in meli ꝓcedẽdo. m ¶ Scitis. Hic ponit ſcõs modus
inductõis.ſ.p exemplũ xpᷣi cũ dẽ: Scitis eni.i.ſcire de⸗
betis ad imitandũ. n iam dñi nfi ieſu xpi. que ſit
illa ſubdit᷑: QAm̃ pꝛopi nos egen' facx eſt.nõ neceſſitate
ſed volũtate: o ¶ Lũ eſſet diues.nõ dicit fuiſſet:ne cre
deret᷑ px hoc celeſtes diuitias vel ſpũales dimiſiſſe:qð eſt

falſuʒ:p̃ſ.xlviij. Simul in vnũ diues ⁊ paup.ſic eni ſuit

diues in ſpũalibus:qꝛ ſil pauꝑ fuit in tpalibꝰ: p

t
illius inopia in tpalib'. q iiſites eſſet in ipalib·

baihnmluſt

rũ fiẽdã paupibꝰ

nobis. obedientiä
ꝓmittẽdo ¶( v

40 ¶ EZt oi ſolicitudie.ſ bñ opẽ
di. g ( Inſup ⁊ cha ve. in nos.·i. charitatis opibno

iſta k ¶Sʒ p alioꝝ ſolicitudinẽ.i. pꝑ macedonũ
exẽplũ:qui dictã elemoſynã fecerũt ſolicite: I ¶ Etiaʒ

boe i i

tono il
ſdrä t⸗

gharöenln

1s ntionii
tdamnain
i drnniit

nintncin

ſiroea
lnpiſtii
ciiſe

e oe

Nlatentle
nkp is

iecxen.
ſnen

ſgitanclen
oſi oce .

Cpltabertle
pnoanoten⸗
elöspftafi

cofccpiet
Nonadd

üoge aliee.
Uſtprhimnto
Cünlgponkeurt
cpe. xEtoo
9o hubens hot
Mtlagto'

crO;d-
oſtuſnſn
ſacinsaiti

uico corult

üfmmmeunetepig
adgilüenutd

Hoceolnäbedesnde
(Banvwüns

Aſetonepingi

ſeuilipalle nodici⸗
Ppicoci hocting

ſaloaci f
mſtnoci 7

AImunoniſnut⸗

fuditigpaupeni⸗
iſck nilnrtͤ,
Ggiuinactihablt
inlimiinbi
Mmninntzi
dtnluu
WEN
innhtindi

in H r
1dchtiſſg fſp⸗
rt
z c. Mii
a lene
n, (imu,
ſodd taſin

. Uleg
neac⸗ D

Ilpo' Arhen
ed En
.
lin⸗ fiiüi,
Eie iin
abi fn
d meſttun

ka chi bt
übo S
te

miͤiuſt
inol Kancec

SSo-

belülorietii
wigpidei
gnenaun
peenvs posſti⸗
Pigan. ilnie
fcutinc
Sar qugtitt
d ii
cralnue
i; irni

(ERailuni ic

nã:qa dat tm bo

gquanto q; ſut aie

150 d: 8
eni vobis vtüle ẽ.

q. d. libẽter debe
tis hoc facẽ exq̃̊

ſitas vite. b

Gqs

Ag coꝛinthios.II. viij.

Ou eni penalia q ſuſtinuit xps ini q reponitur pauper

tas fuerunt remedia j mala nr̃a ⁊ ꝑ ea lumreſtituti vi

te ſpuali. r ¶ Et cõſiliũ in hoc do.ut exẽplo xpᷣi ꝓ lar/

gitioe elemoſyne nõ foꝛmidetis minui ĩ facultatibꝰ vẽis.

8Boc eni vobis. Hic ↄnter ponit tert modus indu

ctiois rõne vtilita
tis maioꝛi)j q ꝓpue
nit danti elemoſy eſſet᷑. Et cònſiliũ ĩ hoc do:
Hoc eni vob utile ẽ: qui ñ
ſolũ facẽ:ſj ⁊ velle cepiſtis
ab anno pᷣoꝛe. Nůnc pᷣo ⁊
facio plſicite: ut quẽadmo/
oc dũ ꝓmp ẽ anim volũtat:
ita ſit ⁊ perficiẽdi ẽx eo qð
hẽtis.Si e᷑ni volũtas ꝓm/
pta ẽ:ſim id quod hʒ:acce
pta ẽ:non ſm id qð nõ bʒ.
Hoõn.n.ut alijs ſit remiſſio:

nũ tpale ⁊ recipit
ſpuale qð ẽ mal

coꝛpalib pᷣferunt᷑

ſcʒ magis qy llis

qui xecipient.
t ARA nõ ſolũ

facẽ ʒ ⁊ velle ⁊c̃.

Lepiſtis hoc veltle vobᷣ at tribulatio:ſed ex eq
4 ene anno e litate ĩ pñti tpe: vꝛa abũdã
uerliois vcad i tig illoꝝ iopiã ſuppleat:ut
den a illoꝛũ abudãtia vꝛe iopie

ſit ſupplementũ:ut fiat eqᷣli
tatẽ ope adiplee tas ſicᷣt ſcriptum eſt. Quͤi
unſ mmprih0 multũ nõ abũdauit: &t qui
ope. xZxr co Modicũ: ñ mioꝛuit. Gꝛꝗs
qð habetis. hoc

i üla bona volũ⸗

addit apls:qa diꝰ ſolicitudines pꝛõ vobis in
ſcrere oʒ ſieri ele· còꝛde tii:quoniã exhoꝛta-
mornain facu tionẽ quidẽ ſuſcepit:ſed cũ
caſu i quo qs vvGuuiull

ſtatũ mutare utpote ꝑ igreſſũ religiõis:tũc enĩ totũ pau
peribꝰ erogãdũ ẽ: matth.xix.Si vis ꝑfectus eſſe vade ⁊
vende oĩa q habes ⁊ da paupꝑib ⁊ veni ⁊ ſeq̃re me ⁊c̃.
¶ Si eni volũtas. Hic pᷣdicta remouet duplicẽ ex
cuſationẽ:pꝛima ẽ qꝛ poſſet aliqs dicere ꝙ nõ poſſet da
re niſi valde modicu:⁊ ſic nullius aut modici meriti eẽt
apud deũ:hoc rẽmouet.d. y¶ Si enĩ volutas pmpta

—————

eſt. ad oãdũ: ʒ3 ¶¶ Scoͤm id qð bʒ accepta ẽ.ſ.qtũcuq;ʒ

datũ ſit modicũ. ⁊ ¶ No ſ̃m id qꝗð non hʒ.i.acceptio
diuina nõ mẽſurat᷑ ſ̃ᷣm quãatitatẽ elemoſyne q̃ nõ ẽ i po⸗
teſtate vatis:pauꝑ eni no põt dare tãtã eiemoſynã quã/
tã diues:ſed mẽſurat ſm ꝓmptitudinẽ volũtatis q ſta-
tim exiret in actũ habita facultate:pꝓpter qò impedimẽ
tũ qð ẽ iuolũtariũ nihil tollit de merito.vñ Mar.xij.
ca. Duo minuta qͥ pauꝑ vidua miſit in gagophilatium
pl cõmẽdãat᷑ a ſaluatoꝛe qꝙᷓ munera diuitu q̃ſi icõpabilii
maioꝛa.2 vo excuſatio poſſʒ eẽ:qꝛ dicẽt aliqs ꝙ fidele
in hierlm habitaãtes ꝑ h mõi elemoſynas abũdarent:⁊

ocio vacarẽt: ⁊ dãtes pepauꝑarent᷑ qò ñ eẽt cõneniẽs:iõ
hoc remouet. d. Nsõ eni ut alijs ſit remiffio.i.ocio

