a malo ad bnplacẽdũ deo niſi cũ h'faciat bonũ:⁊ ſic d

11

iKonmnicc,
ſun
ſlcifno,
ns enune
gitngctae
Germunte
ſinhetin
cörpruiucſt
glleng ſegn

ntri
esobediant
uppinni e
nceninse

gnter ifti⸗

Dhpiecdeſtir̃

Dick blo,ne⸗

MWheoror .y k

ſtpo cdenin⸗
Ctiurlnon
topatobrtr
lo cd gbontt

elcerbei

ſihilige⸗,
llüſiom te
Ura loitt pe
ſiglne aiud,
tilnboibeghoc
ippole 0
u iẽho toli
1 rte oinor

depornlupo.
(Srtr
ſblitbitol⸗

ilnſpücd,n

epikmes
iclſaſchle
onigurcadn
krtligiſbid⸗
Qui weſpeni
nitiopeudl
ſupan Ppnutn
ſeunalbanii⸗

A S
oſed Watnn
ie Brotü
Ahe Wülii
.9 7
on rhost
r, Mde
Une. Gigenß
n n e
ie inpegt
whonrt
1o“. Seng

—

ton dſeſtr
.
ein liredi
6
bonesple
Nchiue
l

anbensmpuni
ijwri
cnuriucr ß /
uinet anuef
iuoeclaoftdir
odian Denbe
Käirai nooller
Adii dindfhti
ſahisg lögehect

inen

; uugi

äl zanidnn

o ggeeinu
in pnlilnn
nis tri ,

dñi malẽ: ptãs ecchiaſtica ſpũalẽ:a ſubdit᷑ cã:

ſ.ſupioꝝ pcurãde. i

litat ſuis ſtipẽdijs:⁊ hoc ẽ qo di: h
vꝛaz debitã. k ¶N EnNe ſlui vitãdã.

ſtatis. ad hoc eni pncipalit ſũt inſtituta. n

Ad romanos xviij

Mnis aia. Doſtq aplus de moꝛibin/¶ XFII. p vectiõe rey eluſmoͤt ſũt pedagia: hoc ſoluit a ſingulari
pſona:qa nõ oẽs talia hñt ſoluẽ qͥ redqẽda ſũt pedagiarijs

ſtruxit romanos generalit:hit ↄni idẽ facit ſpẽa
,liter:⁊ pmo inſtruit mioꝛes:2 maioꝛes ca.ſequẽ
ti. Pꝛima diuidit ĩ tres: qa pᷣmo ondit ꝙ mioꝛes debẽt
ſupioꝛib ſubiectionẽ:⁊ ſubuẽtionẽ:ibi Ideoq; neceſſi⸗
tati 3ʒ dilectioneʒ
ibi Nemini qᷣcq.
Pꝛimũ ꝓbat du
plicit:pmo ex di/
uina oꝛdinatiõ
cui bonuz eſt obe

Mnis ia (.XIII.
poteſtatib ſublimio⸗
*ſubdita ſit. Mòͤn ẽ eniʒ

ri

dire ⁊ malum re ptãs niſi a deo. Que auteʒ
ſiſtere. Ex oꝛdina ſũt:a deo oꝛdiata ſũt. Ia
tioe vo diuina eſt

qʒ q reſiſtit ptãti: dei oꝛdi/

ꝙ ſupioꝛes regãt natiõi reſiſtit. Qui aũt reſi⸗

inferioꝛes ⁊ inferi arioEen ran
oꝛes eis obediant ſtũt:ipſi ſibi dãnationẽ acqꝗ
ut pʒ in nã coꝛpa rũt. Nam pᷣncipes nõ ſunt
li in elemẽtis q re timoꝛi boni opis ſed mali.
gunt ex influẽtia —n n ptãteʒ⸗

Bonũ fac: ⁊ habebis lau⸗
dẽ ex illa: Dei eni miniſter
eſt tibi in bonũ.Si aũt ma

dicit phᷣus.j.me⸗
theoꝛoʒꝝ ꝙ tota
regio elemẽtaris

angtlatton lũ feceris time. Mõn eni ſi
tus ep gubernet ne cã gladiũ poꝛtat. Dẽi.n.
inde.ſiłiter h pʒ i miniſter eſt vindex in irã ei
nã ſpuali: qa àge· q malũ agit. IJdẽoq; neceſ⸗
nſeanen egi ſitate ſubditi eſtote:nòn ſo
ſupioꝛes: ⁊ ita d? lum ꝓpt᷑ iram:ſed etiã ꝓpt᷑

tcẽ in hoibꝰ:⁊ hoc oſciam:Idẽo eni ⁊ tributa
dic Oij pſtatis. Miniſtri enim dei
inn vis vo totu ſüt:in hoͤc ipſum ſeruiẽtes.

a parte dignioi . . .
ee En , Bẽddite ergo oib debita
5 iKoteſtarib⸗ Cui tributũ tributũ:cũᷣi ve
ubli. ſub. ſit. la⸗ igal vectigal:cui timoꝛe:
tis in ſpalib: æ c gal vecligal en umo: 5
pncipib terrenis

ĩ tpalib:et ſubdit᷑rõ: c ¶ Nõ.n. ? po.niſi a deo oceſſa
oꝛdinata: cetera patẽt ex dictis viqʒ ibi: d ¶ Qui au
tẽ reſi. ipſi ſibi dã.acqrũt.eternã. vñ dic ſaluatoꝛ luẽ.x.
Qui vos ſpernit me ſpernit ⁊c᷑. Aliqñ etiã tpalẽ qa pu
niũt ĩ coꝛpe uel i rebꝰ.ꝰ pbat ꝓpoſitũ ex officijs ſupio⸗
ru ꝑ q repᷣmũt mala inqtũ ex punitõe maloꝝ alij irent
⁊ ſica malis arcẽt:⁊ hoc ẽ qð dẽ: e ¶ Nlam pncipes nõ

ſũt timoꝛi boni opis.i.rõni boni opis:qᷣa ſic ꝑ eoꝝ offi/

cia repᷣmũt mali ita pmouẽt boni:intẽtio eni eoꝝ dʒz

ut ſubiectos faciãt bonos.cetera patẽt vſq; ibi: f¶ iõ
eni ſine cã gla.poꝛtat. Ptãs eni ſe iaris poꝛtat

neceſſitati. hic oñdit ꝙ inferioꝛes debẽt ſuploꝛib ſub

uẽtionẽ ad neceſſaria m ſtatus ſui ↄditiõʒ:qꝛ nemo mi
, ¶ Neoq; necitati.
bditi eſtote. ſoluedo ratam

Sʒ etia ꝓpi ↄſciam.qꝛ qlibet tenet᷑ reddẽ debitũ: ⁊
explicat magis in ſpẽali.d. m ( ¶ IJdeo enĩ ⁊2 tributa bp⸗
iniſtri
eni dei ſunt. qa ſut executoꝛcs ſue iuſticie. o ¶ In boc
ipſũ ſuiẽtes.ſ.xeo a etiã hoib rẽpublicã 2ſeruantes:iõ
cludit: p ¶ Reddite oi. de. cui tributuũ. ſ pncipib:ẽ
eni tributũ qð reddit p tota patria. q Alveanigal.

