ſtus eccleſiã: quiã membꝛa nian en⸗ caput
. us coꝛpis eiuſ:d mulieris.a capit
ſumus coꝛpis eiuſ.dè carne in ng vigt os
äl ſenſus depeet re
gimen toti coꝛpis:ſic xpᷣus caput eſt ecclie:q eſt eius coꝛ
pus myſticũ. n¶ Uiri diligite.Hic ?· inſtruit viros.d.

WUiri diligite vxoꝛes vias. ꝓpter hoc.n. mulier facta eſt
de latere vixi: qꝛ debet eſſe ſibi ↄiuncta ꝑ fidelẽ dilectio
icut xpᷣus dilexit eccliam. cuiꝰeſt caput:··

Et ſeipm tradidit ꝓ ea. ex charitate maxima
tillã ſanctificaret.a pccis mũdando ſanguine ſuo:

r¶ Muũdãs lauachꝛo aq in baptiſmo p que coicat xpi
paſſio qtũ ad effectũ vt.S.dẽm ẽ. S¶ In vbo vite na
accedẽte vᷣbo ad elem̃tũ fit ſaccẽ̃m. t exhi ·ipe ſibi

glo. eccliam. tanqᷓ; ſpõſam daritate fidei ⁊ moꝝ refulgẽ

n . n. a claritate dẽ qſi claria: cmutata in g
6 ha. ma. neq; rugã.i. pccẽ̃m moꝛtale patẽs nec latẽs
Uel alii:Nõ hũtem ⁊c.i.mũdã ⁊ ſimplicẽ ſine ruga du
plicitatis: x ¶ Ita viri c qꝛ ſũt vna caro:io ſubdit:
Qui ſuã vxoꝛẽ diligit:ſeipᷣm diligit.qꝛ ſicutd Matth
xix Itaq; iã nõ ſunt duo ſed vna caro. - ¶ Iemo. n.
rõne vtens 3ʒ ( Carnẽ ſuã odio habuit.naʒ i ſcũs ma
cerans eaʒ: nõ facit ex e odio ſed amoꝛe:vt ſit ſubiecta

ſpiritui ſiẽ debet eſſe: ⁊ ſic reſurgat cũ ſpiritu immoꝛta
lis. ſimilit᷑ vir dʒ diligẽ vxoꝛẽ vnã carnẽ ſecn exntem:

⁊2 ¶ Siẽ ⁊ xpᷣs eccliam. ſup.diligit: a ¶ Quia mebꝛa
ſum rigr em Kitnoo oes dele⸗ De cane
eius ⁊c̃.nãꝗ aliqui fi

A
ſerenl

—

nns lintt.

ihcſiotl erſi
(ſilemn terbot
umul

eliũ ſunt inferioꝛes:et iſti dicunt de

. lenittüt
1advenor

tes
n iefutil
l

maman
nai deaci
lei i⸗
nlunn,
nol ,
n t⸗

begafhti

o Nin

————— — — — —I———E

ſenp infnu
ſhrniſonin
tcumdiapy
ani dihient⸗

—— —
=

leincnu⸗
cgruikinm

iibisinfom
ficd iugin
(ſpiacdlanp

nütrennt

d Donnnd⸗
zürunenve
Emereco.
ncb vbidiinp⸗
MWlunn
bi pbabli⸗

( Roglmnunnn

OrGoiN
alzouglan
Cinitmtis

lodideeti ciin

tſogntdeſnopt
uſornenpetas 1ho
MMammirinpedin
Ptaerendicuntdi⸗

ErW NSufe
elertoſiceſen
ſoſozifeinan⸗
ſinsoimnictͤte⸗

ſunſg wti diii
llhonirinmal⸗

tüſtnufelſt
Mbinmitin

Künapenc nmn
ninpuſtl dee
. Ihrbocgdi
Mialigen
Nürepaife
WNN
aneniſtanmeen
ſtiglͤ ganſn
Hiklrg
Kl
boneſto)

Menot do
u
e lbonn

—

„

—
⸗
Se—

. 0 4
Necputc nt

uncdts

eccelin

rnt
nne
urgn

=S=—

S=

— —–=

e
7 . 4

miua lernhe
AONN,

1 = ,

„

fm quandã appa

—,

¶Ad epheſios vj.

oarne e que añ reſurrectõem fuit paſſi ibilis et infirma:
a ¶ Et de oſſib eius.qᷓtũ ad foꝛtioꝛes ꝗ x-pᷣo ↄfoꝛmant᷑
in tolerãtia aduerſoꝝ. pꝑ oſſa.n. in quibus ↄſiſtit robur
coꝛpis vᷣtus foꝛtitudinis deſignat. b ¶ Pꝛopt hocre.
hõ pẽem ⁊ matrẽ.ſ.qᷓtũ ad cohabitatõem. iſtud fuit di
ctũ geñ.ij. de adã ND
eua. Coõſequent᷑
applicat᷑ ad xpᷣm
q eccliam myſtice
cum dẽ: c ¶ Sa
cr̃m.i.ſacrũ ſigꝰ:

ey eᷣ de oſſib eiuſ. Pꝛopi
hoc relinquet hõ patreʒ et
matrẽ ſuã:et adhẽbit vxoꝛi

d ¶n xpo et in ſue:⁊ erũt duo ĩ carne vna.
ecclla. yn. fil’ di Saͤcr ʒꝛ hoc magnũ ẽ. Ego
pĩem nõ reliqrit: aũt dico:in xpᷣo ⁊ in ecclia.

a emp en inn Aerũtñ ⁊ vos ſinguli vnuſ
Vt ₰. t — — —
Pevt vi ori qſq; vxoꝛẽ ſuã: ſic ſeiſᷣm di

rentiã dẽ piem re ligat: vxòr ãt timeat virum

Wanc i wib ſuum. aplimn. VI.
3 „„„ &£ „ „
viſibilis in foꝛma Nij õõ ve
ſibi eccliam p m me᷑.Honõꝛ:a pꝛeʒ luu et
ſteriũ incarnatoj matrẽ tuã: quõd ẽ mãdatũ
⁊ paſſionijſue ſi pmũ in ꝓmiſſione:vt bñ ſit
ſpoſam: ⁊ ex hoc 2
lt ad ppoſi tibi:⁊ ſis lõgeuus ſupꝑ terrã
reuertit ad ꝓpo 6c105 ke . S”
tũ. d. Uerutñ ac. Et võs pꝛel nolite ad iracũ
erpʒ. e ¶ Uxo: diã ꝓuocare ſilios pioſ:ſed
aũt timeat viruʒ. WZ “”
timoꝛe caſto.

