o ec e olltſen Keſt audierãt ĩ coꝛde ſuo dicen er ꝓphẽã altiſſimi vocaben amel. 5 xpo ve
ſut. Hic ↄſeqᷓni deſeri les: Quiſputas Puer iſte -· Epibis èni añ faciẽ dñi pare turo: de quo teſta
bitur ppli admiratio rit:Eteni man dñi erat cũ vias ei. Ad dàndã ſciaʒ ſa meẽto ad modũ re
ex mirabilib' q vide illo. Et ʒacharias pꝛ e re lutis plebi eius:in remiſſio memoꝛãtis ſeu re

bãt circa pueꝝ natũ plet ẽ ſpũ ſcõ: ⁊ ꝓphauit

pentes eius. videl; dicẽs: Bñdictũs dñs deuſ
ex mirabili cõuenien S DSeeſe d, o eit we,
tia pis 1 mris ĩ noie iſràel:qa viſitauit er fecit re

pueri:⁊a in loq̃la red/
dita pꝛi: ideo ſubdit:
e per. auͦt e üͤli of
eius.p cofeſſiõʒ eni fidei in ſcripto quã vbo facere nõ pote/
rat meruit liberari:ſicut ppter vbũ dubitatõis demeruerat
ligari. f¶ Et facx eſt tinoꝛ magn ſupꝑ oẽs vi.eoꝝ ⁊c.i.
admiratio magna vł timoꝛ vñi ꝗ ſic mirabiliter punierat
gacharia ⁊ liberauerat. g ¶ Et ſuꝑ oia mon.iu.diuul.oia

dẽptõʒ plebiſ ſue.Et erexit

vba hec.qꝛ fcã inſolita ⁊ mirabilia libẽt narrãt. h ¶ Et

4.

poſu.oẽs qꝗͥ audi.in coꝛ.ſuo.qꝛ talia magis memoꝛie ↄmen
dãt. i¶ Dicẽtes qſputas puer iſte erit:qſi dicerẽt:valõ ma
gnus erit:cui cã ſubdit᷑: k ¶ Eteni ma. dñi erat cũ illo.i.
Vvtus dei opatiua miraculoꝝ in e annũciatõe cõceptõe ⁊
natiuitate oñſoꝝ:ex dqbus rõnabiliter ↄcludebat᷑ magnitu
do pueri futura coꝛã deo:ſicut fuerat pᷣdictũ gacharie:Erit
eni magn coꝛã dño. l ¶ Et ʒach.hic ↄſequẽter deſcribit
pꝛis inſpiratio cũ dr̃: Et ʒach. pr̃ eis implet eſt ſpũ ſacto.
ſubdit᷑ eẽ pphetia ꝑ modũ cãtici ſeu diuie laudis expᷣſſa
cũ dr: m¶ Bñdict ⁊c. in quo cãtico pᷣ pᷣmittit ꝑtinentia
ad redẽptoꝛẽ: ſcòo ptinẽtia ad ipſ pᷣcurſoꝛẽ:ibi Et tu pu
er. Circa pmũ dr: imn ¶ Bñdictus dñs.oium ꝑ generalem
gubernatõʒ. n ¶ Deus p creatõʒ. o ¶ Iſrael. p ſpalem
cultũ ⁊ deuotõʒ:⁊ bñſicioꝝ: ſpecialiũ pplo iſrl exhibitoʒ.

re, e,.

p ¶ Quia viſi.i.viſitabit:loqtur eni de futuro ꝑ modũ pᷣ
teriti ppter pphetie certitudinẽ. DPec aũt viſitatio facta eſt
in xpᷣi natiuitate q̃ erat adhuc futura:⁊ cõuerſatõe: qꝛ viſi
tauit nos ſicut medicus infirmũ:ſicut dr̃ Luce.vj. Uirtus
de illo exibat ⁊ ſanabat oẽs. q(¶¶Et ſe. re.in ſua bñdicta
paſſiõe ꝑ quã redẽpti ſumꝰ. r ¶ Et ere.nobis coꝛ. ſalu.i.
vtutẽ ↄſequẽdi ſalutẽ eternã:⁊ hoc fecit in ſua reſurrectiõe
qua reſurrexit ad vitã ĩmoꝛtalẽ educẽs patres ſcõs de lim-
bo inferni detẽtos ibi:⁊ ſua aſcenſione qua illos ad celeſtia
introduxit: s¶ In domo da. pu. ſui. qꝛ iſta adimpleuit

coꝛdãt ſe habuit
quando pactum
ĩpleuit. ʒ3 uſ⸗
iurandum quod
iurauit ad abꝛa.
pa. noſtrum. de
”M VMDVD uo dicitur Geñ.
xrxij. Per memetipſum iuraui ⁊c᷑. quod iuxamentuʒ im
pleuit deus pater mittendo filium. a Daturũ ſe no
bis. quia deus pater dedit etiam ſe nobis in filio:qui eſt
eiuſdem ſubſtantie cũ patre. b ¶ Vt ſine timo.cc. qͥa
p hoc euacuat᷑ timoꝛ ſeruilis:qui nõ eſt in charitate.
c ¶ Et tu puer. Hic ↄſequenter expmit in cantico que ꝑ
tinent ad pᷣcurſoꝛẽ:dirigẽs ad ipſum ſᷣmonem. Si aut
querat᷑ quare ad ipſuʒ ſmonẽ dirigeret: cũ puer adhuc
nõ intelligeret. dicunt aliq qꝙ virtute ſupnaturali intelli
gebat patrẽ loquentẽ:ſicut intelligit xpᷣm in vtero ma-
tris exñteʒ:vt pꝛedictũ eſt. Alij aũt dicũt ꝙ ſic loquebat
puero: non ꝓpter eius intellectionem ſed pꝛopter alio-
rum inſtructioneʒ de myſterio incarnationis qui babe
bant vſum ronis. d Paophe al. vo. Cotra hoc vr
illud Jo.j.ca.ꝙ ioh.bap.negauit ſe eſſe ꝓphetã.Ad qð
dicendũ ꝙ vm rñdit ſm intentõʒ qͥrentiũ:qꝛ querebant
ſi eſſet vn de antids ꝓphetis vt helias heliſeus vel h/
modi vt patet ibidem:⁊ ſᷣm veritatẽ nõ erat vn de ilis
Aliter etiã dr:q negauit ſe eſſe ꝓphaʒ tm:qꝛ fuit ꝓphᷣa
7 pluſqᷓ ꝓpha ſᷣm teſtimoniuʒ ſoluatoꝛis:Matth.xj.
e ¶ Pꝛe. eni añ fa. do.i.añ filiũ dei qᷣ ẽ ſilitudo vel facieſ
dei pꝛis. per faciẽ eni deſignat᷑ noticia:bm Gꝛego.ſuper
exech. Eg ãt q ad notitia ptinẽt i diuis filio appꝛopꝛiat᷑.
f Ea vrainap pꝛedicatõʒ xpᷣm annunciando: ⁊ per
baptiſmum aſſuefaciẽdo quia homines per baptiſmuʒ
iohannis diſponebantur ad facilius recipienduʒ bapti⸗
ſmum chꝛiſti. g ¶ Ad dandam ſci. ſa.ple:eius i. ad pᷣ
dicandũ ſalutẽ fiendam per xpᷣm. h ¶ Per viſce. mi.
dei nr̃i.i.p intimã ⁊ occultã dei miſericoꝛdiꝗ ſcã ſũt hec
i ¶ Oꝛi. ex al i. ex ſinu patris ĩi mũdo. k¶ Illumiare

