ponit᷑ de cognitõe naturali: ſicut eni patet ex pdictis:omnes æ vite:que requirunt inter diſcipulũ ⁊ doctoꝛeʒ. Si aũt
creature ſũt ꝑ verbũ ꝓducte:verũtñ hũana nã excellentioꝛ aliqui doceant᷑ cõuenientius ab angelis:hoc eſt verũ de
eſt in cognitoe inqtũ vtute intellect põt ad dei cognitõʒ at excellẽtibviris ⁊ a cõi vita hoiuʒz ſegregatis.Aduentus
tingere:effect ipſuʒ i reducẽdo:p quẽ modũ phi habuerũt aut redemptoꝛis annũciand erat oibus cõiter no ſolũ
cognitõʒ de deo. Ois aũt cognitio fit in aliqͥ lumie: ⁊ ideo excellentib: et ideo pᷣcurſoꝛ aduentũ chꝛiſti pᷣnuncias:
nã hũana ſup alias creaturas inferioꝛes eſt a vbo ſpaliter il magis idonee fuit hõ qᷓ angeł.veruntñ licet iohanes fu
luſtrata:⁊ hoc eſt qð di: ¶Etvilta.i. ipſuʒ vbũ:qð ẽ vita erit homo ex cõditõe nãli:fuit tñ angeł ab officio:⁊ pu
vt pʒ ex pdictis. h Erat lux hoiuʒ.inqtũ attingit ꝑ nãʒ ritate vginali:ſm ꝙ dicit ſaluatoꝛ Math. xj. Hic eſt õ
ſibi datã a vbo ad altioꝛẽ cognitõis gradu.ſubdit aũt mo quo ſcriptũ eſt.ſ.malachie.iij. Ecce ego mitto angelum
dũ dicẽs: i ¶ Et lux in tenebꝛis lucet. Licet eni ipſuʒ vbuʒ meũ ⁊c. Scðo deſcribit Johãnis cõmendatio ex diuia
qð eſt lux ꝑ eſſentiã nõ poſſit eſſe foꝛma intellect nr̃i: tñ in auctoꝛitate:cũ ſubdit: m ¶ Miſſus a deo.qꝛ nõ venit
tellectus agens ꝗᷣ eſt potẽtia aie:eſt qdam lux deriuata a di ꝓpꝛio capite:de hac miſſioe Johãnis dicũt aliq ꝙ fuit
uina luce:et ideo ꝑ ipſuʒ põt hõ ad diuia cognoſcẽda qdã tm p internã inſpiratõʒ: ſed meli v:ꝙ cũ hoc fuerit ꝑ
mõ attingere:ſᷣm ꝙ dẽ pᷣſ.iiij. Multi dicũt qͥs oñdit nobis expᷣſſam dei miſſiõs:⁊ exterioꝛẽ apparitõʒ:qꝛ ad ea que
bona.rñdet:Signatũ eſt ſuꝑ nos lumẽ vultus tui dñe.q.di ſunt multũ ardua ſolẽt pphete ſic mitti: vt patet ex de⸗
cat.in lumie intellect' agenil impᷣſſo a te aiab' hũanis: pot curſu veteris teſtamẽti. Myſteriũ aũt chꝛiſti inter oĩa
haberi cognitio tue bonitatis. Et hoc mõ lux diuia in tene fuit maximũ:qꝛ ad ipſuʒ fuit oꝛdinatũ totũ vet teſtm̃:
bꝛis lucet inqtũ nã hũana q; de ſe ẽ qdaʒ teuebꝛa:qꝛ ex ſe lu vt declaraui diffuſe ſup epłlam ad hebꝛeos: et ideo nõ
men nõ habet: ſed a vbo illuſtrat᷑:eo ꝙ luce ab ipo deriuata eſt veriſile qͥn iohãnes fuerit ad hoc miſſus ꝑ expꝛeſſaʒ
mo pdicto infoꝛmat᷑:verũtñ qꝛ talis cognitõ dei q̃ hẽtur ex miſſiõʒ dei apparitõʒ exterioꝛẽ: licet mod' huſ appa
nãlibus eſt defectiua: ideo ſequit: k ¶ Et tenebꝛe eã no co paaritõis nõ ſit ſcript: multa eni facta ſunt circa myſte
pꝛehenderũt.qꝛ lux diuina ſiue verbũ qð ideʒ eſt cognitiõse riũ chꝛiſti q̃ nõ ſunt ſcripta:vt hẽtur in fſine hup euage
nãli p eſſentiã nõ vi:qꝛ talis cognitio ẽ tmmõ ꝑ effect qͥ nõ lij. Hoc ideʒ vẽ innuere qð ipſe Johãnes dixit:vt hẽtur
adequãt vtutẽ pme cauſe:ſed in infinitũ diſtãt ab ea:ideo p j.eo.ca. Qui miſit me baptiçare in aqua ille mihi dixit
talẽ cognitõʒ nõ põt videri diuia eſſentia. Alio mõ exponi ſup quẽ videris ſpm̃ deſcendentẽ ⁊c᷑. Tertio peſcribitur
littera de cognitõe ſupnaturali:hõ eni ad quendã finẽ ſup/ cõmendatio Johãnis ex noie:cũ di: n ¶ Tui nomen
nalem oꝛdinat᷑:q excedit lumẽ nãlis rõnis: ſm ꝙ dicit apls erat Johãnes. Iſtud nomẽ fuit ſibi impoſitũ nõ ex hua
j. coꝛinth.ij. Oculus nõ vidit: 2 auris nõ audiuit:nec in coꝛ na diſpoſitõe:ſed diuina poꝛdinatõe:vt hẽtur Luce.j.⁊
hois aſcendit: que pᷣpaſti diligẽtib te. Ad finẽ eni incognitũ ideo rñdebat ppꝛietati interne.ſ plenitudini gre.Joha
nõ põt hõ moueri:qꝛ incognita non poſſum diligere: hm nes eni interpᷣtat: in quo gratia. Et ideo fuit idone ad

arinreen
miino
dec
ciun,
ſeen
bbe delun
deflohhin
liſeimn
Nitefnunl
tu lun
iugnlni
ſhimſcn⸗
ecka
ſenurusct
penies
Npbordet
ſoprce
mmtnpäu
tilinii⸗
audebiere
kuron
topthäun,
nehicommni
ſc,unghi
Ntinllin
Giptezver⸗
eaatw⸗
ſusabi
angclei
Alelur hi
Moltont.
epcipall
reſpſomu
lnſteſnaꝑ
Pbievhbln
bourtoati⸗

lurigaſßnn
Pchtorhu⸗
deln Moc⸗
leßeeden
Nligi lneb
beluſthr
aracplti
Glenlerap⸗
letib ota.
l dechiſto 4
furluppnn
lorſchaut
ly oſß
Ncſtärr
nugß ofli
Kafueig
henoſen

ieruizan

WN
mniſgfen⸗
multgline
N
läftitnnf
linox ſn
Ulborſgie

.

ſaben
we Wotggt.
—

Ryz
& den de

coſ⸗
n. 6 ri
1 Son cü
i
glujmn
rerri

icſpde
nunlin
Nrlü i⸗
en Fmrklr
nuncnſeie
agiutintne
Nrin unnt
?

