rũ ꝑ fontes ⁊ flumina ſignificatoꝝ:vt pᷣdem eſt. f ¶ Dicẽ
tem iuſt es cc. appꝛobando diuinã ſniam de ↄmiſſa ſibi gẽ
te deuicta. g ¶ Oꝛ ſanguineʒ ⁊c effuderunt.huni nãq; añ

quã debellarent ber carolũ multos chꝛiſtiãos iterfecerant:·
iqui pᷣditi ſcitate ⁊ dono ꝓphᷣie. h ¶ Et

int᷑ quos erant a
ſanguinẽ dediſti eis bibẽ.eo) puniẽdo ſili pena:vñ vulgarii
dẽ de ſic ꝑpunito:iſte bibit cũ tali cipho cũ quali alios pota-
uit. i ¶ Et audiui alteꝝ.ſ.angelũ francoꝝ. k Dicentẽ
ẽt dñe ⁊c.nã ambo angeli diuinã ſniam appꝛobauerũt cõ/

coꝛdit. I ¶ Et quart angel. Dic ponit᷑ quarta plaga quãẽ

exponũt aliqui de quodã noie creicentũ qui fact patriciuj
roman debuit ecchiaʒ ptegẽ:ſʒ eã ecõtrario ipugnauit gre⸗
goꝛiũ papã ſcm̃ deüciendo ⁊ loco ee quendã noĩe iohaneʒ

nullius aut pui meriti hoĩem intrudẽdo ⁊ ſᷣm hoc diciti hic

I¶ Et quart angelus.i.creſcentius. m ¶ Effudit phialaʒ
ſuã.i.indignatõeʒ ⁊ iram. n ¶ In ſolẽ.i.in gregoꝛiũ papã

chꝛiſti vicariũ:⁊ ſic locũ ſoł iuſticie tenẽtẽ.ſʒ hoc dẽʒ nõ v

veꝝ:qꝛ ſicut dcm̃ ẽ.sõ.p hos ſeptẽ angelos ĩtelligunt᷑ ſeptem
hoĩes iuſti ⁊ ſci:Creſenti aũt iſte fuit peſſimꝰ: ꝓpter qð me

* * „ „

lius exponit᷑ de leone papa ſcõ:qᷣ redditj ſibi diuini᷑ viſu ⁊

loquela miſit nuncios ad carolum magnũ:perendo ep au/
xiliũ:⁊ ſm hoc dicit᷑:¶ Et quart angelus.i.leo papa bon ⁊
ſcũs vt pʒ ex pᷣdictis dit phialã ſuã in ſolẽ.denunciã
do ai ſui amaritudinemcarolo ĩperatoꝛi: eo ꝙ iniuſte ⁊ in
dei ↄtẽptuʒ fuerat excecat ⁊ lingua pꝛiuat᷑:⁊ de petri ſede
deiectus:dicit᷑ aũt carolus imperatoꝛ ſol:qꝛ ſicut ſol pꝛecel

lit plãetas alios:ſic carolus fide ⁊ magnanimitate refulgẽs

icentẽ. Juſt es dñe q es ⁊

pꝛecelleb t cunctos reges terrenos. o ¶ Et datum eſt
illi eſtu afflig ho. ⁊c.qꝛ data ſibi a deo virtute romam
adijt cãs exanimauit:⁊ deo rebelles ⁊ ecclie grauiter af
flixit puniuit: ⁊ leonẽ papaʒ in ſede ſua iterũ colloca
uit:vt habet᷑ in chꝛonica ſigiſberti. p 2r ſti
“ homines.ſ.mali.
. „ „ q(Eſtu magno.
hoĩes ⁊ igni. Et eſtuaueft doloꝛis r iracun⸗

boĩes eſtů magno:ẽt blaſ Qie:eo ꝙ nõ pote
rant carolo reſi‚

phemauer̃t nomẽ dei hñtiſ rSrPe
ptãteʒ ſup has plagaſ:neq; eCerbe
egerũt pniaʒ vt darẽt illi gli men dei. Poc di⸗
aʒ. Et ꝗqntůs ãgelus effudit cit quãtuʒ ad obꝰ
phialã ſuã ſr ſedez beſtie t ſtinatos qui tune

in peccati ſuis fu

ſem ẽ regnũ ei tenebꝛoſũ:et erunt moꝛtui.

2manducauerunt linguas 8 (Et quint' an
ſuas pꝛe doloꝛe:èᷣt blaſphe gelus. Dic ponit

mauerft deñ celi p doloꝛibꝰ quinta plaga in

reuertit᷑ iohes ad

7 vulneribꝰ ſuis:ct non ege pſecutõnem lara- Z
cenoꝝ ⁊ punitioꝰ-
nem eoꝛ: vt dicaias
ẽ ſupꝛa:tñ aliqui
exponunt partẽ iſtam de ottone ĩperatoꝛe:qui vt dicũt
gregoꝛium papam eiectum per creſentiũ in papatuʒ re
poſuit iohannem intruſum expellendo:⁊ ſᷣm hog dicit

rũt penitetiã ex operibſuis

hic: s ( Et quintus angelus.iotto dicius. t ¶ Effu
dit phialam ſuam ſuper ſedem beſtie.i.iohannis pape
intruſi viuentis vita beſtiali.ſed quia in ſuperioꝛibus

nomine beſtie intelligitur machometus:vt pʒ ex pꝛedi
ctis:ideo pars iſta melius exponi videtur de ſaracenis.

Circa quod ſciẽduʒ ſicut dicit helinandus:patriarcha

hieroſolymitanus de ciuitate depulſus:a carolo impe-
ratoꝛe petijt ſubſidium:denuncian ei terre ſancte diſci
dium:qui collecto exercitu maioꝛi q; ante vnquã habu
iſſet:adijt terram ſanctam:⁊ infidelibus:partim occiſi?ꝰ
partim fugatis patriarchaʒ in ſede ſua collocauit ⁊ ter
ram ſanctam chꝛiſtianis ini ond ſtatu refoꝛnꝰ
t

mauit: a ſᷣm hoc dicitur hic: ¶ Et gquintus angeluj.ideſt
atriarcha hieroſolymitanus(¶ Effudit phialam ſuaʒ.

ideſt carolum imperatoꝛem qui fuit inſtrumentum

agd puniendum gentem machometi:ideo ſubdit᷑:¶ Su⸗
per ſedem beſtie. dicitur autẽ hic patriarcha hieroſolyx
mitanus hauc phialam effudiſſe:quia carolum incita-
uit ad puniendum cõtẽptum dei ⁊ eccleſie. v ¶ Et fa⸗

%

um eſt regnum eius.ſ.machometi. x ¶ Tenebꝛoſũ.

qꝛ ſaraceni ꝑti fuerunt occiſi ⁊ partiʒ de terra ſancta cõ
fuſibiliter expulſi. v¶Et ↄmãducauerunt linguas ſu
as pꝛe doloꝛe.modus eni eſt hominis mulium irati ⁊

afflicti moꝛdere labia ſua ⁊ frendere dentibus: quaſi
manducans linguam ſuam. 3 ¶ Et blaſphemauerüt
deum celi.ex nimia impatiẽtia moti vel.¶ Deum celiii.
chꝛiſtum qui vere deus eſt celi ⁊ terre:ſaraceni tam di
eſſe hominem purum:⁊ ſic blaſphemant eo.