In.c.v. vbi dẽ in poſtil. Nec noĩet᷑ in vobis.¶ Additio.
oſa:Nec nominet in vobis.ne ſuſpicio ſit ð vo
Abis ꝓbabilis ⁊c. ¶ In eodem ca.vbi d in poſtil
la:Redimẽtes tempus. ¶ Additio.
DNOc qõ dẽ: Redimẽtes tp̃s. ſm petrũ de tharan
haſia duplicit legit᷑ Uno mõ de tpꝑe futuro ſic
ARecimẽtes tp̃s.i.tpis oppoꝛtũitatẽ ad vacãdũ
Fuiendũ deo:etiã cũ incõmodo tpali.tpᷣus.n.redimit
ſim glo.qͥ dat de ſuo vt deo vacet:Lu.vj. Qui aufert q̃
tua ſunt ne repetas.⁊ hoc nece ẽ: Qm dies mali ſunt.i.
młta occurrũt impedim̃ta q̃ impediũt hõiem ne poſſit
deo vacare:⁊ dicunt᷑ dies mali ꝓpter maliciã ⁊ miſeriã
hoĩm: Mat. vj. Suffic diei malicia ſua. Alio mõ legit
de tpe pᷣterito ſic: Redimtej.ſ.tpᷣs pᷣteritũ tanq qd carũ
⁊p̃cioſuʒ.i. redimẽtes in vno tpe qdð min feciſtis ĩ alio:
vt ſic ſitis dimidiãtes dies nõ ſic mali qͥ nõ dimidiat di

es ſuos:ſed totũ diẽ in malo expẽdũt: boni aũt ſi aliqdd

diei expendũt in malo:reſiduuʒ aũt expẽdunt in bono.
Nec mirũ ſi min feciſtis in pᷣterito:Qm dies mali ſũt.
i.multa occurrerũt impedimta:Geñ.xlvij. Dies pegri
natiõis mee pauci ⁊ mali. Et qm̃ dies mali ſt: tea
nolite impꝛudẽtes fieri.ſ.indiſcreti.hec ille.(¶ In eodeʒ
C.vbi dẽ in poſtil.De carne ei ⁊ de oſſib'ei. itõ.
AVper hoc qð dẽ:De carne ey ⁊c̃.gl.in cuv rei fi
gura adã ꝗq erat foꝛma futuri cũ de coſta factazʒ
mulierẽ vidiſſet:dixit: Hoc os de oſſib meis ⁊

caro de carne mea.ſicut.n.eua de adã facta traxit ab eo

carnẽ ⁊ oſſa:ita nos a xpᷣo inſtituti ſum in oſſa.ſ.robu
ſti:alij vo vt caro.ſ.infirmi. a. VI.
Ilij obedite ꝑntibꝰ. Pic ↄñter docet ꝑntes ⁊ fili
os q̃liter ſe debeãt hẽe adinuicẽ:⁊ pᷣ inſtruit fili
os.d. a ((SFilij obe. pa. vꝛis in dno.i.in licitil et
honeſtis b ¶ Poc.n. iuſtũ eſt. aꝛ filij hñt a ꝑntib' eſſe
Etũ ⁊ documẽtũ.hoc etiã ꝓbat ꝑ ſcripturã:exo.

incremẽtũ ⁊ docum 1 .
xx. c ¶ Honoꝛa pꝛem tuũ ⁊ ma.tuã.nõ ſolũ in reuerẽ

coꝛꝛepiõe dñi.Seruüi obedi

1 2+ To- „„ m
Et tremoꝛe ĩ ſimplicitate cõ/

tia exhibẽda:ſed etiã in necarijs miniſtrãdis tpe necitatis:

d ¶Oo eſt mandatũ pm. nõ ſimplicit: qꝛ mandara ad deũ

oꝛdinãtia ſunt poꝛa ſed in iſtis nõ addit expmendo ꝓmiſſi
onem remuneratiõis ſic in iſto:iõ ſubdit᷑: e ¶ In ꝓmiſſio
ne.q ſequit: Ut bñ ſit tibi ⁊c. Cõſequent inſtruit pꝛes dicẽs:
ſ¶ Et vos pa.no.ad
ira.ꝓuo.fi.vẽos.eos
nimij aſpere caſtigan
do:ne frangant᷑ deſpe
rãdo:ſic baculus toꝛ/
tuoſus: qñ nimis fle
ctitur ad erigendu:
g ¶¶ Sʒ educate illoj.
i nutrite h ¶¶ In di
ſciplina et coꝛꝛeptiõe
dñni.i. in moꝛib et ti⸗

ducate illos ĩ diſciplinã̊ et
te dñis cãnalibꝰ cũʒ timoꝛe
dis vꝛi:ſicũt xpo:non ad o/

culũ ſeruictes: quaſi hõib
placẽteſ:ſed ut fui xpᷣi faciẽ

tes voluntatẽ dei:ex aio cũ moꝛe. i ¶ Serui. H
bona volũtate ſeruiẽtes:ſiẽ oñter inſtruit ſuos ⁊
dño ⁊ nõ hõib: ſciẽtẽs qm̃ pũoaap ſeruos. d.
vnuſaſa⸗ quodcũq; fecerit nalibus. Fturm n. ad
bonũ hoc recipiet a dno:ſi aiam oẽs hoies ſũt li
uͦe hu ſiue liber.Et voſ dñi beri: ſed q;tum ad cõ

pus aliq ſunt liberi:⁊
aliꝗ ſeruilis ↄditõis:
KCuz timoꝛe. i. re⸗
uerẽtia qð etia ↄpetit
filjs l ¶ Et tremõe.
qð eſt pꝓpꝛiu ſeruoꝝ:
qꝛ ſubſũt flagellis do
MMẽ minoy m (In ſim
plicitate cõdis vii.i. abſq; fraude dolo: n ¶ Siẽ xpᷣo. ſer
uitus. n. introducta eſt p pccm: ⁊ ſic ẽ pena pcci.deus enim
actoꝛ ẽ mali pene: ⁊ põt coꝛꝛigere pcca ſicut placet ſibi ꝑ pe
nam ſuitutis vel alia.aliqñ etiã immittit alicui malũ pene
nõ ꝓpter expiatioem culpe:ſed pꝛopt᷑ augmentũ meriti per
exercitiũ humilitatis ⁊ patientie.aliqñ etiã ex charitate ali
quis ſibi accipit ſeruitutẽ volũtarie:ſicut paulinꝰ Nolenſis
epᷣs in ſeruitutẽ ſe tradidit tpe Uaãdaloꝝ: ꝓ filio cuiuſda vie
due:⁊ omib' iſtis modis nõ ſolũ ſeruit᷑ homini ſed etiã deo
inqtum hõ patient ſuſtinet ſeruitutẽ ſibi inflictã ex Ts

eàdẽ facite ill remittẽtes mi
nas:ſcientès qꝛ ⁊ illoꝝ ⁊ vẽ
dðñs ẽ in celis:ẽt pſonarũ ac
ceptio nõ ẽ apud deuʒ.Dè
cetero frẽs ↄſoꝛtami in dño

tione diuina vel aſſumptã volũtarie ꝓpter deũ: o ¶C/ nõ
ad oculũ fuientes.i.in pñtia dñoꝝ tm̃: ſed etiã in abſentia:
p ¶ QRuaſi ho.pla.tm: q Sʒ vt ſerui xpᷣi. volũtarie
ſtinetes in hoc oꝛdinatõem dei:⁊ ſubdit᷑ ro cũ dẽ: r ¶ Sci
entes ⁊c fecerit bonũ.ſ.meritoꝛiũ s ¶ Hoc recipiet.in mer
cede t A pño. in cup poteſtate ſunt dñi ſicut ſui: iõ ſub
ditur: v ¶ Siue fuus ſiue liber. naʒ ↄditio ſuitutis reſpe
ctu vite beate nullũ affert impedimentũ:vñ dicit ambꝛoſi:
In dño bona ſeruitus ⁊ bona libertas equa lance appendũ
tur. ſcòo inſtruit dños.d. x ¶ Et vos dñi eadẽ facite illis.
ſuppᷣ.ſeruis vtentes eoꝝ ſeruitute rõnabiliter ⁊ modeſte:iõ
ſubdit: y ¶ Remittentes minas q̃ſi diceret:nõ ſolũ remit
tentes verba qñ peccant ex fragilitate vel ignoꝛatia:ſed etiã
cõminationes ⁊ verba aſpera:⁊ iõ ſubdit᷑ ratio: 4 Sciẽ
tes qm ⁊ illoꝝ ⁊ veſter dñs eſt in celis. pᷣſidens eqliter dñis
a ſeruis: a ¶ Et perſonarũ acceptio nõ eſt apud deum.ita

