UVt veniret ⁊ ſanaret.centurio non rogabat

ut veniret ad ſanãdũ:ut pʒ ex lr̃a ſequẽti:ſed ſenioꝛes iu

deoꝝ miſſi hoc

deutis ꝙ ſolo vpo poſſet eũ curare abſq; pᷣſentia coꝛpo
iligit eni gentẽ nr̃aʒ.i.iudeos:ex qᷣ pʒ ꝙ erat

rali. f

ſt pᷣter centurionis itentioneʒ cre

gẽtilis poſit ibi ad cuſtodiã ire a pncipib'romanis. g¶ Er

—

ſynagogam ipſe edificauit.licet eni haberẽt vnũ locũ tantũ
ad offerendũ ſacrificia ⁊ oblatões.ſ.tẽplũ qð erat in hierlm
tñ in ſingulis ciuitatibꝰ ⁊ caſtris habebãt loca in quibꝰ ↄue

niebãt ca oꝛonis ⁊ audiẽdi vbũ dei:

ſũ ſub ptãte ↄſtitu:habẽs

ſub me milites:⁊ dico huic

vade ⁊ vadit:⁊ alio veni ⁊

venit:⁊ ſuo meo fac hoc ⁊

facit. Quo audito ieſus mi
rat ẽ ⁊ ↄuerſꝰ ſequẽtibꝰ ſe
turbᷣ dixit. Amẽ dico uob
nec i iſrłtãtã ſidẽ inueni.Et
reuerſi ꝗ miſſi fuerãt domu
iuẽnerũt puũ ꝗ lãguerat ſa
nũ·Et faciũ ẽ deĩceps ibat
ieſus ĩ ciitateʒ q̃ͥ vocat᷑ na
ym:&t ibãt euʒ eo diſcipuli
ei ⁊ turba copioſa. .Cum
aũt appꝛopiqret poꝛte ciui
tatis:cce defũci efferebat᷑
filᷣ vnic mris ſue. Et hec
uidua erat:⁊ turba ciuitau.
multa cum illa. Quã cũ ui

diſſet dñſmilricoꝛdia mo
tus ſup eam dixit illi:Nôli

flere. Et acceſſi ⁊ tetigit lo
culũ.Hi aũt qui poꝛtabãt
ſteterũt.Et ait: Adoleſcẽs
tibi dico ſurge. Et reſedit
ꝗ erat moꝛu:᷑r cepit loꝗ:
⁊ dedit illuʒ mr̃i ſue.Acce
pit aũt oẽs timoꝛ: ⁊ magni
ficabãt deũ dicẽes: Quia

ꝓpheta magn urrexit in

nob: èt qꝛ de viſntauit ple⸗

bem ſuã. Et exii Hie ſßmo
vniuerſã iudeam de eo: ⁊?

oẽm circa regionẽ. Et nũ
ciauerũt iohanni diſcipuli
en de oib his. Et cõuoca
uit duos de diſcipul ſuis
iohes:⁊ miſit ad ihʒʒ dicẽs

Tu es qui uẽturus es: an

alium expectamus: Cum
autem veniſſẽt ad euʒ viri

qui tamẽ loqui non poterat:pe qug
rectionem fuiſſe tantum apparent. r I.

ynagoge vocabant.
P Igenerun ſer⸗
uum qui lãguerat ſa-
natü.ex verbo chꝛiſti

abſentis: ut habetur
Matth. viij. i ¶ Et
factum eſt. Hic conſe
quẽter deſcribit᷑ mira

culum de ſilio vidunue
reſuſcitato. k ¶ In

ciuitatem que vocait᷑

naym. ciuitas parua
eſt in galilea ꝓpe mo⸗
tem thaboꝛ. I ¶ Et
ibant cum eo dilcipu
li eius ⁊ turba copi.
Poc factuʒ eſt ut eui
dentius eſſet miracu
lum coꝛam multis fa
ctum. m. ¶ Ecce de
functus efferebaiur.

ad ſepeliendum. An

tiquitus enim loca ſe
pulture erãt extra ci/
uitates:ne ex cadaue
ribus inficerent᷑ habi

tationes ciuitatum.
n ¶ Wisicoꝛdia mo

tus ſuper eam. tum
quia erat vidua:tum

quia nõ habebat ali⸗

um filium a quo poſ
ſet in ſenectute ſuſten
¶ nNoli flere.

tari. o

quaſi diceret:cito cõ

ſolata eris. p¶ Et
acceſſit ⁊ tetigit locu

lum. ideſt feretrum.

Ad hoc enim tetigit

ut oſtenderet ꝙ coꝛpꝰ
ſuum diuinitati vni
tuʒ erat inſtrumẽtuʒ
diuinitatis etiam in
miraculis faciendis.
de modo autẽ coope

randi ad hoc:dictum
fuit Mar..v.

q –— loqui.
ut manifeſte appare
ret ꝙ erat vere reſuſci
tatus ⁊ non apparen
ter tantũ. vnde ⁊ de
ſimone mago legitur
qꝙ apparent᷑ reſuſcita
uit quẽdam moꝛtuũ
pparuit illã reſur
Wiia ppheta ma

gnus ſur.iĩ nobis.i.ille magnꝰ ꝓpheta:de us dẽ Deut.xvii

Pꝛophetã ſuſcitabo eis de medio fratꝝ

uoꝝ ⁊c.qð intelli

gitur de chꝛiſto in lege ⁊ ꝓphetis ꝓmiſſo:⁊ iõ ſubditur:
8¶Et qꝛ deus viſi ple.ſuam.mittẽdo eis ſaluatoeem.

t (Et nunciauerunt iohani. Hic ↄſequent ad ↄfirmatoeʒ

an

*

doctrine chꝛiſti ponũtu
ſcã:cũ ſbdit᷑: a ¶ Inip

¶Euangelium

aũt chꝛiſt mãducaſſe c peccatoꝛib ut eos ad peniten
tiã puocaret:ut hĩ Matt.ix. Itẽ cũ amicis familiaribꝰ
ut eoꝝ deuotionẽ nutriret: ut dẽ Joh.xij. de martha ⁊

r miracula coꝛã diſcipulis iohãnis
ſa aũt hoꝛa curauit multos ⁊c᷑. p

hoc reſpõdit queſtioni iohãnis oſtẽdẽs ꝙ ipᷣe eẽt ver' chꝛi

ſtus ꝑ miracula ſoli diuie vtuti poſſibilia:ideo ſbditur:Et

rñdens dixit illis ↄnt ponit iohanis cõmẽdatio:cũ dicitur

b¶Etcũ diſceſſiſet
magis eni voluit io
hannẽ cõmẽdare ⁊ in
abſentia diſcipuloꝛũ
ei ꝙᷓ; in pᷣſentia ut ed
cõmẽdatio non ex fa
uoꝛe hũano ſed amo
re veritatis pcedẽ vi
deret᷑. Cetera autẽ pa
tent ex dictis Matt.
xj. vſq; ibi: c ¶ Et
oĩs ppls.Ubi poſt io
hannis cõmẽdationẽ
ponit euãgeliſta pha
riſeoꝝ ⁊ legiſperitoꝝ
cõfutationem:⁊ pᷣmo
verbis ppli:ſecundo
verbij chꝛiſti: ibi Cui
ergo.Circa pmũ dicit᷑
c Et omnij popuł
i.ſimplices ⁊ vulga
res. d Et publica
ni.i. mundanis ⁊ pu

blicis negociationib'

occupati. e ¶ Juſti
ficauerũt deũ bapti.
baptiſ. iohannis. ex
hoc eni ꝙ audierunt
chꝛiſtũ tã excellenter
cõmẽdãtem iohaneʒ
ceperũt laudare ⁊ glo
rificare deũ tanquaʒ
luſtũ ⁊ gloꝛioſum de
hot ꝙ erãt baptixati
a tãto ⁊ tali:⁊ ad pe
nitẽtiã vocati: ⁊ ꝑ h
appet ↄfutatio phari

ſeoꝝ qᷣ ð ſua ſcia ſup

biẽtes ſpꝛeuerunt ba⸗
ptüſmum iohannis a
deo iſtitutũ: ⁊ hoc eſt
qð di: Phariſei aũt

legiſperiti cõſilium

dei erüt ⁊c̃.

