dei:cũ dẽ:Ego dñs de tuus.Cotra quos ſicut dic burgeñ.
nõ opoꝛtuit dare aliqð pᷣceptũ de hoc qò ẽ credere deu uel
credere deo:cũ hoc pᷣſupponebat᷑ ad pcepta decalogi tanqᷓ;
p ſe notũ ei qᷣ hʒ fidẽ:⁊ iõ nõ indiget pmulgatõe accepta in/
fuſiõe fidei:ut pᷣꝰ ſcòe.q.c.arti.ii.in rñſiõe pᷣmi argumẽti.
de hoc intelligit liu ad hebꝛe.xj. Accedẽtẽ ad deũ opoꝛ/
tet credere ⁊c.vn manifeſtũ ẽ in hoc qð dẽ:Dñs deus tu eſt
vnus.nihil pᷣcipit eis:ſed ſolũ intimat᷑ qs eſt qͥ loqbat᷑.ſ.do
min de ⁊c̃.hec oia burgeñ.vñ pʒ ꝙ odicit ſibiipſi:⁊ ſoꝛtaſ/
ſis odiũ quo ferebat᷑ in poſtillatoꝛẽ: nõ ſinebat eũ hic ⁊ ali
bi contradictionẽ euitare. .IIII.
N/ Ico aũt.Poſtq aplłs declarauit ceſſationẽ legaliu
rõnẽ:hic ↄñt idẽ facit ꝑ ſilitudinẽ.Et diuidit᷑ ĩi du/⸗
as ptes ſʒ duas ſilitudines.⁊2? ibi Dicite mihi. Pꝛiꝰ
adhuc ĩ duas:qa pᷣmo ponit ⁊ adaptat pᷣmã ſilitudinẽ:⁊ ar
guit galatharũ ingratitudinẽ:ibiSed tuc qͥdẽ. Pec aũt pꝛiꝰ
ſilitudo accipit᷑ ex hũana ↄſuetudine q̃ fil tenet᷑ ſeruire:ſiẽ
ſeruus q;'diu puuł ẽ:fact aũt adult liberat᷑ ab illis modis
ſeruilibꝰ:ſtat aũt legis fuit q̃ſi ſtat puerilis: ut.sS.dictũ eſt:
lõ ſuit ibi ſeruit ſub multis obſeruãtijs legalibꝰ a qb' libe/
ramur in no.teſta.in quo ẽ ſtar q.viri pfecti:ꝛ hoc ẽ qð dẽ:
a ¶ Dico aũt. i. ꝓbo ꝑ ſilitudinẽ. Austo tpe he. puu.
nihil dif. a ſeruo.in ſtatu vite ⁊ ſubiectiois mõ. c
ſit dns oiuʒ.ut in potẽtia ꝓpinqua. d 4 Sed ſul
acto.ẽ.ipſu caſtigatibꝰ⁊ repmentib' ſicut ſeruũ. e ¶ q;
p̃finitũ tẽp a pꝛe.i.vſq; ad etatẽ adultã. f ¶ Ita ⁊ noj.
ſ. iudei: g EKs eſſem puuli.i.i ſtatu ve.te. h ¶ DSub ele
mẽtis hu.mũ.era.ſuiẽtes.i.ſub legalib obſeruãtũs q̃ dicũ⸗
tur elemẽta.i.lre:qꝛ ſicut ĩ addiſcẽdo puer icipit ab iſtis ele/
mentis ut ſciat es noĩare ⁊ diſtinguere: ꝓcedente vo tpe di/

„

miſſa hac occupatõe circa ſciẽtias occupat᷑:ita legalej obſer

uãtie fuerũt quedã figure diſponẽtes ad xpᷣm ut ⸗ z eſt:

—☛ o=

— — „

ꝓpter qð in eᷣ aduẽtu ſunt dimiſſe:iõ ſubdit᷑: i ¶ Alt vbi

venit plenitudo tꝑis.i. tẽp xpᷣi in qͥ data ẽ plenitudo ſpũſſci
vel alli: k nitudo tpis.i. impletio tpis pᷣteriti a deo
pꝛe diffiniti. I ¶ Miſit de filiũ ſuũ factũ ex muliere. qtũ

ad coꝛpus ſumptũ de virgine.

uz

us ſum m Factum ſub lege.
qꝛ voluit legalia ſeruare. n¶ Ut eos q ſub lege erant.
legalibus obſeruãtijs obligati: o ¶ Redimeret. pꝑ ſuaʒ
paſſionẽ p quã abſtulit dicta obligationẽ. p¶ UAt ad⸗
optionẽ filioꝝ.ſ.dei: q ¶ Recipemus, p xpᷣm d ẽ filius

naturalis: ⁊ hanc
„1 „ „— „ fliliatoez declarat
rũ rẽciperemꝰ. Qm̃ àutem ↄñter p effectuz.
eſtis filij dei:miſit dſpm̃ fi d. r¶Qme

filij.i.ut hec filia⸗

, ,„ t „ V
lij ſui in còꝛda vꝛa clamãtẽ: tig monrarerur.

abba pꝛ. Iãq; iã nõ ẽ ſer eI Winit deuos
uus:ſed ſil. Quod ſi filiuſ ſpm filij ſui i. ſpi
Et heres pꝑ deũ. Sèd tũc ꝗ/ üſkn q dẽ ſpu
dẽ ignöꝛãtes deũ: his qdſi eprocolit ab
nã n ſũt dij:puiẽbat. Nuͤnc vrrocq;. t ¶ n

ãt cůʒ cognouẽit deũ:iĩmo
cogniti ſi a deo:quõ ↄuer

timi iteꝝ ad inſirma ⁊ ege- 4 Ci ſante

coꝛda nr̃a ꝑ gfe

na elemẽta ꝗbꝰ denuo ſui pcoſeſſionẽ fidei
re vult: Dies ob ſßuatis e Roma. x. Loꝛde
eni credit᷑ ad iuſti
ſticiã:oꝛe aũt con

feſſio fit ad ſalutẽ. vel aliter: v ¶ amãtẽ. i p ſignum

ſenbile oſtendentẽ: ſicut geñ.iiij.dicitur. Uox languinis
fratris tui abel clamat ad me deterra. In pmitiua eniʒ
eccleſia baptigatis dabatur ſpirituſſancx in ſigno ſenſi

bili ſignificante gratiã infuſam menti:⁊ ꝑ ↄſequẽs filia

tionẽ adoptinã ⁊ paternitatẽ ſibi coꝛñdentẽ. x ¶ Ab⸗
ba pr̃ confitẽdo deũ patrẽ:⁊ ponũtur hic due dictioes

idem ſignificantes:pma hebꝛaica uel potius ſyriaca: iñ

ea cõmuniter vtũtur hebꝛei:quia lingua ſyra ⁊ hebꝛea:
ſunt ꝓpinque.ſecunda greca licʒ ea vtantur latini ad ſi/
gnificãdũ ꝙ deus pater cõuerſus de iudaiſmo ⁊ gentili⸗
tate ad fidem vniret in fidei cõfeſſione:⁊ ex dictis inſert
concluſionem dicens: ꝓ S

. 2 ſtaq; iã non eſt ſeruus ſel
filius.ſcʒ quicunq; cõfitetuxr ſideliter deũ patrẽ.

