le expoſitio:⁊ diuidit in duas:qꝛ pmo oñdit᷑ neceſſitas

ernonechr lcha ſe .
iungit ipſa expoſi 2 . , „ „
tio: ibi Dixit ergo qꝛ ſciũt vocẽ eõ. Alienũ ãt
ira bnu ſeend noõ ſequunt ſed effugiũt ab
Lõeq bt obleu eo:qꝛ nõ nouerũt vocẽ alie
ritaté: tale erat y noꝝ. Hoc ꝓuerbiuz dixit
bũ xhi pdictũ: a⸗ eis ieſuſ. Illi aut nõ cogno
ar habolicn ¶ uerũt ꝗd loqret᷑ eis. Dixit
audietib eraroc⸗ Lgo eis iteru ieſus: Amen
cultus:⁊ hoc ẽ d amnẽ dico vob: ga ego ſum
dicit euãgeliſtt. oſtiũ ouiuʒ.Omnes quot,
Corpne b quot venerũt fures ſũt ⁊ la
uerbiũ dĩ qñ vbãũ Mones: ſeg ſan ſietit eos
ponit p vbo: ſicẽ oues. Ego ſuz oſtiu. Per
1pabola:q; p vo · me ſiqs introierit ſaluabit᷑:
cẽ vnã nem ſcnis ⁊ igrẽdiet᷑ t egrediet t pa
Ali velignaf ſcua inueniet. Fuͦr ſi veniet
gno. q lo. eis et niſi vt furet et mactet ⁊ per-
ſic pʒ neceſſitaſ ex D”
¶ Dixit ergo eis iterũ. Hic ponit ipſa expoſitio para-

bole:pabola aũt duas ꝑtes hʒ Una eſt ꝙ intras aliũde
fur eſt ⁊ latro:⁊ h pmo exponit᷑:ſcða eſt ꝙ itrãs p oſtiij

eſt verus paſtoꝛ:⁊ hoc ſcòo exponit᷑: ibi Ego ſuʒ paſtoꝛ

bon. Pꝛima in duas:qꝛ pᷣmo ponit᷑ pᷣme ptis expoſitõ
ſcõo eiuſdeʒ expoſitõis ꝓbatio:ibi Ego ſuʒ oſtin. In p/

ma clauſula fecit mentoʒ de oſtio oui is: 7 de fure:ideo
vtruq; exponit dices: m ¶ Amen amẽ dico vobis:qꝛ
ego ſum oſtiũ ouiũ.Ratio h pᷣdicta eſt. n ¶ Omnes

quotqͥt vene.añ me fu. ſunt ⁊ la. hoc nõ eſt intelligendũ

de ꝓphetis a deo miſſis:ſed de illis qͥ venerũt capite p
pꝛio:ſicut dẽ act.v.de theoda ⁊ iuda galileo. Theodas

eni vt dicit ioſeph' fuit qdam magus qᷣ decepit multos

de pplo iſrl a duxit eos vſqʒ ad ioꝛdanis fluniũ pmit⸗

tens eis diuidere aq̃s vt trãſirẽt ſicco pede ſicut pies eo

rũ.Judas aũt galile' tpe quo xpᷣs fuit natus phibebat

ppli iudeoꝝ ꝓfiteri ceſarem dñm ⁊ reddere tributa:⁊

multi ſecuti ſunt eũ. o ¶ Sʒ nõ audier̃t eos oues.i.fi

eles i ouili eccleſie pmanẽtes: qꝛ ipſi pierũt ⁊ ſequaces
1Eg ſusontiit bie pbar vtyq; di ⸗/
ctũ in dcã expoſitoe.Et pᷣmo ꝙ ſit oſtiũ: qꝛ officiũ oſtij
eſt ſaluare ea q ſũt intra domũ:⁊ ꝙ ꝑ ipſuʒ ſit ingreſſuſ

eoꝝ: vt dẽ act. v.

egreſſus:⁊ ſic eſt de x-po:qꝛ ꝑ ipᷣm fideles ſaluant ⁊ ſer

uant᷑:ſᷣim ꝙ dẽ act.iiij.Neq; enĩ eſt aliud nomẽ ſub celo

datũ hoĩb in qͥ opoꝛteat nos ſaluos fieri:⁊ hoc eſt qð
dẽ: q¶ MPer me ſiquis introierit aable Sit p im
eſt ingreſſus ad fidẽ:⁊ egreſſus de milſeria iſta
⁊ ſic inueniũt paſcua eterne viriditatis:⁊ hoc eſt qð dẽ:
r (Ingre t iea laͤ; 8Et egrediet᷑. ex h'mũ⸗
do ad gliaʒ. t ¶ Et paſcua inueniet. qꝛ beati reficiũt in
terius in aſpectu diuinitat:⁊ exter in aſpectu hũanita
tis xpi ꝑ quẽ ſunt ſaluati:iõ dicit paſcua in plurali. Cõ
ſeqnter ꝓbat .ſ.ꝙ alij fuerũt fures:qꝛ nõ venerũt ad
ſalutẽ ppli:ſed magis ad ey deſtructõʒ: ⁊ h eſt qð dꝛ:

Fur nõ vẽiet niſi vt furet᷑.vſurpado qð nõ eſt ſuũ:
icut i .
mactet ⁊ ꝑdat.qꝛ multi de pplo occiſi ſunt coꝛꝑaliter:⁊

li paſtoꝛis dicẽs: d

p effectum cum dicik: f

gliaz:

li veneft vſurpãdo ꝙ nõ erat eis debitũ. x ¶ E

Johannis

Et oues vocẽ ep audiũt.i.doctrinã recipiũt: Et vocat

—

ipſi. ʒ

UVt hẽant vitã.ꝑ graʒ in pñti. 4

.

etiã ſpũalit credẽtes pſuaſioni illox. Eer veni. no ſit

Et abũdanti

habeat. p gliaʒ i futuro:qꝛ glia eſt gra ↄſũmata. b ¶¶ Ego
ſum paſtoꝛ. Hic exponit ſcoam ꝑabole ꝑtẽ.ſ. ꝙ ſit bon pa
ſtoꝛ intras ꝑ oſtiũ: et diuidit in duas:qꝛ pꝰ ꝓponit intentẽ

dat. Egò vẽi ù᷑t vitã hẽant:

abũdãtiꝰ hẽant. Egò ſuʒ
paſtoꝛ bon. Boͤn paſtoꝛ
diaʒ ſuã dat ꝓ ouib ſuis.
Meẽrcẽnari ãt ⁊ q nõ ẽ pa

