in aliqͥ diſſonare vbi dicit: Et aĩal pꝛimũ ſile leoni ⁊c.13
aial hñs faciẽ q̃ſi hois.nã ꝑ faciẽ hoĩs intelligitur matthe
vt dictũ fuit ſupꝛa in pᷣnꝰ euangeliſtaꝝ:⁊ in hoc ↄcoꝛdant
ſancti ⁊ doctoꝛes:matthevero nõ eſt tertius in oꝛdine euã
geliſtaꝝ ſed pꝛim:a pꝛimũ ſcripſit euãgeliũ:vt dicit hiero.
in pꝛologo ſuper matthᷣ.iõ videntur alij ꝓbabilius dicẽ.ſ.
ꝙ per.iij aĩalia intelliguntur q̃ttuoꝛ patriarchales eccleſie
quaꝝ: pꝛima eſt hieroſolymitana:naʒ ibi incepit eccleſia ⁊

aſſimilatur leoni:pꝛopter conſtantia ibi exiſtentiũ:vt pʒ de

pe.⁊ iohᷣ.Act.v.qui conſtanter dixerunt pꝛincipibus iude-
oꝝ Obedire deo opoꝛtet magij i; hoiby. ⁊ iteꝝ:Si melius
eſt in conſpectu dei vos potius audire qꝙ; deũ iudicate.non
eni poſſumus que audiuimus ⁊ vidimus non loqui.Scða
eſt antiochena que aſſimilatur vitulo qꝛ fuit parata obe/
dire mandatis apoſtoloꝝ in hierim exiſtentium: vt patet
Act.xv.⁊ qꝛ pin ea vocati ſunt diſcipuli chꝛiſtiani Act.xj.
3 eſt alexandria que aſſimilatur homini:nam in ea a pꝛin
fuerũt doctoꝛes docti nõ ſolum in litteris diuinis:ſed etiaʒ
12 2

(Xiber

hũanis:vt Pber ice phz ⁊ athanaſius ⁊ ples alij.4 eſt cõ
ſtantino po 1
ri ꝑ ↄteplationẽ eleuati vt greg naganxeus ⁊: plures alij.
6 Et qttuoꝛ anialia ⁊c alas ſenas.Ala pᷣ eſt lex nalis:2
lex moſaica:3* ꝓphᷣaꝝ oꝛacula:ꝗeuãgeliũ oſilioꝝ:sꝰ do
ctria aploꝝ:0“ ſtatu⸗
ta gnãliũ ocilioꝛum. — . . . .
Itis. niali l i ⁊ qrtũ aĩal ſile aqle volãti.
C 2 AA — 5
dere ſurſũ ꝑ ↄtẽplati Et rena: alalia ſingula *
dere deoꝛſu ad edif cuitu:⁊ int plena ſt oculis:
cationem pximoꝝ: ?⁊ requiẽ nõ habebãt diẽ ac

volare ad dextera pꝑ äs
giaꝝz actionẽ in ppe Nocte: dicctia:ſcũs ſcũſ ſcũſ

ris:⁊ ad ſiniſtra p pa doöͤmin de oipotẽſ:qu erat

tientiꝗ in aduerſis. 7 eſt ⁊ q vẽtur eſt. Et cůʒ
b ¶ Et in circuitu ? darẽt illa aialia gliaʒ ⁊ ho
int᷑ plena ſt oculis.cõ

ſiderando pnñtia pᷣte- Sel— 3
requiẽ nõ hẽbat. PHic ſcloꝝ:eꝓcidẽbãt vigitiqctu/

ↄñr oñdit᷑ dei maie ſenioꝛeſ añ ſedẽtẽ in ithꝛono

ſtas ex obſedo reuerẽ jr vin en t; j .
ti:⁊ p in patriarchali 7 adoꝛabãt viuente in ſecla
be ecclis: cũ d: Et re ſcloꝝ:et mittebãt coꝛonas

quiẽ no hẽbant.ſ.iij ſuas añ thꝛonũ dicets. Di
aialia qttuoꝛ patria In es dñe de nr̃ accipe glo
chales eccleſias ſignã
tia. d¶Die ac no⸗
cte dicẽtia ſcũs ⁊c̃.nã .
in illis eccleſijs pꝰvalde deuote celebratũ fuit diuinũ offici
um diurnũ pariter ⁊ nocturnũ: et ponitur hic ter Sãctus
ad deſignandũ trinitatẽ perſonaꝝ:⁊ ſubdit᷑ e¶ Dñs de
oipotens.ad deſignandũ vnitatẽ eſſentie:nam tres perſone
ſt vnus deus ⁊ dñs oipotenj. f
venturus eſt. per hoc expꝛimitur eherernitas que nõ appꝛe
hendit a nobis in via niſi per ↄpationẽ ad dꝛias tpis:vt..
ocm eſt. . c. g ecdarent, r deſcribit᷑ obſequiũ diui
ne laudis q;ad alias cathedrales eccleſias per oꝛbẽ ↄſtitu
tas qne in diuinis officijs celebꝛandis ſequi debent oꝛdina
tionẽ q̃ttuoꝛ eccleſiaꝝ patriarchaliũ:cũ eccleſia tũ romana
q̃ pꝛincipalis ⁊ caput eſt oium:⁊ hoc eſt qð di: g¶ Et cuʒ
darent illa aialia gliam cl. ei ſeruiendo ⁊ ipᷣm collaudan
do in plurib'modis officioꝝ ⁊ miſtrationibus ſaccoꝛum.
Erdeicbant. krtig ſenioꝛes.i.alie cathedrales ecclie
ſe eis ↄfoꝛmantes. Et mittebant coꝛonas ſuaj añ thꝛo
nũ.i.ſignũ reuerentie per hoc ↄfitentes ꝙ hñt a deo clarita
tẽ vtutis ⁊ ſapie:que per coꝛonas aureas deſignant᷑:vt dcm
eſt. S. k ¶ Dicentes dign es do.deus no.ac gliam ⁊c.non
ẽ per hoc intelligendũ ꝙ deus accipiat aliquid de nouo:vel
ꝙ ei aliqd accreſcat ex oꝑibꝰ ⁊ laudib hũanis:ſed ꝙ hoies
ex beneficijs ab eo receptij tenent᷑ aſſurgẽ ad laudãdũ a glo
rificandũ excellẽtiã eterne ſue maieſtatis. l uia tu cre
aſti oĩa. de nihilo ꝓducendo. m ¶X pp voluntat tuaz
erant.in diſpoſitiõe tua ab eterno anteq;ᷓ crearent᷑ ſicut do
mus mãlis anteq ſit in effectu p
7 Fm hoc dẽ.vij. meta.ꝙ domin mã fit a domo q ẽ in aĩa
oiĩa vo creata ſe hñt ad deũ ſicut artificiata ad artificẽ: Sa

piẽ. vij. c. Oiuz eni eſt artifex oẽm hñs vtutem ⁊cc. n ¶ E

creata ſt.i.ꝓducta in effectu in tempoꝛe:⁊ hocex diuia vo⸗
luntate:non ex nature neceſſitate. Capi. V.
T vidi in dextera ſedentis ⁊c᷑. Hic ↄñr deſcribit᷑ di