¶ Lui ergo ſimiles
dicã ⁊c. h̊ ↄni ponit᷑
ↄfutatio phariſeoꝛuʒ
legiſpitoꝛuʒ ex ver
bis chꝛiſti: ⁊ pʒ ſnia
ex dictis Matt. xj. d.
Rogabat at illu.
deſcripta ↄfirmatiõe
doctrine chꝛiſti ſigno

viſibili:h oñter deſcri
bitur eiuſdem conf/

matio facto inuiſibi
li:videlicet ꝑ remiſſi
onẽ peccatoꝛꝛ mulie
ris peccatricis. vbi pᷣ
mo deſcribit loc: cuʒ

dixerũt: Johãnes baptiſta
milſit nos ad te dicens:Tu
es ꝗ vẽturꝰ es:an aliũ expe
ctam: In ipa aũt hoꝛa mł
tos curauit a lãguoꝛibſuil
⁊ plagis:⁊ ſpiritib malis ⁊
ecis multis donauit viſuʒ
Et rñdẽs dixit illis: Eũtes

renũciate iohãni q audiſi

⁊ vidiſtis: Quia ceci vidẽt
claudi ãbulãn lepꝛoſi mun
dant᷑:ſurdi audiũt:moꝛtui

reſurgũt:pauꝑes euangeli

cantur:⁊ beaſ ẽ ꝗqcũq; nõ
fuerit ſcãdaligal in me.Et
cůʒ diſceſſiſſet nücij ioban
nis:cepit de iohãne dicere

ad turbas: Quid exiſtis in
deſertũ videre:Arüdinem

vento agitatã. Sed ꝗd exi
ſtis vidẽ: Hõiem mollibꝰ
veſtimẽtis idutũ:Ecce qui

in veſte pᷣcioſa ſũt ⁊ delitij⸗
i,n domibregũ ſũt. Sʒ ꝗqd

exiſtis vidẽ: NPꝛophetam
Vtiq; dico vobis:⁊ pł qᷓ;

ꝓphetam. Mic eſt de quo

ſcriptũ ẽ: Ecce mitto ange
lum meũ añ faciẽ tuaʒ: ꝗ pᷣ
parabit viã tuã añ te.Dico

enĩ vobis: maioꝛ iter natoſ

mulieꝝ ꝓpheta iohãne ba
ptiſta nemo cẽ. Qui aũt mi
noꝛ ẽ in regno dei:maioꝛ ẽ
illo. Et bs ppls audiẽs: èt
publicani iuſtiſicauerũt ie
ſuʒ baptiçari baptiſmo io/

häanilſ. haꝛiſei aũt ⁊ legiſ

periti ↄſiliũ dei ſpreuerũt ĩ
ſemetipᷣos:nõ bapticati ab
eo. Ait aũt dñs: Cuͤi ergo
ſimiles dicã hoĩes genera/

onis hur: ⁊ cui ſiles ſunt

Similes ſũt pueris ſedenti
bus in foꝛo:⁊ loquẽtib ad

¶ Et ins eſſus domuʒ phariſei diſcubuit. Legit

maria. Itẽ cũ cognatis pauperib' ut eoꝝ ĩopiã ſupplẽt
ut hẽ Johã.ij.de nuptijs:vbi deficiente vino chꝛiſtus

iuicẽ ⁊ dicẽtibꝰ: Cãtauim

vobis tibijs ⁊ nõ ſaltaſtis:
lamẽtauim ⁊ nõ ploꝛaſtis
Venit aũt iohãnes bapti
ſta neq; mãducãs panem
neq; bibẽs vinũ: ⁊ dicitis:
Demoniũ hʒ. Aenit filius
hõis mãducãs ⁊ bibẽs:⁊

dicitis:Ecce hõ deuoꝛatoꝛ

⁊ bibẽs vinũ:amic publi
canoꝝ ⁊ peccatoꝝ.Et iuſti
ficata ẽ ſapiẽtia ab oĩbꝰſiliiſ

ſuis. Rogabat aũt illũ qui
daã de phariſeis ut mandu

caret cũ illo.Et igrèſſuſ do
mũ phariſei diſcubuit. Et
cce mulier q̃ erat in ciuita
te beccaniru cognouit ꝙ;
ieſuſ accubuit ĩ domo pha
riſei:attulit alabaſtrum vn
guẽti:ẽt ſtans retro ſec pe

des eſ: lachꝛymis cepit ri
gare pedes eiuſ:et capillis

capitis ſui tergebat:ẽt oſcu
labat᷑ pedes e:et vnguen

to vngebat. VNidẽens auteʒ

phariſe ꝗq vocauerat eum
git itra ſe dicẽs. Nic ſi eſſet
ꝓpheta ſciret vtiq; q̃ ⁊ q̃lii
ẽ mulier q̃ tãgit euʒ:qꝛ pec
catrix ẽ. Et reſpõdẽs ieſus
dixit ad illum: Simon ha
beo tibi aligd dicẽ: At ille
ait: Magiſter dic. Duo
debitoꝛes erãt cuidaʒ fene

ratoꝛi: vn debebat denari

os ꝗngẽtos ⁊ al gqnq̃gita
Non hñtib illis vñ redde
rent:donauit vtriſq;.Quiſ
ergo eum plus diligit: Reſ

pongdens ſimõ dixit: Eſti

mo quia is cui plus dona

uit. At ille dixit ei: Recte

iudicaſti.Et ↄuerſꝰ ad mu

lierẽ: dixit ſimoni: Vides

Abuſa. n St

aquã vertit in vi

num. Itẽ cũ pha

riſeis ſuꝑbientibꝰ
ut eoꝝ ſuꝑbiam
cõfutaret: ꝓut G̊

hẽ:ut videbit᷑ o

ſequẽdo. i ¶¶ Et
ecce mulier ⁊c̃.de

peccatis ſuis ple

ne ⁊ pfecta ↄtrita
k Et ſtas retro.
qꝛ pꝛe verecũdia

ſui peccati nõ au

debat ſe añponẽ.
¶ Lachꝛy. cepit
rigare pedes eius
⁊c.ex quo pʒ ma
gnitudo ↄtritiois

ex qua tatũ fleuit

ꝙ poterãt lauari
pedes vniuj hoõis
nudis pedibugin
capillis capitj ſui
tergebat. qb ante
ad cõpoſitionem
vultus ſui fuerat