ſi filius.p adoptionẽ. a Et heres ꝑ deum. ipſum ad/
optantẽ:filio eni acd id debetur aliqua pars heredi
tatis ᷣm leges. b ¶ Sed tunc quidem. Hic ar guit ga⸗

latharum ingratitudinem: per filiationẽ eni dei adopti

uam erant liberati a ſeruitute legis ut pᷣdictum eſt: ⁊ iõ
magna erat ingratitudo: hanc ſeruitutẽ recipere tanqᷓ
dei donum eſſet inſufficiens ad ſalutẽ: ⁊ erat maioꝛ in/
gratitudo in gentibus ↄuerſis de idolatria:⁊ ſic nõ erat
nutriti in obſeruantijs legalibus:ſicut fuerant conuerſi
de iudeis:ideo dicit᷑: b¶ Sed tunc quidem.lſcʒ an con
uerſionẽ veſtrã. c ¶ Ignoꝛantes deũ.verũ. d ¶ His
qui natura nõ ſunt dij ſed ſolũ fictione hominũ:cuiuſ/⸗
mòi ſũt idola. e Aariebanis coledo ipſa. ¶ Nuͤc
autem.poſt veſtram conuerſionem: g ¶ ¶um cogno⸗

eritis deum.ꝑ fidem: h ¶ Immo Lchi ſitis a deo.

qui vocauit vos ꝑ ſuã gratiã. i ¶ Quo conuertimini
iterũ ad infirma ⁊ egena elemẽta.i ad legales obſeruan-
tias:que dicũtur elementa rõne pᷣdicta:⁊ infirma ⁊ ege/
na:quia nõ iuſtiſicabant nec gratiã cõtinebant: ſicut fa-
ciũt ſacr̃a noue le. Dicit aũt Iterũ.non quia ante ſuam
cõuerſionem legalia ſeruaſſent ut pꝛedictũ eſt: ſed quia
tunc idola coluerãt qui cultus erat illicitus: ſimiliter
legalium ritus ponendo in ſpem ſuam tanquã eſſet ne
ceſſariug ad ſalutem: quod galathe faciebant: ideo ſub/
dit᷑: k ¶ Dies obſeruatis. apud iudeos celebꝛes:ut deci

D

mã diẽ mẽſij pmi ad accipiẽdũ agnũ paſchalẽ ⁊ hmõi.
mei

6£ *

mẽſes.iĩ pnciꝰ.n. mẽſiũ celebꝛabãt iudei neomenis

—

R

6iget. N
1. P'gnh

bile e

A erigeniſens

fun manprne⸗
bagb ponterr
Nointgnon h
ſoninöͤnli
ninif
Enlh .
focaecrüle
ſcoiCracd d
ndtin
Pnpſeonddi
Chheſſtuune
Alteglahoß
iarer lvceit
lonontjrino
ipuor ai nj
hibncbiritaufin
letupenteidein
Nſtponeantens
meniachdtn t
hlfrſignpefag
Maanginndai⸗
fignipcdsäpiäti⸗
Gnmngnikinninen
nthgenan
Gtlentaſſöſpen
n vobisſuentpe
ltone nei. 4
lnaiopriſſone⸗

ulu boyop trlo

giuc⸗ pinlboni.

Eibiotezde
Untmiſeſud⸗
ln⸗

Nchgen e
Mpd id
el

Miiſtbcir f

Wdene
Klcdl ugs

nbegi
Rir
tNäind n
„ kN
mi
linicn
güaei
ar hrunide
iinin e
mtriſiineini
wt win N
4ebainna e:
mula
iumseinduin
onenr
Igünong
Cduer deir
Ebatspdan
9 —
ninneegen in,
bmne nnn eni
NRS

„ . — B 1

— –

.

¶Zd Galathas iiiſ.

m ¶ Et tpa.vt tpᷣus egreſſionis de egypto mẽſe bmo:a
tpᷣs liberatõis iſaac mẽſe ſeptimo ⁊c. n ¶ Et anos.ſ.ſe
ptimũ annũ qui dicebat᷑ remiſſionis:et quinqgeſimũ:qᷓ
dẽ iubile.⁊ qꝛ talis obſᷣuãtia erat illis illicita:iõ ſubdit
o ¶ Eimeo ne foꝛte ſine cã.i.inutilit: p(¶ Laboꝛaue⸗

rim in vobis.pᷣdi
cando vobis fidẽ VMM ,
catholica:q nõ ꝓ menſes:et tpa:et annoſ.Ti
ſicu oeo mo lude mẽo vos: ne ſoꝛte ſine cã I
4 Eſtore ſiẽ e boꝛauerim in vob.Eſtote ſi
go. dimittentes le cut ego:ꝗa ⁊ ego ſicut vos.

Fratres obſecro vos:nihil
mẽ leliſtis. Sitis autẽ qꝛ ꝑ
r Siẽ vos. fui ⸗ inſirmitatẽ carnis euangeli
Ris: et i ſicut ſu caui vob iã pꝛidẽ:ct tẽtatio-
coꝛeci:ita ⁊ vos nem vꝛam in carne mea nõ

galia ſic ego dimi
ſi. q ¶ Quia et
ego. in erroꝛe fui:

cõꝛigatj. ra ſpꝛeuiſtis:ncq; reſpuiſti ſed
Hͥ apls ponit eꝝ ſic chꝛiſtũ ieſum. Abi eſt er
ↄſolatoꝛiaz moni go beatitudo vꝛa:Tẽeſtimo
tionẽ:mõ boni ſa niũ.n.phibeo vob: qã ſi ſie
maruani boſt vi nipoſſetoͤclos vios eruiſſe
enthndens oleũ le tis ⁊ dediſſetis mihi. Ergo
nitiuũ¶ Circa qYq inimic vob faci ſum veruʒ

ſcienð ꝙ apls ma dicens vob: Emũulant᷑ vos

gnas plecutioes ĩ

coꝛpe ſuſtinuerat S
Zmech gelatiis 5 lunt: ut illos emulemi. Bo
dicaret:⁊ hoc eat nuũ aũt emulamini in bono
eis notuʒ:⁊ tñ nõ MM

reſpuer̃t eũ tanqᷓ;

—

hõiem abiectũ ⁊ paſſum:ſed valde reuerent charitati

ue receperũt eu:de ᷣ ↄmẽdat eos.d. s ¶ Fres obſecro
vos.ſuppᷣ.ne a ie gadi me vos increpaſſe:ſed ex

amoꝛe:io ſubdit: t ¶ Nihil me leſiſtis.ſed ſuppᷣ.bona

Scii q? p infirmi

mihi feciſtis:vt poſtea expmit. v .
tatẽ carnis.i.tribulatiões paſſus in coꝛpe: x¶¶ Euge
lięaui vobis iã pꝛidẽ.i.antea:⁊ ẽ aduerbiũ tꝑis. t
tentationẽ vĩam in carne mea nõ ſpꝛeuiſtis. Hic accipit᷑
tentatio ꝓ expientia.tẽtare.n.eſt expimentũ accipe.Eſt
igit᷑ ſenſus:Nõ ſpꝛeuiſtis me paſſum in carne:lʒ hoc no
tum vobis fuerit ꝑ expientiã: 3 ¶ Teq; reſpuiſtis.ſ.p
dicationẽ meã: a ¶ Sʒ ſiẽ angelũ dei. hypbolice loqt
ad maioꝛẽ expᷣſſionem reuerẽtie ſibi facte: ſed qm̃ retra
cti erãt a bono ꝑ falſos aplos:iõ ſubdit: b ¶ Ubi eſt⸗
beatitudo vꝛa.i.bonũ initiũ vim qͥ dicebamini beati:et
eratis i ſpe. c ¶ Teſ
auditu: d ¶ Quia ſi fieri poſſet.ↄuenienter tñe
Oculos vĩos eruiſſetis lʒ. n. hoc facẽ poſſent abſolute
dum charitatij affectũ quẽ ſibi oñderant. ſed qꝛ incitati
erãt ↄtra eũ ſubdit: f Ergo ini.vobis fact ſum veʒ
di. vobis.arguẽdo de malis.q.d.nõ me debetis ex hoc
min diligẽ:ſed magis.⁊ qꝛ inducebant᷑ ad hoc ꝑ falſos
Dalimilaͤtes hoc facẽ ex galathaꝝ dilectõe: iõ ſbdit
g ¶ Emulant vos.i.diligũt h (¶ lõ bñ.ſed ſimulato
rie ⁊ ad malũ vẽm.iõ ſubdit: i xc
lunt.ab euãgelica vitate: k

