diſtinctio int ãbulãtes ſᷣm carnẽ ⁊ ſin ſpm:⁊ diuidit in

ſtificatio legis.i.ꝓmiſſa i lege q gratiam

tres ꝑtes:pmo ponit hec diſtinctio:2* vni ptis imitatöo:

ibi Uos aũt.ʒ infert ↄcluſio:ibi Ego frẽs. Pꝛimo enim
põit diſtictõ q;tũ ad iudiciũ:cũ dꝛ: r ¶ Qui.n. ſᷣm car.

ſüt. ſ.ãbulãtes: q ¶ Oue carnis ſunt ſapiũt.i.carnalia

bona iudicãt melioꝛa ſpũalib bonis: erronee tñ ſic lin-

7 „ — „

gua febꝛicitãtis ifecta cholera amara:ea q ſũt dulcia iu
dicat amara:q̃li

dicat eni vnuſqſq; talis finis ſibi videt᷑
ij. ethico. t ¶
ſũt ſpũs ſentiũt.ſpũalia bona carnalibꝰ pᷣponẽtes:ſicut
lingua bñ diſpoſita bñ iudicat de ſapoꝛibꝰ ꝛꝰ ponit di/
ſtinctio int eos qtũ ad effectũ cũ di: x ¶ Maã pꝛudẽtia
carnis.qᷓ qs bona carnalia caute ſcit inqrere ⁊ ꝓſequi.
y¶ Woꝛs ẽ.i.moꝛtẽ efficit culpe ⁊ gehẽne ⁊ aliqñ nãe:

qꝛ carnalit᷑ viuẽtes frequẽt cito alijs moꝛiũt. 3 Pꝛu
ↄẽtia aũt ſpũs.q̃ ds ſpũalia bona diſcrete qrit 1 ꝓleqt: L

tas ẽ efficiẽs pnci

xp̃ᷣi vẽtura:qꝛ cã effectiua non ẽ poſterioꝛ ſuo effectu: 2

er carnẽ.qꝛ mũdabat coꝛ

¶ In carne.i.in hoie:ſʒ illud pᷣſ. Recoꝛdar ẽ qꝛ caro
Uriu
mpleret᷑ in

ui vo ſʒ ſpm. ſup.ãbulãt. v ¶ Que

inſmin⸗
tolanbuln
iifnn:cun
Vooaiticer

in ⸗
MW
hicat
n bpini
lto. Gpl
ſti da
buinobts e
lericoi guper
beptlinumacce
gneddiudcr
ili m
Uplnin
ntörebenr
goid ſoddin
ſon rpinohʒ
Clllta ga
Giſknumev.
Cvuit
ſeniſbiani
nprarhebttane
luud Poranene
Ucod aian
orinoen
Wigaf
iſcäneaiun
defingliind
copenh⸗
oepg⸗
Aullua

mMi 9

tiinortl⸗
ludcharoh
funir

aaisnir,
i miacfin
e hiknu
nſumaals
Aanaurhtn

ſperuſciſita

ney gi de⸗
weficin l
is:hüini
Hiion iſtin
iin gunnhien
imumſheſüſton
ntlüknandgre⸗
alamioifiiſa
imiidbimt

idoſtgiorſco tin

igalgiſei!
Pſarzilligun

usphibatsin⸗

norppigdn
ineranii
tngnnie
idun lini
1 mmittikgts.
. ſt
gan
zincnidipnl
miß nülii
e menblnind.

go frẽs ⁊c. ⁊ pʒ ex dictis lr̃a vſq; ibi: q

Ag romanos viiſ

a ¶ Uita ⁊ pax.i. meret᷑ vitã gratie ĩ pfti: pacẽ glie in
futuro:ibi eni pfecta pax hẽ eo appetit totalit᷑ quieta
tur. b CA ſapia car.iimi.ẽ deo.rebellãs eꝰ manda
tis:iõ ſubdit: t ¶ Legi.n. dei nõ ẽ ſubiecta.⁊ ꝑ ↄñs nec
ipſi deo. d¶ Mec eni põt. ꝓpi qð dicit ſaluatoꝛ matth.
vj. Nemo põt du
ob' dñis ſeruire

ſc Sri icut i vit ⁊ pax. Qũuᷣoniã ſapien
Uos aut in carne I can nis eſab deo E
nit vn ptis imi eni põt. Qui aũt ĩ carne ſũt
tailo⸗ inbulan- deo placẽ nõ pft. Abs ãt
tiũ jm ſom: cum in carne nõ eſt:ſed i ſpũ:ſi
dẽ: Uos aüt i car can ſene Sſſd 1 n: ſi
ne nõ eſtij.i. eẽ nõ ame lpus dei habitat i vo

bis. Siquis aũt ſpm̃ xpᷣi ſ
hʒ:hic non ẽ eb. Si àutem
xpᷣs ĩ nob ẽcòꝛpꝰ ꝗdẽ moꝛ
tuũ ẽ ppt pctm̃:ſpiritůs pᷣo
viuit ꝓpt᷑ iuſtiſicatiõʒ: ꝙ ſi

debetis. f¶Sʒ
in ſpũ. qa renati
eſtis ꝑ baptiſmũ
ex aqᷓ ⁊ ſpũ ſan-
g¶ Di tñ ſpi. dei

ba. in vobis. pſe- ſpũs ei qui ſuſcitauit ieſuʒ
bernad gra per a moꝛtluis habitat i nob:ꝗ
ptr: i ad ex. ſulcitauit ieſus xᷣm a moꝛ
dudẽdũ eos ꝗͥ fꝓ tuis viuiſicabit ⁊ moꝛtalia
baptiſmũ ad e⸗ ipa pia Ppe inhabitãteʒ
mitu reuertüt:de m el i vob. Er Es de
ue iubanrt P vob. Ergo frẽs de

h Siquis aũt
ſpm xpᷣi nõ hʒ. qa
cecidit a gra. i ¶Mi nõ ẽ eius.ſ.mẽbꝛũ merito: Iʒ ali
qñ ſit numero. ¶ Si aũt xpᷣs in nobis ẽ ꝑ gratiam.
¶ Koꝛp quidẽ moꝛtuũu ẽ ꝓpter pctm.i.moꝛiedi neceſ
ſitati ſubiectũ ꝓpter ade pctm.q.d.hec moꝛtalitas non
impedit habitationẽ xpᷣi in nobis ꝑ gratiã: da licʒ repa-
ratio humane nature ꝑ xpᷣm facta ſit ſufficiẽter q;tum
ad coꝛpi ⁊ aiam: iñ oꝛdinate nobis datur:dqa ſicut xpᷣuj
habuit pmo coꝛpj paſſibile:⁊ pꝰ ſurrexit ad vitã ĩmoꝛ
talẽ:. ita ⁊ fideles qͥ ſũt eᷣ mebꝛa ſibi ↄfirmãt ꝑ gratiã iu
ſtificãtẽ aiam:ſʒ adhuc hñt 2⸗ paſſibile:ſʒ i ↄſũmati/

bitoꝛes ſumnõ carni utſʒ

/

one finali induet ĩmoꝛtalitatè glie ex redũdatia głie aie
ad coꝛp:⁊ hoc ẽ qð dẽ: m
catiõeʒ ꝑ graʒ ĩ pnti. n
n ¶¶ Qui ſuſci.ie.xpᷣm a moꝛ.ha.in nobis.p gr̃e ꝑſeue⸗
rantiã. o ¶ Qui ſuſci.ie.xpᷣm.i.ſilit ſuſcitabit nos ad

.

us vo vi. ꝓpti iuſtifi-

vitã imoꝛtalẽ. p ¶ Ergo frẽs. Hic ↄcludit intẽtũ:ſcʒ q
fideles debẽt obedire ſpũi ⁊ nõ carni:⁊ hocẽ qð de Er
autẽ ſpũ
ſ er Nariftcehlanepwen ſenſitiuũ ꝑ rõnẽ virllit
reſtringẽdo. r. ¶ Uiuetis.vita gratie ⁊ p'ea gloꝛie.
8¶MRuicũq; eni. Poſtqꝙ apls ondit fructũ adheſiõis
ad xpᷣm q'tũ ad euaſionẽ mali:hoc idẽ oñdit qtũ ad cõ

*

ſecutionẽ boni:⁊ dinidit᷑ ĩ duo: pᷣmo declarat hui boni

magniuudinẽ: 1 e certitudinẽ:ibi Qud g dicemꝰ. Pꝛiꝰ

adhuc i duo:pmo oñdit magnitudinẽ hui boni qtum
ad habitũ:ꝛ qtũ ad actũ meritoꝛiũ:ibi Silit aũt. Pꝛi
mo in duo:pmo declarat ꝓpoſitũ ĩ habitu gre:2 ha/

ſic habitũ gratie nõ cõſequũt:qtum igit ad recipiẽtes dicit:
8 ucũq; eni ſpũ dei agũt᷑. motionẽ dictã ſequẽdo:⁊ in
hoc regũt melioꝛi pncipio ꝙ ſit hũana rõ:ſjm ꝙ dicit phᷣus

in ſili de bñ foꝛtunato ca.de bona foꝛtuna. t Bi ſut filij

dei. i. habitũ gre ↄſequũt ꝑ quẽ ſunt filij dei adoptiui: ⁊ bñ

dẽ: Quicũq; eni ſpũ
— — dei agunt ⁊c.qͥa oiui/
carne viuam. Si n.ſʒ carA nus inſtinct nulli de-
ficit in vita pñti: ⁊ iõ

nẽ vixeritis moꝛiemiĩ: li aũt

ni Fj a n iD. Aui habitũ gre nõ cõ⸗
ſpu ſcã carnis moꝛtiſicaue ſequit ſibi merito im
rit:vineſ. Quicũq;.n.ſpũ pyutat:qꝛ ↄſenſus deo
dei agütur: hi ſunt ſilij dei. inſtinctui ẽ vltima di
Hon enim accepiſtis ſpiſm balicto zdgreuis ha
ſeruitutis iterũ i timoꝛe:ſed atione: id ſubdauut.

ſi ſpus eius.idei patris.

accepiſtis ſpm̃ adoptionis v
filioꝝ:in quù clamam:db/
ba pat᷑. Ipſẽ eni ſpũs tẽſti/
moniũ reddit ſpui nr̃o:q;
ſumꝰfilij dei. Si autẽ filij ẽᷣt

eni accepiſil
ſpi.ſer.iterũ ĩ timoꝛe.

heredes:heredes ꝗdẽ dei: quo damam.i. deuʒ
cohẽdeſ aũt xpi:ſi tſamẽ cõ ves⸗ e oſannns.
patimur: ut gliſicemur „ois ſigniſtcatia idez
Exiſtimõ.n.qꝙ non ſũt ↄdi vnũ hebꝛaicũ alteru
gne paſſiones hul tpis ad latinũ: ad deſignadũ
futurã gloꝛi ꝗ reuelabitur ouplice dei ninttots⸗
in nobis. Nam expectatio ls: q ni omniqᷓ per
creationẽ.alia ẽ ſpẽal

qua pꝛ ẽ iuſtoꝝ p gratie adoptiõʒ:de qua adhuc ſubditur:

a ¶ Ipſe ſpũs.ſ.ſcũs qᷣ ẽ terti in trinitate pſona. b ¶ Te

ſtimoniũ reddit ſpũi nr̃o ꝙ filij dei ſum. Licʒ eni null ſciat
via hũana ſe eẽ ſiliũ dei ꝑ gratie adoptionẽ: tñ hoc põt ſci⸗/
re ꝑ ſpũſſancti reuelationẽ:⁊ hoc mòõ ſciebat apls de ſeipᷣo

alij qb' facta ẽ ſilis reuelatio:ſᷣim ꝙ dicit.j.Coꝛ.ij. Nõ ac

cepim ſpm̃ huimũdi:ſed ſpm q ex deo ẽ ut ſciamus que a
deo donata ſũt nobis. Pot hoc etiã ali exponi:qꝛ ſpũſſan/

ctus ſignis ⁊ miraculis reddit teſtimoniũ de veritate catho

lice fidei:per quam efficimur fil dei adoptiui. c¶ Si aut
filij. Pic ↄnt oſtendit᷑ ꝙ ꝑ adheſionẽ ad xpᷣm habitũ gloꝛie

ↄſeqmur ſub cõditiõe tn:⁊ iõ pmo oñdit: 2 illa odirioʒ

inducit:ibi Exiſtimo. Circa pmũ dicit: c Si aut filij.ſ.
adoptiui ſum ꝑ habitũ gre. d ¶ Et heredes.ꝑ ↄſequens

ic i veteri lege q futt
lex tunorle S3z
acce.ſpi.adop.filio.·
p habitũ gr̃e. y -

erim ꝑ habitũ gloꝛie:hereditas eni ſtabilitatẽ impoꝛtat ſili

ter ⁊ habitus maxie glie:tenet aũt dicta ↄſequentia:qꝛ filio
adoptiuo debet aliqᷓ pars hereditatis pr̃ne:hec aũt heredi
tas ẽ ipſa deitas q̃ ẽ btitudo obiectiue que nõ diuidit᷑ ꝑ ꝑtes

ſed tota habet᷑ a quolibʒ bono:noõ e eqliter:qꝛ vn ẽ alio be

atioꝛ:⁊ hoc mõ filijs diuidit: e heredes aũt xpᷣi. qᷣ eſt

natur alis fili dei:⁊ ſic ꝑtingim ad gloꝛiã aie ⁊ coꝛpis ſicut

ipſe. f ¶ Si tñ copatimur.tolerãdo paſſioes vite pñtis ſic
⁊ ipſe:iõ ſubdit: g ¶ UVt ⁊ cõgloꝛificemur.ut dĩ luce vlti.
Opoꝛtuit pati xpᷣm ⁊ ita intrare ĩ gloꝛia ſu. xiſtimo

eni. Hic induẽ nos ad hc ↄditiõeʒ:pᷣmo rõne:⁊ exẽplo:ibi

bitu glie:ibi Si aũt filij. Circa pmũ ſciẽdũ ꝙ ſiẽ de perr

influxũ generalẽ mouet creaturas ad pfectioes ſuas nã/
les:ſic ꝑ influxũ ſpecialẽ mouet creaturã rõnaleʒ ad bo/
nũ ſuꝑnaturale:⁊ talis influx' a doctoꝛib vocat᷑ inſtin
ctus diuin: ⁊ ẽ pᷣma pᷣpatio ex ꝑte dei ad habitũ gfe cõ
ſequẽdũ:hũc aũt inſtinctũ q ẽ quedã motio diuina ali⸗
qui ſequũt ⁊ ſic accipiũt gratiã:alij aũt repellũt illum:

Scim eni.Rõ aũt ↄſiſtit i hoc ꝙ pᷣmiũ incõpabilit excedit
meritũ nr̃m ĩ tolerãtia paſſionũ: ꝓpi qð patiẽi ſunt merito
tolerãde:⁊ hoc ẽ ꝗð dic: h 8 Exiſtimo eni ꝙ nõ ſũt condi
gne.i.eqles. i ¶ Paſſiões huptꝑis.Sciẽdũ tñ ꝙ paſſiões
iſte duplicit᷑ pñt ↄſiderari.vno mõ ut acceptat᷑ a libero arbi
trio:⁊ ſic loqꝗt hic apłs.Alio mõ ꝓut ſpuſſcũs mouẽs libe-
rũ arbitriũ ẽ hui acceptiois pncipiũ:⁊ ſic ẽ ibi meritũ de cõ
digno:qa pncipiuʒ meriti ẽ eiuſdem dignitatis cum pᷣmio.
k. ¶ Nam expectatio creature.i.hois qꝗ dĩ omnis erne
aa

* 4 ð

Mar. vlti. Pꝛedicate euãgeliũ oi creature.i.oĩ hoĩ:qꝛ cõue
nit cũ angelis ꝑ intelligere:cũ aialib ꝑ ſentire:p vegitari cũ
plãtis: ⁊ ꝑ eẽ cu inanimatiſ:ut dicit Oꝛeg homel.xix.⁊ ſic ꝑ
ſilitudine ẽ ois creatura. ¶ Reuelationẽ filioꝝ dei expe/

cctat.i.in btitudie celeſti vbi de clare videt᷑ expectat ꝑ patiẽ

volũtate. p¶ Sed

eni. Pic inducit ad to

tiäã. m ¶ Uanitati
.n.i. paſſibilitati moꝛ
ti ⁊ incineratioi.
n ¶ Treatura i.hũa/
na nã. o ¶Subie⸗
cta ẽ nõ volẽs.i.pꝑ pec
catũ ade qð nõ ẽ vo-
lũtariũ ĩ nobis ppꝛia

creature reuelarionẽ filioꝝ
dei expectãt. Nanitati eniʒ
lẽs: ſed ppt eum ꝗ ſubiecit
ed in ſpe:qa ⁊ ipſa creatura

Api eũ q ubiecit cᷣ.¶onis iĩ libertatẽ glie ſlioꝛuz

i.ꝓpt deuũ Iu „ „ t „ „
ſtinet. q ¶ In ſpe. ſ. dei. Scimuͤs eni ꝙ oĩs cre/
ectioni future atura ingemiſcit ⁊ parturit
ane⸗ Nicadbuc gon ſali ant
mra. s ¶ Liberabit illa:ſed ⁊ noſipſi pꝛimitias

ſpũs hñ̃tes: t ipi intra nos
gemim adõptionẽ ſilioꝛũ
dei:expẽctãtes rẽdẽptionẽ

a ſer. coꝛꝛuptiõis ⁊c̃.
qñ in refurrectiõe ex
aie glia fiet imoꝛtale
coꝛp'. t cimus

cti ſum. Sps aũt q̃ videt᷑
non ẽ ſpes. Nam qð videt
gs:qd ſperat: Si at qð nõ
videmꝰ ſperamꝰ: p patiẽtiã

lerãtiã paſſionũ exẽ
plo duplici pᷣmuzʒ eſt
creaturarũ irrationa
biliũ q̃ ſũt in ↄtinua
traſmutatione qͥuſq;
tota natura coꝛꝑalis
melioꝛet᷑ cũ hoie: ⁊ ꝑp

oↄns ebemus ſiliter paſſiones tolerare patiẽt:ideo dicit:
t¶ Scim eni ꝙ ois creatura ingemiſcit ⁊ pturit. Per hoc

metaphoꝛice intelligit᷑ traſmutatiois variatio:ſicut ꝑ oppo
ſitũ.ſ.ꝑ riſũ pꝛati ep floꝛitio.ꝛ exẽplũ ẽ ipſoꝝ aploꝝ q ple
nius ceteris credetib receperũt ſpinſcm:⁊ tñ patieter tolera
bant aduerſa:⁊ dilationẽ glie in ſpe reſurrectiois future: ⁊
hoc ẽ qð dicit: v¶ ¶ No ſolu aur illa.ſ.irrõnabilis creatu-

ra ingemiſcit pturit. x¶ Sed ⁊ noſipſi apli. y ¶ Pꝛi ·
mitias ſpũs hñtes.i.ſpmſcm in maioꝛi plenitudine: t

ipſi intra nos gemim.exñte) in tribulatoibꝰ. a ¶ Adopti
onẽ filioꝝ dei expectantes.i.pᷣmiũ qð reſeruat filis adopti
uis. b ¶ Expectãtes.patiẽter. c lcknna, coꝛꝑis nr̃i.
da tũc fiet coꝛpꝰ immoꝛtale:⁊ ſic redimetur a coꝛꝛuptiõe.
d ¶ Spe eni ſal.fa.ſum.a nõ re q'diu ſumin hac vita:qð

quo nõ videm deũ clare ſum in dei expectatione. f ¶ Si
militer aũt. Poſiq; oñdit bonũ qð ↄſequũt᷑ qtũ od habitũ

„ 12 „ r —

ꝓbat ↄñter dicẽs: e ¶ Spes aũt qͥ videt᷑ nõ ẽ ſpes. R
.

adherẽtes ipſi xpᷣo:hic ↄñter idẽ ondit qtũ ad actũ merito

riũ:⁊ pᷣmo in actu intellect.ꝛvin actu affect᷑:ibi Scim aüt.

Lirca pmũ ſciẽdũ ꝙ oꝛatio ẽ expᷣſſio deſiderij:⁊ io ẽ acxin/
tellect ppoſito tñ actu volãtatis:⁊ da incerte ſt puidentie
nr̃e:Sapiẽtie.ix.iõ frequẽt deſideramꝰa petim:qð tñ non

ſemꝑ expedit nobis. vñ etiã pauł petijt amotionẽ ſtimuli.

j. Coꝛ. xij. qð tñ nõ expediebat ſibi: ppt qð nõ ſuit exaudi/
tus:adheretes aũt xpᷣo dirigũt᷑ in Perkai⸗ a deo hoc ẽ qo
dẽ: f ¶Siliter aut.i.cũ pᷣcedetibꝰ bonis q̃ habemꝰxpᷣo ad
herẽdo habem etiã ea qͥ ſe’quũt: g ¶ Et ſpũs adiuuat in-
firmitatẽ. nos dirigẽdo eam xpᷣo:qꝛ d adheret xpᷣo
vn ſpus ẽ cũ ipſo. h¶ Nã q oꝛem ſicut opoꝛtet.i.ſicut
expediẽs ad ſalutẽ ẽ. i Nelſcim. ꝓpa virtute ſʒ frequent
in hoc deficim:ſed hũc defectũ ſupplet ſpũſſcũs:iõ ſubdit:
Kk Q Sed ipſe ſpi.poſtulat ꝓ nobis.i.poſtulare nos facit:ſi
cut Geñ.xxij.dixit abꝛae dns: Nũc cognoui ꝙ timea dñũm

E

libabit᷑ a ſeruitute coꝝꝛupti/

coꝛpis nr̃i. Spè enĩ ſalui fa

expectam. Siliter autem

ideſt alios cognoſcere feci. I¶ Qui ãt ſcru. coꝛda. ſde
pater. m¶¶ Scit qᷣd deſideret.i.ſcire facit:vna ẽ eni ſciẽ
tia patris ⁊ filij ⁊ ſpũſſci. Alio mo exponit pars iſta de

ſpũ angelico nobis dato ad cuſtodiã ꝗͥ dirigit nos ĩ oꝛõ

do ⁊ in alijs actib bonis:⁊ ſic exponit᷑ lĩa iſta ſic: Silii
aũt ⁊ ſpũs.angeli

cus adiuuat infir

mitateʒ noſtram
nos dirigẽdo .
tũ ẽ ex ſe:qa ſoli/

&& ſpũs adiuuat infirmitatẽ
nr̃am. Nam qd oꝛem ſicut

creàtura ſubiècta ẽ non vo opoꝛtet nſcim:ſed ipſe ſpi citus ẽ de noſtra

ritus poſtulatꝓ nob gemi ſalute. Nã quid
tibꝰ inenarrabilib. Qui äat oꝛem' ſicut opoꝛ
ſcrutat coꝛda: ſt ꝗd deſi tet ad ſalure Ile
dẽt ſpũs:ꝗà ſᷣm deũ poſtu kecrusni ppenl⸗
lat ꝓ ſcis. Scimũs auiqm tatem. Sed ipſe
diligẽtib ver Oiĩa oratr Pae paſtuler 6
bonũ: his ꝗ ſᷣm ꝓpoſitum bers ae
vocati ſũt ☚ quos p/ HH
ſciuit ⁊ pᷣdeſtiauit ↄfpꝛnes bas cũ lachꝛymij
fieri imaginis filij ſui: ut ſit ⁊ſepeliebas moꝛ

ipſe pᷣmogent ĩ multis fra tuos ac. ſequitur
trib'. Quos aũt pdeſtina eg obtulloꝛatio

Er nẽ tuam dño. Ge
uit:hos ⁊ vocauit:ẽt quos mitibus inenar
vocauit:hos ⁊ iuſtificauit. rabilib. ꝑ hoc de
Quũos ãt iuſtiſicauit: illos Cgnsk vaſiceren
⁊ magnificauit.Quid g di lud boing as
cem ad hec:Si dẽ ꝓ nob innarrabile a no

bis eo ꝙ nõ eſt co
gnoſcibile nobis pfecte. Qui aũt ſcrutat᷑ coꝛda.ſ.deus.
Scit qᷣd deſiderei ſpũs.da mens ãgelica ẽ ſibi totaliter
manifeſta. n ia ſm deum.i.ſcẽ ⁊ oꝛdinate:Po/
ſtulat p ſcis. o ¶ Scimus aũt. Hic ↄñi oñdit bonum

agdheretiũ xpo ĩ actu voluntatis ꝗᷣ ẽ diligere ꝑ quẽ alia

bona dirigũtur in deũ:⁊ ſic dicit: o

cimus qin di
ligẽtibꝰ deũ.dilectiõe charitatiua ⁊ ꝑſeuerant. pMia
coopant in bonũ his qui ᷣm ꝓpoſuũ.i.pᷣdeſtinationem

q¶ Uocati ſũt ſci. in pꝛeſenti ꝑ gratiam ſanctiſicanteʒ.

Iſtis enim et peccata in bonum ꝓueniũt:qa foꝛtioꝛes ꝰ

cautioꝛes reſurgunt: ⁊ etiã in gloꝛia ad bonũ coꝛũ facit
peccatoꝝ memoꝛia: ſicut cicatrices ad gloꝛiam militis
ꝗ finaliter in bello triũphauit:eis vo qͥ diligut deũ ſᷣm
pᷣſentẽ iuſticiã tm pctã nõ ſic cedũt ad bonu eoꝝ:iõ ſub
dik: r.

ua dei eſt quedã ſimitudo filiatiois naturalis diuine.
t¶ Ut ſit ipſe pmogenitus in multis fratribus.i.fideli/
bus:qa non confũdit eos fratres nomiare:hebꝛe.ij. Sci
endũ aũt ꝙ cũ dẽ ſic: Quos pᷣſciuit ⁊ pdeſtinauit. pᷣſciẽ
tia nõ accipitur hic ꝓut opponit᷑ pdeſtinationi:ſicut da
nandi dicut p̃ſciri:ſed accipit ꝓut ẽ pambulũ ad pᷣdeſti⸗
nationeʒ. Electi eniĩ a deo pcognoſcunt ab eo:quia non
eligit ignoꝛans ⁊ a caſu:tamẽ nõ ẽ ibi pceſſio niſi rõnis
tin:qa ad pᷣdeſtination eternam ſequũtur alia bona qꝗᷣ
pᷣdeſtinatis in tꝑe ↄferũtur:iõ ſubditur: v¶ Quos at
pᷣdeſtinauit hos ⁊ vocauit.p fidẽ ad ſe liberũ arbitriu
trahẽdo. x St vo. hos iuſtifi.p grãzʒ. p¶ Quo
aũt iuſti.il.⁊ magnificauit.pꝑ gloꝛiã:qa gra eſt arra aie.
3 ¶ QAuid ergo dicemꝰ: Poſtqꝙ oſtẽdit magnitudinẽ bo

ni adherẽtiũ xpᷣo:hic ↄnñter ondit hur boni certitudin

qꝛ nõ põt ab elect amouẽi p violẽtiã:iõ ſubdit᷑: a ¶ Si
deus ꝓ nobis.⁊ accipit᷑ hic ſi ꝓ qꝛ: da deus ẽ ꝓ electis.

Tlam quos pᷣſciuit ⁊ pꝛedeſtinauit.⁊ nõ slios
3 ¶Lonfoꝛmes fieri imagini filij ey.qa filiatio adopti

—

tne notdi
oücoent
ſaileolde
. (Oubi
dinerdn

1ſcodtarn
imlot
honizcit⸗
ltrnlhon⸗
ſevlitop co⸗
otoaus.
(Cubg
peoidter
Aberentiemod
Neipmnoerg
ehocorisap⸗
lſſiöellataca
Neoqr maxia
ſtolpolltihe⸗
note interop
Mali A
NNe
Nmnopſ d

Wmdd,

Anen
nekanpun
ſtiwaume
Tiptücdbo
opepotiin
dono raut
ſtbocapoſi
bag hocan
tflumun i
lupinam
aquapomnſe
Teninbonn
fuedeon
ſchmutirt
liicfitfi
ſlsipßoal

T, R
Eribſie
dicktanh

1⸗ min
1 ſin *
Nen dics
nn
aiaiu
undin
9 zainr
i. Mnt
mmH
hooiin
nuntconllie
Kirondiur
idlgnedain
1gſeumm 6
Pocnit bunß
lamiliiic
Pimmtdilt,
ninhtrt
nii ſii
eone ng
gifnmün
wlt piog,
kat
ur. 10

Aelbn i

—

b¶ Quis nos. q. d. null: qꝛ nulb pot reliſtere
R

diuine: ⁊ ꝙ ſit ꝓ

lio ſuo.nali. d

6 pepcit ⁊c. ⁊ maxie dilectõe ad ele

Ad romanos- Viiſ.
ptãti eſt pᷣnceps. s ¶ TMeq; vtutes. angeli fũt de ſecundo dine
sↄñt oñdit. d. c ¶ Qui h fi⸗ pnceps. s ¶ Teq; vtutes. angeli ſũt de ſecu o oꝛdine

medie hierarchie: ſub iſtis intelligũt ptãtes qᷣ ſ unt de infi
mo oꝛdine eiuſdẽ hierarchie. Iſtos aũt agelos expmit apo⸗

ctos. e ¶ Quõ nõ ⁊c.argumẽtũ ẽ a maioꝛi.itẽ pᷣdictũ ſtob:qa ſũt de qnq; oꝛdinibꝰ quoꝝ: officia ſonat in miniſte
bonũ ñ põt tolli ab electl ꝑ electiõʒ:iõ ſubdit᷑: uls riũ circa nos. Angeli vo de qᷓ̃tuoꝛ oꝛdinibus ſuꝑioꝛibꝰ ſunt

accu.aduer.elect.
dei.i iudicio fina-
li.q.d. nulba ſſ⸗
dit cã: g ¶ De'ẽ

q iuſtificat. ſentẽ
tiando ꝓ electis:

iõ ps aduerſa de/
monũ ñ audebit
mutare.nõ etiã ꝑ
modũ cõdẽnatio
nis: ideo ſubdit᷑:
h ¶ Quis ẽ q cõ
dẽnet. q.d. nulb:
ſubditur ro:
i ¶ Rp̃s ieſ ꝛc.
interpel.ꝓ nobis
apð pꝛeʒ.oñdẽdo
lat' Z vulnera: 2
ſic tollit᷑ oĩis cõdẽ
natiois cauſa.

k (Quis g. P

tu eſt:imo ꝗ ⁊ reſurrexii:q pnci

aſſiſtẽtes deo. q. d. a⸗
poſtobł:q;uis angelis

quis ↄtra nos: Qui etiam an piculuʒ:an pſecutio: an ꝗ mittunt in miniſte⸗

ꝓpo ſilio ſuo nòn pepcit: gladi: Sic ſcriptũ ẽ Qltia rũ ẽ multü credẽdũ:
ſʒ ꝓ nob oib tradidit illũ. ꝓpt᷑ te moꝛtificamur tota o aſenbſcale
OQuũõ nõ etiã cum illo oia die:eſtiari ſumſic oues oc- qus deceptlond. non
nob donauit: Quiſ accuſa ciſiõis:ſʒ ĩ his oĩbꝰſupamꝰ: eſt aũt p hoc intelligẽ
bit aduerſus electos dei? ꝓpf eũ ꝗ dilexit nos. Cer/ du w angeli ſci velint

BDeus ꝗ iuſtiſicat?: Quᷣis ẽ tus ſum eni qꝗa neq; moꝛs os decipe:ſʒ ꝙ ſi vel

q ↄdẽnet: Xpᷣus ieſ ꝗq moꝛ nẽqʒ vita neqʒ; angeli neq; eni ppoſitio cöcktrio⸗
lcipat neq; vtutes néqʒ nalisẽ vera cup vtra-
iſtãtia neq; futura nq; foꝛ q; bs ẽ falſa ⁊ impoſ-

ẽ ad dexterã dei:ꝗ etiã int᷑⸗

pellat nobiſ. Quis ergo titudo nẽqʒ altitudo nẽd q o eblar he aiant⸗
nos ſeparabit a charitate ꝓfũduʒ neq; creatura alia ſi ei ꝓpoſito:⁊ ꝑ taa⸗
xpᷣi:Tribulatio:an angu/ poterit nos ſepare a chari lẽ moduʒ dicit aplus
ſtia:an fames:an nuditas: HGal. j. Licet nos aut

tatc delqe m x 0 ieſu dno angeb de celo euãgeli

QAut ”l Et vobis pꝛeterq qð
ꝗ apls oñdit ꝙ xpᷣo ſit adherẽdũ:hic ↄñter oñdit huiuj euãgelicauimPꝰ vobis anathema ſit. t ¶ Neq; inſtantia.i.

adherentie modũ qᷣ dʒ eẽ firmꝰ:quã firmitatẽ oñdit du
plicii:pmo ex ꝑte coꝛꝑis:2 ex pte aie:ibi Cert ſũ. Ex ꝑ
te vo coꝛpis apparet firmitas adheſionis qñ qs ꝓ nulla
paſſiõe illata coꝛpi ſepat᷑ a xpᷣo.⁊ ponit apls ſeptẽ paſſi
ones qꝝ maxia ẽ moꝛs:qa eſt vltimũ terribiliũ in vita dit.d. vi leq;
m:iõ ponit᷑ vltimo cũ dẽ:¶ An gladv. Alie

pñti m phᷣ

remote. inter ꝓpinqs ẽ ꝓbabilitas moꝛtis ĩminẽtis que x Neq; altitudo.a demo

quecũq; pñtia no poterũt nos ſepare a charitate xpᷣi:de p⸗
terito nõ facit mẽtionẽ:qꝛ nõ faciũt ĩ hoc difficultatẽ. Ali/
qñ vo ↄtingit deceptio ꝑ demonẽ:qᷣa aliqñ decipit ptãte: ð
q̃ d Job.xli. Ilo eſt ptas ſuꝑ terrã q cõparet᷑ ei quam exclu
oꝛtitudo/aliqñ vo mẽdoſitate ymitten
do maioꝛa ꝙᷓ; poſſit facere ſicut xpᷣo hoi:Matth.iiij. Pec

miſſaſaliqñ vo malicia c⸗

ℳ — —„

ſũt diſpoſitioes ad moꝛtẽ:aliqͥ tũ ppinque:⁊ alie magij) oia i dabo ſi cadẽs adoꝛaueris me.qð excludit᷑ cum dẽ:

oc dꝛ: ¶¶ An angu
in arto poſu.Paſſiõ
nes ad moꝛtẽ ↄtingũ
tã.ſ.alimẽti ⁊ tegum
mes:an nnadltzsſul

ganlicit accipit᷑:vno mo qtũ ẽ in re:a qtũ ad hoc dicit᷑:

qdẽ nocumẽtũ⸗

. erat uplicit⸗ vno mõ ut ẽ ab hoſte
⁊ qtũ ad hoc dẽ:¶ An pſecutio.alio mõ inqtũ recipit᷑ ĩ
coꝛpe patiẽtis:⁊ ſic di: Tribuiatio. Apls aũt in ſcribẽ
do nõ curauit multũ de tali oꝛdine artificiali: ſed dimi
ſit hoc expoſitoꝛibꝰ:ꝙ aũt talia paterẽtur ſci oñdit indu ⸗/
cens ad hoc auctoꝛitatẽ pᷣſ.xl G

ſtia. Dicit᷑ eni qs anguſtiari qñ eſt
es vo magis remote ⁊ diſpoſitio⸗
t ꝓpt ſubtractionẽ neceſſarij ad vi
enti: ⁊ iᷓtũ ad hec duo dẽ:¶ IEn fa
ↄtingũt ꝓpi illationẽ nocumẽti qõ

culta:qð excludit᷑: ibi y e ꝓfundũ.ſ:malicie demo-
nis: ⁊ ut oia generalit excludat ſubdit: ʒ ¶ Neq; creatura
alia poterit 7c᷑. ⁊ loquit᷑ hic apls de pᷣdeſtinatis:⁊ q;tum ad
deſperationẽ finalẽ: dqa licʒ peccẽt aliqñ tñ ſemꝑ i charitate
xpᷣi moꝛiunt᷑.¶ In ca. vin.vbi dẽ in poſtilla: Nullł enĩ dã/
natur niſi ꝓ pctõ oꝛiginali. Additio. “
IRcʒ eni ſcĩ patres deſcẽdeft ad limbũ ꝓ pena ꝑ ads
icurſa:nõ tñ ꝓpi hoc dicẽdi ſunt dãnati ꝓut videt᷑
U Dicere poſtillatoꝛ: tales eni fuerũt a deo pᷣdeſtinati:
⁊ ſic ſjm ꝓpoſitũ einũ ſũt vocati ſci. ¶ In eo. ca. vbi dẽ in
poſtil. De pctõ.i.de ſeipo facto hoſtia p pctõ. ¶ Ydditio.
Uod di:De pctõ dãnauit pctm:põt aliter exponi ⁊

qytũ ẽ in appᷣhẽſioe aie:⁊ q;tũ ad

*

tificamur.i. ad moꝛtẽ pꝑ afflictiões toꝛmẽta ducim urr.
ſicut pʒ ĩ martyribꝰ. n Eillinarilu, ſiẽ oues occiſio

ut videt᷑ magis ꝓpꝛie.Pꝛo quo ſciẽdũ ꝙ crucifigẽ-
tes xpᷣm maximũ pctm̃ ↄmilſerũt:utẽ manikfeſtũ:de
quo Peccato de deleuit.i.abſtulit pctã noſtra: ⁊ hoc ẽ qðᷣ

ijj. m ¶ m ꝓpi te moꝛ

nis.quaꝝ occiſio reputat᷑ vtilis ꝓ lana carnibꝰ hñũdis dẽ: De pctõ.i.de paſſiõe xpᷣi qð maximũ pctm fuit reſpectu

ſic tyrãni bona martyꝝ rapiebãt:a cũ hoc obſequiuʒ ſe
pᷣ̃ſtare deo reputabãt: Johᷣ.xvj. Uenit hoꝛa ut ois q int
ficitvos arbitret᷑ obſequiũ ſe pᷣſtare deo. o ¶ Cert ſũ.
Hic ↄñt oñdit firmitas ex parte aĩe in hoc ꝙ nõ eſt ſepa
rabilis a xpo p aliqdð illatu ſibi cuiuſmõi eſt deceptio q̃
aliqñ ꝓuenit ex pꝑte illi q decipit᷑ eo ꝙ ẽ ĩ paſſiõe poſit:
ſicut timẽs ad modicũ ſtrepitũ credit irruere hoſtej:ma
xime vo paſſiões ſũt timoꝛ moꝛtis ⁊ amoꝛ vite:⁊ qtum
ad iſta d᷑: o ¶ Ceri.n.ſũ qꝛ neq; moꝛs.i.timoꝛ moꝛij.
p¶Neq; vita.i.amoꝛ vite.aliqn ↄtigit deceptio ex pte
decipiẽtis eo multũ credit e dictij:⁊ hoc remouet.d.
q ¶ MNec ageli.q ſũt de infimo oꝛdine pᷣme hierarchie
r ¶ mleq; pᷣncipar.ꝗ ſũt de tertio oꝛdine eiuſdẽ hierar-
chie:⁊ ſub iſtis intelligũt᷑ archãgeli qᷓ ſũt de medio oꝛdi/
ne:⁊ dicũt archangeli qſi pncipes angeli: ab archos qð

inferẽtiũ. Dãnauit pctm.i.deleuit ⁊c.ut ĩ poſtilla:q̃ quideʒ
expoſitio videt᷑ magis ꝓpꝛia q;tũ hec dictio pctm vnifſoꝛmi
ter accipit᷑ vtrobiq; ⁊ ↄtinuat᷑ ad pcedẽtia ſic: Na impoſſi/
bile erat legi nãli ſeu ſcripte ꝙ ex pctõ qð ẽ quedã traſgreſ⸗
ſio leg eliceret bonũ redẽptiois:ſed hoc ad ſolũ deũ ptinet
q adeo ẽ bon ut etiã ex malis bonũ eliciat ſᷣm Augꝗ.⁊ hoc
ẽ qð dicit:Nã qð ipoſſibile erat legi deus filiũ ſuũ mittens
de pctõ dãnauit pctm̃. ¶ In eodẽ ca.vbi dẽ in oſtilla: In
quo clamamus.i.deum vocare poſſumꝰ. litio.

Uod dẽ: In qͥ clamamabba pꝛ.ferri pᷣt ad duaj na

tiones qᷣb' ſcribebat.ſ.ad iudeos ⁊ gentiles. Judei
enim vocabãt deum abba ĩ ſua ligua: romani vo
pater in ſua ⁊c̃. eplica. ””êò
Nca. ãt. viij. vbi dicit poſtil. O dãnatio ẽp moꝛtali
uel oꝛiginali pctõ:aut ꝓ pena icurſa ꝑ ada. Burgeñ.

(Epintoli banli

vult nõ debẽ dici patres ad limbũ deſcèdẽtes dãnatos:qꝛ
fuerũt pᷣdeſtinati. Ad hoc dicẽdũ ꝙ pꝛes illi vſq; ad moꝛtẽ
xpᷣi fuert p ſentẽtiã ⁊ chirographũ deputati ad penã dani:
q̃ ſnia dici põt dãnatio qꝙquis no eterna. In eodẽ ca. vbi
dẽ: De pctõ dãnauit pctm· poſtil. ſicut glo. exponit ꝙ xpᷣus

de pcto.i. de ſeißo ho
ſtia ꝓ pctõ facto da/
nauit pctm̃: aũt he (noſtro. . ¶ IX.
niap be pem du.IEritatẽ dico ĩ xpo ie⸗
pbipil i AAu nõ mẽtioꝛ teſtimo-
omedeẽt.i.hoſtias pꝓ niũ mihi phibẽte ↄſciẽntia
pctõ comedent. Bur / mea in ſpu ſcõ:quõniaʒ tri
Sgeaee aboltcne ſticia eſt mihi magna ẽt ↄti
foꝛmiter ut ð petõ iu· LHbã. n. egoipſe anathema
deoꝝ crucifigetiũ da eſſe a xpo ꝓ frib mẽis qui
noßin dem. iſ , ſũt cognati mei ſm carneq
oſitio Burgenß. vi ſijt iſrgelite: 4 £
Dotur föne nanmni ſũt iſraelite:quůoꝝ adoptio

hil eiuſdẽ rõnis ẽ de⸗
ſtructiuũ ſuiipſi: nã
ſicut vnũqðq; inqtũ
tale naturalit᷑ ẽ ↄſer/
uatiuũ ſuiipſũ:ita nihil ẽ deſtructiuũ cuiuſcunqʒ niſi ſit ei
aliqͥ genere oppoſitiois oppoſitum. Ualde igit᷑ ipꝛope opoꝛ
tet dici pctm deſtruere pctm:tenẽdo pctm vnifoꝛmũ::gram
matici enĩ ꝓpꝛietatẽ taliũ oꝛonũ ſaluare volẽtes vtũt᷑ rela/
tiuo diuerſuatis non idẽtitatis:ut mulier ſaluauit q̃ dãna/
uit:ſicut ꝑ hoiĩem moꝛs ita ꝑ hoiĩeʒ reſurrectio moꝛtuoꝛũ.
Opoꝛtet igit᷑ pctm̃ nõ accipi vnifoꝛmit:nã paſſio xpᷣi pꝛa
cticata ẽ a deo ⁊ a iudeo:ut a deo fuit ⁊ ẽ optia:ut a iudeo ẽ
peſſima:ut a deo habuit rõnẽ ſaluatiuã ⁊ pcti deſtructiuã:
nõ aũt ut a iudeo:qꝛ ſic fuit mala:malũ aũt nõ deſtruit ma
lũ ꝓpe ⁊ vnifoꝛmit ſʒ poti auget. Nec valet declaratio bur
gen.qꝗ dicit ꝙ ſol de adeo bon eſt ut ſciat elicere bonũ ex

malis iudeoꝝ crucifigẽtiũ:qð erat impoſſibile legi ut ĩ ipſa

ex pctõ qð ẽ ipſꝰ legis traſgreſſio eliceret bonũ redẽptionis
Illa eni declaratio falſiſicat liam apli.nam ſi de ex maioꝛi
malo.ſ.iudeoꝝ crucifixiõe ſciuit elicere bonũ redemptiois
ſciuit hoc idẽ ex minoꝛi malo.ſ.legis trãſgreſſiõe.Dicit aũt
lr̃a apli hoc legi impoſſibile:qð falſũ eẽt ſᷣm burgeñ.interpᷣ
tationẽ:qꝛ de põt ex qcunq; malo elicere qocunq; bonuʒ.
Melũigit ppꝛie magiſter ⁊ poſtillatoꝛ exponit illũ paſſũ
d. Impoſſibile erat legi ut ꝑ legẽ qᷓtũcunq; obſeruatã de/

ſtrueret᷑ malũ:qꝛ lex oñdit: pctm̃ non tulit:iõ defiliũ ſuuʒ

mittẽs in ſilitudinẽ carnis pcti fact ẽ toti⸗ ꝓ pctõ
hoc pctõ dãnatũ.i.deletũ eſt pctm.¶ In eodẽ ca.vbi dẽ:
Abba pꝛ. Burgeñ. dicit eẽ abba nomẽ hebꝛaicũ:ſed Mar.

xiiij. dicit eẽ nomẽ ſyrũ:ita etiã põt eẽ grecũ qð ibidẽ vide/
batur repᷣhẽdẽ in poſtillatoꝛe ⁊ i hoc ca. allegat ſuũ coꝛu⸗
ptoꝛiũ:Exo.xxxij.vbi etiã vide coꝛꝛuptioʒ eiuſdẽ. ¶IX.

FEritatẽ dico. Poſtqꝙ; oñdit aplłs ceſſationẽ legis fa⸗
— ctã ꝑ xpᷣm:⁊ ꝙ ei ẽ totalit᷑ adherẽdũ:ne ꝑ hoc vide
G tur iudeos derelinqre taqᷓ; exoſos:iõ ↄnt᷑ hic oñdit
erga eos ſuũ affectũ:⁊ htriplicit᷑: pmo dolẽdo de eoꝛ ob
ſtinatiõe: oꝛãdo ꝓ eoꝝ ↄuerſide:ca.ſequẽti:ʒ cõpeſcendo
gentiles ab eoʒ inchltattonerrat xj. Pꝛima in duo: qꝛ bᷣmo
oñdit ſuũ affectũ:2remouet incidẽs dubiũ: ibi Non aũt.
Circa pᷣmũ dicit: a ¶ Ueritatẽ aũt dico ĩ x-pᷣo ieſu.⁊ ẽ mo
dus iurãdi ad aſſertionẽ ſui dicti.Ex qͥ pʒ ꝙ iurare nõ ẽ pec
catũ viris ꝑfectis ex cauſa rõnabili:ſicut erat in ꝓpoſito:qꝛ
iudei defacili nõ credebãt ſibi. b ¶ Cõſciẽtia mea. bñ oꝛdi
nata. ( ¶ Qm triſticia mihi eſt magna.qtũ ad mentem.

d (Et ↄtinu doloꝛ.ex aia redundans ad carnẽ: ſupplen

mãt᷑ ĩ ſemie. NPꝛomiſſiõis
eſt filioꝛũ:et gloꝛia Et teſtm̃
K „ — M
et legiſlatio et obſequiũ ẽet

dũ ẽ ꝓ iudeoꝝ infidelitate qò declarat.v. e ¶Opta⸗

bã enĩ egoipſe anathema eẽ a xpo.i.ſepatũ ab eo:qð du
plicii pot intelligi:vno mõ referẽdo ad tẽpin qͥ ꝑſeqbat
xpᷣm in mẽbꝛis ſuis.act..viij.⁊ hoc ex xelo iudaice legis

1 ſic putabat ſe ſeꝑatũ eẽ a xpᷣo:alio mõ referẽdo ad tẽ-

pus p' ↄuerſionẽ
ſuã in quo pᷣdica
ꝓmiſſa:quᷣoꝛũ pꝛes ex ꝗlb bat fideʒ catholi/
eſt xpᷣs ſim carne: qui ẽ ſuł caber ſc lian b
oĩa de bñdicti ſecula amẽeę xpop ollatione
Non aũt ꝙ exciderit ᷣbuʒ ſue gloꝛie ad rẽp
dei. Noͤn eniʒz oẽs ꝗ ex iſrl· ut intenderet co⸗
hi ſunt iſraelite:nèqʒ qui ſe- uerſioni iudeoꝛũ
mẽ ſt abꝛae oms filij. Sec cie Phil . Deli⸗
iĩ iſaac vocabit tibi ſemẽ.i. deriũ pññs diſſol-
non qꝗ filij carnis hi filij dei ui ⁊ eẽ cum xpᷣo.

ꝑmanere i carne

neceſſariũ ẽ ꝓpi
vos. e( D
frib' mes. l. duer
tendis. ſ ¶ Qui
ſüt ↄgnati mei fʒ
carnẽ. Fuit enim

*N „ 6 Sg 9 5 14 ⸗ 7
apls natiõe iude de tribu beniamin:ut ipſemet dicit in

ſed ꝗ filij ſũt/ pmiſſiõis èſti⸗/

eni ybũ hoc ẽ. Scom hoͤ c
tẽp vèniã: ⁊ erit ſare filius.

—,

fra. xj. ⁊ Phil. iij. g ¶ Quoꝝ adoptio ẽ filioꝝ. qꝛ po-
palu ig fil dei: Exo. iiij. Filᷣ me pmo⸗/
genit'iſrł. h ¶ Et gloꝛia.qꝛ ei facte ſũt apparitões diui
ne. i ¶Et teſtamẽetũ. q'tũ ad mãdata dei data pplo ꝑ
moyſen. k ¶ Et legiſlatio.ꝙtum ad pcepta decalogi a
deo data lo:Exo.xx. I ¶ Et Pfegnum. nini

cult'. m E: pmnnſis Puherag de . n (Quoꝝ
00

pa. ex q.ẽ xps.ut pʒ Matth.j. O¶ Scoõm carnẽ. h dẽ
ad oñdẽdu ꝙ ĩ xpo nõ ſolũ ẽ hũana nã ſᷣm qua delcen⸗
dit a patrib' veteris teſtamẽti:ſz etiã diuina ſm qua ꝓ/
cedit a patre:iõ ſubdit: p ¶ Qui ẽ ſuꝑ oĩa de bñdicx.
ex quo manifeſte pʒ erroꝛ arrij dicẽtis xpᷣm eẽ pura cre-
aturã. q ¶ Non aut. Hic circa p̃ᷣdicta remouet dubiũ
ex hoc eniĩ ꝙ dicit ꝓmiſſa de xpᷣo facta iudeis:q tn non
receperũt eu: poſſet aliqs credere fruſtratũ fuiſſe ꝓmil/
ſũ diuinũ:iõ hoc remouet ꝑ duꝑlex exeplũ.ꝛ ponit ibi
⅞Nõ ſolũ.Circa pᷣmũ dicit: q( Ilõ aut.ſupple ſeqtur:

4 *△ — * 5

r ¶ Qexciderit vbũ diuinũ. ab impletioe ex infidelita
te iudeoꝝ: qꝛ aliꝗ eoꝝ ut apli ⁊ plures alij recepert fidẽ
xpᷣi in qb ꝓmiſſũ dei ẽ impletũ. s ¶ No eni oes q ex
1 rk. te iacob Alio noſe deß iſrl: Ren Xe) eiceur.
upple t¶Pi ſunt iſraelite.ꝑ imitationeʒ fidei ei: qð⸗
declarat in filijs abꝛae ꝗᷣ no oes dictiſũt ſemẽ ep: ſed illi
tm̃ ꝗ deſcẽderũt ꝑ Jſaac:⁊ hoc ẽ qð d: v ¶ Neq; qui
ſemẽè ſũt abꝛae.ſᷣm teſtimoniũ ſcripture. x¶Oẽs filij.
qꝛ filij abꝛae de agar ⁊ de cethura nõ ſũt dicti ſemẽ eiu
qð ondit per ſcripturaʒ Geñ.xxj. Sed in iſaac vo. ti.ſe⸗
mẽ.de alijs aũt filijs ſubdit: y¶ No q filij carnis. vtu
te nali geniti: cuiuſmõi fuerũt iſmael a filij cerpure.

a ¶ Pi filij dei.i.ad ei cultũ electi. b Sʒ q filij ſunt

5 „

miſſiõis.ſ.diuine. c ¶ Eſtimãat in ſemie.ſ. abꝛae: ⁊ q
n illi oñdit per ſcripturã d. Pꝛomiſſionis eni vbũ h
eſt. qo ſubcit: d Seom hoc tẽpꝰ i. anno reuoluto:
e ¶ Uenia ⁊ erit ſare f. lꝰ.Geñ.xviij. Allegat ãt hec au:
ctoꝛitas ⁊ alie ſequẽtes ſʒʒ trãſlationẽ ſeptuaginta q tpe
apli erat multũ auctẽtica.d ãt hic iſaac ꝓmiſſiois fut⸗
qꝛ vtute diuĩa nã iuuãte fuit geni: qꝛ pꝛ erat cetenart
7 mater ſterilis ⁊ nonagenaria: igit᷑ cum ꝓmiſſio facta
abꝛae Geñ.xv.ꝙ ſemẽ ſuũ eẽt futuꝝ ſicut ſtelle añq ali
quẽ haberet filiũ ut ibidẽ d:⁊ tñ hec ꝓmiſſio non ſuit

pleniok
enrſt
ſtisnd oe⸗
ai f0
ſds Crdin
fanonce
biö:bi
Dicen
Gmnih
ſylarii
lnof
Nkaitii
mmiihonil
zulndeſen
ſraeenotn
Peafride
ſiſeluse
ob⸗int
tirntüdif
zveatel
in Cted
Omniſiode
Pröfenen
.inobb'inc
Giclanb'n
Helltchrie
fliäerad
Rde
ſteisde⸗
Vnooor
ſobinelig
ſenüter
ſat/ ou
deiltberi.

e
1Siarn
9(Daaiee

E
lärdede
Vhrceide
rodewid
ſciptüe
Dhocdih
genis
klucip
luobilla
Moerclug
ſaplſetmi⸗
ſtnlsvita⸗

*

Ecieſinm

nſeicjeni
Mlumentor
tginglnen
Mbiyſur
dbungtgin
nomfn
uurbſetnade
Utͤigs
.
lgin
üpoſſtnten

borrpi 4
verhige
liigeen

°Kudni
dd nünm

3 ng
„. W t e
de
9. n ſ
AEäüän
Ae
Sn
nanifndi
nidinnaft;
ne ſpoien⸗
ditshnen
dicarende“
„ 2 1,4eee
oſwaiuce⸗
igir

77

Pmiſſio de xpᷣo

ððð

Ad romanos v

impleta ĩ oib e filijs:ſed ſolũ in iſaac ut dictũ ẽ: nõ dẽ
fruſtrata:ſic nec ꝓmiſſio ꝑ ꝓphetas de xpᷣo fruſtrata ẽ:
qꝙuis nõ oẽs iudei ipſũ receperũt ꝑ fidẽ: ſed aliq ad hoc
electi. f ¶ Non ſolũ. Hic inducit᷑ aliud exẽplũ ad ppo
ſitũ. Et diuidit᷑ in duas ꝑtes:qa pᷣmo ponit᷑ exemplũ:x
remouet᷑ ex h du

biũ: ibi Quidddssss
dicem. Eſt autezz Moͤn ſolũ aũt illa: ſèd ⁊ re/
Anlu hae ge becca ex vno cocubitu ba-
ꝓmiſſionis filiu bẽs iſaac pꝛiſ n. Cũ enim
ut dictũ ẽ:⁊ ꝑ eẽ“ nNondũ nati fuiſſent: aut ali
implẽda pmiſſio qd boni egiſſent aut mali:
eune noig in. ut hm electionẽ vpoſium
pleta fuit i duob? dei manẽt:nõn ex opib:ſ⸗
fils ſuis eſaun ? ex vocãte dictum eſt ei: qa
iacob: ſz in icob maioꝛ ſiet mioꝛi:ſicũt ſcri
ta. Et eadeʒ rone odio habui. Quid ergo di

cemꝰ: Mũqd iniqtas apud
lʒ nõ fuerit imple deũ:abſit. Moyſi.n. dicit:
ta in oibꝰ iudeis:· “
Gisliquib' ahdd
ſpẽalit electis. di igit: f ¶ Mõ ſolũ ãt illa ſ.ſara habu⸗
it filiũ ex adiutoꝛio grfe. g ¶ Sʒ ⁊ rebecca. ſᷣm ꝙ dicit
gen. xxv. Depcatuſq; ẽ iſaac dñm ꝓ vxoꝛe ſua eo ꝙ eet
ſterilis:qͥ exaudiuit eũ ⁊ dedit ↄceptũ rebecce. h ¶Ex
vno cõcubitu hñs geminos filios. hoc nõ ẽ de textu ſed

ſubintelligit: ꝓpt᷑ qð fuit poſitũ ꝑ modum glo. poſtea
inſertũ textui p ſcriptoꝛes. i ¶ EZu eni noduʒ nati fuiſ-

ſent. ſ. eſau ⁊ iacob. k ¶ Ut ſʒ electionẽ.i.pᷣdeſtinatiõʒ
dei liberã. I ¶ Pꝛopoſitũ dei maneret.i pmiſſio dei
firma eet ⁊ ipleret. mlo ex opib'.qꝛ nõdũ nati erãt.
n ¶ Sʒ ex vocãte.ſ.ex deo cuius electio pᷣcedit oia iſta.
o ¶ Dictũ ẽ ei ſ.rebecce.geñ.xxv. p ¶ Quia maioꝛ.ſ.
eſau. q ¶ Seruiet mioꝛi. Hoc fuit ipletũ tpe dauid de
ſcẽdẽte de lacob:qꝛ idumeã fecit ſibi tributariã. ij. reg.

meam: ⁊ ut ãnüciet᷑ nomẽ

ſit. Hic ſoluit hac dubitationẽ: ⁊ diuidit᷑ in duo:pᷣmo dubi
tatio ſoluit᷑:ꝛꝰin ↄriũ obijcit᷑:ibi Dicit itaq;. Pꝛima in duo
hm duplicẽ modũ ſoluẽdi:ibi Dicit eni ſcriptura.Circa pꝛi
mũ ſciedũ ꝙ in illo qð alicui dat᷑ ex mera gratia iiuſticia nõ
hʒ locũ ſi nõ det alteri:qa gra põt vni fieri nõ alteri ſine
iniuſticia:⁊ hoc dicit
maifeſte ſaluatõ mat
thei.xx. de cultoꝛibꝰ
vinee: Amice non fa⸗
cio tibi iiuriam tolle
qð tuũ ẽ ⁊ vade. hãc

Miſercboꝛ cui miſert ſũ &ᷣ
miſericoꝛdiã pᷣſtabo cᷣi mi
ſereboꝛ. Vgitůr nõ volẽtis
neq; curretis:ſed miſerẽt ẽ fſniam declarat apls
dei. Dicit ni ſcripta pha p auctoꝛitatẽ ſcriptu
raoni:Quia ĩ hoc ipfſũ cx re: Exoð.xxxiij.o.
irani te Sr a 1 e ¶Moypli eni dicir
citaui te ůt oñdã ĩ te pᷣtuteyzʒ milereboꝛ. ado graʒ
in tpe. y¶l. Müere⸗
boꝛ cui.in eina pᷣdeſti

meũ ĩvniũſa fra.Ergõ cui boꝛ cui.in eina pdeſn.
natioe. 3 ¶ Et miſe-

vult mileret᷑:ct quẽ vult ĩidu

1 ek — 1 , 12 ricoꝛdiã pᷣſtabo.dan-/
rat. Dic itqqʒ mihi:Quid do. is Pſtabo don
adhuc qrit᷑: Aolũtati.n.ei ui miſereboꝛ. cõ⸗

cedẽdo nũc ſibi grf̃am
finalẽ:lʒ eni effectibu)
. . duiluine pᷣdeſtinationij
pus ſit cauſa poſterioꝛis ꝑ modũ diſponẽtis:⁊ poſteri po/⸗
ris ꝑ modũ finis:ſic infuſio gratie ẽ ꝓpi meritũ ſic ppt finẽ
opꝰmeritoꝛiũ ꝓpt᷑ gloꝛia:⁊ gra ẽ pncipiũ oꝑis meritoꝛij:⁊
opꝰmeritoꝛiũ facit gra dignũ:tñ totipᷣdeſtinatois nõ ẽ alia
ca niſi volũtas diuina:io ↄcludit aplłs: b ¶ Igit᷑ nõ ẽ volẽ
tis neq; currẽtis.ſ.hois q;tũ ad affectũ uel eſectũ facẽ bonũ
meritoꝛiũ qð excedit hois facultatẽ. c ¶ Sʒ miſerẽtis eſt
dei. ꝗ ſua mera liberalitate etirnalit eligit ad gloꝛia ⁊ tpꝑalit
electis dat graʒ. OD ¶ Dicit eni. Hic ↄñter idẽ oñdit ex ma-
loꝝ punitoe. Circa qð ſciẽdũ ꝙ repꝛobatio aliqñ accipitur
large:⁊ ſic dic ſumplicẽ negatioʒ ad głiaʒ:⁊ ſic no hʒ caʒ ĩ re:
nec ĩ dei pñtia:ſic nec electio ſeu pᷣdeſtiatio ei oppoſita.alio
