hoc erat inetũ erant a deo illuiati:ſ aliter eſt de hoie xpᷣo
rõne pᷣdicta:iõ ſubdit᷑: o ui de celo venit. qtũ ad oꝛi⸗
ginẽ mõ pᷣdicto. p ¶ Sup oẽs ẽ qtum ad doctrinã:quia
pot loq celeſtia ⁊ diuina q certitudinalit cognoſcit:a inqtũ
deus 2 incptü hõ: ꝓpi qꝗð ſequit᷑. q 2 95 vidit ⁊ audi/
uit. Licʒ eni habeat eãdẽ ſcietiã cũ patre inqtũ de:tñ habʒ
eã a patre ſicut ⁊ eſſentiã:⁊ hoc ſignificat ꝑ audire. inqtuʒ
aũt ho habʒ aliã ſciẽtiã a deo infuſam:⁊ ſic inqtũ hõ ⁊ in
ꝓtu deus a patre audiuit. r ¶ Hoc teſtat᷑.docedo: a patet
certitudo teſtimonij ꝑ viſũ ⁊ auditũ. s ¶ Et teſtimoniuzʒ

aduentu xpi. ¶ Qui aut
dendo. v ¶ Significauit. i. monſtrauit. x ¶ Quia

—

eius nemo accipit.i. pauci compatiue:ſicut coĩter di:ne
mo eſt in foꝛo.i.pauci: qa pauci de iudeis credideruntĩ
Lui aut accepit e renimonin cre⸗

de verax ẽ.adimplẽdo ꝓmiſſuʒ de filio iã miſſo: ſicut
ante mitteduũ p/
miſerat p pphe/
tas:⁊ cõcludit ex
cellẽtiã doctrine⸗
ex pꝛedictl dicẽj:

Et qüod vidit et audiuit
hoc teſtat:èᷣt teſtimoniũ ei

nemo accigit. Eant afft ac, r Quccnim
cepit ei teſtimoniũ ſigniſi ſit deuſ verba dei
cauit: quia deus verax eſt. loquit. ꝓpa vtu⸗
Quũẽ eni miſit deus:verba ali aurno bñt
dei loquit. Non eni ad mẽ te ipſo Tertia r
ſurã dat de ſpiritũ. Pater accipit ex plenitu
diligit filium: ⁊ oĩa dedit in dine gratie: ſicut
manu ei. Qui credit ĩ filiũ dorinannate
habet vitã eternã:qui autẽ beenſnur a lut
. EIIK. & e ss ſenſus: i alijs
incredulus eſt nlio: nõ vi 2aũt mebꝛis fũt p⸗
debit vitam: ſẽd ira dei ma ticulatiʒ:l⸗ kirha
um. (. IIII. (apite noſtro e
net ſuper eum. (l. IIII. üe noſg et

. „„ in alijs aut diui⸗
ſim: ⁊ iõ excellentia dignitatis honoꝛis chꝛiſto debet
pꝛe alijs:⁊ hoc ẽ qð oꝛ: ʒ Misent ad mẽſurã dat de
ſpiritu.i.gratiã hoi chꝛiſto: non ꝙ eius gr̃a habitualis
ſit infinita:ſʒ qa hʒ gratiã ſᷣm oẽm eius ronẽ ⁊ effectuʒ
ſicut ſi haberet᷑ albedo ſᷣm oẽm gradũ ipſo poſſibilẽ di⸗
ceret᷑ haberi ſine mẽſura ⁊c. alio mõ etiã dẽ h ex reſpe/
ctu ad capacitatẽ aĩe:ſi eni aliqs veniẽs ad fluuiũ hau

riat aquã quãtũ põt vaſ cape dẽ accipe ſine meſura:licʒ

vaſ ſit deimiate mẽſure.ſic ppoſito:qꝛ tõ capacitaſ aie
chꝛiſti fuit repleta gra:iõ dẽ accepiſſe ſine menſura. 4
rõ ſumit᷑ ex chꝛiſti filiatione:quia ẽ dei filꝰ naturalis?

vnigenit. Alij aũt qtũcũq; ſancti etiã angeli beati: nõ

ſunt niſi filij adoptiui:⁊ iõ ſibi debet᷑ excellẽtia reueren⸗
tie ⁊ honoꝛis:⁊ hoc qð dẽ: ⁊ ¶ Pater dili.fi.⁊ oin de.
in manu ep.quia inq;tũ de hʒ eandẽ potentia cũ patre
ſic ⁊ eandẽ eſſentiã:ſed hoc mõ accipiedo li diligit non
tenet᷑ cauſalit:qa fil nõ ꝓcedit a pꝛe volutarie: ſed na-

turalit:ſʒ tenet᷑ ↄcomitatiue ⁊ pꝑ modũ ſigni:qa dilectio

ↄcomitat ꝓductionẽ filij. ſimiliter inqtu hõ oia tradi-
ta ſunt in manu eſ: ut h? Matth.vlti. Data ẽ mihi ois
ptãs in celo ⁊ i terra.⁊ hoc m accipiẽdo li diligit tenet
cauſalit: qa dilectio diuina ẽ ro ois alterius doni:⁊ ſic

eſt cà omniũ donoꝝ q̃ facta ſũt in humanitate chꝛiſti.

a ui credit. Hic ↄcludit pncipale intentũ:qa inten-
tio lohanis baptiſte iſta dicẽtis erat iducere diſcipulos
ſuos ad credendũ ipᷣi xpᷣo cuperat pꝛecurſoꝛ ⁊ nunciuj:
hoc ẽ qð dẽ: b n credit in fi.ha. vi eternaʒ ⁊c.
quia habet gratiã qᷓ vtualit ↄtinet btĩtudinẽ: ſicut ſemẽ
arboꝛis ipſam arboꝛẽ:⁊ loquit᷑ de fide foꝛmata charita/

te. b ¶ Qui aũt incre.ẽ fi.nõ vi.vitã ealin 9

penã dani que ẽ carẽtia viſiois diuine. c ¶ Sed ira dei
manet ſuꝑ eũ.qtũ ad penã ſenſꝰq einalit manet ſuꝑ da
natũ:qa nllo mõ põt euadẽ. Ad maioꝛẽ euidẽtiã ei qð
dictũ e ꝙ chꝛiſt' baptigabat diſcipuli ei:qrit qle fue/
rat illud baptiſma.Et arguit᷑ ꝙ non fuit baptiſma xpᷣi:
qa baptiſma chꝛiſti habet efficaciã a paſſiõe ipſp: ergo

illã nõ pꝛeceſſit:qa effect nõ põt pꝛecedẽ cãm ſua:chꝛi

ſtus aut nõdu paſſus fuerat:g ⁊c. Itẽ ſi aliq fuiſſent ba-
ptięati baptiſmo xp̃i añ e aſcẽſionẽ in celu: hoc maxie
videret᷑ eſſe verum de apoſtolis ⁊ chꝛiſti diſcipulis:hoc

ipnigni
Erſiokglll
Efnpübuei
ntipinor
ftanetiotefn
NClaqrnöin
aſſonebmiet
digipenobept
boongeuho
tiaii⸗
ontciur.
Poſkenmn snr
lappleg ſon⸗
lurbaptiin
tſeni hocan
ſalſine ami
hoctoutaooe
mialaup'

ſalaſacum
etpipbaner
tniblutsde
hibaprlnd⸗
ornbeon
fſu
1ſuopdlͤ⸗
igſſenbe
daninan
augna
hriphra
aloni Oa
ehmpolca
ltiloſare
nunſuulb
Pepſelion
nolecop
RtEinlüſe⸗
ſiunn
iſeneipei
iiig
ſoſͤſic
mwliftftiit
ſoräigtii

(ondee
nnthn
dt augt Klnm

1 ..
ed

=

Audit e
e

„6 ,.
1Oni;