oſcula. pe. eius.
ut totũ deo ſerui

ret i pnia:quicqͥd

ex ſe deũ ↄtẽpbat
iculpa: ſʒ ꝙ die
Grego. o E
vnguẽto vngebat
ad refrigeriũ calo
ris ⁊ mitigatioeʒ
doloꝛis ex laboꝛe
itineris. p¶ Ui
dens aũt.h̊ ↄñter
põit phari
gnatio: vñ ſbdit:
q ¶ Nit ima ſe. d.
h ſi eẽt ppha. ve
rus ſcies occulta.
r¶ Sciret vtich
q̃ ⁊ q̊.eẽt mu.⁊ ꝑ

oñs ñ ꝑmittẽt ſe

tgiab ea. od
rñdẽs ieſuj.ad cõ
futatõeʒ illo. ꝑ h
eni ꝙ rũdit ad ei
cogitatõem qͥ ſoli
deo nõ ẽ:oñdit ſe
pluſq; pphetã.
t ¶ Duo debito.
⁊c̃.pabola ẽ ut cõ
ueniẽticludat ʒ
phariſeũ ð ſua rñ
ſiõe:q̃ ſpᷣdit᷑ cũ dĩ

v ¶ Rñ.ſimõ c. qꝛ amoꝛ ĩ bũanis plerũq; cãt ex pcedẽ

—

8 gſcno
ten
naröchhend
1elt
mtdeniſe
nouicſecui⸗
rſ
onswe
otouen
duyny⸗
Aprairta

rlheren
ſruhhunmn
hitattbonu
Whnnenic
Wnimnd
Anlac⸗
Wanon
fmun
furib
ben
on
unprer⸗
lbitt⸗
ſbanto
murachuri
deſtumui
üfuttna
ſeimdo
toob
ahpler
Mondie

erqgnatütiftun
Yhoit lum
E
in
es e
laplls aĩ ſu
naghncn
Adcipoltonen
pulus iu ku
Aula
Nl eus.
mieo ſeru
ipnlrquicg

ſdei alepfa

loe:fz de
rmnht
fis d mingen
dolonsloron
muuͦb in
ni mliil
ige ni li
iled.

tntöenijil
röeoilt

Duo dekin
paboltelt

irt,eta

mniſcidſen
eſbltann⸗
igcigſt

dicik: 2

Abus:⁊ per ↄnjs maioꝛ amoꝛ ex maioꝛibꝰ donis. Conſe
quenter eũ xpᷣs redarguit ex triplici defectu pietatis cũ

ntraui in do.tu.aquã pe.me. non de.ꝗq tñ

tatis:cum dicitur
b O ſculu ʒ mi

hi non dedidiſti.

gnum 3 ex
ctu hilaritatij ſeu

gðõ eſt amicitie ſi⸗

ex defe

leticie q̃ noie olei
deſignatur vt di⸗

tur i ho

cit. pl.xliij. Pꝛo
ptereavn xit te de
aüt dicta reqrun

ſziralu⸗
ſa. Et e
t mliereʒ

de iplici pfectioe
oppoſita:vt pʒ in

Ir̃a ⁊ iõ concludit᷑: c

hãc mlierẽ? Intraui in do co tibi:Rèmittũt ei pecca
mũ tus:aquã pedibꝰ meis
nõ dediſti. Hec aũt lachryꝰ Cui ãt minꝰ dimittit᷑ minꝰ
mis rigauit pedes meos:⁊ diligit: Dixit ãt ad illã. Rẽ
capillis ſuis terſit. Oſcůlũ mittunt᷑ tibi peccata. Et ce

mihi non dediſti: hec autẽ

exquo intraui non ceſſa bant dicẽ itra ſe: Quis eſt

nit oſculari pedes meos.

Oleo caput meũ nõ vnxi · Dirit autem ad mulierem
ſti: hec ãt vnguento vnxit Fidẽès tua te ſaluã fec: Na/⸗
pedes meoſ. Pꝛopt qdð di de in poc.

¶ NRemittuntur ei peccata multa

ac. Uidet autẽ ꝙ deberet dici cotrariũ:qꝛ pꝛimo pᷣdi-
xerat donũ eſſe cam amoꝛis:hic aũt ecõtrario infert a⸗

moꝛẽ eſſe cauſam doni. Dicẽdum ad hoc ꝙ pᷣmo in ꝑa

bola loquebat modo humano vbi amoꝛ ex dono cau-

ſatur: ſed in applicatiõe ꝑabole ad ꝓpoſitum conuertit

ſe ad loquẽdu de amoꝛe dei erga nos:qui nõ ꝓcedit ex

bonis meritis noſtris:ſed magis cauſat bonũ in nobiſ
æ iðo cõuenienter concludit dicio modo.Uel aliter pot
dici ꝙ in peccato ſunt duo remittenda:ſcʒ culpa ⁊ pena
Culpa aũt ex dei liberalitate remittit᷑:cum nullũ bonũ
meritoꝛiũ poſſit eſſe in nobis ſine gra quã nõ habemꝰ

ante culpe remiſſiõem:ſed habita gratia ⁊ culpa dimiſ

ſa:adhuc remanet pena remittenda:ad cuius remiſſio/

nẽ facit bonũ opus noſtrum charitate infoꝛmatum:et

de hac remiſſioe loquitur dñs.vnde ſequit: d ¶ ¶u
gũt minus dimittit᷑ minus Riliſit. Remiſſi autẽ culpe

aut nulla eſt aut totalis ſimul:

ed remiſſio

ptes ⁊ non tota ſimul de cõi curſu:lʒ aliquãdo fiat tota
ſimul ꝓpter feruoꝛẽ penitẽt ⁊ ex liberalitate dei:a hoc
fuit ĩ ppoſito in hac muliere:ideo ſeꝗtur: e ¶ Remit.
tibi peccata.non ſolum quatum ad culpam:ſed etiam
uskum ad pena r veb⸗ danhane
cati pꝛeteriti. ¶ Quis eſt hic c. oc dicebat quia
videbãt tantũ humanitatẽ exterius appentem: ſʒigno⸗
rabant deitatẽ interius latenteʒ:que pot peccata dimit/
tere. g ¶ ides tua ſaluã te fecit.quia iſta fides fuit foꝛ
mata charitate:⁊ ideo fecit habẽtẽ dignam vita eterna

ꝛehemẽti amoꝛe dei ⁊ hoꝛꝛoꝛe pec

De iſta muliere peccatrice dubitabant aliqui doctoꝛes

vtrũ fuit maria ſoꝛoꝛ lagçari vel alia:de quo dictũ ẽ qͥd
ſentiant doctoꝛes Johã.xij. ibi eniʒ hoc poſui:qꝛ pꝛius
ſcripſi ſup iohãnem q; ſup lucaʒ
(eapirulo. vij.vbi dicitur in poſtilla:videt᷑ autem

ꝙ deberet dici contrarium qꝛ pꝛimo dixerat donuʒ eẽ
Lant ſimul ꝙ donuʒ ſit cauſa amoꝛis ⁊ amoꝛ
cauſa doni:etiaʒ loquendo de amicitia modo
humano:qð ſic patet:Nam amicitia humana
ſʒ philoſophũ i.viij.ethi.iplex eſt.ſ.vtilij.delectabilis
honeſta ſed conſtat ꝙ amoꝛ in amicitia vtili cãtur ex
dono ſeu vtilitate ab amato habita ſeu ſpectata. In a-
micitia vero honeſta cãtur amoꝛ ex virtute amãaãtis: q̃̊

itio.