nẽ pctõꝝ eoꝝ. Pẽr viſce/
ra mißſicoꝛdie dei nr̃i:ĩ ꝗbꝰ
viſitauit noſ pꝛiẽſ ex alto ·
lũinare his qui in tenebꝛis

bulo. x (Ad fa

Nocogtneb⸗
Connuonu
Grlincl
ſnicoeppe
Mnigfrcb⸗
ochen
ngiod
du
unlum.
boner/
Nuſelui
dchntin⸗
rnmuii⸗
glogipor
ngoderli
igtitunon
ſhouire
litcpde
Mipginͤ
nnüriohus
Uenn
Cdlpitere
ſute

n
biceſene

Duſniſſimi
vocbeputt ai
pumi'pem t
amit örjoni
ede guo eſti
ni ad nodure
nemorinsſeu re
rdii ſe debai

Poun.
—
iuraura
Pa. ern
4CDmilr
Urſimmmt,
nitinne
n mn dn
rinin
Eipamaliitl
ügfeblubt
niiyrin
tdns ubi
w. ln

Mliunb
nr m deili⸗
ha nit ppy⸗
Warth.p.
mco velfiin
Bbrego ſn
oappꝛopen⸗
ciando: /
baptiin,
biendubi⸗
c eius! 1
—
nn⸗
iä ſei

=☛ —
— —

his qui in tene.i.patribus in limbo exñtibꝰ:quos xj us
illũinauit:qñ pPpaſſiõeʒ ſuã ad illos deſcendit. Et
vmbꝛa moꝛtis.i.viuẽtib adhuc in hoc mũdo:qui eſt q̃
dam vmbꝛa moꝛtis: quos illumiauit xpᷣs ꝑ ſeipſuʒ pᷣdi
cando ⁊ aplos ꝑ oꝛbem ad pᷣdicandũ mittendo: vt ha
betuxr Mar. vlti.
m ¶ Puer aüut cre

ſcebat. Hicↄſeqn &t vmbꝛa moꝛi ſedẽt: ad di

ter deſcribit pcur rigẽdos pedes nr̃os ĩ viaʒ
„ange ſecrne acis. Pũer at creſcebat
Puer ãt cre. qtũ ct cõſfoꝛtabat᷑ ſpũ: et erat in

ad augmentũ coꝛ deſert vſquᷣe in diẽ oſtenſio

poꝛis. 20 Et 2* . .
ſoꝛ. ſpu itum ad ls ſue ad iſrl.

Lugmentuz gre Zz .— ,
vtut. o 2 erat in deſerij.qtũ ad pfectõʒ ↄuerſatio/

nis:ibi eni habitauit vſqʒ ad tempus ſue pᷣdicatõis: vt
cõtemplatõi liberius vacaret diuinã ſapiam hauriẽdo:
quã poſtea effudit pᷣdicando:⁊ vt viuẽs in deſertis vitã
auſterã duceret: a ne ex cohabitatõe cũ peccatoꝛibin tu
multu ppli maculã aliquã in fama vel vita cotraheret
1 vſq; in di⸗ oſtẽ. ſue ad iſeł. qð ſem eſt ãno.xy.iperij
erij ceſaris:Tũc eni exijt de deſertis ad pꝛedicandũ

populis: vt hẽtur.j.iij.ca. ,
Ka⸗ in ca.j. vbi dicit᷑ in poſtilla: Ideo ſaluo melioꝛi
iudicio videtur melius dicendũ eum fuiſſe ſimpliceʒ ſa
cerdotem. . Additio. l
V SEntentia ambꝛoſij ꝛ bede videt phabilioꝛ:non
obſtantib his q poſtillatoꝛẽ obijciunt. Ex his
eni q ab euageliſta tradunt᷑ in hoc loco ſatis oñ
ditur ʒachariã fuiſſe ſummũ ſacerdotẽ. Ad cub euiden
tiam ſciendũ:q incenſuʒ de quo euãgeliſta hic facit mẽ
tionẽ:nõ debet intelligi de coi incenſo: qð in q̃libet die
bis cõcremabat in altari incenſi:vt hẽtur Exo.xxx. qð
qdem incenſum etiã p ſimplicẽ ſacerdotẽ adminiſiraba
tur: ſed intelligendũ eſt de incenſo illo qð ſi emel in ãno
ſ. in feſto expiatõis tm̃ ꝑ ſummũ ſacerdotẽ in ſcãſcõx
adminiſtrabat᷑: qð qdem incenſuʒ licet eſſet eiuſdẽ ſpẽi

N. —

cũ alio cõi: tñ qtu ad eius adminiſtratõʒ in tẽplo a cõi

incenſo differebat in multis:⁊ ſpecialit in tribꝰ. Pꝛimo
ſcilicet in hoc ꝙ qñ ſumm ſacerdos in pᷣdicta die illud
incenſum miniſtrabat:nulli erat licitũ eſſe in tabernacu
lo:donec ſummus ſacerdos inde egrederet᷑:vt hẽtur ex
pꝛeſſe leuit.xvij.vbi tractãs qũo ſũm ſacerdos intrare
deberet in ſancta:a exponere ſup ignẽ aromata:⁊ aſpge
re ſanguinẽ ⁊ hmõti:ſubdit: Null' hoiuʒ ſit in taberna
culo:qñ pontifex ingredit ſanctuariũ ⁊c. donec egredia
tur.qdð de alio incenſo quotidiano minie legit᷑. Et ideo
euãgeliſta notant᷑ dixit ꝙ ois multitudo ppli erat oꝛãs
foꝛis hoꝛa incenſi: In quo oñdit ꝙ hoꝛa iſtiꝰ incenſi ois
multitudo debebat eſſe foꝛis.ſ.extra tabernaculũ ſeu tẽ
plũ:qð ptinebat in incenſo diei expiatõis tm̃. Scðdo da
in incenſo hui feſtiuitatis erat ſingulare:q null' admi⸗
niſtraret rite niſi cũ igne ab altari holocauſti accepto:a/
lioqn põtifex erat reus moꝛte tꝑali:ꝓut de filijs Raron
Nadab ⁊ Abiu: Leuit.x.legit᷑: et inde eſt:ꝙ leuitici caꝰ.
pallegato:vbi de ſolẽnitate feſti expiatõis agit᷑ pᷣmittit
ibidẽ: Locut eſt dñs ad moyſen poſt moꝛtẽ duoꝛꝛ filio

rũ aaron qñ offerẽtes ignẽ alienũ interfecti ſunt ⁊c.qua

i diceret cominatoꝛie ꝙ illa q ibi pcipiebant᷑ opoꝛtebat
fuari ne cõtingeret ipſi aaron ſicut ⁊ filijs ſuis ſupꝛadi/
ctis in adminiſtratõe incenſi: et infra declarãs: ꝙ iſtud
piculũ ſpecialiter erat referendũ ad officiũ ppꝛiũ incen
ſi illius feſti ſubiũgit: Aſſumptoq; thuribulo qð de pꝛu
nis altaris impleuerat ⁊ hauriẽs manu thymiama i in-