SS=

W

D

=☛ —

iir nn

IN
4

cuiſii cre
damg din
UI. Arn
Moiapeſien
wlebgu
upiſee e nin

=

SS=

=

guaidan il'een

ngitiümgib

,„„ A
„ſWG
R,

4

—
—

4

=

Johannis iiij.

autem non eſt verum: quia chꝛiſtus volens ad patrem
aſcendere dixit eis: Johannes autem baptięauit aqua:

vos autem baptigabimini ſpirituſancto ⁊c. ut dicitur

acil.j. baptiſmus autem xpᷣiẽ in ſpũ: ut pʒ ex pᷣdictis.
j.ca. ⁊cẽ.Contrariũ videt᷑ ꝑ dictũ aug.ſuꝑ iſtũ locum:

da dicit ꝙ ieſꝰ ba
ptięabat ut dñs. .⸗
hoc aũt eſt bap/ Tergo cognouit ie
tigare baptimo ) Aſus qꝗa audierũt pha
ſuo:ergo c. Re riſei ꝙ ieſus plures diſcipu
ſpõſio:in hac qõ/ P UciP

ne ⁊ conſilib'que los facit ⁊ bapticat qᷓ; io
ſüt de illis q̃ non ́”MVDU
pñt ſufficienter ꝑ

„

ronem iueſtigari:nec eaꝝ vitas hĩ p expſſam ſcripturã:

tePnẽdũ ẽ illud qð eſt magis ↄſonũ ſcripture ⁊ rõni:⁊ iõ

ſim hũc modũ iĩ hac qõne ẽ ſic ꝓcedẽdũ:dqᷣa nõ ẽ expᷣſſũ
ꝑ ſcripturã quale fuerit illud baptiſma. Sciẽdũ igit ꝙ
Chry.diẽ ꝙ illud baptiſma tm̃ fuit baptiſma iohãniſ:
qꝛ ſᷣm ipſũ baptiſmꝰ xpᷣi nõdũ erat inſtitut. Cui rõ ẽ:
qa in baptiſmo xp̃ᷣi dat᷑ ſpũſſcũs qͥ nõ ẽ datus ante xpᷣi
reſurrectionẽ: ſᷣm ꝙ dẽ infra.vij.ca. Nondũ erat ſpũs
datus:qꝛ nõdũ erat ieſuſ gloꝛificat.⁊ iõ dicit ꝙ apli añ
paſſionẽ baptięabãt tm̃ baptiſmo iohãnis:de xpᷣo autẽ
dẽ ꝙ ipſe nõ baptięabat:ut dẽ ca.ſequẽti.ſed ꝓ tanto dẽ

buit:
ↄſona ſcripture.Qenim dicit pᷣmũ baptiſmũ xpᷣi nõ eẽ
inſtitutũ añ reſurrectionẽ no videt᷑ eẽ veꝝ:qͥa ſacramẽ-

ta xpᷣi ex ſua inſtitutione gratiã ↄferebat:⁊ iõ tũc vide

tur baptiſm xpᷣi inſtitut qñ data ẽ vir ꝓducẽèdo iſtũ
effectũ:hoc aũt fuit qñ xpᷣs a iohanne baptięatus tactu
ſciſſime carnis ſue virtutẽ regenerãdi ↄtulit aquis. Et
hoc tenet a doctoꝛib licʒ neceſſitas utendi hoc ſacr̃o fu
erit inducta pꝰ paſſionẽ:qᷣa in paſſiõe xpᷣi termiata ſunt
figuralia ſacramẽta. Hoc etiã dicit aug i quodã ſermo
ne epiphanie:Exquo xpᷣs ĩ aquis imergit᷑ ex eo oĩuʒ pec
cata abluit aqᷓ. ablutio aũt auferẽs pctã non eſt aliud qᷓ;
xpᷣi baptiſm: ergo ⁊c̃. Itẽ ꝙ dicit ſecundo aplos bapti⸗
gaſſe baptiſmo iohãnis nõ videt᷑ veꝝ: qꝛ ibidẽ dẽ ꝙ di/

ſcipuli iohãniſ mouerũt brigã ⁊ qõnẽ de baptiſmo xpᷣi

⁊ ſuoꝝ diſcipuloꝝ:qð nõ eſſet ſi xpᷣs ⁊ ep diſcipuli ba/

ptiaſſent baptiſmo iohãnis:qꝛ nõ cederet ad iohannis

detrimẽtũ: ut ei diſcipuli iſinuabãt:ſʒ magis ad hono
ris augmẽtũ. Pꝛeterea ſi fuiſſet tm vnũ baptiſma iohã
nis ⁊ aploꝝ qo illa ve diuerſis baptiſmatibꝰ nõ habe/⸗
ret locũ. aut dicit ʒ xpᷣm ĩ ꝓpꝛia pſona nõ baptixaſ/
ſe:ſʒ tm ꝑ diſcipulos ſuos nõ videt᷑ verũ:qꝛ ut d acti..j.

Cepit ieſus facere ⁊ docere:⁊ iõ nõ ẽ veriſimile qͥn pᷣmo

baptigauerit ꝑ ſeipſum. Et ↄfirmat᷑ ꝑ hoc ꝙ talia ſacr̃a
xpᷣs ꝑ ſeipſũ pmo exercuit:ſicut pʒ de euchariſtia: quia
pmo ipſe coꝛpPſuũ ↄſecuit ⁊ foꝛmã ↄſecrãdi aplis tradi
dit. Similii ſacrm ↄfirmatiõis ꝑ man impoſitionem
exhibuit ꝑ ſemetipſũ:⁊ iõ nõ ẽ veriſile qͥn ſacr̃m bapti/
ſmi ꝑ ſemetipſũ exercuerit cũ ſit pᷣmũ ſacr̃m:⁊ iõ dicẽ
dũ ſʒ augꝗ.ꝙ xpᷣs baptięauit diſcipulos ſuos baptiſmo
ſuo.ſ.aq̃ ⁊ ſpũſcõ:ut dẽ i hoc ca.ꝙ ipſe bapticabat:poſt
modũ tñ officiũ baptięandi eodem baptiſmate diſcipu

lis reliquit intẽt doctrine ⁊ pᷣdicatioi:ſicut ⁊ apls pau/

lus paucos ꝑ ſe bapticauit ut poſſet pᷣdicatioi fideliꝰin-
tendere:ut hẽ.j/ad coꝛ.j.qa ibidẽ ſubdit: Non eni miſit
me xpᷣs baptixare. ſ.pncipalit:ſed euangeliare.⁊ hoc eſt
qð dicit Aug in epla ad Colentianũ: Credibile ẽ apo/
ſtolos fuiſſe baptięatos baptiſmo xpᷣi: nec eniʒ miniſte/
rio baptiandi defuit ut haberet baptiatos ſeruos per
quos ceteros baptitaret: qui nõ defuit humilitatis mi/

