ceſſitate p pceptũ i igs de vob - puluſh A D ditatiões ꝓpe PD5 manikeſtat fuit Ncha
ecuacuabat 3 rẽtũ: vkt eſaia . tũ E:·Popu 7 — male cog K„ icatiões:ho li os qſamã ein) düiah
r⸗ cut ſcriptũ coꝛ aut in ria: foꝛnicati⸗ lerneg aliosqt liqui iniid
de honoꝛe p rnt. ſicut ſcriptü noꝛat:coꝛ aut dulteria: foõꝛni ricie:neꝗ udierãt aliqui niſui⸗
oictu ſuit abiſs me hor vann adulte :fuꝛta:aua ſe: ocul? aucli at: qꝛ nõ Hin
pleni iqs hʒ labijs éa me. In va micidia: ſpuůdicitie: ocũᷣ eũ viderãt: ſed bi
os aucnmgt nud cor oge ga me. doc. cil udicitie dcn. Eel de ugez ſen niſu
ani⸗ſias vollftare ãit me colũt docẽ BReli tie: b:blaſphemia: ſůpbia: et de natiõib alij „ Cat
audiẽdi ver eã? non nas ⁊ p adatũ dei tene ſtulticia. Dia h nãt hoieʒ. eũ ꝑp miracla ltofüin
nã audiat m g CIn guetre tnen⸗ hoĩluz:baptiſ „ edut ⁊ coigt ijt ĩ finefß ſanitates qᷓ ope faheene⸗
phariſeon ir purgis iis rackltide calicũ: 2 a/ inde ſurges ab reſſus rabat ethu zil imnutn
ſeceſſum ex tura eni; li ta veceo ⁊ calici ſta. Et inde ſ ls: a ingreſſus a d. Mlier Eiil
4 n3 inita. 2 ſidon . ſcire ca. atiz vt aui
oẽs eſcas.na itatẽꝗ mata vꝛe his facitis mlłta. tyri ſidom E voluit ſcire e.. ſtatiz vt audi czi
ſagax ĩ puritatẽdq la ſimilia his ‚Bñ irritũ ty neminèẽ len. ſtatiz . no ẽ W
eſegarip ſulcepto lia ſin ebat illis: Bñ irritũ domü nen latere. Mü ni deto ae. noͤé ine
e inan⸗ eſſũ reti ½ Et dice tũ dei:vt tradi et nõ Potuit la ſiuit de eo itelli edũ ꝙ euſg djari
er pu⸗ E diceb Eit 1 it de itelligedu iuj exi prs
emittit p Eibi pu- feciſtis pᷣceptũ ls. My“ 6 n. ſtati vt audiun imun erit filiã eiu . iX
uachce Pinun u lion dixit: Honoꝛa i Ccub filia heb cidit ad pe- tuc noluit face: ſ ai oli
tuz: r ſic p tritiua. ſes.n. din tua: q maledi du itrauit: mulier gen mag i via cu ipa altuo
coꝛ Aenh boiuz mmũ mnrenn fi moꝛte mo des eb. Erat. n. muli Et ro m aret p/ eos: ſfch⸗,
h Pecorgel i. cõ xerit pꝛi vel m cit: Si di⸗/ heniſſa g iũ eiice hẽ matth. xv. luceon⸗
pꝛoce.i. icit: til ſyroph nin eſce „ths Erat. n.
ſenſus doli äͤar explt ria t hõ Pa aut mri gabate ig e'. Qui dix mulier gẽti Ay . 1tabpeceita
malg daende dert rxerit! ũ qocũq; ex me ret de filia ſaturari filioo heniſſa gnela ſcaf
carnepaicnlar qð e doni q⸗ ylira ñ dimit li: Sine pus ſatr panez H a ppenid. et mibii
cũ ſubdit: violatio tibi ꝓderit:⁊ v ere pꝛi ſuo li: 6 cẽ.n.bonũ ſum . At il Pün ſyria nomẽ gieg
neria⸗ icbe Violatt titis eũ qcq; face⸗ vbũ dei Mõ mittẽ canib. At il erale pꝛouin Kner
horllan. utis eng idetes ybuũ ð filiop: mutẽe lli: Atiq; Ae phenis aute, l
P mätags fom emöi larmnadit⸗ caeli comediit aie phe niuch;
liclti ↄcub ſolutax. p trad t ſimilia h mõi dñe. Hã ⁊ catel is puero/ ſpecialis contra i ſſern
„ “ r 18 P n & ſpecial pꝛouin⸗ Ulte he
I¶ Pomic eti⸗ per/ ulta facit. Et t.illis: ſub ait illi:; Pꝛop emoy te Et inde com delin
onlmmm. mu rbas icebar mis⸗ ri. ai⸗ ade: exiſt demo⸗ pontur ſrroohe lr i
m ¶ Furta. qb EAuglite me o oiez itro lũ a filia tua.Et uellam ni oꝛiun⸗/ N
naricie. i te: „— 8 poſſit ſt . domu og. C onem. liguͤract
alta⸗ iniuſte retinenk. iens ieũ ge hoiĩe pcedut dom tue fidei confeiſionem. J rilogen
ln Nledtie q oſiſtt gnare:H de hoſc pcccut hane ſetmmohem ieſt pꝛopter we dutis conſeſſo f⸗ ditbe
o (Ne imoꝛů. 2 2 ſermonem . ic de filia tua. qu cetera patent
ĩca PL eptide —rrb. tũ bief Exijt demonium itoꝛia miraculi. LUMB
a inpu zice imũdos. r adnkn der detonguocn decimaauinto di
tie. itu ad tacr a ittũt videre rect upbia. der ictis Mat
ad odlii luigl iqend nie, liet en⸗ t Subd xp“ exd
d ni. al Blaſphemie, Stulticia i qli
õ

Moe⸗
4 rbi Nolre
git
iſliafi
igutulimn
CEint
dmü i
ur manfr

ghnn
Si⸗
manlif
doſeiniin
Awiii biil
uhul riii
1eracöun
—
lummbfnos.
fut ders
mmiimi
mie ric
Nuitrfit,
miſic,
üncinß⸗

ſlöud 4

mulritit

di

1lntanin

ſöinum
Nanluat⸗
ivN

rit. n
plò admirabat᷑.

nis:vt dictũ eſt ſu
pꝛa ca.v.⁊ hmõi
regiõis vna pars
Eẽ vltra ioꝛdaneʒ:
alia citra:vt pʒ in
deſcriptiõe terre
ſancte. Igit᷑ mare
galilee qð ẽ qdaʒ
lacuj ꝑ quẽ trãſit
ioꝛdanis fluui re
ſpicit imioj vtrᷣ

q; ꝑtj regiois pᷣdi
cte. g(¶ Et addu
cunt eiſur.⁊ mu.

nõ erat talis a na
tiuitate:nec ab in
firmitate ſupuẽiẽ
te:ſʒ a demoe ipᷣʒ
obſidẽte:e audi-
tũ ipediente ⁊ lo/

