o debẽ p Po 3 infidelib obſtinat: qꝛ ex hoc nõ ſequit e Qdedo eoꝝ oꝛdinẽ:qꝛ oñdit q ſt dimittẽda q pſequẽda

eſt pꝛo ſua reuerentia. ¶ Additio
QOc qð dĩ Exaudit ꝓ ſua reuerentia. põt actua
lit intelligi ſʒ glo.ſ.ꝓ reuerẽtia paſſiõis cui ma
reuerẽtia debet eo ꝙ ſine peccato paſſus eſt p ſua
¶ Vn eodẽ ca. vbi dẽ in poſtil. De quo.ſ.
pontifice noſtro ieſu chꝛiſto. ¶ Additio
Oc qðò dĩ hic:De quo grandis ſermo nobis ⁊ i-
terpᷣtabilł ad dicendũ.ᷣm glo.referendũ ẽ ad ſa

₰

ſperat᷑ cõuerſio. p

Doctrina. Aduer⸗

tioij xpᷣi:⁊ paſſio

gli⸗ audiendũ.i.ad ĩtelligẽ ſed tm illi qui ſt in eccłia ſupioꝛes:⁊ talia nõ ſi ſimplici
dũ:de quo eos rephẽdit.d. h ¶ Eteni cũ debueritis magi bp̃ponẽda:niſi pbabilit timeret᷑ ꝙ in talib eènt malei/
Pidi hereſis nõ tm cõtingit in erroꝛe circa articos
e ei. In gramatice ẽt in erroꝛe eoꝝ: que ſequunt᷑ ex articulis:ſicut.n.he
eelemta dicunt r̃e q̃s pueri p addiſcũt:ad ſilitudinẽ hdicũt txeticũ eſt dicẽ ꝙ de'nõ ſit incarnat.ita hereticũ eſt dicẽ
elemẽta illa que ſi p a cõia in fide que quilʒ dʒ ſcire. Cõſi· Gnõ aſſũpſit ea qᷓ ſi de vitate hũane nature:⁊ iõ mani

a. ¶ In ca. v. vbi. dĩ in poſtilla: Et exauditus

Uapꝛopi intmittẽtes ⁊c᷑. In pte imediate pᷣcedẽ

—
E
—
— — — — — —

oi, olſis
QVimind Ad i.

luin pceſtn

ipeſflitniz⸗
Ktpnie ſz

igviditegeſte
apaeens t hor
Uangkaiiaw :.
Wunnin

in in Met

Gei rortpetete
Uni ettic
fundanenicktil
6Adimienückfn
ANeäfmdi
ſtad abboctangitid
gveci ſpulisgͤni
cnineadict iplur
fomiorlanguaymn
Hoteplug ohe⸗
ſſaem ofrmmons
Oilbapti noozmr⸗
nlel npvltns⸗
nniſili aſien
6gniarhoranon
Alüntboenncik
Keſfſteramn
Uupemenaadde⸗
WmANiiadicen
abir a

3

lſicnetüfghiſuh

nderdetalbyingn
lrrpi nilund
lyſtepl lt
lobedoomnlne
lncns gponten
iane
nſplctn euhe
Cafniſn .
timtlva,
Pnanptt
lglum
denifuis
duag glibſade
i gihrdce

Wl. Nute

ns ce
lyicee⸗
ntmiitn
Wour menh
ainplibeni iin
cdllr rtlir ant
nifliſalutter
itdiſndi
allaäſimni
wägniden
Ankdenling
Mrnndud
narn inbmiͤti
uebünenanninn

S

Karhijmnur
Kclignridne

Pnwingſül

amntgni

46ℳ* n
ℳ,,
atmnli
apuiir⸗

Alli. n. quibſcribebat erant exercitati in ſcripturi?: c iõ
dicit ꝙ intẽdit dimittere ea q̃ ſolẽt dici nouitijs:ſed in/

a ¶ Quapꝛopi inimit ĩchoa.xpᷣi ſmonẽ. ſupple facilia
Aadquib incipit fidei doctria: b C
naur t ad voter⸗ JMM!
nã pfectoꝝ:⁊ que
ſint llag intalit
dimittere bꝛeuit
eſt pnia a peccatiꝰ
pteritis: ſicut.n.i

motu nãli poꝛ eſt ne:ipoſitõiſ quoq; manuũ
receſſus a tmino

ad iminũ ad quẽ
ita in ꝓceſſu gie

eſt pnie ſacrʒ: qõᷣ illuminati: guͦſtauerũt ẽt do
ẽ quidã regreſſus

c ¶ Non rurſum
iaci.fun. pnie lb

damentũ:qꝛ eſt illud
ſicut fundamentũ eſt üllud qð eſt m in edificatione. 2

ad deũ ſᷣm ꝙ dẽ.j.x..ca. Accedentẽ a⸗ ede g⸗
e ꝛc er hoc tangit ibi: Et fidei. zeſt: Baptiſma qd eſt
quedaã ſpũalis gnãtio: ⁊ hoc tangẽ ibi Baptiſmatũ do⸗

flamis 7 ſanguis: verũtn hñt tm vᷣtutẽ vni baptiſmi:⸗
is dicit apls ad ephe.iiij. Una fides vnũ baptiſma. 44
eſt ſacr̃m ↄfirmationis in qͥ datur ſpũſſcũs ad robur:ſi

notat ibi Impoſitionis q̊; manuũ. 7 6pertinẽt acd
iminũ ſpũalis pceſſus:expectam. n. reſurrectionẽ coꝛ
ponꝝ futur: qꝛ hoc amoto inanis eẽt fides nra:vt dẽ..

iudieio extremo: hoc eſt n: q notat᷑: ibi Et iudicj
tterni.dẽ at iudiciũ eternũ:qꝛ ſnia ibi data in eternum

engdi:⁊ de talibꝰ inſtruebant in pꝛimitiua ecclia vt patz
Act. xvij.⁊ in plurib'alijs locis. d ¶ Et hoc faciemꝰ*.
Hic oñt apls reddit auditoꝛes beniuolos ad oñdendũ
eis ſue doctri
ptes:qꝛ pᷣ ꝓponit in gnãli ꝙ ſua doctrina ẽ ↄueniens ⁊
poſſibilis. oñdit in ſpẽali quib ipoſſibilis eſt:ibi Im
poſſibile eſt. n. ʒ quib on
Lirca pmüũ ſcien e in pꝛicipio h'ca. dixit ſe velꝰ
i

ctionẽ doctrine xpᷣi:⁊ q;uis illud ſit difficile:tñ hoc eſt
BeaAe cũ adiutoꝛio dei: ⁊ hoc eſt qð dicit aplus:
dEt hoc faciemſiquidem pꝓmi.de.i.adiuuerit:mi

Hic oñdit quib'ſua doctrina eſt ipoſſibilis: diuidit᷑ in
Duas ptes:qꝛ pᷣmo oñdit ppoſiiũ:⁊ ad hoc iducit exẽꝰ
ibi Terria.n. Dicit igẽ e ſua doctria ẽ inutilis illij q pꝰ

peccato in peccatũ:qꝛ de ſe reſurgẽ nõ pñt:a iuſte a deo
pmittunt᷑ depꝛeſſi onere peccatoꝝ: talib. n. ſic in pctö
Pfundatis ⁊ ꝑ ↄns quock n
NPꝛouer.xviij. Impius cũ in ꝓfundũ peccatoꝝ veneria

ad hebꝛeos. Vj.