enim puniet dñm ſicut ſeruũ:et etiã grauius ceteris paribꝰ:
quia quãato ſtatus altioꝛ tãto caſus grauioꝛ: ꝓpter ☛
De

tur Sapi. vj. Potentes potẽter toꝛmenta patient᷑. b
cetero. Poſtq; apls inſtruxit epheſios in ↄmuni:a poſtea ꝓ
ſonas diuerſoꝝ ſtatuum in ſpeciali: hic reuertit᷑ ad inſtruẽ
dum eos in generali:⁊ diuidit᷑ in duas: quia pꝛimo inducit
eos ad ſumendũ arma virtutum generaliter:ſcòo deſcribit
hec arma ſpecialiter:ibi State ergo. Circa pᷣmum dicit:
b. ¶ De cetero fratres cõſoꝛtamini in dño.qᷣſi dicẽt:exquo

(Epiſtola pauli

radcati eſtis in fide xpi:debetis ↄfidere de ipᷣo: na aſſiſtit fi

perioꝛi: qꝛ affectões pᷣdicatoꝛe nõ debent ad irena afflci

pedes ne immediate tangãt terrã: ⁊ nudi remanẽt in pte ſu

pte ⁊ fiducialit᷑ ⁊c. ¶ Explic poſtil.ſuꝑ eplaʒ ad Ephe.

gelib ſuis in tẽtationibꝰa p̃ſſuris:veruniñ qꝛ nõ debet hõ ſed ad celeſtia: ſic diẽ in glo.ſup locũ iſtũ. v ¶ In omi
ſic ↄfidere de aſſiſtẽtia dei ꝙ omittat facẽ quod pot: qꝛ hoc bus. tentationũ inſultib x¶Sumẽtes ſcutuz idei.
eſſet tẽtare deũ:iõ ſubdit: a ¶ Induite vos armatura dei ẽ ſubſtãtia ſperandarũ rerũ: y¶ In q poſſitij oĩa tela
.i. vtutibus qᷓ ſunt arma militũ xpᷣi: b¶ Ut poſſitis ſtare. ⁊c.firma.n.fides ð bonis celeſtib q ſperant repellit ic
abſq; caſu moꝛtalis demonu qi ſcutũ
inſidias diaboli. am ⁊ in potẽtia vptutis eius. In one oꝛates oĩ pe in ſpiritu: tis aſſu.lſ. charita
ſur diei e bana⸗ duite vos armaturã dei: üt ct in ipo vigilãtes in om̃i in te:qe ſic galea ſu
neg wilti chraj Poſſitis ſtare aduerſus inſi ſtãtia obſecratõe pꝛo om̃i ———— noſax
ſcrutat affect: ibi q dial diaboli: quoniã nõ eſt bus ſanctis et ꝓ me: ut der alioꝝ armoꝝ ſic
rit cauſa nocẽdi:vbi nob colluctatõ aduſus car mihi ſermo in aptione oꝛis charitaj ẽ pfecio nneſmgiß
quẽq; viderit ſudio nem ⁊ ſanguinẽ:ſed aduer/ mei cũ ſiducia notũ facere aliarũ virtuti: ſicp ſcfni
ſius occupari.d S Iroa I⸗, erſſi . » , a ¶ Et gladiũ ſpi na
Om no eſt no collu lus pᷣncipes ⁊ ptãteſ:aduer myſteriũ euangelij:pꝛo qle eir ODstusaſpa togperire
ctatio ad. carnẽ æ ſan ſus mũdi rectoꝛes tenebꝛa⸗ gatõe fungõ ĩ cathenal iſta ſcõ: b Boln beaa
guinẽ.i. aduerſus höt rum haꝝꝑ:ↄtrã ſi piritalia ne ita vt in ipo audeam puto/- ybũ dei. Mat x. nua S
nee ſn ca ſen aqtie in celeſtibus. Pꝛopte / poꝛtet me loqui. At autẽ et o n vo/ eſtis miihſamrſi
le: e (l Sell aduer. xa accipite armaturaʒ dei vos ſciatis q̃ circa me ſunt: echwie genil ne neldien
bn. ptates.i. demo Ut poſſitis reſiſtẽ in di ma qd agã:oĩa vob nota faciet in vobis. dlans Obſest
nes q ſũt hoſtes inui · lo:et in oĩbus perſecti ſtare tychic chariſſim ir ᷑ fide ECbũ dei glady:qꝛ 4 in
ſibiles: dicit Pnclpej Stãte ergo ſuccincti lũboſ lis miniſter in dño:quẽ mi tpcuſſus cuʒ o di M t
anentolcn ſune vꝛos in pᷣitte: t induti loꝛi ſi ad vos in boc ipᷣm:vt co amentar unochto
p gram: ſed etiã ꝑ na c iuſticie: ci calciati pedes gnoſcatis q circa nos ſuni: Spẽdet ex dei gfa Hichiftfciin
tura: 2 ſ ic de ſingulis in Ppparatione eus ngelii bpa &t oſoletur coꝛda vꝛa. Pax io ſpdit: c¶ Der inugsanan
ntchel, cangen cis. In oĩb ſumẽtẽs ſcutuʒ fribus: t charitas cũ ſide ᷣ on, queẽ twin
. bu „— „„ — . * 9 — m er petitio 4 8 .
manſerũt integra: vt ſicceſ quop oſſiis ois tela S. Sre ieſu Xxpo deo: o ¶ Etob⸗ itinl uſte
obecdiũt ſupioꝛibꝰ:ꝛvt galeã ſalutiſ aſſumite:ẽt gla nĩm ieſuʒ xpᷣm iĩ incoꝛuũpti cũ expſſioereiſa⸗ pa tiiti,h
egaollmr orctr diũ ſpũs quod ẽ verbũ dei one Amẽ. Explicit re Paug gerit enn
oibus. pꝑ pᷣnc t zm Gionz er 1 it exaudibilis: vt lonhec⸗
ptätes inteligunt alj ber oeẽm oꝛonẽ t obſecrati epla pauli ad Epheſioo. ſit di: Der paſſſo Uflunnans
oꝛdines demonn. . ns tuã libera nos nhiyth⸗
¶ Aduerſus mũdi rectoꝛes. nõie mũdi nõ intelligit h vni dñe:a huiuſmoi. e ¶ Oꝛãtes oĩ tpe.ad hoc oꝛdinato ng nint,
uerſitas creaturaruũ:q nõ regit᷑ a demonib'ſed a deo ⁊ ange f¶ In ſpũ.i. mẽte ⁊ nõ tm̃ voce: g ¶ Et in ipſo vigilã Miſitpei
lis ſanctis ſibi miniſtrãtib': ſed intelligit᷑ vniuerſitas hoim tes.i.feruent oꝛãdo ⁊ ñ remiſſe: h In oĩ inſtatia.. Pſl.oniic⸗
maloꝝ:ſicut dĩ Jo.j. Mũdus eũ nõ cognouit.qui ꝑ demo ſeuerant᷑: i ¶ Pꝛo oib ſcis.vt habeàt arma pᷣdẽa gnng ſingimaclhanun
nes regi dicunt᷑ inqtum ꝑ eos ad pcca mouent᷑: pꝛopter qd lit᷑ i ¶ Er ꝓ me.ſpẽalii: k ¶ Ut det mihi ßmo ⁊ci. Müorimugiine
ſubdit ad declaratoem huũ intellectus. g¶ Tenebꝛarum oſtãtia pᷣdicãdi euꝗm xpᷣi: I ¶ ꝛo qᷓ le. fungo c. Inũc endiaconc
harũ. dicunt᷑.n. mali hõieg tenebꝛe:qꝛ ſũt inuoluti tenebꝛis detẽt'rome: m ¶ Ita vti ipo audea ⁊c.i.vt tbulatoee, dicthicgorg
ignoꝛãtie ⁊ culpe: h Coõtra ſpiritalia neqtie.i.ↄtra ſpũs qᷓs ſuſtineo ĩ nullo me treãt a pdicatoe retrahẽdo.¶n I. Pötetüdict
nequa ſiue malignos. hoc etiã dẽ ad oñdendũ ꝙ ꝑ rectoꝛes (D⸗ aut. Hec ẽ vltiꝰ ꝑs hup eple:⁊ ẽ ↄfirmatio pᷣceden ntifceciuitanis
mũdi hic demone) intelligunt. i ¶ In celeſtib. i. in hoc ae tiu: p hoc ꝙ apls eã miſit ꝑ dilectũ diſcipulũ: vt pleni (ſprarr ſopos
re caliginoſo:qᷓ frequent in ſacra ſcriptura celũ nominat᷑ in poſlet ſignificare ſtatũ apli ephe.⸗ eos in deo oſolari:⁊ Mlloipnaſt
q̃ demones habitabunt vſq; ad iudiciũ: ꝓpter qð aues celi hocẽ qð dic apls: Ut ãt. ⁊ pʒ lr̃a vſq; ibi: o ¶ Et fidel mi l aitn
nominant᷑ Mat. xiij. vbi dẽ ꝙ aues celi comederũt ſemen mi. in dno.i.in his qͥ ſũtad dñũm: p ¶ Et oſolet cõda ennk oerigie
qð cecidit ſec viã. 4 Oꝛoptea acci. armaturaʒ dei.ſ.yętu vꝛa.vos ĩ bono ↄfirmãdo ꝑ ſacra hoꝛtamta. ar apr tllos⸗
tum:vt pᷣdicũ eſt: I ¶ Ut poſſitis reſiſtẽ. inſultibꝰ demo frib'.i.i xpᷣm credẽtibꝰ:ſup ſit: r (Et cha. cũ ſide.alii lr Tno⸗
num m ¶ In die malo.i. in pñti vita vbi imminet tẽtati fides eẽt infoꝛmis: s oas pĩe nr̃o.qᷣ ẽ datoꝛ hon ſirichui⸗
onũ pugna: n ¶ Et in oĩbus.ſ. ꝓſperis et aduerſis bonoꝝ: t ¶ Et dno ieſu xpᷣo.p quẽ ad nos pueniũt di ſrclinnli
Perſecn ſtare.ita q nõ frãgamini aduerſij:nec eleueminiꝓ dona. v¶ Bꝛa cũ oib. gnãlit credẽtib': x¶ In icoꝛ nnofrotieſ
ſperis. p (State. H onter apls deſcribit arma vtutũ mag ruptòe amẽ.i. ſic maneãt in gra ꝙ nõ decidat ab ea:ſed mi,ſiinimn
in ſpeciali.d. State ſuccincti lũbos vtos. cingulo caſtitan pueniãt ad gliam q̃ ẽ gra ↄſũmata am̃. ¶ In. c. vj. vbi Munnnchsne L
vñ greg. home xxxij. Lũbos.n. p̃cingim cũ carnis luxuriis dꝛ in poſtilla:Urt det mihi ſᷣmo in aptione oꝛigmei. Muitkmdn
Potinentia coercemꝰ. q¶ In vitate. ⁊ nõ ſimulatoꝛie tmm: Oc qð dẽ:Det᷑ mihi ſmo in aptõe gitio cſtenan
ſicut faciũt hypocrite. r ¶ Et induti loꝛicã iuſticie.ſic eniʒ oꝛis mei. vẽ referendũ ad illud qð fuit a dñno di fanden
loꝛi onit coꝛ vndiq;: ſic iuſticia reddit debitũ vnicuiq; ctũ aplis Mat.x.c. Dabit.n. vobis ĩ illa hoꝛa Aittzet i
S ¶ Et calciati pedes.i.affectiões t ¶ In pparatioe euĩge qͥd loqmi. ſm. n. fragilitatẽ hũane nãe timebat apls ne sggnidi
lij pacis.i.vt ſitis ppar ati ad pᷣdicandũ euageliũ xpᷣi:qð an pᷣſſura tbulationũ ipediret a ꝓmptitudie rñũſionis imy Pgieoite⸗
nuciat pacẽ eterna. Ald ſignificatõem huũ dicit Marc'. vj. ſterijs euãgelij declarãdis:et iõ petebat ꝑ ſuffragia oꝛo- N
ca. Miſſos ad pᷣdicadũ calciatos ſandalijs:quibꝰ muniunt nũ:vt daret ſibi a o mo. ſ. rec' i aptõe orl mei.i. ꝓm dn