Panricant ein hoc ca.qa actio ſuoꝝ diſcipuloꝝ ei attri
icut factũ ſerui attribuit᷑ oño:ſed iſta nõ videntur/

niſterio qñ eis pedes lauit. Auctoꝛitas aũt iſlla q̃ͥ habet᷑ io-
hannis.vij. Nondũ erat ſpũſſcũs datus ⁊c.intelligit de da
tione ſpũſſci in ſigno viſibili:⁊ hoc mõ nõ dabat᷑ in bapti/
ſmo xpᷣi ante ei aſcẽſionẽ:dabat᷑ tñ inuiſibilis gr̃a ſpũſſci:
ſic ⁊ mõ.Ad pᷣmũ dicẽdũ ꝙ baptiſm habet efficacia a paſ
ſione xpᷣi rõne ſuppo
ſiti dini a q̃ etiaʒ ipᷣa
paſſio vtutẽ hebat:
eadẽ autẽ erat ꝑſona

hãnes:qᷓ;q; fuſ nõ bapti
garet ſed diſipuli eius: rè

“ſls ante paſſioneʒ ⁊ poſt
liquit iudeam ⁊ abijt ite· paſſionẽ: pſequẽy
rum in galileã. Opoꝛtebat kagemcaut eficncte
rMV fuit i baptiſmo ab in/⸗
ſtitutioe ipſius qn ex

tactu carnis xp̃i data ẽ aquis virt regenerãdi. Ad 2 pʒ ex
p̃dictis ꝙ apli ante paſſionẽ fuerũt baptigati baptiſmo xpᷣi
qð aũt dictũ eſt eis poſtea:Uos aũt baptięabimini ſpuicõ
⁊c.non intelligit᷑ de baptiſmo ſacramẽtali ſed de infuſione
ſpũſſci in ſigno viſibili:q dẽ baptiſmſilitudinarie: qa ĩ ba
ptiſmo qð ẽ ſacr̃m datur gra iuiſibilis ſpũſſci ſub ablutio-
ne aque viſibilis. ¶ In capitulo tertio:vbi dẽ in poſtil
xerũt agricole:hic eſt heres. (Edamo.
Up illam declarationẽ eſt quedam additio.ſ.i illo
caplo math.xxj.vide ibi ⁊c.¶ In eogẽ caplo vbi di
in poſtilla: Ennon hebꝛaice dẽ aqua. Additio.
Inon hebꝛaice nõ ſignificat aqua:ſed hennoch qð
habet hai ꝓ pᷣma littera ⁊ n ſecunda:⁊ t ꝓ tertia
ignificat idem ꝙ fontes. In eodem capitulo
tertio vbi dicitur in poſtilla:Non enim ad menſuram dat
deus ſpiritum. Acditio. .
OQOdꝗ ꝛ Rſſunt etiã aliter exponi hec vba euãgeliſte.ſ. Nõ
pteni ad menſuram dat de ſpm̃ ⁊c̃. Uno mòò ut intel-
ligaãtur de diuina natura quãẽ ab eino pai dat filio
que ẽ donũ infinitũ:⁊ hoc videt᷑ ſentire gloſa q̃ in hoc loco
dicit: Ut tantſit fili quãt ⁊ pr᷑. Alio mõ pñt exponi de do

no qõ datũ ẽ humane nature ut ꝑſone diuine vniat: quod

etiã ẽ donũ infinitũ ꝓut alia gloſa ibidẽ dicit: ſicut pat ple-
nũ genuit vbũ:ſicut plenũ ⁊ ꝑfectũ vnitũ ẽ humane nature
(uel creature.hec in glo. 9. IIII.
ITergo cognouit. Poſtq euãgeliſta determinauit
de effectu gre qͥ ad iudeos:hic determiĩat de deriua/
NAlione ipſi quo ad gentiles.Et qa xpᷣi doctrina du-⸗
plicit deriuata ẽ ad credẽtes.ſ.ꝑ doctrinã ⁊ ꝑ miracula: ut
habet᷑ mar.vlti. Sermonẽ ↄfirmãte ſequẽtibꝰ ſignis:iõ pꝛi/
mo agit᷑ de deriuatõc ei ꝑ doctrinã:⁊ ꝑ miracula:ibi Poſt
duos dies. Pꝛima ĩ tres: qꝛ pᷣmo ponit᷑ doctrine xpᷣi oppoꝛ
tunitas:⁊ ipſi q̃litas:ibi Uenit mulier.ʒ ↄſequẽs vtilitas
ibi:Reliquit ð hydriã. Pꝛimũ oñdit᷑ ex tribꝰ: qa pᷣmo oſtẽ/
ditur ex xp̃ᷣi receſſu:⁊ ex eius tranſitu:ibi Opoꝛtebat.ʒ ex
acceſſu:ibi Uenit ̊. Circa pᷣmũ ſciẽdũ ꝙ xpᷣo baptiato pꝛi
mo 1 diſcipul ep ↄnt:ut pʒ ex dict:phariſei cõmoti fuert
eum ĩuidia:⁊ iõ volẽs dare patiẽtie exẽplum inde receſſit:
a ſic occaſionẽ docẽdi gẽtiles habuit:⁊ hoc ẽ qð dicitur:
a ¶ Ut Scogno.ie.qꝛ au.pha.ꝙ ieſ plures diſci.fa.⁊ bap.
ĩᷓ; iohãnes. Phariſei eni ex iuidia ꝑſecuti ſũt iohãnẽ:a pcu
rauerũt eũ mitti ĩ carcerẽ ꝓpt᷑ qð dĩ Math̊.xvij.de iohan
ne:Helias iã venit:a fecerũt i eũ q cũq; voluerũt ⁊c̃.⁊ eodẽ
mõò xpᷣm ꝑſeq̃bãt᷑ ⁊ eᷣ moꝛtẽ tãdẽ pcurauer̃t. b ¶ Duaq
ieſus nõ baptigaret. tũc lʒ pmo baptisaſſet ut dictuʒ eſt.
c ¶ Sʒ oiſcipuli eꝰ. In h'.n. dedit xpᷣs exẽplũ pᷣlatis ecclie
cõmittẽdi ea q pñt fieri comode ꝑ inferioꝛes ut ipſi liberiuj
poſſint in altioꝛibꝰ exerceri. d ¶ Reliqt iudeã. qa ꝑſeqᷓbat᷑
ei doctrinã. eodeʒ mõ dẽ de aplis aci.xiij. reliquetib iudeã
ꝓpi eoꝝ icredulitatẽ: Uobiſ opoꝛtebat pmũ loq vbũ dei:ſʒ
qꝛ repuliſt illud ⁊ indignos vos iudicaſt emeylt ecce cõ⸗

uertimur ad gẽtes:ſic.n.pᷣcepit nobiſ deꝰ. e foꝛ tebar⸗
J 8 3

Euangelium

Pic ↄnter oñditur ↄueniẽtia doctrine xpᷣ iapud gentiles ex
ſuo trãſitu:qa ĩ regno.x.tribuũ habitabãt gẽtiles q traſla-
ti fuerãt a rege aſſyrioꝝ: illuc: captiuatis inde.x. tribub:ſic
hi.iiij. Reg.xvij. Cõueniebãt tñ cũ iudeis aliolit:qa cũ pꝛi
mo fuerũt traſlati i terrã.x.tribuũ dñs miſit leones eos de
uoꝛãtes:⁊ iõ rex aſſy-
rioꝝ habito conſilio
ſuꝑp hoc miſit vnum
de ſacerdotib capti⸗
uis qui doceret eos
colere dñm: verũtũ
cũ hoc colebãt idola

aũt eũ trãſire p mediam ſa
mariã. Nẽenit ergo ĩ cinita⸗
tẽ ſamarie q̃ dĩ ſychar: iů⸗
xta pᷣdiũ qð dedit iacob io

ut ibidẽ di: nec recibi ſeph ſilio ſuo: Ert aũt ibi
chan oes libꝛos vete fſons iacob. Nſus aũt fati⸗
libeosmorfie nſcy⸗ gat ex itinere ſedebat ſic ſu
7 ſic p ri enee
tim erãt getiles ⁊ purx Pꝛa fontẽ. Hoꝛa aũt erat q̃i
tim iudei. Chꝛiſt aut ſexta. Venit mulier de ſa-
Veniss oe iudea ĩga ⸗ maria haurire aquã. Dicit
ſes regionem: 2lle (i eſus: Da mihi bibẽ. Bi
Pabuit occaſionẽ doꝰ ſcipili eni ei abierãt i ciui-
cendi eos: ⁊ hoc tan · tatẽ ut cibos emerẽt. Dicit
Pirur hie⸗ on ergo ei mulier ila ſamari
tebat aut eu tra t i 8*
medi ſamariã. Tot ana: Qu tu iude cuʒ ſis:

„⸗„ P „ —
eni illa regio dicebat bibere a me poh. cis qᷓ ſi um
ſamaria a noie ciuita mMulier ſamaritana 2Hon
tis metropolis q̃ an- —ô
tiquit dicebat᷑ ſama/
ia: qꝙuis enĩ tũc eẽt deſtructa tũ nomẽ remãſerat in terra.
¶ Uenit ergo. Hic ʒ ponit᷑ oppoꝛtunitas docẽdi ex acceſ-
ſu:qꝛ acceſſit ad locũ delectabile ⁊ quietũ ⁊ doctrine aptũ:
tũ ꝓpter amenitatẽ loci:tũ ꝓpter ntis ibidẽ exiſtentis ꝓ/
pꝛietatẽ q ſignificat doctrinam xpᷣi ⁊ gratiã:ſᷣm ꝙ dẽ Eſaie
xij. Haurietis aqs i gaudio de fontib ſaluatoꝛis ⁊c.⁊ hoc
eſt qð dẽ: f¶ Uenit && ĩ ciui.ſama.q̃ di ſychar. antiquitus
dicebat᷑ ſychẽ: ut hẽ Geñ xxxiij. g ¶ Zuxta pᷣdi.qð de.ia/⸗
cob ioſeph fi ſuo. Jacob eni veniẽs de meſopotamia emit
agrum ab emoꝛ pncipe ciuitatis ſychẽ:⁊a ibi ad tempus ha/
bitauit iuxta vrbẽ: ut ibidẽ dĩ: ſʒ ꝓpt raptum dine filie ſue
occiſi ſũt habitatoꝛes illi ciuitatis a filis iacob: ſic ceſſit
in poſſeſſionẽ ey:⁊ illũ locuʒ dedit iacob moꝛiens filio ſuo
ioſeph:ut habet᷑ Geñ.xlviij. h ¶¶Erat aũt ibi fons iacob.
ideſt pute'quẽ ipe foderat qñ ibi habitauit. i ¶ Zelus aũt
fatigatex itinere.ex quo apparet vitas hũane nature ex in
firmitate. k ¶ Sedebat ſic ſuꝑꝛa fontẽ. ꝓpt loci aptitudi
nẽ ad quieſcẽdũ ⁊ docẽdũ. l ¶ Poꝛa aũt erat quali ſexta.
Hoc idẽ dẽ ad oñdẽdũ cãm fatigationis:qͥq ꝑ magnuʒ tẽpꝰ

ambulauerat peditãdo. m Uenit mulier. Poſita docẽ

di oppoꝛtunitate: hic ↄñter poit q̃litas doctrine.Et diuidi
tur in duas:qa pᷣmo ponit᷑ in docẽdo ↄueniẽs ingreſſus:⸗
debitus ꝓceſſus:ibi Rñdit ieſus. Cõueniẽs ingreſſus fuit ꝑ
hoc ꝙ vps petijt a muliere potũ coꝛpalẽ volẽs ſibi reddere

potũ ſpũalẽ:dqa mod inſtructiõis huane ẽ ꝙ a ſenſibilibus

ad intelligibilia deducat:a hoc ẽ qð ſubditur: m ¶ Uenit
mulier de ſamaria haurire aquã. ſamaria hic nõ eſt nomẽ
ciuitatis ſed gentis uel regionis:qa illa mulier fuit de ciui/
tate ſychẽ q tũc erat metropolis ſamaritanoꝝ:ut dicit ioſe
phus.xj.antiquitatũ. Samaria eni erat deſtructa ⁊ reedifi
cata:tñ noie mutato ei:qꝗa tũc ſebaſte dicebat᷑: ut habetur
xii.li. antiquitatũ. n (Piei ei ieſus da mihi bibere.cau
ſa q̃re petijt a muliere ſubdit᷑: o ¶ Diſcipuli eni ep abierũt
in (Arcibe iõ nõ fuerãt pᷣſentes ad dandũ ſibi potum.
p ¶ Ut cibos emerent.qᷣa ſup fontẽ comedere volebant ſiẽ
paupes nec ad magna hoſpitia in villam declinabãt.

ed: Rèſpõdit ieſꝰ dixit ei:
Dil q bibit ex aq̃ hac ſitiet
iteꝝ. Quͤi aũt biberit ex aqᷓ
quã ego dabo ei nön ſitiet

ex vbis mulieris. t

dei.i. gratiã ſpũſſci:in quo dono alia donãtur.

de coi lege ſine motu ꝓpo in deũ. 3

q¶ Dicit ei muli. illa ſama. quõ tu iude cum ſis. Co

gnouit enĩ ꝑ habitũ quẽ ipſe poꝛtabat eũ eẽ iudeũ: qa

ſicut erãt diſtincti ab alijs ĩ cultu dei ⁊ in coꝛpali circũ/

ciſiõe:ita etiã in veſte: ppter qð Nume.xv.pcipit ꝙ ha
beãt fimbꝛias ꝑ angulos pallioꝝ. r ¶ Bibire a me po
ſcis ⁊c. De hetiã
,„ , mirabat: cub cau
enĩ coutunt᷑ iudei ſamarita hgiur.
nis. Rèſpõdit ieſus ⁊ dixit no eni cou⸗
E õõ tunt᷑ iudei ſama-
eſt ꝗ diẽ tibi da mihi bibẽ: eẽt iudeis pceptũ
tu foꝛſitã petiſſes ab eo: ẽt ne iungerẽt feduj
Jiiz tihi 5O vinꝗ Tiz? 2 amicitias cum
Sdinʒ tibi aquã viuã. Diẽ ali nattsib nt
ei mulier: Dñe neq; ĩ quo ſpẽaliter abomi⸗
haurias habes:⁊ pute al nabant ſamarita
tus eſt. Ande ergo habes nos:tũ qa terraʒ
iꝗ pinan eop ꝓ parte occu
gaqua nnng. Nünod un 4 pauerat: tũ quia
io? me es prenro iacob: q multal moleſtiaj
dedit nob puteuʒ: ⁊ ipᷣe ex eis fecerat i reedi
eo bibit:⁊ filij eꝰ ⁊ pecoꝛa ficatioe templi ⁊

ↄñter ponit᷑ debi
tus ꝓceſſus i do⸗
cẽdo:qᷣa pᷣmo do
cet xpᷣs verbis:
ſignis: ibi Dicit ei ieſus Wae. Prien in duas:qa pᷣmo
ꝓponit intẽtũ:ꝛ remouet mulieris falſũ intellectuʒ ibi
Riqdit ieſus. Habita igit᷑ occaſiõe loquẽdi de aq ſpũali
ndit ie. dixit ei ſi ſci. donum

v ¶ Et qͥs ẽ ꝗ dicit tibi da mihi bibere.quia potens ẽꝛ

parat gratià ſpũſſci dare oib petentib eã fidelit ⁊ de-
uote. x¶ ZTu foꝛſitan. hoc dicit ꝓpter liberi arbitri

litan. e
Petiſſes ab eo.da gr̃a nõ dat adulij
Et dediſſet tibi
aquã viuã.i.ſpũſſci gratiã:dqa eſtũ ↄcupiſcentie reſrige

vertibilitatẽ.

rat ⁊ per deuotionem humectat. Dr g aqua viua ad ſi/
militudinẽ aq̃ i coꝛpalibꝰ vbi dicũt aqᷓ viue q ↄtinuant

pncipio ſue ſcaturiginis:aque aũt moꝛtue dicut ille que
unt collecte in lacub ⁊ ciſternis:gratia aũt ſpũſſci cum