¶ Et non egerunt pniam.in ſua pfidia obdurati.

a Et ſexiᷣ. Pic ponit᷑ ſexta plaga ⁊ exponũt aliqui ꝑ

tẽ iſtã de grego.papa qui pᷣmo fuit noiatuj ildebꝛãn:

p̃ᷣfuit ecdleſie anno ĩperatoꝛis heinrici quarti:qui cepit
iperare anno dñi milleſſimo.lvij.inter quẽ ⁊ gregoꝛiunz
papã mota fuit diſſenſio:eo ꝙ gregoꝛius papa excoica
uit omnes electos in eccleſia qui inueſtituram per annu
lum baculum acciperent de manu laici cuſuſcunq;:

„

cum tamẽ imperatoꝛes ⁊ pꝛincipes vſi ſuiſſent hac po-
teſtate: ⁊ ſic exponunt iſtam litteram::

t eſtuauerũt

len
feß

mönenie
drtpanii⸗
corndi
Auni alnnt
guiwoc
Pepanzre
nbordict
, E
dumns dn

Pupenottels

np
rdeſerns
napunun
1crdlong
nehnr
mouiher
mmocii
ocauitzi
ſamrr
geuſi
piclund.

i.
n honc
wlun io
vEͦ
Tatni,
riſandtd
tlugut
um in!
ibrs u
danel
miune
onmer.
Ann
uigni
cri en J
aniceni
gegr,

3 Ntoin

6
hpnemt
ng⸗

rhaeN

Apoca. evj.

a ¶ Et ſextuj angeł.i.papa Grego. b ¶ Effudit phia
lã ſuã.i.indignatõem. c¶ In flumẽ illud ma. euphꝛa
tẽ.i.in romanũ imperiũ qð dicit᷑ magnũ flumen ꝓpter
ppli ſpiecti ſibi magnitudinẽ ⁊ multitudinem:vñ dicit
j.ca.ſequẽti. Aque multe ppli multi.noiat euphꝛates:
eo ꝙ ẽ quartũ re⸗

gnum qð dẽ ferre . „„
uz. Dañ . ij. Sirut Et ſexluůs ãgel effůdit phia-
eupheates ẽ quar ſa ſuã in flumẽ illð magnuʒ
tſicca. aquã euphꝛatẽ: &t ſiccauit aquaʒ
eius. auferẽdo po el:uͦt ppararet᷑ via regibus
teſtatez inueſtidi ab oꝛtiu ſolis. Et uidi de oꝛe
ſytum ad - dꝛaconis:⁊ dẽ oꝛe beſtie: t
mõ deò. e Ut er
ab oꝛtu ſolis.i.yt ſpũs tres imundoſ i modũ
die 4 diame ranaꝝ.Sũt e᷑ni ſpũs demo
ge) eo ꝙ hñt ecc ſoꝝ facientes ſiana:et pc
laren? poſlint in loꝝ lacientes ſigna:et ꝓce
gredi libẽ ecclias
Dicunkt᷑ etiã rege⸗

ſolares qꝛ ſunt vicarij chꝛiſti ſolis iuſticie in dioceſibus
ſuis: ſicut papa in vli ecc. alit tñ põt exponi ⁊ magis ꝓ
pꝛie ad lr̃aʒ:vt videt᷑ de Carolo maj qui inuitat a btõ

iacobo purgauit viã ad eius ſepulchꝛu pꝛius ignotũ:eo

qꝙ tota hiſpania erat a ſaracenis occupata: ⁊ vaſconia
⁊ nauarra qͥ cum multis laboꝛib a bellis carolus ptiʒ
occidit:ptim fugauit:⁊ ꝑtim fidei chꝛiſtiane ſbiecit: ve⸗

xatione illis intellectũ pᷣbente:⁊ hoc eſt qð dicitur:
a (¶Et ſextus angelus.i.beatus iacobus. b
phialã ſuã.i.caroli magni potẽtiã quẽ inuitauit ad pu⸗
niendu gentẽ ſaracenicà: que dẽ flumẽ magnum ꝓpter
ppli illius multitudiem. d ¶ Et ſiccauit aquã e. aufe
rendo ſaracẽoꝝ potentiã. e ¶ Ut pᷣparet᷑ via regib.
i.peregrinis ſci iacobi:int᷑ quos frequent᷑ fuerunt ⁊ ſũt

Effudit

multi reges pᷣncipes ⁊ potentes.vñ ⁊ ipᷣe carolus locũ il
lum deuote adijt. pñt etiã alij peregrini deuoti reges di

ci eo ꝙ viuunt ſm regimẽ rationis recte ⁊ legis diuine.
ſ¶ Ab oꝛtu ſolis. ſepulchꝛũ eni beati iacobi eſt in occi-

dente terre habitabil:⁊ io via veniendi ad ipᷣm ẽ ab oꝛ

ta ſolis ſimpir quantũ ad illos qui veniunt ab oꝛiente

vel ſᷣm quid q;tum ad venientes a meridie ⁊ ab aquilo
ne:nã reſpectu occidentis declinant ad oꝛtuʒ ſolis.

¶ Et vidi. Hic ponit᷑ ſeptima plaga cu pꝛimo ponit᷑

motiua rõ:ꝛꝰ eius executio:ibi Et ſeptim' angelus. Cir
ca pmum ſciendũ ꝙ a tpe coſdroe regis ꝑſaꝝ ꝓ maioꝛi
pte ppls catholic in terra pmiſſionis habitans ⁊ circa
fuit in afflictõe a ſeruitute dura vſq; ad er liberatiõem
pꝛĩcipes occidẽtale chꝛiſtianoꝝ:⁊ tꝑe godſfredi de bil
on ducis lotheringie:nam alie liberationes dicti popu
li pꝑ eradium ⁊ carolum magnũ:de quib' ſupꝛa dem eſt
fuerunt quaſi momẽtanee:qꝛ cito tranſierunt:naʒ rece/
dente eradio de hierlim poſt coſdroe interfectõem ⁊ ſan
cte crucis repoꝛtationem: arabes hommaro duce ter/

raʒ ſanctã ⁊ ples alias ſibi ſpiugauerunt:a ſimilit᷑ poſt

receſſuʒ caroli magni de terra ſancta ſaraceni dñantes
in egypto:iu leam ſibi ſpiugauerunt ⁊ poſtea turci eaʒ
de manu caliphe egyptij auferentej eã tenuerunt vſq;q

