ad eqlitatẽ pꝛis.aliter exponit᷑ jm Chꝛyſ.⁊ meli ut videt᷑.
Acd cuius intellectũ ſciẽdũ ꝙ apꝑuit marie ĩ ↄſili coꝛpe ſᷣm

apparẽtiã quale hẽbat ante paſſionẽ: ⁊ nõ ĩ illa claritate q̃

eſt ppꝛietas coꝛpoꝛis gloꝛioſi:⁊ ideo maria credebat ipſum
reſurrexiſſe ad vitã cõem cũ diſcipulis ducendã ſicut añ:⁊
io volebat eũ familiariter tangere ſic pus:hãc aũt opiniõʒ

oñs voluit ab ea remouere dicẽs:Noli me tagere.q.d. non ⸗

credas me int vos habitatuꝝ ſic pus:⁊ hoc ẽ qð · ſubditur:
p ¶ odu eni aſcẽdi ad patrẽ men.eſt aſſignatio cae quare
apparebat ĩ ſili coꝛꝑe ſic ⁊ an paſſionẽ:⁊ non ĩ claritate coꝛ
poꝛis glioſi:qð fuit ad ꝓbãdu veritatẽ dñice reſurrectiõis
inqtũ ſic appuit diſcipul ꝑ dies.xl.iſtruẽs eos de regno dei
añ ſuã aſcẽſioʒ:ꝓpt qð ſeqt: q ¶ Uade ãt ad frẽs meos.i.

ad aplos qͥs vocat frẽs ꝓpi ſilitudinẽ nature hũane ⁊ ſpẽa

litatẽ amtcitie ad ipſos. r ¶ Et dic Eeis anea Laltsan.

nis gratis. u ¶ Deu meũ.inqtũ ſũ ho:ſic eni loqbat᷑ in ꝓ⸗
poſito:ut pʒ ex hoc ꝙ imediate vocauerat aplos frẽs ppter
ſilitudinẽ nãe:⁊ eoð mõ lodqt᷑ cũ dic: Aſcẽdo ad pa.meu.qꝛ
aſcẽdẽ nõ ↄpetit ei ſm diuinã nãm q ẽ altiſſima. ꝑ hoc igit
ꝙ xpᷣs hic ſuã aſcẽſionẽ denũciat aplis ꝑ maris:inſinuat q;
eis añ aſcẽſionẽ illã apparebat ad eoꝝ iſtructiõʒ:ſic expᷣſſ
dicũt alij euangeliſte. x ¶ Uenit maria ⁊c. pʒ lia ex dictis
a ¶ Iũ eẽt ſero. Pic ↄñi oñdit᷑ manifeſtatio reſurrectionis
xpᷣi diſcipulis facta:⁊ pᷣma oibus coiter:⁊ alidbꝰſpẽalii:ca.
ſequẽti. Pꝛima ĩ duas:qa pᷣmo manifeſtat᷑ oibexcepto tho
ma abſente:⁊ thoma cũ eis exiſtẽte:ibi Et p'diej octo. Pꝛiꝰ
in tres:qꝛ pᷣmo deſcribit᷑ xpᷣi apparitio:ꝰ apparitiois denũ/
ciatio:ibi Chomas aũt.ʒ diſcipuli audiẽtis obſtinatio: ibi
Ile aũt dixit. Pꝛima adhuc i duas:qꝛ pᷣmo deſcribit᷑ appa
ritigig ac:⁊ ei effect:ibi Gauiſi ſũt. In pᷣma ᷣ pte dẽ ſic:
a ¶ Cu ; ſero eẽt. In die.n. apli erãt diſpſi ppt᷑ metũ iudeo
rũ:ſʒ i ſero ↄueniebant ad locũ vnũ: ⁊ io tali hoꝛa appuit.
b ¶ Die illo. ſ. pꝰ die reſurrectiois. dra fabbaton. i.pꝰ
die p ſabbatũ:ut pᷣdcm ẽ. Et foꝛej ⁊cc.pꝑ metũ iudeoꝝ

8(Ad patrẽ meũ.ꝑ naturã. t ¶ Et pꝛeʒ vim.p adoptio-

lẽ ſe ei exhibet ut co⸗
gnoſcat. m Eon⸗
uerſa illa.ſ.oculis mẽ

Euangelium

„ „» α 5 = — „% e er . / bohnd
m er diuina oꝛdinatione factuʒ eſt: ut ieſus intrãs niſter ⁊ dnñe ⁊cc. v¶ Ile aũt dixit niſi uidero c. Ri/ it
wicrinmſos Rule a⸗ oñderet ſe habere coꝛpus gloꝛi diculoſe petit iſte thomas:qa maiuſẽ videre repationẽ ae
oſum. e Et dicit eis pax vobis. ⁊ hoc cõtra duplicẽ eoz totius coꝛpis. Itẽ fuit durus ad credendum:qa volebat n imi
pturbationẽ. Erãt. n. ↄturbati de moꝛte ipſius xpi:⁊ de ꝑſe certificari duplici ſenſu.ſ.viſu ⁊ tactu:ideo ſequitur: lop förin
cutione iudeoꝝ eius iminente: poterat eni eos ꝑ ſuã pᷣſenti⸗ x¶ Et mittã digitũ meũ ⁊c. Iſti enim ſunt duo ſenſus ſoſfrucu nwi
am cuſtodire vere⸗ quiminuſpẽrte iabrſhnin,
ſurrectione certifica o cipi: qa viſus iter ina aut
re:ynde ſubditur: erant diſcipuli congregati l& aũt dixit eis: Niſi videro alios plures dif/ nl i
¶Et cu hec dixiſſet ꝓpter metũ iudeoꝝ: venit in manib eius fixuram cla ſeertasrede⸗ nli
oñcir eis manus a la jeſus ⁊ ſtetit in medio:᷑t di uoxꝝ: t mitta digitũ meũ ĩ Za au; i
tus.ut ꝑ cicatrices re/ Jue .Y 7 = . „ meta. act aut lale d⸗
manentes oſtenderet Xit eis: Pax vobis. Et cu locu clauoꝛũ: ⁊ mittaʒ ma hoie ẽ certiſſinp. Mſlni
idẽtitatẽ numeralemn hec dixiſſet:oñdit eis maꝰ nu mea in lar eius:non cre Alij autez ſenſus nme
comis bab naſſt ſia nus ⁊ lat . Gadiſi ſũt ergo dam. Et hoſt dies octo ite bene nnentrtmn cſt
eni n coꝛpoꝛexp ve diſcipuli viſo dño. Dixit ĩr rũ erãt diſcipuli e intue: anialbujutb . biatieu
feaum ſed magis ad go eis iterũ: Pax vob. Si thomas cũ eis. Nenit ieſuſ dveaia. e⸗ 1flitoe deln
gloꝛiã: ppter victoꝛi cut miſit me pẽ: t ego mit ianuis clauſis: ⁊ ſttit i me py dies octo. Hic cNlci
am ex illis vulner? to vos. Hẽéc cũ dixiſſet: in dio: t dixit eis: Max vob. bonitur ſecunda uniali
ter ponitur Pcds ap te ſpm̃ſanctũ. Qũoꝛũ remi digitum tuum huc:ct vide thome. Et diuidi MWnritliid⸗
paritionis effectus ꝗ ſeritis peccata remittũt᷑ eiſ:. man meas: èt affer manũ tur in ouas: dap bülue Auch
eſt duplex pꝛimus efſt &t quoꝝ retinueritis retẽéta tuã ⁊ mitte in latus meũ:? mo deſcribik dẽ uiucſtinn
diſcipulo exultatio ſut. Thomas aũt vnuũs ex noli eſſe incredulus ſed fi abber tidin ie⸗ un ſcnin
ↄtra duplicẽ triſticiã ——22 7 delis. Rèéſpõdit thomas ? tur quedam bꝛe ſttingtof
ipſoꝝ amotam. ſ. de duodecim ꝗ de didymus clis. Relpodu thomas ? uis epilogatõ:ibi Unninlinnsn
moꝛte xp̃i ⁊ iudeoꝛñ nõn erat cũ eis qñ venit ie dixit: Oñs meus et deus Multa quicem ſdaiantfhn
meru:⸗ Fan 33 hoc ſus. Bixrũt ergo ei alij di me. Dicit c᷑i ieſꝰ: Quia vi/ 11 aß d ſ̃ nanup
icit: Gauiſi ſunt er/ ſnuii:⸗Taidi f ſſti diſti: t poſt di⸗ ſtb pPungan
o diſcipuli viſo vño cipuli: idimus dñm. Il⸗ diſti me thoma credidiſti: 1Facto n. in⸗ mici
lecũdus ẽ eoꝝ inſtru/ — teruallo xpᷣus ap uiloßiii
ctio:⁊ qtũ ad hoc ſubdit᷑: h¶ Oixit gͤ eis iteꝝ pax vobij. parebat diſcipulis:da nõ zuerſabal ↄtinue cum eis: ut uideft poral⸗
da volebat eos inſtruere de pace futura que erat perpetua. oñderet ſe ſurrexi itã imoꝛtalẽ ab hoibus huius wvn ultan y
¶¶ Sicut miſit me pater. ad veritatẽ fidei docẽdã in iudea. vite ſeparatã. 3 ¶¶ Stetit ieſus ĩ medio.ut poſſet ab oi ue oNr
k ¶ Et ego mitto vos.i.mittã ad hanc veritatem publican bus videri. a ¶ Et divxit eis pax vobis. ſicut pꝛius ex/ piltlikeen
dam ꝑ totũ mundũ:⁊ quia executio hui officij nõ pot con ponat. b ¶ Deinde dicit thome infer digitũ tuũ huc. ullNiuicers
uenienter fieri ſine gratia ſpũſſancti:ideo ſequit᷑: Pec quaſi reſpondens petitiõi eius ſupꝛapoſite. In hoc etiã ltül, d

