uo:a ĩ ipſo dqeſcũt ſic i fine vltimo. xColhipſi ie oñter
apls cõmittit iudiciũ e qð dicẽ auditoꝛibꝰ rõnabilibus. Et

diuidit in duas ꝑtes:qꝛ pmo facit qð dictum ẽ:? contentio

ſos repꝛimit:ibi Siquis autem. Circa pꝛimum dicit:¶ x
Uoſipſi iudicate.ſcõm rectum iudicium rationũ. yx De/
cet mulierẽ non velatã oꝛare deũ.q:d.non: ideo ſubditur:

Epiſtola pauli
Nleen ipſa docet vos ꝙ debeat ſic oꝛare:natura vo ẽ qui eoꝝ pꝛanſi ſumebant coꝛp xp̃i:ſumentes argumen Ieſan un
quoddã dei artificiatũ:iõ ducit ĩ cognitioʒ artis diuie:ſicut tũ ex hoc ꝙ xpᷣs poſt cenã hoc ſacramẽtũ inſtituit ⁊ diſ- n neiſiceliii
artificiatũ hois i cognitionẽ artis huane: videm eni ꝙ mu cipulis oedit: qð tũc fuit ronabile: qꝛ ibi debuit inchoa/ i riipi
lier hʒ inclinatiõʒ nalẽ ad comã nutrieda: qꝛ ad hoc ſiudẽt ri veritas vbi ceſſauit figura. hui autẽ ſacfi figura fuit nan netdi
diligẽt: nõ ſic aũt viri: iõ dicit: b ¶ Q vir qdẽ ſi comã nu. imolatio agni paſchalis:⁊ iõ p ill agni eſũ xpᷣ rona/ ulnlt i⸗
ignominia ẽ illi. Per bilit inſtituit hoc nma e
Boceni reputat mo.. „ ſaoratmenkti.z ur nl upn
lis effemina. vnde nõ velataʒ oꝛare deũ: Nêc bheẽles eẽ:it ⁊ q ꝓbati ſunt ex loco lu inſti⸗ ire
dicit poeta: Sit ſdenl ipᷣa nata docet voſ.Quůod manifteſti fiãt in vob. Coõuẽ belet aaraſt⸗ ſelii
enol töpri. vir quideʒ ſi comã nuriat: nietib' ergo vob iĩ vnũnaʒ onẽ: cu memoꝛi Finiſun
lier vo ſi comã nutri· ignominia ẽ illi: mülier o ñnẽ dñicã cenã mãducare. aleẽ h ſacr̃m. 3 iſen, gi
at glia e illi qa eſt illi ſi comam nutriat glia ẽ illi: Anuͤſqſq; eni ſuã cenãꝗ bſu ut ex hoc ſirmiuj menn et DM
data ad oꝛngti:ide. quᷣoniã capilli ꝓ velamine mit ad mãducãdũ. Et al“ oacli unßſſz nv
ſubdit: d Om ca ci dati üt. Siqtiis ãt vide? gdẽ eſurit: al aũt ebꝛi' eſt. dib dieideto ngſ
pi li ei p velamie da· L dati ſũt. Diqus at vigek gaseluan gur o er. lumo trace⸗ ifinonn 0
ti ſũt. verũtũ qꝛ hoc ↄtẽtioſ/ eẽ: nos talẽ pſuetu⸗ Munad domos nõ babe/ batur eij. Doſtea anieſiut 6
velamẽ ẽ ipfectu: ad ginẽ ñi hẽmnẽq; ecclia dei tis ad mãducãdũ ⁊ biben/ ronabilij ſtatuit gingen
dit aliud p an- Htc ãt pcipio: nõ laudãs du: Auit eccliam dei ↄteni ccliai reuctetiazʒ ünin
ut.5 victus. e(¶ Si , noön i melli:ſz i deter cõ tis: t ↄfũdit eos ꝗ nõ bñt: non ſumat nili⸗ Ni⸗ KZ
ds.Hic ↄñi repᷣmit ſu 07 n qdé coue OQuüid di B. L. 3zudo e nar dir. Ciint nn
perbos. d. Siqs autẽ uenitis. Pꝛimũʒ qdẽ cõoue Muid dicaʒ vob⸗ audo ieiunis: no ſolu ie dlinan
vi. ↄtẽ. eẽ. ſub cla mo niẽtib vob ĩ eccliaʒ:audio vos:ĩ hoc nõ laudo. Egõ iunio eccleſie ſed ſgnäitnlſon
evoles ia ſenere ſciſſuras eẽ inter vos: et ex n. accepi a dño qð et tradi rrran0d ſeuenel
ʒ ꝙ mulieres ſine ve te crede sO m opoꝛtet æ di vobis: äͤniam diis i ., E 2 Clactnetnend
Inline vebest oꝛare: Ete credo. Nam opoꝛtet ? di vobis: qᷣniaãm dñs ieſus as ſumit per mo zumurm
ſufficit ſibi dicere qd DdDduiü cibi7 por ſi⸗ ösgenetſclt K
ſeqtur: f ¶ Tos.ſ.ↄuerſi de iudeis g¶ Talẽ ↄſue.non uep ſe nutriat ut coꝛp mixtũ: ſiue etiã cũ alio ſic aq̃ pu/ Tcutuunsſu
hẽm.qꝙ oꝛẽt capite nõ velato. h Enss ecchia dei.ſ. de ge ra: dies autẽ incipit a media nocte: T iõ q poſt mediam nnglonpprſzipec
tilib collecta:⁊ hoc ſufficere dʒ ne aliqs agat ↄ coẽm eccclie noctem alidqd ſũpſerit dicto mõ reddit inidone ad ſu- Ptpmneadicirna⸗
ↄfſuerudinẽ: qꝛ ſcut dicit Aug' ad Caſſilianũ: In oib' i dbꝰ mendu hoc ſacrm: infirmi tñ ab hoc excuſant. diẽ igit: ſatqt Mihpil
4=ρα nihil certi ſac ſcripta diffinit mos ppli dei a iſtituta maio- r nenetrin vobis i vnũ. ad pticipadũ euchariſtie ſbop. hocicopy'n
rũ ꝓ lege ſũt hũda. i ¶ DVoc aũt pcipio. DPoſtꝙ apls rep· ſacrjm. s ¶I Jam nõ ẽ vñicã cen maducare i.nõ is lixz bißteleiti⸗
Re regeinthor ſ celebꝛitate ſacri euchariſtie circa habitũ vobis:a ſubdit cã cũ dẽ: t ¶ Unuſqſq; eni ſuã cen p·⸗ nio fügbil wo⸗
hic ↄñt eo repᷣhẽdit circa cõuictũ:nã i hoc aliq ſe inoꝛdina ſumit ad mãducãdũ ante ſũptionẽ ſacramẽti:pꝛepabat ſſkinttachirn
te hẽbãt. dicit igit᷑: Hoc aũt bcipio. q? ſeck: le WAHon lau⸗ eni ſibi ſua cibaria ⁊ poꝛtabãat ad eccleſiã comedẽtes an/ Wſficbtfilib
dãs. ſʒ repꝛobãs. l (Ans meli ſʒ in deterꝰ cõuenitis. teq; ſumerẽt ſacramẽtũ:⁊ ſic diuites laute comedebot nugetropent g
ageccliaʒ vbi dʒ cẽ pceptio ſacri euchariſtie.⁊ hoc ẽ ↄ roneʒ bibebãt:paupej ãt eſuriebãt:iõ dic: v ¶Ali qdẽ eſurit fonsſoraſctined⸗
cuiuſlibet ↄgregationis: videm eni ꝙ aialia eiuſdẽ Pecter cc In hoc erat etiã cõtempt ecclie qᷓ oſecrata ẽ diuinis etcrhangivenen
etiã aues cõgregãt ad iuicẽ ꝓpi mely.ſ.pꝓpt maioꝛẽ ſecurita vſib: ꝓpi qð nõ ẽ talibꝰ applicda:iõ dicit: x¶ Nun ieſtneiffitnnt
tẽ a ꝓlis educationẽ ⁊ mutuã ↄſolatiõʒ:ſilit ciuitas qᷓ ẽ ho qᷣd domos nõ hẽtis ad mãducandũ ⁊ bibẽdũ.i.domos Cugrenmetd ad
minũ cõgregatio ẽ ppi mel.ſ. ꝓpi ſecuritatem ⁊ indigẽtie nõ cõſecratas i ꝗb debẽt exerceri talia ↄuiuia: ꝓAZiut decrietthoun
mutue relcuationẽ p diuerſa artificia: indiget eniĩ hõ veſti eccleſiã dei contenitis.ibi accipiat᷑ aut ꝓ certe:qſi dicẽt: diuinporager
tu:armis:doctrina:⁊ ſilib:in qbꝰ nõ ſufficit vnũ artificiuy certitudinaliter ẽ in hoc ↄtẽpt᷑ eccleſie. 3 ¶ Et ofuciu nunißinni
ſed multa redrũt: io ⁊ ſiliter ↄgregatio fideliũ in ecclia d e eos q non hñt.ſ.paupes nõ hũ̃tes qd comederẽt hone Aanmlmigrit
ꝓpi meli ĩ ſpũalib alit eẽt repꝛobada ut dẽ Eſa.j. Inidq ſũt ſte coꝛa tata multitudie. a Quid dicã vobis. ſuper nüfnlit iſite
cetꝰ vri: calẽdas vias 7 ſolẽnitates vẽas odiuit aia meac. bfactũ. b ¶ Laudo vos.introgatiue:? rũdet: cn ninmii ozin
h'aũt erat ĩ coꝛinthijs:iõ ſubdit: m¶ Pꝛimũ qͥdẽ ↄueniẽ hoc nõ laudo.imo vitupo min dicẽdo plus ſignificat. irnminen
tibꝰ vohis ⁊c.i.diſſ. e pmũ malũ int᷑ vos vñ oꝛit᷑ cõten“ dD Ego eni. Poſtq apis rephẽdit coꝛinthioꝝ groꝛes Ekemmnänb n
tio ? alia mala. n (¶ Et ex ꝑte credo.dicit ex ꝑte da aliqui circa euchariſtie celebꝛitatẽ:hic ↄñter oſtẽdit hui ſacra rbſtb ſin
coꝛinthioꝝ erat ad hoc pꝛoni tñ nõ oẽs. o ¶ Na opoꝛtʒ ⁊æ menti dignitatẽ. Et diuidit᷑ in duas ptes: qa pmo facit tinffniifing
hereſes eẽ.i.vtile ẽ nõ ꝑ le:qꝛ hereſij ẽ mala ſimplicit:nec ex qð dictũ eſt:ꝛ ſideles ad reuerẽter ſumẽdũ hoc ſacramẽ luin 1 fi
parte hoiuʒ:ſʒ ex pte dei eliciẽtis ex hoc bonũ:qꝛ ſicut dicit tum inducit:ibi Itaq; ⁊c. Circa pmũ pᷣmittit auctoꝛita Pling ſül
ℳ ,, aug in encheridion: De' adeo oipotẽs ẽ ⁊ bon’ꝙ nõ ſineret tẽ eius qð dictur eſt:qa nõ fantaſtice uel humana Plu⸗ lifnn, rlae
mala fieri niſi ex eis eliceret maioꝛa bona:ſicut ex ꝑpſecutioe ptione cofictũ eſt:ſed a dño reuelatum:⁊ hoc ẽ qð dic: güini nopfai
tyrãnoꝝ elicuit patiẽtiã martyrũ:ſic ẽ i ppoſito:hereſes.n. d ¶ Ego enim accepi a dno.mihi reuelante.Quod ⁊ tirnnnira
ex dei potẽtia duplicit᷑ oꝛdinãtur ad bonũ:pꝛimo ut ex hoc tradidi vobis. Cõſequẽter oñdit inſtitutionem quo ad intiine
veritas fidei mag elucidet᷑: nã argumẽtis hereticoꝝ fideles coꝛp'.d. a ¶ Qm dñs ieſus. Circa qð ſciẽdũ ꝙ ſicut ſccſi iſ
exercitant᷑ ad ſcrutãduũ pleni illa q ſũt ad fidei defenſioneʒ: in vita coꝛpali pmo ẽ generatio:. geniti nutritio: ſic in Anin Vrt
T ad querẽdũ talia ꝑ oꝛonẽ a deo.⁊ qa ꝑ hereticoꝝ ꝑſecuti vita ſpũali pꝛecedit baptiſmꝰ qui eſt ſpũalis generatio: gii neggan
onẽ examinãt ⁊ ꝓbant fideles ſicut auꝝ in foꝛnace:⁊ hocẽ¶ ¶⁊ ſedtur eucbariſtia que ẽ ſpũalis nutritio:in generatio ſito,
qð dẽ: p ¶¶Ut ⁊ ꝗ pbati ſũt.i.appꝛobati a deo: q Ma ne vo naturali generas nõ ↄiungit᷑ genito ſᷣm ſubſtãtiaʒ Eraupſizßſe
nifeſti fiãt. in vobis ꝑ diſtinctioʒ eoꝝ: ab alijs: ex ſilibꝰ cau/ ſed ſᷣm virtutẽ:in nutritiõe vo cib coniungitur nutrito 8 rukfauniet⸗
ſis dicit ſaluatoꝛ matth. xviinj. Neceſſe eni ẽ ut veniãt ſcaãda ſcom ſubſtantiam:⁊ ſimiliter in vita ſpũali chꝛiſtus i ſa ſeardſgman,
la. r. ¶ Koueniẽtibg̊. Hic ʒ arguit apls coꝛinthios de hoc cramento baptiſmi ſolum eſt ſcõm virtutẽ: ſed in ſacra afan gini
ꝙ male ſe hebãt circa ſacr̃m euchariſtie etũ ad cibũ:qꝛ aliꝰ mẽto euchariſtie qð ẽ alimentũ ſpũale ẽ ſm ſubſtantiã: D 1.

