ꝓuocationẽ ĩcõtinẽtie. ¶ ¶ Aut circũdatio auri.i.oꝛnamẽ
ta aurea circa caput ſuũ:ſiẽ coꝛone auree ⁊ huiuſmodi.

m ¶ Nut indumẽti veſtimentoꝝ cult.iungat᷑ ſic lr̃a: Aut

cult.i.oꝛnat᷑.Indumẽti veſtimentoꝝ.i.idumẽti nimis pci/

—

Imilitẽr muli III. Sic. n. aliqñ t ſcẽ muliereſ

ra obediebat abꝛae:dëͤmi/ q

geñ. ij. is ſubdi: a

honeſte ſm ſtatũ ? ꝓppas facultates. c

oſi aut curioſi:pꝑ qð dẽ idumentũ veſtimẽtoꝝ p excel⸗
lẽtiaʒ:ſic roſa dẽ flos floꝝ. n ¶ Sʒ q abſcondit eſt hõ
coꝛdis.i.mẽs ipſa q̃ dẽ hõ iniioꝛ.ij. coꝛ.iij. ʒ is qͥ de fon
ẽ hõ nr̃ coꝛꝛũpat᷑:tñ is ꝗͥ itus eſt renouat᷑ de die in diem
nã eſt icoꝛꝛuptibilis:⁊ dẽ hõ ĩterioꝛ in mire ſiẽ in viro:
qꝛ cõis generis ẽ
hõ: vñ verſuſ: Eſt
cois hõ parit cuʒ
ſperãtes ĩ deo ònabant ſe öri⸗ Anc larro.

. , 7 PP, t . l⸗
ſubiècte ꝓpꝛijs viriſ:ſicut ſa bi lge genr ben

eſti ſpũs. dẽ aũt
ſpüs hũanqetus
qñ nõ pturbat᷑ a
paſſionib' ↄcupi/
ſcibilis ⁊ iraſcibil
⁊ dẽ mogeſb:qñ
in actibhumani
tenet modũ debi
tũ ſ̃ʒ moderamẽ
recte rõnis. Pꝛiꝰ

nũ eũ vocãs:cuᷣi eſtis filie
bñfaciẽtes:tc᷑t nõ ptimentes
vllã pturbationẽ. AViri ſili·
cohitãtes ſʒ ſciam:quaſi in
firmioꝛi vaſculo muliebri:
impartientes honoꝛeʒ tan/
ꝙ; coheredibus gratie vite

ut non impediantur oꝛatio fit ꝑ vtutes moꝛa

nes veſtre. In fidè aũt oẽs lesq ſi circa paſſi
one:ꝛ gauteʒ per
vtutes circa opa⸗

tiões: ſic iuſticia liberalitas ⁊ huiuſmodi:⁊ qꝛ iſte ſt ve
diuitie ſiẽ dicit greg. homeł. viij. Uere diuitie ſt q nos
diuites vtutibfaciut:iõ ſubdit᷑: Qui eſt in ↄſpectu di lo
cuplex. leicn ↄnir iducit exemad ſuũ ꝓpo
de oꝛnatu a ſubiectiõe mulieꝝ.d.Sic.n. aliqñ.i.tpe pᷣ-
terito. q ¶Et ſancte mires ſperã. in deo. ⁊ nõ in labili
mundo. r Cneba ſe. oꝛnatu vtutũ iterioꝛi:⁊ pa
rũ curabãt de exterioꝛi. S ¶ Subiecte ꝓpꝛijs viris.eij

obediẽdo in licitis ⁊ honeſtij. t¶ Siẽ ſara obediebat

abꝛae. vñ: geñ. xviij. ad edem celeriter ↄmiſcuit ſimilas
faciẽs ide panes. v ¶ Dñm eũ vocãs.vñ ibið dẽ Poſt
qᷓ; conſenui ⁊ dñs mevetulus ẽ:voluptati opera dabo
x uve is filie bñfaciẽtes.qꝛ ſic es imitami taq; ma
trẽ. y ¶ Et nõ ꝑtimẽtes vllã ꝑturbationẽ.q.d.ſic eaʒ
imitãdo nõ hẽtis timere ꝙ per vos erga viʒ vel famili

am veniat aliqᷓ turbatio. 3ʒ ¶ Uiri ſilr. Pic ↄnr inſtru

it viros.d. Uiri ſiy cohabitates ſm ſciaʒ. aliq exponũt
hac cohabitationẽ de redditiõe debiti:q dʒ fieri ſʒ con
ſcientiã:vt vir nõ moueat᷑ ad hoc libidine ſed ꝓlis amo

re ad dei cultũ educãde.põt ẽt exponi vt magis ↄſonet

pcedentiba ſeq̃ntib:vt videbit de cohabitatiõe dome
ſtica in qᷓ mulier dʒ eẽ ſubiecta:vt dcm eſt:⁊ eoð modo
vir ꝗᷣ pꝛeeſt dʒ peſſe ſm ſciam:ita ꝙ nõ tractet vxoꝛem
ſiẽ ancillã: ſed ſiẽ ſocia: vñ ⁊ mulier fca eſt de latere viri
uan infirmioꝛi vaſculo mulie⸗
bꝛi.nã mulieres infirmioꝛes ſi viris coꝛpꝑe de coi curſu
⁊ẽt mente:qꝛ minvigent intellectu ⁊ rje. b¶ Imptiẽ
tes honoꝛẽ. eis puidendo de victu ⁊ veſti u ſuflicienti 2
anq cohe⸗
redibgẽe vite.i.vite beate ad quã ꝑ gaʒ peruenit᷑:ex qͥ

.n. vir ⁊ vxoꝛ ſi cohĩdes vite future dehet in pñti ſocia-
liter ⁊ amicabilr ↄuiuẽ:iõ ſubdẽ: dD ¶ Ut no ipediant᷑

oꝛõnes vre.nã cũ vir ⁊ vxoꝛ non ſi bene ↄcoꝛdes:minꝰ
pñt oꝛõni vacare:⁊ eoꝝ oꝛones ſũt minus exau dibiles
e¶ In fide. Aplus hic reuertit᷑ ad infoꝛmandũ omnej
coiter: oꝛdinãdo p eos ad ꝓximũ:2 ad deũ:ibi Dñm at

8

xpᷣm. ʒ ad ſeipm.c.ſe. pin duaj:qꝛ p oꝛdinat eos in col

latione boni: ꝛ in perpeſſione mali:ibi Non reddẽtes.

Circa poã: e(¶ ¶In fide ãt oẽs vnanimes.fides at ac-
cipitur vno mõ vt eſt virtus theologica:⁊ ſic iduc eos
ad vnitatẽ eccleſie vt ñ ſint inter eos ſciſmata.alio mo

dddicttca

ſti nd

guctenan

rectig.
mfſticlipl
glios ſbi/
leb ·ſc ſu
gineppch
gleanai
onulely
pral 1
olle 9
nitatisama
cörars fu
ahqzoe
lgedustn
icoͤlgsdlll
bMi

nopauder
ſillaminture⸗
ſthijola⸗
hoc auavreu

((rcer

1emaäci
(Berzuet
lnboepocaiich
Rdelhidirn
(Gkln⸗
ſanpunepe
mnänullun
nececefipbi
ſanie t (