cũ dixiſſet ĩſufflauit ⁊ dixit eis accipite ſpmſcm.Per illã in ſuam deitatem declarat:in uãtum abſens coꝛpoꝛaliter „ mnikondn
C

ſufflationem oſtendere voluit ſpiritũſcm a ſe pcedere: ſicut eius verba ſciebat. c ¶ Et vide man meas. Uidetur DD
ꝓcedit a patre. m ¶ Quoꝛũ remiſeritis peccata remittũůt enim ꝙ deberet dicere tange manus meas. Dicenduz nöſan
eis. Licʒ enim ſolus deus pᷣncipaliter pctã dimittat:tñ mini viſus pꝛopter ſui certitudinem accipitur pꝛo omni ſen dantluſgg
niſtri eccleſie ꝑ virtutẽ clauiũ ad hoc miniſterialiter opantł. ſu:imo etiam aliquando accipitur pꝛo intellectu: ſicut gnitſonari
n¶Et quoꝛum retinueritis.i.retinenda iudicaueritis. dicitur alicui:vides tu hoc:i eſt intelligis. 2 Exod. xx. Aligtlitisa
o CR ſta gunt, doc ane letelligden ai iudicium Cunctus populus videbat voces.i.audiebat: ita Füͤi Pyphlitili
eccleſie diuino iudicio ↄfoꝛmatur. p omas. Pic po/ accipitur viſus pꝛo auditu: ⁊ eodem mogo hic accipit mnitrun
nitur apparitiõis xpᷣi denunciatio abſenti diſcipulo cũ dꝛ: pꝛo tactu. Uel aliter:quia ſicut dictum eſt thomas vo. ellsde
Thomas aũt qui dicitur didymus.hoc erat cognomẽ e lebat certificari duplici ſenſu. ſ. viſu in aſpectu manuu: gibiliindeiti
⁊ ſonat idem qð geminus:qa foꝛte erat de tribu beniamin ⁊ tactu per lateris tactum:ideo ſequitur: d 4 Et affer hiftidini
de cognatione gemini. vel ſm alios ſonat ideʒ qò dubi:qa manũ tuam ⁊ noli eſſe incredulus ſed fidelis. hoc dixit brgligloden
ꝓpter dubiũ de reſurrectione qð thomas habuit:iõ ſic co ieſus:quia thomaj dixerat diſcipulis nunciantibus xpi noni zpene
gnominatus fuit. q ¶ Unus de duodeci.non ꝙ tunc eẽnt reſurrectionem ſe aliter non crediturum eam. ed. lilarnittie
duodecim cum iudas eẽt moꝛtuus:ſed quia erat vn' de du ſpondit thomas. non ſolum coꝛde credendo ſed eti oꝛe ughiii
odecim electis in pncipio a xpo: vel qa conumerat᷑ hic ma confitendo: qa vtrũq; requiritur ad ſalutem ut frequG. ſph übo
thias poſtea electus in loco iude:quia iohãnes hoc euange dictũ eſt. s. f ¶ Dñs meus ⁊ deus meus. In hoc mani ndi
liũ ſcripſit poſt eius electionẽ ut pʒ ex pᷣdictis in pncipio hu feſte confitetur deitatẽ in chꝛiſto contra pfidiã arriani. 4 Rincr
ius opꝑis. r ¶ Mon erat cũ eis qñ venit ieſuj. Ipſe eni inter Supꝛa eni bñ vocauerãt ipſũ ieſum dñm: ſed nõ voca⸗ RNi n
alios apłos videt᷑ fui igs timic': ut.S. dictũ ẽ.xj. ca.⁊ expſſe:lx dixerint aliqua verba ꝑ que er 6, Nan
. plos videt᷑ fuiſſe magis timid':ut.s.dictũ ẽ.xj.ca.⁊ bant eum deũ expᷣſſe:lʒ dixerint aliqua verd . oliiente
ideo tardũ ceteris venit ad locũ vbi ↄgregabant᷑ diſcipuli: deitas poteſt intelligi: ut patuit ex ſup ꝛadictis. Sed bo fübnti
⁊ iõ ꝓpter tarditatẽ ſuã puatus ẽ illa viſie xpi.hoc aũt fa mas hic factus pfectioꝛ in cognitione poſt xpi reſurre· dalkine⸗
ctũ ẽ diuina oꝛdinatiõe vel pꝑmiſſione ſᷣm ꝙ dicit Sꝛeg. vt ctionem manifeſtatam confeſſus ẽ ipſũ deũ eẽ. g ¶ Di· nelihze
ex ſua abſentia ſequeret᷑ dubitatio: ⁊ vltero in dubitatione cit ei ieſus qa vidiſti me thoma cre.Cõtrariũ videt per —
obſtinatio:⁊ ꝑ oſequẽs diligẽs inquiſiti fi ici ,xj. Fides eſt ſubſtãtia reruʒ nrvlhn
inatt equẽs diligẽs inquiſitio ad noſtram cõfir hoc quod dicitur ad hebꝛe.xj. Fides eſt ſu re leutqlotte
mationẽ. s ¶ Dixerũt ei alij diſcipuli. qa boni rumoꝛes ſperandaꝝ argumẽtũ nõ apparentiũ. ſic patz ꝙ fides ibin
cito denũciant᷑. t¶ Uidimus dñm. Sic eni ante paſſionẽ lalre ru⸗ ad actũ nõ poteſt eſſe de viſis. Utꝝ aũt poſſit xßt vin
eũ appellauerãt: ut dictũ eſt. S. ca.xiij. os vocatis me ma eſſe de eis itũ ad habitũ non eſt pꝛeſentis ſpeculatiois Ningien