obis aũt tribulatio.ex depaupatione
ſupple dictas elemoſynas hoꝛtamur fieri. c ¶ Sed ex

eqlitate ĩ pnti i.ut fiat q̃dã eqlitas ꝓpoꝛtiõis int vos ⁊

ipſos:qꝛ pl' abũdatis i palib qᷓ; ipſi:⁊ ecõuerſo ipi ma

gaos abũdat iĩ ſpũalib q; vos:⁊ ſic fit q̃dã eqitas ſi ꝑ ve/

ſtrã abũdãtià in tꝑalibꝰ eoꝝ indigẽtia ſuppleat᷑: qð mi-

nus ẽ:· ecõuerſo ꝑ eoꝝ abũdãtiam in Slt ſupple⸗

atur qð min ẽ in vobis:ut pʒ in lr̃a. OD ¶ Sicut ſcriptũ

t cxo. xvj. de colligetib'ꝰ mãna. e ¶ Qui multũ.ſupple

ſolicitioꝛ eſſet: ſua volũtate

tuperet in hac plenitudine

qt ago deo quᷣi dedit eãdẽ

negocij.

Lox.iij. Ego plantaui apollo rigauit ⁊c. a

collegit. e ¶ Nõ abũdauit.i.nõ inuẽit niſi mẽſurã gomoꝛ
uolibet capite domus ſue. f ¶ Et q modicu.ſ. collegir.
Nõ minoꝛauit.i.nõ iuenit minꝰmẽſurã gomoꝛ ꝑ ſingu

la capita: ? hec fuit figura huius adequatiois int ecclie pᷣmi

tiue fideles. g ¶ Gꝛas ago. hic ↄñter agit de miſtris colle/

ctionis huſ elemoſy
ne.Et diuidit᷑ i duas
6 qa pᷣmo eos noiat: 2
ꝓfeci ẽ ad vos.Miſimũs Spue gegrcoſbe⸗
.— . 2 . at: 1033.
etiã cum illo frẽm noſtrũ : ma adbuc inres
cuius laus ẽ in euãgelio p ꝙ tres miſtros noĩat
oẽs ecclias. Non ſolũ aut Pꝛim aũt ẽ tit ꝗ co
ſ v oꝛdinat ẽ ab eccleſſs nnthios ig añ inſtu
comes peregrinationis no hepociciny iſtud imi⸗
ſtre ĩ hanc gratiã q miſtrat ſibi pncipalit᷑ impoſi
a nobiſ ad dñi gloꝛiã eᷣt de⸗
ſtinatã volũtatẽ nr̃am. Dẽ

tum: dicit igit᷑ aplus:
g(Bꝛas autem ago
uitãtes hoc:ne ꝗs nos vi/

deo. a ᷣ pncipalit eſt
omneopus bonum.
h ¶Qui dedit eãdẽ

q miſtrar a nobis ĩ dñi glo ſolicitudinẽ. ad ꝓcu⸗
riã. Pꝛouidem enĩ bona: rationẽelemoſyne di
non ſolũ coꝛã deo: ſed etiã dallcegetal if
coꝛã hoibuſ. Miſimus au litatẽ veſtra q; recipiẽ
tem cũ illis ⁊ fratrẽ noſtrũ tibus ipſam: ut onſũ
quẽ ꝓbauimi multis ſepe eſt qa s tne do
ſolicitũ eſſe: nunc aũt mlio auũt ab eis bonu ſpus

ſolicitioꝛẽ: cònſidentia mul le qo ẽ melo. k In

coꝛde titi.ſicut in coꝛ
de meo. I ¶ mex
hoꝛtationẽ quidẽ ſu/
ſcepit ⁊c.cũ induceret
rð ceũ ad hoc negocium
ſuſcipiẽdũ:mpte ſuſcepit:nõ ſolum ꝓ mesa exhoꝛtatione:
m ¶ Sʒ cũ ſolici.eẽt ſua vo. ꝓfe.ẽ ad vos. ꝓ executioe ſui
Milimꝰ. Pic noĩat᷑ ſecũd ꝗᷣ ſʒ aliqͥs fuit lucas
ſᷣm alios vo barnabas:vterq; eni ſuit comes pegrinatiois
apli diſcurrẽdo p pᷣdicatiõe euãgelij:ſi tñ intelligat᷑ de luca
tunc illud qð dẽ: o llaus ẽ i euãgelio.exponẽdũ eſt
ab eo deſcripto:ſi aũt de barnaba exponẽdũ ẽ:ab eo pᷣdica⸗
to:ꝗꝛ qð ſeqt᷑: Na olũ aũt ⁊c.ↄuenit vtriq; ut dcm̃ ẽ.
a hãc gratia.ſ.elemoſyne mittẽde in hierlm ſcis miſi/
mus eũ inqtũ tito, x ¶ Ad oñi gliaʒ.ad quã oꝛdinãdũ eſt
oẽ op bonũ. s ¶¶ Et deſti.vo.nr̃aʒ.i.ad exequẽdũ nr̃e vo
lũtatis oꝛdinatioʒ.ↄñter reddit cãm q̃re tam ſolẽnes mitte
bat viros.d. t ¶ Peuitantes hoc ne qs nos vi.i hac ple.q̃
mi.a vobis.in larga elamoſyna a vobis dãda: deuitamus
inquã ne vituꝑemur de negligẽtia aut ð fraude aliq̃: ppter

ta ĩ vob:ſie p tito ꝗ ẽ ſoci
me'⁊ ĩ vob adiutoꝛ:ſiue fra
tres nr̃i apli eccleſiarũ glie

qð miſimtales vixos dᷣ nõ pñt notari de aliq tali:⁊ ca 2zu2

ſubdit᷑ cũ dẽ: v ¶ Pꝛouidem eni bona.ſ.agẽda: x¶ Nõ

ſolũ coꝛã deo.ex puritate intẽtõis: ¶Sʒ etiã coꝛã hoib.
ad exẽplũ edificatõis. etchiind ic noiat iti.ſ. apollo
d. Miſimus aũt cũ ill ⁊ fra.no.quẽ ꝓba.ĩ mul.ſe.ſoli.eſſe.
ſcʒ ꝓ vfa ſalute:qa poſt aplm pmus coꝛinthijs pᷣdicauit.j.
ũc aũt mul
to ſolicitioꝛẽ.ſ.de bono vr̃o inuenimus.Cuius aſſignat᷑ tri⸗
plex cã:pꝛima ẽ:qa coꝛinthij egeran t penitentiã de delictis:
7 ſic magis afidebat de ꝓfectu eoꝝ qᷓ; ante:⁊ hoc tãgit᷑ cuʒ
: b figtia multa in vobis.i.ppi ofidẽtiã magnaʒ
de ꝓfectu vr̃o.2? cã ẽ ſocietas titi quẽ diligebat: ꝓpt qð li-

benti cũ eo ꝑgebat:a hoc ẽ qo dẽ: c ¶ Siue ꝓ tito cc.ʒ

eſt qꝛ rogat᷑ erat de hoc ab alijs apoſtolis.ſ. de clemolmna
ee

onẽ. Pic vltimo recõmendat dictos nuncios coꝛinthijs.d.
Oſtẽſionẽ q̃ ẽ charitatis vre ⁊ nr̃e glie.i.ſuſcipite eos cha
ritatiue qð cedet etiã ad gloꝛiã meã:qa vos ↄuerti ad ſidẽ.

¶ In faciẽ eccliarũ.i.ut alijs eccleſs inoteſcat charitas ve

ſtra ad edificationẽ fi
deliũ. IN.
Am de mini⸗
n ſterio. Poſtq
aplus induxit
edꝛinthios ad donati
onis actũ:hic ↄñt do
cet donatiois modũ:
Et diuidit᷑ in duas:
qa pᷣmo quãdãa ſuſpi
cionẽ excludit: ? ad
pꝓppoſituʒ accedit: ibi
Miſimus aũt.Circa
bmũ ſciẽdum ꝙ eo ꝙ
nũcios ſuos ſic recõ
mendauit in fine capi

xpᷣi. Oſtenſionẽ ergo q̃ eſt
charitatis veſtre ⁊ nr̃e glie

i eſt mibi ſcribere vobis.
Sciò eni ꝓmpiũ animuʒ
vr̃DUm pꝛõ quo de vob gloꝛi⸗
oꝛ apud macedones:quò-
niã ⁊ achaia parata eſt ab

tuli pcedentis: poſier annò pterito: t veſtra emu
aliqs opinari ꝙ de re latio puůocauit plurimos.
ceptione eoꝝ curaret Miſimus auteʒ frẽs:uᷣt ne

tim: 7nõ de elemoſy⸗
na in hierlm mitten/
da; is hyremouet. d.
a ¶ Nam de miniſte
rio qð fit in ſcõs.i.de
elemoſyna in hierl
mittẽda. Ex a-
bundãti ẽ mihi ſeri⸗
bere vobis.i. reputo
ſuꝑfluuʒ ſcribẽ vltra
ſlud as ſupi⸗ vobis
cripli: cui cãm ſub/
dit.v. c ¶ Scio eni
ꝓmptũ animũ vrnm.
ſ. ad h' faciẽdũ. d¶ Pꝛo qͥ ↄ vobis gloꝛioꝛ apud macedo
nes. ingerẽs eis p exemplo hãc ꝓmptitudinẽ animi veſtri.
e ¶ QAm ⁊ achaia.nomẽ regionis ẽ cur metropolis eſt co⸗
rinthus. f ¶ Parata ẽ ab ano pᷣterito.ad üũlius elemoſyne
largitionem. g ¶ Et via emulatio.i.vim ſtudiũ bñ faciẽ/
Pꝛouocauit plimos.ad lilia opandũ.

qð gliamur de vob euacu/⸗
etur in hac pte:ſt quemad
modũ dixi parati ſitis: nẽ
cũ venerit macedones me
cũ:⁊ iuenerint vos impara

dicamꝰ vos in hac ſubſtan
tia. Mceſſariũ ergo exiſti
maui rogare frẽs ůt pᷣueni⸗
ant ad voſ.et pᷣparẽt repꝛo

di ſcis i hierim. h¶ Pꝛ t ad ſilia o .
i4 Win imaũt. Hic ↄñter accedit ad ꝓpoſitũ oñdes donã

di modũ ſcʒ velocif: abũdot᷑:⁊ hilaruer..ibi Neccſſariũ
8.ʒm ibi Unuſqᷣſq;.Circa pmũ dicit: i ¶ Milim aũt frẽj.
i.pᷣdictos ſolẽnes nücios ⁊ fideles. k¶ Ut ne qðo gliamur
de vobis.laudago apud macedones ꝓmptitudinẽ veſtraʒ
ad dãdũ. l ¶ Enacuet᷑ in hac ꝑte.ſi enim miſiſſem'nũcios
abiectos:videret᷑ ꝙ ↄteneren vos. m ¶ Ut queadmodũ
dixi. macedoõib'vos cõmẽdãs. n ¶ Carati ſitis.ad dãdũ.
o? Me cũ vene ma.mecũ.ad vos ⁊ nõ iuenerint vos ꝑato)
ad dãdũ. ꝑ ¶ ErubeſcamPnos.q.d.ſi iuenirent vos impa
ratos ad dadũ qð abſit erabeſcerem: qꝛ nõ iueniret veruʒ
qð dixim eis de vobis. q¶ Ut nõ dicam vos.ſ.erubelſce
re. r ¶ In hac ſubſtãtia.i.ĩ datioe elemoſyne ad ſuſtẽtatio
nẽ pauperũ in hierim.q.d.talis defect pᷣparationis nõ ſo⸗
lum eẽt nobis cõfuſibilis:ſʒ etiã vobis:licʒ de vobis nõ exp
mamus ſicut de nobis. s¶ Neceſ
eos ad dãqũ abundater. d. leceſſariũ S.i. vtile ꝓ vobis ⁊

me t (Exiſtimaui rogare frẽs. titum ⁊ alios pꝛedictos.
v¶EUAt hueniat ad vos. añ aduentũ meũ cũ macedonib'.
x¶Et pᷣparẽt repꝛomiſſam bñdictionẽ.i elemoſyne veſtre

gratiã. y ¶ Panc paxatã eẽ ſic quaſi bñdictionẽ.i.gratis

1 abundater datã. on quaſi auariciã.i.nimis parce

miſſã bſidictionẽ hanc pa-

ꝓ vobis:in illos oñdite in
faciẽ eccleliarum. (.X.

„ Am de miſterio gö
ltit in ſcõs:èx abũdan
ieſt

uͤt deſtinauit in coꝛde ſuo:

tos:èrubeſcamP nos:ũt nõ

leceſfariũ. Pic ↄñter monet

Epiſtola panli y.

ꝓcuranda ſicut paub: iõ dẽ: Siue frẽs nrf̃i apli. e ¶ Oſtẽſi datã: ⁊ ſubdit rõnẽ.d. a Qui pce ſemiat i pa dat.

*

b ¶ Parce ⁊ metet.i.minꝰ ĩ pᷣmio recipiet. ¶Et qᷣ ſe.
arremen dado: d(De bncen metet. i. ſe
ter recipiet ĩ pᷣmio. Sʒ dicta videt᷑:nã ĩ pᷣmio celeſti pa
rũ nõ hebit locũ.Dicẽdũ ꝙlʒ ibi nõ ſit paꝝ ſimplicit
abſolute eo ꝙ cui

hẽbit: tñ erit ibi

ratã eẽ:ſic q̃ſi bñdictioneʒ: reſpectiue inq̃tuʒ
vnus mai pᷣmiuʒ

nòn q̃i auariciã.Hoc autẽ

is A A . hẽbit alio ᷣm di⸗
dico: Quũi parce ſeminat

uerſitatẽ merito⸗

parce ⁊ metet: ct ꝗ ſeminat rũ. e ¶ Unuſqi
in bñũdictiõibꝰ:dẽ bñdictio .Riceit mon
nibꝰ ⁊ meiet. Unuſgſqʒ ꝓ qũ hilarit: olces

Unuſquiſq; ſup/⸗

nön ex triſticia aut ex nece plledet. fHo
ſitate. Hilarẽ. n. datoꝛẽ dili ut deſtti fo⸗iie
git deus. PHõtens eſt autẽ voluntate. Cg
de oẽm gratiã abũdare ſfa Non ex triſti aut
cere ĩ vobis: ut ĩ oibꝰſemꝑ ex neẽitate. ĩ hoc
oẽm ſufficiẽtiã hũtee äbun erdudit oupliq
detis in oẽo bonũ: ſicſt m ſabſolute gb
ſcriptum e: Diſper ſit dedit fit ex coactioe: ⁊
paupibꝰ:iuſticia emanet ĩ Ftuz ad hy dicit:
ſeculũ ſcli. Qu ãt admini Nõ ex necitate
ſtrat ſemẽ ſeminanti: ᷑t pa eniin ne⸗,
nem ad manducandũ pꝛe cũ imari qð bʒ
ſtabit. Et muͦltiplicabit ſe triſticiã anexra:
men veſtrum:ẽEi augebit in Ftũ ad hoc dicit:
crementa frugu iuſiicie ve⸗ Non ex niiſticin.
ſtre: t i oibus locupletati no dents l
. ſi coacti pꝛecepto
meo ul timoꝛe co

fuſionis ducti: ⁊ ſubdit rõnẽ ad hoc.d. h¶ Pilarẽ eni
da.diuli.de.i.appꝛobat ⁊ remunerat:qꝛ facit actũ vtuo
ſũ:ſignũ eni habit generati ẽ delectatio ĩ ope.ij ethico.
i¶ Poteẽs ẽ. Hic ad pᷣdicta inducit rõnes:⁊ p ex parte
datis:2 ex ꝑte dei remuneratis:ibi In oib. Lirca pmu
facit talẽ ronẽ: Quicũq; dat alidd qð ſibi multiplicat
dʒ illud dare velocit᷑: largit: ⁊ hilarit:ſic eni hoies ſemi
nãt eo ꝙ recolligũt illud multiplicatum:elemoſyne vo
reddũt᷑ pqtibꝰ multiplicate:̊ c. vtutẽ hui rõnis deduc
d. i otes ẽ aũt de oẽʒ creaturã.i.voluũtatẽ faciẽdi
elemolynã k ¶ Abüdare facẽ i vohis. ut ſic nõ dolea
tis de facto:ſʒ magis gaudeatis. Iꝗ¶ Ut iĩ oib. tpalib
⁊ ſpũalibꝰ. in ¶ Hẽp oẽz ſufficiẽtia hites.tã i volutate
interioꝛi ꝙᷓ; ĩ facultate exierioꝛi. n ¶ Abudetis i o op
bonũ i.ĩ dationẽ elemoſynaꝝ ſicut i aljs opib' vtutuʒ
o ¶ Sicut ſcriptũ ẽ. pᷣſ.cxj. p( Diſpſit. na elemoſyna
plibꝰ ẽ faciẽda. 7 ODedit paupib'. nõ hiſtr ionibus ?·
alijs idignij. rhuſti ey. ꝗᷣ ſic dat elemoſynã: 8 Ma
i ſe.ſcli.i.et᷑nalit:qꝛ merces iuſticie ẽ eina.⁊ ↄfirmat pi
cta ꝑ expimẽta.d. t ( Qui aũt admi.ſe.ſemianti.ſ de
q dat volũtatẽ ⁊ facultatẽ dadi elemoſynã. vEt pa.
ad man.pſtabit. i.neceſſaria vici: hoc eni coiter videt
accidere ꝙ dãtes elemoſynas magis abũdãat iĩ tꝑalib bo
nis ꝙᷓ; elemoſynas pauꝑib indigẽtib' denegates: ſi ali/
qñ ↄtigit eos deꝑauꝑari:de hoc oꝛdinat ad maius bo/
nũ ſpuale. Eral ſe⸗ im. i.volũtatẽ ⁊ facultatem
elemoſynã faciẽdi. PrEraude inc lru. iuſticie vꝛe. i.
mercedẽ qᷓ ex hi patria colliget. 3 ¶ Ut i oib. Pic ↄm

ſibet ſufficiet dgq

ſinploknel nl
rtatemil Aug
crcbinidin
0or niucdß
ſihtitond
ſilulue,
aSioank s
iſtoriſimocr.
Pimng
n. t(O
Oatproogin,
Aeionede ⸗
ſmplliturup
minſtenüinin
lano ine niet coll
Ntoni iact wi⸗
lewe orr goar
ſckenſe⸗
Uicitlcareleuid⸗
ſinüglidio he⸗
e koiinnlud
erpomnone i
Vorficätssdeni

genoſfnetuts,

(Eſimgl ctien

Whrintinonsvi
hirc genb'bonn

lnoſmni, m
ndn n Dend

üiißſilingbri

wbispopayf⸗

utrniſeno

D

nind dtfn
mingt i
in⸗ Mine
c
kin dnrr
nee en ſ
Moli is
fani lalu⸗
eſt aen

15 An 4

decit
mai
Umini

1
ne gin,
bie mtur
ben Füa
„ g(0, ſitr
n ſian
molin
Aberd d
mungefiit⸗
ninschi Nd
mig ill
i
4

aiͦt ne
ſün
n

. ab tu
(Derutch

„

4

S=
=
⸗

aſſignat rõnẽ ex pte dei ſũpta:da p dationẽ elemoſyne

ꝓmptã ⁊ hilarẽ acquiritur in dãte puritas:⁊ rectitudo
intẽtiois ad deũ:ſiliter recipiẽs inſurget ad oꝛãdũ deuʒ
ꝓ dãte. Uidẽtes aũt hoc inſurgũt ad laudandũ deũ de
tali bono:rogãtej ipſũ ut talẽ volũtatẽ dãdi ⁊ facultatẽ
cõtinuet in via ⁊
remuneret in pa

tria: ꝛ iſta vdebent qbũdetis in dẽm ſmplicita
neas nadͦ tem:q at s gatiari
danter: pmpte: ? Actione deo. Quoniã mini
puariter: iõ dicir ſteriũ huſ offcij non ſoluʒ
3Ut ĩoib louu ſupplet ea q deſũt ſcis: ſed
in ſpajalibe:i o; LF actiões i dno per ꝓba/

bugei icre lionẽ miſterij bur: gloꝛifi-
ſcatis b In o ctes deũ iĩ obediẽtia ↄfeſ/
ſimplicitatẽ. i. pu ſiõis vꝛe ĩ euangelio xpᷣi et
ritatẽ mẽr. Aug ſimolici oicatiõis vf
Voc eſt ſimplex Unp iciatecotcatoe vie.
coꝛ qð ẽ mũdum iillos ⁊ ĩ oẽs: et i ipſoꝛum
coꝛ ad rectitudi· Obſecratiõe ꝓ vob: deſide
nẽ interiois vnde rqtiũ vos ꝓpier eminẽtem
eoin tans glam dei vob. Hias ago
ujfuerit limplex. deo ſuꝑ ſenarrabili dono
glo.i. intẽtio na eius. X.
recta. c ¶ Aue ſe auũt ego paulus

opat pnos S e Ibſecro os ꝑ mãſuetudi/

actionẽ deo. q. ſ.
ſimplicitas vꝛa ꝑp

nẽ ⁊ modeſtiã xpᷣi:qui ĩ fa-

miniſteriũ nr̃jm ĩ .
elemoſyne vꝛe collectione ⁊ miſſione:Oꝑatur gratiarũ
actionẽ.i.facit hoĩes aſſurgere ad agendu gras deo mõ

pᷣdicto:ꝓpter qð ſubdit᷑: ð ¶ Qm miſteri officij bui.
colligẽdo elemoſynã vr̃am ⁊ mittẽdo. eſ¶ nõ ſo.ſup.

ea q deſũt ſcis.releuãdo penuriã ſcõꝝ in hierlm habita
tiũ. f¶ Sʒ etiã abũdat.i.creſcit. g ¶ Per mitas gra/

ſur

rũ actioes in dño.q hoc bonũ vidẽtes vel audiẽtes aſ

gut ad diuinas laudes ut pᷣdictum ẽ: ideo ſubditur:

h
i6

er ꝓbationẽ miſterij huy.i.ꝑ epᷣ appꝛobationẽ.