amatum diligit nõ ppter donũ vel vtilitatẽ habitã v

cõſequẽdaʒ:ſed ꝓpter virtutem ip amati:ex à amoꝛe

—0

—

—

cauſatur ꝙ vult amato bonum ⁊ bonũ opatur ei quãtum
in ſe eſt:vt verus amicus:⁊ ſic in amicitia honeſta amoꝛ eſt

dicit: a (Unn aqua .n cauſa doni. Unde nulla contrarietas in hac pabola:nec in
cerãt feſſi ⁊ dolẽtes ex laboꝛe itinerij:⁊ lutoſi ſeu pulueri eius applicatione ſane intellectis reperit:etia loquẽdo vtro
ati eo ꝓ ſine calciamẽtis incedebat: ex defectu chari biq; ym modũ hũanuʒ. Nã pꝛi in parabola chꝛiſtuj loqt

modo humano ſcozʒ
amicitiaz vtilem vbi
amoꝛ ex dono cauſat᷑
Unge rectificat iudi
cium ſimonis dicẽtis
ꝙ is cui pluſ donauit
plus diligit.? vero i
applicatioe loquitur
etiaʒz modo humano
ſm amicitiã honeſtã
que pcedit ex virtute
ſeu meritis amantis
⁊ amati:ſcom quam
amans: certificat de
amicitia quã amatus
hʒ erga amatẽ:q̃ qdẽ
auudwpwicitia ſcom phi,
loſophũ vbi ſupꝛa eſt vᷣtus vel nõ ſine vtute ꝓuocat᷑ ad a/-
moꝛẽ ſui amati:⁊ ꝑpↄñs ad ipẽdendũ ei bona ⁊ de hac ami/
micitia loquit᷑:cũ dicit: Remittũt ei pcca miłta ⁊c̃.qð autẽ
ſeqt: Cui auũt min dimittit᷑ min diligit.põt vno itelligi ſʒ
amicitiã vtilẽ:⁊ ſic coꝛrñdet pᷣncipio h altercatõij vbi dice
bat᷑ ꝙ is cui p? dõauit pł diligit ⁊c. Alio pᷣt ĩtelligi ð ami
citia honeſta:de qᷓ vltio loqt:vt ſit ſenſuj. Cã aũt q̃re alicui
min dimittit᷑ ẽ qꝛ minuſ diligit:⁊a ſic eſt amoꝛ cã doni.Uñ
nlla grietas ĩ hui mõi reꝑit᷑ cũ de diuerſ amicitie ſpeciebꝰ
loquãt᷑ ⁊ vtrobiq; ſᷣm modũ humanũ. Nõ ei eſt veriſile:q;
chꝛiſt loqᷣret illi phariſeo de amoꝛe diuino ꝗ ꝑtinet ad pᷣ⸗
deſtinatiõeʒ vel de remiſſioe culpe ⁊ pene qᷣ ſcia ptinet ad
eos q iã ꝑfecti ſũt in fidei rudimẽtis. Iſte eni phariſeus ad-
huc erat ifidelis ⁊ ſatis ignarꝰ vt ſatis pʒ.Et notãdũ ꝙ pꝛo
ceſſus chꝛiſti circa ifoꝛmatiõem phariſei de his amicitijs ẽ
ↄnatural hoi:incipit eni ab ipfecto ⁊ de magis noto ⁊ tẽdit
ad ꝑfectũ ⁊ min notũ. Amicitia eni vtilis eſt hoibꝰ magis

ta multa:qm̃ dilexit multũ

perunt qui ſimul accumbe

H qui etiaʒ pcc̃a dimittit:l

ene fit prr nota: vt eſt ipfecta tanquã deficiẽs a rõne vere amicitie f̃ᷣm

philoſophum vbi ſupꝛa. Uñ iſtã amicitiã tmmmõ rudis co
gnoſcebat:chꝛiſt vero tꝛadidit ſibi noticiã ꝑfectioꝛis amici
tie.ſ.honeſte q̃ hʒ verã rõem amicitie ſjm philoſophuʒ. Itꝭ
notãdũ ꝙ ſcòm vtrãq; amicitiã xpᷣs phariſeũ ↄuincit: oſtẽ
dẽdo ei ꝙ illa młier eat dingnioꝛ ad recipiẽda bñficia xpᷣi qᷓ
ipſe phariſe. Nã ſᷣm pmã.ſ.amicitiã vtilẽ ſibi oñdit ꝙ plu
res vtilitates ſeu obſeqa hũit ab illa muliẽ ꝙᷓ a phariſeo:⁊
hoc cũ dic̃: Intraui ĩ domũ tuã ⁊cc̃.ſcom vo amicitiã hone/
ſtã:ſilr oñdit ei ꝙ erat dignioꝛ:⁊ hoc cũ dic:qꝛ dilexit młtũ
In qb bñ ↄſiderat :nos docet ꝙ ver penitẽs dʒ hr̃e exteri
oꝛa oꝑa pia ⁊ deuota:⁊a iterioꝛa amoꝛe feruẽtia ſʒ doctoẽſ
Lca. vbi ĩ pabola xpᷣi inuit᷑ ꝙ moꝛe ¶ Replica
hũano loquẽdo amoꝛ oꝛit ex dono cũ d:qͥſ pł' dili-
it.rñſũ ẽ: Eſtio cui p? oonauit. Et ſedt᷑ vbũ xpᷣi:Re
cte iudicaſti. poſtillatoꝛ expõit h' de hũano amoẽ i q amoꝛ
oꝛit᷑ ex dono.ſʒĩ applicatoe pabole xpᷣus ↄuertit ſtilu ad lo
quẽdũ de amoꝛe dei erga nos:q ñ ẽ ex merid nr̃is ſʒ magis
cãt bon i nobij ⁊ ẽ donatiuj: iõ dixit remittũt᷑ ei pcca mlłta

gqm dilexit młtũ.vt ſic amoꝛ ñ ſit ex dono ſʒ donũ ex amoẽæ

z burgẽſ h̊ vult abſoluẽ orietatẽ q vr ĩ l̃a:p amoꝛẽ vtilẽ
æ honeſtũ vtrobiq; dicẽdo moꝛe hũano:ſʒ pᷣn dcʒ rcificat
iudiciũ ſimõis vt ex vtili ſurgat amoꝛ. Juxta 2 fit appli/
catio qꝛ dilectiõe ex merit ⁊ vtute ipẽdũt᷑ ei bõ. Hec ãt ap/⸗
plicatio Burgẽſis laboꝛat in equod:qꝛ amoꝛ ocupiſcẽtie ⁊
amoꝛ amicitie ſũt equoce amoꝛ:qꝛ diuerſᷣ rõib.nõ ẽ ãt vi/
ſimile chꝛiſtuʒ amoꝛẽ equocaſſe:nec eſt neceſſarium amoꝛẽ

