,„„ 1 7 . . *1 4 D 7 1 . . . . . 8 . „ .
n in extremitatibus coꝛpoꝛis hoc non eſt. Alaritas enim Et offerebant illi paruulos. Sententia pꝛime paꝛtis patet

n Aloꝛie nõ ſolum Noſtniairen imnmn ml ꝙ coꝛ ex dictis Matthei decimonono.licct enim Mattheus idẽ H
ſici/M i pus totum ſit gloꝛioſum ſicut ⁊ totum agile: ⁊ ideo in factum ſub alio referat oꝛdine:non tamen differt quantuʒ
mmmn traſfiguratione le.reſplenduit facies eius ſicut ſol. Secd ad veritatem:vt dicit Auguſtinuj:⁊ hoc inuenitur hequẽ/
ſeellcen conſtat ꝙ claritas ſolis non eſt tantum in extremitati ter in veteri teſtamento: vtpote li.reg.⁊ parali.ꝙ eadem di
uli he 6 bus eius ſed etiam in omnibus partibus ſuis intrinſe- ctaa fa expꝛimuntur hic ⁊ ibi ſub alio tamen oꝛdine.
mniincn ⸗ c. Ratio autem quare aſſumptio claritatis tranſfigu· b ¶ Quid vobis pꝛecepit Moyſes. Matthei decimonoꝰ
hiren . ratio dicitur licet figura non mutetur eſt quia ſicut co no dicit ꝙꝙ phariſei hoc dixcrunt chꝛiſto quaſi ei obijcien-
lerſicntt loꝛ qui participat claritatem imperfecte ĩ ſuperficie co; do.Et dicendum ꝙ chꝛiſtus pꝛimo queſiuit hoc ab eis vt
nigr tiß oꝛis coloꝛati attenditur: ſic ⁊ claritas que eſt perfecte hic dicitur: quia anteq;; diccret ſuam ſententiam volebat
tmnn. nnn ucida in eius ſuperficie attendi poteſt. nepitr. uwꝓ audiretur eoꝛum falſa opinio: qua credebant hoc eſſe li
ünnnn i Necapitulo.ix. vbi dicitur de tranſfiguratione citum: æ ideo tunc quaſi obijciendo dixerunt:·
cinllit poſtillatoꝛ dicit claritatem tranſfigurati fuiſſe (MWoſes permiſit ⁊c᷑. Et in domo iterum ⁊ẽ. quia di
. n in foꝛma ⁊ ſigura coꝛpoꝛis per conſequens in ſtipuli adhuc rudes ad plenum non intellexerunt verbum .

Eunangelium

nunc ⁊c qꝛ ꝓ tpalib' accipit in pñti bõa ſpũalia:q tãtũ

chꝛiſti.tõ cũ veniſſẽt ad domũ iteꝝ iterrogauerũt eũ:ꝛ ipſe
idẽ repetüt qð pꝛius dixerat iĩ ptia phariſeoꝝ. d ¶ Et of
ferebat. Pic ↄnt oſcribit iſtructio diſciploꝝ: ⁊ pᷣmo poit di⸗
cta inſtructio: ſecũdo inſtructiois ↄfirmatio:ibi Et ꝓficiſcẽ
te eo de hieri. Pꝛii tres:qꝛ pᷣmo iſtruit diſcipulos de hůili

tate q̃ ẽ fundamentũ
aliaꝝ vtutũ: ſecũdo
de volütaria pauꝑta
te:ibi Et cũ egreſſus
eẽt.tertio de toleran/
da aduerſitate:ibi Et
aſſumẽs iteꝝ duode-
cim. Pꝛimũ aũt do/
cet ꝑ hoc ꝙ dicit nul
lũ intrare ĩ regnũ ce
loʒ niſi pueꝝ.i.hũi
lẽ eo mõ loqndi qͥ dẽ
uulus ĩ oclis tuis ⁊c.

a pʒ ſentẽtia ex dictis

matrh.xix. e ¶ Et
cũ egreſſus eſſet. Hic
ↄñter docet diſciplos
de volutaria pauper
tate. Circa qð pꝛimo
mouet᷑ queſtio: ſecũ
do ponit᷑ q̃ſtiõis ſolu
tio:ibi Jeſus aũt di⸗
xit ei. in q̃ ſolutione
chꝛiſt pmo oñdit qᷣ
ſit neceſſariũ ad ſalu⸗
tẽ: videlicet obſerua⸗

tio mandatoꝝ:ſecun

do qᷣd reqrit᷑ ad ma
ioꝛẽ ꝑfectionẽ:q̃ cõſi/
ſtit ĩ obſeruatiõe cõſi
lioꝝ in qᷓ ꝑfectiõe pꝛi
mũ ẽ abꝛenũciatio tẽ
poꝛaliũ: vt qs libere
poſſit ſequi chꝛiſtuʒ:
hoc ponit᷑:ibi Jeſuj
aũt ituit ẽ eũ ⁊c.ſñia

duaꝝ partiũ pᷣmarũ

pʒ ex dict matth. xix
f¶ Jeſus aũt ituitꝰ.
Pic docet᷑ volũtaria
paupertas:⁊ pᷣmo q;-
tũ ad e ꝑfectionẽ: ſe/
cundo qytũ ad eĩ dif/
ficultatẽ:ibi Qui cõ⸗

triſtat: tertio qtum
ad eremuneratiõeʒ:
ibi Et poſt hec cepit

ei petrus dicẽ. Sentẽ
tia iſtarum partiũ pʒ
ex dicll matth:xix. ex

ceptis que ſequunt᷑:
f . eſus aũt intui.ẽ

eũ ⁊ dilexit eũ. ppter

bonã ↄuerſatõnẽ ſuã
pᷣteritaʒ oſtendit ſibi
verũtñ ad ꝑfectionẽ maioꝛẽ ñ potuit aſcẽ/

vultũ amicabilẽ:

Et ðfferebãt illi puulos vt
tãgẽt illos:diſcipuli aũt cõ
minabãt᷑ offerẽtibꝰ.Quos
cũ viret ieſꝰ: idigne tulit.
Et ait illis: Sinite puulos
veſte ad me ⁊ ne ꝓhibueri
tis eos.Taliũ.n.ẽ regnuʒ

dei. Amẽ dico vobis:quiſ

gs ſi receperit regnũ dei ve

lut ꝑuuluſ:ñ ĩ trabit ĩ illud.
Et ↄplexãs eos ⁊ ĩponeni

man ſup illos bñdicebat
eos.Et cuʒ egreſſus eẽt in
via ꝓcurrẽs qdã genufie
xo añ eũ:rogabat eũ dicẽſ.

