catis qͥꝝ effundebat᷑ ſanguis in ſignũ ꝙ ꝑ effuſioneʒ ſanguis
chꝛiſti fiẽda erat remiſſio pctõꝝ:que non potat ſanguie aia
liũ fieri:ſʒ mm ſigniſicari. c ¶ Neceſſe ẽ ergo.poſita ↄueniẽ
tia noui ⁊ ve.te.quantũ ad ofirmatõeʒ ⁊ emundatioeʒ: hic
ↄñter ponit dꝛiam:oſtẽdendo pᷣmo ꝙ emundatio no.te.ſit
melioꝛ:⁊ ꝙ eſt ꝑfectioꝛ:ibi Neq; vt ſepe. Circa pmaʒ ꝑtem
diẽ ſic: c¶ Neceſſe eſt ergo exepla.quidẽ cele.his mun.i.
tabernaculũ ve.te.qð fuit quodamõ exẽplar celeſtiũ:vt de/-
claratum ẽ.viij.ca.debuit mũdari talib hoſtijs que fiebãt
de aĩalibus bꝛutis. e ¶ Ipſa aũt cele.meli.ho. qᷓᷓ iſtis.ſup/⸗
ple debuerũt mundari.Et iõ mundati ſũt ſanguine chꝛiſti.
S⸗ diceres qũo itelligunt᷑ mũdari celeſtia vbi nulla fit ma
cula.Dicendũ ꝙ ſiẽ dicebat᷑ emundari tabernacłʒ nõ qꝛ ha
beret i ſe aliqua maculã ſeu ĩmundiciã:ſʒ qꝛ tollebant᷑ q̃daʒ
irregularitates quib' impediebant᷑ hoĩes accedere ad ſcũa-
riũ:ita dicũtur mũdari celeſtia ꝑ chꝛiſti ſanguinẽ ⁊ ꝑ ſacr̃a

no. le.ex eodẽ ſanguine hñtia efficaciã: inquantuʒ purgant

peccata qͥ impediunt ab igreſſu celeſtiuʒ: Et iõ dicit:hoſtijs
in plurali:qꝛ lʒ ſanguis chꝛiſti ſit vna hoſtia:tñ ci'efficacia
nobis cõicatur ꝑ varia no.le. ſacra.et q tabernaculũ ſan⸗
guine chꝛiſti mundatũ ſit melius tabernaculo mo yſi decla
rat. d. f Non. n. manufacta ſcã ieſus introiuit.quale fu/
ſit tabernaculũ moyſi ab hoĩe factum:qð fuit figura taber-
naculi celeſtis: vt pdictuʒ eſt: iõ ſbditur: g ¶Exemplaria
veroꝝ: ſʒ in ipſum celũ.introiuit ieſus. h ¶ Ut appareat
nunc vultui dei ꝓ nobis.ſicut.n. pontiſex legis itrabat ſcã-
ſcõꝛum vt appar eret coꝛã ꝓpiciatoꝛio qð erat qſi ſedile dei
ſic chꝛiſtus quantum ad humanitatem intrauit celũ nõ ad
hoc ꝙ videret faciẽ dei patris de nouo:quia vidit eaʒ ab in

ſtanti conceptõnis:ſed qꝛ eius humanitas de nouo trã
ſlata fuit ad celum vbi facies dei clare videt a btis:vt ꝑ
hoc coꝛam deo pꝛe ꝓ nobis interpellet repñtando hũa
nitatẽ quã aſſumpſit ꝓ nobis. Enen Rn epe offerat
Hic ↄñter oſtẽdit ꝙ emundatio no.teſta. perfectioꝛ eſt.

Et diuidit᷑ ĩ duas
,Z „ „„ Pn oſtendit
ria veroxꝝ:ſʒ in ipᷣm celũ: ůt ¶ ꝓpoſituʒ: ad h
appeat nũc vultui dei pno addus nle bigt
bis. Heq; vt ſepe offerat ſe bma parte fac ta⸗
„— — X — — „ 2
metipᷣm:queadmõdũ põti lærõem:illa emũ/

datio que nõ rei⸗
terat᷑ qꝛ ſemel fcã
ſufficit: pfectioꝛ ẽ
i illa que reitat᷑

lex itrat ĩ ſcã p ſinglos ãnoſ
ĩ ſanguine aliẽo. Aliõquin
optebat eũ frequẽt᷑ pati ab

oꝛigine mũdi. Nunc aũt ſẽ plluries ppter ſui
in ↄſũmatõne El ad dẽ p eckonez ſec
ſtitutõeʒ pctĩ pꝑ hoſtiam ſuã illa emundatio qͥ
fiebat
appuit. Et qumadmoduʒ ceie inend o⸗
ſtatutum eſt hoibus ſemel piiatois quolibet
moꝛipoſt hoc aũt iudiciũ: ano renterabalur
expiatõ fcã ꝑ xpᷣʒ
ſic et xpᷣs ſemel oblatus eſt Tnelafe fattaen

ad multoꝛuʒ exhaurienda

LiR 2 eius vnica paſ
peccata:ſecundo ſine pecca

ſio ſufficit ad de⸗
letionẽ oiuʒ pcto⸗
rũ. S ẽ perfectioꝛ
Xhoc eſt qð dicit: i ¶ Neq vt ſepe offerat ſemetipᷣm.
.i.chꝛiſtus pontifex. R ¶ Quẽadmodum pontifex. ve
ter le. ¶ Intrat in ſcã per ſin. an. in ſan.alieno.qꝛ alr
ſequeret᷑ inconueniens.ſ.ꝙ chꝛiſtus pluries debuiſſʒ pa
ti a pꝛincipio mundi. ſicut ⁊ ſacerdos ve.le. intrabat ꝑ
ſingulos annos ſanctũſcõꝛum ꝓ expiatione peccati po-
puli iſrael:nunc autem ita eſt ꝙ ſicut pontifex ve.le.in⸗
trabat ſanctũſanctoꝝ pꝛo peccato Popul iſraelitici: ita
chꝛiſtus paſſus eſtp ſalute toto mundi:qꝛ incepit a pn-
cipio creationis ſicut ppls iſrael a datione leg: Et ideo
ſi chꝛiſti oblatio eſſet iterabil debuiſſet frequenter pati
ab oꝛigine mundi:ſicut pontifex legis quolibet ãno in
trab cta a datione legis:⁊ hoc eſt qð dicitur:
m ¶ Alioquin opoꝛ.euʒ ſrequen.pa. ab oꝛigine mun.
⁊ qꝛ hoc eſſet inconueniens:ideo ſhᷣdit apoſtolus:
n ¶ Nunc ãt.i.tꝑe gratie. o¶ Semel in ↄſummatiõe
ſeculoꝛuʒ.i.in vltima etate in qua cõſũmatur myſteriũ

