Et tu dñe in pᷣn terrã fũdaſti.i.tu dñe pꝛ feciſti ter

rã de nihilo: ⁊ cõſeruaj in ſtabilitate:⁊ hoc expᷣmitur ꝑ
poc ꝙ dicit fundaſti. ⁊ qꝛ nulla creatura inferioꝛ eſt ipᷣa
tra:ſicut in domo illud or̃ fundamẽtuʒ:qð eſt ĩfimuʒ:ſʒ
qꝛ in hoc ope cõicat fil cũ pꝛe tanq; eiuſdẽ potentie:io
dicit: In pᷣncipio. i. ifilio ſiue ꝑ filin p quẽ opat pa ſiẽ᷑
artẽ ſuã:vt ſupꝛa dictũ eſt.ꝙ aũt filꝰdicat pncipiũ pʒ

—

xpᷣs iudeis qrẽtibus ab eo: Quis es: Rñdit

Ego pncipiũ qui ⁊ loqͥr vobis. c¶Et opa manuũ tua
cunt virt᷑ſue potentie.noiat᷑ hic celũ ⁊terra que ſũt ex/
Mema in creaturis:vt ꝑ hoc itelligant creature medie:

manuj aũt diuine potẽtie metaphoꝛice di/

4

pʒ equalitas potẽtie: d
verũtamẽ qꝛ ſuũ miſteriũ in deũ referunt:iõ in hoc di-
dñe trã fũdaſti: ẽ᷑t opa ma
nuũ tuaꝝ ſũt celi. Ipi pèri/

mutabũtur:tů aũt idẽ ipᷣe eſ

qũᷣͦeʒ aut angloꝝ dixit alñ:

idẽ ipᷣe es.i.p oẽ;ʒ modũ imutabil:⁊ p ↄñs: g ¶ Anni tui
nõ deficiẽt. i. duratio tua:nõ ꝙ in duratõe dina ſit aliq ſuc
ceſſio ſiẽ eſt in ãnis:ſʒ qꝛ eternitaſ dina ĩ ſe ſimpliciſſima nõ

qꝛ ois creatur a pfe x fllio ſimulẽ pducta ⁊ aſcruata:ꝛt ſie
pſi pibũt. Hic ↄnter apłs pꝛo-

bat filiũ patri coeternũ.Ad cup euidẽtiã ſciendũ q ſic tpᷣs

ſequit mor ⁊ mutatõem:ita eternitas ad imutationeʒ.ſob?
aut de imutabilis ẽ ꝑ oẽʒꝛ modũ:iõ ipſe ſolus mẽſurat eter

nitate:eo mõ qͥ poteſt
ibi dici mẽſura.ꝙ eni
in oĩ creatura ſit aliqᷓ
mutabilitas pʒ:qꝛ an
geli ſũt mutabiles Fʒ
actum intelligendi ⁊
volendi:loquẽdo de
cognitiõe ⁊ affectõne
nãli.ſũt ẽt mutabiles
ð eẽ ad nõ eẽ:ſi dimit
tant᷑ a diuina ↄſerua⸗
tione. Silr celi ſuꝑio
res hoc mõ ſũt muta
biles:⁊ ſm hoc mutã

but:tu auũt ꝑmãebis:⁊ om̃s
vt veſtimẽtuũ veteraſſent. Et

velut amictũ mutabis cos:

⁊ anni tůi non deficiẽt. Ad

tur qtum ad ſitũ:celi aũt inferioꝛes.ſ.ignis ⁊ aer cũ iſt mo

dis mutationũ ſunt mutabiles qtum ad alteratõeʒ ⁊ gene

ratõem: r per ↄñ̃s alia elementa ⁊ mixta ex eis. In oi auteʒ
motu ⁊ mutatõe ẽ aliqua coꝛuptio ſᷣm phᷣm.iij. Phy.? ẽt

ſm Aug. ſtatus aũt mũdi ĩmutabit᷑ in fine:qꝛ celu ceſſabit

a motu coͤpleto numero electoꝝ:ad quẽ nũeꝝ finalr oꝛdia

tur: per ↄñs alteratio ⁊ generatio in elemeni:q ẽt elemen
ta ꝑ ignẽ ↄflagratõis purgabunt᷑:⁊ iõ ſiẽ dictũ ẽ ta in celeſti
coꝛpe iᷓᷓ in elemẽtis erit mutato:⁊ ꝑ ↄns pibunt quodãmõ
a ſtatu in mõ ſunt: ⁊ hoc ẽ ꝗð dicit: d ¶ Ii pibunt l. ce
li ſupioꝛes iterioꝛes:⁊ qꝛ nõ coꝛꝛũperet᷑ quatũ ad ſbaʒ:iõ
ſbᷣdit᷑: e Et velut amictũ mutabis eos.ſic eĩ ceſſante fri

goꝛe mutat veſtis que erat õ frigus necia:nõ quidẽ tũc mu

tat᷑ ſic veſtis ꝙ coꝛũpat᷑:ſʒ qꝛ frigus ceſſat:ſic celi ⁊ elemẽta

dicũt᷑ mutari:qꝛ mot celi ⁊ alteratio elemẽtoꝝ:que ſunt ꝓ
pter generatõem:vt.ſ.ipleat numer electoꝝ:quo ꝗ imple
to ceſſabũt manẽte tamẽ ſba ⁊ elemtoꝝ ⁊ celoꝝ:de aũt ſo

— 5„ —

lus ẽ oĩo imutabilis:vt iã dictũ ẽ:iõ cõcludit: ſ

põt appᷣhẽdi a nobis niſi exↄpatõe ad tpᷣs:⁊ p ↄñs ex ꝓpꝛie

tate tẽpoꝝ eã expmim. Ex hoc pʒ coeternitas filj ad pꝛeʒ:
Ezua Bntvnins ſbe:vt ſupꝛa ꝓbatum eſt:ſequitur ꝙ;
ipſis ẽ

um eẽ: ⁊ eadem imutabilitas: ⁊ per ↄñs eternitas
d quẽ aũt. Hic ↄñter ꝓbat apoſtolus equalitateʒ di

gnitatis in xpᷣo:per auẽtem pſ.cix.qui pſ.de xpᷣo eſt intelli

gendus ad lIram. Ad cui euidentiã cõſiderandum ꝙ iudei

moderni: aliqui dicunt ipᷣm debere itelligi de abꝛaam: ⁊ ꝙ
eleaʒar ey diſpẽſatoꝛ fecit illũ pſ.ad reddẽdũ gr̃as deo de vi

ctoꝛia quã habuit abꝛaam õ illos reges:qui captiuauerũt
loth nepotem ſuũ ſʒ ꝙ hĩ Geñ.xvi.Sʒ hoc pʒ falſum ex ti
tulo pſ. qꝛ nõ intitulat ab ipo eleaʒar: ſz a dauid: iõ dicunt
o ſʒ de angelo ſuo:vt
ſit ſenſus:Dixit dñs do.meo ⁊c.i.de celi angelo me cuſto

—☛

alij ꝙ ẽ pᷣl. fact' a dauid:⁊ ñ loqt de i
dienti:ſed hoc patet falſum:qꝛ infra dicit᷑: Tu es ſacerdos

in eternum ⁊c᷑.qð non eſt intelligenduʒ de angelo dauid:qꝛ

ℳ

ſacerdotium nõ ene angelis:et iõ dicẽdũ ꝙ ad lr̃am eſt
pſal. factus a dauid loquens de xp
chaldaicaʒ:qꝛ vbi habet᷑:Dixit dñs do.meo.chaldaicuʒ ſic

loquens de xpᷣo:⁊ hoc pʒ ꝑ traſlationẽ

hʒ: Dixit dominus verbo ſuo ⁊c. Item per illud qð ſequit᷑
vtero ante luciferum genui te i.ex ſubſtantia mea ante
omnem creaturam:hoc auteʒ non poteſt competere niſi ſo

li dei filio:qui filius eſt verbũ dei.Ex hoc igr̃ ſuppoſito pʒ

ꝙ apoſtolus bene inducit auẽtem huũõ pſal.ad pꝛobanduʒ

cqualitatem dignitatiſ in xpo:que eſt in deo patre:introdu
cens verbum dei patris ad filium:dicens ſibi:

¶Epiſtola pauli.