Wae
wbi

=—
—
S
S.
—
S=

E

eoii N

.,..
eüde 8 8

S

4

—

S

rroi⸗ M
füſene wiin

Efeſt zit

nin dien
Porno Au
nosſn

Bäidt e

ünin

Shla an

„ hini
Mcpoige
we (ESat
nie do
nbeeie
S

=

=

4
1

N
e
Ve

Ppe finẽ il
lutate. Lirca pꝛi
mũ pᷣ ponũt pſoõe

ſalutates cũ dicit
a ¶ Paul' ? Ti-

Se

erat ad eos ꝑ ipᷣʒ

tate: cũ dicitur:

sgt ĩ nõie chꝛiſti:

–—

Incipit epiſtola ad Philippenſes.
Aulus Timothe. Pic ĩcipit epla Pauli

ad philippenſes:q diuidit᷑ ĩ tres ptes.ſ.pᷣfa
oi ⁊ ꝓſecutionẽ:ibi Gĩas.⁊ ↄſumatioeʒ
i Sa⸗

¶ Incipit argumentuz in
eplam ad philippenſes.

motheus. hũc ad „ — „
iũgit ſec in ſalu⸗ Hilippẽſes ſt ma
tatioe:qꝛ miſſurꝰ cedones. Hi ach

'cepto p̈bo vitat

t hẽ ſeqᷓ : „ — „
vt a; venerer ac⸗ pſtiterũt in fide:nec recepe
eos reuerẽtiusa2 ᷑ rũt falſos aplos. Hos col/
nas alonritaru⸗ laudat apls: ſcribens eis a
* O 5 . „
ponũt pſone ſalu Roma de carcere per epa

phꝛoditũ.

b ¶ Dibyſeis. .p ¶ Explicit argumentũ. In
bi ece cipit epla Pauli ad philip
ſto ieſu. In pmiti b enſ⸗ Es. A Eon E .
ua.n.ecclia vt no ulus 7 £
mẽ chꝛiſti rddere motheus ſerui
emasauctctic; Jeſu chꝛiſti: di
gmabile reuere 9 e2r 2
D: apli baptia⸗ bſcis ĩ chꝛiſto

