i.in pnti tpe. h¶ Ipe ⁊ in ſecla.i:ĩ futo:et nõ ſolũ hoc vl
timũ veꝝ ẽ rõne diuitatis: ſʒ ẽt alio mõ rõne hũanitatis:q̃
lʒ ſit in celo tñ eſt nobiſcũ pñtialr in altaris ſacro:ppꝑ qð dẽ
Math. vl. Ecce ego vobiſcũ ſum oibus diebus vſq; ad ↄſũ
matoez ſechi. i ( Doari varijſ. Hic ↄñter oñdit qlit ſe de
bẽt hr̃e ad pᷣlatos malos.ſ.fugiẽdo eoꝝ malã doctrinã. Et

diuidit᷑ in duas ꝑtes:qꝛ p ponit ſuã monitõeʒ.ꝝ monitiois

rõeʒ: ibi hẽm altare.in pma & parte. d.ſic: ĩ ¶ Doctrinis
varijſ ⁊ pegris nolite abduci.i.extra vitatẽ duci.Docrie va
rie dicũt᷑ erroꝛes⁊ hẽles:qꝛ ſiẽ a pũcto ad pũctũ nõ eſt niſi
vna recta linea:mlte aũt toꝛtuoſe:ſic vitas fidei ẽ vna:ſʒ hẽ-
ſes ab ea deuiãtes ſi mlłte.Dicũt᷑ aũt tles doctrine pegrie:qꝛ
faciũt hoiĩeʒ a ſua pꝛia.ſ.celeſti glia elõgare.Cõtra aũt iſtos
erroꝛeſ dat remediũ.d. k ¶ Optimũ ẽ gr̃a ſtabilire coꝛ.qꝛ
ẽ ſiẽ ãchoꝛa firma tenẽs aiaʒ imobilẽ ⁊ ĩ vitate ſtabilẽ. Poc
ãt nõ facicbat obſᷣuatio legaliũ:q̃ gr̃am ñ ↄferebat:pꝑ hoc
dẽ: I ¶ Mõ eſcis q̃ nõ ꝓfuerũt abulantib in eis.eſcas h̊ vo
cat obfuãtias legaliũ:qꝛ ibi phibebat᷑ vſus aliqͥ ciboꝛ:ta
lis t obſuatio legaliũ fuit moꝛtua a tꝑe paſſionis xpᷣi:ſed
moꝛtifera pꝰ pᷣdicatõeʒ euãgelij:⁊ iõ bñ dic aplłs ꝙ nõ ꝓſuit
ãbulãtib' ĩ eiſ. Et hoc diẽ apls ↄ illos qͥ cũ euãgelio volebãt
obßuare legalia. m ¶ PBem altare.h̊ reddit ſue mõitiõis
rõeʒ.Et didit᷑ i.d.qꝛ pꝰ fac qð dem ẽ:ꝛꝰ ↄcludit qſdã ↄclones
ex ociſ:ibi Exeam igf. Circa pm oſiderãdũ:q rõ apli ſptilr
ſũit ex ve.te. Ad itellectũ ſciẽduũ:ꝙ iſeſto expiatois offere
bat ſolene ſacrificiũ qdð fuit figura imolatõis xpᷣi:vt.S.dẽʒ ẽ
Offerebat aãt vituł ⁊ hirc qͥꝝ ſanguis a ſũmo ſacerdote in
ferebat᷑ itra ſcmſcõꝛũ:vt..dcm̃ ẽ.ix.c.Carnes ãt nõ ↄmede
bãt ab offerẽtib qꝛ erat hoſtia p pctõ ſacerdotũ:pp qð car
nes extra caſtra ↄburebat᷑:hirc' aũt ⁊ vitul figurabat xpᷣʒ
ꝑꝑ ſilitudieʒ carnis pcti:ſãguis eoꝝ illat itra ſcmſcõꝝ ſigni

—.

ficabat ꝙ p ſãguinẽ xpᷣi patẽt nobis ĩgreſſus ad celum.
Cõbuſtio hoſtie cxtra caſtra ſignificabat paſſiõʒ xpᷣi fu
turã extra poꝛtã hierlʒ. Q ãt ſacerdotes legales nõ cõe
debãt hoſtiã illã: ſignificabat ꝙ obſᷣuãtes legalia cum
euãgelio ñ hñt ĩ effcũ paſſioiſ xpi ꝑtẽ:ſʒ ꝙ dẽ ad Gal.v

Si circuncidami
xpᷣs vobil nihil p
ptãtẽ: tabernaclo deſerui gerit. ⁊ hẽ qo di.
unt. Quo. n. aialiu ifert ſã aple. machem
guiſ ꝓ pctõ ĩ ſcã p põtifice! oblape. nd. D
hoꝝ coꝛpa cremꝗt extra ca òqᷣede.nõ ha. po.
ſtra. Nꝛopt᷑ qð ct ieſus yt q̃ taber. deß. qꝛ il
ſcificaret p ſuũ ſanguinẽ po liq legalia cuſto-
pulũ: exrra poꝛtã paſſus ẽ. diũt as welignar
Eram iqik ad eii extr in ſeruitute taber
xcam igit ad eu exia ca nacli nõ hit ꝑtẽi
ſtra:ipꝛòperiũ epᷣ poꝛtãtes. efficacia paſſiois
MHõn.n. habem hic manẽ xbpi: ⁊ ſubdit ſigu
tẽ ciuitatẽ: ſʒ futuͦrã ingrim o. baedſnate⸗
Per ipʒ ergo offeram ho etz aialiu ffert ac
ſtiã laudis ſp deo:ideſt fru ·i.vituli ⁊ hirciqͥ
ctũ labioꝝ cõſitentiũ nomi imolabãt ĩdie ex

piatõiſ. p ¶ Po

E ä7„ 2. X..
ni ẽᷣ. Bẽneſicictie ãt ⁊ cõlo rũ coꝛpa cremãt

nis nolite obliuiſci Lalib' c lqꝛ offerebã p
.n. hoſtijs ꝓmeretur deus. pctis ſacerdotũ ⁊
“= ppli. q Pꝛop
ter qd. i. vt figu⸗

ratũ rñderet figure. r ¶ Et ieſus vt ſci. x ſuũ ſan. po.
extra poꝛ.paſ.c.qꝛ loc caluarie vbi crucifix ſuit: erat te
extra ciuitatẽ hjerłin: vt habet᷑ Jo.xix. Si Exeamus
Hic ↄñter ↄcludit ex pꝛedcis duas coõcluſt iões: 2* ponit:
ibi Per ip̃. qꝛ ergo iĩ pcedẽti dictũ eſt ꝙ legalia nõ pꝛo
fuerunt obſeruantib ea in cup figura chꝛiſt paſſus eſt
exrra poꝛtã:iõ concludit. d. ¶ Exeam igit exrra caſtra
ad eum.i.extra obſeruationes legis. t

mpꝛopiũ e
poꝛtãtes.impꝛoperatũ.n. fuit chꝛiſto a iudeis ꝙ nõ cu-
ſtodiebat legẽ:ſʒ ꝙ dicit Jo.ix. Non ẽ hic homo a deo
qui ſabbatum nõ cuſtodit.⁊ ſilr fuit ipꝛoperatum pau-
lo ⁊ ep ſequacibus in pꝛimitina eccleſia:vt habet 2ct.

xxj. Audierunt de te qꝛ diſceſſiõeʒ doceas a moyſe Tc.
¶Unõ

Et ſᷣdit cãm quare ſit a legalibuſ exeũdũ.d. v¶
eni habe. hic manen. ciuita.i.ſtabilem manſionem in le
gis obſeruationibus:qꝛ fuerunt ipoſite ſolum ad tem-
pus: vt dictum ẽ. s.c.ix. x¶ Sed futuram inquirim
.i. gliam celeſtem ad quã introduẽ lex no.vt patet per
ſupꝛadicta. y erim b ponit ſcõam cocluſionẽ
dictũ eſt. n. ꝙ lacrificia ve.le.non erant deo accepta:qꝛ
erant carnalia:iõ cõcludit ꝙ deo eſt offerenduʒ ſpũale
ſacrificiũ p ieſ⸗ chꝛiſtuʒ qui ẽ ſacerdos noſter:⁊ hoc eſt

qð dicit: er ip̃m ergo ⁊c᷑. nõ quia ſit ↄtinue oꝛõ
dũ:ſʒ qꝛ ad ſacrificia ve.le. nõ eſt recurrenduʒ: oſtendit
etiam vlterius ꝙ ſacrificium aliud eſt deo offerenduʒ
ſ. elemoſyna in ſuſtẽtatõne indigentium. d. 3 ¶ Bñfi⸗
ciẽtie aũt cõmunionis ⁊c et accipitur hic cõmunioꝓ
cõmunicatione bonoꝛum in neceſſitate.et ſuhdit cauſa
quare tales hoſtie ſint deo offerende.d. 26 Talibüs

enim hoſtis ges meretur deus. non autem ſacrificijs le

galib'. a (¶ Obedite. hic conſequẽter oſtendit qua-
liter ſe debent habere ad pꝛelatos viuentes. Et diuidi-
tur in duas: quia pᷣmo oſtendit qualiter ſe debent hfe
ad alios pᷣlatos:x qualiter ad ipᷣm Paulũ ſcribentẽ:ibi
Oꝛate pꝛo nobis. Circa pᷣmũ ſciendũ ꝙ coꝛpa iferioꝛa
ã̃ reguntur per ſuꝑioꝛa ſbiecta ſũt eis in duob.ſ.i ſuu

iipit er
Giofficun
nifrin b̃⸗
bediüt: offeing P
ſoroſs delbi
iſpbonbun⸗? 5
ſle inſnor.
ünalobe’ ſe
utatmrii A⸗ ſr
Arthoceſtgd
ſerrasg⸗
Sohoefacanr
nenes.
4 oen depe

1locopcingqurch

ſopti ſuu pyſ c

debithfeergönd⸗
pon petitabes tuliol
lrrcſoamolion /icle
Oatvpnohis li
noreon, nulo ſn
iiſſtnc· Groe
W)hrnregethin
Pilelriöbocrenor
iuöcidtiln.
nloſcatimdori⸗
Gieeütcidriaſec
Nvosdc .
Nar vobis.grudhier
thi Aeryl la
tier piſtur iige
nbtburhzaliſr yprd
tdenlimnl
luhtes geono po⸗
ndobiog
lionlſane
rulneghociz
itinirenii
ienomunßzti
iomani

= =
E

wisige
Ketht die
kobſtini du

N iuede 4

0 rlnan

i. türigt
umimr
mbii
nn i
Me etilckt

E 2

ienen

v do
Seift
1 lwinlierbirt
inluiir

muil C

am Gemil
offnbie⸗
sſtei!
W. d
n dinfg
Denſüpſuinn
netbiavcigſuben
–
icſtylegllaug
imrachif M
n gam
t Cinmnpi
lpz ideschſi⸗
Wi babonot
futipropetaung
ordeiat hhrt⸗
drng eNn
l ricid
thimnumi
ipkiiun
lamnun
mnut ni

Ad hebꝛeos Xijj.

⁊ motu:qꝛ elementa reuoluunk motu oꝛbis iỹtũ ad ill̃
ptẽ q exeedit altitudinẽ montiũ:vt hẽ.j.metheo.eodeʒ
mõ hoies ĩferioꝛes ſupioꝛibꝰ debẽt obiaʒ vt ad eoꝝ: ipi

uʒ moueant ⁊ reuerentiã eis adhibeàt:⁊ hoc eſt qð dr:

(Obe ſiten poſitis vr̃is ⁊ ſubiacete eis.⁊ ſbdit ad
ot du

hot duplicẽ cãm
Pꝛima accipitur
ex nobilitate ofi Obẽgdite pꝛepoſitis vr̃is:⁊
palib'pferũt yto Uigilãt qi rõem p aiab vfis
aia meliõ ẽ cope fddituri:vt cũ gaudio hoc
boc ẽ qð dicit: faciãt:⁊ non gemẽteſ. Hoc
Iſin. puigilant.ᷣn. nõ expedit vobil. Oꝛate
ored luuri 2. p nobis. Confidimulſ. n. qꝛ

bonã ↄſciam habem:in oĩ

rõ accipit᷑ ex mõ bona ↄlcian
buůs bñ volẽteſ conuerſari.

exercẽdi officium

Nai ebu Amplius autẽ depcoꝛ vos
platõis delectae hoc facẽ quo cèleri reſtitu

ar vobis.Dẽus auteʒ pad

le ẽ ſupioꝛibus:⁊ . 3 Pac
qui eduxit de moꝛtuis pa/

vtile inferioꝛibꝰ.

Siaut male obe, ſioꝛe magnü ouiuʒ ilaͤngui
cidit: 1 hoc eſt g ne tẽſti etemi dñʒ nim ieſũ
dicit: Ut cuʒ gau· xpʒ:aptet vos ĩ oĩ bono vt
dio hoc faciant ⁊
nõ gementes.

b( Hoc.n.nõ expedit vobis.hoc pʒ p exemplũ choꝛe

2⁊ ſocioꝝ eius qui rebellantes moyſi a terra fuerũt ab/
ſoꝛpti Nu. xvj. c

ꝛate p nobis. hic oñdit qualr ſe
debẽt hre erga ipᷣm paulũ.nõ.n.erat pᷣlat᷑ iudeoꝝ::⁊ iõ

non petit ab eis talẽ obiam:ſʒ petit ab eis illud qð tenẽ

tur reſpectu oĩum fidelium.ſ.oꝛonis ſuffragium dicẽs:
c ¶ Oꝛate ꝓ nobis.⁊ ſi hoc petebat pauł qui de gratia
dei erat cert᷑:multo foꝛti dʒ hoc petẽ quicũq; al quã-
tũcũq; ſit ſanct. Sʒ qꝛ poſſet dicẽ illi qbꝰ ſcribebat:nõ
debem ꝓ te oꝛare:qꝛ tibi non valẽt cũ doceas diſceſſio
nẽ a legalibꝰ:iõ hoc remouet di. d Kon im.n. qꝛ
bo.ↄſci.ha.pᷣdcã docẽdo. e ¶ In oib bñ volẽtes ↄuer
ſari.i. deſiderãtes bonã ↄuerſatõem oĩuʒ. Subdit aliã
cãm q̃re petit oꝛonis ſuffragiũ.d. f plp aũt dep̃

coꝛ vos hoc facẽ.i.ꝓ me oꝛare. g ¶ Quo celeri reſti

tuar vobis.qꝛ ab hierlm fuerat adducr romã vinctus
vt hẽ Act. vl. Uel alr ꝙ ſi liberar eſſet a carcere intẽde-
bat iteꝝ viſitare iudeos ꝗ erãt in hiſpãia qb hãc eplaʒ