t illos emłemini.i.imi
mi. m¶ Et ñ tĩ cũ pns ſũ apð vos ·i.fui:qꝛ tũc ñ erat
pñs qñ ehitepla ⁊ ꝙ ferueni ꝓfectũ eoꝝ deſidẽt

oñdit.d. lioli mei as iteꝝ pturio.i.cũ lachꝛymis

ſtis: Scriptum ẽ. n. qoniã

duo teſtam̃ta. Anuům ꝗqdeʒ

nõn bñ:ſed excludẽ voſ vo

cũ ſilijs ſuis. Illa ãt qʒ ſurſũ

ſtimoniũ.n. phibeo vobis.ex viſu

temi nEis atesnee ¶ Bonũ aüt emu.i. imita

7 voloꝛe Nerroꝛe vos reuoco:ſic hus reuocaui vos a gẽtili
UDonec foꝛ. xp̃s in vo.ꝑ ſinceritatẽ fidei foꝛmate.
o¶ Uellẽ ãt eẽ apð vos mõ.pñtia coꝛpali p- Et mu.vocẽ
mea. increpãdo vos aſpere:q mõ verbis ſuauibꝰ vobis ſcri
bo:⁊ ſubdit᷑ cauſa: aAa cõfundoꝛ in vobis.i.apud ali
os fideles ↄfundoꝛ de
„ „ veſtra ſubuerſione.
ſemp:&᷑t nõ tñ cuʒ pñs ſum r¶ Dicite mihi. Hic

apud voſ.Filiòli mei qͥs ite ponitur ſcda ſilitudo
ruʒz parturio: donec ſoꝛmet adofdendum ceſſi
Ps in vob. Aellez auũt eſſe tur de rin ng ig⸗
xps in vob. 5 tur de ſcriptura Geñ.
apud vos modo è mutare xvj.⁊.xxj.⁊ pᷣmo po
vocẽ meã:quoniã ↄfundoꝛ nieukgur ſco
Dicis mii ltũ adaptat᷑: ibi
i vob. Dicitẽ mihi g ſub le Pos aut ilta hmit

ge vultis eſſe: Cegẽ nõ legi dicit: r Diehe mi
hi qui ſub lege vultis
eſſe. falſis aplis acqui

ꝛaã duos filios habuit: eſcendo: s ¶ Tegem

vnum de ãcilla:et vnũ de li

n nõ legiſt. i. lib
bera. Sed qui de ãcilla ſᷣm Naat apuc bebercg
carnẽ nar eſt:qui ãt de libe ¶ ꝓpꝛie lex dicunt. q.ð
ra:p repꝛomifſionẽ.Qũᷣe ſi e 5 gniger⸗
p allegoꝛiã dicta. HNẽéc.n. ſt ſtis r1 Bertptueſt

eniʒ. in locis pᷣallega
tis: v ( Qm abꝛaã
duos filios hũit. plu
res aũt habuit de ce
thura: vt patet Geñ.
xxv. ſed iſtos duos h̊
tm̃ expꝛimit apls: qᷣa
de illis magis loquit᷑
MM , ſcriptura: ⁊ qꝛ faciũt
ad pꝛopoſitũ:nõ aũt alij. x¶ Unũ de ancilla.ſ.iſmaelẽ:
y Et vnũ de libera.ſ.iſaac.Sciendũ tñ ꝙ agar mr̃ iſmae
lis fuit vxor abꝛae: vt dictũ eſt Geñ.xvij.quia tñ ſara erat
vxoꝛ eius pᷣncipalis:iõ hic agar retinuit nomẽ ancille.
Segd ꝗ de ancilla ſᷣm carnẽ natus ẽ.i.p modũ naturalem.

in mõte ſyna in ſeruitutẽ ge
nerãſ:quůe ẽ agar. Synà.n.
mõs ẽ in arabia ꝗ cõiunct
E ei qᷓ nũc ẽ hierim: et ſerᷣit

a ¶ Qui aũt de libera ꝑ repꝛomiſſionẽ.ſ.dei adiuuãtis na

turã: qꝛ ſara erat ſterilis: ⁊ cũ hoc trãſierat in ea tᷣus ↄcipi

endi ꝗñ concepit iſaac:erat n. tũc nonagenaria:Geñ.xvij.
b ¶ Que ſunt ꝑ allegoꝛiã dicta. hʒ.n. ſacra ſcriptura q̃dru
plicẽ ſenſum.ſ.hiſtoꝛicũ:qui ꝑ voces ſignificat᷑:⁊ myſticũ: qͥ
P rem ſignificatã intelligit:⁊ hic ẽ triplex.ſ. Moꝛalis:qñ in
telligit quid agẽdum ſit: Allegoꝛic':qñ deſignat᷑ quid credẽ
dum: Anagogic:qñ ſignat᷑ quid in patria ſperãduʒ. Et hec
pñt videri in hoc nomine hierlm: qð in ſenſu lr̃ali ſignat ci
uitatem iudee metropolim: in moꝛali animã fidelem:in al
legoꝛico eccliam militantẽ:in anagogico eccłiam triũphan

tem: vñ verſus: Lra geſta docet:qᷣd crę legoꝛia: Mo⸗/
ulos vꝛios eruiſſen t abſe ralis qd agas:qͥ tendas anagogia. c ¶ Pec.n. ſunt duo te⸗
no tñ bñ.põt etiã dici ꝙ eſt hypbole:ad magis expmen

ſtamẽta. m ſenſum allegoꝛicũ: d¶ Cnũ quidẽ in monte
ſyna.qꝛ ve.te.fuit ibi datũ a deo: cubſ in hoc fuit abꝛaam fi

liũ:qð fuit onus impoꝛtabile:vt dictũ eſt. . iij. c. f ¶ Que
ẽ agar.ſ.ſignificatiue.ſuit.n.figura ſuitutis legal. g Sy
na.n.monsð in arabia.i.licʒ ſyna ſᷣm lr̃alem ſenſum multũ

gura: e ¶ In buitutẽ gnãns.i. ſubijciẽs hõies ſuituti

dDiſtet a hierlm:tñ piunctus ẽ ei ſᷣm ſenſuʒ allegoꝛicũ: qꝛ ſer

uitus legis ꝑ montẽ ſyna ſignificata tũc vigebat in hierlm:
vbi erat templũ in qͥ offerebant᷑ ſacrificia ⁊ exercebant᷑ lega
lia:nõdũ.n.erat deſiructũ ꝑ romanos:qꝛ deſtructio illa fu/
it poſt paſſionẽ apłi:qͥ paſſus fuit ſub nerone:templũ vo fu
it deſtructũ poſtea veſpaſiani tpe. h¶ Et ſᷣuit cuʒ filijs ſu
is.i.cũ iudeis in ſᷣuitute legis. r ¶ Illa aũt qᷓ larchin eſt. l.

