ugle icipit: lb ſilil eſt fluctui man:qui a vẽ
cit frẽ) mei. p“ diui a0 ireij
dit᷑ in tres:nã btus ia o mouck circuſen. Hon
cobus pᷣmo ponit ſuã .
infoꝛmatõeʒ:2 infert

intentã ↄcluſionẽ:ſbi Gliet᷑ aũt. ꝭꝰ remouet erronea opinio
nẽ: ibi Nemo cũ tẽtat.pma adhuc in duas:qꝛ pᷣmo inducit
ad reſiſtendũ tentatõib in caſib certis:⁊ꝰ in dubijs:ibi Si
quis aũt. Ad euidentiã pmi oſiderandũ ꝙ tentatoes metũ
inducẽtes de amiſſiõe boni ia habiti ſt vehemẽtioꝛes q ille
q̃ inducũt appetitum de acquiſitõe nõ habiti:vñ diẽ Aug.
Terrena diligũt artius adepta q ↄcupita ↄſtringant:nam
illa velut incoꝛpata pᷣſcinduni:iſta vo velut extranea repu/
diant᷑:⁊ qto ſi magis intriſeca tanto mer de amiſſioõe eſt ve
hemẽtioꝛ:ſicut met᷑ de amiſſiõe vite vel mẽbꝛoꝝ aliquoʒ:
iy de amiſſione bonoꝝ poſſeſſoꝝ:⁊ iõ qui bñ reſiſtit tenta
tõiby iſtis bñ põt reſiſtere ⁊ alijs:qꝛ ſᷣm ꝙ dicẽ quedaʒ: non
ẽ ↄſentaneũ rõni cupiditate eũ vinci qͥ metu nõ fragit᷑: et io
beat iacob docẽs reſiſtẽ tentatõibus ponit exemplũ de tẽ
tationibꝰ metũ inducentib de amiſſiõe boni iã habiti:cui
mòi ſunt ꝑſecutões in pſonis vel reb iam poſſeſſis.dic &:
f ¶ Oẽ gaudiũ ·i.celeſte gaudiũ qð includit in ſe pfectiõem
eminentũ ois boni gaudij. g ¶ Exiſtimate frẽs mei. finalr
ↄſequi. h ¶ Quũ in tentatões varias ĩciderit.ſi foꝛtit eij re
ſiſteritis. i ¶ Scientes ꝙ ꝓbatio fidei vr̃e.in pſecutõibus
p quas declarat᷑ hõ fidelr adherere deo qñ ꝑ aduerſa qcun
qʒ; nõ ſepatur ab eo. k ¶ Patiẽtiã opat.na p taleʒ ſufferẽ-
tiã frequentatã vtus patiẽtie acquirit quẽ quidẽ habituʒ
ſufferentia taliũ qᷓ pᷣmo erat ſibi difficil reddit᷑ facił. Patiẽ⸗
tia aũt opꝰ pfectũ habʒ. In pſecutioiby.n.illud qð pᷣ occur
rit ſuſtinenti ẽ triſticia:ex hoc vlteri inſurgit ira:qͥ eſt appe
titus vindicte ʒᷣ ꝑpſequẽtẽ:⁊ ꝭ odiuzʒ. Uirt' aũt patientie au
fert triſticiã iſta:vt pʒ ex dictis:⁊ ſic pᷣſcindit radiceʒ duobꝰ
alijs: qꝛ qui nõ triſtat᷑ in pſecutõe:no iraſcit᷑ ↄtra pſequentẽ
nec odliteuͦ is bñ dicit᷑ ꝙ in hoc hʒ opP pfem:ꝓpi qðò ſubdi
tur: I ¶ Ut ſtitis pfecti ⁊ integri.qꝛ qui bñ reſiſtit tẽtatio/-
nib iſtis de facili reſiſtit alijs.vt. ö.dem eſt. m ¶ In nullo
deficiẽtes.qꝛ ſic.S. dem eſt nõ ſolũ ꝑ hoc euitant᷑ vicia:ſ⸗ 3z ét
acquirũt bdſice vtutes. n ¶ Sidqs. Hic ↄñter docet reſi
ſtere tẽtatioib in caſib' dubijs:tentat᷑.n.qs aliqñ de aliqᷣ p/
petrãdo qð ignoꝛabat eẽ illicitũ:⁊ aliqñ de malo ſb ſpẽ bo
ni: ꝓpter qð ad reſiſtẽdũ tẽtationi in huiuſmõi cãib' neceſ/
ſe hʒ ab alio dirigi. Infallibile vo directiuũ eſt ipſe deus:
nõ deticit ad ſe vaciter recurrentibꝰ:qꝛ ſi nã nõ deficit in ne

ſenſibile. d. e E

ceflarijs multomin' actoꝛ nãe:ꝓpter qð tales dirigit p
ſeipᷣm vel ꝑ miniſtrum:ſic pʒ Act.x.de coꝛne 2

lio ad cuꝰ
directõem miſit petrũ:iõ dicit btũj iacob : n S
oe

aũt vrjm indiget ſapia.qð ↄtingit in dubijs. o ¶
ſtulet a deo.nã oibus hoib dat bõa nãe qͥ ſunt magna

valde:⁊ ſuꝑ hꝰ ſe
rabeſt 5 diſponentib dat
ergo eſtimet hõ ille ꝙ acci/ bona gfe q ſunt
piat aliquid a dño. Air dů maioꝛa: ⁊ pſeue-

5 E. ãtib'bona glie qᷓ
plex aio ĩcònſtaſ ẽ in olbbuſ ſi R——

vijs ſuis. Gloꝛiẽt᷑ ãt frat hu noõ ipꝛopat.ſ gra

mil in exàltatiõe ſua: diuès ten frequent in
aũt ĩ hũilitate ſua: qunia,ʒ g atij iudeis ipꝛo
i e eLeiſ pauit pꝑ ꝓpha) bñ
ſic flos feni trãſibit. Exòͤꝛt ficia pin

S.n.ſol cũ ardoꝛe:t᷑t arefecit

. ardoder ar⸗ iexitu de egypto
enũ ⁊ flos e decidit:⁊ de/

in deſerto: ⁊ ĩ ira

coꝛ vult ei depijt: itů ⁊ di pꝛomiſſionis.
ues iitineib ſuil marceſcaa gz r abit ei
Beatus vir qui ſuffert tẽta dit qñ fit pie p ſe

tõeʒ:quòniã cũ ꝓbat ſuerit tſereran.

Iccipiet coꝛonaʒ vite:qua,z ſ oſeet r
6uihl belſtas.
de diuĩa ptãte ac

ẽt voluntate dandi petentib debite.ſ.pie ꝓ ſe ⁊ ꝑſeue⸗
rant. eiatei ptãte vel volũtate diuina
v ¶ Simil eſt fluctui marl. qꝛ eſt inſtabil nõ habẽs mẽ
tem in deo ſtabilr fixa. x An 5eſtimet hõ ille ꝙ ac
cipiat aliqd a dño.de ꝑtinentib ad bona gfe:qꝛ nãe bo
na ſũt bonis ⁊ mal cõia:atth.v.Qui ſolẽ ſuũ oꝛiri
facit ſuꝑ bonos ⁊ malos ⁊c̃. Si aũt aliqs heſitet de pꝛo
pꝛio defectu in petendo:dubitans ne petat inſufficienti

