oĩum:ſicut alpha eſt pᷣlr̃a greca ⁊ o vltia. dO ¶ Beati
q la.ſto.ſuas.ads pnie ĩ pñti. Q ãt in alidblibꝛis ſbᷣdẽ
In ſanguine agni.nõ ẽ de textu:nec hẽ in antiqs biblijs
e¶ Ut ſit ptãs eoꝝ in ligno vite.i.in futuro fruãt᷑ xpo
c'diuinitate reficiunt᷑ beati intius ⁊ ehũanitate exteri
f ¶ Et ꝑ poꝛtas intrẽt ciuitatẽ.i.p obſeruatiões mãda
toꝝ intrat ad vitã eternã. g ¶ Foꝛis canes. i.guloſi ⁊

detractoꝛes ) bonos latrãtes. h ¶ Et venefici. i. inui⸗/
Et iĩpudici.i.ſeipſos iuficientes.

die veneno pleni. i .
¶ Et homicide. coꝛpalej ⁊ ſpũales. I ¶ Et idol ſuiẽ
tes. qð eſt pctĩ directe ↄ deũ. m Et ois q amar ⁊ fa
cit mẽdaciũ.ille amat q delectat᷑ mẽdacia ꝓferendo:ſed

5. n ¶EZgo ieſuj miſi ange. meũ teſti. vo. hec. ſ. pu
n ealijj.
q̃ ſi ꝑ oꝛbẽ vniuerſũ.ʒ in ſuꝑioꝛibꝰ:vt dem̃ eſt freqᷣnter
de xpᷣi excellentia:⁊ qᷓ; ad hoc ſubdit᷑ in eius perſona:
p ge ſũ radix ⁊ gen dauid.i.de radice Jeſſe: ſiẽ ðð
eſt de genere e q;nad humanitatem: ſᷣm ꝙ vr Eſa.xj.
Egrediet᷑ virga de radice ieſſe ⁊ flos de radice eiu aſcẽ
det c. qui flos eſt xps ſᷣm ſenſũ lralẽ ſicut diffuſiui fuit

prpocte it mẽdacium:nã hypocriſis eſt mẽdaciuzʒ
in fc 4

(Apoca. xxij.

ibi dcm̃. q ¶ Stella ſplẽ. 1 matutina. q;nad diuinitatẽ il
luſtrans oẽm hoiem venientẽ in hunc mnndũ: Johan. j.

bi r ¶Spũs ⁊ ſpõſa dicũt veni. nota hec eſt vera ſr̃a:⁊ ſic ha
na ſupius actũ eſt de diſtinctioõe electoꝝ ⁊ repꝛoboꝝ: ⁊? 5 lra

bẽt libꝛi coꝛ:ecti:dicit aũt ſpũſſcũj xpᷣo: s ¶ Ueni.ſ.ad iu

diciu ad iuſtos pꝛemiandu:qð dupl

diẽti vᷣba pphie libꝛi h.Si

qũuiis appoſuerit ad hec:ap

ponet deus ſup illũ plagas
ſcriptas in libꝛo iſto:⁊ ſiqs

iciter põt intelligi: vno

mõ:qꝛ facit iuſtos hꝰ
,⸗ „ „ vlcere: qui miari de
matutina. Et ſpiritus ⁊ ſpõ ſiderant a xpᷣo iudice
ſa dicũt vèni. Et q audit co mo loqndi vicle
dicat veni. Et qůi ſitit veni larp nobigemeerbun
at:ct ꝗ vult accipiat aquam inenarrabilib'.i. po⸗
vite grat.Cõtẽſtoꝛ.n.oĩ au ſtulare facit ſᷣm omej

expoſitoꝛes catholi/

co). Alio mõ:qꝛ ſicut
filius miſſus fuit in

mundũ a pꝛe ⁊ ſpiri/

tuſcõ: ſicut in ꝑpſona

diminuerit de ̈bis libꝛi croꝛ Ela xlvii. WMi
phie h:anſferet de ptẽ e d ſicut ibid iei.
libꝛo vite: ⁊ de ciĩtate ſcã: ⁊ oñſum: ſic in aduẽtu

de his q̃ ſcripta ſũt in libꝛo

ad iudiciuʒ mittetur

cat veni deſideraãdo

nõ ponat obſtaculũ. a
qua ponit᷑ pꝛedictoꝝ ↄfirmatio:qꝛ nihil ibi ↄtinet᷑ ſupfluũ

2 aduentũ 1pᷣi: vnõᷣ

ꝓut exponit grego.qm appꝛopinquat redẽptio via
tꝗ ſitit.deſiderãdo gliam. x ¶ Ueniat.pꝑ gratiam.
Et vult accipiat aquã vite.i. gliam:q eſt vita anime.
53SBratis.naʒ hic hẽ ꝑ xpᷣi meritũ in baptiſmo:dũ tamẽ
Konteſtoꝛ. Pec eſt vltima ps in

coꝛda

aut diminutũ:iõ ſubditur: b ¶ Si qs appoſuerit ad hec.

ſ. diſcrepantia a veritate euagelij:ſicut ebion cherint᷑ he/

retici qui tpe illo addebant aliqua diſcrepãtia a vitate euã
gelij:⁊ aliqua diminuebant de eius veritate:dicentes x-pᷣm
ante maria non fuiſſe:per hoc tamen non excluditur quin
poſſint aliqua dici licite:que faciunt ad declarationẽ ſacre
ſcripture:⁊a ſic fecerunt doctoꝛes ncn e Bi ui teſti
moniũ perhibet iſtoꝝ.ſ.chꝛinus. d ¶ Etiam:venio cito.
ad iudiciũ cuilibet in moꝛte:naʒ qualis vnuſquiſq; inuenit᷑
in moꝛte:talis pꝛeſentabitur ĩ iudicio:generaliter at veniet
oibus ad iudiciũ in generali reſurrectione. e¶ Ueni dñe
ieſu.hoc dicit iobhannes ↄfoꝛmando ſe ſpũſancto ⁊ ecdleſie:
iõ ſubditur eius oꝛatio pꝛo oibus fidelibꝰ:cũ di: f ¶ SGra

tia dñi noſtri ieſu xpᷣi c omnibus vobis. Amen.