Bloꝛificãtes deũ i obe.ↄfeſ.vꝛe i euã.xpi.ex collati

one elemoſyne talis ↄfitemi facto vos obedire chꝛiſto.
kq Et ſimpli. coĩca vẽe ĩ ulos.i.i puritate mẽtis ⁊ recti

tud

catis indigẽtibꝰ bong vꝛa.

tiu elemoſlynã. m 4 Obſecratioep vobis.qa ꝓ vobis
oꝛãt deũ n ¶ Deliderãtiũ vos.hie ſocios in deo ꝑ gra

ine intẽtionis vꝛe:in elemoſyne largitioe: ꝓ quã coi
l¶ Et in ipſoꝝ.i. recipien/

tiã in pᷣſenti:⁊ gloꝛiã in futuro. o ¶ Pꝛopi emi. gr̃am

dei

cta bona ex miſterio apli ꝓueniebant: iõ ꝓꝛũpit in gfa

rũ

i vobis.ꝑ oꝑa vr̃a ſcã exter manifeſtata: ⁊ qa pᷣdi-

actiõʒ.d. Gias ago deo meo ſuꝑ ienar.dono ei X.
Ple aũt ego paułꝰ. Poſtq; aplus comẽdauit ve
ros ecclie miſtros:hic ↄnter inuehit᷑ õ falſos.Et
dDiuidit in duas ꝑtes:qa pmo iuehit᷑ z tales fal⸗

ſos:⁊ ʒ eis adherẽtes ca.xiij. Pꝛima adhuc ĩ duas: qa

pmo excuſat ſe de his qᷓ ſibi a falſis aplis imponebãt:⸗
3 eos inuehit᷑.ca ſequẽti. Pꝛima ĩ duas:dqa pᷣmo ſe excu

ſat

ꝑ ronẽ:⁊ ꝑ facti euidẽtiã:ibi Que ſᷣm faciẽ ſũt. Pꝛi/

ma adhuc ĩ duas:qꝛ pᷣmo recitat ſibi ipoſita:⁊2 deſtruit

ipſa:ibi In carne eni.Circa pᷣmũ ſciẽdũ ꝙ falſi apli dice

bãt paulu in bonis carnalib ponere ſinè ſuũ:qð argue/
bant ex hoc ꝙ facta ſua ad hoc tẽdere videbant ut vice-
bãt:na pñtialit᷑ exiſtẽs cũ coꝛinthijs humilit᷑ ↄuerſabat᷑:

blande loqᷓbat tanꝙ; eos timẽs: abſens vo dure incre/

Aea coꝛinthios. II. M.

cie ꝗdẽ hũilis ſũ inter vos:

abulemus. In carne.n. am u

nre non carnalia ſt:ſẽd po

nitionũ cõſiliã deſtruẽteſ.t

ſubdit᷑: q

HHH

pabat ꝑ eplaʒ quaſi tũc extra piculũ exiſtẽs:ſicut hoĩes car/
nales ⁊ timidi diuitib in pñtia bladiut᷑:⁊ in abſentia dura
dicũt: ꝓpter qð aplus rogat coꝛinthio ut hãc opinionẽ de
ipſo no habeat:ne ſeueritatẽ coꝛꝛectiõis ſue pᷣſentialit᷑ ſenti

ant.d. à ¶ Ipſe aut ego pauł.q ſum miniſter xpᷣi verus.

Obſecro vos per
manſuetudinẽ ⁊ mo
deſtiã dei hec duo ex

pꝛimit: qͥa intẽdit ſe i

abſens aũt cõſido ĩ vobis. pꝛimit: qa intedit ſei
illis cõfoꝛmẽ xpᷣo on/

Rogo aũt vos nẽ pñs auᷣ
deã p eã cõſidentiã qᷓ exiſti
moꝛ audẽ ĩ qdoſdã:ꝗ arbi
trant᷑ nos tãq; ſᷣm carnem

mabat a falſis aplis.
c Oui facie quideʒ
humilis ſũ inter vos
i.pñs humilii vobiſ
uerſatus ſum.
d¶ Abſens autẽ ofi
do in vobis.i.audact᷑

bulãtes: nõ ſm carnẽ mili
tamus. Nam arma militie
tẽtia dei zd deſtructiõʒ mu Põ carnalis ⁊ timi
ſi. e ¶ Rogo autem
vos.ne de me talia di

oẽm altitudinẽ extollẽtẽ ſe
catisg uel ſentiatis.

aduerſus ſciẽtiã dei:et ĩ ca
ptiuitatem redigẽtes oẽm
intellectũ ĩ obſequiũ xp̃i et
in ꝓmptu hñites vlciſci oẽʒ
inobediẽtiã: cùm impleta
ta fuerit veſtra obedientia.
Que ſcdᷣm faciẽ ſũt vidète.

liter apõ vos exiſtes.
g ¶Audeã ꝑ eã cofi-
dentiã i. audacter du

tis me agere in abſen
tia: h 5 quoſdã

q̃ arbitrãtur nos ac.
exercẽdo vindictam

dere:qa de orijs infa

dura ſcripli vobis:tãa

us:ut dicũt apli fal-

f¶ Ne pᷣſens.i pntia

re coꝛꝛipiã: ſicut dici

aſperã ĩ quoſdã malos qͥ deſen ti a falſis aplis arbitrãt nos

agere carnalit᷑ ⁊ timide. i ¶ In carne eni. Pic ↄñter remo/
uet hãc impoſitionẽ fallam ꝑ rõnẽ qͥ talis ẽ: hoies eni ãbu

lãtes carnaliter ⁊ timide:muniũt ſe quantũ pnt diuitijs ac

potẽtia tpali:nos aũt talia nõ qͥrim:g ſᷣm carnẽ nõ milita
mus. dicit igit: i (rrarnocn ambulates ⁊c.i. Iʒ in vita
pᷣſenti viuam in carne moꝛtali:tñ ſᷣm deſideria carnis non
viuimꝰ. k ¶ Mã arma militie nr̃e.i.vite q̃ militia ẽ ſuꝑ ter

rã. Job. vij ca. I ¶ No carnalia ſũt cuiulmodi ſũt tpalis

potentia:delitie: ⁊ diuitie. m ¶ Sed potẽtia dei i. arma
militie nr̃e ſũt ꝑ vtutẽ dei nobis aſſiſtẽte:nobis dantẽ ſapiẽ
tiã ⁊ cõſtatiã ad loquẽdũ.⁊ gratiã miraculoꝝ ad ↄfirman

n
aliq muniũt ſe aſtutia cõſilioꝝ pꝛauoꝝ:io ſubdit: o ¶ Co
ſilia deſtruẽtes.aliq vo ſuꝑbia ꝓpꝛij ingenij eleuati ſiẽ here⸗
tici:⁊ q;tũ ad hoc ſubdit᷑: p ¶ Et oẽm alti.extol.ſe aduer.
ſcietiã dei.Et hic ẽ pᷣm effectus armoꝝ apli ſcʒ infideliũ cõ/
futatio. Serſd aũt ẽ ↄuerſio ifideliũ ad fidẽ:⁊ qtũ ad hoc

ↄuerſus ad fidẽ lr̃at qcejd ſcit miſterio fidei ſupponit: ſicut

dũ Lebeaher eni ⁊ ↄſimilia erãt arma aploꝝ: io ſubdit:
deſtructõʒ muuitionũ.i.rebellatiũ ) ipſũ a

ESt iĩ capti. redi.oẽʒ intel.in obſe.xpi.qð fit qñ;

pʒ de dionyſio ꝑ paulũ ↄuerſo ⁊ de multis alijs. Terteffe

ctus ẽ coꝛꝛectio peccãtiũ iã ↄuerſoꝝ de quo ſubdit᷑: r ¶Et

in ꝓm. ha.vlciſci oẽm iobediẽti.iic patuit.S.de illo quem
tradi iuſſit ſathane punienduũ. s ( Eu impleta fueri: via
obediẽtia.ad deũ.ꝑ h eni ꝙ apli obediebat deo in oib' aſſi