ecckia q eſt k¶ Pierlimn. allegeꝛice: ᷓ oi ſurſuz: qꝛ pdicat et.
ꝓmittit bona celeſtia: 10 E. a Puit.
Que ẽ m̃ nr̃a.ꝑ baptiſmũ.n.regnati ſumex ea. n

¶Epiſtola pauli

Libera ẽ.a ſᷣuitute legis: .
cri

ptum ẽ eni. Elſa.liij. de hac gnãtione ſcõᷣa: O etare ſte
rilis qᷓ nõ paris. i. ecclia de gentib collecta qᷓ tpe vetẽis teſia

menti erat ſterilis ab

opib' bõis: p Erũ

pe. in laudẽ diuinã:
t clama. cõde ⁊

oꝛe p grarum actioe:
r Auiz nuin filü
debte.i. getilitatis ad
fidẽ chꝛiſti cõuerſe: q̃
añ erat a deo deſerta
ꝓpter el idolatriam:
8 (Magis iỹ̈ eius qᷓ
hʒz virũ.i.ſynagoge ꝗ
in monte ſynai deſpõ
ſata fuit deo in legis
ſuſceptõe. t¶ Nos.
Pic ↄñter magis ada
ptat᷑ figura ad ꝓpoſi

tum:cũ dẽ: Nos aũt.
ſ. xpiani v ¶ Scoz

iſaac.i. ad ſilitudineʒ
eius x 1
nis filij ſum.i. geniti

p gram nõ ꝑ naturaz

ſicut iſmael. y¶ Sʒ
qũo tũc is qui ſᷣm cã
nem nat fuerat.i. iſm

bierim: libera ẽ: qeẽ ma
ter nr̃a. Scriptũʒ . n. Leta
re ſterilis qᷓ nõ paris:crupe

&& cdlama q nõ parturis: qa/

do iſaac:quã ſniam ſare de ↄfirmauit.d. Omia q̃ dixe

rit t ſara audi vocẽ ep. cu ronem reddẽs ſubdit: Quia
in iſaac vocabit t ſemẽ. q.d. Iʒ iſmael ſit fll tuꝰ pmoge
nitus: nõ tñ heres erit ꝓut putat. Et hec expõ vi magis
ↄcoꝛdare cũ ſnia apli in hoc libꝛo. iudei n. vidẽtes ſe fu

iſſe pmogenitoj a
„ „ deo pꝑ ſuſceptiõeʒ
Tate et nolite iterum legis: verident de
iugo ſeruitutis cõtine gentilib'ex hoc ꝙ
ri. Ecce egò paub dico vo Ei os

multi filij deſerte magis q; ni chꝛiſtus vobiſ nihil ꝓde ſcdo fillio ſ. iſaac

eb q hʒ virũ. Nòs aut frẽs
ſcdᷣůʒ iſaac ꝓmiſſiõnis filij
ſum. Sed quno tũc is ꝗ ſᷣm
carnẽ nat fuerat pſequèba
tur eũ ꝗ fᷣm ſpũm:itã ⁊ nũc
Sẽèd ꝗd diẽ ſcriptura: Eij/
ce ncillã ⁊ filiũ eius. Non
enim heres erit fil ancille
cũ filio libere. Itãqʒ fratreſ
nõ ſumus ancille filii:ſẽd li-
bere:q̃ liberite chꝛiſ nos
liberautt. ¶ ½

l arlebete aut m ſein .

iſaac qͥ nat erat ſm ꝓmiſſionẽ diuinã:ſpũs n.eſt deꝰ:Johᷣ.

iiij. 3ʒ ¶ Perſeq̃bat᷑.de hac pſecutione dictũ eſt Geñ.xxj. x

ſm expoſitoꝛes catho

licos fuit coꝛpalis.nam iſmael ꝗ erat

maioꝛ coꝛpe foꝛtioꝛ iſaac ſub ſpecie ludi ledebat euʒ mali
cioſe.ſᷣm hebꝛeos vo fuit ſpũalis:qꝛ inducebat iſaac ad aliq̃

q ſapiebat idolatriã dictio. n. hebꝛaica ibideʒ poſita ẽ equo
ca ad ludũ ⁊ idolatriã: ⁊ dictũ apli videt eſſe magis ↄſonuʒ
ſcòe expõni:cũ ſubdit᷑: a

ta ⁊1 nũc.qꝛ pſeudo apli ſua

bant galathis iudaicare:qð eſt ſile ipᷣi idolatrie poſt euãge/

ↄcludit apls: d
legaliũ ſubiecti: e
berate: f

2

in alis

cti doctoꝛes ecclie: qu

ſic factũ eſt ad lr̃am de agar et imae

deliũ erat in aduẽtu xpᷣi abijciẽda: iõ

taq; frẽs nõ ſum ancille filij i. ſᷣuituti
:e ¶ Segd libere.i. militãtis ecclie a talibꝰ li
¶ Qua libertate xp̃s nos liberauit.qui ꝑ
dictã paſſionẽ legalia euacuautt. ca. iij. v
poſtilla: Que ſunt ꝑ allegoꝛiã dicta.
. Icet in qõne ſuꝑ ꝓloguʒ Geñ.in ar.v.dictũ fuit:q

ſuã bñ

płe pauli hñt vnũ ſenſum lr̃alem: tñ nihilominus
lißpe apls plures auẽtes allegat in ſenſu myſtico ſic ⁊
alis lotis.fuit.n. pncipalis doctoꝛ ſacre ſcripture ad quẽ
ptinet exponẽ in qͥ̊ ſenſu accipiant᷑ auẽtes:ſic etiã faciũt ſan
e i lʒ in libꝛis ſuis mltas auẽtes allegãt
in myſticũ ſenſum:ipᷣi tñ dicta ſua ſᷣm ſenſum lr̃alẽ tradũt.

neodem ca. vbi di in poſtilla: De hac ꝑſecutione dictũ

fuit Geñ.xxj.

dditio.

ne in additõe ſup ꝓpꝛiũ locũ.ſ. Geñ.xxj. que bñ cõ
ſonat dictis apli in hoc loco.iſmael.n.irridebat iſa
ac credens ſeipᷣm fuiſſe maioꝛẽ natu ⁊ legitimũ ⁊ etiã a deo
bñdictum: ⁊ ſic credebat ſe ſuccedere in hereditatẽ:iõ irride
bat de magno feſto ipᷣi iſaac in ablactatiõe:ſuꝑ qͥ ſara dixit
abꝛae: Eijce ancillã et filiũ eius:nõ n. erit heres fil ancille
cũ filio meo.q.d.nõ erit heres iſmael ſiẽ̃ ipᷣe ſe iactat deridẽ

Ualit intelligit hec pſecutio iſmaelis ↄ iſaac hẽ ple-

g. V. „.

lium publicatũ. b ¶ Sed quid dicit ſcriptura. SGeñ.xx.
c ee ancillã ⁊c.2
le filio e:ꝑ qð figura

lio ei iguratũ fuit ꝙ legalis obſᷣnãtia cũ obſerua
toꝛibꝰ ſuis a ↄſoꝛtio fi

Is facere:qð notat᷑ cũ dẽ: d

rit. Teſtiſicoꝛ aũt rurſus oi dſjm ꝓmiſſioneʒ
homini circũcidenti ſe: qm̃ naus eſtocablt
debitoꝛ eſt vniuſe legis ſacdci Replien.

ende. Euacuti eſtis a xxjo. Ica. iij
Qui in lege iuſtiſicamini:a vbi dicit:

ℳ— . F 2 4 1
gra excidiſtis. Nos.n. ſpiri·Que ſut
äs 6 allegoꝛia dicta:
tu ex fide ſpeʒ iuſticie expe· biurg diẽ q yuis

ctamus. Nam in chꝛiſto ie

maemme apls aliqndo alle
ſu neq; circũciſio aliqd va/

gat auctõitates ſa

let neq; pꝛeputiũ: ſed fidẽs cre ſcripture i ſen
que ꝑ charitatẽ opat᷑. Cur/⸗ 8 goioeis
“ L 4 0. 3
rebatis bñ. Quũis vos faſci hocẽ ↄtra poſtil.
M 7 ctiã otra vitatẽ.
nã apls allegat Hh

ſcripturã ſicut va ad lfam: ipe tu vt doctoꝛ pncipalis
docet eã exponere ꝑ allegoꝛiã: OQ ſids exponeret idẽ al-
legatũ de agẽdiſ:eſſet tropologia:ſi de ſperãdis:eẽt ana
gogia: ſiẽ apls exponẽs de credẽdis vt fiat allegoꝛia. ex
hoc.n. nõ fundarẽt pᷣdicti expoſitoꝛes ſenſum myſticuʒ
i allegoꝛia apli:ſʒ ĩ vitate text allegati.vide.S.j.Coꝛ. ij.
n eoõ ca. de ludo iſmael:vide coꝛꝛup.gen.xxj. c.
Tate. Poſtq vo apls ſuã ſniam de ceſſa ¶.V.
tione legaliũ oñdit multiplicit eſſe inſta: hic oñ
ttteer inducit galathas ad ei obfᷣuantiã: ⁊ diuidit
in duas ptej:qꝛ p inducit ad hoc er euaſione mali:2 ex
ↄlecutione boni:ibi Uos in libertatẽ. Pꝛimũ añt malũ
qð euadit᷑ ꝑ ſniam apli eſt ſeruitus q̃ eſt moꝛs ciuilis:iõ
di: a (State. in fide catholica: b (Et nolite ite. iu.
ſerui. ↄtineri. legis.n ſuitus erat qſi impoꝛtabile onus:
vt dictũ eſt. S.iij. ca.x malũ eſt amiſſio gre xpᷣi:qð tag&
tur cuʒ dẽ: c ¶ Ecce ego paulus. pʒ lra. 3 eſt obliga
tio ad vniuerſam legẽ keiend Mgie, aut nunqᷓ põt
e

ſtificoꝛ aũñt ⁊c. ſic.n.
in ſuſceptõe baptiſmi obligat recipiẽs ad fidẽ catholica
ſeruandã: ſic in circũciſione obligabat ad legẽ moſaicaʒ
faciendã: qꝛ ſicut lex moſaica dĩ lex actoꝝ: ſic lex euge
lica dẽ lex fidei:Roma.ii.A malũ eſt ſepatio a xpo:⁊
hoc notat᷑ cuʒ dẽ: e ¶ Euacuati eſtis a xpo q in lege iu

ſtificamini.i.in obf̃uãtia legaliũ greſ⸗ iuſtificari: repu

ſalutẽ:et p ↄñs blaſ-

tãtes nõ ſufficere vobis fidẽ xpᷣi a bons
os.n.in ſpuũ.i. per

phematis eũ tanqꝙ; impotentẽ. f
ſpmſcm g(Ex fide.ſ.xpi h ¶ Spem luſt
.i. eternã beatitudinẽ:q̃ eſt merces iuſticie ꝑ xpᷣm date.

i ¶ Nã in xpo ieſu neq; circũciſio ⁊c.i.⸗ ſalursg .
e

xpm dat:circũciſio vel pputiũ nihil opat: k¶ Ses
des q̃ ꝑ charitatẽ opat᷑. fides.n. ſine oꝑib'ꝰ moꝛtua e: vt

dẽ Jac ij. iõ nõ ſufficit ad ſalutẽ cõſcquẽd:ad qu re
quirit᷑ vita gre. I ¶ Eurrebat. Hic infert ↄcluſionẽ ex
dcis.ſ.ꝙ gala. iĩpediti erãt a ꝓfectu iuſti: ꝑ falſos⸗ los
dicẽs: Currebai bñ.ad bꝛauiũ ſalutis eine m (Quis

pem iuſti expecta.

Cölſicront
Pus cüſnmne
bolenlinut
etugrwaſ⸗
Larifücn ma
Pfertoͦgc
nluzaſcrinc⸗
Gegetefohln

nspuerſbeifi

ſecoruittlos
glti plusfde
budecoreglon⸗
Gluthriſbdt
(Eon
roggaacnont

tonercucgri
1e Dono⸗.

ntnnn
as(Orncl

Aiadſapicihnd
Vriatecand
Coez Heicrin
do t
Ntorbarpos⸗
aeſia pl P
Llutooneai⸗
at n Munone⸗
ſtanublegn
ſintebyl⸗
inſitterbocett

eicſonenßͤ
ak

NPonmpre
3Eenen
llecbuntden

luiſelcdn⸗
auochaſſe u
ſli opliaſier
nt i lotili⸗
dlitc omri⸗
lbonir h yjr⸗
ſeueon⸗
inpten önap⸗
inding
mnböcfumn⸗
ſlludonitei⸗
ndet eTos
ſupm d.
uguninc
Umiin
eit

hnäintlng
ititzen
ſtniſiiſt
nuicſonen
riuan⸗

5
uralie *
Wnn
hiie
n c
n lerd
töire me
o o Mr⸗

—
ES=.

EE.

=2

=S,=☛
E

3 —

(i unſtunt
Mimme
iübk
müinmt
vbgrideriknin
wiwruſgiunt
raln
cegn
ſuiſinnraſt
Aliglcrcheiſin
Acd dfvanni⸗
boc a uſon⸗,
grimsicene
r dſint
nmiin
nms ,
iüii

=
=

— —
—
= - =
=S ==

— =
— —e
—
— –w,
2
„ S =
= =-
S==
S£ —

☛
E

ld Galathas v.

vos faicinauit.ſ.ab iſto curſu:ſupᷣ.docẽs vos n (e 1ꝓximũ:vñ dicit ſaluatoꝛ Mat.xxij. In his duobꝰ mãda

ritati nõ obedire.nõ q̃rit hoc ex ignoꝛãtia:ſciens ꝙ hoc
erat ꝑ falſos aplos:ſed ex admiratiõe:ſic ſaluatoꝛ Luẽ̃.
viij. Quig me tetigit: o ¶ Perſuaſio hec.ſ. fudi lega
lia 0 eſt ex eo qͥ vocauit vos.qꝛ nõ ẽ ex inſtinctu
xpᷣi:ſed diabol.
q ¶ Modicũ fer

menfa a Gang nauit veritati nõ obedire:
.U. „ „ „„ £ι
bus cir üſtantjs Memini cõſenſeritis. Pẽr
bonis:malũ autẽ luaſio hec non c ex eo ꝗq yo
ex ſingulis oefeti cat vos. Modicũ fermẽtũ
Pugr in g totã maſſam coꝛũpit.Ego
la facit totũ actuzʒ Plido in vobis in dñb: ꝙ i
maluz: r ſikr in c hil aliud ſapietis. Qui autẽ
gregatiõe fideliux ↄturbat vos:poꝛtabit iudi-
nus buerſus if·cium qcũq; ẽ ille. Ego autẽ
coꝛꝛupilt allos: frẽs ſi circunciſionẽ adhuc
qꝛ tũ aplus ↄfile =y/- „ .
bat de coꝛectöòne Pdico:quid adhuc pſecuti-

