co.de li.ad philemo/ AKüluſ vinck cro te ꝓ meo filio gquez ge⸗ vilcera ſanctoꝛuz Kanc
nem. ¶ Incipit. chꝛiſti ieſu étnui ĩ vinculis oneſimo:qui requieuerunt per Phr rn
Aulus vi / timothe frat tibi aliqñ ĩutil fuit:nẽ ãauteʒ te frarer. conſola uunt lme⸗
ausg bici⸗ philmoi di? &tâ mibi c tibi vtiqdemi museniſucrat es mnigni
1 acf phi⸗ DMlecto adiuto/ ſi tibi. Tu aũt illũ vt mea vi Rarta mſrmnas. i mi
R among aud dinicllen nro:et abhc ſoꝛoꝛi chanſ ſcera ſuſcipe:qu ego volue hanc aũt ↄmeda⸗ üin 9
nIees ptes.i.in ſalutati/ ſime ẽt archippo ↄmilitoni rã mecum detinere:v tõnem ⁊ 9ſimiles inecl gig
onem ⁊ pſecutoõeʒ:ibi Pp omu m 9 mecum deuncre:v / te non faclebar 0 ki 6
S iat ostfancg DRU ſtolus ad adulan 4 N
onfidẽs. In pma pte ponunt᷑ pſone ſalutantes cũ df: dum:ſʒ vt duocaret ad maius bonũ:qꝛ virtuſ laudata heheſu.
De lung pincus ieſu xpᷣi.i.incarcerat ꝓ fide ieſu xpᷣi: creſeit. vPropter qo. Pic ‚S. peti hultmnemi d
50 nt eaplm: qð ẽ nomẽ dignitatis:ſʒ vinctũ p ieſu ctionem:⁊ ſcòo remouet excuſatoeʒ:ibi Foꝛſitan.n. Cir/ Man Nne
ne acl Xpfſiiuũ pietatj:eo eᷣ intẽdebat monẽ philemo ca pᷣ dicit: ꝛopter qo.i. ꝓpter charitatẽ de ſe au rakm,
Ue na hiera em erga oneſimũ: p quo vſt haͤceple⸗ phi ditã. x ¶ Multã fiduciam habens in xpo ieſu.i. pꝛo lchmiſinz
oniv patebit ꝓſequẽdo. b ¶ Et timothe frai.hunc amoꝛe xp̃i ieſu. y¶ Impe.ti. qð ad rẽ ꝑtinʒ.i.qð ẽ de w⸗ iſcle gnn
d W in ſalutatoe qm erat dilec philemoni: vt ſic peti cens ⁊ rationabile. ʒ ¶ Dꝛopter charitateʒ inter me mmnt ſiaum
Lio lit magis exaudibilis:nõ ſolum ꝓ reuerẽtia pauli:ſed ẽt æte mutuam. a ¶ Magis obſecro cum ſis talis. vita .COun/
Pnors timothei: ponunt᷑ perſone ſalutate cũ dr: xetate. b ¶ Ut paulus ſenex. pꝛopter qð magis volo nantmnagssabi
P ilomeni dilecto adiutoꝛi nr̃o.in oꝑe frecicaron s vti depꝛecatione imperio. vnde ſcribens timotbeo ledebereſſeche
Et appie ſoꝛoꝛi chariſſime. hec vt diẽ gl. erat vxoꝛ philso dicit pꝛima epiſtola.iiij. ca. Senioꝛem ne increpaueris Encrne geſe
pnie andteatoe vr idinet philemonẽ ad petii ſed obſea vt parrem. c (nne autem vinctus ieſu fllim 9(etn
NBTW ↄmilitoni nro. in mili chꝛiſti.quaſi diceret mea ſenectus ⁊ incarceratio mone mmnmlunn ar
r reſiſtẽdo virilr uerſarijs fidei:⁊ iſta noiat᷑ eadem re te debent ad acquieſcendum mee depꝛecationi: que hbehernteſoaun
one rir bbia. f¶ Et eccleſie.i. ↄgregationi fideliumn. ſubditur cum dicitur: d ¶ Obſecro te pꝛo meo filio. gt mgiurſi
4 5 õ naʒ cũ eo plures habitabant fide ſpirituali. e¶ Quẽ genui in fide. f G inculis. iniimbaig
Portt ſtenit Eoprata bona cu of: h tia vobis ⁊c. ex exiſtens: ꝓpter qð tenerius ipſum diligo. g ¶ Qui ti⸗ dutaggſtingi
oñi ponit dunen eple pꝛecedentis. i¶ Gratias ago. Dic bi EliauandAimuulli⸗ fuit. tua tollendo quado erat infi nllnait hul
Juig peimo uiaene ꝓſecutio:⁊ diuiditur in duas partes delis. h Munc autem. regeneratus in chriſo Ni. lhebarnnone
mat ſnam perien l philemonis beniuoletiam: fo: Et mihia tibi vtilis.ſeruiendo fideliter⸗ ihir tibi. nd dfin
as age dhelenemn:bi ꝓpter qð. Circa pꝛimuʒ dicit:Gra k ¶ Quem remiſi tibi melioꝛatum. I ¶ Tu autem il lnanurfmmin
betpibad h decetib., hi ctu vel habitu. Uel ſemper. i. o lum vt mea viſcera ſuſcipe. ideſt vt filium meuz chariſ/ nien
bonis tuis pterit 1 depct do de ria mi eieg glas agẽdo ſimum ac ſi fuiſſet genitus ex melswicentbus m finumnnahe
2 depcado de futis. (¶Hudiẽs cha.tu.? Quem ego volueram mecum detinere vt pꝛo te.qui fi 9Epondin

“ 1. mẽ lonẽ AJei a 281 4 7 „ „ , . „ „ 7
fidẽ. i. edationẽ tue charitatis ⁊ fidei a referẽtib mihi. lius meus es iam diu. n ¶ Mihi minſtraret. cum ſir ncanin

/ .

