it: Nõ ẽ bonũ ſumẽ fane filioꝛ
l aperti ſut

conſiderato.bur. aũt non vult aliqð fuiſſe reale ſignum in

baptixans accepiſſe de deo ſignuʒ agnoſcẽdi baptigatũ.lẽ

ſi preciſe de xpᷣo intelligeret᷑ viſio ſpiritualis illius apertõis
ce

pꝛia.intelligibiliꝰigr vẽ dici ꝙ iohes viderit imaginaria vł

xypi ꝑ qð apit᷑ ianua celi.vidit inq; ĩ hjſic in ſig repᷣſentante.

ſeſuali viſione ſic ejechiel ſup xpʒʒ celũ aperiri:ſic vidit ſõʒ
deſcendere ad perhibenò teſtimoniuʒ de efficacia baptimmi

i mirũ videret᷑ ad quẽ finẽ: cum aia chꝛiſti viderit omia
in verbo q̃ verbũ.ſicut igit᷑ nõ opoꝛtuit dici aperiri celuʒ; vt
celuʒ videat:qꝛ pfectioꝛ eſt viſio oĩum in vbo qᷓy in ſpecie ꝓ

In eodeʒ ca.poſtil.pꝛeponderat opinionẽ dicentium deꝰ

mones non ſciuiſſe xpᷣʒ eſſe deuʒ:ꝓpter hoc qð dẽ.j. Coꝛin.

ij. Si enĩ cognouiſſẽt nunq; dñm glie crucifixiſſet.i.ĩduxiſ-

ſent iudeos ad crucifigendũ. bur. aũt abijcit rõnem dicẽj q

non videt᷑ rõ ẽt ſi nouiſſent euʒ eſſe deũ:q̃re non induxiſſẽt

qꝛ conant᷑ hoĩes trahere ad peccata maioꝛa libẽtõ:ſed bur.

non induxiſſent. Naʒ diabolus ſci/ o u p.
rire imperiuʒ ⁊ hominẽ ſaluari ⁊ regnum xp̃i exaltari ⁊c̃.

potuit bene videre rõnem multigllcczeun ad Quciſigendu
ciuit per moꝛtẽ xpᷣi ſuũ pe

q̃ qꝛ diabolo pᷣiudicãt ſciẽt᷑ ad ſui pᷣiudiciuʒ ñ conat᷑. vñ etſſi

trahit libent᷑ hoĩes ad vicia:nõ tñ in ſue ptãtis deſtructio

nẽ:⁊ ſic allegatũ de apoſtolo ẽ mag ad ꝓpoſitũ qᷓ; de hoibꝰ

mal ð qbbur. expõit:qꝛ nemo vtẽs roe ſibiipᷣi noc cupit.
Titen itrauit i capharnaũ. Poſtq de⸗

R. .I.
ſcripta ẽ xpᷣi pᷣdicatio:h̊ ↄnt᷑ deſcribit᷑ inſurgens ex
ea iudeoꝝ emulatio:⁊ hoc in quatuoꝛ caſib.ſ.ĩ ps
ralytici curatione:in matthei vocatiõe:in diſcipuloꝛũ chꝛi
ſti arguitione: ⁊ in manus aride ſanatione. 2 pars incipit

ibi Lum pꝛererire vidit leui. 3 ibi: Et erant dilcipli ioßis.
Ai pn ſeq̃nt ca. Circa pᷣpᷣmittit emulatois occaſio:⸗ emu

rũ ↄfutatio: ibi Quo ſtati cognito ieſus. Iſte tres pticle ex

loꝝ puerſa cogitatio ibi.Erãt aut illic qdã ð ſcribis:ʒ ipo/

poſite ſi matth.ix.ĩ pn.c. hexcepto ꝙ ibi tacet mod offerẽ⸗

*

di ꝑalyticũ ipi xpo qᷣ h expmit cũ di: bEt cũ nõ poſ.euzʒ

Euangelium

chꝛiſti in magiſtrum ⁊ ponitur duplex caſus.ſecundus
ponitur ibi: Et factum eſt iterum. pꝛim caſus eſt de h'
wVar guebant diſcipulos chꝛiſti:eo ꝙ non ieiunabant ſi
cut diſcipuli Johannis ⁊ phariſei:ſed chꝛiſtus eos conꝰ

offerre illi pꝛe tur. nuda. tectum.ſ. domuj in qua erat chꝛi
ſtus. Ad cuius intellectum ſciendum ꝙ domus i terra illa
habent plana tecta: a ibi aſcendunt homines cauſa recrea-

tionis ad habendum aerem confabulandũ adinuiceʒ: qꝛ
de tecto vnius pomus poteſt de facili tranſiri ad tectum al
terodom a:pꝛopt h
diẽ ſaluatoꝛ matth.
x. Quogd in aure au
ditis.i.in ſecreto pꝛe-
dicate ſuper tecta:i.

7 pateſacientes ſuůbmiſerũt
grabatum in quo paralyti
cus iacebat. Cuʒ aũt vidiſ

in publico vbi conue . . . .
niunt homines. ⁊ in ſet ieſus fidem illoꝝ:ait pa
quolibʒ tecto eſt yna ralytico: Fili dimittuntur
clauſura: que aperi tibi peccata tua. Erãt autẽ

tur quando homies
de domo aſcendunt
ſuper tectũ:a claudit᷑

illic adaʒ de ſcribis ſedẽteſ
⁊ cogitantes in coꝛdibꝰ ſu/
gquando deſcendunt. is. Quid hic ſic loquitur:
zIlli igitur qui poꝛta Blaſphemat quis põt di/-
bant iſtum paralyti mittẽ peccara niſi ſ olus de⸗

rec vonknin aun us: Quo ſtatim cognito ie
chhꝛiſtus erat pꝛopter ſus ſpũ ſuo:qꝛ ſic cogitarẽt
turbam que non ſo intra ſe:dicit illiſ. Quid iſta
per aliam domuʒ coõ Quid eſt faciliuſ dicere pa
tiguam poꝛtauerunt ralytico: dimittũt tibi pec

illum paralyticuʒ ſu-

cata tua:an dicẽ: ſurge tol/
per tectum domus i

le grabatuʒ tuũ ⁊ ambula:

futat diſcipulos ſuos rationabiliter excuſando.⁊ expo
ſitio littere patet

Hoc audito ieſus ait illis:
NMon neceſſe hẽnt ſani me
dico:ſed qui male habent. ⁊
Non enim veni vocare iu

ſtos ſʒ peccatoꝛes. Et rãt

diſcipuli iohannis ⁊ phari
ſei ieunantes ⁊ veniut ⁊ di
cũt illi:Quare diſcipuli io⸗
hannis ⁊ phariſeoꝛuʒ ieiu
nant:tui aũt diſcipuli non
ieiunant: Et ait illis ieſus:
NHũdd poſſũt filij nuptiaꝝ

qᷓ; diu ſponſus cuʒ ill eſt ie

iunare:Quãto tpe habent
ſecũ ſpõſũ ñ poſſũt ieiuna?
Neniẽt aũt dies cũ auferet᷑
ab eis ſpõſus:⁊ tũc ieiuua⸗
büt in illis diebꝰ. Nemo aſ
ſumentuʒz pani rudiſ aſſuit

ex his: que dicta

ſunt matthei. ix.
capitulo paruʒ ã/
m caplʒ.

