ideſt p ſniam ab oꝛe eius egredienteʒ: qñ dicet repꝛob is: Ite
maledicti in ignẽ eternuʒ ⁊c. Matthxxy. et electig: Cenite
benedicti pꝛis mei.⁊ io ſubdit: b/ Cũ ve. gloꝛi. iĩ ſanctis
ſuis. i. dare eis gtiam ſuam mirabile:nã excedit itellect cre
ati capacitatẽ.).Coꝛ. SYMB
ij. Ocubł nõ vidit nec
auris audiuit ⁊c̃.
c¶Ouia cre.ẽ teſti⸗
moniũ no.ſupꝑ vo.i.
qꝛ credidiſt illõ qð te
ſtificati ſum vobis p
dicãdo. O n die
illo.i.de die illo gloꝛi
ficatiõis ſanctoꝝ: ita
ꝙ li in tenet᷑ hic mari
aliter:ſicut cũ dẽ ima
go herculis ẽ in lapi
de. e ¶ In quo. Hic

ieſu xpᷣi. Quũi penas dabũt
in ſteritu eternas a facie dni
⁊ a glia virtutis eius: cum
venerit gloꝛificari ĩ ſcis ſuis
⁊ admirabilis fieri ĩ oibꝰ ꝗ
crediderũt:quia creditũ eſt
teſtimoniũ nrjm ſup vos in
diẽ illo. In quo etiã oꝛam
ſẽp ꝓ vobis: ut dignet᷑ vos

d be vocatioe ſua deus ni: et im
eoꝝ felici ↄſumatise Pleat oẽm volüũtatẽ bõitatl

ſue t opus fidei in virtute:
uüt clarificet nomẽ dñi nr̃i ie
ſu xpᷣi in vobiſ.l⁊ võs ĩ illo:
ſcõm gratiaʒ dei nr̃i ⁊ dni

di. In quo.i.pꝛo qͥ.ſ.
die gloꝛificatiois ob-
tinẽdo. f ¶¶ Oꝛam
ſemp ꝓ vobis.Expo
nat᷑ li ſemꝑ vt ſupꝛa.
g ¶ Ut dignet᷑ voj.i.
faciat vos dignos. 2=èð
h ¶ Uocatione ſua. ad gloꝛiã:ſicut vocauit ad fideʒ: ideo
ſubdit᷑: i ¶ Et impleat oẽm ⁊c tũc.n. implebit oẽ deſide-
rium electoꝝ. k ¶¶ Et op’ fidei. qð eſt ↄſtans cõfeſſio Ro.
. Coꝛde credit᷑ ad iuſticiam:oꝛe aũt ↄfeſſio fit ad ſaluteʒ.
¶ In virtute.i.i cõſtantia martyrij ꝓ fide impleat ꝓ vo/
bis in pñti:vt ſic nõ ſolum hẽatis aureolã ſanctoꝝ: oiuzʒ cõ
munẽ: ſed etiã aureolã que ẽ ꝓpꝛia martyrũ. m ¶ Ut cla
rificet᷑ nomen dñi ⁊c. in palma martyrij vr̃i:hoc.n. modo
dicit᷑ Joh.vlti.de petri martyrio Cuʒ aut ſenueris extẽdẽs
man tuas ⁊c.⁊ ſubdit euageliſta exponẽdo: Hoc aut dixit
ſignificãs q̃ moꝛte eet clarificaturꝰ deũ: n ¶ Et vosĩ illo:
ipſum in patria clare videndo. Laplm. II.
DOgamus autez vos. Hic oſequenter apls reddit
⁴dhelſſ.cautos. Circa quod ſciendũ ꝙ alid theſſ.
credebat diẽ iudicij eſſe ꝓpinquã:tum ꝓpt tribu
tiões quas ſuſtinebat:qꝛ xpᷣus in euãgelio dixerat eccliaʒ
maxime tribulari appꝛopinquãte die iudicij: vt pʒ Mat.
xxiiij. ꝓpter qð timebat adhuc maioꝛes ꝑſecutiões incurre
re:tuʒ qꝛ apls dixerat in epla pᷣcedenti.c.uij.Nos qͥ viuim

qui relinqmur ⁊c. obuiam xpᷣo.ſ.ad iudiciũ veniẽti: vt di/

ctum fuit:qð aliq theſſ.male intelligẽtes credebãat illaʒ ob/
uiationẽ tpe pauli futurã eo ꝙ dixerat:Nos qui viuim ſilł
rapiemur ⁊c.ꝓpt᷑ qð aſſecurat eos ð die iudicij lõga diſta
tia reddẽs eos cautoſ:vt nõ decipiat᷑ circa hoc ex cuiuſcũq;

doctrina.Et diuidit᷑ in duas ꝑtes:qꝛ pᷣmo remouet erroꝛ?: .
diclk: Filius moꝛtis: qꝛ dignus moꝛte. o ( Qui aduer

ſcðo docet veritatẽ ibi quo niſi. Circa pmũ dicit: a
gamus vos frẽs ꝑ aduẽ. oñi.ad iudiciu. b ¶ Et nre ↄgre-
gatiois in ipᷣm. tuc. n. electi ↄgregabunt᷑ ad eũ Mat. xxiiij.
Ubicũq; fuerit coꝛpus illic ↄgregabunt᷑ acquile. cBrns
ci, mo.a ve.ſenſu.i.a vero intellectu. d iectr emin.
qꝛ inſtat tribulatio maxima q pdicta eſt foꝛe ꝓpe diẽ iudi-
cij. e¶Neq; ꝑ ſpm.ſ.malignũ tranfiguratũ in angelũ lu
rerem vobis oriũ.ſ.ꝙ dies iudicij ſit ppinqua.
fHMeq; ꝑ ſermonẽ. alicu pſeudo apli. g (Neq; ꝑ epi⸗
ſtolam ⁊c nã aliqñ falſi apoſtoli ⁊ heretici mittebat eplas
ſub noie veroꝛuʒ aploꝝ chꝛiſti ad fidelium deceptionẽ: vt
ſupꝛa dictũ ẽ.alio modoſic.Neq; ꝑ eplaʒ ⁊c.nr̃am pᷣceden-

obediũt euangelio dñi nfi

ieſu xpᷣi è ñe ↄgreganõis

dicunt᷑ oij ſed nõ ſũt. q

(Epiſtola pauli. iI. ij.