edit ꝓſequi ea q ſolẽt dici pfectis:⁊ hoc ẽ qð dicitur

pfectionem fera⸗

„

ctionẽ feramur:noͤn rurſuz
iacientes ſundamentũ pnie
ab operib moꝛtuis: ⁊ ſidei
ad deũ:baptiſmatũ doctri/

ac reſurrectiõis moꝛtuoꝛuʒ
⁊ iudicij eini.Et hòc facie
m:ſi qdẽ pmiſerit de. In/⸗
poſſibile.n. ẽ eos qui ſel ſũt

a quo qᷓ; acceſſus

nũ celeſte: t pticipes ſci ſůit
ſpuſſancti:gliſtauerũt nibil

a peccatis: ⁊ hoc
tangit᷑ cũ dicitur:
operi. moꝛ.i percatis qͥſi opera moꝛtua: d at pnia fun
ð eſt pin pceſſu gie:vt dictũ efſft
qð eſt dimittendũ eſt fides ſumpliciũ D aus it acceſſus
deũ oʒz credẽ a
crrine. ⁊ dicit ĩ plurali qꝛ triplx eſt bapti ma. ſ. flumis

cut in baptiſmo datur ad ↄſequendum eẽ ſi pũale:⁊ hoc

ad Coẽ. xv. ⁊ hoc tangi:ibi Ac reſ⸗ urrectioõis moꝛtuoʒ.
que eſt Sꝰ*:expectam ẽt remunerationẽ nobis fiendã in

5

ne poſſibilitatẽ 2 vtilitatẽ: ⁊ didit᷑ in tres

eſt poſſibilis:ibi Confidim aũt.

☛G

le inſtruere illos quib'ſcribebat de his q ptinẽt ad pfe

nus.n. icit ⁊ plus ſignificat. e ¶ Impoſſibile eſt eni.

multa bñficia dina recepta ꝑ ingratitudinẽ labuntur ö

mò obſtinatis ſᷣm ꝙ ſcribit

temnit. inutilis eſt doctrina apoſtoli:
nã pſuaſionẽ: ⁊ h eſt qð dicit apłs: e ¶

omin bonũ dei ᷣbũ: virtů ofitetur gea

ſti:rurſuſ renouari ad pniaʒ
ruürſũ crucifigetes ſibimet-
ipſis filiũ dei:et oſtentui hba
bẽtes. Terra.n. ſepe venien
te ſup ſe bibẽs hymbꝛem ⁊?
germinãs herbã oppoꝛtu
nã illiſ a quib colit᷑ accipit

rẽs ãt ſpinas ac tribulos re

in via. ſequit: m ¶ Rurſũ cruci. ſibime
ẽ in ipſis reiterãt cãʒ ſue crucifixioõis: n.

.d. Qipoſſibile.n. ẽ eoj qᷣ ſeł illumiati
dei ſacr̃m. Rurſũ renouari ad pniam ſi lapſi fuerint. qꝛ per
pniam ſequentẽ nõ pnt redire ad renouationẽ baptiſmaleʒ
q: baptiſmlauacrũ regnãtionis renouationis:vt hĩ ad
titũ.iij. Et iõ nõ dicit apls ꝙ ſit ipoſſibile penitere: ſʒ reno⸗
uari mõ pꝛedcõ:qꝛ ſacr̃m baptiſmi no eſt iterabile.ſequit:
Rurſum crucifigentes ſibimetipſis filiũ dei. In baptũmo
n.ↄfiguramur moꝛti ⁊ ſepulture xpᷣi:vt hꝭ Ro.vj.Quicũ/
q baptixati ſum in xpo ieſu in moꝛte ipſi baptisati ſumus
oſepulti.n.ſumcũ illo per baptiſmũ ⁊c̃.⁊ per ↄñs dicentes
baptiſmũ reiterari:oicunt quodãmodo moꝛtẽ chꝛiſti ite⸗
rabilẽ:⁊ ſic derident eã:pꝛopter qð ſequitur:Et oſtentui ha

eos qui ſeł illu.ſunt.recipientes baptiſmi ſacrm:qð dicitur

ſacrʒ fidei:qꝛ illuminat p fidẽ. Et bñ ſemel oẽ: qꝛ boc ſactm

f(¶Buſtaue
runtẽt donũ celeſte.
qꝛ in ſacr̃o baptiſmi
teſqʒ ſeculi vẽturi:èt plapſi dat᷑: g ¶ Et partici-
rnn er planl pes Kci ſi ſpültancti.

nõ põt adhiberi hoĩ mii ſel cũ noſt it iterabile: fe⸗

24

tiue. h (¶ Huſtaue⸗
rũt nihiloin bonũ di
ver bu: qꝛ a xpo rece-
benedictioneʒ a deo:pꝛoſe pim no ſoli donoꝝ
ſpuũ̃fſancti largitionẽ
bꝛoba ẽ ⁊ maledictio ꝓxia: nẽ pſuã doctrinam:
uit hõ:ſed in oĩ vbo

qð8 pcedit de oꝛe dei:mat.iij. i ¶ Uirtuteſq; ſecli vẽturi.

7

vtutes iſte ſi dotes aĩe coꝛpis:dotes ale ſi apta dei viſio:
firma tẽtio:ↄtinua fruitio qᷓ hñtur ĩ pata pfecte: ſz Ha viris
pfeci hñtur ichoatiue.ſ.in ſpe charitate qꝗb ſuccedũt ille

dotes. hi ẽt aliqñ ex ſpãli gra ĩ qdã diue dulcedis expientia

cõcedit aliqñ viris icis ĩ via. dotes vo coꝛpis ñ hñtur h ni
4 in ſpe:⁊ qꝛ magna igratitudo ẽ p'tata dina bñnficia cadẽ a
fide ⁊ gia:iõ ſequit᷑: E

t plaplſi ſt.ſ.illi ꝗ p̃dcã pceper̃t:

I¶ Rurſus reno.ad pniaʒ.ẽ ipoſſibile:ad h.n. refert᷑ illud

ipoſſibile qð tñ hic accipit᷑ p dſfficili:ſicut dicim de claudo

ꝙ nõ põt ãbulare:qꝛ male ⁊ difficile abulat:ſicut pᷣdicti ca⸗

dẽtej de difficili reſurgũt:nõ tñ ẽ ipoſſibile ſimplicii qdiu ſi

ſis fi. dei. qꝛ q;
¶Et oſtẽtui hñtej
qꝛ p h vident᷑ irridẽ moꝛtẽ xpᷣi q̃ſi p modico eã hñtes.Alr

exponit illa lra ab alidbab illo loco Et ꝓplapſi ſt.⁊ dicũt
apls remouet hic erroꝛẽ qũdã qui de iudaiſmo erat ↄuer⸗
ſi ad fidẽ catholicã:⁊ iõ ſicut apud iudeos ablutiões I ba-

ptiſmata frequẽter fiebãt: ſicut pʒ ex euãgelio in plib' locis

dur abit: Iſta ſex pꝛedicta nõ intendit aplłs ꝓſequi mõ: D na obinabgur Pontiſ ma xp̃ᷣi pluries poſſe reiterari cira
qꝛ ſi quedã fidei rudimẽta de quibfidei nouitij ſt iru eundẽ h d