ſtoꝛ: chinõ ſũt oues ꝓpe
videt lupũ veniẽtẽ èt dimit

tit oueſ ⁊ fugit:& lupꝰ rapit

&t diſpgit oues. Mercẽna

rius aut fugit:qà mercẽna
rius eſt:et nõ pninet ad euʒ
de ouibus. Egõ ſuʒ paſtoꝛ

ſcõo ꝓbat ppoſimʒ:
ibi Ego ſuʒ paſtoꝛ bo
nus. Circa p ponit
ↄditões boni ⁊ mali
paſtoꝛis: qꝛ bon pa-
ſtoꝛ dʒ hꝛe affectem
ad gregẽ: intm ꝙ ꝓ
eo ſi neceſſe eſſet ſuſti
neat moꝛtẽ: ⁊ hẽ qd

di: C(Bon' paſtoꝛ

bonus èêt cognoſco oues

meas: t cognoſcunt me

mee. Sicut nòuit me pa/
ter: ⁊ ego agnoſco patreʒ:

aiaz ſuã dat 3 ouibꝰ
ſuis. Ad cui intelle-
ctũ ſciendũ:ꝙ res me
lioꝛ nõ eſt exponẽda
piculo ꝓ vilioꝛi: ſed
magis ecõuerſo: vita
aũt hois melioꝛ ẽ ſim
plicit᷑ qᷓ vita oiuʒ bꝛu

toꝝ aialiũ. Et ideo lʒ

hũana nobilioꝛ eſt corpeideo aptra

ge ſuo debet vitã coꝛp⸗

paſtoꝛ bꝛutoꝛ: debe⸗
at aliquẽ laboꝛẽ ꝓ ſa
lute ſui gregis ſuſtine
re: nõ tñ dʒ ſe moꝛti
exponere. Aia auteʒ
rio paſtoꝛ aiaꝝ ꝓ gre

ponere. Ulteri' tãgit ↄdito; ma-
Mercẽnari aũt 7q no eſt paſtoꝛ.
mercẽnarp dĩ a mercede:talis eſt qᷣ in officio pᷣlatõis atten⸗

dit cõmodũ rei tpalis qð dẽ merces: glia aũt celeſtis nõ doẽ

Epꝛie merces:ſed tmmo large inqtũ oõẽ qð reddit in pᷣmiũ
laboꝛis dẽ merces. Ratio auũt hy eſt:qꝛ hereditas diſtinguit᷑

a mercede ꝓpꝛie dicta:ſicut fil cui debet᷑ hereditas diſtin

guit ab opario cõducticio cui debet᷑ merces. Sloꝛia aũt cele

ſtis reddit᷑ fidelibus ſicut hereditas ſilijs: ppter qð nõ habʒ
ronem mercedis: et ideo ille eſt verus paſtoꝛ qui attendit
ad pꝛemiũ gloꝛie: mercẽnarius aũt qui attendit ad cõmo⸗

5*

dũ rei terrene:⁊ qꝛ nõ eſt ꝓpꝛie paſtoꝛ: ideo ſequitur
e Eeluend ian ou⸗ le. ſed tm vſurpatiue: qõ pbar
Beie lupũ venientẽ.i.tyrannũ
ſubditos ad peccandũ inducentẽ: vel hereticũ falſa doctri/
na eos coꝛrũpentem. g ¶ Et dimittit oues ⁊ fugit. non re
ſiſtendo ꝑ cenſurã eccleſiaſticã tyrãn
ſanaʒ doctrinã heretice pꝛauitati. h

ide oppꝛeſſioni: nec
. ¶ Et fupus rapit.ad
malũ ptrahendo. E oi pgir oues.ab vnitate eccleſie

ſepando. ̊ ¶ Merceénarius aut fugit.i. auxiliũ debitũ ſb⸗

do tꝑali. m Et no ptinet ad eũ
fectũ debite oꝛdinatũ ad eas. n

lia mercẽnarius eſt.i.ſolũ curans de como-
ant qꝛ nõ habʒ af⸗

go ſum. Hic ꝓbat qo

dixerat duo ſigna. Pꝛimũ eſt mutua cognitio paſtoꝛis ⁊

ouiũ:q

ꝓuenit ex hoc ꝙ paſtoꝛ frequẽter ⁊ ſolicite oues
viſitat: ⁊ ſic cognoſcit in ꝑticulari cõditiones eaꝝ. ſimiliter

oues ex frequẽti imaginatõe benefici paſtoꝛis ipſum atten
dũt:⁊ ſic ſpecialiter recognoſcũt ipſum:ſic eſt de xpo vere
fidelibus ergo eſt paſtoꝛ verus:hoc eſt q dꝛ: n ¶ Ego ſũ

paſtoꝛ bonꝰ.⁊ ſignũ hup ſubdit᷑: o

¶ Et cognoſco meas.

nõ ſolũ noticia viſiõis:qꝛ oĩia nuda ſunt ⁊ apta oculis eius

vt dẽ heb.iiij.ſʒ etiã noticia appꝛobatois. p
me mee.qꝛ ve fideles cognoſcũt bñficia xpᷣi:

¶ Et cogſcũt
Siẽ nouit

me pꝛ ⁊c. li ſicnõ ipoꝛtat eqlitatẽ:ſʒ qndaʒ aſſimilitudinem
lõginquã.vlł ſic:li ſic nõ eſt nota eqlitatl ſʒ ſimilitudinis:qꝛ
patris ⁊ filij eſt vna noticia conſiderando filij diuinitateʒ:

A⸗

ego pono aiam meã. Scien

impediẽdo. k e
a ſuppoſito vbi:qꝛ qð ſemel aſſũpſit nunq depoſuit: ſeqda
coꝛpe a qͥ fuit ſepata in triduo quis eẽt vnita vbo. k Et

(Euangelium

ſm vero humanitat? videt patrẽ clare ⁊ ↄtinue: nõ ſic aũt
fideles pñt habere oculũ metis ad bñficia diuine gre: quia
talis attentio mẽtis aliq neceſſario interrũpit᷑ ꝓpter ſtatũ
pñtis vite. ſcõm ſignũ veri paſtoꝛis eſt affectio quã oñdit
ad oues:q̃ nõ pot eſſe maioꝛ ꝙᷓ ſe exponere ꝓ ouib:ſic eſt ð
xpᷣo ⁊ fidelibus:ideo
dicit: a ¶ Et alam .
meã pono ꝓ ouibus ⁊ laʒ meã pono ꝓ ouibuſ
meis. qꝛ aia chꝛiſti ꝓ meiſ. Et alias oues habeo

Jolik Sri „ 1 fD
Kielib & nle ſenat q̃ ñ ſũt ex hoc ouili:ct illas

patri cũ dixit: In ma opoꝛtet me adducere:&ᷣ vo
nus tuas cõmẽdo ſpi cẽ meã audiẽt:ct ſiet vnum
ritũ meũ. Luce.xxij. ouile ẽt vn paſtoꝛ. Pꝛopte

Et ne crederet᷑ ꝙ ſolũ 5 NIiſrir
P iudeis debetet mo Tea me pꝛ diligit:qꝛ ego po

ri: ppter hoc qò dic no aiaʒ meã vt iterũ ſumaʒ
at. xv. Nõ ſuʒ miſ eã. Mmo tollit eã a me: ſ
ſus niſi ad oues que Ego ponã eã a meipo. ô
edoe vice leſtatẽ hẽo ponẽdi eã:⁊ poò
bEXt aliaſoues ba teſtatẽ hẽo iteꝝ ſumẽdi eã.
beo qᷓ nõ ſunt exboc Hoc mãdatũ accepi a pꝛe
uli i. e a meo. Diſſenſio iteꝝ fcã ẽ in
2 ſz de ppl ri ppi ſmoò
tili. c t illas oʒ ter iudeoſ P t ßmoes hol.
me adducere.qð fem̃ „ „„
eſt ꝑ pᷣdicatõʒ aploꝝ:vt hĩ ac.xii. Chꝛiſto pᷣncipalii oꝑãte
in eoꝝ p̃ᷣdicatõe:ſm ꝙ dẽ Mar. vlt. Ali aũt ꝓfecti pᷣdicaue
rũt vbiq; dño coopante ⁊c. ð ¶ Et vocẽ meã audiẽt. qᷣa

iudeis repellẽtibꝰ fidẽ xpᷣi gẽtiles eam deuote receperũt ad

dicatõʒ aploꝝ:ſᷣm ꝙ hẽ act.xiij. vbi dꝛ ꝙ pauł ⁊ barna/
as dixef̃t iudeis:UVobis opoꝛtebat pꝰ loq verbũ dei: ſed