cenſuʒ ⁊c᷑. vapoꝛ operiat oꝛaculũ qð eſt ſuꝑ teſtimonium

id eſt ſuꝑ archã:⁊ nõ moꝛiat᷑.Ex quo patet ꝙ ſumm ſacer⸗
dos in officio hniꝰ incenſi in die expiatõis erat maxie aſtri⸗
ctłꝰ ad cerimonialia eiuſ rite celebꝛada:ſub pena ſubite moꝛ
tis tꝑalis:ſicut de nadab ⁊ abiu.Et ideo hoꝛa in q iſtud in-

cenſuũ adminiſtrabat᷑ ppls attẽte aſpiciebat oꝛando deuz ꝓp

ſummo ſacerdote:ne piclitaret in illo officio: vt ipſi cuʒ
eis expiarent᷑. vñ notant dicit euãgeliſta: Et oĩs multitudo
ppli erat oꝛans foꝛis hoꝛa incenſi.Nõ eni in ceteris diebus
qñ bis in die incenſuʒ cõcremabat᷑ ꝑ ſimplicẽ ſacerdotẽ:cre⸗
dendũ eſt ꝙ oĩis multitudo ppli cõueniſſet ad oꝛandũ:eſſet
eni valde oneroſuʒ. Silꝛ notanter dicit euãgeliſta:hoꝛa in⸗
cenſi: no faciẽs mentõʒ de imolatoib ⁊ diſtillatoibꝰ ⁊ cete⸗
ris officijs in illo celebꝛandis ppter rõnem p̃dictã:qꝛ ĩ illo
officio incenſi pcipue oſiſtebai pᷣdictũ piculũ ſacerdotale.
Hoc ideʒ panz ex eo qð dicit infra eodẽ ca. Et erat plebs ſpe
ctans ʒzachariã ⁊ mirabant᷑ ꝙ tardaret. Nõ enĩ veriſile vr
ꝙ plebs ſpectaſſet ſimplicẽ ſacerdotẽ in officio incenſi quo
kanira⸗ bis qlibʒ die adminiſtrabat᷑. Tertio qꝛ ſicut di
cit poſtillatoꝛ:hoc incenſuʒ.ſ.feſti expiatõis nõ exponebat᷑
modũ oblatõis ſeu ad adolendũ ſicut quotidianũ: ſʒ ſolũ
vt nebula ↄſurgẽs oꝑiret oꝛaclm:vt pʒ Leui.c. all. qo deno
tat euãgeliſta cũ dicit: Ut incenſuʒ poneret. nõ eni dixit:in⸗
cenſum offerret:ſicut.s.eo.ca. Sacerdotes dei incenſuʒ of/
ferẽt. nec etiã dixit:vt adoleret:ſicut Exo. xxx. loquẽs de q̃
tidiano incẽſo dicit: Et adolebit incenſũ ſup eo:aaron ſua⸗
ue flagrãs ⁊c᷑.ſed tm dixit:vt incẽſuʒ poneret: vt denotaret
ꝙ hoc incenſuʒ nõ adminiſtrabat᷑ ꝑ modũ oblatõis ſeu ad
adolendũ:ſed tm̃ ponebat᷑ roõne pᷣdicta. It notãter dixit euã
geliſta vt incenſum poneret ingreſſus in templũ oñi ⁊c᷑. in
quo oñdit᷑ ꝙ poſitio huũ incẽſi erat ſibi debita ex ingreſſu
templi dñi:nõ rone ↄſumptois ſacrificij:ſed ad tuitõʒ ſacer
dotis ſanguinẽ intra ſanctũſcõꝝ aſpgentis hoc incenſũ po
nebat:qð eſt ſingulare in ſũmo ſacerdote ⁊ in feſto expiati/
onis:vt dictũ eſt.Ex qbus manifeſte patet:ꝙ officiũ huius

incenſi: de quo euàgeliſta loquit᷑: ptinebat tm ad ſi ummuz

ſacerdotẽ:ad quẽ ſolũ officiũ feſti expiatõis ptinebat:vt le
uit. ca. allegato. Itl patet ꝑ hoc qð hẽtur eo.ca. vbi ſic: Et
factũ eſt vt impleti ſunt dies officij eius abijt in domũ ſuã.
ſingulare enim erat in ſummis ſacerdotibus: vt per ſeptem

dies ante feſtuʒ expiationis ſepararent᷑ a pꝛopꝛijs domibus
⁊ habitarẽt in certis cenaculis templi:vt deo deuotius mã
ciparent:vt habet᷑ expꝛeſſe in Talmud in libꝛo qui intitula
tur: Joꝛaa.i.dies expiationis:ſcilicet vbi tractatur pꝛinci⸗

paliter de hoc feſto: que quidem ſeparatio ſᷣm eos habet

fundamentum Leuit᷑.xxj.vbi de ſummo ſacerdote ad litte

ram tractãs dicit: Et nõ egrediatur de ſanctiſ.vbi hebꝛaica
veritas habet:de ſanctuario:quod intelligitur de tempoꝛe
celebꝛationis huius feſti. De ceteris aũt ſacerdotibus non
legitur ſile:⁊ ſic manifeſte patet ꝙ ʒacharias erat ſumm ſa
cerdos:eo ꝙ incenſum ponebat in feſto expiatõis: que poſi

tio ſoli ſummo ſacerdoti ptinebat: et ſic ſententia ſi/ anctoꝛꝛ

ſcilicet Ambꝛoſij ⁊ Bede ſunt valide: cui concoꝛdat magi⸗/
ſter hiſtoꝛiaꝝ:⁊ nullus ſcõꝝ doctoꝝ oppoſituʒ aſſerere vi
detur. Item ⁊ in eccleſijs huius regionis in officio matuti⸗
nali natiuitatis beati Johannis baptiſte expꝛeſſe legitur:

ꝙ hec poſitio incenſi fuit in die expiationis.Eſt etiaʒ maxi

me conſonũ rationi:ꝙ cõceptio pꝛecurſoꝛis xpᷣi ꝗͥ ad dan⸗
dam ſcientiam ſalutis plebi in remiſſiõʒ peccatoꝛum vene
rat:in die exceptionis qui in memoꝛiam remiſſionis pecca
ti vituli agebatur fuiſſet annũciatus: ⁊ cõſequenter cõcep-
tio chꝛiſti die immolationis agni paſcalis: quando etiam
chꝛiſtus paſſus eſt annunciata fuiſſet: Cũ enim annuncia
tio pꝛecurſoꝛis fuit in die expiationis ſcilicet. x. luna mens

ſeptimi: cuius conceptio fuit per aliquos paucos dies

poſt: quando ſcilicet ʒacharias reuerſus fuit ad domum

¶Euangelium

ſuã:ſeqtur ꝙ ſext mẽſis a dicta oceptõe finiret᷑ in. xiiij. luna

pmi mẽſis fere qñ agn imolabat. Utx eni hec. xiiij.luna
ↄcurriſſʒ cũ.viij. kalẽdas apꝛil: ꝓut maꝗrf̃ hiſtoꝛiaxꝝ dicit vl
nõ: nõ eſt multũ curandu. Nã ↄputatio feſtiuitatu in lege
antiqua ſolũ reſpiciebat mẽſes lunares. Ad illud aũt quod
obücit poſtillatoꝛ de hoc ꝙ no fuit facta mẽtio ꝙ igreſſus
eẽt ʒacharias niſi ad imponendũ tm incenſũ ⁊cẽ.dicendũ ꝙ;

— ℳ— 5

da in adminiſtratõe incẽſi pcipue ↄſiſtebat piculũ ſummi

ſacerdotis ĩ illo ſelo ue rõne ⁊ multitudo ppli in illa ho

ra ſpãliter oꝛabat yt dictũ eſt. Ictirco de illo officio tiimo
do fecit mentõʒ:nõ aũt de aſpſione ſanguinis in qᷓ nõ ↄſiſte
bat eodẽ mõ piculũ tale:licet etiã credendũ eſt ꝙ celebꝛaſſʒ
aſpſiõʒ ſanguis ⁊ fecit oĩa alia ad huiuſti moi officiũ ꝑtinen⸗
tia:q̃ m euageliſta pᷣtermiſit: nõ curãs tractare niſi de incen
ſo: in quo tpe ppls oꝛabat: ⁊ angel appuit. Ad aliud q
objcit de hoc qò dr: Appuit ei ꝗgel ſtansa dextris altaris
incenſi ⁊c. dicendũ ꝙ poſito ꝙ illud altare nõ ſit intra ſan
ctaſcõꝝ: ſed intra ſcã im:ex hoc nõ ſeqtur ꝙ charias nõ
intraſſet ſcãſcõꝝ: ſed ꝙ ãgel appuit ei intra ſcã. Ald aliud
aüũt qo dicit: ꝙ illud incenſuz.. feſti expiatiois nõ ponebat᷑
ad offerendũ: ſed vt nebula ↄſurgẽs opiret oꝛaculũ ⁊c. di/
cendũ ꝙ hoc eſt vᷣm ſed magis facit otra eũ: vt dictũ ẽ. Ad
oc aũt qð dicit vlterius ꝙ pᷣter illũ ingreſſũ qð ptinebat
ad ſummn ſacerdotẽ tm quotidie intrabat ſacerdotes mio
res ⁊c. dicendũ ꝙ vm eſt: led ʒacharias intrauit vt ſummꝰ
dictũ eſt. Ad aliud qð dicit ꝙ videt eſſe fictitiũ vt ſumm
ſacerdos eſſet ülle ĩ cuphebdomada cadebat expiatõis feſtũ
⁊xc̃᷑. dicendũ ꝙ veꝝ eſt hoc nõ eſſe autenticũ:ſed veritas He
nõ reqrit᷑ ad veritatẽ ſnie Zmbꝛoſij Bede ſupꝛadicte:ſed
tm̃ reqritur ꝙ eſſent plures ſacerdotes ſit ⁊ no vn tm: qõ
etiã in tẽplo pmo poſſet cõcedi. Nã in illa oꝛdinatoe quam
fecit dauid de ſacerdotibꝰ: vt vr.j.palip.xxiiij. ſatis patet.
Q ſadoth erat ſumm' ſacerdos inter filios eleaʒar: ⁊ achi
mDelech inter filios ithamar: 7 ſic erãt duo ſummi ſacerdo
tes a potifices licet poſtillatoꝛ vr diſſentire huic. Sed Acqd
ſit de tẽplo pᷣmo ſaltẽ in tẽplo ſcõo pᷣſertim verſus finẽ ma
nikeſte patz ꝙ erat plures ſuũmi ſacerdotes ſil. Nã in paſſiõe
xp̃i marci ca. xiiij. dr̃ illi q venerãt ad capiendũ xpᷣm ſue
rãt miſſi a ſũmis ſacerdotibꝰ:⁊ ſic patet ꝙ ſil cõcurrebant
plures ſacerdotej in vnũ:quoꝝ ꝗlibet poterat celebꝛare in

ſacerdos ad eendd incenſũ: ptinẽs ad diẽ expiatõis vt iä

ceptura era

NAcet eni q nf̃i doctoꝛes tradũt de ꝓpoſito beate
vginis circa vginitatẽ: ſily ⁊ de eius voto lint te
da tanqꝙ; va verba tamen beate vginis dicẽt:

Quoniam virum nõ cognoſco. nõ vident᷑ hoc dicere:
nec ex eiſdem verbis videtur hoc ſequi.poſſibile enim

eſt ꝙ aliã vgo nõ cognoſcat viꝝ coiter loquẽdo ſeu in-
telligẽdo de viri cognitõe: qͥ tñ no habeat ꝓpoſitũ nec

votũ virginitatis. Sʒ pᷣdicta vᷣginis vba ꝑ aplius vidẽt᷑

enucliãda. Ad qð ſciendũ ꝙ ſm Aug in li de moꝛib⸗

2

eccleſie: etiã antiquos phos vtutes multiplicit oſt iderã

tur: vno .ſ.mõ ꝓut ſunt exemplares.⁊ ſic ꝑtinẽt ad deũ
in quo pexiſtũt oĩuʒ reꝝ rõnes. Alio mõ ꝓut ſunt poli
tice: ſic ꝑtinẽt ad hoĩem intũ recte ſe habet in rebus
huũanis gerẽdis: de qbus vtutib. ſ. politicis phi cõiter

*

&ð tractãt: inter qs virtutes.ſ.politicas? exẽplares: q̃dam
medie interponunt.ſ.virtutes purgatoꝛie: qᷓ puinent ad
illos ꝗᷣ vtutes politicas traſcendentes in diuinã ſilitudi
dinẽ conant᷑ tendere. Sũt etiã ſuꝑ hoc virtutes purgati

ai:q dicunt᷑ vtutes iaʒ damõ a equentiũ diuinã ſilitu

dinẽ itũ in hac vita poſſibile eſt:qͥ a pho in. vij. ethic.

vtutes hero yce dicũt · i. diuie: ſᷣm quã ↄſideratõʒ dicũt

w tẽperãtia purgati ai attingit: cũ iam qs tm aſſequit᷑

diuinã ſilitudinẽ vt terrenas cupiditates neſciat.Et fm

bhũc modũ virginitas vf attribuẽda btẽ vgini: ſic.ſ.vt

terrenas cupiditates Zenpi cẽtis nedũ nõ habeat ſeuꝓ
ponat vel voueat nõ hĩe ſed etiã vt eas penit neſciat. qo
eſt alt? pfecti qꝙᷓ vᷣginitatis ꝓpoſitũ hie ſeu vouere.⁊
hãc ſniaʒ ppꝛie ſonãt ipſi vba cũ dicit: irũ nõ cogno

ſco.qᷓ ꝓpꝛie ptinet ad vginitatẽ purgati ai ſcʒ heroycaʒ

qᷓ qdem diſtinctio vtutu qdriptita tractat ad plenũ in
pma ſecũde.q.lxj.articulo.v.in coꝛpe queſtiõis.
in eodem ca.j.vbi of in poſtilla Nerfnin qꝛ iſtud ex

Enplum non eſt vſquequaq;s. ¶ Additio.

