Rirſtcue il ni mirxxſidei ex his qͥ audiert ſi vocẽ ep audieritis nolite requiẽ me: patet in n et
ae ru ede Ingreédiemur. n. in requiez obdurare coꝛda vfa. HNäm Pppons ſeguiti: ßlerlann
terra ꝓn iont ita did . qucad ſi — i ee n ee. 4q Om eſt una oininttan:. .
milſa eſt requiej eine dixit:ſicut iuraui ĩ ira mea: nuᷣnq; ð alia loqretur poſt in illa. i in erns gellni iie
Beaiiudiis zoli ſi introibunt in requiẽ meã hac die. Itaq; relinquitur Pfectaoqᷓ loquit unnetnimn⸗
vl apls btiE quidẽ opib ab inſtituni⸗ ſabbatiſſimus populo dei ðð: 1¶ Et hiq. ifnngmi
xiſc ili aui fuerunt one mũuͦdi pfectis: dixit eéni Qul eni ingreſſus eſt in re⸗ ace.r erapnnſſl name
ſoliciti ſeruare deo fi ĩ quodꝗ loco de die ſeptia quiẽ eiuſ:etiã ipſe requieuit ase r ihnimnuin
&bedientazrle⸗ ſic: Et rẽqeuit de die ſeptia ab operibus ſuis ſicut a hy. s¶T ino irſchehltenegn
aeren vt pzer. ab vib opib ſuis Et ĩ iſto ſuis deus Feſtinemuſ ergo ierũt. pp eoꝝ in- nnitſiüniizvi
a terena: vt pz ex p 8èðè 22 n credulitatẽ: vt pʒ Nl Ritungiund⸗
dictis 1nõ alij.8 ſilr ex dictis: ideo mnobicacchiens
ſi velim intrare req; „ , ,,,S ,— .⸗ ð ſglirilnn
em celeſtẽ de hoc deb ny eẽ ſolliciti. dicit ig: a ¶ Timea l.deteriat ſacra ſcriptura: v ¶ Die queda. hoc ẽ tſñͦs licolbirbumi
mꝭ.i. ſolliciti ſim: qꝛ timoꝛ ſollicitudinẽ iducit: b l Ile aliud ingrediẽdi requiẽ pfectã. x Ens dicẽdo. .p Urtianimit
foꝛte relicta pollicitatione.i. ꝓmiſſione piuia: (¶ Intro⸗ ipm dõ. y¶ Poſt tantu tpis ſicut. . dem ẽ.i. poſt tpy nerbi di li n
eundi in requiẽ e.i.requiẽ celeſtẽ. d ¶ Exiſtimet᷑ aliquis multũ poſtqꝙ filij iſrl ſuhi hũerunt requiẽ in tera lmnuer nifinini
ex vobis deeſſe. hoc dicit qꝛ illa copletio pmiſſiõis diuine ꝓmiſſiõis dicit ðð: ʒ ¶ Podie ſi vocẽ ⁊=]li.ſi in tꝑꝛe nſobliſtin
nulli deficit niſi ipſe 2rr teni nobis nũciatũ eſt iſto qð vocat᷑ hodie reſpectu ve.te.ex hboc pʒ ꝙ eis lock irnunmn
de requie.ſ.eterna. f ¶ Quẽ modũ ⁊ illis. qui fuerunt i de alia requic ꝙᷓ fuerit reqes in tra ꝓmiſſiois. pꝑ qo ſe iciginnun
ye. te. fuit p nuciatũ de requie terrena. ꝗ ¶ Sed no pfu quit 2 (lUlam ſi eist filhs iſrk. b (Jeinſ i ioſue ”
it illij ſermo ⁊cl. qꝛ lʒ illa pmiſſio ſuerit oibfacta:tñ illiſo & Requiẽ pſtitiſſet.i.requiẽ ꝑfectã ⁊ vltimatã dediſ⸗ gtenmitl
li qui fuerũt creduli pꝑceperũt illius pmiſſiois effectuʒ:⁊ iõ ſet in iraʒ ꝓmiſſiois eos introducèdo: d nang, de —
cocludit: h ¶ Ingregiemur. n. in requiẽ.ſ.celeſtẽ. Qui cre alia re.loqret᷑.i.ipſe ðð ñ loq̃ret᷑ de alia reqe vel ð alio ianint 1e
didim ipſi xpo. i ¶ Quẽa⸗ modũ dixit ipſis.ſ.incredul tpe intrãdi in requiẽ. e ¶ Poſt hac die.i. p illud tpᷣs iitmn ndn
quibyiuraui c. k ¶ Sicut iuraui in ira mea.pʒ expoſitio in qͥ ioſue dedit filijs iſrł requiẽ in terra ꝓmiſſionis.ex mänſnme
t pᷣdicta: qꝛ ſicut ſ ideles admittunt᷑ ad requiẽ celeſtẽ: ita in“ q; cocludit: ¶ Itacq; relinquit ſabbatiſſim pplo deii ungispo nen
Feauli egelugunt. I¶ Et quidẽ opib. Hic pbat illud qd · i. requies pfecta beatoʒ: vbi dei ppls recipiet: qᷓ quidẽ u poedchotin
“ uppoſitũ eſt in argumẽto:videlicet ꝙ reqes celeſtis ſit figu dqes p quietẽ ire pꝓmiſſionis figurat:⁊a illa qes pfecta cõ- Napler ihiiaen
balap requl terre pmiſſiõis:et diuidit᷑ in duas ꝑtes ſʒ ꝙ p ſiſtit in fine vltimato pfecte ⁊ pñtialiter appᷣheſo:⁊ hoc Grbllnſer ic⸗
nar dlglicin ſrineurz ibi Et in iſto rurſũ. pꝛima pba- ẽ dẽ: g ¶ Qui. n. ingreſſus ẽ in requiẽ eac hocẽ. id Alijhin pe⸗
. o tali eſt: pductis oib'creaturis in pꝛicipio mundi dicit ctũq: ſiẽ p reꝝ pductioʒ de reqeuit i ſeipſo:ſic beati q D ſetin
— ꝙ de requieuit die ſeptio:iſta ãt reqes nõ põt in qeſcut a laboꝛib ſuis hñt quietẽ in deo ipſo pfruẽdo:lʒ naitcppti fre
e requies terre pmiſſiois: ſed magis requies ꝑ quã deꝰ .n. alia beatitudo ſit dei ⁊ beatoꝝ loqͥndo foꝛmalit: qꝛ ſüppwin ge
ge ein ſeipſo: hec eſt reqes beatoꝝ:qꝛ mens huana nñ̃ alũẽ acx vidẽdi ⁊ amandi bic ibi:tñ ẽ eadẽ beatitudo mclbenden
otd en in deo ⁊ iſta figurat ꝑ requiẽ terre pmiſſionij obiectiue loquẽdo:qꝛ idẽ ẽ obiectũ beatitudis dei ⁊ ſan zic orn
ne. enhirtet⸗ vitaj p vmbꝛã. boc eſt igi qd dicit ctoꝝ. Coſiderandũ tñ ꝙ beati nõ quieſcũt ab oib opi⸗ Rc bhnlinſim
«W hut e ob ab inſti. mun. pfectis. in ſuis ſpẽb bjgnãliter loquẽdo:qꝛ cotinue ⁊ einaliter vidẽt amant iir gſatrgt
in zli⸗ it . ixit.n. in quodã loco.ſ. geñ.j.loquit tñ ſic ⁊ laudant deu:ſʒ requieſcunt ab opibꝰ laboꝛioſis: ʒ / iiidelled
Pas d ALedbunſtr inde pdan dres Apoc xiii. Ammodo iã dicit pũ vt requieicanta ſnieneatl
e Ae deV. eor ſeptia ſic.ſ.loqᷣt pᷣdicta ſcriptura: o ¶ Et aboꝛibſuis. h ¶ Feſtinem s. Onſo ꝙ debem eẽ ſoli⸗ ſecagi iſene⸗
altete: die ſen. re In ſeipſo qᷣeſcẽdo ⁊ in hoc ſtat vtᷣ rois citi de ingreſſu ad requiẽ celeſtẽ: hicↄnter coucludit ꝙ ſronin deni
irkin eb V. ki alia reqes va a pfecta a reqe data fil debem feſtinare ad ipſã: ⁊ diuidit in duas pteſ:qꝛ pmo loni ihiaim
Wano. Dirpéitala, figurata p illã vt dictum ẽ. hoꝛtat nos ad iſt feſtinationẽ: adducit ad hoc ronẽ rngetdwn
PAao alegohnel ſun alia ſcripturã ad pbandũ h'idẽ: et ẽ ibi Uiu'ẽ. n. mo. pꝛimo igi dicit ſic: hiſ Feſtinemnus mm Ctialcen
Kn terrä on ioni ſud magnũ tps poſti filij ir! obtiuue ¶⁊c.q.d.exquo ita ẽ ꝙ nobis incũbit ſolicitudo de igreſ/ ſanes nagpiis
untterr pmiſſionis ſup ioſue T in e deuert mñ ipſe ? ſu requiei celeſus: eſtinemingredi in ilaz requii uue mi