qm̃ repellitis illud ⁊ indignos vos iudicatis vite eterne:ec/

ce ↄuertimur ad gẽtes:ſic.n. nobis pᷣcepit dñs.⁊ ſequit᷑:Alu

diẽtes gentes gauiſe ſunt ⁊ gloꝛificabãt vbũ dñi. e ¶ Et
fiet vnũ ouile.i.vna eccleſia ex iudeis ⁊ gentilib collecta.
f¶ Et vnus paſtoꝛ.ſ.chꝛiſtus: alij aũt nõ ſunt niſi vicarij
illius paſtoꝛis. Qualiter aũt ſit intelligendũ verbũ xpᷣi p̃al
legatu:Mat.xv.ibi fuit expoſitũ:ſubdit᷑ aũt adhuc de affe
ctõe illõ paſtoꝛis ad oues:cũ dẽ: g ¶ Pꝛopterea me pꝛ di/
ligit.i.ex dilectoòe patris eſt ꝙ me ad ſa

lutẽ ouiũ deſtinauit.
vel aliter: g ¶ Pꝛopterea me pat diligit. ſ. qꝛ adimplebo
eius voluntatẽ in mea baſſse ꝓ ouibꝰ:ideo ſubdit᷑: Quia
ũ tñ ꝙ affect amoꝛ patris ad
filiũ etiã ſᷣm hũanitatẽ nõ venit ex paſſioe:ſed magis pᷣceſ/

ſit: ſed alids effect amoꝛ ſecut eſt.ſ.gloꝛificatio coꝛꝑis xpᷣi

in e reſurrectõe:iõ ſubdit᷑: Ut iterũ ſumã eam.Et qꝛ volũ
tarie paſſus eſt:iõ ſubdit᷑: h ¶ Memo tollit eã a me.ſ.vio
lenter:nõ eſt ſic intelligendũ qͥn ex vulnerib ⁊ paſſiõe moꝛ
tuy ſit:ſed qꝛ poterat ꝑſecutoꝛes ſuos impedire ⁊ vno verbo
ꝓſternere. i ¶ Sed ego pono eã a meipſo interfectoꝛes ñ
tãtem habeo ponẽdi eã.i.deponẽdi ñ

— iterũ ſumẽdi eã.nõ ad ſuppoſitũ a qͥ nunq fuit

lepata:ſed ad coꝛpꝰ cui fuit reunita. ¶ ¶ Poc mãdatũ acce

pi a pꝛe meo.ſ.vt impleã eius voluntatẽ in mea paſſiõe pꝛo
oiuʒ ſalute. m ¶ Diſſenſio iteꝝ. Pic ponit᷑ effect doctrie
xpᷣi q fuit diuerſus in bonis ⁊ malis:qꝛ boni ꝑ eo doctrinã
in fide ſunt ↄfirmati ⁊ mali eã puertẽtes diuino iudicio ſũt
in mal obdurati: ⁊ h' eſt q di: m ¶ Diſſenlio iteꝝ fcã eſt
int iu. ꝓpi ſer. hoj. dicit itaq; qꝛ alias int cos fuerat diſſẽſio
ex ↄſili cã:vt dcm̃ ẽ. S.c.vij. n ¶ Dicebat ãt multi ex ipᷣis.
obſtiati i mal. o ¶ Demoniũ hʒ ⁊ iſanit. miracla.n.q̃ faci
ebat atibuebat demõi:ſilr vba er q̃ ñ intelligebãt:credẽtes

ꝙ ſicut arreptici loqret: iõ ſedtur: Quid eũ audin. ecõ

trario vo. p¶Ali dicebãt.ſ.bõi ⁊ deuoti: q Pec

vba ñ ſũt demoniũ hñil.qꝛ ſi arrepticij aliqñ loqnt ar
dua:tñ ſũt falſa ⁊ ad malu inducẽtia:xpᷣus aũt hebat v
ba vite eterne:qð ꝓbãt vlteri ꝑ ſem dicẽtes: r ¶ Nũů⸗/

d demoniũ põt
oculos cecoꝝ api

BDicẽbãt ãt multi ex ipſis: re.q.d. non: licet
BPBemoniũ hʒ ⁊ inſanu: qd enidemoes pnt a
liq miracula facẽ:

ec vᷣba ñ ſi demoniũ ha ¶ceptibili a nobis

bẽt. Nungd demoniũ põt ꝛiunguũt ꝓpa acti
cecoꝝ oculos apire: Factů a ppeije haſiuiſ
ſunt autem encẽnia in hie/ denan lacte ſit
roſolymis:ẽt hyems erat. ſßᷣm diẽ Aug.
Cr. iike, i m ꝙ diẽ Aug.
Et ambulabat ieſuſ in tem tñ no pñt facẽ ea

plo in poꝛticu ſalomonis. ꝗ excedt tot fa⸗

Circundẽderunt ergo eu, cultatenaecmoi

iudei:èt dicebantei: Quo s ¶ ca aut. De⸗

uſq; animam noſtram tol ſcripta benignita

lis: Si tů es xpᷣs dic nobis te xp̃ in docido.

Jir eſe Pic ↄñnter deſcri⸗
palaʒ. Rèſpondit eis ieſus pit᷑ iudeoꝝ mali-
gnitas ipᷣm ꝑſeqdn

do:a pᷣmo vbis:v factis:ibi Suſtulerut òlapides.pma

in duas: qꝛ ̈ ponit iudeoꝝ inirogatio maligna: xpi
rñſio va:ibi Rñdit eis ieſus.Circa pᷣ deſcribit eoꝝ int

rogatio qtũ ad tẽpꝰ ⁊ locũ a interrogãdi modũ: iepus

tãgit᷑ cũ dẽ: t ¶ Encenia fcã ſũt ĩ hieroſolymis.i. feſtũ
dedicatõis tẽpli:Encenia.n.idẽ eſt qð innouatoes:⁊ d

ab en qð eſt in 2 cenos nouũ ꝗð fit qñ aliq res noua ſuo
vſui applicat: in dedicatõe aũt tẽplũ applicat vſui. Sci

endũ tñ ꝙ feſtũ nõ erat pᷣme dedicatois q̃ ſcã eſt a ſalo-
mone:qꝛ illa fcã eſt decima die ſeptẽbꝛis in autũno: vt
hã.iij reg.viij. lec etiã ſcõe dedicatois qͥ fcò eſt ſub o/
robabel tẽplo reedificato:qꝛ illa fcã eſt in martio tpey
nali:ſed fuit feſtũ ill dedicatõis ſeu innouatõis q ca ẽ
ſub iuda machabeo qñ purificatũ fuit tẽplũ: ab anti⸗
ocho epiphane ꝓphanatũ:vt hꝛ.j.macha.iiij.q puriſi
catio facta fuit. xxv. die noni menſ apud iudeos: vt h
j.macha.iiij.qꝗ ꝓ maioꝛi pte cõiter ↄcurri cn decembꝛi

