runt. Nã in ecclia mi . AES —N⸗. 1, tur iſtas religiõe;
hierlm: iſta ſi ⁊1 erunr runt. Et dixit qui ſedebat de ſeptẽ angelis hñtib phi is exiſtentej ſunt
laglchun. de⸗ in thꝛono. Ecc noua facio alas plenas ſeptẽ plagiſ no mniſti epwouin
Et dixit qui ſege · oja. et dixit mibi. Scribe: uiſſimis. Etlocutus eſt me ccales pꝛioꝛes qui
bat in thꝛo.ſ.detrin ⸗ R E prer ſe vel alios re
vn'. m cce no 2 hec p̈ba ſideliſſima ſũt ⁊ cum dicens: Aeni 7 oñdã cipiunt ad oꝛdies
ua facio oia. ſ.celos vera.Eet dixit mihi: Fcm̃ eſt. tibi ſponſam vxoꝛem agni: veniẽtej:⁊ ſic alia
elementa 2 electoꝛuʒ B .“ hic dicta adaptat
coꝛpa:vt pʒ ex pᷣdicti/ ad ſuũ ꝓppoſitum

n ¶ Et dixit mihi ſcribe ꝛc᷑. ad infoꝛmationẽ eccleſie v7. pꝛout pñt: ʒƷ aũt hec expoſitio ſaluari poſſʒ in aliquo
¶Et dixit mihi ſcm eſt.i. ↄſũmatũ eſt gaudiũ electoum ſenſu mpſtico:non tamẽ in ſenſu litterali ſicut credo.pꝰ
p ¶Ego ſũ alpha 10.qð exponit᷑ cũ ſubditur.i. q ¶ Ini qʒ dicit᷑ hic ꝙ angelus introductus docuit iohem dicẽs
tiũ 2 finis. Alpha.n. eſt pꝛima lr̃a greca ⁊ o vltima:de eni Ueni ⁊ oſtendã tibi ⁊c. qð non põt verificari de innocẽ

pꝛincipiũ effecti e uo oĩa pꝛoducũtur: ⁊ finis in qu? tio papa:cũ poſt ioheʒ fuerit ille per mille annos am
oiꝗq oꝛdinantur. r. ¶ Ego ſitienti.i. debito mõ deſideranti plius. tẽ qꝛ infra dr de hac ciuitate: Et tẽplũ nõ vidii
s¶ Dabo de fonte aque viue.i.partipationẽ vite beate. ea. dicti ãt oꝛdies eccleſias hñt: Itẽ ꝙ ſubdit᷑:Et ciuitaß

nõ eget ſole neq; luna.a poſtea: Nec itrabit in eã alidd
coinquinatũ abominationẽ faciens ⁊ mendaciũ. dicti
ãt oꝛdines indigent illuminatioe ſolis ⁊ lune:nec omes
intrantes ſunt imaculati:nec oẽs bene intrantes pſeue/
rant in bono:ſed multi fiunt apoſtate ⁊ peſſimi:vñ dicẽ
auguſ. Sicut nõ inueni melioꝛes his au in monaſterijj
pꝛofecerunt: ita nõ inueni deterioꝛes his qui in mona-
ſteris defecerunt. pꝛopter que ⁊ plura alia que poſſunt
induci ↄ expoſitionẽ pꝛedictã:inq;dicunt eaʒ litteralẽ

1Gratis. lʒ. n. habentes g'am mereantnr de cõdigno be/
ata vitã:tamẽ ipſa gratia per quã opera fiunt meritoꝛia de
ↄdigno:gratis datur:alioqn gꝛa iã nõ eẽt gratia: Ro.xij.
v ¶ QAui vicerit. carnẽ mundũ a diabolu. x¶ Poſſide⸗
bit hec. hereditate ppetua. y¶ Et ero illi deus.dãs gliam
3 (Et ipſe erit mihi filius. per aſſimilationẽ perfectam.pᷣꝰ
Jo iij. Cũ apparuerit ſimiles ei erimus qꝛ videbimus eum
ſicuti eſt. a ¶ Timidis. Pic ↄñr ponitur finalis cõſũma/
tio qᷓad repꝛobos:cũ dẽ: a ¶ Timidis ãt.timoꝛe mun/ litteral
dano declinantibad peccata moꝛtalia ⁊ in eis pſeuerãtib: eſſe:videtur mihi ꝙ ciuitas hic deſcripta eſt hierlm ſu⸗
b ¶ Et incredulis.i. iudeis ſaracenis ⁊ ceteris fidẽ catholi perna:vñ poſt pꝛemiſſa verba de ingreſſu ciuitatis:ſb/
cã reſpuentib: c¶ Et execratis i reuertentib ad peccata ditur: Nilſi qui ſcripti ſunt in libꝛo vite agni:hi ſi pie
enoꝛmia poſt eoꝝ ↄdonationẽſicut canis ad vomitum. eſtinati:qui ẽt hierim ſupernam ingrediuntur ⁊ nulli
d ¶ Et homicidis. facto vel voluntate deliberata. e ¶ Et alij:? iõ ſicut iã pꝛemiſt iĩ deſcribitur hic ſtatus ecclie riꝛ
foꝛnicatoꝛib. ⁊ per foꝛnicationẽ intelligũtur cetera carnis umphantis magis in ſpeciali:⁊ pquo ad ſitũ ſublimẽę
vitia. f ¶ Et veneficis.i.magis ⁊ ſoꝛtilegis. g ¶ Et ido/ pexmittitur tñ perſona alloq̃ns beatũ iohem:cũ dicit:
latris.cultũ deo debitum tribuentibus creaturis. h t 2. .

omnibus mendacibus. mendacio pernicioſo: ⁊ per hec vi intelligitur beatus iacobus:qui.S.xvij.c.dictus eſt vn⸗
tia intelliguntur oia alia vitia moꝛtalia. i ¶ Pars illoꝝ. de ſeptẽ ãgelis habentib' phialas:⁊ pcuſſit beatũ ioha

i. retributio k ¶ Erit in ſtagno ardenti.i.in pena gehẽne nẽ in glia:pꝑ qð aleneee otuit ei reuelare ſe ⸗
que dicitur moꝛSꝛ2. I ¶ Et venit. Dic ↄñr deſcribitur ſta creta celeſtia. m ¶ Ueni a oſtendã tibi ſpõſam.i.pie/
tus poſt iudiciũ magis in ſpeciali. Sciendũ tamẽ ꝙ aliqui ruſalẽ ſuꝑnã:vt dem̃ eſt in pᷣn ca.q̃ dĩ vxoꝛ agni modo
aliter exponunt de tꝑe ante iudiciũ:aẽt ante aduentũ anti ſpãli:qꝛ ↄiungit ei inſepabiliter ⁊ einaliter: no ſic ãt ec-
chꝛiſti: qd nituntur oſtendere ex hoc qð dẽ infra ſequen. ca. cleſia militans:q ceſſabit in fine mundii ſic ĩperfectum
OQui nocet noceat adhuc:⁊ ꝗ in ſoꝛdibeſt ſoꝛdeſcat adhuc: veniente perfecto:⁊ figura figurato adueniente.ſic enis
⁊ iuſtus iuſtificet᷑ adhuc.poſt iudiciũ vero nõ erit tᷣus nec lex vet᷑ ĩperfecta fuit:⁊ figura reſpectu noue legis:ſicec
locus meriti vel demeriti:dicunt igitur ꝙ per angelum hic cleſia militans reſpectu triũphantis:c ſtatus oĩo perfe
introductũ intelligitur innocentius papa 3: qui appꝛoba cctus erit in reſurrectioe generali: extunc eni electi ſepa
uit oꝛdines fratrũ minoꝝ ⁊ pꝛedicatoꝝ: qui dicuntur hic bunt a repꝛobis:⁊ erunt in aĩa ⁊ coꝛpoꝛe ꝑlſecte beati:

X

— — — — - ——————Uð

— — —

wℳ

— — — 6,6, —

Et venit vnus de ſeptẽ angelis ⁊c᷑. per hunc enin

—+ — — ———NN ð

¶ Apoca. xyxj.

reſurgent. n. in coꝛpo: ibꝰ glioſis per aie gloꝛiã ad coꝛpa
redũdantẽ. n ¶ Et ſuſtulit me in ſpũ.hoc dicit ad oñ/
dendũ ꝙ nõ vidit tunc gloꝛiã electoꝝ pꝛout erit in ſe: ſʒ

in aliqͥ eã repꝛeſentante.ſ.in ciuitate q̃ infra deſcribitur

quã vidit imaginaria viſione:⁊cſigniſicationẽ intelle/
xit: aliter nõ fuiſ/ ”M
ſet viſio pphica · ””äü
ſicut declaratum Et ſuſtulit me in ſpũ ĩ moͤn

iltalinl bn tẽ magnũ ⁊ altũ:ct oſtendit
in pꝛincipio libe Mihi ciditatẽ ſcãm hierim

danieh. o ¶ In delcendentẽ de celo:hñtèm

monts magnuz 2 claritate dei. Et luͤmẽ eüſile
Per quẽ de ſapidi pcioſo tanq; lapidi

ſignatur celũ emm̃ E LE e
poren as 65 ſcõos iaſpidis:ſicũt cryſtallũ. Et
⁊ doctoꝛes eſtlo⸗ hẽbat murũ magnũ ⁊ altũ

cus beatoꝝ: ⁊ in hñitz poꝛtas duodeci:&t in

coꝛpalibus hʒ ſi· poꝛtis angelos duodeci:ẽt

tũ ſu mum. 2 „ . — r5 2
(Eronaf mi noia inſcripta qꝗ ſi noĩa du-
hi. Pic ↄñr öſcri· odeci tribuũ ſilioꝝ iſrl. Ab
bit ̈tum ad pul oꝛiẽtè poꝛte tres: ⁊ ab aglo
chꝝ aſpectũ: cuʒ L
dẽ: q (Ciuit.·½
tẽ ſcãm hierlʒ. ſ.

ſupernã. r Deſcendentẽ de celo. nã aĩe beate deſcen

deẽt ad reſumendũ coꝛpa: cõicandũ eis gliam: vt ocm̃
eſt. s. in pꝛincipio.c. ⁊ ẽt ibi incipiet ſtatus ꝑfectus beati

tudinis electoꝝ. Põt ẽt aliter exponi:qꝛ beatitudo cele
ſtis nõ põt ab electis haberi niſi pꝛius quodãmõ ad eoj
deſcendat in pñti:nã donũ gĩe per qð efficiunt᷑ digni vi
ta beata eſt quedã inchoatio ⁊ pticipatio glie:ppꝑ qð in
oꝛatione dñica 2 petitio ponit᷑: Adueniat regnũ tuum.
i. ad nos veniat:qꝛ nõ poſſum venire ad ipſũ niſi pꝛius
ad nos veniat mo dicto. 86 Pñtẽ claritatẽ dei.nam
claritas beatoꝝ quantũ ad gliam aie ⁊ etiaʒ coꝛpis eſt
quedã participatio diuine claritatis:per quã beati ſibi
cõfoꝛmantur:pᷣ iohis.iij. Scimus qm cuʒ apparuerit
ſimiles ei erimus. t KErlums eius ſimile lapidi pᷣcio
ſo.i.xpᷣo qui dicitur lapis pꝛecioſus:ð petri.ij Ecce po

nã in ſpon lapidẽ ſũmũ angularẽ electũ pꝛecioſũ.in be

atitudine nãq; celeſti per gliam SEs ⁊ aie ↄfoꝛmabũt
hoĩ xp̃o:ſicut mẽbꝛa capiti. v ¶ Taq lapidi iaſpidis
ſicut cryſtallũ. noĩatiui caſus eſt ⁊ neutri generis: ſʒ ac/
ceptionẽ antiq: ↄpatur ãt xps iaſ pidi: tũ ꝑꝑ pluralita
tẽ coloꝝ:⁊ in xpo ſt tres nature.ſ.diuina ⁊ aia intellecti
ua ⁊ coꝛpus:tũ qꝛ iaſpis ↄfoꝛtat viſum: ⁊ beati delectan
tur in viſione xpi:nã aſpectu ſue diuinitatis reficiũtur
interius ⁊ aſpectu ſue humanitatis exterius: m ꝙ diẽ
auguſ. exponens illud: o. x. Ingrediet ⁊ egrediet᷑ ⁊ pa-

ſfſua inueniet. x ¶ Sicut cryſtallũ. qð valet õ ſitim 2
ardoꝛẽ: ſimiliter xps eſt remediũ ↄ ſitim ⁊ ardoꝛẽ cu
piditatis: eo ꝙᷓ tenuit via paupertatis. y ¶Et hebat.

„W

Pic ↄñr deſcribit᷑ ſuperna hierlin ꝙꝙ ad ciuitatis edifi

ciũ:⁊ pꝰ in generali:? mag in ſpeciali:ibi Et qui loque

bat mecũ. LCirca p oẽ: y ¶ Et hẽbat muꝝ magnũ 2

altũ i.ſ piſſt ũ ⁊ altũ per quẽ deſignat᷑ ſecuritas diuine p
tectionis: que maxie relucet in ſtatu ſuꝑne beatitudinij

quã nullus hñs põt amittere. 3 ¶ Dabẽtẽ poꝛtas. xij.

