ioſeph mo.de ꝓfec.fi.iſrael memoꝛat eſt.habuit.n.fi/
dẽ de ſepultura ⁊ reſurrectõe chꝛiſti in ra ꝓmiſſiois cõ
plenda:⁊ iõ mãdauit poꝛtari ibi oſſa ſua vt eẽt ꝑticeps
illi reſurrectõis:qꝛ chꝛiſto reſurgente miti ſci patres re
ſurrexerũt:vt habet Mathᷣ.xxvij ⁊ hoc ẽ qð dicit᷑

k ¶ De oſſibus ſuis mãdauit.ſʒ queritur quare nõ pᷣce
pit ſtatĩ poſt moꝛtẽ ſuã illuc poꝛtari. Dicẽdũ ꝙ ad hoc

duplex rõ aſſignatur.vna eſt qꝛ fratres ſui nõ habebat

tantam poteſtatẽ ſicut ipᷣe:⁊ ideo non poterat facere de
ipo ſicut ipᷣe fecerat de patre ſuo.ꝛ? ratio eſt qꝛ p reue/

latõem ſciebat filios iſrael multa dura paſſuros ĩ terra
egypti:et iõ ad ↄſolationem eoꝝ voluit ibidem ad tpᷣs
ſepeliri vel potius reponi vt ibideʒ dicit᷑:quia ꝑ hoc ha
bebant ſpeʒz exeundi ex ꝓphetia ioſeph:vnde ⁊ mopſes
educens filios iſrael de egypto tulit ſecum oſſa ioſeph:
vt habet Exod.xiij. I ¶ Fide moyſes.hic ↄñter ponit
exempla patruʒ qui fuerunt tempoꝛe legis que ſb moy
ſe data eſt:vt dicitur Jo.j.Lex per moyſen ⁊c.hoc autẽ

tempus diſtinguitur in tria. Pꝛimum autẽ tempus fuit

ante exitum de egypto: 2m in exitu: poſt exitum. pꝛi/
mo g ponit exẽpla de hoc qð factum eſt ante exituʒ:2*

de hoc qò in exitu: ibi ide reliquit egyptum. 3 quid
de hoc factum eſt poſt exituʒ in terra pꝛomiſſionis: ibi

Et quid adhuc dicam. Pꝛima in duaſ:quia pꝛimo oſtẽ
ditur quid factuʒ eſt ex fide in natiuitate moyſi::ꝰ quid

ipſe fecerit:ibi ꝓide moyſes grandis.Circa pꝛimum ſci-

endum ꝙ filij iſrael ex pꝛophetia ioſeph firmiter crede
bant liberari de afflictione egypti per aliquem de popu
lo ſuo cum dei adiutoꝛio.Et ideo parentes moyſi vidẽ

tes ipſum elegantem puerum pꝛeter ſolium modum

eligens affligi cũ pplo dei:

grandis faci negauit ſe eſſe

iudicauerunt virtutem dei eſte in illo ad liberationem po⸗

puli: ⁊ ex hac fide ſeruauerunt eũ contra regis edictuʒ expo
nendo ſe periculo perſonarum ſuarum:⁊ hoc eſt quod dici

tur: L ¶ Fide moy. na. occul. ẽ c. ex fide.n. parentũ fem ẽ
hoc nõ ex ſide moyſi ꝗᷓ adhuc nõ hebat iudiciũ rois. Et cã
H ſubdit᷑: m¶ Eo ꝙ vi
S diſſent elegantem in/⸗
filiũ filie pparaonis:magis fanteʒ i. aptum ad li-
berandum populum
qᷓ; ſpalis peccati hr̃e iocun- de R——
ditatem: maioꝛes diuitias runt regis edictum. ꝗ
eſtimans theſauro egyptio pꝛeceperat omneſ ma
rũ ĩpꝛopiuʒ chꝛiſti. Aſpiciẽ ſculos pꝛoijci in flu⸗
bat enim remunerationeʒ. r haber e.

e Ending 1. — hoc videtur
Fidẽ reliquit egyptum: nõ ſalſum: quia dicitur

verit aſoſitate rg. Inuiſibi Erogri karentes
ni täanqs vidẽs ſuſtinuit. moyſi timoꝛe reg po
le du tanc; vidẽs ſuſtinuit ſuerũt eũ ĩ fluĩe: ſi
H expoſuerũt eũ moꝛti.
—MM . Dicẽdũ ꝙ hꝰ nõ fece⸗
rũt ad ipᷣʒ intficiẽdũ:ſic pᷣcepat rex:ſʒ qꝛ nõ potant ipʒʒ aãpli
celare timebant ꝓbabiliter ne auenfetn ah eis: et iõ i tali
caſu tutpiudicauerunt ipſum exponere diuine cuſtodie in

fiſcella bituminata: credentes ex eadeʒ fide q; deus ſeruaret
er enain pꝛouidentia que in talibus nõ

deficit. o ¶ Fide mo yſes. hic oſtenditur conſequenter qͥd
ex fide moyſes fecerit:quia adoptatus a filia pharaonis vt
habetur Exo.ij. Et adultus factus viſitauit filios iſrael et
videns virum egyptium percutienteʒ vnum de filijs iſrael

interfecit eum. Et ſic per hoc factũ negauit ſe eſſe filiuʒ filie

pharaonis:⁊ hoc ꝓceſſit ex magnitudine fidei eiuſ:quia de
filijs iſrael credebat chꝛiſtum naſcituruʒ: ⁊ hoc eſt qð dicit
e. ideſt per fidem. 26. Moyſes grandis factuſ.i.
ultus. q ¶ Negauit ſe eſſe filium filie pharaonis inter-
ficiendo egyptium.Et ſubiungit duo difficilia ad ſuſtinẽdũ
que pꝛeelegit ſuſtinere ex fide. Pꝛimum eſt:quia magis vo
luit affligi tẽpoꝛaliter cum dei cultoꝛibus q; iocundari cum
idolatris:⁊ hoc eſt qð dicitur: r ¶ Magis eligens affligi
cum populo dei.i.cũ filijs iſrael qui colebant deum.
6 Rus toalis pcti ha.iocũ.i.ꝓſperitatẽ egyptioꝝ.2 ẽ q;
pᷣelegit pauptatẽ ſuſtinẽ mag ꝙ; diuitias egyptioꝝ: cũ pctõ
poſſidẽ:⁊ hoc ẽ qð dr: t ¶ Maioꝛes diui. eſti.iĩpꝛ.xhi.i.
pauptatẽ vł vituperiũ ꝓ fide xpᷣi vẽturi ſi uſtinẽ. vſ The.
egy.i.qᷓ theſauꝝ huiuſmõi poſſidẽ. Et reddit caʒ qre moy/
ſes tã dura patiẽt᷑ ſuſtinebat.d. x ¶ Aſpici.n.ocuł coꝛdis.
s In remũe.future btitudis:ſic amara potio ſumit᷑ libẽt
no pp ſe:ſʒ hñdo oculũ ad ſanitatẽ futura. 3ʒ ¶ Fide reliqᷣt
Pic ↄñter oſtẽdit᷑quid fem ſit ex fide in exitu de egypto.Et
didit᷑ in tres ꝑtes:qꝛ pᷣmo oſtẽdit᷑ quid ex fide fem ẽ in pᷣpa-
tõe exit:x qͥd in mõ exeũdi:ibi vᷣide celebꝛauit.ʒ qͥd factũ
ſit ĩ exitu de egypto egrediẽdo i᷑rã ꝓmiſſiois:ibi Fide muri

hierico. Circa pᷣm oſiderãdũ ꝙ moyſes bis exiuit ðò egypto.

