debuerit ex b'exiſſe mũdo. q.d. meli eſſet vobis moꝛi mag digni eſtis iudicare õ ſũt q⸗ eͤndlin hiu 1
cõicare taliũ opib' malignis. c Nuũc aũt ſcripſi ⁊c. q.d. dã minima reſpectiue. h Me ciil qm angelos iudica Cmmſſun
ſic intelligendu eſt dictũ meũ generalit: applicat magis in bim. appꝛobado ſniaʒ iudicis de punitõe maloꝝ ange⸗ Pu
ſpecie de ſepatõe a ta- loꝝ:⁊ pᷣmiatione ſ ,
libus criminoſis.d. . . . bonoꝛ:qtum ad igt höm
d¶ Si is q frai noiak ãut rapacibꝰ:aut idolis ſer niã ſcĩ dẽ h mũdo iudica- banor Hmiu ac- tdi S.
i xp̃ianus: ita e bic uiẽtib :alioqn debuerat ð bũt: Et ſi in vob iudicabit cidẽtale:lic; n. an ſigenſt gan
accipit᷑ fraternitas re H ido exiſſe. Nunc ãt mũd':indigni eſt q ð mini geli mali ⁊ bõi ha i
ligienie alid lib ba boc mũdo exiſſe. Nunc ar mun gni eſt gomini buerit ſuũ pncipa aemn ſahe
bent: Supnoiat. i ſu ſcripſi vob ñ omiſcen. Si iſ mis iudicet᷑: Neſciſ qm an le iudiciũ a pncii· uſfiti oſi
per nom pſone bʒ no qui frat noĩat int voſ.ſi ſoꝛ gelos iudicabim:q;to ma pio müdutam de gengg keh
mzz religiois xpiane: nicatoꝛ:aut auar: aut idol gis ſecularia:Seclaria igit hoib qs ad malü cge in f
⁊ ſic eſt eadem ſnia. ßuiens: g, „ e g& . di ia ſi P buerin⸗ tẽpti incitauerũt mali: M M Ne
ſt ſornicatõ. ma uiens: aut maledicus:aut iudicia li habueru Nepli 2 ad bonũ ſci reci Lanee o
nifeſt. f ma ebꝛioſus: aut rapax: eu b'- biles ſut ĩ ecclia illõs cõ piẽt penã ⁊ pᷣmiũ cnt Ur 4
ledio i blaſppen?. moi nec cibũ ſumẽ. Quid ſtituite ad iudicãdũ. Ad v- ælm dicut etis ani
Aut ꝛiaſuse⸗ enĩ mihi de his ꝗ foꝛis ſũt recũdiã vr̃aʒ dico. Sic ñ?⸗ SEH alaa unla ii ſil
ieeanſuen olmj idͦdicare⸗ Hon' de bis g in inter uos ſabiens quiſczd nni⸗ zemen niſlle
diné: vn vſue: Oſus tus ſũt võs iudicat: Nam poſſit iudicare inter frairey to mag digni ſut einc, gi
plena notat: bũd ſi eos ꝗ ſoꝛis ſũt deuſ iudica luũ: ſed frater cum fratre iu hoies iudicare: ir ſd
milat bilis aprat. bit. Auferte malũ ex vobiſ dicio contendit: æ hoca- pter q ↄcludir:
bit En bymoi necluu Eein er — en ¶ Seclaria iu. einenleg aſt⸗
An h mornecli ſpſis. . VI. pud infideles. Jam qdem ſibpai . Kic f(Da „
mere cibũ. ⁊ ſic ver ä H ha. inter vos co e
ↄfundant᷑ emẽdent. S Vdẽt aligs vrm bfiis omnino delictum eſt in vo tepti. q ſũti eccle⸗ dann .
¶ Duid eni mibi ö — negociũ aduerſus al/ bis ꝙ iudicia habet inter ſia. i. mioꝛis repu ann S.
his ꝗᷣ foꝛis ſunt.i. de teꝝ:indicari apð iniqͥs:t ñ voſ. Quare non magis in/ tatoig 2 valoꝛis. atel
alig urera , negileͦoe An neſeid: atio⸗ iuriam accipitis? Quare l la lemd, itn ſt
eccleſiaʒ niſers 7 ms- apd lcos: n nelcit: q l ad iudicandũ. uen
rito. k (Judicare. òôMG .⸗ freqͥni.n.ↄtigitx Meclecſcin
q.d. ad me Talenete ũt extra foꝝ eccleſie. ¶ Noõne ðᷣ illi qᷣ paꝝ ſciſt de ſpũalib clari vidẽt iĩ tpalib: ꝓpter ſetllcnu poin mm
his q intus ſunt.i.intra eccleſiã. m iudicatis.i.iu qð talibu ſũt occupãdi:vt ſapietes in ſpualib doctrie ſtoltitilumn
dicare debetis eoꝝ vitia puniẽdo. ni aã eos qͥ foꝛis ſüt vacẽt ⁊ ↄtẽplatõi:ſic eni fecerũt apli act. vj. cõſtituẽtes ſim lat cſoun
de iudicabit. h addit apls ne ex bꝰ ꝙ infideles dicunt᷑ hic diaconos circa tpalia:vt pᷣſbꝛi libero vacarẽt ſpũalib. WMWuidiülgenlin
exempti a iudicio eccleſie crederent eſſe melioꝛis ↄditõis qd l ¶ Ad verecundia vram dico. q.d.ex facto vro vr ꝙ n (ehipetſmadn
eſt falſuʒ: qꝛ p E dei iudiciũ qð ẽ grau: iõ cõ/ ſit inter vos aliqs fidelis ſufficiẽs ad iudicandũ qð debe AAR dchvt
cludit vlter. o ¶ Auferte malũ ex vobiſipis. ſepate ma ret eẽ vobis verecũdũ.ſed iſto apli dictů videt eſſe ↄtra fennkddchrlu
los xpᷣianos p excõicatõʒ: vt ſic coꝛrigãt pena docẽte culpã. illud qð di.j.petri.q. Subiecti eſtote oi create hüane p Annilatcchcr
e ca. v. vbi di i poſtilla: Qð declarat p figurã agni pa prter deũ: ſiue regi tancy⸗ excellẽti: ſiue ducib' ab eo mi⸗ Wlidanli
ſchal: Etenim paſcha noſtrum. Acitio. ſis vc. Ad qð dicendũ ꝙ apls nõ ꝓphibet hic fideles ſub enhätfttnn
Er hãc figurã agni paſchalis quã allegat apls ſait oñ pncipibus infidelibꝰ ↄſtitutos ↄpere coꝛa eis qi vocant aalizftiͤi
AMit ꝓ legalia qᷓ a pſeudo aplis pcipiebant obßuari im hoceni⸗ eſſet otra ſubiectõʒ q pncipib' debet: ſed ꝓpiber hinnudte
pfecta erãt ⁊ nulli valoꝛis reſpectu rei figurate ꝑx ea ne volũtarie recurrat ad iudices lifide illis negocij Minſimispdn
ſicut expurgare ver fermentũ ad lr̃az itellectũ: ⁊ epulari iin q determian poſſũt ꝑ ſideles. m Nam qdeʒ. DPic oſe alem gtätent
açimis nulli ↄpatõis ẽ in rõne virtuij reſpectu purgatõis a quęter arguit coꝛinthios de cauſis qs inter ſe hẽbant: ilicirfn hor ſ
pctõ moꝛtali:⁊ reſpectu trãſit vite pñtis i agimis puritatis iuidit in duas ptes:qꝛ pimo eos arguit: ſcõo circa ppo Amigogi roleher
æ veritat:⁊ ſic de alijs ↄtẽtis ĩ hac figura:in q̃ oia ↄtẽta ſo ſitũ erroꝛes elicit: ibi Nolite errare. Lirca h dicit: ¶ m m plellici.
lũ l̃aliter intellecta modice ſpũalitat 7 virtutis ſũt reſpe Jaʒ qdẽ ⁊c. iudicia habetis.i. litigia P iudices deimima- ſipſiertihr
ctu reꝝ figurataꝝ:⁊ ſic pʒ qꝙ adueniẽte pfectõe rei figurate da:licet eni cuilibet licitũ ſit rem ſuã in iudicio repetere S
euacuari dʒ figura quã pſeudo pſuadebãt obpuari. . etia religioſis: ita tñ ꝙ no repetat᷑ vt ꝓpꝛia: eo ꝙ nõ licʒ miliitiſi
Udet qs vim. Poſtq apls redarguit choꝛinthios eis hꝛe ꝓpꝛia:tñ reperere rem ſuã in iudicio petmm eſt in leeiehlint
de foꝛnicatõe a negligẽtia coꝛrectõis: hic ↄnter eos aliqᷣ caſu: vtpote an de tali repetitõe ſurgit cãdalũ vel ſn 1
arguit de dbuſdã alijs vitijs: diuidit᷑ ĩ duas ptes: alio malũ magnũ: ꝓpi vitatõʒ deberet exponere rem ut en
Igꝛ py facit ppoſitũ:2 reuertit᷑ ad increpãdũ foꝛnicatõis bñ ſus:7 multo magis nõ petere ab alio iã poſſeſſam: ſaltẽ Mäüfanan
ficiũ:ibi Coꝛp aũt. pᷣ adhuc in duas:qꝛ pꝰ arguit eos ᷣ iu quouſe oſtendat talem repetitionem ſibi licere: ſic ſi onſun hagunt
= dicib coꝛã qb litigabat: de cauſis qs hẽbant: ibi Ja qdẽ poſt talem oſtenſionem adhuc remaneret ſcandalũ uel zicheß
Circa pᷣm dicit: a ¶ Audet ds vim hñs negociũ ⁊c᷑.q.d. aliud malum magnũ: iam viderur ex malicia ꝓcedere n lmi
malefacit qᷣcũq; vim h attentat. b ( Et ñ apoſ cõs. i. xpi qð eſſer contemnendum. litigare aũt ex malicia ? frau Kienſln ui
anos:apð eos eni dʒ qͥri iudiciũ:p h eni ꝙ aliq recurrebãt de ſemꝑ eſt peccatum: coꝛinthij autem vtrunq; faciebat umehe
ad iudices infideles dabãt eis occaſiõz depmẽdi paupej fide ſcilicet repetendo res ſuas modo indebito æ cum ſcan⸗ arhgen edu
les:p talẽ etiã recurſũ videbat᷑ ꝙ int xpᷣianos nõ ẽ alids ſuf/ goalo actiuo: ⁊ etiam aliqua per fraudeʒ ⁊ iniuſticiam: iliatnmt
ficiẽs ad talia iudicandũ: qð erat turpe zi nominioſum. cũ tñ deberent magis iniuriam ⁊ fraudẽ pati qᷓ iſta flte flbuini
c ¶ An citis. q. d. ſeire debet: d ( Qm ſci.i.ſideles ꝑ/ re:ideo ſubdit: Quate no magis c. pʒ littera vſq; ibi emn tilin
fectl: e ¶ De b' mũdo iudicabũt. erũt eni aſſeſſoꝛes iudid a¶ An neſcitis. q. d. per eſfectu videtur ꝙ nelciatis. auſei

„ 7 — —

6
.
—

Ad rommnos· Vj.

lcint e ——
et b ¶ Quia iniqꝗ. ꝗᷣ faciũt ineqlitatẽ iuſticie pximis:. tus. n ¶ Sed oño.i. finaliter oꝛdinat᷑ ad ſeruiendũ deo:qꝛ
bnPuln egnũ dei n poſſidebũt qꝛ ab eo excludẽt. d No coꝛp' ẽ ꝓpr aiaʒ:vt hx 2 aia: aia vo imediate oꝛdinat᷑ ad
en ſig lite errare. Dic remouet duos erroꝛes circa pᷣdicta: 2 ½ deũ: ? ſic de ẽ finis coꝛpis: ⁊ iõ ſubdit᷑: o coꝛpi.
– ibi Oia mihi licẽt. Dꝛim erroꝛ eſt ꝙ credebat aliq fidẽ 2inqtum ipſum reſuſcitabit glioſum: q declarat p reſurre-
lrezen⸗ T baptiſmum ſufficere ad ſalutẽ ſine oꝑib' bonis etiam ctõʒ xpᷣi q iam pceſſit.d. p ¶ Deus vero oñm.ſieſuʒ xpʒʒ

wre aoplpus malis: q¶ Suſcitauit. in coꝛ
n nar ſi azel ne⸗ nõ magiſ fraudẽ patimini? vẽtri:t vẽt eſcis:dèus aũ re ſd 4 S
A nn Rodmes homagiſſraude parinini- pealt vet ecls dend aft x Roy iſctauit gſe:
ni Aniinieg mrbaptiatiſire. 3 Vos iniuria facii æ frau biuc ⁊ hãc deſtruet. Coꝛp menun cobiclarun/
uniſin Uertanut ad peiſt. datiſ: 7 hoc fratrib'. An n? auũt nõ ſoꝛnicati ſed dño: beꝛa tapiti: foꝛnicatio
n kilcün na vitia grauius ſcitis qà iniq règnũ dei nõ ct dñs coʒpi. Dẽ' pᷣo dñ vo ſtatũ by icoꝛrupti
i — peccit iᷓ añ q: v poſſidebũt: Nolitè errare: ſulſcitauit: ct nos ſuſcitabit ꝑ onis impedit: gal. vlt.
— dent tenene ga, E&q; ſoꝛnicarij:neq; idolis vpᷣtutẽ ſuã. Meſcitis qiñ co-· Qut lemlat incarne
multnii⸗ baniſm⸗ – ſuiẽtes:neq; adulteri:neqʒ pa vra mẽbꝛa ſ ut xbi: Toͤl tuptoz ppt go ſoinl⸗
co gädciti, errare c. æ patet Molles: neq; maſculoꝝ cõ lẽs ergo mẽbꝛa xpᷣi: ſaciam catio Sigerage, 8 —
ine uinhii⸗ lr̃a ex dictis ho cubitoꝛes:neq; fures: neq; méebꝛa meretricis: Abſit?· Neſcit. Pic ponit 2
ne K eepig e¶ Ne auaꝛi:neq; ebꝛioſi:neq; ma An neſcitis:quoniã qui ad 1d dccii er aſinn
nnt cies pcti Z nim:j dei poſſibebũt. Et hec ali · pus efficitur: Eruůnt enim ficit ꝑ baptiſmũ mẽ-
ein hoiezulen aliqs ſeipſuʒ po qñ qdẽ fuiſtis:ſʒ abluti eſt: inquit duo in carne vna. bꝛũ:⁊ ideo hoꝛrendũ
Per iock luit ꝑ emiſſioʒ ſe ·¶ſʒ ſciſicati eſtis:ſʒ iuſtificatni Qui autem adheret domi eſt ꝙ fiat mebꝛũ me⸗
minis in ſeipſo ꝓ eſtis: ĩ noĩe dñi nri ieſu xpi: no:vnus ſpiritus eſt. Fugi cen lcis p ſoꝛmicatoz:

1

ſhainre curãdo. 1980 Wie om in en b. ) i idem eſt act ſpecie
v nien curao azin ſpũ deinr̃i. Oi mibi te foꝛnicationeʒ. Omnẽ.n. Em num cu actu mii⸗

ie ſalnun uetzm erroꝛz?: Ex licẽt:ſèd nõ oĩa expediunt. petm q̃dcũq; fecerit homo moniali ꝑ quẽ vir ⁊
i Se hoc eni ꝙ dixerat Dia mihi licẽt: ſʒ ego ſub extra coꝛp' eſt:ꝗ aũt ſoꝛni mulier efficit vna ca.

D res ñ eẽ repetẽda,) . zte Eſeqg arur: 1 ſiſj ro:geñ.ij. ⁊ hoc ẽ qd
e edn anucicio: poſſer nullius redigar ptate.Eſca calur: in coꝛpꝰ ſuũ peccat. S*9 Incſaigeqnn
fajmrnzin aliqs creder̃ ꝙ hꝰ M coꝛ. ve. mẽ. ſũt xpi.ꝑ
nnutipalbi eſſet illicitũ ꝑ oẽm modũ:ideo h excludit:⁊ cãm red/ baptiſmũ.q.d. ſcire debetis. t¶ Tollẽs ergo mẽbꝛa xpᷣi.
ſuwin ualb'do dit dicti:ibi Eſca ventri Circa p“ dicit: f ¶ Dia mihi ſubtrabẽs me ab ipſo. v ¶ Faciã mẽbꝛa meretricis.ꝑ ↄ cu
l ar ni nn licent. i. licitũ eſt oia mihi repetere in iudicio cũ nõ ſitp bitũ carnalẽ. x GAa poeno⸗ y (An
muntt ib hibitũ diuia lege:niſi in caſu:vt pᷣdictũ eſt. vel illud di neſcitis.q.d.ſcire deberis. ʒ ¶ Qm q adheret meretrici.p
alww ffnj cctũ apli pot referri ad ptatem accipiẽdi ſumpt' ab illis foꝛnicatõis actũ. a ¶ nũ coꝛpus efficit cũ ea. q. o. ſie: qd
A inäicandödddi quib pꝛedicabat:vel etiã ad ptãtem vtendi cibis indif· pꝓbat ꝑ ſcripturã:geñ.ij. b ¶ Erũt inquit duo i carne vna
Adiciwiddͤeſenn ferenter.q.d.apls: Licet oia iſta ſint mihi licita abſolu· qð dẽ de actu matrimoniali: ⁊ ſile eſt de actu foꝛnicarij in ꝑ
onrdicteniepünt, re loquẽdo:tñ in caſu ſunt dimittẽda: ideo ſubdit:¶te:vt dictũ eſt: licet nõ in toto. c¶ Qui aũt adheret deo.
iu du han Sedd no oia expediũt. dici: aũt expedies qò ſine impedi· pꝑ fidẽ a ane. d Anus ſpus eſt. no im rem ſed km af
obahrſite⸗ mento põt fieri: nõ expediés dò pᷣſtat impedimentum fectõʒ. e i vugite foꝛnicatõʒ. hic ponit tertia rõ que acci-
Pmnmüngini ad ↄſecutõʒ finis intenti:pᷣdicta vo ſũt hmõi in caſu vt pitur ex coꝛpis inqnatõe q̃ nõ ſic eſt in alijs vitis:hoc eniʒ

ue aguß hocpturbat parad ꝓrim: vel qñ dai ocaſio ſex tedundat vici ad copus p aſpect impudicu: audit
Pa latlilt ali infir nis vel malefaciẽdi:aliqñ etiã ꝑ hy redigit hõ loanel turpiũ: ⁊ poſtea ꝑ toti coꝛpis tactũ imundũ: ꝓpi
n, ſub alteri ptãte:yt qñ repetit reſ in iudicio ſubmittit ſe qðò foꝛnicatio eſt vitãda: h' aũt rõnis pᷣmo ponit ↄcluſioʒ
iun din iucdici:⁊ ſm hoc ſubdit: h¶ Sed ego ſub nul. redi. po dicès: e¶ Fugite foꝛnicatõʒ. qꝛ hoc viciũ nõ vincit᷑ niſi ꝑ
ſcdang te. magis eni volebat ſibi debitũ dimittere. i ¶ Elca ſugã:in alijs aut vitüs qto plus deſcendit hõ ad cogitanõ
cba pnuf ventri. Hic reddit cãʒ q̃re pᷣdicta quis ſint licita nõ expe pticulares cõditões:tanto plus inuenit vñ petm̃ ſibi diſpli

, 6 72 „ 3 * 2 „ △● „„ „ ——— ⸗ 7 „ „ . * .
mran diũt:ꝑ ſile de vẽtre q eſt loc eſcaxꝝ in qͥ decoquit᷑ alimẽ ceat ⁊ ſe retrahat in foꝛnicatõe vo to Plaſj deſcendit ad co
lugup tũ:vt inde ad mẽbꝛa cetera deferat᷑:⁊ ſic pʒ ꝙ eſca debek gitandũ pticulares delectatões in oſculis in tactibꝰ lili-

n ſi ni ventri:⁊ tñ aliqñ nõ expedit. ſ. qñ eſt nocumentũ ſanita bus:tanto plus mnualelcit tetatla: vpter95 viciũ he vincit

. 10 N . = 1. 4 . . 5 4 rPFrP, — . — 7 2 I „£ „ 7
nutyt on 3 tis:⁊ ſile eſt de pdictis:vt dictũ eſt: qꝛ ꝓ re coꝛruptibili e fugiẽdo ⁊ cogitatões:⁊ ſubdit᷑ fugiẽdi rõ cũ di:

ſu nucin non eſt ſi⸗ edum. detrimẽtum in re incoꝛrupꝑtibili: mnc eni pec. qocũ. fece ho.extra coꝛ. eſt. alia eni pctã
ii ſurgt 7 dicit igit: i ¶ Eſca vẽtri. debet᷑ mõ dicto: k ¶ Et ven coiter inficiũt ſolã aiam qꝛ nõ pficiunt in delectatõe coꝛpis
nteac g, ter eſcis. vt eas decoquat mõ dicto. I ¶ Deus aũt hũc ſicut auaricia:odiũ: ⁊ inuidia: ⁊ Hmõi.ſed foꝛnicatio no ſo
hlolenin ⁊ has deſtruet. qꝛ licʒ pjᷣ reſurrectõʒ remaneat vẽter ho lũ aiĩam ſed etiam coꝛpus inquinat: qꝛ pficit in delectatõe
unmſ minis qytũ ad ſubſtantia: nõ tñ qtũ ad officiũ decoquẽ coꝛpali intm:ꝙ ꝓ tunc abſoꝛbet intellect a efficit hõ quaſi
vomanera i⸗ 4 di eſcj. m ¶oꝛpy aũt. Dic reuertit ad increpãdũ ſoꝛ equus ⁊ mulus.gꝗula vero licʒ pficiat in delectatõe coꝛpis:
aurcr nula nicatõis viciũ:de quo.s.fecerat mentõʒ:a ad hoc indu illa tñ delectatio nõ eſt ita vehemens ꝙ abſoꝛbeat intelle/

cit quatuoꝛ rõnes.pma ſumit᷑ ex oꝛdinatõe diuia: alid ctũ.poteſt tñ dici ꝙ cũ apls dicit: Omne perm eſt extra coꝛ
nig eni de hoc vitio ſe excuſant dicẽtes: ꝙ vtunt᷑ coꝛpe ſuo pus pᷣter foꝛnicatõʒ.ſub foꝛnicatoe etiã intelligit gula: eo g⸗

oinebi ,n ad actũ inſtitutũ a nã:qð excludit apls.d. m ¶ Coꝛp gula pꝛeparat luxurie materiã ſicut ab arte nauifactiua q
faudejtli 6 aũt nõ foꝛnicatõi.i.nõ eſt oꝛdinatũ ad actũ foꝛnicãdi:ſi ligna dolata ↄpaginat intelligit ars dolatiua lignoꝝ qꝛ pᷣ-
fudi ng . cut nec vẽter ad vtẽdũ cibis idebito mõ vt ad crapulã: pat ſibi mãz. a ¶ An neſcitis. Dic ponit᷑ qrta rõ q̃ accipit
ni plnn nec coꝛpus laxari debet ad foꝛnicatõʒ:q̃ eſt acᷣ inoꝛdia ex ſci ſpũs dignitate:qͥ habitat in renatis ꝑ graʒ baptiſmalẽ

M =

(Epiſtola pauli...

⁊ ſic coꝛpa eoꝝ ſunt dammõ ſpũſſancti templũ qꝛ viuiſi

cant᷑ ab aĩa ſpuſſancto inhabitata:⁊ h eſt qð dic: a An

neſcitis. 1 pʒ lr̃a ex dictis vſq; ibi: b ¶ Et nõ eſtis veſtri.i.
vfr̃i iuris.ſed xpᷣi:cu rõ ſubdit᷑: c¶ Empti eni eſtis pꝛecio

magno.ſ.xp̃i ſanguie pᷣcioſo:res eni empta ꝑtiet ad ius em-
ptoꝛis: ideo cõcludit
d ¶ Gloꝛi. poꝛ. de.
in coꝛ.vro.qð fit qñ
mãcipat᷑ diuĩio obſe⸗/
quio: ſicut equ poꝛ/
tat dñm ſuũ qñ eius
obſedqo mãcipat᷑:talij
enĩ mãcipatio ĩ diui
nis obſequijs exigit
mundiciã caſtitat:?
pↄñs fugã foꝛnicatio
nis. (. ca. vj. vbi dẽ in poſtilla: Secularia igit iudicia ſi
habueritis inter vos ↄtẽptibiles ꝗᷣ ſũt ĩ eccleſia. ¶ Additio
cut apls repᷣhendit eos ꝗͥ cauſas agebãt apud infide

Aln nẽéſcit qm̃ mẽbꝛa vr̃a
templũ ſũt ſpũs ſci q ĩ vob
eſt quẽ hẽtis a deo: t non
eſtis vri:Empti èni eſtis pᷣ
cio magno:gliſicãte ⁊ poꝛ

biles iudices licet fideles ↄſtituebat:ideo dicit:Si iu
dicia habueritis ↄſtituite ↄtẽptibiles.i.indiſcretos: qui ſũt
I eccleſia.q.d.hꝰ eſt qð feciſtis vos:ex quo coacti fratres re
currerũt ad infideles:qð redarguit in eis apls ironice loq̃nj
qæ ideo ſubiecit:Ad verecundiã vr̃am dico. vt verecundemi
qꝛ nõ eſt inter vos quiſqᷓ ſic ſapiẽs qͥ poſſit iudicare ini fra
trem ⁊ fratrẽ ſuũ ⁊c᷑.hec in glo.ſᷣm quã ſniam huſ dicti vti
tur in ↄriuʒ illi qð eſt in poſtilla:tñ expoſitio poſtillatoꝛis
in hoc loco videt᷑ magis co coꝛdare planioꝛi ſenſu littere.
¶ In eo. ca. vbi dẽ in poſtilla:Eſca ventri debet᷑ mõ dicto
Ulia dixerãt qꝛ nõ erat repetenda bona ¶ Additio.
hyrꝛ'ꝛec dicit:qꝛ qnq; licet repetere.ſ.ꝓpter neceſſitatem
jyyictus:⁊ hoc eſt qð dicit᷑:Eſca debet᷑ vẽtri. Reficimꝰ
enim q̃tidianas ruinas coꝛpis edendo ⁊ bibendo:vñ ꝑ eſcã
notant᷑ neceſſaria nature:Et vẽter debet᷑ eſcis.qui aliter nõ
põt ſuſtentari:Et ideo licet nr̃a repetere ꝓpter neceſſitateʒ:
ſed qꝛ nõ eſt multũ ꝓ his laboꝛandũ cũ ſint trãſitoꝛiꝗ:ideo
ſubdit:de aũt ⁊ huc ⁊ has deſtruet.hec iĩ glo.⁊c.

ẽ quib aũt ſcripſiſtis. Poſtq apls inſtruxit coꝛin
. hios de vitãdo foꝛnicatõis vicio:hic ↄñter eos in

4 4à r Per, .

ſtruit de matrimonio: a diuidit᷑ in duas ꝑtes:quia

pᷣmo inſtruit matrimoniũ pᷣhẽtes:ſcõo ipſuʒ ꝓ melioꝛi bo
no fugiẽtes:ibi De virginibꝰ aũt.pma adhuc in duas:quia

pmo inſtruit eos de matrimonio phendo: ſcõo de ipſo nõ

diſſoluẽdo:ibi His aũt.Circa pꝰ ſciendũ ꝙ aliq elu hñtes
ſed nõ ſᷣm ſciam:in deteſtatõʒ foꝛnicatõis etiã matrimoniũ
ↄtẽnebãt: alig faciebãt h ex hypocriſi vt magis eis tanq;
ſanctioꝛibꝰ crederet᷑:⁊ igeʒ fiet circa finẽ mũdi:pꝰ timo.iiij.
Pꝛohibẽtiũ nubere ⁊c.h aũt videbat᷑ durũ fidelib coꝛin-
thijs:ideo ſuꝑ hoc ſcripſerũt aplo:ad qð hic rñdens:oñdit
b qͥd ſit ꝑfectõis:ſcòo qͥd necefſitatis: ibi Pꝛopi foꝛnica/

rionẽ. Ciria ?m rñdẽdo dic: a ¶ De db' aut ſcripſiſtis mi /½

hi.circa matrimoniũ. b onũ eſt hoi.i. ꝑpfectũ.¶¶ c
Mulierẽ nõ tangere.ſed ſimpliter ↄtinere. Circa qð ſcienð
ꝙ ſicut vis nutritiua oꝛdinat᷑ ad ↄpuatõʒ indiuidui:ita vis
generatiua ad oſeruatõʒ ſpeciei: ⁊ ideo ſicut dici nõ põt ꝙ

bonũ ſit hoĩ qtũ ad indiuiduũ alimẽto nõ vti: ita nõ põt

dici ꝙ bonũ ſit hoi q;nad ſpeciẽ: mulierẽ nõ tãgẽ: ſed hoc ẽ
bonũ hoi qꝙᷓtũ ad indiuiduũ:⁊ pᷣmo rone aie:q̃ ꝑ hoc eleua
tur ad cognitõʒ vitatis:vñ dicit Aug.ij.ſoliloqoꝝ: Nihil
ſic deicit ab actu veritatis cognoſcende: ſicut tactus iſte coꝛ
poꝝ ſine quo vxoꝛ haberi nõ poõt:qꝛ tenet ei reddere debi/
tu ꝑ actuũ carnis in qͥ abſoꝛbet᷑ intellect:vñ ⁊ pplo legẽ diui/
na accepturo pᷣceptũ fuit Exo.xix. Ne appꝛopinquet vxo/⸗
ribus veſtris.ſcõo rõne coꝛꝑis:qð ꝑ matrimoniũ ſubicit
ppetue ſuituti ↄiugis. Uir eni nõ hʒ ptãteʒ ſui coꝛꝑis ſed

tate deũ ĩ coꝛpe vꝛo.(. VI.

les ↄtẽptis fidelibus:hic nũc repꝛehẽdit eos ꝗͥ ↄtẽpti

VI.

vxoꝛ:nec ſilr vxoꝛ ſʒ vir:vt hẽtur.j.eo.c.ſeruit aũt de

e eſt amara. Tertio ex pte rerũ exterioꝝ:quaꝝ occupa

tõe ⁊ ſollicitudine multũ iplicat matrimoniũ:qꝛ opoꝛ/

tet ꝓuideri de neceſſarũs nõ ſolũ ꝓ ſe ſed etiã p vxoꝛe
lCeris. c ¶ Pꝛopter foꝛnicatoʒ. Pic plim onatt
qd ſit neceſſitat:⁊
p Gti al matri⸗
Egbũᷣs aũt ſcripſiſtiſ moniũ ctũ: ſcdo
lierẽ ñi tãgere. Pꝛõpt ſoꝛni pm ſciendu ꝙ, vis
catõʒ aũt vnuſqſq; ſuã vxo generatiua oꝛdiat
rẽ habeat:⁊ vna queꝗʒ ſuũ ad ↄaſeruatoʒ ſpei
virum habeat. Axöꝛi vir h filioꝝ generati⸗
onẽ: ad qð opus
mulier data eſt in

adiutoꝛiũ viro: ppter qð pᷣma neceſſitas inſtituẽdi ma
trimoniũ fuit ꝓpter ꝓcreatõʒ ꝓlis: geñ.j. Maſculũ ⁊
feminã creauit eos bndixit eis ⁊ ait:Creſcite ⁊ multipli
camini ⁊c᷑.ſed hec neceſſitas fuit maxime circa inſtituti
onẽ generis hũani:qñ Toereet multiplicari pplm dei
p generatõʒ carnalẽ:⁊ ideo apls ↄſideraãs genus huma
nu ſic młtiplicatũ:⁊ ppłm dei ꝑ r̃generatõʒ ſpũalẽ mul-
tiplicandũ Jo.iij. Niſi ds renatus fuerit ex aqua ⁊ ſpũ
ſcõ nõ põt introire in regnũ dei.ideo aplłs hic pᷣtermiſit
hanc neceſſitatẽ qua matrimoniũ fuit inſtitutũ in ſubſi
diũ ſeu officiũ nãe:a ponit ſcòam neceſſitatẽ qua inſti/
tutũ eſt in remediũ culpe.In renatis eni ꝑ baptiſmũ re
manet adhuc ↄcupiſcentia carnis: ⁊ maxime ad actus
venereos ꝓpter vehementiã delectatõis:licet aũt maio
ris pfectõis ſit hãc ↄcupiſcentiã ſuꝑare totaliter ꝑ ↄtinẽ
tiã: tñ hec ꝑfectio nõ põt in oibus eſſe ſed in paucioꝛibꝰ
ꝓpter ꝓnitatẽ ad ſequendũ ↄcupiſcentiã:vñ dicit ſalua
toꝛ matth.xix. Nõ oẽs capiũt verbũ hoc:ideo neceſſeẽ
vt ꝑtim ↄcupiſcentie cedat᷑:⁊ ꝑtim ſuꝑet᷑:qð fit dũ actuj
generatois rone oꝛdinat᷑:⁊ ſic homo nõ totaliter cõcupi
ſcentia ducit:ſed magis cõcupiſcẽtia ſubdit roõni. Habʒ
aũt hoc rõ nãlis ꝙ hõ ſic vtat᷑ actu generatõis ꝓut cõ/
uenit generatõi ⁊ educatõi filioꝝ:vñ ⁊ in bꝛutis aialibꝰ
hoc inuenit᷑ ꝙ in illis ſpecieb aialiũ in qbus ſola ſemia
nõ ſufficit ad educatõz ꝓlis maſculus cũ femia nutritp
lem:ad hoc aũt requirit᷑ ꝙ maſcubꝰ ꝓpꝛiã ꝓlem cogno
ſcat: ꝓpter qð in oibus talibꝰ aialibus naliter eſt indita
maſculis ſolicitudo de certitudine ꝓlis:vt pʒ in turturi
bus ⁊ columbis ⁊ hmodi:⁊ ſic in eis nõ ſunt vagi ↄcu/
bitus:ex qbus incertitudo ꝓlis ſequeret:ſed determina
tis maſculis determiate femie cõiungunt᷑: ſaltẽ vſq; ad
ꝓlis educatõʒ factã. In canib' aũt ⁊ hmodi vbi ſola fe
mina nutrit ꝓplem ſunt cocubit vagi: nũc aũt ita eſt ꝙ
in ſpecie hãũana maxie reqrit᷑ maſcuł ad nutrimentũ/p
lis:q multo diutius eſt inualida ad querendũ neceſſaria
y in alijs aĩalib:⁊ nõ ſolũ ꝓpter nutritõʒ filioꝝ requi-

ritur maſcuł:ſed etiã ꝓpter iſtructõʒ:ad quã adhuc re

quirit᷑ magnũ tempꝰ:vñ ad hebꝛe.xij. Pꝛes quideʒ car
nis nr̃e habuim eruditoꝛes ⁊c᷑. ppi qð rõ nalis dictat
ꝙ in ſpẽ hũana nõ ſint vagi cõcubit ⁊ incerti c moi ſi

ↄcubit foꝛnicarij:ſed ſint determiati viri ad determia

tã feminã:⁊ hec ↄtermiatio fit ꝑx matrimonij legẽ: ideo
dicit apls: d ¶ Pꝛopter foꝛnicatoʒ aũt.ſ.vitãdã:in ill
qui nõ poſſunt cotinere. e ¶ Unuſquiſq; ſuã vxoꝛem

habeat. ad quã determinate accedat ⁊ ipſa ad eũ:⁊ ſic

tollunt᷑ cõcubitus vagi. f¶¶ Uxoꝛi. Pic cõſequenterp

ſequit᷑ de vſu matrimonij:a diuidit in duas ꝑtes: quia

pᷣmo agit de debiti redditõe:ſcòo de eius intermiſſioe:
ibi Nolite. Circa pꝛimũ dicit: ſ¶¶ Uxoꝛi vir debitum
reddat.ꝑ carnalẽ copulã:⁊ ſimiliter ecõuerſo: quia hic

mtinoſin
tegroeln
oetich in
ſrhe bto
tiſi,,
ſrader
ioniszi
Giicidehe /
er iͤgne
mſiei h
Mißitnin
iſie
erinntone
Ubtri
ni inig ſ
ötgleti n
Eeinamm
lut⸗
göhiuzu.
auhfili
etiälbnmnicort
liren ſoin
oticideunom
Mimiinfinani
mntirnc gugi
Cbaeuſäddem
nrtünde. Dra
dikii Tipeng
le. i
(ririni
bhecautolo h
Niquolenltaahi
looei agwnt
ſitig iiß oſta
ignüncelenis
rkrs
wecſcdeni
Wdegeleſe
Pohialos d.d
unbenlidem
Agooleilig
lſoai:ftoin
di nulls mali
nlanli wꝛii
nlaiglo gptay,
lrin enn er/⸗
ſtliigfuiil
Nrpniihonin;
gſninigpin
hli ligrin
e, r,ugliei

=
S=
—
=☛ꝰ
SE
2 =☛

£½

“
5

ipro
„. Mragusece

=

altden
mnanuſtutftil
ucz s:gi Mi
kas aidcntn
fuitnanininit
arbarmligiengt
apis ſanis gein
dcpfaenanifii
matus fuen eui
del iced gehfen

.
11

monii faitinſtitt

ſdam nertſtige

rmarsgienti
crnis 1murat
tädckenuöslagun
Mtöſigeremlnzi
obs eſeſcliui
mmiͦ horilpt
gumſirt ſofini
Honno no otalierit
Na ſobeenni

n n d e

vrrnindutgil
zalöwrsſon
niclscöfenier
õ
Enſeincenii
os ſgngtirn

ca pmũ ſciẽdũ

eſt aliqñ intermit

bus. n

Ald coꝛinthios.I. vij.

eſt vſus matrimonij in q; vir ⁊ vxoꝛ ad paria iudicant:
ꝓpi qð mulier de latere viri foꝛmata fuit non de capite

nec de pedib':qꝛ nõ dʒ eẽ dña nec acilla ſed ſocia ⁊ ronẽ
huſ debiti ſubdit.d. h ¶ Mulier ſui ptãtẽ coꝛꝑis nõ
hʒ ⁊c.qꝛ vn ↄiugũ nõ põt ↄtinere altero iuito:uel alteri
ſe tradere ad gene

rationis actũ:ſed S ”äsl
adiuicẽ debẽt ha debitũ reddat: ſiliter aũt et
bere vſũ ꝓpꝛij co vxoꝛ viro. Mulier ſui coꝛ
haa tαι e poꝛis pttẽ nõ bz Iy vir:lili
actũ ipedimẽto le Ppoꝛis p ate no hʒ lʒ yu: 5
gitimo ceſſante. ter aũt ⁊ vir ſui coꝛpis ptã
Qolite. Pic tẽ nõ hʒ: ſ mulier. Holite
yñt agit e vebiti frꝗudare ĩuiceʒ niſi foꝛtẽ ex
intermiſſiõe: 2 ſenſu ad temp ur vacetis
de ei reiteratione Aenlu dad temp ut vacetis
ibi Et iterũ. Cir· oꝛoni:et iterũ reuertimĩ in

idipſũ:nẽ tentet vos ſatha⸗
nas ꝓpter icõtinẽtiã vᷣam.
Hoc auteʒ dico ſim indul/

acł cõiugalis bñ

tauinarimeſa
cris tꝑibꝰ: ut ↄiu . —
ges melb vacẽt ſpũalibꝰ:⁊ h ẽ qð diẽ: i¶ Nolite frau⸗
dare iuicẽ.ſubtrahẽdo vſũ coꝛꝑis ꝓpꝛij ei cui debetur.
k¶ Niſi foꝛte ex ↄſenſu.vtriuſq;. ¶ Ad tẽp'ut vace⸗
tis oꝛoni.q̃ ẽ eleuatio mẽtis i deũ:mẽs aũt depmit ꝑ car
nalẽ actũ ĩmr̃imonio. m ( Et iteꝝ. Hic ↄñter agit de
reiteratiõe act oiugalis.Et diuidit᷑ in duo: qꝛ pᷣmo cir/
ca hoc dat ſuũ documẽtũ:⁊ declarat quodda dictũ:ibi
DHoc aũt die Sia pnd dicit: m ( Et iteꝛ reuertimi
in idipſũ.ſ.ad reddẽduʒ debitũ finito tpe oꝛonis: ſᷣm ꝙ
dDẽ Eccł.iij. Cẽpꝰamplexãdi ⁊ tẽpꝰ lõge fieri ab amplexi
1. ¶ Metentet vos ſathanas. de adulterio.
o¶Pꝛopt incõtinẽtiã vr̃am.i.ꝓnitatẽ ad actũ carnis.
p ¶ Hoc aũt dico.hic manifeſtat dictũ ſuũ:⁊ pmo oñ
dit i quo ſenſu accipi debeat:⁊ ad hoc rõnẽ aſſignat:ibi

Uolo aũt.ʒ exponit qð dixit:ibi Dico aũt. Circa pᷣmũ
ſciẽdũ ꝙ aliqs poſſet acciꝑe dictũ apli de reiteratioe de

biti tanꝙ neceſſariũ ad ſalutẽ qð nõ intellexit: iõ dicit:
P¶ PHoc aũt dico ſm indulgẽtiã ⁊ non ſᷣm imperiũ.i.
tradẽs ſub pᷣcepto tãq; ad ſalutẽ neceſſariũ:pñt eni ↄiu⸗
ges de coĩ oſenſu ſimplicit ↄtinere:ſed videt᷑ apls hic im
pꝛopꝛie loꝗ.d. Hoc aũt dico ſᷣm indulgẽtiã.qa indulgẽ

tia nõ ẽ niſi de malo:act vo mr̃imonialis nõ ẽ malus.
Ad qð dicẽdũ ꝙ indulgẽtia accipit᷑ hic ꝓ ꝑmiſſione:ꝑ-
miſſio aũt fit duplicii:vno mõ de mĩoꝛi malo ad vitan

dũ maius malũ:ſicut moyſes ꝑmiſit libellũ repudij ad
euitandũ vxoꝛicidiũ:Matth.xix.⁊ talis ꝑmiſſio no fit
in euãgelio ꝓpt᷑ e pfectionẽ: Pebꝛe.vij. Ad pfectũ fera
mur. in veteri lege facta fuit ex e impfectõe: hebꝛe.vij.
Nihil ad ꝑfectũ adduxit lex.alio mo fit de mioꝛi bono
P hoc ꝙ manbonũ nõ pᷣcipit᷑:ſic ẽ in ꝓpoſito:ex hoc.n.
ꝙ apls vginitatẽ nõ pᷣcepit indulget mrimoniñ.Põt eti
am aliter ſolui ꝓut indulgẽtia reſpicit malũ.Circa qð
ſciẽdũ ꝙ act ↄiugalis aliqñ ẽ ſine oĩ culpa ut cũ oꝛdina
tur ad ꝓlẽ ꝓcreandã ad cultũ dei: uel cũ fit cã reddẽdi
debitũ:qꝛ pᷣmo mõ ẽ acx᷑ religionis:ꝛ iuſticie:⁊ ſi fiat ex
charitate nõ ſolũ ẽ ſine culpa:ſed etiã meritoꝛ: qa oĩs

acæ virtutis fact'ex charitate meritoꝛ ẽ. Si vo act᷑ ma

trimonialis exercet᷑ ad ſatiſfaciẽdũ ↄcupiſcẽtie:tũc habʒ
culpã annexã venialẽ qñ ſiſtit intra limites matrimoni
ales: moꝛtalẽ vo qñ ñ ſiſtit:utpote da vtit᷑ uxoꝛe modo
indebito:uel qꝛ eque libenter aliã ↄgnoſceret: pᷣmo mõ
act mr̃imonialis nõ reqͥrit indulgẽtiã ſed pᷣmiũ:2 mõ
hʒ indulgẽtiã initũ ↄſentiẽs ↄcupie: in ſua vxoꝛe tñ nõ
in alia nõ ſit reus pcti moꝛtalis ſʒ tm venialis:ʒꝰ modo

nũ habet ex deo:alius qui

ẽ eniʒ nubẽ qᷓ; vꝛi. Hilſ aũt

—

indulgẽtiã hʒ: qa reus ẽ pcti moꝛtalis. q¶ Uolo aũt. Pic

pnt apls aſſignat ronẽ ſui dicti:a pᷣmo eius qð dixerat no
ſim imperiũ:⁊ ei qð dixerat ſm indulgentia: ibi Unuſqiq;
aũt. Circa pmũ ſciẽdũ ꝙ null ſapiẽs pᷣcipit ð illud qð vult

mfrimoniũ aũt ↄöhere ⁊ vti ↄcto oriat virginitati:niſi ↄtra⸗

hꝛeens certificat fuerit
“ wvact mr̃imonial ab
gentiã:non ſim imperium. eo nõ exiget: ſicut fu⸗
Aolõò autem omnes vos it de bra vgine: vgini⸗

Sed vnuſquiſq; ꝓpriũ do q ¶ Uolo ãt oẽs ho/

mines eẽ ſic meipſũ.
i.oẽs vginitatẽ ſᷣuare
fuit aũt apłs vgo: vñ
in e decollatioe i te⸗
ſtimoniũ ſue vginita⸗
tis fluxit lac de ei coꝛ
poꝛe.q.d. loquẽs de
mr̃imonio ⁊ en actu
ꝓbt hãc volũtatẽ nõ
fuit locut ſᷣm iĩperiũ
Sed videt᷑ ꝙ volũtas apli non fuerit rõnabilis: qa ſi oẽs a
tpe ep fuiſſent ↄtinẽtes extũc ceſſaſſet generatio hoiuzʒ:⁊ ſic
nõ fuiſſet cõplet numerꝰ electoꝝ.Ad hoc dicuut aliq ꝙ re
uelatũ fuerat aplło:ꝙ ſi oẽs ſui tꝑis ↄtinuiſſent adhuc ſuffi-
cerẽt ad implendũ numeꝝ electoꝝ: ſed hoc dictũ nullũ hʒ

dem ſic: aliůs vero ſic. Di/
cõ autem non nuptis ⁊ vi⸗/
duͤis: bonũ eſt illis ſi ſic p/
mãſerint ſiẽ ⁊ ego.!. Quòd
ſi ñ ſe ↄtinẽt: nuůbãt.Meèli

ſcripture uel rõnis fũdamẽtũ: ꝓpt᷑ qð dicẽdũ ꝙ aplus vole

bat hoc volũtate añcedẽte:ſʒ no volũtate ↄſequẽte: ſicut.j.
Timo.ij.ca.dẽ:ꝙ de vult oẽs hoiĩes ſaluos fieri.ſ.volũtate
antecedente:non tamẽ oẽs ſaluant᷑: dqa non vult voluntate
ↄſequẽte. dicit᷑ aũt volũtas añcedẽs qͥ aliqs vult aliqd ab/
ſolute ⁊ ĩ generali tãq; melp ſimplicit. Conſequẽs vo q vult
aliqd cõſideratis ↄditiõibꝰ ꝓpꝛijs ⁊ circũſtãtis:pmo modo
vult hõ merces ſuas ſeruare: ? modo nõ vult eas ſeruare:
qñ ĩ ꝑpiculo poſitus pijcit eas ĩ mare:⁊ hoc mõ cõſideratis
meritis ⁊ demeritis hoiuzʒ de vult tm aliòs ſaluari ⁊ aliqᷣs
dãnari:licʒ velit oẽs ſaluari in qdã generali:inqtuʒ ſunt ad
imaginẽ ſuã facti ⁊ btitudinij capaces.Et eodẽ mõ volebat
paułſꝰ apls hoĩes ↄtinẽtes eẽ inqytũ ↄtinẽtia ẽ maius bonuʒ
q; mr̃imoniũ:ↄſiderata tñ fragilitate hoium uolebat aliqᷣs
mr̃imonio iũgi. r ¶ Sed vnuſqᷣſq;. Hic ↄñi aſſignat rõnẽ
qre de mr̃imonio ↄceſſo dixit ſᷣm indulgẽtiã: qꝛ.ſ.qlibʒ noõ
tãte vtut ꝙ poſſit ↄtinere:⁊ hoc ẽ qð dic: Se⸗ vnuſ
qſq; ppꝛiũ donũ hʒ ex deo: ali quidẽ ſic.ſ.poſſet cõtinere.
8 vo ſic.i.ꝙ poſſet caſtitatẽ maritalẽ cuſtodire: ⁊ in
ea deo ſeruire.vñ matth.xxv.dẽ de xpᷣo ſub pabola homis
peregre ꝓficiſcẽtis:ꝙ vocatis ſeruis ſuis tradidit illis bona

7 vnicuiq; ſᷣm ppꝛiã vtutẽ. t Dico aũt.qð obſcure dixe

rat magis declarat.d. Dico aũt nõ nuptj.i.vginibꝰ. v Et
viduis bonũ ẽ ⁊c. i.ↄtinẽter viuẽdo. x ¶ ¶ſi nõ ↄtinẽt.
i.ſi donũ ↄtinẽdi nõ acceperint a deo. ꝓ¶ Tlubãt.mr̃imo

niũ ghendo. ʒ ¶ Welr eni ẽ nubere ꝙ vri.i.q; ↄcupĩa ſu

perari:ↄcupia eni quidã ignis ẽ:⁊ iõ ꝗͥ ab ipſa impugnatur
incaleſcit:qͥ aũt ſupat᷑ ꝑ cõcupiſcẽtiã vrit᷑.Et ↄſiderandũ ꝙ
aplus hic vtit᷑ cõpatioe abuſiua:dqa ↄcupia vri malũ ẽ ſim/
plicit᷑:nubere aũt bonũ:minus tñ ꝙᷓ; cõtinere.eſt igit᷑ ſenſus:
3 Welius ẽ ⁊c.i.magis eligibile ẽ ꝙ hõ minꝰ bonũ habe⸗
at ꝙ; ꝙ malũ incurrat. a ¶ Pis aũt. Hic ↄñter inſtruit eo)
q mfimonio iũcti ſũt de ipſo non diſſoluẽdo.Et diuidit in
duas ꝑtes:qa pmo facit ꝓpoſitũ:⁊ occaſione ep dat genera
le documentũ:ibi Et vnũquẽq;. Pꝛima adhuc in duas:qa
pmo agit de indiſſolubilitate mrimonij qñ vterq; ↄiugũ ẽ
fidelis:ꝛ qñ alter ẽ infidelis:ibi Ceteris aũt. Pꝛima adhuc
in duas:qꝛ pᷣmo docet eos de idiſſolubilitate mrimonij: ꝰ
qd ſit agendũ qñ ↄtingit ipſũ aliquo modo ſeꝑari:ibi 2 ſi
cc

diſceſſerit. Circa pᷣmũ dicit: his autem ⁊c᷑. pᷣcipio non ego
ſed dñs.i.nõ pᷣcipio inſtinctu ꝓpꝛio: ſʒ auctoꝛitate diuina.
a ¶ Uxoꝛẽ a viro ñ diſcedẽ.ſic eni dictũ ẽ.s.mrimoniũ pꝛi
mo fuit inſtitutũ ad legitime ꝓlis ꝓcreationẽ: in cunutri-
tione ⁊ inſtructiõe de moꝛib redrit magnũ tẽpꝰ: ꝓpter qð
ratio dictat ꝙ vir 7
vxoꝛ p totã vitã inſe-
pabilit ↄigant᷑: ⁊ iõ
mr̃imoniũ ſic diffinit
ꝙ ẽ pſonaꝝ legitima/
rũ ↄiũctio indiuiduã
i. indiuiſam vite con

ꝗ mr̃mõio iũcti ſũt pᷣcipio
nõ ego ſʒ dñſ. vxõꝛẽ a viro
nõ diſcedere. Quod ſi diſ/
ceſſerit: mànẽ innuptã:auᷣt

ſuetudinẽ retinẽs: ꝓ piro ſuo recõciliari. Et vir
p̃cepto excepta cã foꝛ ne nich ego no dñns. E i-
nicatiõis:quẽ caſũ ex quis frat vxoõꝛẽ hʒ inſidelẽ
cepit ſaluatõ matt;̊. et hec ↄſẽtit habitare cũ il/

xxv.⁊ idẽ de diſceſſu
viri ab vxoꝛe: in hoc
n.ad paria iudicant᷑.
b ¶ Qſi diſceſſerit.
Hic ↄñnt᷑ oñdit᷑ qᷣd ſit
agẽdũ qñ aliqlit᷑ ſeꝑa
tur mr̃imoniũ: lʒ eni
viculũ mr̃imoni cõ⸗
ſũmati ſit idiſſolubi/
le niſi p moꝛtẽ alterꝰ
coꝛpalẽ:tñ ex cã foꝛni
catiois ꝓpbata põt diſ
ſolui ꝙ;tũ ad thoꝛ: ⁊
àqààjad cohabitationeʒ:
ſic dicit apoſtolus:
Qſi diſceſſerit.vxoꝛ

lo:nòn dimittat illaʒ. Et ſi
qua mulier hʒ virũ iſidelẽ:
⁊ hic ↄſentit hitare cũ illa:
nõ dimittat virũ. Scificat
eſt eni vir iſideliſ ꝑ mulierẽ
fidelẽ:⁊ ſcificata eſt mulier
infidelis ꝑ virũ ſidelẽ. Ali/
n filij vꝛi imundi eſſent:
nunc aũt ſci ſunt. Quod ſi
infidelis diſcedit: diſcedat.
Non eni huituti ſubiect᷑ eſt

a viro in caſu dicto. c ¶Manere inuptam.ſupple pᷣcipit

dñs. di¶¶ Aut viro ſuo recõciliari.ſic.n. poterat nõ diſce
dere a viro ſub ſpe coꝛꝛectiõis eius:ita pꝰ diſceſſã põt ei re/
cõciliari:⁊ etiã dʒ ſi nõ poſſit ↄtinere:qͥa nõ põt alteri nubẽ
ipſo viuẽte. e¶¶ Nã ceteris.hHic oñt᷑ agit᷑ de diſſolutiõe ⁊
ſolutiõe mr̃imonij qñ alt ↄiugũ ẽ infidelis.Et diuidit᷑ in du
as ptes:qꝛ pᷣmo agit de receſſu ex ꝑte fidelis:x ex pte infide/
lis:ibi Ql ſi infidelis.Circa bmũ dicit: e 4 lã ceteris. qui
ſũt diſparis cult. f ¶ Dico ego nõ dñs.i.do ↄſiliũ ſʒ nõ ẽ
ad hoc diuinũ pᷣceptũ. g ¶ Sids frat᷑.i.xpianꝰ. h¶xo
rẽ hʒ inſidelẽ utpote qñ vir conuertitur ad fidẽ ⁊ no vxoꝛ.
i ¶ Et hec aſen.ha.cũ illo.pacifice ⁊ ſine ↄtumelia fidei xpᷣi
ane. k (¶ No dimirtat illa. ⁊ idẽ ſubdit de vxoꝛe fideli vixæ
infidelẽ habente cũ dẽ: Et ſi qᷓ mulier ⁊c in hoc eni ſunt ad
paria:a ſubdit᷑ rõ tal mãſiois fidelis cũ infideli cũ dicitur:
m ¶ Scificat eni.i.ↄuerſus ad fidẽ. n ¶ Uir infi.p mu.
fidelẽ. ipſũ ad hoc iducẽtẽ: hoc eni frequẽt fiebat i pᷣmitiua
ecclia.ſ.ꝙ vxoꝛ fidelis ↄuertebat viz: ifidelẽ:⁊ ecõuerſo vir
vxoꝛẽ. o ¶ Alioqn. Hic põit᷑ ad idẽ ſecũda rõ ex pꝑte ꝓlis
q̃ ꝑ ↄuerſionẽ pentis infidelis mõ dicto adducebat᷑ ad fideʒ
ſi aũt fidelis ↄiũx diſcederet ꝓles cũ infideli remaneret: da
tũc ps infideliũ cũ talib pᷣualebat: tũ qa erãt pauci fideles
⁊2 ſub infidelibↄſtituti:⁊ hoc ẽ qð dẽ: o ¶ Alioqn filij vꝛi
imũ.eẽnt.i.i infidelitate remanerẽt rõne dcã. p ¶ Tlũc aũt
ſci ſũt.i.adducti ad fidẽ mõ dicto.videt᷑ aũt ꝙ apli dictũ ſit
ʒ ſacrã ſcripturã:qꝛ.j. Eſdre.x.Scũs eni eſdras fecit abijci
vxoꝛes alienigenas cũ filijs ſuis a filijs iirł fidelibꝰ. Itẽ õ ſa⸗
cros canones: qa.xxviij.q.j.ca. iudei. dẽ ꝙ nõ põt infidelis
in ei ↄiũctiõe ꝑmanere q iã ad xp̃ianã traſlata eſt fidẽ. Ad
mũ dicẽdũ ꝙ mr̃imonia illa erat ↄcta ↄ dei phibitionẽ
hi deut.vij.iõ nulla erãt:qa nullũ mr̃imoniũ ʒ dei ꝓhibiti
onẽ põt eẽ ratũ:ꝓpt᷑ qð eſdras fecit illa ſepari ⁊ bñ. Adꝛ

Epiſtola pauli

noͤn ſit tibi cure. Sèd ſi

dicẽdũ ꝙ i pmitiua ecchia paſſim ↄuertebãt aliq de iude
is ⁊ ſilit᷑ de gẽtib:⁊ illo tpe loqt apls:qa tunc ſpes erat
ꝙ infidelis traheret᷑ ad fidẽ ꝑ fidelẽ pſonã ĩ mrimonio
ſibi iũctã:pꝛocedẽte vo tpe iudei fuerũt obſtinati: nõ ſic
aũt gẽtiles:⁊ iõ fidelis ꝑmittebat habitare cũ infideli ð

gaib iñ tñ de iu⸗
eis: mo vo pari
frat ul ſoꝛoꝛ in eiuſmõi. In paaſſu abulat da
pace aũt vocauit vos de. vtriq; reputatur
Andẽ eni ſcis mulier ſi vi· vbſtmnauir ſen⸗
rũ ſaluũ facies:Aut vñ ſciſ bitare cũ infideli
vir ſi mulierẽ ſaluã facies: de iſtis nec illis:
Niſi vᷣnicuiq; ſicut dimiſit boc moò lodt de-
dñſ. Unumquẽq; ſicut vo ccet Alegarun.