¶ Eunangelium

honeſtum eſſe cãm doni:ꝓut Burgenſis vult:qꝛ ſtat illuʒ
amoꝛẽ eſſe rectũ ſine omni dono dato vel ſperato: alias eſ
ſet amoꝛ mercenarius per cõſequẽs nõ honeſt. Uirtus eni

diligit ppter ſe per ↄſequẽs virtuoſe ſine reſpectu ad donũ

Q autem burgenſis dicit nõ eſſe veriſile ꝙ chriſt ſit locu

maggdalũ caſtrum cecidit in partem ſuam de heredita-
te paterna:fuit enim pater eius magnus homo ⁊ nobi/
lis habens dominiũ in pluribus locis inter que erat di⸗
ctuʒ caſtrũ. Alij vero qui dicũt ꝙ iſta non fuit ſoꝛoꝛ la

curx phariſeo de amo
re ptinẽte an p̃deſtia
tioõem ⁊ remiſſionem
pene ⁊ culpe: hoc eſt
coõtra beatũ auguſti-

n voluit pᷣtermittere

ea qꝗ̃ fidelibꝰ ad iſtru-
ctiõeʒ poterãt valere
Sepe eni dixit coꝛaʒ

xps dixit coꝛaʒ eo de

remiſſiõe peccatoꝛuʒ

quo ad culpaʒ ? quo
ad penã quãtum ad

libealitatẽ dei pcedẽ/
tẽ mulieris dilectioe,zʒ

que in peccato exiſtẽj

. er fa⸗
ciebat ꝑ citates ⁊ caſtella pᷣ

nũ in ſermone de ma co⸗ alen
ria magdalena ſic exx dicãs ⁊ euãgelięãs regnuʒ
ponerem huncpaſlͦ dði:ct duodeci cii illo: ⁊ můᷣ
nardum ſup can. ſer. lieres aliq q erant oirate 3
xxij. ante mediuʒ. Eét ſpiritibꝰ malignis ⁊ iſirmi
vice de hac materia tatibꝰ:maria q vocat mag
ſanctü Thoma dalene de qꝗᷓ ſepteʒ demõia
ꝛirvunr li. 4 exiert: 1 iohana vxoꝛ chu
tio aut burgenſis ad ,. berodißa ſi
ſic dicẽdũ nõ valʒ: E ꝓcuratoꝛis Herodil:x lu
ꝓpter ruditatẽ vel in ſana ⁊ alie multe: qᷓ miſtra
fiðlitatẽ phariſei xvs baãt ei de facultatibus ſuis

Cũ aàũt turba plurima con

ueniret:⁊ de citatib ꝓpera
rẽt ad eũ:dixit ꝑ ſilitudineʒ

perſidij que ipi noͤn Exijt ꝗ ſemĩat ſemiaẽ ſemẽ
tellexerunt: tñ eccleſie ſuũ. Et dũ ſemĩat:aliud ce-
Yaeſſenõ ceſſat : i cidit ſec viã: ⁊ cõculcatũ ẽ
datuz eſt noſſe my cE0 5
riüũ regni dei: ceteris ⁊ volucres celi comederũt
autẽ in parabolis. vt illð. Et aliud cecidit ſupᷣ pe
vicentes nõ videant trꝗ: ⁊ natũ aruit qꝛ ñ hẽbat
ntelligeres no irelligt humoꝛẽ. Et aliud cecidit i
uauis eni phariſe Dee. E 8 ecigau!.
us modo nõ ttellexit ter ſpinas:⁊ ſil exoꝛte ſpine
imo ipugnauit vitat? ſuffocauerũt illud. Et alið
Bolaſer Quie cecidit ĩ tertã bonũ: ⁊ oꝛtuʒ
mittit: nibilominus ſec fructũ cẽtuplũ. Hec di⸗

cẽſclamabat. Qui hʒ auẽeſ

audiẽdi audiat. Interroga
bãt ãt eũ diſcipuli ei: q̃ eet
hec pabola: Quib ipe di⸗
xit: Nob datũ ẽ noſſe my/

cũ audierit cũ gaudio ſuſci

piũt bũ.Et hi radices nõ

citudinibuſ ⁊ diuitijs ⁊ vo

de bono ⁊ optimo audiẽ/

ſimaiſeſtet: nec abſcõdituʒ

qcũq; ñ hʒ ctiaʒ qðᷣ putat
ſe habere auferetur ab illo

cxari ſed alia eiuſdẽ nomis:dicũt ꝙ noiata eſt magdale-

na a magdalo ca
́b́ero eo ch erat ice
ſteriũ regni dei:ceteriſ aũti oꝛiundga.
pabol: vt vidẽtes nõ vide h 4. Rusmin⸗
ant:⁊ audiẽtes nõ ĩtelligat cultatibus. apud
Eſtt bec pabola: —
Eſt at hec pabola:Semen iudeos erat coſue
r Ru dei. Qui ãt ſec viaz tũ ꝙ mulieres ſa⸗
hi ſüt ꝗ audiũt:deinde veit cte ? deuote min/
diabob tollit bũ de coꝛ ſtrabat do e ,
de eoꝝ:ne credẽtes ſalui ſi uotiõe: ideo q:
ant. Mam ꝗ ſupꝛa petraʒ:q xps docebat ⁊ pᷣ⸗

dicabat inter iu⸗

deos:hoc mõ ac/
lebat neceſſa⸗

hñt: qꝛ ad tẽpus credũt: ⁊ ĩ na ab eis. Haul⸗
tempe tentationis recedũt aut qui p̃dicabat
Qð aũt ſpinas cecidit:hi genelibe inter de
ſunt qui audierunt: ⁊ a ſoli ſuetudo:no habe

bat mulieres ſe⸗

luptatib vite eũtes ſuffocã quentes ipᷣm ⁊ ei
tur: ⁊ nõ refer̃t fructũ. Qð ——E
ℳM₰ „ +. 3₰ „.. ℳ₰ℳ . . .: 2. 3
ãt ĩ bonã trã:hi ſuũt q ĩ co;ꝛ me ſoue ex h ge

tiles ſcandalicarẽ

tes p̈bũ retinẽt:x fruciũ af tur. g (uzau
ſer̃t ĩ patiẽtia. Nemo ãt lu/ lem plufiina uur
cernã accẽdẽs opit eã vaſe ba. Hic con ledi
H ter deſcribitur ip
aut ſubi lectuʒ põit: ſj ſũ ſiuschꝛiſti voctri
cãdelabꝝ:t ĩtrãtes videãt na ſeu inſtructio
lumẽ.Nõ èſteĩ occlhiuʒ qd Et pꝛimo deſcn
bitur dicta inſtru

ctio: ſcòo inſtru/

qð ñ cognoſcat:⁊ ĩ palã ve ctionis ↄfirmatsõ
niar. Videte ergo ꝗd audi ibi Factum eſt au
al.Quli eĩ hʒ dabit illi: et tez. Pꝛima in ou