Gvandoln .
altr
nü n
inor
hiben⸗
nſuͤnt

äßnolemn
wendnise
tonuronen
afanapaſi
ate
nrann oyr
ngrite ie
int ſt nos
naieewdi
Aſuädd
Acnieß⸗
Anönll
möienennd
nisſti
Eſanobetick
omilautſini
ibodi
n epidid
m nn⸗
nu g.d ſ ei
4. vafamui
Deziriſhn
Aideponi⸗
ahfenßzan
neſlglm
nrnugsnn
ebicncedont
icktcoönnec⸗
im ſnn
Gckaelum
inia⸗ nue
bn
in orom
rior

beruct
re,

ad exaudiendũ. ð ¶

vt ẽ vt moꝛalis ⁊ ſic fides idẽ eſt qð fidelitas:⁊ hPmõ iĩ

ducit eos ad vnitatẽ fidelitat! mutue:⁊ qð ſubdit᷑ in ali/

qb libꝛis In oꝛõe eſtote.ñ eſt ex textu nec in libꝛis coꝛ/
rectis. f ¶ Cõpatiens. ad inuicẽ ſic mẽbꝛa vnp coꝛꝑis
mpſtici ipſxpᷣi:per hoc.n.alleuiat᷑ ille qͥ patit᷑ cũ ꝑcipit
alios ſibi ↄpatiẽ/
tes: ſic ſuſtinens

graue podus co vnanimes:ↄptiẽtes:frt᷑ni

pale on alij cĩ o tgf ꝗqmatoees: miſicꝛdes:
onẽi ſe ſupponũt O as
vr oie pho ij rbe Modeſti: Pũiles: nõ redden

toꝛice. g ¶ Fra tes malũ ꝓ malo:nẽec male/

initatis amatõeſ. dictũ ꝓ maledicto:ſed ecõ/
ehegtis ſeliß trario bñdicẽtes: qà in hoc
ligedus:tñ magij pocati eſtis:t bñdictioneʒ
7 cõitas diligẽda. hereditate poſſideat.Qui
. erotc an vitã daligert dies vi
zilperi dẽ bonos:coerceat linguã
eih Sibuench. ſuã a malo:ẽ᷑t labia ed ne lo
oib modũ obitũ quant᷑ dolũ.Dẽclinet autẽ
tenẽdo. kl Pu a malo ᷑t faciat bonũ:ĩqui
uen won deß⸗ ràt pacẽ &t pſeqt eã:q ocli
pbiã eleuemi:ſed Dñi ſup iuſtos:ẽt aures e in

— 1.

totũ attribugtis pᷣces eoꝝ:vult aũt dñi ſüp

gie e Rel 39 lõ faciẽtes mala.Et quͤis eſt ꝗ
ordinat ſideleden pobis noceat:ſi böni emu-
ppeſſiõe mali: i̊ latoꝛes fueritis. Sẽd ⁊ ſigd
q̃s põt dupliciter
deoꝛdinari: vno .

mõ ꝑ audaciã vicẽ repẽdendo.alio mõ ꝑ timoꝛẽ in pu-
ſillaminitate decidẽdo.igẽ p remouet pᷣ:ꝛꝰm.: ibi Et qͥ

eſt:pꝰ in duas:qꝛ p mouet vicẽ nõ rependẽ:aꝰ induẽ ad

hoc ꝗuctoꝛitatẽ ſcripture:ibi Qui.n. Circa pᷣmũ dicit:
1 reddentes malũ ꝓ malo.in factis iniurioſis.
n ¶ Mec maledictũ ꝓ maledicto. in vbis contẽtioſis.
o ¶ Sʒ ecõuerſo bñdicẽtes.hꝰrõʒ aſſignat.d. pC.
in hoc vocati eſtis.ad fidẽ catholicã. q W. bndicti/

onc dei hẽditate poſſideatis.q non dat᷑ maledicis: ꝓpt᷑
qð dicit ſaluatoꝛ luce.vj.Bñdicite maledicẽtibꝰvobis.
r ¶ Qui. n. vult. Dic ↄnr inducit ad ꝓpo auctoꝛitatẽ
ſcripture pſal.xxxiij.d.Qui.n.vult vitã diligẽ.ſ.beatã
in qᷓ nullus moꝛit᷑. Ervies vidẽ bonos.in btitudi
ne celeſti vbi dies noctibnõ inirũpunt᷑ faciat ſupple qð
ſequit᷑: t ¶ Coherceat linguã ſua a malo.vt ñ reddat
maledictũ pꝓ maledicto in apto. v ¶ Et labia epne lo

—

quant E maledicentẽ ſibi mahinãdo malũ in oc-

culto. x¶ Declinet ãt a malo.in oꝑe. ꝓ¶ Et ſaciat
bonũ.hec ſt.n.due pꝑtes iuſticie. 3 Fiaͤt pacẽ.cũ p
xio ẽt iniurioſo: Ro.xij. Qõ ex vobis eſt pacẽ cũ oibus
hoibꝰhñtes. a S erſequat᷑ eã.i.perfecte ſequat᷑:et
ſubdit᷑ rõ:cũ dẽ: b ia oculi dñi ſuper iuſtos. ſiẽ
ſuper ſpũaliter dilectos:oculus.n.dirigit ad id qð ſpe/
cialiter amat. c ¶ Et aures e ad pᷣces eoꝝ.tãq; parate

Jult ãt dñi. ſ.ire ⁊ indignatiois
vñ ĩ hebꝛeo ſic hĩ: Ire dñi. e ¶ Sup faciẽtes mala.ad
eos puniendũ:vñ in pſal.ſubdi: Ut ꝑdat de ira.ſ.viuẽ-
tiũ:memoꝛiã eoꝝ. ¶ Et qs eſt. hic ↄñr remouet ti

moꝛẽ inoꝛdinatu:p quẽ hõ cadit in puſſillanimitatẽ:⁊

frangi p incõſtantiã.d.Et dqs eſt ꝗͥ vobis noceat.vos .
ſequẽdo. g ¶ Si boni emulatoꝛes fueritis.q.d.nu

eſt hic boni genitiui caſus ⁊ neutri generis. amatoꝛibꝰ
.boni ⁊ imitatoꝛib qð ĩportat ꝑ emulari:yñ verſus

tãs dei velit pati qᷓ; màlefa

üificatos autẽ ſpũ. In quᷣo

oOSʒ cũ modeſtia.i.mõ debito ⁊ honeſto. p

tue ⁊ male credẽ. r

Emuloꝛ inflat᷑ amat inuidet ac imitat᷑.ꝑſecutiões nõ ſi ad
trimentũ.ſed magis ad vtutis augmẽtũ:iõ ſubdit᷑: h¶ SʒzZ

—

etſi qd patimini:pꝑꝑ iuſticiã beati. ſupple eſtis in ſpe: poꝰ
ſtea eritis in re:ſi pſeueretis:iõ ↄcludit. i ¶ Timoꝛẽ N

eoꝝ ne timueritl.timoꝛe deijciente a bono vtutij. k

enter aduerſa ſuſtinẽ
patimini ppꝑ iuſticiã beati. do. I¶ Oñm autẽ.
Timoꝛẽ aut eoꝝ ne tinue Hic ↄñr oꝛdinat fide-
ritis ůùt non ↄturbemi.Dõ

IODRDe. ρα exsn: ibi Quia 2 xpij-
minu aüt xpʒʒ ſcificate ĩ coꝛ ¶ Ad deũ ãt bñ oꝛdia
dib vr̃is:paraniſp ad ſatiſſa 5 ſaem char are
QAnzg Af S e X oꝛmata:⁊ hoc in tri
ctione oi P oſceti vog led b. Pꝛumeſt ꝙ hec fiðõ
de ea qᷓ in vobis eſt ſpeiſéd in coꝛde firmetur: 7
cũ modeſtia èt timoꝛe con tum ad hoc dicit:

ſciam hñtes bonã:ũt in o I ¶ i rom ia⸗
ð detrahunt de vob Alun criſicate. l. innate: ſa
ant᷑ ꝗ calũniant᷑ vr̃am bo cauoe idẽ ẽ qõ firmũ
nã ĩxpo ↄuerſatiõeze. M m ( In corlͤd
liꝰ eſt.n.vt bñfaciẽteſſi volũ ſtris.ſibi firmit᷑ adhe
rendo:qꝛ firm eſt in

nm at xpᷣm ſan

autez.
nõ ↄturbemini.ipati

les ad deũ:⁊ ꝛ iducit

ſet fide

ctuʒ.n. in vna ſignifiꝰ

n coꝛdibus ve

2 ED ſeipſo.ꝛneſt vt hec fiꝰ
ciẽtes: qa ⁊ xpᷣs ſel ꝓ pctis ed gei alios deruekt

.

nr̃is moꝛtueſt:iuſtůs ꝓ iiu ⁊ad hoc ſubdit:
n

arati ſp ad ſa⸗
tiſfactiõeʒ.q fit dupli
citer. vno mõ fideli
ſimplici qᷓ petit a ma
gis puecto in fide ple
nius erudui.alio mõ

ſtiſtůt nos offerret ðo: moꝛ
tificatos quidem carne:vi

infideli fidẽ irrationabilẽ reputãti. p ſatilfactio eſt ꝑ doctri

nã charitatiuã:2 vo pꝑ fidei rationabilẽ defenſionẽ.oñden/
do ꝙ ↄtinet oẽʒ ſanctitatẽ:⁊ qꝛ ꝑ miracula a deo ↄfirmata

eſt qͥ nõ põt eẽ teſtis falſitatis ⁊ huiuſmõi ſʒ gaʒ a dño da

tã ipſi defendẽti.vñ ⁊ ille pmittit luce.xxl.Ego dabo vobij
os ⁊ ſapiam cui nõ potert reſiſtẽ ⁊ Zdicẽ oẽs aduerſarij vꝛi
verũtñ iſta defenſio dʒ carere pᷣſũptioe ⁊ iactãtia:iõ ſubdẽ
ttimo
re dei ſ. ann hine⸗ bonã.ita ꝙ ſit bona diſpoſitio ineriuj
⁊ ext. q ¶ Vt in eo qð detra.de vobis.reputãtes eos ſa
undant in ſeipſis ex bõa via re
ſpõſiõe ⁊ ſcã ↄuerſatiõe.ʒ ẽ qð ꝑꝑ q̃cũq; aduerſa hõ a fide

nõ ęeuellat᷑ ⁊ ꝙᷓad hꝰ ſubd: s ¶ Meliẽ.n.⁊ iũgat ſic lr̃a

t ¶ Bñfaciẽtes. fide p dilectionẽ opante. v ¶ Pati. aduer
ſa quecũq;. x Sfoolii ot velit. pꝛo fidelium ꝓbatione.

à malefacientes.i. idebite reſiſtentes. ʒ ¶ Quia æ

xpᷣs. hic ad ꝓpoꝰ inducit exẽ de xpᷣo in q nõ potuit ni
exẽvq; ad pmã fidei ↄditionẽ.ſ.eↄfirmatione in coꝛde cre
dẽtis:nã in eo nõ fuit fides:ſed clara viſio ab inſtãti ocepti

onis:ſed qᷓad alias duas.ſ.q;ad fidei öriuationẽ in aljs
æ ſufferentiã aduerſoꝝ: ꝑpꝑ e vitatẽ:ponit exemꝰ de xpᷣo:et

3 na 2xps ſel ꝓ peccai.ſ.alienij. ⁊ oꝛtu ẽ.q.d.

b'q;mad vltimã vt ↄtinuet ſe lr̃e imediate pcedenti dicens:
4 nobis exẽ in hoc:⁊ dicit ſel:qꝛ reſurrexit ad vita im/

a ¶ Juſtus ꝓ iniuſtis.vt ipſos iuſtificaret: ideo ſubelitur:
b
ad deſideria carnis. c 5
mobiles factos ad ſequendũ inſtinctũ ſpũſſci. d ¶ In qͥ.
Pic ↄñr ponit exe de alia ↄditioe.ſ.deriuatiõe fidei ⁊ pdi
catioe:⁊ pᷣ ponit exẽ:xinfert coꝛꝛelariũ:ibi Q ⁊ vos.Cir
ca pᷣſciendũ ꝙ pᷣdicatio noe vocãdo ad ꝑniam peccatoꝛes
ſui tpis ne pirent in diluculo:fuit figura pᷣdicatois F en e

t nos of.deo moꝛtifi. quið carne.i.iſenſibiles factos

lẽ:⁊ qꝛ vna moꝛs eſufficit ad oĩa peccata delenda.

iuificatos ãt ſpũ.i ſenſibiles æ

(Epiſtola

diſciplos vſq; ad finẽ mũdi:vocãdo peccatoꝛes ad pniaʒ

ne ꝑeant in iudicio finali:pꝑ qð de hoc ponit exẽ p locũ a

in deũ:⁊ rñdet Credo p ſe ſi eſt adule:vel ꝑ patrinos ſi

eſt ꝑxuulus:ides at charitate foꝛmata facit ↄſciam bo/

bone. ſupple tẽdentis in deùͥ. q ¶ Per reſurrectioneʒ

minoꝛi faciens argumẽtũ:qꝛ ſi ilos vocauit ad pniaʒ:mul nã in deũ tẽdentẽ:⁊ iõ ↄiungit᷑ cũ eo qð pᷣdicit.Conſcie
6 q.

tofoꝛti vocauit ⁊ vocabit alioſ:⁊ hoc eſt qð dẽ: d
i.ad figurandũ pctõꝝ moꝛtiſicationẽ in carne:⁊ viuiſicatoʒ
in ſpũ mõ dicto.
e ¶ Et his qᷣ in carcẽ

erant. ligati ↄſuetudi ét his ꝗ in carcè erãt ſpiritů
Nepaczatg ara e venie bdlicauit qul icredu
capiunt ipiũ funib? li fuerant aliqñ q expecta-
peccatoꝝ ſuoꝝ ↄſtri bant dei patiẽtiã in diebus
get: qo erat tpe noe: noe cum fabꝛicaret᷑ arca in
lm ꝙ oꝛ geñ. v. Ois qua pauci ideſt octo aie ſal

caro coꝛꝛuꝑat viã ſu . SS
am. f Br wen⸗ ue fcẽ ſi p aquã. Qð ẽt vos

ens pᷣdicauit.ſ.p noe nũc ſilis foꝛme ſaluos facit
cui inſpirauit facẽ ar baptiſma:nõn carniſ depo

cã ⁊ pꝛedicare pniam tio o-diij: .
lʒ.n.nõ fuerat adhuc ſitio ſoꝛdiũ: ſed ſcie bane
ſuppo ẽ einũ hebꝛe. rectionẽ ieſu xpᷣil a moꝛtuiſ
xiij. Jeſus xp̃s heri æ qũui eſt in ðxtera dei: dẽglu

hogie ipſe ⁊ in ſecula
g ¶ Qui increduli fu
erat aliqñ.ipſi ðo lo

tiens moꝛtẽ vt vite eine he
redes efficeremur:eꝓfeci in

quẽti ꝑ noe:qꝛ nõ cre celũ ſubiẽctis ſibi angeliſ ⁊
debãt ꝙꝙ diluuiũ de poteſtatib ⁊ pᷣtutib.CIiIII.
beret inundare.
h ¶ Anñ expecta. dei
patientiã. peccatoꝛes ad pniam. exx.annis:łᷣm ꝙ dẽꝛ gen. vj.
Erãtq; dies illi.cxx.annoꝝ. i¶ Cũ fabꝛicaret᷑ arca. ꝑ noe