„

Rtaini

nch bemen,
meii noſr,
mr“ M Tri
„ Mianiſt
nar Puni
Ole Weinmiän
e Wdit
cf Aut

um⸗ eſ
wö, Pir t
cppmif
. buin
one Enui
u urindu
ut th,n
ſ Pperno.? pont
„„ M qbelanbe
6i1 izglagröff
us Dun g

N Er
V. 1R
M.
4 Nch ntr
jinondlidhs
isinalo⸗
urwhis /il
neintr oigti nl
ſupripoſte. Ah

um oſensc.n⸗

nmnusns din
n chin o
ncckiatin l
11ulnai M
ramanuin
lininl e
aur 15n
eAisun
ai
e
oAN
mufn

uatã: ſed huic di/
cto videtur Zriũ:

qð di Luc.x. Bti
GcuſeFrid t aue

Johannis Vyj

Dicẽ᷑dů ꝙ thomas aliud vidit ⁊ aliud credidit:qa hũa/

nitatẽ vidit a deitatem q in pñᷣti videri noõ põt credidit.

a ¶Beati qᷣ nõ viderũt ⁊ crediderũt. In hoc cõmẽdat

alioꝝ ꝓmptitudinẽ ad credendũ:⁊ in hoc ſtat ↄſolatio
noſtra qui nõ vidima tñ credim ꝑ doctrinã xpᷣi ⁊ apo
ſtoloꝝ xpᷣm vidẽ H WH
tiuʒ ad nos deri/
bẽeati ꝗ nõ viderũt ⁊ credi/
derũt. Můlta qdẽ ⁊ alia ſi
gna fecit ieſus in cõſpectu

vos videtis. Di diſcipuloꝝ ſuoꝝ:q̃ nõ ſunt

um a duplex ſcripta ĩlibꝛo boc. Hẽc au
relq coſiſtirr jncr teſcripta ſũt ut credan: q
paliter in aſpeetu ieſ ẽ fil dei: ⁊ ut credẽtes

yvitã habeat ĩ noĩe eꝰ. xxI.
y Nſteã maiſfeſtauit ſe
iteruʒ ieſus ad mare

fruitiõe deitat
exↄſequẽti i vi
ſione huanitatis

rve teaeca. yberiadis. Mͤnifeſtauit
din nelligte ver⸗ aüt ſic: Stenn ſunn non
Du luce. Alig eſt petr: æ thomas ꝗ dẽ didy/⸗
Reenlo Ferajba mus: ⁊ mathanabel ꝗ erat
oſiſtit ĩ merito ſu a chana galilee: ? filij gebe
ture btitudinis: ? dei èt alij ex diſcipulis eiuſ
io eallsden hoc duo. Dicit eis ſimõ petruſ:
mõ qui plus me ⸗ ſrari Taj j.
rek: plus aute me Vado piſcari. Dicunt ei:

retur ꝗ credit nn“
vidẽs ꝙ vidẽs pᷣdcõ mõ:⁊ ſic itelligit᷑ vbũ xpᷣi. Qui no
vider̃t:hoc aũt dictũ lʒ ſit verũ:tñ qtũ ad pmã partem
non valet ad ꝓpoſitũ:qꝛ apli quibus xpᷣus loquebatur
luce.x.nõ erant bti in re: ꝓpter qð dicendũ ꝙ illud lu⸗
ce.x.intelligit᷑ de viſione xpi ĩ pᷣſentia moꝛtali:que fuit

multũ deſiderata a ſanctis patrib ve.te.ſicut pʒ p lr̃aʒ

ſequẽtẽ luce.x. b ¶ Multa qᷣdẽ. hic ponit epilogus re
ſpectu pᷣdictoꝝ in quo oñdit᷑ inſufficientia hu ſcriptu/

re reſpectu excellẽtie xpᷣi in oꝑe ⁊ doctrina q̃ tanta eſt q;

nõ poſſet lr̃is cõpꝛehẽdi:⁊ hoc ẽ qð dẽ: b ¶ Multa ꝗ
dem ⁊ alia ſigna fecit ieſus ⁊c. Hoc ſignant᷑ dixit:ne ali
quis foꝛte crederet ea nõ eſſe vera q ſcripta ſunt ab alijs
euãgeliſtis ⁊ a iohãne dimiſſa.Oñndit᷑ etiã in hoc epilo/

go vtilitas hui doctrine cum ſubdit᷑: c¶ Beca

ut ſcri
pta ſũt ut credatis.fide foꝛmata charitate. d ¶ Quia
ieſus ẽ filius dei.ſ.naturalis ĩ potẽtia ſibi equalis:⁊ per
ↄñs idẽ in deitate:qa natura diuina ẽ indiuiſibilis.Siẽ
eni fuit dictũ a pncipio pncipalis intẽtio iohãnis eſt in
hoc euãgelio declarare diuinitatẽ xpᷣi ⁊ eternã en gene
rationẽ a patre. e ¶ Ut credẽtes vitã habeatis.ſ.ei᷑nã
in q clare videbit᷑ qð nũc credit: f ¶ In noie eb. i. ꝑ fi
dẽ nois xpᷣi:qa ſᷣm ꝙ dẽ acil.iij. Neq; eni aliud
Oſtea aũt manibeſtauit. Phic ponit᷑ tertia xpᷣi ap
paritio qᷓ̃ manifeſtata ẽ ſua reſurrectio aliquibꝰ
diſcipul ſpẽalit᷑.Et ſi oꝛdinẽ iſtaꝝ triũ appariti
onũ ↄſideren:in pᷣma oñdit xpᷣs ſuã deitatẽ ſpmſcm in
ſufflado:in ſecũda vo hũane nãe idẽtitatẽ cicatrices oñ⸗
dendo:in iſta ʒ oñdit humane nãe vitatẽ cum aplis co
medẽdo. In hac aũt apparitioe deſcribẽda ſi ic ꝓcedit io
hãneo:qꝛ pmo ondit qd ieſus exhibuit pluribꝰ diſcipu⸗
lis:x qd exhibuit duob ſpẽalit pᷣdilecij.ſ.petro ⁊ iobhã

4*
1:4.

