ter vos ma.fi.ſit veſter miſter.i.ſe exerceat in oblian ijs
hũilitaſl.⁊ qꝛ in moꝛalibꝰ magis mouẽt fcã q; vba: iõo

u tißt
ſern
ngie
Asbins
iribeie

horigd
bist.

cusolap
.

ponilit
zoniſlei
Cuub ſti
encl
ſ
gmmulrn

crmicha
AWro.
rtmono⸗
NeA⸗
lcardun
ſtrextdi
ponmidr
ſcut r0
geodchen
auemude
i 66
ſelthit
nag can
Plletan
riclon⸗
iſtmtal
oormnoni
W
eidn
ſlolrn
litci
tohut
bolſt

.

ein
nti
wum
en
Ap
ten

Nalanefſt
Eiiczigil

ſbinni

eninniſoftn
inztonabt.
(rlliden
Enliſin thi
Celluricsame
remungedti
nſi tala on⸗
malscini
nipergunf
icusdirtti

ripcſenis
procs 15
emonmto
us ſuntpcn
vtaniszen⸗
niſimen
güfmſaf,
Ural aucen
vboodeekonn
gluninnts
tuiprpt,,
nuſmnerliü
holſtcllii.
neſt meuda
vondunhu
hnsparatn
Alaſapienn⸗
Ftenn
Uzeſſegei
ndineti ln
1. 1
bumilateg
ziohamen

Zato

6 inſp

hocẽ að dẽ hic:
86 Et egrediẽti
bus ülis.i. xpᷣo ⁊

toꝛ ꝙ in platis dʒ eſſe pietatis dulcoꝛ ad ↄtinue bñfaciẽ
dũ ſpditis:qꝛ xpᷣs nõ ſolũ in domo ⁊ in qꝗete exñs: ſʒ ẽt
in via abulas nõ ceſſabat pplm docẽ ⁊ ifirmos curare:

ioꝛ ſieri:ſit veſi miniſi. Et ꝗ
voluerit inter vos pᷣm eſſe

eius diſci ulis. .
0 b hierico.

nomẽ ciuitatij eſt u reitel kunes. — H
q̃ corã fils iral hõis nõ venit miniſtrari ſʒ
coꝛꝛuit: vt hẽ ili. miniſtrare: ⁊ dare aĩiaʒ ſuã

oue redẽptionẽ ꝓ multis. Et
grediẽtibillis àb hiericho
ſecuta eſt euʒ turba multa.

p ¶ Secuta ẽ eũ
turba multa. deſi

deꝛãtej udire do Ei cce duo ceci ſedẽtes ſe
ctrina er et in via cus viaʒ:audierũt qꝛ ieſus
4 ααο träſiferæ clamauer dicetel
erat vnus:non eſt Dſie mißere nr̃i fili dauid.
hic ↄdictio: qua ð .
licʒ eſſent duo ᷣm

vitatẽ:vt dic h̊ matth:tñ vnPerat famoſioꝛ altero:vel iĩ/
poꝛtunp clamabat:⁊ iõ de illo tm facit Marc'mentõeʒ
ſequit᷑: r iſerẽ mei fili dauid.vocãt eũ filiũ dauid
qꝛ credebant ipᷣm eſſe xpᷣm ꝑ ꝓphas ꝓmiſſũ:⁊ notum
ca apud oẽs iudeos ꝙ xpᷣs naſciturus erat ð ſemie da
uid. 8
ipediebãt turbã ab audiendo xpᷣi doctrinã. t ¶ At illi

mag clamabãt ⁊c. timentes ne ab icrepatione alioꝛuʒ i

pediret᷑ auditio exauditio petionis ipoꝝ. v ¶ Et ſte

tit ieſus c᷑. ĩ hoc apparet e clementia: qꝛ nõ dedignat⸗

ẽ ſtare ⁊ alloq ꝑſonas viles ⁊ paupej. x¶ Quid vult

⁊c̃.nõ petit qꝛ ignoꝛet eoꝝ volũtates:ſʒ qꝛ ad miracloꝝ
operationẽ vult hie ſanandoꝝ ↄfeſſioneʒ:vt ex h mag
appareat euidentia miraculi. y¶ Tetigit ocu.⁊ ↄfeſti
vide.i.ſhito.Ex quo apparet ; illa illumiatio fuit mi
raculoſa:nõ nãlij qꝛ na non opat in inſtanti. ʒ ¶ Et ſe
cuti ſũt eũ.fide.ſ.⁊ moꝛib :qꝛ illi qͥ illumiati ſunt a xpᷣo
coꝛpoꝛalr ab ipᷣo illumiati ſunt ẽt mentaliter:qꝛ totum

9 *

hoĩeʒ ſił facit ſaluuʒ:vt dẽ iohis.vij. Lotũ homineʒ ſal-
uum feci in ſabbaro. In caplo. xx. vbi dẽ in poſtil
la:Sed hec reſponſio non videtur conueniens ⁊c᷑.
In vichen hec rñſio bti gre.rõna/ Ritio
breiliter excludenda ꝓpter illas diſſimilitudines
uas allegat poſtillatoꝛ. Nam ea que paraboli
ce dichtmr. nõ ſunt totaliter applicabilia intentui. vnde
ipſemet poſtillator luce.xvj.expꝛeſſe dicit ꝙ ſilitudo pa
rabolica non currit ſemp quatuoꝛ pedibꝰ:ĩmo ſi tenet ĩ
oibus iaʒ non eſſet ſimilitudo: ſed magij idẽtitas pꝛeſ/
tim cũ ad tollẽdas ſimilitudies huius parabole ſufficit
ſententia Chꝛyſo.ꝗq in hoc loco ſic dicit nõ opoꝛtet ea q̃
in parabolis ſunt ᷣm totũ qð di inueſtigare:ſʒ ĩtentiõeʒ
pp quã ↄpoſita eſt intelligere ⁊ nihil vltra ſcrutari.non
eni iducit hoc vt oſtendat aliquos inuidie moꝛſus:ſʒ vt
oſtendat hoj tanto potitos eſſe honoꝛe ꝙ etiam iuidiã

alijs poterant generare:hec ille.vñ in hoc loco murmu

ratoꝛes illi q dicuntur nequa:non de ſanctij itelligendũ
eſt:ſed de alijs hõibuj nequã ꝗ in ſimili caſu conſueuer̃t
murmurare. Similiter ⁊ qð dicit in fine: Mlti ſũt vo
cati pauci vero electi.ᷣm eundem Chꝛyſo. non ad ſupi/
oꝛes ſcõs ptinet ſed ad gentes ex ipſis gẽtibꝰ:lʒ multi ſũt

vocati pauci tñ electi. Et aduertetenduʒ ꝙ in ipᷣa expoſi
e poſtillatoꝛ inueniunt maioꝛes diſſimilitudineſĩ pn

erit veſter ſuus. Sicut filiꝰ

ba aũt icrepabat eos.qꝛ ꝑ clamoꝛẽ ſuuʒ

Matthei xxj.