Oc exemplũ eſt ſatis pfectũ interrogatõis vgi/
nis marie: ipſa eni vt dictũ eſt nõ q̃rebat de fa
to:ſed de mõ fiendi.ſ.vtꝝ oꝛdine naturali con
el ſupnaturali. ⁊ ideo cũ angelł ei inducit
exemplũ de ↄceptòe ſterilis q eſt ſi upꝑnatur alis:ſufficien
ter erat vᷣgo edocta de m fiendi qð erat.ſ.miraculoſuʒ
ꝑ oĩpotentiã diuinã: 1 iõ ſubdit: qꝛ nõ eſt ipoſſibile 1c.
n eodem ca. vbi dicit in poſtilla: Sed poſtea cũ alſ-

feſto expiarõis. Sed ad eligendũ ꝗs eoꝝ miniſtraret ꝓui· lenſit tũc cõcepit: vt ſupꝛa dictu eſt.

debat ꝑ ſoꝛtẽ: qa foꝛte qlibet retrahebat ſe a celebꝛatõe illꝰ
diei tioꝛe piculi ſupꝛadicti. vñ euãgeliſta dicit: Soꝛte exijt
vt incenſu põeret. lõ eni dixit vt ſacrificaret vel huiuſmo
di:licet eẽnt pꝛincipalia in illo officio:ſed poſitõʒ incenſi cõ
memoꝛat.vt inueret ꝑiculũ quo ab officio retrahebãt.po
ſet etiã illõ vbu: Soꝛte exijt: vt qdaz dicũt referri ad pmaʒ
electõz ʒacharie in pontificatũ q foꝛte ꝑ ſoꝛtẽ fuerat ⁊c᷑.
¶ In eodem ca. vbi df in poſtilla. qa fuit cõcept in ſeptẽ
T dictũ eſt in pcedeti additõe: pcurſoꝛ cõcept fuit
ccirnca mediũ menſ ſeptimi:a p ↄſequẽs ſaluatoꝛ cir
ca mediũ menſis pmi loquẽdo de mẽſib lunarib
qbus tũc feſta regulabant᷑. n eodeʒ ca.vbi pr̃ in poſtil
la: Licet enĩ ioſeph nõ fuerit ſaluatoris pater. ¶ Additio.

hmathei pmo:vbi agit᷑ de genealogia xpᷣi:vide ibi.
In eodem ca. vbi dicitur in poſtilla. Mulieres be⸗
pnedicent᷑ in e. Additio.
Elius vr̃ dici ſᷣm gregoꝛiu in glo. vbi ſic: Utriq; in
vtriſq; bñdicunt᷑:velut eni ꝑ vnũ ⁊ vnã feminã et
matrẽ peccatũ ſil ⁊ triſticia:ſic ⁊ nũc ꝑ vnã ⁊ vnuʒ
dictio reuocata eſt: a letitia ad ſingulos eſt pꝛofuſa.
¶ In eodem capitulo vbi dicitur in poſtilla: Quoniaz vi⸗

E hac materia fuit large tractatũ ſupꝛa in additõe

,⸗

rum non cognoſco. itio.

Aaditio.

Idet poſtillatoꝛ ſentire ꝙ ↄceptio filij dei fuit ſa
cta ſtatim cũ beata vgo dixit: Fiat mihi ſᷣm ver
um tuũ ⁊ nõ antea.⁊ eſt vera ⁊ cõis opinio do
ctoꝝ. UVñ magiſter in.iij. di.iij. dicit: Poſt cõceſſuz ſeu
cõſenſuʒ vᷣginis ſancte ſpũs ſctũs ꝑuenit in ipſam ſᷣm v
bũ dñi. ⁊ infra:potẽtiã dei vbi receptiuã pᷣparãs ſil ãt ⁊
generatiuã. Silr ſanct Tho. in. iij gte. q. xxx. ar. :in
in coꝛpe. q int alias rones qs aſſignat q̃re fuit coueniẽs
vginẽ anunciari ꝑ ãgelũ. Una eſt vt onderet᷑ eſſe quod
d ſpũale matrimoniũ inter filiũ dei æ humanã natu-
rã. vñ pꝑ annũciatõz ſpectabat᷑ ↄſẽſus vᷣginis quẽ expᷣſſit
dicẽdo: Ecce ãcilla dni ⁊c.q̃ rerebat᷑ ad ill ſpũale ma
trimoniũ.ſ.incarnatois int filiũ dei ⁊ hũanã naturaʒ.
Bern. etiã ſupmiſſus eſt home.iiij.oñdẽs ꝙ ↄſenſus v/
gis reqrebat ex diuia oꝛdinatõe ad incarnatõʒ vbi diui
ni. qſi alloqᷓns vginẽ in pſona hũani generis ſic ait: Sta
tim liberabimur ſi ↄſentis.⁊ infra eã alloquẽs dicit: Rñ
de itaq; cit angelo:imo ꝑ angelũ dño rñde. vbũ ꝓfer
tuũ ⁊ concipe diuinũ:emitte tranſitoꝛium:⁊ amplecte
re ſempiternum.¶ Exquo patet ꝙ ex mente Bernardi
eſt ꝙ dum beata virgo pꝛotulit verbum ſuum vel ſal/
tem in vltimo inſtanti pꝛolationis cõcepit verbũ eter-

—

num. Sed fuerunt quidã ab huius veritate deuiates ᷓ

Neaeni
ſncnon⸗
Auinz 1.
Aegfngi
Hecin hcch
glie nn
Poftinann
lopunl
honunoct
Ntaitl n⸗
Nhtitog

gloßiht

gnangeusdh
öcocepr e⸗
cinnuen
erapolin.
oipoba⸗
Ntitpoſt
ebegaiu
ſgneſünird
ſocipyng

ſalunnone,

itegbſonad
biapicdef
Uniätibze
ſſonaan
llörtz
fmwidin
rletitrole

„ 1/7

iglee nin

4

Woeigncta
ndinniſlluct
Afmrcguren
Mni diuiniſi
gboia vi ahl.
mmdlk
n gemmiſegat
Acseſcn fn
bri pgini ſl
ino bobrn ſap

pnr neſtat 95

bieſapouge
rindgo
Kadadſc
nan upci
egbchiös
tnoreba N!
neut
jange elinct
arur igſuffe
rnmiraa,
chipoſſben
1OAl ſd!

nnfuthini
Nlis id
boft
nunnfn

J — 14 lp mo ca. euangelij luce

vident᷑ aſſeruiſſe ꝙ incarnatio vbi dini pᷣceſſit ſalutatio
nẽ euangelicã.Unde in quibuſdaʒ eccleſijs ẽt cathedra/
libus ⁊ alijs nõ modice auẽtis in quadã lectõe de annũ⸗
ciatiõe vginis hec vba otinẽt: Miſſus fuit gabꝛiel ad v
inẽ.⁊ anqꝙ; ad vginẽ ꝑuẽiſſʒ iuẽit deũ vgineij illapſũ vi-
ceribꝰ:⁊ dinam maieſtatẽ vginalij ventrij bꝛeuitate cõ/
cluſaʒ.⁊.j.poſt pauca ſpᷣdit. Deniq; ⁊ archãgelus ñ ait

