na vba:cũ in dinis ti vnũ vbũ ẽ nõ aũt plura. Similit
ex hoc qð ſeqᷣt: Que nõ licʒ hoĩ loꝗ.nõ hẽ e archana il

falſis verbis ⁊ ficticijs vtendo:hoc remouet.d. la erãt incõpꝛehẽſibilia ſeu inenarrabilia:de talib' eniʒ

cuſꝰoculis nuda ⁊ aper

q̃ xp̃sẽ:⁊ ẽ moch aſſerẽdi veritatẽ. e¶ Oia autẽ. ie
apls oñdit neceſſitatẽ ſue cõomẽdationis ppt mala q̃ eo
rinthij cõmiſerãt.id cui euidẽtiã ſciẽdu ꝙ p'cõuerſio
nẽ ſuã incideraãt in pctã carnalia: occaſiõe illꝰ nepharij
q pẽis vxoꝛẽ hẽbat:de quibus ſe coꝛꝛexerant ꝑ pmã epi-

ſtola in pte: ſʒ nõ
1 c = r „ zbotgliter: inſuper
eodẽ ſpũ ãbulauim:. Nõn alia pctã ſpualia
ne eiſdẽ veſtigijſ. Olim pů cCmilerãt a falſis

aplis der

. B 9 . ti: iõ
tar ꝙ Excuſem nos apud ole: e Bi it

vos:? Coͤꝛã deo ĩ xpᷣo loꝗ/

ꝛã deo ĩ xpᷣò loq chariſſimi q oixi
mur. Qia autẽ chariſſimi

ad meã cõ

möo eni ne ſoꝛte cü venero vanr a ienel
non qᷓles volo iueniã vo⸗: g ¶Zime Timeo eniz.
etego iĩueniar a vob q̃leʒ ñ Ppter pcrq qicur
vuli:ne ſoꝛte ↄtetiões: mu riſt O iſo
latões:aĩoſitates: diſſenſiöõ⸗ vos pſentialiter

nes:dẽtractiões:ſuſũrratio
nes: inflatões:ſèditões ſint
inter vos. Mè iteꝝ cũ vene/
ro hũiliet me de apð vos:

ctos. k (Et ego

n . = inueniar a vobis
t lugeã miItos ex bis q añ ãlem nõ vultis ſ.
peccauerũt t nõ egerũt pe aſpere erline
nitẽtiã ſuꝑ imũdicia &t fo rebate⸗ ſarhi⸗
mcatoe et inp udicitia quiã ctionem carnis:

ſubdit cãm dicẽſ:

¶ mNefoꝛte atẽ es. de baptiſmis boneetheute 5*
epla p: m ¶ Emulatioes.i.iuidie: n. ¶ Aioſitates. i.
iſſeſiões.i.iuiſiões aio

volũtateſ nocẽdi aliutꝛ: o
rũ ex qb oꝛiũt᷑ pᷣdicta ⁊ etiã ſequẽtia: p¶¶ Detractões.
denigrãdo famã ꝓximi maniſeſte: q ¶ Suſurrones.
dalre wel eviſnſtn ab auris ſono:da loꝗt malum
in aure: r

ceptiõe. v ¶ Ne iterũ.reſumał: Limeo.poſitũ ſupꝛa.
Ne iterum cum venero ad vos humiliet me de apud

vos.i.mẽtẽ meõ affligi pmittat: x ¶ Et lugeã multos

ex his qᷣ añ peccauerũt.i.añ ſcripturã hui eple: y Et

ℳ₰ℳ 2

nõ egerũt penitẽtiam ſuꝑ ĩmũdicia.i.pctõ ↄ naturam:

Et foꝛnicatione. ſimplici que eſt ſoluti cum ſoluta
t impudicitia.i.violatiõe virginũ:⁊ dicit lugeaʒ:
z ſic glia piis ẽ fil ſapiẽs: ita malicia filioꝝ dat pii ma
teriã lugẽdi.i

n ca. xij. vbi d; in poſtil. Siue in coꝛpo
Ec vᷣba apli cũ diẽ: iue ĩ coꝛpe ſiue extra coꝛ
pus ⁊c᷑. diuerſimode a diuerſis exponũt:ꝓut iſe
cuũda ſcðe.q.clxxv.arti.vj.ĩ coꝛpe qonis: int qs
expoſitioes ponit hec qᷓ ẽ ĩ poſtilla:⁊ ẽ aug.ſupꝑ Geñ ad
litterã:ut i pᷣdicto articulo:⁊ videt magis ↄſona littere.
In e.ca. vbi dẽ ĩ poſtilla:Et audiuit archana vba c.
Xc hoc qð dẽ hic:Et audiuit archa/¶ Eldditio:
na vba.non videt᷑ hꝛi ꝙ apls vidit diuinã eſſen
iã. Diuia eni eſſentia nõ vere ſignificat ꝑ archa

re ſiue extra coꝛpus.

ñ dixiſſʒ ꝙ erãt archana q pᷣt explicare ſeu enarrare. Sʒ
cũ diẽ: Que nõ lʒ potiarguit᷑ oppoſituʒ.ſ.ꝙ ſi licuiſſet
loq potuiſſet ea enarrare vñ ad hñdũ ſentẽtiã huſ dicti

Et audiuit archana vba.Cõſiderãdũ ẽ ꝙ ſiẽ ſceũs Tho.

tionẽ: [(C Pꝛo⸗

¶Nõ ãles volo
iueniam vos.ſ.re

. ioes.ſ.ſupbie: s¶ Seditioes.i ꝑ/
turbatiões ecclie t. ( Sint ini vos. ex falſo: aplo re

lie nlitel
aagiucen
luin
lutochnun
nn hon
li de iſ
il
cibc di
igarlode
alln eent
eu tu
(m doſ nio
Nedinecſentei
enminttulſtu
Nſcupanſaichin
lſſocliſhin
murlihei,
id Mlutunh
eyllüdiinicen
Chtmnadehe
igpocphalun
Pliipcbindle
ſetielitd n
ſenpri ihnfeng
inaumig honnun
lſennenſoeme
nigſintni
o.Arlrcidee⸗
luingnnmrii
faſitccigtedeſſc
nlütſihi
gCbonentöden
phid
ſſtaude
AAntdiini eſt
Crſau ludni
fuenor deblice
tiaborcpin ni⸗
ithnme tla c bi⸗
ſnonnmnuuo
füſbüſeneleſin
unjifflhiß un⸗
tisneiin
ſtimͤ f̃e
endadieſpige
ſbcſcteditenen
lind
nleduinieſintiz