Aunn
K( Wod hl
4 männbe
„ .
lentr

oniͦgepen
zinn Muſml
S
prnun
cun ni /
göuinneir
augiin

ſeruus tuus:⁊ ſic mihi miniſtrares per ipſum. o ¶ n

ad philemonem.

vinculis euangelij.ideſt quibꝰ ſuʒ alligat ꝓ pꝛedicatio

ne euangelij. p

ine aũt conſilio tuo.i.ſine aſſenſu

tuo. q ¶ Mihil volui facere.de eius retentoe. r ¶ Ut

ne velut ⁊c.i.ne b
qð ſcom veritatẽ
debet dici tuũ:eo

ꝙ eſt ſeruus tuus

coactum q; voluũ
tariũ ex pte tuag.
8Foꝛſitan. Hic

oñter remouʒ du
plicem excuſatio/

nẽ quã poſſet iſte
hilemon facere:
ma eſt qꝛ oneſi ½

mul ab eo receſſe
rat ipſo neſciẽte:
ꝓpter qð non de
bebat ab eo iterũ
recipi gratioſe h

aũt excludit apls
per hoc ꝙ ille re⸗

ceſſuſ cedit ad bo

dicens: 8 Foꝛ⸗

ſitan autez diſceſ⸗
ſit ad hoꝛam a te

i.modico temꝑe

dqð quaſi nihil re⸗

putandum eſt.ij.
Phy. t ¶ Ut in
eternuʒ illuʒ reci-

peres.i.non ſolũ

ĩ pñti ad tuuʒ ſer-

uitiũ paratũ:ſed

etiaz in futuro te
cũ ad celi gloꝛiaʒ
oꝛdinatũ: iõ ſub-

dit: v¶¶ Jaz nõ
vt ßuuʒ: Iʒ ꝓ fuo

charil.fratrẽ.reli

—

gio ianaz
EAMaxmem
hi.ſ. chariſſimuz

eo ꝙ ĩ fide genui
eum:vt pgictum
eſt. yQuan“

to aũt magis tibi

videretur magis

onuʒ miniſteriũ qð fieret mihi ꝑ eũ ideſt gaudebo de te in

mihi miſtr aret iüͦincul euã
gelij. Sinẽ ↄſilio ãt tuo ni/

hil voͤlui facere:uůt ne velut
ex neceſſitate bonũ tuũ eẽt
ſed volũtariũ. Foꝛſitã.n.iõ

diſceſſit ad hoꝛã a te: ut ĩ et/

nü illũ reciperes:iam nõ vt
ſeruũ:ſed ꝓ ſuo chariſſimũ

frẽm:màxie mihi. Quanto
magis tibi ẽt in carne ẽt in

dño. Di &rgo habes me ſo⸗

ciũ:ſũſcipe illũ ſicut me.Si

ãut aliquid nocuit tibi àut

dzꝛhoc mihi impuͤta. Egò

num philemonis Paulus ſcripſi mea manu.

et teĩm mihi debes. INi
frater ego te fruar in dño:rẽ

ſice viſcera mea ĩ xpᷣo.Con
fidẽs in obedientia tua ſcri⸗
pſi tibi:ſcieſ qm̃ ⁊ ſup id qð
dico facies. Simul ⁊ para
mihi hoſpitiũ:naʒ ſpero ꝑ

oꝛones vꝛas donari me vo

biſ. Salutat te epaphꝛaſ cõ
captiu me in xpᷣo ieſu:mar

cus ariſtarch demas ⁊ lu⸗
cas adiutoꝛes mei. Gratiã
domini noſtri ieſu xpᷣi cůùm
ſpiritu veſtro Rimen.

Explicit epiſtola pauli ad

ſupple debet eſſe charus magis qᷓ añ receſſum ipᷣius.

3 Et in carnę ꝗꝛ ſeruus tuus ẽ ad ſeruienduʒz tibi coꝛ

poꝛaliter. a

¶ Et in domino. quia factus eſt fidelis ad
regnandum tecum eternaliter: ideo concludit: i

ergo habes me ſocium. tibi veriſſima charitate coniun

ctuʒ. ⁊ accipitur ſi ꝓ quia: c ¶ Su
ideſt dulciter ⁊ benigne. d ¶ S

ſecunda excuſ.

atio:quia po

Suſcipe illum ſiẽ me.
i autem. Hic remouet᷑
et philemon dicere ꝙ oneſi

muf recedendo intulit ſibi danum in perſonis vl ĩ ſuis
rebus:hoc remouet per hoc ꝙ obligat ſe ad ſatiſfacien⸗

dum. d. d ¶ Si au
tua aut in familia. e
Mihi iputa. tanqᷓ; debitoꝛi.

ten liaiiid nocuittibi in perſona

ut debet ex obligatione aliqᷓ

paulus ſcri⸗

pſi manu mea. hoc dicit ad maioꝛem certitudinem.
h ¶ Ego reddam.ideſt ſatiſfaciam ipſi domino qui eſt

ſuperioꝛ omnium: ideo ſubditł: i ¶ t non dicaʒ tibi

7

cuius ſubditur ratõ cum dicitur: k ¶ Quod ⁊ te ⁊c ideſt
quia etiam teipſum mihi debes: eo ꝙ es creatura mea in fi
de catholica ⁊ inſtructione euangelica. q.di.minus exigo a

te q;' mihi debeas.

Incipit argumentum ĩ epi

olam ad hebꝛeos.

Npꝛimil dicẽ
duʒ ẽ cur apo/
ſtolus paulus

nois ſui vl oꝛdis deſcriberʒ
dignitatem. Hec cauſa ẽ:q;

ad eos ſcribẽs ꝗ ex circũci

ſione crediderãt: q̃i gentiuʒ

apls ⁊ nõ hebꝛeoꝝ:ſciens
quoq; eoꝝ ſupbiam:ſuãqʒ
hũuilitatẽ ipe demõſtrãſ:me
ritũ officij ſui noluit ãtefer/

re. Nam ſimili modo etiaʒ
iohannes apoſtolus ppter
humilitatem in epla ſua no
men ſuum eadẽ ratione nõ
pᷣtulit. Hanc ergo eplaʒ fer
tur apoſtolus ad hebꝛeos
conſcriptam hebꝛaica lin/
gua miſiſſe:cuius ſenſuʒ et
oꝛdinem retinẽs lucas euã/
geliſta poſt exceſſum apo/

ſtoli pauli greco ſermone

compoſuit.

Explicit argumentum.

Ita frater ego fruar te in domino.
deo ſi feceris que peto. m Refice

viſcera mea.complẽ

do deſiderium meuʒ

in hoc qð poſtulo.
n ¶ In domino. i. p
pter dominum pꝛin-

cipaliter:⁊ ꝓpter me

ſecundario. o (
fidenſ.Hec eſt vltima
pars vel epiſtole con
cluſio: in qua pꝛimo

dicit ſe ſcripſiſſe phi⸗

lemoni confidens de
pꝛoptitudine ſue obe
dientie dicens: Confi
8 Tc. et patʒ.ꝰ mõ
dat ſibi hoſpitiuʒ pa-

rari ex amicitia ſpeci
ali dicens: Simul
autem. tertio ſalutat
eum ex parte ſocio⸗
ruʒ ſuoꝛum dicens:

Salutat te epaphꝛas
⁊c̃. Et vltimo benedi
cit ei ⁊ alijs ſimul di⸗
cenſ: p ( Gratia do

mini noſtri ieſu chꝛi⸗
ſti. que ẽ arra vite btẽ

q ¶ Cum ſpiritu ve⸗
ea rple ſit pſeue
ranter. Amen.

