſciſ
ſio: ⁊ hmõi:qᷣb viſis centurio qᷣ erat gẽt lis dixit: Uere fi
lius dei erat iſte. Scòo ꝑ paſſioʒ fuit clarificat᷑ inqtũ ꝑ ip/

ptãteʒ oĩs carnis: ut oẽ qd ¶ſʒin oib ad herẽ
dediſti ei det eis vitã etnaʒ. ib xpo b fidei
Nẽc eſt aũt vita eina vt co mebꝛa verluak⸗

Ego te clarificaui ſuꝑ traʒ:

ſam merutt corhis gllaz exaltatõz: Lertio qꝛ p hoc ve
nit in totᷣ mũdi noticiã ꝑ gentiũ credulitatẽ. Sꝛanũ.n.
frumẽti moꝛtuũ attulit hũc multiplicẽ fructũ. Hãc igit
triplicẽ clarificatõʒ petit hic ieſus:verũtñ qꝛ glia filij re⸗

dũdat in gliaʒ pꝛis:ideo ſubdit: e¶ Ut filius tu' clari
redũdat in piem

gnoſcant te ſolũ deũ verü: ſubdit:
⁊ quem miſiſti ieſum xpᷣm.

herentiã fidei.

hẽm' ĩtroitũ ad gliaʒ quã amiſeram p Adã. i ¶ Pec

.

eſt aũt. hic remouet quadaʒ dubitatõʒ: poſſent eni alich
credere ꝙ iſta vita eterna ꝑ eũ fidelib' dãda ↄſiſteret in
carnalibꝰ bonis:ſicut dicũt ſaraceni q expectãt in alia

vita in voluptatib carnalib' a diuitijs ⁊ ↄſimilib pꝛe
miari:ſm ꝙ dẽ in alchoꝛano machometi:q tñ vita ſm
ph̊m dẽ vita pecudũ.j.ethi.ꝓpter qð ipſe auicẽna h co/

ſiderãs dixit ꝙ ꝓphᷣa quẽ vocãt machometũ ꝓmittit
eis talẽ felicitatẽ in pᷣmiũ quã multi ſapiẽtes nõ attẽde/
rũt.Silr iudei reſurrectõʒ futurã expectãt ad vitã car/
nalẽ. Et ideo felicitatẽ vite future credũt in bonoꝝ tꝑa⸗
liũ plenitudine ⁊ pacis trãquillitate: hoc aũt remouet
ſaluatoꝛ dicẽs: i ¶ Pec eſt aũt vita eina vt cognoſcãt
te ⁊c. Uita eni eterna ſiue beatitudo ↄſiſtit eſſentialit᷑ in
aſpectu claro ipſo diuinitat put tñ hʒ adiunctã fruitõʒ
q̃ eſt ↄpletiua felicitaſ: ex cõſequẽti vo ↄſiſtit in aſpectu
hũanitatis chꝛiſti:que eſt inſtrumentũ nos introducẽs
ad beatitudinem pꝛincipalem. beatitudo autem homis
conſiſtit in cõiunctòe ad vltimũ optimum: ⁊ ideo nõ
oteſt conſiſtere in cõiunctione ad aliquod bonum tpa
e vel coꝛpale:vt dicunt rudes ſaraceni ludei:ſed in ad
eptione ioſius pꝛimi ⁊ ſummi boni ꝑ apertam viſionẽ
⁊ fruitionẽ. Conſiderandũ etiã ꝙ cũ dicit fili loquens
ad patrem: Pec eſt vita eterna vt cognoſcãt te ſolũ deũ.
per hoc enim nõ habetur ꝙ ſolus pater ſit deus ⁊ filius
ſit creatura:vt dicebat arrius:quia hec dictio excluſiua
ſolus non determiat li te:vt ſit ſenſus: ꝙ ſolus pater ſit
deus:ſed determinat li deum:⁊ eſt ſenſus: illa eſt ſola
deitas vera que eſt in patre:a ſic ab ea non excluditur
filius ſed magis includitur: quia vna eſt deitas in vrro/-
q;:ſed excludit᷑ vera deitas ab his qui a gentibꝰ colebat
ſ. ioue: ſaturno: ⁊ ↄſimilib': dato etiã ꝗq hec dictio ſoł
determiat li te:⁊ ſit ſenſus:ꝙ ſolus pat᷑ ſit deus:nõ tũ ꝑ
poc excludit᷑ filius a deitate ſed magis includit: qꝛ ſᷣim
ph̊m ſolus eſt idem qð nõ cum alio:a ideo tantũmodo
excludit illud qð alietatem dicit.filius aũt nõ eſt alius a
patre in eſſentia ſed im in ꝑſona: et ideo qñ hec dictio
ſolus addit᷑ vni perſone eheeru termini efſentialis ſie
eſt in ꝓpoſito nõ excludit aliam ꝑpſonam ſed magis in-
cludit: ⁊ hoc patet per auctoꝛitatẽ ſaluatoꝛis Mat.xj.
vbi dicit: Nemo nouit filiũ niſi pater: neq; patreʒ quis
nouit niſi filius.Si eni hec dictio niſi addita vni ꝑſone
reſpectu termini eſſentialis excluderet aliam ſequeret᷑:
ꝙ pater nõ cognoſceret ſe ſed tm̃ filius:nec filius cogno⸗
ſceret ſe tantũ pater qð eſt abſurdũ dicere: k¶ Ego te
clarificaui. Hic ſubdit rõnem: quare ſua oꝛo debeat ex/
audiri:videlicet quia fuit pfecte obediens deo patri car
nem aſſumendo ⁊ veritatè fidei inter homines docẽdo
⁊ hoc eſt qð dicit: k ¶ Ego te clarificaui ſuper terrax