inbil ſu
Ni aluimen
„ Aiſumi
vonſantk nin
Emnapoſlin
mb allie i
iumrr o
utpofe l
Gluniger n
düchin wel⸗
üchoſtiin
eMnale
nani ntea
n doggaulnt diſt
iArapitidr
i niclamnini⸗
Cuccſpzaititß
wriſaamin
Verteſüicont
Eireslautetor
dee VCMis
eioleri
kided dier e

ndö tin

ritis en
Ri ſen
binsdorA N

unarni

i vhuii
En

. e
vN
dmntiiſe

Ad coꝛinthios. I. vj.

ctinet aũt ibi xps ſub ſpecie panis ⁊ vini ne ſidelibꝰ eẽt

hoꝛꝛibile ſi carnẽ humanã ⁊ ſanguinẽ ſumerent in ꝓpa

ſpecie: ⁊ ne infidelib eẽt deriſibile:⁊ ut meritũ augmere

tur hoĩuʒ credẽtiũ ꝙ ſub ſpecieb panis ⁊ vini coꝛpꝰxpᷣi

4 ſanguis ↄtineat᷑. Dat᷑ etia hoc ſaccẽ̃m ſub duplici ſpecie
ſcʒ panis ⁊ vini:

ur por hoc pfete
ſpuᷣal refectio de in quᷣa nocte tradebat᷑: ac-
ſignet: 1 da me Ccépit pané: 7 gras agẽs frè
ordle ter guis Lit et dixit: Accipite ⁊ man
fuit ſepatus a co ducate. Hõc ẽ coꝛp menz
poꝛe: ꝓpi qð pꝛi qð /ꝓ vobis tradetur. Hoc
mo tangil inſtitu facite in meã cõmemoꝛati⸗
ar ani, one. Siliker Tcalicez:poͤſt⸗
ue carnẽ: qtum ; cenauit:dicẽs: Hic calix
ad ſanguineʒ: ibi nouũ teſtm̃ eſt in meo ſan/

Silit 2 calicem.

