ĩfirmita) curabilis ppe no dẽ lãguoꝛ. Burgen. diẽ
leui dedi omes decimas iſraelis ⁊c. In qͥ caplo pluries svo ꝙ languoꝛ nõ dicit incurabilitatẽ:da illi termino addit
cat leuitas ꝓut diſtinguũt᷑ a ſacerdotib' agronitis: ut ibidẽ alius termin ſignificans magnitudinẽ.ij palyp. xxiiij.

2

pʒ:⁊ ſic in multis alijs locis.vñ ſic loquẽdo de ſacerdotibꝰ vbi dẽ:Magn languoꝛ. Ibi dico ꝙ magn'refert ad in-

T leuitis.ſ.ꝓut iuicẽ diſtinguũt:tenendũ ẽ ꝙ leuite nõ fuert tenſionẽ doloꝛis:qa multi moꝛbi incurabiles ſũt parui
pticipes in fabꝛicatiõe ſeu adoꝛatiõe vituli qo fuit maximũ doloꝛis ut ptiſis hydropiſis ⁊c. Quidã aũt intẽſiui do/
pctm̃ inter cetera a pplo iſraelitico cõmiſſa: ut Exo.xxxij. loꝛis ſunt ſicnt febꝛes ⁊ hmõi.¶Cũ igit in ſi criptura lan
ca.ſimilit᷑ nec pticipes fuerũt in occiſiõe xpᷣi:ł in vtroq; ſce guoꝛi addit᷑ magnitudo: languoꝛ ptinʒ ad incurabilita⸗/
lere ſacerdotes de pncipalib' fuerut ſpẽaliter m opinantes tem: magnitudo addoloꝛis intẽſionẽ. ¶ Replicatio.
iy aaron idolatraſſet i illo facto. Pꝛimũ pʒ Exo.xxxij.vbi T eodẽ caplo vbi dr: Collegerũt potifices ⁊ pha⸗
cũ moyſes volẽs vindictã facere in pplo idolatrãte clamaſ- riſei conciliũ. dicit poſtil. pontifices fuiſſe de tri-
ſet:Si qͥs ẽ dñi adiũgat᷑ mihi.ſtatim ſubdit᷑: Cõgregati ſũt u leui: phariſeos autẽ ut plurimũ de tribu ſy/
ad eũñ oẽs filij leui. et ſic pʒ ꝙ leuite in illo actu dño adheſe meon:iuxta illa pphetiã iacob dicẽtis: Simeon ⁊ leui

rũt:qð etiã hẽ in glo. Deut.xxxiij.vbi ſic: Quõ fecerũt vitu frẽs vaſa iniqtatis bellãtia in cõſiliũ eoꝝ nõ veniet aia

i aureum leuite accincti gladijs iubẽte moyſe a poꝛta vſq; mea. Burgen. foꝛtaſſe de tribu leui: ꝑ magnã digreſſio-
ad poꝛtã idolatras inifecerũt. Sʒ cõſtat ꝙ aaron de pncipa nẽ vult ſaluare leuitas ut diſtinguitur cõtra ſ. acerdotes
libꝰ fuit in illo crimie put ibidẽ pʒ.ſ.ſᷣm pᷣdictos opinantes q̃ ab aaron deſcẽderũt:dicẽs eos nũqᷓ idolatraſſe: neciĩ
Adaduũt etiã hebꝛei ꝓut Ra.moy. tradit in ſuo deutero. de moꝛte xpi cõſenſiſſe: qð ſi verũ ẽ ſicut nõ credim rõna/
idolatria ca.j.ꝙ licʒ populus iſraelitic pluries idolatraſſer bile fuiſſet leuitas ut ſic diſtinctos etiã a vindicta moꝛi
ut in multis ⁊ varijs ſacre ſcripture locis h: leuite tñ nüq xpi pᷣſeruare:uel ſaltẽ ad fidẽ xpᷣi pꝛe alijs cõuerti qð fa
idolatrarũt:⁊ ſic pʒ pmũ.Secũdũ vo hi expᷣſſe in glo. Deu ccũ nõ ẽ:de cõuerſione eni iudeoꝝ legim de ſacerdoti/
tero.vbi.s.vbi ſuꝑ ullud vbũ qðò legit᷑ de leui. Judicaſti euzʒ bus cõuerſis.Acij.iij. Multa turba iacerdotũ obedie
aquas odictiois ſic ait: Aque ppli ſũt ꝗͥ ↄdicẽtes clama/ bat fidei de leuitis nihil ĩ ſpẽali:pᷣſumo igit ⸗ Burgeñ.
uerut: rucifige crucifige eũ:a ſanguis eiſup nos ⁊ ſuꝑ fili quia fruſtra eos excuſat . ..
os nros. Ad cumulũ eni pfectiõis leui adiungit: Qui dixit Elſus ergo.Poſtqᷓ;ᷓ iohãnes declarauit diuinita-
patri ſuo ⁊c.hec in glo.Ex q̃ manifeſte hr̃ ꝙ leui ſepat fuit tẽ xpᷣi ꝑ oꝑa facta in ei vita: hic etiã declarat ꝑ
ab illis q clamabãt: Crucifige c. ꝑ oñs a crimine qð cete aq ĩ eᷣ moꝛte ſũt facta. Et diuidit in duas: qͥa
ri iſraelitici cõmiſerũt in occiſione xpᷣi in qͥ pncipes ſacerdo pmo determinat de eius moꝛte ⁊ paſſiõe:v de e reſur
tũ ⁊ hmòi fuerũt maniteſte pticipes. Weritas hui glo. ex rectione. xx ca. Una aũt ſab. Pꝛima in duas: qa pᷣmo
ſerie lr̃e euãgelice põt hꝛi:vbiĩ mãꝗ paſſiois xpᷣi in qᷓ de oibꝰ declarat moꝛtis xpᷣi occaſione:2ꝰ ipſam moꝛtẽ: ſequẽti
ſtatib beberd⸗ expſſa fit mẽtio.ſ.põtificib:ſacerdotidus: ca. Ante diem feſtũ. Circa pᷣmũ ſciendũ ꝙ occaſio moꝛ
ſũmis ſace . otib:ſcribis ⁊ phariſeis:⁊ hmoi.De leuitis tis xp̃i fuit inuidia iudeoꝝ ex fama ⁊ gloꝛia xpi: iõ die
tñ nullus euãgeliſtaꝝ in hac materia legit facere mẽtioneʒ: uidit in duas:qa pmo deſenibck ei fama ſiue glificatio:

len. dii5
ſnduas: not
itoblequin
huun 1
Gilen ,
Pufmit
Mrus
ſe
1s gante
Han ,
necian en
ſletatonit
Ficeoifni
Nicaeſyn
zlaiirniͤn
ſernt gouſ
Photſämn
chain quoin⸗
bumregvont
nobrtonobs
ſsſtarklurde
Nade ppevie
wonnb gvifut
fatirochüt⸗
pononfere
erutpciaü
oniilbillu
iſtalcni tbi
ſmoniolvol
Ppocuramaßß
IOenosaro
gbgereoe
Gagrirdaägt
ocianmiri
Worwi gwic⸗
Picomekn
Cieo inuitg
Verifniraen
deſcnbifob
Uiltintres.
gunorbid
Nhnuro⸗
Armn
Mimnlege⸗
Nkrgannde
Pginia Wer
hturmanh
iſi erio
ſilindeſenrv
ſecfni Ni
Uatmnt,
ſüumtichit
Dhiadelis
ilheni⸗