ſnid, nam
o ia
o ſſſir

ere
Oie lie

r (Su

de. Srnde

iwackialap ⸗
t Line Miſt
wdanluſtn

r bun,
iſ idoge ⸗
ucneckolnan
,12 R
uö ügni un
S
rlOe

—
Se

—

my icopecn,
min, n pd

—

E

—
E
„ —
☛R
‚EE

nes reꝝ q̃ in eſſentia diuina vi
poſtq deſijt eſſen
tiã diuinã videre
de gb põt intelli
gi iüllud apli: Au⸗
QAiuit archana v⸗
ba. 1 qa illa erat
ſecreta lʒ enarra-
blilia: iõ de ipſis

careʒ illa. nec mi/
ruz ꝙ paub talia
ſecreta poſt viſio
nsẽ diuie eſſentie i
memoꝛia retinuiſſet:cũ etiã ꝓphete aliqua ſibi reuelata
in ſecreto cuſtodiebãt:ut pʒ Eſa.viij.⁊ Dañ.vlti. Et qᷣa
iſta viſio qua vidẽt res ꝑ ſpecies ſic ↄceptas ẽ valde mi/
noꝛ a viſioe qᷓ res vident᷑ in deo:iõ iſtã viſionẽ vocat au
ditũ.d. Audiuit archana.audit eni ẽ ſenſus minoꝛis ꝑ/
ſectionis ꝙᷓ viſus.Si aũt querit᷑ vñ habuit Zlug ean
lus vidit diuinã efſentiã ſi ex verbis pᷣdictis.ſ.Audiui
archana verba ⁊c.hoc nõ hi. Dico ꝙ ſentẽtia auguſtini
hi ex hoc ꝙ paulus teſtat in eo.ca.ſe fuiſſe raptũ ad pa-
aaͤla⸗ ꝑ qð intelligit᷑ ̃m glo.celũ empyreũ vbi angeli ⁊
ſcẽ

vigdit fa

Ad coꝛinthios. I. xuſ

in pmp pte. q. xij arti. ix in rũſie ſecũdi argumẽti poit

Alique ſut potẽtie cognoſcitiue q̃ ex ſpecieb pmo conce
ptis alias foꝛmare pñt:⁊ ſic paulus uel qcũq; ali vidẽs
deũ ex ipſa viſiõe eſſentie diuie 151 foꝛmare i ſe ſilitudi⸗

*

„ .

vos: ut in oꝛe duoꝝ

dicit: Que no li⸗
tet hoi lod.q.d.ſi
licuiſſet loq expli

ut pᷣſens vobis:⁊ nunc ab
ſens his qui ante pᷣdicaue
runt ⁊ ceteris oibꝰ:quoniã

iuit

aie fruũt᷑ dei cõtẽplatioe:ad qð celũ ſeu padiſũ cũ diẽ

ſe raptũ ſignificat ꝙ deus oñdit ei vitã in qua vidend' ẽ

in eternũ a beatis:que qdẽ vita folũ ↄſiſtit in clara diui

ne eſſentie viſioe.vñ ex hoc oñdit᷑ ꝙ pauł vidit diuinã
eſſentiã: exqͥ pᷣmia btõꝝ vidit:⁊ hoc fuit pᷣnoſticatũ de
paulo: Act. ix. cũ de eo xpᷣs dixit manle e eni oſtẽdã
iüli quãta opoꝛteat eũ pꝓp noie meo pati.ex

o2 neo ʒ oc eni ꝙ p̈⸗
mia btõꝝ vidit rapt in padiſũ manifeſte fuit ei oſtſũ
ꝓꝙ nõ ſũt cõdigne paſſioes huiſeculi ad futurã gloꝛiam

q reuelabit ĩ nobis:ad Ro.viij.ca. Ex qᷣ mãifeſie oñdit
quata opoꝛteat eũ pati ꝓ noie xp̃i ⁊cẽ.

Replica.
Nca.xij.vbi dẽ de raptu pauli: illũ paſſũ expoit
poſtil.ſicut btũs aug ꝙ videlʒ in illo raptu vide/

idit factũ illud nõ tã poſtil. ꝙ bti aug. vix potuit ab/
ſtinere mot debilibrõnib . Pꝛimo arguit ꝙ nõ põt ha

beri ex hoc aplm vidiſſe diuinã eſſentia qð dꝛ: Audiuit
archana vba. cũ ibi ſit vnicũ verbũ non vba. Apparet
obiectio tentatiua:dicit᷑ tñ ad eã ꝙ ꝙ-uis ſit in diuis tin
vnicũ vbũ ꝑſonale:ſunt tñ ibi plura relucẽtia ĩ eſſentia

diuina:q ẽ 'm btm augꝗj..plena oiuʒ rõnũ viuẽtiũ ad q̃
artifex reſpiciẽs ne videret irrõnabilii opans: alia rõne
ↄdidit hoĩem: alia rõne equũ ⁊c᷑. Ile enĩ rõnej bona ſili

tudine vba dici pñt:qꝛ ſignificatiua:hec aũt dicit aplus

ſe in eſſentia diuia audiſſe.i.vidiſſe. Unde põt hi aplm
vidiſſe diuinã eſſentiã:qꝛ nõ potuit videre id ĩ qͥ relucẽt
ſicut nemo põt videre foꝛmas reſultãtes in ſpeculo ſi vi
deat ſoeculu. ? mouet᷑ nõ põt haberi apim vidiſſe di
uinã eſſentiã ex hoc qð dẽ: Que nõ licʒ hoĩ loq. potius
eni dixiſſet:que nõ pot hõ loq.iõ ex illa lr̃a poti hr:di
eit burgeñ. ꝙ non viderit diuinã eſſentiã:qꝛ ſonat ſi lice
ret loq qð poſſet:qdð de eſſentia diuia ẽ impoſſibile.Ad
qð dico ꝙ ſicut diuina eſſentia ẽ viſibilis ab homĩe: ita
enarrabilis: nõ ẽ aũt viſibilis quãtũ videri põt:qꝛ tunc
homo infinitü ifinite uideret ⁊ adeqte ſicut deſe videt:
hoc aũt impoſſibile ẽ:ita etiõẽ ab hoie inexplicabile eſt

ent j remãͤſerut etiam

Ccẽè ttið hoc vẽio ad
Rvoe duoꝝ in vobᷣ nõ inſirmat᷑: ſʒ po/
uel triu teſtiũ ſtabit oẽ ver
bum. Pꝛèdixi.n. ⁊ pdico:

ſivenero iterũnõ parcam.

diuinã eſſentiõ: Burgeñ.libent᷑ obijceret:ſʒ da

dominũ.Circa pꝛimum dicit: r.

vigeliqʒ ad plenũ: ſi eni homo eſſentia explicare poſſet tũ

dicibilis ẽ: poſſet ex eſſentia diuina viſ. a generare vbum ſub

ſtãtie eiuſ. epſea onale:ſic eni ſolus pẽ explicat dicẽdo verbu:
ſi igit aplo licuiſſet vtiq; loqᷓ potuiſſet ea qᷓ vidit. Sʒ illud
qð vidit ſimplicit inexplicabile ec ſicut ab hoie etiã iuiſibi

le ut dictũ ẽ. Iſtã rñſi
An Experimentũ q̃ritis et· ſcm̃ tho. pte.j.q.xij.
g in me loꝗtur xpᷣus:Qũi

ciſix ẽ ex infirmitate:ſed vi lrenõ baberet paulũ
uit Er ptute dei. Hãʒ ⁊ nos vigiſſe diuinã eſſenti
infirmi ſům iĩ illo:ſed viue- aim Put arguit: habe

lum illo: led vine turin ex ſuͤma lre to
mus cuʒ eo èr vtute dei in tali videlziqꝛ raptus
vobis. Noſmetipᷣoſ tẽtate: ad paradiſũ.i.locun
bbbtitucdini': qꝛ audiuit.
archana:qꝛ audita lo/

qui no licuit 16. Jd qs burgeñ. dicit pᷣnoſticatã illã apoſto

li viſionẽ:nõ videt᷑ multũ rõnabile:qꝛ cũ dẽ: Ego oſtẽdã illi
gagtn opoꝛteat eũ ꝓ noie meo pati.ex hoc nõ hĩ ꝙ de oſtẽ
erit ei eſſentiã ſua: qꝛ citra viſionẽ eſſentie diuie potuit oñ
dere ei ꝑ ſom uel alia viſioõe cũcta 4 eũ ſuſtinẽda.Etiã viſis
qͥcũq; mõ paſſiõib oiuʒ ſcõꝝ nõ ſolũ apli:nõ ſedt᷑ eſſentiẽ
diuinã btifice clare viſam:qa nõ ſunt cõpabiles paſſioes
tpales ad gloꝛiã ſempiternã: ait enin ide anlaad Ro. viij.
Non ſũt cõdigne paſſioes ⁊c̃. NlJ.

