materialiſ dicit habitũ ex actibuſ non ab actib :qꝛ acti
uuʒ reſpectu actus ⁊ habitus eſt potentia cum obiecto
taq; due cauſe partiales cõcurrẽtes ad actum eliciendũ
ex cuius act multiplicatiõe habitus fit nõ tãqᷓ; a pꝛinci
pio actiuo ſed materiali:qꝛ actus nõ mouet potentiam
ſed ꝓducit᷑ a potentia ⁊ obiecto cõcurrentibus ſʒʒ Bur.
igit᷑ fieret circulatio ĩ cauſis eiuſdẽ generis phibita phi
loſophis.lumina igit᷑ dicta cõcurrũt i pꝛoductioe actu
um:nõ vt pꝛicipia actiua:ſed vt obiecti oſtenſiua: ſicut
lumen cõcurrit ad viſionẽ coloꝛis: viſionẽ tñ nõ efficit
ſed ſolũ viſibile ĩ potẽtia:vt viſio fiat oñdit: ⁊ ſic perti
net ad actũ ſiquã cauſalitatẽ habet. Ex quo igit᷑ actus
nõ habet cauſalitatẽ actiuã ſed materialẽ reſpectu habi
tus:vt dictũ ẽ:nec lumina illa efficiũt habitũ. Nec va/
let qð Burg.ad ꝓbandũ inducit: videlicet pꝛincipiũ
effectiuũ extrinſecum aliquid faciat ad ſpeciticãdũ ha-/
bitũ:qꝛ vt dicit obiectum diſtinguit ⁊ ſpecificat habi/
tum:et tñ eſt pꝛicipiuʒ habitus extrinſecuʒ. Ad hoc di/
co ꝙ obiectũ ſe ſolo nõ eſt pꝛincipiũ actiuũ reſpectu ha

bitus:ſʒ eſt materiale: qꝛ materia circa quã habit᷑ ver

ſat:⁊ ſic diſtinguit ⁊ ſpecificat: ſʒ actiuũ ⁊ motiuũ ẽ nõ
reſpectu habit᷑ ſed potẽtie:⁊ cũ cõcurſu potentie eſt acti
um reſpectu acxeliciẽdi. Ex iſtis igit dictis falſis nõ bñ
infert Burg. ꝙ habit infuſus ⁊ acquiſit circa ideʒ obie

ctũ ſint diuerſi ppt agẽs nãle 2ſ. uꝑnãle. Nam ſupnãliter il

luminat naturaliter videt:ita ⁊ ſupꝑnaturaliter iſtructt na
turaliter intelligit. Pec aũt opinio Burg. ⁊ ſancti thome ẽ
cõtra beatũ Aug.iij.de trinitate.c.ix.⁊ beatũ Ambꝛoſiũ ð

icarnatiõe vbi:quoꝝ ſentẽtia eſt:ꝙ differẽtia oꝛiginis nõ di

uerſificat ſpeciẽ: ⁊ po
egier: nũt exemplũ de hoie
gionis:⁊ lyſania abiline te creato 2 generato qᷓ
trarcha:ſub pꝛincipibuſſa ſũt eiuſdẽ ſpeciei.Co

cerdotuʒ anna ⁊ caypha:
factum eſt verbum dñi ſup
iohannem cęacharie filium
in deſerto. Et venit in om/
nem rêgionem ioꝛdanis

5 2

(Xa. III.
todecimo. Poſti deſcript ẽ ſaluatoꝛis o

LCirca pmũ ↄſideradũ ꝙ tpᷣs pᷣdicatioſs iohãnis deſcribit ꝑ

noia ⁊ tps impatoꝛis tũc regnãtis: ⁊ pᷣſidis iudee ⁊ tetrar⸗
chaꝝ: ⁊ ſacerdotũ ad oñdẽduũ certitudinẽ hiſtoꝛie ⁊ auctoꝛi
tatẽ pᷣdicatiois iohanis baptiſte:ſicut i ſcriptij auetẽtic ſolʒ
fieri:cũ dicitur: a ¶ Anno aũt.xv.ĩperij tyber ceſariſ.iſte
berius ſucceſſit octauião auguſto ſub quo natus ẽ xp̃ᷣſ.ſ.

t „ — „ „ 7 —
xlij. anno ĩperij eiui:⁊ ſimiliter iohanes baptiſta ꝑ dimidiũ

annũ ante. Auguſtus aũt imperauit.lvij.anij.ex quo pater
ꝙ ãno.xv.tyberij iohannes fuit.xxx.annoꝝ:⁊ hoc ẽ tẽpus
debitũ pꝛedicationi:qꝛ tunc viget etas virilis.vnde ioſeph
xxx.ãnoꝝ erat qñ ſtetit coꝛam pharaone: Geñ. xli. ⁊ exechi
el qñ icepit pphetare:Exech.j. b l Pꝛocurãte potio pila-
to iudea.pilariſte noõ fuit iudeſed gẽtilis de territoꝛio lug
dunenſi oꝛiundus ſᷣm ioſephuʒ:⁊ a romano imꝑatoꝛe futt

miſſus ad regendã iudeã tunc romanis ſubiecta. c¶ Te

trarcha ãt galiee herode ⁊c̃. Romani volẽtes frãgere iude/⸗

oꝛũ ſupbiã ⁊ auferre ab eis rebellãdi occaſioeʒ: abſtulerũt

ab eis nomẽ regiũ diuidẽtes regnũ in plures ꝑtes qꝗ tetrar-
Et lyſania abiline tetrarcha. Gloſa be
de dicit ꝙ iſti tres hic noĩati:ſcʒ herodes philipp ⁊ lyſani-
as fuerũt filij herodis ſub quo nat eſt xpᷣſ:⁊ ipo moꝛtuo ar
chelaeius fila frater pᷣdictoꝝ ſucceſſit ei in regno decem
annis:quo accuſato apud ceſarẽ ⁊ miſſo in exiliũ apud vi-
ennã:impatoꝛ regnum tribus fratrib p̃dictis diuiſit per te
trarchias.Sed ꝙ iſte lyſanias fuerit filius herodis ex hiſto

chie dicebank. d

rijs auctẽticis nõ habet:qꝛ nec ioſeph nec ſcholaſtica hiſto

ria ponunt eum inter filios herodis:ſed magis dicũt ipʒ fu
iſſe filium ptolemei manei qui ſub libano habitabat ? ale
xandre filie ariſtoboli qui de machabeis deſcẽderat.Üle
dicit ioſe
ph' ⁊ ſcholaſtica hiſtoꝛia:ſacerdotiũ tũc nõ ꝓcedebat ſcõm
genealogiã ⁊ dignitatẽ generis pꝛout in lege fuerat ſtatutuʒ
ſed paſſim a romanis vendebat᷑:ita ꝙ nõ ſoluʒ ſingulis an
nis mutabat᷑ ſumm ſacerdos:ſed etiã aliqñ in eodẽ anno:
⁊ ideo a quintodecimo: ãno tyberij quo incepit pᷣdicatõ io

