qn habeat aliquid de bono:aliter ſeipᷣm deſtrueret:ſᷣm
phᷣm. iiij ethi. Licet igit pᷣncipes illi qͥ ꝑſecuti ſũt aplos
eſſent mũdani ⁊ mali qtum ad ſupbiam ⁊ infidelitatẽ
⁊ huiuſmodi:tñ aliquid bonũ habebãt:vtpote iuſticiãẽ
clementiã:vel aliqua huiuſmõi:ſicut legit᷑ de traiano 2
multis alijs pncipib' mũdanis:⁊ ſic pſequebant latro

nes 2 pᷣdones inqtum erant eis diſſimilej in bono iuſti

cie:ſicut ecouerſo pſequebant᷑ aplos ⁊ alios fideles inq
tũ erant eis diſſimiles ĩ infidelitate(Sed adhuc dicerej
quia ſunt aliqui mũdani in eodem vicio cõmunicantej
ui tñ ſeſe pſequunt vt ſupbi a cupidii ppter hoc dicen
um ꝙ duplex eſt amoꝛ.ſ.amicitie ⁊ cocupiſcentie. In

amoꝛe aũt amicitie ſimilitudo eſt cauſa amoꝛis:qꝛ ami

cus vult amico bonũ inqtum appꝛehendit ipſum quo
dammõòõ vnũ ſibi:quia amicus eſt alter ipſe ſm phᷣm.
hoc autem non eſt ꝑ realem identitatem ſed p cõfoꝛmi-
tatem. Sic aũt non eſt in amoꝛe cõcupiſcentie qua aliq
vult ſibijpſi bonum: a ideo qtoplus diligit ſe amoꝛe cõ
cupiſcentie q; alium ſibi ſi imlen amoꝛe amicitie: tanto
odit eum inqtum impeditur ꝑ eũ a ↄſecutoe boni ama
ti:⁊ ſic vnꝰ ſuꝑb' odit alterũ in qᷓtuʒ ſurripit ſibi ſingu⸗
larem excellentiã quã cupit:a auarus ſilij f 06
arripit ſibi lucrũ qð deſiderat:a ſic de alis. 3 ¶ Me·
mentote. Hic exponit rõnes pᷣdictas:⁊ pᷣmo pmaʒ:ſcõᷣo
ſcòam:ibi Sed hec oia. Pꝛima rõ erat de ꝑſecutoe illa/

ta chꝛiſto ⁊ aplis inferẽda:⁊ qtuʒ ad h dicit: ʒ ¶ Me

mentote ſer. mei quẽ ego dixi vobis.s.xiij.ca. a ¶ ea
eſt ſer. maioꝛ do.ſuo.aũt pᷣus vocauit eos fuos.xiij.
ca.⁊ hoc ideʒ repetit: nõ eſt ↄ illud qð ĩ hoc caplo dixit
Jam nò dicã vos ſeruos.Seruitus eni quã aplis attri⸗
buit nõ ẽ aliud ꝙᷓ ſubiectio ex amoꝛe filiali ad xpᷣm qui
dẽ ſeruitus large. Seruii aũt qua ab eis excludit eſt ti/
moꝛig ſeruilis qᷓ a charitate excludit᷑:vt hetur.j. Jo.iiij.
b ¶ Si me pſe.ſunt ⁊ vojſ ꝑſe.ſi ꝓ qꝛ.q.d.qꝛ me pſecuti

ſunt de facto:nõ eſt mirũ ſi vos pſequent in futuro.

c¶ Si ſer. meũ ſer. ⁊ ve. ſuabũt. hic põt accipi liſi du
pliciter. ſ. 6 qꝛ ⁊ ꝓ nõ:qꝛ aliqui verbũ xpᷣi deuote ſuſce
perut:vt

licodem' lagçarus ⁊ ſoꝛoꝛes eius ⁊ ſiles:⁊ alid

Noiristma⸗.
ſa: nlein
ciqti niit m
muhoepileili
endeus d
ig beuenmn
otcii daammi
Undepnitunde
Cirmorcirnii
Grorcafit
ſröninrune
bcbandebot
peritad docn
iſt vaterouun
mniſtfluiſui⸗
tralaborcooin
oclor ulclan
uſcbartrinosa
Cbuerobſtnan⸗
Nird w⸗
Udemrindfo
unae
ſitdlüner⸗
bigcſugfn
incinocbſen
pmooyttee
pa Nrain
canum tgfe
1plor inplen
Ien ir ita
luſtciirrdebe
pergödint
hfinigfn n
ntnitnni
boaſtteig

les R
o.

Memnaz w

en Ain t
umni n gin/
nt ple alfl
nten ichtinn
Pn motdin?
iin
ſbiimien

kirins i

irrmi

M,!
ↄtempſerũt ſicut ſcrtbe ⁊ phariſei:⁊ ſimilit fuit de aplis

ꝗqꝛ aliq eos ↄuote audiebat:ſicut pʒ de coꝛnelio act.x. et
in pluribus alijs locis:⁊ multi eos ↄtempſerũt ⁊ a ſe re

ulerũt: vt pʒ act.xiij.vbi barnabas ⁊ pauł dixert Uo⸗/⸗
–☛ arbmaloau verbũ dei: ſed qm̃ repellitis
illud z indignos
⁊c᷑¶ O¶ ¶ Sed hec

ia. Hic exponit ſeruauerũt ⁊ vim ſᷣuabũt.

ſcoam rõneʒ qaue n ia farizr „
fuit de odio mun Sed hec ola ſ⸗ cct vob „
danoꝝ erga apo pter nomẽ meũ: ꝗà neſciũt
ſiolos:cui cauſa, eũ ꝗ miſit me.Si non vẽiſ⸗
expilicat dice S ſem èt locur fuiſſeʒ eis:pẽc

beroia facitt vo catũ ſi haberẽt. Nuũc aũt ex

e pprer ofet cuſatõz nõ bt ð pct ſuo.
6;3 Qui me odit: ⁊ pꝛem men

is mei. ogit. Si opãà nõ feciſſeʒ in
c¶ Quia neſciũt eis:q nemo alius fecit: pec/