.
„

ni: ibi Cuʒ pꝛandiſſent. Dꝛima in tres: qa pmo deſcri

bit᷑ xpᷣi apparitio:ꝰꝰ xpᷣi apparẽtis cognitio: ibi Dixit g

diſcipul ille. ʒ pdictoꝝ epilogatio: ibi Hoc iã itio. In

ques manifeſte miraculoſa appareret. i ¶ War .
cto ſtetit ieſus ĩ littoꝛe.nõ apparuit ſuꝑ aquã ſʒ i fra ſolida:

pulmẽ

nomẽ ẽ
ſub celo datũ hoibĩ qͥ opoꝛteat nos ſaluo fieri.i(ł. XxI.

pᷣma pte di ſic: ad¶ Poſtea manifeſtanit ſe iterů ieſus.i. fa

* „

cto intuallo tpis:qꝛ: ñ manebat ↄtinue cũ aplis:curcã dcã ẽ
ca. pᷣcedẽti. b

1. pcedeti Ad mare tyberiadis. Ex qͥ pʒ ꝙ illa appa
ritio fuit in galilea vbi ẽ illud mare ſic.s.dictũ ẽ ca.vj. pꝛe

cedentes apparitioes fuerũt ĩ hierlm ex qb apli ia ↄfoꝛtari

abierũt in galileã ubi
, „ ꝓmilerat ſe eis mani
Venim⁊ nos tecũ. Et xi ſtatunzur b; matrh⸗
erũt ⁊ aſcẽderũt in nauim: vlti. c¶ Manifeſta
illa nocte nihil pꝛendide Ar aut ſic hmoduz
rũt. Maͤne aüt facto ſtetit ſil ſimon petrus. Iſta
ieſ i littoꝛe:noòn tñ cogno/ duo noia ſimul Ziun
uerũt diſcipuli:qa ieſus ẽ. ——— ne⸗
Dicit ergo eis ieſus: Pue erat nomẽ ſibi de no/
ri nũqꝗd pulmẽtariũ hetis: uo a xpo ipoſituʒ: ut
Rũñdrũt ei: Nõ.Dicit eiſ: zweclaratn; cai. ſe
Sirrite j Norter; igij quit: e (Et alij ex
Mittite i dexterg nauigi diſcipul eò duo. iſtos
rete:⁊ iuenietis.] Miſerüt no expmit noiati: qa
ergo:⁊ iã ñi valebãt illð tra erãt mioꝛes. q autem
hẽ pᷣ mititudine piſciũ. Di tot noiĩa ꝓpa hic exp⸗

mit hoc ẽ ad maioꝛẽ

bp % TY 9 Tf2. . Rili⸗
ent g diſcipul ille: quẽ dili· i Vonem rei geſtee

gebat ieſus: petro:dñs eſt:

. 10.1 dicit eis ſimõ pe
Simoͤn pen cũ audiſſet q tmvado piſcari Erãt
dñſ ẽ:tũica ſuccixit ſe. Eràt eni paupes:⁊ iõ ad ꝓ

curanduʒ neceſſaria
vite licite poterãt re⸗
“́”MUU dire ad exercendũ ne-
gociũ qð ſine pctõ poterat exerceri Matthe aut nõ redijt
ad tractãdũ negociũ telonei:qꝛ vix aut nũqᷓ; poteſt ſine peo

eiʒ nuduſ èt miſit ſei mare.

cato fieri:ppt᷑ qᷣ pauł artẽ ſcenofactoꝛiã didicit:ut cuʒ ne

ceſſitas occurreret ulł vtilitas eccleſie de laboꝛe ſuo viueret:
ut hẽ i actibꝰ aploꝝ.xx.ca. g ¶ Et exierũt ⁊ aſcẽderũt in

nauim. alienã eis accõmodatã uel locatã ſeu alio mõ licito

adeptã:ꝗꝛ a pncipio ſue vocatiõis nauẽ ⁊ retia reliq̃rant.
h da nocte nihil pꝛẽdiderũt.hoc factũ ẽ ut captio ſe/

¶ Mane aũt fa⸗

ad oñdẽdũ ꝙ aplinõ erat cũ eis ĩ fluctibꝰ vite coꝛꝛuptibił:

ſzʒ magis traſierat ad ſtatũ vite ĩimoꝛtalis. k ¶ Non tñ co⸗

gnouerũt ⁊c᷑. Sicut eni.S.dictũ ẽ coꝛpPglioſũ ẽ totalii i po
teſtate aĩe:⁊ iõ ſᷣm ↄceptũ aie põt viſũ diuerſimode imuta
re:a ꝑ ↄñs cognoſci uel no cognoſci. I ¶ Dixit ⁊c. nũqᷣd
ariũ habetl.i. aliqd quod poſſet decoqui comedi.
m ¶ Nñdeꝛt ei rne aliquẽ mercatoꝛẽ ꝗ vellet
piſces emere. n ¶ Dicit eis mittite in dexterã ⁊c. pᷣdicit
certitudinalit᷑ effectũ futuꝝ ut ad ↄſequẽtia habeãt animũ
magis attentũ. o ¶¶ Milerũt 5. ⁊ iã no valebant illud tra
here pᷣ multitudine piſciũ.Ex qͥ pʒ ꝙ piſces ille fuerũt mira
culoſe adducti:uel virtute diuina de nouo ſoꝛmati:qa tota
nocte ibi qſierũt nihil iuenerãt. p¶ Diẽ . Pic ↄñt poit
xpᷣi apparet cognitio. Circa qð ſciẽdu ꝙ; puritas mẽt⁊ coꝛ
ponl maxie diſpõit hoĩeʒ ad ↄgnitionẽ diuioꝝ:⁊ iõ iohʒes q
cetis purioꝛ erat tãq vgo citũ alijs ↄguit xpᷣm:tũ ex ↄſidera

ratõe miraculi facti:tũ qꝛ xps p ei ondit ſpẽʒ ↄsſcibilẽ ꝓpt
ſuã puritatẽ:⁊ h ẽ qð dẽ: PRiss oiſ rc 1100,. aRe .

tro. Erat.n.ſibi familianl:ut dem ẽ ca.pᷣcedẽti:⁊ iõ pᷣnapuit
j ñ ai. Dñnẽ. Sic. n. vocabat xp̃ʒ añ paſſiõʒ.ut.
Simõ pe. c. tũica ſuc. ſe. ut cũ maioꝛi reucrẽtia

accederet ad xpᷣm. t Eraren ch. i. pa veſtit: ut eẽt
expeditioꝛ ad piſcatõij op'. t mi.ſe i ma.ut cit vẽiret

ad xp[ʒ ex deuotõe.Pic dic beda ꝙ tũc ñ vẽit ad xpᷣm ſupꝛa
aqs abulãdo:ſiẽ fecerat pus:ſa mag peditãdo uel natando.