chꝛiſti. p ¶ Ad oeſti.pec.per hoſti.ſuã apparuit. Se

ipſum in cõſpectu omniuʒ offerendo in cuce. q ¶¶ Et
quemadmoduʒ. hic adducit ſimile ad ſuum ꝓpoſituʒ
ſ.ꝙ ex peccato pmi parentis ſtatutũ eſt ex diuina ſnia
ꝙ homines ſel moꝛiant᷑ ⁊ poſtea in iudicio diuino ma-
nifeſte pꝛeſentabunt: ſicut chꝛiſtus ꝓ ſalute hominuʒ in
cruce moꝛtuus poſtea apparebit i iudicio non iudican-
dqus:ſed magis per ſuum iudiciuʒ fidelibus ſuis eterna
ſalutem redditurus:a hoc eſt qð dicitur: q ¶ Er que-
admodum ſtatutum eſt hominibus ſemel moꝛi. rone
oꝛiginalis peccati. r Sonbor⸗ aüt iudicium. ſ. extre
mum. s Sic ? chꝛiſtus ſel oblatus eſt. i cruce no ex
cõditione oꝛiginal peccati:qdð nõ ↄtraxit:ſʒ ex coditõne
moꝛtalis nãe quã voluntarie aſſupſit. t ¶ Ad multo-
rũ exhaurienda peccata.qdð dicit:qꝛ licet paſſio chꝛiſti
ſe extendat ad delendũ omnia peccata quatũ ẽ ex ſe:tñ
aliqui ſe reddunt indignos. Et ideo dicit multoꝝ ⁊? no
omnium.ſequitur: Saunds ſine peccato appa-
rebit cuis in ſcõo aduentu chꝛiſtus apparebit i foꝛma
0

gloꝛioſa ⁊ ſine ſimilitudine peccati:in pᷣmo aũt aduẽtu

9
8

iluope ni
ſumasſagiig 8
inlin Oumd
ſeiznobulltinunl
Ridepnckilig
lſarmapyotiaino o.
corturincuanngo
monbrobſanorſs
unſtſcgeusscon
nuegins ppmdi⸗
ſgeihiasodavonis
ſblgecchtsdinaſ
ſemsgcme Bin
kingruhe
iſirienci onobis⸗
maelgirn
onem ſouſimſni
Alananon lmi
faderi ima vi⸗
dobmtalhuulmn
Gunliſpertoenre
iriAboegnmnh⸗
ngerporirlere⸗
atad bonorn
übadeonnehantrd
ſprbocatmani
loundsnisti
3o) Srainayert⸗
ouegpenainqu
nkwrnliiin
Mune ininnvin
nipſeriſſinunge⸗
ſmlanfcon ian
leningninspent
nmnigkdienlief
ſlueirhii,
nſpikſwlurgiif
innmſ
ſngietnnenk n
ſencäliehliaiir
ſoniſfani
ſächiſtuiric
Kueſleirunn
eronninnn

Iunnt
(

.

—

ünſendſſ

hfendfan
luareni
ungspril
npianmg
lenmnmi
Or ſonfie
nlenſchet
rois gle
nirin
o in

luspnica a

ſfii d de
edingd
gipenene

fuſenahn.

nponnſere.

dlenogealr
Sdchuiſhe
linman
nepecunſe
hikerpeleir
aclincin
npita in
g:E
enterpati
vet eno in
taur:

GGe wun.

Nos.
glummmnde

aturmſſenmi

puni
nee. 40E
n gpolin
ediuina ſi
diumno nn
homminchi⸗
nen iulen
ns usenn
aCEe
aron toe
lunlan

icnend

tercrore
ſlnr
nſi n
uitittn
pmuio
n
mrebuin
nonin

==
—

3

= =
= —

apparuit in foꝛma hois moꝛtalis habẽs ſilitudineʒ pec
cati ſᷣm ꝙ dicit apls Ro.viij. Ad maioꝛẽ euidentia di9
ctoꝝ ĩ hoc capitlo querit: Ut ſanguis chꝛiſti fuit obla
tio deo acceptiſſima. Et arguit pᷣmo ꝙ nõ:qꝛ effuſio ſa/
guinis innocentis ẽ coꝛam deo abominabil: chꝛiſt aũt

ta: vt habet᷑ Exo.xvj.? Ilu. xvij.

quas ibi poſuerat moyſes:vt habet᷑ expᷣſſe.iij. Reg.viij. ca.
Urna aũt habens manna ⁊ virga aaron erant coꝛꝗ illa ar/
(¶Keplica.
Nca.ix.vbi dicit᷑ de arca burgẽ.qui nititur ſepi
oppouune2 ipoꝛtune ſaluare dicta ſan. Tho. et

fuit inocẽtiſſin: . — alioꝝ:nõ curat h̊ ſal⸗
cc. Itẽ illud qõ ſß ,„„ uüͤuuare veritateʒ littere
hʒ ſiliudinẽ cum to aparebit omnibus expe deſinẽt:nunq; põt accèden cuim ille honõ debe
eche gerllej ctatib' ſe in ſalutẽ. (Ca. x. tes plcõs facé. Alioqui ceſ tur potius oebem
nis inocẽtis ẽ hu⸗ lex ſuturoꝝ bono/ hꝛent vltra cõſciam peccati dicere. hic aũt plane
iuſmõi:ßm ꝙ dẽ ĩ ñ nõ ipſam imagi cultõeſ ſemel mũdati. Sèd dinmittit lr̃am apli tã
al eſudeunt nem reyrp ſinglos änos eiſ in ipſis cõmemoꝛatio pec- Secoreractſens li⸗
ie; ſanguinẽ flio dẽ ipſis hoſtijs qs offerũt i catoꝛũ ꝑ ſingulos ãnos fit. dieit c lanta warv⸗
rũ ſuoꝝ ⁊ filiarũ V na habens manna:et
ſuaꝝ:qs ſacrifica vga aarõ que floꝛuit:

uerunt ſculptilib chanaan: ⁊c᷑. Contra illud qð dicit
in lr̃a:Quanto magis ſanguis chꝛiſti qͥ per ſpmſanctuʒ
ſeipᷣm obtulit ĩmaculatũ deo emũdabit ↄſciam nr̃am:
Ruiñdeo non eſt itelligendum ꝙ ſanguis chꝛiſti fuerit ob
latus p nobis:imo tota hũanitas eiuſ:⁊ hoc patʒ ex au
ctoꝛitate inducta in qᷓ dicit:obtulit ſemetipᷣm:fit tñ mẽ
tio in hac oblatione ſegregatim de ſanguine chꝛiſti inq
tum fuit ſeꝑatus a coꝛpoꝛe:tñ vtrũq; eſt de oblationis

ibi autem dicitur:ꝙ nihil erat in arca niſi due tabule ⁊c̃.q̃
videtur manifeſta contradictio. Circa quã differentiã labo
rat duplicit᷑ circa locum allegatum de.iij. Reg. Uno mo
lr̃a illa debeat intelligi pncipalr:apoſtoli autẽ occaſionalit:
qꝛ arca fuit facta vt tabule ibi reponerẽt᷑:ſʒ aſ vrna ⁊ vir
ga occaſionalłr in memoꝛiã ibideʒ repoſite ſunt. alio mõ ꝙ;
factum fuit quoddam ſcãnum appendiciuʒ ad latus arce:i
quo vrna ⁊ virga reponebant᷑.Et iõ amplp dicit illa fuiſſe

integritate: ꝓpter qð in ſacramẽto altaris qð eſt memo in arca:nõ ꝙ intrinſecus:ſʒ in appenditõe qð vnum cum ar

