s . tudo ies holem reſpqn ꝓximi ĩ his q hñt roeʒ doni eſtisſaltente picponur vtutes ßlator: c aun⸗ cgle aa
P ho mõ coi C— — ſucceſloꝛts aplop:
n baano P lvoorall⸗ 7 ſitiũt iuſticiã:quoniã ipſi Sic.n.pſecuti ſũt ꝓphaſq ii debeẽt eẽ pfecti i vi
. tat mediohribus ſaturabũt. Beãti miſericõ fuer̃t an vos. Aòs eſtis ſal ne Setlatü: iti⸗
i Tpuis donis:⁊ p deſ:quoniã ipi miaʒ ↄſeqn tre. Quod ſi ſal euanuerit: platiuoꝝ ſuns at⸗
magnificẽciã ĩex tur. Bẽeati mundo coꝛde: ĩ quo ſaliet᷑: Ad nihiluůzva cte ſupponut eẽ ĩ eis:
4 lene voni quoniã ipſi deũ videbunt. let vltra:niſi vt mittat foꝛaſ 2 ſilit ille q ſequũt de
„- R— Beati paciſici: quᷣoniã ſilij ⁊ cõculcet ab hoib Nòs ae. Sil erdmle D
dinẽ qᷓ vocat mia dei vocabũt. Weatiq pſe eſtis lux mudi. Mn põt ci cin ci p cetict erpet
. qñ defectũ altuus cutõnẽ patiũt pꝑ iuſticiaʒ: uitas abſcõdi ſup̃ ntötem mo qtũ ad eoꝝ vitã
i⸗ rotalit accipit qſi qm̃ ipſoꝝ ẽ regnũ celoꝛuʒ. poſita:neq; accẽdũt lucer- ⁊ qtum ad eoꝝ do⸗
i den dſui Beati eſtis cũ maledixerit na:⁊ ponũt eã ſ modio ſʒ inarib õ
miſex: qñ. ſacci Vobᷣ hoieſ ⁊ plecuti voſ ſue ſr cãdelabꝑ: vłluceatoĩib' taii gplalip ee
pit coꝛdi defeeti it ⁊ dixerit oẽ malũ aduer q ĩdomo ſt.Sic lucẽat lux beẽt eẽ excellẽtes qtuʒ
8 alteriuj qſi ſuũ: ſum vos mẽtientes ꝑp me. vꝛa coꝛã hoĩb vt videãt o/ ad qttuoꝛ:p ẽ diſcre
Es aicit Bes Baudete ⁊ exliate:quoniã pa vꝛa bõa:⁊ glificẽt piem ri t agerlicicr iut du—
Addi aur bmiiũ Merces via copioſa ẽi cełl. vim qui in celiſ eſt. Nlite te alioy ꝛct hocde⸗
ↄueniẽs:cum dẽ: uiignat: cum dicitur

+2 —
— —

oꝛdinat᷑ hõ reſpectu dei:⁊ p qtu ad itellectũ ſpeculãdo:
2 qtũ ad affectũ ipʒ amado:ibi Bti pacifici.Circa pꝛi dʒ repelli a pᷣlatiõe:ne officiũ pᷣlatoꝝ i ↄſpectu hoĩum red/
mu aduertẽdũ ꝙ ĩ ſpeculatioe diuia bñ hʒ ſe hõ modo dat vile.⁊m in quo debẽt pᷣcellẽ pᷣlati eſt clara noticia i ſcri
cõi ⁊ humao ꝑ vtutes ĩtellectuales:q̃ ſũt ſciẽtie ſpecula pturis iĩtelligẽdis:⁊ hoc ẽ qð dẽ: a ¶ Uos eſtis lux müdi.
. tiue:⁊ potiſſime ꝑ metaphyſicaʒ q̃ docet ppetates diui ſic̃.n.lux ẽ manifeſtatiua oium ocultoꝝ:ſic pᷣlati ꝑ itelligẽ
nas ex creaturis ↄſiderare:vt pʒ.xij.meta.vbi oſtendit tiã ſacre ſcripture debẽt ex officio notiſicare alijs oĩia oꝑa
vnũ eẽ deũ einũ:actũ puꝝ:viuetẽ vita nobiliſſia:ſem 2 vtutũ ĩ cubp ſignũ poꝛtãt mitrã i capite:i q̃ ſũt duo coꝛnua:
. piterna:⁊ optia: ſʒ hẽ ſolũ ↄſiderãdo deũ ex ꝓpetati qꝛ debẽt ſcire duo teſtamẽta.ʒm i qͥ debẽt pᷣcellere eſt ↄſtan
. b'creaturaꝝ.Sʒ excellẽt hꝰ hʒ ꝑ btitudinẽ qͥ ẽ mundi tia ĩ obpᷣſſoꝛib paupeꝝ repmendis. Uñ dicit ſaluatoꝛ ioB.
cia coꝛdis:ꝑ qua mẽs hũana deo ↄiũgit:⁊ ſic de occu .x.Bon paſtoꝛ aiam ſuã dat ꝓ ouibuj ſuis:mercenariuj ãt
, tis ⁊ diuinis ſupꝛa modũ humanũ illuſtrat᷑:ſic fuerunt ⁊ q nõ eſt paſtoꝛ videt lupũ veniẽtẽ ⁊ dimittit ouej ⁊ ſugit.
apli qͥ abſq; hũano ſtudio fuerũt de diuinis excellẽtifſſi Q exponẽj gre. dicit: Lupeteiʒ ſuß ouej venit:cũ qlibet i
me illuſtrati. Et hocẽ qð dicit: Beati mũdo coꝛde.Ad iuſtus ⁊ raptoꝛ fideles quoſq; atq; humiles oppꝛimit. Sʒ
dit aũt pᷣmiũ ↄueniẽs:cũ di: q ¶ Am ipi deuʒ vide/ is q paſtoꝛ videbat eẽ ⁊ no erat:relinqt oues ⁊ fugit:qꝛ duʒ
bũt.qꝛ viſio dei enigmatica ꝑ fidẽ i pñti:⁊ facie ad faci ſibi ab eo pꝑiculũ metuit reſiſtẽ ſiuſticie nõ pᷣſumit: fugit ãt
em ĩ futuro bñ repꝛomittit᷑ habẽtib'talẽ mundiciã:ſm nõ mutãdo locũ ſʒ ſubtrahẽdo ſolatiũ:a io paſtoꝛ bonꝰ ci
. dẽ.j.coꝛ.xiij. Nidem nunc ꝑ ſpeculũ i enigmate: tũc uitati i mote poſite ↄpat᷑:qꝛ ad ipʒ obẽt hie oppᷣſſi refugiũ
aũt facie ad faciẽ. r ¶ Bti paciſici. H poit btitudo o⸗ q.ad qðdã foꝛtaliciuʒ:et hẽ qð dic ſaluatoꝛ: b ¶ No pot
dinãs hoiem reſpectu dei qtũ ad affectũ qð fit mõ cõi cinuitas abſcõdi ⁊c᷑.qꝛ bon pᷣlat i pſecutioe nõ dʒ ſe abſcon/
⁊ humano ꝑ amoꝛẽ naturalẽ qñ diligit deũ ſic pncipiñ dẽ:ſʒ ad defeẽſionẽ gregis ſe manifeſte ondẽ.ꝗiqͥ dʒ platꝰ
ſuũ efficiẽs ⁊ ↄſeruatiuũ:łʒ pᷣter hoc alia diligat. Sʒ ex excellere eſt ſanctitatis euidẽtia ĩ exemplij dandis:qꝛ ſᷣm q
cellẽtũ hoc fit ꝑ btitudinẽ q eſt pax:qñ.ſ.hõ totalit per dicitur in paſtoꝛali:Lãtũ debet excellere actionem populi
. affectum mẽtis deo ↄiũgit᷑:ſiẽ bonitati ſemme:⁊ ſic ni actio pꝛeſulis quantum diſtat a grege vita paſtoꝛis.Et iðo
hil aliud extra ipᷣm qrit:ſed in ipſo quietatur ⁊ pacifi compatur hic lucerne ſuper candelabꝛum illuminati tota
catur: et hoc eſt qð dicit: Beati ꝑacifici. Additur a=t domum. Sed intentio recta ſubditur: c¶ Tuceat lux ve
pꝛemiũ coueniens:cũ dꝛ: Ss ¶ Am filij dei vocabunt. ſtra coꝛam hominibus ⁊c̃ qꝛ nõ debẽt de hoc gloꝛiã pꝛop/⸗
. Filiatio.n. dei impoꝛtat aſſimilationẽ ad deũ. pꝛopꝛiun am q̃rere:ſʒ gloꝛiã dei ⁊ edificationẽ ppli. d Cmolite pu⸗
, autẽ eſt ipſius dei ꝙ ſeipſo fruit᷑⁊ in ſeipᷣo qetat᷑:et iõ q tare.Hic ondit eminentiã pᷣlatoꝝ quatũ ad doctrinaʒ:et p
. pᷣdicto mõ ſũt pacifici:recte filij dei vocabũt. t ¶ Bti mo põit modũ docẽdi ipᷣi chꝛiſto ꝓpuʒ:⁊ oñdit q̃lii dʒ ei cõ
q ꝑſecutionẽ. hic põit btitudo pficiẽs hoiĩem ad bñ pa foꝛmari doctria pᷣlatoꝝ:ibi qᷣ g ſoluerit.Circa paduerten
tiendũ:ſicut.n. ad vtutẽ ptinet bñ agẽ:ira ⁊ bñ pati. Ijn · dũ ꝙ chꝛiſtus no ſolũmõ erat doctoꝛ legis ⁊ euãgelij:ſʒ eti ?
hoc aũt bñ ſe hʒ hõ mõ cõi ⁊ humano: qñ ꝓ tribulatᷣ am inſtitutoꝛ:alit tñ:qꝛ vet teſtamentũ dedit mediatibꝰ an

o ¶ Om ipſi mian oſequẽt. In celeſti. n. pꝛia dlibz mi⸗

v ¶ Uos eſtis ſal ac. Siẽ. n. ſale ↄdiũt omia cibaria:ita di

ſericoꝛdiã ↄſequet᷑:qꝛ vltra ↄdignũ ſibi retribuit:ſm ꝙ; Ae iig oꝛainh
Lad ro.viij. Nõ ſũt ↄdigne paſſioes huſ tpis ad fuuu x ſal euanuerit.i.ſi diſcretio ĩ pꝛelatis defecerit.

rã gliam qͥ reuelabit᷑ i nobis. p ¶ Bti mũdo coꝛde. H

ne ĩminẽte non recedit a vtute:lłʒ hoc ſuſtineat cũ aliqᷓ

anguſtia ⁊ doloꝛe:⁊ hoc fit ꝑ foꝛtitudinẽ q ẽ vłᷣ politi/

ca. Sʒ excellẽty hoc fit ꝑ btitudinẽ:qpot dici qdã ſoꝛ

ſreiseß latoꝝ debẽt dirigi ⁊ oꝛdinari oia opa ſbᷣditoꝛuʒ.

F¶ In quo ſaliet.q̃ſi dicẽt i nullo oꝑa ſubditoꝝ ↄdiẽt ſeu
dirigent:iõ ſubdit᷑: ʒ ¶ Ad nihilũ valet vltra ⁊c qꝛ talis

gelis:nouũ aũt ꝑ ſeipſũ:vt ſupꝛa i ꝓlogo viſuʒ ẽ :ergo per
ſuam doctrinam non debuit legem deſtruere ſed mag eaʒ
pficere ⁊ adimplere: et hoc ẽ qð dicit:Nolite parcregt.
4

4 7
5
I
2 .
.
2

.
ſ

terio qᷓ i lage pꝛecipie
bat lapidari ipunitã
abire pmiſit:vt habe

tia ciboꝝ i lege phi/

3 7 4 X 2
— 5 .
A5 E 11. „.
/ 2E

hoc dẽ ad gal.iij. Lex pedagog nir̃ fuit ĩ chꝛiſto.i.reglatiua
ſtat; puerilis:ppꝑ h erat lex timoꝛis:ſic pueri ſd diſciplina
tioꝛe cuſtodiut᷑. Lex ãt euãgelica ẽ lex amor:⁊a io ñ dʒ eẽ tã

bSpcepit tollere lectum

Hota vnũ c. i. modicũ nõ trſibit qð nõ ipleat:qꝛ iota

tẽ quãtũ ad vacationẽ a coꝛꝑalib opib: ſʒ ipſe ſabbato cu
rauit: Jo.v.et ſanato .

ſuu i ſabbato: ? putare qm veni ſoluẽ legẽ
Item videt iudicis aut ꝓpphaſ. Mõ vẽi ſoluẽ:ſ

lia ñ ipleuerit: qꝛ mu
lierẽ dep hẽſã ĩ adul⸗

mnõ pᷣteribit a lege: donec
ola fiãt. Qui ergo ſoluerit
vnũ de mandatis iſtis mi-

tur ioh.viij. Itẽ ceri⸗
monialia de abſtinen

bitoꝝ nõ ſeruauit: Na: 8
os nõ coinqnat ⁊c̃. ipſe ãt fecit q alijs ſaciẽda dixit:ergo ta

libꝰ vſus fuit: ⁊c. Cotra ꝑ illõ qð hic dꝛ: Nõ veni ſoluere.

dicendũ ꝙ chꝛiſt legẽ ⁊ ꝓphas adipleuit:⁊ pᷣmo declaro ð

ι 5

lege: 2 de pphᷣis. In lege at q̃dã erãt ꝑx modũ pᷣcepti:⁊ q̃da,z

ꝑ modũ ꝓmiſſi obſeruãtib legẽ:⁊ vtraq; adipleuit. De pᷣ/
ceptis pʒ ſic:pcepta.n. erãt ĩ triplici differẽtia: qdã erãt mo-
ralia.ſ.pcepta decalogi:⁊ alia moꝛalia ĩ lege poſita q̃ facie
bãt ad eoꝝ declarationẽ: ⁊ iſta ipleuit chꝛin ea obſeruãdo
pfecte ⁊ ad obuationẽ eoꝝ alios incitãdo.j.xix.Si vis ad

vitã igredi fua mãdata. ea ipleuit ſanũ itellectũ eoꝝ ðcla
rãdo:⁊ erroꝛẽ Paani eoꝝ circa h'excludẽdo:vt patebit. j.ĩ

leuit ea ↄſilia apponẽdo:q̃ faciũt ad pfectio

pñti ca. ꝭ adip

ſtruẽ legẽ ſʒ magl adiplẽ:qꝛ ſic oꝛdinauit melioꝛẽ modũ ob
ſeruatiõis iuſticie.Siẽ ñ deſtruit᷑ puer qñ fit vir: lʒ.n.trãſe/

at puericia tñ remanet melioꝛ ſtat eiuſdẽ pſone etate muta

ta.Lex ãt vet habuit q̃ſi ſtatũ pueri reſpectu noue leg:pp

prigoꝛ penaꝝ: qꝛ ꝓpuʒ hoĩuz pfectoꝝ ẽ magꝗ ðduci ad vir
tutẽ amoꝛe iuſticie:qꝙ; tioꝛe pene.ʒ pᷣcepta erãt cerimonia

lia: ⁊ iſta diuidebãt ĩ tria:q; q̃da ptiebãt ad ſ acfa: ſiẽ circũ
ciſio itũ ad oẽs hoies:vnctio itu ad reges ⁊ põtifice‚:chꝛi
ſrꝰ at ñ aſſũpſit ſtatũ ſacerdo legalij vł treni reg:imo dixit

coꝛã pilato regnũ meũ ñ ẽ de hoc mũdo:ioh̊.xviij.et iõ nõ

habuit iſtã vnctionẽ coꝛpalẽ regũ vł põtificũ:ſʒ vnctioneʒ

ſpũalẽ a deo pꝛe habuitp plenitudineʒ gꝛe:ſm ꝙ ſcribit in

pᷣſ. Unxit te de de tu oleo leticie ⁊c̃. Circũciſioeʒ ãt ipᷣe ad

ſppꝓpleuit:p in ſe ſuſcipiẽdo:? melius ⁊ efficaci ⁊ gnãlp iſtitu

„ 7

7

LEn 10 2r1 k &α.

endo ſacr̃m loco ipſius.ſ.baptiſmũ:i qͥ ↄfert᷑ maioꝛ gr̃a: ⁊ ẽ
remediũ tã viris ꝗꝙ; mulieribꝰ .Quedaã èt ccrimõialia ptine
bãt ad ſacrificia:ſic imolatõ agni paſchalł:iuge ſacriſiciũ ?
ↄſimilia:iſta ãt erãt figuratiua vni pfecti ſacrificij.ſ.chꝛiſti

icruce offerẽdi:⁊ iõ iſta ipleuit chꝛiſt vno mõ coꝛpalit᷑ pa-

tiẽdo:alio efficac ſacrificiũ.ſ.euchariſtià iſtituẽdo.Que/

dã ãt cerimõialia ptiebãt ad ſacra:⁊a de talib'erãt pᷣcepta/p

hibitiua vſuʒ aliq́ ciboꝝ: ⁊ ↄſimilia: ⁊ iſta adipleuit chꝛi-
ſłł:qꝛ dicit Petrꝰ.x.actu. Imnmũdũ ⁊ cõe ñ itrauit i oj meũ

multo ſoꝛti chꝛiſt᷑ hoc ſuauit.Et ſic iſta pcepta adiple
uit ea obſeruãdo: ⁊ obſeruationẽ melioꝛẽ declarãdo.ꝑ talẽ

minima littera hebꝛaica. Querit h quõ veꝝ ſit e chꝛiſt
legẽ ipleuerit ⁊ nõ ſoluerit: videt.n. ꝙ ipſe ſoluerit madata
moꝛalia: qꝛ pᷣceptũ de obſeruatiõe ſabbati moꝛale erat:ſal· abſtinetia:ꝑp qð ðẽ actu.x. ð hur ticauit tu ne coe
dixer:qꝛ nulłcib coinqnat hoies qͥ cũ graꝝ actioe ꝑci

nimis èt docuerit ſic hoĩies

terra:iota vnũ aut apex v/

bat ſolum bona tempoꝛalia: tranſitoꝛia.ſ 5
Texcellentia tempoꝛalem:vt patet deuti.xxvj. Cuſtodi/

rẽ mãdatoꝝ obpᷣuãtiã:pfectũ.n. obſeruat mãdatũ h: N
occides.ille qͥ cauet ab ira ioꝛdinata:qᷓᷓ ille d cauet tãtũ ab
iterfectiõe. Alia erãt pᷣcepta legis iudicialia: ⁊ iſta ipleuit ri
goꝛẽ eoꝝ p viã mie tpando i aliqbꝑ ſeipᷣm:a alus dimiſit
tpamẽtũ ſuis miniſtris.ſ.eccleſie pᷣlatis ⁊ pncipib terrenis
catholic: vt de talibus oꝛdinẽt ſᷣm ꝙ viderit vtile cõitati fi
deliũ ſᷣm varietatẽ tẽpoꝝ locoꝝ ⁊ ꝑpſonaꝝ:⁊ iſtò ñ ſuit de-

Euangelium

„» „ D

.n. abſtinẽtiã a coꝛpalibcibis ſignificabat abſtinẽtia a
ſpualibꝰ imũdicijs. hãc ãt mũdici iſtituit chꝛiſt i lege
euãgelica qͥ ẽ mũdiſſia:⁊ p ↄñs debuit ceſſare figuralis

abſtinẽtia:ꝑp qð dẽ actu.x. Qð ð purificauit tu ne cõe
pit. Dimiſit tñ de
us ĩ oꝛdinatioe ec
cleſie de aliqbus

minimuis vocabit᷑ ĩ regno abſtinẽtijs facien

õä dis ꝓ loco ⁊ tpe.
celoꝝ:qui aut fecerit 7 do deer dier
cuerit:hic magn vocabit i liẽ chꝛiſt legẽ ad-/
fgno celoꝝ. Dico ãt vob: ipleuit jntuʒ ad
Diſe oĩa gnã pᷣceptoꝝꝛ

qꝛ niſi abũdauerit iuſticia

vꝛa pluſq; ſcribaꝝ ⁊ phari ad ꝓmiſſa: pmit
ſeoꝝ:ſñ itrabiti rĩ̃g celoꝝ: tẽs tñ obſeruanti

moſaica pꝓmitte-

7

as oĩa pᷣcepta eius ⁊ faciet te excellentioꝛem cunctis gẽ/
us chꝛiſtus obſeruantibus dei mandata ꝓmiſit

bona ſpiritualia ⁊ eterna:ſcilicet gratiaʒ i pꝛeſenti que

pꝛecellit omnibus bonis tempoꝛalibus: ⁊ etiã gloꝛiaʒ i
futuro:infra.xix. Omnis qui reliq̃rit ⁊c᷑ centuplũ acci
piet. I. in pꝛeſenti: quia bona ſpiritualia que hic recipiũ
tur intantũ excellũt bona tempalia:ac ſi centenar nu
mer paruo numero comparet᷑. Et vitã eternã poſſide/
bit. ſ.in futuro. Patet igit᷑ ꝙ chꝛiſtus adimpleuit legezʒ
quantũ ad pꝛecepta ⁊ pꝛomiſſa. Similiter adimpleuit
ꝓphetias qꝛ pᷣncipalit᷑ locuti ſi ð chꝛiſto ⁊ ð aduetu ei
7 de his que ꝑtinẽt ad ipᷣm: et iõ adimpleuit ꝓphetia⸗
naſcẽdo:cõuerſando iĩ mũdo ⁊ moriẽdo ⁊ reichgence⸗
7 alia opa nf̃e ſalut faciẽdo:ppꝑ qð iminẽte ſua paſſiõe
dixit Lu.xxiiij. Opoꝛtet iĩpleri ea q̃ ſcripta ſunt in lege

7 pꝛophetis ⁊ pſalmis de me. Patet ergo ex pꝛedicit æ
chꝛiſtus impleuit legem ⁊ pꝛophetas.Ad pꝛimũ dicen

dum ꝙ chꝛiſtus curando infirmũ ſabbato:non fecit cõ

tra legem:qꝛ licitũ erat facẽ in die ſabbati ea que ad glo

riaʒ dei pertinebant:ſicut oꝛnare templũ:⁊ facrificia of
ferre:a laudes diuinas dicere:⁊ h'modi: et multo ſoꝛ

tius ſanare hominẽ miraculoſe ad oſtenſionẽ diuie vir

tutis erat licitum.⁊ eadẽ rõne ꝙ ſanatus ſubito poꝛta-
ret lectũ ſuũ in die ſabbati faciebat ad magnificationẽ
miraculi: per hoc enim oſtendebat᷑ ꝙ diuina virtute
erat ſic ſubito perfecte ſanatus ꝙ erat ad pꝛiſtina opera
plenarie reſtitutus.Ad alia duo patet ex pꝛedictis ĩ coꝛ

poꝛe queſtiõis. f ¶ Qui ergo ſoluerit ⁊c. hic cõſequẽ
ter oſtendit qualis debeat eſſe doctrina pꝛelatoꝛuʒ per
confoꝛmitatem ad chꝛiſtum: a ponit quandã diuiſiõeʒ

trimembꝛẽ doctoꝝ. Quidã enim ſunt qui male viuũt

T:male docent ſicut heretici:a de iſtis dicitur: Qui ſol

uerit vnum de mandatis iſtis. male.ſ.viuẽdo. g¶ ¶ Et

docuerit ſic homines. glios ſimiliter falſam doctrinfam
coꝛꝛumpẽdo. h ¶¶ Minimus vocabit᷑ in regno celo-

rum. i. in eccleſia militante:qꝛ decidit a vera fide. Alij
ſunt qui bene viuunt ⁊ bene docent:⁊ tales doctoꝛes de
bent eſſe pꝛelati eccleſie:pꝛopter quod dicit: i

cẽt ⁊ male viuũt:de quibus dẽ infra.xxiij. Sup cathe/

dꝛã mo yſi ſederũt ſcribe ⁊ phariſei:qð dicũt facite:opa

autẽ eoꝝ nolite facere.dicũt enĩ a non faciunt.⁊ qꝛ hoc

non ſufficit ad ſalutem: ideo dicit pꝛelatis eccleſie:
ad ſalutẽ no ſufficit bona doctrina niſi aſſit bona vita.

2ipleuit legẽ qtũ⸗

toꝛia.ſ.abundaãtiãäſ

j. Qui
autẽ fecerit ⁊ docuerit ⁊c. Alij ſunt doctoꝛes qui bñ do

¶ Watthei V.

iu HR ¶ Audiſtis qꝛ dictũ ac: Superi deſcripſit virtutes pp iuſticiã. q ¶ Si;offers. hic ex pdictis ifert duplex oꝛ
uriſs tepunon ⁊ pᷣlatoꝝ ĩ qbſiſtit nici abuasn: i relariũ. Pꝛimũ reſpicir placationẽ diuie offeſe: ⁊ fm enaſio
eccx den it i cen etii *ii quin 2 il t nen nẽ pene infligẽde:2 ponit:ibi Eſto oſenties ⁊c. Circa pᷣmũ
en⸗ n tetoe . i euidẽtiã ſdere o oſecu aduertẽdũ ꝙ mun deo oblatũ nõ ꝓficit ipſi offerenti niſi
din⸗ . Aoaſalutl iͤ Feito eruano mandatoꝝ decalogi: vt ſit icharitate: charitatẽ aũt non hʒ nl prio deſo nd e e
rs r. Sivmsdd Yivvo . Sigffers mun⸗ tuuz
az ingrecl Ens Audiſtis qꝛ dictũ ẽ ãtigs: oↄſentiẽs aduerſario tuo ci ⁊c. Seqt: n Uade
l marosnouapere no occidessd aut Gccidert tosois e ivia ci eone ſoꝛ busfaonllirbase
lapi pra moꝛalia nĩ de e erit iudicio. Egõ aũt di te tradat te aduerſar iudi bot ho ielli pelfg
geng⸗ dit: ſzpcepta de co vobiſ:qꝛ oĩs ꝗ iraſcit᷑ ffi ci:⁊ iudex tradat te mini⸗ coꝛpis: a hoc dʒ fieri
calogi replicauit: ſuo:reuſ erit iudicio. Qui ſtro: &t in carcerẽ mittariſ. ſivmode poſſit habe
u 2 obſaugtid ãt dixerit ffi ſuo racha:rtuſ Amẽ dich nibi: nõ exiel in riipſi ci offenſipꝛe
* Birevernelterngg erit cilio. Qui aũt dixerit de donec reddas noniſſi ſff r n ohol
nani eoꝝ declarando fatue:re erit gehẽne ignis. mu qdrãtẽ. Audiſtũ qꝛ di pedib mentis: qð fit
ern⸗ a erroꝛes mndeo Si ergo offers mun tuum ciũ ẽ antiꝗs: ñ mechaben. qũ hʒ ꝓpoſitũ ſatiſ⸗
circa hoc riue ad altare: ⁊ ibi recoꝛdatus Ego aũt dico vobis: quia ſaciẽdi loco tpe co⸗
da⸗⸗ urs ptes: d pꝛio fueris: qꝛ frat tu hʒ aligd umnis qui viderit mulierẽ bereti. Et Hoclnocl
g. dat itellectu ali aduerſũ te:relinq ibi mun ad concupiſcendum eaʒ:. reuʒz ofitẽtẽ abſoluit.
niſt ruʒ pceptoꝝ mo/ tuũ añ altare:et vade pᷣ re iam mechatus eſt eam in ⁊ ſibi ſatiſfactionẽ le⸗
gve raliũ: e alil iu Ccociliari fri tuo: ⁊ tũc veni coꝛde ſuo. Qũuᷣod ſi oculuſ ſo aimponit.
ini . dichen dictuzẽ ens offeres mun tuũ. Eſt? tuus dexter ſcandalicat te: AS i e
r ai miuſſ pcpti qͥ fundat tota lex: videlicet de dile dzʒ ei iĩ hac vita moꝛtali ſatiſfacẽ: boceas de 8 (Zſto
ge, ctiõe ꝓximi: ibi Audiſtis qꝛ dictuũ ẽ antiqs diliges pꝛo-/ ↄſetiẽs aduerſario tuo.i.fri leſo ꝗͥ hʒ aduerſu te. Eſto ↄſen
ximũ tuũ.padhuc ĩ duas:qꝛ pᷣ dat itellectũ ruda pꝛe tiẽs.p ipſi lacationẽ. t ¶ Dũ es i via cũ eo.i.iĩ pñti vita.
ceptoꝝ ſecũde tabule qᷓ oꝛdinat hoĩiem ad pximum: ?z v ¶ ſlę foꝛte tradat te aduerſariclI.. diabolo qͥ ẽ execu
ia, dat itellectũ cuiuſdã pᷣcepti pne tabule à ꝓhibet per toꝛ diuie iuſticie. x ¶ Et ĩ carcerẽ mittaris.i. in pens inſer
ſo: iuriũ:ibi Iteꝝ audiſt qꝛ dqʒ ẽ ñ piurabij. Pꝛi adhuc ĩ nalẽ. ?¶ Amẽ. i. fidelit. y¶¶ Dico tibi. qꝛ nõ exies ⁊cli.
ge duas: qꝛ p dat itellectũ cuiuſdã pcepti qͥ; ꝓhibet᷑ nocu/ nũꝙᷓ exibis:qꝛ i iferno nunq; eſt poſſibil reditio. ʒ ¶ Au⸗
e mentü ĩ pſona lan pcepti qͥ ꝓhibet᷑ nocumẽtũ ĩ prr diſtis qꝛ dictu ẽ ꝛc. H ↄñt ſi aluatoꝛ dat itellectũ pcepti nea .
ſona ↄiũcta:ibi Audiſtis qꝛ dictũ ẽ antiq nõ mechabe tiui quo ꝓhibet᷑ nocumẽtũ alicui ꝑſone ſibi ↄiuncte.ſ.vxo

4 ris. Iteꝝ p in duas:qꝛ p declarat pceptũ: ꝛ infert du⸗ ris: et pmo poit hy pcepti itellectu: ſecũdo ifert aͤcda coꝛꝛe
. plex coꝛꝛelariũ:ibi Si offers ⁊c. Circa pmũ aduertẽdũ raliũ:ibi Si ocułꝰ tuꝰ. Circa p“" gaerlecai iudei ꝑ illꝰ
.

ꝙ iudei cedebãt ꝑ pᷣcepta decalogi ſola opa exterioꝛa preceptũ: No ↄcupiſces vxoꝛẽ pximi tui.iĩtelligebãt ſigna
ꝓhibẽi ñ motũ animi. Uñ ⸗ ioſeph.xij.li.ãtiqtatũ re extioꝛa tãtũ ꝓhibita:vt ſũt taciꝰ ipudici:⁊ oſcula ⁊ hmòi:
ꝓbat polibiũ hiſtoriographũ ꝑpſaxꝝ dicẽtẽ: ꝙ antioch? Ziõ ſic exponebãat: Nõ ↄcu iſces vxoꝛẽ cc.i.ſigna vcupiſcẽ
epiphanes moꝛtu fuerat i mõtibmiſere:ppꝑ hoc ꝙ vo tis nõ facies.Siliter p illud pᷣceptũ:Nõ mechaben. intelli⸗
lu erat ſpoliãe tẽplũ diane ĩ pſide.d. ꝙ volutaj mala ñ gebant actũ mechie tantũ eẽ ꝓhibitũ: et ſic ↄcupiſcẽtia la⸗

. pem niſi exeat i effectũ.Et eodẽ mõ dicebat iudei de tẽs oino ĩcoꝛde nõ expꝛeſſa ſigno vel facto nullũ ẽ peccatũ:
4, ⸗bocpcepto no occides. qꝛ ꝑ hoc ꝓhibet᷑ occidẽdi factũ ſʒ hoc ẽ irrõnabile:qꝛ act᷑ exterioꝛes vlſi igna nõ habẽt rõ
⁊ nõ occidẽdi ppoſitũ:⁊ h ẽ ð diẽ: Audiſtij qꝛ dẽm ẽ nẽ peccati:niſi inqtũ ſunt voluntarij vt edictũ ẽ: ⁊ iõ ſal⸗
antids ⁊c̃. hoc ẽ ſic ĩterpᷣtabãt pᷣceptũ hoc:ſʒ hũc erro uatoꝛ excludẽs huc erroꝛe dicit: a ¶ Dis qui viderit ⁊c.
rẽ excludit ſaluatoꝛ dicẽs: m Ei a dico vobis qꝛ vidẽ abſolute ñ ẽ malũ:ſʒ inqtũ ex eo ſeqt ↄcupiſcẽtia i ⸗
4 ⁊c̃. vbi ſaluatoꝛ poit triplicẽ gradũ ire. Dꝛim ẽ ĩ coꝛde terioꝛ:⁊ iſta 2cupiſcẽtia ſic ꝓcedit:qꝛ pᷣ ex aſpectu mulien
4 ⁊ notat᷑ cũ dẽ: Ois q iraſcit᷑.x eſt i oꝛe ꝑx vbũ ↄtumelio cauſat᷑ ↄcupiſcẽtia ĩ appetitu ſenſitiuo:q dẽ ſenſualitas:⁊ p
9 ſũ:ↄfuſũ tñ:qdð notat cũ di: Qui aut dixerit racha.ʒ uenit actũ ronis:⁊ ſic nõ ẽ peccatũ:nec vẽiale nec moꝛtale.
r gradus ẽ qñ ꝓcedit᷑ ad ↄtumeliã determiatã: qð notatł Cuõ ro ẽ:qꝛ tal morſẽſualitat n ẽ i ptate hois: ⁊ p ↄſeq̃ns
l. cũ dẽ. Qui aũt dixerit fatue. Pꝛimgradeẽ mioꝛis cul- non peccatũ:ſed retentio huius concupiſcentie poſtq per
4 pe iꝙ ſecũch:⁊ ſecũdqᷓ tty:⁊ iõ pꝰ minoꝛ pena dermiat᷑ cepta ẽ:bene eſt peccatum:vnde dicit aug.non eſt ĩ poteſta
cũ dẽ. Oo (Re'erit ↄcilio.·qꝛ minꝰẽ ꝙ iudicej beãt cõ te noſtra quibviſis tagamur: ſzẽ in poteſtate noſtra ea re⸗
o⸗ gregari ad determinationẽ pene alicuſ qᷓ ꝙ iã ſit adiu xſpuere vel acceptare:⁊ ſic pʒ q pdictus motus ſenſualitat
li dicar :qð ponit ſecũdo cũ dẽ: n ¶ Re' erit iudicio. no eſt peccatũ:ſʒ materia exercẽde virtutis:ſi ei reſiſtatur
e ⁊ p'ẽ min qᷓ; ꝙ alids ſit iã extreme pene deiminat᷑:q p ronẽ. Si autẽ teneat᷑ per delectationẽ moꝛoſa:abſq; con
u põit ĩ ttio gradu cũ dẽ: Re erit gehẽne ignis. Cõ Knd tamẽ:tunc ẽ pctm:ſʒ veniale. Si autẽ ſequat᷑ oſenſus
jdo ſiderãdũ tñ ꝙ licet ira ſit pctm̃:vt hic dicit:ñ tñ oij ira. ĩ alià tũc ẽ peccatũ moꝛtale:etiaʒ anteq; expꝛimat ſ. acto vl
ſhe⸗ Ira.n.ẽ appetit vindicte. vidicta aũt ſi ſit iuſta ñ ẽ pec ſigno ⁊ iõ de tali concupiſcẽtia que eſt conſenſus dicit ſal
os catũ ez appetẽ: ſʒ tantũ ſi ſit iniuſta:⁊ hoc ↄtingit qdru uatoꝛ: Jam mechatus eſt eam in coꝛde ſuo. b ¶ O ſi ocu
hot plicit. l qñ appetit pena eiꝰ qͥ non meruit:vel plus q Ptuꝰ cc. ex pdiciĩ ↄcludit coꝛꝛelariũ.ſ.ꝙ illõ qð fac hoiĩe,

meruit: vl ſi appet at oꝛdie debito pᷣtermiſſo:vl qꝛ appe ruẽ ĩ talẽ ↄſenſũ pᷣdictũ ẽſolicite vuãdũ: ⁊ qꝛ aſj ' ipudi
gan tit ꝑꝑ idebitu finẽ: vt qñ appetit ſolũ pꝑꝑ vindict: non ẽh'moi:i dic: b ¶ Si oclus ti dexter ſcãdaligat i.

facit te ruẽ i pdictũ ↄſenſũ. e ¶ Erue eũ ⁊c᷑.nõ ẽ ſic itelligẽ
dũ ꝙ hõ ad vitadũ ↄcupiſcẽtiã debeat ſe aliͤ mẽbꝛo ſibi a
deo dato puare:qꝛ ꝑ hoc ñſ anat vcupiſcẽtia ꝗ iter viget.
Sliter qꝛ p viã alia põt adhiberi aliqð remediũ efficaci. ſ.
per voluntatẽ ac? mẽbꝛoꝝ illicitos repmẽtẽ:qꝛ mẽbꝛa coꝛ
poꝛis mouẽt ad act ðÿ
ſuos ꝑ volũtatẽ: ⁊ io
erutio oculi:hic acci
pitur metaphoꝛice .
Ocub.n.erut᷑ nõ pot
exire ĩ actũ vidẽdi:⁊
p ↄñs ille bñ ſibi ocu
luũ eruit:qͥ ipᷣm ab ac-
tu videndi ipudico p
voluũutatẽ repmit. Ali
ter expõit᷑: Ocul'dex
ter.i. viſitatio bõa de
gnẽ ſi ſit alicui occa
ſio ruine: dʒ eã relin⸗
Ire ⁊ a ſe reſcindere:
VUerbi gfa ſi aliqs va
Dit ad aliqð collegiũ
mulieꝝ cã pᷣdicatioi)
vel cõſilij dãdi:hoc ẽ
bonũ de genẽ: tamen
ſi ex hoc ꝑcipiat occa
ſionẽ ruie ſibi imin?⸗
tis: p oꝛtũ alicui familiaritatj male: vl tẽtatiois picloſe:d
illud op bonũ de genẽ dimittẽ: rõ autẽ ſubdit: ð ¶ Expe
Dit. n. tibi vt vnũ mebꝛoʒ tuoꝝ pereat.pᷣdicto mõ.ſ.actuʒ
illicitũ quis delectabilẽ lediB tarikaps bono ð ge
nere: meli ẽ illud dimittẽ. e ¶ Quã totũ coꝛp ·i. q; tota

eruè eũ ⁊ piſce abs te. Ex-
pẽedit.n. tibi vt pereat vnuʒ⸗
mẽbꝛoꝝ tuoꝝ q; totũ coꝛ
pytuũ mittat ĩ gehẽnã ignil
Et ſi dextera man tua ſcan

ce alł te.Expedit.n.tibi vt
pereat vnũ mẽbꝛoꝝ tuoꝝ:
qᷓ; totũ coꝛpus tuũ eat ĩ ge
hbẽnã. Diciůz ẽ ãt: qcunqʒ
dimilſerit oꝛẽ ſuaʒ: det ei
co vob: qꝛ oĩs ꝗ dimilerit

vroẽ ſua: ercepia ſoꝛnica⸗
tiõis cã:facit eã mechari:⁊

ticularis boni. f¶Et ſi dextera man tua ⁊c. ſicut dictũ ẽ
de oculo: ſic de manu duplicit põt ſtelligi:vno moõ ſic qꝛ ſi ẽ
occaſio ruine:p tactũ ipudicũ abſ. cidẽda ẽ: phibẽdo talem
tactũ ꝑ volũtatis ĩperiũ: alio mõ ſic ꝙ ꝑ manuʒ itelligatur
bonũ op de gnẽ:qð ẽ relinquẽdũ ſi ſit occaſio ruine: ſic ſi

aliq alicui mlieri det elemoſynã Aex hoc ↄhat cũ ea fami⸗
liaritatẽ periculoſã: dʒ pᷣmũ dimittẽ quis ſit bonũ de genẽ?
ictũ ẽ aũt ⁊c ̊ dat in

ne pdat mar bonũ ↄtinẽtie. g ctũ ẽ aũt?
tellectũ cuiuſdam ꝑmiſſi in lege.ſ. de libelli repudij datiõe:

de quo ſcribit᷑ deu.xxiiij. Si acceperit hõ vxoꝛẽ ⁊ nõ iuene

„ 13217 17

5— „ —⏑ „

ãt aũt iudei bocret ſimplicit licitũ:ſʒ hoc ẽ falſũ:qꝛ cu,ʒ
idiuiſibilitas ſit de rõe ↄiũctiõis mrfimonial:

ßm totã vitã u s ſit de roe oinctio
vt dicet. j. xix.iõ hoc pꝑmittebat᷑ nõ qꝛ licitũ ſʒ ad euitãdum

ma malũ.ſ.vxoꝛicidiũ:minm.n. malũ erat ꝙ vxoꝛes dimit ſem
ceſſitate: vt dictũ eſt. ſi autẽ iuret ĩ neceſſitate reqſit tũc
ſempẽ ibi malũ pene a pꝑte reqrẽtis:qꝛ ex ifirmitate hu
mana qᷓ eſt qdã pena generi humano inflicta: ꝓcedit ꝙ;
hoies nõ credũt ſibi mutuo ſimplici vbo abſq; iuramẽæę

terẽt: qᷓ ꝙ eas iĩterficerẽt: ⁊ iõ nõ erat licitũ vxoꝛẽ dimittere:

niſi pp ſoꝛnicationẽ: tũc. n. licitũ ẽ eã dimittẽ qtuʒ ad coba
bitationẽ: ⁊ debiti redditionẽ manet tñ vinculũ p totã vitã

Et iõ dicit ꝙ ſi dimiſſa nubat alteri ↄmittit adulteriũ: ⁊ ſi
milit q eã duxerit. h ¶ Iten audiſtis?
cuiuſdã pcepti p tabule q̊ ꝓhidet ꝑiuriũ. Circa hãt erra-

baãt iudei credẽtes ꝙ ſolũ iuramẽtu mẽdax eẽt ꝓhibituʒ:
wꝙiuramẽtũ illicitu eẽt fuãdũ ſiẽ actu.xxiij.d? ꝙ qdã iuði

iurauerũt iter ſe ĩterficẽ paulũ anq; comederẽt vl biberent:

credebãt ſe teneri ad ipletionẽ iuramẽti: vñ iudi.ix. Jepte

ex ꝓmiſſiõe dño facta imolauit filiã ſi uam. vbi dicũt cõiter
Doctoꝛes ꝙ nõ placuit deo:ex qͥ pʒ ꝙ iuramẽtũ vł votum

„ %W% 7 — „

5 fit ſine neceſſitate credebat eẽ licitũ:imo ẽt ꝑ ſe bonũ:pp
hoc qðò ſcribit᷑ deu. vj. Dñm deũ tuũ timebis ſeqt: Et ꝑp no
mẽilli iurabis. Sʒ hoc pʒ eẽ falſum qꝛ nomẽ tate ſanctira
tij accipere ſine cauſa impoꝛtat irreuerẽtiã diuini nominij.

daligat te: abſcide eã ⁊ ꝓij/

libellũ repudij. Ego ãt di

loẽ. Andiſti qꝛ dẽʒ ẽ ocluʒ

diſtis c] hic dat itellectũ

Suangelium

Oð ãt dr deu. vj. Der nomẽ illy iurabis nõ ẽ dictum

pp hoc ꝙ ↄſuetudo iurãdi ſit licita ſine neceſſitate: vt
ipſi dicebat:ſʒ ad excludẽdã iurationẽ ꝑ idola vt ibidẽ
dodẽ q̃ ĩ nullo caſu ẽ licita.q.d.ſi occurrat neceſſitas inrã
di:tuũc iurabis ꝑ nomẽ dei ⁊ nõ ꝑ nomẽ idoli:ꝑp qo di

cit ſaluatoꝛ:
S (Ego ãt dico
q dimiſſã duxerit: adultat. vobis non iurare
Iteꝝ audiſtiſ qꝛ dictũ ẽ an ee Eedacals
tigs: ñ piurab:reddes aut ta iratio: p hoc
dñſio iuramẽta tua. Ego dt tñ nõ excludit iu-
dico vob:ñ iurare oĩno:nẽ ratio in neceſſita.
qʒ p celũ:qꝛ thꝛon dei eſt.! tes gs earl⸗ ip⸗
nẽq; p trã: qꝛ ſcabellũ ẽ pe herfali nnatl
. dũ eb. Meq; hieroꝛoly/ uo qð equipollet
mã:qꝛ ciuitas ẽ magni re ſuo pdictoꝛio:pꝰ·
glIl. Neq; ꝑ caput tuũ iura e ſua ean e
neris: qꝛ nõ potes vnũ ca no ols valet qul⸗
pillũ albũ facẽ aut nigrü.] oã nõ: ois nõ va-
Bit aut ſᷣmo vꝛ: ẽ ẽnõ nõ: let null. Hic at ñ
gqðõ aut hiſ abũdãti'ẽ:a ma dĩ oino iurare:

qꝛ eẽt ſenſus ꝙ in
nullo caſu eẽt iu⸗
. riãdũ:qð eſt flin:
qlibet tenet᷑ ſupioꝛi reqᷣrẽti . iuramẽtũ dicẽ veritatẽ
lit periret veritas iuſticie ĩ mltis:ſʒ dẽ hic: Nõ iurare
oino.⁊ iõ nõ ẽ ſenſus ꝙ i nullo caſu eẽt iurãdũ:ſʒ qñcũ-

deeſt neceſſt itas: nõ tñ excludit᷑ oẽ iuramẽtũ vt viſũ
e: ſʒ excludit iuramẽtũ icautũ:⁊ qꝛ nõ ſolũ iĩcaute iuraꝰ

ogeries bonoxꝝ ober paraue lapſũ pereat: occaſiõe illꝰ ꝑ re nomẽ dñni eſt illicitũ:ſʒ ẽt iurare ꝑ creaturas eodeʒ

icitũ: inqytuũ i eis relucet virt diuia: ideo ſbᷣdit:

mnmo

. P ed p celũ ⁊c .i.pꝛincipalit ibi relucet glia dei.
rioꝛ ps edis. m
dqsẽ rex regũ: ad cu

iſima creatura:ſicut ſcabellũ ẽ ife
¶ Meq; p hieroſolymã ⁊ci. ipſi dei
pcultũ erat deputata ciuitas hieroſo
lyma. n ¶ Neqs pꝑ caput tuũ.qꝛ.ſ.ẽ op diuinũ nõ tu⸗
uʒ qð ꝓbat dicẽs. o ¶ Oz no potes facẽ ⁊c]. ult di
cere ĩ oib iſtis ꝙ ſicut ꝑ deũ ñẽ iurãdũ icaute ⁊ ſine ne-

. 5

ceſſitate: ita nec ꝑ creaturas: qꝛ cũ q̃libet creatura ſit o⸗
de Aado ie w Riacceperit he 7né pus diuinũ:
rit gram añ oculos ei ꝑp aliqua feditatẽ:ſcribat libellũ re p
Paas quẽ dabit i manu ill ⁊ dimittet de domo ſua: crede

q iurat p creaturã iurat ꝑ deũ. Sequitur:

ermo veſter eſt eſt: nõ nõ. Simplr affirma

Sit à
do veritatẽ negãdo falſitatẽ: ⁊ pʒ ꝙ lodqᷣt᷑ in cõi mõ lo
quẽdi iter hoiesp hoc qð dicit: Sermo vẽ ⁊c. Sec aũt
e in caſu vbi itverltas a ſuperioꝛi . iuramẽtuʒ:qd

aut ſubdit᷑: q ¶ Qd aut his abũdãati ẽa malo eſt. qꝛ
ſempꝑ ẽ ibi malũ culpe ex parte iurãtis qũ iurat ſine ne⸗

to. Similitenex pꝑte redrẽtis aliqñ eſt ibi malũ cłpe:qñ

I. reqrit iuramentũ ſine neceſſitate. r ¶ Audiſtis. hic
ↄñi ponit intellectũ cuiuſdã pᷣcepti iudicialis. Errabãt

n. ibidẽ iudei credẽtes ꝙ vindicta eẽt ꝑpꝑ ſe appetenda

hoc eſt falſuʒ: qꝛ velle penã alicup abſolute:nõ põt hꝛẽe

rõem boni:ſʒ ſolũ inqtũ appetit᷑ ꝑꝑ aliud.ſ.pꝑ oꝛdinẽ
iuſticie ſeruãdũ:vel ꝑꝑ illcoꝛꝛeptionẽ qui Ab ait:ve

d20 placuit deo:ex qͥ pʒ ꝙ iur⸗ vl pp troꝛẽ alioꝝ vt vidẽtes talẽ puniri a malis coerceãt:
de illicito factũ nõ ẽ obligatoꝛiũ. Siliter iuramẽtũ icautuzʒ

velpp aliqð hmõi. Ubi nullũ bonũ tale ex pena ali
cup eſtimat᷑ euenire:ſʒ mag timet᷑ de ſcãdalo vel de ma

ioꝛi malo ſuſcitãdo:tũc tenet᷑ hõ deſiſtere a vindicta q
. renda: 7 b' neceſſitatis. ſi ãt citra talẽ caſũ ðſiſtat a vi⸗
icta q̃rẽda:ẽ ſuperogatioij: et quãtũ ad vtrũq; dicit.

Matthei v.
tn — „ „ „aW , L 2 2 „; 1 5 e ee S „ „
in 38 ¶Ego at dico vobis nõ reſiſtere malo. Iſtõ nõ reſi nos exẽplo dei. O ¶ Qui ſolẽ ſuũ oꝛiri facit ⁊? Bũicia
i; ſtere i aliq caſu e pᷣceptũ:⁊ ĩaliq cõſiliũ:vt viſũ ẽ: ⁊ ali . n. cõia ñ ſubtrahit mal hoib:q tñ ei inqtũ ĩ eisẽ iimicãt.
* qñ nõ reſiſtẽ: eẽt malũ qñ.ſ.p hoc darel audacia malis Arguit ãt h exeplo gẽtiliũ iſideliũ:q ſuos amicos diligũt
M Penmplepenil põt eoꝝ malicie ſine prieu ¶⁊ eis bñfaciũt:ſi g ſupꝛa ſſe⸗ mercedẽ btitudinis volumuj
lo occurri. t ¶ Sʒ ſiqs dᷣ te ꝑcuſſerit ⁊c. Lodqt ĩ illo ca hꝛe:debemplus ꝑꝑ deũ facẽ dilectionẽ ẽt ad inimicos extẽ
0 * ſu idᷣ ex reſittiiai dbDDeoeco moô pdicto: 2
M lũ tũc dz hꝛe ant ꝓ oculo:dẽtẽ ꝓ dẽte. Egõ ſacite bis q oderũt vos: t e ¶¶ Eſtote hfecti. le
m vernuaa at bico vob no reſiſtẽ ma- oꝛate p. pſequẽtib æcalu⸗ Neoa ina i vr
ſt maluͤ ſibi lllatuz: lo:ſed ſigꝗs te pcuſſerit ĩ x niantib voſ:vt ſitis filij pa ſino pkecti. f¶ Siẽ
e gegrel hentis terã maxillã tuaʒ: pᷣbe illi ? tris vii ꝗ in celis eſt:qui ſo/ pꝛ vꝛ celeſt ⁊c· ꝗ bñfi
. ſua ſuſcitaret ma alterã:⁊ ei q vult tecũ in iu lẽ ſuũ oꝛiri facit ſu bonoſ cia largit ẽt malij hoi
4 ius eandhalum dicio otedeẽ v tunica tuam ⁊ malos: ⁊ pluitſup iuſſos beaile h ce mali
è„ emplũ habemus tollere:dimitte ei 7 5 alliũ: ? iuſtos. S i.n. 8 iligil eos rcatpona nae no
k Thoc ꝙ eccleſia ñ Et quicũq; te angariauerit qui vos diligunt: ouã mer circa ümicoj mõ tñ pᷣ
R repetit decimasi mille paſſus:vade cuʒ illo cedem hẽbitis: Nonne æ oeo itelligedo: qꝛ all ⸗
H as iqb ces⸗ 7 alia duo. Qui aut petit a publicani hoc faciunt:· E ans neceſſitatis:⁊ ali
rer angalſt chi te:da ei:ct volenti mutuare ſi ſalutaueris fratres ve n pererogationi,.
2 tandũ: vñ pelegit a te:ne auertaris. Audiſt ſtros tantum: quid ampli poſtilla: Pꝛima bti
leſionẽ talij oãni: qꝛ dictũ ẽ: diliges ꝓximuʒ us facitis: Nonne ⁊ ethni tudo dictaneras
ad eutandu peri tuũ:x odio habebis inimi ci hoc faciũt: Eſtote ergo ſpiritus e ecalels
lulu maioꝛie na cũ tuũ. Ego aut dico vob: vos plſecti:ſicut a pater ve Ricnetan⸗
. Aelſia: multo ſo; diligitè inimicos vꝛos: bñ ſter celeſtis perfectus eſt. eclaratoeʒ
uzdi borlatere 333gocs ſanctis doctozi
vna ſingularisb ù.ẽẽfe bpb' tradũt ẽt ad ſenſũ
1 ſona. Et eodẽ mõ ſtelligẽdũ ẽ qð ſedt: Et ei qui vult te litteralẽ ꝑtinẽtia qᷓ vident᷑ ab inuicẽ diſcoꝛdare.Ns aug.in
i cũ i iudicio ↄtẽdere.Similit aliõ vbũ qð ſeqt: v ¶ Et libꝛo de ſermõe dni ĩ mõte attribuit btitudines hic enume/
Acũq; te angariauerit ⁊c. In caſu aũt vbi ñ occurrit ta ratas donis ſi pũſſacti. Ambꝛoſi aũt ſuꝑ lucã attribuit bti
3 le malũ:ſic ſuſtinẽ nõ ẽ neceſſitatis:ſʒ aliqñ ẽ ſuperoga tudines ibi enumeratas q̃ttuoꝛ vtutibcardinalib:a ſic bti
. tiois ĩ aliqͥ caſu eſſet malũ: vt i pᷣdictijẽ determinatũ. tudies h'mõi nõ diſtinguerẽt a virtutib ſeu a donis qð vi
xXx ui aunt petit a te da illi. Semp.n. petẽti dãdũ ẽ: det icõueniẽs:cũ q̃dã enumerant int btitudies q̃ nec ſũt vir
ê” qꝛ dari dʒ res vel vbũ ſm ꝙ dicit aug:qꝛ ſi iuſte petit ñ tutes nec dona ſicut pauptas ⁊? luctus. Sctũs Lhomas vo
dz ſibi denegari qo peiir Si auũt irronabiliter petit da⸗ ibe üde aiclo h ĩcoꝛ.q.ſctõꝝ ſũias ↄcoꝛdans ocludit
dũ ẽ vbũ:docẽdo eũ de irrõnabilitate ſue petitiõis. Do btitudies diſtingui a donis ⁊ vtutibꝰ no ſicut alij habit di⸗
“” ctrina.n.ẽ quoddã donũ bonũ.vñ aug. exponẽs h ver ſticti ab eis: ſʒ ſicut act diſtinguũt ab habitib. Et qꝛ dona
4 bu dicit:tũc.n. melialiqd dabis:cũ iiuſte petetẽ coꝛexe ſpũſſãcti eminẽtioꝛa ſũt vtutib cardinalibꝰ: iccirco Am/
ris:⁊ eodẽ mõ exponit᷑ qð ſubdit᷑: y ¶ Et volenti a te bꝛoſp exponẽs btitudies turbis ꝓpoſitas attribuit eas vir-
mutuari ⁊c mutuãdo ſi ronabilit petit:vel rõnẽ reddẽ tutibcardinalibꝰ. Aug.autẽ exponẽs btitudines diſcipulij
do ſi irroõabilit petit · 3 ¶Audiſtis. Hic dat itellectũ pᷣ poſitas ĩ mõte tanq;; ꝑfectioꝛib attribuit eas donis ſpũſ/
cepti de dilectiõe ꝓximi ſuꝑ qð fundat᷑ lex inqtũ oꝛdi/ ſaheri. Sotecnt circa pᷣmia q̃ attribuũt hmõi btitudinibꝰ
nat ad pximũ qꝛ iĩ pcepto charitatᷣ tota lex pẽcdet ?⁊ ꝓ vigdet inter ſanctos aliq differẽtia. Am bꝛoſi.n.ſup Lucam
. phete. In hoc ant pcepto iudei errabãt:ex hoc.n.qð pᷣ tenet h mõi pᷣmia ad futurã btitudinẽ ꝑtinẽ. Aug'. vo ſer
ceptũ ẽ: leui.xix. Diliges amicũ tuũ ſiẽ teiᷣm:arguebat mone domini aſſerit ea ad pꝛeſentẽ pertinere vita. Cheyſo.
. a3 rio ſenſu:ꝙ debebãt odire inimicũ:ſʒ hoc ẽ falſũ:.q.: vo i ſuis homelis quedã dicit ad futuraʒ pertinere vitam:
ois hõ ex charitate diligẽdus ẽ inqtũ ad imagineʒ dei queda vo ad pꝛeſentẽ. Sanct Thomas vo. q.eaõ.arti:
. cxreat᷑ ẽ: capax ipſp cognitionẽ ⁊ amoꝛeʒ. Amicitia ĩ coꝛ.q:2ↄcoꝛdãs ſanctoꝝ ſentetias:dicit ꝙ ſpes future btitu
.n. charitatis fundat ſuꝑ cõicationẽ ſupꝑne btitudinis: dinis pot eẽ ĩ nobis ꝑp duo: pꝛio pꝑꝑ aliquã pꝛeparationẽ
1 iõ oĩs creatura itellectualis qᷓ ĩ actu vel potẽtia bea ad futurã beatitudinẽ per modũ meriti:ſecũdo pꝑ quandaʒ
. ta:eſt ex charitate diligẽda. Mali aũt hoies ꝙdiu ſũt i inchoationẽ future btitudinis ĩperfectã vt ĩ viris ſanctis ẽt
. viea: ſut ĩ potẽtia veniẽdi ad beatitudineʒ:et iõ licet eoz i hac vita. Exẽplificãdo dicit ꝙ alit habet ſpej fructificatio
malicia ſit odiẽda:ipſa tñ natura poſſibilis beatificari nis arboꝛis: cũ vireſcit frondib:⁊ aliter cũ ia pᷣmoꝛdia fru
?diligeda: ⁊ hoc ẽ q dicit ſaluatoꝛ. a ¶ Diligite ini · cruu incipiunt apparere. Inde in hꝛopoſito es aue vonun
micos vfos. bona.i..gre ⁊ glie ee'optãdo:alia vo nõ ſũt tur tanqᷓ pᷣmia poſſut itelligi vel ipᷣa btĩtudo pꝑfecta:⁊ ſic ꝑ
eis optãda niſi ĩ qdã gnãlitate:inqtuʒ valent ad eoꝝ ſa tinet ad vitam futuram:vel aliqua inchoatio btitudinis ſi
lutẽ qð ſoli deo ẽ notũ:qꝛ oibꝰ alijs pot hõ bñ vel male tcut eſt iĩ viris ſanctis ẽt in hac vita:a ſic pertinet ad pᷣſenteʒ
4 vti: io circa hoc nõ ẽ determiate aliqd petẽdũ. Sedt: vitã. Nam regnuʒ celoꝝ vt dicit Aug. poteſt itelligi perfe
b ?* nfacite.bñfacẽ ẽ effecx dilectiõis: ⁊ iõ ſicut tene- cte ſapientie initium ſᷣm ꝙ incipit in viris ſanctis ſpũs re-
mur diligẽ iimicos qtũ ad bõa gre ⁊ glie: ita tenemur gnare. Poſſeſſt io ẽt terre ignificat affectũ bonũ aie requie
1i ſalutẽ eoꝝ mõ debito ⁊ poſſibili pꝛocurare. ſceætis ꝑ ſpem ĩ ſtabilitate hereditatis eterne per terrã ſigni/
5 L (Et oꝛate ꝓ pie⸗ neribe optado eis. l. boa gre ⁊ glie: ficate. Conſolant ẽt i hac vita ſancti:ſanctũſpirituʒ qui pa-