Uucit ſui ipᷣp exeplũ dicens: Sicut fi. ho. nõ ve. mini.
ſʒ mi.⁊c. n ¶ Et egrediẽtibꝰ. Pic ↄnter oſtendit ſalua

cipali ſeu finali pte ſyſius parabole. dicit eni. Qe cũ cuʒz ſero
factuʒ eſſet.intelligit de tempoꝛe gꝛe qð incipit a xpo:qð nõ

pot ſtare. pmo qꝛ illud ſero iaʒ non erat tempus opandi:ſʒ

potius recipiẽdi mercedeʒ opatõij: qð patʒ ex hoc qð dicit.
DOñs vinee.i.deus. Pꝛocuratoꝛi ſuo.i.chꝛiſto. Uoca ope/

ra ios r̃dde ill mer
”M cedeʒ.ex quo pʒ ꝙ iaʒ
Turba aũt ĩcrepabat eos s erattehus opãdi:
ut tacerẽt.at illi mag ed mercedeʒ recipien
b gldi remm Iclama di. Non eni dixit vo/
. an . dlcent . Ae mißere ca operarios:vt labo
nr̃i fili dauid. Et ſtẽtit ieſus rent:ſed vt mercedeʒ

⁊ vocauit eos ⁊ ait. Qũuᷣid
vult vt faciã vobis. Sicũt
illi:Oñe:vt apiant᷑ oci nf̃i
Mißt aũt eoꝝ ieſuſ: tetigit

ti:qð non cõpetit tpe
gre in qͥ magis opʒ la
boꝛare iꝙ; i pdictis tẽ-
poꝛibus.ſ.antiqᷓ legis

oculoſ eoꝝ. Et cõſeſti vide PAn kii.
rũt èt ſecuti ſũt eũ. ¶ XxI. ad Coꝛin. vj. Exhibe
u⸗ ſecuti ſũt eũ. ¶ XxI amuj noſmetipſoj ſiẽ

XZciũʒ appꝛopiq̃ſſeẽt dei mininiſtros ĩ ml⸗
dieroſolymis et vẽiſ ta patientia in tribu⸗
?JMVMdũẽ laonih in heralſien
Rr8ů—— ,. tibi anguſtuz ac. qz⸗
ſilia ñ legũt᷑ dicta ãtids p modũ exhoꝛtatõis:licʒ aliqñ per

modũu pene.ꝛ qꝛ lʒ gra ſit qdaʒ ichoatio glie ñ tñ dĩ merces

ſʒ potius pᷣncipiũ merendi. Merces aũt copioſa eſt in celis
Matth. v. ca. vñ ſententia ſcõꝝ validioꝛ eſt ̃m quã ꝑ illud
dẽ: Cum aũt ſero factũ eſſet.intelligitur cũ dies totius mũ/
di ad veſperũ cõſũmationis inclinata eſſet. ¶ Replica.

caplo.xx.vbi dicit ſero qñ oparij vocant ad reci

piendum mercedẽ opoꝛtet accipere pꝛo tpe gre qð a
po incipit ppter hoc qðò dẽ quoſdam murmuraſ-

ſe ꝙ in eterna btitudine locuʒ nõ hẽt:Gur.obijcit ꝙ tpj gra

tie nõ eſt tᷣs recipiendi ſed merendi. Ad hoc põt dici ꝙ tpᷣj
gfre fuit ⁊ ẽ ts recipiendi q ad pᷣguſtationem glie q̃ copioſa
fuit in pᷣmitiua ecclia.⁊ ſiẽ putat burgen. ſoluẽ argumentũ
poſtillatoꝛij p hoc quia parabole nõ dicũt oimodã ſilitudi
em: p idem ſoluitur argumentũ eꝛ“75. (¶ La. XXI.
Vcũ appꝛopinquaſſent. Poſtq; deſcripta ẽ edifica/
j tio eccleſie gentiliũ in fide ⁊ moribus: Pie deſcribit
repꝛobatio ſynagoge iudeoꝛum:⁊ hoc triplici ratio
ne.quia pꝛimo fuerunt contemptoꝛes diuine maieſtatis.
quia fuerunt cotradictoꝛes diuine veritatis caplo ſequẽ.
3quia fuerũt qntũ in ſe fuit depꝛauatoꝛes:ſeu damnatoꝛe

diuine bonitatiſ xxii ca. pma diuidit in tres:quia poſten-
dit᷑ pnoſituʒ ſigno celebꝛi:⁊ facto patenti:ibi Et intrauit ie

ſus.ʒꝰ verbo rõnabili:ibi Quid autẽ vobis videt᷑. pma in

duas:quia pꝛimo ponitur veritatis adimpletio: iudeoluiꝛ

.

contradictio:ibi Cum intraſſet. Iterum pꝛima in duas:da

pmo oſtenditur pꝛopoſituʒ per duplex celebꝛe ſignum chꝛi
ſti.e ponitur:ibi Plurima autem turba.Circa pꝛimũ ad/
uertendum ꝙ ſignũ aduentus chꝛiſti in hieruſalem ad redẽ
ptioneʒ popouli fuerat pꝛedictuz: ⁊ celebꝛi ſama diuulgatũ
ʒach.ix.vdelʒ e xpᷣs ventur erat i hieruſalẽ in paupertate
7 hũilitate:ſedens ſuper aſinaʒ ⁊ pulluʒ eius: ⁊ iõ legiſperi/
ti hoc videntes in ipo adimpletuʒ oñdunt᷑ contẽptoꝛes ſue
maieſtatis:qꝛ nõ receperũt eũ:ſʒ magis tanq; deceptoꝛej p/
ſecuti ſũt:⁊ hoc ẽ qð dĩ h: a ¶ Et cũ appꝛopinqſſẽt hiero
ſolymã.ſ.ieſus ⁊ diſcipli eiꝰ. b ¶ Et veniſſẽt betphage ad

motẽ oliueti. Mos oliueti ẽ ppe hieruſalẽ diſtãs ab ea per
vnũ miliaf̃:qꝛ dẽ Act.i ꝙ diſtat tm ab ea ꝑ iter ſabbati:qð

ↄtinet mille paſſns ꝗ faciũt vnũ miliare. Betphage ẽ qdam
villa pua ĩ deſcẽſu mõt: oliueti vſus hierłʒ:⁊ erat villa ſacer

recipiãt laboꝛis pᷣteri

Q

dotũ:qꝛ licʒ ſacerdotes non hẽent hereditates ad excolẽduʒ

hẽbãt mñ domos ad aialia nutriẽdũ ⁊ ad manendũ e a

vacabãt cultui dino in hierhi: ex illo looo c ¶ Miſit di⸗
ſci. ſuos di. Ite in caſtel. c . in hierlin:q erat clauſa tripli
ci muro cũ ppugnaculis ? foꝛtalici ad modũ caſtri:vt h‚

iij. Regũ ⁊ ideo dẽ caſtellũ. ð¶¶Et ſtati in
iſta aſina erat cõis pauꝑib'nõ hñtib aialia: q oꝑabat in

ea dabat ſibi pabulũ
I facto ope r̃ducebat
ad locuʒ determiatuʒ
vt aliꝰindigens poſſʒ
accipẽ eaʒ ⁊ pulluj e
nutriebat᷑ cũ ea ꝓ co/
ſimili ope. e ¶ Poc

aut fa. ẽ vt adiple.qðd
dic. ẽ per ʒach.ix.Di.

fili. ſyon ⁊c̃.hoc eſt ci
uitati hierim: que di
cebat᷑ filia ſyon: qꝛ in
monte ſyon erat foꝛ/
talcium ciuitatis ill
F7 ptegebat᷑ ciuitaj ab
illa parte: ſicut filia
a matre. Conſideran
dum ẽt ꝙ hic accipit᷑

continens pꝛo cõten-

to:ſcʒ ciuitaj ꝓ babi

f¶ Ecce rex tuus ⁊c.
i.xpᷣs:qꝛ hec auẽtas
à doctoꝛibus hebꝛeis
exponit᷑ ad litterã de

Et ſtati iuẽietis aſinã ⁊c.

ſent betphage ad mõtẽ oli

ueti tũc ieſus miſit düͤos di
ſcipulos dicẽs eiſ: Ite in ca
ſtellü qð z vol ẽ: èt ſtatĩ in

uenietis aſinã alligatam ⁊?

pullũ cum ea: ſoluite ⁊ ad/

duciꝶæ mihi. Et ſigs vobis

aliqd dixerit.dicite qꝛ dñs

his op; hʒ: ⁊ ↄfeſti dimttet

eos:Hoc aũt ſcm̃ ẽ: vt adi/

plẽt᷑ qð dem̃ ẽ ꝑ ꝓphaʒ di⸗

cẽtẽ: dicite filie ſyõ: Ccce rex

tu vẽit tibi maſuer ſedẽs ſr
aſinã ⁊ pullũ filiũ ſbiugal:
Eũtes aũt diſcipuli fecerũt

P aſtutias ſuas diuer

oſtenſuʒ. ponit ibi: Et acceſſcrũt ad eũ. Ad euidentiã
pᷣmi conſiderandũ ꝙ; kncſpes ſacerdotuʒ qͥ erant auari
4

s conabant᷑ excoꝛiare pplłin: igit

qꝛ de longindqs ꝑtibus aliq veniebant in hier:m cã uo
tionis qꝛ nõ erat eij licituʒ alibi ſacrificiũ offerre:⁊ non

rima aũt turba ſtrauert ve

noĩe dñi:òſãna ĩ altiſſimis:

poͤpli aũt dicebãt. Hic ẽ ie
ſus ꝓpha a nacareth gali

ſiẽ pcepit ul ieſus: Et addu/ ementes in templo:⁊ men
xer̃t aſinã ⁊ pullũ.⁊ ĩpoſue
rũt ſuper eoſ veſtimẽta ſua:

poterãt ex tam lõ
ginquo aialia ad-
lucere:⁊ iõ ſacer/

ſtimẽta ſua ĩ via.Alij aut ce dores tatueramt
debãt ramos de arboꝛib anpo iaies
ſternebãt ĩ via:Curbe autẽ gebãt in atrijs tẽ⸗
q̃ pᷣcedebãt ⁊ q̃ ſeqbãt᷑ cla pli illa q̃ poterãt
mãabãt dicenteſ. Oſanna ſi in templo offer i.
lio dauid: bſidicrꝗ vẽit in gepaberer excula

tionẽ ceſſandi ab

Et cũm intraſſet hieroſoly oblationib:ſimi⸗
mã:cõmòta ẽ vniuerſa ciui liten ae igen
tas dicens: Quis eſt hica non bebant pecu

niam vnde poſſẽt

aimalia offerẽda

„2 I Eο IB/,
Po. g4 Sechenot 7 eü ðſuꝑ ſedẽ lecert: Nlů
aſi. pu-l-c. Inoögsss .
ſederit ſup vtrunq; ſimul:ſʒ ſucceſſiue:qꝛ pſedit ſup pullũ
qꝛ tñ nõ erat domitqꝛ adhuc nõ fuerat aPp legtus hüuanis
vſib:vt hr̃ mar.xj.⁊ luc.xix:iõ poſtea ſedit ſuꝑ aſinã. hHoc
aut factũ eſt in figura:qꝛ pꝑ pullu ſignificabat᷑ pplus gentilij
q nõ fuerat ſbiect iugo legis:p aſinã vo pplłs iudaicq labo
rauerat ſpᷣ lege.ad hoc autẽ vẽiebat xpᷣs vt vtrunq; pplm
iugaret ſibiꝑ fidem catholicã. 5EPurina aũt turba
PHic ponitur ꝛmſignũ qð ꝑ ʒachariã fuerat dictũ ꝙ xpᷣo ad-
ueniente ſuꝑ aſinã ⁊ pullũ ciuitas hieroſolyma exultaret ⁊
letaret᷑:⁊ hoc fem fuit tũc vt dẽ h:⁊ h pʒ in trib .pqꝛ dẽ hic
Pluri.tur.ſtra.veſti.in via ⁊ hoc fuit in ſignũ exultatõis ⁊
honoꝛis:⁊ ne aſina ⁊ pullus offenderẽt ad lapides.xĩ eo qð
dẽ: i ¶ Alij aũt cedebãt ramoj de arboꝛib⁊c᷑.viridita ra
moꝛuʒs erat ſignũ leticie ⁊ exultationis.ʒ in eo qð dicitur:
amabant di. oſan. fi. da. Oſanna ẽ vbũ hebꝛaicũ cõ/
poſitũ ex oſi qð eſt ſalua: qna qð ẽ aduerbiũ optãdi ⁊ va-
let vtina: æ dẽ oſanna remota vltia littera pᷣme dictioi::vñ ẽ
ibi ↄpoſitio ex coꝛꝛupto ⁊ ĩtegro:⁊ iõ oſana tatũ valʒ
₰

vtinã vł obſecro ſalua.⁊ ð q̃ ſalute itelligat ſodit᷑. l ¶ O
ſana in excelſis.qꝛ xpᷣj vẽiebat.ad dãð.ſalutẽ celeſtẽ ⁊ einã.
m ¶ Et cũ intraſſet. Hic ponit iudeoꝝ indignatio qꝛ pnci-
pes lacerdotuʒ ⁊ maioꝛes indignabanti de reuerẽtia xpᷣo ex
hibita: ⁊ ideo dĩ ꝙ n I Cõmota ẽ vniuerſa citas. qꝛ fem
maioꝛũ dr eſſe ſem̃ totius ciuitatis dicẽs. o ¶ Quis eſt h
q.d.iſte nõ ẽ talis ac tantus ꝙ talia deberẽt ſibi exhiberi.
p ¶ Populi aũt.i.ſimplices ⁊ vulgarej quaſi rõneʒ de ↄꝛio
reddentes q ¶ Dicebãt. Hic ẽ ie. pꝓphe.a naxa.galil.⁊ vo-
cant eũ ꝓphᷣam nõ quẽcũq; ſʒ illũ 8 dictus fuerat ꝑ moyſẽ
Pr ann Deut.xviij.⁊ replicat᷑ Actu.vij. Pꝛopham ſuſcita
bit de ð fratrib' veſtris c. æ ideo merito debet honoꝛari:
r ¶ Et intrauit. Pic ? oñdit᷑ ꝙ iudei fuerũt ↄtẽptoꝛes diui
ne maieſtatis in facto patẽti Et diuidit᷑ in duas: qꝛ p oñdit᷑
xpᷣi dĩnitaj ex duplici fcõ. ſubiũgit iudeoꝝ ipugnatio: ibi
Uidentes aũt pᷣncipes.p in duas ſᷣm duplex factum a xpᷣo

lee ⁊ ĩtrauit ieſuſ ĩ tẽplũ ði. enger ndc
æ eiſciebat oẽs vẽdentes Z nũmularios ſbᷣ
4 1 certa cautione pe
ſas nũmularioꝛuʒ ⁊ cathe/ cuniam traderẽt:
dras vendẽtiũ colũbaſ eů/ . ſei nalernl
tit: t dicit eiſ. Scriptũ ẽ do nficium offerre:
lʒ enĩ ꝓ illa acco

modatiõe pecuuie nõ reciperẽt pecuniã vltra ſoꝛtẽ: reci
bicbet tamẽ aliqua munera vel exenia:⁊ ſic pʒ ꝙ pecca⸗
ant ex fcõ qð erat illicitũ.ſ.aliquid recſpẽ vltra ſoꝛtem
qntuncũq; modicũ.Et ex loco qꝛ talia exercebãt in lod
oꝛoni deputatis: ⁊ iõ xpᷣs talia tanqꝙ illicita de templo
eiecit: a in hoc ſe dñʒ templi oſtendit:⁊ hoc eſt qð dẽ ᷣ:
r¶ Er ttrauit ieſus in vpii dei. tẽplũ aũt aliqn accipit
,ꝓppꝛie pꝛo domo tẽpli:qð diuidebat᷑ in duas ptes.Una
pars vocabat᷑ ſanctum vbi erat altare thimiamati::mẽ
ſa ⁊ cãdelabꝛũ. Alia pars erat ſanctum ſanctoꝛum:vbi
erat archa teſtamenti: ⁊ duo cherubin.illaʒ parteʒ que
dicebat᷑ ſanctum intrabant quotidie ſacerdotes ad offe
renduʒ incenſũ ⁊ nulli alij. intra ſanctũ ſanctoꝛum ſoł
ſũmus pontifex intrabat ⁊ ſemel in anno. Aliqñ auteʒ
accipit᷑ tẽplũ large quedaʒ platea quadrata ante tẽpluʒ
clauſa muro:⁊ dicebatur atriũ ſacerdotum:quia ſbᷣ di⸗
uo erat altare holocauſtoꝛuʒ: ⁊ illud itrabãt non ſoluʒ
ſacerdotes: ſed etiazʒ leuite eos adiuuantes in excoꝛiatõe
hoſtiaꝝ ⁊ ablutõe ⁊ coſilibus.vulgares aũt hoies illuc
nõ itrabant:ſʒ ad oſtiũ ill atrij aĩalia viua offerebãt ſa
cerdotib'. Iſta aũt duo loca nõ intrauit xpᷣs:qꝛ nõ erat
ſacerdos nec leuita:ſed pꝛeter iſta duo loca erant ahuc
duo alia loca:vbi hoiej ſᷣ diuo erant in oꝛatõe:⁊ ĩ vno
oꝛabant viri:⁊a in alio mulieres:⁊ iſta atria nomie tem
pli vocabant᷑ ſm ꝙ ſcribit Actu.iij. Petrus ⁊ iohnanes
aſcendebant in templũ ad hoꝛã oꝛonis nonaʒ:⁊ de hoc
dẽ h.Et intra.ieſus in tem.dei ⁊ eij.oẽs ven.⁊c̃.Sed q̃ri
tur hic quomõ nò reſtiterũt ei:Dicendum ꝙ ex ocułei
⁊ facie exibat fulgoꝛ terrẽj eoſ:ita ꝙ ñ audebãt reſiſtere:
ſicut i voce ſua terruit eos qui veniebãt ad capiẽdũ euʒ
q cũ audiuerũt ipᷣm dicentem ego ſuʒ: abierunt retroꝛ
ſuʒ ⁊ ceciderũt in terrã:vt hẽ ioh.xviij.In voluntate ei
chꝛiſti erat oſtendere infirmitatem aſſũptam:a ſue diui
nitatis vtutem.ſequit: s ( Et dicit eis ſcriptuʒ eſt eſa.

llati
giarant ar
urſpfnr ie
Wafmnenon
igtn
Dnicliga⸗
uun
–
4 odliidez
ainihin
Carinamst⸗
Aili ni
ncde l⸗
Lbgkeruli
neacſimnli ab
Plutonih ſn⸗
gealgyene
nhihutpen
in moepoſſa
nis oferice
grid ſeano
kamerant bi
mulariosſ
nucuutone e
wum raderet.
mloſereuſs
rainpofuüſ
mnücunofne
Beni i
üͤylenſoni

—
chiyimkem
ſacerbunb
ilicndem
1hocckqdti⸗
iait diinin
indungtaln
tthininuln
mmimwvun

in nngen

ſeror dd
nihuanmnſ
w. Niniaun
Arinr ih
“
binnon olj
ineronahe
itboucstlin
14 ofoarchat 4
is gnoerat
Canmt ihu
omoͦetinnd
nunommieten
467 beran
hnaz deet
nig
gcroc
Ginnine
12
lapitn

pꝛia:qð ñ poterat

dẽ eſſe locuj vbi ſpolia que rapiunt ↄgregant᷑:⁊ hoc fece
rũt ſacerdotes de templo:vt viſũ ẽ. W¶ Et acceſſerũt.
Pic ponit᷑ 2 fcm̃
oſtenſiuuʒ ſue di⸗

uinituis in cua⸗ mus mea dom oꝛonis vo
incurabilium:qð hirvas aute ſecnſisillaz
nõ poteſt fieri ni-⸗ ſpelunca latronũ: Et acceſ-

ſi vtute dina:⁊ h ſerunt ad eũ ceci ⁊ claudi ĩ
eſt qð dẽ: Et acceſ tẽplo:et ſanauit eos: Nidẽ

ſerut ad eum: cci Ecs aũt pᷣncipes ſacerdotũ

Zalali habitii T ſcribe mirabilia qᷓ fecit:c᷑t

fit regrelſuſ ver Puẽoſ clamãteſĩ tẽplo ⁊ di
nãm. x ¶ Et ſa cæ&teſ:oſanna ſilio dauid: in

nauit eos vtute ꝓ ignãti ſũt èt dixer̃t ei: Au
dis qd iſti dicũt: Jeſùs aũt
ta. y¶. Uidetes dixit eis: Atiqʒ: Nũq; lẽgi
aũt pncipes. Pic ſii:qꝛ ex oꝛe ifatiũ ⁊ lactẽtiũ
2ↄñter ponit cõtra pfeciſti laudẽ:⁊ rᷣlicil illis

facere virtus crea

duas ptes:qꝛ p ex thaniam:ibiq; mãſit. Maà

indignatione ipu ne autẽ reuertens in ciuita

gnant eius famaʒ tem èſurijt: Et uidẽs fici ar
22 eius doctrinã

72 ina poꝛzé vnã ſecus viam venit
ibi: Et cum venii ee Eer
ſet in tepluʒ ma ad eam:⁊ nihil iuẽit ĩ ea ni

in onas: dꝛ yba
ponit᷑ iudeoꝝ ipugnatio.⸗ ponit᷑ xpi rñſio:ibi Jeſus au

tẽ dixit eis. Circa pꝛimũ ſciendũ ꝙ ſicut freq̃nter dictuʒ

eſt pncipes ſacerdotũ ↄceperant rancoꝛẽ ⁊ odiuʒ j xpᷣm
pꝑ hoc manitfeſte rephendebat auariciaʒ ⁊ alia eoꝛuʒ

vicia: Et videntes miracula q̃ fecit. infirmos ſanando.
verum. a ¶ Indignati ſũt. verũtñ qꝛ non audebat mi
racula mãiſeſte ipugnare:iõ ruct euʒz de applauſu po

—

Et pueros clamantes in tẽplo ⁊cc. ipᷣm.ſ.eſſe x-im

puli quẽ ſuſtinebat circa ſe. c ¶ Et dixerũt ei:audijqͥd

iſti dicunt. q.d. ſi tu eſſes iuſi ⁊ bonꝰtu nõ ſuſtinerej ta
leʒ applauſuʒ ppli. c¶ Jeſus auũt dixit eis. Hic poitur

xpi rñſio:vbi xpᷣs oñdit eos iuſte repꝛobandos a deo 2

bᷣmo fcõ:⁊ euidenti ſigno:ibi Mane autẽ reuertens. In
p gͤ pte dẽ ſic: c ¶ Jeſuj aũt dixit eis.q d.bñ ſcio quid

iſti dicũt me xpᷣm confitẽdo ⁊ ꝙ hoc debeã ſuſtinẽ pz:

qꝛ h eſt ex dina poꝛdiatoe ſʒ ꝙ icribit ĩ pᷣſ.pꝑ qð ſbdit:
d· ¶ Munq le.qꝛ ex oꝛe infan.⁊ la.pfe.lau:q.d.voj qui

eſtis legiſpiti deberetis ſcire hanc ſcripturam:⁊ per oñs

me nõ repꝛehendẽ. e (¶Et relictis illis. tanq excecatis
p inuidiaʒ. f ¶ Abijt foꝛas extra ciuitateʒ. ⁊ in hoc ꝙ
dimiſit eos coꝛpoꝛalr:oñdit facto eos eſſe dimittẽdoj a
deo ſpũaliter pꝑ eoꝝ excecatiõem. g ¶ Mane aut re
uertẽs. Hic oñter oñdit eos iuſte repꝛobandos a dᷣo eui
denti ſigno:in hoc videlʒ ꝙ; arboꝛeʒ fici hñtem folia tm
maledixit:⁊ pꝑ hoc oñdit ſacerdotes illos eſſe maledcõs
a deo:in quibP non erãt opa vitatis:ſʒ tm exterioꝛ appa
rentia ſãctitat:ſicut enĩ ꝓph̊e nõ ſolũ verbis:ſed aliqñ
factis pꝛophetabãt:ſicut eſa.iuit diſcalciatuj in ſignũ q
pplus ſic duceret᷑ captiu:ita xpᷣs maledixit ficui:nõ pp
maliciaʒ arboꝛis vl defectũ eius:qꝛ nõ erat tẽpus ficoꝝ
vt dẽ Mar. xj.ſed ad ſignifrcadu ſarergote q erant ſi
ne fructu bonoꝝ opeꝝ eſſent maledicendi a deo.diẽ ;:
s ¶ Mane auiẽ reuertẽs.in ciuitatẽ i.in hieruſalem.

Et ſiidentes diſcipli:mira tatis:ſed tm apparen
ti ſüt dicẽtes:Qũo ↄtinuo tiam ſcitat. I ¶ Et
gruit: Rñdeẽens ãt ieſus:ait aitilli nũq naſcat ex
eiſ: Amẽ dico vob:ſidabu tefru cotinuo are.

in templum.i.in atrium templi:vbi conueniebant homi
ad oꝛandum ⁊ verbuʒ dei audienduʒ:vt ſupꝛa dictum eſt.
s ¶ Acceſſerũt ad eum docen.pꝛin.ſacer.⁊ ſe.Ex quo patʒ

Oatthei · vxj.

vſ. t¶¶Do. mea do. oꝛo. vo. vos aũt fe.il. ſpe. la. qꝛ ñ
czurabãt de cultu dei:ſʒ magis de excoꝛiatõe ppli ꝑ aſtu
tias ſuas exdqſitas: vt viſuʒ eſt. Spelunca aut latronuʒ

p 4 Eſurijt. Iſta aũt eſuries nõ fuit nãlis:qꝛ in ſero pcedẽ⸗
ti còmederat: nec adhuc hoꝛa cõedẽdi:ſʒ ſiẽ maledictio ar
boꝛis erat figuratiua:ſic iſta eſuries ſignificabat deſideriuʒ
xbi de ſalute ppli. i ¶ E videns fici arboꝛẽ vnã. Per hoc

auũt ꝙ arboꝛ iſta non erat in via:ſed extra ſignificabat᷑ ꝙ ſa
cerdotej erat extra vi

ſi folia tm̃:et ait illi. Nunq; nit ad eaʒ ⁊ nihil iue/

elx te fruct naſcat᷑ ĩ ſpiinuũ. nit in ea niſi ſolia. qꝛ

xps in ſacerdotib nõ

Et arefcã ẽ ↄtinuo ficulneaa cmuenit fructum pie⸗

—

eſt. quia ſacerdotej ex

eritis fidẽ nõ heſitauerit. maledictione dei fue
nõn ſolũ de ficulnea facien runt repꝛobati:⁊ ho/

ſz ⁊ ſi mõti huic dixerittol goꝛs ſcei g deotlolſ
quecunq; petiertin oꝛone ti ſunt.ð ſubita arbo

crêdẽtes accipieſ. Et cům rijexſiccatõe. n Re

. ₰ 6

venilſet in templuz:acceſſe ſpon. rie dini ei⸗
runt ad eum docentem n ſt ha. lideʒ. Ad mira⸗

cula enim faciẽda re-

cipes ſacerdotum ⁊ ſenio- guiri fides vl ſaltem

reſ ppli dicẽteſ: In quà ptã ſignũ fidei: qꝛ ẽt alid

te h fad: Et quᷣiſ tibi dedit mali ad iuocatioem

ſus dixit eis: Interrogabo vj. ca. o ¶ Mõ ſo. ð
1 Fufa. iz 1 ſi moti puic

di tol. iacta te in ma. fiet. h'ẽ alidd eqle vel maius:licet ei
apli ⁊ diſcipuli xpᷣi non legant᷑ traſtuliſſe mõtes de loco ad

ad locuʒ:tñ legunt᷑ maioꝛa feciſſe:ſicut ẽ ſuſcitare moꝛtuos

⁊ illumiĩare cecos ⁊ cõſimilia:q̃ nõ poſſunt fieri niſi virtute

diuina:euerſio autẽ montiuʒ ⁊ pᷣcipitatio eoꝛuʒ in mari ali

qndo fit vtute nãe:ſic pʒ in terremotu. p¶ Et oĩa que pe

ꝭ
*

tieritl. in P tñ oꝛatio ſit pro ſe ad ſaluteʒ ⁊ perſeue/
rans. q is. qꝛ 8 o? ſempe
exaudit᷑: licʒ aliqũ exauditio differat᷑ vt dictũ eſt.S.vij.ca.
r ¶ Et cñ vẽiſſet ĩ tẽplũ. Poſtq ſacerdotes ipugnauerf̃t xpᷣi
famaʒ ⁊ gliam:h̊ impugnant ep doctrinã:⁊ diuidit in duas
qꝛ pᷣmo põit᷑ eoꝛum ipugnatio:⁊ ponit᷑ ipᷣius xpᷣi cauta eua

entes accipietis.qꝛ omis talis oꝛo ſemper

ſio: ibi Reſpondens dixit. Dicit ergo: r ¶

ꝙ non venerunt ex ignoꝛantia ſed ex malicia. t ¶ Dicẽ.
In qua poteſtate hec facis.Aliqui exponunt hoc de mira⸗
raculis a chꝛiſto factis:quaſi dicerent tu non facis vtute di
uina:ſed arte magica.vnde ſupꝛa dicebant.xij.capitlo: In
beelgebub pꝛincipe demonioꝛum eijcit demões:ſed hoc nõ
videtur verum:qꝛ illa die non legitur aliqð miraculuʒ feciſ

ſe ĩ templo:ideo intelligitur melius de actu docendi:quem

exercebat actualiter:et hoc ſignificatur cũ dicitur: Acceſſe
runt ad eum docentem. ⁊ ideo fecerunt ſibi duplicem que/
ſtionẽ ad terrendum eum:⁊ ad capiendum.pᷣꝰ fuit:In qua
ptãte hoc facis.i.qua auẽte doces poplm qꝛ auẽtem docen
di in templo habebant ſacerdotes ⁊ legis doctoꝛes: ad hoc
aſſignati a pꝛicipib'ſacerdotũ ⁊ nõ alij:Chꝛiſt autẽ neutrã
auctoꝛitatem habebat:⁊ queſtio eſt. v dedit tibi
hãc poteſtatẽ.qꝛ poteſtatẽ docẽdi non hẽbat a ſacerdotibꝰ:
nec ab imperatoꝛe cui erãt ſubiecti:a ſic a nullo videbat ha

bẽ: ſed magis ſibi vſurpare. x¶ Reſpodens ieſus ꝛc. Hic

(Euangelium

ponit᷑ xpᷣi cauta euaſio:qꝛ qſi retundẽs clauũ clauo ꝓpoſu/
it eis aliã qõnẽ: p quã coacti ſũt recedere abſq; xpᷣi reſpõſi
one:queſtio aũt iſta fuit. a ¶ Baptiſmũ iohis vñ erat e ce
lo.i.ex dĩna oꝛdinatione. b ncrho Tc. i. ex buma/
na fictione. c ¶ Al illi cogitabant intra ſe. viaʒ.ſ.reſpoõdẽ
di: ſed nõ hẽbãt ꝓpi “
qd ſeqt: d ¶ Si di⸗/
xerim e celo.i.ex di

vos ⁊ ego vnũ ſermonem:

uing Lainarione. quem ſi dixerii mihi ⁊ ego
64 nõ rereperant ba⸗ vob dica iq ptate hec facio
ptiſmũ iohij.ſ mag Baptiſmũ iohiſ vñ erat: e

celo an ex hõib? At illi cö
gitabãt int ſe dicentes: Si
dixenme celo dicẽt nobil:
Quaf g nõ credidiſtis illi:
Si aũt dixerim ex hõibuſ.
timèmturbaã. Dẽs ei habe
bãt ioheʒ ſicẽ ꝓphaʒ.Et rñ
dentes ieſu:dixerũt:Neſci/
mos:cuirõ ſubdit: mus. Ait ill ⁊ ipᷣe:MNec ego
b ¶Bee; bibant. dico vobis in ptte h in⸗
nbarbat cio.] Quid aũt vobiſ vide
(a veꝝ r per ↄñs vtur: Homo quidaʒ hẽbat

4

ſpꝛeuerãt: ſilr ⁊ teſti/
moniũ iohis de xpᷣo
qð ipᷣi audierant per
nũcios ad iohem miiſ
ſos:vt habet᷑ iohis.j.
¶ Si aũt di.ex ho.
hoc eſt ex humana fi
ctioe. g ¶ Timem/
turbam. ne. ſcʒ. lapi/
det noj tanq blaſphe

larione dindir⸗ Et Pᷣmũ dixit: Flli vůde hodie
relpon. 1 e. Rel- ẽ .„
ait illis ipſe nec ego op 4 agenn vulen mea. E lle⸗
ac. ex ſui eni tacitur aut rũdens ait: Nolo. Po
nitate copulſi ſunt a ſtea aũt pnia motus abijt.
ſua pꝛllc eeſlat Sz Accẽdens aũt ad alterũ di
querit᷑ h̊ q̃re nõ rũdit xjit ſimſiſittr. At ille rijdenæ⸗
Qsmanifcſte: geſtam XIt ſimiliter: At ille rñdens
Peterar ic g ßen l8l
hẽbat auẽteʒ docẽdi a ſacerdotib vła ceſare:hẽbat tñ ime
diate a do pꝛe qð erat maiuſ:ſiẽ a młti ꝓphᷣe legũt᷑ imediate
miſſi ad docẽò pplʒ ⁊ ñ ex auẽte rgũ vł ſacerdotũ.Dicẽò ꝙ
lʒ poſſʒ pᷣdcõ mo rñdẽ:noluit tñ duplici ð cã.pqꝛ pᷣdixẽat
matth.vij. Nolite ſcʒ daẽ cãibꝰ:nec margarta) pon anñ poꝛ
cos. illi aũt erãt ĩ malicia obſtiati:⁊ iõ nõ erat digni vt eis
Vvitas mãaifeſtaret᷑.?qꝛ xpᷣs voluit ondẽ ſcõ ꝙ lʒ vti cautel ʒ
cautelas maloꝝ ĩſidiantiũ bõis:hoc mõ paułpoſuit diſſẽ
ſionẽ i phariſeos ⁊ ſaduceos volẽtes eũ occidẽ:vt hẽ actu.
xxiij.⁊ appellauit ad ceſarẽ:ne traderet iudeis ĩ hierłʒ actu.
Xxxv. l Dai at vobij vẽ.h̊ xpᷣj oñdit iudeoj cõtẽptoꝛes
ſue maieſtai vbo ronabili:⁊ h'duplr:pqꝛ legẽ a do receptã
ñi puauer̃t:: qꝛ legiſlatoꝛẽ xpʒʒ ipugnauer᷑t:ibi Hõ erat pẽfa
miliaj. Circa pic ſic: m ſens ha du. fi. hõ iſte ẽ ipe

ðus qͥ dẽ hõ:pp hꝙ hõ ẽ ad imaginẽ ði fcũs:⁊ ꝑp hũanita expꝛimitur ⁊ declaratur magis virtus legis. m

tẽ aſſũptã.Iſti duo filij ſũt duo ppli gẽtilej ⁊ iudei. n ¶ Et
accedẽs ad pm.i.ad gẽtilẽ pplm ꝗ ĩcepit a noe:iudei autẽ ab
abꝛaã vl ab ipᷣo heber:vñ dci ſi hebꝛei:qͥ heber fuit lõge po
ſterior ipᷣo noe.ſeqt᷑: o ¶ Dixit p.i. gẽtili poplo. Fili
vade ope.iĩ vineã me.i.fac iuſticia:qꝛ nũqᷓ; us ðſtitit hoĩe
icita? ad bonũ ꝑ occultos iſtict. q ¶ Alle aut rñdẽj.ait no

lo.qꝛ gẽtiles ꝑ totũ mũdũ ad idolatrià ocliauert. r ¶ Do

ſtea aut pñia mot/abijt. gẽtiles ad pᷣdicatoez xp̃i ⁊ aplo
rũ credẽtes opa pñie hũilit᷑ egerũt. S ¶ Accedens aũt ad

alteꝝn. hẽ ad iudaicũ pplʒ. t¶ Dixit ſir. ꝑ abꝛaã ⁊ alioj pa

triarchas ⁊ mo yſẽ ꝙ. ſ.facẽnt opa iuſticie. v ¶ Alt ille ri⸗

dẽs ait eo do.qꝛ iudei obligauert ſe ad fuienò dño pꝑ ſuſce⸗
ptioẽʒ 13 vñ dixer̃t Exod.xxiiij. Cũcta q locutẽ dñs faci-
em. x ¶ Et ñ iuit.qꝛ iudei legẽ ſuſceptã ñ obſuauer̃t: ſʒ ad

ba eius ⁊ facta ex ſhi duol filios et accedens ad

idolataʒ ⁊ pphaꝝ occiſionẽ: ⁊ ad ifinita mala ðclinaue
rũt:vt hẽ li.Judi.a li. Regũ. y ( Quis ex duo. fe. vo.
pꝛis. Di. ei pm. ñ ei poiãt alr rũdẽ:qꝛ min malũ ẽñ ꝓ
mittẽ: ỹ ꝓmiſſũ nõ puare. 3 ¶ Diẽ ill ieſus. ex rñſioe
eoꝝ ↄſutas eoj. a ¶ Amẽ di.vo.qꝛ pu.⁊ meretri.pre.
v. ĩ reg. di. qſi.d.ñ

l ſolũ getiles: ſʒ peſ
git: Eo dſie t nõ iuit. Quiſ ſimið getib ert
ex vobis fecit volũtatẽ pa- ane worvand,
tris: Dicũt ei: Mꝛim. Diẽ hiero. Simulata
illis ieſus: Amẽn dico vob ſtitas ouplex ẽ ini
quia publicãi ⁊ meretrices qiuſ x bvicin po
pcedunt vos in 1 egno dei. J cerdorie leueis
Venit eni ad vos iobanes Et ad claratõeʒ
in via iuſticie:èt nõ credidi ſui dci ſubdit:

ſtiſ ei. Gublicani aũt ⁊ me b ¶ Uẽit eniʒ ad
vo)io.ba.iĩ via iu

retrices crediderũt ei: vos

aũt videntes nec pẽitentiã ſcie gr diee
habuiſtis poſtea:vt crede rũ qꝛ xpᷣʒ ãnũcia
retis ei. Aliâm parabolam bat q eſt ipa iuſti
audite: Homõ erat pꝛꝗfami cia ſepiina: vt het

ſepẽ circũdedit ei t fodit ĩ epimitando 7 do

ea toꝛcular:&ʒ ediſicauit tur ne audiẽdo.
rũ:c᷑t locauit eã aguico tbH 1 7 liare le .
egre ꝓſectus ẽ. Cuʒ aũt tᷣſ aq pdicationẽ ei

fructuum appꝛopiqſſet mi
ſit buòs ſuos ad agricolas

uͦt accipet fruct eĩ. Et agri⸗
cole appᷣhenſis huis eius:

pẽitentiaʒ agẽdo.
e¶ Uos autẽ vi⸗
dentes. iſtoꝛuʒ.ſ.
pñiam. f ¶ Nec
eitẽtiã hũiſtl. ad
”U imitatioeʒ eoꝛuʒ.
Ex quo ſequitur aggrauatio peccati ſacerdotũ ⁊ phari
ſeoꝛũ. gAliaz parabolam. Dic onter oſtẽdit quali/-
ter ipſi impugnauerunt chꝛiſtum legiſlatoꝛem.⁊ diuidi
tur in duas:quia pꝛimo ad oſtendum pꝛopoſituʒ pꝛo/-
ponit quandam parabolam. confirmat ſuum pꝛopo

ſitum per ſcriptuꝛã:ibi Dixit illis ieſuj nunquid legiſtis

CLirca pꝛimuʒ dicit ſic: h ¶ Pomo erat paterfamilia,
Iſte homo deus eſt rationib' pꝛedicris qui dicitur pa
terfamiliaſ:quia ſic gubernat totam geauraz, icut pꝛ-
failia) gubernat ſbᷣditos ĩi domo. i ¶ Qui platauit vi
neam. domum. ſ. irael: m ꝙ dicitur Eſa.v. Uinea do
mini exercituum domus iſrael eſt. k ¶ Et ſepem circũ
dedit ei.ſ.clauſurã legis mandatoꝛum. I ¶Et fodit
in ea toꝛcular. dando doctrinam pꝛophetarum:in.
edificauit turrim.ſ.templum i hieruſalem:qð erat edi/
ficatũ ad moduʒ turris:vnde templũ dicit᷑ turris:Mi⸗/
chee.iiij. Et tu turris nebuloſa ⁊c. n ¶ Et loca. eam
agrico.videlx ſacerdotibꝰa pꝛicipibus qui habent offici
uʒ ſeruandi cultũ diuinũ ⁊ iuſticiam in hominibus.
o ¶ Et peregre pꝛofectus eſt. non qꝛ mutet locuʒ: cũ ſit
vbiq; pñs:ſed qꝛ dimittit hoĩes agere ſʒ libertateʒ arbi
trij ſᷣm ꝙ dẽ Eccle.xv. Deus ab initio conſtituit hoieʒ
reliqt eũ i mau oſilij ſui. p X aüt tẽ.fru.appꝛo.
qꝛ poſt legẽ ſuſceptã debebat facẽ fructũ bonoꝝ operũ.
Wuikte ſu.i. pmos ꝓphas. r ¶ Acd agri.i. ad re
ges ⁊ ſacerdotes pncipalr ⁊ ad alios eis ſpᷣiectos ↄñte⸗
¶ WAt acceiperẽt fructuj.p pꝛedicationẽ ſuã eos ad fru⸗/
ctũ bonoꝝ opeꝝ reducẽdo. t ¶ Et agrico. apphẽ. ſer.

ñ credidiſ: ei. opae

iote
cmnoun.
plene
itonct
lüahabel
daetioner
Rthiio
Cltnea
Kopzn
Nah⸗
ſlusa
troce
tend⸗
zeobere
Enelu
nmi
luon
Pali
ſie ri
mihun
bdite
mit

lnlt
ir
Gte
poon
llloe⸗

nb niti
ſrnigbetiſn
nunheluins
uilnnig
iiſi
ünz
Nobeipi
1groproe⸗
ſanehirzit
et iniuſt

4

Hinaythe

ddiſcope
ntancdor do
d mdüce.
Wäia
ungtäit.
Asncec⸗

gnsgin
(Uosmtiti

lntes Kom

diin ſſt

aitnihiit
mitagig ern
Kcerdotünhtn
eroſtittaul
atomn /lil
proppſcßft/
mabun
ſunnilif
rnaufmli
uginum ,
vumgſuttt
unginitn
r Unade
S
1 ee⸗

miei.
lags n0
mnigöcitt
.

banz if
bentatezat
ſtiruis hoii
fru a
ono gnn
ii
ncats i
iͦtotl

lapi. vt cachariaz

templuaz 7 altaf.
d ¶ Uteruz miſit

coꝛꝛectionem.
e¶ Et fecerũt ill
ſimilit.eos.ſ.occi⸗

dendo intm̃ ꝙ im

guine ppharum
vſq; ad os: vt dẽ

¶ Nouiſſie aũt

implentẽ. k

—

fixit. c iuz

quẽ ioas eriude alium ceciderũt:aᷣliuʒ occi/
lapidare iuſſit in gerunt:alium vero lapida/

uerunt. Itèrum miſit alios

aliosſer.plu. pꝛ· puos pleſ poꝛibuſ &t feceft
ori. multiplicado jlliſ ſimiliter. Nôuiſſime au
ſ. ꝓphas ad ppli rem miſit ad eos filium ſuũ

dicẽs:vèrebuntur foꝛte fili/
um meum. Agricolè autez
uidenteſ filium dixerunt in
tra ſe:Mic eſt heres:vẽnite
occidam euʒ:⁊ habebim
hereditateʒ eius.Etaãppᷣhẽ
ſum eum eiecerunt eumer
tra vineaʒ ⁊ occider̃t. Cuʒ

pleuerũt hierlʒ ſã

mi.ad eos filium

ſunz. 1 32 eI. . — .
lanz hmn in: ergo venerit dſi vineer ad
¶ Uerebut foꝛ faciet agricolis illiſ. Aiunt
taſelinz menhi ſ illi: Malos male perdet è᷑t
dicit:qꝛ de igno vjneam ſuã locabit aliis a⸗
raret ↄtemptum: ancok, ſnn enn talio g
erant xpo: ſʒ ꝑ h —
expmit qᷣd doere fieri:ac ſi diceret: ¶ Uerebut filiũ

meũ.i.in reuerentia deberent hẽe. h Agricole autẽ.

i. ſacerdotes ⁊ legiſpiti. i ¶ Nidetes filiu.i. dñʒ ieſũ xpʒ
opera i kaiGienitn oĩa q̃ pꝛedcã erãt de ipᷣo ad
ab

ixerũt intra ſe.hic eſt heres.qꝛ de ipo
verã noticiaʒ habuerũt:vt iaʒ dicet᷑: I ¶ Uenite occi.
eũ et habe. here. ꝓpter h tractauerũt de moꝛte eius:ne
occaſione xpᷣi vẽirent romani ⁊ auferrent eij locuʒ ⁊ gẽ

tẽ:vt hẽ ioh.xj. et ſic occiderẽt eũ vt pacifice poſſiderẽt
ciuitatẽ ⁊ tẽplũ: contrariũ tñ accidit eis:qꝛ ꝑ hoc in vi
dictaʒ moꝛtis xpᷣi ꝑdiderũt locũ ⁊ gentẽ:quia per tituʒ
⁊ veſpaſianũ deſtructa eſt ciuitas ⁊ templũ:⁊ popuł oc
ciſus ⁊ captiuatus. m ¶ Et appꝛehen. eum eiece.extra

vi. ⁊ occi.qꝛ xpᷣs extra ciuitatẽ hierim crucifixus eſt.

n ¶ Cũ ergo ve. do. vi. qd fa.agri.illis.venit dñs ad iu
dicanõ ⁊ vindicanðò illud fem̃ qñ ex epoꝛdinatiõe venit

5 aerciromanoß. o ¶ Aiunt illi.malo male ꝑ
det ⁊c. Luẽ vo iſta verba refert qi a xpᷣo dicta ⁊ ſacerdo
tes dixerũt ↄꝛiuʒ:Abſit vt h Luc.xx. Dicẽò ꝙ nõ eſt

dictio:qꝛ ĩ turba illa erant aliq q cõſentiebant doctrie

xpᷣi: ⁊ illi dixerũt malos male perdet:vt h̊ dicit matth.
⁊ hãc rñſionẽ quaſi appꝛobando tanqᷓ; vaʒ xpᷣj repetijt
vt diẽ Luc.⁊ tũc ↄñter ſacerdotes videntes ꝙ erat dcem
3 eos dixerũt: Abſit.malos aũt dñs ꝑdidit qñ ciuitatẽ
⁊ templũ ꝑ romanos deſtruxit.ſequit᷑: p 4 Et vineam

ſuaʒ locabit alijs agricolis.qꝛ xp̃ᷣs eccliaʒ ſuam regẽdaʒ

tradidit aplis ⁊ alijs diſciplłis. q ui red.ei fructũ
tem.ſuis.qꝛ ad pᷣdicationẽ eoꝝ credidit mititudo gẽtiũ
r ¶ Dicit illis ieſuj. Pic ↄfirmat parabolã ſuã ꝑ ſacraʒ
ſcripturã. s ¶ Mũqꝙ legiſtis ĩ ſcripturn.i.ĩ pᷣſ.q.d.vos
qͥ eſt legiſpiti obet᷑ hſcire. t (Wabide⸗ quẽ repꝛobaue.

edi.⁊c᷑. Ad lr̃aʒ dẽ de edificatõe tẽpli ſalomõis:qͥ qdẽ la-

pis pluries oblat ẽ ĩ edificatõe:⁊ qꝛ nõ poterat ↄuẽient
collocari:iõ pliej reiecłẽ q̃ſi reprobat ab edificãtib:vl⸗

tpibus ſuis.Dicit ill ieſus:

t dabꝛ gẽti facieti fruct ei
Et quᷣi ceciderit ſuper lapi
dem iſtum confringet:ſůp
quẽ vero cecidẽit ↄteret eu
Et cum audiſſent pꝛicipes

quod de ipſis diceret. Et
querènteſ euʒ tenere timuè
runt turbaſ quoniam ſicut
ꝓphetam eum habebant.

qꝛ reges młti ? ſacerdotes pphas ſibi miſſos a dño tur
piter compꝛehenderũt: a incarcerauerũt ac occiderũt:⁊
hoc eſt qð ſpᷣdit᷑: a Alium. ceciderũt.ſicut eſaiaʒ qui
ſerratus fuit cũ ſerra ex pᷣcepto manaſſe regis iuda.
b ¶ Aliã occi.ſicẽ amos quẽ oſiaj vecte ꝑ tempoꝛa trãſ

timo aũt poſit è i ↄſũmatõe anguli:vbi piũgebant᷑ pariete⸗

—

tẽpli: ⁊ illo ſcribit in pᷣſ. v ¶ A dno fcm ẽ iſtud.qꝛ illud

nõ fuit a caſu:ſʒ ex dina poꝛdinatõe:qꝛ lapis iſte traſfigura
bat xpᷣʒ qͥ mltotiẽs ⁊ młtiplr repꝛobatẽ a pᷣncipibſacerdo/⸗

tũ ⁊ tñ factẽ in caput anguli ↄiũgens iudeos ⁊ gentiles:q̃ſi
ouos parietes i vynaz
eccliã.ꝙ at xpᷣs dicat

lapis in ſcriptura hẽ

NMunq; lègiſtis in ſcriptur Danñ. ij. Lapis q ꝑcnſ
Lapideʒ quẽ repꝛobauer̃t rat nalackſenlt
ediſicantes: hic eſt ſactus ĩ vVniuerſa trã. etiã
caput anguli: AN dñò factũ ſit lapis angulan bẽt
eſt iſtud: æ ẽmirabile ĩ ocu⸗ Eſa Fij —
3s ſ. a lfuda 10
lis nfis:ideõ dico vobiſ: qi lapide aglare pbatũ

auferet᷑ a vobis regfluʒ dei pᷣcioſũ ⁊c. ⁊ ex auẽte
ↄcludit᷑ pꝛobatio iu/
deoꝝ. x ¶ o dico
vobis.q xpᷣm repꝛo/
bat. y (Auferet a
vobis regnũ dei.i. re

dabit geti ⁊cl. i.aplis
eoꝝ ſucceſſoꝛib.
a ¶ Et ꝗ ceciderit ſr·

ſacerdotum ⁊ phariſei pa
rabolas eius: cognouerũt

dit ſr lapidẽ ꝗͥ credẽs
peccat ꝑ lubꝛicitatem
carnis leu alijs pctis:
⁊ iſte confriget ſʒ non

dsminuit: 9: non pec
cat ta grauit ſic ille qͥ peccat fers ifidelitat. b ¶¶ Sup quẽ
vo ceciderit cõteret eũ.ſuꝑ il

—

unit᷑ c ( Et cũ audiſſet pncipes ſacerdotũ. Hic poit᷑ oclu
ko hubca.vbi oñdit᷑ obſtinatio ſacerdotuʒ:qꝛ audiẽtes do/
ctrinã enõ fuerũt ↄtriti:ſʒ mag ad occidendũ euʒ ĩcitati.
o ¶ Et qrentes eũ tenẽ.ſ.ad occidenõ: e ¶ Timuerũt tur
bas. Ex qͥ pʒ ꝙ ſolo timoꝛe retracti fuerũt ab e moꝛte. Oc