falſos apłos:hic ↄñi iuehit᷑ ↄ coplices ſuos.Et diui
it i vuas:da pᷣmo vitupꝑat falſis pphetis inheren/
tes:ꝛ cõmẽdat i vera doctrina pſiſtẽtes:ibi De cetero frẽs.
Pꝛima ĩ tres:qa pꝰ cõminat eis ſentẽtie ſecuritatẽ: ? decla
rat ſuã iudiciaria ptãtẽ:ibi an exꝑimentũ:ʒ inducit eos ad
coꝛꝛectionẽ:ibi Uoſmetipſos. Circa bmũ dicit: a¶ Ecce
venio.i.cito venio ꝑſonalit b ¶ Certio h ve.ad vos.ñ qꝛ
bis añ fuiſſet:ſʒ qꝛ ſemel fuerat ⁊ iterũ ſemel parat fuerat
venire: ſʒ ipedimetũ fuerat ex pte ipſoꝝ: ¶¶ Ut ĩ oꝛe duo
rũ ⁊c᷑.ſ.accuſantiũ uel teſtiſicatiũ D¶ Stabit oẽ vbũ.ad
puniendũ acrit᷑ ſicↄuictos. e¶ ¶ Pꝛedixi eni ⁊ p̃dico.i.mo
neo pmo ⁊2:debet eni monitio pcedere ſentẽtiã: ut ꝑx hoc
reducãt pctõꝛes advitatẽ:ꝙ ſi monitio non ſufficit: feratur
ſentẽtia:ne mali magis inſoleſcant: f ¶ Om ſi venero iteʒ
nõ pꝑcã.peccãti eni ſemel parcẽdũ eſt:ſʒ ſi recidiuat adhiberi
deb

nexꝑimẽtũ.qꝛ poſſet aliqs q̃rere qua auctoꝛitate ſit

cõmiſſam.d. An exꝑimentũ queritis ⁊c.q.d.ſic querendo
queritis expiri ptãtẽ xpᷣi loquentis in me: qa qcqd dico uel
facio ad inſtructionẽ uel coꝛꝛectionẽ vĩam auctoꝛitate xpᷣi
o. Cn in vabi nomannet ⁊c̃.q.d.hec irte
n me exiſtẽs ſatis declarata eſt in vobis ꝑ miracula vobis.
exhibita. i ¶ Nam etſi cruciſi rgus k (Ex infir
mitate.ex nobis aſſũpta: l .
virtute dei. eſt enĩ ver' hõ a verus de . n ¶ Mã ⁊ nos.qui
xpᷣo ↄfoꝛmamur: o ¶ Inſirmi ſum ĩ illo.i.tribulationes
ſuſtinemus ꝓpter illum. p¶¶ Sed viuem cum illo. ſcilicʒ
in gloꝛia q ¶ Ex virtute dei in vobisi.p quam vobiſcuʒ
reſurgen. aliter etiã exponit᷑: Nã ⁊ nos infirmi ⁊c.i.licʒ ſu
mus infirmi ex humana conditione: tamen ex virtute dei

ſumus potentes inter vos per operationem miraculoꝛum.

r¶ Uoſmetipſos. Hic inducit eos ad coꝛꝛectionem:a ſecun
do remouet quandam falſam ſuſpicionem: ibi Oꝛamus
Uoſmetipſos tẽtate.i.
facta veſtra examinate anteꝙ; veniam ad vos iudicanduʒ.

onẽ ꝓbat burgeñ. p

Dut hic eum allegat:
Rudeo auteʒz ad oes

ad paradiſũ.i.locum

ebʒ punitio:ne facilitas venie incẽtiuũ pᷣbeat delinquẽdi.

puniẽs nos:iõ oñt hic ondit ſua iudiciariã ptãtẽ a x-pᷣo ſibi

ed viuit. eternalii mEx

(Epiſtola pauli
a CSicmiis ifide xßi: bil Jpfi

Ipli vos pbate.q.d.h poteſtis ante aduentũ meum: ¶ Ut non pñᷣs durius ggoaom. u tenen
facere: iõ ſubdit: c ¶ An non cognoſcitis voſmetipſos:qa aſi ꝛigẽdo: ſi quod abſit vos incoꝛꝛectos iuenero. rpiosſi
ieſus xpᷣus in vobis eſt.q/d. poteſtis cognoſcere ſi xpᷣs ẽ in de cetero. DHic cõmẽdat ⁊ ↄſolat pſiſtẽtes in doctri/
vobis ꝑ veram fidẽ: dO¶ ¶ Mili foꝛte repꝛobi eſtis.ᷣſide carẽ na fidei: 1 pᷣmo ponit ſuã exhoꝛtationẽ: eoꝝ ſalutatio
do. Sed contra hoc obijcitur: quia cũ xps ſit in hoie ꝑ cha nẽ:ibi Salutate. Circa pmü dicit: r. Deletero frẽs.

ritatẽ:videtur ꝙ apo in vitate fidei pli ⸗
Rolgs dicar en . „ — ä ſiere 6 u⸗
poſſit ſe ſeire habere ſi ẽſtis in fide:ipſi vðs ꝓba Idłlo enin „ ete. ad virtuoſũ
charitatem: contra il in ſde: ipſi vs ꝓba onem. Idẽo enim hec ab eni ptinet de vir⸗

a haber Lcco. e. An non cognoſcitiſ voſ/ ſens ſcribo:ũtnõ pᷣſens du muti opibgaude⸗
ix. Nemo ſcit vtrum metipſos:quia xpᷣus ieſus rius agam ſᷣm poteſtatem re: t. ¶ Perfecti
amoꝛe ul odio digi in vo bis eſt? Niſi ſòtere quã dñis dedit mihiĩ edifi eſtote.i. ad pfecti⸗
ſit. Dicenduʒ ꝙ xpuj pꝛobi eſtis. Spro autẽ cꝓ catiõem ⁊ non in deſtructi qite 2ſequẽda ten