peſt iemnhe

Abi in

non in
bo krühe

/ uni
: Mittzn
S
14 .
5 Genlir
V
sar ogiitß
Elnat in
ghya
nymiſig
i. d(hlt
ninr
RNianun
ſaen 4

—

eglendu
k Uiuus eniz.

⁊ talis ẽ ei qui h,z c⸗

ae

S

E
-

(ad hebꝛeos iiij

feſtinatio eſt p fidẽ ⁊ dilectionẽ opantẽ i ¶ Ut neds
in idipᷣm incidat ⁊c.i.ne incidamin ↄſilem penã:in qᷓ

ceciderunt increduli ve.le.qui pꝑ incredulitatẽ ſuã fue

runt excluſi a requie terre ꝓmiſſiois: ⁊ pena eoꝝ data

ẽ nobis in exẽplũ:ne ↄſilr pꝛiuemur requie celeſti ſi fue
rimtardi ⁊ pigri

ingredi in illam requiem:

in na iuinitatis: plla creatura inuiſibil in cõ

eiqui by N e lcNII O!
excellentiã diuie ſpectu eb: à at nuda c ap-
nature ⁊ virtutis l
infinite generalis *

cognitiois ⁊ ſupꝛeme auctoꝛitatis:credẽdũ ẽ de ĩpl
ſue pmiſſionis: ⁊ p ↄñs ſecure ẽ feſtinandũ ad ipſã obti
nẽdũ:N xps in nã diuina hʒ q̃ttuoꝛ p̃dicta & & In iſta

rone ſic ꝓcedit apłs ꝙ maioꝛẽ poſitiõʒ ſupponit tanq;

manifeſtã: minoꝛẽ ponit ⁊ declarat eã d. Uiu'ẽ ſermo
dei. In qͥ tangit᷑ pꝛimũ.ſ.excellẽtia diuine nature in x-po

qʒ⁊ fmo hic accipit᷑ p vbo. vñ ⁊ in greco ſic hi:logos qð

ſignificat idẽ qð verbũ:vbuʒ ãt in dinis ẽ eiuſdẽ nature

cũ eo cubẽ vbum: cũ.j.xpᷣs ſit vbum dei ſᷣm ꝙᷣ hẽ Jo. j.

Uerbũ caro factũ ẽ.ſequit᷑ ꝙ in eo ſit excellẽtia dine na

ture.? bñ dẽ: iuẽ ſᷣmo.qꝛ dei vbum viuit vita nobi⸗
liſſima:qꝛ eo viuẽ ẽ diuinum intelligẽ:qð ẽ reſpectu ob/

9⁹

iecti nobiliſſimi:pꝑ qð ↄcludit phᷣs xij. meta.ꝙ pꝛimũ

ens ſiue de'viuit vita nobiliſſima optima:⁊ ſic pʒ pꝛi

mũ. Coſequẽter declarat 2m. ſeꝙ in ipſo ſit efficacia vir
tutis infinite cũ ſubdit: l ¶ Et efficax.tanta ẽ.n. effica
cia ꝙ ſe extendit ad oĩa ſm ꝙ dẽ Sapᷣ. vij Oiuʒ ẽ. n. ar
tifex oim hñs vtutẽ ⁊c. Sed ↄſiderandũ ẽ ꝙ virt alioꝝ

artificũ attingit mmmõ rei factibilis exterioꝛa:ſed virt

dei ẽ tanta ꝙ attingit cuiuſcũq; rei intima:qꝛ eſt cã ei
dans eẽ ⁊ ↄſeruans:⁊ pꝛincipia rei cuiuſcunq; vniẽs et

ↄiungẽs:pp qð vicinioꝛ eſt ipſi ic iyl a res ſit ſibiipſi
ad hoc denotandũ dicit: m ¶ Et

hoc denotandũ: penetra.oiĩ gladio
ancipiti.i.hñti acutiẽ ex vtraq; pte:⁊ ſic nõ ipedit᷑ epe
netrabilita ex aliq̃ ꝑte.Sile ẽ de vtute xpᷣi:q̃ a nullo pᷣt

ipediri q ꝑtingit ad intima rei:⁊ ad maioꝛẽ h'expꝛeſſi-

onẽ dicit: n ¶ Et ꝑptingens vſq; ad di.aie ⁊ ſpũs ⁊c̃.
aie dicit ꝑꝑ potẽtias e'aiales:q̃ ſi aie ⁊ coꝛpis coes:ſpũs
dicit ꝑꝑ potentias aie abſtractas:quibꝰ ↄuenit cũ ſbijs
pure ſpũalib:p hoc vult dicẽ ꝙ vtus xpi attigit rei inti
ma itũcũq; ſubtilia ſint.ſequit᷑: o ¶ Cõpagũ q; ⁊ me

dullax.cõpages ſt coꝛpis iũcture neruis illigate:medul

le ſt intra oſſa cõcluſe.ꝑ hoc vult dicẽ ꝙ vtus xp̃i attin/
git oĩa q;tũcũq; ſint ligata ⁊ incluſa:⁊ ſic pʒ2m. ſ. effica⸗
cia vtutis xpᷣi. Cõſequẽter declarat tertiũ.ſ.gnãlitateʒ
ſue cognitiois:q̃ ſe extẽdit ad oĩa et ĩ ꝑticulari qᷓtũcũq;
ſint occulta:⁊ hoc ẽ qð dicit: p ¶ Et diſcretoꝛ cogita/⸗
tionũ.ꝗq ſoli deo cognite ſt ſjm cõem opionẽ doctoꝝ:et
hoc videt᷑ ꝑ illud qð dẽ.j. Re.xvj.De at intuet᷑ coꝛ. Cõ
ſiderandũ ẽt ꝙ Iʒ aliq doctoꝛej dicãt ipſam cogitationẽ

nr̃am eẽ cognoſcibilẽ puris ſbijs ſpũalib:tñ de intenti

one cognitiõis ipſi cõcoꝛdãt ⁊ cõcedũt ꝙ ẽ cognoſcibil

etioe

Prnconttone utne in idipſum quils inci⸗
nit ſue monitioi, Viuus ẽ.n.hmo dei et effi⸗
roʒ. ⁊ diuidituri cax:ẽ᷑t penetrabilioꝛ oĩ gla/⸗
1 ponit ibt Pa⸗ d diuiſionẽ aie ac ſpus:cõ
bẽtes põtificen pPagũ quoq; ac medullarũ
pꝛima rõ ꝓcedit èt diſcretoꝛ cogitationũ ti
ex xpi excellentias tentionũ coꝛdis. Et non ẽ

