mõ ꝓpe:⁊ ſic ẽ oꝛdiatio alicad pena q̃ nõ ẽ iiuſia nec a deo
volita niſi ꝓpi culpã:⁊ iõ repꝛobatõʒ ſic dictã q̃ de aliqͥs re

gs reſiſtit. Ohomo tu qui

So.· 33·

.

viij.⁊ qꝛ illa repꝛobatio eſau ⁊ electio iacob fuit ſiguuʒ pꝛobat pcedit i deo ſᷣm rõnẽ tm pᷣſcietia pctõꝝ:ſic igit ñ ele

repꝛobatiõis ⁊ electiois ad gloꝛiã: iõ ſubdit: x ¶ Siẽ
ſcriptũ ẽ.malachie.j. acob dileri ⁊c.Circa ptẽ iſtã
p hoc dẽ hic:Cũ nihil boni egiſſẽt aut mali. tollit᷑ erroꝛ
oꝛigenis ꝗᷣ dicit ꝙ merita pᷣcedẽtia ĩ alia vita iſtã pcedẽ-
te ſũt cã pᷣdeſtinatois ⁊ repꝛobatiõis diuie:qꝛ ſic eſau ⁊
iacob i illa vita alidd boni uel mali egiſſent:qð hic ſim
plicit᷑ excludit᷑. Itẽ añ vitã hu mũdi nõ fnit alia:alit nõ
icepiſſet mũd ſimplicit᷑ ſic dẽ in pᷣncipio geñ. Itẽ ſi fuiſ/
ſet talis vita:merita tñ creature ibi facte non potuiſſent
eẽ cã pᷣdeſtinatiõis qͥ ẽ actᷣ volũtatis diuie:qꝛ tpale non
põt eẽ cã eini.Hꝰ igit᷑ repulſo tãqᷓ; erroneo:alij dixer̃t ꝙ
pñtia meritoꝝ q̃ etna ẽ eſt cã pᷣdeſtinatõis q̃ de' vult da⸗
re gliaʒ alicui:ſic rex dat militi equũ eo ꝙ ſcit ul eſtimat
ipſũ bñ vſuꝝ:ſed hꝰ nõ valet:qꝛ merita ut pᷣſcita ſũt oꝛ⸗
dinata ad gliaʒ ſic ad finẽ:voles aũt recte ⁊ oꝛdinate cu
iuſmõi ẽ de ꝗ ñ põt aliud velle niſi recte ⁊ oꝛdinate:nul
lo mõ vult finẽ ppt᷑ ea q̃ ſt ad finẽ ſʒ ecoõuerſo:⁊ iõ meri/
ta ut pᷣſcita a deo ſiue pᷣſciẽtia meritoꝝ ñ põt eẽ rõ pᷣde/
ſtinatiõis:ſʒ ꝓcedit ex mera liberalitate diuina ex q̃ ali
qs eligit᷑ ad gliaʒ:⁊ ex hoc ↄñt ꝓuidet ſibi dare gr̃am ꝑ
quã poſſit mereri.Nec valʒ exeplũ de rege ⁊ milite: da
bon/vſus equi ñ ẽ a rege cauſalit ſiẽ meritũ ẽ a deo pᷣnci
pali. t ¶ Quid g dicem. Hic ex dici remouet dubiũ
ſ.vtꝝ ex hꝰ ꝙ ex duob' frib oio eqlibꝰ vn repꝛobat᷑ ⁊
alb'eligit ipſe de'dicat᷑ iiuſt:⁊ h' ẽ qð diẽ: Quid g̊ dice.
nũ.iniq.apð deũ.rpꝛobãdo eſau iacob electo. v ¶ Ab⸗

cti a deo ĩ pctm̃ ruũt:nõ ꝓpt dei defectũ cũ no deſiciãt eis in
ſtinct diuini ad bonũ ut dictũ ẽ.S.ſʒ ꝑ defectũ liberi arbtrij
nõ recipiẽtis illos iſtinct:⁊ ſic eis gra iuſte denegat᷑:⁊ ſic vl/
terĩ pctis induraãt᷑ ex malicia ſua ꝑ ſe:ſʒ ꝑ accidẽs ti a deo
qꝛ remouet phibẽs ſubtrahẽdo graʒ q nata ẽ coꝛ bumanũ
mollificare:retrahit tñ eã iuſte ut dictũ ẽ:⁊ ſic idurati oꝛdi/-
nat᷑ ad penã:⁊ ſic pʒ ꝙ i punitõe iiuſtoꝝ ⁊ maloꝝ nulla ẽ in
iuſticia apud deũ.ad hac ſniam inducit aplus ſcripturã.d.
d¶ Piẽ.n. ſcrip.pha.exo.ix. loquẽs i pſona dñi: ¶ Qu
i hocipſũ.i.p flagella ſuꝑ te ⁊ pplm tuu miraculoſe iducta:
ſ¶ Excitaui te. qꝛ nata erãt te ad pniaz iducẽ:ſʒ qꝛ ill abuſꝰ
ẽ pharao coꝛ ſuũ idurãdo:iõ ñ valuert ei:fuert tñ ad gliaʒ

oñ.i te vtutẽ.pꝑ fcã mirabilia.Et ut anüciet᷑ c.ↄcludit igit᷑
h ¶ Ergo cui vult miſeret. dado ei graʒ finalẽ ⁊ gliaʒ: ⁊ h
ↄuẽit eiꝑ ſe. i ¶ Et quẽ vult iqurat.⁊ iñ h ↄuẽit ei tm ꝑ
accidẽs ⁊ iuſte ut pᷣdictũ ẽ. i⸗ itaq;.ſoluta dubitatioe

Quia

—

—

dei ãnũciãdã ꝑ oꝛbẽ ſiẽ videm ipletũ:⁊ h ẽ qð dꝛ: g¶ ¶ It

—

HB arguit i öriũ:⁊ pꝰ arg“ ponit᷑:ꝛ ſoluit:ibi O hõ. Argi ta

le ẽ:exqͥ ex volũtate dei depẽdet iduratio pctõꝛis ⁊ vocatio
iuſti:vidẽt alicui ꝙ pcetm ⁊ iuſticia nõ eẽnt ipu:anda hoi ad
meritũ uel demeritũ:qꝛ volũtas dei nõ poõt ſuꝑari:a hoc ẽ
qð di: k. Dic itaq; mihi.i.arguis ex dictis meis me.
ud adhuc q̃rit᷑. de pᷣmio iuſtoꝝ ⁊ punitioe iiuſtoꝝ.
m ¶ Uolütati.n. ey qs reſiſtit.q.d.nulł:⁊ ſic totũ videtur
deo iputãdũ:⁊ ꝑ ↄñs iiuſticia pctõꝝ uel irrõnabilitas ĩ pu/

nitoe eoꝝ. n ( O hõ. DHic ſoluit argumẽtũ: ⁊2 declarat

Aaa §

¶(Epiſtola paunli

quoddã dictũ:ibi Sicut ĩ oſee. Pꝛima ĩ ouo ſm duplicẽ ſo⸗
lutionẽ: 2 ibi An nõ hʒ. Pꝛimo igitur ſoluit onñdẽdo argu
mẽtũ irrõnabile ex ꝑte hois arguẽtis: ꝗᷣ eni arguit factũ ali
cup dʒ illud intelligẽ aliter arguit irrõnabilit: ſʒ mimũ op
Dei n põt hõ ad plenũ ĩtellige:utpote de folio arboꝛis q̃re
ſit tante quãtitatis ⁊
talis figure: ⁊ ſic de

alijs zaniolne mal es ꝗ rñdeas deo Aungd
tomin intellige hor diẽc figmtũ ei ꝗ ſe ſinxit:ꝗ
ia opa eiꝰ de qb r.