teʒ. h. Quaſi inſtet dies oñi. eo ꝙ ibi dixim: Deind

nos qui viuim ⁊c̃.⁊ qꝛ nõ fuit intellect᷑ nr̃ ꝙ dies iudi

cij eẽt ꝓpinqua:vt ibi fuit dictum. i ¶ Nedqs vos ſe⸗

ducat vllo mõ.hoc addit ad excludẽdum oẽm decepti/

m. Pic ↄñter docet

onis modũ circa mãm iſtã. k
circa dieʒ iudicij

veritateʒ de que

ieſu chꝛiſti.] ¶ Cap. II. ditcit duo nota
Ogamuſ aũt vos fra/ poniech dier⸗
treſ p aduentũ dñi nr̃i Om miſi vene
rit diſceſſio: pꝛi/
mũ. qð exponũt
aliqui de diſceſſi
one a romano i/

in ipᷣm ut nõ cito moueami
a vr̃o ſenſu nẽq; freami n
q; p ſpm̃ neq; p ſermonem

3 ½ HE. perio:quod floꝛe
neq; p eplaʒ tãq; p noſ miſ bat pe pauliaq
ſam: lquaſiſſtet dies domi. receſierunt quaſi
Neqꝗs voſ ſeducat vllo mo oia zecle negn⸗
do. Quoniã niſi venerit dii eia er ubicl e reg
E N 6 „„ (itioné tributi:ia
ceſſio pmuʒ: et reuelai ſue⸗ a multis anis illö
rit hõmo peccati ſilius pdi eri impiũ caruit
tionis:qui aduerſat᷑ ⁊ extol tone plurihus
6 — „ . „ . 9 . nn
lit ſüpꝛa ouk qad dici deus adhuc antixpᷣus:
aut qð colit᷑: ita vt in tẽplo gui tñ dz venire
pdleta üla diſceſ
ſione: vt vĩ aplus

dicere infra: Et tũc reuelabit᷑ ille iniqu c. ꝓpi qd alij
exponũt de receſſu ab obediẽtia eccleſie romane.a qua
hi videt melius itelligendu de receſſu a fide catholica:
ſicut exponũt alid: no tñ intelligẽdo ꝙ oẽs ſint a fide ca
tholica ſiẽ exponũt aliqui receſſuri: qꝛ durabit in aliq/
bus vſq; ad finẽ mũdi:ſed qꝛ maioꝛ pꝑs credentiu diſce⸗
det ab ea:qꝛ ſᷣm dictum ſaluatoꝛis Mat.xxiiij.appꝛo/
pinquatre antixpᷣi tẽpe abũdat iniqtas ⁊ frigeſcet chari
tas multoʒꝝ: ⁊ p ↄſeqnẽs fides vera deficiet in multis.
tũc veniet antixpᷣus facta diſpoſitione ad receptionem
ipſius. Puic etia dicto ↄcoꝛdat dicrũ apoſtoli ifra./ad
Ti.iiij.vbi dicit: ꝙ in nouiſſimis tẽpoꝛibus diſcedent
quidã a fide:attẽdẽtes ſpiritibꝰ erroꝛis: ⁊ ſcda ad eudẽ.
in. In nouiſſimis dieb inſtabũt tpa piculoſa erũt ho
mines ſeipos amantes ⁊c.ſeqtur ibidẽ: Hoies coꝛꝛupti
mẽte repꝛobi circa fidẽ. I ¶ Et reuelat fuerit. Hic po
nit " notabile qð pcedit dieʒ iudicij.ſ.aduẽr antixpi:
cuius pᷣmo ponit᷑ ſupbie exceſſus:ſcõo tpᷣus veniendi
eius caſus:ibi Et tũc reuelabit.tertio demonis effeck:

iam diu ẽ ꝙ receſſit gra. Sed ſaluo melioꝛi iudicio mi/

ibi Cuiuj ẽ aduent. Exceſſus vo ſupꝑbie erit:qꝛ faciet ſe
ſicut deũ adoꝛare:dicit igit: l ¶ Et reuelatus fuerit.i.

manifeſte oñſus. m ¶ Pomo peccati.i. totaliter dedi

tus . eccato:ſic hõ dedit agriculture dĩ homo agri.

n ¶ Filius pditiois.i·dign pditioe: ſicut ⁰ ri.

ſatur ⁊ extollit᷑. loqtur de futuro ꝑx modum pñtis:ꝓpt
certitudinẽ pꝛophetie:lodtur.n. de antixpo ꝓphetice.
p (Supꝛa oẽ qð dĩ deus qtum ad deos genttiliu qui
ut qð colit᷑.q;tum ad ſan

* —

ctam trinitatẽ que colit᷑ vt vnꝰ verus deus: oẽm.n. talẽ

cultũ exterminare conabit᷑:vt ipſe ſolus tanq; deus ab
hoibus adoꝛet᷑. Sile dicit᷑ Judith.iij.ð nabuchonoſoꝛ

qui pcepit exterminare oẽs deos terre vt ipſe ſolus de
diceretur. r ¶ Ita vt in templo dei ſt⸗ edeat. reedificato
ab ipſo ⁊ iudeis ſibi adherentib'. Alij cxponũt:in tem

plo. ideſt ſic ſe oñdet ac ſi ipſe ſit templũ dei: eo modo

bilia pcedẽt:pmuũu

gntuspprtd
mrbgdiin
nrigneſta

iplo lgni

nichpoſinen
nsganlan
nittifniu:
ſcntouifde
mtoenv Auſni

Dmtil hefuit

1 Miipt.
Eicinnocodi
Ne narone tune
rünnfn
deromanispnc⸗
iy nouit oſeu
tondecceſecun
di Bim-
1,
4 Ndtans.
ntirpi guioiet
inicſtwin ebſtra
co prorctſun
ſuenalceſicho
olmz Tberadis

(Gmcdatie

ſoe c
glee. b T.
i ſuppee reſt
Orqite
nuc .cfomani
perii rraponn
lioi 0
neutooneroxme
lio fur i onr
aſar vnunn
inpenü diſe⸗
iincbabalinui
lisſionegſidee
enne
dDeena
ränopſeghien
ſcintnoſupnd
ſſtoe n ſcfi
lbitlleingu
olntfgir hoi
tiyniniſeninmn
kirnrcope.
tſoclr.
ſthenonigefi
ſrmnifiufr
hgſcefcllii⸗
ltidittnn
Prichnm
tnindi
enginſei
gdgihſcit
nihinfanl
d aenſi⸗

ſeue

Gefſeeni. 9

tem ellangel,.
N
noeſalg⸗

aa ętheſſalonicẽſes · iij.