riale ip̃ius oblationis conſecrat᷑ ſimł caro ⁊ ſanguis:tñ
ſub ſpeciebus diuerſis:ſicut in illa oblatõe fuit ſanguis
ſepatus a carne. Similit᷑ anima chꝛiſti fuit p nobis ob
lata inquantuʒ per paſſionẽ fuit a coꝛpe ſeparata ad ſa
tiſfaciendũ ꝓ nobis: Jo.x.animã meaʒ pono ꝓ ouibus
meis.⁊ ſic pʒ ꝙ tota humanitas ptinet ad chꝛiſti oblati

onem ſeu ſacrificiũ. Q aũt hoc habeat perfecte rõnem

oblationis vl ſacrificij:pʒ qꝛ ſacrificiuz in lege ſiebat tri
plici de cã:pmo ad tollendum peccatũ: ꝓpter hoc in le/

ge dicebant aliqua ſacrificia ꝓ peccato: ad gram con
ſeruandã: ppter hoc in lege dicebant alique hoſtie pa⸗
cifice:ʒ ad hoc ꝙ mens hoiĩs pfecte deo vniretur ꝑx amo
rem: ꝓpter hoc in lege offerebat᷑ holocauſtũ qð totum
incendebat᷑ ad honoꝛem diuinũ:iſta aũt tria pueniunt
nobis a deo mediante hũanitate chꝛiſti ꝓ nobiſ oblata
qꝛ per hoc peccata nr̃a ſunt deleta Apoc.j.Dilexit nos
⁊ lauit nos a pctis nr̃is in ſanguine ſuo:⁊ gratia collata
Jo.j.Gratia ⁊ veritas per ieſũ chꝛiſtum facta ẽ:a poꝛta
gloꝛie aperta in qua fit hominis ad deũ vnio pfecta. p
pter hoc dicit᷑ infra ſequẽ.ca. Habemus fiducia per ſan
guinem ep in introitu ſcõꝛum:Et ſic pʒ ꝙ ſacrificiũ xpᷣi
fuit pfectiſſimum:qꝛ continet in ſe pfectiſſime virtuteʒ
oĩum ſacrificioꝝ:ſicut perfectio diuina ↄtinet in ſe vni
tiue ⁊ eminentius perfectiones oium creaturarũ.Ad pᷣ
mum igit᷑ dicendũ ꝙ effuſio ſanguinis chꝛiſti põt refer⸗
ri ad duplex pᷣncipiũ.vno mõ ad ipᷣos effundentel:⁊ ſic
fuit deo abominabilis:⁊ ſic fuit peccatum grauiſſimuʒ
alio mõ ad voluntatẽ ipᷣius chꝛiſti patientĩ qui volun-
tarie ſe obtulit paſſioni ex charitate maxia:⁊ ſic fuit o
acceptiſſima:⁊ hoc ſcòᷣo mõ habuit rõnem oblationis
⁊ ſacrificij:nõ aũt pᷣmo mõ.ld ⁊ pʒ ex dictiſ ꝙ oblatõ
ſanguinis innoceni in ſacrificijs gentiliũ hʒ ſimilitudi
nem cũ illis qui occiderunt chꝛiſtũ:⁊ hoc mõ non hʒ ra
tionẽ ſacrificij vt dictũ eſt:⁊ ideo non ẽ ſimilitudo ſacri
ficij chꝛiſti ad ſacrificia illoꝛum. ¶ In capi. ix. vbi dicit
in poſtilla: Aureum habens thuribulum ⁊ arcaʒ teſta
menti ex omni parte auro. Additio.
Narca teſtamenti que erat in ſanctalſcõꝛum
Qnb erat incluſuʒ:niſi tm̃ due tabule lapidee

— — —

libꝛo legis: Pones euʒ in latere arce v᷑7. ¶ Ca.X.
Mbꝛam.n.habens ⁊c.in capi.pꝛeceden.ꝓbauit
apoſtolus eminentiaʒ noui teſtamenti:⁊ in ꝓbati
ſua dixit ꝙ ve.teſt.non auferebat peccatũ:iõ
qð ibi ſuppoſuit:hic ↄñter ꝓbat.Et diuidit᷑ in duaſ ꝑ
tes:qꝛ pmo facit qð dictũ eſt:ꝛ ↄparat ſacerdotem no. teſt.
ad ſacerdotẽ ve.teſta.ibi Ois quidem ſacerdos.pmuʒ pꝛo-
bat duplr:pmo ꝑ ronem:⁊ per ſcripturã:ibi Joõ ingredienſ.
pᷣma adhuc in duas:ſm duas roes quas ponit:ſcðòa ibi Ijm
poſſibile eſt.n. Ad euidentiã pme ronis coſiderandũ:qꝙ dif
ferũt vmbꝛa ⁊ imago in hoc ꝙ vmbꝛa eſt longinqua ſilitu⸗
do rei:imago aũt ẽ ꝓpinqua ⁊ expᷣſſa rei ſimilitudo. Et iõ
ſacrificia ve.le.habuetũt rõem vmbꝛe reſpectu bonoꝝ glie
qꝛ non ꝓmittebãt illa expꝛeſſe:ſʒ ſub velamie ꝓſperita᷑ ter
rene:ſacrificiũ aũt no.le.habet rõnem imaginis:qꝛ imedia
te inducit ad bona glie celeſtis:hoc aũt non poterãt facere
ſacrificia ve.le.qð pʒ ex mõ offerendi ipᷣa:qꝛ quolibʒ anno
reiterabant᷑ qð non fieret ſi ꝑ ipſa offerẽtes mudarent᷑:qꝛ tẽ
talis iteratio eſſet fruſtra:⁊ non ẽ dicẽdũ ꝙ aliquid fruſtra
p̃ciperet᷑ in lege diuina: non auferebant peccata:⁊ hoc eſt
qð dicit hic: a ¶ Umbꝛam.n.ha.lex futu.bo.i.bonoꝛum
glie que expectant᷑ in futuꝝ:que in rr vüfttnen e
p modũ vmbꝛe: ⁊ non expſſe: iõ ſequitur: b ¶¶ Non ipam
ima.reꝝ per ſingulos an.eiſdẽ ipſis ho.quas offe.indeſi.ſa
cerdotes ve.le. c (nun, põt. lex vetus ꝑ talia d ¶ Ac

pfectos facere.i.mundatos a culpa ⁊ dignos glia.
lioquin ceſſaſſent offerri.poſt pᷣmam eoꝝ oblationẽ
Ideo ꝙ nullã ha.vltra ↄſci.pec.cul.ſemel mũda.Et iõ
ↄcludit ꝙ fiebant illa ſacrificia ad peccatoꝝ recoꝛdatioem:
inquantum pꝑ talia offerentes oſtendebani ſe hr̃e peccati cõ
ſcientiã:⁊ hoc eſt qð dicit᷑: g ¶ Sed in ipſis cõmemoꝛatio
ipᷣoꝝ pecca.pꝑ ſingu.an.fit.Deletõ aũt peccatoꝝ expectaba
tur fienda ꝑ chꝛiſtum. Sʒ videt᷑ ꝙ rõ apoſtoli nõ valeat:qꝛ
poſſet dici ꝙ illa ſacrificia mundabãt a peccatis pꝛeteritis
nõ aũt a futuris:⁊ qꝛ reiterabant᷑ peccata ꝑ ↄñs ⁊ ſacrificia
erant iteranda non fruſtra:vt arguit apoſtolus:ſed ad dele
tionẽ peccati iteꝝ ꝑpetrati.dicendũ ꝙ apoſtolus ex mõ lo/
quendi excludit hoc dcm.dixit.n.ꝙ lex tm habebat vmbꝛã
5 F

ca cenſebat᷑:⁊ ſic quidam exponunt qð en Ve

C
e¶
f

1G&α

u ſacrificiũ qò fiebat

r de alib ſubchk: r

5

(Epiſtola paüli.

