quia ⁊ Matthe publicanfuit qͥ tñ iudeus fuit natione:vñ
euãgeliũ ſuum ſcripſit hebꝛaice:ſcom dicit bear hiero
npymus in ꝓlogo ſup Mattheũ. p ¶ Dec illis audientil
Poſtq deſcripta ẽ vocatio ęachei:hic oñter ponit᷑ remotio
dubij qð pᷣmo remouet᷑ verbo:ſecũdo facto:ibi Et his dicti
pꝛecedebat. Circa pᷣmum ſciẽdum ꝙ iudei ⁊ etiã apoſtoli de
regno chꝛiſti carnaliter ſentiebat an ei' aſcenſionem creden
tes eũ in regno dauid tempoꝛaliter regnatuꝝ:vñ act.j.peti

erũt a chꝛiſto:Domine ſi in tempoꝛe hoc reſtitues regnum

iſrael. vnde ? filij ebedei credẽtes eum ſic regnatuꝝ petiert
ꝙ vn ad dexterã ſuam ⁊ ali ad ſiniſtram ſederet:⁊ ideo qꝛ

appꝛopinquabat chꝛiſtus verſus hierlm:credebãt eum ſub

limanduz cito in regẽ in regia ciuitate:⁊ hoc ẽ qð dicitur:
eſſet pꝛope hierlm ⁊ qꝛ exiſtimarẽt.falſo tamen.

a (Foꝙ

dit:⁊ excepit illũ gaudens q

Stans aüut cache di ciamini duʒ venio. Qiuͦes
ieſum:Eccẽ dimidiũ bono

gociat eẽt. Venit aut pᷣmꝰ
dicẽs:Dñie:mna tua deceʒ

ſalẽ:⁊ qꝛ exiſtimarẽt ꝙ con

tilis:qꝛ oẽs iudei natoe de ſtirpe abꝛae deſcẽderaͤt. Jdẽ vide J

noꝛum operũ. b

nues iſti ſunt iudei qui ꝓ maioꝛi parte in odium chꝛiſti
ſunt firmati. c ¶ Et miſerunt legationẽ poſt illũ dicẽ

r ¶ Qeconfeſtim regnum dei manikteſtaret. ⁊ vocatur h
regnũ dei regnũ ipſius dauid. vñ ⁊.j.palip.xxix. Sedit
ſalomon ſuper ſolium domini in regem ꝓ dauid patre
ſuo ⁊c. ⁊ iõ ad hanc falſam eſtimationẽ remouẽdam ꝓ

ponit parabolam ad oſtẽdẽdum ꝙ in pmo aduẽtu ñ ve

nerat ad regnãdũ
e tẽpoꝛaliter: ſz ma
Dihyxit ergo:Hõ quᷣidã no. is ad patiẽdum

2 in ſecundo ad
ulentu reuertetur
ad iudicanduʒ ſi
cut rex excellen⸗
tiſſimus:tunc re
gnum ſuum om
nibus manifeſta

bilis abiſt ĩ regionẽ longin
quã accipe ſibi regnũ:ẽt re
5 bcatis aũt decem
ſuis ſuis:dẽdit eis decem
mnas:⁊ ait ad illos:MNẽego

aut ei oderãt eũ:èt miſerüt s ¶ Bomo qdaʒ
legationẽ p illũ dicentes: nobilis. i. chꝛiſtuj

Nolumꝰ hũc regnare ſup
nos. Et factũ eſt ut rediret
accepto regno: ⁊ iÜſſit vo t¶ Aböt in regi

cari huos ꝗb dedit pecu/ onẽ longinquaʒ.
niã: ut ſciret quãtũ qſq; ne ·i. ad celuʒ empy

reum ꝑ ſuaʒ aſce
ſonem d Ac
“ an⸗ eeʒ cipere ſibi regnũ.
mnas acquiſiuit:Et ait illi ſuper oꝛdines an
Euge bone fue qꝛi moͤdi erum. 3 Et
co ſuiſti fidelis: ris piãte, reuerte ain kinte

mn 0. E mungi ad iudici
”õ ſtabitur omnibꝰ

frrrregnum ſuum.
y¶ Wocatis autem decez ſeruis ſuis.i. fidelibus vni-
uerſis quoꝛum vniuerſita) numero denario delignatur
quia eſt pᷣmus limes numeroꝝ:vnde ⁊ numeri ſequen-
tes ſunt replicationes ipſius ⁊ partium eius. viginti eni

ſunt bis decem: a triginta ter decem: ? ſic conſequẽter:

3¶ Dedit eis decẽ mnas.i.vniuerſitatẽ bonoꝛum ſuo
diuerſimode tamẽ: qꝛ dedit vnicuiq; plus vel min ſcoʒ
ꝓpꝛiam virtutẽ. a ¶ Megociamini dum venio. quia
tempus meriti currit vſq; ad diẽ iudicij: in quo tempo
re deus dat dona ſua ad hoc ꝙ multiplicent ꝑ fruct bo
CLiues aũt eius oderant illum. Ai

tes: lolumus hunc regnare cc. quia poſt aſcenſionem
chꝛiſti ad celos iudei conati ſunt deſtruere ſidem catho
licam in qua incipit regnũ chꝛiſti: qo cõplebitur 1 ma
nifeſtabit in fſine mundi. Oↄ¶ Et fem eſt ut rediret.ſ.ad
generale iudicium. e ¶ Quſſit vocari ſeruos. quibus
dedit pecuniam:quia opoꝛtebit omnes comparere ante
iudicem ad reddendum de omnibus receptis ab eo ra-
tionem. f ¶ Uenit autem pꝛimus.quia tunc electi de
ſuis meritis ſccuri parati erunt aſtare iudici. g CIn
modico fuiſti fidelis.quia bona etiam ſpiritualia que
habent in vita pꝛcenti modica ſunt reſpectu bonoꝛum

celeſtium:que expſectant᷑ in vita futura. h ( Eris pote
ſtatem habens ſupꝛa decem ciuitates.i.gaudebis de feli

citate omnium qui per tuam doctrinam vel exempluʒ
vite tue conuerſi ſunt ad bonum. i ¶ Et tertõ venit.
qꝛ licet mali refoꝛmidẽt venire ad ↄſpectũ iudicis:tamẽ
opoꝛtebit eos ibidem repꝛeſentari. k ¶ Ecce mna tua
quam habui repoſitam in ſudario. Sudarium autem
eſt pannus in quo inuoluũtur coꝛpoꝛa moꝛtuoꝛum: 2

noog ied⸗
ofteoſcnen
ificnn ſin
ſcandion⸗
DCrwe uſr.
deni 90
luarharzift
ſte cva ei in
oNſ Pe⸗
icoined
liatderr
ornpapcin
drumotcls⸗
tiuun rneut
Nunn ufneent
nlaclodßnn
bſonenltgit
flnichriſiſen
anumorharr
Nbunigfci
Ka (Sde
N
e G⸗
1d dinn
Verbo N p
holi aure ſn
kepegenn
dcmuuenty
Dthinsgc u⸗
ſſonemali
einnſben
llmmummedfn
larſirin⸗
Noſctpni
uuicl
t
wtii
iumnlot
ungnin
ſtbnuchrn
nllanttgdh
ſcgdbiſtnin
Mryllln⸗
Denterdict
onkepopl d⸗

ictnt
Nrench
n linugmmn
dn lung
les Wus n
8: whlsictitr
iy wronn

8 n deſn

iMün
1 elengngu
ialalhann
funpg uni
onen. 5.
(anſbiregn.
ſapr ouinesg
n
ui
W minii
uss ſuisl. n
novoenanoten
evngeznumeir
Kmaſc coe
ettmebonant
iczgentul
Gimmidun m

ꝓ
mi

WMuce · x.

lIdeo mna in ſudario repoſita ſignat donũ dei a bonis

operibus ocioſuʒ tanq; moꝛtuũ. l¶ Timui enim. iſte
timoꝛ nõ eſt niſi puſillanimitas bñ agendi. m ¶ Qꝛ
homo auſter es.licet enĩ mõ tempus ſit miſericoꝛdie in

iudicio tamẽ erit temp rigoꝛis iuſticie. n

nõ poſuiſti: ⁊ me
tis qð nõ ſemina
ſti. qꝛ a plat eccle
ſie nõ ſolum re
runtur bona in ꝑ
ſona pꝓpꝛia:ſed in
ſubditis eoꝝ qᷣs
tenẽtur iducẽ ad
bonũ:⁊ ſententia
hup pʒ pleni ex
dick Matt. xxv.
vſq; ibi: o ( He
rũtamẽ inimicos
meos.i.iudeos qͥ
poſt aſcenſionem
chꝛiſti conati ſũt
fideʒ catholicam
deſtruẽ: ut ſuꝑꝛa
dem̃ ẽ. p ¶
ducite huc ⁊ iifi
no poſt paſſionẽ
chꝛiſti ciuitas hie
ruſalẽ fuit deſtru
cta:⁊ populiude
oꝛum occiſus per
titum ⁊ veſpaſia
num. In fine etiã
mundi oẽs repꝛo
bi generalit qᷣ ſũt
inimici chꝛiſti ſen
tentia moꝛtij eter
ne ſunt interficiẽ
di. q ( Et his
dictis. Pic conſe
quẽter oñdit fcõ
qð declarauerat
ver bo. In para-
bola autẽ imedia
te pꝛecedenti duo
oõclarauerat:vnũ
ptinens ad ſuam
paſſionem:aliud
ad ciuitatij hiero
ſolymitane dſtru
ctionẽ:igit pꝛimo
facto oñdit pᷣmũ
ſecundo ſecũduz:
ibi Et cuʒ appꝛo/
pinquauit vidẽs

5

——

¶ Tollis qõ

Et alter venit dicẽs: Dñie:
mna tua fecit qnq; mnas.
Et huic ait:Et tu eſto ſuꝑ
qnq; ciuitates. Et tertius
venit dicẽſ: DOñe: cce mna
tua quã habui repoſitã in
ſudario. Limui enim te ꝗa
hõ auſter es:tollis qð nõ
poſuiſti:⁊ metis qð non ſe
minaſti.! Sixit ei: De oꝛe
tuo te iudico hue nequam
Sciebas ꝙꝙ ego hõ auſte/
rus ſum: tollens qð nõ po
ſui:x⁊ metenſ qð nõ ſemina
ui.Et q̃re non dediſti pecu
niã meã ad menſam:⁊ ego
veniẽs cum vſuris vtiq; ex
egiſſem illud:Et aſtantibꝰ
dixit:Auferte ab illo mnã:
date illi q decẽ mnas hʒ
Et dixerunt ei:hBñe:hʒ de
cem mnas.Dico aũt vob:
Hõi hñti dabit᷑ ⁊ abun
abit:ab eo aũt ꝗ nõ habʒ
⁊ qð hʒ auferet᷑ ab eo.
rũtamẽ inimicos meos il
los ꝗ noluerũt me regnare
ſup ſe addũicite huc:⁊ iterfi
cite añ me.Et his dicij pꝛ
cedebat aſcẽdẽs hieroſoly
mam. Et fcm̃ eſt cũ appꝛo
pinquaſſet ad betphage ⁊
bethaniã ad monteʒ ꝗq vo
cat᷑ oliueti: miſit duos di/
ſcipulos ſuos dicens: Ite
in caſtellũ qð cõtra vos eſt
In qð itroeũtes iĩuenietis

ciuitatem fleuit. Pꝛima diuidit᷑ in tres:qꝛ pᷣmo deſcribi

tur chꝛiſti humiliatio:ſecũdo populi deuotio:ibi Eun
te autem illo.tertio phariſeo malignatio:ibi Et qui
dam phariſeoꝝ. Circa pmum ſic dicit: q . Et his di-
ctis pꝛecedebat aſcendens hieroſo.vbi erat paſſurꝰ: ſᷣm

Peadlrera facto oſtendẽs ꝙ erat paratiſſimus ſe hu
iare obedire vſq; ad moꝛtem contẽtibiliſſimam 2
acerbiſſimã:⁊ ideo humilit voluit illuc venire ſedenj ſu
per pullum agine: ſicut fuerat pꝛedictum ęach.ix. Cetera
patent ex dictis Matth.xxj. r.

Eunte autẽ illo. Hic

ponit᷑ populi deuotio:⁊ patet ſententia ex dictis Mat.

xxj. excepto qð ſubditur: s Super omnibus quas vt
derant virtutibus. ex ſuſcitatione enim laçari quam plure/
viderant fuerunt moti ad iſtam deuotionem: ut habet᷑ Jo.

xij.⁊ etiam ex alijs chꝛiſti miraculis. t

¶ Et quidam pha

riſeoꝛum. Hic conſequent᷑ deſcribitur phariſeoꝛum mali

pullũ aſine alligatũ:cui ne
mo vnq; hõiuʒ ſedit. Sol
uite illũ:⁊ adducite.Et ſiqſ
vos interrogauerit q̃re ſol
uitis:ſic dicetis ei: Oꝛ do⸗
minus opam er deſiderat.
Abierũt aũt ꝗ miſſi erãt: ⁊
inuenerunt ſicut dixit illis
ſtantẽ pullũ. Soluẽtib aũt

illis pullũ:dixerũt dñi eius
dad illos:Quid ſoluitis pul

lum:At illi dixerũt: Quia
dñs eũ neceſſarium hʒ.Et
duxerũt illũ ad ieſum: ⁊ ia/
ctãtes veſtimẽta ſua ſupꝛa
pullũ:ipoſuerũt ieſũ. Eun
te aũt illo ſubſternebãt ve/
ſtimẽta ſua in via.Et cũ ap
pꝛopinquaret iã ad deſcen
ſum mõtis oliueti:ceper ũt
oẽs turbe deſcẽdentiũ gau
dentes laudare deuʒ voce
magna ſůp oibus quas vi
derant vᷣtutibꝰ dicẽtes: Be
nedici qui venit rex ĩ noĩe
dñi:pax in celo: ⁊ gla in ex
celſis.Et quidã phariſeoꝝ
de turbis dixerũt ad illum
Magiſter increpa diſcipu
los tuoſ.Quib ipᷣe ait: Di
co vòbis: qꝛ ſi hi tacuerint
lapides clamabunt. Et uᷣt
appꝛopinqᷓuit:vidẽns ciui
tatẽ fleuit ſup illam dicens:
Quia ſi cognouiſſes èt tu
Et quidẽ i hac die tua que
ad paceʒ tibi:nunc autem

vltionis:tertio in pꝛincipibus iudeo:

gnatio:ex iuidia eniʒ
quam contra chꝛiſtuũ
conceperant deuotio
nem populi ad chꝛi⸗
ſtum videre non pote
rant:ideo dixerunt:
v¶ Magiſter incre⸗
pa diſcipulos tuos.
quaſi dicant: talem
falſum applauſuʒ nõ
debes ſuſtinere.
x ¶Quib' ipſe ait.
rationabiliter ſe excu
ſando ⁊ pꝛophetãdo
de futuro. p
co vobis quia ſi hi ta
cuerit:lapides clama
bunt. ⁊ hoc fuit im/
pletum in ſua paſſio
ne:quãdo diſcipulis
pꝛe timoꝛe iudeoꝛuʒ
tacentibus laudẽ chꝛi
ſti lapides ſciſſi ſunt
ut habetur. Matth.
xxvij. quaſi perhibẽ

—

tes teſtimonuum ſan

ctitatis ipſius chꝛiſti
moꝛientis:pꝛopi qð
centurio ⁊ alij genti
les qui erant cum eo
viſis tot ſignis:ſancti
tatem chꝛiſti confeſſi
ſunt dicentes: Uere
filius dei erat iſte:ut
habetur ibidem:
3 Et ut appꝛopin
quauit. Hic conſequẽ
ter oſtendit facto fu
turam ciuitatij hiero
ſolymitane deſtructõ

nem in hoc qð fleuit

ex compaſſione:pꝛo
pter mala ſuper ciui
tatem ⁊ populi futu

ra:⁊ quia ſemper in

deo cuʒ miſericoꝛdia
currit iuſticia:ideo ĩ
chꝛiſto pꝛimo oſten
ditur dulcoꝛ compaſ
ſionis:ſecundo rigoꝛ

um malum obſtinatõ

nis: ſecunda ibi Et ingreſſus. tertia ibi Pꝛincipes autem.

Circa pꝛimum dicitur: a

ruſalem in qua diu viguerat cultus diuinus. b
ſuper illam. tum pꝛopter mala culpe que ibi multiplicata
fuerant:tum pꝛopter mala pene que futura imminebant di
uia ſi cognouiſſes.ſup.mala dicta. d ¶¶ Et

cens: c

idens ciuitatem.ſcilicet hie

tu.ſupple fleres. e (Erquiem in hac die tua.i. modico

tempoꝛe in quo facies voluntatem tuam. f

ue ad pa

cem tibi.i.modico tempoꝛe duraturam:a ideo nũc gaude
quia mala iminentia non vides:ideo ſubdit: Nunc autem
4*

Qℳ q 2

—

abſcondita ſu

.

mulier es filios ppꝛios come refert Joſe.
de iudaico bello:⁊ caula tante deſtructonis ſbdit᷑: R

ꝙ nõ cognoueris tem
pus viſitationis tue.
p̃0dicationẽ chꝛiſti re⸗
cipiẽdo:ſʒ magis vſq;
ad moꝛte ipᷣm ꝑſequẽ
do. I igrelſus.
Pic cõſequẽter i chꝛi
ſto ondit᷑ rigoꝛ vltio
nis in hoc ꝙ venden
tes ⁊ emẽtes in tẽplo

inde ciecit ꝑ hoc deſi

gnans eꝙ eent enciẽdi
in gehennam: 2 patet
ſentẽtia ex dici Mat

thei.xxj. m ¶Pin .

cipes aũt. Hic ↄſequẽ
ter deſcribit obſtina
tio pncipũ iudeoꝛum
2 pmo quãtũ ad inte
rioꝛem machinatio
nem:ſecũdo quãtum
ad exterioꝛẽ miſerati
onem ca. ſequẽti. Aiñ
ca pmũ di: 2
cipes aũt ſacerdotũ.
q pꝛeerant in ſpiritua
libus. n ¶ Et ſcribe.
ꝗQ intendebant doctri
ne legis 2 ꝓphetarũ.
o ¶ Et pꝛincipes ple

bis.q pꝛeſidebant in
tempoꝛalibꝰ diſponẽ ¶
dis. p ¶¶ Querebat.· te illo pplł
templo ⁊ euãgelicante: co

illum perdere. excogi
tãtes diuerſas vias ⁊
mogdos qũuo poſſent
illũ occidere moti ex
raãcoꝛe ⁊ iuidia cõtra

ißpm:ideo ſbdimr:

q (Et no iueniebãt.

Ccuũ eẽt ſanctiſſimꝰ:nec
cttiã audebãat timoꝛ:e

populi: iõ ſbditur:
r 0 is eni pplus ſu

ſpen ſus erat audiens
illu. i. valde attẽr/ ad
audiẽda ſanctã e do

etrinã. ¶ In ca. xix.

vbi dĩ in poſtilla: Et

ſic vi dicẽ ꝙ non fuit

iudeus natione ſʒ gen

da cõtrariũ vi dicere

mani. h (Clallo.icuͦe

tione hebꝛre
us ſatis ondit᷑ ꝑ rões

it ac. g IEt eircudabũt te inimici tui:ſ. ro
xercitu e ſoi⸗ i Et conn
guſtabũt te vndiq;. intantũ ꝙ pᷣ anguſtia famis inuẽte ſunt
ulleres finoopf⸗ mediſſe:ſm ꝙ refert Joſeph libꝛo

*
Rr

abſcondita ſunt ab oculis
tuis.Qula venient dies in
te:ẽt circũdabũt te inimici

tui vallo: ⁊ circũdabunt te:

&t coanguſtabũt te vndiq;
⁊ ad terrã ꝓſternẽt te: ⁊ fili/

os tuos qꝗ in te ſũt. Et non

reliquẽt in te lapidẽ ſuꝑ la
pidem:co ꝙꝙnõ cognouer
tẽpus viſitationis tue. Et ĩ

greſſus in tẽplũ cepit eijcẽ

vendẽtes ⁊ emẽtes:dicens
illis:Scriptũ eſt: qꝛ dom
mea dom oꝛonis eſt. Noſ
aũt feciſtis illam ſpelũcã la
tronuũ.Et erat docẽs quoti

ie in tẽplo. Pꝛincipes au

tem ſacerdoiuʒ et ſcribe et
pncipes plebis quèrebant
illũ ꝑdere:et nõ iueniebant

gd facerẽt illi. Ois eniʒ po

pulus ſuſpeſus erꝗt audiei

rũ docẽte illo pplm ĩ

uenerũt pꝛincipes ſacerdo

tũ ⁊ ſcribe cum ſenioꝛib:⁊-
aiüt dicẽtes ad illũ:Dic no

bis in qua ptãte hec facis.

Aut gs eſt ꝗ dedit tibi hac
ptãtẽ: Rñdens aũt ieſus di

xit ad illos: Interrogabo

vos ⁊ ego vnũ verbu: Rñ
dete mihi Baptiſmum io
hannis de celo erat: an ex

hõib: At illi cogitabãt in
tra ſe dicẽtes: Quia ſi dixe⸗
rimꝰ de celo:dicet: Quare

ergo nõ credidiſtis illi Si
at dixerim ex hõib:plebſ
vniuſa lapidabit nos. Cer
ti ſüt eni iohãnẽ ꝓphetam

poſtillatoꝛis: nec Be Eccé. Et r’iderũtſe neſcire vñ

ſi bñ intelligant vpa euãgelij:bꝰ ſniam ſuam adaptat. naz
chꝛiſt dixit ꝙ Salus facta eẽt huic domui.ſ.cacheo habi

T factũ eſt in yna die

gacheo eo ꝙ de ſtirpe abꝛae genir eſſet: ſed qꝛ eius fidem
eſt imitatus:⁊ ſic referenda ſunt verba Bede ad cauſam

ſalutis.ſ.gachei:no autem ad eiſtirpem tantũ.ſimiliter

eẽt. Et ieſus ait illis: Meq;

ego dico vobis in qua ptã

te hec facio.Cepit aũt dicẽ
ad plebẽ ꝑabolã hãc: Hõd

ꝗqda plãtauit vineã ⁊ loca

uit eã colonis:⁊ ipᷣe pegre
fuit multis tẽpoꝛibꝰ. Et in

tpꝑe illo miſit ad cultoꝛeſ ſer

uum:ut de fructu vinee da

rent illi. Qui ceſũ dimiſeft
eũ inanẽ.Et addidit alium
ſuũ mittẽ. Illi aũt hũc qͥq;
ced ẽtẽs:⁊ affi ciẽteſ ptume
lia:dimiſerũt ianẽ.Et addi
dit ttiũ mittẽ:ꝗ ⁊ illũ vulne
rantes eiecerũt. Dixit aũt

diis vinee: Quid faciam:

Mittã ſiliũ meũ dilecium
foꝛſitã cũ hũc viderit vere
bũtur. Quẽ cũ vidiſſẽt co
loni cogitauerunt itra ſe di
cẽtes:Hic ẽ hereſ:.iOccida
mus illũ:ut nr̃a fiat heredi
tas.Et eiectũ illum extra vi

neã occiderũt. Quid ergo

faciet illis dñs vinee? Ve⸗/⸗
niet ⁊ pdet colonos iſtoſ ⁊

dabit vineã alijs. Quo au

dito dixerũt illi:Abſit. Ille

aũt aſpiciẽs eos ait: Quid

ẽ ergo hoc qð ſcriptũ ẽ: la

pidẽe quẽ repꝛobauerũt edi

ficãtes hic ſcũs eſt i caput
anguli: Ois ꝗ ceciderit ſu

minuet illuʒ. Et qrebãt pᷣn

cipes ſacerdotum ⁊ ſcribe
mittẽ i illũ manꝰilſa hoꝛa ?æ?
timuerũt pplin. Cognoue
rũt eni ꝙ ad ipos dixerit ſi
militudinem hanc. Et öb

ſeruantes miſcrunt inſidia

toꝛes ꝗ ſe iuſtos ſimularẽt

inſidiatio pncipũ iudeoꝝ 3 xp̃m ꝑm

xv. cap.de ſilio

ꝛa illũ lapidẽé pquaſſabit
upꝛa quẽ aũt ceciderit cõ

ex dicti: Ambꝛoſij dicentis:cxacheus exiguus meritis ſi
cut popuł nationũ Xc· no videt᷑ dicere ꝙ ſit de populo

nationũ:ſed ꝙ ſit
de figura populi

nationum:nõ eſt

aüt inconueniẽs
ut aliquis de na
tione iſraelitica fi
guret nationẽ gẽ
tilium:ſicut Luce

obſtinatio:quan

tũ ad ĩſidiationẽ

exterioꝛeʒ contra

chꝛiſtũ: ⁊ pꝛimo

circa hoc deſcribi
tur eoꝝ: malicia
inſidians:ſecũdo
eoꝝ ſuperbia ad
hoc incitans: ibi
Audiente omni
populo.pꝛima in
duas partes: dqa
pmo eoꝛum mali
cia deſcribit:ſecũ
do cõfutatio con
cludit:ibi Rñden
tes autẽ. Pꝛima
adhuc ĩ duas:qᷣa
bmo deſcribitur
malicia pncipum

inſidiãdo chꝛiſto

p ſeipᷣos:ſecũdo
p miniſtros: ibi

Et obſeruatej mi

ſerũt inſidiatoꝛes
Circa pmũ pᷣmit
titur maligna in/
terrogatio:ſecun
do ſbditur iterro

ibi Rñdens auiẽ
Et iſta ſecũda ꝑs
diuidit᷑ ĩ duo: qꝛ
chꝛiſtus pᷣmo cõ
futat eos rñſione
cauta: ⁊ ſecundo

parabolica ad hꝰ

apta:ſecunda ibi

CLepit aũt dicere.

ſnia aũt iſtarum
Mail, pʒ ex dcis
atth. xx.
b Et obſeruan

tes. Pic deſcribik

iniſtroj:cũ dicitur

c¶ Milerũt iſidiatoꝛes qᷣ ſe iuſtos ſimularẽt.ut ſb ſpẽ

iuſticie facili' chꝛiſtũ deciperent:ſʒ dĩ Pꝛouer.j. Fruſtra

gaãtiũ cõfutatio:

1iuſfſfun
A dadurenanc
diwieiurce⸗
.(Nikhnttn

L nhegnec

Cotichclicon
btotlilari
Ciſoapnot
Mac
al dde⸗
fuſtugſerdi
dihfite ſuic
Cnh inc
oeGdn
Kane n
cir Ge⸗
nerogre.
orunne
lmtmone⸗
it Qiol⸗
llaifluma
ll c ſni
dins M
itGn
Kuuen doſ
Woigae
Widennn
cachleomd
ſaibteor
bunveuir
nopuuies
ſerhia mni
ſunpronend
tcoemuno⸗
Pilctann
daoioni pon
ilhriin
tedputckianen
ſuadci e⸗
Mgecoc
ſaig
latndrinri
finn ſeine⸗
niſlliine
terunun
nnſlogti
fent, b
deuonteden
Viguarunbe
longg. 1
Wrnſin⸗

eeche
. d ſeigign
Eſin ettuſn
h unlin
an
iſ
l ien
ce n ligenn
weifuli
Amn mundi

2 /„
I brüunn
1 nanrgvn

tid iitannie

nenorgcont
cheitütind
bocdeſctbt
ap mlen
iciung ſcuto
4 dn wetad
N Miamet
m Münd on

e Wüdin

dus n
di cudeit

dudtb

(Walli
,
hucioau
zmno deſhhin
mlicapnc
D
ſchestin
pmulni
le Sbri
ind

Gi ee
Ridend

Elulcil
dunctido.
chriſtus pno ⸗
futatcostiiſo⸗
Gltrſtuni
vnoltnn
trſaunch
Ccpitaitdlli⸗
ſia aut ſtmnn/
pmmnipylin⸗
Manh y.

—

CErH.

1

cs hit cl
Hiniſroſcho,
ſimnulanit

=
S
S=

=
— —

pouc,

iacitur rete añ oculos pẽnato::a iò fruſira inſidias ten

debant chꝛiſto:cũ nulla ſimulatio poſſit eũ decipere:qa
oia nuda ⁊ aperta ſũt oculis ep:vʒ ꝙ dicit hebꝛeo.iiij.

9 2

cap. Cetera patent ex dictis Matth.xxij.cap. c ¶ Ac/

ceſſerũt aũt.Hic ↄñter ponit confutatio ſaduceoꝝ:⁊ pʒ

ſentẽtia ex dictis
Mat. xxij. vſq;
ibi: d ¶ Oms
eni viuũt ei.quia
iuſti licʒ ſint defũ
cti coꝛpoꝛe:viuũt
tñ in aia reſurre
recturi ad plena
participatõeʒ gle
7 iniuſti ſimiliter

ad declaratione,zʒ

diuie iuſticie.
e ¶ Rndentes au
tem. Hic ex pꝛedi
ctis cõcludit᷑ con
futatio inſidiãtiũ
chꝛiſto:⁊ pmo ex
eoꝝ ꝓpꝛia confeſ
ſione:cũ dẽ Dixe
runt magiſter bñ
dixiſti ⁊c̃. ſecũdo
ex ſilentij impoſi
tione: cũ dicitur:
Et ampli nõ au/
debãt eũ qᷣcquaʒ
interrogare. ʒ ex
ignoꝛantie eoꝛuʒ
declaratione: cuʒ
dicit Quũo dicũt

chꝛiſtũ filium da

uid ⁊c. ⁊ pʒ ſnia

ex dictis Matt.

xxij. f ¶ Audiẽ

te autem. Poſtq

deſcripta eſt pnci

pũ iudeoꝝ mali
cia:h̊ ſecundo de
ſcribit᷑ eoꝝ ſuper
bia que fuit pᷣmũ
motiuũ ĩ eis. Ex
ſuperbia eni ⁊ p
ſumptione nõ po
terãt coꝛrectioneʒ
xp̃i ſuſtinere: nec

ut caperent eũ in imone:⁊
traderẽt illum pᷣncipatui ⁊

poteſtati pᷣſidis.Et interro
gauerüt eü dicetes: Mgr

ſcim qꝛ recte dicis ⁊ doceſ
⁊ nõ accipis pſonã:ſed viã

dei in pitate docel. Licʒ no
bis tributũ dare ceſari:an

nõ: Cõſiderãs aũt dolum
illoꝛuʒ dixit ad eos: Quid
me tentatis?: Oñdite mihi

denariũ:cuihʒ imaginem

deuotionẽ popu
li ad chꝛiſtũ vide

re:⁊ patet ſenten/
tia ex dice Mat.

xxiij. excepto qd

ſequit: g ¶ Uo

lunt ambulare in
ſtolis.i. in cultio
ribus veſtimẽtis
in publicũ pꝛoce
dere:ut ꝑ hoc ho
noꝛabilioꝛej vide

eEn

rent. h ui
deuoꝛant domo)
viduarum.bona

eoꝝ ad ſe traben
tes ⁊ conſumẽtes

⁊ inſcriptioneʒ.Rñdentes
dixerũt:Ceſaris:⁊ ait illis:

NReddite ergo q ſũt ceſaris
ceſari:⁊ q̃ ſunt dei ðo.Et ñ

potuerũt vᷣbũ e rephendẽ?

coꝛã plebe:⁊ mirati in rñſo

edtacuerũt. Accèſſerũt aũt
ꝗqdam ſaduceoꝝ:ꝗ negant

eẽ reſurrectionẽ ⁊ int᷑roga⸗
uerũt eum dicentes: Mgỹ
moyſes ſcripſit nob: ſi frat᷑
alicuꝰ moꝛtuꝰſuerit habẽs
vxoꝛẽ: ⁊ hic ſine liberis fue

rit: ut accipiat eaʒ frat eius
vxoꝛẽ:⁊ ſuſcitet ſemẽ fratri
ſuo. Septem ergo fratres

erãt:⁊ pᷣmaccepit vxoꝛem

⁊ moꝛtuj eſt ſine filijs. Et ſe

quẽs accepit illã:⁊ ipᷣe moꝛ

tuus ẽ ſine filio.Et ttius ac

cepit illã:ſilit᷑ ⁊ oẽs ſeptem
⁊ ñ reliquerũt ſemẽ: ⁊ moꝛ
tui ſũt. Nouiſſime omniũ

moꝛtua eſt ⁊ mulier. In re

ſurrectione ergo cui eoꝛũ

erit vxoꝛ Sigdem ſeptem
ha buerũt eã vxoꝛem: ⁊ ait

illis ieſus: Filij hub ſeculi

nubũt ⁊ tradũt᷑ ad nuptiaſ

illi vo qui digni habebuni
ſeculo illo: ⁊ reſurrectione

ex moꝛtuis:neq; nubẽt ne
q; ducent vxoꝛes neq; vl/

tra moꝛi poterũt. Equales
enĩ angelis ſũt ⁊ ſilij ſũt dei
cum ſint filij reſurrectionis

Muce. Xxf.

ſub falſa ſpecie ſanctitatis. i ¶ Pi accipient damnationeʒ
maioꝛem.qꝛ ſᷣm ꝙ dicit Hieronymus.Simulata ſanctitas
duplex eſt iniquitas:⁊ ideo plectenda eſt maioꝛi pna.

MQuia vo reſurgãt moꝛtui

⁊ moyſes oñdit ſec rubuʒ
ſicut dicit dñm deũ abꝛaaʒ

⁊ deũ iſaac ⁊ deum iacob.

De aũt nõ eſt moꝛtuoꝛum

ſed viuoꝝ. Oẽs èni viuũt
ei. Rñdèntes aũt qdaʒ ſcri
baꝝ dixerũt ei: Mgr bene
dixiſti. Et amplônon aude
bant eũ quicq;ᷓ introgare.
Dixit auteʒ ad illos:NOũo
dicũt chꝛiſtũ filiũ eẽ dauid
ipe dauid diẽ ĩ libꝛo pſal
moxꝝ: Dixit dñs dño meo
ſede a dextrl meis: Donec
ponã inimicos tuos ſcabel
lũ pedum tuoꝝ:Bauid er

go dñm illuʒ vocat: ⁊ qũo
filei ẽ: Audiẽte aũt oĩ po

pulo dixit diſcipulis ſuis:
Alttẽdite a ſcrib ꝗ voͤlunt⸗
ãabulare ſtol: ⁊ amãt ſaluta
tiones in foꝛo ⁊ pꝛimas ca
thedras in ſynagogis: ⁊ p
mos diſcubit in cõuiuijs.

Quũi deuoꝛãt domos vidu

arũ:ſimulãtes lõgã oĩoneʒ
HNi accipient danationem

aioꝛem. C. XXI.
AElſpiciens auteʒ vidit

viduã paupculã mitiẽtem

era minuta duo.Et dixit:

Aere dico vobiſ:qꝛ vidua

hec paup płq;ᷓ oes miſit.
Nã oẽs hi ex abũdãti ſibi

miſerũt ĩ munera dei: hec
qt ex eo qð deeſt illi oẽm vi

ctũ ſuũ quem habuit miſit
Et ꝗbuͤſdã dicẽtibꝰ de tem

plo ꝙ bonis lapidibꝰ⁊ do

nis oꝛnatuʒ eẽt:dixit:Hec
q̃ videt:veniẽt dies ĩ ꝗbꝰ n
reliqt lapis ſupꝛa lapidẽ q
non deſtruatur. Intèrro⸗
gauerunt autem illum di

eos qui mittebãtmu
nera lua in gagophylaciuʒ
diuites. Nidit aut ⁊ quãdã

scEſpiciens aũt.Deſcripta doctrina . .
— chꝛiſti pxr modum amoꝛis bñficia conferẽdo:hic

conſequent deſcribi /
tur eius doctrina p
moduʒz terroꝛis futu
ri iudicij hoꝛroꝛẽ icu
tiendo:⁊ qꝛ hoc fit p
reſponſionẽ ſaluato
ꝛij ad ꝓpoſitã queſtio

nem:ideo pᷣmo ponit᷑

queſtionis occaſio: ſe

cundo eiuſdem ppe
ſitio:ibi Interrogaue

runt autem:tertio ſo

lutio :ibi Qui dixit.
Circa pꝛimũ ponitur

duplex occaſio:ſecun

da ibi Et quibuſdaʒ

dicentib. Pꝛima oc
caſio fuit ex hꝙ chꝛi

ſtus viduã mittenteʒ
duo minuta in gaço

philacium tẽpli:eius

oblationẽ pꝛe ceteris

cõmendauit: ⁊ pʒ ſen

tentia ex dictis Mar

ci.xij. b ¶ Et qbuſ/

dam. Hic ponitur ſe
cunda occaſio. Mu

nera enim illa pone-

bantur in gagophila

cio pꝛo ſuſtentatione

edificioꝛum templi:⁊
glijs que erãt neceſſa

ria ad miniſterium:⁊

idgeo diſcipuli chꝛiſti

ceperũt loqui de ſtru

ctura templi:⁊ alijs q

pertinebant ad e oꝛ

natuʒ:quibꝰ ſaluatoꝛ
dixit totũ foꝛe deſtru

endũ:⁊ patet lſfa.
c ¶ Interrogauerut.
Pic cõſequẽt᷑ ponit᷑

queſtionis pꝛopoſitõ
exquo eni ꝙ chꝛiſtus
diyxerat templuʒ foꝛe
deſtruendum queſie/

runt a chꝛiſto diſcipu

li de tempoꝛe huius

deſtructionis 2 de p
cedentib ſignis: ⁊ qꝛ

diſcipuli poſt deſtru

ctionẽ ciuitatis ⁊ tem
pli credebant cito fu

turã eẽ conſũmatoeʒ

ſeculi:ideo ðò hoc mo

uerunt ſecundaʒ que

ſtionem cum pꝛecedẽ
te: ut patet Matthei
xxiiij. d ri di

xit. Hic conſequenter
ponit᷑ vtriuſq; qonis

„ O q

ſolutio: a pmo pme:ſecũdo ſecũde: ibi Et erunt ſigna. Pꝛi
ma in duas:qꝛ circa deſtructionẽ ciuitatis pmo pmittunt p

¶Euangelium

7 3 ſnia ex dictis Matth.xxiiij exceptis que ſequunt᷑.

noſtica ſigna:ſecũdo deſtructio ipſa:ibi Cu aute videritis.

Adhuc circa pmũ pᷣnunciant᷑ mala futura pplo iudeoꝝ in
15 chꝛiſti diſcipulis in ſpeciali:ibi Sed an hec

generali:ſecũ
ia. ⁊ pʒ ſnia iſtarum
partiu ex dictij Mat

thei. xxiiij. P

ſequunt᷑: e ¶¶ Terro

reſq; de celo.Dicit.n.
ioſephus libꝛo de iu⸗

daico bello:ꝙ añ de

ſtructionem ciuitatis

ſtella comata in ſimi
litudinẽ gladij ſuper

ciuitatẽ apparuit ?⁊ p

ãanũ durauit:ſignãs
futurã ppli occiſionẽ

f ¶ Sed ante hec oĩia

inijcient vobij man.
Quia heat ſtephanꝰ

iacob' frat᷑ iobhanis:

petrus ⁊ pauł:⁊ fere
oẽ) alij apoſtoli:⁊ q̃ſi
innumerabiles chꝛi⸗

ſtiani fuerunt ꝑ fide

xpᷣi occiſi: g ¶ Tra
gentes in ſynagogas.
vbi iudei habebant

—☛ »„

iudicãdi.

ges 1 pꝛeſides. vbi gẽ
tiles habebãt auctoꝛi
tatem cõdẽnandi ad
moꝛtẽ. ¶ Cotiget

autẽ vobis in teſtino
nium. ſ. vitatis euãõge

lice ibidẽ cõſtant᷑ pfi/
tende. k I Ponite
& in coꝛdib vꝛis ⁊c̃

hoc nõ excludit᷑ medi

tatio rñdẽdi ſi tempꝰ
gſſit: ⁊ facultas ſciẽtie
ſed ꝓmittit᷑ ſecuritas
ſi iſta deficiant:qð fre

quẽter cõtingebat in
pmitiua eccleſia: da
tũc frequenter fideles
ſhito trahebat᷑ ad iu
dices:⁊ cũ hoc erãt illitterati
defect ſupple:ideo ſequit: I ¶ Ego eni dabo vobis os. i.
loquẽdi cõſtantiãäã. m

centes. Mꝛeceptoꝛ qñ hec

erũt:⁊ qð ſignu cuʒ fieri ici
piẽt:Qui dixit: Aidete ne
ſeducamini. Multi eni ve
nient i noĩie meo dicẽtes qꝛ
ego ſũ:⁊ tpᷣs appꝛopinqua

uit. Nolite ire p eos. Cuʒ
aũt audieritis pᷣlia ⁊ ſeditõ
nes:nolite terreri. Opoꝛtet
pᷣmũ hec fieri:ſʒ nõdũ ſtati
finis. Lũc dicebat ill:Sur
get gens ↄtra gẽtẽ ⁊ regnũ

aduerſus regnũ:⁊ fremot

magni erũt p loca ⁊ peſtilẽ

tie ⁊ fameſ:.ièrroꝛeſq; de ce

Io ⁊ ſigna magna erunt.

77

Sed añ hec oĩa iijciẽt vob

man ſuas:⁊ pſequẽtur tràâ

dẽtes ĩ ſynagogas ⁊ cuſto

dias:trahẽtes ad regeſ pᷣ
ſides ꝓpt᷑ nome meũ.Con

tiget aũt vob in teſtimomiũ

Poͤnite ergo ĩ coꝛdibvꝛiſ

ſi pᷣmeditari auẽadmoduʒ

rñdeatis. Egò.n. dabo vo/
biso ⁊t ſãpiẽtiaʒ:cᷣi nõ pote

rũt reſiſtere ⁊ cõtradicẽ oẽſ

aduerſarij vꝛi. Lrademini
aut a parentibꝰ ⁊ fratrib ⁊
cognatis ⁊ amiciſ:.⁊ moꝛte

afficiẽt ex vobis. Et eritis

*

odio oib'hõib ꝓpt᷑ nomẽ

Et ſapiẽtiã. i. ſcripturaz? itelligen-

tiam: ſicut ſem eſt in multis ſimplicibꝰ:a ſi nõ dabat᷑ ſemp
talis intelligẽtia dabat᷑ tamen loquẽdi ↄſtantia:qꝛ in tali ca
ſu ſufficit ad ſalutẽ cõfiteri ↄſtant fidem in generoli: qð põt
facere ſimplex chꝛiſtianꝰ. n ¶ Cui non poterũt reſiſtẽ ac.

ſicut patʒ de beato ſtephano:de q ſcribit᷑ Zictui
terant reſiſtẽ ſapiẽtie ⁊ ſpiritui ꝗ loquebat᷑: o ¶ Z

ni autẽ a parentibꝰ ⁊c᷑.· ſi

tis alis. p

7⁷

rademi

„

ſicut legit de beato Chꝛiſanto ⁊ mul
s ali Et capillus de capite vio nõ pibit. Hoc autẽ
addit ſaluatoꝛ ad declarandũ veritatẽ future reſurrectionis
p quã reſurgẽt i electis: nõ ſolum illa q ſũt de neceſſitate na
ture humane:ſed etiã ea que faciũt ad decoꝛẽ cuiuſmõi ſũt

capilli:qꝛ meditatio hupreſurrectõis multũ fai ag tolerã

tiam martyrij: de qua ſaluatoꝛ loquebat. q
deritis. Hic cõſequẽter deſcribit deſtructio ciuitatis hierim

implices:qua de põt tales

vi. Lo po

¶Kü aut vi

r ¶ Kircundari ab exercitu hieriin.
veſpaſiani ꝑ quẽ deſtructa ẽ. s (¶ Et cadent in oꝛe gla

b exercitu titi 7

du. Refert autẽ ioſephus ꝙ a pᷣncipio obſidionis vlq;

ad finẽ ceſa ſunt decies centena milia. t
ducent᷑.qꝛ ſᷣm ipᷣʒʒ

meũ:Et capill de capite ve
ſtro nõ pibit: In patientia
ig poſſidebitis aias vĩgs
Lũüm aũt videritis circun

dari ab exercitu hier̊: tũc
ſcitote qꝛ appꝛopinqᷓuit de

ſolatio eꝰ. Lũc ꝗ in iudea
ſũt fugiãt ad mõtes:⁊ quiiĩ
medio eb diſcedãt:⁊ q ĩ re
gionib nõ ĩitrẽt in eã:qꝛ di

es vltiõis hi ſũt: ut ipleant᷑
oĩa q ſcripta ſũt. Ne auteʒ

pᷣgnantibꝰ⁊ nutriẽtib i illiſ

dieb. Erit eni pꝛeſſura ma

gna ſup frã ⁊ ira pplo huic
Et cadent ĩ oꝛe gladij:et ca

ptiui ducẽt ĩ b gẽtes. Et

bierlin calcabit a gẽtibus
donec ĩpleãt᷑ tpa nationuʒ

Et crũt ſigna ĩ ſole ⁊ luna

⁊ ſtellis:⁊ i fris pᷣſſura gen
tiũ pᷣ ↄfuſione ſonit᷑ maris
⁊ fluctuũ:areſcẽtibꝰ hõibꝰ
pᷣ timoꝛe ⁊ expectatõe q̃ ſu/
pueniet vniuerſo oꝛbi. NHã
vtutes celoꝝ mouebunt᷑:⁊
tũc videbũt ſiliũ hõis veni
entẽ i nube cum ptãte ma
gna ⁊ maieſtate. His autẽ
fieri icipiẽtib reſpicite ⁊ lẽ/
uate capita via: qm appꝛo
pinq̃t fdẽptiovia. Et dixii

UEt captiui

ducti ſüt captiui
iudeoꝛuʒ vſq; ad

nonagintaſeptem
milia. v 1n

oẽs gentes. qꝛ de⸗/
ſtructio ciuitatis
7 populi fcã eſt iĩ
vltionem moꝛtis
chꝛiſti:ut dem eſt
ſupꝛa cap. xix. ⁊
p hoc ꝙ aliqꝗ de
illo populo ou⸗/
cti ſũt captiui in
oẽs gentes: facta
ẽ quedaʒ teſtifica
tio innocẽtie chꝛi
ſti ⁊ ꝑfidie iudeo
rũ. x ¶ Et hie-

ruſalẽ calcabit᷑ a

genti.i. calcanda
dabik. 1 ¶ Do
nec ipleantur. tẽ
poꝛa na. tũc eniʒ
cũ plenitudo gen
tium intrauerit:
oĩs iſrł ſaluuj fiet

ut hẽ ad Ro. xj.

5 Et erũt ſigna.
h ponit᷑ ſolutio ſe
cunde queſtionis

de aduentu chꝛi

ſti ad iudiciü vbi

pmo deſcribũtur

ſigna pᷣnoſtica:cũ

dicitur: Et erũt ſi

gna. qꝛ licet talia

pluries pᷣceſſerint

tñ iminẽte aduen

tu iudicis maio-

ra ⁊ crebꝛioꝛa fi

ent. In ſcholaſti
ca hiſtoꝛia ponut᷑

3. IIngecim ſignab
cedentia qndeci diebꝰ aduentũ iudicis. ſed vtx illi dies
qndeci futuri ſint ↄtinue ſe hñtes vel interpolate:ibide,ʒ

ſb dubio relinquit. Pꝛimo die eriget᷑ mare qdraginta

cubitis ſuꝑ altitudines mõtiũ ſtans ĩ loco ſuo quaſi mu
rus.ſecũdo tãtũ deſcẽdet ut vix videri poſſit.itio mari
ne belue apparẽtes ſup mare dabũt rugit vſq; ad celũ
q̃rto ardebit mare ⁊ oẽs aque.qnto herbe ⁊ arboꝛes da
bũt roꝛẽ ſanguineũ. ſexto ruent edificia.ſeptio petre ad
luicẽ collident᷑.octauo fiet general iremot.nono equaꝰ
bit᷑ tra decimo exibũt hoies de cauernis ⁊ ibunt velut
amẽtes:nec mutuo poterũt loq.vndecimo ſurgent oſſa
moꝛtuoꝝ ⁊ ſtabũt ſuꝑ ſepulchꝛa ſua.duodecimo cadẽt
ſtelle. ttiodecio moꝛiẽt᷑ viuẽtes ut cũ moꝛtuis reſurgant
decioqrto ardebit celũ ⁊ ira.qntodecio fiet nouũ celũ ⁊
noua fra ⁊ reſurgẽt oẽs.dẽ etiã ibidẽ q Hieronyminue
nit iſta ĩ ãnalibꝰ hebꝛeoꝝ:iĩ qb lʒ ſint młta va tñ ſũt ibi

multa falſa admixta:⁊ ioõ de vitate ſeu falſitate iſtoꝛum

nutigi ſ
gruhlime
ſtusdedie iu
rie en
zilihi Mnmn
Piitbicain
Oanani gain
Dl adinuin⸗
Onaliesadie
Wrabeacane
pmimntaner
gal eidi⸗ i
Muultinamino
micwnoueii.
Ooner wnt ollu
lint tultoi⸗
tnent tachent
ſlboihabern
tsanangegi

Miinalgabe

Nütonanedilis
Neindecnnſichis
ſoyupoſtsa
aprodenpocn
Micor.
tucligiguge
Nlco ralione
lgtnoen
fio ſit h
kiinen
hagiſtree
ſmnhimn
alau
*
i eiin

oprln
i Cepriin

Bnteg: en

nitzteſiſis
uundeechei
Apfi iudeo
r (EN
lali alut⸗
1de
Kiemm 1
dunn tenng
ipincog
Dmümut
Gi luſir
oy.
lanitſignn
kſolunoe
tcleſtons
unmchii
Kudci
ogtün
otati
.Etoitſi
elicttali
nickein
innann
“
non
nſcelti
muponit
n igun
wlid
wrten
öchunnn
lalin
toman
gelali
tborkds
oeni
hnoegl
untveln
“
inocl
rcſnn
nich⸗
N.
gi
Noum

¶Nuce · xxij

ſignoꝝ iudiciũ maioꝛib derelinquo. a4 — capi
ta vꝛa.qꝛ dies iudicij licet repꝛobis ſit terribilis: tamen
electis debet eẽ cõſolabilis:qꝛ tũc traãſferẽt ad gloꝛiam.
a ¶ Attẽdite aũt.i.diligenter cauete. b ¶ Me foꝛte gra
uent᷑ coꝛda vẽa.i.depmat᷑ ad vicia. c¶ Crapula ⁊ ebꝛi
etate.i.ex ſuꝑflui
tate cibi potus. c
5 ſer curis hu illis ſimilitudinẽ: Videte ſi
in vite.i. ſupflua culneã ⁊ oẽs arboꝛes:cũ p

ſelinncine Zt ducũt iã ex ſe fructũ: ſcitis
ſupueniet ⁊ci o qm ꝓpee eſtas. Na ⁊ vos

e ucdici. ¶ C cuũ videritis hec ſieri: ſcito
quã laqueus.qui dei. 2/
euadi nullo mõ re dn de eſttegnii dei A.
oterit. ex bor Imen dico vob: qꝛ nõ p̃teri
oco videt ꝙ hoi bit generatio hec donec
bus exiſtetibu in oia fiat.Celũ ⁊ trã trãſibũt
couiuns 2 feſtiui pa aũt mea nõ traſibunt
nrij r nihil Attendite aũt vob nè foꝛe
grauẽtur coꝛda vꝛa in cra/

curij ⁊ nihil timẽ
tibus de die iudi 8
pula ⁊ ebꝛietate:ẽqt curiſ hu

cij veniet repente

via i Mattb. ius vite:èt ſupueniat ĩ vos
Sicut eni erãt in repetimna Rien illa. Tanqᷓ;
dieb' añ diluuiuʒ laque.n.ſupueniet ĩ oẽs ꝗ
comedeẽtes ⁊ bibẽ ſedẽt ſuꝑ facieʒ oĩs tre. Di
tes nubenez n⸗ gilate itaq; oĩ tpe oꝛãtes:ũᷣt
Hyad eu oiea in digni habeamini fugẽ iſta
mauit in arcã nee Oia q̃ futura ſut: et ſtare añ
⁊nõ cognouerũt filiũ hõis.Erat aũt diebus

donec venit dilu

dilu docẽés ĩ tẽplo: nòctibꝰ pᷣo
uium ⁊ tulit oẽs

exiens moꝛabat᷑ in mõte ꝗ

elg anmene vocat oliueti.Et is pplus
ritaserangeih v manicabat ad eũ ĩ templo
ſalein liauibuj augire eum n,;.
diſſonare ab illis 1 it5
quindecim ſignis peopiquabat aute
ſupꝛapoſitis 7 a )
ceptis de apochitt:
phis indeoꝝ. g¶ ¶ Wigilate itaq; oi tꝑe oꝛãtes.ꝑ hoc ñ

eſt ĩtelligẽdũ ꝙ oꝛo ſit ſemꝑ ↄtinna:qꝛ opoꝛtet eã iterrũ
pi ſono ⁊ alijs neceſſitatib coꝛpoꝛis:ſed epᷣ ↄtinuitas in
telligit᷑ nõ iterueniat peccatu moꝛtale ipediẽs effectuʒ
ipᷣo:iõ ſbᷣdit: h¶ Ut oigni ha.fugẽ ⁊c.qꝛ illi qui tunc
iueniẽt ſine peccato moꝛtali erũt ſalui. i ¶ Et ſtare añ
filiũ hõis.i.ſtare ſecure i iudicio coꝛã xpᷣo q iudicabit iĩ
foꝛma hũana. octiiid exiens moꝛabat᷑ i mõte
q̃ vocat᷑ oliueti:ut ibi vacaret oꝛoni. l ¶ Et oĩs pplus
maicabat ad eũ.i.mane accelerabat vẽire ad pᷣdicatõis
ſue locũ:attractefficacia ⁊ dulcedie doctrine ſue.XxXII.

chꝛiſti pdicatõem:hic ↄñter deſcribit ipᷣ paſ/
ſionẽ ꝑ quã ſolutũ eſt pciũ nr̃e redeptiois:vbi
pmo deſcribit maligna chꝛiſti copꝛehenſio ꝑ exploꝛatio
nem iudeoꝝ:ſecũdo eyᷣ cõdẽnatio iniuſta p executioneʒ
gentiliũ cap.ſequẽti. Pꝛima diuidit᷑ in qttuoꝛ ptes:qꝛ pᷣ
mo deſcribit᷑ chꝛiſti vẽditio fcã nõ ex eᷣ ignoꝛantia:ſed
magis ex pᷣ̃ſciẽtia ⁊ volũtate:ſecũdo ipᷣp vẽditi traditio
no ex eius diſplicẽtia ſed ex charitate:tertio traditi cõ
pꝛehenſio nõ ex chꝛiſti ipotentia ſed ex ſua mititate. q̃r
to cõpꝛehenſi illuſio nõ ex ſua iniuſticia:ſed humilitate
ſecũda ibi Uenit aut dies acimotertia ibi Cõpꝛehen

r— XRj eobinquabar. Doſta⸗ euangeliſta deſcripſit

milias domꝰ:Dic tibi mgẽ

dentes aũt eũ.q̃rta tbi Et viri qᷣ tenebãt eũ illudebãt ei. Cir

—

ca pꝛimũ di: a ¶ Appꝛopinquabat aũt dies feſt.i.ſolẽni
tas paſchalis q̃ celebꝛabat᷑ pᷣmo mẽſe qntadecima die mẽſij

ut habet᷑ Leuitici.xxij: incipiebat tñ a veſꝑe pᷣcedentis diei.
Aꝑgimoꝝ.qa fermẽtũ ⁊ fermẽtatũ no debebãt appare
re in domib' iudeoʒꝛ
ſeptẽ dieb' huü ſolẽ⸗

dies ſeſtus agimðꝛum qui nitat: vt habet Exo.

5 It xij. c ¶ Qui dẽ pa-
eedonm ſende geedec ice
cipes lacergolum ? leribde ictranſiuit angelus
quomõ ieſũ intficerẽt:tim? dñiꝑ egyptũ intſiciẽs

bant vo plebẽ. Intràuit au pmogenita egyptioꝝ

S, 16 ebzeos ſaluans.
tem ſaren ae 1 nicb d C2 querebãt pᷣn⸗
gnominabatur chariot cipes ſacerdotum ⁊c᷑.

vnũ de duodeci:&t abijt ⁊
locub eſt cũ pᷣncipibꝰ ſacer
dotũ ⁊ magiſtratibus quẽ
admodũ illuʒ traderet eis.
Et gauiſi ſũt ⁊ pacti ſũt pe