ℳ—

ue ſi obſeruationes mãdatoꝝ: per quas pĩ ingreſſus

ad beatitudinis ſtatũ: Mat.xix. Si vij ad vitã ingredi
ſerua mandata:⁊ iõ ſi.xij. Nã obſeruatio decem pꝛece/
ptoꝝꝛ decalogi cũ duob pꝛeceptis charitatis facit ad vi
tã ingredi. a ¶ Et in poꝛtis angelos ouodeci. naʒ ele
ooꝝ ale deferunt ad celũ per miniſteriũ angeloꝝ: luce

xvj. Sactũ eſt ãt vt moꝛeret᷑ mẽdicus ⁊ poꝛtaret᷑ ab angelis ĩ

in ſinũ abꝛae. b ¶ Et noia ſcripta que ſi noia duodeci tri/

buũ filioꝝ iſrł i. oium fideliũ qui indifferenter admitrunt᷑
ad regnũ ſine acceptioe pſonaꝝ. c¶ Ab oꝛiente poꝛte trej
⁊c.na ex oib oꝛbis partibcolligunt᷑ electi intrantes ianuas
lh paraciſi: dicunt etiaʒ
poꝛte tres ad ilibet
ne poꝛte tres:⁊ ab auſtro oꝛbis partẽ pncipaleʒ

„. 5„ nã in ſide trinitatij re
poꝛie tres:⁊ ab occaſu poꝛ/ cipiunt᷑ electi ad glo⸗

te tres. Et mrꝰ citatis hſis riam celeſtẽ. d „

fundam̃ta duodeci: et ĩipᷣis murus ciuitatis hñs
duodeciĩ noia duodᷣci apo fundamẽta duodeci.
ſtoloꝝ ⁊ agni. Et qui loq Exij aniclos ſidei. ns

arũdineã aureã ut metiret randaꝝ reꝝ.i.bono/

ciuitatẽ è᷑t poꝛas e mux rũ celeſtiũ que ſi res
Et cinitas in qdro poſita ẽ ſperande:aꝛ in hac dil
& lõgitudo ei tãta ẽ q;ta ? ſimitione idet aerihee
& logitu ae q;ta ? ſwba ꝓp inchoatione ſi⸗

latitudo.Et mẽſũs ẽ ciuita ue fundamento:eo ꝙ

tẽ de arũdine aurea per ſta fundamentũ eſt icho
auutio dom :p ſidẽ vo
ffouoꝛtrmata inchoaf bea
c itudo celeſtis ĩ nobij
ſicut plenius fuit dem̃:hebꝛe.xj. ( Et in ip̃is.xij:nomia
duodeci aploꝝ ⁊ agni.i.xpᷣi:nã.xij. articuli fidei ſi de xpᷣo:
ſex pertinẽtes ad eius diuinitatẽ: ⁊ ſex ad eius humanitatẽ:
hoc ſᷣm cõioꝛẽ diſtinctionẽ articuloꝝ:q;uis aliqui diſtin
guant qᷓ̃tuoꝛdeci articulos fidei:ſeptẽ de diuinitate: ſepteʒ
de humanitate: dicunt᷑ ãt noia apoſtoloꝝ in ipſis fundamẽ
tis ſeritarqef ublicauerũt fidè xpᷣi pꝛedicando: 1 p ipſa
moꝛiendo. ¶ Et qui loquebat. Hic ↄñr deſcribitur ediſi
ciũ ciuitatis celeſtis magis in ſpali:2 pᷣ pꝛoponit intentũ.d.
Qui loquebatur mecũ.ſ.angelus. g¶ Pẽb⸗ t menſuram
arũdineã aureã.i.ſimilẽ arũdini in figura:qꝛ nõ poſſet eſſe
aurea: cũ hoc arũdo vera. h ¶ Ut metiret᷑ ciuitatẽ. ꝰ
ad ſpaciũ intra muros ↄtẽtũ. i ¶ Et poꝛtas ⁊ muꝝ. qtuʒ

ad eius latitudinẽ: nã habita mẽſura ſpacij:intra mux ↄtẽ

ti:bhẽ menſura muri: nã interioꝛ pars muri ⁊ dem ſpacium

ↄtiguantur. k¶ Et ciuitas in qdro. equilatero. 4/ Po

ſita eſt i diſpoſita qð pʒ ex eo qð ſubdit: m Erlorngien

tãta qta eſt latitudo.q non poſſet eſſe niſi quadrũ eſſet
equilateꝝ:p hoc ãt intelligit᷑ quadratura quattuoꝛ vtutuʒ

*

cardinaliũ:que manet in patria ſᷣm doctoꝛes catholicoſ:tñ

ſm alios actus qᷓ in via:nã actus pꝛudentie eſt ibi nullum
bonũ deo pꝛeponere vel equare:foꝛtitudinis ãt deo firmiſ-
ſime inherere:tẽperantie vero nullo defectu noxio delecta
ri:iuſticie deo ſubditũ eẽ. n ¶ Et menſus eſt. Hic exequit
pꝛopoſitũ: ⁊ p quantũ ad ciuitatis ſpaciũ: quantũ ad mu

rũ:ibi Et menſus eſt muros. ꝭ quantũ ad fundamenta: ibi

Fundamenta. 4 q;“ ad poꝛtas:ibi Et duodeci poꝛte. Circa
pmoẽ: n ¶ Et menſus eſt ciuitatẽ.i. ſpacium ciuitatis.

oNPer ſtadia duodeci milia. non pñt intelligi ꝙ iſta duo
deci milia ſtadia cõtineant totũ ſpaciuʒ ciuitatis ⁊ pꝛ ciſe:

nã illud ſpaciũ oʒ eſſe quadrũ equilaterũ:vt dem eſt:duoð
cim ãt non eſt numerus quadratus: dicitur ãt quadrat nu
merus qui reſultat ex ductu vnius numeri in ſeipſum ſelꝛſi
cut ex ductu binari in ſeipſum reſultat quaternarius: na⸗

bis duo ſi q̃ttuoꝛ: ter tria nouẽ: quater qttuoꝛ ſedeci: ſic
znr ge gqð pʒ ꝙ inter nouẽ ⁊ ſedecim:nõ eſt aliquis nũerꝰ
ra

quadrat: rio ſi ſpaciũ ciuitatis eẽ duodeci miliu ſtadioꝝ
pꝛeciſe nõ poſſet eẽ quadrum equilateꝝ:pp qð dicendũ ꝙ

ina duodeci milia ſtadia menſurant vnũ latus h'quadri:⁊
per ↄñs totũ ſpaciũ ↄtinet duodecies duodeci milia ſtadia

1

que ſunt in vniuerſo centũquadragintaq̃ttuoꝛ milia ſtadia

⁊ eſt numerus quadratus reſultans ex ductu duodenarij i

ſeipſum. Hic aut numerus cõtiner nouies ſedeci. cuʒ ̊ octo

ſtadia faciant miliare vnũ ⁊ duo miliaria leucã vna ſequit
pꝛedictũ ſpaciũ ciuitatis continet. xviij. milia miliarioꝛꝛ

7 nouẽ milia leucaʒ:

7 quodlibet latmuri
duoei⸗ mnilia ſtadia dia duodeci milia:⁊ lõgitů
Rtc itus . c 10Olntg
draginta octo milia J0 ſlenucſo⸗ latitudo ei
ſtadia: qꝛ murus po- lia ſt. Et mènſus eſt mu/

nitur quadratus eq ros er cèntũq uadragitaq̃t/
laterus: nec tamẽ cõ⸗
putatur h̊ ſpiſſitudo
muri:ſed tm ſuperfi
cies interioꝛ:vt pʒ ex
dictis. Hec at ſignant
magnitudinẽ loci be-

minis q̃ eſt angeli. Et èrat

atoꝝ ſm ꝙ dicit baruch. iij. O iſr ᷓ magna eſt dom dei ꝰ
ingens locus poſſeſſionis eius ⁊c.tamẽ celũ empyreũ qð ẽ

locus beatoꝝ eſt quaſi incõpabiliter maius qᷓ; ciuitas hic ̊

ſcripta:nã in hoc libꝛo maioꝛa per minoꝛa frequent᷑ ſignifi

cantur:ſicut.S.c.iiij.per vigintiquattuoꝛ ſenioꝛes intelligit

„

a (Lgitudo a altitudo a latitudo eius.ſ.ſpacij. b Eq̃ᷓ
lia ſunt.de longitudine ⁊ latitudine iã pʒ ex dictis:nam ſpa

ciũ quadrũ eſt equilateꝝ de altitudine vero qᷓ ad muruz

non fit hic mentio:ſed poſtea de altitudine ſpaci qð accipi

tur ſᷣm altitudinẽ montis in quo deſcribitur hec ciuitas ſi

ta: ſm ꝙ dẽ ſupꝛa eodẽ. cEt ſuſtulit me in ſpũ in montem
magnũ ⁊ altũ:⁊ oſtendit mihi ciuitatẽ ſanctã ⁊cẽ. ⁊ ſ̃m hoc
altitudo montis huius eſt duodeci miliũ ſtadioꝰꝝ ſicut lon
gitudo ſpacij ⁊ eius altitudo:vt pꝛedictũ eſt. c 1
ſus eſt. Hic ↄñr agitur de menſura muroꝝ:cum dicitur:Et
menſus eſt muros eius.⁊ lʒ eſſet im̃ vnus murus:tamen di

cit muros in plurali Prok qua

α

pꝛedictũ includentia. d ¶ Centũquadragitaquatiuoꝛ cu.

menſura hois.i. accipiendo cubitũ humanuʒ qui continet

pedẽ ⁊ dimidiũ ſm vnã acceptionẽ.ſ. a cubito bꝛachij vſq;
ad manuʒ: ſʒ ali vero duos pedes. ſ. a cubito bꝛachij vſch

ad ſũmitatẽ digitoꝝ:ex quo pʒ ꝙ nõ accipitur hic menſura

longitudinis muri ſᷣm ſuũ ambitũ:nec etiã ſm latus vnuz

nã murus habens quattuoꝛ latera quodlibet longitudis

ℳ

eentũquadragintaquattuoꝛ cubitoꝛũ: non poſſet claudere

ſpaciũ pꝛedictũ nec etiã duodecimã eius partẽ nec etiaʒ mi

nimã.ſ.vnũ ſtadiũ quadratũ:nã vnũ ſoluʒ ſtadiũ continet
centũuigintiquin

per ↄñs vnũ ſtadiũ quadratu.ccij. cubitos a dimidiuʒ
ratos ᷣm maioꝛẽ acceptionẽ humani cubiti: vt pʒ ex
pꝛedictis:⁊ ideo dicendũ ꝙ hic accipitur menſura muriſᷣm

quadratos ſᷣm maioꝛẽ acc

eius altitudinẽ: que eſt multo minoꝛ q eius longitudo:cuſ
menſura accipitur ſm menſurã ſpacij: cuius quodlʒ latus
eſt longitudinis duodeci milia ſtadioꝝ: ⁊ per ↄſequens qð
libet latus muri:quoniã contiguatur ſpacio in parte interi
oꝛi:vt.S.dcm̃ eſt:pp qð hic racetur menſura longitudinis
muri:qꝛ ſufficienter hẽ per menſurã ſupꝛadictã ſpacij ↄtẽti.
pꝛopter qð eius altitudo dicit centũquadragintaquattu
oꝛ cubitoꝝ:qui eſt numerus quadratus:vt dictũ eſt. ſi⸗
gnant ſtabilitatẽ beatitudinis:ſicut coꝛpuſ quadratũ firmi
ter ſtat in quolibet laree Wopter qð ẽt virtuoſus cõpatur
quadrato.j.Ethi. d ¶ M

hoc deſignatur ꝙ hoiĩes electi ad equalitatẽ ne Arch

ſumũt: Mat. xxij. Erũt ſicut angeli dei in celo. e ¶ Et eẽt
ra muri eiex lapide iaſpide. ſiẽ ſupꝛa dem̃ ej p mu

rũ intelligitur ſecuritas beatitudinis:per iaſpidẽ vero ipſe

tuoꝛ cubitoꝝ:mènſura ho/

cpiſcopoꝝ que multo maioꝛ ẽ: vt dem̃ fuit ibiö

Jlon
ꝓ duodeci articuli fidei intelliguntur per iſta fundamẽ
ta:inter ſex articulos pertinentes ad chꝛiſti diuinitateʒ
ttuoꝛ eius latera ſpacdium

paſſus:⁊ quilibet paſſus quinq; pedes

enſura hois que eſt angeli. Per

mundũ:ſilè vitro mũdo: ?t
fundamẽta muri ciuitat oĩ
lapide p̃cioſo oꝛnata ⁊ fun
damẽntũ pᷣmũ iaſpis:ſecũ/
dũ ſapphyr:ttiũ chalcèdo
ni:q̃rtůʒ ſmaragd:ꝗgntũm

iber

xp̃ᷣs:pꝛopter qð murus dẽ de lapide iaſpide:nã ipe xvis

eſt ſecuritas beatoꝝ a quo non pnt diuertere nec auelli
¶Ipſa vero ciuitas aurũ mundũ. Ciuitas autẽ eſt ci
uiũ vnitas:io per ipſã intelligitur ſocietas beatoꝝ:per
aurũ vero qð ceteris metallis eſt pꝛecioſius:inteiligitur
charitas q pꝛe ce/
, , eteer is dei donij eſt
iaſpide:ipᷣ po ciuitas aurũ donu exrellenty:
vero ciuitas aux
mundũ.nã ſocie⸗
tas ſupernoꝛũ ci
uiũ vnitur feruẽ⸗
tiſſima charitate
ſim ꝙ dẽ in pꝛoſa

dia ⁊c. que ab ali
. Auuibus d; eẽ bea
ti greg. ab alijs vero hugonis de ſancto victoꝛe:in qua

