dẽ ſpũs:⁊ vetus teſtm lex lr̃e:cũ di: f¶ Tfa eni occidit
qꝛ teſtm vetus cognitõʒ peccati dabat:nõ tñ gram:⁊ ſic
augebat ocupiſcentiã occaſionaliter ex malicia hũana:
que ſempꝑ nitit᷑ in vetitũ:⁊ ſic augmentabat petm qð oc
cidit: vt plend dictũ fuit ro.vij.c. g ¶ Spus aũt viui⸗
ficat.ſ.ſcõs in quo data eſt lex noua:vt dictũ eſt: ppter
qð fuit neceſſaria pꝰ legẽ veterẽ. h ſi miſtratio.
Pic ↄñter ex dictis arguit excellentiã ⁊ dignitatẽ mini/
ſtroꝝ noui teſti:qꝛ miniſteriũ veteris teſti qð fuit minꝰ
habuit gliam ⁊ dignitatẽ ãnexã:ſicut pʒ in aaron ⁊ ĩ fi
lijs eius ex decurſu veteris teſti:⁊ multo magis miniſte⸗
riũ noui teſti qð eſt maius hʒ gliam ãnexã ⁊ dignitatẽ:
Hup igit᷑ rõnis pᷣmo ponit vtutẽ: ? remouet obiectõʒ:
ibi Nã nec glificatũ. Circa pm dic: h ¶ ſi miniſtra
tio moꝛtis.i:miniſteriũ veteris teſti:qð d miniſtratio

moꝛtis occaſionaliter rõe dicta i ¶ Litteris deſormata in
lapidibus.i.in tabulis lapideis moyſi tradit: k ¶ Fuit in
glia.i.in reuerentia: l ¶ Ita vt ⁊c. ꝓpter gliam vult eiuj.
i. ꝓpter claritatẽ vult eius:vbi eni nos hẽm Faciẽ coꝛnutã
Exo.xxxiiij.alia trãſlatio hʒ acis ſplendidã.apparebãat eni
H in facie moyſi ddam

— „ „ radij pcedetes ſurſuʒ
miſtratio ſpũs èrit in glia. angularit in rn.
in glia ẽ: multò mag abun ceſſat acueniente no
dat miſteriũ iuſticie ĩ gliů. uo: ĩtũ ad ceremoni

alia ⁊ iudicialia mõ
ſuꝑius dicto Ro.iij.
c.⁊ plenp dicet᷑ i epla
ad hebꝛe. n Qo
nõ magis miniſtratõ
ſpũs.i.miniſteriũ no
ue legis qð amiſſuʒ ẽ
aplis: o ¶ Erit ĩ glo
ria.i.in honoꝛe ⁊ re/
erentia. q.d. multo
mag oʒ eẽ:vñ adhuc ſubdit᷑: p ¶ Naʒ ſi miniſtratio dãna
tionis.i.veteris teſti qð dĩ danatio occaſionaliter:inqtuʒ
malicia hois nitit᷑ in vetitũ:⁊ ſic in traſgreſſiõʒ pᷣcepti q eſt
moꝛs culpe ⁊ ducit ad moꝛtẽ gehenne: ⁊ hec ma.ſ.qũo lex
Bele peccati fuit ptractata diffuſe: Ro.vij.ca. ¶ q
pũs ſi

Nãʒ nec gliſicatũ ẽ qð cla⸗
ruit in hac pte:ꝓpter excel/
centẽ gliam. Si enĩ qð eua
cuat᷑:p gliam eſt:multò ma
gis quod manet in gloꝛiã
eſt. Habeèntes igitur talem
ſpeʒ:multa fſiducia vtimur.

Multo magis abũdat miſteriũ iuſticie.i.no.te.in qͥ dat᷑
cti gra iuſtificãs: x¶ ¶ In glia.q.d.imo plus.
8¶Nam nec glificatũ. Hic remouet obiectõʒ q̃ poſſet fieri
qꝛ poſſent dicere ꝙ licet nouũ teſtm̃ ſit excellent veteri:tñ
hꝰẽ modicũ:iõ nõ ẽ deſerendũ ppi nouũ:ſicẽ dicebãt illi qui
ſimul cũ euãgelio legalia obſeruabãt:ideo ↄñter oſtendit
nullꝗam glłiam habeat ve.te.in compatioe ad nouũ dicens:
s ¶ Mam nec glificatuʒ eſt qð claruit.i.ve.te.quod tranſnjt
t ¶ In hac ꝑte i.in ↄpatõe ad nouũ:qð eſt ꝑs ⁊ herediras
nr̃a: v ¶ Pꝛopt excellentẽ gliam.no.te.ſieut ſtella licʒ ha
bet aliquã claritatẽ:ↄpata tñ ad ſolẽ obſcurat᷑. Adducit eti
am ad hoc aliã rõneʒ:illud enĩ qð dat᷑ px modũ tranſeuntis
nihil eſt reſpectu ſemꝑ manentis:vetus aũt teſtm̃ traſijt ſic
imꝑfectũ adueniẽte ꝑfecto:nouũ aũt ſemꝑ manebit:qð in/
choat᷑ in via ⁊ pficit᷑ ĩ patria:Lu.xxj.Celũ ⁊ terra trãſibũt
verba aũt mea nõ traſibũt:⁊a hoc eſt qð dẽ: x ¶ Si eni qõũ
euacuat᷑.ſ.vetus teſtm: y er gliam eſt. i. hñs aliquaz
reuerentia ⁊ honoꝛẽ: ʒ ¶ Multo magis qð manet.ſ.no⸗/
uũ: a ¶ In gloꝛia eſt. i. debet eẽ. b ¶ Pñtes igit. Hic oſe
quenter oñdit excellentiã miniſtroꝝ eccleſie qtũ ad cogni/
tiõʒ. Ad cup declaratõʒ accipit illud qð hẽtur Exo.xxxiiij.
ſ.ꝙq moyſes velata facie pplo loquebat᷑:ad deſignanõ ꝙ ve/
ritas in veteri teſtõ figuris ⁊ enigmatib erat velata qꝛ oia
cõtingebãt eis in figura:pꝰ ad coꝛ.x.Aliquid vero põt vela
ri dupliciter:vno mõ ex pte rei que dʒ videri.ſ.qñ ſupx eam

ponit᷑ velamen: alio mõ ex ꝑte videntis.ſ.qñ velamen poꝰ

nitur ſuꝑ oculos eius:⁊ vtroq; mõ erat velamen in ve.te.
ſ. ex pte rei:qꝛ vitas erat velata figuris:vt dictũ eſt:⁊ ex ꝑte

iudeoꝝ quoꝝ malicia vt in pluribꝰ impediebat a cognitõe

veritatis quaſi quoddã velamẽ oculoꝝ mentis: vñ ſapij.
In maliuolã aĩaʒ nõ ĩtroibit ſapia.p qt velamẽ amotũ ẽ
p xpʒʒ qꝛ ꝑ xpᷣʒʒ figure ſt᷑ explete ⁊ explanate:i cᷣ ſignũ velũ
templi ſciſſum fuit in paſſione eius:Lu.xxiij. Scom auteʒ
velamen adhuc manet in iudeis obſtinatis:ſed in illis qͥ re
ceperunt fidem amotum eſt vtroq; mo:qꝛ ꝑ gam ſpũs ſan
cti illuminantẽ poſſunt cõtemplari libere veritatem:⁊ hoc
eſt quod dicitur: b ¶ Pabentes igit r tale ſpem. ſ. glia
no.teſtamenti manet ineternum. c C Multa fiducia vti½
mur.i.noſtrum officium exequimur nos miniſtri eecleſie.