—

ſcit ſolus de: ⁊ pp hoc ſubdit apls: q

ficẽ magnũ q penetrauit ce

ſpei nr̃e cõfeſſionẽ. Non ei

miſicõdiã ↄſeq̃mur:qèt ga,z in

apoſtolus: 3

ſoli deo. vbi gra:ſi cogitẽ de muliere dicũt ꝙ hoc põt cogno
ſcẽ angelus bonſiue malus ẽt ex nãlibus:ſed ſi cogitẽ ðↄ mu
liere intẽtiõe decipiẽdi ipſaʒ vel ad bonu infoꝛmaãdi cogno/
. ols: q QEt intẽtionũ coꝛ-
dis.qꝛ cognitio xpi noõ ſolũ ſe extẽdit ad ipſas cogitationes
SJðJM ſed ẽt extendit ad in⸗
tentioões cogitationũ

ta ſunt ocuł eius:d quẽ no ex dictis pʒ ꝙ xpᷣj co
bis ſmo. Hñts ergo põti gnoſcit ea que ſut ad

cognoſcenduʒ difficil
lima. exqᷓ cocludit vl

tero ꝙ cMollt oia
alia.d. ¶ Et nõo ẽ
vlla crea.inui.in con
ſpeciu e.⁊ qꝛ nõ ſolũ
videt res in ſupficie:
ſicut nos cũ videmuj
hoiĩiem veſtitü:nõ vi⸗

los ieſum filiũ dei: tẽéneamꝰ

hẽm pontificẽ ꝗ nõ poſſit
cõpati infirmitatib nr̃is:tẽ/
tatuʒ ãt ꝑ oĩa pꝛò ſilitudine
abſz pcõ. Adeamergo ci
fidu cia ad thꝛonũ gr̃e e:vt dente:Fitſcota widet
in pfundo: iõ ſubdit:
¶I Oia auũt nuda 7
apta ſunt oculis e.⸗
””MMV ſic pʒ tertiũ.· Coſeqnt
ponit qrtũ.ſ.excellẽtiã auctoꝛitatis in xpᷣo cũ dic: t¶¶ Ad

quẽ nobis ſermo.ipſe.n. ↄſtitutus ẽ rex viuoꝝ ⁊ moꝛtuoꝛũ

iõ hẽm ſᷣmonẽ ad ipᷣm:qꝛ oʒ nos reddẽ roʒ deo de oib ſa/
ctis nr̃is cogitatis:⁊ ſic pʒ q̃rtũ:⁊ ꝑ ↄns pʒ minoꝛ pᷣmiſſe
rõis q; ad e q̃ttuoꝛ ꝑtes.ſ.ꝙ in xpᷣo roe dinitatis ẽ excellẽ
tia nature efficacie cognitionis ⁊ auctoꝛitatis:⁊ pↄns ð/
bem feſtinare Aas nobis pᷣcipit ꝓmittit.ſ.ingredi re-

iuẽiam ĩ àuxilio opptuno.

quiẽ celeſtẽ. t ¶ Pñntes pontificẽ. Pic ponit᷑ 2 ro ad idẽ

oñdendũ ⁊ accipit ex magnitudie hũanitatis xpᷣi:⁊ ẽ rõ tal
xps in ſua hũanitate hʒ magnitudinẽ p quã pot nos adiu-
uare:hʒ ẽt pietatl teneritudinẽ ꝑ quã ẽ ꝑat ad nobis ↄpati
⁊ cõdeſcẽdẽ:g ſecure feſtinemingredi in requiẽ celeſtẽ: ↄſiſi
de e'adiutoꝛio tꝑe opoꝛtuno qò ẽ tpᷣs pñs:qꝛ ẽ tpᷣs gre.n
iſta rõe ſic pcedit apls:qꝛ p declarat xpi magnitudinẽ ẽt ſʒ
ſuã hũanitatẽ. dicebat᷑.n. põtifex ĩ lege magn:qꝛ ſ. el in ano
intrauit in ſcũmſanctoꝝ in ſanguie aliẽo.̊ multofoꝛtxpᷣs
dz dici põtifex magnꝗ intrauit celũ in ſanguie ꝓpꝛio INtem
dicebat᷑ põtifex legis magn:qꝛ erat de filijs aaron ⁊ młio
foꝛtius dʒ dici xpᷣs magn q ẽ nalis dei fil.nec poõt dici fil
dei adoptiu ẽt ſm hũanitatẽ:⁊ hoc ẽ qð dicit apłj: Hñtes g
pon.ma.qui pene.ce.ieſũ filiũ dei.Ig exq eſt ita magnus.
Keneam ſpei nf̃e ↄfeſſionẽ.oꝛe ⁊ oꝑe e magnitudinẽ

Xx . „ . — . . „
ↄfitẽdo ⁊ ei obediẽdo. oſequẽter oñdit pietatᷣ teneritudi/

nẽ in xpᷣo cũ dicit: y ¶ Mõ.n.xpᷣs.n.in carne paſſibili aſ/
ſumpta ꝓ nobis paſſus ẽ in cruce:⁊ tẽtatus i deſto a demo
ne:⁊ iõ ex tali expiẽtia hʒ qdã aptitudinẽ ad ↄpatiẽdũ infir
mitati nr̃e:⁊ hoc ẽ qð dicit: Non.n.ha.pon.q nõ poſſit co/
pati infir. no.tẽta.ãt ꝑ oĩia.Cõſiderandu tñ ꝙ lʒ xpᷣs tẽtat᷑

fuit in carne paſſibili ſicut ⁊ nos:tñ alio mõ:qꝛ ex tẽtationi

bus frequẽter in delectatioʒ peccati ⁊ ↄſenſum incidim:ipᷣe
ãt nullo mõ:⁊ io etẽtatio fuit tm exterius:⁊ hoc eſt qð diẽ
ꝛ20 ſilitudine abſq; peccato.qꝛ in ſili cæ
ne tẽtatus:ſʒ no ſimili mõ:⁊ qꝛ xpᷣ hʒ poteſtatẽ nos adiuug
di ⁊ aptitudinẽ ad hoc ꝑp pietatis teneritudinẽ:iõ ↄcludit
fiducia.de xpᷣi poteſtate ⁊ miſericoꝛdia. c ¶ Ad thꝛo.gẽe
eius vt miſicoꝛdiã conſe.ingrediẽdo requiẽ celeſtẽ: AM
gram inuenian.ſine qua non poſſumus ingredi in illam.
e¶ In auxilio opoꝛtuno.hoc eſt moderno tpe qñ eſt tᷣus
gratie.Ad euidẽetiã maioꝛẽ eoꝝ que dicta ſunt circa pꝛinci
pin huius ca. queritur vtrum requiej beatoꝝ fuit figurata
per requiẽ filioꝛum iſrł in terra ꝓmiſſionis.⁊ arguit᷑ pmo

