oſe ſit opandũ:⁊ hee
ſunt due ptes iuſticie
ſ.declinare a malo ⁊
facere bonũ.ſcòða ꝑ ẽ
ibi Liberati aũt. pꝛi
ma ĩ duas:peni pꝛo
bat petm̃ eſſe dimit
tendũ: ſcòo docet di/
mittendi moduʒ: ibi
Non g̊ regnet. Circa
pm ponit duas rõnes
cõnexas: ideo eas ſil
ponit ⁊ declarat.Ad
cup euidentiam ſcien
dũ ꝙ vita freqnter ac
cipit᷑ ꝓ opꝑatõe vite:
ſicut itelligere ⁊ ſcire
dicunt vite: ⁊ ex hoc
ↄſequenter vita alic
dicit opatio ĩ qua

ſponit:ſed ma
ſt pctm aliqñ

aſſerunt nos dicere. b ¶2
gis auertit:ꝙ autẽ
hoc ꝓuenit ex bo/
alis:non tñ ſempꝑ elicit h' ad

b ¶ Abſit. qa

AVid Ergo dice C. V. pctõ. Si aũt moꝛtui ſumuſ
AIm: Maebim i pec/-
cato:vt gr̃a abũdet: Abſit.
Qui enĩ moꝛtui ſum pctõ

ſio adhuc viuem in illo:

n ignoꝛatiſ: qà qcũq; ba

pticati ſum in xpo ieſu: in
ſ bapticati ſumꝰ:

moꝛte

15
Loõſepuͤlti.n.

ſum cũ illo ꝑ

baptiſmũ lin moꝛtẽ:ut qũo
xpᷣs ſurrexit a moꝛtuis per
gliam pꝛis: ità ⁊ nos in no

uitate vite äbulem . Si eni

ↄplãtati facti ſi um ſilitudi/

ni moꝛ ei:ſil ⁊ reſurrectõiſ
erimꝰ. Hoc ſciẽtẽs qꝛ vetuſ

hõ ni ſimũl cruciſixus eſt
ũt deſtruat coꝛp pcti: ut vl

tra ñ ſuiamꝰ pctõ.
moꝛtu eſt: iuſtiſicatus eſt a

Qui.n.

cipaliter occupat᷑: keut potare dẽ vita ebꝛioſi: ⁊ peccare vita
peccatoꝛis:⁊ agere iuſte vita virtuoſi hois. Item generatio

vni cõtrarij eſt coꝛruptio

alter ⁊ ecõuerſo. Et ex his foꝛ

mat duas rõnes ad dimittendũ pctm totaliter no) mouen-

tes: pma eſt qꝛ

baptiſmũ moꝛtui ſum

peccato:⁊ ſic de vi

ta peccati nihil ampli debet in nobis appere: ⁊ hoc eſt qoð
ſu.pec. qũo adhuc vi.in illo. oꝑa
peccati exercẽdo.q.d.nõ decet. cõſequẽter oñdit nos moꝛtu

di: c ¶ Qui eni moꝛtui

os eſſe pctõ. d. d
re. e

f ¶ In moꝛte ipſius baptixat
baptiſmus hʒ efficacia. ge
milti xpᷣo ſepulto:qꝛ ſicut xpᷣs ſepul
n m

pticatus mergit᷑ in aqua. h

moꝛtis reſpectu vite pecca
eſt noue vite inchoatio ĩ q̃ a

k (ta no

culpe. l ¶ Si eni ↄplantati ⁊c̃.q

ſi de pctõ tanqꝙᷓ de terra mala:⁊ plat.
Sciẽtes qꝛ vetus hõ nr.i.

xpo.

n ¶ Simul crucifixus eſt. vt vltra nõ
nec xpᷣs vltra paſſibili vita vixit. o

ries opeꝝ tuoꝝ:vt ibidẽ dicit glo. p
mus peccato:nos ei ſubijciẽdo. q
ↄfigurat moꝛti xp̃ᷣi ꝑx baptiſmũ. r ¶ Jun
cato. qꝛ baptiſm delet penã ⁊ culpa.

⁊ hoc eſt qð dẽ i⸗
potentiã glio

¶ An ignoꝛatis. q.d.nõ debetis ignoꝛa-
Quia quicũq; bapti. ſu. in xpo ieſu.i. in fide xpᷣi.
i ſumꝰ.i.p vᷣtutẽ moꝛtis ha qᷓ
Tõſepulti eni ſum ⁊c.l.i.aſſi
t fuit in terra: ſic ba/
oꝛtẽ.i.in ſilitudinem
tricis.ſcòa ratio eſt qꝛ moꝛi pctõ
ſſimilamur xpᷣo reſurgẽti: ⁊ iõ
ſicut xp̃s reſurrexit ad vitã imoꝛtalẽ: ita hic vita gfe no o3
ãpli inter nos interrũpi ꝑ culpã:⁊ ho
qũo xpᷣs ſur.a moꝛtuis p gliam pꝛis.i.p
in noui. vite ambu. ſine interruptoòe moꝛtis
d. p moꝛtẽ xpᷣi ſum euul
lãtati ĩ terra gr̃e bona cũ
cõuerſus peccatoꝛ.
iuat tali vita: ſicut

7E

am.

8 vltraß. Ut deſtruat coꝛpuj
peccati.i.ↄgeries peccatoꝝ:ſicut Mat. vj. dicit: Si oculus
tuus fuerit nequa totũ coꝛpꝰ tuũ tenebꝛoſuʒ erit.i.tota oge

Qui

Ut vltra nõ fuia-

eni moꝛtu' eſt. i.
tificatus eſt a pec

808

Si aũt moꝛtui

ſum cũ xpᷣo.i.ep moꝛtiↄfigurati. t ¶ Credim qꝛ ſil etiã

„

hibete vos deo.i.aptate vos a

viuem cũ nlo viea gati⸗ qꝛ coꝛruptio vite veter ẽ in-

choatõ noue. v¶ Sciẽte) ꝙ xpᷣj reſur.ex moꝛ.iã ñ mo.

qꝛ ſurrexit ad vitã imoꝛtalt. x ¶ Moꝛs illi vltra non

dñabit. ſicut dñabit dãnatis moꝛs gehẽne: licet nõ mo-
riant᷑ coꝛꝑe. y ¶ Qaũt moꝛtu' eſt. ſ.xps. 3 ¶ Pctõ
i. ꝓ pcto tollẽdo.

Enln ein
—— re e en bi ſuffiẽ
o: mo3) xpi ſuffiẽ
cũ xpᷣo:crẽdimqꝛ ſil etiam tollendũ oĩa pec-

viuem cuʒ illo: ſcientẽs q;

. EHcata pᷣterita pntia
xps reſurgẽs ex moꝛtuiſ iã futura. b
nõ moꝛit᷑:moꝛſilli vltra nõ aut viuit.ſ.x-pᷣs.
dñabit᷑:qð tnim moꝛtu' eſt (¶Diuit deo.i.
peccàto: moͤꝛtu eſt ſemel: emide vlta olia
qð aũt viuit:viuit deo. Itã eſt ſibi nãlis: ⁊ in-

aer o e Eg, 7 —

vos exiſtimate vos moꝛ? mðtũ hõ ẽ ſibi coi⸗
tuos ꝗdẽ eſſe pctõ:viuẽtẽs cata:igit ex pᷣgi

aüt deo in xp 65 ieſu. NHõ r⸗ H g⸗
go regnet pctm̃ i nro moꝛ G;eſſepeto pto⸗

tali coꝛpe: ut obediatis cõ talẽ dimiſſioz cul

cupiſcentijs eius. Sz neq; be. eMCliuetes
exhibeab mẽbꝛa veſtra ar⸗ 1 Bn o dſ
ma iniquitatis peccato: ſy dño nrᷣo.i.ꝑ ieſuʒ