¶ Exactum eſt venetijs inſigne hoc:ac inuſitatum opus biblie vna cum poſtillis venerandi

viri oꝛdinis minoꝛum fratris Nicolai de lyra:cũ
Paulum burgenſem editis: ac replicis magiſtri

additionibus per venerabileʒ epiſcopũ
atthie doꝛinck eiuſdem oꝛdinis minoꝛuʒ

fratris ⁊ theoligi optimi: charactere vero ipꝛeſſum habes iucundiſſimo: impenſaq;: curaq;
ſingulari: optimoꝛum Johannis de colonia Nicolai ienſon: ſocioꝛumq;: Olympiadibus
dominicis:anno mileſimo quodringenteſimo octuageſſimo pꝛimo pꝛidie calendas ſextiles.

iſto. Diẽ qui teſtimõiũ phi a pie a ſpuſſcõ r ſpo
bet iſtoꝝ. Etiaʒ: Vẽio lOdeſiderat piungi ec
amen. Veni dñne ieſu. Orů geſie triũphanti: qõ
domini noſtri ieſu xpᷣi cum ſ iudts finali.
omnibus nobis Amen. Et ꝗ audit.a ſpi-
e riruſeo er im Dirmtla
„ nẽ ⁊ ab eccleſia per pᷣ
Liber apocalypſ finit. dicationem. 1N

Lu. xxj dicit ſaluatoꝛ loquẽs de eð aduẽtu ad iudiciũ: Pis
ãt fieri incipiẽtib'reſpicite ⁊ leuate capita vꝛa.i.exhilarate

—

¶ Francilci monelienſis de genua in ſacroſanctã ac ſacratiſſimã bibliã Epiſtola.

Sacdrxoſancta dei pꝛecepta dictaq; condigne ſoꝛmidari ac laudibus celebꝛari non poſſe
oss ſciunt:⁊ noꝛunt. Nãq; deũ timendũ nemo eſt qui neget:quuʒ ⁊ atheome quod eſtti
meo:deus deſcendat:⁊ inde theos timoꝛ:eo ꝙ oibus ſit timendus. AUnde Stacius: Pꝛi

mus in oꝛbe deos fecit timoꝛ. Nam cũ integerrime cognoſcere ipſum minime poſſumus

tanq; noſtris viribus materia impar ⁊ altioꝛ:dignũ eſt ſalteʒ illũ timere:venerari:atq; ex

colere.hoc enim pacto te ſaluũ reddes:te incolumẽ per cuncta ſecula cõſeruabis. Scias

quippe cetera oĩia falſa vanaq;:vnde ille ſapiens: Vanitas vanitatuʒ ⁊ oĩa vanitas.hunc
ergo legas:huic pareas:⁊ ſtudeas:hic via vite: hic qͥ te beatum reddas:hic quo chꝛiſtus

de manibus caluniatoꝛis te erripiat. Memoꝛare ad hec oĩa tam phoꝛum qᷓ; poetarum
dẽa ⁊ ſentẽtias: Vnde pꝛopertiuſ:Et thebe ſteterant:altaq; troia fuit:Nec ſemꝑ barbara

memphis pyramidum miraculis gloꝛiabitur: ſed aliquando annoꝛum ſerie peribunt. .

Et Ouidius:
Tempus edax rerum tuq; inuidioſa vetuſtas
Oinia d eſtruitis:viciataq; dentibus eii.
Wnali nigra conſũmitis omnia moꝛte.

☛

abeſ ad hec vetus ⁊ nouũ dei teſtamentũ:quo chꝛiſti humanitatẽ ⁊ paſſionẽ reliquaq;

cognoſcas:habes MNicolaũ de lyra in margine clariſſime ⁊ dilucide exponentẽ:qui iunde

oꝛũ rabiẽ ⁊ perſidiaʒ oſtendit:⁊ concludit:eoſq; obſerat:habes doctoꝝ additiones atq;
replicationes:vt argumentis res ipſa melius habeatur:⁊ intelligatur:quũ ſnia ſit Cicero

nis in paradoxis: Nihil eniʒ eſt taʒ hoꝛꝛidũ taʒ incultũ qð nõ ſplẽdeſcat oꝛatione:⁊ tãq;

excolatur. Res hec noua quidẽ:⁊ laudibus excolenda:quum vno in volumine oĩa hec

coõpꝛehendas:⁊ quũ extemplo rei veritatẽ agnoſcas:non hunc:non illum queris:ſed pieꝛ
oculis habes optimos ſidoſq; interpꝛetes. Quantũ pꝛeterea debeantur oẽs ſũmis opia
miſq; Johanni de colonia:Hicolao ienſon ſocijſq;:qui hac tẽpeſtate nobis taleʒ animi

fructum dedere:⁊ excogitarunt:pꝛofecto nec res tanta laudibus poſſet celebꝛari.Et q;ta

ſunt diligẽtia emẽdata diſputataqʒ oĩa:que addita ĩmutataue fuere:ipſe ego ſũ teſtis.hoc
gaudeas:hoc letare:nã oĩa ſine vitio leges ⁊ menda:pꝛeterea quo ſunt iucundiſſimo cha

ractere conſecta:eſt enim adeo expolitus:adeo dilucidus:adeo iucundus:vt nihil ſupꝛa.
Seld qnta diligentia cura ac ſolicitudine ſunt elaboꝛata:ſatis hec omnia patent intuenti.

quoꝛſum hec:ſunt eoꝝ oĩa adeo argute inuenta:adeo pulcherrima ⁊ iucunda:vt nihil ſit
qð addas:vel detrahas. Aos itaq; oẽs hoꝛtoꝛ ⁊ moneo:vt hunc oẽs habeatis:⁊ legatis

vt dei verba cum ſido exponente intelligatis cognoſcatiſq;.

. . 4

Sed vnum ſcias o lecioꝛ ꝙ characteres inuenies in textu ⁊ in poſtillis tali ſigno l:⁊ q;q;
in poſtillis nõ ſint illa oĩa textus verba que ſignata fuere ⁊ cõpꝛehẽſa cuʒ illo charactere
in textu: ſed tantũ pꝛincipiũ texius: tñ ſcias velim:exponentẽ oĩa illa cõpꝛehendere:q̃ co⸗
tinet:⁊ ãplectitur dictus character in textu:hec eni fecimus ne bis eadeʒ res dicatur:⁊ ſic

ne faſtidia generaret. Scribitur enim: Fruſtra ſit per plura: qdᷣ poteſt ſieri per paucioꝛa.

ů

—— —

—+ —

— —,, — —— — ——

82
pꝛimuʒz vacat

bꝛologus pᷣmus
aci intellectuʒ
Auia vero

iy pulchruucfe,

tria. Et iia
Ibi i abſcõdita
dicit᷑ metrum

cum eſt et
ſufficit

inteꝛpꝛes: iue.
c
Incipit liber

qua luce
facta eſt
gallico vbi
communiter

dD
Omne lignũ
vel carentia
tentationem

pꝛaua oppug.
igitur mulier

e
figurari in
Non ꝑmanebit
Hic conſequent᷑
obediẽs mãda.
tpibꝰ pinuiot⸗ is

Item poſt illa
deus vnde ⁊c̃.

eum foas

vt pꝛedictuʒ

g
filium ſuum
cuʒ hoſtijs 7
implicare dicẽ.
ſignũ pꝑ moduʒ
dit ea leberct

ego obtuli
pauci in
virtutem: 2·
ſuꝑp habenda
non eſide tex.
Ruben vero
cauebat ne
ſecũdo diuina
fmuiun ideſt

Pꝛofectuſq;
oſt hec
oſeph: ꝓut

nbotes lenſeriz

oſtilla ſuper
mponens poſ.
erat. Septem
ſiue vepꝛe

ſed etiam

pꝛimo po.

penas ?

pꝛeallegatij i

manũ tuam

voluerunt ißo

erat aliss
quo paſcha

in couenticulis
Et idurabo coꝛ
dubia: vnum
Non facies
mana dſimm
facile eſt

ſine vxoꝛe

lationis 2

Ppoſitionis:eo

linea pꝛotracta
vnius parietis
Rones autem

In quibꝰ ſancti

q.
eſt domini. i.

ranſlatio ſa.
theologice dẽm

ipᷣe pꝛecedas
quando dixit
moyſen

8
Leuitici. Ca.

pncipalii figu.

Si capꝛa

LCoeapitulum. v.

LCirca igit᷑ lepꝛã
cipiebat oꝛna. .

dicitur ſic: Pec
9 —MN
Et ſiquidem le.

exquo ꝓ lotoeʒ
ſua ſanatione

Locutus quoq;

agit᷑ de tempoꝛe
holocauſtũ do.

eum in carcereʒ

muratij ſemper

V
ſine licentia
ſub manu

betq; ſacerdos

xij.diebus

ad pondus ſan.

fideliſſimus eſt
bꝛeuiauit quia

mẽſe:vt dictum
teſtes vt coꝛam
qꝛ homo videt

ſed ratione

Quis dinume.
hebꝛei perfecte
rum ſanguineʒ
mo yſes pᷣdictũ

ꝓmiſſionis cir.

Regiſtrum chartaꝝ
ad motẽ altiſſi. Si dixerit
habitatoõis eoꝛ: 5
de cognatione ſaul per dauid
tranſlatio nr̃a confidebat de
3 ſevoltura ſamu.
Oꝛdinaut᷑:quia indeterminatis
ctaruʒ gentium CLomedentes ⁊
bᷣmo de doctri. d
Paulatim ata vt pꝛ Geñ.x.
Et ꝓcidi ante ancillas ſeruoz
„ põt tñ exponi
li ⁊ pꝛo idef operibus tẽpli
que fiebant in rus auteʒ ſoba.
Hoc quod dicit᷑
erant quattuoꝛ quaſi multum
Circa pꝛimum ꝗꝙ nullus poſſit
„ aggrediar eum
ephꝛaim ? expedire.Et
quod facit ad hic viuere
boꝛ ſceleris kk„
hoc omnẽ deri. puella ad
ceſſoꝛeʒ ⁊ ppimn z inde cepit
2 Et poſuit
Incipit ꝓplogus dictũ fuit.j.reg.
vbi talia ſigna fit in ſomnis
Numeri. xxij. „
Raab:quia ſuper baſem
tranſiſſet 2 nem hoſtiaruʒ
f imminẽte bello
gabaonitis in. mnniuit gaxer
Omne quod Fecitq; vt täta
runt alique tñn M20%“
patet lr̃a vſq; incepit regnare
enim ſoꝛtium cietate pſectoꝛꝝꝛ
thiarim vrbe ad imaginẽ dei
A4 Altaria tua
Poſtilla ſupper App̃hẽdite eos
ipſi ephꝛaim n
Et ſecundo de ſuũ pᷣmogenitũ
cerat quondam currerit tibi
quia clementia pꝛopter cultum
B patet littera
pꝛopter quod poterimꝰnullo
ſupꝛadictumꝛ %
annũciatio an. Juqdicabat ppłʒ
mulieris deſpõ. crederent ipᷣm
modum in eruũt. Hic conſe.
CL miſit nücios
Poſtilla ſup li. cõſequent᷑ ponit
eſt fundamenti coꝛpoꝛa fuerũt
Incipit pꝛolos Expoſitio con.
de ioſue. aad Quod in me
creditis reſurre. Logunt coadu.
triſticie aaue regma ſaba
omnibus angek Geñ.xxxviij.
E ante habuit
poteſtatis ? △
non recuſauit trãſmigrationẽ
verum per aa ꝓlicet dauic
federatos ·.· hi quoq;. Hie
aliquando fiãt Miſit. xiiij.
Fy pveſt idem
ſarcine 7 K˖
quia futurum agdoptionem p̃.
oꝛdinantes in los vero vbi
dauid perſona. ſubdit᷑: Aurum

Secũdus paiy.
in ſinc gpituli

regni vixit

In ſecunda

Tulus deßchtur
Maxime quia
ſtributõͤnibujq
eſt con euz

Incipit pꝛolog

Pꝛimus liber
regis animati

nunqᷓ;: qꝛ poſt
regni Vrabant

ei miſicoꝛdiam
Optimatej aũt
Et oꝛauimus
incitaretur ad
domos ad

Serudis liber
lis ſuis 7.

pte pꝛecedẽti

babylonie re.