dem ea q̃ latent ſub

ꝙ nõ:qꝛ ſtat bonoꝝ ſigurat᷑ ppꝛie p no. te. qꝛ no.te. mediuʒ

eſt inter ſtatũ ve. le. ⁊ inter ſtatũ beatoꝝ:⁊ iõ ſicut ea q̃ fue
runt in veteri lege ſi figura eoꝝ que ſi in noua:ita facta no.
te.ſunt figura eoꝝ que in gloꝛia celeſti:ſed illud qð ẽ ppꝛiũ
noui te. nõ eſt attribuenduũ veteri:s requies filioꝝ iſrl ĩter/
ra pmiſſioijnõ fuitfigura reqei celeſt. Itẽ ſi requiej beatoꝛꝛ
eẽt figurata ĩ ve.le.ibi ꝓmitteret᷑ alimo: ſed hoc eſt falſuʒ
2 lex ver'nõ potatillã requiẽ dare:vt pʒ ex pᷣdẽs:⁊ ſic ꝓmit
teret illud qð eẽt ſibi ipoſſibile: c᷑. Itẽ figura dʒ coꝛ:eſpõ
dẽ figurato:ſed moyſes legiſlatoꝛ ve.legis requiẽ terre pꝛo/-
miſſiõis nõ intrauit: nec lex verrequiẽ celeſteʒ figurauit.
Contrariũ pʒ in lr̃a. Rñdeo hic duo ſi videnda: pꝛimũ eſt
que ſit requies beatoꝝ:ſcòm qualit figurata fuit ꝑ requieʒ
in terra ꝓmiſſionis. Circa pꝛimũ ↄſiderandũ ꝙ requies nõ

accipit h̊ put oppõit motui a laſſitudini coꝛpali:⁊ h dupli

ci de cã:pqꝛ tal redes pᷣt hi i vita pñti:ſʒ btitudo ñ pᷣt hꝛi iĩ
vita pñti:ꝛ qꝛ redes btõꝝ ið ẽ realr qõ btitudo ipſoꝝ:btitu
do at iſta eſt pfectio aie m ꝑtẽ ſupioꝛẽ: videlicet ſʒ volũta/

5*

tẽ ⁊ intellectũ:vbi requies que opponit motui coꝛpali ⁊ fa-
tigationi nõ hʒ locũ:⁊ iõ quies beatoꝛuʒ accipit ꝓut oppo⸗

nit᷑ motui in ſpũalib'que mouent᷑ ad aliquid p deſiderium

ſic. n. mouent᷑ amoꝛib' ſicut coꝛpa ponderibus: ſᷣm ꝙ dicit

auguſ.in li. confeſ. Amoꝛ me pondus meũ eo feroꝛ quocũ-

q; feroꝛ.⁊ ſic quies beatoꝝ ↄſiſtit in hoc ꝙ appetit eoꝝ to/

taliter quietatur ꝑ adeptionẽ ſũmi boni potentis quietare
appetitũ: ꝓpter qð dicit auguſ.in li.confeſ. Inquietuʒ eſt

dne coꝛ meũ donec requieſcat in te.ex pꝛedictis pʒ ꝙ eadẽ ẽ

realiter quies dei ⁊ beatoꝝ:ſi tñ accipiatur qu es obiectiue

qꝛ idẽ eſt obiectũ beatitudis vtriuſq;. ſi ãt accipiat foꝛmał

differunt ſicut creatũ ⁊ increatũ:ſicut de beatitudie dei ⁊ ſã

ctoꝝ dictũ eſt: ⁊ ſic pʒ pꝛimũ. Circa ſideranduʒ ꝙ illud
d eſt figura alicuius oʒ ꝙ ſit in ſe res aliqua:qꝛ qð nihil eſt
in ſe nõ põt aliud figurare:⁊ iõ illud qð eſt figura alicuius

põt accipi tripliciter:vno mõ put eſt res ti:alio mõ vr eſt
figura tm:3 mõ vt eſt res ⁊ figura ſimul:iſto mõ triplici in-

uenitur in ſcriptura aliquid dictũ de requie terre pmiſſiõij
qꝛ aliqñ aliquid dẽ de ipſa ſm ſe:⁊ hoc mõ nõ põt dici figu
ra requiei beatoꝝ: ſicut eſt illud qð ſcribit᷑ deut.xxxij. In½

craſſat ẽ dilectᷣ ⁊ recalcitrauit ⁊c᷑.qꝛ quies in abũdatia uli

terre fuit occaſio idolatrie. Inuenit᷑ ẽt aliquid ſcriptum de

ipſa inquantũ eſt in figura tm̃:ſicut ẽ illud qð hẽ Egeh.xliij
filij hois locus ſolij mei ⁊ locus veſtigioꝝ pedũ meoꝝ: vbi

habito in medio filioꝝ iirl in eternũ.⁊ ſic ſenſus litteral h
auctoꝛitatis eſt tmmmõ de requie celeſti. Inuenit᷑ ẽt aliqd
ſcriptũ de requie pꝛedicta inq; erat res ⁊ figura ſil: ſicut ẽ
oẽ illud vbi pmittit᷑ requies in terra ꝓmiſſionis filijj iſrkt in

pꝛemiũ virtuoſe opationis:qꝛ pꝛemiũ dʒ excedere merituʒ

ſicut finis melioꝛ eſt his que ſt ad finẽ:nũc at ita eſt ꝙ ope/

ratio vtutis melioꝛ eſt qꝙ; fuerat quies illa coꝛpalis:⁊ iõ qes

illa coꝛpalis nõ potuit eẽ pꝛincipale pꝛemiũ virtutis:ſʒ fuit

qðdã bonũ minus ſenſibile:tñ eis pmiſſum:⁊a ſub hoc itel-

ligit᷑ pmiſſa pꝛincipaliter quies beatoꝝ:iſta ãt quies beato-
rũ hic inchoat᷑ ꝑ gram ſʒ ꝙ dẽ Luce.ij.In terra pax hoibꝰ
bone voluntatis.⁊ ↄſũmatur pꝑ gloꝛia:vtrũq; ãt dat᷑ nobis
p ipᷣim xpᷣm qui eſt auctoꝛ noui te.et ſic pʒ ꝙ quies terre pio

miſſionis fuit figura requiei celeſtis: vt exhibere de nobijp
xpᷣm:⁊ ſic non fuit figura ipſiuj imediate:ſed mediãte ſtatu

noui te.⁊ ſic pʒ 2. Ad argumẽta pʒ ꝑ pꝛedicta: qꝛ nõ ↄclu

dunt niſi ꝙ requies terre pmiſſionis non fuit ſigura imme/
diate requiei celeſtis: vt pʒ intuenti. ¶ In ca. ilij.
poſtil. Limeam S. i.ſoliciti ſimꝰ. ¶ ¶Additio.
Oc qð di: Timeamus ergo relicta pollicitatõe ex

trare

*.