Jeſu qui ſunt

in quo tñ itelligt· Nhilippis cũz epig ⁊ dia-
cre rinla qa conibus. Gfa vob ét paxã̊
chꝛiſt grece vnct . t rj
rine Sr rlir ſl deo patre nr̃o: et dño Jeſu

chꝛiſto. Giqs ago do meo
ĩpmi memoꝛia vii ſo ĩ cũ/
ct᷑ᷣ oꝛonibꝰmeis ꝓ oĩbꝰvob

ligit᷑ filius vnctus
pat᷑ vngẽs ⁊ ſpũs
ſanctus vnctio.
d¶ Qui lüt phi⸗

lippis. nomẽ ẽ ci

„

Alexãdri magni:⁊ a noĩe ſuo eã denoĩauit. e
epis ⁊ diaconibꝰ.ꝑ epõs in plurali intelligũt᷑ ſacerdote
vt dicit hic gloſa:qꝛ plures epiſcopi nõ pꝛeſunt vni ciui
tati. Põt etiã dici ꝙ per epos intelligunt᷑ ſacerdotes cũ
pontifice ciuitatis.Epiſcopus eni dicitur ab epi quod
eſt ſupꝛa:⁊ ſcopos intentio: quaſi ſuperintendens ſcilʒ
populo cui pꝛeeſt:hoc aũt competit taʒ epiſcopis q; p/
ſbyteris. Iſti aũt pꝛopter ſpecialeʒ eminentiã ſuper po/
puluʒ erant ſpecialr expꝛimẽdi in ſalutatione apoſtoli:

uitatis i macedonia quã edificauit Philipp rex pater ex boc iuſtum ẽ mihi ſentire ꝙ eritis ſocij conſolatois mee
67 2 um 1

Ideo expꝛeſſit illos ſpecialr poſt ſalutationem omniuʒ

Sꝛatia vobis.in pᷣſenti. g ¶ Et pax.in gloꝛia cele
ſti que quietat totaliter homis appetituʒ. h ¶ Adeo
patre noſtro.qui eſt datoꝛ omniuʒ bonoꝛum. i¶ Et
domino Jeſu chꝛiſto. per quem tanqᷓ; per mearren
noſtrum nobis pꝛoueniũt dicta bona. k¶ Gꝛatias.
Pꝛemiſſa ſalutatiõe hic conſequenter ponit᷑ pꝛoſecutõ
epiſtole: in qua philippenſes:pꝛimo reddunt᷑ beniuoli:
ſecundo docilej ca.ſequenti:tertio attenti ca.iũ. Pꝛimũ
aũt facit apoſtolus dupliciter pꝛimo pꝛo bonis eoꝛum
geas agendo:ſecũdo taq; amicis ſpecialibus ſuũ animũ
aperiendo:ibi Scire aũt volo. Circa pꝛimum dicit:
k Bias ago deo meo. quẽ deuote colo. I ¶ In omni
memoꝛia ⁊c i.quotiẽſcũq; occurrit mihi memoꝛia de
vobis. m ¶ Aum gaudio.i.gaudens de bono veſtro.

Paeraliter Tertio ponunt 4, Eetn cum dicitur:
1 22

nüuc:conſidẽs hocipʒʒ: qꝛ ꝗ

et luſqʒ ĩ diẽ chꝛiſti ieſu. Si
euãgelij:ſocids gaudij mei

ac mag abũdetli ð ſcia ⁊ i

dieʒ chꝛiſti:repleti fructu iu

n Depꝛecationem faciens ſuper cõmunicatide veſtra ꝛc.
zi. de eo ꝙ mihi cõmunicaſtis fide æ opere. o In cuange
lio chꝛiſti. credentej ⁊ operantes ſicut ⁊ ego. p ¶ A pꝛima
die. conuerſionis veſtre. q C Uſʒ nunc. in bono perſeue

rantes:nam in fide perſtiterat nec falſos apoſtolos recepũt

vt dicit Hieronymuj
in pꝛologo: pꝛopter
qð apoſtolus de bo/
na conſũmatione cõ/
fidębat:Ideo dicit:
r ¶ Confidens hipᷣʒʒ
quia qui cepit in vo-
bis opus bonum per

2 u .—
cliʒ gaudio depcatõeʒ faci⸗
ens ſ coĩcatõe vꝛa i eun⸗
gelio chꝛiſti ů pᷣma die uůſqʒ

cepit in vob opPbonũ pfici

tio operis meritoꝛij ẽ
a deo ita ↄtinuato ⁊
ↄſũmatõ. s ¶ Uqʒ
in diem chꝛiſti Jeſu.
ĩ quo veniet ad iudi⸗
ciuʒ vẽa remunerãs

cuᷣt.n.ẽ mihi iuſtũ hoc ſen/
tire ꝓ olb vob:eõ ꝙ habeã
yos coꝛde ⁊ i vicul meis
et ĩ defenſiõe ⁊ ↄfirmatiõe

oẽs vos eẽ.Lſti.n.mihi ẽ
de quo cupiã oẽs vos eſſe
ĩ viſcẽibieſu chꝛiſti. Et hoc
oꝛo: vt charitas via magis

mihi iuſtum hoc ſen
tire.de tam eni bono
pꝛincipio iuſtum eſt
ſentire finem bonuz:
maxime circa dile/
ctos:quia dilectio fa/

oĩ ſeſu:ꝛüt pbetis potioꝛa ůt cit opinari bonuʒ de
ſit ſinceres ẽt ſine offenſa ĩ dilecto: Ideo ſbditur

v E habeã roj
— . A„ 2 in coꝛde ⁊ ĩ vinculis
ſticie p ieſuʒ chꝛiſtũ ĩ gloͤꝛiã meis ſcharitatis.
⁊ laudẽ dei. Scirẽ aũt volo x¶ Et in defenſione

vos fres: qàò q̃ circa me ſũt ⁊ cõfimatione euan
mãgis ad ꝓfectũ venerũt e gelij. Philippẽſes. n.
dA iã conſtanter certaue
uangelij:ita vt vincula mea rant pꝛo veritate euã
mãifeſta fierẽt in chꝛiſto in gelij:vt habet᷑ in fine
hubcapituli. -¶ So

cios gaudij mei.q.d.

in patria ſicut eſtis ſocij tribulatiõis in pugna. ʒ ¶ Teſtis
eniʒ mihi eſt deus ⁊c. confirmatio eſt ſue dilectionis erga
eos: ideo ſubdit᷑: a ¶ Et hoc oꝛo vt charitꝗs veſtra magl
⁊cᷣ.qꝛ charitas ſemp põt creſcere ĩ via. b ¶ In omni ſcia
nam creſcente charitate creſcit noticia que expedit ad ſalu/
tem. c ¶ Ut pꝛobetis potioꝛa.i.appꝛobetis ea ſequendo.
dD Rar litis ſinceres.i.puri ⁊ mũdi in vobis. e ¶ Et ſine
offenſa. ꝓximis. f ¶ In diem chꝛiſti repleti ⁊c.i. vt ĩ die
iudicij a tis pleni bonis operibus a deo remuneran-
dis. g ¶ In gloꝛiam ⁊ laudeʒ dei.quia in remuneratione
celeſti eſt laus iugis:pſal.lxxxiij. Beati qui habitãt ĩi domo
⁊c. h ¶ Scire auũt.Hic cõſequenter apoſtolus reddit phi/
lippẽſes beniuolos amicabiliter eis ſignificans ſtatum ſuũ
Et diuiditur in duas ſcilicet pꝛincipalem ⁊ incidentalẽ:ibi
Quidaʒ quidẽ.Circa pꝛimum dicit: h Sare auüt volo
vos fratres. tanq; amicos meos ſpeciales. i ¶ Ouia que
cir unt.ſ. tribulationes ⁊ vincula que Rome ſuſtineo
k ¶ Magis ad pꝛofectum venerũt euangelij. nam ex hoc
fuit magis publicatum contra intentionem me pſequẽtiuʒ:
qui per incarcerationem meã credebant extinguere euãge⸗
liũ:nã ĩ carcere pᷣdicabat ⁊ miracula faciebat:ex qbꝰ plures
ð ĩcarcerat ⁊ cuſtodib'ↄuertebat᷑: ⁊ hec oia ad diuerſas p/

tes oꝛbis deferebãt᷑:eo ꝙ romani toti mũdo dñabãt᷑:⁊ ſi 9

oib ptib' veniebãat aliqͥ ⁊ reuertebat᷑:ideo ſubdit᷑: l ¶ Jta

vt vincula mea manifeſta fierẽt i chꝛiſto.i.manifeſtũ ſieret

ficiet. da ſicut inchoa

—

bona. t ¶ Sicut eſt

ꝙ vincula oſtanter ſubſtinebã ppi chꝛiſtũ. m ¶In omni
ptoꝛio. Aliqñ.n. in ptoꝛio erãt iudices mioꝛes:⁊ aliquãdo
maioꝛes: ⁊ aliqñ cũ eis pᷣſidebat imꝑatoꝛ: ⁊ ĩ oibiſtis dꝛijs
fuit apls in ptoꝛio adduct: ⁊ ita ↄſtater ſe habuit ꝙ plures
chꝛiſti diſcipuloj aiauit ad pᷣdicadũ publice chꝛiſtũ ꝗ pꝛius
hoc facẽ nõ audebãt.
ido ſubdit: vt plurus „
ex fribc. n ¶ Qui Omni pᷣtoꝛio ⁊ ĩ celis oĩbꝰ:
dã. hec ẽ ps incidẽtal vt plures e frib i dño:oↄſidẽ

bdirerarnnegialt tes i viculis meis:abũdãati
cãdi aſſũpſiſſe ex vin auderẽt ſine timoꝛe vᷣbũ dði
Fulis ſuis: iõ mnelce log.Quidã ꝗqdeʒ ⁊ ꝓpt ĩui/
iter ponit diſtincto, qiã ⁊ ↄtẽtione:l quidã autẽ
dichtii. Naz aliqu diã ⁊ ↄtetionẽ:l quidã au

facicbãt hoc intento⸗ ⁊ pp bonã polũtatẽ chꝛiſtũ
ne bona: alij vo mala pᷣdicꝗt. Quidã ex charita-
Et diuiditur ĩ duas: tle:ſcienteſ qm̃ ĩ defẽſiõe euã
nã pᷣmo ponit hac di gelij poſit᷑ ſũ. Quᷣidã autẽ
uerſitatẽ : circa hoc ex ↄtẽtione chꝛiſtũ ãnũciãt
nõ ſincẽ:᷑xiſtimãtes pᷣſſurã
ſe ſuſcitare vinculis meis.
OQuũid enĩ:HDuʒ oĩodo ſiue
p occaſionẽ:ſiue ꝑ veritateʒ
chꝛiſt qnũciet᷑:⁊ i hoc gau

Quiqa quideʒ et
ꝓpt inuidiã ⁊c᷑l.i. iui
dia 2 ↄtẽtiõe moti
me: eo ꝙ pꝛedicatio

mea de pᷣterito appa 6
air mads virtuoſa: deo: ſʒ ⁊ gaudebo. Scid. n.
Zer bor Sa mac qꝛ hoc mihi ꝓueniet ad ſa
amolach ipon: lutẽ:per vr̃aʒ oꝛonẽ ⁊ ſũmi
ð me ĩcarcerato foꝛ/ . n nn
Aus pdicat vr ſapiẽt Niſtratiõʒ ſpũs ieſu chꝛiſti:
oꝛes ⁊ famoſioꝛes aꝰ ſecũdũ expectationẽ ⁊ ſpeʒ
pareãt. o ¶ Quida meã:qà i nullo ↄfũdar: ſed
aũt c. ] nõ intẽdettesR
ex ſua pᷣdicatiõe ↄſeh

ꝓpꝛiã gliaʒ ſ honoꝛẽ dei:⁊ ſalutẽ pximi. p ¶ Ouidaʒ ex
charitate.no ſolũ ad ꝓximũ generali ſʒ ẽt ad me ſpecialiter
Scietes qm in defenſiõe euãgelij.i.p defenſione euãge
lij r ¶ Poſitus ſü. ſ. in carcere:⁊ iõ pᷣ ldo ſupplẽt vicẽ
meã qui nõ poſſuʒ ad hoc faciẽdũ diſcurrere: ⁊ reuelãt fa-
mã meã:quã aliqui nitũt depᷣmere vt dictũ ẽ. s ¶ Quidã
aũt ex ↄtẽtione ⁊c. Iſte mod male ãnũciãdi chꝛiſtũ differt
a pᷣmo:nã illi q̃rebat depᷣmere famã pauli ⁊ ſuã eleuare:iſti
vo querebãat penam ſui carceris aggrauare:ideo ſubditur:
t ¶ Exiſtimates pᷣſſurã ⁊c.] dicẽtes ſe eſſe pauli diſcipulos
falſe tamen vt ꝑ hoc apli pena aggrauaret᷑:ſicut toꝛquatus
dicebat ſe eſſe diſcipulũ ſancti tyburtij vt a iudice grauius
puniret᷑:pꝓpt᷑ qð iſti nõ vidẽt᷑ fuiſſe chꝛiſtiani:niſi ſimulato/
rie:⁊ huic ↄſonat qð dr: Chꝛiſtũ annũciaãt nõ ſincere ſʒ ſila
toꝛie.Et ſic patet ꝙ apoſtolus ponit quattuoꝛ modos ãnũ/
ciantiũ chꝛiſtũ:quoꝝ pᷣm⁊ q̃rtus ſũt mali quatũ ẽ ex inten
tione denũciantiũ:nõ tamẽ ex re denũciata:terti⁊ ſecũduſ
boni ſũt vtroq; modo. v¶ Quid.n.hic ↄſequẽter aplus
declarat ſuã charitatẽ:⁊ pꝛimo quãtũ ad dictas pᷣdicatões
ſcðo quantũ ad S Coartoꝛ. Circa pᷣmuʒ apparet
charitas apoſtoli:eo ꝙ omnem moduʒ denunciandi chꝛi
ſtum ipſe acceptauit:quauis aliqui ſint ad grauamen ſuuʒ:
quod cõtemnit pꝛopi honoꝛem diuinum. Et hoc eſt quod
dicit: v Quid.n. dũ omio ⁊c᷑.q.d.de diminutiõe fame
mee:⁊ aggrauatoe coꝛpoꝛalis pene non curo:dũ tñ nomen

chꝛiſti pꝛedicetur: imo de iſtis: x¶ Gaudeo. in pꝛeſenti:
magis: ꝓUGaudebo.in futuro:⁊ ſubdit cauſam dicens:

30 Scio eni quia hoc ꝓueniet ad ſalutẽ.i.ad augmentum

meriti. a Per veſtra oꝛationem ⁊c.i.quia ipe chꝛiſtus

dabit mihi vires ⁊ cõſtantiã ſuſtinẽdi:per oꝛatioes veſtras

diſſolui.per moꝛte
ſto. in gloꝛia. r
pꝛo me. 8 mane
re. t¶ Neceſſarium eſt ppter vos.

ad quã tñ pᷣexigit᷑ ↄuerſatio ſca:io dicit: c
euãgelio chꝛiſti⸗
gelij doctrina.

