is nomẽ ebieſũ.i.ſalua

ſalute ppli a pctis:qꝛ nullus põt ſaluare a pctis niſi de.
d G Pocattod 77
tũ factũ ẽ ⁊ c. Hic äl
ad cerniſicatonez PMariet aũt filiũ: et vocabiſ
nie fulei adduck nomen eius ieſu. IJpſe èni
um ppheticũ: vñ laluuʒ faciet populuũ ſuum
iſa ſüt verba eug a pclis eoꝛu. Hoc auũt to/
geliſte ſcribent:ꝛ n tũ fcm̃ ẽ vt adipleret᷑ qðᷣ diy
angeli loquentis: ctũ ẽ a dño p ꝓphaʒ dicẽtẽ
Uolebat eni oſtẽ⸗ Eece bgo i voheht 6
dere in hoc cõoplte Ecce vgo i vto hebi ? pa-
tã eẽ pphetiã:eſa. riet filiũ ẽt vocabit᷑ nomen
ſeqt: e ¶ Et vo- L

cabitur nomẽ eemanuel ⁊c l. Per h oñdit᷑ veritas dei
tatis ⁊ humanitatis in xpo:pus eni erat nobiſcũ deus
p eẽntia:potentiã ⁊ pñtiaʒ:ſilr erat ꝑ graʒ nobiſcũ qntũ
ad ſcõs pꝛes:& li nobiſcũ ipoꝛtat h̊ ſpalẽ vnionẽ: q cã ẽ
ꝑ nf̃e humanitat aſſũptionẽ. ſ ¶ Exurgẽs aũt a ſom
no. Hic ponit᷑ ipſioſeph certificatio ꝑ efectũ: dqa exur
ges a ſono certificat᷑ de virginitate marie ad mandatũ
ageli. g Snt iugẽ ſuã.taq; dñaʒ ſuã ei obſeqo/⸗
ſe miſtrando. b Et non cognoſcebat eã.qð exponũt
aliq de cognitiõe faciei dicentes:ꝙ ex pñtia chꝛiſti ĩ vio
virginis tanta erat claritas in ed facie ꝙ ioſeph nõ po/⸗
terat eã cognoſcẽ:ſicut dẽ de claritate faciei moyſi ex cõ
ſoꝛtio ſᷣmonis dñi:qꝛ nõ poterãt itendẽ in eaʒ ſilij irł:
vt hꝛ.ij. coꝛi.iij. Alit᷑ exponit hiero.de cognitioe carnal
9 copule:qꝛ cũ ea vouerat virginitatẽ: vt dictũ ẽ.ſequit᷑
lhadiamal (e pepit filiũ ⁊c . Ex h loco dixit eluidi hitic
eaet, aria ſz a ioſeph nõ ſit cognita añ partuũ chriſti: tñ
, poſt e partũ ab eo cognita fuit ⁊ alios filios pepit: qð

rit ⁊c ergo poſt ꝑtũ cognouit. Itẽ ex hqð ſbdit᷑:
mogenitũ.qꝛ pmogenit᷑nõ dẽ niſi reſpectu alioꝝ filioꝝ
2 genitoꝝ . Hoc ẽt cõfirmat᷑ qꝛ ioh̊.ij legit᷑ xpᷣm fratres
habuiſſe:ſʒ hoc nõ valet qꝛ dictũ eſt maria ⁊ ioſeph v/⸗
ginitatẽ vouerãt. Itẽ btã virgo fuiſſet igratiſſima:ſi tã/
to ac tali filio non fuiſſet ↄteta. Itẽ ioſeph qᷣ d ſacxſce
leratiſſim a pᷣſũptuoſiſſim fuiſſet ſi templum ſpirituſ/
. ſancti ⁊ ſpeciale habitaculũ dei violare ac polluere pꝛe⸗
ſũpſiſſet. Ad pꝛimũ ergo dicendum ꝙ hec dictio donec
aliquãdo ſigniſicat tẽpus determinatũ:quo trãſacto fit
aliqd:ſicut dẽ: Iſte nõ comedit donec eſſet hoꝛa ſexta.
hoc ẽ intelligendũ ꝙ completa ſexta comedit:a ſic nõ ac
cipit h. Alio mõ accipit ꝓ ſemꝑ:ſicut i pᷣſ.hĩ de chꝛiſto
ea dextrij meij donec pona ũmico.t.ſca. pe. tuoꝝ
Noνο☛ ſic itelligeò , qn ümici ey erũt poſiti ſb pedib' ei
tpe iudicij: ꝙ tẽ dimittat ſedẽ ad oxtesã pꝛis imo eina-
liter ſedebit.⁊ hoc modo accipit᷑ hic:donec:cũ dĩ:Non
cognoſcebat eã donec ⁊c᷑. Ad ſcòm dicẽdũ ꝙ xpᷣs bdmo⸗
genitx fil virginis dẽ nõ qꝛ alij fuerunt poſt ipſu:ſed qa
nulluʒ peperit ante eũ:⁊ hoc mõ accipiebat᷑ in lege vbi
pᷣcipiebat ꝙ pᷣmogenitus deo offerret᷑: ⁊ſi aliqua mlier
pariebat vnicum tanqᷓ; pꝛimogenitũ offerebat ullũ Ad
tertiũ dicendũ ꝙ i euangelio fratres xpᷣi noiant cognati
ep germani:qꝛ de eadẽ cognatide ſic abꝛaaʒ ⁊ loth dicũ
tur fratrej:Geñ.xiij.vbi dr Ne ſit iurgiũ i me ⁊ te:frẽs
eni ſum.a tñ loth erat nepoj e:⁊ ſic patet pꝛopoſituzʒ.
In capitulo pꝛimo vbi dicitur in poſtilſa: Sʒ iſtud

((¶ Rdditio.

arguit ex hoc qð dicit hic: Nõ cogſcebatsã donec pepe

peccatoꝛej qͥ per peni
ed emanuel:qð ẽ int᷑tatuʒ cantur ſicut ibi: lon
nobiſcuʒ de. Exuͤrgẽs ãůt
ioſeph a ſomno fe ſiẽ pᷣce/
pit ei angel dñi: èt accepit
coniugẽ ſuã:et nn cogno/
ſcebat eã donec pepit flliũ
ſuũ pꝛimogenitum: ⁊ vo-
cauit nomen eius eſum.

pctoꝛes.ſ.ad pniam:

nerat.

7

nõ vẽit efficacit ſᷣm ſufficientiã tm̃ vt ẽ manifeſtũ Itẽ at/

tendendũ ꝙ peccatrices ingenealogia chꝛiſti nominate ſũt
huiuſmodi.ſ.finaliter penitentes.fuerũt eni i peccato ſatis
famoſe ⁊ deinde ad iuſticiaʒ couerſe:ſic ꝙ de eaꝝ iuſticia fi
nali ronabilit ſit pumẽdũ qð ſic pʒ: Naʒ thamar cuʒ eſſet
chananea:ſilr ⁊ raab idolatꝛe fuert.vñ eaꝝ natoejĩ ſe criptu
ris ſacrij ſepe ð idolata rephẽdũt:vt ĩ q;płribloc ſacre ſcri

pture repit. Ruth moabites ex gnẽ rephẽdit᷑ ĩ ſcriptura:vt

Ententia hieronymi ſane intellecta non videtur ĩ
pꝛobari rationabiliter per obiectiones poſtillato
ris. Ad cuius intellectum attendẽdũ ꝙ peccatoꝛe)
poſſunt intelligi dupliciter.ſ.peccatoꝛes finaliter ⸗⸗
ipenitẽtes.de qbin p̃ſ. Deficiant peccatoꝛes a terra ⁊c. vel

tentiam in fine iuſtifi
veni vocare iuſtoj ſʒ

matth.ix.ca. ⁊ de hij/
lodqᷣt᷑ hiero. cuʒ dicit:
Qui pꝑpꝑ pctoꝛes ve
at.l. pꝑ petoꝛes fi/
nalit᷑ penitentes: pꝓpit
tales eni chꝛiſt tm ve
nit ſm efficaciam: nõ
aut ꝑp pctõꝛes finali
ter ipeitẽtes ꝑp quos

pʒ. Berſabee fuit notoꝛie adultera.De iuſtificatõe ãt raab

⁊ ruth ſat pʒ iĩ poſtilla:de iuſtificatõe aũt thamar pʒ Geñ.
xxxviij.ca.eo ꝙ poſt e condemnationẽ ꝑ iudaʒ fuit ab ea
iuſtificata:ex quo pꝛeſumi debet eius innocentia. Similii

de berſabee iuſticia ſatis habet᷑.iij. Regũ.j.ca.vbi ſuper ſuc-

ceſſionem ſalomonis in regno poſt dauid ipſa dicebat re⸗

gl:q 5ſucce

q̃ p peccatrices:⁊ ↄñter iuſte fuerũt ↄuenient ponuntur in

.

genealogia ſaluatoꝛis:q vt pctoꝛej iuſtificaret venerat.In
nõnt hiero.dic Nullã ſcãʒ mlierẽ poſitã ĩi genealogia xpi
no. n. dixit nullã iuſtã mulierẽ qꝛ pᷣdcẽ qtuoꝛ iuſte fuerũt:lʒ

ſcẽ nõ debuiſſet dici ſaltẽ ĩ vita ipᷣarũ ꝑpꝑ pctã pᷣcedentia: ⁊

ſic verba hiero.ſũt ſane intelligẽda:qua ſniam vẽ tenẽ amk/
bꝛoſius ſuꝑ lucã:vbi de iſta mã tractãs dic: Ne puderet ec

eleſiã ex pctoꝛib ogregari:cũ dñs de pctoꝛib nalceret᷑.Ex qͥ

pʒ rñſio ad obiectoões poſtillato⸗.Na qð obicit pᷣ de ill o

regib/qᷣ fuerũt ſplati a genealogia xpᷣi ppꝑ pctĩ ioꝛã qui mi
ſcuit ſe filie ipijſſime ieſabel:illud no fac ad ppoſitũ. lam
ioꝛã nõ penituit de illo pctõ vl ſaltẽ nõ legit᷑ penituiſſe: nec
hẽ aliq̃ rõ:vñ tal pnia pᷣſumat᷑:vñ merito filij ioꝛã vſq; ad
q̃rtã gnãtionẽ ð genealogia xpᷣi tollũt᷑ qͥ ñ veit ad ſaluãdoj

efficaciter pctõꝛes ipenitentes:vt dictũ eſt:ſecus aũt de mu

lieribus iuſtis ſupꝛadict.Qõ aũt obijcit ? de matre xpᷣiq̃

Ran in eiuj genealogia ⁊c᷑.nõ facit ad ꝓpoſitũ. Hiero.eni
oquit᷑ de mulierib quas ponit euangeliſta in hac genealo

gia voluntarie.ſ.ꝙ potuiſſet omittere eas ⁊ nullã de eis fa
cẽ mẽtionẽ:ſic omiſit noĩare ſaraʒ ⁊ rebeccã ⁊ hmõi: ex q̊
omiſſiõe nlluj ðfectoccurreret i hac genealogia:qꝛ ſufficẽt
expᷣſſio viroꝝ tm̃:ſec'eſt ð vᷣgie glioſa:cuiexpᷣſſa noĩatõ fu
it neceſſaria. No.n.xpᷣs deſcèdit a ðð niſi ꝑ mr̃eʒ glioſã nõ
aũt ꝑ ioſeph.Qð aũt vlterp obijcit ð raab ⁊ ruth nihł faẽ
3 hiero.imo ꝓ eo: pbat.n.ipᷣaꝝ fialeʒ iuſticiã:ex qͥ nõ ↄclu
dit᷑ qn ppeccatcej fuiſſẽt put maifeſte fuer̃t:qð mãaifeſte faẽ
ad ſniaʒ hiero.oↄfirmãdãa vt dʒ ẽ. Rõ aãt aſſignata ꝑ poſtil/
latoꝛẽ circa noiatõeʒ haꝝ mlieꝝ ñ vr valẽ. dic.n. ꝙ iſte mu
liereſ h expᷣſſe fuer̃t vir ex qbↄceper̃t occaſiõalr ſeu accñł

et eſſent ille ipᷣa pctõꝛes: hoc eſft
dicere ꝙ niſi ſalomon ſuccederet iudicaret᷑ Berſabee adul
tera a popoulo:vt ibidẽ exponit᷑:vnde a ſenſu ↄtrario:qa
ſalomon ſucceſſit ſeqt mr̃eʒ purgatã ab illo pctõ. vñ tales

ℳ „ *
A re or rS

ee e St,

— . *

2

Enangelium

ziuncte ⁊c᷑.q̃ qdẽ rõ ex duobꝰvidet᷑ inſufficiẽs. Pꝛimo quia

oc eſt oino imꝑtinẽs ppoſito.Nihil.n.videt᷑ facẽ ad rõeʒ

genealogie ꝙ occaſionalit ſeu accidẽtalr vel ex intẽtiõe:ſeu

p ſe vir ⁊ vxoꝛ ↄiungãt.Scðòo nã lya pma vxoꝛ iacob ex qꝗᷓ
chꝛiſt' deſcẽdit occaſionalr ⁊ p̃ter intetũ ſeu accidẽtalr ſuit
ↄiũcta ipᷣi iacob ſicut thamar ipᷣi iude:ſic pʒ Geñ.xxxviij.
ca. ⁊ tñ nõ noĩiat᷑ expꝛeſſe ſic illa.Excuſatio aũt poſtillato⸗
de hoc qð ↄdicit hiero.nõ videt᷑ ſufficiens.pꝰ qꝛ quis liceat
aliqͥ mõ ſentire ↄꝛia eoꝝ q̃ ꝓferunt a ſanciĩ doctoꝛib: ꝓut
pʒ ex auẽte aug ·p ipᷣm allegata:nõ tñ expedit pᷣſerti vbi eo
rũ dicta poſſent rõnabilłr ſaluari:vnde in talibꝰ hʒ locũ ſẽ
tẽtia apli.j. coꝛi.vj.ca. Oia mihi licẽt ſʒ nõ oĩa expediũt.ꝙ
aũt nõ expediat nec ſit oĩno ſecuꝝ hiero.⁊ ſimilib' ſcis do/
ctoꝛibeccleſie ĩ exponib' ſacre ſcripture pdicẽ ſail pʒ in de-

n cretis in ca. decretales di.xx. vbi hi ꝙ diuinaꝝ ſcripturaꝝ

tractatoꝛes in ſacraꝝ ſcripturaꝝ ꝓpoſitioib romais pon/

tificib pᷣponũt᷑.ꝙ aũt hiero: ſit de nũero taliu ſatij ẽ diuul
gatũ in ecclia dei ⁊ hẽ in decred di.xiiij.ca.Sãcta romana.
vbi int opuſcula ſcõꝝ patrũ q̃ in ecclia catholica recipiunt᷑
fit expꝛeſſa mentio de opuſcul bti hiero. ñ ↄdicẽ talibꝰ lIʒ
nõ ſit hereticũ poſſet tñ dici ipiũ.Eſt.n.ð donũ pietatis ſʒ
qð donũ ſacti ſũt honoꝛãdi:nec ẽ Zdicendũ ſcripturis eoʒꝝ
ſlueſ int intellecte ſiue nõ:vbi nõ inueniũt᷑ fidẽ alqd aſſe/
rere:vt pʒ ꝑ aug..in ſcõo de doctria chꝛiſtiana ꝓut allegat᷑:
⁊ ĩ ſca ſcde.q.cxxi.artd pᷣ in rñſiõe ad ſtiũ argumẽtum.
In eodẽ ca.vbi dicit᷑ ĩ poſtilla:q;ꝛ ioſepyh⁊ maxia fuerũt
ex eadem tribu. AI2 ltio àn
Irca genealogiaʒ a mattheo traditam:nõ ſolũ in
fideliu ſeu hereticoꝝ vehemẽs murmuratio ſʒ ⁊
ideliũ nõ modica admiratio cõſurgit. Illi eniʒ te
merarie calũniantes:iſti vero timoꝛoſe admirantes freqnt᷑
querũt:cuʒ intẽtio euãgeliſte in hmõi genealogia circa h
pncipalit verſet᷑:vt chꝛiſtũ ex dauid ⁊ abꝛaã ſᷣm carnẽ oſcẽ/⸗
dentẽ oñdat quo de hoc per deſcenſuʒ ioſeph virum marie

ab ipſis dauid ⁊ abꝛaã nos inſtruere itendit.Alienũ eni a

fide totalr eſt chꝛiſtũ ex ſemine ioſeph deſcendiſſe. Uñ ſtãt
ſiml ꝙ btã virgo nõ deſcẽdiſſet a dauid:⁊ ꝑ ↄñs nec chꝛiſt
⁊ tamẽ ioſeph de ipᷣo deſcẽderat:que quidẽ qᷓſtio in glo.oꝛ/
dinaria mouet᷑ vbi ſic:qͥd ad xpᷣʒʒ generatio ex dauid dedu
cta ad ioſeph cũ xp̃s nõ ex ſemine ioſeph: Cui qͥdẽ q̃ſtioni
glo. ſic rñder: No ẽ . vtoꝛ lerũ
in gnãtionibꝰ t iõ non ꝑ mariã ſʒ ꝑ ioſeph inducit᷑
cũ de vna ⁊ eadẽ ioſeph ⁊ maria tribu fuerunt. Unde ⁊ eã
quaſi ꝓpinquã cogebat᷑ accipere ĩ vxoꝛeʒ ne tribus in aliaʒ
ſe confunderet. Unde ẽt ſimł tanqᷓ; de vna ſtirpe ꝓfitebant᷑
in bethleẽ cũ ſingli in ſuas pꝛofitebant᷑ ciuitatej:hec in glo.

matth̊.j.E t ideʒ in alia glo Luce.iij.ſub alijs vbis: quã ſẽ/

tentiã ſequit᷑ poſtillatoꝛ ⁊ ceteri expoſitoꝛes l̃ales quos vi/-
di in hac mã.Sʒ hij nõ obſtãtib qm̃ nõ ceſſat aiuʒ ꝓpulſa
re.qð eni Hint donii in glo ꝓ hac rñſioe.ſ.nõ eſſe aſſuetũ ĩ
ſcripturij oꝛdinẽ mlieru texere: nõ videtur ſtare ꝓpter ſn
oꝝ iſrł ⁊ ſpãlit ieſſe iniponit mulieres.ſ.ſarma ⁊ abigail a
qbꝰoñter ſuã texit genealogiã:vt ibidẽ pʒ.ꝛ naʒ dato ꝙ h
nõ eſſet aſſuetũ in ſcripturis:vt glo dic:h hẽret locũ vbi ꝑ
parẽtes maſculos tm̃ generatio poſſet deduci vſq; ad illuʒ
q genealogigari ĩtẽdit᷑:qð ẽ cõe ceteris hõib:ſʒ vbi genealo
giat talis ꝗͥ parentẽ maſculũ nõ hũit:vt ẽ ſol'chꝛiſtꝛoſue⸗
1 772 be ca malleſta ꝛin
faciendi neceſſitas igr̃ vꝛgebat:vt mulier ĩ logia illi
texeret᷑ cu gnãtio ſm carnẽ nõ poterat deduci niſi p mulie
rẽ. In ꝓpa eniʒ materia poſſet oſtendi ꝙ euangeliſta pᷣter/
miſit cõeʒ oꝛdinẽ obſᷣuare ꝑp ſingularitatẽ excellẽtie chꝛiſti
Nã cetere genealogie iſacra ſcriptura tradite ↄſueuerũt iti/
tulari ab illo a qͥ oꝛiginẽ òducũt:ñ aũt ab illo ĩ quẽ iminũ

ſeu finẽ accipiũt. Uñ Geñ.xxxvj. he ſũt generatoes eſau:⁊

Numeri.iij. he ſũt gnãtiones aarõ ⁊c᷑. In quibutitult

gnãtiõis a pᷣmis parentib' accipiunt᷑: nõ aũt ab vltimo
ĩ quẽ iminant᷑:quã ↄſuetudinẽ ſi euangeliſta obfuaſſet

poti dixiſſet liber gnãtiõis dauid vł abꝛae i liber gnã/

tionis ieſu xp̃i:ſʒ talẽ cõſuetudinẽ obſuare non curauit
pp excellẽtia ſingulareʒ ipᷣxpᷣi:pari mõ no debuiſſz cu
rare de obſuatioe ↄſuetudinis ĩ nõ texendo oꝛdinẽ mu⸗
lieꝝ :⁊ hoc ꝑp excellentiã dignitatis matr xpᷣi:nec valʒ
dicẽ ꝙ in genealogijs allegatis nõ itẽdebat᷑ accedè ad ali
quẽ vnũ pᷣncipale:ſʒ ſolũ multiplicationẽ a pᷣmo paren
te deſcendentẽ oñdere.Naʒ Ruth vlti vbi dauid pᷣnci-
paliter itẽdit᷑ genealogięari:nõ ititulat᷑ genealogia a da
uid quẽ itendit:ſʒ a phares a qͥ iĩtendit:dic eiʒ he ſũt ge/
neratões phares ⁊c̃. ʒꝰ naʒ ſicut deduxit euãgeliſta gene
alogiã vſq; ad ioſeph viꝝ marie potuiſſet deducẽ vſq;
ad ioachi patrẽ marie:vt dicẽdo barpãthera genuit io
achĩ pꝛeʒ marie deq̃ natus ẽ ieſus ⁊c.Nõ eniĩ minus co/
ſuetũ eſt ĩ genealogijs itroducẽ patreʒ tal femie qᷓ; intro/
ducẽ talis femie viꝝ. Uñn etſi vtrũq; ſit inſuetũ ꝑ pᷣmuʒ
tñ fieret rect᷑ deſeeſtus ad chꝛiſtũ:p ſecũdũ aũt minime.
OQð ẽt ſcõo cõtinet᷑ ĩ go.ſ.ꝙ ioſeph ⁊ maꝛia de eadẽ tri
bu fuerãt:⁊ iõ eã q̃ſi ꝓpinquã cogebat᷑ accipere ne tbuʒ
ĩ aliã ſe cõfũderet nõ i fecit queſtiõi ꝑp duo. Pꝛi dqa
hec aſſertio videt᷑ eẽ de genẽ apocryphoꝝ q̃ ĩ ſacra ſcri
ptura illlʒ hñt fũdamẽtũ. Uñ ⁊ talia eadẽ facilitate cõ
temnũt᷑ qͥ appꝛobant᷑ iuxta docinã hiero.v.naʒ poſito
ꝙ maria eſſet eiuſdeʒ tribꝰ cũ ioſeph: ex hoc nõ ſeque/
ret᷑ iaʒ deſcẽdiſſe a dauid. Trib' eni iuda diuidit᷑ ĩ mł-

tas familias pᷣter familiaʒ dauid. Deſcẽdentes eni de a
r fratre phares ſut de tribu iuda:nõ tñ deſcẽdũt a da/

uid. Simixr cũ ieſſe hũit młtoj filios ⁊ filias pᷣter dauid

ↄtigere potuit ab illis młtos deſcẽdẽ qͥ qdẽ nõ ſolũ eẽnt

de tribu iuda:ſʒ ẽt ð failia ieſſe ⁊ bethelãitaꝝ:⁊ tñ tale
nõ deſcẽdẽnt ꝑ dauid. Cũ igf illa lex q iubet accipẽ ꝓpĩ
quã ñ cogit accipe ppiquaã e dẽ faile:ſʒ ſuffic ꝙ ſit ꝓpĩ
qtas i eadẽ tbu:ne hẽditas vnv tribꝰi aliã traſeat:vt pʒ
ad lr̃aʒ Numeri vltũ.Jõ ex hac ꝓpiĩdtate quã glo vult
introducere non habemneceſſariũ ꝙ maria deſcendat
a dauid:ſʒ ſolũ ꝙ ſit de tribu iuda:ex qno non hẽret in
tentũ. Qð aũt ʒ cõtinetur ĩ glo.ſ.ꝙ ſiml in bethleẽ am
bo coniuges ꝓfitebant:ex quo vult cõcludere ꝙ vterq;
eſſet de familia dauid:non viderur valere pꝛopter duo
Pꝛimo naʒ ſᷣm magr̃m hiſtoꝛiaꝝ dubium ẽ ad litterã
an mulieres pꝛofiteri tenebant in illa deſcriptione de q̃ᷓ
agr Luẽ.ij. an ſolũ viri. Unde nõ habetur efficax argu/
mentum de hoc ꝙ beata virgo ꝓfiteret᷑ i bethleẽ:ſʒ ꝙ io
ſeph poꝛtans ſecũ coniugeʒ vt obſequiũ partus ei a pꝛo
pinquante neceſſitate ĩpenderet pꝛofitebatur. Cõfirma/
tur autẽ opinio illa q tenet ꝙ ſolũ viri ꝓfiteri tenebat᷑
b illud matthei xvij. vbi agit de ſolutõe tributi pꝑ xpᷣm:

Ii eni apparet mãifeſtẽ ꝙ tm̃ capita domoꝝ ſeu failia

ruʒ cenſu ceſari tribuebãt ⁊ non alij de familia ſeu do
mo. Uñ ꝓ petro tm ꝗ caput alioꝝ erat ſolui mandauit
tbutũ no ꝓ alijsmplis:vt hi in glo.ibideʒ.? nã dato ꝙ;
btã vᷣgo teneret ꝓfiteri in bethleẽ:ex hoc ñ ſeqt ipaʒ de/⸗
ſcẽdiſſe a dauid. Nã potuit deſcẽdẽ ð ieſſe qͥ erat bethe/
lãitan p alios filio ippieſſe pᷣi ðð ⁊ ſic tenẽt ibidẽ ꝓfite
ri ſiẽ ⁊ ioſeph:ñ tñ ex h ꝙ a ðð deſcẽdẽt: Queſtioigr pᷣ
fata minſufficiẽi ſoluta fmanẽ vꝛ ⁊ ſic admiratõ pᷣdcã
i ſuo ſtat vigoẽ: maioꝛuʒ tñ ſẽꝑ reuerẽtia ſalua doctoꝛũ
ſeu expoſitoꝝ. Uliiv hᷣ aliqd eẽ dicenò:ad c' euidẽtiã
pᷣſupponẽda ſũt q̃dã vᷣa gnãlia.deide ſhiũgẽde ſũt aliq̃

cõcluſiones ad poſitũ. Pꝛi pᷣſupponit᷑ ꝙ fil ꝓput i bo

nis pinis ſuccedit triplr poſſet dici.pꝰpᷣm vam gnãtõeʒ
nãlẽ ſᷣm quã filius plerũq; ſuccccdit pꝛi nõ ſolũi bonis

naturalibcoꝛpoꝛis:vt bona ↄplexione ſeu habitudine

Xer

cõeʒ ppli eſtimatoeʒ illi dẽ fili
filiũ parit quẽ nõ ex marito hũit:reputat᷑ tñ in pplo ſiñ

MWatthei

to: pali ꝓut legit Geñ. vj. de gigãtibꝰ q potẽtes viros

ſechz genuerũt. i.magnos i coꝛpoꝛe ⁊ robuſtos:ſʒ ẽt ĩ bo

nis aie vt in vtutib'qñq; ſᷣm nãlẽ inclinatõeʒ filij ſucce⸗.

dqũt ſuis genitoꝛib' ꝓut aptitudinem ad certas vtutes
aliq hñt a nã ſaltẽ ʒ aptitudinẽ ⁊ inchoatõeʒ:vt ĩ pꝛi

ma ſcde.q.lxiij. articlo p'i coꝛpe.q. Uñ caſſiodoꝛ i qdã
Fla: laudahi vẽa ſuã ſᷣuat oꝛiginẽ ⁊ fidelr poſter tra

lit qᷓ iſe goſa trãſmiſſione ꝓmeruit. Ad qð facit illud

ZJoh.viij.ca. Si filij abꝛae eſtis ⁊c. Secũdo dẽ filo alicu

lus ẽt ille quẽ nõ genuit nãlit: ſ. tm̃ ſᷣm famãa publicaʒ 2
qð ↄtingit cũ vxoꝛ alic

Igictione ſui mariti filꝰ: qui ꝗdẽ fil: Iʒ in boiſ ſupꝛadi

liũ aſſupt:q qdẽ filtali pꝛi bʒ

ctij nõ hẽat nãlit ſuccedẽ tali ficto pꝛi: ſuccedit tñ ciuilr:
nõ ſol i bonis mioꝛib foꝛtune:vt in diuicijs:ſʒ ẽt ĩ no⸗
bilitate ſeu claritudie qͥ maioꝛa ſũt ſeu mag deſiderabi

lia bõa ſaltẽ ad magnaios qᷓ; diuitie. hõies.n. hꝰmodi

pp honoꝛej ⁊ generij claritudies obſuãda iacturã in ce
teris reb foꝛtue barianeevt in pᷣma ſcde.q.ij. arti. ar⸗
guẽdo. Pec aũt ſucce
etudinẽ patet qᷓ dictãt: vt ille qͥ ꝓ filio legittimo alicu

FSm famã publicã hẽ dʒ ſibi ſuccedẽ ĩ genen nobilitate ⁊

huiuſmõi.ertio dẽ fil alicui' ẽt ille q neutro pᷣdcõx
modoꝝ deſcẽdit:ſʒ ꝑ legalẽ adoptionẽ tm̃ ẽ ab aliqᷣ ĩ fi-
Krcecke ſaltẽ i minoꝛibꝰ
rebus foꝛtune:vt i diuitis put iura volunt cõia.Que

qdẽ tres ſucceſſioes ſeu filiatõeʒ ſupꝛadcẽ qñq; ↄcurrũt

in eadẽ pſona:qñq; in ibus diſtinctis:vt ſatis pʒ. Scòo

ſupponit᷑ ꝙ filiatio ſᷣm verã gnãtionẽ nãlẽ ſpãlit᷑ cũ a re

motis parentib ꝓ longã parentelle lineã ſucceſſiuã in tẽ
oꝝ ãtiqᷓ diurnitate ðſcẽdit a nemie ẽ ifallibilr cosſcibi
is niſi ꝑ dinã reuelationẽ ſeu ſacrã ſcipturaʒ dinit tra/
ditã.hoc inductiue ꝓbat᷑: Nã ꝙ alidqs ſit filiꝰalicubbᷣm

vaʒ gnãtionẽ nãlẽ ꝑ experiẽtiã ſenſualẽ: qᷓ ꝓpe ſingłria

—

cognoſcũt hii nõ pot niſi foꝛte a parentibꝰ:vtputa a ma
tre q̃ de hoc poſſet certioꝛẽ noticiã hĩe:cũ ceteri hoĩes ⁊
ẽt pat certã noticiã experimẽtalẽ de hcõii nõ hñt. Ma
ter vero etſi certã noticiã experimẽtalẽ de filio ſuo: cuõ
patris ſit ᷣm verã gnãtionẽ hẽat:nõ tñ talẽ noticiã ð vi
ro ſuo nec de ſeipᷣa:⁊ multomin de antiqs paꝛentibꝰvi

ri ſui nec ſuis ꝑ lineã parentele aſcẽdendo ꝑ experientiã

hẽre põt.Pari igr rone ↄſtat ꝙ apud neminẽ põt eẽ ex/

.

perimẽtal cognitio de aliqͥ vtruʒ deſcẽdat a certo fmo/

to ꝓgenitoꝛe mõ pᷣdcõ. Fama aũt publica ſeu cõis eſti

5*

matio ppli qntũcũq; ſine ↄdictoe in pplo ſit extẽſa ĩfal/

libilẽ cognitionẽ no cauſat:ſimilr nec teſtej vl legitima
documẽta ſeu inſtra:cũ oia h'modi ſint fallibilia:vt fre
qnter:pʒ ⁊ ct in ſacris hiſtoꝛijs teſtiũ fallacia nõnũq; re⸗

pit᷑.p cronicas ẽt antiquoꝝ q in ſaci ſcriptur nõ ſũt in

ſerte:noticia hmòi ĩfallibilis hꝛi ñ pot:cũ taliũ certitu/⸗
do certitudinẽ q̃ ꝑ famã publicã hẽ nõ excedit:vt ẽ mãi
feſtũ.Silr nec ꝑ aliquã verã ſciẽtiã nãlẽ ſeu liberalẽ ar/
tẽ hoc ẽ cognoſcibile:ut pʒ intuenti: Neſtat ꝙ hoc tm̃

ſit cosſcibile ꝑ dinã reuelatõeʒ ſʒ quã pphe: vt ait gre.

qñq; ð pito:qñqʒ ð futo vaticinat: Et iſto mõ mo yſes
ð noe ꝓphare cenſet ð q dic genuiſſe trej filioj ⁊ hmõi.

Fertio pſuppõit ꝙ vt alidj ſit filr alterꝰßm coeʒ eſtima

tionẽ ⁊ fama public tm:vl ſᷣm adoptoem legalẽ. hb pot

alr cognoſci ꝙ ꝑ dinã reuelationẽ pbat᷑. lã ꝑ teftej ido

neos vł legitima documẽta vł cronicas antiqᷣʒ autẽti⸗

cas. talis filiatio ſufficient᷑ põt ꝓbari:vt de ſe pʒ Quar

to pᷣſuppoit᷑ miraculoꝝ dei:qdã ſunt ad fidei ↄfirma

y

nẽ ⁊ talia debẽt eſſe mãifeſta. Alia vo ſũt miracula qᷓ

nõ p ſui maifeſtationẽ:ſʒ ꝑ fidẽ hñt᷑:⁊ iſta debẽt eſſe oc-

culta:vt fides eoꝝ mag ſit meritoꝛia:vtẽ ſacr̃m altar
⁊ vgis ptus:Ueritas iſtipᷣſuppoſiti pʒ in itia ꝑte.q.29.

ucceſſio ꝑ iura cõia ſeu cõeʒ gẽtiũ coſu

articlo pin rñſioe ad ſcõʒ arg. Pis pᷣſuppoſitis pma ↄclu
ſio ſit iſta. ꝙ chꝛiſt put ex pᷣnoſticis pphaꝝ: hẽ:habuit eſſe
fildauid ⁊ abꝛaʒ ſʒ vaʒ generationẽ nalẽ:⁊ ſic ↄuẽienj ſuit
hypꝑ ſacra euãgelicaꝝ docenaꝝ traditioem teſtificari. Dꝛia

P) ꝓbat᷑ nã ð ꝓmiſſioe ſcã abꝛae:Geñ.xxij.c.legit᷑: Bñdicẽ

tur in ſemie tuo oẽs gentes ire.qð expoit aplus ad Gal.iij
ca. In ſemie ꝗͥ ẽ xpᷣs.In pᷣſ.aũt de pmiſſione fcã dauid dẽ:
De fructu vẽtitui ponã ſup ſedẽ tuã.q vba mãtifeſte deno⸗
tant verã filiationẽ nãleʒ. Ille.n.q ſm famã publicã tm h/
modi fil reputat᷑ alicubᷣ.nõ vere dẽ de ſemie epnec de fru⸗
ctu ventris ſui:vt ẽ mãifeſtũ. Et ide ẽt ẽ ꝙ cũ ex tali filiatõe
in laudabili vena filij parẽtib' in vtutib ſuccedũt: vt ĩ pp⸗
ſuppoſito dictũ ẽ: iccirco pncipales virtutes regie q de ipſo
dauid legunt᷑ atibuebant᷑ ꝓphetie q̃ſi p modũ ſucceſſionis
deberi chꝛiſto: De daujiꝗ eni legit fuiſe in oĩb vijs ſuij pꝛu

dentẽ ſeu ſapientẽ.j. Ru. xvij. Simili ꝙ fuit faciẽs iudici

um ⁊ iuſticiaʒ oĩ pplo.ij.Regũ.viij. Que quidẽ vᷣtutes qſi
p modu germiarie ſucceſſiõis pᷣdicãt᷑ a hieremia chꝛiſto cõ
uẽire. Unde hige. xxiij. ca. Suſcitabo dauid germẽ iuſtũ
⁊ regnabit rex ⁊ ſapiens erit: ⁊ facit iudiciũ ⁊ iuſticiã in ira
Unde lʒ altioꝛi ⁊ excellentioꝛi modo chꝛiſtus habuit virtu
tes ꝙ; dauid ⁊ ceteri ſancti: vt in tertia ꝑte.q.vij.art in
rñſiõe ad ſcõʒ arg. Nec ipᷣe chꝛiſto per ſucceſſionẽ a dauid
debebant᷑:pꝛeſerti cũ multi ꝓgenitoꝛes nõ eiuſdeʒ laudabi/

litatis inter dauid a chꝛiſtũ interfuerũt: Denotat᷑ tñ p pꝛo⸗

hetã in verbis pᷣdict ꝙ chꝛiſto ẽt ptinebat ſucceſſio in ta⸗
k virtutibus ſʒ verã gnãtionẽ nalẽ humanã inqntũ erat
ex vero ⁊ ꝓpꝛio germine ipſius dauid pꝛout in pᷣmo pᷣſup⸗
poſito fuit tactũ. Secũda pars cõcluſionis probatur: Naʒ
illa q in vaticinijs pphetarũ inueniunt᷑ tradita de chꝛiſto ĩ
euangelijs ꝓ maioꝛi ⁊ pꝛincipali pte impleta eſſe explicant᷑
Math.j. Ut adipleretur qð ſcriptũ eſt ꝑp ꝓpham ⁊c̃. Et ſic
de qplimis q̃ in pꝛoceſſu euangelioꝝ ſimilibꝰ legunt᷑. Con/
To ſcoa ꝙ chꝛiſtum ßᷣm veram generationẽ naturaleʒ a
dauid ⁊ abꝛaam deſcẽdiſſe ſufficienter traditur qntuʒ ad fi
delium infoꝛmationẽ ſpectat per mattheũ in pꝛimo titulo
ſui euangelij dicentẽ: Liber generationis ieſu chꝛiſti filij da
uid filij abꝛaã. Et ſi de genealogia xpᷣi nihil amplo tradidiſ

ſet ꝓbatur: Nã ex ſolis iſtis verbis manifeſte aſſerit euãge/⸗

liſta chꝛiſtũ a dauid ⁊ abꝛaaʒ deſcendiſſe ꝑ veraʒ gnãtioneʒ

nãlẽ: ſʒ talis aſſertio ẽ ſufficiẽs teſtioniũ apud fideles ad h

oñdendu et ſi nihil ampli de hoc declaraſſet. Igf̃ cõcluſio
vera:ↄſeqntia de ſe pʒ:⁊ aſſũptũ ꝓ pma pte ꝓbat᷑: Na eſto
ꝙ filb dici poſſet ẽt ille ꝗ tm̃ ſᷣm fama publicã vlł legitimã
adoptionẽ ẽ fil:vt ĩ p pᷣſuppoſito nunq tñ ab aliqͤ dꝛ gene
rari qͥ ſm famã vl adoptionẽ ſit ei fil:łʒ eni pai dicat᷑ ̃m
curã: etatẽ:ſeu genitura ⁊ hmoi ⁊ p ↄñs filtanq ei coꝛꝛe-
latiu:gnãre tñ ſeu gnãtio nõ eodẽ mõ equocat᷑. Cũ igr̃ diẽ
Liber gnãtionis ieſu chꝛiſti.mãifeſte loqt᷑ de genealogia q̃ ẽ
p viã gnãtiois:nõ aũt de illa q ſjm fama vlł adoptioneʒ tm̃
dẽ. Talis eni filiatio nõ ꝑ gnãtionẽ:ſʒ ꝑ aliũ modũ ꝓcedit.
Secũda vera ps aſſũpti ꝓbat᷑:Nã apð fideles euãgelia xpᷣ
recipiẽtes fidelr filiatio pᷣdcã ꝑ illa vba tituli ↄpꝛobat. Nã
ſi hoc nõ eſſet verũ:nec titulus ille veritatẽ cõtinẽt qð abſit

a fideliũ coꝛdibꝰcogitare:cũ ſʒ aug. Si vnũ ſalſuʒ in ſacra

ſcriptura eẽt repertũ tota eius auctoꝛitas ifirmaret᷑. Apud
infideles aũt qui euangeliũ negant vel de ſui veritate dubi

tant:nec tota genealogia ſeq̃ns ſufficit ad hoc eis pbandũ.

Tales a fide alieni verbis euãgeliſtarũ non pᷣſtant fidem ⁊
ideo totaʒ illã lineam negabunt:niſi foꝛte hebꝛei qui aucto
ritate veteris teſtamenti aliquaʒ partẽ genealogie matthei
habent recipere:ſcʒ vſq; coꝛobabel vel aliud ⁊ huiuſmodi:
nõ vltra cũ apud eos de ceteris hiſtoꝛia auctẽtica nõ hẽat᷑.
Sic igr̃ tota genealogia pꝑ extẽſionẽ in euangelijs tradita ñ

ſufficit ad ↄuincẽdoĩfidelejð hqð xpᷣs a dauid deſcendit:
⁊ ſiꝑ ioachĩ ⁊ mariã fieret ſcenſus.vñ apluj.ij.ad timo.j.

¶Euangelium

bibet genealogijs intendere: vbi gloſa dicit: , ifideles ha

ebant genealogias quibus narratur chꝛiſtuʒ deſcendiſſe
a dauid. vnde ſicut apud talej non ſufficit illa narratio in

17

euangelüs cõtenta de genealogia chꝛiſti qntũcunq; extenſa
tradat᷑ ad verã generationẽ nàlem ep onñdendam: ſic apud
fideles ſola verba tituli ſufficiũt ad hoc fundandũ:q̃ qdem
rõ includit᷑ in verbis aug .S fauſtũ manicheũ volẽtẽ ꝓba-
re chꝛiſtũ nõ eſſe filiũ dauid cũ nõ eſſet ↄcepr'ex ioſeph ad
quẽ ſeriẽ gnãtiois mattheu) ꝓducit:vbi aug.ſic ait: Sic 5

noj credimꝰ ẽt mariã fuiſſe in cognatone dauid:qꝛ ſcriptu

ris credini:q̃ vtrũq; dicũt. ſ chꝛiſtũ ex ſemie dauid eẽ jm
carnẽ ⁊ eꝰ matrẽ mariã virginẽ eſſe: Hec ille.Si tñ q̃ratur
qᷓ ſit vtilitas ſeu neceſſitas tradendi taʒ extenſa genealogiã

„ 4„½

vbi ſolus pm' titulus ſufficit. Ad hoc rũdet᷑ ꝑ ſequẽtẽ itiaz
ↄcluſionẽ. Tertia ↄcluſio ꝙ ↄueniẽg fuit: vt xpᷣs ct ſmm pu

blicã famã ⁊ coeʒ ppli eſtimationẽ dauid deſcẽderet: 2 h
ↄſonat antiqͥ ꝓphetie traditõnibꝰ. Pꝛima ps ꝓbat᷑: naʒ

—

h' fuit ↄueniẽs duplr. p'ad fidelium ĩ cõi xpᷣm illo tpe reci

pientiũ inſtructionẽ:⁊ ad cõfutationẽ infigeliũ chꝛiſtũ nõ

rcipiẽtiũ. pmũ pʒ ſic: nã ꝓut in ſcõa ſcõe.q.ſ. ar. vij.iĩ rñſiõe
iij. ar. hẽtur: Cognitio fidei in hoib'oportuit vt ab impfcõ

4

ad pfectũ ꝓcederet:⁊ iõ chꝛiſt fuit pᷣus cognit ſbᷣ rõne ſal-

uatoꝛis in cõi ẽt apud electos qᷓ; cogſceret eſſe de z hõ. In p
ma eni vocatione aploꝝ Joh.j. ãdreas dicebat: Inuenim
meſſiã.i. chꝛiſtũ: ſʒ poſtea chꝛiſto itrogante: oj quẽ me eẽ
dicitis:petrus rñdit: Tu es fii dei. math.xvj.ca. Ex qᷣ vi
det᷑ ꝙ pꝛius ſequebant᷑ ipᷣm tanq chꝛiſtũ anq cognoſcerẽt
eb deitatẽ. VUltero ẽt tanq; min plene infoꝛmat de fide ſue
deitatis eiſdẽ diccbat apoſtoł: Tãto tpꝑe vobiſcũ ſũ ⁊ nõ co

Suiſtis me. Johᷣ.xiiij. ca. Similr ⁊ pari rone pus chꝛiſt fuit

cognitr tanꝙ filius ioſeph qᷓ; cosſceret eſſe ſine pꝛe in iris: ñ
enĩ ſolũ apud emulos q ipᷣm ſpꝑnentes dicebãt: None filius
fabꝛi ẽ. matth.xiij. ca.ſed ẽt apud ſimplices diſcipulos ⁊ co
gnatos cõit filꝰ ioſeph reputabat᷑ anꝙ; myſteriũ vginitatis
eſſet diuulgatũ. In taliũ eni ꝑſona euangeliſta dicebat: Nõ

ℳ

cogucrũt parẽtes e Luc.ij.ca. Unde no ſolũ ſimpliceſ:ſeu pʒ. Foꝛti lſciendu
de ceteris ꝗͥ regnũ dei igrabani: cũ igr ſucceſſio in regia

idiote ꝓut apli fuerũt in pncipio:ſʒẽt nathanael qͥᷣ ſm glo.
peritiſſimſcripturarũ erat cũ audiuit a philippo: Johãꝗ.j.
Quẽ ſcripſit moyſes in lege ⁊ ꝓphis inuenim ieſũ filiũ io
En nagçareth: nõ fuit admirat de hoc . chꝛiſt eſſet fil
ioſeph:ſz de hꝙ a nacareth eẽt: cũ ð bethleẽ ſpe
ſias. Et qð magis attetione dignũ ẽ: ꝙ ipᷣa eadẽ btã vgo hu

ius myſterij diuini ſup oẽs cõſcia iſtum modum loquendi
obßuabat. d. Ego ⁊ pat tuus dolẽtes qrebam te. Luce.ij. c.
Ex à ſeqᷣt ꝙ ad inſtructionẽ fideliũ i coi qͥ chꝛiſtũ venientẽ

in mũdo receperũt ↄueniẽs moduj ſuit vt eis pntaret᷑ pꝛiuj

ſp rõne regis.iſ.meſſie filij dauid ſine reuelatioe myſterij di

tatis ⁊ vᷣginitatis matij qᷓ; ꝙ eis a pncipio oĩa iſta archana
reuelarent᷑:ſic enĩ ꝓceſſeꝛũt ab iĩperfecto ad pfectũ qͥ ẽ moq

hõibyi cõi maxime connãlis. Secũdũ bat: Na ſi chꝛiſt
ſᷣm verã gnãtionẽ nãlem tm̃ a dauid deſcẽdiſſet:⁊ non ſᷣm

famã publicã ? cõeʒ ppli eſtimationẽ: hoc nõ ſufficẽt ad re⸗

—

futandos infideles pᷣcipue hebꝛeos q ex illa ſtirpe tm̃ ſalue

oꝛeʒ ſpectabant:vt auẽtes ſacre ſcripture teſtant᷑: ⁊ chꝛiſt
eos exhoꝛtãdo dicebat: Scrutami ſcripturas: Joh.v. ca.
UVnge ſic eũ rõnabilit᷑ ignoꝛaſſent a dauid deſcẽdiſſe pᷣſerti
cũ cõis fama ⁊ ppli eſtimatio hoc nõ teſtaret᷑ redderent᷑ ex-
cuſabiles. Nõ eni ipᷣi tenebant᷑ cosſcẽ veraz gnãtionẽ nãleʒ

chꝛiſti m quã a dauid deſcẽdit. Lal eni icosᷣſcibilis eſt ni

ſi ꝑ diuinã reuelationẽ:vt in ſecũdo ſuppoſito fuit oſtenſuz
Diuina tamẽ ſcriptura intẽdit eos iexcuſabiles reddere.vñ
glo. ſuper illud matth.ij. Ubi ẽ qͥ natus. Cõfuſio iudeoꝝ ẽ
vt chꝛiſti natiuitatẽ a gentilib diſcãt:⁊ ſi nõ credũt iexcuſa
biles ſũt: hec in glo. Cõueniẽs igit᷑ modus fuit vt etiã xpũs
ſm publicã famã a dauid deſcẽderʒ:⁊ ſic ipᷣm refutates ſal
tẽ ſb rõne ſaluatoꝛij ſpectati ĩ cõi recipere iexcuſabiles eẽnt

ſpectabat meſ⸗/

ctis.

cuũda vero

q ẽ itentũ Scda vero pars ↄcluſiõis pbat: Nã ꝓphe

moduũ ſucceſſioij ipᷣius dauid chꝛiſio regiã dignitatẽ
attribuebãt: Eſa.ix.ca. Sup ſoliũ dauid ⁊ ſuꝑ regnum
ꝛõ ſedebit. Que quidẽ verba ⁊ ſilia:lʒ nõ de ſede ſeu re
gno tpali pncipalr intelligant ꝓut vba Eſa. ðnotãt ibi-
dẽ dicentis:Sedebit ineternũ:nec eni ↄcedendũ ẽ qi re
gno tpali dauitico ieconias a q̊ chꝛiſ delcẽdit habuit
ſucceſſoꝛẽ pphᷣante hier.xxij. de ipo ieconia: Non erit

de ſemie epꝗ ſedeat ſup thꝛonũ dauid: cũ hoc tñ ſtat ꝗ;

ßʒ intellectũ mur neipalt ſeu figuratiuũ quẽ totᷣ ppls
in cõi pncipalr intẽdebat de regia dignitate ẽt tpali que
chꝛiſto debebat᷑ ꝑ ſucceſſioneʒ dauid talia verba intelli⸗
gunt: p qð ſignificabat᷑ ſucceſſio ipᷣius chꝛiſti hois i regs

vniuerſali ſupꝛa oẽz creaturã:iuxta illud: Data ẽ mibhi

oĩs ptãs ĩ ce.⁊ in ter. Math.xxviij.Rõ aũt huböͤfigura

tiue locutionis:ſeu duplicis intellect talis eſt: Nã ſicẽ no

ſtra cognitio de ĩpfecto ad pfectũ nãliter ꝓcedit: vt ac
ctum eſt:ſic eodẽ mõ nãle eſt nobis ex cognitõe coꝛpali-

um in ſpũaliũ cognitionẽ deuenire. Inuiſibilia eni dia

creatura whdi ea q; facta ſũt intellecta ↄſpiciunt: ad
olũ hʒ locũ i punj nãlibus:ſʒ et in ſupnã⸗

Ro.j. Qõ nõ :ſz et in
libus:vt in myſterijs eccleſie pᷣcipue in ſacramẽt᷑ qbus
ſaẽ inuiſibilia ꝑ ſigna viſibilia tradunt᷑:⁊ iõ ex diuia pᷣÿ⸗
oꝛdin atiõe vt pplus de ſenſibilib ad iſenſibilia connãali

moõ reduceret᷑ xpᷣm quẽ ↄſtituit heredẽ vniuerſoꝝ ẽt in

regia dignitate tpali legittimũ ip̃ius dauid ſucceſſoꝛem

fecit:ſic vt ius hereditarium iĩ ipo regno eideʒ ptineret

ex tali ſucceſſione: quaʒ quidẽ ſucceſſionẽ tpalem ↄtẽ⸗

peranei chꝛiſti diliget attendebant: vt teſtat ſacra hiſto

ria. Nã apli ꝗᷣ fuerũt ſup ceteros de miſterijs chꝛiſti e⸗

5„

rudit ẽt poſt reſurrectionẽ qñ iazʒ ipᷣius glia erat eij ma⸗

gis manifeſtata ab eo qᷓrebat: Si iĩ hoc tpe reſtitutuies
regnũ iſrl. Acil.j. Qð intelligit ad lr̃am de regno tpali

credentes talẽ reſtitutionẽ ad xpᷣm ꝑtinuiſſe: nec chꝛiſt

ꝓtunc iſtũ intellecrũ figurariuũ ſeu min pncipaleʒ ab

cis excluſit expꝛeſſe: vt ibide; pʒ. Foꝛtius ergo ciendũ ẽ

—

dignitate tẽpoꝛali ad illũ ẽt qͥ ſm famã publicã eſt fil
ptinet:vt in pᷣmo pᷣſi uppoſito nõ ad illũ ti qͥ ſᷣm veraʒ
gnãtionẽ nãlẽ tmimõ deſcendit:ſeqtur ꝙ ꝓphete teſtan-

tes ipm foꝛe legittimũ ſucceſſoꝛeʒ in regno dauid tẽpo/
rali oñter pᷣmonſtrabant ipᷣm ſᷣm famã publicaʒ a da-
uid deſcenſux qò ẽ intẽtũ. Quarta concluſio ꝙ pdict᷑

deſcẽſus chꝛiſti a dauid ſᷣm publicã famã ⁊ cõem popli
eſtimationẽ qntũ ad contempoꝛaneos ꝑtinebat ſi ufficiẽ

ter tradit p mattheũ euangeliſtã:cuʒ dᷣ: Abꝛaam genu

it Iaac ⁊c. Et ↄueniẽtip ioſeph ꝙᷓ ſi ꝑ ſolã virginẽ gli

oſaʒ hꝰmõi deſcenſus traderet. Pꝛima pꝑs ↄcluſiois pꝛo

7

bat᷑: Nã oẽs cõtẽpoꝛanei chꝛiſtlerrepr Panctſ imis qb⸗

liuʒ ioſeph⁊ fama publica hoc teſtabat: vt pʒ exi.

Qui qᷣdeʒ ioſeph de directo genealoi?at᷑ a dauid p
mattheũ: vt 2 is lra. Igr pma pꝑs cocluſiois vera. Se-

ꝙ cõtempoꝛanei chꝛiſti reputarent chꝛiſtũno deſcẽndẽ
a ioſeph:⁊ ↄñter credere virgineʒ glioſam nõ legittime

chꝛiſtũ cõcepiſſe vel myſteriũ virginitatis eſſet ſtati eis

reuelandũ:quoꝛũ pmum eſſet falſiſſimũ ⁊ derogatiuũ
honoꝛi ipᷣius btẽ virginis:q vt ab infamia ſuſpicionis
eſſet imunis diuia pᷣoꝛdinatioe fuit deſpõſata:vt ſancti
doctoꝛes tradũt. Secũdũ vero eſſet ẽt ↄ dictamen er
dem diuine pᷣoꝛdinatiõis qᷓ virginitatẽ matris cxcertij

ronibus:vt dictũ ẽ voluit eẽ occultã: ⁊ ſic ſecũda ps cõ/
cluſionis vera. Quinta cõcluſio ꝙ ↄuẽiens ſuit vt xpi

genealogia nõ tm ſᷣm pꝛedictas filiatiões:ſed etiam ſᷣm

ant xpm eẽ fi
az di

cuũda vero ꝓbatur: na ſi talis deſcẽſus ſʒ publicã ſama
p virginẽ glioſa declararet ꝛ non ꝑ ioſeph opoꝛtuiſſet

rn

filiationẽ legalẽ.ſ.ſᷣm adoptionẽ traderet᷑:vt Lucatra⸗
dit i ʒ caplo ꝓbatur: Naʒ vt doctoꝛes dicũt ꝓut poſtil
latoꝛ Luc.iij.tractat:lʒ omes ſapientes hebꝛeoꝝ ↄcoꝛdi
ter tenerẽt chꝛiſtuʒ deſcenſurũ eſſe a dauid:aliqᷣ tñ eoꝝ
opin abant᷑ ipᷣm deſcẽdere ab eo ꝑ nathã eius filiũ ado⸗/
tiuũ ꝓpter excellentiaʒ ſcitatis ꝓphetie: alij vero ꝑ
Hio moneʒ ppꝑ dignitatẽ regiam ⁊ excellẽtiam ſapientie.
Scðm veritatẽ aũt vt oino tolleret᷑ errandi occaſio per
vrrunq; deſcendit: pꝑ ſalomonẽ.ſ.ſm lineã nãlis gnãtio
nis:p nathã vero ſᷣm lineã adoptiois legalis.natha eiʒ
filius adoptiu fuit dauid. vnde ↄuenient lucas ſeqtur
lineã adoptiuã ꝑ nathã ⁊ quoſda alios: vt nobis oſten/
dat ꝙ ẽt Fʒ linea adoptiois chꝛiſt a dauid ðſcẽdit:iccir
co notat᷑ pꝛetermiſit hverbũ genuit:⁊ loco e vtit hoc
verbo fuit. Sexta ocluſio ꝙ generatio chꝛiſti vera a da
uid ꝑ vgineʒ glioſam deſcẽdens cũ expꝛeſſione virgini/
tatis archane q̃ntuʒ ad fideles fide diuulgata certifican
dos ptinʒ ſufficient tradit᷑ ꝑ matth.j. Nã i pᷣdicto caplo
poſt ỹÿ matthe/ ſe expediuit de genealogia chꝛiſti ſũma⸗
rie in 'ti: z ↄñter in ſinglri ꝑ extenſã ſucceſſionẽ: quaʒ
ſucceſſionẽ in tres q̃terdenas ex certis cauſis myſtice in
tellect diuiſit: put in gloſa oꝛdinaria ſufficiẽt tradit᷑ ſta
ti ißam mãʒ generatiois chꝛiſti q̃ſi alio mõ reſumẽs ſb/
dit:chꝛiſti aũt gnãtio ſic erat: Cu eſſʒ oſpõſata mat᷑ ieſu
maria ioſeph anqꝙ; ↄuenirẽt iuẽta ẽ in vtero hñs ð ſpũ/
ſãcto.vbi mãaifeſte tradit vitatẽ gnãtiois chꝛiſti quaʒ a
dauid deſcẽdiſſe ĩ titlo pᷣmiſerat ꝑ mariã virginẽ:no ex
virili ſemine ſʒ ſpũſſancti inſpiratioe pceſſiſſe:cũ q etiã
oñdit eſ vᷣginitatem occultã eſſe illis tpib niſi cui deuj
ex cã voluit reuelare ſicut ioſeph.Colligit᷑ ̊ ex pᷣmiſſis
ꝙ deſcẽſus chꝛiſti a dauid ⁊ abꝛaã in euãgelio qᷣdrupli
citer tradit᷑. Naʒ aut ſᷣm verã gnãtionẽ nalẽ:⁊ hoc ſum
marie qntũ ſufficit ad certificado fideles ĩ cõi ð ipletio
ne ꝓmiſſionũ q̃ pꝛib fuerũt facte:⁊ hoc duplłr iqꝛ aut
ſine myſterij virginitatᷣ reuelatione:⁊ ſic ĩ titulo pᷣmat⸗
thei ꝓut in ſcòa cõcluſione:aut cũ declaratone vginita
tis ſicut ibi:Gnãtio aũt chꝛiſti ⁊c. matth.j.ꝓut in ſexta
cõcluſione:aut ſᷣm publicã eſtimatioeʒ: vhoc extẽſe ꝑ
ſingla deſcẽdẽdo ⁊ aſcẽdendo:qð ſufficit ⁊ redrit᷑ ad cer
tificãdo chꝛiſti cõtẽpoꝛaneos ð hoc ꝙ chꝛiſt fuerat le
gittim ſucceſſoꝛ ipᷣius dauid:hoc duplicit:qꝛ aut ſcõm
lineã nalis gnãtiois publice eſtimatã ꝑ ſalomonẽ quaʒ
matthe tradit ꝓut in qrta ↄcluſiõe:aut ſcòʒ lineã ado/
ptiuã: ⁊ ſic luc.iij. ꝓut ĩ qͥnta ↄcluſiõe. Qui qͥdẽ q̃dru/
plex oſcẽſ ĩ xpᷣo ↄcurrit:ꝓut traditio euãgelica narrat
fidelr:⁊ hec ad murmurationes pfidoꝝ ↄpmẽdaj ⁊ ad
miratiões tollẽdas fideliũ i pᷣdictis ſuffutiãt ſᷣm lr̃alẽ ex-
poſitionẽ:omiſſis tñ q;plimis alijs i hac materia a do⸗
ctoꝛib traditis q̃ ad myſticam ꝑtinent declarationem.