galatharũ:ibdit: onẽ patõ: Ergò euacuatũ

r ¶ Ego ↄfido in

Ecna manl abſcindant᷑ qi vos contur
tis ¶ In ono. i. badt. Ms. n. in libertatẽ vo
p adiutoꝛium dei cai eſtis fratres: tantũ ne li
Ala nincl bertatẽ in occaſioneʒ detis
aliud ſapietij.niſi g. zi
verſtatenangelij carnis:ſed pẽr charitatẽ ſpi

quaʒ pdicaui vo rit᷑ ſeruite inuicẽ. Ois mʒ
bis. ¶ Aui at
ↄturbat vos. aſſerẽdo ꝙ ſine circũciſione ſaluari nõ po
teſtis: v ¶ Poꝛtabit iudiciũ ſuũ.i.penã ſibi debitam.
Ceſſationẽ aũt circũciſionis oñdit ꝑ debitũ factuʒ ſuũ:
erat. n. natione iude:⁊ p ↄñs circunciſus: ꝓpter hoc nõ

eſt credibile ꝙ vellet odiũ iudeoꝝ ⁊ ꝑſecutionẽ ab eis ſu

ſtinere:eo ꝙ pᷣdicabat ceſſationẽ circũciſiois:niſi ita eẽt
in vitate:⁊ hoc eſt qð dicit: x ¶ Ego aũt frẽs ſi adhuc
circũciſionem pᷣdico.dicẽdo ꝙ ſit neceſſaria ad ſalutẽ:
„ uid adhuc pſecutionẽ patioꝛ.q.d.nõ debeo am
pli pati:qꝛ ꝓ re alia nõ pſequunt᷑ me iudei: iõ ↄcludit:
3¶Ergo euacuatũ eſt ſcandalũ crucij.qꝛ iudei nõ ſcan
dalięabant de paulo pᷣdicante ieſuʒ naçarenũ crucifixũ

fuiſſe:ſed qꝛ pdicabat eũ verũ xpᷣm fuiſſe ⁊ circũciſionẽ
euacuaſſe:cui otrariũ q;tuʒ ad ceſſationẽ ci

cũciſionis

falſi apli aſſ. erebãt: iõ ſubdit de illij:· a¶ UVtinã abſcin
dant᷑.i.totalit᷑ a vobis ſapent᷑: b ¶ Aui ↄturbãt vos.

dicẽtes ꝙ circũciſio ſit vobis neceſſaria ad ſalutẽ.ĩ c
Uos aũt.h̊ ↄñi inducit galathas ad dimiſſionẽ legaliũ
ex ↄſecutõe boni inde ꝓueniẽtis:a diuidit᷑ in duas ptes

ſ.in ꝑtem pᷣncipalẽ:⁊ incidentalẽ:q incipit ibi Manitfe
ſta ſunt. Pꝛimũ vo bonũ ſeq̃ns ex ceſſatioe legaliũ eſt li
bertas q eſt ſumme deſiderabilis:intm̃ ꝙ etiã bꝛuta ani
malia pᷣponũt eã ſatietati vẽtris:vt pʒ in auib incluſis
iõ dicit: aa⸗ in libertatẽ. a legali ſuitute q eſt
maxima d ¶ Uocati eſtis frẽs.p gr̃am xp̃i vos liberã
tis.:veruntñ no eſt abutendũ hac libertate:iõ ſubdit:
e ¶ Tantũ ne libertatẽ in occõem detis cqnis.q.d hoc
tn eſt vobis neceſſariũ ꝙ nõ laxetis vos ad ſequẽdũ car
nis impulſum:credẽtes ꝙ ſit vobis licitũ:ſic dixerũt ali
qui hẽtici: p libertatẽ ſpus omia licẽ ſibi. ſ¶ Sʒ p cha
ritatẽ ſpũs Fuite inuicẽ. in tpaliba ſpũalib mutuo vos
nsd bonieſt vniuerſe legis facilij impletio:iõ di
cit: g ¶ Omis.·n. lex in vno ᷣmone implet᷑ſ.in pᷣcepto
charitatis:qð tñ duplicat᷑:inqtum dilectio reſpicit deũ

eſt ſcandalũ cruciſ. Atinãʒ

tis pẽdet tota lex et ꝓphe: qꝛ omia alia pᷣcepta nõ ſunt niſi
quedã explicatões madati dilectõis dei ꝓximi:apls tñ nõ
ꝓſequit᷑ h̊ niſi de dilectiõe pximi.d. h ⸗

lliges pxrimuʒ

tuũ ſicut teipᷣm.in oꝛdine ad eandẽ beatitudinẽ ↄſequenda

et ↄnñter remouet ori
um. d. 6 ſi inui
cẽ moꝛdetis. vbis ma
lis inuiceʒ iniuriado:
k ¶ Et comeditis. de

lex ĩ vno ſermõe implet᷑:di⸗
liges ꝓximũ tuũ ſic teipᷣm.
Qð ſi inuicẽ moꝛdetiſ ẽt co
meditis:videtẽ ne abinuicẽ
ↄſummamini. Dicò aũt in
xpᷣo:Spiritũ ãbulate:&èt de
ſideria carnis ñ pficiet.Cᷣ
ro.n. ↄcupiſcit adſus ſpm̃
ſpũs ãt aduſus carnẽ. Hec
.n. ſibi inuicẽ aduſantur: ůt
nõ ꝗcũq; vultis ill faciaſ.
Vð ſi ſpiritů ducimini non
eſtis ſub lege. Manifeſta ſt
auũt opa carnis:que ſt foꝛni
catõ:imundicia:ĩpudicicia
luxuria:idoloꝝ ſeruituſ:vẽ ovocina xp̃i n
neficia:iimiciciè: ↄtẽtiònes: ritu ambe
eymulatões: ir: rixe:diſſenſi
„ 7 „ k J z I „ „
ones:lecte:inuidie: homici

rario cõiter dẽ: ꝙ co/
medit illuʒ cui tradit
agd vſurã. I ¶ Uide
te.i. aduertẽ debetis:
qa ad hoc ſedtur de⸗
ſtructio via in coꝛpe

ſummami.q “ bonuʒ
eſt ſela ſpuſſancti:ꝑ
gquã hõ ꝓficit in ſpua

1

hoc ẽ qð dicit: ¶ m

ritu ambulate. ſequẽ
tes inſtinciũ ſpũſſan/

na mẽs ſeq: o ¶ Et
deſide. carnij nõ ꝑfici

ro.n. cupiſcit aduerſus ſym ⁊c.ſ.ſenſualitas ↄtra ronem:
7 ecõuerſo:ſi lcur ünun in nobis: et hic accipit᷑ ſpũs rõna

lis:iõ ſubdit: q ¶ Ut nõ qᷣcũq; vultis.ſᷣm ronem r S

la faciatis.impediti motu ſenſualitis: et ſic ſuo mõ diſſenti
unt libertas ſpũs:⁊ ſᷣuit legis:iõ ſubdit: s ¶ ſiſpũ̃ ou
cimini.ſeqͥntes inſtinctũ ſpũſſancti: t ¶ Nõ eſtis ſub lege.
.i.ſeruituti legaliũ alligati. v anifeſta ſunt. Hec ẽ 2
ps incidẽtalis:in q̃ diſtinguit opa carnis ⁊ ſpũs: eo ꝙ fecẽat
mentionẽ de vtroq;:⁊ diuidit᷑ in duas:qꝛ pᷣmo ponit᷑ hec di
ſtinctio: ꝛ apli monitio:ibi Qui aũt ſunt xpᷣi. Pꝛima in du