Debellati fuerũt per pᷣncipes pᷣdictos in partibus antio/
chenij:tunc.n. debilitata turcoꝝ virtute egyptij abſtu⸗

lerunt hierm ⁊ iudeã de manibus eoꝝ:vt dicit epᷣs ty

reñ.lib.vij.c.xij. Sʒ infra annũ vel circit chꝛiſtiani de
manibus egyptioꝛum eam abſtulerunt vi armoꝛũ. No

tandum etiam ꝙ ſicut ini chꝛiſtianos ſunt pꝛedicatoꝛes

eos excitantes ad ipugnandum ſaracenos ſic int᷑ ſarace

yVCEt ↄgrega.eos.ſucceſſiue mõ pᷣdcõ. ʒ 1
cat᷑ hebꝛaice hermagedo.⁊ ſ⸗ hiero.iterpᷣtat ↄſurrectõ.Nã

alexũ latinoj fuit fallax ⁊ doloſus ⁊ młti

◻

nos ſunt aliqui litterati excitantes alios cõtra chꝛiſtianos:
qð iohannes pᷣuidens dicit: g ¶ Et vidi de oꝛe dꝛaconis.
i.ſummi pꝛicipis in regno pſidis qui vocat dꝛaco: vt. xij c.
Et de oꝛe beſtie.i caliphe ſeu ſũmi pꝛincipij in egypto.
Et de oꝛe pſeudo ꝓphete i. p̃dicatoꝛum ſaracenos ↄtra
chꝛiſticolas excitani
uʒ:⁊ ponit᷑ h ſingula-

dũt ad reges totifre:cõgr re plurali.ſ. p phete
gate illos in pliũ d diẽ ma ppherarum. liefre
gnũ oĩpotẽtis dei. Eccẽ ve· guen lir in ſcriptura
eiei. k ¶ Exire tres ſpũs ĩ
nio ſic ſur. Beatuſ ꝗ vigilat mundos. verbum. n.
et cuſtodit veſtimenta ſua ꝓphetarum dictoꝛuʒ

⁊ ẽt pꝛincipum dicũt᷑

nè nudus ambulet èt vide Zc᷑t pꝛincipum dici
ſpũs imundi:quia in

ant turpitudinem eius.Et

congrẽegauit illos in locuʒ am peccati. 1 ſn

qui vocatur hebꝛaice her/ modũ ranax. nã ſuo

edõ. Et ſentimꝰ garritu alioj iquietãt
magedõ.Et ſeptim angel ge Sunt n. ſpinus⸗
deiño Norſ vemo
— HZ nes ad hoc excitant.
n ¶ Facientes ſigna. naʒ ini fideles pmittunt᷑ demones ali‚
qñ facẽ ſigna iuſto dei iudicio lʒ nobis occulto. o Z p*
cedunt ad reges toti terre. in qua habitant infideles ſi upꝛa
dicti: ⁊ dicunt hic rege admirarij ſatrape ⁊ potẽtej ⁊ alij ſbᷣ
ſũmis pꝛincipib ↄoſtituti. 4 CLongregate illos in pᷣlium.
Dicunt hic expoſitoꝛes aiic⸗ ꝙ laraceni tam de egypto qᷓᷓ de
alijs krib⸗ trãſmarinis circa anũ dñi milleſimuxz. lxvj ↄgre
gati fuerũt ad deuaſtãdũ pplłʒ chꝛiſtianũ nõ ſolũ i iudea: ſʒ

ẽt in grecia:ſʒ hoc nõ videt᷑ veꝝ:qꝛ ſʒ dic ẽᷣs achoñ.⁊ ẽt

—

eps tyreñ. in libꝛis qͥs ſcripſerũt de hiſtoꝛijs trãſmarinis: pꝰ

moꝛtẽ machomeri ſaraceni in duas ſectas fuerũt diuiſi: nõ

vna ps ſedẽ ſuã poſuit in egypto:alia vo in pſidis res:a nõ
ſolũ fuerũt diuiſi locis:ſʒ ct i aliqbꝰ puncij ſue leg:ita ꝙ iſti
vocãt alios ſpuerſoꝛes ⁊ ſciſmaticos:pꝑ qð extẽ int ipos fu

it ↄtẽtio ⁊ guerra vſq; ad tps ſaladini:ꝗᷓ cepit regnare ãno

— % 5„

oñi milleſimo.clxxix.py liberatõeʒ fre ſcẽ p pncipes.S. dcõs

p magnũ tps.h.n. ſaladin induxit ſaracẽos hitantes ĩ egy-
pto ad tenẽdũ ceremõias alioꝝ in pſide exñtiuʒ:⁊ ſic requ9-
xit eos ad ↄcoꝛdiã:nec añ nec pꝰ eoꝝ diuiſionẽ legũt᷑ in aliqᷓ

hiſtoꝛia e Etauir d eõ ppł chꝛiſtianũ:pp

qʒð illõ qð h̊ dẽ: p ¶ Cõgregate illos in pliũ.nõ e itelligẽ

dũ ſil qᷓtuʒ ad oẽs:ſj ſucceſſiue:ſiẽ dcem̃ ẽ.S. q ¶ Ad diem
ma.oipotenil dei.q per ↄgregatões iſtas ifideliũ puniuit di
uerſis tpib' pctã chꝛiſtianoꝝ:vt dicũt epᷣi memoꝛati.vñ ſbłᷣ
dit: r ¶ Ecce vẽio ſiẽ fur.tales.n. punitiões ĩmittit dñs re/
en Peoxe uis ipietatib'doꝛmiẽtes:ꝑppꝑ qð ſpᷣdit:
8(Btus q vigilat. attẽdẽdo dinã iuſticiaʒ. t ¶ Et cuſto.
veſti. ſua.ſ.vtutũ. vꝓ ¶ He nud abulet. nã ip̃ᷣis ſpoliat᷑ per
moꝛtale pctm. x¶ Et videãt tur. eõ ſ.de ⁊ angeli eius.
n locũ qͥ vo

i ra ꝓmiſſiõis xpᷣs paſſus fuit ⁊ ſurrexit. ⁊ ¶ Et ſeptim.
Pic ↄñt᷑ deſcribẽ ſeptie plage ꝑſecutio:⁊ pꝰ in gnãli:ꝛ mag ĩ
ſpali.c.ſeq̃n.Circa pᷣ ſciẽdũ ꝙ alid expoſitoꝛes dicũt ꝙ iſte
ſeptim angeł fuit alexi ipatoꝛ ↄſtãtinopolitan:q ſcripſit
lr̃as vrbano pape ꝓ releuatõe ire ſcẽ:ſʒ h'nõ vr̃ veꝝ:nã ille
u plr machinar fu
it deſtruẽ exercitũ pncipũ occidẽtaliũ ad dcãʒ releuatoeʒ de
uote pcedẽtiũ:ſʒ ꝙ deſcribit dñs eps tyreñ.⁊ alij d pegrina
tionẽ illam diligenti deſcripſerũt: ꝓpter qð dicendũ ꝙ an-
gelus iſte fuit petrus eremita de dioceſi ambianenſi natus:
qui deuotione mor cum mitis laboꝛibus ⁊ piculis iuit vl/
tra mare ad viſitandũ loca ſancta:a cũ intraſſet in hieruſa