hos Nhentl
Cico oumardi

fideuotebi⸗

ſice uiz pr
it foo wne⸗

miiie

lerg ehiaßi
Domsa⸗

tergacn

Nan an

ibſicusd

l.Bord ait
deber clare⸗
ſapul ubreo
linomneuhe
ſteitſultna
cpetinno;
leralitenan
ndzl
bdis n
Ganaberc
klaoe
ſuniatehe
deliebee
laineples
hiero
oanp.
Cetglecogiit
nnnemtiſti/
ſtehiifni
et E .

7

lactſecin

ioiſtcſtn B

nalkſeinpeie
nagpndeiſtin
talſrfgen
tinglin
Nuunirgk
ſarein
ſiſe homno ð

mumudie

deiconun⸗
ſ blam dan
nlerutt,

EEEt nõ ſolũ eſt exaudibilis ꝓpter p̃dicta: ſed etiã qꝛ ad
coſum ationẽ mpſterij ſue incarnatõis moꝛtẽ cõſtanter
ſuuſtinebat:ideo ſubdit᷑. I ¶ Opujↄſum. qð dedi.mihi
vt faciã.dicit ↄſummaui qꝛ iam eius paſſio incipiebat

Johannis xyij

nente apoſtolis:quia chꝛiſtus cito receſſurus eſt ab eis:cup
coꝛpoꝛali pñtia erãt delectati ⁊ cõfoꝛtati:⁊ ideo ptunc indi
gebant ſpecialiter deo patri ꝑ oꝛationẽ chꝛiſti recõmendari
2 hoc eſt quod dicitur: d 4 Et iam non ſum in mũdo.i.

66 dpacta dixit ↄſummatũ eſt: vt hẽtur.j.xix. m ¶ Et ſum in ꝓpinquo receſſu ab eis. e ¶ Et hi in mũdo ſunt.
tuncſeſdclarifica me MW remanẽtes in tribula
pater apud temet tionibus mũdanis.

dautciu he,

Ahongi Omitt
ſins doenie.

ei ulriice⸗
müidodnr

A. Nn eNenn

mnenRd
o,Knchonann
tibzadimuifti
ai Mrnin
rmnmi nos mmui
Nincaut
inun 1in

Aignoben

mitiudeiſcdi
penmyin
ädin fbar

S=
=21 „

iipſum claritate
ẽ..i. illius glie
qus habeo einali
te tecũ ſ̃ᷣm diui-

dedi eis.qꝛ a plenitudine ſcientie xpᷣi facta eſt redũdan⸗
tia in aplis. vx ¶ Et ipſi acceperũt.doc rinã chꝛiſti reci

uis eni ſit efficax ꝓ oibus:tñ mali ponunt ſibi impedi

moꝛtuus eſt: qꝛ ppter vnitateʒ ſuppoſiti omnia q̃ ſunt

eius iam partiʒ cognoſcebãt:⁊ de ꝓpinquo pluscogno blicata ꝑ totũ mundũ: v

ſũ in eis. Et iaʒ nõ ſũ in mũ
do:et hi ĩ mũdo ſũt:ẽ᷑t ego
ad te venio. Pàt᷑ ſãcte ſua

opus ↄſũmaui qð dediſti
mihi vt faciã. Et nuüinc cla
rifica me tu pꝛ apud temet/

f¶ Et ego a te venio
q.d. ꝓpter hoc ꝓ eis
oꝛo: g ¶ Pater ſan
cte. Poſitis rõnibus

nitatẽ: fac pticipe ipſuʒ: claritate quã habui eos ĩ noiĩe tuo quöſ dediſti quibus debet pꝛo eis
nauz moꝛtal quaz puſq; mũdꝰ fieret apð te. mihuut ſint vnu: ſẽ ⁊ nos. oꝛare: hic ↄſequẽter
Aumpſt ppt bo Manifeſtaui nomen tuu, Lũ eſſeʒ cũ eis: ẽgo ſßuaba Humat ſua oꝛationeʒ
1 Wäteſtaui. Poib: q dediſti mihi de eos in noĩe tuo. Quos de oiuidit in duas: gꝛ
1 aui. — 5. e . pꝛimo oꝛat eis conſer
Kcaſeqnt oꝛatp mundo. Tiui erant:ct mihi diſti mihi:ego cuſtodiui: et uationem a malo: ſe⸗
collegio aplon: et eos dediſti: et imonẽ iuu, nêmo ex eis perijt: niſi fil cundo pfectionem in
. dintdit idnas q; Buauerũt. Nuc cògnoue pditõis: ũt ſcriptura ipleaf. honoihi Sanctiſica
eis depcan: ſ Lũt: qꝛ omia qᷓ dediſti mibhi Hunc ãt ad te venio:. béc ſ. 86 . go ino
cũdo foꝛmat oꝛo abs te ſũt. Quia v̈ba ꝗᷓ de⸗ loquoꝛĩ müũdo: aͦt habeãt cte ſerua eos in nomi
nẽ deuote: ibi Dẽ diſti mihi: dedi eis: t ipſi gaudiũ meũ ipletũ ĩ ſemet/ ne tuo.i in fide ⁊ con
ſacte. Circa p po acceperũt t cognouerunt ipſiſ. Ego dedi eis ßmonẽ ſec lone nominis tuti
nd olidequ ove⸗ Vere: qꝛ a te exiui: æ credide tuũ: mũd' eos odio ha PQuos dediſti m
ad ondẽdũ ꝙ de v= miſiſti. Ead uit: aꝛ noͤſi ſdo:ſiẽ bi per ſpecialem ami
cari. Pꝛima acc/ eis rogo:nõ ꝓ mũdo:ſed ⁊ ego non lum de mundo. iungẽdo: i Ut ſint
pit expie ⸗ ꝓ his qͥs dediſti mibi: gãa Moͤn roge vt tollas eos 8 Znd Ncn g nogt. v
qꝛ erat eoꝝ m ſi it: ſec int vniti ꝑ charitatẽ
nipſi eins viſcizu tui ſüt. Et ee bigua ſüt: mnmnche Sl nt ſeruss e ſirut nos ſanag oni
li. Bon aũt mgr 7 tua mea ut * et C leat 8 malo. e mu 0 no ut: per naturam: ita g
debet gelare ꝓ di ?—è⁊pb li ſicut nõ impoꝛtat

