an. opa e qͥ ſüt. Qui õ ſ eʒ:i ſpeʒ cre⸗ dentib i eũ:ꝗ ſuſciiauit ie⸗ ne boitati na ſuis me
uocgt modij oicld didit:vt fieret é ſuʒ xpᷣm dñm nr̃m a moꝛ ri. g(Mleniſſime
le noͤeſ tiũ:ſm quod die ic tuis: ꝗ tradit ẽ ꝓpt᷑ delicta ſif ci⸗ ronem
ex nec huaricatõ t ſeme tuũ:ſiẽ ſ nfa:æ reſurrexi uſti nãaleʒz ꝑ quã cognouit
choceſt verä ab Erit ſemẽ tuü: ſic ſt n a:⁊ reſurrexit bterlult. din Deo o po iblli
ſolute de his que barea man. non firma- ſicationem noſtram. 1. V. y ¶ 30 reputatuz.
ecrat indifferentia tus Ein ſide: nec aſiderauit Altiſicati ergo ex f Hic zcludit corelari
añ legẽ: qꝛ talia ñ coꝛpꝰ ſuũ emoꝛtuũ: cũ ia de pacez habeamus um. ſꝙ fides abꝛaeñ
ſüt mala niſi qꝛ/p O— — ſolu valuit ſibi ſʒ eti⸗
hibita:c'mòi erat am nobij ꝗͥ ſum imi

tatoꝛes fidei ipſ: ⁊ h eſt qð dicit: Jõ ⁊ reputatũ eſt ei ꝛc ⁊
ẽ aut ſcriptũ ⁊c. Ex à pʒ ꝙ fca ſingularia

catõʒ ſed etiã ꝑ exẽplaritatẽ:hꝰ eni duplici mõ dẽ vniuerſa⸗

Unificati igit ex fide. Suꝑi apls abſtulit a romãis
2 iudeis credẽtib diſcoꝛdie mãz: ondes nulla ha
berẽt ad inuiceʒ pᷣexcellentiaʒ: hic ↄñter inducit eos
ad vnitatl ↄcoꝛdiã onñdens ꝙ vtriq; iuſtificati eſſent ꝑ fidẽ
⁊ graʒ xpᷣi eis cõeʒ.⁊ diuidit ĩ duo:qꝛ pꝰ oñdit virtute fidei
in credetiũ iuſtificatõe:2*er ꝑfectioʒ in veter legis ceſſatiõe
vij.pꝰ in ouo qꝛ pꝛiꝰ oñdit ꝓpoſitũ: 2 remouet erroneũ
tů ca. ſeqᷓnti p adhuc in tres:p oñdit virtutẽ fidei ĩ iu-
ficatõe credentiũ:ſcòo h' iuſtificatõis motiuũ:ibi Ut qͥd
i. 3* modũuũ:ibi Pꝛopiea. pꝰ adhuc in duo qꝛ p ꝓpoſitũ

—

oñdit ex oſecutõe boni:ꝛ ex toleratia mali:ibi No ſolu ãt.
C.irca pᷣ oſideranð ꝙ iuſtificatio eſt mot ad iuſticia ſicut
albatio eſt mor ad albedinẽ: ⁊ iſte mor ad iuſtificatõʒ poõt
accipi ouplicit᷑. Uno mo ꝑ modũ ſimplic generatois abſe;

receſſu a termio impietat:ſicut adã fuit iuſtificat ĩ ſtatu in
nocæẽtie. Alio mõ ꝑ modũ mutatois vel mor q includit re

ceſſũ a termio culpe:ſic iuſtificat hõ tꝑe lapſe nãe: ⁊ hꝰ mõ

accipit hic iuſtificatõ:verũtñ qꝛ mutatio denoiat᷑ a termio
ad quẽ ⁊ nõ a termio a quo:ſicut dealbatio ad albedinẽ ad
quã terminat ⁊ nõ a nigredine ſeu medio coloꝛe vñ iucipit:
ſic iuſtifſicatio nõ denoĩat᷑ a culpa vel ipietate a q incipit:ſʒ
a gra ad quã terminat:ita ꝙ magis dẽ iuſtificatio q; pecca
ti remiſſio:licet vtrũq; includat.ſte vo acceſſus ad graʒ ẽ
p deũ ſicut ꝑ agens pncipale:p huanitatẽ vo xpᷣi ſic ꝑ ages
inſtrumẽtale viũctu tñ:p fidẽ vo ſeu ſacr̃a fidei:ſicut p agẽs
inſtrumẽtale ſeꝑatũ:ſicut ediſicatio dom' eſt ab artifice pᷣn

cipaliter a manu eius ſicut ab inſtrumẽto piuncto:⁊ a ſecu

ri ſicut ab inſtro ſepato:⁊ hec tangunt᷑ hic in iuſtificatõe:cũ
ſeqt: a ¶ Juſtificati igit ex fide. ſicut ex inſtr̃o ſepato cõi

iudeis ⁊ getilibꝰ. b ¶ Pacẽ habeam.i.cõcoꝛdiam quaſi

d.yvnitas fidei ⁊ ſacramentoꝝ dʒ eſſe cã ↄcoꝛdie fidelium.

ð

½

patient᷑ tolerent quã

tuy eſt. i. p tẽpꝰ triũ dieꝝ ꝗͥ fuerũt ini eẽ moꝛtẽ ⁊ reſur
tñ ꝑ ſynodochen.q.d.Moꝛs xpᷣi nos iuſtificas exn

ciliati deo patri. f ¶ Salui facti erim in vit

dñm nim ieſuz xpᷣm. q ſᷣm hũanitatẽ eſt nr̃e iuſtiſicatõis in
ſtrumentu diunctũ. e ¶ Per quẽ acceſſũ habem.l.ad de
um tanꝙᷓ; p mediatoꝛẽ dei hoiuʒ. f¶ In gram iſtaz. que
iuſtificat foꝛmaliter. ꝗg ¶ In qua ſtam in pñti.⁊ qꝛ eſt ar-
ra glie:iõ ſubdit:h·
Et gloꝛiamur in ſpe
gloꝛie filioꝛ: dei.i. ſcõ

rum qꝗ mõ ſpeciali di xpᷣm pèr quẽ hẽm acceſſũ

cunt᷑ filij dei:qꝛ nõ ſo —n,n, in
lũ ũt fili oei ppt ſiſi P ſidẽ ĩ graʒ iſtã: in quã ſta-
tudinẽ nqe qᷓ eſt in o/ mM:et gliamur in ſpe glie fi⸗

bus hoib: ⁊ ſilitudi
neʒ gre q̃ eſt i ſolis iu-
ſtis:ſed etiã ppt ſilitu
dinẽ glie q̃ eſt aſſimi/
latõ pfecta:pᷣꝰ Jo.iij.
Scim' qꝛ cũ appue
rit ſimiles ei erinꝰ.
¶ Nõ ſolũ aũt Mic
apis oñdit iuſtificati

lioꝝ dei. Non ſolu aut: ſʒ et
gliamur ĩ tribulatõibꝰ: ſciẽ
tes ꝙ tribulatio patiẽtiam
opat:patiẽtia aũt ꝓbatõʒ:

ꝓbãtio vero ſpeʒ.Spẽs ãt

diffuſa ẽ ĩ coꝛdibꝰ nr̃is per

onis effectuz ïtuz ad ſpm̃ſ cm̃ dart eſt nob At 4
tolerantiã mali pnne qũid.n. xpᷣs cũ adhuc inſir
aꝛnull malu ppe mi eſſem ſm tepuͤs ꝓ ipiſſ
tit niſi ꝓpt bonũ con moꝛtu eſt: Nix eni ꝓ iuſto

iunctũ:ſicut potio a/

mara ppter tanitatit: ꝗs moꝛit. Ma ꝓ bono foꝛſi
ideo apls oñdit bona tan qſ audeat moꝛi:Cõ
iuncta malo pene ſi qat aũt charitatẽ ſuã ð

tolerantiã facit iuſti SèðM
ficatio qᷓ eſt ꝑ griaz:ideo dicit: i¶ Nõ ſolũ aũt.ſ.gliamur

—

in adeptõe boni. k ¶ Sed etiã gliamur in tribulatoõib' qᷓ
ſũt mala pẽalia:⁊ ſbdit᷑ cã: l¶ Sciẽtes qꝛ tribulatio patiaʒ

opꝑat᷑.i.fac:ſic artẽ cythari ãdi fac freq̃ns cytharixatio.
Patia aũt ꝓbatõʒ.i.purgatõʒ pctõꝝ:ſic enĩ macula pecca-

ti aufert ꝑ coꝛdis cõtritõʒ:ſic reatus pene ꝑ tribu latõʒ patiẽ
tolera ꝛobatio vo ſpem.i.certã expectatõʒ be
gian ed remota culpa ⁊ pena patet liber acceſſus ad

ter toleratã n

re—

gliam. o ( Spes aũt nõ ↄfundit i. tollit erubeſcentiã in-/
cytum hõ nò fruſtrat᷑:eo qð expectabat. p uia ch
tas.que eſt arra glie. q¶ Diffuſa ẽ in coꝛdib niis.ſicut
quoꝛ pcioſus in vaſis. r ¶ Der ſpm ſcm.qui charitatẽ i
fundit. Qui dar eſt nobis.no ſolũ i dono ſuo ſʒ etiꝗ in ſei
ſo inqtũ ꝑ charitatẽ hẽtur in nobis nouo mõ. s
eni. Hic tagit apls nr̃e iuſtiſicatõis motiuũ: ⁊ pᷣmo hꝰm
uũ excludit a nobis dicẽs: Ut qͥd eni xpᷣs cũ adhuc infi
eſſem.ſ. infirmitate peccati. t¶ Scòm tẽpꝰ ꝓ nobi

ritis nõ ꝓceſſit:qð ꝓbat ↄñter dicens: v xe
ſto qs moꝛit᷑.i.opꝰ hois q;'tũcunq; iuſti vix meret
eo velit moꝛi:⁊ multo minus peccatoꝛ hoc p 6–
ↄdludit ꝙ ꝓceſſit ex charitate dei.d. x ¶ Come
i.ↄmẽdabilẽ oñdit: y ¶ Charitatẽ ſuã deus inn
ſum iuſtificatis. 3 QAm ⁊c. ꝓ nobis moꝛtu
bera charitate. a ¶ Multo igit magis iuſti.

P paſſiõʒ epᷣ meritoꝛie ⁊ ꝑ foꝛmalii. b¶ S

ab ira.i.inferni pena. c ¶ Per ipſuʒ.qꝛ mai
iuſtificare ꝙỹ ipſuʒ a pena liberare:⁊ qꝛ nõ ſol
ſum liberati a pena ſed etiã ↄſeq mur gliam:
d ¶¶ Si eni cũ inimici eſſemꝰ.ꝑ pᷣuaricatõʒ ade

ciliati ſum deo.ſ:patri:ꝑ moꝛtẽ fil eð multo m

vita xpᷣi gioſa:ad tale eni vitã reſurrexit:⁊ q
in nobis q̃dam inchoatio ꝑ griaʒ xpᷣi mediaioꝛ:

¶ Ad deũ qui eſt cã pᷣncipal nre iuſtificatõis. o ¶ Per g

ad deũ pèr dñm nr̃m ieſuʒ

nõ ↄfũdit: q charitas dei ij

lui erim in futuro. h Sʒ 7glo⸗

tõʒ accepim. ⁊ p ↄñs certã ſpeʒ beatitudinis eterne ⁊ fu⸗
ture facit arg“ a maioꝛi:ꝙ ſi iuſtificati
ulto mag ſic iuſtificati ſalui erimꝰ
p ↄſecutõʒ beati/⸗
tudinis:Ex hꝰ pʒ
intẽtio apli ꝙ ma
iuj eſt impiũ iuſti

9. e
ereli ficare i iuſtifica-
Humlt ig tum glificare:cui
ti in aan r eſt:qꝛ ĩpius nõ
gbira pot mereri de cõ/
digno ſuã i uſtifi/
catõʒ: qꝛ nõ opat
niſi im vtutẽ nãe
q̃ eſt impꝛopoꝛtio
nata reſpectu do/
3 6 glo⸗ ni gre:ſed iuſtifica

his ꝗᷣ diligũt ad-
l uentũ ey ⁊c. Illõ
alids de ↄdigno qð ei ſᷣm viã iuſticie eſt red/
5 aũt h' eſt qꝛ valoꝛ opis meritoꝛij nõ ſolũ at
ſᷣm ꝙ ꝓcedit ex libero arbitrio:qꝛ ſic nõ eſt meri
te beate:ſᷣm dicit apls Ro.viij. Nõ ſũt cõdi-
aſſioes h' tpis ad futura gliaʒ qᷓ reuelabit in nobij
ed etiã attẽdit᷑ ſᷣm ꝙ ꝓcedit a ſpũ ſcõ habitate in hoie
tificato ꝑ gr̃am: ⁊ mouẽte ipſum ad opus meritoꝛiũ
ſe habet ad liberũ arbitriũ ſicut ſeſſoꝛ ad equũ:⁊ m
hoc opus meritoꝛiũ inqtum eſt a ſpũ ſcõ qui eſt infiniti
valoꝛis meret᷑ de ↄdigno bonũ infinitũ:qð in beatitu
dine reddit᷑ obiectiue. k ¶ Pꝛopterea. Pic ondit nie
uſtificatõis modũ: qm oppoſita iuxta ſe poſita mag
eluceſcũt: æ medicina ꝑ ↄꝑatõʒ ad moꝛbũ eſt diſponẽda
eo donũ xp̃i nõ iuſtificans tractat apls ꝑ ↄpatõeʒ ad
ccatũ ade cuius eſt medicina ei oppoſita:⁊ diuidit in
duas ptes:qꝛ pᷣmo cõparat vtrũq; qꝙtuʒ ad diiam:ſcðo
qtũ ad ↄuenientiã:ibi Igit ſicut.pꝛima in duo:pmo de
ſcribit peccati ade generalitatẽ:ſcõᷣo doni xpᷣi maioꝛita-
tẽ:ibi Sed nõ ſicut delictũ.pma adhuc in duo: qꝛ pᷣmo

facit qð dictũ eſt: ſo remouet obiectõʒ in ↄtrariũ: ibi
Uſq; ad legẽ. Circa pm oẽ: I ¶ Siẽ p vnũ hoieʒ. ſ. adã
Intrauit pctm in hũc mũdũ.qꝛ pcti e imputat᷑ oibuj
ab eo deſcendẽtib' ſm vim generatiuã qꝛ ſic ſũt mẽbꝛa
p eius: ꝓpter qð vocat᷑ pctm̃ oꝛiginale. m ¶Et ꝑ petm̃