j Daĩi Dli- —„„ *: „ r ite: na“
Babitat perqopi cognoſcitis: quia nos non onẽ. Dc cetero fratres gau A ſanme poil Nae
ad intellectii: vſi. ba lumus repꝛobi. Oꝛamaũt dete:pfẽcti eſtote: xhoꝛta ta p aque motuʒ niganit
bitat in eo p fidem in deuz ut nihil mali faciatis: mini:idẽm ſapite. Pacem delcẽdit niſi reni 1 uu
foꝛmẽ quam põt ho nõn ut nos pꝛobati parea“ habete: ct deus pacis èt di· eanuna excoℳ·NP̃w . rini
mo ſcire certitudina mul: ſe d ut voſ db „2 „TerHE, biſ. — S „ ſic anima ex coꝛ c vi. .
liter ſe habere: qua qcnY quog onn lectionis crit vobilcu. ruptioe carnis miſßßft i
pot ſcire ſe tenere ils eſt faciatis. Noe auũt ut re· qlutate inuicẽ in oſculo ſanꝰ Pronitaredd ma⸗ ſt 4
fidẽ quã tenet ecclia. pꝛobi ſumus. Mõn poſſu, cto. Salũtant vos oẽs ſan um continuo de Pit⸗ F
Asn abitdl mus eni aliquid aduerſus cti. Gꝛalia domini noſtriie Kandrepfei⸗ llfto
rr ſic ſti veritatem:ſed pꝛo veritate. ſu xpᷣi:”t charitas dèi: t co trariũ: v Ex ((ſankbd
ctũ: ⁊ ſic eſt in eo per . E trariũ: v Ex 1 inn .½
charitatẽ de qua nõ Gãaudemus eni quoniam muinicato ſcĩ ſpũs ſit cum hoꝛtamini ĩuicẽ. uuſſlunen g
pot ſcire certitudinali nos infirmi ſumus: voſ au oihus vobis. Amé. vytuz ad bonitatt Pnai
lerniſip reudlatione: tem potentes eſtis. Hc? (Erplicit epiſtola Pau affatue, vlde inn,
pot t cognoſcere pr. oꝛamus veſtrã conſũmati- li ad Coꝛinthios ſecunda. ſapite us Waniſdnn
cõiecturã: a ſic dicen“ ẽAI ra eemge 19 ꝛinthios lecunda. fſuminationẽ itel Nbnlaluni
tur hic de inhabitatione xp̃i ꝑ fidẽ infoꝛmẽ:ſi loquatur de mẽbꝛa mutuo ſe iuuãt naturaliter ꝑ colligationẽ natu A.
cognitione certa uel coniecturali: ſi intelligatur de inhabi re: ſic ſieeg Scnesdi charitatis debẽt mutuo ſe iu/ koin ,ouni:
tatione p charitatẽ. e ¶ Spero aũt ꝙ cognoſcitis pH mira“ uare. y ¶ Pacẽ habete. quã xpᷣus hereditarie vobis ((rliin
cula facta p nos: ¶ Quia nos nõ ſu. repꝛobi.i. docentes ↄſeruand reliquit: Joh. xiiij. ca. Pacẽ meã do vobis: oa,.
contraria veritati. g ¶ Oꝛam ãt deũ. Hic remouet fallaʒ IE deus pacis.i.datoꝛ ⁊ amatoꝛ pacis: a ¶¶ Et di⸗ i ton
ſuſpicionem. dixerat enim eos eſſe repꝛobos ſi xpᷣus non le Sis. qꝛ charitas ↄcomitat᷑ veram pacẽ:eo ꝙ p chari um ſllutenn i
eſſet in eis: ⁊ hanc ſententiã ſub dubio reliquerat: ideo poſꝰ tatẽ deus ẽ in hoie ipſe in oo b Erit vobucu.ꝑ gra mniſtinflenſtei
ſent opinari ꝙ vellet eos eſſe repꝛobos: ut ſic in eis burius tiã in ſenti a gloꝛiã in futuro. c ¶ Salurate. Dic vlti Piftünahnkand p
iudiciũ exerceret ad oſtentationẽ ſue poteſtatis:quod remo mo ponir eoꝝ ſalutationẽ. d. Salutate inuicẽ in oſtulo hulinepau
uet. d. g ¶ Oꝛam' autẽ deuʒ ut nihil mali faciatis.q.o. ſcõ. oſculũ eni ẽ ſignũ vnitatis:fideles aũt debẽt eẽ vniti (ulſliuutei
optamus bonũ veſtrũ a non malũ: h (Non ut nos ꝓba chharitate: ꝓpi qð oſculũ hur vnitatis ſignũ dẽ ſcm̃m ad flüntpieniiſin
ti.i. pfecti ⁊ magni i ¶ Paream i: appaream in punttioe excludẽdũ oſculũ libidinoſũ qð vnit ad imudiciam: ex ei poalit
maloꝝ vioꝝ ſupple optãtej: IS ut voj qð bo.ẽ facial.. bhoc aũt apli dicto inoleuit ↄſuetudo in eccleſia dadi pa inotaſtuitn
ita ꝙ nihil puniẽdũ ſit ĩ vobis. eno at ut rpꝛobi ſum. cis oſculũ i miſſa. ðD ¶ Salutat vos oẽs ſci. quia ꝑ eo ngdernttep
i.qſi amittetes ptãtẽ puniẽdi ꝑ veſtra innocẽtia: da ybinõ rum deſideria de veſtra ſalute coicantur vobis eoꝝ me immmenith
eſt culpa punitio non habet locũ:ideo ſubdit: m Tlon rita: ↄter impꝛecatur eis plenitudinẽ bonoꝝ ſi aliu. ü. e
poſſumus enim aliqd aduerſus veritatẽ. puniẽdo inocẽétes. d. e SGia.pꝑ quam fit pcrõꝝ remiſſio ſ¶ Dñi noſtri idepit abueni
n ¶ Gaudemus eni quoniã nos infirmi ſum.i.non haben leſu xpi.i. que attribuitur xpᷣo: Joh.j. Gꝛatia 7 Veritas lünitdſoneſalu
tes poteſtatẽ puniẽdi vos:non ꝓpter defectum teſtatis a p ieſũ xpᷣm: g ¶ Et charitas.q vnit deo h¶Dei. c3 Ullr babitütb
parte noſtra:ſed ꝓpter innocentiã veſträ. o1 c a oꝛa patris d ẽ erga nos pncipiu amoꝛis: Joh.iij. Sic de di deni anare
mus veſtrã cõſũmatioeʒ.i.beatitudinis veſtre pfectionẽ iꝗᷓ lexit mudũ ut filiũ ſuũ vnigenitũ daret c: i Et coi/ ſenotlüitunn
totũ deſideriũ hoĩs conſũmatur: ſubdit aũt dicte innocetie catio ſciſpũs.qꝛ ꝑ ipſũ ſit coĩcatio oium donox in eccle gliatcdalſtinen
ronẽ.d. p¶ Ideo eni hec abſens ſcribo. ut coꝛꝛigatij vos ſia dei Sit cũ omnibus vobis. Amen. Prktncleſgedib
rleizeſt
rciiſitde
WNN
. undain
WNRNN
ſecicftahe
mcͤünnnͤen
en nggnn
d nuriſcpich
/ Diſerllo
mliun

nen ſr

adf eriat
wal
zgan Aurchin
infmi⸗
hnn
Aen Naiin
ade
r ang
nuet
ſan ntuin
fi ln
,„ Mang
an mit
fmim
dau uin
Mſu
un ni
lans lun
us Mii
4 Pai nui
un ue 3001
mn arcto gy
5(EvoNtcN
Saurun. Po
lutiniäiniſ
itmeſginiſ
di Ainitan

2 alij apli: h ¶ Et d m
rates ⁊ de vẽa ſubuerſiõe dolẽtes i¶ E

ea vocata ẽ galathia. RKE

talis cõiũcta in pſona filij. o

l !ä 4

G Ponil fratris Nicolai de lyra ſuꝑ epſtolas pauli
ad Foꝛinthios fiſnniiit.
¶ Incipit poſtilla ſup eplam pauli ad galathas.¶C. I.