ſcipul ſuis ⁊ eos dirigere:⁊ hy eſt qd dẽ n(¶ Waifeſta⸗

pul luis 7 eos dil eſt qd d equalitatem ſed quandam imitationem longinquam. 2 al
ui nomẽ tuũ hoib' quos dediſti mihi de mũdo.qꝛ apli

legat conſequenter aploꝛum neceſſitatem reſpectu huũ cõ⸗

ſuerũt ſpaliter cõiuncti ipſi xpo. p ¶ Cui erãt.ſᷣm eter ſeruationis diuine dicens: k ꝗ Cum em cum eis.pñtia
naʒ pdeſtinatõʒ. q ¶ Et mihi eos dediſti vocàdo tpa coꝛpoꝛali. I ¶ Ego ſeruabam eos ⁊c̃ cuſtodiui.i.firmiter
liter ad fidem ⁊ aplicam dignitateʒ. o i mũdo.qꝛ ſecure. m emo ex eis perijt niſi filius pꝑditionis.hoc
añ vocatõʒ ſuã apli erãt mudialiter viuẽtes ſicut ⁊ cete dicit qꝛ ſua pditio non fuit ex defectu cuſtodie chꝛiſti:ſed ex

ri hoies. Scòa ro accipit᷑ ex ꝑte aploꝝ qͥ fuert ſerui obe
diẽtes:⁊ hoc eſt qð dẽ: r E Fmoneʒ tuũ pᷣuauerũt.
coꝛde.ſ.⁊ ope. s ¶ Nũc cognouerũt qꝛ oĩa ⁊c᷑. abs te
ſunt.i.a te ꝓceden ia. t uia vba que dediſti mihi

malicia ſua: ſicut dicitur aliquis filius moꝛtis eo ꝙ facit
aliquid dignum moꝛte. n Ut ſcriptura impleatur.li vt
hic tenet᷑ conſecutiue:quia ꝑ ꝓditionem iude ſecuta eſt im-
pletio ſcripture que de hoc loquit᷑ pᷣſ.xl.⁊.cviij.vt.s.allega
tum eſt. xiij. ca. 0 flane aũt ad te venio. ꝑ moꝛtem meã
, Et hec loquoꝛ in mundo. hoc dixit pꝛopter hoc ꝙ ex
dictis eius aliqui poſſent credere ꝙ non haberet poteſtateʒ
cuſtodiendi eos in ab entia ſicut in pꝛeſentia: ideo hoc re
mouet dicens: p ¶ Et hec loquoꝛ in mundo.ſ.exiſtnes in
pꝛeſentia coꝛpoꝛali:ac ſi diceret ſic loquoꝛ nõ pꝛopter defe-
ctum virtutis:ſed ad oſtendendum veritatem humane na⸗
ture compatientis eis:ideo ſubditur: q ¶ Ut habeãt gau⸗
dium meuʒ ⁊c.] Saudium enim chꝛiſti eſt de vnione hu⸗
manitatis ad diuinitatem:per quam illa humanitas habʒ
gratie ⁊ gloꝛie plenitudinem:vt ſupꝛa dictuʒ eſt capitulo.j.
Ad hoc autem erat intentio chꝛiſti oꝛantis:vt apli venirẽt
ad gloꝛiam vere fruitionis:in qua aperte viderent vnioneʒ
in ipſo deitatis ⁊ hũanitatis. Alia autem ratio: quare apli
inch, ebant a deo ſpecialiter conſeruari eſt:quia erant iude
dio i ss rglckin chꝛiſti: ⁊ hoc allegat ſaluatoꝛ

.