den Penit Aur⸗ catũ nõ haberẽt. Nũc

tra hoc videt ils 2 piderũt:t oderũt ⁊ me ⁊
p̃ſ. lxxv. Ror⸗ in biem meũ.Sʒ ũt adimple
ea deus. Dicẽ g in is ri
auc emarun at ſermo:gꝗ in lege eoꝝ ſcri
noticiã determia
tam de vnitate dei:de pluralitate aũt ꝑſonaꝝ:nõ habu
erũt noticiã:niſi ſupioꝛes ſcripturas intelligentes: tam
illa noticia fuit obſcura:qꝛ an tempꝰ chꝛiſti nõ fuit my
ſteriũ trinitatis ad plenũ reuelatũ. Illa etiã noticia qua
hẽbant de hoc iudei fuit eis obſcurata ex odio qð ↄce
perãt ad doctrinã chꝛiſti:⁊ ſic licet cognoſcerẽt inqtuʒ
eſt pater oium pꝑ creatõʒ:nõ tñ cognouerũt eũ inq;tum
miſit filiũ ſuũ ad ſalute credentiũ: iſta tũ ignoꝛantia ñ
excuſabat eos in pſecutõe xpᷣi ⁊ aploꝝ: qꝛ ꝓcedebat ex
odio ⁊ inuidia:vt dictũ eſt. Similiter ignoꝛantia nõ ex
cuſabat tyrãnos aplos ⁊ alios fideles ꝑpſequẽtes:qꝛ ꝓce
debat ex obſtinatõe eoꝝ in pctõ idolatrie:qð pʒ ex hoc
qꝛ videbãt ꝑ aplłos fieri ſigna virtutis diuine:⁊ tñ pma
nebant in infidelitate:qꝛ aliqui attribuebãt ſcie magice
7 male. f¶ Si nõ veniſſem. Hic oñdit pſecutoꝛes xpᷣi
⁊ fideliũ inexcuſabiles: ⁊ hoc oñdit dupliciter: pᷣmo ex
his qͥ facta ſunt in chꝛiſti pñtia:ſcòo ex his q̃ facta ſunt
in eius abſentia:ibi Cũ aut venerit.pma in duas: quia
pᷣmo oñdit eos inexcuſabiles verbis:ſcòo factis: ibi Si
oꝑa.Circa pᷣmũ ſciendũ ꝙ doctrina chꝛiſti fuit its mun
da pura ⁊ pfecta:vt pʒ intuẽti:⁊a dictis pphetaꝝꝛ ↄſona
⁊ ipſoꝝ impletiua:vt patʒ cõferenti nouũ teſtm veteri.
Item ſic fuit ↄfirmata miraculis ſoli deo poſſibilibus:
ꝙ ſufficiẽter debebat cõuincere audiẽtes ad credendum

pter qð dixit Nicodem.S.iij.ca. Scim qꝛ a deo ve/

niſti magiſter. Nemo eni põt hec ſigna facere q̃ tu facis
niſi fuerit deus cũ eo. pꝓpter qð inſidelitas iudeoꝝ ſuit
maximũ peccatũ:⁊ hoc eſt qð dẽ: f¶ Si nõ veniſſeʒ.
hoc dixit qꝛ eius aduent erat eis ꝓmiſſus in lege ⁊ p/⸗
hetis. g ¶ Et locutus fuiſſem eis.li nõ qð in alidbus
ibꝛis interponit᷑ nõ eſt de textu:ſed reſumit ex pᷣcedenti
clauſula. h ¶ Peccatũ nõ haberẽt.ſ.pctm̃ infidelitati
in me:qð dẽ ſpecialit᷑ petim̃ ꝓpter eius grauitatẽ: tñũ ſine
hoc habebãt bñ alia pctã ⁊ añ habuerãt. i¶ Qui me
odit ⁊ pꝛem meũ odit. Poc ſubdit ad oñdendũ ꝙ exce/
catio iudeoꝝ: doctrine tã efficaci nõ credentiũ ꝓceſſit
ex inuidia ⁊ odio cõtra ipſuʒ. k ¶ Si opa. hic ponit᷑
ſcòa rõ ad oñdendũ eos inexcuſabiles:q̃ ꝓcedit ex opi/
bus factis a chꝛiſto q fuerũt ita magna ⁊ virtutẽ creatu
re trãſcendẽtia ꝙ nullus alius fecerat añ talia:vt patʒ in

pr eſt:qꝛ òdio babnertme H

illuminatõe reci nati: 2 in ſuſcitatõe laçari quatriduani: ꝰ
in ſupnaturali eclipſi in paſſioe xpᷣi:a ideo ſi illi q fuerũt in

creduli moyſi ⁊ ꝓphetis fuerũt grauiter puniti ⁊ inexcuſa⸗-
biles reputati:multo foꝛtius iſti:⁊ hoc eſt qð dicit᷑ AS

opꝑa nõ ſeciſſeʒ in eis q̃ nemo alius fecit pctin nõ habe.ſ.in

fidelitatis in me licet
haberẽt alia pctã.
Oa AINluũc aut 7 vide
grat.Cũ ũt venerit pacli rũt.ſopꝑa. m (¶ Et

õõ 9A meum. q? ex odio ad
pꝛe ſpirituʒ veritat: ꝗ a pꝛe Pm inllus opa ruch
IIV. . . . Fom iplius opa taꝗ;
ꝓcedit:ille teſtimoniũ phi maligna attribuebat
bebit de me. Et võs teſtio⸗ oferl hl .
niũ phibebitiſ: ga ab initio Wat xij. nSeg
mecũ eſtis. C XVI. vt adimpleat mo.
Ec lõcutus ſuʒ vob: hic vt tenet ↄſecutiue
ſᷣt non ſcãdalicemini e eon ſten⸗
2 ſynagogis ſacient ſermoni): o Ae
vos. Sẽd vẽit hoꝛa:uũt olis in lege eoꝝ ſcripty eſt
qui interſicit vos: arbitret , rii.
obſequiũ ſe pꝛ eſtare deo. Odio habuerũt me
gratl.i.ſine cauſa:inn
mo ecõtrario hẽbat
cãm amãdi eũ ex beneficijs eis impenſis in docẽdo eos ⁊ ſa
nãdo infirmos eoꝝ. q ¶ Cum aũt uenerit.Hic oñdit eos
inexcuſabiles ꝑ ea que facta ſunt in xpᷣi abſentia:videlicʒ p
aduentũ ſpũs ſancti ſuꝑ apłoj poſt aſcenſiõʒ chꝛiſti:qð fuit
ſignũ mãifeſtiſſimũ ad doctrinã chꝛiſti ↄfirmandã:⁊ Ks
qð dicit᷑: q ¶ Cũ aũt venerit ꝑaclit᷑.i.ↄſolatoꝛ. s⸗
ego mittã vobis a patre.In hoc oñdit ſxm̃ ſem a ſe ꝓceden
tem inqtum dicit ſe illũ mittere: t ¶ Spm̃ veritatis qui
a pꝛe ꝓcedit. In quo fgt⸗ ſpm ſcm̃ a pꝛe ꝓcedere: quia ꝓ⸗

—

cedit ab vtroq;. v¶ Ille teſtimoniũ phibebit de me.
eni hoies pꝛius illitterati ⁊ ſimplices de ꝓfunditate ſcriptu⸗
rarũ ſubito plane loquerent᷑ ⁊ in omnibus linguis fuit ma
ximũ ſignũ ad ↄfirmandũ fidem chꝛiſti. x¶ Et vos teſti
moniũ phibebitis. pꝛedicando oib' popuł. ꝓ ¶ ¶ Quis ab
initio mecũ eſtis.Nõ eſt intelligendu ꝙ fuerint cũ eo a pᷣn-
cipio vite eius:ſed ab initio ſue pᷣdicatois qñ incepit docere
SEtc locutus ſuʒ. Poſtq; chꝛiſtus aliquas rõnes po⸗
ſuit ad diſcipuloꝝ: ↄſolatõʒ:hic magis explicat ſuã
intentionẽ:⁊ diuidit᷑ in tres:qꝛ pᷣmo dicta explica/

tio ponib:ſcõo eius effectus ondit᷑: ibi Dicũt ei diſcipuli. ter

tio intentũ cõcludit:ibi Hec locutus ſuʒ pꝛima in duas: qꝛ
pᷣmo ponit rõnes quibꝰ ↄſolatus eſt eos de tribulatõib fu⸗