ſum intrare in requiem celeſtẽ: ⁊ ſic ex illa figura non acci/

bidẽ in

E ofſet. n. quis dicere lʒ antiquis fuit ꝓmiſſum in/
quiè terrena:no tamen alicui videt᷑ fuiſſe illis pmiſ/

Epiſtola pauli.

peret᷑ argumentũ efficax ad hoc ꝙ nobis eẽt pmiſſa re
quies celeſtis:⁊ hoc ẽ qð dicit apls: Relicta pollicitatõe
i.nõ ↄſiderata pollicitatione quã habem ad intraduʒ
requiẽ celeſtẽ:exiſtimet᷑ aliquis deeſſe.i.exiſtimet tᷣ no/

bis deeſt talis pollicitatio:cũ nõ legat᷑ in ve.te.qð refu

tat aplłs.d.Eteni

nrrobis nüciatuʒ ẽ

bis regnü celeſte:

uᷣt offerat dona èt ſacrificia hocet manlenin
ctis. Qui cõdolẽ poſſit ꝗ chꝛiſtus exp⸗
Pp . Qu cõdol boſſit ſe ꝓmiſit regna ce
leſtia credentibuj⸗
ſicut antiquis re

regnũ terrenũ fuit pꝛomiſſum obedientib:vñ ex conſe
quenti arguit ꝙ ſicut illis noõ pꝛoſuit pꝛomiſſio pꝛopter
ecoꝝ defectus:ſic timendũ eſt ne hoc ↄtingat pntibꝰ ⁊ꝛc.

foꝛte relict.
tire ꝙ pꝛ el
terrenis:no de celeſtibus. Huius oppoſitũ nititur pba

re tribus rationibcirca. xv. ca. geñ. in ſecũda digreſſio
ne ⁊ in vltima additione circa ca.xlviij. geñ.⁊ circa c.

xviij. Leui.⁊ multis alijs locis:effectus tamẽ hnius ad/

Monis nãq; pontifex. Poſtq apoſtolus oſtẽdit
K excellentiã no.te.reſpectu veteris ꝑ hoc ꝙ xps

pꝛeeminet angelis ⁊ ẽt moyſi:per quos data eſt

lex vetus: hic oſtendit hoc idem per hoc ꝙ ſacerdotui
chꝛiſti pꝛeeminet ſacerdotio aaron:⁊ circa hoc duo fſa/

cit:qꝛ Pim oſtendit chꝛiſtũ eſſe pontificẽ:ſecũdo oſtẽ
dit ipſum eſſe excellentioꝛẽ pontificẽ ve.te.ſecunda ps

incipit in pꝛincipio.vij. cap.ibi Hic eni melchiſcdech.
Circa pꝛimũ duo facit:qꝛ pꝛimo oſtendit chꝛiſtũ eẽ põ

tificẽ:ſecundo pꝛeparat animos auditoꝝ reſpectu ſeqn
tiũ:ſecũda ibi De quo nobis grandis ſermo.pꝛima ad-

huc in duas:qꝛ pꝛimo oſtendit quid requiritur in paen
tifice: ſecundo declarat ea in chꝛiſto fuiſſe:ſecunda ibi
ſic ⁊ xpᷣs.pꝛima adhuc in tres:qꝛ pꝛimo deſcribitur po
tificis ſtatus:ſecũdo ſui officij debitus vſus:ibi Qui cõ
dolere poſſit. tertio debitus conſecutionis modus: ibi

Nec quiſq. Circa pꝛimũ conſiderandũ ꝙ iſte qui inſti
tuitur pontifex:debet eſſe homo nõ angelus:qꝛ debet

eſſe talis nature ꝙ ſubditi poſſint ad eũ erla .
(Ois

faciliter recurrere:a hoc eſt qð dicit apoſtol': a

nãcq; pontifex ex hoibus.i.de numero hoium debet eẽ
verũtamẽ lʒ ſimilis ſit alijs in natura:tamen debet cos
excedere in gradu dignitatis? in vita:ideo ſequitur:
Aſſumptus. i. cx cõi ſtatu hoium ſuper alios ele/

beͤ⸗

uatus. ⁊ qꝛ non debet querere pꝛopꝛiũ cõmodum vel

honoꝛem:ſed ſubditoꝛum ſalutem:ideo ſequitur. Pꝛo

hoibus conſtituitur. ⁊ qꝛ non inſtituitur vt pꝛcſit in tẽ-

poꝛalibus:ſed magis in ſpiritualibus:ideo ſequitur:

c ¶ In his que ſunt ad deũ.i.in ſpiritualibus ⁊ diuinij

⁊ qꝛ talia debent exerceri libere nõ coacte nec mercena
rie:ideo ſubditur: dO ¶¶ Ut akrae or ger olanrate

oblata:non violenter extoꝛta: e ¶ Et ſacrificia ꝓ pec

catis.ſ.populi. ¶ Qui cõdolere poſſit. Hic ↄſequent

deſcribitur modus debit vtendi officio pontificali:
cũ ſit vicarius ialtoelcuius prꝛib ſ parre Anlii .
Quicon
dolere poſſit his qui ignoꝛant.i.qui peccant ex ignora
tia: g (Et errati.de his qui peccat ex iſirmitate vel

iõ dʒ peccantiũ miſereri:⁊ hoc eſt qð dẽ: f

5* —

Mnis nanq; V. quẽadmodũ ⁊ il/
põtifex ex hoĩibus lij.i. nüciatũ ẽ no
,uſſũpt. ꝓ holb cõ quẽagmoo a uli
ſtituit in his que ſũt ad deũ regnüũ terrenuʒ.

ca. iiij. vbi d; Timeamus ͤne .Replica.
pollicitatione c. burgeñ. videtur ſe
iſſiones facte in ve. lege ſolũ erant

tanſen
ofenton,⸗
Ptuii n
noemmn
uitcn
hn zuſi
inin
sicnee
nicCeh
Cndid
annendopplum
Nereintlogit/
Oneſtipecen
gtooſentani
ciniart opeo⸗
pl hl n
ulfbe ſin⸗
roſenltdchijn⸗
gtifpdiſtine
eſetſildiihonat
exnaugl p d
tasenegocidiugiͤfe
Nöinullusiponit
aodicltaptgrſlere
lata deo tunqj
uſtiutt o
ſtihi ioitn
egroellnu e⸗
lpelrrizen .
Hyneiſuniponmi
odcascamst⸗
eäicuflidaih⸗
etdeopieh duple
Namminnll

ſnlieinediann⸗

Caired
AAdigitneeccl
ſad eñ idepf

i innim buian⸗

loriii pie pot
Nepifliogliychen
ſihdiniatigui
ſſautppaperh
ltmehnan
ntniflideclmn
meihboreoti
niſoleo dicn
flalgomlüle
plid 1
Wainarnä
lulmneume
W
nacröpenn
difſennnugee
enlotüel
ſachrcotijitßß
gurgezzai
Arnügtzptg

Ai Wir
rin en
t m
ei
aini

ngifte

unrler hiin
ugnaiilin t
gin ailoieſt

alrigitcna

efensunehnisss⸗
u. (N.
dw wcnsdſin

EunruneG?
landſena aonedut

unda r gſutts
vNTN
icſeponttiſi
wnnirein
i brai nitt
mwolendtchi
ucliwr eſt

õ

Kapiäregpinm
ciſd uiſein
geprimonn
Anbim li
Nicenmijti⸗
liroin .

mian
nwvſir e i
amat,
SS
ncooi

rugie

cutiendo ppꝛium
pecx᷑ in recogniti/-

quiſqy. hic vſeqn ·
ter oſtendit᷑ debi modus aſſequẽdi potificale officium

tcat᷑ a deo tanqᷓ;
to inſtituit. i U
tificẽ:hic ↄñter oñdit illò xp̃o cõuenire.⁊ diuidit᷑ ĩ duas

er ,

ad bebꝛeos.y

gqnocũq; alio erroꝛe:qꝛ infirmitas paſſionis ꝑuertit iu-
diciũ rois.dʒ ãt potifex moueri ad mificoꝛdiã circa ta-

les ex ↄſideratione ꝓpꝛie fragilitatis. vñ dñs pmiſit be⸗
atũ petrũ in pctĩ cadere:vt ſciret alis ↄpati ex oſidera

——

.

eſt infirmitate p⸗/ .

tione ppꝛjj delicti: pp h ſequit. Omm a ipſe circidatus

prerea o; 7 qgYgg:
his ꝗ ignoꝛãt ⁊ errãt:qm̃ et

admodũ ꝓ pplo
ita ap ſemetipſo ipſe circũdat᷑ ẽ infirmitate:

offerre dona pꝛo 2 tel.
la n Tia 7 ppterea dʒ quẽadmodũ

ve.le. determinak ꝓ pplo:ita ẽt ⁊ ſemetipſo
ꝓpꝛiũ ſacrificiu, offerre ꝓ peccatiſ. Nẽec qſqᷓ;

peccato põtifiꝰ- ſumit ſibi honoꝛẽ:ſed ꝗ vo/

en ln noe die Cat a deo tancq; aaron. Sic
miſſa obis q Et xpᷣs nõ ſemetipᷣm clarifi/
peccatoꝛib' ac. P Qcauit vt põtifex fieret: ſẽd ꝗ
locut ẽ ad eũ. vFilius me es
tu:ego hodie gẽui te. Quẽ/

one ſui peccati: ooe e,
eagdmoduʒ ⁊ ĩ alio loco diẽ:

quo offert ſacriſi
ciũ ſicut ⁊ ꝓ petõ
popli: h ¶ Nec

qꝛ hõ nõ dʒ ſibiipſi aſſumẽ violentia:pce:pᷣcio:⁊ ſilati-
one:ſed ſi ſibi iponat᷑ ꝓ vtilitate ppli dʒ cũ timoꝛe ſuſci
pere:vñ auguſ.xix.de ciui.dei:Ociũ ſcũm querit chari

tas:negociũ iuſtũ ſuſcipit neceſſitas charitaij quã ſarci-
nã ſi nullus iponit ↄteplãde veritati vacandũ eſt.a hẽ

qð dicit apłs: Nec quiſq; ſumit ſibi honoꝛẽ ſed qui vo.
n. Ille. n. a deo vocat᷑ qui mõ debi
ic ⁊ xpCᷣs.Oñſo quid requirit᷑ ad põ

ptes:qꝛ pᷣ declarat ꝓpoꝰ:⁊ ex hoc cõcludit intentuʒ: ibi
Appellat'ẽ a deo. Circa pꝛimũ ſic pcedit:qꝛ inſe pᷣ oſtẽ
dit xpᷣm eẽ factũ pontificẽ a deo:⁊ agit de ei officio: ibi
Qui in diebus carnis ſue.ʒ de pieratis exercitio:ibi Et
quidẽ cũ eẽt fildei.pin duas:qꝛ pᷣ ꝓbat xpᷣi pontifica
tũ eẽ a deo pꝛe ꝑ duplicẽ auctoꝛitatem ſcripture:2 ibi
Quẽadmodũ ⁊ in alio loco.Circa pᷣ dicit cõtinuans
ſniam lr̃e ĩmediate pꝛecedenti:Sic ⁊ xpᷣs nõ ſemetipᷣm
clari. vt pon. fieret. ſicut ãbicioſi ⁊ hypocrite:vt poſſint
ad dignitates eccliaſticas aſcendẽ: k¶ Sed qui locur

eſt ad eũ.i.de pr̃ clarificauit ipᷣm xpᷣm:⁊ hoc ẽ intelligẽ

dũ ſᷣm nãm hũanã:qꝛ in diuina nã hʒ eandẽ claritateʒ
gloꝛiã cũ pꝛe:põt ẽt intelligi ſᷣm diuinã nãm nõ ſic ꝙ
depr filio aliq; claritatẽ vel gloꝛiã de nouo dederit:ſed

inq dinitatẽ quã ab eterno hũit afe in tpe:pi mani
feſtauit:ppꝑ qð petebat ſaluatoꝛ Jo.xiij. Clarifica me p-ꝛ

apud temenipᷣm claritate pꝛiuſq; mũdus fieret. hãc ãt
claritatẽ filij declarat pꝛ.d.qð ſequit᷑: l
tu ⁊c a hoc expoſitũ eſt.sS.ca.j. m ¶ Quẽa
in alio loco. Pic ↄſequent inducit apls aliã auctoꝛitatẽ
pſal. ad ꝓbandũ ſacerdotiũ xp̃i eẽ a deo:qꝛ eſt vbuʒ pa

tris ad filiũ.d. n ¶ Tu es ſacer. in eter. ʒ oꝛ.melchi.

dicit ãt in eternũ ad differentiã ipſius ſacerdotij ve.le.

qꝛ illud tm erat tpale ⁊ figurale:ſacerdotiũ ãt xpᷣi ẽ eter

nũ ⁊ veꝝ:qꝛ nos introducit ad clarã viſionẽ iĩ vita eter
na:qð nõ poterat facere ſacerdotiũ ve.le.addit᷑ ẽt alia
differentia ꝑ hoc ꝙ dẽ: Scom oꝛdinẽ melchiſedech.qꝛ
ſacerdotiũ ve.le.fuit ſʒ oꝛdinẽ aaronicũ ſeu leuiticum
ſacerdotiũ ãt fi fm oꝛdinẽ ſuperioꝛẽ qui figuralii tan
gitur:Scõʒ oꝛdinẽ

tibus ſibi càuſa ſalut eterne
òSppellatus a deo pontifex dã que per moꝛtẽ xp̃i

TZũ es ſacerdos in eternuʒ conuenientiſſime im

iliuſ me'es
dmodũ æz tã tpfec
tẽperantibꝰſibi.p verã fidẽ: c

co; oꝛdinẽ melchiſedech: Fʒ ꝙ inferius diffuſe
determiat apls.vij.ca.⁊ ibidẽ plenius exponit hoc ver

bum. o ¶ Ouiin dieb. Hicoſequenter agit de officio pᷓ

tificatus xpᷣi:pᷣ declarans tp̃s debitũ.d.Qui in diebus car-

nis ſue.i. paſſibilitatis:qꝛ añ reſurrectionẽ habuit carnem

paſſibilẽ:ſʒ nõ peccabilẽ:⁊ illõ tpᷣs fuit tpᷣj debitũ vtẽdi offõ

pontificis offerentis p nobis ſacriſiciũ.?tãgit modũ deuo-

tũ offerendi ꝓ nobis
1 ſacrificiũ ⁊c̃.cũ dicit
—— melchiſedech. q Rrecesſuſlien
zi in dieb carnis ſue pꝛà? tioneſq;. dicit Pꝛece
n dieb carnis ſue P. qꝛ apud pꝛem fecit pe