Epiſtola pauli

ad deum pꝛo me fuſas ⁊ fundendas. b¶ Secundum
expectationẽ ⁊ ſpem meaʒ. beatitudinis obtinende:cui
ſignũ ſubdit dicens: c ¶¶ Quia in nullo cõfundoꝛ. ex

in oĩ fiducia ſicht ſẽp et nũc
mãagniſicabit᷑ chꝛiſt i cõꝛpe
meo:ſiue ꝑ vitã ſiue pꝑ mõtẽ
Mihi eni viuẽ chꝛiſtuſ ẽ:ct
moꝛi lucrũ. Quod ſi viuer
carne:hic mihi fruct᷑ opis
E⁊ qd eligã ignoꝛo: còar/
toꝛ aũt:le duob deſideriuʒ
bñs diſſolui:t eſſe cũ chꝛi⸗
ſto multòmagis mely: pèr⸗
manere aũt ĩ carne:nẽccſſa⸗
riũ ꝓpt vos.Et hoc ↄſidẽs
ſciõ: qꝛ manebo ᷑t pmane/
bo omnib vobis ad pꝛofe/
ctuʒ vẽm:lt gaudiuʒ fidei:

uũt gratulatio vꝛa abũdet ĩ

chriſto ieſu ĩ mè:p meũ ad-
uẽtuʒ iterũ ad vos. Tantũ
digne euangelio chꝛiſti cõ⸗

uerſamini: ut ſiue cum ve/

nero ⁊ videro vos:ſi iůe ab⸗
ſens audiam de vobis:

paſſibili. n ¶ Pic mihi fructus o

tatio meriti. ⁊ ſupple ſtatim moꝛi eſt abſ.

ed in omni fiducia

perſecutione aduerſantiuʒ. d
i. firma conſtantia. e , Siu ſemper. ſupple fui de

pterito a tẽpoꝛe
conuerſiois mee.
St nunc. l. de
pꝛeſẽti futuro.
g, ¶ Magnifica⸗
bitur chꝛiſtus i.
honoꝛabitur.
In coꝛpoꝛe
meo ⁊c̃. quia ſi vi
uaʒ pꝛedicabo no
mẽ eius magnifi⸗
ce:ſi moꝛiar hoc
erit pꝛo eius fide:
ſic moꝛiar in e
gloꝛioſa confeſſi⸗
one. i¶ WMihi
autẽ viuere chꝛi⸗
ſtus eſt. me viuifi

cans per ſus ga⸗
tiã. tinoi
pꝛo eo. 14 P,
crum. ſcʒ vt ſim
ei perfecte coniũ⸗
ctus per gloꝛiam
Et quia vtrunq;
bonum eſt: nam
ſic viuere eſt au⸗
gmentare meritü
iõ dicit: m
ſi viuere in carne
cilicet moꝛtali et
peris. ideſt augmen
dilatione

pꝛemium conſequi: ideo ſubdit: Et quid eligam igno/

ro. 0

* *

Eoartoꝛ. hic conſequenter oſtendit charitatẽ
ſuam ad ppilippenies. Et pꝛimo hoc oſtendit: ſecundo

eos ad martyrij tolerantiam inducit: ibi Tantum di⸗

gne. Pꝛimum autem oſtendit per hoc ꝙ pꝛeelegit bo⸗/

que non poſſunt ſimul haberi. p
oꝛpoꝛalem.

—

num phippenſt. ium accelerationi ſue gloꝛie dicens:
o ¶ Coartoꝛ eniz a duobus.i. moueoꝛ ad p n
4 ¶ Deſideriuʒ habẽs

ad petendum

q ¶Et eſſe cu chꝛi⸗

¶ Multomagis eniz melius. videtur
ermanere autẽ in carne.i. diutius viue

ad veſtram confir

mationem in fide ⁊ moꝛibus per doctrinam meam. Et
eligens hanc partem ſubdit: v ¶¶ Et boc conſidens.l.

bonum veſtrum per me pꝛomouenduʒ. x

cio qꝛ

manebo . in vita pꝛeſenti ad vtilitatem veſtram: ideo

ſubditur: y
fectũ veſtrũ.ſin

ℳ₰ℳ

aduentũ ⁊cc.lqð philippen.ſũme de t: deb
hoc itẽdebat facẽ habita oppoꝛtunitate ex diuina oꝛait
natoe. Alr. n. nõ aſſerit ſe vetuꝝ: vt pʒ in pꝑte ſequenti.
Ei digne. Hoñr põit᷑ mõitio ð maleratg n n

Et permanebo om
e vemoribhe⸗ 3
.i. fidelium. a ¶ Ut gratulatio veſty
ſto ieſu. que ẽ gratulatio ſancta. b

ibus vobis ad pꝛo
er gaudiuʒ fidei

bunget in chꝛi
In me per meuz
ſiderabant: 1 apls

m digne

i.i. itm ↄuerſami digne ʒ euä⸗
Ut ſiue cũ venero ad vos. nc, .

lũit. ¶ Siue abñs ·ſi alid ð me oꝛdiauẽit. ¶ Audiõ

ifenn
preumm ht

ſſeund,
boitſdten
– G
o1

boecer
dſrtcdx
Ahtir
(tnifls

ſopenuni ſi
ſi ſontold

lcniteripilio⸗
Agumibiicg
Alunſnisſie
Ouennci
nne gifuls
Mpeſfaglat
Forniis dl⸗
Proricrd
Apid
ͦc audiſt dnne⸗
Ploz incarerat

clerznoñn
ſuüſormanoithi
noppiepicke
ſelnongdiflli⸗
Merropompien
Nbdeoſinkiügtl
lionoptnisil
ihthetoricrahe
sauteraigtn

nqmor dicl

inſnoni n er hon
a goolat
Nſnepult ololani

iſiggeſorinn
nunſmione⸗

glimi hl
ſhſlidiin
WN

d

rtſeliin
Anintin

bſens vel videz pñs. g ¶ Oꝛ ſtat. fi
RHvno ſpu i. in ſpuͦſancto quiẽ vnus. i Unanimes. in
See corde. R (Kmollaborantes. in ope. I eicmagelh
·. ·i. in his qᷓ pertinẽt adfidẽ euãgelicã. m ¶ Et in nullo
t. terreami B iualads voopfemuenh. n Que. ſ.
Oenie Re . hſecutio. olEſt

. d N SIIY. 2 2 α◻
Eice Ne ullis ca pditiois.

z ilde gepene. PCIo o ſtat ĩ no ſpũ: unaimel:
epmos De s . gã ſtat i ino lpu: una lel:
uhſe Nin bi⸗ ſal cene. Collaboꝛaãtes nidei euagelij:
tgraʒ gliaz et ĩ nullo freami ab aduer-

Wos G r (Mꝛ vobis do
Wcdi di natu ẽ ꝓ chꝛiſto.
Wlcd W i. ꝓ honoꝛe chꝛi

ſarijs qůe èſt ill cã pditõis:
vob at ſalut. Ethoc a deo.
Quia vobᷣ donatũ ẽ ꝓ chꝛi

1 inen. „
än ptii irmi fideles 6 ut ẽt p illo patiami: idem
rnc illo patiami. ↄſtã cer tame Hact 6 d diſti
Ween ui, ter ſie foꝛtes aö p Me. ct nuc aualltia de
t o dei. v ARde n latõ i chꝛiſto: ſiqd ſo⸗
N H . aePes 3 laciũ charitat: ſiq̃ ſocietas
Auale vidi puͦs: ſi viſcera miſeratõis
ict ſiſin me. qñ fui a iplete gaudiũ meũ:ut idẽ ſa
Dncin wn pud voj flagellat piat᷑:eandẽ charitatẽ hñteſ
Emni n Pcur atioe puelle vnanimes:idipʒʒ ſentientes.
chin act. xvj. y ¶ Er Michil per ↄtetionèe neq; ꝑ
ranke n nuüc audiſà omffee.

