bãt᷑ ligati f¶ Et ad
duxerũt eũ ad annã
pm.i.pᷣmo:cuicã ſub
dit᷑: g (Erat eni ſo
cer cayphe.⁊ qꝛ eũdo

hboĩeʒ moꝛi ꝓ pplo. Sqᷓba
tur ãt ieſuʒ ſimõ petrꝰ:⁊ al
diſcipulꝰ. Diſcipuᷣſ aũt ille
erat not põtifici:&t ĩtroiuit
cũ ieſu ĩ atriũ põtificiſ. ẽ
trus ãt ſtabat ad oſtiũ fo⸗.
Exiuit ergo diſcipuluſ:ꝗ e/
rat nor põtifici:⁊ dixit oſti
grie:⁊ introduxit petx. Di
xit ergo petro ãcilla oſtia-
ria:nũqd ⁊ tu ex diſcipulis

ad domũ ca pheha „A 2 .⸗ 1165 —
bebãt rare as do es hois iſt: Dicit ille: Hõ
mũ iſti ane:iõ ĩtroie
rũt domũ ep ꝓpt᷑ ei J
reuerentiã. Alia aũt rõ fuit qꝛ potificat tũc ſingulis annis

vendebat᷑:⁊ iſti duo.ſ.annas ⁊ cayphas q̃ſi alternatim erãt
pontifices:ꝓpter quod quaſi pontifex habebat᷑:qꝛ anno pᷣ/
cedenti fuerat.Tertia ratio eſt vt chꝛiſtus coꝛã iudicibꝰ plu
ribus cõdemnatus videret᷑ magis dign moꝛte: h Qui
erat pontifex anni ⁊c᷑. Iſta ſunt expoſita.S.x.ca. i ¶ Seq̃
batur. Hic interponit᷑ pᷣma negatio petri:cũ dẽ: Sequebat᷑
ieſum ſimon petrus ⁊ alius diſcipuł.ſ.iohãnes: licet enim
iſti ſicut ⁊ alij pmo fugiſſent:tñ poſtea ſecuti ſunt ieſum:qꝛ
feruentioꝛes erant alis. k ¶¶ Diſcipuł aũt ille erat notus
pontifici. Dicũt aliqui ꝙ iohannes erat peritus in lege:⁊/ p
pter hoc habebat noticiã cum pontitſice:ſed hoc non eſt ve
riſimile:qꝛ piſcatoꝛ erat ⁊ de naui a chꝛiſto vocatus fuerat
vt hẽtur Matthᷣ.iiij vnde dicit Hiero. in epiſtola ſua ad
paulinũ: Johãnes ruſticus piſcatoꝛ indoctus ⁊c. ⁊ ideo alia
fuit cauſa ſue noticie cum pontifice:qꝛ foꝛte miſſus a patre
ſuo pluries poꝛtauerat piſces ad domũ pontificis:vel foꝛte
quia aliquis de cognatõe eius ibidem ſeruiebat:vel aliqua
alia cauſa quã aliqui aſſignat quia deſcenderat de dauid:
ſacerdotes habebant iſtas genealogias: l ¶ Et introiuit
cũ ieſu in atriũ pontificis.ppter noticiã pꝛedictam ꝑmiſſuj
eſt intrare. m ¶ Petrus aut ſtabat ad oſtiũ foꝛis.tanq; in
cognit᷑:tñ ꝓpter iohannẽ ꝑmiſſus eſt intrare. n ixit
ergo petro ancilla oſtiaria: nundd ⁊ tu ex diſcipulis es ho-
minis iſtius:q.d.videt ꝙ ſic: vidit eni eũ timide intrantẽ:⁊
ſic habuit de eo ſuſpitõeʒ. o ¶ Dicit ille nõ ſum. Ex quo
patet fragilitas petri:quia ita cito negauit:⁊ ad vocẽ vnius
mulieris que no loquebat᷑ acriter. Nõ eni dicebat es tu de
familia huius ꝓditoꝛis:vel aliqd hmodi ſed homis iſtius
quaſi opaſſiue oquẽdo. pꝓ ¶ Stabãt aũt ſerui ⁊ miniſtri
ad pꝛunas.qꝛ frig erat:ſicut ſolet eſſe in marcio ꝑᷣ mediaʒ

nan gelum

noctẽ: Et calefaciebat ſe ꝛ.] q Pe
ponit chꝛiſti examinatio. Et diuidit in
nit᷑ dicta examiatio: ſcõo chꝛiſti rũſio:

ſuz. Stůͦbãt aũt hui ⁊ mini isfit
ſtri ad pꝛunas:qꝛ frig erat 21
⁊ calefaciebãt ſe. Erat aut

uſiliii⸗
voſlul

cũ eis ⁊ petr ſtãs ⁊ calefa⸗

horſe⸗

ciẽſſe. Pontifex ergo ĩter
rogauit ieſum dẽ diſcipuliſ
ſuis èt de doctrina e. Ri
dit c᷑i ieſus: Egò palã loci
ſũ mũdo. Ego ſemꝑ doꝰ
cui in ſynagoga ⁊ in tẽplo
qͥ oẽs iudei cõueniũt:⁊ ĩ oc
culto locut᷑ ſũ nihil.Quid
me interrogas: Interroga
eos q̃ audier̃t qd locux ſiʒ
ipſis:ecce hi ſciũt q̃ dixeriʒ
ego. Hec ãt cũ dixiſſz:vnuſ

em. t
aſſiſtẽs miniſtroꝛum dedit 4 ieſus. Hic pom
alapam ieſu dicens: Sic rᷣ iur xpi rñſio. De
ſpondes pontiſici: Reſpõ/ diſcigui ann ſui⸗
dit ei ieſus: Si malè locu pruc b udere:
ſũ teſtioniũ pꝑhibe ð malo qꝛ ncipalioꝛẽ int
eos ſtatim audie
rat ipſuʒ in ſua pᷣ

ſentiaegaſſe: ſed de doctrina ſua rũdit ondens ꝙ non
erat mala vel ſuſpecta ſed ſana: qd declarat ex duobus:
pmo ex loco cũ dʒ: v Ego palã locutus ſum mudo
⁊c. doctrina ſuſpecta in angulis ⁊ laterib docet nõ ilo-
co publico ⁊ ſacro: ſcõo ex auditoꝝ teſtimonio dicens:

*

x¶ Interroga eos qui audierũt ⁊c̃.q:d.patus ſuʒ teſti

moniũ eoꝝ ſubire:qð eſt tibi magis credibile ꝙᷓ meum.

