diminuit de peccato:niſi fuerit affectata: ſicut cũ aliqs
vult ignoꝛare illud qð tenet᷑ facere vel vitare vt licenti
peccet.Ex magna eni libidine peccãdi puenit cũ alids
vult ignoꝛare illud cui ſciẽtia poſſet eũ a peccato impe
dire vel retrahere:⁊ in ꝑſona taliũ dẽ Job.xxj.Qui di/⸗
xerunt deo recede a nobis ſcientiã viaꝝ tuaꝝ nolum'.
b ¶ Omni aũt. Pic ↄſequeni ponit᷑ qrtuʒ ſiabiliens in
fide:qdð eſt magnitudo beneficij collati: qꝛ nõ ſolũ pᷣlati
debent eſſe ſtabilioꝛes alijs in fide: ſed etiã illi qui plus
ceteris acceperũt a deo de gratijs gratis datis:que dant᷑
ad vtilitatẽ eccleſie ⁊ ꝓmotõʒ fidei:cuiuſmõi eſt noticia
ſcripturaꝝ:gratia miraculoꝝ:⁊ cõſimilia:a hoc eſt qõ

dã: b ¶ Omni aũt cui muliũ datũ eſt.ſ. de pdictis gra
tijs. c ¶ Multũ queret᷑ ab eo.non ſolũ ſibi: ſed etiam

alijs ꝓficiendo. d ¶ Et cui cõmendauerit multũ. dif/
fert cõmendatũ a dato:a ideo ꝑ cõmendatũ nõ intelligi
tur hic noticia ſcripturax:ſed magis docendi officium:
35 eſt regimini annexũ:vñ a ſubditi dicunt᷑ eſſe cõmen
dati ſeu accõmodati cure paſtoꝛali: ſm ꝙ dicit apls.j.

m ¶ Menſurã. qꝛ bõi pᷣlati debẽt adminiſtra

nõ ſecit ſm volũtatẽ ei vů/
ſperato repetens pulabit multis: qui aũt nõ
debitũü moꝛtis.

no peccat ex ignoꝛantia: ſed ex certa

Ti. vj. Depoſitũ cuſtodi.⁊ a talibus plus requirit᷑: vt.ã.
dictũ eſt. Et quia gratie gratis date no valent ad ſalutẽ niſi
ſint cum charitate:ideo ſubdit᷑: e ¶ Igneʒz veni mittere in
terram.ſ.charitatẽ dei ⁊ ꝓpximi. f ¶¶ Et᷑ quid volo niſi vt
accendat᷑.i.augmẽtet᷑:qꝛ charitas meret᷑ augeri vt aucta me

reatur ꝑfici. Et quia
paſſio xpᷣi quã ex ma
dauerũt multũ: plus petẽt xima charitate ꝓ no
ab eo. Igneʒ veni mittere ĩ bis ſuſtinuit eſt maxi

traʒ: ct qd volo niſi vt accoa mu tharitatis lncen⸗
EE Rn . e et tiuũ: ideo ſubditur:
dat᷑. Baptiſmo aũt habeo gᷣ
qʒ dũ pficiai: uttqꝛ pa mu appellat ſui ſan⸗
ce veni mittere ltera⸗ Hõ baptinm, 4s0 i;
dico vob:ſed ſepatõʒ.Eruũt mẽta eccleſie habẽt ef
eniʒz ex hoc qnq; in domo
filo in pꝛeʒ ſuũ:mf in filiã:⁊ bee intelligat magnũ
filia ĩ mr̃eʒ:ſocrus ĩ nurum deſideriũ ei pficiel

ſuã:⁊ nurus ĩ ſocrũ ſuã Di aʒ ſalutẽ ꝑ ſuã paſ-
ſionẽ. Alio mõ vt ꝓp

c&bat aũt ad turbas: Cum hoc itelligat triſticia

videri nubẽ oꝛientẽ ab oc ⁊srietas animiq fu
caſu: ſtatim dicitis nimbuſ eruũt i eo iminẽte paſ⸗
venit: ⁊ ita fit:⁊ cũ auſtꝝ flã ſione: vt Bor onde-
tẽ dicid ar eſt erit ſit Hoy nature Etqr yhalſt
pocrite faciem celi 1tre no- onẽ chꝛiſti A, p̃dica⸗
ſtiſ ꝓbare hoc aũt tẽp quõ tionẽ euãgelij multi
nõ ꝓbai: Quid aũt ⁊ vob Fecierge aliin ſo⸗
„ * .1
ilis non incicatis⸗ as iu⸗ delitate remanẽtibuſ
tu elt: Cuʒ qaut vadis cum æpſequẽtib eos vſq;

ad moꝛtẽ: vt patz de

ſacto Chꝛyſanto 1 patre eius:ideo ſequit᷑: i EPurans ⸗
pacẽ veni dare ⁊c. ⁊ patet ſnia ex dictis Macth.x. ¶ Di

cebat aũt. Hicↄſequenter ponunt᷑ attrahentia ad fidem:et
pꝛimo oñditur ꝓpoſitum:ſcòo remouetur dubiũ:ibi Cuʒ

aũt vadis. Circa pꝛimũ ſciendũ ꝙ duo ſunt valde attractiꝰ

ua ad fidem chꝛiſti inter alia. Pꝛimũ eſt oꝛacula ꝓphetaꝝ
que expꝛeſſe loquunt᷑ de aduentu chꝛiſti in mundu:qtũ ad
conditõʒ pſone venientis:⁊ q'tum ad determinatõʒ tem Po
ris:⁊ aliaꝝ circunſtantiaꝝ ſicut plenius declaraui in qᷓ̃daʒ
queſtione de quolibet:de aduentu chꝛiſti:que ꝓpter ꝓlixi-
tatem omitto.Et qꝛ iudei ſaltem legieralin oꝛaculis pꝛo⸗
phetaꝝ erant edocti:ideo arguit eos ſaluatoꝛ de hoc ꝙ hoc
attractiuũ ad fidem non cognoſcebant:⁊ tamen de diſpoſi
tione aeris futura ꝑ ſigna iudicabant que tamen ſunt falli⸗
bilia:oꝛacula aũt ꝓphetaꝝ ſunt certa:⁊ hoc eſt quod dicit
l¶ Aũ videritis nubẽ ⁊c᷑. ⁊ cõdudit: m ¶ Poc autem tẽ/
pus.ſ.aduentus chꝛiſti: n ¶ Quũo nõ ꝓbatis ꝑ ſcripturaſ
ꝓphetaꝝ quas habetis:vnde ⁊ Dañ.ix. empus aduẽtus
chꝛiſti determinatur ſᷣm certũ nũerũ hebdomadaꝝ anoꝛ?.
Scm attractiuũ ad fidẽ eſt ↄditio euagelice doctrine que
ſi ꝓponeretur alicui ſapienti qui tñ nõ eſſet imbur aliqua

lege:a cũ hoc alie leges diuinit ⁊ hũanitus tradite naturali
iudicio rõnis iudicaret legẽ euãgelicã pᷣoꝛeʒ: ſanctioꝛẽ ⁊ pfe

ctioꝛeʒ lege veteri:⁊ multo plus alijs legibus hũanitus cõ⸗

fictis:ſicut eſt lex machometi ⁊ ↄſiles:⁊ hoc eſt qð dicit ſal ½

uatoꝛ: o ¶ Quid aũt ex vobiſipſis.i. naturali iudicio rõ
nis: p (¶ lo iudicatis qð iuſtũ eſt.recipiẽdo doctrinã euã

gelic tani pfectiſſims, q ¶ Eu aũt vadis cũ aduerſario

5

Dahbil 0%% g (Baptiſmo aär ha
bapticari:&t qũo coartoꝛ yſ beo baptixari: baptiſ

oe n ſracti⸗ b(Atan
vna diuiſi:treſ ĩ duoſ ⁊ duo coartoꝛ vſq; du plici

maioꝛ punitio a deo

urũ in celũ: dũ illi ſacrificarent ei ſicut filio dei: Pilatus
ſupueniens eos cũ armis interfecit:ne maioꝛ ſeductio fieret
erant aũt quidã ipſo in tpe