Explicit poſtilla fris
Nicolai de lira ſuper
epiſtolam Pauli ad

nem: .

Epiſto

*
4

—

¶ Poilla fracris Nicolai de lira ſuper epiſtolas Pauli
ad hebꝛeos:incipit feliciter:et dᷣmo ꝓemium. .

Um venerit qð perfectum eſt euacuabitur
qð ex parte eſt. pma ad Coꝛi.xiij.In pmiti
ua eccleſia illi qui de iudaiſmo ↄuertebant᷑
ad fideʒ chꝛiſti ʒelabant nimis ⁊ indiſcrete
— pꝛo lege moyſi:mouebant᷑ ſᷣm ꝙ ſcribitur i
libꝛo Act. aponoloꝛi. In quo quideʒ libꝛo texitur hiſtoꝛia
naſcentis eccleſie:vt dicit Hiero.in epiſtola ad paulinũ:ibi
enĩ.xxj.ca.introducunt᷑ verba beati iacobi loquẽtis ad pau
lum apoſtoluʒ de ʒelo cõuerſoꝛuʒ ad fideʒ xpᷣi p lege moylſi

ſic dicẽtis: Uides frater quot milia ſunt in iudeis qui credi
derunt xpᷣo ⁊ omnes ſunt emulatoꝛes legis ⁊c̃.⁊ intantũ ꝓ

lege moyli ʒelabant ꝙ dicebant neceſſarium ad ſalutẽ ipᷣaʒ
obſeruari:vt habet᷑ Alct.xv.quidã deſcẽdẽtes de iudea.ſ.in

antiochiam vbi erat eccleſia fidelium inchoata: dicebant

fratres qꝛ niſi circũcidamini ſᷣm moꝛem moſi nõ poteſtis
ſalui fieri. inde oꝛta fuit hereſis nagareoꝛum dicentium:ob
ſeruantiã oĩum legalium eſſe neceſſariaʒ ad ſalutem:vt dic
Aug. de hereſibus. Paulus igit᷑ a deo doctus nõ ſolum in
terris ꝑ inſpiratõem ſicut ceteri apoſtoli:ſʒ etiã in celis per
aperta viſionem raptu:ſicut ſcribit Aug.ad paulinũ de vi
dendo deum: videns hoc eſſe contra veritate euangelij ſcri
pſit hanc eplam hebꝛeis ad fideʒ xpᷣi conuerſis:in ea maife
ſte oſtendens impfectioneʒ legis reſpectu euangelij:⁊ p ↄñs
eius ceſſatõeʒ in tempoꝛe pfectionis qð eſt tempꝰ chꝛiſti. Et
ex hoc pʒ ꝙ iſta epiſtola inter epiſtolas pauli pma eſt in oꝛ
dine doctrine:lʒ ſit vltima ſcribendo tepoꝛe:qð pʒ ex duo/

bus. pmo ex modo ſcribendi:qꝛ hanc epiſtolaʒ ſcripſit apo
ſtolus hebꝛaice vt magiſ videbit᷑ infra.ſcriptura aathebtat

ca atiquioꝛ ẽ inter oẽs ſᷣm ꝙ dicit Iſid.j.Ethy.vñ ⁊ alie lr̃e

deriuant᷑ ab hebꝛaicis ⁊ qtum ad ſonũ ⁊ q;dtum ad noĩiatio
neʒ:qð pʒ de lr̃is grecis.pꝛima.n.lr̃a hebꝛaica dr̃ aleph: 2*

beth:pꝛima in greco dr̃ alpha:⁊ꝰ vita:⁊ ſic de alijs ſaltẽ in
plibus.vnde pʒ ꝙ lr̃e grece ſunt deriuate ab hebꝛaicis:⁊ nõ

eſt dubium ꝙꝙ latine deriuate ſunt a grecis:ſic idioma lati
num ab idiomata greco:⁊ ſic pʒ ꝓpoſituzʒ. ⁊ hoc pʒ ex ſnia

quia in hac epiſtola veritas legis euangelice ⁊ eius pfectio
oñditur:in alijs aut epiſtolis paulus aplus ad obſeruantiã
euãgelij fideles hoꝛtat᷑:pꝛius eſt auteʒ legis veritatem agno
ſcere q; iam veritatẽ obſeruare:pʒ igi᷑ ꝙ hec epla poꝛ ẽoꝛ
dine doctrine.In verbo igit᷑ aſſũpto tria deſignant᷑ ad eui
dentia hui eple:pmuʒ eſt ĩperfectio legis moſaice: 2m eſt ꝑ⸗
fectio legis euangelice:ʒm eſt oꝛdo vtriuſq;:pmum tangitur
cũ dẽ qð ex pꝑte eſt:ꝛ cũ dẽ qð pfectuʒ ẽ: ʒ cum dicit᷑ vene
rit ⁊ euacuabit᷑.qꝛ adueniẽte euangelio lex euacuabẽ vt ma
gis videbit᷑ in ſequẽtibꝰ. Pꝛimo igit᷑ in verbo pᷣaſſumpto tã
git᷑ impfectõ moſaice leg cũ dr̃:Qð ex parte eſt.ps.n.habʒ
rõnem ipfecti:ſicut ꝑ oppoſituʒ totũ hʒ rõnem pfecti:ſm ꝙ
dr̃.iqj. Phy.Totũ ⁊ pfectũ ideʒ ſũt.⁊ iõ impꝑfectio legis mo
ſaice bene deſignat᷑ cum dr̃ ex ꝑte.Ad cup euidentiã notan
dũ ꝙ in lege diuina occurrunt tria conſiderãda:pmum ẽ fi
des vnp dei qð eſt dd pᷣuiũ ad ſuſceptiõeʒ legis diuine:qꝛ pꝑ
fidẽ pplłs adunat᷑ cui lex dat᷑:qꝛ lex nõ dat᷑ niſi pplo aliqͥ mo
adunato.⁊“m eſt ipᷣa lex vel coꝛp legis:qð ↄſiſtit in ipᷣ man
datis vel monitis.ꝭ/“ eſt eius finis.finis aũt legis diuine eſt

btitudo eterna:ſic finis leg politice ⁊ hũane eſt felicitas po

litica. In iſtis trib' lex moſaica inuenit imꝑfecta:quod patʒ
de pmo:vʒ de fide:qꝛ licʒ in illa lege fuerit noticia aliqualis
vni dei:⁊ etiã xpᷣi in quodã gnãli:tamẽ nõ ſuit ibi noticia
explicita trinitatis ꝑpſonarũ in vnitate eẽntie:nec ꝑ ↄñs icar
nationis:cui ratio ẽ:qꝛ ſicut cognitio nãlis ꝓcedit de iper⸗
fecto ad pfectuʒ:vt d Pb.tins ueri vocãt pꝛimo oẽs
viros pꝛes ⁊ omnes femina matnl poſten diſtinguũt vnũ
qðq;.ita ſimilr ſuꝑnaturalis cognitio minoꝛ fuit in vete.le

la pauli.