piendo. x¶ ¶ Et cognouerũt vere qꝛ a te exiui.hoc eniz
cognouerũt ꝑ doctrinã chꝛiſti ⁊ pꝑ miracula: veruntam
qꝛ talis cognitio eſt fidei:ideo ſubdit᷑: Et crediderũt qa
tu me miſiſti. Lertia vero ratio accipit ex parte cuſto⸗
die chꝛiſti cui apli erant ſpecialiter cõmiſſi: ⁊ hoc eſt qð
dicit: y ¶ Ego ꝓ eis rogo nõ ꝓmũdo. Hoc dicit quia
efficacia ſue oꝛonis tantümodo ſe extendit ad electos:qᷓ

mentũ ne ſint ꝑticipes ipſius:ideo ſubdit᷑: ʒ ¶ Sed
eis quos dediſti mihi rogo. qͥ ad efficaciã.
tui ſunt.ſᷣm eternam pᷣdeſtinatõʒ. b
tua ſunt.quia ꝓpter inſepabilem vnionẽ hũanitatis et
diuinitatis in chꝛiſto fit ildeomatum comunicatio attri
buendo ea que ſunt hominis chꝛiſti deo ⁊ econuerſo: iso
ſicut enim demonſtrato chꝛiſto hec ppoſitio eſt vera:

demo⸗ . dicens: r ¶ Ego dedi eis ſermonem tuum.cuſtodiendum
iſte homo creauit ſtellas:ita hec ppoſitio eſt vera:de

7 pꝛedicandum. s (¶ Et mundus eos odio habuit quia ñ
ſunt de mundo.qtum ad affectionem:ſed ſunt de mundo
quantum ad coꝛpoꝛalem pꝛeſentiax. t lon rogo vt tol
las eos de mũdo.qꝛ ñ expedit fideliũ ſaluti dõec fidej ſit pu
ituri V nundũ: v ¶Sed vt ſues eos a malo ⁊c.
ſcituri erant. Quarta ratio accipit ex neceſſitate immi dãdo eis ↄſtantiã in tribulationib iminentib' de ꝓximo.

ℳ

dei cmunicant᷑ homini: econuerſo mõ pꝛedicto.
c. ¶ Et clarificatus ſum in eis.hoc dicit qꝛ apli gloꝛiaʒ

—

Sanctitica eos. bic ↄſequẽter oꝛat aplis pfectõʒ ĩ bono di-
cens: a ¶Sanctifica eos.i. cõfirma:ſanctũ eni vno modo
ſignificat ideʒ qð firmũ: b¶ In veritate. l. fidei catholice
c ¶Sermo tuus veritas eſt.i. doctrina mea quã dedi eis
que etiã tua eſt: ſicut. . dictũ eſt ca. vij. Iſta aut ↄfirmatio

aploꝝ facta eſt a deo
pꝛe:qñ in die penteco — — -=
nes miſit eis ſom ſan ſicut ⁊ ego nõ ſũ de mũdo.
ag Stnereſ ras he Sanctificã eos ĩ veritate.
Sirm d. Sermo tu' veritas ẽ. Sic

dẽ: ð¶ Sicut tu me S ee en ,— e
miſiſti in muduʒz. ad tũ me miſiſti ĩ mũdũ: ita et
veritatẽ ſalu eterne ego miſi eos ĩ mũdũ.Et /p
vocenõ. e¶ Et ego eis ego ſanctiſico meipſuʒ:
miſi eos in mũdũ.ad & ſint T ipſi ſanctificati ĩ ve
hãc doctrinã vbiq; ßp lit ſint T ipli lanct *
dicanõ. Et notanduʒ ritate. Mõ ꝓ eis at rogo tm
Eoeir mie mitraz ſed ⁊ ꝓ eis ꝗ credituri ſũt ꝑ
ogalo uturo per vbũ eoꝝ ĩme: vt oẽs vnuʒ
moan e euehb ma⸗ lint: ſic tů pꝛ in me:⁊ ego in
turi: qꝛ apli ñ ſũt miſ te:yt 7 ipſit 1 in nob vnũ ſint:
ſi ad pdicandũ ꝑ mũ uũt credat mũdus:qꝛ tu me

dũ niſi poſt accepto,; miſiſti. Et ẽgo claritatem

ſpũs ſancti:licet ante

ſuiſſent miſſi ad pdi- Quã dediſti mihi: dedi eis

candũ in ciuitatibus ũt ſint vnũ:ſic ⁊ nos vnũ ſu

iudee iudeis tantũ.
f¶ Et ꝓ eis ego ſanꝰ

ico meipſum.i.ſacrificiũ in carne offero tibi acceptũ:

g ¶ Ut ſint ⁊ ipſi ſanctificati in veritate. Sicut eni vet te/

ſtamentũ ꝑ ſanguiĩs effuſiõʒ ↄfirmatũ eſt: ſic ↄfirmatio no/

ui teſtamenti facta eſt ꝑ effuſiõʒ ſanguinis chꝛiſti: vt oñdit

apls ad hebꝛe.ix. h ¶ Nõ ꝓ eis aut. Hic ↄñter ſaluatoꝛ
oꝛat ꝓ toto fideli ppło: ⁊ diuidit in duas:qꝛ pᷣmo oꝛat pꝛo
eis ↄſecutõʒ gratie:⁊ ſcòo gloꝛie:ibi Pat᷑ quos dediſti mihi
Dicit ergo pᷣmo ſic: h ¶ lõ ꝓ eis aũt rogo tm̃ ⁊c.vt om̃s
vnũ ſint.in vnitate charitatis:in qua vnione cõſiſtit ꝑfectõ
chꝛiſtiane religionis:quia ꝑ hoc membꝛa eccleſie cõiungũt᷑
ad inuicẽ ⁊ capiti homini xpᷣo:⁊ vlterius ipſi deo:quia qui
adheret deo vnus ſpũs eſt:vt dicit᷑.j.ad coꝛ.vj.⁊ ſic ꝑ cõſe/
Aens pᷣmũ pꝛincipiũ qð eſt deus ↄiungitur hoi qui ẽ quo
mmò oiĩs creatura. k ¶ Sicut ⁊c̃.vnũ ſint. Non eſt ibi