¶ Epiſtola pauli· iiiſj.

0 Et nõ ſicut mopſes ⁊c᷑. ⁊ pʒ ex dietis lra vſq

nũ diẽ qtũ ad iudeos obſtinatos. dO ¶ Idipſuʒ vela. in le.
ve.teſta.ma.nõ reuelatũ.i.amotũ a coꝛde eoꝝ:licʒ ſit amo

tũ ab ipſa re ꝑ xpᷣm:vt dictũ eſt:iõ ſbdit᷑: e ðixpᷣo.
i.p xpᷣm Euacuat᷑.ce-· “
erd bare dil t — H4 „ „ .
q; ibi: ſ¶ Cũ aũt cõ Et non ſiẽ moyſes põebat
uerſus ſuerit.ſ.pplus velamẽ ſup ſaciẽ ſuã vt ñ in

enne mc tẽderẽi fili iſrli faciẽ e qðᷣ
de coꝛde ipſoꝝ:ſlh uacuat:ſed obtuſi ſüt ſen⸗
Dñs aüt ſpũs ẽ.i ſp ſus eoꝝ. Aſq; i hodiernuʒ
lius ſcũs e ber eli. diẽ idipſuʒ velamẽ lectõe
¶ Ubiaut ſpu omi Veteris teſtamẽti manet noõ
ibbi libertas.ſ.ↄtẽplã treuelatũ:quod ĩ xpo euacu
ablear deinoro ve⸗ at:ſʒ vſq; in hodiernũ dieʒ
aamie ab oculis metl Ccũ legit᷑ moyſeſ:velamẽ po
is ubie: I oæ ſitũ ſup coꝛeoꝝ. Quũʒ aut
èͤ 2 . Z
ſime ecclie miniſri ouei ſus fuerit 93 den: aufe
¶ NKeuelata lacie i. ret᷑ velamẽ. Dñs aut ſpũs
gnitio intellectual ſic bertas. He vo oeſreuela
oẽs ſenſus i facie co⸗ la lacie gloꝛiã dñi ſpeculã
pali. mi Gliaz oni. s:i eandẽ imaginẽ traſſoꝛ
¶.ieſu xpᷣi ⁊ nõ ſolum mamur a claritate ĩ clarita

aliant ,onh etänchapflſpu. Crur.
cognoſcẽtes: ⁊ q: co⸗ Deõ hitel hãc admi
gnitio fit p aſſimila⸗ niſtratõʒ iuxta qð mi

tiõʒz cognoſcẽt ad co/

ISgnittio ſequiturr:::)
57. In eandẽ imaginẽ traſſoꝛmamur a claritate.ſ.nꝗlis
gnitois ⁊ gre: p ¶ In claritatẽ. viſionis beate: q ¶ Lae
aà dñi ſpũ.qꝛ hꝰ no ineſt fidelib ꝓpꝛia vtute:ſed ſpũs ſancti
eos ducẽtis: Ro.viij. Qui ſpũ dei agũt hi fili dei ſunt.
¶ In ca.iij. vbi dẽ in poſtilla: Nã nec glificatuũ ẽ qð claruit
Oc qðò dẽ: Nã nec glificatũ eſt qò cla- ¶ Additio.
ruit ⁊c.exponit᷑ vno mõ in glo. ſic: Na qð claruit.i.
mopſes In hac pte.ſ in facie nõ eſt glia: Pꝛopt excel/
lentẽ gliam. qᷓ eſt in nouo teſtõ:vbi pueri vidẽt gliam dei.i.
ↄpatoe h' excellẽtis glie:qꝛ nulli ꝓfuit glia vult moyſi:lʒ
h' fuit culpa illoꝝ no ſua.hec aũt glia multo maioꝛ eſt que
abuũdat vt ꝑ eã purificati hoĩes abſterſa caligine poſſint vi⸗
gere gliam dei:hec in glo.q̃ magis videt᷑ cõſona lre:eo ꝙ in

pcedęẽtib apls loq̃ns de moyſe dicit:ꝙ filij ifrł nõ poterant

intendere in faciẽ moyſi ꝓpter gliam vult ed: ex quo poſ-
ſent ſumere pſeudo apli quodãmõ occaſiõʒ arguẽdi ꝙ lega⸗
lia a deo data ꝑ moyſen:q tante excellẽtie fuit vt vult eius
ſic gloꝛiaret᷑ nõ erãt euacuãda eti tꝑe euẽgelij. Ad qð ri
apls ꝙ nec glificatũ eſt qð claruit ⁊c᷑. vt expoſitũ ⁊c. ¶ IIII.
Beo hñtes. Poſtqꝙ apls ↄmẽdauit noui teſtamẽti
HM 12 miniſteriũ: hic oñter oñdit h' miniſterij vſum:⁊ pꝰ
dSptũ ad opatõʒ boni:ſcòo q'tũ ad tolerantiã mali:

ibi Hem igit theſauꝝ. pᷣma in duas:qꝛ pᷣmo facit qð dem̃

eſt: 2̈ quanda obiectõʒ excludit: ibi OQ ſi optũ eſt. Circa p
dicit: a ¶ Jo hñ̃tes hãc miniſtratõʒ.i.miniſteriũ tante di

ſum. nos eccleſie miniſtri ad hꝰ ꝑ dei grfam vocati
deficim. ab vſu ⁊ executõe ipſũ.ſ.pꝓmpte a debite exeq mur
ed abdicam'. i. abijciamꝰ e ¶ Occulta dedecoꝛis.i.
ſoꝛdes peccatoꝝ:nõ ſolũ ꝗᷓ exterius patẽt:ſed etiã que interi
us latẽt: f ¶ Nõ ambulates in aſtutia.i.in ſimulatõe ⁊ hy

gnitatis vt pdictũ eſt: b ¶ Juxta qua miſericoꝛdiã s
6

1 hoc eſt qð dicit: k ¶ Q ſi etia optu eſt eu
noſtrũ.aliqbus eius veritatẽ nõ capiẽtibꝰ l

ibi: porriſi: g tepa lirites verbuz dei. exponak vt

Sed obtuſi ſũt ſenſus.i.oculi mẽtales c ¶ Uſq; in hodier S.dictũ eſt.ij.ca. h

d.nõ pᷣdicamP ꝓpter queſtũ vel ꝓpꝛiam laudeʒ: ſed ꝓp⸗

pter manneſte diuine veritatis:ad dei gliam ⁊ fideli

um ſalutẽ: I ¶ Cõmendaãtes noſmetipſos ad oẽm con
ſcientiã hoĩuʒ.i.ñ
hicoꝛdiã ↄſecuti ſumꝰ: nͤn ¶ Vbis: ſed ex opati
deficim: ſed abdicam/ oc onib q ſacim es
— — g .
lates ĩ aſtutia:nẽq; adulte ſcientijs hoiuz: ſʒ

qm hoies decipi

rãtes vᷣbũ dei:ſʒ ĩ mãifeſtãẽ/ qm hoies de
pñt nõ aũt de qͥᷓ

tõe pᷣitatis ↄmẽdantès noſ/

metipſos ad oẽʒ ↄſciaʒ ho uel oai. 8,
minũ coꝛam deo. Quod ſi rã ded. ſic igitur
etiã optũ ẽ euãgeliũ nr̃m:i tria tangit hic q̃
his quůi peũt ẽ optũ:ĩ qbũůſ faciũt ad debitaʒ

de hy ſecli excecãuit mẽtes Executõz miniſte⸗

infideliũ:ũᷣt nõ fulgeat illũi
natio euãgelij glie xpi:qũui
eſt imago dei. Nõ ẽ᷑ni nos
metipſos pꝛedicam:ſèd ie

exterioꝛ ⁊ iterioꝛ

tẽtio:doctrina ſa
na. k ¶ O ſi eu

EeuEO Pdiea ene am gptum eſt, ex⸗
aut ſuos vr̃os p ieſuʒ: qm̃ fieri poſſet cõtra
deus qui dixit de tenebꝛis de welt n
lucẽ ſplẽdeſcere: ipſe illuxit eRatlone Verine⸗
in coꝛdibus noſtris ad illu tis:poſſet aliquis
miatiõeʒ ſciẽtie clarital dei obiücere in ↄtrari
M uʒ: eo ꝙ multi cõ