apud nos: 7 iõ ad h' denotandũ addit: v Et brems

erat. ſic pʒ tẽpus.loc aũt deſignat᷑ cũ di: x¶ Er am
bu. ieſus in tẽ. in poꝛ. ſalomonis. noie tepli intelligunt
atria r loca ad domũ dñi ptinẽtia. Erat aũt ibi qdam
locus edificat' vbi ſalomo ſtabat ad oꝛandũ q dicebat
regis oꝛatoꝛiũ. Sed ↄ hoc vi ꝙ oĩa q̃ edificauerat ſalo
mõ i tẽplo fuerũt ↄbuſta ꝑ chaldeos:vt hr. ij reg · vlt.
Dicendũ ꝙ alia poꝛtic fuit reedificata in templo ad ſili
tudinẽ poꝛis:⁊ iſeo retinuit nom pᷣcedẽtis:ſicut frequẽ
ter fit in edificijs repatis: a ſic pʒ interrogatõis loc : ſu
dit etiã interrogadi moc'. y ¶ Eircudederũt ergo cuʒ
iudei vt citi eu in vbis capẽt. 3¶ Et dicebat ei:. Quo
uſqʒ aiaʒ nr̃az tollis i.crucias dimittẽdo nos in ſuſpen
ſo:p h innuẽtes ꝙ vellẽt ey dicto ſtare ⁊ eü lihent ſicut
xpᷣm recipe:cũ tñ haberẽt griũ in coꝛde. a ¶ Si tu es
xpᷣ̃s dic nobis palã. nõ qrũt ſi tu es fil dei:qꝛ de H'no
curaſſet pilat q erat geẽtilis apð quẽ intẽdebat eu accu⸗
ſare: Sʒ qrũt ſi tu es xpᷣs.i.vnct q vnctio debebat regi
be: p ↄñs ſi rũdiſſet ſe eẽ rpᷣm:ſtati accuſaſſet eũ pſ idi

dei aſpirafr̃ ad regnu. Eadẽ etiã ð cã dixert: b/
nobis palã. vt poſſent ð eũ hĩe teſtimoniũ.Rñdit

vt rebellare volẽtẽ j ipatoꝛẽ romanũ cui ſpditi eraciu.
eſ⸗

ic
us

, ltßiß
1 dlarl
znacrgopted⸗
gopos ſbant
lvertniint
ladicere ſoe
leets: diin
ſeguänr in
b(Cnfent
IolMoltibn
GSlnatzi
lnn tiih
Efettind a
Cnonumad;
Pandom veruan
Gotlenten nur
genfocoloen
cleer itope
naniunelre
lunonllisnot
Acbant cumtun
ferentaddele
lonezoeinnee
ſachuiti. Cuſa
Auen increuli
madn ib
underer.
(NMW
Cecitisois
eſtsexonib'
ſoi imocnt
hunllaſati
tl Conſdlra
apeſelecech
iutoyſna
alunnemalin
diterſaplo
(Wanwa
Nee f
isſeletäen
guonur ne,
golamiͤe⸗
1 oauken
ſnpitnn üt
gefuſfrmino
demnunn o pool
nl gödeclen
Alronntzercan
1 Ninnzſtin
nlaun
unelſu
n teree
lol:g

„
. 10 “ 8
Nnöbis in
A

hriwngini
mutiiiibnifn
nui pi iaii /el
uuiibain
alni licht
n tbreili,
edctisiftl

ünhinnani,
igecn

⸗% ,7 f3* 1.61
c⸗ 4 0
S

.* 8

R

Dic ponit xp̃ᷣi va rñſio:in qua Pp oñdit iudeoꝝ maligni
as:ſcòo diſcipuloꝝ xp̃ᷣi benignitas: ibi Oues mee. In
pma ergo pte di ſic: a ¶ Toquoꝛ vobis 1nõ creditis.
q.d. vos queritis verba e mentia ꝙ ego ſim xpᷣs non
ad veritatẽ intelligendũ ſed magis ad calũniandũ:qꝛ ſi
illa dicerẽ nõ cre/
deretis: qð ꝓbat
ↄſequẽter dicens:
b ¶ Opa q̃ ego fa
cõ i noie pꝛis ⁊c.
Sicut eniʒ ſupꝛa
dictuz eſt. iiij. ca.
Efficaciſſimũ ar

Lõquoꝛ vobᷣ ⁊ nõ credit.
Opã q ego facio ĩ noĩe pa
tri mei hec teſtimoniũ ꝑphi
bẽt de me. Sèd vos ñ cre
ditis:qꝛ nõ eſtis ex ouibus

bandum veritatẽ meil. Quès mee nc meã
excedentem natu audiũt: et ego cognoſco e⸗
ralem facultatem as:èt ſequunt᷑ me: ẽ᷑t ego vi
ntelle ſope tã eternã do eis:⁊ nõ pibũt
ra miraculoſa: et · F. e eSH
tamen illis nõ cre in eternũ: ct nõ rapiet dir
debant: cum tam quiſq; de manu mea. Pat
fierent ad oeclana meus qð dedit mihi maiuſ
tionez deitatis ie oſbus eſt: èt nemo põt ra⸗
ſu chꝛiſti. Cauſa pe de manu pꝛis mei. Egòꝭ
autem increduli —rH —.
i: 1 pꝛ vnũ ſumꝰ. Suſtulerũt
tatis eoꝝ ſubdit᷑ n. a .
cum dicitur: ergo lapides iudei: vt lapi
c Se⸗ vos no qarent eũ. Rñdit eis Elnc⸗
creditis quia non „ R& T DAE
eſtis ex ouib me⸗· Multa bõa oꝑa oñdi vo
is.i.innocentes ⁊

humiles: ſed ſuperbi ? maligni: a ideo dei iudicio exce
cati. Conſiderandũ ꝙ in hac rñſione chꝛiſtus non dixit
expꝛeſſe ſe eſſe chꝛiſtum quem querebãt:ſed dixit alidd
equiualens vł maius: vt rũderet veritateʒ ⁊ excluderet
calumnie maliciam. d ¶ Oues mee. Pic ↄſequenter
oñdit diſcipuloꝝ ſuoꝝ benignitatẽ dicẽs: Oues mee.i.
humiles quibus reuelat᷑ veritas:vt habet Matth. xj.
e¶ Uocem meã audiunt. credendo coꝛde obediendo
opere. f ¶ Et ego cognoſco eas.non ſolũ noticia viſio
nis:ſed etia appꝛobatõis ad vitã eternam.
quuntur me. hic in pꝛeſenti ꝑ gratiam:⁊ in futuro per
gloꝛiam:ideo ſequit: h ( Et ego vitam eternã do eis
⁊c. Loquit eniʒ hic de illis qui ſunt oues eius nõ ſoluʒ
ſm pñtem iuſticiã:ſed etiam ſᷣm ꝛedeſtinatõʒ diuinaʒ
que fruſtrari non poteſt. i ¶ Et non rapiet eas quiſq
de manu.p violentiam qð ꝓbat tali rõne. k ¶ Pat

me qðò dedit mihi ⁊c. i.ipſa dri⸗ auã hẽo a patre:

8
quia omnia excedit in infinitũ. I ¶ Et nemo pot rape
⁊c̃. Cũ eniʒ ſit infinite potentie nihil pot ab eo auferri
p violcntiam. m ¶ Ego ⁊ pater vnũ ſumus.in virtu⸗
te ⁊ potentia:ſicut in deitate:vt ſupꝛa dictũ eſt. ergo ne
mo põt rape oues de manu mea. otandũ aut ꝙ ex hꝰ
verbo ſaluatoꝗ: Ego ⁊ pater vnũ ſumꝰ excludunt᷑ ouo
erroꝛes cõtrarij:circa articulũ ſanctiſſime trinitatl. Sa
belli eni poſuit in deo vnitatẽ pſone ſicut ⁊ eſſentie:⁊
hoc remouet cũ dicitur: Ego ⁊ pater vnũ ſum . Si.n.
pater ⁊ filius eſſent vna pſona dixiſſet ſuʒ in ſingulari:
Arrſð aũt ecõtrario poſuit diuerſitatẽ eſſentiaꝝ:ſic ⁊ ꝑp
ſonaꝝ ⁊ h'excludit ꝑ h qð dẽ hic:Unũ.Si.n.pf̃ ⁊ filiꝰ
haberent diuerſas eſſentias nõ diceret vnum neutralit
ſed plura. n ( Suſtulerũt ergo. Hic cõſequenter oñdi
tur malignitas iudeoꝝ in facto: Et diuidit᷑ in tres:quia
pᷣmo chꝛiſtus refrenat eoꝝ ſeuiciam: ſcõo excludit im-
poſitã ſibi blaſphemiã:ibi Rñderũt iudei. tertio fugit
ꝓpter eoꝝ obſtinatã maliciã:ibi Querebãt ergo. In hH

mei nolite credẽ mihi. Si

¶ Et ſe ge acra ſcri

ma igitur pte dicit ſic: n ¶ Suſtu. lapi. iudei vt lapi. eum.
moti liuoꝛe inuidie non amoꝛe iuſticie E legis oꝛdine:
vt. S. dictũ fuit i caſu ſimili.viij. ca. o ¶ Rñdit eis ieſus.
dulciter eos repꝛimẽdo. p ¶ Multa bona opa ondi ⁊c.
ſ. veritatẽ do cendo:infirmos curando:⁊ alia miracula faci
endo. q ¶ Pꝛopter
qð eoꝝ op' me lapi.
cũ tñ ex h me hono⸗

ex pꝛe meo:lpꝛopt᷑ qð eoꝝ

opus me lapidatis: Rñdẽ? ran e R
runt ergo iudei: Dè bono ¶U Rñderũt. Hic cõ
E — O ſequẽter excludit bla
opere nõ lapidam te: ſeid ſphemis ſibi impoſi
de blaſphemia: ⁊ qꝛ tu hõ taʒ:⁊ diuiditur in du

cũ ſis:facis teipſũ deü. Rñ bli Benceamt
dit cis ieſus: Nõnẽ᷑ ſcriptũ 2

4 lir . 4 excluditur:ibi
eſt i lege vꝛa: quia ego dixi ſdit. In pᷣma ergo

dij eſtis: Si illõs dixit deoſ pte dicitur ſic: Reſpo
ad quos ſimo dei facr᷑ eſt. nriudei dicentes
&& poteſt ſolui ſcriptura: Ae dedienl 38
queʒ pꝛ ſãctificauit èt miſit dictis eoꝝ patʒ cöͤtra
in mũdũ võs dicit:qꝛ bla⸗ dictio: qꝛ loquebant᷑
ſphemas: qꝛ dixi filius dei ſicut furioſi: Teſtifi-
ſum:Si non facio opa pꝛiſ ¶cant eni euʒ facere bo

na opa in miraculis

Eenole . cum dicũt: s ¶ Dde
aũt facio:⁊ ſi mihi non vul bono ope nõ.ſ. qð fa
tis credere: opibuſ credite: cis: ⁊ tñ dicũt hic euʒ

blaſphemũ cũ dicit:
“ t ed de blaſphe⸗
mia. iſta eni funt incpoſſibilia:qꝛ miracula chꝛiſti fiebant
ad teſtimoniũ bonitatis eius: a ideo cũ eſſent bona opa ?
diuina nõ poterãt fieri ad teſtificandũ aliqdð falſi uʒ: qð tam̃
eſſet ſi ille eet blaſphem ad cui teſtimoniũ fierẽt. Iſta aũt
cecitas in eis pcedebat ex eo ꝙ ſolũ humanã nãʒ in chꝛiſto
ↄſiderabat: ideo ſubditur: Quia cũ ho tu ſis facis teipſum
deũ. v¶ Rñdit eis. Pic ↄſeq̃nter ieſus excludit crimen
blaſphemie ſibi impoſitũ:⁊ hoc dupliciter: pᷣmo excludit il
lud ꝑ ſcripturà:⁊ꝛ ꝑ rõnem:ibi Si nõ facio. Lirca pᷣm ſcienð
ptura cũ ſit a deo inſpirata: non põt eſſe falſa.
pſa aũt attribuit deitatẽ hoibus ſ⸗ anctis ⁊ pphetis: ⁊ ipſi
xpᷣo:aliter tñ: quia deitatẽ pticipatiue tm attribuit alijs a
xpᷣo:ſicut iudices locũ dei tenẽtes dicunt dij: Exo.xxij.Do
min domꝰ applicabit᷑ ad deoſ: ibidẽ: Dijs ñ detrahes 7 .
xpᷣo aũt attribuit deitatẽ ppꝛie dictã ſᷣm hẽ Hiere.xxiij.
Ecce dies veniũt dicit dñs:⁊ ſuſcitabo dauid germẽ iuſtũ:
ſequit᷑ poſtea: Hoc eſt nom qð vocabũt eũ dñs iuſtus nf.
vbi habem:dñs:ponit᷑ nom̃ dñi thetragramatõ ĩ hebꝛeo:
qð nullo moõ attribuit alicui niſi eo vo: ideo patʒ ꝙ ſicut
ſcriptura veteris teſtamẽti attribuit alijs a chꝛiſto deitateʒ
pricipatiue dictã: ita ipſi chꝛiſto deitate ppꝛie dictã: ſm h
igit exponẽda ẽ lr̃a: vRndit eis ie. declarãdo ſe nõ eẽ bla
ſphemũ dicẽdo ſe eſſe ro de filiũ naleʒ qð idẽ eſt:qð p
bat ꝑ ſcripturã.d. x ¶ Moõne ſcriptũ eſt ⁊c. qꝛ ego dixi dij
eſtis. Hoc hẽtur in pᷣſ.lxxxj.⁊ dẽ de iudicibꝰ ⸗⁊ ꝓphetis:io
ſubdit᷑: y ¶ Si illos dixit deos pticipatiue. ʒ ¶A qs 5
mo dei fact eſt. ſicut fuerũt ꝓphete ⁊ iudices. a (Etnò
põt ſolui ſcripta.i nõ põt dici ꝙ tineat falſt uz. b uez
parer ſanctifi.i.meipᷣm: quem ſanctificauit.i.ſanctum ge⸗
nerauit ab eino ſᷣm deitatẽ.vł Sanctificauit.i. plenitudine
gre adimpleuit qtũ ad hũanitatẽ. c ¶ Et mii mũ. ad ſal⸗
uãdũ ipᷣm:ſic erat ꝑ ꝓphas pᷣdictũ. d ¶ Uos di. qꝛ blaſ.
qꝛ dixi fi. dei ſũ q.d.irrõnabilii loqmini:qꝛ ſcripta ſacra q
ſolui ñ põt:exp̃ſſe loqt ð diuitate mea:vt pʒ ꝑ p cã. al Si
ñ facio. Hic ↄñter excludit cmẽ blaſphẽie ſibi ipoſitũ pꝑ roeʒ

¶ Eunangelium

Circa qð ſciendũ ꝙ, oĩa determinant᷑ ꝓpꝛio ope:vt hẽ.iiij.
metheoꝛoꝝ: iõ ꝑ ꝓpꝛiã opatõʒz certificamur de nã rei: xps
aũt faciebat oꝑa diuinitat ꝓpꝛia. ſ.miracula totã facultatẽ

creature trãſcendẽtia ⁊ etiã virtute ꝓpꝛia: qꝛ nõ ſolũ facie

bat illa obſecrãdo diuinã potentiã: ied aliqñ imꝑando.Ex
quo cõcludit᷑ ꝙ in eo
vere erat nã diuia:⁊
pↄſeq̃ns nõ erat blaſ
hem dicẽdo ſe eſſe
deũ vel dei filiũ: ⁊ h
eſt qð dẽ: a ¶ Sin
Bei ꝛil mei
ideo ↄcdludit ex opi
b ¶ Ut aris
⁊ credatis qꝛ pater in
me eſt ⁊ ego in patre.

%

ut cognoſcat᷑ ⁊ credat:qa
pꝛ ĩ me ẽ:⁊ ego ĩ pꝛe. Quẽ
rebãt ergo eũ appꝛehẽdere
et exiuit de maib eoꝝ. Et
abijt iteꝝ trãs ioꝛdanẽ ĩ eũ
locũ vbi erat iohãnes ba⸗

inqtũ eſt vna nã ambox:ſicut ⁊ vna opatio. c ¶ Quere

bãt ergo. Hic ↄſequẽter ponit᷑ fuga xpᷣi ꝓpter eoꝝ obſtina⸗
tã maliciã:qꝛ nec vbis e net oꝑib' inducebant᷑ ad creden/-
dũ: ſed tanqꝙ obſtinati querebãt eũ appꝛehẽdere ad occidẽ/
duũ. d exiuit de manib eoꝝ. virtute diuina trãſiens
p ipſos:ſicut.S:dictũ fuit.viij. ca. e ¶ Et abut iterũ ⁊c. ⁊
maſit illic. ſ. ad tempꝰ vt ppli veniẽtes ad ipſuʒ recoꝛdarent᷑
de teſtimonio iohãnis qᷣ dixerat de eo:Ecce agn dei.Et de
teſtimonio dei patris cuius vox audita fuerat in baptilmo

chꝛiſti: Pic eſt filiꝰ me dilect'. ⁊ ſic habita collatõe po

nouiſſimoꝝ ↄfirmarent in fide ipſ:ideo ſequit᷑: f ¶ Et
multi venerũt ad eũ credẽtes. g ¶ Et dicebãt. in argumẽ⸗

tũ ſue fidei. h ( QAuia iohãnes lignũ fecit nullũ. Signg

eni reſeruabant chꝛiſto ſicut pncipalioꝛi:tñ ꝓpter ſanctita
tẽ vite credebãt iohãni: et qꝛ in chꝛiſto videbat dictũ eius
ipleri:iõ ſequit᷑: Oia aũt quecũq; dixit ioh.ð eo vera erat.

q cõcludit᷑ fruct hui collatõis:cũ dẽ: i ulrirregide

i ſit loꝛi rũt in eñ.· Circa pdicta in hoc capitulo qrit: vtu licitũ ſit pa
2ſtoꝛi eccleſie in pſecutoe fugere. Et arguit᷑ pᷣmo ꝙ ſic:qꝛ aliq
ſciĩ legunt h feciſſe ſicut thomas catuarienſis fugit de ãglia

tpe pſecutõis ſue ecclie qð nõ feciſſet niſi licitum ſuiſſet: 5
⁊ẽ. Itẽ ſaluatoꝛ dixit aplis Matth.x.ca.Si voſ ꝑſecuti fue
rit in vna ciuitate fugite in aliã.⁊ ſic vĩ ꝙ fugere tpe pſecu⸗
tiõis nõ ſolũ ſit licitũ:ſed etiã meritoꝛiũ cũ ſaluatoꝛ diſcipu
los ad hoc hoꝛtet᷑. Cõtrariũ arguit ꝑ hoc ꝙ in hoc caplo
dictũ eſt. Mercenarp ⁊ ꝗqᷣ nõ eſi paſioꝛ videt lupũ venientẽ
dimittit oues ⁊ fugit. qð exponẽs Gꝛeg dicit: ꝙ ille qui
fugit tpe pſecutois merito ꝑdit meritũ paſtoꝛis:qð nõ eſſet
verũ ſi fugere eſſʒ ſibi licitũ. Baſo viedc ꝙ noie lupi ve
nientis ſuꝑ oues aliqñ intelligit diabol' p tentationes fide-
les infeſtas:aliqñ heretic ꝑ falſam doctrinã coꝛrũpens:ali
qñ tyrãn violẽtia armoꝝ pſequẽs. Si pᷣmo ⁊ ſcõo mõ ac-
cipiat᷑ lupus nõ eſt licitũ paſtoꝛi fugere: qꝛ cũ talibꝰ lupis ñ
eſt reſiſtendũ coꝛpaliter ſed magij ſpũaliter ꝑ deuotꝗ oꝛonẽ
⁊ ſanctã pꝛedicatõʒ ⁊ doctrinã.· Et ideo ꝑ talia eſt eis ſtatiʒ
reſiſtendũ. Aliter eni ſi daret eis ingreſſus nõ reſiſtendo ac-
cideret ma piculũ: ꝓpt qð dicit bear Jacob. iiij. Reliſte
te diabolo ⁊ fugit a vobis.Et hoc idem poſſet dici de here⸗
tico qꝛ fugit illũ qui p ſanã doctrinã detegit ipſi falſitatẽ:

7

ꝓpter qð ſimon mag fugiebat petrũ de ciuitate in ciuitatẽ
vt dẽ in itinerario Aemei.. Si accipiat lup tertio mõ tunc
eſt diſtinguendũ. Quia aut pſecutio ꝑſonalis eſt: aut cõis:
ſi pſonalis ita ꝙ eſt ↄtra paſtoꝛẽ im ⁊ nõ ↄtra gregẽ ſibi cõ⸗
miſſuʒ: tũc paſtoꝛi eſt fugiendñ:nec tũc dimittit gregẽ in pſe
cutõeiqꝛ tũc pſecutio ñ eſt ↄtra gregẽ: vt dictũ eſt:⁊ hoc mõ
paulus apls fugit de damaſco: vt hẽtur act.ix. Si aũt ſit ꝑ
ſecutio cois ↄtra gregẽ ⁊ paſtoꝛẽ adhuc diſtinguendũ eſt:qꝛ
aut eſt vnus ſol paſtioꝛ aut multi:ſi vn tm no eſt ſibi licitũ
fugere ⁊ gregẽ dimittere:qꝛ hic eſſet mercẽnarp ⁊ nõ paſtoꝛ