vnitas equalitatis:ſed cuiuſdam imitationis:qꝛ chꝛiſti ho

minis ⁊ dei eſt vnitas pſonalis:alioꝝ aũt hoium a deo eſt
tim̃ vnitas charitatis.
ſiſti. hoc addit qꝛ ex magna charitate ⁊ vnitate que fuit in
pᷣmitiua eccleſia multi couerſi ſunt ad veritatẽ fidei: vt ha/
bet᷑ act.ij.⁊.iiij.Et qꝛ ꝑ pꝛedicta poſſet aliquis credere ꝙ fi/
lius nõ eſſet cauſa pfectõis aploꝝ ſicut ⁊ pater: ideo hoc re
mouet. m ¶ Et ego cla. quã de. mihi de. eis.qꝛ poteſtas
miraculoꝝ ꝑ quã declarata eſt diuinitas chꝛiſti data ẽ apo
ſtolis a chꝛiſto:vt patʒ Luce.x.⁊ Mat.x.tñ aliter dedit eis
hanc ptatem quã ipſe habuit:quia chꝛiſtus virtute ꝓpꝛia
miracula fecit: Aplłi aũt nõ ppꝛia virtute ſed virtute chꝛiſti
miracula faciebãt: ꝓpter qð in miraculis faciendis nomen
chꝛiſti inuocabãt. n
i. vt ſint in vera vnitate eccleſie:⁊ abſq; ſciſmate. o ¶¶ Ego
in eis ⁊c. in vnũ.qꝛ ꝑ vnitatẽ hũanitatis chꝛiſti ad deũ fcã
eſt vnio toti creatłe:vt dictũ eſt. o ¶ Et cognoſcat mũdus

ꝗqꝛ tu me miſiſti ⁊ dilexiſti eos ſiẽ ⁊ me dilexiſti. ꝑ opa eniʒ

miraculoꝝ ab eis facta adductus eſt mund ad fidei chari
tatem:a cognouit diuinitatem chꝛiſti ⁊ familiaritateʒ ſiue
amicitiã dei ad aplłos:quib' aderat diuina virtus in oꝑib
miraculoſis. p ¶ Pater quos. Hic oꝛat fideli pplo pfectõ
nem gloꝛie dicens: Pater quos dediſti mihi. ꝑ verã fidem.

Euangelium

¶ Uolo. i. oꝛo ⁊ deſidero: x¶ Ut vbiego ſum r ſli
ſint mecũ.i. in eterna beatitudine in qua iam eratxpᷣua
tum ad aiam que eſt pncipalioꝛ pars hois.
Ut videant claritatem ⁊c..i.diuinitateʒ meaʒ.vel
aliter claritatẽ coꝛpoꝛis mei gloꝛificandi:quia vtranq;

qꝗ dilexiſti me añ ↄſtitutõ

Ut credat mundus qꝛ tu me mi

t ſint vnũ ſicut ⁊ nos vnũ ſumꝰ.

—

dlxerat

actualiter

claritatem hal

mus. Egò ĩ eis ⁊ tu in me: eternaliter: aliam
vt ſint ↄſuũmati in vnũ:ẽ᷑t co ther t Quie
gnoſcat mũd:qꝛ tu me mi conſtit
liſti: ⁊ dilexiſti eos ſic̃ ⁊ me
dilexiſti. Part qͥſ dediſti mi
hi volo:ut vbi ſũ ego: ⁊ illi
ſint mecũ:uᷣt videãt clarita⸗
tẽ meã: quã dediſti mihi:l

mũdi. NPat iuſte mũc' teñ
cognouit.Ego ãt te cogno
ui: et hi cognouerũt:qꝛ tu
me miſiſti. Et nõtũ feci eis
nomen tuum ẽt notum la/
ciam:ut dilectio qua dilexi S.
ſti me:iĩ ipis ſit:è᷑t ego ĩ ifis. gnouit. Licet eni

phᷣi deũ cognoue

rũt qtum ad eſſẽ

tie vnitatẽ:nõ tñ qtũ ad pſonalem diſtinctõʒ:a ideo nõ

cognouerũt ꝓpꝛie loquendo deũ patrem. Similiter iu/

dei licet de hoc habuerũt aliquã cognitõʒ pꝑ ſcripturas
ꝓphetaꝝ loquentes de diſtinctione pſonarum in diui
nis:illa tamẽ fuit in eis obſcurata ex inuidia z odio ad

chꝛiſtũ:vt ſupꝛa dictum eſt:⁊ ideo nõ cognouerũt deũ

patrem niſi large loquẽdo de paternitate:inqtuʒ pater
eſt omniũ creatiõe. x¶ ¶ Ego aũt te cognoni.qꝛ inqtũ
deus cognoſcit pꝛem noticia cõpꝛehenſionis:⁊ inq;tum
homo plenius cognoſcit qᷓ aliquis angelus qtuncũq;
beatus. -p ¶ Et Roognoterut qꝛ tu me miſiſti. quia
apoſtoli ꝑ doctrinã ⁊ miracula chꝛiſti habuerũt noti-
ciam ꝙ ipſe eſſet miſſus ꝓ ſalute mundi. 3¶ Et notũ
feci eis nomen tuũ.i.nomen paternitatis ꝓpꝛie dicte in
diuinis:⁊ ꝑ cõſequens totius trinitatis: qꝛ cognita vna

pſona ⁊ alie cognoſcunt᷑. Iſtud enim nomẽ ſanctiſſime

trinitatᷣ qð erat alijs ignotũ: vt eediera eſt ꝑ doctrinã
chꝛiſti fuit aplij reuelatũ. a ( Et notũ facia.qꝛ poſt re