tio:5 . z hoc eſt d ptãtẽ figuluſ luti ex eadem
dẽ: n ¶ Ohõ iu da maſſa facẽ aliud ꝗdẽ vas ĩ
4 n⸗ ois onork.aud vo in ↄtume
qd dicit fignetu ꝛc. liar ſi deus polẽs oñdere
q.d. nõ: qꝛ nõ intelli· irã et notã facẽ potẽtiã ſuã
git modũ nec rõůnem ſuſtinuit ĩ mita patietia va/
ſue ſickiois:⸗ ſicẽĩ ꝓſa ire apta ĩ interitũ:ũᷣt oſtẽ
boi bANrude deret diuitial glie ſue i vaͤſa

ʒ. PHic ponit᷑ ſecũda mmer,
ſolutio ꝑ quaʒ oñdit Miſericoꝛdie que pᷣpauit in

argumetũ nõ valere: gloꝛiam. Quos ⁊ vocauit
qa nõ ↄcludit dei vo non ſolũ ex iudeis: ſʒ et ex
luũtatẽ irrõnabilẽ eſſe

gẽtib: ſicůt ĩ oſee dicit: Aö
cabo nõ plébẽ meã plebeʒ
meã:ẽt nõ dilectã dilẽctã:t᷑t
ſi miſericoꝛdiã ↄſecutã mi⸗

uel iiuſtã:vult eni pꝛi
mo ⁊ . le de ſuã glo
riã q̃ ſicut manifeſtat᷑
pꝓ viã miſericoꝛdie in

erd wort ach ge ſericoꝛdiã cõſecutã. Et Zrit
in repꝛobis ꝗͥ refuũ ĩ loco vbi dem ẽ eiſ:ſi plebſ

ad penã:ſic gloꝛia re/
gis ireni nõ ſolũ relu
cet in palatio vbi ho/
noꝛant᷑ milites: ſʒ etiã i patibulo vbi puniũt᷑ malefactoꝛes:
ſic igit volũtas diuina rõnabilit eligit aliqͥs ad btitudinẽ in
dqb' maxie relucet ſua miſericoꝛdia:⁊ aliqͥs dimittit non eli/
gẽdo ꝗ ex ſeipſis ruũt in pctm ⁊ finalit᷑ obdurant᷑:⁊ ſic iuſte
a deo puniũt᷑:qͥꝝ punitio cedit ad gliaʒ dei ⁊ electoꝝ: ⁊ ad
hãc ſniam inducit apls exẽplũ ð figulo qͥ rõnabilit᷑ ex eadẽ
maſſa foꝛmat q̃dã vaſa ad officia honoꝛabilia ⁊ q̃dã ad cõ
tẽptibilia.d. p¶ An nõ hʒ ptãtẽ ⁊c᷑.⁊.q.d.ĩmo:⁊ multo
foꝛtius de in hũana nã q̃ plus habʒ a deo a quo ẽ ꝑ creati
onẽ qᷓ; lutũ a figulo qð no ẽ creatũ ab ipſo:ſʒ ſupponit ipſũ
in ope ſuo:iõ ſubdit᷑: ſi de volẽs oñdęẽ irã.i.vindi
ctã ſue iuſticię. r ¶ Et notã facere potẽtiã ſuã.in punitiõe
pctõꝛ?ꝛ. s ¶ Suſtinuit ĩ multa patiẽtia vaſa ire.i.pctõꝛes
q dicũt᷑ vaſa ire:qa ↄtinẽt dei offenſas:ſuſtinet aũt de eos
patiẽt:qꝛ nõ ſtatim infert penã ſʒ expectat eoꝝ pniam: q̃ tñ
expectatiõe finali abutũt:⁊ ſic iuſtꝰ puniũt᷑:ideo ſubditur:
t¶ Apta in interitũ.⁊ qꝛ ut dictũ ẽ hoc cedit ad gliam dei
⁊ electoꝝ:iõ ſubdit: v¶ t oñderet diui.glo.ſue.i.abũdã
tiã eꝰ. x ¶ In vaſa mie.ſ. electos. (Auos ⁊ vocauit.
ꝛi ad fidẽ poſtea ad głiaʒ. 3 ¶Io ſo.ex iu.ſʒ etia ex gẽti
uj qꝛ fides xpᷣi pdicata ẽ oib natiõibꝰ. a ¶ Sicut ĩ oſee.
Pic ↄñt᷑ declarat vltio dictũ.ſ.ꝙ ex iudeis ⁊ gẽtilibꝰ vocati
ſũt electi:plures tñ ex gẽtilibꝰ.Et diuidit᷑ ĩ duo:pᷣmo decla/
rat apls hãc vocationẽ:⁊ aſſignat e xonẽ:ibi Quid g. Pꝛi
mũ aũt declarat ꝑ ſcripturã.d. a ¶ Sicut ĩ oſee dic.pmo
ca. b ¶ Uocabo nõ plebẽ meã.i. gẽtilitatẽ q̃ pmo dicta eſt
nõ plebs diuina:eo ꝙ no habuit legẽ ⁊ ꝓphetas ſic habuit
plebs iudaica. c 6Plede meã. ꝓpr ↄuerſionẽ epᷣ deuotaʒ
ad fidẽ catholicã. d ¶ Et nõ dilectã.i. gẽtilitatẽ pus idola
trie deditã q deo ẽ odioſa. eſ Dilectã meã · p latrie ſuſce⸗
ptionẽ. f¶ Et nõ miſe.conſecutam.tꝑe veteris teſtamẽti.

mea vos:ibi vocabũt᷑ filij

vocatiiõ ſubdit: i ¶ Si fuerit nu.

dẽ de iudeis. q

Wiſeri iã ↄſecutã.tpe noui: ⁊ ad idem facit qðᷣ

ſubdit᷑: h/¶ Et erit i loco ⁊c.⁊ pʒ lĩa q̃ loqᷣt de vocati/

one gentiũ q plurimi ſũt vocati:oↄñi inducit᷑ auctoꝛitas
Eſa.x.ca.loquẽtl de vocatiõe iu gori Qul pauci ſũt
i. iſrl taq;' ha. marl.
i.ĩ magno nume⸗

dei viui.Eſaiaſ aũt clamat

ꝓ iſrl: Si fuérit numer fili eo. i pauclopari⸗
oꝛũ iſrl tanq; harena man: zalijs crelettbus
REw⸗ 4 l e
rèliquie ſalue fient. Nerbũ ex iudeis. Sciẽdũ
eni cõſũmãs ⁊ abbꝛeuiãs i tñ eſaiaſloqt d
Egtate:ꝗa pᷣbũ bꝛeuiatũ fa/ ſhallitkenadeti
et dns ſup ir t licut bdi a Frioꝛuz regno
xit eſaias: niſi domin ſaba iiffrl ſub oſee capti
oth religſſz nob ſemẽ:ſicůt uato:q pyea vene
ſodoma facti eſſemus: ⁊ ſii pũt ad remnun iu
gomoꝛꝛa ſimiles ſuiſſem*. vere onuerſi ad
„„ . „ „ 8 een —inn ee
Quld ergo dicem ꝙ gen deũ audito mira
tes qᷓ nõ lſectabãt iuſticiaʒ: culo de pcuſnõe
apphẽdert iuſticiã: iuſticiis exercit ſennache
aut q ex fide ẽ:iſrl õ ſectã⸗ nerſio Paucom in
do legẽ iuſticie: in Egẽ iuſti it figura ↄuerſio⸗
cie non peruenit. Quùare? nis aploꝝ a alio⸗
Quũia nõ ex ſide:ſed q̃ſi ex nu pancot oe il
pidẽ offeſiõis: ſicut ſcriptũ aplo ſiẽ ð. dictuʒ
eſt: Eccẽ pono ĩ ſyon lapi/ elve certideis
”ZMVMB cob ⁊ repꝛobatio
ne eſau tpali qᷓ fu
it ſignũ eine:a ſubdit᷑ de vocatiõe gẽtiũ ⁊ iudeoꝝ ad fi-
dẽ xpᷣi. l eni ↄſũmãs.ſ.euãgeliũ qð ẽ legis ꝑ

fectiuũ. m ¶ Et abꝛeuias qꝛ reſcindit legalia q̃ ñ ſeruat
in lege noua. n ¶ In eqtate. qꝛ retinet moꝛalia pcepta
eqtatẽ iuris nãlis ↄtinẽtia:ad illud vbũ euãgelicũ voca
ti ſũt cõit᷑ iudei ⁊ gẽtiles:ſʒ ⁊ qꝛ pauci cõpatiue de iude
is crediderũt ut dictũ ẽ:iõ ad hiteꝝ inducit᷑ auctoꝛitas
eſaie.j. o ¶ Niſi dñs ſabaoth.i.exercituũ ꝑ qð angeli
delignat. p ¶ Relidqſſet no.ſemẽ.i.aliqͥs vocatos ad ſi
Bieſodoma fuiſſem ⁊c.i.totalit a
vitate ſubuerſi. r ¶ QAuid S. Hic apls reddit cãm q̃lii
plures vocati ſũt de gẽtibiqð tñ videtur mirabile:eo ꝙ
erãt idolatre:a hoc ẽ qð dicit:Quid ergo dicem. pᷣ ad/
miratioe hub. 9 gẽ.qᷓ nõ ſecta.iuſticiã.eo ꝙ cole
bãt idola. t ¶ Apphẽderũt.i.ↄſecute ſũt. 16 Huſti⸗
ciã. p celerẽ ↄuerſionẽ ad fidẽ xpᷣi vidẽtes ꝑ aplos alioſ-
q; diſcipulos in noĩe ipſi miracula fieri: ſic pʒ ĩ actibus
aploꝝ i plibꝰ locis. vWHaſticii at qᷓ ex fi.ẽ.q fac dignũ
vita et᷑na q dẽ hic ad diſtinctoʒ iuſticie q̊ erat ex opib
leg moſaice:q hoc nõ faciebat ut dictũ ẽ.S.iiij.ca. ſi eni

abꝛaã ex opib legis iuſtificat'ẽ:hʒ gliaʒ ſʒ nõ apo deũ.

x¶ Iſrael vo ſec. le. iuſticie. ꝑ cultũ vn dei. y ¶n le.
iu.n puenit.i.i legẽ fidei catholice ꝗᷓ iuſtificat iuſticia in/
fula ſaciẽte dignũ vita et᷑na. uare. ſupple vtigit h
a ¶¶Quia nõ ex fide.ſ.xpᷣi querebãat iuſtificari ſine q̃ tũ
nuq; fuit ſab. ʒqſi ex opib.ſ.leg moſaice qrebãt
iuſtificari:qð tñ facẽ nõ poterat opa illa ſʒ fides ut decla
ratũ ẽ.S.iij.ca.⁊ ex hrepulerũt xpᷣm:iõ ſbᷣdit: c¶ Olſ

fẽderũt eni.i.cãʒ ruine accepert. d(In lapidẽ offeſiõij.

i.ĩ xpᷣm qᷣ ſic noĩat i ſacra ſcripta.ela.xxviij. e¶ Ecce

po i ſ 16 lapidẽ ⁊c᷑. ⁊ ſicut ꝓbatu fuit eſa.xxviij. hec au/

valde. . Reli
quie ſalue fiẽt ex

utrid
ſtiealot
H
et. ſͤſck
Vtrüczmo⸗
köſepruage
füͤtwͤer
(iviin
ige
Gul
fͤlomels⸗
lplteen
ic
Dd

uogae
in
ſähos:
Gmira
nüpri
Zmnar pln
rhn hüe⸗/
itoziuc
ſthnehn
möesota

Agd romanos.x

knn
tt „ * „„7 C e 2 ge e „
Gr ctoꝛitas ad lraz intelligit de xpo in quẽ offenderũt pᷣnci cõpatiẽdũ.·vñ ⁊ apls q pᷣmo pſecut ẽ eccleſiã dei ex tali gelo
nd pes iudeoꝝ: pᷣ blaſphemãtes ep hũanitatẽ dicẽtes: Ec dicit de ſeipſo.j.Li.j. Miſericoꝛdiã ↄſecutus ſum:qa igno
ce hõ voꝛax ⁊ potatoꝛ vini ⁊c. Luce.vij.⁊ hoc dixerunt rans feci.dicit igit: e noniũ eni phibeo illis. qꝛ fue
iſtihe ex iuidia:ꝛ dicẽdo blaſphemias ↄ ei diuinitatẽ. matth. rat ſoci eoꝝ in facto. emulationẽ.i. gelũ. g¶ Qui
linn xij. In beelęebub pꝛincipe demonioꝝ eijcit demonia. ſic dẽ dei hñt ſed nõ ſm ſciẽtiam.quod declarat.d. Ignoꝛãtes
„ eni oꝑa diuinita/ n.dei iuſticiã. q̃ fac̃ di
14 Mln tis demõib attri „2 d. . gnũ vita etina:⁊ hẽ ex
ulg buebat. ſEt dem offenſiõis ⁊ petrã ſcj 1iũſticie dei nã ſũt ſubiecti. ſide xpi foꝛmata: iſta
f. Ayi ois q credir in ed dali &t oiſ ꝗ credit ĩ eũ nͤn Finis enĩ legis xpᷣis d iu xt ignoꝛãtia nõ exeu
MK p fideʒ charitate 5 2 5 ſat qa iuris ẽ. i¶ Et
ü attn . confundetur. C. xX. ſticiã òĩ credenti. Môyſes 1
si ſoꝛmatã. g(Io 4 - S 2602EtE ſus ꝗrentes ſtatuere.
ai, ofudet.ſinalit ſed Rãtres volũtas qdẽ eni ſcripſit: qoniã iuſticiã gqð exponũtalid o ſa⸗
7 Aus magij honoꝛabit coꝛdiſ mei ét obſ⸗ ecra ꝗqᷓ ex lege eſt: 9 fecerit hõ pvi cerdotib ⁊ legiſpitis
i iglia hec auctoꝛ tio ad deũ fit pꝛo illis in ſãa uet ĩ ea. Què at ex fide ẽ iu d irrir faciebat mã⸗
i tas ⁊? alie allegat᷑ lurẽ Teéſti iũ eni phi- ſticia ſiè dicit: Nt dixeris datu dei ppr traditio
Kem ab aplo ʒ tralla lute. Eſtimoniu eni ph ſticia i dicit: M dixeris i nes ſuas: matth. xv.
A nde tionẽ ſeptuagita beo illis ꝙ emulationẽ quůi coꝛde tuo:ꝗs aſcẽdet ĩ celũ ſed hoc ñ uidet eẽ ve⸗
E iun ttraſlatoe vo nia dem dei hñt:ſʒ nõ ſim ſciẽ ideſt xpᷣm deducere:aut qs rũ:qꝛ imelliate pmit/
Li .xxviij ſe Pꝛ tiã. Ignoꝛãtes eni iuſticiaz deſcẽdet in abyſſũ: hoc eſt ritger e tinn.-
nie feſtinet. qo oupli deut ſuã qrentes ſtatuere: xpᷣma moꝛtuis reuocare. itritantes vo dei mã⸗
. nes cit᷑ põt intelliguut . data ꝓpi traditiones
Wi dictũ fuit ibi:vno mõ referẽdo ad tẽpieſa.ut ſit ſenſus. ſuas nõ mouebant᷑ ex telo dei ſed ex telo ſui.iſ.ppi q̃ſtũ uel
1 Mmi Qui crediderit.mee ꝓphetie. Nõ feſtinet.credẽs ꝙ xpᷣs gliaʒ tpalẽ:ut oñdit᷑ ibidẽ:⁊ iõ cũ dẽ: i ¶ Et ſuã q̃rẽtes ſta
1 trifi ſit ſtatim vẽtur:da int eſaia ⁊ aduẽtũ xpᷣi pmũ fuit lon tuere.intelligit᷑ de iuſticia ex oꝑib legis q dẽ hic ſua: tũ dqa
ü gũ tẽpꝰ.alio mõ referẽdo ad tẽpꝰ xpᷣi loquetis de aduen illa lex fuerit eis data:tũ qꝛ legalia ia erat moꝛtua: ⁊ ſic nõ
üfmr tu ſuo ad iudiciũ:⁊ ſic ẽ ſenſus:Qui crediderit.xpõ pᷣdi erãt amplp ipſi dei:ſed iudeoꝝ ea ꝑtinacit defendentium.
nn cãti. Nõ feſtinet.credẽs ꝙ cito ſit vẽturꝰ ad iudiciũ:⁊ pʒ k ¶ Juſticie dei nõ ſũt ſubiecti.i.iuſticie q̃ hᷣ ꝑ fidẽ xpᷣi cui
i vtrũq; modũ credẽs ⁊ nõ feſtinãs nõ repoꝛtat ↄfuſionẽ repugnabãt õdicẽdo. l ¶ Finis eni. Dic apls declarat intẽ
, Nſaunf iõ ſeptuaginta trãſtulerũt hoc mõ: e. nõ ſemꝑ trãſtule tũ.iſ.ꝙ iuſticia faciẽs dignũ vita eina non erat ex lege ſed ex
i rũt vbũ ex verbo:ſed aliqñ ſenſũ ex ſenſu. ¶ In ca.ix. fide xpᷣi.Et diuidit᷑ in tres:pmo oñdit huĩfidei vtilitatem:
win Vbi dẽ in poſtilla:Excitaui te. ¶ Additio. facilitatẽ:ibi Sed qð dicit.ʒ ex hoc arguit nõ credentiũ
n Bi dẽ: Excitaui te.iĩ hebꝛeo hi: Seruaui te. put inſidelitatẽ: ibi Quõ ergo. Circa pᷣmũ ſciẽdũ ꝙ pfectio nõ
be ĩ glo.vbi dẽ: Alij codices ſic hñt:In hipſũ ſer oↄſiſtit in diſpoſitiõe materie: ſed in introductioe foꝛme ad
necſad aui te.Et ẽ ſenſus:O pharao hec dict dñs:Cũ quã diſpoſitio finaliter oꝛdinat᷑:ut pʒ in nãlibꝰ ⁊ artiſiciali⸗

ir iulnt tãtis malis eẽs reus ut indign eſſes viuẽ:te tñ de ref=ua bus. Lex ãt vetoꝛdinabat᷑ ad xpᷣm ſic imꝑfectũ ad ꝑfectũ.

niio⸗ uit viuẽ ut in te oñdat vtutẽ ſuã ꝓut ĩ poſtilla ⁊c. ¶ In vñ apls gal. iij.d. Lex pedagog nrf̃ fuit in xpo: ⁊ ra.ſa.he/
rſezliaii eodẽ ca. vbi dẽ in poſtilla: Qui crediderit non feſtinet. bꝛeus ⁊a alij plures doctoꝛes hebꝛei dicũt ꝙ vniuerſi ꝓphe⸗
amors Bi dẽ hic: Nõ afũdet ſeu nõ feſtinet.(¶ Additio, te nõ ſũt locuti niſi ad dies meſſie.i.ppi xpᷣi tẽpus finaliter
düaie in hebꝛeo hẽ àddã vbu qdð ſignificat indifferene·2 ſõ iuſticia q̃ facit dignũ vita eterna nõ erat i lege que fuit
*RK 5 feſtinet ulł nõ feſtinabit: ⁊ t ſignificato ꝛ ẽ ſen impfecta:ſed eſt ex fide xp̃i cui ꝑfectio debetur:⁊ h'ẽ qð dẽ:
ler uhien ſus:ꝙ qui crediderit xpᷣo de qͥ ibi ꝓpheta loqt᷑ non feſti ceine eni legis.ſ. moſaice. mRepus.ſupple eſt:da ad
nabit ad credẽdũ eo ꝙ doctrina xpi maxie eſt ſupꝛa ſen ipſũ oꝛdinabatur ut dictũ ẽ. n iuſticia. iuſticia infu
ſũ hoĩs.Uñ diſcipuli qͥ eᷣ doctrinã cõtinue audierũt ? ſa. o(¶ Oiĩ credẽti.vnde pꝛes veteris teſtamẽti nõ erãt iu-
ei miracula uiderũt nõ tñ feſtinauerũt credẽ. vñ eis d ſtificati ex oꝑib' legis:ſʒ ex fide xpᷣi ut dictũ ẽ. S.iij.ca.⁊.iiij.
n etiã p'reſurrectioʒ Tardi coꝛde ad credẽdũ.luc. vlti. ca. ⁊ aci:.xv.dicit ꝑ dñm nĩm ieſuʒ xpᷣm credim ſaluari:ſieaat
gen ⁊ mar.vlti.aplis dẽ:Expꝛobꝛauit de icredulitatẽ eoꝛuz illi patres veteris teſtamẽti:⁊ ad hãc ſniam inducitur ſcci
inan, ⁊ ſᷣm hũc ſenſũ hec auctoꝛitas qðãmõ facit ad aliq̃lẽ ex ptura cũ dẽ: p(Moſes eni ſcripſit. Leui.xviij. Mn
n cuſatoʒ iudeoꝝ? qᷣ nõ ita cito crediderunt xpᷣo:quã excu iuſticiã que ex lege ẽ qᷣ fecerit hõ viuet ĩ ea.qꝛ ꝑ impletioneʒ
ſationẽ lʒ nõ ꝑfectã ſeu legitimã intẽdẽ videt᷑ apłs cũ ſta opeꝝ legis euadebatur moꝛs coꝛpalis:qᷓ tranſgreſſoꝛib in-
ui tim ð eis dic ĩ pncipio ſequẽtis ca.Teſtimoniũ phibeo ferebat᷑ in mlcſe nõ viuificabat ſpũalit᷑ ut dictũ eſt
e Nain de illis ꝙ emulationẽ qdẽ dei hnt. ¶ Za. X. 5.iij. ca. ¶ Que aut ex fide iuſticia ẽ.i.de iuſticia que per
ie AKRatres volũtas qdẽ coꝛdis.hHic ↄnt apłs oñdit fidẽ xpᷣi habet᷑ 6 Sir dicit. Morſes deui. xxx. t ¶ IIe
ſriiitnln affectũ ſuũ erga iudeos oꝛãdo ꝓ ſalute eoꝝ. Et dixeris ĩ coꝛde tuo quis aſcẽdet in celũ.negatiue accipitur.
incge giuidit ĩ duo:p ponit o?onis ſue modũ:? moti v ¶ Ideſt xpᷣm deducere.ſ.de ſupioꝛib ad inferioꝛa qð eſt
Gitaſ uũ:ibi Teſtimoniũ. Circa pᷣ dicit: a ¶ Frẽs vo. qꝗqdẽ negare xpᷣm aſcẽdiſſe ad celeſtia. x ¶ Aut qs deſcendet ad
irznm 7 coꝛ.mei.qd.oꝛo ꝓ ipſis ñ ſolũ oꝛe ſʒ etiã coꝛde. ba Et abyſſũ.negatiue ſimili. y¶ Hoc ẽ xpᷣm a moꝛtuis reuo/
e obſecratio ad deu.i.depᷣcatio ep p rẽ ſacrã: ⁊ hic mod care.qð ẽ negare deſcẽdiſſe xpᷣm ad limbũ ad aias patx in⸗
itan oꝛãdi ẽ magis efficax ad impetrãdũ:qꝛ initit merito rei de liberãdas:ſic exponit glo.paſſũ iſtũ quã ſequũtur expo/
rgſtt ſacre q iniponit᷑:ut cũ dẽ:p paſſionẽ tuã libera eos ⁊ h ſitoꝛes nr̃i coiter: ſed qͥa expoſitio iſta nõ videt ↄcoꝛdare in
Katulii mõi:⁊ ſic oꝛabat pauł ꝓ iudeis:iõ ſubdit᷑: c ¶ Fit ꝓ il aliquo cũ ſentẽtia deut.xxx.vñ accipit hic ex ſcriptura:nec
i mii lis.ſ.a me. d ¶ In lalutẽ. i nt uertãt᷑ ſalutẽ ↄſequãt. etiã cũ lr̃a ſequẽti ut pʒ intuenti:iõ aliter pot exponi tñ ſine
ig c⸗ e¶ Teſtimoniũ eni. Pic ponit oꝛonis ſue motiuũ:⁊ di piudicio ſic: Ne dixetis in coꝛde tuo:qͥs aſcendet in celum.
giſfli uidit in duo:pmo dictũ motiuũ ponit᷑:ꝛ dictũ ſuuʒ de⸗ negatiue. Ideſt xpᷣm deducere.i.dicere ꝙ nondum venit in
Gpiniſ clarat:ibi inis eni. Motiuũ aũt apli erat:qa iudei pſe mundũ adductus ꝑ obedientiã patris. Aut qs deſcẽdet in
m E quẽdo fu⸗ xpi hẽbãt kelũ dei:indiſcretũ tñ: ⁊ talibus ẽ abyſſũ.ſimiliter negatiue.HPoc ẽ xpᷣm a moꝛtuis reuocare.

ideſt dicere ꝙ nõ fuit moꝛtu': 2 nec ꝑ ↄñs reſurrexit a moꝛ
tuis vitã imoꝛtalẽ inchoãdo:vtrũq; eniĩ dicebant iudei tpe
apli ⁊ adhuc dicũt negãdo xpᷣm vẽiſſe ⁊ ꝑ ↄñs reſurrexiſſe
a moꝛtuis.hec aũt expoſitio cõſonat lẽe ſequẽti cum dicit᷑:
Quia ſi ↄfitearis ĩ oꝛe tuo dñʒ ieſũ.ſ.vẽiſſe tãq; xpᷣm ꝓmiſ

ſũ in lege. Et in coꝛde
tuo credi.ꝙ dey ſuſci. .MB 1
il. a moꝛ. ſal. eris.ſilit Sẽd qd diẽ ſcripta? Pꝛ
ſnar ſal wak M. pe ẽ bũ ĩ oꝛe tuo ⁊ ĩ coꝛde
Ne dixer i coꝛde tuo tuo. Hoc ẽ vbũ fidei quod
⁊c hoc eniʒ dĩ ibi t ¶pᷣdicamꝰ:qa ſi cõſitearis in
pʒ manifeſte ad exlu oꝛe tuo dñʒ ieſũ: et in ĩ coꝛ
dẽdũ excuſatiõeʒ qaue qe tuo credideris: ꝙ de il⸗

poſſet fieri de moſai/
ce legis obſeruatione
qꝛ ut ibi dẽ ñ opoꝛtet
aſcẽdẽ in celũ uel ma/
re trãſfretare ut inde
appoꝛtet᷑ ⁊ ſic ſeruet᷑:

lũ ſuſcitauit a moꝛtuis:ſal/
uus eris. Coꝛde enĩ credit
ad iuſticiã:oꝛe aũt cõfeſſio
fit ad ſalutẽ. Sicit enĩ ſcri⸗
ptura:Ois qui credit in il/

da iã erat data illi po 21—„ E e e
pulo: a ſic ſcripta dei luũ:nõ ↄfũder. Nön enle di
digito itu ad pcepra ſtinctio iudei ⁊ greci. Nam
decalogi:per moyſen idẽ dñs oĩuʒ:diues in oẽs
qytuʒ ad alia: ꝓpt qð

ꝗ iuocãt iũllũ.Ois enĩ qcũ
q; iuocauerit nomẽ dñi ſal
uus erit.Quõ ergo iuoca/
bũt: in quẽ nõ crediderũt:
Auũt quõ credet ei quẽ nõ

ibidẽe ſubdit:Juxta te
ẽ ſermo ĩ oꝛe tuo ⁊c̃.
Deuteronomi vo fu
it figura noue legis:
ut dicit hieronymus

ad paulinuʒ: ꝓpt qð 1 7 E —
ſeniptuta alchataſt audierũt:Quõ aũt audiẽt
guratiue dẽ hic de no ſine pᷣdicãte:Qũuõ vᷣo pᷣdi

ua lege:ad cu obſer
uationẽ tenent᷑ oẽs ⁊
maxie iudei ꝗb ſpẽalit᷑ xs ꝓmiſſus fuit ⁊ pſonalit pᷣdica/
uit:⁊ ſic cũ dẽ hic:Ne dixeris ĩ coꝛde tuo ⁊c.tollit excuſatio
de noue legis obſeruatia qᷓ ꝑ xp̃m i ẽ data:a ꝑ ſpmſcm in
coꝛdibcredẽtiũ deſcripta:io ſubdit᷑: Pꝛope ẽ vbum ⁊c̃.i.p
xpᷣm reſurgẽtẽ vita ſpualis ⁊ imoꝛtalis inchoata q lex facẽ
nõ poterat: a ¶ Sadd dicit. Hic ondit᷑ iuſticie qᷓ ẽ ꝑ fidem
xp̃i facilitas:cũ dẽ: Sʒ quid dicit ſcriptura.de iſta iuſticia.
h Pꝛope ẽ ver. iĩ oꝛe tuo ⁊ coꝛde.hoc ẽ dictũ no igit niſi

credere ⁊ ↄfiteri.ſ.ĩcaſu moꝛtis in qͥ tollit facultas opandi.

c Hoc ẽ vbũ fideiſ.xpi. d ¶ Qo pᷣdicamꝰac. dñm ieſũ.
eẽ veꝝ xpᷣm ſaluatoꝛẽ nr̃m. e (¶ Et ĩ coꝛ. tno cre.ꝙ dey ſuſ.
il, a moꝛtuis.ad vitã imoꝛtalẽ. f ¶ Salueris.ſalute eina.
in credulitate eni iſtoꝝ duoꝝ articuloꝝ: fidei includũt᷑ ⁊ in/
telligit cedulitas alioꝝ:⁊ adducit᷑ ſcripte teſtimoniũ cũ oẽ:
g¶ Ois eni ꝗ credit ĩ ilũ nõ ↄfũdet. Eſa.xxviij ad lIraʒ

intelligit᷑ de xpᷣo ut dictũ ẽ in fine ca.pᷣcedẽtis. h¶¶ Nõ eni
eſt diſtictio iudei ⁊ greci.qtũ ad iuſticiã que ẽ ꝑ fidem xp̃i.
Na idẽ dñs oiuʒ.ſ.iudeoꝝ ⁊ gẽtiliũ ut dictũ ẽ.S.iij.ca.
Diues ĩ oẽs ⁊c.i.potẽs oẽs exaudire:⁊ ad hoc inducit᷑
auctoꝛitas iohelł.ij.cũ dẽ:Ois eni ⁊c. l ¶ Quõ . Pic oñt
arguit infidelitas nõ credẽtiũ:⁊ pᷣmo gnãlit᷑ oiuʒ:2 ſpẽaliter
iudeoꝝ:ibi Sʒ dico. Circa pmũ arguit᷑ infidelitas oiuzʒ ꝑ h
ꝙ fides catholica publicata fuit ꝑ oꝛbẽ a tpe aploꝝ:⁊ quia
imediate pᷣdixerat apls: Ois qcunq; inuocauerit nomẽ dñi
ſaluꝰ erit.iõ ↄtinuãdo ſniam dicit: I ¶ Quõ & iuo.i quẽ
cre.q.d.nullo mõ.qꝛ oꝛo pᷣſupponit fidẽ oꝛãtis. m ¶ Aut
quõ cre.ei quẽ nõ audi.q; fides pᷣſuppoit auditũ a deo ꝑ re
uelatioʒ: uel ab hoie ꝑ pᷣdicatioʒ:iõ ſubdit᷑: n¶ Quo ãt au.
ſine pᷣdicãte.Ac vo pdicãdi pᷣſupponit auctoꝛitatẽ officij
iõ ſubdit: o Aus vo pdi. niſi mittãt᷑. a deo ſiẽ pphete ulł
abei locũ tenẽte:ſic pᷣdicatoꝛes alij:⁊ ad hoc iducit᷑ ſcripta

—
—

Eſa. lij. pl Quã ſpecioſi pedes ⁊c. qð itelligit pdica
toꝛibꝰ euãgelij:ut dictũ fuit ibidẽ iõ ſubdit: q 18 n

oẽs obe.euãgelio.pᷣdicatioʒ e recipiẽdo:ad qð inducit᷑

auctoꝛitas Eſa.lii.vbi ad lr̃aʒ loqt᷑ ð xpᷣo ut ibi fuit de⸗
claratũ. nOñe qᷣs cre.au.nr̃o.qꝛ eſaias ⁊ al pphᷣe au
dieĩt a deo miſte⸗
riũ xpᷣi qð credi/-
derũt pauci de iu
deis ſpẽalit:iõ cõ
cludit aplus:
8(Ergo fi. ex au/

ditu c. 2 pʒ ex di
ctis ſnia. tſS3
di. nũ.ñ audier̃t.

cabũt:niſi mittãt᷑: Siẽ ſcri/
ptũ ẽ:qᷓ; ſpecioſi pedeſ euã
gelicantiũ pacẽ: euãgelicã/
tiũ bona. Sẽèd nõ oes obe
diũt euãgelio. Eſaias eniʒ
dicit:HPñe ꝗqs credididit au

SSõõ , i. hñt ne ti⸗
ditui nro: Ergò fideſex au onẽ ſue uſert
ditu:audii aut ꝑ ꝰbũ xpᷣi. ppi deſectum pu
Sed dicò: Nũqd nõ audi/ blicatõis.q.d.nõ
ad qð iduẽ aucto

erüt: Et quidẽ oẽm terrã a te
7 ,„ 7 „ ritatem pᷣl. xviij.
exiuit ſon eoꝝ:⁊ ĩ fines o-? v ¶ Et qdẽ ioqʒ

co:Nũqd iſrl ñ cognouit 2 Atpe eni aplorũ
Pꝛim moyſes dicit: Ego hntliceruen ſiut
ad emulationem vòs ad age un b oꝛgeʒ
aie vniuerſũ: ſic ple
ducam in omnem gentem no oñdi ſcribeido
in gentẽ inſipientẽ in irim ſup pᷣſ. xvi. pot
vos mittam. Eſaias aute,zʒ tebaltliene
audtit r dicit: Inuͦͤenmus ſñ paplicagi enzo
anõ qrẽtib me:palã appa fſiuʒ ꝑ oꝛbẽ exieft
rui hiſꝗ me ñ intfrogabãt. ð hierlin q̃ eſt in
S medio climate
tre hitabi lis:⁊ vi

uẽte btõ petro aplło pᷣdicatũ fuit euãgeliũ ꝓcedẽdo vſus
occidentẽ vſq; ad mare oceanũ vbi ẽ min habitabilis
tre ſᷣm aſtrologos.Scũs eni ſauinian i ciuitate ſenoſen
ſi q̃ tũc erat metropol frãcie edificauit eccłiaʒ petri queʒ
audierat iã paſſũ:iʒ cognito pꝰea ꝙ adhuc viuebat: no/
miauit illã eccliaʒ bti petri viui ĩ qᷓ pluries ego fui ꝗͥ hec
ↄſcripſi:⁊ alij ꝗͥ cũ ſcõ ſauiniano venerũt i fracia i alijs
locis pᷣdicauer̃t vſq; ad oceanũ:a eadẽ roõne euãgelium
fuit publicatũ ad oꝛiẽtẽ:meridiẽ:⁊ aqlonẽ rſpcũ =S
qꝛ xpᷣi diſcipuli exierũt circũqq; ad pᷣdicãdũ. x 5
di. nũqd. Hic ↄñi arguit icredulitatẽ iudeoꝝ ſpẽalii: qꝛ
xpᷣm pᷣdicãtẽ audier̃t ⁊ miracula ei vider̃t.vñ dic nico⸗
dem i lege perit Joh.iij. Scim qꝛ a deo veniſti magi
ſter:nemo eni põt hec ſigna facẽ q tu facis niſi deus fue/
rit cũ eo.⁊ hẽ qð dẽ: x¶ Sʒ di. nũ.iſrl ñ ↄguit.q.dicat
imo płꝙ; alij:⁊ illa ↄgnitio fuit iĩ legiſpitj ⁊ creata ex iui
dia 3 xpᷣm eo ꝙ chi pᷣdicare ↄ vitia eoꝝ:⁊ ſic qtũ po
tuer̃t auerterũt pplm ab ipſo ex qͥ ſecuta ẽ ppli excecatio
⁊ gẽtiliũ illuiatio:ad qͥs ↄuertẽdos trãſierũt apli relictij
iudeis:ac.xiij. obij opoꝛtebat pᷣmũ loqͥ vbu dei:ſʒ qꝛ
repellit illud ⁊ indignos vos iudicatis emne vite:ecce cõ
uertimur ad gentes.⁊ hoc pᷣdixit moyſes Deui. xxxiij.
„ ſe ad emulatioʒ.i.ad iuidiã. 3 ( Qos adducã.i.
adduci pmutã õ xpᷣm ex deceptõe diaboli. a In oẽʒ
gẽtẽ.i.dimittẽdo vos ĩ icredulitate loco ill gẽtis q apo
vos erat null reputatõis:iudei eniĩ nõ reputabãt genti
les eẽ geẽtes:ſʒ vocabat eos canes ſic dem fuit ſuꝑ illud
exo. xxij.ſʒ pijcieſt eã canibꝰ. b¶ In irã vos mit.i.i pu
nitioʒ ꝑ vidictã meã:qð ꝑ romãos ſuit ipletũ occidẽdo
⁊ captiuãdo pplin iudaicũ: ĩducit᷑ ãt ad hꝰ auẽtas Eſa.
lxv.ð illuiatoe gẽtiũ cũ dẽ: c¶ Inuẽtſũ a ñ qrẽtib'me.

btla
ioponant.
nnaſeer
lipilgud
ſſenüͤßa
landed
Alicimin
hiqſüͤtfi
Nbittuitſu
Ehheij de
cbidiet

fiſfes

hnaen
kn
daäe
ponet
nonne
deiſire
luſer
fbi n

nni

ſuficeza
ſſcniiq
lici
Ntnaſio
löeppob⸗
cclſie
lüͤreur
hrmeii
wangft
Gotinign
kadirſe
Chhodtin
Uigzit⸗
clieinhe
cctedio⸗
ſogauiper
ſtti
tro

1—

Ald romanos.

N igeſt a gẽtilib' idolis ſeruiẽtib/d pſdicatioʒ aploꝝ recepe vniuerſalis ecclie:ꝛ hoc inſinuat aug cũ diẽ: Non crederem
ken ti rũt deuote: ſic fuerũt illuiati:⁊ ſubdit de lideoexee euãgelio ⁊cʒ. ſed qa pᷣdicti opinãtes conantur tollere neceſſi
dortiun catioe. D ¶ Ad ir aũt dixit. in pſona dni: e ( ols tatẽ ponẽdi fidẽ infuſam de credibilib'nobis reuelatis P ali
RülR die expã. ma. meas.· ad teↄferẽdo bñficia toto tpe legis quas roes apparẽtes:quod ẽ glo.⁊ coẽm expoſitionẽ do/
änm molaice. f ¶ Ad po.nõ credẽtẽ. ꝓphet pmo ⁊ poſtea ſtoꝝꝛiõ videt diſcurrẽdů de illis rõnib' ut verita) magis il
? xpo. 9Sed o luceſcat. Quaꝝ rõnũ vna talł ẽ: qa ut dicũt ad oẽm certitu
ninuin dnenne n auts dici Toõta dqitſtmcanmmdde d rherimur in nobi ſufficl ides ae⸗
3 ſeine⸗ repellẽdo vba ꝓ⸗ Ad iſrael autẽ dicit: Lota gul Ita: g ſupfluũ ẽ ponere infuſam: a ↄſequẽtia ex hoc pꝛo
rti phetarũ meoꝝ die expandi manus meag bant: fruſtra fit luraq põt fieri ꝑ paucioꝛa. antecedẽj
Apl. eos occidendo:? 2 dpopulum nõ credente: aut p hoc ꝙ ſicut firmii adheremhiſtoꝛijs ⁊ geſtis ſcriptis
Spſikap p'ea meipſũ i pſſo 2d populum de reb' bellicis ⁊ alijs q̃ ſcribunt in chronicis fide acꝗſita p
aſin ca.x. vbi dĩ in po iita fide acdſita firmit᷑ adheremus hiſtoꝛie ſacre ſcripture ⁊
üiuleft ſtilla: Aut mclGoo MV euãgelio:q a firmiter credimꝰ eos eẽ veraces qͥ hmõi libꝛos
inagln credent ei quem nõ audierunt. ¶ Additio. canonis ↄdiderũt: pter fidẽ acquiſitã ſupfluit oĩs alia que
iſriuii cC hoc ꝙ dicit apls:Quõ credent ei quẽ nõ au ad certitudinẽ act credẽdi ponitur hñda ⁊c᷑. Ultero argu
pideimnn pierũt c᷑. ⁊ poſtea qbuſdã interpoſitis:ↄcludit unt ad ꝓpoſitũ ſuũ ꝑ exẽplũ de heretico ꝗ ſic firmit᷑ adhe⸗
arigtni 5fides ex auditu. Quidã volũt inferre ꝙ fides ret erroꝛi ſuo:qð etia ꝓ fide illꝰ vult moꝛi:q̃ quidẽ hereſis
igöidknn catholica ð qᷓ hic agit᷑ ſit acquiſita:qꝛ hec fides ut dicũt ẽ acquiſita ⁊ ẽ in rõne inclinãs ipſũ firmit in illum erroꝛẽ:⁊
Menblpi gener at᷑ in hoie ex hoc ꝙ audiẽs credit pᷣdicatoꝛi ⁊ adhi hoc ſine ꝑſuaſiõe rõnis uel argumẽto:ſʒ ſolũ qꝛ credit audi
(Aacie pet fidẽ dictis e:nõ fide infuſa ſʒ acqſita ex tali auditu. tui ⁊ doctrine alioꝝ ⁊ ꝓpo ↄceptui.Ex qͥ concludũt ꝙ ſim
en ſort aIẽ volüt arguere ex dictis aug. xiij. de ciui. dei. ꝙ fidej plicit p fidẽ acquiſitã põt qs firmiter adherere credibilibus
enihn . generat in nobis ? nutrit᷑ ꝑ ſciẽtiã: s ſine infuſioe.ſed bñ nobis reuelatis ſine fide infuſa. Ulter arguũt ſic: Si fides
Hcatumm ↄſiderãti hoc nõ ſequit ex dici apli nec etiã aug.Ad qd infunderetur nobis a deo illa nõ poſſet coꝛũpi ĩ nobis nec
Kidon ſciẽdũ ꝙ ſᷣm ſcm tho ſcòa ſcòe.q.vj.ar.j.in coꝛpe qõis. minui:ↄſequẽtiã ꝓbãt:qa ille habit a ſolo deo creat:⁊ ſic
erſö:ſite Ad fidẽ theologicã ð q̃ agi᷑ duo requirũt.vnũ ẽ hoĩ non generatur ex actib noſtris ita nec coꝛꝛũpitur: pᷣſertim
diſcti, tredibilia ꝓponãat᷑:aliud ẽ aſſenſus firm credẽtis ad ea quia ille habitus cum coꝛꝛũpitur totaliter annihilatur:qd
FLnin q ꝓponunt.Hhuũ qdẽ aſſenſus põt duplex cã aſſignari. n põt fieri ꝑ creaturã:qꝛ ſicut nõ põt creare ita nec annihi
Uehant vna qᷣdẽ exteri inducẽs ꝑ fidẽ uel auditũ:ſicut miracu/ lare: nec etia h demeritũ põt coꝛũpi:quia etiam demones
Plimg lũ viſu uel ꝑſuaſio hoĩs quoꝝ neutꝝ eſt ſufficiẽs cĩ ad credut licʒ habeat odiũ dei qò ẽ maximũ pctõꝝ.Exqͥ patʒ
leitii aſſenſũ pᷣdictũ:videntiũ eni idẽ miraculũ ⁊ audiẽtium ꝙ fides põt ſtare etiã cũ maximo pctõ.Ulterp arguũt ꝙ ſi
pobict eandẽ pᷣdicationẽ: al credit ⁊ al nõ. Uñ opoꝛtet pon? habitus fidei eẽt a deo infuſus eſſet ꝑfectioꝛ oĩ habitu acq
niin aliã cãm interioꝛẽ ꝗᷓ mouet hoĩem intus ad aſſentiẽdũ ſito:⁊ pↄñs act credẽdi ꝑ fidẽ infuſam eſſʒ pfectioꝛ qᷓᷓ act⸗
* his q ſũt fidei. Nec ẽ aũt dicẽdũ hãc cãm ſolũ eẽ liberuzʒ intelligẽdi pᷣma pᷣncipia qð dicũt eẽ incõueniẽs. Ulteri ad
* ar bittiũ:ſicut pelagiani dicebat:eſſet eni cõtra apln ad ſuũ ꝓpoſitũ oñdẽdũ ſic dicũt:ponat᷑ ꝙ vm iude n6 bapti⸗
lübnlt Ephe. ij. de fide dicẽtẽ: Dei eni donũ ẽ. nec valet dicere gatus nutriatur int fideles moꝛe fideliũ diſe ciplinat ꝛtalis fi⸗
il dð ibi dicit apls de fide foꝛmata. nam ſʒ glo.j.ad Coꝛ. de acquiſita crederet oĩb quib' nos credim ſicut ⁊ fide ac
eſcnoſen xiij. Fides etia q ẽ ſine charitate donũ deiẽ᷑.Cui rõ ſm dſita credit quilibʒ nr̃m ex auditu alioꝝ quoꝝ veracitati
micne Tho.vbi. S.ẽ.nã cũ hõ aſſentiẽdo his qͥ ſũt fidei eleuat credir:credimeni mita tpa trãſiuiſſe ⁊ romã eſſe quã nũqᷓ
K ſuꝑ natura ſuã:opoꝛtʒ ꝙ hoc inſit ei ſun al bnetpi⸗ vidimẽ: ſic etiã ꝑ fidẽ acquiſitã ex auditu firmit᷑ credimꝰ re-/
oſr irr intermouẽte qð ẽ de. Uñ cũ aplus dicit hic: Quo cre uelatis in ſcripturis ⁊ eccleſie appꝛobãti vitatẽ illoꝝ.Conſi
man dẽt ei quẽ nõ audierũt ⁊ fides ex auditu.loquit de cã ꝓ derãdũ tñ ẽ ꝙ pᷣdicte rõnej nõ ↄcludũt intẽtũ ſuũ.Ad pᷣmũ
niciiſe ponẽte ad credẽdũ:q̃ licʒ coĩt reqrat᷑ ad fidẽ ſicut cã ſine eni dicẽdũ ꝙ quicqd ſit de ↄſequẽtia añcedẽs nõ ẽ rõnabili
alnn q̃ nõ:non tñ ſufficit ad cauſandũ aſſenſũ ſeu habituʒ fi ter dictũ. Manifeſtũ eſt eni ꝙ plus requirit᷑ ad certitudineʒ
ſpeih - dei ſine cã ſuꝑnãli inter mouẽte ut dictũ ẽ:⁊ iõ cũ apls fidei hñdã de his q̃ ĩ ſacra ſcriptura ⁊ euãgelio ↄtinẽt᷑ qꝗᷓ́̊ de
1 dixiſſet:vides ex auditu.ſtatim ſubiũgit: Audit aũt ꝑ his q̃ in geſtis ſcriptis de rebbellicis ĩ chronicis hñt᷑.nã ſʒ
ſäi 1 vbũ xpᷣi.glo.i.ꝑ gratiã xpᷣi.Siliter dicẽdũ ẽ ꝙ dictũ au philo.in.j.ethicoꝝ:Diſciplinati ẽ intm̃ certitudinẽ inquirẽ
ſitiinc⸗ guſtini pfatũ intelligẽdũ ẽ ꝑ modũ exterioꝛis ꝑpſuaſiõis pᷣm vnũqðq; gen inqtũ natura rei recipit ſeu reqrit. Con⸗
ifi nug⸗ ſufficiẽs aũt ⁊ ppᷣa cã fidei ẽ illud qð interius mouet ad ſtat aũt ꝙ ea q̃ pncipalit tradũt᷑ in ſacra doctrina:excedunt
ſioclsfiü aſſenſũ qð ẽ donũ dei.Ultery ſupꝛadicti nitũt ꝓpoſitũ facultatẽ hũane nature:ut cũ ibi aſſerit᷑ ꝙ de ẽ trinꝰ ⁊ vnꝰ:
tqoen ſuũ ↄcludẽ ex auctoꝛitate auguſtini in epla d manichen ⁊ fili dei ẽ incarnat ⁊a fuit paſſus ⁊ moꝛtuus ⁊ hmodi:
renuicrin, dicẽtis: Nõ crederẽ euãgelio niſi crederẽ ecclie catholice vñ ⁊ ꝓpheta dicebat: Dñe qs credidit auditui nr̃o.q.d.ta
ſtiün illð appꝛobãti. Uñ dicũt ꝙ fide aeqſita credit euãgelio lia pᷣdicamus ſeu ꝓphetam q̃ null' poſſet ꝑ ſe credẽ cũ fa
liencen eo ꝙ eccleſia tenet ſuos ſcriptoꝛes eſſe veraces: ⁊ ſic au cultatẽ humane nature excedant: a ideo nullus diſciplina/
plͤnliel diẽs acquirit ſibi habituʒ credẽdi eoꝝ dictis. Sʒ nec ex tus talibus adheret certitudinaliter ex ſola hominũ narra
dndelhi hac auctoꝛitatate hñt intentũ:nam explicatio credẽdo tione quatũcũq; eos veraces reputaret:quapꝛopter ad fidẽ
ltecllel rũ coiter fit ꝑ reuelationẽ diuinã in ſacris libꝛis canoni de talibus habendam opoꝛtuit fieri miracula facultatẽ to/
i Pei cis ↄtẽtã:que quidẽ reuelatio de coĩ curſu opoꝛtet ꝙ ve tius nature excedentia: quibus viſis homines diſponeren /
aeran⸗ niat ad inferioꝛes hoĩes ꝑ maioꝛes ſicut ad hoies p an tur ad habitum fidei recipienduʒ: non enim pꝛedicationes
(e; gelos diuinoꝝ noticia ꝓuenit ſᷣm Dio.de ce.hierarch. ſeu frequentes narrationes ad hoc ſufficiunt:ſicut in alijs
ittitn Uñ qꝛ int oẽs gradus eccleſie auctoꝛitas vniuerſalis ec geſtis ſeu hiſtoꝛijs ut comuniter niſi miraculis confirmarẽ
ubüm clelie in his qᷓ ſut fidei pcellit eo no põt ĩ his deficere: tur. vñ Mar.vlti. Oño coopante ⁊ ſermonẽ ↄfirnate ſequẽ
tſt dicẽte dño ipſi petro in pſona ecclie Luẽ.xxij.Ego ꝓ te tibus ſignis.que aũt ĩ hiſtoꝛijs bellicis coiter tradũt᷑ nõ ex
venelſn rogaui petre ut nõ deficiat fides tua: iõ lʒ habitus ſidei dunt hũane nature facultatẽ: ⁊ iõ in talib ſufficit narratio
tüith a deo ſit infuſus: tñ in explicationẽ credẽdoꝝ q in ſarra continua ꝓboꝝ viroꝛum ad eoꝝ firmũ aſſenſum habẽdũ:
ind ſcriptura pncipalit ↄtinẽt recurrẽdũ ẽ ad auctoꝛitatem pſertim cũ non inueniuntur alij tales narratoes negantes:

izuine

Epiſtola pauli

quia tũc etiã i hmõi hiſtoꝛijs de reb bellicis diſciplinatus dicta vba apli de fide in hoc ca. ↄtẽta intelligẽda ſũt put (adoe
rõnabilit᷑ dubitaret:cui ꝑti ↄdictiõis aſſentiret: q̃ qdeʒ ↄdi in glo.mõ..dicto ⁊c᷑.¶ In eodẽ ca.vbi d i poſtilla:Et tüeS
ctio circa ea q̃ in ſacra ſcriptura tradũtur maxime repitur. i hec pdixit moyſes Deut᷑.xxxij. Aallb. WVGiepuuge
Maioꝛ eni ẽ turba hereticoꝝ ĩſideliũ ſeu paganoꝝ negan Entẽtia hoꝝ duoꝝ vᷣſuũ.ſ.Ipſi me puocauefr‚t cno eutt
tiũ multa de his q in ſacra ſcriptura ↄtinẽt ꝙ fideliũ credẽ⸗ Ic. Et ego ꝓuocabo eos. q̃ i carmie moſaico cõ 6 Oenbe
tiũ eadẽ. Ex qᷣbꝰ patʒ tinẽt hẽturĩ addi i. e
aſſuprũ: ſeu ancedens . ,G teone Deui. xxxij nntop
pdicte nis min. ve⸗ Icõ ergo: NHun/.q-xI. ſoſꝰ:ct qrũt aiaʒ meã. Sed ſup eiſdẽ vſibus. cipunen
eiee Aad de repulit pöpu gd dicitilli diuinũ rũſum?: gtibids oñdie i e,
dutur excedũt huma lum ſuũ:abſit. Nam ⁊ ego Reliq mihi ſeptẽ milia vi· vierna iudeoꝝ a ran
nã facultatẽ ut dictu iſraelita ſũ ex ſemine abꝛa/ roꝛũ: ꝗ ñ curuauer̃t genua xpo recedẽtiũ p in tr
eſt: de qbEccl iijca. am de trbu beniami. Nòn añ baal. Sic èergo ⁊ in hoc noſticauit: qõ ꝓ 6lghnti
