ſait habebat dimittẽ eis ⁊c.. Quia in nocte paſche angeluj p ¶ Et ven qꝗ ſi genu. qꝛ mlieres htes pueros ĩ obſidio Qulfnfen
co i dſi ſaluauit hebꝛeos ? pcuſſit pmogenita egyptioꝝ: ⁊ io in ne ſuert anxiate ñ ſolũ/p ſeſz ẽt p puerl ſuis: ? aliq fa Mrnpen
mmemoꝛia huũ bñficij in ſolẽnitate paſchali ſaluabt vnũpꝓ mis anxietate ppos pueros comedert: ſʒ ꝙ dicit Joſep. flugäinn
. pinquũ moꝛti: ⁊ aliqͥs ↄdẽnatos ad moꝛtẽ iterficiebãt ad re li. de iudaico bello. q ¶ Tüc ĩci. oi. mon. c. qꝛ aliq pᷣ foinmn 4
ßpſentãdũ ſaluationẽ hebꝛeoꝝ ⁊ iterfectionẽ egyptioꝝ:⁊ iſtãõ hoꝛroꝛe miſerie q̃ tũc fuit ĩ pplo iudeoꝝ:dicebat vtinaʒ uc
cõſuetudinẽ eis obſeruari ipetrauerãt ab ĩpatoꝛe romano⸗ mõtej caderẽt ſr̃ noj. r¶ Qꝛ ſiĩ viri.⁊c. xpjh dĩ lignũ düttſtn
ſicut f⸗ uerat obſeruata añq; iudea eẽt romanis ſbiecta: hẽ viride faciẽs fructũ:⁊ p ↄñs idignũ abſciſione p moꝛteʒ thug nit
de dicit: h ¶ Meceſſe aũt habebat c. qꝛ tenebat obruare ppls aũt iudaic' h̊ d̃ lignũ aridũ ifructifeꝝ:⁊ p ons di 5 Pattin
lõ qð erat ↄceſſũ ab iĩpatoꝛe. Pilat ſciens ieſũ inocẽteʒ vo gnũ abſciſione ꝑ moꝛt? 2 2buſtionẽ gehẽne:q ẽ pena ex G gealtnn
lebat eũñ liberare ꝑ hãc viã: ꝓponẽs ꝙ non expediret eis di trema ⁊ maxia. s ¶ Pꝛ dimitte illis:qꝛ neſciũt qd faci Lßdon 1
mittẽ niſi ieſũ aut barrabã: cui liberationeʒ credebat iude unt. Erant eni ibi aliqui ſimplices e illitterati ſacerdo WN
. os nullo mò pᷣeligẽ ppi nimiã ipyᷣ maliciam:ſed ipᷣi nimio tib iudeoꝝ decepti: qͥ perſequebant᷑ chꝛiſtũ elo leg: 7, nlge nie 4

eih wan
kani dtir
idiüt nrdtin
kin

Nei ne
ncor ui.
Aetn

Poe
iar
Arti
wae
til,
ler
inr

Wtüſnt
füͤſgrin
nne i

rgen
umeni

Aiineg
nn r
nl ſaautit
i a
rude ſüu⸗
e ler
0.

O

Nünit r
der eN
4 nn,
, ,i

“l
1

4

.
4

¶ Qui in eadẽ
damnatione eſ.ſ.

üen d
acerbitatem pene

14
. Gen “ .

xts illũ ppter

inis oꝛauit chꝛiſtus.Alij aũt e at litterati: q iᷣm tẽ chꝛi vigere:is
ſtum ꝓbabiliter nouerant ſeu agnoſcẽ debuerant:ſed ex
ogio ⁊ inuidia fuerũt excecati:⁊ ipᷣm pſecuti ſũt vſq; ad
moꝛtem: p illis nõ oꝛauit. a Erat ſupſcriptio
kera ſuꝑ eũ lr̃is grecis latinis ⁊ hebꝛaicis.qꝛ iſte erãt tres

nge pncipalej ut
oẽs poſſet legere

b¶ Neq; tu ti
mes deũ qᷣ i eadẽ
Dãnatone ey. q. d.
licet homines nõ

timueris:tñ debe

res deum timere
mnngxime ĩ articu⸗
lo moꝛtis in quo

tu es: io ditur:

mento mei dne.
magna fides hla
tronis:qͥ nec ꝓpt

quam ſuſtinebat
nec ꝓpi ifirmita
tem carnis quem
Tchꝛiſto videbat

coſeſſionẽ vere ſi

regnũ tuũ.mani
feſte pʒ ꝙ nõ lod
batur de regno tẽ
poꝛali ſed eternno
io ſbdit: f¶ Ho

die mecũ eris ĩ pa

radiſo.nõ accipit

B paradiſus pꝛo
hoꝛto voluptat:

nec ꝓ celo empy

reo:ſed ꝓ fruitioe

beata quã habue
runt ſancti pr̃es i
moꝛte chꝛiſti qui
erãt in limbo de/⸗
tenti:ſtatim cum

ei aia deſcẽdit ad
eos:⁊ eadem die

illuc deſcẽdit aia

recurrere ad deũ. h

tutus ad cuſtodiedũ c·

ralis: ꝙ cũ clamoꝛe ma
fieri vtute nature. k

lius dei erat iſte. oicdũ q;

theus e

ti pſecutio

e g ſoꝛoꝛ mr̃is ei c.

2.

deridebãt eũ pᷣncipes cum

eis dicẽtes:Alios ſaluoſ ſe

cit:ſe ſaluuʒ faciat:ſi hic eſt
chꝛiſt/ dei elecx. Illudebãt
auũt ei ⁊ milites accedẽtes

acetũ offerẽtes ei dicẽtes

Di tu es rex iudeoꝝ:ſaluũ

te ſac. Eràt aũt ⁊ ſuperſcri

ptio ſcripta ſup eũ lris gre
cis ⁊ latinis ⁊ hebꝛaicis:hj
eſt rex iudeoꝝ. An aut de

his q pẽdebat latronibus
blaſphemabat euʒz dicens:

Si tu es chꝛiſf:ſaluuʒ fac
teipᷣm ⁊ nos. Rñdẽs auteʒ

alt icrepabat eũ dicẽs: Mè

qʒ tu times deũ:qui ĩ eadẽ
danatõe es.Et nos qdẽ iu

ſte:naʒ digna factis recipi

mus: hic vero nihil mali

geſſit. Et dicebat ad ieſum
Dſñie:mẽmẽto mei cũ vène

ris ĩ regnũ tuũ.Et dixit illi
ieſus: Amen dico tibi: ho/⸗
die mecum eris ĩ paradiſo
Erat aũt ſere hoꝛa ſexta: ⁊
tenebꝛe fcẽ ſũt ĩ vniuerſam
frã vſq; in hoꝛã nonaʒ. Et
obſcurai eſt ſol:⁊ velu tem