ſurrectõʒ chꝛiſti qñ aperuit aplis ſenſum: vt ſcripturas

intelligerent: ⁊ poſt miſſionem ſpũs ſancti apli plenius
cognouerunt myſteriũ trinitatis. b ¶ Ut dilectio qua

dilexiſti me ſit in ipſis.i.ſpiritus ſanct qui eſt amoꝛ pa-

tris ⁊ filij. c ¶ Et ego in ipſis. s ſanct
facti ſunt templũ ⁊ habitaculũ chꝛiſti. ¶ In ca. xvij.

vbi dicit in poſtilla: Similit iudei reſurrectoʒ fu-

turam expectant ⁊c᷑. itio.

. „

onej habeãt circa futurã vitã:ſimilit᷑ circa ſtatũ
reſurrectõij: antid tñ eoꝝ ⁊ auctẽtici nõ credũt

felicitatẽe vite future ↄſiſtere in bonoꝝ tpaliũ plenitudi

declaratũ ẽ i additõe ſuꝑ Luc.xiiij.ca(¶ XVIII.
Ec cũ dixiſſet ieſus. Hic incipit euãgeliſta ſcribe
re xpᷣi paſſiõʒ ⁊ moꝛtẽ:ipſa aũt fuit ꝑ iudeos in/
choata ⁊ ꝑ gentiles ↄſũmata:ſᷣm ꝙ chꝛiſtus pꝛe
atth. xx. Filius hominis tradet᷑ pncipibus ſa
cerdotũ ⁊ ſcribis ⁊ condemnabunt eũ moꝛte:⁊a tradent

ne: vt

eũ gentibus ad illudendũ ⁊ flagellandũ ⁊ cruciſigendũ.

n ipſis. qꝛ per gratiã ſpũs ſancti

Icet eni iudei moderni multas erroneas opini

Ma dn

wwende Eron.

D ſome Cwuc

nercutihe
ruſclin nonte
oluen aunm⸗
pllonbleptui
ſalei on wgt
tonnſchitnltia

MN, nocli
lo⸗

Gbionthome
Achinlilson

mrbiuttigttadts

Clraütninlne
laiad apini

Mus nipſiärch
nee
1,(Noe

Tdooergo.
lübenibn

ltnlierrigen
ßſbeaſina⸗

lulenkinpeni
Amnl gl Eia

=„.&π£π S

E

E.

—
— *

4*

Egtideo cusgeliſta mo

xpᷣs a miniſtris iudeoꝝ fuit captus: ſcõo qliter a mini⸗
is fuit potificb' tradit : ibi cohoꝛs quoq;. tertio qli

m

S
locũ: cedron:ũbi erat hoꝛt iqu?
ntroiuit ipſe ⁊ diſcipuli e

ſuis trãs toꝛrenteʒ

ciebat aũt ⁊ iudas ꝗ trade

eſus cõuenerat illuc cũ di/

ſcipul ſuis. Judàſ ergo cũʒ

wimm Smiind
ungtſun
n n

anud,,N⅓

un papurii
murif,
Rrogn einij
numnikt
ibu
md Ei
mius tan
mmius O
lanniſuch
“

toꝛꝛentẽ cedron.
Nomẽ eſt toꝛrẽtl
inter ciuitatẽ hie/
ruſalẽ ⁊ montem

oliueti currens ꝑ

accepiſſet cohoꝛtẽ: ét a põ
tificibꝰ phariſeis miſtros

venit illuc cũ laternis faci
bus ⁊ armis. Nſus itaqʒ
ſciẽs oĩa q̃ vẽtura erãt ſup

euũ: ꝓceſſit ⁊ dixit eis: Quẽ

queritis: Rñdèrunt ei: Je/
ſuʒ nacarenũ.Diẽ eis ieſus
Ego ſuʒ. Stabat aüt ⁊ iu⸗
das ꝗ tradebat eũ ciũ ipſis

vallem ioſaphat que eſt intermedia. Et dicebat ule toꝛ
rens cedron eo ꝙ in ripa illius fluminis ſiue illius toꝛrẽ

tis naſcebat᷑ multi cedri:hic eni fluui appellabat᷑ toꝛrẽj

ꝓ ęo ꝙ ad modũ toꝛrẽtis qñq; habebat aquas qñq; nõ

b¶ Ubieerat hoꝛtus.⁊ ſic erat locus clauſus aueniens
ac capiendũ illos qui eſſent intra ipſum. c

introiuit ipſe a diſcipuli ey. offerẽs ſe captoi. d Set

ebat aut ? iudas qui tra. eũ locũ. Ex q̊ patet aptitudo
loci ad capiendũ xpᷣm ex tribꝰ: pᷣma qꝛ erat a ciuitate re
motus ⁊ ipſi q̃rebt eũ cape ſine ſtrepitu turbarũ: vt hẽ

Mat.xxj.2 qꝛ erat clauſus:⁊ tertia qꝛ ꝓditoꝛi cognit.