Ane hmuͦ dieie .
a ¶ m dñs nf ieſus xpᷣs.qᷣ ẽ inſtitutoꝛ ſaccoꝝ ⁊ non

alꝰ: b ¶ In qᷓ nocte tradebat᷑.ut ſic p' inſtitutiõʒ hur

ſacramẽti iret ad paſſionẽ rõe pᷣdicta: c ( Accepit pa
nẽ.ut p hoc deſignaret volũtarie ſe ire ad paſſionẽ:cui

hoc ſacrẽ̃m ẽ memoꝛiale: Ras ages. ut doceret nos

in oib' deo gras agere: e ¶ Fregit. nõ anq; vba ↄſecra-

tiois pferret ſed pꝰ.vñ cũ dẽ: Fregit.anticipãdo dẽ: dqa
ↄſecrauit ut nos:nã ſacerdos nõ ꝓfert vba ↄſecrationis
in ꝑpſona ꝓpa:ſʒ i pſona xpᷣi: Matth.vo.xxvj.dẽ: Acce⸗

pit panẽ ⁊ bñdixit ⁊c. de qᷓ bdictiõe apls metionẽ non
fecit:qa Matth.p illã nihil aliud intellexit q; ꝓlationẽ

vboꝝ.ſ hoc ẽ coꝛpꝰ meũ.Sciendũ etiã ꝙ cũ ſubdit:re

git.nõ ẽ intelligẽdũ ꝙ coꝛp ſuũ fregit:qꝛ nõ eſt in ſacra
mẽto frãgibili modo:ſʒ fregit ſpecies panis remanẽtes.

f¶ Et dixit accipite ⁊ mãducate.in hoc igit᷑ tãgit᷑ vſus

hu ſacri qð a fidelib' ſumit᷑: ut x-po p augmẽtũ gratie

magis incoꝛpent᷑. g ¶ Hoc ẽ coꝛp'’ meũ.iſta ſũt ↄſecra

tionis vba:⁊ ſenſus: Hoc ẽ coꝛpꝰmeũ.i.contẽtũ ſub his

ſpecieb panis ẽ veꝝ coꝛpꝰ meũ:qð fit vtute diuina ꝑ cõ

uerſionẽ ſubſtãtie panis iĩ veꝝ coꝛpꝰ xpᷣi: ſolis accitenti
bus remanẽtibꝰ:qð fit diuinit ne caro xpᷣi ſub ꝓpa ſpe/

cie qð videret᷑ hoꝛꝛendũ ſi a fidelibꝰ ſumeret᷑. Q aũt vx

diuina hoc agere poſſit declarat᷑: Agẽtia eni creata que

materiã pᷣſupponũt ſubſtaãtia manẽte traſmutãt accidẽ
tia exterioꝛa ĩ accidẽtali mutatioe:ſilit manẽte materia
traſmutãt ſubſtãtialẽ foꝛmã in generatioõe:agẽs vo diui
nũ materiã nõ pᷣſupponit cũ ſit ei effect᷑:iõ vnũ cõpoſi
tũ ex materia ⁊ foꝛma ſbali ↄuertere pot i aliud acciden
tibꝰ remanẽtibdiuia vtute ſubſiſtẽtiã eis dãte:hec autẽ
ꝓuerſio fit ſubito i fine ꝓlatiois vpoꝝ:qꝛ tũc hñt ſenſũ
pfectũ ⁊ effectũ:efficiũt enĩ qð figurat.Uñ ↄſiderãdũ ꝙ;

hoc ſact̃m pficit᷑ ĩ ↄſecratõe materie nõ i vſu ipſi. Alia

vo ſacr̃a no ꝑficiũt᷑ ĩ ↄſecratiõe mãe ſʒ ĩ vſu:ſic baptiſmꝰ
⁊cõfirmatio nõ pꝑficiũt᷑ in bñdictiõe aq̃ ⁊ chꝛiſmatis:ſʒ
in ablutiõe ⁊ vnctiõe cum determinatis vboꝝ foꝛmis.
h Ucher fa.ĩ meã cõmemoꝛatõʒ.qꝛ ſaccr̃m hoc ẽ memo
riale dñice paſſiois. i ¶ Siliter. Hic oñt agit ð inſtitu

tione ſacr̃i euchariſtie qtũ ad ſanguine: da ſicut chꝛiſt

ↄuertit panẽ in coꝛpꝰ ſuũ:ita ⁊ vinũ i ſanguinẽ: vtrũq;
enĩ ẽ de ꝑfectione huſp ſacr̃i:tũ qꝛ ꝑ vtrũq; ſimul expmi
tur pfecte paſſio xpᷣi cupꝰ ẽ memoꝛiale:tum qꝛ vtrũq; ſi
gnificat pfecte refectiõʒ. Nec ẽ intelligẽdũ ꝙ iſte due ↄſe
cratioes ſcʒ panis ⁊ vini mutuo ſe expectẽt ut dixerunt
aliq:qꝛ p ↄſecratoʒ panis imediate an ↄſecratõʒ vini ſa
cerdoj) oñdit pplo hoſtiã adoꝛada:qð nò fieret niſi veꝝ

coꝛp xpᷣi ibi eẽt. Uerũtñn nõ ẽ ibi verũ coꝛpꝰ xpᷣi ſine ſan

guine. Hòc facite qtẽſcun

guie:qa coꝛp ẽ ibi ex vi ↄſecratõis:ſanguis aũt ex ↄcomitã
tia reali: ſicut deitas ⁊ aia. Si vo ĩ triduo moꝛt xpᷣi qũ ſan
guis erat effuſus a coꝛpe ⁊ aĩa ſepata:aliqs aploꝝ ↄſecraffʒ
no ibi fuiſſet tũc ſanguis uł aia: tñ fuiſſet ibi deitas qᷓ ſemꝑ
erat cũ coꝛpe:qꝛ nũqꝙ; dimiſit qð ſemel aſſũpſit.diẽ igit᷑ apo

ſtolus: i ¶ Siliter 2
calicẽ.i.vinũ in calice

qʒ; bibet᷑:in mèa cõmemo/
ratiõʒ. Qũotiẽſcũq;.n.mã
ducabit panẽ hũc:⁊ calicẽ
bibel:moꝛtẽ dſii ãnũciabi lix.i.ↄtẽtũ ĩ hoc cali⸗
tiſ doͤnec vẽiat. Itaq;ʒ qcũ/ ce. duũ teſtm.

ꝓ cenauit. in a tangil
inſtitutiõis hoꝛa roe

berit calicẽ dñi idignè: réuſ uũ auũt pmittit bona
erit coꝛpis ⁊ ſanguinis dfſtii ſpũalia: de ͤ dicit hie
remias ppheta.xxxj.