⁊ filios eᷣ. k ¶ In q paucl.i.octo aie.ſ.noe ⁊ tres fil ep ⁊
vxõej eoꝝ: geñ vij. I¶ Salue fce ſi ꝑ aquã. inq eleuauit
arcã in ſublime a fra:gen.vij.Iſto mõ exponit glo.⁊ docto
res cõiter paſſũ iſtũ:ſed qꝛ hec expoſitio accipit myſtice car

cerẽ pꝓ ↄſuetudine peccãdi:iõ alit᷑ põt dici abſq; pᷣiudicio tũ

ꝙ hic accipit᷑ carcer , libo inferni in qͥ detinebant᷑ pꝛes anti
in carcere erãt.i.in libo¶ Spũ veniẽs.qꝛ in aia deſcendit
ad detẽtos in libo:coꝛpe iacẽte in ſepulchꝛo. Pꝛedicauit.qꝛ
tũc eis myſteriũ ſue incarnatiois ⁊ redẽptionis ipletũ eẽ de
clarauit:int᷑ qͥs erãt aliq q pierant in diluuio coꝛpalit:et pᷣt
dici ꝓbabilit᷑ ꝙ videntes diluuiũ increſcẽ ſʒ pᷣdixerat noe
crediderũt multi qᷣ pᷣ̈erãt increduli:⁊ penituerunt de pctis
ſuis ⁊ ſic deſcẽderuũt ad libũ cũ pꝛib'alijs.Si at ð hoc dicat
ꝙ diluuiũ venit ſic ſubito ꝙ nõ potuerũt penitẽ ſᷣm ꝙ viðt
ſaluatoꝛ dicẽ:luce.xvij.Edebãt ⁊ bibebãt ⁊c̃.⁊ venit diluni
um ⁊ pdidit oẽs.Dicendũ ꝙ lʒ ſubito venerit in vallibu) ⁊
plana tra:nõ tñ ſic in mõtidꝰqꝛ aq̃ in augmẽto ſuo poſuer̃t
xl.dies ⁊.xl. noctes:⁊ ſic hitantes in locis arduis videntes
aqs increſcẽ ſiẽ dixerat noe:potueꝛt penitẽ ⁊ foꝛte de alijs ſi
cut de iſtis dẽ: Qui increduli fuerãt aliqñ.ſ.añ inundatioʒ
diluuij:ſed tũc crediderũt vt dem eſt.ceta exponant ſic pus
m ¶ ¶z vos. Hic ex pᷣdictis infert coꝛꝛelariũ:dixerat eni
paucos p aquã fuiſſe ſaluatos in diluuio inq;arca eleua-
uit eos a t᷑ra:iõ dicit ꝙ ſili mõ aq̃ baptiſmalis ſaluat ſpũalr
p gam ibi datã eleuat mẽtes a irenis deſiderijs ad perẽ-
ũ celeſtia:⁊ hoc eſt qð dicit: Et vos nũc ſaluos facit.ſpũa-
liter iungat ſic lr̃a: n ¶ Baptiſma ſilis foꝛme.i.mò ſił:tũ
qꝛ pauci ſaluant᷑ ꝑ baptiſmũ reſpectu nõ ſaluatoꝝ:tũ qꝛ ele
uat a frenis ad ſuꝑioꝛa mõ dcõ ſic aqᷓ diluuij ſaluauit noe:
7 qꝗ cũ eo erant coꝛꝑaliter eos eleuando ad ſuperioꝛa.
O ¶Ns carnis depoſli ſoꝛdiũ.q.d.vtbaptiſmi nõ eſt ſo
lũ in lotione coꝛpꝑis:ſed pncipalr in lotione mẽtis:iõ ſbᷣdit᷑:
p ¶ Sʒolſcie bone inirogatio.nã a baptigãdo qrit: Credis

Aparat ẽ iudicare viuos ⁊

dñi no.⁊c̃l.ꝑ quẽ hẽm itroitũ ad celeſtia ſʒ ꝙ dẽ i colle

cta paiche:De dq

hodierna die per

Hꝛiſtò igi paſſo ĩ car vnigenleezwum
. ſrati eternitatis nobis
ner vob cus cogi I Aditũ ouicta moꝛ
9 minuqà ꝗ paſius tereleraſti ⁊c.
Eĩ carne:dẽſijt a petis ůt nõ r ¶ Quieſt i der
iã deſiderijs hoiuʒ:ſed vo/ tra dei.ꝑ ſuã aſcẽ
ſionẽ Marci vlt.

lũtate dei qð rẽliquũ ẽ ĩ car
ne viuat tpiſ.Süfficit.n. pᷣte
ritũ tpᷣs ad volũtatẽ gentiũ
ↄſumãdã his qui ãbulaue
rüũt i luxurijs: deſiderijs: vi

Alſſumpr 'eſt i ce/

dei. 8 ¶ Deglu⸗
tiens moꝛtẽ.quia

noletijs omefſationib: p aonnlie s nobie:
tatõibꝰ:ebꝛietatib:et illiciil moꝛtem culpe.

idoloꝝ culuibꝰ. In qͥ àdmi1L¶ Subiecl ſibi
rant᷑ non ↄcurrelibꝰ vob in anselig ptati .
eanð luxnrie ↄſuſionẽ blaſ/ Hic eng

— TiE. e e lox tres oꝛdines
phemãteſiqui reddẽt rõs ei expaimunt vnus

rãachia:cũ dẽ An
gelis. et duo de

media: .ibi Et ptãtib⁊ vᷣtutib.⁊ per hos oẽs alij intelli

guntur quibus homo xps pꝛeficitur. Q· IIII.
Pꝛiſto igi. Dic beat petrus oꝛdinat fideles re-
pectu ſui:⁊ ꝛ reuertit᷑ ad oꝛdinandũ eos reſpe/

ctu pximi:ibi Ante oia talis.n. reuerſio maxime fit in

moꝛalib ppꝑ ↄnexionẽ vtutũ:vñ ⁊ phs.j.Ethi. tractat
ð felicitate:⁊ iteꝝ redit ad tractandũ de ea in fine libꝛi
reſpectu vo ſui bñ ſe hʒ hõqñ caro ſubditur ſpui:h ãt

qui:ſic exponẽdo:¶ In ò.ſ. vt ples offerret deo pꝛi: Et his fit per macerationẽ ⁊ ↄcupiaxꝝ repꝛeſſionẽ: ⁊ per dine

punitionis appꝛopinquationẽ:q ponit᷑ ibi: Oiuʒ finis.
Lirca pdicit: a ¶ Chꝛiſto ig paſſo in car. ⁊ vos eað
cogi.armamini.qꝛ talis cogitatio inducit ad macerati
onẽ carnis ⁊ repꝛeſſionẽ ↄcupie carnalis:iõ ſubditur:
b ¶ Quia qui paſſus eſt in carne.i.redegit carnẽ ſus in
obedientiã aie: c ¶ Deſijt a pctis.carnalibꝰ: d¶ Ur
iã nõ hoium deſiderijs.i voluptatib carnis qs coiter
deſiderant hoĩes. f ¶ Sʒ volutati dei ⁊c. iugat ſic lĩ̃s
f¶ Sʒ volũtati dei viuat.ei obediẽdo. g9 Wri
quũ eſt tꝑis in carne.i.reſiduũ pntis vite. h ¶ Suffic
eni pᷣteritũ tpᷣs ⁊c̃.i.dʒ penitẽti ſufficẽ qð pᷣterito iꝑe vi
xit carnalr quã vitã gentes volut coiter ⁊ appetui:⁊ ꝑ
h qð dicit Sufficit. itelligenda nõ eſt appꝛobatio vue

pterite:ſed magis repꝛobatio.poõt ẽt aliter expoi vt hec
lra. Sufficit.n.pꝛetitũ tps.iungat᷑ cũ eo qð ſubdẽ

i ¶ Ad volũ. gẽ. ↄſũmandã.qm alid ſe laxant ad pctã
carnalia ꝑ alioꝝ monita. k ¶ Qui abu. in luxurus.
qad actu exterioꝛẽ. l ¶ Deſiderijs.q;vad affectũ ite
rioꝛẽ.Conſeqnter tangit vitiũ gule qð eſt incitamentuʒ
luxurie.d. Xindlerizs. pere ceſſum in vino.
n ¶ Comeſſatoibĩ cibo. o ¶ Potatõib.i. ebꝛaitiuij
qbuſcũq;:q̃ aliq̃ ſt alie a vini potatiõe. p¶ Et ũullici
tij ido. cultiby.q culifteqnt᷑ oꝛiunt᷑ ex pᷣdcis:Exo.xxxij.

Sedit ppls maducare ⁊ bibẽ a ſurrexer̃t ludẽ.i.idola
trare. n ꝗᷓ admirãt. ĩfideles ⁊ luxurioſi. rIlOõ

ↄcuxr. vobis c.i.qꝛ ñ ↄcomitami ãpli eos i pdcis vitijs
6⁶0 Blaſphema.xpm 1quẽ credid. t Quired.roʒ

lũ:⁊ ſedet a xtr

reſurrexit ad vi-

de inferioꝛi hie“

iHH⸗

todiofin
apfni
ſue
te9dinel
Camnalter

one,n dd

mu
achri
Teghom

ſeqon
Poaie
znititino⸗
ieennuto
4 (Oun 4
himiun
ſuüarmalin
copcidi

ſinis appe

ucbit qr d
ſadich nemo
ppadeſton
latmbo/
qunaul
tatiorepmnt
nalia inus
git b
Spulnnsl
bis uuane⸗
Trunrte ni
4 tpiglan
gönch Nr de
ſos diriganſ
directdend
teſtigpinini

dA oia⸗

gürreuertin
oꝛllinandu
ſamynn

5Cotoe

ſopenin gn
he nalomunei⸗

(rlclint. C

Pegeelitioren
—
Racaron

magnaſieſ.

f(bolpita
bofii
fli. 4

6 ginor⸗
ſio ſomee
edal videt

nniupn
diclt sne⸗

fno ſcend⸗

uiciſpis

baukerbo
Iobonu

blal

ſrudoſg
aluihde
eideſc
PPnchn
diurſdl
depßhie

iuluatag

mundit
rum e
Uinorleni
Dults wrs
erem ale

Mmonbvpus
iendabee
chiai diN
s. a do de

sisan

ina ioles
iundiicanſt
ſomunmeſhun
1.Eh mn
cainſiyelbi
lur ucb
ne Aper die
dr Oiuzfnis
ncar 1osen
Nud mu
igtöſurn
Cect aniſi
nnlt 900
mnsqs Gll

xügkleni
6RI
5

appel
probano m⸗
rerpöint
on

quabit. qꝛ de die

appareatis mũdi

„ directioe nõ po

hoſpitũ. g
ralitcr. h

loquit᷑. exhoꝛtationis verba. m
i.totũ bonũ attribuat deo ⁊ nõ ſil
egentibꝰtpalia bona. n ¶ Tanqꝙ; ex vtute quã admi.

cet᷑ dej.j.coꝛ?.x. Oia in gliaʒ dei facite. p

os ſuos. x ¶ Euangeli atũ eſt vt iudicent᷑.i.vt creden

tes ↄdẽnent᷑. ꝓ ¶ Secungũ hoies in carne.i.ab hoibꝰ
carnaliter viuentibꝰ. 3 ¶ Uiuant ãt ᷣm deũ.ex ↄuerſi
one. n. ad fidẽ iſta
duo oſequunt᷑:ſʒ
puoccaſion aliter
2 mat intẽtiõe euã

gelikantiüu fidem.
¶ Oium autẽ.

moꝛtuos. Pꝛopt᷑ hoc.n. ⁊
moꝛtuis eugelicatũ ẽ: vt iu
dicent᷑ ꝗqdẽ ſʒ hoiĩes ĩ carne

hic ponit ꝛurepſ· vpiuant aũt ſm deuʒ in ſpu.
Gor erhallcz vt HOHiüum aut finis appꝛopin/
C 0 Dꝛz: iuz ſt. E ſrav ÿ/
Sfinisappronin quabit.Eſtõte itaq; pꝛudẽ

telſèt vigilate in oꝛonibꝰ:añ

iudicij nemo ſcit: oĩa aũt mutuã in vobiſmet
g qd ogen ipſiſ charitatẽ ↄtinuã hñteſ
è
tatio repmit car· bPctõv. Hoſpitales iuice:ſi
nalia vitig:is ſub ne murmuratione. Vnuſaſ
dit: b ¶ Eſtote qʒ ſic accepit gr̃aʒ in altuty
gpꝛudentes.i.vo ſllã admiſtrantes:ſicut bõi
bis puidentes vt

diſpenſatoꝛes multifoꝛmis
gfe dei. Siquis loꝗt: quaſi
ßmones dei. Siqs miſtrat
tanq; ex pᷣtute quã admini

c ¶ Et vigilate i
oꝛõnib'. vt deus
vos dirigat: ſine

nne maloꝛum: ibi

Chariſſimi. Circa pᷣ dicit: d ¶ Añ oia ac᷑ qꝛ chari⸗

tas excellẽtioꝛ eſt ceieris vᷣtutibꝰ r xii. Maio⸗ aüt

hoꝝ eſt charitas:iõ ſubdit᷑: e ¶ Quia charitas operit

mul.peccatoꝝ.ne videant᷑ tanqꝙ; diĩno iudicio panuch:
m ꝙ diẽ

ſed qꝛ charitas dʒ oñdi in oꝑe alit nõ eẽt va:
greg.homeł.xx. Amoꝛ dei nunqꝙ; eſt occioſus:opat᷑n.
m eſt:ſi ãt opari renuit amoꝛ nõ eſt.iõ ſubditur
f Hoſpitales inuicẽ ſine murmuratiõe.i.ſine expẽſis

do gratis ⁊ benigne. i

de ic boni diſpenſatoꝛes. dño
vio ↄfoꝛme:qꝛ dat grat ⁊ liberalit. k ultifoꝛmij

ge dei.videt᷑.n.hoc beat᷑ petrus loqui de gĩa gratis da

atq; idẽ ſpũs diuidens ſingulis put vult:ſed qꝛ in vſu
talis gẽe requiritur intentio recta:iõ ſubdit᷑: l 42

5 ſibi: Siquis miſtrat.

*

ſtrat de'.i.attribuat hoc deo qͥ dedit ſibi volũtatẽ ⁊ fa

cultatẽ hoc faciendi:iõ ſubdẽ: o ¶ Ut in oib

xp̃ᷣm.·ꝗ eſt mediatoꝛ dei ⁊ẽ hoium. q ¶ Thariſſimi.p
oꝛdinat ſideles in ꝑpeſſiõe mali pene ab aduerſarijs fi-

Sigqs

teſtis vius moge. ſtrat de uͦt in olb'honoꝛifi
¶Anñ oia. DPic cei de per ieſũ xpᷣm:cui eſt
ↄñr reuertitur ad glia ⁊ iperiũ in ſecla ſcloꝛũ
veznnaen a amẽ. Chariſſimi:nolite pe/
pin cõicatiõe bo grinan in feruoꝛe qui ad e.
noꝝ:ꝛ in ppeſſio

nuſqſq; ſicut accepit gras.a dño libe/
Ina ru⸗ illa admiſtrantes.alijs cõicãa

taq̃ dat ad vtilitatẽ ecclie dei:⁊ hec eſt multifoꝛmis:ſiẽ
dicit apls.j.coꝛ. xij. Alij quið ꝑ ſpm dat᷑ ſmo ſapie:alij
Ffmo ſcie ⁊c.⁊ in fine ↄcludit: Pec aũt oĩa operat vnus

—

in iudicio finali. v ¶ Pꝛopter hoc.n. ⁊ moꝛtuis i. in-
fidelib ſ̃m illud mat.Dimitte moꝛtuos ſepelire moꝛtu

bꝛamini. Circa p*dicit: ꝗ ¶ Chariſſimi nolite pegrinari.
i. a fide alienari. r ¶ In feruoꝛe.pſecutiõis:ſic exponitur
coiter.põt ẽt aliter exponi magis lraliter ſic: q ¶ Nolite
pegrinari.i.coꝛpe elõgari timoꝛe moꝛtis iminẽtis. ri. In
feruoꝛe.ꝑſecutionis:lʒ.n. licitũ ſit fugẽ:tñ ꝑfect ẽ remanẽ
niſi I caſu: vtpote qñ

. „ „„ „ „ Plechtio eſt ꝑſonalis:
tationẽ vobᷣ ſit quaſi noui ⁊ qñ ex ficen appet
aliqd vobis pↄtigat:ſèd cõi Bmnagis bonũ ecclie: ꝓ

—73 . 3 pter qð fit elongatio
ates xpᷣi paſſiõib gaudete ad tps ⁊ non timoꝛe
ut ⁊ in reuelatõe glie e gau Bmnoꝛtis:ſic paulus fu

deatis exultãtes. Si xpꝛo git de damaſco 2 de

bꝛamini in nomie xpi:beůti bierln Acrir.
eritis quam aoe honoris *4 fit iad Pbake
glie ⁊ vᷣtutis dei:et ꝗ eſt ei ons fidei veſtre.

ſpũs ſupèr voſ regeicit. Ne t¶ Quaſi noui aliqd
mo aũt vrm patiat qſi ho vobis dr inga lno i
micida aut fur aut maledi daban i pſecutio 24
cus aut alienoꝝ appetitoꝛ. moꝛtẽ ſit aliquid no
Di aͤutẽ vt xpᷣianꝰ: non eru uum: qꝛ multi ante
beſcat:glificèt aũt deũ ĩ iſto

vos ſuſtinngi mar
noĩe:qnm tps ẽ vt icipiat clri v S oic
ELLEA In = tes xp̃i paſ. per tole.
iudiciũ a domo dei. Si aütt mar. audete. ſpů.
pᷣmũ a nob quiſ finiſ eox q x¶ Ut⁊ in reuelati⸗
ñ credũt dei euãgelio:Et ſi oaiouin ant
„ 9 — „ Z. 5 2 YV
ſüſt ade vi ſaluabit: ipius martyriũ peruenitur
⁊ bi ꝗ patiunt᷑ ſᷣm volũtatẽ tantes einalit cũ an-
dei: fidèli creatoꝛi cõmẽdẽt elie⸗ 3 Si erpeo⸗
animas ſuas in bene factis: lit erubelcentia: 1 i
vbis.d. Si expꝛobꝛa
mini pꝑ vba igminio⸗

ſa vobis illata. a ¶ In noie xp̃i.i. pꝑ ↄfeſſioz noĩs eius.

b ¶ Beati eritis. p in ſpe:⁊ poſtea ĩ re. c ¶ Om qð eſt ho.
glie ⁊ vir.dei.ita ꝙ honoꝛ rfert᷑ ad opvtuoſũ:glia ad vlcie
bor reſinonin vr 33 upbi de viabola Pablu.
d ¶ Et ꝗẽ eſpũs.i.ſpũſſ.qᷣ dẽ filij ſic pꝛis:nã ab vtroc ⸗
cedit. e(Sup vonregelſt,ivobi ſpũalit hitãdo.vlł alit
Sup vos reqeſcit.ſiẽ ſeſſoꝛ ſup equũ ducẽs eũ ſʒ ſuũ libitũ
ſic ſpũſſ. iducit tales ſᷣm ſuũ iſtinctũ: Ro.viij.Qui ſpũ dei
agunt hi filij dei ſi:⁊ p ↄñs qð dala glie meritoꝛium
⁊ vtutis oꝑatiuũ hitat in eis. f ¶ Nemo at.̊ꝛtollit eru/
beſcẽtiã ĩ cis.d. Nemo.n.viʒ patiat ſic homicida.Illi.n.q
patiũt p ſuis crimib'rõabilit erubeſcut. g ¶ Si at vt xpi /
am.i.ꝓ fide xpᷣi patiat᷑ ⁊ nõ ꝓ crimie. h ¶o erubeſcat.
qꝛ hẽ op vtuoſũ:qð ñ eſt erubeſcibile:ſʒ mag honoꝛabile:
iõ ſubdit: i ¶ Glificet ãt deũ in iſto noie.i ꝙ nõ ſolũ voca
bit xpᷣian:ſed ẽt fidel xpᷣi teſtis ꝑx martyriũ: mariyr.n.g e
d

ce teſtis dẽ latie. k ¶ Om tps ẽ vt inci. iudiciũ.i.ↄdenatõ
domo dei i. a fidelib

ad moꝛtẽ. I a fidelibxpᷣi:in pmitiua. n.
ecclia multi trãſibãt ꝑ martyriũ:ſic pᷣdixerat ſaluatoꝛ Jo.

xvj. UWenit hoꝛa vt ois ꝗ inificit vos arbitret᷑ obſequiũ ſe pᷣ

ſtare deo. m. Si at pa vobis.incipit talis condẽnatio.

n ¶ Quis finis eoꝝ qᷣ nõ credũt.q.d.incõpabilit᷑ durioꝛ.ſ.

. dei:vñ hic inuitat eos ad gliam martyrij. Circa qð pꝰ*
inducit ad ↄfidentiã:⁊ tolit erubeſcentiã:ibi Sʒ expꝛo

.—

dei. ſic fieri oꝛdiauit. 80l F

ↄdẽnatio ad moꝛtẽ einã. o ¶ Et ſi iuſt vix ſaluabit᷑ qꝛ ꝑ
multas tribulatioes oʒ eũ igredi regnũ celoꝝ: Act.xiiij.

pC¶ Impv pec. vbi parebũt.q.d.nuſq:na in iferni ꝓfũdo
abſcoditi erũt:a ſic ↄcludit ꝓpo de iuſtis patiẽtibus.d.
q (Itaq; 7 hi ꝗᷣ patiunt᷑.marty CS

eli crea. ↄmen.aias ſuas in
10 4

bülichs⸗ ſic ſecure eo) ↄfuat:⁊ cũ angel glioſe coꝛonat. (
⸗AEnioꝛes. Poſtq beat petrus infoꝛmauit fideles ge
e neralit᷑: ⁊ ſuos ⁊ ↄiugatos ſpãlit᷑:⁊ poſtea inipoſuit
infoꝛmatioes aliqs in cõi:hic infoꝛmat ſpãliter exi⸗

ra ſufficiens ad ſibi reſiſtendũ. e

ſiſtite foꝛtes in fide. foꝛmata charitate que eſt armatu⸗

cientes eandem

paſſionẽ.i.demonis inſultũ ⁊ tẽtationẽ. fſ ¶ Eiujque
in mundo eſt veſtre fraternitati fieri.i.fratribus veſi

ſtentes in ſtatu paſtoꝛali.d. a ¶ Senioꝛes S.dicunt᷑ ãt ſe per mundũ diſperſis.q.d.reſiſtite diabolo ſicut ⁊ ipſi:
nioꝛes epᷣi pꝛeſb yteir YUẽð 7 qꝛ talis reſiſten on.a
7 doctoꝛes: vñ p̈de .„ .0 . . . , tia indiget diuia hütmn
i vbi rillat o no nioꝛeſg'ꝗ ĩ vob ¶ V gilate qà aduſarẽ veſter dia alſſiſtentia: õ ſub reurayj
a ; Eil ſener 5 . ſt öbſecro ſeniöꝛ t te bobl taq; leo rugiẽs circůit gin⸗ Be gciumoe
vtiq; vt iuuẽis:antiqᷓ/ Itis xpi paſſionũ:ꝗ ẽt ei qi qrens que deuoꝛet. cii re tie. ſcilicet datoꝛ. e
bʒ: Si pſbyter hiet ſuturo reuelãda ẽ:glie cõi ſiſtite foꝛtes in ſide:ſcientẽs h¶ Qui vocauit wadmn
Peniu iuuenis e catoꝛ. Paſcite ꝗ in vob eſt eãdẽ paſſionẽ ei q̃ in müdo pos pe lidem. Peunl
ene wes miſttietcle gregẽ dei: puidetès nõn co eſt vfe fratnitati fieri. Heus i⸗ In erer ni do ſiätiusſi
etate. accte ſʒ ſpõtanee ſʒ deũ:ne'/ aũt oĩſ gr̃e qui vocauit noſ roo ieſin. idichi
etate. b ¶ Obſecro. clE REe eon ee Ar vod k ¶¶In xpo ieſu. ſde
hüuilii ch aritatiue. G; turpis lucri gra:ſ. Ed vo/ in Einã ſuã Sllam in xpõ ie conſequendaʒ.i. . n
e¶ Loſenioꝛ. i. aſilij luntarie:neq; vt dñantes in ſu modicũ paſſos:ipſpfici 29 g g ietn. i
eis ree dgtag cleris:ſed foꝛma facti greg et confirmabit ſolidabitq;ʒ. h Wschentel nuo. 1
ſionũ qs ego vidi v-· Ex aio:ct cũ apparuerit pᷣn Jp̃i glia ⁊ ĩpiũ in ſecla ſecu na tempoꝛalis eſt digite
aliter: Zeſtis xpi paj ceps paſtoꝝ pcipictiſ imar loꝝ amẽ. er ſiluanũ fide modica reſpectu 1
ſionũ qꝛ ꝓ eo fui pa ceſſibilẽ gliẽ coꝛonam. Si/ læʒẽ frẽm vob vt arbitroꝛ bꝛe eterne vite:⁊ etis leu
rar ad mart rium in militer adoleſcẽtès ſubditi uiter ſcripſi: oͤbſecrãs et te reſpectu mercedij
carcẽ herodij:act.xij. OKEeIiIe ae Eee eKen ee. D . nuanridi
e ¶ Et eius rc. coõicea eſtote ſenioꝛib.Oẽs cnim ſtaãs hãc eẽ verã graʒ dei in m ere epficiet. ſcnuuln
toꝛ. i. ad hoꝛã pticepp inuicẽ hũilitatẽ iſinuate:qa qua ſtatis. Salutat vos ec cad qo via virt liſoriſif
ſga⸗ ionis e p̃ dñs ſupbis reſiſtit:hũilibuſ cleſia q̃ eſt in babylõe collẽ ñ ſunlet. eEe u
ãſfiguratiõe:vbi 6 . ſſiamini — mg / confirmabit. ve⸗ no
ſe tũc oñdit petro io/ ut d Nam. uilignini Sin teus ſilus aſeut. . a agilitatẽ naſigutn
hãni iacobo in foꝛ⸗ t lu poteti manu el: yt 3 utate inuiceʒ mO cu 10 o (Solidabit⸗ gecncno
ma hũanitatij glioſa yos exaltet in pe viſitatõis ſcõ.Gratia võobis oĩbꝰ qui q;· gratiaʒ vobis ni afdl
in qᷓ apparebit mani oẽm ſolicitudinẽ vr̃am pij eſtis in chꝛiſto ieſu. Amen. datam. Ipſi glo⸗ reguintg
feſe in iudicio. vl alii cjẽtes in eũ qm̃ ipſi cura efſt S i be ria . bp Per leiehn
Cõicatoꝛ.i.pᷣdicatoꝛ de vob. Sobꝛij eſtote kt vi mi⸗ ſiluanum. hec eſt lusfihen⸗
Glie. xp̃i. Que reue⸗ evob. Dobꝛij eſtote ct vi vltima pars ſiue Mononei,
lãda eſt in futuro mõ . concluſio huius Mlateihni
pdicto. Conſequẽteer epiſtole. in qua p ffn
— 5„5 7.— 5 „ „ 2 , .
ponit foꝛmã ſue obſecratiõis.d. ¶ Paſcite ui in vobis mo oſtendit per quẽ ſcribit vt ſeeibientte eã ſint magis dolcoenus
gregẽ dei.i. pplm ↄmiſſum vꝛo regimi. ꝛouidẽtes. certi ꝙ emanauerit a petro ⁊ nõ ab aliquo pſeudo apo Ponnlesore
pplo de dei vbo ⁊ euchariſtie ſacrũo. h ¶ Tlon coacte ſed ſtoloꝝ dicens: der ſiluanũ fidelẽ fratrẽ vobis vt ſegſonri
ſpontanee.i.nõ amaro aio:ſed libero. i ¶ leq; turpis lu arbitroꝛ bꝛeuiter ſcripſi. vt meli poſſitis retinere ⁊ ope Ocenäicid
cri ga · i. pꝑ queſtũ tpalẽ. k¶ Sʒ voluntarie. pp honoꝛẽ re adimplere. c ¶ Obſecrans.i.obſecrando mnenes üaaap
diuinũ. I ¶ Neq; vt dñantes in clero.i.non eleuati ꝑ ſu a non impans de pꝛedictoꝝ adimpletione. d ¶ Et cõ ſcnrerepen
biã rõe pꝛelationis. m ¶ Sʒ foꝛma facti gregis.v li facti eſt teſtans hanc eſſe verã gratiam. dei.ſ.fides catholica. coſtanh
noiatiui caſus ⁊ pluralis numeri.i tenenres debitã humili e ¶ In qua ſtatis. firmiter radicati:2 eos ſalutat ex ꝑte byſcnbebzt
tatẽ ad ſubditoꝝ infoꝛmationẽ. n ¶ Et ex aio.ita vt hũili fideliũ:qui cũ eo erant rome:vnde ſcripſit hanc epiſto e(Aule⸗
tas ſit vᷣa ⁊ nõ ficta. o ¶ Et cũ appa.pn. paſtoꝝ.ſ.xpᷣus in lã dicens: ¶ Salutat vos eccleſia.i.congregatio fide ſ(Sormi
iudicio. p¶ Percipietis ĩmarceſſibilẽ.i. indefectibilem. liũ. g ¶ Que eſt in babylone.i. in roma qua figuralit luſftaadei i
q ¶ Glie coꝛonã. in aia ſil ⁊ coꝛpoꝛe. r ¶ Silr. Pic vltio babylonem vocauit:bm ꝙ dicit Hierony.in libꝛo illu⸗ ſusſtatae⸗
infoꝛmat exñtes in ſtatu iuuenili:⁊ p de Bumilitate que dʒ ſtriuz viroꝛuʒ:quia ſicut babylon fuit ciuitas maxima uſimi
eẽ in iuuenib.d. s ¶ Adoleſcẽtes ſubditi eſtote.ſenioꝛibꝰ ⁊ idolatrie dedita: ſicut patet in daniele: ſic roma fuit zogadit
reuerentiã ⁊ obedientiã debitã exhibẽdo. t ¶ Oð.n. inui poſtea ex ſimili opere:vnde dicit leo papa in ſermone 1(Enrin
cẽ humilitatẽ inſinuate.i.verbis ⁊ opibus demonſtrate: vt de ſanctis apoſtolis petro ⁊ paulo:de ciuitate romana . Nie
excitetis vos mutuo ad opa humilitatis.qꝛ dñs ſupꝑbis reſi ꝙ magnaʒ credebant feciſſe religioneʒ:ſi nullius reſpue lusinpnn⸗
ſtit. vt pʒ in eiectione angeloꝝ ſupbientiũ ⁊ in eleuatiõe ho reet falſitatẽ.i.idolatriaʒ. h. ¶ ollecta.l.ad fideʒ chꝛi ſguun
minũ humiliũ ad loca angeloꝝ:pꝛopter qð concludit: hu ſti ſicut ⁊ alie eccleſie. i ¶ Et marcus filius meus.l.ſpi tcrcluine
miliamini ⁊c. v ¶ Omnè ſolicitudinẽ veſtrã pꝛoijcientes ritualis in baptiſmo a doctrina. k¶ Salutate inui⸗ geniſe
in eũ.nõ ꝙ omittant facere qð in ſe eſt: naʒ hoc eſſet tẽtare cẽ. in ſignuʒ mutue charitatis. I ¶ In oſculo ſancto.ñ iiedon
deũ:ſed ꝙ ipſi credant aſſequi omne bonũ per virtutẽ dei. adulatoꝛio ſicut abſolon obſculabatur populũ.ij.reg. lirdon

xv. Non ſimulatoꝛio ſicut ioab amaſam. ij. Regü. xx.

x¶ Sobꝛzi eſtote. Hic ꝛ infoꝛmat eos de vigilantia ⁊ ſobꝛi aſedn
Non pꝛoditoꝛio ſicut iudas dominuʒ: Matthe.xxvj. gaten

etate que ſunt multũ neceſſarie dicens: Sobꝛij eſtote in vi/

ctu ⁊ veſtitu. ẽt vigilate.i. diligenter a peccatis pꝛeca Non impudico ſicut mulier adultera iuuenẽ: Pꝛouer. zcti
uete. a ¶ Quiga aduer. veſter diabolus tanꝙ, leo rugiẽs. vij. Sed oſculo ſancto.qð eſt charitatis ſignũ ⁊ eiuj fo den ol
per ſeuitiã. b ¶ ircuit. per maliciã. c (Auerens uez 1 ratia.ſ.dei. n¶ Uobis oiby. ſupple ſit guck

deuoꝛet.incoꝛpoꝛando ſibi per moꝛtalẽ culpã. d o ¶ Oni eſtis in xpᷣo ieſu. incoꝛpoꝛati ſibi per fidem. unr.

uire

Camigto
ln
Did.
inhzi
achuidi.
omnödi
natenpouis,
modia en
meplerai
hammnant,

Meyfa.
Prig vin

Würmedt. e⸗

rn. Aini
(

6Tlnu enn

daumm. Nh
un. 1
ſlunun ba

phina n iu
ncllio hun
Hiſtoleinn

ScintNas

vopſendo

frarivodtn

isreuneree
Gmdo

tone. 5 And

Aaatoln
w ſamt
g
nlo ln
nus mapin
ſemomafut
NinſaIm

aplus ieſu chꝛiſti

nõ excludunt᷑ di
uerſi gradus in fi

3 ⁹

luminatoꝝ:iõ ſubdit: p

JI.
mon petrus. Hic incipit 2 petri epla quã
ſcripſit eiſõ quib pᷣma:⁊ didit᷑ in duas ꝑ
tej.ſ.ĩ ſalutationẽ ꝓſecutionẽ:ꝛꝰibi:Uoj
ãt. In pᷣpte p deſcribit ꝑſona ſalutans ex
noie
Fcu dẽ: a (Si⸗
mon. qð nomen

hüuit anteq voen am ſec
retur a xpᷣo:⁊ a
adiuncto cum dẽ Imon 2.
b ¶ Petrus. hoc ic mũdo ſapieteſ moꝛ
na ſibi Poſun tuos eẽ declarat:eiſdẽq; pi
a firmitate fi tatis qnta ſir maanitudo:
dei r ad diſeretio Ctatis Onta ſit magnuuco:
nẽ altius imonis luce ipſa clari manifeſtat.
ui dict' elotes ¶ Explicit umẽtu. Inci
Act.ʒ j. Deſcribik pite a bu petri 9
ẽt ex humilitate:
cũ dĩ: c ¶ Ser⸗ 422
uus. ⁊ ex officij uͦus ⁊ apls ieſu
dignitate: ibi Et xpᷣi:his qui coeqᷓ

aplyg ieſn cbꝛiſti lẽ nobiſcũ ſoꝛtiti
ſcribunt ꝑſone ſa . iae! iuſtici⸗ dei noſtri
lutate:cũ dẽ: his ſaluatoꝛis ieſu xpi g̃a vob
q coequalẽ nobii Oet pax adipleat᷑ in cògnitio
cũ ſoꝛtiti ſi fideyʒ. ne dei ⁊ xpi ieſu dñi noſtri.
Per li coequale, Quo oĩa nobis dinẽ᷑ pᷣtut
ſue q ad vitã ⁊ pietatem do
de circa obiectu Nãta ſt per cognitionẽ eius
nã ad fidẽ in qᷣlʒ
requirit᷑ articłi

fidei credant᷑:ſi.n.quis vnũ ſolũ articulũ diſcredẽt nul

lius fidẽ ppe dictã hꝛet:tñ in fide ſunt gradus q;ad ex
plicationẽ:lʒ.n.oẽs fideles credãt oẽs articulos ſaltem
iplicite:tñ hntes maioꝛẽ notitiã plura credũt explicite:
ilr q; ad intenſionẽ qꝛ vn credit feruẽt ⁊ firmi alio:
ſed ꝑ li coequalẽ excludit᷑ diſtinctio iudeoꝝa gẽtilium:
qꝛ gentiles credẽtes equalit᷑ receperũt dona dei: ini q̃ ẽ
fides:ſicut ⁊ iudei:vñ Ro.x.Nõ eſt diſtinctio iudei ⁊

greci:nã idẽ dñs oium diues in oẽs qui inuocant illum

vñ ⁊ act.x.Coꝛnelius ⁊ alij gẽtiles qͥ erant cũ eo ſpũm/

ſcm̃ receperũt eoð mõ ſicut iudei receperũt in die ſen⸗
is

tecoſtes:⁊ hoc eſt qð dẽ: ðD ¶ PHis.i.gentilib ↄuer
bſcribebat petrus:vt dem eſt in ᷣnꝰeple pꝛecedentis.