Exhibete vos deo tanq; ex
moꝛtuis viuẽtes: et mẽbꝛa
veſtra arma iuſticie deo.
Pẽccatũ enim vobis non

diatoꝛẽ nrjm
Nõ ergo. Poſiq/
induxit noj ad di
mittendũ pctm:
hic oñter docz di
miittẽdi modũ: ?
diuidit᷑ in duo:qꝛ p deſcribit᷑ mocy h dimiſſiois:v oñ/
dit᷑ nobis poſſibil: ibi Petm̃ eni. mod aũt vitãdi pctm̃
eſt ꝑ repꝛeſſiõʒ fomit:ideo dicit: g ¶ no Sregnet pec
catũ ⁊c᷑. ita ꝙ ad e impulſum ſtatiʒ moueami ad op
pficiendũ. h¶ Ut obediatis cõcupiſcẽtijs e.iõ eni eſt
oꝛdo puerſus:qꝛ appetit ſenſitiuꝰ dʒ obedire roni.
e⸗ neq; exhibeatis mẽbꝛa vĩa ⁊c.i.non aptetis ea
ad malũ: ſicut eni ꝑ freqnteʒ actũ carpẽtandi qdam fit

impᷣſſio artis in manu artificis aptans eã ad recte fa/
cilit pcutiendũ: ſic ex freqntatõe opis mali fit qdã imp̃ſ

ſio in mẽebꝛis coꝛpis aptãs ea ad male opandu: ⁊ dicit:
k ¶ Iniqtatis. ꝓpter qdaʒ pctã q̃ ſunt ð deũ.
itũ ad ea q̃ ſunt in ꝓximũ vel in ſeipſuʒ. m ¶ Sʒex·
d ſeruiendũ ei. 6

t0.
. Et
mẽbꝛa vꝛa arma iuſticie.i.inſtra ad iuſticie opa:p freqn
tatõʒ eni boni opis fit imp̃ſſio ĩ mẽbꝛis coꝛꝑis:pꝑ quam
reddunt᷑ pmpte mobilia ad op bonũ. o ¶ Peimeni.

Pic ↄñter ondit diciꝰ mod' nobis poſſibil: ⁊ diuidit in

duo: pᷣmo oñdit᷑ ppoſitũ:ſcõo ſoluit argumentũ ad op
poſitũ:ibi Quid ergo.Circa p ſciendũ ꝙ repᷣſſio fomi
tis eſt nobis poſſibil:qꝛ ꝑ gr̃am xpᷣi poſſum vitare oẽ
petm moꝛ ale:carẽtibꝰ aut hac gra nõ ſic ẽ poſſibile: qꝛ
licet nõ ſit neceſſariũ eos peccare cõtinue:tñ nõ pñt diu
vitare pctm̃ moꝛtale: cui rõ eſt quia ſic exñtes in gra
nõ pñt oĩno vitare petm veniale:eo ꝙ ſenſualitas in eis
nõ eſt totaliter ſubdita rõni:ſic in carẽtib gra rõ nõ eſt
ſubiecta deo: ⁊ ideo nõ poſſunt diu ſtare qͥn incidant in
ctm̃ moꝛtale: maxime in repẽtinis in qbus agit hõ ſᷣm
abitũ et finẽ pᷣconceptũ:gra aũt ſic deo cõiungit ⁊ in-
clinatõʒ fomitis diminuit ꝙ hñs eam vitare põt omne
peccatũ moꝛtale:⁊ hoc eſt qð dicit: o ¶ Peccatũ eniʒ.
l.fomes inclinãs ad peccatũ. p¶ Uobis non oñabi.

8 oꝛtu' eſt

ta

xpᷣm tanq; ꝑ me-·

oſtoe)leten
ton

ntſcb e ti

iirſda dns

(Nr.0.
fovalaobieci⸗
aitpeonlgs
manent etnnti
notalatogit
zolcumie tons
e ppigonon
ehem
tlpude
war R
UCs dre
eftos cde
hoetpſenoni⸗
litusoulta ne
haptuoininis
lum nlias emmiib,
ſeuieni hmoe
niſicendoecuso
pontmuerqub'l
Ulprpaciddär⸗
Gfapoiörrͤ
Odoradiani
WeSadopenonen
6 Däſonmär
dle
mnltrenduhit ine
obus ſeropis⸗
l Cranp oſe⸗

Utapco per din

celoblignag iu⸗
gohoreſicle
tgniodlnbis
ſhloptluclt
taſltiohebli
lfeiniclieiage
inneſih⸗
lungtonifn
Nachen
füinfintuti
wuftredli
in ſnmnri⸗
iintinn
baiühntukr
e t Giec
gſiopis Nkllunin
epaidtinn

1fur.

n uͦiutipß
ſt (N
. anun
aifdii
iedern
r ühi
1. niigſe
„ (ault d
Frnnd
1 cheſerin
6 Mldiniſi
AAi
Keo niugt
ſſn un
) düonio piſ
1 Hnmen
minmn
Pe do⸗
a rerdu
A muräin
Nringi

e i⸗,

ſtanzmmoutani
un dodlütnit

1Aatinneen

gi arhami ſtn
et dhosnltiif
iinin

ra nſayſi

vuimdit
eiuſtur guli

ſum ſub lege ⁊c̃.

SS

Ad romanos Vij.

enim ſub lege eſtis.ſ. moſaica que gram nõ coferebat.
F¶ Sed ſub gra.ſ.xpᷣi cuius ſacramẽta gratiã cõferũt.
8 Duid ergo peccauim. Dic remoue quedã obiectõ
que poſſet fieri ↄ illud dictũ apli: Non ſi um' ſub lege ſʒ

—

ſub gratia. pctmjiů

eni eſt traſgrefſigog .
legis oiuie: ſi ig? dñabit᷑ non enim ſub lege
mro naiſunws eſtis:ſed ſub gra. Qdid er/
tranſgreſſione ut 80 Pecca in qm no 8
videt: a ſic hmꝰ ſum ſub lege: ſed ſub gf̃a:
libertatẽ agẽliꝰ Abſit. An neſcitis qm̃ cui
lege: g dicit exhiben vos ſßuos ad obe
8¶Quid ergo diendũ: ſui eſtis e cui obe
do libere legem diſtis: ſiue pcii ad moꝛte:ſi
8AQuoniã non dÄe obeditiõis àd iuſticiaʒ:

Gůãs aũt deo ꝙ fuiſtis fui
pcti:Obediſtis aut ex coꝛde
ã foꝛmã doctrine ĩ q tra

rnde dicens:
v ¶ Abſit. q. d.

nõ valet obiectio ealo⸗ cel4
qa tpe noue legis diti eſtis. Libẽrati auteʒ a
manen⸗ Poreehe pciõ fui facti eſtis iuſticie.
2 † — „ . —„, 3 „
oraumie foͤnis Mumanũ dico: ppt ifirmi
recte: ppi qò non taté carniſ vꝛe. Sicut enim
ſum abſoluti ab exhibuiſtis mẽbꝛa vꝛa hui/
eoꝝ obligatoe:ꝛio )

neſcitis. q·d. ſcire debetis: y ¶ Quoniã cui exhibetis

vos fuos ad obediẽdũ.ad er nutuů. 5¶ Serui eſtj ei

5

hoc eſt ꝑ ſe notũ. a¶ Siue peccati ad moꝛtẽ.i cupſer·
obeditionis.

uitus ducit ad moꝛte gehẽne. b
Pceptis dininis. cin
turo vita eternã:iõ ſubdit: d¶ Bꝛas aũt deo ꝙ fuiſtij
ſerui pcti.ſʒ mõ nõ eſtis:gie enĩ nõ agẽde ſũt de pcti cõ/
miſſiõe:ſed de eius dimiſſioe. e 6 Obediſtis aut. Hic
ponit tria ex quib' laudabilis reddit᷑ obediẽtia: pꝛimuʒ
ꝙ ſit ꝓmpta cu dicit: Obediſtis.⁊ nõ dicit obedietis.2
ꝙ ſit volũtaria:iõ ſubditur: fᷣ ¶ Ex coꝛde.Per coꝛ.n.
qð mouet alia mẽbꝛa intelligit᷑ volũtas qᷓ mouet alias
vires ad opationes ſuas.ʒ ꝙ ſit diſcreta: iõ ſubditur:
gO ¶ In eã foꝛmã doctrine.iſ.catholice ꝑ xpᷣm ⁊ aplos
dicate. h ¶ Miberati. Poſt mnabefn e ncs penit⸗ ⸗
mittendũ:hic inducit ad virtuoſe agendũ:⁊a hoc ex du/
obus ſ.ex opꝑis facilitate ⁊ ep vtilitate: ſecũdũ ẽ ibi Cuʒ
eni.Circa pꝰ dic ↄtinuãs ſe ad pᷣcedẽtia: h ¶ Tiberati

aut a pcto·p. e dimiſſionẽ. i ¶ Serui facti eſtis iuſti⸗

cie.i obligati ad iuſticie opationẽ. k ¶ Pumanũ dico
q.d.hoc ẽ facile ⁊ ↄſonũ ratioi:ꝑ conſuetudinẽ eni talis
oꝑatio delectabilis redditur ut patʒ ad ſenſum: ⁊ hi.ij.
ethicoxꝝ:iõ ↄcludit: l
ideſt ea feciſtis habilia ex ↄſuetudine mala. m
uire imũdicie.i.ad leruicu ctis carnalibꝰ. n ¶Et ini-
ꝗqtati.i.pctis ſpũalibꝰ. o y.
ↄſũmationẽ:ſᷣm illud apocal.xxij. Qui inſoꝛdib ẽ ſoꝛ
deſcat adhuc. p ¶ Ita nunc.i.tpe gre. q EErbibe
mẽbꝛa via ꝑ bona ↄſuetudinẽ habilitãtes ea. r ¶ Ser

d iuſticiꝗ. hic obtinẽdã 2 in fu- I

gratiã hec ex glo.in hoc loco.
Siẽ eni exhibuiſt mẽbꝛa via.
g2

ſicut dñatur carẽtib'gra rõne dicta:iõ ſi ubdit: q(Nõ iuſticie.i. ſpoliati a bono iuſticie qð dãnũ eſt maximũ:ideo
8

ſubdit: v¶ Quẽ g fructũ tũc habuiſtis.i.quã vtilitatem.
x¶¶ In ꝗᷣb' nũc erubeſcitis. poſt penitentiã.q.d.nulla vtili
tatẽ habuiſtis:ſed dãnũ maximu:iõ ſubdit: y Nã finis
illoꝝ.i.pctõ ſuiẽtiũ. ʒ 28 . ſ. gehenne: ⁊ p oppoſitũ
cõcludit vtilitatẽ vite

. „„ „ ae c B
re ĩmundicie ẽt iniqtati äd a vo liberati

mẽbꝛa vꝛa ſlure iuſticie in t facti deo p iuſticie

ſcificationẽ. Cuʒ.n.hui eſſe
tis pcti liberi fuiſtiſ iuſticie.
Quẽ ergo fructũ habuiſt
tũc in ill:in quib nũc erube
ſcit? Naʒ finis illoꝝ mòꝛs
eſt. Münc vᷣo liberati a pec
cato ſᷣi autẽ facti deo: ha/

opationeʒ: c ¶ Pa⸗
betis fructũ veſtruz.
q duplex ẽ.ſ.gr̃a in ?ꝰ
ſenti: iõ dĩ: d¶ n
iſicationc. Nais
in futuro: iõ it:
e ¶ Finẽ vo ⁊c̃. ſed qꝛ
deus punit citra ↄdi

ͤ gnu: ideo ſubditur:
betis fructũ vim in ſciſicai ¶ Stipedia eni pec
tionẽ: finẽʒ vo vitã eterna. cati moꝛe.⁊ pᷣmiat vl

tra cõdignũ ſi cõſide
retur opꝰ meritoꝛiuʒ
minqtũ ꝓcedit ab hoie
ita ꝙ gratia cõcurrit
cum iuſticia:iõ ſubdi
tur: g ¶ Gꝛatia aũt
dei ⁊c. in xpᷣo ieſu do
s mino nr̃o.i.ꝑ ieſum
xpᷣm mediatoꝛẽ nonr In ca. vj. vbi dẽ in poſtilla: cum
eni ſerui eſſetis pcti liberi fuiſtis iuſticie. ¶ Additio.
BDOc qð oĩ: (um eni ſerui eſſetis pcti liberi fuiſt iu/
ſticie. ſic videt᷑ exponẽdũ.Illi eni qͥ ſunt ſerui pcti ex
oiuturna oↄſuetudine credũt ſe iã non eſſe obligatos
iuſticie eoH mõ quo dẽ hiere.ij.ca. A ſeculo ↄfregiſti iugum

dixiſti nõ ſeruia.i.libera ſum. Decipitur eni hõ credẽs ſe li/

bertate agere qcdd vult ſine freno legia Put infra ca. vij. in
poſtilla c. ¶ In eodẽ ca. vbi dẽ i poſtilla: Sʒ da de punit
citra ↄdignũ:io ſubdit᷑: Stipẽdia eni pcti moꝛs ẽ. Agdditio.
poſtobl punitõʒ pcti ſtipẽdiũ noiauit. Stipẽdiũ .n.
Siꝛ a ſtipeda.i.ſbſtãtia põderãda.Antiqr eni poti
pvoõder abat pecũia q militãtib ꝓ pꝛia tribueba: q;
numeraret᷑: iõ dixit:Stipẽdia pcti moꝛs.ut moꝛiẽ pcto no
ĩmerits illatã demõſtraret. Stipendiũ eni ꝓ ope diabolice

militatiõis ut debitũ reddit᷑ nõ donat᷑: gratia vo niſi gratis
detur gra nõ eſt. Uñ qꝛ ipſa hois bona merita dei munera
ſũt qᷣb cũ vita eterna reddit᷑ qd niſi gra ꝓ gr̃a reddit᷑ cum
ipſa merita ex gra ſint. Noluit ergo dicere ſtipẽdiũ iuſticie
vita eterna:ſʒ maluit dicere gra dei vita eterna:da eadẽ me
rita qb reddit᷑ nõ a nobis ſũt ſed ĩ nop a d facta ſunt p
a. VI.
ignoꝛatis. Poſtq; aplus oñdit virtutẽ ſidei xpᷣi
in pctoꝛũ dimifſione:hic idẽ oñdit in legis ceſſatio
Ine. Et diuidit in ouo: pᷣmo oñdit ꝓpoſitũ: vocludit

Stipẽdia enim pcti moꝛs:
grà auteʒ dei vita eterna in
xpᷣo ieſu dño nr̃o. ¶( VII.
Nignòꝛatis frẽs:ſci
Entib. n. legẽ loquoꝛ

Ad iniqtatẽ.i. ad mali vii i xpo ſit firmit ꝑmanẽdũ:ca.ſ. equẽti· Pꝛima adhuc ĩ du⸗

as: pmo oſtẽdit legis ceſſationẽ: circa hoc remouet erro/

rẽ:ibi Quid dicemꝰ. Pꝛima adhuc in duas:pmo ꝓbat ꝓ
poſitũ:2 declarat quoddã ſuppoſitũ:ibi ¶Cuʒ eni eſſemus.

uire iuſticie q.d.illud ẽ leue ſcʒ ꝙ nõ plus laboꝛis requi Circa pmũ ſi ciẽdũ ꝙ lex moſaica fuit imꝑfecta reſpectu noꝰ

ritur i ſeruitute dei q ducit ad gloꝛia ꝙᷓ in ſeruitute dia
boli q̃ ducit ad gehennã. s ¶ In cificationẽ.i.ad ſcĩta

tis coſũmationẽ:ſᷣm illud apocal.xxij Scũs ſcificet᷑ ad
huc. t ¶ Kuũ eniſerui eſſetis. Hic ad idẽ inducit ex vtu
oſi oꝑis vtilitate:⁊ hoc ꝑ cõꝑationeʒ ad danũ qð eſt in
ope pcti dicẽs: Cum enim ſerui eſſetis pcti liberi fuiſtis

ue legis:qꝛ ſtatus illi ppli fuit quaſi ſtatus puerilis: gal.iij.
Lex pedagogus ni fuit in xpᷣo.adueniẽte vo ſtatu virili ceſ-
ſat puerilis:ita adueniẽte noua q ẽ pꝑfectiõis ceſſauit vetus
itu ad ceremonilia ⁊ iudicialia:dicit exrgo: a ¶ An igno⸗
ratis frẽs.q.d.nõ:cup cãm ſubdit: b ¶ Sciẽtib eni legem
loqᷣ. De romanis.n.credẽtib aliq erãt ↄuerſi de iudaiſns
NRa

4*

llli ſciebãt legẽ moſaicã:alid de gentilibꝰ:⁊ illi ſciebãt legẽ
ciuilẽ. c¶Quia lex in hoie dñat quãto tpe viuit.i.ſcitis
ꝙ lex moſaica uel ciuilis hʒ virtutẽ coercendi quãto tpe in
ſuo roboꝛe manet:a iõ ipſa ceſſante ſicut lex moſaica ceſſa⸗
uit adueniẽte lege noua non ẽ ampli obligatoꝛia:a ad hoc
inducit exeplũ de mu
liere que ẽ ſub lege vi .,„. . „ . .
ri: q̃ obligatio ceſſat qa lex in hoĩe dñat᷑ quãto
Lmo⸗em vitruſ tpe viuit. Nam q̃ ſub viro
uie: nil e eſt mulier: viuente viro alli
cõdecẽtia:⁊ cũ hoc ſu gata ẽ legi. Si aũt moꝛtu
perueniẽte nouo con fuerit vir eſ: ſoluta ẽ a lege
enſurr dtindiclüe viri. Igit viuẽte viro voca⸗
ſpectu vxoꝛis at h. biltur adultera: ſi fuerit cuʒ
ad paria iudicant᷑: alio viro:ſi aũt moꝛtuꝰ fue/
h'ẽ qõ oẽ: d (¶ Iã rit vir eius:liberata eſt a le
que ſub o fml ge viri:ut nõ ſit adultera: ſi
Sõ = ſuerit cum alio viro. Iq;
vbi cõcludit ꝓppoſiuũ frẽs mei ⁊ yos moꝛtificati
applicãs ad hoc dem̃ eſtis legi per coꝛpꝰ xp̃i ſt ſi
pnplun d Nach tis alteri qui ex moꝛtuis re
depane zmatregeni ſurrexit:ut fructificetiſ deo.
ti. ſex xpᷣo ecclia. —henm cem earnec-Pal
¶ Woꝛiicati eſtis ſiõs pctõꝝ q̃ per legẽ erãt
legi ſ. moſaice:
g ¶ Per coꝛpP xpᷣi.i.
p incoꝛpationẽ cũ xpo facti mẽbꝛa ipſpꝑ baptiſmũ q ẽ qnã

tio noue vite ⁊ ſpiricualie:⁊ ꝑ ↄñs ẽ coꝛuptio vite veter 2

legalis:qa generatio eni' ẽ coꝛꝛuptio alter?. h¶ Ut ſitis
alteri.i.xpi. i ¶ Qui ex moꝛtuis reſurrexit. incipiẽdo no

uã pita: i ¶ Ut fructificetis deo. opa noue vite faciendo.
k ¶ Kũ eni eſſe

m' iĩ carne. Hic ↄñter pbat ſuppoſitũ quod
dam. ſ. ꝙ debẽt fructificare deo. Cui ro ẽ:qꝛ fruct ſapit na
turã tre in qᷓ platat᷑ arboꝛ:ↄuerſi vo ad fidẽ xpᷣi ꝑ baptiſmũ
euellũt᷑ de mala terra ⁊ platat in bona.ſ.i xpo:ut dictũ E. S.
ca. ſequẽti ergo debẽt fructificare xpᷣo: a hoc ẽ qð dicitur:
K ¶ Qũ eni eſſemin carne.i.carnalit᷑ viuẽtes añ ↄuerſionẽ.
I¶ Paſſioes pctoꝝ.i.ocupiſcẽtie carnales q̃ bñ dicũt paſſi
ones:qꝛ abijciũt a ſubſtatia nr̃a ſpoliando nos gratuitis:⁊
vulnerãdo i nalibꝰ. m e ege erãt.inq;tũ ↄcupiſcẽ
tie ꝑ legem erãt occaſionalit᷑ excitate: ut dicet infra eodẽ ca.
n i Opabankt in mẽbꝛis nfr̃is.inducẽdo illa ad ppetratiõeʒ

mali: ut oculũ ad ipudice aſpiciedũ q manũ ad imũda tan⸗/

gendũ:⁊ ſic de alijs mẽbꝛis. o¶ Ut fructificarẽt moꝛti.i.
opa moꝛte digna facerẽt:qa tũc plãtati eram i mala terra.
p ¶ Muũc auũt.i.tpe gre ⁊ noue legis. q ¶ Soluti ſum a le
ge moꝛtis.i.a lege moſaica q̃ dẽ hic lex moꝛtis:qa moꝛtẽ in
ferebat coꝛpalẽ trãſgreſſoꝛibꝰ in caſibꝰ multis:ut pʒ ex de/
curſu illiꝰ legis:⁊ qa legalia in paſſione 6 ſi xp̃i ſũt moꝛtua

p ↄñs tũc ſoluti ſum a lege moꝛil. r¶ In q̃ detinebamur

obligati vſq; ad tẽpꝰ xpᷣi
rati:ꝓpt᷑ qð ſubdit᷑: s it ſe
m regulã noue legis. t¶¶Et nõ i vetuſtate lre.ſ. m regu⸗
lã legis veteris q ẽ lex ſcripta:a hoc ẽ intelligẽdũ q;'tũ ad ea

uẽ ab e obligatiõe ſum libe/

in qb' lex ver' ẽ ꝑ nouã euacuata:de qbꝰpleniꝰ dictum ẽ.S.

Tex ãt noua bñ ð nouitas ſpũs:qa non fuit ſcripta ꝑ xpᷣm
ſed impᷣſſa coꝛdib' apłloꝝ p ſpmſem renouãtẽ coꝛda ⁊ lin .
guas eoꝝ. act].ij. De hac aũt nouitate legis noue ⁊ vetuſta⸗

te veteris ⁊ inſcriptiõe vtriuſqʒ: dẽ hiere.xxxj. Ecce dies ve⸗

niüt dicit dñs: feriã domui iſrł æa domui iuda fed'nouũ:
nõ ſᷣm pactũ qð pepegi cũ pꝛibviis ⁊c.⁊ ſi ubdit᷑: Dabo legẽ
meã in viſcerib eoꝝ ⁊ in coꝛde eoꝝ ſcribã ea:⁊ nõ in tabu⸗

Cũʒ eni eſſem i carne:paſ/

n ẽ cã pcti ꝑ ſe.huideductiois ap

ta ut ſeruiami nouitate ſpũs.fſ.

Ppiſtola panli

lis lapideis uel i chartis. Per hoc aũt ꝙ dit dñs: Fedus
qð fuit datũ antiqs pꝛib' put de

nouũ: retractauit pus qð fuit da
C Quid g dicem . Hic remouet er

ducit᷑ hebꝛe. viij. v
roꝛẽ occaſione pdictoꝝ incidẽtẽ:ex h eni ꝙ apls legem
veterẽ vocauit legẽ moꝛtis: poſſʒ aliqs cr er cilla lex
“ fuit mala: ſiẽ cre⸗
2 1 r, „ „ „ „ didit manicheus
Opabãt in mẽbꝛis nr̃is: ůt ¶d. a diabolo fu
fructiicarent moꝛti.¶ Mninc it data: iõ bc

47 „ erroꝛeʒ remouet
ãt ſoluti ſum a lege moꝛtli apls oñdẽs pmo
qua detinebamur:ita ut ſer ꝙnon fuit mala:

uiam i nouitate ſpũs ᷑t nõ zuit bona:ibi
in vetuſtate lr̃e.Quid ergo LTex qdẽ ſcã. 23

dicem: Lex petm ẽ àbſit ¶egit de lege fomi⸗

X PA ttitits occaſioe habi
Sẽed peccatũ no cognoui ta:ibi ideo aliã

niſi per legẽ. Nâʒ ↄcupiſcẽ legem. Pꝛima ad

tiã neſciebã:niſi lx diceret: buci duo.pꝛimo
Non cõcupiſces. Occaſio a gler noen
ne ãt accepta:peccatuʒ pẽr aliqjlit occaſio ex
mandatum opatũ ẽ in me ptent᷑i: ibi Occa
oẽm concupilſcentiã. Sine ſione autẽ. Eirca
lege eni peccatũ moꝛtumm dic: v¶ Quid

* RAe ee . ſe 4 S di. lex pec. ẽ i. ſe
erat:ego aũt viuebã ſine le/ guck ne ex vlctis

ge aliquando. Sed cum nj̃is ꝙ lerlif au⸗

ſa pcti: x ¶ Ab⸗
ſiit. i. nõ ſedt hoc
qð ꝓbat.Ad cuditellectũ ſciẽdũ ꝙ petm̃ non vitat niſi
inqtũ ↄgnoſcit᷑ eẽ malũ.ſᷣm eni ꝙ dicẽ Dio. Nulł inten-
des malu opat ſʒ bonũ:igit illud ꝑ qð erin ↄgoſcit eẽ
malũ nõ ẽ ꝑ ſe cã peccandi ſʒ mag ẽ ꝑ ſe ca vitadi pem̃
lex aũt vetẽ hj mõi:qa añ ei dationẽ ex ↄſuetudine pec

cadi lex nalis in coꝛdibꝰ hoiuz ſic erat obſuſcata ꝙ mul

ta reputabãt licita qͥ tamẽ ꝑ ſe erãt mala:⁊ maxie circa
act iterioꝛes aie:ꝓpi qð data fuit lex ad cognitionẽ cla
rioꝛẽ illi pplo de qᷓ xpᷣs erat naſcitur': ꝓpt᷑ qð erat p̃ ce⸗
teris inſtruẽdꝰ:qa debebat vigere ſ Pral ſcitate. Lex igit᷑
ls poit vtutẽ. ſ. ꝙ lex
dat pcti ↄgnitionẽ di. 1 Sʒ pctm nõ ↄgnoui.eẽ ma
lũ ſaltẽ ĩ multis ppi obfuſcationẽ legis nãlis. Et loqtur
apls in pſona generis hũani ſic obfuſcati. ʒ ¶ Niſi per
legẽ q̃ fuit data ad quãdãa legis nãlis rengnarioz. Et po
nit exẽplũ de actu interioꝛis pcti.d. a ¶ Nã ↄcu.neſcie
bã.ſupple pctm̃ eẽ:lʒ hoc expmat ĩ aliqb' libꝛis:nõ tñ ẽ

De textu: nec ĩ libꝛis coꝛꝛect :ſʒ qꝛ ſubintelligẽdũ ẽ:aliqui
doctoꝛes poſuerũt illud i glo õ per

ignoꝛãtia ſcriptoꝝ inſerta ẽ textui. b ¶ Miſi lex di.nõ
ↄcupiſces.Exo.xx.in hoc phibẽs actũ iniioꝛẽ reſpectu
mali. (Bernn iõe ãt. Hic ↄñt oñdit ꝙ lex aliqlit fuit
occaſio pcti ex ꝑte nr̃a:vno mõ ab iniioꝛi:qꝛ hõ appetit
libertatẽ ⁊ frequẽt ĩ hoc decipit᷑ credẽs eẽ libertatẽ agere
qcqd vult ſine freno leg: qð tñ ẽ deſtructio libertan ſʒ
phm:⁊ ioõ hõ nitit᷑ ĩ vetitũ:ꝓpt qð p legẽ ↄcupiſcẽtiã ꝓ

hibẽtẽ:ↄcupia fuit ĩ ↄriũ excitata. Alio mõ ab extioꝛi:

demõ n. pꝑ tẽtationẽ mag nitit᷑ deijcere hoĩes qᷣͥ ſũt iĩ ſta⸗
tu ſanctioꝛi: ppls aũt iſrł ꝑ ſuſceptionẽ leg iĩ ſtatu ſancti
oꝛi fuit poſit deute.iiij. Que ẽ alia gẽs ſic inclyta ut ha
beat ceremonias iuſtaq; iudicia ⁊ vniuerſam legem 7c.
ꝓpi qð p'legẽ datã demõ mag conabat iĩ eo ↄcupiſcẽtiã
excitare.⁊ hẽ qð dẽ: c ¶ Occaſiõe ãt ac.duobꝰdict᷑ mo
dis. OD ¶ Pctm. i.ↄcupia q̃ d pctm eo ꝙ eſt cã pcti eo
mõ qͥ ſol dẽ calid'qꝛ ẽ c caloꝛis. e ¶ Per mãdatũ·i.ꝑ

legẽ q frequẽ mandatũ dẽ eo ꝙ continet dei mandata

bonosp chi⸗
lerwri ind
Gorimbeth⸗
minesad deuz
Haepen enon
gli ölbainn
n CEnitui
ſii. Ulnii
di göandeichi
oiktitordinn
tu ilteriiin
nden⸗
icdar
ſbat n E
ſiͤ ttiordlntt
hoiem ad ſap
pnoꝛulapae
Pleiurferw⸗
ſui poltiſbi
poſerenitlcsdi
finghinipſe
zupkugchi⸗
bonämmdd
oöeinlelde
oladeie
Mpkrdiren
bictiilern
onpßſſinn
chtoenons
vordlamala
mulciuſial
Pelut uſi ace
Gertilintini⸗
mlipteboilin
Ppreappenn,
ignagnope
1Domiinhi
–—
Amnoci
min
inſcüiaid
nat
D
hoüntne t h

e ſori
1 deW
„ Kalnwiit
ul e erolan

I fürleſtaa
nd
Kbrik
ignmttit
aigdido i

toni ig
Mrtobtuſt
gitnalnt
iralei⸗
nur: gorgon
ſlan,
Nenmn nö ruis
Nilegenis
Kobfen ,U

Ssngge

in Cat

eürktiil
S
n 10nn
Gnii in
iu niini
titpkihnt

poſſet eni aliqs dicere licʒ lex ſit bona ſᷣm ſe ⁊ abſolute: iõ ſeqᷣt᷑: b

Ad romanos viſ

5 b2 „ „ — ₰ 5 „ % „ 4* 5 ₰ e
Opatũ ẽ in me oẽm ↄcupiaʒ.i.augmẽtabat i me in“ hoie ẽ duplex pars.ſ.rõ ⁊ ſenſualitas q aliter noĩant᷑ ſpũs:
cẽtiuũ pectãdi. g ¶ Nã pcim.i.ↄcupiſcẽtia. H¶ c ⁊ caro: 1 hõ interioꝛ ⁊ exterioꝛ.p ronẽ vo hõ eſt hõ ꝑ quã
caſiõe accepta ꝑ mandatũ.modis dictis. ESZedi diſtinguitur a bꝛutis.j.metaph̊.Nialia imagination:ibus ⁊

i
me.trahẽdo me ad ↄſenſũ pcti moꝛtalis. k ¶ Et ꝑ ild memoꝛijs viuũt:hõ vo rõne ⁊ intellectu: ꝓpter qð illud qð

occidit. me iducẽdo ad op. I ¶ Itaq; lex. Poſtq apls agit hõ uel m dictamẽ recte rõnis illud dicit ppꝛie agẽ uel
oñdit legẽ nõ ma velle:qa illud agit in-
lam:hic oñdit eã YƷõ ſÿtũ ho:illud aut qõ
eſſe bono: ⁊ pmo veniſſet mãdatũ:petm̃ reui hoc ago:ſʒ qod odio ma asit uel vult ſequens
ſacit Phoſiuʒ: xit. Ego aũt moꝛtu ſũ:⁊ in lum: illd facio. Si ãũt qd 2inmpulſu ſenſualitati
remouet obiecti tu e mibi mãdati lo illu . ALentH L no6 di ppe agẽ ut velle
onẽ in zrium:ibi uẽtũ ẽ mihi mãdatũ quod nolo illud facio: 2entio le gꝛ noͤ ouenit ei ßm q
Qdlab. erat ad viiã:hoc eẽ ad moꝛ gi qm̃ bona cẽ. Nunc aũt ii ho ſʒ putↄuenit cuʒ
mu ie: ta; t. NHaàm petmñ occaſiõe ac non ego opoꝛiillud: ſd qd bꝛutis. Iſtis ite i⸗
ena ſtati cepta p mandatuʒ ſequxit habitat in me pctm̃. Sciðö vis ſirral o⸗ ile
legis ẽ hoies fac me: ct p ill occidit. Ntàqʒ eni qà nõ habitat ĩ me hoc ſequi eupiſt a car⸗
bonos. x. ethico. lex ꝗdẽ ſcã ⁊ mandatũ ſan ẽin carne mea bonũ. Mazʒ nalc ſeu ſenſualitate:
ernal k mwoͤt ctũ et iuſtũ ⁊ bonũ.Quòd hapelle adiacet mihi: pèrficẽ da be Hions le⸗
da oꝛdinabat ho 5 io i jneni gi nãli:lex aut moſai⸗
mines ad deuʒ ꝑ ego ken üe⸗ heinz e 4 bonniuemo. 1on ca ẽ hmõi dicẽs:Nõ
pᷣcepta ceremoni moꝛs: lt. Pco mu 4 vo 0 onu hoc lacio: 3 Zcupiſces. ut dictũ eſt
alia; i ſubditur: appeat petm̃ pèr bonum qð nolo malum hoc ago. S. 5 ⁊c. hanc aũt ſentẽ
m ¶Et mãdatũ opatũ ẽ mihi moꝛtẽ:ut fſiat Si aũt qð nolo illud ſacio tia põit apls intricate
En uudn ſen ſupꝛa modũ peccãs pcimm̃ iã nõ ego opoꝛ illud: ſʒ qðᷣ Rule K Ser
oꝛdiat᷑ itẽ ordina Pẽer madatũ. Scimus eniʒ habitat ĩ me pctm̃.Inucio eſt.i.oꝛdinãs hoiem
bat iuſte viuẽ al q lex ſpiritual :cgo qt car igit᷑ legẽ volẽti mihi ſàcere ad ſequẽdũ inſtinctũ
xipꝑ pcepta iu nal ſũ: vẽnũdar ſub pctõ. bonũ:quoniã mihi malu?ʒ ſpũs uel rationis.
dicialia: ꝓpi g. OQuod eni opoꝛ non itelli adiacʒ. Cõdẽlectoꝛ eni legi 3, Ego aut carnalis

ſbdit: n ¶ Et iu 2 8 SeN J ſũ.i.ſequẽ carnis ſeu
ſtũ. itẽ oꝛdinabat So. Mõn.n.qð volo bonũ: di ſʒ intiðꝛẽ hoĩeʒ. Nidèo ſenſuglitari impullu
hoiem ad ſeipſuʒ ⁊ loqᷣt᷑ aplłs ut.S.dcm̃

p moꝛalia pᷣcepta:de qbſubdit᷑: Et bonũ o ¶ Qð . ci pſona generis hũani lapſi:ĩqᷣͥ plesſ ũt ſequẽtes impulſuʒ
Pic ↄnñter remouet quãdã obiectioeʒ in ↄriũ:ꝛ ↄſirmat ſenſualitatis qᷓ rõnis. a ¶ Uenudar ſub pccõ.ſ.pmoꝛum
ſuũ ꝓpoſitũ:ibi Scimaũt.Pꝛimo eni facit obiectionẽ pentũ ꝑ qͥs genꝰ hũanũ incurrit rebellionẽ carnis ad ſpiritũ
s eniĩ opoꝛ.ſenſualitatẽ ſequẽs. c ſns it
tñ mala ẽ etiã ꝑ ſe hoĩ lapſo ĩ qͥ ẽ carnis ad ſpm̃ rebellio ligo.i.intus nõ lego ↄſonãs dictamini legis nãlis:ʒ magis
que ꝑ legẽ excitat᷑ ut dictũ ẽ:dqa ſicut lʒ vinũ ſit abſolute orias. dð¶ Nõ eni qð volo bonum. ſᷣm ronis dictamen.
bonũ tñ malũ ẽ febꝛicitãti:⁊ hoc eſt qð dꝛ: o ¶¶ Qð S e oe ago i it'ſenſualitatl ipulſu: f (¶ Sʒ qò odi ma
bonũ ẽ.in ſe.ſ.lex: Mihi factũ ẽ moꝛs cõſequẽt hoc re lũ.ᷣm ronẽ. Illud facio. tract'a ſenſualitate. h¶¶ Si
mouet dicẽs: p ſit. Nõ enĩ ſimile ẽ de vino:da vi aũt qð nolo.ſᷣm ronẽ. i d facio.tract ꝑ ſenſualitatẽ.
nũ ꝑ ſe ⁊ directe augmẽtat caloꝛẽ febꝛilẽ:⁊ ſic malũ ẽ fe· l ¶ ECõſentio le.qm bo.ẽ qꝛ ꝓhibʒ illud qð ẽ odibile ſʒ di
bꝛicitãti:lex aũt ꝑ ſe nõ ẽ febꝛicitatiua ↄcupiſcẽtie ſʒy ma ctamẽ rõis recte. I ¶ Nũc ãt iã ñ ego oꝑoꝛ illõ.qꝛ ñ oꝑoꝛ
gis repſſiua: ꝓpt qð talis excitatio puenit ex hois mali illud ſʒ ꝙ hõ ſʒ ſjm ꝙ bꝛutũ ut dictü ẽ. ö. m ¶ Sʒ 4 ha.
cia ⁊ demonis nequitia ut dictũ ẽ ppt᷑ qð lex ex hoc nõ in me pctm.i.ↄcupia q dĩ pctm̃ mòo ſapꝛadicto:qꝛ ipellit ad
põt dici mala:ſicut aliqñ ex bono actu alicupaliex ſuas hoc opandũ. ed ent. expientiã rebelliois carnis
malicia ſcãdaligat:nec ex hoc opans bonũ uel eᷣ actus ad ſpm. o ¶ Quia no ha ĩ me.h ẽ i carne mea. q¶ Boꝰ-
peioꝛat:niſi faceret intẽtiõe aliũ ſcãdaliæadi:a tũc actus nũ.i.iclinatio ad bonũ ſʒ magis ad oppoſitũ ⁊ dic: pOn
ei ex tali intẽtiõe eẽt mał:dẽ igit: p ¶ Abſit. ſ. ſ⸗ eẽ carne mea.ſ.coꝛꝛuptibili ⁊ coꝛꝛupta ꝑ pctm̃ ade:dqᷣa talis in

malã ꝓ ſe hoĩ lapſo. q¶ Sʒ pctm.i.ↄcupia. r¶ Ut liinatio mala nõ fuit in carne huana ꝓ ſtatu inocentie. uel

appareat pctm.i.ut appareat mala. s ¶ Per bonũ.i. alit: q ¶ In carne mea.q.d.ᷣin alia ꝑte mei.ſ.ĩ rõne nõ eſt
pꝑ legem: quia oppoſita iuxta ſe poſita magis eluceſcũt. inclinatio ad malũ ſʒ ad bonũ.Ratio eni optima depᷣca
t ¶ Oꝑatũ ẽ mihi moꝛtẽ.i.ipſa ↄcupia ex malicia hoij tur.iõ ſubdit᷑: r ¶ ã velle.ſ.bonũ. s ¶ Adiacet mihi.ſʒ
⁊ nequitia demõis duxit me ad pctm moꝛtale. v Ut ronẽ. ⁊t ¶ Per ficẽ aũt bo. ñ iuenio.ꝓpi ſenſualitatẽ ipedi-
fiat ſupꝛa modũ peccãs pctm.i.ipſa ↄcupia excitata in entẽ vꝗ¶ Tlõ eni qð volo ⁊cẽ.exponat ut pus:qꝛ repetitio ẽ
ducẽs adpctm. x¶ Per mãdatũ.i.p legẽ occaſionalit eiuſdẽ ſnie ad maioꝛẽ aſſertionẽ. x¶Mnuenio igit legem.
tñ ſolũ ita ꝙ cũ di: Dic ut fiat ⁊c. li ut non tenet᷑ cauſali · ¶Pic oñdit idẽ ꝑ teſtimoniũ legis nalis in bonis:cui ↄcoꝛdat
ter:qꝛ lex ꝑ ſe nõ excitat ↄcupiſcẽtiã:ſʒ ↄſecutiue tm̃: qᷓa lex pcipiẽdo illa q hõ vult ⁊ agit ſequẽdo dictamẽ recte rõ
ad dationẽ legis ſecuta ẽ ↄcupiſcẽtie excitatio p maliciã nis:ut deũ colere:pentes honoꝛare ⁊ hmõi:⁊ hoc ẽ qð dẽ:
hoiĩis ⁊ nequitiã demonis. 1Seim⸗ eni. Hic apls cõ x Bnuenio igik legẽ. ſ. ↄſonã. -¶ Mihi volẽti fa. bonũ.
firmat ſuũ ꝓpoſitũ ꝑ teſtimoniũ legis nãlis: ⁊ hoc du / fſm legis nãlis dictamẽ. 3ʒ ¶ Om mihi malũ adiacet. da
plicit: pᷣmo in malis:⁊ in bonis:ibi Inuenio igitur. Ad magis ꝓmpt ẽ hõ ad pficiẽdũ malũ in oꝑe qᷓ bonũ ꝓpter
euidẽtiã hup ſciẽdũ ꝙ lex ſcripta diuina uel humana ẽ coꝛꝛuptionẽ nãe. a ( Codelectoꝛ eni legi deii. ei cõcoꝛdo.
dã detmiatio legis nãl: io ſi ẽ legi nali ↄſona bona eſt b¶ Scðʒ interioꝛẽ hoiem.i.ſᷣm nãle ronis dictamẽ: qꝛ ro
icut ↄcluſio qᷓ mis pncipijs cõcoꝛdat: ⁊ minoꝛ ꝓpoſi dꝛ? hõ interioꝛ:⁊ ſenſualitas exterioꝛ. c¶ ¶Uideo aũt aliã.
tio q̃ accipit᷑ ſub maioꝛi bñ accipit᷑.Itẽ aduertẽdu ; in PHic habita occaſione ex dictis de lege nali ⁊ diuia drinniet
aa 2

*

A

Epiſtola pauli

de lege fomitis cup pᷣmo maliciã oñdit: Lab eo liberari pe⸗
tit: ibi Infelix ego hõ. Circa pmũ oñdit ei maliciã ꝑ hoc ꝙ
nõ ẽ legi nãali ↄſona:ſʒ magis ↄria:⁊ iõ nõ dẽ lex niſi ꝑ mo/
dũ tranſlatiõis:nã bona ad mala tranſferim:ſicut dẽ bonꝰ

latro.v.metaph̊.⁊ hoc mõ leges tyrãnoꝝ leges dicũt: ⁊ ſic

eſt de lege fomitis de
qua dic: c ¶ Uideo
aũt legẽ aliã ĩ mẽbꝛis
meis.i inclinationẽ q̃
ducit mẽbꝛa tãcq liga
ta ad mala:⁊ ſic dici
lex a ligädo. d ( Re

autem aliã legẽ in mẽbꝛis
meis rẽpugnãtẽ legi mẽtis
mee: èt captiuantẽ me in le
ge pcti q̃ ẽ in mẽbꝛis meis.

pugnatẽ le. mẽ. mee. Infelix ego hõ: quis me li
rlegt naͤli qimpl berabit de coꝛpe moꝛt hu
ptiuãtẽ mei lege pcti. ius? Gẽã dei ꝑ ieſum xpᷣm
ꝑ ↄſuetudinẽ peccãdi onm nrm. Igitur egoipſe
q tenet hoieʒ i pctõ ſi· mẽnte ſeruio legi dei:carne

cut captiuũ i carcere.
f¶ Infelix ego hõ.
DPic ↄñt᷑ petit liberari
dicẽs in pſona gener
humani: Infelix ego
hõ./ p coꝛꝛuptiõʒ nae.
g ¶ Quis me libera⸗
bit de coꝛ.moꝛ.huiꝰ. — .
nõ dicit de coꝛꝑe abſolute:qꝛ facit ad btitudinem aie qᷓ non
erit ꝑſecte btã donec fuerit ſuo coꝛꝑi reunita: ſed dicit: De
coꝛpe moꝛtis huſ.qꝛ ſci reſurgẽt in coꝛpe imoꝛtali: ⁊ rñdet
apls: la aũt dei ꝑ ieſũ ⁊c̃.qͥa in pñti liberat a lege ſo/
mitis inqtũ ẽ culpa.vñ ⁊ in renatis ꝑ baptiſmũ pᷣmi mor
nõ ſunt culpa ſʒ ſolũ pena ⁊ exercẽde virtutis ma:in futuro
vo liberabit etiã a lege fomitis inqtũ ẽ pena qñ refoꝛmabit
coꝛpPꝰ hũilitatis nẽe ↄfiguratũ coꝛpi claritatis ſue:Phil.iij.
Ex pᷣdictis igit᷑ concludit: Igit᷑ egoipſe. in vita pᷣſenti.

au legi pcti. I. VIII.
Yhil ergo nüc dãna
tõis eſt hiſ ꝗ ſũt ĩ xpᷣo
lieſu:qui nõ ſᷣm carnẽ ãbu

lãt.Lex eni ſpũſ vite ĩ x:o

k ¶ Mente ſeruio legi dei.i. Fʒ inclinatõʒ rõnis. I ¶ Aar-
ne aũt.i.ſequẽdo carnis inclinatiõʒ:Legi pcti. ¶ V

Pre

I.
Ihil S. Poſtqᷓ;ᷓ apls ondit ceſſationeʒ legis factã per

EVoiuidit i duo:pmo facit qð dictũ ẽ᷑: ne videat᷑ iude
os tanꝙ exoſos relinqre:oñdit erga eos ſuũ effectum:ca.ſe
quẽti. Pꝛima in duo:pmo oñdit huſ adheſiois fructũ vel
vtilitatẽ:? modũ ei ſeu firmitatẽ:ibi Quis g̊ nos ſepabit.
Pꝛima adhuc ĩ duo:pmo oñdit fructũ hmõi q'tũ ad eua-
ſionẽ mali:ꝛ q;tũ ad ↄſecutionẽ boni:ibi Quicũq; eni ſpũ
dei. Pꝛima adhuc in duo: pᷣmo ponit intẽtum: declarat
ipſũ:ibi Nam qð ipoſſibile.Circa pmũ di. a ¶ Nihil nũc
dãnationis.i.nulla dãnatiõis cã. b ¶ Eſt his q ſũt ĩ xpᷣo
ieſu.p fidẽ charitate foꝛmatã. c ¶ Qui nõ ſᷣm carnẽ ãbu-
lant.i.opant᷑:ſʒ magis ſᷣm ſpm̃ q'tũ ad opꝑa ex fide ſequẽtia
qa fides ſine opib ꝰ moꝛtua ẽ Jaco.ij.ca. Nulł eni dãnatur
niſi ꝓ pctõ oꝛiginali actuali uel moꝛtali: uel ꝓ pena p adã
incurſa:ꝑ quem modũ ſci pꝛes deſcẽdebãt ad limbũ inferni
iuis eſſent mũdati ⁊ liberati ab oꝛiginali pctõ ⁊ actuali: fi
des autẽ xpᷣi liberat ab oꝛiginali ⁊ actuali:⁊ a pena incurſa
pꝛo pctõ ade inq;tũ in baptiſmo qᷣ ẽ ſacramẽtum fidei coĩ/
catur totalit vir paſſionis xp̃i qͥ abſtulit ipedimentũ natu
re:io dicit: d ¶¶ Tex eni ſpũs vite ĩ xpᷣo ieſu.lex eni euãgeli
ca dẽ lex ſpũs:qͥa impᷣſſa fuit coꝛdibꝰaploꝝ ꝑ ſpmſcem:⁊ lex
vite:dqa viuificat ꝑ gratiã quam conferũt ſacr̃a noue legis.
e¶ Viberauit me a lege pcti.i.ẽ ab obligatõe p pctõ actua/
li moꝛtali. f ¶ Et moꝛtis.qa tollit oẽm penã debitõ: ꝓpi
qð ſci nũc moꝛiẽtes ſtati euolat ad gloꝛiã. g ¶ Nã qo ipoſ
ſibile. Hic ↄñt declarat ſuũ dictũ.ſ.q̃lit lex xpᷣi liberat:⁊ di
uidit᷑ in duo:pmo declarat mody' hui liberatiois: ⁊ ponit᷑
diſtinctio ãbulãtiũ ſᷣm ſpm̃ ⁊ m ipetũ carnis: ibi Qui.n.

tur ⁊ infirma:Gal.iiij. i
poꝛalit᷑ tm tollẽs q̃ſda irregularitates phibẽtes ingreſſũ
tẽpli ↄtigẽtes ex tactu moꝛtui ⁊ hmoi: ꝓpi qð dicũtur
xpᷣm:hic ↄñter oñdit ꝙ xpᷣo ſit totalier adherẽdũ:⁊

Circa pmũ ↄſiderãdũ ꝙ ſm nullũ tẽpꝰ nulł ſaluat᷑ niſi
p xpᷣm: acil.iiij.nec etia aliud nomẽ ſub celo datũ ẽ hoĩ
bus in q; opoꝛteat ſaluos fieri. Iſta aũt ſal' duplicit᷑ põt
hoib' applicari.vno mõ ꝑ ſidẽ:⁊ ſic ꝑ xpᷣm ſaluabant
pꝛes veteris teſtamẽti.ſ.ꝑ fidẽ xpᷣi vẽturi:aliqd enĩ añqᷓ

ſit in effectu bene
. mouet m actuz
ieſu libẽrauit me a lege pec aielicut finimo
cati ẽt moꝛt. Nam qð ipoſ vo eer aie alic
ſibile erat legi ĩ qdᷣo ifirma mo applicat p ſa
Alg na nmõ applicat᷑ ꝑ ſa

bat᷑ pèr carnẽ deuùs filium crameta hoibus

ſuũ mitiẽs in ſilitudinẽ c ar aaPibite guetiſr
S NTI- Er o er& Fe, Banſ ificatiõi
nis petnc de beto daͤnäuit inrumeta ſepata
pcim iĩ carne: ut iuſtiſicatio tñ:ſicut eni edifi-
leg ipleret᷑ ĩ nob qui nõ ſʒ catiois mãlis ar⸗
carnẽ ãbulam: ſʒ ſjm ſpm: tiex ẽ ca efficiens
pncipalis:manuj

Qui enĩ ſim carnẽ ſũt: que łp inſirumetalis

carnis ſunt ſapiunt:qui o ↄiũcta: ſecurij vo
ſim ſpm̃:què ſũt ſpũs ſenti leꝑata:ſic ĩ ſcifica

unt. Nam pꝛũdẽtia carnis tione p gfaʒ dei/

„Tas Iaee n
moꝛs eſt: pꝛudẽtia ãt ſpũs Palis: blianitas
. xpᷣi ſicut inſttm
ↄiũctũ:ſacr̃a vo noue legis ſicut inſtr̃a ſeꝑata recipien/
tia ad hoc vtutẽ a deo mediãte hũanitate xpᷣi:ſic ſecurij

agit ĩ edificatioõe ꝑ motõʒ artificis mediate manu que ẽ
inſtr̃m ↄiũctũ:talis aũt vtus dei ſeu actio ñ fuit ĩ ſaccis
veteris legis qᷓ nõ poterãt habẽ vtutẽ talẽ ab hũanitate

—

hoc ẽ qð dẽ: ꝗ ¶ Mã qð ĩpoſſibile erat legi.i. ſacris le
galib efficacia dicta carẽtibꝰ. h Wn à infirmabat. ſ.
lex vet qa ĩ hꝰ erat ipfecta:ppt᷑ qð ſacr̃a illegena dicũ

iuſticie carnis: Hebꝛe.vij. k ¶De fi. ſu. mit.i ſili. car.

pcti.qꝛ aſſũpſit carnẽ paſſibilẽ tñ nõ peccatricẽ. l ¶ E
de pctõ.i.de ſeipſo facto hoſtia ꝓ pctõ:ſic dẽ Oſee.lij.
Pctã ppli mei comedẽt.qꝛ ſacerdotes p pctõ hoſtias co

medebat. m ¶ Dãnauit pctm.i.deleuit ꝑ ſuã paſſiõeʒ
n
ſüt. o ¶ U
iuſtificãtẽ ꝓmittebat ſʒ non ↄferebat. p
nobis.i.i renatis ꝑ baptiſmũ gram ↄſerẽtẽ ꝑ vtutem a
xpᷣo deriuatã:ut dictũ ẽ. b ¶Qui nõ ßm car. ſʒ bʒ ſpi.
ambulam'. ꝑ bona oꝑa:gꝗꝛ fides ſine oꝑib nõ ſuffic ad
ſalutẽ cũ ſit moꝛtua. r ¶ Qui eni ſᷣm carnẽ.Hic ponit᷑