. eeN,
d Wo „ — „ .1 — 5* * 44 . .
n bumanitas xp̃ᷣi ẽ dei templũ. Cnsgemneng ⁊c.q. tetillis de'.i.mitti ꝑmittet. atiõem erroꝛis.i. ducẽ⸗
Aan lhee d. nõ deberet elabi a memoꝛia vr̃a. t ¶ (San uicd tẽ in erroꝛeʒ modis dictis. v At credat mãdacio.ꝗᷣ repu
Ww detineat. i. que ſit cauſa moꝛe ipſius. v ¶ citis. ſcie lerut veritatẽ. x¶ Ut iudicẽt oms.ſ. iudicio ↄdẽnationis.
N bãt.n.ꝙ oiĩa futura a deo ſũt diſpoſita determiatis tpi- V¶ Nos aut. Dec tertia ps in q̃ reddit theſp. dociles: eos i
— bus vẽtura:io ſubdit: x¶ Ut reuelet in ſuo ꝑe·a deo moꝛibus ifoꝛmãdo:⁊ pmo qtuũ ad opatiõem boni: ſcoo qᷓ
e. We antixpus ſit vẽtu . . S li: ibi Denũciam.p
woſtr ed rus pſonaliter ve dei ſedeat oſtendẽſſe tanqʒ treſ dilecti a deo:q elegerit in tres: qꝛ bmo de eo
düini na⸗ iſa raliter: ſit deuſ. Mõn retinetis eᷣ cũ nos de Pmitiůs in ſaluteʒ ĩ nbona ſagpia ge⸗
n n antiocho illuſrri 2dhuc eſſeʒ apud vos: bec ſ anctificatione ſp us ètiſide neranlu eos inducit
uemni ien Daniel· q ſuit dicebã vobis. Et nuͤnc gd veritatis: in quᷣa t vocauit ibi IJracz fres tertio
mind Gue vanta antui⸗ detineat ſcitis: ut reuelet in noe p euangeliũ nr̃m in ac okoes eote verit ipn.
Nenen Arnw eodẽ modo dẽ . myſteriũ iä, quiſitione glie dñi nr̃i ieſu cipio quetis. c. ERir
X lt de nerone qᷣ tunc ſuo ipe Mam myſte muiaz; r Nri Sc le leſ⸗ ca pmũ diẽ: y fioz
Wnl kn iperabat: 1 pmus Obat iniquitaſ: tantũ üt qui chꝛiſti. INaqʒ ſrẽs ate tte aut debem gras agẽ.
G. a de romanis pnci tenet: nũc tèneat: doöͤnec de nete traditiões q̃s didiciſtiſ qꝛ bonũ diſcipuloʒ⸗
Ino dnn pib mouit pſecu medio fiat. Er tnc reuela ſiuůe p ſermonẽ ſiie per epi redundat in ingim
EN urin de vccEliecum beit ille iniquus quez dñs ie ſtolã nr̃aʒ. Ipſè aũt dñs nt 3 ¶ W elegerit vos
ee de: Y az my oee — — 7, b 2 — S — 2 = den ſua gratia.
i un ſteriui. ſigura. lus intſiciet ſpũ oꝛis ſui:t ð ieſus xpᷣus ⁊ de parnig a egai in ſa⸗
hien iin a ¶ Iniqtatis. i. ſtruet illuſtratiõe aduentus dilexit nos:⁊ dedit ↄſolati lutem. fuerut. n. dep⸗
Cttan wt vntt rmi auloicik ſui:eũ cuius ẽ aduẽtus ſim onem etnaʒ ⁊ ſpeʒ bonã in mis ordeu⸗ er aen
è— iniqtas in abſtra ez ſe 1oi ra: g veſtra tilitate. bLn ſan
tnit in ſue malicie:ſicẽ hõ ct lignis ⁊ ꝓdigijs medaci· ¶⁊col bono. a 1II. rtiſmu in at gfa
uini multuʒ liberalis bus ct in oi ſeductione inig mone bono. ¶ Ca. II. ſpuſl. ci ſanctificans.
i dicit liberalitas. tatis his qũᷣi pereüt: ẽo ꝙ Ecetero frẽs oꝛate ꝓ ¶ Et fide veritatij i.
wbilitipi Anern cciz Pe charitatẽ veritatis non rece vob uͦt ſermo dei cuͤr⸗ ſif ice carholiea „0.
dabecinini quẽte. b a perũt ut ſalui ſierent. IJdeo rat èt clarificet᷑ ſicut ⁊ apud fide. e Et vo voy p

OA e
inn

ln tũ ſupple reſtat. Mittèt illis de ò pationẽ er· vos:⁊ ut liberemur ab im⸗ euãge. nrm. i. p nr̃aʒ

ct qui tenet roꝛis ũt credãt mẽdacio:ut poꝛtunis t malis homini/ p̃dicatiõem euagelij.

ð
ð
luumis Mx neat donec de me glati. Hos ant debem gra eſt qui ↄſirmabit vos ct cu q;. Hic ↄñter ad ꝑſe
r mnſd dio fiat. i. donec lias agẽ deo ſ Pꝓ vobiſfra ſtodiet a malo. Confidim uerandũ eos inducit
Gsride deficiat romanuʒ r .ÿMVM dicens: Itaq; frẽs ſta
ipoſtined e imperiũ ꝑ diſceſ⸗ ssl — re. firmi in no
Nandici hoſtn ſum ab obediẽtia ipſius. Sed mihi vẽ meli exponi:de fſide. h¶ Et tenete traditoes qs diciciſtis Apabie⸗ 1
lſinis iihrne⸗ diſceſſione a fide ecclie romãe ſupꝛadicta ſic: ue ꝑ ſermonẽ. vos pᷣncipalit᷑ docendo. Siue p eplam
— hle reſtat. c¶ Ut ꝗ tenet nũc. fidẽ catholicã. nr̃am. quã abñntes vobis miſim vos docẽdo.Et qꝛ ad ꝑſe
nubötan 0. Leneat. eã firmiter in pſecutione neronis ⁊ alioꝝ uerandũ in bono idiget hõ adiutoꝛio dĩno:io ſubdit depꝛe
Rinrbeili⸗ tyrãnoꝝ ſequẽtiũ. oe de medio fiat.i.donec & cãdo dicẽs: kai deus ⁊c̃.⁊ pzIfᷓa.
Eekr ficiat mõ ſupꝛadicto. f ¶ Et tũc ⁊c. qꝛ ſic ſupꝛadictuʒ (¶ Sõa ad Theſſalonicenſes. J
Ar un /1i/ eſt defeciẽte ſic fide appebit antixpᷣus:iõ dẽ: Et ti reue Ca. ij. vbi dẽ i poſtilla: Quia ſm teſtimoniuʒ ſaluatoꝛis
Emtigtiinnn labit ille iniqu ſic antonomathice dick'. u dñnſj Mat. xxi .Appꝛopinquate antixp̃i tpe abũdabit iidqtas.
uaimmman icſ ieſus inificiet ſpũ oꝛis ſui.qꝛ de mãdato ei ina Scudum teſtimoniũ ſaluatoꝛis (Additio.
i Eanrfre bit ꝑ miniſteriũ ——— p Et deſtru ꝓpe aduẽtũ xpᷣi ſcõm:fides deficiet ĩ multis. legit
udmift et. in aia coꝛpe. i ¶ Iluſtratioe aduẽr ſui.i. in aduẽ eni lud. xviij. Uerũtñ filius hois veniẽs putasi/
aiinlin tu ſuo claro. R ¶ Cuius. Hic ↄñter circa antixpᷣm po- idẽ in fra: loqtur de pfecta fide ꝓut in glo..
ulmnedihonp⸗ nit demonis effecr. hbit. n. antixpᷣus demonẽ puatuʒ E cetero.Hic ↄñter apoſto0lus Ca. III.
lirſunſe q a deo ꝑmiſſus faciet młta miracula ad eius nutũ pio petit a theſſalonicenp. oꝛationuʒ ſuffragia quia
nont. 0 ſubuerſioe fideliũ: ⁊ hoc ẽ qð di: k ¶ ? aduẽ. m charitas eſt recipꝛoca. dicit igi: a ¶ ecetero
vonodnii, opa.ſa.in oĩ virtute.i.tpali prate. ¶ Et ſignis ⁊ pdi frẽs oꝛate ꝓ nobis.inſtanter (Auore b ¶ Ut ſermo dei
m . mnthnt gijs mẽdacib.nam aliq fiẽt ꝑ illuſionẽ ſenſuũ a demõe ideſt pᷣdicatio cngele⸗ C ¶ Qurrat ſine ipedimento ad
uncd Gomrs i q videbunt᷑ eẽ ⁊ nõ erũt:⁊ aliq̃ erũt res vere:ſic demon alias gẽtes. dD ¶ Qar iificet᷑.p miracula vitatẽ eius declarã
d clijmns ſup oues iob fecit igneʒ verũ deſcendere. dicũt iñ ſigna tia. e Sicut ⁊ apud vos.iã factũ ẽ. f ¶ Ut liberemur
Aucp ini mẽdacia: qꝛ fiẽt ad aſſertionem mẽdacij. m¶ Et in oi abj oꝛtunis.i.a pſeudo aplis ipoꝛtune falſa ingerẽtibꝰ.
n nion 8 ſeductiõe iniqta 18. vtpote minis 7 pꝓmiſſis alijs mo g ¶ Et a malis hoib p̃dicationẽ euãgeli qualitercũq; im/
ls dis exqſitis. nHis qui pereũt. Inð.n. hebit deceptẽs pediẽtib'. h ¶MNõ.n. oiuʒ ẽ fides. i.nõdũ acceperũt oẽs fi
id i eᷣ effectü. O ¶Eo ꝙ charitatẽ vitatis.i. quia verita dẽ pꝑ me q ſũt eã ac turi. ij elis aũt de .in ꝓmiſſis
ene n tem euangelica q̃ ẽ lex amoꝛis. Mon receperũt. cre adimplẽdis. k ¶ Qui ↄfirmabit vos. deceptiones pſeu-
gon gw dendo. q ¶ Ut ſalui erent.qꝛ extra veritat euãgeli· do aploꝝ. l ¶ Et cuſtod let a malo.ſ. ipatientie in ꝑ ecuti
n lrunt ca nõ ẽ ſalus. r deo.i.ꝓpi eoꝝ demerita. eMit onibus tyrannox. m idimus aut de vobigidſee⸗

