ꝙ ſacerdotes erat dẽ decimaſ moꝛiẽteſ hoĩes

maioꝛes ſimplici
bus leuiti):⁊ pari
roe melchiſedech
maioꝛ fuit abꝛaã
a quo accepit de⸗

accipiũt: ibi autẽ cõnteſtat
qꝛ viuit. Et it ita dictum ſin

cias: ⁊ p ↄns maioꝛ ipſo leui qͥ deſcendit ab eo:⁊ ſic idẽ
E

qð pꝛius:⁊ hoc eſt qð dicitur: a ¶ Et quidẽ de filijs le

ui. generalr acceptis. b ¶ Sacerdotium accipientes.

a ꝑ ↄñs erant maioꝛes. c¶ Mandatum habeẽt deci.
ſu.a pplo ſ̃m le.⁊ ꝙ noĩe populi nõ ſoluʒ intelligãt᷑ ille
tribus:ſed cum hoc etiã ſumplices leuite exponendo ſb-/
dit: dO ¶ Ideſt a fra.ſuis quãqᷓ; ⁊ ipi exie.de lũ. abꝛae.
ſ. melchiſedech. e¶ Luius gene. nõ annu.in eis.quia
ſcriptura nõ facit mentõem de patre ⁊ matre ⁊ genealo
gia eius vt ſupꝛa dictum eſt. ¶ Decimas ſi umpfſit ab
abꝛaam. ſicut maioꝛ a minoꝛe. g ¶ Et hunc.hic expo
nitur ſcòa rõ que talis eſt:bñdicens maioꝛ eſt eo cui bñ
dicit: qꝛ bũdicens medius eſt inter deuʒ ⁊ illum qᷣͥ bñdi/
ctionem ab eo recipit:ſed melchiſedech bñdixit ipſum
abꝛaaʒ:vt habet᷑ Geñ.xiiij.ergo fuit maioꝛ eo:⁊ in hoc
patet magna excellentia ipſius melchiſedech:qui bene-

dixit eum cui erat facta repꝛomiſſio de xp̃o:⁊ hoc ẽ qð
dicitur: g ¶ Et hunc.i.abꝛaã. h unpe repꝛo-

la autem contradictione.i.generalit᷑ verũ eſt: i

minus eſt a melioꝛe bñdicitur.i.a maioꝛe:quia in his q̃

ſunt quantitate magna ideʒ eſt eſſe maius qo melius.
k ¶ Et hic quidem. hic ponitur tertia ratõ que talis ẽ.
Ile qui ſemꝑ viuit maioꝛ eſt eo qui moꝛitur.ſʒ abꝛaaʒ
moꝛtuus eſt: ⁊ ſacerdotes ve.te.erant moꝛtales:non ſic

autem melchiſedech. ergo maioꝛ eſt ipſo abꝛaam: ⁊2 ſa-

cerdotium eius maius ſacerdotio leuitico:⁊ hoc eſt qð
k¶ Et hic quideʒ. ideſt in ſtatu legis moyſi.

o ¶ QAuia viuit. Der pꝛedicta non eſt intelligendum ſi
cut intellexerunt aliqui heretici: q ipſe meſchiſedech

fuerit immoꝛtalis: ſed hoc dicitur: quia ſcriptura non
facit mentionem de moꝛte eius:ſicut de moꝛte abꝛae:et
ſacerdotum vereris teſtamenti: ⁊ hoc ſufficit ad ratio-

nem figure que debet a figurato deficere:ſicut vmbꝛa a

pèr abꝛaã ⁊ leui ꝗ decimas

moꝛte e'ñ fit mẽtio in ſcriptura:ſufficieni fuit figura xp̃ᷣi ſa
cerdotlno. te. qᷓ viuit in eternũ. p¶ Et vt ita. hic remouet
qðdã dubiũ circa pᷣdcã:qꝛ rões ꝓceſſerũt ex hꝙ abꝛaõ
dedit decimas ipſi melchiſedech. Et poſſet alids dicẽ licet
abꝛaã fuerit decimat:ñ ꝑꝑ hſeqt leui decimat ſuerit. h

remouet aplus di.
imo ſeqt:ꝙ leui ⁊ oe)

Z q ð abꝛaa deſcender̃t
accepit:decimat ẽ. Adhuũc gdtuc geneln bi
Ii l bis nri —2 abꝛae qñ dedit decia
eni i lübis pr̃is erat:qñ ob/ melchiledech:et ideo

uiauit ei melchiſedech. Si

e leui ĩ abꝛaã decimar
ergo ↄſumatio pẽer ſacerdo

E:a h'ẽ qð dẽ: p¶ Et

tiu leuiticũ erat: pplũs eniʒ r va dirtſ ſittr Ea
ſ u ipſo legeʒ ec bitquid⸗ abꝛaã et rc. leui deci⸗
adhuc neciuʒ fuit ſm oꝛdi/ matuj eſt. qꝛ illi qͥ de

tribu leui acceperũt
decias a reliqͥ poplło

nẽ melchiſedech aliũ ſurgẽ
iſrł. r ¶ Adbuc. n.

ſacerdotẽ ⁊ nõ ſim oꝛdin eʒ
garon dicil Trãſlato.n.ſa/-

O lumbis pris erat.i.
cerdotio:neceſſe eſt vt 7 le⸗ abꝛae ernt leui q;'do
gis tranſlatio fiat. In qůo obuiauit ei melchiſe⸗
n. hec dicũt:dẽ alia tnibu ẽ decp ad Aabi⸗
dẽ qᷓ nulluſ altario pſto fuit ex dici arguat ꝙ xps
decimat fuit ĩ abꝛaã

LL deſcedit de co. Di
cẽdũ ꝙ ñ valet:qꝛ deſcendit ab abꝛaaʒ ſᷣm coꝛpulentaʒ ſb/⸗
ſtantiam tantum:ſed non ſᷣm rationem ſeminalem. Et iõ
non fuit decimatus in eo:quia non fuit conceptus ex ſemi⸗

ne virili:ſed virtute ſpirituſſancti:⁊ hoc habʒ diffuſius tra
remnrhe quod ad pꝛeſens dimitto.

8Si ergo conſumatio.hic ex pꝛedictiſ Fabar opoſtolus
ſacerdotiũ xp̃i eſſe excellentius ſacerdotõ leuitico ⁊ euacua
re ipᷣm:per hoc ꝙ ẽ ſʒ oꝛdinẽ melchiſedech:fm ꝙ diecit᷑ pᷣſ.