ge i in noua:in qua per xpᷣm veritas lucide eſt reuela:
ta: ꝓpter qð dicit ſaluatoꝛ Jo.xvij. Pater manifeſtaui
nomen tuum hoibus quos dediſti mihi ⁊c̃. In ſignum
hup moyſes loquebat᷑ ad pplłʒ velata facie:vt habetur
Exo.xxiii.Quia myſteria fidei noſtre erant figuris et
enigmatib velata: ꝓpter qð patres veteris teſta. pote/
rant dicere ꝙ illud qð ſcribꝛ.j.Coꝛin.xiij. Ex parte cog
ſcimus et ex parte ꝓphetamus. Similii lex moſaica fu
it imperfecta q;tum ad ſcõʒ qð eſt legis coꝛpus ſiue mã
data ipᷣius.Aid cuius euidentiaʒ conſideranduʒ:ꝙ ma/
data legis in tria diſtinguun᷑ genera:qꝛ quedã ſunt pᷣce

*„, . .

pta moꝛalia:cuiuſmodi ſunt illa que ſunt de dictamine n l

rationis:ẽt ſi nulla lex eſſet lex poſita:ſicut eſt illud mã
datum qð ſcribitur Exo.xx. Honoꝛa patrem ⁊ matreʒ
⁊c̃.ſimilit illud quod ꝑ modũ monitionis ſcribitur Te/
uit.xix. Coꝛam cano capite conſurge ⁊ honoꝛa perſo/
nam ſenis.⁊ ſimilia Quedam aũt ſunt iudicialia pꝛece
pta que ſunt determinatões quedam moꝛalium pꝛecep
toꝛũ in oꝛdine ad ꝓximuʒ ſicut de dictamine rõnis na-

turalis eſt ꝙ malefici moꝛiant᷑:ꝓpter qð pᷣceptum illud

moꝛale eſt qoò habet᷑ Exo.xxij Maleficos nõ patiar vi
uere.ſʒ modus moꝛtis vt ꝙ lapident᷑ vel decapitentur:
huiuſmõi ptinet ad determinatioeʒ legis:⁊ determinat᷑
in iudicialib' pᷣceptis Quedam aũt ſunt ceremonialia:
⁊ ſunt determinatões moꝛaliuʒ pᷣceptoꝛuʒ in oꝛdine ad
deũ: ſicut de dictamine rois nalis eſt:q deus honoꝛat᷑:

⁊iõ dat᷑ de hoc pᷣceptum moꝛale Exo.xx. Memẽto vt

diẽ ſabbati ſciſices.modus tñ honoꝛandi deum:vt ꝑ ta
lia vel talia ſacrificia vel talibꝰ tꝑibus ⁊ huiuſmõi.pti⸗
net ad determinatioem legis:⁊ hoc determinat in cere⸗
monialib' pꝛeceptis: ꝓpter qðò pᷣceptuʒ Exo.xxix. Me
mento vt diẽ ſabbati ſanctifices.qtuʒ ad determinatio
nem tpis.ſ.diei ſabbati ceremoniale ẽ᷑:moꝛale auteʒ in-
quantũ ibi pᷣcipitur ꝙ homo vacet diuinis.Iſta autem
tria pdcã genera pceptoꝝ in lege moyli fuerunt impfe-
cta.Et hoc declarat᷑ pmo de moꝛalibus pceptis duplici

1
.

7 rA. 14

Fen1

rõne.pꝛima ratõ eſt iſta qꝛ moꝛalia pᷣcepta in lege moy

ſi oꝛdinabãt actus hoium exterioꝛes tin:ꝓpter qð apo
ſtolus in epla ad Ro.iij.vocat legem moſi legẽ factoꝝ
de actib aũt interioꝛibus in qbus pncipali cõſiſtit bo
num moꝛis nihil oꝛdinabant aut parũ.Sʒ contra hoc
videtur eẽ illud qð haberur Exo.xx.vbi cõcupiſcentia

ꝓhibet᷑: Nõ cõcupiſces vxoꝛẽ ꝓximi tui ⁊cẽ. Dicẽdũ eſt
ſᷣm antiquos doctoꝛes ꝙ talis ↄcupia nõ ꝓhibet᷑ inqptũ

eſt oĩo latens in coꝛde:ſʒ ꝓut ꝓꝛũpebat exteri per aliq̃
ſigna:vt ꝑ verba ſcurrilia tact ⁊ oſcula ⁊ huiuſmoi:⁊
iõ ſic exponũt: Nõ concupiſceſ.i.ſigna concupiſcenilnõ
facias. Uñ Phil.iij.ᷣ dicit glo.ꝙ lex vetuſ ꝓhibebat ma
num non aium. Uel ſm alios dicendum:ꝙ ł lex vetus
ꝓhiberet ↄcupiaʒ animi latentem:hoc tamẽ erat ĩ pau
cis.ſ.in mechia ⁊ furto. Iterum in iſtis inſufficiẽter ꝓ⸗
hibebat concupiſcentiã:quia non puniebat tranſgreſſo
res:⁊ ſic pʒ q; lex moſaica inſufficienter oꝛdinabat actᷣ
interioꝛes.2d ratio eſt quia lex moſaica etiã actus exte
rioꝛes inſufficienter oꝛdinabat:ſicut Deuter.xxxiij.vbi

dicitur:Non fenerabis fratri tuo ad vſuram pecuniaʒ:

nec fruges:nec aliquam aliam rem:ſʒ alieno. Ibi enim
permittitur vſura cum extraneis perſonis: qð eſt illici⸗
tum: ⁊ contra dictamen recte rationis. ſimilit Deuter.

O Emnern O.

xxiiij. permittitur viro dare vxoꝛi libelluʒ repudij ⁊ ex

cauſa indebita:vnde ibideʒ dicitur:Si acceperit homo
vxoꝛem ⁊ odio habet eam ⁊ non inuenerit gratiam in

oculis eius ꝓpter aliquã feditatem:ſcribet libellum re
pudij ⁊ dabit in manu eius ⁊ dimittet in domo ſua.in-
diuiſibilitas autem coniugum per totam vitam eſt de
dictamine rationis raturalis: vt alias declaraui ſupꝛa

r 9
ehubn
uehnn
otumind
rpanmnoi
Pnturginert⸗
geme
unt lioeſn
lienouifi
ecennibn
conp har
ngklan
buelgeſntl
cenolalute
Gidrmaun
ſadiſren
etlum ulee
enag ſannl
lrnfcintl
ulhliuſnoig
Kobſerunone
aubusuen
lodebvipor
Pbnorft
Ulusdeocol
lla ſram
toeopcnen

tlcaments

glacaaod
lurad droß
uteſaontſic
quiadpelen
trantimper
teruodd
ngulehin

indlglan
Prpiimi
BMaäpenen
DNn
Gminemnle
Snittnnr
S N
monatioan,
vroiuns u
lprnori

õ

uluiuytainleen
brpmi yeret
eum nonſi r n
sngid dind
upr Sehnn
a wi dhin
pmimind dan⸗
leenamn,,lii

Ad hebꝛeos Prohemu

Matth. Et ſic patʒ ꝙ lex vetus imperfecta fuit in moꝛa
libus: ꝓpter hanc auteʒ imperfectioneʒ lex moſaica di
citur pedagogus noſter: Gal. iij.i.regula pueroꝛum ⁊ ĩ
erfectoꝛum:in quibus non queritur perfectio interioꝛ
keer ab exterioꝛibus inhoneſtis timoꝛe diſcipline repꝛi
mentur ⁊ in exterioꝛibus actibus multa eis permittun

tur que non permitterent᷑ viris perfectis:pꝛopter qu.ecd

Augu. li.de ſpiritu ⁊ littera exponenſ illud.ij. Coꝛin.iij
Littera occidit ⁊c.dicit hoc eſſe intelligenduʒ non tatũ

de ceremonialibus:ſed de moꝛalibus veteris legis: qda

ſ. non pꝛohibebant aliqua que de ſe ſunt moꝛtifera:vt
patet ex pꝛedictis:pꝛopter qð dicitur ad Ro.iij. Ex ope

ribus legis non iuſtificatur omnis raro.⁊ oſtenditur

ceremonialia fuerunt imperfecta. Ad cuius euidentiaʒ
conſiderandum ꝙ ceremonie veteris legis ſunt in qua-
druplici differentia:quedam pertinent ad ſacramenta
quedam ad ſacrificia:quedam ad obſeruationem:que
dam ad ſacra.ſacra auteʒ ⁊ obſeruationes oꝛdinantur

ad ſacrificia ⁊ ſacramenta:quia ſacra dicunt᷑ vaſa ⁊ lo/-
ca ⁊ huiuſmõi quibus vtebant in ſacrificijs ⁊ ritu colẽ⸗
di.obſeruationes dicunt᷑ quidã modi religioſi viuendi
quibus vtebantur iudei qui erãt populus peculiar ip̃i

us dei:vtpote ꝙ cuſtodirent ſe ab aliquibus cibarijs et
potibus ⁊ veſtibus ⁊ cõſimilibus:⁊ hoc quia erant po/

pulus deo conſecratus per ſacramentum circunciſiois:
7 alia ſacramenta. nunc autem ita eſt ꝙ ex fine accipit

ratio eoꝝ que ſũt ad finem:⁊ iõ ſi oſtendat᷑ ꝙ ſacrifitia
2 ſacramenta erant iperfecta:ſufficienter erit oſtenſum
ꝓꝙ ſacra ⁊ obſeruatões erant imperfecta:quia oꝛdinabã
tur ad duo pᷣdicta ſicut ad finem: vt pꝛedictum eſt. Q¶
autẽ ſacrificia veteris legiſ eſſent imperfecta oſtenditur
quia quedam erant ſacrificia pꝛo peccato oblata: ⁊ hec
erantumperfecta:quia non poterant auferre peccata:p

Fer quod dicit apoſtolus ad Hebꝛeo.x. Impoſſibile ẽ

ſanguine hircoꝛum ⁊ tauroꝛum auferri peccata.⁊ ite⸗:

ibidem: Omnis quideʒ ſacerdoſ.ſ veteris legis pꝛeſto ẽ

quottidie miniſtrans:vt eaſdeʒ offerens hoſtias:qͥ non
poſſunt auferre peccata.⁊ hoc ideʒ habetur Eſa.xl.Li
banus non ſufficiet ad ſuccẽdendum: ⁊ animalia nõ ſu
ficient ad holocauſtum. libanus autem hic vocat pymũ
templum qð factum fuit de libani lignis animalia aut
ibi oblata ⁊ quãtum ad partem cõcremata non ſufficie

bant ad amotõem peccati. Alia erãt ſacrificia pacifica:
ideſt ex deuotione oblata ad gratiam dei impetrandaʒ

ſeu aliquod beneficium diuinum:⁊ illa erant imperfe
cta:quia gratia diuina ſeu beneficiũ diuinum nõ impe
trabat᷑ ratiõe oblati muneris:licaliquando dareturꝓ
pter deuotionem ⁊ fidem offerentis:⁊ hoc eſt qd dicit
n. apoſtoluſ ad hebꝛ.ix. Labernaculuʒ factuʒ eſt hbmũ
⁊c.⁊ ſequit᷑: Que eſt parabola inſtantis tempoꝛis iuxx

ta quã munera ⁊ hoſtie offeruntur:que nõ poſſunt iux

ſcientie eſt per donum gratie:⁊ ſic patet ꝓpoſitum quẽ⸗

Similiter ſacramenta veteris le

tum ad legis ſacrificia

gis erant imperfecta. Ad cuius euidentiam conſideran
dum ꝓ illa ſacramenta erant oꝛdinata ad faciendũ hbo
mines idoneos ad cultuʒ diuinuʒ: ⁊ ideo de eis aliqua

erant cõmunia toti populo tam viris q; mulieribus:vt

purificatõnes alique a tactu immundi vel moꝛtui: que
purificationes fiebant per aſperſionem aque expiatio/
nis:de qua habetur Nume.xix ⁊ cõſimilia.Aliqua au

tem erant ſacramenta ſolis viris connenientia: ſicut cir
cunciſio:aliqua ſolis ſacerdotibuſ:ſicut cõſecratio ⁊ vn

ctio ſacerdotis: ⁊ ſimilia. Cuius ratio eſt: quia ſacerdo
tes ſpeciali modo applicabant ad cultũ dei. Iſta tamẽ

tiam. Aliter poteſt dici ꝗꝙ

ſacramenta pꝛedicta erant imperfecta: quia non confe
rebant gratiam: ſine qua non efficiuntur homines idonei
ad cultum diuinum:ideo ſacramenta legalia dicuntur ege
na ⁊ infirma: Gal. iiij. vbi dicitur ſic: Nunc autem cum

cognoueritis deum immo cogniti ſitis a deo:quomodo cõ
uertemini iterũ ad egena ⁊ infirma elementa. dicuntur au