qui 0 ſſit illũ ſaluũ facerea plicationes.qꝛ in oꝛa
moꝛtẽ:cũ clamoꝛe valido ⁊ do habuit modũ bu
lachꝛymiſ offerẽs: xaudit milem n deuotum.
eſt p ſua reuerẽtia. Et quiðᷣ
cũ eẽt fil dei:didicit his ſaluare a moꝛte.faciẽ
q̃ paſſus ẽ obediẽtiã:ẽt ↄſũ do ꝙ nõ moꝛeretur ſi

r ¶ Ad eũ.i.ad pꝛeʒ

8 ui poſſet eum

matr factus ẽ oĩb obtẽperã vellet:ſed tamen no-
luit pꝛopter redẽptio

onẽ noſtrã adimplen

iuxta oꝛdinẽ melchiſedech entiſlime im
..M pleta eſt:ſaluauit euʒ

́”M tttamen a moꝛte: alio
modo.ſ.eũ a moꝛtuis reſuſcitando: t 0 Añ clamoꝛe vali-
do ⁊ lachꝛymis offerens.ſ.coꝛpus ſuũ cũ pꝛecibin cruce.qꝙ

autẽ moꝛiens valide clamauerit dicunt euangeliſte: ſed ꝗ-

ibi lachꝛymatus fuerit non hĩ de euangelio expꝛeſſe: poteſt
tamẽ hĩii per ſimile:qꝛ Jo.xj.dẽ ꝙ; chꝛiſtus in moꝛte lagari
lachꝛymatus eſt ex pietate:⁊ magis pꝛobabile eſt ꝙ lachꝛey

matus fuerit in cruce pꝛo totius humani generis redẽptioe
Dẽ ẽt Jo. vlti. ꝙ multa fecit ieſus ſigna que nõ ſunt ſcripta

⁊iõ cũ apls dicat ipᷣm tunc lachꝛymatũ ſuiſſe tenẽdũ ẽ hoc

tñ certu: uis in euangelio nõ ſit ſcriptũ. Et pʒ ex pꝛedicij
ꝙ oblatio ⁊ oꝛatio xpᷣi fuit ſcã hili mõ deuoto ⁊ feruenti:
iõ merito fuit exaudbilis ⁊ accepta:⁊ hoc eſt qð ſubditur:
v¶ Exauditus eſt p ſua reuerentiai.qꝛ vtendo officio po/

tificis.ſ.oꝛando ꝓ pplo ⁊ offerendo ſuũ ſacriſiciũ hũit mo⸗

dũ deuotũ reuerendiſſimũ. x ¶ Et quidẽ. hic ↄſequẽter

oſtendit ꝙ in xpᷣo fuit maxima mi ericoꝛdia que debet eſſe
in pontifice:qꝛ cũ eſſet deus ab eterno in qua natura patin

poteratex ſua pietate ⁊ miſericoꝛdia qua viſitauit nos oꝛi
ens ex alto aſſumpſit nãm humanã paſſibilẽ ĩ quap nobis

—

pateret᷑ r ex paſſionis experientia ad cõpatiendũ nobis q
dãmodo ap ioꝛ redderet᷑: ⁊ hoc eſt qð dicit aplus: x ¶ẽEFt
quidẽ cũ eſſet filius dei.i.ab eterno exiſtens in nã diuina.
Vy ¶Didicit. ex tpe in nã hũana:
obedientiã.ſed hoc fuit tm̃ noticia expimẽtali:qꝛ in noticis
habituali nõ pfecit ſed cã totã ab inſtanti cõceptiõis hũit:

⁊qꝛ p ſuã paſſionẽ meruit gliam ſui coꝛpis⁊ exaltationẽ ⁊

ↄſequenter alioꝝ: glificationẽ: iõ ſequit: a ¶ Et oſũmatuj)
factus in bꝛeui.qꝛ in ſua reſurrectiõe habuit gloꝛiã ↄſũma/⸗

tã in coꝛpe:qꝛ pꝛi erat pfecta tm̃ ex ꝑte aie. b ¶ Sacxẽ ob-
¶ Xa ſalutis eterne.videmꝰ
.pn. in nãlib ꝙ illud qð eſt pfectũ põt facẽ alteꝝ ſibi ſile. ſilr

xps in glia pfectiſſim eſt alijs cã glie inquantũ deus ꝑ mo-

dũ pꝛincipalis effectus ⁊ inquantũ hõ ꝑ modũ merentis
inſtrumẽti pꝑ modũ ↄiuncti tam in vnitate ſuppoſiti:alij ãt
ſci ſe hñt ad deũ ꝑ modũ inſtr̃i ſepati ſicut manus artificis
aliter eſt inſtr̃m e'z aliter ſecuris: ðO¶ ¶ Appellar. Oñſo ꝙꝙ
xpᷣs hũit pfecte illa q̃ debẽt eẽ in potifice:hic ↄñt᷑ cõcludit

pꝓpo pᷣncipale.ſ.ꝙ xpᷣs ẽ appellar realit᷑ põtifex ⁊ vere.d.
d (¶ Appel. a deo põ.ſᷣm oꝛ.melchi:hoc ãt addit qꝛ ſacer

dotiũ xpi ñ ↄſiſtit in oblatiõe bꝛutoꝝ aialiũ:ſic ↄſiſtebat ſa

*

cerdotiũ leuiticũ: ſʒ ↄſiſtit in oblatioe coꝛꝑis ⁊ ſanguis ieſu

Ex his que paſſus

ca.ſequẽti pʒ: ſed vt

(Epiſtola panli.

xpi ſ ſpẽ panis a vini:ſicut melchiſedech qui erat ſacer ↄuerſio ſed tm̃ fidei deriſio:⁊ pponi debʒ moꝛs ſiue ot
dos dei altiſſimi obtulit panẽ ⁊ vinũ:vt hi gen. xuij. capi. ciſio:⁊ hoc qð dicit ſaluatoꝛ Mat.vij. Nolite ſanctũ

x¶De quo nobis ſmo grandis. oñſo ꝙ xps ſit vere ponti dare canib'neq; mittatis margaritas añ poꝛcos: ne foꝛ
fex. hic oſequẽter pᷣpat aios audientiũ reſpectu ſequentium te cõculcent ea pedib'ſuis T canes cõuerſi diſrũpt voo
er diuidit in tres ptes:qꝛ pᷣ reddit auditoꝛes attẽtoſj:ꝛ doci· pſcũm.⁊ ꝑ margaritas intelligit᷑ hec doctrina ſcã pꝛe

ley 2 Penelti ſdn . cioſa: p canes
ca. i Quapzopt.. z3 „ poꝛcos intelligũt
beniuolos: ibi Et h Dẽè quo nobis grãdis ſer expers eſt ſmonis iuſticie. obſtinati in infio⸗

qð. Circa haſcienduz mo ⁊ intpꝛetabilis ad dicẽ Pãruulus.n.c. Perfecto/ litate in imdi⸗
auo ugltons en clũ:qionii ibecilles ſci eſn ni it eſolidus cibortoꝑꝶ q aaſuaifali⸗
doctoꝛ ei inſinuat di ad audiendũ Eteni cũ de· ꝓↄſuetudie xercitatos ha b'z iũllis de quib
cendoꝝ difficultatezʒ. beretis magiſtri eẽ pp ts: beẽt ſenſus àd diſcretionem ſperat cõt
que quidẽ vifficulite rurſũ indiget vt vos docea boni ac mali. ¶ Lap.vVI. Ponenda eſt fidei

põt ↄtingere duplicccii u ⸗⸗ 4
vno mõ pp materie Mini qᷓ ſint elemeta exoꝛdij
arduitatè: alio mõ ꝓ ſermonũ deũ:ct fci eſtis qb
pter audientis ibecil lacte op ſit:non ſolò cibo.