Ecce dies veniet dicit

dñs:⁊ feriã domui iſr! ⁊ domui mce nouũ:non ſᷣm pa

ctũ qð pepigi cũ pꝛib vꝛis ⁊c. n Eſt i meo ſanguie.Uer
enĩ teſtm fuit ↄfirmatũ ꝑ aſꝑpſioneʒ ſanguinis victime bꝛu

talis:ut hĩ Exo.xxiiij. nouũ vo teſim ſanguis xpᷣi effuſioe:

ut dicit apls hebꝛe.ix.ca.pꝑ hoc oñdit excellentiã noui teſta
mẽti. Lucas vo eadẽ vba coſecrationis ſanguis ponit.xxij.
ca.niſi ꝙ addit:qui ꝓ vobis fũdet᷑:fſuit eni diſcipulus pauli
apli:⁊ eũ ſecutfuit ſcribẽdo euãgeliũ:Matth.xxvj.dꝛ: Hic
ſanguis me ⁊c.vñ dixerũt aliqͥ ꝙ q̃cũq; vboꝝ iſtoꝝ: i ca
none ſcriptoꝝ ꝓferãat fit ↄſecratio: tñ melp dẽ ꝙ üllis ſolis
vbis ↄſecratio ꝑficit᷑ qbꝰvtit᷑ ecclia ex traditõe aploꝝ inſtru
cta. Pauł eni ⁊ euãgeliſte itẽdebãt recitare vba qtũ pꝑtinẽt
ad hiſtoꝛie rõnẽ:nõ aũt ſᷣm ꝙ pꝑtinẽt ad efficiẽdũ ↄſecratõʒ:
ſed eccłia pᷣmitiua illa hẽbat in occulto ppi infideles:ſᷣm ꝙꝙ
dicit dionyſi vlti.ca.ecclłiaſtice hierarchie. o¶ Hoc facite
⁊c̃.ꝑ hoc iiũgit᷑ ecclie hu ſacr̃i vſꝰ:debet aũt apponi aqͥ:qꝛ
ꝓbabile ẽ dñs appoſuit:in ira eni illa ꝓpt᷑ vini foꝛtitudi
nẽ ↄſuetũ ẽ ſꝑ bibere vinũ cũ aq̃. p¶In meã ↄmẽoꝛatõeʒ.
Cõſecratio eni vini ſpũalit repñtat effuſiõʒ ſanguis xpᷣi.ↄni
apls exponit vba xpᷣi.d. q Quotiẽſcũq;.n.mã.pa.hũc.
diẽ panẽ ꝓpi ſpecies panis remanẽtes:hũc ꝓpt᷑ idẽ numero
eoꝛpꝰ xpᷣi ſignificatũ ⁊ ↄtextũ. ¶ Moꝛtẽ dñi ãnũciabid.
ipſam repñtãdo ꝑ h' ſacr̃m. onec vẽiat.ad iudiciũ:pꝑp
qð dat ĩtelligi ꝙ celebꝛatio huſ ſacr̃i nõ deficiet i eccłlia vſqʒ
ad finẽ mũdi.vñ dic ſaluatoꝛ matth.vlti.Ecce vobiſcũ ſuʒ
oib' dieb vſq; ad ↄſũmatiõʒ ſcli:qꝛ in hoc ſacr̃o ẽ tot xpᷣs
ſim hũanitatẽ ⁊ deitatẽ:ut pʒ iĩ pcedẽtibꝰ. t¶ Itaq;. Oſtẽ
ſa dignitate huiſacr̃i:hic ↄnt᷑ apls inducit fideles ad debi⸗
tam ei ſũptionẽ Et diuidit i duas:qꝛ pmo oſtendit ꝑiculũ
indigne ſumẽtiũ:⁊ adhibet remediũ: ſ
pmũ dicit: t ¶ Itaq; qcũq; mã.pa.hũc ⁊c̃.i.hoc ſacr̃m in
q̃ ſub ſpecie panis ↄtinet᷑ veꝝ coꝛpP xpᷣi:⁊ ſub ſpecie vini ve
rus ſanguis e. v ¶ Indigne.q̃ indignitas triplicit᷑ põt cõ
tingere. Uno m ex ipſa celebꝛatioe:ut ſids ñ obſᷣuet ritũ a

xpo inſtitutũ offerẽdo aliũ panẽ q; de tritico:a aliud vinũ
q de vite:⁊ ſilit᷑ ſi non obſᷣuet inſtituta eccłie circa euchari

ſtie ↄſecratiõʒ.Alio mõ ex pꝑte celebꝛãtis vel ſumẽtis hoc ſa
cramẽtũ ſumẽdo.ſ.cũ volutate peccãdi moꝛtalit᷑ de ſuturo
uel ipenitẽs de pᷣterito. x E erit coꝛpis ⁊ ſanguis dñi.
glo.penas moꝛtis xpᷣi exoluet.i.puniet᷑ ac ſi xpᷣm occiderit:

qð nõ ẽ intelligẽdũ ſᷣm eqlitatẽ:ſed ſʒ quãdã ſilitudine:ma

ius eni petm ẽ agendo ↄ humanitatẽ xpᷣi i ſpecie ꝓpa ꝙ i ali
ena:quia hoc ẽ contẽptibilius ⁊ hoꝛꝛibilius: itẽ qa iudei oc/

cidẽtes xpᷣm moti fuerũt ex odio ⁊ iuidia que notabiliter
aggrauerũt peccatũ. Alio mõ accipitur indignitas ex parte
ſumẽtis:ex defectu deuotionis:utpote quia diſtracta mẽte:

otẽtũ oſecrauit ĩ ſan
guinẽ ſuũ. k(Poſt ½

8. dicta.d. lPic ca

i Pꝛobet aũt.Circa

“ 2½
7

(Epiſtola panli

ex occupatiõe tpaliũ accedit ad hoc ſacẽm: habitualit tñ re
tinet debitã reuerẽtiã: ⁊ talis idignitas nõ facit ſumẽtẽ reũ
coꝛpis a ſanguis dñi: ipedit tñ fructũ ſacramẽti ſalteʒ i pꝑte.
Contra dicta arguũt aliq dicẽtes ꝙ pctõꝛes actu pñt accedẽ

nõ valet: qa ſicut ba-
ptiſm dat᷑ ad regene
randũ in vita ſpũali
ſic euchariſtia ad nu-
triẽdũ regeneratũ:ni/
bil aũt nutrit᷑ niſi vi⸗
uũ.ij. de aia. ꝓpt᷑ qð
i ſumẽtib' hoc ſact̃m
requirit vita gratie.
4 leober aũt. Pic
vñter adhibet reme⸗
diũ cõtra dictũ picu/
lũ. Et oiuidit᷑ i duas
ptes:qꝛ pᷣmo facit ꝓ/
poſitum: ? declarat

vad hoc ſacr̃jm: ſicut infirmus actu ad medicamẽtũ: ſed hoc

Pꝛõbet aũt ſeipſuʒ hõ: èᷣ
ſic ð pane illo edat ⁊ de ca⸗
lice bibat.Qui enĩ mandu
cat ⁊ bibit indigne:iũdiciũ

ſibi manducat ⁊ bibit:nòn

diiudicãs coꝛpꝰ dñi. JIJdẽo
itr vos miti ĩfirmi t ĩbecil
les èt doꝛmiũt młti.Quod
ſi noſmetipoſ diiudicaẽm:

iodd⸗ dictũ: ibi IJdeo. Circa pᷣmũ dicit: a ¶ DPꝛobet aũt

Et ſic de pane illo edat ⁊c.i.tũc fructuoſe põt hoc ſacra
mentũ ſumere:fit aũt hic mẽtio de duplici ſpecie:nã ĩ pᷣmi/
tiua eccleſia ſic dabat᷑ fidelib:ſʒ ꝓpi piculum effuſiõis ſan
guinis mõ dat᷑ tm ſub ſpecie panis: ſacerdos tñ celebꝛãs ac-

eipſũ hõ. ꝓpꝛiã ↄſciam diligẽter examinãdo ⁊ emũdãdo.
bi⸗

cipit ſub vtraq; ſpecie ñ tm ꝑ ſe ſʒ etiã ꝓ alijj.
mãducat ⁊ bibit indigne.mõ.õ.dicto: dð¶ Ju