̃mittit pfunditas dini ſecreti: ꝛ difficultas apiendi:ibi
vidi. ʒ infert dignitas xpi:ibi Et vn. Circa pẽ: a ( Et

itana q̃ aſſimilat᷑ adle volãti:nã in ea fuerũt vi

noꝛẽ ⁊ bñdictionẽ ſedenti

i erat ⁊ qui eſt ⁊ qui

ꝛeexiſtit in diſpõne artifici,F

nitas xp̃i hoĩs reuelationẽ accipiẽtis. Circa Auag
t

vidi in dextra ſedentis ſuper thꝛonũ.Iſte ſedens eſt de
trinꝰa vn':vt dem eſt. b ¶ Libꝝ. liber iſte eſt diuina

ſcia in qua oia ſi ſcripta. Sciendũ tñ ꝙ in deo ponitur

duplex ſcia vel potiuj vna duplici mõ dcã.ſ.ſcia ſimpli
cis noticie:que ſe extendit ad oĩa poſſibilia: que nunq;
fuerunt nec erunt
. . „ „ ⁊ ſcia viſionis q̃
riã honoꝛẽ ⁊ vᷣtutẽ: qa tu eenn
ofa: 5p qcuũq; dꝛia tꝑi
creaſti Ola:et bbp =S ſ.pꝛeriti vl pñi vl
tua erat: ct eala ſt. V. futuri: 7 iſta ſt unt
Tuüidi ĩ dextera ſedẽ in vtute dei oꝑa⸗

Atis ſup̃ thꝛonũ libꝛůʒ tiua inq operat

7, 5 ſaſiansti ſi in aliqͥ; tꝑe: talia
foimint ſoꝛis: ſignatũ 3 vero atſla aue
gillis ſeptẽ. Et ůidi angelũ reuelata ſunt hoĩ
foꝛtẽ pᷣdicantẽ voce magna chꝛiſti:⁊ ab eo io
Auis ẽ dign apire libx: ůt bani aploꝛ vinu
„, , 9 1
ſoluẽ ſignacla e: Et nemo metappontee tutt
potat neqʒ ĩ celo neq; ĩ fra tur manus eb de⸗
nẽeqʒ ſubt trã apire libꝛũ ne xtera:qꝛ ꝑ manũ
q; reſpicè illũ.Et ègo flebã dexter⸗ ebainde
Pice ee
multü:qm nemo dign ine⸗ dei noticſa e di⸗
tus eſt Apire libx: nec vide ſpoſitis ab eo fie⸗
re eum.Et ynus de ſenioꝛi ri: ↄuenienter dẽ
b dixit mihi: Ne fleueris. &nn dexig mau

dei. c¶ Signa⸗
tũ.ſignatio iſta ᷣ
ſignat clauſioneʒ
diuine ſcientie de diſpoſitis ab eo fieri quouſꝙ ſint ab
eo reuelata fieri:vel in effectu pꝛoducta. d Sitillis
ſeptẽ.i.oĩmodis obſcuritatibus vt exponunt aliqui: et
ſᷣm hoc ponitur hic numerus determinatus ꝓ indeter-
minato.ſ.ſeptenarius p obſcuritatũ multitudine:ſicut
dicit greg homel.xxv. Maria ergo ſeptẽ vmonia hũit
que vniuerſis vicijs plena fuit:ſed hoc dictũ non bene

oↄſonat his que ſequuntur ca.ſequen.de apertione ſigil

loꝝ pꝛocedendo a pſigillo vſq; ad ſeptimũ determina
te:ex quo pʒ ꝙ ſeptenarius ſigilloꝝ no ponitur ibi po

ingdeterminata multitudie obſcuritatũ: Jõ videtur me

lius dicendũ ꝙ ſigilla iſta nõ ſunt aliud niſi dei volũta)
claudens ⁊ aperienj ſuũ ſecretũ:pꝛout ⁊ qñ ⁊ quomõ ſi
bi placet:que lłʒ ſit vna in ſe:dicitur tamẽ multiplex ad
varios effectus relata:ſᷣm illud pſal.cx. Magna opera
dñi exquiſita in oẽs voluntates eius.ſeptenarius igit
ſigilloꝝ eſt ſeptenarius reuelationis diuine voluntatis
ad reuelanda iohãni diſtincta reuelationibus ſeptẽ.vlł
fienda in ſeptẽ tẽpoꝛibuj. e ¶ Ktvidi Dic ↄſequenter
deſcribitur difficultas aperiendi:cũ dẽ:Et vidi angeluʒ
foꝛtẽ.iſte videtur fuiſſe gabꝛiel qui interpꝛetatur foꝛti/
tudo dei. ſ ¶ Quis eſt dignaperire libꝛũ.i.manifeſta
re dei ſecretũ. g ¶ Et ſoluere ſignacula eius.i.ſigillati
oſtendere qualiter ſi ing de quibus dicetur pꝛoceduũt

ex diuina voluntate. h Et nemo poterat in celo.q;'*ꝓᷣi
DRe

ad angelos. i ¶ Neq; in terra.q;' ad hoies. k
qᷓ; ſubtus terrã.q'tum ad demones in quibus remanſe
runt naturalia integra l ¶ Aperire libꝛuʒ. qꝛ nullus

iſtoꝝ poteſt ad ſecreta diuina attingere:niſi deo reuelil

te qui p reuelauit chꝛiſto hoĩ ⁊ xpᷣs iohanni. m ¶ Et

ego flebã multũ.per hunc fletũ deſignatur iabans 8.
Et

ſideriũ de ſciendo eccleſie futuruʒ pꝛoceſſum. n
vnus. Hic ↄſequẽter infertur dignitas chꝛiſti qui ſolus
inuentus eſt dignus dicta ſecreta pꝰ accipere ⁊ alijs per

iohannẽ nũciare: cũ dĩ: Et vn de ſenioꝛib' dixit mihi.

ſier
pen
ume
ſynte
ſuleni
poſte
ciani

ſẽ

nnimic
daaß
⸗
lune
ſtant
qed
eteſ

Aape

nib

dtfde
Anun
Oponin
ſalm
guenn
uner Uunt
Pllons
keniſtent,
Pdin
lylpint
riſtzſont
del pa-
n
openit
Pe talis
lbre
inhoi
nn io
Mhnu;
Wchanns
onedict
mscede
Lonmi
zopamur
quidi
noed'
beo /ſe⸗
Aner di
n ma
oſnd
uuſone

loted
alan-s
5inca⸗
nchneſt
vonithüt
nonbene
bonelgl
Aws
urwipo
idetur ne
Nilunß
1gronol
uliger
Muo
urus ig⸗
wluncus
sſt
guenter
langh
wur ſond
naniickt
ananle

gulus
hteud.

nC
4
vi ſolo
l
undh

ſolando me de deſiderij mei ipletõne:quij ãt erat iſte

ſenioꝛ nõ di: ⁊ dicũt alid ꝙ fuit mattheuj euãgeliſta:qᷓ
dixit in pſona xpᷣi:Mat.vlti.Data eſt mihi ois ptãj in
celo ⁊ in ira:iõ dꝛ: o ¶ Ecce vicit leo ð tribu iuda ⁊c᷑.
nã xpᷣs victoꝛ fuit in ſua reſurrectioe:ſed qcqᷣd ſit ð ve⸗

eſt ãt dcm̃.s.ꝙ ꝑ

geñ.i. Fcm̃ eſt ve⸗
ſpere ⁊ mane di⸗
es vn.i.pᷣm:trã/

ſierat. n.iã beat

ritate:rõ tñ nõ vi
det᷑ valẽ:qꝛ iohã M
nanli zecehishaͤ⸗ Eccẽ vicit leo ð tribu iuda
ſcriptura:ſed per I. adix d auid bue libꝛuz: 7
reuelationẽ ſpãlẽ ſoluẽ ſeptẽ ſignacula eb. Et