? Judas ergo. hic deſcribit᷑ pditoꝛis apparat: qꝛ iu

das de trib ſe muniuit:pᷣmo de magna ſocietate foꝛti ⁊
P re —

tũ a pᷣſide aſſignatã:

auctentica: 7 ideo dẽ: f ¶ Tu accepiſſet cohoꝛtẽ. ſ. mili
vt ſic multitudo ppli ſi ſupueniret

nõ auderet n eddire eius ꝓditõʒ: ꝓpter iuſticie publice

timoꝛẽ: g

t a potificibuj ⁊ phariſeis miniſtros.vt

ſic haberet ſulcimentũ ab vtraq; curia.ſ. pontific ⁊ im
patoꝛis.Scðõo muniuit ſe iudas de lumie ʒ noctis tene/
bras:qð notat᷑ cuʒ dicitur: Uenit illuc cũ laternis ⁊ faci
bus. Tertio munit ſe de armis:ſi vellẽt eius ꝓditõi re

ſiſtere:ideo ſubdit: Et armis. i ¶ Je us itaq;. Hic oſtẽ

dit ꝓmptitudo chꝛiſtt ad patiendu: hoc dupliciter: b
mo qꝛ chꝛiſtus ſe nõ occultauit: ſcõo qꝛ defenſi iõz ꝓphi⸗

buit:ibi Simon g. In pma igit

ſciens oĩa q̃ venta erãt ſuꝑ eñ ꝓceſſit ⁊ dixit: i¶¶ Quẽ
queritis. Ex quo manifeſie pʒ ꝙ ſua volũtate capt eſt:
qꝛ cũ ſciret oia futura:vt.. declaratũ fuit.j.ca.noõ ſe oc/
cultauit: ſed magis qrentib ei obuiã iuit. k ¶ Rñide⸗
rüt ei ieſuʒ ꝛc. irtute eni diuinitatis factũ eſt ꝙ veni

entes ad capiendũ eũ pmo nõ cognoſcerent eũ etiã ſi a et ſubdit cauſa:
ſelgulus q venerat ad tradendũ eũ: vñ ſubdit᷑: yt bibam illum.
Stabat aũt ⁊ iudas q tra.eũ cũ ipſis.vt p hoc ſcòo oñ/
deret ꝙ de volutate ſua capek:qꝛ exq

Eti la bmo ofñdit quid xps a iudeis ſit paſ
ſus:ſcõo quid a gẽtib' ſeq̃nti ca. ibi Tuc ergo app̃hen⸗
lit. Pꝛima in tres:qꝛ pmo deſcribit euãgeliſta qualiter

Eecciz dixiſi xvIII.
ſet ieſus:egreſſus ẽ cũ

t eũ locũ: qꝛ frequenter

.

In quezʒ

pte dicit᷑ ſic: Jeſus itagaq

uina oꝛdinatõe ictus declinauit.
malchus.hoc addit euãgeliſta ad
geſte: expmendo ꝓpꝛia noia. ʒ
gladiũ tuum in vaginꝗ.q:d.noli vti

tus poterat ab eis recedere:⁊ nõ ſolũ patuit hoc p pdicta ſ

etia manifeſtů ꝑ hoc qð ſubdit: m¶ Ut ergo dixit eij ego
ſe um: abie. retro. ⁊ ceci. in terrã. Si eni vno vbo oẽs ꝓſtra-
uit: defacili poterat ab eis euadere. Oia eni iſta facta fũt ex

diuina oꝛdinatõe: vt declararet᷑ v

Vt ego dixit eis: ego ſuʒ:

abierũt retroꝛſũ ⁊ cecideft
in terrã. Ieꝝ ergo interro
gauit eos:Quẽ q̃ritis:Illi
auũt dixer̃t: Jeſuʒ nacarenũ

Rñqdit ieſus: Dixi vob:qa

ego ſuʒ. Si èrgo me qritis
ſinite hos abire. At implẽ
ret᷑ ſermo quẽ dixit: qa qͥs
degiſti mihi nõ perdidi ex
eis quenq;. Simoöͤn ergo
petrus habens gladiuʒ e
duxit eum: èt percuſſit põ/
tificis ſeruuʒ:ẽt abſcidit au
riculam eius dextrã. Erãat
autem nomen ſeruo mal/

chus. Dicit èrgo ieſus pe.-

tro: Mitte gladiũ tuũ ĩ va
ginã.Calicẽ quẽ ðdit mihi

capiendi:vt tamen meis diſcipulis n
r . impleret᷑ ſmo quẽ dixit.ca.

irtus diuinitatis eius per

Padirra ſic fragilitas
humanitatis ꝑ capti
onem eius ſequentezʒ
⁊ paſſiõʒ. n (¶ Iten
ergo interrogauit eoj
quem queritis. hoc
fuit facto interuallo
a pꝛima interrogatio
ne: quia q;diu iacue⸗
runt ꝓſtrati nõ mo⸗
uit ſe de loco vt ma⸗
gis declararet᷑ ſua vo
luntaria captio.
o UIlli aũt dixerũt
ieſum naçareum. No
eni cognoſcere pote/
rant eum nec capere

donec ipſe vellet: ppi

hoc ſubditur:
p¶ Oiri vobij quia
ego ſuʒ.⁊ tunc habu⸗

erunt ipſius noticiãä:

⁊ capiendi eũ licentiã

ꝓpter að ſubditur:

gSi ergo me que.
ſi. hos abire. q.d. ſit
do vobis ptatem me
6 faciatis aliqd mali.

pᷣcedenti: s uia

quos de.mihi nõ per,ex eis quẽq. Iſtud eni verbũ dixerat

ieſus nõ tm̃ de ſalute ſpũali ſuoꝝ diſcipuloꝝ:ſed etiã de ſa⸗

lute coꝛpali eoꝝ:qð pʒ ex hoc ꝙ inde excepit iudaʒ qͥ ꝑdii
eſt: ⁊ ſpualiter ⁊ coꝛpoꝛaliter:qꝛ de deſperatõe ſe ſuſ pendit:

⁊ ideo euãgeliſta applicãs verbũ pꝛedictũ ad ꝑditoõʒ coꝛpo-
ralem nõ diſcedit ab intentioe littere: t

Simon ergo.

Pic oñditur ꝓmpritudo chꝛiſti ad patienðõ ex hoc ̈ defen
ſionẽ phibuit:⁊ hoc eſt qð dicit:Simon ergo petrꝰ habẽs

5

gladiũ eduxit eũ.Dicunt hie ali

qui ꝙ diſcipuli emerãt gla

dios de pᷣcepto dni:ſjm ꝙ hẽrur Luce.xxij.vbi dicit ſic: Et
qui nõ habet vendat tunicã ſuã ⁊ emat gladiũ: ſed non eſt

veriſimile:qꝛ ibidem dicit᷑ ꝙq apli ſta
gladij hic:a chꝛiſtus dixit Sufficit.
gladios habebãt. Dicendũ igit ꝙ a
piſcatione autem opoꝛtet aliquan
figere:⁊ cum perticis nauiculas dir
⁊ coſimilibus vſus magnoꝛum cu
⁊ pꝛobabile eſt ꝙ aliqui de apoſtolis illos cultellos ſibi reti
nuerant ad ſcindendum cibaria: vnde etiam cum illis car
nes agni paſe Parconſ ciderant: Petrus autem vnuʒ ex illis
retinuerat apud ſe:quia erat magis
ſui magiſtri q; alij. v ¶ Et p

tim rũderũt ecce duo
E
li fuerunt piſcatoꝛes:in
o retia cum paxillis af-
igere: ⁊ ideo in talibus
ltelloꝛum eſt neceſſarius

x quo patet ꝙ añ illoj

ꝓmptus ad defenſionẽ
cuſſit pontificis ſeruũ.
gis de ꝓpe ſe ingerebat ad xpm capiendũ. x¶ Et abicidit
auriculã eius dextraʒ. Credi

1. 1 ma: .

dit eni eũ magis ledere: ſed di-

rat autem no. ſer.

lendũ certitudinẽ rei
icit & eſus petro mitte
ad defenſionẽ meam.:
¶ Calicem queʒ de. mihi pater nõ vis
q.d. paſſionem quam oꝛdinauit pater ce
leſtis ad ſalutem humani generis debeo patient to lerare:
uo eis erat incogni ¶⁊ ideo nõ eſt locus defenſiois ⁊ reſiſtẽtie:ſʒ magis patientie.

a Cohoꝛs quocq;. hic oñdii ãliter rp a miniſtris pp̃hẽ⸗
ſus põtificib pñtat. Et diuidit in duas:qꝛ pmo deſcribit ip
ſius p̃ſentatio ãne:ſcõo cayphe: ibi Et miſit eũ ãnas. pᷣma
in duas:qꝛ pᷣmo ponit xpᷣi pntatio: ſcoo eius examinatio:
ibi Põtifex ergo. Pꝛima adhuc in duas:qꝛ pᷣmo deſcribit᷑
p̃dicta pñtatio: ſcõo
incidẽter ponit pma
petri negatio:ibi Se
q̃bat᷑ aũt, dĩ igit pᷣmo
ſic:. a ¶ Cohoꝛs q .
ſ. militů: b ¶ Et tri
bunẽ. qui eis pᷣerat ⁊

illi erant gentiles:

5„

c ¶ Et miniſtri iude-
oꝛũ.iſti erãt iudei:

pater nõ vis vt bibã illuʒ:
Cõhoꝛs ãt t tribunꝰ èt mi⸗
niſtri iudeoꝝ ↄpᷣhenderũt
ieſum:èt ligauerũt eũ:è᷑t ad
duxerũt eũ ad annã pᷣmuʒ.
Erãat enĩ ſocer cayphe:qůi
erat põtifex ãni illius.Erat

d¶ Lõpꝛehẽderũt ie Ax ne.
ſum. ex quo pʒ obſti auũt cayphas ꝗ oↄſiliũ dede
natio eoꝝ: qꝛ nõ fue rat iudeis:qꝛ expedit vnuʒ

rüt auerſi a ſuo ma-
lo viſis pᷣdictis ſignij
ſed mag attribuebãt
artib' magicis.¶
Et ligauerũt eũ. q̃ſi
moꝛte dignũ. Illi eni
q reputabant᷑ moꝛte
digni iudicib' p̃ſenta