¶ Sede a dextris meis.i. ad equalitatẽ dignitatis mee. ſic

enim refertur ad xpᷣm ſᷣm pjuinam naturã ſi icut. S.expoſitũ

Donec ponam inimicos tuos

eſt eodem ca.ſequitur: k Donec ponam ini e
ſcabellum pedũ tuoꝝ. hoc aũt erit in iudicio futuro quã/

do oĩa ſubijcient᷑ q,tum ad executioneʒ ꝑfecte ipi xpᷣo.dico

autẽ quantuʒ ad exe⸗
cutõem:qꝛ quantum
ag auctoꝛitatẽ oia iã
ſunt ei ſubiecta: ſʒ de
hoc plẽp videbẽ. S
inſurgit hoc dubiuz:
qꝛ videtur ꝙ xpᷣs nõ

ſedè a dextris meis doͤnec
ponam inimicos tuos ſca

debaui ſedere ad ver. toxꝛij ſpũs in miſteriuʒ miſſi
eram dei pꝛis in eter pꝛõp t 8
nä:ſsm iq; ad t99 cpig Opctcalitare; capi/
determinatu: in lus Unt laluns.

oĩa ſibi ſunt ſubijciẽ/
da:qð videt᷑ ipoꝛtaairr
p hboc aduerbiũ donec. dicendũ ꝙ hoc aduerbiũ donec ali
qñ tenetur infinite:q.ſ.ſigniſicat terminũ cui adiungit᷑.ſic
cũ dẽ ſede hic donec veniã:ſenſus eſt ꝙ in aduentu meo ter/
miet᷑ ſeſſio tua.aliqñ tenet᷑ indetermiate:⁊ tũc nõ ſignificat
talẽ determinatõem.ſiẽ cũ dicit᷑ iſte nõ penituit de pctis do
nec vixit:ſenſus ẽ qꝛ nunqᷓ penituit nec penitebit:qꝛ pmoꝛ

rẽ nõ eſt locus pnĩe.iſto ſcðo mõ ponit᷑ hic aduerbiũ cũ di:

Sede a dextris meis:donec ponã inimicos tuos ſcabelluʒ

pedũ tuoꝛum ⁊cc. ⁊ iõ ſenſus ẽ ꝙ nunquã ceſſabit ſedere ad
tẽ equalitas non ↄpetit angel:

equalitatẽ dei patrig.
io ſubdit apłs: I¶ Tonne oẽs ſunt admiſtratoꝛij ſpũs.q.
d. ſic. ſicut.n.in artificialib videmꝰ ꝙ aliqui pᷣcipiũt in oꝑi
bus.ſ.architectõici ⁊ pᷣncipalej. Aliqui exequũt᷑ impata:ſic
inferioꝛes artifices materiã pᷣparãtes:tamen oẽs iſti dicunt

artifices: vt hẽ.j.meta. ſic in angelis aliq dicũt ſpſiſtere:ali
qui aũt exequi iperata: tamẽ oẽs dicunt᷑ adminiſtratoꝛes.

Uel adminiſtratoꝛij ſpũs.i.ſpũales ſubſtãtie in miſterium
miſſi.ſuperioꝛes.n.angeli mittũtur tm̃ miſſioe iterioꝛi me/
dios ⁊ inferioꝛes illuminando oꝛdine gerarchico. Inferio/
res aũt mittũtur ad aliqua circa nos excquẽda: ⁊ ſic mittũ

tur miſſiõe exterioꝛi.⁊ ſic pʒ ꝙ oẽs ſunt in miſteriũ miſſi:l,ʒ

diuerſimode. Iſtud aũt miniſteriũ exercent angeli ꝓpter ſa

lutẽ electoꝛũ:vt natura hũana que ẽ inferioꝛ:iducat᷑ qd de/

uʒz p angelicã tanq; per ſupioꝛem ꝓpter hoc ſubdit᷑:
Pꝛopter eos qui capiũt hereditatẽ ſalutis.ſm.n.dionyſiũ
Pec eſt lex diu niranevr ifima ꝑ media reducãt᷑ in ſuᷣma.
ebꝛreos.
Capitulo pmo vbi di ĩ poſti. Multipharie ⁊c. ¶ Additõ
D maioꝛẽ euidentiã quoꝛũda que in hoc caplo ↄti
nẽtur ſupꝑ illa qͥ habẽtur ĩ poſtilla: qdã vidẽtur ad/
dẽ qᷓ p̃ſupponẽdu eſt ꝙ apls ĩ hoc loco in

ture vel in dcis apud hebꝛeos auctẽticis:vt patebit.vnð in

hoc ꝙ dicẽ: Olim de loquẽs pꝛibus in ꝓphis videt᷑ innue

tradũt hebꝛei ĩ libꝛo qui dꝛ Joma.ſup illð pſal.
nõ vidim iaʒ nõ eſt pphᷣa ⁊c. Ante finẽ templi ſcði per.xlij
annos qð tpᷣs cucurrit cũ paſſione xpᷣi ceſſauerãt multa ſi/
gna ĩ tẽplo: quib oſtendeb⸗
dẽ oblata. Silr ⁊ ceſſauerat ꝓphᷣia:qꝛ iã nulla ꝓphia iter

re ꝙ añ aduentũ xpᷣi ꝑ aliqð tpᷣs iaʒ ceſſauerãt bdir ic.n.
Signa nfa

eos erat: ex quib repꝛobatio illiuj ſta quodamo oſtende/

batur: qdð apls intẽdẽs de hoc hebꝛeos volẽs inſtruere dic:
Olim de' loquens pꝛibus.q.d.olim loquebatur pꝛibuj de
in pꝓphis:ſed iã nũc ceſſauit illa locutio adueniente pfectio
ri locutõe:qꝛ nouiſſime locut eſt nobis de in filio. Si aũt
bijciat de iohe baptiſta. dicẽdũ pphia iohãnis ↄcurrit cũ
tpe xp̃i cuł fuit pᷣcurſoꝛ imediat:⁊ iõ non ẽ ↄputanda iter
ꝓphias antiquoꝛum. Item in pdictis verbis oſtendit idẽti