ſtebat eis diuia vpad libitu i punitiõe iobed eẽtiũ. t Que
ſm. Hic ↄñter aplłs excuſat ſe ꝑ euidetiã facti: ⁊ pᷣmo ꝓpoit

intẽtũ: ꝓſedtur ꝓpoſitũ:ibi Siqs. Circo pmũ inducit ad
conſiderationẽ opeꝝ ſuoꝝ:facta.n.ſua erat ita euidẽti
nulł' debebat eũ iudicare carnalẽ ⁊ timidũ:io dic: 8.
ſᷣm faciẽ ſũt i. maniſeſta ꝑ euidẽtiam facti in oꝑibus meis.
v ¶ Uidete.i.nũc videte de factis meis ⁊ pſeudo aꝑloꝛum

42
ue

Eee 2

eerni audem. Lirca pᷣ
mü ſciẽdũ ꝙ pſeudo

nec dicti apli ẽ cõtra illud Johᷣ.vq.ca. Nolire iudicare ſᷣm
faciẽ:da ibi accipit facies ꝓ eo qð apparet tin exterp:cuius
cõtrariũ latet interp: hic autem accipitur facies ꝓ eo qð ve
rũ apparct ex euidetia facti. x¶ Si qs. Hic ꝓſequit᷑ ꝓpo-
ſitũ. Et diuidit in duas ꝑtes: qᷣa pꝰ facit qð dictũ ẽ᷑:⁊ꝛ rõneʒ
dicti aſſignat:ibi Hl1G —
Si qüis conſidit xpi ſe eẽ:
hoc cogitet iterũ apud ſe:
ga ſicut ipe xpᷣi ẽ:itã ⁊ nos:
HNam etſi amplialiqd glo
rial fuero de ptãte noſtra
quã dedit nobis dñs ĩ edi⸗

apli decipiebat coꝛin
thios: ? aplm diffa⸗
mabãat ex duob'. p“
eſt qꝛ quãdã auctoꝛi⸗
tatis magnitudinem
falſo pᷣtendebat dicẽ

tes ſe pus couerſos ſu rrtAnz ,2
iſre ad fidẽ fuit pau ſicationẽ ⁊ nõ deſtructionẽ
lus:⁊ ſe veniſſe de i Vꝛam:noõn erubeſcã. At au
gea vbi inceperat fi· tẽ nõ exiſtimer tãq; terrere
des xpixeqꝛoubli vos p eplas: quoniã quidẽ
ut oeme:rib vmu eple inquiũt graues ſuntx
qʒ ſemouet p euiden- foꝛtes: pñtia aũt coꝛpis in-
„ . * g —- F „,
tiaʒ facti: pmo pᷣmũ: firmaͤ: t ſermo ptẽptibilis:
ꝛm. ibi Ut aũt non hõc cogitet ꝗ eiuſmõi ẽ:ꝗà
eiſtnner. Cice⸗ ni Iles ſum' pbo p eplas ab-
falſoꝛum aploꝛum. ſentes: tles ⁊ p̃ſentes in fa/
ksi ſexpi e. cto. Non enĩ audem' inſe-
i.ofidẽt aſſerat ſe voeꝝ rere aut cõpare nos ꝗbül⸗

ßi⸗ Ep Hlbe⸗ daʒ ꝗ ſeipſos cõmẽdãt:ſẽd
Hact itrüſ apud ſe:ꝛq: ipſi in nobis noſmetipſoe
ſicut ipſe xpi ẽ. min inetietes:⁊ cõparates noſ/
ſter apparẽt: ta .
7 nos.veraciter quia 3 MM
nullũ donũ hʒ ſpẽale a xpᷣo quo careamꝰ: imo in hoc nos
excedimus:ideo ſubditur: Nam etſi amplius aliquid glo.
fue.de ptãte nr̃a ⁊c.ſequit᷑: b ¶ No erubeſcã.qꝛ hoc iueni
ebat verũ p facti euidetiã.que aũt fuerit hec ptas dicũt ali⸗
qui ꝙ ſpecialis eᷣ vocatio qua vocat ẽ a xpᷣo:ſicut vas ele
ctionis Acil ix. Et eius miſſio ad pᷣdicandũ a ſpũſcõ. Aci.
xiij. ſed qꝛ hec nõ erãt coꝛinthijs euidentia:iõ meli videtur
ꝓ dicat donũ linguarũ ⁊ gratia miraculoꝝ quoꝝ effectus
erãt euidẽtes nec a falſis aplis habebant. c ¶ Ut aut. Dic
oñter remouet 2“ ſibi impoſitũ.ſ. duplicitatẽ:⁊ pᷣmo remo
uet eã:ꝛ aſſignat dicti ſuirõnẽ:ibi Non enĩ audemꝰ. Dupli
citas aũt ei imponebat eo ꝙ coꝛinthijs pᷣſens ⁊ abſens alit
loquebat᷑ ut dictũ ẽ:⁊ hoc remouet.d. ¶ Ut auũt nõ exiſti
mer tanq; osb eplas. abſens cũ auſteritate ⁊ poten
tl Kaut ſ Qm uide gnie inquiũt graues ſũt.hoc di
cebant apli falſi de eplis pauli. eCDre entia autẽ coꝛpis.
ſqʒ pauli f ¶ Infirma.i.humilis: g ¶ Et ſermo dteptibi

lis. hoc dicebant a pli falſi eo ꝙ pꝛedicabat plana ⁊ groſſa. C

citatẽ cogitet ꝑ euidentiã facti. i ¶ Quia qles ſumꝰ vbo ꝑ
eplas abſentes. aſpere coꝛꝛigẽdo. k(¶
cto.ſ.ſumꝰ qñ expedit:aliqn tñ nõ expedit:ut qñ timet᷑ pei⸗
ꝛ exitus de tali coꝛꝛectioe:ſicut fuerat in ꝓpoſito: ut pʒ ex
pᷣcedentibꝰ.Silit᷑ ꝙ pauł pᷣdicabat plana 7 groſſa non erat
ex defectu ſcie:ſʒ qꝛ coꝛinthij erãt i fide noui ⁊ ad altioꝛa ca⸗
pieda inepti:ſicut pʒ.j.Coꝛ.iij. Lanqᷓ paruulus in xpᷣo ⁊c̃.
¶U/noõ eni audemꝰ. Hic ↄñi reddit ronẽ ei qð dixerat. ſ. ſe
ñ ſileʒ falſis aplis.ſ.eos excedẽtẽ ĩ dei donis.d. G. n. aude
n. ñ hũano tioꝛe ducti ſʒ vitatt amoꝛe: m jnſerẽ.i. dicẽ
ð nũo eoꝝ. n¶ Aut ↄpare.i.ſiles dicẽ: o ¶ Quibuſdã ꝗ
ſeip.ↄmẽdãt.i.falſis aplis:q talib ſtudebãt ppt qſtũ. Qãt

h ¶ Poc cogitet q eiuſmõi E. i. q Se me aſſerit dupli-

4

lio xp̃i: noòn ĩ imẽſũ gloꝛiã/

riet. Nn eni qui ſeipſum

Tales ⁊ pñtes in fa-

= “
7

L Ds . H ℳ 4
Epiſtola pauli

paub aliqn aliqᷓ dicebat ad ſui comẽdatiõʒ:nõ erat ꝓpt
qſtũ vel vanã gliaʒ:ſed ppt vitatis declaratõʒ:cui pᷣiudi

cabatur p hoc ꝙ ab aplis falſis ↄtẽnebat᷑ diffamabat:
ſicut ſcũs Job aduerſarios ſuos Nägneri rvi.

ca. Nõ me rep̃hẽdit coꝛ meũ c. p¶ Sed ipſi i nobis
SS nnolſmetipſos me⸗
„ tientes. i. meſura
metipſos nobis. Nòs aũt tes eaq dicim de
no iimẽſũ gloꝛiabimur: ſy nobis ad ea a it
n e S 5 i mẽ
En mfferat ennei mẽſus ibus opibe no⸗
eſt nobis deuſ mẽſurꝗ ptin ſtrij: ꝛ ita ſit de

gẽdi vſqʒ ad vos. NMn.n.

qſi nõ ptingẽtes ad vos ſu air imenſuz
vertedimug . 8 gloꝛiabimur. qa
bextedimus nos. Aſqg ad nõ excedim debi

vos eni puenim in euãge“ tzregulam p dei

gratiã nobis da⸗

tes in aliẽiſ laboꝛib. Spẽʒ tam q excedit᷑ du
autem habentes creſcentiſ licit. oenaktoe e
lidei vꝛe:ꝛin vobis magniſii nonʒ 1 hoere⸗
ſicari ſim regulam noſtrazʒ moueta ſe dicẽs:

in abundantia: ctiaʒ in illa r¶ mõ eni quaſi

quẽ vltra vos ſüt euangeli non ptingetez a
his pparata ſunt gloꝛiari. vfa ↄuerſione ad
Quiii aũt gloꝛiat᷑ ĩ dño glo fidẽ:qꝛ ꝑ miniſte
riũ noſtrum eſtis

i: iõ ſpdit᷑:
ſq; ad vos
eni peruenim in
= euãgelio xpᷣi. ipʒ
vobis pꝛimo pᷣdi
cando:ex qͥ ↄcludit: t¶ miõ iimẽſũ glo.iĩ alie.laboꝛib'.
ſed de laboꝛe nr̃o in ↄuerſioe via:⁊ hoc ẽ de pᷣterito:ſili
ter de futuro gloꝛiamur in ſpe ꝓfectus veſtri: i dicit:
v¶ Spem aüt ha. creſ.fidei vie ⁊c᷑.ex bono eni pncipio
vẽo rõnabilit᷑ de ꝓfectu ſperato gloꝛiamur:a nõ ſolum/
modo gloꝛiamur de vobis ſᷣm debitã regulã:ſed etiam
de alijs inqtũ parati ſumꝰalijs euagelięare quibus non
euãgeliatum ẽ ab alijs aplis:a q;tum ad hoc ſubditur:
x¶ IK Etiã in illa.ſ.loca. y ¶ Que vltra vos ſũt.ad que
no ꝑuenit adhuc euãgeliũ:iõ ſubdit: ʒ Ehon i aliena
regula ·i.alterodoctrina me pᷣdicẽte.Alio mo excedit᷑ re
gula debita gloꝛiãdi qñ qᷣs gloꝛiat᷑ in qᷣ nõ debet: bonuʒ
opꝰſibi attribuẽdo:haũt remouet apls.d. a ¶ Qui ãt
gliat᷑ in dño gloꝛiet᷑.q.d.de bono ope nõ mihi gloꝛiã at
tribuo: ſed deo a quo oẽ bonuʒ ẽ ſicut a pncipali agẽte.
b¶Ns eni q ſeipiũ cõmẽdat. ppꝛiã gloꝛigm querene.
[ Ille ꝓbatus ẽ. i. appꝛobar a deo. d ¶ Sʒ quẽ de
comẽdat.i. cõmẽdabilẽ facit vᷣtutib'a ſignis. ¶l.N A.
Tinã.Poſtqᷓᷓ apls excuſauit ſe de falſi impoſi⸗
tiõe ꝑ falſos aplłos:hic añi iuehit õ eos:⁊ ut me
eos cõfutet: pᷣmo ponit ſuipſi cõmẽdationẽ:
in q ſic ꝓcedit:dqa pᷣmo ponit ipſi cõmẽdationis rõnẽ:
⁊ipſam cõmẽdationẽ:ibi In ͤ q audet. Pꝛima in du-
as:qa pᷣmo ꝓponit intẽtũ ſuũ:ꝛ pſequit ꝓpoſitum:ibi
Emuloꝛ. Circa pmũ ſciendũ ꝙ moꝛalia eo ꝙ ſũt de agẽ
dis que ſũt pticularia ſub vna coi regula ſic artari non
pñt qͥn aliqũ opoꝛteat agere pᷣter ill regulã ex rõnabili
ca:ꝓpter qð hoies diſcreti hanc cãm oſiderates non re-
putãt hoc ſtultũ neq; malũ ſʒ bonũ: indiſcreti aũt non
cõſidertes iudicãt eẽ malũ:pᷣceptũ eni moꝛale ẽ:nõ oc
cides:tamẽ malos occidere non ẽ malũ habita ſuꝑ hot

ſe ed quem deus cõmendat.

clarat.d qlIo;

1
tueizboldl
hiͦnaieni
udettelin tne

——

Eohreluutus
U

hoſoizblll

mnultiuo n bo
niiͦgiitlae
nnlilt
niiflimt
nc. ſeyunn
le ſihinue⸗
gnecet AMeng
fcizur diaß e.
CAejaütnutla
ſepii coner
ndpnidia⸗
ciünincbarap⸗
ſolortoͤrgetun
Pinäiſtronn
Cuhnaiti
ſſtint lial⸗
ider
leto NW
fiſltenoci.
Hilnuin
Günatoreigci.
rtnun (d
Deda ſapponp⸗
le q d poroc
Enlorbe⸗
cnilnitimn⸗
utomoiitinin
paiſlliirti⸗
lrolticineen
niiſis
Grlentberch'e
Gpnit ligepiof
giſioiinebonin
füenzpallhom
ſſeiiantun
ſttäſalui dee
hrſzaedlicne⸗
deianulatiͤe
Aemninoſleni
nliſolk oſteaſu
langinicnirh
1eitiag
Gepuntats h
il
wiſti
Uopre Uta
leniäflo
opeſltpeänti
Ulmnidſehen
RNN

—
Se
=
*

ig⸗ pantln

uuln e
mian
und
S
n (ün
=
i weſlpnicin
n nſin
i ghni⸗
vck: WE
rnd tunin
tmumi)
emn t in
minffn
auslraiie
rigtijetnuſe
e ,
5 ieruſh

geakt.d. a ¶ Uti/

ritate:nõ miſſus a deo: o

EZld coꝛinthios.Ij. Xf.

poteſtate:lʒ hoc aliq ſtulti ⁊ heretici dixerũt eẽ malum:
kr aũt moꝛalis dic ꝙ hõo ſeipſũ ñ cõmẽdet:ꝓuer.xxvij.
Laudet te alien ⁊ no os tui.tñ in aliqͥ caſu bonũ ẽ hoc
T neceſſariũ:ut dictũ ẽ ca.pcedenti:utpote qñ taciturni/
tas ꝓpꝛie laudis vergit i pᷣiudiciũ vitatis ⁊ in detrimen

re cãʒ ut dictũ ẽ.