as.:qꝛ pmo diſtinguit opꝑa carnis:ꝛ ſpũs:ibi Fruct aũt.Cir

ca pᷣ ſciendũ ꝙ opa carnis dicunt᷑ illa ad q̃ caro inclinat᷑:et
hec ſunt ꝓpꝛie opa luxurie ⁊ gule.pmo & diſtinguit opa lu
xurie:ꝛ gule:ibi Ebꝛietates. In opibus vo luxurie pꝰ ponit
q̃ ppꝛie ptinent ad luxuriã d. v ¶ Manifeſta aũt ſũt opa
carnis qꝛ ſunt ſenſibilia: x ¶ Aus ſunt foꝛnicatio. q;tum
ad ↄcubitũ ſoluti cũ ſoluta. y ¶ Im
cium õ natura. 3

libus: ⁊ retrahit a de
ſigderijs carnalibus: 2

etis.in/ope:lʒ inſurgat mot carnales ↄcupiſcẽtie. p ¶ Ta

fraudãdo: ſicut ð vſu

7 anima:⁊a hoc eſt qʒ
dicit: Ne abinuicẽ cõ

Dico aũt in xpᷣo i. x

6

cti: quẽ nata ẽ huma
7 —

,

4

1. yQ¶Immuͤdicia q;'tum ad vi
mpudicicia q;tum ad exterioꝛẽ inho

neſtatẽ in aſpectu:greſſu:tactu:⁊ huiuſmõi qᷓ ꝓcedũt ex im

pudicicia coꝛdis. a ¶ Luxuria. nomẽ eſt gnale ad omia q̃
ptinẽt ad hoc viciũ: et ſic omia alia q̃ nõ ſunt annumerata
p hoc includunt. b
lent ad luxuriã.d.Idoloꝝ: ſᷣuitus.vt pʒ de ſalomone.iij.re
gum. xj.ꝗq ex ardoꝛe libidinis cuʒ mulierib alienigenis mo
tus fuit ad ſequendũ deos eaꝝ. c ¶ Ueneficia.i.ſoꝛtilegia
q̃ rone libidinis ſolẽt fieri.in hac ſignificatoe dꝛ pſ.lvij. Ue
nefici incãtantis ſapieni. d ¶ Inimicitie.latẽtes in animo
ſicut.i. Re.xii.abſalon ↄcepit᷑ odiũ ↄ amon:eo ꝙ ſoꝛoꝛem
ſuã violauerat. e 5
mulationes.in vbis pũgitiuis. g ¶ Ire. in vindicãdi actu:
h ¶ Diſſenſiones.qñ incipiũt fieri ꝑtes. i SBran qñ ſũt
firmate. k ¶ Inuidie.in aio. l

õtentiões.vbis clamoꝛoſis: f E

oloꝝ. Hic ? ponit alia q̃ ſequi ſo-

—
—.

omicidia. ĩ facto. hec

ãt omia frequeni ſequunt᷑ ad luxuriã:vt pʒ:et paſſen poni
2

exẽpla de omib:ſed ꝓpter ꝓlixitatẽ omitto: k ¶ Ebꝛieta
tes. Hic ponunt opꝑa carnis tũ ad viciũ gule:cuʒ dẽ: Ebꝛie
tates.in qͥ notat᷑ exceſſus ⁊ qcũq; inoꝛdinatio circa potũ.dẽ
.pn. ebꝛietas a bꝛia qð eſt mẽſura:q̃ſi extra menſura ronis:
I¶Zomelſſatões.in qͥ notat᷑ omis inoꝛdinatio circa cibũ:
Et his ſilia.ad q
carò eſt ꝓna:ſicut ni⸗

dia:ebꝛiẽtateſ:còmeſſatõeſ:

mia mollities lectox 9
Lalnege ehiaindl Et his ſilia: qũe pᷣdico vob
antey ueniat vei iudi licut pdixi: quoniaʒ ꝗ talia

tiũ:qꝛ tũc penitx? non agut regnu dei nõ pſequen
poteritis: o ¶ Qm tur. Fruct aũt ſpũs ẽ chari
q talia agũt reg dei as:gaudiũ:pax: patientia:

ne en haes benignitaſhonitae: gani
ꝙ danati ſaluabũtur mMitaſ:mſuetudo:ſideſ:mo

poſt magna curricla
tẽpoꝝ. p (Fruct'.
Pic ↄñter enũantur
oꝑa ſpũs: que dicun
frucx:ad ſilitudinem
fruct materialis: p
cedit de arboꝛe et ꝑci

deſtia:ↄtinẽtia:caſtitaſ. Ad
uerſus huiuſmõi nõ eſt lex
Qui aũt ſunt xpᷣi:càrnẽ ſuã
crucifixerũt cũ vicijs ⁊ ↄcu
piſcẽtijs. Si ſpiritů viuimꝰ:
ſpiritů et äbulemꝰ. Mn efſi

Hirrr L gan ſvains ciagnur inanis glie cupil:
ꝓcedũt ⁊ mentẽ dele· inuice/ ꝓuocantes:inuice in
ctãt: quoꝝ diſtinctio uidentes. ¶ Capim. v.
accipit ʒ ꝙ mẽs hois ¶Rãstres:etſi põccupa/

2 pꝓpceſſuʒ ſpũſſci ĩ no
is bñ diſponit᷑ in ſe
et ad id qð ẽ iuxta ſe:
7 ad id qõ ẽ infra i ſe vo bñ diſpõit᷑ qũ bñ ſe hʒ in bõis 2
mal.pma vo diſpõ e ad bonũ eſt ꝑ amoꝛẽ:qᷣ eſt p affectio
⁊ radix aliarũ affectionũ:ꝓpter qð int fruct ſpũs p ponit᷑
q Cbaritas. Ro.v. Charitas dei diffuſa ẽ in coꝛdibꝰ no