icium ſibi
mãducat ⁊ bibit.i.ad ſuã cõdẽnationẽ ſumit. e 4 Nõ di⸗
iudicans coꝛp'dñi.i.nõ diſcernẽs ab alijs cibis:ſumẽs eodẽ
mõ ſic alios cibos. Sʒ õ̊ hvidet᷑ qð dẽ Joh.viij.Qui man/
ducat me viuit ꝓpi me.Ad qð dicẽdũ ꝙ intelligit᷑ de digne
mãducãtibꝰtm.Sciẽdũ etiã ꝙ ex hoc vbo dicũt alid ꝙ hoc
ſacr̃m ẽ frequẽt᷑ ſumẽdũ ad vitã gr̃e ↄtinuandã ⁊ augmen
tandã. Ali aũt attẽdentes dignitatẽ ſacramẽti ⁊ indigne ſu
mẽtiũ piculũ:dicunt ꝙ rarius ẽ ſumẽdũ. Aug' aũt netet⸗⸗

vituꝑat:qꝛ vtrũqʒ bñ põt

tio ſuo dñũm gaudẽs:luce.xix.et cẽturio repulit eũ ab hoſpi

fieri:ſicut acheus recepit hoſpi/⸗

tio ſuo.d.Dñe nõ ſũ dignut itrej ſub tectũ meũ ⁊c̃.matth̊.
viij.⁊ vtrũq; laudat᷑:pmũ eni ꝓcedit ex amoꝛe:⁊ ex reuerẽ
tia ⁊ timoꝛe:amoꝛ aũt ſimplicit᷑ pᷣponit᷑ timoꝛi:iõ frequẽta/
tio huſ ſacramẽti ẽ ſimplicit᷑ melioꝛ: verũtñ qð ẽ ſimplicit
melius nõ ẽ ſemꝑ meli q'tũ ad aliquẽ ꝓpt᷑ ep indiſpoſitio⸗
nẽ: ꝓpiĩ qð qlibet dʒ diligẽter ↄſiderare in ſeipſo quẽ effectũ
habeat hui ſacramẽti frequẽs ſuſceptio:quia ſi ex hoc cre
ſcit feruoꝛ deuotiois ⁊ potẽtia reſiſtẽdi pctis:frequẽtandũ ẽ
hoc ſacr̃jm:ſinaũt rar ẽ ſumẽdum. ſ ¶ Ideo int vos. Pic
ↄñter maniſeſtat quoddã dictũ.ſ.ꝙ ſumẽs indigne iudiciũ
ſibi manducat ⁊ bibit. Ad cui euidẽtiã ſciẽdũ ꝙ ſi de' oĩa
mala pᷣſentiali puniret nihil futuro iudicio reſeruaret᷑:iteꝝ
ſi nulla mala puniret in pñti eiꝰ ꝓuidẽtia nulla hoib vide
ret᷑:neutʒꝝ ẽ cõueniẽs:iõ aliq̃ reſeruat futuro iudicio puniẽ
da: ⁊ aliq punit in pñti:⁊ maxie circa pncipiũ legiſlationis
videt᷑ ↄueniẽs talis punitio:ut ex terroꝛe alij inducãt᷑ ad ob
ſeruãtiã:ſicut exo xxxij.dẽ: Poſt legiſlationẽ imediate mul

ta milia hoiuʒ occiſa fuerũt in vituli ↄflatilis adoꝛatione.⁊
ſiliter ĩ pmitiua eccleſia poſt lationẽ legis noue ꝑ xpᷣm ana-

nias ⁊ ſaphira puniti fuerũt ſubita moꝛte p pco furti ⁊ mẽ
dacij: ut ex terroꝛe alij a ↄſimilibꝰ cauerẽt: Hct.v. ⁊ ſimilit

in pmitiua ecclia fuerũt multi puniti terribilii ex eadem cã
ꝓpt indignã ſuſceptionẽ hui arn i: 71 p hoc manifeſta

tur iudiciũ dei:pꝓpi qð dẽ: f

riſtie ſũptionẽ: g ¶ Int vos multi infirmi.i.puniti diuini/
tus infirmitate coꝛpali: h ¶ Et ibe⸗

laboꝛãtes. i ¶ Et doꝛmi
a deo ſubito intfecti. k

Ideo.i.ꝓpi indignã eucha

UEt ibecilles. longa valitudine
multi.ſomno moꝛtis coꝛpalis
ſi noſmetipſos diiudicaremꝰ.

ↄſcias nr̃as examinãdo ⁊ purgãdo añ ſũptõʒ ſacram̃ti:
I¶ Mo vtiq; iudicaremur.i.puniremur a dno ꝑ modũ

talẽ. Notadũ vo ꝙ apls ĩ hoc iũgit ſe aljs:nõ qꝛ eẽt cul

—, ℳ₰ℳ ℳ₰ℳ — 2

pabilis:ſʒ oñdẽs ſe iũctũ eẽ cũ eis charitate. m ¶ Duzʒ

iudicamur aũt a dno.i.punimur dicto mo: n ¶ Coꝛꝛ

ripimur.qꝛ tal pe
na ad coꝛꝛectioe,ʒ

ſi utiq; iudicaremur. DHuʒ iducit: ⁊ h' dupli
vno mõ ad coꝛꝛe

iudicamur aũt a dño còꝛꝛi/

pimur ut nõ cũ boc mũdo qi punitlo eſtal
danemur. Yaq;ʒ frẽs mei moꝛtẽ coꝛpalem.
cũ cõuenit àd mãducãdũ: Alio mõ ad coꝛꝛe
iuᷣicẽ expectate. Siquiſ eſu ctionẽ puntoꝝ ?

etiã nõ punitoꝛũ
ſcʒ qñ punitio eſt
per infirmitatẽ

rit: dmi mãducet:ut nõ in
iudiciũ cõueniatis. Cetera
autem cũ venerodiſponã.

mu

modũ.d. q ¶ Itaq; frẽs mei cũ ↄuenit.ĩ ecclia: r
mãducãdũ.i.ad ſumẽdũ hoc facr̃m: s (Gnaie

ctate.ut ſil ſumat:qꝛ ſacrm ẽ eccliaſtice vnitat. t¶ Si

qs eſurit.nõ potẽs hoc expectare: v ¶ Domi mãducʒ.

cibos ſuos coẽs:poſtmodũ tñ euchariſtia nõ ſũptur eo

dẽ die:poterit tñ i alia.coicabaãt eni fideles cõii qtidie in
pmitiua ecclia. ¶
onẽ vraʒ. ꝓ¶ Ceta ãt cũ venero.ad vos: 3 Diſponã.
ex qͥ pʒ ꝙ ecclia multa tenet ex oꝛdinatioe aploꝝ qᷣ tñ in
ſacra ſcriptura no hñt expᷣſſe: ppi qo ſequẽda ẽ ↄſuetu/

influit ceteris mẽbꝛis ſenſum. ¶ Additio.
oſiderat:qͥꝝ vnũ coꝛꝛñdet ſenſui ſcʒ fides.nã ſic
p lenſũ recte diſpoſitũ cognoſcũt᷑ ſẽſibilia q nãlit᷑ ꝑtinẽt
ad coꝛpis ſuſtẽtatiõʒ ſeu ↄſeruatiõʒ:ſic ꝑ fidẽ cognoſcũt
credibilia qᷓ ꝑtinẽt ad ſalutẽ aie. Aliud vo coꝛꝛñdet mo/
tui.ſ.charitas: ſicut eni ꝑ motũ coꝛpalẽ rõnabilit oꝛdi/
natũ hõ tẽdit ad ea q̃ ſũt nãlit ſibi ↄueniẽtia:ſic ꝑ vtutẽ
charitatis hõ tẽdit ĩ finẽ ſibi ſuꝑnalit᷑ ↄueniẽtem. ¶In
eodẽ ca.vbi dẽ ĩ poſtilla:Uerũtñ ẽ pncipiũ ſlii lic hʒ
quãdã eminẽtiã inqtũ nõ ẽ ex alio. ie dditio.