—

(Euangelium

Sed rõnabili videt ᷣriũ. Nõ eni videt᷑ ꝙ natado venerit:
qa rũc tunica ſuccinxit ſe ut ad xpᷣm veniret: qd non feciſſet
ſſi narando venire vellet: nec etiã peditãdo ꝑ unchcacte
e nõ videtur

da oiſtabãt a terra quaſi cubitis ducẽtis:v

win tanto ſpacio aqua maris eẽt ita parua ꝙ hõ poſſet ibi

peditare: maxime

qa aqua illa erat tãta „, “
q i ea nauis noterat¶ Alij aũt diſcipuli nauigio
urere l a cre venerũut. Hon eni lõge erãt
ſãt hic nũerati: ⁊ cen· a ferra:ſʒ qſi cubitis ducen
tũ. lijj piſcss magni tis trahẽtesrete piſciu. At
aiag aanetg in ergo deſcẽderũt in terram
umẽta: m Jo. 5 ea.
gis videl petre oñi diceri pꝛunas poſitas: ⁊
memoꝛ quẽ feruẽéter Piſcẽ ſuppoſitũ: ẽt panem.
diligebat: 1 pſtineam Diẽit eis ieſus: Afferte de

piſcib'quos pꝛẽdidiſſnũc.
Aſcèndit ſimõ petiꝰ: ⁊ tra
xit rete in terrã plenuʒ ma-
gnis piſcibꝰ centuqnqua-
ginta tribꝰ. Et cũ tqti eẽnt:
nõ ẽ ſciſſũ rete.Dicit eis ie
ſus: Venite pꝛãdete.Et nł/

bulatiõis ſup aquas
qñ ad xpᷣm venerat
qð ſimile hic fecerit:
alij autẽ diſcipuli na⸗
uigio venerũt: dqa nõ
erat ita feruidi ſicut
petrus. x ¶ Mõ eni
longe erãt a terra ⁊c̃.

In hoc aſſignat᷑ ratõ igete. n
“ cito venerat poſt mo audebat diſcũbetiũ in⸗
Pea expoſitise,y terrogare eũ:tu ꝗs eſ: ſcien
bee eae r ire tes qa dfioc Et nenit ieſus
re: qa ppi paruã di· ccccpit panẽ ⁊ dabat eil.
ſtantiã ſine naui pote

a ¶ UVt ⁊c̃.piſcẽ ſuppoſitũ.illis pꝛunis. b ¶ Et panẽ.nõ
ſupꝑ pꝛunas poſitũ:ſed ibi paratũ ꝓ refectiõe eoꝝ. Iſta eni
diuina virtute fuerũt de nouo foꝛmata ad maioꝛẽ diſcipu
loꝝꝛ confirmationẽ in fide reſurrectiõis xpᷣi. c ¶ Dicit ei⸗
ſeche affer. de piſ.qͥs pꝛen.nunc.Familiariter eis loqt᷑ tanq;
diſ ſgeli ad cõfirmãdum veritatem ſue reſurrectiois.
d .

Ikainee expoſitio ꝓbabilioꝛ eſt: ut pʒ ex pᷣdictis.

æ magnitudinẽ expꝛimit ad dcclarationẽ miraculi ex tanta
captiõe:a iterũ ex retis ij tegritate: cũ ſubdit᷑:Et cũ tati eẽnt
no eſt ſciſſũ rete. e¶ Dicit eis ieſus venite pꝛãdete. Inuitat
eos dulciter ad comedendũ ſecũ:qa cũ eis tunc comedit ad

declarationẽ ſue reſurrectiõis licʒ non expmat᷑ hic. f¶¶ Et

nemo au.diſcũ.interro.eũ tu qͥs es.nõ ꝓpter foꝛmidinẽ ſʒ
pter cognitiõis certitudinẽ quã hẽbat de ipſo: ꝓpt quod
ubdit᷑: g¶¶Sclentes da dñs ẽ. ⁊ iõ fruſtra feciſſent dehoc
queſtionẽ. 7 Et venit ie.⁊ ac.pa.⁊ da.eis ⁊ piſcẽ ſiliter.
ideſt eo mõ diuidebat eis ⁊ diſtribuebat ſic añ paſſionẽ ad
declarãdũ ſuã reſurrectionẽ.Dicũt eni aliq doctoꝛes ⁊ ſati
ꝓbabiliter:ꝙ ſic diuidebat cibaria ſola manu ſicut alocum
cultello:⁊ i hoc cognouerũt eũ cũ alijs ſignis: ſic ⁊ diſci
li cognouerũt eũ in fractione panis:Luẽ. vlti. i ¶ Poc
tertio. Pic ponit hu apparitiois epilogatio:cũ dẽ: Poc iã
ttio manifeſtatẽ ieſus. Nidet᷑ ꝙ deberet dici q̃rto:qᷣa iã ali/
as tres apparitiões deſcripſerat ut pʒ ex pᷣdictis. Dicẽdũ ꝙ;
littera ſequens hoc ſoluit cũ dẽ: k Bllei ſuis. ſic pʒ ꝙ
tm enumerat hic apparitiões factas aplis. Pꝛima autẽ ap/
paritio qua deſcripſit fuit ſoli marie magdalene:iõ nõ enu
merat᷑ hic. põt etiã alit dici ꝙ li itio refert᷑ ad diẽ apparitio
nis:due aũt pme facte ſũt i vna die:alia facta ẽ ĩ die octaua

iſta aũt facta ẽ poſtea.Si aũt ↄſiderẽt iſte tres apparitiões

aplis facte. Oꝛima declarat xpᷣi diuitatẽ:dãdo ſpmſcm.2
reſurgẽtis idẽtitatẽ: vulnerũ cicatrices onñdẽdo.ʒ humane
nae vitatẽ comedẽdo. I ¶ Aũ pꝛa

mäarifeſtar eſt ieſus diſcipuᷣ/

cẽdit᷑ ſimon petr ⁊ traxit ⁊c.piſcibꝰ clij.numeruʒ

ꝛadiſſent. Hic ↄñi deſcri

bit euãgeliſta qd xpᷣs exhibuit duoboiſcipul pᷣdſlecti-.
Et pᷣmo qd exhibuit petro:⁊ quid exhibuit iohani:ibi

Et cũ hoc dixiſſʒ. Pꝛima in duas:qa p cõmittit petro
ſupꝑ eccleſiã vniuerſalẽ regimis officiũ:2 ei pᷣdicit ſuum

mariyriũ:ibi Amẽ amẽ dico tibi. Circa pmũ ſciẽdũ ꝙ
rxrops ↄmiitẽdo pe⸗
⁊ piſcẽ ſimilit. Hõc iã ſtio ciũ ipſuʒ ter exaꝰ

lis ſuis:cum reſurrexiſſet a
moꝛtuis. Cum ergo pꝛan/
diſſent: dixit ſimoni petro ligere.

ecclie debẽt Den

Ter etiam

. „ n ttit ei offirii
. oRia Rilici ↄmittit ei officiũ
e plus his. Diit ei: Eiia ecclie oʒ ſubditos
dñe:tu ſcis qa amo te.Di/ poaſcæẽ triplici pa⸗
cit ei: Paſce agnos meos: bulo.ſ. vitatj ver⸗