cix. vbi dicitur ð xpᷣo: Tu es ſacerdos in eternũ ſm oꝛdinẽ
melchiſedech: vt. S. dictũ eſt. j. ca. dicdlitur in dua parte fʒ
duas ratioes:a2 incipit ibi Et amplius. Zid euidetiam pꝛi

me rõis notandũ ꝙ ſacerdos nõ ẽ ſine lege ſᷣm ꝙ dicitur in

glo. ꝓpter qð ⁊ lex vetus adminiſtrata fuit pplo ꝑ ſacerdo⸗

tes ve.te.⁊ ſilr lex noua ꝑ ſacerdotiũ xpᷣi:⁊ iõ lex ⁊ ſacerdo-
tiũ ſeſe ↄcomitant:ita ꝙ mutato vno ⁊ aliud murat᷑:ex qͥ pʒ

wW cũ ſcriptura dicit pſal.cix. ꝙ ſacerdotiũ xpᷣi debebat ſur⸗

gere ſᷣm oꝛdinẽ melchiſedech:qui ẽ ali'ab oꝛdie leuitico:eo
ꝙ ſacerdotiũ leuiticũ fuit iĩpfectũ:alit ñ eẽt nece:imo ſuꝑflu
um ſurgẽ ſacerdotiũ nouũ pʒ oꝛdinẽ aliũ:⁊a iõ ſacerdotiũ le
uiticũ ceſſat adueniẽte ſacerdotio xpᷣi:ſicẽ vmbꝛa adueniẽte
vitate:⁊ ipfectũ adueniẽte ꝑfecto:⁊ eodẽ mõ lex verꝰadueni
ente noua:qꝛ lex ⁊ ſacerdotiũ ꝑi paſſu currũt:a h'eſt qð dẽ
6Sisoſumatio⸗ lclector Hõ
ple ñ eẽt neciuʒ aliud ſacerdotiũ:cuicã ſubdit᷑: v Pl
n. ſub ipſo.i.ſacerdotio leuitico: x¶ Legẽ accepit.ĩ mote
Iynai:vt pʒ exo.xx.Si g illò ſacerdo.fuiſſʒ pfeʒ: v
adhuc neciũ ⁊cůl i.q ñ dicẽtur ſacerdoj ſʒ oꝛdinẽ aarõ:ſʒ ſʒ
aliũ oꝛdinẽ.q.d.ñ fuiſſʒ nece:⁊ iõ cũ h'nece appeat ex leri⸗
ptura pſal.cix.q dicit ſurgẽ ſacerdotiũ xpᷣi ſm oꝛdinẽ mel-
ſedech.p h' mãifeſte pʒ ꝙ ſacerdotiũ leui.⁊ aaronicũ qð iõ

c euacuat᷑ ꝑ ſacerdotiũ xpᷣi:⁊ ꝑ añs lex vet q̃ illð ſacerdotiũ

ↄcomittat᷑:⁊ hẽ qð ſbdit᷑: ʒ ¶ TCraſlato ãt ſacer.⁊c ãt ſa

cerdotiũ ve.le ſit traſlatũ declarat apls vlteri:p h ꝙ xpᷣs
d icipit ſacerdotiũ no. te. ñ fuit ð tribu leui ð q erat ſacer
dote) iſti:ſʒ ð tribu iuda ð q̃ loqt pſal.⁊ hẽ qð diẽ: a ¶ In

—

quo enim hec dicunt.i.in xpᷣo de quo pᷣdicta ſcriptura im/

pleri dicit: b ¶Oe alia tribu eſt. i. de tribu iuda. c! De

qua nullus altario bſto fuit ad miniſtrandum vt ſacerdos

glia r

us ſacerdos ⁊cl.i.in-

cuatio: h

—

(¶ Wanikeſtuͦ eſt. n. 7. pz lra. c¶ Et aplius. hic po⸗
Wad li enereſſ lurge Laliu kacerdot vt pʒ

p rõʒ pꝛedictã: neceſſe fuit ſurgere alia legẽ:qꝛ ſi⸗ acerdoti’n

7 lex pari paſſu currunt.vñ ⁊ ſicut ſacerdotiũ illud coſiſte/
Partqut uſdaʒ ſacrificijs carnalib:ſic ⁊ lex pꝛomittebar

bona carnalia:lex at
noua pꝛomittit boa

lex vetuja ei ſacerlo q oꝛt ſit dñs noſter:ĩ qua

tiũ euacuant ſicut q/

ã inlecta t infima tribu nihil de ſacedotibus
rhoceſt gs moyſeſlocut eſt. Et ampli

et hoc eſt qð dic apo/
ſtolus: c

lus: c ¶¶ Et apl? adhuc manifeſtũ ẽ:ſi ſecun⸗/
adhuc manifeſtũ ẽ. i. qu ſilitudinẽ melchiſedech
epʒ ꝓpoſitũ

Se ͤ unudine Exur gat alo ſacerdos q nõ
melchile. exurgat ali
ſtitur ſicut erat inſti

biriutẽ vite inſolubi oꝛdineʒ melchiſedech. Ré
ii.eterne qꝗð declarat pꝛobatio quidẽ fit pᷣcẽdetis
per ſcripturã dicens: mãdati ꝓpter ifirmitatẽ e?
Lonteſtat.n. ſcri

ptura de chꝛiſto. vu
es ſacerdos ĩ eternũ.

pꝛobatõ qui a

cegentis mandati.i.ve.le.que fuit pꝛioꝛ noua oꝛdine tpis:

nõ tñ oꝛdine dignitatis:qꝛ iperfecta pꝛecedũt perfecta ĩtpe
pter infir. eius ⁊ iuti

⁊ ſubdit cãm euacuationis: i¶ Pꝛo

litatẽ dẽ. n. lex vetus infirma:qꝛ nõ poterat inducere ad be
atitudinẽ que eſt finis legis diuine.dẽ ẽt inutilis:qꝛ non con
ferebat gratiã. habebat.n.vtilitatẽ inquãtũ retrahebat ab
ſponebat ad xpᷣmſicut eius figura:⁊ ꝓpter hꝰ
ſubdir: k ¶ ihil.n. ad perfectũ adduxit lex. qꝛ nocõfere

idolatria ⁊ diſ

bat perfectionẽ gratie ⁊ gloꝛie:ſed hoc ſeruabat᷑ perfectioni

legis noue que ↄfert vtrũq;:⁊ hoc eſt qð ſubdit᷑: Introduꝰ/
ſti incoꝛꝛuptibile eſt et cternum:eternum aute excellen
tius eſt coꝛꝛuptibili:ergo ⁊c. et hoc eſt qð dicit᷑: t ¶ Er
alij quide plures facti ſunt ſacerdotes.in lege veteri t.

ctio vero melioꝛis leiber quã ꝓximamad deũ. I?
ꝓꝙ ẽ. Oſtenſa excellentia ſacerdotij xp̃i ad ſacerdotiũ

ticũ per illud qð in auctoꝛitate pꝛemiſſa dẽ ſm oꝛdinẽ mel⸗

chaiſedech:hic ↄſequenter hoc idẽ oſtendit per hoc qð ibiõ

dẽ: Jurauit dñs.et arguit᷑ ſic:illud qð ſtatuitur ſub iuramẽæ
to firmius eſt ꝙ illud qð ſtatuitur ſine iuramento.vñ ⁊ iu
ramentũ diuinũ eſt ſignũ certiſſimũ ſui conſilij:qð eſt imu

tabile vt dictũ eſt ca.vj. Sacerdotiũ aũt xpᷣi inſtitutũ eſt a

deo ſub iuramento:vt pʒ per ſcripturam pſal.cix. Jura
uit dominus ⁊ nõ penitebit eũ tu es ſacerdos in eternũ.ſa
cerdotiũ aũt leuiticũ ſine iuramento inſtitutũ eſt a deo: vt
psʒ Exo.xxvij. vbi dicitur ſic: Applica fratrẽ tuũ aaron cũ

filijs ſuis de medio filioꝝ iſrł vt ſacerdotio fungãtur mihi

cxcibi nullũ interponitur iuramentũ diuinũ:ergo ſacerdo
tiũ xp̃i firmius ? excellẽtius eſt ſacerdotio leuitico: ⁊ hocẽ
gð dẽ hic: I ¶ Et quantũ eſt hoc non ſine iureiurando.q.

