nomie ꝓphete.i.iqᷣn/
tum dei nuncius.
Mercedẽ ꝓphe
. iet. i. dlegenliti
eſt nuncius:⁊ ſimilit
b ¶ QAui recipit iu⸗
ſtũ ĩ noie iuſti.qð nõ
poteſt eſſe niſi pꝛopt᷑

deuz a quo iuſtificat

omis vere iuſtus.
c ¶ Wercedem iuſti
accipiet.i.a deo qͥ iu/
ſtificat ipſũ . ſecus eſt
autẽ ſi recipit ipſum

iqᷓntum amicuj vłcõ

patriota vel h'modi

qꝛ nõ recipit eũ pure
in noie dei. dↄ Et

quicũq; po.ðde. vni
ex mi. iſtis ca.aq̃ fri.

tm̃.hoc dicit ad oſt⸗⸗

dendũ ꝙ quilibet q̃n

tũcũq; pauper poteſt
facere opera miſicoꝛ

ve —.—

*

gc7c7ccc f
debent ipediri ex amicoꝝ carnalitate. Ald cupeuidẽtiaz die:qꝛ dare caliceʒ aque ſigidepe quilibet quantuncuũq;ʒ
ſciendũ ꝙ charitas ẽ oꝛdinata ſic ꝙ ho dʒ diligẽ deũ ſu pauper. egngamn Jikeih i.i. qm eſt fidelij denũcianj
per oĩa ẽt ſup ſe ipm: ⁊ is ꝓ nulla amicitia cuiuſcũq; ¶ Amen. i.fidelr. 15 o

.1 g ¶ Dico vobis nõ per/

fideʒ chꝛiſti.

ximi dʒ retardari qͥn B ea qᷓ ptinẽt ad honoꝛẽ di det mer.ſ.qꝛ in his q dant᷑ ꝓpteꝛ chꝛiſtũ:nõ tm pẽſatur qᷓn/

nuʒz: ꝓpter qð diẽ: m
cẽ mittere i tra. ⁊ loqꝗt᷑ de pace mala q ẽ ↄ deũ. n
veni pacẽ mittẽ.ſ.talẽ q̃ dicta ẽ. o Sed gladiũ.hoc ẽ

diuiſionẽ talis ↄcoꝛdie. Aduertendũ tñ iſta qᷓ dicunt᷑

ex qua datur.ſequitur: h

ctum. i

nſit inde vt doce.⁊

olite arbitrari qꝛ veneri pa titas doni:quantum penſatur quantitas bone voluntatis
t factum eſt cum cõſum.ieſꝰ

pꝛecipiẽs.xij diſci.ſuis.moduʒ.ſ.pꝛedicandi ⁊ viuendi pᷣdi/
1. Se

ꝛedi.in ciui.eoꝛuʒ.ſ.iu

H a xpo ſũt facta occaſiõalit:qꝛ ad xpᷣi p icatiõeʒ ⁊ apo dęeoꝛum:⁊ ſic patet concluſio huius capituli.

ſtoloꝝ aliq conuerſi ſũt ad fidẽ ⁊ alij in ifidelitate rema

nentes qntũcũq; eis
pꝑ qð ſequit: p

no accipit crucẽ ſuã

hic oñdit ꝙ pᷣdicatoꝛ vbi diuini ñ

eni eni ſepare c. ⁊ pʒ. q ¶ Et qͥ

debet retrahi ꝑꝑ dulcedinẽ pñtis vite:q̃ eſt bꝛeuis ⁊ trã-
ſitoꝛia: ⁊ ad merendũ vitã eternã ordinata:⁊ iõ qꝛ finij
melioꝛ ẽ his q ſt ad finẽ imo ea qͥ ſũt ad finẽ ñ ſut niſi
pp aſſecutionẽ finis:iõ de ip̃is nõ curat᷑ oũ tñ finis hẽat
pp qð de vita pñti non eſt Aan 3 de afſecutõe vite

eterne:⁊ hoc ẽ qð diẽ: q

⁊ ſequit᷑ me.ſ.voluntarie moꝛtẽ tolerando. x / lo ẽ
me dign. i. vita eina:qꝛ i coniunctõe ad xpᷣm p viſiõeʒ
⁊ fruitionẽ conſiſtit vita eterna. s ¶ QAui iuenit aiam
ſu am.i.vitã pñtem q̃ cauſat᷑ ab aia exiſtente in coꝛpoꝛe:

vnge eſt ibi pdicatio p cãm:qᷓ amat igr vitam pñtem i

oꝛdinate pdet eã. Rej eni pdit qñ nõ attingit finẽ debitũ
ic medicina pdit᷑qñ ꝑ eaʒ ſe anitas nõ acquirit᷑: ⁊ eodem
mo vita pns finalr ad ↄſecutõem vite efne oꝛdinat re

cte pdit: qñ pꝑ ip̃aʒ ad eternã vitaʒ nõ puenit:qðò cotigit
illi q inoꝛdinate amat 1
diderit aiaʒ ſuam pp me. vitaʒ pñteʒ pꝑ xp̃ᷣm ↄtemnen

ipᷣaʒ:⁊ econtrario. t ¶

do:talis enĩ d pdere nõ ſᷣm vitatẽ: vt pꝛedici: ſed

ſm hoium opinionẽ iſte inquã: v¶ Inu accl
piẽdo ꝓ trãſitoꝛia eternã. x ¶ Nuirecipit voj. Poſti

Inueniet eaʒ. acci

uncti pſecuti ſũt iſtos ad morte,zʒ

Qui nõ accipit crucẽ ſuaʒ

—0 In capitulo.x.vbi dicitur in poſtilla: Nolite poſſidere
aaurum 7. ¶ Addiiio
Ualiter ſint intelligenda ſᷣm doctoꝛes iſta q aplis
ad pꝛedicanduʒ miſſis a xpo iniunguntur hẽs.j.ĩ
ditione ſuper iohannẽ.xij. vide ibi. ((La. XI.

Riu aũt. Poſita inſtructione pꝛedicantiuʒ:

hic conſequenter ponitur confirmatio dubitan/
iuʒ: 1 diuiditur in tres partes:qꝛ pꝛimo ſaluatoꝛ

noſter H dubios de ſuo aduẽtu:ꝛ condemnat icredu

los ſeu peruerſos:ibi Cui ſimileʒ.ʒ cõmendat deuotos: ibi
In illo tpe reſpõdens ieſus.pin duas:qꝛ ad cõfirmatiõem

diſcipuloꝝ iohis oſtẽdit ſe eſſe xpᷣm ve pꝛomiſſuʒ:⁊ ad con

firmatoem pploꝛum oſtendit iohem eſſe cam ſactü. ibi
Alis aũt abeũtib.p in duas:qꝛ p mouet᷑ dubitatio:ꝛ po/⸗

nit eius reſpõſio:ibi Et reſpondẽs ieſus. Circa pᷣcõſideran
duʒz ꝙ herodes antipaj incarcerauit ſaßem Poödt hoc ꝙ re

pꝛehendebat eũ:eo ꝙ abſtulerat fratri ſuo philippo vxoꝛẽ
ſuaʒ noie herodiadẽ:vt hẽt᷑ Mar.vj. Johes g ĩ carcere ↄſti.
miſit diſcipulos ſuos ad ieſum:querens vtrũ ipſe eſſet chꝛi

p ſtus an non: Sed quia queſtio eſt dubitabilis pꝛopoſitio

mirabile eſt ꝙ Johannes qui baptixauerat chꝛiſtuʒ: ⁊ vide

rat ſpiritumſanctum deſcendere ſuper eum:vt de eo dixe⸗
rat: Ecce agnus dei qui tollit peccata mundi: vt habetur

Johanns pꝛimo De hoc quaſi dubitans querebat.