Mgj bone:qd ſaciã vt vi/

tã eternã pcipiã: Jeſus aut
dixit ei:Quid me dicis bo

nũ: Nemo bon niſi vn de

us. Pꝛecepta noſti:ne adlł
teres:ne occidas:ne fureri:
ne falſũ teſtimoniũ dixeriſ:
ne fraudẽ fecen:honoꝛa pa

trẽ tuũ ⁊ mr̃em. At ille rñ/

dẽs ait illi: Mgẽ h oia ob
ſuaui a iuuẽtute mea. Jeſꝰ

aũt ĩtuit eũ dilexit eũ ⁊ di⸗/

xit ei:Anũ tibi deeſt. Nað
q̃cũq; hẽs vẽde ⁊ da pau
pibꝰ:⁊ hẽbis theſauꝝ in ce
lo:⁊ veni ſeq̃re me.Qui cõ
triſtat i pbo:abijt merens.
Erat.n.hñs mltas poſſeſ/
ſiões.Et circũſpiciẽs ieſuſ:

ait diſcipul ſuis: Quã diffi

cile q pecunias hñt:i fgnũ

dei itroibũt. Biſcipli autẽ

obſtupeſcebãt ĩ vᷣbiſ eb. At

ieſus rurſus rñdẽs ait illis:

Filioli: qᷓ; difficile ẽ ↄfiden
tes in pecunijs: in regnum

dei introire. Facilius eſt ca

dẽ ꝓpter impedimentũ diuitiaꝝ. Aliqui.n.ſunt apti ad bñ

viuendu in inferioꝛi ſtatu:nõ tñ ĩ maioꝛi ⁊ perfectioꝛi.
g ¶ Pꝛopter me.i.pꝛopter amoꝛẽ mei. h ¶ ¶ Et ppt euan

* Ir. — ł 7g * „ — 5„ P
geliũ.i. doctrinã chꝛiſti. i ¶ Qui nõ accipiet centies tõtũ

excedũt tꝑalia ꝙtũ centenari vnitatẽ. Alit᷑ autẽ pot ex
poni de religioſis qͥ ꝓ vno pĩe carnali vel fratre dimiſ-

ſo hñt ſpũales pꝛes ⁊ frẽs młtos: ⁊ po

ſſeſſiões ⁊ agros

initũ ex poſſeſſionibꝰ omniũ fideliũ ſufficiẽter ſuſten-

melum per ſoꝛamen acus
tranſire:qᷓ; diuitem iĩtroire

in regnum dei. Quidã ma

gis admirabantur dicẽtes
ad ſemetipſos:Et quis po
teſt ſaluus fieri:Et intuens
illos ieſus ait: Apud hoiĩeſ
impoſſibile eſt:ſed nõ apð
deum. Omnia enim poſſi
bilia ſunt apud deũ.Et pꝰ
cepit ei petrus dicere:Ecce
nos dimiſimus oia:⁊ ſecu/
ti ſum te. Rñdẽs ieſus ait:
Amen dico vob:nemo ẽq
reliqrit domũ aut frẽs aut
ſoꝛoꝛes aut pꝛeʒ aut mr̃em
aut filios aut agros ꝓpier
me ẽt ꝑꝑ euãgeliũ:qui ñ ac
cipiet ceties tãtũ nũc in tꝑe

hoc:ldomos ⁊ frẽs ⁊ ſoꝛo

res ⁊ mres ⁊ filioſ ⁊ agroſ
cũ ꝑſecutõibꝰ:⁊ ĩ ſeclo futo
vitã et᷑nã. Mlti ãt erũt pᷣmi
nouiſſimi:ẽt nouiſſimi pꝛi/

mi. Erant ãt i via aſcẽdẽteſ

hieroſolymã:⁊ pᷣcedebat il
los ieſus.Et ſtupẽbãt et ſe⸗

quẽteſ timebãt.Et aſſumẽſ

iteꝝ duodęeci cepit ill dicẽ
q̃ eẽnt ei vẽtura. Quia ecce

aſcẽdimꝰ hieroſolymã:⁊ ſi
lius hoĩs tradet᷑ pꝛicipibꝰ

ſacerdotũ ⁊ ſcribis ⁊ ſenio

ribꝰ:⁊ dãnabũt euʒ moꝛte.
Ei tradẽt eũ gentibꝰ ⁊ illu

dent ei:⁊ ↄſpuẽt eũ ⁊ flagel

labũt eũ:⁊ interſiciẽt euʒ:⁊
ttia die fſ⸗ urget. Et àcceduͦt .
⁊ iohãneſfilij
bedei dicẽtes: Magiſter

ad eũ iacob

volumus vt quodcũq; pe

terimus facias nobis: A

ſequẽter repꝛimit᷑ diſcipuloꝝ amb

tant᷑: ʒ illud apli
j. coꝛ. vj. ca. Qua
inibi habentes
7 omnia poſſi.
k EEt nouiſſimi
pmi ⁊c̃.qꝛ repꝛo/
atis iudeis qui⸗
bus data fuit lex
tanqꝙ; poplo a ðo
pꝛeelecto gentile
ſunt vocati. Po/⸗
teſt etiam exponi
aliter: quia aliqᷣ
tarde veniẽtes
fidem vel religio
nem aliquando:
ita feruide operã/
tur:ꝙ pꝛecedunt
meritis illos qui
venerunt in iuuẽ
tute. l rant —
aüt i via. Hic cõ⸗

ſeguenter chꝛiſt

inſtruit diſciplłos
de toleranda ad/
uerſitate: ⁊ pmo
ponit᷑ eoꝛuʒ iſtru
ctio:ſecundo rep
mitur ipſoꝝ am/
bitio:ibi Et acce
dunt. Pꝛimũ do⸗
chꝛiſt exẽplo
ſui: qꝛ ꝓmpte ?
bilarltet aſcende
bat i hieruſalem:
vbi erat paſſuruj
moꝛtẽ:ʒ ꝙo diſci

pulis iã pᷣdixerat

hoc adhuc rpli
cat.⁊ patʒ ſñia ex
dictis matth.xx.

hoc excepto:
n Er ſiuncbot
ex Pia pꝛom.
pte ⁊ hilarii ibat

ad locũ paſſiõis.
n ¶Et ſequẽétes

timebãt. qꝛ nõdua
erant ꝑplecti vſq;
ad toleratiã mar

tyrij qð patuit p

effectũ: qꝛ petrus
inter alios feruen
tioꝛ poſtea timo/

re moꝛtij negautt
chꝛiſtũ. o ¶ Et

accedunt. Hic cõ

itio: ⁊ pᷣmo duoꝝ in

ſpeciali:ſecũdo omniũ in generali:ibi Audiẽtes decem.
ñia pꝛime ꝑtis patet ex dictis matthᷣ.xx.excepto qö

ſequitur:

Fil gebedei dicẽtes ⁊c. matth.xx. dĩ ꝙ

mater coꝛum foꝛmauit iſtam petitionem: ſed quia futi

utih

ieüötinrt
ſuinſen
Puniofri
oin ht
Pbosfwinun
4(Aubn
nozepo⸗
Orinam
ſungih i
ſuubiln⸗
ſorturp
ni. 2
giunun
pünkenbi
Nhllopi
lapzſciadr

ſpe

nbiini
innosfete
ſp ofrmet⸗

Upocolen
la
Uerun du
SNer

Kun
graltro /
blllye
. e ARe
leclol ig
ſtioeſoi⸗
yrpiits
ninano.
(pde
MWnond d
Uncno ned
entcden
maltbtc
NCN
mn

lgi inducta ad hos M
Aain filios:iõ dicunt᷑ faciã vob⸗Et dixerũ hieroſolyme ⁊ bethãie ad
– n pamicos facinꝰ Nob: vt vn ad dexterã tuiã ac ten olina minit du⸗ aigern eun
nfieini⸗ quodãmõ pnoſ- ⁊ ali ad ſiniſtrã tuaʒ os ex diſcipulis ſuis: ⁊ ait Po alina erat ſimili
mtßllgi quodims pnoſ. Xall ad ſiniſtrã tuaz ſedea . illio: Ie in caſtellũ qð con ter:ſm vicit mat⸗
ebint. Tiein dd peted. datel cumes de ſiatim inno⸗ mmerdeceigdene⸗
Mn mo gego baptt · il a Petan. Hale euntes illuc: iuenietiſ pullũ ter oia a libet eus
nonmnunt oꝛ tin turaã iz bibẽ calicẽ quẽ ego bibo: ligatũ: c: iuènietiſ pullũ tet æia a aluber eus
E Jar tinernr enizʒ zur baptiſmo quo ego l :ligatũ:ſuper quẽ nemo ad geliſta referaͦt: 1 quia
Mllin anguinis ſui in aqut baptiſmo quo ego ba/ buc hominũ ſedi 30 ncivalit areb⸗
int er ſua bñdicta paſ pticoꝛ bapticari: At illi di uc hominũ ſedit. Solui cipalit qrebat pul
ictogl apticari: At illi di te illũ ⁊ l. — OI Pad obſequiuz xpi.
icas g⸗ ſione vocat h̊ ba xeft ei: 1 tkei lũ ⁊ adducite.Et ſi C¶Budictũ EIbl.
nuſtl ptiſmũ. b¶ Au at a Ra nr,: Nſuo at vobis dixerit quid Llige regni etd go ve
nie repꝛimit᷑ ambitio ⁊ baptiſmo q larius eſt:⁊ nuo fgnare ĩ regno dauid
and Kcibuſon iong, es apticoꝛ bapticabimi dimittet huc. Et abeu X reſtituẽ regnũ tpa
mämg .7pz ſuia erdi niſeqẽ ſt ad Sxtera meamm inteterunt Et abeuntes le qò a romanis er
Aratis cti 2 α—C e n:lede at ad oxtera meam i 1* 2 la àromanis &at
And cZe piſcte Vlad ſiniſtra n meũ dare antelannam eben alrſfchaiß cesul
— Pisond i⸗ doeſ l. Raar E. Et u ⁊ ſoluunt eum. Et quidaz to:iop xviij. Reni⸗
„ Mlualal⸗ ſtructiõis pceden diẽtes decẽ idignati ſũt de uen. t quidaz; meu no h mũdo.
ufmufrt tis cõfirmatio p iacob ⁊ bäne gen ſe dir ul ic ſtantibus dicebant ſup.ð d6
: mgui uluminationez ce vocãs eos ait ill Sciti il is: Quid facitis ſoluẽtes ¶oꝛdinatione ſignifica
mtin ci. 1 pʒſñia ex di Hiq pidt p ill:. Scitiſ qꝛ pullum: Qui dixerunt eis bat v̈bis laudatiũ: cũ
wnn iiri ctis matth.xx. ex 1ꝗ vidẽt᷑ pᷣncipari gẽtibuſ ſicut pꝛeceperat illis i dicebãt: d ¶ Dlan⸗
r tepto ao ſeauit: dſiank eis: 1 Pnci ſicut pꝛeceperat illis ieſus: na ĩ excelſi Olan⸗
1 E ehra gs Eaue, en e-, Paces torus r dimiſerunt eis. Et duxe, ligerenſits ooipne⸗
n üſf d⸗ d ¶ Lecus ſede ptãtẽ hñit ipſoꝝ: Nõ i. uerunt eis. Et duxe ligerẽt: ſiẽ ⁊ cayphas
1 ſmn dif bat. matth. xx. o? q̃t ĩ vob: ſʒ qcũqʒ voluerit it pullu ad ieſum: ⁊ im dixit moꝛtẽ chꝛiſti fu
(uinmnlie ꝙ erant duo ceci: fieri maioꝛ erit vẽ miſte rit ponũt illi veſtimenta ſua æ turam pꝛo ſalute mũ
rnn a: vw crat ma⸗ lieri maios ent vi miſter: x ⁊ ſedit ſuper cum. Adulti bocnen mreiſ erter
ſt in arnbe c ma⸗ gcũqʒ voluerit ĩ vobᷣ pᷣmuſ autẽ veſtimenta ſua ſtraue Hocnen incelligerer
”ce ſor e eanger
adimn is hic ſoug erꝛi hois ſi vẽit vt miſtraret ei: des cedebant de arboꝛib· us cum iam
AA mit. legdu . ei: des cedeb 9. veſper
Keit oꝛ eſto. i. mag e 5 yt miſtraret: daret aiaz 7 ſenetnn doarba: * ernera eni
un binic girgeli ie nag rccitone mltis. Et pibãt ⁊ ꝗ ſeqbãt᷑ clamabãt fuiſſet honoꝛifice re⸗
SWe EF 3 ,„,FW SE,„ „ „ 5 . —
3äsceiG plot 2paaliealr
ulun Riecto eeo ð hierico: diſcipuliſ vẽit i noie dñi: bnedictu, toram diem vſa
ſeſl veſtimento luo. ei ⁊ plurima mititudie:fili qð vẽi . venc een eeram.: nu car
Kthe in quo mendica us thimei barthime cèc ſe Uicöe regnũ pꝛis nr̃i da m Werant hullus
nen i acocdleznene debarixrta ia n SAnde anna ĩ excelſis. Et in ennltaurt cu
muinad daerecler veni ebat iuxta viã mẽdicanſ.? troiuit hieroſolymã ĩ hoſpitium in domũ
4 Wia)ar chꝛiſtum. Qui cũ audi 21—,0 ierololymaitem- ſuam: ⁊ ideo cum di
e 8 (Nabboi ideſt woe qꝛ ieſ na 1 Pplü: et circũſpectis oĩbꝰ cũ ſcipul redijt lbechai
nigfi er mi A.. (a. Jei ſedin la nere d di veſpa eẽt hoꝛa: exijt ĩ be vbi manebot mar
ſ untin wanch. r) u fili dauid ieſu miſe thaniã cũ duodeci.Et aliã fbamarla r lacauſ.
g * . Riecs rẽ mei. Et ↄmiabãt illi m die cũ exirẽt a bethãia eſu K aUz ol i
al tit neauent ll yt tacẽt. At ille mlio ma/ rijt. Cũqʒ vidiſſet a lõge ſi vonſequenter deſeri.
algiiſun bi⸗ f N gclamabat:fili dauid mi e no⸗ pidiſſers logeſ biun conſhratlo ſa⸗
7 iiuii tacond Sef⸗ ne rẽ mei. Et ſtãs n gerper eu i lte nenn ſigd foꝛ s nlbil e m 6
n Eths dü pocari. Et vocatcce ſet adegmilJ cũ veniſ rabilleibi
. Et vocãt cecũ: ſet ad eã:nihil inẽi do facto mirabili:ibi
1Eiadicn ſti ad templuʒ: ?2 dDicæẽtes ei: Aſens :ſet ad eã:nihil iuẽit pꝛei fo i intror
ſubdit cofutatio dicẽtes ei: Aieqꝗòꝛ eſto:ſur/ lia. Mõ.n. erat tpᷣs ſiorng . une ne vaſſong
las S lineroſug Pieg Etridens dixit ei. Jꝗi non bhiliibi t venitrur
N lia die. Snig p. — xilies veit a ſpliĩ et ſ er E ſrn“ um. Sententia pꝛi/
exiic& AH ernũ ex te gſe Sententia pꝛi-
nine Huispocx eũ.Et rñdẽs ieſulſ dixit illi: ctum mandu 2 ͤſnr⸗ me partis patet ex di
ſi . pii n c. Quid tibi vis faciã:Cecuſ bant dlclpul er . . . uce cctis matth. xxj.ca.
iupgun eeume, ãt dixit ei: Raͦbbom yvt vis iterum hieroſolyma en: aner
pſenn Ct cu ap Rahbbo erum hieroſolymam. Et n templum. Hic
nonſef⸗ uree be. am. Jeſuſ ãt ait illi: Nade: cum inrroiſſet in templum ponitur confutatõ ſa
ii 4 ed moteolimos fides tua te ſaluũ fecit. Et cepit eijcere vẽdẽtes ⁊ emẽ cerdotum facto mira
giln di iter bienua⸗ leſtim vidit: ſequ batur tes in templo: ⁊ menſaſ nũ Pi. 5 densſen.
izuine lerbetbanig: — T ch oppꝛe Ca. x. mularioꝛum ⁊ cathedras ſecũdo ſcideter ponil
,. leo ẽ ppinquus N cu eppꝛopinqrent. vẽdẽtiũ columbas euertit. diſcipuloꝛ iſtructio:
ibi Et cũ yeſpera eẽt.

ℳ

ülle dixit eis: Quid vuli vt

vtriq;. b ¶ Iͤnuenle

Lirca pmũ ſciendũ ꝙ ſatis mirabile factũ fuit ꝙ vn' homo
paupꝑ oẽs vẽdẽtes ⁊ emẽtes eiceret de tẽplo:⁊ nullus ei reſi
ſteret: 'm. n. ꝙ dicũt ſancti: quidã fulgoꝛ mirabilis egredie
bat de vultu eiꝰr oculis:qͥ territi ſacerdotes ẽt alij ñ vale-/
bãt reſiſtere ei:a iſta eiectio fuit ſignũ ꝙ ſacerdotes eſſẽt eij

ciẽdi de templo ⁊ offi
cio tani indigni.
hb¶.Et non ſine. vt
quiſ.tranſ.vas ꝑ tem
lũ.⁊ loquit᷑ de vaſij
uunanis vſibꝰ appli
candis:qꝛ vaſa diui/
no cultui ðputata ibi
debebãt eẽ ⁊ ñ alia.
cetera patent ex di

matth. xxj. i ¶ Et

cũ veſpera eẽt. Hic in
cidẽter deſcribitur di
ſcipuloꝛum iſtructõ:
eo ꝙ petrus fecit mẽ/
tionem de arefactioe
ficus ſubita ad male-
dictionẽ chꝛiſti: ⁊ iõ
inſtruit eos occaſiõe
huius de efficacia fi-
dei:ſecũdo ð efficacia
oꝛatõnij:ibi Pꝛopte
rea dico vobis.ſentẽ
tia pᷣme partis patet
ex dictis matth. xxj.
ca. k ¶ Pꝛopterea
dico vobis. Hic iſtru
it diſcipulos de effica
cia oꝛationis q̃ pꝛoce
dit ex duob:videli
ex fidei certitudie:q
notat᷑ cum dicitur:
I¶ Quecũq; oꝛãtes
petit ꝛc Et h'ẽ ĩtelli
gendũ qñ qᷣs oꝛat pie
pꝓ ſe ⁊ ꝑſeuerant:niſi
.n.qs pie oꝛet.i.de ꝑ-
tinẽtibꝰad ſalutẽ:oꝛo
ei nõ ẽ exaudibilis.
itẽ ſi oꝛet ꝓ alio de ꝑ-

tinẽtibꝰad ſalutẽ pot carere effectu ex demerito illoᷣ ꝓ quo
oꝛat. Itẽ ſi oꝛat pie ꝓ ſe nõ tñ pſeuerãter põt carere effectu:
qꝛ de nõ ſtati dat bñficiũ petitũ:ſʒ differt aliqñ: vt ↄgruo
tpe det ⁊ vt ex dilatiõe car habeat᷑.x ex q oꝛo hʒ efficaci-
am:ẽ diſpoſitio oꝛãtis.ſ.qñ ñ retinet irã vel racoꝛẽ ↄ illũ q

latronũ. Quo audito pᷣnci

egrediebat᷑ de ciuitate. Et
cũ mane trãſirẽt vider̃t ficũ

¶(Enangelium
vt hꝛ ex verbis hieronymi ſuꝑ matt

aliquẽ: vt ⁊ pr̃ veſter ꝗ ĩ cel
ẽ dimittat vob peccata ve
ſtra. Qð ſi voſ ñ dimiſerit:
nec pꝛ veſter ꝗ celis eſt di⸗
mittet vob pctã vꝛa. Et ve
niũt rurſus hieroſolymaʒ.
Er cũ ãbularet in templo:
accedũt ad euʒ ſũmi ſacer/
dotes ⁊ ſcribe ⁊ ſenioꝛes:⁊
dicũt ei: In q̃ ptãte hec fa⸗
d:⁊ qꝗs ðᷣdit tibi hãc ptãteʒ
vt iſta facias: Jeſus aũt rñ
dẽs ait ill. vntogabo voſ ⁊
ego vnũ pbũ:⁊ rũdete mi/
hi: ⁊ dicã vobᷣ ĩ qᷓ ptãte h
faciã. Baptiſmũ iohãniſ ðᷣ
celo erat:an ex hoibꝰ: Rñ
öte mihi. Al illi cogitabãt
ſecũ dicẽtes: Si dixerimuſ
ð celo:dicet nob:Quar̃†2»-
nõ credidiſtis ei Si dixeri
mex hoibꝰ:timem pplin.
Oẽs.n. habebãt iohãneʒ
qꝛ vere ꝓpha eẽt. Et rũdẽ
tes dicunt ieſu: Neſcimuſ.
Et reſpondens ieſus ait il-
lis: Neq; ego dico vobis

Et nön ſinebat vt qſq; trãſ
ferret vas ꝑ tẽpluʒ:⁊ doce/⸗
bat dicẽſeiſ: Mõne ſcriptũ
ẽ:qꝛ domꝰ mea dom oꝛo
nis vocabit᷑ oibꝰ gẽtibus:
AVgs aũt feciſtiſ eã ſpelũcã

pes ſacerdotũ ⁊ ſcribe qre
bãt quõ eũ pderent.Time
bãt.n.eũ:qm̃ vniuerſa tur/
ba admirabat᷑ ſup doctria
eb. Et cuùʒ veſpa facta eſſet

aridã factaʒ a radicibꝰ. Et
fcoꝛdat᷑ petr dixit ei:Rab
bi:ecce ficcui male dixiſti
aruit.Et rñdẽs ieſus ait ill:
Habete fidẽ dei. Amẽ di⸗
co vob:qꝛ qcunq; dixerit
huic mõti tollẽ:⁊ mittere ĩ
mare:⁊ ſñi heſitauerit ĩ coꝛ
ð̊ ſuo ſʒ crediderit qꝛ qdᷣcũ
qʒ dixerit fiat: ſiet ei. Pꝛ⸗
ptea dico vob:oĩa quecũ/
qʒ oꝛãtes petit:credite qa
accipietis: ⁊ eueniẽt vob.

Et caʒ ſtabit ad oꝛãdũ:di ◻ ptãte hec faciam.

mitte ſigd habet aduerſuſ cepit illis ĩ (XII

„ 7

nitebant᷑ impedire doctrinã chꝛi

foꝛet in lapidẽ offenſiõis ⁊ petrã ſcandali duab domi-
b' iſrael. Reſpõſio:duplex ẽ ſcãdalũ actiuũ ⁊ paſſiuũ.
Actiuũ nõ habuit ĩ chꝛiſto locũ:qꝛ tale ſcãdalũ ẽ dictũ
vel factũ alicu minꝰ rectũ pᷣbẽj alteri occaſionẽ ruine.
H. Oia aũt facta ⁊

dicta chꝛiſti fue⸗
rũt rectiſſima: 2
iõ queſtio iſta in
telligitur de ſcan⸗
dalo paſſiuo: qò
ẽ quando aliquis

ex dicto vel facto

alterius bono ſcã
dalixatur ex iper⸗
fectiõe ſua: ⁊ iſtõ
ſcãdalum aliquã

do ꝓcedit ex igno

rãtia vel infirmi-
tate illius qui ſcã
dalixatur: ⁊ tunc
dicta vl facta bo⸗
na occultãda ſũt
vel differenda: qͥ

uſq; infirmi vel

ignoꝛantes inſtru

antur:niſi ſint ta

lia bona q̃ ſint de

neceſſitate ſaluti

que nõ ſũt omit/

tenda ꝓpter ſcan

dalum alterius.
Si auteʒ infirmi
7 ignoꝛante poſt
inſtructionẽ debi
tam ĩ ſcandalo ꝑ
maneant:iam ta⸗
le ſcandalũ nõ ꝓ⸗
cedit ex infirmita
te vel ignoꝛantia:
ſʒ malicia: ⁊ tale
ſcãdalũ ẽ ↄtẽnen/
dũu: maxie qñ ẽ9/
tra bonuʒz coe: qꝛ
bonũ cõe ſemp ẽ
pᷣferẽdũ vtilitati

2 paci quoꝛũcũq; hoium ſingulariũ:tale aũt fuit ſcan-
dalum ſacerdotuʒ ſcribaꝝ ⁊ phariſeoꝝ:qꝛ ſua malicia
a chꝛiſti in qua cõſiſtebat ſa
lus populi. Itẽ ſuis malis exemplis ⁊ moꝛib trahebat
ppłj ad peccanduũ. Itẽ ꝑ doctrinã ſi uã malã euacuabant

ſibi iiuria fecit: vñ dẽ eccł. xxviij. Dõ hoĩ fuat irã ⁊ a deo ꝗ dei mandata ꝓpter ſuas traditioes:vt dictũ eſt ſupꝛa:
¶ Tum : nec

rit medela.qᷓſi dicẽt fruſtra:⁊ ꝓpi hoc ſubdit᷑: m
ſta.ad oꝛadu di.ſi dd ha.aduer.aliquẽ ⁊c. Sciẽdũ tñ ꝙ h

⁊ iõ chꝛiſt ĩi publico debuit vicia eoꝝ repᷣhẽdẽ: nec ab
hoc ceflare pp eoꝝ ſcandalũ:pꝑ qõ matth.xv. cũ diſci

itelligit᷑ de remiſſiõe offẽſe:qꝛ hõ tenet eẽ ĩ charitate:ſʒ fmiſ puli dixiſſent chꝛiſto: Scis qꝛ iudei audito hoc vbo ſcã

ſio ĩiurie ñ ẽ de neceſſitate.põt.n.aliqͥs petere ſin oꝛdinẽ iu
ſticie recõpẽſationẽ ꝓ iiuria ſibi facta. n
ſũ hieroſolymã. Hic ponit ↄfutatio ſacerdotũ ſcribaꝝ ⁊ ſe
nioꝝ vbo ronabili:⁊ pʒ ſñia ex dict᷑ᷣ matth.xxj. Ad euiden
tiã dictoꝝ ⁊ dicẽdoꝝ q̃rit᷑ vtrũ chꝛiſt i pᷣdicatiõib ſuis de
buit vitare offenſionẽ vel ſcandalũ ſacerdotũ ſcribarum ⁊
phariſeoꝝ. Et arguit pᷣmo ꝙ ſic.j. ad timo.v.dẽ:Senioꝛẽ
ne icrepauer:ſʒ obſecra vt pꝛem.pᷣdicti ãt erãt ſenioꝛes po/

t veniut rur/

—

dalixati ſũt. Rñdit ſinite illoj:ceci ſunt ⁊ duces cecoꝛuʒ
Si cecceco ducatũ pᷣſtet ambo ĩ foueã cadũt.Ad pᷣmũ
dicẽdũ ꝙ loquit᷑ de ſenib honeſtate ⁊ moꝛib:ñ de ſeni
b'etate malicia coꝛꝛuptis:qꝛ tales ſũt acriter arguẽdi:ſi
cut daniel dure increpauit illos ſenes ipudicos: Dañ.
xiij. Ad ſecũdũ dicẽdũ ꝙ hõ debet eẽ ſine offẽſiõe iude
is ⁊ gentib':ita ꝙ dicto ſuo vel facto
at alicui occaſionẽ ruine:ſʒ ſi de veritate ſcãdalũ ſumit

min recto ñ pᷣbe⸗

puli ⁊ pꝛes:ergo ⁊c̃. tẽ.j.ad coꝛ.x.dẽ:Sine offenſioe eſtote Felisſein pmittit 7 ꝙ vitas relinqt: ſm ꝙ dicit bea⸗
1

iudeis ⁊ gentibus ⁊ eccleſie dei. cuʒ igit᷑ facta chꝛiſti ⁊ dicta
fuerit nobis data ꝓ exemplari videt᷑ ꝙ debuit cauere ab of
fenſiõe pᷣdictoꝝ.Cõtra Ela.viij.ſuerat pꝓphetatũ ꝙ chꝛiſt

tus gregoꝛo

9 ꝑ ecech.

a. XII.
TLeccepit illis parabolice loqui. Hic ↄſequenter
põit cõfutatio ſacerdotũ ⁊ ſenioꝝ ĩ parabolis.

tgrſiut

jCnanſt

lthoitolnt
di 4 Niſue 8.
Unn ai genm
Peolicla pon
fnppel ainh⸗
frchnntlini
neent mwors.
ultan p,
jrinſitnii
lesartisi
Eposſunnn
Ainni piuile
Priuntunſ,
falcowehit⸗
orun tere
ſantd.
ſodulcöle⸗
pnediſons
ralpuitamea
lulo rhicol
irrauſimnli
dhihueſoer
upkpiniͤfuis
4tnalan dict
iagſd
dahgfuni
saetſanͤ
buaitta
nideiſi g
Mygeche
romniſſn⸗
ſu lriligia /
iecblaratn
neſtmlofiit
Anmmnm,
Hicſonegen
utnmnmn
ellacpl.
ſbtte
Cop Olgtit⸗
nno fſo
mueritmnd
4 zcerſch
un n
Ano⸗
rlczji⸗
WS
ſſuprhen

rdeſc
bhaſune

Myllſen

ioborole

Arllis qiſ

Mlgagur. 1n
Mipkſanabo
celltica ſi
Wnßandr
czuümni e
Pennnmucn
4 mriſt
) bbuird
n M ſun
ſi wüfontt
wanre
5, Arnmn
m
n. ntnit
md
5 e
aui
H uge
l. inni
UI nintet
mi
Fiiſti

eũ. Pic ↄñi òſcri

7

Et p ponit ↄfuta parabolis loq. Vinèã pa/
rio aercotuz 2 ſtinauit ho: T circũdedit ſe/
mittũt ad eũ.ʒ ſa uit turri: ⁊ locauit eaʒ agri
duceoꝛuʒ: ibi Et colis:⁊ pegre ꝓfect eſt.Et
venerũt ad eũ ſa⸗ miſit ad agricolas ĩ tpe ſer
ducei .. ſcrbag nuñ: vt ab agricolis accipe
ibi Quõ g dicut V a ag P
ſcribe. Sñia pme ret de fructu vinee. Qui ap
ptis pʒ ex dictis pᷣhẽſũ eũ ceciderũt: ⁊ dimi
matth i rcke ſerũt vacuuʒ. Et iteꝝ miſit
b Uines paſti⸗ ad illos aliũ ſuũ:⁊ illũ ĩ ca
nauit hõ.i. colutt Pite vulnerauefr̃t: ⁊ ↄtume/
1 dz a paſtusta. lijs affecerũt. Et rurſũ aliũ

tum.⁊ ẽ ꝓpe mo
d' colẽdi qͥ ponit
fim vel piguedo
kre circa radicẽ vi
nee vel arboꝛis.

miſit ⁊ illũ occiderũt:⁊ plu
res alios quoſdã cedẽtes:
alios pᷣo occidẽteſ. Adhuc
ergo vnũ hñſfiliũ chariſſi

ere . ſa nz mi ⁊illũ miſit ad eos no/
miles:aꝛ ſie i aia⸗ Ulſſimũ diceſ:qꝛ reuerebuüt
libꝰ p os ſumitur filiũ meũ. Coloni at dixer̃t
alimtũ vñ aialia ad iĩuicẽ: Hic ereſ. Ae
nutriuntur: ſic pꝓ nite occidamen ⁊t nf̃a erit
radices trahit᷑ ali

hereditas.Et appᷣhẽdẽtes

mentum terrena

ſcentiũ. c t en occiderũt:⁊ eiecerũt ex

fodit lacũ.la“ pꝓ vyineam. Quid ergo faciet

pꝛie dẽ locus vbi

recipiũt᷑ aque a ri annar Pit e l,
uulo ⁊ ibi colli⸗ colonos dabit yinea all⸗
gũt᷑: ad ſimilitu is. MNec ſcripturã hãc legi
dinẽ hui/loe vbi ſt:lapidẽ quẽ repꝛobauef̃t
recipik dini fluss egificãtes:hᷣ fact᷑ ẽ i caput
bigece an duſt ganli:a dſio factũ ẽ iſt:⁊ ẽ
Eh hoiẽ Mirabile ĩ oculis nris. Et
Eheres. ex Hh die imn aoel Ocs ris. Et
beda ꝙ ſacerdo- qrebãt eũ tenẽ:ẽt timuerũt
tes ⁊ legiſpiti ha⸗ turbã. Cognouerũt.n.qm̃

buerũt cognitio/
nẽ de ieſu ꝙ ipſe
erat vere chꝛiſtuj
lege ꝓmiſſus: ſʒ
iſta cognitio po/

ad eos parabolã hãc dixe
rit. Et relicto eo abieft. Et
mittùnt ad eũ quoſdaʒ ex

eis obſcurata:2
hoc plenius fuit

Miqſtione qua q;. Mec.n. vides ĩ faciẽ ho
dã vehoc moia i minũu: ſy ĩ vitate viã dei do⸗
fine Ülias capli. E. i ib
e ¶ Et qrebat eẽ“ ces. Licet dari tributum

tenere. ex quo pʒ celſari an nõ dabimꝰ: Qui

eoxꝝ ckake⸗ ſciẽs vᷣſutiaʒ illoꝝ:ait illis:

pʒꝙ er ſolo ti · mihi denariũ vt videã. At
— ppli ftarda inlee e. Et al⸗ ent.
ant a moꝛte e?. cẽ imago hec ⁊ iſcriptõ:hi
8 Et mutut ad cũt ei:Ceſaris.Rñdẽs aũt

bit᷑ ↄofutatio pha/

dñs vinee: Neniet ⁊ pdet

gnitio vo phariſeis ⁊ herodianis vt
ſen er luicia ſuit eij caperẽtiĩ bo. Qui veni
entes dicũt ei: Ogfr̃: ſcimꝰ
õclaratũ:matth. q? verax es ⁊ ſ curas quẽ/

ieſus dixit ill: Reddite igit
riſeoꝝ herodia ꝗᷓ ſũt ceſaris ceſari:x qͥ ſunt

Et vener̃t ad euʒ ſaduceiq
dicũt reſurrectioneʒ ñ ec:⁊

infrogabaãt eum dicentes:

Mgf:moyſeſ nob ſcripſit

vt ſi cu frat᷑ moꝛtu fuerit
7 dimiſerit vxoꝛẽ:⁊ filios ñ
reliqrit:accipiat frat evxo
rẽ ipſi ⁊ reſuſcitet ſemen fri

ſuo.Septẽ g fratreſ erãt:⁊

pᷣm accepit vxoꝛẽ:⁊ moꝛtu
uſẽ ñ relicto ſemie.Et ſec

daccepit eã ⁊ moꝛtueſt.:?-

nec iſte reliqt ſe emẽ. Et ttuſ
ſilit. Et acceper̃t eã ſiliter ſe
ptẽ:⁊ ñi reliqrũt ſemẽ. No/

uiſſia oiuʒ defücta ẽ ⁊ mu/

lier. In reſurrectiõe g cuʒ
reſurrexerit:cu de his erit
vxoꝛ: Septẽ.n.hũerũt eã.
Et rũdẽs ieſus ait ill: Non
ne iõ erratis:nõ ſciẽtes ſcri
pturas neq; vᷣtutẽ dei: Cũ
n.a moꝛtuiſ rſurrexerit:ne
qʒ nubẽt neq; nubẽt:ſp ſũt

ſiẽ ãgeli di ĩ cel.De moꝛtu/

is ãt ꝙ reſurgãt ñ legiſtiſ in
libꝛo moyſi ſup rubũ:quõ
dixerit illi deus:inquiens:

ego ſum deus abꝛaã ⁊ de

us iſaac ⁊ deuſ iacob:/ Nõ
eſt deus moꝛtuoꝛum:ſʒ vi

uoꝛum. Vos ergo multuʒ

erratis.Et qcceſſit vnuſ de
ſcribis: qui andierat illos

conquirentes:⁊ vidẽs quo

niam illis reſt ponderit: in
terrogauit eum quod eſſet

tum. Yeſus aũt reſpõdit ei:

quia pꝛimum omniũ man

datum eſt. Audi iſrael do/

min de tu de vn eſt. ⁊ dili
geſ dñʒ ðũ tuũ ex toto coꝛ
de tuo:⁊ ex tota aĩa tua: ⁊

ex tota mẽte tua: ⁊ ex tota

vᷣtute tua.Hoc ẽ pᷣmũ man
datũ. Secũdũ autẽ ſimile

eſt illi: Oiliges pꝛoximum

tuum tãq; teipſum. Ma/

ius hoꝛum aliud mãdatuʒ

nõ ẽ.Et ait illi ſcriba: Be/⸗

ne magj in veritate dixiſti.

noꝛum: ⁊ pʒ ſũia ex
dictis matth. xxjij.
h¶ Et venefr̃t ad eũ
ſaducei. Hic oñt poit᷑
ↄfutatio ſaduceoꝛuʒ:
⁊ diuidit᷑ in duas: in
partem pꝛincipalem
⁊ incidentalẽ: ſecũda
ibi Et acceſſit vnꝰ de
ſcribis.Sententia p⸗
me wartls patet ex di
ctis matth.xxij.
i ¶ Et acceſſit. Pec ẽ
pars incidentalis.qꝛ

enim chꝛiſt' ofutaue

rat ronabiliter phari
ſeos 7 ſaduceos: hoc
videns quidam ſcri/

ba queſiuit ab eo.
kQuogd eſſet pꝛi-
mum ⁊ maximũ mã

datum. quia de hoc
erant tunc queſtiões
apud ſapientes.
¶ Zeſus autem re⸗
ſpondit ei.⁊ patet ſen
tentia ex dictis mat
th.xxij. exceptis que
ſequuntur.

m (¶ Bene magiſter

vitate dixiſti. Ex di⸗
ctis videtur ꝙ ille ſcri
ba introgauerat chꝛi
ſtum nõ ad capiendũ
eum in verbo ſicut a-
lij pᷣcedẽtes:ſed ad au
diendum veritatem
quam ſcire deſidera
bat pꝛopter varieta
tem opinionum. vel
aliter poteſt dici ꝙ a
pꝛincipio malicioſe qᷓ
ſiuit:ſed ex chꝛiſti re⸗
ſponſione contritus:

chꝛiſtum commenda
uit ⁊ chꝛiſtus euʒ: vi

dens ipſum emenda⸗
tum.Et hanc ſecun
dam expoſitionem
poſui matth̊.xxij. au

guſtinu) vero libꝛo ö

conſenſu euangeliſta-

rum ponit vtrunqd

dicens: Nec moueat
quẽq; qꝙ Mattheus
dicit tentantem fu/
iſſe a quo dominus
interrogatus eſt.fieri
enim potuit vt quis

tentans acceſſerit: do
mini tamen reſpõſio

ne coꝛꝛecx ſit:aut cer
te ip̃am tẽtationẽ nõ

accipiammalã tãq decipere volẽtis inimicũ: ſʒ tãq; experi
ri volẽtis amploignotũ. n ¶ pxin
ac Lirca hoc.n. tũc erãt opinioes doctoꝝ:qꝛ 4

¶Euangelium

¶ Et diligere pximũ tacy leipᷣʒ
dã dicebant

—⏑

ſacrificia 1 oblatiões mag eẽ accepta deo iꝙ exercitiũ i ope.
rib' charitatis. ali aũt dicebãt cõtrariũ:⁊ hu opinionis qꝗᷓ

vera ẽ videtur fuiſſe
ſcriba:⁊ ppꝑp hoc eius
dictuʒ. appꝛobatur a
chꝛiſto:cum ſubdit:
o ¶ Nõ ej longe a re
gno dei.i. a veritate
euangelij q̃ i pluribꝰ
locis vocat regnũ dei
7 inde credẽdũ eſt ꝙ
iſte conuerſus fuit ad
chꝛiſtũů: p ¶ Et rñ
dẽs ieſus. Hic deſcri⸗
bit᷑ ↄfutatio ſcribaꝝ.
et pmo ponit᷑ dicta
ↄfutatio:ſecũdo diſci
puloꝝ inſtructio: ibi
Et ſedẽs ieſus gaxo
phylatiũ. Sñia pᷣme
ptis pʒ ex dictis mat/
th. xxiij. excepto qð
ſbdit᷑: q ¶¶ Qui de⸗
uoꝛãt domos vidua
rũ.bona eaꝝ ſibi at
trahẽdo: fallaciter ꝑ
ſimulationẽ ſanctita/
tis. r ¶ Pi accipiẽt
ꝓlixi iudicium.qꝛ ſi
mulata ſanctitas du/
plex ẽ iniqtas: ſᷣm ꝙ
dicit hieronymus.

8 (Et ſedẽs ieſus cõ

tra gacoph platium.
Dic ponit᷑ diſcipulo/

rũ inſtructio:ſacerdo

tes.n. qui erãt auari
docebãt ꝙ ille ꝗͥ plus
offerebat i tẽplo abſo
lute loquẽdo pluj ha
bebat de merito: qð
ẽ falſũ: qꝛ q;titas me
riti nõ accipit᷑ ſʒ quã

—

qꝛ vn ẽ de ⁊ nõc al ̃ter
eum. Et vt diligat ex toto
coꝛde:⁊ ex toto ĩtellectu:.⁊
ex tota aĩa: ⁊ ex tota foꝛti
tudie:et diligere ꝓximũ tã
qnſeipſũ:maſẽ oĩibꝰ holo/
cauſtomatib ⁊ ſacriſicijſ.
Jeſus ãt vidẽs ꝙ ſapient᷑
rñdiſſet: dixit illi: Nõ ès lõ
ge a regno dei. Et nemo iã
audebat eũ ſterrogare. Et
rñdẽns ieſuſ dicebat docẽſ
ĩ tẽplo. Quõ dicunt ſcribe
chꝛiſtũ filiũ eẽ dauid: Ipſe
.n.dauid dic ĩſpũ ſctõ. Di
xit dñs dño meo ſede a ðx

tris meis:donec ponã ini

micos tuos:ſcabellũ pedũ
tuoꝝ.Ipſe ergo dauid di

cit eũ dñm:⁊ vñ ẽ filꝰ eius:⸗

Et mlta turba libent eũ au
diebat: Et dicebat eis ĩ do

ctrina ſua: Cauete a ſcrib:
q volũt in ſtolis ãbulare:⁊

ſalutari ĩ foꝛo:⁊ ĩ pᷣmis ca/
thedris ſedere i ſynagog::

⁊ pᷣmos diſcubit in cenis.

OQuũi ðᷣuoꝛãt domoſ vidua
rũ ſub obtẽtu ꝓlixe oꝛonilſ.

hi accipiẽt ꝓlixi iudiciuxʒ.

titatẽ doni abſolute:ſʒ ꝑ ↄparationẽ ad facultatẽ dantis: ⁊

titate abſoluta qꝙᷓ; illi qͥ magna poſuerũt:ſʒ titate pꝛo/
poꝛtionabili vidua plus fecit m ſentẽtiam dñi:qꝛ ma

ſanct thomas. Quib bñ ↄſidera

ta. Cũ vẽiſſet ãt vna vidua

„mniſ mir: meriti eſſentialis
paup: miſit duo mima qð yſiſtit in radice
q̃drãſ.Et ↄuocaſ diſcipu charitatis: que
los ſuos ait ill: Amẽ dico dẽcharitas eſt cõ

vob:qm̃ ũůidua h pauper

plus oib' miſit q miſerüti nis i no⸗ dire
gaçophylatiuz. Oẽs. n. xx plus meruit ſy di

eo qð abũdabat ill miſeft

hec vᷣo de penuria ſua oĩa

des: ⁊ qles ſtructur. Et rñ

bat chꝛiſt eſſe falſũ de vidua q̃ obtulit minuta duo: q·

gis e? facultatẽ ſupabũdabat:vtraq; tñ ꝙtitas meriti
rñdet pᷣmio accidẽtali qð ẽ gaudiũ de bono creato:hec
⁊ ad ꝓpoſitũ appli

catis:pʒ ꝙ hec vi
. DdDdua comendat a
Et ſèdẽs ieſus ð gogophy lheiſo⸗ 2 boc ſo⸗/
latiũ aſpiciebat quõ turba 8 Tanabture
ſacaret eſ i gagophylatiũ: ferit i ali ma⸗
et miti diuites iactabãt młl ioꝛa obtulerũt: n

aut de quãtitate

ꝓxima deuotio/

q̃ habuit miſit totũ victuʒ Wta re
ſuum. ((La. xIII. lae dte
Ir. -ASA&II. luatoꝛ diẽ
Tcũ egredẽt ð tẽplo: titumeriiñ
ait illi vn ex diſcipuilſ aga en Felta⸗
5 Iro A ani e dom. wi Bur.
Mgf aſpice qleſ lapi cioſatis b rcon

dẽs ieſus ait illi: Aideſ haſ tho. a poſtil. ſed
oẽs magnas ediſicatiões? addit de ſuo ꝙ,
Hõ relinqt lapis ſup lapi· xpañ omadauie
degn deſtr uak: Et n ſede te meriti eſſentia
ret in monte oliuarũ ↄtra lis qd oſiſtiti ra⸗
tẽplũ:iterrogabãt eũ ſepa dice charitatis q
tim peti a iacob' iohan cct ſic vice⸗
nes ⁊ andreas. Dic nobiſ dovi er xom no
— — do videt᷑ xpᷣm no
quando iſta fient: ẽtquod directe repꝛobaſ/
ſignum erit quando hec ſeerroꝛẽ ſacerdo⸗
nia incipient ↄſũmari? tũ dicẽtiũ ꝙ plus
ommia 5 1 n ſumani meret qui plujof

fert. Poc ãt pꝛo

ſeng
odn

foꝛmiter cũ ſacto

ꝓmptitudinẽ ſue volũtatis:⁊ deuotiois:⁊ hãc ſniaʒ docet

chꝛiſt: cũ dĩ: s ¶ Et ſedẽs ieſus ð gagophylatiũ loc erat

vbi ponebat᷑ pecunia oblata 3 neceſſarijs tẽpli ⁊ ſacerdo/
t

tũ ⁊ miniſtroꝝ. t Et mulii diuites iactabat milta.ſʒ do
ctrinã illoꝝ ſacerdotũ.ſequit᷑ ſentẽtia chꝛiſti. v Ea

hec paup plus oibmiſit.nõ abſolute loquẽdo ſʒ ↄſiderata
facultate ſua:plus eſt enim vni puero ferre quinq;: qᷓ; viro

foꝛti ferre viginti: ⁊ eodẽ modo plus eſt pauperi dare mo

dici ꝙᷓ diuiti multum modo pꝛedicto.
In ca.xij. vbi dẽ in poſtilla ꝙ quantitas meriti nõ acci
pitur ſᷣm quantitatem doni. ¶ Additio.
te in coꝛ. q. vbi ſic quãtitas me
riti ex duob' põt penſari. Uno mõ ex radice chari/
tatis ⁊ gẽe:⁊ talis quatitas meriti rñdet pᷣmio eſſentiali qð

E quãtitate meriti quõ accipi dʒ ppꝛie hĩ in pꝛima
pte.q.hxxxv.arti.iiij. in c

ↄſiſtit ĩ dei fruitiõe:q.n. ex maioꝛi charitate aliqd fac fruet

deo pfecth. Alio mõ põt pẽſari quãtitas meriti ex quãtita
te oper q qdẽ ẽ duplex.ſ.abſoluta ⁊ ꝓpoꝛtionabil. Uidua
m. q miſit duo era miauta i gagophylatiũ miu' op fecit q

maioꝛis meriti eſt ex magna deuotide offerre modicuzʒ
qᷓ remiſſa deuotiõe multũ:qꝛ de plus pẽſat affectuz q7
cenſũ ſᷣm beatũ gre. Si igit᷑ vidua ↄmẽdat᷑ ex deuotioe
q̃ ſjᷣm bur. cauſat᷑ ex charitate ſequit᷑ q eius ↄmẽdatõ p
tinet ad quantitatẽ meriti eſſentiali⸗
dicit Burgenſis. (La. XIII.
Tcũ egrederet᷑ de tẽplo. Supia p ca. vſq; huc
docuit chꝛiſtꝰ ꝑ viã amoꝛis miracla faciẽdo:
fßficia ↄferẽdo: hic ĩcipit docẽ ꝑ viam timoꝛij
terroꝛẽ futuri iudicij icutiẽdo. Et circa hoc pꝛimo du/
plex queſtio pꝛoponit᷑:ſecundo ſoluit:ibi Et reſpondẽs
ieſus. Circa pmu pꝛeponit᷑ qſtiois occaſio ꝑ hoc ꝙ chꝛi
ſy tẽplũ pᷣdixit deſtruendũ:⁊ ideo diſcipuli queſierunt
ab ipſo pꝛimo de tempoꝛe hup deſtructiõis:quod nota
tur cũ d: b ¶ Dic nobis quando hec fient: ⁊ qꝛ poſt
deſtructioneʒ templi credebant de ꝓpinquo vltimum
iudicium fieri: ideo de hoc queſierunt ſecundo: quod
notatur cum dicitur: c¶ Et quod ſignũ qñ bec oia è

cipient ↄſũmari. tũc enim eritↄſũmatio huius mudi·

alis cuius oppoſitum

anüͤßfin

(Soün

nüßdtci⸗
ſiputichn
llerti
veemtenn
oslin
ſehich
ſtotinor⸗
iudients
notioperie
Surgercopt
Urbro at
bictnifen
rbyſiuſt
ſiii er die
Dinherin.
ghe elbe
durert ros
dete ealſi
Grdicnun
1(Gi
NWtis om
tore Dihe
mnadd
tono tinli⸗
ſumrolfn
ſtnii
nſeo. pcſon
urſei fto⸗
ſal ſolnhdelt
Enor ria
Aiplopdan
igniioc
futpeagne
balniig
Uggion
fiofiudial
lmn aitdis
bulnois⸗
latiuctchſan
iſbi Ettien
liffliuͤot⸗
Calgraninone
ncktüͤbi s
Eſgluene ri⸗
ltinſi.
b Guuni
ſvendinigi
eſtzp iſo
ibchii
Citchſiu,
aſfi
lunpgtn
nigßniig
nnu ini
llgeicrie
inp chfton
ſtnageſe
Ch

„.. Nm
an Tines me
Ennncnn

*

4 UNitn
8 Wqins
SS
n d
ti * Ciind
. Whryt
nnt

t Arit
ei
e n
d e
r imiind
mmtgigi
1, *
a. Don
Colunmun

„
.

Uini n
ſe

Et reſpõdẽs ieſus. hic ponit dicte qtiõis duplicis
ſolutio:⁊ pᷣmo pᷣme:ſecũdo ſecũde:ibi Oꝛate ergo.Cir⸗

ca pmũ pᷣmittit᷑ dicte deſtructiois tẽpli inchoatio:⁊ ſe

cũdo ↄſũmatio:ibi cũ aũt videritis.Adhuc circa pꝛi⸗
mũ pᷣdicit᷑ qd eueniẽdũ ſit oibꝰ generalit᷑:ſecũdo qͥd di/

ſcipulij chꝛiſti ſpe
cialiter:ibi Uide-
te autem voſmet
ipſos.Lirca pᷣmũ
pᷣdicũt᷑ pericula:
ſ.ſeductio erro/
ris:ibi Uidete ne
qs vos ſeducat.i/
cuſſio timor: ibi
Lũ audieritis.cõ
motio plebis:ibi
Surget gens ⁊c.
turbatio oꝛbis:
ibi Et erũt iremo
C.Et pʒ ſñia iſta
rũ ptiũ ex dictis

Etreſpõdẽs ieſus cepit di
cẽ ill: Nidete ne ꝗs vos ſe/
ducat. Mlti. n. veiẽt ĩ noĩe
meo dicẽtes qꝛ ego ſum:⁊

multos ſeducẽt. Cũ audie
ritiſ ãt bella:⁊ opiniõeſ bel
loꝝ:ne timueriſ. Opoꝛtet

n.hec ſieri:ſʒ nondũ finis.
Exurget.n. gẽs ſr gẽtẽ ⁊ re
