ceptionem: ⁊ ſic
loci condictio cõ/

pſonã mediatoꝗ: rreductionẽ pctõa : ibi Et ſtati ſps ex⸗
pulit. Circa pᷣ mediatoꝛ oñdit duplr:pvbo pᷣcurſoꝛis:

facto ⁊ vbo dei patris:ibi Et factuʒ eſt in dieb ꝰ.Circa

bmũ deſcribit᷑ locus vbi iohes pᷣdicabat:cuʒ dẽ. N
it in deſto iohes.qꝛ pᷣdicabat pniã agendã vt hoĩej eẽnt
diſpoſiti ad xpi ð
ꝓximo vẽturi re .. “”ùMẽñ
mũ pñie:iĩ remiſſionẽ pctõ
rum.l Et ègrediebatur ad
lationi.⸗ Aſperitaj eum omnis iudee regio: ?
enim odeſerti au“ hieroſolymite vniuerſi et
ſteritatẽ penitẽtie baptigabãtur ab illo in ioꝛ
oſignat. ¶ Pꝛe danis flumine:conſitentes

gruebat ſue pꝛedi

daan banalnn peccata ſua. Et crat iohes
duplici. vno mõ veſtit pilis cameloꝛũ ⁊ co
de baptiſmo xpi: na pellicea circa lũboſ eiuſ
tui H et locuſtaſ ⁊ mel ſilueſtre e⸗
talebaprilna io⸗ debat:ct pꝛedicabat dicenſ
hannes dare non Veniet foꝛtioꝛ me poſt me
poterat:iõ ißm p chiñ ſũ dign ꝓcũbens ſol
dicabat dandum H
ꝑ xpᷣm in ꝓximo

venturũ:⁊ ſᷣm hoc li baptięãs refert᷑ ad baptiſmũ iohis
7 qð ſequit᷑: Pꝛedicãs baptiſmũ pnie ⁊c̃.ad baptiſmuʒ
xpᷣi futurũ.Alio exponit de baptiſmo iohij:⁊ ſic bapti
gans ⁊ pᷣdicans referũt ad pᷣdicationẽ iohis ⁊ baptiſmũ
eb:qꝛ licet baptiſmo iohis nõ dimitterent᷑ peccata:ſuſce
ptio tñ illius baptiſmi erat quedaʒ pteſtatio agẽdi vaʒ
penitentiaʒ de peccato:p quaʒ dimittuntur peccata.
g ¶ Et egrediebat᷑ ad illũ oĩs iudee regio ⁊c.i.multi de
illa regione ⁊ de hieroſolymis ⁊ ẽ hypbolica locutio:ſi
cut i coi mõ loquẽdi dẽ de aliquo ſpectaculo tota ciui/
tas vadit ad tale ſpectaculũ:lʒ aliqũ maioꝛ pars ppli ñ
vadat. h ¶ Et baptixa. ab illo in ioꝛ.flumie.p alud n.
flumen filij iſrael trãſierũt ad terraʒ ꝓmiſſionis:a ideo
baptiſm iohis ↄuenient᷑ fact ẽ ĩ ioꝛdane flumie:qꝛ erat
quedaʒ ꝓteſtatio penitẽtie agẽde p quã ẽ tranſit᷑ ad ter/
raʒ viuẽtiũ ſᷣm ꝙ dẽ matth.iij. Penitentiaʒ agite appꝛo
pinqbit enĩ regnũ celoꝝ.Et qꝛ pᷣdicatoꝛeʒ decet auſteri/
tas vite ᷣm ꝙ dicit paulus aplus.j. Coꝛi.ix.Caſtigo coꝛ
pus meũ ⁊ in uitutẽ redigo:ne foꝛte cuʒ alijs pꝛedicaue
riʒ ipſe repꝛob' efficiar. ⁊ iõ ſᷣditur: i ¶ Et erat iohes
ve.pilis cameloꝝ ⁊c.in q oñdit᷑ auſteritas veſtit: ⁊ etiã

qꝛ iohes veniebat in ſpiritu ⁊ vtute helie: vt hẽ lucẽ.j. iõ

deſcribit᷑ in cõſimili habitu: ꝓut hẽ.iiij Reg.j. k ¶ Et
locuſtas ⁊ mel ſilueſtre edebat.i qͥ oñdit᷑ auſterita) vict
iſte eſt eni cib pauperuʒ in jra illa. l ¶ Et pꝛedi.di.ve.
foꝛtioꝛ me ⁊c.hoc aũt dicebat iohes ad remouendum
falſam opinionem populi: quia credebant ipſum eſſe
chꝛiſtum. m ¶ Cuius non ſum dignus ꝓcum.ſoluẽ
coꝛ.calci.eius matth.iij.dẽ cup non ſuʒ dignpoꝛtaẽ cal
ciamenta:potuit eiʒ iohej vtrunq; dicẽ:matth tñ expꝛeſ
ſit depoꝛtationẽ: Marcuj aũt ſolutionẽ:tñ ꝑ vtrũq; idẽ
intel igit. q. d.iohes:tante excellẽtie ẽ xpᷣs: reſpectu mei
ñ ſũ dign ei exhibere ẽt mimũ obſequʒ.nõ eni chꝛiſt
hẽbat calciamenta poꝛtanda vł ſoluenda:qꝛ ſcribitur
act.j.Cepit ieſus facẽ ⁊ docẽ.ipᷣe ãt diſcipuł ad pᷣdicãdũ
miſſis ipoſuit ſine calciamentis incedere:vt hẽ luce.x.et
iõ nõ ẽ credibile ꝙ calciamentis vteret. n ¶ Ego bapti
go vos in aqua.qꝛ baptiſm iohis lauabat tm coꝛpoꝛa.
o ¶Ule vero baptięabit vos ſpuſancto.qꝛ i baptiſmo
xp̃i confert gra ſpuſſancti. p ¶ Et factũ eſt. Pic ↄñter
oñdit᷑ mediatoꝛis perſona:teſtimonio dei patris:cũ ba⸗

dilectus: in tẽ complacui.

pticaret᷑ a iohãne:a hoc qd dẽ: q ¶ In diebillij.ſ. in b
iohes baptixabat ⁊ pᷣdicabat añqꝙ in carcere clauderetur.
r. Geni ieſus a nacareth galilee.in illa eniʒ ciuitate fuit
nutrit:vt hẽ luẽ.ij. s ¶ Et baptięatus ẽ a iohe in ioꝛdãe.
quij enĩ nõ indigeret aliquo baptiſmate:venit tñ ad baptiſ

mum iohanni:pᷣmo
⸗ 8= yäy3c t,t illu appꝛobaret 2
uẽ coꝛigiã calciamentoꝛũ ipᷣm a deo oꝛdinatuʒ

