hi ocſeg qñ reducitur ad pꝛima pꝛincipia p ſe nota: ita veritas fuit miraculũ eius ſimpliciter pᷣmũ. Circa ꝛ“ ſciendũ ꝙ mi
mdi erce ens facultaie intellectus qualis crat iſia: quando pacula chꝛiſti odinabant ad ouo ſad manifeſtatione, iue
ornin confirmatur ꝑ opera diuina: qꝛ certum eſtꝙ deus non diuinitatis: a ad ofirmationeʒ ſue doctrine ꝑ quã homines
iſni . H poteſt eſſe teſtis falſitatis: Et ideo qñ ad cõfirmatione, ad fidem adducebant:a qtum ad vtrunq; fuit ↄueniẽs dif/
miſted n alicul doctrine inducitur opus diuinũ ſufficienter on/ ferre opationẽ miraculoꝝ vſq; poſt baptiſmũ.hoc pᷣmo de
1 mi, . ditur qð dictũ eſt in illa eſſe verũ. veruntñ quia in illis clarat᷑ inqtum miracula erant doctrine ſue confirmatiua.
mnpin

Quia ↄfirmatio doctrine nõ pꝛecedit actũ docendi: ſʒ ma
gis ſequitur. Ad pꝛedicatõz aut ? doctrina requirit etas ꝑ
fecta ſaltẽ de cõgruitate de qua agitur: pfecta etas eſt. xxx.
annoꝝ: ppter qõ Joſeph ſuſcepit regimẽ egypti in etate tali
vt habel Geñ. xlj. Similiter dauid erat. xxx. annoꝝ cũ re⸗
gnare cepit: vt hẽtur ”M
iz reg. v. 1 Exechiel in

.

NRãat aut hõ ex phari

xxx.anno. ineneit pꝙ
heticare:vt habetur — W— nes iemmte ne
Erech.). Et ideo cauune 2„ 2 de Mic
niens fuit ꝙ chꝛiſtus pncèps iudeoꝝ:Hic venit

ad ieſum nocte &èt dixit ei:

añ triceſimũ annũ ñ m nocte e .
Rabbi ſcim qꝛ a deo veni

doceret: p ↄſequens
nec miracula ſue do/
ctrine ↄfirmatiua faa· “
ceret: ſco idem oñditur inqtum miracula erant ſue diuini
tatis manifeſtatiua. Paris enim piculi eſt ſi negetur in xpᷣo
vera hũanitas: ſicut ſi neget᷑ ſua diuinitas: ⁊ ideo debet ſic
Diuinitas manifeſtari vt vere hũanitatis cognitio non im
pediret᷑:⁊ ideo nõ fuit cõueniens ipſum añ etatẽ pfectã mi/
racula facere:ne e incarnatio fantaſtica crederet᷑. Ad pᷣmũ
ſciendũ ꝙ illi diſcipuli qui adheſerũt ei añ miracula ipſi ad
helſerũt ex Johãnis teſtimonio inchoatiue ⁊ doctrina chꝛi/

2

ſti ↄſũmatiue: vt patet ex pdictis. vñ ⁊ ad laudeʒ diſcipulo

rũ hoc ptinet:ꝙ chꝛiſtũ ſecuti ſunt anteq audiſſent eũ mi/
racula facientẽ:ſm ꝙ dicit Gꝛego. homel. v. Ad ꝛm dicenð
wꝙ liber de infantia ſaluatoꝛis repꝛobatus eſt tanq; ab here⸗

ticis ↄfictus:vt patʒz in decreto Gelaſij pape: ideo nõ eſt ei

fides adhibẽda. ¶ In ca ij vbi dicit in poſtilla: Lñ ꝓbabi
liter põt cõcedi: qꝛ non oia ſcripta ſunt. Additio.
ARBaobabilius videt᷑ cõcedendũ ꝙ chꝛiſtus nõ funicu-
lo cingebat:ſicut illi qui auſterã vitã ducũt:ſed ſim
plici cingulo q́ hoies vtunt cõiter. Nam vt Chꝛyß.
lcit ſup Matth̊. Nil plus chꝛiſt oñdit pᷣter miſ. ericoꝛdiã
iuſticiam:dimittẽs ergo Johãni ieiunio fulgere: ipſe con
maria inceſſit via ad menſam intrãs publicanoꝝ a madu-
cans bibens:hec ille. Et idem dicendũ eſt de his q ptinent
ag veſtitũ put ſcũs Tho. in tertia ꝑte.q.xl. arti. ij. in rñſio

ne pᷣmi arg. Querere aũt qũo in templo erãt funiculi cũ ibi

nõ vendebant: niſi ea que debebãt offerri eſt valde irratio/

nabile:tũ qꝛ multa inueniunt᷑ in templis que nõ ibi ↄſueue

runt vendi:tũ qꝛ veriſile eſt ꝙ tauri ⁊ gl ibi offe⸗
rebantur poꝛtabantur ligata funiculis. ¶ Replic.
— capitulo ſco: vbi dicit ieſus fecit flagellũ ſi

.

dicentẽ: Ochꝛiſtus nihil oñdit pᷣter miſe ericoꝛdia ⁊ iuſticiã
dinmittens Johãni ieiunio fulgere ipſe cõtraria inceſſit via

ag menſaʒ intrans publicanoꝝ mãaducans ? bibens. Et ita
dicit Burgeñ. dicendũ eſt de veſtitu chꝛiſti ꝙ ſe nõ habuit

ſicut hic auſterã vitã ducẽtes:ſed ſalua reuerentia Chꝛyß.

. 5

Cbhꝛiſtus in ieiunio tantã auſteritatẽ oñdit ꝙ porius fuit in

7

ea admir abilis qᷓ imitabilis etiã a Johãane qui nunẽy.xl. cõ
tinuis diebus T noctibus ieiunauit vt chꝛiſtus:qui ſi aliqñ

cũ peccatoꝛibus ⁊ publicanis mãducauit: nõ ex hoc viam

oppoſitã tenuit: qnimmo maioꝛi pfectõe huiuſmodi actus

exercuit iy Johãnes ieiunauit. Opa eni cõdeſcenſiõis ⁊ im

pfectiõis que patẽt in fuga ⁊ loculis ⁊ huiuſmõi cõuerſatõe

„

cũ peccatoꝛib in chꝛiſto nullã arguũt ĩpfectoʒ.nõ eſt igi? ꝓ
pꝛie dictũ chꝛiſtũ inceſſiſſe cõtraria via pfectoi: vel via cõ/
traria ad virtutẽ aaneng ptinente. Nec videt ꝓpꝛie di/
1

„

ctũ ꝙ chꝛiſtus nihil oñdit niſi miſericoꝛdia ⁊ iuſticia ſi vult

excludere opa ſuperogatõis ⁊ auſteritatis:falſum eſt.infir

mis eni cõdeſcendere ⁊ oꝑa imꝑfecta ex maxima ꝑfectõe fa

dico tibi:niſi quis renatus

de ſuniculis. dicit poſtillato⸗ ; pbabiliter põt cre
giow chꝛiſtus cingebat funiculo quẽ duplicando fe- pꝑ
it quaſi flagellũ. Burgenſis dicit ꝙ ꝓbabilius ſit oppoſitũ
vigelicet ꝙ cinct ſit ſicut hoies coiter: allegat ad id Chꝛyf.