itatẽ ad capiendũ et Ois ni glactis . eiceps

D292 ttreenuü tñ ꝙ in do⸗
Hupꝛopter intermit cirina igei aliſ
tentes inchoationis oib céia: qꝛ oẽs
chꝛiſti ſermonem:ad perſe tenent illa creger

tarditatẽ: vtrũq; ↄti
Ait in ppoſito:qꝛ mãa
incarnatiõis de q̊G o òèꝗM
quebat apls eſt valde ardua ⁊ difficilis.Itẽ illi quibꝰſcribe nis ⁊ reſurrectionis ⁊ ↄſilia que cõiter pꝛedicant in ec⸗-
at ·ſ. iudei erant ẽt ibecilles ad capiendu ꝑꝑ aſſuefactionẽ cleſia:r talia ſi oibꝰ pponẽda ẽt ſimplicibꝰ:nõ tñ ſubti-
ad oriũ:⁊ hjeſt de quo dicit apls e De qͥ.ſ.põtifice nro liter ſed ꝑ groſſa exepla ab eis capibilia:qꝛ aliter darct᷑

mMhſteriũ incarmna

ieſu xpo eſt: f ¶ Nobis grandis ſᷣmo ⁊ interpᷣ.ad diſcen. eis occaſio errãdiAlia ſi in doctria fidei q ſequunt ex

i. interpꝛetatione indigẽs pꝑ materie difficultatẽ: ⁊ iterum articul fidei ad q credẽda explicite nõ tenent ſimplices:
alia cã ẽ: g ¶ Qm ibecil. ſci eſtis

fſtri eẽ ꝑꝑ tps.i.pꝑ diurnitatẽ tꝑis.hoc ãt dicit ꝗꝑłs:qꝛ ipſi foꝛmati ab hereticis:in tali.n. caſu ſt de talib'inſtruẽdi
fuerant iſtructi a iuuẽtute in lege ⁊ pphis. i ¶ Rurſus in qꝛ
digetis vt voj do.que ſint ele.exoꝛdij ſer.dei.In gramatica

derandu tñ ꝙ apls nõ dicit ꝙ velit eos de talibinſtruẽ: vt ĩ che cõdẽnateſt vt heretic'ꝗ dixit dei filiũ aſſumpſiſſe
pp qð ẽt ſupdit. k ( Et cci eſtis quib'lacte opſit ⁊c ſicut aliq q ptinẽt ad nim hũanã.ſi ãt loqmur de ſcoo mo-

eni puulis dax lac qð eſt cibꝰde facili ↄuertibilis:⁊ nõ datur go ꝓponẽdi ea que ſi fidei.ſ. inqvſt ꝑ roʒ intelligenda:
eis carmnes vel piſces vel alius cib'dure digeſtionis:ita ſiir ſic tmmõ ꝓponẽda ſi hoib'intelligentib cxercitatis i

noutijs in fide a ſimplicib no ſt ꝓponenda difficilia fidei: ſcriptura qui pñt capere talia: nõ at ſimpliciba capeñ
ſed ea tm que pñt de facili capi:pꝑ qð ſequit᷑: I ¶ Qis. n. potentib':qꝛ hec pnt eis eẽ erroꝛis mũ. argumẽta patẽt
qqui lactis ẽ pticeps.i.indigens doctrina facili: m ¶ Exp) p pꝛedi
eſt ſᷣmonis iuſticie.i.ineptad capiendudifficilia què imn ſüt 6
pᷣponẽda pfectis:cuirõ ſubdit᷑: n ¶ Paruubẽ.n.i.nouell .
ꝛipotens ad talia. o ¶ Perfectoꝝ? at eſt ſolidus cib'.i.do
ctr ina ſubtilis in his que ad fidẽ pertinẽt:eſt tamẽ ꝓponen xi
da perfectis:⁊ que ſint tales onñdit ↄſequenter.d. p¶Eozʒ
qWui ꝓ ipſa ↄſuetudine.in exercitio ſcripturaʒ. q xerci⸗
tatos hñt ſenſus.i.vtutes intellectuales que ꝑ ſenſus aliqñ
deſignant᷑:ſicut aliqũ alicui di:vides tu hoc.i. intelligis: et
ad quid valeat tale exercitiũ: ſubdit.v. r ¶ Ad diſcretio,; cerdotiũ xpi.ſ. qũo m oꝛdinẽ melchi. appellarẽ ſacer-
boni ⁊ mali.i. veri ⁊ falſi in his que ſt fidei qꝛ veꝝ eſt bonũ dos vt ſtati.S.dixerat Deq.n. facit apls grandẽ ſmonẽ
intellect: falſum eſt malũ ipſius. Ad euidentiã maioꝛem .j. a inipꝛetabilẽ ſidẽ indigentẽ interptatõe:nõ pp ma
Ferisn ltime:querit Dam mragi 7 D ubtilia Ras ſint er- terie difficultatẽ:qꝛ illa q̃ ia ppoſuerat e xpᷣo in ac.
ifferenter ꝓponẽda:⁊ arguit pᷣ ꝙ ſic:qꝛ dꝛ Mat.vlti.K pio heple.d.Qui cũ ſit ſp iis.hñt maioꝛẽ diffi
Pꝛedicate enangelii, oĩ crealine⸗ A euagelio ↄtinent oĩa Ree dic rtiotitene ite we manikfeſtũ: ſed
ſidei myſteria ⁊c.· Itẽ credẽ articulos fidei explicite ẽ ð ne hec mã ð ſacerdotio xpᷣi no hʒ in ſe tm difficultatẽ niſi
ccſſitate ſalutis q;mad oẽs:ſed nõ pñt talia credẽ niſi eis pi ſolũ pp ĩbecillitatẽ audientiũ ꝗqᷓ nõ valebãt diſcutẽ ĩtel⸗
ponat: articuli fidei ſt oibꝰ pponẽdi: ſed articuli fidei cõti ligentiã eoꝝ q̃ de hoc tradunt in ſcriptura: put aplus
ner myſteria difficilia ac. Kotra p illud qð hĩ i textu: Eẽt declarare intẽdebat:a hoc ẽ qð ſubdit: Om ibecilles ſci
H ule leete op ſitnõ ſolido cibo ndeo myſieria ſi eſtij ad audiendu a&. q . Nu indigerem'graqiſinone
nflier enn alin chhonun⸗ vt aliqualiter intellige?
la ꝑp roʒ: ꝓut pot ro hii in tali mã. loquẽdo igr̃ de pᷣmo mõ E diceon⸗
pꝓponẽdi: dicendũ ꝙ fidei myſteria e igr nae 8 . apls reddit auditoꝛes attẽtos ondẽdo dicen

õ re doꝛ difficultatẽ:hic, ↄñt reddit eos dociles oñ
90 1 . * ſW 2 * „ — „ „ —1 — . 7„