₰ 2 „ . ₰ ci .
eb. Egò baptiçaui vos aq: ldeeren det⸗

illè o baptigabit vos ſpi/⸗

. cebant ipᷣm hũana fi
rituſancto. Et facthim eſt in ccione gainuemu :2
dieb illis: venit ieſus a na vt iohßes ipᷣm eẽ x-pᷣm

careth galilee t baptixat

eſta iobanne in ioꝛ g. Et mere hin de tobie⸗
ſtatim aſcẽdẽſð aqᷓ vidit ce mo.ſed vt manifeſte⸗
loſ apertos:⁊ ſmſem̃ tan/ tur in iſrl: pꝛopterea
q columbam deſcẽdentey coo venl Pae
⁊ manentẽ in ipſo. Et vox de eo: Ecce agnus di:

fſcã ẽ de cel: Lu eſ ſilmeus ecce tollit pctã mũ
di. t ¶ Et ſtati aſcẽ/

dens de aqua vidit a

pertos celos ⁊ ſpʒ tã

i colũbã ⁊c᷑. In baptiſmo.n.xpᷣi apparuit tota t᷑nitas: pꝛ i
ĩ voce ſpᷣſſãctĩ colube ſpecie:⁊ fili carne:verũtamen caro
vnita erat filio ĩ vnitate ſuppoſiti:vox aũt ⁊ colũba nõ ha
bebant vnitateʒ ſuppoſiti cũ pĩe ⁊ ſpũſcõ:ſʒ tm̃ i repᷣſentati/
one ſigni:⁊ cũ pꝑ talẽ apparitioneʒ trinitat᷑ baptigato xpo ſi

gnificatũ fuit ꝙ baptiſmxpᷣi deberet ↄfiteri ĩ noie pꝛis ⁊ fi
lij ⁊ ſpſſãcti:tñ ĩ pmitiua ecclia ad tpᷣs collatfuit ĩ noie x-pi

vt hẽ Act.ij.⁊.xix.vt nomẽ xpᷣi i maioꝛi reuerẽtia hẽret.Et
ad excludeno erroꝛẽ illoꝝ qͥ vtutẽ baptiſmi atibuebant mi
niſtris ſᷣm ꝙ hꝛẽ.j.coꝛiĩ.j.dicentej:Ego ſũ pauli:ego aũt apol
lo: ego vo cephe ⁊c.ſed ceſſantibꝰillis cauſis redut ecclia ad
foꝛmã pᷣdcãm. v ¶ Lu es filmeus dilecx.pᷣ ceterl qꝛ fil
es nãł alij aũt adoptiui. x ¶ In te coplacui.ad pficienõ in
te op redẽptiois hũane. Ad maioꝛẽ itellectũ dcoꝝ põt q̃ri
H:vtruʒ conueniens fuit celũ aperiri xpᷣo bapeieto 7 vocẽ
pris audiri. Arguit᷑ ꝙ nõ:qꝛ tał apertio nõ fuit ſᷣm vitateʒ:
cũ coꝛpoꝛa celeſtia ſũt icoꝛꝛuptibilia:nec ſʒ apparentiã tin:
quia falſitas fuiſſet in operib dinis qð nõ cõuenit. Itẽ xpo
baptiçato non fuit aperta ianua celeſf:ſʒ i paſſiõe: cuʒ tat
apertõ celi ſignificaret aptionẽ btitudinis vr ꝙ nõ debuit fi

eri xpo baptisato:ſʒ io paſſo. Itẽ vox pꝛij ſup xpᷣm erat ꝗ

dã appꝛobatio ſue pᷣdicatõis:vñ matth.xvij.vbi ſimil vox

facta eſt ſup ipſũ ĩ tranſfiguratõe addit: Ipm audite.ſed ñ
pꝛedicauit imediate poſt baptiſmũ: ſed poſt ĩcarcerationeʒ
iohannis: vt dicit᷑.j.eo.ca.ergo Neſponſio dieenis g
vt

xpᷣs baptigatus fuit a iohe non vt baptiſmo ĩdigeret:ſe
virtutem regenerandi aquis conferret:a vt teſtimonio io-
hãnis manifeſtaret᷑: vt dictuʒ eſt:? ꝓpter vtrũq; couenienj
fuit celũ aperiri:⁊ voceʒ pꝛis audiri:qꝛ cuʒ teſtimõio iohis
qð erat hũanuʒ fuit teſtimoniũ dei pꝛis ⁊ ſpᷣſſancti apparẽ
tiuʒ in voce ⁊ colũba:⁊ ſimilr creature irrõnabil ⁊ inſenſi-
bilis teſtimoniũ per illaʒ apertioneʒ celeſteʒ. Iteʒ conuẽien
fuit ad ſignanðò vtutẽ baptiſmi dãdi p xpᷣm:p queʒ ẽ itroit
in regnuʒ dei:ſᷣm ꝙ dicit᷑ iohij.iij. Niſi quis renat fuerit ex
aqua ⁊ ſpᷣuſãcto non poteſt introire in regnũ di.Ad pᷣmuʒ
dicendum qꝙ illa apertio non fuit in coꝛpoꝛe celeſti: ſed i ae
re ſicut ſolet fieri in coꝛuſcatione in qua videtur celum ape/
riri:⁊ ſic dicunt homines vulgares celum aperitur in co/
ruſcatione: ſcriptura autem ſacra cõmuniter tenet moduʒ
loquendi vulgarem:mec fuit ibi falſitas aliqua: quia ſuffici
ens erat ad ſignificandum aꝑtionẽ ianue ꝑ baptiſmũ: ſiẽ ſʒ

in lege ⁊ ꝓphetis pꝛso

PJan zZ 0 reſa-

¶ Euangelium

de publica ⁊ cõi pᷣdicatione matth.expꝛeſſit.iiij ca circa
mediũ:⁊ ibi ẽ expoſitũ. ſ ¶ Impletũ ẽ tps.ſ.redẽptõis
i.

aliquos doctoꝛes columba illa nõ fuit vera colũba:⁊ tamẽ
nõ fuit ibi falſitas aliqua rõne dicta: qꝛ ſufficiebat ad repꝛe
ſentanduʒ vel ſignandũ ſpᷣmſanctũ.Ad ⁊“ dicenõ ꝙ licet ꝑ
paſſionẽ xpᷣi ianua celi ſit apta:qtũ ad remotionẽ ipedimẽ
ti gnãl:qð erat ex peccato ade:tn applicat vł paſſionis q̊n-

tuʒz ad ſingulares ꝑſo
naſ beatitudinẽ inrr . „ , „2
tes ꝑ baptiſmuʒ: pr Et ſtatim ſpirit expulit eu
quẽ icoꝛpoꝛã: chꝛiſto in ðſertũ.Et rat ĩ deſto q̃