Aulus apls. Hec epla ad galathas in tres
diuidit ꝑtes.ſ.in ſalutationẽ:⁊ ꝓſecutionẽ:
cipit H . —— — „
ibi: (Incipit argumentũ in
oꝛ. 2confſir epiſtolam ad Galathas.

tlone whi Alathe ſnnt greci.
ris. ppe ſinẽ epßte ¶? Hi vᷣbũ vᷣitatis pꝛi
CQirca pᷣmũ ponũ mũ ab aplo acce-
tur pmo perſone perũt:ſed poſt diſceſſũ eiuſ

ſalutate cũ dicit:

a ¶ Paul ꝗ vo⸗ létati ſũt a falſis aplis: ut ĩ

catus fuit ſaulus: legẽ ⁊ circũciſionẽ verterẽ
act vla 5 ng tur. Hos apls reuocat ad
poſica fuir ſRo⸗j. fidẽ veritatis:ſcribens

pꝛo oib alijs epiꝰ ab chelo.
ſtolis b e ¶ Epplicit argumentuʒ.
ſtolus.officio S

c ¶ Non ab hoi

bus cõſtitutus in LCa. I
ip̃o: Acd. xiij. Di 12.I.
xit ſpũſſcũs ſegre Auülus apo
gare miti barha- ſtolus nõ àb
nabaʒ 7 ſaulumi) hoibul neq;
opꝰ ad qð aſſũpſi en e
eos tn- p homine;:
p hoiem.ſ.. puruũ: ſed p ieſum
eSed p ieſum/ xpᷣm èt deuz

hoieʒ f ¶ Et den

patrem. Indiuiſa enim ſunt oꝑa trinitatis: due pſone
expmũt.ſ.prẽ ⁊ fil:⁊ ſubintelligit᷑ ſpũſſcũs q tacet᷑ hic:

qe lufficiẽter expmit act. xiij. ut dictũ ẽ: vbi agit de inſti
J enul in aplatũ:pus tñ vocax fuerat ad fidem.
29Qui

ſuſcitauit eũ a moꝛtuis.qð expmit aplus ad

oñndẽdu dignitatẽ inſtitutiois ſue.Alij eni apli inſtituti
fuerũt a xpo adhuc exiſtẽte ĩ coꝛpe moꝛtali: paul' autẽ

ab eo imoꝛtalitatẽ coꝛꝑis aſſecuto:⁊ ad pꝛis dexterã cõ
ſtituto:qð expmit apls ꝓpter falſos aplłos ꝗͥ doctrinam
en dãnare nitebant᷑ eo ꝙ non fuerat cũ xpᷣo coꝛpalit:ſic
q mecũ ſũt frẽs.veſtrã ſalutẽ deſide
s galathie.
hic ꝛ ponũt᷑ ꝑſone ſalutate cũ dẽ: Ecclijs galathie.i.fide

lib' in illa tra habitaãtib'. eſt eni galathia quedam regio

grecie.Anno eni artaxerxis regis.xvij.ſenones galli ou
ce bꝛennio italiã inuaſerũt ⁊ romã ceperũt excepto capi
tolio:de cu obſidione receſſerũt:accepto ꝓ receſſu ma
gno pᷣcio:quos rex bithynie hñs guerrã ipoꝛtabilẽ:ſibi
vocauit ĩ ſuũ auxixiliũ:⁊ hita victoꝛia partiti ſũt cũ eo
regnuʒ:⁊ illã pꝑtẽ q ceſſit eis vocauit gallogreciã:qͥ poſt-
la vobis. Hic ʒ ponut᷑ op⸗
tata bona cũ dẽ: Sia vobis.i pñti: l ¶ Et pax.in futu

ro:beatitudo eni futura bñ noiĩat᷑ pax:qꝛ quietat totaliꝭ
appetitũ m ¶ Qdeo pie nr̃o ·i. a tota trinitate: n Et
dno nio ieſu xpᷣo.deitas eni q̃ ẽ vna in trib pſonis ẽ gẽe

⁊ glie cã efficies pncipalis:hũanitas vo xpᷣi cã inſtrumẽ
cr ¶ QDui dedit ſemetipſuʒ
ꝓ pctis nr̃is.ex maxima eni charitate ad nos ⁊ obediẽ-
tia ad patrẽ ſeipſũ obtulit ad moꝛtẽ: p¶ Ut eripet nos
de pñᷣti ſeculo neq.trãſferẽdo nos ad gloꝛiã:dicit auteʒ
pns ſeculũ nequa nõ ꝓpi creatã ſubſtatiã:ſʒ ppi mala qͥ

Pppt mala q̃ in eis fiũt: q

i ſeruitutẽ legis moſaice.

„O

bilis: ſic ẽ iſta: ſi homo volat hõ habet alas:que eſt vera:⁊

ſt in hoc ſclo: ſicut dicit Ephe. v. Dies mali ſunt. i dicut:
Scðm volũtatẽ dei.ideo dicit
ſal. Joh.vj.Deſcẽdi de celo no ut faciã volũtatẽ mea:ſʒ vo⸗/
lũtatẽ e q miſit me. q ( Luiẽ glia.ex redẽptiõe nra:m
ꝓ dẽ phil.ij ca. Hũiliauit ſeipſũ fact obediẽs vſq; ad moꝛ
tẽ moꝛtẽ autẽ crucis:
ꝓpi qð ⁊ de exalta-
uit illum: ⁊ dedit illi
nomẽ qðò ẽ ſuꝑ oẽ no
men ⁊c̃.ꝑ paſſionem
enĩ ſuã meruit gloꝛiã
coꝛpꝑis ⁊ exaltationeʒ
ſui nois: r ¶ In ſcdla
ſeculoꝝ.i. eternaliter.
8 ¶ Miroꝛ. Dic ↄñt

pꝛeʒ qůi ſuſcitauit eũ a moꝛ
tuis:ẽt ꝗq mecũ ſũt oẽs frẽs
cclijs galathie:Gꝛatia vo
bis et pax a deo patre no
ſtro et dño ieſu xpᷣo:quᷣi de
dit ſemetipſum ꝓ peccatis
nfis uᷣt eripet nos de p̃ᷣſenti

08 OHeRH ponit eple ꝓſecutio:
ſeculo nequã ſim võlũtatẽ Circa qõ ſciẽdũ ꝙ ga
dei ⁊ pꝛis nr̃i: cui eſt glig i lathe receperũt fide
ſecula ſcloꝝ amen. ¶ Siròꝛ Kbpi ad pᷣdicatioʒ apo
ESE AEH ſtoli: ſʒ poſt e diſceſ⸗
ꝙ ſie tã cito traſſerimini ab ſũ ab eis ſubuerli fue
eo qui vos vcauit in gram rüũt a falſis aplis:dicẽ

xbpi àliud euãgeliũ: quᷣod
nõ ẽ aliud niſi ſunt aliq qui

tes ꝙ neceſſe erat eis
ad ſalute circũcidi ?

vos ↄturbãt:t volũt zuer leg⸗ alia uaee
tere euangeliũ xpi. Ded Iʒ foni pt qð aplus
nos aut angel de celo eůẽ in hac re acero⸗
gelixet vob pᷣterq; qð eunan Mintendit elminare
geligauim vobis: anaͤthe ⸗½ ſt augticnten

ma ſit.Sicut pꝛedixi et nũc

u Hee Ic minãtes hunc erroꝛẽ
iterum dico: ſi quis vobis

fert ſuã ſentẽtiã:?ꝛ de/
clarat eã eẽ iuſtã: ibi
. — notũ.ʒ inducit ad ei
obſeruãatia:ca.v. Pꝛima adhuc in tres:qa pᷣmo circa hanc

ſentẽtiã ponit᷑ motiua ro:⁊ ſentẽtie latio: ibi Sʒ lʒ.ʒꝰ tacite

qõnis ſolutio:ibi Modo eniʒ. Ratio enĩ motiua ſcribendi
hõc epłam fuit ſubuerſio galathaꝝ ꝑ falſos aplos de quo
admiras dicit: s¶ Miroꝛ ꝙ ſic tam cito trãſſerimi ab eo.
i. a deo t¶ Qui vos voca.ĩ gratiã xpᷣi.ꝑ pᷣdicationẽ meã.
v ¶ n aliud euãgeliũ.i.in aliã doctrina falſam:iõ ſubdit᷑:
x(¶ Qð no ẽ aliud.qꝛ falſũ ⁊ ñ ens ↄuertũt:ſic verũ ⁊ ens:
egaliae ni eſſan . in pe Se x̃i:ite extu 1 8
tua. y¶ Niſi ſũt alid.iſ.falſi apli ʒ ¶ Qui vos ↄturbat.
ꝑſuadẽtes ꝙ nõ poteſt ſaluari abſqʒ legaliũ obſeruatõe qð
erat duꝝ ouerſis ex gẽtilitate. a Et volũt ↄuer.eua.xpᷣi.
b ¶ Sʒ licz. Hic oñt fert ſua ſen
tẽtiã dicẽs:Sed lʒ nos.q.d.nõ ſolũ falſi apli nõ ſũt in hoc
audiendi:ſed neq; etiã veri apli neq; angeli ſci ſi hoc pᷣdica
rẽt:ideo dicit: 1 3 licʒ nos.ſ.ego uel alij apli chꝛiſti:
Aut angel de celo.i. angel ſcijs d ¶ Euageliget vo.
p̃hterqꝙᷓ qð euãgelicauim'. Et dicit· Pꝛeter ⁊c.i.aliud oetra⸗

psẽs vos a vitate euangelij quã vobis pᷣdicaui:⁊ nõ dic pluj

ꝙᷓ; p̃ᷣdicauim:qꝛ bñ poterat alia pᷣdicari qͥ facerẽt ad decla-
rationẽ veritatis euangelij. e ¶ Anathema ſit. i. ſepatus a
coicatioe dei ⁊ ſcõꝝ.Lirca qð ſciẽdũ ꝙ aliq̃ ꝓpoſitio cõditi
onalis poteſt eẽ vera cutñ vtraq; pars ẽ falſa aut impoſſi

tñ hoiem volare ⁊ alas habere falſa ẽ: ſic eſt in pꝓpoſito de
verbo apo.nam apoſtoli veri erant in gratia confirmati: ⁊
adhuc magis angeli ſancti: ꝓpter quod de vtriſq; falſũ eſt
⁊ impoſſibile:ꝙ pꝛedicarent contra veritatem euangelij: ⁊
ꝓꝙ eſſent anathematięati:⁊ tamẽ conditionalis eſt vera.ſ.ſi
hoc facerent eſſent anathematigandi. ¶ Sicut pꝛedixi
⁊c̃.repetitio eſt eiuſdem ſententie ad maioꝛem aſſertionem.