ẽ hoĩem ad delenda eius Prccatarſ hoc remouet apls
ſt.p baptiſmũ qᷣ ẽ fi

— ðõ

bentes. licet autẽ hec expoſitio ſit ſubtilis:pꝛima tamen ma

gis videtur concoꝛdare littere. o ¶ Terra enim. qꝛ in pte
pꝛecedẽti dixit ꝙ illi qui pꝑ idignationẽ diuino bñficioʒꝛ
labunt in peccatũ quodamo ſi ipoſſibiles ad re urgendum
iõ hic ↄni inducit ad hoc quoddã exẽplũ de terr :qᷓ multo
laboꝛe culta ẽ ⁊ irrigata:ſi faciat fructus bonos bñdicitur:
ſi autem ſpinas ⁊. tribulos maledicitur: magis q; ſi non
fuiſſet ita diligenter exculta: ſic in pꝛopoſito de homine

diuina beneficia recipiente:⁊ ideo in fine concluditur:

2 nõ recipiunt höa

qꝛ varia dona ſpũſſã
cti dant᷑ cũ gẽa:q qui
dꝗẽ dona fuerut i xpo
pfecte: vt hẽ Eſa. N.
Et in nobis ſt ꝑpticiba

ſed ẽt ſpũalẽ nutritio

Epiſtola pauli.

— „ * 9 e9 122 2 9 ſpeote
a ¶ Tuboſũmatio in ↄbuſtione. qꝛ tales ins l Malik e⸗ retractatur:⁊ hoc modo.j.Reg. xv. dicitur de ſalutis . in nen
ducũ ur ad gehennã · alia ir̃a pʒ ex dictis. b Kofidimus abiectione. Doꝛꝛo triũphatoꝛ iſrael non parcet nec pe/ mmlie ii
at. Dic ↄſequẽter ondit apłs quib'ſua doctrina ſit coueni. nitudine flectetur. quando autẽ aliquid denunciatur ĩ uſſnn afot
ens ⁊ viilis:et diuidit in duas:qꝛ pꝛimo ꝓponit intentũ: ſacra ſcriptura ſm exigentia meritoxꝝ:non tamen put ſhſtein
ꝓpoꝰ pbat:ibi Non.n.iniuſtus.Circa pꝛimu ſciendũ gex hʒ diuinũ conſilium ſicut ſubuerſio niniuitaruʒ Jone alnc 4
pꝛedictis verbis apli UMU “MRMB ciij. h bene retra⸗ 1 ſleu
kallent i quibicrrrr e ,. 7 cta: ſicut ſubuer⸗ rn anl B
ebat opinari ꝙ ioſi chᷣſuſ ↄſũmatio ĩ ↄbuſtione ipjm dicẽs: niſi bidicens bũñ ſio niniuitaruza iniki
eeẽnt tales put imedi Confidim at de vobis di dicã te:⁊ multiplicĩs multi donue pddict- isits
ate p̃dixerat:⁊ p ↄñs micin o O licabo te: et ſic löͤganimir Pter penitentiam citicle, I
at beina enulili er lectiſſimi mèliõa ⁊ viciniõöa plicabo te:ct ſic lõganimit eoꝝ fuit retracta rtilen
ſet:iõ apls hoc remo ſaluti: tam etſi ita loomur. ſerens adept eſt repꝛomiſſi/ ta: r hoc eſt qo dẽ tnili ſ⸗
uet.o. Kofidim aute Mon. n. iniuſt de vt obliui onẽ. Hies. n. maioꝛẽ ſui bitre xvig. Red ſalimen
de vobi dilectiſſimi. ſcat operis vii t᷑t dilectioniſ iurãt:ct oĩs ↄtrouerſie eoꝝ feloquar adurr. aeuini
⁊ per ↄñs reputabat α☛‿Cſtis in noſe inſius finis ad ↄofi SHS ſus getẽ ⁊ aduer N
eos eẽ aptos ad capi- qua oñdiſtis in noie ip ius ims aeᷣ „ irmatione eiura ſus regnũ vt era⸗ n n
cdqũ pſectonẽ vocrri qui miſtraſtis ſanctis: è᷑t mi mentũ. In quio abũdant dicẽ roeſirus er ſnufi
ne xpi pꝑ qð ſubdit: niſtratis. Cuùpimus ãt vnũ/ volẽs de oñdere pollicita⸗ diſperda illud: fſi lgeti
Melioꝛa ⁊ vici· quẽq; vr̃m eandeʒ oſtẽtare tiois heredibꝰl imòbilitatẽ benee ntetiſ dd i
nioꝛa ſaluti.ſ.confidi Ein Ainz jd ex pletionẽ ↄpſilij ſui:i „ . Fgens illa a malo iteg
npoe vobis. d Eõ ſolicitudiné: àd ex pletione Sluli ui: interpoſuit iuſiurã ſuo: ag ego p- iachlchliſin

Retſi ita loqmur. q. di. ſpei vſq;ʒ in finẽ: ut nñ ſegnes du:ut p duas res imobiles nitetia ſuper ma li nule
no locutus ſů in pce efficiamini vexꝝ imitatoꝛes quibipoſſibile ẽ mẽtiri de lo qð cogitaui v eſi .
dentib eo ꝙ tales ſii cop q ſide T patientia bere um ſoꝛtiſſimuʒ ſolatiũ ha aert el eandt imnit iti
fingratiz ad oocri qitabiit pmiſſiöesl. Abꝛde amus qui conſugimus äd Zminatio dieu ſu ug