pli ſciſſũ ẽ medium. Et cla

mans voce maga ieſus ait
Pꝛin man tuas ↄmendo

ſpm meu. Et hec dicẽs ex

illiu latronis ſcõ W
particeps beate fruitõis. g
ſpm̃ meu.oñdens ꝙ in ar

OUi

i fuerũt ꝗ a peritis decepti fuerãt

Erat ſupſcriptio ſcri-

In man tuas commẽdo
lilo moꝛtis maxie vebemus
lidẽs aut centurio.q erat ↄſti/
ꝛiſtũ i cruce quouſq; expiraſſet.
(Quog fcem fuerat.ſ.miracula ĩ chꝛiſti paſſioe fcã:ut
pote terremor petraꝝ ſciſſio: obſcuritas ſolis ſuꝑnatu
lo expiraſſet:qð non poterat
eri vtu ¶ Bloꝛificauit deũ. fidei cõfeſſiõe
dicẽs: ¶ ¶ Uere b hõ iuſi erat. Mat. xxvij. dẽ Uere fi
vtrũq; dixit centurio: ſʒ mat
it vnũ: lucas aliud de altero tacendo.
Percutiẽtes heczàua peniteres 7 dolentes de
ut pdem ẽ. n ¶ Stabãat auũt oẽs noti eiꝰa loge. Cõtrrari
um videt Jo. xix. vbi di: Stabãt iuxta crucẽ ieſu mater
ei ac. Rñdet aug. ꝙ nõ erat imediate iu
turbã cõpꝛimẽtẽ:nec ita lõge qͥn poſſẽt eũ

hit xp̃i apparito ſcã mlierib': diſcipul itinerãtib

o ([Et ece

vtroq; fuerat ppheticatũ
Matth. xxvij. pPDe

pirauit. Nidèns aũt centu
rio quod fcm̃ ſuerat:glꝛifi
cauit deũ dicẽs: VWère hic
hõ iuſt erat. Et oĩis turba
coxꝝ q ſil aderãt ad ſpecta qᷓ fuit
culũ iſtud:⁊ videbant q̃ ſie ſamu
bant:pcutiẽtes pectoꝛa ſua
reuertebãt᷑. Stabãt aũt oẽſ
noti er a lõge:⁊ mulieres
que ſecute eũ erãt a galilea

lvt

zip regn

mine ioſepb qui erat dechᷣ
rio vir bon ⁊ iuſt :hic nòn
cõſenſerat ↄſilio ⁊ actibus
eoꝝ:ab arimathia ciuitate
iudee:qui expectabat ⁊ ipᷣe
regnũ dei. Hic acceſſit ad
pilatũ ⁊ petijt coꝛpꝰ ieſu:t
depoſitũ iuoluit in ſyndo
ne:cet poſuit eũ in monumẽ
to exciſo:ĩ quo nõdũ ꝗſq;
poſit᷑ fuerat. Et diès erat
paraſceues: ẽt ſabbatũ illu
ceſce bat. Sũbſecute auteʒ
mulieres que cum eo vene
rant de galilea viderunt
monumẽtum:⁊ quẽadmo
dum poſituʒz erat coꝛpus z
el: c᷑t reuertentes pauerunt
aromata ⁊ vngueta: èt ſab
bato ꝗdẽ ſiluerũt ſʒ mãdà
NAYtum. (Ca. xXIIII.
AMHã autem ſabbati ꝙpᷣ

CO

tas ſabbati icepit a veſpe pcedẽil diei.

it dici fuiſſe lõge æ ppe diuerſis reſpectibus.
evir. Hic deſcribit᷑ deuota chꝛiſti tumulato q fu
it ſolẽnis ⁊ pcioſa:licet moꝛs fuerit ignominioſa:pꝛout de
atũ p Eſa. ſicut plend fuit declaratu
lo.i.exiſtẽs de curia.ſ.pᷣſidi
ipatoꝛis. q ¶ Dic ñ
coõſenſerat conſilio ⁊
actibeoꝝ.ſ. alio: iu

vocata ẽ ramatha de
elchana pater

tẽpoꝛale ⁊ trenũ:ſʒ ce
i acceſſit ad pi
,⸗ – ι „ *El A
hec videtes. Et eccẽ virno ppeboc cbat ma
ioꝛẽ acceſſũ. v ( Et
depoſitũ iuoluit ĩ ſyn
done.i.iĩ panno lineo
⁊ ex hoc oꝛdinatũ eſt
coꝛp chꝛiſti nõ pſe
crat᷑ niſi ſuꝑ pannũ li
Et poſuit
eü i monumẽto exci
ſo.i.in vno lapide cõ
cauato ſᷣʒʒ q'titatẽ ho
minis:ne ſi ex pluribꝰ
lapidibeẽt ſcm poſſʒ
dici a iudeij ꝙ ſubfoſ
ſũ fuiſſet ſepulch:⁊
ide ſblatu.
Yy. Inqᷣ no duũ qſq
poſit fuerat.ne poſiʒ
dici ꝙ ille ꝗᷓ pꝛius ibi
fuiſſet ſepult reſurre
t die erat paſce
ꝑaſceues.i.pᷣparatio
qꝛ tũc pᷣparabãt ⁊ co
quebãt illa qͥ dẽbant
comedi ĩ ſabbato:ſm

ipit Exo.xpyy.
a ¶¶ Et ſabbatũ illu
ceſcebat. quia ſoleni -
b ¶ Subſecute aut

mlieres. que erant xpo deuote vt viderẽt monumẽtũ:⁊ qli

redire poſſet ad vngẽdũ coꝛpꝰxpᷣi ibi poſitũ. c
tẽtes.ſ.a monumẽto. dD ¶ Parauerut aromata.

t reu

⸗
.

feria.vj.anqᷓ itraret ſolẽnitas ſabbati ꝙdiu erat eis licituʒ

Et ſabbato qdẽ ſilu.i. ab oꝑibꝰgeue

aliqd eme pare. e (Etſe
rüt. f (S2 mãdatu.ſ.legꝗ l: qð h? Exo. xx ca.
„ Na at ſabbati. Poſti euãgeliſta deſcri
prrpii mudu p ſuã icarnatõeʒ:⁊ ei pgre

ſcribit ep regreſſũ ad
ſcribit᷑ e reſurrectõ:

*

NRIII.-
ſit igreſſuz
na carn 4 ũ ꝑ ſuã pᷣdi
atoõeʒ ⁊ egreſſũ de mũdo ꝑ ſuã paſſionẽ:h̊ vltio de
veʒ ꝑ ſuã rſurrectoeʒ ⁊ aſcẽſiõeʒ:⁊. pð
Zei aſcẽſio:ibi Cos at ſedete ĩ ciuitate.

airca xp̃ᷣi reſurrectõeʒ pᷣ deſcribit᷑ xpᷣi reſuſcitati apparitio

1

—

reſurrectõis pbatõ:ibi Cõturbati vo.pĩ tres: qꝛ

LCirca pꝰ not᷑ tpᷣs apparitõnis:cũ dẽ: a

pᷣ deſcri
by: ʒ oib ſil
naͤt hec lorẽt
Una labbati.i.

¶ Euangelium

Dicẽdũ ꝙ veniens ad oſtium monumenti:pᷣmo inclina

elma die poſt ſabbatum eo mõ loquendi quo dicik Hene.