ſubditur: Nec languoꝛ hic nec ſeniũ nec fraus:nec ter-
roꝛ hoſtiũ:ſed vna vox letantiũ:⁊ vnus ardoꝛ coꝛdiũ.
g¶ Sile vitro mundo.i.peruiũ ſicut vitrũ qð recipit
lumẽ non ſolũ exterius:ſed ẽt interius:per qð ſignat᷑ q
ſocietas beatoꝝ in reſurrectione penetrata erit lumine
. = exterius ꝑ gloꝛiã coꝛpoꝛis ⁊ anime.
t u

h ndamẽta. Hic ↄſequenter deſcribitur ciuitaj

ſuperna q'tum ad oꝛnamentũ fundamentoʒꝝ: cũ dicit:

inferius aſſignantur. k

Et fundamenta muri ciuitatis oĩ lapide pꝛecioſo oꝛna

ta ex quo pʒ ꝙ non accipitur hic fundamentũ pꝛo ſimi

litudine illius qð in edificijs abſconditur ſub terra:naʒ
ibi oꝛnamentũ non habet locũ:ſed accipitur ad ſimili

tudinẽ partis interioꝛis edificij: que tamẽ apparet ſup

terrã. i ¶ Et fundamentũ pꝛimũ iaſpis.dictũ ẽ ſupꝛa

pꝛimus eſt de vnitate dei qui eſt pꝛincipiũ credentibus
tollendi erroꝛes varios gentiliũ plures deos ponentiũ
ideo per iaſpidẽ deſignaf qui oculos purgat:viſũ acuit
⁊ confoꝛtat:vt dicitur libꝛo de pꝛopꝛietatibus rerum ⁊
ibidẽ ponuntur opeteiglenſsauentil lapiduʒ: ſᷣm q;
Scõm ſapphyrus.ꝛꝰarticu
lus ẽ de trinitate perſonaꝝ cuius fides augmentat coꝛ/
pus eccleſie myſticũ:qð pꝛius erat in vna gente modica
iudeoꝝ:ſed modo per fidẽ trinitatis pꝛedicatã ſe exten

dit ad multitudinẽ gentiliũ conuerſoꝝ: ideo ſignatur

per ſapphyruʒ:qui coꝛpus humanũ vegetat:⁊ integꝛa
mẽebꝛa conſeruat. ¶ Tertiũ chalcedonũ.tertius aũt
articulus eſt de opere creationis qð ſoli deo conuenit:
valet fides harticuli contra demonũ illuſiones:vt nõ
adoꝛentur ſicut creatoꝛes:iõ ſignatur per chalcedoniuʒ
qui valet contra illuſiones demonũ ⁊ virtutes conſᷣuat

m ¶ Quartum ſmaragdus.quartus autẽ articulus eſt
de opere ſanctificationis per gratiam que curat caſum
peccati moꝛtalis ⁊ dat verba perſuaſiua in oꝛatione ò
uota:ideo ſignificatur per ſmaragdũ qui valet contra
moꝛbũ caducum: ⁊ in cauſis dat verbum perſuaſiuuʒ.
ocm eſt ãt ſupꝛa ꝙ per mux intelligit ſecuritas beatitudini,/

n ¶ Quintum ſardonix. quintus autem articulus eſt

de opere reſurrectionis coꝛpoꝛum cuius fides humileʒ

facit ⁊ pudicum:cogitationeʒ inferendo ꝙ coꝛpus ẽ coꝛ

vudicum. 0 1 . . .
lus eſt de opere gloꝛificationis cui fides generat in ani
mo gaudiuʒ: expellit timoꝛeʒ: qꝛ cogitans gloꝛiſicari

ruptibile:ſed finaliter ad gloꝛiam reſuſcitandu: debet

teneri in humili geſtu ⁊ apparatu ratione moꝛtaluitaris

pꝛeſentis:⁊ mundũ ratione gloꝛificationis ſuture: pꝛo/

pter qð ſignificatur per ſardonicẽ qui facit humilem
ERan ſardius. ſextus auteʒ articu

iõ dẽ: f ¶ Ipſa

Supne mr̃ij gaau

—

ne

— —

—
S

r
.
4

u

.

ii;

16
4

ni
.

poꝛtaꝝ:cũ dẽ: y

nõ timet pꝛo xpᷣo moꝛi:ſed ẽt aliquãdo gaudet: Mat.·

—

v. ũ vos oderint homines ⁊ expꝛobꝛauerint ⁊ eiece⸗

rint nomen veſtrũ tanq; malũ mentientes pꝛopter me:

BGaudete ⁊ exultate quoniã merces veſtra copioſa eſti

celis. ideo ſi ignificatur per ſardiũ: qui gaudiuʒ accendit
⁊ expellit timoꝛẽ. ð

p ¶ Septimum ,Sſ
rherſolltus. Dai, ſardonix: ſextũ ſard: ſepti-
einens ad bum⸗ Mü cheyſolith:octauuz be
nitatẽ chꝛiſti eſtà Tyllus:nonũ tophax:deci
conceptione xna muʒ chꝛyſopaſſus:vndłẽci⸗
tiuitate ei ex vin · mũ hiacynth:duodècimũ
afotut puna. Anethiſt. Et duodẽcipoꝛs
nã naturã in con · te:duodẽci margarite ſũt p
ceptone chꝛiſti xvſingulas. Et ſingule poꝛte
bo vnitã: ⁊ valet erant ex ſingul margaritis:
cuurnos vinen: 2 Platea ciultatis aun mun
eo ꝙ nato chꝛiſio dũ tãq; vie plucidum. Et
in noctis macho⸗ templũ nõ vidi in . i
dixit angelus pa⸗ cni de oĩpotẽs tẽplũ illent
Norbuu⸗ iolie ⁊ agr: ⁊ ciitas nõegetſo
ibide ſubdi: Slia ðèUMU
in altiſſimis deo.

et in terra pax hoĩbus bone volũtatis.ideo ſignat prr deus non colitur ibi per figuralia ſed in ſua pꝛeſentia: ideo
ſubditur: b . Pis deus oĩpotens tẽplũ illius eſt ⁊ agnuj.
nã beati reficiuntur interius in aſpectu diuinitaus:exteriuſj
vero in aſpectu humanitatis chꝛiſti:⁊ ſic vtranq; naturam
colunt ⁊ adoꝛant inquantuʒ humanitas eſt oiuinitati con/

uũ beryllus.ꝛ'articulus eſt de paſſione xpᷣi moꝛte eius

cheyſolitũ qui confoꝛtat intellectũ:⁊ per ↄñs naturam

bum anã per intellectũ ab alijs animalibus olſtincram
j. Meta. et expellit timoꝛes nocturnos. q ¶ Octa⸗

⁊ ſepultura:cuius ſides inuictũ reddit in tribulatiõibꝰ

hmundi:pᷣ petri.iiij. Chꝛiſto in carne paſſo ⁊ vos ea

dẽ cogitatiõe armamini.iõ ſignatur per beryllũ qui cõ

tra lites inuictũ reddit:⁊ ſic mitem facit ⁊ benignum.

r ¶ Nonũ tophaxius. ʒ'articulus ad humanitatẽ xp̃i
pertinens eſt de deſcenſu aie eius ad inferos: cuius fiõs
valet 5 pericula a demonibus inferenda: qꝛ per hunc

deſcenſum fuerunt ſpoliati:⁊ ptãs eoꝝ diminuta:iõ ſi

gnificatur per tophagiũ qui valet ↄ iraʒ.i.õ lunaticam
paſſionẽ que frequenter
vel augmentatur. s