]̃lã. h ¶ Milit

di. ſu. ĩ auri.eius.
chꝛiſᷣ aliqñ ſana
uit ifirmos tãgẽ
do coꝛpꝑaliter: vt
oñderet humani
tatẽ ſuã eẽ diuini
tatis inſtrumẽtũ
mõ ſupꝛadicto.c.
v. i ¶ Et ſuſpi
ciẽs i celũ igemu⸗
it. vt oſtẽderet ſe
veꝝ hoĩem a deo
q̃rens auxilium.
k q(Et ait üli effe
ta. qð ẽ adapire.
oſtẽdẽs ſe verum

deũ curãdo ꝑ im

periũ. l ¶ Et pᷣ⸗
cepit eis necui di
cerẽt. oſtẽdens q;
benefactoꝛ de ſu⸗

is bñficqs ꝓpꝛiã

laudẽ non dʒ q̃re
re. m ¶ Quato⸗
ãt eis pꝛeci.tanto
ma.pdi.qꝛ bñfici
atus ð bñficij ac
ceptis dʒ ſe gratũ
oſtẽdẽ: ⁊ bñfacto
rẽ laudare: q'uis
h' bñfactoꝛ nõ q̃

de tãta eᷣ humi /
litate. o Bnñ
fecit oia ⁊ẽ lʒnõ

9

iacẽtẽ ſup lectũ: ⁊ demoni/
um exijſſe. Et iteꝝ exiẽs ð
finibꝰ tyri venit ꝑ ſidonem

ad mare galilee itermedioſ
fines decapoleoſ.Et àddu

cũt ei ſurdũ ⁊ mutũ. Et de

pᷣcabant᷑ eũ vt imponat illi
manũ. Et appᷣhẽdẽs eum

de turba ſeoꝛſũ: miſit digi⸗

tos ſuos ĩ auriculas eiuſ:a
expuẽs tetigit linguã ep:et

ſuſpiciẽs ĩ celũ ĩgemuit: et

ait illi. Effeta: qð ẽ adape/
rire. Et ſtatĩ apte ſũt aures
eius:⁊ ſolutũ ẽ vinculũ lin

gue eb: ⁊ loqꝗbat᷑ recte. Et

pcepit illis ne cui dicerent:
Quãnto aũt eis pᷣcipiebat
tãto mag plus pᷣdicabant
et eo ampl admirabãt᷑:di
cẽtes:Bẽene oĩa fecit ⁊ ſur/
dos fecit audire: ⁊ mutos
loqui.] ¶ Ca. VIII.
Ndiẽbillis itex cuʒ
turba multa eẽt cũ ie
ſu nec hẽrẽt qdð manduca/
rẽt: cõuocat᷑ diſcipulis ait
illis: Miſereoꝛ ſuꝑ turbã:
qꝛ ecce iaʒ triduo ſuſtinent
me nec habẽt qð mãducẽt
⁊ ſi dimiſero eos ieiunos ĩ
domũ ſuã:deſicient in via:.
Quidã.n.ex eiſ de lõge ve
nerũt: Et rñũder̃t ei diſcipłi
ſui. AVñ iſtos ꝗqs poterit ſa⸗
turare panibꝰ iĩ ſolitudine:
Et iterrogabat eos:Quot
panes habetis: Qui dixe

rũt ſeptẽ.Et pꝛecepit turbe
diſcũbere ſup trã. Et acci
piẽs ſeptẽ panes gr̃aſ agẽs

fregit:⁊ dabat diſcipul ſuiſ
vt apponerẽt:et appoſuer̃t

expᷣmat hic niſi vnũ ſurdũ ⁊ mutũ eẽ curatũ:tñ plures
fuerũt ceci ⁊ claudi ⁊ muti curati:vt hẽ matth.xv.ſʒ in
ter illos erat vn cuũcura fuit mirabilioꝛ inter ceteros:
qꝛ ĩ ipſo tris miracula ↄcurrerũt:ſm ꝙ dicit hierony.

Warci· viſ

e Et iten exiẽs. Pic ↄñi deſcribit᷑ conſolatio galileo-
rũ:a pmo i curatiõe demoniaci:xv i miniſtratiõe alimẽ
ti ĩ pncipio ſequẽtis ca. Circa pᷣmã partẽ determinat lo
cus vbi chꝛiſtus fecit ſequẽtẽ curatiõeʒ:cũ dẽ: f ¶ n
ter medios fines decapoleos.Decapolij eſt nomẽ regio

.

turbe. Et hẽbãt piſciculos

paucos:⁊ ipſos bñdixit:⁊

iuſſit apponi. Et mãduca⸗
uerũt ⁊ ſaturati ſũt:⁊ ſuſtu⸗
lerũt qðᷣ ſupauerat de frag
mẽtis ſeptẽ ſpoꝛtas. Erant
qt q mãducauerãt q̃ſettu
oꝛ milia:⁊ dimiſit eos. Et
ſtati aſcẽdẽs nauĩ cũ diſci/
pulis ſuis: vnit ĩ ptes dal
manutha.Et xier̃t phari

ſei ⁊ cepũt ↄꝗrẽ cũ eo: q̃rẽ

tes ab illo ſignũ de celo: tẽ
tãtes eũ. Et ĩigemiſcẽs ſpũ
ait:Quid gnãtio iſta ſignũ
q̃rit: Amen dico vob:ſi dã
bit᷑ gnãtiõi iſti ſignũ. Et di
mittẽs eos aſcẽdit iteꝝ na/
uĩ:⁊ abijt trãſ fretũ.Et obli
ti ſt panẽ ſumẽ:⁊ niſi vnuʒ
panẽ ñ hẽbãt ſecũ in naui.
Etpcipibat eis dicẽs: Vi

dete ⁊ caułte a ferm̃to pha

riſeoꝝ:èt ſermẽto herodiſ.
Et cogitabãt ad alterutrũ
dicẽtes:qꝛ paneſ nõ hẽm.
Quo cognito:ait ill ieſus:
Quid cogitat᷑ qꝛ panes ñ
habetis: Monduʒ cogno/
ſcitis nec intelligitis: Ad/
huc cecatũ hẽtis coꝛ vim.
Oclos habẽtes ſi videt: ⁊
aures hñteſ ñ auditiſ. Nec
recoꝛdamini qnq; pãeſfre
gi ĩ quiqʒ milia:⁊ quot co
phinoſ fragmtoꝛũ plenos
ſuſtuliſtis:Dicũt ei: Duo/
decim. Quando ⁊ ſeptem
panes in quattuoꝛ milia:
quot ſpoꝛtas fragmento

2 audit fuit ei redddit ⁊ affat:⁊ a
NThic ſolus expꝛimit a marco.
Nill diebꝰ. Pic cõſequẽter ponit ↄſolatio galileo/
rũ ĩ alimẽti datiõe:⁊ patet ſnia ex his que dicta ſũt
tth.xv.hoc excepto: b ¶ Uenit i partes dalmanutha.