mõ ꝓ tali heſitatoe nõ ipedit᷑ ſue poſtulatõis exauditõ

ſʒ heſitans de deo ĩpedit᷑:de qͥ adhuc ſubdit᷑: y ¶ Uir
duplex aio.nũc deo adherens nũc mũdo. ncon⸗
ſtãs in oiĩbus eſt vijs ſuis.i.opibuj ſuis:nihil ducens ad
ꝓfectũ. a ¶ Gloꝛiet᷑. Poſtq btũs iacobinduxit ad re
ſiſtendũ pſecutionib:hic ↄnter concludit intentũ.ſ.ꝙ
nõ ſolũ ſunt ſuſtinẽde patient: ſʒ ẽt gaudent ꝓpter pᷣmi
uʒ: ſcõm ꝙ dicit ſaluatoꝛ Matih.v. Bti eſtis cum ma
ledixerint vobis hoĩes ⁊ pſecuti vos fuerit ⁊c. Sequit
Gaugete ⁊ exultate qm mercej vr̃a copioſa ẽ in celis.et
hoc eſt qð dẽ: Gloꝛiet᷑ aũt frat᷑ hũilis.i.abiectuj ⁊
dep̃ᷣſſus: b ¶ In exaltatõe ſua. in celeſtib futura.
c· ¶ Diues aut in hũilitate ſua. ironica ẽ locutio:vt dic
glo.cui ↄcoꝛdat ſequẽs lr̃a cũ dẽ: d m ſicut floj fe
ni tranſibit.ita cito deficiet e potẽtia:et ponit exẽpluʒ
oꝛtus ẽ.n.ſol cũ ardoꝛe.exñs ĩ can⸗
cro ⁊ leone: f ¶ Et arefec fenũ.qꝛ deficit e viroꝛ ⁊ de
coꝛ ⁊ applicat ad ꝓpoſitũ.d. g ¶ Ita ⁊ diues in itine⸗
ribꝰ ſuis.ſ.potentia ⁊ glia. h¶ Marcelcet.ſ.in moꝛte
⁊ etiã aliqũ ante moꝛtẽ. i ¶ Bearvir. in ſpe: k ¶ Qui
ſuffert tẽtationeʒ.ita ꝙ non vincit᷑ ab ea:ſʒ vincit eam:
Om cũ pꝓbatus fuerit.ſicut aurum in foꝛnace:
Accipiet coꝛonã vite.⁊ tunc erit beatus in re.
n ¶ Qus repꝛomiſit deus diligentibus ſe.quia nihil ẽ
acceptum deo niſi fiat ex charitate:pma Coꝛin.xiij. Si
diſtribuero omnes facultates meas in cibos pauperuʒ
⁊c.ſequit᷑ aritatem autem nõ habeã nihil mihi pꝛo
deſt. o ¶ Memo cum tentat᷑. Pic ↄñter circa pꝛedicta
remouet erroꝛem duplicẽ: 2"m remouet ibi Nolite itaq;

CLirca pᷣmum ſciendũ ꝙ qꝛ potentie aie ſũt a deo:⁊ acł

eaꝝ:io dixerunt aliq ꝙ tentatio inducens ad maluʒ eſt

deo:ita
ſaeprien
ictal ie
deo tentel.
brck iß
tii inotche
nenee
plü /
nemne. lelat
ſei upel
(Cruldſ
iti tali ten
Neudpenn
lenle. 3
aglccetu ſu
Ainata op.
at Aug xi
ciui. del g
ſuivſq; ,
tüdel hee
dünbolat
tin opheu
gnulicr oan
ſuitengensacl
iptun deig
lonquolco⸗
Plenna ino⸗
nurd cwis
pecrtie in
Pceſtus cum
vI Abſra
Zillectuge⸗
inſurgtcopl

ta ſeu delea⸗

ſiterninſom

Nerperiti inal.
Mn num.
ſtinoyecneno
Arclentöen
Cleinodeie

Minlrgrz

iſcſinelid

Töötrchcknde
lunmtb etzun
Grlüne
Pbcſinurge
nbiganine
eſoigſurdi
domn
Modecrenon⸗
fwdrd
ens *
Dürumide
ipielomini

ifie
ueran.

fan
ſce l ryt.
Ihlhelris

Adiü iteer
lgeglen e⸗
Vdrnedi
nudnabeien

nickmahölege

Abori grarſtiet
n Cuiſok ſin
iüalishainder
Gnepemrinſufuin
vſulnpï ginli
tlt /
nich.
tanihiducnsl
ddutakt
naudt ineni
muumi Mi
Bicſtscnn

napoliinalͤt
1iils dhiun
Aſt'ua
ailowcool
itnpnigih,
Irlern gisicnn
Ntad Nſt

anusil

rlal
bafflen.
gieuint.
igii ſhli
laini
chos glli
Snhiimhi⸗
arti u
eſün nne

8 ¶ Unuſqᷣſq; vo

nata:ẽ cauſa oĩs
peccati: et ſubdit᷑

‚]R

.

Jacobi..

a deo:ita ꝙ de eſt actoꝛ mali cu pe:volẽtes p hoc pctã
ſua excuſare:ꝓpter qð remouʒ hoc.d. o ¶ Nemo cũ
tẽtat.i.p tentatoem ad petm inducit᷑: p
deo tentet. qm hoc eſt falſũ. q ¶ De.n. intẽtatoꝛ ma⸗
loꝝ eſt.ſ̊ bonoꝝ tin:ſiẽ dẽ Geñ.xxij. Tẽtauit de abꝛa
az: vt eð obedien
tiã inoteſcerʒ alijj
2 daret eis in exẽ
plü. r ¶ Je eiʒ
neminẽ tẽtat.ĩdu
cẽj eũ ad peccãdũ

Nemo cũ tẽtat᷑ dicãt:qm̃ a
deo tẽtet. Dẽuſ.n. intẽtatoꝛ
maloꝝ ẽ. Ipſe aũtnemineʒ
tẽtat. Anuůſqſq; vᷣo tentat a
ↄcupiſcẽtia ſua:abſtract᷑ et
illecẽ. Deinde ↄcupiſcẽtia

tẽtat᷑. tali tentatõ
ne ad pctm indu/
cente. t ¶ Aco⸗
cupiſcẽtia ſua.ĩoꝛ

dinata ꝓpi qò di cũ pcepit parit pctm:pẽcca-
cit Aug .xiij. de tũ vᷣo cũ ↄſũmatũ fuerit gẽc

ciui.dei.ꝙ; amoꝛ
ſui vſq; ad ↄtem
ptũ dei fac cĩtatẽ

nerat mõtẽ. Nolitè itaqʒ er⸗/
rare fratreſ mei dilectiſſimi

diaboli ad quũ ẽ daͤtũ optimũ:ẽt omne
rinz bo p percach donũ pfectũ dẽſurſũ eſt de⸗
gnaliter.io amoꝛ rode ze luminũ:apuů
ſui tendens ad cõ ſ cẽdenſa Pze. luminũ apuͤd
tẽptum dei qui ẽ quẽ nõ ẽ trãſmutatõ: nec vi
idem quo d cõcu/ ciſſitudis obũbꝛatõ. Volũ

tarie.n.genuit noſ vᷣbo vᷣita

piſcentia inoꝛdi-
. 4 „ „ „ „— „
tis:uᷣt ſimꝰ initiũ aliqd crea/

ꝓceſſus cum dẽ:

v¶Abſtractus lectiſſimi. Sit autez oĩs hõ
⁊ illectu.qꝛ mo ꝰ
inſurgit cõplacen

tia ſeu delectatio abſqʒ ↄſenſu ꝑfecto:⁊ tunc adhuc ſtat
in terminis pcti venial. x ¶ Deinde ↄcupiſcentia cum
ↄceperit.i.iualuerit. y ¶ Parit pctm.inducens ad cõ
ſenſum pfectum. ʒ ¶ Peccatum vo cũ ↄſũmatum fue
rit. in ope exterioꝛi. a ⸗nerar moꝛtẽ.nam inducit
ad reiteratõem ⁊ ↄſuetudinẽ:ad quã ſequit᷑ obſtinatio
que ẽ moꝛs aie.Nec argumentũ inductũ ꝙ dejſit actoꝛ

pcti valet:qꝛ act peccati inquãtũ actus eſt aliq bonũ

⁊ iõ reducit᷑ in deũ:ſicut in cãm pᷣmam efficientẽ:ſʒ inqᷓ
tum ma eſt puatio:nec hʒ cãm efficientẽ:ſʒ deficientẽ
ſſ. maliciã voluntat vel eꝰ defectum:ſicẽ mot claudica
tõis eſt a vtute greſſiua effectie:defoꝛmitas aũt tal mo-⸗
tus ẽ ex curuitate tibie. b ¶ Molite. PHic remouet2
erroꝛẽ:qꝛ ſicut dixerũt alid deum eẽ actoꝛeʒ peccati vt
dictũ eſt ita alij dixerunt bonũ meriti eẽ ab homine.ſ.
pelagiani dicentes:hoĩem ſine gra poſſe vitam eternaʒ
mereri:qð remouet.d. PErtale⸗ errare.⁊ ſbᷣdit in qͥ
c ¶ OVmne datũ optimũ.qð eſt bonũ ium faci
ens hominem vita eterna dignũ. d Et omne donũ
pfectum.i.bonum glie. e Def urſum eſt deſcendens
a pꝛe luminũ.⁊ nõ eſt ab hoĩe:qꝛ bonũ meritoꝛiũ exce⸗

dit ꝓpoꝛtõem nãe create:ſicut ⁊ finis ad quẽ oꝛdinat᷑ ſʒ

illud.j.Coꝛin.ij. Oculus nõ vidit nec aurij audiuit nec
in coꝛ hois aſcendit cc. f ¶ Apud queʒ nõ eſt trãſmu/
tatio.iĩmutabilłr.n.fac mutabilia:ſiẽ nr̃ ĩtellecimãlr in
telligit imãlia.vñ diẽ Boetõ de ↄſola. Inmobil manẽ
dat cuncta moueri.et idem declarat phᷣs.viij. Phy.

¶Nec viciſſitudinis obumbꝛatio.nã in eo non ſunt

plures actus intelligendi 2 volendi ſibi ſuccedentes.ſʒ

vnico actu ſimpliciſſ mo ⁊ eterno intelligit ⁊ vult ſe et

omnia alia. h¶ Uoluntarie noj genuit vboveritan.
,i ꝑ vbum incarnatum qð eſt ipᷣa veritas: Johan.xiiij.

icat qm a

repꝛomiſit de diligẽtib ſe.

auditoꝛ ẽ ᷣbi ⁊ nõ factoꝛ h

ture e.Sciſ fratres mei di

eritoꝛium faci

Ego ſum via veri.⁊ vi. i ¶ Ut ſimus initiũ aliqð ereatu

re eius.quantum ad eſſe gratie:qð h c inchoat᷑ ⁊ in celo pfi
cit᷑:qꝛ gloꝛia ẽ gratia ↄſũmata. k Scitis fratres mei.Pꝰ
q; beatus iacobus induxit fideles ad reſiſtendum tentatiõi
hic ↄñter eos inducit ad acquieſcendum veritati: ⁊ pꝛimo
eam deuote audiẽdo
W „ opere adimplendo
velox ad audiẽdũ:tãrdꝰ ãt ibi Eſtote nufez Kir
uëdn: e tarde ag ir ca pꝛimum dicit:
ad loquedu. ettarc'' ad Uug. k [Scitis fres mei
Arã.n. viri inſticiã di ñ opa vilecuiſtimi t ſcire ve
4,2½ 2% 1 iſſimi.i.ſcire de
tur. Pꝛopt᷑ ꝗð abijcientes betis qð ſubdit:
oõz imundiciã et abũdãtiã ¶¶ Sit ãt c ad audi
malicieĩ mãſuètudine ſuſci ẽduʒ veritatij verbũ

n m (Kardus autem

re alas vr̃as. Eſtot? aut fcõ hoc pertinʒ ad docto
res ᷣbi:⁊ nõ auditoꝛes im̃ ris officium ad qo ſe
fallẽtes voſmetipoſ: qꝛ ſigs ingerereẽ pumptuo-
ſum. n ¶ Et tardus

còmpabit viro conſiderãti eſt per vicium oculuʒ
vultũ natiuitat ſue ĩ ſpecu/ nmentis excecat: ⁊ ira
lo. Coſiderauit.n. ſe abiſt que eſ pen elum ißʒ
⁊ ſtatĩ oblit eſt q̃lis fuerit. Iqn Ptur dat: vt d
, 14 „Breego. in. v. moꝛal.
Qui ãt pſpexit ĩ lege pfcẽ li o ¶ Ira enim viri. qᷓ
Btat ẽt pꝑmaßit ĩ ea ñ auduõ eſtper vicium.

obliuioſuſ ſcũs ſʒ ccõꝛ opiſ
Hh bẽalus in cõ ſuo erit. Si
quis ãt putat ſe religioſũ eẽ

opatur.minuj dicit ⁊
plus ſignificat: nã ira

iuſticiam omittere fa
è cit: ſed ẽt frequent ad
faciendũ iniuſticiã inducit.ↄnter ppoſitũ concludit.d.
q ¶ Pꝛopt᷑ qð abijcientes oẽm imundiciaʒ.coꝛpis ⁊ aie q̃

intellectum hebetat. r ¶ Et abundantiã malicie.i.ire pꝛo

ceſſuʒ ⁊ augmentũ vſqʒ ad opus ininſticie:qð intellectũ ex
cecat:vt dem eſt. s GS nſuetudie r
bũ.i.verbũ fidei qð debet mẽtib inſeri humanis.Eſt autẽ

mãſuetudo quedã tractabilitas mentis: ꝓpter qð eſt debi/

w

ta diſpoſitio ad recipiendũ impꝛeſſionẽ vbi d uini: ſicut ce

re tractabilitas ad mpſſionem ſigilli. t¶ Eſtote. Hic cõ⸗
ſequent inducit ad acdeſcendũ veritati ipſam opere adim-

aũt.Circa pᷣmũ dicit: t Eſtote aũt fac.vbi ⁊ nõ au.tnn.

plẽdo: ⁊ pᷣmo fac ꝓpoſitũ:: remouet oppoſituʒ: ibi Sids
pcepta.n. diuina ſaltẽ in ſt de oꝑabilib:⁊ iõ nõ ſuf/

ficit audit:ſʒ requirit op': ꝓpter qð dicit phᷣſ.j.Ethic. ꝙ il⸗

li qui ſunt ↄtenti ſcia moꝛali abſq; opꝑe:ſũt ſi iles illis q; attẽ-
te medicos audiunt:ſʒ nihil faciunt eoꝝ que dicunt:⁊ſi icut
iſti nõ habent coꝛpus bñ uror⸗e ſic nec illi animam: ꝓpt

qð de tali auditoꝛe ſubdit᷑: v ¶ Hic cõparabit᷑ viro ↄſide
ranti vultũ natiuitatis.i.vultũ ſuũ coꝛpaleʒ in quo natus
ẽ. x ¶ In ſpeculo.in quo videt᷑ vmbꝛatice ⁊ imperfecte:p

pi qð talis ↄſideratõ puã aut nullã fſac impᷣſſionẽ:ſic ẽ ð au
ditu pᷣceptoꝝ dei ſine opatõe. y ¶ Qui aut pſpexerit ĩ le⸗
ge perfcẽ libertat..i.in lege euãgelica:q̃ dicit᷑ lex libertat.tũ

qꝛ eſt lex amoꝛis: lex auteʒ vetus fuit lex timoꝛis Zluguꝰ.in

libꝛo contra adamantiuʒ:Differentia leg ⁊ euãgelij timoꝛ

⁊ amoꝛ.timoꝛ autẽ reſpicit conditionem ſeruilẽ:amoꝛ aũt

liberam:tũ qꝛ lex no.liberat a ſeruitute le.vete.⁊ onere:vt
Tibi dem eñ. . 3ʒ ¶ Et pmanſerit ĩ ea eã viuendo