(Epiſtola pauli.·.

de veſtra bona obediẽtia ad deum. n Qm̃ quecũq; pꝛe

cepimus ⁊ facitis ⁊ facie
ſed dina:ideo ſubdit: o D

tis.qꝛ nõ pᷣcipim auctoꝛitate ꝓpa
Bie n

dirigat coꝛda vra.ad

implẽdum ſua mãdata. p ( In charitate dei. erga hoies.
q Et patiẽtia xpi · erga ꝑſecutoꝛes vr̃oj. Denüciam.

dic ↄñter infoꝛmat
eos ad euitatiõeʒ ma
li:⁊ pᷣmo facit ꝓpoſi
tuʒ:ſcõo remouet fal

ſum itellectũ:ibi vos

aũt. Circa pmũ diẽ:
r¶ Denũci. aũt vo.

„

ſa in a fi -
auctoꝛitate. 8 ¶ Ut

ſubtra.vos ab oĩ fra
tre ambu.inoꝛdi. de/
clinãdo ab oꝛdie leg
nãe ⁊ legis ſcripte:qꝛ
dicit᷑ pſal.xvij. Cuʒ ꝑ
uerſo peruerteris.
t¶ Et nõ ſᷣm traditi
onẽ quã acceperũt a
nobis.facto ⁊ vbo.
v ¶ Ipſi. n. ſcitis. per
expientiã operis.
x¶ Quẽadmodum
opoꝛteat imitãi noj.

in opibus veſtris.
¶ Om nõ inquieti

uim inter vos.i. va
gabundi ⁊ ocioſi.
3 ¶Teq; gratl man-
ducauim paneʒ.petẽ
tes nobis miniſtrari
ab gliquo veſtrum.

a ed in laboꝛe ?Z

fatigatioe.coꝛpoꝛali.
b ¶ Nocte ⁊ die ope
rãtes. ad acqrendum
victuʒz nr̃m: exceptis
hoꝛis ad oꝛandum ⁊
docẽdum aptis.

c ¶ mõ quaſi nõ ha/
buerim ptãtem.acci

piẽdi ſumpt a vobis

ſᷣm foꝛmã euãgelica:

Lud.x.vbi dicit᷑ pᷣdi/

catoꝛibꝰ:Edẽtes ⁊ bi
bẽtes q̃ apud illo ſũt
digneſt.n. operariun)
ed vt noſmeipſos foꝛmã daremꝰ voꝛ-
bis ⁊c.qꝛ ſi nos hahẽtes ptãteʒ accipiẽdi ſumptus abſtinui ⸗

mercede ſua. d ¶/¶ S

teſtatẽ: ſèd vt noſmetipſos
foꝛmã darem vobiſ ad imi
tandũ nos. Naʒ ⁊ cũ eẽm
apud vos: hoc denũciaba

aut de vobil fratres in dño
quõniã qᷓcunq; pᷣcipimus:

⁊ facitis:⁊ ſacietis.Oñs au
teʒ dirigat coꝛda vfa ĩ cha
ritate dei:ct patientia xpᷣi.
BDenũciam aũt vobis fra
tres in noĩe dñi nr̃i ieſu xpᷣi:
uᷣt ſubtrahatiſ voſ ab omni

fratre ãbulate inoꝛdinate è᷑t
nõ ſcdᷣm traditionẽ quã ac/

ceperũt a nobis. Ipſi enim

ſcitis quẽadmoduʒ opoꝛte

at imitari nos:quoniaʒ nõ

ingqeti fuim inter vos nẽq;

gratis panẽ mãducauimuſ

ab aliquo:ſẽd ĩ laboꝛe ⁊ fa⸗

tigatiõe nocte ⁊ die opan/
tes: nequẽ vr̃m grauarem

NMNoͤn q̃ſi nõ habuerim

mus vob: qm̃ ſiqs nõ vult
opari:nec mãducet. Audi
uimꝰ.n.inter vos quoſdam

Abulantes ingete:nihil ope
ranteſ. ſz curioſe agetel. Hiſ

auteʒz ꝗ eiuſmõi ſut: denũci

am ⁊ obſecramus i dño ie
ſu xpᷣo:vt cuʒ ſilẽtio opãtes

ſuͤuz panẽ mãducent. Aòs
aut frẽs noͤlite deficere bñla

mus ab hoc viuẽtej de nro laboꝛe:multomog alij q nõ ha
bẽt talẽ ptãteʒ debẽt de laboꝛe ſuo viuere. ceta patent vſq;
ibi: e ¶ His aut qͥ huiuſmõi ſũt denũci.vt cũ ſilẽtio oꝑan⸗

tes.i.qeti ⁊ nõ vagabũdi. ſ¶ Suũ paneʒ.i. ꝓpo laboꝛe ac
dſituʒ. Mãducẽt. ⁊ nõ alienũ. 860 os
circa dicta falſum itellectũ:qꝛ poſſet aliꝗs credẽ ꝙ pauꝑib

—+☛ —

Uos aũt.Hic remouet

laboꝛare noõ potẽtibꝰ: ⁊ occupatis negocijs ſpũalib nõ eẽnt
aminiſtradi neceſſarij ſumpt:iõ hoc remouet dicẽs: Uos

ant frẽs. facultatẽ habẽtes. h iẽte)
ideſt nolite deſiſtere ad bñficiẽtia talib pſonis. i¶ ¶ ſiqᷣ
nõ obe.ver.no.ꝑ eplam hũc notate.ſ.in ſcribẽdo vt poſſi

eüũ coꝛꝛipe. k¶E

Et nõ zmiſceamini cũ illo. ſocietatẽ ep vi⸗
nolite qſi inimicũ exiſtimare.qꝛ ſi viciũ odiẽdũ ſit:nã tñ eſt

lolite deficẽ beneſaii
Oſi

diligẽda. n ¶ple aũt deus pacis.auctoꝛ ⁊ datoꝛ.
o Det vobis pacẽ ſempitna.ioi loco.i.in ira ⁊ i celo.
p ¶ Oñs ſit cũ oib vobis. in pñti pꝑ gram: ⁊ gliaʒ in fu⸗
turo. qSalutatio. hec ẽ vltima ꝑs eple que ẽ dſu

ſio vel ↄfirmatio ꝑ ſignũ in fine eple ſcriptũ de manu

cientes.Qõ ſiquis nõ obe/

dierit vᷣbo nro:p eplaʒ hũc
notate: ẽt nõ ↄmiſcegmĩ cũ
illo ut ↄfundat.Et nolite q̃

ſi inimicũ exiſtimare:ſʒ coꝛ
ripite vt frem. Ipſeè auũt de
pacis det vob pacẽ ſempit/

nam in oĩ loco:Hmin ſit

cũ oĩbus vobis.Salütatio

mea manu pauli:quod ẽ ſi -
gnuʒ in oĩ epla. Iia ſcribo:

Gfa dñi nr̃i ieſu xpᷣi cũ om

nibus vobis. Amen.