6

Aor
numnaioi⸗
mrnineCdr
niwuotin
Haiͦ chinene
vmninsg!
wulidoron⸗
gshocd⸗
an ocbuscin

tarſiiif

S

Johannis.

pᷣcurrendũ ante illũ qui eſt auctoꝛ gratie: ſjm ꝙ dicit. j.
eo.ca. Gr̃a ⁊ veritas ꝑ ieſuʒ chꝛiſtũ facta eſt. Sile inue/⸗

nitur in veteri teſtõ:qꝛ abꝛaam iſaac ⁊ iſrł ſic noĩati ſũt

ex diuina oꝛdinatõe:ad deſignanduʒ eoꝝ ꝓpꝛietatem.

Quarto deſcribit᷑ eius cõmendatio ex officij nobilitate:
cũ ſubditur:(o

Pic ve. vt teſti. p⸗
hibe. de lumie. i. nomen erat iohannes. Hic
de fllo oein mũ venit in teſtimonium vtte⸗
anreeſtimomie ꝑy ſtimonium perhiberet de
bibuit pdicando lumine: ut omnes crede
eius excellentiaz;: rent per illum. Non erat
vt hẽtur. j. eo.ll.

Iple eſt qͥ pꝰ me
venturus eſt:cu nõ ſuʒ dignꝰ vt ſoluã coꝛrigiã calcia/
menti eis.Silr teſtimoniũ ꝑhibuit baptigãdo in aqua:
vt pꝑ hoc deſignaret illũ q erat vẽturus baptięare in ſpũ

ſcõ: ꝓpter qð foꝛma baptiſmi iohãnis erat in noie ven-

turi:vt hẽtur act.xix.Sicut.n.ꝓphete antiquit denun
ciabãt aliqñ futura nõ ſolũ verbis ſed etiã factis. Qð
bate de hieremia qᷣ poſuit cathenã in collo ſuo vt ver⸗
o ⁊ facto pꝛenũciaret captiuitatẽ futurã regis ⁊ ciuita
tis:vt hẽtur.xxvij.Sic iohãnes baptiſta pᷣdicãdo ⁊ ba
ptigãdo annũciauit aduentũ redẽptoꝛiſ. Finis aũt ſui of
ficij tangit᷑:cũ ſubdit: p ¶ Ut oẽs crederẽt ꝑ illũ.non
dicit in illũ: qꝛ hoc finaliter pᷣdicabat: vt ppls crederet
in ipſuʒ venturũ. Notandũ ꝙ illud qð dẽ hic:Om̃s cre
derẽt ⁊c.refert᷑ ad illud qð.s.dictũ eſt: Fuit homo milſ-
ſus.qꝛ hic loquebat᷑ generaliter oibus: nõ ſic aũt loquit᷑
angeb ſed ſolũ excellẽtib:vt.s.dicũ eſt. q ¶ Non erat
ille lux. Hic tollit᷑ occaſio erroꝛis.Ex hoc enĩ ꝙ euãgeli⸗
ſta dixerat de iohße tot magnifca: poſſet aliquis crede/-
re ꝙ eius aduẽtus ſufficeret ad ſalutẽ generis hũani: ſic
⁊ de ipſo multi ſunt opinati ipᷣm eſſe xpᷣm ꝓpter excel⸗
lentiã ſue ſanctitat:ꝓpt᷑ qð ſacerdotes iudeoꝝ miſerũt
ab hieroſolymis interrogãtes ſi ipſe eſſet chꝛiſt:vt ha⸗
betur eo.ca.⁊ ideo euãgeliſta oñdit ꝙ ep aduẽt nõ erat
ſufficiẽs ad ſaluandũ humanũ gen dicẽs: Nõ erat ille
lux.ꝗ poſſʒ mẽtes hoĩuʒ luce gratie illuſtrare:ſʒ ti erat
pᷣcurſoꝛ hup lucis:ideo ſubdit᷑: r ¶ Sed vtteſti.phi.
de lu. Moch' aüt teſtificãdi iam pᷣdict eſt in ꝑte imedia
te pᷣcedẽti. Sed ) hoc vꝛ eſſe illud qꝗð dẽ epheſ.v. Erat

aliqñ tenebꝛe:nũc aũt lux ĩ dño.⁊ ſic rõ lud ↄuenit cuili
bet iuſto:⁊ ꝑ ↄſequẽs iohãni.Dicendũ qꝙ lux gr̃e dupli

citer accipit i ſcriptura. Uno mõ ꝑ eſſentiã: ⁊ ſic ſoli deo
cõuenit:⁊ appꝛopꝛiat᷑ filio in diuinis ſicut ⁊ alia q̃ ꝑti⸗

nẽt ad noticia: ⁊ ideo ꝓpꝛietas h' lucis de iohane negat
ſeg de chꝛiſto affirmat᷑:vt ſtatim patebit. Alio mõ acci-

pitur lux ꝑ ꝑticipatõʒ:⁊ hoc bñ ↄuenit iohãni ⁊ alijs ſaã

Ptotũ mundũ:ſicut fuerat pꝑ cachariã pphetã pꝛedictũ ca.

xiij.Et erit in die illa dicit dñs diſpdaʒ noia idoloꝝ de ira.
aũt chꝛiſt᷑ ſit lux ſufficiẽs ad talẽ illuminatõʒ oñdit tri/
plici rõne: pꝛima rõ ꝓcedit ex lud h' veritate:ſcòa ex ipſi
pᷣſentialitate:tertia ex euidenti eeᷣ manifeſtatõe:ſca tangit
ibi In mũdo erat.ter
„ „ tiea ibi Mund p ipᷣ
ille lux: ſed ut teſtimonium facv eſt. Circa p ad-
perhiberet de lumĩe. Erat uertendũ ꝙ aliquid

lux vera: ꝗ illumiat omnẽ diy er tliplietrn
hoiĩeʒ vènientẽ ĩ hũc mun- mafliſn ſeco an ol⸗
„ 1 IUIL, tra falſuz: ſco qꝛ di
dũ. In mundo erat:e mũ ſtinguit ↄtra figurale

inqtũ figura recedit
a pfecta rei veritate:
tertio qꝛ diſtinguit᷑ ↄtra ꝑticipãs:qꝛ illud qð eſt tale ꝑ ꝑtici
patõʒ deficit a pfectõe illius qð eſt tale ꝑ eſſentis. Lumẽ er
go ronis nãlis in cognitõe diuinoꝝ pmo deficit a rõne ve
re lucis:qꝛ etſi ꝑ eam phi habuerãt de eo aliqñ cognitõʒ:
fuit tñ admixta erroꝛib multis: ꝓpter qð dẽ ad Ro.j. ¶ũ
cognouiſſent deũ nõ ſicut deũ gloꝛificauerũt aut gras ege/
rũt:ſed euanuerũt in cogitatõib ſuis:⁊ obſcuratũ eſt inſipi
ens coꝛ eoꝝ. Et hoc patet in Ariſto. qui inter alios phos
dicit᷑ veri ſcripſiſſe:⁊ tñ ĩ plurib' deuiauit a veritate: ſicut
patet de mũdi eterninate:de intelligentiax numero ⁊ earũ
felicitate:quoꝝ ꝓſecutõʒ cauſa bꝛeuitatis omitto. lumẽ ve
ro cognitõii diuinoꝝ qð fuit in veteri teſtõ deficit a rone ve
re lucis:qꝛ licet habuerit veritatẽ abſq; admixtioe falſitat/
tñ ipᷣa erat figuralis ⁊ q̃ſi vmbꝛa veritatis.Lumẽ vo cogni
tiõis euãgelice tertio mõ deficit a ꝑfecta lucis veritate: da
licet vᷣa ⁊ apta ſit:tñ eſt ꝑticipata. Lux aũt diuina hoc mõ
dẽ vera qꝛ eſt luxp eſſentiã. Et ex hoc ſequit᷑ ꝙ ipſa ſit ſuffi
ciẽs ad oiuʒ illuminatõʒ:qꝛ qð eſt tale p eſſentia:eſt cã oim
alioꝝ:ſic ignis eſt cauſa caliditatis in oibus alijs: vt hẽtur
ij metaphy. Talis aũt lux appꝛopꝛiat᷑ filio:vt dictũ eſt: et
ſic patet hᷣma ro ſue efficacie ad illuminatoʒ gre q tangit᷑ cũ
dẽ: s ¶ EFrat lux vera.ſine falſitate:ſine vmbꝛa:⁊ ſine ꝑti/
cipatõe:ſed lux ꝑ eſſentiã:ideo ſequit᷑: t ¶ Que illu. om.
ho.qtũ in ſe eſt:qꝛ ſi aliqui nõ ſunt illumiati:h ẽ qꝛ ſe ſub
trahũt ab influentia lucis põt hoc etiã intelligi de lumine
nãlis ronis que ſe extendit ad oẽs etiam peccatoꝛes:⁊ eſtq
dam pticipatio diuie lucis:vt patet ex pᷣdictis. v¶ Ueniẽ
tem in hũc mumdũ.p hoc nõ eſt intelligendũ ꝙ hoiĩes ãte
fuerũt in alia vita vñ venerint in mundũ iſtũ:vel ꝙ aie fue
rint a pᷣncipio mũdi create:ſicut intellexerũt aliqᷓ heretici:
ſed euãgeliſta vtit᷑ tali mõ loquẽdi ad denotandũ ꝙ aia in-
tellectiua datur ab extrinſeco ꝑ creatõʒ: ⁊ dicit hic ipſe hõ
eodeʒ mõ quo ꝑs pꝛincipalioꝛ rei dicit᷑ ipſa res:vt hẽtur.x.
ethic. x Pmunde ic tangit᷑ ſcòa rõ ad idem ex pᷣſen/
tialitate. Ad cui intellectũ ſciendũ: ꝙ aliqd dẽ eſſe alicubi

ctis:⁊ ſic loquit᷑ apłs in auctoꝛitate pᷣdicta. s ¶ Erat tripliciter. Uno mõ ꝑ potentiã ſicut rex eſt in toto regno.

lux vera. Poſtq; euãgeliſta declarauit miſſiõʒ pᷣcurſoꝛ

hic ↄſequẽter agit de aduẽtu redẽptoꝛis.Et diuidit᷑ in

tres:qꝛ p oñdit᷑ neceſſitas hui aduenvꝰ: ſcòo inde ↄſe-
uẽs fruct:ibi Quotast aũt.tertio veniẽdi modus: ibi
t vbũ caro ſcm̃ eſt. Circa p ↄſiderandũ ꝙ rõ nãlis ẽ
defectiua in cognitõe diuinoꝝ:qꝛ nõ attingit ad eoꝛꝝ: co
gnitõʒ niſi ꝑ effect qͥ diſtãt a deo in infinitũ.Itẽ reuela-
tio de diuinis in veteri teſtõ erat imꝑfecta:qꝛ ſub vela-
minib a figuris ppter qð ante chꝛiſti aduentũ homies
multipliciter errabãt circa cognitõʒ diuinoꝝ:vt patʒ in
ſpiciẽti illᷣ tꝑis decurſuʒ: et ideo aduent chꝛiſti in mũ
ũ fuit neceſſar ad illuminandũ hoies in cognitõe di/
uinoʒꝛ ſᷣm ꝙ ipſemet dicit. j.xix. Ego in hoc nat ſuʒ ⁊
ad hoc veni in mundũ vt teſtimoniũ phibeã veritati.
ideo videm ꝙ poſt er aduentũ idolatria ceſſauit quaſi

Alio mõ ꝑ pñtiaʒ ſicut rex eſt in aula ſua:qꝛ oia que ſũt ibi
patent ei aſpectui. Tertio mõ ꝑ eſſentiã ſicut rex eſt ĩ loco
ſuo determinato:cui ꝓpoꝛtionatũ eſt coꝛpus ep: deus aũt
pñs eſt vbiq;:hoc triplici mõ:qꝛ ep virtus ad oiĩa ſe extẽdit
7 qꝛ oĩa ſunt nuda ⁊ apta oculis ep:⁊ etiã qꝛ pñs eſt vbiq;
p eſſentiã qð patet:qꝛ nõ ſolũ dat eſſe re b: ſed eas ĩ eſſe cõ
ſuat cõiungẽs pᷣncipia reꝝ adinuicẽ:hoc aũt nõ põt eſſe p
aliqð qð fit mediũ inter ipſuʒ ⁊ creaturã qꝛ nullũ eſt tale
mediũ.Et ideo opoꝛtet ꝙ hoc faciat ꝑ ſeipſum vbiq; pᷣſen
tialiter ⁊ p eſſentiã exñtem: ⁊ ſic patet ꝙ; cũ diuina lux ſit
ſit ideʒ qð ipſe deus:ꝙ ipſa ſit efficax ad pᷣdictaʒ illumina/
tõʒ ꝓpter ſuã pñtialitateʒ. Et hec rõ bꝛeuiter tangit᷑ cũ dẽ:
x ¶ In mudo ergt. noie enim mungti intelligit vniuerſitas
creaturarũ. y ES mũdus. Hic ponit᷑ tertia rõ ad ideʒ ex
euidentia lucis diuine:qꝛ etſi nõ ſit euidens in ſe: amen
r

Euãgelium

euidens in ſuo effectu.ſ. in vniuerſitate creaturaꝝ a deo ꝓ-
ductaꝝ:ex quaꝝ pulchꝛitudine ⁊ oꝛdine lux diuina etiam
põt in nãli rone cognoſci:ſᷣm ꝙ dicit᷑ ſapie.xiij. Amagnitu⸗
dine ſpeciei creaturaꝝ poterat creatoꝛ hoꝝ viſibilii cogno-
ſci. ad Ro.j. Inuiſibilia dei a creatura mũdi.i.ab hoie:ꝑ ea
que facta ſunt intelle

cca cõſpiciũtur ⁊c. Et
bec rõ tangit cu dicit: dus per ipſuʒ factus eſt: èt
PQEτmud' p ibm muüdus eum nõ cognouit.
In pꝛõpꝛia venit:èt ſui euʒ

factus eſt. quia noĩe
mũdi omis creatura 1. ere iUr Eig⸗
nõ receperũt. Quotqͥt aũt

intelligit: vt dictũ eſt

e nei⸗ ſ cognies receperunt eum: dèdit eis
in cognitoz lue cauſe. poteſtatẽ filios dei fieri his

3 (¶ Et mud. Pircrre
remouet quandã obiectõʒ:qꝛ ↄ pᷣdicta poſſet obici pꝑ hoc ꝙ
videm multos hoĩes nõ habere cognitõʒ dei:Et ipſe rñdet
ꝙ hoc nõ eſt ex defectu lucis: ſed mag ex malicia hoĩuʒ ab
ea ſe auertentiũ.d. ʒ̊ ¶ Et mund eũ nõ cognouit. Nomie
mũdi intelligunt peccatoꝛes mũdialiter viuẽtes:⁊ ideo alit
accipit mundus ꝙ in ꝑte pꝛecedẽti:qꝛ ibi accipit᷑ ꝓ eſſentijs

rerũ:hic ꝓ malicijs hoĩuʒ. a ( In pꝛopꝛia venit.i.in mũ/

do quẽ ipſe fecerat venit ꝑ carnis aſſumptõʒ:⁊ ſic fuit ibi no

uo modo.vel aliter. In ꝓpꝛia venit.i.in iudeã que dicebat᷑

terra dei: vt patet in plurib locis veter teſtamẽti. b ¶ Et
ſui eũ nõ receperũt.i.iudei:qꝛ in veteri teſtamẽto dicunt᷑ po
pulus peculiaris ipſius dei:qꝛ pauci de iudeis cõpatiue cre
diderũt chꝛiſto:ſᷣm ꝙ fuerat pꝛedictũ:Eſa.viij. eſſet fu⸗
tur in lapidẽ offenſiõis ⁊ in petrã ſcandali duab' domibꝰ
iſrael. c ¶ Quotquot. Pic ↄſequenter ponit᷑ aduẽtus xpᷣi
vtilitas ſiue fructus:⁊ diuidit᷑ in duas:qꝛ pᷣmo oñdit᷑ ppo/
ſitũ:ſcõo remouet᷑ quoddã dubiũ: ibi Qui nõ ex ſanguini/
bus. Circa pmũ ſciendũ ꝙ ſicut verbũ incarnatũ eſt vere fi
lius dei nãlis:ita illi qui füſt membꝛa eius ꝑ fidem foꝛmatã
efficiũtur filij adoptiui:⁊ in hoc apparet ytilitas nobiſ ꝓue
niens ex ſuo aduẽtu:⁊ hoc eſt qð dẽ: c ¶ Quotquot autẽ
receperũt eũ.credẽdo. Dedit eis ptãteʒ filios dei fieri.
p regeneratõʒ baptiſmi ꝗᷣ nõ dat᷑ niſi ꝓſitentib fidẽ xpᷣi ꝑ ſe
ſi ſint adulti:vel ꝑ aliũ ſi ſint gꝑuuli. e ¶ Qui ñ ex ſangui⸗
nibus. Hic ↄſequenter remouet dubiũ:qꝛ poſſet foꝛte alids
credere ꝙ hec generatio eſſet ꝑ modũ generatõis carnalis:
ideo hoc remouet dicẽs:Qui nõ ex ſanguinib'. c. Licet eni
ſanguis in latino plurale nõ habeat:habet tñ in greco: ⁊ iõ
trãſlatoꝛ vt ſequeret᷑ veritatẽ text᷑ nõ curauit de reguł grã⸗
matice trãſferẽs in plurali:Ex ſanguinibꝰ.Ad generatõʒ.n.
carnalẽ cõcurrit duplex ſanguis: qꝛ ex ꝑte matris requirit᷑
ſanguis menſtruus ꝓ materia: ex pte viri requirit᷑ ſemẽ in
quo ↄſiſtit virt foꝛmatiua:hoc aũt ſemẽ eſt reſiduũ alimẽ/
ti ſanguinei:qꝛ nutritiua miniſtrat mqʒ ipſi generatiue:hoc
tñ reſiduũ qð trãſit in ſemẽ dealbatũ eſt:ꝓpter maioꝛẽ di/
eſtiõʒ. Iſtos igit᷑ ſanguies excludit euãgeliſtꝗ a generatione
pũali dicẽs:Qui no ex ſang.nati ſunt. f ¶ Tleq; ex volũ
ta.car.pꝑ carnẽ hic intelligit femia que paꝝ pticipat de rõne
reſpectu viri:ꝓpter hoc noĩat᷑ caro Geñ.ij. Hoc nũc os ex
oſſibus meis ⁊ caro de carne mea. copula aũt maſculi ⁊ fe
mine requirit in carnali generatõe:ſic in omni alia actione
nãali reqrit᷑ coõiunctio actiui 2 paſſiui:⁊ hec copula maris ⁊
femine excludit a generatõe ſpũali:cũ dẽ: Neq; ex volũtate
carnis neq; ex volũtate viri. Aliter põt exponi ita ꝙ ꝑ vo/
luntatẽ carnis intelligat᷑ ↄcupiſcentia large loquẽdo de vo/
luntate:ꝓut accipit᷑ ꝓ appetitu ſenſitiuo: per voluntatem

9

viri intelligatur appetit intellectiuꝰ:quia vterq; appetitus

cocurrit in generatoe carnali hois. Appetitus ſenſitituꝰ vt

mouẽs: intellectiu' vt oſentienſ:⁊ hoc remouet a generatõe
ſpũali:cũ oẽ: Neq; ex volũtate carnis ⁊c. q̃liter aũt fiet gene

—

ratio iſta oñdit cũ di: g ¶ Sʒ ex deo nati ſunt. inqtũ

boies a deo recipiẽtes gram trapunt quodãmõ ad nãʒ
diuinã:qꝛ ꝑ donũ gfe efficiũt᷑ ↄſoꝛtes diuine nature:vt

hz. ij. Pe. j. Per quẽ ma. et p̃cioſa nobis pꝓmiſſa dona

uit: vt ꝑ hec efficiamini doiuie ſoꝛtes nature. Ex pꝛedi⸗

ctis pʒ ꝙ filij car⸗
HHUualel ohut quadã
qui eredunt in nomine e. maculaʒ 2 fedita-
Qui non ex ſanguinibus: emo hee gere
neq; ex voluntate carnis: fſili ſpuͦaleſiſßz ma

neq; ex volũtate viri:ſed Ex gis
deo nati ſunt.Et verbũ ca h(¶ Et verbũ
ro ſcem̃ ẽ:⁊ habitauit ĩi nob. o· Hic ↄſequẽter
è” oñdit modũ vbi

wwikiiüüin mügu venietis
qꝛ nõ venit vbi pus nõ erat: ſed qꝛ nouo mõ ibi incepit
eſſe ſicut rex ꝗͥ pᷣus eſt in aliqua ciuitate ꝑ ſui potentiã
tm:qñ venit illuc pſonaliter incipit eſſe nouo mõ.ſ.per
ſui pñtiaʒ:ſic deus filiꝰ q pᷣus erat in mũdo ꝑ potentiaʒ
pñtiam ⁊ eſſentiã: vt patet ꝑ pꝛedicta: venit ibi nouo
mõ.ſ.pꝑ carnis aſſumptõʒ:⁊ hoc eſt qð dꝛ: Et verbũ ca⸗
ro factũ eſt ⁊ habitauit in nobis. Ex hoc verbo:verbũ
caro factũ eſt Euchites accepit occaſiõʒ errãdi dicens:
ꝙ ex vbo ⁊ carne facta eſt vna nã ſicut ⁊ vna pſona:ſed
hoc maikfeſte pʒ falſuʒ ⁊ impoſſibile:qꝛ illa na eſſet ↄpo⸗
ſita ex vbo ⁊ nã hũana:⁊ ſic vpũ veniret in ↄpoſitõʒ al⸗
terius:hoc aũt eſt impoſſibile:qꝛ oẽ qð ↄponit᷑ alteri eſt

aliquo mõ in potẽtia: potẽtia aũt nullo mõ põt eſſe in

vbo cũ ſit actus purus:ergo ⁊c. Itẽ ſi eſſet poſſibile vnẽ
nãʒ ex ambab' fieri illa tñ nõ eſſet nã hũana nec diuia:
qꝛ nã ↄpoſita ex duab' nõ eſt aliqua illax::ſed aliqd ali-
ud reſultãs ex ipſis:vt pʒ de mixto ex elemẽt:qꝛ mixtũ
no eſt aliqð elemẽtoꝝ nec ipſa ſimul ſumpta:qꝛ tũc mi/
xtũ nõ eſſet aliqd vnũ: ⁊ ideo ſi ex verbo ⁊ carne fieret
vna nã:ſequeret᷑ ꝙ xpᷣs nõ eſſet hõ neq; deus cõtra ſcri
ptura noui ⁊ vetenl teſtamẽti:ꝓpter qð arrius dixit ꝙ
ex carne ⁊ vbo nõ eſt facta vna nã:ſed ipſuʒ vbũ carnẽ
aſſumpſit nõ tñ aiaʒ:qꝛ verbũ ſupplet locũ aĩe ſᷣm iſßm
ſed iſtud dictuʒ implicat ↄtradictõʒ: qꝛ caro non eſt in
ſpecie carnis niſi ꝑ aiam: vt hẽtur.iiij. metheoꝛoꝝ: et
ideo dicere q verbũ aſſũpſit carnẽ ⁊ nõ aiam implicat
ↄtradictõʒ. Nec valet ꝙ dicit verbũ ſupplere locũ aie:
qꝛ caro illa etiã ſm ipſuʒ nõ eſt infoꝛmata p verbũ ſed
tm aſſumpta.Et ſi diceret ipſaʒ pꝑ verbũ infoꝛmari:h
tñ eſt impoſſibile.It ſequeret᷑ ꝙ chꝛiſt no eẽt hõ: vt pʒ
mãifeſte:ꝓpter qð appollinaris dixit ꝙ verbũ aſſũpſit
carnẽ:qꝛ ſm ipſuʒ aſſũpſit aiam ſenſitiuã q dat eſſe car
nis:nõ tñ aſſumpſit aiaʒ intellectiuã cũ verbũ ſit maxie
intellectiuũ:⁊ ideo in chꝛiſto ſolũmõ ponebat itellectuʒ
verbi:ſed hoc patʒ falſuʒ:qꝛ licet iſte in xpᷣo poſſet ſalua
re carnẽ nõ tñ carnẽ hũana:qꝛ caro nõ dẽ hũana niſiꝑ
aiaʒ intellectiuã:etiã ſᷣm ponẽtes pluralitatẽ foꝛmarũ.
It chꝛiſt; nõ eſſet hõ:cũ hõ in ſpecie hũana reponat ꝑ
aiaʒ intellectiuã:ſed magis eſſet aial bꝛutũ:qꝛ aia ſenſiti
ua nõ reponit niſi in ſpecie bꝛuti. hec aũt oia otra fideʒ
ſunt ⁊ ſacrã ſcripturã:a ideo ſunt tanq; heretica repꝛo/
bata: et licet plurib alijs vijs poſſent pᷣdicta impꝛoba/
ri:tñ ꝓpter ꝓlixitatẽ vitandã omitto:ꝓpter qð dicenõ
ꝙ cũ dẽ: Uerbũ caro factũ eſt. ꝑ carnẽ intelligit᷑ natura
hũana:ſicut frequẽter in ſacra ſcriptura: vñ dẽ Eſa.xl.
Ois caro fenũ ⁊c.Et ꝙ ꝑ carnẽ intelligat natura huma
na pʒ ꝑ illð qð ſubdit᷑: Uere fenũ eſt ppls. Caro igit iſta
i.natura hũana:aſſumpta eſt a verbo nõ in vnitate na/
ture:ſed in vnitate ſuppoſiti vel ꝑſone:⁊ ideo eſt ſenſus
Uerbũ caro factũ eſt. ac ſi diceret:deus hõ factus eſt:qꝛ

Elottp
nenlun
ſiupegoi⸗
glecnisl
opämin
ſiur
ſus dan
D
Gingaun
ſtiſont
ttüdſn

Hinufibo

W
Gorllor
ingpuͤf
ſpiftan⸗
lidlyni
ſiolynug
mauuſol
Ctcz
inz
Cdibaamt
ebueritde
5eonthnn
Giudtnepn
nei
noduse
wrnöſo
ltaneti
ghoccke
moife⸗
enlie
noyno
wobilicum
tſcncaut
loninſn
Plrerspu⸗
lnenivi
noſecſiap
W
igient
giurgee
Nantigu
nun nuen
Pupotet
lcb u peno
ullut we
le e/ ſo⸗
Almimnireb
Ohhununri
thitborph

„

an Miſut

–
—, 2- E
==

8

inunit

Ethe
raſo; gnider

D
bgilnieſt
nnaran aſi
eddnid
zünloni
Michapoſſbln
dchanäbönanann
Aicns unſctiit
inul ſunpengin
ſawto tent
pagtin
er göng
niſdipſazwüͦ
dalci ift
hody econ
rniNoiN

iin n
am nn
opluri in,
big
npind in
gneͤl
militd

Jobannis

licʒ fieri repugnet deo verbo abſolute:põt tñ dici de eo
rone nature hũane adiuncte: vt diffuſius declarat.iij.
ſniaꝝ:quia ꝑ tale fieri nõ hẽtur ꝙ de' de nouo incipiat
eſſe að eſt impoſſibile:ſed ꝙ incipiat eſſe hõ qð eſt poſſi

bile:quia ſuppoſitũ diuinu eſt infinite ſubſiſtẽtie:⁊ ideo

7

põt nãm in leipſo

ſuſtẽtare: vt diffu l HW ,
ſius veclarat. ij. Et uidimus gloꝛiam eius
ſniaꝑ. Coſideran gloꝛiam quaſi vnigẽniti a
dũ tn ꝙ euangeli⸗ plena gratie .
ſta ñ ſine réne di· Patre:plenu gratie et verita
verbũ eẽ fem car tis. Johãnes teſtimoniũ ꝑ
nẽ mag q; hoiem
qꝛ ꝑ hoc euitatu

erroꝛ illoꝝ ꝗ dixerũt nãʒ hũanã hĩe in chꝛiſto hypoſta
ſim ꝓpꝛiã.ſi eni dixiſſet verbũ factũ eſt hõ: cuʒ homo
ſignificet nqʒ humanã in ſuppoſito dediſſet occaſiõʒ co
gitãdi ꝙ nã hũana ĩ chꝛiſto ſubſiſteret ĩ ꝓpꝛia hypoſta
ſi.Silr magis dixit vbũ factũ eſſe carnẽ ꝙ; aiaʒ:ne dare
tur occaſio cogitãdi ꝙ illa vnio eſſet tm ſᷣm actũ aĩe vt

p cognitõʒ ⁊ amoꝛẽ:nõ tñ in vnitate ſuppoſiti U Et

vidim. Poſtq euãgeliſta declarauit vbi emanatoʒ et
ed incarnatõʒ: hic ↄſequẽter oñdit qliter ipſe ⁊ alij apli
habuerũt de hoc cognitõʒ.Et diuidit in duas ptes: qa
p ponit innoteſcẽdi modũ:ꝛ mãaifeſtat ipʒ:ibi Et ð ple
nitudine.pᷣma in duas:ſᷣim duplicẽ modũ innoteſcendi
uẽ ponit:ſcòa ibi Johãnes phibʒ.pᷣmus aũt innoteſcẽ
d. modus eſt ꝑ viſuʒ. Sciendũ tñ ꝙ videre aliqñ accipi
tur nõ ſolũ ꝓ viſione coꝛpoꝛali:ſed etiã p cognitõe in-
tellectuali:p quẽ modũ dicim:vides tu hoc.i.intellig⸗
hoc eſt qꝛ viſus eſt ſpũalioꝛ inter alios ſenſus ⁊ plureſ
rerũ differẽtias nobis demõſtrat:vt hẽtur.j.meta.⁊ iõ
noie viſus vtimur aliqñ in his que ptinẽt ad intellectũ
vtroq; mõ vidẽdi habuit iohãnes ⁊ alij apli noticiam
verbi incarnati:qꝛ cũ ipſo fuerũt coꝛpaliter cõuerſati.
⁊ ſic viderũt ſenſibiliter oꝑpa virtutẽ totius creature ex
cedentia: ſicut eſt ſuſcitatio moꝛtui:illumiatio ceci:a cõ
ſilia:ex qbus viſu mẽtis pceperũt eius diuinitatẽ in car
ne latentẽ. viderũt etiã hoc mentaliter pꝑ internã inſpira
tionẽ:qñ aperuit eis ſenſuʒ vt intelligerẽt ſcripturas:vt
hẽ Luce vlti. ⁊ hoc eſt qð dicit᷑: i Ervidlm⸗ głiam
eius.i.excellentiã oẽm creaturã excedentẽ: ppter qð ſb
ditur quaſi exponẽdo pꝛedictã gloꝛiã. R u
geniti a pꝛe.i.nãliter ab eo pcedẽtis ⁊ ꝑa equẽs eandẽ
nãm nũero cũ ipſo habẽtis.hoc eniʒ viderũt apli pᷣmo
Pp patris teſtimoniũ in tranſſiguratoòe in qua fuit iobã/
nes cũ petro ⁊ iacobo:vt hẽtur Matth.xvij.⁊ iõ tunc
audiuit vocẽ pꝛis dicẽtis ðᷣ chꝛiſto: Pic eſt filius me di⸗
dilect c. ſcõo viderũt hoc ꝑ angeloꝝ obſequiũ:qꝛ an/-
geli miniſtrabãt ei ſicut ſupioꝛi: vt hẽtur Matth.iiij.
Supꝛa naturã angelicaʒ nihil eſt niſi nã diuina. tertio
viderũt hoc ꝑ hoc ꝙ creature etiã viſibiles obediebant
ei ad nutũ ſicut dño ⁊ creatoꝛi ppter qð dixerũt Mat.
viij. Qualis eſt hic qꝛ venti ⁊ mare obediũ ei. quarto
hoc viderũt ꝑ docẽdi ⁊ opandi modũ: Moyſes eniʒz 2
alij ꝓphete noõ dabãt pplo pᷣcepta:ſed de p̃ceptis dei ip
ſum inſtruebãt: ideo dicebãt: hec dicit dñs: vel aliqd
ſile. Silr de moyſe ſcriptũ eſt:locur eſt ñs ad moyſen
⁊c̃. hꝛiſtus aũt tanq; deus ⁊ ꝓpꝛia auctoꝛitate loquẽs
dabat doctrinã ſuã:vt patet Matth. v. vbi frequenter
dicit: Ego aũt dico vobis.vñ in fine illius ſermonis dẽ
erat docens ſicut ptatem hñs.Et ſilr ꝑpenderũt per
oꝑandi modũ:qꝛ etſi alij fecerũt miracula: hoc fuit tm
depꝛecando:chꝛiſtus aũt aſi in miraculis faciẽdis aliqñ
oꝛauerit:vt in ſuſcitatõe laçari: Johanis.xj. tñ cõiter mi
racula faciebat iĩperãdo:vt pʒ ex decurſu euãgelij:ꝑ qᷣ

ivni

oñdebat᷑ ꝙ illa faciebat virtute ꝓpꝛia:ſicut deus: ꝓpter qo
dicit Luce.vj. ꝙ virtus exibat de illo: ⁊ ſanabat oẽs. ſeqt:
I¶ Plenũ gre. et hoc pᷣmo ꝓpter gratiã vnionis: ille eniz
pfettiſſime eſt plen gra qui pfectiſſime deo cõiungit᷑: natu/⸗
ra auũt hũana ĩ chꝛiſto no ſolũ cõiuncta eſt deo ꝑ cognitiozʒ
⁊ amoꝛẽ ſicut in alijs
ſed ꝑ realẽ vnioneʒ:⁊
hec dẽ in chꝛiſto gra
vnionis:pꝑ quã ho dẽ
de ⁊ ecouerſo ꝑ cõi9
catõʒ idiomatũ.Dici
tur aũt taliſ vnio gr̃a
inqtũ diuia liberali-
ttate ⁊ miſericoꝛdia fa
cta eſt. ſcðo ꝓpter gr̃am habitualẽ:que pleni fuit in chꝛiſto
in alijs:ꝓpter hoc dicit.j.iij.ca.ꝙ datus eſt ei ſpũs nõ ad
menſura:quia nõ ſolũ habuit plenitudinẽ ſufficiẽtie:ſʒ etiãẽ
redundaãtie in alios: qꝛ eſt eaput nõ ſolũ hoiuʒ ſed etia ãge-
loꝝ.Q aũt vᷣgo maria ⁊ aliq alij ſancti legunt᷑ pleni gratia

hibet de ipſo: èt clamat di⸗
cenſ:Hic rat quẽ dixi qui
poſt me venturus eſt: ante
me ſactus eſt:quia poꝛ me

vt dĩ de maria Luce.j.? de ſtephano act. vj. hec tñ eſt alia
plẽitudo:plenũ n. oppõit᷑ vacuo: ⁊ iõ tot mõis dẽ plenũ qͥt

mõòis dẽ vacuũ. Dicit᷑ at vacuitas gre:vno mõ ꝓpt virtut
defectũ circa ꝓpꝛiũ ſubiectũ:⁊ tali vacuo oppoit plẽitudo
gfe ſcõx. Alio mõ dẽ vacuitas gfe eo ; nõ redũdat ad coꝛ
pus:⁊ tali vacuo opponit᷑ plenitudo marie inqtũ gra eius
aliquo mõ redundat ad coꝛpus ſuꝑnatur aliter cõcipiendo
plenitudo tñ marie nõ ſe extendit ad alios:ita ꝙ ſit gratie
datrix:ſed ſolũ inituʒ eſt gre impetratrix: chꝛiſti aũt pleni
tudo ad alios ſe extendit: ⁊ ſic opponit᷑ vacuo nõ ſolũ reſpe
ctu ſui: ſed etiã alioꝝ:qꝛ fuit in chꝛiſto plenitudo gre nõ ſo/
lũ reſpectu ſui:ſed etiã reſpectu alioꝝ. m ¶ Et veritat. In
iytũ in ipſo fuit veritas diuia ſiue increata ꝑ vnionẽ. Silr
in aia chꝛiſti fuit plenitudo veritatis inqtũ habuit noticiã
oĩuʒ que cognoſcit deus noticia viſiõis.Silr fuit in chꝛiſto
plenitudo veritatis inqtũ impleuit om̃s figuras ⁊ ꝓmiſſio
nes legis molaier la ohanes teſtimoniuʒ phibet. hic
ponit 2m qmodũ q̊ innotuit iohani ⁊ aplis alijs vbũ incarna
tũ:⁊ hic modus fuit ꝑ auditũ:qꝛ audiuit a iohane teſtimo/
niũ de chꝛiſto qð erat efficax ꝓpter iohãnis mir abilẽ nati-
uitatẽ:⁊ ꝓpter excellentẽ vite ſue ſi anctitatẽ: ⁊ hoc eſt qð dẽ
n ¶ IHohanes teſtimoniũ phibet de ipſo.⁊ bñ dicit phibet

ad oñdendũ ꝙ eius teſtimoniũ fuit cõtinuatũ:qꝛ nõ ſolũ ſe

mel ſed pluries teſtificat eſt de chꝛiſto: ⁊ ideo dicit phibet
ad denotandũ cõtinuatõʒ hur teſtimonij.ſcðo oñdit᷑ iſtud
teſtimoniũ clarũ:cũ ſubdit᷑: o ¶ Et clamat.qꝛ iohanes nõ
loquebat᷑ de chꝛiſto in occulto ſicut faciũt illi q hñt doctri-
nã ſuſpectã:ſed in palã coꝛã pplło. Dicit aũt hoc teſtimoniũ
certũ ⁊ verũ:qꝛ eodem mò teſtificat eſt ꝑꝛius de chꝛiſto in
abſẽtia:⁊ pꝰ i pñtia qð notat᷑ cũ dꝛ: p ¶ Pic erat quẽ dixi
ſ.ante:⁊ ideʒ mõ dico.vlterius oñdit᷑ qð de chꝛiſto dixit cũ
dẽ: q n poſt me ventur eſt.patet qꝛ iohãnes nõ loq
tur de aduentu chꝛiſti in mundũ qꝛ iam erat natus:⁊ fere
Er apno ſ ed loquit᷑ de aduentu ad pꝛedicandũ:a myſte
riũ nfe redemp tõiscõplendũ. r ¶ Ante me factus eſt. Ex
hoc loco arguit arrius:ꝙ verbũ ſᷣm nãm verbi ſit factũ:qꝛ
nõ eſt dubiũ ꝙ iohãneſ pꝛeceſſit chꝛiſtũ ſᷣm carnẽ:⁊ ideo cũ
dicit: Ante me factus eſt.de natura verbi intelligendũ eſt:
ſed littera ſequẽs hoc deſtruit ꝑ hoc quod ſubditur: Quia
pꝛioꝛ me erat.⁊ ꝑ cõſequens habuit eſſe ante iohãneʒ:ideo
ſi de factõe nature loqueret᷑ aliter oꝛdinaſſet littera.d. Pꝛi⸗
oꝛ me erat.qꝛ ante me fact eſt:ꝛ ideo ſic debet intelligi:Añ
me factus eſt.i.mihi pꝛelatus: cui rõnem aſſignat dicens:
8¶ Quia pꝛioꝛ me erat.nõ ſᷣm hũanitatẽ ſʒ ſin diuinitatẽ
in qua eſt ab eterno.Põt etiã aliter exponi referẽdo hoc ad
xpᷣm ſᷣm humanã naturã. Ad cui intellectũ ſciendũ ꝙ pu-
er eſt in fieri ſjm aurſuʒ nature vſq; ad nanuitatk: Chiſus
r

aũt ab inſtãti cõceptõis habuit coꝛpus oibus lineamẽetis di
ſtinctũ: aiaʒ oibus virtutib ⁊ ſcientijs ꝑfecta: ᷓuis nõdũ
habuerit pfectã coꝛpoꝛis qtitateʒ: ⁊ hoc fuerat pꝛedictum
Hieremie.xxxi. Nouũ faciet dñs ſuꝑ terrã: mulier circũda-

bit virũ. qꝛ chꝛiſtᷣ ab inſtati cõceptois fuit vir ꝑfect mõ di
cto. Cõſtat aũt ꝙ xpᷣs

fuit añ cõceptus i io ,
bane fuerit nar⸗: crar. Et dẽ plenitugine eiuſ
patʒ Luce.j.⁊ ideo noſ oẽs accepim:ct gꝛaʒ/p
mõ littera pᷣdicta pe vSan˖ ſor 2 V004.
teſt exponi: Ante me Lla:q lex p moyſẽ data e:
factus eſt. vt p factu gja ⁊ veritas p ieſum xp̃ᷣm

eſſe intelligat pfectio
qꝛ hoc deſignat talis

fcã eſt. . Deum nemo vidit
locutio ſicut fieri im⸗

pfectionẽ deſignat:qꝛ chꝛiſtus etiã m humanãa naturâ añ

pfectus fuit qᷓ iohãnes:vt patet ꝑ pꝛedicta. t ¶ Et de ple/

nitudine. Poſitis duob' modis qbus verbũ incarnatũ eis
innotuit:hic ↄſequenter vtrũq; modũ manifeſtat: ⁊ pmo

manikfeſtat pmũ qui eſt ꝑ viſuʒ: vt dictũ eſt: ſcõo 2 qui eſt
4 auditũ:ibi Et hoc eſt teſtimoniũ. Ad intellectũ pᷣmi ſciẽ-

ũ ꝙ hec verba que ſequunt᷑ nõ ſunt verba iohãnis bapti

ſte licet hoc dicat oꝛigenes:ſed ſunt verba iohanis euãgeli⸗
ſte declarãtis modũ quo cognouerũt verbũ incarnatũ per
viſuʒ ſᷣm Aug.⁊ Chꝛyß.dixerat eni.S. Uidimꝰ eũ plenum

gratie ⁊ veritatis. Poſſet aliqs querere q̃liter hoc vidiſtis

ideo declarat qliter hoc cognouerũt quaſi rũdens tacite q

ſtioni. Et diuidit in duas:qꝛ lno declarat qliter cognoue⸗/
rũt eũ plenũ gratie:ſcòo qualiter cognouerũt eũ plenũ veri

tatis:ibi Deũ nemo vidit.dicit igitur pᷣmo: bñ dixi ꝙ vi⸗/

dimus eũ pleuũ gfe.quia de plenitudine eius oẽs nos acce-

pim:hoc potiſſime apparuit in ſpũs ſancti miſſione ſupꝛa
aplos in die pentecoſtes ex cui plenitudine linguis oiuʒ lo/
quebant:vt dicit᷑ act.ij. ⁊ ideo expientia quodammõ cogno

ſcebant ipſum chꝛiſtũ eſſe plenũ gratie: ⁊ hoc eſt qð dicit᷑
Et de plenitudine ei oẽs nos accepim. Iſta dictio copula/
tiua et nõ cõtinuat᷑ littere immediate pꝛecedẽti que cõtinet
verba iohanis baptiſte:ſed verba iohanis euãgeliſte: quan/
do ſupꝛa dixerat: Et vidim' eũ qſi vnigenitũ a pie plenuʒ

gratie ⁊ veritatj.quia hic declarat modũ p quẽ hoc cogno
uerunt vt dictũ eſt.ſ ꝑ acceptõʒ ſpũs ſancti de eius plenitu

ine: ideo ſequit᷑: v Et gram ꝓ gratia pꝛima enim gfa
datur ſine meritis:qꝛ ante gratiã no põt homo mereri: ſed

habita pᷣma gratia põt homo mereri de cõdigno augmen-

tũ gratie:⁊ ideo ſcòa gratia datur quodãmo ꝓ pꝛima:da

datur ꝓ meritoꝛio ope p̃cedente ex ipſt a. Aliter põt hoc ex
oni ⁊ magis ꝓpꝛie ad litterã de lege noua ⁊ veteri: ita q

collata: ꝓpter qð dicitur in pᷣſ.cxlvij. Non fecit taliter omi

nationi ⁊c. Quia tñ iſta lex erat impfecta:loco illius data
eſt lex noua que eſt pfecta ⁊ maioꝛ gratia:⁊ ſic exponit illõ:
Et gratiã ꝓ gratia.q.d. Nõ ſolũ accepimꝰ de plenitudtrne

xpᷣi in receptoe ſpũs ſancti: ſed cuʒ hoc accepimꝰ: Gratiam
ꝓ gratia.i.legem nouã loco veteris:ꝓpter qð ſubdit᷑ quaſi
exponẽdo: x ia lex ꝑ mop.data ẽ: gratia ⁊ veritas
⁊c. dicit᷑ aũt lex noua reſpectu veterl veritas:quia illa fuit

figura ⁊ vmbꝛa illius. dicit᷑ etiam gratia reſpectu eius: da
quãuis lex vetus ex liberalitate diuina fuerit illi pplo data

ꝓpt qꝗð põt dici gratia large:eo mõ loquẽdi quo quodlibʒ
donũ gratis datũ dicit gratia:nõ tamen coferebat gratiam
iuſtificantẽ ſicui facit lex noua. y ne
declarat iohanes liter cognouerũt xpᷣm fuiſſe plenũ veri/
tate:videlicet ꝑ doctrinã chꝛiſti qui docuit eos de ſecreil di
uinitatis:que cõpꝛehendi nõ poſſunt niſi ab eo in quo eſt

plenitudo veritatis: hoc eſt qð dicitur: Deũ nemo vidit

roſolymis ſacèrdotes ⁊ le-

ex vetus dicitur gratia pꝛima: magna eni gratia fuit dare
legẽ ſpecialẽ pplo dure ceruicis:⁊ alia beneſicia illi populo

iohãanem volentes ſup hoc ſcire unta⸗
Chꝛyß. dicit ꝙ malicioſe venerũt: ſʒ Oꝛigenes dicit ſin

deũ nemo vidit. Pic

Euãgelium

vniᷣ. nõ accipitur hic nemo ꝓ nullo hoiĩe: qꝛ in ſacra

ſcriptura aliqũ accipitur homo ꝓ omni creatura:eo ꝙ
habet aliquã couenientiã cũ omni creatura: ꝓpter qð
dicitur Marci vlti. Pꝛedicate euãgeliũ omni creature.
ita nemo aliqũñ accipit᷑ ꝓ nulla eRange us:

VDeum nemo
vidit vnq.i. nul⸗

vnq;. Anigẽnit filius ꝗ eſt la creatura pot vi
in ſimi peio: idſe it: ſiõe ↄpᷣhẽſiois vi
in ſinu pꝛis: ipſe enarraul: gere diuinaͤeſſeti
Et hoc eſt teſtimoniũ iohã a3: ſubdit a quo
niſ:qñ miſẽ᷑rũt iudei b hie ↄpꝛebendat:

eſt in ſinu patris.

i. in intrinſecis di

uinitatis ipſe copꝛehendit eam:qꝛ habet eandẽ noticiã
cũ patre:⁊ ideo põt de hoc alios pleni inſtruere:ideo ſe
quitur: a
gelij ꝙ aplos de ſecretis diuinitatis docuit:vt de myſte

te tradita in lege ⁊ ꝓphetis ſicut chꝛiſtus explicauit.

b ¶ Et hoc eſt teſti. Poſtq euangeliſta declarauit mo/
dũ quo habuerũt noticiã de plenitudine chꝛiſti ꝑ viſu,ʒ

hic conſequenter declarat aliũ modũ quo idem cogno
uerũt ꝑ auditũ:videlicet ꝑ iohãnis teſtimoniũ:⁊ diuidi

tur in duas ptes:qꝛ pᷣmo manifeſtat teſtimoniũ iohan
nis factũ in chꝛiſti abſentia: ꝛ teſtimoniũ iohannis de
chꝛiſto in eius pꝛeſentia:ibi Altera die. Pꝛimo teſtimo

niũ dedit iohãnes interrogatus: et diuidit᷑ in duas:qᷣa

pmo fuit interrogatus de pſona:ſcòo de officio: ibi Et
qui miſſi fuerãt. Pꝛima adhuc in duas: qꝛ pmo ponit

teſtimoniũ iohãnis ꝑ modũ negatõis: ſcòo ꝑ modum

affirmatõis:ibi Dixerũt ei. Pꝛima adhuc ĩ tres ᷣm trei
queſtioes factas ipſi iohãni: ⁊ tres rñũſiones coꝛreſpon
entes: ſcoa ibi Et interrogauerũt. tertia ibi Pꝛopheta
Circa pꝛimũ aduertendũ ꝙ tꝑe pᷣdicatõis iohãnis erat
famoſa opinio ⁊ maxime in hieruſalẽ vbi vigebat ſtu

dium legis ⁊ ꝓphetaꝝ ꝙ tempus aduentus meſſie eſſet

de ꝓximo:pꝛimo qꝛ videbant ab eis ablarũ eſſe regnü:

vt declaraui ſup Matthᷣ.⁊ Danielẽ: ⁊ hoc fuerat eis da

tum ꝓ ſigno aduentus meſſie: Geñ.xlix. Nõ auferetur
ſceptrũ ò iuda ⁊c᷑. Scoo qꝛ videbãt ↄpletas hebdomaꝰ

5 5*

oas dictas a Daniele de aduentu ſanctiſanctoꝝ:que cõ

plete fuerũt in natiuitate chꝛiſti:vt declaraui ſup Dan.
ix.ca.vel ſᷣm alios qui dicunt eas fuiſſe cõpletas xviij.

anno tyberij ceſaris in paſſione chꝛiſti viderũt eas cito

cõplendas: ꝓpter qð meſſiã de ꝓximo expectabantſex
altera pte iohãnis baptiſte mirabilẽ natiuitatẽ: eius
excellentem ſanctitatẽ: ⁊ ideo fuerũt moti ad opinandũ

——

ipſum eſſe chꝛiſtũ: ꝓpter qð miſerũt ſolẽnes nucios ad
veritatem: veruntam

plici animo venerũt ad querendũ

veritatẽ:⁊ hoc videt᷑

verius:qꝛ in mõ querẽdi exhibuerũt iobani maximaz