ℳ

La. VIII.

dens fuit liberatus:

matth. xv. dẽ ⁊ venit
ĩ finej magedan.Dicẽ

dum ẽꝙ eſt eadez re ⸗

gio dupliciter voca
ta. c er exierunt
phariſei. Hic cõſequẽ

ter deſcribit᷑ ↄfutatio
phaꝛiſeoꝝ iĩ miracuł.
Et p ponit᷑ dicta ↄfu
tatio:ſecũdo diſcipu⸗
loꝝ repᷣhẽſio: ibi Et
pᷣcipiebat eis. Sñia pᷣ
me ptis pʒ ex dictis
matth.xvj. hoc exce/
pto: d da. ge⸗
ne.iſti ſignũ.i.ñ dabi
tur qꝛ accipit᷑ ſi ꝓ nõ
ſiẽ pᷣſ. Quib'iuraui ĩ

ira mea ſi itroibũt in
requiẽ meã. e ¶ Et

pᷣcipiebat. Hic ponit
diſ cipuloꝝ chꝛiſti re
p̃hẽſio: ⁊ pᷣ in eis ar-

guit᷑ ignoꝛãtia:⁊ oſtẽ

dik eoꝝ impotẽtia ſe⸗
quẽti ca.ibi Et veni⸗
ens ad diſcipulos. 3*
repmit᷑ eoꝝ ãbitio vl
ſupbia:ibi Et inde ꝓ
fecti. Circa pᷣn deſcri⸗
bit pᷣmo repᷣhẽſio di/⸗
ſcipuloꝛꝛ gnãliter: 2
in petri ſpecialiter:
ibi Et igreſſuſ ẽ ieſuj.
Agdhuc ãt p arguit
ignoꝛãtia diſcipuloꝝ
vbo: ⁊ ſecũdo facto:
ibi Et veniũt bethſai
dã.Circa pmũ dicit᷑:
Cauete a fermen

to phariſeoꝝ.i.a do/

ctrina eoꝝ puerſa: q̃
pᷣponebãt traditioes

—

rodis.i.a ſecta erro/
nea herodianoꝝ: de

q̃ dictũ ẽ.s.ca.iij. P

aũt dictũ chꝛiſti diſci
puli itelle xerũt de fer

mẽto vel pane mate/

Septem. Et dicebat eis: D ii cber⸗
6nondũ ĩtelligitiſ. requeter fuerat ei
Quomõ nondũ Gtile⸗ locur i parabolis: ⁊
HM „ „eaas eis expoſuerat: vt
dictũ ẽ ſupꝛa.iij.c.⁊ iõ bñ intellexiſſe debuiſſent hꝰ vbum

chꝛiſti dictũ parabolice:tũ qꝛ ipſis vidẽtib chꝛiſtᷣ ſaciaue
rat quinq; milia holum de quinq; panib':⁊ de duob pilſci
: vt dictũ ẽ ſupꝛa.vj.c. Itẽ qttuoꝛ milia hominũ de ſe ptẽ

Mm 4

—.

H „

—

¶ Euangelium

panib: vt dictũ ẽ ĩ hoc ca.⁊ iõ bñ debuiſſẽt intellexiſſe: p Sñig gũt partiũ iſtaꝝ pʒ ex dictis matth. xvj. ca. Eiriſt
chꝛiſtus nõ erat ſolicitde materiali pane:nec de ipſo loſue m (¶Et cõuocata turba. qꝛ chꝛiſt icrepauerat petrum c
bat. cetera patẽt ex dictis matth.xvj. h ¶ Et veniũt beth volẽtẽ ipedire paſſionẽ ed:iõ hic oñt iuitat fidelej ad to 6 ors.
faida. Dic arguit᷑ ignoꝛãtia diſciploꝝ facto ꝑ hoc ꝙ ipſis p̃ lerantis paſſionis:⁊ pꝛimo facit hoc verbo: ſecũdo fa⸗ hloße unn
ſentib illuminauit cecũ:pmo ĩꝑfecte:qð notat᷑ cũ dicitur: ccto in pꝛincipio ſequentis ca. Sñia pꝛime partis pʒex u endi
i¶ ¶ Inter. eũ ſidd vi. è dicti) matth. xvj. d. o⸗
7 aſpi. ait video ho. „ „G Pb' excepto quod ln ⸗
velut am noͤnol Et vẽniũt bethſaida:⁊ ad lã vᷣbũ loqᷣbat᷑:⁊ appᷣbẽdẽſ ſubdit: n (Qui ſront
ninceber m cordo⸗ ducũt ei cccũ: ⁊ rogabant eũ petrꝰ:cepit ĩcrepare eꝗ. cmeinia Pſlus u ui,
ru vigebat iñ obtcu⸗ Eũ vt illũ tãgeret. Et appꝛte Qui ↄuerſus ⁊ vidẽs diſci becẽ va littera e iſenen
recoꝛpoꝛa eoꝝ mo- heſa manu ceci eduxit euy plos ſuos:ↄminat ẽ petro q: ſic habent an ſe
ueri deloco ad locuz ex vicũ: expuẽſ:i ocloſ e dicens: Aade retro me ſa tiqui libꝛi ⁊ coꝛꝛe Tants
oee atmige, ipoſit manib ſuis iniõga/ thana:qm̃ ñ ſapis qͥ ðᷣi ſůt: ctu⸗ etiam greci: rttl
eu he en viclrur: lit eu ſiqd vidẽt. Et aſpici ſʒ qͥ ſũt hoiuʒ. Et ↄuõcata kor teei ud nſientti
Iteruz impoſuit ma ens ait: Aideo hoĩeſ velut turba cũ diſcipul ſuiſ:dixit Ax vbi eade ſula ſimmüfi
nus ſuper oculos eꝛꝰ. arboꝛes ãbulãtes.HBeinde eis:Siꝗs vult me ſeq:ðne põit᷑ per alia vba ſocn⸗
ſubdit᷑: k ¶¶ Et re itex ipoſuit man ſup ocu get ſemetpʒʒ:⁊ tollat crucẽ ſic: Qui meeru- lainee
ſti.eſt ita ⁊ clare vi. Joſery it vide: et reſtitu ſuam ⁊ ſeã̃t In vn buerit 7 meos ſer ſoeeſi⸗
omnia. Certũ eſt aa OOl ei ⁊ cepit vide: ct reſtitu ſuam ⁊ ſeq̃t me. Qui.n.vo mones 60 N einfirfil
Vychꝛiſius poterat a Ec:ita vt clare videret oia. luerit aĩam ſuã ſaluã facere gnztide iſta adul Koiie
ſtatiz perfecte illumi· Et miſit illũ i domũ ſuã di pdet eã:q ãt pdiderit aiam tera. qꝛ indei oſcẽ nuuniul
aeispaale modu; cẽ: Qladei domũ tud: n ſi ſuã ꝓpt me t euageliũ:ſal Mienim a 40 iun
ſcipulos adhuc ĩ par- vvicu itroieriſ nemini dixe ua faciet eã. Quid. n. ꝓ de- olaertam del⸗ 8 ini
te obſcuratos caligi· ris. Et ĩgreſſus ẽ ieſus ⁊ di rit hoĩ ſi lucret mũdũ totũ ſo deo qui eos de ftnnli:
ne ignoꝛãtie: ⁊ ad cia ſcipuli eius caſtella ceſaree 2 detrimẽtũ aie ſue ſaciat? ſponſauerat i da mufiu⸗
eingralligenan tnd, philippi:⁊ ĩ via interroga Aut qd hõ ↄmutatiõiſ da tione legis in mõ fmi
Barsevacke poſt re bat diſciplos ſ uos dicens bit ꝓ aia ſua: Qui eniz me ioais inas ag
ſurrectionẽ ſuaʒ ape eiſ: Quẽ me dicũt eẽ hoieſ· ofſeſſus fuerit ⁊ ba mea i tes adultera gene hij
ruit illis ſenſum vt in Qui rñder̃t ei dicẽtes:Alij gẽeneratiõe iſta adultera t rani vocantur: oeiſnn
telligeren ſcriprurns iohãnẽ baptiſt:alij heliãẽ: peccatrice: ᷑ fllᷣ hoiſ aſite p Ftpecaint n
Per uce i· alij po quaſi vnũ ð ꝓphis. bit᷑ eñ cũ venerit ĩ glia piis eſichrer 82 non
chꝛiſp maledixit firnd Tuc dic illis: Uos vᷣo quẽ ſui cũ ãgelis ſanci. Et dice ſuerant prophe⸗ Gmhgiini
habentem tantum ſo me eẽ dicit: Rñdẽs petruſ bat illiſ: Amẽ dico vob: qꝛ tas eos occiden- niiſanc
lia: v habet infa. x. ait ei: TCu es xpe. Et ↄmia ſũt ꝗdã de hic ſtãtib q nõ¶ do:ita ipſi perſeq mmimſd
Ppfrerr eann tẽ eis: necui dicerẽt ð ulo.⸗ guſtabũt moꝛẽ donec við b chꝛiſtü moꝛ a
Tunt malecdlicendtl2 Et cepit docẽ eoſ qm̃ opoꝛ ant regnũ dei peniẽs ĩ ptu do. q (Etful⸗ T
puniendi a deo:eo ꝙ tet filiũ hoĩs pati młta ⁊ re tute. (CLa. IX. hominis confite⸗ Pete⸗
nõ habebant fructuzʒ ꝓbari a ſenioꝛibꝰ⁊ a ſacer·CTep diẽſ ſex aſſũpſit bitur eum · hec eſt didn
ſteſei anm ſ, dotib ſcnbis toccidi: æ ſeſus pemũũ r icobuz æ io eſalima gui⸗ en
dicit aug. ĩ homelia. P ies dies reſurgẽ.Et pa haãnẽ.:⁊ ducit illos ĩi mõteʒ antianten arep un
⁊ ſimili mõ hieremi l iſtud quod habe ſinlant
as pꝛopheta qui e “ S tur luce. ix. vbi di ſlodeinn
Füeiuerer Capiattat babalonic hoc idem ſignauit ſenſi cil: Et fil⸗ hominis erubeſcet eum. i. nõ recognoſcet eũ ſwncümt
ili ſigno per hoc ꝙ de mandato domini poſuit catena? in de ſuis:ſicut homo non libenter recognoſcit illum de Eyrinbapt
collo ſuo:vt habet᷑ hiere.xxvij per hoc deſignãs ꝙ ſic cate òq erubeſcit:⁊ per talem modum loquendi: dicit hiero/ Ohitizas
nati ducerent iudei in babylonem captiui. Alij auteʒ expoꝰ nymus de quadam ſancta: quia non eſt cõſuſa chꝛiſtũ: Annie a
nunt illuminationẽ hupceci ſucceſſiue factam ꝓpter parui Lhꝛiſtus nõ confundet᷑ eam:nec eſt curandum ſi eſt im/ Ginoniüpe
tatẽ fidei ipſius ceci ⁊ offerentiũ ipſum chꝛiſto:⁊ põt eſſe ꝓ pꝛopꝛia locutio ſᷣm regulas grãmatice quibus non ſub in
iſta cã ⁊ pꝛedicta ↄcurrerũt ad iſtũ effectũ. 1Ar igreſſus iacct theologia. ¶za. IX. de
ẽ ieſus. Hic cõſequẽter deſcribit increpatio petri ſpecialiter: T poſt dies ſex. hic ponitur incitatio ad mar- kini
⁊ pꝛimo ponit᷑ increpatio petri:ſecũdo icitatio ad palmam Atyriũ facto. Illud eni quod maxime excitat ad leßi⸗
martni⸗ ibi Et ↄuocata turba. Circa bmũ p̃mittit ð chꝛi tolerantiam martyrij eſt magnitudo pꝛemij: j⸗
lumm falſa opinio: ſubdit᷑ diſcipuloꝝ vera cognitõ: que magis mouet viſa qᷓ; audita: ideo chꝛiſtus oſten⸗ glade
ibi Luc dixit illis: Uos vo ⁊c. qꝛ petrꝰ ꝓ ſe ⁊ alis aplis riñ dit tribus pꝛincipalibus ſuis diſcipulis gloꝛiam reſur⸗ annin
dit. 3ʒ ponit chꝛiſti paſſionis pᷣnũciatio: ibi Et cepit eos do rectionis in tranſfignratione:in qua oſtendit ſe eis ida dehin
cere. 4 deſcribit perri icnepatio: ibi Et apphẽdẽs petrꝰ euj. ritate gloꝛie: ⁊ pꝛimo deſcribitur iſta oſtenſio: ſecundo eiigt
ſen lane elo d volebat ipedire ep paſſionẽ: ⁊ quia ex hoc mouetur queſtio:ibi Et interrogabant eum. notn
iſte gelus erat indiſcret: qꝛ paſſio chꝛiſti erat oꝛdinata ad ſa Sententia iſtarum partiuz patet ex dictis matth.xvij gerera
lutem generis humani:ideo meruit duram repꝛehenſionẽ. exceptis que ſequuntuur ſne
lint
ſtemif

inkſclſt b ¶ Ettraſſigurat ẽ coꝛã ipſis.nõ ẽ itelligẽdũ ꝙ figurg chꝛiſto. f ¶ Et veniẽs ad diſcipulos. Vic oſtẽdit diſciplło
Nddſi . coꝛpis chꝛiſti fuerit mutata:ſʒ qꝛ figura ẽ ĩi extremitati rũ chꝛiſti impotẽtia in hoc ꝙ nõ poterant curare demonia
inenn bbcoꝛpoꝛis: ⁊ ſimilit claritas gle quã tũc ĩ coꝛpe ſuo ha cũ eis oblatũ. Ubi ſic ꝓcedit᷑:qꝛ circa hanc curationẽ:pᷣmo
dainein buit ẽ ĩ extremitate coꝛpoꝛis:⁊ iõ vocat᷑ trãſſigurato: ⁊ oſtẽdit᷑ diſcipuloꝝ impotẽtia:lecundo chꝛiſti efficacia:ibi
annn ꝑ talẽ modũ loquẽdi dicit aplus phil.iij. Saluatoꝛem Qui rũñdens eis dixit o generatio ⁊c᷑.ʒ vtriuſq; cã: ibi Et
SF expectam domi- —— cũ itroiſſet ĩi domuʒ.
gi nũ ieſum chꝛiſtũ ſeerrſe Sentetia iſtan pti
ine cnſc . 2,. be I „„ entetia iſtax ptiuʒ
dütdn qreioꝛmabit coꝛ excelſũ ſolos:èt trãſſigura xit: Mgj attuli ſiliũ meu, pʒ e dictis Matth.
Liſltnn pus hu militatis pꝰẽ coꝛã ipſis.Et veſtimẽta ad te hñtẽ ſpom mutũ:quia ebid ſeanut
iheen 4 nte ↄfiguratũ coꝛ f. ſũt ſplẽdẽtia ⁊ pbicũaz eũ appbẽderit: 3 f veniẽs ad diſci
tarn Barla e. l facia ſut ſpledetia ⁊ cin phicũq; eũ appᷣhederit: al· pulos ſuojl aͤs dimi
8 luun (Et venit vox dida nimis velut nix: q̃lia lidit illũ:ct ſpumat ⁊ ſtridet ſerat:aſſũpij tantũ ſe
Kre de nube dicẽs ꝛc] fullo ñ põt ſuꝑ trã cãdida dẽtibꝰ ⁊ areſcit. Et dixi di cũ trib coꝛã quibus
WH ſicut in baptiſmo facẽ. Et appuit illis helias ſcipulis tuis vt eijcerẽæillũ traſſigurar fuit.
lu chꝛiſti auditũ eſt = .F„„ . „ = S J. Midit tur. ma. cir
tnäfi teſtimoniu pis cuũ moyſe: T erqt loquẽtes 2⁊ ſi potuerũt.Qui rfidens cq cos ſi conqui
Keru filio enaturali: Cũ ieſt u. Et rñdẽſ petrait ie eis dixit: O gnãtio icredu qꝛ oridebãt eoj eo ꝙ
kiine ſica in traſſigura ſu:Rabbi bonũ ẽ noſ heſ la:qᷓ;diu apud vos ero: ttẽtauerat curar õmo
n tioe: cuiujrõ ẽqꝛ ſe:⁊ faciamtria tabernacu quãdiu vos patiar: Affer niacũ eis oblatũ: añ
WwaoN hoĩes fiũt filij i Ia:ribi vnũ:⁊ moyvſi vnũ:⁊ llũ ad me. Et attuler potuerãt: vt pʒ ĩ litte
füicka adoptiui per aſſi aꝛtl vvnu: 7 moy xynu: 7 te illu ad me.? tattu erunt ra ſequẽti. h ¶⸗
ngrit milatonẽ ad filia helie vnũ. Non.n. ſciebat eũ.Et cum vidiſſet eũ ſtati dit illu.i. ad traʒ pij
riä tionẽ naturalem qd dicẽt: Erãt.n.timoꝛe ex ſpũs ↄturbauitillũ:⁊ eliſuſ cit. i ¶ Et ſpumat
Wmnß ipſochꝛiſti: q qui territi. Et facia ẽ nubes ob ĩ terrã volutabat᷑ ſpumãs. ſtridet dentibuj.ad
Mm dem aſſimilatio bꝛaſ eos:è᷑t venit vor à Et ſterrògauit pr̃em eius: oſtẽdẽdũ vehem
i ins roudlicle: umbꝛãſ eos:èᷣt venit vox ꝭ Et ĩterrogauit pr̃em eius:
ewann t duplicit: vno Al , e X a. SE paſſiois. k ¶Et cuʒ
fglnnin mõ in pñti ꝑ gra nube dices: Hic ẽ filꝰ me Quãtũ ſpis ẽ ex quo ei h vi eũ ſta.ſpũs cõtur.
1 bltgbn tiam: alio mõ i fu chariſſimꝰ: Jaudite illũ.Et accidit:At ille ait: Ab ſfan illũ.videns.n. ſe cito
zte fecti „ „ — — „ — „ „ — — 1 . *
j ni mo gienn gar ſtati circũſ⸗ piciẽtes:neminẽ tia.Et frequent᷑ eũ iignẽ ⁊ zaanai⸗ laeieat
dalnd gloꝛria: 'ʒ illud.. derũt niſi ieſũ gauꝗᷓ miſit:vt eus oterat.
i wan Ph ii. nucflij alnpli viderũt niſi ieſũ tan ĩaquã miſi:: vt euʒ pderet. I¶Ar kterrogauit pa
— dei ſum ꝛ nõduʒ lũ ſecũ.Et deſcẽdẽtibꝰ illis Sẽd ſiquid potes: adiuua trẽ e.nõ ex ignoꝛan-
n apparuit qd eri· de mote pcepitill ne cuiq; nos:miſert᷑ nr̃i. JAeſus autẽ tia:ſʒ vt ex reſpõſioe
6 enn m. Scim cᷣ qð vidiſſet narrarẽt: niſi cĩ aitilli: Si potes credẽ dia piis apparere⸗ omni
e en eebee videbi fili hois a moꝛtuiſ reſurre poſſibilia ſt cedẽti. Et ↄti- Bimigultdepanto
Baik meũ ſicuti eſt. in xerit. Et buům ↄtinuerunt nuo exclamãs pꝛ pueri cũ tiõis:vt ex his mira
= baptiſmo vo x-pi apðᷣ ſe:ꝛↄqrentes qd eet cũ lachꝛymis aiebat: Crẽedo culũ eẽt euidess.
As Dredeneragt r. a moꝛtuis reſurrexerit. Et dſie:adiuua icredulitatem m ¶ Siqd potej.Ex
r r ſiterr . 5 Er e vidiſſet ieſuſ cõ d pʒ Y pater erat du-
e Fain. Mirankt ie ggahatemn dicentes: meã. Et cũ vidiſſet ieſul c öbi enabetans de
e guratidõe vo oſtẽ⸗ uid g dicunt phariſei ? currẽtẽ turbã: cõminatuſẽ chꝛiſti poteſtate.
a ſa eſt claritas glo ſcribe qꝛ heliã opoꝛteat ve ſpirituiimundo dices illi: n . Sia notnbila⸗
mlm ni ni enore chir nire pᷣmũ:Qui rñũdẽs ait i Sũrde ⁊ mute ſpũs:ego p ¶edẽti.ſides.n. credẽ
bongti Et quia iiſis lis: Heliaſ cũ venerit pᷣmo cipio tibi exi ab eo: ⁊ ãpl tis meretõ agruo vt
8 duob vt dictuz ẽ ſtituet oĩa: 2 * Ku 2e . eei det᷑ bñjficiũ ꝑ oĩpo
mniniſati aſſimilantẽ hoies reſtituet oĩa: ⁊ quõ ſcriptũ ne introeas in eum. Et ex tti dei. oc Xα
ſulen . filio dei naturali ẽ ĩ filiũ hoĩs:vt mita patiat clamãs ⁊ mlſiũ diſcerpens dñe adiu.icredu. me⸗
ute ideo cõuenienj ſu ⁊ ↄtẽnat᷑. Sʒ dico vob: qꝛ eum:exijt ab eo:ẽt factus ẽ am.q dixit credo nõ
— itvr in bapino¶¶⁊ heliaſ venitt ſecert illi q ſicut moꝛtuus ita vt mulli aroino ineregulus
T guratioe audiret cuũqʒ volueft ſic ſcriptũ eſt dicerent quia moꝛtuus eſt. ſua figei ſue enpe
wncititi teſtimoniũ pꝛiſ ö de eo. Et venieſ ad diſcipu Jeſus autẽ tenens manuʒ cionẽ:quã petebat a
ep naturali filia los ſuos uᷣidit turbam ma eeleuauit eum: ⁊ ſurrexit. chꝛiſto ſuppleri ⁊ pfi
—Kür ot. o ¶ Et ver. gnã circa eos: ⁊ ſæibas cõ Et cuʒ introiſſet in domũ: ci be Surde nmnu
uen ig,enen hh aretes cu ilt c aſeſti olſ po diſcipuli eius ſecreto inter. cmſrriuesgeinpuers
ane un ſti. e ¶ Cõqui. pulus vidẽſieſũ ſtupeſact rogabant euʒ:Quare nos obſeſſo auditũ impe⸗
chem qd eẽt cůchꝛiſtuj c ⁊ expauer̃t: ⁊ accurrẽtes non potuimus eiſcere euʒ: dichnerloquchami.
btinn 8 choe eſure ⸗ ſalutabãt eũ.Et introgauit Et dixit illis: Hoc genus enleo tnt
ilen ueniẽs ꝙꝙ chꝛiſtus S uid nexr vos 2 arid⸗ in nullo p oteſt exire: niſſ claran et xp̃i v:quia
aſtrimnip moꝛcret ⁊ reſur· Et rũdens vn de turba di in oꝛatione ⁊ ieiunio. ad tactũ xpi ſurrexit
Gbmen, geeret a moꝛtuis: PPPPce curac. r H
i oſtqy viderãt eũ „ . . 6... 1nul. pot ex. niſi i
iclaritate gloꝛioſa ad quã alij veniẽt poſt reſurrectiõeʒ: oꝛone ⁊ ie.Demones.n.nõ ſũt equales i virtute naturali:⁊

is termin reſurrectiõis vł finis iã videbat᷑ eis ↄpletus i iõ vn alio põt difficilexpelli. Ad expulſioneʒ aure⸗ iſtius

m §

requirebat᷑ ĩ expellẽte ſubiecto carnis ad ſpiritũ que fit ꝑ ie
iunium: a magna eleuatio ſpũs in deũ que fit per oꝛatiõe,zʒ

¶Euangelium

talia aũt adhuc nõ erant in apoſtolis:qꝛ pꝛo tpe illo nõ co/

petebat eis ieiunare:vt dictũ eſt ſupꝛa ca.ij.nec erãt adhuc
Ideũ pfecte eleuati:qꝛ fuerũt rudes ⁊ iperfecti vſq; recepe

runt poſt paſſionem
chꝛiſti plenioꝛẽ giam
ſpirituſſacti:matth.

xvij. dixit illis chꝛiſ ½

ꝙ nõ poterãt illũ eij
cere ppter increduli-

tatẽ ſuã:que ca ibi eſt

expoſita. Et tenẽduʒ

ꝙ vtraq; cã.ſ.illa qͥ H
expꝛimit᷑: ⁊ illa que

matth. ponit᷑ ſiml cõ
currerũt i diſcipulis.
ꝓpter alns illũ ðmo
nẽe expellere no potue
ri ¶ Et inde pfe
cti. Hic oñter expmit᷑
diſcipuloꝝ chꝛiſti ſu⸗
pbia:vbi pᷣmo expꝛi-
mit᷑ ipſi chꝛiſti humi
liatio:ſecũdo repmit᷑

diſcipuloʒ ambitio:

ibi Qui cũ domi eſ⸗
bit humiliatio chꝛi⸗

ſti per hoc ꝙ pꝛedixit

eij ignominia ſue paſ

ſiois quã voluntarie

erat paſſurus: ⁊ hoc

debebat diſcipul exẽ

plũ eẽ humiliatiõis:
verũtñ tanq; adhuc

rude⸗ nõ capiebãt 6.
plenũ Gernu kri e⸗
qt᷑: t ¶ At illi igno/

rabãt vbũ.qꝛ frequẽ

ter loquebat eis ĩ pa

rabolis: ꝓpter quod
dubitabat ſi hoc ver
bũ eẽt parabolicum.
— .
v ¶ Qui cũ domi el
ſent. hic repꝛimit᷑ am
bitio diſcipuloꝝ . Et

Et id pꝛofecti pᷣtergredie/

bãt᷑ galileam: nec volebat

quẽq; ſcire.DOocebat autẽ
diſciplos ſuos:⁊ dicebat il
lis qm̃ filꝰ hoĩs tradetur ĩ
man hoiuʒ ⁊ occidet eũ:⁊

occiſus ttia die rſurget. At

illi ignoꝛabãt ̈bũ: ⁊ time/
bãt ſterrogare eũ.Et vene

rũt capharnaũ.Qui cũ do
mi eſſent iterrogabat eos:
Quid i via tractabat᷑: At
illi tacebãt. Siqdẽʒ i via in
ter ſe diſputauerãt:qs eoꝝ

maioꝛ eſſet. Et reſidẽs vo/

cauit duodeci:⁊ ait ũl: Si

gs vult pᷣm eẽ:erit omniũ
nouiſſim:et omniũ miſter
Et accipiens puerũ ſtatuit

eũ ĩ medio eoꝝ:quẽ cũ cõ
plexus eſſet ait illis:Quiſ

gs vnũ ex hmõi pueris re
ceperit ĩ noĩe meo:me reci

pit:⁊ quicunq; me ſuſcepit
n me ſuſcipit:ſed eũ ꝗ miſit
me. Rñdit illi iõhaãnes di⸗
cẽs: Mgj vidin quẽdã in

noĩe tuo eijciẽtẽ demõia qʒ

ſi ſequit᷑ nos: ⁊ ꝓhibuim
eũ. Jeſus aũt ait: Nolite ꝓ

hibere eũ. Nemò ẽ.n. ꝗ fſa

i noĩe ei eijciebãt demones:vt hĩ actu.xix. Dicit tamen
chꝛiſtus ꝙ ille qui ſic facit nõ ẽ pꝛohibẽdus:qꝛ talis eie

ctio demonis facit ad declarationẽ virtutis chꝛiſti: nec
etiam talis licet ſit infidelis hʒ frontẽ loquendi cõtra fi
dem chꝛiſti:cum gloꝛietur de ſignis in noie eius factis:

ciat vᷣutẽ iĩ noĩe meo:⁊ poſ
ſit cito male loꝗ ð me.Qui

.n.nõ ẽ aduerſũ vos: ꝓ vo

bis ẽ. Quiſqſ.n.potũ ðᷣde

rit vobᷣ calicẽ aq frigide in

noĩe meo: qꝛ chꝛiſti eſtis:
amẽ dino vob ñ pdet mer
cedẽ ſuã.Et qſꝗs ſcãdalica
uerit vnũ ex his puſill cre/

nũ ẽ tibi debilẽ ĩtroire ĩ vi

⁊2 hocẽ qð ſbdit᷑:
b Menorn eſt
qui facit virtuteʒ
⁊c̃ infideles eni
aliqui bñ in aliqͥᷣ
bus conueniunt
cũ fidelibꝰ:vt ꝙ ð
us ſit vnus ⁊ hi/⸗

modi:⁊ in talibꝰ

ſunt cũ eis licet ñ

in alijs. Alij vero
dicũt ꝙ iſte de q̊

iohannes qᷣſiuit

dẽtib' ĩ me:bonũ ẽ ei mag erat fidelis credẽj
H in chꝛiſtuz: ⁊ hoc
ſi circũdaret᷑ mola aſinaria cſe1 hv ver h⸗
n Hiee dicit hꝛy. verũ
collo edæ ĩ mare mitteret. tm non erat tante
Et ſi candaliauerit te ma Picr⸗ionisc vl
n tua:abſcide illam. Bo/ let ſequi chꝛiſtuʒ

diſcipulos eb i

tã:qᷓ; duas man habẽteʒ: nee Da delet
ire ĩ gehẽnã i ignẽ iextigui fideles volũt ſei,
bilẽubi vᷣmiſ eoꝝ ſ moꝛi: chaiſtutb religio
T ignis ſ extiguit. Et ſi peſ tno? phibech·
tiꝰte ſcãdalicat:ãputa illũ. qꝛ bñficia diuina
Bonũ ẽ tibi claudũ intro/ nõ ſolũ dant᷑ prr
ire ĩ vitã etnã:q; duos pe/ maioꝛes:ſj etimm
des habẽtẽ mitti ĩ gebenã all ai per mic
ignis ĩextiguibilis:vbi ver vt in hoc etiã de
mis eoꝝ ñ moꝛit:⁊ ignis ñ cdaret virtus no/
extiguit. Qð ſi oculus tu minis chꝛiſti que
ſcãdalicat te:eijce eũ. . Ho“ Pae daer hter
nũ ẽ tibi luſcũ itroire in re potoperari. ⁊ qꝛ
gnũ dei:q; duos oclos ha tale Perſeerlals
bẽtẽ mitti in gehẽnã ignis: auan dite
ybi vermis eoꝛum no mo⸗ tentationis a fide
recedũt:iõ ſbᷣdit᷑:

diuidit᷑ ĩ ꝑtẽ pncipalẽ ⁊ icidẽtalẽ:ſecũda ibi Et rñdit illi io⸗
hãnes.Et pᷣme ꝑtis pʒ ſũia ex dictis matth.xviij.exceptis q̃
ſequunt: 1C
doctrina ſequẽti apꝑeret chꝛiſtũ ñ ignoꝛare vba q̃ dixerunt
iter ſe ipſo abſente. ꝓ ¶ At üli tacebat. verũcũdia ducti:
cuicã ſubdit᷑ cũ dᷣ: ʒ̊ ¶ Si quidẽ inter ſe i via diſpu.quis
eoꝝ vi.eſſe maioꝛ.qð ĩ eis erat verecũdũ ⁊ repꝛeheſibile cũ
mgf eoꝝ eẽt umil a inclline eis pᷣdixerat humiliatõ

nẽ ſue paſſiõis. a ¶Rudit illi iobãnes. Decẽ ps incidẽta

lis. Ex hoc.n.ꝙ chꝛiſtÿ dixerat Panlos recipiẽdos ĩ noie ei
0

Fuis ſint pue reputatiõis:iõ iohanes mouit queſtionẽ ð qͥ;
da enciente demonia ĩ noie chꝛiſti:qui tñ nõ erat de ſocie-

tate eius quẽ ꝓhibuerãt diſcipuli:vtrũ bñ vel male feciſſẽt
ad ſciedũ ſi eẽnt hoc alias facturi ĩ caſu ↄſimili: et circa h

pmo ponit᷑ reſpoſio xp̃i:ꝰ ꝓhibitio ſcãdali:ibi Et quiſquij
vnñ de puſillis c. ʒ declaratio cuiuſdã dicti:ibi Ois enim
igne ſaliet. Circa pmũ ẽ duplex modus dicendi. Dicũt eniʒ
aliqui ꝙ iſte de quo queſiuit iohãnej nõ erat fidelis:aliqui

enim iſideles vidẽtes pꝑ experientia nomẽ chꝛiſti virtuoſũ:

nterrogabat eos.nõ ex ignoꝛantia: ſʒ vt ex

ter ponit᷑ pꝛo

b ¶ Nemo.n.eſt qui fa.vir.in no.meo ⁊c.qꝛ ſi aliquis
iperfectus fecerit miracula in noĩe chꝛiſti ⁊ poſtea rece
dat a fide:non habet frontem loquendi contra chꝛiſtũ
in cuius nomine fecerat miracula de quibuj gloꝛiaba.

Et qꝛ nõ ſolũ in nomine chꝛiſti fienda ſũt miracla:ſʒ ẽt

opa meritoꝛia:iõ ſequit: c¶ Quiſqj.n.po.de.vo.ca.
ague frigide ⁊c. Hoc dicit ad oſtẽdendũ ꝙ qlibet qun
tũcũq; pauper pot aliqua pietatis opera facere: qꝛ po-

tũ aque frigide põt dare quilibet q'tucũq; paupr.·
Et quiſe Gu ſcandali.vnũ ex puſillis. Hic cõſequẽ

matth.xviij.excepto quod ſequit᷑: e ¶ Ubi vermij eo

ruʒ non moꝛitur i.aculeus vel remoꝛſus cõſcientie qui
cõtinue affliget dãnatos. f ¶ Omnis.n. igne. hic po-

nitur declaratio cuiuſdam dicti:dixerat.n. chꝛiſtus ꝙ;

ad euitãdũ ſcandalũ pes eſſet amputãduj ⁊ manꝰ⁊ ocu

lus eruẽdus:que quidẽ mutilatio ñ eſt intelligẽda p ab
ſciſionẽ vel eruitionẽ alicu mẽèbꝛi:ſʒ per reſtrictionem

ab aciu malo qð fit ꝑ macerationẽ carnis ⁊ diſciplinss

bitio ſcandali: ⁊ patet ſentẽtia ex dictis

ecf
li
ſteqacg
nahect

oielt

naterig oben
leperi⸗
Nchrlburone⸗
tlcolun
60 Cfnu
nnwet lic
ſcen ülger
n ppe
mni infi
Nſcnoi o
in u
Dceno.
lduri
llnmo bon
ſtorguunop
hunana hn
logtenten.
(CKcek
ſ e
Lcpktalpoo
—
ſonhebenck
0c dis
ſoein dioen
piane nl
denoninetn
aconnmne
ahſeunve
ſortbii iber
nllſiooal
Melbanntef,
ſpeninnpet
Glltaadspre⸗
Wemanhd
ſencacd
udlcrior
Acridri⸗
baeiyo⸗
lerinera
Sapin
ogonegie
lecopor
Pt
ero

lem
limnüte

Uchonleatb

nnornſtg
flregone
rftrte⸗
hubctſtti
ſenmn
atio Nut
oaochloen

n dn „ ,
— vbi neceſlaria eſt diſcretio ſaplẽtie:vñ dicitur: Omnis extremitate. Burgenſis autem dicit hoc non eſſe verum:
Enimnschiſin n. igne ſaliet. In quo docet modũ acqrẽdi diſcretionẽ? quia vt inquit claritas gloꝛie non ſolum extremitates con
nibamiin ſapiẽtie q̃ acquirit᷑ tribulatiois is e: qꝛ vexatio dat itel tinet ſed totum coꝛpus penetrat cum totum coꝛpus ſit glo⸗
ündkltie lkectũ:⁊ hoc eſt quod dꝛ: f· ¶ Ois in igne ſaliet.i.tribu⸗ rioſum ſicut ⁊ totum agile.Sed Burgenſis hic vnum ſup/
1dricgg⸗ latiõis igne ſapiẽs efficit:ſicut.n.per ignẽ decoquentem ponit ſatis dubium:ꝙ videlicet coꝛpus chꝛiſti in tranſfigu⸗
C materia vↄuertiti ratione fuerit gloꝛio-
Niſrtiing ſal: ſie per isgeaenm „ . üöfum: nam fſuit vere
1 inititsg tribulationis ach ritur: ⁊ ignis non extingui bere ⁊ dimittere. Quibus paſſibile ⁊ foꝛmalit
Auibiinii rit ſal diſcretioiſ. tur. Omnis enim igne ſa/ reſpondens ieſus ait: ZRd dõ cũ gloꝛioſo coꝛpo
W enin Eαhni lietur: r oͤmnis victima ſa“ duritiam coꝛdis veſtri ſeri reſimul ſtarenon po.
iſtierrn⸗ ctima ſale ſalie. Uenmn omms vichina Ia eai OORie En teſt:quia om̃e coꝛpu⸗
– ſicut. n. in lege ve le ſalietur. Bonum eſt ſal. pſit vobis pꝛeceptũ iſtud. gloꝛioſum impaſſibi

teriſal pocbatur OQö ſiſaͤl inſulſum fueritꝛin Ab initio autem creature le eſt Cum enim chꝛi
bomni ſacrificio quo illud condietis: Hà maſculum ⁊ feminanſſe ſti tranſfiguratio fuit

dei: ſic in oĩ ope⸗ S“ r r facta ad oſtendendu:
nüs e re bono requiri bete in vobis ſal:et pacem cit eos deuſ. Pꝛopter hoc gloꝛiam reſutrerno⸗

ngln habete inter woo. relinquet homo patreʒ ſu/ nis ipſis aplis quoꝝ
Gban iint .(Tapitulum (. x. um ⁊ matrem ⁊ adherebit oculi pꝛofundum coꝛ
ritlisoti lſcreno bona — — Millum C. xX. um 7 matrem ? adherebit tie videme non o-
nhiinf .viſcetto bona Tindè exurgens vpe ad vxoꝛem ſuam: ⁊ erunt poꝛis videre non po
critythoe eſt pen — Un e ant ſed ſolum ſi
per quam ope Dsõ . ig kuerunt led ſolum ſu
atlher ni⸗ ra pumana bit Nnit in fines iudee vl / duo in carne vna. Iaqʒ iã perficiem coꝛpoꝛis 7
imenmn bonitatm. tra ioꝛdanem: conueniũt non ſunt duo ſed vna ca/ figuram ſufficere de⸗
H ¶ Oſi ſal inul iterum turbe ad eum: ⁊ ſi ro. Quod ergo deus con buit claritas extremi
. Nnbn ſu en po cut conſueuerat terum do iunxit:homo non ſeparet. GrunnEtatd 1e
. whfuitſe minih⸗ diſcretio⸗ cebat illos. Et accedentes Et in domo leiuzʒ diſcipu coꝛpꝰ paſſibile ex ſinꝰ
umhem nem habentibus Phariſei interrogabãt eũ: li eiuſ de eodem interroga gulari diſpenlatione
n Wwüti eo ꝙ aliqs excel ſi licet viro vxoꝛem dimit/ uerunt euz. Et ait els: Qui fuẽit penetratiua: ab
. E lens in aliqua p · tere:tentantes eum. At ille cunq; dimiſerit vxoꝛem ſu oculis tamen nõ glo⸗
i e baetare no oli reſpondẽs dixit eis: Quid am ⁊ aliam duxerit: adul riſicatis viderino no
ne id⸗ denominatur ab e en e, 5mirttirſt „1 tuit niſi ſuperficiete/
1. mii ea concretiue: ſed vobis pꝛecepit moyſes? terium cõmittit ſuper eay. nus: niſi Burgenlis
9 nſiu tt abſtractiue: ſẽ ¶ Qui dixerunt:moͤyſeſ per ¶Et ſi vxoꝛ dimiſerit viꝑ ſu/ aliud ponat miracua-
7 muen notabilit libera k· miſit libellum repudij ſcri uʒ ⁊ alij nupſerit mecchat. lum circa miraculuʒ
aligiin vel ſapiens dicit i ÿMR ðJ qjuogd cômuniter po/-
nstnr. pſa liberalitaj vl l nitur in amotioe obi
Kunbiun ſapientia: a per talẽ modũ loquendi chꝛiſt dixit aplis cis redundantie gloꝛie ſ ꝙ oculi apoſioloꝛum fuiſſent mi-
cdarc m qui ceteros pꝛecellere debebant ſapientia: Uos eſtis ſal raculoſe eleuati ad videndum claritatem exiſtentem in pꝛo
miniͤtt terre:matth.v. dicit ergo ſaluatoꝛ: i ¶ OQ.ſi ſal inſul fundo coꝛpoꝛij:nec ratio Burgen. concludit qua vult ex lit
mgnl ſum ⁊c.qꝛ ſi ille qui debet alios dirigere per eminentiã tera q; reſplenduit facies eius ſicut ſol:ſol autem habet cla-
ſue diſcretionis ⁊ ſapientie fuerit inſulſus per deſectu; ritatem non modo in ſuperficie: ſed etia in pꝛofundo. naʒ
ſe Smn oiſcretionis: iſte defectus redundat in alios. k Da- Pm Burgen. in multis locis ſimilitudo non eſt recipienda
da bete in vobis ſal. ideſt diſcretionem. I¶Et pacem ha omnimode quia alias eſſet identitas non ſimilitudo: que
mail bete inter eos.q.d. per ſapientiam pax inter homines currat quattuoꝛ pedibus: argumentum autẽ a ſimilꝛnon
acauiritur r etiam conſeruatuur. valet gener aliter: qꝛ ſtat faciem chꝛiſti ſicut ſolem reſplen⸗
W uineti capitulo.ix. vbi dicitur in poſtilla ſimilii clari duiſſe: et tamen claritatem tantum ſuperficietenus habu/
iiſ tas gloꝛie quam tunc in condoe ſud habuit eſt in exrrte a ile. 4 d.doæ.
n miniin mitate coꝛpoꝛis. il Addititio. q Xinde exurgenj. Hic ponitur confutatio phariſeo
upn Voc ſigura ſit in extremitatibus coꝛpoꝛis pa/ . rum de aliquibus in lege permiſſis. Et pꝛimo dicri
htet ex diffinitione: Figura eniʒ eſt que termino bitur confutatio phariſeoꝛum:ſecundo ſacerdotum ſeguẽè⸗
n i vvel terminij compꝛehenditur:vt ait geometra. ti capituli. Pꝛima in duas: quia pꝛimo deſcribitur pha⸗
Nls erd ſed ꝙ ſimiliter ſe habeat claritas gloꝛie:vt.ſ.ſit tantum riſeoꝛum conſutatio:ſecundo diſcipuloꝛum inſtructio: ibi