* —

ipſo ↄtiguat᷑:qa gra nõ eſt in aĩa:niſi ſpũſſcũs ſpẽali mn

abitet in ipſa:⁊ da mulier erat aſſueta coꝛpalib intel.

lexit verbũ xpᷣi de aq̃ coꝛpali:iõ ſeqtur: a ¶ Dicit ei
mu.dñe neq; i quo hau.ha.⁊ pu. alt eſt.q.d.no potes
mihi dare aqua viuã
mentũ ad hauriẽdũ:⁊ pute'ẽ ita ꝓfund ꝙ non poſies
attingere cũ manu. b ¶ Unde gQ habes aquaʒ viuam
q.d.non potes mihi dare niſi tu faceres hoc miraculo/

ſe qð nõ videt: qa tunc tu eſſeſ maioꝛ priarcha iacob ꝗᷣ
noõ videt: ⁊ hoc ẽ qð dẽ: c ¶ Nũdqᷣd tu maioꝛ es pienſjo
iacob. qui fuit ↄtẽtus aqᷓ hui putei:iõ ſeqt: d ¶ Qui

dedit nobis puteũ inqtũ fodit ipſuʒ ut pᷣdictũ ẽ:qð nõ

feciſſet ſi aquã viuã ꝓ volũtate ſua aliunde habere po)
tuiſſet. Et bibit ex eo ⁊ filj eius ⁊ pecoꝛa eius. e ¶Me
ſpõdit ieſus. Hic remouet falſũ intellectũ hupmulierij.

oſtẽdẽs ꝙ nõ loqbat᷑ de aq̃ materiali:ſʒ ſpũali:⁊ hoc eſt
qð di: e ¶ Rñgit ieſus ⁊c̃.ex aq hac.ſ.materiali de
tu intelligis. f¶ Sitiet iteꝝ.da nõ ſedat ſitim niſi ac
Qui aüũt biberit ex aqᷓ ⁊c..i.gr̃a ſpũſſci.

hC. No hiri etnũ.Sʒ hoc videtur illud Eccliaſtici

xxiiij. Qui bibũt me ad huc ſitiẽt. vbi loqt de aq ſapie

2 ciuitatis: ut ʒ
ſpodit ieſus. Hic

de iſto puteo:qa nõ habes inſiru/

Scltsn
tuc lan

ſeit fei⸗
b(Nſtan
iinitcligt de
ſipnonddn
ſabiogfende
hzdeum ond
deſcentalcui
Cnohnſzd⸗
ſcendeu gg⸗
osdöſor
ncrdiu
ig aun
deo inosde
ſpſazov:
aodon
ſunlit ,
li Quivi
alel
Nolnez we hi
Prunit
icesaradh
n o
Prendanon
werloren
tncboi
horxps
Netulta⸗
li ſopotat
Kruce
Aennen ſp,.
9I Wrn
ckllicsen
ie lbdt:
iſchocyere⸗
üi mnidee
Pinid
nifmnan
Cunii
hepte
deglin
Emnnltin
Pblniſet
fchentign
ogaſſci
faerit
dlcutalig⸗
deus ien

nn
dez migr
cobeg wri

.

SM
Ni
MW
icg w
wmiilrii rii
WEEtanali
õ
Mibir ngonhs:
vuntbai llljte
aunnb tii allir/
ben nd

bchinadin
d̃. Inn
Lchi mien
ere iceA

.

dicendũ ꝙ ſitis vno mõ accipit᷑ p deſiderio alterũ rei:⁊
ſic oĩs reſ tpal adepta mag generat ſitim iꝙ tollat:qꝛ cu
piditatẽ augmẽtat. Silit᷑ aq coꝛpalis:qꝛ no bz effectum
niſi ad tẽp: opoꝛtz iteꝝ ꝙ alia aqᷓ nũero ſumat ad ſedã
dũ ſitim:⁊a ſic fit interruptio.Alio mõ accipit ſitis ꝓ de
ſiderio eiuſdẽ rei

babite ad pmdda „„
eam pfecty:a ſic in et᷑nũ:ſed aq̃ quã ego da
hurs en Rorn⸗ bo eüſiet in eo fons aq ſali
p gloꝛi: 2 b mõ ent ivitã etnã. Dicit ad eũ

mulier: Dñe da mihi hãc
aquã ut nõ ſitiã neq; veniã
huc haurire. Dicit Ei ieſus
Vade voca virum: ⁊ veni
huc. Reſpõdit mulier ⁊ di/
xit:HNõ habeo virũ. Sicit
ei ieſus: Bene dixiſti:ga ñ
habeo viꝝ.Qũiq;.n.virol

loquit᷑ auctoꝛitaſ
eccliaſtici allega/
ta. ʒ mõ accipit᷑
ſitis ꝓ excluſione
faſtidij a delecta/
tiõe habita: ⁊ ſic
beati dicũt deuzʒ
ſitire. Cũ g dẽ h:
h ¶ no ſitiet in

1 igi — —
ugeutelligt de habuiſti et nũc quẽ habes
qa bñs gram dei ñiẽ tu virthoc vere dixiſti.
bʒ deum: a iõ nꝓ Dicit i mlieꝛ: Ofñe vt vio
deſiderat aliquid
qð nõ hẽat:ſʒ de

ſiderat deũ quẽ hʒ hr̃e ꝑfecti:iõ ſeqtur. i (Sʒ aq 77.
fons aq̃ ſa.in vi.etnã.quia ꝑ gratiã ſpũſſcũs inhabitat
mẽtẽ:ꝗ ẽ oꝛigo gfr̃e faciẽtis hoĩeʒ ſalire ĩ vitã einã.nãle ẽ
enĩ ꝙ aq tãtũ alcẽdẽ põt qntũ deſcẽdit:⁊ io ſic̃ aq̃ gre a
deo ĩ nos deriuat᷑:ita ꝑ ipſam aia ad deũ eleuat᷑:quia ꝑ

ipſaʒ oſoꝛs diuie nature efficit:ut dẽ.ij. Pei.j. Magna

⁊ pᷣcioſa dona donauit vobis ut ꝑ h efficiami diuie cõ/
ſoꝛtes nãe. k ¶ Bicit ad eum mulier:dñe da mihi hãc

aquã.Quãuis eni ad plenũ nõ inte lligeret vba xpᷣi: tũ

audiẽs hui aq̃ͥ bonitatẽ:petijt eã:⁊ ſubdit cãʒ: I ¶ Ut

nõ ſi.neqʒ ve.huc haurire.i.ut liberer a ſitis ardoꝛe: ⁊ a

laboꝛe veniẽdi huc hauriẽdi ⁊ depoꝛtandi. m ¶ Dicit
ei ieſus.qꝛ adhuc nõ poterat cape hec mulier vba xpᷣi:
iõ ↄñt ꝓcedit ad ſigna.Et diuidit᷑ i.ij.qꝛ pmo iſtruit eã
p reuelationẽ ſecreti: ꝑ ſolutionem dubij:ibi Dixit ei

mlier. ſecretũ aũt iſtud erat:qꝛ mulier adulterũ tenebat

qͥ tũ ab oibꝰ hoi loci ill credebat᷑ eẽ marit ep:⁊ iõ ꝑ
hoc ꝙ xpᷣs hoc ſecretũ mulieri dixit:oñdit ſe ſcire pctã
occulta.⁊ hoc ẽ qð dẽ: m (¶ Dicit ei ieſus va.⁊ vo.vi.
tuũ.ſ.putatiuũ. n ¶ Et veni huc. Poc nõ dixit ieſ ad
hoc ut illa mulier eũ adduceret ad ſe: ſʒ ut ex rñſiõe ei

