liiuient
hligieftihe
uſihihtin
mdergppn Kit
Rdedttion hſiio
Ncſtoibii
kcho
ſrlickmnit
poade nd
llirin bte

W
e. Kiat
li diſi
6 nant
„ Woſem
crrhlie
n uzin,
a Kmnrniſ
e uihin
Amuſ.
ai Pbdndie
de MDki
i mut
Pomnltun
Uubeg
(Rn
cogucde tue
nmirin Miodwuni
ir nDeumche
ndiaic.

o ic Amndtice ⸗

donicnan
Nu Noniſinl
nonnsct iiln,
Sidemammdln
üiungtuf
Sõ
nd t ne
ybisoinieſt
1 babitanin
—
S
lnmcii
onit durllon
ue u
1

,„16
nill
p mi ſin
iſiung
robercen
ſi
i ,

ſenke⸗

pes pꝛincipale a

duogdeci trib' iſr!
d Et pꝛiarche
emulãtes ioſeph

i.iuidẽtej ei geñ. tes ij veèndide
Reche Be emulantes ioſeph vẽndide

eo ⁊? eripuit eum
2„26 E 14
cc.pᷣ de manibus

ſter militie: gene.

ei gam ⁊ ſapiam
in oſpectu phara

de ſpelüca quã emit abꝛaã: ⁊ geñ

Saaa fvf

(Et dedit illi teſta. circũciſionis. geñ. xvij. b¶ Et
iacob. Hic ↄñi recitat hiſtoꝛiã a tpe iacob vſq; ad moy

—

ſen. ⁊ p recitat hiſtoꝛiã tꝑꝛis Eruieunel cedentis:⁊ ſub/
ſequẽtis:ibi Cũ at. Circapᷣ dẽ: b (¶ Et
circũcidit: c ¶ Duodeci patriarchas.filios ſuos ꝗᷣ di-

cũt᷑ patriarche.i.

Et dedit illi teſtiñ circũciſi
onis ⁊ ſic genuit iſaac:⁊ cir

pat᷑ ⁊ archos qð
eſt pꝛincepyqꝛ ab
ipſis denoiantur
iſaac iacob:?ct iacob duode
ci patriarchaſ:⁊ patriarche

diderũt eũ in egy rũt in egyptũ:ct erat de cũ
pto.eodem capi. e0.:ꝛet eripuit eũ de oĩbulſ tri
ſ¶ Et erat de cã bulatiõib eb:&ᷣt dedit ei gra
tiã ⁊ ſapiaʒ in ↄſpectu pha
raonis reg egyptioꝝ:⁊ cõ

fratrũ volentiu ind en eer
ſtituit eü pᷣpoſitũ ſuper egy

eũ occidẽ.v de ci⸗

iacob. ſupple

cũcidit eum die octaua:⁊?

—.„

ſterna vbi poſue· ptũ ⁊ ſup oẽm domũü ſuam
unegtre⸗ . Venit at fames in vniuerſã
regis egypti vbi Egrptũ ⁊ chana:⁊ tribula
poſuit eum magi lio magna:⁊ nõ iueniebãt

xh. g ¶ Et odit ſet ãt iacob eẽ frumentũ in

onis. ad exponen pꝛimũʒ:et I ſecũdo coõgnit
dũ e ſõniuʒ de ſu Se
tura fertilitate 2

ſterilitate terre. h ¶ Uenit autem fames 2 geñ. xlij.

iſit pꝛes nr̃os.i.filios ſuos. ꝛin. I. Hvice
t in 2?.i in 2 miſſione:
fratrib ſuis ⁊c̃.geñ.xlij. n ¶ Mi
uit iacob pꝛem ſuũ.in eodẽ ca. o

Cognit eſt ioſeph a
Es t ioſeph accerſi

egyptũ fuere.lx.ſed ibi nũerant᷑ tm̃ ꝑſone egreſſe de ia
cob actu nate.hic at exod.j.nũerant᷑ cũ illis qnq; nepo

tes ioſeph:eo ꝙ ptinebãt ad ppłm iſrł:ppꝑ qð.lxx.inter/
pᷣtes geñ.xlvj.poſuerũt.lxxv.quã interpᷣtatiõʒ ſequit᷑ h
ſcũs lucas: p ¶ Et deſcẽdit in egyptũ.hic ↄnt recitat
deſcenſũ in egyptũ.d. Et de i
defſunct' ẽ. gen.xlix. q ¶ Et pꝛes noſtri.ſ.xij.patriar

it iacob in egyptum ⁊

che:de moꝛte vo ioſeph in egypto hẽ geñ.vlt.⁊ de moꝛ
te alioꝝ exod.j. r ( E tranſlati ſi in ſichẽ ⁊c᷑. Hec lr̃a
videt᷑ multũ itricata ⁊ diſcrepare ab eo qꝗð hẽ geñ.xxiij
emit iacob a fils emoꝛ:ppꝑ qð ad intellectũ hui paſſus
ſciẽdũ ꝙ abꝛaã emit illa ſpelũcã ab ephꝛon etheo:⁊ ia
cob illũ agrũ a filijs emoꝛ pꝛis ſichẽ:vt pʒ in textu. In

ſpelũca vo ab abꝛaã empta fuit iacob ſepultillic poꝛta
tus de egypto geñ. vlti. In agro vo quem emit iacob ⁊?

quẽ dedit ioſeph filio ſuo:vt hĩ geñ. xlviij. ſepulta fu/

erunt oſſa ioſeph illic appoꝛtata de egypto:vt hẽ ioſue

cibos pr̃eſ noſtri.Cũ audiſ

egypto: miſit patres nrfũos

ob pꝛem luu. in eod⸗ n aniabus. lxxv.
exod.j.geñ.tñ.xlvj.dẽ: Oẽs aie domus iacob q ingreſſe

1

filij ſichem. Cũ àũt appꝛo/

— r 2 . Apoſtoloꝛum . VI

ſciendũ ꝙ ſcũs lucas hitc ſimul recitat duas hiſtoꝛias intri⸗
cate:et exponit᷑ l̃a ſic: r ¶ Et tranſſati ſi in ſichẽ ⁊ poſiti ſi
iſe.qð emit abꝛaã.ſ.parti hic ⁊ pti ibi:qꝛ de ioſeph certũ ẽ

ꝙ ſepultfuit in ſichẽ in ſpelũcã abꝛae:vt pᷣdictũ ẽ:de iacob “

vo certũ eſt:p ſepultfuit in ebꝛõ:de alijs pꝛiarchis dubiũ ẽ
vtrũ h vel ibi ſint ſe⸗
plti:lʒ mihi ꝓbabil
vigeat᷑ ꝙ in ebꝛon ſiẽ
dem̃ eſt. s ( A filij
emoꝛ.iſtud nõ ↄiũgĩ
lr̃e imediate pᷣcedẽti:
ſed ancedenti vbi dẽ:
Et traſlati ſi in ſichXẽ.
ſupple ẽptã: s
filijs emoꝛ.ꝑ ipᷣm ia/
cob vt pᷣdictũ ẽ:⁊ ſic
expõit ſcholaſtica hi
ſtoꝛia. ſed huic expo-
ſitõi videt obuiar̃ qð
ſequit᷑ Filij ſichem:qꝛ
gen. xxxiij dicit ꝙ ia⸗
cob emit ptẽ agri a fi
lijs emoꝛ pꝛis ſichẽ:⁊
ſic emoꝛ nõ fuit filiu
ſicbẽ: ſed pꝛ ep.ſeq̃n/
do tñ expoſitiõeʒ iſtã