lem dato tributo ꝓ ingreſſu turcis ibidẽ dominantibuj per

ucunt ad imunqic-

Tiber

dies aliquot manſit cum patriarcha ⁊ alijs catholic in vr- bellararent. 0 Deũ.i.chꝛiſtũ qui eſt verus de: ereil
be manentibus:⁊ ſic nõ ſolum ex eoꝝ relatu:ſʒ etiã ex viſu t arenlag grandinis.eis inflictaʒ a chꝛiſtianis: nuſ
cognouit miſerias in quiberat pplłs chꝛiſtianꝰ:nõ ſolum in v OAm magna (cã eſt vehement.qꝛ non poterãt eam rnc
vrbe ſʒ ẽt in alijs locis iudee:quib ↄpatiens dixit eis:ꝙ poſ ſuſtinẽ:ſicẽ deſcribit diffuſius tyreã.epiſcopus ſupꝛa me icſ
ſent hr̃e remedium ſi ſupplicando ſcriberẽt ſũmo pontiſici moꝛatus. S ¶ Kapi. XVll. “ E 1
qui fideles ad hoc po Tvẽit vn H e1
terat exboꝛtari: vxetiiz ,„ „ Pic ↄñt de n
ſe obtulit aceon lit · ¶Effudit phialã ſuã in aerẽ:è᷑t bhoĩes: et blaſphemauerũt . cribit Rs, 1 .P
teras depoꝛtandum. exiuit vox maã de tẽplo à homies déuʒ pꝛòpt plaga Sa eptuma magi ne d
cui gratias agentes ſi Wrono ascren radlinio:qudnia iha Wec in ſpali: ⁊ hoc m aſ ,
bi negocia ↄmiſerũt. 7. enen— gra E 2 gna la opionem illoꝝ qͥᷣ ptu
Ile autẽ qiᷓ cito pou facta ſt fulgura ⁊ voceſ ⁊ to cca eſt vehement.Ca.xVII. oicũtq tota litta ctſ⸗
even 36 papaʒ vr · nitrua: ct fremot fact᷑ ẽ ma T veẽnit vn de ſepteʒ a Ic Fco vlc nahen
anum lr̃as ei prttẽs cqr adał fnit er aãgeli aa illu: Et cũ ↄſũ .
⁊ plura alia que vide i qual mnquaʒ J fuit ex q lis behan ſen te mati fuerunt mil cgſi
rat enarran) qui ↄdo hoies ſuerũt ſup fraʒ tal ter Aphialas:⁊ locut emne le ãni ⁊c.circa me iueb
lens ſcẽ terre ãno dñmi remot ſic magn. Et facta ẽ cũ dicẽs: Aeni ⁊ oſtendã ti diũ xx capiſit ia ußmng
milleſimo nonageſi / ciuitas maꝗ in tres ptes:è᷑t bi dãnatõnẽ mẽtridmagne ipleta de pᷣterito Kci
mocnto venitin gal ciuitates getiuz ctciderunt. qũe ſedz ſup aqᷓs mitas ci, s qu pᷣmo ero p
liã ⁊ celebꝛauit ↄciliũ 1 * e H ſ rr , 2.. nã totã lr̃aʒ iſtaʒ. M
apud claremontẽ vbi Et babyloõ mag venit ume. 9 oꝛnicati ſt reges tr e:et in⸗ poſtea dicã quid toni
mlta bona ſtatuit vi Moꝛiaʒ añ deũ:dare illi cali ebꝛiati ſt ꝗ inhabitãt frã de mihi ſupꝛa hꝰ vi ioni te
fine miſeriã exponẽs c& vini idignatõis ire e.Et pino ꝓſtitutõiſ e. Et àbſtu geat. Et diuiditi nictale
are ſer ad mecurren dis inſula fugit et mõtes ſ̃ lit me i ſpiritu iĩ deſtũ. Et ůi oues breli ꝛ pꝛi uen
nntr ncco ſuͤt luent. Et grano mag cdimler ſedet ſ beſt chc herplaa: thi mit
cium crucis pꝛedicari ſiẽ talentũ deſcẽdit de celo ĩ cineã plenã noĩb blaſphẽie Rſtiane religiõis 4CErr
mãdauit. Petruj eriã mmMotio noua c. xx fichnͤd
pᷣdictus ꝑ pꝛincipes 2 Circa pᷣmũ dicit coptt.
b p̃latos diſcurrens negociuʒ fideliter pmouit:ita ꝙ anno qm iſta plaga ſaracenoꝝ eſt vt pʒ ex pꝛedcis:iõ pᷣmo de uun mif
oñi milleſimo nonageſimo ſexto: multi valde tã de pncipi ſcribit ſaracenoꝝ vilitas: ꝛꝰ chꝛiſtianox ipos peutiẽtiũ gerütch
bus iꝙᷓ de alijs de francia hiſpania anglia alemania italia ⁊ ꝓbitaj:ſequẽ. ca pmo deſcribit ſoᷣ quadaʒ metaphoꝛa: ſanguin
alijs ptibus occidẽtis crucẽ ſuis humeris affixerũt vno aio 2 exponit: ibi Et dixit mihi. Circa pmũ dẽ: a ¶ Et ve enidiai
chꝛiſtianis in ſuitute detentis ſuccurrẽ intẽdẽtes:qð hulgej nit vn de Epre angelis ⁊c᷑.pꝑ quẽ vt dicũt tenẽte opinio i ime
iohes dicit: ? ¶ Et ſeptim'angeł.i.petꝰ eremita a ¶ Ef nẽ dcãʒ:d ignãt alexius iperatoꝛ q ſm eos ſupꝛa dicit an.
fudit phialã ſua in aerẽ.qꝛ vbis efficacib' pape ⁊ pncipibus angeł.vij.ſʒ hoc fuit ibidẽ repꝛobatũ.nec põt ↄuenienk uguͦtn
fre dicte miſeriã expoſuit:verba.n.ex aere reſpirato ſoꝛmã diciꝙ ꝑ hũc angelũ deſignat᷑ petr' eremita quẽ dixi.S. ption ſa
tur ⁊ per aerẽ diffundunt᷑:vt habet.iͥ ò aia. b ¶ Et exiuit fſuiſſe ſeptimũ agelũ:qꝛ h angel dr hic ioheʒ euãgeliſtã ſzpdien
vox magna de tẽplo.i.de ecclia. c ¶ A thꝛono.i. ab auẽte docuiſſe.vnde ⁊ ſubdit᷑: Et locutus eſt mecũ dicens ve- ſopusli⸗
ſũmi pontifid. d ¶ Dicẽs fem eſt.i. xaudita ẽ petitio ppli ni ⁊ oſtendam tibi ⁊c̃. Petruj autẽ heremita per.dcccc. Es
chꝛiſtiani ĩ hierlʒ habitãt: e ¶ Et fcã ſt ful.⁊ voces ⁊ toni annos ⁊ ampliuſ fuit: poſtq iobãnes ſcripſit hunc libꝛ T de pe
trua. p voces ⁊ tonitrua ĩtelligunt᷑ crucis pᷣdicarões:a ꝑ ful ideo melius dicit᷑ ꝙ beatus iacobus qui ſupꝛa dicit vnꝰ erga ſec
gura ſigna ⁊ viſiones mirabiles:quib moti fuerũt ples ad de ſeptem angelis habentibus phialas:fuit angelus iſte nämar
crucis negociũ aſſumẽdũ. f Et tremot fact eſt magnꝰ. qjui antequã iohannes videret hanc viſionem per pal- cutiopa
mltis valde iras ꝓpꝛie relinquẽtibꝰ ꝓ dcã expeditione. mã martyrij tranſierat ad gloꝛiam: Act.xij. et ſic pote⸗ . ioßlte
g ¶ Qual nunꝙᷓ fuit ⁊c᷑.qꝛ ſiẽ dẽ in chꝛonica Guil.nũq; tort rat eum docere de futuris ex diuina oꝛdinatůone. ecto
gẽtes in vnũ ↄuenẽ:ſj opioneʒ hoiuz vincebat numer quis b ¶ Damnatoͤnem meretricis ma e.i. ſecte ſlaraceni⸗ DWUD
eſtimaret᷑ ſexagies cẽtũ milia. 1 Et facta eſt ciui.magna ce vt poſtea magis dicetur. c ¶ Que ſedet ſuꝑ aquas Te
i.exercit ille qui dꝛ ciuitas qi ciuiũ vnitas:nã aio vno hie multas.i.dominatur populis multis:vt exponitur in/- Ben
roſolymã ꝑgebãt. i ¶ In tres ptes.naʒ ꝓpt hoſpitia ⁊ vi fra. d unm qua ſoꝛnicati ſunt regej terre.quia mul nodres
ctualia recipiẽda vn exercit᷑ pᷣmo ſecui eſt petrũ eremitaʒ ti reges receperunt legeʒ machometi. e ¶ Et inebꝛiai gravif
ali aũt ppls ſecut ẽ pꝛincipes godfredo duci ſe iungẽtes: ſunt qui habitant terram ⁊c᷑.nam populi ſub dictis re nuſale⸗
n ri eriuiet nauigiũ cũ boamũdo duce appulie. gibus exiſtentes ſimilit᷑ receperunt legem ſaracenicam bepte
. Et ciuitates getiũ.i.ſaracenoꝝ. l erut. qꝛ a ni imunditijs plenam. f ¶ Et abſtulit me in deſertuʒ. ad ((8t
cea bithynie ⁊ atiochia q̃ ſũt in regno ꝑſidis vſq; in hierlʒ videndum ſtatun aracenicuz a deo ꝓpter peccata ſua deibn
⁊ vltra vſq; ad riuũ egypti citates ab iſidelibꝰ derẽte fuerut derelictum. g In ſpiritu. naʒ hec viſio non ſuit coꝛ- dchllte
Poem erefeitn ſbiugate vt ðſcribit eps tyrenñ. m ¶ Et ba poꝛalis ſʒ imaginaria ? intellectualij. h ¶ Et vidi m ritiuce
Fy.magna.i.ſecta ſaracenica q̃ dĩ baby.i.cõfuſio qꝛ legibuj lierem ſedentẽ ſuper beſtiaʒ. per hoc intcelliguntur ſara niegen
⁊ mãdatj ofuſibilib Eplena. n enit in me. an deũ.ad ceni in duaj ptes diuiſi: vt dictuʒ eſt ſupꝛa:turci per mu (lptref
Ppaʒ puniẽdũ:io ſbdit:Date illi calicẽ 7. o ¶ Et oĩs iſula lierem: ꝓpter eoꝛum maliciam ⁊ aſtutia ſerpentinam: rüͤten
fugit. qꝛ ſaraceni hitantes in iſulis ꝓpe trãſitũ chꝛiſtianoꝝ egyptij vero per beſtiam: quia ſunt intellectu minus vi rürei,
ꝑ mare nauigãtiũ fugerũt timoꝛe ipᷣoꝝ. p ¶ Et mõtes nõ gentes:a per ↄñs magis beſtiales:dicitur auteʒ mulier eniſar
ſt inuẽti qꝛ mita foꝛtalicia in moõtibſita Pagtidian ſue ft ſedere ſuper beſtiam: nam turci ab egyptijs abſtulerunt nodep
expugnata. q ¶ Et grado magna ſic talentũ ⁊c̃.i.belluʒ i· iudeam ⁊ ſyriam. i ¶ Toccineam.iden ſanguine chꝛi⸗ belau
poꝛtabile ſaracenis nõ tam vtute hũang q; diuina:multoti ſtianoꝛum rubꝛicatam. k ¶ Plenam noibus blaſphe ſpinn