in his ꝗqᷓ ſbiacẽt facultati nalis rõnis

cere ꝓ loco tpe ⁊ opoꝛtunitate:nõ eſt via oria incedere:
nec neceſſariũ eſt dicẽ chꝛiſtũ funiculos de ligatura boũ
ꝓ flagellis faciẽdis recepiſſe:vt vult Burgen. Sicut eni
boues p funes ducunt:ita ꝑ flagella ire conpellunt:qua⸗
pꝛopter ita cito chꝛiſtus inueniſſet ducentiũ flagella ſic

„ iͤi Burgeß odiuz
ſti mgr. Mèmo.n. põt hec ¶õtra poſtillatoꝛẽ
ſigna facẽ qᷓ tuſeis niſifue pabuiſſeꝙno po
rit de cũ eo. Reſpöndit ie t aer reoc
ſus ⁊ dixit ei: Amẽen amen ter occaſiões q̃ſiſ-
ſe ad ſenſuʒ lr̃aleʒ

mogitum ptinen
Rat aũt homo.Poſtqꝙ euãgeliſta ðclarauit xpᷣi

Wπ 7

pdiuinitatẽ ꝑ nature immutatõeʒ.hic ideʒ decla/

YVrrat pꝑ gre refoꝛmatõʒ de qua pᷣncipaliter agit:qa
ad hoc euangeliũ deſcripſit. Et diuidit in duas:qꝛ bmo
agit de ſpũali regeneratoe baptiſmi in quo pᷣdicta refoꝛ
matio inchoat᷑:ſcòo de collatõe multiplicis ſpũalis bñ-

ficij: in quo refoꝛmatio ↄſũmat:ſcda incipit ca. v. Poſt

hoc erat. pᷣma in duas:qꝛ bmo agit de generatoe ſpuali

quo ad iudeos:ſcõo ꝓut deriuat᷑ ad extraneos ca. ſeqn-

4*

ti: Ut ergo cognouit. pma in duas: qꝛ pmo deſcribitur
ſonas generatio: ſcõo deſcribit a Johãnis baptiſmo:
i

i Poſt hec venit. pꝛima in duas:qꝛ pꝛimo docet xpᷣuſ
regeneratõis ſpiritualis neceſſitatẽ: ſcõo er modũ ſiue
ãlitatẽ:ibi Dixit ad eũ Nicodem. tertio efficacie ipſius
cauſaʒ ſiue rõnem:ibi Rñdit nicodem. Et qꝛ docet iſta
rñdendo ad interrogata: ideo pma diuidit in duas: da
pmo ponit᷑ nicodem interrogatio: ſcdo ſubiungit chꝛi/
ſti rñſio: ibi Rñdit ieſus. Circa pꝛimũ deſc ibit pma co

ditio interrogantis:cũ dici: a ¶ Erat aut homo cc.

Iſte eni fuit vnus illoꝝ de qbus dictũ eſt pᷣcedenti ca. ꝙ
multi crediderũt in ieſuʒ vidẽtes ſi e que faciebat.Et
qꝛ ibidem ſubditur ꝙ ieſus nõ credebat ſemetipſuʒ eis
ſecreta fidei reuelando: ideo iſte nicodem venit ad ieſuʒ
in ſecreto ⁊ extra turbã alioꝝ:vt ab ipſo pleni inſtrue⸗
ret. ſequit: b ¶ Ex phariſeis. qꝛ erat de ſecta eoꝝ. IJpſi

auüt ↄfitent᷑ reſurrectõʒ ⁊ ſpũales creaturas:de qbus lo
batur chꝛiſſ: ⁊ ideo ex hoc erat q
audiendũ doctrinã eius. c¶Nico

odãmò diſpoſit a
mitur ad ondendũ famã iplius. d ¶ Pꝛinceps iudeo
rũ. In hoc oñdit᷑ dignitas ei: tũc eni ppls gubernabal

.

doctoꝛes ⁊ ſacerdotes: licet eni cꝛiſtus pᷣmos vocatoſ

U

ad fidẽ voluerit eſſe ſimplices vt in pluribne doctrina

fidei ſapie hũane aſcriberet:ita etiã a pꝛincipio vocauit
aliquos lr̃atos:ne ipſa cõtem tui haberet: quali a ſolis
ſimplicibus recepta. e ¶ Hic venit ad ieſuʒ nocte. Nõ
eni audebat venire in palam: ne de ſynagoga expelleret

audebãt xpy pfiteri. f ¶ Et dirit ei rabbi ſcim qꝛ rc.
i. certũ eſt mihi ꝙ tua doctrina eſt vᷣa ⁊ a deo data ano

ſicut dicit. . ix. ca. de pentib ceci nati: ꝙ ꝓpter hoc no

hüũanit oficta:⁊ ſubdit cãm dicẽs: g ¶ Nemo eni pot
hec ſigna facere ⁊vc.] Sicut eni certitudo veritat hẽtur

p reductõʒ ad pma

2

pncipia: ita hẽt iĩ his q arcedut rõneʒ ꝑᷣ va miracla ꝗ ſũt
ſufficiẽs teſtimoniũ ꝙ doctria p talia ↄfirmata ꝓcedit
a veritate pma. minj dixit ille mcodem' a plus ſignauit

qꝛ pꝑ talẽ coneſſiõʒ oñdit ſe deſiderare ab eo pleni ifoꝛ

mari. b ¶Rndit ieſus. Dic deſcribit xp̃i rñſio:qꝛ vide

bat nicodemũ hũiliter ⁊ vere q̃rere doctrinã xp̃i iytum
ad ſecreta fidei: iõ incepit a pmo ſie acro. l. baptiſmo qẽ
regeneratio ſpũalis:⁊ p ↄſequẽs neceſſaria ad ſalutẽ:et

boc eſt qð di: Bñdit ieſus ⁊ dixit ei: i ¶ Amen amen

oeſitfii
acſan
heeleentecle⸗
ſis Ghoen⸗
dertpibper⸗
ütunai ſc
tiratinen
furündrptien d
ſöſcutitititon
ſchebuerürtebap

liſcorchoteepe
IDertalcöm
1iſttarepnern

tnitniemis
lcidiar
Utnolüpemu
Cörupclasin
tpurſonam
po nlmuno
ai colan u
ſſ ſenillaenn
Rhukeragtan
Nymomaman
ganipſeren
llpcriveneman
Mendrnoncad
bepniphirk
Ko:dadhoct
Pmaigtpre die
nnulbſiſplial
Nnonnoecimnil
fiulaſaluaroꝛer
Nothinile
Menmtoodeqjoiri
Mraſpusſcisi
uphit hoiczef
lüninauntis
Pleurpölihcr
ſmlzſtoſgn
(gm