moꝛs.in penã h peccati q;uis eni coꝛp’ ade fucrit cõpo

ſitũ ex ↄtrarijs:⁊ ſic nliter coꝛruptibile: tñ ꝑ donũ oꝛi
ginalis iuſticie ſibi datũ a deo in ſua ↄditõe poterat nõ

moꝛi qꝛ ſi ipſuʒ puaſſet moꝛtẽ nõ incurriſſet Sed qꝛ ip

ſo peccãte ſubtracta eſt oꝛiginal iuſticia in penã ſui pec

cati ⁊ p ↄſequẽs incurrit neceſſitatẽ moꝛiẽdi:que licʒ cõ
ſiderato coꝛpe hũano in ſe eſſet nãlis:tñ ↄſiderato ſtatu
hois in ſua pᷣma ↄditõe eſſet ſibi penal. n ¶ Et ita in
oẽs hoies moꝛs pꝑtrãſijt.qꝛ q̃lis fact ẽ ꝑ petitales de
ſcendũt ab eo ꝑ generatõʒ. o ¶ In quo.ſ adãa peccate.
p ¶ Oẽs peccauerũt.qui futuri erãt membꝛa ipſius.

in pñti. i 14 Per dñm ⁊c̃.recõcilia⸗

. tus pꝑ graʒ mereri
P 8 De nnu põt de ↄdigno vi⸗/
m chaltu: per t beatã: Fm illud
ecõciligtionem apli. ij. ad timo.
Pꝛõpterea ſi iiij. In reliq repo⸗
oĩeʒ pcim ĩ hũc ſita eſl mihi coꝛo⸗
„ 7 14 na iuſticie quam
n intrauit: et ꝑ pcim reddet mihi dis i
tita ĩ oẽs hoieſ moꝛſ illa die iuſt iuder
quᷣo ðẽſ peccauert no ſolũ mihi ſʒz

ſannlciinnd
ienipnbdel
acſtntn

ippſin
rhenſ⸗
Ntuitſſelin⸗

lergtannehin

toiuzeo

gicbceni
lritr⸗
ͦgnnniin
angirir
S
inrigtt,

ſcnil,lxond

ſpncbütpctäe
li Gair⸗
ſcggitoni⸗
Ntine: 4
gödi. 40 O
Algipen en
innungo to

eai duizleß/

nolztentye⸗
Gdlllieſii⸗
gercöͤl yn
hionclioz tpe
nintalſclic⸗
Cudtcrttaper
Cliss krdern
ſchrörporer
b aani⸗
no inpt ile
ſer inoeput
pnacauſaoidl
Pterlegssniloo
toni ebojdt⸗

((Snpuun
cnd erlaltii

Krekaſr
Naberüriien
Plonrmont.
egenerzälun
dcbitohabedl
ururtt fige
li Gandi
boꝛſcllun
chicx ineſ.
lleſc copus
In qtdelate
ugnmmmieker
filandciai
nihfwan
ltplctoonähoi

—

nmufniſ

npſanffignen
Phacmncken
mnüſſli bani⸗
ſopormnlize
fltisperet
nnlenuſtn

r itünti
i r uſie
. mngkläcarg
4 finmmn i
ei miſugt⸗
0 Wppöpr
6 lümninini⸗
jttmnonth
0 igeſclunii⸗
apginnen
Bibanifnil
hli Ain
Nnlate
Keſtmcbtcon
niſtik gun
¹ Münnbhidi
(Uneickuu
önmhi
dosiz ddgi
pisnenwiti⸗
himo:: ſcnt
ſo habttirin

1

nd opusen

1ſpuͦ cöticti
iinaigditen
peniinind
Alur nnnn gn
enz Mil
lymuoig .
ncrinpntntodn
ni geſclut ibu
n (Eppon
c; adefnentch
Ple tip denu

tẽ qꝛ erãt ð rõnis
Ddictamẽ: 7 h'eſt

in mundo.i. toto
tpe añ datõʒ legij)
moſaice: nec ꝑ le-

cati añ legẽ dataʒ

QAd romanosv.

eo ꝙ petm̃ ſic diffinit:ꝙ eſt traſgreſſio legis diuie:nõ po

tuit aũt eſſe ey trãſgreſſio añ datõʒ ergo c. Sed hꝰnõ
valet qꝛ a pᷣncipio ſuit lex nalis inta mentib hũanis:
vt oſiſuz eit. S.Mĩg.
ij. ꝓppt qð ei traſ-

greſſio fuit pctm̃
tñ ꝓpter multipli

catõeʒ pctõꝝ lex in mũdo. Pẽccatũ gũt nõ

nãlis fuit obfuſca imputabat: cũ lexnõ eſſet:
ta itm ꝙ traſgrei ſed regnauit moꝛs ab adaʒ
ſionẽ illi legis nõ vſq; ad moyſen:etiã in eos

reputabat pctã:e

reput bat beeH q nõ peccauerũt in ſilitdi/

ne pᷣuaricatõis ade: qui eſt
ſoꝛmãà futuri. Sed nõ ſicut
delictũ:ita ⁊ donũ.Si cniʒ

qo di: a (¶ Uſqq Si
vnb delicto mlti moꝛtui ſt:

ad legẽ pctm̃ erat

gez deſinit eſle: ⸗ i plures abũdauu. Et non
ſuturiitcd ſold er Ma; iudiciũ qdez r vno i
udit carẽtiã pe ↄdẽnatõʒ:gr̃a aũt ex mitis

ati an delici ĩ iuſtiſicatõʒ.Si eniʒ
licet nõ reputarek
ideo ſubditur:

nõ impu.cũ lern
eſſet.i.nõ reputabat᷑ ppter obfuſcatõʒ legis nãlis: ideo
vna cauſa dãdi legẽ moſaicã aſſignat᷑ a ſanctis fuiſſe ꝓ

pter legis nãlis obſuſcatõʒ. aũt peccatũ fuerit añ da
tionẽ legis oñdit ꝑ e penã q̃ eſt moꝛs: vt dictũ eſt. d.
c ¶ Sʒ regnauit moꝛs ab adã vſq; ad mopſen.tñ li vſ/
q;ʒ nõ excludit tẽpꝰ futuꝝ ſed tm carentiã moꝛtis añ da
tionẽ legis:ſicut dictũ eſt de pctõ. d ¶ Etiã in eos qt ñ
peccauerũt.i. in ꝑuuligdᷣ nõ peccauerũt pctõ actuali q

tñ ſunt moꝛtui. e ¶ In ſilitudine pᷣuaricatõis ade.i.

qꝛ generati ſunt ſiles ei.l. deſtituti oꝛiginali iuſticia cuʒ
ſt foꝛma

debito habẽdi eã. f ¶ Qui.ſ.adam: g ¶ Eſt fo
futuri.i. ſigura chꝛiſti qͥ futur erat tꝑe adã nõ aũt tꝑ
apli.Sciendũ aũt ꝙ adã nõ eãt figura xpᷣi inqtũ pecca

toꝛ: ſed qtũ pncipiu hoiuʒ in eſſe nãe:ſicut ⁊ xpᷣs eſt hn
cipiũ eoꝛꝝ: in eſſe gre:⁊ qꝛ foꝛmatx fuit de terra diuia vir
tute:ſic ⁊ coꝛpus xpᷣi virtute ſpũs ſancti de vᷣgine maria