Expliẽ epla pauli ad Theſ
ſalonicẽſes ſcdᷣa: Incipit ar
gumẽtum in eplam ad Ti
motheũ pmãa.

Jimotheuz inſtruit ⁊
docet de oꝛdinatione

chicum diaconez.
Incipit epiſtola Pauli ad

Timotheum mina.

Auluſ apoſto

ij ieſu chꝛiſti. 2
dicitur: b

epiſcopat ⁊ diaconij:
oiſ eccleſiaſtice diſcipline
ſcribẽs ei a laodicia per ty

NMus ieſu chꝛiſti
Ecundum im/
erium dei ſal
uatoꝛis nr̃i et

pauli:quod.n.ſu
pꝛa poſitũ eſt:ſcri

ptu erat ꝑ mauũ

notarij: ſed iſtud

vltimũ de manu

pauli erat ſcriptũ
7 ſilr faciebat in
alijs eplis ad cer/
tif icãduʒ illos ꝗᷣ
bus mittebant qꝙ

eẽnt a paulo dire
cte:⁊ ad ↄcluden

dum eplas a pſeu
do apl s ſub noĩe
pauli ſcriptaſ: in
quibus finis non
erat ſcript de ma
nu pauli:⁊ his di

ccis pʒ la.

¶ In ca. iij. vbi

dicit in poſtilla.

In charitate dei

erga oẽs ⁊ patien
tia chꝛiſti.

. —

Uogd dẽ
In chãi

tientes ſitis ſicut
⁊ xpᷣs patiẽs fuit.

((Moſtilla fra⸗
tris Nicolai di ly
ra ſuper epiſtolaʒ
Pauli ad Limo/
theum pꝛimam
incipit.

Aulus apoſtolus ieſu chꝛiſti. Hic in
cipit epiſtola pꝛima ad timotheum
que diuiditur in duas partes: ſcʒ in
ſalutationem: ⁊ pſecutionem:ſcòðm
ibi. Sicut romani. In pꝛima parte
ponitur perſona ſalutans: ⁊ expmi-
pꝛopꝛium:ibi Paulus.qꝙtum ad officium:ibi Apoſto⸗
k tum ad auctoꝛitatem officij:ibi cum
com imperium dei. ſicut patet Actuu.

xvij. Dixit ill ſpirituſſanctus:ſegregate mihi barnabã

et paulum in opus

trinitatis ſunt indiuiſa: pꝛopter q
rium trium perſonarum: ideo vnae .V
intelliguntur. c ¶ Et cheiſti ieſu ſpei noſtre.i. per que
ſperamus obtinẽ gliam. Scdo ponit᷑ perſona ſalutata:

ad quod aſſumpſi eos: opera vero
uod idem eſt impe-
a expꝛeſſa alie ſub-/

tate dei
m glo. intelligit
in charitate quẽ
deus dat patiẽ
tia chꝛiſti. ſ.vt pa

ſtatijnnis
lcipier ſpt
iinnoenan
G hüanitate eſt

ciſfrumetal oin

tuſcurnan ſ
agmni ziuncm
mniſc:ſcun an
ſcpanmaboe n
kenumſi
ſrunaz deſſcn
n. (
Auibiehncpt
gungeplusod
ne Ctldon har
d clcopioffici
ſinboe piecono
bunn oved.
Niperioſdleds
indlignooe⸗
tchlo cdin
ſnducitenicis⸗

Altibi hoche

Ottinothau
itwnezbifi
varee e
lpleſſa.
rd. en
(Drdenüe
Atrdoontiht,
oſolinluee
1nditoncriude
Wyznider
intengtaube
balisngerio
hoſubeſtyenne
wliſut iurnle
ſpoplewaſit⸗
dlcegſtumoſig
finnünockin
Ciienonei d
Uungolb'inii⸗
Npaluchſluun
ſnts Hereiln
inignetane
tichelhginn
Vlkſäkſen⸗
anden
ſanlſenie
lecgnumn
CE n

lpntitg r

wohen
nsigh
ſe ddi

cd⸗ Wan
Bdi uni
Wmicd Wien

30 Mbn,
! G
wel cg
bn ult
ci⸗ Gubusften
n arhirn
uupuletht
aeyli

Ar ſe ſil
i For

2

N

Nnd

it wi

und

, tisſcchiſt
Ed inta

cẽ iſtrumẽtal ↄiũ

ad epiſcopi officiũ. ctat ſ.
ſm hoc ꝓſecutio huius eple diuidit᷑ in ſex ꝑtes qᷓ pate-

—V kaeö AW⁰8
.

ad timotheuzʒ j.

cum dẽ: d ¶ Timotheo filio dilecro in fide. ad oñden
dum ꝙ erat filius euſpũalis ⁊ nõ carnalis:tertio ponũt
bona optata cum dicitur: ragrlferieo dlapar.
¶ Miſericoꝛdia. in remiſſiõe peccatoꝝ. e ¶ Gratia.
in amplicatione meritoꝝ. gEt pax.in ↄſecutiõe pꝛe
mioꝝ. h¶l do
patre. qᷓ eſt datz.— „”
⁊ aucoꝛ iſtoꝝ. nj̃e:timotheo dilecto filio 1¹
GEe Fo ſn. fide: gràtia t mia ᷑t paxa
egt⸗ bncipalis deo pꝛe t chꝛiſto ieſu dño
cauſa cũ pie ⁊ ſſii nro. Sicũut rogaui te ut re

rituſancto: ⁊ tũ maneres epheſi cũ irẽ ĩ ma

ad huanitatẽ eſt cedoniaʒ: ut denũciares q/

cta:ſicut man eſt buſdaʒ nẽ aliter docerẽt nẽ
oꝛganũ ↄiunctux q; intẽderent fabulis ⁊ ge⸗
artifid: ſecur aut nealogijs iniminatis: quᷣe

ſepatũ:⁊ hoc mõ õſſi W . K T.
alie creature ſũt i qſtiones P ſtat magiſq; edi
ſtrumẽta dei ſepa

ta. RK ¶ Sic rooꝛ M
gaui. Hic incipit hup epiſtole pſecutio. Circa qð ſcien⸗
dum ꝙ aplus oꝛdinauit timotheũ epᷣm eccleſie epheſi
ne.Et ideo in hac cple inſtruit eum de his que ptinẽt
Ad qð ſpectãt ſex actus ſpãliter. Et

bunt ꝓſequẽdo. Pꝛimus aũt act ptinens ad epᷣm ẽ ex
tripatio falſe doctrine:ſicut ipedimenti remotio pꝛioꝛ ẽ
in aliquo ope. ad hoc aũt apls inducit timotheũĩ hoc
aplo.j. qð in tres ꝑtes diuidit: nam pmo ad hunc actũ