dictũ: q;uis ſᷣm veritatẽ deberet eſſe ↄtrariũ. p Pec
cum dixiſſet. Hic ponit᷑ hup rñſionis repꝛobatio: hoc
dupliciter: pmo ꝑ factũ cũ di: Un aſſiſſens miniſtroꝛ
dedit alapa ieſu ſcõo ꝑ vbũ cũ ſubdit: 3 ¶ Sic rñdes
pontikfici. Ale enĩ miniſter ſi celeris accepit rñſioneʒ ieſu
q̃ſi notaſſet pontificẽ de ſtulta interrogatoe. 44. Bn-

dit ieſus. hũiliter veritatẽ onñdendo: b Si male lo⸗

cut ſuʒ teſtimoniũ phibe de malo. i. potes phibere. ñ
me iniuſte pcutere. Sed videt ꝙ hic xpᷣs fecit cotra do-
ctrinã ſuam:quia Matth.v. dicit: Siquis peuſſerit te

in maxillã dextram: pꝛebe ei ⁊ alteram. Jye aut hoc nõ

⸗

fecit ſed mag pcutientẽ ſe coꝛrexit. Dicendũ ꝙ illud xpi

pꝛeceptũ ⁊ plura alia que ibi ponunt:nõ dant᷑ abſolute:
ſm ꝙ dicit Aug'. ſed magis ſᷣm pꝛeparatoʒ animũquia
homo debet habere animũ ſemper pꝛeparatũ ad hoc
faciendum vbi videtur hoc expedire ad honoꝛem dei 2
vtilitatem eccleſie:alias autem non: immo aliquan do
expedit iniuriantibus reſpondere ad ipſoꝛum alioꝛuʒ
inſtructionem: ſicut fecit hic chꝛiſtus:a aliquando etiaʒ
ſagarrſiſter ne detur occaſio malis male agendi.
c¶ Et miſit. Pic oſtenditur qualiter chꝛiſtus pꝛeſenta-

tus eſt cayphe. Et diuidit in duas: quia pᷣmo deſcribit

dicta pꝛeſentatio: ſcõo ſubditur ſcõa ⁊ tertia petri nega

tio:ibi Erat aũt.In pꝛima igitur ꝑte dicitur ſic:

i 8

Eia

Me-
14
3

Nadrann

iriho iſten
Veezne pto,
unufunttolo
raitſinofr
sſis 10
Nen
unhitnim

niideani
Ptinchäendl
Wared Mfei
1Drmer
guidaterd
iilienuii
ſiaſcda gnd
o uſonig
tuanaleM
emninitvpa⸗
mnhegltſc
Ukgceg
nigalſapand
eürdecne
No kor
iinlfingene
abnimon
Nuipiint
oll wun,
ſdaaitnipeno
hanotimnutoi,
rertheglaanai
hkartiummit
intenegutep
n onagh⸗
alkanalt

ucannialſe⸗

hltſaddtic
lrirmegn
tundſch ef
fugponlice
deelſsiceoſie

neiſtr
acuſard
Netr Wola

en ergo

i wßfion
d Dlahak züße
7, bäpr
iti int
o ezrtin
tnoſtmi
ratipſenu
uriditondaen
Hoalmttrdu⸗
Aälocurusſamg
Alumi dockt
or ichinonun
üdgdnn
mnnkiiſl

nuclemmi N

1

ionsnunian,tt
e
um ſioifl
mwe 40,N

rphi

lworc blbeaf

hefal onndo
Sous uſnit
„ „
hezüthoc⸗

dimnch

fine hme negatoij
reaſſumit dicens:
Erat aũt ſimõ pe

ciens ſe: Ille eni q

Ddicit:

(Et miſit eñ annas ligatũ. quaſi moꝛte dignũ ⁊ iam

coꝛ eo ↄdemnatũ. a ¶Zid cayphã pontificẽ. tum qꝛ

ad ipſum ꝑtinebat pncipaliter chꝛiſti examinatio:tum
vt videret᷑ chꝛiſtus magis moꝛte dign qui fuiſſet coꝛaʒ
iudicibus pluribꝰ ↄdemnav. Scilẽdũ tñ ꝙ iohanes hic
cet qualiter cay
as eũ examina

ſ⸗ gualtterta; ſiaũt bene:quid me cedis:
phas veſtimen ſſit & .
ſua ſcidit: ⁊ qliter mlu t anne lsaann
in domo eius ilu ad caypha polificez. at
fuit: quia alij aũt ſimon pen ſtãs ⁊ cale/
uageliſte hoc ſuf faciẽs ſe. Dixèrunt ergo ei:

ient᷑ expᷣſſerãt.
Erat autem.
creuertit euan

Huũndd ⁊ tu ex diſcipul eꝰ
es: MHẽgauit ille: ⁊ dixit:

iſta ad narran Nõ ſuʒ. Dicit bi vn ex buiſ
de negatoe p põtificis cognat ep cuab

tri: ideo qſi ead ſcidit petiꝰ auriculã:Noõnè᷑
ego te vidi ĩ hoꝛto cuʒ illo:
Nerũ ergo negauit peir:
et ſtatim gallꝰ cãtauit. Ad,
dũcũt ergo ieſuʒ a caypha

trus ſtãs 2 calefa

narrat hiſtoꝛiam

aliquã qñ occurrũt aliqua incidentia narrãda:interrũ
pit pncipale ad illud incideẽs narrandũ: quo facto reuer
titur ad ꝓ eſt.
c ¶ Dixerũt ergo ei. miniſtri ad ignẽ ſtantes: d ¶ Nũ
quid ⁊ tu ex diſcipulig eins es.q.d.ſic: qꝛ videbãt eũ ti
midũ ⁊ pauidũ. e¶ Negauit ille ⁊ dixit non ſum. De
iſta ſca negatoe petri videt matthe pdicere iohãni:p
quo ad pſonã:qꝛ dixit ipſum ſcðo negaſſe ad vocẽ alte
rius ancille: Mat.xxvj. Johãnej aũt hic dicit ꝙ fuit ad
vocẽ miniſtroʒꝝ: ad ignẽ ſtantiũ:ſcòðo quo ad locũ:quia
matthe dicit ꝙ ſcõo neganit in exitu ianue: hic aũt d‚
ꝙp ſtans ad igne: ꝓpter qð ſciendũ ꝙ pncipalis intentio
euãgeliſtaꝝ erat expmere trinã petri negatõʒ:⁊ in ho
ↄueniũt:ð ꝑſonis aũt accuſantib ſeu de negatõis loco:
nõ erat eoꝛuʒ pncipalis intentio:a pbabile eſt ꝙ mul⸗
ti ad vba petri cõcurrebãt circa eũ ⁊ cõſimilia verba di
cebãt impꝛoperãdo ei magiſtrũ ſuũ:⁊ ideo vn euãgeli/
ſtarũ expꝛimit vnã ꝑpſonã accuſantẽ: ⁊ alius aliã:⁊ vter/
q; dicit verũ.vñ ſm veritatẽ hiſtoꝛie videt᷑ ꝙ pᷣma nega
tio ſit facta ad vocẽ ancille oſtiarie:petro domũ intrate
ſcða aũt negatio facta eſt in domo:qꝛ poſt pᷣmã negatõ
petrus timuit diu ſtare inter iudeos ꝓpt qð voluit exi
re:⁊ tũc alia ancilla vidẽs eũ timidũ accuſauit eũ: ⁊ ſil
in hoc cõcurrerũt illi q ad ignẽ ſtabãt ⁊ ideʒ dicebãt cũ
illa ancilla: ꝓpter q matthe' dicit ꝙ ad vocẽ ancille al/
terius negauit: Johãnes aũt miniſtros cõcomitãtes ex⸗
bmit. Iteʒ matthe dicit ꝙ negauit ipſo exeunte ianuaʒ
i. volẽte exire ⁊ ad hoc ſe pparante ꝓpter timoꝛẽ:vt di
ctũ eſt:qꝛ tñ adhuc erat in domo nec ab igne longe receſ
ſerat:ideo dicit iohnes ꝙ ꝓpe ignẽ facta eſt illa negatõ
tertia aũt negatio facta eſt multis eũ accuſantibꝰ ⁊ co⸗
currentibꝰ ꝓpter pᷣdicta:tñ inter illos erat pncipał vnꝰ
Fᷣuus pontificis: ppter eritckuns expᷣmit tacendo
eo