ſit eũ:⁊ talis eſt recõ/

oſtantiã: hic inducit

(Euãgelium

Pic remouet᷑ dubiũ:qꝛ ſupꝛa dixerat ſaluatoꝛ: Non veni

pacem mittere. poſſet alids credere ꝙ intellexiſſet de omni

pace:qð nõ eſt verũ:ſed ſolũ de ace illa in qua aliqui con

coꝛdant in malo: ideo dicit: q ¶¶ Cu aut vadis ⁊c. Hic ac-
cipit aduerſarius: frater vel ꝓximus ab alio iniuſte leſus: q

habet cauſam trahẽ
di ad iudicẽ illũ dᷣ le-

ciliatus ꝑ ſatiſfactõʒ
debitã: ꝓut fuit expo
ſitũ plenius Matth.
v.alioqn ſequeretur

in via:da opaʒ liberari ab
illo: ne foꝛte trahat te ad iu
dicẽ: ⁊ iudex tradat te exa/
ctoꝛi:⁊ actoꝛ mittat te ĩ car⸗
cerẽ. DPico tibi:nõ exies in
de donec etiã nouiſſimum
minutũ reddas.
DPẽèrãt aũt ꝗqdaʒ ipſo
Ain tpe nũciante illi de
galileiſ:. quoꝝ ſanguinẽ pi
lſatus miſcuit cũ ſacrificijs
ecoꝝ. Et rñdens dixit illis:
Půtatis ꝙ hi galilei pᷣ oĩ
bus galileiſ pctõꝛes fuerit:
qꝛ talia paſſi ſũt: Mõ dicò
vob:ſed niſi pniaʒ habueri
tis:oẽs ſilr pibitis ſicũt illi
decẽ ⁊ octo:ſupꝛa quos ce/
cidit turr ĩ ſyloe:l⁊ occidit

Doſ ſalua
teoꝛ iduxit di-
ſcipulos ſuoſ ad fidei

peccatoꝛes ad pniam
Et pᷣmo pon it chꝛiſti
monitio: peccatoz
cõuerſio ca.xv. pma
in duas:qꝛ pᷣmo poni
tur infoꝛmatio peni/
tentiũ: ⁊ ↄfutatio im
penitentiũ:ſequẽti ca.
Circa pmũ pᷣmo ſe⸗
nit pnie motiuũ:ſecũ
do penitẽdi moduʒ:
ibi Ait aũt illi qdaʒ.
Pꝛima in duo: qꝛ pᷣ
deſcribit motiuũ pe/
nitentie:ꝛ ex hoc ſequentẽ fructũ eccleſie:ibi Dicebat ergo.
Pꝛima in duas:qꝛ circa motiuũ penitentie pᷣmo ponit᷑ xpᷣi
inſtructio:ſcòo inſtructionis ↄfirmatio:ibi Erat aũt docẽs
Circa pꝛimũ inducit chꝛiſtuſ ad penitentiã:pmo ꝑ exempla
ſcòðo p rõnem ſumptã ex pabola:ibi Dicebat aũt.Circa pꝛi

mũ ſciendũ ꝙ motiuũ ad pniam frequent cõtingit ex moꝛte

repentina ⁊ hoꝛrida aliquoꝝ:de quo ponunt᷑ hic duo exẽ-
pla. Pꝛimũ eſt de galileis a pilato interfectis:dũ actu eſſent
occupati in ſacrificijs:de quib eſt duplex opinio. Dicit eni

Cyrillus ꝙ iſti fuert ſequaces iude galilei: de quo dicit᷑ act.
v.ca. ꝙ auertit pplym in die ꝓfeſſionis:qꝛ dũ iudei ꝓfiterẽ

tur ſe eſſe ſubditos Romão impio:vt dictũ eſt. S. ij. ca. iſte
iudas galileus dicebat ꝙ hoc erat eis illicitũ ſ. recognoſcere
aliquem dominũ pꝛeter deũ qui eos eduxerat de egypto:⁊

fecerat ſibi populũ peculiarem:⁊ multi cõſenſerũt ei intimn:

ꝙ poſtea ꝓhibebant oblatões fieri ꝓ ſalute imperij romãi:

de quo pilatus indignatus repente cum multitudine roma
noꝝ venit ſupꝑ eos ſacrificantes ſᷣm ritũ ſuũ:⁊ interfecit eos

ita ꝙ ſanguis interfectoꝝ: fuit mixtus cũ ſanguine ſacrifici-

oꝛuʒ. In ſcholaſtica vero hiſtoꝛia dicitur ꝙ; fuit qdam ma
gus de galilea qui dicebat ſe eſſe filiũ dei:⁊ dũ multos ſedu

5

xiſſet ⁊ ſecũ duxiſſet ĩ montẽ garigim: ꝓmittẽs inde ſe aſcẽ

⁊ hoc eſt qð dicit hic: a ⸗
nũciantes illi de galileis pꝛedictis duplici de cauſa. Una
erat:qꝛ aliqui eoʒ: volebãt notare chꝛiſtũ de cõſimili ſedu-

ctione. Alia cauſa erat:qꝛ alij illã occiſiõʒ ſubitã ⁊ hoꝛridã

hoꝛribilibus bereis iplor, occiſoꝝ imputabãt: ⁊ ſᷣm hoc
dicit ſaluatoꝛ: b ¶ Putatis q; galiei hi pꝛe oibus galileis

peccatoꝛes fuerint.q.d.nõ eſt argumentu ſufficiens: vnde
ſubditur: c ¶ Non dico vobis.nõ negat eos peccatoꝛes ſu

iſſe ⁊ ꝓpter hoc ꝑiſſe:ſed aſſerit duo.ſ.ꝙ talis moꝛs nõ eſt

aduerſario ſuo ad pncipezʒ
toꝛes fuerit:pᷣter oẽs hoĩes

Arboͤꝛẽ fici hẽbat qdã plã

¶ xII. tãtã in vinea ſua: ⁊ venit q

argn ſufficiẽs ꝙ graui peccaſſent oibus alije: qꝛ freqᷣnt
dñſ pctã min grauia ĩ pñti vita pũit grauioꝛa pꝰ vitã

pſenteʒ differt grauius punienda. Aſſerit etiã ꝙ niſi de
peccatis ꝓpꝛüs penituerint ſimiliter peribũt: qð adim/
pletũ fuit ꝑ Tuũ ⁊ Ueſpaſianũ in deſtructõe ciuitatis