Item qꝛ de latere eiy foꝛmata eſt eua ſicut de latere xpi

eccleſia ex quib' regeneramur in eſſe gre:ſicut ex adaʒ ⁊2
eua generatũ eſt genꝰ hũanũ in eſſe nature. g ¶ Se
nõ ſicut delictũ. Hic oñdit maioꝛitatẽ doni xpᷣi:⁊ hꝰ in

duob:pmo qꝛ peccatũ ade fuit pctm hois puri:ſed do/

nũ xp̃i eſt donũ hois dei:⁊ hoc eſt qð dicit: g / Szno

ictũ ita ⁊ donũ.rõne dicta:ideo cõcludit᷑ vlteri

h (¶ Si eni vnb delicto. ſ.ade:⁊ accipit᷑ hic ſi A¶ qa.
i ¶ Moꝛtui ſunt multi. oẽs eni poſteri. k Julto
magis gr̃a dei ⁊c.li.ꝑ graʒ ſingularis hois deitati vniti
in plona filiüj: ex 5

ex qua vniõe hʒ quãdã efficaciã meriti in

—

finiti. l.

qꝛ ifectio nãe ꝓpter pctm̃ ade ex vno ep pctõ ꝓceſſit: ⁊
vnũ ſolũ petm i poſteros trãſmiſit.ſ.pcti oꝛiginale q

nõ põt multipicari i vna pſona:ſed donũ xp̃i iuſtificat

a multis peccatis.ſ.a pctõ oꝛiginali ⁊ actuali: qð qͥdem

actuale multiplicat᷑ varijs modis in eodem hoie:⁊ hoc

—

a ¶ MIſq ad legẽ Pic remouet qndaʒ obiectõz in ↄtra-
riũ:qꝛ poſſet aliqs dicere ꝙ pcim̃ nõ fuit añ legẽ moyſi

Aſq; àd legẽ. n. petm erat

iuſticiã in oẽs hoĩes in iuꝰ
obedientiã vnꝰ hois pctö/
vni obeditõʒ iuſti ↄſtituen

in gr̃a vnius hois ieſu xpᷣil

vnb delicto moꝛs regnauit

bReccat aur b vnũ: multo mag abüa⸗

xpᷣi:⁊ peccati tpe
multiplicatio pꝛeuaricatõis:vt dictũ eſt.. nõ tn ex partele
gis ſed hominũ malicia que nitit᷑ in vetituʒ: ⁊ qꝛ cognitio
peccati que firp legem aggrauat ipſuʒ: ſicut ſub lege abu/
dauit delictũ ita ex lege abũdat gra inqtuʒ xpᷣs ſub legena
tus eſt: m ꝙ dicit apls gal.iiij. At vbi venit plenitudo tpij

trauit.poſt obfuſcatõʒ legis nalis. a ¶

liter. b ¶ Wbi an 4 .
abũdat ⁊ gra.p xpʒʒ ſub lege factũ:ideo dẽ Jo.iiij.

n plures abũdauit.i.magij excedit in bono
q; peccatũ ade in malo.Scòo oñdit᷑ maioꝛitaj in effectu

rectitt

eſt qð oicit: m ¶ Et nõ ſieut ꝑ vnũ peccatũ. ſ. ade iniuſti
ſunt alij: n ¶ Ita ꝑ donũ.ſ.xpi iuſti ↄſtituti ſunt multi:ſʒ
multo plenius:qð pbatur cũ dicit: o ¶ Nam iudiciũ qui
dem.i. ſnia. p rvno in ↄdẽnatõʒ. alioꝝ.ſ.ex vno pctõ
ade traſijt in alios ⁊ cauſans in ſingulis vnu peccatũ 9
ex multis delictis in
iuſtificatõʒ. hʒ effectũ
ſicut dem eſt:⁊ qꝛ gra
xbi nõ ſolũ iuſtificat
a multis delictis ſed

tiã gee ⁊ donatoiſ ⁊ iuſticie
accipiẽtes in vita regnabũt
p vnũ ieſũ xpᷣm. Igitur ſic

p vnſ delictu in oẽs hoĩes etiã inducit ad gliam
in ↄdemnatõʒ:ſic ⁊ ꝑ vniuſ ideo cocludit vltra:

r ¶ Si eni vni deli⸗
cto.ſ.ade: sMoꝛ/
regnauit.i.ptãteʒ ha
ntia y 186 buit ſuꝑ poſteros:
res ↄſtituti ſũt multi:ita ⁊ p t ¶ Multo mag abũ
datiã gfe deln dona⸗
ilet I. T aſze aene tionis 2 iuſticie acci/
tur multi.Lex aũt ſubintra pientes a ieſu xpo in

ſtiſicatõʒ vite.Sicut.n.p in

uit: ut abundaret delictuʒ. baptiſmo. v ¶ In
Abi diem abundauit de⸗ valbenta e⸗
lictum: ſuperàbundauit et Mabut p vnu. ſ. ieſuz
Fratia-Sr rane o eefen. xpᷣm ꝑ quẽ habemuꝗ/
gratia:ut ſicut regnauitpec introitũ ad celeſte re

catum in moꝛtem:ità 1 gra nu⸗ Dicit ãt hec gr̃a
4

regnet ꝑ iuſticiam in vita,ʒ baptiſmalis: abun

eternam per ieſum chꝛiſtũ datn ge⸗ Aalon
dominũ noſtrum. donatoõis: qꝛ grat da
tur: Et iuſticie:quia

facit dignũ vita eina. y ¶ Igit. Pic apls ↄuenientiã ondit
peccati ⁊ doni xpᷣi:⁊ pᷣmo qtũ ad peccatũ ade:ſcõo q;tũ ad
peccatũ ſupadditũ in lege:ibi Lex aut eani aũt ondit in
duob'. p“m eſt qꝛ ſicut ꝑ delictũ ade alij ſunt ↄdenati: ſic per
iuſticiã xpᷣi oẽs ſũt iuſtificati:⁊ h eſt qð dꝛ: ꝓ¶ Igit᷑ c. ?
pʒ ex dictis lr̃a. Nec valet ↄ dicta ſi dicat᷑ ꝙ nõ ſũt oẽs iuſti

ficati ꝑ graʒ xpᷣi:qꝛ hꝰ nõ ꝓueuit ex defectu gre: ſed ex defe/
ctu hoiuʒ eã depellentiũ. Scòm eſt qꝛ ſicut ꝑ inobedientiã
age comedẽtis vetitũ poſteri facti ſũt iiuſti: ſic ꝑ obediẽtiã
xi in ligno crucis paſſi oẽs ſũt iuſtificati qtũ ad ſufficien/
tiam: ⁊ hoc eſt qð dẽ: Sicut eni ꝑ inobedientiã vn ac.⁊ pʒ

ex dictis la. 3 ¶LTex aũt. Hic oñdit᷑ ↄuenientia doni dni
gis ſupadditi: ad datõʒ eni legis ſecuta ẽ

miſit de filiũ ſuũ natũ ex mliere fem ſp lege ⁊c.·etia attulit
nobis plenitudinẽ gre:⁊a hoc eſt qð dẽ: er aut ſubin⸗
t abũdaret deli-
ctũ.li vt tenet hic ↄſecutiue tm ꝑ modũ pᷣdictũ ⁊ nõ cauſa/
bi aut abundauit delictũ.ſub lege. c (ſ⸗ zue
ex iudeis eſt. O ¶ Ut ſiẽ regnauit pctm in moꝛtẽ.i.ptãtem
habuit deijciẽdi ad moꝛtẽ eternã: e ¶ Na ⁊ gra regnet ꝑ iu
ſticiã.potẽter nos inducẽdo in vitã eternã: ¶ Per ielum
xpᷣm.dei ⁊ hoiuʒ mediatoꝛẽ.¶ Vd maioꝛẽ intelligentiã di
of oeoꝛiglnalinets hic aliqͥ bꝛeuit᷑ ſũt notada. Pꝛimũ ẽ
qd ſit oꝛiginale pctm:⁊ qꝛ puatio cognoſcit᷑ ꝑ habitũ: ideo
bᷣmo videndũ eſt qd ſit oꝛiginał iuſticia cu puatio eſt oꝛi
ginalis culpa. Eſt aũt oꝛiginalis iuſticia qdam hũane nãe
tudo ꝑ quã coꝛp erat aie ſbditũ:⁊ vires iferioꝛes rõni

iỹdiu anima ſubdita eſſz ſuo creatoꝛi:hec aũt rectitudo nõ

turaliter coꝛruptibile ſed a deo data in pꝛima hois coditõe

(Epiſtola pauli

erat ex pꝛincipijs nature hũane:cũ coꝛpus humanũ ſit na

ſm eꝙ dicit eccleſ. vij. Hoc ſcio ꝙ a pꝛincipio fecit deus ho⸗
minem rectũ. Et qꝛ iuſticia eſt quedam rectitudo: ꝓpi hoc

talis rectitudo nature hũane bene iuſticia vocat᷑:⁊ oꝛigina

lis:qꝛ data eſt hũane nature in ſua pᷣma oꝛigine: ⁊ qꝛ p oꝛi⸗
ginem in poſteros ſuiſſet tranſſfuſa ſi ab adam fuiſſet ſᷣua-

ta:ipſo vero peccante iuſte ſuit ab eo ſubtracta:a quia carẽ

ℳ „

tia pfectõis que debet ineſſe:culpabilis eſt in hoĩe cuiuſmõi

dicta fuit rectitudo ſeu oꝛiginalis iuſticia: ideo eius carẽtia

pam: de cuius rõne eſt ꝙ ſit volũtaria aliter nõ eſſet culpa

cum debito eam habendi dicit᷑ peccatũ oꝛiginale ita ꝙ de/
bitũ habendi eſt ibi foꝛmale. Scòm eſt qũo peccatum ade

poſteris imputatur: a ſatis faciliter videt ꝙ imputat᷑ eis ad
penam:filij enim frequenter ⁊ iuſte puniunt᷑ ꝓ peccatis pa

rentuʒ: ſed difficilius eſt videre qualiter imputat᷑ eis ad cul-

non poteſt autẽ dici voluntaria volũtate poſteroꝝ: Pꝛo i
qð ſciendũ ꝙ adam non ſolũ ↄſideratur vt ſingularis ꝑſo/

na: ſed etiaʒ vt totius hũane nature pꝛincipiũ a quo alij de
deſcendunt tanq; a mouente ꝑ vim generatiuã ⁊ efficiunt᷑

eius membꝛa:a ideo ſicut homicidiũ manu factũ dicit᷑ vo⸗

luntariũ a voluntate que eſt in mente:ſic ſuo modo caren

tia oꝛiginalis iuſticie in poſteris dicitur voluntaria a volũ-

tate ade:⁊ quia accepit eam nõ ſolũ pꝛo ſe ſed pꝛo rota pe 4
cen

ſteritate: ideo omnes poſteri ꝑ vim generatiuã ab eo del
dentes in eo fuerũt obligati ad debitũ habendi eam. Cum
igitur carentia oꝛiginalis iuſticie cũ debito habendi eaʒ ſit

culpabilis: vt dictũ eſt: ⁊ ideo merito poſter imputatur ad

7*7

culpã. Tertiũ eſt qualiter cõtrabit᷑ qꝛ peccatũ ſolũ eſt in aĩa

que nõ eſt ex traduce:ſed eſt a deo p creatoʒ qui nõ peccat

eam infundendo: nec etiã pentes generando: nec poſſuntp

oſequẽs peccatũ oꝛiginale traducere: vt videt᷑ maxime qñ
ſunt baptixati:qꝛ nullus dat alteri qð nõ habet: ꝓppter qð
dicendu ꝙ generatio cõpetit hoibus ſᷣm eſſe qõ habent ab

adam qð eſt eſſe nature coꝛrupte: nõ aũt ſm eſſe gratie q
habẽt ꝑ regeneratõʒ bapri malẽ:generãs aũt inq tũ hmõi
generat ſibi ſile:ideo a
tione omnes poſteri generat ſibi ſimiles cum tali defectu:

quia deſcendimus ab adam ſm carnem nõ ſᷣm animam q
eſt a deo immediate:ideo oꝛiginalis culpa a carne ꝓuenit

in anima ſibi coniuncta:ſicui liquoꝛ bonus inficitur ex coꝛ
ruptõne vaſis in quo ponit᷑:ſic ⁊ peccatũ oꝛiginale puenit
ex carne cauſaſiter:ſed tñ in anima eſt ſubiectiue ⁊ foꝛmali
ter:ſicut infirmitas eſt in cibo coꝛrupto cauſaliter tantum:
quia nõ eſt infirmitatis ſuſceptiu': in coꝛpoꝛe vero cibato
foꝛmaliter eſt ⁊ ſubiectiue:Ex dictis patet ꝙ obiectio de pa
rentibus baptigatis nõ valet:quia ſicut dictum eſt nõ gene
rant ſᷣm eſſe gratie ⁊ vt ſunt membꝛa chꝛiſti ſed ſᷣm eſſe na
ture coꝛrupte in qua ſunt membꝛa ade. Quartũ eſt qualit
peccatũ oꝛiginale ꝑ gratiam baptiſmi tollitur. Circa qð ſci

endũ ꝙ non eſt p hoc intelligendum ꝙ rectitudo que fuit in

adam ꝑ baptiſmũ reddatur qꝛ baptięati rebellionẽ coꝛpis
ad aiam ? ſenſualitatis ad rõnem in ſeipſis exꝑiunt᷑: ſed ꝑ
hoc ꝙ ꝑ gram xpi tollit᷑ debitũ habẽdi dictã rectitudinẽ: ⁊

ſic carentia dicte rectitudinis nõ remanet vt eſt culpa:quaʒ

foꝛmaliter facit debitũ habendi illã rectitudinẽ: vt dictũ eſt
8.ſed remanet tm vt eſt pena ⁊ virtutis exercende materia
ↄtra paſſiões ſenſualitatl foꝛtit pugnãdo ⁊ infirmitates coꝛ

poꝛis patienter tolerãdo:in qbus adiuuat gr̃a xpᷣi in pñti
ad augmentũ meriti electoꝝ. In reſurrectõe vero finali re-

pabit nã:qꝛ reſurrectio illa erit ad vitã immoꝛtalẽ p xpᷣm:
nõ immoꝛtalitate q̃ fuit in ſtatu innocẽtie qua hõ poterat
nõ moꝛi:ſed ad imoꝛtalitatẽ gloꝛie qua nõ poterit moꝛi ſed

cũ xpᷣo viuet in eternũ. ¶ In ca.v.vbi dẽ in poſtilla: Uix
enim ꝓ iuſto quis moꝛi᷑. Additio

adaʒ generauit ſibi ſiles in eſſe nãe de⸗/
ſtitute oꝛiginali iuſticia cũ debito habendi eam:a eadem ra

velaie figuraꝝ ⁊ ſignoꝝ ex qb' tacite pꝛu-

Uod dẽ hic:Uix.n. . iuſto qs moꝛik. exponit ſie
in gl. Uix.i.raro. Moꝛit᷑ aliqs:etiã pꝓ iuſto.i.ꝓ di
lectõe iuſti ⁊ boni ne dũ impio:Jõ raro dico foꝛ⸗

Titan põt inueniri dqs.i.aliqs qui audeat moꝛi ꝓ bono

q.d. ſed difficile eſt inuenire qͥ hꝰ ſaciat: ⁊ ſcquit: Cõmẽ
dat aũt ſuã charitatẽ ⁊c.q.d. ꝓ iuſto vel bono vix mo
rit᷑ alids.ſed xpᷣs ꝓ nobis pctõꝛib moꝛtu eſt:vñ in hoc

de' ↄmendat ſuã charitarẽ ⁊c. ¶ In eo.ca.vbi dĩ in po
ſtilla: Sicut ꝑ vnũ

oiez. ſ. adã intrauit pctm in mũdũ.
.— Additio.
Wẽra ſic hẽ: Pꝛopterea ſicẽ ꝑ vnũ hoieʒ i hũc mũ
dũ pctĩ intrauit.vbi aduertenð ꝙ li ꝓpterea cõ
tinuat dicẽda his qᷓ dicta fuerũt in ꝓxio: qð ſᷣm
glo. cileliger ropteren ꝑ xpᷣʒ iuſticia ⁊ vita ꝓcedit ĩ
oẽs:⁊ ꝑ ep gram in regeneratos qꝛ ꝑ vnũ hoĩeʒ in hunc
mundũ pctm intrauit ⁊c.⁊ exponat ſicut ĩ poſtilla. Sʒ
circa hoc aduertendũ eſt ꝙ hꝰ qð apls pᷣſupponit.ſ.ꝙ ꝑ

vnũ hoiem.ſ.pꝑ adã intrauit pctm̃ ⁊ moꝛs in oẽs:negat᷑

cõiter ab hebꝛeis qͥ auctoꝛitates noue leg renuũt accipe

dicẽs ꝙ hoc nõ poſſet haberi ex libꝛis ab eis receptis:ſʒ
hoc ẽ mãifeſte falſuʒ:pʒ eni Geñ.iij.ꝙ de ↄdẽnauit adã
ꝓpi pctm traſgreſſiois ad moꝛtẽ.d.ibidẽ: Puluis es ⁊
puluerẽ reuerter.q̃ ddem pena qtũ ad moꝛtẽ coꝛpalem

mãifeſte trãſiuit in poſteros:ſed ꝙ illud pctm traliſſ in
poſteros etiã qᷣ ad culpã pot haberi clare ex dictis apud

eos valde auctẽticis:hñt. n. in bdictõe ſacri circũciſiõij
]g̃ eſt cõis apud eos hec vba merito h'.ſ. ſacri: De viu

po nr̃a ⁊ ꝓtectoꝛ nr̃ pcepit erui carnẽ nr̃aʒ ab inferis
iered ſuũ qð poſuit in carne nr̃a.Ex qbus qᷣdeʒ v⸗
bis q̃ apud eos tãte auctoꝛitatis ſũt ſicut apud nos ea q
ab vniuerſali eccleſia determinant᷑:manifeſte hẽtur ꝙ ꝑ
ſacr̃m circũciſiõis eruebant᷑ ab inferno: Et cũ illõ ſcr̃m

dabat in. viij. die: vt leuit.xiij. Puer aũt octo diex nul/

lo mõ ꝑ pctm actuale indigebat erui ab inferno cũ non
dũ vſuʒ liberi arbitrij haberet. Reſtat ̊ ꝙ debebat erui
a pcrõ cõtracto ꝑ oꝛiginẽ:ſʒ hꝰↄtrahat᷑ ab adà hẽtur

in mult locis in ſuo thalmut ſpecialit in qda, libꝛo ſup
BGeñ. q̃ dẽ Bereſich raba in.ij.ca.ſuꝑ illud vbũ: Iſte ſũt

generatões celi ⁊ terre qñ creati ſũt. Quidã doctoꝛ eoꝝ
noie rabbi ſalmai ſic dic: Oẽs generatões q̃ ĩ ſacra ſcri‚
ptura ſcribũt᷑ diminute ſũt pᷣter duas q̃ plenarie ſcribũt᷑
ſ. iſte ſũt generatões celi ⁊ terre:Geñ.ij.Iſe ſũt generõe⸗
phares:Ruth vlti. In quo nobis onditg licet in pmoꝛ

dio create fuerũt res.i.hoĩes ſᷣm plenitudinẽ ſuã atq; ꝑ

fectõʒ:tñ qꝛ peccauit adã pᷣm diminuta ſũt ⁊ coꝛrupta
atq; ↄcuſſa:Et vlteri nõ erũt reuertẽtia ad decentẽ di-

ſpoſitõʒ donec veniat filo phares.i xpᷣs fil dauid:de qͥ
ruth vlti. Iſte ſũt generatoes pharej:hec ille.Ad intelli
gendũ tñ dicta ſua:ſciendũ ẽ ꝙ multe ſũt dictões ĩ ſacra
ſcripta q̃ in hebꝛaica lr̃a duplicit ſcribunt. Uno mõ ple/

ne ⁊ ẽ qn interponũt᷑ ̃e vocales ſufficiẽtes ad ſillabicã

dũ dictõʒ ꝓut ſonat. Alio mõ diminutiue: ⁊ ẽ qñ nõ in/

terponũt᷑ tales lr̃e vocales:ſed ſillabicat dcõ p aliqs re
gulas ⁊ pũcta extra dictõʒ poſita:Et qꝛ toldach q in he
bꝛeo ſignificat generatões ſcribit᷑ plene tmmmõ in duob'
locis.ſ.Geñ.ij.vbi.s.qð dictũ ẽ an pctm:⁊ ruth vlti.phe
ſũt generatões pharej qð dẽ de genealogia dauid a quo
xpᷣs deſcẽdit cetere aũt toldach ſcribũt᷑ diminute: vt cũ
dẽ: Pic ẽ liber gnãtionis adã Geñ.v. Et he ſũt gnãtiõej
noe.gñ.vj. Et he ſt᷑ gnãtões iſmael:gñ.xxv.Et he ſi gnã
tões iſaac ibidẽ. Et he ſũt gnãtões iacob:SGeñ.xxxvij.⁊
ſic ð ceteris: Iccirco pᷣdictK doctoꝛ ↄcludit qð dem̃ ẽ: Si
foꝛte ꝗͥ dicat ex tali variatõe in mõ ſcribẽdi ñ clare ſedt
intẽtũ pᷣdcm:dicenð ꝙ myſteria i veteri lege tradebãtſhᷣ
lẽtioꝛes aliqᷣd
intelligerẽs vitat:qð i multis locis ſacre ſcripte ↄtingit.

tii
Puupdi
ſpian
os ocarn 0ig
taipoſll
niavru ſenee
berczſchifn⸗
Gddiann
ſen uconiltde
lervecnocſtun
rAnmnun
Gonrn iinih

luetariapt
gimnci Gun
iunoctonn⸗
d
Gyolsiu
quihan
dcorpo e

/

turgrmonuaint

cMom aluilpol

Hoſtoeſepuun
gualsiuſtenan
czeninenlen
—
Carsdoaotb
Nolonckdiodd
Argicsighene
PoRord
htbeclen

Vodo
WNiuſtun

ntnrronubii/
u olten fuiſa
otglnlonniiant
Dbnoſckonerl.
amerpiragie
rcamd
Nerrdede
Cangiinpug
tungiltunt
ſulnnn
Memoꝛ
ecepei am 4
ſoyheber foͤnen

gighonoafo⸗

Ndnihuighin
S5l
gebmidenban
niaigfln
dus epmeſen
mimnsndint
neelgin
lbesn conenet
,gHinutii
be Dalisa
Wigin
ila oi niſchn
rdertroiniugu
ielrfniaſin
dPlluin deri
minineh iiens
in inde,
ſenrlnese,
wtnenicfkint
bpimnd Rääh
Dacaüoadter
anichuimin
rahitin
ürAute⸗
rdunimiif
rbaii mi
un
iinmmi/
mniinin
2 ult
Ariütncigitcn
iniDori⸗
unenitin
t nin ſ
iermo m

— 5 2 „* ys 2 ic .
Nca.v.vbi poſtil. dic: Pctm oꝛiginale eſſe pꝛi⸗

V. Zd romanos v

Uñ ⁊ apls dicit.j.in vltimo ca.ꝙ tpib eternis.i.ãtiqs
myſteriũ.ſ.xpᷣi erat tacitũ.i.tacite nõ expᷣſſe traditum:
hlr etiã pꝛedicta auctoꝛitas ⁊ ſiles ad oſutandũ he-
bꝛeos peccatũ oꝛiginale impꝛudent negãte):vt dictũ eſt:
habet eniʒ p ↄfeſſiõʒ doctoꝝ ſuoꝝ ꝙ gen humanũ erat
diminutũ ſeu coꝛruptũ ꝑ petm̃ ade: donec veniret fili
phares.i.chꝛiſtus ab eo deſcendẽs·qð ſatis cõſonat ſnie
apli dicens:Sicut in adam ⁊c̃. ſunt etiam multa dicta

ſeu auctoꝛitates doctoꝛum hebꝛeoꝝ de peccato oꝛigina

li: ⁊ de eius effectu veritatem noſtram teſtantes que lar
gius traduntur a magiſtro Raimundo in ſuo pugione
iij.parte di.ij.in.iij.ca.vj.⁊ ſequentibus vſq; ad fineʒ:q̃
cauſa bꝛeuitatis omittũtur. . In eo. ca. vbi dicitur in
poſtilla:Et quia pꝛiuatio cognoſcitur ꝑ habitum ideo
pꝛimum videndum eſt quid ſit oꝛiginalis iuſticia cuius
pꝛiuatio eſt oꝛiginalis cupMui. ¶ Additio.
Eccatũ oꝛiginale licet habeat pꝛiuationem oꝛi/
ginalis iuſticie tamen non eſt pura pꝛiuatio ſed
eſt quidam habitus coꝛruptus: nam ſicut egri⸗
udo coꝛpoꝛal habet aliquid de pꝛiuatione inqtuʒ tol
litur armonia in qua conſiſtebat ratio ſanitatis: habet

etiam aliquid poſitiue.ſ. ipſos humeros inoꝛdinate di/
ſpoſitos:ſic peccatum oꝛiginale habet pꝛiuationem oꝛi/

ginalis iuſticie:⁊ cum hoc inoꝛdinatam diſpoſitionem
tiuʒ anime:⁊ ſic non eſt pura pꝛiuatio ſed quidam ha
itus coꝛruptus:vt dictũ eſt:vnde peccatũ oꝛiginale di⸗
citur a doctoꝛibus fomes peccati ⁊ peccati cõcupiſcẽtia
qð ſonat aliqð poſitiuũ:vt in.ij.di.xxx.⁊ de hoc vide
amplius in pma ſcòe.q.lxxxij.arti.j.in coꝛ.q.

In eo.c.vbi dicit᷑ in poſtilla:deo eius carentia cũ debi

to habendi eam dẽ peccatũ oꝛiginale. Additio.

1oaommnesveſcendetes abadam p vim gene⸗
ratiu in eo fuerunt obligati ad debitũ habẽdi

iuſticiam oꝛiginalẽ ꝓut dicitur in poſtilla: non
videtur rõ
qua poſteri fuiſſent obligati ad debitũ habendi iuſticiẽ
oꝛiginalem niſi ex lege naturali vel ex aliquo pꝛecepto
diuino:ſed non ex lege naturali cũ iuſticia oꝛiginalis nõ
erat ex pꝛincipijs humane nature:cuius coꝛpus eſt natu
raliter coꝛruptibile: vt ipſe poſtillatoꝛ dicit modicũ ſu⸗
pꝛa. Nec tale debitũ eſt ex aliquo pꝛecepto diuino. Nul
um enim pꝛeceptũ legitur fuiſſe datũ ipſi ade ante pec⸗
catum niſi tantũ illud de non comedendo lignũ vetitũ:
ð quidem pꝛeceptũ non obligat adam ad debitũ habẽ

i iuſticiam oꝛiginalem licet ex tranſgreſſione pꝛedicti

pꝛecepti eam ↄſequenter amiſiſſet tum qꝛ tale debitum
non habet rõnem culpe ꝓut poſtillatoꝛ intendit:ex hoc
eni ꝙ homo eſt obligatus ad ſeruandũ pꝛecepta diuia
non peccat:ſed potius ex hoc ꝙ nõ ſeruat illa: vnde ma
nifeſtũ eſt ꝙ nõ eſt foꝛmale in peccato oꝛiginali debituz
habendi iuſticiam oꝛiginalem ꝓut poſtillatoꝛ ſupꝛa di⸗
xit:ſed ipſa inoꝛdinata diſpoſitio partiuʒ anime que fo
mes peccati vel languoꝛ nature vel cõcupiſcentia dicit ẽ
ꝓpꝛie foꝛmale in peccato oꝛiginali: ſicut in egritudine
coꝛpali inoꝛdinata diſpoſitio humoꝝ eſt foꝛmalis ratõ
egritudinis:vt dictũ eſt. eo.ca.vbi dẽ in poſtilla:
Qualiter pctm̃ oꝛiginale ꝑ gr̃am baptiſmi tollitur.
Eccatũ oꝛiginale tollitur ꝑ ba- ¶ Additio.
ptiſmũ quo ad reatum inq;tum anima recupat
ggratia quantum ad mentem:⁊ ſic excluditur ab
ea ille habitus coꝛruptus qui eſt ppꝛie culpabilis:rema
net tñ pctmn oꝛiginale actu qtum ad oꝛdinatõ inferioꝛꝛ
ptiu anime: ꝓut ꝑtinet ad rõnem pene tm. ¶ Replica

uationẽ qꝛ carẽtiã iuſticie cuʒ debito habẽdi eaz

4

Bur geñ. aũt dicit ipſum nõ eſſe pꝛiuatõʒ ſed qn

ronabiliter dictum:tum quia nõ apparet ratio

dam coꝛruptũ habitum qui a quibuſdam dicit fomes ⁊ cõ
cupiſcentia que ſonãt poſitiuũ. Cõtra quẽ modũ dicẽdi pot
ſic argui: Omne poſitiuum eſt effectiue a deo: ſi igitur pec-
catuʒ oꝛiginale eſt tale poſitiuũ:igitur eſt effectiue a deo:cõ/
cluſio eſt falſa:igit᷑ aliqua pꝛemiſſaꝝ:non maioꝛ qꝛ ab oibꝰ
conceſſa:igitur minoꝛ.falſitas cõcluſionis ꝓbat: Naʒ ſi de
us effectiue ꝓducit aliqd poſitiuũ ad pctm̃ oꝛiginale ꝑtinẽj

aut ꝓducit illud cõcurrente cã ſcòa aut nõ. 2 nõ põt dici

qꝛ in cauſato a ſolo deo nulla eſt obliqtas ſaltẽ vicioſa:in
poto aut aut oꝛiginali eſt moꝛb':coꝛruptio:⁊ obliqtas: igit
a ſolo deo ꝓduci effectiue nõ põt. Nec pᷣꝰ põt dari qꝛ in h
moõi ꝓductoe nõ cõcurrit pᷣm parẽs:qꝛ eo nõ exñte nihilo⸗
minu) cõcurrit pctm̃ oꝛiginale:nec ꝓxim parẽs eadẽ rõne.
ſi aũt cõcurrere dẽ cõtrahens: tunc potoy eſt dicendũ actua⸗
le ꝙ; oꝛiginale.Cõfirmat᷑ qꝛ nihil indifferẽs ad ſtatum culpe
⁊ gre imo vtriq; ſtatui cõpoſſibile põt eſſe pctm oꝛiginale:
ſed fomes:qualitas moꝛbida:coꝛrupt habit qlitercũq; no
minet ex quo ↄſurgit rebellio viriũ aie:eſt vtriq; ſtatui pᷣdi
cto ↄpoſſibilis:igit᷑ talis habitus a burgeñ.ↄfict nõ eſt pecꝰ
catũ oꝛiginale.maioꝛ notat᷑ qꝛ pctĩ oꝛiginale nõ ſtat cum
gra imo ↄſtituit filios ire.minoꝛ patet qꝛ paulł apls exñs
in gra.j.ca.vij.⁊ ad gal.v.de hmodi qualitatib ſibi adhe

rentibu) ⁊ eũ collaphięantib facit querelas ⁊ petit abſolui

eiq; dẽ: Sufficit tibi gra mea ⁊c. Et ipſe burgen.in additõe
vltima h'mõi ca. dicit illã deoꝛdinatõʒ ⁊ fomitẽ ꝑtinef̃ ad
rõneʒ pene nõ culpe:qꝛ culpa tollit᷑ ꝑ graʒ fomite remanẽte
Eſt igit᷑ pctm̃ oꝛiginale pura pᷣuatio ꝑ anſhel.⁊ alios ſic de⸗
ſcripta:Pctm oꝛiginale eſt qdaʒ caretia iuſticie oꝛiginalł cũ
debito habẽdi eã.ſic ꝙ debitũ habẽdi eſt foꝛmale in deſcri
ptõe illa. Sʒ hoc arguit burgeñ.in ſeq̃nti coꝛruptoꝛio ſic:
Aut illo debitũ hñdi cõſurgit ex lege nãli:aut ex aliq pᷣce⸗

cepto diuio vbi dico ex lege nãli. Cotra qð obijcit burgeñ.

d.qꝛ iuſticia oꝛiginalł nõ erat ex pᷣncipijs hũane nãe cᷣ coꝛpꝰ
eſt naliter coꝛruptibile:igit debitũ hndi eã nõ ẽ ex lege nãli:
pʒ aũt paꝝ etiã docto ꝙ illa ↄſequẽtia nõ valet:ↄſurgit enĩ
illud debitũ hñdi ex recta roõne vñ oꝛtũ hʒ lex nae:recta eni
rõ exigit vt vnũqðqʒ tendat ad ſui neceſſarij boni ↄfuatõʒ
hoc eni nõ ſolũ tanq; qodam diuinũ inditũ eſt rõnabilibꝰ
ſed etiã ex cũctis viuẽtibꝰ qbus tanq; nãliſſimũ inditũ ẽ ge⸗
nerare ſibi ſile ꝓ ſue nãe ↄſuatõe:vt dicit Ariſto.ij.de aĩa:
multo ãapliuj hꝰ indutũ eſt rõnali creature vt in bonũ ſuuʒ
tẽdat:⁊ ad boni ſibi neceſſarij ↄſeruatõʒ aſpiret. Cũ aũt bo
nũ ⁊ finis rõnalis create ſit felicitas ſᷣm phos ⁊ theologos.
Põ eni ſᷣm beatũ Aug“ factx eſt ad dei imaginẽ vt deũ in/
telligat:intelligẽdo diligat:diligẽdo fruat᷑:fruẽdo poſſideat
⁊: hic eſt fiuis ⁊ beatitudo create rõnalis ad quã ꝑ nãm atti
gere nõ põt. In nae aũt ill inſtitutõe nõ decuit deũ illa fru
ſtrare ſuo fine:hituʒ igit᷑ iuſticie oꝛiginalij ſupaddit nãe:vt
qð nãa ex ſe ñ poſſet ſuffragio ſuꝑnãlis additamẽti valeret:
Poc aũt donũ ſuit datũ nae ꝓ tota nã ↄuãda.Qð igitur
nãe ꝑ modũ depoſiti ꝑ deũ fide ↄmiſſuʒ fuerat nã debebat
Quãuis igit᷑ adã ꝑ actuale pctm illã iuſticiã pdiderat hoc
nãm a debito hñdi nõ excuſat:qꝛ nõ fuit fide cõmiſſuʒ ipi
ade ꝓ adã ſolũ:ſed ꝓ tota nã. Ex tali igit᷑ pncipio legis nãe
ſurgit debitũ hñdi iuſticiã oꝛiginalẽ:nõ hns igit᷑ culpabilij
eſt nõ culpa actuali q̃ ſuppoſiti eſt: ſed culpa oꝛiginali q eſt
nãe.Et hec eſt ſnia beati Augꝗ.pᷣmo retract.ca.ix. Uñ patʒ
arg“ burgẽ. nihil valere.De hac mã ſcripſi late.ij.ſnia⸗x: a

di.xxx.vſq; ad di. xxxiij.⁊.ij.ſniaꝝ di.iij. Pꝛet hec vide ſco

tũ di.xxx.ſci libꝛi in ſolutõe.q.pᷣme pulchꝛe. ¶-VI.
Uid igit᷑ dicem. Hic circa pᷣdicta apls remouet er
roneũ dcm̃:⁊ pᷣmo remouet erroꝛẽ:ꝛꝰ dictũ ſuũ cõ
firmat ꝑ rõneʒ:ibi Qui eni moꝛtui. Circa pᷣm ſcien
ũ ꝙ ex hꝰ qð dixerat.c.pᷣcedẽti:bi abũdauit delictũ ſi up

abũdauit ⁊ gra.iĩponebat ei pſeudo apli ꝙ dicebat pmanẽ?

dũ eẽ in pctis:ſicut dcʒ ẽ S.iij.ca. Hoc ot remouet oubiũ.d.

*

(Epiſtola panli. Vj

5 GQndderg. dicem. maebimus in peccato vt gẽa abun

det:ſicut pſeudſo aplłi

petm ad gr̃am ꝑ ſe non di
abũdantia gratie ſequit po
nitate dei qui elicit bona ex m

bonũ peccãtis: ſicut
pʒ in dãnatõe malo-
rum: ex qua deus eli-
cit augmẽta gloꝛie ele
ctoꝝ. c& ut enn.
PHic ꝓbat dictũ ſuu,ʒ
ꝑ rõneʒ oñdens pᷣmo
ꝙ in pctõ nõ ſit ꝑma
nendũ:ſcòo ꝙ virtu/