2 ,— „ „ , — SLrelh, .
cautelã futuroꝝ ne ef nNaq; ꝓmittes de : quoniaz tenendaʒ pꝛopoſitaʒ ſpem dixerũt docroꝛs hiinibaniſt
ficigmini talej p dad neminẽ hâbuit p quẽ iura quam ſicut anchoꝛam ha/ noſtri: ꝙ ſentẽtias aticen
e ¶ Non.n. iniuſtuj. maiz ſt ſ rm⸗ dei mutatur non MaCGle Nd
P bat ppo per et maioꝛẽ:iurauit ꝑ ſemet bemus aie tutam ac firmaä: tamb eino allun ſaͤſihtihmmmi
coy coueriaténe: rrrrr ”MM mnnnnunc autẽ ita eſt oinhr oneſthe⸗
ex abꝛae ꝓmiſſiõe:ibi ””M ⸗ qꝙ quandocũq; i inhocta ſ
Abꝛae naq;. In p igẽ parte dicit ſic: Rationabiliter dixi ꝓ ſacra ſcriptura aliquid denunciatur ſub iuramento iuligkbepelmnrd
ↄfidim melioꝛa de vobis: cãm ſubdit.d. MSi⸗ deo illud pcedit ex diuino conſilio: ⁊ iõ pꝛomiſſio fcẽ Nnonaniad nund
iuſv'ẽ deus vt obli.ope.vꝛi.i.ſancte cõuerſationis veſtre. abꝛae pʒ infallibilis ex duobus. pratione diuini coſiih Phet, yullepwr/
f¶ Et dile.quã oſtẽ:ĩ noie ipſius.⁊ que ſit iſta dilectio oſtẽ ex quo pꝛocedit ꝙ nõ mutatur: ex additione iuramẽ/ Wrifiſin mnti
it ex facto.d. g uia miſ aſtis ſanctis.i. xpi. fidelibuj n diuini per ꝗð ↄfirmatur. His viſij attendenduũ eſt ad poni tlupln
neceſſaria pꝛebẽdo: h ¶ Et miſtratis. op'charitatis conti lr̃m. v ¶ Hoies.n. per maioꝛẽ ſui iurant. qꝛ confir⸗ ſindogutpb“
nuando:et qꝛ vtus laudata creſcit:io pꝰcomendationẽ hoꝛ matio alicuius rei non eſt niſi per aliquid certius ⁊ ſta- Iluiſb ſlhihnt
tat᷑ eos ad vtutis cõtinuationẽ ⁊ augmentatioʒ. O. i ¶X. bilius: pꝑ qð dicit phᷣus.j.meta. ꝙ antiqui poſuerunt nealifignlirrt
pin .n. vnũquẽq; vim eandẽ oſtentare ſolicitudinẽ.i.mon aauã pꝛincipiũ oĩum:qꝛ dixerunt ipſam eſſe iuramen“*d— ſtfintbhlidigoni
ſtrare ꝑ effectũ euidentẽ: d expletionẽ ſpei vſ; ad tum deoꝛum: x ¶Et oĩs controuerſie eoꝛuʒ finis ad liͤfide lo weſ
finẽ.qꝛ per cõtinuationẽ boni operis vſqʒ in finẽ explet᷑ ſpe, ↄfir.eſt iura.qꝛ facta hoiuʒ ſunt fallibilia:⁊ ideo ad cõ Plſurtierethe
que eſt certa expectatio future beatitudi inquantũ ↄſequit firmationẽ oʒ recurrere ad diuinã veritatẽ infallibile,ʒ MabzRe
actualiter gloꝛie pꝛemiũ:iõ ſubdit: I ¶ Et no ſegnes effici que in iuramento vocatur in teſtẽ: y¶ OIn quo.i.tiurg rbeansgl guipre
amini.i. pigri ſed vtuoſi in bono ꝓficientes ſicut fuerũt pa· mento abꝛae facto. y Abungantius volens ⁊cl.qꝛ Nereptigfalis apis
tres ſci:x hẽ qð diẽ: m ¶ Neꝝ· ꝓp ſʒ. nil mitatoꝛes 1 facta eſt abꝛae pꝛo ſe ⁊ heredibus ſuis. 3 Immobi. ewpluniddonrſo
.ſ. hiditatis celeſtis. o ¶ Abꝛae naq;. hic ↄſequenter ide,ʒ ↄſilij ſui interpo. iuſiu. per hoc ex abundanti eãẽ imobi +: ‚ ad anin
pbat per ꝓmiſſionẽ abꝛae factã:et diuidit in tres parte qꝛ lẽ oſtendit:erat.n.firma ex hoc ꝙ pꝛocedebat ex diuio lienipugnaniſen
p pponit illã ꝓmiſſionẽ: ⁊ oſtendit eius infallibilitatem: ibi oſilio: iõ iuramentũ additũ firmauit eam ex abundã ſnden Erwꝛat
Polies.n. ꝭ ex hoc cõcludit veritatẽ intentã: ibi Nt ꝑ duas ti:qñ pꝛomiſſioni ei ,ſaere ipſi abeae fuit additũ: vy Aultmitſcltnn
res. Circa pꝛimũ ſciendũ ꝙ abꝛae facta eſt pmiſſio de bonij) habetur geñ.xxij. al ¶ Ut per duas res. Hic ex pᷣdict aiiubting
tpalibus ẽet celeſtibꝰ:pp qð dictũ eſt ei ꝙ ſemẽ eius erat ſu apoſtolus concludit intentũ· videlicet ꝙ illi qui ſunt de midtinone
tuꝝ ſicut arena maris: m ſicut ſtele celi: pmiſſionẽ illã fir ſemine abꝛae ſi fuerint imitatoꝛes fidei ipſius: certitudi hrifaeniſel
mauit iuramento: a hoc eſt qð dẽ: Abꝛae nãq; pꝛomittens naliter ↄſequenter pꝛomiſſionẽ abꝛae fa a: pꝛedcõ mo lienllattgben
deus. bona terrena ⁊ celeſtia: ⁊ ad ↄfirmationẽ h ꝓmiſſioꝰ do firmatã:⁊ hoc eſt qð dicitur hic: 30 Ut per dues wummnminn,
nis iurauit per ſemetipſum: p Om neminẽ. i. nulla reʒ res ĩmobiles.ſupple diuinũ conſilium ⁊ eius iuramen t Fiſnnne
e abuit per quã iuraret maioꝛẽ.⁊ quid iurauerit:ſubꝰ tum. b ¶ Quibus impoſſt ibile eſt mentiri deũ foꝛtiſ. iniattenniſch
it.d. n¶MMiſi benedicens benedicã te ⁊c a ſubintelligit ſolatiũ habeamus.i.ſecuri ſimus de obtinenda pmiſſi iitſitiſti
deficiet veritas mea niſi fiat ſic. s ¶ Et ſic longanimiter ſe one:qꝛ ſumus imitatoꝛes abꝛae:pꝛopter qð ſequitur: immnenen
rens.i.abꝛaã patienter expectans. t ¶ Ade tus eſt repꝛsoꝰ Aui ↄfugimus.ſupple per baptiſmũ ad xpᷣʒʒ ꝑ que ftanme
miſſionẽ. qꝛ tandẽ conſecutus eſt gliaʒ. v ¶ Hoies.n. Hic aciplet᷑ pmiſſio abꝛae facta:iõ ſequitur: d Er ltholtcginrne
ſe e L0 „ „O „ 7— PE oe ene. e ee e Nlduds
ↄſequenter oſtendit h pmiſſionis infallibilitatẽ Ad cuius dã ppoſitã ſpẽi. certã gloꝛie expecrationẽ: e ¶ Qua ſi güninpftin,
euidentiã ſciendũ:ꝙ diſpoſitio dei eterna ĩmutabilis ẽ que cut ancho.ha. aie tutã ⁊ firmã.ſicut.n.anchoꝛa maten lerarlerio A
eſt idẽ qð eius ↄſiliũ: ⁊ iõ qñ in ſacra ſcriptura aliquid de alis tenet nauẽ imobilẽ inter fluct maris:ita ſpes tenet iddiengfin
nunciatur ꝓut hʒ eſſe ind iuino conſilio imutabile eſt: nee agiaj imobiles:inter fluctus varie ⁊ młtiplidtẽtationis: mnhoigeine

ie

tiſier ni⸗
dcogtanin
reei 14ul
natiooiciun
na dei idn
rürdocors
nig ſana
murzmrnon
Vcus ,ili
auteita
nandociq
uuramento?
vomiſio ſi
diuini cöſi,
oneiurami
nduieſtad
ge contir⸗
wusa ſi
poluerunt
ſeiuramen⸗
uu fnion
dedad

u nilibig
N ſn
volens 44, 4

W

nneiincbN⸗

bar erdili⸗

it ati,
hrerßcic

Uigpiſote.