celeſtium:nunc aũt ita ẽ ꝙ peccatuʒ opponit᷑ celeſtib:qꝛ ex
cludit ab ipᷣis. Et iõ illud qð emundat peccatũ opʒ ꝙ ſit ce
leſte ⁊ ſpũale:a iſtud qð eſt tale hʒ efficaciã ppetua:⁊ p oñs
nõ eſt reiterabile:ſic aũt eſt dicendũ de oblatoe chꝛiſti i cru
ce rõne deitatis adiuncte: et iõ non reiterat᷑:qꝛ ſemel facta
ſufficit ad delendum
oia peccata ↄmiſſa et

Zinittida. Szacbue Impoͤſſible. n. eſt ſanguine
düre netterle taurop a hircoꝛum auſeri
ſia:&. Dicenduʒ pctã. Idèo igrediẽs mũdũ

dicit: Hoſtiaʒ et oblatiõeʒ

nõ eſt ibi ſacriſicij rei- lcit: Hoſtiaʒ .
noluiſti:cõꝛpꝰ auteʒ aptaſti

teratio:ſʒ vnp ſacrifi

in e oblai mmihi. Hlocauſtomata ä
pp boc dicit Matyÿ. Pbctõ non tibi placuerunt
.xxvj. Hoc facite ĩame Lunc dixi:Ecce venio. In
az ↄmemoꝛatõem. q· capite libꝛi ſcriptũ eſt ð me:
Reoaigohe iu pvt faciã de volũtatẽ tuam.
eni eſt. hic ponit ſcoa Sũpiuſ dicẽs:qꝛ hoſtias

oblatões ⁊ holocauſtoma

rõ ad idẽ:qꝛ pncipali 4 -
ta ⁊ ꝓ pctõ noluiſti:nec pla

legelicher in die g, cita ſunt tibiq ſm lege offe
tulo: ſz illud nõ poiar runt:tũc dixi: ecce venio: xt
aufert peccarũ cũ eer ſaciã de voluntatẽ tuꝗ: au-
qq pure coꝛpoꝛeũ q; fert pᷣmuʒ uᷣt ſequẽs ſtatuat
nõ attingit ad aĩaʒ Sg? In qua volũtate ſcificati ſu
multo min alia leg mus: p oblatõem coꝛpoꝛis
ſacrificia poterãt au/

ferre peccata. hub ra⸗ ielu chꝛiſti ſel. Et dis gdem

tionis ponit minoꝛe,zʒ
D. h

Impoſſibile

coꝛpa-

ip̃ᷣis diuina virtus oꝑatur:⁊ iõ operant᷑ ad gram ꝑ moduʒ

—.

iſtrumẽti: nõ ſi (Sleoe, in ſacr̃iſ ve.le.vt pleni dicã in fine

huũi capli: i ¶ Ideo ingrediẽs.hic pbat ꝑ ſcripturaʒ pſal.
xxxix.qui loquit᷑ de aduentu chꝛiſti ꝓpter iperfectõeʒ ſacri-
ficioꝝ: ve.le.ſupplendã ꝑ ſuum ſacrificiũ: et facit talẽ rõem
illud qð aufert peccatũ opʒ ꝙ ſit deo acceptũ.ſacrificiũ aũt
ve.le.nõ erat deo acceptũ:vt pʒ per ſcripturã pſal.inductaʒ
⁊c̃ʒ. ⁊ hoc eſt qð dicit᷑:Ideo igrediẽs mundũ.p carnis aſſũ
fiogn. 1 Dicit.qꝛ illa ſcriptura loquit᷑ in eius ꝑſona.
oſtiã. in hoc tangit ſacrificia que fiebãt de reb' aiatis
m ¶ Et oblationeʒ.i.ſacrificia de inaĩatis. n ¶ Noluiſti.
i.non acceptaſti ⁊ ſunt vba filij ad pꝛem. Et ĩterponit ſacri
ficiũ patri acceptũ qð de coꝛpe chꝛiſti fuit fem.d. o ¶ Coꝛ
pus autẽ aptaſti mihi.i.coꝛpus paſſibile aptum imolatioi:

qꝛ fuit foꝛmatũ ⁊ aptatũ ſola virtute dei abſq; ſemine vi/

rili. p ¶ Polocauſtomata que totalit᷑ incendebantur.
q ¶¶Et ꝓ pctõ.i.ſacrificia que ꝓ pctis offerebantur qͥ vna
ps incendebat᷑:altera erat ſacerdotis. Et ſic apls tetigit oiĩa
genera ſacrificioꝝ ve.le.oſtendẽs ꝙ non fuerùt deo accepta
de talib' ſul on abiplaauenir Eronur oſte⸗
it in ſerie ſcripture ꝙ ſacrificiũ no.te.ſit acceptũ:cũ ſequit
de chꝛiſto: s ¶ Tunc dixi:ecce venio.p carnis aſſumptio
nem. t¶In capite li. ſcrip. eſt de me vt fa. deus vo.tua. Li
Per aüt iſte eſt noticia pᷣdeſtinationis diuine. Caput huſ li
ꝛi dicit illud qð in diuina pᷣdeſtinatõne pᷣncipalr ↄtinetur
hoc an eſt Neriu incarnat
ne pertingut oẽs electi. v¶ Superius dicens ⁊c. Iſtud qð
ſequit eſt verbum apoſtoli Bonengauerern Rel erriu⸗
ſione ve.le. ſacrificioꝛũ per ſacrificiũ chꝛiſti:⁊ pʒ lr̃a per pꝛe

ptum deo pꝛi. 3
qꝛ per hoc ꝙ chꝛi

recoꝛdaboꝛ amplius. Abi
autem hoꝛum remiſſio: iaʒ
nõn eſt oblatio ꝓ peccato.

c eniʒ ſang. hirco.aut tau.auferri peccata. Si ür hocar/
guat de ſacr̃is no.le.que conſiſtunt in quibuſdã re
libus tm:⁊ tamẽ mundat aiam. Dicendũ ꝙ non ẽ ſue:qꝛ in

ſtias.ſ.in ſpẽ non in numero. d/

is chꝛiſti:p qð ad beatitudi
rum omnium. o
fruſtra fieret Math. ix. Non eſt opus
dicus.cetera patent ex dictis.viij.capitu.

dicra. vnde cõcludit: x¶ Aufert bmum. ſ. ſacrificium
legis. y ¶ ¶ Ut ſ. argali uſin ſacrificiũ acce