M,ſtutipie
finifin g
iihheclt 4
7Cnngibi

Oheca
itat

tiglecunſnae
d mn E

pöhr ü
6 Pe
lir Mue

. Med.
Nmär reunt
1 4

aätinie
lucenhitilt
ntſdnn
moigreii
aNuA
õ
nti Ng
minrN
ii di
Rinod

ien

aCN Ai
, Sas
pallit⸗
Gunſ t
vtr inan
iticiai i⸗
e zne,

4
1
4 14

tere nõ pot niſi ꝑ gratia ꝑ qua trabũ da
ad naturã diuinaʒ: ut hẽ n. Petri.i. Magna ⁊ pcioſa

onẽ ſpũalẽ. ꝑ ¶ No põt videre regnũ dei. Uiſio enim

dei ꝑ eſſentiã ſibi ſoli cõpetit ꝑ naturã: hoib aũt cõpe/

f᷑ hoies quodamõ

ꝓmiſſa donauit:

ut per hoc efficia

mini diuine natu fuerit denuo nn põt vide/-

e tonſo res. hoc re regnũ dei. Dixit aͤd euz
generaltont a-.Nicodem: quõ põt bõ na-
nale q . cũ ſit ſenex: Nuũnqd po
nalẽ q̃ ſoluʒ facit ſci cu ſit ſenex: Hunqd p
filios hoiux: ⁊ iõ teſt ĩ ventrẽ miĩ̃is ſue itera-
ac hoe tear ge to itroire ⁊ renaſci: Reſpo
io Hus dit ieſus: Amen amẽ dico
quã hoiĩeſ ſũt flill c/ e—
dei: 1 coſequs libi: niſi ꝗs renat᷑ fuerit ex
heredes vite cle aqᷓ ⁊ ſpu ſcõ nõ põt ĩtroire
d hoe vt/in regnñ dei. Quod natũ ẽ
ris teſtamẽti ſal⸗ ex carne caro e:et qð natuʒ
uati ſũt:qͥ tůẽ non

fuerũt baptixati: dicendum ꝙ tunc non erat inpcepto

Cõſecuti tñ ſũt ſpũalẽ vitã ꝑ gratiã ĩ fide xpᷣi veturi.?ꝰ

ſic habuerũt rẽ baptiſmi:habuerũt etiã ipſũ i figura in
aliq coꝛꝛeſpõdẽte ꝑ qð tollebat peccatũ oꝛiginale.
1 Dirir a eũ nicoden. Hic ↄñter docet xps modũ
Tqlitatẽ regeneratõis ſpũalis:⁊ diuidit ĩ duas:qa pᷣmo
ponit᷑ nicodemi obiectio:? xpᷣi rñſio: ibi Rñdit ieſus.
chꝛiſt'eni dixerat eſſe neceſſariũ ad ſalutẽ regenerari:io
ut modũ huiuſmòi regeneratõis meliintelligat:arguit
cõtra pᷣdicta duplicit:pᷣmo mõò ex etate: qa ille qͥ naſcit᷑
eſt puer:a ſenectute vo nõ põt aliqs redire ad pueritia⸗:
ergo regeneratio videt᷑ ipoſſibilis: ⁊ hoc ẽ qð dẽ:Dixit
ad eũ nicodem:quo põt hõ naſci cũ ſenex ſit:Erat auũt
aſſuerꝰ ſenſui litterali: ⁊ iõ arguit de generatioe carnali
2 arguit ex quãtitate naſcẽtis q ẽ parua ut poſſit inclu⸗
di in vtero matris:⁊ iõ videt᷑ impoſſibile ꝙ ille renaſca/
tur qᷣ iam ẽ ꝑſecte quãtitatis:⁊ hoc ẽ qð dꝛ: m ¶ Nuũ/
quid põt ĩ vetre matris ſue iterato ĩtroire ⁊ renaſci:q̃ſi
diceret:non:dqa quãtitas nõ ꝑmittit. n ¶ Rndit ieſus.
Pic ponit᷑ xpᷣi rnſio:⁊ diuidit᷑ iĩ duas: qa pᷣmo ponit᷑ eo
rñſio: ?ᷣ ad hoc inducit᷑ exeplũ:ibi Spũs vbi vult. In
pᷣma igit᷑ pte dicit ꝙ illa regeneratio de q̃ loquit᷑ no eſt
carnalis ʒ ſpũalis:⁊ iõ nõ valẽt argumẽta q̃ ꝓcedũt de

generatioe carnali: ꝓpt qò modũ huv regeneratiõis ſpi-

ritulis ſaluatoꝛ explicat ↄñter dicẽs: o ¶ Amẽ amen
dico tibi niſi ds rena.fu.ex aq̃ ⁊ ſpi.ſan.⁊c.q̃ſi dicẽt:illa
generatio de qᷓ dixi ſic ẽ intelligenda: inqtũ aqua lauat
exterõ ⁊ ſpũs ſcũs inter: ⁊ lotio talis bñ dẽ generatio:
quia ꝑ hac hoies efficiũt᷑ cõfoꝛmes vbo incarnato qᷣ eſt
filius dei naturalis inqtũ in hac generatiõe ẽ aliqd ſen
ſibile coꝛꝛeſpõdẽs carni.ſ.aqua:⁊ aliqd inuiſibile coꝛꝛe⸗
ſpondẽs vbo.ſ.gratia:vnde ſequit: p ¶ Qo natũ c ex
carne.ſ.ſᷣm virtutẽ carnalis generatiois. qʒ ¶ aro eſt
ideſt ↄſtituit ĩ vita carnali tm. r ¶¶ Et qð natũ ẽ ex ſpi-
ritu.mõ pᷣdicto: s us eſt. i. Coſtituit i vita ſpũali
⁊ ideo cõcludit: t ¶ Non mireris.i.nõ debes ãmirari.
v Quia dixi tibi opoꝛtet vos denuo naſci.qa nõ lo/
quoꝛ de generatiõe carnali de q̃ tu arguis:ſed de ſpũali.
x Crns vbi vult. Hic ſaluatoꝛ ad pᷣdicta adducit ſen

ſibile exẽplũ ſᷣm hꝛy.q hoc exponit de vento mate⸗
riali: cui pncipiũ ignoꝛat᷑ ⁊ ſiliter finis vbi terminatur

⁊ tñ ſon eiꝰ ꝑcipit᷑:ſic mõ eſt ĩ generatione ſpũali:quia
ſcũs ſpũs q eſt pncipiũ hup generatiõis: ⁊ ſiliter beati/-
tudo eterna qͥ ẽ eð finis a nobis nõ ꝑcipiũt ſed credunt᷑

FZFrobhannis iij

dico tibi niſi qs renatus fuerit denuo.i.iteꝝ ꝑ genarati tm.Aqua aũt exterioꝛ ⁊ ſoꝛma vboꝝ Bore⸗ ſenſũ:2

eſt ex ſpiritů ſpũs eſt. Noͤn

Rẽéſpõdit nicodemus ⁊ di

Tu es magiſter i iſrl:xc hec

⸗

hoc eſt qð di: x ¶ Spus.i.ventus. ꝓ¶ UVbi vult ſpirat
ideſt flat. Si aũt arguatur cõtra hoc ſicut arguit Aug:q;
venx materialis nõ habet voluntatẽ nec a ſe mouet᷑: ppter
quod dicit aug:ꝙ hoc verbũ de ſpũ ſcõ intelligit᷑: pot dici
ſuſtinẽdo dem Chꝛyb
ꝙ volütas in ſcripiu⸗
ris aliqñ accipit ꝓ in-
clinatioe naturali: 2
hoc mò accipit hic.
3 ( Et vocẽ eius au/
dis. ſenſibilit pcipbien
do. a ¶¶Sed neſcis

mireriſ qa dixi tibi: opoꝛtʒ
vos naſci denuo.Spiritůſ
uͦbi vult ſpirat:èt vocẽ eiuſ
audis: ſed neſcis vñ venit

aut quo vadat: ſic t om Vnd e aue an.
nis qui natus eſt ex ſpiritu tur ↄtra bocut argu