1

e Glgeg

1 Quidirung
NPrlai ul
Kitkrzcntit
ietin auiun
nrf
Miii wiint
enriiin
rtileNY
—
Imorttitiil
rgiyui⸗
niſoni.
minin
bt
undiieii
n
weſunn nt

tmngs ſl

Jobannis xij

? iudeoꝝ: infidelitas ⁊ obſtiatio:ibi Cũ aũt tãta ſigna.
Pꝛima in duas:qꝛ pᷣmo ponit᷑ ei glificatio ab hoie: a
deo patre:ibi Nuũc aia mea tur. Pꝛima in tres:qa pᷣmo
põit glificatio xpᷣi ab amicis familiarib: 1 a turbis vul
garib: ibi Cognouit ẽ tur.ʒ a gẽtilib:ibi Erant autem
gen. Pꝛi* adhuc

in duas: pmo po —
nit obſequiũ xrbi Eſus ergo añ (.xII.
factu ar anig ſex dies paſche venit
da in ſpecialiꝛbi bethania: vbi lacar' fuerat
92 — en 9. 2 4 & /
Maria . In pii Moꝛtuꝰ:quẽ ſuſcitauit ieſuſ.
ma pal ei ſit:· Feẽécerũt autẽ ei cenã ibi: èt
In⸗ martha miſtrabat: lacarus
megiate eni polt vo vn erat ex diſcübentib
ſuſcitationẽ laga cũ eo. Maria ergo accepit
ri iudei diffinieft libꝛã vnguẽti nardi piſtièi
gctidar n ut ßciſi t vnxit pedes ieſu:⁊
blerar quonſch Exterſi pedes eius capillis

ſcha in quo imoꝰ⸗

labatur agn paſchalis:ut ſic chꝛiſtus q eſt agnꝰ ver im

molaret p nobis:imediate poſt imolationẽ agni paſcha
lis figural:ut veritas figure ſuccedẽt. b¶ Uenit betha
niã q ẽ ꝓpe hierlm ad duo miliaria vbi laçarus fuerat
moꝛtu quẽ ſuſcitauit ieſus.illuc enĩ venit ut ex memo⸗
ria miraculi ibidẽ facti turba populi moueret᷑ ad eum
honoꝛifice recipiẽdũ in hierlim añ ſuã paſſionẽ:ſicut fu
erat pᷣdictũ ꝑ cachariã ꝓphetã.ix. Exulta ſatis filia ſy
on:iubila filia hierlm:ecce rex tuꝰ venit ⁊c. eſaſ.
aũt ei cenã ibi.hoĩes ill loci.Et fuit hec cena in domo
ſimonis lepꝛoſi:ut coĩter tenẽt doctoꝛes:fuerat tñ pᷣus a
xpᷣo curatus:ſʒ nomẽ remãſerat ad memoꝛià miracu⸗
li. Oꝛigenes ãt dic ꝙ illa cena fuerat in domo marthe:
ð ꝓbat ex eo qð ſubdit᷑: d ¶ Et martha miſtrabat.
ed põt dici ꝙ iſte ſimon erat vicinꝰ marthe: ⁊ ꝓpter
hoc ipſa miſtrabat in domo ed ſicut hoies ſolẽt facere ĩ
domib amicoꝝ ſuoꝝ:a maxime ꝓpt᷑ reuerẽtiã ipſius
xpᷣi comedẽtis ibidẽ. ¶ Lałarus vo vn erat ex diſcũ.
cũ eo.inuitat a ſimone:hoc aũt factũ ẽ ad declaratiõeʒ
veri miraculi de ep ſuſcitatione. f ¶ Maria aũt. Hic
deſcribit᷑ obſequiũ xpᷣo impẽſũ a maria in ſpẽali. Et di
uidit in tres:qꝛ pꝛimo ponit᷑ marie deuotio:⁊? iude indi
gnatio:ibi Dixit g vn .ʒ eb repᷣhẽſio: ibi Dixit & ieſus.
In pbma ergo pte oꝛ ſic: f¶ Maria g. ſ.ſoꝛoꝛ laçari:
g¶ Accepit libꝛã.in quo notat᷑ quãtitas vnguẽti:nõ ẽ
veriſimile ꝙ eẽt aliqͥd groſſe materie:ſicẽ vnguẽta coĩter
dicta:qa indecẽs eẽt tale qd ponere ſuꝑ caput hois ſedẽ
tis i mẽſa. Maria aũt nõſ Dla

ũ vnxit pedes dñi ſed etiaʒ
caput ut matthe expꝛimit.xxvj.⁊ marcus.xiiij.licʒ hic
omittat᷑.Et iõ dicendũ ꝙ hic vocat᷑ vnguẽiũ liquoꝛ pᷣ/
cioſus de re aromatica expᷣſſus:ſicut aq̃ roſacea de ro/
ſis expmit᷑. Alit᷑ d ꝙ fuit lachꝛyma fluens naturalit᷑ de
arboꝛe aromatica. h ¶ Nardi.nomen eſt herbe nigre
aromatice hñtis ſpicas: ꝓpi hoc dicit mar. xiiij.nardi
ſpicati:⁊ de illis ſpicis extrahebat᷑ liquoꝛ pᷣdictł ꝑ artifi
ciũ uel naturã ſᷣm alios. i¶ Piſtici. ſ̃m aug.nomen
eſt loci vbi creſcit herba vnde talis liqr expmitur.ſʒ me
lius d: Piſtici.i.fidelis.piſtis eni grece ſichs E latine: h
eſt dictũ ꝙ ille liquoꝛ erat purus ⁊ verus nõ hũñs aliqᷣd
aliud admixtũ:nec ſophiſticat. k ¶ Pꝛecioſi. qa vale
bat trecẽtos denarios:ut hẽ mar.xiiij.ca.i.trecẽtos nũ/
mos vſuales.Erat eni liquoꝛ ille refrigeratiu ⁊ ↄfoꝛta-
tiuus mẽbꝛ oꝝ:a cõſolidatiu'a valde odoꝛiferꝰ. l ¶ Et

„

tũ nõ veniit trecentis dena

cur abat: licʒ enĩ poꝛtaret ea qᷓ dabant xp̃o ad dandune upi

odoꝛe vnguẽti. Dixit ergo

vnxit pedes ieſu ⁊ ex.ca.ſuis pe.eh.oꝛdine cõuerſo factum

fuit qᷓ hic ſcribat:qa pᷣmo lauit pedes ⁊ exterſit ⁊ poſtea vn

xit. m ¶Et dom impleta ẽ ex odoꝛe vnguẽti.Ex quo pʒ
pᷣcioſitas vnguenti ⁊ deuotio marie expẽdẽtis rẽ tam pᷣcio
ſam in obſequiũ dñi.Utrũ aũt iſta fuit mulier de q narrat
lucas dictũ ſuit ca pᷣ⸗
cedẽti. n ¶¶Dixit g.
Pic ponit᷑ iude mur/

vnůs ex diſcipuliſey iudaſ muratio cu dicitur:
Kartoblsah crat euʒ tra- Cin ex diſcipul