dicat: magnũ eſt valde ꝙ ſacerdotiũ xpᷣi non eſt inſtitutum

6

ve. le. pꝛopter qðò ſequitur: m ( Alij
do ſacerdotes facti ſunt. ſ in ve. le. n
72 ſacerdos medius eſt inter deũ ⁊ populũ referens ppłʒ
in deũ beneficia dei ad populũ:ideo quanto melius ẽ ſa⸗

Sr

cerdotiũ chꝛiſti tanto melloa beneficia pꝛomittuntur poꝰ
pulo:⁊ hot eſt qð ſubditur: x ¶ Intantii melioꝛiſteſtamẽ

ſim legẽ mãdati carnalis fa
cius eſt ſẽd ſm virtutẽ vite
inſolubiliſ. Cõteſtat.n. qm
tuͤ es ſacerdos in eternũ ſʒ

⁊ lutilitatẽ. Nihil cni ad pfe
ctuʒ adduxit lex. Introdu/
pp qð ſequit᷑: ¶ Re ctio v̈o melioꝛis ſpei ꝑ quj⸗

ſine iuramento diuino: qꝛ non ſic factu eſt de ſacerdotibus
ct Hic autem ieſus.i.
Qu iureiurando. inſtitutuj eſt. p¶ Per eu
q ¶ Qui dixit ad illũ Jurauit dominus 77.

tñ ex ſua pietate ẽ aduocat'nr̃ ſʒ ꝙ dẽ.j.Jo.j.Alduoca
tiũ hem apud preʒ ieſũ xpʒ inipellat. n. nobis i coꝛꝑe

ti.i. melioꝛũ bonoꝝ.ſ.eternoꝝ quia nomine teſtamen⸗
ti deſignatur aliquando bonũ qð datur per teſtamen-
tũ:teſtamentũ autẽ nouũ pꝛomittit bona celeſtia ⁊ eterr

na qð pꝛopꝛie eſt teſtamentum chꝛiſti:ideo ſequitur:

9 nſoꝛ factus eſt ieſus.in veteri autẽ teſtamẽto
non pꝛomittebãt
, „ „ „ . Uilſi bona carna-
pꝓximamad deũ.Et q;tuʒ lia:que mentẽ ho

eẽ:nõ ſine iureiurando: Alij

2

liidẽ ſine iureiurãdo ſacer auids bic aſrau⸗
goteg farti ſũt. Hic aũt cůʒ iae ⸗ ſaane
iureiurando ꝑ cũ qui dixit gotius chꝛiſti ex-
ad illũ: Jurauit dñs ⁊ ñ pe ellerc ſaccrdotin
nitebit eu: tu es ſacerdos in vuitibiver bds
einũ. Intantũ melior teſti tate pſal pꝛemiſ⸗
ſpoönſoꝛ fact eſt ieſuſ. Et aàlij ſað xpo Tuejſa
quidẽ plureſ fci ſũt ſacerdo cer Boa in cternd
tes ſʒ legẽ:iccircò ꝙ moꝛte w„αρQnogett
les . 0Edee g: qꝛ pꝛimo facit
ꝓhiberent pmanẽ: hic àũt qð dictu eſt:ꝛ ex
eò ꝙ maneat in eternũ:ſẽpi hoc concludir ef-
ternũ bʒ ſacerdotiũ. Andẽ? ficacia ſaccrdoinj
dẽſp ſemetipʒ ad deũ ſemp ſcienduʒ ꝙ illa q
viues ad itpellãdũ ꝓ nobiſ ſũt coꝛꝛuptibilia
in coꝛpalib' mul⸗
tiplicantur in ea⸗

dꝗẽ ſpecie ſicut pʒ ad ſenſum: iſta autẽ que ſunt incoꝛu-
ptibilia non ſic multiplicantur: ſicut pʒ ꝙ eſt vnicus ſol

vnica luna. ¶ In ſacerdotio autẽ leuitico fuerũt plures

ſummi ſacerdotes ſibi inuicẽ ſuccedentes: qꝛ eleagar ſuc
ccſſit aaron: ⁊ phinees ipſi eleagaro ⁊ ſic de alijs: in ſa⸗
cerdotio autẽ chꝛiſti ẽ vnicus tantũ ſummus ſacerdos
iſ. chꝛiſtus:alij autẽ omnes non ſunt niſi miniſtri jm ꝙ

dicit apoſtolus.j.Coꝛ.iiij. Sic nos exiſtimet homo vt

miniſtros chꝛiſti c. ex quibus patet ꝙ ſacerdotiuũ leui/

——

ticũ fuit coꝛꝛuptibile ⁊ trãſitoꝛiũ: ſacerdotiũ vero chai

cauſa ſubditur: v ¶ Ncirco.i. pꝛopter hoc: x
moꝛte pꝛohiberentur permanere. cu eent coꝛꝛuptibiles
¶ Hic autẽ.i.chꝛiſtus ʒ ¶ Eo ꝙ maneat in eternuʒ

ctis concludit efficacia ſacerdotij chꝛiſti. effectus enim
eternus non poteſt induci a cauſa tẽpoꝛali:ſed tantum

a cauſa eterna:a ideo chꝛiſtus qui eſt ſacerdos in eter·

nũ:poteſt dare ſalutẽ eterna: ⁊ hoc eſtqð dẽ: a ¶ Un
2 ſaluare imperpetuũ põt. Modus ãt per quẽ h facit
eſt nature excellẽtia ⁊ pietatis abũdantia. pꝛumu pʒ:q;
lʒ habeat nãʒ humanã per quã diſtat a patre:eſt tamẽ
vnita nature diuine per quãẽ indiſtans eſt ab eo:⁊ hoc
tangit᷑ cũ dẽ: b ¶ Accedẽs per ſemetipm ad deũ.acce-

dere. n. ad aliquẽ ñ ↄuenit niſi ei qui aliquo mõ diſtat

ab eo: xps at diſtat a patre ſm nãm humanã tm: ⁊ hoc
mõ ↄpetit ei accedẽ ad patrẽ:verũtñ qꝛ hʒ eandẽ naʒ cũ
pre: io accedit ꝑ ſemetipʒ: hoc ãt nõ pot ↄpetere alicui
pure creature: ⁊ qꝛ in xpo eſt excellẽtia nature diuine ſe
quit᷑ ꝙ ſp viuit:qꝛ ſ vita diuina eſt eina:⁊ hocẽ qð dĩ