ſ. Factũ eſt veſpere ⁊ mane dies vn i. pmus. ñ ibi vñter ſb
ditur dies ſecũdus ⁊ terti: a ſic de alijs. b ¶ Ualde dilucu

lo. Contrariũ videt Marci.xvj. vbi dicit: Oꝛto iam ſole.

Dicẽdum ꝙ ouplex eſt oꝛᷣ ſolis.vn quãdo apparet pꝛimo
lux ei.ſ.auroꝛa.Aliꝰ

qñ apparʒ ſol ſuꝑ ter
en Pareuo gute valde diluculo venerũt ad
oqtur de pᷣmo oꝛtu am 5.
nõ de ſeruco⸗ el põt monumetuz pouaies que
dici ꝙ quando mulie parauerat aromata: et iue
res receſſerunt de do nerũt lapidẽ reuolutum a

mo erat valde diluuu monumẽto:èt igreſſe non

lo:ut dicit hic Lucas j 9 zſſi j
epulchꝛũ incipiebat actu e du mente ſternate
apparere ſol ſup raz eẽnt de iſto: Ccce duo vini
ſicut dicit Mar:da ſtèterũt ſecus illas in veſte

loc ſepulchꝛi erat ex fulgẽti. Cum timerẽt auteʒ
t declinarẽt vultũ in terrã

tra ciuitatem hierlm

ut habet᷑ Johan. xix.
c ¶ Et inuenerunt la
pidẽ reuolutũ.qꝛ an

gel' remouerat lapi

dixerũt ad illas: Quid q̃ri
tia:viuẽtẽ cũ moꝛtuis: Nõ
e enogrde ni ẽ hic: ſed ſurrexit. Recoꝛda
mentiut bi Matrh. Mini qlit locut ẽ vob: cum
xxviij. d Et igrel adhuc ĩ galilea eẽt dicens:

ſe.ſ. locũ monumenti Quia opoꝛtet filiũ hõiſ tra
altodes ugerir 1 di in man hõium peccato
rvkiaccbar no: Lũ: T cruciſigi ⁊ die ttia re

tui. e 4 Et fem eſt ſurgẽ. Et recoꝛdate ſũt ver
duũ mente coͤſternate boꝝ ep: T regreſſe a monu
es niſe mẽto nũciuerunt hec oĩa
coꝛxꝰ dni iĩ z. ſg oi
f¶ Ecce duo viri.i. nge „ ndeci: ceteris dir .
angeli apparẽtes i ſpe rat aut maria maggale
cie viroꝝ. g Se ne ⁊ iohãna:⁊ maria iaco
terũt ſecus illas. Jo. bi:⁊ cetere qᷓ cu eis erant q
xx. icit ꝙ erat ſeden / dicebãt ad aplos hec. Et
tes:vnꝰ ad caput ali iſa füt añ illos ſicut delir
ad pedes vbi poſituzʒ Pl a lut ani 08 icut de ira
fuerat coꝛy ieſu. di Mẽtũ p̈ba iſta: ⁊ nõ credide
cendũ ꝙ qũ maria vi rüt illis. PMẽiꝰ auũt ſurgeni
dit ſola:erãt ſeden;tes
ut ibi dẽ:ſed quandd
apparuerũt iſtis mf·ᷣ····
lierib plurib ſtabãt :ut hic dẽ:acile eni eſt angelis ſic ar
parentib mutari de ſeſſioe ĩ ſtationẽ ꝗ ecouerſo. h ¶ Eũ
timerent aũt.ex viſione Plz⸗ Ut declinaret vultu
in tram. ex verecũdia. k ¶ Dixerũt ad illas.ↄſolãdo eas ⁊
inſtruẽdo de chꝛiſti reſurrectõe: m ꝙ chꝛiſt eis pꝛeſentib
p̃dixerat:iõ ſbdit᷑. Et recoꝛdate ſũt verboꝝ e. l ¶ Nunci
auerũt hec oia illis vndecim. qꝛ duodecim.ſ.iudaj ſe ſuſpẽ
derat:ſed adhuc videt᷑ ꝙ nõ eẽnt vndeci apoſtoli: ſed tantũ
decem:qꝛ thomas erat abſens:ut vẽ Jo.xx. Dicẽdũ ꝙ erat
cũ alijs quãdo iſte mulieres nunciauerũt:ut h dicit: ⁊ ſimi
liter qñ duo diſcipuli regreſſi de emaus narrabãt q viderãt
ut habet᷑ infra eodẽ cap.ſed tñ thomas diſcredens diſceſſit
ab alijs ꝑ aliqð ſpaciũ: et tũc venit ieſus ⁊ ſtetit in medio
diſcipuloꝝ dicẽs: Pax vobis abſente thoma: ut dĩ Jo.xx.
m ¶ Et viſa ſũt ante illos q̃ſi deliramentum vba iſta.i.fan
taſtica ⁊ non vera. n Peirus aure ſurgens cucurrit ad
monumentũ:⁊ iohanes cucurrit cum eo: ut habet᷑ Jo.xx.
vbi iſte curſus plenp deſcribit o ¶ Et ꝓcumbens.iohanij
xx.dicit᷑ ꝙ ipe itrauit monumentũ ⁊ vidit lintheamina ⁊c.

uit ſe ad vidẽdũ: ut hic dicit:poſtea intrauit ad cert co
abijt miras. cogitan) e
t ecce duo. Hic ↄñter deſcri“⸗

gnoſcẽdũ veritatem. p
chꝛiſti reſurrectõe. q

bit᷑ apparitio facta duobdiſcipulis itineratib': et pmo

cucurrit ad monumẽtũ:cᷣ
ꝓcũbẽs vidit lintheamina
ſola poſita:&èt abijt ſecũ mi
rans qð fem̃ fuerat.Et ecce
duo ex illis ibant ipa die ĩ
caſtellũ qð erat ĩ ſpacio ſta
dioꝝ ſexaginta ab hierlin
noĩe emaus:⁊ ipᷣi loqbant᷑
ad ĩuicẽ de his oĩbꝰ qᷓ acci
derãt.Et factũ eſt dũ fabu
larent᷑ ⁊ ſecũ qrerẽt: ⁊ ipſe
ieſus appꝛopinquans ibat

cũ illis.Ocli aũt illoꝝ te

nebãt:ne eũ agnoſcerẽt.Et
ait ad illos: Qui ſi hi ſᷣmo
nes qͥs ↄfertis ad inuicem
ãbulãtes: ⁊ eſtis triſtes:Et
rñũdens vnꝰ cui nomẽ cleo
phas dixit ei:Tuů ſolus pe
grin es in hierim:⁊ nõ co
gnouiſti q̃ ſcã ſunt ĩ illa his
diebuſ. Quibus ille dixit:
Que:Et dixerũt: Dẽ ieſu

nacareno ꝗ fuit vir ꝓpheta
potẽs in ope èt ſmone co

ram deo ⁊ oĩ pplo.Et qůo
modo eũ tradiderũt ſũmi
ſacerdotes: ¶ Z pꝛincipcs
noſtri in dãnationem moꝛ
tis: ⁊ crucifixerunt eum.