ↄueniẽti ipſaʒ argueret ſecretũ reuelado:vñ ſequiiur:

o ¶ Rñdit mu.⁊ dixit nõ ha.viꝑ.ſ.legitimũ. pꝗ¶ Di
cit ci ieſus.exponẽdo er dictum: Bene dixiſti qꝛ nõ hẽo
viꝝ. ⁊ ſubdit: q ( Quinqʒ.n. viros habuiſti.i. legiti/
mos. r (Ernn quẽ ha.ñ ẽ tuꝰvir.ſim vitatẽ:iõ ſeqt᷑:

8 ¶Poc vere dixtſti.q. .illud qð alias finxiſti eũ eẽ vi

rũ tuũ mẽdaciũ ẽ. t ¶ Dicit ei mlłier.Hic ↄñt iſtruit eã
p ſolutionẽ dubij.Et diuidit ĩ duas:qꝛ pmo ponit ipſſ
lieſus inſtructio:2 mulierl rñſio:ibi Dicit ei mulier ſcio.
Crca pᷣmã ꝑtẽ ſciẽdũ ꝙ mulier ꝑcepit eũ eſſe pphetã ex
hoc ꝙ ey ſecretũ cognouerat:iõ ↄuertit ſe ad inirogãdũ
eũ de dã dubio qð int᷑ iudeos ⁊ ſamaritanos vtebat᷑.
Et diuidit ĩ duas:qꝛ pmo ponit᷑ muliernl inirogatio: ꝰ
xpᷣi rñſio:.ibi Dicit ei ieſus. Circa pᷣmũ ſciẽdum ꝙ iudei
reuertẽtes de captiuitate babylonica noluer̃t ſamarita-
nos aſſociari ſibi ĩ edificatiõe tẽpli:ut hꝛ.j. Eſdre.iiij.⁊
iõ fecerũt ſibi locũ adoꝛatiõis diuie ĩ monte gariſim:ut
dicũt aliq. Joſephus aũt aſſignat aliã rõnẽ.d.ꝙ qᷣdã iu
deus noie manaſſes accepit fuiã pncipis ſamaritanoꝝ:

⁊ qꝛ apud iudeos ſũmũ ſacerdotiũ erat valde honoꝛiſicuʒ:
rogauit ſoceꝝ ſuũ nt faceret ſibi tẽplũ ĩ gariſim ut ibi ſacer
docio fũgeret᷑:ut hꝛ.xj.antiqtatũ. Samaritani igit dicebãt

dqꝛ hic loc mag erat ↄueniẽs oꝛoni qᷓ tẽplũ hieroſolymita

nũ.Judei aũt oriũ dicebãt:⁊ erãt rones ad vtrãq; ꝑtẽ:⁊ iõ

mlier voluit audire a
æz „ ieſu cirẽ hec ſuã ſniaʒ
gů ꝓpha es tu. Pãatreſ nfi ¶Thoc eſt qõ di · Dicii
ĩ mõte hoc adoꝛauerũt:lt e muller Dneffertͦ
vos diciſ qꝗà hieroſolymiſ (preuelationẽ ſecre
ẽ loc vbi adoꝛare opoꝛtʒ. ti: x ¶ Quia pphᷣa
„227 / x ,
Dicit ei ieſus: Mulier cre⸗ au. Anſerue igit me
de mihi:ga veniet hoꝛa qñ de loco debite oꝛoig:
roſolymis adoꝛabii patrẽ antiq pꝛes vereris te-
Aõs adoꝛatis qð neſcitis: ſtamẽti ibi adoꝛaue-
nos adoꝛamus quod ſci⸗ rũt:qa filij iſrł ingre⸗

diẽdo irã ꝓmiſſiõis

mus: quia ſalus ex iudeis I loco illo bñdixerũt

eſt. Sèd venithoꝛa ⁊ nunc deũ: ut bẽ Deutero.
Equando veri adoꝛatoꝛes IE.Sü eobef
— „ „ rc 4
adoꝛabũt patrẽ in ſpiriuul oeiy manſer it: ut

3 dictũ ẽ:⁊ iõ i illo lo
co oꝛones ⁊ ſacrificia fecerũt.qꝛ añ edificationẽ tẽpli iudei ĩ
mõtibꝰ adoꝛabãt ⁊ ſacrificabat:ut pʒ de abꝛaã Geñ.xxix.⁊
de ſalomone.iij. Regꝗ.iij.⁊ in alijs mult:⁊ iõ ꝓbabile eſt ꝙ
iacob ⁊ filij e i mõte gariſim adoꝛauer̃t: ⁊ hoc ẽ qð dicit᷑
y¶ Patres nfr̃i c. ocabant eni ſamaritani pꝛes veteris
teſtamẽti pr̃es ſuos:qꝛ receperũt.v.li.moy.⁊ i ꝑte erant iu⸗
dei:ut dictũ ẽ. a ¶ Et vos.ſ.iudei. b ¶ Dicitil.ecõtrario
c ¶ Quia hieroſolymis ⁊c᷑.q.d.nõ videt᷑ ↄueniẽs illud qð
dicit rõne pᷣdicta.Sciẽdũ tñ ꝙ loc ↄueniẽtioꝛ erat ĩ hierim

qꝛ erat a deo elect ut eẽt loc' adoꝛatõis ⁊ ſacrificij:ut hẽ.ij.

Paral.vj. d ¶ Dicit ei ieſus. Hic ponit᷑ xpᷣi rũſio: mulier
enĩ deuote petierat eũ:qꝛ cognoſcẽs eã pphetã nõ ↄuertit ſe
ad qrẽdũ de curioſitatib ut de euẽtu futuroꝝ ⁊ ↄſilibus:ſʒ
de mõ colẽdi deũ: iõ inſtruit eã.d. e ¶ Mulier cre. mihi.
qꝛ accedẽtẽ opoꝛtz credẽ. Hie.ix.⁊ eſa.vij. Niſi crederitl no

itelligerl ʒ traſlatoʒ.lxx. ¶ Mẽiet hoꝛa.ſ.tẽp publicatõis
eusgelij. g ¶ Qñ neq; ĩ mõ.h.qꝛ cult gẽtiliũ tũc ceſſauit
kEien Thie.ado.pꝛeʒ.qꝛ tẽplũ diuia diſpol itõe deſtructũ
.xli.ãno p paſſiõʒ xpi:ut ſic deuotio ppli curreret ad xpʒʒ:
⁊ ex gẽtilib a iudeis fieret vnP ppls xpᷣian ſubtracto eo qð
ipediebat hãc ↄiũctionẽ ex vtraq; ꝑte:qꝛ idolatria gẽtiliuʒ

erat abomiĩabilis iudeis:⁊ onP ceremõiaꝝ legaliñ erat ipoꝛ/

tabile gẽtib': iõ ꝑ xpᷣm vtrũq; ẽ amotũ ꝑ publicatioʒ euãẽ

gelij:io ex iudeis ⁊ gẽtib fact᷑ ẽ vn ppls xpᷣian : ⁊ ſic pʒ ꝙ
xps eã iſtruxit de vero cultu diuio iĩ ꝓxio futuro: qꝛ idola/-
tria gẽtiũ ⁊ ceremonie iudeoꝝ ↄuerteda erãt i ſpũalẽ noue
legis cultũ dinũ.verũtñ qꝛ anñ publicatioʒ euãgelij culriu/
deoꝝ erat licia bon:nõ ſic aũt cult gẽtiliũ: iõ ſubdit ſal-
uatoꝛ: i¶ Uos ado.qð neſcit. Attribuere.n.deo illud qð
ſibi ñ ↄuẽeit:ut ꝙ ſit coꝛpoꝛe vel alidd hꝰmõi ẽ ipſũ neſcire
hoc aũt faciebat gẽtiles ⁊ maxime iſti ſamaritani:iudei vo
hẽbãt verã cognitõʒ ð deo:ut dẽ pᷣſ.lxxv.Noi iudea dej.
iõ ſeqt: k (ios ado.qð ſcimꝰ. Et qꝛ vera ↄgnitio dei ꝑ le
gẽ 7 Zrns erat ↄceſſa ppło iudaico ſic ⁊ alia bñficia ſpũa
lſia diuia:ꝓpt h ꝙ xpᷣs erat naſciturex eis:iõ ſubditur:
1 (Auin a. ex iu.ẽ.i.ſaluatoꝛ ex eis expectat᷑: ⁊ qꝛ ꝑ ipſuzʒ
ſaluatoꝛẽ cult ceremonial leg ↄuertẽdꝰerat i ſpũalẽ ritum
noue leg: ut dcm̃ ẽ:iõ ſeqt: m ¶ Sʒ ve. ho.⁊ nuc ẽ.qꝛ a tpe
p̃dicatois xp̃i icepit publicatio eugelij:p quã itroducx eſt
verꝰa ꝑfect cult dinꝰ:vñ ſedt: n¶ AInñn veri adozatoꝛes ⁊c̃.
S8 4.