:qꝛ pꝛimo de/

ſcribit pabola ſue
p̃dicatiõis: fer⸗
uoꝛ pᷣdicãtis: ibi

diligere nõ poterat: et quo ad penã debitã:ꝓpter mulierij
pꝛimã dilectioõem:vñ dixit Remittũtur ei peccata młta:qꝛ
« T factuʒz eſt deinceps. Deſcripta inſtructiõe xp̃i fa-
ca apoſtolis pncipaliter: hic cõſequẽter ponit᷑ eiuſ
,,IdQdẽ inſtructio facta aplis ⁊ turbis cõiter. et pᷣmo pᷣ⸗
mittit᷑ quaſi q̃dã pᷣfatio:ſcõo ſubdit᷑ dicta inſtructio:ibi Cũ
aüt plurima turba.Circa pmũ dicit: b ¶ Iple iter facie⸗
bat per ciuitates. in e apparet xpᷣi diligẽtia in ope pᷣdica
onis. c·Et duodecim cũ illo.i.duodeci apoſtoli de qͥꝝ
rtiaer dictũ eſt ſupꝛa vi.ca.nõ tamẽ ibãt cũ illo ad pᷣdicã
dum ſed magis ad audiẽdũ: vt poſſent cõueniẽtius pᷣdicare
ad qõ miſſi ſũt poſtea:vt patebit ca.ſequẽti. d ¶ Et muli
eres alique que erãt curate ⁊c. ideo ſeqbãt᷑ eũ. e

q̃ vocat magdalena.ſic noĩata a magdalo caſtro: ⁊ iſta ẽ de

qua eſt ſermo factus ca.pcedẽti:ratio tñ ſui cognominis di
uerſimode aſſignat᷑ a doctoꝛibuj diuerſis. Illi ai qui dicũt
w iſta ſuit ſoꝛoꝛ lagari dicũt ꝙ noiata eſt magdalena: eo ꝙ

Uenert ãt ad illu. Pꝛima adhuc in duas:qꝛ pꝛimo pa

bola pꝛeponit᷑:ſcõo exponit:ibi Interrogabant autem
Sententia autem iſtarum ouarum partiuʒ patet ex di
ctis Matth. xiij. excepto qð ſequitur in parte ſcõa.
h ¶ Nemo autem accen.lu. ope.eã vaſe. Per lucernaʒ
ſaluatoꝛ hic intelligit doctrinam euangelicã que nõ eſt

occultanda nec in latebris tantum docenda: ſicut doct

ne ſberte emale⸗ ſed in palam coꝛam omnibus.
i ¶ Non enim eſt occultuʒ qð nõ manifeſtet. quia licet
xpᷣs aliqñ docuerit diſcipulos ſecreto:voluit tamẽ ꝙ ꝑ

eos talia publice docerent᷑:vnde dicit Matth/x. Qdi
aure auditis pᷣdicate ſuꝑ tecta. ideo ſubditur: H Qi⸗
dete quõ audiat vt cõſtãter ꝑ oꝛbeʒ pᷣdicetis. K

enim hz dabit illi. hoc ſubditad ondẽduʒ pᷣmiu pdi-
catõis aplłloꝝ:qꝗͥ eni pᷣdicãt ex fiõ foꝛmata charitate me

rẽt᷑ vt ſibi det᷑ augmẽtũ gfe i pñti ⁊ pᷣmiũ glie ĩ futuro.

m ¶ Et qcũq; n hʒ. videlicet ſidẽ charitate foꝛmatam

n¶ Etiã qð pu.ſe ha.aufe.ab illo.qꝛ gre grat᷑ date nõ

i2

Hl i
ſir tunn
atae
Claecüm
Ceritgſouſ
henngti
olilis in
neglanrtho
Sount ilnice
üiſbi
nde
ine
fcnatie⸗
leinkien
uſc püuth
Ncyinags⸗
Ghb
fſonen
Peieclnd
ciautt ue
nun en
rors
tulole
ltnter bo
Cotoendin
rent
ranpen
mdi e⸗
ai Mu
Aüge
ihedah
Geſen
nicen no⸗
dlgepud
oaffarne.
Uliguiunt
n wgun
ltve noch
Cltabrni l

u mulinss ſe⸗
amhn
Iuni. N
beden cii
uſuey⸗
. g
len;lun
ba bect
oolnbin
ſuschuiſt ool
aſeu inſtrucn
pund der
diur diaait
ci:ſcho nn
cionis n
wimnt
NNH
Kiemn
ſnii

.

Nor ciunsn
ari
Al aln

di qͥ apud hebꝛe-

valebũt ei ad ſalutẽ: ſed magis cedent ad danatiois ſue
augmẽetũ:inquãtũ abuſus fuerit eis. Aliter exponit de

I2 —

legiſperitis ⁊ ſacerdotibus iudeoꝝ qui fidẽ xp̃inõ ha-

buerũt:⁊ ideo noticia legis pphetaꝝ nõ valuit eis ad
ſalutẽ: ſed magis nocuit eis ad augmetum ſue danatio
nis ſcom ꝙ diccctt
infra.xij.ca. Ser „ „ „r
uus qui ſciuit vo venerũt autẽ ad illũ mater

lütate oñi ſui vnñ A fes eiuſ:⁊ nõ poterãt ad

i. oTNenefr aͤt ire euz p turba. Et nũciatũ
Dic ↄſequẽter de eſt illi: Mater tua ⁊ freſ tui
ſeribit᷑ feruoꝛ xpi ſtant foꝛis:volentes te vidẽ
pᷣdicãt ex hoc Qui rñdens dixit ad eos:

Ppter aduentum Miter mea ⁊ fres mei hi

matris ſue etiam

expectãtis foꝛaj ñ ſunt:qui pᷣbũ dei audiũt ⁊
interrupit pdica faciũt.l Factũ ẽ autẽ ĩ vna
tionẽ liq eĩ ſum dieruʒ:⁊ ipᷣe aſcẽdit in naui
me diligerer 12 ho. culã ⁊ diſcipli e. Et ait ad

noꝛaret:ſed rñdẽſ

uein gnũ.Et aſcenderũt. Et na/
at mea ? uigãtib ill obdoꝛmiuit: æ?

ille mihi ppin- deſcẽdit ꝓcella vemi in ſta

quujꝗᷣ ſpũalibuj Snũ: ? cõpellebat ⁊ piclita

opib'e magis rẽ baãtur. Accedẽtes ãt ſuſcita
tuj. In hac etiam uerũt eum dicetes: Pꝛece

rñſione xps cõfu eirer. Heare
tauit illu ꝗ ei nũ ptoꝛ pimꝰ.Alt ille ſurges in

ciauit aduentum crepauit ventũ ⁊ tẽpeſtateʒ
matr ſue: qꝛ ſcᷣ; aq ⁊ ceſſauit:⁊ ca ẽ trãqꝗlli
doctoꝛes noſtroj tas. Dixit aũt illis: Abi eſt
malicioſe hoc ſe fſides vr̃a:Qui timẽtes mi-

cit:vt ſi ex hoc pᷣ/ . 2n et!
reigem osle⸗ rati ſunt ad luicem dicetes

teret: argueret ibʒ Quiſputas hic ẽ: Quia ⁊
eſſe hoiem puruz vẽtis impat ⁊ mari:⁊ obe/

camali affectise qiũt ei:Et nauigauerũt ad

motũ.Aduerten

dũ tñ ꝙ fres chꝛi regionẽ geraſenoꝝ:qͥ ẽ cõ/

ſti hic dicũtur co- tra galilea. Et cùm de naui

gnati ſui germa egreſſul eſſʒ ad terrã:occur
ni:eo mõ loquen/ rit illi vir qdam ꝗ hebat de

os. Harres vlcun Moniũ i tpibꝰ multiſ:et ve

illi qui ſunt de aa ſtimẽto nõ iduebat:neq; ĩ
dem cognatione domo manebat:ſʒ ĩ monu