p exiuit occiſo egyptio:⁊ de iſto exitu nõ loqᷣt h:qꝛ ex timo

re reg tẽ exiuit:vt hẽ Exo.ij.xꝰ exiuit egyptũ ducẽdo ſecuʒ

oẽs filios iſrl:et de iſto exitu loqt h:qꝛ tẽ nõ timuit regem
eos pſeqntẽ:vt hĩ o⸗riis .qꝛ tẽ dixit filijſ iſr!: Nolite timẽ
c.⁊ hoc ẽ qð dẽ: 3 iegy. nõ ve. ani. re. et reddit
cãaʒ qre nõ timuit.d. a ¶ Inui.ſuſti.i.deũ ꝗᷣ inuiſibil ẽ ſidu
cialr expectauit. b Taq vi.in ſpũ auxiliũ ep mirabilr af
futuꝝ:pp qð dixit pplo: State ⁊ videte magnalia dei q̃ fa-

ctur ẽ xiiij Et hoc totũ pceſſit ex fide q ẽ ex nõ

viſis. c ¶ Fide cele. Pic ↄñi oñdit᷑ dd fem eſt ex fide in mõ
exeũdi.Et diuidit᷑ in duas ptes:qꝛ pmo oñdit᷑ quid fem ſit

in diſpoſitõe exeundi: ꝛ quid ĩ actu trãſeũdi:ibi Fide mare

—

Circa pᷣmum ↄſideranduʒ ꝙ diſpoſitio exitus filioꝝ iſrael
de egypto fuit agni paſchalis imolatio: cup ſanguine linita
ſt ſupliminaria ⁊ poſtes domoꝝ filioꝝ iſrael:ne iterſicerẽt
ab angelo pcutiẽte pᷣmogenira egyptioꝝ:vt habet᷑ Exo.xij
et hoc eſt qð dicit: c ¶ Fide celebꝛauit paſcha.i.imolatoõeʒ
agni paſchal q̃ fuit ſi

gura ĩmolatiois chꝛi „ 4
ſti in cruce: ſm ꝙ dof Figdè celebꝛauit paſcha ⁊ ſã
bma Coꝛi. v. DHaſcha guinis effuſionẽ:nẽq vaſta
nr̃m imolat eſt chꝛi⸗ ö mitfa fdaers eof. Fide
ſtus: p cu moꝛtem ? bat pᷣmitia tãgerʒ eoſ. Fide
ſanguis effuſioneʒ ſu· trãſierũt mare rubꝛũ tanq;

mus liberati a ptate
diaboli: ſiẽ filij iſrael
p imolatõeʒ agni paſ/
chalis ⁊ effuſioneʒ ſã/-
guinis in poſtib ⁊ ſu
pliminaribꝰ domox⸗

Pp aridã terra: qð expti egy/
ptij deuoꝛati ſũt. YFidẽ mu/

fuerunt liberati ab angelo percutiente dmogenien egyptio⸗

rũ:⁊a hoc eſt qð dicit᷑: d¶ Neqd vaſtabat pꝛimogenita egy
tioꝝ: tangeret eos.vide tranſierunt.hic tangit modus exeũ
di vbi ex fide ↄtigerunt duo miracula:vnuʒ eſt ꝙ mare ſic⸗
co pede tranſierunt: a hoc eſt quod dicit᷑: Fide tranſierunt
mare rubꝛũ tanqꝙᷓ; per aridam terrã.vfuit:qꝛ aqua erat eis
ꝓ muro a dextris ⁊ a ſiniſtris:vt habet᷑ Exo.xiiij.et pʒ per
hoc ꝙ egyptij eos ſequẽtes ſubmerſi ſunt:⁊ hoc eſt qð dicit᷑
Quod experti egyptij deuoꝛati ſunt.talia autem continge
bant ex fide:qꝛ operatio miraculoꝛum aſcribit ſidei: ſᷣm ꝙ
habet᷑ Mathᷣ.xvij. Si habueritis fidẽ ſicut granuʒ ſinapis
dicetis huic monti tranſi hinc ⁊ tranſibit ⁊ nihil ipoſſibile
erit vobis. e ¶ Fide muri.hic oſtendit quid fem ſit ꝑ fidẽ
in exitu de egypto ingrediendo terrã ꝓmiſſionis.Et diuidi
tur in duas:qꝛ pꝛimo oſtendit quid factũ ſit ꝑ fideʒ populi
iſrael:2 ceic factũ ſit per fidẽ raab:ibi Fide raab. Circa pᷣ-
mum ſciendũ ꝙ in ruina ciuitatis hierico aliquid fuit ex ꝑ/-
te populi.ſ.circuitu ciuitatis ſeptẽ dieb ꝰ:vt habet᷑ Joſue.vj

qꝛ ex mandato dei hoc fecerunt iudei credentes firmit᷑ pio

miſſum dei ipleri de miraculoſa captione ciuitatis aliquid
fuit ex pte ipᷣius dei: vʒ ꝙ muri hierico diuina vrute coꝛꝛu
erunt:⁊ hoc eſt qð dicitur: e¶ Fide muri hierico coꝛꝛue.
circui.die.ſeptẽ.ꝑ hoc factũ ſignatũ fuit ꝙ ipedimenta mũ
di cadunt ꝑ continuã pꝛedicatõeʒ:q̃ ↄtinuitas ꝑ ſeptenariũ
ſigurat᷑:vñ dicit᷑ ſcòa ad Coꝛin.x.Arma militie nr̃e nõ ſũt
carnalia:ſʒ potentia dei ad deſtructiõsem munitionum.
f¶ Svide raab.hic oſtendit᷑ quid factũ ſit ex fide ipius raab
que ex auditu miraculoꝝ in tranſitu filioꝝ iſrael per mare
rubꝛũ ⁊ in alijs mirabilib que eis acciderãt:credidit firmi
ter ciuitatẽ hierico tradendaʒ virtute dei in manu populi
iſrael:⁊ iõ nuncios iſrael ex eadẽ fide ↄſeruauit:ex quo me
ruit liberari a moꝛte cũ ſua cõſanguinitate:vt habet᷑ Joſue
vj. et hoc eſt qð dicit᷑: f ¶ Fide raab meretrix.ſic eni cogno
minata ẽ. g ¶ Non perijt cũ incredulis.i.cum alijs ciuibꝰ
hierico qui redebant ciuitatẽ poſſe defendere cõtra deum
iſrael. h Erxcipiens exploꝛatoꝛes cum pace.qꝛ eos ſalua
uit vt dictum eſt. De iſta raab dicunt aliqui ꝙ ad lr̃aʒ erat
meretrix:et iõ exploꝛatoꝛeſ meliuſ potuerũt ingredi domũ
eius veſpere:quia tales mulieres ĩdifferent᷑ recipiunt omes
⁊ ipᷣi in neceſſitate poſiti poterant licite ad eaʒ ire:non pꝛo/-
pter luxuriã exercendã:ſed ad vitam ꝓpꝛiã conſeruandam
ipa.n.minus poterat clłpari in receptone eoꝝ q alius de ci
uitate cũ ipᷣa indifferent oẽs reciperet:a ſalus exploꝛatoꝛuʒ
non debebat ꝓcurari ꝑ moꝛteʒ alterius:iõ intrauerunt do/