»

bellum peduʒ tuoꝝ. Mon
ne omnes ſunt adminiſtra

Hdẽda:circa
dictis ſuis inuit alicd qð fundat in aliqua auẽte ſacre ſcrip

at᷑ ꝙ de acceptabat ſacrificia ibi ic a
phiſ: vt pʒ dañ.x. ca. Job. iiij· ca. ⁊ hy. oia iſta tñ itel
gu citra eẽntie dine viſiõeʒ. nã ſʒ aug.ſr geñ.ad lr̃aʒ:p

tatẽ illi qui patrib loquebat᷑:cũ dicit ꝙ de qui pꝛibꝰiĩ
ꝓphil loquebat᷑ nouiſſime locureſt in filio:i quo inuit
ipleri illõ Eſa.lij. Pꝛopterea cosſcet ppls nomẽ meũ in

iülla die:qꝛ ego qui loqbar ecce aſſum. ꝓut fuit larg ex
expoſitũ in additione ſuꝑ illud ca.Eſa.In qua idẽtita
te refutantur duo erroꝛes.ſ.maãicheoꝝ ⁊ iudeoꝝ. Ma
nichei.n. antiquũ teſtm̃ attribuebãt malo pᷣncipio: no
uũ vero bono. Judei ecõuerſo antiquũ teſim dicebant
eẽ a deo:nouũ aũt non.vñ vtrũq; erroꝛeʒ refutas apls
aſſerit pᷣdcãm idẽtitatẽ.ſ.inter illũ qui oliʒ loquebatur

pʒib ⁊ illũ qui dieb' iſtis loquit᷑ nobis:ſʒ pus ꝑ ꝓphas
I nũc ꝑ filiũ qui maioꝛ ẽ ꝓphᷣiſ.Ex qͥ eminẽtia no.legis

reſpectu veteris oſtendit. Nã ſicut in oib ptatib⁊ arti
bus oꝛdinatis:ille qᷣ eſt ſuꝑioꝛ artifex ſeu pſidens:pnci-
palẽ ⁊ pfectũ actũ opatur ꝑ ſeipum:ea vo qͥ diſponunt

advltimã ꝑfectionẽ operat᷑ px miſtros.ſiẽ nauifactoꝛ cõ/

paginat nauẽ pꝑ ſeipᷣm:ſz pparat mãʒ ꝑ artifices ſubmi⸗
ſtrates.ſʒ lex noua q̃ data ẽ per ipᷣm filiũ dei hoĩem fem
ẽ ꝑfecta: lex aũt vet que data ẽ ꝑ angelos ſeu ꝑpꝓphᷣas
eſt iperfcã:qð etiã hr̃ ex dictis hebꝛcoꝝ.vnde ſuꝑ illud

Eccł.j. Oia vanitaſ.exponẽdo li oia quedã glo.coꝝ ſit
di. ois lex iſt tꝑis q̃ in pñti vana ẽ reſpẽu legis meſſie:

q̃ quidẽ glo.młtũ ↄtinet vitatis.Nã ſicut medicina q̃ñ

ↄfert ſanitatẽ vana dĩ: ſic lex ver q non ducebat ad bti
tudinẽ vana diceretur ſi non ſuꝑueniſſet lex noua q ad

btitudinẽ induẽ.ſʒ ð pꝛedicta iudei murmurãt dicetes
q; ꝑ auẽtem ſacre ſcripture ꝓbatur:ꝙ de dedit legẽ ve

terẽ ꝑ ſeipᷣm. legitur. n. ĩ datoe legis Exo.xx.ocuiuſq;
ẽ dñs ſermones hos.ↄñr etiã in exoꝛdio decalogi dicit

Ego.n.ſum dñs deti.ex quib videtur ꝙ lex moſaica
a deo imediate fuiſſʒ data nõ per angelũ. ẽ intẽdũt p
bare ꝑ illð qò legit᷑ Exo.xxxiij. Loqbatł.n.dñs ad moy
ſen facie ad faciẽ ſicut loqui ſolet ho ad amicũ ſuũ. Ex

quo videt᷑ ꝙ reuelatões facte ipᷣi moyſi nõ ſolũ in datõ

ne legis: ſʒ et ĩ alijs erãt imediate a deo: ſic.n. loquit hõ
ad amicũ ſuũ.ſ.imediate.Ex quo nitunt᷑ concludere ꝙ
lex data ꝑ ſeip̃ᷣm moyſen eẽt perfciſſima.ld pmũ dõ

q; bʒ greg.i.j.moꝛ.angls qͥ moyſi apꝑuiſſe legit᷑ mõ ãge

lus mõ dñs memoꝛat᷑:angls.ſ.pp hoc ꝙ exteri loquen

do ſeruiebat: dñs ãt dẽ qꝛ iter pᷣſidẽs loqndo efficacia
miſtrabat. Et attẽdẽdũ ꝙ i ſerie decalogi in qͥ pncipalia
leg pcepta traduũt᷑ hec ſnia gre.apte demõſtrat᷑.pmo.n.

loqt᷑ in pſona dei cũ dic: Ego ſũ dñs de tu c. ⁊ ñ ſintt᷑

dij aliẽi pᷣ me cc. In qb loquẽs loqt vt de.et ſeqt: Nõ
afſſumes nomẽ dei tui ĩ vanu ⁊c᷑. In qbloquẽs ondit ſe
aliũ eẽ a deo.nõ.n:dixit:Nõ aſſumes nom meũ i vanu

ſʒ nomẽ dñi dei tui:⁊ ſic i ſeq̃ntibꝰ.Ad ⁊ dõ p h'ꝙ
dẽ: Loqbat᷑ dñs ad moſen facie ad faciẽ.nõ itelli ꝙ der

loqret᷑ moyſi imediate. legit᷑.n. Deut. v. Facie ad faciẽ lo

cut'ẽ nobis dñs de medio ignis.ſ.toti pplo:qð ſʒ Aug.

itellr ꝑp reꝝ euidẽtiã: qdamõ dine maieſta. pntia: de

q̃ dubitari ñ poſſit. In moyſe ãt ꝑ h qð di:ꝙ loqbat ei

oñj facie ad faciẽ: ĩtellr qda eminẽs ↄtepla quã moyſes

failiar hẽbat i ceti pphᷣe.⁊ ſpalr ĩ h de loqbat ſibi
ſic fãiliarit ꝙ cũq; iroꝛe ipediẽte ſblato ↄceprſuos ðo

expꝛiebat ⁊ ep reuelatões plãe fcipiebat: h'loat ppe ſiẽ

loqt hõ ad aicũ ſuũ.ſ.abſʒ iroꝛe tbãte ſic alijj otigebat

5*

q; ð moyſe loqt locut ẽ dñs ad moyſẽ facie ad.ᷣ faciẽ ⁊c᷑.

pyea in eoð ↄtextu ſbᷣdit:Oñde mihᷣ glaʒ tuã.ex qᷣ pʒ ꝙ

aliqd nõdũ videbat vidẽ oſiderabat. Uñ hʒ poſtea lm
aug.ð vidẽdo deũ moyſes eſſentiam vidit diuinam nõ
tñ in datione legis que data fuit ꝑ angelum:vt dictum

ẽ.Ex h igit᷑ ꝙ lex noua data ẽ in filio put dẽm ẽ:intẽdit

apls eminẽtiã eius ſuꝑ veterẽ legẽ oñdere. Et attẽdẽdũ

L.

8elanitpert
hluri
ſuc irſlni
cco hefl
ſluen annn
Ppfnni⸗ ſunpuͤn
ſbingtllulchcn
noderaue ckuſe
inevtinpoffu.

benſ Mnce

ſappncpiontalien

ſatdickinpſ Om

gtiuſcheberaloen

Gſtnolemiinn
es hebewrolann
oeoblaranilet
ineiyna r
öoumdifngbg

pcuronſoffclnce

nigkecſgeniihn
Fbfinameanöinr⸗
Culchiriponämp
Goreeerniscöp
ſumrintenponi
gerimßtmeceun
Nperquecoetenutn
eelignmus gou
fiſcß. ni oe hlpi
NoruwrpRiiuunn
negnanmnorgnrmn
Prdtomune lan
Cnnctpobisinflionne
Alomur öfcbiongt
Chonteligunuzcſe
elcernonnndr
eergherttidneed
luurſeditſtdcn
giyelſoli,aſicprn
Wreiſtud aamli
unzortſonene
binclignmrilin
guunnis enerans⸗
ſeinnß anrſib
ſlaincooralbus
umnidommisfi
Aſeno nlat iug
lnpunrpoin
inſn
tglrinfuap
mntoeumins
lucnäitgkorc
oinnctnegen
ſaarctmäſlie
tnditihuſei
funſarſtimi
Uergenetnmn
Thencſtoigen
lunerclcin
cins nomnni
ad iln
hencltngturi

lſchuneninin
rpmiſdsſimim
5pernizmint
Winflünhie

4

4
„

wileucnllichn
inſale
um ſiſannetani
Erwrovateu
nlpunſelwut
1 di umi,Olen
am gde dalt gen
Gelgsn lonnig
münemddNldl
nurr rnde
ni mgti ſünini
mi loitndüln
Niſabdumti
ſrijinoſiniini
Ervoninmt odn
alboccern

nd acisſoqn
iſot erioginif
wldienii
nispafnt
räf ilni

= =

1gt ardanif i

— =

=

——
=-
= -
—

—
— — —
=

—
—
—
—
n
—
S=
—,z/—
—

= E

=—

S
E S=
E

S

S
— x —
= E
E
=
=

—1
S= S=

SSe
— —
=
—
„

ꝙ qꝛ contingit in humanis eſſe aliquos filios qui non
ſuccedũt in hereditate paina ꝓpt aliquos defect᷑:ideo
ſbdit:Quẽ ↄſtituit heredẽ vniuerſoꝝ.q.d.fil de quo
agit᷑ conſtituteſt heres a patre:⁊ nõ ſolũ pticularit:ſed
heres vniuerſoꝝ:qð intelligit᷑ ſm glo.reſpectu omniuʒ
nationũ mundi.no eni ſolũ hec hereditas extẽdit ſe ad
iſrl:ſicut antea dicebat᷑ in carmine moſaico: Pars dñi
eſt ppls elus:⁊ iſrl hereditas ciu::ſed oẽs mundi natõej

in hac hereditate includunt ĩ quo apls tacite vr̃ allega’ß
illud pſ. vbi de filio dĩ: Dabo tibi geẽtes hereditatẽ tuã

⁊c᷑.q.d.aplus: hec filiatio de qua loquoꝛ eſt illa de qua

pſ.Filius mees tu:dabo tibi gentes hereditatẽ ⁊c. ⁊ q

iſta ſm nãz aſſumptã intelligunt᷑ que in tpe incepit eſſe:
iõ ſbiungit illud qð cõpetit filio tm ſm naturã aſſũmẽ

teʒ.d.Per quẽ fecit ⁊ ſecula. qð cõpetit filio tmmõ ſᷣm

deitatẽ: vt in poſtilla: ⁊ in hoc vr̃ allegare aplus tacite
illud Geñ.j.In pᷣncipio creauit deus celũ ⁊ terrã.vbi ꝑ

li in pꝛincipio:intelligit illud per quẽ deus fecit omnia:
ſicut dicit᷑ in pſ.Omnia in ſapĩa feciſti.que quideʒ ſapi

entia ſe habet ad creaturas:ſicut ars in mente artificis
exiſtens ad artificiata:⁊ ſic intelligunt aliqui expoſito/
res hebꝛeoꝝ dictũ verbũ: In pꝛincipio creauit ⁊c̃.licet
hoc obſcure ⁊ confuſe tradant:pꝛout dictũ fuit in addi
tione ſuꝑ Gen.ca j.⁊ ſequit᷑:Qui cũ ſit ſplendoꝛ. Circa
qð notandũ ſ̃m glo.ꝙ quia ad loquendũ digne de deo
lingua non ſufficit:nec ad percipiendũ pꝛeualet intelle⸗

ctus:inde eſt ꝙ etiã ipᷣm paulũ videmus quaſi in qbuſ/

dã infirmari:⁊ nõ integra ꝓponentẽ exempla:vt cũ diẽ
OQui cũ ſit ſplendoꝛ patrie.tempoꝛalia eni integra colla
tione eternis cõparari nõ poſſunt: cũ in eternitate oia
ſtant:in tempoꝛalib aũt alia accedunt alia ſuccedunt:

querimtamẽ coeua in creaturis: vt ſplendoꝛ igni vl ſo

li per que coeterna in creatoꝛe.ſ.perſonã filij ad patreʒ
intelligamus:qð quidẽ exemplũ apli in ſcripturis hẽt᷑.
vñ ſapᷣ.vij.de ipᷣa ſapia dẽ:Candoꝛ eſt lucis eine.⁊ qꝛ lʒ
in creaturis etſi inuenire poſſumus aliqua coeua:non
tamẽ generans ⁊ generatũ:in quibus generans ſemper

ꝛecedit in creaturis: iccirco eũ apoſtolus dixiſſet: LCoꝰ-
cutus eſt nobis in filio:ne ex hoc patrẽ filiũ pꝛeceſſiſſei
telligeretur.iõ ſubiungit:Qui.ſ.filius eſt ſplendoꝛ glie.
ex quo intelligamuj ꝙ ſicut pcedit ſplendoꝛ ab igne ſeu
a ſole:licet non pꝛecedatur ab eo tempoꝛe:ſic filiuj a pa
tre per generationẽ pꝛocedit:licet ab eo tempoꝛe nõ pie
cedatur:ſed ſit ſibi coeternus:ſicut ſplendoꝛ coeuus eſt
igni vel ſoli:⁊ ſic patet ratio quare habuit apoſtoł' ad/
dere iſtud exemplũ qui cum ſit ſplendoꝛ gloꝛie.ſ.ad tol

lenduʒ occaſionem erroꝛis:ne ex hoc qð dixerat: In ſi /
lio. intelligeretur filius patri ſucceſſiſſe in tempoꝛe: ſiẽ
in creaturis generans pꝛecedit tempoꝛe ſuum genitum

ſequitur:yigura ſubſtantie eius. Circa qð ſciendum

ꝙ licet in coꝛpoꝛalibus omnis imago ſit figura: non ti

econtrario:omnis figura eſt imago.vnde in pꝛopoſito
ſaluo ſemꝑ melioꝛi iudicio non videt᷑ neceſſarium ꝙ fi

gura accipiatnr pꝛo imagine:pꝛout in poſtilla:ſed vt ac
cipiatur ſigura in ſua pꝛopꝛia ratione.ſ.pꝛo aliquo qd

termino vl terminis includitur:pꝛout eſt in quarta ſp

cie qualitatis. Conſtat aũt ꝙ figura ſic accepta cõtinet

totam quantitatẽ illius figure:vnde in hoc exemplo in
tendit apłus oſtendere:ꝙ filius in diuinis totam natu⸗

ram ſeu ſubſtantiaʒ vł eſſentiam patris compꝛehen

per generationem: ſicut figura totam quantitatem co

pꝛehendit per ipſam terminatam: ⁊ ſic per iſtud exem-

plum excludit apoſtolus aliquas diſſimilitudines que
in pᷣdictis nominationibus habentur:imago enim in fi

lio regis:⁊ multo minus in denario ſeu ſtatua nõ com/

pꝛehendit naturã ſeu eſſentiã vel ſubſtantiaʒ illꝰ cuius

5

cte 3 poſtil.r ſed i
ꝙ filp ſplẽdoꝛ glłe dei ⁊ figura ſbe ep:exponedo illð.d. bur
gẽ. ñ ẽ neciuʒ figurã accipiꝓ imagie put ĩ poſt.ſʒ ꝙ accipiat᷑
figura in ſua ppa rõe.ſ.i eo ꝙtmiĩo vel mis icludit purẽ qr

eſt imago: vt eſt manifeſtum. ſimiliter nec ſplendoꝛ totam

naturaʒ ſolis ſeu ignis compꝛehendit.figura aũt compꝛchẽ

dit vt dictum eſt totã naturã ſeu quantitatẽ figuratam per

ipſam: vt circulus quadratũ ⁊ huiuſmodi totum ſpaciuzʒ
in circulo ſeu quadrato contentũ figurando compꝛehendit

perfecte.ſed quia in diuinis non eſt quantitas dimenſional

ſed pelagus ſubſtantie ſeu eſſentie infinite: ideo ſubiungit:
figura ſubſtantie eius.hoc eſt dicere:figura dico compᷣhen
dens ſubſtantiã: non quantitatẽ: ? ſic videtur intelligendũ
illud Numeri. xij. vbi domin'de moyſe qui eſſentiam diui

naʒ ſᷣm Auguſtinũ vidit in hac vita:ſic dicit:Et figurã do⸗
mini ſic intuetur.ſ.filium dei qui totam diuinã eſſentiã co
lectitur: ſicut figura totum ſpaciũ in ea contentuʒ compꝛe
endit.Si aũt contra pꝛedicta quis dicat ꝙ figura ſupꝛadi

cto modo intellecta nõ poteſt dici in diuini?: tum quia figu

ra ſic accepta pꝛopꝛie ad quantitatẽ molis pertinet:tum qꝛ

rem finitam ſeu determinatã demonſtrat:cũ de ſui ratione
impoꝛtat incluſionẽ in termino ſeu terminis.Ad hoc dicẽ,

duzʒ ꝙ m glo. illa que de deo dicunt᷑ cum religioſitate debe
mus accipere:accipiendo.ſ.illa que pertinent:⁊ excludendo
illa que a deo ſunt aliena:ſicut in nomine filij intelligimus

generationẽ:nõ aũt ſᷣm ſucceſſionẽ:⁊ in imagine ĩtelligim

verã repꝛeſentationẽ:nõ aũt lineamẽta coꝛpalia ſeu attinen
tia qᷓ in qualʒ imagine creata intelligunt᷑.vnde in ꝓpoſito ĩ

hoc ꝙ dicimfigura ſubſtantie intelligendũ eſt totalẽ cõpꝛe/-
henſionẽ ĩmẽſitatis eſſentie ſeu ſubſtatie diuine quã pꝑ gene

rationẽ infinitã filius hʒ a pꝛe:non aũt molis quatitatẽ ſeu

aliquã terminoꝝ finitatẽ:⁊ iſto mõ quidã phᷣoꝝ dicebant
de deo ꝙꝙ eſt ſpa intellectualis:cucentrũ eſt vbiq; ⁊ circun

ferentia ẽ nuſqꝙ: vt ꝑ hoc ꝙ dicit: Spera.intelligit fugura iĩ
qrta ſpecie q̃litatis accepta.p hoc aut ꝙ dic̃: Intellectualis

amouʒ ab ea coꝛpeitatẽ dimẽſionalẽ.ꝑ hoc aũt ꝙ dic: Cui
cẽtꝝ ẽ. vbiq; intelligit᷑ ꝙ veſtigiũ dinũ in qlibet re creata in
uenit᷑:ſic eſt centꝝ qð eſt ppꝛiũ veſtigiũ ſpe.pꝑ hoc aũt ꝙ diẽ
Et circuferẽtia ẽ nuſq;. intelligit᷑ ꝙ repñta c'cũq; create deſi

cit ab oĩmoda repñtatõe dei ĩ ifinitũ:ſicẽ circũferẽtia i finito

diſtat a cẽtro.ꝙ aũt ſequit᷑: Poꝛtãſq; oĩa vbo vtut ſue.ex/

ponat᷑ put ĩ poſtilla:haddito ꝙ iſtud vr̃ füdari ꝓuer.xxx.
vbi cũ agit᷑ de qꝗbuſdã ad ſuſtẽtatõʒ ſeu gubernatõʒ pᷣncipa
liũ ꝑtiũ mũdi ꝑtinẽtib di. Quis aſcẽdit ⁊c.qs ſuſcitabit.i.
ſuſtẽtauit imios tre:ſbᷣdit:Qð ẽ nom eꝰ⁊ qð ẽ nom filij etꝰ

ſi noſti. ex qͥ pʒ ꝙ illa q̃ ibi dicũt᷑ ad ſuſtẽtatõʒ ſeu gubernatõ

nẽ mũdi ꝑtinetia ꝑtinẽt ad filiũ:ſicẽ ad pꝛeʒ.p h'aũt ꝙ dicit:

Uerbo vtuij ſue.metaphoꝛice vr deſignar᷑ ſʒ glo. facilitatẽ
cõtinẽdi oia ad modũ illoꝝ qᷣ ſine vllo laboꝛe vᷣbo ⁊ digito

mouẽt aliqd vel efficiũt. ꝙ vo ſpdit᷑: Purgatioʒ pctõꝝ faci
ens. ꝓut i glo ptiet ad xpᷣʒʒ ſʒ hũanitatẽ: ĩ q crud paſſiõeʒ ⁊
mõtẽ pꝑtulit ꝑ quã a pctis nos purgauit:ↄt hẽ plene eſa.liij.

ceta exponãt᷑ ꝓut ĩ poſtilla vſʒ ibi:Cui.n. alñ ageloꝝ: dixit:

Filime'es tu:ego hodie gẽui te. qð poſſʒ dici: ꝙ ñ ſolũ ã/
geli:ſʒ ẽt hoĩes:⁊ aliqͥ create qñq; i ſcripta dicũt ſilij dei:⁊ a
deo gnãri:vt cũ dicẽ deut.xxxij.Deũ ꝗ te genuit dereliqſti.

7

⁊ Job.xxxviij.Quis ẽ pluuie pꝛ:aut qs genuit ſtillas roꝛiſ/
vñ qualr itelligat efficacia rõis apli ex h'dco pſ. Fil me'es
tu:ego ho.ge.te.hẽ plene i additoe ſuꝑ pſ,ſcõm ĩ vbo pᷣdẽo:
Replica. (Ka. I ad hebꝛecos.

vige ibi. (Replica.
1Ncaplo pꝛimo ad hebꝛeos.bur.fac logã digreſſi
onem in q nonulla dubia ad expoſitionem lr̃e im

faciũt:ſed illð diſſilandũ ñ ẽ:ꝙ cũ dẽ in codẽ

ta ſpẽs q̃litat :iqͥ appet bur.ñ hẽe ꝓ ĩcõueniẽti deũ ponẽ ĩ p

dicam̃to: qꝛ põit alidd ſoꝛmalr dẽm ð deo ſʒ ppaʒ roõeʒ eſſe
rtã ſpẽm qlitatis.ſ.figurã dei vł foꝛmã:h.n.bur.faciens

tinẽtia ponit: de quibus nõ iudico:quia dire

(Epiſtola panli.

audet a foꝛtioꝛi deũ in pꝛedicamẽto ſpe ponere: qð tam eſt
3 magi. di. viij.li.j.nec videt Burgen. aſſignare ꝓpꝛiã ronẽ
figure put eſt quarta ſpecies qualitatis dicẽdo ꝙ termino:
vel termis includit᷑: na ſic diceret roõneʒ meſurabilis vel me
ſure ꝓut ipſe declarat:figurã totã qtitatẽ ↄpᷣhẽdere ꝑ ↄñs
menſurare:ſʒ rõ men
ſure nõ eſt ppꝛia rõ ali
cuius qualitatis: ſed

Roptea abun (C. II.

Rrpmtögusfi dantoʒ obſuare noſ
p oẽs phice loquẽteſf: Eꝗ que audiuim :nẽ foꝛte p
ideo qualitas non eſt efluan. Si eni qui per an-

ſim pꝛopꝛiã roneʒ mẽ
ſure quãtitatis:ſʒ ecõ
uerſo: ꝓpꝛia aũt rõ fi
gure Ifoꝛme de qrta
ſpecie qualitatis ẽ re/
ſultatio ex oꝛdine ⁊
diſpoſitoe rin totrrẽ „
patet: qꝛ ad poſitioneʒ illius oꝛdinis partiũ:reſ. ultat figura
7 ad mutationẽ eius mutat᷑ figura:a ad diuiſionẽ partium
ab inuiceʒ deſinit eſſe figura:⁊ ſm illã ꝓpꝛiã rõneʒ deo nul/
lo mõ cõpetere põt nomẽ figure:qꝛ in deo nec eſt pars nec
oꝛdo partiũ:vt fide tenem:potuit igit᷑ Burgen.ſtare ↄtent
in dicto poſtil. qui exponit figurã per imagineʒ naturalem
diſtinguens inter imaginẽ naturaleʒ ⁊ artificialem:⁊ notãt
imaginem ſubſtãtie dei dicit illã figurã:qꝛ eſt eiuſdeʒ ſubſtã
tie cũ patre pluſ ꝙᷓ filius regis cũ rege qui non habent vnaʒ
ſubſtantiã:niſi vnitate ſpeciſica non numerali. dicit etiam
Burgen.ſe docuiſſe circa pſ.ſcom quomõ ex allegato h̊ per
apłm accipiat᷑ efficax ratio ↄ iudeos: cũ dẽ: Filius meus es
ꝛego hodie genui te.ſʒ vide circa eundeʒ pſ.coꝛꝛectum cõ/⸗
petens. Lapitulum. II.
Ropterea abundatius. Poſtq apls in ca.pꝛecedẽ
ti declarauit eminentiã xpᷣi: hic ↄñr ex hoc oſten-
it quanta ſit exhibenda legi noue ab ipſo date.Et circa h
duo fac̃:qꝛ p ponit quandã ↄñtiam: ⁊ ſcõo confirmat ipſã
ibi Nõ.n.aãgelis. Conſeq̃ntia tał eſt:lex vetus fuit data per
angelos iĩmediate:vt dictũ eſt capłlo pᷣcedenti:⁊ tñ fuit ſuſce
pta a pplo iſrł cum reuerẽtia magna:ſim ꝙ pʒ Exo.xix.vbi
dẽ ꝙ pplus ante ſuſceptioneʒ legis per duos dies veſtimẽta
lauit:⁊ a pꝛopꝛijs vxoꝛibus cõtinuit:vt eſſet parat᷑ die ttio
ad legẽ reuerenter ſuſcipiendã.ſilr illa lex fuit diligenter ob
ſeruata:qꝛ eius tranſgreſſoꝛes puniebant᷑ moꝛte. mlto foꝛ
tius lex noua que data ẽ aplis imediate a xpᷣo qui ẽ dñs an
geloʒ: ⁊ mediantibus aplis in mundo diuulgata eſt per pᷣ/
dicationeʒ ⁊ confirmationẽ miraculoꝝ: ſuſcipienda eſt cuʒ
reuerentia ⁊ diligenter obſeruanda:⁊ traſgreſſoꝛes magis

gelos dict eſt ſermo factuͦs
eſt fim:⁊ òmĩs pᷣuaricatio
èt inobediẽtia accèpit iuſtã
mercedis retributionem:

punientur: a hoc eſt igr qð concludit apls: a (¶ Pꝛopiea.
.i.ꝓpi excellentiã legis noue a chꝛiſto date. b undã

tius oʒ obſeruare nos.chꝛiſtianos. c Es que audiuimꝰ.
a chꝛiſto.ſ.⁊ aplis. dð¶ Te foꝛte pereffluamꝰ. fluit eni hõ
b penã coꝛpoꝛalẽ:ſʒ ꝙ dicit᷑.ij. Re.xiiij. Quaſi aque dilabi
mur in terrã que nõ reuertunt᷑:ſed vlterius effluit per culpã
ſed pereffluit.i.perfecte fluit per eternã dãnationẽ:qð cõtin
git non obſeruantib chꝛiſti legẽ: ideo bene dicit aplus: Ne
foꝛte pereffluamus.i.eternã danationẽ incurramus:quod
pꝓbat conſequenter per legẽ veterẽ: que eſt minoꝛis auẽtis:
dices: e ¶ Si eni qui ꝑ angelos dict eſt mo.i.vetlex que
oata ẽ per angelũ in monte moyſi:vt pᷣdictũ ẽ pcedenti ca.
Fact ẽ firm.i.firmit᷑ iniũct ad cuſtodiẽdũ. g¶ Et oĩis
puaricatio.i.trãſgreſſio legis per pctm̃ cõmiſſionis: qð eſt
9 pcepta negatiua. gEt inobedientia i.pctm̃ omiſſiõis
qð ẽ cepta affirmatiua. h ¶ Accepit iuſta ret. mercei.
penã debitã ſm quãtitatẽ equalitatẽ crimis:vt pʒ i ve.te.
in multis locis:ſi ita ẽ. i 5nos.ſ. catholiiti.

¶ Et oĩis

k Effugiem. penã debitã. l Sitãt neglexi. ſa.i.
ſi inobediẽtes fuerimlegi noue in qua ſola ẽ ſalus vite
etne.q.d.nulloꝰ.⁊ ↄñr oñndit apls qliter hec lex noua a

xpo p data ẽ aplig:⁊ ꝑ aplłoj publicata.d. m¶ Que. ſ.
lex noua. m ¶ Kuũ initiũ acce.enar.pꝑ dñʒ.qui aplis in
pnclpio ea dedit.
1 „ „x , ,. Ab eis qᷣ au⸗
quomõ noſ èffugiem ſi tn dieft. axpo.i. ab
tq neglexerim ſaluteʒ:Qiue

cu initinʒ accepiſſʒ enarrãi diſcipul. o(In

p dñm ab eis qui audierũt i 4
in nos cõfirmata eſt: cõnteſ PESteſtit deo.
tãte deo ſignis ét poꝛtentis! ilirmate coꝛuz
⁊ varijs vtutibx ſpuũſſci diſ aclavaia ? mul⸗
tributõib ſm ſua volũtatẽ. ta:ſiẽ dẽ mar. vlt.
Dood (ooperate 7
ſermonẽ ↄfirmã/

te ſequẽtibꝰſignis.ſicut enĩ ea q̃ ſo ſũt rõni ↄfirmat᷑ per
hoc ꝙ ad pᷣncipia per ſe nota reducũt᷑:ita ſilr ea que ex
cedunt facultatẽ intellect hũani:cupmõi ſũt credibilia
ſufficient ↄfirmant᷑ qñ ad teſtimoniũ talis doct᷑ne mira
cula facultatẽ totius nate create excedẽtia a deo ꝑpetrã
tur:qꝛ cũ de'nõ poſſit eſſe teſtis falſitat᷑: per hoc ſuffici
enter oñdit᷑ ꝙ tal doctna merã continet veritatẽ: ⁊ hoc
eſt qð dẽ: o ¶ In nos ꝓfir.ẽ.ſ. lex euãgelica. p ( Co/
ſtäte deo.i.ↄfirmãte ipaʒ. q ¶ Signis ⁊ poꝛtetis.i.va
rijs miraculis. Ad cupeuidetia ſciendũ eſt ꝙ miracula
pꝑ que ↄfirmata eſt iſta doct᷑na euãgelica:ſunt in triplici
diaqꝛ aliqua ſũt que pñt fieri per nãm: quantũ ad ſꝑ-
ſtantiã facti:non tñ quãtũ ad modũ fiendi: ſiẽ ſanatio
febꝛis:aliqũñ fit vtute nate:aliqñ virtute medicine ipᷣaʒ
nãm adiuuate: ⁊ tuũc nõ eſt miraculũ:qꝛ hʒ cãm natalẽ·
ſanatio tñ facta iſto mõ fit in tꝑe:qꝛ nã nõ põt operari
in inſtati:ſi aũt ſanatio febꝛis pfecta in inſtãti fiat: hoc
nõ põt eſſe niſi vᷣtute diuina:ſiẽ ſocrus petri ſanata eſti
febꝛib'a xpo:vt pʒ Matth̊.viij.⁊ talia miracula vocat
hic ſigna. Alia aut ſunt q nõ pnt fieri per nãm:nec qtũ
ad ſbam facti:nec quãtuʒ ad modũ fiendi:ſicut eſt illu-
minatio ceci:a ſanatio lepꝛoſi:⁊ talia dicunt hic pdigia
dicit᷑ pdigiũ q̃ſi pꝛocul a digito.i.alidd remotum ab
oſtenſione vel cognitõe humana qð eſt ſupꝛa nam hũa
nã:⁊ quantũ ad ſpᷣam facti:⁊ quãtũ ad modũ fiendi.

Alia aũt ſũt que nõ ſolũ excedut nãm humanã: ſʒ ctlã

vident᷑ eſſe ↄ nãm:ſicut ꝙ vgo manẽs vgo pariat: 6.
hñs veꝝ coꝛp p coꝛpoꝛa abſq; eoꝝ diuiſione traſeat:ſi
cut iße xpᷣs intrauit ad diſcipulos ianuis clauſis:⁊ con-
ſilia: ⁊ talia dicunt᷑ poꝛtẽta.⁊ dicit poꝛtẽtũ quaſi in lon
ginquũ tenſũ vel extenſũ: ad denotadũ rei magnitudi/-
nẽ: talib aũt ↄfirmata ẽ fides catholica:vt h dẽ: Signis
poꝛtẽtij ⁊c: ⁊ nõ ſolũ iſtis:ſed etiã: xr ¶ Uarijs vir.
ſ. ſ.diſtri. vtutes hͥ dicunt᷑ fides:ſpes:a charitas:qs vir-
tutes dedit de p̃dicatoꝛib'noue legis: diſtributões ſpũꝭ
ſci ſũt:diuiſiões gr̃aꝝ que ſunt date aplis ad edificatio
nẽ eccle:ſicut donũ linguaꝝ ⁊ ꝓphie ⁊ ↄſilia:ð quibus
loquit᷑ aplus.j. Coꝝ.xij. iſta aut nõ dant᷑ pꝛedicatoꝛib
eccle ex ſuis meritis:ſed ex giuina liberalitate:io ſbdit:

Scom voluntatẽ ſuã. S ¶ Tõ eni angel. hic ↄñr apls

ↄfirmat dictã ↄñtiã.ſ.ꝙ magiꝭẽ obediẽdũ legi noue da

te a xpo q le.veii date p angelos:qꝛ dñiuʒ xpᷣi maius:
i dñiuʒ angeloꝝ. Igit circa hoc duo fac:qꝛ pmo oñdit
oñiuʒz xp̃i eſſe man oñio angeloꝝ ꝑ ſcriptaz:ſco ea ex-
ponit de xpo:ibi Euũ aut. Ad euidẽti p mi: notandum
ꝙ duplex ẽ ſtatoꝛbis:vn qui pm ẽ ſm qnãtionẽ ⁊ coꝛ
ruptionẽ ad electoꝝ pductionẽ. Alſtat erit p iudiciu

ipſis aplis ⁊ gllii

olen 7
eafuh

ürninmunt

hſenon hel. ffie
n Uummins ſi⸗

boicdedii n
Prntaſt 9
Cetinincicon en
obis fanurus en
bcritange de 4

usſcd ipirpo⸗

veuncotannt
aplgeltun
ſolijnnan
lintniſi 4
funag bunn⸗ a
ſaueyſt mags
Niti dinr
Wnngss
nfunpſani egno
rüdtlogrigathis
borpſanguic 4
al y ubdeis
berpomncarllsud
MuNhön
lluſniinbs rinin
oer bola Quſe⸗
chup uanraiuir:

kengih
,ihanä

l
muſglunh
untbmnglizinigia
lommmre, ſcut.
Vmmäpiſcsden
Mearclorchonen

leudihlii fertii

itiuelnrai oin ſib
tinmmnoniſli
niſoſegalt. n
ſuneß oplhi
gcenocem göan
ſlmpoiſbitne

läd Wn
. r
LGgardn
binan nöiſnt
Grinnginadenn
riconintranttte
ESeeeponn
Gäſamdäckynn
inoliſend Kn
negeninin
pus niſu
viitalommn
miüſnin
ratuladimin
digtdi ſen
mmgöfihei
mnitt n.
mämmi
a n
mtidi nn
mtinn ugl
telerntiel
ſerchntkieſe

Npge
o

ipſos:⁊ illuminã

M

in quo ceſſabit ois talis trãſmutatio:nũc at ita eſt: lʒ
ſit idẽ oꝛbis quantũ ad ſpam nunc ⁊ pj iudiciũ:tñ nõ ẽ
idẽ ſtatus vt viſum ẽ:⁊ iõ oꝛbis quodaãmõ duplicat᷑ ſʒ

iſtã diuerſitatẽ ſtat:ita ꝙ dẽ oꝛbis pñs ſʒ ſtatu qui cor

rit vſq; ad iudiciũ. dẽ ãt oꝛbis futurus ᷣm ſtatũ q erit

poſt iudiciũ. Oꝛ⸗
bisärßm ſlatummm =ð
bñtez ſubiectus Mõ diʒz agel ſbiecit de'oꝛbẽ
ddamo ipſis an fre futurũ de quo loꝗmur.
gelis: qꝛ miſterio 1,—
coꝝ mouent co⸗ Teſtatus ẽ at in quodaʒ lo
V , X 1 —
poꝛa celeſtia: coquis dicẽs:Quid eſt hõ
pñs tranſmurant q; memoꝛ es eſ:aut fil ho

iſta inferioꝛa per

tur hoies de diui ſti eü paulomin ab angelil
nis. oia aũt ceſſa Slòꝛia T honoꝛe coꝛonaſti
bunt in iucicis eũ:&t oſtituiſti eũ ſup opera
iõ oꝛbis futurus j ia ſubieci⸗
nõ erit angel bie Manun tuax Oia ſubie .
ctus ſed ipſi xõo: ſti ſub pedib er In eo eniʒ
qꝛ tunc oĩa erunt ꝙ oĩia ei ſubiecit:nihil dimi
eiplene ſubiecta: ſit nõ ſubiectũ ei. Nunc ãt
nõ ſolu tum ad necdu videm oia ſubiecta
diuinitatẽ: ſed ĩet n dico &
nitateʒ: vyt magis

igi: S ¶ Nõ. n. angelis ſubiecit de oꝛbẽ terre futuꝝ. i.
ßm futuꝝ ſtatũ de quo loquimur:qꝛ de hoc ſtatu apls
intẽdit loqui.ꝙ at oꝛbis ſm illũ ſtatũ ſubijciat᷑ xpᷣo p/⸗
bat ꝑ ſcriptura.di. t
pſal. v ¶ Quis dicẽs. ſic loquitur in cõi:qꝛ ſcriptura
hec nota erat illis quib' ſcribebat: ſimilit ſcriptoꝛ eoʒ.
x¶ Quid eſt hõ ꝙ memoꝛ es e' ⁊c. verba ſunt ipſi da

uid admiratis exaltationẽ humane nature in ipſa icar

natõe:⁊ io dicit: Quid ẽ hõ ⁊c.q.d.modicũ ⁊ quaſi ni⸗
hil reſpectu nature diuine ⁊ angelice:⁊ tũ memoꝛ es ei
ipᷣm ſtuableg vi⸗ itado ⁊ tibi vniẽdo in incarnatioe
ſequit: y Minuiſti eũ paulomin ab angelis. qꝛ nã
humana ſic exaltata in ipſa incarnatiõe fuit poſtea mi
noꝛata ab angelis in ipſa paſſioe:qꝛ angeli nõ ſunt paſ/
ſibilis nature. ſequit᷑: ʒ ¶¶ Glia ⁊ honoꝛe coꝛonaſti eũ
qꝛ ꝑ meritũ paſſiois obtinuit gliam coꝛpis:qð añ paſſi
onẽ ⁊ reſurrectionẽ no fuit gloꝛioſũ:ſʒ paſſibile ⁊ moꝛ/
tale ad iplẽdũ nr̃e redẽptiois miſteriũ:⁊ qꝛ extũc aucto
ritatiue ſunt ei oia ſubiecta:ſʒ ꝙ dẽ Mat. vlti.di. aplłs
p reſurrectionẽ ſi ae eſt mihi oĩs ptãs in celo ⁊ in
terra.iõ ſequit: æ ¶Et coſti.eũ ſuꝑ oꝑa manuũ tuaʒ

oia ſubie. ſub pedibe'. verũtñ: qꝛ nõ oĩa ſt ei ſubiecta
executiue:ſʒ h ↄplebit᷑ ꝑfecte ĩ iudicio ſeqt: a ¶ Nuc
at.i.tpe moderno qð currit vſqʒ ad iudiciũ. b
ũ

dũ videm oĩa ſubiecta ei.ſ.qtuũ ad executioʒ. c
ãt q in modico.hic ↄñter exponit pᷣdcãʒ nibru:a de
xpᷣo:⁊ didit᷑ in duas pꝑtes:qꝛ pᷣ ponit expoſitionẽ ſuaʒ
remouet circa hoc q;dã dubitationẽ:ibi Decebat.n.
exponit ̊ p auctoꝛitatẽ pᷣdictã eo mõ q eſt expoſita in
pte pᷣcedenti.d. e Sh at q in modico ⁊c.i.ieſũ xpᷣʒ
ang minoꝛat ẽ in paſſioe vt dictum eſt.
Widem'ieſũ. ſic minoꝛatuů: e¶ Pꝛopt paſſioneʒ
moꝛtis.i.ex merito paſſionis. f¶¶ Glia ⁊ honoꝛe coꝛo
natũ.differt.n.honoꝛ ⁊ glia:qꝛ honoꝛ ẽ exaltatio vnpi

teſtioniũ vtutis:q ſi fiat in ſecreto vel coꝛã paucis dicit

honoꝛ:ſʒ glia ꝓpꝛie dẽ talis honoꝛ exhibir coꝛã mult
Vnñ ßm ãbꝛo e eſt clara noticia cũ laude:iõ dic: Ui⸗
dem ieſum glia ⁊ honoꝛe coꝛonatũ:qꝛ ꝑ fidẽ firmiter

. .

li minoꝛat eſt pidm ieſũ

gratia dei ꝓ oĩbuſ guſtaret
20 möté. Decebat. n. eu pꝛopi
mis:qm̃ viſitaſ eũ:. Minui/⸗

pẽer paſſionem coͤnſũmari.

Teſtat ẽ ãt ĩ quodã loco.i.in

tenemus ipᷣm exaltatũ coꝛã multitudine ciuiũ ſupernoꝝ:2

hoc ex merito paſſiois vt dictũ eſt:⁊ qꝛ hoc nõ fuit fem e.
nris meritis:ſʒ ex diuia gr̃a ⁊ liber alitate:iõ ſeqꝗt᷑: g ¶ Nt
gra dei p oib guſtaret moꝛtẽ.⁊ dicit ꝓ oib qꝛ lʒ eefficacia

nõ ſe extẽdat niſi ad iuſtos:en tñ ſufficientia cxtendit ſe ad

omej. h ¶ Decebat

pꝛopt᷑ paſſionẽ moꝛtis glo/⸗

ria honoꝛe coꝛonatuʒ: ut ſut oſs vuls fuis et

in paſſiõe fuit mino/

, 3 ☛. N tus ab angelij:⁊ ſic
quẽ oĩa:&t p quẽ omia: qui itus ab angeliſ ſie
multoſ filios in gliaʒ adau eite tn. ahe

gnare p̈ dicto. q. re⸗
mouò hanc repugnã
tiã apparenteʒ oñdit
ꝙ xpᷣs quis ſit maioꝛ
angelij:⁊ actoꝛ nr̃e ſa

xerat:aũctoꝛẽ ſalutis eoꝛuʒ

Ai.n. cificat:et q ſciſican/
tur ex vno omnes. Pꝛo/

per quam cauſam noöͤn con ſus eſt: ⁊ hoc oſtedit
funditur fraãtres eos voca/⸗ eipli evne⸗ Pꝛima
re: dicens: Nunciabo no accipit ex ꝑte dei pa⸗
re dicens: uele abo no .tris paſſionẽ filij oꝛ/
men tuum ramibus meis: dinãtis: 2e ex parte fi
üüüüüüij p redeptione nra

palſionẽ ſuſtinẽt : ibi

qui.n. ſcificat: ꝭ ex parte nature humane redẽptiõe indi-

gentis:ibi nunqꝙ; angelos. Pꝛima rõ talis eſt:deus pr̃ eſt cãẽ
efficiens ⁊ finalis oium:⁊ per ↄñs hʒ ꝓuidentiã de oib' ea
deducẽdo ad finẽ debitũ: zſpalims hʒ ꝓuidentia de elecdᷣ