de alis: ideo ſubdit: f ¶ Dicit ei vn ex ſer. xõ.cog.ei
cui pe.abſci. auriculã.⁊ ideo acrius cetenl eũ accuſabat
Tin accu ſatõis ſue aſſertiõʒ adduxit factũ pᷣcedens:cum
one ego te vidi in hoꝛto cũ illo.q.d.ſic.
h¶ Iterũ ergo negauit. Aliqui aũt volẽtes excuſare pe
cruũ dicũt ꝙ no negauit eũ ex timoꝛe moꝛtis:ſed ex amo
re nolẽs ab eo ſeꝑari ſed ſemꝑ eũ ſequi.Sciebat eni ꝙ ſi

in pᷣtoꝛiũ.Ert aũt mane:&᷑t

mãducarẽt paſcha. Exiuit

oſuũ:⁊ ſic facit hic iohãnes:vt dictũ Ra

auüt ponit a caypha.
liſta ad ondendu q'tum iudei ſitiebt ſanguinẽ ieſu chꝛiſti:

diceret ſe eſſe diſcipulũ eius ſtatim ab eo ſeparet. Sed hoc
eſt cõtra verba dni ſupꝛa habita ca. xiij.vbi expꝛobꝛauit xe
tro dicẽs: AHiam tuã ꝓme pones.qð fuit dictũ negatiue:ſic
fuit ſupꝛa expoſitũ: ⁊ iõ pʒ œ petrus negauit timẽs aia⸗ ſuã
xponere ꝓ chꝛiſto. i ¶ Et ſtatim gallus cantauit ſ. ſcoa
vice qꝛ pꝰ pᷣmã nega⸗
tionẽ ſemel cantauit
gallus:ſed timo
re ꝑturbat᷑ nõ ꝑcepit
ſm ꝓꝙ fuit expoſitunn
Mat. xxvj.
ducũt ergo. HPic oñdi
tur qualiter chꝛiſtus
a iudeis coꝛam pila-

ipſi nõ introierũt in pᷣtoꝛiũ
vt nõ cõtaminarent:ſed vt

ergo pilal ad eos ſoꝛas: èt
dixit: Quã accuſatõʒ affer/

tis aduerſus hoĩeʒ hunc: hu tenekahf. d
Rñderũt ⁊ dixer̃t ei:Si nõ mo delcribit chꝛitti p

eẽt hic malefactoꝛ ñ tibi tra

t facte ſentatio:ſcõo pꝛeſen/
didiſſemꝰ eũ.l.Dic g cis pi

tati examinatxto: ibi

. ,Evxluit ergo.tertio in
mni . Aecipite eunn v: nocentie chꝛiſti decla
em legem veſtram iudi/ tratio: ibi Et cum hec
cate eum. Dixerũt ergo iu diriſſet. In dmma Rre
dei:Hob ñ lʒ intſicẽ quẽq; dicit ſic: k. ¶ Addu
cũt ergo ieſum a cap

l pha in pꝛetoꝛiuʒ.i.a
domo carphe pontificis ad domũ pilati pᷣſidis:ad quẽ ꝑti/
nebat iudiciũ in cauſa ſanguinis:⁊ locus vbi iudicabat pᷣto
riũ vocabat᷑.Aliqui aũt libꝛi male hñt ad caypha:qꝛ in do
mo cayphe iam erat xpᷣs:nullł aũt adducit᷑ ad locũ in quo
eſt. Pꝛeterea Johãnes ſcripſit in greco hoc euâgeliu:⁊ ideo
ꝓ veritate textus hñda recurrendũ eſt ad grecuũ: In greco
Erat aũt mane. Hoc addit euãge

qui ſũmo mane querebant ſniam de eius moꝛte dari.
m (Et ipſi nõ introierũt in pꝛetoꝛiũ vt nõ cõtaminarenk.
ex ingreſſu dom hoiĩs gentilis:⁊ tñ nõ timebãt inqnari ex
ꝓcuratoõeę moꝛtis innocentis exquo patet eoꝝ ſuꝑſtitio va-
na. n (Sed vt manducarẽt paſcha.i. agimos panes qui
a iudeis comedebant᷑ in paſchate ꝑ ſeptẽ dies:nõ eni erat li/
citũ illos comedere niſi pꝑſonis mũdis: ⁊ ideo ꝑ paſchatis
mãducatõʒ nõ intelligit᷑ hic cõmeſtio agni paſchalis:vt ma
le dicũt greci:qꝛ illũ comederãt die pᷣcedenti. o ¶ Exiuit
ergo. Pic ponit᷑ chꝛiſti examiatio:⁊ hoc dupliciter:qꝛ hᷣmo
examiat᷑ coꝛã iudeis:ſcòo ad ꝑtẽ ſine ipſis:ibi Introiuit er/
go iterũ. In pᷣma pte dicit᷑ ſic:Exiuit ergo pilatus ad eos fo

uatões violarẽt:iõ volẽs eis deferre exiuit ad eos: p¶¶ Et
dixit:quã accu.affer.aduer.ho.hunc:Uidebat eniʒ eũ liga⸗
tum in ſignũ damnatõis:ideo querebat de cauſa:qꝛ nõ erat
ↄſuetudo romanis ↄdẽnare aliquẽ niſi bus audirent accuſa
tionẽ ſuã:⁊ haberet locũ ſe defendẽdi:vt hẽtur act.xxv.Et

ras. Judei enĩ nõ audebãt domũ eius ingredi ne ſuas EE H

ideo pilatus ꝗ erat iudex ab im ernane illuc miſſuʒ

voluit modu romanoꝝ tenere. q ( Rñderũt 2 dixerunt
ei:ſi nõ eẽt hic malefactoꝛ ⁊c.lq.d.nos er factũ diligẽter ex
aminauim ⁊ inuenim eũ dignũ moꝛte:ac ſi dicerẽt nõ oʒ
aliã examinatõʒ facere. r 4 R cit ergo eis pilat.quali in-
dignatx ex eoꝝ rñſione:qꝛ ſciebat eos ipſum ꝑ inuidiã tra-

didiſſe: vt hẽtur Mat.xxv lccipite eu vos ſm le

e
gem veſtram iudicate.q.d. 4 ſufficit veſtra examinatio ſuf/

ficiat ⁊ veſtra ſnia.Sciendu enim ꝙ romani aliqua mioꝛa
iudicanda dimiſerant iudeis:ſed nõ poterat ꝓ talib infer-
re penã moꝛtis:quia romani retinuerant ſibi cauſam ſanꝰ
guinis:⁊ ideo ꝑ hanc rñſionem inhibebat inferre xpᷣo moꝛ