tem infirma:quia non conferebant aliquam poteſtateʒ ſpi
ritualeʒ: ſicut conferunt ſacramenta noue legis.ſimiliter di
cuntur egena:quia non conferebant gratiaʒ que neceſſaria
eſt ad bene vtenduʒ illa poteſtate. Sed contra hoc videtur

quia in Exo. Leuit quaſi vbiq; dicitur ꝙ illa ſacramen⸗
ta reddebant homines idoneos ad cultum diuinuʒ. Dicen⸗

dum ꝙ talis idoneitas erat per quandam mundiciam ⁊ ex
piationem coꝛpoꝛalem: ſicut in noua lege aliquis dicitur in

eptus ad miniſtrandum vel celebꝛandum pꝛopter immun

diciam manuum: ⁊ lotio manuum reddit eum aptum: ſed
hec aptitudo eſt tantum coꝛpoꝛalis:ſic erat de aptitudine:
que dabatur per ſacramenta veteris legis:ppter hoc dicũ⸗

tur iſta ſacramenta emundationis carnis:vt habetur Pe⸗

bꝛeo.ix. vbi dicitur ſic: Sanguis hircoꝛum:qui ſcilicet offe
rebatur in conſecratione ſacerdotum:⁊ cinis vitule aſper⸗
ſus: quo omnes mundabantur a tactu moꝛticini vel im-
mundi:vt dictum eſt:inquinatos ſignificat.ad emundatio
nem carnis ideſt coꝛpoꝛis:quia vt dictum eſt talia non con
ferebant gratiam:ſed auferebant quedam impedimenta et
irregularitates impedientes a tabernaculi ingreſſu:ſicut in

noua lege patet per exemplum.quando enim per pꝛelatos n

diſpen ſatur cum aliquo illegitime nato vel puato vno ocu
lo vel huiuſmodi non confertur ex hoc ſibi gratia: ſed tan-
tum irregularitas tollitur. Sed contra hoc videtur ꝙ ſᷣm
doctrinam ſanctoꝛum circunciſio tollebat peccatum oꝛigi

nale:⁊ per ↄñs conferebat gratiam vt cõmuniter tenet᷑. Di
cendum ſᷣ̃m antiquam opinionem ꝙ tollebat peccatuʒ oꝛi⸗

ginale:non tamen gratiam cõferebat. hec eniʒ erat poteſtas

circunciſionis:vt tenet᷑ a multis ⁊ magniſ:quoꝛuʒ rationes
hic ꝓpter pꝛolixitateʒ omitto:⁊ in hoc differebat a baptiſ⸗
mo qui non ſolum aufert ercatun oꝛiginale:ſʒ cõfert gra
ſi in circunciſione conferebat᷑ gra
tia:hoc non erat in virtute illius ſacramenti:ſʒ ex fide xpᷣi
venturi quẽ ꝓteſtebatur ille qui circũcidebatur ſi adultus
erat:vel alius ꝓ eo ſi paruulus erat:a hoc eſt qð dicit cõit
ꝙ valebat ex fide ſuſcipientiũ: nõ autẽ ex ope oꝑato:p quẽ

„

moduʒʒ valẽt ſacr̃a no.le. pʒ igit᷑ ꝙ; ceremõialia pᷣcepta legis

erãt iperfcã. oñdo ꝙ iudicialia erãt iĩpfcã:qð patet ex duo

buſ:pmo ex mõ inducendi hoieſ ad obſeruatõeʒ iuſticie:ad
qð oꝛdinabant᷑ iudicialia pᷣcepta:⁊ ex ipᷣis hrapris Pꝛlnu

pʒ ſic: ꝓpꝛium ẽ impfectoꝛum hominuʒ vt inducant᷑ ad iu⸗
ſticiam obſeruandam ꝑ timoꝛem pene:vñ dicit Oꝛatõ li.

epłlarum: Oderunt peccare boni virtutis amoꝛe: Oderũt

eccare mali foꝛmidine pene.hoc etiã declarat᷑ ratõne:qꝛ il
ud qð cum timoꝛe fit penale ẽ ⁊ non delectabile:vñ dicit.j.
Jo.iiij. Timoꝛ penam habʒ:opari autem virtuoſe non eſt
penale virtuoſo ⁊ perfecto: ſed magis delectabile: pꝛopter
quod dicitur.ij.Ethi.q ſignum habitus generati eſt dele⸗

ctatio in opere:ſed lex moſaica inducebat homines ad iu-

ſticiam obſeruandam per timoꝛem penaruʒ:pꝛopter quod
dicitur lex timoꝛiſ:⁊ in ſignum huius lex data fuit in terro

ribus:vt patet Exo.xix. Jaʒ aduenit dies tertius in quo ſci

licet data eſt lex. Sequitur: Et ceperũt audiri tonitrua et
micare fulgura:et nubes denſiſſima operire montem:clan
goꝛq; buccine vehementius perſtrepebat: tremuitq; popu-
lus qui erat in caſtris. Et ſimiliter eadem ratione facies
moyſi apparuit coꝛnuta: qñ ſecundo appoꝛtauit legẽ ĩ ta
bul deſcriptã:et timuerũt filij iſrael:vt habẽ Exo.xxiiij. In,

—

coꝛnib'.n. ill deſignat terroꝛ ⁊ feruas atq; ſeueritas legis.

Epiſtola pauli.