* “
4

(Enangelium

p hoc excludũt᷑ figurales ceremonie legis. o ¶ Et vitate.
p hoc excludit falſitas q̃ erat i cultu gẽtiliũ:qꝛ vtrüq; amo

tũ ẽ ꝑ xpᷣm:⁊ ꝙ talis cult nogeeeialt deo accept oſtẽdit᷑
diuia acceptiõe cũ ſubdit᷑: p ¶ ales ꝗqᷓ adoꝛé
eũ.ex aſſimilatioe ad deũ q ẽ ſpũal natura: ⁊ iõ ei mag cõ⸗

formaur ꝑ ſaall

coꝛpalia: hoc ẽ q
di: q ¶ Spũs ẽ ve/
eos q ado.eũ ĩ ſpũ
ve.opoꝛ ado.quia
oꝛo ẽ aſcẽſus mẽtis ĩ

rit ꝗ adoꝛẽt eũ. Spiritũs ?
de : ⁊ eos ꝗ adoꝛãt eũ i ſpũ

deu: iõ reqrit ↄſos ⁊ veritate opoꝛtʒ adoꝛare.
iara a ip ſmce — Diclt mulier. Scio quia
cit ei mulier. Pic po/ uſſn⸗ venit m rbig⸗.
nitur mulieris rnſio. u ergo venerit. ule nobi
Erat eni opinio non annũciabit oĩa.Dicit ei ie
lu anu iucheocr ſe ſus:Ego ſũ ꝗ loòqᷣr tecũ.Et
etiaʒ apud ſamarita⸗ coõnrinno venerũt diſcinu⸗
nos: i adueu mel ⸗ Continuo venerũt diſcipu

ſie iſtruerẽt pfecte de
oĩbꝰ ptinentib ad ſa
lutẽ: ⁊ iõ mulier non
capiẽs ad plenũ vba
xpᷣi dicit ſe ⁊ alios tẽ
poꝛe meſſie de his ad

plenũ inſtrui:⁊ hocẽ
gao dẽ: 1 ¶ Dicit ei
mulier. ſcio da meſſi

as venit.i.ĩ ꝓxio vẽ/⸗
turꝰ ẽ:ſicut eni dictuzʒ
eſt ſamaritani rece-
perunt.v. li.mopſi:⁊ Geñ.xlix.dat᷑ ſignũ de aduẽtu xpᷣi.ſ.
tranſlatio regni iudeoꝝ:cũ dẽ: Non auferet ſceptꝝ de iuda
⁊ dux de femoꝛe e donec veniat qui mittede. Ipſi aũt vi/
debant hoc eẽ cõpletũ tꝑe herodis regis ſub qͥ nat ẽ xpᷣs:⁊
io apud eos erat fama cõis ꝙ xpᷣs erat de ꝓxio yetul:⁊ iõ
ſic loq̃bat mulier:qa ex fama coi audierat. s ¶ Qui dicit

ere loq̃bat. Nemo tñ dixit
qd q̃ris aut qd loq̃ris cuʒ
ea.] Rèliꝗt g hydriaʒ ſuã
mulier: ⁊ abijt ĩ ciuitatẽ: &t
dicit illis hoĩbꝰ: Menite et
vigdete hoĩem ꝗ dixit mihi
oĩa q̃ cũqʒ feci.l Nũqd ipᷣᷣᷣ

xpᷣs.i.vnct:qᷣa xps expectabat rex⸗ 4 erdos:⁊ vtruq; of-
ficiũ ꝑ vnctionẽ accipiebat᷑. t¶ Cũ g ve.ille no. annũ.oia.

ad ſalutẽ neceſſaria q ſũt occulta: igit ieſ us vidẽs e deuoti
onẽ cõuenient ſe ei fuelat.d. v ¶ Ego ſũ qᷣ loqͥr tecũ.q.d.
mõ ẽ tẽpꝰ veritat᷑ reuelãde. x( Et ↄtinuo.Pic põit᷑ fruct
ↄſequẽs ex doctrina xpᷣi:qͥa hec uſier edocta a chꝛiſto ſta
tim iuit ad ciuitatẽ ⁊ adduxit ad ieſũ opuli multitudineʒ
ad credẽdũ paratã.Diuidit᷑ gᷣ iĩ vuagecſa pmo ponit᷑ mulie-
ris receſſus:⁊ꝰ ex hoc ſequẽs ppli acceſſus:ibi Exierũt. Re/
ceſſit igitur mulier a xpᷣo: qꝛ ceſſauit lo cũ ea veniẽtibus
Diſcipulis de ciuitate:⁊ hoc eſt qð dẽ: x¶ Et ↄtinuo ve.
diſ.ea mira.qͥa cũ muli.loqbat᷑nõ ꝓpt᷑ ſuſpicionẽ ailquã
ſp miꝝ erat ꝙ tãt doctoꝛ alloqbat᷑ vna ſolã mulierẽ paup/
culã ⁊ getilẽ:qa videbat᷑ eꝰᷣ pua aut nulla vtilitas cũ tñ eſſ
magna: ut patebit ex ſequẽtibus. ꝓ ¶ Nemo tñ dixit ⁊c.
ſciẽtes ꝙ ei locutio cũ muliere nõ fuit iutilis ⁊ vana: q;uis
hoc nõ viderẽt:qð pʒ ex ſequẽti effectu:qa mulier edocta a
xpᷣo ex femoꝛe denuciãdi qo audierat. 3 ¶ Reliquit hy⸗
Qdria ſuã mu. abijt ĩ ciui.qa oblita aq neceſſarie ad vitam
ap⸗leieucurei ad denũciãdũ aqua ſanie que ẽ neceſſaria
ad vita ſpualẽ: vñ ſeqt: a ¶ Et dicit illis hoib.i. oibꝰ exi/
ſtẽtib in ciuitate. b ¶ Uenite ⁊ videte ⁊c. Ex ͤ pʒ ep de
Uotio:da nõ dedignat᷑ faalturpirndine ſu⸗ ut eos addu/

cat ad xpᷣi pdicationẽ. c¶¶ Nuqꝗ ipſe eſt xp̃s.q.d.ſic vide

tur p effectu. d ¶ Exierũt. hic ↄñi ponit᷑ ppli acceſſus ad

xpᷣm. Et diuidit᷑ ĩ tres:qꝛ euãgeliſta pmo incipit deſcribere

huic acceſſũ: interponit inſtructionẽ diſcipuloꝝ:: ibi Inte/

„

rea.ʒ reuertit ad ppoſitũ:ibi Ex ciuitate aũt. Circa pꝛimũ

Nã ⁊ pr qrit tales qͥ adoꝛẽt

et vᷣitate. Nã èt pat tales qᷓ;

li eꝰ:⁊ mirabãt᷑ ga cũ muli

ẽ xpᷣs:Exicrüt ergo de ciui

ſciẽdũ ꝙ ſamaritani erãt in ſuſpẽſo de aduẽtu xp̃i de p/

ximo:tũ pꝓpi ipletionẽ tꝑis ut dictũ e:tů ꝓpi pdicatioʒ
iohãnis pᷣdicatis xpᷣi aduẽtũ de ꝓxio:cupᷣdicatio tũc
erat famoſa:io facili crediderũt vbo mulieris: æ hoc ẽ
qð dẽ: d ¶ Exierũt de ci.⁊ ve.ad eum.ut pᷣſentialiter
auliret eü.
tate ⁊ veniebãt ad eũ. Intẽ npo diſcipu⸗
rea rõgabãt eũ diſcipuli di e imfoꝛmatio:
cẽtes: Rabbi mãduca. A dda rhus videbat