Sanper viuss rcellentia ãt pietatis tangit᷑ cum dicit
A

intpel. p nobij. qꝛ lz tate excellẽtie ſit ſic deʒz ẽ:

minis non guie⸗
tant: t a

idhpieeratf habet ſacerdo.vnde ⁊ ſaluare.Hic ex pᷣdi/

ebluid
ictücni
ſguc eo d
Almn guld
tiperſections
iOtponbebane⸗
Hſacerdotio enm ien
ſaui m Pensdalſi
gircbaureninmoen
aptu nermr on iban
niantpulg Ngun
P honodeſeminean
lino elnoffne t
bingeinanerleni o.
Krllgo genrssloe is:
dcadin 4
Pntler ſcis gerhsed
ſncon Sangn nid⸗
ſaünginminarf
umnurſangeſtutcali
po pi abinſunnicie

utſppoſiige⸗

hihorininmmn
intiuanms foolt
ſInwlungiirt
hmftuculimnv
Fnßpfonggnepclerd
bütannaffnun
Khrjintie eon
inaigucig

Negiete
mnniki
mnchrſtec
Sin Rr
ini
NN
. 4, t
Aj mmn
dar r
3 Prr irr
n thchlſig
den wuͤnh
mutun
ij en
Ig öl
eii n
wrcrcu
e Kewile
ih
lare Cirn m
lotzpll
dl faughl
Gogi
tnmn
mi gatſenun
rice
omilunii
u
vuniſunm
Gnluntniiniti
Santn ſactn
Nilartgnn
un Gcrunz
abocchtchnl
nnNtidh,
annu
man Mn
imaliumm

Erlihi

ſ

—

Cad bebieos vij

qð pꝛo nobis aſſũpſit: ibm patri repñtando: ſimiliterĩ

24—

aia per ipᷣm naturale deſideriũ de noſtra ſalute expᷣmẽ
do. a ¶ Talis eni. Poſtq oſtendit ſacerdotij chꝛiſti
excellentiã: hic ↄſequenter oſtendit eius neceſſitatẽ: per
fectũ eni neceſſariũ eſt ad excluſionẽ iperfectionis:ſacer
dotiũ ãt leuiticũ

fuit ĩperfectuʒ:et J4 —“”?́YMƷRB
S neearis fute Talis.n. decebat ᷣt nobis
acerdotiu chꝛuti 2 Kti raei gaſm-⸗
1 ect põtifex:ſcus:inocẽs:im/
P edern poͤllut:ſegrẽgat᷑ a peccato/
ꝓ quicquid perfre rib:ẽt excelſioꝛ celis factus

ctionis fuit in ſa OQui nõ bʒ necitatẽ quoti⸗

cerdotio leuitico die auẽ ſacerd
eſ in chyj ie quẽadmodũ ſacerdos
Panl ee pus ꝓ ſuis delictis hoſtiaſ
cluditur quicqd H M
erat iperfectionis

ibi Qui non habet neceſſitatẽ. Circa pꝛimũ ſciendũ

in ſacerdotio veterl te. requirebatur ſanctitas:vt hẽtut

ui. xxj. Panes dei ſui offerunt: ideo ſancti erunt. Re
quirebatur etiã innocentia Leui.xxij. Cuſtodierunt 58
cepta mea vt non ſubiaceant peccato:innocentia.n. eſt
purias a peccato. Requirebatur etiã ipollutio:Leuiti.

xxj. homo de ſemine aaron ſacerdotis qui herit ma
culã nõ accedat offerre ⁊c᷑. Itẽ requirebatur ſegregatio
a coinquinatis: Leui.xxj. Non cõmiſceant ſtirpẽ gener

ſui vulgo gentis ſue:iſta ãt perfectiſſime erant in xpo:

⁊ hoc eſt qð dicitur: a ¶ Lalis.n. decebat vt no. eẽt
pontifex ſcũs.qꝛ xpᷣs ab inſtanti conceptionis fuit ſcũſ⸗
ſanctoꝝ. Sanctũ.n.idẽ eſt qð appl catu ad dina:pꝛopt
qð etia rej inanimate ſi ad diuiuũ cultũ applicentur di
cuntur ſancte:ſicut calix altare ⁊ conſimilia. PHũuanitas
vero xpᷣi ab inſtanti cõceptionis fuit deo applicata in

vnitate ſuppoſiti:que eſt maxima applicato. b Cn/

nocẽs. hoc etiã maxime cõpetit chꝛiſto qui peccatuʒ nõ
fecit nec inuentus eſt dolus in oꝛe eius:vt habet.). pet.

j. c ¶ Impollutus.i.ſine coꝛpoꝛali defoꝛmitate:qꝛ ta

lis defſoꝛmitas cauſatur: vel a cã intrinſeca.ſ.a defectu
virtutis ſoꝛmatiue:vel ex defectu materie:per quẽ mo
dũ cõtingunt monſtra in natura humana: ſed neutruʒ

habuit locũ in xpo: 2 coꝛpus efuit foꝛmatum virtute

ſpuͦſſancti aue eſt infinita: materia ãt ſui coꝛpoꝛis fuit
puriſſimus ſauguis beate virginis:aliter cauſatur de⸗

foꝛmitas a cã extrinſeca.ſ. ꝙ aliquis ꝑꝑ peccatũ ſuũ pꝛi

netur manu vel pede vel oculo:aut qꝛ malo regimine

galiquis perdit manũ: oculũ vel pedẽ:qð in xpᷣo nõ ha-

buit locũ: vt pʒ. d¶ Segregatus a peccatoꝛib.et ßᷣm
hoc videt falſum de xpo qð dẽ Mat.ix. Dil. cübente ie

ſu in vomo ecce multi publicani peccatoꝛes veniẽ
diſcũbebant cũ ieſu ⁊ diſcipulis ſuis. dicendũ:ꝙ xpᷣus

venit tanqꝙ medicus peccatoꝝ: ⁊ iõ nõ debuit ſegregani

a peccatoꝛibus q; ad cohabitationẽ:et iõ legitur cum

peccatoꝛibus comediſſe ⁊ bibiſſe ⁊ tanq pijſſim medi⸗

ndeſcendiſſe pp eoꝝ ſalutẽ:fuit tñ ſegregat a pec
catoꝛib qyn ad pticipationẽ cũ eis in peccato:qꝛ talis
ſegregatio erat virtuoſa ⁊ ſaluti noſtre accõmodata:ñ
ſic at ſegregatio pꝛima. e ¶ Et excelſioꝛ celis / ctuſ qe

ſm naturà diuinã excellit oẽm creaturã. f ¶ Oui nõ

hʒ neceſſitatẽ. hic ↄſequenter excludit a xpᷣo iperfectões

ue erant in ſacerdotibus ve. te. erat. n. iperfectionis q;
acerdos ve. te. no ſe olũ offerebat ſacrificiũ pꝛo peccatis
populi in die expiatiois:ſed ẽt cũ hoc offerebat vitulũ

pꝛo peccatis pꝛopꝛijs. Itẽ iperfectionis erat ꝙ h fiebat
iqꝛ vna oblatio nõ ſufficiebart

non tm̃ ſeme ſed pluries
Poibus peccatis:ꝑꝑ ſui iperfectionẽ:xps ãt tantũ vno

pn. hoĩes cõſti. ſacer. infirmitatẽ hñtes.i. ꝓnitatẽ ad

niſter xpᷣi maioꝛ eſt quocunq; alio i

—

apud iudeos erat maxi

¶ In eodẽ ca· vbi dĩ in poſtil. Tranſlato ãt ſacerdotio neceſ

6 .
.

obtulit hoſtiã.ſ. oꝛpus ſuũ in cruce:non tamẽ pꝛo peccatij
ꝛopꝛijs ſed pꝛo alienis: ⁊ hoc eſt qð dicitur hic: Qui non
abet quotidie neceſſitatẽ ⁊c. ⁊ pʒ littera vſʒ ibi: g (¶ Lex
dũ:⁊ ſic peccabant aliqñ ſicut alij hoĩes:non ſic ãt chꝛiſtus
pter qò ſubditur

. ermo autẽ iu⸗
offere:deinde p ppli. Hoc niſurandi cl.i. ver⸗
.n. fecit ſemel ſe offerendo. bu diuinũ loquẽs de
qotes inſirmitatẽ habentes nuũ vt. s. dictu eſt oſtẽ
ſrmo aũt iuriſiurandi qui dit ꝙ fllius dei eſt co⸗
poſt legem eſt: filiuʒ in eter nturrs alendoono.
nump erfectum. oꝛdine tpis ſed nõ oꝛ
. dine dignitatis. Zid
maioꝛẽ euidentiã illi

verbi qð habitũ ? in hoc ca. qd minuj eſt a maioꝛe bñdicit

videt ꝙ no ſit verũ generaliter:p qꝛ papa pecratus ab eo
hoſtien.et tñ papa maioꝛ eſt ex ipſa ſua electione ẽt anteqp
cõſecraret᷑:⁊ archiepiſcopus conſecratur a ſuffraganeij ißo
minoꝛib'. in ↄriũ eſt auctoꝛitas apoſtoli:qꝛ dicit illud eſſe
verũ ſine vlla odictione. dicendu eſt ꝙ circa hoc errauer̃t

quidaã heretici qui noĩantur pauperes de lugduno:qꝛ eniʒ

quilʒ iuſtus maioꝛ eſt quocũqʒ peccatoꝛe:iõ dixerũt ꝙ ſa⸗

cerdos peccatoꝛ nõ põt benedicere iuſto ẽt puro laico:ſed
econuerſo quilʒ iuſtus ẽt purus laicus eſt ſacerdos verus ⁊
nullus alius. Sed hic erroꝛ ẽ nimis pernicioſus qꝛſi ſancti /
tas miniſtri ſit de neceſſitate ſacr̃i nulla erit certitudo in ſa

cramentis eccłie:qꝛ nullus ſcit certitudinaliter ſe eẽ in ſtatu
gratie: ⁊ multominus poõt hoc ſcire de alio:⁊ per ↄñs ðò nul
lo ſciretur vtrũ eẽt bapti atus vel nõ:nec de quocũq; alio
ſacro eẽt aliqua certitudo: ⁊ iõ dicitur ꝙ qñ aliquis agit in
virtute ꝓpꝛia:tunc queritur de ipſo quis vel qualis ſit: qꝛ

enbonitas vel malicia variat ſolum actionẽ pꝓpꝛiã: ſed qñ

ſolũ agit in virtute alteriuj non variat.bona.n.elemoſ yna
datur a bono per malũ ſeruũ:a eodẽ mõ deus cõfert bonũ
⁊ verũ ſacr̃m per malos miniſtros:iõ dictũ apoſtoli veruʒ

eſt. ſ. ꝙ minoꝛ a maioꝛe benedicitur:qꝛ quilʒ inſtitutus mi⸗

*

nquantũ eſt homo vel
peccatoꝛ: ſed adhuc vna obiectio eſt de ſacerdote coꝛpꝰ xp̃i

conſecrante: ⁊ non videtur ꝙ ſacerdos ſit aliquo mõ maioꝛ

ipſo. d. ꝙ ſacerdos ↄſecrat ipſam materiã qua maioꝛ ẽ᷑:xpᷣs
autẽ inquantũ deus cõſecrat coꝛpus ſuũ:⁊ ſic pʒ pꝛopoſitũ
Ad argumenta dicendũ ꝙ patent ex dictis:electus.n.in pa

pã ſubmittit ſe voluntarie inquantũ ẽ homo ßo hoſtieñ.
iſc

inquantũ eſt miniſter dei: 7 eodeʒ mõ archiepiſcopus ſuis
ſuffraganeis. ¶ In capi. vij. vbi dĩ in poſtil. Sed videt᷑
alicui ꝙ iſtud argumentum non valet.¶ Additio

Ragumentũ apoſtoli non fundatur in hoc ꝙ ſi aliq
eſt maioꝛ patre:ꝓpterea ſit maioꝛ filio:⁊ talis ratõ
multipliciter deficit:ſed rõ apoſtoli fundat᷑ in hoc ꝙ abꝛaã
ime dignitatis inquantum ꝙ ipſum
abꝛaã pꝛoponere volebant ipſi chꝛiſto:vnde Jo. viij. caplo
Nunquid tu maioꝛ es patre noſtro abꝛaam.

ſe eſt vt legis tranſlatio fiat. ¶ Add
Oc qð dicit apls. Lranſſlato ãt ſacerdotio neceſi. eẽ
Vt legis tranſlatio fiat. Nõ videt fundari in ↄcomi

tantia leg acerdotij ĩ generali ↄſiderata:qꝛ ſi ſic tota lex

eẽt trãſlata traſlato ſacerdotio qð falſũ.na lex vet ẽt traſ
lato ſacerdotio mãet q;ad moꝛalia:ſʒ ad verꝗ ſelligeniaz

dictoꝝ apoſtoli videtattẽdẽdũ ꝙ ceremonialia le. ve. vt

ſacrificia ⁊ huiuſmõi:ñ poterat ipleri ſʒ ritũ moſaice legis
niſi per ſacerdotes de ſemine aaron:vt hc l xvj.⁊ ĩ alij

¶Epiſtola panli.