g (Et factuʒ eſt

iterum. Hic poni

tur ſecundus caſꝰ

qꝛ arguebant xpᷣi

diſcipulos eo qe
nelleb

ant ſpica⸗ 7
comedebant i die

fabbati : ſed chꝛi⸗

ſtus confutat eos

excuſãdo per ſcri
ptur as veteris te
ſtamenti: 7 patet
expoſitio hublit

tere ex dict mat⸗
thei. xij. caplo. in

pꝛincipio: hoc ex

cepto qð hic

tur: h Suba

biathar pꝛincipe
ſacer. ⁊ videt᷑ hoc

rpinſe

ngin

ſſien⸗
tbönra

noltſiec

1alaf
Ddie ſobon
atlütn
ſfu
luſi
ſcerede
Uettanand

gleee

Pernzcn
Gginzol
finche⸗
bynl
hͤnn
ſeinde
ltnoſoii
Cluudzbi

oei
1
Mege

Prruenteg amtenn At autẽ ſciatis:qꝛ filꝰ hõiſ veſtimento veteri. Alionn fargocuirche
tecti pꝛedictam. bẽét ptãteʒ in terra dimittẽ aufert ſupplementuʒ nouũ erat achimelech: “
c ¶ Submiſerunt. i peccata: ait paralytico: a veteri:⁊ maioꝛ ſciſſura fit vt hi.j. Reg.xxij. ni
paralpticum in lecto Tibi dico ſurge:tolle gra“ Et nemo mittit vinũ nouũ õ izn
2 Drponontnnſt at gy. batũ tuuʒ ⁊ vade in domũ in vtres veteres: alioquin melech: tunc a R
poſita ſunt matth ix tuaʒ. Et ſtatiʒ ſurrexit ille: dirũpet vinũ vtres:⁊ vinuʒ gebat ſacerdotiuʒ ſune
o (¶ Et cum pꝛeteri ſublato grabato abijt inde effundetur:⁊ vtreſ peribũt. ſub patre: verũtn ni
reeeſrinee coꝛã ant mirarcmur Sed vinũ nan vnea no bsrchiehen nni
pefposnenner dAntf um dicentes:qꝛ nũqᷓ; ſic vi cẽ ſterũ cũ ſabbatiſ ambula dana ac nrn
mo põitur emuloꝛũ dimul. Et egreſſus ẽ rurſuſ ret ꝑer ſata ⁊ diſcipli e ce melech a ſaule: 4. e⸗
unnuratio ſecun. ad mare:oiſq; turba venie perũt pᷣgredi ⁊ vellẽ ſpicaſ. hiahen set⸗ le
ibi Poc audito ieſuj bat ad eus: ⁊ docebat eos.· Phariſei aũt dicebant ei: ibidem dicitur e
Circa pꝛimum dicit: Et cũͦʒ pᷣteriret vidit leui al Ecce qd faciũt diſcipli tui fuit ſocius itinerl uunß
e ¶ Vidit leui al · phei ſedentẽ ad teloneuʒ:⁊ ſabbatſ:qð nõ lʒ.Et ait ill: ⁊ laboꝛis ipſius:- it
phei. Mattheus e ait illi: Sequere me. Et ſux Mũq; legiſt qd fecerit da per conſequẽſ ma lea
leul vocabatur: ℳ. Bes ſecutus eſteũ. Et ſem ẽ uid qũ neceſſitatem hũit æ auctoꝛitatisg iu⸗ it
rat filius alphei cete Ccũ occũberet in domo ill: eſurijt ipe:⁊ ꝗ cum eo erãt: erat pater eiuſ: p fuſtii
ra exponantur ſicut multi publicani ⁊ pctõꝛes qũo ĩtroiuit i domũ ði ſůb prter quod hic ex⸗ iuud
ſunra hoſita ſunt: mul Diſcgpebant⸗ cuz ieſu biatbor iche ſacerdo/ primit tacito pĩe. n
erant viſeipuli iohan 7 diſcipulis eius. Erat eni? tũ: æ pãeſ ꝓpoſitõiſ mädu ff. uuſt
eni baltinar muiq ſebanten. Eiſenbe cauit quol i icebat eddni C 42Clll. e
emulatio iudeoꝛum ⁊ phariſei videntes:qꝛ mã/ ſi ſol ſacerdotibꝰ⁊ dedit eiſ a Tintroi hu
nen chaiſtu⸗ in di ducaret cũ publicãis ⁊ pec q cũ eo erãt:Et dicebat eiſ uit iterũ. D
H iſtl ar catoꝛib:dicebant diſcipu Sabbatuũ pp hoieʒ fez ẽé x⸗ n Hic poni lurbi
iũ re tr 1Ac O5 quartuj caſuj Kd
toꝛquere apparentez eius: Quare cum publica ñ hõ pp ſabbm. Itaqʒ; dñſ de ſanatione ha' wymt
defectum licet non e nis ⁊ peccatoꝛibuſ mandcau ẽ fſil hois ẽt ſabbati bentis manum a⸗ iin ir
xriſtenteʒ diſcipuloꝛu cat ⁊ bibit magiſter veſter: AZ itroiuit iteꝝ (. II. trida.· Ubiß poit R

mnan:1Punt
doſtihuolt
Necdeinat
Pmapo:doen

mtte
ſxctoan ne
archinit⸗
Nbi Nr
cbxranſt
ccbatſant
ſabpatrri
Wwiathri
use
Nummis

n unihi,
mi

udeoꝛum iſidiatio:? coꝛum confutatio ibi: Et ait höi. quod erat ſibi Pppeiuxritac. vna nõ ipediebat aliaʒ in actu
di

ʒ eoꝝ obſtiatio:ibi Exeũtes aũt. Expoſitio pᷣmaꝝ du-
aꝝ ptiũ pʒ ex dcij matth.xij. vbi caſ'iſte plen põit hor
excepto qð ſbᷣdit hic: b Lʒ ſab. bñfa.an male. Circa

hñt bõitate ĩ gnẽ
moꝛ :ſic edificare
domũ L h'mõi:⁊
Calia ñ erãt licita ĩ
Die ſabbati. Alij
aut ſüũt act bõi in
gnẽ moꝛ ſʒ ſe: ſiẽ
ſt opa vtutũ:⁊ ta
lia licita ſũt ĩ die
ſabbati:de qbus
erat ſanatõ man

aride:qꝛ erat opꝰ

pietat ⁊ cũ herat
Ee ði mãife⸗

ſtãadã iqptũ Riebat

miracłoſe:⁊ iõ

talib nulli dʒ eẽ

Dubiũ qn poſſint

fieri in die ſabba/

ti:nõ ſolũ licite:ſʒ

ĩiſynagogam:⁊ erat ibi hõ
habẽs manuʒ aridam. Et
obhuabant euʒ ſi ſabbatis
curaret:vt accuſarent illuʒ:

Et ait hõi habẽti manum

aridaʒ: Surge in mediuʒ.