Minẽtia videt᷑ ipoꝛtare ſeu ſonare quada ineq
litatẽ:⁊ iõ diuinis ꝑſonis q̃ oĩo ſũt coeine ⁊ coe/
—

quales nõ videt᷑ ſecurũ poſſe attribui eminẽtiaʒ
vni pſone reſpectu alter.Ex hoc aũt ꝙ pr̃ nõ ẽ ab alio
fil aũt ẽ a pꝛe:bñ dicẽdũ ꝙ in diuinis ſit oꝛdo oꝛiginis
tñ abſqʒ; poꝛitate:ut in pᷣma pte.q.xlij. arti.iij. in coꝛpe
qõis:⁊ ſilit᷑ abſq; pᷣeminẽtia: nam filius ꝑ generationẽ
ptingit ad habendũ eandem ꝑfectionem nature que eſt
in patre ⁊c̃. Replica. “M
xj.ca.dicit poſtil. Scom cõpationẽ pfectionis
filiũ eẽ eqlẽ pꝛi:ſed ſᷣm ↄꝑationẽ oꝛiginij pater hʒ
liquã eminẽtiã:qꝛ nõ ẽ ab alio. Burgen.dicẽ non
eẽ ſecurũ vti termio eminẽtie ĩ diuis ⁊ poꝛis ⁊ poſterio/
ris. Sʒ hoc ẽ ↄ btm̃ hilariũ.ix.de trinitate circa mediũ
vbi ponit cõtra arrianã hereſim aſſerẽtẽ filiũ iparẽ pꝛi
dicẽs:Quãuis pater ſᷣm auctoꝛitatẽ generationis ſit fi

lio maioꝛ:filius tamẽ ſᷣm doni confeſſionẽ nõ ẽ pꝛe mi/

noꝛ.De oꝛdine oꝛiginis poꝛi ⁊ poſterioꝛi eiuſdẽ oꝛdinis
i diuis:dic btũs aug i de triplici habitaculo: In patria
videbimus quõ pater pᷣcedit oꝛigine filiũ.ſed ⁊ grandis
eſt diſputatio de hoc oꝛdine int᷑ ſcholã fratrũ minoꝛum
⁊ pꝛedicatoꝛum que non ſunt pᷣſentis pꝛopoſiti.

imbecillitatem.
o ¶VUt nõ cũ h
o.i. cũ hoibꝰ

mũdane viuẽtibꝰ: p ¶ Dãnemur.ſ. etnalit. q ¶taq
Hic vltio ↄcludit apls itẽtũ reducẽdo fideles adebli.
g.

UIt n ſ iudiciũ ↄueniai.i. ad danati

do ecclie. ¶ In ca.xj.vbi dẽ ĩ poſtilla: Quia ſicut caput

Irca ifluxũ gfe ⁊ capite xpᷣo ĩ mẽbꝛis ecclie duo

fti

rro⸗ lummn
Iinoninn
W orinctitn

ziotnent,
e nitiin

edenride

lde iid .
atinan⸗
iogntun N.
Rure.
bnuiu
eeſiuneſe
Gu Miir
cenuchisgn n

igune bin

.

(Seito i

e Nſktie
Edindni
de: tpotd
nantnt de g
ngiil oetnlihi⸗

GSilgdagzerin

notleligi ubor
Geiigaliuane
Gammur domi
NAdachmünſine
Nhäidaſton
tpammontdeni
o agneihüde
Vmar ccpt hbl.
locillapbemi

Mi ſc hoti
rtu nilihi flin

lenr ctege,

(ſomißugn in

lcfign h Aard
mmannbenagiſon
Nllerbocgnlin⸗
tighoeſibatt i

iGzhoericte

ſggdiemibi daedie
Ulfinnoductt; ot⸗
öpalhſötdicki
ſimmlar noſ heb
Uinſlri nhoene
utſiſo lupi
lliſcleuinien
icknone wi

Mor 9e ob

liepedtonrn
Niml (Rr⸗
tnuihſ di
tüihiiin
1 lig WD
bledethöſerne
Win
Funsinſcellaze
ſenltlitime
Mibgdilii 4
Ulftug ontu
haig l
iimi

Ki

ond

nn.
punnd eta n
aeoen.
oninn

hinne⸗

nd nini
nhuntoe
r uſnit

boglln.
Uniß
0 l cihe

Hat

Dnutcigr.
lat. .

„:
minid,
iſhu
eitcien

popanmn
ge er
ſan cyr
Ato.

aniſt
lptnu
golct
det mo⸗
liiorii
cp

m. (
,aſch,
i⸗
inne⸗
mnercoe⸗
mniniin
iaba
oigni
incoht
eraton
qreck

ſecons

A
li.

eche ouo

4lHw Re

grarieudini gen namo in ſpiritu dei loquẽs

cia accepta.

Ald coꝛinthios.. vij.

E ſpiritalib ãt. Poſtq apls pſecut eſt de. XII.
trib ſacramẽtis in qdꝰ errabant coꝛinthij.l.ba
ptiſmo:mr̃imonio:euchariſtia: hic ↄñt tractat

de gra qͥ ↄtinet i ſacramẽtis. Et diuidit᷑ in duas ꝑtes:qꝛ
bᷣmo ꝓponit intẽtũ:2 ꝓſeqᷣt:ibi Scitis.Circa pmũ ꝓpo

nit intentũ dicẽs:
a ¶ De ſpiritali⸗

bus aũt.i de gra E ſpiritalibus ((xII.

edo da. Aat nolo vos ignoꝛare
ignoꝛare fres. i. ſiẽs. Sèitis aũt qm cũ gen
itẽdo vos inſtrue les eſſetis: ad ſunulachꝛa
re: qꝛ ſicut dic ſe muta ꝓuùt ducebami:eũteſ.
neca: Magnů in ⸗ Idẽco notũ vobis facio: ꝙ

dicit anathema ieſu. Et nẽ

¶ Scitis. Pic mMo põt dicere dñs ieſus:
duo: qa pmo cõ bo gratiarũ ſũt:idem auteʒ

mendat dei grazʒ MUD
in gnãli:ꝰ ꝓſequit᷑ ĩ ſpẽali:ibi diuiſiões vo. Circa pᷣmũ
cõmẽdat dei graʒ ex trib: pᷣmo qꝛ ſine ea nõ vitat᷑ pcim

moꝛtale:⁊ q;'tũ ad hoc dicit: c ¶ Scitis eni cum gẽtes
eſſetis.i.gẽtilit viuẽtes abſq; dei gra. d (Ad ſumula⸗
chꝛa muta. adoꝛanda. e ¶¶ Pꝛout ducebami eũtes. 2
diẽ Oucebami.inſtinctu demonũ vel ꝓpa inclinatione:
vel hoiuʒ ꝑſuaſione. cõmẽdat gratia dei:qꝛ ꝑ ipſaʒ vi/
tat᷑ pctm̃ moꝛtale:⁊ q;tũ ad hoc ſubdit: 1 eo notũ
vo.fa.ꝙ ne.ĩ ſpũ dei lo.diẽ ana.ieſu.i.blaſphemiã ↄtra
xpᷣm:⁊ accipit᷑ hic blaſphemia large ꝓ oĩ pctõ moꝛtali ĩ
quo ẽ q̃da blaſphemia dei inqtũ ſepat ab eo:nec ppt h
dictũ ſeqᷣt ꝙ hõ gratiã hñs ſit ipeccabilis: qa nõ neceſſi
tat᷑ ad vtẽdu gra:⁊ ſic ex ppo defectu pot peccare moꝛta

liter: ⁊ ſic nõ opat ex gra: ꝓpt qð notabilit dic apoſtolłꝰ:

gO ¶ Nemo ĩ ſpu dei loques.i.gfa ſpũſſci vtẽs.dicit:ver
bo uel facto: h ¶ Anathema ieſu.i.qðcũq; ſepatiuuʒ
a xpᷣo:anathema eni ſeꝑationem impoꝛtat.ʒ comẽdat
gratiã ex hoc ꝙ nulłſine ea põt bonu meritoꝛiũ opari:

⁊ itũ ad hoc ſubdit᷑: i Et nemo põt di.do.ie.niſi in
ſpũſcõ(¶ Sʒ õ hoc videt᷑ qð dicẽ ſaluatoꝛ matth.vij. Nõ

ois ꝗ]ñ dic mihi dne dñe itrabit iĩ regnũ celoꝝ. gfa vo ad
illuch introducit: pot qs oicẽ nomen ieſu abſq; gratia.

lcẽd ꝙ aliq pᷣt dicẽ i ſpũſcõ alidd dupir.vno mo ſpũ
ſcõ mouẽte nõ tñ habito hec motio duplex ẽ. vna ꝑ

gnãlẽ influxũ:⁊ hoc mõ dicit ambꝛo.ꝙ oẽ veꝝ a qͥcũq;
dicat a ſpũſcõ ẽ.alia ꝑ influxũ ſpẽalẽ:⁊ maxie i his que
excedũt facultatẽ nãe:⁊ hoc mõ balaã multa vera futu⸗
ra pᷣdixit:nume.xxiii.⁊ cayphas ꝓphetauit ꝙ ieſ ꝰmo⸗/
riturꝰ erat ꝓ gẽte: Johᷣ.j.alio mõ dẽ alidd ĩ ſpũſcõ ipᷣo
mouẽte ⁊ habito

ieſus ſit veracit᷑ ipſᷣ dñs ⁊ ipſe ſeruꝰ ei:qð nõ põt eẽ ſi
ne ſpũſcõ ipſũ ihabitãte ꝑ gratiã:⁊ mouẽte ipſũ ſaltẽ ꝑ
influẽtiã gnãlẽ:⁊ hoc etia requirit᷑ in oĩ oꝑe meritoꝛio:
in q̊; facto ſe dicit hõ ſeruũ ieſu xpᷣi:eũ dñm veracit᷑ co⸗
gnoſcẽs. k ¶ Diuiſiões. DPic ↄnt aplus pſequit᷑ intẽtũ
de gratijs in ſpẽali:a pmo declarat gr̃e gratis date ↄdi/
tiõeʒ:2 charitatis qͥ idẽ ẽ cũ gratia gratũ faciẽte: uel hʒ

inſepabilit eã annexã:ſequẽti ca.ʒ cõpat gratias gratis

datas ad iuicẽ.xiiij.ca. Pꝛima in duas:qꝛ pmo diſtin/

guit gras gratis datas in qͥdã generali:? magis i ſpẽali:

ibi Unicuiq;. Circa pᷣmũ ↄſiderãdũ ꝙ gr̃a gratũ lſaciẽs
pncipalit᷑ dat᷑ ꝓpi bonũ illcui dat᷑.ſ.ut eũ dignũ faciat
vita btã. Sia vo gratis data dat᷑ pncipalit᷑ ꝓpi bonũ ec-

ſpũs. Et diniſiones miſtra

touete 7 ratiã in mente: ⁊ hoc mo intelligit
dictũ apli ꝙ i ¶ Memo põt dicẽ dñs ieſꝰ.ſ.vere: ita ꝙ

cleſie ⁊ nõ ill cui dat᷑:ſicut donũ pphetie uel linguaꝝ ⁊ hꝰ/⸗

modi q̃ aliqũ dat᷑ nõ habẽtib' gratiã gratũ facietẽ:ad taleʒ

vo vtilitatẽ reqritur facultas loquẽdi oꝑandi q̃ dat ꝑ do/
nu gratie:utpote ꝑ donũ linguarũ:ut poſſit aliqs ſide pᷣdi/

care gẽtib diuerſoꝝ idiomatũ:⁊ ꝑ donũ miraculoꝝ ad fi-

dem cõfirmãdã: ⁊ ſic
de alijs gratijs gratis
datis q̃ aliqñ dat hoi
bus malis ſᷣm ꝙ diẽ
ſaluatoꝛ matth. vij.
Multi dicẽt mihi in
die illa dñe dñe in no
mine tuo ꝓphetaui/

tionũ ſunt:idẽ aũt dũs. Et
diuiſiones oꝑationũ ſunt:
ideʒ pᷣo de g opatur oĩa in
olbꝰ. Anichiq; ãt dat᷑t ma

nifeſtatio ſpũs:ad vtilitatẽ teius:⸗ in nol rno de
„ F „ — 2*. S 2.
Ali quidem pꝑ ſpm̃ daiĩ ſer mine tuo multas vtu

mò ſapiẽtie:alij autẽ ſermo
ſcie ſim eundem ſpiritũ.Al
teri fidẽs in eodem ſpũ:alij
grãatia ſanitatũ in vno ſpũ:

tes fecimꝰ:⁊ tũc cõfite
boꝛ illij:qꝛ nüqꝙ; noui
vos. Diſcedite a me
osẽs qͥ opamini iniq
tatẽ. igit᷑ qtuʒ ad illa
dona facultatẽ loquẽ
pandi ad vtilitatẽ eccleſie pᷣbentia: dicit apoſtolus:
k ¶ Diuiſioes vo graꝝ ſũt.qꝛ plures ſũt tales ut videbitur
infra. 1dem aut ſpũs.qꝛ ꝑfectiões q̃ ſunt in creaturis
diuiſim in deo ſũt ↄiũctim:? redrit᷑ auctoꝛitas qͥ hẽ ꝑ mini
ſteriũ:ut ꝑ apoſtolatũ:ſacerdotium ⁊ hmoi:⁊ qtũ ad hoc
dicit: m ¶ Et diuiſioes mi.ſũt idẽ aũt dñs.cui oia fuiut.
ʒꝰ reqrit opeꝝ executio:⁊ qtũ ad hoc ſubdit: n ¶ Et diui

ſiões opationũ ſũt.in eodẽ enim officio ut aplatu ⁊ hmõi

vn plus alio oꝑat᷑:ut pauł dixit de ſeipſo.j.Coꝛ.xv. Am/
plius illis oibꝰ laboꝛaui.⁊ ſiliter i vna gra: utpote ꝓphetia
uel gratia miraculoꝝ:vn alio plus abundat. o ¶¶ Idẽ vo
de' ꝗ oꝑat᷑ oĩa ĩ oib.effect eni pᷣme cãe neceſſario reqritur iĩ
oi effectu aliaꝝ cãz. p¶ Unicuiq;. Hic ↄñi accedit ad di/
ſtinctionẽ dictoꝝ magis in ſpẽali:⁊ pmo graꝝ:x miniſtra
tionũ:ibi Et q̃ſdã quidẽ. Pꝛima adhuc i duo:qꝛ pmo poit
graꝝ diſtinctionẽ:⁊ adhipet ſilitudinẽ:ibi Sicut eni coꝛpꝰ
Circa pmũ dic: p ¶ Unicuiq; eni dat ma.ſpũs.i.gra gra
tis data ꝑ qua ſpũſicũs maniteſtat: dat q ¶ Agd vtilitatẽ.
ſcʒ ecclie ut pᷣdictũ ẽ. Ciin qdẽ ꝑ ſpm̃ dat᷑ ſmo ſapie ⁊c.
Circa iſtã diſtinctionẽ ↄſideradũ ꝙ ſicut dictũ ẽ gre gratis
date dãtur ad vtilitatẽ ecclie:qð potiſſime fit ꝑ doctrinam:
qtũ ad ea qᷓ ſũt fidei:ad qð tria reqrũt:pꝛimũ ẽ cognitio di
uinoꝝ:⁊m ofirmatio eoꝝ:⁊ ʒ debita ꝓbatio vboꝝ.Quã-
tũ ad pᷣmũ tria ſũt neceſſaria: pᷣmũ ẽ ꝙ pncipia ſint certiſſi
ma:⁊ q;'tũ ad hoc ponit᷑: s EFices certitudo de rebin
uiſibilibꝰ q̃ ſupponũt ut pncipia catholice doctrine.vñ dẽ
hebꝛe. xj. Fides ẽ ſubſtãtia ſepandaꝝ reꝝ argumẽtuʒ nõ ap
parẽtiũ.⁊ accipit hic argumẽtũ ꝓ certitudine:ex quo pʒ ꝙ
nò accipit᷑ hic certitudo euidẽtie ʒ adherentie.vñ ſecundus
phus diffiniẽs fidẽ dixit: vides ẽ ignote rei miranda certitu

do.am eſt cognitio concluſionũ pꝛincipaliũ ex dictis pꝛinci
pijs ſequentiũ:⁊ quantum ad hoc dicitur: t¶ Sermo ſa

pientie. que eſt cognitio diuinoꝝ: ex articulis fidei ſequẽtiũ.

