k Nin ne inlldele⸗ in hac flamma. Et dixit illi a is ierit ad cos:pniaʒ agẽt. illos Ex hoc batz
Breag wlittag nfene bꝛaã:Fili rcoꝛdare qꝛ reca·¶ Ait aũt illi:Si moyſen p iſte dine⸗ SS
ſideles ſupſei Piſti bona ĩ vita tua: ⁊ẽ la phas nõ audiũt: neq; ſigs qꝛ getiles no hebant
. üick reqem attendũt: rulſſſili mala. Munc aut hic ex moꝛtuis reſurrexerit cre doctrinã moyſi 2 %*
ln quoꝝ gaudia pp ↄoſolat᷑:ti vo cruciaris.Et iĩ dent. C. xvI. pbetaꝝ. p lõ pa-
Nin Siteplarins uc:⸗ his òib int᷑ noſ ⁊ vos cha T aãit ad diſciplos ſu ter abꝛaã: ſed ſiqs ex
EInmmn lter an intellige og magnum ſirmatum eſt os: Impoſſibile ẽ vt ñ veni moꝛtuis ⁊c Imoti ex
re dũ ſit dictũ beai ? ⸗ 2e. , 1r! nũcio ſic mirabiliter
ma è Seieg. Maioy di ut hi q volũt hic trãſire ad ant ſcãdala. Ae auũt illi per eis appẽte. qꝗ CSi—
Krnii ſcreuoi ⁊ iudiio vos nõ poſſint: neq; inde quẽ veniũt. Vtili ẽ illi ſi la- moyſen ⁊ pphas nõ
Dahnci dimitto:ſed ꝙ/ dẽ huc trãſmeare Et ait: Rõ/ pis molan imponat᷑ circa audi. ⁊c. Hoc patuit
aadu 1 nati vſq; in diem D p effectũ:qꝛ lacaro re
w fdici vidceaennrrrrt S ſurgenti ⁊ chꝛiſto te⸗
9 gliam beatoꝝ:vt viden:᷑ vba ei ſonare:nõ hẽtur ex hoc ſtimoniũ phibenti non crediderũt:ſed magis interficere eũ
Aß loco ſufficiẽs argumentũ:qꝛ ſaluatoꝛ narrauit bic rẽ ge voluerũt:vt habetur Johã.xij. Similiter nec chꝛiſto reſur
n ſtaʒ vt pdictũ eſt: ⁊ p ↄſequens ſcam añ chꝛiſti paſſiõʒ. genti:ſed magis ſuaſerũt falſo ipſum nõ reſurrexiſſe:⁊ coꝛ-
umn Ex quo ſequit ꝙ abꝛaã 2 Peranan erie in glia cle pus eius a diſcipulis ſuis furatum fuiſſe:vt hẽtur Matth.
lani gn ſti: ſed in limbo ſcoꝝ patrũ. c ¶ Pater abꝛaaz. Hunc vlti. hn cao ulo pyj vbividi, baſtülar Lex eniʒ ꝑ⸗
4 per nuin⸗ ſalſo ⁊ ꝓ nihilo vocat p̃em quẽ in opib miſericoꝛdie mittebat repudiũ vxoꝛis ⁊c᷑. Addictio.
mmi:Wr noluit imitari. Unde ⁊ ſaluatoꝛ Joh. viij. dicit iudeis: ¶ SEhhac permiſſione agitur ſatis large in additione
d Ghini Uos ex pꝛe diabolo eſtis ⁊c. dO ¶ Mitte lacaꝝ. irratiꝰ ſupꝛa Deuter. xxiiij. T Matth. xix. capitulo: vide
ibi. In eodeʒ ca.vbi dicit᷑ in poſtilla:Quali

onabilit petijt illũ ad ſe rrctignar micas paniſ

. noluit mittere eſuriẽti· e ¶ Ut refrigeret linguã meaʒ. ter autẽ intelligendum ſit dictum Gꝛego. Maioruʒ diſcre
n atn ibi plus cruciabat᷑ qꝛ ꝑ eã plus peccauerat ſᷣm duo of⸗ tioni dimitto ⁊c̃. Addiio..
damuozrli Lig nature in ꝗb lingua deſeruit.ſ.guſtui ⁊ loquele: xt ¶ Erba beati Gꝛego. vbi dicit ante diem iudicij. intel
eiberitunn . hẽtur.ij. de aia. ꝙ aũt ꝑ linguã in officio guſtus peccaſy ¶ꝰ Nign⸗ ſunt ac ſi dicat: ante diem paſſionis chꝛi-
rrn patet p illud qꝗð.. dictũ eſt. Epulabat quotidie ſplendi ,ſti. In paſſione enim fuit àdamodo iudiciũ mũdi
niulinn Ae. Silr in officio loquele:qꝛ inter epulaſplendidas ma iuxta illud Johannis.xvj. capitulo: Nunc iudiciũ eſt mun
Grfnmut gis relaxat lingua ad loquendũ ineptaſotandũ tam di. (Replica.
— hic ꝙ lingua ꝛ digit metaphoꝛice dicũt in aiabuſ ſep· capitulo decimoſexto tangit poſtillatoꝛ de ma-
iumi ( tis: qles erat aie laxari ⁊ diuitis: ſicut in deo qͥ ſpũs eſtt trimonij indiſſolubilitate. Sed burgenſis ſe oppo-
mnin k man dicit vintus eius opatiua: ſilr in lacaro hic p di H nit per ea que poſuit Deuter.xxiiij. Matth.xix.
Sn gitũ intelligit᷑ virt eius auxiliatiua:ꝑ linguã diuii vt ſed vide coꝛ Matthie. xix. RM .
emohhi ↄceptus mẽtis expꝛeſſiua. f ¶ Fili recoꝛ. qꝛ rece.bo.in g T⸗ait ad diſcipulos ſuos. Poſtqᷓ aluatoꝛ oſtendit
miſuirg vita tua. Hoc ſibi dicit ad augmentũ ſue pene:qꝛ maxi⸗ ꝙ peccatoꝛes penitentes ſunt benigne recipiendi:
na umd if miü infoꝛtunij genus eſt fuiſſe felicẽ: vt dicit Boeti pꝛi/ hic conſequenter oſtendit ꝙ ſunt caute nutriendi.
neungt mo de coſolatoe. g ¶ Muc autẽ hic cõſolat᷑. ꝓpter me· Lirca quod pꝛimo ponitur infoꝛmatio chꝛiſti benigna:
en i ritũ patientie. h ¶¶ Au pero cruciaris. ꝓpter defectuʒ ſcðo ſubditur phariſeoꝝ interrogatio maligna: ibi Inter
liin milericoꝛdie. i ¶ Et in his oi. inter nos ⁊ vos chaos rogatus autem a phariſeis. Circa pꝛimum ponitur chꝛiſti
nifrie mag. lir. eſt. i. diſtantia magna meritoꝝ ⁊ ſtatuũ firma q1inſtructio:ſcoo inſtructionis confirmatio: ibi Et factum ẽ
ui ta eſt rigoꝛe luſticie diuine:vt impoſſibilis ſit trãſit ab dum iret.pꝛima in duas:quia pꝛimo ponitur dicta infoꝛ⸗
ng, Sun Vno ſtatu in aliũ:ideo ſubdit᷑: k ¶ Ut hi qui volũt hic matio:ſecundo apoſtoloꝛum poſtulatio: ibi Et dixerunt
39 bug traſire ⁊c. qꝛ aie ſeparate ſũt extra ſtatum meriti ⁊ de polloli. Lirca pꝛimum ſciendum ꝙ peccatoꝛes conuerſi
iton g J meriti. Q aũt danati vellẽt venire ad locũ electoꝝ ſi elad penitentiam:pꝛimo caute nutriuntur quando a pꝛeben
itne ſet poſſibile nõ eſt dubiũ:ſed de electis ꝙ vellẽt ire ad lo do eis occaſionem reuertendi ad vomitum diligenter caue
cũ danatoꝝ vẽ falſuʒ. Ad qð dicenð ꝙ ñ vellẽt ire illu tur:⁊ talis occaſio vocatur ſcandalum:a dicitur a ſcanda
intiſet/ aa manendũ:vellẽt tñ ire illuc ſi eſſet poſſibile ad ꝓpin lon grece quod eſt impactio pedis que facit hominem rue
un n quos ſuos liberandũ.Iſtud tñ velle intelligit ſm volũ re:pꝛout dictum fuit Matth. xviij. vbi iſte paſſus exponit᷑
titi

¶Euangelium

. „ . . e „ „ G fgtlimn feg
it efect' eoꝝ patienter poꝛtant᷑: ⁊ iniu chꝛiſti pꝛedicte ↄfirmatio p opar miraculoſa in ſanatoe litit
o nuntcaeel erf nd pniam ꝓppter oſuetudi decẽ lepꝛoſoꝝ::cũ ſubdit: p ¶ Occur erut ei decẽ viri ſe nnae
nem pꝛiſtinã habẽt quandã ꝓnitatẽ recidiuadi: ideo dicit lepꝛoſi.qꝛ audierãt famã de mirabilib xpi. q ¶ Qui ſpnlaſcn
faluatoꝛ: b ¶ Si pecca. in te frai tu increpa illũ. dulcii ſteterũt a loge. tũ ꝓpter chꝛiſti reuer enti:tũ qꝛ nõ debe gipais .
charitatiue. e Si ſepties iĩ die ⁊c. i. totiẽs qᷣtiẽs ſjm ꝙ ex bant appꝛopinquare ſanis hoib ne eos een. 2 anen ſe
viij. vniuſitaſ.n. nue . „ „ . „“D . ⸗ 3 er ma⸗ un dun
ſepten rio oſigna collũ ei: ⁊ ꝓijciat in mare: ptiles ſun: qd debuimus no eſiceri⸗ ndn
tur. 2 Eτixerůt ᷓ vt ſcãdaliget vnũ de pu ſacere fecimꝰ. Et factũ ẽ dũ nre d a Pecn uſſluc i,
Pic cõſequeni ponit Niſ Attzdite vob: Si iret i hir:trãſibat p mediã tentes u beeß⸗ niage
aploꝝ poſtulatio: ca ſillis iſtiſ. Attẽdite vob: Si iret i biriʒ:trãſibat p mediã miſe. noſ.i. ſolo v leucn
arre ent a ſcandalis ? peccauerit ĩ te frat tu:icre ſamariã ⁊ galileã. Et cũ in bo potes urare rtint,
remittere iniurias to pa illu: ⁊ ſi pniaʒ egerit d grederet᷑ quodd caſtellux noe. 1 e en⸗ atihe⸗
tiens quoties: peedir mitte illi: ſi ſeptiès in die Oocchrreft ei decẽ viri lebxo Tex eni pcepit: Ie ntinni
Tmaſulntine lilel peccauerit ĩ te: ⁊ ſepties in ſi. Qui ſteterũt a loge: t le ui.xiii. vremũda an
ſperat p talibus ĩ vi die cõuerſus fuerit ad te di uauerũt vocẽ dicẽtẽs: Jeſu ti a lepꝛa ſacdoti- Pinhn,
ta futura remuerari: cenſtpenitet me: dimitte illi pᷣceptoꝛ:miſere nr̃i. Quos Hus ſe lene et ſöctimnn/
ideo apli qui enant ·Et dixerũt apli Dñe:adau vt vidit dixit: Itẽ oſtendite voer oublin ſ tmunt mni
elbc bcla iene, ſidẽ. DBixit aũt dñ ſacerdonib'. Et fictũ ẽ mad rar acicare uifnn
ri audita pᷣdicta chꝛi/ Enob ſidẽ. Dixit aut dns poo laeergond en Ee tel dẽbãt iudicare lltrnyckin
ſti doctrina petierũt i habuerii ſidẽ ſicut gra dũ irẽt:mũdati ſut. Anus vt talis et vere lini ſng
augmentu fidei dica nũ ſinapis dicẽtis huic ar aũt ex his vt vidit qꝛ mun- cur a, ſwa Aar it u u
tis: e ¶ Dñe adauge boꝛi moꝛo:eradicare ⁊ traſ dar ẽ:rẽgreſſus ẽ c mag qeꝙ ueofferi büciyclai
nobis fidem. Auget ätare in mare: ? obedi ificaſ deũ. Et ce ne encbar re ſi digiog ic
nur iides duplicitrr. blatarein mare: æ obediet voce magnificaſ deũ. Et ce. ſacnifici determi E
Uno mõ extenſiue. ſ. vob. Quis aut bñs ſeruuʒ cidit in faciẽ añ pedes eiuſ natũ in lege. Lega däriön
quãdo plura credibi garãteʒ aut paſcentẽ boues: gras agel. Et hic ent ſama aur iii curſu; ſdmmcn
lia cognoſcunt a cre· gqui regreſio de agro dicàt ritan. Rñdẽs aũt ieſus di/ vrfs eeren nlan ne
qunt erplicte:ſicun ſi illi ſtanz trãſi ⁊ recũbe: ⁊ ñ xit: Nõne decẽ mũdati ſũt: vt patʒ in ep cir nuui
ſcunt credũt erbliei dicat ei:pãra ꝙ cenẽ ⁊ pᷣcin et noueʒ vbi ſunt: Nõn eſt cũciſione: obla⸗ ani
te:qᷓ ſimplices impli- ge te ⁊ miſtra michi donec inuẽtus qui rediret:⁊ daret tõe ln nplo ene mlne
cite credũt credendo mãducẽ ⁊ bibã:⁊ poſt hec gloꝛiã deo niſi hic alienige al: ailos niut in
de railnatn dnode; tu mãducab ⁊ bibes. Nun na. Et ait illi:Surge uade: quos a lepꝛa ſana agach
Nrlenia. Alio mo au⸗ gd graʒ hz ſuo illiqꝛ ſecit qʒ ſides tua te ſaluũ ſec. In auit ad ſacerdotes E
get intenſiue: videlic ꝗq ei impauerat? NMõ puto. frogatr aũt a phariſeis qĩũ man vſA H
qñ Geqibüia artes Sic ⁊ vos cũ fecerii oĩa ꝗ uęẽnit regnum del reſpon⸗ aa⸗ D A aru niunnttc
cognoſcunt fimius pcepta ſũt vob dicite: fui ĩ gens eis dixit: Non ueniet obedietia ad pS anzi
vraa augmenäi k k ⸗ rEhmnsaiterüs ſoctiiin
dei requirit in eccleſie platis: ppter qð apli qᷣ poſt xᷣm fue gruo:ſed diuia virtute effectiue. COnus aurer n irli
runt pꝛimi pꝛelati in eccleſia dei:petierũt vtrũq; augnenꝰ ⁊c̃.ſuã ſanatõʒ vtuti xpi imputas. y ¶ S vs . lirtwecf
tũ fidei qð chꝛiſtus dedit eis maxime poſt reſurrectõʒ ſuam tanq grat gras deo agẽs. ¶ Et hic erat emart an diſtwige
dando eis gr̃am ſpũs ſancti:⁊ ideo pꝛedicit eis virtutẽ fidei i.de gẽtib illis q miſſe fuerũt a rege aſſyrioꝛ i “ han
dicens: f ¶ Si habu. fi ſicut gra. ſinapis. qð licet ſit modi¶⁊ alias ciuitates fre illt: captiuat inde iudeis tg⸗ i gicning
cũ qtitate:⁊ tũ maximũ virtute: ꝓpter qð fides ei comꝑat aſſyrios:vt hẽt. iſ̃ es e⸗ iſti ſamaritai pti cole ſachn
g Dicetis huic arboꝛi moꝛo.i.dicere poteritis: h ¶ Era igola ⁊ pti deũ: ⁊ iudei nõ cõicabãt cũ eis ſic Pr a nton
dicare trãſplantare in mare. duo mira cõiungit.ſ. eradica getilib': vt hẽt Jo. iiij. Et ꝑ h q dicitur: Et lfiſu a4 n “
tõʒ ſubitam arboꝛis de terra ſolida:⁊ trãſplantatõʒ eius in maritan.innuit᷑ ꝙ alij nouẽ erat ludei nec reuen i ſüt amin
aqua fluida:vt p hoc magis appareat virtus fidei.ſed qꝛ de ad gras agẽdũ:qꝛ decepti a ſacerdotib/ qb' ſe repntau elenti
L talibꝰ opibus q; nõ fiũt pꝛincipaliter vtute credentis:ſed vir rãt ꝗͥ docn ie xpi miracul detrahebãt ſm eoꝝ ifoꝛnas Nn falue
tute dei opantis nulł pebet eleuari: ſed magis ſub deo huũi tõʒ:attribuer ſuã ſanatõʒ obſuantie leg E05 Fun xi⸗ ahulm
liari:ideo ſubdit᷑: i ¶ Quis aũut ve.ha.ſer.arantẽ.i. licʒ a pncipio fidelit ⁊ deuote pe luiſſent ab eo enartis lann N
rantẽ in agro. k ¶ Qui regreſſo.ſ.de laboꝛe. l ¶ ſubdit: a ¶ o inuẽ.q redi.⁊ da.gliam deo niit mi n
illi ſtatim trãſi recũbe.i. quieſce poſt laboꝛẽ reſocillare alie.ꝛ in hoc figuratũ fuit ꝙ getiles veturi A ro W
q. d. non ita dicit ei a do ſuo:ſed magis dĩ ei: m ¶ Para ad fidẽ xpi: iudeis remanẽtib i ſuo erroꝛe. deſn
ꝙ ceneʒ ita ꝙ poſt laboꝛẽ in agro requirit ab eo laboꝛ i do rogat aũt. Deſcripta inſtructõe xpᷣi benigna:hic i itn ſ
mo: 1 ſi in oibus ſeru' obediat: nõ tñ pꝓpter hoc tenet ſibi ponit᷑ phariſeoꝝ inirogatio maligna.xps eni in luis er nulſedtt
regratiari dñs: nec ſeru in ſupbia debet eleuari: qꝛ ad hoc moòiby freqni fecerat mentõʒ de aduẽtu regni dei: vt pʒ en t
tenebat᷑ ex cõditõe ſeruitutis: ⁊ ex hoc cõcludit xpᷣs ꝙ ex pᷣdictis in h euãgelio ⁊ in alijs: iõ phariſei ꝗ en emnenn
de bonis oꝑibus nõ debẽt eleuari:ſed magis hũiliari:ideo nã xpᷣi deridebãt:vt dictũ eſt ca pcedẽti: irriſoꝛie ab eo d Postlie
ſubdit: n ¶ Dicite ſerui inutiles ſum.qꝛ ſᷣm veritatẽ nul· querebant: c ando venit regnũ dei. q. d. anrag. ckali
RH la vtilitas puenit deo de hũanis opibus:ſed ſolũ ipſis ope veniat regnũ de quo loqueris occupabit te moꝛs gue irkn
rantib'. O ¶ Et factũ eſt. Dic cõſequenter ponit doctrine ſed dñs tanq; vere patiẽs nõ dedignar ẽ eis reſpodere lcſtindch

nbud rõnabiliter 2 mãſuete. d. a ¶ Non ve. reg. dei cũ obß.
pꝑ aduentũ aũt regni dei intelligit᷑ aduent chꝛiſti ad iu·
diciũ:qꝛ veniet tanqᷓ rex ad iudicandũ. Uenit aũt ad iu

tate nihil timentes quouſq; diluuiũ ſubito ſubmerſit om̃s
excepto noe ⁊ his qui cũ eo erat in arca.Scòm exemplũ eſt
de tpe ſubuerſiõis ſodomoꝝ:vt hẽtur Geñ.xix.qð notat

bet: qꝛ qualis vnuſqſq; iĩ moꝛte repitur: talis in iudi te vſq; ad illã hoꝛã qua dñs ꝑ ignẽ ⁊ ſulphur deſtruxit ter
e cio extremo pᷣſen rã illaã. m Seoͤm
di men coꝝ vel danato ⸗ fgnũ di cũ obſuatiõe.nẽqʒ plãtabãt ⁊ ediſicabãt: que reuel.i hoies erũt in
en m. Alio mõ vni dicẽt ecce hic aut ecce illic die at exijt loth aſodomis ſecuritate nihil timẽ“
ii die uerſaliter: ⁊ ſice . ſ. e. ſ pluit ianẽ 7 ſuli . tes de futuro iudicio
. nlemdiſi⸗ niet ad iudiciũ in Ecce eni regnu dei ira vol p⸗ luit ignẽ ⁊ ſulphur ð celo vſqʒ ad illud tẽpus q́
, vetg n fine mundi: neu eſt. Et ait ad diſcipulos ſu 2 omẽs ꝑdidit. Scom hec chꝛiſtus in huanitate
8 dil ter aduẽtus eſt ẽ os:Veniẽt dies qñ deſide/ erit q̃ die ſil ho is reuela gloꝛioſa manifeſte vi
1
Ulnünait hoꝛa moꝛt. de tẽ oVideb. hr 7 lOonnd. q fuerit in tecto ⁊c.i.
n e pe eria futuri iudi cent vob: Ecce bic ⁊ ecce il deſcendat tollere illa: ⁊ q tũc nõ vacabit alicaa
w ubaftt cij dixit aplis ac. lic. Nolite ire:neq; ſectemi in agro ſilr nõ redeat rerro intendere negotijs te
kuli H pen nol ni. Mam ſicut fulgur coꝛu Memo??s eſtote vxoꝛis Raenlb w⸗ derſeble
i lenkti ta: r multo ſoet· Iſcãaãs de ſub celo l ea ꝗ ſub loth. Quicũq;ʒ qſierit aia, iudicis copatere.⸗
büm illud temp' eſt in · celo ſunt fulget: ita erit fil ſuã ſaluã facere pdèt illam. o Wohoꝛes eſto⸗
V art ſaan certũ alis: 'm ꝙ hois ĩ die ſua. Pꝛimũ aut Et qcunq; pꝑdiderit illã vi te vxoꝛis loth. q ner
Elumil vicit Aug. llud opoꝛtet illũ multa pati:⁊ re důiſicabit eaʒ. Sico vobis hahni aeli aſpici
e dig ouötlos leſcẽ pꝛobari a gene atde hac. in illa nocte erũt duo inle cͤuerſa fuit in ſau⸗
aen iber. b (le; Et ſict ſcm eſt i dieb noe: cto vno: vn aſſumet᷑ ⁊ alt am ſalis: vt hetur Se
bui ani, dicẽt ꝛc. i nõ poſ ita erit in diebuſ filij bois. relinqtur. Oue erũt molen nexix ſic nec tũc ho
ühtrin ſut ocert eriiu · ¶ Edebãt ⁊ bibebãt: vxoꝛes tes iĩ vnũ:vna aſſumet᷑ ⁊ al me Dar char narl
i Wuaßu minate tepus ad ducebat: æ dabaãt ad nupti tera relinquetur. Duo in a crchicleci rero t ſpa
s uentus chꝛiſti ad 28: vſqʒ ĩ diez qᷓ ltrauit noe gro:vnus aſſumet ⁊ alter negocio: ſed opoꝛte
N beitt iudiciũ.vñ ⁊ illi q in arcã:⁊ venit diluui ⁊ ꝑ reliquet. Rñdẽtes dicũt il bit eos ſtatim cõpa⸗
r e voluerũt hoc det digit oẽs. Silr ſicut ſcm̃ ẽ li: Abi dñe: Mũi dixit ill. rere coſpectib iudiciſ
toncgln in dlebloth: Edebat a bi· Abiciqʒ fuerit coꝛp illuc Hal QOulencp ſien
anee qdaʒ alij inuenti bebãat: emebãat ⁊ vendebat ↄgregabütur agle moꝛtis deficiet a fide
. i n ſunt falſũ dixiſſe: s MMW in tribulatõe ãtichꝛi⸗
— älü „ ſtti q pꝛecedet iudiciũ.
r minata tranſierũt. c ¶ Et ait ad diſcipulos. Hic coſe · q (Cerdet illã. p eternã damnatõʒ. r. ¶Et qcunq; pdi
4 R quenter ponit᷑ diſcipuloꝝ infoꝛmatio de aduẽtu chꝛiſti derit illã.pᷣeligens moꝛi ꝙᷓ cadere a charitate fidei. ¶¶ Ui
Kn ad iudiciũ: vt ꝓpter immenſitatẽ ꝑſecutionũ nõ credãt uificabit eam. merẽdo vitã eternã. t ¶ In illa nocte ærunt
nanne cito chꝛiſtũ venturũ ad iudicium: nec ꝓpter pacem cre duo in lecto ⁊c᷑.· hoc expoſitũ eſt Matth.xxiij. v Rin⸗-
. Qdaãt de loge venturũ: ſeq ſempꝑ ſint pati ad eu expectan gentes dicunt illi: vbi oñe. i. quo aſſumẽt. x ¶ Qui dixit
“ dũ:a hoc eſtqð di: d ¶ Ueniẽt dies qñ deſi. vide. vnũ illis: Ubicũq; fuerit coꝛpusi:chꝛiſtus qͥ iudicabit in ſoꝛma
Eun di fi. ho.i. diem extremi iudicij: qui erit vn'a a iuſtis ?ꝰ humana gloꝛioſa. y ¶ Kõgregabunt ⁊ aquile.i. ſancti oc
zmmift n ſiderancd:qꝛ tunc a malis pñtis vite liberabunt: ⁊ ad re currẽtes chꝛiſto veniẽti ad iudiciũ:m ꝙ ↄꝛ.j.theſſa.iiij. Si
u u quiẽ gloꝛie trãſferent:ſᷣm ꝙ dr.j.xxj. His aũt fieri inci mul rapiemur cũ illis in nubibus obuiã chꝛiſto in aere.
utnniſi pientib' reſpicite ⁊ leuate capita vꝛa qm appꝛopinquat AIcebat aũt. Poſtq ſaluatoꝛ oñdit ⸗
õäs redemptio via. qð exponẽs Gꝛeg dicit: Leuate capita ꝙ peccatoꝛes penitẽtes ſũt benigne recipiẽdi:⁊ caute
oliur:Gnli veſtra.i.exhilarate coꝛda. eę Et nõ videbitis. niſi pp? nutriendi: hic ↄſequẽter ondit:ꝙ ſũt deuote inſiru
ruceiſtr un i multas tribulatões. f¶Et dicent vobis: Ecce hic ⁊ ec endi. Et diuidit in duo:qꝛ h deſcribit᷑ xpi inſtructio:: iſru
rloch'ce⸗ ce illic. qꝛ añ aduentũ xpᷣi ad iudiciũ ſurget multi pſeu cctõis ↄfirmatio.ibi Factũ eſt aũt. Circa pmũ ſciendũ: de⸗
c ſtr in do ꝓphete ⁊ multi pſeudo chꝛiſti. g ¶ Molite ire. aſ notio potiſſime cõſiſtit in oꝛatoe que eſt aſcenſus mentis in
õä ſentiendo tali voctrine. h (Nam ſicut ſulgur choꝛu/ deũ:ſᷣm Damalſ.de qua ſaluatoꝛ hic inſtruit pñtes diſcipu
lntolnn ſcans ⁊c.qd. Aduentus chꝛiſti ad iudiciũ no erit ambi los:qui iam erant ad deum conuerſi i:7 per conſequens fu-
nn ndo lli guus qn erit de facto:ſed erit ita clarus 7 manifeſtus: ꝙ turos ad eũ ꝑ pniam conuertendi. pꝛimo ergo ſaluatoꝛ oñ
mm it dcun null/ poterit oubitare:ideo ſubdit: Ita erit fil hoĩs in dit oꝛõnis efficaciam: ſcðo inducit diſcipulos ad martirij
mt bN die ſua. i (MPꝛimũ opoꝛtet illũ multa pati. In pꝛimo tolerantiam: ibi Aſſumpſit autem. ⁊ patet oꝛdo: quia ele-
n inrhli eni aduentu venit in humilitate ? paucis cognitus:⁊ a uatio mentis iduc ad ↄteptũ vite pñtis. pꝛima in duas: in
1 fönin li multij veſpectus a repꝛobatuj:ſed in ſco aduẽtu veni · partem pꝛincipalem a incidentalem: ſca ibi Et interroga⸗
*“ et manifeſtus: ⁊ gloꝛioſus in ptate oꝛbẽ iudicaturus:ſed uit. Circa pꝛimum ſciendũ ꝙ ad efficaciam oꝛationis duo
dn benlacen qꝛ tempus illius aduentus eſt incertũ: vt pꝛedictũ eſt: is maxime faciunt: videlicet inſtantia ⁊ humilitas. pꝛimo er
nlante inducit ad hoc duplex exemplũ. Pꝛimũ eſt de ilu go docet oꝛare inſtanter: ſecundo humiliter: ibi Dixit anꝰ-
Pni ii n uij. vt hetur Geñ. vij. quod notat᷑ cũ dĩ: k (¶ Et ſicut tem ⁊ ad quoſdam. Pꝛimum oſtendit per ſimilitudtinem
ei ei factũ eſt in dieb noe.qꝛ hoies illius tꝑis erant in ſecuri vidue que per impoꝛtunitatem pꝛecum obtinuit effectum.
nxr il

diciũ duplicit. Uno m pticulariter.ſ.in moꝛte cuiuſli-

obſeruatõe tpis:
qꝛ nihil incert ẽ

retis videre vnũ diẽ filiu bo
minis:ẽt nõ videbii.Et di

cũ dicit:

bit᷑. In illa hoꝛa ꝗ fuerit ĩ

tecto ⁊ vaſa e ĩ domo: ne

Silr ſi.f.eſt in die.loth ⁊c.qꝛ erãt in ſecurita⸗

debit᷑ veniẽs ad iudi⸗

ciũ. n ¶ In illa die

o iuſticiã meam.

inſtantis

xviij. ¶ Euangelium
Avuj.

dicit ergo: a ¶ Dicebat aũt pabolã.i. ſilitudinẽ vidue q
poſtea ſequit: b ¶ Am opoꝛtʒ ſemp oꝛare. li ſemp nõ im
poꝛtat cõtinuitatẽ tpis:qꝛ opoꝛtet oꝛatoʒ interrupi tpe doꝛ
mitõis aliquaꝝ aliaꝝ neceſi itatũ:ſed impoꝛtat inſtantiã
oꝛatois tpib a hoꝛis ad hoc cõgruis. vnde dicit glo. Bede
ſup iſtũ locũ:Dicenõ
eſt eũ ſemꝑ oꝛar̃ ⁊ nũ
iᷓ deficere:q canonid
hoꝛis rogare nõ deſi-
ſtit. Cõſequẽter indu
cit ſilitudinem.d.

Had illos:qm òpoꝛiʒ ſẽ
per oꝛare ⁊ ñ deficere:dicẽſ

((NJugex qᷣdã nõ er JYuͦdex qda erat i qdã ciui-
bymit er nomẽ: qꝛ nõ tate:q deũ ñ timebat: t ho
erat deo cogni᷑ p ap minẽ ñi reuerebat᷑. Nidua

pꝓbatõʒ. vñ ſubdit:·
(Qui deũ no tie
e (Et hoies nõ reue
rebat. ſ. eos publice
ſcäãdalciare. Et ſubdi/

aũt qᷓdã erat in ciuitate illa
⁊ vẽiebat ad eũ dicẽſ: ANin/⸗
dic me ð aduerſario meo
Et noͤlebat ꝑ multũ tẽpus.

einda wlce⸗ Etſi dẽũ nõ tiebo nec ho
guerlario meo. facien
ſta eſt mihi hec vidua vin
dicabo illã:nẽiĩ nouiſſimo
veniẽs ſuggillet me. Ait at
dñs: Audite ꝗd iudex iniq
tatis dicit. De aũt ſñ faciet

g¶ Et nolebat.ex ſua
malicia: qꝛ bñ pote
rat ⁊ ex officio facere
tenebak. h (¶ Per
multũ tẽpj.qꝛ illa vi/

dua frequẽter ſuã pe vindictqᷓ ſsny -ls⸗
titsz tevetebai⸗ SLq vindictã electoꝝ ſuoꝝ cla
patet iniuſticie diuj nũtiũ ad ſe die ac nocte: x
nitas in iudice. patietiꝗ hẽbit iĩ illis: Dico
onſͤher aitdiaut vobil: qꝛ cito faciet vin
it intra ſe.vict pꝛe- dictã illoꝝ. ſiti fili
cũ impoztunirace. dictã illoꝝ 1Derütn ſilius
k ¶ Et ſi deũ nõ tio Poiſ veniẽs:putas inueni

et fidẽ ĩ fra? Sixit aũt ⁊ ad

⁊c.i.ſi nõ ꝓpter deũ tra: 9
quoſdã qꝗ in ſe cõſidebant

neq; ꝓpter hoies mo
uear ad faciendũ iu/

ſticiam illi vidue.
1 ſe ñ qꝛ mol. ẽ mi/
hi hec vi.vin.illã.fa

ciẽdo ei iuſticiam.

m ¶ Hie in no.ve.ſugil.me.i. ſuggerẽdo offendat ſua ĩpoꝛ/

tunitate:ex quo apparet mot ad faciendũ iuſticiã nõ ꝓpi᷑
amoꝛẽ iuſticie:ſed ad vitatõʒ ſue moleſtie. n ¶ Deus auũ
nõ fa.vin.⁊c.i.ſi iudex inidtatis ꝓpter pᷣcũ inſtantiã fecit

Icebat aũt ⁊ pabolã ſcẽ t
vt oꝛarẽt:ũnꝰ phariſe ⁊ alt

Poͤſt hec aũt dixit intra ſe

minẽ reuereoꝛ:tñ qà mole

tanq; iuſti ⁊ aſpnabãt cete
ros ꝑabolã iſta dicẽſ. HuOo

eus aut

conſequenter oſtendit ꝙ eſt humiliter oꝛandum: oſten

dens ꝙ humilitas eſt deo grata: et pꝛimo oſtendit hoc
verbo:ſecundo facto:ibi Afferebãt autem. Pꝛimum fa

cit per parabolam publicani et phariſei dicens:
t¶ Duo bhomines aſcendebant in templum. quia ad

litteraʒ erat in al⸗
Z . to ſitum.ſ.in moõ⸗
hoĩes aſcẽdebãt ĩ templuʒ te moꝛia:vt habe

tur ſcðo paralipᷣ.

publican. Pbariſe ſtans leus oppartsin
bec apud ſe oꝛabat:Deds ſius. x¶Allter
gfęaſ ago tibi:qꝛ nõ ſũ ſicut publicanus i pu-
ceteri hoĩuʒ:raptoꝛes: liiu/ ———
ſti:adulteri: velut etiã hic curſu implict ald

publicam:ieiuno bis ĩ ſabꝰ pem. y¶ Pha

bato:dẽcimaſ do oĩuʒ que nileus ſtas. ecce ia
poſſideo. Et puͦblican a lõ canelr ge ſtaba
geſtas noͤlebat nec oculos nn oeaf: virrene
ad celũ leuar:ſed pcutiebat rentia: cũ in oꝛan
peci ſuũ dicẽs:e: ꝓpit? gdo deberet ſe pꝛ

eſto mihi pctõꝛi. Amẽen di/

co vobis dẽſcẽdit h iͦſtiſ · us gias ago ibi⸗

cal in domũ ſuã ab illo:ga 22. ſte no pprie
oĩs ꝗ ſe exaltat hũiliabit:tt oꝛauit ſed magis
ſe hũiliat xaltabit᷑. Affe/ ſe iactauit de iuſti

— — ial alfas cs
rebãt aũt ad eñ infantes: cia alios cõdem-

antege. nando: 7 oꝛantez

derẽt diſcipuli icrepabãt il· num deſpiciẽdo.
los. Jeſus aũt cõuocãs il
los dixit: Sinite pueroſ ve
nire ad me:⁊ nolite vetare
eos. Taliũ cẽ.n.regnũ dei.
Amẽ dico vob:gqcũqʒ ſñi ac
cepit regnũ dei ſicut puer:
ñ itrabit ĩ illð. Et introgã/

domada: que ſic
cimas do omniũ

ſei enim decimas
minimoꝛuʒ vt ru⸗

ni ad quas nõ te-

nebank: vt dicũt aliqui dabt vt ceteris iuſtioꝛes appa-
rerent: vt dictũ eſt.ẽ. b ¶Et publican a longe. ſtans.

Ecce dei timoꝛ:quaſi nõ eſſet dignus appꝛopinãre.
c¶ Molebat nec oculos ad celũ leuare. ecce pudoꝛ q̃ſi

vindictã:De.qᷣ neceſſario eſt iuſtiſſimꝰ: Non faciet vindi pꝓ peccatis pꝛeteritis non audiens celum reſpicere.

dictã electoꝝ ſuoꝝ.exñtiũ ĩ pᷣſſura ⁊ tribulatõe. o ¶ Cla

mantiũ die ac nocte.i.oꝛantiũ inſtãter ꝓ ſua liberatõe ⁊ de

claratõe diuine iuſticie.q.d.multo plus exaudiet taliũ pᷣcãũ

ſtantiã Sed illud qð oẽ hic de oꝛone electoꝝ vr eſſe votra
illud qò dẽ Matth. v. Oꝛate ꝓ pſequẽtib ⁊ calũniãtibus
vos. Ad qð dicendũ:qꝙ ad bonos ꝑtinẽt bona ſpũalia ⁊ ei/

na que ſunt ſimpliciter bona optare ſuis ꝑſecutoꝛib':⁊ hoc
modo ꝓ eis oꝛare.ſed qꝛ pene tꝑales ſunt qdam medicine:

qꝛ valent ad emendatõʒ vite ⁊ declaratõʒ diuine iuſticie:iõ
ad ſanctos bene ꝑtinet petere a deo hoc modo vindictã de
ſuis ꝑſecutoꝛibꝰ:ñ ex motu ire:ſed ex ʒelo iuſticie. p ¶ Di

co aut vobis ⁊c᷑· llicʒ enĩ aliqñ tardare videat᷑ ſm humanũ

iudiciũ:tñ ſm veritatẽ nõ tardat:qꝛ omnia opatur ſm di/
ſpoſitõʒz ſue ſapiẽtie infinite. q ¶ Ueruntũ filius homis

veniẽs.ſ.ad faciendum vindictam. r ¶ Putas inueniet

fidem in terra.quaſi diceret parum inueniet reſpectiue:lo/
Di

quendo de fide ſoꝛmata charitate. s ¶ Dixit autem. Hic

.
*

d ¶ Sed pcutiebat pectus ſuũ.ecce doloꝛ de peccat᷑ cõ
miſſis. e ¶ Deus ꝓpi.eſto mihi peccatoꝛi.ecce vera ⁊

ura cõfeſſio: ⁊ iſta faciũt ad peccatoꝝ: remiſſioʒ: ideo
ſe k: 2= Dico vobis. g ¶ Bacl⸗

de domo dei q̃ erat in mõte.vt.s.dictũ eſt. h ¶ Juſti⸗
ficatus ab illo.i.pᷣ illo remanente in fecibus ſuis.cuius
cauſa ſbdit᷑ cũ di: i ¶ Quia oĩs ꝗ ſe exaltat.p ſuꝑbis
k ¶ Pumiliabit. p penã. I ¶ Et qᷣ ſe humiliat. p vam
pctõꝝ ↄfeſſiõʒ. m ¶ Exaltabit᷑.in gloꝛia ꝑ remueratõʒ
Sicut eniĩ in ſtatera materiali vna ꝑte depꝛeſſa altera

eleuat᷑ ⁊? ecõuerſo:ſic in ſtatera diuine iuſticie decretũ ˖„

vt ꝗᷣ eleuant᷑ ꝑ ſuꝑbiã in pñti vita:depꝛimant᷑ ꝑ pena cõ

fuſibilem in futura:⁊ ecouerſo:qui ſe balitn ii pp

pter deũ:in futuro ad gloꝛiã eleuabũt. n ¶ Affe ebãt
aũt. hic ↄſequenter facto oñdit᷑ hũilitas ẽ deo grata
⁊ accepta ꝑ hoc ꝙ pueros xpᷣs amicabiliter recepit:⁊ pʒ

ſnia ex dictis Matth.xix. o ¶ Et interrogauit. Hec?

4

ſternere. 3 ¶ De

Jeiuno bisi
denominat a die
dignioꝛi. a De

q̃ poſſideo.phari

te ⁊ mente ⁊ cimi

oſi ſond ann
Ni arungin
dop önih,
enl
fueſzpan
Dinge er.
(Nrwrde
N
ſedone:
nosachiiſon
necint ulen
Foiftale ui⸗
ulibitini
Nu unhuüralo
itachuſto
üſuizaloun
feprnernigds
GAra
ruictdr
aPGrſ
rd We
1r 1(M

Micus Po

ſiluoroſtene
Pirricateo
ſpllog ogau
mumznitolren
lüeenpholi⸗
Pſiutr diti
Mnpar
Maguluont
6indiit
daiſchuſant
ichmernn
ſminenſi⸗
chiftinnn
ncſsiiin
tpaliebe
ahunin
le lognann,
kifmgid dee
nitroeſrhi

unlidein oſr
. N
n gulga
lardii,
H loſein .
ennikrhb

4

n i

sepoche
ic Unngqgeden

don. d
l Ndd⸗
ſ aunir gſit
Ncbaloni
mrouuf 1in
mlin ciinen
* odchent ſept
lmnm z0

/ lo gros Potbi

ro ſ ſate
4 k irnopt
d wurt ſcnag
ſe Rantdeit⸗
wd gon
W iwheh

7
N
́””M

. Krlnd

7 on

acon 1
(mus oN
jpofſcto p.
fſacnin decn
mimorf
Lamemrm
üag
ncemiͦ nui
tnplai n⸗
us t
ilum ti
ns alun in,
mroolo: egin

cettawi. e

1

a e
ſubus ſuis. c⸗
ſeenlla pii⸗
ſe buntlinp⸗
ſte depreſu
eiuſiciedenni

cptimnantoſii⸗

it. n.
hilitzimnn⸗
Chliange
tinnogl⸗

Aii d

₰ „ ι 59
pars incidẽtalis in qua ponũt᷑ duo icidẽtia.2" ponitur

ibi Ait aũt petrus. Circa pmũ ſciẽdũ ꝙ qꝛ ieſus imedia
te dixerat de pueris:taliũ ẽ regnũ celoꝝ.⁊ in hoc para
bolice loquebat᷑ ꝑ puericiã itelliges humilitatẽ ⁊ inocen
tiam. Ideo qͥdam legiſperi qͥ vocat᷑ hic pnceps: eo ꝙ

erat diues: ut pʒ
ex ſequẽtibꝰ:peti
it ab eo qͥd facien
do haberet regnũ

celoꝝ q̃ſi diceret
dicas mihi plane

qæ aperte abſq; pa

rabola:qͥd debeo

facere ad ↄſequen
Aũ regnũ celeſte:

q hoc mõ chꝛiſt

ei rñũdit: ⁊ pʒ ſnia
ex dietis Matt.
xix.vſ; ibi:

p ¶ Que ĩpoſſi.
ſunt apud hoies

poſſi.ſunt apud
deũ. qꝛ ad regnuʒ

celoꝝ nõ pñt ho

minej ptingẽ ppa
vtute:lʒ ꝑ auxiliũ
d ratie.

q¶ Ait auteʒ pe

tru.Hic ponitur

icidens: qꝛ pe

trus a chꝛiſto im
mediate audierat
i difficile qui pe
cunias hñt regnũ

dei intrabũt:ideo
qſiuit a chꝛiſto qᷓ
eẽt ſui ⁊ alioꝛum

remuneratio: da

oĩa terrena relid

rant ꝓpi chꝛiſtuʒ

7 pz chꝛiſti rñſio

ex dictis Matt.
xix. r.

ſaluatoꝛ oſtendit
oꝛonis efficaciaʒ:
B ↄñter iducit di
ſcipulos ſuos ad

martyrij toleran
tiã exemplo ſui:2-

pʒ ſnia ex dictis
Matth. xx. exce

ptig que ſequun
8 CKöſumabuͤt

oia q̃ ſcripta ſunt
⁊c.qꝛ ꝓphete ſcri
pſerũt de paſſiõe
chꝛiſti futura: ut
pʒ Eſa.liij. ? Da

ſſum
pſit ieſus. Poſtq

uit eũ qdã pnceps dicens:
Magiſter bone:qd ſaciẽs

pitã eternã poſſidebo: Di

xit aũt ei ieſuſ.Quid me di
cis bonũ: Nemo bon niſi

ſol de: Mãdata noſti. nõ

occides:nõ mechaber:nõ
furtũ facies:nõ falſum teſti
moniũ dices:honoꝛa pꝛeʒ
tuũ ⁊ mr̃em. Qui ait: Hec

oĩa cuſtodiui a iuuentute

mea. Quo audito ieſus ait
illi: Adhuc vnũ tibi deeſt:

Qia q̃cũq; hẽs vẽde ⁊ da
pauperibꝰ:⁊ habebis the
ſauxꝝ ĩ celo: ⁊ veni ſequere

me. His ille audit cõtriſta
tus eſt qꝛ diues erat valde.
Videẽs aũt ieſus illuʒ triſtẽ
ſcm̃:dixit.Quoamdifficile ꝗ
pecunias hñt ĩ regnũ dei

ſtrabũt. Facili ẽ enĩ came
lũ ꝑ ſoꝛamẽ acus trãſire q
diuitẽ itrare i regnũ dei.Et

dixerũt ꝗ audiebãt:Et ꝗs

põt ſalu fieri? Ait ill. Que

ipoſſibilia ſũt apud hoĩes
poſſibilia ſũt apud deum.
Ait autẽ petꝰ.Ecce nos di

Qui dixit eis:Amen dico

vob nemo ẽ g reliqt domũ

aut parẽtes aut fratres aut
vxoꝛẽ:aut filios ꝓpt᷑ regnũ

dei: ⁊ non recipiat multo

um

futuro vitã etna
pſit aũt ieſuſ duodeci:⁊ ait
illis: Ecce aſcẽdimꝰ hiero
ſolymã ⁊ cònſũmabũt᷑ oĩa
q̃ ſcripta ſũt ꝑ ꝓphetas de
filio hõis. Tradet᷑ enĩ gen/

tis alijs locis. t ¶ Et ipſi nihil hoꝝ itellexerũt. tũ da
adhuc erãt rudes ⁊ iperfecti:tũ qꝛ chꝛiſt frequenter eis
arabolice loquebat᷑:⁊ ideo neſcierunt ſi tunc parabo/

lice loqueretur. v ¶Factum eſt. Poſtq poſita ẽ chꝛi

ſti iſtructio de efficacia ozonis: ⁊ de tolerãtia paſſionis
h ↄñter deſcribit dicte doctrine cõfirmatio ꝑ opᷣ mira

culoſum: pm ꝙ ſcribit Mar. vlti. Sermonem confirmante
ſequentibus ſignis:⁊ patet ſententia ex dictis:Matthei.xx

⁊ Marci.x.h excepto.cm̃ ẽ ãt cũ appꝛopinqret ieſus hie
rico.i.ꝓpe hierico adhuc exiſteret: qꝛ ſʒ vitatẽ ñn accedebat
ad hierico:ſʒ ide fcedebat:ut pʒ Mat.xx.⁊.Mar.x.¶ XIX

tibꝰ:⁊ illudet᷑:⁊ flagellabit᷑:
⁊ ↄſpuet᷑:⁊ poſtq; flagella
uerũt oc cidẽt eũ:⁊ die t᷑tia

reſurget. ẽ᷑t ipᷣi nihil hoꝛũ

itellexerũt.Et erat ᷣbũ iſtꝭᷣ

abſcõditũ ab eis:⁊ nõ ĩtel

ligebãt q dicebãt᷑. Fĩctum
ẽ aũt cũ appꝛopinqrẽt hie

Tingreſſuj
ieſus. Poſt
L uã deſcri
pta eſt còuerſio pecaa
toꝛum in generali: hH

coõſequẽter deſcribit᷑ ĩ

rico:cecus qdaʒ ſedebat ſe
cus viã mẽdicãs. Et cũ au
diret turbã pᷣtereũtẽ ĩterro

gabat qd hoc eẽt. Dixerũt

aũt ei ꝙ ieſus naçarentrã
ſiret. Et clamauit dicẽs: Je
ſu fili dauid miſerere mei.
Et q pᷣibãt icrepabãt eũ ut

taceret. Ipe pᷣo multo ma

gis clamabat:ſfili dauid mi

ſerere mei. Stãs aũt ieſus
iuſſit illux adduci ad ſe.Et
cũ appꝛopinq̃ſſet ĩterroga
uit illum dicẽs: Quid tibi

vis ſaciã: At ille dixit: Do

mine ut videã. Et ieſus di

xit ei. Reſpice:Fides tua te

ſaluũ fecit.Et cõfeſti vidit:

particulari.ſ.in ↄuer·
ſione cachei. Et diui

ditur in duo:qꝛ pᷣmo
deſcribit cõuerſio ca
chei: ſecũdo remotio
dubij: ibi Hoc illis

audientibus. Circa iᷣ —

mum dicit: a C Et
igreſſus ieſus peram
bulabat hierico. ſᷣm
ea q̃ dicta ſũt in fine
p̃ᷣcedẽtis capituli:iſta

hiſtoꝛia gachei nõ ſe⸗

quit᷑ imediate poſt il/
luminationẽ ceci que
facta fuit in egreſſu ie
ſu a hierico: ſed poſt
egreſſũ eiꝰ ab hierico
,pgreſſu ꝑ alia loz

regreſſus fuit ibiden

ſicut ⁊ in multis alijs
locij ĩ euãgelio dĩ plu
ries veniſſe ad eundẽ

locũ: ⁊ iĩ iſto regreſſu

⁊ ſequebat᷑ illũ magniſicãẽs

deüu. Et oĩs plebs ut vidit
dedit laudẽ deo.

erat publicanoꝝ:èt ipſe di

ues. Et qrèbat videre ieſũ
gs eẽt: et nõ poterat pᷣ᷑ tur

ba qꝛ ſtatura puſillerat:Et
pᷣcurrẽs aſcẽdit ĩ arboꝛẽ ſy

comoꝝ vt vidẽt eũ:qꝛ ide

miſim oia:⁊ ſecuti ſum te. Zingrẽſſus pambula
noie çache :ẽt hic pᷣnceps

—

erat trãſiturꝰ.Et cũ veniſſ,-

ad locũ:ſũſpiciẽs ihs vidit
illũ:⁊ dixit ad euz. ZJachee

feſtinans deſcẽde:quũia ho

quadruplum defrau

accidit hiſtoꝛia iſtis

gachei:cũ dꝛ: b ¶ Ec
ce vir noie cache.Ex
pꝛimit᷑ h nomen eius

qꝛ dignus erat noiari

ꝓpter cõuerſionis fa
cilitatẽ: ⁊ ppter couer
ſi ꝑpfectionẽ. c

rũ.i.pᷣminter illos q

vacabat publicij acti

bus.ſ.exactionibuj 2
vectigalibus leuãdis
7 deferendis que cõit
ad peccatũ iplicãt: ex
quo in e vocatione

appet maioꝛ dei mi
ſericoꝛdia. d . eE˖et

ipſe diues.qꝛ auarus
fuerat in acqrendo:ſʒ
pꝰↄuerſionẽ non fuit
auarꝰ in retinẽdo:qᷣa
paratus fuit reddere

datis ab eo. e¶ ¶ Et

querebat videre ieſ⸗ um. ex deuotione. f ¶ Et: nõ po terat
turbꝗ.ex quo patet deuotio popularium ad chꝛiſtũ.ſequitᷣ

uſpiciens ieſus.i.appꝛobans deuotionem illius.
Quia hodie in domo tua opoꝛtet me manere.i.in do
o materiali pꝛopter refectionẽ chꝛiſti ⁊ ſuoꝛum diſcipulo

rum: ⁊ ad oſtendendũ benignitatẽ peccatoꝛi reuenenti: in

Z
* .

ceps erat publicano

Enangelium

domo ſpirituali aſciẽtie p gre infuſion?. ¶ ¶Et cũ videret
oẽs. i. Pariſei valij mallgnates. (Murmurabaͤt. 2 .
irrõnabitr: qꝛ nullꝰ rõnabilit pot murmurare ſi medic viſi
tet egrotũ ad ipm ſanãdũ. ¶ ¶ Stans aut gacheus. ad obe
diẽdum ono pmptus. vñ ſbdit᷑: m ¶ Ecce dimidiũ bono
rũ meoꝝ dne do pau
periby. nõ dicit dabo
i futuro qꝛ erat para
tus ſtatim dare: ex h
etiã pʒ ꝙ; nõ oia bona
ſua erat male acqᷣſita . AP eQE
qr de illis non poſſet Et cum viderent oes mür
elemoſynam facere. murabat dicẽtes:ꝙ ad ho
nalaunz mine peccaton dinemiſe
Zin aliqb' qdrupluz lel vono
in aliqb qntupluʒ: ruũ meoꝝ dñe do pauperi
tutio media:itelligun a reddo ehur l A
mr alie due extreme leſus ad euʒ: Quia hodie
ſeqt: OZ.o ꝙa ipße ſal domui huic cã ẽ:co ꝙ
iIll lit abꝛae dieit hic c ipſe ſili ſit abꝛae. Aenit
la Beeit nsa, enl fili hõis qucrere T ſal-
de eius ſtirpe genitus uum ſacẽ qð pierat. Hec
illis audietib adijciẽs dixit
pabolã:co ꝙ eẽt ppe hieru

die ĩ domo tua opoxtet me
manere.Et feſtinãs deſcen

ſeg qꝛ ei fidẽ imitat⸗
q paternam deſeruit
ita iſte bona ſua par
tiẽda pauperibreliq̃
rat: r ſic vi dicere ꝙ n
fuit iude natiõe ſʒ gg

— „

ſeſti regnũ dei manileſtaret

tur dicẽ ãbꝛoſp dicẽs cache exigu meritis ſicut ppls natio
numm 17. Aliab alt aliſe vi ↄꝛium:qꝛ ſupꝛa di ꝙ murmu-
rabat de chꝛiſto intrate domũ eachei eo ꝙ ad hominẽ pec
catoꝛẽ diuertiſſet.apud iudeos eni lõge abominabili fuit
ingredi ad getiles ꝙ; ad iudeos peccatoꝛes: ꝓpi qð petrus ẽt
poſt aſcenſionẽ chꝛiſti ꝑ reuelationẽ fuit pᷣmonit: ut abſq;

tali abominatione igrederet᷑ domũ coꝛnelij:ut hẽ actuũ· x.

Et iõ ſi gacheus fuiſſet gẽtilis magis habuiſſent occaſioneʒ
mur murãdi eo ꝙ ad hoiem gẽtilẽ diuertiſſet: vẽ ꝓbabile

ꝙ hãc cam ſue murmuratois expᷣſſiſſent ad coloꝛadũ mur

muratõem ſuã tanq ronabilẽ. Itẽ ex boc ꝙ, facheus dixit
Siq aliquẽ def audaui reddo quadruplu:. Illa eni ler ſu
it data iudeis ⁊ nõ gẽtilib:a nec ad ea tenebat᷑ geẽtiles in ali

quo ſed ſolũ ad ſimplũ:niſi foꝛte in aliqᷣ caſu ex circũſtantia

facti:⁊ iõ illã legẽ ignoꝛabãt:ꝓpter qð cache q illã ſciuit: ⁊
ſcõm eam facere voluit videt᷑ fuiſſe iudeus añ vocationem
ſuã. Nec valet ſi ↄ hoc arguat᷑ ꝙ hic dẽ pᷣnceps publicanoꝝ