Et dicit eis:Lic᷑t ſabbatis

benefacere an male:ànimã

ſaluam facere an perdere:
At illi täcebant. Et circůn
ſpiciens eos cum ira: con/
triſtatus ſuper cecitate coꝛ
diſ eoꝛuʒ dicit homini: Ex

tẽde manũ tuã. Et extẽdit:
reſtituta eſt manuſ üli.Exẽ

ſuo:⁊ ideo ſicut ga

iũ fruitionis in aia xp̃i non ipediebat

doloꝛeʒ paſſionis in parte inferioꝛi:ſic ecouerſo motus ire ᷣ

par te inferioꝛi in nullo ipediebat actuʒ mẽtis ſue rõnis. Aid

A dicenõ ꝙ ira que eſt pᷣter roõneʒ opponit᷑ manſuetudini:

ad mare ⁊ mita turba Qa ga
lilea iudea ſecuta eſt eum
ab hieroſolymiſ ⁊ ab idu

mea ⁊ trans ioꝛdanem ⁊ ꝗ
circa tyrũ ⁊ ſidonem: mul⸗
titudo magna audientes q̃ᷓ

faciebat venerunt ad eeeREt

dixit ièſus diſcipuł ſuis:ut
in nauicula ſibi deſeruirẽt
pp turbã ne cõpmerẽt euʒ.
Multos.n.ſanabat: ita vt
irruerent in eũ ut illũ tãge

rent quotquot aũt hẽbant
plagas. Et ſpᷣuſ imũdi cuʒ

illũ videbãt pcidebãt ei: ⁊

no aũt illaque ẽ moꝰ

derata ratioe:qꝛ rõ
ne manſuetudis ẽ ꝙ
faciat talẽ moderati

onem. f (¶ Exuntes
autem phariſei. Pic
deſcribitur iudeoꝛuʒ
obſtinatio: quia nec

ver bis chꝛiſti : nec fa⸗

ctis reſilierunt a ma-
lo ſuo:ſed magis ob/

ſtinati ſunt incipien
tes machinari i moꝛ

tem chꝛiſti. g ¶ Täö
herodianij.hoc expo

nitur dupliciter: qa

dicũt aliqui ꝙ iſti he

rodiani fuerunt qui/

dam iudei fingentes

quandam ſectam no/

—

chn
b Lb

tt laudabiliter:

b ¶Tiqʒ ſabban cᷣm herodianis conſiliuʒ
bñfacere c.q. v. faciebant aduerſus eũ quo
certu? oib ꝙ ſic. modo euʒ perderẽt. Jeſuſ

“ ſe 5 = –, . —
ſatere alael zũt cũ diſcipul ſuis ſeceſſit
curas v accibitkß
aia ꝓpipo hoie:qꝛ .
ẽ pᷣncipalioꝛ pꝑj hõij:⁊ ꝑ talẽ modũ loqͥndi dẽ Ex.j.Oè
aie que egreſſe ſũt de femoꝛe iacob ⁊c. d ¶ At illi tace

hant nõ potentes ↄdicẽ vbis eius nec tñ volentes ↄfiteri

vitateʒ. e ( Et circũſpiciens eos cuʒ ira. pp eoꝝ cecita
c malicia . Ad maioꝛẽ intellectuʒ huius dicti queri
tur vtrũ ira fuerit in x-pᷣo. Arguit᷑ pᷣmo ꝙ nõ:qꝛ non eſt
niſi duplex ira ſᷣm doctoꝛes cöhotiron ſ. ira p viciuʒ 2
ira per celuʒ:ſʒ neutra fuit in x-po:̊ ⁊c᷑. pbatio minorl
qꝛ greg.dic.v.moꝛaliũ:ꝙ ira ꝑ viciũ excecat oculũ men
tis:ira ꝑ celũ ipᷣm turbat.ſed oculus meni in xpᷣo nõ fu⸗
it excecat nec turbatuj ergo ac̃. Itẽ ira opponit᷑ manſue
tudini vt hbẽ. iiij. ethi. ſed xpᷣs fuit maxime manſuetus.S

ira in ipo nõ habuit locũ Contrariuʒ dicitur in littera:

Circũſpiciẽs eos cuʒ ira ⁊c. Dicendũ ꝙ ira ẽ appetit vi/
dicte ꝓpter illataʒ iniuriaʒ ſibi vł alteri:vt hẽt᷑.ij.rheto/
rice:talis autẽ vindicta poteſt appeti pᷣter oꝛdinẽ rõis:⁊
ſic ẽ vicioſa ⁊ vocat᷑ ira ꝑ viciuʒ:de q̃ dẽ iacobi.j.Ira vi
ri iuſticiã dei nõ operat᷑. Alio mõ põt appeti ſʒ oꝛdineʒ
recte rationij:⁊ hoc eſt laudabile ᷣm ꝙ dẽ pᷣl.lvij. LTeta
bit iuſtus cũ viderit vindictã ⁊c. Alud eni laudabilr a
petit de quo quis iuſte letat᷑:⁊ talis ẽ ira ꝑ celũ:ſʒ diẽ
aug.ſupꝑ iohem.ij.ca.ↄelo domus dei comedit᷑ ꝗͥ oĩa p/
uerſa que videt emẽdare cupit:etſi emẽdare non põt to⸗
lerat ⁊ gemit. ⁊ talis ira fuit in xpo:vñ ioh.i.. illud pᷣſ.

lxviij. Zelus domj tue comecdit me.itroducit᷑ ranq; dcem̃

de xpᷣo.Ad pmũ dicenðò ꝙ ira per celũ in nobis aliqua⸗
liter bñ turbat oculuʒ mentis:qꝛ potentie aĩe ſic ſe hẽnt
ꝙ vna intẽſa in actu ſuo alia remittit:a iõ motus ire qͥ
in iraſcibili parte quis ſit moderatus rõne: iĩpedit in/
tellectũ a ↄtẽplatõe vitatis:⁊ ſic dẽ furbare oculũ menij
talis tũ turbatio non ẽ pctim: verũtñ in xpᷣo nõ habuit

hominibus tractabant conſilium ad ꝑdendũ chꝛiſtum.

enim neceſſe ẽ cõfiteri fuiſſe in chꝛiſto.ſ.infirmitateʒ carnis

uaʒz dicentes de hero
de aſcolonita: q erat
meſſias:moti ex fal⸗
ſo intellectu illius qõ
aicitur Sez ir. is
adatybt dielt ah 4 das J frme r en⸗ U
latio regni a tribu iu rner vr⸗net g, ni r
LLe erat ſignum adus- , aà PI/ o= fy p,dun
tus meſſie.Iſte autem herodes obtinuit regnum illud cum crrr u: 2
tamen eſſet alienigena: quia pater eis fuit idumeus ſᷣm ꝙ;
dicit Joſephus ⁊ alij hiſtoꝛiographi.⁊ quia meſſiam pꝛo
miſſum illi intelligebant regnare tempoꝛaliter:nec videbãt
alium regnare tunc in iudea niſi herodem:ideo dixerũt cũ
eſſe meſſiam:cum tamen pꝛophetia iacob pꝛedicta eſſet ſʒ
veritatem intelligenda de chꝛiſto: qui natus fuit tempo
re dicti herodis:vt habetur matth.ij. Iſti igitur habebant
occaſioneʒ perſequendi chꝛiſtum: eo q ipſum eſſe chꝛiſtum
ſiẽ erat ſʒ veritatem erat contrariũ ſecte ſue.Alij aũt dicũt
ꝙ iſti berodiai erant milites herodij ãtipe qᷣ fuit fil pᷣdicti
herodis:⁊ drñiabat᷑ ĩ galilea non ſicut rex:ſed vt tetrarcha:
vt hẽ Luẽ.iij. Et iſte icarcerauit iohem:ex qͥ hẽbãt aliquaʒ
occaſionem perſequendi chꝛiſtum queʒ pꝛedicauerat ioha-
nej:⁊ ex bis patet malicia phariſeoꝛum qui cum peruerſis