Aue gr̃a replenda ſed plena:nec veniet in te ſj dñs tecuz
Hec in pᷣcedenti lectõe:que quidẽ aſſertio veritati euan

gelice manifeſte repugnat.Teſtat᷑ eni euãgeliſta angeluʒ
poſt ſalutationẽ vᷣgini dixiſſe: Ecce concipies ĩ vtero. ex
quo patet ꝙ cõceptio xpᷣi ĩ vtero ẽt poſt ſalutationẽ fu/⸗
it futura:nõ ergo añ pꝛedictaʒ ſalutationẽ i vtero cõce/
pit cũ tal ↄceptio nõ fuit niſi ſemel. Legit᷑ ẽt infra luce.ij

de chꝛiſto:ꝙ vocatũ eſt nomẽ ei ieſuj qð vocatuʒ eſt ab

angelo puſqꝙ in vtero cõciperet᷑. Ex quo pʒ manifeſte ꝙ
qñ angelus dixit btẽ vᷣgini:Uocabis nomẽ ei ieſũ.non/
dũ cõcept erat ĩ vtero xps:ſʒ ↄſtat ꝙ ſalutatio pꝛeceſſit
pᷣdictaʒ vocationẽ:̊ q vgo fuit ſalutata nõdũ cõcept
erat xpᷣs in vtero: qð manifeſte euacuat pꝛedictà aſſerti
onẽ. Pꝛobationesaũt quas pᷣdicta lectõ iduc:nihil faci/⸗
unt ad ꝓpoſitũ ſuũ oñdendu:qꝛ cũ dicit:Gꝛa plena.iĩtel
ligit᷑ de gra iuſtificatiois ſeu ſanctificatõis q̃ ſempꝑ fuit ĩ
vgine.ſimilr cũ dicit Dñs tecuʒ.ſ.cũ hoc ↄſtat ꝙ erat re
plenda ꝑ ↄceptionẽ v̈bi icarnati.⁊ iõ angelus ad eã poſt
ſalutationẽ qrentẽ qũo fiet iſtõ ait:Spuſſãct ſupueniet
ĩ te.qð ſonat de futuro.ſilr Et vxaltiſſimi obũbꝛabit ti
bi. qð ſilr de futuro ſonat.vnde ſi ĩ dict antiqͥ doctoꝝ
iueniãt᷑ vba q̃ p facie ſonãt ꝙ deus erat cũ bta vᷣgine añ
miſſionẽ angeli ſeu añ ſalutationẽ:⁊ hupmõi intelligen
da ſũt ſʒ graʒ hitualẽ ſeu ſcificationẽ meni vginij ñ aũt
ſim vbi dini incarnationẽ:alr eni ↄdicẽnt euangelice ve
ritati vt dictuʒ eſt:quã quidẽ lectionẽ tanq erroneã ⁊ e⸗
uãgelice vitati icõſonaʒ i ecclia Burgen.cui ad pñs indi
gnus ⁊ imerit᷑ dina tñ ꝑmiſſione pꝛeſũ coꝛꝛexi:⁊ ad cõ9⸗
foꝛmitatẽ euãgelice vitatj ⁊ ſñie ſcoꝝ doctoꝝ: ſb vbij ad
h ptinẽtib reduxi:ſpmittẽ tñ me ⁊ qcũq; mea ſacroſcẽ
ſedis aplice dterminatiõi ⁊ coꝛꝛectiõi ⁊ cucũq; võ ſen-
tientis ⁊c. ¶¶ In eodẽ ca.j. vbi dẽ ĩ poſtilla:Qꝛ licʒ ex
oibus ſuerit diſpoſita ad cõceptionẽ filij dei:ſpãlr tñ h
ffuit ex humilitart (Additio
Atio q̃re vᷣtuj humilitat magis fuit diſpoſitiua
Aad coceprion alie vtute) Beda declarat dicẽj
Decebat eĩi vt ſi ꝑ ſupbiã pᷣme parentis moꝛs intrauit
ĩ mundũ:ita ꝑ humilitatẽ marie vite introit pandẽtur
Et nota ſᷣm Grego.ſuper illud Beatam medicent.non
autem beatam ſe appellat inani vexata gloꝛia:ſed ſacro
tacta ſpiritu que futura ſunt pꝛophetauit ⁊c̃.

n eodem capitulo vbi dicitur in poſtilla: Aliter eti
am dicitur ꝙ negauit ſe eſſe p.ophetam tantum.
l 4 Aan,

— Liter etiaʒ poſſet dici ꝙ negauit ſe eſſe pꝛophe

tam ſcʒ illum de quo Deut᷑.xviij. capitulo legit᷑
Pꝛophetam ſuſcitabo eis ⁊c.qð intelligitur ad
litteram de chꝛiſto:de quo pꝛincipaliter querebant ſa⸗

cergdotes ⁊ leuite:vt Johannis.j. poteſt haberi ⁊c.

Replica

rundam etiam ſanctoꝝ ſniam eſſe ꝙ cacharias

tie adheret bur. ð poſtillatoꝛẽ ꝗͥ tenet ↄriuʒ:⁊ quis hec

vitas opinionuʒ ð ſacerdotio ęacharie ñ vĩ multuʒ facẽ
ad ſẽſũ littere:qꝛ ſiue ha iaa paſ uerit incenſi i⸗ vt ſũò⸗
ſufficit hoꝛa icenſi fuiſſe

mus ſacerdos:ſiue vt ſimplex
iohem ãnunciatuʒ per angeluʒ:tamẽ veriſimile ẽ cacha
riã nõ fuiſſe ſũmũ ſacerdotẽ:maxie iõ qꝛ tꝑe dñij greco

icenſi illius. fuit i qu
ſi per ſimplices ſacerdotes fiendi: ĩ qua qꝛ pceptũ dñi fu
erũt ebꝛij ⁊ vſi igne aliẽo phibito pũiti ſi: vt colligit Leui.

oſtillatoꝛ dicit quo⸗

r iohannis fuerit ſũmus ſacerdos:cui ſeten/

ruʒ ⁊ romanoꝛuʒ ſuper iudeos:ſũmũ ſacerdotiũ vendebat᷑
ideo dicit Joſephcayphaʒ ſũmũ ſacerdotiuʒ emiſſe:nõ au

tem eſt viſimile ꝙ gacharias cuʒ eſſet iuſtus h'mõi contra
cłſimoiacos fecerit vl appꝛobauerit. Ea aũt qͥ burgẽ. ꝓ cõ/⸗
firmatione ſue opinionis narrat vident᷑ ficta:qꝛ ex ſcriptu⸗

ra füdamentuʒ nõ hẽnt. pmuʒ qð dicit ꝙ tpe incenſi in die

expiatiõis tm̃ pplus foꝛis oꝛabat:non ꝓbat:qꝛ poterat ſin

gulis diebtpe incenſi foꝛas oꝛare. nec ⁊ictuʒ burgẽ. fun-
dat᷑ ĩ lra ꝑ euʒ allegata:dicit eni ꝙ filij aarõ fuerũt puniti ꝓp
Pe exceſſuʒ factũ per eos in feſto expiatiõis:naʒ ex lr̃a pot

hii oppo ꝙ peccatuʒ illoꝝ non fuit factũ in die expiatiõis
qꝛ ponere incenſuʒ illa die vero pertinebat ad ſũmũ ſacer

doteʒ:qꝛ ſolus illo die intrauit in ſãctaſanctoꝝ: filij auten
aaron no fuerũt ſũmi ſacerdores: ſʒ ſimplice:vt pʒ ex eoꝛũ

cõſecratione ⁊ veſtitioe leui.viij.iõ nihil ad eos de poſitioe

gr̃ erroꝛ eoꝝ in quotidiana poſitoõne incẽ

*

x.nec illud periculũ moꝛij cõminatuʒ eſt ipſi aaron ⁊ filijs
eius reſiduis ⁊ eoꝝ ſucceſſoꝛibus ꝓ ſolo ſeſto expiationis:

ſʒ ioĩ miniſterio qð coꝛã dño facere debuerũt:io dẽ ↄñi vbi
ſupꝛa hoc ẽ ꝙ locutx eſt dñ) Sactiſicabor in his qui appꝛo

pinquãt mihi.i.q in tabernaculo faciunt aliqð officiuʒ ſa⸗
cerdotale. ad obiurganduʒ autẽ vicia punitoꝛuʒ:ſubdit᷑ cõ/
ſequẽter Uinũ ⁊ oẽ qð inebꝛiare poteſt nõ bibetis tu ⁊ filij

tui quãdo intrabitis tabernaculuʒ teſtimonij:ne foꝛte mo⸗

riamini ſbiintelligitur ſiẽ filij tui puniti ſũt ob ebꝛietateʒ et
igneʒ alienũ:iõ ſequit᷑ Ut habeatis ſciaʒ diſcernẽdi int᷑ ſem
⁊ pꝛophanũ.ſ.ignẽ offerendũ. Cõſtat igr illũ igreſſũ taber
naculi non ſoluʒ fieri in die expiatiõis nec ſcientiam diſcer/
nẽdi eẽ neceſſariaʒ ſolũ die illo.patʒ igitur ꝙ ea que burgẽ.
ſua opiniõe adducit ex plana lr̃a no hẽnt᷑: ſʒ pot oppo/
ki Et ꝙ dicit burgen ples ſimul fuiſſe ſũmos ſacerdotes
n hẽ ex littera per eũ allegata:ſʒ potoppoſitũ. nec valʒ qʒ
allegat ex euangelio ples ſuiſſe ſũmos ſacerdotes:qꝛ pꝛout
dictuʒ eſt hoc ꝓceſſit ex auaricia romanoꝝ ⁊ iudeoꝛũ am/
bitioõe qͥ emerũt ſũmũ ſacerdotiũ a romãis:⁊ romãi vt am

plireciperent pluries ⁊ pluribvẽdiderunt:qui contractus

in cacharia non putatur veriſimilis.

In capitulo eodem vbi conceptionis virginis ponitur
emplum conceptio ſterilis non vſq;quaq; ſimile vt inqᷣt

poſtillatoꝛ. Burgenbß. autem dicit ipſum exemplum ſufficẽ

ad virginis interrogationem: que non de facto:ſed de mo
do fiendi queſiuit:hoc tamen non videtur veruʒ:quia vir-
go pꝛius de facto ⁊ de modo fuit ſufficienter inſtructa quã
do angeluj dixit Spirituſſanctuj ſuperueniet iĩ te ⁊c. Exem
iun igitur non fuit poſitum ad docenduʒ virginem de a-/

liquo:nec virgo ſumpſit exemplum illud pꝛo doctrina: ſed
pꝛo ſolatio:qꝛ alias ſequeretur ꝙ virgo viſitans eliſabeth

iuiſſet ad pꝛobandum exempli dati veritatem:quod falſuʒ

eſt ⁊ cõtra beatum ambꝛoſi.ſuper lucam qui dicit Uirginẽ vi

Vitaſſe non quaſi incertam de nuncio:nec quaſi dubitantẽ
de exemplo: ſed quaſi letam pꝛo voto:religioſã pꝛo officio
nec vt verbum angeli mulieris in atteſtatioe pparet.
n eo.ca. vbi dẽ de iohanne:Tu puer ꝓpha ⁊c. Poſtil⸗

lat᷑oꝛ obijcit:qꝛ iohes dixit ſe nõ eſſe pphaʒ.i.ꝓcul fantẽ ſiẽ

antiqᷣt :qꝛ qð dixit digito monſtrauit.vł alr negauit ſe ꝓ⸗

pheta tm:qꝛ fuit pluſq; ꝓpha. Burgen.aũt alr ſoluit dicẽs

ꝙ negauit ſe illũ ꝓpham:de qͥ dẽ Deutro.xviij.qð ad litte/

raʒ de chꝛiſto exponitur. Sʒ vẽ ꝙ iuxta burgẽ.ſolutioneʒ ñ

ſatiſteciſſet querẽtibꝰneq; queſtioni: quia cũ pꝛius dixiſſet
Nõ ſuʒ ego chꝛiſtus.de quo vt dicit burgen.exponitur illõ
Deutro.allegatum:de hoc nõ queſierũt amplius:ſed cũ au
dirent ꝙ non eſſet chꝛiſtus neq; helias queſierũt quid ergo

ſaltem pꝛopheta es tu: non igitur queſierunt de rashets
pomiſſo in Deutro.pꝛout burgenſis vult.

La. II.

Euangelium

0

bibrit: ibi Et p'ꝙᷓ coſũma.ſũt. ꝭ pueri ꝓfectus ibi
Puer autẽ creſcebat. Lirca oꝛtuũ ſaluatoꝛis pꝛimo deſcribit
tp̃s:x loc : ibi Et ibãt oẽ.ʒ vᷣginis part:ibi Factũ ẽ aũt.A

angeloꝛü cantus: ibi
Et paſtoꝛes eraãt.cir ⸗
capꝛimũ oi: 7 Actuʒ eſt autẽ iĩ C. .
xijt edictũ a ceſare au dieb illiſ: xijt edictũ

no. bic oſtedit tv? .— d xiji cdict
tus eſt anno. xlqͥ. Au ret᷑ vniuerſus oꝛbis. Hẽc ð

ſcriptio pᷣma ſacta ẽ pſſide

guſti ceſanl qui nomi
ſyrie cyrino. Et ibant oẽs:

natus fuerat auguſt
ab augendo: qꝛ nota
biliter auxit imperiũ
romanuz: 7 pꝛopter
hoc in dieb ſuis alij

uitatẽ. Aſcendit at ⁊ ioſeph
a galilea de citate nagçareth

gentihusiunderia to⸗ ĩiudeã ciuitatẽ dauid que
oꝛbe pax vniuerſalis vocati: beihleez: e⸗ eſſ;
de domo ⁊ familia dauid:

ideo mandauit:
b ¶ Ut oſcriberetur
vniuerſus oꝛbis.vt ꝑ
hſciret᷑ qᷣlr tre diuer
ſe eſſent pplate: ⁊ q̃n-
ta tributa ſingule poſ
ſent reddes: vt ſic tributis idebitis nõ grauarent᷑ ⁊ ſciret per
quẽ moduʒ ſingule terre ſub impio romano melbregerent.
Ex hoc ẽt pʒ ꝙ xpᷣs natuj fuit tpe maxime pacis ſicut fuẽat
pnunciatum a ꝓphetis pᷣſ.lxxxj.Oꝛietur in dieb eius iuſti⸗
cia abundantia pacis. Item. Eſa.ij. Non leuabit gens cõ
tra gentẽ gladiũ.Et ix. Uocabit᷑ nomẽ eb:admirabilij: con
ſiliarius:deus foꝛtis: pater futuri ſeculi:pꝛinceps pacis.
c ¶ Hec deſcriptio pꝛima.Dẽ aũt pᷣma qntuʒ ad gnãles de/
ſcriptões oꝛbis:qꝛ añ iſtaʒ bene fuerũt alie deſcriptiones p-
tiales:ſic pʒ.ij. Reg.xxiiij.⁊.j. Daral.xxj.de nũeratiõe ppli
7 deſcriptõe quã fecit ioab de madato dauid. Dicit ẽt pᷣma
ſm alios qᷓntuʒ ad alias ptes eiuſdes deſcriptiois:qꝛ ſyria ẽ
in medio terre habitabilis:⁊ iõ ibi fuit inchoata iſta deſcri
ptio:vt inde denunciaret᷑ fieri ĩ alijs ꝓuincijs circulariter.
d ( pꝛeſide ſyrie cyrino.hũc eni Snu ceſar auguſt pꝛe

ſata ſibi vxoꝛe pꝛegnante.

fecerat ſyrie ad ipſã regendã. e ¶ Et ibãt ſinguli.hic ðᷣſcri
bitur natiuitas ſaluatoꝛis qntũ ad locũ:qꝛ iſta ðſcriptio pᷣ
cepta erat fieri in pncipalibciuitatibꝰ:⁊ ibi ↄueniebant qui
ibi habuerãt oꝛiginẽ: vt ſic deſcriptio fieret non ſolũ ſʒ nu
merũ perſonaꝝ:ſed ẽt ſm determinationẽ genealogiaꝝ:vt
eluaner determiat nobiliũ ⁊ ignobiliũ:⁊ hoc ẽ qð dẽ

ʒz eſt aũt. Deſcripto oꝛtu pᷣcurſoꝛis:h̊ ↄñter de

ut ꝓfiteret cũ maria deſpõ mas l
Molite timẽ. Eccẽé.n. euan-

ſfſcribit oꝛiſaluato:l. p deſcribit ſaluatoꝛl oꝛtde

yt ꝓfiterent᷑ ſinguli ĩ ſuagʒ ci

Factũ eſt autem cuʒ eſſent

nogentu⸗⸗ di pᷣmogẽit᷑ nõ qꝛ poſt illũ maria alioj ſi
ios habuerit:vt diẽ heluidius. heretic: ſʒ qꝛ añ illũ ali
um nõ habuit. Uñ ⁊ in lege filius vnigenitofferebatur
dñno ⁊ redimebat᷑ tanqᷓ pmogenit: qꝛ ab vno mẽſe redi
mebat: vt h Nu.iij. c. ⁊ tunc pᷣmogenituj dicebat dato
nullus ſeqret᷑.
m (¶ Et pãnis eũ

ibi impleti ſunt dies vt pa/ ivol e⸗ leipſam.
reret. Et peperitſlium ſuũ endilſi e ni⸗
pꝛimogenituʒ: et panis en tia ſaluatoꝛis: ſcʒ
iuoluit:et reclinauit eum in ipſam obſtetrices
pꝛſepio: quia non erat ei habuiſſe i ptu: qᷓ
locus in diuerſoꝛio. Et pa- raai it tai
— „ „ — JI e a
ſtoꝛes erãt ĩ regiõe eadẽ vi mris ĩ ptu q̃ñ ha

gilãtes:⁊ cuſtodiẽtes vigili buit locũ ĩ vgine:

as noci ſup gregeʒ ſuũ. Et pepit ſiñ doloꝛ
eccè ãgelus dñi ſtetit iux il rſerra⸗
los:ẽt claritas dei circũſul-/ Ecid dlecrn
ſit illos:t timuerũt timoꝛe puerũ natũ rcepit
magno.Et dixit ill ãgelus: inuoluit ⁊ reclina

uit:vt hic dicit:
n ¶ Et reclinauit
eũ in pᷣſe. Joſeph

geligo vobᷣ gaudiũ magnũ
eiĩ ĩ illo itinere ad/

duxerat ſecũ aſinũ ad poꝛtandũ vxoꝛẽ pꝛegnanteʒ ⁊ bo

uem ad vendenduʒ in bethleem vbi erat cõgregatio po
puli magna:vt de pꝛecio ſolueret expenſas in via ⁊ illij

duobus aĩmalibus fecit pꝛeſepiuʒ iuxta ſein quo beata

virgo reclinauit filium natum ſᷣm ꝙ ſuerat pꝛedictum

Albachuc.iij.ca.ſᷣm tranſlationẽ.lxx.quaʒ ſequitur of

ſicium eccleſiaſticũ: Dñe audiui auditum tuuʒ ⁊ timui:

e ¶ Et ibant oẽs vt ꝓfi.ſinguli in ciuitatẽ ſuã.ꝓfitebantur

aũt duplicit ſe eſſe ſiectos romano imꝑio.ſ.ſcripto: qꝛ eo/
rũ noĩa ſcribebãt᷑ de mãdato iperatoꝛis.⁊ ẽt facto:qꝛ ſolue
bant cenſuʒ impatoꝛi:ppꝑ qð in numiſmate cenſus erat ima
go ĩpatoꝛij:vt hẽ matth.xxij.c. f

Aſcendit aũt ⁊ ioſeph
a galilea.ĩ qua manebat. g ¶ In iudeã ciuitatẽ dauid. Ju
deaʒ hic accipit᷑ adiectiue:qꝛ bethleeʒ eſt quedaʒ ciuitas ĩ re
gno iudee: ⁊ vocat᷑ ciuitas dauid:qꝛ inde oꝛiundus ſuit: vt
hi. j. Regũ xvj. h Eo ꝙ eſſz de domo ⁊ familia dauid.
vt patet p genealogiã deſcripta ca.ſe.⁊ matthei.j. i
pliteret cumm a.ſi.deſpon.vxo.pꝛeg.ipſa eni erat de eadeʒ
tribu cuʒ ioſeph ⁊ ſucceſſerat in hereditate paterna: iõ iuit
ad pꝓfitendũ cuʒ eo Iʒ eſſet partui pꝛopinqua.hoc ẽt diuina
diſpenſatione factum eſt: vt ſic chriſius naſceret in bethleẽ
ſicut erat pꝛedictũ Mich. v. Et tu bethleeʒ effreta puul es
i milib iuda:ex te eni exiet dux qͥ regat pplm meuʒ iſrael
egreſſus ei ab initioa dieb' eternitatis. k ¶ Factũ ẽ autẽ.
PHic ↄñter deſcribit᷑ vᷣginis ꝑtus:cũ di: l¶ Et pepit filiũ ſu

conſideraui opera tua ⁊ expaui in medio duuʒ aialiũ.

Fuit eni pphete admirationis pauoꝛ ꝙ in loco tam hu
mili recliaret ſaluatoꝛ:vñ ſqa: o ¶ Q? nõ erat ei lo

cus in diuer. Eſt eni diuerſoꝛiũ hoſpitalaria ad quã di-

uertũt veniẽtes ab extra ad hoſpitãduʒ:ciuitas autem
bethleeʒ tũc erat plena poplo qui venerat ad pᷣdictã ꝓ/⸗
feſſionem:a illi qui erant potentioꝛej occupauerãt loca