9

dit:ibi Hoc pᷣceptum.pma adhuc in tres:qꝛ pᷣmo indu⸗
cit timotheũ ad falſitatis extirpationẽ:ſcòo ad hoc ſub
dit rõneʒ ibi Finis.tertio remouet obiectõeʒ:ibi Scim
aũt. Cica pᷣmũ dicit: k ¶ Sicut rogaui te o timothee
ſupple ſi facias:⁊ qͥd ſit illud de quo rogauit:ↄñter oñ-
dit.d: 1. remaneres epheſi.ꝓ regimine eccleſie.

apoſtoli inducere epheſios ad obſeruationẽ legalium:
traditiones iudeoꝝ tanq; neceſſarias ad ſalutem.
o eq; intẽderẽt ⁊c. i.vt denũciares auditoꝛibꝰ vt nõ

intenderẽt talibus friuolis erroꝛibꝰ:iõ ſubdit᷑: p C Fa

bulis ⁊ genealogijs itermiatis.dicunt᷑ ãt fabule illa qbe
nõ ſubeſt veritas:cuiuſmõi erat obſeruatio legalium q̃
tota fuit figuralis:figurado no.teſtamenti ſtatum: ⁊ io
iſto ↄpleto ceſſat illa obſeruatio:a dicere ꝙ maneat eſt
dicere ꝙ ſtatus figuralis adhuc durat: æ per ↄñs ꝙ xp̃i
mpſteriũ nõ eſt impletũ adhuc:qð non ſoluʒ eſt falſuʒ:
ſed etiã erroneũ. Dicunt᷑ etiã hic fabule traditiões iude
oꝛum quib' irritũ faciebãt diuinuʒ mãdatum: ſᷣm ꝙ i
pꝛoperat eis ſaluatoꝛ Matth.xv.tanqᷓ; falſum euiden,
cõtinẽtes. SGenealoge vero indetermiate ſᷣm aliquos h̊
dicunt᷑ generationes ade de alia vxoꝛe qᷓ; eua ex qᷓ aliqᷣ

iudei genealogias mitiplicabãt. Sed qꝛ gloſe iudeoꝛuz

de iſta ſcõa vxoꝛe nõ loquũt᷑: ideo videt᷑ meli dom qꝙ
aliqui iudei falſo genealogigabãt gnãtioes ad dauid de
ſcẽdẽtes:vt ꝑ hoc excluderẽt ieſuʒ nacarenũ a dauid de
ſcendiſſe:ꝑ ↄñs ↄcluderent ipᷣm verũ meſſiaʒ nõ fſuiſſe:
quẽ ſcripture dicũt a dauid deſcendere. Et dicunt᷑ inter
minate: qꝛ nõ termiant ad aliqd certum ⁊ verum.
q ¶ Oue qſtiones magis pſtant.i. lites ⁊ ↄtentioes iter
diſputãtes. r ¶ Quã edificationẽ dei.i.edificiũ ſ puũa
le virtutũ. s ¶ Oue eſt i fide.i. cui edificij eſt fides ſta
bilimẽtum:in qð pᷣdicta nõ ↄſtruũt ſed deſtruunt ediſi⸗

inducit: ꝛ icidenter deo gr̃as agit: tertio ad ꝓpoſitũ re-

m ¶ Ut denuciares quibuſdã. pſeudo aplis. n ¶ le
aliter docerẽt.qᷓ; tradidi epheſijs. volebant.n. iſti falſi

cium ſpũale. t ¶ Finis aũt. Hic de p̃dicris ſubdit apls ro⸗
nem.ſ.quare nõ ſit attendẽduʒ legalib'obſeruantijs ⁊ gene
alogijs in termiatis:qꝛ nõ faciut ad impletioeʒ legis dine:ſʒ
magis ad oppoſitũ:qꝛ lex oꝛdinat ad diligẽedu deum ⁊ pxi
muʒ:ad qð pᷣdicta no faciũt:ſed magis ipediũt: ideo diẽ:
t ¶ Finis auũt pᷣcepti
R „ „weeeſbcharitas. qò patet
ſicationeʒ dei qdᷣe eſtĩ ſile qꝛ cpta pme tabule
Finis auteʒ pꝛecepti ẽ cha⸗ vrinantfinalier 33
ritas: dẽ coꝛde puro: ẽt con S
ſciẽtig bona: et fide nõ ficta lectionẽ ꝓximi:vt pʒ
Aquibus qdam aberrãte. Exo. xx Allia vero p
cõnuerſi ſũt ĩ vaniloquiuʒ: cepta qcunq; ſũt nõ
voͤlentes eẽ legis doctoꝛes ſũt niſiqdam APllca
lentes ee leg tione) iſioꝝ ⁊ 2cluſio
nõn intelligentes: neqʒ que nes ab eis deriuate:ñ.
loquũtur:neq; de gb' affir mñ eodeʒ mõ: qꝛ aliq
mãat. Scimus aut qꝛ bona ſequũt᷑ de neceſſitate:

huiuſmõi pᷣceptis ſp

☛

manẽt vt moꝛalia:alio vero tĩ ad tpᷣus vt iudicialia 7 ce-
remonialia. v ¶ De coꝛde puro.qtũ ad appetituʒ qͥ dẽ H

coꝛ:nam volũtas q ẽ appetitus intellectualis mouet alias
aie ias ad agẽdũ:ſicut coꝛ mẽbꝛa coꝛpis ad opandũ.

x¶ Et oↄſcientia bona.qtum ad ĩtellectũ bonü/ eſt. n. oſciẽ

tia applicatio ſcientie ad aliqð pticulare agibile: ideo qñ

ſcia recta applicat᷑ ad bonũ oꝑabile dẽ boa:eõrio vero ma

la. y ¶ Et ſide nõ ficta.i.vera ⁊ nõ ſimulata:quã habebãat
aliqui ſubdoli:fingentes ſe eẽ xpᷣianos vt ſimplices decipẽt
⁊ alios facerẽt capi: ſicut dicit᷑ de toꝛquato in legẽda ſancti
tyburcij. 3 ¶ Aꝰqbus quidam aberrãtes.i. declinãtes.
a ¶ KCouerſi ſũt i vaniloquiũ.aſſerendo de legalib pᷣdicti⸗