honoꝛẽ.ſ.virtuoſis ⁊ in dignitatib exiſtẽtib qᷓ ſũt

cuſtodes vtutis. t ¶ TMemi qci. P

timoꝛẽ: cùi honoꝛẽ hono/
rem. Nemini qcqᷓ; debeaij
niſi ut iuicẽ diligatis. Qũi
enĩ diligit ꝓximũ legẽ iple
uit. Mã nõ adulterabis nõ
occides:nõ:furaberis nõ
falſũ teſtimoniũ diceſ: non
cõcupiſces:⁊ ſiqð eſt aliud
mandatũ in hoc verbo in/
ſtaurat᷑:diliges ꝓximũ tuũ
ſicut teipſum. Dilẽctio/ ꝓxi
mi malũ non oꝑat᷑. Plẽni
tudo ergo legis ẽ dilèctio.
Et hoc ſciẽteſ tẽpꝰ:qa hoꝛa
eſt iã nos de ſõno ſurgere.
Nunc eni ꝓpiòꝛ ẽ nꝛa ſal:
q́; cũ crèdidimꝰ. Nx pᷣceſ
ſit dies àũt aqpꝛopinquit.
Abijciãm ergo opa tene/
bꝛaꝝ ⁊ induamur arma lu
cis: ſi ut ĩ die honeſte ãbu
lemꝰ. Nn ĩ comeſſatiõibꝰ
⁊ ebꝛietatibꝰ:nõn in cubili
bus ⁊ ipudicitijs:non ĩ cõo
tẽtiõe ⁊ emulatione:ſẽd in
duimini dñm ieſum xpᷣm:

ximſicut ipſemet diligẽs: a

oñdit ꝙꝙ hoc debitũ ẽ maxie reddẽdũ tꝑe noue

ↄcludit: y
tudo g legis.i.plena-
ria obſeruatio eius.

4 r hor accihint ad finẽ talẽ. ¶ Cui timoꝛẽ.i.dñis.
8 Kui
d

ic ↄñter oñdit ꝙ inferi/

oꝛes debẽt ſupꝑioꝛibꝰ
dilectiõʒ. 1 pmo oſtẽ/
dit ppoſitũ: 2 tpe
noue leg hoc debitũ
ẽ maxie reddẽduʒ:ibi
Et hoc ſciẽtes. Circa

bmũ dicit: t ¶ Tle⸗

mini qcq deb. niſi ut
iui.diligatis. Hoc eni
hʒ ſpẽale hoc debitũ
qtũcũq; reddat᷑ de
tito uel pñti adhuc
debet reggedũ iĩ futu⸗
ro. v ¶ Qui eni di.
ꝓxi.legẽ ipleuit. Oia
eni madata decalogi
cecieg ad actuʒ dili
gẽdi: da pᷣcepta pᷣme
tabule oꝛdinat᷑ a6 di⸗
ligẽdũ deuʒ:⁊ pᷣcepta
ſecũde tabule ad dili-
gendũ ꝓximũ. Per pᷣ

mũ eni qòẽ Donoꝛa

patrem tuũ ⁊c̃.pcipit
reddi debitũ oi ꝓxio
p alia q̃ ſũt negatiua

pcipit᷑ caueri ab eius

nocumẽto:iõ ſubdit:
x¶ Dilectio pxi. ma
lũ nõ opat᷑ i.cauet in
ferre malũ ꝓxio:⁊a ſic

3 ¶ Eſt dilectio. qᷓ di⸗
ligit᷑ de ſuꝑ oĩa: ⁊ p⸗/

t hoc ſciẽtes tepꝰ. Hic ↄñi

—

re da
amoꝛis:ſic lex vet fuit lex timoꝛis:iõ dic: a ¶ Et hoc ſciẽ

tes tẽpꝰ.i.ↄditiõʒ tpis legis noue. b

Quia ho. ẽ ia nos

de ſom. ſurgẽ.i.de ocio ad opa charitatis:qꝛ ſic dicit greg.
Charita opat magna ſi ẽ: ſi aũt rẽnuit opari amoꝛ nonẽ.
c ¶ Mũc eni.i.tpe gr̃e: d ¶ Pꝛopioꝛ eſt nr̃a ſab.qꝛ ꝑ xpᷣm

lan

22*°—

alutis ẽ apta q̃ tpe legis erat clauſa:ideo ſubditur:

¶ Quã cũ credidim.ſ.plus q añ xpᷣi aduẽtũ:tũc eni ſcie
bãt ſe pꝛes deſcẽſuros ad inferni limbũ:vñ dicẽ iacob pꝛiar⸗

ccha BGeñ.xxxvij. Deſcẽdã ad filiũ meũ lugens in infernũ.2

ſcũs Job.xxij. In ꝓſundiſſimũ inferni deſcendẽt aia mea.
f ¶ Tox pceſſit. i. obſcuritas figuraꝝ veter legis. g (¶Di
es aut l broni ſbi⸗ i. claritas vitatis reuelate ĩ noua lege.

E

ijciam g opa tene. i. Pcapta q

dicũt tenebꝛaꝝ opa:

eo ꝙ ĩ tenebꝛis fiũt: Jo.iij. Qui male agit odit lucẽ:⁊ qꝛ ob

tenebꝛãt aiaʒ ſᷣm ꝙ diẽ ph̊s i li ethi. Jc at ois malł. ⁊ qꝛ du
xii hEt idua. ar. lu. æc.]

cũt ad tenebꝛas extioꝛes.ſ.gehẽne.

i. vtutes qͥ dicũt arma luq:qꝛ õ pcti tenebꝛas muniũt: ⁊ qꝛ
ĩ luce fiũt. Jo.iij.Qui fac̃ vitatẽ venit ad cear licllant

aiaʒ ⁊ finalit ducut ad lucẽ einã:iõ ſbᷣdit:

dicij. k¶ Honeſte am.i.ad gliaʒ. l
do pctã gule. 6 i cubilib cc̃.

—

¶ Siẽ die.ſ. iu⸗
No izmel. c. vitã/
vitãdo pctã luxurie.

niElõ in ↄtẽtõe c. qtũ ad pctã ſpũalia qͥ ſt grauion culpe

o¶Sʒ indt

. .

uimi do.ie.xpᷣʒʒ.imitãdo ſcitatẽ ↄuerſatõis ſue.

5

—

36 Et carnis curã ne feceritis in deſiderijs i ſupfluis ita q
ꝑ hn excludit necita) ſʒ tmᷣ ſ upfluitas. In ca. xin vbi dẽ
inn poſtilla: Sicut in die ſcʒ iudicij. itio.
,NUog hic di: Sicut in die.no videt᷑ ppꝛie exponẽdũ
ve die iudicij. Non enĩ poſſum in hac vita qͥ mul-
is incomodis ? neceſ
ſuatib' eſt ſubdita ſic
in die iudicij ãbulare

& carnis curã ne feceritis ĩ

ſed qa rep gratie co delideris. Q. XIIII.
Popropimquir. Simi UMſirmůz aut i fide aſ/
lirer virtute cõpaurt mite:nõn ĩ diſcepta
armis lucis.d. Indu tiõib co itationuʒ. Aliũs
amur arma lucis. ios eni credit mãducare ſe oia.

ſbdit: Sic ut i die ho
neſte ambulemus. i.

in actu virtutuz nos ducet. Js qui manducat:

rcaem oneſtet non mãducãtẽ nõ ſpernat:
i qui i clara die am aui nõ mãducat:mãdů/
bulant:honeſtius ha et qul na mäcucat mna duͤ⸗
bent incedere q; d am catem no iudicet. Deus.n.
bulat oe nocte Xlll. illũ aſſumpſit. Tu ꝗs es: ꝗ
firmũ autẽ i iudicaſ alienũ ſeruũ: Dñõ

fide. Poſtqꝙ; a ſuo ſtat aut cadit. Stabit

qualii mi ondi. aut. Poͤtes eni de ſtatu
ſe oebeãt ad ſupioꝛes ere illũ. Nam alius iudicat
iſtruit maioꝛes utbñ diẽ int die: al autẽ iudicat

ſe habeãt ad mioꝛes.
Et pꝛimo in euitatoe
mali:: in opatõc bo/
ni.ca.ſequẽti. Pꝛima

2 8*

adhuc in ouas: da pmo hoꝛtat᷑ ſuꝑioꝛes ne inferioꝛes ↄtem

oẽm diẽ. Anuͤſaſq; in ſuo
ſenſu abũdet. Qui ſapit di

nant.? ne eos ſcandalixent:ibi Non ꝗ amplius. Pꝛima ad/

huc in duas:dqa pᷣmo ꝓponit intẽtũ:⁊ inducit rõn
ꝑſuadendũ:ibi Tu qᷣs es.Circa pmũ dicit: a
autẽ in fide.ſ.de nouo ↄuerſũ:⁊ de lege catholica min ſuffi/
cienter inſtructũ. b¶ Aſſumite.vos maio2?es.i.vos ſumi
te eũ inſtruẽdo dulciter charitatiue. c ¶ Non ĩ diſcepta
tionibus cogitationum. i.nõ iudicãtes male de ipſo donec
appareat maifeſte. d ¶ Alius eni credit ſe mãducare oia.
licite:a ille ẽ qͥ inſtructin noua lege:qui ſcit ceremonialia
moꝛtificata in xpᷣi paſſiõe:a ſic licite comedit cibaria phibi
ta in veteri lege. e¶ Qui aũt infirm ẽ.i.ↄuerſus de iuda
iſmo ⁊ nõ pfecte inſtr uct de iſto: ⁊ ſic dubitat adhuc an h
ſibi liceat: f ¶ Olus manducet. ppter ſcrupulũ ſue ↄſcien
tie:qa cert eſt ꝙ olera mãducare fuit licitũ oi tẽpoꝛe. Circa
qð ſciẽdũ ꝙ legalia qtũ ad ceremonialia obſeruada fuerũt
vſq; ad paſſionẽ xpᷣi.vnde ⁊ xpᷣs ea obſeruauit:⁊ iminente
ſua paſſiõe agnũ paſchalẽ cũ ſuij diſcipul comedit:p publi
catiõʒ vo euagelij obuatio eoꝝ ẽ moꝛtifera:qa hoe ẽ ſigni
ficare q; vitas ꝑ ipſa ſignificata nõdũ ꝑ xpᷣm ẽ ipleta. Cpe
vo intermedio.iſ.a paſſione xpᷣi vſq; ad publicationẽ euage
lij licitũ fuit ea obſeruare:maxime ↄuerſis de iudaiſmo:dũ
iñ ibi nõ ponerẽt fidẽ credẽdo firmiter ꝙ ſine tali obſerua/
tione fides xpᷣi nõ ſufficeret ad ſalutẽ:⁊ hoc mo legunt apli

in actibus aploꝝ ea obſeruaſſe:ſᷣm ꝙ declarat augꝗ..in epla
ad hieronymũ diffuſe:⁊ ſm iſtũ intellectũ ſubdit᷑: g Ge

ta. h ¶¶ Nõ maducatẽ nõ ſpernat.reputas eũ rudẽ ⁊ igna
rũ ⁊ ſtolidũ fatuũ ⁊ melancolicũ. i ¶ Et qui nõ mãducat
abſtinendo ex ↄſciẽtia dubia. k ¶ Maducatẽ nõ iudicet.
tanqꝙ; mandati diuini trãſgreſſoꝛ?. ¶ ¶ Deus eni ülůͦ. l. de
nouo ↄuerſũ ⁊ adhuc infirmũ umpfſit. ad fidem
ſuã potẽs illum ꝑficere ⁊ ſolidare.i.ↄfirmare: ꝓpter qð nõ
eſt cõtẽnẽd. n ¶ Eu ds es.Hic ↄñter adducit᷑ qdruplex ra

4 bee cibaria lege ꝓhibita inſtruct ꝙ iſta ſũt ſibi lici

OQdi aũt infirm ẽ oluũs mã

tolerãda i

(Epiſtola pauli

tio ad ppoſitũ pſuadẽdũ:pᷣma accipit ex parte illqui
iudicat᷑ tãqᷓ; ſtolidꝰ: null' eni iudicari dʒ niſi ab eo ꝗ eſt
oñs e:qͥ ẽ ſol de in pꝓpoſito:⁊ hocẽ qð di: n ¶ TCu
qs es ꝗᷣ iudicas alienu ſeruũ.q.d. ad te nõ ſpectat iudi-
care de latẽtibin coꝛde cuiuſmõi ſũt iſta:iõ tale iudiciũ

eſt vſurpatuz qo
em dñõ ſapit:ct qui mãdu net q coꝛda intue
cat dñò mãducat. Gtas. n. oc Sſabditur:
agit deo. Et qůi nõ mãdu aut cadit.i ad de
cat:dñò non manducat: ẽt unm ptinet iudica

grãs agit deo. Nmo eniʒ

re de caſu epa ſta
nf̃m ſibi viuit: t nemo ſibi tione. p ¶ S

moꝛit᷑. Sihᷣe.n.viuim dño buaie. Se
viuim : ſiue moꝛimur dño eni o ſtatuere il
moꝛimur. Siue ergo viui luũ i.pficere 1 2fir
mus ſiue moꝛimur: dñi ſu/ alo in ai⸗ S
mus. In höc eni xp̃s moꝛ ponit ſecüda 165
tuus ẽ ⁊ reſurrexit: ut ⁊ vi accipit᷑ ex ꝑte rei

de q fit iuciciũ.l.

uoꝝ ⁊ moꝛtuoꝝ dñet. Tu ui.1.
de ceremonialiũ

ant qd iudicas fratrẽ tuũ:

aut tu quare ſpernis frm obeluglbe u⸗
tuũ: Omnẽs eni ſtabim uerſis de iudaiſ⸗
* iſt uer ſis de iudail⸗
ante tribunal chꝛiſti. Scri / mo mo.s dicto:
ptum eſt eni: Aidᷣo ego di⸗ Disas luume
cit dñs: qm̃ mihi fiectetl tmraſgreſſoꝛ ul ſto

. Ilicgus faciedo uel
dimittẽdo: exqͥ vtrũq; poterat fieri ut pdictũ ẽ:tñ ex c
rõnabili:a hoc ẽ qð dicit: r¶ Mã alł iudicat diẽ inter

Diẽ.i.ita inſtruct ẽ in fide catholica ꝙ ſcit diſcernere tẽ/

pus in ceremonialia nõ obligat ab illo in qᷣ̊ obligabãt
8Albat iudicat oẽz diẽ.i. ꝙ ſilit᷑ obligãt tpe p paſſiõʒ

ſicut añ:⁊ ſic dicit abſtinẽdum a cibis vetitis a lege.
t ¶ Unuſqſq; ĩ ſuo ſenſu abũdet.i.in hoc dim alphe
ↄſcie vſq; ad publicationẽ euãgelij pactã. vl Quiſa-
pit diẽ mõ pᷣdicto. ¶ Dño ſapit. i. ad honoꝛẽ diuinũ
qa vtrũq; bñ põt fieri ex cã rõnabili:io ſubdit: y ¶ Et
q mãducat. ſciẽs hoc ſibi eẽ licitũ. 3 ¶ Dño moducat.
cub rõ ſubdi: a Bias eni agit deo.de liberatiõe ſua
ab onere leg ⁊ de ↄceſſiõe ſui vic: b¶Et qͥ no mãdu
cat. i. abſtinet a lege ꝓhibitis ex ↄſcia dubia:vel ut infir
mũ nõ ſcãdaliget ut hĩ infra. c (¶ Ono nõ maducat.i.
bñ abſtinet. d ( Et gra) agit deo. ꝗ ſibit dedit graʒ ab
ſtinẽdi e ¶ Nemo eni vim. Dic põit fria rõ q accipit ex
pte e' ad quẽ ptinet vere de talib iudicare i.xpiq ẽons
vite ⁊ moꝛtis:⁊ ꝑ ↄñs iudex:⁊ hoc ẽ qð dẽ: e ¶ Ilemo
enĩ ve ſi. viuit.i.ad ꝓpꝛia gloꝛiã:dqa tota vita hois ẽ ad
xp̃i gloꝛiã oꝛdinãda. ſ Et nemo libi moꝛit.i.nemo dʒ
ſe moꝛti exponẽ ꝓ laude ppᷣa:ſʒ p glia xpᷣi moꝛs patient
ſeqᷣ Siue.n. viuim ⁊c.⁊ pʒ ex dicillia

—

vſq; ibi: h¶ In hoc.n.xpᷣs moꝛ.ẽ.i.ex moꝛte ſua oſe⸗
cur ẽ.ſ.ptãtẽ ſuꝑ oẽʒ creaturã:matth.vlt. Data ẽ mibi
ois ptãs ĩ celo ⁊ 1 fra.⁊ ꝑ ↄñs iudiciaria ptãs: iõ nõ ẽ ab
alijs vſurpãda. Aaut bic ponit qrta ro qͥ accipit
ex ꝑte e qꝗͥ iudicat temere:qꝛ nulb nijm hʒ officium iu/
dicãdi actiue ſ tm paſſiue:⁊ hoc ẽ qð di: i ¶ Tu ãt qd
iu.fra.tuũ.i.tu qͥ abſtines a lege phibid:q̃re iudicas illũ
qᷣ nõ abſtinet traſgreſſoꝛẽ. rei tu. q nõ abſtines
I¶ QAuare ſper. fra tuii.reputado eũ ſtolidũ eo abſti
net:ut dem ẽ.S. Ben ſt a tri. xpᷣi.ſ.iudicãdi ab
Kr.

eo: 1 ad hinduc ſacrã ſcpturã q h Ela. xlv. iuo

fata filcrcs

fegtia t

ißehit

uutospend

4

rlmikr⸗

= —

ſräiſ

tnttß
ninnien ſande

unort lein

hiſn

pkiulicuz em⸗

henliang

zita

₰

l oes neal
dletunt nil

ſinp

ngl Poſtrinin⸗
ſrarsnoradonet
norälomcdslen
no bathel
—
ſgenädicndor
uſine per ſen
nuſualla nroin
nenimntirrhi.
tor aſ nclich⸗
ſtocr iuciarwen
AUinkmnngrbonun
orbead Thoma
Uacöſendlon
ſpöciardradene
ſodſio guckole
Ncüvafagüme
lud utqdeſc

ſandalo

activot

1o uil ſtoin
aago engi
liſuluicim /
nlzuavptmn
Uinrpurni al
Mpmtgpochberil
Puluroſnrdinn⸗
Uumſnivu
u hſtugond,

wlitin

eſcan

niinctan zee
dung 1 ego di. do. qm mihi fle. oẽ n⸗ tanq ſubditũ iudicio ſeruatio depoſitoꝝ:talia nõ ſunt ppter ſcandalũ dimitten
uinöiſiſe meo: ꝓpter qð ↄcludit: o ¶ Itaq; vnuſquiſq; ⁊c. rõe,ʒ da: ſicut nec alia q ſunt de neceſſitate ſalutis:ſi vo ſunt nr̃a
tilti reddet deo. in ſinali iudicio: ꝓpter qð nullus iudicare ſic dimittẽda ſũt ꝓpter ſcandalũ vitandũ ſi oꝛiat ex infir-
ztemere de alio. Coõtra pᷣdicta videt eſſe dictũ ſaluato mitate vel ignoꝛãtia quouſq; ꝑ admonitõʒ ronabileʒ ceſſet
ie en.. ns: Jo. iij. Ois q credit ĩ eũ nõ iudicat.ergo ſolũ inſide ſcandalu: ſi ꝑ hoc nõ ceſſat tũc iam ꝓcedit ex malicia: et
ln les ſtabunt añ tri/ 1 eſt ↄotẽnendũ: ma/
Nen. Wo⸗ i iudicã aneſt ai
.. Wſtn bunal xp̃i iudicã „ , . . xime li ꝑ hoc alijs au
nid nid⸗ di paſſiue.Ad qd oẽ genu: ⁊ oĩs lingua ↄfite quo xpᷣs moꝛtuẽ. Nn er qacia det maleſaciẽdi
rd ng endi g biſe, bit deo. Naqz vnuſquiſqʒ go blaſphemet bonũ nĩim vroictu eſt Ad e
dei un nnrisdtollnali Nim p ſeronez reddet deo M èt eni regnü dei eſcaæ Peſe errit⸗
o ſbi r N iudicabũt:d died Mon ergo aplᷣ inuicẽ iudi- potus:ſed iuſticia èt pax ᷑t onẽ:⁊ ideo ſi ppi ip
ddio ü tur infideles: vll cem:ſed hoc iudicate ma gaudiũ in ſpñ ſ⸗ cõ. Qüi enĩ ſam ꝓbabiliter appa
rdio nhaba gis: nẽ ponat offendiculũ in hoc ſuit xpo:placet deo eeegimalz ur
een rötimortemo: i vel ſcandalũ. Sciò cõ“ 2 ꝓbar eſt hoĩb. Naq; q uſq; piculi ilud ra
düiſ⸗ tificata fuit ex ca fido ĩ dño ieſu: qꝛ nihil cõe pacis ſũt ſectemur:⁊ q̃ edi/ ierit. Ad aliò pʒ ex di
snor Lurß rentia charitatis per ipſuʒ: niſi ei ꝗ exiſtimat ficatõis unt inuicẽ cuſtodi cxj in qone: p nAS
l – re Rin run ad cõe eẽ:illi coe eſt. Si eni am. Noͤli ꝓpi eſcã deſtrue ge a⸗ ie ans,
Zi *RB butoõis ꝑ quẽ mo „ bt cibũ fr ater tu dtr. iſtat re obus dei. O gdez ſunt uitandũ ſcandalũ pu
ini. NMem dũ oẽs generalit idz nõ ſm charitatẽ ãbulaſ mũdã:ſed malũ eſt hoĩꝗ ꝑ ſilloꝝ: a diuiditi du⸗
fin an iudicabunt᷑: mali Moli cibo tuo illũ ꝑdere:p offendiculum manducat. as ptes: qꝛ pmo facit
eie ii dd penaʒ: iuſti ad Ppoſitũ: ſcõo remo-
Sci mniin amplũ. Poſtꝙ inſtruxit ſupioꝛes qliter ſe habeãt ad in regnũ dei. Et eſt ſciendũ ꝙ cõtra charitatẽ fraternã videtur
odi ttck⸗ ferioꝛes monẽdo ne ipſos ↄtẽnant:hic ↄnñter idem facit eſſe ꝙ aliquis nõ dimittat ad temp hec q pñt licite dimitti
monẽdo ne eos ſcandaligent: a diuidit᷑ in duas ꝑtes: da ad vitandũ ſcandalũ ſimpliciũ:q opinant illa illicita quo-
bmo ꝓhibet eoj a ſcandalięatõe:ſcõo monet eos ꝑ op· uſq; ſuꝑ hoc pleni infoꝛment:de talibꝰ aũt erat eſus ciboꝝ
lutiin oſitu de inferioꝝ edificatoe:ibi Itaq;. Ad maioꝛẽ itel lege ꝓhibitoꝝ a tꝑe paſſionis xpᷣi vſq; ad vublelas
uninrliit igentiã dicendoꝝ hic bꝛeuiter eſt videndũ:q dimitten euãgelij: vt dictũ eſt. s.⁊ jm hoc dicit apls: p ¶¶ Moõ ergo
iciuinin da ſunt ꝓpter ſcandalũ puſilloꝝ. Et arguit pᷣmo ꝙ bo/ amplvũ inuicẽ iudicem.i.ſupioꝛes nõ iudicẽt inferioꝛes ſto
ſininmi na ſpũalia ſint dimittẽda: dicit eni Aug. cotra eplam ligdoes:ſi abſtineãt a talib cibis:nec minoꝛes iudicẽt trãſgreſ
ee P Ctti pmeniani:qꝛ vbi ſciſmatis piculũ timet᷑ a punitõe pec ſoꝛes illos qui vtunt talibꝰ. q ¶ Sed hoc iudicate magis
nun 17 catoꝝ cefſandũ eſt:ſed talis punitio eſt bonũ ſpũale: qꝛ ſupple fiendũ: r. ¶ Ne ponatis offendiculum fratri. infir
⸗ “ eſt act iuſticie:ergo ⁊c᷑. Per hꝰ arguit᷑ ꝙ bõa tꝑalia ſint mis vel ignoꝛãtib. s Seio⸗ fido in dño ieſu qꝛ nihil
ne , dimittenda:qꝛ bona mioꝛa ſunt qᷓ ſpualia. Cotrariũ ar cõe.i.nullus cib: immũd. t¶ Per ipſuʒ.qꝛ oĩa bona cre
rind⸗ S guit:qꝛ beat Chomas canthuarienſis repetiuit res ec auit:gen.j. Uidit deus cũcta qͥ fecerat ⁊ erat valde bõa. ¶
uen W i cleſie cũ ſcandalo regis anglie: ⁊ ex hoc arguit᷑ ꝙ bona aut poſtea ꝑ legẽ aliq cibi ꝓhibiti ſũt:⁊ ſic facti illiciti:hoc
ſpũalia nõ ſint dimittẽda cũ ſint coꝛꝑalibꝰ melioꝛa: Re fuit ad tempy:ad ſignificandũ ali implendũ ꝑ xpᷣm: a q̊ꝓ
hliſ ſponſio.queſtio iſta nõ eſt de ſcãdalo actiuo quod eſt hibitõe abſoluit xps:act.x.c.Qð de puriſicauit tu ne coe
i. Non dictũ vel factũ minus rectũ pᷣbens alteri occaſiõʒ ruine dixeris. v ¶ Nili ei q exiſtimat qᷣd coe eſſʒ illi cõe eſt.i.im
illud aũt qð deficit a debita rectitudie nõ eſt agendũ cẽ mundũ:qꝛ facit ↄſciam de tali cõmeſtiõe:ſicut leuare feſtu⸗
e. Wanon . ſcandalo actiuo:ſed queſtio intelligit de ſcandalo paſſi cã de terra ð ↄſciam pctm̃ eſt durãate tali ↄſcia:ideo ſubdit᷑:
ts nhenlit uo. ſ. quid ſit dimittendũ ne alius inde ſcandaliet. Cir x.¶ Si eni ppter cibũ.ſ. tuũ. y¶ Frater tu orriſtat. i. in⸗
insenn ca qð ſciendũ ꝙ qdam ſunt bona ſpũalia:q̃daʒ vo tpa firmat in fide ex hoc dubitãs de veritate catholica: vt bij.
. unoe ſinllin lia.ſpũalia qdam ſunt de neceſſitate ſalutis q̃ ſine moꝛ Vl de te ſcandalisat eſtimãs te traſgreſſoꝛẽ. 3ʒ ¶Iaʒ nõ ſIm
de zürmnin⸗ tali peccato pᷣtermitti no pñt: null' aũt dʒ peccare moꝛ ccharitatẽ abulas.ſi pernẽdo ep ſcãdalũ. a ¶ Noli cibo tuo
lbs winif 6 taliter: vt peccatũ alterius impediat:qꝛ ſm oꝛdinẽ chari pgere illũ.dãdo ei occaſiox ruine pᷣponẽdo modica delecta
rr iqodi 4 tatis magis debet diligere ꝓpꝛiã ſalutẽ qꝙᷓ alterius:ppt tionẽ cibi ei ſaluti. b ¶ Io ergo blaſphemet bonũ nrm.
uiu Minili qð talia nõ ſunt dimittẽda ad vitandũ alteri ſcandalũ. i.fama nr̃a vt nõ dem occaſiõʒ ſimplicib' reputando nos
Eno bi nott in alia vero ſunt bona ſpũalia que nõ ſũt neceſſaria ad ſa tranſgreſſoꝛes. c ¶ Moõ eñ regnũ dei. Hic onter remouet
pgla zinone lutẽ:vt daꝛe elemoſynã extra caſuʒ neceſſitatis:⁊ in tali dubiũ qꝛ poſſet aliquis credere ꝙ abſtinere a cibis ſanctili⸗
nund An bus diſtinguenduʒ eſt de ſcadalo:qꝛ ſi oꝛiat ex malicia: catis ꝑ xpᷣm eſſet dãnabile:ideo dicit apls ꝙ nihil depit ei q
mrcik ont / ſicut cũ aliqui volũt impedire bona ſpũalia ſuſcitãt ad abſtinet ex cauſa onabaeegſulnocl eſtvſett ſcãdali ꝓ/
nunb 7l. li hoc ſcandala: ⁊ tale ſcandalũ eſt cõtemnendũ ſicut dũs pter fratrẽ:ideo dicit: c Nõ eſt regnũ dei eſca pel pot.
in gi ii fecit matth. xyv. de ſcandalo phariſeoꝝ:ſi aũt oꝛiat ex in i. in cõmedendo dicta cibaria vel abſtinẽdo. O ¶ Sed iu⸗
ntſtiniin⸗ firmitate vel ignoꝛantia vocat᷑ ſcandalũ puſilloꝝ: ꝓpt ſticia.ꝑ fideʒ foꝛmatã q peccata remittit. e ax. qtũ
int ſonn qð huiuſmõi bona ſunt occultãda vel interdũ differen ad qeteʒ paſſionũ mente ꝑturbantiij. ſ ¶ Et gaudiũ i ſpũ
de. ⸗ dQa:quouſq;ʒ reddita roõne hmodi ſcandalũ ceſſet:ſi aut ſcõ.qtũ ad expectatõʒ pᷣmioꝝ. g¶ Aun eni in hoc ſeruit
intirnin⸗ poſt debita hꝰmodi rõnem redditã ſcandalũ duret: iax chꝛiſto.interi i mẽte. h. ¶ Placet deo.i. hoc ſufflcit ad ſa
icit⸗ videt ex malicia ꝓcedere:⁊ ſic ꝓpi ipſuʒ nõ ſunt hmõi lutẽ. i ¶ Itaq; que pacis. Hic ↄñter monet apls ſupꝑioꝛes
0 oltingn ſpũalia opa dimittẽda. Circa vero tpalia bona diſtin vt edificẽt inferioꝛes pacifice ⁊ ſancte cũ eis ↄuerſando.d.
doſ guendũ eſt qꝛ ſi nõ ſint noſtra ſed ꝓ alijs ad ↄſeruandũ Itaq; q pacis ſunt ſectemur ⁊c. k Noli ppeer eſcaz de⸗
ainnn nobis coõmiſſa:ſicut bona eccleſie cõmittunt pᷣlatis:qb ſtruere opus dei.i.ſigẽ inſirmi q eſt opus dei. I ¶ Oia qui
jibi ↄſeruatio taliũ incũbit ex neceſſitate ſalutis:icut eſt cõ dẽ.ſ.cibaria. m Sũt mũda vt pᷣſcm ẽ. n ¶ Sʒ malu

Bbb

.
4

(Epiſtola pauli

adi
eſt hoĩ qui ꝑ offendiculũ mãducat ſcãdaligãdo infirmũ: de xpᷣo ſũt ad nf̃am vtilitatẽ:cui actio ẽ nf̃a inſtructio muifei,
pter qð abſtinere ſic eſt meritoꝛiũ:ideo ſubdit: Bonuũ eſt no ⁊ ponit ibi qdruplex vtilitas nobis ꝓueniẽs ex ſcripte: Nron ie
maãducare ⁊c̃. Teqʒ in frater tu offendit.ſ.qñ infir pma eſt claritas intelligentie que notat᷑ c dj: Quecun/ V nn⸗
mus ʒ ↄſcientiã comedit ex ſocietate alterꝰ. p ¶ Aut ſca q ſcripta ſunt ad nr̃aʒ doctrinã ſcripta ſũt. ſcda eſt ſoliÿᷣ/— n nn
daligat qñ comedentẽ iudicat trãſgreſſoꝛẽ. q ¶ itas tolerantie:ibi Ut per patientiam.tertia eſt ſuaui⸗ ſice
mat᷑.dubitãdo de ve tas interne letitte: 6 .
ritate fidei catholice ibi ¶ Et ↄſolatio- ( ſ.

nem ſcripturaꝝ.

tibi ceciderũt ſup me. Quèé n
qrta eſt ſecuritas

cũq;.n.ſcripta ſũt: ad nr̃aʒ

HBonũ ẽ ñ mãduta:e carnzʒ

ex hoc ꝙ videt maio .
oꝛes ſiccomedere ls añ bibẽ vinũ: nẽq; ĩ qͥ rrat

Zee llienij bpenes tui offendit aut ſcandalica? doctrinã ſcripta ſũt: vlpꝑ pa nncde Perwi
temetipſũ habe i. ſuf auᷣt ifirmat᷑: Zu fidẽ quam tientiã et ↄſolatõʒ ſcriptaꝑ mus eſt eni ſppes ſ cſner
ficit tibi ad ſaluteʒ fi hẽs penes temetipſuʒ:ha/ ſpeẽm habeam. De at pa/ certa expectatio 4 Ne iſe g
des interioꝛ qua tenej be coꝛã deo. Bèar ꝗ nõ iu tiẽtie ⁊ ſolatij dẽt vobᷣ idipʒ luture beatituchs akemgr 4
Ancgonandc vuce dicat ſemetipſũ ĩ o pbat ſape in altut ſm iſuz x, gegtes, 14 ve.. atnglie
exteri cũ ſcidalo alte Qui aũt diſcernit: ſi mãdů uũt vnanimeſ vno oꝛe hono aũt. hicↄñter ad ſt e
rius. 8Btuͦs q ns cauerit dãnat eſt: qꝛ nõ ex rifſicetis deũ ⁊ pr̃eʒ dñi nri iugit ſuã oꝛonem n rhimm
luc le eneꝛlhſ * fide. Oẽ aũt qð nõ eſt ex ſi ieſu xpi: Pꝛopt q ſulcipi abaͤttoe⸗ Sble Drdd NN.
In eo phar i tele Jepeccati eſt. ¶. xv. te inuicẽ ſicut cxſs ſuſce añt patĩtis 20 imn iii
eẽ ſibi licltũ tñ dimit Ebẽm aũt nos firmi pit vos ĩ honoꝛẽ dei. Dicõ ſatij.i. datoꝛ pati⸗ giuni
tit ex charitate fratna oꝛes imbecillitates in eni xpᷣm ieſuʒ miniſtrũ fuiſ entie in aduerſis
Fter Adi irmoꝝ ſuſtine:᷑t ſ nob pla ſe circũciſiõis:ppt᷑ vèritatẽ 5 altbi Fytri⸗ eGu be
dens nõ eſſe licitũ. ſuo placeat i bonũ: ad edi/ nes patꝝ: gętẽs aut lup mi onẽ fletũ gaudi Adent Nei⸗
Si mãducauerit ficatõz. Etèni xpᷣs nõ ſibi ſericoꝛdia hoͤnoꝛate deũ: ſi uʒ ⁊ exultatoõʒ in⸗ dadeuſn
dãnat eſt:qꝛ nõ ex ſi placuit:ſèd ſicut ſcriptũ eſt: cũt ſcriptũ ẽ: Pꝛõpiea cõ/ fudis. m ¶ Der Ne
de i exoſcia facit h’ Inpꝛoptria ipꝛoperantiũ fiteboꝛ tibi in genub dñe ¶ vobis idibſuz ſa⸗ nl id
ſed 5 ↄſciam ⁊ oẽ ta/ Inpꝛopẽria ĩpꝛoperan . gen pe.i idẽ mecũ dſi bigulaſül
le eſt pctm̃ ſicut leua/ rantes mutuũ b⸗ 1Ernaree

re feſtucã credẽti ꝙ hoc fit pctm̃ moꝛtale:¶ In ca. xiiij vbi fectũ. n ¶ Scom ieſum xpᷣm.i.ſᷣm doctrinã eius ipnſimnign.

o in poſtilla: Ad maioꝛẽ intelligentiã dicendoꝝ:hoc vidẽ? AUt vnanimes q'tum ad idẽtitatem credulitatis.(p ri 4
dũ eſt bꝛeuiter. Aditio⸗ Uno oꝛe.qᷓtum ad identitatem ↄfeſſioõis: qꝛ vt dem eſt nnli hardl⸗
Trũ bona ſpũalia ſint ꝓpt᷑ ſcandalũ dimittẽda:ſilir 3.x.ca.Coꝛde credit᷑ ad iuſticia:oꝛe aũt ↄfeſſio fit ad ſa- lllufn
12 bona tpalia:hẽtur plene in 2 ſcðe.q. xliij.arti.vj. lutẽ. q ¶ Honoꝛificetl deũ ⁊c᷑.qtũ ad vnitatẽ opis:qꝛ fran.
viij.⁊ viij.vbi ſũt oia q̃ hic tradunt᷑: ⁊ plura alia no/ fidej ſine opib' moꝛtua eſt. r ( Pꝛopi qð.Hic ↄſeqᷣnt hüginex
tabilia ad hoc ptinentia vide ibi ⁊c᷑. E. . monet ſupioꝛes vt inferioꝛes ad bonũ pꝓmonueãat. Circa nnee
Ebem aũt. Poſti apls oñdit q̃li᷑ ſe debẽt hẽe ad qð pᷣmo ponit ſuã exhoꝛtatõʒ:2 ſubiungit ſuã oĩoneʒ: 4 Efuuſis
) minoꝛes in euitatoe mali:hic ↄñter ideʒ oñdit in ꝓ ibi De' aũt ſpei. Circa p dicit: r ¶ Pꝛopter qo ſuſci ſcrie ſütinenl
motẽe boni:circa qdð pmo pòit ſuã inſtructõʒ:ſcoo pite inuicẽ. pꝓcurãdo charitatiue alterꝰ bonũ. s ¶ Si minüöſnſcfe
nã excuſatõʒ: ibi Ceriꝰ ſuʒ. pma in duas:qꝛ pᷣmo hoꝛtatur cut ⁊ xpᷣs accepit vos.in curã accipiẽdo hũanitatẽ nr̃aʒ vontſuiepalin
maioꝛes vt infirmos ſuſtineãt:ſcõo vt eos ad bonũ ꝓpmo/ oibus cõem.ſ.iudeis ⁊ gẽtib:mẽbꝛa vero debẽt ofoꝛ⸗ boalbucno
ueãt:ibi Pꝛopter qð õ adhuc in duas:qꝛ pmo mari capiti:⁊ ideo qlibet xpᷣian dʒ ꝓcurare bonũ fra⸗ aa; hmortli⸗
p̃mittit inſtructõʒ:2 ſubdit oꝛoneʒ:ibi Deus aũt patiẽtie. tris ſui:licet aũt acceperint hũanitatẽ iudeis ⁊ genti⸗/ xeſuſthun /
Pꝛima adhuc in ouas:qꝛ pᷣmo ponit inſtrutõʒ:ꝛꝰ ex dictis buscõem tñ aliqñ diuerſimode ꝓcurauit iudeoꝝ D tarſeluſnin
cõcludit quãdaʒ cõcluſiõʒ:ibi Queciqʒ ſcripta pᷣmũ aũt ꝑ tiliũ ſalutẽ: qꝛ iudeis pᷣdicauit in ꝑſona ꝓpꝛia ⁊ quodã (Mnslai⸗
ſuadet dupliciter: pᷣmo rõne.d. a ¶ Debem' aũt nos fir. mõ ex debito: ⁊ hoc eſt qò dicit: ¶ Dico eni ieſum ſar⸗ 66
imbecil.infir. ſuſtinere. ſicut in coꝛpe nãli mẽbꝛa firmioꝛa xpm miniſtrũ fuiſſe circũciſionis pᷣdicado iudeis circũ (Uepoſſinsaleen
vt nerui ⁊ oſſa ſuſtinẽt alia debilioꝛa. b Et ñ nobis pla ciſis:nõ ſic aũt gentibꝰ:ideo dicit Mat.xy. 6ſuz miſ⸗ Unnpeſcalenial
cere.i. ꝓpꝛiã voluntatẽ querẽ ſed magis bonũ cõe:ideo ſub ſus niſi ad oues q ꝑierũt dom iſrael. v¶ Pꝛopi veri. nmicinſiet.
ditur: c ¶ Unulquiſq; vim ſuo ꝓxi.pla. in bo. ad edifica dei ad afir. ꝓmiſ.patrũ licet.n. ſalus iudeoꝝ a gentiliũ ſepniindinilen
tionẽ:in malis aũt nõ debem querere ꝓximis placere.ſcòo ſit ꝑ viã gĩe ſimpliciter:tñ qtũ ad iudeos eſt ibi rõ debi lſlübi babw⸗
ad hoc inducit exemplũ xpᷣi.d. d ¶ Eteni xpᷣs nõ ſibi pla ti aliqualit:inqtũ ad veritatẽ dei ꝑtinet implere ꝓmiſ⸗ ulnſſobieergr⸗
cuit.i.ꝓpꝛiã volũtatẽ nõ qſiuit Jo.vj.Deſcẽdi de celo non ſa patrib iudeoꝝ facta in lege ⁊ pphetis:q̃ data fuerüt unenotihsnan
vt facia voluntatẽ meã. e ¶ Sʒ ſicut ſcriptũ eſt. pᷣl.xlviij. ſolis patrib iudeis.pᷣſ.cxlvij. No fecit taliter oĩ natõi:⁊ Pnsglczigotido
¶ Impꝛ:operia impꝛoperantiũ tibi ceciderũt ſup me.vyba iudicia ſua nõ mãifeſtauit eis:Et ſic ſalus gentiũ magij itthenleih
ſunt xp̃i loqntis ad pꝛem:q vt faceret pꝛis voluntatẽ impꝛo eſt ꝑ viã miſericoꝛdie:qꝛ licet lex ⁊ ꝓphete loquebatur hliagens 15
pia ſuſtinuit iudeoꝝ dicentiũ ſibi: Samaritan es tu ⁊ de de eadẽ vocatõe ad fidẽ xpᷣi:tñ lex no fuit data patribꝰ fitflentlen
momn habes. Jo. vii. Et ipſi in cruce pendẽti:ach qͥ de eoꝝ:nec ꝓphetie:vt dictũ eſt:ppt᷑ qð ſubdit᷑: x ¶ Sen Ghsioblttgar⸗
ſtruis templũ dei ⁊c. Mat.xxvij.⁊ hec impꝛoperia redũda tes aũt ſuꝑ miſericoꝛdia.diuinit eis coõceſſa. y ¶ Po⸗ uni N .
bant in deũ pꝛem:ideo ſic dicit xpᷣs: Impꝛoperia impꝛope noꝛare deũ.ſ.debẽt vᷣbis aut factis. ʒ ¶ Sicut ſcriptuʒ glaift
rantiũ tibi ceciderũt ſuꝑ me.ꝑ illa eni impꝛoperia intende/ eſt.pᷣſ.xv. a ¶ Pꝛopterea ↄfiteboꝛ tibi in gentib. i.fa iſeric
bant iudei xpᷣm ↄfundere. ꝗ ¶ Quecũq;. Hic ex pdicijl in qciã te ↄfiteri ab illis credẽtib:⁊ ſunt vba filij ad pĩeʒ de nitetiinn
fert quãdaʒ ↄcluſiõʒ.ſ.ꝙ ea qᷓ ũt in ſcripta ſacra potiſſime deuotioe gentiũ:accipiẽdo tñ myſtice inqtũ dauid cui ſſwiſtiun 4

Ald romanos xv.
e i eſt verbũ: vt ibicdeʒ dictu fuit: erat ſigura xpi perfectius deũ.i oꝛdinatã ad bonoꝛẽ diuinũ.ſcõo qꝛ executio ſuioff ·
ern⸗ impletũ fuit i xpo ꝙ in dauid. Alie vo auctoꝛitates hic cij nõ ſolũ erat ꝑ vba ſicut pᷣdicatio pſeudo aploꝝ: ſed etiã
ne allegate 1 de vocatoe gentiu ad ſem rhi bm litteralezʒ miracula Rre xpᷣi facta ad ↄfirmatõʒ pᷣdicatois apli:
ararin ne, ſenſuʒ ſner relh⸗ b Et iterũ dicit Eſa. iõ dicit: e ¶ N eni audeo alid d eoꝝ loqꝗ ⁊c. ſic ſaciebãt
—Zq/ xxxv. c ¶ Letamini ⁊c vbi trãſlatio nr̃a hʒ letabit de pſeudo apli a xpo ñ miſſi. ſ ¶ Uerbo ⁊ facto.qꝛ a xpo ha
d ſer ta inuia ¶o beo vbũů pdicatois: 7
Al mn Et itep. Hſ. cxvj. factũ miraculoſuʒ v
ni fuiſe e¶Laudate oss noli tuo cãtabo.Et itx diẽ eoꝝ: q pꝑ me ñ efficit xpᷣs in rmatiuũ: io ſv⸗
tot Wiii ea dſ ſ de Laami getes cũ ꝓlebe eo. obegientiã gẽtiũ: pᷣbo et ſa 4
W Aa rurſu). Eſa. xN. Et iteꝑ: Laudatè oẽs gen/ clis ct ĩ vtutẽ ſignoꝝ èt ꝓdi Stũ ad mio
Upe⸗ aif G radix ied tes dnim: ? magnificate eũ gioꝝx ĩ virtute ſpuſ ſci:ita ut cula. i (Et ꝓdigio
; lerieſt xp 'm car oẽs ppli. Et rurſus eſaias ab hierim ꝑ circuituʒ vſqʒ rũ. tũ ad maioꝛa.
dono mii 8 moꝛtuis cxurget rege getes:in en ge liũ xpᷣi. Sic aut pdicaui eng in effectu: 2 * exß mit
ini Ete Regere getes tůc les ſpabũt. De aũt ſpei re galiũ boc:nõ vbi noĩat ẽ extẽſiue.d. k JIta
ini ant eni data Seiptůs plèat vos oĩ gaudio ẽt pa xXps ne ſup alienũ fũdam? i ab hierlm p circui
el in celo in terra: ce ĩ crèdẽdo ſit abũdet in tu ediſicare:ſed ſic ſcriptũ ẽ tũ vſq; ad illyricũ. lo
ſulce⸗ Widan Mat. vl. n ſpe èt virtute ſpũ⸗ ſci. Cer? EOm Rib nõ ẽ ãnunciatũ cus ẽ ĩ fine grecie vñ
Dic ufni eũ gentes ſpabũt. be ct vi⸗ ute lpus kci. ert. n qund noe anunciatu noiat᷑ mare illyricũ:
IS e do eeſys 2 J-
ini men aꝛ vocate ad filẽ ſuũ aũt frẽs mei ⁊ egoipſe ð de eo videbũt:⁊ ꝗ ñ audie· æza intẽſiue qꝛ pdica
Mu hñt ſpeʒ ↄſeq̃ndi vob:qm̃ ⁊ ipſi pleni eſtis di rut de eo intelliget. Pꝛopt uit vbi alij nõ pᷣdica -/
kie eyic enaz lectoe: ltèpleti oĩ ſcia: itaͤt qð ⁊ ĩpediebar plurimũ ve uerant za ſi iii
niſio dan ahieſu⸗ bione, boſſit alteruty monẽ. Au/ nue ad vos ⁊ ꝓhibit ſũ vyſ loin locaſt crat oiſpo
mi giti qaco aut ſcripſi vob frẽs ex q; adbuc. Nũc vòo vlterlõò ſita ꝑ pdicatõʒ aliox:
I hitſti ad dictoꝝ oↄpleti· dac aut lenph voone qʒ adhuc.Nuũc võ vlter lõ ſita ꝑ pᷣdicatõʒ aligæz
daſ tmir onẽ.d. Deus autẽ pte: tanq; in memoꝛia vos cu no habẽs in bis regioꝝ ⁊b eſt qð dicit: UI
ac ſ n ſpei.i. oatoꝛ ſpei. reducẽs: ꝓpter gr̃am q da/ nibꝰ:cpiditatẽ aũt hñs ve Sic aüt pᷣdicaui c.
ier Wö m Repleat voj z Pij . ſirm mini 5 Ji 7 p ex dictis lFr'a. Cõô
e⸗ Niin oĩ gaudio.ſpũali. ta mihi a deo vt ſim mim niẽdi 24 vos ex mult laʒ p ſeq̃nter adducit ad ꝓ
ſed n Et pare. de ſter xpᷣi ieſu in gentib ſacti/ cedẽtibꝰ anis: cuʒ ĩ hiſpani poſitũ auctoꝛitatem.
iniſndomiu tẽ paſſionũ er ſne euangelin dei: ůt fat am pficiſci cepero:ſperò Elſa.lij. m ¶ Quib'
— b Ez. oe oblatio gẽtib accepta ⁊ ſcĩ pteriẽs videã vos:ẽ᷑t a vob neeſ nictaride 6
rii ſſbil qꝛ fides foꝛ a. ſaala iſn iritů ſcõ. Habeo deducarilluc: ſi võb pᷣmnuʒ ppdicatoz pauli fue
aeli iſta facit. 2 igit gliaʒ ĩ xpᷣo ieſu ad deũ ex pte fruitus ſuero. Nunc rut illiinati p fidem
denitzd⸗ abudetis in ſpe p Mõ éni audeo aliqꝗd loqui igit᷑ ꝓſiciſcar in hieruſalem xpi:qꝛ de xpᷣo nõ au-
Arani pnori cumulũ meritoꝝ Adierũt ꝑ ꝓphas ſicut
Fochungit q (Et vᷣtute ſptüs uugeinecp alios apo
n antec ſt bncipalii opa meritoꝛia: q: ſe bz ad liben ſtolos ſicut ali getiles qb, dicauerat: ſic matthe egyptijs
— arbitriũ ſicut ſeſſoꝛ ad equũ. x 4 *2 ert ſuʒ. Hic aplus pᷣdicauit:⁊ alij alijs gẽtib' plurib qb iaʒ añ pdicauerat.
— * ponit ſuã excuſatõʒ: ⁊ p de hoc qð romanis ſcribit: ² n ¶Pꝛopt q?. hic ↄnter excuſat ſe apl's de h ꝙ romanos
ic eos adhuc nõ coꝛpaliter vſitauit:ibi Pꝛopt qð. Cir/ adhuc coꝛpaliter nõ viſitauit.p declaras ſui aduẽr impe⸗
niu ca pᷣ pmo excludit falſaʒ cãm quã poſſet aliqs opinari dimentũ: 2. amoto impedimẽto ꝓmittit ſi uũ aduentũ: ibi
h n de ſua ſcriptura.ſ. ꝙ reputaret eos illiteratos ſimpli· Nũc vo. a'ad hecↄplenda petit oꝛonis ſuffragiũ:ibi Obſe/
nn binn E ces: ⁊2 ſic ſua ſcripta neceſſario idigẽtes quã remouet.do. cro igit. Circa p dicit: Pꝛopt qð ipediar plurimũ venire
imd m r ¶ Certus ſuʒ aũt fratres ⁊c. Iæ hꝰ ſciebat ꝑ bñſicentis ad vos.qꝛ plurimo tꝑe apls fuit occupat in pᷣdicãdo gẽti⸗
S El q̃ eſt eius effect. s ¶ Repleti oi ſcia. ptinẽte ad ſalutẽ. bus i pꝑtib grecie:q ꝓ magna pte erãt ſeducte a phis ppha
ſnne⸗ t Ut poſſitis alterutrũ monere. i. nõ ſolũ ꝓpꝛiaʒ vi/ nis: ⁊ a falſis ꝓphetis añ pᷣdicatoʒ apli vel pꝰ: ſicut patebit
n Aini tam regere:ſed etiã alioꝝ. v ¶ Audaci. Hic onter ex- j. dño ↄcedẽte in alüs eplis. o C ũc vo. Dic ↄñter ꝓmit
Gnin ihn bmit verã cam ſue ſcripture.l.debitũ offich ſui: qꝛ erar tit ſuñ aduentũ.d. Nũc vo.ylterꝰ: p ¶ ocũ nõ hñs in
i ſnn apls gentiũ: æ diuidit in duo:qꝛ pᷣ oñdit hj officin: ſcjo his regionib'.i.nõ hñs neceſſitatẽ ibi manẽdi aplius:qꝛ licʒ
lurusanidn . eius effectũ: ibi Habeo igit. Circa p dicit: v Cd⸗ nõ oẽs eẽnt ↄuerſi tñ ꝑ ciuitates ⁊ loca erant ꝑ aplm ep̃i ?