In qua volũtate ſcificati ſumus ⁊c̃.
impleuit volũtatem pr̃is ſeip̃ᷣm of

ferendo nos ſcificauit. a ¶ Et oĩs quidem ſacerdos.hᷣ
ↄparat ſacerdotẽ
, no. te. 7 ve. teſta.
ſacerdos pᷣſtò eſt quottidie ad inuicẽ. Et didi
miſtrãſ:èt eaſdẽ ſepe offerẽ· Wr ĩ oualſ ptel:qꝛ
hoſtias quᷣe nõ pñt auferre lno lel gs 1
pctã. Hic àutẽ uũnã ꝓ pctis pturã: ibi Conte⸗
offerẽs hoſtiã ĩ ſimpiinũ ſe ſtat autẽ nos.Ad
det ĩ dextera dei dẽceto ex Euidetiã pᷣmi ↄſi⸗

derandũ: ꝙ in le-

pectãs donec ponãt inimi/ ge erat duplex ſa

ci e' ſcabellũ pedũ e. Nnà crificium ſolene.

n. oblatõe ↄſũmauit ĩ ſem / Vnũ erati die ex-
pif᷑nũ ſciſicatos. Coònteſtat piationis qð ſolũ
fiebat p ſummuʒ

S * 9
ani nog ſp ſſſanct P oſt ſacerdoteʒ vt fre⸗
q;.n. dixit: Hoc auteʒ teſtm̃ quenter dictuʒ ẽ.
qð teſtaboꝛ ad illos p dies Alid erat iuge ſe
illos dicit dñs:dabo leges crificium qò repᷣ/-
meas ĩ coꝛdibꝰ eoꝝ:⁊ i me/

Aliõ erat iuge ſa
ſentabat eternita
tẽ chꝛiſti ſm diui

tib'eoꝝ ſupſcribã eal. Lt pec nitateʒ: et ideo di
catoꝝ ⁊ iniqtatũ eoꝝ iã nõ cebatur iuge:qꝛ q̊
tidie offerebatur

mane ⁊? veſpere.
et iſtud ſacriſici
uz non ſoluʒzoffe
rebatur p ſũmuʒ
ſacerdotẽ:ſʒ etiaʒ

per alios inferioꝛes ſacerdotes. Et de iſto ſacrificio loq

tur hic dicens: a (Et oĩs quidem ſacerdos.ſ.ve.leg.

b ¶ Pꝛeſto eſt quotidie miniſtrans.qꝛ quotidie offere⸗

teaſdem ſepe offerẽs ho
e nõ poſſunt au
ferre peccata.vt pʒ ꝑ pꝛedicta:⁊ magis patebit infra.

batur iuge ſacrificium. c

e ¶ Pic autem.i.chꝛiſtus. f¶ Unam ꝓ pec. offe. ho.
que ſufficit ad delendum oẽm culpam cõmiſſam ⁊ cõ/

mittendaz. g In ſempiter.ſe. ad dex.pa.vt domin

1 in hoc patet differentia ipᷣius ad ſacerdotem ve.legis

quem opoꝛtebat continue ſtare vt miniſtrum. chꝛiſtus
autem non fuit miniſter niſi in vnica oblatione qua pꝑ-
acta ſedet in dextera patris vt dominus. h¶ Decete

ro expectans donec ponantur inimici eius ſcabellum
pedum eius.et hoc complebitur in finali iudicio: ſicut
expoſitum eſt ſupꝛa.j.ca. i ¶ Una enim oblatione co⸗

ſummauit.i.ad perfectum adduxit. k ¶ In ſempiter⸗

num ſanctificatos.quia hoſtia chꝛiſtil habet virtutem
eternam ſanctificandi:et pꝛopter hoc illa peracta non
habuit amplius neceſſitateʒ miniſtrandi:ſicut habebat
ſacerdos veteris legis. l

onteſtarur autem. hic ad
ducit ad ꝓbandum idem auctoꝛitate Hiere.xxxj.que

ſupꝛa expoſita eſt. viij. ca.et in fine illius ponitur:

m ⸗ tpecatonnn 7 iniquitatum eoꝛuʒ non recoꝛda
boꝛ ampliuſ.quia ad talem remiſſionẽ ſe extendit effica
cia oblacionis chꝛiſti que eſt oblatio legis noue. Et iõ
per hoc patet:ꝙ chꝛiſtus non habet neceſſitatem ſtare

vt miniſter ad pluries offerendum:⁊ hoc eſt quod ſub-
ditur: N e hoꝛum remiſſio eſt.ſ.peccato

am non oblatio ꝓ peccato.quia
ix. Non eſt opus valentibus me/

oducinmur
cin aboct
ddictt pC
D fiſ.
ſninnoſan lct⸗
iechriſ l
olaroh'ſcr.
WE
tuultnobiſni
ſol ge ul⸗

Necniſti
itii
figenrd dickt ct.

Naavinenscſſecuve⸗
chuick inchosuirvi
men carneſu⸗
dam pelanenninan
hereſiubianonien
hniſtus on hxolun
bolgusſipanni
liunet nunpban
iglople Gacemot
NIMalanus dicn
Purtotochiſfig
thoctungtcüdi
liſchfine.
Gtcelge agan
ganaetdcid ver
ſteiſehono ſerus
Paſicocg,cin
Pbuptiſnnon ſo
tablunoncd pve ſe
nurchuiſtoperſe

*

ntuhinzi

6

ui ininsniii
N Nehrinm

„ ſamtogn
j Ne.

aumnrden

5 Aöcrüet

miim göeh;
ichiiſti fnoint
nreri⸗ di
(rilgeed
6 I c.
) d iulſait
. wronhn
mr, ſin,
ſurcheſzan
Etce ſo emicn
ln uercos pel⸗
na ruondeoftr
Gan ſroffnitn
enoſunt
naaispancdi ift
Cum , Nefe
Ubem Cöniſin

Aumormn
enniiftmndh
i ug
. nius 6 det
nindiaiz iaili
4 ultn
manmnoblatonec⸗
. 0 ſenpite⸗
celllu peracti Ho
mundieſicut hebett
uurauten h
t hiere m
lusponiun.
connton tl
niſe Gnendi
vliizſotr ᷓ
neeeſſtnun 6
oeckant 3
niſoet n
. nais
is lhmin
p

. annnn

¶ habentes itach fres. Superi apls oſtendit eminẽ-

iiam ſacerdotis chꝛiſti: hic onter oſtendit ꝙ debem ei
reuereni obedire.Et diuidit᷑ in tres:qꝛ pᷣmo ponit apłs

allectiua ad hui ſubiectioeʒ:? oſtendit ſbiectionis mo

dũ ⁊ oꝛdinẽ:ibi Accedamuſ vero coꝛde:ʒ ſubdit ipᷣius
ſubiectionis rõeʒ
ibi Uolũtarie.n.

Circa pᷣmum oſi⸗ Hãbẽtes itaqʒ frẽs ſiduciã
deradu ꝙ duo ſi in itroitu ſcõꝝ in ſanguine

licer̃ ad hoc vt ſa chꝛiſti qui litiauit nobil viã
cerdoto chꝛiſti ſb nNouae viuente:pervelamẽ
damur hũiliter ?.i.carneʒ ſuaʒ:et ſacerdoteʒ
deuote. Pꝛimuz magnũ ſup domũ dei:accè
? hub ſacerdotj qam cij vero coꝛde i plẽni
efficacia:qꝛ p ipʒ dam cu vero coꝛde l pleni.
ſroducimur ad tudie ſidei aſpſi cõda a con
celeſtia: hoc eſt ciẽtia mala: ⁊ abluti coꝛpꝰ
qð. dicit: p Ha qq mda: teneam ſpei nf̃e
bẽtes itaq;ʒ fra

leſti. q ¶In ſõ dlie. n. eſt ꝗ repꝛomiſit. Et
guine chꝛiſti. qu Ccõnſiderem inuicẽ i pꝛòuo
F oblatio h ſace catõem charitat 7 bonoꝝ

rnebe⸗ vi. ob ex:non deſeretel collecti
aʒz nouã. qꝛ nulb onẽ nĩ̃ aʒ ſicũt ↄſuetudis eſt
ante chꝛiſtü aſcẽ

. gqÿuibuſdã: ſʒ oſölãtes:⁊ tn
dit ĩ celũ. s sl

viuentẽ. dicikhcc —
via viuens effectiue:qꝛ ducit ad vitã eternã:qualit aũt
chꝛiſt inchoauit viam iſtaʒ oſtendit.d. t¶ Per vela⸗
men.i.carnẽ ſuaʒ.qꝛ caro chꝛiſti oblata in cruce erat qð
dam velamentũ nature diuine.ꝛm autẽ qð dʒ nos attra
here ſubiectioni pꝛedicte:ẽ potentia h ſacerdotij:quia
chꝛiſtus non hʒ ſolum ptãtem ſupꝑ vnaʒ genteʒ:ſic ſacer

dos legalis ſuꝑ gentẽ ſuazʒ:ſʒ hʒ ptãtem ſup totã eccliaʒ

militantẽ ⁊ triumphantẽ:⁊ hoc eſt quod tangitur:Et.
hñtes ſupple. Sacerdotem magnum ſuꝑ domum dei.
v ¶ Accedamus.Hic ↄñter oſtendit modũ ſubijciendi
nos ſacerdotio chꝛiſti:qꝛ talis mod eſt pᷣmo ꝑ veraʒ ſi
deʒ:et hoc tangit᷑ cũ dic k. v ANccedam cum vo coꝛ:
de.abſq; fictione. x Ur plenitudine fidei.qꝛ non ſuf
ficit credere aliquoſ articuloſ fidei:ſʒ oʒ credere quicqᷣd
credit eccleſia: per ſuſceptõem baptiſmi chꝛiſti in q;
fitet᷑ ſe homo ſeruũ chꝛiſti.Et iſtud tangit᷑ ibi: a ¶ Aſ
perſi coꝛda a ↄſcia mala:⁊ abluti coꝛpus aqua munda.
qꝛ baptiſm non ſolum lauat exteri coꝛpus:ſicut facie-

bãt ablutiones ve. le ſʒ etiã lauat animã inter:ʒ ſubij/

cimur chꝛiſto per ſpeʒ firmã:⁊ hoc ẽ qð dicit᷑: b ¶ Te
neamus ſpei nr̃e coſcſſioneʒ indeclinabilẽ.ita ꝙ non de
clinemus ab ea in ꝓſperis net in aduerſis:⁊ ſubdit cãm
hup firmitatis di. c ¶ Fidelis.n.eſt qui repꝛomiſit.ſ.
deus qui nõ poteſt mentiri:⁊ iõ ſpes nr̃a debʒ ei firmit᷑
vniri:ꝗdebem chꝛiſto ſubijci ꝑ charitatem:lʒ autem
charitas pꝛincipalit ſubijciat᷑ deo tñ manifeſtat᷑ per dile
ctõem ꝓximi ſᷣm ꝙ dicit.j.Jo.iiij. Qui non diligit frẽʒ
ſuũ que videt:deũ queʒ non videt qũo põt diligere: J0

apls loquens de charitate ꝑ quaʒ debem chꝛiſto ſubij

ci tangit dilectõem ꝓximi:pꝑ quaʒ mãifeſtat᷑ dilectio dei

de ꝓximo. e

d. dD ¶ Et ↄſideremus inuiceʒ.i. ſoliciti ſimus quilibet
e En pꝛouocationem charitatis ⁊ bono
rũ operum.quantũ ad ꝓmotionem in bono. ¶ o

deſerentes collectionem noſtram.i.cetuʒ fideliuʒ in pᷣſ-

ſura tribulationis:⁊ in hoc tangit ſubleuationeʒ a ma⸗

lo:qꝛ deſerentes eos in talibus non ſunt veri chꝛiſtiani

beintro lin i4. leſſionẽ indeclinabile. Fi

de quibus ſbditur: g ¶ Sicut eſt conſue eſt quibuſdam

i.fictis chꝛiſtianis delerentibus ꝓxios ĩ pꝛeſſura tribulatio
nis. h ¶ Sed ↄſolantes. oppꝛeſſos debet eſſe. i ¶ Et tã/

to magis quamto videritis appꝛopinquãtem dieʒ.ſ equita-
tis vł iudicij. Cui rõ eſt:qꝛ gratia ꝑficit naturã:motus aũt

naturalis foꝛtioꝛ eſti
—989 fine:⁊ ſilr debʒ eſſe:ð
to mag qʒto viderii appꝛo mojucharitat 2 gre
k ¶ Uoluntarie eni.

pinquantẽ diem. Nolunta olinarte ent,
rien peccatib nobis poſt. obicenoenie ratione
accepta noticiã veritat iam Et oiuiditur in duas

O

10 ES W ien moꝛamini. Pꝛima i
q̃ cònſũptura ẽ adſarios. duas: quia Ranoa

Irritaʒ as faciẽs legẽ moy ucit terroꝛem ratio/
ſi ſine vlla miſeratõe duob Eberactiontsauxi
vel tribus teſtibus moꝛitur :2 ratione diſcretõ

. nis diuini iudicij:ibi
quanto mag putatis dete/ Terribilis nacg. Lir⸗

rioꝛa merẽi ſupplicia qᷣi fi capmuʒ ↄſideranduʒ

liu dei coculcauerit: &t ſan. glo hic diſtinguixi
guinẽ teſti pollutum duxe/ terr illi qui peccat no-

—8 2„—lens 7 voluntarie:q⸗

ritui gre ↄtumeliam fecerit. cato ex paſſione pec/

cat nolens:ille autem
—H L qui ex malicia ⁊ habi
tu inclinante voluntatem conſentit peccato peccat volũta⸗
rie: ppter hoc iſte non penitet:qꝛ operatio ꝓcedens ex ha
bitu eſt delectabilis:pꝛimus auteʒ penitet tranſeunte paſſio
ne.Auxilium vero diuine gratie nõ datur niſi penitentibꝰ
Et ideo ſbtrahit᷑ voluntarie peccantibus:quia non penitẽt
vt dictum eſt:⁊ hoc eſt qð dicitur: Uoluntarie.n.peccanti-
bus nobis. Aliter poteſt exponi littera:⁊ magis vt videt᷑ ſʒ
intentioneʒ apoſtoli. Ad cui intellectum cõſiderandum ꝙ
ſim ſententiaʒ Aug.⁊ alioꝛuʒ ſcõꝛum tẽpoꝛe nature lapſe li
berũ arbitrium non poteſt diu vitare peccatuʒ moꝛtale an-
i; reparet᷑ ꝑ gratiaʒ:poſtq vero repatuʒ eſt poteſt vitare oẽ

peccatũ moꝛtale. Et ideo magis voluntarie cadit ĩ peccatũ

reꝑpatus per gr̃am qᷓ; non panetus Orte quod nõ repara
tis adhibetur efficacius remedium ad tollenduʒ peccatum

ſ. baptiſmus qui aufert omneʒ culpã ⁊ penaʒ:ſed ſi poſt re
aratõem baptiſmalẽ aliquis cadit in ꝓeccatuʒ:iaʒ non ad
ibet᷑ ſibi tale remediuz:quia nõ eſt iterabile ſacramentũ:⁊
hoc eſt qð dicit᷑: k ¶ Uolun.n. peccã.no.poſt acce.no.ve.

.i. poſt baptiſmũ qui eſt fidei ſacramentũ. I ¶ Naʒ nõ reli.
p pec.ho.i.moꝛs chꝛiſti nobis cõicanda ſᷣm totuʒ effectuʒ
ſicut fit px baptiſmuʒ qui delet totum:eo ꝙ in ipſo ↄfigura/
mur totalr moꝛti chꝛiſti ſᷣm ꝙ dicit eron epulti ſumus
cũ illo ꝑ baptiſmuʒ in moꝛtẽ ⁊c. m. ¶ Terribiliſ. Hic poit
ad hoc rõnem er diſtrictione diuini iudicij:qð eſt valde ter
ribile tranſgrediẽtibus legẽ chꝛiſti:⁊ hoc eſt qð dicit᷑: Terri

ribilis quedã aũt expecratio iudicij: ꝓpter ſnie irretractabi
litatẽ:⁊ ꝓpter pene acerbitatẽ:que tangit᷑ů fſum dẽ: n ¶ Et

ignis emulatio.i.pena ignis ex emulatione ⁊ ʒelo diuine iu
ſticie infligẽda. o ¶ Que cõſumptura ẽ aduerſarios. eos
eternalr cruciãdo.Et ↄfirmatur hoc ꝑ ſimile de lege moyſi
cui tranſgreſſoꝛes puniunt᷑ moꝛte:vt pʒ ex decurſu ve.le.et
mlto graui puniet᷑ trãſgreſſoꝛ legis chꝛiſti q̃ qto ẽ ſanctioꝛ

tãto opʒ eam mag obſeruari: poc è qð diẽ: p¶Irritaz

qs facies ⁊c pʒ vſq; ibi. q ¶ Qui filin dei ↄculcauerit. ma
data ep ↄtẽnẽdo. r. ¶ Et ſan te. pol. du. in q ſcifi.ẽ. qo faci
unt illi qui pbaptiſmũ reuertũt ad vomituʒ. s ¶Et ſpui

nõ relinqtur ꝓ pciiſ hoſtia: quia pꝛimo ponit ra
terribil aut quedã expecta/ tioneʒ deterrenteʒ:
tio iudicij ẽt ignis emulatõ demulſcẽtẽ: ibi Reme

Epiſtola pauli.

„* . . 31
gratie cõtumeliam fecerit. abijciendo ipᷣm: alii poteſt exxo i.rem ꝓmiſſam que eſt btitudo eterna. m Agdhuc ſaoiaſ 00
ni de illis qui dicebant legalia eẽ neceſſaria ad ſaluteʒ poſt H ad ꝓpoſiium adducit auctoꝛitateʒ ſcripture cuius ðn 1rrig
baptiſmũ: ſic quodãmõ conculcabant dei filiuʒ: dicentes cipium habetur Aggei.ij. Et finis Abacuch.ij.que cõ/ erimnoeſ,
ipm ĩpotentem ad ſaluandũ nos pſeipſuʒ:⁊ ſanguinẽ eius iungit apoſtolus vt oſtendat eos vno ſpiritu locutos fu Cini iicii
quodãmodo pollutuʒ dicebant: exquo per ſe non ſufficie iſſe. Loquitur autẽ aggeus de aduentu chꝛiſti in mun- Mrn nanfi
bat ad emundatiõem M òMU dum: tamen aple netuſnrie 8
peccatoꝛuz: per es — Agedit victuz er olicrüͤcclriif
faciebant contumel·Scim.n.q dixit:mihi uin melioꝛẽ ⁊ manẽtẽ ſubſtãtiã iſenn myſtico 5 iſfigiſer
vgratie no ea. O: giicta: c ego retribuã. Et ite¶ Holite itaq; amitẽofiden · dic & zr adin inmngi
a deo puniri: pbat ꝓ ruʒ:qꝛ iudicabit dñs pplin tiã vr̃am que magnã hʒ re ſius venit ouplici ſluzma⸗
ſcripturã dicenteʒ in ſuũ. bτdu; Eincidẽ in muneratioem. Datietia. . ter. vno mõ gene ioningnochin
iona vei: 14 Mi man dei vluẽtis. Bumemo vobis necia eſt:üt volunta ⸗ Ar auee Sinnmne
i vindictaʒ ⁊ go re/ ſni auts oſii ſog in rs nei facizte terig n- tepe uenspore⸗
m duz d ge ſtiudi⸗ raſnini autpſtinos dies in te de HeicteeiPorletſ p. Vq; ad generale nitanliia
ces vindicent: hoc itñ quib illumiati magnũ cer· miſſioneʒ. Adhuc.n.modi iudiciuz fuerit tẽ- —
non ↄuenit eis niſB n tamẽ ſuſtinuiſtis paſſionuz cũ aliquãtulũq; qui vẽtuꝰ pus magnũ: tam ucneliniid
quantuz ſunt dei mi &t in alto ꝗqdẽ öppꝛobꝛijas ⁊ ẽ veniet ⁊ nõ tardabit: iſſ dicit modicũ reſ- tnb iminiſ
riraaridlcta;o tribulatõibus ſpectaculum auũt me ex fide viuit. Qd ſi Mio m veit chel föſeſzenkr⸗
ſimwad ifligendu: in Ki:in altero aut ſocij talt cõ ſubtraxerit ſe:non placebit ſiuus particulari in⸗
ſtiſſim:ita ꝙ nõ põt uerſantiũ effecti. Naʒ vin ale mee. HNos agute nõ ſimꝰ ad iudiciũ:⁊ hoc nniun zorl
Ailuſticia ficctiiõ con ctis ↄpaſſi eſtiſc rapinã bo ſubmactõis ſilij ĩ prditõeʒ pin morte ulult finamah
. en⸗ Tand Se e Oeh pet hois: qe qual Ppmmmmmmcdob
dudit: v¶ Hoꝛꝛen · noꝝ vroꝝ cũ gaudio ſuſce ſed fidei in ãcqſitiõeʒ aime. de quat ccwlegelezun
dum ẽ inci.inma.dei ſcẽteſ vos hre n. ( X.. in moꝛte inuenie inlelle ni
viuen. Sed hoc ar- piſtis:cogno cete vos ve Caplin. XI. tur talis iĩ iudicio ſnriſtundiun
guitur:qꝛ dauid pꝛe = BP6PPſſtentabit: 2 vſq; Guniglaguni⸗
elegit incidere in maꝰ =SSè” . .ôM ad talẽ chꝛiſti d“ füütprugzmndik
nus dei plus ꝙ; in manus hominũ.· Dicendum ꝙ melius eſt uentum tempus ſimplicit᷑ modicũ:qꝛ bꝛeues dies ho- Gtuamenduart⸗ 1
incidere peccantem in man' dei ante iudicium finale:qñ eſt minis:⁊ hoc eſt qð dicit hic: m heen noie⸗ iuwaphellgeuli
pat miſericoꝛdiarũ: ⁊ ſic dauid pᷣelegit:ſed hoꝛꝛendũ eſt in aliquantulũq;.i.valde bꝛeue. n ¶ Qui venturus eſt. i iibonhiſoin
cidere poſt iudiciuʒ vel in iudicio qn ager vt deus vltionuʒ finali iudicio ad iudicãdũ. n ¶ Mẽiet ⁊ nõ tardabit.qꝛ auitpisspeleing
x¶ Rememoꝛamini. poſtq declarauit ad adherendũ chꝛri qualẽ reꝑiet hoĩem in moꝛte:que de ꝓximo iminet:ta tngkpfcenmetln
ſto p rõnes deterrentes:hic inducit ad hoc ꝑ rõnes demul/ lem ipᷣm in iudicio pꝛeſentabit.Et quia ſoli iuſti remu Gan peliprſtene
ſcentes ad modum boni medici:qui poſt ſectiõem vulneris nerabuntur:iõ ſequit᷑: o Juſtus autem meus ex fide m Mper ui hi⸗
apponit vnguẽta mitigantia:⁊ qꝛ ad bene agendum multũ viuit.p fidem.n.anima pᷣmo vnit᷑ deo:⁊ ideo per ipam npini fin li⸗
ꝓuocat cõmemoꝛatio de bñ geſtis:iõ pꝛimo bona eoꝝ cõ/ dô.oicit᷑ viuere ſicut ⁊ coꝛpus viuit ꝑ illud qð pꝛimo vnit᷑ lfanolmge uri⸗
memoꝛat:2* hoꝛtatur ad implendum ꝗðò reſtat:ibi Nolite aie.ᷣ Et ſicut coꝛpus ſeparatuʒ ab aia moꝛit᷑ moꝛte natu mre hmin
itaq;. In pma igitur parte dic ſic: x ¶ Rememoꝛami aũt re:ſic aia per ſeparatoem a deo:io ſubditur: p ¶ ¶Qſi nmnlogofulithe
pꝛiſtinos dies.i. pmam ↄuerſationeʒ veſtrq laudabilẽ ⁊ ſan ſubtraxerit ſe.a deo per culpaʒ. q ¶ Non placebit aie Nununiſeſacnve.
ctam tpe veſtre ↄuerſionis ad figem. y¶ In quib' illumi mee.i.voluntati mee:qꝛ cecidit a gratia dei. Scienduʒ fmubmt ppi
nati. p fidem ? baptiſmuʒ. 3 ¶ Magnum certamẽ. paſſio tamẽ ꝙ apoſtolus allegat hic auctoꝛitatem abacuch ſʒ Uiibamsytſupun
nu. a ¶ Suſtinuiſt. hduplicit᷑ exponit᷑. vno mõ in ꝓpa tranſlationem.lxx. Hieronymus aũt tranſtulit ſic:Nõo ſeſelkinidligi
perſona oppᷣſſiones ⁊ deriſiones ſuſtinẽdo:⁊ hoc eſt qð diẽ̃ erit aĩa eius recta in eo.⁊ eſt eadem ſentẽtia:qꝛ volũtas ls powod
Et in altero quidẽ.i.vno modo certamen ſuſtinuiſtis. diuina eſt regula recta humanoꝛuʒ actuum. Igit qui ſe dederſen dend
c ppꝛobꝛijs ⁊ tribu.ſpecta.facti.alio mõ inquãtũ ami ſubtr ahit ab illa cũ ſit regula recta:per ↄñs hʒ aiam nõ ſorſicigaürno k
ci eoꝝ talia ſuſtinuerunt: ⁊ ſic ipſi ꝑ ↄpaſſionem afflicti ſue rectã. Cõſequent concludit intẽtuʒ d. r¶ Mioſ aũt nõ enclillaſanaiſt
runt:a hoc eſt qð dicit: , na tero aũt ſo.taliter ↄuer. ſim filij ſubtractõis.i.ſubtractio pᷣdicta nõ dʒ dñari in anoagoiuinia
effecti. qo ſpecificat magis in ſpali.d. e ¶ Nam ⁊ vinctis nobis:qꝛ videt᷑ alids filius eius qꝗð dñatur in ipo:ſic di ſptpplawr ,
⁊c cum gaudio ſuſcepiſtis.⁊ quia talia non ſunt ppter ſe ap cit alids filꝰ moꝛtis:eo ꝙ meritũ moꝛtis dnat᷑ in ibo. oe,ſerbatgen no⸗
petenda:ſʒ tin rapte pꝛemium toleranda: ſicut medicina 660 In ꝑditõem aĩe.qꝛ ad ſubtractoem pᷣdictam ſequit kuarſgnüfn
amara ꝓpter ſanitateʒ.iõ ſequit᷑: 1Lognoſcetes vos ha moꝛs aie. t ¶ Sʒ nidei.ſupple filij ſim renati per fideʒ ntiongcmnia
bere melioꝛem ⁊ manentem ſubſtantiã.i.diuitias celi q̃ ſũt ¶⁊ ſacr̃a.et iõ fides foꝛmata debʒ dñari in nobis ad qua Pügianerreo
melioꝛes:qꝛ ſatiant appetitum. Et manẽtem. quia non põt ſequit᷑ aie ſalus.iõ ſequit᷑: ES acquiſitõem aie. Ad wigerel ſ
auferri: g ¶ Nolite. HPic ↄñter hoꝛtat᷑ ad implendũ qð re· maioꝛẽ euidentiã eoꝝ: q̃ dcã ſunt in pncipio hu capi. miünhaene
ſtat. Et diuidit᷑in duas:quia pᷣmo facit qð dictum eſt:ꝛꝰ ad.¶ querit᷑:vtrũ ſacra ⁊ ſacrificia ve.le.iuſtificarent Et ar⸗ Mano Pnk
hoc inducit auẽtem ſcripture:ibi Adhuc enim. In pᷣma pte guit p ꝙ ſic: p illud qð hẽ Leuit.viij. Cunq; ſcificaſſet ntinlnn
hoꝛtatur eos:quia ex bonis pᷣcedentibus debẽt moueri ad eos mopſes.i.aaron ⁊ filios e de qrũ oꝛdinatõne loqᷣt trrpon p d⸗