⁊ traditionib' ꝙ neceſſarij ſit ea obſeruari poſt aduẽtũ xpᷣi

b ¶ Uoletes eſſe legis doctoꝛes. cuʒ no fuerint adhuc ſuff·

—W

cientes diſcipuli:.iõ ſhdit᷑: c¶¶ No itelligẽtej neq; qͥ loquũt
⁊c̃.i.nõ itelligẽtes ↄcluſionęs de qbꝰloquũt᷑:nec ſcripturas
p quas ꝓbare nitunf. d ¶ Scim. Hic ↄñter remouet ob⸗
iectionẽ: qꝛ poſſet aliqs obijcere de legalib'ꝙ fuerũt a deo ĩ
ſtituta:vt pʒ in exo.⁊ leui.⁊ pꝑ ↄnñs bona ⁊ ſeruãda.Ad hoc

vero reſpodet. Ad cui inielligẽtiaʒ ſcienduʒ ꝙ lex hʒ vim

duplicẽ.ſ.regulatiuaʒ ⁊ coactiuã: pᷣmo igit᷑ ſoluit obiectio⸗
nẽ qtuʒ ad pᷣmã:ſcõo qtũ ad ſcõaʒ:ibi Sciẽtes hoc. Uis ãt
regulatiue legis oꝛdinat hoies in bonũ:hoĩs aũt bonũ pot

aliquid dici dupłr:vno mõ ſimpliciter ⁊ ſᷣm oẽ tp̃s:⁊ ſic ve

tus lex qtũ ad pᷣcepta moꝛalia oꝛdiabat hoĩes ad bonũ: p“

pter qð oĩ tẽpe ſũt ſeruanda. Alio mõ dicit᷑ alidd hois bo/

num vᷣm aliqð tpᷣus determiatũ: ſicut vti leuib' veſtimẽtis

bonũ eſt hoi tpꝑe eſtiuali:nõ aũt hyemali: ꝓpter qõ veſtim //
ta pꝛioꝛa dimittũtur ⁊ alia accipiut᷑. Et hoc mõ lex vetus
tũ ad pᷣcepta ceremonialia oꝛdinabat hoĩes ad bonuʒ ꝓp

tꝑe ve.teſta.erant.n.inſtituta ad figurandũ xpᷣi myſterium

vsturũ: ꝓpter qð ille ceremonie ceſſant xpᷣi myſterio adim

pleto: ⁊ alie ſũt inſtitute:verba gra inter ceremonialia vete
ris legis pncipalia erãt oblatioes ⁊ ſacrificia: q̃ figurabant

xm in cruce offerẽdum ⁊ imolandũ:ꝓpter qð ipſo iã ob
lato ⁊ imolato offerre dictas oblatõoes ⁊ ſacrificia:⁊ maxie

pꝰ publicatũ euãgelium eſt ſignificare ꝙ oblatio xpi ĩ cruce

eius imolatio nõduʒ ſit impleta:qdð ẽ falſuʒ:ppt qð opoꝛ

tuit aliud ſacrificiũ inſtitui:qð eẽt ſignificatũ oblatiois xpᷣi
iã ↄplete:⁊ ſic xps iſtituit ſacriſiciũ euchariſtie q ẽ memo/

riale paſſiois dñice: Lud.xxij. Poc ẽ coꝛpus meũ q p vo

bis tradet: hoc facite in mea ↄmemoꝛationẽ. ⁊ ſic de alijs ce
remonialib' ſuo modo.qtũ aũt ad iudicialia pcepta lex nõ
oꝛdinabat ad aliquid figurãdũ ꝑ ſe ⁊ directe ſed ad moduʒ
2 4

vo ſcdõe tabule ad di

alique vero nõ. Et ex
hoc ſeqt᷑ ꝙ aliqua de

(Epiſtola pauli.I.

ſeruãdi iuſticiam inter hoĩes: ppter qð adueniente xpo nõ

ſũt euacuata ? moꝛtifera ſicut ceremonialia: que poſſũt ſer
uari dum tñ nõ ſeruant᷑ vt oblgãtia ex lege illa:qꝛ fuerũt in
ſtituta ad ſeruandũ iuſticiã inter hoĩej ꝓ ſtatu veteris teſta
mẽti:ꝗẽ tot' figural reſpectu ſtat noue legis.j.Coꝛ.x. Oia
cõtingebant illis in fſi
gura: ꝓpt qð pᷣcepta
iudicialia ꝑ accidens

fuerunt figuratiua: tur: ſciẽntes hoc:qꝛ lex iu/

W.——— ſto nõ eſt poſita: ſed iiuſtis
eſt ſignificare facto p Erno ſubditiſ: ĩpijs et pecca
ſtatus ſeppil adhuc toꝛibꝰ:ſceleratis et ↄtamina
urar alſuʒ poſ tis:pĩicidiſ: miicidiſ: hõici
ſunt iñ cuenieodlis: fſoꝛnicarijs: malſculox
ꝛvtpote ex noua i toꝛibe:plciarijſime
ſtitutoe eccleſie vl pꝛ· 2cubitoꝛib :plagiarijſimen
cipum alicui vel hu dacibus: ⁊ piuris: ẽt ſiquid

iuſmodi: ſic igit᷑ dicit

. aliud ſane doctrine adũſat᷑:
apls: dD ¶ Scimus

que ẽ ſeeundũ euãgeliũ glõ

it quia bona ẽ lexſi I. S Me⸗
Aseglegitüne viar rie beali dei quod cr ditũ e
moꝛalib' ꝓ ſemp:ce/ mihi. Gratias ago ei ꝗqme
enaniaieh ck cõlſoꝛtauit in xpᷣo ieſu dño
eni fuerũt moꝛtua ꝛ no:ging ſalele t erſun
nõ obligabant vltra Uit pones in miſteno. m
poterat tñ ſeruari aẽ pus blaſphem fui &t pſecu
eñno ponete⸗ gee in toꝛ ↄtumelioſus:ſèd miſe/
eis. ⁊ hoc yſq; ac pu picoꝛdiã dei cõſecutus ſuʒ:
icrone eu edeß ahla ignorzs Kel in icredn
extũc fuerũt moꝛtife½ quia ignoꝛas lec in icreau
ra: ſicut ſupꝛa plenꝰ litate. Supabundauit aũt
dictũ ẽ in epiſtola ad
galatas: ? in epla ad

—

Ro. Judicialib' aũt tẽpe ve.te.tanqꝙ ex lege obligãtib:tpe
¶ Scien⸗

vero no.teſta.ex alia obligatione vt dictũ eſt. e

tes. Hic ↄñter ſoluit obiectionẽ pᷣdictã q'tũ ad vim legis co

actiuã que ꝑ penas cohibet a malis:⁊ q'tũ ad hoc dicit:

Sciẽtes qꝛ lex iuſto nõ ẽ poſita.q'tũ ad vim coactiuaz

qꝛ iuſt nõ cohibet᷑ timoꝛe pene a malis: ſʒ virtutis amoꝛe:

⁊ ſic eius volũtas ẽ legi ↄſona:ꝓpter qð ꝑ legeʒ nõ cogit q
coactio violẽtia impoꝛtat:ſʒ ſic lex poſita ẽ hoibus malis:

ꝓpter qð ſubdit᷑: f ¶ Sed iũiuſtis i.iniq̃ agentib ↄtra ꝓxi
mũ. g ¶ Et no ſubditis.i.rebellibus ſupioꝛibus ſuis.
h¶ Impijs. agentib' Z deuʒ:ſic ⁊ ꝑ oppoſitum pietas vno
mõò accepta idẽ eſt qò cul dinus. i Wr pctõꝛibus.ex in/