eſt ioſeph a fratribꝰ ſuis: et
manifeſtatũ Epharaoni ge
n e. Mittẽns ãt ioſeph ac
cerſiuit iacob pr̃em ſuũ:et
oẽm cognationẽ ſuã in la/
b' ſeptuagintaqnq;.Et dè/
ſcẽdit iacob in egyptũ:⁊ ð/
funcłeſt ipſe &t pr̃es nr̃i.Et
trãſlati ſt in ſicchem:⁊ poſiti
ſi ĩ ſepulchꝛo qð emit abꝛa
am pcio argetia filijſ emoꝛ

pinqret tpᷣs ꝓmiſſi ioniſ quꝗ
ↄfeſſus erat deus abꝛae:cre
uit ppls ⁊ multiplicat ẽ in

egypto: quoaduſq; ſurre pot faciliter rñderi ꝙ
xit alrx ĩ egypto qui ñ ſcie idẽ ho frequẽter ha-
bat ioſeph. Hic circũuẽniẽſ ber ien 1 Big e
„— 9 e ,„„ „ g 4
gen nfʒ: afflixit pꝛes nrĩos comes valeſij boc me

vt expõerẽt iſantes ſuos ne moꝛie hũit pꝛem re
w gẽ francie nomie phi
lippũ ⁊ filiũ eiuſdem
noĩs: ⁊ ſic pot dici de iſto emoꝛ ꝙ habuit pꝛem noie ſichẽ:
de quo fit hic mẽtio:cũ dẽ: A filijs emoꝛ filij ſichem:⁊ filiũ
eiuſdẽ nois:de quo dẽ geñ.xxxiij:A filijs emoꝛ patris ſichẽ
Sʒ qꝛ expoſitio dicta videtur multü itricata:⁊ qꝛ lr̃a vide

tur pꝛetendere ꝙ abꝛaã emit pꝛecio argenti a fuijs emoꝛ: ſci

endũ ꝙ iõ poſſet dici ſine tamen pꝛeiudicio:ꝙ ille emoꝛ de
quo hic lucas loquitur fuit idẽ cũ patre ſeoꝛ patre ephꝛon:

7 fuit binomius:ſicut in ſcriptura multi leguntur binomij

ijj. de agro quez

L.⸗
*
2

vlti. De alijs vo patriarchis nõ hẽ de ſcriptura ſad vbi
ſint ſepulti:ſed hiero.dicit de ſca paula ꝙ ipſa ptrãſiuit

vſq; in ſi ichẽ ⁊ vidit ibi ſepulchꝛa.xij. patriarcharum.
Joſephus vo ⁊ libꝛo dicit ꝙ frẽs ioſeph moꝛtui in egy⸗
*

pto a poſteris ſuis fuerũt tranſlati in ebꝛon a ibideʒ ſe
pulti:⁊ in hoc magis videt᷑ credendũ dco ioſephi q; hie

ronymi:qꝛ longo tpe fuit añ hieronymũ:⁊ qꝛ nat fuit

in iuda ⁊ certcognouit oĩa iudee loca. his ́̊ pᷣmiſſis

ſic abꝛaã emit a filijs emoꝛ qꝛ ab ephꝛon emit de filijs eius

⁊ iſte emoꝛ alio modo dictus ſeoꝛ habuit patrẽ noie ſichẽ:

ille autẽ emoꝛ de quo fit mentio geñ.xxxiij habuit filiũ no
mine ſichẽ:nec eſt inconueniens ſi ponãtur eadẽ nomia di/⸗

uerſoꝝ nominũ hic ⁊ ibi:qꝛ frequenter homies diuerſoꝛu
locoꝝ: ⁊ tẽpoꝝ in noibus conueniunt:et ſᷣm hanc expoſiti
onẽ lr̃a planioꝛ videtur.Sciẽdũ etiã ꝙ ſichẽ hic duplicit᷑ ac
cipitur:vno mõ pꝛout eſt nomẽ ciuitatis:cũ dẽ: Tranſſati ſi
in ſichẽ.alio mõ pꝛout eſt pꝛopꝛiũ nomẽ homis:cũ dicitur
filij ſichẽ. t ¶ Cuũ autẽ. Hic ↄſequenter recitatur hiſtoꝛia
pꝛo tẽpoꝛe ſeruitutij filioꝝ Srnre pᷣmo ponitur h
ſeruitutis occaſio:cũ dẽ: t ¶ Cũ ãt appꝛopinquaret tpᷣs
miſſionis quã ꝓfeſſus fuerat deus abꝛae. ꝓmittens ei ꝙ ſe
mẽ e' fuiret ei in terra iudee:geñ.xv. v¶ Treuit pplus ⁊

mulxtiplicat ẽ in egypto:exod j.Et hec multiplicatio mouit

regẽ egypti ad affligendũ ppłm iſrł vt min poſſent vacare

gnãtioni ⁊ multiplicari:vt hẽ ibidẽ: x ¶ Quoaduſq; rex

ali' ſurrexit in egypto.dicit.n.ioſephꝰꝙ regnũ tuc traſlatũ
erat ad aliãẽ domũ: y ¶ Quiñ ſcl.ioſe.i.bñficia q̃ᷓ fecerat
ioſeph regno egypti: 3 ¶ Pic circũ.i.fraudulent᷑ oppmẽs
zien nrʒ.p ſbijciẽs dur labõib.ſʒ qꝛ p h' ñ fuit ĩpedita
ppli mitiplica:p̃cepit obſtetricibꝰ vt ĩ ptu hebꝛeaꝝ necarẽt

maſclłlos:ſʒ qꝛ ñ fecerũt h'deũ timẽtes:pcepit vt maſcli nati

ĩ flumẽ pijcerent:exo.j.⁊ h ẽ qð dẽ: Ut exponerẽt infan.⁊c᷑.

.

Cictus

a (¶ Eodẽ tꝑe. hic ↄſequenter ſtephanus ſe excuſat de blaſ
phemia moyſen:oſtendẽs eũ ppli fuiſſe liberatoꝛt.⁊ p po
nitur ad hanc liberationẽ moyſi diſpoſitio: v ipſa liberatio
ibi Cũ ãt. Circa p dã: a ( Eodẽ tpꝛe nat ẽ moyſes ⁊ ſuit
gratus deo.qð apparet ex hoc ꝙ de' ſeruauit eũ ne periret

cũ alijs pueris in flu-
mine. b ( Qui nu⸗
tritẽ trib men.inido
mo pa.ſui.vidit eum
elegantẽ pueruʒ:⁊ iõ
qmpotuit ſuauit euʒ
quouſq; appebat ꝑi/
culũ moꝛtis:nõ ſoluʒ
pueri ſed ẽt parentuʒ
occaſione e:⁊ tũc eũ
ↄmendauit ꝓtectioni
diuĩe ponẽs eũ in flu⸗
mine incluſum tamẽ
in vaſculo ſcirpeo pi-

ce linito. c ¶ Expo

ſito ãt illo in flumie.
mõ dicto: d ¶ Su⸗
ſtulit euʒ filia pha.⁊
nutriuit eũ.i.nutriri
fecit ſibi in filiũ:quia
adoptauit euʒ: ⁊ hec
oĩa hñtur: Exod. ij.
vbi diffuſius ea expo
ſui. e ¶ Et eruditus
eſt mo yſes in oĩ/ſſapia
egyptioꝝ.que ſic no/
minatur:qꝛ pᷣ viguit

ĩ egypto huane ſapie
ſtudiũ: vt hẽ.j.meta.
f¶ Et erat potens in

vbis ⁊ ope. ſuis.ex qᷣ;
diſpoſitio ad li-

erandu pꝑlʒ ge egy
pto. g Ea at iple⸗
retur. Hic ↄſequeter
deſcribit ipſa libera⸗
tio:⁊ Bengun alie: vre
alis:ibi

NiaicearenkEod tpe nat᷑
ẽ moyſes:⁊ fuit gratus deo
quᷣi nutrit᷑ eſt trib mẽſib in
domo priſ ſui. Expoſitð ãt
illo ſuſtůlit eũ filia pharao
niſ:⁊ nutriuit eũ ſibi in filiũ
Et rudit eſt moyſes oĩ ſa-
pĩa egyptioꝝ:et erat potẽs
in ?bis ⁊ in opib ſuis.Cuʒ
auũt ĩpleret ei qdraginta an/-
noꝝ tpᷣs:aſcẽdit in coꝛ eut
viſitaret frẽs ſuos filios iſri
Et cum vidiſſet quẽdã iiũ
riã patientẽ vindicauit illuʒ
⁊ fecit vltionẽ ei ꝗ iniuriã ſu
ſtiebat pcuſſo egyptio.Ex⸗
iſtimabãat at intelligẽ ſres:

quůoniã de p manũ ipſ da
ret ſalutẽ illis.At illi non i/

tellexerunt. Sequẽti vo die
appuit illis litigantibꝰ:et re

coõciliabat eoſ in pace:dicẽſ

Viri:frẽs eſtiſ. At ꝗd noce
tis alterutꝝ: Quũi ãt iniuriã
faciebat ꝓximo:repulit euʒ
dicẽs:is te ↄſtituit pꝛin

Et implebitis. Circa bᷣ dẽ: Cum autẽ impleretur

eius tẽpus.xl.annoꝝ:.qð eſt tepus virilis etatis: h ¶ Alcẽ

dit in coꝛ eius.deo inſtigante: i
filios iſrł.qui erant in dura ſeruitute: k

Ut viſitaret fratres ſuo
¶ Et cuʒ vidiſſet

quendã. hbebꝛeum: I ¶ Iniuriam patientem. ab egyptio:

ptiũ interficiendo:⁊ ſubditur ratõ

m ¶ Uindicauit eũ. ficiende
cũ dicitur: n. Exiſtimabat autẽ intelligere fratres.i. he⸗
bꝛeos: o ¶ Quoniã deus per manũ ipſius daret ſalutẽ il

lis.iam.n. dominus inſpirauerat moyii ꝙ liberaturus erat
popolũ per ipſum de ſuitute egypti:⁊ ſic iã erat conſtitur
a deo tutoꝛ ⁊ defenſoꝛ populi: ꝓpter qð non peccauit vin-
dictã illã faciendo:a illa liberatio particularis fuit ſignũ ⁊

mopſi. p

figura liberationis generalis totius populi fiẽda per manũ
illi non intellexerunt.qð declarat per femn

ſequens:cũ dicitur: q ¶ Sequenti vero die appa.illis liti

gantibus.i.duobus hebꝛeis ad inuicẽ rixantibus:Exod.ij.
En Bncliehr eos.volens eos reducẽ ad pacẽ ⁊ ami

citiã. 8

„

*

ex quo pʒ ꝙ iſte no intellexit ꝙ moyſes eẽt ↄſtitut a deo tu
toꝛ ⁊ liberatoꝛ populi:⁊ Auriss 5
tes:⁊ idẽ ſentientes:iõ.s.

Qui at iniuriaʒ faciebat.increpatus ſuper hoc
1 ¶Repulit eũ · i. nonitionẽ icrepationẽ. d. v ¶ Quis
oↄſtituit te pꝛincipẽ ⁊c᷑.q.d.tu vſurpas tibi indebitã ptãtem

2 iniurias hẽbat aliqͥs ſibi fauen-
ixit pluraliter ⁊ illi nõ intellexer̃t

x¶Nũquid interficẽ tu me vis ⁊c· illud qð erat ſecretũ pu

xit ãt illi de: Solue calcia/

blicauit intm̃ ꝙ venit ad aures pharaõis ⁊ qrcbat occi

dere moyſen: Exo.ij. iõ ſubdi: y¶ Fugit at mo yſes in
¶Ubi

vbo iſto.i.pꝑ publicatõʒ h'facti nẽ occideret: ʒ
generauit duos filios.manaſſẽ ⁊ ephraiĩ ð ſephoꝛa vxo
re ſua: Exo.ij. a ¶ Expletl. hic ↄnter deſcribit moyſi

legatio:ꝛꝰlegatio/
. „ nis impletio: ibi
cipẽ ⁊ iudicẽ ſup nos: Nuùn hic eduxit. Pꝛi
ad intficẽ me tu vis:quẽad ahu euaka⸗
modũ intfeciſti beri egypti litppoem iniert
um: Fugit ãt moyſeſ i vbo qsdaʒ coꝛꝛelari’ũ
iſto:⁊ fact᷑ eſt aduena in fra ibi Pũc moyſen.
madian:uũbi generauit fili Eircapß deſcri

os duos. Et ẽxpletis anniſ
q̃draginta:appuit illi in de/
ſerto mõtis ſyna angelus ĩ
ignè flãme rubi. Moͤyſes
at vidẽs admirat eſt viſuʒ

cũ dẽ:
tis annis.xl.a fu⸗

ruit ei in deſerto
motis ſyna ange

⁊ ccedẽte illo vt ↄſideraret lus.Exo.ii d ꝙ
facta ẽ ad eũ vox dñi:dicẽs ophae l e:
Egò ſum deus patꝝ tuoꝝx: dicengue em y
de abꝛaã: de iſaac: ? de la irere fult angen

cob. Trmeſact᷑ ãt moyſes

nõ audebat ↄſiderare. Di bat ⁊ in e pſona

„ — OAIen &
mẽtũ pedũ tuoꝝ.! Locus doaliqß angelus

eniĩ in quo ſtas tra ſcã ẽ. Ai

dens a afflictionẽ popli e me zub.
mei ꝗ eſt in egypto:⁊ gemi nge :. n. ae⸗
rũ eoꝝ audi deſcẽdi li⸗ ibaliogaee⸗

berare eoſ.Et nũnc veni:et lesa pitioões ſũt

mittaʒ te in egyptũ. Hunc adlal auic ſignifi
quem candũ:iõ foꝛman
moyſen quem negauerunt tur ſᷣm conueniẽ
tiã ad id qð eſt ſi
gnificandum.per

ignẽ frequẽter in ſacra ſcriptura ſignificatur tribulatio
purgans:Eccle.ij. In igne ꝓbatur auꝝ ⁊ argentũ ⁊ ho/
mines receptibiles in camino humiliationis:ppꝑ qõ an-
gelus apparuit in ſpecie ignis ardentis:ſed nõ ↄburent
ad figurandũ ꝙ ppls iſrł in tribulatione egypti non co/
ſumeret᷑ ſed purgaret᷑ ⁊ purgat᷑ liberaret. d ¶ Moy/⸗

ſes ãt videns admirar eſt. ꝙ ignis arqens nõ ↄburebat
rubũ qui de facili eſt ↄbuſtibilis. e ¶ Et accedente il-

lo vt ↄſideraret. magis de ppe: ſ ¶ Facta eſt vox oñi.
i. angeli loquẽtis in pſona dei. g ¶ Ego ſũ deus patꝝ
vioꝝ qui Müͤrmeckeeni⸗ getib'ad idolatriã decli

si Tremefact ẽ moyſes.pp dinaʒ reuerẽtiazʒ
i ¶ Solue calci. vc Mocei erat atiqͥ ⁊ ſpãlit hebꝛc
oꝝ ñ ingredi loca ſcã pedibcalciad.vñ ⁊ ſaracẽi adhuc
tenẽt hũc modũ:qꝛ ñ ingrediunt᷑ locũ dini cult niſi diſ-
calciatis pedibꝰ:vt a fidedignis ĩtellexi. k¶ Loc'.n.in

ℳ ℳ „ —

ſtas ira ſcã ẽ pp appitionẽ dinã ibidẽ mõ dcõ. ¶i

dens vidi affli.po. mei. oculo pietad ⁊ cũ affectu mißa-
tiõij:iõ ſeqt: m ¶ Et deſcẽdi liberare eos.Deo ãt ðſcẽ
dẽ ñ ↄuẽit niſi ꝑ affectũ miſatõis:ſʒ anglo qͥ loqbat bñ
ↄpetit deſcẽdẽ ⁊ aſcẽdẽ ſn motũ localẽ:eo mõ qͥ mor/
local ↄpetit angeł. n ¶ Et nẽ vẽi. pmpte obediẽdo mi
hi: o¶ Et mittã te ĩ egyptũ.·ad liberãdũ ppłim: ſic pʒle
gatio iniũcta moyſi. . Pũc moyſen.hic ſtephanꝰꝰ

bitur ips legatoij

ga moyſi de egy

ſonã dei repnta
loqbat᷑: iõ aliqũ

noiatur: vt dicit
gregoꝛb: c n

—

mat ſrppmnn
voenre illeed
rebelloneconn
chiitu lbond⸗
timmbnic d
emninr vuboli
gpniur im
Aecpiwbidi.
H os
Uftutihm
de Wert din
ubvosnunehdi
morestho icdl
ſuiſis die
llunt hicantere
ſoni Etoiuide
littconclanüüthi
ſbeenunrilos
Eger ſuiti
Unſiyalfnen

tnn
W. Cbcinon
3 Quldeprſücs
Wlelctavarden⸗

ſogiicedadi
dTamst
ſicategolunver
Pphaquanwumg
lſtunicaprion
Nlonigſeg otan
ſben dickilegun
ſtaun qub'habt
litrinnhabitis
Tmldarindn⸗

Ppeluenzd
1 Mckalfei⸗
UpzSon
ſchm
äcedelit
giſetrpte
Veinſikton
tenfngdck⸗
bugleztſ
ſKiftcanegige

ſtbiediſclann
ſn da hr
W rode
Nealcint
oinr
A mi
ü Urinn
* hobia
hrmeneſt
1 wappinds
Aaliguidig
AAnditdidnn
rNCnu
t Aidcde
gißenang

mrup ugiit
==
1 Smuln
a pox

V¶ um manu

N

iudeos refert coꝛꝛelatiuũ de rebellione eoꝛum. d.
p ¶ Punc moyſẽ quẽ negauerunt ⁊c ſicut pdictum eſt
ille qui hoc vbuʒ dixit habebat ↄplices qui idẽ dixerũt
verbo vel ſaltẽ facto:ꝓpter hoc qð dicit hic in lurali.
Dicentes quis te ↄſtituit pncipem ⁊c. qʒ ¶ Punc deus
pꝛincipem ⁊ redẽ

ptoꝛé miſit: da iiii443
non erat pꝛicipa · dicẽtes:ꝗs te cõſtituit pᷣnci/
in hoc o:ſ age pẽ ⁊ iudicẽ:hũunc de pꝛinci
lus apparenſ in p

pẽ ⁊ dẽptoꝛẽ miſit cuʒ ma-

ſong dei: iõé ſait Pe ebOEe c e
. nu ãgeli ꝗq appuit illi ĩ rubo

angeli.i. cũ ptůͤte Mic duxit illos faciens
ipᷣ: a ſic moyſes qigia ⁊ ſigna ĩ tra egypti et
erat illi tanq mi O. F. „ n
niſter adiunct. p irubꝛo mari: ct i deſerto an
hanc aut rebellio nis qdragita. Hic eſt moy.
nẽ ↄtra moyſen ſes qui dixit filijs iſr. Pꝛõ
Warecamas Pbciöirenunine
rebellione conrra ibin audietis. Mic eſta muit
chꝛiſtuʒ liberato/ ĩ ecclia iſ. olitudie cůʒ agelo
rẽ totius mũdi ꝗ loqbat ei ĩ mõte ſyna: ẽt
ſerulure viaboli cũ pꝛib vris: qui accepit p⸗
vde lapi vbi vꝛ: ba vite dare vobis. Cui no
1 occiderunt oos luerũt obedire pes vri: ſed
quipᷣnunciabant repulerũt et auerſi ſũt coꝛdi
de aduentu iuſti bus ſuis in egyptũ dicẽtẽs
cui vos nunc pdi . R
toꝛes ⁊ homicidle

eduxit. Hic ↄñter deſcribit᷑ impletio legatõnis iniuncte

moyſi.Et diuidit in duas ꝑtes:qꝛ pᷣmo ſacit ꝓpoſitũ:xꝰ
infert᷑ coꝛꝛelariũ:ibi Cum voluerunt.Circa pꝛimũ dẽ:

8 (Pic eduxit illos.ſicut erat ſibi iniunctũ. ti Faci
ens ꝓdigia ⁊ ſigna ĩ terra egypti. ſie

Exo.vſq; ad finem.xij. v
bet᷑ Exo.xiiij. x ¶ Et in deſerto.vt pʒ in li.leui.nu.⁊
deut. y¶ Dic ẽ moyſes. cui vos credẽ dicit ⁊ debetii
3 Qui dixit filijs iſrael. Hen oii. a Pꝛophaʒ
vobiſ ſuſcitabit deus ⁊c qð pꝛincipalr intelligit᷑ de chꝛi
ſto vt ibidẽ dictũ fuit:qui deſcendit ſᷣm carnẽ de iudeis

b ¶ Tanq meipſum audietis.i.legiſlatoꝛẽ noui teſta.
ſicut ego ſum veteris.Sciendũ tñ ꝙ chꝛiſtus non dicit᷑

ꝓphᷣa quantum ad cognitionem euangelicam. Naʒ ab

inſtanti cõceptionis aia chꝛiſti habuit claritateʒ diuine

viſionis:ſed ꝓ tanto dicit᷑ ꝓpheta fuiſſe inquantũ pꝛo-
pheta dicit᷑ ille qui annunciat remota a cognitione illo
rũ cum quib habitat. Chꝛiſtus aũt ante ſuaʒ paſſiõeʒ
fuit viatoꝛ habitãs cũ hominib Jo.j.Et denunciabat
tranſcendentia capacitatẽ intellectus humani:ſicut dr
ꝓphᷣa:Luc.vij. Pꝛopheta magn ſurrexit in nobis ⁊c.
c ¶ Hic eſt qui fuit in eccłia.i.in cognitione hebꝛeoꝛuʒ

d
data: vt pʒ Exo.xix.Et deinceps quaſi p totum.

e¶ Et cum patribus noſtris. quantũ ad.x. pꝛegepta de
calogi que dediandente popho Exo.xx. f i ad

cepit verba vite dare nobis. Dicunt᷑ autem illa pᷣcepta
verba vite:non quia conferunt vitam gratie iuſtifican

tem:ſᷣm ꝙ dicit᷑ Ro. Non iuſtificatur homo ex operi ·
gines diuerſas. t

bus legis iuſticia que facit dignum vita eterna:licet iu/

ſtificarent iuſticia politica:ſicut dictum fuit ſuper eplaz

ad Ro.⁊ Gal.ſed dicuntur verba vite:qꝛ ſeruantes ea

non incurrebant penam moꝛtis coꝛpoꝛalis: que tranſ- .
greſſoꝛibus infligebatur: ſicut dictum fuit Gal.iij.ſuꝑ

