copulatie ſi ĩtelligẽda ſic ꝙ ad oia ſuãda oẽs obligãt.vñn q 2“ ponit:ibi Poteſt etiã. ꝭn ibi Omnis enĩ natuxa.
ĩ vno offedit mãifeſtũ ẽ qð nõ oĩa ſuat ad qͥꝝ oĩuʒ obuati ibi In ipa benedicim. Circa pmum dicit: c¶ In ml⸗
onẽ tenet᷑:et iõ fact ẽ oiuʒ re.i.reꝰ tãqᷓ ille d nõ oĩia fuauit tis offendim omes.⁊ maxie in verbo:qꝛ lingua ſita eſt
vt tenet:et hoc videt᷑ dicẽ glo.vbi ſic: Re ẽ apõ deũ qͥ nihil in lubꝛico: ꝓpter qð citius mouet᷑ ad malum ꝙᷓ alia mẽ
dimittit ipunitũ qᷣ ſcit qm neciaʒ legẽ dederit:q negligit mã bꝛa:ideo ſbdit᷑: d Sia

nn uis in vbo nõ offendit hic ꝑ/
datũ credidit illò inanit᷑ a deo datu.hec ĩ glo. Ex qͥ hᷣ ꝙ qᷓ fectus ẽ vir. qꝛ facilius cuſtodiunt᷑ alia mẽbꝛa.Et quia
offẽit vno oñdit ſuo fcõ nõ eẽ neciaʒ tota legẽ:⁊ ſic tot le pauci ſunt valde pei fecti: Eccleſiaſ.vij. Uirum de mil
gis ẽ reꝰ.Et nõndũ ꝙ btũſ iacob'i hoc docet ʒᷣ falſaʒ doctri le repperi vnum: ideo vicium lingue inficit commu/⸗
nã phariſeoꝝ:qᷓ legẽ diuinã falſo ĩterpᷣtãtes cõii tenẽt ꝙ ille niter. e oteſt. Dic conſequenter oſtendit ꝙ inficit
q pla mãdata nũero fuat:⁊ tñ in paud tranſgredit᷑: nihilo multipliciter: pꝛemittens ad hoc triplex exemplum.

d“”M

—

loquacitatis in cõmuni vita:et hoc ex quatuoꝛ.ſ.quia

Pemüinil
mnohlll⸗⸗
uo gübeſnn,
iincendit
nkamalt
molelta gy
gla puenin
vi lce⸗
dcb pyliupuu
eraepns eed
aunit el ⸗
ifenocraune
enien
ſdiglamagnn
(Etna
ngla. 90 *
int i. guocn.
bC¶Ecc qus
ianis ic moe
mala. CW.
ſſt aceengest
tonchſccltoes

Alomnal
nur. I (Unuue
ſtn ingtat ſur

geimalalingu
Uirualier.
n(Ouemmad
toru corp na
glig mibꝛa ne

1Ktinfuu
fotam natiuit
ſfei aunin ni

ffeg aſſilutwe

incpitt inati,

laugo tic
ithoipotens
1ſnoriſalſimno
alanſn.
mdigtedach

Mmiigifi

mablisſitcen
diri no ſicaut
5(Oan.n;
lgaialis keroci
oani. C
muepot r ſbl
cos W.
detrahte r
ki
nuflier irn

Rianä)

tiin (bii
iiham
iifnn
fieneite
riläöfane⸗
eteb gin⸗
kadbicſamn
Vmnalcſa

.
aiiinun
PN Pꝛimũ ẽ
winde freno ũ ẽ aĩale:nã ece
1irlling pu puulo. ã equus ẽ ai⸗
Ulcalii o gi 2m axtifi 86
a⸗ hahl uã i bern rtcificial aial ma
eedagit a incendi aculo. 3 ale: qꝛ n⸗ gnuz circũ
limidi mi ndit. Et eodi nal 2 nauis ʒ circũduci
luinden mals Et codema e⸗ mokcugtant ſchcicecm
dy tndau msl ita ꝙ ve cotengetttett q tins ignis ſaner cum ſapiẽs.P
ie Vieis aieni en ddennzagirs⸗ nag ſil nientia Gaſ brus iacob
Umügeſo hil deis p Ir. e. Et ex . itoes ⁊ m n urnitat que ẽ fi 0 * oſtédi⸗
ir l exce ʒ3 lFa pau . .„8 ub⸗ a ſunt e ꝓueni ugienda: lit malae
— rret e(. e Sgit gaſfena
Fin eeſ eno 6 1 conp⸗ 5 ſenrienndl oꝛa mit/ biam innti innerd . elir bone
wſ kromtge itog ci u üi it: ibi Oſi iq beat tauz bo⸗
nndſterd eenc u e oꝝ circũ nob: oẽ imaginẽ Aei. Cirra t bo⸗
nini Feialismagni. ccenaue ircüeri b: oẽ ſt ginẽ ⁊ ſilitudi ielu. Lir cob' pmo
emiai c r macne. a veiis les cu ma m. Et ſt. Ex ipſo ſilitudineʒ d Z dũꝙ; rtatn müſeren
Kügnn⸗ mal⸗⸗ 4 na. ſ. ferũt᷑ validis niet. ſint ctio me⸗ oꝛe ꝓce 65 dei fcĩ q̃ ↄoſiſtit faelurnntaic.
untuni be uoca xal — clo aut a dis mir circũ frẽs m laledictio it bñdi- endo mboneuct⸗
SHn ü EDeauene clo vbi ĩper di ico gub ſeeneihert io. Hon o; as guenle gii
Er; ignig. i. c quant rit. Na er dirigẽti na cẽ ð eoð foꝛ italfieri n03 ꝓpꝛiu ſcipul bo⸗ .
iuſeni ninn lEt lingug. . tar E:? icuʒz q öt frẽ aqua du irn io ſapia cx
nuimurſne 1 ali es:ſicitses igni ã incẽdi 8 q; ma dulcẽ fic: Di ace: 7 iens ſapi NHudics
sienf geſei ia mal litoes gnis Eſt: u edit. E Pma ſ cẽ pot f. Dic neq;5 : lic vit hiẽtioꝛ erit.
Gleni tur: a:ſ0 [Bdi Li m R.— t lin 1 agpie face ꝗ — ſalſa nis o ert ſapia erit.
Suerdtuaür i ſitas 19 t nn 9 mniqrolſs ed dileſplinng Quis hoc och malinzer
nit Rl Plean rgi dun et ifl mãaculat D mẽebꝛiſ opaiman s itarine ver⸗ diſe Bas ſan⸗ kr
Etime Aue gua ſtre fünnerori tor coꝛpuſ Pe. Q ſa na ſn – fm Plinare⸗. e nog
Piannin totu maclat ni nã lata atiuitaſt no etis:? ſi celũ udie infuſu ũ acdſit vt
bbch⸗ lan⸗ tũ coꝛp lat nã beſti a gehẽ no ꝛet ↄtenti ũ amarũ u vlv qᷣſitũ vł
D alia mẽ naz i ſe . beſtia cna. Oi dibꝰ vr̃i entiõ grü hꝗᷣ qꝛ ſapi troq; .
— da es ai⸗ erpẽt * iſ pfis:ne es ſint di ia acdſi mo:
. i t redũ- tin 7 c. volu d moli g int i c diſponi . ſita b 4
Eetan luzr Graln eanad er c Acoaſſe aagin ticor ſaſen it ad ſapiaz in
Wutnin Et: a ſt — dom . NPo x C ad Ari ẽt 2 23: ſic apiaʒ
s duroi inadn rot t inflam gů tana ant on cẽ.n.i uſus vᷣi me le ⁊ ſoci z de n
. 4 Dze.i enl alun e p ubanul deſeedes iſta ſapia deummi . Sls 6 Vanick,.
En eo fer an 1 ue Renen Ingẽetu insDmna terrena a pꝛe lum deſurſũ aertae⸗ erbona
rncuin Aeipire kinatt hidicin gaco; plena Abi.n. Anumal diibol d maͤl Pear d
den ez puͦcto: ati iß im de In ipſa ſtati cel' ⁊ otẽti olicX. hetudine lapie 4
Nindoſücin⸗ naſcit hoĩ 2 ſic ba maledi :nlei aiü ia ⁊ oẽ o 5. tetio:ibi i „ ppoit᷑ loãᷓ e ſapie. q̃
õü — —⸗ dicimꝰ hoi ꝛet in ut deſurſt 5 pꝛauũ co. ngue e ⸗ vi⸗
drgienyte l nvai⸗ cin Doicesq ad adeinpucl⸗ ſapi i. Qde ningne cn
uleg woln nona⸗ ow 0 3 1 natural redi ciſica rnudle Pmi “ nir 6r ter E
unrtie lenditg inf ene de ata a geh t ad eundẽ nodeſta einde po⸗ anaã 7 di n: in mun
. ½* 72 5„ 7 „ . 9“* ſcribi⸗ . uin .„„ n“
r umt iein derkecacan putat: Sean ſtatum H ſuadibili cribit: ibi a: 2 be⸗
de i ſ leino ſic ack urabi P ¶Oi iabo de tendit elta: Mida ilis deſurſũ i Que au
Fenus p ins ſic aut lin urabitzd nhrzier tendͤl ad finẽ ind mü n eſt. Bren dk
Sfein 1 n lnguani ent aeri zalans K dor na kad Saklagebuͤß zpe Puntagn den d aet
J lloquã eroci 2 7c. at: uis actib iĩ az i. inidiã ie 2 :7 hoc ꝓcedi p cau a Hhec dici:
umnlht ta gin lubel ſpdit rõ oiuz itun aKi ſuʒ gem pient lite gio intentoͤesi inuicẽ rvicit. eigran .
nonfunn gie lf Ers ell enid t An mes res h Pönn Seginferenchen o⸗ Felnz
iſfmin Dreh onſnon 5CR; Ekrmain en eek 3 cum a 4
cr unmnli Enz agnize ã detractoꝛ ĩ eenend Hon 6 Houn. ientia d magis ſtu aduerſu 5tanquã .
tiürrmmmii larce a. Dic in Sactorſerſ icit ene dernd tia oculo k df ſurſuʒ ſueiti⸗ ioõ ratnuunrg ſa
nmiinlt. 5 Z guͤt Zꝛia:na ra. n. curſi. ſiter oſtẽdit it: ⁊ ſeipᷣ de quo m eken Ani rena. i. dens.i ubdit: i 2n6
gülleſtih ¶In ißa ctio raergln xe pnci e infi ia bma: a: quia o gerſuperbiay tex cone oẽ
lin e * pce Eſunerbia =“l
cfaiti tupi fſelſunt: orc ſequene qsͤ dicit pce t nadten diuina ſiu ne at nundo red dien ſabten
lunärn li l in t:7 ſic mal quent ſe i p benefi it: tur: n & minu a ea deo utẽ Pic cõ ucitur ac ien⸗—
* . agini regi edicti innocẽ icis ſui 0 12 a quo faci data 7 cõſeque ad iſta
i Unmnn exẽ Ui hec ita fi i regis r dud⸗ ſinor eac ad ſi ſis. turp ꝛimu e autẽ de ſie cit reced oꝛdina uent deſcri
Gickonn, erth ũ ð fonte: ieri. qꝛ redũdat in ipᷣ t in d ad ſiliru⸗ turpitudi um quidẽ urſum nr qð eſtn te: pꝛimo ai⸗
eẽt 5 eb nã e: 7 pz l vident t in ipm eü: ſiẽ vi⸗ qui eſt ine:2 cyt pudica ſapienti malũ quã⸗
õ fa ð ficu nae ꝛia . 3 ſ1 VenH cit: beatitud um ad eſt. i. ka bientia. i:g cum dici⸗
icen ir ſite eſt quo que nõ ri:ꝛ ſbdi 005 it: Pacifica o in terminu ciens recet deo dat .
2 m iodãmõ pduẽ it ad h. cit ad 3 qua qui m ad cecere bonm
aledicẽ eſt i de lin gu urn c b* pitud Risne rr niera app auem lac⸗ bnri
ale.et de a e creata ſic⸗ teneat: * einem pol poſt per que snarak vaere⸗
qua ſal⸗ ſiſtbins farder arurig d⸗ reun ſapientiap di⸗
. uadibi 3 ioʒ m hodeſta in omnib 270 tela u
o ptinẽt 2 quãtũ quibus e.
ad tũ ad ipe
hoc hHoc ſbᷣ
quod hõ c ſbdi
hõ pac 2—
em

habeat
nepo.
Sʒ vlterius ad h
nsack orcy
ſit pacific
, etiã alijs:

ſa q
lcis:ſʒ man
z manet in ꝓpꝛie
tate nã
pꝛimo .
requiri
t eoꝛuʒ be
zuz bonis non nep
10 dici
tur:

edica trã
tat᷑ a nã ſua:vt dictũ
üẽ. b

Bonis ↄſentiens.x? ꝙ defectibus ꝓximi ↄpatiat᷑ in affectu:

ſbueniat in effectu:æ quantum ad hoc ſpditur: Plena mi
ſericoꝛdia ⁊ fructib bonis. ꝭ' requirit᷑ vt derelelie emẽ

dare charitatiue ſatagat: ⁊ hoc ẽ qð dicit᷑: a icas ſiñ

ſilatione. ne.ſ. coꝛꝛectoem exerceant ex odio pᷣcedẽti ſ cha

ritatis oſtenſione.hec
aũt hois pacificatioi
ſe ⁊ cũ alijs in via ẽqꝙ bonis ↄſẽtiẽs:plena miſeri/
ibane bieeet, condia a fucnb boieiüdi
erd .cCcaãs ſine ſilatõe. Fruůͦci autẽ

ieẽtie put hẽ i via: iG6 n
ſodit: b ¶ Fruct ãt iuſticie ĩ pace ſeminat:ſaciẽ
iuſticie. i. btitudo eter tib pacem. ¶ LCap. IIII.
naq h inſicſ dedri Ndẽ bella eèt liteſ ĩ vo
rit:⁊ in fruitõe bta cõ⸗ . 2 .
ſiſtit. c ¶ In pace ſe bis: Nonnẽ ex ↄcup 3
minakt. qꝛ ſicut ſemen —Ncentijs vris:quæ mili⸗
otinet fructũ futuruz tat ĩ mèmbꝛis vr̃is:Concůᷣ
Packteimhcen .— piſcit nõ hẽtis:öͤcciditis
dem eſt otinet Q gelatis:et nõ poteſt adipi
eterne gloꝛie. . III. ſci. Litigatis ⁊ belligeratis
Ilde bella. ·⁊ nõ hẽtis:pꝛopt qð nõ po
¶ Nů beĩ heot⸗ ſtulatis. Ptitis ⁊ nõ acci
mo maluũ iferat ybo: diis e0 ꝙ̈ male petal:ũt in
hic ↄñter iduc ad hoc 1
ꝙ nõ inferat᷑ cõo: cui
radicẽ volens pſcindere.d. a (ñ
cumentũ coꝛpis. b ¶ Et lites.in iudicijs quibinfert nocu
mentũ in reb poſſeſſis. c ¶ Mone ex ↄcupiſcẽtij vfis.ſup
le talia oꝛiunt᷑: d C Que militãt.i.dñant᷑. e ¶ In mem

ꝛis vris.qꝛ membꝛa mouæt in talib' mak a ↄcupiſcentia 5
dictamẽ recte rõnis. ſ ¶ Concupiſitis ⁊ non hetis.qꝛ fre⸗
quent tales nõ aſſequũt᷑ intentũ. g ¶ Occiditis ĩnocentes

ſatiſfactõem ↄcupie vr̃e que ſꝑ ad malũ accẽdit᷑. k iti
gatis ⁊ belligerat ⁊ nõ hẽtis.replicatio ẽ eiuſdẽ ſnie ad ma-
ioꝛẽ exaggeratõem. I ¶ Pꝛopt qõ nõ poſtulatl. aliquid a
deo pᷣſumẽtes obtinẽ qð cõcupiſcitis veſtra foꝛtitudie.
m eritis ⁊ nõ accipit i aliqñ aliqᷓ petii a deo non
accipitis: ⁊ ſbdit rõ. n (¶ Eo ꝙ male petanj.petẽdo ea que
ſũt ſaluti vr̃e ↄꝛia:vt inimici moꝛtẽ vel paſſionẽ:vel aliqd
huiuſmõi:iõ ſbdit᷑: o (¶ Ut in ↄcupiſcẽtijs vr̃is iſumatis.
.i.ↄcupiſcẽtias vr̃as ipleatis. Inſumo iſumis eſt vbũ ↄpoſi/
tũ ab in ⁊ ſumo:⁊ ſic iſumẽ eſt in ſumẽ:qð eſt ↄcupiaʒ ma
loꝝ adiplere. p —õ iacob docuit fi
deles bñ ſe hr̃e reſpectu ſui ⁊ ꝓximi:h ↄnter idẽ facit reſpe-
ctu dei:Et pᷣmo facit hoc rõne diuine bonitatis q̃ dʒ hoĩes
attrahẽ:2 rõne ſue ſeueritatis q̃ dʒ recedẽtes ab eo terrẽ.c.
ſequẽ. pma in duas:nã pᷣmo monet a mũdo ⁊ diabolo rece

h¶ Et kelatis. bonis iuidẽtes. i ¶ Et nõ poteſt adipiſci.

dere:receſſus.n. ab vno ↄꝛio ↄcedit acceſſuʒ ad aliud:2 inꝰ

cipit: ibi Appꝛopinquãte deo.Circa pmũ pᷣmo monet rece
dere a mũdo: 2 a diabolo: ibi Reſiſtite. pma in duas: qꝛ p
monet relinquẽ mũdũ:⁊ inducit ſcripturã ad ſuũ ꝓpoſitũ

ibi An putatis.igit pᷣmo monet recedẽ a mundo.i.ab inoꝛ

7

dinata ↄcupia delectabiliũ h' mũdi.d. ꝑ ¶ Adulteri.a p
pꝛia ſpoſa qᷓ eſt lex diuia:ſaß. vii. Erqui iui eã a iuuentute
mea:⁊ q̃ſiui eã ſpõſã aſſumẽ:foꝛnicarie adherẽtes.ſ.ↄcupi/
ſcẽtie müdane. q (ieſeitiseq. d. bñ deberet ſcire ex rõis
dictamine:⁊ ex frequẽti vobis fcã admõitõe. r Sramd
citia h' mundi.i.inoꝛdinata adheſio delectabilibꝰ hꝰ mun/
di. s ¶ Inimica eſt deo.qꝛ facit recedẽ ab ißo. t ¶ Qui⸗
cũq; ̊ voluerit ⁊c. hoc ſequit᷑ ex pꝛio:⁊ ꝑʒ. Cõſequeni indu
cit ſcripturã ad ſuũ ppoſituʒ.d. v ¶ An putatis qꝛ inanit
dicat.q.d.hꝰ nõ ẽ putãdũ:qꝛ nõ ↄtinet aliqð falſuʒ aut ſuꝑ⸗

ñ bella. quib infert no/

Qami

te. Circa pᷣ“ diẽ:

fluũ. x¶ Zid inuidiã ↄcupilſcit ſpũs qui hitat ĩ vobij.
hec lr̃a dupłr exponit:vno mõ de ſpũ humão:⁊ ſic legi
tur depᷣſſiue:⁊ ĩtelligit᷑ aſſertiue:⁊a eſt ſenſus ꝙ ſpũs hu/
man' tendit ad iĩuidiaʒ.i.ad triſticiã de bono alterius:
qð inoꝛdinate ↄcupiſcit:qð ꝑtinet ad amicitiã h mũdi

vt pʒ ex pᷣdictij:⁊
öom huͤe ſenſa be
2cupiſcẽtijs vf̃is iſumatis. lra accipit ð geñ.
Alduilteri:nſcitis quia ami vig vblof Sen
1. EE us. n. ⁊ cogitatio
citia hu mũdi inimica eſt coꝛdijbũani pra
dei: Quicũqʒ ergo voluẽit ſi in malũ ab ado
amic eẽ ſeci hub:inimicus leſcẽtia ſua. Apli
deioſtituit. An putan quia nac u ib allegat
inanit ſcripta dicat:ad inui quenẽ leſu tmmo
diã ↄcupiſcit ſpũs ꝗ hĩtat i æzſm huc ſenſum

gað imegiate ſub⸗
ditur: Maioꝛem
auteʒz dat gram.

vob⸗Haioõꝛẽ aũt dat graʒ
Pꝛõpt᷑ qð dic: DPẽus ſupꝑ⸗
bis reſiſtit:hůmilib aũt dat
gram. Suͤbdliti ergo eſtote

n. —=iddre te uino. Alio mõ le/
deo:reſiſtite aũt diabolo: et

ſeta vob. Appꝛõpinate Satie: itelligitur
ſustzo voh ol⸗ negatie: Ad iuidi
et appꝛopinqbu vob. aʒz ↄcupiſcit ſpüũus
ꝗq habitat ĩ vobi,/
.q · d. nõ. 1 eſt ſen⸗

ſus. Spũs.ſcũs. Qui habitat ĩ vobis.q dat fuit vobis

in baptiſmo. Non ↄcupiſcit.i.nõ facit vos cõcupiſcere.

H

Ad inuidiã.i non inducit vos ad triſticiã de bono ꝓxi

mi. Oð facit amiciti a hui ſeculi. Et ſᷣm hoc iſta lr̃a ſu

mit ex pmo cap. ſapientie. Benignus. n. eſt ſpirit ſapiẽ

tie: ſic nõ inducit ad inuidiã: ſed magij ad mutuãcha
ritatem: ideo ſubdit: a ( Maioꝛem aut dat gratiaz.
quia dat bona ſpũalia que ſũt maioꝛa ⁊ melioꝛa:2 hec

expoſitõ melioꝛ videtur q; pma: quia magis cõtinuat

litterã:vt pʒ:⁊ qꝛ in libꝛis coꝛꝛectis punctat interrogati

ue modo dicto: ⁊ ꝑ cõſequẽs intelligatur negatiue.

w.

b ¶ Pꝛopter qð.i.ꝓpter maioꝛa bona que dat ſpirit᷑

diuinus. Dicit. ſ ſcriptura Pꝛouer.iij. c Deus reli⸗
ſtit ſuperbis. denegando eis gratie dona. O ¶ Humili
bus aũt dat gratia. nam humilitas eſt debita diſpoſitõ
ad eam. hec enĩ littera habet᷑ Pꝛouer.iij.ſm tranſlatio
nẽ.lxx. vbi noſtra litta habʒ ipe deludet illuſoꝛes ⁊ ms
ſuetiy dabit graz: ꝓpter qo ↄcludit. e ¶ Subditi ergo
ſuã. f ¶ Reſiſtite. Pic cõſequent᷑ monet a diabolo re-
cedere. Circa qð ſciendum ꝙ diabolus ẽ ſuperb: ſcõm
ꝙ dicit᷑ de eo Job. xlj. Jpe eſt rex ſuper oẽs filios ſuper/
bie. Quãto autẽ aliquis eſt ſupbioꝛ tanto magij abhoꝛ
ret ſuperari: ꝓpter qð diabolus vidẽs aliquẽ foꝛtiter re
ſiſtẽtem dimittit eũ tẽtare:timen ne ab eo ſupet᷑:ꝓpter
qð recedit ab eo añ faciem belli. vñ dicit Ambꝛo. ſuper
lucã ꝙ diabol inſtare foꝛmidat:qꝛ frequẽti
umphari: ⁊ hocẽ qð p?: ¶ Relſiſtite aũt digbolo.vi-
rilr repugnãdo. g E fugiet a vobis. a ¶ App⸗
q̃te ðo. Pic ↄñter btũs iacob' monet accedẽ ad deũ roe
ſue bõitat q dʒ attrahẽ:qꝛ ab eo ꝓcedit eẽ gre ⁊ eẽ nqe:

beg induẽ rõe pmi: 2 rõe ſcdi:ibi Ecce nc. Circa bn ſciẽ

dũ ꝙ ad deũ accedimꝑ dilectõeʒ. dilectõ vo dei icludit
dilectõeʒ pxi:pꝑ qð iduẽ b ad diligẽdũ deũ: ꝓxi:ibi
Nolite detrahẽ. pma adhuc ĩ duas:qꝛ pᷣꝰ induc ad dei
dilectõeʒz:ꝛ ad q̃dã hñtia ad ipaʒ ↄnexiõeʒ: ibi Emũda

ad dilectõʒ q̃ ẽ vnio amatᷣ cũ amato. t appꝛ. vo.

iobee ulil

dẽ ð alio ſpu.ſ. di

git᷑ dcã lr̃a iterroꝰ

eſtote Punie vere humiles:vt det vobis gratiam
Re

qꝛ frequẽt refugit tri

App: opi

ppꝛopi· do.qᷓ appꝛopintõ ſinat

ͦsuie iniß
lan Snind⸗
ſaret hui de⸗
psscferr eit⸗
pull ll Alc e
ealscrltedd⸗
iliſerpebo
nieis Sie, d
lngil uce
ſtonodſep⸗
lA1 fne;vit
encenäetlicifiu.
ſpäli Gͤuenti
hümarüm a
ſead fin ſcni
lirhic ilix he
ciak no alijgr⸗
hitualaheno⸗
too oiui ue iſi
vs mouetna⸗
rihümnanal
boni nerlonu
ctdneht Aani
diueinbapip
ſtinctüſeheberct
gfambabiuglede
dargiazhabimal
ſiſtütinſtineidin
negat pylgl oi⸗
hoie mopꝛellaop
gdeo.ſoiatbi.
letvobis nminihn
Mbiutina nona
nhumnadelenopot
H
ernes aſicpzrd
Albderd wn
äci annchadiine
d Stporfiane
prerganlobior
e¶Dupllcesaio⸗
hediubolonuen.
iſtmu nicnaſſ⸗
inſcozbare.
W
ſututiorgauli
nbintegiſlfcce
ndeiuinigde
nboittini
HM wbi eſtperfe
Numigkatasdi
uſttnnnd⸗
Unnedemine
tgnideizme⸗
En n O
gienſin lend
3 enlus eſſe⸗
obbabafe
natoꝛinlh,
mnaligef e
ritine
rAclein

(Ghe

Eglbitetinbe
Vbunionſ
ffaiugſiz
dedand iinig
lmmttii
arhekftaf
nhiſaläbe
1anpftg.
ni pbidi
n ogin
aibinen

—
Sf. —

— =
EE

inmulicbadd

inſe Ni
ſigi lgi
ſdaheßfr⸗
guen ſümnmn

1fnbiadn
Gdineduſcd

dur Minen
Autez da gn.
dioalioſiſ
Uino. Auonol⸗
grocilin iemd
riet itel igiun
egiie Aiuit
m cupilt ſpis
Aobar ipobi
gd nolchſen
dad ütods
crosciahleg.
rincädebono
Efnboclaliar⸗
Bnck ſori lpi
nugiad munit
n aitdatgen;
uzmelotudhe
nags collut
nuunt un
st
e l
j Eer ſ
Adcindiin

lẽ: hic ĩflux ſpe
cial nõ ẽ aliqͥ gra

a libero arbitrio. c

ctu dei.qui videt oĩa quecũq; latentia

(Jacobi · V.

dona gfe ſue ↄferendo:a ẽt augmentando Sʒzptrah

videt qð dicit᷑ pᷣma Jo.iiij. In hoc ẽ charitas nõ qꝛ dile
icendũ ꝙ dili
gere ẽ velle alicui bonũ. Si igit᷑ ↄſideret᷑ act diuine dile

xerim deũ:ſʒ qm ipe pꝛioꝛ dilexit no
ctõis qui ẽ in ipo p̃cedit oia tꝑalia:cũ ſit etern:⁊ ſic lo-
quit᷑ iohes ĩ auẽte
iducta. Si aũt co 2 “
ſideret hub dile Emũdute man pctõꝛes: ẽt
tõis effect' q eſtt? purificate coꝛda duplices

orae ie elic aio. Miſeri eſtote ⁊ lugete

r alidd ex pte bo ⁊ ploꝛate:riſul ueſter ĩ lůctũ

mis Siende ↄuᷣtat᷑:⁊ gaudiũ ĩ meroꝛem.
it olas ſeibs ſi⸗ ⸗ umiliaminii⸗ ſpcu dñi.
cut ad finez pite- Et exaltabit vos. NMolite de
m eẽ nae: lic ĩ fu trahere alterutrũ fres mei.
xu ſpali couerrt Qi detrahit fri aurg iudi
hũanã nãm ad ſe cat frẽm ſuũ:dẽtrahit legi èᷣt

ſiẽ ad finẽ ſupnã/
legẽ:nõ es factoꝛ legis:ſʒ iũ

hitualis: ſʒ ẽ mo dex. Anůs eſt. n. legiſlatoꝛ
tio diuia ſiue iſti·a iudex:qui põt ꝑdẽe ẽt libe
ct qua mouet na

tura hũanam ad
bonũ meritoꝛiuʒ
nec ðnegat᷑ alicui
idiu ẽ in hac vita pñ
ſtinctũ ſe habẽt:qꝛ aliqui acqeſcunt ⁊ ſequunt᷑:⁊ ſic ad
gram habitualẽ de ↄgruo diſponunt᷑:quibdiſpoſit ðs

rare. Lu ãt ꝗs es ꝗ iudicas

dat graʒ habitualẽ ꝑ quã meritoꝛie operant. Alij vo re
ſiſtũt inſtinctui diuino:⁊ ſic merito eis habitual gr̃a de

negat᷑:pʒ igit ꝙ diſpoſitio ad gr̃am de ↄgruo que eſt ab
hoiĩe mo pꝛedicto pᷣcedit collatõem gre habitualis qͥ eſt
a deo:a ſic dicit᷑ hic: Appꝛopinquate deo ⁊ appꝛopinq̃⸗

bit vobis.verũtñ hanc diſponem de ꝓgruo pcedit diui
nus inſtinct ſeu motio ad bonũ meritoꝛiũ: ad qð natu

ra hũana de ſe nõ põt aſſurgẽ:⁊ ſic dic ſaluatoꝛ Jo.vj.
Nemo põt venire ad me niſi pater meuſ qͥ miſit metra
xerit eũ.⁊ ſic pʒ ꝙ pnciꝑiũ meriti ſimplr eſt a deo: ⁊ nõ
(Emundae bie ↄñter induẽ ad
q̃dã annexa diuine dilectioni.d. Emũdate man.i.oꝑpa
d ¶ Et purificate coꝛda.qꝛ d diligit coꝛdis mũdiciã ꝓ/
pter gram labioꝝ ſuoꝝ habebit amicũ regẽ Pꝛoy.xxiᷣ
e¶ Duplices aio.i.qui pꝛifuiſtis dupliceſ aio:nũc deo
nẽ diabolo:nũc mũdo adherẽdo. f iſeri eſtote.
.i. ſtatũ miſeri aſſumite recurrẽdo ad deũ cu ꝓpꝛium
miſereri ⁊ pcere. g ¶ Riſus veſter.p diſſolutioem.
h ¶ In luctũ ↄuertat᷑.p contritionẽ. Eſt autẽ riſus leti
cia exterioꝛ:gaudiũ mentẽ reſpicit ſterioꝛeʒ vt ſit muta
tio integra in facie.ſ.⁊ mente. i ¶ Hũiliamini in ↄſpe

ctu hoiuʒ qui tm vident patẽtia. k ¶ Et exalta. vos.
icelo vbi eſt perfecta dilectõ. ¶ Nolite detrahẽ. Pic
ↄñter inducit ad dilectõem ꝓximi remouẽdo dilectio/-
nis ipedimenta.d. Nolite detrahẽ alterutrũ.ꝑ qð infer
tur fame detrimẽtũ:⁊ per hoc inuit oppoſitu.ſ.ↄſerua
tionẽ bone fane ⁊ ep augmentũ:qð eſt op ilectõis ꝓ

ximi: m ¶ Qui detrahit fri. in oꝛe. n ¶ Aut qui iu/

dgicat frẽm ſuũ eſſe malũ in coꝛde. o ¶ Detrahit legi.
q̃ ꝓhibet hoc fieri eui.xix. Noõ eris ſuſurro nec cri

natoꝛ in pplło. p ¶ Et iudicat legẽ. facto deſignans eẽ

eẽ malã:qꝛ facit tãqᷓᷓ licitũ qð ipᷣa dicit illicitũ. q/

aũt iudicas legẽ non es factoꝛ legis obediẽs ei vt ſupio

ri. r¶ Sʒ iudex.tanqᷓ ſuꝑioꝛ ipi:qð tñ eſt falſuʒ:io

iudicat legẽ. Si aũt iudicaſ

ti:ſʒ hoĩes diuerſimode ad hũc in

5 ſolũ in vOſpe

ditur: 8C Unus eſt enim legiſlatoꝛ? iudex.ſ.deus.
t¶ Qui põt perdere.tranſgreſſoꝛes. v Teliberar. leg!
factoꝛes. x ¶ Tu aüut quis es qꝗ iudicas ꝓximum.q.d.tu
vſurpas tibi officiũ diuinũ.Ad cu maioꝛẽ intellectuʒ ſciẽ
dũ ꝙ iudicare ꝓpꝛia auctoꝛitate ſoli deo ↄuenit: homibus
rUM auũt ex diuina comiſſi
one:tam in foꝛo eccle
ſiaſtico qᷓ;ᷓ in ſeculari.
Iſta tñ cõmiſſio nõ ſe
extendit ad ea que ſi
omnino occulta:ſʒ di
uino iudicio reſeruãt᷑
De his auteʒ que ali⸗

ꝓximũ tuũ:Eccè nẽ ꝗ dici⸗
tis:hodie aut craſtio ibimꝰ
Lillã ciuitatẽ:⁊ faciem ibi ꝗ
dẽ ãanũ ⁊ mercabimur ⁊ lu
cruʒ ſaciem:ꝗq ignoꝛat ꝗq d

erit ĩ craſtinũ. Que ẽ.n. vita modo Harenevel g
vr̃a: Aapoꝛẽ ad modicuʒ ſunt homines iudica
parẽs:⁊ deiceps extermina re.Et hoc poteſt eſſe
bit ꝓ eò vt dical:ſi dñs võ duplicit:vno mõ cuʒ
luerit ⁊ ſi vixerim: faciemꝰ Feſin a punitcen
hoc aut illð. Nunc autẽ exx ndices. Alio mo ſine
. Wiunce aeeeE iudices. Alio mõ ſine
ultat ĩ ſupbijs vriſ. Ois ex tsli ꝓceſſu: æ b'ẽt pti
ultatõ tal maligna ẽ. Sciẽn nʒ ad alios hoiej.Sci

ti peccatum eſt illi. V. der aliqͥ. ſi & pꝛocedat
. ex euidẽtia fci nulluʒ
”M eſt peccatum: vt ſiqs
iudicet aliũ homicidã: qꝛ videt eũ hõicidiũ ↄmittẽtẽ:⁊ idẽ
vf ſi pcedat ex vehem̃tib' ſignis: vt ſids videat ſolũ cũ ſola

nudu cũ nuda in eodẽ lecto niſi appareat alidd: vnð poſſit

hoc excuſari in toto vel in pte:vt ↄſanguineitas mltum ꝓ/
pinqua ſic vt eſt matris ad filiũ:vel ifirmitas grauis ſeu ali
qð huiuſmõi:⁊ ſic videns iudicat ꝑſonas eẽ foꝛnicarias: ſi
ambe ſint ſolute: vl adulteras ſi ambe vel alia ſint ligate: ſi
aũt ꝓcedat iudiciũ ex ꝓbabilib ſeu leuib ſignis:⁊ eſt iudi/-
ciũ de graui pctõ: peccatum ẽ moꝛtale:qꝛ tale iudiciũ eſt cõ
tra charitatẽ ꝓximi ⁊ ex peruerſo affeciu. Si autẽ no ſit iu
diciũ vł firma ſnia:ſʒ magis ſuſpicio qᷓ quis icipit dubitare
de bõitate ꝓximi: ſic ẽ veniale pctĩ: graue tñ vel mir gra
ue ſᷣm maioꝛitatẽ vel minoꝛitatẽ ſuſpiciõis ⁊ ꝓbabilitat᷑ᷣ et
leuitatis ſignoꝝ. vy¶ Ecce.Pic ↄñter induẽ ad amoꝛẽ dei
ex bonitate ep qua dat ⁊ ↄſeruat eẽ nãle:inducens ad hanc
ↄſideratõem:⁊ remouens oppoſitã.d.Ecce nũc qui dicitis
hodie aut craſtino ibimꝰac᷑.quaſi vr̃jm eẽ ⁊ operari ſit tota

lit᷑ in vr̃a ditõne:cũ tñ nõ ſit ita:iõ ſpᷣditur: ʒ ¶ Qui igno

ratj quid ſit in craſtinũ.i.futuꝝ:q; poterit interi op ve
ſtrũ ⁊ vitã ſtrahẽ:io ſbdit: a ¶ Que eſt enim vita vr̃a:⁊

ridet. b (Uapoꝛ ẽ ad modicu parẽs.i.valde cito trãſiẽs

c ¶ Pꝛo eo vt dicatis.i. ꝓpter hoc debetis dicere tanq; co

acti a veritate. d ¶ Si ons voluerit ⁊ vixerim.i pᷣponen

tes ſuppoſitõem diuine voluntatis in oibus factis vris ex qᷓ

dependet vita ⁊ omnis opcratio veſtra. e ¶ Nunc aũt ex
ultatis in ſuꝑbijs veſtris quaſi diuino adiutoꝛio non indi-
getis. f¶ Omnis exultatio tal maligna.i.malo igne igni

ta:quia a demone ꝓcedens ⁊ ad igneʒ gehenne diſponens
2 maxime homines litteratos ⁊ ſcientes: ſᷣm ꝙ dicit᷑ Luce.

xij. Seruus qui cognouit voluntatem domini ſui anke⸗
Sci/

cit:vapulabit multis.ſ.plagis:⁊ hoc eſt qð dicit᷑: g

enti igitur hbonum ⁊c̃ peccatũ eſt illi.⁊ſi ſit bonuʒ nefſiru,
epomiſſio ẽ peccatũ moꝛtale.Si aũt ſit bonũ ſupꝑerogatõi
pctm eſt veniale:⁊ aliquãdo nullũ. Lap. V.
Bite nẽ diuites. Poſtq beat iacob induxit ad ad/
perẽdũ deo:ex ↄſideratõe ſue boitat.Hic ↄñter idẽ
ac ex ↄſidẽatiõe ſue ſeuẽitat:q̃ max i iudicio appebit.Sci
enð tñ ꝗꝙ illõ iudiciũ ſic erit irible mal: ſic erit ↄſolable iuſij

Epiſtola

vñ ſal. de ipo loquẽs Luc.xxj.dixit aplis: ine
piẽtib reſpicite ⁊ leuate capita vra.i.exhilarate coꝛda vr̃a

vt exponit Greg homeł.i. Jõ beat᷑ iacobus mal pꝛio incu-

tit iudicis terroꝛẽ vt a pctis reſiliant:2' iuſt ei fauoꝛẽ:vt ei
inſepabilr adhereat:ibi Patiẽtes ig?. Circa pmuʒ pmo in
cutit timoꝛẽ iudicl cu

pidis auaris.d.
a4 ale nẽ diuiteſ.
ſ.vras volũtates:⁊ ẽ
ironica locutio q eſt

genda p 3.

Bitẽ nũc diuites: plᷣ
rate vlulãtes ĩ miſerijſ
vfis qᷣe aduẽiẽt vob
Biuũitie vr̃e putrefacte ſt:et
veſtimenta vr̃a a tineis co/
meſta ſt. Aurũ ⁊ argẽtũ ve/
ſtrü eruginauit:èt erugo eo
rũ iteſtioniuũ vob erit:t mã
ducabit carnes vr̃as ſicut
ignis. Thſauricaſtis vobᷣ
irã i nouiſſimis dieb. Eccè
merces oparioꝝ ꝗ meſſue/
rũt regiõeſ vr̃as q fraudata
eſt a vob:clamat:et clamoꝛ
eoxꝝ in aures dñi ſabaoth ĩ
o— P „ ,
troiuit. Epulati eſtis ſuꝑ ter
raʒ:Et in luxurijs enutriſtis
coꝛda vr̃a. In diè occiſiõis
adduxiſt ⁊ òccidiſtis iuſtũ

Eſt aũt vlu⸗
latus ſon ↄfuſus qui

ſignũ magni doloꝛ
c 4 In miſerijs vfis.
.i.ꝓ miſerijs vr̃is.
d ¶ Que aduẽiẽt vo
bis.in iudicio futuro
vt pʒ ex ſequẽtib .Et
ſpᷣdit᷑ duplex cã.pᷣma
E indebita bonoꝝ tẽ/
poꝛaliũ ↄgregatio et

ↄſeruatio cuz dicit:
e¶¶ Diuitie vre.nãleſ
vt bladũ in hoꝛꝛeo et

vinũ i celario ⁊ huiꝰ⸗
mõi.Cõſequẽter loqt᷑
de diuitis artificiali/
b'. d. f Aurũ ⁊ ar
gẽtũ vrʒ eruginauit.i

terra abſcoditũ. 7nöor eſtitit vob. Patiẽtès .
9 ¶Et erugo eoꝝ in igf eſtote frẽs uſq; ad aduẽ
teſti. vo. erit.i.) vos.
Et manducabit

carnes vr̃as.i.affliget: qꝛ erit cã afflictõis in gehẽna poſt iu
diciũ:qꝛ tunc aia cum coꝛpe affliget igne gehẽne. i ¶ The
ſaurixaſtis vobis irã.i.ↄgregaſtis vobis dei vindictam.

Kk ¶n nouiſſimis dieby.tũc erit finale iudiciũ. Cõſequen
ponit᷑ cãꝛ queẽ Pauper efranchanio cuz dicik: l Ee-
merces ope.vroꝝ. mlamat.voſ accuſãdo.Et ſciẽdũ ꝙ
tria ſi pctã q ſpalr dicũt clamare ad deũ.ſ.innocẽtiſ occiſio
HGeñ.iiij. Nox ſanguis fris tui clamat ad me de terra.Uicij
3 natura Pharatõ: Ger. viij. Clamo⸗ ſodomoꝝ ⁊ gomoꝛ
reoꝝ multiplicat eſt ⁊c᷑. ⁊ paupeꝝ defraudatio vt dicit h:
9 6 tcdlamoꝛ eoꝝ in aures dni ſabaoth.i.exercituum.
o ¶¶Introiuit. ad faciẽdã vindictã ꝑ angelos ꝗᷓ dicunt eius
exercit:qꝛ ſt diuine iuſticie executoꝛes. p sut eſtiſ.
hic ſcòo incutit terroꝛẽ carnalib a laſciuis ⁊ hoc oꝛdinate:
qꝛ diuitie pᷣſtant fomentũ huiuſmõi vicijs:dicit igit: Epula
ti eſtis ſuꝑ terrã. hoc ẽ in pñti vita:ſʒ eſurietis poſtea: ſic pʒ
de diuite epulone qᷣ poſit᷑ in toꝛmentis guttã aque non po
tuit ĩpetrãe:Luc.xvj. pEt i luxurijſ enutriſij coꝛda vra.i
illis delectando: ⁊ bñ de luxuria loquit poſt gulaz. qꝛ mini⸗
ſtrat ſibi mãm:qꝛ ſemen ẽ de ſupfluo alimenti.ij.de aia.
q¶ In die occiſiois. hic ʒ incutit terroꝛẽ crudhelib⸗ 7 mali
gnis:qui ex diuitijs ſuis ⁊ potentia mouẽt pſecutionem iu⸗
ſtis:eo ꝙ ſt diſſiles eis ſm ꝙ dicit᷑ ſapᷣ.ij.in pſona eoꝛũ: Cir
cuueniam ergo iuſtũ:qm iutilis ẽ nobiſ ⁊c᷑.iõ diẽ: q ¶ J
die occiſionis ⁊c᷑. i.tpe pᷣmitiue ecclie:in qͥ fideles ducebant᷑
ad iudicia:⁊ occidebant ſine ſui reſiſtentia:⁊ ſic ponit hᷣ ſin⸗
gulare ꝓp plurali cũ dicit: r ¶ Occidiſtis iuſtü.i. iuſtoſ:qð
ſrequẽter fit in ſcriptura.Aliq aũt exponũt hoc de occiſio/
ne chꝛiſti: qui dẽ iuſ antono matice:qꝛ non ſolum ẽ iuſtus
loꝛmalit:ſʒ et effectiue alios laſtilicado:ner reſiſtit ſuis occi
ſoꝛibꝰ cũ tamẽ poſſet reſiſtẽ. s Patiẽtes igit. Lonſequẽt᷑

mus. k

ↄſolat iuſtos ne in tribulatiõib deficiãt:⁊ pꝛimo induz;

eos ad patientiã: 2 ad reuerentiã dei:ibi Añ oia. Circa
Ppmum dicit: s ¶ Patientes igit eſtote frẽs. in tribula
toibꝰ. s¶Uſq; ad aduẽ dñi.qui reddʒ vobis mercedẽ
laboꝛis vr̃i.Et ponit exemplũ.d. t ¶ Ecce agricola ex
bectat.viſq; ad tẽ

pus pebitum.
v (Waiie erdl.
laboꝛẽ ĩ culta ere

tũ dñi. Eccẽ agricola expe/
ctat pᷣcioſũ fructũ t᷑re:patiẽt

. v. S ſue. x ¶ Donec
fere donec accip iar tepoꝛa accipiat tẽpoꝛane
neu ⁊ ſerotinum. NHatietes uʒ. i pmitiuũ fru
igit eſtote ⁊ vos ⁊ ↄfirmate ctu. terra. n. pꝛo⸗
coꝛda vr̃a: qm̃ adueni dñi 2mniſſiõis de q loq

tur reddit dupli
cẽ fructũ in anno
ſ. in apli ⁊ ſeptẽ/
bꝛi. y ¶ Patiẽ.
igẽ eſtote. rpetitõ
eſt pᷣmiſſe ſnie ad
maioꝛẽ ĩpꝛeſſioeʒ

appꝛopinqbit. Nolitẽ inge
miſcẽ frẽs i alterutꝝ:ũᷣt non
iudicemi.Eccè iudex aàñ ia
nuã aſſiſtit. Exèmplũ acci
pite frẽs exit᷑ mali èt lõgãi⸗

mitatr èt laboꝛis t patictie ʒ Nolite igemi
ꝓphẽtas:q locuti ſt᷑ in noĩe ſcere frẽs in alter
domini. Ecce beatificamuſ rr⸗pinakrteinu⸗
eoſ qůi ſuſtinuerunt. Suͤffe is ortate alteß

rentiam iob audiſtis: èt fi/
nem domini vidiſtis:quo/

niam miſericoꝛs eſt domi frẽs cũ mr̃e vidẽ/

mi „ Aßfj Smnia tes cruciatũ pmũ
nuſ miſeratoꝛ. An onnts inuicẽ ſe hoꝛtabz
auteʒ fratres mei nolite iu/ tur foꝛtij moꝛi. ij.
rare:neq; per celuʒ neqʒ; p Macha. vj.
LUM a ¶ Ut non iudi
cemini.i.cõdẽne/

mini:ſi ꝑ mutuã querelã ad luctum frã amini p ĩpatiẽ
eiũ nte ianuã aſſiſtit.
iandũ:⁊ induẽ ad hꝰ

tiã. b ex. ſ.chꝛiſt. c
ad vos roboꝛandũ velocit᷑ vel pᷣmiane
exemplũ ſcõꝛum dicens: d ¶Mremblui accipite frẽs.
exit mali.ſ.q'tum ad maluʒ pene ⁊ nõ culpe:qꝛ pᷣcioſa
eſt in ↄſpectu dñi moꝛs ſcõꝝ eius:pſal.cxy. e E 5
ganimitatis. in expectatione ꝓmiſſi. f = laboꝛis. ;
tidiani. g ¶ Et patietie.iĩ aduerſitate. h ¶ IPꝛophe⸗
tas.vobis datos in exemplũ ad talia ſuſtinenduʒ.
i ¶ Qui locuti ſũt in noie dñi.ↄſtant ↄtẽptis pſecutiõi
b' qs ꝓpter hoc paſſi ſi:ſic pʒ de michea acharia eſaia
hieremia ⁊ plurib' alijs. Ecce btificam eos.i.btõs dici
Ouiſuſinaerur ialalerde⸗ patient:et diẽ
duo notabilia exẽpla.d. I ¶ Sufferentia iob audiſtiſ.
q exemplar patientie dat eſt vobis. m ¶ Et finẽ dñi

vigdiſtis.qꝛ in ſua paſſione ſuſtinuit doloꝛẽ acerbiſſimũ

patientiſſime:⁊ dicit vidiſtis:qꝛ multi adhuc viuebant

qqui paſſionem dñi nr̃i ieſu chꝛiſti viderant: n ¶ Am

miſericoꝛs ẽ dñſ.in affectu ⁊ miſeratoꝛ ĩ effectu.Ex ma

xia eni dei miſericoꝛdia ꝓceſſit ꝙ daret nobis filisx ſuũn
i redẽptionis nr̃e pciuʒ ⁊ ſoꝛtitudis exemplũ. o An
te oia. Hic ↄñter induẽ fideles ad dei reuerentiã:⁊ hoc

in qtuoꝛ:pmo in iuramenti deuitatõe:aꝛꝰ in feruẽti de/-

uotoõe:ibi Triſtat᷑ aũt.ʒ in ſacr̃i ſuſceptione:ibi Infir-
mat.A in ꝓximi coꝛꝛectõe:ibi Frẽs mei. Circa pᷣmũ di
cit: o ¶ Ante oia frẽs nolite iurare.i.nõ pᷣponat iura

mentũ oibus vbis vr̃is pmiſſis:hoc dẽ ad remouẽdũ

erroꝛẽ illoꝝ qͥ dixerũt iuramtũ eẽ frequẽtãdũ: eo ꝙ dẽ

Deut. x. Onʒ deũ tuũ timebiſ.⁊ illi ſoli ſeruies:ipᷣiq; ad
herebis:iurabiſq; in nomie illius.ꝓpter qð dixerunt ꝙ

frequentatio iuramenti facit ad reuerentiã dei:a ſic eſt

utrũ ad foꝛtit᷑ to-
lerandum:ſic ſex

Er öd

dauͤtdieo
cblinbocb⸗
nlicgͤue
alimmnliͤ
leniendum n
nitati:aſice
ramentdei
ſo gnertni
ſbueniocie,.
mi jnn to i⸗
gult cben ind

l bvenitp iu

cmitiind ind

(yertusdelin-

lbtinteſtimo
günſelie cuin
todeülincl
iceaworn inau

üörclvorinan

mgMsdiuinytpe

li tor dei
plotenie ,
beli li ce

MWanhr Jun
xpopgenrura

nſee llciu
ſepzggiaramen⸗
iirn

fniicaluin z

inereſariun al
Nfirmetoezfltat
rlic itelligelacſt
uctoꝛitibiducnt
deuter x in tal
Nicai umndi

inomi oll ti
niolorß

.

Mrvindengerdn
ichtmid vornn.
1Früſamon
Mononnpr
N
feguetiintriecn
noltiiuriorepe
lucgdeinuen
oin pobiz i a

9

unsoiuiris f

net orici den
ohiumeli.
daltenetinſ
rſhii
ſacſo naise
. Mimie
llrzſin
ſilinibe
i (en⸗ ſie
ultüſt.
lepitc
len mnmeeſe

deſcit
in fuln
enfüini
ctennn
Krkile
War
Udcbinn
,

ösde alo⸗
e uncul
Emminanme

chrnnn
i“ (ctönteſte

* olri
Lereföntiſd
A. ilares l
sNns hin
Pyforite aler
Urüadforni to
mdomeſeſg
föci nie⸗
Wanccüi
nnuiciſehont
wrſouinet
“ Dehr
mini i cotir
un figmmnipinrti
rlanui ſiit.
lndizicias
mmpli ahi fi⸗

nöolpeehco
ia.
G
ſim. Cch
Auliaſutnnden
ſani yinisb gluni
nihen atmi ii
iiun os 001
uuns Munr N.
nn hull il
7 (t fmidſi
bꝛigcaviſni
tiadhucpiuken.
darant 1
cꝛiefinn inn
enmmni N
ei mmi l 4
ie i in de
ni Alanniin
ino hronti i
Kdiad in
nnailitenſ

3

V. ¶ Jacobi. Oſola peri Ciyſ.

exercẽda. Sed hoc pʒ falſuʒ p dictũ chꝛiſti:Matth̊.v.
Ego aũt dico vobis nõ iurare oio ⁊c.⁊ ꝑ dictũ btĩ ia⸗
cobi in hoc loco:hoc ẽt pʒ per rõem:qꝛ illud qð nõ reqᷣ
rit᷑ niſi ad ſubueniẽdũ defectui:nõ eſt ꝑ ſe appetẽdũ ſeu
frequẽtandũ:ſic pʒ de medicina q̃ nõ querit᷑ niſi ad ſub

ficia que offerebant᷑ deo ꝓ pctis offerebant᷑ ꝑ manũ ſacerdo
tis. n ¶Et oꝛate p inuicẽ.nã ↄfeſſoꝛ tenet᷑ oꝛare ꝓ ↄfiten
te:⁊ ecouerſo. o ¶ Multum.n. Hic ↄñter declarat qodã
Ocqm.ſ.ꝙ oꝛo ſit magne efficacie:qꝛ dixerat ꝙ valet õ triſti⸗
ciam ⁊ ad dei reuerentiam in ſacr̃oꝛum pceptione:iõ dicit:
Multü.n. valet deß⸗
catio iuſti.nã econtra

ueniendum infir
mitati:⁊ ſic ẽ de

iuramento: quia terrã neqʒ aliðᷣ qdᷣcũq; iura dʒ:qm̃ q ↄuerti fecerit pctõ de iniuſto dẽ Eccl.xx
auer keniſt mẽtũ. Sit aut ſermo veſter rem ab erroꝛe vie ſue: ſaluã⸗ noe perioſ lausi
Eſt eſt:nõ nõ:ũᷣt nõ ſub iudi pcoꝛzis. p ( Al

bit aiam e a moꝛte:et ope/

. E X ſidua.nã vna de codi
rit multitudieʒ pctõꝝ.

ctui:qͥ vnꝰ ho nõ

5 8 „ ‚R⸗ Q —+
credit alteri in à cio dẽcidatis. Triſtat᷑ autẽ tõib que faciũt oꝛoeʒ

caſu ſbuenit᷑ p iu aliquis veſtꝝ:dꝛet eqͥ aio ⁊ lic epla bti iacobi apli ſp exaudibileʒ ẽ ꝙ ſit
ramtũ:in qͥ indu pſallat. Infirmàt᷑ ꝗs in vob pſeuerans. Alie ver
enias deiin⸗ iqcat pbytoſ ecclie:? oꝛẽt (Sequit᷑ argumẽtũ in epla,ʒ ousg ſit pia ? ſe.
fallibil in teſtino. MWucat pbytol ecclie:⁊ c 8 q(Heliaſ hõ erat ſi
nüũ in ſe: ſiẽ cũ ig ſup eũ:vngeteſ eũ oleo ĩn u Petri maz. mmiilis nobis paſſibil.
rat ꝑ deũ vl in ali mine dñi.Et oꝛo ſidei ſalua ſcipulos ſaluatoꝛis nã timoꝛe moꝛtis fu⸗
eucer in ea v bit infirmũ: et alleuiabit eũ DR iuicti toto oꝛbe diff gee⸗ Deis ie bel. in.
U F ſii 1☛R „2 . 4 £ .
tas dinia: pr pce- dñs:et ſi in pctis ſit remittẽt ſos et pegrinos ĩ hoc neozauit vt no glur

ſeclo mõſtrat: ⁊ pᷣterite vite

ei. Confitemini ergo alter⸗ en 5pp̃terite vite
penitẽ ſuadet:⁊ iĩ nouã vitã

lũ ꝗͥ thꝛon dei ẽ Sontitenum
utrũ pcta vra: et oꝛate ꝓ in/

vl p terrã:qꝛ ſca*

iij. Re. 8 (S
P terrã.ſ.iſrl:naʒ ppt᷑

gezs ed en uicẽ yt ſaluemĩ. Můltum pꝓficẽ tota cũ ſolicitudie ex⸗ ſnolicia nanab ſitt
re vo pcreaturaz eni palet depcatio iuſti aſſi hoꝛtat᷑ ſimõ petr ſil iohis vaba iaue⸗ A
hm ſe e illicituʒ. · Quãa. Heliàs homo erat ſi- ꝓuicie galilee vico bethſai⸗ rurſum oꝛa. ⁊ ce. de.
ſic pʒ ꝙ iuramen mMilis nob paſſibil: et oone da frat andree apli. pluuiꝗ iij. Reg. xviij.
ne an ꝛauit vt nõ plueret ſp ter· ¶ Explicit argumentũ. v C c nen det
ũ niſi iĩ 1.J. g & tii . . .
7neceſſarium ad a: no pluit annos tes et Incpit etI uerẽtiã in fraina coꝛꝰ
ↄfirmatõeʒ vitat mẽſes ſex. Et r. urſt uz oꝛauit apli pꝛima. 8 ICaplm. I. rectõe:q ẽ acy dilectõ
⁊ ſic ĩtelligẽda eft ⁊ celũ dedit pluuiaʒ:⁊ terra/ Etruũſ apls ieſu xpi nis pximi:⁊ pↄns oꝛ
Aeroras zauer degit fructũ ſuũ. Frès mei: gelectis aduènis diſ mar ai diertsem 7
Deuterr. Fmndu ſiquis ex vob errauerit a berſioõiſ pönti gala y Sia

. . O. iquis ex vobis
tie capadocie aſie ⁊ rins er

fidei vł moꝝ. y( Et

ↄuertexit qꝗs eũ.ᷣ ab in
Per noĩa deoꝝ extraneoꝛum non iurabis.qꝛ ꝑ ea non figelitate ad fidẽ vel a vicijs ad vtutes. ʒ Saluabit aiaʒ
e: Wnzd veritas. hoc.n.ptinet ad ifidelitatem ⁊c̃.
a

ẽꝑ nomẽ dei ⁊ ñ
p noia idoloꝝ:ſʒ
ꝙ dẽ Exo.xxiiij.