Sceleratis.qͥ peccant ex certa

firmitate delinquẽtibꝰ. k
malicia. l Ekrsrunga pctis carnalib gnaliter. cetera
patent vſq;:ibi m ¶ Plagiat is.i.aſſuetis plagas ⁊ vber
alijs inferre.
ſiquid aliud ſane doctrine aduerſat᷑.oẽ tale qꝗd eſt ꝑ lege pu/
niendũ. p¶¶ Que.ſ.ſana doctrina. q (¶ Eſt ꝛ euageliũ.
cui ↄcoꝛdat oĩs veritas. r

cOεα o”d”âà v§ ie beati dei. dicit.n. glia ⁊c᷑.
qꝛ pᷣdicauit hãc gliam. s ¶ Oð.ſ.euãgeliũ. t( Creditũ

ẽ mihi.tanq ipſius fideli pᷣdicatoꝛi. v¶ Gras. quia fecit

mẽtionẽ de euãgelio ſibi credito: io incidẽter gr̃as agit deo

de ſua vocatione ad fidẽ ⁊ apoſtolatũ dicẽs:Gratias ago ei

qui me ↄfoꝛtauit in xpᷣo ieſu. ſm ꝙ dẽ act.ix. Saulus aũt

.

mltomagis ↄualeſcebat ⁊ ↄfüdebat iudeos ⁊c. x
fidelẽ me Eginaul i. iudicauit.
apoſtolap. 3 ¶ Qui pus blaſphemfui.ð pſonam xp̃i.
a (Et pſecutoꝛ ⁊ ↄtumelioſus. mẽbꝛa eius:pſecutoꝛ iſa⸗
ctis:contumelioſus ĩ vbis. b Smum dei ↄſecut ſuʒ.

Ponẽs ĩ miniſterio.

ideſt remiſſionẽ pctõꝝ. c
ranter ↄmittit ſacilius ignoſcit q qð ex certa malicia perpe

eſt lex ſiquiſ ea legitime vta gfa dfi nr̃i cům fide ⁊ dile/

amẽ. Hòc pᷣceptum cõmen

miſerabilit re

gqð deſignat᷑ noie ſeculoꝝ. r⸗
tiã iouis a ſaturni ⁊ huiuſmõiꝗq fuerũt hoĩes moꝛtalej

ſibili.
endacibꝰ.mẽdacio pnicioſo. o ¶ E

rẽ te ẽᷣm. y ites v otra in ei⸗
do apoſtolos. . Militiam bonã. eis viriliter reſiſtẽ
do ⁊ eoꝛum falſi

¶ Ouia „ * 7„ *
ſcʒ rectam ⁊ firmaʒ. b ¶ Et ↄſcientiam bonam. ita ꝙ

uia ignoꝛãs feci qðò.n. igno

traf. d In icredulitate.i.falſe credẽs bñ agẽ. A Sn

pabũdauit aũt gra dñi.quaſi diceret nõ ſolũ ſũ ↄſecut᷑

ab eo remiſſionẽ peccatoꝝ:ſʒ etiã collationẽ donoꝛum

ſuoꝝ:iõ ſubidit᷑: f ¶ Xũ fide ⁊ dilectiõe.ſidei.n ꝑ cha

ritatẽ foꝛmate ↄnectunt᷑ alia dona ad graʒ gratũ facien

teʒ ptinentia.
ideſt ver.¶ h

Et oĩ acceptione

ctione q ẽ in xpo ieſu. Fidẽ

gnus: quia xpᷣus ieſus veit ille ſubdit:
in bũc mũdum pctõꝛẽs ſal i¶ Quia xpᷣus ie
uos ſacè: quozus pᷣm ego ſus venit in hunc
ſuz. Sed iõ miam ↄſecutus paſſoli R ecr
ſuʒ: üt in me pᷣmuʒ oñde et catoꝛes ſaluos fa
xpᷣůs ieſus oẽm patiẽtiã ad cere.ſua bñdicta
infoꝛmationez eoꝝ ꝗ credi paſſione cuſ effe⸗

ctus in baptiſmo

,„ Pr IIg H —
turi ſũt illi ĩ vitã eternã. Re coõicat᷑. .Quo⸗

gi autẽ ſeculoꝛũ immòꝛtali rũ pmus ego ſuz.
inuᷣiſibili ſoli deo honoꝛ et nõ oꝛdine tẽpis ſʒ
gloꝛia in ſecula ſeculoꝛum: magnitudine ini⸗

qtatis: vt expoõit
glo ¶ Sed qꝛ mul

cedẽtes in te pꝛophetias:ut rũt in xpᷣm iſßm iĩ
milites in illis bonam mili Ronc Frigorii
tiaʒ habens fideʒ ct bonaz dicẽqu videt me⸗
ↄſciam. Quam quidam re ſius qðò cuʒ dicit:
pellentes circa fidez naufra I ¶ DHuoꝝ pmuj
cevgo ſum. ſic itelli⸗
gat. ſ. inter illos qᷣ

de pctõ ad gẽam reuocant᷑:qꝛ hec reuocatio fuit in pau
lo valde mirabilis ꝓpi qð in eccla ſolẽnixat:⁊ ſic li pᷣm
excellẽtiã notat vocatiois huſ. Et huic cõcoꝛdat lĩa ſe-
uẽs cũ dẽ: mrinme pmũ.i. pncipalit. n ¶ Rp̃s
ſeſus oẽz patiẽtaʒ.i.pfectã patiẽtia. o ſderet. me
ado cũ eſſem iĩ actu pſequẽdi eũ in mẽ
bꝛis ſuis. p¶ Ald infoꝛma. eoꝝ ꝗ cre.ſũt. vt nullus ꝓ-

Regi aũt

pter enoꝛmitatẽ peccati ſui deſperet bſequi miaʒ xpᷣi:⁊
vVvlterp. Uitã eternã. ideo ↄcludit vltero. q ant
ſeculoꝝ. i.trinitati eterne: eternitas. n. qᷓ ſimplr eſt indi-

mmoꝛtali. ad differen

uiſibil is nõ ↄpᷣhendit᷑ niſiꝑ Ken ad tpᷣus infinitũ:

¶ Inuilibili. ad differentiã idoloꝝ que ſüt de mã ſen
ſain e roig hy. n. nõ ſ̃ lanificnt in ðo ſolitudo
cũ in eo ſint tres pſone:ſʒ p hoc ſit excluſio oĩs alterius
a cultu dei debito: ideo ſubdit᷑: Et honoꝛ ⁊ glia ⁊c.
v ¶ Hoc pᷣceptũ. hic aplus reddit ad ꝓpoſt irũ iducẽdo
timotheũ ad reſiſtendu doctoꝛiby falſitatis dicens:
Poc pᷣceptũ ↄmendo tibi.tanq fidelit adimplendum.
x¶ Scom pcedẽtes in te ꝓphetias.i. ſcõm illud quod
ſpirituſſanctus reuelauit mihi de te futur an oꝛdina
¶ Ut milites in illis.i. ↄtra illos.ſ.pſeu-

atem pfutando. a (Pabens fidez.

vita tua ſit doctrine cõfirmatiua. c ¶ Ouam. l. oſcie
tiam bonam. d Nuidam repellentes. ſcienter ma-
lum agentes. e ¶ Circa fidem naufragauerũt.i. perie
runt:abyſſus.n.

yſſũ iuocat.⁊ diẽ naufragauerũt: q⸗

ſicut nauta patiens naufragium perit ⁊ alij cum eo: ſic

R

trolastſbolugn
ſuoln cbepetkſan
Exinlinocpidi Cn

fare, corectl OH

cprermäpene.
inoni
atkicionel.
(mlset. (e
(idicl inpotle.

Erfebolas
llfuole⸗