(Epiſtola pauli

dpoca

. „ & „ 5 1 2 .— „ „ 9 9„12 2 D nlonn⸗
(¶ Mogd eni. Dic ↄni rũdet cuidã tacite qoni: q poſſet catio eni ſua euidẽter fuit ex diuino placito: qꝛ ſideʒ xpᷣi Gean
qs qrere qre ſentẽtiat ita dure.⁊ rnder ꝙ hec ẽ: q; no uerit pſeqᷣbat actualiter qñ fuit vocat: ut pʒ actix. I 1 laſeih nl
hoious placere ſʒ deo.d. a Mogo eni hoib' ſuadeo.i. me egregauit ex vtero mr̃is mee.i.de medio ſynagoge: irhorti⸗
ad honoxẽ hoiuʒ uel dei:⁊ ꝙ qrat honoꝛẽ dei oñdit dicẽs: m ¶ Lontinuo nõ acquieui carni ⁊ ſanguini.i ad lude⸗ nig poedlttnen
b ¶An q̃ro hoib placere.q. d. nõ: ſed hoc intelligẽdũ ẽ in os de quoꝝ ſanguine ego · ſ nõ acceſſi. n ¶ eq; veni ſec⸗ nig
his q eſſent bñplaac “”MU hieroſolymã. vbi ſa⸗ atr
e St gague palb: euangelicauerit pᷣter id qad ni hieroſolymã ad añceſ ſcipuli in lege eus ſerniui
hplacerem. lin malis: accepiſtis: anathema ſii. ſoꝛes meos aplos: ſed abij gelica inſtructi. anteti,
Ep̃ non eſſez. Modo eni hoibꝰ ſuadeo: 5. P or3 — Szʒ abij i ara ilaniſe⸗
5 otuz. bic m? Modo eni hoib ſuadeo: in arabia:ct iteruũ reuerſſũ biã ad pdicadn ſſte ii,
oñdit pdictã ſentẽtis an deo: An quero hoĩbuſ damaſcũ. DPẽinde pỹ qnos getilib legi enan ninnile
ginſtann: . hoc oſtẽ' placere: Si adhuc hoib trelſ veni hieroſolymã vidẽ gelicà ad qð eraʒ urngun .
piemise kegiseudgell⸗ placerẽ xpi ſerux nõ eſſem. peiꝝꝑ qᷣ manſi apud eũ die vocatus: ut hmit gonbiril
bierige ug ael WMöru enim vob facio ſté, bus qndecim. Aliä; autez e il ngeni ine
gis moſaice. c. ij. Dꝛi euãgeliũ qð euãgelicatũ ẽ aploꝝ vidi neminẽ niſi ia⸗ bus:Padtratt au⸗ nulidh
ma Nahue ouaor ds a me: ga non ẽ ſm hoiem. cobũ fratre dñi. Que autẽ teʒ pᷣſupponit no ſae hen
elcnnir ſeneh HNẽeqʒ eni ego ab hoĩe ac ſcribo vob: ecce coꝛã deo ticia: ex quo paz; diun⸗
dus bdicauii lenage cepiiillud: neq; didiciſed p q no mẽtioꝛ. Drinde veni aboſtolueba nlfniͤng
ctã: 1 infert cluſionẽ reuelationẽ ieſu xpᷣi. Audi/ din pteſ ſyrie ⁊ cilitie. Eram gelij: nõ ꝑ doctri⸗ nclunt
intẽtã: ibi ſſos natu ſtis eni ↄuerſatiõʒ meã ali ãtignot ſacie ecclijſ iudee: nã hois: ſed ꝑ re- ganiſ .
ne la lecũ qñ ĩ iudaiſmo:qm̃ ſuß mo ꝗq erat in xpᷣo.Taãtũ aut au uelatideʒ ieſu xi mulhilſinc⸗
mie one liu voeni cli pſedbar eccleſiaz dei diu hebat: qm q pſedbat Juinuaibdaan ſ
cta qᷓẽ a deo inſpira expugnabã illã: ꝓficiebã noſ aliqn:nũc euagelitat ſi iſſet etiaʒ p mini⸗ ſeliſtet
ta: a pncipalibꝰ aplis in iudaiſmo ſupᷣ mlios coe dẽ quaã aliqñ expugnabat: ſteriũ angelicum ene 1
dilcuſſa: a falſis apo- taneoſ meos in genẽ meo: eti me clariſicabãt deum. adhuc ſeqt ꝙ h⸗ ce
ſtolis impugnata: ?7 abundanti la S Eindẽ poſt fuiſſet a xpᷣo pnci chngi,
tñ ſtetit imobili::⁊1 p a „1 vemülatoꝛ exi inde po an /(.II. paliter. p - 7 u
impugnationẽ ab ec⸗ ſtens pàtnaꝝ meaꝑ tradi/ JInos qtuoꝛdeciʒ iterũ iter reuerſus ſuʒ mmne. 107n
cleſa appꝛobata: 2in tionũ. Cum aut placuit ei aſcendi hieroſolymã cum oamaſcũ vbipi necki
ſua ſinccnirate rclari qui me ſegregauit ex vtero barnaba: afſumpto ⁊ tito. mo diſputauerat ingu.
Butca vocrina dar; matris mee: æ vocauiper Aſcèndi autem ſcdᷣm reue iudeos⸗ amgee
pdicaui ẽ h'modi:igi gratiã ſuã ut reuelaret filiũ lationem èt contuli cum il aunod tres . nnu
turas maioꝛem bur ſuũ i me ut euãgeligarẽ illũ lis euangeliũ quod pdico poſieri anne NNuä d
cron ſuppont in gẽtib: ↄtinno nõ acqeui in gentibus. Sèoꝛſũ auteʒ Paͤaua ier ſie ñ Cnlgſu
tanq man dà. 4 ni Meg ve⸗ his aui videbãt aliad eſſe: bPabui noticiaam
miors verlarat piin- carni ⁊ ſanguini. Meq; ve his au videbãt᷑ aligd eſſe: uzgeljj aperro⸗ üisſertifei
gulas ptes ꝓcedendo . . . . . ZUV Et maſi apð Eutbiac rap.
que ptæbũt ꝓſequẽdo. igit derlarat pmã ptẽ mioꝛis. eũ dieb qndecim. q.. ſi indiguiſſem ab eo doceri: tamẽ nhöſtſtüfetenn
doctrinã quã pᷣdicauit ſit a deo iſpirata. Et diuidit ĩ duas: in tã puo tpe non potuiſſet me docere veritatẽ euãgelij. APlsal oecont
da pmo ponit intentũ: x manifeſtat ꝓpoſitũ: ivbi Audiſtis. s e aploꝝ vidi neminẽ. a quib poſſẽ doceri: uſanmscpliaß
Tirca pmũ dicit: d ¶ Notu eni vo.ſa. frẽs euã.qð euãge. t Miſi iacobu:.ſ.illa vice: qa poſtea vidit ioh/ut hĩ in⸗ ltni ſceli
a me:da nõ ẽ ſim hoiem.i.ſactũ ſᷣm adinuẽtione hůanaʒ. fra eo.ca. v ¶ Frem dñi. hoc dẽ ad diſſerẽtiã alteri ia Pſbcl: n Na
e¶ Meq; eni ego ab ho.acce. illu i. ab alijj aplis qᷣ cũ xpo cobiqᷣ fuit frat iohãnis:dẽ aũt iſte frat᷑ dñi: qꝛ erat ſibi nuugilgolegn n
fuerũt co Pallter addiſcẽdo: fꝗ¶ Sed p reuelationem ieſu valge ſimilis in facie in omnibus lineamẽtis copoꝛis. ſenmnoelggliig
xpᷣi. imediate factã mihi. g ¶ Audiſtis. Hic ↄnt maifeſtar x ¶ Que aũut ſcribo vobis ⁊c. in hoc ꝑ iuramentũ aſſe nlCuipneg
pꝓpoſitũ:⁊ oñdit pᷣmo ꝙ no habuit ꝑ vi hũanã an ſuã cõ/ rit etiã pᷣdicta. y 682 inde veni iĩ partes ſprie ⁊ cilicie. mniter. .
erſtondi nech etiã p'ipſam: ibi Cũ aũt. Pꝛimũ aut ma ad pᷣdicãdũ getilib. 3 ¶¶ Era aũt ignor facie ecclijs iu ßletin.
nifeſtat ꝑ hoc ꝙ añ ↄuerſionẽ ſuã inqtũ poterat pſeqbatur dee.i. qᷓ erãt ĩ iudea: a diẽ Facie:qꝛ nor erat eis ꝑ famã: lmneſennen r
malicsdockrlni 1 dbidtudtre e. Ex à patz ꝙ tüc non ut pʒ ex littera ſequéti. ¶ Ca. lJ. minelep⸗ 4
ſuduit eã ad inſtruẽduũ alios nec ad diſcẽdũù eam ab alijs: NEinde. Hic ↄñter declarat 2 s pᷣdicte minoꝛis =D=
iſta ene nota illis quib ſcribebat:iõ dicit: Audiſtis eni ⁊c. q; ꝙ doctrina a paulo pdicata fuit cũ pncipali- dogrtupenii- hi
R fa vſq; ibi: h ¶ Emulatoꝛ exiſtẽs.i.gelatoꝛ bus aplis diſcuſſa ⁊ appꝛobata: hoce qð dic: ſheiurt
ternne meay traditionũ.tunc aũt apud iudeos erant alijq a (Deinde p/ annos qᷓtuoꝛdeci iterũ. ſ.a ↄuerſioe ſua. bürſcli⸗
ita patrib⸗ a moyſe.ſ.que ſcripta ſũt in lege:⁊ aliq erät b cẽdi hieroſolyma.ñ ex curioſitate ul leuitate:iõ wendfütz
a a patrib alijs minoꝛibus que vocabatur traditio ſedt: c ¶ Aſcèdi aut m reuelatiõʒ.ſ. oni ad declarati D
a astteu pʒ Matth.xv. ca.Et ãbaꝝ traditionuʒ erat onẽz vitatis euãgelij:iõ ſedt: X ↄtuli cũ illis euan ſüenticnuid
85 s gelatoꝛ ante ſuã ↄuerſionẽ. R u autẽ. hHic ↄnter geliũ.⁊ ↄnter ondit cũ quib ↄtulerit.d. e¶ Seoꝛſuz Wn ſe
ir neen Fuetſione ſnann habuit ꝑ viã humana: da aũt.i. ad ꝑtẽ f ¶ Dis videbãt᷑ aliqd eẽ.q.dicat: non lſobte⸗
ſcn ſer aͤaain Farllb lid caroliei tres annos Suli coꝛam cõmunitate cui maioꝛ pars eſt ſimpliciũ: figfnm
inc videret aplo⸗ os qᷣ poſſent eũ do. illis tin qui incipales inſtructi: ſentiäſtn,
adetmbotkrarghocegdi Kan oepon nt eũ docere ſed cum illis tm qui erant pꝛincipales r a deo inſtructi ienuſlunn