„ magicebant ſibi:
q ſic non erat in dictis eius veritas manifeſta. Ad hoc

q rũidet apls ꝙ hoc nõ ꝓueniebat ex pte ſue pᷣdicatõis:ſʒ

ex malicia cõtradicentiũ q̃ impediebat eos cognoſcere
veritatẽ:vñ ſapᷣ.j.qn maliuola aiam nõ introibit ſapia
¶ V ſi etiã sptũ eſt euangelium

q pereũt eſt oꝑtum.i.ꝓcedit ex malicia eoꝝ m

men ſue gfe ab eis:⁊ iuſte:⁊ ſic ꝑ ↄñs excecant᷑ ex ſe.Ali
ter de diabolo quẽ imitant᷑ ſecularit viuẽte):⁊ ſic põt di
ci deus h' ſeculi ſicut dẽ pnceps hꝰ mũdi:Jo.xij. Nunc
pnceps hꝰ mũdi eijcit foꝛaj. n ecauit ſeculariter

viuẽtes auertẽdo eos a vitate o ¶ Ut nõ fulgeat illu.

euã.glie xpᷣi. in coꝛdibꝰ eoꝝ p ui.ſ. xps q (Eſt
imago dei.pꝛẽis:⁊ ꝑ ↄñs eſt fontalis plenitudo luminis:
ſᷣm ꝙ dẽ hebẽ.j.Qui cũ ſit ſplẽdoꝛ ⁊ figura ſubſtãtie ẽ
c̃. Sed quia ſuperius vocauit euangeliũ ſuũ:a hic vo/

cat euangeliũ chꝛiſti poſſet aliquis credere eſſe duplex

euangeliũ:iõ hoc remouet p hoc 3 eiuſdeʒ eusgelij xps
eſt actoꝛ:apls aũt miniſter tm:⁊ pᷣdicatoꝛ.d. rlo eni
noſmetipſos.tanqᷓ; actoꝛes euãgeli: s ¶ Sʒ ieſuʒz xpʒ
dñm nr̃m. tm: t Ehios aũt ſeruos veſtros. ꝑ ieſum.
adminiſtrando vobis doctrinam chꝛiſti: quod decla/
rat ꝑ conſequens.d. v ¶ Quoniam deus qui di. de

tene. lucem ſplendeſcere.ſcilicʒ lucem coꝛpalem creãdo:

a ipſam a tenebꝛis ſeparando Geñ.j. x ¶ Ipſe illuxit
in coꝛdibus.i.conſimiliter lucem ſpũaleʒ infudit ad co/⸗
gnitionem euangelice veritatis:non ſolũ pꝛo nobis ſed
etiam ꝓ alijs:ideo ſubdit: y¶ Ad illumingtioneʒ ſciẽ
tie claritatis dei.i.ad manifeſtatõʒ noticie diuine:

in manifeſtatõe veritat.q.

6ssCnenitlu

rij eccleſiaſtici. ſ.

mũdicia:recta inꝰ

n bis
Ind
bus deus h' ſeculi.hoc exponit᷑ dupliciter: vno mõ de
creatoꝛe hu mundi:qui ex demerito taliũ retrahit lu

Goeidics
(Yrrſofci
usctinb n

ſum äinbi

töusr igiſte⸗

(epoſie t

tlnan
gnüo
cini
ſergeri⸗a
hner D u⸗
Ungdeelde⸗
püö mmbun
ſöböenepoee
Nutägpalaie
epoſa feni
Vlfulſarpoi⸗
oſlits t ho
Nounalauteto
lemachomtt
Hiniutic
Pſbol. 8
ſbus nbur ou /n⸗
ridribiparer
ſenlanbeip'r
Uiegiſbidefctn
Npirbelati
ſenuridepauorn
the g(Snd
ediuſtapt
Gi nöpitphole

Eiogalaipiib
lhoigigglagz
ma inen
Küſinnan.
ſſtthnitttin⸗
ſtübidon
gürgiefreni
ltinͤpcatun
Kririfit
choſagi
agegrimn
ſoͤneth⸗ G⸗
patinten
Poopritng
ozieſuhi

folitcäſeee
(enn

8 nan
0 ſuſte V
de een
w Wlin
le Anngnzen
, audf
„. dh
do indi
id ſtin
l mmki

6 Autinit
Fallſufnl
züindochrin
CO
megnct
ahlr
ni fenaſten
tt edaenen
ſſtuineſtn
A oderu
G c
udetut
smnaniſeſn
clichan etn
ziamnonnt
tpa
tmautr /
icplurn n
inmn
Singnt

pun u
bͤimnihind,
giiüthenr

=ꝛ —
= =

ibi Sempꝑ.n.noj.
tinuãdo ſe p̃dictl
a ¶ Pabem aũt

b ¶In vaſis ficti
xoibus 7 aguſtüs

in edificatõe eccle

6G6; ʒriũ ſuit ĩ 3

latine: g

i.ↄteẽnimur: l
dis debitã cãm ↄfuſiois. m. ¶ Deijcimur. i. ad piculũ
moꝛtis ipellimur: n

Cid coꝛinthios.iI. v.

3 n faciẽ ieſu xpᷣi.i.relucẽtis in faciẽ e inqtũ ꝑ noti

ciã diuinã q tradit᷑ in euãgelio cognoſcit ipſe xpᷣs.
a ¶ Habem' aũt. Hic ↄnter agit᷑ de vſu miniſterij eccle

ſie iꝙtũ ad tolerantiã mali. Circa qð bꝰ oñdit patientiaʒ
miniſtroꝝ eccleſie:? cãm h patientie:ibiSemꝑ moꝛti

ficatõʒ. tertio ma
nifeſtat vtrunq;:

4 am „freit & ĩ ſaciʒ xpᷣ i ieſu. Habemus
Circa p oicit c gaũt theſauꝝ iſtũ ĩ vaſiſ ficti

dei:⁊ nõ ex nob.In öibus
tribulatõʒ patimur: ſed nõ
anguſtiamur. Apoꝛiamur

theſau.i.illũina
tioʒ dei dicta

baa. ahn ſz noͤn deſtituimur. Perle⸗
les pſone tribula cutõʒ patimur: ſed ñ dereli

gmur. Hũiliamur: ſed nõ

dlit apls: t ¶ Ergo moꝛs.ſ.xpᷣi v

th ici ⁊ loꝗmur: ſciẽtes qm ꝗ ſu⸗
libꝰ: uüt ſublimitas ſit vᷣtůtil

pote t ꝛfudimur. Döijcimur: ſed
i in. ſi pim Somp moꝛifficatoʒ

—

ieſu xpᷣi ĩ cõꝛpe nr̃o circũfe/

ſie Seikſeuerl irẽtes:uũt ⁊ vita ieſu mãifeſte

one: d ¶ Sir v tur i cõꝛpib nr̃is. Sp èniʒ
tutis dei elenos ꝗ viuim i moꝛtẽ tradi
no huͦane potẽtie mur ꝓpr ieſuʒ:vt ⁊ vita ieſu

diuitijs vel lapite: Maifeſtet in carne nr̃a moꝛ

eſt: credidi ꝓpi qð locutu

iõ ſubdit: e ¶ n

oibus tribu. pa. ſʒ nõ aguſtiamur. ille sguſtiari dẽ ꝓpe

das poſſet fieri ſi tali. Ergò moꝛs ĩ nõb opat᷑
ullenn pboe vita auti vob. LHütbo aute
noꝛati: ſicut eſt de euũdẽ ſpm̃ fidei ſicut ſcriptũ
lege machometi:

qͥ nõ videt ſibi patere aliqò remediũ in tribulatõe:⁊ ſic

ant᷑ qꝛ ĩ tribulatõibꝰ adeſt eis ſolatiũ diuinũ. f ¶ Apo
riamur.i.depauꝑamur: ⁊ dẽ a apoꝛos grece qð ẽ pau
nõ deſtituimur.qꝛ ſci paꝝ curãt de ſu
tractõe diuitiaꝝ: tpaliũ:cũ ſibi remaneat diuitie ſpũa
les:q̃ nõ pñt violent᷑ amoueri. h erſecutõʒz pati⸗

mur. fugiẽdo de ciuitate ĩ ciuitatẽ: ¶ Sed no der elin
qmur.nꝗ de ẽ ſoc vbiq; itinerl nr̃i. Hũiliamur.

ʒ3 nõ ↄfüdimur. qꝛ nõ ſentim in no

ed nõ ꝑim.qꝛ de ſempꝑ libe/⸗
rat ſuos:aliqñ viſibiliter:ſicut liberauit tres pueros de
camino ignis:aliqñ inuiſibilit᷑ eos de pñti miſeria tranſ
ferens ad deteʒ:Sap.iij. Uiſi
illi aũt ſũt in pace. 01 Semp moꝛtificatõʒ. Pic ↄñi
oñdit patiẽtie cãm:⁊ pᷣ facit ꝓpoſitũ:2 mãaifeſtat ꝑ ef/
fectũ:ibi Pꝛopt᷑. Ad euidentia pmi ↄſiderandũ ꝙ ĩ xpᷣo
fuit duplex ſtat:vnꝰ moꝛtis inqtũ carnẽ paſſibilẽ aſſũ
plit in qᷓ penalitates h' vite ⁊ tandẽ moꝛtẽ ſuſtinuit:al
eſt vite inqtũ vita glioſa q̃ viuebat occulte aia ſua a pᷣn

cipio ſue ↄceptõis deriuata fuit ad coꝛpi in ſua reſurre

ccie:qꝛ reſurrexit in coꝛpe glioſo.hec eſt igit cã patiẽtie
ſcõꝝ:ex hꝰ eni ꝙ ſperãt firmirer ↄfoꝛmari xpᷣo reſurgẽ
ti:patient᷑ ſuſtinẽt tribulatões hꝰ mũdi in ꝗb' ↄfoꝛmãt᷑
xpo patiẽti:⁊ h eſt qð dicit apls: o ¶ Semp moꝛtifi
catõʒ ieſu xp̃i.i.ↄfoꝛmatõʒ ipſi patienti p coꝛpe
nr̃o circũſerẽtes.i.vbiq; tribulatões patiẽter ſuſtinẽtes

q ¶ Ut ⁊ vita ieſu.glioſa gifeſtet i coꝛpib nrij

ſi ſũt oculis iſipientiũ moꝛi:

eſt de ↄfidentib ĩhꝰ mũdo: ꝓpi qð anguſtiant in tribu
latõe qñ ſibi deficit mũdanũ remediũ: ſed ſci nõ ãguſti

dũ ĩ ſublimitàte et᷑nuʒ glie

ſpeʒ reſurrectõis in coꝛpe ĩmoꝛtali d

in futura reſurrectõe in qᷓ reſurget coꝛpꝰ impaſſibile ⁊ icoꝛ
ruptibile. s ¶ Semp eni ⁊c. repetitio ẽ eiuſdeʒ ſnie ad ma

ioꝛẽ aſſertõʒ:⁊ qꝛ nõ ſolũ ſci patieni tolerat ꝓpt ſpeʒ future
reſurrectõis:ſʒ etiã ꝗꝛ aĩant᷑ ad hꝰ exẽplo xpᷣi patietis:iõ ſb/⸗
In nobis opat᷑. ani

tiã paſſiois. x ¶ Mi
ta aũt i vobis.i.vita
xp̃ᷣi opat in vobis cõ
ferẽdo ſpeʒ reſurrecti

ſuʒ:⁊ nos credimꝰ:ꝓpt᷑ qðʒ

ſcitauit ieſum:⁊ noſ cũ ieſu
ſuſcitabit:⁊ conſtituet vobi
ſcũ. Oia.n.ꝓꝓpt᷑ vos:ũᷣt gr̃a
qbũdãs p multos: graruʒ
actiõe abũdet ĩ gliam dei.
Pꝛopt qð non deficimuſ:
Sẽd Rz his ꝗ foꝛis ẽ nr hõ de fia
coꝛrũpat:tam is ꝗ intẽre- naoo:d dar afomar
noudt de die in die. Icd eni b Biene ſeripꝛu eſt
qð ĩ pñti ẽ momẽtaneũ ⁊ le credidi ppt qo c. ⁊
ue tribulatõis nr̃e:ſupᷣ mo/ pʒ ex dictis lr̃a vſq;
tite ibi: ? ¶Qia.n. ppi

Ai vos.i.oĩa facim ⁊ ſu
pond opat ĩnob:nõ ↄtem ſinen ppt vos in⸗

plantib nob q vident: ſj d ſtruẽdo explo ? ver
lia ſunt:que aũt nõ vident: dei b ¶ Abudans.
.— a nobis ĩ vos p mul-
tos ĩ graꝝ actõe abũ

Cimẽni quᷣoniã ſi ter der in gliam dei.i. vt

Pñtes eundẽ ſpm̃ fi
dei.ſʒ moꝛs xpᷣi ñ ſic
opat ĩ vobis ſicut in
nobis:qꝛ nõ eſtis ĩ ta/
libꝰ tribulatõib in qꝗͥ
buj ſum eritis tñ ſi
uati pꝑ eandẽ fidẽ qᷓ ⁊

reſtris dom nr̃a hui nmilti reſurgãt ad gfa/
H rũ actõe] ad gliaʒ dei
AA¶ Pꝛopt qð. Hic cõ

ſeanter maifeſtat qð dixerat de patiẽtia aploꝝ: in pſecutõe
poſitoꝝ.d. Pꝛopt᷑ qð.i.ꝓpt᷑ aĩatoʒ ex lo xpᷣi paſſi:⁊ ꝓpt

bulatõib. q.dicẽt ad maioꝛa ſuſtinere ꝑati ſum. e

licet is qᷣ foꝛis eſt nr̃ hõ coꝛrũpat.i.ipſa nã ſenſitiua tendat
ad coꝛruptõz ex ꝓceſſu etatis ⁊ põdere tribulatois: f(Cñ
is d intus ẽ.ſ.intellectiua nã g ¶

Renouat de die in diẽ. p
culpe purgatõʒ ⁊ ep ſequele. h¶ Id eni að in pnti ẽ.i.ð tri/
bulatoes tꝑis pñt: i omentaneũ ẽ ⁊ leue.qꝛ ſũt bꝛe⸗

nis puratois pui põderis reſpectu pᷣmij futuri:de q̊ ſpdit᷑:

k In ſubli. eter. glo. pon. opat in nobis.expectãtib' ipm.

In faciẽ xpi ieſu.

7 dẽ: In ſublimitate. roe dignitatis q̃ eſt i pᷣmio:Eternũ.rõ

ne duratõis infinite: Pondus.rõne pᷣcioſitatis: quia pᷣcio-

ſa cõi mõ loq̃ndi dicũt᷑ magni põderis.vel aliter dẽ: Põd.

qꝛ; pᷣmiũ glie dqetat totalit᷑ appetitũ in deo:ſicut põd detat

graue in centro. I ¶ Nõ ↄteplãtib' nobis ea q vident᷑ ⁊c.

i.iſta fiũt i nobis qꝛ nõ attẽdim ad bona tꝑalia ⁊ viſibilia

firmiſſime credũt᷑:⁊
n. c. uij. vbi dẽ in poſtilla
Addietio. ð
Oc qð dẽ: In faciẽ xp̃i exponit᷑ in glo.i. ꝑ xpᷣm q eſt
facies patris ſine quo nõ cognoſcit᷑. ¶ Za. VY.
Cim eni. Pic ↄñt ↄmẽdat miſteriũ noui teſti: ex fide
ſiue ex pᷣmio. Licʒ eni de h tetigerit ca.pᷣcedẽti aliqlit
ic tñ tagit mag ↄplete: ⁊ diuidit᷑ ĩ trej ꝑteſ:qꝛ ptaãgit ð hac
pᷣmiatõe:2:ð debita ad ipᷣaʒ pᷣmiarõʒ pᷣpatõe:ibi Et iõ otẽ
dimꝰ. ꝭ 5 cã vtrq;ʒ:ibi Oia at ex do.peadhuc i duas:qꝛ ſᷣ

ſed ad inuiſibilia ꝓ nũc:q̃ ꝑ fidẽ
p ſpeʒ certitudinalit expectat

agit ð he pmio: ð ei deſiderio:ibi Nã ⁊ ĩ hingemiſcim.
Circa pᷣ“m ſciẽò qꝛ dixeãt i fine.c.pcedẽt ꝙ ipᷣi ⁊ alij apli ñ at

tẽdebãt ad bõa traſitoꝛia ſʒ ad erna:iõ ↄtiuãdo ſe ad o

e ¶ Scim ãt:i.certitudinẽ hẽm ꝑ fidẽ foꝛmatã b Q

Nõ deficimꝰ.i tri

mãdo nos ad tolera⸗

onis:iõ ſubdit᷑: C

—

Epiſtola pauli

,degtun
ſi terreſtris dom nr̃a.i.coꝛpꝰ terrenũ nr̃m qð ſe h an
ny nfa.i. coꝛpꝰ terrenũ nrm qðò ſe hʒ ad aiaz tes.i.certitudinẽ hñtes. xy ¶ Am̃ dũ ootſ
ſuo mo ſicut dom ad liadirate c1 Geiusen g nt ſes Lcrrenudink tes. y ¶ Qm̃ dũ ſumj in h coꝛpe Ptlfnen i
d ¶ ¶ editi. ex deo ha. do. non manufa. in celis.qð aliqui ſe nosab 3 ¶ Pereg inamur a dro i. opoꝛtet nos e anſ it
rponit de coꝛpe gioſo in futura reſurrectoe hñdo: qð dẽ ti Eiffn dedicog, rin 4 nie hianbulan . nisne⸗ nelne
ic e ¶ Ilõ manufactaʒ. qꝛ vtute nature nõ erit gloꝛioſuʒ: 2. ge Et ñ ꝑ ſpẽʒ i. clare facie Pboe n,
¶ Sʒ ernã. qꝛ ab eter y:. ure nõ erit gloꝛioſuʒ: faciẽ: ꝓpt qð ſubdit: b (Audem aut. Circa e63 ſnurt
1 deo Hoꝛan o b ach ſoꝛtitudineʒ nmari
3 qm apls videt lo abitatõis di r. 2 1% ,2 „ „ pPpolitica i piculi ſon lecz/
de he ꝙ ſtatiʒ pꝰ moꝛ. ſenoz tais diſtolngt edi detes igit ſp ſcientes:qm̃ moꝛtis ſuffeir ie migeſhi .
tẽ realiter hẽtur a ſc) m⸗ x deo hem domuũ duz ſum ĩ h coꝛpe:pègria tiſtari irrationa- Nicime
ſed ottali- n mànufactã: ſed eternã i eS. Es; ilitereſecl den i
coꝛpis im oꝛtali acta:led eterna in murad biliter: ſed fe 5. ofn, d
as hi im in ſoe: ⁊nõ celis. Nâz ⁊ i hoc igemiſci- bula ct ñ ꝑ ſpẽʒ. Rudèm do infuſa nõ ſolũ iitutt ii
in rei meli videt er m hitatõʒ nr̃aʒ qͥ de celo ẽ aũt ẽt bonã Pez. Ain, hoc feclt ſã etiaz rgce
poni de glia aie qͥ ſta ſupindui cupiẽtes: ſi taàm aũt et bonã voluũtatẽ hẽm acit aliqũ in tali (oreſi
tim hẽetur aſcis oina tif X i pietẽés: ſi tàm ve mãg pegrinari a coꝛpe t bus delectari: act.
purgatis:⁊ dẽ habita iti T ñ nudi inueniamur. pñtes eẽ ad deuʒ:Et iõ ↄtn v. c. Jbãt apli gau iſlloe
tio ꝓpi excellentiã ip NHã etꝗ ſum i h taberna dim ſiuẽ abſẽtes ſiuè pñteſ dẽtes a ↄſpectu coõ,⸗ nidion
ſius aie ad dei capaci culo igemiſcimꝰ 1.8 m. nue ablcies luc pniiej ſili: am digni ba Rled ſ
tatẽ: Jo.xiiij. In do⸗ Send cim graugtl: co placẽ illi. Oẽs enĩ nos mãi biti ſut Pnole ,⸗ lrrtir
2 „ — , * ₰ 5 —„ 31 „ —„ 6 . 2 4
mo piis mei maͤſiös eteſtinj. expoliari:ſ ſu leſtari opoꝛtʒ añ tbũal xpi: ſuotumelis pati. Sermie
multe ſũt. dẽ etiã do⸗ perue iri: üt abſoꝛbeat q uüt referat vn ꝗſ. 5 5⁊ hoc eſt qð dictt oene
. ur! at vn glq; ꝓba coꝛ dicit epidoarie
mus eterna 1 n ma- Moꝛtale ẽ a vita. Qui aũt ef pis fſit: ſiue bonũ ſi apls: b (Mu ilinn
nufacta:qr dtiace e n, pis ꝓut geflit: ſiue bonũ ſi/ b Wude Ntnitheln
facta:qꝛ glia celeſſ ficit nos ĩ hocipſum de: ꝗ ue malũ. Sciẽ mus.ſine trepida is ai
obiectiue ve⸗ eſt ꝗq eft dẽdit nob pign ſpũs Au⸗ dñi an⸗ cietes g tiorey tise: c ¶ Et bo⸗ Pounchel:
increar' 7 eternus. Au/ dñi hoibꝰ ſuadem dẽo aũt nã volũtatẽ habe Mrſenn
nter. a m :7 di! » Tε* „„ „ ,„ „ „ „ „ mẽte: d Wa rn.
circa hocponit appereit. varr nie tag wehreeng Ais hegr inari a coꝛhe.i oiſſolutõʒ bi coꝛpis p e . ſa
tia:? vni victoꝛia: ibi Audeẽtes igit. Circa p ſiens⸗Hap⸗ ſubine e (Et hites eſſead deũ i vt phoc habeamus ſgucbthon
petitus eſt inclinatio ſeqᷓns foꝛmã:eſt aũt ĩ nobis du 1 aarã dei viſiõʒ ⁊ pfect ſruitõʒ:⁊ ſic aꝑpetir gfe vincit edeipus
ma.ſ.nãlis:a gre habitual:⁊ ꝑ ↄñs duplex apperttſehs oꝛ in ſanctis appetitu nãe. Per h' aũt qõ dicit apls hic ex nin ſet
gre:appetit aut nãe inclinat ad ↄſeruandũ vnionẽ glec cludit erroꝛ dicentiũ aias ſanctas a coꝛꝑib exutas a vi- in
coꝛpe:⁊ diſſolutõʒ refugit ⁊ abhoꝛet. appetitus aũt gre 1 ſie diuia reta dari vſq; ad iudiciũ:qꝛ dicit apls: Bonã ular
nat ad ↄſecutö; ghe j glifit in clara viſioe dei: n ceius ruiri volatate he magispegrinari aco:pep mone etpi aerninn
1* gigi⸗ 8 s bolſer ↄſequi gliam abiqʒ diſſolutõe coꝛꝑis bi ed erganah naroe er eſſe gie ſancte ni migncec
aperi nalis ogleiugienälter diſolutgz han m veer ie dt Selto etedegten voe uma ai⸗ po mlünen
quodãmõ repugnat appetitui gre: 1 be eſt qo di: g ¶¶Ilã nit:ibi Sciẽtes igit. tertia:ibi Itaq; nos pᷣma ant ppa intmütra
T in hoc ingemiſcim.i.deſideram cũ tedio diatst ratio p hoc eſt: hõ querit placere deo q eſt datoꝛ hui diirin
Pabitaro,namd decelo eitt ſeentoz afe: i8 Sivin- basdr e. onn in⸗ Zrideo i ppteraleruu ing
dui. veſtimẽto glie:qð nõ ↄuenit rönci inttihteciente mai glie g (Kötendim i cuj quad pugna reſiſtimuſ buik
ſed a deo dat᷑: ꝓpt qð indumentũ dẽ: k ( Eu eren nae mũdi carnis: r diaboli tentatoib': h l narcliginuſ Aptmniſhi
titu gre: I¶ Si tñ veſtiti 1 non nudi iueniamur lſi abl 36 ue pfics.d,0 ad ocincit ur. Siue abſentes. i. duz Kdaüdlignm
diſſolutõe cospis coꝛruptibilis vtitur aia vt veſtiments ſupple vr pꝛeſenti vita: i ¶ Siue pñtes. deo p gliam mſttd i
poſſet ſupindui glia:tũc abſq;ʒ aliquo retardãte appetlus ſupple vt poterim k ¶ Placere illi p dicta reſiſtentis ſhisgſülril
gfe in hoc ferret: ſed qꝛ h'eſt impoſſibile: retardat ꝑ n E ubaͤirh reſiſtentie cauſaʒ. d. I ¶ Oes eni nos moi ſiſriacſteri⸗
lem appetitũ diſſolutõʒ coꝛpis ⁊ aie abhoꝛrẽtis:ꝓpi 4 “ eſtari opoꝛtet an tribunal xpi.i. añ er iudiciariã ptteʒ tintunlune
ditur: m Tlam 1 ꝗſum in h⸗ tabernaculo i. 8 P. vñ tangunt hic qnq; ↄditoes extremi iudicij.ſ.ei ineui aeheetaj
pe moꝛtali: n ¶ Ingemiſcim grauati. 5 diſſo lurse org 7, blicnorb⸗ Opoꝛtet nos.gnalitas: ibi Oẽs.ᷣ claritas: mumpag e ho
aie: o ¶ Eo ꝙ nolum' expoliariſ. coꝛpe p moꝛtẽ: p i Manifeſtari.qꝛ iudiciũ apparebit omnib' iuſtum Pylkroinmer
ed ſupueſtiri.i. idui glie veſtimẽto:ñ tñ ita moꝛtalitas ingulis videntibus omnia bona ⁊ mala alioꝝ:iudicia iſutoaloni
corpis maneat cu glia aie:ar hoc eſt impoſſibile nobis: ſeld ria prageibi aii n ũͦal udicis ſublimitda: ihi Mſi iieſällln
1n olo rpo iagi turt oiſpei uö; oeiad op redeptoio nfe qui (eſt verus bomon verus deus: m C. Arfeſera ünmuihlin
taliraan⸗ q ¶ Ut abſoꝛbeat qð moꝛtale ẽa vita.i.vt moꝛ mics ear enan vel pꝛemiũ ꝓ his q geſſerit viuenj ngabezon
talitas p gliam ſupuenientẽ tollat:copis identitate manẽ. in coꝛneinec p hoc excludunla iudicio pueri quinihi nlianliifme⸗
refüte ape reſurrectõe: ſed qꝛ opoꝛtet moꝛtẽ infuenire quã berhegm camwe ſen erunt vel vemeruerut: qꝛ diiudica niinmniin
git appetit nãlis:iõ eſt ibi repugnãtia appetituũ:verũ inq̃t ſen que circa eos ab alijs ſunt facta vel omiſſa: kugonpdo⸗
. Ru g upperieus eſt a Peo a auo eRna z2 gfa:ioſubdik Pie unn ſant g ati boprltariwel nõ. n. ¶¶Scientes. ſagofnerpen
efficit nos in h' ipſuʒ. i. habentes vtrũq; ap ci ſecunda pꝛeparatio ad pꝛemiũ que eſt ſoli Anöcimtfan
petitũ: s Deus eſt ꝗͥ d eult nm dandtli ruq; ap citudo de ſalute ꝓpximoꝝ: a diuiditur i — . iſe ſonorn
u: 6 ꝗ deditn “G cunc ꝓpximoꝝ: 1 diuiditur in duas: qꝛ ymo ioſclune o
ſib lin F Kas ſcũs habiar 5 aliaindin ſecf⸗ 1 Faen rpe dit⸗ oetc — mrb⸗l “ ch
LAQut r ſpũs. eſt eni ſpũs ſcũs pign gli cpi. Circa pᷣmũ dicit apoſiolus: n ¶ Scien· Fapllachien
rõe p̃dicta.j.c h eple. v dte eir e udo glie tes ergo timoꝛem oeminkt valde ti dñ ſanek gudn
qs dictoꝝ appetituũ vincat in ſanct beb⸗ ranni qui omnes eſt Paicaturus:,zwltinmne 1 ns Age brnc
von dtes igg mus hoibus. ſidem 1 moꝛes quia vnicuiq; mandauirt einöne

eur.i.abſq; ſoꝛmidine moꝛtis deſideram gliaʒ. x¶ Sciẽ/

dñs de ꝓximo:eccl xvij. p ¶ Deo aũt mãifeſti ſum.

”sü
e

.II. Y.

2*

Ald coꝛinthio⸗

. qꝗ videt coꝛda ꝙ talia nrßſeamr per aueni vel ꝓpazʒ ꝙ maniche negãs vam carnẽ in xpᷣo fuiſſe: ex h loco ofir
l ndiicite laudẽ:ſed intentoe recta. a ¶ Spero aũt ⁊ ĩoſcientis mabat erroꝛẽ ſuũ:qꝛ dicit apoſtolus: Et ſi cognouim ſᷣm
RW vris mãifeſtos nos eſſe.q.d.ita ↄuerſati ſum inter vos carnẽ xpᷣm ⁊c᷑.qꝛ õ eũ arguebat᷑ ex vbo apli:ro.j vbi dẽ de
ARnte atid. nõ poteſtis rõnabiliter iudicare pᷣdicatoʒ nr̃aem ꝓce xpo q fact eſt ei ex ſemie dauid ſᷣm carnẽ: ergo vera carnez
Kdl dere i i ex ↄſciẽtie puritate. Sed qꝛ poſſz alidsdicere: habuit. Ad qð rñdebat.d.ꝙ apls p farnopinlsli ſic
Wingen in hoc iactant odqtur ſcribẽs ad ro/
l ↄmẽdaret:ideo „ . ’ðWGN manos:ſed poſtea vi
, Nliit heremouet. d¶ b manikeſti ſumꝰ. Sperõ aũt carnẽ Xxpᷣm:ſ nunc iã ñ no des h' opinionis r
n inan 1dicit iterũ: qꝛ i5 Nos ec. Hõ uex 2mẽdam noua creata: vetera trãſieft gm carn? chꝛſtum. i.
en ilimr 5. dixerat alij ꝗ nos vob: ſʒ occàſiõz damꝰ Ecce facia ſunt omia noua. ſi fuim' aliqñ b' opi⸗
n te⸗ videbant᷑ ad ſuʒ pvobõᷣ gliandi ꝓ nob:ũt hẽéal OQlia aut ex deo qui nos re nionis.ſ.ꝙ xpᷣs habe
e kin medatoe eſſe:· ad eos qui facie gliant᷑: Qt ¶ cõciliauit ſibi ꝑ xpᷣm:ᷣt de ter carnee lemie der
ed wn l. Sa reano; nõ ĩ coꝛde. Siuẽ. n. mẽte ex dit nob miniſteriũ recocila iaz no nanint bag
n bis 5 peudo apo cedimdeo: ſiuẽ ſobꝛij ſum tiõis. Qm̃ qdẽèz de erat in opinionẽ tanq falſa
int t ſtolos qͥ dicebant vob. Chàritas.n. xpᷣi vꝛget xpᷣo mũdũ recõciliãs ſibi: mutauim ſʒ h ocm
ni Nſedoctos apetro nos èſtimãtes: qm ſi vn ꝓ nõ reputans illis delicta ip Manſche in:ohar
Iie dmti atabo? iohae oibus moꝛtu eſt:ergò oẽs ſoꝛum: ct poſuit in nobis res falla no pot koc
co apli doctrine: Moꝛtui ſũt. Et ꝓ oibꝰmoꝛ perbum reconciliationis. ſci:⁊ io ſi aplj ulã opi
ſ⸗ i 4 poterãt igit coin tuẽ xpᷣs:vt ⁊ q viuũt:iaʒ i Pꝛõ xpᷣo ergo legatõe fu/ nionz falſa reputarʒ
e thij Z eos gliari ſibi viuãt:ſʒ ei q ꝓ ipis moꝛ gimur tanq; deo exhoꝛta olectz: en zecke
züt iiti Noron waoett 2 tu'ẽ ⁊ reſurrexit. Nãq; noſ te per nòs. Obſecràm pꝛõ dicitañ imedlate: fie
lni vſq; atertißre⸗ ex h' nemineʒz nouim ſim xpo: reconciliamini deo. minẽ nouim fm car
e ſãrapio: occlt carnẽ. Et ſi cõgnouimꝰbm Eũu; quinõ nouerat penm: nè. ppi q adeundeʒ
unikepenmn habeatis ad eos. eſInſuʒ oʒ referri: T ſic
Cbünmnin ſ. pſeudo apkoree apls nullu cog uiſſz
ozrüntifim pellendos: de qbus ſubdit: e ¶ Qui in facie gliant.i. in bie verã carnẽ qð eſt falſuʒ: is ſtan qũ eſt expoſitoi pme: ex
rbeüwaniti appentia ſanctitatis exterꝰ: ſ ¶ Et nõ in coꝛde.i. in bu qua ↄcludit᷑ qð ſubdit: p⸗ iqua ergo ĩ xpo noug creata
d cn rirate ſcie: g ¶ Siue eni mẽte excedim deo.ꝑ ↄtepla eſt.⁊ accipit᷑ ſi ꝓ qꝛ:qꝛ qcunq; baptigat᷑ in xpᷣo facx eſt no/⸗
irunthi tõʒ diuinoꝝ ſupꝛa nos extaſim patiẽdo: h¶ Siue ſo/ ua creata ꝑ gram baptiſmalẽ q dat᷑ ꝑ creatoʒ: q etera
1cemib bꝛij ſum vobis.nos hũane ↄuerſatõi ↄfoꝛmãdo: bꝛia trãſierũt.i.affect carnales debẽt in eo abijci: x ¶Et ecce
wycaſey ütt enĩ grece mẽſura dẽ latine:apli eni medij erãt inter deuzʒ facta ſũt oia noua.p ſpm̃ ſem mentẽ renouantẽ:⁊ ꝑ Zns ex
b ſtuinſii ⁊ pplm: a iõ eleuabant aliqn ꝑ exceſſũ mẽtis accipiẽdo terioꝛẽ actõʒ. Ss ¶ Oia aut. Poſtq aple egit de pᷣmio ⁊ de
in' picziug diuias illũinatoes:⁊ aliqñ ↄfoꝛmabãt ſe hoiuʒ fragilita pᷣpatõe ad ipſuz:hic oñter agit de cã vtriuſq;: ⁊ pmo ꝓpo/
iperioſplexrci⸗ ti:vt ↄueniẽti traderẽt eis diuia:ſicut Geñ.xxviij.dicit nit intentũ:2 declarat ꝓpoſitũ:ibi Qm qdem. Circa p*
1gg nos zi, ꝙ ãgeli aſcendebãt ⁊ deſcẽdebat ĩ ſcala iacob. i ¶ Cha dicit ꝙ ca effectiua vtriuſq;. l. pmij ⁊ pꝑatois ad ip̃m ẽ ibe
ededeche ritas aũt. Dic ponit᷑ ↄñter h' ſolicitudinis rõ:q eſt cha deus:miſtri vero eccleſie ſolũ coopant miniſterialii extery:
Sidci ri ritas ad ꝓximuũ:iõ dicit: Charitas.n.xpᷣi. qͥ ſe extendit ⁊ hoc eſt qð dr: sS ¶ Dia aũt ex deo.ſ.pᷣmij ⁊ pꝑatois:
nadinmmten ad ꝓximũ.j.Jo.iiij. hoc madatũ hẽm a deo vt qͥ dii t ¶ Qui nos recõcjiliauit ſibi ꝑ xpᷣm. hoc bñficiũ coe eſt oi
: bEAne git deũ diligat ꝓximũ frẽʒ ſuũ.⁊ vñ puocet hec chari bus xpᷣianis: v ¶ Et dedit nobis mini. recõciliatõis.i.of⸗
nun Stiun, tas oñdit.d. k Eſtimãtes hꝰ qm ſi vn ꝓ om. moꝛ.ẽ᷑. ficiũ pdicãdi hãc recociliatõʒ qð eſt ſpale miniſtris eccleſie.
Sirznrh ſ.xpᷣs ꝓ ſalute oĩuʒ qytũ ad ſufficientiã: ⁊ accipit hic ſip x ¶ Am qdem.hic ↄñter ponit ꝓpoſiti declaratõʒ: 2 ſcõo
Düninn qꝛ:qꝛ ita eſt:ex ↄcludit: I ¶ Ergo moꝛtui ſũt oẽs ⁊c. ſubdit bonã exhoꝛtatoʒ:ibi obſecramꝰ. Circa p p' decla⸗
ränki l. ita debẽt viuere ac ſi oẽs eſſent moꝛtui ſibipſis: nihil rat qð dictũ eſt de recõciliatoe facta ꝑ xpᷣm:erat eni deus ?
Ni uinn de ꝓpꝛijs deſiderijs curãtes: ⁊ ſic viuũt xpᷣo vitã ppaʒ hs in vno ſuppoſito:a ſic de hac recõciliatõʒ fecit ꝑ hũani
n oꝛdinãtes ad e' honoꝛẽ: vñ dicit apls gal.ij. Uiuo is ñ tatẽ taniᷓ ꝑ inſtrm ſibi ↄiunctũ:qð nulli alteri ↄuenit: ⁊ h/
n ihis ego:viuit vo in me xps. m ¶ Itaq; nos.Hic ponit ter eſt qð dici: x ¶ Qm qdem de erat in xpo.no ſolũ ꝑ eſſẽ
i uOsde go:viuit vo in me xpᷣs. m ¶ Itac; nos. Hic poni ſt qot um qdem de erat in xpᷣo. b eſſẽ
. mntivn tia ppatio ad pᷣmiũ ↄſeq̃nõ:q ẽ abdicatio carnaliũ affe tiaʒ pitiaʒ ⁊ potentia:ſicut eſt in alijs.i.hũanitad aſſuptõʒ
rehr 4 ctuũ:q lʒ ſit allqliter tacta ꝑte pcedẽti:tñ hic tangit ple Vy Mundu recocilias dicto mõ: ʒ ¶ Non reputas illis
4 bet ni:iõ ↄtinuãdo ſe imediate pᷣcedẽtib' dicit: m ¶ Ita delicta ipſoꝝ.ꝓ qbus xpᷣeno ſatiſfecit. Cõſeqnter declarat
n qʒ nos ex hne.no.ſim carnẽ.i.cũ nemie ſocietatẽ ↄximꝰ bñſiciũ miniſtil ecclie ſpaliter datũ.d. ⁊ ¶¶ Et poſuitino.
in tueß moti carnali affectõe. Sʒ qꝛ poſſʒ alids obijccẽ ꝙ apli ver. recõciliatõis. alijs pdicandu:Mar.vlt. Eutes i mũdũ
an multũ dilexerũt xpᷣm:etiã ſᷣm pñtiaʒ coꝛpalẽ: iõ ſubdit vniuerſuʒ docete oẽs gẽtes. ꝓpt 5 ocludit: a CPe⸗ xpo
nſ i apls in pſona aploꝝ d cũ xpo fuerũt coꝛpalii: n (¶ Et D legatõe fũgimur.inqtũ miſſi ſum ad pᷣdicanò eus eliuz
nn ſicogno.ſm car. xpm. i. affecti e pñtia coꝛpali:H xpi: b ¶ Taqꝙ; deo exhoꝛtãte.i pncipalr agẽte: c ¶ Per
Peinſn Sed nũc iam no nouim.uillo.ſ. mõ ſʒ melioꝛi:vñ dixit nos.ſic pꝑ miſtros. d ¶ Obſecram. Hic poit vtilẽ moni⸗
iw u d aplis ſaluatoꝛ Jo. xuj. Expedit vobis vt ego vadã ſub tõʒ.d. Obſecram.i.deuote exhoꝛtamur: e Pꝛo xpᷣo.i.
mg trahẽdo vobis coꝛpalẽ meã pñtiaʒ: qõ exponẽs Aug. loco xpᷣi ẽᷣ ſum miſtri: f ¶ Recociliami deo. łʒ eni recõcili
cin nnſ d ꝙ apli adhuc carnales exñtes afficiebant᷑ ad xpᷣm ſiẽ auerit nos ꝑ paſſiõʒ xpᷣi:vt dem ẽ:tñ ad h ſin pticipes
muni ſi hõ carnal ad amicũ ſuũ: ꝓpt qð ipediebant aſſurgẽ ad b' recõciliatois reqrit i nobis debita diſpoſitio ꝑ baptimi
vſoler i ſpũaleʒ ⁊ ſublimioꝛẽ diligedi modũ: vñ dicit ibi ſalua/ obitz ſ⸗ uſceptõz: P' baptiſmũ ꝑ pniaʒ q ẽ 2 tabula p ngu
Mnd et toꝛ: Si enĩ no abiero ꝑaclit: nõ veniet ad vos. Nlotanõ fragiũ:⁊ ad h ꝓponit inductiuu.d. g ¶ Euñ qͥ ñ no. pctim.
i giſein

.
.ùẽZ-

ſentes. vẽ exponendũ

ſtris p opa penitẽtie.

ibi placeam' illi: ⁊ ſic
expedit: Nã oẽs mãi⸗
feſtari opoꝛtʒ 26½

i, moꝛtalem.

ixpᷣm q petm̃ nõ fecit.j. De.ij. h ¶ Pꝛo nobis petm fecit
deus.i. deus pꝛ fecit ꝓ nobis eũ hoſtia ꝓ pcto:qꝗ vocat᷑ pec
catũ in ſcripta:Olee.x. Pctã ppli mei comedẽt.i.hoſtias p
pctõ oblatas: i ¶ Ut nos efficeremur iuſticia dei.i.pfecte
luſtificati: iõ dẽ iuſticia in abſtracto: k ¶ Un ipſo.i. p ipſuʒ
q.d. hꝰoʒ nos inducẽ
ad exhibendũ coꝛpa . „ „ —
nfa hoſtiã p pctis no pꝛ nob pẽtʒ fe ut nos effi
ceremur iuſticia dei in ipo.
BDiuuãtẽs aũt ¶. vj.
exhoꝛtamur nẽe inua-
cuũ gr̃aʒ dei recipiat. Ait

In ca. v. vbi dẽ in
poſtilla: Siue abſen⸗
tes.i.dũ ſum in pnti
vita. ¶ Additio.

ue ablẽtes ſiue p

1 Ocas di h: Si èni: Zpè accepto xaudiui

te:et ĩ die ſalut auiui te.Ec

ſic:oibus modis ↄtẽ⸗ cè nũc tẽpꝰ acceptabile: ec/
dim placẽ illi ſ.deo: ce nuũc dies ſaluſ. Memini
ſiue abſentes ſab vHdates vlla offenſiõz:uit ñ vi
tesg mnobiv: d kupet miſteriũ nr̃jm: ſed ĩoi/

b' exhibéam noſmetipſoſ
ſic dei miniſtros: In mülta
patiẽtia:i tribulatõib:i ne

boꝛam enĩ vt hic et

¶ In eo. c. vbi dẽ in
oſtilla: Oꝛo nobis peccatũ fecit dueus. ¶ Additio.
Er hoc qð dẽ: Pꝛo nobis pctm̃ fecit de. põt intelligi
ſilitudo carnis peccati:qꝛ miſit deus filiũ ſuũ in ſilitu
dinẽ carnis peccati. Silr d moꝛtu eſt peccato.i.ſili/

udine carnis e Aanle eſt: ⁊ eſt ſenſus: Fecit euʒ
Lap

lm. VI.
iuuãtes aũt exhoꝛtamur. Poſtq apls ↄmẽdauit
miniſteriũ noui teſtamẽti:hic ↄñter hoꝛtat᷑ alioj ad