deſcribit iſta ap/

paritio: ſecundo

apparentis cogni
ti⸗ ibi Et factuʒ

eſt. tertio cognito

nis relatio:ibi Et
reſurgentes. Lir
ca p tur:

bat᷑ cleophas: vt
infra habet᷑:alius
dicit fuiſſe Lucaj
euageliſta: ppter

qð ⁊ nomẽ
tacuit. r ¶ Jpãt
ipſa die . ſ. die re

ſurrectionis.
8In caſtellum
ad erat in
ſtadioꝝ ſexagita
ab hierlm. ſedeci
ſtadia faciũt vnã
leucaʒ:ex quo pa
tet ꝙ nõ diſtabat
a hierlm p quat/
tuoꝛ leucas inte/
gre:ſʒ deficiũt q̃t

tuo: ſtadii.
t ¶ Et fem ẽ duʒ

fabularent᷑.nõ dẽ
hic fabulari a fa
bula:ſed a foꝛ fa

ris:qꝛ non loque

bant᷑ de vanis: ſʒ
de operib ieſu ⁊
moꝛte eius.
v ¶ Oculi auteʒ
eoꝝ tenebant.qᷣa
incredulitas eoꝝ

s cognitionẽ ſui coꝛ

dubietas demerebatur ꝙ chꝛiſtus cog
poꝛis ab eis retardaret. x ¶ Qui ſũt hi ſermones. noõ
querit ex ignoꝛantia ſed ut ex eoꝛũ reſponſione incredu

litas eoꝛum conuenientius arguatur. y

¶ Zu ſolus

peregrinus es in hieruſalem ⁊c.li ſolus no facit excluſi
onem alioꝛum peregrinoꝛum:cum multi valde peregri
ni 1 de diuerſis partibus veniſſent in hieruſalem ad di
em feſtum paſche: ut habetur Johãnis duodecimo.ſed
notat excluſionem cognitionis ab iſto ſic apparente
ſcilicet noticia moꝛtis ieſu: ut ſit ſenſus: Cum multi pe
regrini his diebus venerunt in hieruſalẽ: mirum eſt ꝙ

tu ſolus inter alios peregrinos ignoꝛes ea que ſunt nota

ex ignoꝛãtia:ſicut puj dem eſt. a

„

alijs omnib. 3 Quibus Taelai non querit

ſfuit vir ppheta po.i ope.ſ.m
pᷣdicationis ⁊ doctrine. c

e ieſu nacareno qꝗ
uloxꝝ. b ¶ Et ſmone
Et qũo tradiderũt eũ ⁊c᷑.

quia pꝛocurauerunt eius captionem ⁊ perſuaſerunt po
pulis ut coꝛam pilato peterent eius crucifixionem bar
rabe dimiſſionem: ut habet Matthei vigeſimoſeptio⸗

q Et ecce duo
ex illis.ſ.ex ſepltu
aginta diſcipulis
quoꝛuʒ vnꝰ voca

ruu ct
(Ertiunn⸗

pocbitian ni

he angtor ian

Altoni ſboni
Phasſhn we

Wſehch;
Vmierpead
llnchenminan
mſſei ſee
Prov o
Fenti as
ra
niee
n icie

b(Kwk

REMurltri
W. i
deliäiee⸗

Dethiſtimor
ſmnde
ſthmmn de⸗
itilltenan
piumttai nn
ſolcpulsvetz
neopo
lpuichnſun.
büurchfier
nirſeh
ſlenoft r i,

lihngiden
ſrinc il

1. dſtenin

A Aund ſpes nfr̃a:cui ſbdit᷑ cãa: a Et nuc ſuꝑ hec oia ᷑tia dies p Et ſem ſ. Racer deſer himm⸗ chꝛiſti apparentis co
urdude c hoclie.qua pdixit ſe reſurgẽ:⁊ tñ adhuc non apparuit gnitio:cũ dẽ: q ¶ Accepit panẽ bñdixit ⁊ fregit ⁊ poꝛrige
Wiisridin diſcipulis: ʒ ttia dies ſit ꝓpe finẽ:ſic dẽ infra: Adueſpe- bat illis. ſicut coſueuerat facẽ an paſſionẽ: ſic eni frangebat
wn raſcit ⁊ iclinata ẽ ia dies. b ¶ Sʒ ⁊ mulie.q. exno.ter paneʒ acſi i ſcinderetur cũ cultello. r ( Et aperti ſunt ocu
Z Nue raerũt nos. n e ä R li eoꝛum. quia vo⸗
ii n reſurrectöecheiſſti ”MVMd luntarie ſe eis oſten
N quã nuciabãt ſ¶86 Mos autem ſperabamus qperti ſũt oculi eoꝛum:⁊ co dit in effigie qua erat

rün An
Sin arati

bar nmni
ree eu
6 . Nl
nu
mno ai
lan parnh
E ſo ſe
fuaſin
N ſun
d pi
ledet 2k

11/

um ¹
. aefeei,

ablatoe coꝛpis ei

quaʒ diſcipuli ti-

mebãt. c Di
centes ſe etia Tc.)
ſeg diſcipuli non
credebãt plene ti
mentes ne tanq
mMuliere) de facili
fuiſſent deluſe.
d (IEt abierunt

ut ſupꝛa dem eſt.

e (SEt ita iuene⸗
rũt ſicut mul’.⁊c
nõ quãtũ ad viſi
onẽ angeloꝛ ſeu
augditionẽ vboꝛũ

ab ipſis: ſʒ qꝛ iue

nerũt ſepulchꝛuzʒ

vacuũ coꝛpe:⁊ ſo

la lintheamina re
gris ſbdit:
Ipſuz vero no in
iterp̃ᷣtabat᷑ illis ĩ oĩbus ſcri

ipᷣe dixit ad eos.

ex rñſione eoꝝ ar

—

MNos autẽ ſperabamus ⁊t᷑. quaſi dicant:iã euaneſcit

quia ipſe eſſet redemptur
iſrael. Et nunc ſuper hec
omnia ttia dies eſt hodie:
ꝙ; hec ſcã ſũt.Sèd ⁊ mulie
res qᷓ̃dã ex nr̃is terruerunt
nos: q̃ ante lucẽ fuerũt ad

monumẽtũ:⁊ nõ iuẽto coꝛꝛ

poꝛe er venerũt dicẽtẽs: ſe

ſer qui dicũt eum viuẽ. Et
abierũt ꝗqdã ex nr̃is ad mo
numẽtũ:lẽt ita iuenerũt ſic

mulieres dixerũt:l ipſũ o
nõ iuenerũt:e᷑t ipᷣe dixit ad
eos. O ſtuͤlti et tardi coꝛde

ad credẽdũ ĩ oĩb q locuti
ſunt ꝓphete. Nͤnne bec
opoꝛtuit pati chꝛiſtũ: ⁊ ita
itrare ĩ gloꝛiã ſuã:. Et ĩcipi/
ens a moyſe ⁊ oĩbꝰ ꝓphei

turis que de ipſo erãt. Et

illis quia p dcm deſideriũ diſponebãt ad fidei cplemẽtuʒ

gnouerunt eum:èt ipſe eua
nuit ex oculis eoꝛum. Et

dixerunt ad inuicem: Mon
ne coꝛ noſtrum ardẽs erat
in nobᷣ:duʒ loqueret᷑ ĩ via:
apiret nobᷣ ſcripturas:Et
ſuͤrgẽtes eadẽ hoꝛa regreſ