Decimũ chꝛyſopaſſuj. vero

articulus eſt de reſurrectioe xpᷣi que eſt cauſa noſtre re

ſurrectionis future: pp qð ſides eius valet õ coꝛuptioz

coꝛpoꝛis ⁊ aĩe per peccatũ:nã ois coꝛꝛuptio tolletur ĩ re
ſurrectione xpᷣi: iõ deſignatur per chꝛylopaſſuʒ qui voꝰ
Udecimũ hiacynth. Sarticul de aſca⸗
ſione xpᷣi ad celos in humanitate aſſumpta:cuius fiöõs

lex lepꝛã.

dat vigoꝛẽ fidelibus:vt um ſequantur tanq; meẽbꝛa

eius:Col.iij. Que ſurſũ ſunt ſapite ⁊c.pꝛopter qð ſigni
ficatur per hiacynthũ qui dat mẽbꝛis vigoꝛẽ ⁊ ſalutife
rũ facit ſapoꝛẽ. x¶ Duodecimũ amethiſtus. articu
lus eſt de aduentu ad

ctis cogitationibus ſuis poſſet reddere rõeʒ:iõ ſignat᷑
per amethiſtñ qui facit vigilẽ ⁊ expellit mala cogitatio
nẽ. x¶l Et duodeci ꝑoꝛte.hicoñnr agit de oꝛnamento
¶ Duodeci margarite ſi per ſinglaj.ſ.
poꝛtas:lʒ ãt margarita ſit nomẽ vnius ſpeciei que galli
ce vocatur perle:iñ hic ⁊ in plurib'locis ſacre ſcripture
accipit᷑ generaliter ꝓ qͥlʒ lapide pꝛecioſo.quales ſint la/
Hickes iſtaꝝ duodeci poꝛtaꝝ non beunitipp qõ ꝓpba/
⁊ct eiuſdẽ ſi

ificatiois. 3 (Et platee citatis c. Doc

. .

demones iratos excitatur

ntu ad iudiciũ in quo apparebit xpᷣuj in
foꝛma humanitatis gloꝛioſa: cuius fides reddit hoiem
ſolicitũ ⁊ vigilẽ vt in illo tremendo iudicio de factis di

biliter vi nt einſce eciei cũ duodeci pᷣdictis:

le neq; luna:vt luceãt in ea.

eũnõ claudent p diez. Hox
eni nõ erit illic. Et afferent
gloꝛiã ⁊ honoꝛẽ gentiũ in il ſequia: ſtatus vero ſu

quid coſquinatũ:aut abo
minationem faciens et mẽ biti: na oeus clare vi

dacium:niſi qi ſcripti ſunt
in libꝛo vite ägini.

ne coꝛpoꝛali. O
ſtrantur. e (Et ambula es.l. —
mine eius. naʒ omnia faciunt ex illuſtratione dei. g ¶ Et

naz hierlm hic dicuntur. h

conuiu⸗

.

iaʒz expoſitũ eſt ſupꝛa. 0 Et templũ. Pic conſequeni de D

ſcribitur ſuperna hierlm quantũ ad dei cultũ. Ad cuius in

tellectuʒ ſciendũ ꝙ cultus dei tẽpoꝛe veteris teſtamenti fuit
figuralis reſpectu cultus qui obſcuratur tẽpoꝛe noui: pᷣma

Coꝛ.x. Om nia in figura contingebant illis.cultus vero te
ſtamenti noui eſt ſuo
modo figuralis relpe
ctu cultus celeſtis: nã
militans eccleſia repᷣ/
ſentat pꝛout põt cele⸗
ſtia pᷣconia: vnde di⸗

HNãʒ claritas dei illũinabit
ea:⁊ lucerna el eſt agn. Et

Abulabüt gẽtes in lumie er citur in illa pla: Su/
Lt reges tre afferẽt gliaʒ ſuũ peerne matris gaudia
⁊ honoꝛẽ in illaʒ. Et poꝛte ¶epꝛeſentet eccleſia.· q

quideʒ repꝛeſentatio
fit in templo materia
li:⁊ p coꝛpoꝛalia ob/

laʒ. I Mn intrabit in ea ali bperne beatuudinis ñ

expectati vel non ha

det ibi ⁊ pꝛeſetialiter
habetur veneratur
ppoopter qo dicit bea⸗
tus iohanes: a (Et
tẽplü ñ vidi in ea.qꝛ

–

iuncta. c ¶ Et ciuitas noõ eget ſole neqʒ luna.i.illuſtratio
Naʒ claritas dei cẽ qꝛ pfecte electi illu-

6t ambulabunt gentes.i.electi. f¶ In lu⸗

reges terre afferent ⁊cl.rex dicitur a regendo:omnia vero

coꝛporalia ⁊ homines per angelos ſanctos adminiſträtur
⁊ reguntur:pꝛopter qð hic ⁊ in pluribus alijs ſacre ſcriptu
re locis angeli reges terre dicuntur:ex electis vero qui pr
eoꝛuʒ adminiſtrationẽ ad beatitudinẽ deducuntur eoꝛum

gloꝛia augmentatur:⁊ ſᷣm hoc afferre gloꝛiaʒ ſuaʒ in ſuper
¶ Et poꝛte eius non claudent᷑
per dieʒ.naʒ a tempoꝛe paſſionis chꝛiſti per quaʒ aperte ſi

ianue celi manent ⁊ manebunt aperte:naʒ ibi ſtatim reciodii
untur anime purgate: dicitur auteʒ tempus a dicta paſſio⸗
ne dies:quia tunc ſanctis patribus in limbo detentis data

fuit lux gloꝛie: pꝛopter qð chꝛiſtus dixit latroni pedenti in

cruce: hodie mecum eris in paradiſo: Lu.xxiij. i ( Nor

—

enim non erit illic. quaſi diceret poꝛte tue decetiero n laun.
dentur: quia dictuʒ eſt ꝙ non clauduntur F k gErtt
afferent gloꝛiam ⁊c.modo pꝛedicto. l ¶ Non in

trabit ĩ
ea aliquid coinquinatum.vitio carnis. m ¶ Aut abomi

nationem faciens. i. peccatum contra naturam. n ¶ EE
mendacium.i.hypocrilim que eſt mendacium in facto y vt
excludatur omne aliud peccatum ſubditur: o Tiiſi q
ſcxipti ſunt in libꝛo vite. ideſt in diuina pꝛedeſtinatione: et
hic liber eriam vicitur liber: p ¶ Agmi ideſt chꝛiſti inqus
¶ Kapitulum. NXXII.
Toſtendit mihi fluuium aque ⁊cẽ. Hic vltimndq
deſcribitur ſuperna hieruſalem quantum ad re-⸗

tum eſt vnus deus cum patre.

fectionem ciuium: et diuiditur in duas partes:

eſt figuralis alicuius

quia pꝛimo deſcribitur hoc conuiuium:ſecundco
um exercitium: ibi Et omne maledictum non
erit ⁊c᷑. Circa pꝛimum ſciendum ꝙ refectio beatoꝛum non·
intelligitur a nobis: niſi per ſimilitudinem coꝛpoꝛalium

¶Miber xxij

ad refectionẽ at coꝛpis puo requirunt᷑.ſciba por:pꝰgᷓ de⸗

ſcribit por: cũ di: a ¶ Et oñdit mihi fluuiuʒ aq viue.per
quẽ intelligit᷑ ſpũſſcũs:vñ dicit ſaluatoꝛ Jo.vij. Qui credit

5

in me ſicut dicit ſcriptura flumina fluent de ventre eius ad

viue. qð exponẽs euangeliſta ſubdit: hoc ãt dixit de ſpiritu
uẽ accepturi erãt cre
entes in eũ:ſpiritus

ãt ſcũs cui appꝛopꝛia .
tur bonitas ⁊ ſuaui/ bifluuium aque vie

tas reficit beatos per
modũ dulcis por:iõ

endidum tanq; cryſtal/

ſignat p fluuiũ aque luʒ pꝛocèdentẽ de ſede dei
viue annlagloan ⁊ agni. In mèdio platee ei
t& a ſede dei patris . tex vtrach h te fluminis li
agni naz ſpuͦſſcũs ex Inñuͦz vite aͤfferẽs fruc duo

deci pèr mẽſes ſinguloſ red

pꝛe ⁊ filio pꝛocedit. e nẽſes ſingulol red
dẽs fructũ ſuũ:&t ſolia ligni

c¶ In medio platee

eins ad reſtendum acſanitatẽ getiü. Et òma
d ¶Et ex vtraq;. Pic ledictũ nõ erit ãpli ſed ſeð
pir deſeribit refectio dei ⁊ agni in illa erüt et bui
Ris e une ep ſůiẽt illi: ⁊ uidebũt facie
de: E 2 9, ₰ opo; isa
flumis.i.hinc ⁊ inde. c et nonee in frontibus
e¶ Lignũ vite.i. xpj eoꝝ.Et nox vltra nõ erit: ?
quit m diuinitatẽ eſt ſi egebũt luie lucerne neq;
rbuun ſur “ lumie ſolis:qm dñs deus il
cu u vn . ,⸗ ſt ili A&α- L.
ſentia. f ( Alferens luminabit illos:ct regbunt
fructus duodeci. qui
ẽt dicunt᷑ fruct ſpus:

gal v. a indiuiſa ſi opa trinitatis: a per ↄfs fij: ſpũſti.

in patria per gliam: ſicut dem̃ eſt de q̃ttuoꝛ vtutib cardina
lib. c. pꝛece. ſic ſi alij actus viatoꝛis ⁊ ↄpꝛehenſoꝛis. Pꝛim
Fͤfructus:vt Gal. v.dẽ eſt charitas que in patria eſt in deũ
viſum totaliter per amoꝛẽ tranſfoꝛmari.?eſt gaudiũ qui ẽ
in deo viſo delectari.ʒ eſt pax qui eſt in ioſo totaliter qeta
ri. eſt patientia qui in via eſt in aduerſarijs nõ frangi: in
vatria vero vbi nulla eſt aduerſitas eſt in deo firmiter ſta-
iliri. eſt benignitas.i.bona igneitas que eſt in beatis ad
amoꝛẽ pꝛoximi inflãmari qm ad affectũ: vñ in eis eſt vnus
ardoꝛ coꝛdiũ: vt dicitur in illa pꝛoſa: Superne matris gau
dia ⁊c᷑. eſt bonitas.i.diffuſio pꝛopꝛij boni ad pꝛoximũ ſʒ
effectũ:nam bonũ eſt ſui diffuſiuũ:bonũ autẽ vnius beati

redũdat in alterũ:nã vnus gaudet de alterius bono ſicut à bꝛi pe epilogi in q̊ pe ponit!
ↄmedatio:2 pſcriptoꝝ bꝛeuis recitatio:ibi Qui nocet.

ſuo pꝛopꝛio.eſt longanimitas que eſt equanimis expecta
tio boni futuri:anime vero beatoꝝ equanimiter expectant
gloꝛiã coꝛpoꝛis.S'eſt manſuetudo que eſt in via ire mode/
ratio:ſed in patria non habet locũ ira ᷓvad ſuũ materiale
d eſt accenſio ſanguinis circa coꝛ:ſed ꝙ" ad ſuũ foꝛmale:
qð eſt appetitus vindicte hʒ ibi locũ:qꝛ beati vindictaʒ ap

petunt obſtinatoꝝ peccatoꝝ:ſm illud pſal.lvij. Letabitur

iuſtus cũ viderit vindictã manus ſuas lauabit in ſanguine

peccatoꝛis. ⁊ qm appetitus iſte moderar eſt in beatis ſcõa,ʒ
regulã diuine iuſticie: ideo ſᷣm hoc eſt ibi manſuetudo: 9 ẽ
fides que ſi accipiatur vt eſt virtus theologica nõ eſt in pa-

tria cũ ſit de non apparentibus:hebꝛe.xj. ſ ei in patria ſuc

cedit viſio clara:ſi autẽ accipiatur fides pꝛo fidelitate ſic eft

beat᷑ maxime.decimeſt modeſtia qui excellenter eſt in pa

tria: nã vires inferioꝛes aĩe ſt oĩo ſupioꝛibſubiecte. vndeci/
meſt ↄtinentia:eſt ãt ↄtinens qui ↄcupiſcẽtias inoꝛdinatas
patit:ſed ab eis nõ deducit ð paſſiones foꝛtiter ſe tenẽs:hbu
iuſmodi vo Ronwie nõ ſi in patria: pp qð nõ eſt ibi oꝓtinẽtia tellect
aliqua ſatis plze ex quibus aperit᷑ via ſtudioſis ad alia

iad ↄcupiſcentias pati:in eſt ibiq;ad nõ deduci: nã bea

T öſtendit miſ XxII

Sciendũ tñ ꝙ iſti fructus aliter hñmur in via per gẽaʒ:⁊ alit

dis. k
beati. m

n ¶ Et videbũt faciẽ e. clare ⁊ aꝑte. o ¶ Et no.eũ in
frõtib eoꝝz.i. manifeſte patebit oibꝙ ſint ſerui eius.

dit. v⸗

mẽtibipſoꝝ. x

tas ex parte ſcriptoꝛis:cũ dicitur: a

ti nõ pñt in aliqð malũ flecti.duodecineſt caſtitas:q
ut impoꝛtat mundiciã eſt in patria. nã in eã non intrat
aliquid coinquinatũ: vt dem eſt.ö. g ¶ Per mẽſes ſin
gulos reddens fructũ ſuũ.menſis apud hebꝛe.incipit a
Palunatioe:ꝑꝑ qð nouitatẽ deſignat.p ſingulos intelli

git cõtinuatio: ?
„ . . „ , — ſic ꝑ menſej ſingu .
in ſecula ſeclox. t dixit mi los intclligik eter⸗
hi; Hec pba fidẽliſſ ima ſt ? Kinp i Kucr :
ba. Et domin de/ ſpuͦuʒ ꝓ ſua nouitate ⁊ ſu
phaꝝ milſit agelü ſuũ: oſtẽ a duratione: h
dẽ ſuis ſuis que oʒ fieri c qmõ dẽ a. vltio:
to. Et cce venio velociter. Sterit menſid er
Biũſ ꝗ cuſtodit ᷣbapphe ex ſabbato .
. en ex ſabbato cc.
tie libꝛi h. Et ẽgo iohes q hb(Et folia ligni
audiui ⁊ vidi hec. Et poſt/ rrteragrii
ſë vidiſſex: cecidi r folia intelli·
i; audiſſe vidiſſeʒ . cecidi gunt᷑ verba ẽt ᷣm
vt adoꝛarẽ añ pedes angeli cõeʒ modi loqn-
a mihi hec oñdebat. Et di folia ligni ſi
xit mihi:Aið ne fecen. Cõ Vba xpl in euage
ſi. n. niſſũ c fraty tuox p lio gtitaꝛ iſt ad
phaꝑ: coxr9 huãt vba/ P nãpꝑ pᷣdicationeʒ
phie libꝛi hub. Deũ adoꝛa euangelij getes p

Et dixit mihi: Ne ſigqueris oꝛbẽ diſpſe ouer⸗
ſe ſi ad chꝛiſtum.

verba pꝛophetie libꝛi buũ. (¶ Etoẽ. Dic c
fffſequeni deſcribit
CLirca 5 ſciendũ ꝙ in ↄuiuis carnalibſolent hoies re

laxare liguas ſuas ad blaſphẽias ⁊ ↄuicia:pp qð diues

epulo poſit in inferuo magis cruciabat in lingua:
xvj. Hoc at remouet a ↄuiuio celeſti:cũ di: i Et oẽ
maledictũ nõ erit in ca ãplo. Sed gaꝝ actio ⁊ vox lau
J 21 ſedes dei ⁊ agni in illa erũt.nã ibi maxie
relucet eoꝝ maieſtas. Perferui eb. ſ. angeli ſancti ⁊
eruiĩẽt illi.exeqndo qcqd placitũ eſt ei.

p ¶Et nox vltra nõ erit ⁊c hoc expoſitũ eſt. ʒ. hic tñ

repetit ad maioꝛẽ aſſertionẽ:⁊ qꝛ fuire deo eſt regnare
io ſequit᷑: q ¶ Et regna. i ſecla ſcoxꝝ.i. einaliter a pte
poſt. r ¶ Et dixit mihi. hec eſt vltia pe pncipalis hyli

7

*

nit in fine p modũ epilogi in qͥ pꝰ ponit h libꝛi

ʒictoꝝ ↄfirmatio: ibi Cõteſtoꝛ. n. Circa p dicitur:
r ¶Et dixit mihi. angelus. s ¶¶ Pec vba a te ſcripta.
t ¶ Fideliſſima 7 va ft. Nã a pᷣ vitate pceſſerũt:iõ ſub
oñs de' ſpũuzʒ pphᷣaꝝ. lʒ vnus ſpũſſcũs ta
gat mẽtes oium ꝓphaꝝ tñ effecx ei ſt multi ⁊ varj in
mẽ ¶Bñgere ſᷣuis. per ioheʒj. y ¶ Que
oʒ fieri cito.qꝛ ſi poꝛdinata a deo:c'oꝛdinatio non pot
fruſtrari:iõ ſubdẽ: 34 Et ecce venio velocit.ad ipam

implendũ: ⁊ ſic apparet h libꝛi vitas.ꝛ tangitur eius

ñ dicitur: Beatus qui cuſtodit. eius auctoꝛi
Et ego iohãne)
ac.qui adhuc viuens in terris fuit maioꝛ homine: par
angelis:pꝛopter qð angelus rennuit accipere reuerẽtiã

5*

quã ſibi voluit exhibẽ:cũ dicitur: Et poſtq audiſſẽ ⁊c̃.

pʒ lr̃a. 4 ctangit h'libꝛi aliqualis intelligibilita: cũ dẽ
a ( Et dixit mihi ne ſignaueris ⁊c. i.nõ occultes oio in
ectũ verboꝝ: pꝛopter qð in pluribus locis ponunt

h;

—

S. =

=

☛ = – =.

= = ☛ ☛ꝰ = 2⸗

—

— — — ä —K;
2 ☛

=

cedũt i gia finali.

nitionẽ maloꝝ: ⁊ pꝛemiationẽ bonoꝝ. o

intelligẽda aliqli: ſaltẽ in multis:ſiẽ ſuppdeclaraui ĩ lo
cis ſuis. b ¶ Tps.n. ppe eſt. impletiois ſcriptoꝛum.
c ¶ Qui nocet. Hic inipõit᷑ bꝛeuis recitatio pᷣſcripto

ad hoc dr: Qui nocet.peccido pximũ. d
ceat adhuc.i.no- “ PER.
cebit:ita ꝙ ponit᷑

pe moꝛtali.
e¶ Et q in ſoꝛdi

ve 6 51 .
1en 6 aic, veio cito: ⁊ merces mea me
cat adhuc.i. ſo⸗ Ccũ ẽ:reddẽ vnicuiq; ſʒ opa

deſcet. g ( Et q lſua. Egoò ſuʒ alpha ⁊ o:pꝛi
iuſt.r̃cte viuẽdo

ad pꝛoximum.

No-

gicoßrariuie⸗ in⸗ Tẽpũᷣs.n. ppe eſt. Qüi no/
nrverepeobhn cet noceat adhuc:t qui in
ſcitis qᷓ moꝛiunt᷑ i ſoꝛdibꝰ e: ſoꝛdłſeat adhuc.

Et qũi iuſt iſtiſicet adBðuc
t ſcus ſcificet᷑ adhuc. Eccł

m⁊ nouiſſin:pncipiũ ⁊ ſi
nis. Beati ꝗ lauant ſtolas

lggi nahut. ſuas in ſanguine agni ur i
⁊loquit de iuſtis plas eoꝝ in ligno vite:ẽt p
pꝛedeſtinat q de· poꝛtas intrẽt ciuitatẽ. Fõꝛiſ

DB, ⸗ „ t „ „
a ¶ Et ſcũs.viuẽ canes et venefici et ipudici

&t homicide èt idolis ſfuien

do munde ad ſe- omi f.
ipm. ꝛ in ſupioꝛi tes:et oĩs gꝗg amat ⁊ fſac men
b'freqnter ocm ẽ daciũ.Ego ieſus miſi ange
S luũ meũ teſtificari vob hec ĩ
3.fſD. 1.
⁊qᷓ;ᷓ ad hoc dẽ in eccleſijs. Ego ſuʒ gen' ra

pſona chꝛiſti:
b ¶ Ecce venio ci

dix dauidſtelli ſpledida 7

— M
ſit oñdit.d. c ¶ Ego ſũ alpha ⁊ o.i.cã effectiua ⁊ finalł