. 6s o; .ͤ „ 5 * 1 „ 9q9 . „ . * lran
& ptrimis lod. Silr iudicialia ad iplẽda requirit auctoꝛi mendo:melchiſedech eſt maioꝛ abꝛaã:igi melchiſedech ſennnanfin
tas iudicis: nõ poterant ipleri ſub eodẽ ritu niſi ꝑ ſacerdo eſt maioꝛ quocũq; minoꝛe ꝙ; abꝛa:ſed leui eſt minoꝛ . inöctirid
tes pᷣdictos apud quos erat auctoꝛitas iudicialis.vñ deut. abꝛaam: gitur eſt minoꝛ ipſo melchiſedech. nnſit teiu
xxj.loquẽdo ſcriptura de quodã negocio iudiciali ſic dicit n ca. eodẽ. vbi dẽ: Lrãſlato ſacerdotio neceſſe eſt vt nſid ſe oberc.
Accedentq; ſacerdotes filij leui: quos elegerit dñs detuus tranſlſatio legis fiat. Circa quẽ paſſum burgeñ. arguit Ehcntan
vt miſtrent ei ⁊ bñdicant in noĩe &σ ad verbũ eoꝝ oẽ nego illd dẽm apli ñ ttyrhee 4
ciũ pendet Ex quo pʒ maniteſte ꝙ tranſlato ſacerdotio ve. . „ pot fundari ſup niher uu 4
te. necelſe eſt vt legis tranſlatio fiat ꝙꝙ ad ceremonialia et Apitüůlũ ãt ſup(VIII. ↄcomitantia leg owpi gnun
iudicialia tm:nõ at q ad moꝛalia que nu la dependentis ea qᷓ dicunt Täale ba- 2* ſacerdotij in ge miſt ion “ N
habebant a ſacerdotio ⁊cc. ¶ Vn eodę ca. vbi diꝰ dem potificẽ — dit in ö nerali conſidera- rethlo⸗ . ſ.
citur in poſtilla: Jurauit dominus 7. ¶Aggitio. em põtificẽ:q ↄſedit in ð ¶ta:qꝛ ſiſic tẽ tra· Ali ſci hi
n eodẽ vbi di: Jurauit dñs ⁊c.nõ videt᷑ arguẽ apo Xcera ſedis magnitudis in lato ſacẽdotio to iir n à che
ſtolus ſolũ ex maioꝛi firmitate e qð ſtatuit ſub iu · celis ſanctoꝛum miniſter: ta ler fuilſet traf,· Eliſien
— 1 to:ſed cũ hoc ẽt videt᷑ innuere ꝙ iſtud ſacerdo . lata:qð falſuʒ eſt: Glinfnae. O
tiũ ſub iuramẽto firmatũ ẽ ſacerdoriũ xpᷣi:ex hoc ꝙ myſte⸗ nã vt inquit bur⸗ cn ſa⸗
Ceimmiſie:

ria xp̃i ↄſueuerunt in ſacra ſciptura ſub iuramento diuĩo
vallari: conſtat ꝙ cũ de denũciaſſet abꝛae ꝙ in ſemie ſuo
bñdicerent᷑ oẽs gentes:qð intelligit᷑ ad lr̃am de xpo ibi int-

— — 4

poſuit firmũ iuram̃tũ: geñ. xxij. er me metipʒ iuraui die
dñs ⁊c᷑. de q iuramẽto apls agit.S.ca.vj. Silr cuʒ de regnno

xpᷣi ageret in pſal.qui incipit: Memẽto dñe dauid ⁊c̃. deus

geñ. lex vetus manſit quantũ ad moꝛalia etiã ſacerdo-
tio tranſlato. Hic dico ꝙ burgeñ · fantaſiatur putans pᷣ
cepta moꝛalia oꝛiginaliter eẽ de lege molaica: qð falſũ
eſt 1 contra doct. cõiter dicentes: ꝙ pꝛecepta moꝛalia
ſunt ð lege nature:quis.n. in lege mo ſaica fuerint ma
gis explicata:ex hoc non ſequitur ꝙ ſint üllius legis oꝛi

aeinopg n
uri⸗ bl⸗
evrefſeni⸗ ſti
Clicinnkſetd⸗
Cüpyn i ge⸗

ibi interpoſuit iuramentũ.d. Jurauit dñs dauid vitatẽ ⁊ ñ ginaliter:ſicut ſimili modo quãuis pꝛecepta moꝛalia idei ſtidi
fruſtrabit eũ de fructu ventris tui ⁊c. ⁊ ſic pʒ ꝙ ex inipoſiti ſint in euangelio mag extenſa ⁊ explicata ꝙꝙ in lege mo⸗ Ktangemi pl
one iuramenti intelligi dʒ hoc ſacerdoriũ ad xpᷣm ptinere: ſaica:ex hoc tamẽ nõ ſequitur ꝙ ſinr oꝛiginaliter pꝛece- Gpnir el
et notandũ ꝙ in hoc quolibet pᷣdictoꝝ iuramẽtoꝝ ſupad/ prta eudgelice legis:eſt igitur cõcomitantia legis ⁊ ſacer litinſntc
dit᷑ aliquid ad ſolẽnioꝛẽ iuramenti firmitatẽ ptinẽs. vnde dorij generali. Nec valet qõ burgeñ. arguit de moꝛali ſiſtr laon
Geñ.xxij.nõ ſolũ dixit: Juraui dicit dñs.ſ⸗ ed addit prr me bus:qꝛ illa non pertinent oꝛiginaliter ad legẽ veterem: ſooghocc
metipm iuraui ⁊c. in pſal.nõ ſolũ dicit. Jurauit dñs.ſedd ſed ad legẽ nature: ideo ſunt indiſpenſabilia: ſed cere- 6lt Oopontigen
addit:⁊ nõ penitebit eũ. Silr ⁊ in pſal. Memento dñe ðõð. monialia a iudicialia pertinẽt directe oꝛiginaliter ad juroidag heroͤc
nõ ſolũ dicit: Jurauit dñs ðð.ſed addit:et nõ fruſtrabitur vetus reſtamentũ: et de illis generaliter dixit apoſtoluj nrröcänäuntu
eũ. Que quidem additiones nõ conſueuerunt fieri in ſacra tranſlſato ſacerdotio neceſſe eſt legẽ tranſferri:hec ẽ ſen iirwioſacdots
umn in alijs iuramentis diuinis ⁊c. tentia poſtil. et ſimiliter burgen . poſt fragile argumen, anſt melnado
n eodẽ ca. vbi di in poſtilla: Ad argumenta icendum tum ſuum quod putauit inſolubile. tiiſiſanütnigal
patent ex dictis. dditio. apitulum. VII. cog icntonioe
Ed adhuc ↄ verba apoſtoli vident᷑ multe auctoꝛitaNArpitulum autẽ ſuper ea que dicuntur. Poſti Iſemnta unmht
tes eẽ ſacre ſcripture in quibꝰpʒ ꝙ creature bñdicũt 1 apoſtolus ſuperius oſtendit eminentiã ſacerdo edelr ale Oluntn
deũ:vt cũ di: Benedic ania mea dño: ⁊ bñdicite angeli dñi zͦ chꝛiſti reſpectu ſacerdotij leuitici:⁊ hoc rati/ ſiti ſmorvnnbe
oño a huiuſmodi. Ad qð dicẽdũ ꝙ bñdictio põt eẽ duplex one perſone ſacerdotis: hic autẽ idem oſtendit ratione rlunpithin rn
ſ. actiua ⁊ paſſiua.Actiua eſt ꝑ qua aliquid dat᷑ a bũdicen officij ſacerdotalis:et diuiditur in duas partes:quia p/ Fiercmnut dicitar
te ipſi qui bñdicit᷑:⁊ tali bñũdictione de bñdicit creaturas 1 mo oſtendit hoc in generali: ſecundo magis in ſpeciali: Peind nanncinan
quã bñdictionẽ eis oferunt aliqua bona:ſicut Geñ.j.Bñ i ſecunda incipit in pꝛincipio capi. ſequentis: ibi Pabuit hlndiptioinunt
xitq; eis de: ⁊ ait: Creſcite ⁊ multiplicamini. Bñdictio at quidem ⁊c.pꝛima in duas:qꝛ pꝛimo pꝛoponit intentũ lcevno nöfmc
Pa iua eſt ꝑ quã nihil accreſcit illi qui bñdicit᷑ſed tm̃ illi q ſecundo pꝛobat:ibi Omnis enim pontifex. In pꝛima Nunt eana ed
ñdicit: et iſto mõ creature bñdicunt deũ qui bonoꝝ nr̃o parte pꝛoponit intentum ſuũ quantum ad duo:pꝛimũ n Ard iorr
nõ eget:vñ talis bñdictio nõ eſt niſi quidã modus laudãdi eſt modus dicendi.d. ꝙ intendit hic pꝛocedere ſũma/ geNerednäſacaſt
Bñdictiones ãt qᷓ dant a ſacerdotib'ſeu miſtris dei reducũ rie:⁊ hoc eſt qo dicicur: a Tiriulen autem 27. crihlngllii
tur ad pꝛimũ modũ bñdicendi inquantũ i pſona dei ſeu e· ¶Capitulum enim dicitur a capite: quia ſicut in capite ſojſ. (iirn
auctoꝛitate hoc faciunt ſeu iĩpꝛecant᷑: ⁊ de iſio modo benedi virtualiter continetur quicquid eſt in coꝛpoꝛe: non ta“ Momſir t nelo,
cendi loquitur apoſtolus. ¶Replica. men foꝛmaliter ? eyplicite: ita declaratio particularis ſjoſil on
Nca.vij.vbi apoſtolus arguit ſacerdotiũ melchiſe ſeu capitularis dicitur: quando aliqua ibi ſummatim ſeiirechclugite
AQech dignius ſacerdotio leuitico: poſtil.ponit hoc tractantur. Secundum in quo ponitur ſua intentio eſt ngoiſumeft
mediũ.ſ.quicquid eſt maius maioꝛe ẽ ẽt maius minoꝛe:ſʒ reſpectu dicendoꝛum: quia intendit dicere de dignita- fofſotn ctgine 1.
abꝛaã fuit maioꝛ ⁊ dignioꝛ leui:ſi ig melchiſedech fuit ma te huius pontificis:cuius dignitas conſiſtit in nature irieſtnin
io: abꝛaã: fuit ẽt maioꝛ leui. Sʒ burgeñ. abicit hoc medi’ũ excellentig in qua eſt equalis patri: hoc eſt qð ſubdi½ Kincr af
poſtillaroꝛis.d. ꝙ multipliciter deficit ⁊ ponit aliud medi’ũ tur: b ¶alem habemus pontificem qui conſedit in thriening
ratiois apoſtoli: videlicet ꝙ iudei reputabant ipᷣm abꝛaam dextera ſedis magnitudinis.ideſt patris cui appꝛopꝛi- chbemiſtifn e
xpo dignioꝛẽ dicentes Joh.viij. Nlunquid tu maioꝛ es pfe atur magnitudo a potentia in diuinis: Sedere enim ſofſmnaſaler
nfo abꝛaã. Pic dico ᷣ ꝙ nõ eſt ꝓbabile: mediũ poſtilla- ad dexreram patris impoꝛtat equalitatem filij ad pa- tunminnnn
toꝛij deficiat ſi regulariter aſſumat.dicere ãt iuxa illud me trem: vt ſupꝛa dictum eſt pꝛimo capitulo: et quia off ſoſſſri ſel;
diũ ꝙ prf̃ epi ſit maioꝛ epiſcopo:eſt regulariter aſſumptum cium ontificis eſt cuſtodire ſacra: ideo ſequitur: Pidemn W
ex medio qð nunqꝙ fallit in magnitudine molis:ſed nec etiiß c anctoꝛum miniſter. chꝛiſtus enim inquantũ ho- unpnſttmnn
in magnitudine virtutis: vnifoꝛmiter ſubſumendo. Dico ? mo eſt miuiſter . acroꝛum: ſed inquantũ deus eſt acoꝛ: (dluinmme
q accepto medio burgeñ.ſi veꝝ eſt adhuc ſeruit mediũ po ipſoꝛum. Iſta autẽ ſacra ſunt gratia in pꝛeſenti ? gloꝛia Phor diin ⸗
ſtillatoꝛij. Nã ſi iudei reputauerunt abꝛaã maioꝛeʒ chꝛiſto in futuro:que nõ poterant adminiſtrari in tabernacu/ Veclo nantinn
tunc ex medio poſtil. apoſtolus cõcludit intentũ ſic ſubſu lo ve.te.ſed tantum pꝛefigurari:pꝛopter qd ſequitur: teinnane
Cincdſin

hfnt
. Mant
Nid nelinüie
rüdelge wlu zi⸗
nun ninn
Lülgrnolat
s uun
umlmt
urgrorgiulim
GNomtmtuleg1
öburgeiarident
Gnulur Aleder
midipgiiluſ
adretdigter
isrdu
Keiklcinmimn

EY V

wacrbinn)
alma⸗
Ni una ſN
ihmolol⸗
Sõ
ondo nagali

oñqdit ꝙ xp̃s ẽ mi
niſter aliquoꝝ ſa
croꝝ:ꝛ ꝙ non eſt
miſter ſacroꝛum
ve.t.ibi:Si g eẽt
3 Powſtẽdit ꝙ eſt mi
niſter melioꝝ ſa-
croꝝ:ibi Nuc ãt

dũ deũ vt. S. dẽeʒ

dad bhebꝛeos. Wii .

EOt tabernaculi veri ⁊c]. e quo tabernaculo dici
pfſal.xiiij. Oñe quij hitabit in tabernaculo tuo:iſtud ta
bernaculũ nõ eſt factũ ab hoĩe:ſicut fuit tabernaculuʒ
mo pſi qð fecit beʒzeleel: vt , in Exo. e ¶ Oĩs.n. poti
l

fex.hic ↄñter pꝛobat ꝓpoſitũ:⁊ diuidit᷑ in tres:qꝛ pmo

ſex ad offerẽdũ munera et
hoſtias oſtituit. Uñ nece ẽ
⁊ hũc hr̃e aliqd qð offerat.

melv.in ᷣma pte Si ergo eẽt ſup terrã:nc eſ
uer. ſupe ſet —— eent q offe
quoꝝ ſacroꝝ:qð rent ſʒ legẽ mũera qᷣi exe
pʒ p hoc ꝙ coõſt plari ⁊ vmbꝛe deſuiũt cele/
dũ ppim a placa ↄſũmaret tabernaculu. Vi

de ingqt oĩa facito ſʒ exem/

e y s nai plar:qð tibi onſuʒ ẽ i mon/
eſt potifex vt ibi⸗ MNunc ãt meli ſoꝛtitus ẽ
de m uu. zeſt le. Munc t melt ſoꝛtitus
miſter aliquouiuuzzͦz
ſacroꝝ:⁊ hoc eſt

qo dicit: Ois pontifex 1.a pʒlĩa. f¶ Sis eẽt. ic

ↄñter oñdit ꝙ xpᷣs nõ eſt miſter aliquoꝝ ſacroꝝ ve.te.
aliter nõ eẽt ncẽium ſacerdotiũ ſuuʒ:qꝛ illa pnt ꝑ alios
miſtrari. ſ.p ſacerdotes ve.te. ad gienn pertinet

admiſtrare talia:a hoc eſt qð dẽ: ¶ Sigeet ſupꝑ ter⸗

rã.i.ſi ſacrũ ptinẽs ad xpᷣi myſteriũ. g ¶ Ilcceet ſacer
dos.i.eſacerdotiũ nõ eẽt neceſſariũ. h¶ ¶Zu cẽnt qui

offerrent ⁊cl. ſ.ſacerdotes ve.le. h ¶ Qui exem. 2 vm

bee deſer. cele. Dicunt᷑.n. ſacra vete. le. in quibus deſer-
niebãt ſacerdotes vmbꝛa celeſtiũ inquatũ ipfecte ⁊ ob-
ſcure illa repñtabãt:ſicut vmbꝛa coꝛpij hũani ipfecte fi
gurã e repntant. Dicũt ẽt exẽplar celeſtiũ inquatũ erãt
quodãmo manuducẽtia in cognitioe ipſoꝝ:de rõne.n.
Exxplaris ẽ pꝛioꝛitas reſpectu exẽplati.ſʒ pꝛi aliquid dr

duplicit: vno mõ ſm cognitionẽ nr̃aʒ:⁊ ſic ſacra ve. le.
dicunt exẽplaria celeſtiu:vt dictũ ẽ.alio mõ dẽ aliquid

pꝛũ altero ſimpliciter: ⁊ ſicẽ ecouerio: qꝛ ipſa celeſtia ſt
exẽplar eoꝝ q̃ facta ſi in tabernaculo moyſi:qo fuit fcʒ

ad exeplar celeſtiuʒ: hoc eſt qð ſubdit: Sicut rñſuʒ eſt
moyſi. i ¶ Muc at meliſoꝛtitus eſt. hic ↄñter ondit ꝙ

pᷣus miſter eſt melioꝝ ſacroꝝ:et diuidit in duas ptes:

qꝛ p' oñdit ppo:ꝛ reddit cʒ dicti:ibi Quãto melion

In pꝰ igẽ pte cocludit ex pᷣdict:ꝙ xpᷣjſi it miſter melioꝝ
ſacroꝝ:qꝛ oñſum eſt ꝙ ipſe ſit miſter aliquoꝝ ſacroꝛuʒ

Itẽ onſum eſt ꝙ ipſe no ſit miſter ſacroꝝ ve.le. ex quo
ſequit ꝙ ipſe ſit miſter melioꝝ ſacroꝝ:ſicut ⁊ ſuũ ſacer
dorũ meliꝰ⁊ perfetieſt:⁊ hoc ẽ qò dẽ: i ¶ Nuc autẽ

melviſoꝛtit miſteriũ.i.melioꝝ ſacroꝝ:⁊ hoc fuit offe⸗

rendo carnẽ ſuã in cruce:qͥ fuit oblatio optima ? cõue/-
nientiſſima ſaluti noſtre:qꝛ oblata fuit ex maxima cha

ritate ⁊ deuotione.ſed ð hoc videt eẽ illud qð eſt pꝛedi
ctũ ſ.ꝙ miſteriũ xpᷣi nõ eſt circa aliqð terrenũ:caro ãt

„

xpi de terra eſt.S ⁊c.dicendũ ꝙ lʒ caro chꝛiſti abſolute

ſumpta ſit de terra:non tñ dẽ terra vt caro xp̃i. P quia

eſt diuinitati vnita: ? qꝛ virtute ſpũſſancti foꝛmata:et

bppꝑ hoc di Yo.iij. Qui de terraẽ de terra loquit:qui ãt
de celo venit ſup oẽs eſt. k Quato ⁊ melioꝛis. Hic
reddit cãm dicti: videlicet quare ſit melius miſterium

chꝛiſti. Circa qð ſciendu q, miſterium ſacerdotis: eſt re

Et tabernaculi peri: qð ſixit
de nõ hõ. Ois ni ponti

⁊ cõſũmabo ſũp domũ iſr!
⁊ ſup domũ iuda teſtm̃ no/

tribuſ eoꝝ in diè qua app/
hẽdi manũ eoꝝ vt educerẽ
illoſ de terra egypti lqm ipi firmatũ. l¶ Ta⸗
non pmaßunt in teſtö meo illud. Dic ponitur ſe

pꝛobationem:ſecundo ex dictis ce
tionem :ibi Dicendo nouum. Circa pꝛimuʒ duo facit:quia
pꝛimo ponit ſuam rationem:ſecundo pꝛobat minoꝛem hu
ius rationi per ſcripturam:ibi Uituperans.ratio ſua talis

pꝛa declaratum eſt multi
E

qʒ non poterant per ſe ire.ſequit᷑:
manſerunt in teſtõ meo. quia ſtatim poſt publicationẽ mã-
datoꝝ verbi dini fecerunt ſibi vitulũ ↄflatilẽ: vt pʒ in exo⸗

qucere populũ in deũ admiſtrando legẽ diuinã populo:qꝛ

ẽ mediatoꝛ dei ⁊ populi:⁊ iõ quãto melioꝛis teſti mediatoꝛ

*

eſt tanto melius hʒ miſteriu. Qt teſtm nouũ melyſit:cui
admiſtratoꝛ eſt chꝛiſt: ꝓbat dupliciter. 2° pꝛobatio ponit

ibi: Nã ſi illud. pꝛima pꝛobatio talis eſt: Jllud teſtm q pꝛe
mittit melioꝛa meli
C.ſed teſti nouũ pꝛo

miniſteriũ quaãto ⁊ melion mmittit melioꝛa qᷓj teſ
teſti mediatoꝛ ẽ:qð ĩ melio/

ve.qꝛ pꝛomittit bõa

rib repꝛomiſſiõibſcitũ ẽ. ſpualia 2 cterna: vt

e · pʒ Mat. v. ⁊ in mul-
Mam ſi illud pᷣus culpa va Zis locis: vetus aũt
caſſet:non vtiq; ſcdi lõc'iq/ pꝛomittebat terrena:

vt pʒ Eſa.j.Si audie
rit me bona terre co⸗
medetis:⁊ hoc eſt qo
dẽ hic: ꝙ xpᷣus hʒ me
ling niniſterium:
J. 5= c. en kKk ¶ Quanto ⁊ meli.
uu:no ſcoʒ teſtm̃ a keci ba teſti mediatoꝛ eſt qð
in melio.repꝛomiſſio

reret. Vitůpans.n. eos diẽ:
Eccẽ dies veniẽt dicit dñs:

cunda ꝓbatio ad idẽ

7 diuiditur in duas:

⸗ ꝗqꝛ pꝛimo inducit ſuã

s concludit pꝛincipalem intẽ

eſt:perfectum ⁊ ſine defeciu melius eſt q; imperfectuʒ ⁊ de/
fectuoſum:teſtamentuʒ autem nouum perfectum eſt a ſine

defectu:vetus autem imperfectuʒ ⁊ defectuoſum: ſicut mul
tipliciter declaraui in pꝛincipio huius oper: 7 pꝛopter hoc

neceſſarium fuit teſtamentum nouuʒ ad tollendum veterij

teſtamenti imperfectionem: ⁊ hoc eſt qð dicitur: ¶ ¶ laʒ
ſi pꝛius illud a culpa vacaſſet. ideſt ſine defectu fuiſſet: non
poteſt hic accipi culpa pꝛo peccato: quia dicitur Romano.
vij. Mancdatũ ſanctum ⁊ iuſtum. m ¶ Non vtiq; ſecun