turis: ⁊ hoc vt cõtinuet ſe ad dicta imediate emeee

explicat rõnes ↄſolatoꝛias de receſſu ſuo: ibi Et nũc vaſp/
ma in duas:qꝛ pꝛimo exponit intentõʒ ſuã: ſcõo ſubiungit
dicti rõnem:ibi Pec vo.ab initio. In pꝛima ergo pte dẽ ſic
a ( Pec locutus ſum.i.ad ↄſolatõʒ veſtrã ↄtra futuras tri
bulatões. b (¶ Ut nõ ſcan. cadendo ꝑ impatientiã qua⸗
do eueniẽt vobis.Scandalixare dẽ a ſcandalon grece qð ſi
gnificat impactõʒ pedis ꝑ quã homo ruit: ⁊ ad ſimiliiudi⸗
nem huũ in ſpũalibus dicit᷑ quis ſcadaliari in tribulatiõe
qñ eſt ei occaſio cadendi ꝑ ipatientiã. c¶ Abſq; ſynagogꝗ
faciẽt vos.Incipit hic explicare i pticlari tribulatõòe) futas
iter quoj eiectio de ſynagoga reputabat᷑ magna:ſicut apud
nos eiectio de eccleſig ꝑ excõicatõʒ. d ¶ Sed venit hoꝛa.
de ꝓppinquo. e ¶ Ut ois qui interfi. vos arbi.obſe.ſe pꝛe.
deo.qð dupliciter intelligi. Uno mõ de deo vero:⁊ ſic iu
dei excecati interficiẽtes fideles arbitrabant ſe obſequiũ p
ſtare deo celi.Iſta tñ ignoꝛantia eos nõ excuſabat: S

*
ðM .

èèůU

—
—

¶ Endãgelium

eſt. Alio mõ exponit de deo opinatiue dicto:ſm erroꝛẽ gen nerit ille arguet mundũ.i. arguendũ r12demnandu o⸗ P nuletntſt

tiliũ:2 ſic gẽtiles interficiẽtes chꝛiſti fideles credebãt ſe obſe dit de tribus.ſ. qDe peccato.infidelitat in xſ ere
quiũ ſtar⸗ deo. ſ. ioui vel ſaturno vel huiuſmodi. f¶ Et ſine fide mediatoꝛis nõ ͤutet aliqo Palcg in 7. E inige
hec laciẽt vobis. exponat ſicut capitulo pᷣcedenti. g ¶ Sʒ ſticia.ſ.xpi quã nõ acceptauer̃t hoies mũdani. s dDO. iohe unnai
hec lo. ſuʒ vo.vt cũ ve.ho.eoꝝ remi.qꝛ ego dixi vobis.yt ad piem vado. Per hoc eni ꝙ chꝛiſtᷣ ad piem rediẽsre nncnn niguu
facilius toleretis täi reexit ad cetd Vian n
5pᷣdicta vobis ab eo qᷓ —. „ ,⸗„ „ aſcẽdit declarats ſihiini
certitudinaliter pot Et hec faciẽt vob:lqꝛ ñ no/ pyenerit:ille arguit mũdum eſt iuſticia eöẽq [m fr ian
venuͦciare lutura co? uerũt piem neq; me. Sèd dè peccato: et dẽ iuſticia et ꝙ arguit perirs ſ e
tingentia a mni · Pec locur ſuʒ vob:vt cũ ve de iudicio. De pctõ ꝗc nct Jeſu nasf · iiſſi
dixir chꝛiſtuj aplij vt ec zobetchne de iudiclo. De pctõ qdem ſmü viruͦ appi ednc
pꝓuiderẽt ſibi de pati nerit hoꝛa eoꝝ: reminiſca qꝛ nõ crediderũt in me. De batũ a deo ſequi ſchti ſi
elea: min ſeriunt mini:qꝛ ego dixi vob. Hec iuſticia bo:q ad pꝛem va/ tur: hũc ieſũ reſu ſuſieli
dleit S Puidenk pt auüt vob ab initio ñ dixi: qa do: ẽc᷑t iaʒ nõ videbitis me. ſaitauit de cuius n nhitd
affignat mmlli i lib⸗o o biſcũ erã Et nuͤnc vado Dẽ iudicio qũt: qꝛ pᷣnceps a neſtee nos ſu⸗/ E de do⸗
de tuſculanis aſtioni ad eũ q miſit me: et nẽo ex hui mũdi iaʒ iudicat eſt. dei exaliab a. pradi
bu . Dian- b na et pob interrogat me qͥ vadii Adhuc mua habeo vob h' iuſtcie xpi de⸗ a in
als o ball⸗ miode Bz ga hec locut᷑ ſuʒ uob: dicere: ſz nõ poteſtis poꝛta claratio eſtpſeuu nnremt
tant pñtia q futura: Wiſtitiã implebit coꝛ vim. re mõ. Cuʒ aut venerit ill? ods maiſet uthiai,
vñ ſenſibilit videm⁷ẽI Sʒ ego veritate dico vob: ſpuũs veritat: docebit vos cio. tEt ait izf nriligt
ꝙ aliqᷓ bõa tpalia v expedit vob vt ego vadaʒ. oẽm veritatẽ.Nõn eni loqᷓ debitis me. pñ̃tia nhlclnn
Lormalia oeicrcnbüis Si eniĩ nõ abiero paclit᷑ ñ tur a ſemetipſo:ſẽd qᷓcunqʒ coꝛpali hitantem ene .
bĩtpira vo par app. eniet ad vos. Si at abie audiet lõqtur: t qͥ vetura voiei eb ee lüfpemin
ciãt: nũc ãt ta vð cñ To:mittã eũ ad vos.Et cuʒ ſũt qnũciabu vob. Ilẽ me p jelunwettos a les dnn
aliqs ſibi p̃ᷣuidʒ ↄtra .„R ʒʒAAIAß ei) appet an a dop nd
mala futura apphendit ea q̃ſi quodammõ pñtia: ideo vidẽ ſcenſiõʒ: tñ nõ hitabat cũ eis ſiẽ añ: qꝛ iaʒ nõ erati moꝛ Andmad
tur minoꝛa. h ¶ Pec aut. hic ſubdit ſui dicti roneʒ videli tali coꝛpe. v ¶ De iudicio aũt:qꝛ pnceps hup mũdii. Ane
cet qjre tũc iſta dixerit eis ⁊ nõ a pncipio vocatõis ipſoꝝ di diabol:ſicut.s. expoſitũ ẽ ca.xiiij. x iun indin hoſkNNRe
cens: hec aũt vobis ab initio no dixi. hoc eſt iſta verba ad eſt. i.ↄdẽnatus diuia ſnia tanq; obſtinat:a ꝑ ↄns dẽsei anio ſchoeth
pſalatõʒ veſtrã õ futurã tribulatõʒ:vt pʒ Mat.x.vbi tribu adherẽtes eodẽ iudicio ondunt ↄdẽnabiles. y 6 Ad- ſjuolſul
latões pᷣdicunt aplis nõ tñ ↄſolãdo eos ſicut hic: ⁊ ſubdit huc multa. PHic oñdit efficaci ſpũs ſancti reſpectu aplo nipiuſhvſi
cauſa: i4 lia vobiſcũ erã. ↄfoꝛtãs vos mea pñtia coꝛ rũ:qͥ ↄſiſtit in illuſtratoe ipſoꝝ de ꝓfundiſſimis ⁊ altiſ/ lcorſañe
Palieſed e mo iminet receſſus me indigeil õ taliapſolari. ſimis fidei ſecretis:⁊ hoc eſt qð dẽ: Adhuc młta habeo hut ſutiiß
k IEt nũc va. Hic explicat rões ↄſolatoꝛiaj de receſſu ſuo vobis dicere ſed nõ poteſtis poꝛtare mõ. ꝓpter veſtraʒ lümn ſͦnltiß⸗
q̃ᷓ fuerũt tres. Una fuit de ꝓmiſſione ſpũs ſancti.Alia de pꝓ impfectõʒ ⁊ eoꝝ arduitatẽ. ʒ ¶ ¶Zu auũt venerit ille ſo⸗ ſurunn bili
miſſioe redit ſui.Alia de ꝓmiſſioõe acceſſus eoꝝ ad piem: ritus veritatis.i ſpũs ſanctus d eſt veritas pꝑ eſſentia et N
ſcõam explicatibi Mogicũ.tertiaʒ ibi In illo die.quis nõ effectiue docẽdo eã. a ¶ Ille ſpi. veri.doce.vos oẽʒ ve. eN
ſuerint ſupꝛa poſite:eodẽ oꝛdine Pꝛima in duas: qꝛ ᷣmo ſ.neceſſariã ad ſalutẽ:no ſolũ ꝓ pſonis veſtris:ſed etiaʒ ndlcimls
ꝓmittit ꝑ receſſuʒ ſuũ donũ ſpũs ſancti: ſcðo oñdit effca ad regimen eccleſie ⁊ fideliũ inſtructõe.Et qꝛ poſſet cre lun
ciaʒ huiuj doni:ibi Et cũ venerit. Dicit ̊ pmo ſic: k¶ Et dere q; ſpũs ſcũs eſſʒ maioꝛ filio eo ꝙ debebat docer eoſ Manngaiftl
nũc vado ad eũ ꝗ miſit me.qꝛ ipleui officiu pᷣdicatõis mee: de maioꝛib: ideo hũc erroꝛẽ remouet dicens: b ¶lõ5 hini nolid
Et nemo ex vobis interrogat me quo vadis:Sed hoc vĩ ↄ eni loque.a ſemet.qꝛ ſicut nõ eſt a ſe ſed a pꝛe ⁊ fillo ita galemwrſur
illud q. ð. dictũ ẽ ca. xij. vbi petrꝰ qſiuit: Dñe quo vadij. nec a ſe loqtur:ideo ſequit: c ¶ Sed quecũq; au:a me nonlihnbn
⁊· xiiij.c.dixit Tho.Oñe neſcim qͥ vadis.q.d.vellemꝰ ſcir¶⁊ a patre:qꝛ ſuũ audire eſt ab eis pcedere. d (Koane tnacn vo
Dicẽð ꝙ in pncipio xpᷣs locur ẽ eis tmmõ de ſuo receſſu:et tur.ſ.vobis:ſed nõ eſt intelligendu hoc generaliter de oi Nchatzoelan
tunc bñ qſierũt quo iret:vt allegatũ eſt. Sed poſtea interpo bus que audit ſpũs ſcũs a pꝛe ⁊ filio:qꝛ ab eis accipit ſci molitnithi
ſuit de tribulatõib eis futuris in qbus interfectoꝛes eoꝝ reentiã infinitã:ſed de oibus ꝑtinentib' ad eoꝝ ſalutẽ ⁊ ec W
putabãt ſe deo pᷣſtare obſequʒ:qð videbat᷑ nimis durũ ⁊ ex cleſie regimen:vt dictũ eſt. e ¶ Et que vẽ.ſunt an.vo Nodelpthar
traneũ: ꝓpter qð ipſi tanq adhuc impfecti fuerũt ita ſtupe bis. Multa eni de futuris ꝑ ſpiritũ ſanctũ reuelata fue- upbſant
facti ⁊ att niti ꝙ oino obmutuerũt:⁊ tũc q̃ſi expꝛobꝛando rũt aplis:ſicut iohãni ꝑ ſpm ſanctũ reuelat eſt ꝓceſſus ahalgfen⸗
dixit: 1CEr nemo ex vobis iterrogat me ⁊c̃.q.d.ex tiore eccleſie vſq; ad finẽ mũdi in apoca. Et petro ſuũ marty uliig oiſon
triſticia facti eſtis muti:⁊ hoc pʒ ꝑ lr̃am ſeq̃ntem cũ dicit: riũ ſᷣm ꝙ ipſemet dicit.ij. petri.j. Scio qꝛ velox eſt depo Nuſctgnlie
mSeg ꝗꝛ hec locut ſum vobis de tribulatoib' futuris ſitio tabernaculi mei: m ꝙ dñs ieſus xpᷣus ſignificauit Prlainit
n Eriſticia impleuit coꝛ vim. Et qꝛ cũ hoc triſtabant᷑ de mihi. Et paulo reuelate ſunt future ſibi tribulatões in hſäſfecigd
receſſu xp̃i de cui pñtia ↄfidebãt in tribulatõibꝰ ↄoſolari:iõ hieroſolymis:vt hẽtur act.xx. fᷣ Ille me clarificabit kzmude
ſubcit: Sʒ ego veritatẽ vobis dico:expedit vobis vt ⁊ ego Hic ponit᷑ efficacia ſpũs ſancti reſpeciu ipſius chꝛiſti q ppnitſttun
vadãa.⁊ ſubdit cãm dicẽs: o ¶ Si enĩ nõ abiero paclitus fuit declaratio ipſo diuinitatis:que maifeſta facta eſt p ictigirün
no veniet ad vos. qꝛ plenitudo ſpũs ſci nõ erat dãda niſi p ſpiritũ ſanctũ aplis datũ:qꝛ ſicut pꝛedictũ eſt illuc fuit lliipenze
aſcenſiõʒ chꝛiſti. p Et cũ venerit. Hic oñdit efficaciã illi ſignũ maximũ ad ↄfirmandũ chꝛiſti doctrinã: ⁊ hoc ẽ 6, voninin
us doni:⁊ hoc in trib :pmo reſpectu ipſ mũdi:ſcòo reſpe gqð dicit: f me clarificabit qꝛ de meo accipiet.a dicbuſeße
n alokibi Adhuc habeo.tertio reſpectu xpᷣi:ibi Ille me me ꝓcedendo: Nec eſt ꝑ hoc intelligendũ ꝙ ptem eſſen⸗ Nlutiztie
clarificabit. Effect aũt ſpũs ſancti reſpectu hoiuʒ mũdialit tie filij recipiat qꝛ intiſibilis eſt: ⁊ ideo ſi aliquid capit nodectonth
viue 0 eſt arguitio ipſoꝝ: ⁊ hoc eſt qð dicit: p ¶ Et cũ ve totũ capit᷑:oẽ aũt verbũ ꝓcedens ab aliquo naturaliter alu
„ M Upont
* S

K Bohannis xvj
N ipſum maifeſtat: ⁊ ſic ſpũs ſcũs pcedens a filio toam erat obſcuritas ex boc ꝙ tbi videbat qdam ctradictio in
R eius eſſentiã accipiens totũ ipſuʒ mãifeſtat. aũt ſpũus hoc ꝙ dixerat: Modicũ ⁊ nõ videbinis me.a poſtea: Ite⸗
1 fſfſfſcuũs ꝓcedit ab ipſo ondit ↄnter dicens: g ¶ Oia que modicũ ⁊ videbitis me.⁊ iõ dubitauerũt de intellectu iſto
R cunq; hʒ pater mea ſunt. Oia eni que ſunt pais filio coi rũ verboꝝ: a patet littera: p ¶ Lognouit. hHic ponit᷑ dubi
rniͤ⸗ tcank:t᷑ excepta ꝓpꝛietate paterna:in qua a ſilio diſtinguik tatõis ſolutio: ⁊ diuidit in duas:qꝛ pmo dubitatio eoꝝ ſol
Amudun a 7 oſeqns virtuj itt mo Durn
Kinch ”èâꝗ”cù uitur: ſcòo exempluʒ
ufücu n ſpir atiua filio ccico aaag § ppoſitũ inducit:
ögden di cat: cuͦ in igla pet clariſicabit:qꝛ de meo acci/ vos qꝛ dixi: modicũ ⁊ ſi di ibi Mulier aũt. In p
nme De Diig eino opponat: e. piet: æ ãqnũciabit vob. Olã debit᷑ me:⁊ iteꝝx modicũ æ? ma pte dicit ſical
M. De hec eſt cà q̃re ſpuj; ⸗ .. - 1. 1. 2Lognouit aüt ielus:
Z ſcũs pcedit a flio Qcuc; bʒ pa mea ſũt. Pꝛ vicebiſ me. Amẽn amẽ di qꝛ vole. eü inter. hoc
ſicut a pie: qꝛ ſir pterea dixi:qꝛ de meo acci co vobis:qꝛ ploꝛabit᷑ ⁊ fle eni cognouit chꝛiſtus
vnu in virui⸗ ſi piet:⁊ ãnũciabit vob Moͤ⸗ bitis vos:mùndãt gaude inqtum deus cur eſt
arlua :1 b ao, icũ ⁊ iaʒ ñ videbit me: ⁊ bit:vos aũt ↄtriſtabimini: Funnen ſerera coꝛ⸗
crea vixi q: de iteru modicũ ⁊ videbiſ me ſed triſticia va vertet ĩigau pꝛia virt ure. Cogno⸗

xi g ex diſcipul e ad inuicẽ: tiꝗ hʒ:qꝛ vẽit hoꝛa eõ. Cuʒ bhomo: quia anima
ꝓ à me pꝛocedit. Quid ẽ hoc qð dicit nobiſ aũt pepit puerũ:iam ñ me chꝛiſti videt i verbo
ui eh moͤdicu T ñi videbit me: et minit pſſure ꝓpt gaudiſ: mnis aue de wicker
bʒ pr̃ mea ſut: d· Modicu 7 n videbi me et minit pſſure ꝓpt gaudiu: ſtientia viſionis.
1 mibi cõicat oia: iterũ modicuũ ⁊ videbiime qꝛ nap ẽ homo in mũduʒ. 47 dixit eij: de h
uga⸗ excepta ppꝛietate ⁊ qa vado ad pꝛem: Dicłè Et võs igitur nunc quideʒ qritis inter vos. Ad
ngwen at baͤt ergo:Quid eſt hoc qd triſticiam habetis. Iterum boc rũdendo pᷣuenit
An ruees. olerat dicit modicũ: Neſcim qd aãt videbo vos:⁊ gaudebit vroſtenderet le ſene
ſii ad eoꝝ ↄſolatõe, lodqtur. COgnouit aũt ieſuſ coꝛ veſtrũ:ẽt gaudiũ veſt· mentis eoꝛum inten-
titstnintini 5 e reditu: 1 di qꝛ valedi eu iterrogare: et nemo tollet a vob.Et illö5 tioʒ. me
cd ir Ant uidit in tres:qꝛ ꝓ dixit eiſ:De hoc qrii inter e me nõ int di. vo.quia plo.⁊ fle.
wiiia N. ponit dicta crol Eren cq 8 HW die me nõ inirogabil gcc; vos. q. 5 Nüllud qð
nutni etie ii catio: còo ex poo ” diccũ eſt: Modicũ ⁊
Waiin Vantis ſeqns diſcipuloꝝ dubitatio:ibi Dixerũt ergo. tertio du nõ videbitis me.intelligitur tempuj mee paſſionis vſq; ad
i giiſin i bitatois expoſitio: ibi Lognouit ergo. In pma igit pte reſurrectõʒ meã in quo flebitis ꝓpter meã abſentiam.
ipr iuiſn ad eoꝝ 21. olatoʒ oñdit ꝙ temp modicu erat futurũ vſ/ s ¶(¶ Muncdꝰ aũᷣt gaudebit.qꝛ in triduo moꝛtij chꝛiſti iudei
Nctoa⸗ Murnir q; ad ſuũ reditũ ꝑ reſurrectõʒ ſuã dicẽs: i¶ Modicũ muũdialiter viuẽtes ſũt gauiſi credẽtes extixiſſe totã ſectam
tengeng zun iam nõ videbitis me.ſ̃m Aug p iſtud modicũ intelli xpᷣi. t¶ Sed triſticia veſtra vertet in gaudiũ. In hoc ex·
(Saiimnii gitur temp' ab illa hoꝛa qua loqbat xps diſciplis vſq; ponit illud qð.S. dixerat: Iterũ modicũ ⁊ videbiie me. qᷣa
mschinfe uã paſſiõʒ a moꝛte: ꝑ qu ſubtracr eſt eis ⁊ ſic nõ vi in tpe quo eis apparuit poſt reſurrectõʒ ſuà gauiſi ſut viſo
WW W r eũ. k Iterũ modicũ ⁊ videbitis me.ꝑ iſtud ? ꝛ no. Et ſic pʒ ex vbis chꝛiſti expoſitis qð.S dixera ꝙ expo-
Rägnsrirn modicu intelligit temp ab hoꝛa ſue moꝛtis vſq; ad re ſitio Ghert ppinquioꝛ eſt littere q; expoſitio Auguſtini.
Be d *MR ſurrectõʒ ſuã:qꝛ tũc iterũ viderũt eũ:vtrunq; aũt tem v (Mu ier. declarat qð dixerat ꝑ exem plũ mulieris ĩ do
Won un pus modicũ fuit.ſᷣm vero Chꝛyß aliter exponit᷑: qꝛ per loꝛe partus triſticiã patientis:ſed in natiuitate pueri gaudi
Knfldan 5 pꝛimu modicũ intelligit᷑ temp' ab hoꝛa paſſionis vſqʒ um ſupueniẽs abſoꝛbet pᷣcedentẽ triſticiã. Mulier iſta eſt ee
mmumndnn, ad temp' reſurrectõis:⁊ tũc eſt ſenſus: I ¶ Wodicũ ? cdleſia ſeu aploꝝ collegiu in quo ꝓtũc erat tota eccleſia fide-
nnͤcn e⸗ nõ videbitis me. q.d.temp in quo nõ videbitis me ꝑꝓ liũ: triſticia partus eſt doloꝛ de paſſioe chꝛiſti: qui fuit in
ſr ſubtractõʒ a vobis in mea moꝛte erit modicũ: idẽo ñ̃ illo collegio: natiuitas hois eſt reſurrectio chꝛiſti qua xpᷣs
ncdae, debetis deſolari:ꝑ ſcõᷣm modicũ cũ dicit: m ¶ Iteruz de nouo ꝓceſſit ad vitã immoꝛtalẽ:qtum ad coꝛpus qð pᷣ
mnpin modicũ ⁊ videbitis me.intelligit temp ab hoꝛa reſurre us fuit moꝛtale:⁊ ideo ad hoc deſignandũ dixit ſaluatoꝛ:

†
4

vado ad pꝛem. Dixerũt

d. ꝓpter hoc dixi g' ex diſcipuł e ad inuicẽ:

ctõis vſq; ad aſcenſioʒ in quo apparuit eis loqns de re-
gno dei:vt hẽtur act.j.⁊ illud temp' fuit modicũ reſpe
ctu tꝑis ſeq̃nt vſq; ad finẽ mũdi:io ſubdit᷑: n ¶ Quia
vado ad pꝛem.q.d.qũ in celũ aſcendã extũc nõ videbit
me cõiter loq̃ndo niſi in generali reſurrectõe: ꝓpter qõ
dẽ act.j. Uiri galilei qͥd ſtatis aſpic ẽtes in celũ:hic ieſus

ui a vobis eſt aſſumptus in celu:ſic veniet quẽadmo⸗

vidiſtis eũ.q d.ampl no videbit᷑ in terra pñtia coꝛ
poꝛali vſq;quo veniet ad iudiciũ. Oe eni alidbus ſanct
apparuit poſtea fuit ex ſpeciali ga:ſicut apparuit iohã
ni euãgeliſte añ moꝛtẽ ſuã vocãs eũ ad celeſtẽ gliam. Si
milit᷑ ⁊ petro apparuit añ crucifixionẽ ſuã dicẽs ei:Ua⸗
do romã iterũ crucifigi. qꝛ in crucifixione petri futura
dicebat ſe xpᷣs crucifigi:ſicut in pſecutõe fideliũ dicit ſe
pſecutõʒ pati:act.ix.Et ſilr appuit paulo qñ fuit ꝓſtra/
tus de celo:vt hẽtur ibidem: ⁊ iſta expoſitio Chꝛyſ.ma
gis eſt ↄſona vbis xp̃i vt poſt videbit magis. o ¶ Di/
ebãt. Hic ponit᷑ diſcipuloꝝ dubitatio:qꝛ in verbis xpᷣi

diũ. Mulier cũ parit triſti

uit etiã hoc inq tum

x¶ Quia natus eſt hõ in mundu. ⁊ nõ dixit puer: qꝛ xpᷣs
hõ pfectus vitã immoꝛtalẽ inchoauit ꝑ ſua reſurrectõʒ. ſe-
quit᷑: y (Et vos nũc qᷣdem triſticia habetis. ſ.tpe mee
paſſiõis ⁊ moꝛtis. 3 ¶ Iterũ aũt vi.vos ⁊ gau.coꝛ veſtrũ.

p' meã reſurrectõʒ. a (¶ Et gaudiũ vim nemo tollet a vo/

bis.qꝛ vita chꝛiſti q̃ fuit materia hu gaudij imoꝛtalis erat

nõ amplius auferenda ꝑ moꝛtẽ:qꝛ chꝛiſt reſurgẽs ex moꝛ

tuis iam nõ moꝛit᷑ ⁊c.vt dĩ ro.vj. Iſtud vo gaudiũ aploꝝ

de chꝛiſti viſione fuit inchoatũ poſt reſurrectõʒ xpᷣi:ſed po
ſtea ↄſũmatuʒ in glia celi. b ¶Et in illo die. Pic explicer

⁊ diuidit᷑ in duas:qꝛ pᷣmo explicat erga dicipu loj patris ſfa
miliaritatẽ:ſcòo ſubiungit ſui dicti rõnem:ibi Hec in pꝛo/
uerbijs: Dicit igit pmo ſic: b¶ In illo die. i. in tꝑe poſt re
ſurrectõʒ meã. c ¶ Me nò interrogabitis quicq.q.d. ex
pñtia ſpũs ſancti vobis a pꝛe miſſi:ſic eritis illuminati: ñ
indigebitis querere ſicut mõ neq; edoceri.Sed ↄ hoc videt
p illo tpe perijt a chꝛiſto petrus de iobane: Pic aũt quid.

chꝛiſtus qð ſupꝛa dixerat de acceſſu diſcipuloꝝ ad patrez:

Euãgelium

nt bẽtur . vlti ca. Similiter a li petierůt a xpᷣo:Dñe ſi in cedere ad eum ⁊ im

tpe hoc reſtitues regnũ iſrł vt hẽtur act.j. Dicendũ ꝙ intel ſuum adiutoꝛium: ed expꝛimit cum quanta ſecuritate

ligit de qſtionib' ſic irratioabilib ſicut añ reſurrectoʒ apli
faciebãt chꝛiſto:qlis fuit qᷓſtio philippi ſupꝛapoſita.xiiij.c.

Dſi oñde nobis ⁊c᷑. et ↄſilesqſtiones qͥ frequẽter legunt in

euãgelijs ab aplis fa-
cte. Poſt reſurrecti⸗ H „„
ne chriſe nar⸗ Emẽ amẽ dico vob:ſiqůid
it illis ſenſuz vt intel⸗ —MHõ

bit vob. Alq; mõdo nõ pe
tiſtis qcq; ĩ noĩe meo. Pé
tite ⁊ accipieſ:ũᷣt gaudium

ce. xxiiij. ideo fuert
edocti de multis que

Pes ignoꝛabãt:⁊ ꝓpt᷑
oc

nõ indigebãt qre vzm ſit plenũ. Hẽéc in ꝓuer
re ſicut añ:a ſi aliqua 1, e. „AEn,
arebat ronabil are⸗ bijs locut ſuʒ vob. Venit
bãt: iõ ꝑ verba ſupꝛa hoꝛa cũ iaʒ nõ in ꝓuerbijs
dicta no intendit ſal· lõquar vob: ſed palã ð pꝛe
aſoli enſte⸗ Ba: Meo annũciabo vob. In il
ſzerdmere eor iſru⸗ l0 die ĩ noie meo petei. Et
ctõʒ p intellectũ ſcri· non dico vob qꝛ ego roga
pturarũ:vt dictũ eſt. bo pꝛem de vob. IYpſe eniʒ
Aliter exponit Aug, pi amat vos:qꝛ vos me a

In illo die me no int
rogabitis quicqᷓ;.i.in

eterna beatitudine que eſt dies vna cõtinua vbi vident bea⸗

ti clare in diuina eſſentia q̃ expedit eos viderei᷑:nec opoꝛtet

tere pᷣcedenti ⁊ ſubſeq̃nti:vñ ſequit᷑: O¶ Siquid peti. pa.
in no.meo.i ꝑtinens ad ſalutẽ:qꝛ ieſus qð eſt nomèe xpᷣi ſalł
interpꝛetat. e ¶ Dabit vobis. ſuppoſuis tñ cũ his dua⸗
bus ↄditionib ſu
ueranter. f¶ Uſq; mõ nõ pe.quicꝙ in no.meo. Apli eni
añ reſurrectõòʒ xpᷣi ita nõ cognouerũt vtutẽ nois xp̃ᷣi ſicut

eos aliquid interrogare:pma tñ expoſitio Thinauio eſt lit⸗

kaſte ideo adhuc ignoꝛabat ꝙ oĩs eoꝝpetitio eſſet exaudi
ilis in noie chꝛiſti. g ¶ Petite ⁊ accipietis.hic grẽam in b

ſenti. h ¶ Ut gaudiũ vẽm ſit plenũ.in futura beatitudine
qꝛ ad eius ↄſecutõʒ debent oꝛdinari oẽs pᷣces eccleſie.¶ i

ictis ca.xv.ſ.ꝙ petitio fiat ꝓ ſe ⁊ pꝑſe

poterũt oꝛare deum. Conſimili modo loquebatur ſan
cta Agatha iam gloꝛioſa in celis: beate Lucie exiſtenti
in terris: Soꝛoꝛ mea lucia virgo deo deuota quid ame

petis qð ipſa po
maſtis ⁊ credidiſi qꝛ a deo non eniʒ exclude⸗
exiui.Exidi a pꝛe ᷑t veni in bat a beata Lucia

mũdũ:iterũ relinͥ mundũ

. ſec expmebat cuz
t vado ad pꝛeʒ. Dicuͤnt ei uanta ſecuritate
diſcipli eiuſ. Eccẽ nũc palã poſſz rogare deũ:
loqris:⁊ ꝓuerbiũ nullũ di n or m chꝛ⸗
cis. Munc ſcim qꝛ ſcis olia apoſtollaad erp-
ct nõ opꝰ eſt nibi:vt ꝗs te in menduz erga eos
troget. In hoc credimꝰ qꝛ amicitiam dei p-
à deo exiſti. Rñdit cis ieſuſ nerchrte Eorſe⸗
J era Iig. g ₰. .
Mõ crẽdit: Eccè vẽit ho?“ par amat vos .

ra:⁊ iaʒ venit: uũt diſpgami
vnuſqſq; i ꝓpᷣa:et me ſolũ
relinqtis.Et nõn ſũ ſoł: ci mutatõʒ: ſed ꝑ
in non ſũ ſol: qa eternã generatõʒ:
pſonaleʒ diſtin⸗

nem. q¶Ieru relinquo mundum. ꝙtum ad coꝛpoꝛa
lem pñtiam. r. ¶ Et vado ad pĩem. faciendo naturaʒ
moꝛtalem paterne gloꝛie ↄſoꝛtem: ſicut ſupꝛa expoſitũ

ren ele, veni in mundũ.per carnis aſſumptio

eſt ca. xiij. S ¶ Dicũut ei dllipull Doſi. chꝛiſtus expli

cauit rationes ſupꝛa poſitas ad diſcipuloꝝ conſolatoʒ:

hic conſequenter oñditur effectus pꝛedicte explicationij

qui eſt plenioꝛ cognitio aploꝛum:⁊ diuiditur in duas:

quia pꝛimo ponitur iſta plenioꝛ cognitio:ſcõo ſubditur

ipſoꝛum infirma oiſpoſitio: ibi Rñdit ieſus. In pꝛima

igitur parte dicitur ſic: s ¶ Oicunt ei diſcipuli eiuj cla

rius intelligentes ꝗ; ante. t ¶ Ecce nunc palam lo. p
uer.nul.dicis Clarius eni loquebat᷑ de pꝛoceſſu eiusa

Pec in puerbijs.Hic reddit cãm ſui dicti:videlicʒ quare di patre:a de aduẽtu eius ad mundũ per carnis aſſumpti

ſcipuli habebãt talẽ acceſſuʒ ⁊ familiaritatẽ ad pꝛem poſt
reſurrectõʒ:duo eni faciũt familiaritatẽ cũ aliquo.ſ.ei no/
ticia ⁊ amoꝛ.poſt reſurrectõʒ aũt ⁊ ſpũj ſancti receptõʒ apli
fuerũt ꝑfecti in noticia ⁊ amoꝛe dei:⁊ hec eſt cauſa qre fue/
rũt magis familiares ei qᷓ an: ⁊ hoc eſt qð di: i ¶ DHec in
ꝓuerbijs locut ſum vobis.q.d.añ paſſiõʒ meã pabolice ⁊
obſe utus ſum vobis:ſicut patet ex decurſu euãgelij.
k ¶ Uenit hoꝛa cũ iam nõ in ꝓuerbijj.i.obſcure. I¶ To.
vo.ſed pa.de pa.meo ãnun.vo.qꝛ chꝛiſt poſt reſurrectõeʒ
ſuã clarius ⁊ expᷣſſius docuit aplos de regno dei qᷓ; añ. Ipſi
erãt enĩ magis capaces qꝛ habebãat ſenſuʒ apertũ ad intelle⸗
ctũ ſcripturaꝝ:vt hẽtur Luce vlti. m ¶ In illo die in no/
mine meo petetis.qꝛ ſicut dictũ eſt poſt reſurrectoʒ chꝛiſti

cognouerũt mag virtutẽ nois chꝛiſti qᷓ ate:⁊ ideo ſuas pe⸗

titoes in chꝛiſti noĩe foꝛmabaãt:⁊ ꝓpter hoc oꝛones eccleſie
in fine foꝛmant in chꝛiſti noĩie dicedo ꝑ dñm nr̃m ieſuʒ xpᷣʒ
cæc.vel aliquid ſile. n ¶ Et no di.vo.qꝛ ego ro.pa.de vo/⸗
bis.q.d.non dico ꝙ ſit tũc vobis neceſſe habere me inter/
ceſſoꝛem medium in petitõibus veſtris ſicut modo. Ante
paſſionem enim chꝛiſti apli tantuʒ cõfidebant de pꝛeſentia
coꝛpoꝛali eius:qꝛ in omnibus ad ipſum recurrebant:ſed pꝰ
paſſionem ipſimet ſuas petitiones ad deum foꝛmabant:iõ
chꝛiſtus per illa verba vult expꝛimere ꝙ ſecure poſſent hoc
facere ꝓpter familiaritatem patris ad ipſos:vnde ſimilis ẽ

modus loquendi ac ſi dixiſſet chꝛiſtus apoſtolis:tantam fa

miliaritatem habebitis ad deum ꝙ ꝑ voſipſos poterit ac

dimi. ex dictis ⁊ factj pteritis: 3 (Qui
1 ſic fidem quam habebant in coꝛde conſitentur oꝛe.

onem i fecerat ante: ⁊ ideo deitatem clarius intelligen
tes dicunt: v ¶ Nunc ſcimus quia ſcis omnia.Ex do/

ctrina enim eius ⁊ miraculis plenius eius oeitatem co⸗
gnoſcebant. x¶ Et non eſt opus vt quis te iterroget.
hoc enim videbant ex hoc ꝙ pꝛeuenerat eos reſpondẽ
do anteq; interrogarent:vt dictum eſt. ꝓ¶ In hoc cre

———

uia a deo exiſti.

⁊ ¶ Reſpondit ieſus. Hic pꝛedicitur eoꝛum conditio in
firma:ne ex plenioꝛi cognitione habita eleuentur ? cau
tioꝛes cõtra pericula reddantur cuʒ dicitur: al Mo
do creditis.q. d. parum ſtabitis in hac fidei confeſſione
b ¶ Ecce venit hoꝛa ⁊ iam venit.quia extũc incipiebat
tempus ſue paſſionis de quo loquebatur. c¶ Ut diſp
gami vnuſquiſq; in pꝛopꝛia. ſicut enim ꝓpter fideʒ xpi
apoſtoli pꝛopꝛia reliquerant:⁊ ad inuicem ⁊ cum chꝛi⸗
ſto colligati erant per amoꝛem: vt habet᷑ Matth. xix.

Ecce nos reliquimus omnia ⁊ ſecuti ſumus te. ita econ

trario ꝓpter infirmitatem eoꝛum in fide iminente xpi
moꝛte diſperſi ſunt ab inuicem:⁊ a chꝛiſto querẽtes pꝛo
ꝛium cõmodum:ideo ſubditur: d ¶ Et me ſolum re
inquatis.qð factum eſt in captione que imminebat de
ꝓximo:veruntamen ex fuga eoꝛum nullum detrimen-⸗
tũ accidit xpᷣo:ideo ſubditur: e ¶ Et non ſuʒ ſolus qꝛ
pater mecũ eſt.qꝛ hũanitas remanſit deitati cõiuncta:
in qua deitate pꝛ ⁊ filius ſunt vnũ.q.d.in mea paſſione

ſuum adiutoꝛiuzʒ

ſequitſo¶ Exiui

a patre.non ꝑ loꝰ . e

Uameſt
Oecnſorauin
ſit

zuna
Pehüͤriepl
gfigeſenat
Nculatocen

Pſiſ
Ktanuköno⸗
Fedchutdan
epkr ananin
Nwdeven
embliere⸗
cogenont
ſancuszb
Gerpamiine
o novelen
lo ipiennen
ytactyfui
los cpeau
ogeomier
doddpat⸗
Wiropedirn
ſonchücär
d
Kionderre
4
hnini n
lat ooceb
gouceft/in⸗
lepte ar
lele
niglanßne
Cmanichein
giſepontrn
lerati
ukfiſongn
niopolſend
uudllettce
laänenin
glünbe
nufenn
Pchtisn⸗

7

ſi chnipe

ſpaſſen Nbuit Rari mnehate poſt nſcenſione br

Johannis v/

MB
iaud ñ indigeo veſtra pꝛeſentia cũ habeã pñtiaʒ patris oi citer ad aliquid niſi illud appꝛehẽdat poſſibile: ideo pof
Ham entis. f der locutus ſum. hic excludit᷑ cõcluſio ⸗ ſibilitas pueniendi ad elein vebin Pnun hom ſe de⸗
N c(lpaliter intenta: ad hoc eni dixit xpᷣs pꝛedicta omia vt clarari ꝙᷓ daretur plẽitudo ſpũs ſancti: illa aũt poteſtas fu
wonglin, vIvpli firmarent᷑ cõtra tribulatões imminentes: ⁊ hoc eſt it declarata in chꝛiſti aſcenſione:ſm ꝙ dicit miche. ij. Aſcẽ⸗
annſi da5 dicit: Dec locutus ſum vobis.ſ.ad hunc finem. dit ante eos pandens iter. z ideo plenitudo ſpus ſancti non
hen; 88 Ut in me pa- debult dari añ aſcẽſi
onehe cem habeatis. ad- „ 5 . onẽ chꝛiſti: ꝓpt qð dẽ
Nrabenelu. henitibustrihu- pater mecg eſt. Hẽc locu beat.In mũdo pᷣſſurã ha Jobani s vi noS
un Adiner. onibus futur vob: uͤt in 5 ebin: ſz dite: ci dũ erat ſpůs ſcuũs da
M dur grauege⸗ ſum vob: ut in mẽ pacẽ ha bebit ſʒ conſidite: ego vici P qꝛ noͤcn ſnerat ie⸗
R ir in loco ppo . ./ Aiuificar ſa r ẽ ad hy
– a coꝛ humanuz i deo. i (In mundo pꝛeſſuram ha gqꝛ ſpũs ſcũs ẽ amoꝛ ſpũalis: ⁊ iõ apli pꝛy debuerut diſpoi
e ni h⸗ ebitis. i. a mũdanis hoib' vos ꝑſequentib. h ¶. In p aliquẽ ſpũaleʒ amoꝛẽ ad xpᷣm anteqᷓ recipẽt plenitudineʒ
iun t pacẽ. Sancti eni viri nõ habent tribulatões pu ſpũs ſci:talis aut diſpoſitio fcã eſt ſubtracto amoꝛe carnali
R it ↄſolatõʒ dei admixtã: ſed mali hñt eas pu/ ad xpᷣm qui cauſabat ex bntia coꝛpli ipſ xpᷣi cũ apoſtolis:
ncpe HH ſolatiõʒ vllã. k ¶ Sed cõfidite ego vi⸗ que quidem pꝛeſentia ſubtracta eſt in eius aſcenſione: ideo
— ci mu n ad cocupiſcentiã carnis ꝑ auſteritateʒ 1Dertia ratio eſt ad hoc:quia chꝛiſtus non dat ſpiritum
8 i ſÿtum ad e tiã oculoꝝ p pauptate: ꝙᷓtuʒ ad ſu ſanctum inqtum homo: ſed inqtum deus: a ideo pꝛius
irge Ae⸗ perbiã vite ꝑ humilitateʒ. In hac victoꝛia chꝛiſti debet debuit declarari eius diuinitas er aſcenſionem ad patris
Lmnen pfidere ſancti:qꝛ ↄſideratoe eiuj armati faciliter ſupant equalitatem: q; daret ſpiritus ſancti plenitudinem/ Item
iE tribulatões mũdi:ꝓpter qð dicit petrꝰ.j.epla.iiij. XPo non debuit retardari talis plenitudo per magnum tem uj
—R—r 21 in carne paſſo ⁊ vos eadem cogitatoe armamini ⁊c᷑. quia ſicut iam dictum eſt decens erat vt illi qui erant pᷣmi
ſncſo Nat Occaſioe cuiuſdaʒ dicti in hoc ca.querit᷑: vtrũ plenitu⸗ fundatoꝛes eccleſie poſt chꝛiſtum:poſt ipſum in maioꝛi pkte
ut ſt do ſpũs ſancti debuit dari imediate poſt aſcenſiõʒ xpᷣi. nitudine haberent ſpiritum ſanctum:quibus ſtatim immi
unen; Et arguit᷑ pᷣmo ꝙ nõ imo debuit dari añ: qꝛ plenitudo nebat tempus pꝛedicandi veritatem euangelij per oꝛbem