zm eſt cognitio effectuum per quos interdum opoꝛtet cau

ſas manifeſtare:⁊ quantum ad hoc ponitur: v ¶¶ Sermo

ſcientie. que eſt cognitio rerũ humanaruʒ: quia inuiſibilia
dei pꝑ ea que facta ſunt intellecta conſpiciunt᷑: Roma.j. Cir

ca 2 qð eſt confirmatio doctrine catholice ſciendũ ꝙ i his
q̃ ſubſũt rõni naturali confirmatio ẽ ꝑ argumenta ex pꝛin
cipijs euidentibus deducta. In his autem que ſũt ſupꝛa ra
tionem diuinitus reuelata:confirmatio eſt per ea que ſunt
diuie virtutis ꝓpꝛia:⁊ hoc fit dupliciter:vno mõ qñ ad co
firmationem fidei fit opus miraculoſum: a hoc ſiue ſit ad
ſalutẽ coꝛpoꝝ:⁊ qtum ad hoc ponit: a ¶ BGĩa ſanitatuʒ.

(Epiſtola panli

ſiue oꝛdinet᷑ ad ſolã diuine ptãtis manifeſtationẽ: ut ſtatio
ſolis uel alidd hmõi:⁊ qtũ ad hoc ponit᷑ b ¶ Opatio vir
tutũ. Alio mõ qñ ad cõfirmatiõʒ fidei manifeſtat aliqᷣd oc
cultũ qð ſcire ſol dei ẽ ꝓpꝛiũ:ſicut ſũt ↄtingẽtia futura:⁊
vtũ ad hoc ponit᷑ c ¶ Pꝛophetia. vel coꝛdiũ occulta:m ꝙ

dẽ. j. Reg. xvj. Pomo
videt ea q̃ patẽt.deus „ „ r
er co i Alij opatio pᷣtutũ: alij pꝛo/
a hofni ad upbètia: alij diſcrètio ſpiri
tertiũ qoẽ facultas p tuu: alij genera linguaruʒ:
nũciandi alijs ea que alij iterpᷣtatio ßſmonũ.Hẽc
ſũt doctrine catholi aũt oia opat᷑ vn atq; idem
tadice arur ſlernt ſpus: dinidẽs ſingulis ꝓut
us 1
nũciãs poſſit a qbuſ⸗ vult. Sicũut.n.coꝛp vnũ ẽ⁊

mẽbꝛa hʒ multa: oia auteʒ
mẽbꝛa coꝛpis cũ ſint mita:
vnũ tñ coꝛpꝰſũt:ita ⁊ xpᷣus.
Etenĩ in vno ſpũ oẽs nos
i vnũ coꝛp bapticati ſum:
ſiůe iudei: ſiue getiles:ſine

cunq; intelligi: ⁊ fm
hoc dẽ: e (Benera
linguaruʒ.⁊ cognitio
ſenſus eoꝝ q ꝓferẽda
ſũt:a itũ ad hoc po/
nit ¶ Interpᷣtatio
ſermonũ. dicit igitur

apls: diza darur ſerui:ſiue liberi:èt oẽſi vno
vſq; bi. erz⸗ ſpuᷣ potatt arnns. enn ſ
oĩa opat᷑ vn atq; idẽ Coꝛp no eli vnu mebꝛn: y

multa. Si dixèrit pes: qm
nõ ſũ man:nõ ſũ ð coꝛpe:
nũ ideo nõ eſt de coꝛpoꝛe:
Et ſi dixerit auris:qm̃ non
ſũ ocuł:nõ ſũ de coꝛpe:nũ

ſpũs.p hoc tollit᷑ er
roꝛ gentiliũ q diuer/
ſas gras attribuebãt
diuerſis dijs: ut ſapiẽ
tiã ioui:locutiõʒ mer
curio: ⁊ ſic de alijs.

ESies ſingul. 10 nõ eſt de coꝛpe. Di totũ
P oc tollit erroꝛ eo %o§ coꝛp'oculus:vbi auditus:
rũ qui dixerũt deum = Trr— „ .
(onitionẽ habere re Si toͤtü audit᷑: vbi odoꝛa

rũ in vniuerſali tůda z .
nõ ſingulariũ. i ¶ Pꝛout vult.p hoc tollit᷑ erroꝛ attribuẽ

tiũ diuerſitatẽ donoꝝ fato uel ↄſtellatiõibPꝰuel hũono meri

to ⁊ nõ diuine volũtati ſicut cae pᷣme. k ( Siẽ eni coꝛpꝰ.

Hic manifeſtat pᷣdicta ꝑ ſilitudinẽ coꝛpis nãlis. Et diuidit᷑
in duas:da pmo ponit ſilitudo in gnãli:ꝰ explicat magis ĩ
ſpẽali:ibi Nã ⁊ coꝛpt.Silitudo aũt ẽ ĩ hoc ꝙ ſicut mlłta mẽ
bꝛa faciũt vnñ coꝛp nãle:ſic ⁊ fideles in xpᷣo regenerati per
baptiſmũ facti ſũt membꝛa xpᷣi: ⁊ ſic faciũt ſub capite xpᷣo
vnũ coꝛp myſticũ:dicit igi᷑ kSicut eni coꝛpAvnũ ẽ ⁊c̃.

Iſta vnitas nõ ẽ indiuiſibilitatis qlis ẽ vnitas pũcti:nec cõ/

tinuitas qlis ẽ vnitas linee:ſʒ ẽ vnitas ꝑfectõis q̃ aliqð vnũ

pfectiõe ex multis ↄſtituit᷑ ut hẽ. v. meta.ita ⁊ xpᷣs qͥ ẽ caput

nr̃m vn ẽ in ꝑpſona:⁊ ꝑ ↄſequẽs oẽs fideles ſibi iũcti ꝑ fideʒ
faciũt vnũ caswm ſtaselararoilter. I¶Etenim

in vno ſpũ.ſ.ſcõ. m 8 nos in vnuʒ coꝛpꝰ myſticum.
n ¶ Baptixati ſum.q baptiſmPẽ ſpũal generatio. o¶ Si⸗
ue iudei ſiue gẽtiles.q.d.hãc vnitatẽ nõ impedit diuerſitas

gẽtis pᷣcedẽs baptiſmũ. p ¶ Siue ſerui ſiue liberi.q.d.di/
uerſitas ↄditiõis hãc vnitatẽ nõ impedit.vñ dic ambꝛo.n
dño bona ſeruit ⁊ bona libertas eqᷓ lãce appendũt. qEt
oẽs in vno ſpũ potati ſum in potu ſacr̃ali. r Ens 7 coꝛ
pus.Hic ↄñt ſilitudinẽ applicat magij in ſpẽali:⁊ pᷣmo qtũ
ad coꝛp'nãle:ꝛ qtũ ad myſticũ:ibi Clos aũt eſtis. Pꝛima ĩ
duas:qꝛ pmo deſcribit coꝛpis nalis integritatẽ: mẽbꝛoꝛũ