tem:ipſi aũt nõ poterãt vita eius ſuſtinere: ⁊ iõ renuerunt

hoc accipe dicentes: t ¶ Tobis no licet interſicere quẽc

erat gentilis iudican9-
du:⁊ ſentẽtie executõ
neʒ ſuis militibus.
b ¶ Introiuit ů. Dic
ponit᷑ examiatio xpᷣi

in tres:qꝛ pᷣmo ponit᷑
pilati interrogatio:?
xpᷣi rñſio: ibi Rñdit
ieſus.tertio pilati ob
iectio:ibi Dixit itaq;
Circa p“ ſcienð ꝙ iu⸗
dei cũ tumultu irrati

teʒ xpᷣi: ꝓpter qð xpᷣs

ceccl.xxxij. Ubi nõ eſt
auditus nõ effundas
ſᷣmonẽ. ꝓpi hoc ma/
theu) ⁊ marc dicunt
ꝙ cũ accuſaret᷑ a pnci

moꝛtẽ ſuã aplis Mat.

in ſecreto. Et diuidit᷑

onabili petebãt moꝛ/

nõ rñdebat: ſm illud

Si eni poſſent dare moꝛtis ſniam libeni iudiciũ recepiſſent
a ( Ut bmo ieſu impleret quẽ dixit ꝛc᷑.] Chꝛiſt eni pdicẽj
xx. dixit ꝙ a pncipib' ſacerdotũ tra-
deret gentib ad illudendũ ? crucifigendu: hoc fuit imple
tũ ꝑ hoc qð renuerũt iudiciũ ⁊ dimiſerũt ipſum pilato qui

Vt ſmõ ieſu impleret quẽ

dixit:ſignificãs ꝗᷓ moꝛte eẽt
moꝛiturꝰ. Intròiuit ergo
iterũ in pᷣtoꝛiũ pila ⁊ vo/
cauit ieſũ:⁊ dixit ei: Tuů es
rex iudeoꝝ: Rñdit ieſus:
A temetipſo hoc dicis an
alij dixerũt tibi ð me:l Rñ
dit pilr: Nũgꝗd ego iudeꝰ
ſuʒ: GOèns tua ⁊ pontifices
tradider̃t te mihi. Qũid fe/
ciſti? Rñditieſus: Règnuʒ
meũ nõ ẽð hoc mũdo.Si
cx hoc mũdo eſſet regnuʒ

pib' ſacerdotũ nihil rũdit: ppter qð pilat intrauit pᷣtoꝛiũ
qð erat in domo ſua:vt ibi xpᷣm magis paciſice examiaret

¶ Euangelium

eſt hinc.i.qtum ad tpalia iſta querẽda. Sed cotra hot
videt᷑ qð dicit᷑ pᷣſ.xlvj.Rex oĩs terre de. Ipſe aũt eſt ve
rus deus ſicut verus homo: ergo regnũ eius eſt de hoc
mũdo.Dicendũ ꝙ ᷣm veritatẽ diuinitatis oĩa ſunt ſub
iecta chꝛiſto:tñ qtum ad humanitatẽ in pᷣmo aduentu
ſuo non venit ad

tus ſuʒ:èt ad hoc veni ĩ mũ

dũ:ut teſtimoniũ phibeaʒ

veritati. Ois qůi ẽ ex veri⸗
tate: andit vocẽ meã.Dicit
ci pilatus:Quid ẽ veritas:

Et cum hoc dixiſſet: iteruʒ obiecto: icut eniʒ
exiuit ad iudeoſ:⁊ dicit eiſ:· piſum eſtchꝛiſtuſj
in ſua rñſione cõo/

mo ⁊ ſtatu pꝛe
ſenti in quo erat:
qui ad pmũ eius

dyjſiandũ tpaliter
meũ: miniſtri mei vtiq; de ſed magis ad fuiẽ
certarẽt: vt nõ traderer iu/ 6 rariendn 42
deis.l Nũunc aũt regnũ me ter excindit uluch 3
um nõ eſt hinc. Dixit itqʒ gqs ſibi iponebat
ei pilatus: Ergò rex es tu? de vſurpatioe re/
Rñdit iẽſus: Tũ dicis: qa gni iudee:qꝛ nõ
rex ſuʒ ego. Egò in bocna (bat queſtio deip
rex luʒ ego. Eg ſo niſi inqtuʒ ho

aduẽetũ ptinebat.

n (Dixit itaß.
Hic ponit pilati

ceſſerat ſe eſſe re⸗

gem: ſed dixerat regnũ ſuũ nõ eſſe hinc:ideo pilatus ad

extra tumultũ iudeoꝝ:qui nõ audebant intrare pꝛetoꝛiuʒ:
vt dictũ eſt. chꝛiſtus de tribus fuerat accuſatus coꝛã eo: vt
hẽtur Luce.xxii. Hũc inuenim ſubuertentẽ gentẽ noſtraʒ:

2 ꝓhibentẽ dari tributa Ceſari:⁊ dicentẽ ſe xpᷣm regem eſſe

ilatus aũt de duobus pᷣmis nõ curauit inquirere: qꝛ de
mo.ſ.de ſubuerſioe obſeruationũ legaliũ no curauit:vtꝝ

eſſet verũ vel falſum:qꝛ nõ erat iudeus ſed gentilis. Scom

cognouit eſſe falſum ꝑ famam publica: quia audierat xpᷣi
rñſionem qua iudeis de hac materia rñderat Matth̊.xxij.
Recddite que ſunt ceſaris ceſari ⁊c. Sed de tertio qð vide-
batur eſſe cõtra honoꝛẽ imꝑatoꝛis inquiſiuit.ſ.de regno:
qꝛ impatoꝛes romani nomen regiũ a iudeis abſtulerant vt
frangerent eoꝝ ſupbiam: a tollerent rebellandi occaſiõʒ: et
ideo queſiuit a chꝛiſto: c
verñ gao tibi imponit᷑.ſ. ꝙ velis tibi vſurpare regnuʒ:
d¶ NRñdit ieſus. Hic ponit᷑ xp̃i rñũſio in qua pꝛimo examiĩa

uit pilati interrogatõʒ dicens: e Atemetipſo hoc diecis
an alij cc. lq.d.cõcepiſti hãc opinionẽ de me ꝑ teipſuʒ. ¶ f