Sub pncipibus ſacerdotũ anna ⁊ caypha.ſᷣm

hãnis vſq; ad.xviij annũ tyberij in quo paſſus eſt ieſus plu
res fuerũt ſummi ſacerdotes ꝙᷓ iſti duo:ſed qꝛ anna erat ſũ

mus ſacerdos qñ iohanes incepit pᷣdicare:⁊ cayphas quã/

do paſſus ſuit xpᷣs:ideo lucas de iſtis duob' tm mẽtiõeʒ fa

cit. f¶ Factũ eſt verbũ dñi ſup iohaneʒ:pꝑ reuelatiõem di

uinã p quã habuit mãdatũ de pᷣdicatiõe exequenda

Et venit.Hic ↄñr ponit᷑ pᷣdicatois act᷑:⁊ pᷣ quãtũ ad exhoꝛ

tatioem boni: ſcòo quãtũ ad arguitioeʒ mali:ibi. Otebat

lẽſ videre hiu opinio
nis pulchꝛã deductio
nẽ videat ſcotuʒ circa
iij. diſ. xiiij vbi ſoluũ
ur omnia argumẽta
opiniois Zꝛie

Nno aũt qui
ꝛzis ottus ꝑ ſuã icarna-
tionẽ: hic conſequẽter deſcribitur eius ꝓgreſſus ꝑ ſuaʒ pꝛe
dicationẽ. Et circa hoc pꝛimo deſcribit pᷣdicatio pcurſoꝛij:
ſecũdo ipſo ſaluatoꝛis lequẽti ca.Circa pꝛimũ pᷣmittit᷑ pꝛe-
dicatiois iohãnis tpᷣs:⁊ ſubdit᷑ pᷣdicatiois acł:ibi Et venit
i omnẽ regionẽ:ʒ pᷣdicatiõis fruct:ibi Et iterrogabat euʒ.

auctoꝛita) q̃ͥ habetur

ctẽtica inuenit᷑ eſſe im

ergo. Circa pᷣmũ dicit: g ¶ Et venit in oèm regionẽ ioꝛda
nis. qꝛ exiuit de deſerto vbi paud habitabãt: venit ad lo⸗
ca magis habitata vt plures poſſent veniread ei' p̃dicatio-
nẽ: 7 baptigari ab co in ioꝛdane. h¶ Pꝛedics baptiſmũ
penitẽtie.hoc expoſitũ eſt marci. j.ca. viq; ibi: i B .
vallis implebit. Hec

p̃dicans baptiſmũ peniten
tie in remiſſionẽ peccatoꝛũ
ſicut ſcriptũ ẽ ĩ libꝛo ſermo
nuʒ eſaie ꝓphete:Aox cla⸗/

eſa.xl. exponitur a iu
deij de rditu captiua
tis babylonice de q̃ pᷣ
dixit eſa.vias tũc cõ/
lanari:per h' ꝙ val

ie ekevgre kl ean mãtiſ in deſerto parate viã
itatẽ planiciei z col/ f. ſgaſ oiꝰ
les degmerteurv ſ Dhnierectas facite ſemital 2
iudi de babylonia re Ois vall iplebit᷑:⁊ oĩis mõs

⁊ collis hũiliabit᷑.Et erunt
pꝛaua ĩ directa èt aſpa ĩ vi/
as planas:t videbit oĩſ ca
ro ſalutare dei. Dicebat er
go ad turbas qᷓ exibant vt
bapticarẽt ab ipo:Głnimi
na vipaꝝ:ꝗs oñdet vobis

uertẽtes in iudeã poſ
ſent de facili tranſire
p viam. Sed qꝛ nec ĩ
ſcriptura ſacra neq;
in aliqua hiſtoꝛia au

pletũ:ideo illa ſcx tu⸗

ra ſacra reducenda ẽ

jndenrßt daſtndin⸗ fugere a vẽtura ira: Facite
tũ ꝑ quẽ humilej qui ergo fruciuſ dignoſ pnĩe:⁊

pꝑ vallej itelligũt ſple⸗
ti ſũt bõij pualibꝰ: ⁊
ſopbl qui ꝑ colles in/
te

ne cepitiſ dicere pr̃eʒ habe
m'abꝛabꝗ.Dico eni vob:
qꝛ potens eſt de de lapidi

igunt huiliati ſũt . .
ſicut ſupꝛa expoſitu, beiſtis ſuſcitare filioſ abꝛae
ẽ ca.j.in cantico bea/ ðòèUMU .
te virginis.Aliter etiam exponit᷑ hoc:quia ſicut via coꝛpal
redditur difficilis ad ambulandũ pprer pfũditatẽ vallium

⁊ eleuationem collium:ita via ſpualis qua deus gradit᷑ ſuꝑ
coꝛda fidelium ipedit ꝑ depᷣſſioem terrene cupiditatis: ⁊ ꝑ

eleuatioem mũdane vanitatis:⁊ vtrũq; impedimentũ fuit

amotũ per aduentũ xpᷣi in multij. Pꝛimũ patuit in ʒacheo
qui dixit dño:Ecce dimidiũ bonoꝝ meoꝝ do pauperibus
æc.vt habet᷑ infra.xix.⁊ in mattheo qui dimiſſo teloneo

ſecutus eſt xpᷣm vt legit᷑ matth.ix. Patet ſcom in mũdi pn/

cipibus quoꝝ colla ſũt ſubiecta xpo. k Et erũt pꝛaua iĩ
directa:ideſt coꝛda diſtoꝛta per iiuſticiã:p equitatẽ iuſticie
rectificabunt᷑. I ¶ Et aſpa in vias planas.ideſt coꝛda ↄtra
xpᷣm idurata mollificabut᷑:ſic pʒ de paulo qui xpᷣʒ ꝑpſequeſ
a xpo illuſtrat:ſtatiʒ ad mãſuetudinẽ obediẽetie fuit cõuer
ſus.d.dñe qͥd vis me facere.actu.ix. m ¶ Et videbit oĩs

caro ſalutare dei.ideſt xp̃ʒʒ.⁊ accipit᷑ hic oĩs caro: ideſt ois

homo quia aliqui de oibus hoibus viderũt eum inter ho

mines cõuerſantem. Diuidebat᷑ eni tunc cõitas hoĩm in du

as ptes ſcqʒ in iudeos ⁊ gentiles:⁊ multi de iſtis ⁊ de illis vi⸗
derunt eũ in mũdo cõuerſantẽ. Poteſt etiã hoc verbum in
telligi de viſu ſpũali quo vident eum cõuerſi ad fidẽ catho⸗

licã ex ombus gentib totius mũdi: videbũt etiã eum gene⸗
raliter oẽs in foꝛma humana in die iudicij. n ¶ Dicebat

ergo. Hic cõſequẽter deſcribit᷑ actus pᷣdicatiois qtũ ad repᷣ
henſiõeʒ mali: ⁊ patet ſnia ex dictis matth.iij. exceptis que
ſequũt᷑. n ¶ Dicebat ergo ad tur. hic accipit᷑ totũ p ꝑte:qꝛ
illud qð ſqun nõ dixit niſi phariſeis ⁊ lacuce qui cũ alij
veniebãt ad iohãnẽ non ex deuotioe ſed magis ex maligni/
tate. vnde ſubdit᷑: o Erninina viperarũ.genimẽ eſt neu
tri generis:⁊ dr̃ a gigno is: ⁊ ideo filij nati ab aliquo dicũt᷑

eius genimia. vñ matth. iij. oicit: Pꝛogeniej viperax ¶ P
Et interrogabãt. Hic cõſequẽter ponit᷑ pᷣdicatioõis iohanis

fructuj.Erat eni pᷣdicatio iohãnis oꝛdinata ad hoc ꝙ popu

inil

Euangelium

lus ad ſuſceptiõem xpᷣi ppararet᷑: ⁊ vt xp̃s maniteſtare

tur. Pꝛimo ergo ponit᷑ fructus pᷣdicatiois eius quãtuz
ad pꝛimũ:ſcòo quãtum ad ſecũduʒ:ibi Exiſtimate aũt

populo.Circa pmũ ſciẽduʒ ꝙ popuł pᷣparabat ad xpᷣi

ſuſceptiõem ꝑ verã pniaʒ:que apparet qñ homo para⸗

v eſt coꝛꝛigere vi⸗
= , ,„ taʒ ſua: hoc oñ
Jã. n. ſecuris ad radicẽ ar dlur hic eſſe fa⸗
boꝛiſ poſita ẽ. Ois ergo ar aagnoi,
boꝛ ñ faciẽs fructũ bonum vyulgarib hoibul

excidei:⁊ ĩ ignẽ mittet᷑. Et ĩ
trõgabãt eũ turbe dicẽtes
Quid ergo faciemuſ. Rñ/⸗
denſ aũt dicebat illis:Qui
hʒ duas tunicas dẽt ñ hñti
⁊ q hʒ eſcas ſilr faciat. A

interro. eum tur.
d. Quid ergo fa⸗
ci.q.d.vitam no

Reſponden) autẽ

ner̃t qt ⁊ publicãi vt bapti di.il. Qui ha. du
carẽt:⁊ dixer̃t ad lllü: Pa ——
9 ” Iuphuum
giſter qd faciem: At ille di r Det non ha⸗
xit ad eos: HNihil amplq; benti. Illa eni ter
qð cõſtitutũ ẽ vobᷣ faciaſ.l ra in qua erat io-
Intèrrogabãt aũt eũ ⁊ mi banes calica eſt
lites dicẽteſ. Quid ſaciemꝰ ſu ſufficit vna tu

7 noſ.Et ait ill:Nemieʒ cõ

1 a Een nica vel vnuz ve⸗
cutiai: neq; caluniã facian

ſtimentum: ⁊ ita

Sr ctsti miifnzir intelligendum eſt
et cõteti eſtote ſtipẽdijſ vrfiſ de alizo neb⸗ qui⸗
Exiſtimaͤnte autẽ pplo: Et buſcüq q ſupflu
unt: conſiderata

coͤuenienti neceſſitate ſtat ⁊ perſone. Secũdo hoc oñ
ditur in pedagioꝛum ⁊ tributoꝛum collectoꝛibus: cum
dicit: s Uoneru aũt ⁊ publicani:tales eniʒ dicotur

publicani:quia intromittunt ſe de negocijs ptinẽtibus

ad publicum. t ille dixit ad eos:nihil amplius
⁊c᷑. hoc aũt dixit quia collectoꝛes talium ſolent eſſe p⸗
ni ad plus colligẽdu qᷓ; ſit eis mandatũ: vt qð eſt ampli
us eis remaneat. Tertio oñdit᷑ in militib':cum dicitur:
v Anterrogabat eum ⁊ milites. parati cõſilio ei vti
x¶ Et ait ill. neminẽ cõcutiatis.ſcʒ oppꝛimendo pau
peres ⁊ eos deſpiciendo. y aq calunia faciatij.id

eſt nõ iponatis falſũ crimen diuitibꝰ⁊ potẽtib: vt occa

ſiõem extoꝛquẽdi bona n d iela viã a ta
libus bona rapere non poſſũt. ʒ ¶ Loteti eſtote ſtipẽ

dis viis.q̃ dabant᷑ eis ab iperatoꝛibꝰ ꝓ laboꝛe militum

quẽ hñt ſuſtinere in defenſioe patrie: reddit aũt quos
hñt multi milites ſuꝑ hoiĩes ſibi ſubditoy hñt locũ ſtipẽ
dioꝝ:⁊ ideo debent eis eſſe cõtenti. Ad tria aũt dicta i
ducebat beatus iohanes milites:qꝛ ſolẽt eſſe pꝛoni ad
vicia ↄtraria. a ¶ Exiſtimãte aũt populo. Hic deſcri
bitur fruct p̃dicatiois iohãnis quãtũ ad xpᷣi manifeſta
tiõeʒ. Et pᷣ manifeſtat᷑ iohãnis teſtionio: ſcòo dei pꝛis
ſigno:ibi Fẽm ẽ aũt.ʒ euãgeliſte ſcpto:ibi et ipᷣe ieſerat
icipiẽs. Circa poñdit᷑ i iohãne doctrine vitas i xpᷣi ma
nifeſtatioõe:ſcòo mẽtis ſtabilitas ĩ herodij repᷣhẽſioe:ibi
Hero.aũt tetrarcha.Snia pꝛime partis patet ex dictis

matth. iij. exceptis que ſequũt. a ¶ Exiſtimãte autem

populo.quia aliq eoꝝ: viderãt ⁊ alij fama publica au-
dierãt mirabilẽ eius conceptũ oꝛtum:⁊ vite ſancte me
ritũ q̃ ſuperſ ſũt declarata:a ex his opinabant᷑ ipſuʒ eẽ
xp̃m. b ¶ Et cogitãtibꝰ oibus c. nõ ſolũ cogitauerũt
ſʒ etiã de hieruſalẽ qͥ erat metropolis miſerũt iudei nũ
cios ſolẽnes ad iohanẽ vt qrerẽt ab co ſi ipᷣe eẽt xpᷣs vt

cũ dicit: p ¶ Ekt

ſtraʒ coꝛꝛigere pa
rati nſa .

aichinenß⸗
S
Ur./Koun
Lidoalt pyns
ganplicdure
Ghidelagmen
n Wan
hoicumiock
(Eein
egri
hkmnanti
faſhcad
ſohrc
ſebacg
gomm lan
ules can
ſuon nune
alſtope
ao LNesflin
nasſtuuril
Gnbritnau
peals mant
ucddci
Kngedoe
Nanda⸗
Nelcer
lurſip⸗
iſloo.
avoſat⸗
lnponmn
ſcbtlcn de
Utogenogi⸗
ſocenctinn
Cheidecb
W
Nßagt
i
hiſrirn
Pſtantde
mukm
enc⸗
ninente

iſian
4 N

nundan
igſoli
lletie

baunes glce
Hal
eiinmar
N üſufarman⸗

30 ie

cal mu ti
nialpen;
Wcoonlhll in
talium lolentei
atü:radeſte
miiciy:cum din
oſhinm

duien oind m
gadiui
viltenn
atne d al
ſubainhi i⸗
ti. Pru indi
Ant il
iman Nul
inaffui
=
iumußti n
mnrinzi hin
mlſcßſce
ns untade⸗
Eiſinituin
mn lllan
c ruelut
giuhuiſet
ſlicgin
oſieißn

*

(Nuce iij

habet iohß. j. e ¶ Multa qdẽ ⁊ alia ⁊c. ex quo pʒ ꝙ ñ
oia facta ⁊ dicta io haãnis ſcripta ſũt ſed pauca reſpecti/

ue:ſicut ⁊ de xpᷣo dicit᷑ ioh.vlt. Multa quidẽ ⁊ alia ⁊c᷑.

d¶ Herodes aũt hic deſcribit᷑ ſtabilitas mentis in io

hane qui nõ timuit facin herodis tetrarche arguere:?

ſnia hui pʒ ex di

ctis matth.xiiij.2

mar.vj. b. vbi fa⸗

ctum iſtud pleniꝰ
us cõtinet. e
Factũ eſt aut. Hic

deſcribit manife⸗
ſtatio xpᷣi ꝑ ſignũ
datũ de celo a do
patre cũ baptixa⸗
ret᷑ a iohãne:⁊ pʒ
ſnia ex dẽis mat.
iij.g. ⁊ maꝛ.j.b. ex
cepto qð hic addi
tur. f
te.i q̊ dedit xpᷣus
exemplũ qð in re
ceptioe ſacramen
toʒ debet mens

hoij eleuari ĩ den

g ¶Et ipſe ieſus
Hic ↄſequẽter de
ſcribit᷑ manifeſta
tio xpᷣi euãgeliſte
ſcripto: qui hic ðꝭ
ſcribit eð genealo
giam:vt ſicut na/
tiuitas ei eterna
fuerat manikfeſta
ta vbo patris di⸗
cẽtis: Lu es filiu
meus.ſ.naturalij
ita natiuitas eius
tẽpoꝛalis manife
ſtaret ꝑ deſcriptõ
nem genealogie.
In qua deſcriptõ
ne coſiderandum
ꝓꝙ ſicut ſupꝛa dẽʒ

i pꝛiologo. Mat

theus oñdit qua-
liter xpᷣs venit ad
nos: ideo deſcri
bit genealogiã de

toꝛan

cogitantib oĩbin coꝛdibꝰ
ſuis de iohãne:ne foꝛte ipᷣe
eẽt xpᷣſ:rñũdit iohãnes dicẽſ
oĩbus:Ego qdẽ aq̃ bapti⸗
o vos:veniet aũt foꝛtioꝛ:
cubᷣnõ ſũ dign ſoluere coꝛ
rigiã calciamẽtoꝝ eb:ipſe
vos baptiʒzabit i ſpũ ſcõ et
igni:fRup vẽtilabꝝ ĩ manu
ep:⁊ purgabit areaʒ ſuã:⁊
cõgregabit triticũ ĩ hoꝛꝛeũ
ſuũ:paleas ãt cõburet igni
lextiguibili. Multa qdeʒ⁊
alia exhoꝛtãſ euãgelicabat
pplo. Hèroðſ ãt tetrarcha
cum coꝛipet᷑ ab illo de be
rodiade vxoꝛe fris ſui:⁊ de
oĩbꝰmal q fecit heꝛodeſ ad
iecit ⁊ hoc ſuꝑpꝑ omĩa:⁊ iclu
ſit iohãnẽ ĩ carcerẽ. Factuʒ

ẽ ãt cũ baptigaret᷑ ois ppls

⁊ ieſu bapticato: ct oꝛãte a⸗/
ptũ ẽ celuũ:⁊ deſcẽdit ſpũſſã
ciꝰ coꝛpali ſpẽ ſicut colũba
ipᷣm:⁊ vox de celo facta ẽ
Lu eſ filꝰme dilecł:ĩ te cõ
placuit mihi. Et ipᷣè ieſ eãt

icipiẽs q̃ſi ãnoꝝ triginta uᷣt

putabat filꝰ ioſeph: ꝗ fuit

heli:ꝗ fuit mathat:qꝗ fuit le

ui:q fuit melchi:q fuit iãne
ꝗ ſuit ioſeph:ꝗ ſuit matha
thie:ꝗ fuit amos:ꝗ fuit na⸗

ſcendendo: iucas vero qualiter ꝑ xp̃m reducimur ĩ deũ
ideo eã deſcribit aſcẽgẽdo:
ſo deo diẽ ergo. g

pter qð eã determinat ĩ ip
t ipſe ieſ eãt incipiẽs quaſi an-

noꝝ.xxx.ſʒ agul.⁊ chryſ.xpᷣs tũc habebat.xxx.annos

Pieto ⁊ inceꝑat.xxxi.⁊ ſʒ hoc ſic itelligẽda eſt hec lr̃a
Er at ieſus ãnoꝝ.xxx.incipiẽs.i.incepat.xxxj.⁊ ſʒ hoc
xpᷣs pdicauit duob' annis cũ dimidio.ſᷣm alios vo do

ctoꝛes quoꝝ opinio cõius tenet᷑:ieſus tũc habebat.xxix
annos cõpletos ⁊ inceꝑat.xxx.⁊ ſjm hoc eſt ſic ĩtelligen
da hec littera. Erat ieſus icipiẽs ãnoꝝ.xxx.i.triceſimũ
anũ de quo habebat.xiij.dies.⁊ ſᷣm hoc xpᷣs pᷣdicauit.

rj. h
iuſ cãe ſup

t putabat᷑ filoꝰ ioſeph:qꝗ erat ſpoſꝰ marie cu
ꝛa expᷣſſe ſunt ca.j. h ¶ Qui fuit heli. In
mattheo dicit᷑ ꝙ ioſt⸗ B
uerſia ſoluta eſt. i
le ſalathiel fuit filꝰᷣ iechonie. Ad qð dicẽdũ ꝙ verũ eſt

erns vſqʒ ad paſſiõeʒ ſuã.xviij ãno tybe

t filius iacob: ibi iſta ↄtro
Qui fuit neri.matthᷣ.j.dicit il

ꝓ ſalathiel fuit filiꝰ nãlis iechonie:ſʒ fuit fili neri adoptiuꝰ

qꝛ moꝛtuo iechonia ner adoptauit eũ in filiuʒ:et ideo mat
theus qui deſcribit genealogia xpᷣi carnalẽ poſuit iechonis
lucas qui magis deſcribit genealogiã Paien ponit iſtũ ne

ri. k ¶ Qui fuit nathan:q fuit daui

um:g fuit helſli:ꝗ fuit nage
ꝗ fuit maath:q fuit matha/
thie:qui fuit ſemei:ꝗ fuit io
ſeph:ꝗ fuit iuda:qui fuit io
hãna:q fuit reſa:qꝗ fuit coꝛo
babel:g ſuit ſalathiel:q fuit
neri:q fuit melchi:q fuit ad
di:ꝗ fuit thoſan:qꝗ fuit hel/
madã:q fuit her:q fuit ieſu

qa fuit heliecxer:ꝗ fuit ioꝛim:

ꝗ fuit mathat:q fuit leui⸗ꝗ
fuit ſymeon:qui fuit iuda:

q ſuit ioſeph:qui fuit iona

qui fuit heliachim:qui fuit
malcha:qui fuit mena:qui

mathatha:q fuùit nathã:

fuit dauid:ꝗ fuit ieſſe:ꝗ fuit
obeth:ꝗ fult boo: qui fuit
ſalmõ:ꝗ fuit naaſon:ꝗ ſuit
aminadab:q fuit arã:q fuit

eſrom:ꝗ fuit phares:q fuit

iuð:q fuit icob:qui Iſaac
qui fuit abꝛae:qꝗ fuit thare:
ꝗq fuit nachoꝛ:q fuit ſaruch
a fuit rachaũ:qui fuitpha/
lech: qui fuit heber: ꝗ fuit
ſale:quũi fuit chaynã:qui fu
it arphaxat:qui fuit ſem:ꝗ
fuit noe:qui fuit lamech:q

fuit mathuſale: qui fuit e/

noch: ꝗ ſuit iareth: ꝗ fuit
malalehel:ꝗ fuit chaynã:
ꝗ fuit enoſ: fuit ſeth: fuit

deſcendere de dauid:aliqͥ tũ eoꝝ o

de iſto nathã dicũt
aliqui ꝙ fuit fil da/
uid nãlij de berſabee
vt videt᷑ dici pᷣmo pa
ral.iij.ſʒ hoc videt᷑ eẽ
ↄtra illõ qð diẽ ſalo.
pꝛouerb.iiij. Ego fui
vnigenit⁊ tenell co⸗
ram matre mea. Ille
enim filiuj quẽ habu
it berſabee de dauid
añ ſalomonẽ nõ ↄpu
tatur qꝛ fuit moꝛtuꝰ
incircũciſuſ. Per hoc
ergo ꝙ ſalomon. d. ſe
vnigenitü matris ſue
videt᷑ ꝙ nathan nõ fu
it natuj de berſabee ⁊
dauid:⁊ ideo dicunt
aliqui ꝙ iſte nathan
fuit nathan ꝓpheta:
quẽ ꝓpter eminẽtiaʒ
ſanctitatis dauid ad/
optauit in filiuz moꝛ
tuo ei patre naturali
⁊2 ſm hoc põt dici: ꝙ;
fuit filꝰ adoptiu ber
ſabee vxoꝛis dauid:
⁊ ſᷣm hoc cõnumerat᷑
inter filios berſabee.j
paral.iij.de alijj autẽ
tribus ibideʒ noiatis
dicẽdũ:ꝙ fuerũt filij
vꝛie nãles ⁊ adoptiui
filij dauid:qñ accepit
matrẽ eoꝝ:⁊ ſic ſalo⸗
mõòõ fuit vnigenit᷑ ma
tri ſue reſpectu dauid
vt dẽ ꝓuer.iiij. Cau⸗
ſa aũt quare luca de
ſcribit xpᷣm deſcende
re a dõ ꝑ nathã vna
fuit:quia lʒ oẽj ſapiẽ/
tes hebꝛeoꝛ: cõcoꝛdi/
ter tenerẽt xpᷣm debẽ
inabant᷑ ipᷣm deſcẽdere

ab eo per nathan ꝓpter excellẽtiã ſue ſanctitatis pphetie
Alij vero ꝑ ſalomonẽ ppter dignitatẽ regiam ⁊ ſue excellẽ
tiã ſapiẽtie.ſm veritatẽ aũt deſcendit ꝑ vtrnuq;:aliter tam
qꝛ pꝑ ſalomonẽ deſcẽdit ſᷣm lineã naturalis generatiois:per
nathã vero ſᷣm lineã legalis generatiois:qꝛ nathã fuit fili
dauid adoptiu vt pᷣdictuʒ eſt:⁊ ioſeph qui ponit᷑ imediate
poſt xpᷣm aſcẽdendo fuit fil heli adoptiuus ſeu legal: ꝓut
plenius fuit declaratum. matth.j. Alia cauſa eſt quia lucaſ
deſcribit xpᷣi generalogiã ꝓut in deũ reducimur vt pᷣdictũ
e Bauciuralt mm en p xpᷣʒʒ inquãtũ efficimur filij dei

adoptiui.

ui fuit booę. trej fuerũt imediate ſe ſequẽteſ

huius nominis.ſ.filius:pater:⁊ auus:vt plenius declaratũ
fuit matth.j. m. ¶ Qui fuit caynã.ſᷣm hiero.⁊ ſᷣm trãſia
tionem qua vtimur non ponitur aliquis medius inter ſale
⁊ arphaxat.vt patet geñ.x. Septuaginta aũt interpᷣtes po/-
nunt iſtum caynan mediũ.Et ad cõcoꝛdiã hui or dic -

=ð

iſte caynan fuit pater ſale legalis ſiue adoptiuus: arphaxat
vero pater naturalis ipius:⁊ vterq; pater hic ponit ⁊1 maxi
me qęꝛ lucas in deſcribẽdo ſequit trailatioeʒ. xx. que ſuo tẽ
poꝛe erat valde auctẽtica. n ¶ Qu ge⸗
onẽ ſicut alij:ſed ꝑ foꝛmatiõem de limo terre ⁊ infuſionem

gie:vt habet geñ. .

ſcpᷣta pᷣdicatõe

pcurſoꝛis:hic ↄſequẽ

ter deſcribit᷑ pᷣdicatio
ſaluatoꝛis: et pꝛimo
Deſcribit e p̃dicatio
ꝑ modũ amoꝛis mi/
racula faciendo: ⁊ be
neficia cõferẽdo:ſcõo
ꝑ viã timoꝛis terroꝛẽ
futuri iudicij incutiẽ
do ca. xxj. Adhuc cir
ca pꝛimũ oveſcribit᷑ pᷣ⸗
mo ſ̃dicatio ſaluato
ris p ſeipſuʒ tm: ſcòo
cũ hoc ꝑ miſſionẽ di-
ſcipuloꝝ. ix.ca. LCir/
ca pᷣ“m p̃mittit᷑ xpᷣi pꝛe
dicato:ſcòo ex hoc ſe
quẽs aliquoꝝ cõuer/
ſio:ca.ſequẽti. Pꝛia
aghuc ĩ duas:quia p

dDeſcribit᷑ idoneitas pᷣ

dicatoꝛis:ſcòðo execu

neo p̈dicatiois: ibi ECt
egreſſ ẽ ieſꝰ. IJdonea

vero diſpoſito pᷣdica
toꝛis ẽ maceratio car
nis p ieiuniũ:p quod
carnis incentiuũ r ep
mit: ̃m ꝙ .
lus.j.ad coꝛ.ix. Laſti

go coꝛpus meũ ⁊ in ſer

Eſus aũt. De/
W

¶ Euangelium

ſerto dieb q̃dragĩta:⁊ ten/
tabat᷑ a diabolo. Et nihil
mãducaũit in diebill:⁊ cõ
ſũmatis illis eſurijt. Dixit

aut illi diabol: Si ſil dei
es:diè lapidi huic:vtpaniſ

ſiat.Et rñdit ad illuʒ ieſus:
Scriptũ ẽ:qꝛ nõ i pane ſo/
lo viuit hõ:ſʒ in oĩi pᷣbo dei
Et důxit illũ diabol ĩ mõ/

tẽ excelſũ ⁊ oñdit illi oĩa re

gnaloꝛbis tre ĩ momento

tẽpoꝛis: ⁊ ait illi: Tibi da/

bo ptãtẽ hãc vniuerſam ⁊

gliam illoꝝ:qꝛ mihi tradi-

ta ſt:⁊ cui volo do illa. Tu
ergo ꝓcidẽs ſi adoꝛaueris
coꝛã me:erũt tua oĩa.Et rñ

dens ieſus dixit illi:Scpᷣtũ

ẽ:ꝛGñim deũ tuũ adoꝛabis

illi ſoli ſeruieſ. Et duxit il

uitutẽ redigo: ne foꝛte cũ alijs p̃dica

ueri ipſe repꝛob' efficiar. et ſcõo feruoꝛ oꝛatiõis in loco ſo
litudinis:vbi diuina ſapia haurit᷑ q̃ poſtea ꝑ pᷣdicatiõem ef
fundit᷑. vñ pauł añqua mitteret᷑ ad pᷣdicãdum in oꝛatione

fuuit uluſtrat: ſcõ⸗

cil.ix. Ecce eĩ oꝛat ⁊ poſtea ſl̊

dit: Uas electiois eſt mihi iſte:vt poꝛtet nomen meum ⁊c̃.

tertiũ ẽ victoꝛia tẽtatiois:nõ eni ẽ ad pᷣdicãdũ idone qᷓ ſuc
cubit tẽtatioib. Iſta at tria oñdunt᷑ de xpᷣo ꝑ hoc ꝙ ante p/½

Qdicatioem intrauit in deſertũ oꝛõni ſolitarie aptuʒ: ⁊ ꝙ ibi
ieiunauit:⁊ triplicẽ demonis tentatiõem deuicit:no qꝛ iſtiſ

alijs: 7 pʒ

„ — „

üllij. Hic accipiut diej naturales:qꝛ ni it de die
nec de nocte. c ¶ Dic lapidi huic vt panis fiat. Hic accipſi
tur ſingulare ꝓ plurali eo mõ loquẽdi quo dicit exo.viij.

incigener pe ed ꝓ nobis ad dandũ exemplũ pᷣdicatoꝛibuſ
nia pᷣdictoꝝ ex dictis matth.iiij
poſita: exceptis paucis qᷓ ſequũt. b

Et nihil man. i die.
hil mãducauit de die

enit muſca grauiſſima.i.multitudo muſcarũ.vñ matthᷣ.

O
iiij.dꝛ: Dic vt lapides iſti panes fiãt. d

¶ Et duxit illum

diabolus ⁊c. Iſta tẽtatio q ponit hic ſca:matthiiij poni
tur tertia:q iſtarũ fuit ſcòa ⁊ q tertia certũ nobis nõ eſt:vt

dicit aug neq; refert ad v
per eodẽ oꝛdine referãtur

eritatẽ:qꝛ nõ opoꝛtet ꝙ facta ſem

quo facta ſũt:vt frequenter dictũ

eſt. Sed ꝙ duo euageliſte varie narrãt oꝛdinẽ põt ratio aſ-
ſignari: quia vna tẽtatio ẽ de cupiditate pꝛincipaliter: alia
de elatione. Et frequẽter cõtingit ꝙ vnum viciũ ex alio na-
ſcitur 2 ere⸗ ideo matthe vnã pᷣponit: lucas vero ali

gm. e

mihi tradita ſunt ⁊ cui volo do illa. Men

ui fuit dei.nõ ꝑ generati

to: egreſſus eſt a ioꝛ
agebat᷑ ĩ ſpũ in de/

vbi iſta ſüt ex

titur hic diabolus: neq; miꝝ: qꝛ mẽdax eſt ? pater men
dacij:vt habet᷑ ioh.viij. Nõ eni ptãtem habet ſuꝑ crea-

turas ad libitũ ſuũ:ſed ſolũ inquãtũ deus ꝑmittit ſcõʒ
occultũ iudiciũ ſuũ ad exercitiũ patiẽtie electoꝝ:ſic da

ta eſt ei ptãs affligendi Job in vaſtatiõe bonoꝝ ſuoꝛuʒ

⁊ in moꝛte plis:⁊
—„—— ·,üufin infirmitate ſui
llũ ĩ hierlm:⁊ ſtatuit eũ ſup oei . N
„ — . „5 1 . f. cO
pinnaʒ tẽpli:⁊ dixit illi:Si lanil Fnnt ten. N

fil dei ẽs:mitte te hinc de/

oꝛſũ.Scriptũ ẽ.n.q angel tanq vict
ſuis mãdauit de tervt coß⸗ Uſq; ad n.
uent te:⁊ qꝛ in manibꝰ tol abppeopiquate te⸗
lapidẽ pedẽ tuũ.Et rũdenſ onẽp pncipes ſa⸗
ieſus ait illi: Dictũ eſt:. NHõ cerdotũ. h¶Et
tẽtabis dũʒ deũ tuũ. Et coõ reſluſ en ieſus.
ſũmata oĩ tẽtatiõe:diabob Deſepta iconeita
nin e , te pᷣdicatoꝛis: hic
receſſit ab illo uſq; ad tõs oñr deſcribit exe⸗
Et ẽgreſſus ẽ ieſus in vᷣtute ¶ cutio pdicatiõis:
ſpũſin galileã:⁊ fama exijſt er p uannza
p vniuerſaʒ regionẽ de illo Auatntad on ..
Et ipe docebat i ſynagog ne coͤkirmatiõez:
eoꝝ:⁊ magnificabat᷑ ab oĩ ibi at in ſmago⸗
bus. Et venit nacaretb ybi ga crarhomo ba
erat nutrit : et ir auit ſʒ coõo Prꝛima in ouas:
ſuetudinẽ ſuã die ſabbati ĩ qꝛ pmo deſcribit
ſynanogã:⁊ ſurrẽxit legere docuiſſe i galilea
Et tradituſ eſt illi liber eſa generaliteri ſco
lep phete. Et vt reuoluit li⸗ gareth ſpalit : ibi
bꝝ: iuẽnit locũ vbi ſcriptũ Et venit in nata⸗
J ₰ veutr ur: .
erat:Spᷣuſ dñi ſupꝑ me ꝓpt᷑ reth. Circa pmu,zʒ
3
dicitur: h ¶ Et

egreſſus ẽ ieſus.ſ.a deſerto qð itrauerat poſt baptiſmũ
vt docẽt pplʒ. i virtute ſpũs.i.in virtute ſigna
⁊ miracula faciẽdi:de quo ſpũ dicit.iiij reg ij.ca. SPi
ritus helie requieuit ſup heliſeũ:qñ diuiſit aqua) mira
culoſe:verũtamẽ virtus faciẽdi miracula no erat in he⸗
liſeo: ſed in deo qui faciebat miracula ad ps heliſei: ſz
iſta virt erat in xpᷣo cũ ſit de 1 homo. R galileaz
ibi enim pᷣmo pᷣdicauit vt impleretur ꝓphetia: Eſ⸗ a.ix.
Pꝛimo tempoꝛe alleuiata eſt terra gabulon? terra ne
ptalim ⁊c᷑. vt hr̃ matth.iiij. dicit igit. I ¶ Et
bat᷑ ab oib ppi excellẽtiã docine ꝛ miraculi: m¶ Et
venit naçareth. Pic coſequẽter deſ. cribit ey doctrina
nacareth ciuitate ſua:circa qð eius doctrina pᷣmutitur
ſcõo cõtra eum emulatio excitatur: ibi Et dicebat non
ne hic eſt c. Circa pꝛimũ dicit: Et venit nagçareth vbi
erat nutritus: hoc aũt dicit ad deſignãdum ꝙ alibi ſue

rat nat.ſ. in bethleẽ: vt ſupꝛa dictũ ẽ ca.ij. n ¶ Et itra

„

uit ſm cõſuetudinẽ ſuã die ſabbati in ſynagoga.· q erat

locus oꝛationis 1 doctrine legis quib iudei ſm pᷣceptu

legis vacare debebãt in die ſabbatlrho ane lege aee

uare voluit: vt dẽm ſunee ca. ij. o ¶ Et ſurrexit lege
vt ñ pdicaret ſeipm vbo ſuo tm: ſʒ etiã teſtimõio ſacre

ſchture. p ¶ IJInucenit locũ vbi ſcriptũ erat. non a caſu
ſito:qꝛ ſciebat paſſus ſcripture loquentis de

ſed ad ꝓpo 1 loc
puũs domini ſup me ⁊c. DPoc ſcribitur eſa.lxi

eo: q
ſed tamen in trãſlatione noſtra mutantur aliqualr ver

ba licet ſit eadẽ ſnia. lucas aũt hic allegat ſcriptur ꝓut

abo. receſ.ab ilo

—

t magnificz

14

gtannil
denncänn
inſtitn
Ptenti
hi
wacdſemne⸗
ünmenn
W

PApid nin
ihultvot
ſocamu,
tlor ophis
Snrroon
Raceconin
Prptumdan
Epeck
WaAarnrde
Municed
fnant
Giet.
nlorpydd
uun ſuper⸗
oſhiport
Pn ilecſta
mnono enn
butonis
ſöncpulen
icilig
Ainkeniud
mnfignola
teekliſir
fhuini
nliäͤ
raantil⸗
logtino⸗
lgnionn

rnatn
günſeti
gioginen
poinpee⸗
ltoobte
bletn. 9

9 op t
wr ft
„ ſunonni

o weſc

I
„Wpi
uef
Ppibirt
4 kahiſirt

atuuregen
poncheſ

atan (

6 Grſiſetis

Detig hn

ßlaronis h
gniös
aßaumhe
0 Numiſn
un n
0l übiſn
di Prwwn
wnu
dmnnu

ne
err . 6 7

. kl
s 14
dci ii an
igiuiunm

nuenienter de ſeip

7 7 /
N rüinnigg

8 Euageligare

ctant illa q ꝓmittũt eij: Eſa.ca.pdicto iĩplei ſſiam
quẽ expectat futurũ ⁊ dñaturuʒ toti mũdo tempaliter
⁊ eductuꝝ: iudeos de captiuitate:⁊ poſituꝝ eoj ĩi maxia
gloꝛia ⁊ honoꝛe ſuꝑ oẽs gentes.ſʒ qꝛ tempus aduentus

babekin aſlatione lr cica a ſciali ꝓ iudei expe⸗

xp̃i iam trãſũt:iõ

xpᷣs hũc locũ co/

ſo expoſuit.d.

q¶ Spu oñi ſu Paupibus miſit me:ſanare

per me vcei meõ cotritos coꝛde:pdicàre ca-
ducẽs: qꝛ hũani ptiuis remiſſiõeʒ:ci cec vi⸗
ta Wafonmne⸗ ſũ:dimittere cõfractos ĩ re
tis ͤiunctũ: 1 5 Miſſiõem: pdicare ãnũ dñi

in oib? mouebaꝭ acceptũ:èt diẽ retributiõis

Im Auniegſgi Et cũ plicᷣiſſ libx reddi/
10dit miſtro: t ſedit. Et oiů3ʒ

ſtictũ. xr ¶ P

e g fi ne iſynagoga oculi erat itedẽ
ptionis plenituldi tes ĩ eu.Cèpit ãt dicẽ ad il-/
ne gratie. Ex hoc los:qꝛ hodie ipleta eſt hec

eni ꝙ humanita,/

niꝙ humanitaj ſcptura ĩ aurib vꝛiſ Et òſ
xp̃i deitati cõiun

itur plenitudine n eeE
Fanerepettpan rabant᷑ ĩ ðbis gre: ꝓcede

d⸗ ioha.j. Ni bãt de oꝛe ip:ct dicebant:
dim cu qſi vnige Moõnè h ẽ filib ioſeph: Et
tũ a patre plenuz
atie ⁊ veritatis A Ed ,
g hãc ſilitudinẽ: Medice cu

paupib' miſit me ra teipᷣm.Quãta audiuimꝰ

1.hũilibus qbus facta ĩ capharnauʒ:fac ⁊

ſua vocrina Pſi ĩpatria tua. Ait ãt: Amẽ di
¶ Sana e corri co vob:qꝛ nemo ꝓpha ac-
tos coꝛde.cõtritii
per pniam datur gratia ſanans vulnera peccatoꝛum.
v ¶ Et pꝛedicare captiuis remiſſiõem.i.detentis ĩ lim
bo:ad quos deſcendit ⁊ eos inde eripuit. x¶ Et cecis
viſum.i.gẽtilibꝰ excecatis ꝑ erroꝛẽ:verã dei cognitiõem

ßm ꝙ dixit Serinerk. Lumẽ ad reuelatiõem
gentiũ ⁊c. .¶ ¶ Dimittere cõfractos ⁊c.a podere legis Helias
rael que debuiſſz ſibi eſſe grata. o

relaxando:de quo dicit᷑ aci.xv. Qur tẽtatis iponere iu
gum ſuper ceruices diſcipuloꝛum:qð neq; nos nec pꝛes
noſtri poꝛtare potuim'. 3ʒ ¶ Pꝛedicare anũ dñi acce/
ptũ.iſte eſt annus paſſionis xpᷣi quo deuj placar eſt hu
mano generi ſoluta emẽda pᷣmi peccati. a
retributionis.i.diem iudicij:in quo vnicũq; retribuet
ſcõòm opꝑa ſua. b e cum plicuiſſet libruʒ. Hoc fecit

ad oñdẽdũ ꝙ libꝛi ſacre ſcripture ſunt reuerẽter tractã

di. vnde ⁊ iudei hãc reuerẽtiã faciũt libꝛis veteris teſta
menti:ꝙ nullo modo ſederent iuxta illos:ſedẽdo ita al
te ſicut illi ſũt poſiti. Ex quo pʒ ꝙ illi xpᷣiani ſũt valde

repᷣhendendi qui nõ ſolũ libꝛos veteris teſtamẽti ſʒ eti

aʒ noui: etiã ſacra euãgelia ita irreuerenter tractãt ⁊ ir

reuerẽtũ q; libꝛos gẽtiliũ dãnatoꝛum. Aliqui etiã theo

logi dicta eoꝝ cum maioꝛi põdere ⁊ certioꝛi qͥtatiõe al
legãt iſermonib' ſuis ⁊ in ſcholis q; dicta xpᷣi ⁊ aploꝝ
Et ſedit. vt exponẽt mature qð ſtãdo legerat reue-
renter deuote. Er om.in ſyna.o.erat intẽ.in eũ
qꝛ in facie eius quidã fulgoꝛ diuine gratie relucebat qᷓ
aios intuentiũ attrahebat. e

o ipleri ꝑ meſſiam

quᷣod vnxit me euãgẽlicie

ſub heliſeo ꝓpha: ⁊ nemo
teſtmoniũ illi dabãt: ẽt mi

ait illis: Atiqʒ dicẽtis mibi
ibat. Et deſcendit ĩ caphar

t diem

canes. r 1 ciuitat
moꝛte: vt illũ interficerẽt:vt patet in l̃a. s
ſiens per medium illoꝛum ibat.virtute diuinitatis qua po
terat ſe ſic ſeruare illeſum qñ volebat. Dicit autem beda:q

. epit aũt di. ad il.
ho.imple.eſt hec ſcri.⁊c᷑l.ſ.in ipo:vt pʒ ex pdictis.l
Et oẽs teſti.illi da.videlicet ꝙ illa ſcriptura in eo eſſet
ipleta. g ¶ Et mirabant in verbis gratie. i. gratioſis.

hb ¶ Et dicebãt. Hic cõſequẽter deſcribit᷑ emulatio ↄtra eũ
Licet eni illi de nagareth pᷣmo recepiſſent verba e reueren
ter a gratioſe vt dictũ eſt:iñ poſtea moti ſũt cotra eũ ex in
uidia:deſpiciẽtes eũ ꝓpter pauꝑtatẽ parẽtũ qꝛ lʒ eent nobi

les:vt ſupꝛa dictũ eſt ca.ij.tñ erat pauꝑes:vñ dicehãt deſpe
iue: i (Mone hic
eſt fil ioſeph. vt ptʒ
cepi' ẽ ĩ pꝛia ſua. In vᷣitaãte matth.xiij.g. 1 mar.
dico vob:multe vidue erãat Vl: . ꝓpter q pauca

„ „ „ „ » S— mir cula fecit ibi: 2
ĩ dieb helie i iſił qũ dauſũ erat indignivt id
ẽ celũ ãnis trib:⁊ mẽſibus cit᷑. Uñ ⁊ eoꝝ iuidia

ſex:cũ ſacta eẽt ſames mag intm pceſſit: ꝓ mira/
itoi fra:ẽt ad nllaʒ illax miſ alar bt
ſus ẽ helias: niſi ĩ ſarepta ſi k & Drin di. mibi
donie:ad mulierẽ viduam hsc ſili.i. obiectiöem
Et mũlti lepꝛoſi erãt in iſrr? ſilitudine luunptaʒ D

ip̃m. ſicut eni medic

eoꝝ mũdar eſt niſi näamã verus citi r libentiu
ſyr. Et repleti ſũt oẽs ĩ ſy ſeipʒ curat ⁊ alioj ad
nagoga ira hec audiẽtes. ſe ptinetes extrane-
Et ſurrexerft ⁊ ciecerũt illi oerita vicebaͤt elſtu
ex ciuitatẽ:⁊ duxerũt illum ¶citius faceres ea inter
vſqʒ ad ſupciliũ mõtis:ſup ꝓpinquos tuos ⁊ i c
quẽ ciuitas illoꝝ erat ediii naretne r x
cata:vt pᷣcipitarent eũ. pᷣe Kansler zicitec⸗n

ãt trãſiẽs medium illoꝝ dimittebat inter eos

facere miracula ex iꝰ

naũ citatẽ galilee:ibiq; do potentia vel falſitate
cebat illos ſabbatis. Et ſtů ali:ſed ex eoꝝ mali

cia:⁊ ad hoc inducit

ſacre rinre Nel
cũ ſbᷣditur: m ¶ In

veritate dico vobis: Multe vidue erant in debus helie in
iſrael quando clauſum eſt celũ. oꝛationibus helie:vt habe-
tur. iij.reg. xvij. vbi iſta hiſtoꝛia diffuſe tractat que hic bꝛe
uiter ponitur. n ¶ Et ad nullam illarum miſſus eſt heli
as:quia non erant ita deuote ſicut illa mulier gentilis ſare-⸗
ptana. 7 quia helias perſecutionem patiebatur in terra iſ/
multi lepꝛoſi erãt
in iſrael: ⁊ nemo illoꝛum mundatus eſt ꝓpter eoꝛũ ingra-
titudinem erga deum: qꝛ regnuʒ iſrael declinauerat ad ilgq

pebat iĩ docina e:quia in

latriã colẽdo vitulo) aureos qs fecerat hieroboà.

naamã ſyrꝰ.cuphiſtoꝛia ponit᷑iiij. Re.v.vbi ðſcribit᷑ boni
tas eius añ curatiõem cum dicit᷑: Per illũ enĩ dedit deus ſa
lutẽ ſyrie:⁊ poſt curatiõeʒ fuit adhuc melioꝛ ⁊ valde gratu,
deo heliſeo: vt habet ibidẽ. q ¶ Et repleti ſũt oẽs in ſꝰ-
nagoga ira.qꝛ pᷣponebat eis gẽtiles quoj abomiabant᷑ ſiuut
= illũ extra ciuitatẽ.tanquã dignum
pe aũt tra

cum domin de manibuj eoꝛum elapſus de vertice montis
deſcenderet:⁊ ſub rupe latere vellet:ſubito ad tactuʒ domi
nice veſtis ſaxum illud ſubterfugit:⁊ iſtar cere ſolutuʒ quẽ
dam ſinum effecit.i.cõcauitatem:in quo dominicũ coꝛpus

reciperetur:in quo loco oĩa lineamenta ⁊ ruge veſtis ⁊ voe-

ſtigia peduʒ in rupe apparent adhuc:ſicut teſtantur qui vi
derunt. t ¶ Et deſcendit in capharnaum:vt impenderet
alijs oe errinan ſacram qua illi de naçareth erant indigni
v ¶ Et ſtupebant i doctrina eius.quia in poteſtate erat ſer

mo ipſiui:ſcilicet miracula faciendi:vt patet ex ſequgeribi⸗
22(oo z3—

miiutr
rribit voctrine xpi Tongr gatloneſch len alamtaſnnamonentesim
(Eriſmne per miracul tellect c
confirma ali facultati intell

rEin ut natu
ſtas illoꝛz q trãſcendũt
pia:ſic veritas illor
ctiõem a

la nullos piſces ceperãt
deſe uia nullos p
undicias vt retia bic en Aſcen
t doctrina xpᷣi cofir/ vrp
tellect de quibu
intellect dD
ralẽ facultatem int

ſy,
ni heli
nauiʒz. vt populi bfiſſeßg⸗
plauſum der ina guinhe
. ¶ Ca. v. W wuiam Kenlan nernuun
elle . galilex.⸗ 5 aſt aft um tur in littoꝛe conu aijgitnenn
tat p opatioeʒ mira tãte erat ſermo ipᷣp. Et in . Actů eſt nli aanen en lus doceret. Ge
monett,in 50 Pras rrar ſerno ßet. Erin — eürsene eunen Sucalas zhe
poſſumt fieri: 1 i caimd nagoga erat hõ h excla — buz dentip Poc eſt ad locum laltue
ofſunt fieri: 2 i cu i ſynagoga mundu: excla NRrent verbuz e hboc agis gꝛo- te⸗ Pd
poſſum cõfirmatio Y oniũ ĩimundũuũ: icens audiref ſtagnum gene aque magis p 8 ſonencus
ducit aa cot nal e demoniu im agna dicens ſtabat ſecus s naues fundum: qui eſt ſiſtei ſ
H elai eee mauit voce mag tibi ieſu t. Et vidit duas nau “ onuenientio: ad radet
cũ deuj teſti falſitat Din Qeniſti perde ſtante m deſcende ¶ Pꝛeceptoꝛ p it