ens.n. fuerũt a chꝛiſtiãij debellati. r ¶ Et blaſphemaueft mie.qꝛ ſaraceni dicunt chꝛiſtum eſſe hominem purum Nenca,

ronni
aigelſti

die ⸗

da.
bonelbe
mudein
Lugusl
N
arer
e
melrun⸗
oms
mint
tgun
cbin
bis 1

a

ulu
u lor
urſart
lormn
hinan.
minusn
8 mulen
ſplom.
nine i
llihhe
4 u

Apoca. xvij.

et ſic blalt = ſilr btãm virginẽ negantes eã eẽ
dei mr̃em. l ¶ Pabentem capita ſeptẽ ⁊ coꝛnua decẽ.
de quib' quid ſignificent ifra dicit: m ¶ Et mlier erat
circundata purpura.qꝛ turci fuerunt opulẽtiſſimi ĩ iſt
⁊ in alijs reb pcioſis. n¶ Habẽs poculũ aureũ ⁊c᷑ qꝛ
mltas gentes iluu

ſedet. qꝛ regnũ turchie iualuerat ſup egyptum. h ¶ Et re
ges ſeptẽ ſunt.i.pᷣncipes illaꝝ ꝓuinciarũ. i
derunt.a dñio egypti dñio turchie ſbiugati. k ¶ Unus ẽ.
ſ. dñan) in iudea⸗
caput beſtie. k¶ Et ali i.rex cgrptiq dẽ hic caput ſeptiꝰ:

ceci
ria 1 iſte ẽ rex turchie qui dẽ hic ſexiũ
¶ Nondũ venit. ad

xerũt ⁊ traxerũt
ad imundiciã ſue

legis. o ¶ Et in
fronte eeᷣ nomen

ſcriptũ myſteriuʒ Or.
babylon ⁊c.· Per· ⁊ inaurata auro ⁊ lapide pᷣ
hoc qð dixit my cioſo ⁊ margarii:habẽſ po
ner Kaſie a culũ aureũ in manu ſua ple
iuitate bab nũ abominatiõe ⁊ imundi/
ciuitate babyloni En aORC,
ca:ſz mag ð ſecta cia foꝛnicatõis et.Et iĩ fron
ſaracenica qtum te enomẽ ſcriptũ myſteriũ
ad ac, „dbabplon maz:mat ſoꝛnica
ouũ rabomina tionũ ⁊ abominationũ fre.
, 1⸗ „ — „— „
tionũ terre. nam Et iſlidi mulierẽ ebꝛiã ð ſan
oꝛiẽtales — guine Erpz:e de ſanguine
maioꝛi ꝑte ſatis leſu. Et mirar ſum
karernt ad er- Martyn ieſu. Et mirat ſum

rem ſue ſette.
4 rvic mlie

habentẽ capita ſeptẽ ⁊ coꝛ

nua decẽ. Et mũlier erat cir
cũdata purpura ⁊ coccino

cũ viderẽ illaʒ admiratione
maã.t dixit mihi angelus

rẽ ebꝛiã de ſan. lſ· Qudre miran: Egõ dicã ti
meidra an⸗ bi ſacẽm muliẽriſ ⁊ beſtie qᷓ
derũt chꝛiſtianuz Poꝛtat ea:q bʒ capita ſeptẽ
ſanguinez: Ebꝛia ⁊ coꝛnua decẽ. Beſtia quã
eniĩ dꝛ qi extra bei vidiſti fuit t nõ eſtẽt aſcẽſu
emenz:iur ra ẽ de abyſſo:?᷑t in ĩterituʒ
ſuerut rbidis eg- ibit: t mirabunt inhabitan
egy Sõ
ptijs 2 ſaracenis: teſ fraʒ quoꝝ nõ ſũt ſcripta
ʒ ꝙ diẽ tyre. epi noiĩa in libꝛo vite a ↄſtitutõ

ſcopus liꝰ pꝛio. .
r ¶ Et mirat ſũ

cc̃.de patiẽtia di

erga ſectaʒ nedſſi

*

mã machometi. s

ne mũdi vidẽtes beſtiã que

¶ Et dixit mihi. Pic ↄñi ponit exe

cutio pabole:circa quã angel pmo ꝓponit itentũ dicẽ

erat ? nõ ẽ. Et bic ſt ſenſuſ

qůi hʒ ſapiam. Septẽ capi

ta ſeptẽ mõtes ſt:ſüp qͥſ mu
lier ſedet: èt reges ſepteʒ ſüt
OQuinq; ceciderũt: un ẽ:ẽt
al nondũ venit. Et cũʒ ve/

nerit opoꝛtʒ illũ bꝛeue ipᷣus
manẽ.Et bẽſtia q̃ erat ⁊ nõ

eſt et ia octaua eſt:et de ſe⸗
ptrẽ ẽ.Et in ĩteritũ vadet.Et

decẽ coꝛnua q̃ vidiſti:deceʒ

acceper̃i:ſʒ ptaãtem tanq; re
ges una hoꝛa accipiẽt poſt

beſtiã. Hi unũ ↄſiliũ hñt:ẽt

vᷣtutẽ ⁊ ptãteʒ ſuã beſtie tra

dẽt.Hi cuʒ agno pugbunt

& agn vincet illos:quòniã
dñs dñoꝝ eſt ⁊ rex regũ: et
cuʒ illo ſũt vocati ⁊ electi

uſidelel. et dixit mibi: Aq

qudàſ vidiſti vbi mẽtrix ſedʒ

populi ſt ⁊ gẽteſ ⁊ lingue:ẽ t
decẽ cõnua q vidiſti ĩ beſtia

hi odiẽt foꝛnicariã:et deſo⸗

latã facient illam ⁊ nudam
oDdDdDdDDoteſtatez: v C no
⸗=S ” duz a cce.ab eo:ſʒ po.
tanꝗꝙ reges.q? nò fuerũt reges ſimplr
7Ua bord eperunt. i. illo tẽpe

—
,

citus regis egypti. x

recuperanduʒ de ma
nu turcoꝝ iudeam.
m (Et cuʒz venerit.
debilitatis turcis.

n ¶ Opoꝛtet illũ bꝛe

ue tpᷣj manẽ.qꝛ hieru
ſalem a turcis ablatã

non tenuit rex egypti

niſi ꝑ annuʒ vt dicũt

hiſtoꝛiographi pꝛedi
cti. o 6 Et beſtia q̃

erat ⁊ nõ eſt. i.rex egy
pti vt expoſitum eſt.
p(Et ipa octaua ẽ.

1 Sr pnij nS cum ſeptẽ capitib' pᷣ⸗
reges ſt qui regnũ nonduy dictis. q

ictis. q ¶ Et de ſe⸗
ptem eſt. i.de ſeptẽ ca
pitib: eſt eni caput ſe
ptimum vt dem eſt:⁊
ſic cõputat᷑ bis: eo ꝙ
hierlm bis obtinuit:
ſiẽ ca.pᷣceden. Caroł
magn dẽ angelus qͥn
tus rõne regni frãco/

ptuʒ iĩperiũ. r ¶ Et
in interituʒ vadit.qꝛ
pluries fuit debellat
chꝛiſtianos:vt dict
epᷣi ſupꝛa memoꝛati.

8 (Et decẽ coꝛ.q̃ vi.

decem re. ſunt.i.pꝛin

cipes ſᷣ rege egypti.
t¶Qui regimen i.

ſz rectoꝛes acieꝝ exer

iohi: t 1 Quare miraris.q.d.totũ cedet ad dei gliam

a electoꝝ:dqbꝰ meritũ accreſcit ex pſecutõe maloꝛum.

v ¶ Ego tibi dicã ſacr̃m.i.ſignificatõem occultam.
x¶ Wulien ⁊ beſtie.i.regni turchie ⁊ egypti:vt dem̃ ẽ
VBeſtia. Hic ꝓſequit᷑ intentũ exponẽdo pabola:⁊ p
mo circa regnũ egypti deſignatũ ꝑ beſtia.ð. ꝓ¶ Beſ
quã vi.fuit ⁊ nõ ẽ.nã egyptij pᷣmo occupauer̃t dñiũ hie
ruſalẽ ⁊ iudee:⁊ poſtea ꝑdiderũt:turcis trã illã occupa/
tibꝰ: vt dcm̃ eſt.õ.iõ dẽ ꝙ beſtia fuit bus dñans in iuðòa

de abyſſo. i. de egypto q̃ tenebꝛa iterpᷣtat᷑:⁊ hoc fuit qñ
debilitata vᷣtute turcoʒꝝ ꝑ cꝛiſtianagegrpii recupaue
rũt iudeã ⁊ hierʒ:vt dem eſt.õ. b ¶ Eti interitũ ibit.
nã egyptij p chꝛiſtianos fuerũt occiſi:⁊ reſidui inde eie-
cti vt referũt epᷣi achonẽſis ⁊ tyrenẽſis deſcribẽtes hiſto
riã terre ſcẽ. Er⸗ mirabunt᷑ inhabitãtes terraʒ quo

rũ ⁊c.i.ſaraceni qui nõ ſunt pᷣdeſtiati:ſʒ pᷣſciti: mirabãt
eni ſaraceni qũo rex tã potens ⁊ magn a pplo chꝛiſtia

no de ꝑtibus extraneis ⁊ tam longinquis veniẽti eẽt de
bellatuj. dD t hic ẽ ſenſus.i.intellec. e Quihz
ſapiam.i.circa occulta ſcripturaꝝ: intelligẽtiã. f ¶ Se

ptem ca. ſeptẽ mon.ſi.i.puincie. g ¶ Suꝑ quoſ mlier

tum ad regnũ turchie ſpaliter. l

fuit oꝛdinatũ de illo exercitu. y ¶Poſt beſtiam.i. ſß rege
egypti:qui beſtia noĩatur:vt dem̃ eſt:⁊ ly Racn dicit h oꝛ
dinem tpis ſʒ ſbiectionis. 3 Pivnd ↄſiliũ habẽt.pugnã
di chꝛiſtianos ꝓ rege egypti:ideo ſbditur: a ¶ Et virtu
tẽ ⁊ po.ſu.tra.beſtie.eaʒ exponendo ꝓ rege egypti. b ¶ Pi
cũ agno pugnabũt.in mẽbꝛis ſuis.ſ.godfredi ð billõ ⁊ alijs

bᷣncipibus ⁊ bellatoꝛib chꝛiſtianis. c ¶ Et agn vin. illoj.

nam egyptij fuerunt per chꝛiſtianos pluries debellati.
d¶ Qm dñs dñoꝛum eſt. ⁊ ſic nullus poteſt ei reſiſtere.

tẽ ſtabiles. f ¶ Uocati electi.ad gliam. g ¶ Et fideles.in
pñti ꝑ gratiã. h Et dixit mihi. Hic exponit pabolaʒ qᷓ;/
lque qs vi. vbi mere⸗
trix ſedet.i.turchie regnũ vt dem̃ eſt ſupꝛa: k ( Populi ſt