⁊ efficiunt᷑ ꝑticipes re
dẽptionis facte ꝑ paſ
ſionẽ:⁊ iõ cõuenienti
us fuit celũ aperiri in

draginta dieb ⁊ q̃dragita
noclib:&t tentabat᷑ a ſatha
na.Eratq; cũ beſtijs:èt an/

baptiſmo iy in paſſ · geli miſtrabãt illi. Poſtq;
one:qꝛ per baptiſmũ r Ni aα. vEnie
& imediate igreſſujad aut adir iohes: venit ie⸗
beatitudinẽ:vt viſuʒ ſus i galileã pᷣdicãs cuan
eſt. Ad z voicenð e li geliũ regni ði:⁊ diceſ.Qm̃
cet xpᷣs iceperit pꝛedi ſpletũ eſt tᷣs:èt appꝛopinqᷓ

care publice ⁊ cõiter
poſt incarcerationeʒ
iohannis: vt dẽ. j. eo.
ca.tñ añ incarceratio

bit regnũ dei. Penitemini
credite euãgelio.Et pꝛete
riẽs ſec mare galilee vidit

onem dicram docuit, ſimonem æ andream fra-
⁊ miracula aliqua fe/ . rotia
eir v oiſcipulo babn lrez eius mittentes retia in

it: vt habet iohij.ij. ? Mare. Erant enim piſcato/

ciij.licet nõ ita publi res.Et dixit eiſ ieſuſ: Aeni

te pꝛedicauerit: ſicut
poſt. ¶ Et ſtati ſpi
rit. Hic cõſeqnter de

ſcribit᷑ reductio pctõꝛis ĩ deũ ꝑ op' mediatoꝛis:⁊ p p ipᷣius

te poſt me ⁊ faciaʒ vos fie

p̃dicationẽ:⁊? ꝑ paſſiois redẽptionẽ.c.xiiij.ʒ p reſurrectiõis

glificatõeʒ.ca.xvj.Circa pᷣ ponit᷑ pᷣdicatio xpᷣi ꝑ via amoꝛ
ſ.cũ pᷣdicatõe curãdo:⁊ miracla faciẽdo:⁊ pꝑ viã timoꝛ ter
roꝛẽ futuri iudicij ĩcutiẽdo.ca.xiij. Adhuc circa pᷣ pmittit᷑
xpᷣi pᷣdicatio ꝑ ſeipʒ tm:⁊ cũ h per diſciplos:⁊ps icipit cir/
mediũ tti ca.ibi Et aſcẽdẽs ĩ mõtẽ. Ad huc circa p pmit/
tit᷑ xpᷣi pᷣdicatio.ꝛ ex h ponit᷑ iudeoꝝ emulatio ſeq.cap.Ad/
huc circa ppmittit᷑ pᷣdicatoꝛis debita diſpoſitio:ꝛ pᷣdicatõ
niſ executio:ibi Poſtq; aũt traditẽ iohej.ʒ ſeqᷣns aliqͥꝝ cõ/
uerſio:ibi Et pᷣteriẽs ſecus mare.ↄuerſoꝝ ↄfirmatio:ibi
Et igrediebant᷑ capharnaũ.Circa pſcienõ ꝙ debita diſpo/⸗
ſitio pᷣdicato ẽ moꝛtificatio carnij:vt ſit ſpdita ſpui:ſᷣm ꝙ
paulus dic.j.Coꝛi.ix.Caſtigo coꝛpmeũ ⁊ in fuitutẽ redigo
ne foꝛte cũ alijj pᷣdicaueri ipe repꝛobus efficiar.Et ſolitudo
ↄtẽplatioij vt ibi hauriat᷑ qð poſtea pplo ꝑ doctrinã effun/
dat:⁊ lʒ xpᷣs talib'nõ idigeret cuʒ in carne enulla fuerit re/
bellio: ⁊ ab inſtãti ſue ↄceptiois fuerit replet gr̃a vtutib et
ſcietijs:verũtamẽ egit talia pᷣbẽs alijs foꝛmã ⁊ ex:a ideo pᷣ
p̃mittit ſolitudo depti cũ d: y ¶ Et ſtati ſpi.expu.eũ i de⸗
ſertuʒ.qui eſt locus aptus contemplationi pꝛopter ſegrega
tionem a tumultu ſeculariũ ſpirit aũt a q̊ dẽ expulſus ĩ ð
ſertũ intelligit᷑ ſpõs diuinꝰ:a ẽt hũanꝰ:qꝛ xpᷣi volũtas erat oĩ⸗

no aↄſoꝛmis volũtati dine.⁊ ſequit᷑ maceratio carnis cũ dẽ:

5 ¶Et erat ĩ deſto.xl.dieb'.in quibꝰ ieiunauit.vt hẽ math.

7 a£

n

ie tacet⸗ Serbinit math. iiij. b ¶ Erat cũ beſtijs. nõ
3 magis applaudebãt. c ¶ Et ageli mini

tamẽ nocebãat ei
ſtrabant illi.p hoc oñdebat᷑ dñs terreſtrium ⁊ celeftum.
d5 ¶ Poſtq aüt traditeſt. Hic ↄñi deſcribit᷑ xpᷣi pᷣdicatio:⁊
p ijintũ ad tpᷣs cũ dẽ: Poſtq tradireſt iohes ⁊c᷑. ſic ei iohes

erat xpᷣi pcurſoꝛ:ita pᷣdicatio ipp erat pᷣuia pᷣdicatioi x-pi:

2 i xpᷣs non pᷣdicauit cõit᷑ ⁊ publice anqᷓ; icarceraret iohej
finita eius pᷣdicatiõe.xqᷓntũ ad locũ cũ ſpᷣdit᷑ e¶ Uenit i

f
humãe ꝑ ꝓphas pᷣdicte. g
dei.qꝛ ꝑ xpᷣm apta ẽ ianua ce

r appꝛopinquit regnuʒ
h ¶ Penitemini ? cre/

dite euangelio.qꝛ ſine penitẽtia pᷣteriti olicti ⁊ fide xpi ñ

inde puſillũ vidit iacobuʒ

gebedei ⁊ iohanneʒ fratreʒ
eius:⁊ ipſos ↄponenteſ re/
tia ĩ naui ⁊ ſtatiʒ vocauit il

hẽ vita beata.
, i ¶Et pteriens.
n piſcatoꝛes hominuʒ. Et Pic ↄñt delcribit
pꝛotinus relictis retibus ſe Paerisigrpi ſu
cuti ſunt eũ.Et pꝛogreſſus ſio ad ipſu: videlʒ

petri andree ⁊ ia/

cobi ⁊ iohis. patʒ

littera vſq; ibi:
k ( Et re.pa.ſuo

i
(cech

iiij. a Et tẽtabat᷑ a ſathana. modus aũt ⁊ oꝛdo hupteéta c
n

los. Et rlicto patre ſuo e aec merene.
beðo ĩ naui cũ mercenarijſ h mercenarij ali-
ſecuti ſunt eum. Et ingrèdi qui hoies q in pi-
untur capharnauz:et ſtatiʒ ſenreg aandrer⸗
ſabbat igreſſuſ i ſynagogã de Scleno aut w
docebat eos: Et ſtůpebãt inta vocatio de qᷓ
ſr doctrina eiꝰ. Erat.n.do loqt hic mare:fu
cẽs eos qᷓi ptãtẽ hñſ ⁊ ñ ſiẽ i lla vocati ſut
ſcr ibe. Et er gt in ſynagoga erugn rpiepirert
eoꝛũ hõ ĩ ſpũ imũdo:èt ex ad ꝓpꝛia negocia
clamauit dicẽs:Quid nob no reuerſuri. pꝛꝰ
J üffiiz vocati fuerant

irrrr ſalteʒ tres illoꝛuzʒ
ad qᷓndã xpᷣi familiaritatẽ: poſtea tamẽ reuerſi ſũt ad ꝓ

pꝛia negocia:de q̃ loqt᷑ ioh.j.ca.dicẽs ꝙ duo diſcipli io/⸗
hãnis baptiſte audientes eũ di.de xpᷣo Ecce agn dei:ſe/⸗
cuti ſunt eum.⁊a ibidem ſubdit᷑ ꝙ andreas erat vnus ex
illis duob':a de altero dicũt doctoꝛes ꝙ fuit iohes euõ
geliſta: ⁊ de vocatõe petri ibidẽ ſpdit᷑:iſta tñ vocatio io⸗
hannis ⁊ andree fuit inſtrali᷑ vbo iohij baptiſte:pncipa

liter aũt xp̃i inſpiratioe.Si aũt qrat qũo hoies ſeclari-
b'iplicati ad ſolũ xpᷣi vbũ relictis oibus ſeq̃bant᷑ eum.