. 1 ei iudas ſcariothis.
diturꝰ. Quare hoc vnguẽ hoc dẽ ad differẽti

ſig. e öarũ & ſo“ Dixit erat eũ traditur. lic
giſs ct dan egenil⸗ Dix i, eni pᷣmo fuerit bon
aũt h:nõ qꝛ de egenis pti qñ vocar fuit ad apo
nebat ad eũ:ſj qꝗa fur erat: ſtolatũ ut.. dictũ ẽ:
⁊ loculos hñs ea q̃ mitte iñ poſe⸗ lapſn
ri peccatũ. Q aũt dñs
bant poꝛtabat. D zrn ergo ſua ſocietate tolera-
ieſus: Sinitẽ illam ut ĩ diẽ uit eu vedit nobis er
ſepulture mee ſeruet illud. emplum tolerãdi ma

los. q (Quare hoc
vnguẽ. non ve. tre. denarijs.i. vẽdit. vnde vſus: De re q ve-
nüt gra nulla venit. habet enim ſenſum paſſiui ſub voce
actiua. r ¶ Et datũ ẽ egenis hoc dixit ſimulãs pietatẽ ad
operiẽdũ ſuam cupiditateʒ: ꝓpter quod ſubdit cuageliſta:
8Dixit aũt hoc nõ qa ð egenis ꝑtinebat ad eũ.i.de ill nõ

bus nõ tñ faciebat. ſed retinebat ſibi:iõ ſubdit: t ¶ Qi
fur erat ⁊ loculos hñs.in qᷣbꝰ acbar ea q̃ debebãt i ali
os vſus expẽdi:vñ ſubdit᷑: v

ad dãdũ paupibꝰ. x ¶ Poꝛtabat. i. officiũ poꝛtadi ⁊ fuã/
di habebat ad iſtos vſus:licʒ hoc infidelit ageret.Ex hoc pʒ
ꝙ xp̃ᷣs ⁊ diſcipuli ei de elemoſynis viuebãt. Sciendu etiaʒ
ꝙ iſta poꝛtatio pecunie in via nõ ptinet ad pfectioeʒ:ſʒ xps
hoc faciẽdo ſuſcepit ꝑſonã infirmoꝝ eis cõdeſcẽdens: ſicut

fecit ſe abſcõdẽdo a ſudeis:ut..dictum eſt.viij.⁊.x.caplis.

a hoc hẽ extra de verbo.ſig.Exijt qͥ ſeminat.Et ꝓpt h ma

le arguũt illi ꝗ ex hoc loco dicũt ꝙ habere aliqua mobilia

ĩ coĩ ad pfectiõʒ ptineat. Poteſt auũt hic q̃ri quare xpᷣs ꝑmi

ſit iudã poꝛtare pecuniã pᷣdictã cũ ſciret eũ latronẽ. Dicen/

dũ ꝙ a pncipio qñ fuit ſibi traditũ poꝛtãdi officiũ latro nõ
erat:⁊ q;uis xp̃s ſciret eũ futuꝝ latronẽ: tamẽ tradidit ſibi
iſtud officiũ:quia minoꝛ erat inter aplos alios:ꝓpi qð vlti
mus inter eos noiatur:ut pʒ matth.x.⁊ mar.iij.talibꝰ autẽ
tpalia ſũt tradẽda. Maioꝛes aũt debẽt circa doctrinam ⁊
ſpũalia occupari: ꝓpter qð in pᷣmitiua eccleſia apoſtoli ſe-
ptẽ diacones oꝛdinauerũt ſub eis ad tꝑalia adminiſtrada:
ut ipſi apoſtoli liberpoſſent intẽdere oꝛationi ⁊ p̃dicatõi:
ut hĩ act. vj. y ¶ Dixit ergo. Dic poniiur iude rephenſio
cum dẽ: G Zinlte illam. q.d.non habetis cauſam ſuffici
entẽ murmurandi:da egit opus bonũ.vnde patet ꝙ iudas
non ſolũ murmurauit ſed etiã alij diſcipuli:ut hĩ matihei
xxvj. ⁊ mar.xiiij.verũtñ qa fuerũt incitati pꝑ iudam: a iterũ
moti pietate:iudas aũt cupiditate:iõ iohãnes ſolũ iudam
noĩauit. ⁊? ¶ Ut ĩdiẽ ſepulture mee ſeruet illud.nõ loquit᷑

de hoc qð iam erat effuſum ſed ve alio ſili.q.d.illud qð ꝓ

ſepultura mea pᷣparabit illud reſeruabit:qa nõ poterit illð
in me expẽdere pᷣuenta acccleratiõe reſurrectiõie mee: quia
qñ venit ad monumẽtũ ad vngendũ coꝛpꝰ dnicũ xpᷣs iam

reſurrexit:ut pʒ infra.xx.ca. Matthe auũt expᷣſſius hoc di

cit pᷣuenit vngere coꝛpꝰ meũ in ſepultura:⁊ ideo expmit᷑ hic
obſcuricũ dẽ: 3¶ Sinite illã ut in diẽ ſepul. mee ꝛc. qd.
dimittẽda ẽ nũc facẽ qð tũc faceret ſi poſſʒ:⁊ illud v D tũ

alii iude. p ui

uia

Ea q̃ mittebatur.i.xpo da
bantur ad ſubueniẽdũ neceſſitatib xpᷣi ⁊ diſcipuloꝝ eius ⁊

¶ Euangelium

tunc ſeruabit in loco iſtᷣ nũc in me expenſi:⁊ da iudas ita damus:dicere aũt delẽ ſuũ faci: ᷣm dẽ pf. xxxij. Di⸗
murmurando ⁊ alios ad hoc incitãdo cãm pietatis pᷣtẽde xrit ⁊ fca ſunt.⁊ iõ qñ de hoi bñdicit ei beneficiũ ipẽdit.
rat:iõ hãc excludit dicẽs: aſſh aupes eni ſempꝑ habebitis n ¶ In nole dñi. i. ſicut dñs:non ſic aũt venit moyſes ſʒ
vobiſcũ.q.d.põt recupare ad bñfaciẽdũ paupꝑibus:ſed non tmmodo ut ſeru:ut hꝛ Hebꝛe.iij. Uel alit: n EFeno
poterat recupare ad inungẽdũ me coꝛꝑalit᷑: ꝓpter qð ſeq?: mine dñi.i.a deo patre miſſus ad explendũ eb volũtatẽ
b ¶ We aut non ſp o ¶ Rex urael.i.

hẽbitis. ſcʒ pntia coꝛ/ U⸗⸗ , „ . „CHocconfitèt eins
poꝛali ad zbilschu Pãupes eni ſemp hẽbitis dit ſuꝑ eum ſicũt ſcriptũ ẽ: potentid tamẽ di
in iner tali vnetiotip Vobiſcũ: mè aũt non ſemꝓ Noli timere filia ſyon: ecce minute:da crede⸗
ndiget tali vnctiõe:p ”ͦ „ E e bant ipſũ regna/
bocpatetꝙ aliud habebitiſ. Cognouit ergo rex tuᷓ venit ſedẽs ſup pul· tuni tpaliter liͤ⸗
op min neceſſariuz turba multa ex iudeis: qa lu aſine. Hẽc nõ cognoue beraturum eos a
por Pponi magie ne illic ẽ:et venerũt nõ ꝓpt ie rũt diſcipuli eius pᷣmũ:ſed ubukc ihſe autẽ
ceſſario qñ iminet ca erm: † Fi Jorzt⸗ alifi ieſꝰ: tũ vVenit ad regnan-
ſus ꝙ illud minus ne ninſeuit laxarũ viderẽt: ülicet be mereco⸗ duz ſpũalit æ ad
ceſſariũ nõ pot aliis Quem lulcitauit a moꝛtuis. d at ipta berandu totum
recupari. c¶ogno Cogitauerũt autẽ Ppncibes de eo:? hec fecerũt ei. Te⸗ gen' humanuz a
uit turba. Hic cſe ſacerdotũ:ut ⁊ lagarũ intſi ſtimoniuʒ ergo phibebat diabolo qð erat
ss e in aualizer cerent:qa multi ꝓpt᷑ illum turba:q erat cũ eo qñ laca ſcrvi h pari⸗
irbis: r bor ouplicd Abibant ex iudeis: crede rũ vocauit de monumẽto: pl cxvij vbi iſta
turbis:⁊ hoc duplici Aua 8B: X ᷓę anr 7 laus pᷣdicta fuit:
ter: pmo eũ viſitado: baãt ĩ ieſũ. In craſtinũ autẽ ¶⁊ ſuſcitauit euʒ a moꝛtuis. dã Bñdict ꝗ viit
honoꝛiſice ei obui turba multa: q̃ venerat ad Pꝛopterea ⁊ obuiã venit iĩ noie oñi de dñs
Anꝛibi n aſtinũ diẽ feſtũ: cʒ audiſſent qa ei turbanga audierũt eũ ſe· ꝛzilluxit nobij iᷓ
ae Stuk. venit ieſus hieroſolymaʒ: ciſſe hoc ſignuʒ. Phariſei HH 6 ſps
ba mul. ex iudeis qꝛ acceperũt ramoſ palmaꝝ: ergo dixef̃t ad ſemetipos: le. p ¶ Et inue

illic eẽt. Bethania. n. &t ꝓceſſerũt obuiã ei: et cla Tidætis ꝗa nihil ꝓficimꝰ nit ieſus aſellũ 7

crat ſape hiein a mabãt: Oſanna: bẽnedict Eccè mũd' totus poſt euzʒ ſeur er cun.
lipoterthoc coeno venit in nöie dfirer iſnl. abijt. Erat aüt quidam ge id l
ſcere. dD ¶Et vene-· Et iuenit ieſus aſelluʒ:⁊ ſe tiles ex his qui aſcenderät pũc aſellũ habu⸗
runt nõ ꝓpr ieſũ ttinm. iifkit. I. p miſſionẽ di
In hoc inuit᷑ dupler ſccipulo ꝝ euãgeli⸗
ꝓpter ipſũ ieſũ reuerẽter viſitãdũ:alia qͥ ſubdit: ſta trãſit:qa ſufficient᷑ fuerat expſſũ ab alijs.ſ.Matth.

eSed ut matari viderẽt quẽ ſuſcitauit a moꝛtuis. Facta xxji.⁊ mar.xj. qʒ 0 Siẽ ſcriptu ẽ. gacharie.ix. r ¶Ho

eni mirabilia libenter vident. mirabiliſſimũ aũt erat vide li timere filia ſyon ⁊c̃.hoc fuit expoſitum Matth. xyxj.
re quatriduanũ moꝛtuũ ſuſcitatũ comedẽtẽ ⁊ bibentem ⁊· S Pec nõ cognouerũt diſcipuli ep pmũ.i.ꝓtũc:qꝛ ad
alia opera faciẽtẽ Sperabãt etiã audire ipſũ referẽtẽ ſtatu, huc erãt ſimplices ⁊ illitterati. t (Sed qñ gloꝛificat
alterᷣ vite quẽ oẽs ſcire deſiderant: ⁊ da in hoc gloꝛia xpi ẽ ieſus.i.poſt rei urrectionẽ ſuõ qñ fuit glioſus ſimul in
manifeſtatur oe quo dolebant pncipes populi:iõ ſubditur: aia a coꝛpe:tũc eni aperuit illis ſenſum ut intelligerent
¶ Xogi.aũt pnci.ſacer.ut ⁊ la.interfi.⁊c.Ex quo patʒ eo ſcripturas:ut hꝛ Luce vlti. v¶ Ceſuimoni ũ. Hic poni
rũ malignitas:qa volebãt interficere illũ quẽ de viuifica tur dicte obuiatiois ratio que fuit pꝛomulgatio ſuſci⸗
uerat ai occultàdũ miraculũ.Si aũt querat᷑ q̃re magis la tationis laxari ipſis turbis p ülos ꝗᷓ pñtes fuerãt i ſuſci
Farũ pſequebant᷑ ꝗp cecũ illuminatũ de quo dictũ ẽ.ix.ca. tatide:⁊ hoc eſt qð dẽ: Teſti.er.phibe.⁊c. x ¶ Phari
fangufds ſanatũ ð quo dictũ fuit.v.ca.Dicẽdũ ꝙ hoc erat ſei S. Hhic ↄñter ponit᷑ phariſeoꝝ celus ſiue emulatio ců
qa lagarus erat hõ nobilis ⁊ famoſus: ⁊ jõ miraculũ i ipſo dã: Phariſei ergo dixerũt ad ſemet.i.intra ſe. y¶.i
factũ erat magis publicũ ⁊ famoſũ. g ¶ In craſti. hic de detis qa nihil ꝓfici.hoc expoitur duplicii.vno mõ de
ſcribitur honoꝛ exhibit xpᷣo in turbe obuiatioe. Et diuidi bono celo:quia aliq de phariſeis in eũ crediderãt: ut pa
tur in duas:qa pᷣmo deſcribit ipſa obuiatio:ꝛ ſubdit huiꝰ tuit.õ.de nichodemo.iij.ca.⁊ iſti volebat alios retrahe
obuiatiõis rõ:ibi Teſtimoniũ g. In pma pte dẽ ſic: g¶hn re a xpᷣi pſecutione:quaſi dicerẽt:qꝛtũcnnq; laboꝛaueri/
craſti.aũt tur. mul q venerat ad diẽ feſtũ.qꝗa oẽs tenebant mus ad eũ impediẽdum:nihil tñ ꝓficimꝰ: ⁊ ideo videt᷑
venire in hierim in ſolẽnitate paſche. h ¶ Cum audiſſent ꝙ ſit factũ diuinũ.ui ſimile fuit dictum gamalielis re
qa ieſus venit hieroſolyma. Iſtud fuit qnto die añ paſcha: trahẽtis iudeos a ꝑſecutioe aploꝝ:ut hẽ Aci.v. Diſce⸗
illa die accipiebat᷑ agnus:⁊ ſeruabat᷑ vſqʒ ad veſperã quar/ dite ab hoib' iſtis ⁊ ſinite illos:qm ſi ex hoib eſt conſi⸗
tedecime diei ⁊ tũc imolabatur:ut hẽ Exo.xij.ideo xpᷣs illa liũ hoc aut opus diſſoluet᷑:ſi aũt ex deo ẽ non poteritis
die venit in hierlm vbi erat imoland' tanq verus agnꝰ ꝓ diſſoluere: ne foꝛte et deo repugnare videamini. Alio
nobis ut ſic veritas rũderet figure. i ¶ Acceperũt ramos modo exponit᷑ de malo gelo ꝙtu ad illos qͥ nõ credide-
palmarũ.qð diuina diſpoſitione factũ è ad deſignandũ vi rant xpᷣo:⁊ iõ inuidia moti talia diccbãt. 3 ( Ecce to/
ctoꝛiã quã xpᷣs de hoſte in ꝓximo erat ai Riet ne mundus poſt eũ abijt.ſermo ẽ Pbele ad expꝛi
tE

tiquitus dabat᷑ ram palme victoꝛi in certaminibꝰ. k mendũ ꝙ multi ſequebant᷑ xpᷣm. a ¶ Erat at. Hic oſtẽ
ꝓceſſerũt obuiã ei.reuerẽter. l ¶ Et clambãt oſan.i.ſal/ ditur gloꝛificatio xpᷣi a gẽtilibꝰ.Et diudit᷑ in duas:quia
ua obſecro:qa petebant ab eo ſalutẽ. m ane ve pmo expmit eoꝝ deuotio:⁊ꝰ xpᷣi rñſio:ibi Jeſus aũt re⸗
nit.In hoc laudãt ⁊ ↄfitentur eius aduẽtũ: dicere eni bois pondit. In pma pte dẽ ſic: a ¶ Erant ar qᷣdã gentiles
non ẽ ſuũ facere ſed tm fateri:⁊ iõ qñ deuʒ benedicim ꝰ non ex his q aſcẽderant ut adoꝛarẽt ĩ die feſto. Nã aliqui de
eũ bonũ facimus: ſed tmmmodo ei bonitatẽ fatemur ⁊ lau gętilitate conuertebant᷑ ad ritũ iudeoꝝ ꝗq dicebãtr pſeliti

ſoiturg de
Ni.
balur
ien Ga
ncran
mmomotera
Netbienins
apit.
bordinino
ciͤtin prin⸗
uali
6ro denicat
iliang
Dacan
wüſtäpe
MAadtde
ur Alush
Ockenlain
fumapen
lilua tcelu
lltlamen
dcktillino
wltili
pergobc
Popoicbe
(Venrhe
Wbagcolent
ſamame⸗
Cteciueri
ſtalsinm
antligi
W
ſgonl
Gälvee
psallen
nnl
lerſinge
doüban

—
— =.

———
E:
— =
=☛
=ͤ
S=
–

=
☛☛E ==

—
=
—
—
= —
ES
=
—
= EE

—
—,
——
—
—
S=S=
=.
— =—

i⸗ Ei i
„* Mjdan i
n die⸗
n inwiedii⸗
ſ 1lluntrobi
ſd Gnta'dinn
L NEe
n? ns d⸗
toy ſccuſope
nt Mrlüun
1, Wii
hieti
Nſuabaljia N
iigchmett ,
Toſiwum Myki,
leb znut gutt
(Scsadoni
gi fungioſvsſin
Sſglan uimle
vefrt ungnl
ia bbet/C
Vlnalimt. G
oin miän

Fiesndi
tikintſhidu
iurnunmann
Por uti ed
ugtwiſenf⸗
unn ſiſii
a rhiſ
luoutbir 0n
. Tdin
Anhutnnt
icitotbi

6
EFimic

— =
n— =—

=
=

—
=2 Ä

—

=

4
4

3

=SS—

—
—

7

EA

—
—

SR —
☛ = —

= ‚=

S=
—
—

S⸗

=☛

Johbannis. xij.

æ iſti tenebant?᷑ eſſe in ſolẽnitate paſchali ſicut ⁊ alij. di/
cũtur eni hic gẽtiles da remanebat eis nomẽ pꝛiſtinuʒ.
Alio mõ exponit hoc ⁊ meli de gentilib' ſjm veritateʒ
qa templũ ꝓ ſui ſcitate hẽ i reuerẽtia a getilibq erãt iĩ
circuitu iudeoꝝ:uth. ij. mach.iij. Et iõ mlti ð eis aſcẽ
debant adoꝛare i
hierlm ⁊ maxie i

Palen rre Hal cha ut adoꝛarẽt ĩ die Ro. Hi
i:nõ tñ admitte Exrgo acceſſerũt ad philip/
kantur aeſm pum:q erat a betſaida gali

ſipus dimiſſo ri lee:⁊ rogabãt eũ dicentes:
tu gentilitat ennt Dñe:volum ieſũ vidẽ. Nẽ
circũciſi: ut Pahe nit philippc dicit andree:
tgie ha audieranre Andréaſ rurſũ 2 phillipp
xpi miracula: i5 dixerũt ieſu. Jé& aut rñdit
volebãt eũ vidẽ eis dicens: ANẽnit hoꝛa ut
rer voctrina au clariſicet filᷣ hois. Amen
EX.ααο1 alné dico vob: niſi granuz
rũt ad philippu, frumẽti cadẽs iĩ terrã moꝛ

⁊c qa videbãt eꝝ tuũ fuerit:ipſũ ſolũ manet.
manſuetũ ⁊ piſj: Si aũt moꝛtuũ nem ſuerit:
⁊iõ pus ei expo/
ſueruũt ſuuʒ deſi·· JMMGUX1
deriũ. c¶ Uenit philippus ⁊ dicit andree.qꝛ andrea⸗

pncipalioꝛ erat ipſo cũ eſſet pᷣm xpᷣi diſcipulus ⁊ ꝑ euʒ
hilipp etiã fuerat cõuerſus:ut dictũ ẽ.S.ca.j.⁊ iõ vo/⸗
ebat circa hoc agere de el conſilio:⁊ maxime: qꝛ foꝛte
memoꝛ erat verbi xpᷣi.d.aplis matth.x. In via gentiũ
ne abieritis. ppi qð ipſi xpo nolebat hoc nunciare ppo
capite. O ¶ Andreas rurſũ ⁊ philippus dixerũt ieſu.
hoc diuina diſpoſitiõe factũ ẽ ad pᷣnoſticandũ ꝙ gẽtile⸗
erãt in ꝓximo adducẽdi ad fidẽ xpᷣi ꝑ pᷣdicationẽ apo/
ſtoloꝝ. us aũt rñdit. Hic ponit᷑ xpᷣi rñſio:ĩ qua
pmo denũciat ſuã paſſionẽ:ꝰ exhoꝛtat᷑ ad e imitatiõʒ
ibi Qui amat aiam. Circa pꝛimũ ſciendũ ꝙ xpᷣs rũden

Ddo denüciationi ſibi facte de gentiliũ deuotiõe pᷣnuncia

uit ſuã paſſionẽ:qa iĩmediate p illã gẽtiles erant recipi/
endi ad fidẽ:⁊ hoc ẽ qðò di: f ¶ Uenu hoꝛa ut clarifice
tur filius hoĩs.In paſſione ſua fuit clarificatus ꝑ ſigna
oſtenſa in ſolis obfuſcatione in terremotu ⁊ ſepulchꝛo/
rum apertiõe ⁊ veli Lenti ſciſſione.Fuit etiã clarificatus
in ſua reſurrectiõe ⁊ alcẽſione:ſᷣm ꝙ dẽ phił.ij. Pumili
auit ſemetipſũ.ſequit᷑: Pꝛopt᷑ qð ⁊ de exaltauit illũ: ⁊
dedit illi nomẽ qð ẽ ſuꝑ omne nomẽ. Fuit etiã clariſica-
tus in gẽtiliũ cõuerſione qͥ eᷣ deitatẽ vbiq; cõfitẽtur:ꝓ/
pter qð ibidẽ ſubdit᷑:Et ois lingua cõfiteatur ⁊cc. Et da
xpᷣs puidebat iſta futura in ꝓximo: iõ audiẽs deuotio
tiliũ qͥ iã erant diſpoſiti ad credendum dixit:

—

it hoꝛa ⁊c̃. Sicut alids videns meſſes diſpoſi/
tas ad collectioneʒ dicit: Uenit hoꝛa ut mittant᷑ falces.
verũtamẽ ꝑ cõgruũ exẽplũ oñdit
uenire cõuerſionẽ gẽtiliũ dicẽs: g

coꝛpalia ⁊ mũdi delectabiſlia: ⁊ Im hoc Aug exponit du⸗
pliciter hanc lam:pmo ſic: h Qui amat aiam ſuã.ſcʒ
vere quo ad ſpũalia. i ¶ Perdet eaʒ. in pñti nõ foꝛmidãs
ſuſtinere mala pñtis vite ꝓ xpᷣo:vnde dicit aug. Si cupis
vitã tenere cũ xpᷣo noli moꝛtẽ timere ꝓ xpo.In moꝛte eniʒ
dẽ quodãmodo aia
perdi quo ad pñtẽ vi

multũ fructum affert. Quůi tam: da ſeparatur a
coꝛpe.alio mo expo/

amat aĩiam ſuã ꝑdèt eã.Et coꝛbpe allo md eyt
ai =E. —⸗mniturx ad ſenſũ oriuʒ.
godit aiam ſuã ĩ hoc mũ/ h ¶ Qui amat aiaʒ
do: ĩ vita etnã cuſtodit eã. ſua.ſ.nõ vere volẽdo
Siquiſ mihi mĩſtrat me ſe ſibi delectabilia hui
quatur:et vbi ſum ego illic mundi ¶ ¶ Perdet

2 miſter me' erit. Sige mi bhhur vitn da dem
hi miſtrauerit: bonoꝛiſica hyc ſenſũ dicit aug.
bit eum pꝛ me. Nunc aſa Noli amare.ſ.aiaʒ in

mea turbata ẽ. Et qid di bac vita: ne perdej ẽ
An in eterna vita. hec
caʒ: Nãter ſaluiſica me ex vltima expoſitio ma
2 .
hac hoꝛa.Sèq ꝓptea veni gis cõuenit textui: qa
ĩ hoꝛã hãc. Pater clarifica i u ocienin;
5 eſt vor lſuam in hoc mũdo i
nome tuum. Neni 9 vox vitã eternaʒ cuſtodit
eenm. aideo qn pꝛius
dixit: Qui amat aiĩam ſuã.ſubintelligitur in hoc mũdo: ⁊
qñ ſubdit: Perdet eà.intelligit in ſro ehea ihm
imitari in paſſioe oñdit ꝑ ronẽ dicẽs: iqs mihi mi⸗
niſtrat me ſeqt.q.d.rõnabile ẽ q miniſter ſeq̃t vñm:⁊ cum
hoc oñdit hub ſequele pᷣmiũ ipſam.ſ.btitudinem dicẽs:Et
vbi ego ſũ ꝛc qa xpᷣs inqtũ de ẽ eſſentialit ipſa btitudo.et
q;tũ ad hũauitatẽ erat actu btũs in aia q̃ eſt pncipalioꝛ ps
hoĩs:iõ ipſa aia aliqñ noiat᷑ ho:ut hi.xethi. k ¶ Siqs mi
bi miſtrat. obediẽdo mãdatis meis I ¶ Pono.euʒ pẽ me’.
Ponoꝛ eni dat hoi ab alijs hoibꝰin vita pñti in teſtimoniũ
virtutis:ſed honoꝛ dat hoib:deo in gloꝛia celeſti in pᷣmiũ
virtutis. m ¶ Muc aia. Hic oñdit᷑ qliter xpᷣus gloꝛificatus
a pꝛe.Et diuidit in duas:qa pᷣmo ponit᷑ hu glie petitio:2
ſubditur ipſi ꝓmiſſio:ibi Nenit S.Circa pmũ xpᷣs pᷣmittit
ſue petitioni oſtẽſionẽ affectionig naturalis ad declaratioeʒ
vere hüanitati ipo dicẽj: mCRu rb
ri enĩ aliquẽ dẽ qñ ↄmouet᷑:iõ mare motum dẽ turbatũ:in
xpᷣo aũt ꝑs ſenſitiua dimittebat᷑ agere qð erat ſibi ꝓpꝛiuʒ:
io iminẽte paſſione affectus ſenſitiu cõmouebat᷑ timoꝛe ex
hoꝛꝛoꝛe naturali:⁊ hoc eſt quod d hic aie turbatio:tñ iſta
turbatio nõ erat ð ronẽ:ſed magis cõueniẽs roni ⁊ ꝑ roneʒ
excitata:ad oñdendũ veritatẽ huane nature:ut dictũ eſt: ⁊
ad merendũ noſtrã redẽptionẽ: ſicut ⁊ alie afflictiões xpᷣi.
Et qꝛ dixerat alios imitari moꝛtẽ ſuã:ne ſoꝛte aliqs ei dice/
ret:ſecure potes moꝛtẽ ſubire:dqa nihil mali ſentis:io õriuʒ

uoluit oñdere ꝑ talẽ turbationẽ:⁊ ꝑ ↄns nõ recedenduz

ab ep imitatiõe ꝓpt᷑ naturalẽ hoꝛꝛoꝛẽ. n ¶ Et qd dica.q.

oꝛs e debebat pd. m appetitũ ſenſitiuũ facis hãc petitionẽ. o ¶ Pat᷑ ſal/
iſi granũ frumẽ uifica me ex hac hoꝛa liberãdo me a paſſiõe iminẽte:verũ/

ti cadẽs in terrã moꝛ. fu. ipſũ ſo. ma. quia non facit fru tamẽ qa ſᷣm appetitũ rõnalẽ qui oñabatur i eo volebat pa

ctus multiplicationẽ niſi ꝑ ſuã pᷣcedetẽ coꝛꝛuptionẽ: ſic
moꝛtuo xpo qͥ ad ſuã humanitatẽ multiplicata ẽ fides
in gentilib:vnde ſimile ẽ ac ſi xpᷣs expꝛeſſe dixiſſet:Iſti
gẽtiles qͥ mõ volũt venire ad me poſt moꝛtẽ meã veni/
ent ad me ꝑ fidẽ. h ¶ Qui amat aiam. Hic hoꝛtatur
xpᷣs ad ſui moꝛtis imitationẽ. Ad cup intellectũ ſciẽdũ

ti ꝓpter pꝛis obediẽtiã:a ꝓpi humani generis ſalutẽ: iõ alit
loquit᷑ dicẽs: p ¶ Sed ꝓpt᷑ hoc veni in hoꝛã hãc.q.d. ad
hoc veni in mdu ut patiar ꝓpi p̃dicta:ideo oꝛando dicit:
q ¶ Pater clarifica nomẽ tuũ.i.ſac illud in quo relucʒ glo
ria tui nois.ſ.paſſionẽ filij in qua ipſe pẽ ẽ clarificar: æ per.
ↄñs filo qͥ ẽ idẽ cũ pꝛe in ſt ubſtantia: da ꝑ paſſionem filij di

ꝙ; amare ẽ aliquẽ ei velle bonũ: ⁊ ſi bonũ volitũ ſit ve/ uulgatã p apoſtoloꝝ pdicationẽ:noticia patris ⁊ filij ⁊ ſpi

re ⁊ ſimplicit bonũ.ẽ ver amoꝛ ⁊ ali non.Sũt aũt q̃dã
hois bona que ſũt bona ſimplicit ⁊ vera:q ſũt bona ſpi
ritualia.quedã aũt ſũt bona ſm quid ſicut tꝑalia bona

rituſſancti diffuſa ẽ ꝑ totũ oꝛbẽ. r ¶ Uenit ergo. Pic po-
nitur gloꝛie petite ꝓmiſſio.Et diuidit ir tres:quia pᷣmo po
nit vox patris gliam ꝓmittẽtis:2 opinio turbe dei 1 Foee
Vyʒ

¶ ßMüc aĩa mea tur.ẽ. Turba

8

Enangelium

parie ſentientis:ibi Turbe ergo.ʒ expoſitio ꝓlate vocis:
ibi Rũdit ieſus. Circa pmũ ſciendũ ꝙ illa vox fuit foꝛmata
a tota trinitate cũ ep oꝑa ſint indiuiſa.verũtñ dẽ vox pꝛis:
qa fuit foꝛmata ad repᷣſentãdũ ꝑſonã ei:⁊a hoc eſt 1 dicit:

r ¶ Uenit & vox de celo.a deo pꝛe mõ pᷣdicto. s ¶¶Et cla
rificaui.qꝛ xpᷣs nõ cla
rificauit ſemetipſum . H
ut Ponriſer lierer: ut de celo dicẽs: Et clariſica,
d hebꝛe v.ſec pr caa¶ ui:c᷑t itex clarifcabo. Tur

rificauit eũ pᷣmo ĩ mi
raculis in vita xpᷣi fa
ctis. t ¶ Et iteꝝ cla
rificabo.quia poſtea
clarificauit eũ ĩi moꝛ/
te ꝑ ſigna diuinitatis
oſtẽſa reſuſcitãdo eũ
7 exaltando eũ ad ce

lum. v Kurbas.
Pic ponit opinio di/

ba ergo q̃ ſtabat ⁊ audie/
rat: dicebat tonitruũ eẽ fa/
ctũ.Alij aũt dicebãt:Ange
lus ei locut ẽ.Reſpõdit ie
ſus ⁊ dixit: Noõn ꝓpt᷑ me
hec vox venit:ſèd ꝓpt᷑ voſ.
Nunc iudicium eſt mũdi.
NMnc pᷣnceps hup mundi

kaſ de le vner il eijciet foꝛas Et ego ſi exal
gis rudes q tantũ ſo- tat᷑ fuero a tra:ia trahaʒ
nũ vocis pceperꝗt nõ admeipſũ.Hoc ãt dicebat

ſiniſtcadone⸗tug ſigniſicãſ qᷓ moꝛte eẽt moꝛi
ba q̃ ſta. æ audi di- tur. Rñdit ei turba: Nos
cebant tonitruũ fennm
eẽ.i.alidd ꝑ modũ ſoni confuſi. x ggis pſpi
caces intellexerũt articulationẽ vocis:⁊ iſti y Di cebãt
angelus ei locut ẽ. Credebant eni eñ eẽ purũ hoiem:a ideo
dicebant angelũ ei loqui:ſicut aliqñ in ſcriptura dẽ ꝙ ange
li ꝓphetis loquebantur. ʒ ¶ Rñdit ieſus. Hic ponit᷑ expo/-
ſitio audire vocis. Et diuidit iĩ tres:qᷣa pᷣmo ponit᷑ xpᷣi expo
ſitio: iudeoꝝ cõtradictio:ibi Nos audiuimꝰ. ʒ xpᷣi rñſio:
ibi Adhuc modicũ.In 7 pte oñdit xpᷣs ꝙ ñ erat tonitruũ
nec ſonus ↄfuſus ſicut aliq credebant: ſed vox diuina ppt᷑
inſtructionẽ populi circũſtantis:ut cognoſcerẽt ipſũ ieium
eẽ yerũ xpᷣm cui de celo dabat᷑ teſtimoniũ:⁊ hoc ẽ qð dẽ:
a ¶ Non ꝓpter me hec vox venit. quia vox fit ppt inſtru-
ctionẽ alicuũ: xp̃s aũñt inſtructiõe nõ indigebat m ꝙ deuj:
ſimilit᷑ nec inqtũ hõ:qa ab inſtanti conceptionis oĩa pfecte
cognouit q̃ cognoſcit deus ſciẽtia viſiois:iõ vox illa nõ ẽ fa
cta ppi eius inſtructionẽ:qꝛ ſciebat ſe ꝑ paſſionẽ gloꝛifican
dũ g ꝑĩe. b ¶ Sed ꝓter vos.i.ꝓpter inſtructionẽ veſtrã.
c ( nune ẽ iudiciũ mũdi.i.iudiciũ diſcretionis:qꝛ tꝑe paſ
ſionis xp̃i diſcreti ſunt fideles credẽtes ab obſtinatis ꝑ infi-
delitatẽ.in futuro aũt erit iudiciũ condẽnatiõis infideliũ ⁊
pmiationis credẽtiũ.vel alit: c ¶ Mũc iudiciũ ẽ mũdi.i.ꝓ
mũdo q;tũ ex diuina ſentẽtia m a ptãte diaboli erept
eſt ĩ paſſiõe xpᷣi:õ ſubdit: d ¶ Nüc pn.hu.mun. ceijciet᷑ fo/
rad.Diaboł eni hic dĩ mũdi pnceps: non ꝙ ſit dñs ſubſtã⸗
tie mũdi:ſʒ hominũ mũdialit᷑ viuetiũ inqtũ ſe ſubijciũt ei
P pctm:dẽ eiect diaboł ꝑ paſſionẽ xpi ꝑ quã apta ẽ ianua
gloꝛie:⁊ ſic diabol nõ pot impedire ſcõs a ↄſecutioe gloꝛie
ſicut faciebat añ:tñ ꝑmittitur tentare hoies ad exerciciũ ⁊
meritũ electoꝛꝛ. e E ego ſi exaltatfuero a terra.ſ.iĩ cru
ce vbi exaltaẽ moꝛies in aere debellãdo aereas ptãtes. Di⸗
citur etia ĩ cruce exaltat:qa ꝑ hoc meruit gloꝛificationem
exaltationẽ ſui coꝛꝑis:ſubiecta ẽ ſibi multitudo gẽtiũ ꝑ fi
dem:ut hẽ phil.ij. Pꝛopter qð ⁊ de exaltauit illũ ⁊c᷑.· ſeqᷣt:
Et oĩs lingua ↄfiteat᷑ quia dñs ieſus xpᷣs ĩ gloꝛia ẽ dei pꝛis.
f¶ Dia trahã ad meipſũ.Ex amoꝛe eni in cruce ſteſo ad
gene humanüũ habet cãm attractiuã mẽtiũ. g ¶ Hoc aut
dicebar ſignificãs qᷓ moꝛte eẽt moꝛiturꝰ. Iſta ſũt verba euã⸗
geliſte intetptantis qᷣd lutelligerer ꝑ illã exaltationem
ſcʒ ſuã cruciſixionẽ. hKndit.Hic ponit᷑ iudeoꝝ ↄdictio

arguentũex eius moꝛte: audito ꝙ ipſe nõ eèt xpᷣs dicè
tiũ: i os audiuimex lege 1 xpᷣs manet i eternũ.
Noie legis iudei aliqñ accipiũt totũ vet teſtamẽtum:⁊
non ſolũ qnq; libꝛos moyſi ꝗͥ appꝛopꝛiate dicũt lex:i
phetis aũt fit mẽtio de eternitate xpᷣi: ut pʒ eſaie ix.Et

vocabit᷑ nomẽ e⸗
admirabilis: cõſi
audiuimꝰ ex lege: qa xpᷣus liaro: deus foꝛtij:
manzʒ i einũ. Et quõ tu did pater ſururiſeru⸗
opoꝛtʒ exaltari filiũ hoĩs: maltie leabit eüe
Et qs ẽ iſte filꝰ hoĩs?: Di/ imperiuʒ ⁊ pacis
xit ergo eis ieſus: Adbũᷣc e ercinis ſunt .
modicũ lumẽ i vob ẽ. Am oteſtas dpoke

bůlate důʒ lucẽ hẽt:ut nõ

t ſtas eterna Tc. ⁊
vos tenebꝛe cõpꝛehẽdant.

Et qui aãbulat in tenebꝛis: behlee ra⸗
neſcit qͥ vc̃.· ſeqͥt: Ex te mi
naſcit vadat. BP uͦm lucez hi egredietur qui
habet credite ĩ lucẽ:ut filij ſit dnatoꝛ i iſrl:
lucis ſitis Mèc locutus eſt egreſt vei abiitio
ieſus: ẽt abiit et abſcondit a dieb eternitatij
ſe ab eis: Cum autem tan/ al ain
ſigna feciſſet coꝛam eis: rimoꝛti: ib argu

guüt: k (Et q*

mõ tu dicis opoꝛtʒ exal.fi. hois.i.moꝛi ĩ cruce.q.d. Si
tu loqris de teipſo ſequitur ꝙ tu nõ ſis xpᷣs ꝗ manet in

eternũ.Si aũt loqris de alio:dic nobis qs ẽ iſte filꝰ ho⸗

minis:licʒ aũt xpᷣs nõ vocauerit ſe in iſto loco filiũ ho/
minis:tñ coiter ſic ſe vocabat:⁊ iõ repetẽdo verba eyh
addiderũt. Si aũt qrat qualiti iudei intellexerũt ꝙ xpᷣs
ſuã futurã cruciſixionẽ vocaret exaltationẽ. Dicẽdũ ꝙ
ꝓpuerbiũ erat apud iudeos ꝙ cruciſfixio uocabat᷑ exalta
tio:a adhuc hoĩes tali modo loquẽdi vtũtur:ſicut cum
aliqs impcat alteri ſuſpẽſionẽ dicit ei: tu ſis in altũ ele·
uatus. l Slrirs eis ieſꝰ. Hic ponit᷑ xpᷣi rñſio in q
mendat eos de aliqli cognitioe xpᷣi ꝑ ſcripturas qtũ ad
epᷣ eternitatẽ:ſʒ oñdit ea impfectò dicẽs: m ¶ Adhuc
mo.lu.in vo.ẽ.quia nõ intelligebãt moꝛtẽ xpᷣi ⁊ paſſio
nem in humanitate ſtare ſimul cũ deitatis einitate:⁊ tñ
vtrũq; ponit ſcriptura de xpo:de eternitate iã dictũ eſt
de eius paſſione ſcribitur Eſaie.liij. Tanq; ouis ad oc/
ciſionẽ ducet᷑ cc᷑. Et ſᷣm antiqᷣs doctoꝛes hebꝛeoꝝ totuʒ
illud capłm de xpᷣo ad lr̃am intelligit ab illo loco qͥ po/
nitur caplo pᷣcedẽti:Ecce intelligit ſeruꝰ meus ⁊c.ſiliter
Daniel.ix.expᷣſſe pᷣdicit paſſio xpᷣi.Et poſt hebdoma-
das. lxxij. occidetur xpᷣs.⁊ iõ monet eos ad qrendũ pfe
ctam cognitionem de xpᷣo dicẽs: n unbalue i. in
cognitiõe ꝓficite. o ¶¶ Dũ lucẽ hẽtis.i.me pñtialit᷑ qui
ſum lux illuminãs p. veritatẽ doctrine ⁊ lumen gratie.
p¶ Ut nõ tenebꝛe vos cõpꝛehẽdẽãt.ſ.ignoꝛãtie ⁊ culpe
q ¶ Et q ambulat i tenebꝛis pᷣdictis. r ¶ Teſcit qͥ va⸗
dit. qa declinauit a rectitudine vie. s ¶ Dũ lu.ha.cre.
in lucẽ.i.in meipſũ. t ¶ Ut filij lucis ſitis.pꝑ imitatiõʒ
gratie adoptionẽ: v ¶ Bec locur ẽ ieſus ⁊ abijt. qa

nõ recipiebat e' doctrinã. x ¶ Et abijt A ab. ſe ab eis.

eodẽ mõ ⁊ eiſdẽ cauſis ſicut dictũ ẽ ca.viij.⁊.x.Sʒ noi
videt᷑ veꝝ:qꝛ ſupꝛa ſe abſcõdit eo ꝙ vellẽt occidẽ en:hił
aũt nõ dẽ hoc.dicẽdũ ꝙ ipſe videbat cogitatiões eoꝛu
ad hoc tẽdẽtes licʒ adhuc nõ ꝓcuraſſent in ope:⁊ iõ vo
luit eos pᷣuenire ſe abſcõdẽdo:qꝛ nõdum venerat hoꝛa
paſſiois ſue. y ¶ Cũ aũt tãta. hit ponit᷑ iudeoꝝ: ifide
litas ⁊ obſtinatio. Et diuidit᷑ ĩ duas: quia pmo pᷣdicla
obſtinatio oñdit:ꝛ a xpᷣo arguit:ibi Jeſꝰaut clamauit:

—

Ntuhdund⸗

ae iuleor⸗

n deerigtn
ſchefelſau
danirſfen⸗
taerucehl
nitns. 30
gelbii ic /
porliplnl/
Nuptpun
gltuc
ichittor
aotoldun
lintt
cpopeteipeec.
. d w bi
Clicligztc
letin qecr ua⸗
dtun obſtnat⸗
Neigetoſeutu

b(diecse⸗
1. ogin
Arutehdein
Lsana udt
Nitcigerue
⸗ udn
ncre
opouni
ſerunt
ſünlinſe
hucont futn
er ilit i
ſnoluiucinti
Sti comove
Prencnozttn
uulaatger⸗
1huchu
N
Winde
oadni
Müſcihen
npoftibl
poſioh
di eno
e(Qui
nnutnu ſ
e ppicox.
—
tnntonen
Enne
infenntig
Ph hoen
ſtiden
Rlä⸗
inp
grüod
NN
1ſcenon

Johbannis xiſ.

i PHꝛima in duas: qa bᷣmo oñdit᷑ obſtinatio nõ credẽtiũ. rũtamẽ oẽs tales pene ſi ꝓ iuſticia ſuſtineâtur ſũt meritoꝛie
ſi — defecł iudeoꝝ xpᷣo credentiũ: ibi Uerũtñ ex pncipi, CLauſa vo quare hoc meritum fugerunt erat ſuꝑbia:iõ fub
ni i bus. Dicit igit in pma pte ſic euageliſta. v¶ Cuũ aut ta dimr: Diler en glo. hominũ.i.honoꝛẽ mũdanum.
ta ſigna feciſſet coꝛã eis.in miraculis: in doctrina:⁊ i re p ¶ Magis i gloꝛiã dei.i.meritũ ꝓ quo gloꝛia redditur.
N uelatioe ſecretoꝝ coꝛdis ⁊ futuroꝝ ↄtingetiũ ꝑ q decla“ q Jeſus autẽ. Hic ↄñter eoꝝ infidelitas arguit a xpᷣo.Et
i — rata erat e piui / r ” driluiditur i tres:quia