3
Poſtilla ſuper

fuerat ſeptem
perabant᷑:hoc
fumus eius
ena 711

Tunc miſerunt

ſit populus
ligatione ipᷣlus

in tres:quia

ca.pꝛece.nam
bB

ſtica biſtoꝛia

Poni regis

ſimilitudinẽ qe
diuinũ amoꝛezʒ
ca.

c
Incipit ᷣmus

eco in latinuʒ
ſuper eſdram
infirmitatẽ po.

poſſum eum
ddO

que cauſabat

lit ab amicco

ſeruit.p hoc

Conſequenter

gteos foppſ
t eos qͥ oppᷣſſi
pꝛouidendo eoj
maxime ſʒ opi.
Ramos eius
tibi ẽ ſauai

cuius cã ſubdit
ſubito apparu.

in hemiſperio
hypocriſis cum
laboꝛent: vt pʒ

88
cebãt mala:ſed
cognoſcendum

loco mipicoꝛdie

matutina:quia

q.d.nullus:qꝛ

ags
Poſtilla vene.
tertiũ ſcienduz
Matt. vij. vbꝛ
ſed hoc nihil
tamen Horloꝛes

Domine ne in
peꝛedictis. Et

eſt iuſtũ inqtuʒ

dinina pꝛo

—☛

pfpi ſublimitas

c

imminentium
diſciplina tua .
ſubdit᷑: Si mei

ſalus dextere
tres:qꝛ tractat
dd

factum:ex quo
Afferte dño fi.

ſaulis poſitus

aſſeqᷣ ſuũ intẽtũ

Beati quoꝛum
ee

quia ſicut dictũ

ſubdit᷑: Inetnuʒ
cecidi in tam

Dixi.i.firmiter

ſcilicet culpe.
ff

iſrael:diſſolutũ

magnificẽtiam

habebo timere

Burgeñ. expoit

deceptonẽ ꝓxi.
Meũ peccãdo

noſtroꝝ a qbꝰ
obliuio:talis

Dicit tñ ſe hec

rectitudine.
hh

celeſii eſt chart.
hoc eſt quccd

humanitatem
iſte rex eſt filius
Et neſciui
ii
legunt facta
cõcupiſcẽtie qꝛ

dẽ: Et excitatus

Lirca pᷣmum
tum ani hoc

quaãtũcũq; iuſti

rendã viam ac.

vero eius dicũt

pꝛincipium ibi:

foꝛtitudini ꝰ
reuerteretur ad

adoꝛatõe quoʒ
Expõ ꝓlogi in

bonitatis illius

ſicut plenius vocauit nomen
II ag euitandum
gloꝛioſe ⁊ pfec. feciſtis odoꝛem
exponũt igitu· Et hos qui te
pmittit euenie pyy
veritatem ciraa Memoꝛes erat
Uenite. non ſicut in ꝓpꝛia:
mm etalis noticie cũ
ad pmuʒ argu. Fili accedẽs ⁊c.
cognouit occa. alio mõ ſupple
tote. Dic ñnter 3
deſiccat: Joſue ctyranni deiecti
coſtanter cotra ei confoꝛmari
dDici de potate apud ꝓximos
anna que ppter. Et ira. punis
iudaiſmuʒ ſuuie 77
CLonturbati ni. Capitulũ.xxiij.
phlſecutõe ⁊ ppli ſunt. Sup ſoleʒ
oo dlicik hercules
non ſolum ſunt nõ ꝓmittuntur
viij. Nõ in ſolio pſone ſue ꝓpis
ſingulare eſt ꝙ 25 —
derelinquentes Opere tuo cre.
hoꝛuʒ canticoꝛ Et opus.ne
pp penités. Quid
erant ſibi di. iii. reg. xvij.
vbi ſolenniter ibi:cũ opario
ſm tres graas v22n
in quolibet vſu Manus excelſi
34 nati.naʒ eoꝛum
Quia ad te laudandi deum
meaʒ ꝓ peccato ſequit᷑ n. ibi
vtentium: ſed AM
verbis ſuis:qeꝛ Incipit plogus
rIT tidmere.i ſoꝛs
Expoſitio plo. MNon intellexit
Poſtilla vene. figelis.i.pꝛius
Parabo.ſalo. gomoꝛꝛe:quaſi
Eo qꝙ exoſam 1BB
pꝛudentia de apparitõ fiebat
888 cccceperũt aliqᷓs
verte impFios meleſti eſtis Tc.
vtie ⁊ honoꝛa. in cineres itactij
in pꝛoſperitate ſcipere.bñ igik
dicta 7 cogitaat LICI
Gloꝛia filioꝛu, vt allegatũ eſt
tt dee plenitudine
Dens putridus fugerunt ad lo.
põt tũ poꝛtiari chꝛiſtiana:
Qui peruerſis Alb adlone eniz
equoz vauuii DdNe—
trãſcẽdentia eniq poſt capti.
v́yy popheta etiaz
ſibi mõ dicco locutus fuerat
aliquod maluz audiuim'głiam
pꝓpi quod vicit ſingulare p plu.
Et pꝛecepta EEgff
oſideratõe poſ. gibbũ ſup doꝛ.
uunu ſuWuapientie. xij.
meũ.modus eſt amoꝛe cultus

opulẽta:qꝛ ibi
lbicla oſiti

boſtea per

Et de filis tuis

Regiſtrum chartaꝝ

apparẽtiã viſus
Unuſqſq;. Hic

quod exponit᷑

appꝛopat᷑ filio

xpᷣi receperunt

tertio concludit᷑

fidelibus aljs

T foꝛnicarie
aias noſtras i.

cie ⁊ veritatis
imperiũ roma.

ſeculo.i.gẽtiles

trãſire cui bona

Incipit expõ ꝓ.

Poſtilla fratris
oñs ex ignoꝛã.

deute. ij. c. dñs
modo debuit

KRK
A die qᷓ egreſſi

auerſione ↄten.
lucre celi vſqq
de theſauris ſu.
adulterũ in eo

diuina directi
conſtãtia:quia
in vꝛbe hac
paſtoꝛes tuos
7 adduxit ⁊c̃.

rẽ figuratam
xx. annis ?

cuſſi femirr

ad hebꝛeos

cognouerũt in.
un?

ergo pnceps
fuglẽte: m c/
iungit᷑:⁊ pꝛimo

In ca.xliiij.
ſũt ſuꝑ locuſtaj
ſuis aduerſari,/

Incipit poſtilla

regẽ ⁊ pncipes

hHabitare in ea

Ibãt apli gau.

vulgata editio

Moypſi:deute.
apoſtolus ſatis
trãſlatõneʒ.lxx.
enim erat anti.
QQ

ſed lr̃alis:cum

apparet via

Anteq reuela.

in egyptum
SS

hieruſaleʒ ſeu .
talit diſpdendũ

Zecirco ego
Et factum eſt
Que obmu.

In tpe afflic.
Tollã qppe

lignü ioſeph
Diripias ſpolia

qui vocat᷑ hic
ESE

pis pᷣmiſſis

neſtre. Contra
de ſancto vic.
eſt ⁊c. eſt re.

Sciendũ tin

An
Uſq; ad plagaʒ
chades:de qbuj

hec anctoꝛitas

ibideʒ.Ex quo
chariſtie ſacr̃m

modus illoꝛum

nabuchogono.
ſed quia ipʒʒ re.
regnum ſuum

eſt ab eo an.
coõtra danielẽ
i. quatuoꝛ reg.

abpoſtolus ad
AAMAM“

machabeoꝛ
non habemus
continebat᷑ du.

BBB

Et ſtabat in
leuabunt᷑. quia

tempus quale

turus imediate
KKk

nabath: vel

Uoca nomen

Uadam poſt
ex decurſu il.
idolatrie

in hebꝛeo habek
ODOd Quoniam ißi
Audiſioquia

autem non eſſ
dicendũ ꝙ ſitis
gloꝛie ꝑ miniſ.

Incipit expoſi.
enim locuſte
etiam notatur
lonice tẽpoe
repetitio eeft

aliquod dubii EEE
vero verbum it occaſio ſpali)/
vnciaru; panis Et aſcendet
ctos veſtroo idumee 7 oces
RRA ei donũ ꝓphie
decepi pꝓphetazʒ ignis ⁊c᷑. dicunt
ↄſonat ei qucd Fff

gladios ſuos.
modus:ibi Et

HH 7
Incipit expõ
BSB

mee ⁊ in glia
hiſtoꝛie ioſue

patribus ð hoc
baine ponik

ditio
ponit tractatus
funiculus men.

EX

deus i humana
nouiſſima ho.

Qui cuſtodiũt
xpᷣi per enoch

qñ regem egy.

Ala
Incipit plogus
per figuram
ciuibus nõ cogi
Et oꝛnatus

patũ militie
Bb

Et alchimum
peruios cum
Et ingrauatum

the ⁊ populi

cultui deputatł
Ineternum

Rex aũt perſe.

ponitur eoꝛum

electos.ſ.abꝛa.
Cum pauci eſ.

Oo
Judas vero
Sed reuerſi ⁊c̃.
bijs ſcirent ho.

latoꝛes oꝛdinã.
littera regij pꝛe.
Ee

bmuz vacart
Incipit poſtilla

erant quatuoꝛ

Mattheus exx
ribi. ceſſan.

interficere nmne

qui chꝛiſtus
ſecunda que

liij. vbi

mar. v. dicitur

ieſum: ſed añq
rentiũ:ad quaʒ

ſubiungitur cõ

PHh

euaneſcit: ppter
tus ꝑ apertum

venit ad eos

Ois plantatio

inferunt ſi

Ab initio auteʒ
pncipalit ſicut
ptinent. hoc

ad eruditioneʒ
inducit ſuiipᷣiuſ

ſit genitus
poõderis multuʒ
pſe rũdens

vera eſt ſicut

Tert a ad acti.

Non licet eos
tum iebꝛiatiuũ
uotione ad
Incipit pemiuʒ
xit lex:ſed
Mm

ix.exceptis

q ibi faceret

glia faciebat

Et iteruʒ exiens
Et trãſfigurat
in

Erat autẽ hoꝛa
in pꝛimitiua
compleuit.Cui
illo:eo ꝙ pᷣdẽm

relinq: ꝙ infa.

„ Oo
dit vnã opionẽ
habet iohis.j.
hẽ in trãſlatõne
ſubductis ad
æ ſanarentur

P
qꝛ inter biertmn
Factũ eſt autem

quod chꝛiſtus

Ut det illis

remanẽtes fue.

„Oq9
ps incidentalis
ideo mna in

iacitur rete
ſignoꝝ iudiciuʒ
Incipit pemiuʒ
hoc ſuum

Johannes. In

currendũ añ

icet fieri repau.

8
dico tibi niſi
in noie vnige.

Quia murmu.
ideo quantux,
ad ſui liberati.
habebant noti.
Ptãtem habeo

’

2 —— .

— —òð

Avy
ꝓ hoc mereat
rumoꝛes quos
qualit᷑ cayphas

2 indcoꝝ inſi.

⁊ iſti tenebant᷑

humanitatis

medicie ⁊ pur.
ↄtẽpſerũt ſicut
lm manikteſtat

Pe
qua dabatur

Et baiulãs ſibi

veritas coꝛꝛe.

Incipit pemiũ
JIncipit ꝓlogus
non ſufficiebat
ex inuidia oꝛiũt᷑

quoddã dictuʒ

Aaa
ſicut dñatur
Operatum eſt
vita 7 pax

Quis ↄtra nos

impleta in
Bbb
ego di. do.

eſt verbum: vt

in moꝛibus
erat pꝛeſtitum
vltimũ potuit
Ccc

eſt vſus matri.
Et pꝛopter hoc

Oia pꝑ ipᷣm fcã

coꝛinthijs ſi ſũ.
ipᷣi xpᷣo:⁊ ideo
Dod
habens donuʒz
mandata ei
eodem ca.
Nouiſſimus
fideliũ ſalute
l.leipſum
Eee
OQia penalia

aſſignat roõnem

poteſtate:licet

Pꝛima adhuc
Nequis me
Fff

Et tempoꝛa:vt
vos faſcinauit
de carne
merito:Quod

Incipit epiſtola
ieize vl videã
mili illü. ſ. ante
Itaq; frẽs mei
Circa pꝛimum

2
ſibi cõiuncti nõ

Sententia glo.
humanitas xpᷣi

cuʒ dè: Limo.

tales a fide

3
potius habet᷑
hoc ſeculum.i.
requiritur ĩ dei
Neminẽ blaſ.
ſeruus tuus:⁊

Nicolai de lyra ſuper totam bibliam

iu quo :afſabar

contra ve.te.
obſtinatione in
feſtinatio eſt ꝑ
quocunq; alio

cõtemptuʒ mũ.

ego ponã lr̃am
apparuit in foꝛ.

Pabentes itaq
q̃ aufert culpazʒ

eni duo credere

Poſtilla ſuper
vite nutritiue
ꝓpꝛie hebꝛaice
ſũt diuiſa idio.
quia li donec
iudeos refert

feruoꝛe chari.
ſed a caſtitate

gnanias. ſe

8
tpe de vocatoͤne
aͤgelo thiathire
pᷣdicatio pauli
Ut oẽs vbiq;
cetera patent

9,
eũ dãnationem

o paule:quia
na oẽs euaſerũt
dicit hic:Euã.
coſtes:tunc.n.
Chariſſimi.hic
vt eſt virtus
in iudicio finali
Epla ſecunda

1
Ois qui natus
Chariſimi.De
in aqua ſolum
beatitudo ap.
felicitatis:acd

faciens multas Et moꝛtuus es

capienda:ſicut
conſolando me
intantuũ afflixit
dicti nominanf
3
coſdroe.non
autem dicte
tẽpoꝛis:cuius
ipe indiffereni

14.
feſtinabat ver.
in capite eius
vſq; ad mundi
relurgent.n.in

Regiſtrũ libelli

q̃rundã qonuʒj.

Incipit libellus
de ſuſcitatione

pax:quia dñs

finis

Laus deo.

– . .
8 „* „— L64 S .
. . „* „
3 „ — — l
.
.
5*
.
5 7
.
.
.
.
5
4*

*
S
7
*
„
.
. ——
24 . — .
— .
.
5
* * . „
. ⸗ *
R . *
.
. 1
. . .
. . 4
S= 2. . *
* . 4 . .
– * . .
„ „ *
* . 4
.
.
.* SLõ R
. . . *
. —
.
.
. . .
S *
* „
„ .
4 .
„
4 8
. . . 3
.
5
7 .
. . . . . 8
P
.
.
ı
.
„ 4 4
.

. 3 —
X .
—
. .
ððð 6 —
D
3 .
—
.
17 .
.
. 1 5
5
S

4 —
2
= „
„
„
.
* . 2
6 2 6
— .
4
— 5
—,
2 4
4 = 5
5S
2 2
7
= 5 .
.
S 4
2
3 8 .
7
.
.
4
1
. . — .

2
1 .
— . 3
— —
7
2 2
3 .
4 —
* .
7
X
. .
3
7
4 .
4 . 4
2
4
—
. „

— . — S
. 4
e 2
1. 8 . “
. = . * 5
.
4 — —
† . —„ „
7 S
4 *
. .
* .
. . .
. „ .
4 2
.
5 4
. 7

1
. .
1
– . . —
.
*
1 — 2.
4 .
4
4 jY
.
4
, .
*
— „ 4 .
35
. 1
1
. .
12 N
„½
1
.
8
„
4 .
i, 45
.
7 6£ .
5
1 1
1
.
7 — „
„
7
.
. —
X
.
7 .
1
,
.
22
6=
. 1 .
7*
4 2
7. 7
„ —

E

. 5 5
* – R „ *
2* . B 4 “ .
* . „ RZ 8
7„
. * .
— 2* .
. *
. 5 *
. 7 . 7 .
* * „
* 7
* *
8
N=
5 .
2 „* 4 . .
8 MD 4 4 5 2 .
2
* „
2 Sð „ 45 2 4 Wr . .
4 5 R* 3
. . 4
. . . .
5 .
4 L
. 5 ;— . 4
. „ 1 * 4
4 X „ 4 .
* .
„ * „* „* * 2 . . 8
Wü . ”
5 * 5 * 4
* -
* „ D . .
4 . H . 5 * 8 *
5
2 4 „ “ 4
. „ * .
. 4 . U
. 8 X
. 5
„ * 4 .
* & * E * „ 4
9 „. 2 . . 1.
1 5 4 . 5„ *
ül . . 5 .„
»„D *
. . . .
. „ 4 . . 4 . 7
5
. . . . . .
.
„ . .
* 2* j D
4 * *
4. . 4 . 4 . .
. 2 7 .
4
5 * 2 4
4 W „. . 4
. 5
. lä
. . .
. . . ₰ 4 –
R —
.
* 4 3
.
. 2 . 8
4 * „ . . 4 „ 1 4
H .
l * .* 4
. „ 8
. . „ * . – . RWKr 4 5
. 44 . . * 2 *
₰½ 4 — — . . —
— ——— —

4

½ MD —— — 8 „

7

,. : Xi. .
(ad . toꝛib:ſcelerat ⁊ ↄtamiatis:patricidij ⁊ matricidij:ho

7
—

Ee 64.
„

206 . 5

62

n.

Incipit poſtilla ſuꝑ mattheũ fratris nicolai de lyra
—— oꝛdinis fratz minox.
AUaatuoꝛ facies vni Exech.j.
ſcðʒ ꝙ ſcribit bis grego. ſup o
Ecech.pꝛima pte homel.iij.
Oꝛ ꝑ faciẽ vnuſqſq; cosſcit᷑
recte ꝑ faciẽ noticia ðſignat᷑
Tex at ſeu doct᷑na euàgelica
lʒ ſit vna:qꝛ ab vnigenito fi
lio ði data ⁊ ad vnuũ finẽ oꝛ
Alalata: vt videbitur inferius
tamen druplicinoticia excellit omnem aliam legem da
taʒ:hũanã:⁊ diuinã:⁊ iõ de ipᷣa añ dꝛ:Quatuor facies
vni. Ad cuius euidentiaʒ aduertenð ꝙ cuiuſlibʒ leg cõ/
ueniet ſũt quatuoꝛ date ↄditioes. egis.n. ꝓpuʒ ẽ vici⸗
extirpare:moꝛes ſeu act hoĩuʒ oꝛdinare:iducere ad feli-
citate et plane ac lucide tradẽ veritatẽ. In his aũt q̃tu
oꝛ cõditioniblex ſeu doctrina euãgelica excellit oẽʒ ali
aʒ legẽ diuinã ⁊ humanaʒ:vt patebit diſcurrendo p ſin
gula. Pꝛima igit᷑ cõditio legis ẽ ꝙ dʒ vicia extirpare.acd
boc eni leges ſut date: vt quos pᷣuata caſtigatio cohibẽ
nõ potuit: metu penax: q legib infligunt᷑ a malicijs re-
trahant᷑. Pꝛopter qð diẽ apls.j.ad timotheũ p ca. Lex
iuſto nõ ẽ poſita:ſʒ iniuſtis ⁊ nõ ſubditis:ipijs pecca/

micidis ⁊ foꝛnicarijs:maſculoꝝ ↄcubitoꝛib:plagiarijs
mẽdacib'a piuris:⁊ ſidd aliud ſane doctrine aduerſat᷑.
In hac aũt extirpatioe vicioꝝ lex humana inuẽit᷑ defe
ctiua:qꝛ nõ põt ꝓhibẽ oĩia mala.Cuſ ro ẽ:qꝛ lex cõita-
ti pponit᷑ obſuanda:i cõitate aũt pauci iueniunt virtu⸗
oſi ⁊ perſecti:⁊ ples impfecti ⁊ ðfectuoſi:⁊ io ſic pueris
aliqᷓ ꝑmittunt᷑ qᷓ non pmitterent᷑ viris pfectis:ita in legi
bus ꝗ coitati puande imponunt᷑:aliq̃ mala minoꝛa per
mitttunt᷑ vt maioꝛa euitent᷑:ſicut lex ciuilis meretrices
in ciuitatib' pmittit:ne reſpu.pp ipfegionẽ miłtitudis:
q̃ caſtitatẽ obſuare nõ põt:diſſenſionibꝰ q pꝑ libidineʒ
inſurgerent:oturbet᷑ vnde dicẽ aug.in l de oꝛdie: Au-
fer meretrices a ciuitatibꝰ:⁊ oĩa ↄturbab libidinibuj
Uerũtñ iſta mala q̃ bono mõ auferre nõ põt:relidt di/
uino iudicio puniẽda.Uñ diẽ aug.pᷣmo de libero arbi
triõ : Lex iſta ꝗ regẽdis ciuitatibʒ fert:mlta ocedit at
ipunita reliquit:q ꝑ diuinã puidentiã vindicant᷑. Silr

—— ððẽ

lex moſaica diuinit data aliqua mala permittit:ſic ꝑ/
miſit dare libellũ repudij:vt hẽt᷑ Deutero.xxiiij. Ne vi
ri vxoꝛes interficerẽt: ⁊ tradere ad vſuram extraneis:
ne frẽs ppꝛios grauarent:vt hẽ Deutero.xxiij. Cub rõ
fuit:qꝛ lex illa fuit data poplo rudi:dure ceruicis ⁊ im/
pfecto:iõ ſũt eis ꝑmiſſa aliq mala minoꝛa:vt euitentur
maioꝛa:pp qð ſaluatoꝛ matth.xix.dicit iudeis ð pmiſ/
ſione libelli repudij:Ad duritiã coꝛdis veſtri pmiſit vo
bis dimittẽ vxoꝛes vẽas. Sic igr̃ pʒ ꝙ taʒ lex hũana qᷓ;
moſaica ꝑmittit aliq̃ mala:⁊ ſic q̃ntũ ad hoc ẽ ipfecta:
ſed lex euangelica nullũ malũ ꝑmittit tanq; ꝑfectiſſima
ſʒ oĩa excludit ⁊ puniẽda pᷣdicit:pꝑ qð łegiſſatoꝛ euan/
gelic ieſus chꝛiſtus dicit matth.xij. Dico aũt vobis
„de i verbo ocioſo qð locuti fuerint hoĩes ſuꝑ traʒ red-/
dent rõnẽ in die iudicij.ſi de oĩ vbo ocioſo:młtomagij
de nociuo:⁊ ſi de vbo:młtomag de facto.⁊ ſic pʒ pᷣmuʒ
vz arke pcellit oẽʒ aliã legẽ in extirpatione

maloꝝ.(ad legẽ ptinet moꝛes ſeu actuj humanos ad
bonũ oꝛdiare:vñ oic phᷣj.ij.ethi.Intẽtio cuiuſlibʒ legiſ
latoꝛis ẽ ciues facẽ bonos. In hoc quoq; inuenit᷑ lex hu
mana defectiua:qꝛ hõ nõ põt de ſecreil coꝛdiũ iudicaẽ:
⁊ io nõ põt lex humana niſi de actib exterioꝛib'oꝛdia/-
re:vñ dẽ.j.regũ.xvj.c. homo videt ea q̊ patẽt:de aũt ĩ
tuet᷑ coꝛ.⁊ io ad legẽ diuinã ſolã ꝑtinẽt acv itcrioꝛes oꝛ

.

2

„

*

dinare. Sed ⁊ lex moſaica inuenit in hoc defectiua:pp q
Da voctoꝛibantiquij ꝙ lex vetuj ꝓhibebat manũ no aiuʒ
Thabet in gloſa ſupꝑ eplaʒ ad Phil.iij.c. Qð duplr poõt in·⸗
telligi: vno modo erronee:⁊ ſic intelligebãt doctoꝛej iude/

orũ dicentes voluntatẽ malã nõ eſſe peccatũ niſi aliqͥ mõò

exeat in actũ:vt pʒ pꝑ ioſe phuͤ xii luantiqtatũ. Et qñ argu

ebat᷑ ð eos:qꝛ ſcriptũ ẽ Exodi.xx.Nõ cocupiſces vxoꝛẽ ꝓ

ximi tui. Rndebat ſic:ꝙ hoc pᷣcepto non phibet᷑ concupi

ſcẽtia interioꝛ:ſʒ mãifeſtatio exterioꝛ:quaſi dicẽt:Nõ cõcu⸗
piſces.i. ſigna cocupiſcẽtie nõ facies:vt aãplexus ⁊ oſcula:vl
oſimilia. Sʒ hoc maifeſte pʒ falſũ:q; actᷣexterioꝛ nõ habet

maliciã vlł bonitatẽ moralẽ:niſi inqntũ ꝓcedit ab actu in/

⁊ pctm̃. Alio modo intelligit᷑ pdictũ verbũ.ſ.ꝙ lex vet p/⸗
hibebat manũ nõ aiuʒ:ſane ⁊ bene:vʒ ꝙ lex vet᷑ in paucis

pꝓphibebat animũ ſeu cocupiſcẽtiã interioꝛẽ:videlʒ i vicio

mechie ⁊ auaricie tm: ⁊ adhuc licʒ ꝓhiberet in illis cõcupi
ſcentiax: nõ tñ traſgreſſoꝛib infligebat aliquã penaʒ: ⁊ ido
in talibꝰ inuenit᷑ impꝑfecta.Lex aut euangelica ct
ſima generalit᷑ ibet cõcupiſcentia malã:⁊ ↄcupiſcentibꝰ
indicit penã infligendã: pꝛopt qð ſaluatoꝛ Matth.v. diẽ:
Audiſtis qꝛ dictũ eſt antiquis: Nõ occides:qui aũt occide⸗
rit reus erit iudicio. Ego aũt dico vohis:qꝛ omnis ꝗ iraſci
tur fratri ſuo reus erit iudicio.⁊ eodẽ modo dic in alijs pᷣ/
ceptis.Ex quo pʒ ꝙ lex euãgelica nõ ſolũ oꝛdinat act exte⸗
rioꝛes ſʒ generaliter act᷑ interioꝛes:⁊ ſic pʒ ſecũdũ.¶ ʒ8 dico
ꝙ ad legẽ ptinet ad felicitatẽ hoies induce. Uerũtamen lex
humana nõ iducit niſi ad felicitatẽ politicã:que eſt tranql/
lus ⁊ pacificus ſtatciuitatis in vita iſta moꝛtali. Hõ auteʒ
ſcõm intellectũ qui ẽ ps pꝛicipalioꝛ hõis imoꝛtal eſt: vt dẽ
x.ethi.⁊ iõ opoꝛtet aliã felicitatẽ extra vitaʒ iſta aſſignare:
ad hanc aũt lex diuina oꝛdinat: qð nõ põt facẽ lex huma-/
na.per hoc eni neceſſita ſacre doctrine ab oibus doctoꝛibꝰ
aſſignat᷑:qꝛ homo ad qndam beatitudinẽ ſuꝑnaturaleʒ oꝛ/
dinat᷑:ad quã ꝑ legẽ ſibi diuinit᷑ reuelatã dirigit᷑. erũtñ
7 in hoc lex moſaica inuenit᷑ defectiua:qꝛ beatitudo ſuꝑna
turalis nõ habet᷑ niſi ꝑ gram:ſcõum qꝙdẽ ro.vj. Gratia dei
vita eina.hãc aũt graz lex moſaica nõ dabat:ſed tm ad ip-
ſaʒ diſponebat: ꝓpter hoc dĩ ad Hebꝛ.vij. Nihil eni ad per
fectũ adduxit lex. ſed hanc perfectionẽ a chꝛiſto dandaʒ ex-
pectabat ſcõʒ ꝙ ſcribit᷑ Johis.j.Lex per moyſen data ẽ:gr̃a
veritaj ꝑ ieſu chꝛiſtuʒ facta ẽ.ꝓpter qð ſaluatoꝛ in pꝛinci
pio euangelice legis dicit: Matth.iiij. Penitentia agite ap/
ppinquabit eni regni celoꝛũ.⁊ ſic pʒ tertiũ. ¶ Quarto ad
legẽ ꝑtinet veritatẽ plane ac lucide tradere.cuirõ eſt quia
lex pponitur multitudini intelligenda ſeruanda:i multi
tudine aũt plures ſũt deſicientes ingenio: ⁊ pauci ſubtiles
ingenioſi:ꝓpter qð lex que multitudini ꝓponitur debet
veritatẽ lucide ac plane tradere. In hoc aũt inuenit᷑ lex hu-
mana defectiua:qꝛ ibi inueniunt᷑ multe obſcuritates ⁊ per-
plexitates:qð patet ꝓpter legum multitudinẽ ac varietatẽ
⁊ mutationẽ:⁊ aliquaꝝ abrogationẽ:vt pʒ intuenti iura ci
uilia 1 canõica. Sili in hoc deficit lex moſaica:qꝛ i velami
nibus ⁊ figuris tradit veritatẽ de agibilibus ⁊ credendis.

In cub figura mo yſes velata facie loquebat᷑ ad pplłʒ: vt hẽ

Exodi.xxxiiij.pꝓpter qð dicit aplłs.j.coꝛ.x.Oia ĩ figura co/
tingebãt illis:ſʒ lex euangelica in hoc inuenit᷑ pfecta:qꝛ veri
taj ꝗᷓ in veteri teſtamento ĩ figun latebat occulta:p euidẽti-
am fci fcã ẽ mãifeſta. In cuius ſignũ ĩ paſſiõe dni qñ my-

ſteria noue legis fuerũt ipleta velũ tepli ſciſſum ẽ i duo me/

dia: Luce.xxiij. pꝛopt qð dicit ſaluatoꝛ. Johis.xvj. Uenit
Poꝛa cũ iaʒ nõ in ꝓuerbijs loquar vobis:ſʒ palaʒ de patre
ãnunciabo vobis. ſequit: Dicũt ei diſcipuli: Ecce nũc pa
lam loqueris ⁊ ꝓuerbiũ nullũ dicis.⁊ ſic patet qrtuʒ: vʒ q;
lex euãgelica excedit omnẽ alia legẽ in tradedo plane ac lu-
cide veritateʒ. De his qtuoꝛ pᷣdictis dẽ pſ.xviij. 1D. i.

„ L.NN

„

*

„„
.M
.

2

C2

R

Balancde Q

N Focus O

10

-Euroskala Offset

VierfarbSelector Standard“

Copyright 4/71999 VXVMaster Gmba uww.yymaster. Com