Lum an. qui lo. in monte ſyna.dans ei leges ms

illud faciens ea viuet ĩ eis. g ¶ Cui noluerũt. Hic ex dicij
infert coꝛꝛelarium de rebellione iudeoꝛum contra mort en
deum dicens:Cui noluerunt obedire patres noſtri. ſicut
pʒ in multis locis Exo.⁊ Nu. h ¶ Et auerſi ſunt coꝛdibꝰ
ſuis in egyptum.oſtendentes diſplicentiam ꝙ inde exierant
dicentes moyſi Exo.
xiiij. Quid hic facere
voluiſti vt educeres
nos de egypto ⁊c.⁊ i
pluribus alijs locis ſi

ad aaron:vFc nobis deos
a bcedant nos. Moyſi enĩ
buic ꝗ eduxit nos de terra

. enc O8 de e A mile haberf. Et no ſo-
egypti:neſcim ꝗd fem̃ ſit ei lum oſtenderunt hãc
Et uitulũ fecerũt ĩ dieb ill: diſſplicentiam exitus
bruleriit hoſtia ſunnla arndoinas u⸗
cro:⁊ letabant in opibꝰma xiiij. Conſtituami no

nuũ ſuaꝝ. Cõnuertit auteʒ

26. 1/ 1 5 bis ducem ⁊ reuerta⸗
ðſ:⁊ tradidit eos huire mili

mur in egyptum Cõ

ꝓphaꝝ. Nunad victimas mopiiſed eti deo cñ
aut pzinnae obrniu mihi dicit: i ¶Dicentes
ãnis qdragita ĩ deſerto do/ ad aaron. Exo. xxxij
mus iſrl. Et ſſcepiſt taber g en 4
naculum moloch:et ſidus Pecdant nos. In Hoe
EIre .C1. n. rebellabant deo q
dei veſtri remphaʒ:ſigůras eos eduxerat de egyp

to:⁊ etiaʒ moyſi eius
miniſtro cum ſubdit᷑

Weree eniʒ hic ⁊c.
Et vitulũ fecerũt.
qꝛ aaron ad faciendũ
coegerunt ⁊ aurũ ei miſtrauerunt. robialerur hoſtiã
ſimulacro.que debebat offerri ſoli deo. m ¶ Conuertit
autem eos deus ⁊ tradidit.i.ↄuerti ⁊ tradi permiſit demo/
nibus pꝓpter ſuaʒ maliciaʒ. n¶ Seruire militie celi. hoc
non legit᷑ eſſe factum tempoꝛe quo filij iſrael fuerunt in de/
ſerto:ſʒ poſtq intrauerunt terrẽ ꝓmiſſionis hoc multotiẽs
⁊ multiplr fecerũt:vt pʒ in li.Judi.⁊ Reg.ſpecialit in.iiij.⁊
ijj. Paral. O Sicut ſcriptum eſt in libꝛo ꝓphetaruʒ.ſ.xij
qui ẽ vnus liber vt declaratũ fuit ibideʒ. p ¶ Muũquid vi
ctimas ⁊c. hoc ſcribitur Amos.v.et refert pꝛima ꝑs huius
auctoꝛitatis ad tpᷣs quo fuerunt filij iſrael in deſerto vt pʒ

quas ſeciſtiſ adoꝛare eas èt
tranſferaʒ vos i babylõez.

manifeſte:non tamẽ per hoc eſt intelligendum ꝙ filij iſrael

nullas victimas aut hoſtias obtulerũt deo ĩ deſerto: qꝛ Le
uiti.ix.dr̃ expꝛeſſe:ꝙ in ↄſecratione aaron ⁊ filioꝝ eius fue
runt plures hoſtie deo oblate: ⁊ ſilr in dedicatõne taberna
culi:vt habet᷑ Nu.vij.Sʒ iõ dicit᷑qꝛ pauce victime fuerunt
tũc oblate.Uũ dicit Ra.Sa.ſuꝑ illud Nu.ix. Fecerũt filij
iſrł phaſe ⁊c᷑. qð toto tꝑe quo in deſerto fuerũt nõ fecerunt
phaſe niſi illo tm:cũ tamẽ erat ſolẽnitaſ pꝛincipal ⁊ pᷣceptũ
erat. xij Exo. l6m quolibʒ ãno fieri:⁊ iõ ſi fuit ſic omiſſa in
ilt.xl. annis mito mag ſacrificia q̃ pcipiebãt fieri in ſolẽni/
tatib ⁊ in dieb' min ſolennib:fuit.n.cuʒ poplo ſuper hoc
diſpẽſatũ a deo ꝑp incertũ motũ nubilſ ſic ⁊ de circuciſione

ℳ

q̃ Geñ.xvij. pcipit fieri octauo die:⁊ tam omiſſa fuit qdiu

Ppis fuit in deſerto:vt pʒ Joſue.v. q ¶ Et ſuſce.tab.mo/
0

ch ⁊c Iſtud refert᷑ ad tẽpus Judic.⁊ Reg.vt oſtenſuʒ ſuit
Amos.v.et pẽdet ĩ fine h auẽtis. r ¶ Et ſicy dei ve. rẽp.
i. lucifeꝝ ſiue ſtellã matutinã vt dicit glo.q̃ pꝛe ceiis ſtellis
a plurib' adoꝛabat᷑ pꝑ ep plchꝛitudieʒ. s ur i.ima
uas feciſtis vobis adoꝛare eas.i.ad
adoꝛãdũ eas. v ¶ Et iraſferã vos in babylo.pꝑ illõ pctm̃
⁊ trãſgreſſionẽ.Ex qͥ pʒ ꝙ idolatria de qua loquit᷑ h amos
pppa fuit cã captiuitatis iudeoꝝ de tra ſua:et hec fuit ꝑpe

„g„

trata poſt ingreſſũ h terre:⁊ maxie tꝑibus Reg.Amos.v.

dr: Migrare voſ faciã traſ damaſcũ.i.vltra damaſcũ vłlõ
gius a ira vr̃a ꝙ; ſit damaſcus. Babylon aũt pł diſtat a iu⸗
dea:nã damaſc eſt ꝓpe terminũ iudee:vlł ſtephanꝰ poſuit ĩ
babylonẽ:qꝛ iudei duaꝝ: tribuũ fuerũt trãſlati ĩ babylo.vt
pʒ.iiij. Reg.vlt. iudei vo decẽ tribuũ fuerũt trãſlati i terraʒ

aſſyrioꝝ.iiij. Regum
xviij. Et tranſituſ ad
illã ẽ ꝑ damaſcũ.⁊ iõ
ad expmẽdũ vtranq;
captiuitatẽ q̃ inducta
fuit ꝓpter idolatriaʒ
Amos ſcripſit vltra

damaſcũ: Stephan

aũt eodẽ ſpũ loquenſ
diyxit in babylonem.
ſtephan ſe excuſat ð
blaſphemia 3 tẽpluʒ
ↄfites illò oꝛdinatiõe
dina fuiſſe fem: ⁊ pꝛi
loquit᷑ de tabernacło
moypſi: ad cuſ ſilitu⸗
dinẽ quãtũ ad aliq̃ tẽ
plũ poſtea fuit fcʒ.di/⸗
cit ;: x ¶ Taber. te⸗

ſti.fuit cũ pa.no.iĩ de- . P045 8
mihi ſedes ẽ:tra aũt ſcabel/

ſer. ſiẽ diſpo. ſ. de ꝓ⸗
ut patʒ Exo.xxv.
pa.no.cũ ieſu.i.cũ io

ſue:ꝗ erat dux ppli.
3 In poſſeſſionẽ gẽ

tiũ.i:fra chananeox?.
4 Quaſ expulit ðs
Illõ.n.fuit mag ſcm̃

vtute diuia q; hũůana
b Di arolchiaz
uid.ſupple fuit illud

tabernaculũ in terra

illa. Nã Eno poſituʒ
fuit in ſylo:vt hẽ Jo⸗
ſue.xviij.⁊ ide pꝰea

—ℳ

trãſiatũ in irã philiſtin

¶Cabernaculũ teſtimõij fu⸗
it cuʒ prib vfr̃is in deſerto:
ſiẽ diſpoſuit illis de loquẽs
ad moyſen vt facẽt illð ſᷣm
foꝛmã quã viderat. Quod
⁊ iduxerũt ſuſcipiẽtes pr̃es
vfi cuʒ ieſu ĩ poſſeſſionẽ gẽ⸗
tiuʒ:quaſ expulit de a facie
patꝝ vr̃oꝝ uᷣſq; in dieb da

uid. Qui luenit graʒ añ de/

uʒ:⁊ petijt vt iueniret taber
nachʒ deo iacob. Salomõ
gautẽ edificauit illi domum.

Sẽd nõ excelſus ĩ maufcis

hitat:ſiẽ p ꝓphaʒ diẽ: Clũ
luʒ peduʒ meoꝝ. Quͤã do/
mũ ediſficabiſ mihi diẽ dñſ
aut ꝗs loc reqetõis mee ẽ:

on manuſ mea fec hec

oĩa Hüra ceruice èt icircũ
ciſi coꝛdibt auribꝰ:pòs ſp
ſpũi ſcõ reſtitiſtis:ſicut pꝛes
vfi:ita ⁊ vos.Quẽ ꝓphaꝝ
nõ ſunt pſecuti pr̃es vri:Et

öcciderunt eos qũᷣi pnũcia

gk NReg.v. ide rductũ in irã iſrł

tũ de loco ad locuʒ pp guerras.

. Beg. vl.: ide plies traſſat
b¶Uiq; in die. ð. qui trãſtulit in hierl arcã dñi volẽſ ei
eificare tẽplũ:vt hr. ijj Reg. vij. Sʒ dñs Aaimezne⸗

tvt᷑pli vſq; ad tps ſalonis filij ſui:iõ dr: c
2 p lr̃a vſq; ibi: Szns erccl imaͤn⸗

linue. gra.
a.qꝛ ẽ incopᷣhẽ

ſibil ⁊ nae ſpũal. Dhoc aũt addit btũs ſtephanꝰ ad remouẽ-
dũ erroꝛẽ aliqͥꝝ iudeox exiſtimãtiũ:ꝙ dey hitaret in tẽplo:
ſiẽ hõ in ſua domo: ex hoc ꝙ ꝓppiciatoꝛiũ qð erat ĩi templo

dei ſedes dicebat᷑:ſiẽ dixi pleni Exo.xxv. ad ꝓpoſitũ idu
cit᷑ auẽtas Eſa. lxvj. e
ad deſignãdũ deũ eẽ pñteʒ vbiq; ĩ celo ⁊ in fra. Sibi.n.nõ
nperit coꝛpis lineamẽta:iõ ſbᷣdit: f ¶

Lelu mi.ſe.ẽ.hecẽ locutio meta.

Quaʒ do.edifi.mi.

a habliau mo Fdcs: nuli inad hoc g ibi fiat
a⸗ deo oꝛonũ ⁊ ſacrificio: vt dixit ſalon.iij. Reg. viij
2 Au 9. Reg. pih

Aut qs lo.req.mee.
ſeipᷣo qꝛ ꝑ ſeip̃ᷣm ẽ btũs.

q.d.nlls ali a me:q̃ de' reqeſcit in

h¶Oura cer. Hic ↄñi excuſat ſe

ſtephan de blaſphẽia 3 legẽ:ofitẽdo eã ſcãm ⁊ a deo datã:

⁊retoꝛquẽdo ĩ ſuos aduerſarios bl
pir violabat:a hocẽ qð dic: h

„

.1 E ĩcirc.coꝛdi.a vicijs i
n alhhemns ? detractõib. I¶ Mos ſp ſpuiſco reſti. loqnti
lImolſe? pphis. I ¶ Siẽ pa ve vt paexrpdeie. ml 1ee

ꝓphe.nõ pſe.ſt pa.ve.

ciaz: eo ꝙ eã multi⸗

· d. valð pauci ſi, n ¶ Et occi. eos.

.ſ. pphas:vt pʒ de cacharia filio ioiade.

Dura c.⸗obglar mẽ⸗

ͦõ „ aY6
7

Elſa.vt dem fuit in pn Eſa.
go 7 mitis alijs lod.

bãt ð aduẽtu iuſti:chiꝰ pos

nẽ pditoꝛeſ & hõicide fuiſt.
qui accepiſt legẽ ĩ diſpoſiti
one ãgloꝝ ẽt nõ cuſtodiſſl.
Auͤdiẽteſ ãt hec diſſecabãt᷑
coꝛdib ſuis:èt ſtridebãt dẽ
tibꝰ ĩ euʒ. Cuʒ ãt eẽt plenus

ſpũſcõ:itendẽs ĩ celuʒ uidit
gliaz dei: ieſuʒ ſtatẽ a dex⸗
tiis dei:Et ait: Eccè video

celos aptos ⁊ filiũ hoĩs ſtã

tẽ a dextris vᷣtut dei. Excla
mãtes ãt voce magna còn/

tinuer̃t aures ſuas:èt ĩpetũ

ſecerũt vnanimit in euʒ. Et
kijciẽtes euz ex ciuſtatẽ lapi
dabãt:&t teſtes depoſuerũt

veſtim̃ta ſua ſec pedes ado
leſcẽt:q vocabat᷑ ſauluſ.Et
lãpidabãt ſtephanuʒ inuo

caãtẽ ⁊ dicẽtẽ: Oñe ieſu ſuſci
pe ſpm̃ meuz. Poͤſit autezʒ
genibuſ:clamauit voce ma

gna dicẽs: Ofe nẽſtatuas
illis hoc pcim. Et cuʒ hoc

dixiſſz:oͤbdoꝛmiuit in dño

vo ꝓpꝛiũ ẽ iudicãt vł regnai:pꝑ hꝰ Mar.vl.x
bit regnũ xpᷣi dĩ ſedẽ a dexti dei. b ¶ Et ec.vi.c
De ↄditoe h' viſiois pleni dicet᷑ ĩ fine h capi. c
cla. aũt vo. ma.ne audirẽt ſtephai vba. d Coõti. au.
et ipe. fe. nõ rone ſʒ fu
api.taq; blaſphemũ

ſu.ac ſi eẽnt blaſphẽatoꝛia. e
ria moti. f ¶ Et eijci.eũ ex.ciui.l

. ¶ Et te. depo. ve. ſua. vt erpediti a celeri eũ intfice⸗
rẽt. h ¶ Et lapi. Hic ↄñi põit᷑ bti ſtephãi.pfcã patiẽtia

ſuſci.ſpi. meũ.ꝛꝰ ex ei

rado. r
acce. le.i diſp.an.

5„

. AS 2 a
47

ioiade.ij. pal. xxiiij.2
⁊ amos:vt dic hiero.iĩ ꝓlo/
o i pᷣnũ.de aduẽ iu.i.xpᷣi.
dr iuſt anthonomatice. vñ diẽ Ra. Sa.
phe ñ ſi locuti niſiad dieſ meſſie.j. pnc

xp̃iqᷣ

. g vniuerſi pꝛo
ipalr. p (¶ Lui
vos ncẽ ꝓdi.cũ iu
qEt hoi. fui.e

crucifixionẽ pcu-

Qui

qʒ data fuit ꝑ age

lũ i pſoa di loq̃n-
tẽ:vt ẽ pᷣdictum.
IIEt no cuſio.
qꝛ irritũ fecerant
mãdatũ dei: ppt

traditiones ſuas:

Math. xv. ca.

t ¶ Audiẽ aũt.H̊

vltio poit ipᷣp ſte⸗

phãi lapidaꝰ iiu/

ſta: ⁊ 2 ei patien

tia pfcã:ibi Et la
pidabat. Circa pᷣ/⸗

mũ dĩ: Audiẽtes
gut hec öſſecabat᷑
coꝛdib ſuis.

qꝛ ñ

hẽbãt rõem iterfi
ciẽdi eũ:⁊ tñ oĩbꝰ
mõis inificẽ vole
bant:⁊ ſic diſſeca

bãt iteriuſ:qꝛ paſ
ſio pᷣualẽs diſcre⸗

pat a roe. v ¶Et

ſtri. dẽ. ſuis.

nes rabidi.

ſicẽ ca

x¶ Cũ aũt eſſet
ple.ſpũſcõ.hec ei
plẽitudo fuit aug
VMV e aik.
rio qð ẽ act cha/⸗
riratis pfcẽ. y ¶ Intẽ. in ce. vbi fiduciã ſuaʒ collocaue
rat. Vidit gliã dei.ad ↄfoꝛtatõeʒ ſuã ex gra ſpali.
a (Et ieſũ ſtã.h dic ad affirmaãdã ey reſurrectoeʒ.Et
qꝛ tales viſiões fiũt ſʒ ↄuẽiẽtiã eb qð ſignificat vt pᷣdcm
e:iõ ſtephanvidit ieſũ ſtatẽ ad deſignadũ ꝙ erat patus
ad ep roboꝛatõeʒ:qꝛ ſtare ppꝛiũ ẽ adiuuat in pᷣlio:ſedẽ

vbi oſcri

pꝰ ex ei intẽtoe ad deũ:ibi Inuocatẽ ⁊ dicen.do.ieſu
deſcẽſiõe ad pxin actu in

terficiẽtẽ ipʒʒ cũ dr: k Portadt gẽi.vt i oꝛãdo modꝰ

ebat ex affcũ mas

eẽt deuor. l ¶ Qla.vo.ma.:qꝛ ꝓced
ad ꝓxioꝝ ſalutẽ. mER e ſta ſ ae reſerugdo eiſ pena
eina:ſʒ da eis pẽitẽtiã. In aliqb libꝛiſ ſbdit:Qꝛ neſciũt

qd faciũt.ſʒ ñ ẽ de textu nec ẽ ĩ libꝛis coꝛꝛect. Iſti.n.ſal-

Aies

¶ Et cũ hoc di.ex

tẽ ꝓ ꝑte magna mag fucrũt moti paſſioe qᷓ igrãtia. J
ratia aut młtoꝝ cata erat ex pcedete malicia.ſ.ex odio
⁊ iuidia ð ipᷣm vt dem eſt.ð.c.ij.

.—

ctyeſtz

—
ndockoꝛ Nen
nofüidfundo⸗
oꝛiudeor:e
ſo ſp lhlu
italise Cla;

aorahcI.

ezoetndnn
Soei nthieſphe
Ahdlni n nil
nuc xndidiche
intigmmuit
uluand dict ͤf
Uns Siepdenusaut⸗

sVensſenſchus⸗
Ratgni
mnaginatefuenite

lideu : boienchii
lcente ſup ollunen
eſturbbigiftia
hueſinaull'pi
iſitinmegunuſeni
Pertgleiusdicifi
lmpomitfiei
intcohtignd
eſtüſancdindta
aligvidirering
sinrng viirier
ieviluopenerido⸗
pouere pgck ypiſi
d ſuſcſpiencogbe
licacope i
corpus
dſoüiniddl
Eihhirun pt
innmniun li
Mrlneginntun
ſlenngechiſice
altgeitona
Mhſinne imagine
punndinuefrit

Enncnui
agiͤͤs
Ait na,
iidiis
iha ſitbi⸗
au agni
1 Wänmuf
„ inii
* wsifae
dwrtſedſe
ſd däiugg

ſoßuls .

„7 orari
1 fioi ſl⸗
s bigl
1(Ciaut
le ſoüſcöhe
Plämdofig
mentanimmn
rogdi
ifiucijſunalen
ndegſuicglſil
nidicimn⸗
dgoſlit ii
Ngitl
iinuitli
r Vriti

erat doctoꝛ gẽtiũ

apoſtoloꝛum Viij

feruoꝛe charitatis ſm dictũ toie Pir veca
te ꝓ pſequẽtib a calũniãtibꝰ vos. o ¶ Obdoꝛmiuit ĩ
dño.Nã epaia ſciſſima abſoꝛpta fuit i abyſſo ſuꝑne cla

ritatj.¶Circa pᷣdca dubitat᷑:vtxviſio bti ſiephai pᷣmiſ
ſa fuerit mẽtal aut imagiaria I coꝛꝑal &t dicuũt aliq ꝙ
fuit tin metal:ita

ꝓ ex ſpãli gra fſu- ł „—
it ↄceſſuʒ ſtephao Auũl aũt erat ¶ VIII.
vidẽ no ſolu hũs ↄſentiẽs neci ẽᷣ. Facta
diuinitatẽ:ſicut ⁊ aut lula die ꝑplecuuo
aulo: de qͥ dieiit Magna ĩ ecclia q̃ erat hiero
ſKugind ſolymis:è᷑t oẽs diſpſi ſt ꝑ re
paulinã ð viden Seg i ſo 5r;
do deo:ꝙ ſibi fu⸗ Sae loaſer T ſamar ie⸗

phanũ uiri timoꝛati:è fece/

uinã eẽntiã:eo q; Hann ui ꝛatl:
rũt plãctü magnũ ſup euʒ.

⁊ mopſi qͥ fuit do zupy
ctoꝛ iudeoꝝ:et h Sãul o deuaſtabat eccle
glo ſup locu illu viros:ac mulies tradebat ĩ
q talis ẽ: Quidaʒ
electoꝛꝛ adhuc in

hac vita detenti mũdato coꝛdiſ oculo videre meruerũt
liaʒ dei. vt hic ſtephanuſ:⁊ paulus ad tertiũ celũ rapt
c dictũ non videt᷑ bñ ↄſonare dictis ſcõꝛum ⁊ do
ctoꝝ:q ↄcoꝛdit᷑ dicũt ꝙ talis viſio nõ eſt ↄceſſa alicui ĩ
vita pñti vtenti ſenſib exterioꝛib niſi hoi chꝛiſto.vñ ⁊
paulus nõ dicit᷑ deũ ſic vidiſſe niſi in raptu ab iſtis ſenſi
bus.Stephanus aũt videt᷑ tunc nõ fuiſſe raptus ſʒ ma-
gis vtens ſenſibus:vtpote loquens iudeis audiẽtibus:
Peonkag alij dicunt ꝙ fuit viſio imagiaria:ita ꝙ ĩ eꝰ
maginatoe fuerũt effigies diuinit foꝛmate ad repñtan
du deũ ⁊ hoĩem chꝛiſtum:ſicut Eſa.vj.eſaias vidit dñʒ
ſedentẽ ſuꝑ ſolium excelſuʒ:⁊ ſeraphin ſtãtia ex vtraq;

pte:ſicut ibidẽ fuit plen declaratũ:⁊ mẽte cognouit ſte
phan ſignatũ illi repñtatõis:⁊ ſic q;tum ad hoc nõ ſo

lũ fuit imaginaria ſʒ etiã cum hoc mental:ſicut fiebat p
phᷣis:vt plenius dictũ fuit in libꝛo pſal no eſt dubiuʒ
ꝙ illo mõ potuit fieriſʒ ex mõ loquẽdi ſcripture videt
ꝙ fuerit coꝛpalis:qꝛ dicit᷑ in textu: Cũ eſſet ſtephanple
nus ſpũſancto intẽdens in celũ vidit głiaʒ dei ⁊c Circa
qð aliqui dixerũt ꝙ viſus ſtephani a deo fuit foꝛtifica⸗
tus intm ꝙ vidit ieſuʒ.ſ.exñteʒ in celo ẽpyreo:celos acu
tie viſus penetrãdo Sʒ hoc nõ videt᷑ bene dictũ:qꝛ ſup
ponere videt᷑ ꝙ viſuſ fiat extra mittẽdo ab oculo ⁊ non
int ſuſcipiendo ab obiecto qð ipꝛobat phs libꝛo de ſen
ſu ⁊ ſen atoeopeg ſine hiudicio videt ppabiliuſ di
cendũ ꝙ a coꝛpe chꝛiſti exñtis in celo fuit imutatus ocu
lus ſtephani ad viſionem humanitatis chꝛiſti. Nam in
ptãte eius eſt ꝙ coꝛpus ſuũ ſic videat a longe ſicut de ꝓ
pe:⁊ foꝛte idem ẽ de alio coꝛpe gloꝛioſo:qꝛ totaliter eſt
aie ſubiectum. Pꝛopter qð videt᷑ ꝙ ad nutum eius poſ
ſit imutare viſum idifferent᷑ a longe ⁊ ꝓpe:ſicut in pote
ſtate eius ẽ:ꝙ imutat viſum i ꝓpꝛia vl alia effigie:ſicut
dicit de coꝛpe chꝛiſti gloꝛioſo:Luc.vlũ.Deitatẽ vo non
potuit videre iſto mõ:ſʒ ſicut in viſiõe imagiaria foꝛma
tur in virtute imaginatia aliqua effigies ad repñtandũ
deum vt dictuʒ eſt: ita exterius põt diuinitus foꝛmari
ad imutatõeʒ coꝛpoꝛalis oculi:ſicut ſuo mõ fit in appi⸗
tõe angeloꝛum quãdo apparẽt in coꝛpoꝛib aſſumptis
que coꝛpoꝛalit᷑ vident:ita aliqua effigieſ coꝛpoꝛal non a
deo aſſumpta:ſʒ foꝛmata poteſt ipᷣum repꝛeſentare ocu
lo coꝛpoꝛali. Et ſic ꝓbabiliter abſq; aliqua aſſertione
põt oici ꝙ ſic fuit in viſione beati ſtephani:mentaliter

bebãt ſpũs imũdos:clamã

tamẽ cognouit ꝙ illa effigies nõ erat ipſa deitas niſi tantuʒ
repñtatiue.Et huic mõ dicendi ↄcoꝛdat lr̃a cuʒ dicitur:Ec
ce video celos apertos ⁊ filiũ hominis ſtãtem a dextris dei
non ſic intelligendo ꝙ celi fuerunt diuiſi cũ ſint incoꝛꝛupti-
biles: ſed qꝛ ſic clare vidit ac ſi nullũ eſſet obſtaculũ intme
diuʒ. vnde dicit que/
dam glo.ꝙ hec viſio
non fuit facta ꝑ repa⸗
tionem elementoꝛe 2
ſv elementis hic itelli
gunt᷑ ẽt coꝛpa celeſtia

cuſtodiã. Igitür ꝗ diſperſi
erãt ptrãſibat euãgeliʒãtes
pᷣ̈buʒ dei. Philippuᷣs autẽ
deſcẽdẽs ĩ ciuitatẽ ſamarie

pᷣdicabatillis chꝛiſtũ. Intẽ Aulus autẽ
debãt aũt turbe his q̃ a phi . God
lippo dicebãt᷑ vnanimit᷑ au ſtephãi pſecutio ſin⸗

dietes:&t vidẽtes ſigna q̃ fa

S gularis: hic oñter de
ciebat. Multi.n. eoꝝ ꝗ h

icribit᷑ ecclie ꝑſecutio
general:⁊ quia habu
it oꝛtum ex ꝑſecutioe
ſtephani: iõ ad ipᷣam
fit ↄtinuatio cũ dicit:
4 aulus auᷣt erat
ↄſentiens neci eius.⁊
Pↄũñs peccati ꝑticeps:ſᷣm ꝙ dicit᷑ Ro.j.Quiitalia agunt di
gni ſunt moꝛte nõ ſoluʒ qui faciunt ea:ſʒ ẽt qui ↄſentiunt fa
cientib.⁊ ſubdit᷑ de pſecutione eccleſie cũ dicit: b ¶ Fcã ẽ
aũt in illa die.i.in illo tꝑe:qꝛ perſecutio plurib' diebus du
rauit. c ¶ Et oẽs diſcipuli diſperſi ſunt.ſᷣm ꝙ dixerat ſal-
uatoꝛ Math̊.x. Cum voſ pꝑſequũt in iſta ciuitate fugite in
aliã. D¶ Pꝛet᷑ aplos.iſti erant pꝛicipales ⁊ firmioꝛes:pꝛo
pter qð remanſerant in pſecutione ne ex fuga eoꝝ crederet᷑
fidẽ catholicã nõ habere firmũ fundamentũ.ↄñter iterpoi
Aranken ſepultura que ſupꝛa fuerat omiſſa cũ dẽ:

—
g

tes voce magna exibant.
Mlti aũt ꝑalytici ⁊ claudi

e¶ Qurauerunt ſtephanũ.i.decent᷑ ſepelierunt. ſ ¶ Niri
timoꝛati.i.timentes deũ int quos gamaliel fuit pꝛincipais

vt habet in legẽda de inuentõe coꝛpis ſci ſtephani. g ¶ Et

fecerunt planctũ magnũ ſuper eũ.ſᷣm moꝛẽ iudeoꝛuʒ:vt ha

bet Geñ.yl. oe moꝛte iacob:a in libꝛo Nu.de moꝛte aaron
marie:⁊ Deut.vl.de moꝛte mo yſi:⁊ in mitis alijs locis ð

moꝛte notabiliũ pſonarum.Illi aũt qui ſepelierunt ſtepha

„☛

nũ erãt ↄuerſi de iudaiſmo:⁊ iõ tenuerüũt moꝛẽ pꝛnu
reuertit᷑ lucas ad ſcribẽdũ ꝑſecutõeʒ ecclie.d. h¶S
vo deuaſtabat eccliã.nitẽs eã anihilare. i ¶ Crabhẽs i
ſtodiã.i.ĩ carcerẽ:nõ dẽ ꝙ inificẽt:qꝛ ſiẽ dic glo.de manus
ip pᷣſeruabat ne ſanguie innocẽtiu pollueret:et qꝛ ſic dicit
aug.de adeo oipotens ẽ ⁊ bon ꝙ de mal elicit bona. io de