⁊c̃.qꝛ regnũ turchie lbie ſibi ſyriã ⁊ iuðòã ⁊ oꝛiẽtalej pploß
t

ꝓ maioꝛi ꝑte. l ¶ Et decẽ coꝛ.q̃ Een dee pncipes
exercit reg egypti:vt dem ẽ. m ¶ Hi odiẽt foꝛnicariaʒ.i.

regnũ turchie:iter egyptios.n. ⁊ turcos erat odiũ:pꝰ ꝓpter
diſſenſionẽ eoꝝ in ſuꝑſtitõib ſuis de lege:ꝛꝰ qꝛ turci abſtu-

lerãt ab egyptis ſyria ⁊ iudeã. n ¶ Et deſolatã fa.illaʒ.p

P chꝛiſtiãos quib' in obſidiõe ãtiochie exñtib calypha egy

ptũ miſit ſalutatõej ⁊ mũera:eo ꝙ aduẽſarios eᷣ ipugnabot

Et qui cũ illo ſi.ꝑ fideʒ charitate foꝛmatq vſq; ad moꝛ

(Xiber

7 ſic chꝛiſtianoꝝ: exercitũ ↄfoꝛtauit ↄ turcos:dt ſcribit᷑ ĩ hi⸗/
ſtoꝛia hieroſolymitana:2 ꝑ ſeipᷣos:qꝛ debellaᷣ turd in ꝑti
bus antiochenis egyptij ut eos de hieruſalẽ:⁊ de iu
dea: vt dictũ eſt. ̊. a ¶ Et car. eius mãducabũt. metapho
rica eſt locutio:ſiẽ dici de vſurario ꝙ comedit illũ cui bo⸗

na ſurripit ꝑ vſuram
be Et ipam igne cõ
cremabũt.nã aliquoj

turco) ĩ foꝛtalicij exñ
tes ſil cũ eis ↄbuſſer̃t
c¶De. n. dedit ĩ coꝛ
da eoꝝ ⁊c᷑. lʒ de ñ ſit

èt carnes eð mãducabũt:è᷑t
ipᷣam igni ↄcremabũt. Di
.n. dedit in coꝛda eoꝝ vt fa
ciãt qð placitũ ẽ illi ůt dent

actoꝛ malt culpe:ẽ n regnũ ſuũ beſtie doͤnec oſ⸗ ũ
actoꝛ mali pene: ⁊ ſic .
uaroospegzoilos pu mẽt ̈ba dei. Et mlier quaz
niuit, oint Vidiſti ẽ ciuitas magna qůe
re. ſuũ beſtie.i. vt -fru bʒ regnũ ſup reges terre.

Tpoſt hec ¶ xvIII.
vidi aliũ angelũ deſcẽ
dentẽʒ de celo:hñtèm

perẽt regnũ iudee re/
gi egypti:qðò poſſede/

rat ꝑ multos annos
añ turcos. o,

nec afirmẽt vba dei. płãtez magnꝗ: èt ira illůmi
de recupatõe terre ſc nata ẽ a glia e. Et exclàma

p exercitũ chꝛiſtianũ
qð fem fuit qi per an
nũ:poſtq egyptij ex·
pulerant inde turcos
vt dem̃ eſt. . f
mlier quã vidiſti ẽ ci
ui.mag.i.turcoꝝ: mł
titudo valde nũeroſa

uit in foꝛtitudine dicenſ. Cẽ
cidit cecidit babylon maã:
S — „ „ „»
t fcã eſt hitatio demonioꝝ
⁊ cuſtodia oĩs ſpũs ĩmũdi:
⁊ cuſtodia oĩs volucn imũ
de ⁊ odibilł:quᷣia ð vino ire

¶ Que hʒ regnum foꝛnicatõis ei biberũt om̃s
ſup reges terre.nam gẽtes. Et règes terre cũ illa
plures reges ſibi ſbie

cit in ꝑtibus oꝛientis

vt pꝛedictum eſt. ¶ Capi. NXVIII.
Tpoſt hec vidi.Deſcripta ſaracenoꝝ vilitate ſᷣ
4 metaphoꝛa mẽtricis ⁊ beſtie:hic ↄñter deſcribit᷑ p
bitas chꝛiſtianoꝝ ſᷣ angelica ſilitudine:⁊ pmo quãtum ad
viros eccliaſticos:ꝛ q;tum ad pᷣncipes laicos:ibi Et ſuſtulit
vn' angelus.pꝛima in duas ſᷣm duas nõbiles ꝑſonas:⁊· ibi
Et audiui aliã vocẽ. Circa pᷣmũ dicit᷑: a ¶ Et p hec vidi
aliũ angelũ.i.ademaxꝝ podienſem epᷣm angelice mũdicie vi
rũ:qui in exercitu Fntini occidentaliũ ⁊ alioꝝ chꝛiſtianoꝝ
ſuſcepit legatõis officiuʒ ad directionẽ exercit' chꝛiſtiani.
b Delcendents de celo.i.ꝓcedentẽ a ſplimitate ſedis apo
ſtolice: c ¶ Habenteʒ ptãtem magnã. in ſpũalibus maxie
tãqꝙ legat miſſus a latẽ. c¶ Et terra.i.exercit chꝛiſtian.
d ¶ Uluminata eſt a glia ep.i.ex eius vita ⁊ doctrina.
e
cidit ceciditbabylon magna.i.gens ſaracenica:⁊ dicit bij ce
cidit:qꝛ pᷣmo ꝑ chꝛiſtiãos fuerũt debellati turci:poſtea vẽo
egypti:vt habet᷑ in hiſtoꝛia frequent᷑ ſupius noĩata:hũc au
teʒ ſaracenoꝝ: caſuʒ denunciabat dict epᷣs chꝛiſtianis: ſi tñ
virilr agerent de dei adiutoꝛio ↄfidentes. g ¶ Et fcã eſt ha
bitatio demonioꝝ. quantum ad occiſos qui pierunt in aĩa

⁊ coꝛpoꝛe ⁊ q;'tum ad fugitiuos:qui viſa dei vindicta remã

ſerũt tñ obſtinati in ſua ĩfidelitate:⁊ ſic a demonib ſuerunt
magis poſſeſſi q; ante:d demones p volucres ⁊ ſpũs imun
dos deſignant᷑:a hup punitõis cã ſdit᷑: h nia ð vino
⁊c hiberunt oẽs gentes.i.multe ⁊ ẽ hyperbolica locutio ad
deſignandũ magnã multitudinem gentiũ infectarũ pfidia
machometi incurrentiũ ꝑ hoc irã dei. i ¶ Et reges terre
illa foꝛnicati ſt. multi enĩ reges dcãm pfidiam receperũt
ſir etiam multi qui ꝓpter tpale lucrum frequentauerũt ter
rã ſaracenoꝝ:ꝑ hoc depꝛauati ſunt.vnõ ⁊ ego audiui a fra

foꝛnicati ſũt: t mercatoꝛes

vocẽ de celo diceniẽ: Exitẽ

celũ:&èt recoꝛdat eſt dñs ini

pidua nõ ſũ:&t luctũ ñ vide/

a glia eb. ie racenica ſuperbiẽdo de ſua potentia: r ¶ Sec
t exclamauit in foꝛti voce.p̃dicans vᷣbo ⁊ ope: ſ¶ Ee na.ſuper alios populos ⁊ potiſſime ſuꝑ chꝛiſtianos:

vV ¶ Udeo in vna die.i vno tempoꝛe:

a ¶ Et fames.quantum ad obſeſſos:

tre fidedigno:ꝙ viderat naues ipleri de pueris chꝛiſtia
nis quos mercatoꝛes emerant a parentibus eoꝝ paupe
ribus:vt venderẽt eos ſoldano ꝓ magno pcio: qui eos
faciebat infoꝛmari in lege machometi:qꝛ de chꝛiſtiana
nihil adhuc ſciebant:vt adulti fci ↄtra chꝛiſtianos pu/
gnarent:iõ ſbdit᷑:
k ¶ Et mercato-
res terre ⁊c. ⁊ pʒ
ex pictis littera.
Et audiui. Hic
ↄñter agfr̃ de ſcõo

terre de vᷣtute delitiax ebdi
uites ſci ſũt.Et audiui aliaʒ

de illa ppls meuſ: ⁊ ne ptici dleſiaſtico: cun p⸗
pes ſit delictoꝝ eb: ⁊ ð pla maoni ſano,
gis e nõ accipiat.Quõni racenice peuſſto:

aʒ puenerũt pctã e vſq; ad ibi Reddite illi.
3 percuſſe lamẽ
taꝰ: ibi Et flebũt.
Circa pꝛimũ ſciẽ
duʒ ꝙ in exercitu
chꝛiſtiano fuit in

gqtatũ e. Rẽèddite illi ſicut ⁊
ipᷣa reddidit vob:⁊ duplica
te duplicia ſʒ opa e. In po

culo qͥ miſcuit yob: miſcete ter alios quidã ſa
illi duplũ. Quãtũ glificauit rco⸗ Seuolnd
ſe ⁊ ĩ delitijſ ſuit:tm date illi a nor gmuler

toꝛmẽtũ ⁊ luctũ:qia in coꝛ

* exercitu peccaue/
de ſuo diẽ: Sedeo regina èt

runt cuʒ mulieri⸗
bus ſaracenis:ꝓ/
pter qð plurej o
pmittente in ma/
nu ſaracenoꝛum
ceciderunt:⁊ in
res caderent ðò fu
turo niſi peniten/-
tiã agerent:quã fecit exercitus ad exhoꝛtatiõem doci ſa
cerdotis:⁊ hoc eſt qõ dicit iohes. l ¶ Et audiui aliam

bo. Jdeðò ĩyna die venient
plage eb:moꝛs &t luct et ſa
melſ:ẽt igni comburet᷑:quia

vocẽ de celo quia celitus facta eſt dicta reuelatio.

m ¶ Exite de illa.i.de imũdicia ſaracenica. n¶ Qm
puenerunt peccata eius vſq; ad celũ.i.coꝛã deo ad puni

endũ. o Et recoꝛdat᷑ eſt dñs ⁊c. in deũ nõ cadit ob-
liuio nec per ↄñs recoꝛdatio ppꝛie:ſʒ dẽ recoꝛdari pctõ

rũ metaphoꝛice:qñ 6 punit:nam tunc ad modũ recoꝛ

dantis ſe habet. p¶ ¶ Reddite.PHic ↄñter deſcribitur ꝑ
cuſſio ſaracenoꝛum:quia tunc chꝛiſtiani tm ⁊ plus eos
afflixerunt quantum fuerant ab eis afflicti:.iõ dicitur:
b Red ite illi ⁊c᷑.⁊ patet littera ⁊ ſubditur hui per/
cuſſionis ratio: q ¶ Quia in coꝛde ſuo dicit.ſ.gens ſa
⸗ edeo regi

8(Et vidua non ſum. nam gloꝛiabat in regibus cum
ea foꝛnicantibus pᷣdicto modo: t ¶ Et lucium non vi
debo. quia nimis cõſidebat in ſua potentig tempoꝛali:
Uenient pla
ge eius. ⁊ que ſint ille ſubditur: y ¶ Moꝛs.quantum
ad occiſos: 3ʒ8 ¶ Et luctus.quantum ad fugitiuos:

burent᷑.nam multi incendio perierunt per ignem poſi-
tum in ciuitatibus ⁊ villis: c ¶ Quia foꝛiis eſt deus qᷓ
iudicauit illam. i.ↄdẽnauit ad hanc penam.ſ.deus cui
non poteſt iudicium impediri. d ¶ Et flebunt. Hic

oñter ponitur dicte gentis percuſſe lamẽtatio:⁊.j.Reg.
2* mercatoꝛũ:ibi Et negociatoꝛes.ʒꝰ nautarum:ibi Et

ois gubernatoꝛ. Circa pꝛimũ ſcienduʒ ꝙ ſicut dictũ eſt
ibi Multi reges in partibꝰ oꝛientis receperant legẽ ma/

chometi:ad quos non ꝑuenit exercitus chꝛiſtianoꝛuʒ:dq

viro notabili ec

igni cõ⸗/

tin
en
lut
licter⸗
di
ni
bi

d
poce
logt
ctue:
horl
1
whre
1 P⸗
fegbus
fnebant
ſdiidl
lapart
cheniſ.
ſerater
ſtanus
ſinllep⸗
(M
magnab
gensſ⸗
noiebal
giificat
eſt.5.
llla for
multitea
latoy⸗
oelhe⸗
C.

Umuun
ſo tua.

egocian
Negue
turlam̃

c(atope

ra ſara
ercebat
nesmu
Gas:
que aliu
tabant.
que inde
ſercban
bant de
lere,

elosgni
Cdos dae
ai welri ti
oforgnu
muin oetnr-
runtay mole

dus ſnnona)

Necdhinin
pminmeune

n ſrn

Cdemrln
Sdrtt
wonitkntn
Guduidlan
utin.

öroaln
rirecnlnſe
e Andin
i Nt
mnitntnes
ſirir
itdm ui

n egkun
locunnng

mti n 4.
R
n
,enpo
ücſten

ndenl
fiben⸗ nn
nr ſe,
umnht
ſrdnn

nia⸗ G
wadai

que aliũde appoꝛ

ogl
Stee
chuftinn

leſtinabat verſus hierlin: ⁊ iõ dicti reges dolebant ð ſa

racenoꝝ interſectione:quos non auqeꝑant nec poterãt
adiuuare:⁊ hoc eſt qð oicitur: O ¶IEt flebunt ⁊c. ⁊ pʒ
littera vſq; ibi. e ¶ Cũ viderint fumũ incendij eiuj.i.

coguerit certa relatoe:viſuj.n.pꝑ ſui cerritudinẽ freqnt
ponitur pꝛo alijs

lenſibꝰ:Exod.xx.
Popolus viõbat
voces.⁊ etiaʒ pꝛo
cognitioe intelle/
ctus: vnde cõiter
Peun Diiee tu
oc. i. intellig's.
¶ Nonge ſtates
pꝛopter timoꝛem
⁊c̃. Plures.n.dðe
regibus oꝛiẽtis ti
mebant dare ſub
ſidiũ illis q erant
in partibu) antio
chenij:qua) inua
ſerat exercit᷑ chꝛri
ſtianus ne penaʒ
ſimilẽ paterentur
g ¶ Liuitas illa
magna babylon.