ſi ſunt in hieruſalem:èt inue

dicentes: ꝙ ſurrexit domi

nus nere: apparuit ſimo-
ni. Et ipi narrabant que ge
ſta erat in via: ⁊ quomodo

cognouerũt eum in fractio

ne panis. Buͤm aũt hec lo
quuni:ſtẽtit ieſus in medio

eoꝛum ⁊ dixit: Pax vobis
Egò ſuʒ:nolite timere. Cõ

turbati vero ⁊ cõterriti:exi

ſtimaͤbant ſe ſpiritum vide
re:Et dixit eiſ. Quid turba

cognoſcibilis ab eis:
2 cum hoc cognoue
runt eũ per modum

fractionis panis.
8 Et ip Prnanir
ex oculis eoꝝ.oñdẽs
diſcipulis g habebat

coꝛp gloꝛioſũ:qð ſbi

lbe talute dqſdam ⁊c.ſ. pe etiã viſionẽ angeloꝝ vidiſ nen arecatos vn gentteſ cade bo.regreſ
e n musn iohannes ſei viſionẽ angeloꝝ vidil. nerunt congregatos vnde gente eade ho regrel

uis eni iã eẽt tarde:ut

pszʒ ex pᷣdictis: tñ ex fi

dei feruoꝛe ⁊ remoto
iudeoꝛuʒ timoꝛe ſtati

regreſſi ſũt in hierim
ac illos diſcipulos
erãt incluſi ppt metũ

iudeoꝝ: ut hẽ Jo.
ad nüciandũ eis c bꝛi

ſti reſurrectionem:iõ
ſubditur: v ¶ Et in
uenerut congregatos
thomas erat cũ alijs
Dicẽtes quia ſur

Aul Pp ceha⸗ appzopiquaucrüt caſtello ti eſtio: ogitationes aſcz mnevoft innont
en Miii tem itellectuꝛ: ibat: ct ie ſe finxit lõgiuſ dũtĩ coꝛda veſtra: Nidẽte ant iſta apparitio fue

En ne

mN ne

en X. dete:quia ſpiritus carnem rat d monumẽtut
nchs n ui oib'el Lermeu ciinara elad eg us Carnem rat ad monumẽtum
4 mit de chꝛiſti moꝛte ? Et ĩtrauit cũ illis: Et factuʒ ⁊oſſa non habet: ſicut me 2 viderat lintheami
ra 3 urerrdc:anae dũ recũber dci eis: gcce videtis habere. Et cuʒ bec n⸗ Polcha abat mirã)
G cpturae debe/ pit panem: ⁊ bñdixit ac fre dixiſſet: oſtendit eis manꝰ ſecuʒ qð factũ fuerat
bãt itelligẽ maxie upqnan:vpfidiiit diriſſet oſtendit eis man ut vcm eſt ſupꝛa.

ea

– q diſcipulis de ta apparitionẽ eis factã
i libus laquebatur Fput deſcripta eſt per
uu Nonne opoꝛ . oꝛdinem: tamen nec

minimnſrlc

ecd

h (E&t tardi coꝛ
de. ppi tarditatẽ
affect'. i !Ac

qꝛ fuerãt cũ xpᷣo

Mane nobiſcũ qm̃ adue
ſperaſcit:⁊ iclinata ẽ iã dieſ

git: ⁊ poꝛꝛigebat illis. Et

tuit pati chꝛiſtum ⁊c᷑. tũ ꝓpt pꝛis p̃oꝛdinationem: tũ

etiã ppter chꝛiſti exaltationẽ:tũ ppt humanã redẽpti

pedes.Adhuc auteʒ ilis

iſtis nec alij

egoipſe ſum. Paͤlpate 1 vi

alijs thomas credidit: ſz pal
ſceſſit: ⁊ tunc ipſo abſente facta eſt iſta apparitio que ſequi

rit non legit᷑ expꝛeſſe:

ſed tũc credit fuiſſe fa
cta qñ petru cucurre

V¶ Et ip̃i narrabãt.

5„

0
iqð ſpaciũ ab alijs di

liunſe nem:tũ ppter ſcripturaꝝ ipletionẽ:ideo ſubdit: l tur: z3 Dum autem hec loquerentur. Pic deſcribitur

unni, en inci. a moyſe ⁊ oĩ. pꝓphe.inter.il.in oĩ.ſcrip. non ꝙ oẽs tertia app ritio facta omnibus pꝛeter thomam: cum dici
ſmuhinl u ſcripturas q̃ de chꝛiſto ſũt explicaret:qꝛ in tã bꝛeui pe tur: a ¶¶ Stetit ieſus in medio eoꝛum. ſubito enim inter
ndn no fieret ſz explicauit itũ ſufficiebat ad ꝓpoſitũ oñden/ Piſtinrlos sppauit:quiz ad cos ianni clauſis intrauit: ut
65 vlb i ſn dum:⁊ io li oibꝰ nõ facit diſtributionẽ p ſingulis gene habetur Johannis vigeſimo. b ¶¶ Ego ſum.non res fan-
ſrinis un ſʒ p generib ſingulo: ſicut dẽ oẽ aial fuit in arca noe: taſtica ſeu illuſio diabolica. c ¶ Tonturbati vero. Hic
bini nn . qꝛ de qualibet ſpẽ aialiũ fuerũt ibi aliqᷓ indiuidua:ↄ ſit conſequenter deſcribitur reſurrectionis pꝛobatio: per hoc
ſengenqnn chꝛiſt in ꝓpoſito de lege hetis agiographis indlu cp oſtendit ſe verum hominem ⁊ verum veum: ꝛ ſecũdum
nre nn xit aliq teſtimonia. m (¶¶Et ipſe finxit ſe lõgi/ ire.nõ humanitatem vere ſuſcitatum:ut patebit pꝛoſequendo.
. ic fuit ibi aliqua falſitas:qꝛ uit talis fictio ad deſt⸗ ignãduz d ¶ Eſtimabant ſe ſpiritum videre. diuina enim pꝛouiden
Ghr. 5 veritatẽ.ſ. diſtãtiã ei a coꝛdib eoꝝ ꝓpit fidei defectũ: ta tia permiſſi ſunt dubitare ad m aloꝛem certificationeʒ fidei
ai⸗ cni les eni apparitiones ut eer liũ ſcoz diſpoſitionẽ inte de onica reſurrectione. e ¶ Uidete manus meaj r pedes
nent ſli rioꝛe illoꝝ qbfiũt. n ¶ Et coegerũt abale roga meos per cicatrices clauoꝛum ibi remanentes oſtendit ꝙ
i ſhi uerũt deſiderãtes adhuc audire illũ. o ¶ Et ĩtrauit ců erat idem coꝛpus numero. ſ¶ Palpate ⁊ videte. Per

xxiiij. (Euangelium —’'
. „ ” „ R—— mmin
hoc enĩ oñdebat᷑ hůe coꝛpus veꝝ nõ fantaſticuũ. a ¶ Pabe quãdiu potuerũt videre eũ. q en ärinhinn 4
tis h̊ aliqd qð mãducet᷑.ꝑ comeſtione eni oñdit ſe hẽe coꝛp ſalem. poſtquã perdiderũt e aſpectũ. r ¶Muũ gaudio
viuũ aia vegetatiua aiatũ. b cher ſut vba.ꝓ hoc ꝙ loq magno. qꝛ oia myſteria erant ipleta in chꝛiſto. s (¶ E
bat᷑ ſenſibilit ⁊ etiã rõnabilr reducens ad memoꝛiã qͥ eis di erant ſemper in templo laudãtes ⁊c̃. Theophilus expo
xerat añ moꝛtẽ ſuã. oñdit ſe hĩe coꝛp aiatũ aia ſenſitiua ⁊ ſitoꝛ refert hoc ad tempus qdð fuit inter aſcenſionẽ dñi
intellectiua: ⁊ egdem pentecoſten dicẽs
qua pꝛius. c ¶ Tũc . —„„ „ —„„ „ OQ l!h apoſtoli
aperuit illie ſeſũ t. nõ credẽtib æ mirãtib pꝛe nem peccatoꝝ ĩ oẽs gẽtes alij pi diſeipuli
ſicutp pcedẽtia pba gaudio dixit: Habetis hicincipiẽtib'ab hieroſolyma gi ſnret meiun
uit veritatẽ ſue reſur liqd qad mãducet᷑? At illi AVbs aũt teſtes eſtis Porã ſti ſtarẽt incluſi p
rectionis quãtum ad aliqd ꝗ maducet: Mun Los aut teltes ei pter metũ iudeo
hũanitatẽ :ſic ꝑ hoc obtulerũt el ple piſcis aſſi Et ego mittã pmiſſum pꝛil rum: ex aſcenſio zniinde
illam pbauit quãtux a fauũ mellis.Et cũ mãdu mei in vos:vòs aũt ſedete netñ ei loean teidalt
ad deitatẽ: qꝛ ilumi caſſet coꝛã eis:ſumens reli ĩ ciuitate quoaduſq; idua/ eRiant di eeplu iae ilchl
, tium nrellerrum ſacre quiaſ dedit eis. Et dixit ad mini virtute ex alto.!. Edu duũ accepiſſent ſpi AMAn anti
ſripture æ ſubitoeft eos:cc ſũt verba q locu xit aũt eos ſoꝛas iĩ bethani nitumſanctũ inlli⸗ rrn
ipſius deitatis ppꝛiiũ tus ſum ad vos cũ adhuc am::᷑t eleuatis manib ſuis gno viſile Als ititiutn
2io ſbdit: O ¶ Sic eſſem vobiſcũ: qm̃ neceſſe benedixit eis. Et ſem̃ ẽ duz referiit h ad is nttin hai
opoꝛtebat chꝛiſtũ pa eſt ipleri oĩa q̃ ſcripta ſũt in bñdicẽt illis rẽceſſit ab eis poſt pentecoſten: lnairbttihiun
ti 2 reſurgere.qꝛ ſiiaut voh ſal e Neli: 5 ado beieoſiin onſuic⸗
añ paſſioneʒ declara lege moyſi ⁊ ꝓphei ⁊ pſa et ferebat in celũ:&t ipi ado in à apoſtoli ſpũ 1 –
uit le eẽ ve; deum ? mis de me. Tunc apuit ill rantes: regreſſi ſũt in hieru ſancto confolati de nmug
hominẽ:ita etiã poſt ſenſũ:ut itelligerẽt ſcriptu/ ſalem cus gaudio magno ebieterik ſe me ehninii
eſatrtelent a Be⸗ ras: æ dixit ei. Qm ſic ſcri & erãt ſemp in tẽmplo lau cunt. n aoſto itiüsna
eiuſdẽ in numero ite btũ ẽ: ſic poꝛtebat chꝛi dantes ⁊ bñdicẽtes deum. liſtabat in hieru baſbed⸗
rata ſurrectio. e¶ Et ſtuũ pati:⁊ reſurge a moꝛtu Amen. ſalem quaſi recdlu aterh,
dicare in noie et pe is tertia die:et pdicare ino M i orone foe un Ne
nirentis rremi hie mine ei pniam ⁊ remillio Explicit euñ geliũ hm lucẽ tiam ſoi tuſſnn inmi
ab hieroſolyma. Hie = i eis a chꝛiſto / 4 linte
ruſalẽ eni ẽ in medio . milſlam: hoc vi dc
terre habitabilis: qꝛ eſt in quarto climate: ⁊ iõ ab illo loco magis concoꝛdare ei qð dicit᷑ actuũ.j.Cũc reuerſi ſunt eeee
cõueniẽter incepit pᷣdicatio euãgelij:ut p apoſtolos chꝛiſti in hieruſalem a monte q vocat oliueti ⁊c. ⁊ ſequit: Et rege
alioſq; diſcipulos circũquaq; ꝑ oꝛbem diſperſos: In oẽm cum introiſſent in cenaculũ aſcẽdebant in ſuꝑioꝛa: vbi nted .
terrã exiret ſonꝰ pꝛedicatõis eoꝝ: ſm ꝙ fuerat pꝛedictũ pÿſ. manebãt petrus ⁊ iohãnes ⁊c᷑⁊ ſubdit poſt: Di omnes nne
xvii. ¶ Uos aũt teſtes eſtis hoꝝ.ſ.ſupius deſcriptoꝛuʒ erãt pſeuerãtes vnanimit in oꝛone cũ mulieribus ⁊ ma Reranai
quãtũ ad chꝛiſti incarnatõem:pᷣdicationẽ:paſſionẽ: ⁊ reſur ria mf/e ieſu ⁊ fratrib eius:in eodẽ loco receperũt ſpm̃ Nntan
rectionẽ. g ¶ Et ego mittã.i.mittã de ppinq̊ pꝛomiſſũ pa ſanctũ in die pentecoſtes:ut hĩ Act. j. extunc relicto ri
tris mei. h¶¶ In vos.ſ. ſpiritũſanctũ in ſigno viſibili ad pᷣ timoꝛe iudeoꝝ ↄfitebãtur pꝛedicabãt publice chꝛiſtů Wnd
dicandũ cõſtant vbiq; veritatẽ euãgelij. S aut ſele Z ibãt cã deuotiõis ad templũ: ʒ ꝙ dicit h: s Et crat Winand
te in ciuitate: Poſtq; euãgeliſta deſcriplſit cꝛiſti reſurrectio ſemp.i.cõmuniter vel frequeter. c n teplo laudãtes Manrd
nem: hic vltimo deſcribit ei aſcenſionẽ. Circa qð ſciẽdũ 2⁊ bñdicentes deũ.cui ẽ honoꝛ ⁊ gla in ſcla ſcloꝝ Amẽ. Plene
in die aſcenſionis chꝛiſtus bis apparuit diſcipulis ſuis: Pwi ꝛ· ““́?́ 2 nlon
mo in ciuitate hieruſalẽ diſcipulis comedẽtibus quã deſcri Explicit poſtilla fratris Nicolai de lyra ſuꝑ luc. inau
bit lucas plenp actuũ.j.cap.⁊ tũc dixit eis ꝙ nõ diſcederent ðèð ulenl
ab hieroſolymis ſed expectarẽt ꝓmiſſum pꝛis:⁊ hoc repeti Minrthrden
tur bꝛeuüt cũ dicit: i( os aũt ſedete in ciuitate q aduſqʒ; 6 Enhlnoni
ingduamini virtute ex alto. q. dicat: Nõ eſtis ſufficiẽtes ad pᷣ mnnnpln
dicandũ ↄſtanter veritatẽ euãgelij:donec ↄfirmati fueritl p oilneco
donũ ſpirituſſancti:a tũc pꝛecepit diſe ciputis ſuis ut exirent tnnſchebenn
de ciuitate in mõtem oliueti ut inde viderẽt eũ aſcendẽtem Piomncon
in celum:⁊ hoc eſt qò dẽ: k ¶ Eduxit eos foꝛas i bethaniã lrnſtcitnn
.i.verſus bethaniã:qꝛ mons oliueti ad quẽ exierũt ẽ exra W
hieruſalem in via eundi vᷣſus bethaniã: ⁊ bethania eſt ꝓpe eniſäta
montem oliueti ſita:a ibi ſecũdo apparuit diſcipulis in die Maptüisczt
aſcenſionis: qꝛ hoſtir apparuerat illis in ciuitate ⁊æ dixerat tünin
ꝙ irent in mòtem oliueti diſparuit ab illis:⁊ cum veniſſent fignm
ad montem oliueti iterũ eis apparuit.Octo eni vicibꝰ aljs blun
apparuerat poſt reſurrectionẽ ſuã: ut declaratũ fuit MHat. Algcitn
xxviij. I ¶ Eleuatis oculis in gei vbi geleha aſcẽdere. tumute
mnl Büdiri es⸗ iſhutis lun⸗ n (Meceſſit ab eis. p̃ amonnnin
ſentia coꝛpoꝛali. o ¶ Et ferebat᷑ in celũ.pꝓpꝛio motu ꝑ do Gtemplanin
tem agilitatis: Nubes tñ ⁊ augeli apparuerũt ad eõ obſed ontenpetg
um: ut hẽ Aetuũ.j. p ( Et ipſi adoꝛũtes.chꝛiſtũ aſcẽdẽte,z nutgtib

—

e

S
dic dn

ralnſinnih
Qhpe
Aüiztil
iaſend

m:eraleei
ein for
thim alni
ididniglin
iunin
ntumncint
noylibl
hapoſen
ſni halß⸗
NRtoennoſt
näpeſol hi
netohligtn
bicggngſen
im udyr
NtN, doſ
ſabain bin
Aenquiſel
inoiorolt
crahagt

um prtikma

labachai/
Gamrbocki
Riweriiſun
ni enit
,A
o Mamms
lienbusanmt

Ceperüthn

cpunc eucn
pabluechin

ihs Si

l

nlglui.

¶ Zelpir pemiũ Nicolai de lyra ſuper Johanneʒ.

Acies aquile deſuꝑ ipſoꝛũ
quattuoꝛ:Egech.j. Exechiel
ꝓphᷣa cui aperti ſunt celi ⁊
vidit viſiones dei: vidit q̃
tuoꝛ facies in vno aiali.
AQuattuoꝛ inqt facies vni:
videlicet facies hois:facies
leonis:facies bouis:⁊ faci/
es aquile: in quo deſignat᷑
11 vyvynrna noticia ð verbo incar
to qdrupliciter deſcripta: ꝓut diffuſi dictũ eſt ſuper
attheũ. Deſcriptio eni Matthei deſignat᷑ ĩ facie ho/

minis:qꝛ pꝛincipaliter deſcribit facta ipſius hũanitaij.
Deſcriptio Johãnis deſignat᷑ i facie aquile:qꝛ pꝛincipa/

liter deſcribit in chꝛiſto excellentiã diuie nature. Deſcri
ptio aũt Marci deſignat᷑ in facie leonis: qꝛ pncipaliter
deſcribit ipſius chꝛiſti regnũ.Deſcriptio aut Luce deſi/
gnat᷑ in facie bouis:qui eſt aial immolaticiũ:qꝛ pꝛincipa
liter deſcribit ipſius chꝛiſti ſacerdotiũ:vnde ⁊ a ſacerdo
tio inchoat ſuũ euangeliũ dicens: Fuit in diebus hero/

dis regis iude ſacerdos ddam nomine Zacharias. Ad/

uertendũ tamen licet quilibet quattuoꝛ euangeliſtaꝝ
pncipaliter cõſideret vnam pꝛedictã quattuoꝛ conditio

nũ:tñ alias tres non omittit: quia ſᷣm ꝙ dicit beatus
Bꝛeg · ſup Egeh. Quicquid in vno reperis hoc ſimul in

quattuoꝛ recognoſces.ꝓpter qð aliqui doctoꝛes viſiõʒ
Eechiel exponẽtes:dicunt ꝙ non ſolũ apparuit ei vnũ
animal habẽs quattuoꝛ pꝛedictas facies: ſed apparuer̃t

ei quattuoꝛ aĩalia in omnib' cõſimilia: In quo deſigna

tur vna noticia verbi incarnati a quattuoꝛ euangeliſtis
cõcoꝛditer:licet differenter deſcripta.Conſiderandũ ta/-
men ꝙ Egechiel ꝓpheta inter pꝛedictas facies quattuoꝛ
vidit faciem aquile deſuꝑ eminentẽ:in quo deſignatur
euangelij Johannis reſpectu alioꝝ excellentia:ſᷣm ꝙ di

citur in verbo p̃aſſumpto facies aquile ⁊c᷑. in quo deſi/
gnatur euangeliũ Johanis:ceteris excellentius in tribꝰ
Aſarinr ceteris ſublimius ſubtilius:⁊ etiam pfectius.

Subtilitatẽ deſignat ſuꝑioꝛ ſitus:cũ dicit᷑. Deſuꝑ. ſub/
tilitatẽ acuties viſus:cuʒ dicit᷑. Aquile.pꝑfectioneʒ ſeu in

tegritatem deſignat quatternarij typus:cũ dicit Ipſo
quattuoꝛ. Ad euidentiã pꝛimi aduertendũ ꝙ cõtempla

tio ſanctoꝝ ⁊ potiſſime euangeliſtaꝝ differt a cõtempla

tione phoꝛum. Phi enim ex creaturis cõtemplati ſunt

ipſum deũ:ſilr ſancti tñ differenti modo ⁊ quaſi cõtra/

rio. Cõtemplatio eni eſt actus egrediens ab ipſo cõtem-
plante ⁊ in deũ terminat᷑ tanqꝙ; in obiectuʒ: et ideo con⸗

templationis actus eſt medius inter contemplantem ⁊2

rem contemplatã: ideo pot ad vtrunq; referri.Si igit
actus diuine contemplatõis referat᷑ ad ipſum cõtemplã

tem:ſic habetur cõtemplatio phᷣoꝛum. Querebant eniʒ

Pii deum contemplari ex creaturis inqtum talis ſpecu

tio ſeu cõtemplatio eſt ipſius eeulantt ſumma pfe⸗
ctio. Contemplatõʒ eni pꝛimi ?
ſuerũt felicitatezʒ hominis:vt habetur.x.Ethi. Ex quo

patet ꝙ talis cõtemplatio erat pure ſpeculatiua: quia qᷓ

rebant talem ſpeculatõʒ ppter ſeipſum: ⁊ nõ ꝓpter alia
pfectionem ꝓpter quod in tali contemplatõe plus facit

ubtilitas intellectus q; feruoꝛ affectuſ.Si aũt referatur

actus cõtemplationis diuine ad ipſam rem cõtempla
tam:quod fit qñ talis contemplatio queritur pꝛopter

amoꝛem rei contemplate:vt ex tali cõtemplatione ipſe

cõtemplans inardeſcat in amoꝛem diuinũ: ſic habetur

contemplatio ſanctoꝝ ⁊ potiſſime euãgeliſtaꝝ.Ex quo
patet ꝙ talis cõtemplatio nõ eſt pure ſpeculatiua: quia

ummi intelligibilis po

nõ queritur ꝓpter ipſum ſpeculari:ſed ꝓpter amoꝛem ipſi
obiecti cõtemplati:⁊ ideo in tali contemplatione plus facit
feruoꝛ affectus q; ſubtilitas intellectus: ꝓpter qð beat Dio
nyſius.vij. ca. celeſtis hierarchie dicit: ꝙ in cõtemplatione
diuinoꝝ pꝛopꝛiũ eſt amoꝛis calidũ ſupferuens ⁊ acutuʒ:qꝛ
amans non eſt cõtentus amati ſuperficie:ſed nititur q'tum
poſſibile eſt eius intima penetrare: ꝓpter quod dicit Hugo
cõmentatoꝛ ibidem: Ubi ſcientia foꝛis ſtat dilectio intrat.
igitur quia beatus iohannes euangeliſta ceteris euangeli⸗
ſtis chꝛiſtum feruentius dilexit: ideo eius ſecreta intimius
penetrauit:pꝛopter quod ſubtilius ſcripſit: quod notatur
in facie aquile:que tantã perſpicacitatem haber in viſu ꝙ

ſolem in rota ſua oculis irreuerberatis intuetur: vt dicit

Rak. in lipo de moꝛlhus terleſte⸗ ⁊ de hoc poteſt exponi
illud quod ſcribitur Job. xxxix. Nunquid ad pꝛeceptũ tuũ
eleuabitur aquila:⁊ in arduis ponet nidum ſuũ. Hoc eniʒ
verbum dicitur de Job negatiue:ſed de deo affirmatiue:ſi⸗
cut patet ibidem:⁊ merito:quia ad pꝛeceptum dei humana
aquila noſtra videlicet beatus Johannes euangeliſta eleua
ta eſt de terrenis ad celeſtia:quia ad verbum chꝛiſti vocan/
tis dimiſit thoꝛum nuptialem: ⁊ eleuatus eſt ad continen/
tiam virginalem: que eſt vita celeſtis:ſicut dicit beatus Pie
ronym' in ſermone de aſſumptiõe beate vᷣginis: Pꝛofecto
in carne pꝛeter carneʒ viuere:nõ terrena vita eſt ſed celeſtia

vnge in terris angelicã gloꝛiam acquirere maioꝛis eſt meri

ti qᷓ habere.Eſſe enim angelũ felicitatis eſt eſſe virginẽ vir/
tutis:dum hoc obtinere viribus nititur cũ gratia quod an
gelus habet a natura. Et talis eleuatio fuit diſpoſitio in Jo
hanne ad ſubtilius contemplandũ ⁊ deſcribendũ diuina.
Contrarioꝝ enim contrarie ſunt cauſe.Laſciuia aũt carna
lis inducit intellectus hebetudineʒ:vt dicit beatus Gꝛego.

xxx.moꝛa. ergo per oppoſitũ continentia virginalis diſpo

nit ad eius ſubtilitatem. Sed cõſũmatio huius ſubtilitatis
ſubdit᷑ in auctoꝛitate pꝛemiſſa: cũ dicitur: In arduis ponet

nidum ſuũ. idus enim eſt locus vbi volucres ſe reclinãt

quieſcunt. Nidus igit᷑ Johannis ſuit ſinus ſaluatoꝛis: qꝛ
ſuꝑ pectus ep ſuauiter recubuit: inde fluenta euangelij ce
teris vberius potauit:⁊ ideo ſequi᷑: Oculi eius de longe

ſpiciunt. quia ipſi adhuc manenti in terra reuelata ſunt ſe/

creta celeſtia: qꝛ ſubtilius ſecreta celeſtia cognouit ꝑ cõſe/

quẽs ⁊ ſubtilius ſcripſit. Scõo dico ꝙ Johãnes ceteris euã

geliſtis ſcripſit ſublimius: 7 differt hoc membꝝ a pꝛecedẽti
qꝛ de infimis poteſt fieri ſubtilis deſcriptio: ſed ſublimitas

deſcriptionis impoꝛtat altitudinẽ materie:qõ cõuenit Jo⸗
hanni enangeliſte:qꝛ alijs euãgeliſtis ad deſcribendũ chꝛiſti

humanitatẽ intentis: beat Johãnes ad cõtemplandũ ⁊ de-

ſcribendũ eius diuinitatẽ pꝛincipalii aſcendit: ꝓpter quod
alij tres euãgeliſte figurati ſunt ꝑ animalia in terra gradiẽ

tia:videlicet ꝑx homineʒ vitulũ ⁊ leonem: Johannes auteʒ

figuratus eſt ꝑ aquilam in altũ volantẽ: in quo deſignauit
ſcom. ſ.eius contemplatõʒ ⁊ deſcriptoõʒ ſuꝑ alios traſcendẽ
teʒ:quod notat᷑ in vbo paſſumpto:cũ dicit᷑ Deſup.⁊ ideo ð
hoc põt exponi illud pᷣſ.xvij.Aſcendit ſuꝑ cherubin ⁊ vo/
lauit. Cherubin dicunt a plenitudine ſcientie:⁊ ideo ſignifi-
cant euangeliſtas qui fuerũt repleti ſpiritu ſapie diuie:pꝛo-

pterea vocant᷑ aialia plena oculis in circuitu ⁊ intus: Apoc.

iiij. Sup iſta cherubin aſcendit ⁊ volauit:qꝛ contemplatoʒ

alioꝝ euangeliſtaꝝ traãſcendit diuinitatẽ chꝛiſti que p̃ cete

ris ſpeculando:⁊ q;tum poſſibile eſt ſublimius deſcribẽdo:
ꝓpter quod dicit Aug ſi altius intonuiſſet: totus mũd

cape nõ potuiſſet. Tertio in verbo pꝛeſumpto oñditur cõ/