hieruſalẽ: ⁊ occa⸗
„„ „ ſiõe populi iudai-
eos. NPutat qꝛ ⁊ ipſi debi/

rat de occaſione

õ chheꝛiiſti: 7 .⸗
habitãtes in hirin: NHõ di catis eſaher
co vob:: ſed ſi nõ pniaʒ ha enim qui tunc cre

buerit:oẽs ſik phibin. Di/ aiait ctwiſeo as
paf aſſt 7 hẽc ſilitudinẽ: etũ Titi ⁊ ve
cẽbat aũt ⁊ hãc ſilitudinẽ: ſpaſianip angelu
fuerũt moniti vt

recederẽt ð iudea

rens fructũ ĩ illa:⁊ nõ inue ⁊ tunc tranſierũt
nit. Diritañt ad cultoꝛe vi ad eeni agripte
nee. Eccè ãni tres ſunt ex eratus romanis
venio qᷓrens fructũ i ficul Scdm aũt exem/
nea hac:⁊ ſi inuenio. Suc/prlũ ponitur cũ di

cide ergo illã. At qd euã tł/ d ¶ Sicut illi de

raʒoccupat: Atillerſidenn aarbieroleinn⸗
dixit illi: Dñẽ dimitte illazʒ tani:⁊ dũ edifica
⁊ hoc ãno vſq; důùʒ ſodia,ʒ rent quanda tur-
circa illa: et mittã ſtercoꝛa. ſubito beadleta
Et ſiqdẽm fecerit fructum: col roppſſit: u˖
ſin aüt i futuꝝ ſuccides eã.

ſicut de pᷣmo exemplo: e ¶ Picebat aũt ⁊ ſilitudinẽ.

hic inducit ſaluatoꝛ ad pniam rone ſumpta ex ſilitudie
arboꝛis que pꝛeſcindit᷑ niſi faciat fructũ:ex hoc cõcludes
ꝙ ſilr eſſent pꝛeſcindendi de pñti vita ⁊ panendrl.
.

cerent fructũ pnie ⁊ bonoꝝ opũ:a h eſt qð dẽ: f

boꝛem fiti.i. gentẽ iudaica. g ¶ Pabebat qᷣdam.i ipſe
deus. cuius pfectio ⁊ ppꝛietas nõ põt a nobis expꝛimi

aliquo determinato noie:ſᷣm ꝙ dicit. vj. ꝓpoſitione de
cauſis. Cauſa pᷣma ſupꝑioꝛ eſt
Quidã.indeterminate. h

antatã in vinea ſua.i.

in iudea que ſpeciali modo dicebatur hereditas dei.

£

¶ ¶ Dicebat aũt ad cultoꝛem vinee.i. ad angelũ cuſtodẽ
⁊ pꝛepoſitũ illi genti qui tunc erat Michael: vt habet

Dañ̃. x. k ¶¶Ecce anni tres ſunt.i. tria tpa.ſ. temp le-

gis: tempus pphetaꝝ:: tempus pꝛedicatõis chꝛiſti: in qᷣ/
bus deus queſiuit fructũ bonoꝝ opeꝝ a iudeis: ⁊ no in
uenit niſi in paucis valde:qui quaſi nipil cõputant re-

ſpectu multitudinis:vt patet pꝛedicta tpa oſiderã
ti. ¶ ¶ Succide ergo illã. In quo oñditur ꝙ meruerat

occidi ⁊ de terra illa eijci:qð factũ eſt poſtea ꝑ Tituʒ ⁊

Ueſpaſianũ:qui multos de illis occiderũt:⁊ alios capti

uos de terra eiecerũt. m ¶ Dñe dimitte illã. qꝛ angeli

ꝓiillis quos cuſtodiũt interpellãt diuinã clementiã: vñ
7 deſtructio ciuitatis æ ppli dilata eſt p.xlij.anos poſt

paſſiõz chꝛiſti. n ¶ Uſq; dũ fodiz circa illã imittẽdo
is termoz oininon iudicioze. o CAt mitti ſterorn.
Oñqdendo eis feditatẽ ⁊ abominatõʒ peccatoꝝ ſuoꝝ pꝑp
q ſolent hoies penitere ð peccatſuis. p I Er ſiqdez fe
cerit fructũ.qꝛ ĩ illis.xlij. anis dicte dilatõis multi de u
deis penituerũt:⁊ cõuerſi ad fidem fructũ bonoꝝ opuz
. in aute,z
in ſuturũ ſuccides eã. qꝛ impenitentes ⁊ in ſua perfidia

fecerũt:vt patʒ act.ij.⁊ in plurib locis: q

ci:q non penitue-

dider̃t chꝛiſto añm

ruinaʒ aliqui im/
put abant enoꝛmni
tati peccatoꝝ ſuoꝝ:de quo ſimilem ſniam dicit chꝛiſtuſ

ni narratione:ideo di:

inthlan
mhechiſt⸗
tlogech⸗
.oci dio
uinnun
dehchir i
Dinioalu
ulngt
da E
pitefin
länini,,
iſil
ſalirirc
ghor cdi
Eur Dacan
ſachveus
guntſitun
ſitbifinl
o (Au
nicenoß
Penians
uuntn 1
eninclnni
1e now⸗
firnitui g
Wldeſdn
mc
irnad
pchenp
(E
mehan⸗
pſctaliin
canmnn
arzit
n. vn
ſugoas
chhscde

GeN
in bs
i
deo⸗
Ulbeſege
fiaalor
litan go
dgyibent
deſcbbani⸗
Gerowin⸗
Grchlie
Migtlgn
unhitt
maäded
irn
ſfntwie
hintie

t W
lin d
nottuüͤpe
linng

remanẽtes ſuerũt occiſi captiuati ꝑ Titũ ⁊ Ueſpaſia-
nũ:vt p dictũ eſt. r ¶ Erat aut.hic ↄſequeni ponit do/
ctrine chꝛiſti ↄfirmatio ꝑ ſequẽs miraculũ:vbi pᷣmo no

ſidem catholicã pꝛimo fuerũt pauci ⁊ abiecti tpibus pſecu⸗
nionis tyrannoꝝ ⁊ hereticoꝝ: tñ dñs poſtea induxit ali s
penitẽtes ad fidem qui fuerũt magni hoies ſcientia ⁊ vita:

tat᷑ locus cũ dẽ: Erat aũt docens in ſynagoga E.ede
3

co cõi vbi ↄueniebãt iudei.⁊ temp:cũ dẽ: s

ſicut fuit Ambꝛo.Aug' ⁊ ↄſimiles ꝑ quos eccleſia fuit exal
tata valde ꝓut hic cõtinet in duabus pabolis que expoſite