ut placuit ei. vo ſcʒ cum petro iacobo iohanneut habet infra eodẽ ca. nhe

nide ne

die Muin

ee

iling
i *

jdeo ee

er. uiet
ſtau Mg
War. win

ratur tertia ps pᷣ⸗

EAgd galathas ij

g ¶ ſefoꝛte ĩ vacuũ currerẽ aut cucurriſſem. p li foꝛte

nõ intelligit ꝙ apls dubitaret ſe aliq min vera uel ou-

bia pdicaſſe:qꝛ p reuelationẽ dei erat certiĩ vitate pdica
tiois ſue: ſʒ li foꝛte refert ad eſtimationẽ ſimpliciũ q poſ-

*

—

ſent de hoc dubitare:niſi cũ pncipalib' aplis hoc ↄtuliſ/

—

ſet: h¶ Sʒ neq;

titus. Pic delas „ .
nẽ föte ĩ vacuũ currerẽ aut
cucurriſſem. Sèd neqʒ tii
ꝗ mecũ erat:cũ eẽt gẽtil cõ/
pulſus ẽ circũcidi:ſèd ꝓpt᷑

dicte mioꝛis.ſ.
doctrina ab apo/
ſtolo pᷣdicata ſte/
terit imobilis qᷓ;ꝰ⸗

uis fuerit a fallis ſubintroductos falſos frẽs
aplis impugnata qui ſubintroierũt exploꝛa-
Fcnadͤ re libentaténfaz qua bem⸗
ſeruandũ legalia: in xpo ieſu:üt nos huitutẽ
qð ondit per hoc redigerẽt. Quib neq; ad
Stit gerilis Ner hoꝛã ceſſim ſubiectioni:ut
roſolymã: nõ fu· Veritas euangelij pmaneat
it cõpulſus a ven apud vos. Ab his aüt qui
B „, „ „ . — 8 ⸗.„
aplis ciumcidi: pidebãt eẽ aliqd:q̃lſ aliqñ
nine ac ii ſi fuerit nihil mẽa inteſt. Dè
circũciſionẽ nite en! dwa hols n⸗ geche
rẽt falſi apli: 2 hb· Mihi eni qui videbant eẽ

eſt að dicit: ¶ H aliqd nihil ↄtulert: ſẽd ecõ
Sei neh it ne tra. Cuͦm vidiſſent ꝙ credi
cu eet g Uis. natt „3 i onria — — i.
oneex vtroq; pa⸗ Emihi ana geiu bpuriſ
rente. 1( 9 cut 1 peiro circũciſioiſ:quͤi

pulſus eſt circůci eni opatr ẽ petro in aplatũ
i Fer aplis:ſʒ circũciſiõis: opat᷑ ẽ ⁊ mihi
indifferẽi coicaue int᷑ gẽtes:èt cũ coanouiſſẽ
turel ſie 1 mibi: int getes: t ců cogn ſſẽt

vnde a petrus ſa⸗ Sratla q data e mihi: laco⸗
tis cito p' alceſio bus ẽt cephas ⁊ iohãneſꝗ
nem xpi coicanuit N
coꝛnelio cẽturii ”ä
alijs incircũciſis ꝗ eràt cũ eo indiffereter:ſicut cũ tude
is: ut hẽ actj.x.. xj. k ¶ Sʒ ꝓpi ſubintroducto ac̃.q.
d. no reſtiti veris aplis noletib titum eircücidi:ſz falſis
aplis ad hoc conatibꝰ. I ¶ Aui ſubintroierũt.no vo⸗
cati a veris aplis:ſʒ fallacit ſub titulo fidei intrauerunt

ſocietatẽ fideliu:ad exploꝛadũ q̃lii poſſet fidẽ ipugnare
iõ ſubdit: m Libertatẽ nram.da pꝑ xpᷣm liberati ſu⸗
mus a iugo legis. z⸗ nos ĩ ſeruitutẽ redigerẽt.in
obſeruatiõe legaliũ:qð on impoꝛtabile ẽ:ut dẽ aci.xv.
0 . ibꝰ neq; ad hoꝛã ceſſim.i.in ſubiectiõe legaliũ

obſeruatiaꝝ. p¶ Vt veritas euagelij.ꝑ quã euacuata

fuert legalia. q ¶¶Permaneat apud vos.ſine admixti
one veteris fermeti. r ¶ Ab his aut. Coſequẽt declara
tur qrta ꝑs ſupꝛapoſite mioꝛis.ſ.ꝙ doctrina pauli ꝑ pᷣn

cipales aplos ĩ nullo fuit augmẽtata:ſʒ magis ecõuerſo

doctxina pauli valuit eis in tꝑali ſubſidio: ideo dicit:
r ¶ Ab his aut ꝗᷣ videbat et a petro iacobo ⁊ io-
hãne ſupple nihil accepi. uales aliqñ fuerũt.ſ.añ
vocatiõʒ ſuã a xpᷣo:tũc eni fuerũt pauperes illitterati ⁊
ſimplices:ſicut pʒ ex euãgelio:paułl aũt añ vocationem
ſuã ſuit inſtruct' i lege ⁊ ꝓphetis:⁊ etiã potẽs ⁊ nobilis
t ¶ Mihil mea intereſt.i.nõ ẽ neceſſe talia referre:cuius
cã ſubdit᷑: v eniĩ pſo.ho.nõ accipit.vocãdo ad fi
dẽ uel apłatũ: ꝓpt potentiã tpalẽ nobilitatẽ generis uel
ſcientiã:ſʒ plures vocauit ſimplices ⁊ paupes:lʒ aliqͥs a
bᷣncipio liatos vocauerit:ut dictũ ẽ ò paulo: ⁊ idẽ pʒ de

ſocietatis: ut nos int᷑ gẽtes

ng eangete mnicademo. h eg⸗ q videbãt᷑ eẽ alidd.
i.pncipales apoſtoli: ꝓy ¶ ihil cõtulerũt.in noticia euan
gelij uel ſubliclio t dien Sʒ ecotra.ↄtuli eis: qð poſtea
magis exbmit᷑. a ¶ Lum vidiſſent ꝙ cre.ẽ mihi euã. pᷣpu/⸗
tij. i.officiũ apoſtolar ad pᷣdicãdum euãgelium gẽtilibus.
b ¶ Sicut ⁊ petro cir
cũciſionis.i.officium
apoſtolat ad pᷣdican
dũ iudeis. c ¶ Qui
eni opat᷑ ẽ ⁊c̃. ab eo/

vidẽbãt᷑ colũne eẽ: dẽxtraſ
dederunt mibi ⁊ barnabe

Oee ne eee gg eni vterqs vocar e
ipſ i aũt ĩ circũciſionẽ:tàntũ ad fidẽ 2 ad aplatuʒ.
uᷣt pauperũ memoꝛes eſſe* d ¶Et cũ cosuiſſent