Hicit e ſrerj. &imõ iobã bo: vite exeplo:tẽ
Dicit ei iterũ: Simõ iohã poraltſubſillor e

nis dilig me: At ille: Elia,ʒ hocẽé quod di:
dñe tu ſcis ga amo te. Dic 1 mäat⸗
ei iteꝝ: Paſce agnos me/ ſent. refecti bñfi
oſ. Diẽ ei ttio:Simõ iohã
nis amas me⸗ Conriſtan⸗ xit ſimoni pe. ie.
ẽpetr:qꝛ dixit ei ttio amaſ volẽs ei bñficiuʒ
me: ⁊ dicit ei: Dñe tu om⸗ Perale ee⸗
nia noſti tu ſcis ga amo te: n. ¶ Dimo iohã
Diẽit ei: Palce oueſ meal. nij i fill iohani.

hibito. mi Di

o ¶Diligis me
ſe dicat: ille qᷣ eligi᷑ ad officiũ p̃latiois dʒ deũ diligẽ pᷣ

ceteris:qa ſjm ꝙ dicit btũs greg. Lantũ dʒ pᷣcedere acti

onẽ populi vita pᷣſulis qutũ diſtat a grege vita paſto/
ris:⁊ io videt᷑ ꝙ ille ꝗͥ aliquẽ eligit ad tale officiuʒ tenet
ſemp eligere melioꝛẽ: nõ tñ itelligit᷑ melioꝛ litteratioꝛ ulł
aſtutioꝛ:ſʒ ille qͥ oibꝰ ↄditiõibꝰ penſatis melioꝛ ẽ ad tale
officiũ: ac honoꝛẽ dei ⁊ ecclie vtilitatẽ ſᷣm iudiciũ eligẽ
tis: alit ãt eligẽs uel pmouẽs ñ attẽdit ad honoꝛẽ dei ⁊
vtilitatẽ ecctie⸗ ſic ñ videt iwateii⸗ vind e adere.
aũt ſᷣm decretalẽ extra de electõe.Lũ nobis oli.⁊ ca.Cũ
dilectl ſuffirit eligere iuſſi lere: boc hm iudiciũ hũanũ
p qð talis nõ ẽ puniẽdus:tñ ſm veritatẽ aliq iura mala

tanda:q̃ tñ diuio iudicio ſũt coꝛigeẽda:ſᷣm ꝙ dicit aug
j.li.de libero arbitrio. 0 Dieir ei etiã dne tu ſcij quia
amo te. non dicit plus ꝙꝙ alij.ſed abſolute reſpondet:
quia exꝑtus ꝓpꝛie fragilitatis i xpᷣi negatioe:nõ fuit au
ſus vltra ſe efferre ĩ xpᷣi dilectiõe:ſʒ quatitatẽ ſue dilecti
onis poſuit i iudicio xp̃i ꝗ ſecreta coꝛdiũ intuct:ſequit᷑
q ¶ Contriſtat ẽ cc. tertio amas me.n fuit indignat᷑
ꝓpter verba xp̃ᷣi replicantis totiẽs petitionẽ de dilectio
ne quaſi indignaretur Harrus de hoc ꝙ nõ acquieſcebat
ſibi xpᷣus pᷣmo verbo:ſed fuit turbatus eo ꝙ ſciebat euʒ
ſcire etiam omnia futura:ꝓpter qð timuit ex tali repli/
catione ne xpᷣus vellet ſibi pᷣdicere aliquẽ caſũ ſuũ futu
rũ:ſicut.g ca.xiij.aſſerente petro Aiam meò pꝛo te po

pmittũt hũano iudicio incoꝛꝛecta ꝓpi maioꝛa mala vi

no.ſtatim pᷣdixit ei negationẽ futurã:⁊a iõ merito ti

muit petr ꝑꝑ qð r Dixit ei.dñe tu oĩa noſti tu ſcis qꝛ

amo te.q.d.tu ſcis oĩa pñtia ⁊ futura:⁊ iõ tu ſci( ꝙ; nuic

te diligo:ſʒ qd ſit mihi futux: neſcio:ſʒ tu ſcis. sS ¶ Di⸗
cit ei paſce oues meas añ bis dixerat:Paſce agnos me
os:qꝛ i fidelibꝰ tres ſũt gradł.ſ.incipiẽtiũ: pficientium:
⁊ pfectoꝛũ:illi qui ſunt in duobus pꝛimis gradibus di

cunturagni:⁊ illi qui ſunt in tertio oues nominant᷑ .

minauit de dile ½
ctioe:qꝛ paſtoꝛes

pᷣ ceteris hoibdi

cio oib cõiter ex·

Gu blA
Glaniin
tiote nou.
ringſu
Nitnspb de
ſetgonhimn
dopeniad mn
mimirnli
Ne littpo
nncuceci h⸗⸗

ligamotton

Aausaffmmett
Pegorcſridd
Gacamonhocvoe
gloura E
ſtonsninrälcoik
shorcclovend
Nonnr volunss
ſet onptusa
glebatguls nor
luxitio ſurou

dlut o tunon
Pocautornt
erbacheikoemar

Giotrninamn
Nepdſercräſnü
anreraus⸗
Mnnmi
den. Warprä
Eale
Etöluigkidun
auigelicbi hi⸗
Ponlurconal
nteiinis An⸗
Mchianennode
6Ktamn hoco⸗
Mofftiünſe⸗
nlim wbu⸗
I lerppne
tuſärſei
ſnn ten wd pi
nnin
iſi, Alm
darhoeit
Monan unt
ad llant
alchiſtntz⸗

thunenſun
ag 4
tieo linen

lgis irtc ſ
Eii Mackp
ON li
lehs: Nhli
bi onnai

rid
le at nem hif

di waiheing
1 mn nlde
8 Rfinonipe
li diſtir
ede zien
or nn
r

lrösi

Lan

ua rn
atad ale offan
igt neloꝛtlinn
enlaismilci
midin d horoin
lci dinini muunl
ielüoee
fn vitminijnel
wum nimau
mntianl
diotaaudienſi
Azolu tn
oesguninl,

ni futuri⸗n i
ucunglti
urartinii
nhuln
au: Pal
e⸗ . genun

eimiog

Jobannis y)

a Amẽ amen dico tibi. Hic p̃dicitur petro ſuũ mar
tyriũ:quia pꝛelati eccleſie debent tantã charitatẽ habe⸗
re ut parati ſint ſe moꝛti exponere ꝓ grege qð hic expꝛi/
mit xpᷣus loquẽs petro parabolice. 84 3 men amẽ di
co tibi cũ eſſes iunioꝛ cingebas te.i.ab aliquibPſuꝑfluis
te reſtrigebas: tñ

hoc erat ꝓ volũ/ MM ,
tate tua ab alion Amẽn amẽ dico tibi: cum
ornaulſnar iden eſſes iunioꝛ cingebas te ⁊
bulabas vbi vo. Anbulabas vbi volebas:
lebas. b ¶ Cuz cum aũt ſenueris extẽdes
aut ſenueri ideſt man tuas èt ali te cinget:
re noma Erducetq tu non vis. Hôͤc
nus Wa. pb'de A dixit ſignificanſq moꝛte
ſignat᷑ pꝛoimptitu clariſicatureẽt deũ.Et cũʒ