2 KRN OE t. multitudinẽ gen⸗
lẽè aũt dixit eis:Egõ cibuʒ tiüü diſpoſitaz ad
habeo mãducare quẽ vos credendũ:io vole

neſcitis. Dicebant ergo di bat excitare diſci

NMWMℳñ. w5 pulos ad pᷣdican
ſcipuli adinuicẽ:Nũqd ali dũ. Excitat autẽ

gs attulit ei maducare?:Di eos duplicit: pꝛi-
cit eiieſus: Me cibꝰẽ ut fa mo ꝓpter ſalutẽ

ciã voluntatẽ e ꝗ milit me primi: ppt re⸗
ut pficiaʒ op' eius. Honne mi ibe er g me⸗
vos dicitis ꝙ adhuc qua tit. Circa pᷣmum
tuoꝛ mẽſes ſũt ⁊ meſſis ve oñdit xpᷣus ꝙ hõ
nit:Eccẽ dico vobis:leua/ debet eẽmag ſo⸗
te oculos veſtros ⁊ vide en eſelute n
te regiones:quia albe ſunt ᷓ; de ppꝛia neceſ⸗
iam ad meſſem. Et qi me ſtare terhall a
tit mercedẽ accipit: tgre· u e teß come⸗
gat fructũ in vitam eternãa: oifferreut intele
ret pᷣdicatiõi dãs

exemplũ alijs ſilit faciẽdi:⁊ hoc ẽ qð dẽ: e¶ Interea.
i. anqꝙ; pueniſſẽt ſamaritani ad eũ. f ¶ Rogabãt ⁊c.
Rabbi mãduca.qꝛ iã erat hoꝛa ſexta ut pᷣdictü ẽ:⁊ erat
ſupꝛa fontẽ vbi erat loc' apt ad comedendũ. g ¶ Ille

aut dixit eiſ. Habita eni occaſioe ex cibo coꝛpali: incipit
lod de cibo ſpũali.ſ.de ↄuerſioe ſamaritanoꝝ ꝗᷣ ꝑ ep-

dicationẽ ſũt ei icoꝛpati:vñ ſubdit᷑: h ¶ Ego cibũ ha.
mã.quẽ vos neſcit.q.d.ali cibꝰ plus me delectat.
Dicebãt & diſ.adiui.nũqᷣd alids attu.ei mã.Intelle
xerãt.n. vbũ iſtud de cibo coꝛpali:⁊ ſciebãt ꝙ nihil poꝛ
tauerat i via comeſtibile:iõ qrebãt ſi hẽbat aliũde:ideo
xpᷣs exponit ſe.d k cib ẽ ut fa.vo.ei q mi.me
ut pfi.opeiuj.in gẽtiliũ ↄuerſiõe:qͥa ſm ꝙ dẽ j.Timo.
ij. ult oẽs hoĩes ſaluos fieri ⁊ ad agnitionẽ ei venire.
⁊ qð inſtat tp h faciẽdi.. l ¶ Mone vos di.ꝙ adhuc
qua.mẽ.ſunt.q.d.licʒ tẽp meſſis coꝛꝑalis adhuc diſtet
tñ tẽpꝰ meſſis ſpũalis ia inſtat. Dicit᷑ aũt meſſis colle
ctio frugũ:⁊a ad ſilitudinẽ eꝰ huſ meſſis ſpũalit᷑ dicitur
vocatio hoiuzʒ ad fidẽ ꝑ qua ↄgregat i dñi hoꝛꝛeũ vnde
ſeqt: m edl vo leua. Rn. ve.⁊ vi. re.da albe ſũt
iã ad meſſẽ. hoc dicchar gy ſamaritanos veniẽtes ad
ipſũ diſpoſitos ad credẽdũ. n Er qͥ metit. Hic hoꝛ⸗
tat diſcipulos ad opꝰ pᷣdicatõis ex merito ſequẽtis pᷣmij
Sicut eni ſamaritani iã erat diſpoſiti ad credẽdũ ꝑ pᷣdi
cationẽ xpᷣi:ſic etiã xpᷣs videbat multitudinẽ gẽtiũ ꝑ to

tũ mũdũ cito ↄgregadã i hoꝛꝛeũ ecclie ꝑ pᷣdicatiõʒ apo/

— —

ſtoloꝝ:ex q̃ pᷣdicatioõe meruerũt pᷣmiũ vite eine:⁊ hoc ẽ
qð dẽ: n Erifmant mercedẽ accipit. In pñti eni vi/⸗
ta pma meſſis ẽ ꝑ quã hoies adducunt᷑ ad fidẽ:⁊ in hac
meſſe meſſoꝛes fuerũt apli. Ultima vo meſſis erit ĩ iudi

dicio qñ ſideles colligẽt intra hoꝛꝛeũ gloꝛie:⁊ tũc meſ⸗
ſoꝛes erũt angeli:ut h Matih.xiij.⁊ iõ ſe. o ¶ Et cõ⸗

gregat fructũ. ideſt multitudinem fideliũ reponẽdam.
p ¶ In vuò einã. qꝛ ꝑacto iudicio reponent in hoꝛꝛeo

pm fi
ill
nlenhi⸗
eoscrir /

roteligti

eonmsſenin
iignette,
ligt,
tct n
gi .
leinn
mholnirt1
athofeirun
t Cligun de
ee fin
ſtig ſ
ctadli neiſe
tir aninndh
ptermnon
ſoniaururpe
ulonn fi⸗
gaglneſuen
in hra
Pſttoeftii
dlreun Ue
ſ wi c
inencüd
Mor mwa
i
lebobſain
ſitad ce
bii uho
lnt puebi
ſubalonen
Giu 4 ment
zeſt guort
Wunme⸗
Nienott
Anemiond
an
7
tey
tiggba
da
vrag
leohlert
Pulcepeles
Ercl
4 Malc⸗
lneNrd
fodicbar⸗
lmeiſchen
boetin
fiſſerioft
Keailäͤ
Edenni
uini te
ntonh
Neit
Ppibin
ſnlletigd
ſe 6
doaͤgher
lenqan
nefng⸗

ſlhode
ie
de grin a

4 N
Aue d
ulidi’ bet
1 Knt
— NR
.D „
, r
uß
Woönne ung
Kefe
ſ Km
lne un,
nice
dini
wiai

lmu,lnii
ſanuantnor d
t d(Spcbi
pusmedeen.
Aasamn ni
rnſcthignti
chatſihihr tüt
ch iuſte e
rörcfe 1
nii A Gtiiin
lNirwigh
cisgiatiln
u Diti iit
Hul neſi iti n
Grpitioiikan
umriitd
muninnemil

„

=—

iudeos erat ꝓpuerb

bat in re aliq ⁊ alo
lit᷑:vnus ſeminat
alius metit.q. d.
vn laboꝛat ⁊ aliꝰ