ꝙ ſuʒ incarcerat᷑

Capitulum. II.

*
„
weoe 4 rerd ——————
“ —
õ WMN

g. u ro „ „ð
f beniuolos philippen. hic ↄnr reddit eos do-
illes ifozmado eos charitatiue: plene de mo
fus rib fide:⁊ pᷣmo pᷣmittit quandãa pᷣfationẽ:ſcõo ſubdit
unnmn d ſus infoꝛmationẽ:ibi Ut idẽ. Circa pmũ ſciendũ ꝙ con

ſolatio ꝓpꝛie videt᷑ eſſe anxietatis imiatio. Solatiũ vo

ↄſolationis diffuſio. Societas aũt ſolatij cõmunicatio

nmmoſnat⸗

nmnobedſt⸗ Miiſeratio vo anxietatis ſuppoꝛtatio: qꝛ ſicut ĩ coꝛpo-
— ralib'duo ſimlł iũcti:leuius portãt onus q vnus ſolus:
wdn eroef⸗ ſic ſuo mõ ↄpatiẽs alteri ſupponit ſe cũ eo ſuo oneri: vt
gnmiſufe⸗ df. ij.rhetoꝛice. ⁊ hoc qrtũ pcedit alia tria: vt pʒ de ſe.
ainHè Apls aut erat in carcere. ꝓpt q iſtis qttuoꝛ indigebat:
loben Nie⸗ T ſſta q̃ttuoꝛ dicit ſe conſequi ſi veraciter obtẽperẽt ſue
EH monitloni: ?er hocvcbet ad hoc moueri dicit igitur:
no a ¶ Siqua goaſolatio i chꝛiſto.i.oꝛdiata ad chꝛiſtũ.q.
V d. ſi me vultſ ↄſolari i anxietatib': et ſolatiũ pᷣbẽ ⁊ ſoci-
nnn g etatẽ ſpuũs:qꝛ ſocietatẽ coꝛpoꝛalẽ exhibẽ ñ poterat: et ꝑ
cn l viſcera miſericoꝛdie cõpati laboꝛib'meis. b (rnple
v, te gaudiũ meũ. p iplectionẽ mee monitoõis:vt pʒ ex ſeq̃n
/— tib. c¶ ¶t E. Baſrpome iſfoꝛmatio apli. Et p p ſe
n ipʒ:ſcðo ꝑ ſuũ diſcipulũ:ibi Spo aũt.pma ĩ tres: qꝛ p
wuſ monet eoſo fidei vnitate:ſcõo ð va hũilitate:ibi Nihil
ſ Poↄtẽtionẽ.itio oĩoda ſcitate:ibi Itaq; chariſſimi.cir
ns l ca pᷣmũ dic: c¶ At idẽ ſapiatᷣ.i.ipletio gaudij mei ẽ:
nmid ⸗ 5 vt idẽ ſapiatj de fide:ſapia.n. ꝓpe cognitio ẽ de diuinis
ls lie fides aũt habet deũ pꝛo obiecto ſub rõne ſummi ⁊ veri
na boni:ſed quia fides ſine charitate eſt infoꝛmis:iõ ſbdit:
– d Eandeʒ charitat ae hartriagrfaen ho⸗
n⸗ “ m ines vnius volunta Ideo ſubdit: e nanimes.
nini per cõſequẽs äü ſubdit:
linc i Igip̃m ſentiẽtes. f¶Nibil. hicↄſequent monet phi-
unin , lippenſes de vera humilitate: et pᷣmo facit pꝛopoſituʒ:
mg ſecũdo ad hoc inducit exemplum: ibi Hoc eniʒ ſentite.

ſilitùdinẽ hoĩuʒ fs: &t ha⸗

ad philippenſes. ij.

b ¶ In circa pꝛimũ dicit: f ( Mihil. ſupple faciat. g Percoͤ⸗

tẽtione.ſicut faciũt ſuperbi puer.xiij. Inter ſupbos ſemper
iurgia ſunt. Neq; pꝑ inaneʒ gliam. qu ituz aufert
matth. v. Receperũt.n.mercedẽ ſuã. i ¶ Sed in hũilitate
vera ⁊c vere.n.hũiles ſemetipᷣos iudicat alijs inferioꝛes: et
FFfubclit ca: k CTion
que ſua ſunt ⁊c quia
vere hüiles non conꝰ
ſiderant ppꝛias excel
lentias que poſſut eẽ
occaſio ꝓpꝛie elatiõis
ſed excellentias alioꝝ
que ſunt occaſio hũi⸗
liatiois ppꝛie ⁊ ho
ratiõis aliene. le
enĩ. hic cõſequẽter in
ducit ad hoc exẽpluʒ
de humilitate chꝛiſti
quod ẽ efficaciſſimuʒ
Et pꝛimo ponit eius
humiliatiom:ſecũdo
oſtendit eius exaltati
onem:ibi Pꝛopi qð.
CLirxca pꝛimuʒ dicit:
¶ Hoc eni ſentite in
vobis ⁊c.i.humilita-
tem chꝛiſti habete in
terius in coꝛde:⁊ non
ſolum exterius ſicut
hypocrite. m ( Qui
cuʒ in foꝛma dei eẽt.

inanẽ gliaʒ: ſed in hũilitate
ſupioꝛes ſibi iuicẽ arbitrã/
tes Iñ que ſua ſt ſingli ↄſide
rateſ:ſʒ ea que alioꝝ. Hòc
.n. ſentite ĩ vob: qðᷣ ⁊ ĩ xpᷣo
ieſu. Qui cũ ĩ ſoꝛma dei eẽt
non rapinã arbitrat ẽ eẽ ſe
eq̃leʒ deo:ſʒ ſemẽtipʒʒ exina
niuit foꝛmaʒ ſerui accipiẽs

bitu iuẽt vt ho: huiliuit ſe⸗
metipʒ fact obediẽs uſʒ ad
moꝛtẽ:moꝛtẽ qt crucd. Pꝛ
pt qð ⁊ dejexaltauit illuʒ:et
donauit illi nomẽ qð ẽ ſup
omne nome: uũt in nomine
ieſu oẽ genu flectat celeſtiũ
terreſtrium: ⁊ infernoꝛum:
i. vnus in eſſentia cũ
deo patre ab eterno:ꝗꝛ foꝛma deitatis nullo modo eſt mul
tiplicabilis. n 5 rapinam arbitratus eſt eſſe ſe equalẽ