Nugtannl

cad hebꝛeos. vi

verũtamẽ ipſa ſpes hʒ riuʒ modũ firmitatis reſpectu
anchoꝛe malis:qꝛ anchoꝛa mãalis ꝑ hoc ꝙ figit᷑ in terra
dat firmitatẽ naui:aie at noſtre no pñt in terra ſtabili/
ri:iõ opʒ ꝙ anchoꝛa ſpei firmet᷑ in loco orio.ſ.in celo.
NE incedentẽ vſq; ad interi

⁊ hoc eſt qð ſubditur: f
oꝛa velamis.i.ad
ſecreta celeſtia q̃
ſũt nobis velata
ad quẽ locũ aſcẽ

tieſus chꝛiſtus a velammnn: nbipamd p
dirnis chen an⸗ no bis introiuit iel us ßm 0 %
choꝛã noſtraʒ:q. dinẽ melchiſedechpõtiſex
per hoc habem ſactus in eternum. ¶ VI.
lirmã ſpẽ veien
di ad gloꝛiam: ?ꝛ . 5
hoc ẽ qò ſHditur·

e
qꝛ pꝛius locutus fuerat de pontificatu chꝛiſti:⁊ iterpo/
ſuerat aliqua ad excitationẽ audientiuʒ: ⁊ ſic ↄñter re
uertit ad ſuũ ꝓpo.ſ.ad loquendũ de potificatu xpᷣi ð
q̊ͥ adhuc loquit ca.ſequẽti. Ad euidentiã maioꝛẽ cuiuſ/

dã dicti ĩ hoc ca.querit᷑: Utru in cadentib p baptiſmũ
pnia hebat locum. et arguit᷑ ꝙ nõ:qꝛ ſicut baptiſmꝰ ha
bet efficaciã a paſſiõe xpi ita ⁊ pnia:ſed baptiſm non
põt iterari:s c. Itẽ ſpũalis curatio que fit ꝑpniaʒ ſigni

ficata ẽ ꝑ curatoes coꝛꝑales qͥs xpᷣs oꝑatẽ:ſed xpᷣs non
legit᷑ aliquẽ bis curaſſe: ⁊c. Contra Eccle.ij.dẽ Scõm

magnitudinẽ eſic ⁊ miſicoꝛdia ill:ſʒ magnitudo dei

ifinita ẽ:g ⁊ emiſicoꝛdia:⁊ ꝑ ↄñs nõ tm ſel ſed totiẽj qͥ

tiẽs recipit reuertentẽ ad pniam ẽt p baptiſmum. Rn/

deo in hac qone ſi hereſes ↄrie occaſioe illqð dictũ eſt

in hoc ca. Impoſſibile ẽ.n.eos ꝗ ſeł illũinatiſt ⁊c. ꝑ qð
itelligit baptiim vt dictũ ẽ.s.ſequit:Et ꝓlapſi ſi rurſus
renouani ad pniam vicit quidã pbrter roman nomie
nouat:ꝙ nullus pot reſurgẽ ad pniam p baptiſmũ: ſiʒ

hoca falſua erroneu:zc icit atpanaſius in epia ad
ſerapionẽ: ⁊ ꝓbat ꝑ ſcripturã ꝑ illũ coꝛinthiũ inceſtuo

ſũ de aͤ loquit apls pꝰ Coꝛ. v. qui tate enoꝛmitatl erar
ꝙ vxoꝛẽ pr̃is ſui hẽbat:pꝑ qð apls iuſſit eũ tradere ſa-

thane ad affligendũ:vt ſpus eſalufieret in die dñi nr̃i
ieſu xpᷣi:vt ibidẽ dẽ:qð nõ eẽt verũ niſi pnia in eo hꝛet

locũ.tẽ de illo eodẽ ſcribit᷑.ij. Coꝛ.ij. ꝙ de mandato
apli fuerit iteꝝ recept ad cõicationẽ fideliũ: p qð pʒ
pnia hʒ locũ in cadẽtib p baptiſmũ.Itẽ paulus aplus
ſcribens gal.qui p'receptionẽ fidei ⁊ baptiſmi fuerant

decepti a falſis aplis:dicit gal.quarto: Filioli mei qͥs
iteꝝ pturio donec foꝛmet᷑ xpᷣs in vobij.ex quo pʒꝙ re/
cepit eos ad pniam p baptiſmũ.poſſet ẽt erroꝛ nouati

ꝑ rõem ipugnari:ſed hoc dimitto qꝛ hoc tractari hʒ in

qrto Sen. Erroꝛ at orius fuit erroꝛ oꝛigenis:qui nimi)

laxauit pniaʒ ſicut nouat nimis reſtrinxit.d.ꝙ nõ ſolũ

hʒ locũ pnia totiens quotiẽs in vita pñti:ſed hʒ locũ in

futuro:qꝛ dicit mones ⁊ dãnatos p'aliqð tpᷣs ad gĩa,ʒ
⁊ gloꝛiã reuerti:ſed hoc eſt ð rõʒ ⁊ ſcriptur ſacra.eadẽ

n. rõe videret᷑ ꝙ beati poſſent cadere a beatitudine:⁊ ꝙ

dãnati reuertant᷑ a dãnatione.pꝛimũ at eſt erroneü:g2
2. Itẽ ſcriptura eodẽ mõ loquitur de duratione dãna/

tionis ⁊ beatitudij:Mat.xxv. Et ibunt hi in ſuppliciũ
eternũ:iuſti ãt ĩ vitã eternã.multa ẽt abſurda alia con-
tinẽtur in erroꝛe oꝛigenis:que dimitto ꝑpꝑ ꝓlixitatẽ:⁊

qꝛ ſufficienter tractat᷑ a doctoꝛib.ij.⁊.iij.Sen.Fiðs ãt
catholica inter duos erroꝛes pꝛedictos tenet mediũ.ſ.
ꝙ in vita pñti ẽt p baptiſmũ põt pnia totiens quotiẽs
iterari:et iõ vbum apoſtoli.s.inductũ q mouit noua
tũ ad dicendũ õriũ exponendũ eſt ſicut.ẽ̊. expoſui.Sʒ

3 erroꝛẽ oꝛigenis tenet ſides catholica: pjvitã iſta nõ

et incedentẽ vſq; ad interio
ra velaminiſ:uũbi pᷣcurſoꝛꝓ

quo to

Ubi pꝛecurſoꝛ ieſus ⁊c]. hoc ãt apoſtolus ſubdit

hʒ locũ pnia:qꝛ amplius nõ ſt in via ſed in termio.Ad ar⸗

gumentu pmũ in oriũ:dicendũ q; nõ eſt ſile de baptimo d

ipꝛimit characterẽ ĩ aia:qui quidẽ character eſt indelibilis

⁊ iõ baptiſm ñ eſt iterabilis:pnia ãt charactereʒ nõ impꝛi

mit ⁊c. Ad ij. dicendũ ꝙ non oʒ omnimodã ſimilitudinẽ
eſſe inter figurã ⁊ figuratũ:⁊ iõ ſi curatio coꝛpis ñ fuit rei⸗
terata a xpo circa eundẽ hoĩem: pp hoc nõ ſequit᷑ pniam eẽ
irreiterabilẽ. pꝛeterea lʒ no legatur xpᷣm curaſſe eundẽ ho-

minẽ pluries:nõ pꝑ hoc hẽ quin fuerit factũ:qꝛ multa xps
uenon f. ribtarvthabeur Yo. vitnims.
n ca. v). vbi dẽ in poſtil. Licet ãt hec expoſitio ſit ſbᷣtilis
p tñ magis videt᷑ cõcoꝛdare littere. ¶ Additio.
nc expoſitionẽ ſcõam videt tenere glo.et eſt ma

Sicili eſt ſi
um crucifigentes ⁊c. magis oↄſonat huic expoſitioni ſcðe:

q⁊2 put in gloſa qui putãt? baptixari q; ad ſe xpᷣm crucifi⸗

gunt:qꝛ ſicut ſcł moꝛtujeſt in carne:ita nos in baptiſmo ſeł
peccat᷑ moꝛimur:vnde nõ eſt iterandũ ſicut nec moꝛs xpᷣiẽ
iteranda. ¶ In eodẽ ca. vbi dẽ in poſtil. Sed hoc eſt con/
. tra rõem ⁊ ſcripturam ſacram.

tant᷑ a dãnatione:tũ qꝛ danatio beatoꝝ eſſʒ manifeſte õ di

uinã iuſticiã: ſimiliter ⁊ 3 diuinã miſericoꝛdiã.reductio at
danatoꝝ: poſſet ꝓcedẽ ex diuina miſericoꝛdia ſine pꝛeiudiꝰ
cio plenitudis iuſticie ſue:pꝛout dictũ fuit in 2 additione.
i. ca. h'epiſtole: tũ qꝛ pꝛout ſanctus Tho. pᷣma ſecũde.q. v.
articulo.iiij.in coꝛpoꝛe qois multipliciter oſtendit: Impoſ
ſibile eſt ꝙ aliquis videns diuinã eſſentiã vellet es non vi ·

dere.danati vero maxima ſupplicia ſua ſentientes nõ irra⸗

tionabiliter ad refutationẽ erroꝝ ſuoꝝ pꝛeteritoꝝ poſſent

reuerti. Ad ↄfutationẽ tñ erroꝛis oꝛigenis ſuffic auctoꝛitaj
ſcripture ſᷣm determinationeʒ ecclie intellecta. ¶ In eodẽ

29. vbi dẽ in poſtil.Ad argumentũ pꝛimũ in contrariuʒ di
cendum ꝙ non eſt ſimile de baptiſmo. ¶ Additio
te xpᷣo Joh.iij. Niſi quis renatus fuerit exaqua ⁊
puſco.pnia vo eſt quedã medicia ſpũal:iuxta illud Mat.

⁹

ex quibi põt ſumi differentia hoꝝ ſacramentoꝝ quantuz
ad eoꝝ iterationẽ:naʒ ſicut generatio coꝛpoꝛalis non itera

tur ita nec baptiſmus: et ſicut medicina coꝛpoꝛalis itera⸗
tur:ita ⁊ penitentia:⁊ ſic habet᷑ alia reſ

argumentum.

cut penitentia. Et rñdet qꝛ baptiſmus impꝛimit characte-
rem nõ penitentia: Burgeñ.auteʒ reddit aliã rationẽ diuer

ſitatis:qꝛ inquit baptiſmus eſt generatio ſpũalis:pnia aũt

medicina.ſicut igẽ in coꝛpalib generatio no eſt iterabilis ſʒ

dis ofoꝛmis lr̃e:accipit.n. illud qð dẽ impoſſibile in
ta vls rois cõſiſtit in ſua ppꝛia ſignificatione:non ãt
ignificatio large ſũpta.ſimilit ꝙ dicit: Rur

tra rõem ꝛ ſcripturam ſacram. ¶ Additio.
Rout dictũ fuit ſupꝛa:non videt᷑ eadeʒ ratio q be-
ati poſſent cadere a beatitudine ⁊ , daãnati reuer

Aptiſmus eſt quedã regeneratio ſpiritualis dicen

ix.ca. Non eſt opus valẽtibus medicus:ſʒ male habentibꝰ

onſio ad pꝛimum
NReplica.
Nca.vj.reſumit burgen. illud qð.ij.cap.s.⁊ vide
Vrcoꝛꝛectionẽ eius: .ibi et Jo.xij. ¶ In eodem ca.
vbi diſputat poſtillatoꝛ quare baptiſmus ñ eſt iterabilis ſi

. S ℳ .

bene medicina ita hic:ſʒ iſte ſimilitudies vſq;quaq; nõ cdur

rũt q̃ttuoꝛ pedibus.certũ.n.eſt peccantẽ moꝛtaliter moꝛi:ſi
cut ig ꝑ medicinã nõ põt ſuſcitari moꝛtuy ita nec ꝑ pniam
moꝛtalr peccans:ↄñs eſt falſum:tñ ancedens pʒ in pial.vbi

habetur pꝛo impoſſibili ꝙ medici ſuſcitabũt ⁊ ↄfitebũt᷑ ti

bi:igẽ cõpatio illa nõ eſt vniuerſalis.ceteꝝ pnia põt cõpari

gnãtioi ſicut ⁊ baptiſm:igẽ ꝑ hoc nõ dat burgeñ.cãzʒ diuer
ſitatl in ppoſito.aſſũptũ pʒ qꝛ ſic ꝓceſſus a nõ eẽ ad eẽ eſt p

pꝛie generatio ĩ coꝛpalibꝰ:ſic ꝓgreſſio a ñ eẽ gie ad eẽ ge ẽ

„
4

.

generatio i ſpũalibꝰ:tal ãt pgreſſio fit ꝑ pniaʒ:vt pʒ:igitur
pnia ẽ gnãtio vel ſaltẽ ſilij gnãtioi:⁊ ita pʒ modꝰ calũniadi
ll. accipit

ↄſuet apð bur.qꝗᷣ ſilitudiej ⁊ trãſlatiões ſepe poſtil.ac
gãlit ⁊ Fʒ gnalitatẽ vniuerſaliter ſpᷣſumẽs. ¶ aAa. VII.