ſufficeret ad ſalutẽ ſuſceptio fidei:ppi qðò hoc ipꝛobat. d.

n

Sids aũt pu.ſe eẽ religioſũi· veꝝ ⁊ pfectũ chꝛiſtianũ.

ad iram. naʒ ira que

p¶ ¶ Juſticiã dei non

que ẽ p viciũ nõ ſolũ

n manſuetudie ſuſcipite inſituʒ ver

Pic btũs ĩ ſuo ſcò erit.i.ĩ ope ſuo. b ¶ Siqs. hic ↄni
remmouet oppoꝰ:qꝛ aliq volebat viuẽ ocioſi credẽtes ꝙ eis

ͤIcet hoc qð dĩ: Sit aũt ois hõ velox ad ( Adqditio.
7 audiendum:tard' ad loquẽdũ.ſatis ppꝛie intelligat᷑

—

–

R

(Epiſtola

a ¶ Non refrenãs linguã ſuã.iactando ſe ꝙ hoc credẽ ſibi
ſufficit ad ſalutẽ. bi Sed ſeducens coꝛ ſuũ.p falſam opi
nionẽ. c¶ DPuũ vana ẽ religio. qꝛ nõ ducit ad finẽ pebitũ
ſiẽ medicina dicit᷑ vana q̃ nõ induẽ ſanitatẽ. O ¶ Religio
aũt.ſ.chꝛiſtiana. e¶ Munda ⁊ imaculata apõ deuʒ.i.ac

aapud deum.
gcosecei no refrenãs linguã ſuaꝛſz ſe
opib mie erga ꝓxi?ꝰ ducẽs coꝛ ſuũ:hui vana eſt
in opibus müdicie Sõ ſ
2in opibus müdiceie rejigio. Religiõ mund ⁊ i

erga ſeipſuz. ¶ In ca õ
pitlo.j. vbi dicit᷑ ĩ po- maculata apð deu ⁊ pꝛem
ſtilla. Oẽ gaudiuz. i. hẽec ẽ: viſitare pupillos ⁊ vi
cleſtegaudlꝗ. quas in tribulatoe eox: i-

Atio añt h' di Maculatuʒ ſe cuſtodire ab

cti. Oẽ gaudiũ hoc ſec lo. ¶ Cap. II.
eſti⸗ ekeh k. atres mei:nlite ĩ p
rat᷑ in glo.vbi ſic dic reeotze Pfeff
tur:Nõ eſt chꝛiſtiane nan erezlge fen
dignitatl in tpalib —Wez doim

exaltari:ſʒ pot dep/
mi:mali nihil habẽt
in celo:boni nihil in mũdo:ſʒ ſpe illꝰ boni ad qð tendiſlde
quid in via ↄtingat gaudere debetis.hec in glo. ¶ In eodẽ
capi.j.vbi dicit ĩ poſtilla.Sit aũt oĩs hõ velox ad audiẽdũ

de auditu a docente ⁊ huiuſmoi:tñ videt᷑ etiam hoc

documentuʒ ſe extendẽ ad alias collocutões hũanas:in ꝗͥ

bus homo dʒ pus audire qꝙᷓᷓ loq:iuxta illud Pꝛouer.cxviij.
Qui añ rñdet q; audiat ſtultũ ſe demonſtrat ⁊ ↄfuſione di⸗
gnũ.et hec expoſitio mag ↄcoꝛdat lr̃e ſequẽti cum dicit:Et
tardus ad ira.ex locutõibus.n. inoꝛdinatᷣ ↄſueuit ira puo/
cari magis ꝙᷓᷓ ex hoc ꝙ ds ſe ingerat ex officio doctoꝛis.
¶ In eodẽ ca.vbi dicit᷑ in poſtilla:In ſpeculo in gquo videt᷑
ꝛatice ⁊ iperſecte. Additio.
Uper illud. Hic ↄpabitur viro ↄſideranti vultuʒ na
tiuitat ſue in ſpeculo.glo.Siẽ talis ↄſideras nõ rẽ ſʒ
oluũ vmbꝛã

atres mei. Poſtqᷓ; btũs iacobꝰ infoꝛma
uit fideles ad bñ ſe hñdum reſpectu ſui:hic conſe
aqueni idem facit reſpeciu ꝓximi.Et diuidit᷑ in duas
ptes:qꝛ pᷣmo inducit fideles ad bñ ſe habendũ erga pximũ

honoꝛis exhibendi:et hoc cotingit dupłr:vno mõ vir-
tus ꝓpꝛia ⁊ ſic vᷣtuoſo debet honoꝛ:alio mõ virtuj alie
na:⁊ ſic pncipes ⁊ pᷣlati ſunt honoꝛãdi:ẽt ſi ſint mali in
quãtũ gerũt perſonã dei:⁊ cõitatis cui pᷣſunt:et eadẽ ra
tõne parentes ⁊ dñi ꝓpter ꝑticipatõem diuine dignita
ties:qm de'ẽ oiuʒ

„„ Puater 7 vis. Sil-
gloꝛie. Eteni ſi itroierit ĩ cõ ſenes pꝓpter ſignũ
uentũ vr̃m vir:aureũ annu virun qo eſt ſene

ctus.Et ſilr diui/⸗
tes:qꝛ maioꝛẽ lo⸗
cũ obtinẽt in cõi⸗
tatibus: ſi aũt ſo

lũ hñs ĩ veſte cãdida: intro
ierit aũt ⁊ paupꝑ in ſoꝛdido
habitu:⁊ itendat in eũ ꝗ in

dut ẽ veſte pclara:èt ſi dixe lo nouln diuitia
rin ei:tů ſede hic bñ: paupi roptiopſonaz er
aũt dicat:tu ſta illic: aut ſe ſic pctm:et ſic loqᷓ
de ſub ſcabello pedũ meo tur Greg homel.