Patet igit᷑ pꝛimum:vʒ impfectio iudicialium p̃ceptoꝛuʒ ex
modo inducendi ad opera iuſticie ꝑ timoꝛem pene.x idem
pʒ ex ipᷣis iudicialibus pꝛeceptis que aliquando infligebãt
penam innocenti: ⁊ aliquando culpabilem non puniebant
pꝛimum pʒ per illud quod habetur Nume.xxxv. de homi
cidio oĩo caſuali vbi dicit ſic: Lal dᷣ foꝛtuitu ⁊ abſq; odio
eſt inimicus ⁊c̃.inter ficiebat hominez debere fugere ad ali
quã ciuitateʒ refugij:⁊ ibi manere vſqʒ ad moꝛtẽ ſummi ſa
cerdotis:qð aliquãdo erat per magnu tempj:⁊ per ↄñs tal
qui erat innocens cum homicidiũ fuiſſet oio caſuale ⁊ iuo
luntarium ſine culpa puniebat᷑ graui pena:quia opoꝛtebat
eum exulem eſſe per magnuʒ temp a ſua ciuitate ⁊ ſua poſ
ſeſſione am pʒ vbi ſubditur de tali fugitiuo innocente:ꝙ ſi⸗
extra fines vrbiũ inuentus fuerit ⁊ percuſſus ab eo:qui vl/
toꝛ eſt ſanguinis abſq; noxa erit qui eu occiderit. debuerat
enĩ pꝛofugus vſq; ad moꝛtẽ ſummi pontificis in vrbe reſi-
dere: ſic pʒ ꝙ interfectio innocentij in caſu tali remanebat
ſine pena que tamen eſt grauis culpa:tali) autẽ imperfectio
legis conueniebat imperfectioni populi qui erat pꝛon ad ef
fuſioneʒ ſanguinis:⁊ ideo ſi interfectoꝛ a caſu remaneret in
ſua ciuitate inter amicos interfecti eſſet in periculo moꝛtis
iuis innocẽs: ⁊ ſic de facili poſſent in pplo homicidia mul-
tiplicari:⁊ io ad hec mala euitanda data eſt lex pꝛedicta de
eius fuga:quis eſſet inocenſ:⁊ eadẽ rõne pꝛocedit lex:ſi ali-
quis amicus moꝛtui interficeret euʒ extra fines ciuitatis re
fugij vt ſic cogeret᷑ in vrbe remanere non ex ſua culpa ſed ꝓp
pter homicidia euitanda ad que pplus tanqᷓ imperfectus
erat pꝛonus:exemplũ ad hoc idoneũ ponit phᷣs.v. Eth. di.
ꝙ alique leges ſunt ſimiles regulis quibuj vtuntur artificej
in leſbia ad dolandũ lapides:qꝛ lapides illius regiois ſunt
male dolabiles ideo vtuntur artifices regulis plumbeis vt
poſſint toꝛtuoſitati lapidũ applicari: ſic in veteri teſtamen
to date ſunt leges aliq; imperfectionẽ habentes pꝛopter im

perfectionẽ illius populi. pʒ igitur ex pꝛedictis ꝙ legis pꝛece

pta tã ceremonialia ꝙ; moꝛalia ꝙᷓ etiã iudicialia erant imꝑp
fecta:pꝛopter dicit dñs Exech.xx.ca.Dedi eis pꝛecepta
non bona ⁊ iudicia in quibus non viuent ⁊ pollui eoj ĩ mu
neribus ſuis. dicit Pꝛecepta quantũ ad moꝛalia que dicũt
non bona:non ppꝑ hoc ꝙ ibi aliqð malũ pꝛecipiebatur: ſed
gane ipſa actus interioꝛes ipſoꝝ iperfecte oꝛdinabant᷑:vt
viſuʒ eſt. s. dicit Judicia in quibus nõ viuent q; ad iudici
alia per que regebatur iſte populus timoꝛe pene:in quo nõ
conſiſtit vita aĩe ſed magis in amoꝛe.Dicit vlterius:Et pol
lui eos in muneribus ſuis.i.pollutos oſtendi quantũ ad ce
remonialia:qꝛ per illa que offerebantur pꝛo peccatis pollu
ti oſtendebantur: ⁊ tamen non mundabantur vt viſum ẽ
.S. pʒ igitur ꝙ lex moſaica erat imperfecta ſi conſideret᷑ ipʒ
coꝛpus legis. 3 lex moſaica erat imperfecta ſi conſideretur
eius finis.ſicut eni finis legis humane eſt felicitas politica
ita finis legis diuine eſt felicitas eterna:non ſolũ legis noue
ſed etiã veteris:pꝛopter qð dicit apoſtolus Ro.x.inis legſ-
chꝛiſtus in quo conſiſtit beatitudo obiectiue:ſm ꝙ dicitur
Jo. xvij. Hec eſt vita eterna vt cognoſcant te ſolũ deum et
quẽ miſiſti ieſum chꝛiſtũ.hunc autẽ fineʒ non conſequitur
niſi per gratiã ſᷣm ꝙ dicitur Ro.xj Gratia dei vita eterna.

itum ad tria pꝛedicta: videlʒ qptuʒz ad id qꝗð eſt legijpᷣ

uiũ:⁊ quantũ ad legis coꝛpus:⁊ quantũ ad finẽ ipſius:
pp qð dicit apoſtolus Peb.vij. Nihil ad perfectũ ad/
duxit lex. ⁊ hec imperfectio deſignatur cũ dicitur ĩ ver
bo pꝛimo pꝛopoſito ex parte vt pꝛedictũ eſt:pꝛopter q
de hoc poteſt exparte exponi illud qð dicit᷑ Job. xxvj.

Ecce hec ex parte dicta ſũt viaꝝ dei.vie.n.deueniendi

ad deũ ſunt vetus ⁊ nouũ te.ſed ea que in veteri teſta.
dicta ſunt illa ſunt ex parte:qꝛ ſunt imperfecta:vt pʒ ꝑ

dicta. ? pꝛincipaliter tangitur in verbo pꝛopoſito per/

fectio legis euangelice cũ dicitur: Id qð perfectuʒ eſt. 2
pʒ eius perfectio comꝑando eã ad legis imperfectioneʒ
qꝛ perfecta eſt reſpectu cognitionij fidei ⁊ reſpectu finij
in quibus lex moſaica erat iĩperfecta.O autẽ cognitio
dei perfecta ſit in lege noua patet per illud qð habetur
Johᷣ.xvij. Pater manifeſtaui nomen tuum. In figura
autẽ huius velum templi fuit ſciſſum in chꝛiſti paſſioe
ad oſtẽdendũ ꝙ declarata ⁊ manifeſtata erant que pus
latebant ſub velamine:pꝛopter qð ipſa lex noua tanq;
perfecta in cognitione:eſt donũ perfectũ deſcendens a
patre luminuʒ: vt habetur Jaco.j. Similiter lex noua
perfecta eſt quantũ ad ipſuʒ coꝛpus legis.ſ.quantum
ad moꝛalia pꝛecepta:⁊ quantũ ad ſacramenta:⁊ quan/
tum ad ſacrificia pꝛimo patet hoc de pꝛeceptis moꝛali
bus:quia lex noua perfecte oꝛdinat humanos actus:
non ſolum exterioꝛes ſed etiam interioꝛes:⁊ in hoc im
perfectionem legis ſupplet: pꝛopter qð dicit ſaluatoꝛ
Mat. v. Imperfectõnem legis adimplendo: Audiſtis
qa dictum eſt antiquis:Non occides.qui autẽ occide-
rit reus erit iudicio. ego autẽ dico vobis da omnis qui
iraſcitur fratri ſuo reus erit iudicio in n oꝛdinat mo
tum animi interioꝛem:vt patet. Similii lex noua act⸗
exterioꝛes oꝛdinat nullum malum permittendo:pꝛopt
qð dicit ſaluatoꝛ Math.xij. Dico autẽ vobis qꝛ omne
verbũ ocioſuʒ qð locuti fuerint hoies ſuper terrã redũ
dent rõnem in die iudicij. Si autẽ hic ꝓhibet verbum
ocioſum:pꝑ ↄñs verbum nociuuʒ:⁊ multo foꝛtius oẽm
actum malum: pꝛopter q Mat.v. poſt ſuppletiõem
p̃ceptoꝝ moꝛalium vete le.concludit perfectioneʒ eua⸗
gelij d. Eſtote ergo perfecti ⁊c. Perfecit autem xpᷣs mo
ralia pᷣcepta legis eis cõſimilia euangelica ſuperadden-
do: ppter q Math.xix. dicit iuueni dicenti ſe cuſtodii
ſe mandata legis ⁊ querenti vlterius viam perfectionis
dicit ſaluatoꝛ: Adhuc vnũtibi deeſt: ſi vis perfectus eẽ

vade vende omnia que habes da pauperibus: 27 ha

bebis theſaurum in celo ⁊ veni ⁊ ſequere me.ꝛ dico ꝙ
lex noua perfecta eſt quantum ad ſacramenta:quia co/
ferunt gratiam qð non faciebant ſacramenta veteris le
gis: ppter qð dicitur Jo.j. Cex per moyſen data eſt gra
tia ⁊ veritas per ieſum chꝛiſtum.pꝛopter hoc de Joha⸗
ne baptiſta: qui per ſuam pꝛedicationem ⁊ baptiſmum
ſuum diſponebat populum ad chꝛiſti baptiſmuʒ: ⁊ per
ↄñs ad alia ſacramenta: cum baptiſmus ſit ianua ſacra
mentoꝝ Luce.j dicit: Ipe pꝛeibit ante illum in ſpiritu
æ virtute helie parare domino plebem perfectaʒ. 3 lex

lex autẽ moſaica non poterat gratia conferre vt viſum eſt:· noua pfecta eſt qtum adi acrificia:quia in ipſa eſt vnuʒ

per ↄñs non poterat ad hunc finẽ introducere: ꝓpter qd

patres veteris te. q;tũcũq; iuſti deſcendebant in infernum
ad limbũ patꝝ:pꝛopter qð dixit ſanctus Job. xvij. In pꝛo/⸗
fundiſſimu inferni deſcendebant oĩa mea.pꝛopter qð felici
tas eterna non pꝛomittebatur in lege manifeſte: ſed tantuʒ
ſub figura pꝛoſperitatis terrene:⁊ ſi aliter pꝛomittitur hoc
eſt raro ⁊ obſcure: pꝛopter qð dicit apls ad Pebꝛe.x. Um/
bꝛa habens lex futuroꝝ bonoꝝ non ipſam imaginẽ rerum
aꝛ non manifeſte ſed obſcure futura bona que ſunt bona ce
leſtia pꝛomittebat. pʒ igitur ex pꝛedictis imperfectio legis

ſacrificiuʒ perfectiſſimum.ſ.euchariſtia que non eſt tĩ
ſacramentum: ſʒ etiam ſacrificiuʒ:qꝛ ibi xps quodam/
modo imolat᷑: ⁊ fructus ſue benedicte paſſionis a pplo
percipitur: tamẽ iſtud ſacrificium tanqꝙ; vnum 2 perfe-
ctum fuit in lege figuratum per multa ſacriſicia ⁊ varia
ſicut perfectum per imperfectum. Eius autem perfectõ
apparet in duoby.pꝛimo qꝛ tollit peccata qð non pote-
rant facere legis ſacrificia:ꝓpter qð Jo.j.dicitur: Ecce
agnus dei ecce qui tollit peccata mundi.i.peccata ois
fidelis et inſidelis ſcom ꝙ dicit᷑ Jo.iij.c. pma canonica:

luniunſtſih
enf r edin
iarnibonoun
lionenolyb ane
Ntuoſumine
uni pprr clen⸗
Cuieug,fant
Ennluninmoennen
irbingpirgtgun
mdouneton
nilnaptninaf
o rolto gulnjn
uumtlinucunbenna
ta
Herpoa ner olgr.
hreſleunmind
kpiangenulumn
tolegseuanglle⸗

ipicefinisipinr
karlyaigluc⸗
— diclt
Iruarvliigen ,.
nitiuaiin mone /
ſeuiſſon monrzain
nunelonllun
taii itiin
ſettilnarungfean
odeaurla
Aungt )rddugi
usa1dailinleene
Nlepefevackrir
1opurtun Mihnen
Jhzpefeole
urſcpoftnn t
luporeſtovonan
nuußefaiie
ſtluſonlryn
ſinkip nwizalin

niſſndhſt
engnſſtnntgie
i
ſdonupefſen Nan
algn
cs loulen
miaſennue
orunnn
oulinr hunmmoon
RL
Ropter qd dil ſalr
Bumgandr u
ntid ni i
tidddscen
tinlicoingwotu
hun. Sinlügn!
nmumn nimnt;
deoni ign
ir oicſmi
giaudhic Miem
cugt nul im
DMarv. poſitn
orclut tn
daſectum
laaumgdl i
iüwiusfinrmn
Tmmigtunn ,
Eun vNNEN

rmmudin,

—

qꝛ eſt ſine felle amaritudinis:nullum innoxium puniẽs
dicit᷑ pfecta:qꝛ nullum malum pmittens:⁊ ſic apparʒ ꝑp

4

IJpe ẽ ppiciatio ꝓ percatis noſtris: non ꝓ noſtris tm:
ſed etiam ꝓ totius mundi.x apparet eius perfectio:qꝛ

augmentat gratiam:ſcõʒ ꝙ dicit᷑ Jo.vj.Qui mãducat
me viuit ꝓpter me.ꝑ augmentuʒ.ſ.gratie:de vtroq; ãt
effectu huiu ſacrificij dicit᷑ Hebꝛ.x. Hic autem vnã pꝛo

peccatis hoſtiam offerens.ſ.ſemetipᷣm:ſedet ad dexterã

dei patris.ſequit᷑: Wna.n.oblatione ↄfirmauit in ſem
piternum ſanctificatos.amotio lingue oſtendit᷑ cuim dẽ
in auctoꝛitate Unã ꝓ peccatis hoſtiã offerens.collato
augmentatio gratie cum dẽ. Coſũmauit in ſempiter

nũ ſanctificatoſ.⁊ ſic ꝑfectio euangelij pʒ ex perfectione
ſacrificij: ppter qð dicit᷑ Hebꝛ.ix.Ep̃us afſiſtens ponti

fex futuroꝛũ bonoꝛum ꝑamplius ⁊ perfectius ⁊c̃.ʒ oñ⸗

dit᷑ perfectio legis euangelice qtum ad iudicialia:qꝛ in
ducit ad obſeruantiaʒ legis non ꝑ timoꝛem pene:ſʒ per
amoꝛem iuſticie qð eſt ꝓpꝛium perfectoꝛũ:vt ſupꝛa di⸗/