Caſuj aũt neceſſa ſtaã exbibẽ xpᷣo. Timèo al
ro ſeipſũ comen · tem ne ſicut ſerpẽs ſeduxit
dandi ppi dictas euam aſtutia ſua: ita coꝛũ/
nig rogarne bant ſenſus vii.t excidant
patiẽ iſta men à ſimplicitate q eſt in xpo.
datio a coꝛinthij· Maz ſi is ꝗ venit: aliũ xpᷣm
ſuſtineat: licʒ ali p̃dicat que nõ pᷣdicauimꝰ:

bus ſtulticla bi zut aliũ ſpm accipitis quͦeʒ
nã ſuſtine. modi. non accepiſtis: aut aliud
qd inſi. mee. jm euãgeliũ qð nõ recepiſtis:
eſtimationẽ ini. rete pateremini.Exiſtimò
Sed ⁊ ſuppoꝛta/ D H
te me. q.. hoc debetis ſpecialit facere eo ſũ plat vẽ.
c¶ Emuloꝛ.Hic ↄñt exeqtur ppoſitũ:⁊ oñdit pᷣmo cãʒ
cõmẽdatiois eẽ ronabilẽ: ut ſic appareat ꝙ talis cõmen/⸗
datio nõ ẽ inſipiẽtia: ꝙ dʒ ab eis ſuppoꝛtari etiã dato
ꝙ eẽt ſtulticia:ibi Iterũ dico. Pꝛiꝰadhuc in duas:qa pᷣ

ponit dictã cãm:⁊ remouet coꝛinthioꝝ excuſationẽ fal

ſam:ibi Nã ſi is.Circa pᷣmũ ſciẽdũ ꝙ cã q̃re apłs cõmẽ⸗
dare ſe volebat:xel erat de ſalute coꝛinthioꝝ: qa ne de⸗
ciperẽt a falſis apłis ſuggerẽtib eis falſa voluit auctoꝛi
tatẽ ſuã oñdere:bonitatẽ etiã vite ſue ⁊ doctrine:hec au⸗
tẽ cã erat valde bona:ꝓpt᷑ qð ↄmẽdatio ſequẽs nõ erat

inſipiẽtia:qꝛ nõ erat ad ꝓpꝛia iactantiã:ſʒ ad dei gloꝛiã

⁊ fideliũ ſalutẽ.dicit igit᷑: muloꝛ eni vos.i.feruent᷑
diligo:ſʒ qꝛ diligere pot eẽ in bonũ ⁊ in malũ: iõ ſbdit:
Dei emulatioe.i. charitatiua pilectiõe:⁊ ſubdit cãʒ
hud feruẽtis dilectiõis.d. e ¶ Deſpodl enĩ vos vni vi/
ro.ſ.xpᷣo ut poſtea ſubdit᷑: Fuerat eni apłs paranymph

mr̃imonij ini coꝛinthios ⁊ xpᷣm ꝑ verã fideʒ: iõ ſubdit᷑:
ka qtũ ad fidei integritatẽ: g Eanä en
ad vite puritatẽ: h Eipwe xpᷣo.ꝗq ſol ſpõſus eccle
ſie:⁊ qꝛ dilectio nõ ſolũ ẽ reſpectu honi adipiſcẽdi ĩ ami
co:ſʒ etiã mali vitãdi:iõ ſeqt: i ¶ Zimeo aũt ne ſiẽ ſer
pẽs euã ſeduxit. Perſecutio eni tyrãnoꝝ ĩ ecclia pmiti/
ua ↄpat᷑ pſecutioi leonis q eſt apta:ſed ꝑſecutio pſeudo
aploꝝ q fuit ꝑ aſtutiã ⁊ occulta:cõpatur ſeductoi pᷣmo⸗
rũ pentũ ꝑ ſerpentẽ:iõ ſubbit᷑: k ¶ Ita coꝛꝛũ. ſen. vꝛi.

*

Kreſeala arinctonk a ſenſib'exterioꝛibꝰmagꝗl no

tis: I ¶ Et excidãt. ꝑ deceptiõ pſeudo aplox m
ſimplicitate q̃ ẽ in xpo.qᷣa deebet neceſſariũ eẽ 34 alu⸗

tẽ legalia ſimul obſeruare cũ euangelio. n ¶ Nã ſi is.

hic ↄñt remouet coꝛinthioꝝ excuſationẽ: ⁊ pmo ponit

eã:⁊ excludit:ibi Exiſtimo eni. Circa pᷣmũ ſciẽdum ꝙ ſi
pſeudo apli dicerẽt melioꝛa q; aplłs coꝛinthij habexẽt ex
cuſationẽ recipiẽdi eos:⁊ hoc ẽ qð dicit: n ã ſi is
q venit.i.pſeudo apls qᷣ venit ad pᷣdicãdũ ppꝛia aucto
liũ xpᷣm pᷣdicat quẽ nõ

accipiẽs ſtipẽdia ad miſte

——

½

p̃dicauim.i.melioꝛem qᷓ; nos pᷣdicauimꝰvobis: p ¶ Aut

aliũ ſpiritũ accipitis.i.melioꝛẽ ab iſtis: q ¶ QAuẽ nõ accc
piſtis.a nobis: r¶ Aur aliud euãgeliũ.i.aliã doctrinam
melioꝛẽ ꝙ; a nobis s ¶

. nobis te pateremini.i.recte ſuſtinere
tis eos vobis pᷣdicãtes. t

xiſtimo eni. Hic remouet di

tũ ſalutis ꝓximi ctã excuſationẽ.Et di
honoꝛis diuini . HM uidit ĩ duas ptes: qa
ox: Erg) . Stul etis modicũ ad inſi magnis aplis. Naʒ etſi pe 2 c ſetit aliqð mai:
toꝛũ infinitus eit piẽtie mee:ſed ⁊ ſuppoꝛta/ rit Fmone:ſed nõ ſcia.In idi Aut nũdd. Circa
numer. reputar te me. Emuloꝛ eni vos de dib aũt manifeſtus ſũ po pmũ dicit: t ¶ Exi⸗
boc inſipietiã o emulatiõe: dſpondi enim bis. Aut nũqd peccatũ fe- nund elſnihuͦ ſe mi
eet aeerte v„og vni viro virginem ca⸗ S

ci meipſũ humiliãs:ut vos
exaltemi: Quoniã gratis
euãgelium dei euãgelicaui
vob:ãaliaſ eccliaſ expoliaui

gnis aplis.i.q; apli
magni fecerũt ꝓ illis
qᷓs ↄuerterũt.⁊ dicũt
hic apli magni:petr:
iacob': iohãnes:qͥs

riũ vim:èt cũ eſſeʒ apð voſ pſeudo apli dicebant
⁊ egerẽ:nulli onèroſus fui. maoresPanilo⸗ da
„ „ uerunt coꝛpalit cum
pieuerui es qui venerunt poc dicebãt ad decipi
a macedonia:⁊ in oĩbꝰſine endum coꝛinthios ut

onere me vobis ſeruaui:⁊ zaentur mmaio
f 5i ĩ me: auctoꝛitatis ꝙ; pauł:
ſßuabo. Eſt vᷣitas xpᷣi ĩ me: da weerbar emiſtos
.— a dictis apoſtolis mẽ
daciter: nõ aũt paulũ. Q aũt pauł non fecerat minqᷓ; apo
ſtoli pᷣdicti pʒ:nã eũdẽ xpᷣm pᷣdicauit ⁊ eũdẽ ſpmſcm ꝑ im/
poſitionẽ manuũ dedit ⁊ idẽ euãgeliũ pᷣdicauit: ⁊ ſi ic equi-
pãdo ſe magnis aplis ↄfutat falſos.O. x ¶ Tã etſi ĩpit ſũ
ſermòe ſʒ nõ ſcia.hoc dic ad repellẽdũ dem̃ pſeudo aploꝝ:
q ↄtẽnebat ei doctrinã eo ꝙ plana ⁊ groſſa docebat: iõ diẽ
ꝙ hoc no faciebat ex defectu ſciẽtie:ſʒ da nõ expediebat co/