.xxviij. Supbia
nr̃a retundit᷑ qui
i hoibꝰ nõ nam q̃ᷓ
agd imaginẽ dei ſt
c(cci:ſʒ diuitias ho
noꝛamꝰ. ¶ His igit᷑ pᷣmiſſis accedam ad lr̃az in qᷓ brũs
iacob excludit a fidelibPꝰ pſonaꝝ: acceptioem:pꝑ quã in

rum:nonne iudhicatis apud
voſmetipſos:⁊ facti eſtis iu

debite honoꝛ exhibet᷑:⁊ ſic eos reducit ad debitãa hono

ris exhibitõem:in qua ſic ꝓcedit:qꝛ pᷣmo ꝓponit inten
tũ:ꝛꝰ inducit exemplũ:ibi Eteni.ꝭꝗꝰ ꝓbat aſſumptũ:ibi
Audite frẽs.ꝗexcludit falſuʒ intellectũ:ibi Si tñ.Cir
ca pᷣmum dicit: b ¶ Molite in pſonaꝝ acceptioe hebẽ
fidẽ. inducẽdo ad fide:vel recipiendo ad eam p admini
ſtratõem ſacramentoꝝ:vel nutriẽdo in fide ꝑ bonaʒ ex

hoꝛtatõem cũ pſonarũ acceptiõe:qð fit qñ in iſtis debi

ta cã nõ attendit᷑:vt pʒ ex pdcis:ſʒ indebita.ſ.attenden/
do ad ꝓpꝛiũ queſtũ vł ad alia huiuſmõi:ppꝑ que pᷣacã
nõ debẽt exerceri.ſi aũt attendat᷑ ad honoꝛeʒ diuinũ:⁊

eccc bonũ:⁊ deuotõem recipieni fidẽ vel exhoꝛtatõem

videt:ſic ille qͥ hʒ ſolũ ũbꝛã vboꝝ ñ coꝛp'opij.
JI *₰

in collatõe boni: 2? in euitatõe mali.c. ſequẽ. pᷣma in duas:
qꝛ pᷣmo facit ꝓpoſitũ in collatõe boni honoꝛabil: in col/

latõe vtilis:ibi Sic loquimini.Ad euidentiã aũt pᷣmi duo
ſi pꝛemittenda:pmũ eſt quid ſit pſonaꝝ acceptio:⁊“ qualii
hʒ locũ in exhibitõe bonoꝝ. Circa pmum ſciendũ ꝙ eqtas
diſtributiue iuſticie in hoc ↄſiſtit:q aliqua diuerſis tribuũ
tur ſᷣm ꝓpoꝛtionẽ vel dignitatem vniuſcuiuſq;:ꝓpter qð ſi
in tali diſtributõe attendat᷑ ad cãm: ꝓpter qua aliqs
tionat᷑ ad tale donũ:fit ſᷣm equitatẽ iuſticie diſtributiue:vt
ſi cangellarius pariſienſis pmoueat aliquẽ ad magiſteriuʒ:
attendens ad ſuam ſufficientiã ſcie per quã efficiat ppoꝛtio
natus vel dign reſpectu talis honoꝛis.Si aũt attendat ad

pſonam tm̃ vel aliã quãcunq; cãm que non fac ad hoc ꝙp

poꝛtionet᷑ ad talẽ honoꝛẽ: vt qꝛ eſt ↄſanguineus:ↄpatriota:
vel diues: vel aliqd huiuſmõi facit ↄ equitatẽ iuſticie diſtri
butiue:⁊ p ↄñs peccat:qꝛ non opponit᷑ virtuti niſi viciuʒ:⁊

tale pctm̃ vocat᷑ acceptio pſone ſeu pſonaꝝ. Contingit tam
aliquã ꝑſone cõditionem facẽ eã dignã reſpectu vni rei nõ

tñ reſpectu alterius:ſicut ↄſanguineitas facit aliquẽ dignũ
vt inſtituat᷑ heres pꝛimonij: nõ aũt vt det᷑ ei magiſteriũ vel

p̃latio eccliaſtica. Circa ⁊ ſciendũ ꝙ honoꝛ dat᷑ alicui in te

ſtimoniũ virtutis.iiij. Ethic. Et iõ ſola virius eſt cã debita

Pppoz

nõ eſt acceptio pſonaꝝ in talib' ſi p̃dicta magis exhibe
ant᷑ aliqbus ꝙ alijs:pim maioꝛitatẽ deuotionis eoꝝ:vel
honoꝛis diuini ⁊ ece:ſicut ↄuerſio oſtantini ad fidẽ:ex
cui exemplo valde multi venerũt ad fidẽ: ⁊ ex e facto
7 ecclia pmota ⁊ honoꝛata qſi ꝑ totum oꝛbẽ: ſic etiã la-

boꝛare ad ↄuerſionẽ ⁊ nutritõem in fide diuitũ ⁊ potẽ/

tũ magis q paupexꝝ:: nõ eſt pſonaꝝ acceptio attendẽdo
na q ex ip̃is ꝓuenire pñt magis q; ex paupibus.
c¶ Dñi nf̃i ieſu chꝛiſti glie.i.fidem chꝛiſti qui eſt oñs ⁊
datoꝛ glie:nõ ſᷣm ꝑſonaꝝ acceptõem:ſi ſᷣm meritoꝛum
grad'a ꝓpoꝛtioneʒ. d ¶ Eteni ſi introierit. Hic ↄñter
ponit exemplũ ad ꝓpoſitũ de paupe ⁊ diuite igredien-
tibꝰ ↄgregatõem fideliuʒ in ecclia:et põt duplr intelligi
Uno mõ de paupe ⁊ diuite ĩfidelib:qui ſũt ad fidem ĩ
ducendi. Alio mõ de paupe ⁊ diuite ſidelib:qui ſt in fi
de nutriẽdi:Si igit paup infidelis vłl fidel ſic ↄtẽnatur:
vt de ei ↄuerſiõe ⁊ nutritõe in fide paꝝ aut nihil curet
ſp eſt petm. Silr ſi diues ꝓpter diuitias tm in iſtis pᷣpo
nat:qꝛ vtrobiq; eſt acceptio pſonaxꝝ:et in his duob' ca
ſibus videt᷑ loqui btũs iacobus.Si aũt diues pᷣ honoꝛe
tur ? pponat in pᷣdcis paupi:nõ habẽdo reſpectũ ad di
uitias pciſe:ſʒ ab bonũ qð ex e ↄuerſione vel nutritõe

in fide pbabilr eſtimat᷑ ꝓuenire:non videt᷑ eẽ pſonaruʒ
acceptio nec peccatum: ſic intelligenda eſt iſtal
ſpyditur: e Et ſi dixeritis ei ſ oluiti. Tu ſedel
bene. attendẽdo ad diuitias pꝛeciſe. g ¶ Pauperi aũt

dicetis tu ſta illic ⁊c ipᷣm cõtẽnendo vel ꝓpter pauper-
tatem pᷣciſe iſm minus honoꝛabilẽ ⁊ amabilẽ deo iudi

cãdo:iõ ſpdit: Et fci eſtis iudices cogitationũ iniquaꝝ.

Aulte!
Aitun
6
dl: b
iſapinhi.
. Diultes
leneaid
gformileſl
lecclufan
uhtinpu
iuatii ſj
ſbeſcreop
iualcy' duuit

ngspmnit
odiuini 1b

iis poſeſi
hinahütwſa
ucu vt oden
miniad monte

Sit̃ ier
Kbisenige

alle diuitib
Paliy' ſüͤtpe
ſordin boe
zbatexdiuit

Auſerttaed

D onned

iop polenni

Pmnutwolnl

„

ſoi

Ponishecchz
gueificat in
cleſipmmitina
hoc pbatde d
tümaglignitate
(Moneijib
phemantnonn

ni eſu ni
Pſcbemurn
bſt mllioꝛ

tnn ureiu

entafihai
bfictisrega
bebtiudne⸗

Nacdinagina

1tplobarapp
Jappuj au
neſöltmn⸗
mgdeinn
Viögtüͤine
h3pennmor
bcuntr
ltlligt
Mtnomech
Migrefl
n ſoe
lonealane
iinngnt
tuecbicl
1ſhlien
Ritcn
, luce
ddkſiub

trſgit

emudint
nimantin
roſnnne
NRnſe
rdr.
wi S
gfarmmligg
lboib'nonini
Alinugnide
ſüßoiltish⸗
aliznohni
rdenqnä in
1r udchräbon
Pnd pporit intn
Don Mumprütti
lidiSii
Nan Mrhröeh
oAeanpauni
Woinfitpbonn
Göſtqiinifs
ndebits Ann
ſnoigoeji

Ibwnor oiunnil

l athornon
in nigelhle
Gtonseonei
ſontiniad icen⸗
irrerch inn
unotheſtetil
nfdedinicit or
r piommmlin
b e lntt
ncniianicfont
nsou
mmmmni li
wrouprinelig
na fien
aip griſini
ſccſiconinan⸗
m it ſhiunt
otminiiſſ
ginhend 4
iraiui onor
hefrütden
iori umit⸗
eipſonant,
ſalisen

de ⁊c̃.q.ei debetl

guſteritate. d.
dD onne diui

a ¶ Audite. Hic oↄñter ꝓbat ſuppoſitũ.ſ.ꝙ diues ꝓpt
diuitias pᷣciſe nõ eſt magis honoꝛabil:nec pauꝑ ꝓpter
paupꝑtateʒ ↄtẽptibil:⁊ hoc duplłr.pmo diuina auẽte cũ
dicit: b ¶ Noͤne deus elegit pauperes. vt pʒ de aplis:
tñ a pꝛincipio elegit alis diuites vt gacheu ⁊ lagarum.
c ¶ Diuites in fi⸗

pↄfoꝛmãi:et ſic dʒ
ĩ ecclia ſieri: quia Zudite fratres dilectiſſimi.

aupeſ in tpalibꝰ ,, — .
bin kes tiib ipuia HMnẽ de clegit paupes in
lib:ſi ex eoꝝ ſpi hoc mũdo diuiteſ in ſide ⁊

ritualib' diuinjs heredes regni:qð repꝛomi/

magis puenit ho t De dilicgeih ſo-
noꝛ diuin ⁊ boꝰ ſit de diligetib' ſe:. Uos ãt

ecclie: diuitib' in exhonoꝛaſtiſ pauperẽ. Nõ

tpalib ſũt pꝛeho n diuites p potentiã oppꝛi
noꝛãdi:ꝛ* hoc id mũt vos èt ipᷣi trahunt vos

pbarex diuium ad iudicia: Nonnt ipi blaſ⸗
phemãt bonũ nomè qð in⸗
tesp potentiã op uocatũ ẽ ſuꝑ vos:Si tamẽ
bmut an H legẽ pficitis regaleʒ ſecũdũ
nis poſſeſſiſ dani ſeri diligès primũ tuũ
ſcando. e 1t ſcriptas:diligès ꝓximũ tuũ
ipi trabũt vof ad RP —n. Jur.
iudicia. vt ↄdene nã accipiſ:pcim̃ opamĩi: re-

mini ad moꝛtẽ in darguti a lege q̃i rãſgreſſo
plonis bec eiz ſe res. Quicũqʒ auũt totã legẽ
quer tiebet in ec· ſexruauerit: offendat autẽ in
cleſia pᷣmitiua. 3⁸ 3 8 „ — ,
tũ malignitate d. eni dixit nõ mechaberiſ:di/

one ii blaſ xit ⁊ nõ occideſ. Qð ſi nõ

Honanen 5 mechaben:occides auũt: fa
qð ſic bernardus ctus es trãſgreſſoꝛ leg. Sic

diẽ: Eſt mel i oꝛe
melos in aure:iu
bib i e. ́M
g ¶ Si tñ.Pic remouʒ falſũ intellectũ circa pcedentia

lõꝗmi ⁊ ſic ſacite: ſict ꝑ le

Ex his eni que dixit de diuitibus poſſet alidqs credẽ

eẽnt a fidelibꝰ odiendi:qð remouet.d. g ¶ Si tñ legẽ
p¶Scʒ ſcriptas.

pficitis regalẽ.i.a xee regũ data: Scd
ve.ac no.te. i ¶ Diliges ꝓximũ ſicut teipᷣm.i.ad ean/

dẽ btitudinẽ ↄſequẽda. Et noie pximi iĩtelligit᷑ oĩs bo:

qꝛ ad imaginẽ dei faci ⁊ ad btitudinem apt. k¶ Si
at ꝑſoas accipit mõ pᷣdcõ. k ¶ Redarguti.a lege:Deut.
. Ita puũ audietl vt magnũ nec accipietis cuiuſq; ꝑſo
nã.Et ſbᷣdit malũ qð inde ſequit᷑ cuʒ di: ¶ ¶ Quicũq;

aut ⁊c̃.qdð ẽ intelligedũ de pena dãni:q eſt carẽtia diuie
viſiõis quã incurrit hõ ꝑ vnã traſgreſſionẽ leg diuine
2 pctmi moꝛtale ẽ trãſgreſſio legis diuine:ſʒ penam ſen

us icurrit grauioꝛẽ qͥ ples trãſgreſſioes fac.eęt ꝙ de pẽa

dani itelligat lr̃a ſequs ondit cũ dicit: m ¶ Qui eniz
diyxit nõ mechaberis ⁊c. ab vno.n.deo ſi oĩa: ppt qð ꝑ

vni traſgreſſionẽ offendit᷑:⁊ ꝑ ↄñs ep viſio tollit.

n ¶ Sic loquimi. Hic ↄñter btũs iacob infoꝛmat fide

les de collatoe boni vtil qͥ cõſiſtit in opibuj mie.Et diui
dit᷑ in duas ꝑtes:qꝛ pᷣ facit ꝓpoſitũ:ꝛꝰ remouet oppoſi
micuil ꝓderit.Circa pmũ dic: n ¶ Sic loqmini
lic
o ¶ Sicut ꝑ legẽ libertatᷣ.i.legẽ euangelica: p ¶ Inci
piẽtes iudicari.i.ad iudiciuʒ futuꝝ debite diſponi:vbi
dabit᷑ ſnia btitudinis ↄſequẽde ꝓ opibus mie: Matth.

xxv.Uenite bñdicti pꝛes mei ⁊c.⁊ ſbdit᷑:Eſuriui ⁊ de

diceſ cogitationũ iniquaꝝ.
ſaluãe eũ: Si autẽ frat᷑ ⁊ ſo

ex vob illis:ite ĩ pace calefa

ſic teipᷣm:bñ facit:ſi ũt pſo

rit ad ſalutẽ. t

opakt p dilectioem non ꝓficit ad ſalutẽ. a

ite.vt oꝑa vr̃a ſint vᷣbis pfoꝛmia:et qlit ſbgit:

diſtis mihi manducare ac. q ¶ Judicium eni ſine mia æc᷑.

Matth.xxv. Ite maledicti in ignẽ einũ.ſequit᷑ Eſuriui.n.

⁊nõ dediſtis mihi mãducare ⁊c. r ¶ Supexaltat aũt mi⸗

ſericoꝛdia iudiciũ.nã in caſibꝰ dubijs iter iuſticia ⁊ miaʒ ſi

declinandũ ẽ ad ꝑteʒ mie. vñ dicit Ra. Sa.ſuꝑ Exo.qꝙ ap

hebꝛeos fuit antiqdtuſ
oſtitutum ꝙ ſi maioꝛ

gẽ libtatis ĩcipienteſ iudica ps iudicũ in vno co⸗.

ri. Jdiciũ.n.ſine miſericoꝛ dẽenet aliquẽ ad moꝛ-

dia illi:ꝗ nõ faẽ miaʒ. Sup? tẽ nõ ꝓpi hoc ẽ inifiꝰ
exaltat autem mia iudicio.

rciendus:ſʒ expectada
Ut nmi⸗ lic ẽ maioꝛ deliberato:ſi
Eail chan ſe mei ſi f⸗/ aa⸗ maloꝛ Doin
eqs dicat ſe hr̃e:opa autẽ lũberereũ ẽ liberadu
Kns E „ 8 Quid derit. H̊
nõ hẽat: Nũqd poũt fides enoel oppo
ſitü. ſ. ꝙ fides ſine opꝑi
bb mie valeat ad ſalu

roꝛ nudi ſint ⁊ indigeant vi
ctu qͥtidião:dicat auũt aliqs roͤnem.: perempiug,

— —— Eor ibi Uis aut ſcire. Cir
cimi ⁊ ſaturami:nõ dederi ca pmũ poit᷑ quadru-
tis aut eis qᷓ necia ſũt coꝛpi: plex ro: po accipit ex
ad pderit: Sic ⁊ fides ſinõ deſecrutal fidci ꝛen
hẽat opa:moꝛtua ẽ ĩi ſemet tal:J goe moruu
e E EHE ſpüalr: no pot ſaluie
ipa. Sed dicet ꝗſ. Tu ſideʒ eiꝛnalit: fides ſine opi-
hẽs:⁊ ego opa hẽo. Oñdẽ buſẽ huiuſmoi:qꝛ vi
mibi fidẽ tuã ſine opibuſ: zinicot Da dgtenn,
eg Oflaa tchi x opib f de 7ocioſus opat. n. ma HW
meã. Tu crèdis qm vn eſt gna ſie: ſi autẽ opani
deuſ. bñ facis. Et demones renuerit amoꝛ no eſt.
cedũt ⁊ ↄtremiſcunt. Nis vt Dic Greg. homel.
ãutẽ ſcire hõ inaniſ:qm ſi Ir Et hoc ? intelligs
dẽs ſine opibus ocioſa eſi? tateopdi pet as ſi.
Abꝛadm pꝛ noſter nõne ex desq ꝑ dilectõem nõ
H opat᷑ moꝛtua ẽ:⁊ ſici⸗
efficax ad ſalutẽ: ⁊ hꝰ

eſt qð dicit: s ¶ Quid ꝓderit frẽs mei ⁊c᷑.q.d.nihil ꝓde-
i aut. Hic ponit 2 rõ que accipit ex ſiiii
fides.n.ſine oꝑib ſilis ẽ vbo ſine itellectu:ſʒ tale vbũ nihhi1
ꝓfic:ſiẽ ſi aliquis dicit famelico vade ⁊ comede:⁊ nõ det ei
aliqd ad comedẽdũ:tale vbũ nihil ꝓdeſt.ſʒ magis ẽ fruſtra
toꝛiũ ⁊ deriſoꝛiũ:⁊ hoc ẽ qð dicit: t ¶ Si aut frat ⁊ ſoꝛoꝛ

nudi ſunt ⁊cʒ. ⁊ pʒ ex dictis lr̃a. v ¶ Sʒ dicet qꝗs.hHic ponit᷑

3 rõ que accipit᷑ ex oppꝛobꝛio qð põt ĩferri alicui ſic credẽ
ti:qꝛ nõ põt oſtẽdere fidẽ ſuã ſi requirat:q̃ nõ verbis ſʒ oꝑi
bus ve ontendit᷑:⁊ hoc eſt qð dicit᷑: v¶ Sed dicet qs.il.pot

dicere rõnabilr ipꝛoperando ſic credẽti. x ¶ Tu fidẽ hẽs.
ſ̃m dem̃ tuũ. ꝓ ¶ Oſtende fidẽ tua mihi ſine opib'.q.d.

nõ poteſ:ſʒ ego poio q opa hẽo. 3 ¶ Tu credis. Hic ponit᷑

Ar ⁊ accipit ex demoib qui credut ex euidẽtia ſignoꝝ:⁊
ↄtremiſcũt timoꝛe penaꝝ:⁊ tñ hoc nõ valet eis ad ſalutem

qꝛ non pñt agẽ opus meritoꝛiũ:⁊ ſilr ſuo mo fideſ que non
(s adt ſcire.
Hic pñter dictũ erroꝛẽ remouet ꝑ exemplũ duplex:2m põi
tur:ibi Silr aũt. Pꝛimũ eſt ipius abꝛae qð ꝓponit iuehen/
do ↄ aduerſariuʒ dicẽs: a ¶ Uis aũt ſcire.p exemplum:
b 65 homo inanis.dicit᷑ autẽ res inanis q no cõſequit᷑ fi

nẽ debitũ: ſicut medicina qͥ non induẽ ſanitatẽ: et egdeʒ ra
tõe hõ qui ꝑ oꝑa bona nõ cõſequit᷑ btitudinẽ. c ¶ QOm fi

des ſine opib ocioſa eſt.q.d.oſtendã nibi ꝑ exemplũ patr
noſtri abꝛae:ideo ſequit᷑: d 7* Abꝛaã pat nr nõne ex opib

iuſtiſicar eſt. q d.ſic:ſed ↄtra hoc videt dem apli: Ro.iiij.

tẽ.Et remouet p* pr

dũ ꝙ apls loquit᷑ ibi S illoſq opꝑa ceremõialia legis dicebãt

Epiſtola

Si.n. abꝛaã ex opib legis iuſtificar eſt hʒ gliaʒ:ſʒ nõ apund min eſt iuſ apð deũ:eo ꝙ de vt dicũt iudicat hoĩem
deũ:⁊ ibidẽ.iij.c.Ex opibleg nõ iuſtificabit᷑ ois caro.Dicẽ?⸗ 6 płalitatẽ vel paucitateʒ meritoꝝ ⁊ demeritoꝝ: ita ꝙ
ille qͥ pla opa meritoꝛia feẽ ẽt ſi pauca aliq nüero deme
eẽ necia ad ſalutẽ:q tñ iaz ceſſauerãt ĩ moꝛte chꝛiſti q;'tũ ad ritoꝛia poſtea cõmittat:nõ ꝑꝑ hoc ẽ iniuſt apð deũ qð

tc(cfficacia. a ¶ Offerens. ic ↄnter ponit exeplũ de obediẽ maãifeſte põit Ra. Moy. in ſuo deutero. in di.j. de pnia

tia abꝛae ad deũ: ꝓce TH ic alij tenẽt cõii
dẽte ex magna dei di / q̃ qdẽ doctria fal

lectõe ꝗq ſp manet effi opib' iuſtificatuſ ẽ:òfferens piẽs nũcios:èt alia via eijci ſiſſimaẽ errõea

r ad laluiẽ cñ oꝛ liſaac filiũ ſuũ ſup altãe: Ai ens: S icut eni coꝛpus ſine Legik n. Deute
uz ſup altare. Señ. xx dès qm fideſ coopabat᷑ opi ſpũ moꝛtuũ ẽ: ita ſides ſine noͤeo qibi ponũt
ij parar illũ imolare b' ill: t ex opib ſides ↄſfſůũů̊ opibꝰ moꝛua eſt. 3 traſgreſſoꝛes le
er ſide ⁊ oilectiõée ad mata ẽ: Et ſupplèta ẽ ſcri ¶ CTapitulum. III. vltia: Maledi-

Dlitẽ ples mgfi fieri cr qnopmanet

deũ: vt hẽ heb.xj.cre tura dicẽſ:Credidit abꝛaaʒ ßmoib legiſ huü

nzlalnare voß deo ⁊ reputatũ ẽ illi ad iu- fratres mei ſcicteſ qm̃ nec eos pfi Ex q
ſpditur: Diges ſticiã: ⁊ amic dei appellat ẽ maius iudicius ſumit. In pʒ ꝙp traſgrelſi⸗
qm fi. coop. opi. illꝰ. Aidẽt qm ex opib' iuſtiſj mult.n. offendimꝰ oẽs. Si onẽ vnt ſcepti ñ

q nõ eſſent meritoꝛia 6. no er fide tm⸗ Si Zis 'j pbho nò́ͤ .· H n Prlicit lex: 1 ſic in“
ſne fide ſine ſpoſli⸗ cat᷑ hõ:⁊ nõ ex fide tm:Si qũuis ĩ ᷣbo nõ offendit:h pꝑ ie iila maleh

bile ẽ placẽ deo: Deb. militer raab mẽtrix:nõne feci eſt vir. Poteſt ẽt freno ¶ccõ. Itẽ hẽ expſſi
xj. c e⸗ ex opibuj ex opibuſ iuſtiſñcata ẽ ſuſci circũducere totuʒ coꝛpus. Exch. xxxiij.vbi
fides coſũmata ẽ. ho J “ ßMUe ſic ẽt: Si dixẽo iu
birus. n. firmat᷑ manifeſtat᷑ p opa.Et ſil magnitudo fidei ſto ꝙ vita viuat ⁊ ↄfiſus ĩ iuſticia ſua fecerit iniqtatem
abꝛae apparuit ex eobediẽtia offerendo filiũ: ꝓpter qð di oẽs iuſticie e obliuioni tradẽt: ⁊ ſic pʒ q phariſaica do
ctũ fuit ſibi a dño: Nũc cognoui ꝙ timeas dñm.i.cognoſcẽ ctrina in h ſiẽ in alijs qplimis deuiat a vitate ſacre ſcri
feci alios:noticie.n.dei nihil accreſcit ð nouo. d Erſup pture: ⁊ de h docet nos apls in dcis vbis vt pᷣdem ẽ ⁊c᷑.
pleta ẽ ſcrip. di. cre. abꝛaã deo c. h.n. dem̃ fuit abꝛae BGen. ¶ In eodẽ cap.vbi dẽ in poſtilla: Supꝑexaltat aũt mi⸗
xv.nõ ſolũ anqᷓ; offerret iſaac:ſʒ ẽt anteq; nat᷑ eſſet:ſʒ ex ob coꝛdia iudiciũ ⁊c̃. ¶ Additio.
latõe iſaac ſcriptura illa dicit᷑ eſſe ſuppleta:inqtuʒ per hoc Oc qð dẽ. Supexaltat aũt mĩa iudicium.alit ⁊
magnitudo fi el Slla⸗ declarata:vt dem eſt:et ſic magis ꝓpꝛie exponit᷑ in glo.vbi ſic ſupponit᷑ mi

ↄcludit intentũ: e¶ Uidetis qm ex op.iuſti.homo ⁊ nonn ſericoꝛdia iudicio:qꝛ iudiciũ qð ẽ cuʒ miſericoꝛ
ex fide tm.ita ꝙ vtruinq; ẽ necium ad iuſtificatõem:nam ſi dia p ipam miſericoꝛdia ↄmendabili eſt ⁊ magis placʒ
des que nõ opatur ꝑ diulectionẽ moꝛtua eſt ⁊ ifoꝛmis:⸗ hec in glo. O aũt poſtillatoꝛ allegat de Ra.Sa.ẽ vna
Ur.

opa ſine fide nõ ſunt deo placẽtia:vt pᷣdem eſt. f. de iniqtatib talmudid quib irritũ faciebãt mandatuʒ
H ponit᷑ 2m exemplũ de raab q ex fide vni veri dei ſaluauit dei ꝓpter traditoes ſuas:vt largius fuit dem in additõ
er Eſa.xxxiiij.⁊ Zacha.ꝰx. ¶ ap. IIl.

exploꝛatoꝛej iudeoꝝ:vt hab Joſue.ij.⁊ ꝑ hꝰ appoſita ẽ ad ne ſu .
Olite plures magfr̃i ⁊c̃. Poſtq; btũs iacobꝰ do

pplm iſrł: Joſue.vj.⁊ cõſecuta ẽ ſalutẽ ex fide ſimul ⁊ ope
ribꝰ: æ hoc ẽ qð dic̃:Silłr ãt.⁊ pʒ lr̃aex ocis vſʒ ibi: g Et⸗ uit fideles bñ ſe hr̃e ad ꝓximum in collatione
alia via eijciens. recepit.n.eos ꝑ ianuã ⁊ emiſit ꝑ feneſtraz oni: hic ↄñter idẽ fac in euitatõe mali: pᷣmo i
2 ſuaſit cos declinare ad mõtana:ne repirent᷑ a pſecutoꝛib? vbo:⁊2 fcõ.c.ſequẽ. pma i duas:qꝛ pᷣmo oſtẽdit mala
in ſtrata publica: Et ſic ĩfert᷑ ↄcluſio intenta cũ dꝛ: hSi ex vicio lingue pueniẽtia: ꝓpi q̃ debet ab hoĩbus reſu/
cut. n. coꝛpy ſine ſpũ moꝛtuũ eſt.qͥ dat vitaʒ coꝛpi. i ¶ IJra gi:⁊ bona ex taciturnitate ſequetia: ꝓpi que dʒ ab oibꝰ
fides ſine opibus.i.ſine dilectione operãte que ẽ vita aie: pꝰ captari:ibi Quis ſapiẽs.pᷣma in duaſ:qꝛ pmo declarat
Jo. i kag ſum de moꝛte ad vitã qm̃ diligim ⁊c. malũ loqcitatis in doctrina:⁊ in cõi vita:ibi In multi.
Preni
er

n cap. ij. ybi dicit᷑ in poſtilla: Quicũq; aũt totam legez Circa pmũ ſciendũ ꝙ ex loqcitate ꝓueuit ꝙ aliq pᷣſum
uauerit offendit autẽ in vno. ¶ Additio. ptuoſe docẽ volũt qð neſciunt:ð quos dicit: Nolite plu
hoc qð dicit apłs. Quicũq; offenderit in vno fa res magfi fieri.nã docere eſt op ſapient quox paru ẽ
ctus ẽ oiuʒ reus.nõ videt᷑ loq de pena dani tm: eum numerus: ſtultoꝛũ autẽ infinitus: Eccl.j. b . Veien⸗
de diſtinctõe iter penã dãni penaʒ ſenſus nulla fit tes quoniã maius iudicium ſumitis.i maioꝛẽ damna/
mentio ĩ hoc loco:nec in pcedẽtib nec in ſequẽtib. In hoc tõem incurritis:qꝛ tales magiſiri faciunt alios errare:
ẽt qð ſequit᷑: Qui.n. dixit nõ mechaber ⁊ no occides.nõ hi ⁊ per hoc multiplicit damnationẽ incurrunt: Matth.
nec ĩnuit᷑ tal diſtinctio.vñ expoſitio poſtillatoꝛis de hoc qd xv. Si cecus ceco ducatum pᷣſtet ambo in foueam ca⸗
dẽ. Qui offẽderit in vno ⁊c.nõ S l̃e ↄſona:lʒ qd dunt. c ¶ In müultis. Hic coſequent᷑ oſtendit malum
p̃̃ſuppõit veꝝ ſit:⁊ iõ alr videt᷑ dicedũ.Ad qð ſciẽdũ ꝙ; pce .
pta diuie leg pᷣſertiʒ qͥ obligãt ad ſp ⁊ p ſp:de quibꝰ hͥ agit inficit cõomunit: multiplicit: incurabilit:⁊ innaturalit:
