p ¶ Ego ſũ panis vite.ꝗᷣ nõ ſolũ vitã ↄſeruat ſʒ etiam dat
ipſam de nouo:panis aut coꝛpꝑalis vitã coꝛꝑalẽ pᷣexiſtẽtem
tmmõ ꝓlongat:iõ ſeqtur: q ¶ Qui venit ad me. p fidem
foꝛmat charitate. r ¶Ilo eſu.⁊ qᷣ cre.in me nõ ſitiet in
einũ. qa licʒ hs deũ quẽ ia habet ꝑ gratiã deſideret habẽ
pleni ꝑ gloꝛia:tñ nõ deſiderat rẽ nõ habitã.Cibus autem
⁊ pot coꝛpalis ẽ ↄrie ↄditiois:qa habit in plenitudine fa
ſtidiũ ↄuertit᷑.ſed qa poſſent iudei dicere nos petim a te pa

nẽ iſtũ ⁊ tu nõ rũdeſ:vabo uł nõ dabo:iõ ad hoc rñũdet

dicẽs: s ¶ Sed dixi vobis.ſ. ꝙ ego ſũ panis vite.

t ¶ Quia ⁊ vidiſtis me. ſic habebitis hũc panẽ in p⸗

ſentia via quẽ parat ſũ dare. v ¶ Et nõ credidiſtis.
in hũc panẽ ⁊ nõ queſiſtis ſʒ magis panẽ coꝛpalem.

([Ommne quod
„„ dat mihi pf. Pic
eũ:Dñẽ ſemꝑ da nobiſ pa ↄpñnt oñndit qᷣ ſũt il
nẽ hũc. Dixit aũt eis iel: an hoc
Egö ſuz panis vite: illve bir gani iutnn
nit ad me nõ (ſuriet: ⁊ qui fruut impfecte:in
credit ĩ me nõ ſitietĩ et᷑'nũ. gloꝛia aut fruent
Sẽd dixi vobis:qà ⁊ vid bPſecter hocẽ qᷣ
ſtis me ct non credidiſtis. 4 inne
Omnẽ qð dat mibi pf d taeit mipi hai
me veniet: et eũ ꝗ venit ad adberere:non ſo
me nõn eijciã foꝛas:qa de lu hm pĩtẽ iuſti
ſcẽdi de celo nõ ut faciãẽ vo cia: ſictia hʒerer

nã pᷣdeſtinationẽ

lũtatẽ meã:ſʒ volũtatẽ eiuſ y ¶lg me veni⸗
ꝗ miſit me. Hẽc ẽ eni volũ et ꝑ fidẽ. fſoꝛma/

tas e ꝗ miſit me pꝛiſ:vt oẽé tã. 3 (Et euz ꝗ
venit ad mę. hoc

qð dedit mihi nõ pdãʒz ex

eo:ſed reſuſcitẽ illud in nn? no, 4la on,
uiſſimo die. Hẽc ẽ aũt vo/ ßFqeſtinar finalii
lũtas pr̃is mei ꝗ miſit me: ſaluat:cui c ſub
ut olſ ꝗ videt filiũ t credit d N A
ĩ eü hàbeat vitã eternam: nut fa. vo. meã ſed
vo. eü ꝗ miſit me.

non ẽ ꝑ hoc intelligẽdũ ꝙ, volũtas xpi in aliquo diſcor
det a voluntate patris:qa ſᷣm natura diuina eadẽ oio ?
volũtas patris ⁊ filij.ſiliter ſm naturã humana volun

tas eius nõ poterat a volutate diuina diſcoꝛdare:cũ aia

„ —

chꝛiſti eẽt ↄiuncta vbo: nõ ſolũ ꝑ fruitionẽ:lʒ p realem

vnionẽ: ⁊ ſic volũtaſ xpᷣi nullo mõ poterat a voluntate

patris diſcrepare:⁊ iõ facere volũtatẽ patris ⁊ ſua idẽ
m rẽ a econuerſo:qñ ergo dicit: Deſcedi de celo
faciã voluntatẽ meam ac.eſt cois mod i
hoies:illius qͥ oĩo ſequitur volũtatẽ
Deſcendi de celo ⁊c. ac ſi diceret᷑ nõ
in aliquo a voluntate pꝛis:⁊ ꝑ ↄſe
dũ ſalutẽ electoꝝ:qa hec ẽ volunt
natos ſaluare:io ſequitur: c¶
miſit me pa.ut omne qð de.mihi.non
ſticiam:ſed etiam ſᷣm eternam pꝛede

d Non ꝑdam ex eo. qᷣa ſi talis aliqn ca d
tũ:finalit᷑ tñ reſurgit. e Selſin cite illud. ut coꝛpoꝛe.
⁊ aia pfruat᷑ in gloꝛia. f¶ nouiſſimo die. hoies eni
reſurget ad vita incoꝛꝛuptibilẽ:? io poſt illa reſurrectio
nẽ no erit in natura hũana generatio coꝛꝛuptio: nec
p ↄſequẽs in alijs creaturis coꝛꝛuptibilib q ſunt ꝓpter
oiem: ꝑ ↄſequẽs tũc ceſſabit motceli qui oꝛdinatur
ad cõplẽdũ numexꝝ electoꝝ ꝑ generatione: ? ſic ceſſabit
tẽp' qð ſequit᷑ motũ celi:ut hꝛ. iij. phy. ꝓpter hoc dici
tur apocał.x. Jurauit ꝑ viuẽtẽ in ſecula ſ. eculoy: quia
temp amplius nõ erit. Et patet ex dictis q nouiſſimus
dies erit dies reſurrectionis generalis: qa illa reſt⸗ urre⸗
ctio oꝛdinat᷑ ad hoc ꝙ electi ſint pfecte beati: iõ ſequit:
a ¶ Pec ẽ.n. volũtas pꝛis mei ꝗͥ miſit me ut oisq videt.

ut coꝛpoꝛe

cre.iĩ eũ. tẽdẽdo iĩ ipſũ ꝑ dilectionẽ. o¶ Pear vita ema.

nõ ut

5

ſed nõ accipit h̊ viſio pꝑ eſſentia cũ nõ ſtet cũ actu cre F-
di: ſz accipit p cognitoe fidei foꝛmate: iõ ſubdit: b (Et

e ſiſctti
ornurchnnde
hoed ln
Ecolüpnon⸗
Eqah oſd

Digonnla.
(Ridt. er
Gkmumn e⸗
detion diuct
oct nen
ponitopontu

ials nunttu⸗

eſbehkſiſe⸗
mo d
dickopiod
fnurmnurretain
ptea onateve
ſopivcx nno⸗
nurnone ro⸗
lantend,
runnunmoinde
licſernonſlinr

Pz pCNnn
unte
dernlhede
ſatlchsr
Desenifornarn
tmriiuinͤß
ſadonauitpot
vrito⸗
ltaitoſ
lliaitcſan
utermi nti
1ſau notat
Wrqrfienone

Bftipletpnri

nilrie ait

lgei ſipſeueret qð ẽ infallibili ver in pdeſtinati de q loq ante xpᷣm vidit patrem: niſi foꝛte in quoddam raptu ſicut
rdeten tur: ut pʒ ex pdictis: iõ ſeqtur: O Et ego reſuſcitabo moplſes:ſʒ talis viſio nõ erat ſilis viſioi xp̃i qͥ ab inſtãti ſue
m.ſe; ceuũ ⁊c. exponat ut la e 4 Durmurabat. Poſita xpi ↄceptiois vidit diuinã eſſentià ꝑ modũ habit pmanẽtis:⁊
IDIdoctrina de ſpualicibo: hic ponit in otrarium iudeo?;ꝶ yxtes ſenſib coꝛpis. Si aut ꝑ li qſq; excludat᷑ ois creatura:
murmuraro⸗ Er diuidit ĩ duaſ.qa pmo ponit hec mur ſic intelligit qð ſequit de filio ſm diuinã narnran veviſt e
in . ſaadatio ſubhittabbi e deoi- hoc altcn of
n Zidie ele di &t ego reſuſcitabo eũ in no a pfec᷑t didicit vẽnit ad me ctio excluſiua ibi ad
ni u xp̃m eẽ hoie; pu bant ergo iudei die illo:a niſi is qui c a deo:hic vidit q̊ Cyna finnler vi
di r rũ ⁊ de ſemie io/⸗ dixiſſet: ego ſü panis viu patrẽ. Amen ame dico vo ſio:dictio eni excluſi⸗
eng duim ſeph er maria c¶ q de celo deſcẽdi. Et dice biſ:ꝗ credit ĩ me habʒ vitã ua addita vni plone
i cepiu: ignoꝛates cehaqt: Mõne hic ẽ filius io etnã. Ego ſum panis vite. reſpectu termi eſſenti
ais R ipſü foꝛmatũ vir. ſ. e b cui os 9, . ad — alis:nõ excludit aliaz
d Nne tute ſpũſſci: ⁊ iG pbl nos Noluimn pres Tatres maducauerut pſonã ut diffuſi de⸗
NN u mur murabat de ⁊ matrezʒ: Quõ ergo dicit mãna in deſerto ⁊ moꝛtui cdaratj ſniax.
Wal inn hoc qꝗð oixerat. hic:qa de celo deſcẽdi:Re ſũt. Hic ẽ panis de celo de q¶ Amẽ amẽ. R
Ade⸗ küt ipaniart ſpõdit ergo ieſ ⁊ dixit eis: ſcẽdens:ut ſiquis ex ipſo pᷣſſa iudeox murma
iw dishpats ig. Molite murmurare inuicc. manducauerit non moꝛi ratoe ſaluatoꝛt Ealctt
Lci ſe 7 id, PpPic Mẽemo põt venire ad me atur. Ego ſum panis viuuſ Ego ſũ punts ue 4
W poit murmun ſe niſi pat᷑ ꝗ miſit me traxerit qui de celo deſcendi:ſi qs de celo deſcẽdi qſiſa
noi iſ⸗ datio: 7 giuiditi⸗ eũ: t ego reſuſcitabo eũ in manducauerit ex boc pa/ tis faciẽs eoꝝ qſtioni
Ga . errcſtobtda e nouiſſimo die. Eſt ſcriptuʒ ne viuet in eternum. Et pa Et Fid tun ſe.
in 1 . 2 cauſa murmu⸗ ꝓphetis: Erunt oẽs doci nis quem ego dabo caro e⸗ panlſvie r der a
ris ſubdit:ibi ſIe biles dei. Ois qui audiuit mea eſt pꝛò mundi vita. lo deſcẽdẽs: ꝗᷓ põt p̃⸗

mo põt. ʒ ratio ſeruare a moꝛte: da

ſunr kai dicti ppi q mur ä re vitã einã ⁊ celeſtẽ:
LGd Ne mura pãt: redditur: ibi Amẽ amẽ pico vobiſ. In pᷣma ꝭ̊ tał panis ẽ vbũ icarnatũ:nõ aũt panis dar'a moyſe ĩ oeſto
S hte admonet eos dicẽs: g ¶ Molite murmurare iuicX. qꝛ oẽs gꝗ mãducauer̃t ex illo moꝛtui ſüt: Sac. 7 hẽ :
wan qa pꝛes eoꝝ in deſerto fuerut grauii puniti ꝓpter mur q ¶Amẽ amẽ di. vo. ꝗ cre.i me. figẽ foꝛmatã. rii-. Z
A murationẽ:⁊ iõ hec agmonitio xpᷣi ẽ ſalubꝛis ne cadãt vita einà q̃ virtualit᷑ ĩ gra ↄtinet᷑:alia lr̃a pʒ ex dicd. s¶ Et
lin iinn in opſilem pendã. h mo põt. Hic oñdit᷑ cã pᷣdicte paniſ quẽ ego dabo. Dolc egit de pane ſpũali ꝗᷣ eſt vpum .
gutaln mur muratiois.no eni cauſabat᷑ ex verboꝝ xp̃i falſitate bic»i agit de pane ſpũali qͥ ẽ ſacẽ̃m:⁊ diuidit᷑ ĩ duas ꝑtes
mui nn cũ eſſent ueriſſima:ſʒ ex iudeoꝝ incredulitate:⁊ hoc eſt qꝛ circa h pmo ponit᷑ doctria xpᷣi:ꝛ exponit:qꝛ videbatur
nnuludlch Y qo di: h ¶ NMemo poõt venire ad me ꝑ fidẽ foꝛmatam obſcura:ibi Multi aũt audiẽtes. pma ĩ duaſ:qꝛ pmo ondit᷑
önnmnni 1efii pater ꝗͥ miſit me traxerit eũ. nihil eni poteſt ꝓpoſitũ:⁊x ꝓbat᷑ qdã ſuppõitũ:ibi Qui maducat.ꝛima
ominun ſcedere ad id qð ẽ ſupꝛa naturã ſi uã niſi ab alio trahaf in tres:qꝛ pᷣmo ſaluatoꝛ docet huiſactr̃i qlitatẽ:⁊ ipſi neceſ
1wdüii ſicut lapis nõ põt ſurſũ aſcẽdere niſi p motũ alterp. Fi ſitatẽ: .ibi Litigabot. ʒ ey vitatẽ: ibi Caro mea vere ⁊c᷑. circa
ddict Mii deoes eni foꝛmata charitate trabit qdamõ hoiem ad na- pmũ ſciẽdũ ꝙ i ſacro euchariſtie ↄtinet᷑ ipſũ verbũ incarna/

turã oiuinã: ʒ illud. ij. Detri.j. Magna ⁊ pcioſa ꝓmiſ tũ:⁊ io oñdẽs qlitatẽ huiſacramẽti qtuoꝛ tagit. pꝛimũ eſt
ſa donauit vobis ut ꝑ hoe efficiami oſoꝛtes diuine na illud qð ẽ ibi ſacr̃m tm.ſſpẽ ſ panis cũ dic: Et panis.Scõʒ
ture:⁊ iõ tale donũ noõ põt hõ ↄſequi niſi a deo trahat. eſt auctoꝛ huſſacri ꝗ ẽ ipe xpᷣs ſacerdos ſumm.Sacerdo
Judei aut nõ ſic erãt tracti:ideo murmurabãt de vbis auũt ꝗ ẽ miniſter hui ſacri immo ꝓfert vba nõ in ꝓpa pſo
xvi: illi at qᷓ a pꝛe trahuũt ad fuiũ ꝑ figẽ foꝛmatam ↄſe na:ſʒ ĩ pſona xpᷣi:in alijs aũt ſacris vtit miſter vbis ſuis uł
quũt eternã vita:iõ ſeqtur: k ¶ Et ego reſuſcitabo eu vbis ecclie:qbꝰ expmit᷑ act quẽ facit:ut i baptiſmo patʒ cũ
⁊c.qa aia nõ ẽ ad plenũ beata donec fuerit coꝛpi reuni dicit:Ego baptigo te.ſʒ ĩ ſacco euchariſtie ſolum refert vba .
ta:⁊ qa pᷣdictus tract᷑ ẽ ꝑ diuinã inſpirationẽ:ideo hoc xpi cũ dicit: Qui pdie qᷓ pat ret c. ſequũt᷑ poſteavba xpi
oñdit ꝑ ſcripturã dices:Scriptũ ẽ ĩ ꝓphetis: I ¶ Erũt oſecrationẽ efficitia.⁊ hoc notat᷑ cũ dẽ: Quem ego dabo.
oẽs docibiles dei i.docti a deo. Sentetia enĩ hui dici Tertiũ ẽ reſ ſigniſicata ⁊ ↄtẽta.ſ.veꝝ coꝛpꝰxpᷣi:cũ di:Caro
Eſai.liiij. Donã oẽs filio tuos doctos a oño: ⁊ hiere mea ẽ.⁊ accipit h caro put diſtinguit᷑ ð aiaʒ ⁊ ſanguinẽ: da
remieę.iij Dabo vobis paſtoꝛes iuxta coꝛ meũ ⁊ paſcẽt ¶ Iʒ ſub ſpecie panis ſit aia ⁊ ſanguis: hoc tñ nõ ẽ ex vtute ſa⸗

e vos ſcia doctria: ꝛ ẽ eadẽ ſentẽtia cuũ illa qᷓa ſaluatoꝛe cramẽti ſʒ ex ↄcomitãtia reali ſic ⁊ ipſa diuinitas. Quartrtũu
Gon n Peheiſt eni 2 apli nõ ſemꝑ allegauerũt ſcripturã eſt res nõ ↄtẽta ſʒ tm ſignificata.ſ. coꝛpꝰ xpᷣi myſticũ:qð cõo/.
e josain d verbo ad vbũ ſʒ ſuffecit eis accipe ſentetiã. Cui qute iungit᷑ capiti ꝑ charitatẽ: hoc aũt ſacrm dã ſaccrm amoꝛis:
m efficacie ſit diuina inſpiratio oñdit dicẽs: m ¶ Disq iõ dẽ: t ¶ ꝛo mũdi vita. Sic eni vita nãliſ ẽ in mẽbꝛis eo
minpi audit a pꝛe.pdictas iſpir· tiones pcipiẽdo. n ¶¶ Et di ꝰ ꝙ vniũ capiii a è recipiũt influẽtiã ſenſus ⁊ mot:ſic ĩ fide⸗
i ig, dicit. eas ſequẽdo. o Uenit ad me.ꝑ fidẽ foꝛmatam libus qᷣ ſũt mẽbꝛa xpᷣi vita ſpũalis ↄſeruat:eo q vniuntur
ituu ℳ in pñti:⁊ ꝑ gloꝛiã i futuro:⁊ da deus pr̃ docet hoieʒ nõ capiti chꝛiſto per ſacramentum amoꝛis. Conſiderandum
mnn le apparẽdo viſibilit ſt icut ho uel ſ̃ icut angelus i coꝛpe ab etiam ꝙ bene dicit mundi:quia alia ſacramenta ſolũ ꝓfici
ez, eo noto: uel ſicut dei fili in coꝛpe ſibi vnito:iõ ſequit᷑: unt ipſi recipiẽti: ſolus enim baptięatus recipit gratiam
R i, p ¶¶ Non qa patrẽ vidit qſq, niſi is ꝗ eſt a deo.ſ tfil q baptiſmalem non alij. Sacramẽtu autem euchariſtie nõ
ſalnn , naturalit ꝓcedit a pꝛe. Notadũ ꝙ ꝑ hanc dictionẽ qſe, ſolum pꝛoficit ſacerdoti ſumenti: ſed etiam toti eccleſie ⁊ il-
n , pot intelligi natura humana:⁊ ſic verũ eſt ꝙ nullus hõ lis qui ſunt in purgatoꝛio:Cui rõ ẽ: quia cuchariſtia non

ſm ẽ quedaʒ ſpũalis

Euangelium

„ ☛ 9

tm̃ ẽ ſacramentũ:ſʒ eſt eccleſie ſacriſiciũ initũ otinet xpᷣm
paſſu: 1 iõ ꝓficit oibus xpᷣi fidellb. Si aũt ſumat alio mõ
ſicut a laico:tũc ꝓficit ſolũ ſumẽti:qͥa officiũ ei non eſt ol⸗
ferre ſacrificiũ: ſed tm ſumere ſacramẽtũ. a Litigabãt.
Pic ↄſequẽter oñdit hu ſacramẽti neceſſitas.Judei enĩ ru
deſ pᷣdicta vba cbꝛiſti
audientes reputabãt —.
ainnli poſſibi · Qitigbat ergo iudei adin
ilia: i ondit neceſſ.· nice dicẽtes: Quõ põt hic

tatẽ huius ſacramẽti . 7777
dicẽs: b Tuiſi mã⸗ nob carné ſuã dare ad mã-
ducaueritis carneʒ ſi ducãdũ: Dixit g eiſ ieſus:
i bois ac. Sicut. n. Amen amen dico vob: niſi
ſeruãdã: ita i vita ſo hois ét biberitis er ſangui
rituali hoc ſacramen nẽ:nõ habebitis vitã i vob
tũ ẽ neceſſariũ:qa ett Qui mãducat meã carneʒ
vite ſpũalis conſerua bibit meuʒ ſanguinẽ: ha⸗

riun. quia ſut babei pet vitã etna: t ego reſuſci-
tabo eum i nouiſſino die.
Caro eni mea vere ẽ cibus
èt ſanguiſ me vere ẽ potus
Qui mãducat meã carneʒ

generatio: ita eucha
riſtia ẽ quedã ſpũali,
nutritio. c ¶ Et bi/
beritis ſanguinẽ eiuſ.
nõ ẽ intelligẽdũ ꝙ h
ſacr̃m ſub vtraq; ſpẽ
ſit fidelibus exhibẽdũ:ſʒ tm hoc modo a ſacerdote ſumen/
dü: licʒ i pmitiua ecclia pplus ſub vtraq; ſpecie coĩcaret. tñ
poſtea ꝓuide oꝛdinatũ ẽ ut nõ coicet ſub ſpecie vini ꝓpter
periculu effuſiõis: ⁊ qa ſub ſpecie panis accipit᷑ quo amé
languis inqtũ ibi ↄtinet᷑ ut pdictũ ẽ:qa ſub vtraq; ſpecie ẽ
totus chꝛiſtł: alit tñ ⁊ alit:qa ſub ſpecie paniiſ eſt vera caro
chꝛiſti ex virtute ſacramẽti:cetera vo ſũt ibi ex cõcomitan-
tia. Et eodẽ modo ſub ſpecie vini eſt ſanguis chꝛiſti ex vi ſa
cramẽti:cetera ex ↄcomitantia. Notãdũ ꝙ ex hoc qð dẽ hic
uſi mãducaueritiſ ⁊c̃.dicũt greci ꝙ hoc ſacramẽtũ eſt tate
neceſſitatis ꝙ pueris oebet dari ſicut baptiſm: qð ẽ falſuʒ:
da i ſumete hoc ſacramentũ requirit actualis deuotio ⁊ re
uerẽtia qᷓ nõ ſunt ĩ pueris:⁊ ideo vbũ qð impoꝛtat pᷣceptuʒ
tmmodo intelligit᷑ de adultis qbus neceſſariũ ẽ ad ſalutem
hoc ſacramẽtũ euchariſtie accipe ſaltẽ in voto ſi nõ poſſit

paberi ẽ re. ð ¶ Qui manducat. Dic ↄnter oſtẽdit huius

ſacramẽti vtilitas que ẽ augmẽtatio ĩ vita ſpũali:ſicut cib
coꝛpaliſnõ ſolũmõ nutrit ⁊ ↄſeruat vitã:ſed deducit ad ꝑfe
ctã quãtitatẽ:ſic hoc ſacramẽtũ pducit hoĩem ad ↄſũmati
onẽ gratie q ẽ gloꝛia eterna: hoc ẽ qð dx: d ¶ Qui man

ducat carnẽ meã.nõ tim ſacramẽtalit ſʒ etiã ſt pũalit pcipiẽs
effectü ſacramẽti. e ¶ Habet vitã eina. qa hʒ deũ ihabita
tẽ q ẽ vita eina. f¶ Et ego reſuſcitabo eũ ⁊c. ut pticipatio

hubp vite ad coꝛpꝰ ꝑ aiam deriuet. g ¶ Caro eni mea. Hic

oñßdit hui ſacramenti veritas: chꝛiſ eni frequẽt ꝑabolice

diſcipulis ſuis loquebat᷑:⁊ ideo ne crederẽt ꝙ caro ep otine
ret᷑ ĩ hoc ſacramẽto euchariſtie tmmodo ſicut i ſigno: ideo
hoc remouet dicẽs: g ¶ Laro mea vere eſt cib. quia hit
ſumit᷑ realit 2 nõ figuratiue:⁊ eodem mõ ẽ de ſanguineſt ub
ſpecie vini:iõ ſubdit. h ¶ Et ſanguis meus.dicit᷑ etiã caro
xp̃i vere cib a ſanguis ciꝰ vere pot: qa reficiũt aiam que ẽ
imoꝛtalis. Cibꝰ aũt coꝛpalis tm reficit coꝛpPqð ẽ coꝛꝛu ptibi
le. i Qui mãducat.Hic ꝓbat quoddã ſuppoſitũ:dixe
rat eni ꝙ, manducatio carnis eius dat vitã:iſtud ꝓbat hic:
qa illud ꝑ qð alids vnit᷑ pncipio viuificatiuo illud dat vi-
tã:hoc patet in vita coꝛpali: ꝑ hoc aũt ſacramẽtũ hõ vnit
chꝛiſto dᷣ e pncipiũ vite ſpũalis:ergo ⁊c. ⁊ hoc ẽ qð di:·
ui madu.car.meã ⁊ bi.ſang.meũ ĩ me manet.i.vnit᷑

mihi. k ¶ Et ego illo.quia ꝑ charitatẽ amãs eſt in ama-

bat omne delectamẽetũ: ut habet Sap̃.
tũ p̃ſtitiſti eis hñtẽ om̃e delectamẽtũ. Malis aũt hoioꝰ

to ⁊ ecõuerſo. ¶ Sicut miſit me viuẽs par. quia eſt
vita ꝑ eſſentiã. m ¶¶ Et ego viuo ꝓpt patrẽ. il enim
inq;tũ de ⁊ inqtũ hõ viuit ꝓpt᷑ patreʒ:ſed alit: qa ſᷣm

ꝙ de viuit ꝓpt patrẽ inqꝙtũ ꝓcedit ab eo:accipit tamẽ

eãdẽ vitã quã hʒ pr. Scom vo ꝙ hõ viuit ꝓpi patrem

inchtum vnit ſup
„ „ .. poſito ꝓcedẽti a
⁊ bibit meũ ſanguinẽ ĩ me pie: nanione
manet èt ego in ilo. Sicut Dcom uat plenitu
miſit me viuens par:ctego vitcrtcod ſpͦal
1 8 ceg vite: eodem mõ
viuo ꝓpt patre:et qʒ mãdu/ nos inqituʒ ꝑ ſa
cat me:⁊ ipſe viuet ꝓpt me. cramẽtu euchari
HNic èt paniſ q de celo de ſtie vnimur deo
ſcẽdit.Nõ ſicut mãducaue H gluen
rũt patreſ vfi mãna:⁊ moꝛ lis in vnitate ſup
tui ſüt. Qui mãducat hũc poſiti:nin autem
panẽ viuet ĩ e᷑nuʒ. Hec di⸗ Vulo apu ipſuẽ
xit i ſynagoga docẽs ĩ ca⸗ 1 hce ? oilectocʒ
pharnaũ. Muͤlti ergo au n¶Etπma me
diẽtel ex diſcipul e dixeft: 2 ipe vi. ꝓpi me.
Durẽ hic ſmo:⁊ quiſ põt utab or Dinn
o r iofſe gi pncipio Poe
eũ audire:Sciens aũt ieſ vite ut viſuz e i
oↄñter ↄcludit eſſe

verũ illud de q murmurabãat iudei tanq; de falſo.
o ¶ Hic ẽ panis ꝗᷣ de celo deſe cẽdit. da caro xpᷣi ĩ hoc pa
ne ↄtẽta virtute ſpũs ſancti fuit foꝛmata. p( No licut
pavii man. mãna ⁊ moꝛtui ſũt:⁊ iõ nõ fuit vere cibus
cel eſtis ſʒ tm figura e:qͥa vitã ſpũalẽ non ↄferebat:ſed
eã dari ĩ ſacramẽto pᷣfigurabat: da erga deuotos habe
Panẽ para

erat inſipic: vñ dicebãt Numeri.xxj. Nauſeat aia nia
ſup cibo iſto leuiſſimo. ſic euchariſtia digne ſumẽtib ẽ
vite ſe⸗ Guir olatiũ:a indigne ſumẽtibiudiciũ: iõ ſeqᷣtur

¶ Qui mãducat hũc panẽ. digne: viuet ĩ einũ.ſequit
r ¶ Bec dixit i ſynagoga.q ẽ loc cõis vbi iudei ↄueni-
unt. s ens i capharnaũ.qᷓ erat metropolis gali

lee:hoc addit euãgeliſta poſt vba chꝛiſti pdicta ad oſten

ſuſpectã. t ¶ Multi. Doſita doctrina chꝛiſti: hic oñi
exponit᷑: ⁊ pᷣmo ponit᷑ eiꝰexpoſitio: ex hoc oſtendit ali
quoꝝ repꝛobatio ⁊ alioꝝ ofirmatio:ibi Ex hoc multi.

dẽdũ ꝙ xpᷣs in palã docebat ſiẽ hñs doctrinã ſanã ⁊ no

Pꝛima i duas:qͥa pꝛimo ponit᷑ expoſitionis occaſt io:

ipſa expoſitio:ibi Sciẽs autẽ ieſus. Occaſio aũt expoſi
tõis fuit:qa multi iudeoꝝ vba chꝛiſti cape non potetes
xerũt: dur'ẽ hic ſermo.
aliquid durum duplici de cauſa: ucdd

pt᷑ ſuã incredulitatẽ. v

n coꝛpalib' dẽ

qa nõ ẽ defacili penetrabile: uel quia reſiſtit tactui: ſici
ſpũalib dẽ aliquid duꝝ uel quia ab intellectu non pe⸗

netratur: uel quia diſplicet voluntati.vtroq; mõ ſermo

chꝛiſti erat eis durꝰ:qa e vba non ĩtelligebant:⁊ diſpli

cebat eis ꝙ tanta de ſe dicebat eo ꝙ ipſũ hoiem pufum

——

eſſe putabat: ideo ſequit: x ¶ Quis pot en audire.q.
d. blaſphemia eſt. y ¶ Sciẽs autẽ. Hic ponit᷑ voctrine

chꝛiſti expoſitio qtũ ad duo de qb' audiẽtes erãt ſcan
dalixati:ſcom ponit᷑ ibi Spũs ẽ qᷣ viuificat. Pꝛimũ igi
tur de qͥ ſcãdalicati erõt erat qð dixerat:deſcẽdi de celo
7 oñdit ꝙ nõ debebat ſcãdalixari pᷣpicẽs ꝙ viderẽt eum

—— .

in poſterũ in celũ ꝓpꝛia virtute reuerti.Et ideo nõ de⸗

bebãt admirari ſi dixerat ſe de celo oꝛiginari: qa queli
bet res ad ſuũ locũ reuertit:⁊ hoc ẽ qð dẽ: y ¶ Scies

autem ieſus apud ſemetipſum.i.abſq; alio ſibi nũciãte.

Gechöſe⸗
Aſünen
ieclcnt
ſveirſ aniin
ppr ſaurlaut
ie a endt
nacco gde⸗
horhleißnli
ſſciloudis
(Senscta
WcKNdN
nidiſhud
ſotooptens
ſcpitcnn.
(Broobrt
lo mo uont
blla Coni
mmemnau nol
lonbjritellum
iiſpüelluonoͤc
Cumiaucherit
Whrcheeichare
Kaduco
ſadis
dücarcwen

Aaiponcred
(acre
hyousſeiche
aecſer r la
ditbitagna
udirti oen
mrölierpe
egdͤirt/
iiſitbrrifpe
nonertmove

nciclclkaii

kboemu
eſickinlig
lcglaanif

niiblc

lonaſttk
lorſt 1
ellataſce
Efſeinküſple
ledere.

obannis Vj
Nin

. 5 “ ligere.
cedit intel 5 2
un e credere p̈ in ̊ vnct es vt
HZZ cbelſb hu ad buͦanttate in q⸗/ tẽ:a ꝑ cõ
. redimus ? cogi qptũ ad huanitate deitatẽ: 1 ca
lſcipuli eius. qꝛ dixe⸗ x(Aun tu es chꝛiſe⸗ ius delalie Ttugdoei ni e
Sl uia murmurarẽt de ho iriteis re funeaf e ctinn 7 agrer varun qꝛ nihil mali de
cnn Prige⸗ Quia m diſſe. b X daligat. 2 ſine ſequẽs eqlis eii. ibus nos c
e d 2 URu eſcendiſſe. vos ſcandalixa acci/ ſequ. dicẽs: ꝓ o
gen e celo d iuſta. c Poc . vbi erat pus.s . ñderat
in Cua miſenac⸗ ” Phobtlie hucben rstaltari ger
nwobz Rn murn SDi ergo vide. idebitis ñ
nſphid öne 9 S1 ꝛ hoc vi
ron 7 „ A . dD. q

cogitabat: lroꝛ ey
cognitoꝛ occ it dicẽs:
rũñũſioʒ coꝛrigi
Pabierũt retro:
, abierũ Gron
ð hoc að dixi: illi ipſum qã mur/ ſcipuloꝝ e
niin, aui cheino cre d ſemetip
e lme Rag eni qui cy pma ap U
dentes cũ eo

onne ego vo 6
labaãt. d. cciz elegi. no
. 5 cũ illo abul 5 lt hic de electoe a
„„ lam no ſeſuſ ad duode qaui a: ſz ad apo
de hoc dilcipli er ziam so alad duode aan ar v
5 uraret de hoe ſcãdali Dix ungd ? vos vultis ſtolatũ. ad bob ẽ. i.
rniutin aſcenſiee dirit iig l20 derino ſliu, aim o roge ns a iabollaſo⸗
daego e ius hoc viderũt: 2 videri bire: 2 Eibim⸗ pᷣuiſ ad diabo ixit
„ Wrgin eius h . Di ergo eãt pus? a ſié ad que :ꝛ a. utn no dix
Kdn act. j. cat? Di er Etẽ: vbi eãt pᷣu ſ.: Dñẽ habes: tünñ: ver t nec
pͤjen bic is aſcẽdẽtẽ: vbi eat hus: nenul. O terne habes miate qs eẽt nec
tminm 5 I8 9 ſuificat: caro ñi vite e determ uerũt:
n Sche bois edele⸗ ego Aerba vite cognout oethrtnels
Clode knnn expontt ) o ſ Sps èſt ꝗ erba qᷓ ego 2 credim ⁊ co⸗ ei. ab nñ ꝑ effectũ
dode Ann urabant Aer et nos ßs filius dei. ſz poſtea qan illud
cne Wline rireratcarne ꝓdeſt qcq;. ſp̃ůs ⁊ vita ga tu es xpᷣs ſi onéego Beſten a eo lug,
vmv e win eſſe cibũ nec locur ſu ve ex vobi fidit eis ieſus: i: t ex vo ð ſequit᷑ Igeli
Mipo kun ſuã eſſe c alutẽ: 2 lo ed ſũt qdaʒ b Rüiñidi elegi:et ex vo as hꝛiſti ſed euãg
„ ll iũ ad ſalutẽ: ſũt. Sed ſũ lebat. n. a vos duodeci e icebat bise i iſta poſt
Nrbir wene ſariũ lligebant 5 credũt. Sciẽ vos duo Peſi⸗ Dicèé ſte ꝗ ſcripſit iſta p. i
P ſtnd ipſi inte kin nõ cre t creden iſvn diabol eſt.? rio „g. hꝛiſti dicẽti
herg Nbgu ſp ac ſi daret a ne leſus q eſſent creden biſ vn ſͦda ſimonis ſca 5„ paſſioz chꝛ lẽ. ſ.
e n ocs ſpecie: ſiut ¶Imnitio i liturus eẽt eü. ſt de iùda ſimoni ditur PBicebat iu⸗
Gl hei di ppꝛia lp endit᷑ et 98 trac n g di aun 4 eni erat trac iſtus: c de 2
, laniat vel vendi tes:cet g Pꝛõpterea di⸗ his. Hic ẽ s ex duo chꝛi lothis. a dif⸗
e laniat lo qd eſt icebat: £ veni t E ſſet vnus ex . da ſcariothi „*Lr. 4
2. Lͤ . in mace iõ tollit Et di . emo pot m:cuʒ ehet VITr. . ig alterius iu
Mär heng borzibileris to vs xi vobis:qꝛ nemo datũ eum: ¶ Ca. VII. J ferentiã alter obi.
Didie Mug voxi dics xi v iſi fuerit ei ð⸗ gecim. fuit frater iacobi
Md h .D hüc itellecũ aui d me: m e5 ſti di g niere Vba pᷣmiſſa
G puͦs eſtqui re ad Ex hoͤc m a añ ieſus prmlit Pas pnaſſ
uch d. ver ze meo. Lerat traditurus eũ.qñ⸗ iſcipulis chꝛiſti. O
e viuificat. q. lez AP ceni erat tradituru cipalib diſcipt ſue vocatõis a
iruuns dixi ſpualeʒ Hicent eratt xij.pꝛinci bncipio ſue v ehis
wdiruntiin Pacam ſraben ꝛ caro chꝛiſtt maducata rn Nen vnn imdͤe par queſtioe en coꝛdis
äin c viuificant. ſt quici. qꝛ care ed magis hoꝛri ri hic ſine a al. Dicendũ c in cũ ſit de occu ſt magi
maarbm ſicy aro aut no p de at no eſſet vtilis ſe ſũ vobis. de hꝛiſto fuerit me nã iauehigardzchh eſt illud ade
belsn ae ae Uo er e atin⸗ ſmaſengir hlund ionid tnnan fſll ie Nuge
— bilio: tdeo ſequit: Sal ss2v ñ ſancto: ina t iein aſulbacſſtiaran. it malus: elect t eſt
unifüimr biecen ſenuler SAl g: g⸗ lunes pͦ ſancto iin. onclerre eripeme is iult malue elect ieſ nhe⸗
en maue irũ: qꝛ ſu iſti ſit in ſa⸗ bſonũ ſacre ſcri ſue electois fuit ma ficeret ch⸗ bñ
400 carne mea ma nec mirũ: iqꝛ caro chꝛiſti ſi t cõ 10 lue electo ꝓditõʒ pfi dei: ſic ⁊ de· bñ
Pain tellectũ:ne iẽda:qꝛ caiK : vt dixerunt e das a pꝛincipio maliciã ⁊ ꝓdite ib dei:ſic ⁊ : tñ̃
turap lem bi lens nõ eſt ſic accip ſicut in ſigno: v ſſed quia iu latuʒz vt p eius ale vtunt bonis opil fuerit peſſim:
mmi. Min tñ ſpũalita hariſtie tm̃moͤſicut tdictum eſt: ſed qu in ad apla ſicut inid male v o qᷓuis iudas c ↄuenit cum
eto euchariſtie tin ealiter: v ã ſpũali mõo:i iũ: quia ſicut hoiuz:7 ise aũt in hoc⸗ lij.xj.
alns, ien bol larfd quoda pe H e Bena gu n har eg uli⸗
“ * enu. 00 . malisop eſt chꝛiſ nit elect' ad aplatu ſed aret
vnin rlnit Naiheeeilibor Ang unkrr ſpuͦs exr viem vie mali el vſns eſchuf Pisact cefteen e al⸗
mmiip ucti lin. aducat caro runt 7 comedun uidã ex uo eins ne e itõis eius officiũ: chꝛ eſſe er
mmiih unid macuct iſibiles atterun Seg ſunt q 5 pñt ſed addit ꝙ iu ditõis e Totra ronez e —–
e N 2 ſpẽs v ita reficit i 1 intelli ere no pnit. „ Aug. — ñ eis vt ꝑ ꝓ — iſtoꝝ veot „ icis vmu
derildn⸗ cytu 4 i vnita re hoc intel g qꝛ ta⸗ eſt tn cũ ig: ſed vtrucq; eſpicit iuſti —
iae asRutn voei sammi nle q.d. ꝓpter i eẽnt credetes. — Hiate bltant generier io eni bonoꝝ reſp honoꝛe q;to
Nk de Nol⸗ inon credunt. b initio ieſus qui Et qꝗs tradituru ſalutẽ hũan : diſtributio en ato plus det de kfuerit
mäüiguna 1 (Seichatenia ꝛdiü. 1 (Et qst m (Et z ſcriptura: diſt vt alicui tãto iudas vocat fu ſti
Rericäbacut k ¶ Scieb occulta co tingentig. m Agr ſacrãſ hẽ.v. ethic. vt all ſt veriſile ꝙ iudas tũc eũ iuſti
Nlimndrihh iy deus ſciebat occult ũ futuroꝝ9 ꝛopte tatiuã: vt hꝛẽ. v. e 17 i6 nõ eſt ver ſt: vel qꝛ xp̃s F an
duſi iodl i . ſſet qꝛ ſciebat e afft atõʒ pdic eni ſniaʒ d aioꝛ eſt ĩ plat' niſi tũc ne ſiz iuſtificauit icit xps ò
—–— eñ eiler. lci oꝛẽ affirm . Eandẽ er hi a maio aplat n onoz dign' ſic iuſtific dicit xpᷣs
doltn oanm icebat. ad maioꝛẽ aj e. ad me 7 la: ideʒ eni eſt trah d honoꝛẽ apl li honoꝛ d x. . . xvij. diui:
kin eh rea dixi vo.q ba ſint alicytulü ze qo hic ponit: ip b ficauera . arrtri WMar n lo qtur hic
zmuihiel! t. S. licet ver ri fidem a pꝛe qꝗ pdeſtinatos ab eũ vocauita qns ad patrẽ: Q iſ. certũ eſt ꝙ iuebat
niwiuonsdd⸗ xerat. S.l 8. dixit: ⁊ da ebatk nõ eſſe p . Pic ex p⸗ iſcipul ſuis loqns iſi fil ꝑditõiſ. iudas adhuc v 0
iin patre qd. iſtos quib' loqu X hoc multi. ſtaliã diſcip erijt ex eis niſi moꝛtale:qꝛ iu le poſti fuit da⸗
S aũt ſciebat i tos a pie. o Epor nin p apo c. 2 nemo p eſt p peccatũ rit ꝑ pctm moꝛta beda iudã non
utniche i eterno:nec trac liquoꝛe obſtinatio s abierũt retro ⁊c. de danec eſt ſic vẽ ꝙ pieri . aũt addit be Matth. x. 2
7 nitnn en dictis cõcludit᷑ aliqu iſcipuloxꝝ eiu lis vel de. lxxij. vita coꝛpali: fidem a deo pꝛe. Stra ſcripturã 7 inter
laen cn hoc multidi⸗ uodecim ap lti alij ſeq; chꝛiſto ꝑ f. latũ vr eſſe cõ ſunt ad aplatũ
nng 4 cũ dẽ: Ex he igendu de d ũt: ſed multi i tus ad aplatũ vi eſl ocati lunt ad⸗ d aplatũ
iſun 5 eſt intellig chꝛiſto adheſerũ 4 ſtis multi iſſe vocatũ nt᷑ ülli ꝗͥ v las elect' eſt a
Eudcgaei hoc nõ eſt inte iſti chꝛiſto inã: 7 de i irma⸗ fuiſſe vo bi numerant üli mathias ele⸗ icat᷑ a ſtatu
Acus whiinlehi, iſcipulis. quia iſti ñ eius doctrina:. illoꝝ ofirm õ Aact. . llus aut puaricat a ſtatu
A eu diſcipuli udiendũ ſitũ oñdit il Nũ at iuda as: nullu ad aplatũ:
nt ſuʒ ad a Et p oppoſi z. aploſ. 9UTn los enũer icatꝰ fuerat iu 2 t vocat a tatẽ apla⸗
zwlnun. Peturtn ban ceſſert Et aſequẽi ꝑ oppe d. xij. aplo on- i Huaricat ve fui 9 ad dignitatẽ apla
–☛ Dirit ergo ieſus ad xi oꝛãs ſed vt eans puaricge f e ree nobf n lcit p⸗
dunni eag retroce Dixit er 0 u it qſi ignoꝛ ñ alis re- d 6 fuerit. Ex ß. ꝙ fuit Vv. dianitatẽ reſpic +
i mu⸗ no: 8 vltis abire. it in eoꝝ opti ſed ꝓ oiĩ ð dicen W:qꝛ vocatio adt ndo ⁊ tradẽdo .
(Duswren uid ⁊ vos vltis re:qꝛ poni 5 ſolũ ꝓ ſe ſed ꝓo biet go ccna En r vor uit ꝓdendo ⁊t rüt i bo
4 v'aen 63 cedere. 1r rat pᷣncipal —„.* 2,. 8 Dunea „„ ſentẽ iu ,„ „ vocatoi:qꝛ
v ndi ꝛqꝛ inter eos e ſtü: cũ dẽ: ſob ſufficis 16 3dicit iſt
iigriufiat , us: aꝛ inter eos. chꝛiſtü:ci im ſol ſuffici nõ 3
mnii t maxia dilectio kgern no p en vite habej
ca gin ibim:q. d. ſilem tui reliquimꝰ. t —
nn li nobis Ppper qusoin
munaliu /,

—☛ m
a vocatoz xpᷣn
tq poſt mavs ocatoõis
na dnd n Weriagas veſbe T
na auir. Eri o ſilr d
ſſiua ⁊ inductiua kas Hen negauit. St ice
. ite eterne pm Ana ace
werba nite nſiõe vera
u ibuin tur etiã

fuerit bor:tam poſtea xpᷣm ꝓdendo peccauit. Sciendũ tñ
ꝙ extuüc mal erat qñ chꝛiſt⸗ aplis dixit vba in hoc capitu/
lo cõtenra vnꝰ ex vobis diaboł eſt:tñ ſua malicia non erat
aplis nota: ſed ſoli chꝛiſto qui cognoſcit coꝛda: chꝛiſtus tñ
ſuã maliciã dixit in generali ipſo audiẽte ne credẽs ſuã ma
liciã latere:ſine timoꝛ *
mala oparet᷑: nõ tñ
dixit in ſpãli ne extũc
iuerecũd fact᷑ peioꝛ
efficeret: fm ꝙ dicit

Oſt hec aũt ambula/
bat ieſus in galileaʒ.
Non eniĩ volebat in iudeã

vbi dĩ in poſtilla. ẽt ꝗbulare:qꝛ qrebãt eũ iudei
in iſto paſchate non interficere. Erat aũt i ꝓxio
ſuit ieſus in hierin. dies feſtꝰ iudeoꝝ ſcenophe

Agdqditio. gia. Dixèrũt aũt ad eũ frẽſ

Pꝛyſoſtomꝰ ui 1
ibor loro ſic eius: Traͤnli hinc ⁊ vade ĩ
Dicit: qualiter iudeã:ut ⁊ diſcipli tui vide/

igit᷑ nõ aſcẽdit ad diẽ
feſtũ:paulatiʒ eni ſol/
uebat legẽ occaſiõʒ ac
cipiẽs a iudaica neqᷣ/
cia. Et theodoꝛ ibi/-

ant opa tua q̃ facis. Nemo
ꝗppe in occulto ꝗd facit:et
qrit ipſe ĩ palã eſſe. Si hec
facis:mãifeſta teipſuʒ mun

e: i czenh⸗ do. Mẽqʒ.n. frẽs e crede-
eqban e e .
reſng accipiẽs legem bãt i eü. D c ergo eiſieſus:
excluſit: innuẽs obler Tẽpus meũ nondũ adue
uantib ꝙ veritate ad nit:tepus aũt vim ſemp eſt
neniẽte ceſſat ois figu
ra ⁊ ꝙ legibꝰ nõ ſubij

cit᷑ vt legalia feſta pficeret:⁊ vñ hoc:qꝛ no erat feſtũ chꝛiſti
ſed iudeoꝝ. Pec Theodoꝛus. La. VII.
Oſt hoc aũt aãbulabat. Poſtq; euageliſta egit de nu
rimẽto ſpũali collato filijs xpᷣi. Hic ↄſeq̃nter agit ð
doctrina eis collata:quia ſicut pᷣdictũ eſt pat᷑ debet
filis nutrimẽtũ ⁊ documtũ:Et diuidit in duas:qꝛ p oꝛigo
doctrine xpᷣi oñdit᷑: ſcòo ipſa doctrina ponit᷑ ca. ſeqnti:ibi
Jeſus aũt ꝑpꝛexit. Pꝛima ĩ tres:qꝛ p oñndit euãgeliſta aptitu
dinẽ loci ad mãifeſtandũ doctrine xpᷣi oꝛiginẽ: ſcòo mãife-
ſtãdi occaſiõʒ:ibi Judei aũt q̃rebãt.tertio mãifeſtatõʒ actu
alẽ:ibi Rñdit ieſus mea doctrina. Circa p ſciendũ ꝙ locuſ
aptus ad pᷣdictã mifeſtatõʒ erat ciniras Hieron olymitana:
vbi ad die feſtũ ↄueniebat ppls:⁊ ideo ad mãifeſtandũ ſe in
hoc loco inuitat xpᷣs. Et licet pᷣmo recuſet tñ finalit oſentit
⁊ ronabiliter vt v:⁊ h'eſt qð dẽ: a ¶ Poſt hec abu. ieſus
in gali. docendo in ſynagogis eoꝝ. b¶ To eni volebat in
iudeã abulare ⁊c᷑. Licet.n.poſſet eſſe inter eos ſine nocumẽ
to:voluit tñ ſe aliqñ abſentare añ tempꝰ debitũ paſſiõi ſue
oñidendo in ſe veritatẽ hũane nqe: ⁊ ꝙ licitũ erat fidelibus
ſuis aliqñ ꝑſecutõʒ fugere. cErat aũt ꝛ⁊ẽ. ſcenophegia.i.
feſtũ tabernaculoꝝ:dẽ aũt a ſcenos qð ẽ vmbꝛaculũ:⁊ pha
gin qð eſt comedere:qꝛ ſeptẽ dieb' comedebãat iudei in vm
bꝛaculis. d ¶ Dixerũt aũt ad eũ frẽs eius.nõ ꝙ eſſent filij
marie matris ſue neq; ioſeph vt als dem eſt ipꝛobãdo erro
rẽ heluidij ſup Mat.j.ᷣ ca. nec cognati ſui q erãt ad aplatũ
vocati:qꝛ de iſtis dẽ infra ꝙ frẽs e nondũ credebãat in eũ:
ſed dicunt᷑ hic frẽs qꝛ erãt de cognatoe ſua q ex factis e vo
lebãt repoꝛtare gliaʒ mundanã ſᷣm AAugm: vnde ſequit᷑:
e ¶ Crãſi hinc ⁊ vade in iudeã. hoc eſt in hierin metropo
lim iudee. f ¶ Ut 2 diſcipuli tui videãt opa tua. Dubita⸗
bãt enĩ de chꝛiſti miraculis vtrũ eſſent vera:ꝓpter hoc ſeq
tur: g Meq;. n. frẽs ey credebãt in cũ. Et qꝛ ſ uggerebat

ei malũ.ſ.glam mũdan qrere:iõ recuſauit dicẽs: h¶¶ Tẽ

pus meũ nõdũ aduenit.i tẽpus glie mee mãifeſtãde:qꝛ poſt
reſurrectõʒ erat mãifeſtãda. i ¶ Tep aut vim ſemp ẽ pa
tũ. q.d tp glie mudane quã q̃ritis nuc eſt in pncipio h ſo

Euãgelium

lẽnitatis:qꝛ iudei mag vacabãt couiuijs e letitie in on
cipio feſti ; in fine qñ xpᷣsiuit ad feſtũ:vt.j. patebit. vł
alit. i (2 ÿaut vi'm cᷓ. q.d.vos poteſtis ire ſecure
nõ aũt ego inqyt inimicos capitales habeo: ppi
hoc ſequil: k ¶ Mò poteſt mũd odiſſe vos. q. d. vos

4 gliaz müdanaz
„ „ „ 0rlitis hoies mun
patũ. Mᷣ n põt mũd odiſ daos aduerſarios
ſe vos:mè aũt odit: qã ego doti d Ne
teſtimoniũ phibeo de illo: ria el led
qꝛ opa ei mala ſunt. Moõs arguo pcrã mũda
aſ⸗ cẽdite ad diẽ ſeſtũ hunc. noꝝ q ſut ei zria:
Egò.n.nõ aſcendã ad dieʒ ⁊ hoc eſt ꝗð oẽ:
ſeſtu iſtũ: añ meñ „„ F me Quia ego .
— „ — qgq —, 2 moniu
dũ ipletũ eſt. Hec cũ dixiſ de illo.i. ð mũdo:
ſet ipſe mãſit in galilea. At Er accipit hic mü
autẽ aſcenderũt fratres e: d na nnd cre⸗
tũc ⁊ ipſe aſcendit ad diem aturaxꝝ ſubſtatiã
HSõ ſed q;tũ ad hoiuʒ
feſtũ nõ maniſeſte:ſed qua maliciã: ſic 5, di⸗
ſi in occulto: Juͦdei ergo qᷓ ctũ eſt. . ca. ſupil⸗
rebant eũ in die feſto: t di lud: ⁊ mũꝙ eũ ñ

n ¶ Uos aſcendi

cebãt: Abi eſt ille: Et mur/ e.

mur multus erat in turba tead diez feſtum
de eo. Quidã.n. dicebant bũc.i.ad pncipiũ
ſolennitatis taber
naculoꝝ:qꝛ in pᷣn

cipio mag vacabàt hoies epulis ⁊ letitie: vt pdictũ ẽñ

ꝙ inuitet eos ad talia ſed ondendo qᷣd ipſi qrebat: qꝛ'qᷓ

mũdana ſũt adhuc ſapiebãt tm:vt viſuʒ eſt. o ¶ Ego
añt nõ aſcẽ.ad diẽ fe.iſtũ.ſ.pm:vñ ꝙ poſtea venit in me
dio ſolẽnitatis in alia die nõ eſt metit: ⁊ ſubdit᷑ cauſa:
p ¶ Quia tẽp meũ nõdũ eſt ↄpletũ. Tẽp.n.aptũ do⸗

ctrine veritatis ꝓpt quã venerat ſaluatoꝛ nõ ſic erat in
pncipio ſolẽnitatis: ꝓpt pᷣdicta ſiẽ circa finẽ. q * c

cũ di ipſe mã.in galilea.rõne pᷣdicta. r ¶ Ut aũut aſcẽ.
fra.ei tũc ⁊ ipſe aſcẽ.ſ.ad diẽ feſtũ tabernaculoꝝ:nõ tñ
cũ fratrib ſuis nec eadẽ die:qꝛ ipſi iuerũt ad pᷣ diẽ illi
us feſtiuitat: ipſe aũt venit illuc q̃rto die:vt patebit.j.
Sicut.n.noluit eẽ in pncipio feſtiuitati ne fratribꝰ ſuis
malũ pſuadẽtibꝰ videret᷑ fauer:ſic ñ habuit ſe oino ſub
traher ne a pplo doctrinã ſalui ſubtrahẽt qua venerat
docere:mody aũt veniẽdi tãgit᷑ cũ dꝛ: s ¶ Ilo mãifeſte
i. cũ magna comitiua: ne daret iudeis occaſioeʒ maio/
ris inuidie. t ¶ Sed qſi in occulto: in hoc adelcẽdes fi
delibꝰ q timoꝛe moꝛij occultãdi erãt. v ( Judei ergo:
plic euaͤgeliſe deſcripſit aptitudinẽ tpis ad mãifeſtã
ũ oꝛiginẽ ſue doctrine:hic ↄſequent᷑ deſcribit occaſiõʒ
mãifeſtatois dicte: Et diuidit in duas ſᷣm ouas occaſio
nes huimõi mãifeſtatõis:ſcõa ponit᷑ ibi Jam au. di fe.
Pꝛima occaſio fuit inueſtigatio iudeoꝝ xpᷣmq rentiuz:
quoꝝ aliq eũ q̃rebãt vt iterficerẽt:alij aũt vt doctrinã
ei deuote audirẽt:⁊ ideo debuit apparere ⁊ docere vt
oñderet ꝙ mali nocere nõ potert niſi qᷓtũ pmittebat.
Sicut eni ſe occultãdo ondit infirmitatẽ hũanitat: ita
fidẽt int inimicos appẽdo ⁊ exñdo oñdit potentiã dei
tatis Debuit etiã appere ꝓpt bonos vt e doctrinã oꝛi
ginatã a deo oñderet:vt attẽtᷣ eũ deſiderarẽt:⁊ hoc eſt
qð dꝛ: v¶ Judei ergo q̃rebãt eũ in die feſto. duplici
de cã:vt dictũ eſt. x ¶ Et dicebat vbi eſt ille.qꝛ illi qui
qrebãt eũ ex odio dedignabãt᷑ eũ noiare ppꝛio noie. Il⸗
li aũt q qᷓrebãt eũ ex deuotõe ita reputabat eũ famoſũ
⁊ auctẽticũ qð ñ opoꝛtebat expꝛimere nomen ꝓpꝛium

veoßyy in

e decbnnk
bas cſeſenii
ſroe
erztigan
hlctitunn ie

güle.
6

Pofnn

bond e
ernenjuceo⸗
lous dembi
rlennon

xN Niin

ſpeculimoſie
ninillinh
Udnitgin
Cotdento
Cholir
fichordir
ſacercorsrt
C Janan
benooomn
crrellina.
ſſo metlin.
lato ouruba
lodlerettuc
Cbieſtoase
bufiate i⸗
ledapane
pnnacec
Uünedoenn
Ntabecke
NCNar
rblulltin⸗
iututag ,
ceß oigton
Puutnug
bigicsrolu⸗

Pömowhn
Nc
ſcknengpnot
Güriſtoshu
hhitiegeilb
Vcäſenihzei
ncinihe
üiuſtäſcleb
ſiogagti
te
Gtodrn
Gmnkſalizt⸗
ſo einengde
lapiean
ſbt datnEt

übene. niſi
ildig i
hie⸗

4 Cut

lon ac
ane Aülhe

n WDs
N wlzgiſ
R MAhe
oranz⸗
l
otus ienet
ümini
nigwi
„ 1
Nir
li Lin.
Wſalaor noͤ
aſcicafin.
tödiaa. 1U