Dicenð ꝙ humãitas xpᷣi inſtrumẽtuʒ erat dinitatis ↄiũ

ctũ: ſicut manẽ iſtrumentũ artificis:⁊ iõ ſicut vbuʒ xpi
inqntũ vox mouebat aurẽ:ita inqntuʒ inſtr̃m dinitatis
mouebãt mentem. l ¶ Et ingrediebant᷑ capharnaum.

Hic ↄñter ponit᷑ conuerſoꝝ coſirmatio ꝑ opera miracu

loſa. Et deſcribunt hic tria miracula. Pꝛimũ eſt de de/

moniaco curato.⁊m eſt de ſocru petri ſanata:ibi Eꝑt pꝛo
tinus egredientes.ʒmaũt de lepꝛoſo mũdato:ibi ⁊ venit
ad eũ.Circa pmuʒ dẽ: l ¶ Et ingrediebat᷑ capharnaũ.
in illa eni ciuitate in pꝛicipio ſue pᷣdicatiois pluries xps
ꝛedicauit: ⁊ multa miracula fecit: ppi qð luce.x.expꝛo

bꝛabat illi ciuitati:qꝛ ꝑ hoc nõ fuerũt ad deũ ve ↄuerſi.

m ¶ Et ſtatim ſabbatis igreſſus in ſynagogaʒ docebat
eos.ſynagoga eni eſt locus vbi cõueniebat legiſperiti: et
comunis populus ad audienò doctrinã legis: maxime
diebus ſabbatoꝝ: in ꝗb'dinij erat vacandu: io tali lo
e vocebar xpᷣs:qꝛ erãt cõuenientia doctrine eius.
EEt ſtupebãt ſuꝑ doctrina eius.i.admirabãat᷑:tũ qꝛ
legẽ ꝓphas nõ didicerat ⁊ tñ clariſſime docebat:tum
qꝛ doctrinã ſuã dinis opibꝰ cõfirmabat:vñ ſubditur:

o ¶ Eart enim docens eos quaſi poteſtatem habens.ſ.

faciendi miraculꝗ:quod ſtatim oſtenditur per ſactũ: cũ
ſubditur: p¶ Et erat in ſynagoga eoꝝ homo in ſpiri
tu immũdo.i.obſeſſus a demone. q ¶ Et exclamauit

ta ei atioe. 2 qntu ad loc dDolens de chꝛiſti doctrina que erat aĩaruz ſalus ⁊ medi/
gali.pᷣdicans euangeliuʒ ⁊c.q̃re aũt ibi p pᷣdicauerit loqndo . Rutes

cina Et quia de ſalute hominum toꝛquetur diabolus

,

n

4

ß
cwbort
.
e uce,

ſeſcens

Au ee
t
(oic
Uuelare
munt
shn
Kiin⸗
ſeelin

Nenm

mlnn

muh
iſn
Aß

Hye
o

((N. 21
Dockdr

ild

“

e

bybu
bn⸗
denr.
cohele
ſöſala

uun⸗

wnio⸗
pue

(n
id

nliͤc
ſtn
lie
nnbi
Afft
kfie
dano
fuie
heem⸗

. 82 5„ „ ₰ „ . ⸗“ 4 „N 1. „ . H
inuidia mor:iõ ſpᷣdit: a ¶ Ueniſti ante tps pderenoj.

nuidia mor : a0 te ts pdere noj. Woit: ¶ Quia pote. ſpi. imũdis ipe. ꝛ? Et pti. egredi.
i. oiminuere T auferre poteſtateʒ noſtraʒ nocẽdi hõibꝰ. pi L

Hic ponit᷑ vumiraculũ:⁊ diuidit᷑ in duas ptes:in pncipaleʒ

iſcepßi, ſus. p ꝓphetias eni de xpo dictas:q deiminauerãt te g (IEt ptinegredientes de ſynagoga.ſ.pPꝰxpᷣi pᷣdicatione
ſan locuũ ⁊ modũ veniẽdi ipſxpi:m ꝙ plenp declaraui in æzeius confirmationem per expulſionem demois. h ¶ -
Ihin. gquacſam queſtie nerxrũt in domuʒ ſimo
N eaqustu meſſſſſſſſſſſſiuuu,,s,,s,ss,s nij. vt ibi acciperẽt re
Crüff Peneler ieg: . 2 tibi ieſu nacarene. Vẽni⸗ babẽtes ⁊ demõia hñtes: fetanezpont labo⸗z
e ſachat ihſij ſtian tpſſpdenos⸗Scið ch t erat omnis ciuitas ogre 10 Kerubebat aute;
ncend ſſe chꝛiſuz ilege ſeis ſanctus dei: æ cõmina gata ad ianuã. Et cſirauit (cde y mig vute u⸗
Krihonr DPpmiſſu. vn.j.eo. tus eſt ei ieſus dicens:bb multos ꝗ vexabant᷑ varijs ture febꝛij poſſit cura
Nſhh (h dĩe ñ ſinehat muteſce: ⁊ exi de hoĩe. Et lãgoꝛib'. Et demonia mul rii: no tñ i iſtanti: xpᷣ
ecos lo ui: m ſcd 922—MDUN — „ — A’, „ 0⸗ „ „,„ ð ſe 4 HB i⸗
dandſo ant eu iee xopg diſcerpens eum ſpũs imũ ta eijciebat: &t ñi ſincbat ea ro: lta necte wills
HKRM SIm g expꝛeſſe d· dus ⁊ exclamanſ voce ma loqui qm̃ ſciẽbãt eũ Et di⸗ mulier miſtrabat eis
— luc, ij verütame gna exiſt ab eo. Et mirati luculo valde ſurgenſ egreſ· ex quo oſteditur iſta
dipeigg Iſnſciebat ipſuz e? ſunt oẽs:ita vt conqrerent ſus abijt in deſertuʒ locũ: curatio miracloſa ad
uen onnerhen enta inter ſe dicentes: Quidnaʒ ibiq; oꝛabat. Et pſecutus dciulge Amat⸗
diabolevo eſt boc: Quena; bocrina S eui ſimon:c q cũᷓ llo erat onen. kdſicbere
ſabn tuit ſcire de xpo. h noua:Quia ĩ ptqteſpiri· Et cũ iuẽiſſet eũ dixerũt ei: pars incidentalis oc
ntſt Peramn eler ai. tibus imũdis iperat ⁊ obe qꝛ omẽs querũt te.Et ait il oneniur ſete
gnkmnäcro c˖ dlunt ei. Et pceſſit rumo: lis: Eafnus in ꝓximos vi- moſtilla villa adan
nuinn pielicet ad hũc ſi ei ſtatim in oẽz regionẽ ga cos ⁊ ciuitateſ: vt ibi pꝛedi xerit eos ad xpz que
Mso nem triplici eum lilce. Et pꝛotin egrediẽtes cem. Ald hoc eniʒ veni. Et rentej remedip: 7 c
— tentatuerit vt di de ſynagoga:vẽnerũt ĩ do/ erat pꝛedicãs in ſynagogiſ eſt ad dicit: k ¶ Ue
Gnicn ctum fuit plenius mum ſimonis ⁊ andree cũ eoꝝ ⁊i oĩ galilea.⁊ ðᷣmõia ſpere autẽ facto. dicit
am
Z maeii in, iacobo T iohane. Recũbe eiſciens Et venit ad euʒ le aurttheophilus erpo
nan , cozsuiſſẽt domone,) lacOO &ο ane. Recube eijciens Et venit ad euz le ſitoꝛ ꝙ ita tarõ addu
imeſid ipſuz eẽ deñ:nũq bat autem ſocruſ ſimõis fe ꝓſus depᷣcãs eũ:⁊ genu fle xerũt eos ad chꝛiſtũ

gdn r ⸗

6 14,
nget

nticaa

. „ 4 2 — .„ P, p⸗ —
ininund dfʒ glie crucxif· T ↄtinuo dimiſit eã febꝛis: cum ait illi: Nolo. Mudà ti: que fniebatur iĩ ve/
egkſn ſent. Aliq autem ⁊ miniſtrabat eis. Neſpere re:Et cum dixiſſet:ſtati di/ ſpere ill diei. 1 ¶ Er
En voſten Siclec autẽ facto cuʒ occidiſſʒ ſol ſceſſit ab eo lepꝛa:⁊ mũda tool imalttde ac⸗
1o . fe . — — 8 909 Tme g. es 1 1. EI
niuti uerur oemeiz aſſerebat ad cu; oẽs male t&. Et cõmidt ei: ſiatig chuez ianud ve aa⸗
infrn diun ſʒ nec ẽt cognouerũt certitudinaliter ipʒ eſſe chꝛiſtum ĩ ſupꝛa dictũ eſt. m. ¶ Et curauit multos.i.oẽs qᷣ fueft ibi
tcpbmin lege pmiſſuũ: ſ tm hoc cognouerũt qdam coniectura p acducti ꝗͥ erant multi ali exponitur Multos.i.ples de ad
nmmnn bapili multu que in hoc loco ⁊ale locis euangelij plu duct quop fides T ocuotio curation merebat. n (t de
Dümöͤcr) rib'nomie ſcientie expꝛimit:ſed pꝛimũ dictũ magis vi/ monia mlta eijciebat. eodẽ mõ düplłr expoit.i.oia vlplra.
mauhln detur ↄſonũ textui ⁊ dictis ſanctoꝝ. c ¶ Obmuteſce. o Et no ſinebat ea loqui.ex cauſis pꝛedictis. p 6 uo
iluuin Copellebat eniz rp demones ad tacenduũ de ipſo:ne ve niaz ſciebant eũ iam dictum eſt qualiter hoc ſit intelligenõ
igmmni ris falſa miſcerẽt: ⁊ ne videret᷑ querẽ teſtimoniũ ad ipſi;j:· q ¶ Et diluculo valde ſurgens ⁊c. l. in hoc danj exeplum:
Noinnu⸗ maxlime qꝛ phariſei dicebant ipʒ in beelebub pᷣncipe ð yt pᷣdicatoꝛ ⁊ mirabiliũ diuioꝝ operatoꝛ debeat fugere po
ranrten monioꝝ ehcere demonia: vt h matth.xij. vbi dicum puli applauſum: verũtamen qꝛ nõ debet omittereſ alutem
aiſ phariſeoꝝ pleniexcludit: ſic ibide; expoſui. d ¶ Et di animarũ:iõ ſubdit. Egam in pximos vi.a ci. vt ibi pꝛedice,z

R

lyßm4

b ¶ Scio ꝙ ſcis ſanct᷑ dei.i.xpᷣj ad ſalutẽ hominũ miſ

uiuduxiſſẽt iudeos
ad ipᷣʒ crucifigẽdð
Hʒ qꝙ dẽ. j. coꝛ. ij. c.

Si coguiſſet nũc

vbi dẽ de iſto demone Periuit ab illo ⁊ nihil ei nocuit

bꝛicitans: ⁊ ſtatim dicũt ei
de illa: Et accedens eleua-
uit eã: appᷣhẽſa manu eius

ſcerpens euʒ ſpus imũdus.ↄꝛium videt᷑ haberi luce.iiij.

⁊ incidentalẽ:2 ibi Ueſpere aut facto. Circa pᷣmũ dicitur:

xo dixit: Si uůᷣis potes me

mũdaẽ. Nſuſ ãt miſt eiꝰex

tendit manũ ſuã:⁊ tangenſ

cetera patẽt. r ¶ Et venit ad eũ le
miraculũ ð lepꝛoſo mũdato:cuſfi

qꝛ illa dies erat dies

ſabbati: ⁊ credebant

curationej nõ eſſe lici

tas durate die ſabba⸗

ꝛoſus. Hic ponitur ʒ

irmmm. dicenð ꝙ, demones ab obſeſſis coꝛpoꝛibus ſolent exire: vis potes me mũdare.ↄſitẽdo eni ĩ xpᷣo dinã potẽtiã meru
röal b nõ ſol cuʒ afflictone coꝛpoꝛis:ſ ẽt cũ mutilatõe alicu it curatõeʒ:io ſpdit: t ¶ Ieſuj at mif.eextẽ. ma.ſu.⁊ tã.
nabittüͦg dũ ẽ qntuʒ ad mutilationeʒ qꝛ exiuit abſq; mutilatise imũdicia:tũ hoc ĩ xpo locũ nõ habuitqꝛ ex tactu lepꝛaʒ cu⸗
ocebattun mebꝛi. ꝙ aut dicit marc⸗ diſcerpẽ euʒ: intelligenð ẽ qntũ rauit. v ¶ Ait n volo.hẽ pũci qð ſbdit᷑: x ¶ Muida
ſbdimmn. a afflictionẽ: qꝛ lʒ i exitu nõ mutilauerit eu tũ mltum re. iperatiuuʒ eſt: vt oñdat ſe p modũ iperij lepꝛaʒ curare tã
nbabens, Akfflixit: r hoc idẽ hi luc.iiij. vbi di: Et cũ pieciſſet illul i dñs creature. y ¶ Et comminatus eſt ei hibendo ne
rſunii⸗ oemoniũ ĩ mediũ p qð intelligit obſeſſi afflictio:ibide,ʒ hãc curationem diuulgaret: done oſtendiſſz ſe ſacerdotib:
Fn ſuditur: Exiuit ab eo nihilq; ei nocuit p qð excluditur a ſacrificium in lege ſᷣceptum pꝛo ſua emũdattõe obtuliſſet
mmon 1 mutilatio. e ¶ QAuenã doctrina hec noua. qꝛ pꝛecepi legalia.n.hũerũt curſũ ſuũ ⁊ obligatõeʒ vſqʒ ad xpᷣi paſſio
ſor veteris legis addebat nouitatẽ ↄſilioꝝ:a ẽt qꝛ nouo mõ næ:in qua oblatũ ẽ vnum pfectum ſacrificiũ euacuatiuum
1

pfirmabat doctrinã ſuã.ſ.p opꝑationẽ:miraculoꝝ: ⁊ iõ

legaliuʒ: ideo vſq; tunc chꝛiſt legalia ſeruauit ſicut decla

(Euan

ratum fuit matth. v. ſuper illud verbum: Non veni ſoluef

legem ſed adimplere·? ſimiliter alijs ſeruanda mandauit:
vt ̊ pʒ. 3 Et egre ce. pꝛedi. ⁊ diffa. ſermoncʒ.l. oſt fa⸗
ctam oblationem pꝛedictaʒ. ⁊ ¶ Ariam non pol. mant.
introire in ciuitatem. pꝛopter pꝛeſſura hoiuʒ ſibi occurrẽ-
tium: ad querendun
ſanitates ? videnduʒ
miracuaalll.
¶UIn capitulo pᷣmo
vbi dicitur in poſtil.
ideo non eſt credibile
ealciamentis vtere

nemini dixeris:ſʒ vade oñ
de te pᷣncipi ſacerdotum:⸗
offer ꝓ emũdatõe tua:qͥ pᷣ

ſuerudine: non ſoluʒ ſte introire in ciuitatẽ: G ſo
actin ſeu impfectoꝝ
ſed etiam ſanctoum igeniehant ad e vndiaz.
Vrpz de moyle Exo. ueniebant ad eũ vndiq;.
ftio. capitulo: cui innn
renerentiam terre ſancte dẽ per angeluʒ: Solue calciamen⸗/

ta de pedibus tuis. Similiter de ioſue legitur ioſue. v. ¶ñ
non eſt credibile ꝙ chꝛiſtus qui non ſolitariam duxit vitaʒ

ſed cum hominibus conuerſatus eſt: vt baruth. quarto cal

eiecit illum ⁊ dicit ei: Nide

tur. ¶Additio. cepit moyſeſ ĩ teſtimoniuzʒ
CTCi.icalciamen jillis. Et ègreſſus cepit pꝛe-
yAis manifeſi qicaeæ ? diffamare ᷣmonẽ

ris ĩ deſertis locis eſſe ⁊ cõ

Et calciati pedes i pparatione euan gelij paciſ:opoꝛtet g
dicẽ ꝙ tã in dcis xpᷣi ꝓhibentis calciameta diſcipul q i

dictis apli pcipientis pᷣdicatoꝛibcalciari vtrobiq; intel
ligant᷑ calciamenta nõ mãliter: ſʒ ſpũalit᷑. ꝭ naʒ coſuetu·
do eccleſie vniuerſalis nmiaximã hʒ auẽtem.ipᷣa eni dock
na catholicoꝛuʒ doctoꝝ ab ecclia auẽteʒ hʒ.dic.n. aug.
i leò vtilitate credẽdi: Nõ credereʒ euangelio:niſi eccia

illud mihi traderet. conſtat aũt ꝙ ex ↄſuetudine ecclie

vniuerſał pᷣdicatoꝛes diuini vbi materialibꝰvtunt᷑ calci
amentiꝗi:nec ex hoc repꝛehendunt᷑ niſi forte illi qui ex re

gula vl cõſtitutõe ad hoc reſtringunt᷑.cetera auteʒ nullo

calciamẽta:dicit Epheſ vlti.Sate ſuccincti cc. æ ſedt

modo tã gnãlr ⁊ irrepꝛehẽſibiliter hoc feciſſẽt ſi ex pᷣce

vẽz ſentire.qꝛ ex his vbis iohis baptiſte aug.intellexit

me oñs ieſus:qꝛ niſi calciatfuiſſʒ de eo iohes nõ dixiſſʒ

bulo. hec ille. Eſt ẽt alia rõ ad ꝓpoſitũ:vide.j. ca.vj. in
in additione ſecunda. ¶ In eodẽ ca. vbi dꝛii Ila
dicenð ꝙ ülla ñ fiüt i coꝛpe celeſti:ſʒ i aere. itio

Elius dicenðò eſt ᷣm hiero.ſuꝑ mat

oculis celi aperti ſunt:ſicut Ecech.i pᷣmo ſui vo/

ciamentis vteretur. Conuenientiſſimum enim eſt vt quis luminis apertos eſſe cõmemoꝛat:ſᷣm quã ſententiã:nec

cum eis quibu. conuerſatur ſaltem in licitis ⁊ honeſtis co⸗
uerſetur. vnde pma ad Coꝛin. ix. Omnib'omia factus ſuʒ.
er obſtat illud qð poſtillatoꝛ allegat q xpe ipoſuit diſci⸗
pulł ad p̃dicanð miſſis ſiñ calciamẽt icedẽ.pqꝛ ñ oia q̃ ipij
diſciplis ad pdicandũ miſſis impoſuit chꝛiſtus ipſe ſerua
uit. pꝛeceperat enim eis in ciuitates ſamaritanoꝛu nõ itra-

ueritis matth. x. ca. qð tñ ipſe chꝛiſt ñ ſeruauit:vt hẽ Joh.

iiij. ca. ſimiliter matth.x. In viam gentium ne abiertij. xpᷣs
autem abüt in viam gentiuz: vt patet matth. xv. vbi legit:
Seceſſit in partibus tyri ⁊ ſidonis.vñ illud qð legit᷑ Actu.
.j. Cepit ieſus facere ⁊ docere.intelligitur de his qͥ ſimplicit
ſunt bona ſm legem naturalem vel diuinaʒ:ſeu de his que
pertinent ad perſfectioneʒ vite. Uſus aut calciamentoꝝ ð ſe

nec eſt bonus nec malus ſm vtranq; legem pꝛedictam. vñ

ſm aug.de doctria xp̃iana: In oib no vſus rex: ſed libido
vtẽtij in culpa c.x qꝛ illud qð dẽ luce.x. Nolite poꝛtare pera
nec calciamẽta.a doctoꝛibus intelligit᷑:nõ vt lra ſonat:ſʒ fi-

guratiue:vñ in glo.ibidẽ:vtrũqʒ de moꝛtui aĩialiſ coꝛio fit.

vñ nihil moꝛtale vult cſſe in ilłq ad pᷣdicanò mittit. hec in

glo.q̃ qdeʒz glo.nõ myſtica cẽſenda ẽ: ſʒ potilr̃alis. Nã cefa

q x̃s ꝓhibuit diſcipuł ad pdicationẽ miſſis ad lraʒ itelle/

cta ſũt ipeditiua officij pdicatiõis iqntũ aliquã ſolicitudie,ʒ

ſupflunʒz ſecũ trahũt:ſic ẽ poſſidẽ aurũ ⁊ argentũ:ſʒ poꝛta/-
re ſacculũ vel perã ⁊ hmòi.ſ.calciamẽta:maifeſtũ ẽ aũt
ſi ipediũt ad itincranduʒ: ſʒ poti expediũt. vñ dũs ꝗ iſrae/
litis exeuntib de egypto ad feſtinationẽ exeũdi ⁊ ambuladi
hoꝛtabat in eſu agni paſchal pᷣcipiebat eoj habẽ calciamen
ta ĩ pedibꝰ:vt pʒ Exo.xij. Cuiro ẽ:nec nudis pedib abulã/

do pꝑ offenſionẽ lapidis vł h'mi ipedirent᷑ ab itinere:ex ꝗ/

us vẽ ſequi ꝙ xpᷣs nõ phibuit pᷣdicatoꝛib'matertalr calci/
amẽta:ſʒ intelligenð eſt put in glo.allegata hei pʒ j.vj. ca.
maifeſte vbi xpᷣs diſcipuł ad pᷣdicãduũ miſſis iubet calciari
ſandalijs.vñ aug. de cõſenſu euangeliſtarũ dic marc vi⸗
cẽdo calciari alidd hcalciamẽtũ myſtice ſignificatioij amo
uet:⁊ iõ nullã ↄdictõnẽ icludit ſi vno loco calciameta diſci
pul pꝛohibeant ⁊ in alio eiſdẽ pcipiant᷑:cũ fm myſticaʒ ex-

poſitionẽ vtrũq; ſit verũ. Siquis aũt in tm voluerit pter p hyſignificari vile obſeduʒ.q.d.nõ ſũ dignei in mimo.

uire ꝙ nullo' calciamẽta intelligant᷑ niſi mãliter:tũc ex dcis

apoſioli hẽbit cõcoꝛdare ꝙ pᷣdicatoꝛes euagelij debẽt hẽre

in coꝛpoꝛe celeſti nec in aere apertio illa fuit facta: ſed
tm reſpectu ipſius chꝛiſti hanc apertionẽ ſpũaliter cõſi-
derantis ꝙ ẽt modus loquendi euangeliſtaruʒ teſtat᷑:dẽ

eni matth. iij. Et ecce aperti ſunt ei celi.vbi chꝛyſo. Q ð

pto xpᷣi hoc fuiſſet interdictũ pᷣdicatoꝛib:vt poſtillatoꝛ

dad li aʒ qꝛ xpᷣ calciamenta mãaliter poꝛtabat: vñ dic ili.
de vbis dñi:de his calciamẽt qbꝰcalciati ſum cõſoꝛtat

cuynõ ſũ dign coꝛꝛigiaʒ calciamẽti ſoluere: ſubrepat ·
hũana pᷣſũptio d. Ego euãgeliũ ſeruo qꝛ nudo pedeã

—

. n hien dicentem
wꝙ non reſeratione elementoꝝ ſed ſpiritualibus

coꝛpoꝛaliter aperitur omnibapertuʒ eſt. ſimili 7 mar.

dicit ð chꝛiſto tm: Uidit apertos celos. quaſi ipſa apet/

tio celoꝛuʒ ad viſionem chꝛiſti referatur.ſ.intellectuale:

pꝓut chꝛiſins baptiſmo iam ſanctificato vidit apertum

elſe celu hoõib'qð tñ antea viderat fiẽdũ: vnde ihacap
tione ſᷣm.tho.in.iij.pte.q.xxix.articlo.v.in coꝛpe qſt

onis. Tria ſũt ↄſiderãda q; ptinẽt ad efficaciã noſtri ba-

–— .

ptiſmi.pmo quedam pꝛincipalis virtus ex q̊ baptiſmꝰ

efficacia habet: que quidẽ eſt vx celeſtis ſcʒ diuina: qð
recte ſigniſicatur per apertionem celoꝝ.⁊ ad efſicaciam
baptiſmi operatur fides eccleſie ⁊ eius qui baptięatur.
Baptiſmus enim eſt fidei ſacramentum:per ſidem autẽ

cognoſcimus celeſtia que ſenſum ⁊ humanam roneʒ ex

. Bir vohn introitus regni celeſtis: ꝓut i poſtilla.
C3

n eodẽ ca. vbi dẽ in poſtilla: Si eni coguouiſſent d
mones ipſum eſſe deum nunqᷓ iduxiſſet. ¶ Adqitio
OIn videtur ratio quare demones non induxiſ/

ſent iudeos ad crucifigendum chꝛiſtum etiam ſi
cognoniſſet ipſum eſſe deum. Demones eniʒz cu
ſint in termino damnationis qᷓnto ad maioꝛa peccata
hoies trahere poſſũt tm̃ ad illud magis conant: ⁊ ideo
beda in hoc loco loquens de diabolo ſic dicit: Non igit

cedũt ad qð ſignificanð aperti ſũt celi. ꝭ qꝛ p baptiſmuʒ

ideo iudeis eum crucifigere perſuaſit: qꝛ dei filium non

ad coꝛi ij.dicent Si. n. cosuiſſet nuq dñʒ glie crucifixiſ

eſſe putauit. Ex quo patet ꝙ etiã ſi filium dei ipſuʒ eſſe
putaſſet adhuc pſuaſiſſʒ vt crucifigeret:dem aũt apli.j.

ſẽt cc.nñ fac ad ꝓpoſitũ loꝗt᷑.n. de hõib'ꝗᷣ tãq; viatoꝛes

quantũcunq; viles ſit nondũ tñ cõit᷑ attigũt ad iminuz

damnationis. ¶Replica.

—

giam calciamẽti ⁊c᷑.poſtillatoꝛ hoc exponẽ) dic

Ndmo ca. vbi dicit᷑: Non ſuʒ dignus ſoluẽ coꝛi

obſedum p̃ſtare:no.n.ad lr̃azʒ xpᷣs calciamẽta ſoluenda

hũit qͥ apoſtolis ne poꝛtarent ĩterdixit: quia cepit ieſuo

mi ſ
lulepong
N
RNN
5 ſchccſng⸗
nitgin

omlig

uürtt

ellignign
Nuungmll
nleri⸗
rpoſtllaw:
Mintlent
ungkili
lminen
amürſſ,

riht

liiſtl
M
Wdinm

in
Aprnudi

räͤbeprle
v

nrc
(

eIn
uun ton
1iahli
uciit
rutn
zdiminn
la.
gſoluec⸗
pone
din niie
1ſoon

= —

4

7

—

„

„
—

=

facere ⁊ docere ⁊c᷑. Burgenſis hoc dictuʒ egreferens foꝛ

taſſe ꝓpter poſtillatoꝛẽ nudipedeʒ calciamentoꝝ vſum
grãdipendit:nõ attendẽs ꝙ ſanct diony.caplo.xv.ange
lice hierarchie ſingulari myſterio deſcribit angelos diſ-
calciatos:vt oñderet ad diuinas illumiatioes ſuſcipien-

das ⁊ comũicandas nudipedes eſſe aptioꝛes. Attendat
bur.pꝛimũ eccle electũ ⁊ deputatũ rectoꝛẽ mo yſen:ñ ni
ſi nudipedeʒ ad diuina contemplanda accedẽ potuiſſe:
Exo.iij.Et ꝓphetarũ diſertiſſimum eſaiã ad dei pꝛece/

ptum nudipedẽ inceſſiſſe.Eſa.xx.Et magiſtrũ vnicim

nudipedem ſediſſe:vt patet ex marie penitentia que pe/-
des eius lauit luce.vij. Apoſtoloſq; calciatos no fuiſſe.

⁊ quis omniũ illarũ rerũ ſint rationes myſtice per do/

ctoꝛes ⁊ gloſam aſſignate:verũ ẽ tam ad litterã illaʒ cõ

tigiſſe ⁊ moyſi ⁊ Eſaie ⁊ apoſtolis pꝛecepta fuiſſe: eccle-
ſie catholice vſus eſt in picturis ⁊ imaginibus aliquo/
rũ ſanctoꝛum depictis cum calceis: imagines tñ apoſto

loꝛum chꝛiſti nudipede apparent que picture libꝛi lai

coꝛũ dicuntura rerũ geſtaruʒ rememoꝛatiue. vñ bur.
arde calciamẽtoꝝ in ſugil
lationem poſtillatoꝛis:quaſi dixerit vel ſenſerit euange-
licos pꝛedicatoꝛes ſub pꝛecepto chꝛiſti aſtrictos ad abie
ctionem calcioꝛum:qð tamen non intendit:ſed dic apo
ſtolos pꝛohibitos:conſtat autẽ pꝛedicatoꝛej verbi di m
ta licenter facere que facere apoſtolis non licebat.cõſtat
eni apoſtolos reliquiſſe omia que eoꝛũ ſucceſſoꝛes non
aʒ theſaurięant.conſtat etiam aploj/
vota emiſiſſe:que ſucceſſoꝛes eoꝛum non emiſerũt.Cõ⸗
ſtat apoſtolos in illatis cõtumelijj faiſſe gaudentes:ſuc⸗
ceſſoꝛes eoꝛum iniurias acriter vindicante:⁊ ſic de mł/

ſe inaniter fatigat in cõm

„

relinquunt: ſʒ qu

tis alijs.fruſtra etiam burgenſis ſe fatigat ad perſuaden
dum chꝛiſtum inceſiſſe calciatũ:quia vt dicit conueniẽ-
tiſſimuʒ fuit ſe confoꝛmare cuʒ his cum quibus conuer
ſabatur in licitis ⁊ honeſtis: allegat ad hoc apoſtolum

. Coꝛin.ix. Omnibus omnia factus ſum.⁊ ſicut bur.
ſubſumit de calciamentis:ita ego ſubſumo de diuitijj Zz
poſſeſſionibus que ſunt honeſte ⁊ licite:igitur conueni/

ebat xpᷣm fuiſſe diuitem ⁊ pꝛopꝛietarium ſicut burgen.
arguit eum calciatum:ſed conſequens eſt contra chꝛiſti

pꝛofeſſionem:dixit eniʒ: Uulpes foueas habent c fili
us autem hominis non habet vbi caput ſuuʒ reclinet.
ita ſubſumi poteſt de nuptijs ⁊ multis alijs licitis ⁊ ho/

neſtis. patet igitur pꝛincipium burgenſis modicum ve/
ritatis habere.Item ſi pꝛopter conuerſari cum homibꝰ

pꝛout allegat burgenſis baruth.ʒP chꝛiſtus debuit eẽ cal

ciatus:igitur fuit calciatus anteꝙ incarnatus.tenet con

ſequentia:quia illa conuerſatio cuʒ hominibus allega-

ta exponitur ad litteram de conuerſatione cum iudeij ĩ
deſerto.apoſtoluj etiam per burgen.allegatus per totũ

☛

capitulum pꝛobat oppoſitũ intentionis ſue: quia pbat
ibi auctoꝛitatibus ⁊ rationibus a licitis abſtinendũ ve-
ris pꝛedicatoꝛibꝰ:ſicut accipere ſumptus neceſſarios ab

his quibus pꝛedicant:vide boñ.in appologis. Nec valʒ
reſponſum burgenſis ad argumentuʒ poſtillatoꝛis: da
facit gooſam nouam illius dicti.Cepit ieſus facere ⁊ do/
cere.⁊ puto ſuam gloſam foꝛe erroꝛi pꝛopinquaʒ: illud
ſcʒ dictum intelligindum eſſe ſolum de his que ſimplici

ter ſunt bona ᷣm legem naturalem ? diuinam: quia ſʒ

illam gloſam chꝛiſtuj non feciſſʒ nec docuiſſet opera ſu
pererogationis neq; condeſcenſionis neq; conſilia: que
non ſunt ſimpliciter bona ad legem naturaleʒ ⁊ diuinã
pertinentia:alias enim non poſſent omitti ſine peccato

uod falſum eſt:vt patet matth̊ᷣ.xix. Meliuj autem glo

atur illud dictum qð cepit ieſus facere ⁊ docere.i.quic
4 quid ad virtutem ⁊ auſteritatem vite pertinet qð chꝛi⸗
ſtus docuit ipſe pꝛimo fecit:⁊ quia nudipeditio auſteri-

4

tatis eſt apoſtolis pꝛecepit:ideo fecit qð eſt argumentum
poſtillatoꝛis:ſed huic rõni bur.dat inſtantiã dicens:chꝛiſtꝰ

docuit hoc pᷣmuʒ fec
2 fſecit qͥ nõ docuit fa

pꝛecepit apls: In viaʒ gentium ne abieritis matth.x.⁊ tam
ipſe tranſijt ꝑ mediaʒ ſamariã ⁊c. Hic dico ꝙ inſtãtia ñ va
let:qꝛ nõ dẽ Actu.jiꝙ xpᷣj docuit qcquid fecit: ſed dẽ qcq d

d— Titẽruʒ intra ¶.II. cienda ꝓut aug. dicit

uit capharnauz p di non en zchaiſt vlrir
e anditß 5 diſcite a me moꝛtuoj/
es octo:⁊ auditũ ẽ ꝙ in do ſuſcitaf:ſup aquaj ſic
mo eſſet ⁊ ↄuenerũt multi: cis pedibus ambulaz
ita vt non caperẽt neq; ad non hocdixit: ſd d
m. atur eir ait Diſcite a me quia
ianuã:⁊ loquebatur eiſ ver mitis ſum r2 bumilij.

bum. Et vènerũt ad euʒ ſe
rentes paralyticuʒ:quĩ a q̃
tuoꝛ poꝛtabatur. Et cum ñ
poſſent offerre eũ illi pᷣ tur
ba nudaueft tectũ vbi erat

pot ẽt dici ꝙ cuz xpᷣs

pꝛohibiti erant ad pᷣ⸗
dicandũ gentibus ꝓ/
pt᷑ cauſas aſſignatas
it etranſit pꝑ ſamariã non pncipalr intent ad ibi pᷣdican-
dũ:iõ matthᷣ.xv.dixit mulieri:õ ſuʒ miſſus niſi ad oues
que pierũt dom' iſrl.⁊ ſequit: un
7 dare canibuj. In eodeʒ ca. vbi dẽ Celi aperti ſu
poſtil. expoit de ſigno viſibili ſẽſibili vel imaginaria viſiõe

aere:ſed ſoli xp̃i ſpiritualeʒ intuitum ſignificare celuʒ aptũ

ſed doctoꝛes ꝑ eũ allegati nõ loquũt᷑ cuʒ pᷣciſione reſtrigẽtej

ſe ad ſolã ſpũaleʒ viſionẽ xpᷣi:cupſignũ repꝛeſentatiuum in
aere apparuit etiã iohi baptiſte ꝓpter id qð dẽ iohis.j.Ipᷣe

in glo. auẽtis allegate: ſic xpj ẽt ſuauit que occaſioalis fu

tranſiret per mediaz
ſamariam:ibant etiiẽ
cũ eo apoſtoli q ꝑ eun