do petri ad mar hoc dixiſſet dicit ei:Seq̃re

crrii toleranda, me. Clerſus petrus vidit
f . poſi⸗ illũ diſcipulũ quem dilige⸗
in cruce cũ choꝛ bat ieſus ſequẽtẽ: lqui ⁊ re-
dis ligatus non cubuit ĩ cena ſuꝑ peci ey:
clauis affixus: ut H
longioꝛ eſſet ipſu

cruciatus:⁊ hoc vocatur hic cinctura. ð ¶ Et ducet
quo tu nõ vis.Eſt enim in hoie duplex appetitus.ſ.ſen/
ſitiuus ⁊ intellectiuus:⁊ vterq; aliquãdo noiatur volũ
tas large loquendo:qa ſolus appetit intellectiuꝰ ꝓpꝛie
dicitur volũtas:licʒ aũt appetitus intellectiuus ĩ petro
eſſet ꝓmptus ad maryriũ: tamẽ appetit ſenſitiu refu⸗

giebat:quia moꝛs eſt vltimũ terribiliũ:⁊ eodem modgo

fuit ĩ xpᷣo ſicut dictum ẽ. S.xij. ca.⁊ ideo dicit: d ¶ Et
ducet quo tu non vis.ire.ſ.ſᷣm appetitum ſenſitiuum.
e¶ 5
verba chꝛiſti de martyrio petri.ſcripſit eniĩ hoc euange⸗

liũ poſt petri martyriũ:qð patet ex hoc ꝙ euãgeliũ ſcri

pſit poſt reditũ ſuũ de inſula pathmos poſt moꝛtẽ do⸗
mitiani imꝑatoꝛis:ut dictũ eſt.S.in pꝛologo hu euan/
gelij. Petrus aũt paſſus ẽ ſub nerone imꝑatoꝛe:qui diu
añ domitianũ iperauit. ¶ Significãs q̃ moꝛ.eẽt cla.
deũ. Martyriũ eni petri oꝛdinatũ fuit ad dei gloꝛiam.
g ¶ Et cu hoc dixiſſet. hic oñdit᷑ qͥd xpᷣs ↄtulit iohãni
Et diuidit᷑ ĩ duas: qᷣa p ponit᷑ cõmẽdatio diſcipuli:xſui
euãgelij:ibi Hic ẽ diſcipuł. Pꝛima i duas:quia pꝛimo

ponitur cõmẽdatiõis occaſio:⁊ ipſa cõmẽdatio:ibi Di

xit ei ieſus. Circa pᷣmũ ſciẽdũ ꝙ occaſio illius fuit vᷣbũ
petri querentis de iohanne:quod expꝛimit᷑ cum dicit᷑:
g ann hoc dixiſſet.ſ.ieſus petro imponens paſto/
rale officiũ ⁊ ſue paſſionis exemplũ. h¶ Dicit ei ſeq̃
re me. Sicut enim in veteri teſtamẽto ꝓphete ſignifica
bant aliqua verbis ⁊ aliqua factis ut.S.dicum eſt.j.ca.
Similiter xpᷣus poſtq verbo impoſuerat petro paſto
rale officiũ ⁊ ei pᷣdixerat ſuũ martyriũ:incepit ire:⁊ tũc
dixit petro. Sequere me.ſ.gerendo vices meas in duo/
bus pᷣdictis:⁊ ſic ꝑ illam ſequelam coꝛpoꝛalem ſignitſi
cabat idem quod pꝛius petro per verba expꝛeſſerat.
i ¶ Conuerſus vi.⁊c.qa cepat ire pꝰ xpᷣm ſica pe

trùs. K ¶ Qui ⁊ recubuit in cena ſupꝛa pect eius ⁊c.

Per hoc aũt patet ꝙ iſte fuit iohannes qui ſcripſit iſta
non ad ſui iactantia: ſed ad oſtendendũ petri excellẽtiã:
cui chꝛiſtus cõmẽdauit eccleſiã magis q; iohanni: q;uis
eſſet ita familiaris ſibi. l ¶ Hunc ergo cum vidiſſet pe
trus dixit ieſu dñe hic aũt quid.Diligebat eni perrꝰipſũ
iohannem ſpeciali dilectione:ut.s.dictũ eſt ca.pcedẽti.
⁊ ideo volebat eum habere ſocium in pꝛelationis offi⸗

oc aũt dixit. hHec ſunt verba euõgeliſte exponẽtis

me ſeqre. q

cio ⁊ martyrio:ideo dixit: Domine hic autẽ qd.

quaſi dice

ret: bonũ eſſet ꝙ iſte adiũgeretur mihi ſocius. m ¶ Dicit
ei ieſus. Poſita occaſione ex verbis petri:conſequẽter poni
tur beneficiũ collatum iohãni cum dicitur: n ¶ Sic eum

nes non eſt

dixit: DOñe ꝗs ẽ ꝗ tradet te:
Hunc ergo cũ vidiſſet pe/
truſ dicit ieſu: DOñe hic aũt
ad? Dicit ei ieſus:Siẽ euʒ:

volo manere. Occaſioe huius verbi dixerũt aliqui ꝙ iohã⸗

moꝛtuus

ſed cum enoch ⁊2 he⸗
lia tranſlatus ad pa-
radiſum. Alij aũt di
cunt ꝙ in ſepulchꝛo
ſuo iacet doꝛmiens:
ex hoc accipientes ſi

hoc ſequitur: O

—

volo manere doͤnec veniã. gnum: ꝙ ĩſepulchꝛo
quid ad te: Tu me ſeqre. emicer quedaã ſca/
*. Roins ltio manne ꝑ mo-
Exijt 3n lmo iltr inn ſ. 4⸗ dum ebullitionis ſur
tres:qa diſcipuł ille nõ mo gere: dicunt hi ꝙ h
ritur. Et non dixit ei ieſus cauſatur ex anhelitu
nõ moꝛitur: ſed ſic eũ volo ſ vertomien guid
Manerc donec venia: 9 nibus ſemel moꝛi: ut
ad te . Hic ẽ diſcupul ille dicitur ad hebꝛe. ix.
qui teſtioniũ ꝑhibʒ de hiſ:· ideo dicũt ipſum cir

ca finem mundi pꝛo
xpᷣo paſſurũ:pꝛopter
Sonec veniam. ſcʒ in fine mundi ad iu

diciũ:ſed iſta impꝛobat aug per hoc quia illud qð hic dẽ a

—w——

ſaluatoꝛe de iohane:ponit tanq pꝛiuilegiũ ſeu bnficiũ ſpẽa
le iohanni conceſſũ.Scòm vo dicta eoꝝ hoc nõ eẽt verũ:
imo eſſet magis iohanni detrimentum:ſi tamdiu a diuina
fruitione retardaret᷑ alijs aplis in gloꝛia exiſtẽtibus. Pꝛopt᷑
qð dicẽdũ ꝙ xpᷣs rñdet ad vba ve petẽtið eũ habere ſociũ

in pᷣlatione ⁊ martyrio dicẽs: n⸗ ,B
d.nolo eũ moꝛi pꝑ martyriũ nec in hoc me ſequi:

Sic eũ volo manere. q.

nec etiam

volo eũ ſequi q;tũ ad pᷣlationis officiũ in regimine vniuer⸗
ſalis eccleſie tecũ:ſed magis volo eũ occupari in quiete con

tẽplatiõis. o

onec veniam.nõ ad iudiciũ in fine mun-
di ſed ad vocandũ eũ ad gloꝛia celeſtẽ de ſtatu hu mũdi.

Habetur eniĩ in legẽda ſci iohãnis ꝙ xpᷣus apparuit ei circa

finẽ vite ſue vocãs eũ ad gloꝛiã.

Quid ad te. qa ad pe⸗

trũ nõ ꝑtinebat ſcire quid de oꝛdinabat de iohãne in futu⸗
rum ſicut dictũ ẽ aplis actl.j. Nõ eſt veſtrum noſſe tpa uel
momẽta q pater poſuit in ſua ptãte ⁊c̃.ſed tm ꝑtinebat ad
ipſũ verbo xp̃i annbte humiliter obedire:io ſubdit᷑:Tu

xijt g ſermo iſte

regen,

vniti charitate fraterna. r

inter frẽs.ſ.aploj q erant
uia diſcipulus ille nõ mo

—.

ritur. Punc enim intellectũ cõceperũt ex bier i:ſed ſta⸗
tim excluditur iſte intellectus cũ dẽ: s ¶ Et non dixit ieſ
quia non moꝛitur.da ſᷣm veritatẽ moꝛtu fuit: ut.s.dictuʒ

eſt in pꝛologo huius euangelij:ſed t¶ Sic eum

nere. hoc eſt non per martyriũ me ſequi:tamen q

volo ma⸗
uia in eo

fuerat pꝛomptitudo animi ad tolerãdũ martyriũ quando

fuit pꝛoiectus in feruentis olei dolium:ideo illud pꝛo mar/

tyrio ab eccleſia colitur:quia ſᷣm ꝙ dicit btũs aug libꝛo de
nuptijs ⁊ concupiſcẽtia: Nõ eſt impar merituʒ patientie in
iohanne qui paſſus non eſt:⁊ in petro qui paſſionem ſuſti/
nuit. v¶ Donec veniã.aſſumens animã eius a coꝛpoꝛe:
abſq; tamẽ anguſtia ⁊ doloꝛe:ut dictum fuit.õ.in pꝛologo
hubp euãgelij:⁊.ẽ.ꝓxime. x¶ Dic ẽ diſcipulus. Poſita cõ
mẽdatioe diſcipuli:hic ponit comẽdatio ſui euagelij. Et di
uidit᷑ ĩ duas:qꝛ pᷣmo ponit euãgelij cõmendatio:: tollitur
erroꝛis occaſip:ibi Sũt ⁊ alia multa. In pᷣma & parte dicit᷑
ſic: x ¶ Hic eſt diſcipulus ille ſ. iohanes de quo ſaluatoꝛ
immediate ante locutus eſt. y Qui teſtimonium perhi

bet de his.ſupple que vidit ⁊ a

ePir idit audiuit: ppter qð ep teſtimo-
niuʒ ẽ efficax: ꝓpter qð in pꝛincipio ſue pꝛime epiſtole dicit

Euangelium

quod audiuimus:quod vidimus oculis noſtris:qð pſpexi
mus:a manus noſtre contrectauerunt de er vite: ? vita

manikfeſtata eſt ⁊ vidimuj ⁊ teſtamur. a¶ ¶Et ſcripſit hec.
Mogdus eni erat antiquoꝝ ꝙ illi ſcriberẽt hiſtoꝛiã qui vi-
diſſent: ppter qð dicitur hiſtoꝛia ab hiſtoꝛin quod eſt vide
re:a ideo iohannes qͥ
audiuit vba xpᷣi ⁊ fa
cta eius vidit coueni
entiſſime potuit ſcri
bere. b¶ Sunt aũt
⁊ alia. Hic tollitur er
roꝛis occaſio:qa poſ
ſet fſoꝛte aliqs credere
ꝙ nihil aliud eẽt veꝝ
de xpo niſi qð eſt ſcriptũ in hoc euãgelio ⁊ alijs de chꝛiſto:
2 hoc tollitur cum dicitur:Sunt autem ⁊ alia multa que
fecit ieſus
citur: c ¶ Que ſi ſcribantur ꝑ ſingula.q'tum ad facta ꝑti
cularia ⁊ conditiones ⁊ circũſtantias eoꝛum ⁊ virtutem.
d ¶ Nec ipſum arbitroꝛ mundum.i.hoĩes huius mundi.
e ¶ Lapere eos qui ſcribendi ſun libꝛos.acta eni ⁊ verba

et ſcripſit hec.Et ſcim qa
veꝝ ẽteſtimoniũ e. Sunt
autem ⁊ alia multa q fecit
ieſus:què ſi ſcribant᷑ ꝑ ſin-

xpᷣi no ſunt hominis tm̃ ſed dei:qᷣa illa humanitas erat oꝛ

e ſcripta non ſunt. Cuius cauſa ſubditur cũ di

ganum diuinitatis: ? ideo non pñt ad plenũ ab hoibus

explicari aut etiam compꝛehendi:quod patet ex hoc qꝙ;
a pꝛincipio eccleſie ceperut ſancti ⁊ doctoꝛes libꝛos ſeri
bere ad explanationem vboꝝ ⁊ factoꝝ xpᷣi:ſ adhuc ad
plenũ non ſunt elucidata:imo ſi mũdus duraret ꝑ mil-

le milia annoꝝ

„ ſemper ſcliberen⸗
gula nec ipſ. ũ arbitroꝛ mũ/ tur libꝛi non elu
dum canert Poſſe ofui numt auis Nnr
ſcribẽdi ſũt libꝛos. UEx-
plicit euãgeliũ ſm iohãnẽ. ſunt ⁊ dicta dei q
ſuunt nobis inco⸗
. peꝛehenſibilia ppt
eoꝛum excellẽtiam reſpectu intellectus noſtri:⁊ ideo de/-
bemus ſubiugare ⁊ captiuare in obſequium vxpi intelle
ctum noſtrum: ut ei aſſentiẽtes ꝑ fidem qꝗᷓ eſt in enigma
te:tandem veniamus ad contemplandũ facie ad faciem
p̃ᷣſtante dño noſtro ieſu chꝛiſto:qui cum patre⁊ ſpiritu
ſancto viuit ⁊ regnat in ſecula ſeculoꝛum. Amen.

Poſtila fris Nicolai delyra ſup euageliũ Johiis ſinit.

dictum eſt facta

4

5 9
0.

—

n mninin

futftiphiuen
digöpertmmimn
hturisper go
Eicedeſit,
Nerit ſüfttleſ
upnictmumi
ninegonotutcudi
ſelinenpszinpil
Uun drsfacofra
anegenoch
Nhilcknezde
gechiſoreudann
Cenienterdieer
nmn krorſol
omnves mnonevit

. BGrruchul ne

ui ut'rmilen
nogciinumaen
Utouenoaspure
pormwkanen
Meprc Geſc
UAmecuiſüti
dnegſchen
woteplaseniſun
manu ppiacoſe

(AGäluatom
ninoco inub⸗

eſib oiet use
Nornt Circaſcom
unbletfi⸗
bisſobröntbas:
funiflboctlie
ſbupdegnenroe
ſluetlbienii
nmninnorin