clamabant dicẽtes: Ců es
ſilius dei:Et vehement cõ/⸗
miabat᷑ eis ne manitfeſtarẽt
illũ. Et aſcendens ĩ montẽ
vocauit ad ſe quos voluit

h¶ Jeſus autem cum diſcipulis ſuis ſeceſſit.hoc expoſitũ
matthei xij. i ¶ Et dixit ieſ diſcipul ſuis vt nauicula ſi
bi deſeruiret c. ondens ĩ ſe infirmitatẽ carnij. k ¶¶ Quor
quot aũt ha.plagas.i.infirmitates varias. l ¶ Et ſpirituj
imundos ⁊cʒ. ⁊ in hoc oñdebat vtutem ſue veitatis:vtrun

potentiam deitatis:ꝗ idco vtrunq; manifeſtabat chꝛiſtus
in opibus ſuis. m ¶Tu es filius dei. coniecturaliter loq̃
bantur. n ¶ Et vehementer cõminabatur eis. cuius cau⸗
ſa afſignata eſt ſupꝛa in pꝛimo caplo. o Et aſcenden in
monteʒ. Poſti deſcripta eſt xp̃ᷣi pꝛedicatio per ſeipm mm:
hic ↄnñter deſcribit eius pꝛedicatio etiam per aplos.et pᷣmo
deſcribitur poteſtatis collatio:ꝛ? dicte collationis executio
vj.caplo:ibi Et vocauit duodeci.Circa pᷣmũ pᷣmo poteſtas
confertur.? dubiuʒ remouetur:ibi Et veniunt ad domuʒ.
Qirca pꝛimuʒ deſeribitur electio apoſtolozuz æ numerus:2

B

lignitate: dicebãt ipʒ xpᷣm hie quẽdã demonẽ puatuʒ aliis

tur aperiendus per apoſtolos omnibus gencraliter: ibi

(Gr
gntia er his demonibus ſuperioꝛ? rcniuſytute⸗ pellebar mo 1 luj
nomina eoꝛũ ⁊ poteſtas eis collats: 1 S renrin rhi Renhientaees⸗ eoeorkovo eſſis ab e xpᷣs illo liu
qae dicra ſur marz caghnt xpo ꝛqꝛ in tranſfiguratise ⁊ iſtoꝝ irrationabilia verba repellit:cuʒ dẽ: fᷣ ¶ Et cõ iegt
K 3 anlie nlſc i mnore bui dicentis de xpᷣo: Hic eſt fili uocatis illis ⁊c.qꝛ rõnabiliter loqndo oſtendit ſe n6 cẽ Aamme
mrtis wllectis 2 a uice verbũ vocatur tonitruũ :ʒ illũ furioſũ:vera ⁊ ſcã docendo: onendit onremeeii⸗ rfn
Doänlacher vor dor fater madach vt nne
Uam ſtillam ſermoͤis ipſe ⁊ venerũt ad eũ.Et ſeẽ Qui aũt blaſohemaueritĩ berur iohani ö
eius audierim:toni xt eſſent duodeci cũ illo:⁊ ſpm ſcm̃ nõ hebit remiſſio er Pio ant wiete gan
nuuz magnucinis vt mitteret eos pdicare 1 8 nez in etnũ: ſy re erit eterni ſunt math xg. ni
det vere⸗ dit illis poteſtaieʒ curandi delicti: qm̃ dicebat ſpʒ imũ g ¶ Et veniunt ß⸗
unt ad domũ. hicco inſirmitates ⁊ eijciendi de dũ bẽt.Et uůcniũt mat᷑ ei ⁊ maie et lcec. cten
ſequenter remouetur mòõia. Et ipoſuit ſimõi no frẽs ⁊ foꝛ ſtantes miſer̃t ad necue aſ ißo
ubiuz r ho nimn man petrus. Et iacobuz ge eũ vocãtes eũ. Et ſedebat ent peedicantemd̃ num
An peegican i olis bedei: iohem frẽz iacobi circa eũ tłba:⁊ dicũt ei: Ec ciatum fuit ſibi uich
poſſet aliquij credere ⁊ ipoſuit eis noĩia bõanen/ ce mat tua ⁊ frẽs tui foꝛiſqᷓ ſicoſeg me ius ihen
ꝓ i per ſona pꝛopꝛia ges qð eſt filij tonitrui: Et rũt te. Et reſpõdẽs eis ait. vtie ne nnan⸗ W
vellet a pꝛedicatione anqreã ⁊ philippuʒ ⁊ bar· OQue ẽ mĩ̃ mea ⁊ frẽs mel· gqum ſi ex affectu i⸗
are duodnoue tholomeu: 7 manheum: ? Et circüſpicis eos q ĩ cir. carnaliad marn? Geran
tius pꝛedicauit q; pei thomã:⁊ iacobuʒ alphei ⁊ cuitu ei ſedebant ait: Ecce dunitterer velin⸗ Pien
us: a iſte feruoꝛ pᷣno thadeũ ⁊ ſimonẽ chanane mat mea ⁊ ſfrẽſ mei. Qui eĩ aropegerinke b doenite
oſtenditur in l uʒ:⁊ iudaʒ ſcharioth qui æ ſecerit voluntatẽ dei:hic ff̃ verbum malignũ minn
ſgertalli lenn⸗ tradidit illu. Et ůeniũt ad meus ⁊ ſoꝛor mea ⁊ mat᷑. repulit rationabi nanl
mũ dict feruoꝛ o domũu: Et cônuẽit iteꝝ tur Titrũ cepit (.IIII. lier: vr naret
ſtenditur: virrõnabi ba:ita vt poſſʒ neqʒ paneʒ docere ad mare ⁊ cõ/ matth Mcnl
liz locutio ex hoc in-· manducare. Et cu audiſj/ Fregata ẽ ad eũ turba mul La III. Updſin
ſarsaljrebalitareſbi ſent ſui:exierũt tenere euʒt ta:ita vt in naui aſcẽdenſſe R⸗ n
irca pꝛmum ovicii: Dicebat eni: qm in furoꝛẽgeret in mari: ⁊ omis tur ET ſernz Un
c¶ Et auenit iteru pſus eſt. Et ſcribẽ ꝗ ab hie ba circa maf̃ ſuper frã erat “ cchecz luauem⸗
turba. ad audienõ v? roſolymis deſcenderãt di ⁊ docebat eos in parabol teroſtin⸗ itur fer phole
hu di ab Ho elen cebantquoni beelgebub mlta ? dicebat ill idoctria uo⸗ pꝛedicandi i un
catõi ꝙ ipe ⁊ diſcipli habʒ: ⁊ qa in pncipe ðᷣmo ſua.Audite Ecce exijt ſei ecialin oalen nuii
eũno hẽbãt tᷣs man nioꝛum eijcit demonia.Et nanſ ad ſeminandũ.Et di biefeuo⸗ Paſar Gnrh
ducai. Ercuz cõnuocatis eis: in parabo ſeminat: allud cecidit cira ccnolino? emula
Plat ir tnnd⸗ lis dicebat illis: Qũo põt viaʒ ⁊ venerũt volucres ce tionis in pꝛicipio
ex pꝛedicto feruoꝛe re ſathanas ſathanaʒ eijcere: li ⁊ comedernut illud. Ali vj. capitulo. Dir⸗
pellit: ⁊ h in tribcaſi Et ſi regnum in ſe diuidat: ud pᷣo cecidit ſuper petro/ eahnri de⸗ 2
oni ibi t ſet non poteſtregnu illud ſia ſa vbi non habuit terram Zelica be i no W
be:ʒ ibi E&veint ni re. Et ſi dom ſuper ſemet multam: ? ſtatim exoꝛtuz ẽ nis typum: ? pꝛe⸗ ES
ili q erat bcognatde iplſam diſpartiatur: nõ põt quoniã non habet altitudi dicationis fructũ alka
ſua ex pte mris:vidẽè dom illa ſtare:Et ſi ſaha- nem terre: ⁊ quãdo exoꝛi⸗ ii E⸗ dlecbat ſie ftn
tes inſolitũ feruoꝛẽ i nas oſurrexerit ĩ ſemetipſũ eſt ſol exſtuauit:⁊ eo ꝙ nõ ontifenan ſmla hii⸗
foreſie don i ppter diſptituſ ẽ ⁊ ñ potit ſtare ſy habebat radicem exaruit. culum: ibi Et ait nmloii
tebat bora coedendi ſinẽ hʒ. Nemo põt vaſa ſoꝛ Et aliud cecidit ĩ ſpĩas:⁊ a in illa die. Circa on
videbat ẽt ĩ vultu ee tis igreſſus ĩ domũ diripe: ſcẽderũt ſpie ⁊ ſuſfſocaueft mummmpnmos nlünn
iſolita claritatẽ erxv niſi pus foꝛtẽ alliget: ⁊ ftũc illud: ⁊ fructũ nõ dedit. ẽt enighliſti ri 3 ge
te migiran hceeetẽ. domũ eiuſ diripiet. Amen aliud cecidit in terrã bona mogus: ſecun⸗ imnge
1c 5 vini ardua 20 dico vob:qm oĩa dimittẽt eva dabat fructũ aſcẽdente, do pꝛedicationis intuge
lita:⁊ p ↄñs eis nõ in filijs hoĩuʒ pctã ⁊ blaſphe ⁊ creſcctẽ: ⁊ afferebat vrniu parabola ſiue ty⸗ kin
telligibilia: ioo creke mie ꝗb' blaſphemauerüt. triceſimum ⁊ vnuʒ ſexage pus: ibi Ecce exi R
bant euʒ loqᷣ ſiẽ arre-⸗ iii ſeminans: ter 1uet
pticiuʒ vl furioſũ: iõ „ . . tio huiuj parabo Einn
voluerunt cuʒ tenere ⁊ ligare ne ſibi vlł alij poſſet nocere:⁊ le aperitur intellectus: ibi Et cum eſſet ſingularis. Et Pbanlel
iſti mouebant pietate. Circa caſuʒ qui ponit᷑ cuʒ dicitur: iſta pars diuiditur in duaj:quia primo aperitur intelle Nou
e¶ Et ſcribe. ↄſiderandũ ꝙ iſti moti 3 xpᷣm inuidia ⁊ ma cctus parabole apoſtolis ſpecialiter: ſecundo pꝛedici/ lli

Lenbirdn

.

l ſo⸗

wunrg
Kantan
errines
mCainn
rbugun
lur rbt
6(Kerin
nirc bied
glir ponin

R-

Niptlenend

uunftit ſbi⸗
dobepnias
mesſthn
ais mn⸗
uunſier afin
Omgliad mani
dmuaeyelin⸗
wnmhenß
nonzripe⸗
odum mugi

Mnnonti.
.Ne c.

or uin
ſpeialttin

GpmuId?

dmui
Atngundi,
uum. tibi
irila ot An
pumun ind⸗
ſtin l
nonschꝛſtili
nocusſeni
o peelicnih⸗
dus: bi Aun
¹ ſminuct
tio huiuſeni,
ſe ſnhin
102 ciun G/
ſa
ogmir

cl

Mud venit lucemna: tres ömme ptes expoſite ſũtn
paucis exceptis. b Et cuz eẽt ingularis.i.extra
pᷣſſurã turbarũ:tũc expoſuit parabolaʒ aplij. c¶ Nu

eptes expoſite ſũt matth.

quid venit lucerna. Hic oſtendit᷑ doctrina euangelica

celos:tunc eni di/
ſperſi ſunt ꝑ oꝛbẽ
vt in omnẽ terraʒ
exiret ſonuj pꝛedi
catiõis eoꝝ:⁊ eti⸗
aʒ ante paſſionẽ
xp̃i miſſi ſunt ad
õoCdicanduz: nõ tñ
ita diffuſe: ⁊ hoc

eſt qo dicitur:
elerunaut ve

nit lucerna.i.do⸗

ctria euãgelica ſʒ

illud pᷣſ.Lucerna
pedibus meij ver
bum tuuz 7.
dD ¶ Ut ſub mo⸗
dio ponatur ⁊c.
‚‚i.occulte in late/

bꝛis doceatur ſiẽ

doctrine ſuſpecte

hereticoꝛuʒ ⁊ ho/⸗

minuʒ maloꝛuʒ:

Ilſi diceret non.

in palã ⁊ publice

¶ Mon eſt ei ab

ſcondituʒ cl. da
illa que xp̃ᷣs docu
it aplos ſecrete.
voluit ꝑ aplos p̃⸗
dicari publice et

manifeſte ßʒ ꝙ dẽ
ei matth. x. Qõ

aure auditioß⸗

res audi:ndi.i.de
ſideriũ intelligẽdi

doctrinã xöi.

h ¶¶ Audiat. qſi
dicet talis nõ po

teſt pꝛoficere ñ ſo

luz ſibi intelligen⸗
do:ſʒ ẽt alijs ipᷣoj
docendo:iõ ſbdit
i In qua men.

menſi fue. reme.

vo. qð expõit ſic

Bega: Si ſolerter oĩa is bona facẽ ac ꝓximis in-
timare ſtudetij aderit dina pieta q̃ vobis in pᷣſenti ſeſũ
oꝛa capiendi conferet ⁊ in ſuturo retributionẽ einã

7

₰

aplos publicanda:qð factum eſt poſt aſcenſione xpi ad

ſimũ:⁊ vnũ centeſimuʒ. Et

dicebat:Qui hʒ aures au/

diẽdi audiat. Et cůʒ eẽt ſin
gular ſterrogauer̃t eũ hi ꝗ
cũ eo erãt duodeciʒ pabo/

la:Et dicebãt eis: Nob da

tũ ẽſcire myſteriũ regni ði
illiſaũt ꝗ foꝛiſ ſũt:ĩ parabo

liſ oĩa fiut: vt vidẽtes vide
ant ⁊ nõ videãt:⁊ audiẽtes

liãt ⁊ nõ iĩtelligãt: neqñ
cõuertantur ⁊ dimitttãt eis
peccata.Et ait illiſ:neſcitis
parabolã hãc:? Et qũo pa

rabolas omẽs cognoſcer⸗

Qui ſemiat:vᷣbũ ſeminat.

Hi aũt ſut ꝗ circa viaʒ ybi

ſemĩat᷑ verbuʒ:⁊ cuʒ audie

rit:confeſti venit ſathanas
⁊ aufert verbuʒ qð ſemina

tum eſt in coꝛdibuſ eoꝛum.

Et hi ſunt ſiliter qui ſupꝑ pe
troſa ſemĩant᷑:qui cũ audie
rint verbũ:ſtati cũ gaudio
accipiunt illud ⁊ non hſit

radices in ſe:ſʒ tpales ſũt:
ðinde oꝛta tribulatiõe ⁊ p

ſecutione pꝛopter verbum
cõſeſti ſcãdalicant᷑. Et alij ſt
q in ſpinis ſeminant᷑. Li ſi

a vᷣbũ audiũt ⁊ erũne ſecli
⁊ deceptio diuitiaꝝ ⁊ circa
reliq̃ ↄcupiſcẽtie ĩtrocũtes

ſuffocãt ᷣbũ ⁊ ſiñ fructu ef
ſicit. Et hi ſũt ꝗ ſriraʒ bo/
nã ſemiati ſũt:q audiũt ver

buz ⁊ ſuſcipiũt ⁊ fructificãt

vnũ triceſimũ:vnũ ſexage

qᷓ valetis bona facẽ ac pximis in-

adijciet: ⁊ iõ ſubdit Et adijciet᷑ vobis. k Qui enim

hẽt dabit illi. qꝛ habens fideʒ ⁊ graʒ ex vſu talis gratie

meretur ꝙ iterũ ſibi det᷑ gratia ad augmentũ pᷣcedentis
¶ Et qui non hẽt.·ſ. fidem ⁊ graʒ quales erãt ſcribe ⁊
Etiã qð hẽt auferet᷑ ab eo.qꝛ noticia le
gis quã hẽbant ablata fuit ab eis inqntũ nõ valuit eis

phariſei. m

ad ſalute ſed magis fuit eis in augmentuz lue donatois

tateʒ dñi ſui ⁊ fecit vapulabit multig. n

ditũ qð non manifeſteyr:

reſ audiedi audiat.Et dice

ctificat pᷣmũ herbã:deinde

res ⁊ alij magis latentes: ⁊ ideo in parabolis ch⸗

ſm dietum ſaluatoꝛis Luce. xij ea. Seruus qui ſcluit volũ
n Et dicebat ſic ẽ
regnũ dei. hic ↄſequenter deſcribit᷑ xpᷣi pᷣdicationis fructuj

pꝛimo in vno hõie:⁊ in cõitate ecclię:ibi Et dicebat cui aſſi

milabin, Circa pꝛimuʒ ſciendum ꝙ ꝑ ſemen intelligit pꝛe⸗

dicatio: ſicut patet in
r arabola pᷣcedẽti: ex
ſimũ:⁊ vnuʒ centeſimũ. Et ſemine autem iſto re
dicebat illis: Munqd venit cepto in aliquo hoie

3 modin naa fuit talis pꝛoceſſus: qꝛ
lucerna ut ſub modio poag pꝛimo concipitur ti⸗

tur aut ſub lecio: Nonnẽ mo: diuinoꝛũ iudici/

vt ſup cãdelabꝛũ ponatur⸗ Pan 7 lignifieni per
oni fani 5 herbam queẽ qd im
Non ẽ enim aliquid abſcõ hfecrum: um olcit:

Fructificat pꝛimum
herbaʒ. ? qꝛ ex timo
re ceſſat homo a ma⸗
lis : incipit ſe exerce
re in bonis:ideo ſcòo
cõcipitur ſpej diuino

nec factum eſt occultuʒ qð
ſi vẽiat ĩ palã.Siquiſ hʒ au

bat ill: Aidete ꝗd audiatiſ:

In qua mẽſura mẽſt iĩ fuerit rum beneficioꝛum :q̃
remetiet vob:⁊ adijciet vo ſoenunper Pican:
bis Sien hi d abi illi:et grani futuri:cuʒ dici
gqn Hʒ cua qò hʒ auferetur fur. Deinde ſpicam.
ab eo. Et dicebat ſic ergnu 3 ůx hoc datur chari
ði quẽadmodũ ſi hõ iaciat arluus ena⸗ gulh⸗
ſementẽ in tra ? doꝛmiat: · uiraturp Menu
Exurgat nocte ⁊ die:⁊ ſemẽ frumentum cum oẽ⸗·
germinet ⁊ increſcat:dum oDeinde plenum

neſcit ille. Altro eni fra fru frumentum.qꝛ vt dẽ

ſpicã:dłide plenũ frumẽtũ 6 eſdoleeie
iĩ ſpica.Et clʒ ex ſe pyduxe tujꝛvt de ſtatu gratie

rit fructus ſtatĩ mittit falcẽ trãſeat ad gliam:iðO

fi 3 ſſi diceè ſubdit: p ¶ Et cum
qm̃ adeſt meſſis. Et dicẽ ſu A
bat: Cui aſſilabim' regnu, ete piodtfu. Nal⸗
dei:aut cui parabole cõpa abſcidendo iuſtos

rabim illð: Sic ꝗnũ ſyna pñti vita vt traſſerart
pis qð cũ ſemiĩatũ fuerit in ad gliam:ideo lhdik:
tra min ẽ oĩb ſemib q ſt 4, n den me⸗
fra:⁊ cũ natũ fuerit aſcẽdii cin pꝛia: r Et dice-
⁊ fit maioꝛ oibuſ oleribꝰ:⁊ bat cui aſſimilabim⸗
facit ramos magnoſ:ita ut Pic coſeqnter deſcri

poſſintſub vmbꝛa e aues bitur frucr pᷣdicatio⸗

2nis xp̃i qntum ad cõi

multiſ parabol loqbat᷑ eis puo ſtatu creuit ꝗd

magnum ſic ſynapis
granũ: ⁊ pʒ ſũia ex di

verbum ꝓut potant audir
UUdU WRM H ctis Matthᷣ.xiij. cap.

ercepto qs H ſpdik: s Er taib. mul.para. loqᷓ.ver. ꝓut

po.au.qð expõit theophih dicẽs: Qm̃ turbe erant idocte
aↄſueti noibiſtruit eas ꝑ ſilitudinẽ reꝝ ſenſibiliũ q erat eij
cognite. Sʒ hoc vẽ õdicere ei qð.õ.dixit xpᷣs aplis eodẽ. ca.
Uobis datum eſt noſſe myſteriũ regni dei.illis aũt qᷓ foꝛis
ſunt in parabolis vt vidẽtes videã ta nõ videant.⁊ matth.
xiij. In parabolis loquoꝛ eis quia videntes non vident ⁊.
Dicendum ꝙ ſacra ſcriptura hoc habet pꝛoprium:qð ſub
vna lit:era habet plures ſenſus:quoꝛ: aliqui igr erentio⸗

capiebant ſenſũ magils patentem non autẽ latentem: ſo ta
li intellectu docebat xpᷣs aplos ad partem: ideo ſubditur:
x¶ Seoꝛſũ aũt diſci. ſuis diſſe. oĩa. de turbis aüt pdictuʒ
ẽ vt videntes videant ⁊ ñ niegtanie ſenſum magis pa

tenteʒ non autẽ latenteʒ.

ſequenter deſcribunt
miracla doctrine xpᷣi
ↄfirmatiua.⁊ pᷣmo ð
ſcribitur miraculũ fa
ctũ in mari:x in terra
in pncipio ſequentis
ca. ſententia pᷣme par
tis patet ex bis que
dicta ſunt Matth
vig.

.„ V. e

Tvenert trãſ

ſue confirmationẽ. ⁊?
p̈ deſcribit demoõiaci
curatio:v archiſyna/
gogi reſuſcitatio: ibi
Et cũ aſcẽdiſſet ieſus
in nauim.pᷣꝰ in duas
qꝛ pᷣmo dſcribit cura
tio demõiaci:ꝛ deuo/
tio ipſius curati: ibi
Cunq; aſcẽderet.Ex-
poſitio pꝛime partis
patʒz ex dictiſ matthᷣ.
viij. paucis exceptij qᷓ
diſcurrent᷑. b ¶ Oc
currit ei de mo.hõ in
ſpi.ĩmũdo.i.obſeſſuj
a mõe:matth.viij.
dr ꝙ erant duo. Ad
qð dicendum ꝙ ſᷣm
veritatem duo erant
demoniaci: vt dicit
matth. ſed vnus erat
ſeuioꝛ altero i qͥ erat
legio dmonũ vt dici
tur infra:⁊ iſte ſolus
nomiatur hic a mar-
co:⁊ aliuj) tacetur: qꝛ

„.
„2„—=

y¶ Et ait illis in illa die. Hic cõ⸗

ſine parabola auũt ñ loque
bat᷑ eil Sẽoꝛſũ aũt diſcipu

lis ſuiſ diſſerebat omia. Et

ait illis ĩ illa die cũ ſero eſſʒ
ſem̃:Trãſeam Z. Et dimit
tẽtes turbã aſſumũt euʒ ita
vtoat in naui: ⁊ alie naueſ
erant cum illo. Et facta eſt
ꝓcella magna vẽti ⁊ fluct
mittebat in naui: ita vt iple
retur nauis: Et erat ipſe in
puppi ſupꝑ ceruical doꝛmi/
enſ. excitant eũ:⁊ dicũt il
li: Magjr:ñ ad te ptinet:qa
perim?a exurgẽs cõmiat

eſt vẽto:⁊ dixit mari:Tace

obmuteſce. Et ceſſauit ven
tus:⁊ fcã eſt tranqllitaſ ma

gna. Et ait ill:Quid timidi

eſtis: Necdũ habeifidem.

Et timuer̃t timoꝛe magno.

⁊ dicebãt ad altutꝝꝑ. Quiſ
putaſ ẽ iſte:qꝛ ven ⁊ mare

obediunt ei: V.
NX vẽnerũt trãſ fretuzʒ

mariſ in regionẽ geraſeoꝝ
Et exeũti ei de naui ſtatim
occůrrit de monument hõ
i ſpũ imũdo: ꝗ domiciliuʒ
habebat ĩ monumeni. Et
neq; cathenis iã quiſq; po
terat eũ ligaẽ:qm̃ ſepe ↄpe

non erat ita famolſus dibus ⁊ catheniſ vict diru
Uer ſe⸗

in malo. c
per die ac nocte ĩ mo
numentij.ſcilicet gen
tilium damnatoꝛum
ſuper quoꝛũ animas
demones iam habe/
bant poteſtatem: ⁊ i-
deo habitabant vbi
coꝛꝑa eoꝝ erãt ſepul
ta taqy hituri ptatezʒ

ſuper ea poſt finale

iudicium. dð ¶ Et in
terrogabat eũ: quod
tibi nomen eſt. inter⸗
rogauit autem chꝛi/
ſtus nõ quia ignoꝛa⸗
rret:ſed vt multitudo

demonum in illo homine

piſſet cathenas ⁊ cõpedes
cõminuiſſet. ⁊ nemo potat
euʒ domaẽ. Et ſèmp die ac
nocte ĩ monumeni ⁊ ĩ mõ/
tib erat clamãſ ⁊ ↄcidẽs ſe
lapidibꝰ. Nidẽſ aũt ieſuʒ a

lõge cucurrit ⁊ adoꝛauit e/

um:⁊ clamãs voce magna

dixit: quid mihi ⁊ tibi ieſu

fili dei altiſſimi. Adiuro te
p deuʒ ne me toꝛqaſ. Dice
bat eni illi:Exi ſpũſ imũde

nangelium

tum appareret: vnde ſubditur: e( Legio mihi nomẽ

eſt. quia multi ſumus. Legio autem pꝛopꝛie dicitur nu
merus determinatus armatoꝛum in exercitu:⁊ continʒ
ſexmilia ſexcentos ſexagintaſex. inde

1 7

ab hoie iſto: Et itrögabat
eũ:Qð tibi nomẽ E.Et dic
ei: Ngio mihi nomen eſt:

ga multi ſumus. Et deẽpꝛe

cabat᷑ euʒ mluʒ nè ſe expel
leret extra regionem. Erat

aũt ibi circa mõtẽ grex poꝛ

coꝝ magn paſcẽs in agris
Et deprecabant᷑ eum ſpiri

tus:dicẽtes: Mitte nos in

poꝛcos:vt ĩ eos introeam:

Et conceſſit eis ſtatiʒ ieſuſ.
Et exeuntes ſpũs ĩmundi iĩ
troierũt ĩ poꝛcoſ: ⁊ magno
impetu grex pꝛecipitat eſt ĩ

mari ad duo milia: ⁊ ſuffo-

cati ſunt in mari. Qui autẽ
paſcebant eoſ fugeruũt ⁊ nu
ciauerunt in ciuitatem ⁊ in
agroſ. Et egreſſi ſũt videre
quid eſſet facti:⁊ vener̃t ad

ieſum: a vident illuz qa de

monio vexabatur ſedẽtem

veſtitum ⁊ ſane mentis /⁊ ti

muerunt. Et narrauerũt ill
q viderãt qualiter factũ eſ-
ſet ei qui demoniuz hüerat
⁊ ð poꝛcis.Et rogare cepe
runt euʒ: vt diſcederet de fi

nibus eoꝝ. Cunqʒ aſcẽde/

ret nauim: cepit illum dep/
cari qui a demonio vexat
fuerat vt eſſʒ cũ illo:et non

admiſit euʒ:ſed ait illi: Na

de in domum tuaʒ ad tuoſ
⁊æ annuncia illis quanta ti/
bi dñs fecerit: ⁊ miſtus ſit
tui. Et àbijt ⁊ cepit pᷣdicare

in decapoli:quãta ſibi fecii
ſet ieſus:⁊ omnes mirabãt

Et cum trãſiſſet ieſus in na
uim rurſus trãs fretuʒ con

uenit turba multa ad eum.
⁊ erat circa mare. Et venit
quidam de archiſynagog

aginte lur egonn
demonibus qui militant cotra nos. f (Et depꝛecaba

tur euz.ſ. legio ?