debebat intẽdere „ „ , EL? NRit aut illi. Poſt
diuio cultui ⁊ ad Erat aũt docẽſĩ ſynagoga ⁊ cui ſile eſtiabo illð: Sile ſaluatoꝛ ſupꝛa po⸗
derecckerat eox ſabbatis. Et cc mii eſt grano ſinapis: q acce ſuit penitee monuũ
mu q ha ſpi infi. d hẽbat ſom infirmitat n peũ bõ miſit ĩ hoꝛtu ſuũ ⁊ eenteueru hi⸗
iiifirmitatẽ a ſpů nis decẽ ⁊ octo:t erat incli creuit:⁊ ſem̃ eſt ĩ arboꝛẽ ma tẽdi mocksleiren a irca qẽ
ne n Mallgo uenicn⸗ nata: nec oino poterat ſur gna:⁊ volucres celi regeue ſciendũ ꝙ in peniten⸗ J. ial
gli n x boc q.j iub⸗ ſu reſpicẽ. Quã cũ vidẽt rũt ĩ ramii eo. Et iteꝝ dixit ee lereſ oi,
i ditur: Pac aũt fi ieſus:vocauit eã ad ſe:⁊ ait Cui ſile eſtiabo regnũ dei⸗ tutuz An av exrent ci pete t
mue inrmi liã abꝛae quã alli illi: Mlt: dimiſſa es ab in · Sile ẽ fermẽto qð acceptũ truptione nature per .
Een ign gauit ſathanas.ſ. firmitate tua.Et impoſuit mſr abſcondit iĩ farine iata peccatum pꝛimoꝛum
j nn, viculo inſinnita. illi man: ct ↄfeſtiʒ eꝛecta ẽ ⁊ tria donec fermẽtaret᷑ totũ. parentũ: ex qua cãta
e enen ero pats Sloꝛiſicabat deuü. Rũdẽns Et ibat p ciui ſtei eſt ln humans nare
le ͤen xviij.ex quo patzʒ Sis . zant ibat p ciultates 7 caſtel ra pꝛonitas ad malũ
uc’ mi infirmitatis diu aut archiſynagogus indi la docẽs:⁊ iter faciẽs ĩ hie æ difficultaſ ad bonũ
i ſani turnitas. rEt gãs: q ſabbato curaſſet ruſalé. Ait ut illi qdã: DO nũEm g dicitur Henef.
inl uin a elinat nee ieſus: dicebatturbe: Sex mie: ſi pauci ſũt q ſaluant⸗ ii Senſus vcogita
, . 1 1 — „ „ —
l wn infirmitan graut⸗ dies ſuͦt in ꝗb opoꝛtet opa Iplſe aut dixit ad ülos: Cõ nio un ani roꝛdlis⸗
di i tas ⁊ defoꝛmitas:: ri. In his ergo venite ⁊ cu/ fendite intrare ꝑ anguſtam adoleſcentia ſualſcoa
u. iun ⁊ iſta expmũt v· ramini: ⁊ nõ die ſabbati. poꝛtã:gꝗa mũulti dico vobis en quia ex pec 5
ſnnahir miraculu ſequẽi Rñdens aũt ad illũ dñs di q́renti 5 poterũt. teritis cauſatus eſt in
. e mair a euidentiu t. grent imrare no poterut. ſis peccantibꝰ qui⸗
nn oñdal: vñ ſubdit : Eit: Hypocrite vnuſquiſʒ Cuzʒ aüt intrauerst pifami am babimo velfal⸗
—– 1 Et afeſii ere Vim ſabbato nõ ſoluu bo ias èt clauſerit oſtiu: incipi tem diſpoſitio incli⸗
uhn ſiundiun cra?. q eni p nim uẽ ſuũ aut aſinũ a pᷣſepio ⁊ &tis ſoꝛis ſtare:⁊ pulſare ad nans ad peccata ſimi
Srai,t poſſet aliq iirmi · ducit adaq̃re:Haãc aut ſili oſtiũ dicẽtes:dñe aperi no⸗ liaſtertis eſt ex diffi⸗
rinpu et tates curari tñ nõ am abꝛae quã alligauit ſa bis:⁊ rũdẽs dicet vob: Ne ¶ Altate operis virtuo
fuaitrbocco⸗ i inſtãti. a ¶ Rñ thanas ecce decẽ ⁊ octo ar . ſi,: quia virtus eſt cir⸗
aas dens aũt archiſy hanas ccce dece ⁊ octo an ſcio vos vñ ſitis. Tuùnc inci ca bonũ arduũ ⁊ dif
EGn nagog. i.pnceps nis:nõ opoꝛtuit ſolui a vin pietis dicẽ: Mãducauimꝰ fſicile: ⁊ ideo mod pe
Mach ſynagoge:⁊ d ab clo iſto die ſabbati:Et cuʒ te: bibimus: ⁊ in nitendi ad hoc ꝙ ſit
(dodres 9 cHISI coꝛam te: bibimus: ⁊ in +
ne archos qð eſt pn hec dicẽt: erubeſcebãt oẽs plateis nr̃is docuiſti. Et di eęfficax debet cũ ma⸗
Ncr nin b ¶ Sex dies ſüt 9 uerſarij ei I 018 pplus cet vobis: Meſcio vos vn⸗ eſt aoͤ dicit: f (Cö⸗
imur in qbus opoꝛtet gaudebat ĩvniuerſis qͥ glo e ſitis. Diſcedite a me oẽſ tengdite intrare ꝑ ãgu
e V opari. hoc nne l⸗ rioſe ſehaͤf Dirhat operarij iniquitatis. Jbi è ſtam porraz⸗ 7 b hoc
d n gitur de opib ſer ergo:Cui ſile eſt regnũ dei: rit fletug æ ſtri entinzs: etiam ſoluit᷑ queſtio
miaie uilib: ſed opatio Wo:Aut eom . rit fletus ⁊ ſtridoꝛ d entiuz: oſita de paucitate
MEAN miraculoꝝ qᷓ oꝛ Tfuandorhfn: quia
cingit dinat᷑ ad gloꝛaam Mẽêẽ pauci reſpectiue inue
ntii dei: ⁊ videntiũ deuotionem excitandam poterat fieri in niuntur ita feruide penitentes no impediant᷑ ꝓpi dictas
inn die ſabbati: ⁊ cõuenienti illa die qᷓ in alijs:eo ꝙ illa diꝰ difficultates:ideo ſubdit᷑: g 1eBei dico vobis querent
giſ es erat oꝛdinata cultui diuino:a deuotioni ppli:⁊ hoc intrare ⁊ non poterũt.⁊ iſti ſunt tepidi pꝛedictis difficulta⸗
—R n oñdit chꝛiſtus exemplo ſenſibili:cuʒ dicitur: Hypocrite tibus impediti:⁊ qꝛ non ſemꝑ durat tempus penitẽdi:ideo
wain ſuln vnuſquiſq; veſtrũ ⁊c. ⁊ patet littera. c cu hec di ſequit᷑: h. ¶ Cum aũt intrauerit paterfamilias. iſte pater/
ic pe cẽt erubeſcebat ⁊c. cõfuſi ſua rõnabili rñſioe cui nõ po familias eſt chꝛiſtus qui ꝑ paſſiõʒ ſuã intrauit gloꝛiã:vt ha
Baniri n terant cõtradicere. Circa qð ↄſiderandũ ꝙ chꝛiſtus con betur.j.xxiiij. Opoꝛtuit pati chꝛiſtũ ⁊ ita intrate gloꝛiã ſu⸗
Froninin, fundebat aduerſarios ſuos:aliqñ exemplis ſicut hic:ali am.Ex quo etiã oñditur ꝙ alij nõ habebũt ingreſſuz faci-
irniininli qñ mir aculis:ſicut.s.v.ca.Ut aũt ſciatis: quia filꝰ hoꝰ lem. i ¶ Et clauſerit oſtiũ.in moꝛte peccatoꝛi claudit᷑ oſti
KN NOS minis habet ptãtem dimittendi in terra peccata: ait pa um penitentie. k ¶ Incipietis foꝛis ſiare T pulſare ⁊c᷑ in q
i lytico: tibi dico ſurge c. Aliqñ ſcripturiſ: ſiẽ. Mattih̊. onditur penitentia poſt moꝛtem ſed infructuoſa:ſm ꝙ dici
Eimtninn Nlunq legiſtis qꝛ ex oꝛe infantiũ ⁊ lactentiũ pfeciſti tur ſapie.v.dicẽtes intra.ſ.pniam agentes ⁊c. k o in
peuge . laudẽ ꝓpter ⁊c. Aliqñ rõnib' certis:ſicut Matthᷣ.xxij. cipiet dicere ⁊c᷑. hoc potiſſime refert ad iudeos inter quos
6 , Qub eſt imago hec ⁊ ſupſcriptio ⁊c. Aliqñ teſtimonijs: chꝛiſtus cõuerſatus fuit: ⁊ in plateis eoꝝ docuit. l ¶ Ne⸗
oliuobin vt Jo.v. Uos miſiſtis ad Joh.⁊ teſtimoniũ phibuit ve ſcio vos vñ ſitj.qꝛ neſciet eos ſciẽtia appꝛobatõis ſed repꝛo/⸗
iuaütan/ ritati. O ¶ Dicebat ergo. Poſt ſaluatoꝛ poſuit prie batõis. m ¶ Obi erit fletus.in fletu eni duo ſunt ſ. triſticia
e motiuũ:hic ↄſequent oñdit ſequentẽ ex hoc eccleſie fru animi ex qua ꝓcedit fletus coꝛpoꝛalis: ⁊ ̃m hoc fleus erit
mrn ſc ctũ.Circa qð ↄſiderandũ ꝙ licet penitentes ⁊ cõuerſi ad in dãnatis generaliter tam demonib q̃ boibug Miiier
b