ſcribebat ſʒ aliqs: vt dem̃ ẽ in pn hopis. h ¶ De aüt

pac. hic vlti. apls ↄfert ipᷣis ſue oꝛonis bñficiũ:⁊ oidit᷑
ĩ duas ꝑtes.qꝛ pᷣmo ponit ſuã oꝛĩoneʒ:⁊ 2 foꝛmat ſuam
petitõeʒ:ibi Rogo aũt vos.In pᷣma ꝑte optat eis btitu
dinẽ que nõ dat᷑ niſi a deo ⁊ mediate gra q hoieʒ aptat
ad btitudinẽ:⁊ hoc ẽ qð dicit᷑: h aut pad.qꝛ ꝓ/-

pꝛiũ dei ẽ vnire coꝛda cũ ſit vnitaſ pma. i ¶ Qui edu

xit de moꝛtuis dñʒ ieſũ xpᷣum.⁊ hoc i reſurrectõne.

k (Paſto. ma. ouiũ.·i.ſimpliciũ ⁊ inocẽtiũ qͥ ppꝛie ſüur E.
xxxii

de grege xpᷣi. l¶ In languie.i. ꝑ ſanguineʒ:qꝛ xpᷣs me
ruit ſuã reſurrectõem ⁊ exaltatõem ꝑ ſuã paſſionem.
m ¶ Teſt eterni.i. te. no. qo varzeſtſaguf xp̃ᷣi:
dẽ eternũ:qꝛ eina ꝓmittit. n ¶ Aptet vos ioĩ bo.⁊c
ſiẽ.n. aptitudo potẽtie ad bñ oꝑãdũ politice ẽ ꝑ habit
vᷣtutũ politicaꝝ:ſic aptitudo aĩe ad oꝑa meritoꝛia eſt 3
habitũ gre ? tutũ ifuſaꝝ quas de opat᷑ in nobis:iõ ſe
quitur: o ¶ Faciens in vobis qõ placeat coꝛã ſe ꝑ ieſũ
chꝛiſtum. quia ꝑ ipᷣm ratõne diuinitat ↄſequimur gra
tiaʒ:ſicut ꝑ cauſam pncipalr agenteʒ:rõne vo humani
tat:ſicut ꝑ cauſsm inſtrumentalem ↄiunctam.

p ¶ Rogo. hic ſoꝛma t ſuã petitõeʒ. Et diuidit᷑ in duas:qꝛ
pmo fac qð dem̃ ẽ:ꝛ ↄplet eplam:ibi Salutate oms. Circa
pmũu duo petit:vnũ ꝓ ſe d. Rogo aũt vos frẽs vt ſufferatis
1i.patiẽter poꝛtetl ſi aliq ſcripſi vobis ĩcrepãdo:qꝛ hoc fuit
ad coꝛꝛectõeʒ ⁊ bonũ:⁊ iõ mag dʒ eẽ ad ſolatiũ:pꝑ hoc ſbᷣ⸗
dit: q¶ Uerbũ ſola
tij. Excuſat ẽt ſe ð ſcri
pte bꝛeuitate: qꝛ bꝛe⸗
uis ẽ iſta epla reſpcũ
mãe cõtẽte cũ ibi oia

faciai eo volũtatẽ:faciẽns
in bis qð placeat coꝛã ſe
p ieſuʒ xpᷣm:cui ẽ glia in ſe miſterla ve le bꝛeuit
cula ſeculoꝝ amen. Roͤgo Nei G. cenit
auteʒ vos fres:vt ſufferatis ⁊ hocẽ qõ diciur:
dũᷣerbũ ſolatij. Eteniʒ ppau- T¶ Eteniʒ pp. ud.i.
cis ſcripſi vöbiſ. Coͤgnoſci ASerellobiiin
te frẽm vrʒ timotheũ dimiſ bebat. n. hoib ſcienti
ſum:cuʒ quo ſi celerꝰ vene b⸗legẽ:⁊ iõ ñ optebat
rit videbo vos. Salutate eis oia explicare. alio
oẽs ppoſitoſ vr̃os:t om‚ſee õ perit apls nun⸗

. „ E cio eple:d. t ¶ Cog⸗
ſcõs.Salutãt vos de italia lke umolbe age⸗

fratres. Gratia cuʒ omnib ſe⁊ amicabilr feipire
vobis: Amen. illü. 4 Seuni ũ. i.
¶ Expli⸗ — a me miſſũ ꝓ vtilitate
Explicit epiſtola Pauli vfa. x u q ſi cele
rõ ve.vi.vos. hoc.n.

ad hebꝛeos.
diſpõebat apls facere
„ „D ſuppoſita diuia pmiſ
ſiõe.Nondũ ꝙ timo.erat circunciſus ⁊ ex mr̃e iudea:vt pʒ
Act.xvj.iõ ꝑ ipᷣʒ miſit apls epłaʒ ipᷣiſ iudeiſ vt eẽt mag gro
ſa ipᷣis:⁊ pꝑ hoĩeʒ gẽtilẽ ⁊ icircũciſũ noluit eã mittẽ:ꝗꝛ iudei
ↄſoꝛtiũ gẽtiliũ abhoꝛꝛebãt:vt hẽ Act.x.⁊.xj. ꝓ¶ Saluta
te.hic apłs ↄplet ſuã epłazʒ q̃ dʒ imiari i ſalutatõe:iõ dic:
Salutate oẽs pᷣpo.ve.i.apłos:qͥ alidq ſupuiuebãt.vł dð ꝙ
p̃poſitos ̊ vocat ep̃os:q ſi ſucceſſoꝛeſ apłloꝝ i ecclia dei:vt
hĩ i gl. Luc.x.⁊ĩ decre.xxj.di.ca.ĩ no.te. ʒ ¶ Et oẽs ſcõſ.i.
alios ecc miſtros:iſtos ñ itẽdebat apls iſtruẽ:qꝛ ñ idigebãt
ſz ſalutat eos ꝑ illos ꝗᷣb ſcribebat ex pte ↄuerſoꝛ: ad fidẽ qᷓ
erãt i italia d. Salutat vos ð ita.fra. Et i fine qᷓi ꝓ ſigillo co
firmatõis one ⁊ ¶ Gfa ði cũ oib vobis amẽ.i.ↄfirmet᷑ ᷣ
pñti ⁊ ĩ futo: pᷣſtãte dno nf̃o ieſu xpᷣo:cui ẽ honoꝛ ⁊ gla in ſe
cula ſecloꝝ. Amẽ. ¶ In ca. xin. vbi dẽ i poſtilla:Doctri
nis varijs ⁊ pegrinis nolite abduci. dditio.
Er hoc qð dicit aplłs:Doctrinis varijs ⁊ pegrinis
nolite abduci. ppꝛie põt intelligi doctrina phari/
ſaica que ĩ talmudicis codicibus diffuſe habet ⁊
dioſe:in quibꝰ multe falſitates ⁊ enoꝛmitates ↄtinẽt᷑:
t fuit oſtenſum in additoib Eſa. xxxiiij.⁊ Zacha.v. Et
qꝛ ſm glo.nulla falſa doctrina ẽ que non aliqua vera iter⸗
miſceat: iõ pꝛedicte doctrine dicunt᷑ varie:ſic coꝛpus diuer
ſis coloꝛib coloꝛatũ variũ dẽ.ſimilr ⁊ dicunt᷑ pegrine:quia

ñna dðo actoꝛe:ſic figũt reuelata fuer̃t:ſʒ ab hoib diabolica
luent GS

6e iuẽta:⁊ de hviò i pᷣdcis additõibꝰ. ¶ Replica.
ca.xiij.vbi burgẽ.exponit qd intelligit᷑ px varias do
triaſ allegat ad h talmudicaſ traditioes qs põit Ela.
j. 7 Zach. v. 1 ĩ fiñ apoc.traditões ſaracenicas macho
meti:que qꝛ nõ ſunt ↄtra poſtilla.trãſeãt alioꝝ iudicio reli
cta.⁊ ſic ẽ finis.Et hec ſũt q repi in dcis burgẽ.õ poſtil.coꝛ
rectõe digna:pauca aũt qͥ ponit circa ac aploꝝ canonicas
eplas ⁊ apocalipſiʒ:qͥ ſũt modici põder traſeo: qꝛ ⁊ plimũ
alias.ð.tacta ſi inqtũ ſi poſtil.ↄꝛia.q̃ ſic ꝑ me ſcripta ⁊ alia
ſb debita pteſtatòe offero rcis amatoꝛib' magr̃i Nic.de li.
media charitate coꝛꝛigẽda.Satis.n.mihi ẽ ꝑ hunc laboꝛẽ
ociũ euitaſſe:⁊ maioꝛibuſ meis dediſſe occaſioeʒ vt cõtra

oſtil. coꝛruptoꝛẽ efficaci exurgãt. H
, Poñſulla fratris Nicolai.de lira ſuꝑ eplas Pauli finit.

6 nſcum/un

tipene

giceae.
Baigak
iuizſulun,

al

a 1
enhaln,

eui ,ngoi e

nalii

Wauiſelliocnittil

bictulenctir
eulteethierey
iumntiittdon
gengiachit

ns ſcörc
l. tihnaiag,

Pigeolarbitl⸗ S
lnlgli
hic
byis etilrouli
lnalpcluntia
—W
nint ſcicffain
utinagdenon⸗
ſipüſlitliuso⸗
il,aidoennail
i lͦnidlape
i Nigiüd in
iEder
lſanvnaniden
iſiräwember
nnlaeppeo
cuigeliedoonne.
ecrhen
ir az /ſc
ftonagublcano⸗

Oꝛologus

¶ Poſtilla ſuper actus apoſtoloꝛum fratris Nicolai de·
lyra oꝛdinis minoꝛum Incipit. MMU
Epleti ſunt oẽs ſpũſancto Et cepe/
rũt loqui: Act.ij. Sicut lex euãgeli-
ca ꝑ xpᷣm deũ ⁊ hoĩem fuit data:vt
pz in euãgelio:ita per aplos alioſq;
xbi diſcipulos ꝑ oꝛbẽ ſuit publicata
vt pʒ in hoc libꝛo aploꝝ actib ititu
lato P qð ſaluatoꝛ dixit eis Mat.
vlti. Euntes ĩ mundũ vniuerſũ pᷣdi

euãgeliũ oĩ creature. Dec at publicatio fcã eſt ꝑ ſpi
ritũſanctũ pꝛincipalr ⁊ ꝑ aplos miſterialit:mat.x.Ilõ

eni vos eſtis q loquimini ſed ſpũs pꝛis vꝛi qui loquit iĩ
vobis.ꝑꝑ qð vbum ꝓpo ad lr̃am dẽ de ipſis: Repleti
ſt æc. In qͥ duo notant᷑.ſ.aploꝝ alioꝛũq; xpᷣi diſcipulo/
rũꝑ ſpũmſcũm ↄfoꝛtatio:cũ dẽ: Repleti ſt oẽs ſpuũſcõ.
Scðʒ eſt ꝑ eoſdẽ euãgelij publicatio:cũ ſubdit᷑:Et cepe/
runt loqui.que duo ſcũs lucas pſequit in h libꝛo:vt vi
debit᷑ pſequẽdo. Circa pntria ponunt.ſ.vtus efficiens
ibi Spũſcõ.⁊ modus ſufficiẽs:ibi Repleti ſt.ꝭʒ cer ſuſci-
piens:ibi Oẽs. Circa pᷣ ſciendũ ꝙ pphᷣe ſpuicõ inſpira
ti locuti ſi jm ꝙ dẽ 2 pe. j. Nõ volutate huana allata ẽ
aliqñ pphᷣia:ſed ſpũſcõ inſpirati locuti ſt ſci hoiej dei:⁊
legeʒ euãgelicã denũciauerũt ꝑ xpᷣm dandaà:Eſa.ij.De
ſyon exibit lex ⁊ verbũ dñi de hierłʒ:ibi.n.legẽ xpᷣs fre
quent docuiſſe:et hiere.xxxj.Ecce dies veniut dic dñs
7 feriã domui iſrł ⁊ domui iuda fedus nouũ nõ ſᷣm pa
ctũ qð pepigi ĩ oꝛeb ⁊c̃.⁊ ſicut pᷣnüciatũ fuerat ꝑ ꝓphᷣa⸗
p xpᷣm hoĩeʒ ſpũſcõ repletũ:fuit lex euagelica data:vñ
Luce.iiij dẽ de ipſo ꝙ ingreſſus ſynagoga legit ĩ l Eſa.
qð in eo ſcribit.lxj. Spũs dñi ſuꝑ me ꝑꝑ qð vnxit me:
euãgelicare paupib miſit me.⁊ ſequit ibidẽ.ſ.Luce.iiij
Cepit at dicẽ̃ ad illos qꝛ hodie ipleta ẽ ſcriptura hec in
auribvꝛis.et ſil ſpũſcũs aplos ↄfoꝛtauit ⁊ pfuit vt eſ⸗
ſent apti ad pᷣdicandũ euãgeliũ:ꝑꝑ qð de ipio dẽ.j.coꝛẽ.
xij. Hhec ãt oia oꝑat᷑ vn'atq; idẽ ſpus didens ſingul ꝓut
vult.⁊ ſic pʒ p.ſ.cã efficiens.Circa ⁊ ꝛſiderandũ ꝙ ꝑ-
fectio ſufficiẽs ad pᷣdicationẽ euãgelij:non ſolũ reſpicit
pſonã ꝓpꝛiã:ſed ẽt alias ꝑx quandã redũdantiã: q̃ it in/
ſtruẽde ꝑ ſanã doctrina:talis ãt fuit apłloꝝ ꝑfectio col-
lata eis a ſpũſcõ:nã ꝑ ſapiam ⁊ eloquẽtiã fci ſt apti ad
pᷣdicandũ euãgeliũ ꝑ vniuerſũ mundũ:⁊ hoc notat᷑ cũ
d Repleri. Eccle.xj. Si replete fuerint nubes ĩbꝛes ef⸗
fundẽt ſuꝑ terrã.nubes iſte ſt apli de quibuj dĩ Eſa.lx.
Qui ſi hiꝗᷓ vt nubes volãt. nubes iſte fuerũt ſcia ⁊ elo⸗
quẽtia replete:ꝑꝑ qð effuderunt ſuꝑ vniuerſã terrã im
bꝛeſ euãgelice doctrine.vñ ⁊ in q̊lʒ ipſoꝝ fuit ipletũ qð
di Eccle.xxxix. Ipſe tãqᷓᷓ ibꝛeſ emittet eloqᷣa ſapieſue.x
ſic pʒ 2. Circa ʒ̊ ↄſiderandũ qð donũ ſpũſſci ↄfirmã⸗
pficiens ad publicationẽ euãgelij nõ ſolũ fuit datum
vni aplo ſed oib:nec ſolis aplis ſed ẽt alijs diſcipuł ſił
exiſtentib:ſᷣm ꝙ dicit hiero.in epla ad paulinũ de oi/
b'ſacre ſcripture libꝛis:⁊ p ca.hlibꝛi dẽ:Erat ãt turba
hoiuʒ ſil fere.cxx.⁊ hꝰ notat᷑ cũ dꝛ:Oẽs.In qͥ expꝛimit᷑
cetſuſcipiens ſpũſſancti donũ ſᷣm ꝙ ſcribit᷑j.ij.ca.Et
dũ ↄplerent᷑ dies pẽtecoſtes erãt oẽs diſcipuli pariter in
eodẽ loco:⁊ fact᷑ ẽ repente de celo ſonP tãq; aduenientis
ſpũs vehemẽtis ⁊ repleuit totã domũ vbi erãt ſedẽtes
⁊ ſic pʒ ppꝛincipale.Circa amvo qð eſt euãgelij publi/
catio:qð ponit᷑ ibi:Et ceperũt loqͥ. Duo notant᷑ ad hoc
necia.ſ.excluſio timoꝛis ⁊ oſtẽſio feruoꝛis.pmũ notat
cũ dẽ: Et ceperũt.ꝑ hoc inſinuat᷑ maifeſte ꝙ an loq non
audebãt:ĩmo nec ẽt apꝑere ſᷣm ꝙ dẽ Jo.xx.Cũ ſero eẽt
die illa vna ſab. ⁊ foꝛes eẽnt ⁊c᷑. ſed recepto ſpũſſancti
dono qð foꝛas mittit timoꝛẽ ſᷣm ꝙ di.j. Jo.iiij. Derfe⸗
cta charitas foꝛas mittit timoꝛẽ.timoꝛ iſte fuit excluſuj

in ac. apoſ.

ab apoſtolis ⁊ conſtantia eis data.vñ quilʒ eoꝝ potuit di-
cere illud pſal.lxxvj. Nunc cepi hec mutatio dextre excelſi
qꝛ quilʒ cepit hie conſtantiã terroꝛe maloꝝ ſublato:⁊ hec
mutatio fuit dextre excelſi:dãtis apoſtolis ↄſtantiãpꝛedicã
di. ꝛmvero.ſ.oſtenſio feruoꝛis notatur:cũ dicitur Loq. qui
feruoꝛ in actu pꝛedicandi recepto ſpirituſſancto ſtatim fuit
oſtenſus coꝛã indeis vulgaribus:cu dicitur infra.ij.capi.qꝙ;
petrus feruenter locutus eſt de chꝛiſto.d. Uiri fratres:lice-
at audenter vobij dicere ⁊c. ſubditur ibi Qui ergo recepe

runt ſermones eius baptitati ſunt: æ appoſite ſunt in die il⸗

la aie circiter tria milia. ? fuit oſtenſus coꝛam iudeoꝝ pꝛin

cipibus quibus peirus ⁊ iohãnes conſtanter reſponderunt
infra.iij.ca. Non poſſumus que vidimus ⁊ audiuim non
loqui.poſtea fuit oſtenſus etiã coꝛam gentibus:vnde infra
xiij. iudeis contradicentibus euangelice pꝛedicationi dicit᷑:
Tunc conſtanter paulus ⁊ barnabas dixerũ
bat pꝛimũ loqui verbum dei:ſed qm̃ repellitis illud ⁊ indi
gnos vos iudicatis eterne vite: Ecce conuertimur ad gente⸗

ſic enim nobis pꝛecepit dominu.cui eſt honoꝛ ⁊ gloꝛia in ſe
cula ſeculoꝛum Amen.

¶ Iccipit pꝛefatio beati hie
ronymi pꝛeſbyteri in libꝛũ

actus apoſtoloꝛum.

Anit pſalmi/
Jſta:ãbulabunt
de vᷣtutibus in
vtutes. Poſt

SS apli pauli epi
ſtolas dudum
vᷣno vobis dolumie tranſſa

tas dõmon ⁊ rogatiãe cha
riſſimi:aci aploꝝ ↄpellitis:
vt tranſferã in latinũ:quem
libꝛũ nulli dubiũ eſt a luca
antiocheno arte medico:q
poſtea inſeruiẽs paulo apo
ſtolo chꝛiſti faci ẽ diſcipul
fuiſſe editũ.Ceruices pᷣmit
ipoſita ſepꝰ oneris magni
tudo:ga ſtudia inuidoꝝ re
pꝛehenſione digna putant
ea q̃ ſcribim. Iloꝝ nunq;
odio ⁊ detractione:iuuãte
xpᷣo meũ ſilebit eloquium.
¶ Actus aploꝝ nudã quið
vident᷑ ſonare hiſtoꝛiã ⁊ na
ſcẽtiſ ecclie ĩfantiã texere:ſʒ
ſi nouerim ſcriptoꝛẽ eoꝝ lu
cã eẽ medicũ:cui laus eſt ĩ
euãgelio:aĩaduertimus pa
riter oĩa verba illiuſ:anime
languentis eſſe medicinam

Sequitur alius plogus.

xerũt:vobis opoꝛte

g⸗
—,—
r 77 rr
1 —

Nei ic in tibeuãgeliũ ſcribẽs grecis
ber ac fidelibꝰ incarnationẽ dñi ſi
tuum aploꝝ: in qua eli narratione oñdit:eun/
ſaãctus lucas pꝛimo ſe dẽqʒ ex ſtirpe dauid deſcen

RIncipit pꝛologus ſuper actus aplo.
anaßitrlogus iſto plogo ꝓcedit᷑ p hũc
1I modũ.p põit hiero. multiplicẽ auctoꝛij notifica
tionẽ.? i ſcribẽdo euãgeliu oñdit ipſi ſidelitatẽ:
ibi Hic ſpũſcõ inſtigãte ⁊c.qꝛ fidelit ſcripſit euã-
geliũ. 3 dicit ꝙgu⸗
uʒ fuit vt ſcribẽdi ac

zus apoſlolicos Riet Acas antiocẽ
poteſtatẽ. vnde dicit ſis natione ſv-
Lui nõ imerito.ꝗdi — ſis natlone ſe
cit hiero. ſe vitare ſer mns cin laul in
monis plixitatẽ: ibi euãgelio canit

Oõ legentib ⁊c̃.
vo lucas fuit medic·
officio ꝓ officij ipſiu)
oſtend it vtilitatẽ: ibi
OAOuẽ ita dina ⁊cc. Iſta
ſuffficiant de pꝛologo B
aW. En ler oryer manẽs:deo maluit ſeruire.
fani in plogo ſuprr Qui ſeptuaginta 2 q̃tr
NEapi.. annos etatis agẽſin bithy

apð antioch medicine ar
tiſegregi ⁊ aploꝝ chꝛiſti di

ↄfeſſionẽ paulũ ſecut aplin

Rimũ nia obijt plenus ſpũſancto
uidẽ?. quo inſtigãte in achaie par

ↄtinuat ad pᷣcedẽtia
2 pſequitur ſubſeq̃n-
tia: ibi Et cõueſcens.
ꝛecedentia vo dcã
c luce ſi in eius euan
gelio: in quo incipiẽs
a chꝛiſti pꝛecurſoꝛe:
cõceptionẽ xpᷣi:natiui
tatẽ:cõuerſatio nẽ: et
pꝛedicati onẽ:moꝛtẽ:
⁊ reſurrectiõeʒ:⁊a aſcẽ
ſionẽ declarauit:a hꝰ
eſt qõ dicit: a Coꝛrꝛ
euangelio: b¶ Sermonẽ feci de oĩb.nò dicit oĩa: qꝛ oĩa
facta xpᷣi nõ pnt ꝑ ſingula ſcribi:ſᷣm ꝙ dẽ Jo. vlti. Sunt at
7 alia multa q̃ fecit ieſus q̃ ſi ſcribanf ꝑ ſingula nec ipᷣm ar/

diſſe mõſtrauit. Cui ñ ime
rito ſcribẽdoꝝ actuũ aplo
rũ poteſtas in miſterio da
vt deo in deũ pleno:⁊ filio
pditioniſ exticto:oꝛatõe ab

nis numerꝰ ↄpleret᷑. Sicqʒ
paulus ↄſũmationẽ apliciſ
actib daret q;diu cõtra

c ¶ De oiby. qꝛ de pertinẽtib ad xp̃i cõceptionẽ:natiuitatẽ
vitꝗ:⁊ moꝛtẽ:reſurrectionẽ:⁊ aſcenſionẽ aliqua ſcripſit.

d ¶ O theophile. Hic erat quidã eps aſie cui ſcripſat euã/
geliũ:vt pʒ in e plogo:⁊ eidẽ ſcripſit hunc libꝛ. e ¶ Que

cepit ieſus facere ⁊ docere.ne ſilis eẽt ſcribis ⁊ phariſcis de
quibꝰdẽ ipꝛoperando Mat.xxiij. Dicũt.n.⁊ nõ faciũt.Bñ

Raren male viuẽ nihil aliud eſt q; ſe ſua voce dãnare

¶Uſq; in diẽ. aſcẽſionis ſue: ua pᷣcipiẽs aplis p
ſpũmſcm.ꝙ. ſ.pꝛedicarẽt euangeliũ Mat. vlti. vt.. allega⸗
g bl Quoo elegit. pꝛe ceteris ad officiü apoſtolatꝰ
i ¶ Aſſumptus eſt. de terra ad cclũ in ſua humanitate:ſm
dinitatẽ.n.q necio eſt vbiq; nõ ↄuenit ei ð loco ad locũ trã
ſire: aſſũpt'ẽ ãta tota trinitate aſſumptionẽ illã faciente:qᷓ
in oib / effectib'pꝛincipalit opat:⁊ ẽt a ſeipſo:nã coꝛp glioſũ
ſic eſt in ptãte aie ꝙ obediuit ei ad nutũ ad motũ localẽ: aſ⸗
ſũptus eſt et a nube pᷣſtante ei obſequii: k ¶ Ouib7 pꝛe
buit ſeipſũ viuũ.pꝰreſurrectionẽ. † ¶In mult arguméetl.
de ſua reſurrectione facientib'fidẽ. m¶ Per dies. xl. ap/
parens eis.qð nõ eſt ſic intelligẽdũ ꝙ in illis.xl. dieb fuerit

„

ſcipuluſ fuit:poſtea vſq; ad

ſine crimie in ?ginitate per/ uyt no lolu.
poꝛibus ſed etiã aĩalibus:

Incipit liber actuũ aplox
bii Luce euãgeliſte. Ca. I.

aplis fcã:ſoꝛte dñice electio

biga mundu capere eos qui ſcribendi ſi libꝛos:ſed dicit:
eo

cõtinue cũ eis:ſed qꝛ in illo tpis ſpacio eis freqnt᷑ appu⸗
it. n es de regno dei.i.de beatitudie
Ad maioꝛẽ intellectũ dictoꝝ duo hic ſt videnda.pmeſt
vtrũ reſnrrectio xpᷣi debuit argumẽtij pbari.ld qð di
cendũ ꝙ argumentũ vno mõ eſt rõ rei dubie faciens fi

dẽ.i certitudine
””ðẽð d5 eẽ nõ põt niſi
mulũ lcit iry d ſo c lcgi . feder erpꝛnc⸗
ſet. Qð legentib requirẽ posb le notis ſiẽ
iib'eũ bꝛeui potius volui monrac'o ale,
oñdere hmone:q; pꝛolixiuſ talib'argumentij
aliqd faſtidientibꝰ ꝓdidiſſe ns ebalrete:
ſcies ꝙ opantẽ agricolam cio xpi pbariqͥ ẽ
opteat mu de ſuiſ fuctib. etiorlie eigel
edere. Quẽ ita diuĩa ſubſe titudo euiden tie
cuta eſt gra:vt nõ ſoluʒ coꝛ in pũ̃ti ſaltem de

ei pꝛoſiceret medicina.
ſibile ſignũ:qð in
ducit᷑ ad manife/
ſtationẽ alicub ve

fitatis: quo noie
Ruimuüm quid igamtentl aliqñ
hmonẽ feci dẽ vtit᷑ phs in libꝛis
oib ò teophi- ſuii:et hoc mõ ac
lerque cepit ie cibiench argune⸗
ſuſſ. acee r do rectionẽ declara⸗
ccre: uſq; in di uit argumetis: in⸗
em qua pᷣcipiẽs aplis ꝑ ſpi quantũ p euiden

ritũſcũm quᷣos elegit ſſũ/ tia ſigna ſe ve re⸗

pr e Quib'r buitſepſuz Ndſſnes ee⸗
viuũ poſt paſſionem ſuam ſtolis fieri. p pp
in multis argumentis: pèr leinſosto g eon
. ſInta apparég coꝛda nõ erant di
dies quadraginta apparés ſpoſita ad ere en

dum de facili ei
reſurrectionẽ. vñ
M dicit eis luce vlti.
O ſtulti ⁊ tardi coꝛde ad eredendũ in oibque locuti ſe
ꝓphe.ꝛ pp alios vt ꝑ huiuſmodi ſigna eis oſtenſa eoꝝ
teſtimoniũ de xpᷣo efficacius redderet᷑:Fm illud.j.Jo.j.
OQð audiuim⁊ vidimnoſtris oculis ⁊ man noſtre cõ
trectauerunt de verbo vite:teſtamur ⁊ annũciam vo/
bis.⁊meſt de qualitate ⁊ efficacia huiuſmodi argumen/
toꝝ. Circa qð ſciendũ

eis:⁊ loquẽs de regno dei.

ex parte coꝛpis iᷓ ex parte aĩe:ex parte. n. coꝛpoꝛis p fu
it oſtenſum ꝙ xpi coꝛp preſurrectionẽ fuit veꝝ coꝛpuj
ſolidũ:nõ coꝛpus fantaſticũ vel rarũ ſicut eſt aer vel

p hoc qð palpabile pꝛebuit ipſum luce vlt. Palpate et

videte:qꝛ ſpus oſſa ⁊ carnẽ nõ hʒ ſicut me videtis hẽre

fuit oſtenſũ ꝙ erat coꝛpuj humanũ:p hoc ꝙ oſtendit

verã humanã effigiẽ oculis diſtinguibilẽ ab alijs effigi⸗

eby. z'fuit oſtenſum ꝙ erat idẽ coꝛpus numero:qð huit

pꝛoante moꝛtẽ: oſtendẽdo cicatrices vulnerũ:luce vlti.
Uidete man'meas ⁊ pedes meos:qꝛ egoipſe ſuʒ:.⁊ J0.
xx.diẽ thome:Infer digitũ tuũ huc ⁊ vide man meas

—

— — . „ „ 7 . 9
7 affer manũ tuõ ⁊ mitte in lat meũ ⁊ noli eẽ incredul

fidelis.Silr ex ꝑte aĩe iterato coꝛpi vnite vitateʒ ſue

reſurrectiõis oñdit: ⁊ h p oꝑa triplid vite p dqdẽꝑ op

cõi curſu. Alio
mõ accipit argu/
mentũ aliqð ſen/

vera reſurrectio de qua fit ſer
moò hic eſt reditus eiuſdẽ hois in numero de moæe coꝛ
poꝛali ad vitã gloꝛioſã:et hoc fuit oſtenſum in xpo taʒ

ſifamtniouinn
ſereginmni
ſau oeinduau ,ue
er ötquen vnun
Aralntri,
ontoeniudine
ideeuiyefelurre
Cruarieuidentire
guſnibligeuidenti

Wknelas diciduͦ

fihiphöten ai
neeuidentieden
ſi ceranteulgan
lckitcemingani
ſtxſemmiiy van
nin penemoei
iucnieliliteſl⸗
Ultephiganreume
uchglaghocpidt⸗
ni Thommdi
Agipehoierider
udedgſchinged
Grgroierido
ppteraterchunauit.
teplisilüigidie
Pimfut uigisr ſen
Efſeſiutzardim
picbiuit igete
keün ninn
eldanteſurrviſe
ieſtägiluargn
mlialilanmn

aheun⸗ d⸗
0 Snden

Kuliglolhicrf⸗
taigilt
. ligſantcn
uſdainriſ
nmat
huſüinlion
aitndeſhi⸗
urgiödiſheſee
namigtiacſie

ugiaizdie

guin
volni Lnlin,
in
A. JAMnen
Clſe unm

che enim
un e e
E
nmiin

ſci
r dcra ne

15 nsi

Wiü ſere

———
—w

de fußehnn
dtit chain

in.

oi windn

,
mnati
ſolsſr
er en
6S hni

N. nrin

nmmnf
ledintögin
ingſisti
ſe 4 4

enrt N
Gne
rbouls

7
4
4

Apoſtoloꝛum.

vite nutritiue:in hoc ꝙ cũ diſcipulis mãducauit: vt hi

„

luce vlti.Obtulerũt ei partẽ piicis aſſi ⁊ fauũ mellis:⁊

cũ manducaſſet coꝛã eis ſumẽs reliquias dedit eis.ꝛ⸗ p·
oꝑa vite ſenſitiue:in hoc ꝙ diſcipulis ad iterrogata re-
ſpondebat ⁊ eoj ſalutabat:in quo ſe oñdit vidẽ ⁊ audif

e oꝑa Vite intel
ectiue:in hoc ꝙ&
cũ eisloquebalr Et cöͤnueſcẽs pᷣcẽpit eis ab
de la ipuris diſ haieroſolymis ne diſcederẽt
Pec ſi vba q loeu ſed cxpectarent ꝓmiſſionẽ
tus ſũ ad vos ⁊c. pfis quã audiſtis inꝗtt p os
O ẽt reſurrexit meũ quia iohãneſ qdẽ ba
i grioſa tizauit aq:vos at baptiz abi
clauß itrauit: 2 b hos dies. Igituͤr g cõuene
p dotẽ ſpᷣtilitat: MVM

4—

vñ diẽ greg. homl. xvij Palpãdã carnẽ dus p̃buit quã

ianuis clauſis introduxit:vt eẽ p reſurrectionẽ oſtẽdẽer
coꝛp ſuũ eiuſdẽ nature ⁊ alteri glie.De efficacia iſtoʒ

argumẽtoꝝ dẽ ab oib:ꝙ lʒ vnũ ꝑ ſe ſumptũ:vel duo ñ
ſufficerent tñ oĩa ſimul ſũpta fuerunt efficacia in ſuo ge

nere ad manifeſtandã veritatẽ reſurrectionis dñice:⁊

cũ ad hoc inducta fuerint ab illo cui ꝑfecta ſi opa.Sʒ
vlteri põt queri vtrũ in hac manifeſtatioe fecerint cer-/
titudinẽ euidentie vel adheſionij tm.Ad qð dicũt aliq
ꝙ fecerint certitudinẽ adheſionis tm:q̃lis eſt in his qͥ ſt

fidei de quib'ẽ reſurrectio xpi. Alij vo dicunt ꝙ feceft
certitudinẽ euidentie: eo ꝙ talis manifeſtatio fuit per ſi
gna ſenſibilia euidentia.Sʒ ſaluo melioꝛi iudicio mihi

videt᷑ melius dicẽdũ ꝙ xpᷣs põt duplicit᷑ ↄſiderari. vno

mõòõ inqᷓ; hõ tm:⁊ ſic argumenta pᷣdicta fecerunt certi/

tudinẽ euidentie de reſurrectiõe humane nature:qꝛ ſiẽ
dictũ eſt erant euidentia ſenſib bñ diſpoſitis:ad qð re/
ducit᷑ ẽt certitudo euidẽtie demonſtratõis.Alio modo
põt ↄſiderari inq; deus ⁊ hõ ſiue de'hũanat᷑:⁊ ſic ar-
gumẽta pꝛedicta de reſurrectione dei hois nõ fecerunt
certitudinẽ euidẽtie:ſed adheſionis tm:q̃ eſt fidei:qꝛ di
uinitas xpᷣi ⁊ añ reſurrectionẽ ⁊ pꝰ nõ ſuit aliter cogni/
ta ab aplis:et hoc videt᷑ manifeſte dicere beatus grego.

homl.xvij. homas alið vidit:⁊a alið credidit. N moꝛ

tali quippe hoie videri dĩnitas nõ potuit: hoiem & vi-

dit ⁊ deũ ↄfeſſus ẽ.d.dñs me'a deme.videndo g̊ creꝰ
didit:qꝛ ↄſiderãdo verũ hoiĩem hũc deũ quẽ videre nõ
poterat exclamauit:lʒ ꝑ argumẽta pꝛedca euidẽs fue
rit aplis illũ qui dicebat ieſus naçaren ve reſurrexiſſe:
nõ tñ fuit euidẽs:ſed ſolũ creditũ deũ a moꝛtuis reſur
rexiſſe:ſicut ⁊ creditũ fuit tm ⁊ nõ ſcitũ illũ hoĩem eſſe

deũ:obiectũ ãt fidei eſt ipſe de'nõ viſus:⁊ iõ articul fi/

dei eſt aliqð non viſum circa deum:pꝑpꝑ qð articulus fi
dei eſt deũ reſurrexiſſe a moꝛtuis:⁊ no hoieʒ tm:pꝑ qð

dictũ eſt. S.ꝙ illa argumẽta nõ fuerunt efficacia ad ma

nifeſtandũ euidenter reſurrectionẽ xpᷣi:ꝓut eſt articu
et ꝑ dicta pʒ ſolutio ad rões vtriuſq; opionis alii ſentiẽ
tis: o ¶ Et ↄueſcens. Poſtq lucas ↄtinuauit ſe ad di
cta in euãgelio:hic ↄñi pſequit᷑ dicenda in hoc libꝛo:q

ſicut dictu eſt ẽ de leg euãgelice ꝓmulgatioe.Circa qdo
ↄſiderandũ ꝙ ſicut coꝛpus mobile ſubiectũ eſt in tota

nãli phia ſub rõe abſoluta: in ꝑtialibvo libꝛis ſbᷣ rõni
bdetermiatis:vt in libꝛo de celo ⁊ mundo coꝛpP mobi⸗/
le ad ſitũ:in libꝛo vo de gnãtione coꝛp’ mobile ad foꝛ/

mã:ita deſub rõe abſoluta ſubiectũ ẽ in tota ſacra ſcri

ptura:iõ dẽ theologia quaſi ſᷣmo de deo:ſub rõnibl vo

determiatis eſt ſubiectũ in libꝛis ptialib: vt oñſũ fuit i
pꝛin geñ.⁊ in alijs ſequẽtib libꝛis.In toto vo nouo te.

o Etueſcẽs.. ieſus cũ a recu
die aſcẽſiõis:vt refert marc ĩ fine euãgelij ſui.d. Pau i⸗

ſubiectũ eſt vt redẽptoꝛ in cõi:ſed in libꝛis ptialib ſub rõibꝰ

magis determiatis:vñ in euãgelio de' redẽptoꝛ eſt ſubieccti

vt legis euãgelice latoꝛ.In hoc at libꝛo vt eiuſdẽ legis ꝑ oꝛ⸗

bẽ publicatoꝛ.ptñ fecit ꝑ ſeipſũ.ꝛvo p apłos ad hoc mii
ſos.ꝑꝑ qð liber iſte ab actib'aplicis noiatur. Ad hoc ãt

apoſtoli alijq;ʒ diſci
„ „ ”MV puli eẽnt ad hanc pu
rat intrrogabãt eũ dicentes blicationẽ idonei pꝛe
Domie ſi in tpe hoc reſtitu eigebae r Ga
es regnũ iſrl: Dixit ãt eis: ſpuſtancti quo eſſent

Non ẽ veſtrũ noſſe tempa

. 6 dina notitia pᷣditi:cõ
vel momẽta que pf̃ poſuit

ſtantes ⁊ eloquentes

in ſua poteſtate:ſed àccipie acharitate feruidi: p
tis virtutẽ ſupueniẽtis ſpũſ been go lber iſtei du
D as ptes didit: qꝛ pmo
ſci ĩ vos ẽt erii mihi teſtes i delcribit᷑ aploꝝ debi
ta diſpõ:⁊ p eoſo euã

gelij publiceſ. ec ibi Stas at petrꝰ. Debita vo diſpõ aploꝝ

fcã ẽ ꝑ ſpũſſci donũ:vt dẽʒ ẽ:⁊ iõ p deſcribit pmiſſio hdoi
erpenzarid Dmne i:ibi Tüc reuerſi ſt.ʒ collatio expectati ĩ
bnſequẽtis ca. Pꝛi adhuc in duas:qꝛ pᷣ ponit hec ꝓmiſſio
circa h mouet᷑ qõ:ibi Igẽ qui ↄuenerat.Circa pᷣi ſciendũ

Ilʒ lucas ſcũs in fine euaãgelij ſui locut᷑ ſuerit de hac ꝓmiſſi

one:hfuit tñ bꝛeuit᷑ ⁊ ſuccicte:hic ãt tangit eã mag diffuſe:
ppꝑ qð ab ea Geipi pſerution? dicendoꝝ ĩ hoc libꝛo.dic g:
ſus cũ aplis ſuis quibrecũbẽtib appuit

me at recũbẽtib illis.xj.appuit illis ielus ⁊c. p ¶ Pꝛecepbpit

ad publicatioʒ euãgelij:iõ ſubdi: q ¶ Sʒ expectarẽt ꝓmiſ
ſionẽ pꝛis ⁊c᷑. Jo.xiiij. Paraclytãt ſpuſſcũs quẽ pꝛ in noie

bapti?abimini ſpũſcõ. Ex hoc loco dixerũt aliq ꝙ apli ñ fu
aptigati baptiſmo xpᷣi qᷣ ẽ in aatz h Jo. iij. Sʒ h·
4

erũt

eis ab hieroſolymi ne e voneBien redderẽt aprti

med mittet: ille vos docebit oĩa ac. r ¶ Qꝛ Jo. quiꝰ bapti
zauit aq̊.ſolũ:nã e' baptiſm gẽam ñ ↄferebat: s¶ Uos at

nõ ẽ ↄſonũ dcis ſcõꝝ nec ẽt rõi.dicit.n.ſaluatoꝛ Jo.iij.liſi

qs renat fuerit ex aq̃ ⁊ ſpũſcõ ñ põt itrare in regnũ dei.⁊ iõ

p'illã dñi ſniam nullfact'ẽ mẽbꝝ xp̃ᷣi niſi ꝑ ſuſceptioeʒ ſui
baptiſmi:vel alicuſupplẽtis e vicẽ: ſicut eſt baptiſmꝰ ſan*
guis ⁊ flaminis. Pꝛeiea paulus aplłs vocatẽ ad fidẽ de mã
dato dñi fuit baptięat:vt hẽ Act.ix.Et idẽ tenendũ eſt de
aglüs apoſtolis quis nõ ſit ſcriptũ:qꝛ nõ oĩa xp̃i ſcã ſũt ſcri⸗

ta:vt dictũ eſt.S.Itẽ qꝛ Jo.iiij.dẽ ꝙ diſcipuli xpᷣi baptica-
ant:⁊ ñ eſt veriſile qui eẽnt baptięati eoð baptiſmo.vñ di

cit auguſ.ad ſeleuciã ꝙ credibile eſt diſcipulos xpᷣi eẽ bapti
ʒzatos e baptiſmo:vt hĩet bapticatos ſßuos ꝑ quos ceteros
baptisaret: nec defuit humilitatis miſter qui ẽt pedes eoꝛuzʒ
lauit. vñ ſuper illud Jo.xiiij. Qui locutus eſt nõ indiget ni/-
ſi vt pedes lauet. dicunt doctoꝛes alic illa lotio intelligẽ
de ſacr̃o baptiſmi:igẽ qð dẽ hic: s C¶ ¶
ni ſpũſcõ.itelligẽdũ ẽ de receptõe ſpũſſci i ſigno viſibili:ð q̃

17

„

os ãt baptigabimi-

hẽ ca.ſequẽti:qui dẽ baptiſmmetaphoꝛice:eo ꝙ gia ſpũſſcii

vnctio dẽ.j.Jo.ij.ca.vnctio ãt de liqdis ẽ vt aꝗ.vñ dic glo.

enlg in quibuſdã librſic h?: Uos ãt vngemini ſpuſcõ
t

Isẽ. Hic circa dcã mouet᷑ qõ:multi.n.de diſcipul xpᷣið

regno e'adhuc carnalit ſẽtiebãt:vtpote nõdũ recepta ſpũſ/

ſcĩ ga:eſtimãtes ipʒʒ tpali regnatuꝝ:pꝑ qð filij ębedei pe/

tierũt ꝙ vn'ad dexterã e ſederet ali ad ſiniſtra: mat.xx. et
regnũ ilrl tpale qo leelear a iudeis ꝑ romãos ſtati reſti
tuẽdũ:iõ q̃ſierũt: Bslie hoc ⁊c.⁊ qm hec qõ erat
ſtulta repulit eã.d. MIõ ẽ vq noſſe ⁊cl. q.d.ñ ptinet ad
vos h ſcire nec q̃rẽ: ſic ⁊ petitiõʒ filioꝝ zebedei replit vt ſiul
tã.d. Neſcit qͥd petat.ſʒ illud qð ſeqr ad vos ptiet:cũ ſbdit

V¶Sʒ accipiett cl. ad ↄſtãt ⁊ efficacit euãgeliũ pᷣdicãdũ ꝑ

2

G „ , 5= 2„
5

—„ ⸗

OR .35 1

¶Actus

a ( Et cũ hec dixiſ. viden. illis eleuatus eſt. ꝑ modũ ſupius
dictũ unp c. b ¶ Cuq; intue.ĩ celũ euntẽ illũ.admirã
tes de a Sne ta glioſa. c ¶ Ecce duo viri.i. angeli i ſpẽ
fm

viroꝝ. d ¶ In veſtib albis.
aſcẽſionis: dicit grego: e
enĩ galilea quedaʒ ꝑps
iudee ð qua erãt apli

ſaltẽ ꝓ maioꝛi parte.
¶ Quid ſtatis aſni- . dea ⁊ ſamaria: ⁊ vſq; ad

pliuj habitet coꝛpaliꝭ dixiſſet:vidẽtibilliſ eleuat
vobiſcũ ſicut antea fe eſt:⁊ nubes ſuſcepit euʒ ab
aretñ viacbiie en in oculiſ eox. Cuqʒ intuerẽt
nn celũ euntẽ illũ:ẽcce duo vi⸗

iudiciũ:iõ ſequitur:
8 Bie venler qus⸗
admodũ vidiſtis euz
euntẽ i celũ.i.ſiẽ aſcẽ/

ri aſtiterũt iux illos in veſti
b albis: Rrerunn Viri