monuz. g e
ſe expelleret extra

regionem.i.extra
hominum habi/

tationem. vnde

luc. viij. dicitur i

abyſſuʒ. locus ei
inferni debetur
mõibuj: permit
tuntur tamẽ inteꝛ

homine) habitaẽ

vſq; ad iudiciuʒ
vt glioſioꝛ ſit ele

ctoꝛũ victoꝛia in
demonum tenta/½

tium ſupatione:

h ¶ Lunq;ʒ aſcen

geret. Hic deſcri
bitur curati duo½
tio:qꝛ gratuj ðↄ be
neficio ſibi colla

to voluit ;
Jeſus at i .

admiſit eũ.i.non
recepit eum ad a/
poſtolatũ vl diſci
Paann pꝛopter
hoꝛꝛoꝛẽ pᷣcedentij
paſſionis. Iteʒ ne
aſcriberet demo⸗
ni ꝙ iſte facerct ſi
eſſet diſcipul xpᷣi
Ex hoc loco acci⸗
pitur ꝙ demonia
ci ⁊ furioſi pꝰcu
rationeʒ ñ pmo/
uentur in eccleſia
dei. k Et abuͤt

1 cepit pꝛedicare

in decapoli.nom
eſt regionis:⁊ di/
citur a deca qo ẽ
decem ⁊ polis go
ẽ ciuitas. l ¶ Et

cuz aſcendiſſet ie/
ſus in nauiʒ. PHic

oñter deſcribitur
fſuſcitatio filie ar

chiſynagogi. 2 “

deſcribitur hy fci

inchoatio. inter
ponit᷑ mulier ſan⸗

guiflue curatio:
ibi Et mulier q e
rat in pꝛofluuio
ſanguinis. 3 dſcri
bitur pꝛedicti ſci
conſũmatio : ibi
Adhuc eo loquẽ

habitantium ex confeſſione co te ſententia iſtarum triũ btiũ pʒ ex hiſqᷓ oca ſũt marth.

—

Multnmmns
ſifnihen
nbepili
pol ſe
gort gpoas:

cecönecin,
lrſſd r
cet khocno
enl ſi
necpe Crae
Pppeſel we
Fifoonacbos
gticoyet
Nlonſegnd
(Efein
ſonetpo cog
pir enoeon
iſcliocne
Airirtpſtn⸗
ſhitunign
ſtonaon
lbeti iellgt
nolicule⸗
Nüktfrin
Wcered
duhnn
ſeenadra
wokälaans
diep vj⸗
i inr
pp mulloci⸗
niſicnſen⸗
rtanivooe

* Mndbobebltee
Gllan
1 Nglnnſt
(rü piewtli
dononumtti
tun ſaonnone:
(Cnpen
) in de din
Mrarid

wogegmtode

Pid ſbabl

ni
üi Me
rin Mülmn

mm
e räktt

A nkri

1. e,
NE
E

ei get .

tiã per alia vba.
filia ãt archiſyna
gogi laboꝛabat ĩ
extremis: ſᷣm ꝙ
dicit hic marcuſ:
verũtñ erat ita ꝓ

qinq̃ moꝛti ꝙ re

putabat᷑ moꝛtua:
vnde ẽt ſᷣm cõem
modũ loquẽdi ð
aliquo qui ſic eſt
moꝛti ꝓpinquꝰ:
dicit moꝛtuus
E: qꝛ qð modicuʒ
diſtat: qſi nihil re
utat᷑: ⁊ hoc mõ

oquendi vſus eſt
ſua: nec ꝗcq; ꝓſecerat:ſed

matthe. Lirca ſe

ta ppeſſa.ſ.nõ ſo

lũ ĩ facultatibus:
ſʒ ẽt ĩ coꝛpe: vt pʒ

c¶ Et ſtati ieſuj ĩ

ſemetipᷣo cogno.

vir.q̃ exi.de eo.ñ

ẽ itelligendum

aliqᷓ virtexiſtens

i chꝛiſto migraue

ritera ißmſed
talis exit ĩtelligit᷑

ꝑ modũ cauſe ꝓ

quẽ dẽ exire inq;
tũ cauſa relucet i
effectn: P talem
modũ loquendi
dẽ Sap. vij. ca. d

ſapiẽtia increata
ꝓp natioes ĩ ani
mas ſãctaj ſe trãſ

fert: ⁊ amicos dei
2 ꝓppas aſtituit
q̃ trãſlatio ñ pot

Marci. v.

tx. exceptis aliquib q̃ exponẽt.qtũ ad pᷣmã ꝑtẽ d hic
a Sechie eu mul. di. qm fi. mea i extre.eſt.matth. ix.
dẽ ꝙ archiſynagog dixit chꝛiſto:filia mea mõ defũcta
eſt. Ad qð dicendũ ꝙ euangeliſte repetẽdo dicta alicui
vel aliquoꝝ aliqñ repetũt eadẽ verba:aliqñ vero ſentẽ

noie iayr: ⁊ vidẽs euʒ ꝓci
dit ad pedes eb:et dẽpꝛeca
bat᷑ eü multũ dicẽs: qm̃ fi/
lia mea ĩ extremis ẽ. Neni
ipone manũ tuã ſup eã: vt
ſalua ſit ⁊ viuat. Et abijt

cũ illo:⁊ ſeq bat᷑ euʒ turba

mlta:⁊ ↄpꝛimebãt euʒ. Et
mulier q̃ erat i ꝓfluuio ſan

guinis anis duodeci èt fue

rat mita ppeſſa a ↄpluribꝰ
medicis: ⁊ erogauerat oĩa

mag deter hẽbat:cuʒ au
diſſet de ieſu venit in turba

retro: ⁊ tetigit veſtimẽtum
t vt pʒ ei. Dicebat.n.qꝛ ſi vl veſti
p lr̃am ſequẽtez.

mẽtũ eitetigero ſalua ero.
Et ↄſeſti ſiccat ẽ fons ſan/
guinis er:⁊ ſenſit coꝛpe qa
ſanata eẽt a plaga. Et ſtati

ieſus ĩ ſemetipᷣo cognoſcẽſ

vtutẽ q exierat de illo: con

uerſus ad turbam aiebat:

Nuiſ tetigit veſtimta mea:
Et dicebãt ei diſcipuli ſui:
Vigdes turbã ↄpꝛimẽtẽ te:
⁊ dicis ꝗſ me tetigit:Et cir