ßm ꝙ dicit laluatoꝛ. Si aũt ſũt multi paſtoꝛes qᷣbus eccle/

ſia alibi indigeat:tũtc aliqui debẽt remanere ⁊ alqj fuge

re:vt ſic grex remanẽs in illa eccleſia ſufficieni cuſtodiat
⁊ vtilitati eccleſie de alijs ꝓuideat: ſi nõ poſſit determi
nari de cõi ↄcoꝛdia vel alia cõueniẽti via qui remaneãt

qui fugiãt:poſſent ſuꝑ hoc inuocata ſpũs ſancti gr̃a

ſoꝛtes mitti: ᷣm

, e , ydiẽ Auf iepi⸗
ptigãſ pᷣmũ:⁊ mãſit illic. Et ſtola ad honoꝛa-
muͤlti venerũt ad eũ èt dice tena⸗
a ict e gdẽ ſignũ eoꝛ tpe pſecutbil
Dia aut qcuq; maneat 7 q eoꝛuʒ

fugiãt ne fuga vl
moꝛte oiuʒ ecclia
deſerat᷑:ſi he diſce
. „ ptatio alit ñ pote
rit terminari qtum mihi vi:qui maneãt ⁊ qui fugiãt:
ſoꝛte legẽdi ſũt. Ad pm dicendu ꝙ ſacti fugierũt in caſi i
bus licitis pᷣdicto mõ: vñ in legẽda ſancti Cho. dicitur
ſic: ꝙ in pncipio pſecutõis fugit:qꝛ nõdũ innotuerat ad
plenũ cauſe eccleſie ꝑſonalis pſecutio videbat. Eodeʒ
mõ dicendũ eſt ꝙ ſaluatoꝛ hoꝛtat᷑ diſcipulos fugere i ca
ſib' licitis pdictis. ¶ In ca. x. vbi dicit in poſtilla: Oẽs
quotquot veniũt fures ſunt ⁊ latrones. Aaitio.
Uod aũt hec verba chꝛiſti nõ poſſint itelligi de
pphetis ſeu patriarchis ⁊ huiuſmõi ſatl eſt ma
¶Ynifeſtũ: illi eniĩ nõ vt pderẽt oues ſeu vt eas fu-
rarent᷑ venerũt. Sed attendendũ eſt qũo ver ba chꝛiſti
Dicentis vniuerſalit:Oẽs quotquot venerũt fures ſunt
⁊c ſaluari poſſint ſic vt ſub hac vniuerſitate nõ cõpꝛe
hendant᷑ etiã iuſti a deo miſſi:nam ſᷣm aplm ad hebꝛe.
ij.ca. qui oĩa dicit nihil excipit. ſed cõtinuando hec vba

dixit iohãnes de hoc vera
erãt:⁊ multi credider᷑̃t ĩ eũ.

ad imediate pꝛecedẽtia ſatis hẽtur: hec vniuerſalitas

nõ ↄpꝛehendit oẽs quotquot venerũt ſimpliciter: ſztm̃
illos qui veniẽtes no intrauerũt ꝑ oſtiũ. vñ cu chꝛiſtus
dixit: Ego ſum oſtiũ ouiũ.ſtatiʒ ſubiunxit: Quotquot

venerũt ⁊c. vt intelligat illa vniuerſe alitas ſolũ ↄpꝛehen

dere illos qui nõ ꝑ oſtiũ venerunt :et hoc videt dicere
Aug.in h loco vbi ſic: Intellige ergo quotquot vene⸗
rũt pᷣter me nõ aũt pꝛeter illũ ꝓphete venerüt:qꝛ cu illo
venerũt ⁊c᷑. ⁊ infra: Pꝛeceſſerũt eni iuſti in e‚ credẽtes
venturũ qũo credim in eũ qui iam venit:tꝑa em vari⸗
ata ſunt: nõ fides. Dec Aluguſtinus.
Un coden ca. vbi dicitur in poſtilla: Hereditas diſ-
ert a mercede ppꝛie dicta. ¶Aditio. .
Pemia ſanctoꝛ: in vtroq; teſtameto frequẽter
erces dẽ: vñ Gen.xv. ca. Merces tua magna
eſt nimis. Ela. xl. ca. Ecce merces eius cuͦ eo .
atth. v. ca. Merces veſtra copioſa eſt in celis. 7..

cꝛ iij c. Unuiquiſqʒ mercedẽ accipiat m ꝓpeiuʒ labo

rem:quem modum loquẽdi etiã doctoꝛes catho. teneẽt
vnde Aug. dicit: Cliſio eſt tota merces. ic de multis
alijs. Incoueniẽs igit᷑ videt᷑ dicereꝙ gloꝛia celeſtis noõ di
catur ꝓpꝛie merces cũ ſic cõiter appellet a pphetis pa⸗
triarchis euãgeliſtis apoſtolis atq; doctoꝛibus. ſ ec me⸗
lius videt᷑ dccendũ q gloꝛia celeſtis in ↄpatione merito
rũ quibus eam quis de cõi lege adipiſcitur pot du plici
ter cõſiderari. Uno mõ ſᷣm cogruitatẽ que attendit ßm
equalitatẽ ꝓpoꝛtionis:⁊ ſic iuſti ꝓpꝛie merent gioꝛiam
celeſtem: vnde ⁊ ꝓpꝛie debet dici merces. Alio mo ßm
cõdignitatẽ que attendit᷑ m ꝓpoꝛionẽ equalitat: iſto
mõ fancti nõ merent gloꝛiã celeſtem. vnde ad Ro. vin.
ca. õ ſunt cõdigne paſſiones hup ſeculi ad futur glo
riam que reuelabit᷑ in nobis. qua ↄſideratione gloꝛia ce
leſtis nõ dicit merces: ſed potius hereditas: eo ꝙ filiue

*

ad hocꝙ debeat ſuccedere in bonis paternis ho redrit

NroctManer,
ienengudi

gögelin
Nenin
girltnis
deſentocgul

1xgiſeinel

gens,tlithi
poftl alngnt
Goſſtintonen
borciurlanner
Chardeſe
Wcwoar⸗
Mehrkiced
humanisdut
pritneßlilt
cropethopis
uinii⸗

nlennd bt
Cchorfrmirs

Uhlenc
iensrn⸗
1ndacrht!
Speediſic
uribilie
5 lojer⸗
homes pllei.

munheſony⸗
manehatiſteo
lb vocgbantn
hoſubcl⸗⸗
pNhüznhr

nbenll
WE

„

rn
* Wnn
munſe

iadin ini

Eſgni nlinnie

iͤtiq, Enen

Asgeato ihid
ta iyleſigi
wioctin tlr
niumms (n
arini firiclig
nrterdduna lick
igrinsſane
aaeii
riodemnuaſni⸗
onikumingbt
Aü pheN
mnmn,mi
miiptii N
;ibunnt A
nimſiinſi N
CNANANin
grpen e,
ſimntiihan

Johannis j.

ꝙ hoc mereatur ex ppꝛio laboꝛe: ſed ſufficit ꝙ legitime

ſuccedat patri. Un pmo mõ loquẽdo glia celeſtis ppꝛie
dicit᷑ merces:⁊ iſto mo debẽt intelligi auctoꝛitates hoc

aſſerẽtes:? vo mò intelligi debẽt auctoꝛitates nominan

tes celeſtẽ gloꝛiã hereditatẽ: ut in pᷣſ. Juſti aũt heredita⸗
büt rerram: ⁊ ſic
de alis. ’”D —
Replica. GRãt aũt qdam ¶XI.
Ni c vo. aguẽs lacarus à be⸗
merceds ab bere⸗ tbania de caſtello marie ⁊
ditate Burgenſis marthe ſoꝛoꝛũ e. Maria
occaſionẽ quers autẽ erat q̃ vnxit dñm vn/
duit eemia co' guéto: ? exterſit pedes eiuſ
vtroq; teſtamen⸗ Capillis ſuis: cu frat lacarꝰ
to:inepte ↄcludẽſ infirmabat. Miſerũt ergo
ex h' hereditas ſoꝛoꝛes ei ad eum dicetes:
ppe 53 ſſen en 8 Dſie ecce queʒ amas infir-
de mertro erui at. Auᷣdiẽs aut ieſꝰ: dixit
grui 7 „ 1 — — 1
⁊ↄdigni ſe inuol eiſ. Inſirmitaàs hec nõ ẽ ad
uens: ↄcedit ꝙ in moꝛtẽ:ſʒ ꝓ glia dei: ut glifi⸗
Rail nenohene cet᷑ fil ðei ꝑ eã. Diligẽbat
ſit i hꝗᷓ: ſoꝛoas e
bereditatiſ 1 mer Alt ieſ marthã: ⁊ ſoꝛoꝛẽ ei
cedis.Unde ſcien M
duũ eꝙ vbi in ſacra ſcriptura vita btã merces dẽ nõ eẽ ꝓ/
pꝛie intelligẽdũ ſed tranſũptiue:utputa ſicut merces in
humanis dat᷑ in hũanis ꝓ ope: ita in diuinis nõ ſᷣm ꝓ/
pꝛietatẽ ſʒ ſilitudinẽ. Merces eni eterna nõ hʒ oꝛtũ ꝓpe
ex oꝑe:ſʒ oꝑis acceptabilitate:⁊ hoc ſᷣm ↄgruitatẽ:con/
gruũ eni ẽ cũ hoĩes faciũt qð pñt ꝙ deea acceptet ⁊ gra
tig aferat: vñ fiat ↄdignitas ĩ ope. ¶ Ca. N .
Rat aũt quida languẽs. Poſtqꝙ euãgeliſta oſtẽ/
dit in xpo vtutẽ viuificatiuã ex e vbo: hic ↄñi
BVoc idẽ oñdit ſenſibili ſigno in moꝛtuo virtute
ed reſuſcitato. Et diuidit in tres: qa cuãgeliſta pmo de-
ſcrihit infirmitatẽ laęari incurabilẽ: ꝰ ed moꝛtẽ indubi/
tabilem:ibi Ut g audiuit.ʒ ep ſuſcitationẽ mirabilem:
ibi Jeſus aũt ut vidit. Pꝛima i duas:dqa pmo evinfirmi
tas deſcribit᷑:? xpᷣo nuciat:ibi Miſerũt ergo. In pᷣma
8 pte dẽ ſic: a Erar auũt quidã laguẽs. Ex qͥ patʒ in/

curabilitas infirmitat via ene Nl aeSAurahi

lis nõ o? ppe lãguoꝛ. b ( Laxar. ſ.noie. ¶A betha.
nomẽ ẽ ville i q erat infirmꝰ. dD ¶ Be caſtello marie ⁊
marthe ſoꝛoꝝ ep.qꝛ ĩ pᷣdicta villa erat illud caſtꝝ ĩ quo
manebãt iſte dñe cũ lagaro eoꝝ fratre:⁊ qa multe muli
eres vocabant᷑ noie marie:iõ ad diſtinguendũ iſtam ab
alijs ſubdit᷑: e ¶ Maria aũt erat qᷓ vnxit dñũm vnguẽ
to. Utrũ aũt hec maria fuerit illa peccatrix de q̃ ſcribit᷑
Luce.vij.q̃ lauit pedes dñi ⁊ vnxit vnguento: ſci varie
loquũt᷑. Pieronym aũt ⁊ Chꝛy. dicut iſtã ſuiſſe aliaʒ
vñ illa dẽ peccatrix:hec ſca ⁊ honeſta:⁊ ꝓpt᷑ hoc nomẽ
ill Luce.vij.tacet᷑.iſtãt nomẽ hic expᷣmit᷑:⁊ tũc dicũt
iſti ꝙ ambe mulieres fecerũt ſile:ſʒ illa fecit hoc ex pctõ/
rũ ſuoꝝ cõpũctioe:iſta autem ex xpᷣi deuotioe.Gꝛeg 2
Aug/ oe cõſenſu euãgeliſtaꝝ dicũt ↄtrariũ.Dicit tamẽ
Aug ꝙ iſta maria bis vnxit dñm: ex hoc loco ſumens
argumẽtũ:qa hic dẽ qa vnxit loquendo de pᷣterito:⁊ ſe
quęæti caplo ſimilit᷑ dixit ꝙ vnxit caput dñi.dicit igit᷑ ꝙ
ina vnctio fuit ex cõtritiõe quã lucas narrat diffuſe:⁊
dic bꝛeuit repetit᷑:2e aũt fuit ex deuotiõe que ſequẽti ca/
pitulo deſcribit᷑. Cõſuetudo etia eccleſie tenet ꝙ eadem
mulier fuit de q̃ narrat lucas tacito epᷣ noĩe: ⁊ q hic dẽ

ſoꝛoꝛ laxari:nec miꝝ qa officiũ eccleſiaſticũ a ſcõ greg.

oꝛdinatũ eſt qͥ fuit huopinionis ſ ¶ Wilerũt. Hic oñter
infirmitas lagari xpᷣo nuciat᷑ ꝑ ininũciũ:⁊ hoc eſt qð dicit:
Miſerũt ergo ſoꝛoꝛes.curationem fratris deſiderates.
g ¶ Ad eũ dicẽtes one ecce quẽ amas infirmat. Nõ dicunt
veni:qa amanti ſufficit neceſſitatẽ nuũciare amici. h ¶ Au
diens aut ieſus dixit
eis ſrũdẽdo ꝑ nũciũ

marla v lacan. t Argo au i ¶ Infirmitas hec ñ

diuit qa ifrmabat:tüc qdẽ tad morte. non e.
mãſit in eodẽ loco důobꝰ Hoec mmte ligecu y la
en. „ 6„ garus nô fuit moꝛtu
dieb . Beinde pꝰ hec dieit ut dixerũt aliq: quia
diſcipulis ſuis.Eamꝰ in iu boc eẽt deſtruere ve⸗
deã itex. Dicũt ei diſcipu⸗ iges r igeli: in.
. „O 2Rlas n, groKS „ „ Pple
li: Raàbbi nũc qrrebãt te iu ſaluato: laran mor⸗
dei lapidare: ⁊ iterũ vadis tuusẽ: ſed ꝓ tãto dẽ
llluc: Reſpõdit ieſus:HNõ/ Per m n⸗ nõ
ſecim ſin „ag moꝛtẽ: qa nõ tẽde
ne duodecim ſunt hoꝛe di Ddebat ad moꝛtem ibi
ei? Siquis ambulauerit in ſiſtẽdo: ſz ppi reſurre
—AREid r ſʒ ppi reſurre
die non offendit: quia lucẽ̃ ctionẽ ſequentẽ ut in⸗
huius mũdi videt. Si aüt de gloꝛificaret de per
ambulauerit ĩ nocte öffen⸗ ete ſuc Prinle⸗
dit: quia lux non eſt in eo. tus deitatis: iõ ſe eqt:
Segl ꝓ gloꝛiaz dei ut
gloꝛiſicet᷑ filꝰ dei ꝑ eã. k¶ Diligebat aũt ieſꝰ marthã ⁊c̃.
hoc addit᷑ ad oñdendũ q̃re nõ opoꝛtuit ꝙ martha ⁊ maria
irẽt ad xpᷣm pſonalit ſicut fecit regul de quo ʒ dictũ ẽ.iiij.
ca.qa xpᷣs erat familiaris lagaro ⁊ ei ſoꝛoꝛibꝰ:⁊ ibi frequẽ,
ter hoſpitabat᷑. I ¶ t ergo audiuit. Pic ↄñter deſcribit᷑
moꝛs lagari:⁊a diuidit᷑ in duaſ:qa pᷣmo deſcribit᷑ humoꝛuũᷣ
expectario: expectate denũciatio:ibi Deinde ꝑꝰ hec.Circa
pᷣmũ ſciẽdũ ꝙ xpᷣs audita infirmitate lagari nõ ſtatim iuit
ad eũ ne a iudeis ebꝰ miracula impugnãtibꝰ⁊ virtute demo