⁊ hoc modo vo mẽtis. Is vt vidit ieſuʒ ꝓci

cauit abꝛaã loll qit añ illũ:⁊ exclamãs vo-

nepotẽ fratrẽ ſuũ 2e Eiaee en
vrhobelgen. iꝗ ce ma dixit: Quid mihi 7
capitlo. q ¶¶ a tibi eſt ieſu ſili dei altiſſimi:

. ſas Fant. Gles Obſecro te:ne me toꝛq̃as
. elcr. „5„ „7' - „
dDoctrine xpᷣi con P ecſpicatenl ſp
firmatio qᷓ ppꝛie do: vt exiẽt ab hoie. Mul
fit per miracula:
ſcm ꝙ dicit mar. vltimo: Sermonẽ cõfirmãate ſequen
tibus ſignis. Et pꝛimo deſcribit᷑ miraculuʒ factũ in ma
ri:ſcdo factũ in terra:ibi Et cuʒ egreſſus eſſet ad terrã

Snia prime ꝑtis patet ex dictis matthᷣ.viij.ca.hoc ex/
3 ral

to. r ¶ Traſtretem trans ſtagnum. math.viij. vo
catur mare modo loquendi hebꝛaico quo oĩs congre-
gatio aquaꝝ in notabili quãtitate vocatur mare ſcom

illud geneß.j. Congregationeſq; aquarum vocauit maria

ſᷣm veritatem aque ioꝛdanis fluuij extenduntur:ibi in ma

gna latitudine: ideo frequenter vocatur mare aliquan-
do lacus ⁊ aliquando ſtagnum: ſicut hic. s ¶ Et cum

egreſſus eſſet. Hic deſcribitur miraculum factum in terra
eiſttcſiet. ie veſewtur mdcnet no de cunmto⸗
, ne demoniaci:ſecun
tis.n.tpib arripiebat illum do de ſuſcitatione fi ·
7 vinciebar catheniſ ⁊ pbe lie anhicjnagoglbi
dib cuſtodii: ruptis vin rediſſet. Sentẽtia au
cul agebat a demonio ĩ de tem pꝛime partis pa
ſerta. Interrogauit aũt illũ tet ex dictis matthei
ieſus dicẽs:Qð tibi nomẽ vicer Marel. Roc
Att ille dixit: Legio. èꝛ tmur: t 4 Er ⸗

ſitrauerãt demonia miłta in mento non inqueba⸗

eũ.Et rogauet᷑t illũ:ne im/ ni⸗ innenten enm
peraret ill vt ĩ abyſſũ irent. nt ſuninere fient ve
Erat autẽ ibi grex poꝛcoꝝ de haburhoclonoſ.

multoꝝ paſcẽtiuʒ ĩ mõte:? dañ.iiij. Qui per ſe⸗
rogabãt euʒ vt pmittẽt eis ptem annos habita-
Iillos ĩigredi.Et pmiſit illiſ uit cum ſeris fenũ ſi

, — —— bos co medẽs. v
Exierunt ergo demõia ab Ipſe auteʒ aſcendenſ
hoĩe:⁊ itrauerũt ĩ poꝛcos: nauim reuerſus eſt ⁊

⁊ ipetu abijt grex ppᷣceps rogabat illuʒ vir a qᷣ
iſtagnũ:⁊ ſuffocat ẽ. Qð

demo. exie. vt cuʒ eo
vt videft factũ q paſcebät ee viuuen iiu
fuger ũt:⁊ nüciauerũt I ciui ſum ſequeretur. cu⸗
tatẽ ⁊ ĩ villas.Exierũt autẽ ius ratio eſt:quia di/
vidẽ qð ſactũ ẽ:⁊ venerunt ſcipulis ſequentibus
ad ieſu:⁊ iuenerũt hoĩeʒ ſe Fpʒ vata ell poreſtias
dẽtẽ a qͥ demõia exierãt ve patebit ca. ix. ꝛ.x. Si
ſtitũ:ac ſana mẽte ad pedeſ aut iſte qui fuerat de
eb: ⁊ timuerũt. Nũciauerft moniacus talia face/
ãt ill ⁊ q viderãt:quõ ſanuſ let: voller unlicl
fact᷑ eẽt a legione. Et roga hominibus imputa⸗
uerunt illũ oĩs młtitudo re ri: talia facẽt vir
gionis geraſenoꝝ:vt diſce tute demonis qò xp/
deret ab ipis:qꝛ magno ti cxcludere intenclcbat
moꝛe tenebãt. Jpè at aſcen. eſt in eccleſia g om
dẽſ naui reuerſus eſt. Et ro niaci ⁊ furioſi ſi curẽ
gabat illũ vir:a qͥ demõia tur: non tamen ad ec

Fre o e&εt Zimi geſiaſtica officia pꝛo-
exierãt:vt cuʒ eo eẽt.Dimi moltentur x

ſit ãt eũ ieſuſ dicẽs: Redi in ctum eſt aute. Dlc cõ

domũ tuaʒ: ⁊ narra quãta ſequenter oſcribitur
tibi feẽ de. Et abijt p vniũ miraculum de reſu

ſã citatẽ p̃dicans quãta illi ſcitatione filie archi ·½

fſynagogi ¶irca qð
pꝛimo ponuur dicti

feciſſʒ ieſ. Factũ ẽ ãt cũ re

diſſʒ ihs: cxcepit illũ turba miraculi ichoatio: ſe

cundo interponitur

mulieris patientij fluxũ ſanguinij curatio:ibi Et cotigit dũ

iret: Lertio dicte ſuſcitationis conſummatio:ibi Adhuc
illo loquente. Sententia iſtarum partium: patet ex dictis
Matthei .ix. ⁊ Mar.v. ca.excepto qð ſequitur in pꝛima
parte. „ ¶Excepit illum turba. Licet enim ſacerdo⸗
tes ⁊ legiſperiti ex odio ipſuʒ deſpicerent ⁊ doctrinam ei
tamen communis populus deuote audiebat verbum eius

3 (Et ecce vir iairꝰ. Iſt nomẽ ñ expᷣmit᷑ matth.ix. ⁊ mar.
Stere ſupplet᷑. Sciẽdũ tñ ꝙ iſte vocabat᷑ iair in ideo-
mate hebꝛeo: ſʒ noia ppꝛia hebꝛaica qñ traſterũt ad latinũ

Enangelium

freqnẽter accipiũt hac ſyllabã vs in fine.ſic iacob ĩ hebꝛeo

eſcripta p̃di⸗
catione chꝛiſti per ſe/
ipſum: hic conſequẽ/
ter deſcribitur pꝛedi/

catõ facta per miſſio

onem diſcipuloꝛuʒ. ⁊
quia pᷣdicatoꝛ verbi
diuini poſt deſcenſuʒ
per pꝛedicationeʒ ad
pꝛoximum debet per
oꝛationem deſcende/

in deum: ſicut ⁊ in

ſcala iacob angeli de
ſcendebant ⁊ aſcende
bant:vt habetur geñ
xxviij.ideo ſaluatoꝛ
pꝛimo mittit diſcipu
los pꝛedicare: ſecũdo
docet eos oꝛare.xj.ca
Adhuc circa pᷣmum
pꝛemittitur miſſio a/
poſtoloꝛum:ſecundo
ſubditur miſſio.lxxi
diſcipuloꝛum ſequẽ⸗
ti.ca. Pꝛima in duas
quia pꝛimo deſcribi
tur apoſtoloꝛum miſ
ſio:ſecundo eoꝛuʒ re-

uerſio: ibi Et reuer-
ſi apoſtoli. Pꝛia ad
huc in duas: in par*
tem pꝛincipaleʒ ? in

cidentaleʒ: que ĩcipit
ibi Audiuit auteʒ he
rodes.Circa pꝛimam
partem datur aucto
ritas apoſtolis pꝛedi
candi:⁊ ptoteſtas mi⸗

racula faciẽdi ad con

firmationem ſue do⸗
ctrine: ⁊ ſic mittũtur

pꝛedicare. Et patet ſẽ

tẽtia huius partis ex
Dicti) matth. x.

b ¶ Audiuit autem

herodej: Hec eſt par)
incidentalis:quia per
pꝛedicationem apo⸗
ſtoloꝛuʒ facta xpi p/
dicãtiũ: herodes au/

diuit famã de mira/
cuł xpᷣi:⁊ ðſiderabat

videre ipᷣm magij du
ctus curioſitate vidẽ/
di miraclła q;ᷓ deuoti
one: ꝓpter quod chꝛi
ſtus noluit in pñtia

eius aliquod miracu
lum facẽ:vt habetur

iacobus in latino: a ſaul ſauł:⁊ eodẽ modo iair iairus.
a Onuocat aut

Erãt ãt oẽs expectãtes euʒ

Et ècce veit vir cui nomen

iair:⁊ ipᷣe pᷣnceps ſynago/

ge eãt:⁊ cecidit ad pedeſie

ſii:rogãs eũ vt ĩtraret ĩ do/
mũ eb: qꝛ vnica filia erat ei

fere annoꝝ duodeci:⁊ hec

moꝛiebat᷑. Et ↄtigit dũ iret
a turb cõpꝛimebat᷑: E mu
lier qᷓdã eãt ĩ fluxu ſãguiniſ
ab ãnis duodeci:q̃ ĩ medi/
cos erogaueãt oẽz ſubſtãti

am ſuã:nec ab vllo potuit
cuari.Acceſſit retro ⁊ teti

git fibꝛiã veſtimẽti eb:c cõ/

feſti ſtetit fluxꝰ ſãguinis ei

Et ait ieſus:DQuiſ ẽ q mete
tigit: Megãtib aũt oib:di/
xit petrus ⁊ q cũ illo erant

Pꝛeceptoꝛ:turbe te cõpꝛi⸗

mũt ⁊ affligũt:⁊ dic:qſ me
tetigit: Et dixit ieſus: Teti
git me aliqs. Nã ⁊ ego no

ui pvᷣtutẽ ð me exiſſe.AHidẽſ

ãt mlier qꝛ nõ latuit:temẽſ

venit ⁊ ꝓcidit añ pedes ei

⁊ ob quã cãʒ tetigerit eũ in
dicauit coꝛã oĩ pplo:⁊ quẽ
admoduzʒ cõfeſti ſanata ſit
At ipe dixit ei: Filia: ſides
tua ſaluã te fecit: Nað ĩ pa-
ce. Adhuc illo loquẽte:ve
nit qdã ad pᷣncipẽ ſynago
ge dicẽſei:qꝛ moꝛtua ẽ filia

tua:noli vexare illũ. Yeſus
aũt audito hoc ᷣbo:rñdit
pꝛi puelle:HNoli timẽ. Cre/

de tm:⁊ ſalua erit.Et cũ ve
niſſʒ domũ:ñ pmiſit ĩtrare

ſecũ quẽquã:niſi petrũ ⁊ ia
cobũ ⁊ iohannẽ:⁊ pꝛem ⁊
matrẽ puelle. ?Flebãat ãt oẽſ
⁊ plãgebant illam. At ille

dixit: Molite flere. Non eſt
moꝛtua puella ſed doꝛmit:

Et deridebãt eũ:ſciẽtes qꝛ

moꝛtua eẽt. Ipſe aũt tenẽs

infra.xxiij. Rationes vero quare aliqui credebãt xpᷣm
eſſe iohannem de quibus iſte herodes: alij heliam: alj
hieremiam: alij vnum ex pꝛophetſj antiquis:tacte fu-

erunt bꝛeuiter Matth. xvi. c

Dic ðſcribitur reuerſio apoſtoloꝛu

4

manũ ei clamauit dicens
los:pꝛimo eos be

Puella ſurge:Et reuerſus

ſpũſeb:⁊ ſurrexit ↄtinuo
Et iuſſit illi dare mãduca?z
Et ſtupuerũt parẽtes ed:q
b' pcepit ne alicui dicerent

q8 factuʒ erat. (Ka. IXx.

Onũuocatis aũt ieſuſ/
Aduodeci aplis: dedit
illis ptutẽ ⁊ ptãtẽ ſup oĩa ð
monia:⁊ vt lãguoꝛes cura
rẽt.Et miſit illos pꝛedicare

regnũ dei:⁊ ſanare iſirmoſ

Et ait ad illos: Nihil tule-
ritis in via neq; vᷣgaʒ neq;
peraã neq; pane neq; pecu/

niã neqʒ; duas tunicas ha
beatil.Et ĩ quãcũq; domũ
itraueritis ibi manete:⁊ in
de ne exeatis.Et qcũq; nõ

receperint vos:exeũtes de

—

t reuerſi apoſtoli.
m de pꝛedicatione
circa quod oſten/

ditur benignitas
chꝛiſti ad apoſto/

nigne recipiendo
ſecũdo eo) ad ma
ioꝛa incitãdo:ibi
Et factum eſt cũ
ſolus eſſet. Pꝛi⸗
ma in duas:quia
beikne ðſcribitur
enignita) chꝛiſti
ad aplłoſ:ſecundo
ad populos: ibi
Quod cum co⸗
gnouiſſent turbe

Cirta pꝛimuʒ di/
citur: Rre⸗
ueꝛſi apo.nar.illi

q ue.fe.licet enim
non indigeret ta-
li narratione cuʒ
omnia ſciret per

ſeipſum:⁊ hoc eti
am apoſtolis eſſʒ

notum: tamen re

ciuitate illa:etiã puluerẽ pe

dũ vꝛoꝝ excutite ĩ teſtimo

niũ ſupᷣ illos.Egreſſi ãt cir
cuibãt pꝑ caſtella:euangeli/
cantes ⁊ curãteſ vbiq;. Auᷣ

diuit ãt herodes tetrarcha

oĩa q̃ fiebãt ab eo: ⁊ heſita

bat eo ꝙ diceret a ꝗqbuſdã

qꝛ iohãnes ſurrexit a moꝛ

tuis:a ꝗbuſdã vᷣo qꝛ heliaſ
apparuit:ab alijs aut qꝛ ꝓ/

pheta vn de antigs ſurre⸗
xit. Et ait herodes: Johan

nẽ ego decollaui. Quis eſt
ãt iſte de qͥ ego talia audio

Et qrebat videre eũ.Et rè

uerſi apli narrauerũt illi q̃
cũq; fecerũt:et aſſũpi illis

ſeceſſit deoꝛſũ ĩ locũ deßtũ
qui ẽ bethſaide.Quod cũ

cognouiſſent turbe ſecute
ſunt illũ:⁊ excepit eos ⁊ lo

quebatur illiſ de regno dei

⁊ eos qui cura indigebant
ſanabat. Dies ãt cepat de/

clinare.Et accedẽtes dauo/

tulerũt ei per moa