mũ iſtius quis eſſet meretrix.Sʒ hoc no videt ꝓbabile:qꝛ

tales meretrices paꝝ habent de ſidelitate: a iõ non videt᷑ ꝓ
babile ꝙ exploꝛatoꝛes filioꝝ iſrael qui erant homines ſapi
entes ↄfiderent ĩ tali muliere de ↄſeruatioe vite ꝓpꝛie:ideo

te: dẽ gedeõ:bãarach: ſaſõ ie
ri hierico coꝛuerunt circui

Epiſtola pauli.

dicunt aliqui ꝙ tunc nõ erat meretrix ſz añ fuerat: ppi
qð tale cognomẽ ſibi remãſerat:ſʒ hoc nõ videt᷑ veꝝ:qꝛ
tales meretrices quis peniteant reputant᷑ tamen in coi

plebe pſone viles:et io ſi fuiſſet meretrix non fuiſſet cõ

iuncta in matrimonio ipᷣi ſalomon qui erat nobilioꝛ in
toto pplo ilſrael:

cum cẽt pꝛinceps
tu dierũ ſeptem. Fidẽ raab nobilioꝛis tribus
r nõ périſt cñ inere L.tribus iude:qꝛ
meremx no perit cn incre nobileſ iudei abo
duł:xcipiẽs explõatõeſ cũ 3minabant talib
pace. Et quid adhuc dicã? preerſonilſ in matri
Debjriciet.n.me tpᷣs enarran monio cõiungi.

% „ = P a g, „ „
pte dàuid ſauẽl alijſ pphiſ nec erat: ſz tmmo
tale cognomẽ ha
M bebat: mlti. n. co/
gnominant᷑ aliquo cognomine cui ꝓpetatẽ nunq hũe
runt in re ſicut aliqñ aliquiſ pauper cognominat rex vł
comes vel aliquid huiuſmõi.Item alit põt dici ⁊ meli
vt credo.Ad cuſ intellectũ ſciendũ ꝙ Joſue.ij.vbi agr

de raab dictio hebꝛaica ſibi adiuncta ſonat ſic qdeſa:⁊
ſignificat pmptam ꝓpꝛie: ⁊ qꝛ meretrix ꝓmpta eſt ad
offerendu coꝛpus ſuum:iõ hoc nomen tractũ eſt ad de

ſignandũ meretricẽ.⁊ ſimilr̃ qꝛ mulier hoſpitalaria ad
tranſeuntes eſt pmpta trahendos ad hoſpitiũ ſuũ tra-

ctum eſt idẽ nomẽ ad ſtandũ ꝓ hoſpitalaria.vñ Joſue-

ij. vbi tranſlatio nr̃a habet: Ingreſſi ſunt domum mu-⸗
lieris meretricis.tranſlatio chaldaica hʒ domuʒ mulie
ris hoſpitalarie.⁊ talis fuit raab:pꝛopter qð exploꝛato
res declinauerunt ad domum ſuam ad hoſpitandum.
Ad auctoꝛitatem vero hierony.qui dicit ſuper matthe
uʒ. ꝙ ponitur in gencalogia ſaluatoꝛis:ſicut mulier repᷣ

henſibilis ſolui diffuſius ſuper mattheũ. Poteſt etiam
bꝛeuiter dici ꝙ hoc dicit hierony. non ꝓpter viciuʒ me

retricij:ſʒ fuit alienigena et de idolatris nata:ſicut ẽt
dicit de ipſa ruth:que tamen fuit mulier magne virtu-

tis ⁊ fame:vt dicitur Ruth.iij. Scit omnis populus qꝗᷓ

habitat intra vrbis mee poꝛtas muliereʒ te eſſe virtut
i ¶ Et qᷣd adhuc dicã? hic ponũtur exẽpla de fide poſt

exitum de egypto in terra pmiſſionis iam obtenta.d.

Et quid adhuc dicaʒ:quaſi dicat multa poſſunt dici ex
empla de fide patrum:ad que enarranda non ſufficerʒ
tempuſ vite mee: ⁊ hoc eſt qð dicitur: k ¶ Deſiciet eni
tẽpus me enarrante.i.anteꝙ poſſeʒ enarrare per ſingu
la. I ¶ De gedeon.qui credens pmiſſo dei cum trecen
tis hominibus coniin rae,
ximum ipᷣius madian:vt habetur Judi.vj. m ( Ba⸗

rach.qui credens ꝓphetie delboꝛe iuit cum populo in-

ermi ad pugnandum contra ſiſaram Judi.iii.
n ¶ JZepte. qui ex fide iuit ad pugnandum contra filios
amon: Judi.xj. Unde ibidẽ dicit᷑ Facx eſt ergo ſuꝑ iep
te ſpiritus domini.ꝙ autem poſtea filiam ſuaʒ indiſcre
te crudeliter occidit vt dicit Auguſtinus credenduʒ ẽ
ꝙ ipe penituerit:quia ponitur in cathalogo ſanctoꝛuʒ:
hebꝛei tamen dicunt ꝙ non occidit eam: ſʒ ſacrificauit

eam domino per obſeruantiam virginitatis ſjm ↄſiliũ

ſapientum illius tempoꝛis: ſicut plenius dixi Judic.xj.

Et eodẽ mõ dicendum ẽ de gedeone qui fecit ephot ð pᷣ
ceptum domini:vt habet᷑ Judi.viij.ſ.ꝙ penituerit ante

moꝛtẽ vt dicit᷑ cõiter:tñ alit poteſt dici ꝓbabilit.ſ.q nõ
ei Sꝛeecpi dñi ĩ illo ephot:ſic pleni dixi Jud.viij
o ¶ Dauid.q ex fide adhuc iuueniſ pugnauit inermis

3 goliath. p ¶ Samuel. q ppꝑ fidelitatẽ ſuã obtinuit
(Erali

phᷣie ſpm ⁊ vnctõeʒ reg 1 mita alia. q 8 ꝓphis

iõ videt melo g
non fuerit mẽtrix

enter pugnauit ↄtra exercitũ ma

antabis Un
fuiltpmiſotme
ſeſßbene moN
lpenit Puun
Kaun
luchnumn
ntanſolbusſul⸗
niriurſanansviu!
Cuiſiscuantum. 1
nlumttaulbba
Pmiun falregn
ſtug onniciono,n
v 0 furauerüte
deniclepthebetd
Etbeſanione nih
degitlbuobent
ginmiumnn
lurom lujjir mj
tcvstuung ,

Mſtun baboni gacle

ſegkonadanidrt
lSulluenntdein
Chiuappriian

Sonelaciton

bocppde
wachebes. d
no:tuos ſnos alig

lawaapenityin

ſpnigzwolſſal
garGlmorn'
imtipeliſuntia
Pöeltaanbſcure
tmnar penun
uſntſctiſoni⸗
mneppde elitina
hſtehlilnen ne
ininöſfſolute

ngbant gi
Münlinman
ntrdäingt,
nlog⸗
mmimtürtr
MKanhin
kooponihe
behnnlinen
1dhari uĩ hi
weogominktn
nalt otdig nn,
i, ei big
uſonuregtein
nr onptn ota

nmanidta de

hobptalurua

Cboprüſtüän
nluna d e.

iun domunm
dommdl
woprcdehann
mioſhtncnn
Midckinnit
Wrisſiunndlenn,

unhei Ponten

on pper unn
olunisnannſdti

ulier magnern.

omnmispopuis
Gierezteeſleſn
r gigudeſi
onisiamobem)
nuln lurntt
unmunn iin
eun 1Mr
ſaammxri
nihnuannig

nuinumi .

im

=

Ald hebꝛeos xj.

ſ. Eſa. ⁊ Piere.⁊ ↄſimilibꝰ. CAuige ſde pleane
regna.in quo tangit᷑ actus foꝛtitudinis. S ¶ Operati
ſunt iuſticiam.in quo tangit᷑ actus iuſticie ⁊ virtut.iſti
.n.ſunt actus — iter actus vytutum moꝛalium:qꝛ

oſeruant cõe bonum:vt habet.v.Ethic. Et qꝛ virtutes
per iſos acruSs lin2 „„
relligunt acr alia qũᷣi p fidẽ vicer̃t regna:opa

rũ virtutum.,
repꝛomiſſiones
Sʒ hoc videt eſſe

ſunt iuſticiã:adẽpti ſũt re
pꝛomiſſiõeſ. Obluͦrauerũt
oꝛa leonu:extinxerũt ipetũ

ᷣud qaõ dan ẽ ignis. Effugauerunt aciem
ſupꝛa eo s jnt⸗ gladij:ↄualuerũt de ĩfirmi/
tds tate:foꝛtes fci ſunt in bello.
ſũt oẽs nõ adepti — 2 L
repꝛomiſſionibꝰ*. Laſtra vᷣterunt exteroꝝ.ac
Dicendum ꝙ tri ceperunt mulies de reſurre

plex ꝓmiſſio ſceẽ ctõe moꝛuos ſuoſ.Alij aũᷣ

ſcẽ:ſʒ hanc nõ ac· W M

ceperũt abꝛaam
iſaac ⁊ iacob in ſe:⁊ de hoc loquit᷑ apls ſupꝛa cum dicit
Non adeptis repꝛomiſſionibus ⁊c.acceperunt tamẽ eã
in ſucceſſoꝛibus ſuiſ.Alia eſt ꝓmiſſio ſpiritualis qua p
mittitur ſanctis vita beata: ⁊ hanc nullus accipit ante

chꝛiſti aduentum. Alia eſt pꝛomiſſio ſingularis qua ꝓ/

miſſum eſt cuilibet aliqð bonũ particulare:ſicut dauid
ꝓmiſſum fuit regnum:exechie ſanitas:et ſic de alijs.et
iſtas ꝓmiſſiones ↄſecuti ſunt. Et de iſtis loquit᷑ hic:

vV ¶ Obturauerũt oꝛa leonuʒ. hoc habet veritatem de
Ddaniele:vt habet᷑ Dañ.vj. Et de dauid vt pʒ.j. Reg.xvij

Et de ſanſone.xiiij.⁊ in hoc oſtenditur victoꝛia ſcõꝛuʒ
de aialibus bꝛut. x ¶ Extinxerunt impetũ ignis.hoc
pʒ in trib pueris poſit in camino Dañ.iij.Et de moyſe

7 aaron: Nu.xj.⁊.xvj.⁊ in hoc oſtẽdit᷑ victoꝛia ſcõꝛum

de rebus inaiatis. y ugauerũt acieʒ gladij.i.aciẽ

hoſtium habentẽ gladios acutos.hoc frequent fecit io/

ſue:gedeon:⁊ dauid:vt pʒ in libꝛis ioſue:iudicũ:⁊ regũ
3¶ Et ↄualuerunt de infirmitate.hoc ſpaliter patʒ de

egechia: Eſa.xxxviij. qui miraculoſe ex ſide ſanatus ẽ:⁊
de us alijs hoc credendũ eſt:qꝛ loquit᷑ in plurali.

Foꝛtes facti ſunt ĩ bello.caſtra ver.exte.i.alienigẽa⸗
ruʒ:hoc pʒ de multis:ſpecialit᷑ autem de ioſue:dauid:⁊
machabeis. b ¶¶ Acceperũt mulieres de reſurrectone
moꝛtuos ſuos.alid hoc male exponenteſ dixerũt ꝙ mu
lieres ſt viros ſuos reſuſcitatos dicentes ꝙ mr̃i
moniuʒ no diſſoluat᷑ per moꝛtẽ:⁊ iõ tenebant᷑ illos reac
cipere:ſed hoc eſt ↄ aplʒ Ro.vij.vbi loquit de muliere

ↄiugata:Si moꝛtu fuerit vir ep ſoluta ẽ a lege viri. Jõ

ſciendũ ꝙ aliqᷓ ſunt ſacr̃a que ipꝛimunt characterẽ ⁊ ta⸗

lia nõ reiterant᷑:ſicut reſuſcitat nõ dʒ iteꝝ baptixari:qꝛ

character ppetuus mãet in aia que incoꝛuptibil ẽ. Ali
qua ſunt ſacr̃a q̃ non ipꝛimunt characterẽ:⁊ talia reite⸗

rant:vt pʒ de penitẽtia:qꝛ ſi iterrũpat᷑ ꝑ petm̃ moꝛtale:
neceſſe ẽ ipſã iterari.matrimoniũ aũt non ipꝛimit cha/
racterẽ:a iõ ſi ſoluat ꝑ moꝛtẽ viri mulier nõ dʒ eũ amit
tere ſi reſuſcitet᷑ niſi ini eos mr̃imoniuʒ iteꝝ ↄtrahat᷑:iõ
ſic dʒ exponi:Mulieres.i.matreſ.Acceperunt de reſur
rectione moꝛtuos ſuos.i.filios ſuos reſuſcitatos ꝑ fidẽ

⁊ oꝛationẽ ſcõꝛum ꝓphetarum:ſicut pʒ de muliere ſare
ptena que ab helia accepit filium ſuum reſuſcitatuʒ.iij.
Reg.xvij.Et de muliere ſunamite:que filiuʒ ſuuʒ reſu-
ſcitatum recepit ab heliceo.iiij. Reg.iiij. c¶ Alij autẽ

diſtenti· Oſtenſo quid ſci patres ꝓ fide fecerunt:hic cõ⸗

libꝰcapꝛinis:ègẽtes:ãgliſtia

terre. Spe

ſegqueni oſtendit quid ꝓ fide ſuſtinuerũt. Et diuidit in duaf

ptes:qꝛ pᷣmo oſtendit quid paſſi ſunt p fide:ꝛ quare pmiſſi
ones ſunt eis dilate:ibi Et hi oẽſ. Pꝛima adhuc in duaſ:qꝛ
pmo tangunt᷑ mala ab alijs illata: 2̈mala voluntarie aſſu⸗
pta:ibi Circuierũt in melotis. Dicit igit᷑ ꝙ per fidem vnius
veri dei: c ¶ Alij di

ſtenti ſunt.i.in toꝛmẽ

tes redẽptioneʒ:ut melioꝛẽ tis extẽti:vt pʒ.j. Ma
luenirẽt reſurrectõem. Alij cha. r2 de leytez ſia
vero lucibꝛia t v̈ber 4 erb vbera Warri ſuſpen⸗
ti iſůp 7 vincla 7 carceſ laͤpi ſis.ij. Macha. vj.
dati ſunt:ſecti ſunt:tẽtati ſũt dNon ſuſcipiẽtes
Iocciſiõe gladij moꝛtui ſũt redẽptioneʒ i libera-

tionẽ a pꝛeſenti pena
e ( r melloerm iue
ni.reſur.iĩ futura glo/
ria. f¶ Alij vo ludi

Circuᷣierũt in melotis:iĩ pel

ti:afflicti:qbuᷣs digni ñi erat

müc: iſolitudinib errãtes ai ebit ſrurpe
. . 2 „ „ icũ. vV .
in montib ſpeluncis. in er ve tobia: Thob. ij.
de iob: Job. xixx.

M 44 Et verbera.hoc
Roemabez ppherz auem cullie echias.iij. Reg. vlti.
de pꝛepoſitis filioꝛũ iſrael qui flagellati fuerunt ab exacto

—

ribus pharaonis: Exo. v. h¶ Inluper ⁊ vincula T carce⸗

iij. Reg. vl. i ¶ Lapidati ſũt. hoc pʒ de ſlabaoth.iij. Reg.
xxj. a cacharia filio Joiade.ij. Para.xxiiij. k ¶ Secti ſũt.
pʒ de eſa.qui ex pꝛecepto Regis manaſſe ſectus fuit cum ſer
ra lignea:eo ꝙ repꝛehendebat eius facinoꝛa:⁊ de ſepteʒ fra

res. hoc patet Pagai Biere.xxix.⁊.xxvij.de michea

tribus machabeis: qui ſecti ſunt in manibus in alijs coꝛ-

poꝛis partibus:vt patet.ij. Macha. vij. l tati ſunt
vt ad idolatriam inclinarentur: ſicut patʒ de mathatia ⁊ fi
lijs eius.j. Machab.ij.⁊ de heleagaro.ij. Machab. vj. ⁊ de
ſeptem fratribus ibideʒ.vij. m In occiſione gladij moꝛ
tui ſunt.quia nolentes conſentire idolatrie gladio percuſſi
ſunt:vt patet.ij. Machabeoꝛuʒ.v.⁊.vj. n ¶ Circuierunt

in melotis. Pic conſequenter oſtendit quid paſſi ſunt pꝛop

ter fidem in malis voluntarie aſſumptis: reducuntur ad
tria.ſ.ad exterioꝛem cultum:et quantum ad hoc dicit:

n (¶ Circuierunt in melotis. Melota autem eſt veſtis facta

de pelle taxi que hirſuta eſt ⁊ defoꝛmis:⁊ ĩ tali habitu quã/

tum ad aliquid deſcribitur helias.iiij. Reg.ſ.Et Jo.bapti.

Math.iij. reducuntur ad perſone ſtatum: æ quantuʒ ad
hoc dicit: Res de ſpecialiter patʒ in helia qui in
neceſſitate paſtus eſt a coꝛuis ⁊ a muliere vidua.iij. Regum

xvij. p ¶ Anguſtiati. hoc patz de helia fugiẽte iexabel.iij.
Regum. xix.et de dauid fugiente ſaul.j. Regum.xxj. et frn
vſq; ad finem pᷣmi libꝛi:et abſalon.ij. Reg.xv. q li⸗

cti. laboꝛe coꝛpoꝛali:vt habet᷑ de helia qui laſſus obdoꝛmi-
uit ſubter iuniperuʒ.iij. Reg.xix. Quibus dignus nõ

erat mũdus. per hoc eni ꝙ fugiebant a ſocietate alioꝝ pat

ꝙ homines mũdani nõ erant digni ſocietate illoꝝ ppt᷑ cu
pam mundialem.ʒ reducuntur ad locum ⁊ quantuʒ ad hꝰ
dicit: s ¶ In ſolitudi.erran. in mon.⁊ ſpelun.⁊ in cauer.
nca eſt foſſa facta per artem. Cauerna vo ꝑ na
turã vel ex aliquo accidente:ſicut de coꝛoſione aquarũ vel
huiuſmõi:talia aũt loca inhabitabãt pꝛes antiqᷣ vt eẽnt in
loco apto diuine cõtẽplatiõi: ppter qð Phus ·j. Poli. poſt
Zeaners hoieʒ eẽ aial ciuile ſhiũxit ꝙ ille qͥ refugit cõeʒ
Hab
giat hoc ꝑꝑ maliciã ſuã non potẽs cũ alijs cohitare pp de/
fectũ ſuũ in moꝛib cadit a dignitate hũana ĩ vitã beſtialẽ.ſi

aũt refugiat cõitatẽ hoĩuzʒ vt libero vacet ↄtẽplatõi dine:ex
cedit cõeʒ ſtatũ hoĩuʒ: ⁊ ? quidẽ deini alios hoies ſm phᷣm

”M

itatõem hoĩuʒ vl eſt beſtia vł melioꝛ hoĩe:qꝛ ſi hõ refu

a ¶ Et hi oẽs. Dicoñter oñdit apls qũo 2 quare pmiſſiõeſ

ſunt eis dilate.d. Et hi oẽs teſtimõio fidei pbati.vt pʒ ꝑ pꝛe

dicta exẽpla. b ¶Ton acceperũt repꝛomiſſionẽ. glie eter-
ne:⁊ ſubdit cauſaʒ.d. eSes p nobis ⁊c ↄſũmarent᷑ i.ad
pfectionẽ gloꝛie ducerent᷑. Sine nobis.ex hoc.n.ꝙ pres ve.
te. in limbo exñtes ſil

venerũt ad gloꝛiã per ð „
chꝛiſtũ cum aliquib' cauerniſterre. Et hi omnẽs
ad nouũ teſtamẽtũ ꝑ teſtimonio fidei ꝓbati:nõn

tinentibꝰ: fuit maius

gaudium vtroꝛũq;. ACccperunt repꝛomiſſioneʒ

Noranduʒ ꝙ aliq ex deds ꝓ nobis melb aliqd/
hoc ſaro⸗ grceve⸗ uigdente vt nõ ſine nobis cõ
occaſionẽ errandi di/ 1
centes ꝙ; nils intrabit ſummarentur . S
ad gloꝛiã niſi poſt fi-

nalẽ reſurrectiõem:ſʒ ..
hoc eſt cõtra apoſtolũ dicentẽ ſcòa ad Coꝛint.v.Scim.n.
qm ſi terreſtris dom' nr̃a hup habitatõis diſſoluat᷑ ꝙ ediſi
catõem habeam a deo domũ nõ manufactã ſʒ eterna in ce
lis.Ex qͥ pʒ ꝙ aĩa a coꝛpe ſepata ſtatiʒx recipit in glia niſi pꝛo

pter debitũ alic pene tꝑalis retardet: ppier qð cõſũmatio

glie de qua loquit᷑ hic apls põt referri ad pᷣmiũ eſſentiale:
ſic nõ huerunt eã pf̃es ve.te.ſine nobis:qꝛ nõ habuerũt eaʒ
af no.te.vel põt referri ad coꝛpis ſtolã q̃ nõ dat᷑ gnãalit᷑ niſi
p vlem reſurrectõeʒ:q;'uis aliquibus data ſit añ ſpali puile
gio. ⁊ hoc mõ pres ve.te.ſilłr nõ ↄſũmant in glia ſine nobis
quia ſancti veteris teſtamenti ⁊ noui ſimul accipient gloꝛi/
¶ In ca. xj. vbi dicitur ĩ poſtilla:ides eſt ſubſtantia.ad
cui intellectum ſciendum. “”UÿUD
— Additio.
D vlterioꝛem declarationem quoꝛundam que
in hoc caplo ↄtinent᷑:pᷣter illa q̃ͥ hic habẽt. In po
ſtilla:qᷓ̃daʒ vident᷑ addenda. Et pᷣmo circa hoc ꝙ
dẽ: Fides ẽ ſba ſperãdaꝝ reꝝ ⁊c᷑: Circa qð attendẽdũ ꝙ licʒ
expoſitio poſtilla.de hac diffinitõe ſeu deſcriptõe fidei quã
apls ponit:ſit ſatis va ⁊ videt᷑ eẽ ſumpta a ſcõ thoma.2 2.
q.iiij.arti.j.ĩ coꝛ qõnis. Exponant᷑ tñ etiã hec vba apli ſʒ
alios ſic: vt cũ dẽ: Fides ẽ ſpᷣa ſperãdaꝝ: reꝝ.iĩtelligat᷑ ca ſub-
ſiſtendi in nobis ꝑ res ſperadas:q̃ͥ quidẽ ſũt bona futura:q̃
rõnabilr ab hoiĩe virtuoſo ſpari debẽt.ſ.btitudo q̃ ab oĩbꝰ
appetenda.vñ in hoc ꝙ dicit:Sperãdaꝝ reꝝ. excludunt᷑
res ſperate q̃ tam nõ ſũt ſperãde:ſiẽ ſunt bona mũdana ſeu
tpalia q̃ non ducũt ad verã btitudinẽ. Bona aũt ad vaʒ bti
tudinẽ ꝑtinentia ſubſiſtũt in nobiſ ꝑ ſpeʒ q̃ a fide generat᷑ vt
iglo. Matth.j.Et ſic cũ dicit:Subſtatia ſpanda rexꝝ.p li
ſa intelligit᷑ ca.ſ.fides qᷓ ſpem cat:cũ aũt dicit᷑: Argumẽtũ
non apparentiũ.ꝑ argumẽtũ ĩtelligit᷑ ꝓbatio.pꝑ fideʒ.n.eſt ĩ
nobis qdaʒ pbatio reꝝ nõ apparentiuũ.ſ.q̃ de ſe nõ habent
euidentiã:ſʒ pꝑ fideʒ p quã in nobis cauſat᷑ aſſenſus de inuiſi
bilib ſperandis ſicut argumẽtũ oſtendit ↄcloneʒ ĩ ſcibilibꝰ
Cõſequẽter circa hoc qð dicit᷑: In hoc.n.ↄſecuti ſunt teſtio-
niuz ſenes. Noõnduʒ ꝙ cũ apls loquit᷑ hebꝛeis quoꝝ cõis ſta
tus ppli qdiu legẽ lernab fui
a pceptis dei declinaſſet in multas aduer at:ſiẽ
pʒ in hiſtoꝛijs cõibuſ ve.le.ꝓut in pᷣma.2·.q.xcix.arti.vj.in
rnſione ad ʒn arm declarat᷑:iõ in pꝛimitiua ecclia hebꝛei ad
gaggouerh kien legalia obſeruanda ex pᷣmeua ↄſuetudine
Kimabat rcenreo i⸗ eſſe neceſſaria cũ fide chꝛiſti:ſic e-
ſtime ꝙ ad iuſticis fidei debebãt ſed aliqᷓ pꝛeſentia ⁊ vi
ibilia bona:⁊ ſpãliter redẽptio eoʒꝝ a captiuitate gentium.
vnde ⁊ poſt paſſionẽ chꝛiſti quidã de diſcipulis noduʒ pfe⸗
cte docti dicebant: Luc.xxiii. ca. Nos ſperabam e ipſe eẽt
redæẽpturus iſrael. ⁊ iõ apud hebꝛeos poner rmi
ſidetin bonio fulnri ſecnl. ponere totum pᷣmiuʒ
onis futuri ſeculi:que omnino in hac vita non ha

at ſemp in ꝓſ nerliate fuit:⁊ cu,zʒ
itates icideb

Epiſtola pauli.

bent nec ad plenũ vident᷑ erat eis durum ad credẽduʒ.
UVñ apoſtolus hũc erroꝛẽ intẽdens ab eis excludere dic
In hoc.n.teſtimoniũ conſecuti ſunt ſenes.i.in hac fide
que eſt de reb' ſperandis vt iam dixerat non de rebus
viſis ſeu iam adeptis ſeu in ꝓpximo adipiſcendis. Conſe
cuti ſunt in teſtimonium.ſ.iuſticie a deo:Senes.i.anti⸗
qui.Ad qð ꝓbandum.ſ.ꝙ fides meritoꝛia ꝓpꝛie ſit de
rebus ſperandis ⁊ non adeptis inducit exempla:⁊ pmo
ponit vnum exemplũ de fide:que ẽ de rebus non ſperã
dis ſed iam exiſtentibus:⁊ hoc cum dicit: Fide intelligi⸗
mus.x ponit plura exempla de fide que eſt de reb ſpe⸗
randis:ibi Fide plurimam hoſtiam. Circa pmum dicit
ſic: Fide itelligimus aptata eſſe ſecula verbo dei.d qð.

ſciendum ꝙ credere mundum eſſe a deo creatum: ꝓut

Geñ.j.dicitur:licʒ ſit fideſ vera non eſt tamen ſperanda
darum rerum: ſed eſt de rebus iam exiſtentibus:ideo ꝑ

iſtam fidem ſolum non legit aliquis teſtimoniũ iuſticie

fuiſſe conſecutus: ſed per fidem de rebus ſperandis.vñ
notanter dixit: Fide intelligimus.non auteʒ dixit: Fide
credimus hec.q.di.hec fides per quam mundus credit

fuiſſe creatus a deo in qua non includitur aliquid ſpe/

randum nõ legit᷑ cõmendari in ſacra ſcriptura ſic vt ali
quis dicatur iuſtus eo ſolo:ꝙ credit mundũ a deo eſſe

creatum:ſed fides illa que de rebus ſperandis eſt ſepe in

ſcriptura cõmendatur: ꝓut patet per exempla ↄñter in
ducenda. Et pꝛimo de abel qui comendatur in ſcriptu⸗
ra tanqꝙ iuſtus dupliciter. Pꝛimo per acceptõneʒ nume
ruʒz ſuoꝛuʒ cuʒ de eo dicit᷑ Gene.iiij. Reſpexit dominus
ad abel ⁊ ad munera eius.xꝰ per hoc ꝙ deus poſt mo⸗
tem dicitur audiſſe clamoꝛem ſanguinis eius:Gen:iiij.
7 de hoc qð dicit Defũctus adhuc lodtur.ſ.claman-⸗
do de terra:ꝛ ponit exemplum de enoch qui coõmenda
tur in ſcriptura tanquã iuſtus per tranſlationem eius
ad deum.Ex quibus duobus exemplis apoſtolus intẽ-
dit oſtendere ꝙ per fidem de rebus ſperandis:⁊ nondũ
adeptis antiqui conſecuti ſunt teſtimonium iuſticie fi-
dei:eo ꝙ pꝛedicti non leguntur aliquod opuſ meritoꝛiũ
feciſſe:niſi ꝙ crediderunt veraʒ fidem de ſperandis.O.
ſi contra pꝛedicta dicatur: Unde habetur ꝙ abel credit
aliquid ſperandum: ſimiliter ⁊ enoch cum ſcriptura
nihil circa hoc dicat de eis. Ad quam tacitam queſtio/
nem reſpondet dicens:Sine fide autem impoſſibile eſt

placere deo. Unde quia pꝛedicti duo leguntur placuiſ-

ſe deo:vt patet per pꝛedicta:ſequitur ꝙ habuerunt fidẽ
ſed non de rebus adeptis cuʒ talia non leguntur habu/
iſſe in hac vita:ergo de rebus ſperandis qð eſt itentum

Sed contra hoc adhuc poſſet quis dicere:vnde habet᷑

ꝙ ſine fide impoſſibile eſt placere deo. Ad quod reſpõ/
det: Credere enim opoꝛtet accedentem ad deum: quis
eſt: ⁊ inquirentibus ſe remuneratoꝛ ſit. Pꝛo quo ſcien-
dum ꝙ naturalis ratio dictat homini ꝙ alicui ſuperio
ri ſubdatur pꝛopter defectus: quos in ſeipſo ſentit: in

quibus eget adiuuari ⁊ dirigi qui apud omnes dicitur

deus: pꝛout ſecunda ſecũde.q.lxxxv.Ex quo ſequitur:
ꝙ ſiquis ad verum deum accedere intendit opoꝛtet ꝙ
credat ipſum deum eſſe ſuperioꝛem illo ad quem ac-
cedere intendit: et ſic verificatur illud ꝙ accedentem
ad deum opoꝛtet credere quia eſt:opoꝛtet etiam ꝙ acce
dens ſperet ab illo adiuuari:⁊ dirigi in futuro:alias fru
ſtra ad talem ſuperioꝛem accederet: ⁊ ſic verificatur ꝙ
opoꝛtet accedentem ad deum credere:⁊ ꝙ inquirenti
bus ipſum ſcilicet deum remuneratoꝛ ſit. Ex quibus
pꝛobatur ꝙ abel ⁊ enoch qui iuſticie teſtimoniuʒ pſecu
ti ſũt fidẽ hũerunt ò deo ꝑ quã ſperauerũt ab eo remu
nerari quã remunerationẽ i hac vita nõ habuerunt:qð
eſt intentum apoſtoli ad ſundandam diffinitiones:ſen

ununctea llitn d
nftusationemen

ſerancis non

lisgtiſcguunun
Prncistpaam
errvtinpoſtlar
ſenviceruntregni
ſtenencumngfd
ſeu confematuinmn
ta aduonnorcnpo⸗
Pepeorinnunnt
iiltoknl rrpin
nemumninaucundu
Ntßnibnsſcözglus
Eigriuige difen
onucespoſtcbnse
ſcuntregna do
Nge Mvoodi
Autiguorunnxbiofn
Tſeinloſtam nrpl
picbamrexpigor
ibiltera miraatol
lepenmetutullun
ionon er ovmiſi
lttſantim nann
fccnaencer wpul
Elppenfuninen
Gptzntititefane

ſoitanpoulas

tlocmicnd
hllumiAmsagürdi
Indocdresrencor
enponlbosbonts
fiſſonesaljsſaeer⸗
lala puenlu guib
ol nimoſimo
Mumuninedeſigen
antuc ktit
lcaͤftauicrdiſponi
mulimuin
hmnxtextälbagin
unnracno am
ungppſcllzne
liigverrigteſaee
Danid iunn de
hnlligis
W
gliumqinnn
nnsſätdeikgg
agur dedttilfe
Eimaniſcteisber

unnifitinie
eſcegf deſchepr
Lan Jumnund
Eulapenda Nn
eſſe ade, wun
noneſtunenienn
ſam enſtenntmtn,
guis eſtunotitcie⸗
ndeſcbis iani
Wsnon et
Wuum mnujdlen
hnndndiur agtlg
unſent
nut muncdigoi
eſpenmgotſpr⸗
prannpis itr,
Omnendaurin iprn
oer Mtegtönenun
in Reipept donin
rdoe dans poſtne⸗
uhar watur ſchn
mndecncltinmn
W Mſatoma
tinOnin Aſun

–—
S = =

S=S

6
1

Aiopunoni

Cmoe /uds

babeurM/n.

mochun ſcnpm
Gam tolan geſt

Luuenimpoſibea e

Nürug ebtent

marmn onm

ucus NeriNN

Emroen .giſt⸗

õ

mſi bo aloſt
vnin palaui ,en⸗
nn aplo li

pdofnns dien
Eto ltin

r inendt oporu⸗

n o gAenH
Nd Ndiuoan
oporn numn dAt.
infruroie=n

deſcriptionem ſuam ſupꝛadictam. Sed querendum vi
detur cum iſta verba apoſtoli.ſ.Sine fide auteʒ impoſ
ſibile eſt placere deo credere opoꝛtet accedentem ⁊cC.
coõiter pertineant ad fideʒ:de qua agitur:quare intero
ſuit illa verba inter teſtimonium abel ⁊ enoch: ⁊ teſtio
nium noe ſequentiuʒ. Debuiſſet.n.vel pꝛeponere illa
ante omnia teſtimonia antiquoꝛum vel poſtponere ea
poſt omnium fidelium teſtimonia. Ad quod dicenduz
ꝓ ratio eſt:quia in duobus ſolis pꝛimis.ſ.abel ⁊ enoch
non legitur expꝛeſſe aliqua fides de re ſperanda:et ideo
pꝛobat eam per rationem. In alijs vero.ſ.noe ⁊ ſequen
tibus inuenitur clarius fides de re ſperanda:vt patʒziin
oymnibus ſequentibus. Et pꝛimo de noe qui diluuium
fuuturum credidit ⁊ ab eo eripi per arcam iuxta diui/
nanm reuelationem: ſic habuit fidem manifeſtaʒ de re
bus ſperandis ⁊ nondum adeptis.Iteʒ habet᷑ de abꝛaã
7 alijs qui ſequuntur in quibus inuenitur fides de rebꝰ

ſperandis:vt patet intuenti per ſingula.Et exponãtur
cetera:vt in poſtilla vſq; ibi.Et alijs pꝛophetiſ:qui per

figdem vicerunt regna operati ſunt iuſticiaʒ. Circa quod
attendendum ꝙ fides antiquoꝛuʒ que manifeſtata ſuit

ſeu confirmata in veteri lege:per miracula ſubuerten/

tia aduerſarios coꝛpoꝛalit ⁊ liberantia populum dei vt

in egypto ⁊ in mari rubꝛo ⁊ huiuſmodi i noua lege po/
tius ſuit oſtenſa vt plurimum per mirabilem patientiã
ſanctoꝛum in cruciatibus acerbiſſimis ⁊ aſſiduis perſe-
cutionibus:ſcõʒ quas vere dicuntur martyres.i.teſtes
fidei quã quidẽ differentiã inter antiqͥs ⁊ nouos videt᷑

B; innuere apoſtolus qui de antiquis dicit: O per fideʒ

vicerunt regna ⁊cc. obturauerunt oꝛa leonum. Que oĩa

vſq; ibi:Alij vero diſtenti excluſiue pertinent ad ſtatũ

antiquoꝛum:vbi omnia iſta ⁊ plura ſimilia leguntur:

⁊ ſic in illo ſtatu vt plurimum teſtimonium fidei acci

piebatur ex victoꝛia fidelium ⁊ liberatione populi dei
viſibiliter ⁊ miraculoſe factis.Et hoc teſtimoniuʒ pꝛo/⸗
pꝛie pertinebat ad illum ſtatum:qui ꝓpter eius imper/
fectionem per pꝛomiſſiones tempoꝛales deducebatur
ad obſeruantiam pꝛeceptoꝛuʒ:vt in.j.ij.q.xcix.arti.vl.
ĩcoꝛ? qõnis.vnde ⁊ populus ille comparatur puero ſbᷣ

pecdagogo exiſtenti: vt patet Gal.iij. Et ideo ſi pꝛincipa
les patres antiqui teſtamenti:vt patriarche. moyſes et
huiuſmodi:tempoꝛalia omnia contempſiſſent non ha

beret locum ipſoꝛum doctrina.Unde opoꝛtebat apud

populum illuʒ qui talia bona pꝛecipue eſtimabat:ꝙ eo

rum doctoꝛes tanquaʒ bona magna illa eſtimantes:ſic
tempoꝛalibus bonis publice adhererent:vt de eis pꝛo/

miſſiones alijs facerent:ſicut magiſter pueroꝛum mu⸗

nuſcula puerilia quibus pueros intendit pꝛouocare ad

aliquod virtuoſum opus faciendum illa aſſerit eẽ ma

gna ⁊ maxime deſiderabilia:vt per ea deducantur ad

opera virtuoſa. Et ideo de qui omnia ſuis tempoꝛibꝰ
locis ſuauiter diſponit patribus illiuſ tempoꝛis bona

tempoꝛalia cõmuniter pꝛeſtabat quaſi in pꝛemium me

ritoꝛum:vt ex talibus induceret populum ad obſerus
tiam pꝛecepto.que erant in ſuis effectibus potioꝛa. Q
autem apoſtolus in pꝛedictis verbis: ſcilicet cum dixit
Per fidem vicerũt regna.loquatur de patribus ſeu de
iuſtis veteris teſtamenti:patet manifeſie ex plano ſenſu
littere. Cum eniʒ dixiſſet:QOuid adhuc dicã de gedeon

dauid ſamuel ⁊ alijs pꝛophetis:immediate ſubiunxit

qui per fidem vi.regna.vbi manifeſtum eſt ꝙ illud rela
tiuum qui refertur ad ꝓphetas ⁊ alios ſupꝛadictos qͥ
omnes ſũt de antiquo teſtamẽto.Si auteʒ ↄtra hoc ar

guatur de dauid fugiente a ſaul ⁊ abſalon. Dicendum

ꝙ dauid de vtroq; aduerſantiũ pꝛedictoꝛũ tenuit vitto gtigdei:ſʒ pambuli nlos, fides
gnitõeʒ nãleʒ:ſic gr̃a nãm:⁊ ꝑfectũ ꝑfectibile.

riã manifeſte in hac vita.Si autem de helia arguatłdi

cendum ꝙ non eſt trahendus in exempluʒ: quia fuit vnus
tantum:a hirundo vna ſᷣm Philo.j.Ethicoꝛum.non facit

ver.nec docuit populum vt pꝛoſpera mundi deſpicerent:ſʒ
vt ab idolatria declinarent. Et quia erat in regione decem
tribuum vbi omnes erant idolatre: ideo opoꝛtuit eum fu⸗
gere a conſoꝛtio eoꝛum. De eſaia autem æ⁊ machabeis non

poteſt ſumi argumentum:cum perſecutiones eoꝛum non le

gantur in auctentica ſeriptura. Unde manifeſtuʒ eſt ꝙ in ſu

pꝛadictiſ apoſtolus loquitur de iuſtis qui ſuerunt ſub vete⸗

ri teſtamento. De his autem qui ſub nouo teſtamento fue/⸗

munt ſubdit: Alij vero diſtenti ſunt non ſuſcipienteſ redẽpti

onem. vnde bene dicit: alij vero vt denotet ꝙ iſti de quibus