Pppter ſuã increduli/

(Euãgeliuum

pte coꝛpis.ſ. reſolutio lachꝛymaꝝ: ibatio cerebꝛi roculox:
2 ꝙᷓtũ ad hoc fletus nõ põt eſſe i demonib' neq; aiab ſeꝑa-
tis:ſed poſt reſurrectõʒ in hoibus danatis erit turbatio ce/

rebꝛi ⁊ oculoꝝ: nõ tñ fluxus ſeu reſolutio lachꝛymaꝝ: qꝛ
ceſſante motu celi tunc ceſſabit ois generatio coꝛruptio.

Stridoꝛ aũt dentiuʒ
nõ impoꝛtat aliquaʒ

coꝛruptõʒ:⁊ ideo po- cũʒ videritiſ abꝛaã yſaac ⁊

terit ibi eſſe: n lCIü· —, 5 nr
videritis abꝛaam g. Uacob ⁊ oẽs ꝓphas in re

Hoc ꝓpꝛie erit in erx dno del: vos auũt expelli ſo
tremo iudicio qñ re raſ.Et u᷑eniẽt ab oꝛiẽte ⁊ oc
pbi videbũt electos cidẽte ⁊ aqlone ⁊ auſtro:⁊
reſurexiſſe iĩ coꝛpib' accũbent in regno dei. Et

oꝛioſis ⁊ audiẽt vo „On —,
Aaaille n aucletvo⸗ Ecce ſũt nouiſſimi ꝗ erãt pꝛi

ad regnũ celeſte: co mi:⁊ ſũt pᷣmig erãt nouiſſi⸗
5 pang depehe⸗ Hn mi. In ipſa die acceſſerũt ꝗ
ε Wartbei xxv. das phariſeoꝝ dicetes illi:

Tut eni videbunt ſe Exi ct vade hinc qꝛ hero-
expelli p demones ex des vult te occidẽ. Et ait ill
ecutoꝛes diuine iuſti· Ite ⁊ dicitẽ vulpi illi: Eccẽ

cie. o ¶¶ Et venient eiſcio demonia èt ſanitates

ab oꝛiente occidẽte en⸗ . .
⁊c qꝛ ab vniuerß mũ pficio hodie ⁊ cras: ⁊ ter/

di ptib' gentiles con- tia die ↄſũmo:. Verũtñ o
uerſi ſunt ad fidẽ: qui poꝛtet me hodie ⁊ craſa ſe
tũc recipiẽt gliam in quẽn die ãbulare:qà nõ ca

erãt pꝛimi.ſ. iudei q Hixruſalẽ hierlʒ occidis
erat pꝛimi ad recipi? ꝓphaſ⁊ lapidas eoſꝗ mit
duũ beneficia dei: erůr tunt᷑ ad te. Quotiẽs volui

poſteriotes vene, ogregare fiios tuoſ quẽad
apls Ro. . Cecias
ex pte crigie iſrael .
donec plenitudo gentiũ intraret ⁊c᷑. In ipſa die. Pec
enahd q (In ip
ne chꝛiſti cõtradicere:ꝑ cautelã voluerũt terrere eũ: a⁊ ſic ei
doctrinã impedire dicẽtes: r ¶ Exi ⁊ vade hinc qꝛ hero-

des vult te occidere. De quo videt ꝙ tũc erat in terra hero
di ſubiecta: veruntñ videt᷑ ꝙ iſti dixert falſuʒ:ex hoc qò ha
bek.j.xxiij. Perodes aũt viſo ieſu gauiſus eſt valde:erat au

tẽ ex multo tpe cupiẽs videre eũ ⁊c. chꝛiſtus tñ in ſua rñſio-
ne oñdit ſe libus nõ terreri:nec a bonis oꝑibus impediri
dicens: 8 (/Di⸗

6

cite vulpi illi.i.herodi. ulpis eni eſt aial

Doloſuʒ rapax toꝛtuoſe incedens ⁊ fetidũ:ſic pnceps maluſ

alis erat iſte herodes eſt doloſus p machinatões mali: ra-
pax eris alieni:toꝛtuoſe incedens ꝑ puerſitatẽ iudicij: fetidꝰ

P infamiã nois ſui. t ¶ Ecce demonia eijcio.⁊ nõ poſſunt

mihi reſiſtere: cũ tñ ſint maioꝛis ptãtis q; herodes.q.d.nõ
habeo timere eũ. v ¶ Et ſanitates pficio hodie ⁊ cras.qꝛ
chꝛiſtus duobus anis pᷣdicauit iſta beneficia ↄferendo:⁊ in
ternio anno ſue pꝛedicatinois paſſus eſt. vel: Podie ⁊ cras
1 paucis diebus vſq; ad tẽpus paſſionis mee in hirlrm.

x ¶ Quia no capit ppham pire extra hirlm. Quia cõueni

ens fuit chꝛiſtũ pati in loco paſſionis pphaʒx qui eſt hirim
vt patet ex decurſu vereris teſtamẽti:vñ ⁊ de manaſſe rege

iuda di.iiij. Reg. xxj. Qe impleuit hierln ſanguie ppharuʒ

vſq; ad os: ⁊ ideo coueniẽs fuit xpᷣm ibidem pati: tũ qꝛ eſt
caput oiuʒ/ ꝓphᷣaꝝ:tũ qꝛ oẽs pꝓphete de eo ſrnplerängin 2

di act.x. ca. Huic oẽs ꝓphete teſtimoniũ phibet:⁊ ppter di

cctõ occaſioʒ expꝛobꝛat ↄſequent᷑ ciuitati hierim dicens:

y ¶ Pieriim hierlin c. Pʒ ſnia ex dict G ai,.

(

Ecce hõ ꝗqdaʒ hydropicus
rat añ illũ.Et rñdenſ ieſuſ
dixit ad legiſpitos phari

tatis: aliq enĩ phariſeoꝝ nõ potẽtes doctri/

timoꝛe phariſeoꝝ::ſe

tani cõfuſi euidenti rõne. I ¶ Dicebat aut
tat cõſequeni eos de ſuꝑbia ⁊ ambitoe indebita honoꝝ

T factũ eſt. Poſita infoꝛmatõe peni/.XIIII.
tentiũ:hic ↄſequent᷑ ponit᷑ ↄfutatio impeniten-
tiũ:dicunt᷑ aũt impenitẽtes ꝓpꝛie qͥ ad verbum
ꝛiſti nõ cõterebant᷑: ſed potius indurabant᷑ in malis

ſuil: a ĩſuꝑ chꝛiſto
„ „ „„ inſidiabant: qles
nis:⁊ noluiſti.Ecce relinäẽ a phariſei r le⸗
vob dom vꝛa deſta. Dico Liſberiti. Paimo
aũt vob: qꝛ nõ videbit me aſhtatloꝛſcvo ſim
au : q 2 ſfutatio:ſcòo ſim
donec veniat cũ dicet: bñ/ prllicium infoꝛma-
dici ꝗ venit ĩ noĩe dni. lio: ibi Jbat autẽ
Tfaciũ eſt cũ xIII. turbe. pma oiui⸗

ditur i quattuoꝛ
qꝛ pmo confutat
eos de ignoꝛatia:

oiſſʒ ieſus ĩ domũ
cuiuſdã pᷣncipis phariſeo

rũ ſabbato mãducare pai o ſupbiatſbt
noS inſi It oſi icebat aut ⁊
nẽ:t ipſi obuabãt eũ. Et Rücder aut n t

de cupiditate: ibi
Dicebat aũt ⁊ ei.
qjuarto de ingra-

ſeos dicẽs: Si licʒ ſabbato clieid ale i⸗
curare: At illi tacuer̃t. IpPẽů ſe dixit. Tircaß⸗
. . ſcienð: ꝙ inuidia
vo appꝛehẽſuʒ ſanauit enʒ excecat intellectuz
ac dimiſit.Et rñũdens ad il· ⁊æ ideo phariſei et
los dixit: Cuũ vim aſinus legiſperiti r nui
aut bos in puteũ cadet:⁊ ccccati diccban⸗
dtinuo extrahet illũ die ſab cũ legis anſgrel
bati: Et nõ poterãt ad hec ſoꝛem: eo ꝙ cura-
mũdere illi. Dicẽbat autẽ bariſabboro: g
ad inuitatos pabolã. inten vr dietm eſten⸗
dens qũo pᷣmos accubituſ pitulo pꝛecedenti
l boc iterum oſtẽ
ditur ad maioꝛes

confirmatoéeʒ in curatiõe hydꝛopici: cũ dicit: a ¶ Eꝑt

factũ eſt cũ intraſſet in do cuiuſdã pn.pha.⁊c᷑ Iſte inui

tauit chꝛiſtũ:vt patet ex ſequẽtibus:⁊ videt᷑ ꝙ hoc fecit

malicioſe non ex deuotioe:vñ ſubditur: b. ¶ Et ipſi
obſeruabant eũ.attendẽtes ſi inter epulas ii 1 dice
ret aut faceret vñ poſſent eũ accuſare. c ¶ Et ecce hõ
ca hydropicus.⁊ dicit ab hydoꝛ qð eſt aqua qꝛ hy-
ropicus habet aquã inter carnẽ ⁊ cutẽ. d¶¶Erat ate
illum. Dicit Lllus iſte nõ petebat a chꝛiſto ſanari
le ſolu ſe onñdebat vt chꝛiſtus euʒ
videns eius miſereret᷑. e Er rñdens ieſus.nõ ad vba.
qꝛ queſtio ſibi nõ pponebatur:ſed ad cogitatões phari

ſeoꝛum ⁊ legiſperitoꝛum:quoniã cogitabant curatione
in ſabbato eſſe illicitã. f ¶ At illi tacuerunt.qꝛ ſi dixiſ
ſent nõ:timebant ab eo rõne cõfutari.ſi autem di ſſent
ſic:nõ haberẽt frõtẽ ipſuʒ de hoc accuſandi. g ¶ Ipſe
vero appꝛehenſuʒ ſanauit eũ ac dimiſit.qꝛ ꝑ impoſito,
manus ipſuʒ curauit:⁊ poſtea manũ retraxit. h ¶ Et
rñdens.cogitatõibus eoꝝ quibus cogitabãt illud fen
illicitũ. i ¶ ¶ Dixit. Oſtendendo illud eſſe licitũ ⁊ bonũ

p exemplũ aialis bꝛuti:cud piculo licitũ erat ſuccurrere

in ſabbato:eti ſᷣm ipſos:⁊ multo foꝛti ſuccurrendũ ẽ
homini:ꝓpter quem facta ſunt aialia bꝛuta:⁊ qui fact᷑
eſt ad imagineʒ dei. k (Et no poterãt ad bec rñdere.
Dicebat aut. Hic cõfu⸗

qð nõt cũ d: m ¶ Intẽdẽs qũo pꝛi.accub.eli.i.pmas

Pt

4s ſconiu
Migi
Pluslit
dcuüͤſber
iniuen

2 AA inuttn⸗

boli Dent
t Aerven

ſinu
hiuni
Güentlon
hwnce gtn
Aelun
Atmmrhnhel
(Nesgpot

Plisdchcach

hun
iltrſi
Aniudl
ig deict ui
wcliͤd⸗
ſtüsliauih
lir wfigen

lbitpics

glbyt buge
Arbo 19
Wenc
falcicche
Charitate
bi Mof

iur cmt
ohte Au

ſogicidldin

9(Cuco
ſcinn
Puaſtſedign

tegtare
oiclein

Naguiterte
Onmncier⸗
lub ir
Ne aucr⸗
CCullig ſ
Wbphorconi

nſoxquo⸗
3 Dachna,

1ee
Mlin
sret Wun
Nr
btii
dt cühr
rii de

4

ge Won in

uniſonn
fü icmm
aMhin
awakrin
ooſd⸗
Mrun
—
hh
Dtüne
1 gum wo
) mehi N
tattt uß
„MWgnuidi
uinen
tiopmrli
Gänts
Z
dilgn
E rnner
1 bxilin
„t daunt
nor
1bocim
drs nen

nit
utiud
anoliin

=

W

bß vſus fuerit:tã
enm celeſtẽ gliam r — Llz
obtinebit: ideo ſů= Neq; vicinos:ncq; diuites:

tibus ingerdlo.
5 Pumiliabitf.mõ reaicto⸗ q
non fallaciter ⁊ ficte:pm ꝙ dicitk Ecc
nequiter ſe hũiliat:⁊ interioꝛa eius plena ſunt dolo:ſed
q veraciter ⁊ ex coꝛde. r Raltabit im

Hic ↄſequẽt᷑ arguit phariſeos de cupiditate:qꝛ
cõuiuia nõ moti pietate:ſed magis cupiditate intenden
tes ꝑ hoc conſeq aliquã vtilitatẽ ſeu honoꝛẽ p adiutoꝛi
um illoꝝ quos vocabãt ad cõuiuia:⁊ hoc eſt qð dẽ:
8 Die at aũt ⁊ ei q ſe inuitauerat. vt ꝓ refectoe coꝛ

x

ſecdes in coõuiuijs ſolẽnibus. n ¶ Cũ inuitat fueris ad
nuptias nõ recũbas in pmo loco. Per pꝛimũ locũ nõ ſo

lũ intelligit hic honoꝛabilioꝛ ſeſſi io in cõuiuijs ſolẽnibꝰ:
ſed etiã qlibet electio vel poſtulatio ſeu pmotio ad aliqᷓ;

dignitatẽ: ⁊ hoc patʒ ex hoc qð pꝛemutit: Dicebat autẽ

7 ad inuitatos pa

bolã. Parabola

eſt alterius rei ſi eligerẽt:dicẽs ad illos: Cũ
gnificatiua:ad diinuitar fueris ad nuptias

i ar ſenul. noõ diſcübal bᷣmo loco: ne
1 alios melioꝛen foꝛte honoꝛatioꝛ te ſit inui/
ſep̃ponere qtum tal ab illo: ⁊ veniẽs is ꝗ te

eſt in ſe: alioqn in illũ vocauit:dicat tibi da

des auot at huic locũ:⁊ tũc incipiaſ cũ
ptãs:deijciet em, a ruboꝛe nouiſſimũ locũ te
ſua dignitate:ſal- nere. Sed cũ vocat᷑ fueris
teʒ ſpualiter ſnria pade recũbe ĩnouiſſimo lo
anatiois Alian co:vt cũ venerit q te inuita
etiaʒ deücit tales Ceprch veneru gt 4
pena tpalis depo uit dicat tibi? Amice aſcen
ſitois. ſi aurẽ h ge ſup. Zũc erit tibi glia
liter refugiens ſiẽ cCoꝛã ſil diſcũbentib: qa oiſ

lariebat pꝛes anti qſe exaltat huiliabit: t q ſe

qui: vt Gꝛego. et / ,Ar A.
Anbro ſiles: huiliat exaltabit. Dicbat

tandem ex obediẽ aut ⁊ eiꝗ ſe iuitauerat.Cuͤʒ
facis pꝛadiũ aut cenã: noli

tia ſuſcepit: ⁊ ex

charitate ſina an vocare amicos tuos nq;

fres tuos: nẽq; cognatos:

ditur: Et erit ibi nẽ ſoꝛte t ipſi te reinuitẽt: ⁊
Aoꝛia tc Cui rõ ſiat tibi retributio. Sèd cũ
ſubadit cũ dicitur: cacig cõniii.
o ¶Quia ois q lacis cõuiuiũ: vca paupeſ
ſſe 4 tat. pꝛeſů debiles claudoſ ⁊ cccos:t
ptuoſe ſe dignitaꝰ -ðMD

4 tqui ſe hutiliat.
ſiaſtici.xix. Eſt

ſcribit pꝛo
Dicebat
faciebat

uerb. xxix. Humilẽ ſpũ ſuſcipiet gloꝛia. s

po Ai rependeret ei ſpũaleʒ ſ. documentũ pietatis. Sci
endũ iñ ꝙ licet dirigeret verbũ ad ipſum tñ p hoc glios

alſiſtentes q erat in hoc culpabiles arguebat. t Zuʒ
facis pꝛan. aut ce.noli vo. ami.i. ꝓpter amicitiã ſecula/

rẽ. eq; fratres tuos.i. ꝓpter ↄſanguinitatẽ.
EX (eq; cognatos.i. ꝓpter affinitatẽ. y ¶ N
nos. ꝓpi familiaritatẽ. 3ʒ ¶ Teq; diuites.i. ppi aliq;
vtilitatẽ cõſequendã:ideo ſubdit᷑: a ¶ ¶ Ne foꝛte 7 ipſi

reinuitẽt te Iſta reinuitatio intelligit cuiuſcũq; boni tẽ

poꝛalis recopenſatio. Notandũ tñ ꝙ ſi vocent pᷣdicti ad
couiuia ꝓpter charitatẽ mutuã nutriendã:merito eſt
ſi autẽ ad laſciuiã aut gulã exercendã peccatũ eſt: ſi au-
tem ꝓpter liberalitatẽ quandã ſeu vrbanitatẽ indifferẽſ
eſt: ⁊ pot bene fieri ⁊ male: ꝓut ad finẽ ylterioꝛẽ oꝛdina-
tur qui põt eſſe bonus vel malus. b ¶ Sed cu facis cõ

*

uiuiũ.motus pietate: c ¶ Uoca paupꝑes. carẽtes cenſu

vici pbi volũt alijs oñari. r ¶

Cecos. pꝛiuatos viſu. g (¶ Et btũs eris. qꝛ deus retri/-
buet tibi. Pietas eni ad oia vti is eſt ꝓmiſſiõʒ habẽs vite
due nuc eſt ⁊ future:pma Timo.iiij.ideo ſubdit᷑: Retribue⸗

6 Oebiles. carẽtes conatu. (Ainangar greſſu

tur eni tibi in reſurrectoe iuſtoꝝ. Sequit: h¶ Hoc aũt cũ

audiſſet quida. xpᷣm
„ loquentez de reiurre
btũs eris:qꝛ ñ hñt retribue ctõe gohs o i
re tibi. tibi ꝓpꝛupit in hec vba:
re tibi Retribuet.n tibi in (Bean dman pa.
reſt urrectoe iuſtox. 1, ccu in regno dei. Dicunt
audiſſet qdã de ſil diſcũbẽ / aliq ꝙ p panẽ iſte in⸗
tib dixit illi: Béai q man telligebat beetiuck⸗
dqucabit panẽ ĩ regno dei. nẽ verã qᷓ coſiſtit ĩi vi
5”« ſione ⁊ fruitõe deita⸗
Atipſẽ dixit ei. Hõ qdam tiis chꝛiſti bncipaliter
fêcit cenã magnam:⁊ võca

cit c n: v hũanitatis ſcõario
uit multos.Et miſit ſerůuʒ ꝗ vocat ſe panẽ vite

ſuu bora cenedicereinnind Zo. vr. Ath nut wir⸗
ſui Hoꝛa cene dicerc inuita Jorml algant dem
is vt veniret: qꝛ iam pata nalie: credẽs reſur⸗
ſũt oĩa. Et cẽperũt ſil oẽs rectio futura eſſet ad

V vitã cibis coꝛpoꝛali⸗
bus indigentẽ: ſi cre⸗
dũt ſaraceni ⁊ iudei

excuſare. Pꝛimus dixit ei:
ANillam emi :7 neceſſe ha
beo exire ⁊ videre illã. Ro

be0 eE mnogerni. Et iſtud vẽ
2900 te habe me excuſatũ.Et ver ius:qꝛ ſtatim xpᷣs
alt dixit: Jug boũ emi qn ridens ppoſuit para

q;:⁊ eo ꝓbafr illa. Rogo te bolam de his qui ꝓ⸗

babe me excuſatũ. Et aliuſ Rendranethemnt.
poſſũ venir̃. Et reuſus ſuiꝰ lt ipſe dixit ei:
nũciauit hec dño ſuo. Luũc Pomo quidam ꝛc.
irat pffallial dixit ſuo ſuo: Ple conſequent rße
Eri citò iplateas ⁊ vicos tudine: qe iudetes⸗
ciuita: ⁊ paupes ac öbileſ teeris gentibus fuerũt
iinuitati ad beatitudi
nem celeſtem: pꝛimo

p ꝓphetas: ſcòo p ipſum chꝛiſtũ eis pꝛedicantẽ in pſona ꝓ
pꝛia: tertio ꝑ apoſtolos:a tñ rennuerũt venire ꝑ fidem:⁊ id
vocati ſunt gentiles:ſᷣm ꝙ dicit᷑ act. xiij. Nobis o oꝛtebat p⸗
mũ loqui verbũ dei:ſed qm repuliſtis: illõ:⁊ indignos vos
iudicaſtis eterne vite: ecce couertimur ad gentes: ſic eni no-
bis pꝛecepit deus:⁊ hoc eſt qð dẽ pabolice: I ¶ Homo qui
dam ⁊c i. chꝛiſtus verus hõ ⁊ verus deus. m ¶ Fecit cenẽ
magnã.i.ſtatuit celeſte beatitudinẽ qͥ vocat cena: eo q eft
refectio vltima. n ¶Et vocauit multos. qꝛ vult omẽs hbo
mines ſaluos fieri.j. Timo.ij. o ¶ Et miſit buü ſuũ.i. ſer
uos accipiẽdo ſingulare p plurali:ſicut Exo.viij. Uenit mua

ſca grauiſſima.i.mlłtitudo muſcaꝝ. p ¶ Et cepert ſil oẽs
excuſare.i.p mala opa ſe retrahere:⁊ accipit hic oẽs ꝓ ma
ioꝛi pte: qꝛ pauci ſaluant reſpectiue:vt dictũ eſt ca. pᷣcedẽti.
q ¶ Uillã emi. Hic notat ſuꝑbi ꝑ dniuʒ ville emptũ:qꝛ ſu
Sun boß emi qnq;. Per hꝰ au
tẽ intelligu idi:terrenis nimis intenti finẽ ſuũ ibi oſti‚
tuẽtes. S¶¶ Uxoꝛẽ duxi.Per hoc itelligũt᷑ carnales ⁊ laſci
ui. Ad iſta vo tria vicia reducunt᷑ oia excludẽtia a beatitu
dine celeſti:ᷣm ꝙ dicit Jo. pma canonica.ij. ca. Omne qõ ẽ
in mũdo:aut eſt cõcupiſcenti

rnis:aut cocupiſcentia ocu
loꝝ:aut ſupbia vite. t ¶ Exi cito in plateas ⁊ vicos ciuita
tis ⁊c.qꝛ pꝛincipes iudeoꝝ ⁊ ſacerdotes ⁊ legiſperiti ⁊ ma⸗
ioꝛes lis ppli ꝓpter ſua peccata ſunt dimiſſi a deo. Pau
peres aũt ⁊ ſimplices ⁊ publicani illius populi ſunt vocati
vt patet in apoſtolis ⁊ in plurib alijs ex decurſu euãgelij.

a ( Et adhuc locus eſt. qꝛ non ſolum de iudeis: ſed etiam

de gentibꝰ p diuerſas pꝑtes oꝛbis multi ſunt vocati ꝗd fideʒ

2 ad gloꝛiã: vt pdictuũ eſt:⁊ hoc notat᷑ cũ dicit: b ¶ Exi in
vias ⁊ ſepes.i. extra iudeã diſcurrẽdo ad pplm gentilẽ: ſicut
fecerũt apli: vt pꝛedictũ eſt. c Dico aut vobis ꝙ nemo
qc. Nõ eſt intelligẽdũ
p hoc ꝙ nullus de iu
deis ſit ſaluat: ſed qꝛ
pauci cõpatiue: ſicut
cõi mõ loquẽdi dicit᷑:
Nemo eſt in ecdleſia

vel in foꝛo qñ ſt ibi
pauci. d ¶ Ibãt aut

turbe. Poſita pfuta-
tiõe impenitẽtiũ: hic

⁊ cecos ⁊ claudos ĩtroduc
huc. Et ait ſuus: DOñe:fcm̃
ẽ vt impaſti:ẽt adhuc locuſ
eſt. Et ait domin ſuo: Exi
in vias ⁊ ſepes ⁊ ↄpellein/
trare:vt impleat᷑ dom mea
Dicò aũt vob: ꝙ nemo vi⸗

ↄſequẽt ponit᷑ inſtru- aU ,
ctio ſequẽtiũ chꝛiſtũ. roꝝ illoꝝ ꝗ vocati ſũt gu
Et pmo ſimplici vo ſtabit cenã meã. Ibant aũt
1 pabolico:ibi Quiſ turbe multe cũ eo:⁊ cõuer/

eni ex vobii c. Ciraa in nirit ad iaa⸗ Siaßi
peimi os: e (.1ùdt ſus dixit ad illos: Siquis

vẽit ad me.i. vult ve⸗
nire ꝑ fidẽ credẽdo: ſi ſuũ ⁊ mr̃eʒ ⁊ vxoꝛẽ ⁊ filios
cut ſunt ſeculares:vel a frẽs ⁊ ſoꝛoꝛes:dhuc aũt
ſtatũ pfectõis aſſumẽ qiaʒ ſuã:non põt me eſſe

do:cuiuſmodi ſũt re
ligioſi. f ¶ Et non
odit pꝛem ſuũ.hic ac

diſcipul. Et qui ñ baiulat
crucẽ ſuã ⁊ venit poſt me:ñ

cipit odiũ large inq/pot me eſſe diſcipuſ. Quiſ
m ppe hto;ba enlex vob voles tumz edi
dimittit nrie ad fi- ficare:nõnẽè pᷣus ſedẽs ↄpu
dem catholicã: ſiut tãt ſumpr qꝗ neceſſarij ſunt:
patet de ſcõ Chꝛyſan ſi h abeat ad ꝑſicienduʒ:ne

to:a multis alijs: vel
de ſeculo ad religiõʒ. = =èðM
g (¶ Adhuc aũt æ aiam ſuam.i.vitã coꝛpoꝛalẽ eam cõtem/
nendo Pdrer deũ:paratus vitã ſuã exponere ꝓ fide:caſu ne
ceſſitatis occurrẽte. h ¶ Nõ pot meus eſſe diſcipuł. diſci/

ulatus aũt chꝛiſti dupliciter põt intelligi. Uno mõ genera

iter ſm ſtatũ cõem fideliũ:⁊ ad hoc ſufficit fides cũ obßua⸗
tiõe mãdatoꝝ. Alio mõ cũ h p obſuantiã ↄſilioꝝ:ĩ vtro/

q; tñ ſtatu requirit᷑ repꝛeſſio cõcupiſcentiaꝝ carnaliũ:mag

tñ in ſcõo mõ diſcipulatus ꝙᷓ; pꝛimo:ideo ſequit᷑: i ¶ Et d