ſidi:⁊ ecce in medio thꝛõi

ea re ſehisr⸗ ⁊ q̃ttuoꝛ aĩaliũ ⁊ in medio
idæmngiſe ſenio apni ſtae anch oe
ſenioꝛ ſuẽit penꝰ ciſũ hñtẽm coꝛnua ſeptẽ ⁊
2 dĩ vmideſt pꝛi oculos ſeptẽ: q ſi ſeptẽ ſpũs
mus ini aplos eo dei miſſi i bẽʒ ktrã. Et venit
mõ loquẽdi qͥ dẽ

⁊ accepit de dexta ſedentis

in thꝛono libꝝ:et cũ apuiſ/

ſet libx:qᷓttuoꝛ anialia.et vi
gintiq̃ttuoꝛ ſenioꝛes cẽcide

petrus ꝑ martyri cſt q õ
um ad gliam: : it coꝛã agno hñtẽs ſingli
ſp nerone paſſus citharas ⁊ phialas aureas
fuit:iohanes aũ=t plenas odoꝛamẽtoꝝ:quẽ ſi
poſtea tpe domi oꝛonel ſcõꝝ:èt cãtabãt can
ciani hãc reuelati

onẽ accepit: ⁊ ſic

ticũ nouũ dicẽtes: Dignũſ

aĩa petri aſſiſen? es dñe accipe libꝝ: ⁊ apire
xpᷣo vel aliqᷓ eff ſignacula e quoniã occiſꝰ
gies petru repꝛe es:⁊ redemiſti nos deo ĩ ſã
ſentas dixit iohã

ni: Uide ne fle

guine tuo ẽx oĩ tribu ⁊ lin/

vniuerſali eccleſie. x ¶Et cũ aperuiſſet. Pic vñr oſcribit
aſſiſtentiũ chꝛiſto iocunditas:⁊ pſibi aſſiſtentiũ in eccleſia

—

militante:⁊ in triũ

—

phante:ibi Et vidi ⁊ audiui. Circa pꝛi

di: x ¶ Et cũ aperuiſſet libꝝ.ad reuelandũ eccleſie pꝛoceſ
ſum quattuoꝛ aialia.i.quattuoꝛ eccleſie patriarchales.

gua ⁊ pplo ⁊ natiõe:èt feci
ſti nos deo nr̃o regnũ ẽt ſa
cerdoteſ.Et régnabimſup
trã.Et uᷣidi ⁊ audiui voceʒ
angeloꝝ multoꝝ in circui⸗
tu thꝛoni ⁊ aĩaliũ ⁊ ſenioꝝ:

et erat nũer eoꝝ milia mili
um dicentiũ voce magna.

Dignũs ẽ agn q occiſus ẽ
accipe vᷣtutẽ ⁊ dinitatẽ ⁊ ſa
piẽtiã ⁊ foꝛtitudinẽ ⁊ hono
rẽ ⁊ gliaʒ ⁊ bñdictionẽ. Et
dem creaturã q in celo eſt:
et ſupꝑ trã èt ſubt trã:⁊ q̃ ſũt
in mari ⁊ q̃ ĩ eo:oẽs audiui
dicẽtes ſedenti in thꝛono ⁊
agno. Bñdictio ⁊ honoꝛ
⁊ glia ⁊ ptãs in ſecla ſcloꝝ.
Et q̃ttuoꝛ anialia dicebant
Amẽ.Et vigitiq̃ttuoꝛ ſenio
res cecider̃t ĩ facies ſuas ⁊

adõauer̃t viuẽtẽ ĩ ſcla ſcloꝝ

VUEt vigitiquattu
oꝛ lenioꝛej.i.vniuerſe
cathedralej eccleſie p
oꝛbẽ diffuſe: ⁊ per h
ẽt ſubintelligunt alie
ab eis conſtitute.

¶ Ceciderũt coꝛꝛam

eno nam ex hoc ha
uerũt mãm venerã
di im. a ( Paben
tes ſingli citharaj ⁊c.
qð exponit᷑ cũ ſubdit᷑
Que ſi oꝛõej ſan
ctoꝝ metaphoꝛice:et
p hec ⁊ ſilia aperitur
aliquomõ via ad ex
ponẽdũ reliqua:vt pᷣ
dictũ eſt. c ¶ Et ca⸗
tabãt canticũ nouũ.

i.pertinẽs ag nouum
teſtm. d ¶ Dignus
es dñe deu) ⁊c̃.⁊ patʒ
ex ſupꝛadictis ſnia.
e C occiſus es.
meritũ pꝛecedit illud
qð cadit ſub merito:
pꝑ qð acceptio noti-
tie ꝓceſſus eccleſie q̃

bõceſſit moꝛtẽ chꝛiſti:

vt dictũ eſt nõ cecidit

ris ⁊c. p¶¶ Ra⸗
dix dauid.i.ò ra

ice dauid deſcendens ſm carnẽ ſʒ e p̃di rerat Eſa. xj.
Egrediet᷑ vga de radice ieſſe ⁊c. q Rorre libʒ.i.ma

nifeſtare ecclie decurſum a deo pꝛeoꝛdiatũ. r¶ Et vi
di ⁊ ecce in medio thꝛoni ⁊c᷑. agnũ ⁊cl.i.xpᷣm in medio
eccliaꝝ ꝑ oꝛbẽ in noie ebpſtitutax:ſicut ipſe dicit mat.
vlti. Ecce ego vobiſcũ ſũ oĩoꝰdieb'vſq; ad ↄſũmationẽ
ſeculi:qui ſicut dictus eſt leo rõe reſurrectiõis:ita dicit᷑
hic agn'roe imolationis:pꝑ qðò ẽt dẽ ſtans:qꝛ reſurre⸗
xit ad vitã imoꝛtalẽ: Ro.vj. Chꝛiſtus reſurgẽ a moꝛtu
is iꝗ nõ moꝛit᷑:⁊ tanqᷓ; occiſus qꝛ qͥtidie in ecclia ĩimolat

noõ ſm carnẽ:qꝛ reſurrexit ad vita iĩmoꝛtalẽ:vt dem̃ eſt

ſed ſʒ effectũ ⁊ repñtationẽ:qꝛ ꝑ oblationẽ euchariſtie
cõicat nobis effect? ſue paſſiois:ipſa ẽt eſt ſilitudo repᷣ-
ſentatiua ipſiꝰ:ſm ꝙ dẽ luce.xxij. Hoc facite in meã cõ/⸗

memoꝛationẽ. illud. n. qð repñtat aliqd noiat᷑ noie ipſi
ſicut imago petri noĩat᷑ petrus:⁊ eadẽ rõne euchariſtia

agnimolat:⁊ ad hoc deſignandũ nõ dẽ hic agn'occiſꝰ
ſimpliciter ſed tanq; occiſus. s 1 Pñteʒ coꝛnua ſeptẽ.
i. ptãtes:⁊ idẽ deſignat᷑ ꝑ ſeptẽ ſpũs:qꝛ ſeptẽ dona ſciſpi

ri?ſi q̃ſi ſeptẽ coꝛnua ſiue ptãtes ad repꝛimẽdũ vtutem
inimici. ¶ Miſſi in oẽm iraʒ.·qꝛ ps patus tee
Et

dõa ſpũſſcĩ omni hoĩ ad ea ſe debite diſponẽti. v¶
venit ⁊ accepit ⁊c.libꝝ.nõ eſt per h intelligendũ ꝙ xpᷣs

tunc accepꝑit notitiã de pꝛoceſſu eccleſie:nã aia xpᷣi ab i
ſtanti ſue creatiois dinitati ↄiuncta hũit notitiã ouum:
que deus cognoſcit ſcia viſiõis:inter que eſt pꝛoceſſus
ceccleſie:vt pʒ ex pꝛedictis:⁊ iõ per hoc ꝙ iohanes vidit
accipere eũ libꝝ deſignat᷑ acceptio notitie a pᷣnꝰ creatio

nis aie xp̃i:ſed de nouo iohanni reuelande:⁊ per eum

ſub merito ipſius:ſic
nec gloꝛia aie chꝛiſti:
ſed głia coꝛpoꝛis que ſecuta eſt ſub merito bene cecidit: me-
ruit enĩ ſui coꝛpoꝛis głificationẽ ⁊ exaltationẽ:⁊ eodeʒ mõ

pst dici de reuelatione dicti pꝛoceſſus facta iohanni:⁊ per

eũ vniuerſali eccleſie ad declarationẽ bonitatis maieſtadᷣ
chꝛiſti:nã hec reuelatio facta eſt p paſſionẽ. fᷣ ¶ Ex omni

tribu ⁊c.nã eccleſia eſt ex oibus gentibus collecta. g ¶ Et

feciſti nos deo noſtro regnũ.i.regni e participes. h ¶ Et
ſacerdotes.hoſtias laudis deo offerentes. i ¶ Etregnabi
mus ſuper terrã.nõ dẽ:In terra vbi ſancti ↄculcãtur ſed ſu
per terrã.i.in celo vbi ſancti cũ xpᷣo dñantur. k ¶ Et vi⸗

di. Hic ↄñr ponit᷑ iocũditaj aſſiſtentiũ chꝛiſto in eccleſia tri

umphante cũ dicitur:Et vidi ⁊ audiui vocẽ angeloꝝ mul
toꝝ ⁊c᷑.in hoc notatur ipſoꝝ multitudo maxima:ſm illud
iob.xxv. Nũquid eſt numerus militũ eius:⁊ idẽ deſignat᷑ ĩ
hoc qð ſubdit᷑: l ¶ Et erat numer eoꝝ milia miliuʒ. ſicutx
eni coꝛpoꝛa celeſtia totã regionẽ elemẽtarẽ excedunt quaſi
incõpabiliter in qtitate continua: ſic angeli oĩa coꝛpoꝛalia
in iytitate diſcreta:accipiendo ꝙtitatẽ diſcretã pꝛo qualibʒ
multitudine numerabili vel numerata. m ¶ Dignus eſt
agnus qui occi.eſt acci. vir.⁊ diuinitatẽ ⁊c.oia iſta habuit
vel ſaltem plura ante paſſionẽ qð dico ppꝑ gloꝛiã coꝛpoꝛis

1 huiuſmodi aue ſecuta ſunt:⁊ iõ acceptio taliũ hic accipit᷑

pꝛo manifeſtatione eoꝝ ad laudẽ ⁊ honoꝛẽ nois chꝛiſti:⁊

. .

ↄñr pon t᷑ laus xpᷣi in oibcreaturis:cũ dꝛ: n ¶ Et omneʒ

creaturã que in celo eſt. q;tum ad hoiĩes qui iã ſt in patria.
o ¶ Et ſuper terram. qtum ad exiſtentes adhuc in via.

p ¶ Et ſubtus terrã ⁊c.nam oẽs creature ⁊ irrationales ⁊
vita carentes dicunt᷑ laudare xpᷣm:inqᷓ;ſi mã ⁊ occaſio lau

dandi ipᷣm:qꝛ intellectuales creature per eas aſcenclnun ad
2 3

fecerunt apli per inſtinctũ 2 ducatũ ipſius. g C

cognoſcendũ deũ:⁊ ꝑ ↄñs ad ipᷣm laundandũ ⁊ glificand
cetera que ſequuntur patent ex pꝛedictis. ¶ V
Tvidi ꝙ apuiſſet. Poſtq deſcrip ẽ modus diuine
reuelatiois:hic ↄñr deſcribit᷑ decurſus ipletiois: et
ub. vij. ſigilloꝝ aꝑtionib:qb'ſigillis liber dicebatur ſi
gnat:⁊ iõ ſᷣm ſeptẽ ſfſi

gilla didit᷑ i ſeptẽ ꝑtes
ꝗᷓ patẽt in lra.Igit᷑
Alet agn vnum de ſeptẽ
ſigillis:ẽt audiui vnũ deq̃t

pe pte dicit: a ¶ Et
vidi ꝙ apuiſſet agn⸗
vnuʒ ⁊c.ſ.peo mõ

loqndi qͥ dẽ geñ.j. Et tuoꝛ alalib dicẽs tanq;ᷓ vo
ſom eſt veſpere ⁊ ma c&ẽ tonitrui: Aèni ⁊ vide.Et
vi r nr ibi i: Fem̃ vidi:&t ecce equ alb:ct q ſe
eſt veſpere mane di debat ſup illuʒ habebat ar/
ej ſcòuſ.⁊ ſic vñr vſ cuꝛet data e ei coꝛona:cet exi
ad ſeptimũ.eodẽ mo uit uincẽs uᷣt vicẽt. Et cùm
oñter hic deſcribitur

apertio ſcði ſigilli 2

tertij:vſʒ ad ſeptimũ
b audiui vnũ ⁊cl.i.pᷣeadẽ rõe qua ⁊ de ſigillis dem
eſt:nã oñr agit᷑ de alijs trib'aialibꝰ:a ſm illos qui ꝑ anialia
dicũt ſignari q̃ttuoꝛ euãgeliſtas:iſte fuit marcus in ſilitudi/
ne leonis deſignat:q̃ ſilitudo ponit᷑ pꝰ.sS.c.iiij.ſed qm illõ
dcm̃ nõ ↄſonat oꝛdini euangeliſtaꝝ in q matthe ponitur pᷣ
mus ⁊ marcſcòus:iõ dixi.ðS.c.iiij.ꝙ ꝑ q̃ttuoꝛ aĩalia q̃ttuoꝛ
patriarchales ecclie òſignãtur:⁊ ſic hẽo ↄñr dicere ꝙ ille qꝗͥ
p pᷣaial deſignat᷑ fuit patriarcha pᷣme ecclie patriarchal.ſ.
hieroſolymitãe:qui fuit beat iacobꝰ appellat frater dñi:eo
ꝙ fuit ſimillimu) ſibi:⁊ h ante ia tranſierat ꝑ gladiũ ſub ne
rone:vt pʒ ꝑ ioſephũ.xx.libꝛo antiquitatũ:hec ãt reuelatõ
fcã fuit iohani tꝑe domiciani. c ¶ Ueni ⁊ vide.decurſum
eccleſie pᷣmitiue. O ¶ Et ecce equalbꝰ.ꝑ quẽ vt dicũt expo
ſitoꝛes aliqui deſignat᷑:gaiuj iperatoꝛ qui ſucceſſit imediate
tyberio ſub qͥ paſſus xpᷣs fuerat:et deſignat᷑ ꝑ equũ albũ eo
ꝙ nõ fuit xpᷣianis moleſtus ſed magis ↄſolabilis:nã pilatũ
milit in exiliũ qui xpᷣm inique iudicauit:⁊a ſilr herodẽ ꝗͥ de
collauerat iohanẽ:⁊ xpᷣm in paſſioe ſpꝛeuerat:luce.xxiij.iõ
ſubdit᷑:Et exiuit vicens vt vĩceret.ſ.aduerſarios xpᷣi:vt dẽʒ
eſt:ſed hoc ñ videt᷑ mihi ↄueniẽter dem̃:nã iſte gaius intm
fuit ela ⁊ ꝑuerſus ꝙ per oꝛbẽ miſit ſtatuã ſuã:vt ĩ illa ado
raret᷑ vt deus:⁊ qꝛ hitates in iudea rẽnuerunt hec facẽ: mi/
ſit petroniũñ cũ exercitu in iudeã:vt in tẽplo poneret dictaʒ
ſtatuã ⁊ rẽnuentes interficeret:vt dicit ioſephlibꝛis antiq/
tatũ ⁊ de iudaico bello:tñ petronius nõ dedit hoc executoi
qꝛ gaius fuit moꝛte pꝛeuenv:⁊ in illo tꝑe apli ⁊ alij xpᷣiani
hitabant in hierlm ⁊ iudea:⁊ ſic pʒ ꝙ gaius nõ fuit eis cõſo
labilis:ſed magis hoꝛꝛibilis:eo ꝙ pꝛe ceiis hitatoꝛib iudee
hoꝛꝛidũ erat eis mandatũ gaij de dcã adoꝛatiõe:lʒ aũt ipſe
miſerit in exiliũ herodẽ ⁊ pilatũ:hoc tñ nõ fuit pꝑ xpᷣm ſed
ꝓ alijs cauſis totalit᷑ diſperatis:vt refert ioſephqs cã bꝛeui
tatis omitto.ſilr qð ſubdit᷑:Exiuit vincẽs vt viceret.ñ videt
ſibi ↄueniẽter applicari:qꝛ rome fuit turpit᷑ inffect ppꝑ ſuas
malicias:⁊ vxoꝛ e gladio ↄfoſſa:⁊ ep vnica filia parieti al
liſa:pꝑ qð vident᷑ alij melius dicẽ.ſ.ꝙ per equũ albũ intelli
git᷑ cetus aploꝝ:dealbatſanctitate vite:⁊ qꝛ bear iacoꝰhie/⸗
roſolymitane ecclie ep̃s:vt dicit Hiero.in libꝛo illuſtriũ vi

roꝝ:oẽ vſus fuiſſe tũc nõ veſtib'laneis ſed lineis ⁊ p ↄñs al
bis:⁊ idẽ eſtimari põt ꝓbabilr de alijs aplis: vñ ⁊ macho⸗/

mervocat eos viros dealbatos. Per ſedentẽ ſuꝑ equũ illũ
intellig: xps ſeſſoꝛ ⁊ ductoꝛ eoꝝ:ſʒ illud Ro. viij. Quicũq;
ſpũ dei agunt hi filij deiſi:a pᷣm hoc ſic eſt lr̃a exponenda.
EUkkreaeequ'alb,fSplon ſenat. el t qul ſüdcber
ſuper illũ.ſ.xps. f ¶ Hebat arcũ in manu ſua.i.vbũ pᷣdi/
catiois in manu oꝑatiois:qꝛ cepit facẽ ⁊ docere: Act.j.⁊ ſic

ta eſt ei coꝛona.in ſua reſurrectioe ⁊ aſcenſiõe. h¶ Et
exiuit. per H aplis in ſigno viſibili ſpm⸗
LUin

ſanctũ. i cens. aduerſarios ſuos in iudea pᷣ:nã
eodẽ die ↄuerſi ſi ad eũ pᷣdicãte petro tria milia:act.ij.
ʒèG et altera die qnq;

Tidi ꝙ apuiſ¶. V. apuiſſet ſigillũ ſcdᷣs: aſdiui E¶ r vinceret.

Sr afal irzz i pꝑ totũ oꝛbẽ ſubij
ſcoʒ aial diceſ. Neni ⁊ vide ciẽdo ſue fidei iu-
Et Exiuit al equyruſuſ:t q go colla gentium
ſedebat ſup illũ: datũ eſt ei nã in bꝛeui tpe ꝑ
iit ſumẽt pacẽ ðᷣ terra:xt vt ĩ paecicatione apo
uicẽ ſe intficiãt:᷑t datus ẽ ei xdi qiſeipuloꝛu⸗
5 5 Sene er xp̃i diſcipuloꝛuʒ
gladimagr. Et cuʒ apuiſ xpo cooperãte ⁊
ſet ſigillũ ttiũ: audiui ſtiuum ſ ermon: rons ſi⸗
gial diczëa: Vë& vi er gnis ſequentibus
aial dices: Vai ⁊ vide: ſtecr ranntemarct

Vlti. pꝛedicatũ fu
it euangeliũ:naʒ
diuente adhuc beato petro fides catholica diffuſa fuit
vſq; ad fines terre habitabilis: ꝓut declaraui ſup illud
pſal. xviij. In oẽm terr exiuit ſonus eoꝝ: ⁊c᷑. ⁊ ſuꝑ epi-
ſtolã Ro.x.c. l ¶ Et cũ aperuiſſet.hHec eſtꝛ par in q̃
deſcribitur ſtatus ecclie a tẽpoꝛe neronis vſq; ad tituʒ
iperatoꝛẽ cũ dĩ: m ¶ Audini aial.ſim pꝛedicta iſte
fuit pꝛimus patriarcha eccleſie antiochene.ſ.beatus pe
trus qui p rexit illã eccleſis: vt hi libꝛo illuſtriũ viroꝝ:
qui tpe h viſionis iã tranſierat per martyrium.d.
iae vide.ſtatũ eccleſie ſub nerone. o ¶ Et exi
uit alius equus ruſus.i.romanus populus qui dẽ rufuj
tpe neronis dupliciter: vno mõ accipiendo rufedinem
pꝛo rubedine:ſicut in plurib locis alijs accipit ſcriptu/
ra:eo ꝙꝙ nero multos romanoꝝ: occidit ex ſua crudeli-
tate:nã etiã matrẽ pꝛopꝛiã vxoꝛẽ frẽm ⁊ ſoꝛoꝛẽ:ac etis ʒ
ſenecã ſuũ pꝛeceptoꝛẽ dicitur occidiſſe. alio mo magis
pꝛopꝛie pꝛo ipſa rufedine:qꝛ nero ciuitatẽ romans in-
cendi fecit in magna parte:vt videret quale fuerit anti

q̃tus incendiũ troie.n tali vero incendio ex ↄmixtie

fumi ⁊ flãme apparentia rufedinis cauſatur. p ¶ Et
qui ſedebat ſuper eũ.ſ.nero habens dñjium. q ¶ Da⸗
tũ eſt ei.i.a deo permiſſum. r ¶ Ut ſumeret.i. aufer⸗
ret. S¶ Pacẽ de terra.qꝛ turbata fuit ciuitas ꝑ roma
nũ imperiũ pꝛopter ſua maleficia. c¶ Et vt inuicẽ ſe
interficiant. nã ex occaſione ſue perfidie ipſo interfecto
otto:gaba:vicellius:voluerunt vſurpare imperiũ ⁊ ex
eoꝝ pugna ad inuicẽ valde multi fuerunt interfecti.
⸗ datus eſt ei gladius magnus.i.ptas interficien-
di chꝛiſtianos:nã ipſe pꝛimã perſecutionẽ mouit cõtra
eccleſiã loquendo de perſecutionibus motis per ipera/
toꝛes romanos:nã antea ꝑſecutionẽ ſuſtinuerat per iu
deos:mandatũ vero crudele gaij ſupꝛapoſitũ:non fuit
directe contra eccleſiã: ſed contra habitantes iudeam:
uoꝝ pauci ↄpatiue erãt chꝛiſtiani:nec etiã mandatuʒ
luckfuit oati executioni: ⁊ iõ pma perſecutio eccleſie
attribuitur neroni: Claudius etiã ĩperatoꝛ qui fuit me
dius inter gaiũ ⁊ neronẽ nõ legit feciſſe chꝛiſtianis aliq
perſecutionẽ: nero aũt apoſtoloꝝ pꝛincipes.ſ.petrum
paulũ occidit ? alios multos chꝛiſtianos rome ⁊ per
iperium occidi fecit. x ¶ Et cũñ aperuiſſet. Hec eſt ter-
tia pars in qua deſcribitur eccleſie ſtatus ſub tito:cum
dẽ: y ¶ Audiui ʒmaial.i. patriarchã pᷣ eccleſie alexan
drie.ſ¶beatũ marcũ ſᷣm ꝙ in libꝛo illuſtriũ viroꝝ hbꝑI.
3 (Et ecce equus niger. i. exercit roman qui di niger
effectiue ſicut ſol dẽ caliduj.Exercit᷑.n.romanſub tito

ſ
ſieii⸗
Enniun

ur
gulich
gum

dicm

inigr

Apoca. Vj.

intm̃ afflixit hitantes hierim ꝙ fuerũt fame denigrati
⁊ a ijs afflictioib :m ꝙ refert ioſephus libꝛo de iuda⸗
ico bello. a ¶ Et q ſedebat ſuꝑ eu.ſ.titus regens illuʒ
exercitũ. b ¶ Pebat ſtaterã in manu ſua.i.dinã iuſti
cia qua oꝑe exeqbat᷑:na ex oꝛdine dine iuſticie pceſſit ꝙ
exercit᷑ romanuj
iudeos ꝑtim occii .
Au bnenptius ce equꝰniger:ẽèt qui ſedebat
moꝛtis vpi tent ſup illũ hebt ſtaterã in ma
manifeſte dixit nu ſua. Et àudiui tanq; vo
luee. xix. Ecce ve c& ĩ medio qᷓttuoꝛ aĩaliũ di
er e te centiũ: Bilibꝛis tritici ðna
micl tui e qꝛ in o vno: T tres bilibꝛeſ oꝛdi
erat p̃ter intenti Snario vno: et vinũ ⁊ olen
nẽ titi exercituſ ne leſeris. Et cuʒ apuiſſet ſi
ſui: qui pꝑ aliam gillũ q̃rtũ:audiui vocẽ q̃rti
am veneut i alg dicẽtis: Aeni ⁊ vide.
deoj ſupple ꝑꝑ re ecqu palliaultet aui
bellionẽ ipſoꝛi 3 Et eccẽ equ palliduſ:èt qui
iperiũ romanum .
vt pʒ ꝑ ioſephuʒ . .
libꝛo de iudaico bello:iõ dẽ ꝙ hẽbat ſtaterã in manu ⁊

nõ in mẽte:nã exeqbat᷑ op diuine iuſticie mõ pᷣ dcõ:per

manũ.n.opitellig::qꝛ pꝑ eã efficit. c ¶ Et audiui tãqᷓ
vocẽ de medio q̃ttuoꝛ aĩaliũ.i.de thꝛono dei in æcircu
itu erant q̃tiuoꝛ aĩalia:vt dem̃ eſt.õ.ca.iiij.⁊ p hoc deſi
gnat᷑ ꝙ fem titi ð iudeos ꝓcedebat ex oꝛdinatiõe diuia

in ciuitate qð nõ fecerit ei dñs. ð¶ Bilibꝛis tritici de

a q̊ ꝓcedit malũ pene:ſᷣm ꝙ dẽ e W eſt maluʒz
nario vno ⁊c̃. Ad intellectũ h'ſciendũ ꝙ dicit hug. flo⸗

riacen de fine belli romanoꝝ ↄ iudeoj:Feſſi deniq; ro
mani multa cede:qrebant qbꝰmancipia capriua vende
rent:ſed qꝛ plurimi venales ⁊ pauci inueniebant᷑ ẽpto⸗
res nõ defuere:q.xxx mancipia vno nũniſmate merca
rẽt᷑: Ut ſicut dñm emerãt.xxx.ðnarijs:ſic ecõuerſo na
rio vno.xxx.venderent᷑:ſunt ãt nunniſma ⁊ denarius
vnũ ⁊ idẽ:mat.xxij.dicente dño:Oñdite mihi nunniſ⸗
ma cẽſus:ſubdẽ At illi obtulerũt ei denariũ:dicebat᷑ ãt
denarieo ꝙ valebat.x.nũmos vſuales:itẽ notondũ qꝙ;
bilibꝛis eſt nomẽ ↄpoſitũ ex bis libꝛa qꝛ ↄtinet duas
libꝛas.qnqʒ vo iudei hic ꝑ vnã libꝛã deſignat᷑:eo ꝙ; v.
libꝛi moyſi ab oĩb'iudeis recipiũt:alios at libꝛos iudei

nõ recipiunt qͥ ſaducei dicunt᷑:eſt igi ſenſus: d ¶ Bili

bꝛis tritici denario vno ⁊c̃.aꝛ ſicut de venalib iudeis
vilioꝛibꝰꝗ per oꝛdeũ qð eſt vile granũ deſignãt᷑xxx.p
vno denario dabant:vt dictũ eſt:ita.x. de foꝛtioꝛibʒ
aptioꝛibꝰ ad ſuiendũ ꝓ vno denario vendebat᷑. e Et

vinũ ⁊ oleũ ne lexerl.pꝑ vinũ qð eſt letificat ũ intelligut

xpᷣiani:qͥ replebant᷑ gaudio ſpũali:ſᷣm ꝙ dẽ act.xiij.Di
ſcipuli vero replebant᷑ gaudio ⁊ ſpũſcõ.⁊ ſilr p oleũ pp
pietatis ⁊ mutue charitatis obſequiũ:ſᷣm ꝙ dẽ act.iiij.
Quotst.n.poſſeſſoꝛej domoꝝ: ⁊ agroꝝ erant:vẽdebãt
afferẽtes p̃cia eoꝝ ⁊ ponebãt ad pedes aploꝝ:q diuide
bant ſingulis put cuiq; opierat.⁊ iſti nõ fuerũt leſi per
exercitũ titi:nã añ e aduentũ xpᷣiani hitantes in hierłʒ
⁊ in iudea monitu angelico tranſierũt vltra ioꝛdanẽ in

ciuitatẽ noĩe pellã i regno aggripe exñtẽ:qui ↄfederatꝰ

erat romanis. ſ ¶ Et cũ aperuiſſet. hic incipit ꝑs 4
vbi deſcribit᷑ ſtatus ecclie tpe domiciani:qͥ ſcdᷣam pꝑſecu
tionẽ mouit.õ.eccłiam:a multa alia mala fecit in impe
rio romano:dẽ igit᷑ g¶ Audiui vocẽ qrti aĩalis.i. pa
triarche:ſeu epᷣi ↄſtantinopolitani iã öfuncti:ſiẽ dem ẽ
de alijs trib. h ¶ Et ecce equus pallidus.i.pplus ro/
manꝰ:domician'.n.magnã ꝑtẽ ſenatoꝝ ⁊ alioꝝ nobili

um in exiliũ miſit: ⁊ intfecit iponens eis crimia:vt ſic rapet
eoꝝ bona.pꝑ qð ceii rome ⁊ alibi erant in magno timoꝛe
poſiti: ne ſir eis fieret: timoꝛ at facit exterioꝛa mebꝛa palli
da:⁊ potiſſime faciẽ:pꝑ qð romanũ imperiũ pꝛo tꝑe ulo ſi
gnificat ꝑ equũ pallidu. i ¶ Et qui ſedebat deſuꝑ ſ.domi
ciar ma imnper atoꝛ.
Nomẽ uli moꝛs
ſedebat ſup euʒ nòmen illi art te T patline auia
moꝛs:èt infern'ſeq bat᷑ euyʒZ. multos innocẽtes in-
26:et infern ſeqbat 21y. terfecit:vt dem̃ ẽ: po
t data e llli ptãs ſup qᷓttu tiſſime xpᷣianos g qͥs
ꝛ ples tre interficẽ gladio mouit ſcoam pſecuti
Zn t moꝛte et beſtijs tre. een ſinaller inter⸗
tcuʒ apuiſſet ſigillũ qntrũ ſectuj fuit a ſenatu ro
1c; an uiſſet ſigillũ gnuu mano:pꝑꝑ ſuã crudeli
vidi ſubi altare anias intfe tatẽ: vt hi in legenda
ctoꝛum pꝛõpter verbuʒ dei beati iohannis euan⸗
ct pꝛopter teſtinonium qð geliſte. I(¶Et infern
habebant. Et cmabãt vo ſeduebat eũ n pi cur
8 W. „5 ſum vite pntis ſtatiʒ
ce magna dicẽtes: Uqueqͥ

captus eſt ad ꝑei
gehẽne. m e da
ta eſt illi ptãs ſuꝑ q̃t⸗

tuoꝛ ptes terre. in quib'dilatatũ erat romanu iperium.
n ¶ Interficẽ gladio.nã in b sbub multi xpᷣiani gla/
diati fuerũt de mandato eꝰ. o ¶ ame.qꝗꝛ multi in carce
ribꝰfame cruciati moꝛtui fuerunt. q Le beſtijs terre. qꝛ
ples eoꝝ deuoꝛandi beſtijs tradebant᷑:ſicut pʒ i legẽdis plu
riũ martyꝝ:⁊ qꝛ plurib alis modis alid maryrigabantur
ſ.ſuſpenſiõe:ſubmerſioe:oↄbuſtioe ⁊ huiuſmodi:iõ inipoit᷑
p ¶ Et moꝛte.vt ois modus affligendi martyres includat
Ex pᷣdictis vo pʒ ꝙ ſicut acharie.vj. per eqͥs quadruplicit ĩ
coloꝛe variatos deſignata fuer̃t.iiij. regna:vt dem ſuit ibiò
ſic ĩ iuſto loco ꝑ equũ albũ ðſignat᷑ regnũ xpᷣi put fuit i cetu
aploꝝ ⁊ credentib pmis:pꝑ alios tres equos romanũ iperiũ
cſtatu fuit variat in trib tpᷣibꝰ. r ¶ Et cũ apuiſſet qntuũ.
hic incipit S ꝑs in q̃ deſcribit ecclie ꝑſecutio a traiano ipe⸗
ratoꝛe . domiciano ſucceſſit vſq; ad dioclecianũ.iſte nim
tra antertiã ꝑſecntionẽ exercuit gᷣ eccleſiã:marcuj antoni
quartã:ſeuerus qnta:maximus qu eſt maximian ſextam:
Decius ſeptimaʒ: Ualerian'octauã:aurelian nonã:lʒ autẽ
multi ĩperatoꝛes intmedij uerũt int iſtos qꝝ tpibus multi
xpᷣiani fuerũt martirixati: Iſti tñ ſpaliter dicunt᷑ xpᷣianoꝝ
pſecutiões exercuiſſe:qꝛ fecerũt ⁊ renouauerũt edicta pᷣi
anos: Alij vo nõ ſic:⁊ iõ ꝙ aliqui tꝑibſuis ſuerũt martyri
gati:hoc fuit ex dictis pᷣcedentiu iperatoꝝ:q̃ nõ erant reno-
uata.tpibꝰigẽ iſtoꝛ imperatoꝝ nõ erant ecclefie nec altaria

ſtabi ia:ſed in locis occultis ⁊ potiſſime in martyꝝ ſcriptij

in quibſunt coꝛꝑpa eoꝝ ibidẽ ſepulta: poꝛtabat᷑ ⁊ erigeba
altare ligneũ ꝓ celebꝛatione miſſaꝝ:⁊ hoc ẽ qð dẽ: r ¶ Et
cũ aperuiſſet ⁊c. aias intfectoꝝ.i.martyres inifectos: eo ꝙ
erant ibi coꝛpa eoꝝ:⁊ eſt ſilis modus loqndi ſicẽ exo.j. Oẽs
aie q̃ egreſſe ſi de femoꝛe iacob.i.hoĩes:quis aie eoꝝ nõ fue
runt egreſſe de femoꝛe iacob q̃ nõ ſi extraduce:ſed a deo ꝑ
creationẽ iufuſe coꝛpibegreſſis de iacob ꝑ generationem.
8¶ Pꝛopter verbũ dei.qꝙ; ad doctoꝛes qui fuerunt marty
rigati: ppter pꝛedicationẽ verbi dini. t ¶ Et ꝑp teſtioniũ
qð habebat qᷓ; ad ſimplices xpᷣianos qui martyricabatur
eo ꝙ nolebant negare xpᷣm:ſed magis pꝛoteſtabat᷑ ſe credẽ
in ipſum. v clamabant voce magna ⁊c̃. iſte clamoꝛ
non eſt aliud q́; manifeſtatio neqticie tyrannoꝛum coram
deo merito punienda ⁊ innocentia martyrum pꝛemianda
ſicut dixit dominus ipſi cain: Gene.iiij. Ecce vox ſangui/
nis fratris tui abel clamat ad me de terra.i.eius innocẽtia
declarat tuã nequitiã puniendã in moꝛtis eius vindictam:
ideo ſubditur: x ¶ Uſq; quo domin e.ſupple qui es
12 4

¶ Liber

y¶ Scũs ⁊ verus nõ iudicas ⁊c᷑ de his qui ha.in ira.i.de
tyrãnis dñantibſuꝑ fra. 3 AFdaret eis ſingule ſtole al
be. qꝛ cuilʒ data eſt glia aie. a ¶ Et doem eſt illis vt redeſce

rẽt.coꝛpa eoꝝ in monumẽtij. b ¶ Tps adhuc modicũ.ſ.

vſq; ad iudiciũ:qð dĩ modicũ etnitati ↄꝑatũ:ꝑꝑ qð iohã.
j.canonica.c.ij.dẽ: Fi
lioli nouiſſima hoꝛa „ .. .
eg, ee, urge P dñe ſactůs ⁊ ver nõ iudicaſ
coꝛpibglioſ ⁊ ſic ha vi Jica n nf.
bepiit iebamſtoli dq horx idicas ſanguinẽ njm
ẽ glia coꝛpis. (80 de his ꝗ hitant iĩ tra: Et da
nec ↄpleant᷑ c᷑. nã po te ſt illis ſingule ſtole albe:

ſtea pp nomẽ chꝛiſti et dem̃ eſt illis vt regeſcerẽt

cient in plecutiöe an· ↄpleant ↄfui eoꝝ a ſics eo
tixpi. d ¶ Et vidi rũ ꝗ infficicdi ſt ſic ⁊ illi.Et
cũ apuiſſet. hic vnñrer uidi cũ apuiſſʒ ſigillũ ſextũ
deſcribit ſtat ecclelie ecce frémotmagn ſaci ẽ
llnanee Etſolſact, niger tuͤch lac
uit ) cleſiã cũ colle cus cilicin: t luna tota ſcã
ga ſuo maximiano:⁊ eſt ſic ſanguis:ct ſtelle de ce

trocioꝛ pᷣcedentibus
intm̃ ꝙ infra. xxx.di
es.xvij.milia piomi ębäü
ſcui ſexus legunt᷑ martyrio coꝛonati:⁊ hoc eſt qð deſcribit
iohan.ſub apertiõe ſigilli ſexti:⁊ diuiditur in duas partes:
qꝛ pꝛimo deſcribit᷑ imanitas ꝑſecutiois: 2* ſuauitas diuine
ↄſolatiõis:ibi Poſt hec vidi.Circa pdẽ: e rremor
factus eſt magny. qꝛ in oib ꝑtib'iperij romani ex iperio di/
ocleciani ⁊ maximiani moti ſi iudices ⁊ potẽtes ad inifecti
onẽ ppli xpᷣiani. f¶⸗ t ſol facteſt niger ⁊c.i.xpᷣs qui ẽ ſol
iuſticie denigratus eſt q;*ad famã nois:⁊ ẽt in mẽbꝛis ſuis
qbꝰiponebat᷑ ꝙ eẽnt malefici ⁊ magi:⁊ in hoc a xpᷣo edocti

iſta perſecutio fuir a jJo cecidert ſup frã ſicut ſic

ꝑ apłos alioſq; diſcipulos qs docuerat de talib' vt dicepbꝛat

infideles:⁊ ſic qꝙ;erat in ſe nomẽ xpᷣi denigrabãt. g ¶ Et
luna tota fcã eſt ſicut ſanguis.qꝛ tũc eccłia tota fuit ſanguie
martyꝝ rubicata. h ¶ Et ſtelle ceci.de celo.i.multi eminẽ
tes in ecelia timoꝛe moꝛtis inclinati ſuerũt ad idolatrandũ
vñ ⁊ marcellus papa tũc timoꝛe moꝛtis idolis thurificauit
⁊ ꝑ hoc conicit᷑ ꝙ ples alij ſilr fecerũt:verũtñ beat marcel
lus pnia duct:poſtea martyriũ ꝓ xpᷣo ſuſtinuit:⁊ ceſſauit
epᷣatus romanſeptẽ annis ⁊ ſex mẽſt peimanital pſecu
tiõis illi. lueſicemini groſſos ſuos cũ a magno
vento mouet᷑.dicunt᷑ ãt groſſi fic pmi tꝑis ⁊ imaturi:qͥ de
facili cadũt a magno vẽto ↄcuſſi:tcũc ãt flauit in ecclia tur/
bo tẽpeſtuoſe pſecutiõis. k ¶ Et celũ receſſit ſicut liber in
uolut.celũ hic dẽ ecclia pñtis tꝑis ſicut ⁊ mat.xiij. Sile eſt
regnũ ce.the.ab.in.agro ⁊c̃.ꝓut expõit gre.homel.xxxvij.

xpᷣiani tũc ſe occultabant q;poterat:exceptis valde piu

cis qui cx maxio feruoꝛe ſe martyrio offerebãt. l ¶ Et oij
mons ⁊ inſule de locis ſuis mote ſti.nã ſup montes ⁊ rupes
qſi inacceſſibiles:⁊ inſulis maris clauſi vbi fugerãt xpᷣiani

qrebant᷑ ⁊ extermiabant᷑:⁊ ſic dicunt᷑ iſta loca mota pꝑꝑ mo

tionẽ hĩtantiũ:ſicut dẽ pariſi facẽ vel pati ꝙ ppls inhitans
agit vel patit. m ¶ Et reges ire ⁊ pncipes ⁊c̃.in oib.n.pti
b'oꝛbis iã diffuſa erat fides catholica:vt.s.dem̃ eſt ⁊ de oĩ
ſtatu hoium maioꝝ minoꝝ ⁊ mediocriũ aliq crediderunt:
qᷣ rabiẽ pſecutiõis mote ꝑ dioclecianũ ⁊ maximianũ nõ fe
rẽtes qᷓrebat ſe abſcondẽ in locis cauernoſis ſub mõtib': iõ
ſubdit᷑: n ¶ Abſcõderũt ſe in ſpclũcis.⁊ aliq ẽt eoꝝ timen
tes ibi capi et lõgo cruciatu ad moꝛtẽ deduci deſiderabant
moꝛi bꝛcuit:ſuppoſita tñ dei volũtate ne vi toꝛmẽtoꝝ iĩicli
narent᷑ ad xpᷣm negandũ:⁊ hoc deſideriũ expꝛimit᷑:cũ dẽ:

o ¶ Et dicunt montibc᷑. abſcon.nos a facie ſeden.ſu⸗

per thꝛonũ.irati ð nos:lz in deo non cadat ira pꝛopꝛie:
dĩ tamẽ iraſci metaphoꝛice ↄ aliquos qñ flagellat eos:
qꝛ ad modũ irati ſe hʒ:tñ qñ flagellat electos hoc facit

magis ex ſua benignitate ad augmentũ meriti e

ac pᷣmij. p
ab ira agni.i.ho⸗
emittit groſſos ſuoſ cũ a ᷣ 2,inis chꝛiſti q vi
to magno mouet: Et celuʒ deha ral u
receſſit ſicut liber iuolut:ct q Aum venitol
oĩs mons ⁊ inſule de locis es magn ire ipo/⸗
ſuis mote ſt. Et rges ire rũ itẽpus perſe-
pncipes ⁊ tribuni ⁊ diuiteſ ie maͤche a
foꝛes ⁊ oĩs ſi c liber ab tc Vr uis pote
ſcõdẽrũt ſe in ſpelũcis ⁊ in nit ſare q l val

petris mõtiũ:et dicũt mõti ge pauci: Cecide,/
bꝰx petris:cadite ſup noſ:⁊ an i arrelu,
abſcõdite nos a facie ſedẽt erat eccleſie: vr p⸗

ſup thꝛonũ: ᷑t ab ira agni: dictuʒ eſt: ppter
qũuoniã venit dies magnuſ A videhatn
ire in 5fi 2 cile ꝙꝙ alij in
ire ipoꝝ. Et ꝗs potit ſtare: dees Pogentſtare
Aliter ãt exponi⸗
, tur ab aliquibus
illud:Et dicunt montiba petr cadite ſuper nos ⁊c.ꝙ;
per mõtes 2 petras intelliguntur ſancti qui iã erant in
patria:qui dicunt montes pꝛopter ſuas exaltationẽ ad
celeſtia: ⁊ petre ꝓpter confirmationẽ in bono: quoꝝ ſuf

fragia poſtulabant fideles in perſecutione poſiti:⁊ ſic ẽ

ſenſus: Et dicunt montibꝰ petris.i. ſanctis. Cadite ſu⸗