7. ⸗

Ic. n. melchiſedech. Aliquibinterpoſitis ad excita
tionẽ audientiũ ⁊c. hic aplłs reuertit ad ſuũ ꝓpo
.ſ.ad ꝓbandũ excellẽtia ſ acerdotij xpᷣi:⁊ diuidit᷑ in
duas pteſ:qꝛ Poſtendit excellentiã hſ⸗ acerdotij reſpectu ſa
cerdotij leuitici: voſtendit ꝙ fideles debẽt huic ſacerdotio
reuerenter ſubijci. 2

par) incipit in medio .⸗ . .
ca.x. ibi hũtes itaq; Ic eni melchiſedech
ed e L. rex ſalẽ ſacerdos dei
oſtenit excellentin; ſümi qui obuiauit abꝛae re
ſacerdotij xpi reſpzu greſſo a cede regũ: ⁊ bñdi-
leuitici ex parte pſõe xit eilcũi ⁊ decimas oium
ſacerdotis:ꝛ ex parte diuiſit abꝛaã:pᷣmũʒ quideʒ

ſui miniſterij: 2 inci/
pit in pꝛincipio ſequẽ
ti? ca.ibi Capitulũ ãt
⁊c. Adhuc p oſtẽdit “MM
excellẽtia ſacerdotij xpi p auctoꝛitatẽ diuinã.? oñdit h'ſa-
cerdotij necitatẽ: ibi Talis.n. decebat. Circa pꝛimũ aduer-
tendũ ꝙ apłs pbat ppoꝰſuũ per auctoꝛitatẽ pſal cix.Jura-

g interptat᷑ rex iuſtitie:dẽin/

uit dñs ⁊ nõ penitebit eũ ⁊c᷑. vñ tria oñdit ad ſuũ ꝓpoſitũ
ꝓbandũ.pꝛimũ eſt illud qð in auctoꝛitate iſta ponit᷑: Scõʒ

oꝛdinẽ melchiſedech.2ꝛmeſt illud qð ibi dẽ: Jurauit dns ⁊c̃.
3 meſt illud qð ſequitur: Tu es ſacerdos in eternũ.⁊ iõ diui/
ditur in tres ptes in quibus apoſtolus tria pꝛedicta pꝛoſeq
tur.2 incipit ibi Et quantũ eſt nõ ſine.ꝭ ibi Et ali quidẽ

plur es cc. Circa pꝛimũ tria facit:qꝛ p declarat ſimilitudinẽ

ipſius melchiſedech ad xpᷣm cuius fuit figura.2 ondit ex-
cellentiã ipſius melchiſedech:ibi Intuemini ãt.ʒ ex hoc cõ
cludit pꝛincipale intentũ.ſ.excellentia ſacerdotij xpᷣi reſpcu

ſacerdotij leuitici:ibi Si ergo cõſũmatio.pꝛima adhuc in

duas:qꝛ p ponit conditiones melchiſedech:? ꝑ hoc conclu

dit ſimilitudinẽ ad xpᷣm ſicut figure ad figuratum·ibi Aſſi
milatus at. pꝛima in duas:qꝛ pᷣ ponit ipſius melchiſedech
multiplicẽ conditionẽ:2 ponit eoꝛum interpꝛetationeʒ: ibi

Pꝛimũ quidẽ. Circa pꝛimũ deſcribendo conditiones mel/

chiſedech pꝛimo ponit regiã dignitatẽ.d. a ¶ Hic eni mel
chiſedech rex ſalem. Dicunt autẽ hebꝛei ꝙ ipſe luit Dem fi
lius noe pꝛimogenitus ⁊ erat tunc.cccix. ano. Saleʒ at ſʒ

quoſdã idem eſt qð hierlin:qꝛ illaʒ ciuitatẽ ipſemet ſem pᷣ
edificauit ⁊ in ea regnauit:vt dicit Iſidoꝛus li.xv.ety. Se/
cundũ alios eſt ide qð ſalim vbi baptięabat Jo. vt habetur
Jo.iij. oſtendit apoſtolus eius dignitatẽ ſacerdotalem.d.
b ¶ Sacerdos dei ſũmi.et additur hoc.ſ dei ſũmi:ad oſtẽ
dendũ ꝙ non erat ſacerdos idoloꝝ:qꝛ idolatria tunc tẽpo/
ris vigebat per totũ mundũ:⁊ qꝛ ad ipſum per:inebat deo

offerre ſacrificia conferre populo ſpualia: ideo occurrit

abꝛae de victoꝛia reuertenti vt benediceret ei: ⁊ hoc eſt qd
ſpᷣditur: c ¶ Qui obuiauit abꝛae ⁊c et hoc habetur gen.
xiiij. Et qꝛ ille qui confert populo ſpũalia debet de ipſo ac-

cipere rẽpoꝛalia:ideo abꝛaã dedit ei decimas de pꝛed::⁊ h'

eſt ꝙ dꝛ D ¶ Cui ⁊ decimas oiʒ diuiſit abꝛaã. per hoc.n.

oſtendit ſe imperfectũ reſpectu melchiſedech:qꝛ ei dabat ð/

cimaʒ partẽ:que ſignificat perfectionẽ:eo ꝙ numerus de/⸗

narius perfectus eſt:ſibi autẽ retinebat nouẽ partes que ſi/

gnificant iĩperfectiões. e Paim quidẽ. Hic conſequent᷑
apoſtolus interpꝛetatur qdam dictu de melchiſedech di⸗
cens:ꝙ nomen eius interpꝛetatur rex iuſtitie.melchos eniʒ

idẽ eſt ꝙ rex:ſedech autẽ idẽ qð iuſticia:ſalẽ autẽ interpꝛeta

tur pax: ⁊ ideo per no mina pꝛedicta intelligitur ꝙ melchiſe
dech regnabat in pace ⁊ iuſticia:iſta enim duo ſe concomi⸗

hoc eſt ꝙ dicitur: e
iuſticie.ratione pꝛopꝛij nominis. f
qð eſt rex pacis.qð deſignatur ex loco ſui regiminis.ſequit

tantur: m ꝙ dicitur gſa.xxxij. Et erit opus iuſticie pax.

Deinde autẽ rex ſalẽ

qðõ dicitur:

Pꝛimũ quidẽ qui interpꝛetatur rex

4

Epiſtola pauli. C Vij

g ¶ Sine patre ⁊c lper hoc non eſt intelligendũ ꝙ mel

chiſedech iſtis caruerit:ſed qꝛ de iſtis ſcriptura mentio
nẽ non facit:qꝛ non loquit᷑ de patre eius nec matre nec
ð pꝛincipio vite eius vel fine: ſe per hoc videt᷑ ꝙ dictü
hebꝛeoꝝ ſit falſum:qui dicunt ipᷣm fuiſſe ſem filiũ noe:

qꝛ ſcriptura ðſcri
„ bit patrem 2 ma-
de ãt ⁊ rex ſalẽ qð ẽ rex pa treʒ ipſi ins ſern 2
ſſ:ſinè pre:ſine mr̃e:-ſine ge eius genealogigz.
ciſ:ſinẽ pre:ſine mr̃e:ſine ge (eq ag Pocpole.

nealogia:neq; initiũ dierũ dici ꝙ ſcriptura

neq; finẽ vite bñs aſſimila de pꝛedictis non
rat ſilio dei manet ſacerdoſ loquitur ſub hoc
ippetun. Inniemiatqut deiniheno gan
ſi hic: cui ⁊ decias dedit de ita facit apoſtol
᷑ mentionez: 2 hoc
ſufficit ad ratioeʒ

figure que frequenter deficit a figurato in pluribus.
bH Aſſimilatus autẽ. Ex pꝛedictᷣ dicit apoſtolus ipʒʒ
melchiſedech fuiſſe ſimilẽ chꝛiſto ⁊ eius figurã: pꝛimo
ratione nominis qð interpꝛetatur rex iuſticie: ſecundo
ex loco regiminis:qꝛ dicitur rex ſalẽ.i.rex pacis:⁊ iſta
duo perfecte conueniunt chꝛiſto: ſᷣm ꝙ dicitur pſal.
lxxj. Simul oꝛietur in diebus eius iuſticia ⁊ abundan/-
tia pacis donec auferatur luna.qð nõ poteſt intelligi ð

pace facta tempoꝛe ſalomonis:quia illa paruʒ durauit

vt habetur. iij. Reg.ſed intelligitur de pace ⁊ iuſticia
data per chꝛiſtum:ſimiliter ea que ſequuntur de mel-
chiſedech:Sine patre ſine matre ⁊c.perfecte ↄueniunt
chꝛiſto:quia ſine patre ẽ in natura humana:⁊ ſine ma-

tre in natura diuina:ſimiliter ſine pꝛincipio ſine fine di
erum ⁊ ſine genealogia:et quia chꝛiſti generatio in na
tura diuina eterna eſt: ⁊ enarrari non poteſt: ſecunduʒ

ꝙ dicitur Eſa.liij. Senerationem eius quis enarrabit⸗
ideo dicit apoſtolus. h ¶ ¶ Aſſimilatus autem filio

dei. melchiſedech ſupple i ¶ Manet ſacerdos in eter

num. ideſt imperpetuum:non quia melchiſedech ſacer
dotium fuit perpetuum ſumpliciter:ſed quia ſcriptura
non loquitur de pꝛincipio ⁊ fine ſui ſacerdotij:nec de
ſucceſſoꝛe eiuj:⁊ per hoc Hõ ſacerdotiũ
qð eſt ſimpliciter perpetuuʒ. k Intuemini. Deſcri⸗
pta ſimilitudine ipſius melchiſedech ad chꝛiſtum:hic

conſequenter apoſtolus pꝛobat ſacerdotium melchile⸗

dech fuiſſe excellentius ꝙ, ſacerdotiũ leuiticum. diui/
ditur in duas partes:qꝛ pꝛimo pꝛobat pꝛopoſitum: ſe-

cundo remouet quoddam dubium: ibi Et ira vt dictũ
ſit. pꝛima in tres ſecundũ ꝙ pꝛopoſituʒ pꝛobat per tres
rationes:ſecunda ibi:Et hunc qui habebat. tertia ibi:

Et hic quidem decimas.pꝛima ratio talis eſt: Ille qui
accipit decimas ab alio maioꝛ eſt illo:qꝛ ſicut dictum ẽ

iam:ille qui dat decimas per hoc pꝛofitetur ſe imperſe

ctum reſpectu illius qui accepit decimas.ſed melchiſe/

dech accepit decimas ab abꝛas.ergo fuit maioꝛ abꝛaaʒ
⁊ per conſequens eius ſacerdotiũ fuit maius ꝙ; ſacetdo

tium leuiticũ:quia leui deſcendit ab abꝛaã:⁊ fuit mioꝛ

eo:qð autẽ eſt maius maioꝛe eſt maius minoꝛe:⁊ hocẽ
aememiut autẽ. ideſt oiligenter co ſi

derate: I ¶ Quãatr' ſit hic. i. melchiſedech. m (Kui
7 de.dedit de pꝛecipuis abꝛaã patriarcha.i.pꝛiceps pa
trũ:⁊ ꝑ ↄns melchuedech fuit maioꝛ q; leui ⁊ qᷓ qcũq;
alij pres ab abꝛaã deſcẽdẽtej. Sed videret᷑ alicui: iſtõ
argumentũ ñ valeat:qꝛ ſi aliquis ẽ maioꝛ pꝛe epᷣi: non
pp h ſequit᷑ ꝙ ſit maioꝛ ipᷣo epo:ſic at arguit ippoſito
⁹ τ̃ dicendũ ꝙ in lege noua ſacerdotiũ hʒ dignitatẽ a
xpᷣo:⁊ ñ ex dignitate paina:⁊ io ille qͥ ẽ maioꝛ pꝛe epun

li
en Uneni
Güniin 2

An d fieu⸗

ahe ltnw

tt

d hau
nmntn

girgentii
Korci
nſoial

utuuulld
ntnim, hit

ectbeg i. .
iinin
A N
man di,
gicun luinos
Goſcdaic e
rleniriö tec?
Ncbemnt datimih
Auevochelden
mnadcine: ſi
pii nlhun
Cunderciit
mtans itpig

„ 1

ſenchligae⸗
aefut aui
iutnmnarfolui
(öpnarberchgrdnn

(igckelr unns d

1 eisgunnuns
Kappofrkerwep⸗
lkugſccunbenätnp

r utnſnsu
ſpelplidtt
Gpnnifinmien:
ſiloriguunckt.
lun ueminamin.
tibeuetliscrd
Cüptüttensmeciuse

N deoeirſe

.

;wheet H
waa ende

örenncner
dicku: g Sthun

ſionesbenedirit

luumn conm lae

Anseſancliehj
rarenagna

Cahrauitn bi⸗

Epglſenb nilt nu

futlscſttſaentot

naireuat
in /nginr
wiſtin ahuntnn
porfinndlg
un lapruourut
n denue iſtan
ſguman An
mNirNwi
mbönmnrdivene
riepenapoſminn
nacheinarh
min wk ne
WMcnsnsnt
Mniluns zuni
Mue ſrcurid
Uumelchiilttl
uer el uus
ſui ſerdorine
thuchint
Liaorloriun
mdorölainmnſ
nbenpimn

☛

umin i,M

Opter hoc ẽ maioꝛ epo:ſed dignitas ſacerdotij leuitici
pꝛecedebat ex dignitate paterna: ꝓpter hoc nullus alte
rius tribus admittebatur:⁊ ideo bñ ſequit᷑ argumentũ
Et ↄfirmat᷑ argumentũ per illud qð ſequitur: a ¶ Et

miſſiones benedixit.ſ.ipᷣe melchiſedech. h ¶ N
Qòô

ſubgitur:
¶ Moꝛientes homines decimas accipiunt.i. ſacerdo
tes qui ſunt moꝛtales. m ¶ ᷓbi autẽ. ideſt in ipſo mel⸗
chiſegech. n ¶ Lonteſtatur. ſcilicet ſcriptura.

„ 9% »

quidem de fils lcui ⁊c· Ad cuius euidentiam ſciendũ
ꝙ leuite genera lit
recipiebant deci⸗
maſ a reliquo po
pulo iſrael. Inter
leuitas autẽ illi ꝗ
erant maioꝛes il⸗
lius tribus:vʒ ſa/

p̃cipuis abꝛaã patriarcha.
Et quidẽ de ſilijs leui ſacẽr
dotiũ accipietes: mãdatuʒ
hñt decimas ſumẽ a pplo

cerdoteſ ſmi flij ʒ legẽ idẽſt a frib ſuiſ.q;qᷓ
garon: non ſoluy ipſi exierit de lũbis abꝛae

accipiebant deci⸗
mã cum leuitis a
pplo:ſed etiaz de
ꝓte leuitarũ reci/
piebant decimaʒ

Cui at gnãtio ñ annũerat᷑
in eis:decimas ſumpſit ab
abꝛaã:èͥt hũc ꝗq hẽbat repꝛo
miſſiões bñdixit. Sinẽ vlla

vocei At zdictioe quod min eſt a
rxviij. In ſigum melioꝛe bñdicit. Et hic ꝗ/