Rñdit pilatus:nunquid ego iudeus ſum:q.d.ex me no coõ⸗
cepi:qꝛ nõ ſum iudeus:⁊ ſic nõ poſſum inueſtigare ex libꝛis
iudaicis quis debeat eſſe rex eoꝝ:ſed hoc ad pitos legis pti
net:ideo ſubdit᷑: g¶ GBens tua a ponti. tradi. te mihi. ac-
cuſantes te ſup hoc. h ¶ Qui
in aliquo culpabilis:exquo illi qui ſunt de gente tua 2 taãte
auctoꝛitatis ſicut ſunt pontifices te accuſant. i( Rñqdit ie
ſus. Examinata interrogatõe pilati ieſus pᷣmo rñgit ad q/
ſtionem pᷣmo factã de vſurpatõe regni tpalis: k ¶ Regnũ
meũ non eſt de hoc mundo.nõ enim negat ſe eſſe regem: ſʒ
magis cõcedit:quia ſᷣm veritatem ipſe erat rex regũ:verun
tam ad tollendũ occaſionẽ calumnie temperat ſuã rñſionẽ
dicens:ꝙ nõ querit hu mundi tpalem dnationẽ qð ꝓbat
cõſequenter dicens: ¶ Si ex hoc mũdo eſſet regnũ meũ
miniſtri mei ⁊c. Omne eni regnũ tpale habʒ firmitatẽ nõ
ſolũ ab ipſo rege cũ ſit vnus ſolus homo:ſed etia a miniſtr
cõtra aduerſarios ꝓ ipſo pugnantib':qð nõ querebat xp̃s:
ſic patet ꝙ ſatiſfecit ad queſtiõʒ oñdendo ꝙ; nõ querebat

inter iudeos tpalem dnationeʒ:verũtamen quia coceſſerat

ſe eſſe regẽ: iõ concludit: m ¶ Nunc aũt regnũ meũ non

u es rex iudeoꝝ:q.d.eſt hoc

d feciſti:q.d. videt᷑ ꝙ tu ſis
gatur determinate ⁊ magis in ꝑti

ens ꝙ tradidiſſent eũ ꝑ i.

plenũ verba eius nõ intelligens accepit ꝑ hoc ipſum eẽ
regem alicuius regni: de quo nõ intromitterẽt ſe roma
ni:ſed ꝙ chꝛiſtus pꝑ hoc intelligeret regnũ celeſte ⁊ ſpũa-
le nõ intellexit: ⁊ ideo voluit ſcire magis peterminate:
cõcludens ex verbis chꝛiſti pꝛedictis: o ¶Ergo rexes
tu:q. d. exquo cõcedis te eſſe regem regni nõ ptinentis
ad dominiũ imꝑatoꝛis declara mag qð ſit illud regnũ.
p ¶ Rudit ieſus. pmo cõcluſionem factã cõcedendo.d.
q¶ Zu dicis quia rex ſum ego.⁊ ita eſt ſm veritatem:
Segd cõſequenter declarat hur regni cõditionem.d.
r ¶ Ego in hoc natus ſum. tꝑaliter. ¶ Et ad hoc ve
ni in mundũ.pꝑ carnis aſſumptõʒ. t teſtimoniuʒ
phibeam veritati.docendo ⁊ radicando veritatẽ de di⸗
uinis in coꝛdibus fideliũ. v ¶ Omnis qui eſt ex veri⸗
tate.pma que deus n non ſel m ꝑ creatoʒ ſed ꝑ imita-
tionem ⁊ ſubiectionem. Audit voceʒ mea. coꝛde
credendo ⁊ opere obediendo: ⁊ p cõſequens in talibus
ſpiritualiter ego regno:⁊ tale regnum in nullo impedie
bat imꝑatoꝛis romani dominiũ:de quo querebat pila
tus. y¶ Dicit ei pilatus:quid eſt veritas:nõ querit dif
fiuitionẽ veritat:ſed querit que eſt illa veritas cui vir
tute ⁊ ꝑticipatõe hoies efficiunt᷑ de regno chꝛiſti. Intelle
xit enim ꝑ hoc in quodaã generali aliqo dominiũ: exñs
extra cõmuneʒ modũ hominũ:⁊ hoc eſt verũ ſi intelli-
iculari: quia veritas di
uina filio appꝛopꝛiat᷑: veritas ꝑ quã homies in pñti effi
ciuntur de regno chꝛiſti eſt qdam impꝛeſſio ⁊ ꝑticipatõ
veritatis diuine.huius aũt queſtionis pilatus nõ expe/-

O

ctauit rñſionem duplici de cauſa. Una eſt quia erat de

regno ſpirituali:vt viſuʒ eſt: ipſe aũt nõ habebat ſe in
tromittere niſi de tpalibus:⁊ ideo hoc aduertens dimi-
ſit illius queſtionis ꝓſecutionem. Alia cauſa fuit quia
iam pꝑceperat chꝛiſti innocentiã ⁊ iudeoꝛũ maliciam:ſci
inuidiã. Igitur pᷣtermiſſa queſti
one pꝛedicta: voluit ꝓcedere ad eius liberatõʒ:vt ſtatiʒ
patebit: 3 r cũ hec dixiſſet. Hic cõſequenter ponit
innocentie chꝛiſti declaratio:cum enizʒ pilatus vellet eũ
liberare:vt dictũ eſt:occurrit eius memoꝛie modus co/

ueniens liberatõis ſue:videlicet de cõſuetudine iudeoꝝ:

X =
=
☛R
+

eſtteſlle.

filig hlumus
lirbtnleri
ewlit g ib

incöedelb 1

ſuberpipc ber

(en de llo

orutmagber
niur Mind⸗
i Sechre⸗
ſingrcönnut
ſiſtznulono
Umnnrorgdl
Wuymnedn.
bncrdci
pohad diid⸗
ofrminn adche
ſecpcolegnisld
decponitpopulin
urraber o riint
ſitwurſinaſagban.
lunbuoliro ſputt
lnoßtälicouin
Ponbeetleronsnr
Ptürärwans
Küglknin

Wwowwa
Mhl
awiaptdetpe
Tai.
Cotamniare
diet yi/

— — — —

euniopachals.

incicoputatoon
Pnjrſiunllgi
nbioh igiſte
Utptiriltgge
ehethiis
kdecsdicrreon
Ganigenigmnance
unbgligeſte:
Pnofſſotinkes
W
bugitinain,

ſſtoneſngz
nnſtusaie
Uigliſtapeno⸗
ſtotiiri

urtipſg

Yohannis xy.

Kroin nne 2
norann eule qua dabatur eis a p̃ſide in ſolẽnitate paſchali vnꝰ vin/ ti intentio:ibi Exiuit iterũ. Circa pᷣmũ ſciẽdũ ꝙ pilat vidit
mitn: inirin ccus in memoꝛiã liberationis filioꝛũ iirl de terra egypti ex clamoꝛe eoꝝ ꝙ nullo mõ poterat dimittere ieſũ oio libe
bunmi eNliI 2 pꝓpi hoc voluit xpm liberare p hũc modũ: pmo ad rũ c pace ipſoꝝ ex altera parte dux erat ſibi inocẽtẽ inter-

fum hoc faciẽdũ allegat xpᷣi inocẽtiã dicẽs: a ¶ Ego nullã ficere: ⁊ ideo ad ſatiſfaciẽdu eij fecit xpᷣm flagellari ⁊ illudi:

N in eo iue. cãm. ſ.digna moꝛte. allegat ↄſuetudinem: de ⁊ hoc ẽ quod dẽ: Tũc g appᷣhẽ.pi.ie.⁊ flagel.non ꝑ ſe
tigde Rrin cuius obſeruatde ipſuʒ imediate: ſed ꝑ
. Zinetti ſciebat eos eẽ cu⸗ „ . miilites ſuog 2 mini/
, picos dicés: Egõ nullã iuenio ĩ eo cãʒ. pas. Exiũit iterũ pilat fo/ ſtros. b ¶ Et mili/

nim H b (IEſt aut oſue Eſt zũt cõſuetudo vob: ut ras:et dicit eis: Eccè addu tes plectẽ coꝛo. de ſpi
.* WeNlaltd uudo ac. vultis — ſ Bi ba. voͤ eij . nis.i. de iuncis mari/
G 6 bim dimitt. vo. re. u pnu dimitta vol ipaſcha. co vob en foꝛas ut cogno nis ad modũ ſpina?z
Glu nii deoꝛuʒ q. d. vos DAult ergo dimitta vob ve ſcatis:qꝛ nullã luenio ineo duris ⁊ acutis.
ga Nire veberh hoc velle. gem iudeoꝝ: Clamauerũt cãm. Exiuit ergo ieſuſ poꝛ: c ¶ Impoſuerunt ca
Nena ckha 13 dir elerig rurſum oẽs dicẽtes: Mon tãſ ſpineã coꝛona: ⁊ purpu Piti tan tanch volenti
ndn iedu huc ſed barrabã. Erat aut reũ veſtimẽtũ:let dicit eis: aSeceri ut Geiil

wſng volé) xpm libera e eei.
bey nn re poſuit eis ſlb barrabas latro. XIX. Ecce hõ. Cüm ergo vidiſ/ ſio rũderet iudeoꝛuau,z
r Kanne Diſtinctoe ic- AUnc ergo appᷣhẽdit ſent eũ põtiſices ⁊ minii gecutſtiont. d ¶ Et
Dier Ajoee ratõe xpᷣi vel bar pilar' ieſũ:⁊ flagella⸗ amabãt dicẽtes: Crlicifi vyeſte purpuerea circũ
Dia 1ſdr rabe 2 de nullo pdaleleli flagella J damabat dicetes E icifi dederũt eũ. Tali eni
r Nlio: ut magis er Uit. Et milites plectctes co ge crucifige eum. Dicit eis veſte vtebatur reges.
nz obiniſgg bmitur Matth. ronã ð ſpiniſ ipoſuer̃t capi pila:Accipite eum vos ? e ¶ Et veniebant ad

at rndci Krxvij Sciebat e ti en: et veſte purpurea cir cruciſigite. Ego eni ñ ſlue eũ ⁊ dicebat c. hoc
iunſg noſunn woſenat⸗ cũdederũt eu.Et veèniebãt nio ĩ eo cãm. Rſpõderũt cre bctu eſt in luil
rin dimmtterentera ad eü: dicebant: Aue rex ei iudei: Ns legem bhabe fA eſee inla⸗
m tera parte barra⸗ ludeo. Et dabant ei ala mus: et ſy legẽ debʒ moꝛi: pas ut illuderẽt facl
Puimmaen bas erat: peſiſff ſicut illuſerüt ſignis
7 popluo odioſꝰ vbis. g ¶ Exiuit

mr giͤt 4 . „ „ „„ y» „ Y 25
Eienin kirmiter credebat ut ep liberationẽ nullo mõ vellẽt: iteꝝ. hic oſtẽditur circa pᷣdicta pilati intẽtio que erat bona
Küonik ſic ꝑ cõſequẽs liberatiõi xpᷣi cõſentirẽt: ſed ſacerdotes quatũ ad hoc:qᷣa pᷣdicta iuſſerat fieri ut iudei tali afflictõe
deranen deceperũt populũ inducẽtes eũ ad petẽdũ liberationem xpᷣi eint ſatiati:⁊ ſi icↄſentirẽt ĩ er liberationẽ ſine moꝛte:tñ
Aan *l ſe⸗ barrabe 7 no xpi: hoc 5 aõ ſubdit: c Llar amaue b hoc nõ excuſe at 3 otadee eſſet iudex ſup cos no debe⸗
nnihllcn rütrurſ⸗ u ⁊c.ſed barrabã. dimitte nobis. Erar at bat ei quẽ ſciebat inocẽtẽ etiã minimã penã inferre igitur
ntcgcn bar rabas latro.ſ. publicus ⁊ famoſus: hoc addit euãge/ euangeliſta circa ſequẽtia ſic pꝓecedit. qa pmo decla ra tcona
6 liſta ad oñdẽdu eoꝛũ maliciã:q ad ꝓcurandũ moꝛtem tuũ pilati ad xp̃i liberationẽ: iudeoꝝ reſiſtẽtiã ad e ↄdem
Nlir xpi petie ũt latronis publici liberationẽ:contra bonuʒ nationẽ:ibi Aũ vidiſſent. In pma igit parie dr ſic: Exiuit
Mur. publitũ ⁊ cõtra iuſticiã.¶ In ca. xviij. vbi dẽ in poſtil. iterũ pilat foꝛas.vbi iudei ſtabant:qꝛ domũ ep ingredi nõ
o;. Et iõ ꝑ paſche mãducationẽ nõ intelligit hic cõmeſtio audebãat: ut.õ.dictũ eſt. h¶ Et dicit eis.pmo allegãs xpi
inicmtonin agni paſchalis. (Additio. inocentiã. i ¶ Ecce adduco eũ vobis foꝛas. poſtq; diligẽ
(Orms nitn Mim mãducatõ paſche intelligi dʒ tm de agno ter examinaui eũ flagellaui ad vobis ſatiſfaciẽdũ. Ut co/
Eed paſchali:ut declarat in additõe ſuꝑ matth.xxvj. gnoſcatis:quia nullã in eo iuenio cam. voñndit ipſi punitio
Adtugnui ca.vbi agit᷑ de tꝑe cene dñi.vide ibi. ¶ Meplica. nẽ iã factã vltra cõdignũ cũ di: k ¶ Exiuit g ieſus.ex pᷣce/
do 1pcttes ca.xviij.vbi dẽ:Et ipſi nõ introterẽt pᷣtoꝛiũ ne pto pilati. l oꝛtãs ſpineã coꝛona ⁊c̃. Uolebat eni pi
mengunmulntl cõtaminarent᷑ ſed manducarẽt paſcha. Poſtilla latus ut ſenſibili viderẽt q̃li fuiſſet illuſus ⁊ flagellatus:ut
mminun unili oꝛ dicit ꝙ intelligẽdum eſt de mãducatioe panis ſic mouerẽtur ad copaſſionẽ. m ¶ Et dicit eis ecce hõ q.
laraiei agimi no paſchalis agni. Burgen. opponit ꝑ ſuẽ minus d. ⁊ſi in aliquo male egiſſet: tñ vltra condignũ punit eſt: -
rAätl autẽticã cõputationẽ ⁊ digreſſionẽ quã ponit Matth. iõ deberet vobis ſufficere. n ¶ Cũ s vidiſſet. Hic ponit iu
utumnthii xxvj. Et ſi intelligi debẽt de eſu agni ꝓut Burgeñ. vult deoꝝ reſiſtẽtia.Et hoc duplicit:pmo ꝑ irrõnabilẽ clmoꝛẽ
tüundk/ ratio ioh. euãgeliſte valeret ) nicodemũ alios ſepul- ? ꝑ rõnẽ: ibi Rñderũt iu ei. In pma pte dẽ ſic: n ¶Fum
niuthlaifl ture xpᷣi intẽdẽtes:qa fuiſſent cõtaminati ex tactu moꝛ ergo vidiſſent eũ pontiſfices ⁊ miniſtri. ſic flagellatũ ⁊ illuſũ
vigon un tui: ꝑ ↄñs inhabiles ad maducadũ paſcha ſic acceptũ. ⁊ cognoſcẽtcs ꝙ pilatus ſic volebat dimittẽ ipſũ. o ¶ ¶1s
anihnuii vnde de eis dicere opoꝛtuit:a ipſi no ſepelierunt eũ ne mabant.tumultuoſe ⁊ alios ad clamandum excitabant. d.
in nntſonen cõtamiĩarent᷑ ſʒ manducarẽt paſcha. ſicq; falſiſicarẽtur p rncifige rucifise euz. q.d. hec ꝑena nullo m §nobis
tatons huißiinl omnes euãgeliſte: ⁊ puto ſi cõputatio burgeñ.eẽt vera ſufſicit:ſed petimꝰꝙ moꝛiatur. q ¶ Dicit eis pilat accipi
Chictuen⸗ o no fuiſſent a iudeis pmiſſi ſ̃ epelire monuü celcbꝛita/ te 76. Deriſoꝛie 7 indignat hoc dixit: qꝛ no hebant tatez
iitti te paſchali iã inchoata:q incepit a veſpera ferie ſexte ſʒ iudicãdi aliquẽ ad moꝛtẽ: ut.s.dictũ eſt:⁊ ẽ ſilis modus lo/
n. orunlen burgeñ.cõputationẽ. a. XIxxXx. quẽédi: ac ſi diceret: Si haberetis ptatẽ dare moꝛtis ſentẽtiã
n Audli ſM Unc ergo app̃hendit pilat. Hic ↄñter euãgeli cito ⁊ ſine cã faceretis:ſed ego hoc agere nolo: ideo ſequit·
. Amnlin a deſcribit qd pſſaus ſit xpᷣs a gẽtibuj. Paſſus r. ¶ Ego eni nõ iue.i eo cãm. dãdi talẽ ſniaʒ. s8 ¶ Rñdert
zu annlut eſt aũt tria ab eis.ſ.flagellationẽ: illuſiõʒ: cru/ vigdẽtes iudei ꝙ pilatnõ acquieſceret eoꝝ clamoꝛi iccperüut
ii cifixionẽ:ſᷣm ꝙ pᷣdixerat ſaluatoꝛ matth.xx. Tradẽt eũ allegare rõnes alias ꝗ.S.allegauerãt. No eni illas audebãt
lai nere gentibus ad illudẽdũ a flagellãdũ ⁊ crucifigendũ. ⁊ iõ reiterare:qᷣa pilat iam illas euacuauerat:⁊ iõ hic aliud alle
bic r Aui euãgeliſta hmo agit de illuſione ⁊ flagellatione: de cru gaãt.Et pᷣmo allegãt ipſũ feciſſe õ legẽ dei: legẽ ſpatoꝛis
mnile checs cifixione:ibi Tũc ergo tradidit. Pꝛima ĩ duas:qa pᷣmo romani: ibi Exinde qrebat. In p igit ꝑte allegat ſiẽ iudei.

vnimitin delcribit xpᷣi flagellatio ⁊ illuſio:ꝛ circa hoc oñdit᷑ pila t¶ Mos legẽ habem.ſ.a deo datã i monte ſynai. VVEr

R

Euangeluum

zm legẽ debet moꝛi: da Leuit. xxiiij.pcipit ꝙ blaſphemi oc/
cidant ⁊ tale crimẽ imponebãt ei: vnde ſeqt: x ¶ Quia fi⸗
liũ dei ſe fecit. erũtamẽ xpᷣs hoc dicẽdo nõ blaſphemauit
ſed veritatẽ dixit ſcripturã habitũ: ut.S. ꝓbatũ ẽ ca.x.
7 C Iaudiſſet pilat hũc ſer.ma.timuit.nõ ꝓpi legẽ iu
deoꝝ quã ñ obſerua-
bat:ſed ne verũ eẽt ut
ieſus ſibi oblar eſſet
vere dei fil:⁊ ſic fem̃
enoꝛme feciſſet ipſuʒ
flagellãdo:⁊ iõ ð hoc
voluit certy ingrere:
vñ ſedtur: ʒ3ʒ ¶ Et in

quia filiũ dei ſe fecit. Cuům
ergo audiſſet pilat hũc ſer
monẽ:magis timuit. Et in/
grẽſſus ẽ pᷣtoꝛiũ iterũ:Et di/
cit ad ieſũ: AUnde es tu: N

eſus ein vtain le ſul aut rſſũ nõ dedit ei. Di
. CE „ „ 9. ,—
poſſet cognoſcere ex Lil ergo ei pilat: Mihi Pa
mra tumulti iudeog. loq̃ris: Neſcis ga ptãtẽ ha
a Et dicit ad ieſu, beo cruciſigẽ te: ⁊ ptãtẽ ha
vñ es tu p hoc arens beo dimiitere te: Rèſpõdit

erdebe ieſ us: Mon haberes ptãteʒ

ſus aut rñſũ nõ dedit aduerſũ me yllam:nil i tibi
ei. Pꝛimo qa hõ erat datuʒ eẽt deſup. Pꝛoptea
gẽtilij ⁊ idolatra ⁊ ge q me tradidit tibi:mar pec

nerationẽ filij i diuis
cape nõ poſſet.2 qa
nolebat paſſionẽ ſuã
impedire.ʒ qa ꝓphe
tatum erat de eo eſa.
lii.Et ſicut agnus co =òèòMB̃
rã tõdẽte obmuteſcet ⁊c. ⁊ iõ volebat illud ꝓpheticũ iplere.
c( Dicit & pilat mihi nõ loq̃ris mirabat᷑ de eius tacitur/
nitate cũ eẽt in pũcto liberatiois uel cõdenationis ſue:ſeqᷣt᷑:

d ¶ Tielcis qa habeo ptatẽ c. qid.mihi ſaltẽ deberes re⸗

catũ bʒ. Et xinde q̃rebat
pilat dimittẽ eũ. Judei ãt
clamabãt dicẽteſ.Si hunc

2

ſpondere. e ¶ Rũdit ieſus. non ad impediẽdũ ſuã paſſioʒ
ſed ad repmendũ pilati iactãtiã: f ¶To haberes po. ad.
me vllã niſi tibi da. eẽt deſuꝑ.i.a pᷣncipib romanoꝝ ⁊ vlte
rius pmiſſũ a deo qͥ ẽ poteſtas ſuꝑioꝛ.Et ex hoc arguit er
pctm:qa nõ acceperat ptãtẽ a ceſare ⁊a a deo condẽnadi ino
xios:ſʒ mag liberãdi eos:⁊a cũ h'oñdit pctm iude ⁊ iudeo
eſſe maius q; pctm ipſp pilati:qͥa ad occiſionẽ xpᷣi iudas fu
it motus cupiditate:iudei autẽ inuidia ⁊ rancoꝛe:ſed pilat
fuit motus hũano timoꝛe:ut magis ptẽbit:a hoc ẽ qð dẽ:
g¶ Pꝛopterea qᷣ me tra.tibi ma pec.hʒ.in quo includitur
Pem pilati:qꝛ maius nõ dẽ niſi ꝑ cõpationẽ ad minuj.
Exinde. Pic ↄñter allegãt iudei xp̃m feciſſe ↄ legeʒ im⸗
paratoꝛis:qa videbant ꝙ pilat᷑ parũ erat mot᷑ eoꝝ pᷣdicta
allegatiõe:ſed volebat ieſu oio dimittere:a hoc ẽ qð dicit᷑
h ( Exinde qrebat pilat' dimittere eũ. Uiderat eni pilat
tanq hõ aſtut ꝙ xpᷣs rõnabilit᷑ cõuicerat eũ de pctõ ſi eum
innocẽtẽ cõdẽnaret:⁊a iõ querebat occaſionẽ dimittẽdi euʒ:
qð videntes iudei clamabãt: i ¶ Si hunc dimittis nõ es
amieceſaris.i.nõ celas p honoꝛe ⁊ ſtatuto dñi tui cuſtodiẽ
do qð arguũt ↄñt᷑.d. ij.n. ꝗᷣ ſe re fa. õdi.ceſari. Impa
toꝛes eni romani abſtulerat a iudeis regiã dignitatẽ:ne ha/
berẽt rebellãdi occaſionẽ. Et iõ quicũq; ini iudeos dicebat

ſe regẽ qlitercũq; videbat᷑ oꝛdinationẽ impatoꝛis facere:

xpᷣs aut ↄceſſerat ſe regẽ eẽ:ut patet ex pᷣdictis: ⁊ ideo quis
ſm veritatẽ hoc regnũ nõ eſſet cõrra dominiũ impatoꝛis:
ut.ð. dictũ eſt: tamẽ hoc arguebãt.apparẽter: pilat aũt nõ
audebat etia ſʒ mimã apparẽtiã facere g ipatoꝛij honoꝛẽ:
io ſeqt: 1(llatus ⁊c᷑.adduxit foꝛas ieſũ.ut coꝛã iudeij

euidentius de facto inquireret: ⁊ eoꝛũ dictuʒ falſũ oñderet

m¶ Et ſedit p tribunali.i.in loco ſedis iudiciarie. n Rn
loco q dicitñ lichoſtratos.i.lapidũ ſtratura:⁊ dicit a lichos
quod ẽ lapis ⁊ ſtratos quod eſt pauimentũ ſiue ſtratura:

eſt nomẽ grecuʒ:hebꝛaice autẽ gabbatha:quia hoc no/⸗ tbi uni
men hebꝛaicum idem ſignificat ſicut grecũ. Ille eni loc Pii hera
erat ante domũ pilati: ante enim domos magnatoꝛum mMln ulni⸗
ſolet eſſe loc' de lapidibus pparatus. o Erat autem mſilſ ell
paraſceue. qnia erat feria ſexta 2 pma dies ſolẽnitatis ime) mi
paſchalis.diceba leſtth
. . . .ẽ „ tur auteʒ feria ſe,d gtfni
dimittis nõ es amic ceſan.. Daraſeeue⸗ i. ſiut P
ſg Enj facit: pꝛeparatio: quuia itcluin/
Dis enig ſe regẽ lacit. 5 ns illa die pᷣparabit igict
dicit ceſari. Pilar aut cuʒ iudei cibaria poo (ipin,/
audiſſet hos ſermones:ad die ſabbati ĩ uuo aſliin
duxit foꝛas ieſuʒ:ẽt ſedit ꝓ non erat liciuum n,
tribunali ilõco q dẽ licho aliquid oecoguu· aei
ſtratos: hebꝛaice aũt gaba xj. p Pos m miin
ſche hoꝛa qſi ſexta: et dicit trarium videtu iinnſepnen
iudeiſ.Eccẽ? rex veſter. Ylli mar. xv. vbi die⸗ ſant .
Ruũt clamabat: Zöllefolle atmia s uedi nge
cr. ucinge eñ. Dlit eis pila xerunt eum. bus ic Cen
tus: Rẽgẽ vim cruciſigam autez fuit iudica- itaitaiin⸗
Rñderuũt potiſiceſ:Nõ ha msq mucifirus: fro gine
bem regẽ niſi ccſarẽ. Lunc ergo c. Ditecuʒ mnſniegt
tradidit eiſ illũ: ůt cru eem vllatc erat ſch
ergo ne Urchu elempus medium licr dud
cifigeret᷑: Suſceperũt autẽ inter tertiam ⁊ ſe Kipne
xtam: mediũ aũt Grptadonan
. ab vtroc; extre⸗ Pplteſocſaen
mo poteſt denominari: ? ideo marcus expꝛeſſit illud gierduosn
tempus medium per hoꝛam tertiã:iohannes vero per ierudoxin
ſextam. q We dicit iudeis.allegans pꝛo chꝛiſti libe⸗ gege igapt̃
ratione. r ¶ Ecce rex veſter. quaſi diceret mirũ eſt nlbcuptia
hunc hominem abiectum ⁊ flagellatum dicitis ſibi vel oenütoiitu ia⸗
le vſurpare regnũ iudeoꝛũ. s ¶ lli autem clamabãt. l⸗iitgnuo⸗
ſicut furibũdi: t ¶ Tolle tolle crucifige eum. quaſi di/ nunneliciie
cerent:non poſſumus videre eum. v ¶ Dicit eis pila⸗ zräneau
tus.allegans in cruciſixione chꝛiſti eoꝛũ verecundiã.d. ſonc Apena
x gem veſtrum cucifigam. quaſi diceret: exquo WeRS
eum regnare foꝛmidatis:⁊ ia de hoc fuit fama magna: opendiögg
erit vobis verecundia ſi moꝛte moꝛiatur ſic abiecta:vn güͤcnckius
de ⁊ poſtea pilatus ſcripſit titulum crucis ad eoꝛũ vere/- ciigentpeeri
cuindiaã: Jeſus naçarenus rex iudeoꝛũ. Dixerunt pontiſi lunoredund
ces: Non habemus regem nilſi ceſarem. Ex quo patʒ ꝙ (Serpltan
extunc perpetue ſubiectioni romanoꝛuʒ ſe obligauerũt blbefirn
renũ iantes omni alteri regie dignitati.Pẽ etiã eoꝝ ob (Entautſ
ſtinatio ad pꝛocurandũ chꝛiſti moꝛtẽ:cum pꝛo eius pꝛo bCfüugrenus.
curatione confeſſi ſũt in perpetuũ ſeipſos ſubiectos ſer- (Krue
uituti. y ¶ Luc ergo. Hic incipit agere euangeliſta de Pintiulenni
crucifixione chꝛiſti. Et diuidit in tres: quia pꝛimo agit ſan ſinale
de crucifixione: ? de moꝛte: ibi Poſtea ſciens ieſus.3 uunktilt