Add hoc rũdet btũs Grego.d. q iohes nõ dubitauit ĩm eẽ
H'mũdi ſaluatoꝛe: ſʒ dubitauit vtrũ ſicẽ natus erati hũani-

tate nf̃a:ita ẽt moꝛeret ꝓ ſalute bumana:ſʒ hec rñſio nõ vi
det᷑ ↄueniens:qꝛ iohes nõ fuit min illuminat q; ꝓphe vete

ris teſtamenti: qꝛ hic dĩ pluſ ꝙᷓ ꝓpha: vt ſequit iſto ca. Pꝛo
phete aüt cognouer̃t m⸗

xpᷣm non tm naſcitu/

rũ i carne ꝓpter nos

pp ꝓlixitatẽ vitãdaʒ

immolandũ ꝓ ſalute

xpᷣi mittẽſ duos de diſcipu⸗
lis ſuis:ait illi:;u eſꝗq ven/
turꝰ es:an aliũ expectam
Et rſidens ieſuſ ait illiſ:Eũ
teſ rénũciate iohi qᷓ audiſt
⁊ vidiſſ. Ceci vidẽt:claudi

ſz ẽt moꝛituꝝ: vt hẽ
eſa.liij. Lãq ouij ad
occiſionẽ ducet᷑ ⁊c. 2
in plrib alijs locis q̃

omitto:g multo foꝛti

Itẽ ioßes de xpᷣo pᷣdi di audiũt: moꝛtui fſurgut:
xerat Ecce agnus dei pãupes euãgelixat:ẽt btũs

iohis.j.qð no dixiſſʒ

1 n, ẽ q ñ ſuerit ſ delicat i me.
vt vꝛ:nili vidiſſet euz 6 Egellea

Illis aũt abeũtib:cepit ie-
ſuſ dicẽ ad turbas de iohã

mũdi: ⁊ iõ alit᷑ dicen/

dũ ꝙ iohes non dubi ne:Quid exiſtis in deſertũ
taul de hratette ſc tũ uidere: Harũdinẽ vẽto
nit Folriplteto agitatã Sʒ qd exiſtiſ vide
non erant ſic ilumia re:Hoöminem mollibuſ ve

ti dubitauerunt: 2 i5 ſtitum: Eccè qui mollibus

iohes per diſcipulos veſtiuntur in domib reguʒ
ſuoſ qſtionẽ ꝓpoſuit =
nõ ꝑꝑ ſui dubitate,z
ſed diſcipuloꝝ heſitantiũ. b¶ Et rñdẽs ieſus.Hic ponit᷑

vt. S. dictũ ẽ. v. c. Beati pauperes ⁊c. e

xpᷣi rũſio:⁊ qꝛ eirñſio noõ erat ad ↄfirmationẽ iohis ꝗ non
dubitauit:ſʒ ad cõfirmationeʒ diſe cipulo dubitantiũ: ido

xps nõ reſpõdit ꝑ vba ſʒ ꝑ fcã faciẽs in ↄſpectu diſcipuloꝛũ

iohij miracula multa manifeſte declarantia ꝙ ipᷣe eſſet xpᷣj
⁊ hoc eſt qð dꝛ: c ¶ Renũciate iohi q̃ audi.⁊ vi.ceci vidẽt
ad pꝛeceptũ meum:⁊ cetetera que ſequunt᷑ patent vſq; ibi.
d ¶ Pauperes euãgelixant᷑.i.denunciãt hĩe regnũ celoꝛuʒ:
6. dict C Etbius eſt qͥ nõ
fue.ſcã.in me.ſ.dubitãdo ð deitate:qꝛ me videt in paſſibili
carne. f ¶ IUlis aut abeuntib'. Hic ↄñter oñdit iohem eẽ
ꝓpham ſactũ:⁊ ho ne ex qſtione ꝓpoſita aliꝗ crederẽt eũ
dubitaſſe ⁊ ignoꝛaſſe eũ fuiſſe xpᷣm:et cõmendat eũ de qᷣtu
oꝛ: h de ſoliditate fidei ⁊ 2ↄſtarie:cũ dicit: g ¶ Quid exiſi
in ðſer.vide.harun.vento agitatã:qͥſi dicẽt nõ:qꝛ iohej ita
conſtans erat ꝙ nec timoꝛe:nec fauoꝛe a vitate declinabat:

Tab auſteritate penitẽtie cũ dicit. h ¶ Pominẽ mobillib
veſtitũ.q.d nõ:qꝛ.S.dictũ eſt iohes hẽbat veſtimentũ ð pil

lis cameloꝝ:⁊ eſca eius erat locuſte ⁊ mel ſilueſtre.id hoc
ẽt manebat in deſerto vt auſterã vita ducẽt nõ ſoluz ex vi/
etu ⁊ veſtitu:ſʒ ẽt ex loco:pp qð ſubdit᷑: i ¶ Ecce qui mol/
libꝰveſtiunt᷑ ⁊c l.Aid h'ei multi magnatibꝰadulant᷑: vt cum
ipᷣis cõmoꝛantes delicijs vtant᷑:ſʒ hoĩes vitatis talia aſper/
nãt. vnde narrat valero maximli. iiij: ꝙ qdam dixit Dio/
geni olera lauãti:ſi tu dionyſio adulari velles iſta ñ ederej.
Cui rñdit ſi tu iſta edere velles dionyſio adulari nolle.⁊ ſe
quit᷑: Hic veridicus vitatis ãnunciatoꝛ malens olerib ſuſtẽ⸗

tari q; magnatib'adulari.ʒꝰ cõmendat eũ ſaluatoꝛ a clarita-
¶ Pꝛo

te noticie: cũ dic: k phetã. dẽ eni.j. Regũ:ix. Qui ei
dẽ hodie ꝓphᷣa:oli appellabat᷑ videns.qꝛ ꝓphᷣe videbãt ea
q̃ alijs erãt occulta:ſʒ nõ ſolũ iohes ꝓpha ſuit:ſed ẽt pluſ qᷓ;
ꝓphᷣa:qꝛ non ſolũ xpᷣm pᷣuidit ventuꝝ ⁊ pᷣdixit ſiẽ alij pꝛo
phete:ſed ẽt ipᷣm digito oſtendit. QCõmendat eũ ab aucto/
ritate doctrie.d. I ¶ Bic eſt ei de q ſcriptũ ẽ: Malach. iij.

V‚Vm =+

m ¶ Ecce ego mitto angelũ meũi. iohem qᷓ duxit vitã an/

vobis pluſ qᷓ; pꝛophetam.

aut minoꝛẽ ĩ regno celoꝛũ

iohis baptiſte vſq; nüc re

uangelium

gelica. n ¶ Ante faciẽ meã.i.añ F qꝛ filo dẽ figura

2

dei patris: 1 p ↄñs facie eius. o ¶ Qui pᷣparabit viã.

.i. coꝛda audientiuʒ ad recipiẽdũ xpᷣm ꝑ pᷣdicationẽ ſuã
q baptiſma ſuũ:⁊
iohis ſubdit: p

—

cõpꝛehendat ſũma ↄmendationeʒ
mẽ dico vobis nõ ſurrexit maioꝛ
E. Nô negat qui

. ſiipi equali) ſan raltr
ſũt. Sed quid exiſtiſ vide inter natos mulle
roe Piis isea rum. Chꝛiſtus eiʒ
re: Mꝛöphetaʒ: Etiã dico maloꝛ fuitiſed n

Hiẽc eſt enĩ de quo ſcriptũ ſieris: ſed vᷣginis:
ẽ Eccẽ ego mitto angelum ꝛ mulier de cõi
meũ ante faciem tuam:quůi curſu accipitur
soRar alſe vi an femina coꝛꝛupta.
pꝛeparabit viam tuaʒ anie q ¶Qui aut mi
te. Amẽen dico vobis:non noꝛẽ in regno re⸗
ſurrexit int᷑ natoſ mulieruz; gno celoꝝ. ibe

ioꝛ eſt illo. qꝛ qui
libet beatus qua-
tuncunq; mimuj
maior eſt actu

maioꝛ eſt illo. A diẽb aũt

gnuʒ celoꝛuʒ vi patitur: t dcunc via o ler,
violẽtirapiut il. Omnès tus nie ipo
eni pꝛophete ⁊ lex vſq; ad tentia aliq beato.
ioheʒ pphauer̃t:ct ſi vuli Et da dixerat 7
cipe ipᷣe ẽ helias ꝗ vẽturẽ. iohannes erat pl
E p ppha: io nnter
Declarat h dicẽs:

8 ¶ A dieb iohis baptiſte c]. quia iohes incepit pdi-

care aſecutõeʒ regni celeſt pñiaʒ qð añ eſſe nõ poterat
t C?Ect violẽti rapiũt illud.

Nõ.n.põt hõ nat in tra ra
pẽ celũ niſi ſi faciat violẽtiã cohercẽdo a delectabilibus
Ppꝛiũ appetitũ. v ¶ Oẽs ꝓphe ⁊ lex vſq; ad iohem.
qꝛ in lege ⁊ ꝓphᷣis vitas ð xpo erat ſb figuris et enigma
tibus tradita: ſz a iohe ẽ maniteſte oſtenſa dicente: Ecce
agn'di ac. x ¶ Et ſi vulij recipẽ ipᷣe eſt helias.nõ in
ſona: ſʒ in ſpũ:qꝛ fuit ſilis helie:⁊ hĩ trib:pᷣ in auſteri-
tate pnie: qꝛ ð helia ſcribit.iii. Regj.ꝙ erat vir piloſus
7 Cona pellicea accinct renibꝰ.dẽ aũt iĩ ipiloſus ꝑꝑ hoc
ꝙ hẽbat veſtẽ hirſutã ⁊ aſperã: ſimilr ð iohe dem eſt.S
ꝙ hẽbat veſtimẽtũ de pilis cameloꝝ.? in ſoliditate con
ſtãtie. De helia eni ſcribit᷑ ꝙ ipe conſtant᷑ arguebat regẽ
achab. iij. Reg. xxi . ⁊ ochoxiã regẽ.iiij.reg.j. Sili iohe⸗
arguebat herodẽ: Mar. vj.ʒ in auctoꝛitate doctrine:
qꝛ ſicut helies vẽturuẽ ꝑ pdicatõeʒ ſuã:denuncias xpᷣi
aduẽtũ ſcõʒ:ita iohes puẽit pvt dictũ eſt· . iij. ca. ⁊ h
nõt cũ ſbdit᷑: y ¶ QAui bʒ aures audiẽdi audiat. ad de
acr a l qð imediate pᷣponit᷑ myfſtice ẽ intelli⸗

gẽdũ. a ¶ Lui aũt ſileʒ eſtimabo. Hic ↄñter expꝛimit᷑
ↄdẽnatio obſtiatoꝝ:et pꝛimo in generali reſpectu iude-
oꝛũ cõmuniter:2 in ſpeciali reſpectu aliquoꝛũ quibus
ſpecialia bñficia contulerat:ibi Tunc tep expꝛobꝛaꝛe.
Ao euidentiaʒ pꝛimi aduertendũ ꝙ multuʒ valde facit
ad vtutẽ ꝙ aliqui a puericia ſua ſint cõſueti oꝑib vtuo/
ſis:⁊ iõ expedit ꝙ pueri exerceant᷑ in ludis honeſtis ⁊ in
ducentibꝰad vtutẽ ⁊ retrahẽtib a vicijs:pꝑ qð pueri he
bꝛeoꝝ hẽbãt talẽ ludũ:diuidebant᷑ eni ĩ medio ciuitatis
i duas ꝑtes eqles:⁊ illi q erãt ex vna pte canebãt carmẽ
leticie:⁊ alij ex oppoſita carmen lugubꝛe: poſtea expꝛo/
bꝛabãt ſibi mutuo:⁊a exultãtes dicebãt alijs q̃re ſibi non
congaudebãt: æ ecõuerſo alij.ſ.lamẽtãtes qre ſibi ñ cõ/
patiebãt:⁊ hfiebat ad expmẽdũ vanã leticiã ⁊ defectuʒ

ↄpaſſiois ⁊ amicitie adiuicẽ i hoc mũdo:⁊ h modo ſiẽ

ppꝛie dĩ fil mu⸗

titudie. r ¶ Ma

ſuis
diie
flo
a⸗
iſp

ſnr
i

atthei ej

1
8

ODe fecerat: 71 ñ re⸗
4 iracula d vomitu
t⸗ nren vnicoojni⸗ oſten ar Eſa. ix.
Kränter vüſt eos gcrn bern bocẽ as
oicauerat xp o recepi ſerũt: ſiẽ tu e ca. iii. 7 hoce ex⸗
oppoſito tri Sdication Alare aege ſieuterpon eite Linm Ehi
14 P—„ at „„ infi . Ec̃. O . E. 8 WK1
111 Amdd ppcd, afnn uerſi in alleuiata bꝛare „ iſta erat
1domo ali letan qntũ ad hoc: niten umo tpe alleri ppb. ealtatippeen
iã i domo a iudeis q̃ drntt eilunen Pe ut ĩ tibi c ciuitatibu
vico vel etia id erat de iuc oc fuerat me du — ut i na de cuut. ecerat
b arrukekre Kidete en ancll ſacrc a, ba iitaf
li isnspohen n me audiẽdi au cte li in cilicio utñ dico d ina ciuitate erat
la: a poſtea vulcee diẽdi ai vob:oli i umn dcon a. d iſta ciuii 8.
ietcadte c s ihe aues au giuna, vob egiſſen er fminſul ginaziand er
gai dicau maſue lat. Cui ant ſi ... Silis eſt vob: tyr 0 icij q; vo 18 qꝛ receperũt 4
c, eg penitenti puen eq̃libꝰ dic ſi s:ꝛ la tũ ce altaber „4 ſi ĩ ſodo n0 1.xxj. vbi HHS
ſdnd ſpoſt dixit: vde. mates coe nõ ſaltaſtis: 6 celu ex⸗ es. Quüia a Serrervin e y
nig arereih ver mẽtauim2 nõ 3 mãqucã mis fac emnaͤliſſet vſq; tñ nõ ĩtelligit inaß⸗
cii non fucrunt mo necn iohel neqsn emoõi ſt ite ſoꝛten utamẽ di⸗ 61 laitten oinaß
non zuolioiſul it eiz iohel dicũt d / ccte ſt ĩt iẽ. Mrüũtan . vaꝛiabili⸗ ſz tm̃ i
ur niad ͤuotioi d n beẽs: et li hõis mã in bõc diẽ . ſodo ſtinatoe:
. ta bi . lïhöis n hãc . terre 2 de 44 luntate.
pr cdinen ietud neq; Nenit fil hõi eccc in bis:quia idie de Aleg vo.
uem . ag remanſe uz het. Nè ſet dicũt eccẽ co vo iſſius erit i 0 Cico .
ſed mag be Uz he bibel. torvi co m remil llo tẽp ASSi eai .
o e rüũt obſtiati ita duùcãs ⁊? 8 potat moꝛum! ibi. In i xit: ty. ⁊ ſi fin auditã
ibe vtuſqʒyi 5 vozaxctnen! ceun dicij q; tibi. ſus dixit: . rauln rſt audlic
cat:ſʒ intptan ho po H 27 cn! n dens ie ſie ge g llere q; moꝛ
ĩ malum intptan :puůblicano cata ẽ ſapiẽ in eſpondene i pater dñe ide repe lli aũt
malun t qo dẽ: ni:pu P lficata it rer ꝛtibi P 5diſti fi entilitate. .
kai do HRadi i⸗ c. Et iuſti unc cepit nſiteboꝛ tibi abſcõiſti in gent les qᷓ habi
qus⸗ a ¶ Lui auũt zti amic. ijs ſuis. Tu ſigb C terre: quiꝭᷣ udẽtib' erant genti 7 ſidone
limuß EAumabo 9n tia a filij „„ „ ibu .₰[— N᷑ſtDeu celi ⁊ „2 bꝰ*z Pꝛ z. abat it r0: hbarna
nu j onem iſtam i erzobe ime vtuteſ et: gꝛ hec a lapiẽ uul. Ita Er i celuʒ
rcbikin eanene expꝛon lime vᷣut Aé he laſti ea pi. ñte. 4 ſchicau
oꝛpu ſcribit in ſe mala facte ſůt plime i lam. e t reue an umante. um nuq⸗ irocla
svia/ ca. icio⸗ 8 5 egiſſent p tibi bethſa gam̃ ſiẽ fui p̃dicationẽ atitudin
Ripo 2 adultera ſ im noõse ꝛocai:yẽ tibi b efa q . „ ado:qꝛ ꝑ pᷣ vicgi inſerni deſten
d — qus daich ſi iyro ⁊ ſidon leberia hoie annai Vegiilen kalint:
u ad eox ine Et. qꝛ pueri iparte debuiſſet loꝛib in is. ᷣ ti c. q. nõ ad
u – äi ad tecoeiliby dicſtr le brſg petoa gioeb 11. ntgig duo. die ante ren n,
diis: ludi eoꝝ Quiclamãteſ co utuo ea qᷓ ſe nit eni io Han- des. 3 G iij. ateiuie ſanel denotn vo. qꝛ ter.
id⸗ one c r — ase ſs nn vt E eluned 4 leſua⸗ eiior Tenari
wteni equale bis. patet ex ad ꝓpo ima vinẽs. jndi⸗. Kerlaz dubitatte pte hõis. l. qꝛ repu dicationẽ
irar cinim vo nenslneac ma H ngei oeendu⸗ arbitri ex die iudicij cognitã p ti in ſymſan
iibus nes. Hic ap n abtkinetian 6“Eroicnt rin dns igus rttinoe ie Pit ſpecies pecrat erat infecti
ãs neq; bibens.i⸗ Rer dis u⸗ remiſſiu iſtis qꝛ ſit ſp ie 5 nãm e onit
hem. qucãs neq; edit dꝛ non vidẽs. g emoi attribu- ſogo j fuit in iſtis cum! ned nam nter ponit
comedit dẽ non v iohis demõi ue no ſo ite qᷓ fu uerunt: cu ũ luxu 8. Picoi ik pnci
lma AIbparuz male uidet ſteritatẽ ĩ En pati que u agn ſtea ipugnauert ſit vici oꝛe rñdens ꝛimo pon irca
Etc ſicut qui nsnis bz auger Raleas kC7 loebe⸗ ſti po auius ẽ pct jn illo tẽp deuotionẽ p adita e.Eice
inp ſ. h oniaci eiʒ po fil hois.i. xp 5 boc eni de ctu: gr. mite. c tio: circa ia mihi tr iudei lr̃ati li
4 Dem enit fili Hoi⸗ Duces. Hoc. ta de ſodo Sͤmen atie iũ: ibi Oia! ca ⸗ ñt: ſimpli
ſteni endo nt alij. i „. vitã int Peksdnene talẽ oharent iſti oton corgene Nec liq́ qri 4 erananirbaf tacite
loſus poſſu ener egezvite, vel goii ſte pbanſtine den Rorrenliü ppollz a in ſigeiüae huieqſtion tibi p
ppot cans e:qꝛ erat me oiter vientcaaß l. P otãt euʒ maduertene vchalott Ztet E vocati ſũt. Cofiteoꝛ ria
ncſi kaitcirer ene⸗ Aagoln. 16 “ in quo nii Ino p lo famo iliererati ad inare intl Peatanhknc
nelon kal e lamiliarẽ a Ecce ho Er otatoꝛ nafe fuit: p lreaackt T illi dũ dine la O bſes la humana .
m acceſſi ꝛetando. m ecibi. n ¶ F kectifſimev t. . vi piger xpᷣs ꝑ mo cclaro: e eet rlapn nõ Unn:
ite le inip in ntieaneii falſu: qꝛ pfee iunauit vt. ie t llaz tib'n pe l ſuis ſuis H credai
nnt t tibieiun c accip i. ad gl A ſapiẽt in ocul ſuis . ca a pte . Obi
me: arreuchrss⸗ dieb nocti mic'. Po t 1, f iẽtes i nilib': 7 ſic pʒ Pꝛouer. laq e ĩ
mne: de aptiſmu. xl. u amic. . bibente⸗ fidei f ſut ſapiẽ hůilib: ſ vt dẽ P bia q ẽ̃
i tat en oſt ba gen zo medentẽ 7 aret: ſʒ b. iſti ea puul.i. ſ⸗ aiſpe it eox ſupl bh
4 53 7 5 0 banakenlatenn vicia am eſt ſa⸗ Et fuelaſti q ad ſapia n credetiũ ſu olütaj dina: ele⸗
J 0P nteud ta nilitas: te aut n crec ſiplex v⸗ 1 alid ſint ele⸗
de Ssiganskagete tiuſtifica ſdo ad g it eox hů la. ex p ica fuit ſipl e. Qeel ali⸗ tedi
nli nrsoini⸗ boerin Wenpgni r mo⸗ biiit Eer prebi citu aate. Wreing uſtict
imi magis vt enare hoc dupl dei pꝛis ſit ſtuſ a fili tellect e hb ¶ Am ſu ot aſſigne i alis aũt e n ſolum
iuce⸗ magi a filig ſuis. boel ph i cognir iu eꝛfm ꝙ tel ſbdit. bati:bñ p eozara 1ei ant erparon
us dietia a fil ſus: lʒ xpᷣs ficat . i. tione: fm q go lpat repꝛobati dei mißi orẽ ſui r: ſy ẽt pa
e⸗ los 7 Arahrage, ie xpi ꝑ ohe eis ptateʒ cti: liä⸗ a Para. s terreni 7 Erf norantut:⸗ ſo luʒ e
rf Prlebteraba, aſ nerehei ier aniccot: (i ſtentad gien aſnenn nulire ad alia⸗ . In ſpali m
ntuo/ dẽ iohis. j. Que r exponit eſt: p ẽa filijs iu tinet alefactoꝛes ct pũitio H
gai flios dei ertalie tuc Se d ſuis. rin inintu reß liguon laaore “ḾŕMUN;ℳ=
ent Pdicto mõ His e itbia ſic pʒ ex pꝛe tinefpeemigtid hio
am deoꝝ qꝛ d eoꝝ ludũ obſtiat
bivo
i0⸗
fenz

Koli

li onñdit
ic i ſpeciali oñ.
¶ Euc cpit expꝛobꝛare. Pic in ſpee
. r CTuc epirexp;
dictis. r

—

pꝛe:iõ ſpᷣdit: b ¶ Nemo nouit filiũ niſi pẽ. eo

(Euangelium

põt aſſignari rõ ex pte dei q̃re iſtũ eligat ⁊ illuʒ dimittat ni
ſi eſimplex volutas.vñ diẽ aug.ſr̃ ioheʒ:Qu are illũ tra
hat :illu aut dimittat noli velle diiudicare ſi nõ vis errare
a ¶ Dia mihi tradita ſũt. Hic ponit pᷣdcẽ vocatõis mediũ

Chꝛiſt enim mediatoꝛ ẽ di hoiuʒ.debit᷑ aũt ẽ ꝓeeſſuj vt

ab extremo i extemũ DM
ꝓpcedat ꝑ medin: vdiuuuusss
ois pꝛoceſſuj gf̃e deri Oiã mihi tradita ſũta pĩe
narur ad nosb epʒ: meo.] Et nemo nouit filiñ
2 Bia miht radi⸗ niſi pater: neq; patr qſ no
ta ꝛc I. qð verũ eſt in uit niſi fil:t cui voluerit ſi
P5er: m nãz dinaz liuſ reuelare. Nẽitẽ ad me
bʒ eſſe a pꝛe: p vns ogeg an . ſg et G
poſſe:ly beat ide eſſe oẽs qui laboꝛatis et onera
nũero ⁊ poſſe cũ ipſo *

q ſic oĩa ſũt ſibi tradita a pꝛe ab efno:ſm aũt nãm hũanaʒ
oĩa tradita ſũt ĩ ptãte xpᷣi ⁊ dño a do pꝛe.Sʒ hoc ĩtelligenõ
ẽ dupłr. vno qᷓntũ ad auẽteʒ:⁊ ſic oĩa creata ſũt ſibi ſpdita
ab iſtanti ↄceptõis: qꝛ eoipo ꝙ nã hum ena vbo eſt vnita:
oĩa creata ſũt ſbiecta ſibi.alio qᷓntũ ad effectũ ⁊ ſic in iudi/
cio oĩa erũt ſubiecta pedib'eiu:qꝛ tũc e volũta pfecte im
plebit᷑ in oib: vt hẽ ad Hebꝛ.x.⁊ qꝛ ſm dinã idẽ ẽ cum
dẽ mõ:nõ tñ
pꝑ hoc excludit᷑ ſpũſſcũs:qꝛ dictio excluſiua addita vni pſo-
ne in dinis reſpectu imĩ eentialis:nõ excludit alia:ſʒ potiuj
icludit:qꝛ Iʒ alia ſit pſona pꝛis ⁊ alia filij alia ſpũſſci:tñ iſte
tres pſone ſũt vn de:ita ꝙ nec in dinitate nec in eẽntialib
hñt alieitateʒ aliquã:dictio aũt excluſiua ſolũ excludit qð

alietatẽ impoꝛtat. Noticia aũt abſolute ſũpta eẽntialr acci

pit᷑:⁊ iõ cõis eſt tribꝰ:⁊ iõ cũ dẽ: nemo nouit filiũ niſi p:

⁊c᷑. pꝑ hanc dictionẽ excluſiuã niſi ab hac noticia nõ exclu/

dit᷑ ſpũſſcũs:ſʒ mag includit᷑:vt dictũ ẽ. Scienduʒ ẽt ꝙ hec
dictio nemo nõ accipit᷑ ꝓpꝛie.i.nllus hõ:qð pʒ ꝑ hoc ꝙ; ab

iſta inefſainegerin excipit pĩ ꝑ dictõeʒ exc uſius cũ ſb
t: c¶Miſi pat. tñ pat᷑ nõ ẽ ho. ſolus eni fil in diniſ eſt
hõ:⁊ iõ dicendũ ꝙ nemo ibi accipit᷑ mag large.i.nullũ ſup

dit: c

poſitũ nãe intellectualis:⁊ ſic bñ excipit᷑ pater ꝗᷣ lʒ nõ ſit hõ

E tũ nã intellectualis:⁊ tñ ipſe cognoſcit filiũ ꝑfecte:⁊ quia

xpᷣs ẽ mediatoꝛ ði ⁊ hoĩuʒ:iõ noticia dinoꝝ ad nos deriua
tur p ipm. pp qð ſvdit᷑: d E cui voluerit filꝰ reuelare.
nõ qꝛ iſti qb fit reuelatio mediante fi
ↄpᷣhenſiõis:ſic fil:qꝛ hoc ẽ ipoſſibile creature:illud eni q
comphendit᷑ totalr ⁊ pfecte coſcit᷑. ⁊ qꝛ vt dem eſt ði fil
ẽ mediatoꝛ ði a hoiuʒ:iõ ↄñter oñdit ꝙ familiarit᷑ ⁊ ſecure
poſſum accedẽ ad ipᷣm.d. dð ¶ Uæẽite ad me oẽs q labo.⁊
one.eſtis.ſub onere legis.qð on ſuit ipoꝛtabile patrib anti
qͥ vt hẽ Actu.xv. f e reficia vos.in pñti ꝑ graʒ ⁊
futuro p gliã. g ¶ Tollite.volũtarie.ſ. h ¶ Jugũ meũ
vos.i.legẽ euãgelicã q̃ dẽ iugũ a iũgo iũgis:qꝛ lex euan

gelica eſt lex amoꝛis: ⁊ ꝑ ↄñs iungit fideles ad inuicẽ:iude/

os ⁊ gentiles:qꝛ amoꝛ ẽ vis vnitiua ſm dionyſiũ:oↄñter oñ/

5*

dir qit nutriat᷑ amoꝛ iſte dicẽs: i Diſcite a me qꝛ mitis

ſũ.nllũ ledẽdo. k Et humilis coꝛde.neminẽ ↄtẽnendo.
Iſtis aũt duobꝰmaxime nutrit᷑ dilectio.pꝛemiũ aũt amoꝛij
ſbiungit cũ diẽ: l ¶; Et muenietis requiẽ aĩiab veſtris.qꝛ

ſim ꝙ diẽ aug.lfeſſionũ: Indetũ ẽ coꝛ meũ:donec requi

eſcat in te:qᷓ quidẽ qes h ichoat᷑:ſʒ in patria ꝑficiet vbi cha
ritas conſũmat:⁊ ne ex iugo legis euangelice aliqui terreat

In caplo.xj.vbi dicit᷑ in poſtilla:⁊ ideo aliter dicendũ ꝙ io
hannes non dubitauit de pᷣdictis. itio
Ec rõ poſtillatoꝛis non vẽ conſona littere ſequen/
ti cũ dic: Euntes renũciate iohanni que audiſtij 2

filio hẽant nariciriaz

vidiſtis ⁊c.· Si eni iobannes non ꝓponebat hanc

q̃ſtionẽ ꝑppꝑ ſeſz tm̃ P diſcipulos: cuʒ hoc non latebat

xpᷣm ꝗᷣ cogitatiões hoiuʒ pfecte cognoſcebat ſuꝑfluum

2Z imptinens vr dicẽ: Renunciate iohanni.iohannes ei
de hoc certus erat:ſed poti debuiſſet dicẽ: Attendite q
audiſi ⁊ vidiſt. dirigedo vba ſua diſcipul ꝗͥ hidigebãt

vt diẽ poſtillatoꝛ
on gurez iaſe
ti eſtis ⁊ go reſiciam vos. ſ melioꝛi iudicio
Toͤllie iigu meu ſup voo clr a on to⸗
⁊ diſcitè a me qꝛ mitis ſũ ẽt lendam alr poſſ
bumilis coꝛde et iuẽieſ reh dici. Pꝛo cuius ꝰ
em aĩabꝰ vꝛis. Nigũ. n. me ar gonerttig⸗
3 1 Tos* uz nonen e
um aue Eon meũ leue. Gegins: ve auis
ſciens aliquã veri

tatẽ certitudinalii per vnũ modũ vlteri ꝓficiat ſciendo
eandem vitatẽ ꝑ aliũ modũ:lʒ ?ꝰ modus ſciendi nõ ſit
ita pfectus ſicut pꝛimus qð pʒ ex hoc:nã xpᷣs qui nõ ſo/
lũ vᷣm ſcientiã increatã: ſʒ ẽt m ſcientiaʒ infuſaʒ omia
cognouit vt cõiter tenet᷑: ʒ tũ ſcientiam acdſitã.ſ.expe
rimentalẽ legit᷑ Gpleetn e luẽ.ij. Jeſus ꝓficiebat ſcientia ⁊
etate cc. Similr dicendũ eſt ꝙ lʒ iopannne certitudina
li cognouiſſet chꝛiſtũ ꝑ dinam reuelationẽ ⁊ ꝑ ſoᷣmſã/

ctuʒ ſ foꝛma viſibili deſcendentẽ ⁊ hmõi adhuc tamẽ

poterat pꝛoficere in ipſ cognitõne experimentali:hocẽ
cũ ꝑ experientiã haberet ꝙ opera ipᷣius chꝛiſti manife/
ſte coꝛꝛeſpõderẽt his q̃ de eo in ꝓpheticij ſcripturis pꝛe
noſtificata fuerũt:iuxta illò ioh.x.ca. Oꝑa q ego facio

teſtimoniũ phibent de me. ſʒ cñ q̃libʒ cognitiois ꝑfecto
ſit appetibilis ſeu ðſiderabil pᷣſerti cognitio xpᷣi:iccirco
iohannes non dubitãdo de xpᷣo an eſſet xpᷣs:ſʒ potde/
ſiderando hẽre ipᷣius cognitionẽ expimentalẽ ex oꝑibꝰ
quã iaʒ hũerat ex reuelatioe dina dicebat: tu an aliiũ

expectam. hoc eſt dicẽ deſidero te cognoſcere

ex opibꝰp te factis ſicut te iam cognoui p inſpirationeʒ

ſeu oinaʒ reuelationẽ. vñ notanter dicit euageliſta: ¶uʒ

ve cognouerat vt dem ẽ:ñ tñ viderat opa xpᷣi pᷣſerti illa
q̃ teſtimoniũ de ipo phibebant.ſ.miracula.Zid qð xpᷣs

tanqᷓ ſciens cogitationẽ coꝛdis ipſius iohis ppꝛie reſpõ
dit: Renũciate iobanni que audiſtis ⁊ vidiſtis. vbi attẽ
dendum ꝙ nõ ſoluʒ dixit renũciate iohani q̃ vidiſtis.ʒ
forte hoc videret᷑ ſufficere:ſed dixit: Que vidiſtis ⁊ au
diſtis. ad denotandũ ꝙ ea que audierat a ꝓphetis ꝑ ip-

ſum fienda videbant per ipſũ impleta:vnde dicit: Ceci

vident ⁊ claudi ambulant ⁊c̃. Pec enim miracula in o

ꝛia foꝛma legunt᷑ in ppheticij vaticinij:vñ eſa.xlij.ca.
loquens de chꝛiſto ait: Deus venit ⁊ ſaluauit nos.ſeqt:
Tic aperient᷑ oculi eoꝝ.ſilr eſaie.xj. Ad ãnũciadũ ſeu

euangelicãdũ paupibmiſit me.ex ꝗbuj pʒ ꝙ xpᷣſ in hac
rñſione ſatiſfaciebat deſiderio iohis recte oꝛdinato cir

ca cognitionẽ xpᷣi oñdendo ꝙ opera ſua ⁊ miracula coꝛ

reſpondebãt vaticinis ꝓphᷣaꝝ:⁊ ſic poterat ð xpᷣo no

ticiã expimentalẽ hĩe ex oꝑib de quo iaʒ ha tno
ticiam diuinitus reuelatam. =W

d ſte ad ieſum de qua poſtilla. dicit cuʒ queſtio

tam viſioneʒ certificatu:ſed mouetur in perſona diſci/
puloꝛum iohannis heſitantium:ſed burgenſis dicit tali

ter dictum non eſſe conſonum littere:que dicit reſponꝰ
dendo euntes renunciate iohanni que reſpondet iohan

ni non diſcipulis eius.Ad qð poteſt dici dupłr. Pꝛimo

reuelate (Meplica.
ca.xj.vbi agitur de queſtiõe iohanis bapti
ſit dubitabilij pꝛopoſitio non mouetur in per

iõ ſpᷣdit: m Bugu eĩ meu ſuaue ⁊c̃.qꝛ ſᷣin ꝙ dẽ . ioßis ſ ona iohannis qui fuit per diuinaʒ reuelatioẽʒ ⁊ occul/
v. Mãdata en grauia no ſũt.qð exponẽs aug.dic.ſ.amãti.

gni⸗

T

credulitatẽ legato

rũgdendo ad diſcipuloꝛum heſitationẽ quã nouit viſuj
fuiſſet heſitationem eoꝛum redarguiſſe:qð curiale non

fuiſſet circa legatõeʒ iohis factã. Curialitas igr videt᷑ tã

ex pte q̃rentis
ex pte reſponde

pſona icredulita-⸗- jt i r ſata ſah
tem dileipulor d Bin. bijt ieſuſ per ſata ſab

detegeret chꝛiſt½ diſcipli aut ei eſurien
ſic curialiter ren tes ceperũt vellere ſpicas ⁊
ti reſpondit ne i· a mãducare. Phariſei aũt
ri inerepare vide vicketeſ olxeft ei. Ccce diſci
ret cum ad fſoꝛuz Puli tui faciũt qð ñ lʒ eiſ fa⸗

iohis ptinerent. cẽ ſabbar.At ille dixit eis:

Moqo aũt dici HNõ legiſi qd fecèrit ðð qñ
di burgen. queʒ h eſurijt ⁊ q cũ eo erãt: quõ ĩ
gunt. pmu qꝛ po· ꝓpoſitionis cõedit: quos

nit iohannez per non licebat ei edere neq;ʒ
dinam reuelatõe, His qui cũ eo erant: niſi ſo

de chꝛiſto 2 his ſ L⸗ rr er en
ie ipſo catſeri lis ſacerdotibus: Aut non
pta certitudinalit· ẽłU
⁊ ſufficieni inſtructũ:⁊ tñ qð ioheſ petiuit amploiſtrui.
exa. eniʒ pte infert oppoſitũ pme ptis:qꝛ bñ ſequit᷑:ille
petit de. a. concluſioõe pfectius inſtrui:igr pfecte nõ fuiti⸗
ſtructus:cuſ oppoſitũ dic burgẽ.addens ꝙ ? moch ſciẽ

di nõ ſit ita ꝑfeci ſic pᷣm:ex quo pʒ ioheʒ plus queſiſſe
curioſa iꝙ vtilia ſic logica m cõmẽtatoꝛẽ. qͥ. metaphy.
Nõ eſt ſcientia ſʒ modus ſciendi:q igf eſſet pfecte inſtru
ctus in theologia ⁊ poſt quereret ſcire logicaʒ curioſus
veniret iudicandus. 2m incoueniẽs qꝛ burgen. diẽ dñũm
nr̃m ieſũ ꝓfeciſſe ſcientia acqſita b expientiaʒ:⁊ hoc vẽ
dubiuz. Nazʒ ſi xpj aliqd didiciſſip expientia qð puj vlł
qualr pꝛius nõ nouit:ſequit᷑ ꝙ nõ fuit ab inſtãti vcepti
onis ſue omniſciẽs:qo ẽ 2ſcõs doctoꝛes 1 magr̃m li. ij.
di. xiiij. ſʒ xiij.di. exponit qũo intelligit xpᷣm pfeciſſe ñ

vt burgen. vult. 5 qõ burgen. poit iohem baptiſtã mo

uiſſe ſui ex ꝑte q̃ſtionẽ: vt eũ quẽ ſciret eſſe xpʒ p dinaz
reuelationẽ ⁊ ſenſibilẽ oñſionẽ ẽt ſciret ꝑ miracloꝝ opa
tionẽ vĩ abſurdũ:qꝛ iudei nõ ita plene docti de xpᷣi ad/
uẽtu cũ petẽnt ſigna audier̃t: Snãtio pꝛaua ſignuʒ q̃rit
matth.xij. ⁊ ſic iohes vẽ ad gnãtioneʒ pꝛauã ptinẽ:eo q;
ab infallibili vitate doct ſingularia ſigna ⁊ fallibilia q“
rit ſm burgẽ. qð abſurdũ dicẽ vi. Cõfirmat᷑ qꝛ poſt me
diũ ſciẽdi infallibile ſi verũ dicẽt burgen. iohes qſiuiſſz
mediũ ſciẽdi valde fallax.ſ.opationẽ miraculoꝝ. Nam
Zpꝛaui antichꝛiſtiãi dabũt talia media noõ ad iſtruẽdũ
ſz ad fallendum vt dic btũs aug.ij. de ciui. dei.ca.xiij.

Elxxriij aſtionn. ꝗ·lv. ⁊ qplima alia q̃ contingũt huic
ingularitati. Il Capin. XII.

Tiillo. Poſt poſita ẽ ↄfirmatio dubitantiũ
caplo pᷣcedenti:vt pʒ in diſcipulł iohij:hic ↄñi
onit ↄfutatio ipugnantiũ.ſ.phariſeoꝝ:a di/

nuigit in qtuoꝛ ptes:qꝛ aliq ipugnabãt ieſũ xpᷣm repᷣhen

dendo er vitatẽ q̃ſi ↄ legẽ agentẽ: aliq calũniando eius
bõitatẽ:opa dina vtute facta:demõi attribuẽdo:ibi Tẽ
oblat ẽ.alij tentando ei poteſtatẽ:pp hoc qrebãt ſigna
de celo:ibi Tũc rñdebãat ei qdaʒ de ſcribis.alij inſidian
do el aſſũpte ĩfirmitati:ibi Adhuc eo loqnte.p adhuc
ĩ duas:qꝛ p repᷣhendũt eius vitatẽ i ſuis diſcipul:ꝛ in ꝑ

ſona ꝓpalibi Et cũ inde traſiſſet. In pg pte repꝛehen⸗

heſitantiũ iohes mãzʒ acciperet eos plẽpifoꝛmãdi.ꝛ dici

dũt eũ de hoc ꝙ diſci li eb?tranſeutes die ſabbati blads
poteſt ꝙ chꝛiſtus tenuit moduʒ curialem:nam directe oncipu b blada

vellebãt ſpicas ⁊ cõfricantes mãducabãt grana q̃ſi legem
ager ent ex chꝛiſti doctrina:conſiderãdũ tn ꝙ nõ arguebat
cos ager e cõtra legẽ qſi raperent alienũ:qꝛ licitũ erat intra⸗
re ſegetẽ pximi ⁊ comedere:nõ tñ metere falce:vt habetur
Deut. xxiij. ſed qꝛ vio
l — labant ſabbatu:qꝛ pᷣ⸗
illõ tẽpoꝛe (XII. legiſtis in lege:quia ſabba ceptũ erat in lege ci
boearia pᷣpararent᷑ die

ſabbatuz violant et ſine cri pcedenti:⁊ non i die

batiſ ſacẽrdotes in templo
ſabbati:vt hẽt᷑ Exo.

mine ſunt:Dicò autem vo xvj. Ipſi autẽ papi
bis Auigtenplo maioꝛ eſt ane picaehi⸗
eſt miſericoꝛdiam volo ⁊ ñ
ſacrificiuʒ:nunq; còndem ſed xporũdet eis oſtẽ
naſſetis inocentes. Oñs gendo ꝙ nõ faciebãt

fil? homis etiã ſabbati. legece⸗ gliga “
Et cum inde tranſiſſet veit ge ꝓhibitũ bñ effici

— Am twuur licituʒ pꝑ neceſſi-
in ſynagogaʒ eoꝛũ: Et ecce tatem iminente:ſieut
bõ manũ hñs aridã ⁊ irro dauid q legit ſanctus
gabãt eũ dicẽtes: Si lʒ ſab manducauit pane ꝓ

balſcuraẽ: ut accuſaret eu * Kadaatbtcced 6

tate: ⁊ tñ in lege erat

feeptuͦ . ſoli ſacerdotes cõederẽt ꝗ ſacerdos ide nõ repꝛo-
at ꝙ ddit alijj:nec ct dauid q cedit cũ viris ſuis: ex h pʒ
neceſſitaj faciebat aliqd licitũ q alj eſſz illicitũ:ſic ĩ ppo
ito: dato ꝙ nõ eſſet licitũ fricare ſpicas ĩ die ſabbati: iñ ſie

bat licitu pꝑ neceſſitatẽ famij:⁊ hoc eſt qð dic ſaluatoꝛ pna

riſeis. ¶ Mone legiſtis vos. ſup. ꝗᷓ debeil ſcire lege n.
dD ¶ Quicd fecẽit dauid.quẽ tñ rputatis ſcem. e ¶ Qũo in

¶ Aut no legiſtis. vbi ponit alia rnſio:qꝛ ſacerdotej i die
ſabbati i tẽplo manualiter opabãt᷑:qꝛ imolabãt aĩalia deo

oblata excoꝛiabãt:⁊ hoſtias lauabat ⁊ cõſilia:⁊ tñ nõ vio
labant ſabbatuʒ:qꝛ talia opa erant oꝛdinata ad dei cultũ:
⁊ hoc ẽ qð dic ſaluatoꝛ: g ¶ Sacerdotes in tẽplo ſabbatũ
violãt.i.manualit᷑ opant. h ¶ Et ſine crimie. qꝛ ẽt erat pᷣ/
ceptũ a dño ꝙ talia opa facerẽt in ſabbato:⁊ eadẽ rõne apli
vellentes ſpicas in die ſabbati ⁊ comedẽtes ex pᷣcepto chꝛi/
ſti nõ peccabãt:qꝛ melius ẽ ipi xpᷣo obedire qᷓ victimas i tẽ
plo offerre:⁊ hoc ẽ qð dicit ſaluatoꝛ: i 4 Bie o aut vo. qꝛ
ma. rem. eſt h.ſ.ego cup auẽte hoc faciũt ſũ maioꝛ:⁊ in hoc
ẽt ipe oñdit ſuã ditatẽ:vnde ſequit᷑: k ¶ Si aũt ſciretis.i.
intelligeretis id qð ſcriptum eſt Oſee.x Miicoꝛdiã volo

non ſacrificium. ex quo oſtenditur p dictum pꝛophete G
opa mißicoꝛdie ſunt mag accepta deo qᷓ; victime. I Hnu

q; condemnaſſetis innocentej.i.diſcipulos meos in neceſſi
tate famis de licẽtia mea ſibi pᷣdicto mõ ſi ubuenientes: q;
poſſet eos licentiare oſtendit: m ¶ Domin' eiz eſt c lI. qaꝛ
obſeruantiam illam poterat mutare:ſicut patet ꝙ in nouo
teſtamento auctoꝛitate eius mutata eſt. n ¶ Et cum inde
traſiſſet. HPic ponitur confutatio eoꝛum qui repꝛehẽdebãt
eius veritatem in pꝛopꝛia perſona. ⁊2 pꝛimo ponitur eoꝛuʒ
confutatio:ꝛ ex hoc oꝛiens machinatio: ibi Exeuntes au/
tem pharilſei. Circa pꝛimum conſiderandum ꝙ ad rep̃hen

dendum eum pꝛopoſuerunt ei queſtionẽ malicioſe: vtrum

licituʒ eſſet ſabbato curare.qꝛ ſi nõ curaret arguerẽt euʒ de
iĩpotẽtia:ſi aũt curaret ð ſabbati tranſgreſſie: ⁊ hoc eſt qʒ

dicit: Interrogabant euz ⁊c. ſequitur: o ¶¶ Ut accuſarent

eũ aliqͥ dictoꝝ modoꝝ:mar.iij.⁊ luc.vj.dicitur q; ipſe cheiꝛ

ſtus interrogauit eos. Dicendum ꝙ nõ ↄꝛiant᷑: quia pꝛimo

introgauerunt euʒ malicioſe: vt dictum eſt. Et poc ſcribir

biſpicas frica⸗
tem ſciretis quid do ⁊ hoc ẽ qð ſbdit:
b Oiſci.tui faci.
qð n li. ei fa. ſabbatj.

it Tc. hb fem hi.j. Reg.xxj. ceta patẽt ex dici vſq; ibi:

¶ Euangelium

matth. Poſtea aũt ſtatuto homie infirmo ĩ medio qſiuit a
phariſeis ſi licet ſabbato curare qſi repetẽdo q̃ſtionẽ ab eis
motazʒ anteqᷓ; ſolueret eã: ⁊ hoc ſcõm ſe cribũt Mar. 7 Lu.
qgs tacuit matth. omittũt illõ pmũ qð ipec ꝛeſſit. ſeqt:
a ¶ Zpe aũt dixit eis. vbi xpᷣs ſoluit qᷣſtione p vbis oñdẽs
ꝑ locũ a minoꝛi ꝙ li/
citũ erat ſanaẽ hoĩeʒ
i die ſabbati qꝛ bꝛutũ

ꝛutů Ipſẽ ant dixit illis. Quis e
aĩal lapſũ i foueã lici

rit ex vobis hõ ꝗ hẽat ouẽ

tũ erat in die ſabbati J. „ ſi roriNri bE
exmabẽd multo ſoꝛ⸗ ng cecidrit hec ſabba⸗
tiuj hoieʒ qᷣ melioꝛ is in oueam:nonne tene
cũ ſit ad imagineʒ di bit ⁊ leuabit eam:Quanto
nee iaſfinniten mag melioꝛ ẽ hõ oue. Ita
ecren e ad licet ſabbatis bñfacere.
de b Guis erit Zunk? ait hõi: Extende m.
di: b (QAuis erit LZuͤnk ait hoõi: Extende ma
ex vobij ⁊ pʒ ex dieind nũ tuam. Et extendit: ⁊ re
oluit qſnonẽ facto ſtituta eſt ſanitati ſicut alta.
hominẽ hñtẽ manuzʒ Exèuntes aut phariſei ↄſi

aridam ſanando.
c ¶ Tüc ait hoi ⁊c.

7 pz. d (Exeuntes

lium faciebãt aduerſus euʒ
qũo pderẽt eũ. Nſ aũt ſci⸗

ponit on ens receſſit ĩde:èt ſecuti ſũt
ariſeoꝝ chꝛiſtuʒ euz multi:Et e 5
Paiinatorz ipſius A5 multi:t curauit eoſ oẽſ

Et pcepit eiſ nẽ maniſeſtuʒ
eũ facerent: vt adipleret qð
dem̃ ẽ p eſaiã ꝓphã dicẽtẽ:
Eccè puer me qũuẽ elegi:di
leci'me'iĩ q bñ ↄplacuit aĩe

xp̃ᷣi humilis declina-
tio. Pomines enim i
malicia obſtinati per
rõneʒ nõ poſſũt com
peſci:⁊ iõ phariſei nõ
hotentes xpᷣo reſpon
ere p rõnem ĩcepert . ”M
cogiate aduerſus eũ fraudẽ. e ¶ Jeſus aut ſciẽs.ſ. machi
natões eoꝝ: qꝛ nihil latebat ipm: f ¶ Rereſl it inde. nõ qꝛ
timeret moꝛtẽ: ſed qꝛ futuꝛ: erat vt alid ifirmi xpᷣiani non
auderẽt ſtare in pſecutiõe:iõ ne fuga eoꝝ iputaret in pctm:
voluit oſtendere facto ꝙ fugere ꝑpſecutionẽ aliqꝗñ eſt licitux:
ſicut ſupꝛa plenpdictũ ẽ ea.x.ſequit. g Et ecuti ſũt ml/
ti. ĩfirmi. ſ. ex eo ꝙꝙ viderãt pᷣdem hominẽ ſanatũ. h ¶ Et
curauit eos oẽs. ex q; patʒz eius benignitas:qꝛ ꝑſecut a iude-
is bñficia ſanitatũ eis ipẽdit. i Erßceit eis.i.ſanatl.
k ¶ Ne manifeſtũ eũ facẽnt.phariſei) eũ maniſeſtãdo non
qꝛ moꝛtẽ timeret vt dictũ eſt:ſʒ vt oñderet ꝙ ſic aliqñ ẽ lici⸗
tũ ĩ pſecutõe fugẽ : ita licitũ ẽ ſe occultare ad cedendũ mali⸗