Nus fuerit homo in ali

ſiris ꝑ ſpm̃ſcm qui datus ẽ nobis. ad quã ſequit r ( Ga)au

diũ.qð eſt fruct ſcòs.omis.n.amãas gaudet ex pñtia amati
quã facit charitas.j.Jo.iiij.Qui manet in charitate in deo
manet. pfectio vo gaudij ẽè S ¶ Pax. ꝙ;tum ad duo:pᷣ qᷓn-
tum ad quietẽ ab exterioꝛibↄturbatõibus:als nõ eſſet gau
diũ pfectũ:⁊ꝰ qᷓtum ad ſedationẽ deſiderij interioꝛis.no.n.
pfecte gaudet qs de aliqͥ cui nõ ſufficit illud. hec aũt duo im
poꝛtat pax:iõ ipᷣa ponit᷑ tert fruct.In malis aũt bñ diſpo
nit᷑ mens:pᷣꝰ qñ nõ ꝑturbat᷑ ex imminẽtia maloꝝ:qð ꝑtinet
ad patientiã.* vt nõ ꝑturbet᷑ ex dilatiõe bonoꝝ:qð ptinet
ad longanimitatẽ:nã carẽ bono hʒ rõnem mali.v.ethi.Ad
illud aũt qð eſt iuxta ſe.ſ.ad ꝓximũ:bñ ſe hʒ mens hoĩis:pᷣ
quidẽ ꝑ voluntatẽ bñfaciendi:qð facit:(¶ Bonitas. 2 ρ bene
ficentie executiõem:qð facit t ¶ Benignitas.vñ dicunt᷑ be/
nigni qͥs bonus ignis amoꝛis feruere facit ad bñfaciendũ ꝓ
ximis.ttio ꝑ hoc ꝙ eq̃nimii tolerant᷑ mala ab eis illata: qð
facit v ¶ Manſuetudo.q̃ cohibet irã. q̃to ꝑ hoc ꝙ noõi
fert᷑ nocumentũ ꝓximo ꝑ fraudẽ vel dolũ:qð facit x ¶ Fi
des.ſi ꝓ fidelitate ſumit᷑: ſi vo ſumat᷑ ꝓ fide q credit᷑ in deũ:
ſic ꝑ eam bñ diſponit᷑ mens ad id qð eſt ſupꝛa ſe ſubuciẽdo
deo ſuũ intellectũ.Ad illud vero qð eſt infra ſe bñ diſponit᷑
mẽs hominis:pᷣmo quidẽ in actiõibus ꝑ modeſtiã:que ĩ di
ctis ⁊ factis debitũ modũ obſeruat:ſcðòo in interioꝛibus cõ
cupiſcentijs:p ↄtinentiã ⁊ caſtitatẽ: diuerſimode tñ:qꝛ cõti
nens patit᷑ cõcupiſcentias foꝛtes:ſed nõ vincit᷑:caſtus vo nõ
vincit᷑ nec patit᷑:⁊ ſic habent᷑ xij.fruct ſpũs:qᷣ ſignant᷑ apo.
vlt. Ex vtraq; pte fluminis lignũ vite afferens fruct' duode
cim. y ¶Qui aut. Hic ↄñter ponit᷑ apli monitio duplex:
2 ponit᷑ in pᷣncipio ſeq̃ntis ca.pma vo eſt ad carnis opa re
pꝛimẽda:⁊ oꝑa ſpũs ꝓſeq̃nda.d. y ¶ Qui aũt ſunt xpi.i.

imitatoꝛes eius 3
tijs. i

(Epiſtola pauli

—

¶ Tarnẽ ſuã cruci. cũ vi. - cupiſcen

a ( Si ſpũ viuin.hic accipit ſi ꝓ qꝛ:qꝛ ſpũs eſtꝗͥ viui

ficat:caro aũt nõ ꝓdeſt quicq: Jo.vj. b ¶ Spũ zam

bulem. ſeqᷓndo inſtinctũ ſpũſſancti in opibus nfis: vel

dictamen recte r5
5 HS nis:que etiã dicit᷑
quo ðlicto: vòs ꝗ ſpiritaleſ ¶ſpũs. et qꝛ bonuʒ
eſtis: huiuſmõi inſtru᷑ite in obus freqnter eſt

teipm:nẽ ⁊ tu tẽteris. Alter

vnuſꝗſq;:ct ſic in ſemetipſo

nauerit homo:hec et metet

adimplebitis legem chꝛiſti

ſpiritu lenitatis:cõſidẽrans caſio vane glie
reipin ter efficia. inanis glie
alteriuſ onera poꝛtate:ẽt ſic cupidi
piũ alioꝝ malox
Naʒ ſiqs exiſtimat ſe alid
eſſe cũm nihil ſit:ipẽ ſe ſedu
cit. Opuᷣs autẽ luum ꝓbet e¶ Inuicẽ

uicem puocates.

nuicẽ inuidẽ
tes.de bonis ꝓxi⸗

tm̃ gloꝛiaʒ habebit:et nõ in mox voletes.

altero. Anuſquiſqz eniz 0 onen td
nus ſuum poꝛtabit. Cõicèt diſtinctio accipit
ãt is qui cathecicatur bo lm ꝙ mſs hois p
ei g ſe cathecicat in omibuſ Peeſſum ſpuſſan

ie cti diſponit.
bonis. Nolite errare:deus it

nõ irridet. Qd᷑e enim ſenmni

OQm̃ qui ſemĩat in cãne ſu

lxx.ar.iij.in coꝛ? qõnis: vbi omia q hic ponunt᷑ de vbo

Ratres ſi poccupatus. hic ↄnter ponit᷑ (l. V.
apli 2 monitio:qꝛ inducit galathas ad mutus

uendo:ſed lenit᷑ coꝛipiendo.d. b ¶ Si poccupar ſue

rit hoõ.ꝑ aliquã paſſionem inſurgentẽ vel ignoꝛantiã

vnuſquiſq;.i.diligeni examinet: p

c ¶ In aliqͥ delicto.ex eis perpetrato:
tales eſtis.i.pfſectioꝛes ſciẽtia ⁊ vita: e
iuſmodi.i.ad bonũ reducite: f ¶ Spũ lenitatis.peccã
tes.n.ex certa malicia ſunt magis acriter coꝛipiendi:

os ꝗ ſpiri

g¶Loſiderans teipᷣm.i.ꝓpꝛiã fraglilitatẽ: h ¶ Neet
tu tẽteris.⁊ ſic ex paſſiõe labaris:⁊ p ↄñs indigeas man
ſuetudine coꝛꝛectiois.⁊ inducit ad ſuppoꝛtatioem mali

Alter alter onera poꝛtate.i.infirmitates

pene. d. i
Et ſic ad

mutuas ⁊ laboꝛes mutuo ſubueniendo: k

cupiſcẽtie ⁊ vicia carnis moꝛtua ſunt in eis.

cupidi q eſt pnci/

ad vbũ ↄtinent᷑:⁊ quedã alia ad hoc ꝑtinẽtia:vide ibi.

ſuppoꝛtationẽ: ⁊ pᷣmo in malo culpe nõ ipᷣm fo

nſtruite hu

iõ ſbdit: c ¶IsS

lo ſbdit: d JIn

verhbis iniurioſij:

implebitis legẽ xpi.qᷓ eſt lex charitatis: ⁊ ad pdẽa inltu

cit rõneʒ.d. I ¶
gnum qd ſentiẽs de ſe m
nitas ⁊ pcẽ̃m n¶ Iple ſe ſeducit.qꝛ ꝑ h ter
fratris ⁊ alia pcca cadit:iõ ſubdit᷑: o ¶ Op ſuũ ꝓbet

Lũu nihil ſit. de ſe. ſ. niſi va

gliam hẽbit. ſ. in teſtimonio ꝓpꝛie⸗ q Et
in altero.i. in falſa laude alterius cui nõ eſt credendũ:
r ¶ Unuſquiſq;.n. onus ſuũ poꝛtabit.i.penã debita ꝓ
pcc̃is ꝓpꝛijs:ꝓpter qð ſubdit᷑: s R. e
thecigatur vbo. i. inſtruit vbo doctoꝛis: t ¶ Eiq le ca
theci?at in omib' bonis:qꝛ nõ debet ei cõicare in malij:
mat. xxiij. Que dicũt facite: opa aũt illoꝝ nolite facẽ.
v(¶¶olite errare. credẽdo ꝙ poſſitis cõfoꝛmari eis in

malis licite:ſi dicũt aliꝗ:quare nõ faciã hoc exq ſacer-
dosme ſacit: x

Se nõ irridet.i. talibꝰ nõ decipit.
¶ Que.n. ſemina. hõ ⁊c. i.mercedẽ recipiet ſjm opera
ſua. 3 ¶ Om dq ſe. in carne ſua, ſeq̃ndo imper carnis:

ã ſiquis Tkalzüi alidqd eſſe.i.· ma

cin ↄtemptũ

t ſic ĩ ſemetiõo
clẽtie: q ¶ Et no

õicet autẽ is q caoa

llklſollemin

ldlta