it aug: ꝙ oẽs noue⸗
rũt ventü venire ab
auſtro uel ab aquilo
ne:⁊ ideo vadit i ꝑtẽ
oppoſitã: põt diciq;
M heoeoc ẽ verũ tm̃ ĩ gene-
rali: ſed in qᷓ parte terre determiate verſus auſtrũ talis in⸗
cipiat vẽt flat ab auſtro: uel vbi termietur oĩo igno/
ratur. b ¶ Sic ẽ oĩs qui nax eſt ex ſpũ.qᷣa ſicut dictũ ẽ in
tali generatõe eſt aliquid occultũ ⁊ aliquid patẽs ad ſenſũ.
ꝛopeer argumẽta pᷣdicta que tñ ſũt ſolubilia ut viſũ eſt.
dicit aug ꝙ pᷣdicta lr̃a de ſpũ ſcõ intelligẽda ẽ: qͥ in ꝓphe
tis ⁊ ſcripturis ſacris loquit᷑:vox aũt ꝓphetaꝝ ⁊ ſcriptura
eoꝝ ſenſu pcipit᷑:ſed pncipiũ huũſcripture.ſ.ſpũs ſcũs ⁊ ei
finis.ſ.beatitudo celeſtis nobiſ occultant ⁊ ſola fide tenent᷑.
Tiſta expoſitio videt᷑ rõnabilioꝛ:qa nicodemus erat in ſcriꝰ

xit ei: Quõ pñ̃t hec fieri:
Reſpondit ieſus ⁊ dixit ei:

pturis ſanctis inſtructus:⁊ iõ videt magis ꝙ ſaluatoꝛ ſibi

dederit exẽplũ de talib'q; de vento materiali: ⁊ tũc ẽ plana
lr̃a. Spũſ vbi vult ſpirat.quia nõ inſpirat ho ies ex natu⸗
rali neceſſitate ſed ex mera liberalitate.Et vocem e audis.
in ſcripturis pphetaꝝ que legunt᷑ in ſynagogis iudeoꝝ.Sʒ
neſcis vnde veniat aut quo vadat. quia pᷣncipiũ inſpirans
⁊ finis vltimꝰ huſ inſpirationis ſibi occultant᷑ ut dictũ eſt.
Sic ẽ omnis ⁊c.exponatur ſicut ſupꝛa. c ¶ Rñdit nico/
demus.Hic ↄñter ſaluatoꝛ oñdit cauſam efficacie qͥ ẽ in ſpi
rituali generatiõe.Et diuidit᷑ in duas:quia pmo circa hoc
ponit᷑ nicodemi interrogatio:ꝛ chꝛiſti rñſio:ibi Rñdit ieſꝰ
Litca pmũ ſciẽdũ ꝙ ↄſuetudo q̃dã natura ẽ ut dicit philo.
li.de memo.⁊ re. Et qa iſte nicodem erat aſſuer legi mo-
aice q pmittit carnalia: ideo nõ potuit caꝑe ſpũalia: ꝓpter
qoð Sal circa pᷣdicta dicẽs: Quomõ pñt hec fieri.

d ¶ Reſpodit ieſus. Hic ponit xpᷣi rñſio.Et diuidit in duꝝꝰ
as:qa pmo repᷣhẽdit nicodemi tarditatẽ:ondit baptiſma
lis efficacie cauſam:ibi Et nemo aſcẽdit Urguit aũt tardi/
tatẽ nicodemi ad intelligendũ ⁊ credendu pᷣdicta ex tribus.

Emo ex ↄditione audiẽtis q erat doctoꝛ ⁊ perit ĩ lege:⸗
u

ↄſequẽs deberet talia cognoſcere:⁊ hoc ẽ qð dẽ: e ¶
es magiſter in iſrłꝛ hec ignoꝛas:Sed poſſet alids dicere ꝙ
nõ erat mirũ ſi talia ignoꝛabat:qᷣa nõ ꝑtinebãt ad vetus te
ſtamẽtũ in quo erat inſtructus.Dicendũ ꝙ in lege moyſi fi
guratiue ↄtinebat baptiſm ſm ꝙ dicit aplus.j.coꝛ.x. Oẽs
in moyſe baptixati ſũt in nube ⁊ in mari.qa in vtroq; fuit
baptiſm figurat. Legis aũt doctoꝛes debebãt ſcire figuraj
ei licʒ ad hoc nõ teneret᷑ vulgus. Itẽ in ꝓphetis q;s frequẽt
legerat expmitur baptiſm:exechi.xxxvl.Et effundam ſuꝑ
vos aquã mũdã ⁊ mũdabimi ab oib' inquinamentis vꝛis
7c. Eeach. ri⸗ in die illa erit fons patẽs domui dauid ·
habitaãtib hierlm in ablutionẽ peccatoꝛis ⁊ menſtruatec
arguit tarditatẽ nicodemi ex ↄditione dicentis pᷣdicta:quia
xpᷣs dicebat ea q̃ certitudinaliter ſciebat: ideo cito debehat
8

*

cebat tar

gendũ reſpectu ema-

cili valde intelligibilis. i ſce
tarditate ſaluatoꝛ ꝓcedit ad reddendũ cãm efficacie q̃ ẽ in

tandũ ſubdit᷑: k

holem vite eine:iõ ſeqtur: m

4

——

Euangelium

acquieſcere:⁊ maxime da ei poctrinã ↄfeſſus fuerat a deo
datã: 7 boc ẽ qð dẽ hic: f ¶ Amẽ amẽ dico tibi qo ſci.

lo. ⁊ qdð vi.teſta. Chꝛiſt eni ſm diuinitatẽ habʒ eãdẽ ſciẽtiã

cũ pie: in hũana etiã natura cognoſcit oia q cognoſcit de
noticia viſiõis: iõ dicit: Quod vidim teſtamur ⁊ teſtimo/

niũ nr̃jm nõ accipitl.
qꝛ pauci iudeo opis . .„
tiue cadidert Gnriſto ignoꝛas: Amẽn amẽ dico
iſte etiaʒ nicodemus tibi:qꝛ qð ſcimꝰ loqmur: ⁊
crata p argalr dʒõ vidim' teſtamur: ⁊ teſti/
eũ de cõditie mate· Moniũ nrm nõ accipit.Si
rie de qua ent ſerma terrena dixi vob ⁊ non cre
q eſt facilis ad intelli ditis: qnõ ſi dixero vob ce
4 ₰ SS
natiois vbia patre 7 leſtia credei:Et nemo aſcẽ
ſpũſſci ab vtroq;: dit celũ niſi ꝗ deſcẽdit de

maxime quia i legei celo: filiůs hois qẽi celo.
e et errita Et ſicut moyſes exaltauit
4 . — — . „ ₰
Bebant imuditie ali ſerpẽtẽ ĩ deſerto:ita exalta

q ideo de facili debe- i opoꝛtet filiũ hoĩs:ſt oĩis

ret cape qli ꝑ abluti/
onẽ aque extero vir

ℳ₰⁴æx

tutẽ diuinã interi fit ablutio aie: ⁊ hoc eſt qð di: 9(Si
terrena dixi vobis ⁊ nõ creditis. Regeneratio ſpũalis trena

põt dici initũ efficit᷑ in tra ⁊ ſub elemẽto ſenſibili.ſ.aqua.

vel dẽ terrena:qᷣa ad hoc induxerat exemplũ ſenſibile de vy

to flante in terra ſᷣm expoſitionẽ Chꝛyß. pdictam.
Quo ſi dixero vobis celeſtia credetis: Celeſtia hic vo/

t nemo aſcẽdit. Repᷣhẽſa eiuj

cat emanationẽ pſonaꝝ ĩ diuis q̃ eſt valde ardua ⁊ de diffi

ſi puũali generatioe. Et diuidit᷑ i duas:qa pᷣmo facit qð dictũ
eſt:2 manifeſtat ppoſitũ:ibi Sic deus dilexit. pma ĩ duas

hm duplicẽ cãm quã aſſignat: ponit᷑ ibi Et ſicut moyſes.
Lirca pmũ ſciẽdũ ꝙ cauſa pᷣncipalis efficacie baptiſmalis ẽ

myſteriũ incarnatiois ꝑ qu fil dei vniuit ſibi hũanã nãʒ
in mũdũ deſcẽdẽdo:naturale ẽ aũt ꝙ quelibet res ad locuʒ

ſue oꝛiginis reuertat᷑: ideo verbum incarnatum ad patreʒ

redire põt aſcẽdẽdo: ⁊ qa ꝑ generationẽ ſpũalẽ hoĩes effici⸗
untur mẽbꝛa ep ⁊ ipſi vniunt᷑: ⁊ ꝑ cõſequẽs cũ ipſo ad cele
ſtia trahũt᷑ vtute vbi incarnati:ſic ſoluta eſt queſtio nicode
mi qua qᷓrebat quõ pñt hec fieri:⁊ hoc ẽ qð dẽ: i ¶ Et ne/

mo aſcẽdit i celũ niſiq deſcẽdit de celo.quia ſicut dictũ eſt
hoies no aſcẽdũt illuc niſi inqtũ efficiũtur mẽbꝛa verbi in/

carnati:⁊ qͥa verbũ nõ deſcẽdit de celo ꝑ motũ localẽ celuʒ
dimittẽdo ſed carnẽ pe nouo ſibi vniẽdo: iõ ad hoc deno/
Fsbois qẽ ĩ celo.ex hoc loco valẽtinꝰ
accepit occaſionẽ errãdi.d.ꝙ dei filius coꝛpꝰ celeſte attulit:
p virginẽ tranſijt nihil de ea aſſumẽdo: hoc aũt patet er/
roniũ ⁊ euangelio ↄtrariũ:qa hoc mõ chꝛiſt nõ eſſet filius

vir ginis:itẽ chꝛiſtnõ eſſet hõ:qa coꝛp celeſte nõ põt infoꝛ⸗
mari abaia cũ ſit foꝛma coꝛpis phyſici oꝛganici ſᷣm ꝙ dicit

phᷣus de aia.qð nõ põt cõpetere coꝛpi celeſti. l ¶ Et ſicut

mox. Dic ponit᷑ ſecũda eauſa efficacie baptiſmalis qͥ eſt me-

ritum paſſiõis chꝛiſti:qð in baptiſmo opat᷑:⁊ hoc tãgit᷑ cũ

ſubditur: Et ſicut exaltauit moyſes ſerpẽtẽ ĩ deſerto:.ita ex-

altari opoꝛtet filiũ hois:de hoc ſerpente hẽ Numeri.xxj.⁊
fuit figura paſſiõis chꝛiſti:qa habuit ſilitudinẽ neneni inq;
tũ dicebat᷑ ſerpẽs: fuit tñ ſine veneno:qa eneus:ſic chꝛiſtus
habuit ſilitudinẽ pcti ex carne paſſibili: fuit tñ oĩo ſine pctõ
2 iõ ſi aſ⸗ pectilliſerpẽtis enei ſaluauit a coꝛpali moꝛte:mul/
to foꝛtd fides xpi crucifixi ſalugt a moꝛte ſpũali:ꝛ reſtituit
. tois qͥ credit i ipſũ non
pereat ſʒ habeat vitam einam. Notandũ etiã ꝙ chꝛiſti cru

cifixio dẽ exaltatio: qa ed coꝛpy fuit exaltatũ in cruce ſie
vexillũ in aere ad debellãdũ aereas ptates:ſm illud he-
bre.xij. Curram ad ꝓpoſitũ nobis certamẽ aſpiciẽtes
in auctoꝛẽ fidei ⁊c. et qa ꝑ paſſionẽ meruit exaltatiõʒ ſʒ
ꝙ dẽ phil. ij. humilit ſemetipſũ fact' obediens vſe; ad

moꝛtẽ: moꝛte au⸗
teʒ crucis: ppt qõ
q credit ĩ ipſo nõ peat: ſed Rerltaun illũ
habeat vitã et᷑nã. Sic eni,z nSio.n. de hic
de dilexit mũdum: ut filin pit maifeſtat caʒ

ſuũ vnigenitũ da ret: ũt ois in ouas: qa pmo
ꝗ credit i eum non peat: ſpj ondit ꝓpoſitũ:2·
habeat vitã eina. Hòn eni remouet quodd
miſit deus fliu ſuũ in mun ubiilihl non.
dũ ut iudicet mũdũ:ſed ut efficacia bapti⸗
ſaluet᷑ mũdus ꝑ ipſũ. Qui ſalis ꝓuenit ex
credit ĩ eũ nõ iudicat. Qui myſterio incarna
aũt nõ credit iã iudicat ẽ: ttaio derlarat
qui ñ credit ĩ noĩe vnigẽiti tio ſit facta. d.
nõ ẽ facta ex hũa
. no merito: nec ex
neceſſitate ſʒ gratuita dilectòe dei ad nos:⁊ hoc ẽ qð dẽ
n ¶ Sic eni de' di. mũ. ut filiũ ſuũ vnige. daret. qẽ bo-
nũ infinitũ:ex quo appet maxia dei dilectio: qa diligẽ

eſt velle alicui bonũ:ipſe aũt voluit nobis uolũtate effi

caci bonũ infinitũ:qa dedit nobis filiũ ſuum. o ¶ Ut
oĩs ꝗᷣ cre.in eũ ñ peat ſʒ ha.vi.eter.Ex h etiã errauerũt
aliq heretici dicẽtes ꝙ credẽtes nõ dãnabũt etiã ſi moꝛi/
ant᷑ ĩ pctõ moꝛtali:⁊ ↄſirmant dictũ ſuũ ꝑ vbum apli.j.
coꝛ.ii.undamẽtũ eni aliud nemo põt ponere ⁊c.⁊ ſeqͥ
tur:Si cui op arſerit detrimẽtũ patiet᷑:ipſe autẽ ſalu⸗
erit: ſic tñ q̃ſi ꝑ ignẽ.per fundamẽtũ eni iſtud intelligit
fides:⁊ iõ ſi ſup hoc fuudamẽtũ ponãat᷑ opa cõbuſtione

digna ꝓpi talia ho puniet᷑ ad tẽp tñ finalit ſaluabit: ſʒ
hoc ẽ erroneũ:⁊ impꝛobat᷑ ꝑ dictũ apli ad gala.v.Ma

nifeſta ſũt opa carnis: q̃ ſũt foꝛnicatio:imũdicia:ipudi
cicia ⁊c᷑. ſeqtur:Qui talia agũt regnum dei nõ ↄſequẽt.
Ex quo pʒ ꝙ nõ ſolũ dãnãt᷑ aliq pꝓpi infidelitatẽ ſj etia
ꝓpi alia pctã moꝛtalia:⁊ iõ dicẽdũ ꝙ ſaluatoꝛ non acci
pit fidẽ tm ꝓ habitu fidei infoꝛmis ſʒ fidei foꝛmate per

charitatẽ: i ꝙ tal ſaluabit᷑:⁊ ad hoc denotandũ
de Atene⸗ credit ĩ eũ.ſ.tẽdẽdo i eũ ꝑ charitatẽ.
p ¶ Mõ peat.Ad dictũ apli pᷣalligatü in ↄtrariũ dicen
dũ ꝙ loqt de pctis venialibꝰ ſng exponunt doctoꝛes
⁊ ego tũc pleni dicã ſi ↄtigat me ſup illũ locũ ſcribẽ: ꝓ
peccat aũt venialib' fideles tpalit puniẽt igne purgato-
rij:tñ finalit ſaluãt. q ¶ Non eni miſit. Pic remouet
q̊ddã dubiũ: ⁊ diuidit᷑ in duas:qa pᷣmo facit qð dictuʒ
eſt: declarat qddã dictũ ibidẽ:ibi Hoc aũt ẽ iudiciuʒ.
LCirca pᷣmũ ſciẽdũ q; aliq ſrripture loquẽdo de ſecundo
aduẽtu chꝛiſti in mũdũ dicũt ipſũ venire ad iudicãdũ:
⁊ ideo ne aliq credãt ꝙ hoc debeat fieri i pmo eb aduẽ-
tu hoc remouet. d. q 5 eni miſit Tc. ut iudicet mũ
dũ. ſ.ĩ pᷣmo ſuo aduẽtu.Lũc eni non venit iudicare ſed
mag iudicari ꝓ mũdi ſalute:iõ ſedtur: r Sʒ ut ſal⸗

uet᷑ mũd p ipſũ. ⁊ ꝓbat᷑ ↄñt hoc dictũ:qᷣa ĩ pmo ei ad-

uẽtu aliq credebãt ei:⁊ aliqᷣ nõ credebãat ei:⁊ ẽ diuiſio
imediata cuũ intra zdictoꝛia nõ ſit mediũ:ſʒ nõ venit ad
iudicãð ñ credẽteſ nec credẽtej ut ſtati patebit: c. 2
ẽ qð ſeꝗt᷑: g ¶ Qui cre.ĩ eũ ñ iudi ẽ.i.nõ hʒ cãʒ vñ ↄdẽ
net᷑. t ¶ Qui aũt nõ credit iã iudi.ẽ.i hʒ i ſe cãʒ mani
feſtã ſue ↄdẽnatõis ſic ille dĩ moꝛtu qͥ iq̊ hai ſe cům ma
nifeſtã moꝛtis:⁊ hoc ẽ qð ſubdit: v ¶ Qui nõ credit

5pdictã: ⁊ diuidiẽ

NCi ume
dotiegepi
ucpbn e
gerisopendo.,
ſerhrni
0,,nu tee gl
bug iſß
Nllenspigen

dorglubcitcin
binic
orndl Aa
lgineltauſci
ügecſheiitl
ſanslſdven
Popllihoch
Agachnedn
licogttionege
Duunttgai
oneilccareeſ⸗
Atmiintoi
Mlooni itrim⸗
Obangni
1Nefueaſcdel
roumaeiagn
Cekndonäänu
Vertiabr
mdm.
rven.
dehzaddäͤge
ſiſcui
utfen
inbpiinn
Apmnoneng
ifcnifſt
ſeyno onte
blbntuirio)
ndlihnlicher
mnbolnqe
llimpotho
higlinecge
Mfhii reli
aftginſtͤi
WN
Ungklaehe
gopiſfnn
bailrzn
iieniihn

= S

=
☛t Se E

— -

doſeg.. Nenee,11
—
Nneſichi tn

capfn
aodel⸗
deniſ n
. S en
Ners Enne
. 1
Hai Wgac⸗

. . . e .
ung I Wſi⸗

Rd

4

=
☛s

* W 4 N
aa

diti Könt
7 Rahe
„ M
”
dit wbuin iſ

.

rnat diai i
l
winiii an r
incumuini ſ
mai watà
Vij ei nali lal
odieni ld
ſemicmndimii
uünyundan
„7 . 1 . iidd
Au
ib eA
iinnn M,
tühwüithi
1 einun J
X vun ne e

,,

FJohannis iiſ

in noie vnigeniti filj dei.qᷣ venit ꝓ ſalute mũdi:verũtñ
cã huſ danatiois dabit᷑ executioõi i ſecũdo aduẽtu xpᷣi.
x ¶ Hoc ẽ aut iudiciũ. hic declarat ſuũ dictũ:videlʒ ꝙ
nõ credẽtes ĩ filiũ dei iã hñt ĩ ſe cam manifeſtã ſue dam

natioõis:da ſũt extra fidem ſaluatoꝛis ſine q̃ nullus vnqᷓ

potuit ſaluari: 2
x¶ Poc ẽ aũt iu filij dei.Hoc ẽ aũt iudiciũ
diciu lcaula con quia lux vẽnit i mundũ: ẽt
¶ Quia lux. i. dilexeruũt holes magis te-
xpᷣs qẽ lux vera: nebꝛaſ q; lucẽ.Erãt ẽni eo
ut oictũ ẽ. ca. rũ mala opa. Ois èni qui
Lenit imune male agit odit lucẽ:èt non
do:aten appare Venit ad lucẽ: ut nõ arguãt
ſalutez bũani ge · opa ei. Qui auũt facit veri
neris opando. tatẽ venit ad luce ut mani/
A lereri feſtẽt opa el: qa i deo ſunt
enchꝛas inf facta. Hoͤſt hec venit ieſul
delitatis peligen ·T diſcipuli ed in trã iudeã:

et illicdemoꝛabat᷑ cũ eis ⁊
baptigabat. Erat aũt ⁊ io/-

do:⁊ ſubdit cãm
b ¶ Erat eni oꝑa
eoꝝ mala. Ad cu
ius intellectũ ſcis
du eꝙ legiſperiti aliquã noticiã de xpo habuerũt cogno
ſcentes ipſũ eẽ vere xpᷣm:ut plenius declaraui Matth.
xxj.ſuꝑ illũ locũ:Dixer̃t agricole:hic ẽ hereſ.verũtñ qꝛ
arguebat eoꝝ vitia moti fuerũt ↄ eũ iuidia excecante il/
lã cognitionẽ quã de eo habebat: qa paſſio pñs ⁊ foꝛtis
puertit iudiciũ rõnis:ſicut pʒ in incõtinẽte ꝗͥ pñte paſſi/
one iudicat eẽ foꝛnicandũ:tñ extra paſſionẽ poſit iudi

cat ↄtrariũ:ut dẽ.vij.ethi.ſic iudei odio ⁊ iuidia moti:

ꝑſecuti ſũt xbᷣm:⁊ ponit ad hoc ſaluatoꝛ exemplũ.d.
c ¶ Ois eni qᷣ male agit odit lucẽ.ſicut pʒ de adultero
⁊ de fure:⁊ ſic de alijs. O ¶ Et nõ venit ad lucẽ.i.non
facit ſua malefacta ĩ palã. e ¶ t no arguant oꝑa e.
ideſt nõ puniãtur ꝑ iuſticiã ſecularẽ. f ¶ Qui aut facit
veritatẽ.i.oꝑa ↄfoꝛmia volũtati diuine qͥ ẽ idẽ qð veri/
tas pma. g ad lucẽ.i.in palã uel ad xpᷣm q eſt

lux vera. h Ut manifeſtent᷑ opa ep.nõ ad ꝓpꝛiã lau
dẽ ſʒ ad dei gloꝛiã ⁊ ꝓximi edificatiõʒ. Sh⸗ deo
ſũt facta.i.virtute dei ſine cu vtute opꝰ meritoꝛiũ non
põt fieri. k ¶ Poſt hec venit. Hic ont᷑ ponit᷑ diſtinctio
int᷑ baptiſmũ xpᷣi ⁊ baptiſmũ iohãnis: ⁊ diuidit᷑ ĩ tres:
qa pmo vterq; baptiſm deſcribit: ex hoc q̃ſtio oꝛit
ibi Facta ẽ q̃ſtio.ʒ ſoluit:ibi Et rñdit io.pma in duaj:
dqa pmo ponit᷑ baptiſm xpᷣi:ł ponit᷑ baptiſm iohãnij:
ibi Erat aũt io. In pma pte dẽ ſic:Poſt hec venit ieſus.
7 diſcipuli ey.ex pᷣdictis pʒ ꝙ ieſus loquebat᷑ cũ nicode/
mo in hierlm q̃ ẽ metropolis ĩ iudea. Quõ g dẽ hic im
mediate poſt locutionẽ xpᷣi cũ nicodemo.Poſt hec vẽit
in iudeã ⁊c da erat ibi ut videt᷑. Ad hoc rñdet beda ꝙ li
poſt hic nõ intelligit᷑ imediate reſpectu pᷣcedẽtiũ: ſʒ ĩ ꝓ-
ceſſu tꝑis poſt inſtructionẽ nicodemi venit in galileã: ⁊
iterũ reuerſus ẽ in iudeã. Alit etiaʒ põt dici ut imediate
ↄiungat᷑ littere pᷣcedẽti:Poſt hec venit in iudeam terrã.
q.d.poſt inſtructionẽ nicodemi in hierlm venit ad alia
loca iudee:qͥa nõ tm debebat docẽ in ciuitate metropo/
li ſʒ etiã ĩ alijs:⁊ ad hoc denotãdũ dꝛ i iudeã terrã.tunc
enĩ de hierlm venit verſus ioꝛdanẽ vbi hoĩes ↄgregabã

tur ad baptiſmũ:ut ſic incipet baptięare ſᷣm ꝙi anes
Eri ic

de eo pᷣdixerat:ut ſupꝛa dictũ ẽ:io ſubdit᷑: l⸗ .
demoꝛabat cũ eiſ ⁊ baptixabat:ſed õriũ videt ifra ſequẽ
ti ca.vbi dẽ ꝙ ieſꝰ nõ baptigabat ſʒ tm diſcipuli eꝰ. Di/

erat iohes ĩ carcerẽ. Facta

xp̃i pꝰ incarcerationẽ iohanis. q

cẽdũ ꝙ ipᷣe pᷣmo baptigauit diſcipulos ſuos ut h̊ dẽ: p ea ſo
li diſcipuli baptięabãt xpo circa altioꝛa docẽdo occupato:
⁊ ſic no ẽ ↄdictio:de hoc tñ baptiſmate plenius dicet in fine

hub ca. m Earaiſt iananez Hie ↄni ponit baptiſmuʒ
iohãnis.d.Erat aũt iohannes baptixas ĩ ennõ iuxta ſalim

ð ẽ opidũ iuxta ioꝛ-
„ . anẽ. Et dicũt aliqui
hãnes hapticãs ennõ iu alio noie Vocar 27
ſalim:quia aq mite erant ilꝰ l: 7 7 loc vbi regna
ſalim:quia aqᷓ mite erant il uit melchilegech ut

lic èt veniebant ⁊ baptica

Ain & r hẽ geñ.xiiũ.ſʒ hoc eſt
bant᷑.Nndũ enĩ miſſuſſu Ja hals

falſũ: qa ſalẽ vbi re/
gnauit melchiſedech
idẽ ẽ qð hierlm:quia
ipſam edificauit mel
chiſedech: ut diẽ iſi⸗
doꝛus li. xv. ety. ⁊ p /½
mo dicta ẽ ſale:ideſt
pacifica ex oditioe re
gis qͥ regnauit ĩ pace:

ẽ aũt qõ ex diſcipul iohis
cuᷣʒ iudeis dè purificatiõe.
Et vẽnerũt ad iohãnẽ èt di
xerũt ei:Rabbi qui erat te
cũ trãſ ioꝛdanẽ chᷣi tu teſti,
moniũ phibuiſti: ccce hic

PieE . poſtea dicta ẽ hierim
bapticat:ẽt oẽs veniunt ad à tpe q abꝛaaz voluit
eũ. Rẽèſpõdit iohãnes ⁊ di ibidleere liaze ſinz
it: 5t bõ acci ſuũ: qa locũ iſtũ a
wt Non põt hõ accipere pellauit dñs videt: ut

habet gen. xxij. 2 iõ
hierłm interp̃tat᷑ viſio pacis:qa cũ pᷣma interpᷣtatioe addi-
ta ẽ viſio. Subdit᷑ aũt cã qre iohaàneſ baptięabat iuxta ſali
cũ dẽ: n ¶ Quia aq̃ multe erãt illic. Eſt etiam interpᷣtatio
ey qð dẽ in ennon. Eennos eni hebꝛaice dẽ aqᷓ. o Erve⸗

—

niebãt hoĩes ⁊ baptięabotur.ſʒ videt ꝙ baptiſm iohannis

ſtatim debuit ceſſare baptixato xpᷣo:cu ad ipſũ manifeſtan-
dũ oꝛdinaret: ut.S.dictũ ẽ. Dicẽdũ ꝙ nõ ſtatim ceſſauit ne

crederet᷑ totalit repꝛobãd:ſic baptiſmata qbꝰ phariſei vte

bant: ut dẽ mar.vj. ca. iteꝝ qa ſicut añ baptiſmũ xpᷣi iohã/
nes baptięabat in noie xpᷣi vẽturi:ſic poſt baptiſmuz xpi il⸗
los q̊ͥs baptigabat ad xpᷣm mittebat pleni inſtruẽdos: ? ſic
ↄfirmabat ſuũ teſtimoniũ de x-po. p ¶ Nondũ eni miſſus
fuerat iohãnes ĩ carcerẽ. hoc addit᷑ ad oſtẽdendũ ꝙ texit hi
ſtoꝛiã quã alij euãgeliſte dimiſerãt incipiẽtes deſcribere fs
acta ẽ aut. Hic ex pᷣ⸗
dictis mouet᷑ qſtio:qa diſcipuli iohanis gelãtes ꝓ magiſtro
ſuo al sa baptiſmũ ſuũ baptiſmo xpi:⁊ hoc eſt

qð dẽ: q ¶ Facta ẽ aũt q̃ſtio ex diſ.iohãnis.indiſcrete pꝛo

magiſtro ſuo clãtibꝰ. r ¶ Cum iudeis.i.xpᷣi diſcipulis

alis ad baptiſmũ xpᷣi veniẽtibꝰ. s ¶ De purificatioe.i. de
baptiſmo:qa iſti dicebãt baptiſmũ xpi melioꝛẽ:qa xpᷣus il-
los quos baptiabat nõ mittebat ad iohanẽ. t Et vene
rũt ad iohanẽ. moti gęelo indiſcreto. v ( Et dixerũt ei.⁊ p
poſuerũt q̃tuoꝛ ex qb' iohanes poſſet ꝓuocari:pꝛimũ ẽ pᷣ-
tẽdẽs excellẽtiã iohãnis reſpectu xpi:qð notat᷑ cũ dicitur:
x Kabbi q erat tecũ trãſ ioꝛdanẽ.q.d.diſcipuł'cũ mgrõo.
ſecidũ ẽ bñficiũ a iohãne xpᷣo ĩpẽſũ cũ ſbdit: y

Cui teſti
moniũ phibuiſti. q.d.ꝑ te ẽ ĩ auctoꝛitate. tertiuʒ ẽ vſurpa-
tio officij alieni cũ ſubdit: 3 ¶¶ Ecce hic baptięat.q.d.tuuʒ
officiũ at. quartũ ẽ minoꝛatio iohãnis cũ ſubdit:
a ¶ Et oẽs veniũt ad eũ.q.d.de te nõ curat. b¶ Rndit
iohanes. Hic ponit᷑ q̃ſtiõis ſolutio:⁊ qa diſcipuli iohannis
notabãt xpᷣm de hoc ꝙ officiũ iohaniſ vſurpabat:⁊ de hoc
ꝙ fama iohãnis ꝑ hy decreſcebat: iõ iohanes i ſua ſolutioe
ſic pcedit: da pᷣmo oñdit pmũ eẽ falſũ: ⁊oñdit 2“ eſſe iuſtũ
ibi Alũ opoꝛtet creſcẽ. pmũ oñdit ꝑ hoc ꝙ iohãnes no ba/
pticabat niſi ſic pᷣco xpᷣi:⁊ io xpᷣs baptipans non vſurpabat
ſibi officiũ iohanis:ſʒ magis exercebat officiũ a iohane pꝛe
conixatũ:⁊ hoc ẽ qð dẽ: b ¶ Rndit iohãnes ⁊ dixit: Non
põt b ⁊c᷑.quia ois ptãs a deo ẽ: ⁊ ideo ſᷣm diſtinctionem

SB 2

Enangelium

collationis diuine diſtinguunt᷑ officia:iohanes aũt nõ acce-
pit auctoꝛitatẽ a deo baptigandi niſi ad denũciãdũ xpᷣm:⁊
p̃parãdũ hoiĩes ad ſuũ aduetũ:a hoc ẽ qð di: pſi vos
mihi teſtimoniũ phibetis.i. ꝓhibere debetis:quia a me au-
diſtis. dD ¶ dixerim nõ ſũ ego xpᷣs:ſed qa miſſus ſũ añ
illuũ. ꝓpter qð bapti/
æado no vſurpat offi
ciũ alienuʒ: qð ꝓbat᷑
p hoc qað ſubdit᷑:
e¶ Qui habet ſpon
ſam ſpõſus ẽ.i.hʒ of/
ficiũ ſpõſi qð ẽ gene⸗
rare filios:⁊ iõ offici
um xpᷣi ẽ baptięare ꝑ.
quod regenerant filij

de ſpoſa xbi q̃ ẽ eccle-
ſia. f SErnd⸗ c̃.
gau. gaudet ꝓpr̃᷑ vocẽ
ſpõſi.i.debet ↄgaudẽ
cuʒ ſpõſo filios geneK
ranti.Si eni officiuʒ
generandi ex ſpõſa ſi
bi accipet:nõ eet ami
cus ſponſi:ſʒ imicus
2 adulter eẽt.q.d.io/
hãnes:de hoc ꝙ xps ́dẽꝰẽ
baptitęat nõ debeo dolere:ſed magis gaudẽ cũ ſim eius pᷣco
2 amicus: ꝓpter hoc ſubdit: hoc ò gaudiũ meũ impletũ ẽ.
Et notãdũ ꝙ iohãnes hic vocat ſe xpᷣi amicũ: ſupꝛa autẽ ſe
vocauit eſeruũ etiã indignũ dicẽs:Cuſ nõ ſũ dign ut ſol

qcqᷓᷓ niſi fuerit ei datuʒ de
celo. IJpi Wũos mihi ieſtimo
niũ phibetiſ ꝙ dixèrim:nõ
ſũ ego xpᷣs:ſʒ qa miſſus ſũ
ante illũ. Qui hʒ ſponſam
ſpõſus ẽ:amic aũt ſpõſi ꝗ
ſtat ⁊ audit eũ:gaudio gau
det ꝓpt vocem ſpõſi. Hoc
ergo gaudiũ meũ ipleiũ ẽ.
Illuͤm opoꝛtet creſcere mẽ
aũt minui.Qui deſurſũ ve
nit ſůp oẽs ẽ. Qui de tra ẽ
dekra ẽ et de tra logt: qůi
de celo venit ſuper oẽs eſt.

uã eiꝰcoꝛꝛigiã calciamẽti.¶ur cã ẽ:quia volebat diſcipulos

ſuos repmere volẽtes ipſũ ad inuidiã mouere ↄtra xpᷣm: ut

Fyer pᷣdictis:iõ hic voluit loq magis charitatiue. g ¶

lu opoꝛtet. Hic oñdit ſecũdũ eẽ iuſtũ.ſ.famã ſuã diminui:
creſcere famam xpi. Et diuidit᷑i duas:qꝛ pᷣmo ondit ppo
ſitũ:?' ocludit pncipale intẽtũ: ibi Qui credit in filiũ.pmũ
ꝓbat qtuoꝛ ronibꝰ:pꝛima ſumit ex altitudine oꝛiginis xpᷣi.
cui oꝛigo deſurſum ẽ ⁊ q;tũ ad deitatẽ: ſicut patuit j. ca.2
ꝓtũ ad hũanitatẽ:qꝛ coꝛpꝰepfoꝛmatũ ẽ vtute ſpũſſci:⁊ hoc
qð dẽ: g ¶ IUlu opoꝛtʒ creſcere.in claritate fame ⁊ aucto
ritate apud hoies:qa in ſeipſo nõ auget. h ¶ Me autem
minui.ſicut lucifer minuit in claritate qtũ ad apparẽtiam
oꝛiẽte ſole:⁊ auctoꝛitas pᷣconis adueniente iudice:⁊ huſrõ
ſubdit: Ti Qui deſurſũ venit.i.oꝛiginat ẽ ⁊ qᷓtũ ad diui
nitatẽ:⁊a q;tũ ad hũanitatẽ mõ pᷣdicto. k ¶¶ Sup oẽs ẽ. i.
auctoꝛitate ⁊ dignitate debet oẽm creaturã pᷣcellere:qa q;to
oꝛigo alicur ẽ altioꝛ:tãto debet᷑ ei maioꝛ honoꝛ.2 ro acci/
pit᷑ ex certitudine doctrie:qm xpᷣs i nã diuia hʒ eãdẽ ſciẽtiã
cũ pꝛe:in hũana natura cognoſcit oia qͥ de cognoſcit noti-
cia viſiõis:iõ põt certitudinalit docere etiꝗ altiſſima:iõ de/
bet ei excellẽtia maxia:a hoc ẽ qð dꝛẽ: I¶ ¶ Qui de ira eſt. i.
oĩs hõ pᷣter xpᷣm cuiꝰ coꝛpꝰ foꝛmat virtute ſemis exiſtentis
de tra a vñ .

io ſicut ⁊ alia mixta:ut pʒ ex ꝛ de generatioe.
m ¶ De rra ẽ.i.p hoc ↄſtituit᷑ in vita erna.⁊ p ↄſeques non
pt loq niſi de trenis q;tũ ẽ ex ſe:iõ ſequit: n ¶ Et de terra
loquit.licʒ enĩ iohãneſ ⁊ alij ſci locuti fuerint de celeſtibus:
