, Alia auũt bõa ĩ ſpeciali optare vel facẽ ñ ẽ neceſſitatis ſʒ raclyt dicit participando Satur ant ẽt in vita illo cibo ð
ſuperogatiois. Ad pᷣdicta ãt faciẽda ẽt inimicis hoꝛta. quo dñs dicit: Cibus me eſt vt faciam voluntatem patris

—õ
—

Silit ⁊ i hac vita qͥ motr ſuos pacificãt a

in ſancto Tho. parte:7.q. alle.
¶ In eodẽ ca. vbi dẽ ĩ poſtilla:

rlat ſententie ſanc
Uñ mirandũ ẽ:vñ poſtillatoꝛ habuit vt iſte oꝛdo traſmu/

mei. In hac èt vita ↄſequũt᷑ hoies mĩam dei ſilii ⁊ purga
to oculo mẽt᷑ ꝑ donũ itellect de qdamõ 4 fidẽ videri pot.
ſilitudinẽ dei ac
cedẽtes filij dei vocant᷑:tñ hec oĩa ꝑfecterunt ĩ pꝛia.Phec ⁊
multa alia ad hãc mãm ptinẽtia reperies notabilit tradita

Beati mundo coꝛde ⁊c.
Ungicia coꝛdis ſeu purificatio ſeqt ¶ Additio
fidẽ verã ſic effect ſeqt ſuã cãʒ. Pꝛimũ.n.pncipiũ
purificatiõis coꝛdis ẽ fidej iuxta illõ apli petri:Fi
de puriſicas coꝛda eoꝝ:actu.xv. Nõ g rcte d ꝙ pᷣmiũ ↄuẽi
ens mũdis coꝛde ẽ viſio dei enigmatica ꝑ fidem ĩ pñti/put
ait poſtillatoꝛ:iĩ qͥ ẽt videt᷑ñ variare modu ſue expoſitiõis in
hac hte ſᷣm quẽ pᷣmia h̊ ꝓmiſſa referãt᷑ ad aliã vitã tantũ:
meli g videret dixiſſe ⁊ magis ppᷣe ꝙ mũdi coꝛde ſũt illi qͥ/

rũ coꝛda ꝑ verã fidẽ mũdãt᷑ ſeu purificàt᷑: tales.n. de occul/

tis ⁊ diuinis ſupꝛa modũ cõem hmanũ illuſtrat᷑: iuxta il

lud: Plurima ſupꝛa ſenſũ hoij oſtẽſa ſũt tibi:ecclłiaſtici.iij.

—

qbpuenient᷑ addit᷑ pᷣmiũ:cũ dẽ:Qm ipſi deũ videbũt.ha
bẽtibẽ.n.talẽ mũdiciã ꝑ fidẽ ſᷣm quã nuc ꝑ ſpeculũ in enig/

mate deũ vident recte ꝓmittit᷑ viſio dei ſiiplr qͥ ẽ facie ad
faciẽ ſᷣm auctoꝛitatẽ apli ꝑ ipᷣm allegatã.·j.ad coꝛ.xiij. Naʒ

ſicẽ mũdicia oculi coꝛpal diſponit ad clare vidẽdũ:ſic mun

dicia ocli itellectuał ꝑ fidẽ ad clarã dei viſionẽ diſponit.
n eodem ca. vbi dẽ ĩ poſtilla: Beati qui perſecutionem

nes.No.n.dixit: Bti qꝗ ꝑſecutionẽ patiũt letanter

ad ſequẽtẽ btitudinẽ iĩ q dẽ: Beati eritis cũ maledixerit vo/
bis ⁊c̃. Nec ẽt ibi dẽ ꝙ talia tollerẽt gaudeni ſʒ exhoꝛtat᷑ eoj
ad hoc vt gaudeãt:vñ melius videt᷑ h̊ dici fm ſcem Tho.q.
yvbi ſupꝛa articlło.iij.ĩ rñſioe ad.v.ar. ꝙ octaua btitudo ẽ

firmitas qͥdã oium btitudinũ pᷣdictaꝝ:ac ſi dicẽt: Bti q ſic

firmii ſe habent ad pᷣdictos aci btitudinũ: vt ab ipſoꝝ iu⸗
ſticia nõ recedãt ꝑꝑ pſecutioes:⁊ iõ ĩ repꝛomittẽdo pᷣmiuʒ
h' beatitudinis redit ad caput.ſ.ꝙ ſicut i pꝰ btitudine fuit
repꝛomiſſũ regnů celoꝝ:ſic ⁊ i hac octaua idẽ repꝛomittit:
vt itelligat huic octaue btitudini oĩa pᷣmia attribui tanqᷓ;
omnium aliarum firmitatem habent.

terminat᷑:cũ d reus erit ↄcilio. dditio
re'erit iudicio:q ãt dixerit fri ſuo racha reus erit
cilio. ⁊ ſuꝑ talẽ lr’̃am videt᷑ fundari gloſa oꝛdina
ſanctoꝝ doctoꝝ de hac materia loquẽtiuʒ.

tãef. Impõit.n.reũ foꝛe ↄcilio ei ꝗᷣ iraſcit᷑ ⁊ reũ foꝛe iudicio
ei ꝗ dixerit racha:qð videt᷑ nullũ hĩe füdamẽtũ ĩ l̃a. Circa
itellectũ tñ hꝰ triplid diſtictiois quã ſaluatoꝛ nr̃ hic poſuit
plures ſũt ⁊ diuerſe tã ſancto alioꝝ exponẽtiũ ſentẽtie

ꝓut i gloſa poſſent hẽi:ſalua iñ ſe
uerẽtia: iſte paſſus alii oteſt expõi.Ad cueuidẽtiã ſcien-

dũ ꝙ hoc dictũ racha ẽ hebꝛaicũ vt hiero.dicit: ⁊ idẽ ſigni
ficat qð vacuũ.Et põt duplicit itellig.. Uno idẽ dic ꝙ hõö

vacuqͥ ad cerebꝝ vl itellectũ:⁊ ſic vt chryſo. dic qtũ ad ſẽ
ſũ vᷣbi idẽ ẽ dicẽ fatue ⁊ racha:alio põt itelligi de vacuitate
ſeu ĩopia tpaliũ facultatuũ.·Et iſto mõ accipit᷑ iudi.xj. vbi le
git: cogregatiq; ſunt iepte viri iopej.vñ vbi tranſlatio nr̃a
hʒ iopes:hebꝛaica veritas hʒ requin:qð ẽ plurale hnomij

ſinglar racha:⁊ iſto mõ itelligedo ñ ẽ vocabulũ ↄtumelio-
ſũ.poſſibile.n.ẽ hoĩem eẽ ſone ſine aliq vicio ſeu culpa ſui.

Pꝛi ãt mõ itelligedo idẽ ẽ qð ſtultſeu fatuꝰ:qð ẽ manifeſte
vↄtumelioſũ ſeu ↄuiciatiuũ. Uñ rece qᷣ racha dixerit fratri

(Euangelium

ſuo re ẽ ↄcilio:hẽ redrit ↄgregatio iudicũ ad examinꝰã

ſeu gaudeni:ſʒ ſolũ btiſicauit pſecutionẽ patiẽtes ꝑꝑ iuſtici
aʒ:vt pʒ ĩ lia. Alud ẽt qð ſeqt᷑: Gaudete ⁊ exultate ⁊c̃.·refert

in eodẽ ca. vbi dẽ i poſtilla: Et ioõ a nle⸗ pena de.
biblijs nr̃is cõiter hĩ ſic:Oiĩs qui iraſcit᷑ frfi ſuo

empꝑ ſanctoꝝ ⁊ doctoꝝ re

dũ ſeu iqrẽdũ ꝑ circũſtãtias facti qͥ pᷣdictoꝝ modoꝝ i-
telligẽdũ ſit vbũ pᷣdictuʒ: ſi pvt duniat⸗ ivo ſcdo vt li
beret᷑. Uñ i hac triplici diſtictiõe ſaluatoꝛ nr̃ nobis oſtẽ
dit ꝙ iuſticia euagelica abũdãtioꝛ dʒ eẽ ĩ his q ↄmittũt᷑
i ꝓximũ plus q iuſticia phariſeoꝝ ĩ tribꝰ.pꝰ i hoc ꝙ re
ab iiuriãtij facto ſiẽ homicide edpet᷑ reatui epq occidit
tãtũ ex ppoſito coꝛdis. Uñ ſic ſmn phariſeos q occidẽit

re erit iudicio ſic ſm euãgeliũ:Oij qᷣ iraſcit fri ſuo reu/

₰ * —

erit iudicio.ſcom cũ qs vba ꝓfert ꝓxio qͥ pñt itellgi

ad ↄtumeliã dicta:lʒ hẽant aliũ itellectũ q̊ᷓ pñt itelligi ſi

ne iiuria:nihilomin inqrẽda ſeu examinanda ſi: et io:

Qui dixerit racha reerit ocilio.ſ.ad examinãdũ qũo

debeãt itelligi. zm: qui dixerit vba mãaifeſte ↄtumelio⸗/

ſa:vt atue re erit gehẽne ignij:ĩ oſtẽdit᷑ magna excel
lẽtia euãgelice iuſticie fſpectu phariſaice.Illi.n.ĩ talib

vbij ↄdẽnabãt ſaltẽ ad moꝛtẽ vł grauẽ penã. Saluatoꝛ

vo inq;tũ charitati ↄꝛiãt eos ↄdẽnat i gehẽnã ignis qͥ ẽ
maxia ⁊ noua ↄdẽnatio ⁊ ꝓpe euãgelica:ſic ⁊ regnũ ce
loꝝ ẽ maxia ⁊ noua repꝛomiſſio euangelica. Pena.n.

ignis eini gehẽne ſiẽ ⁊ pᷣmiũ regni celoꝝ i antids docu⸗

mẽtil minime iuenit᷑ ita clare traditũ.
ca.v. vbi agit᷑ de btitudinib ſpecialii:cum
dẽ: Bti mũdo cõde.poſtillatoꝛ dic q mũdicie
ꝛdij p pᷣmio rpꝛomittit᷑ viſio dei ꝑ fidẽ enig

patiuntur 7. CEnt umaticã in pñti ⁊ ꝑ aſpectu facialẽ beatiſicam in futuro
Ulla videt᷑ facta mẽtio ĩ lra circa hãc btitudinezʒ
. de hoc ꝙ h'mòi patiẽtes letant᷑ ſuſtineãt pſecutio

Burg. putat vꝛium h demõſtrare ⁊ arguit ſic: fides eſt
pᷣuiũ pncipiũ coꝛdis mũdicie:igit᷑ nõ ſeqt eã tãq; repꝛo⸗
miſſa:ãtecedẽs pʒ ꝑ illõ petri actu.xv. Fide purificans
coꝛda eoꝝ.Sʒ iſtò argumẽtũ poti videt᷑ tentatiuuʒ qᷓ;

demõſtratio:qꝛ laboꝛat in equiuocis. Nã purificato al

legata fuit ſpirituſſancti infuſio ĩ ſigno viſibili:⁊ fuit fi
dei pᷣcedentis teſtimoniũ vt clare hẽ ex littera allegata:
fides ãt per illam purificationẽ ↄfirmatã pꝛeceſſit illazʒ
purificationẽ nõ vt purificationis pꝛincipiũ: ſʒ ſolũ vt
tpe poꝛ. Nõ autẽ omne pꝛius tempoꝛe eſt pꝛincipiuʒ ⁊
cã poſterioꝛis:illa autẽ fides ſic pꝛioꝛ tempoꝛe puriſica

tione hic allegata habuit ſuã mũdiciã coꝛdis pᷣuiã tan“

i beatitudinẽ de qua hic ſermo:cui mũdicie illa viſio
pꝑ fidẽ repꝛomittit᷑. Nã ſi ẽ fides foꝛmata neceſſario pꝛe/-
ſupponit ſuã foꝛmã tanq; pncipiũ q̃ ẽ dicta mundicia:

qð ſic pʒ: Nã ſᷣm apoſtolũ chꝛiſtus per fideʒ habitat in

coꝛdibus noſtris: nõ autẽ habitat iĩ coꝛdibus ſubditis
peccatis:igit᷑ requirit coꝛdis mũdiciã nõ vt ſit illꝰ puri

ficationis pꝛincipiũ:ſed vt ab hmodi purificatione ſu⸗

mat pꝛecedentis purificationis teſtimoniũ: ſecus eſt de

fide infoꝛmi per quam chꝛiſtus nõ inhabitat: in paruu

lis eni baptięatis mũdatio ab oꝛiginali pꝛecedit fidẽ foꝛ
matã. Hec igit᷑ fides pᷣcedit purificationẽ per Burg. al⸗
legatã:hec reſolutio materie pʒ ſi auctoꝛita) per Burg.

truncatim allegata debite videat᷑. Dicit.n. petrus ibi:
Elegit deus ꝑ os meũ gentes audire euãgeliuʒ ⁊ crede-
re. Ecce fides ex auditu 1 mundicia coꝛdis ꝓ chꝛiſti in

habitatione per fidẽ brerequil itã: quã mundiciaʒ ipſa
fides ſequit᷑ tanq repꝛomiſſa vt viſio dei enigmatica p

ut dicit poſtillatoꝛ: ⁊ ſequit iĩ loco allegato.Et q nouit
coꝛda deus teſtimoniũ phibuit dãs illis ſpiritũſanctũ
ſicut ⁊ nobis:⁊ nihil diſcernit inter nos ⁊ illos fide pu/

rificãs coꝛda eoꝝ. Ex quiby patet fidẽ incipientiũ pꝛece

dere fidẽ perfectoꝛum:⁊ claritateʒ vel mundiciã coꝛdis

incipientiũ:pꝛecedere illã purificationeʒ perfectoꝛum:

ſunt enim gradus huiuſmõi virtutib' iuxta ſtat inci⸗

pientiũ pꝛoficientiũ ⁊ perfeetoꝛũ: etiã ſunt gradus illu
minationum hierarchicarũ ⁊ tetrarchicaru:ideo ĩ pꝛe
ſenti mundo coꝛdi ꝓmittit᷑ illuſtatio viſionis enigma⸗

tice que per fidẽ eſt:mundioꝛi coꝛdi clarioꝛ:mũdiſſtimo

—

— —

— =

—
=E =—

clariſſima ⁊ hoc ſi i hac vita poni põt clariſſima ⁊ i fſu
turo ſᷣm gradũ ſimilit repꝛomittit᷑ mũdis coꝛdibviſio
facialis:nec i hoc mõ dicẽdi poſtill.recedit a mo cõmu
ni ſue expoſitiois:qꝛ quis repꝛomiſſa noue legis refe

rat ad futuꝝ:tñ repꝛomill oꝝ p̈guſtationẽ ñ excludit:

et ita reſoluit hc
mãm ſicut Tho⸗
mas coadando .
dicta ſanctoꝛ do ciã vẽam faciatiſcoꝛ
ä
eũ allegat circa p/ Holb vt videami ab eis:
mu hy capituli. alioqn mercedẽ nõ hẽbitiſ
A ec vin apð pieʒ vim ꝗ ĩ celẽ. Cůʒ
B dpe g ſac elemoſynaʒ:noli tu/
nillator adatt p ba canẽ añ te: ſiẽ bypocni-
modũ gloſe letan le faciũt ĩ ſynagogis ⁊ i vi/
ter: a: ſtcuz triſti· cis vt honoꝛiſicẽt ab hoi⸗
cina vifficultate by. Amén dico vob: fcẽpe
lure ſoꝛtiudinis Tuũt mercedẽ ſuã. Tt faci

ad btinudPGnienmnm
ptinere. Circa qð rõnabilit additũ arguit Burg. argu/
mẽtũ ſuũ ↄſuetũ:hẽticis modernis familiare dicẽs:LDe
tant ñ hẽ i lra:igit ⁊c. Et vt poſtillatoꝛ nõ hẽat viã eus
dẽi illõ qð ſeqt: Gaudete ⁊ exultate:Burg.expõit de
hoꝛtatiõe chꝛiſti nõ de leticia paſſoꝝ:qð dicẽ modicuʒ
valet:qꝛ illa exhoꝛtatio nõ hʒ reſpectũ ad actũ ſʒ ad p/
miũ ꝓmiſſũ:vñ aſi hic i lĩa non expmit᷑: tñ hĩ ex alio
paſſu ſcripture:qꝛ letanter pati ꝑtineat ad hãc btitudi/-
nẽ:qꝛ dẽ actu.v. bãt apli gaudẽtes.ẽt ſi debem diſtin
guẽ btitudines a donis ⁊ virtutib ſm actuũ excellẽtiã
pꝓut doctoꝛes cõiter diſtinguũt:dicentes ꝙ virtutũ aci
ſie mõ humão:btitudinũ aũt mõ ſuphumão:opoꝛtet
hymõi ſubitelligẽ ꝙ hec btitudo ſi hʒ modũ ſupphuma
nũ ꝙ pati ſit gaudẽter:qꝛ cũ agone pati eſt modus hu/
mar: ꝑ ↄſequens virtutis actus non beatitudinis.
In eodẽca. vbi dẽ: Qui iraſcit᷑ fratri ſuo ⁊c. Poſtil⸗
latoꝛ attẽdẽs variã ſanctoꝝ ⁊ alioꝝ ĩ hac pte expoſitõ

nẽ poſuit ſuã:⁊ vt eẽt ĩtelligibilioꝛ traſpoſuit penas ex

rõnabili oꝛdine in aputo eũ non eſſe repꝛehenſibilem:
Burg ·tñ ſeruato oꝛdie penaꝝ: ponit aliã expoſitionẽ ſa
i ?: ytrobiq; ẽ eadẽ veritas ſententie cuʒ diuer
blicatione. (KCa. VN.
TCTitẽdite ne iuſticiã vr̃am ⁊c.· Poſtq ſaluatoꝛ
regulauit hois operationẽ:hic regulat ipſius
,,affectionẽ: et pᷣmo reſpectu dei:ꝛ reſpectu p-
imi: ibi ca. ſequẽti. Nolite. Pꝛia ĩ duas:qꝛ pꝛimo regu
lat affectionẽ hoĩs excludẽdo ab oꝑib'en intẽtionẽ va⸗
ne gloꝛie:ꝛ ſolicitudinẽ auaricie:ibi Nolite theſauriga
re.Pꝛia i duas:qꝛ pꝛio dat itẽtionẽ ſuã ĩ gnãli:ꝛ appli
cat magis i ſpeciali:ibi Cũ facis elemoſynã. Circa pꝛi
mã pꝑtẽ aduertendũ ꝙ ſᷣm ꝙ dicit philoſoph.ij. ethi.
Bonũ ↄtigit vno mõ:malũ aũt omnifariã:qꝛ ad h ꝙ;
actᷣ human ſit bon requirit᷑ bonitas generis ⁊ circun
ſtãtiaꝝ:ſʒ reddit᷑ mał ex qlibet defectu iſtoꝛ:: ⁊ iõ non
ſufficit ꝙ actio ſit bona de genẽ:ſʒ redrit᷑ ꝙ fiat recta in
tẽtione. Gonitas.n.finis ẽ circũſtãtia pncipalis:⁊ ideo
quãtũcũq; bonũ ĩ genere:ſi fiat iretiõe vane gloꝛie:
fddit malũ:ppꝑ qð dicit ſalugtoꝛ: a ¶ Attendite. ideſt
diligẽter conſiderate. b1HEcαcι7n idet opa
bona de genere quecũq; fuerint illa:qꝛ oĩa ↄtinẽt ſb iu/
ſticia generalit᷑ dicta. c Faciatis coꝛã hoib ⁊c̃ gloꝛi
am.ſ.⁊ laudẽ humanã ex talib qͥrẽdo. Per hoc ãtñn ꝓ
hibet᷑ ꝙ opa bõa fiãt coꝛã hoi ad ꝓxioꝝ edificatioeʒ

tua:vt ſi elemoſyna tua in

bis: recepũt mhercedẽ ſuay. pane glotie ab opib⸗

capanis:⁊ iõ
elemoſyna recipiẽda:ita apud iudeos ad hoc faciendũ vte
bãt tuba:ſʒ hypocrite nõ faciebãt hoc pncipalit Ee paupũ
vocationẽ: ſʒ mag ad ꝓpaʒ oſtenrationẽ:vt pʒiĩ

ẽ qñ alidqꝗd fit ſecrete: ꝑ h in

ſtoꝝ ꝑ gre adoptionẽ. i ¶ Qui videt ĩ abſcodito.qꝛ ipſe
ſoł videt itẽtionẽ coꝛdiũ: Reddet tibi. kEt cũ oꝛati.h

2 . . —

ꝛ hic loqt impfectis ᷣ de facili ĩ vanã gloꝛiã efferũt: iõ cõ/
ſulit eoꝝ bõa oꝑa occultãda:ſupꝛa ãt loqbat pᷣlatis ꝗͥᷣ ſũt ĩ

ſtatu ꝑfectiõis:pꝑ qð ñ ẽ eſtimãdũ ꝙ de facili ferant᷑ i vanã
gliam:iõ dixit eoꝝ opa i publico fieda ad alioꝝ edificatio
nẽ:Sic luceat lux vr̃a.vt ſupꝛa dictũ ẽ. Aliqd.n. bñ ẽ ↄſu⸗
lflflfeeendu viris pfectis:
òꝙQ-‚ͥĩᷣꝝ ſecuritate ↄfidit᷑:

Trẽditẽ nẽ iuſti/¶ VI cte elemoſynã: neſciat ſini qonñ ẽoſalẽdu iperle

ſtra tua lad faciat derter ctis puulis de ruʒ
a tua qd faciat dextera 5 eluerimeur
N e rIR Amẽ dico vobij.
abſcõdito:t pꝛ tu' ꝗ uidet i firmit ? ſidelit aſſe
ĩ abſ. cõdito reddet tibi. Et ro. f ¶ Receperunt
cum oꝛatis non eritis ſi · mercecl ui. uo⸗
cut hyp ocrite ꝗq anant in mines tãtũ:non ẽ ali
ſynagogiſ i angulłplatea qda oo iuſte erpecti⸗
rü ſtãtes oꝛare:vt videãätur du. d ¶ Eus ⁊c.· h
ab homib. Amẽ dico vo applicat in ſpeciali: et
pꝛio excludit itetioeʒ

miſericoꝛdie: ? ab ac
natis. Dicit gpᷣmo: o (ILu gfad elemoſynã noli tuba ca
ium manifeſtare.Ad cuh itelle/

tib' latrie: ibi Et cũ oꝛat. ꝭ ab opib penitẽtie: ibi Cũ ieiu-
0

nẽ añ te.hoc ẽ ad laudẽ h

ctũ ſciẽdũ ꝙ apu iudeos vtebãt᷑ tubis: ſic 8ho catholicos
8

icut videm ꝙ ĩ aliqb loc pulſat᷑ cãpana pꝛo

one: .. fa: cũ dic:
Ut honoꝛificẽt ⁊c. Ronẽ ãt phibitiois ſubdit: Amen dico

vobis receperũt mercedẽ. modũ ãt ↄueniẽtẽ faciẽdi elemo

e aut faciẽte ⁊c lmod loquẽdi
qñ aliqd fit hHj inuẽs ꝙ talia ſi faciẽda pꝑ deũ tã
tů. vñ ſbdit᷑: h ¶ Et pẽ tu ſ. de ꝗ ẽ pẽ oiuʒ ꝑ creatoeʒ:⁊ iu

ſynã ſubdit:cũ dicit: g

.—w—

ↄñt᷑ excludit idebitũ modũ circa actũ latrie. Int᷑ act latrie:

act cõioꝛ eſt oꝛo:⁊ iõ qð de ipſa hic dẽ:de alis actib latrie

itelligit. Jõ circa oꝛonẽ pᷣmo excludit idebitũ oꝛãdi modũ:
ocludit modũ debitũ:ibi Sic aũt oꝛabit.Pꝛia ĩ duaj:qꝛ

pꝛio ab actu oꝛãdi excludit vane gloꝛie ĩtẽtioneʒ:et ſcòo qͥ/

rũdã gẽtiliũ erroꝛẽ:ibi Oꝛãtes aũt.Ad euidẽtia pᷣᷣ ptis cõ

ſiderãdũ ꝙ duplex ẽ oꝛo:q̃dã publica:q̃ fit a miſtris ecclie:
et iſta nõ dʒ fieri in occulto: ſʒ magis i palã i loco ↄmuni.ſ.

eccleſia coꝛã pplo:qꝛ pꝛo tota cõmunitate offert:⁊ ideo po

pulus ĩ hoc confoꝛmare ſe debet miniſtris eccleſie ipſuʒ de
um depꝛecando ſᷣm modum congruũ ⁊ ſibi poſſibilẽ. Nõ
poſſent autem in hoc ſe miniſtris eccleſie confoꝛmare: niſi

pꝛedicta oꝛatio miniſtroꝛum ecclcſie fieret in publico pꝛedi

cto modo: vnde de tali oꝛatione non loquitur hic ſalua⸗
toꝛ. Alia ẽ oꝛatio pꝛiuata:⁊ talis magis debet fieri in ſecre
to duplici de cauſa: q oꝛatio eſt eleuatio mentis in deum
mens auteʒ humana citius ⁊ melius eieuatur in deum qñ
in ſecreto loco homo conſtituitur:⁊ a tumultibus alioꝛuʒ
ſeꝑat.alia cã eſt ad euitationẽ vane glie:q de facili inſurgit
g „ „ L. 12 . = 2 2 N. Aui He
qn oꝛo ĩ publico fit:⁊ hẽ qð dic ſaluatoꝛ:Cũ oꝛat ñ eritij
ſiẽ hypocrite q amãtii ynagog 7 I aguł plateaxꝝ ſtat es oꝛa⸗
re. diẽ States. vt mag appareãt ex mo ſe hndi. In ſynago

gis v angul plateaꝑ. ex roe loci qꝛ ſnagoga ẽ loc cois vbi
ↄueniebat iudei ad audiẽdũ vbũ dei:vł aliq̃ rõne hmodi:

7 dz a ſyn qõ eſt con ⁊ goge qð ẽ pplłs:qꝛ ibi ↄuẽiebat ppłj.
Et in angulis platearũ.platee iſte dicebantur atria q erant
pꝛope templum vbi conueniebant homines ad oꝛandum

vel ad audiendum ooctoꝛes:a ideo erat locus commuuis.

2 dei gloꝛiã: qð ẽ bonũ ⁊ meritoꝛiũ:vt ſupꝛa dictũ ẽ: ſj. Lonſequenter oſtendit debitum modũ oꝛandi:cum dicit:

*
—

Enangelium

a ¶ Tu ãt cũ oꝛaueris a?li locũ ſecretũ. b (¶ Et clauſo

*

onẽ niet in deu:

oſtio.ne veniat młtitudo ipe

d ates ãt. H excludit erroꝛ getil a ozoem. crede
bãt. n. qdã gẽtiles d vocabãt ethnici:ꝙ ex mltiplicatioe v/
boʒꝝ ppoſitoꝝ ĩ oꝛo/
ne alidd manifeſtaret᷑

ißi deo qo pus eẽt ſi· TTũu ãt cũ oꝛauen intra ĩ cu
bi istü: a p ↄn) muta biculũ tuũ:t clauſo oſtio
ret ac alic agedum oꝛa pieʒ tuũ iĩ abſcõdito:
pꝛ tu' ꝗ videt ĩ abſcondito
neũ: qꝛ i deo nulla ca reddei tibi. Oꝛãtẽs ãt noli
dit mutatio vł igsran te mltũ loq:ſic ethnici faci

cub pỹ volebat Hꝛiuʒ.
Utrũq; illoꝝ ẽ erro/

tia. Hũc ãt erroꝛẽ exx G Ooe ee n
cludit toꝛ vicc. ut. Putat. n. ꝙ1 mliiloꝗo

d ¶Oꝛates at c ex ſuo exaudiãt᷑ Moliteg aſſi

q pʒ ꝙ ñ ꝓhibet mlti milari eis. Scit.n. pꝛ vẽ ꝗqd
plicationẽ vboꝝ ab· JòMRM
ſolute: ſʒ ad illã itẽto

nẽ quã hẽbaͤt ethnici q

Alia cã ẽ vt i deũ eleuet᷑ ñ ſolũ mete ſʒ ẽt coꝛꝑali voce:ſᷣm il
lud pᷣſ.Coꝛ meũ ⁊ caro mea exlłtauerũt i deũ viuũ:non tñ
põt dari ibi rgula certa:ſʒ dʒ hõ talib vbij vti i oꝛoe qytũ ꝑ
cipit hõ ꝙ faciãt ad deuotiois excitatiõem: ſi at ecõtrario
pcipiat ꝙ miltiplicatio vboꝝ diſtrahat mẽtẽ ep dʒ ceſſare a
vbis:⁊ oꝛare deũ affectibmẽtl. Hoc tñ ĩtelligẽdu ẽ ĩ oꝛoe pᷣ
uata vt dictũ ẽ:qꝛ oꝛo publica dʒ eẽ in vbis vt poſſet ꝑcipi

ab alijs. Seqt᷑: f ¶ Scit.n.pẽ vẽ ⁊cc.haddit᷑ ad excludẽdũ

illoꝝ gẽtiliũ fim itellectũ ſᷣm qu Panaher aliqd deo notifi
cari de nouo:qꝛ oĩa ſcit ab eino.Sʒ qrit q̃re oꝛat᷑ de exqͥ ꝑ
oꝛonẽ nihil ſibi manifeſtat᷑:nec aius ey i aliqͥ mutat:⁊ iõ vi
det ꝙ fruſtra oꝛet᷑. Dicẽdũ q; pᷣdeſtinatio diuia ẽ pᷣparatio
gre ĩ pñti ⁊ glie i futuro:⁊ io cũ ſit eina ſiẽ ab eino pᷣdeſtina
uit aliquẽ ad btitudinẽ:ita poꝛdinauit modũ ꝑ quẽ daret
ſibi illa btitudinẽ.ſ.p merita ſua ⁊ oꝛoem: ⁊ iõ ñ fruſtra o/
rat deũ qꝛ oꝛo ẽ illò ꝑ qð ex oꝛdinatioe diuia dʒↄſeq gam
7 gliam:⁊ eadẽ ẽ rõ de oibalijs bois:qꝛ cadũt ſad oꝛdie di
uine pᷣdeſtinatiõis. g ¶ Sic g vos oꝛabit. h docet ſalua-
toꝛ modũ oꝛãdi ↄueniẽtiſſimũ.Ad cuſ itellectũ ſciendũ ꝙ;
oꝛo ſᷣm damaſce.ẽ petitio decẽtiũ a deo.In hac ãt oꝛoe ex

Peni qcqd decet hoiem petẽ a deo:⁊ qcqd decet deuʒ dare
oĩ. Et ſilr oꝛdinatiſſime h deſcribit: Oꝛ illõ qð maxie de
ſiderari dʒ ab hoĩe ⁊ peti a deo p põit᷑:⁊ qð dʒ peti fario iĩ
ſcoo loco:⁊ ſic ↄñi vſq; i finẽ. Alð ãt qð pᷣ cadit i appetituʒ
hoij ẽ britudo:ꝛꝰ illõ p qð hõ btitudinẽ ↄſeqt:⁊ illõ ⁊ petit
ibi Siat volũtas tua.Circa poſiderãdu ꝙ btitudo dupir
dẽ. Uno obliectiue.ſ.ipſa bõitas diuia i ſeipſa:ꝑ cubfruitio
nẽ efficimur bti:⁊ iõ bõitatẽ ipſã diuinã pᷣ oibamare debe
mꝰ:⁊ pↄñs gliam eba honoꝛẽ pᷣ oib deſiderare.Et h' ẽ qð

petim ipeo; eß die os nr q es i celſctiſicet᷑ nomẽ tuũ.Dẽ
.n. h. (Pꝛ. oim gnã = i ¶ Nr.qꝛ ẽ

i oibj p eẽntia pñtiã haretiaterh ſpali mõ i iuſt pꝑ graʒ:tñ

ſpãliſſie excellẽtia e rlucʒ ĩ btij ꝑ gliã. l¶ Sctificet᷑ nomẽ

pẽ ſpãl iuſtoꝝ ꝑ graʒ adoptiõis. k

poſſibile: ſʒ q ſcitas q ei einalit ieſt rluceat apli i creatur:
2 vbncialu drat tdpiui hianis z oie dp s ad eo:
.x. Oia ĩ glaʒ di facite. Alia ẽ btitudo dca foꝛ

tuũ. N petim ꝙ aliq ſcitas ei ð nouo accreſcat: qꝛ h im

pls pad coꝛ.
vltiate ⁊ pfce ↄiũgẽs nos deo.ſ.viſio ⁊ fruitio.Et iũlð ẽ qð

loco petima ðo:vt.ſ.ſinꝰ pticipes ſue boitat:qð fit i vi/
ſiõe beata:⁊ hpetimcũ dicin. m ¶ Aduẽiat regnũ tuũ.

Et bñ dẽ aduẽiat qꝛ ñ poſſum ad eu vẽire p graʒ ⁊ gliaʒ ni

+ 290 2

ſtipeß veiat ad nos. Aug ·ſp Johãnẽ: Ille n. veit quẽ gra

mouẽs ad elationẽ mẽt. c Oꝛa piem ⁊cʒ. Et pʒ littera.
93 2 rroꝛ gẽtiliu circa o?oem. crede/

cä
n. c Dñt tñ mitiplicari vba ĩ oione duplici de ca. Unaẽ
vt ꝑ ſignificationẽ vboꝝ deuotoꝝ aius meli eleuet᷑ ĩi deuʒ:

*

zi pᷣuẽit. ⁊ ioh. vj. Nẽo poͤt vöire ad me niſ ipi qᷣ miſit
me traxerit eũ. n ¶ Regnũ tuũ. Btitudo.n.eina bñ dNꝛ

fgnũ:qꝛ ibi hẽ plẽa ⁊ ꝑfca copia oĩuʒ bonoꝝ. o¶ Fiat

volutas tua.h ↄñi petit illõ ꝑ qð poſſumbtitudinẽ ſe

„

dq.Et h dẽ dupir:vno directe ⁊ ꝑ ſe:alio idirecte quaſi.

p accidẽ cui mõi

remotõ impedi
opſit vob:anñq;ᷓ petat euʒ mẽti.mponit: ibi

Siẽ g vos oꝛabil: Pater Et dimittenobis

124O k. „ Adhuc pei dua.:
noſter qui es ĩ celis:ſancti· ꝛ ad aſſecutiõeʒ

ficètur nomen tuum. Ad/ btitudinis fac ali

ſeniat regnum tuum. Fi qdqd ouplicit: vno⸗

ãat voluntas tua: ſicuit in ce ¶Peicipaliter: alio

lo ⁊ in terra. Paànem no⸗ rumsel 1
ſtrum ſuperſubſtantialem ntʒ. Ild at p qo
da nobis hodie et dimitte pncipalit ↄſequi/
“ l mur btitudinẽ: ẽ
Ppletio volũtatis
diuie ꝑ ſanctã opationẽ: a qꝛ frequẽi volũtas e ẽ no/
bis icognita:⁊ qũ cognoſcit adhuc ſum ipotentes? pi
gri ad iplẽdũ:iõ ttio petimꝰ: o ¶ Fiat volũtaſtua ec.
i.ĩſpires nobij vᷣtutẽ ppoſitũ adiplẽdi tuũ bñplacitũ.
Agddit᷑ ãt: p 6 Siẽ ĩ celo ⁊ i ra. Bti.n.ꝗᷣ ſũt ĩ celo: da
ſũt ↄiũcti imediate regle diuie:iõ ñ pñt deficẽ nec duia
re a diuia volũtate. Etiõ nos qᷣ ſum i via:qͥ ñ ſum ſic
ↄiũcti petimvt diuia gr̃a hoc ſuppleat iĩ nobis: tenẽdo
volũtatẽ nr̃am ĩ ↄfoꝛmitate ad ſuã ĩ opibnr̃is:ſic ↄfoꝛ
mãt illi ꝗᷣ ſũt ĩ celis. q ¶ Panẽ nr̃m. ᷣ petit᷑ illõ ꝑ qð i
ſtrumẽtaliter ducimur ad beatitudineʒ. Et hoc accipit
duplicit. Uno mõ ꝓut alidd ẽ iſtẽ̃m ipſius dei:⁊ ſic ſa
cramenta eccleſie ſũt qdã iſtrumẽta qb' ſanctiſicamur
a ad beatitudinem ducimur:vnde dicunt᷑ vaſa gre:oĩa
aũt ſacramẽta oꝛdinãt᷑ ad ſacramẽtũ euchariſtie:q uod
petimus:quarto cũ dicimus:¶anẽ noſtrũ ſuperſub/
ſtãtialẽ. Dicit᷑ autẽ ſuperſubſtantialis qꝛ traſcẽdit vitã

—
9

coꝛpoꝛalẽ ⁊ dat vitã einã:iohᷣ.vj.Ego ſũ panij viuuj qꝗ

de celo deſcẽdi: ſiquis mãducauerit ex hoc pane viuet
⁊c᷑. Et petẽdo hoc ſacramẽtũ petimomnia alia: qꝛ oꝛ/
oinant᷑ ad ipᷣm:vt patet in.iiij ſen.Lu.v.vocat euʒ pa/
nem quotidianũ:qꝛ quotidie ipᷣm ſumimus per mini-

ſtros eccleſie:qꝛ hoc ſacramẽtũ accipiunt ꝓ ſe ⁊ ꝓ tota

cõmunitate.Alio mq accipit᷑ inſtrumentũ ad conſecu/
tionẽ beatitudinis ex parte anime:⁊ ſic cum coꝛpus ſit
inſtrumẽtũ anime ſeu oꝛganũ ꝑ cõſequẽs vita coꝛpoꝛa
lis iſtrumẽtaliter facit ad cõſecutionẽ ſupernaturalis
beatitudinis inqtũ anima nõ exercet opera meritoꝛia
niſi ĩ coꝛpoꝛe:qꝛ tempꝰmeriti durat tatũ ad tempꝰ hup
vite. Ad vitã autẽ coꝛpoꝛalẽ neceſſario redrit᷑ ſufficcien
tia vict a hoc petit᷑:cũ dicit: Panẽ noſtrũ ⁊c̃. Et i hoc
intelligunt peti omnia vite neceſſaria. r. ¶ Et dimit-
te nobis.hic ↄſequent᷑ petitur id per quod cõſequimur
beatitudinẽ ſicut p remouẽs ꝓhibẽs. Et diuidit᷑ in du
as:qꝛ pᷣmo facit qð dictũ ẽ:ſecũdo reddit rõnem cuiuſ
daz dicti: ibi. Si. n. dimiſeritis. Pꝛia adhuc in tres:qꝛ
a beatitudine ↄſequẽda pꝛimo ꝓhibet nos peccatũ cõ/

miſſuũ:ſecũdo peccatũ de pximo cõmittendũ: ⁊ tertio

illud quod ẽ ad vtrunq; inclinatiuũ: ſecũdũ ponit ibi
Et ne nos inducas.tertiũ:ibi Sed libera nos ⁊c. Illud
ergo quod pꝛimo ⁊ pꝛincipaliter impedit nos a conſe

cutione beatitudinis eſt peccatum iam commiſſum:qꝛ

ad beatitudinem ingredi non poſſumus donec pecca/
tum commiſſum ſit totaliter dimiſſum: ⁊ quantũ ad
culpã ⁊ quantum ad penò: ⁊ ideo hanc dimiſſioneʒ pe
timus quinto loco:cũ vicim:Et dumitte ⁊c. Additur:

licet ſit ſuperoga-
tiois. Sic. n. pecu
niã ablatã nõ te

H mittẽ:ſʒ petẽ pot:
ſic iĩ iiuria ſibi illa

tionẽ ꝑ emẽdã pe
tẽ ſᷣm oꝛdinẽ i

dq foꝛmidal de p
ximo ↄmittẽdũ:

ſum poſiti in grnrg
ui tẽtatioe: cui ꝓ

ſexto petim h'a

„

Siẽ nos dimittimꝰ. Qꝛ hec ẽ regula nobis

telligi duplici᷑. Uno mõ ꝙtũ ad offẽſã: ⁊ hẽ necitatis:

h'ñ ẽ neceſſitat: V
nob debita nr̃a:ſicut ⁊ noſ
net aauferetli Et n nos iducas in tenta
tionẽ:ſed liba nos a malo.
ta põt recõpenſa/-

iuſti vob pꝛ vẽ celeſtis vlicta ve
ſtra. Si ãt ñ dimiſerit hoĩ/
b': nec pꝛ vꝛ dimittet vobiſ
pcrtã vꝛa. Cũ àt ieiunatis:
nolite fiei ſiẽ hypocrite tri/
ſteſ. Extèrminãat.n.facieſ ſu
as:vt pareãt hoibꝰieiunan
tes. Amẽ dico vob: qꝛ rece
per̃t mercedẽ ſuã.Zuů̊ autẽ
cũ ieiunas:vnge caput tuũ
1 faciẽ tuã laua:nè videan
boib' ieiunans ſẽd pꝛi tuo

babilit timemus
ſuccũbere:⁊ ideo

nobis amouẽi c
dicimꝰ: b ¶ Et
ne noj inducas.i.
iduci pmittas.
c (¶ In tetatoͤnz.

Nõ.n. petim vt nõ tẽtemur:qꝛ tẽtari ũ ẽ malũ:ſʒ mag

„

ad virtutis exercitiũ qñ virilit reſi

tamur.i ne ab ipſa deuicamur. d ¶ Sʒ libera. z ipe

dit noj illud qð ẽ iclinatiuũ ad duo pᷣdicta:a h ẽ fomes
pcti:qͥ ẽ qdã pena ex pctõ pᷣmi parẽtis derelicta: ⁊ hoc
malũ pene ⁊ alia mala pntis vite iquãtũ poſſũt noj ad
pctm̃ iducẽ. ſeptio petim amoueri ⁊ ab eis liberari: cũ
dicim: Libera nos.ſequit᷑ i fine e
optatiuũ reſpectu pᷣcedẽtiũ. f ¶ Si.
reddit rõ cuiuſdã dicti i pdicta oꝛone ĩ quita petitione:

n. dimiſerit. Hic

vbi dicebat᷑ dimitte nobis debita nr̃a ſic ⁊ nos dimitti

m. a pʒ ſñia ex pdictis ibidẽ. g ¶ Cũ at ieiunat. h̊ ex

ꝙ ſi volum nobis dimitti petm nr̃m: ita debem pꝛo
ximo dimittẽ pctm i noj ↄmiſſũ. Iſa tñ dimiſſio põt iĩ

dimittim debitoꝛibꝰnf̃is. videt i abſcõdito reddet ti
bis theſauros ĩ fra:vbi ru
go et tinea ðᷣmolit᷑:et vbi fu

Amèn. Si eni dimiſerins aömoliket vbi
res effodiũt ⁊ furãt. Thè/

hboib pctã eoꝑ: dimittet ?

iĩ celo:vbi nec erugo nec ti⸗

êſt theſaurus tuus:ibi eſt
coꝛ tuum. Lucerna coꝛpo/
ris tui eſt oculus tuus. Si
oculus tuuſ fuerit ſimplex: epl
totum coꝛpus tuum luci/

iemaluͤ: zmag erugo tinea demolitur. p
uas eneu reſiſtit: pp aõ diẽ pi.
Pꝛꝛoba me dñe atẽta me. ſed petimne ĩ tetationẽ idu-

¶ Matthei vyj

*
.

Pꝛia i tres ſm tres rões p qs excludit imoderatã cõgre-
gationẽ diuitiaꝝ.2* ponit᷑:ibi Ubi theſaur tu. ʒ· ibi Ie

mo põt duob'oñis ſuireMꝛia ro accipit ex òfeciu theſau⸗

ri temꝑalis. Theſau/
r. n. nihil aliud eſt qᷓ;

Cogregat aüt diuitie
bi. Noͤlite theſaurigare vo⸗ Phren uſſialria vin
gatio idebita recte in-
ducit Zꝛiũ: qꝛ reddit
hoiem inſufficiẽtiſſi⸗
mũ:qꝛ tal theſauriga
tio ẽ q fit ex auaricia
⁊ex amoꝛe diuitiaꝝ
ĩ ſe:ille at q ſic cogre⸗
gat diuitias nõ audet
eis vti ſʒ iuxta ea du
mittit eas putrefieri.
Et io dicit hiero. in
epla ad paulinu: An-
dan Dicu Auaro
—oEI doeeſt tã qo hʒ q; qo ñ
dum erit. Si autem oculuſ Pzrs ialsenorltazie⸗
tuus fuerit neq uam:tòtum ſaurigãdi excludit ſal

ſaurigate ãt vob thauros

nea demolit᷑: ⁊ vbi fures ñ
effodiũt nec furantur. Abi

†

te theſauritare the⸗
ſafauros in terra vbi
hoc tãgit᷑ coꝛꝛuptio Percheu biet⸗ vt auri ⁊ argẽti 2

ceteroꝝ metalloꝛ. q ¶ t tinea. Hic tagit᷑ coꝛꝛuptio diui
riarũ naturaliũ:vt bladi ⁊ vini ⁊ veſtimetoꝝ ⁊ ↄſimiliuʒ.
r ¶ Et vbi fures effodiũt ⁊c̃. Hoc dic ꝓpi lapides pᷣcioſas

qᷣ licet ñ poſſint rubiginari:nec a vmib coꝛꝛodi:tñ poſſunt

a latronibus tolli. Ex pᷣdictis patʒ ꝙ theſauricatio q fit ex
cauſis honeſtis ñ ẽ iterdicta a ſaluatoꝛe tanqᷓ illicita:vt qñ
aliqs theſaurigat ad bõa opa faciẽda:vt ẽ ↄſtructio eccleſia

ↄſimilia. 8

rũ:releuatio S hmõi:vel ꝑp rẽpublicã fuandaʒ ⁊2

modũ theſaur igadi:qñ.ſ.bõa tpalia ⁊ trãſitõia ↄſumunt i
ns icoꝛu⸗

pios vſus:⁊ ſic ↄmutãt᷑ ĩ bõa ſpũalia:⁊ eina ⁊ ꝑ

ↄgregatio diuitiarũ.

heſaurigate. Per h ocludit excellẽtiſſimũ

petm auaricie Et diuidit᷑ ĩ duas ptes:qꝛ ̈ oñdit ppoſituʒi
actu extioꝛi:ſecũdo i actu iterioꝛi. Jõ dico vobis ne ſoliciti

P*

habẽda. ſed theſauri

« —

V
6£

E £

ptibilia:⁊ h ẽ theſaurigãe ĩ celo.⁊ pʒ lr̃a ¶t¶ Ubi ẽ theſau ⁊
rti. B põit 2* rõ ad excludẽdũ theſaurigationẽ ioꝛdinata,zʒ
tpaliũ: ⁊ accipit iſta rõ ex dã effcu malo ipᷣi qẽ excecatio
honeſtate exterioꝛis oↄuerſatiois habet abſcoõditũ plũõ mẽt.·Ad talẽ.n. theſauriçationẽ ſeqt total ↄuerſio mẽt ad
bũ falſitatis. Seqt: h. ¶ Triſes. Iſti.n. ondũt quadã amoꝛẽ oiuitiaꝝ: ⁊ hẽ qð dic: t ¶ Abi ẽ theſaurtu'c ad
faciei triſticiã vt ſimulẽt pñie rigoꝛẽ:iõ ſbdit: i ¶ Ex hãc ↄuerſionẽ ſeqt auerſio a So: ⁊ qꝛ itellect illumiat ꝑ ↄin
terminãt.n. facies ⁊c. Extmiare.n.ẽ extra iminos poe cctionẽ ad deũ:iõ ex tali auerſiõe obtenebꝛat᷑. Et qꝛ itellec
re:⁊ io illi facies eximinãt:q quãdã triſticiã extra mo dirigit oẽs alias potẽtias ĩ ſuis actib cũ ſit oclus hoij intio
duũ ſolitũ alioꝝ demoõſtrat: vt religioſi p ceterij appare i ad h'ſeqt obtenebꝛatõ ⁊ obſcuritaj ĩ oib opib'hũani pp
ant. vel alit ſiẽ fiũt qũqʒ vnguenta ad decoꝛãdũ faciey: qð ſbdit: v¶ Lucerna coꝛpis tui Metaphoꝛica ẽ locutõ
qbꝰ vtũt mulieres ad ſimulãdũ pulchꝛitudinẽ: ita fint ac ſi dicẽt: ſic ocluj Gagare lorn iglie r ontgrte
Igddã vnguẽta ad eximinãdũ pᷣdicto mõ faciẽ: foꝛte ta dẽ ad ãbulãdũ:manad opadu:⁊ ſic de alijs:ita ocluj mẽl
libvtebãt ad ſimulãdũ pniam:ſic ẽt trutãni talibꝛvtũ p itẽtionẽ rectã dirigit opa humana iqqtũ iĩ eis ẽ rõ boi mo⸗
tur ad extoꝛquẽdũ pecuniã ꝑ qſtũ. Subdit aũt debirũ ralł:⁊ io dic: x ¶ Si oclus tufuerit ſimplex.i. itẽtio mell
modũ ieiunãdi:cũ dicit: k ¶ Tu aut cum ieiunas vnn recta. y ¶ otu coꝛp tui.i.ogeries opationũ. ʒ ¶Cuc
ge caput tuũ.i. ſigna leticie pᷣtede. Lalibꝰ.n. vunguẽtis dũ erit.i.ſem ⁊ bonũ:dũ tñ op ſit licitũ ð genẽ. aPi aut
⁊ lotiõe coꝛpis vtebat᷑ iudei i dieb ſolẽnib ⁊ feſtiuis. ocubłtuꝰfuẽit neq.i.itẽtõ puẽia ⁊ mala. b¶ TCoi
¶Ne videaris hoĩb ieiunas.i.ad gliam hoim q̃ren/

tenebꝛoſu erit.i.tota ↄgeries opatonũ tuaꝝ erit mala:ẽt ſi
Szʒ pꝛi tuo. celeſti.ſ. cuius gliam debes tãtuzʒ

acctõ ſit ð genẽ bona:ſic dar̃ elyam mliercle:vt poſſit eã ad
amoꝛẽ illicitũ attrahẽ ẽ malũ ſi implpp maliciã itẽtiõis p/
vita ñ pot videri a nobis:licet ſir pñs vbiq;.ceta patẽt.
o· ¶ Molite theſaurigare.h excludit ab affectione hois

cludit ĩtẽtionẽ vane glie ab opib pnie dicẽs: Cũ aũt ie⸗
iunatis nolite fieri ſicut hypoc ie. D:n hypocrie ab
hypos qð eſt ſub ? criſis q fanpege ſub auro vel ſub

uerſe: pp aõ ſbdu: a ¶ Siglumẽ qo lteẽ tenebꝛe ſt i. ſi
actio boa de genẽ q ẽ qſi quoddã lumẽ: efficitur mala ꝓpi

acqrẽda. Et diuidit᷑ ĩ duas ptes:qꝛ pᷣmo
qdã exẽpla:⁊ ſecũdo pꝑ rões:ibi Nolite g. Circa pmũ aduer
tedũ ꝙ duo ſũt qͥ reqruũt ad ſufficiẽtiã vite pñi.ſ.nutrimẽè/

¶Eunangelium

fectũ itẽtiõis bõe. b ¶ Ipe tenebꝛe iyte erũt! aſi dicẽt mul
tomag : qꝛ actio mala de genẽq ẽ qſi qdã tenebꝛa:ſi tũñ huic

ſupuẽiat itẽtio mala ẽ miłto deterioꝛ q pma:vt ſi aliqs me/
ch&t cũ aliq: vt poſſit ep pecuniã furari:oĩs tal tenebꝛoſitas
cedit ex noce
ugiẽda. c ¶ Memo
pot duob'c. Picpe „ „ „
nit itia rö: qr illud eſt Si ergo lumẽ gð in te ẽ: te
merito fugiẽdum ab nebꝛe ſut: ipſẽ tenebꝛe quã

hoie ꝑ qð ipedit᷑ obſe te erũt: Memo põt duobꝰ

zuz deo dbitu: ad qdð „
obligat ho ex buficto dinis ßuire. Aut.n. vnuʒ 0˙
crcatiois: ? ex ali bñ dio hebit ⁊ alteruʒ diliget:
ficis: ſed ipedit p co/ aut vnũ ſuſtiebit ⁊ alteruʒ

gregatione diuitiaz otæenet. Mõ pòteſt deo fui⸗
ĩoꝛdinata. 2c. Mi⸗ 5 tenet õ P Srer do
noꝛ at h' rois clara e T mamone. 5 eo diec
tur: ci dĩ ilittera: vob: nẽ ſoliciti ſitis aĩe vꝛe
c ¶ Mẽo põt duobuj ꝗqd mãducet neq; coꝛpoꝛi

onis fuire. qð ẽ itelli vad ſdna Gſj. Mone aia
aä qn ar ei roi, vi ga Enaini Mono is
ſparati: ñ (balinati Plus eq; elca: ? coꝛp plus

poſiti:ſic ẽ ĩ ꝓpoſito: ; veſtimẽtũ: Reſpicite vo
qꝛ auaricia qͥ ẽ ſui latilia celi q̃ ſ ſert neq; me-

idoloꝝ ñ põt ſtare cũ
obſeqo diuio:⁊ io
cludit: d (Mõ pote
ſtis deo puire ⁊ mamone. dD

tüt:neq; ↄgregãt i honea:

¶WMãmoͤa. n. ligua ſyra no/

tiaꝝ:auarãt qͥ theſaurixat ioꝛdiate ſuit vtriſq;: ⁊ iõ ñ poõt
ſiml deo puire. Ille ãt qͥ i pijs oꝑib'diuitias expẽdit:n ſᷣuit
diuitijs:ſʒ mag diuitie ſᷣuiut ſibi:qꝛ eis vtit᷑ ſic iſtrumẽtis
ad opa vtutũ:qꝛ ſᷣm ꝙ dicit ambꝛoſi ſꝑ luca: Siẽ diuitie
lis põt ſimł ſuire deo ⁊ vti ipſis. e ¶ Joõ dico vobis ⁊c. qꝛ
ñ ſolũ ↄgregatio diuitiaxꝝ: qtuũ ad actu exterioꝛẽ deoꝛdinat

ſut ipedimẽta repꝛobis ita pbis ſut adiumẽta vtuil:⁊ iõ ta⸗

hois affectu: ſʒ ẽt ſolicitudo acqrẽdi deoꝛdinat:q;tũ ad ac⸗

tũ interioꝛẽ:iõ ↄñt excludit ſolicitudinẽ ſuꝑfluã circa talia

6

tũ:ſine qͥ hõ ñ pot viuẽ abſolute:⁊ veſtimẽtũ:ſine qͥ nõ põt

bñ viuẽ·et iõ circa iſta ſolet hõ magis ſolicitari. Pꝛio g ex/

cludit ſolicitudinẽ circa vtrũq; i gnali:ꝛ circa qdlibet ꝑ ſe

ſũptũ i ſpeciali: ibi Reſpicite volatilia. Circa pmũ aduert⸗

dũ ꝙ natura ñ potuit puidẽ hoĩ de tegumẽto ⁊ detẽſioe ſiẽ

ꝓuidit alijs aĩalib:vtpote auib dedit plumaj ad coopimẽ
tuʒ: vngues⁊ roſtra ad ðfẽſionẽ.ſilr bꝛut᷑ aĩalibus pelles ?
pilo p idumto: coꝛnua a dẽtes ⁊ hmõi ꝓ armis:qꝛ i talibꝰ p
qꝛ ĩ alidb terris loco lignoꝝ vtũt

n ẽ niſi natura ſẽſitiua q̃ ẽ ad vnũ deimiata: et iõ de talibꝰ

potuit eis puidẽ ſufficieni natura.Hõ ãt roalis nature ẽ: q̃

n ẽ detmiata ad vnũ:ſʒ hʒ viã ad diſpata ⁊ Sꝛia:⁊ iõ ñ poꝰ

tuit ſibi ſufficieni puidẽ natura q̃ de ſeẽ deimiata ad vnũ:

ſed loco hu hõ hʒ itellectũ ꝑ quẽ põt cogitare diuerſaj ar-

tes ⁊ modos faciẽdi ſibi veſtes ⁊ arma:⁊ manad opanduʒ
talia: et iõ opoꝛtet hoiem de talib ſolicitari:qꝛ tñ hõ rõa-
lis ẽ: io iſta ſolicitudo dʒ eẽ moderata ſᷣm regulã rois recte.
talẽ ſolicitudinẽ nõ excludit ſaluatoꝛ: cũ ſit ꝑs pꝛudẽtie:
aliter ſeqret᷑ ꝙ hõ tẽtaret deu:ſi expectaꝛet ab eo ↄſequi oia

neceſſaria omittẽdo qõ dz fieri circa hvia hũana. Sʒ ſoli⸗

citudo q̃ h ꝓhibet ẽ deoꝛdinata ⁊ ſuꝑflua p quaã podondi-
i

vt mag videbit᷑ p'ea. Et h'ẽ qð dic h̊ ſal/

„ „

tur bõa ſpuglia:vtn
uatoꝛ: f ¶Ne ſoliciti ſitis. ſupfiue.ſ.⁊ ioꝛdinate de cibo ?zʒ
veſtimẽto gꝛ h'ñ ẽ neceſſariũ qð ꝓbat exẽplo:qꝛ coꝛpus

aiam q̃ ſũt maioꝛa bñficia deus dat nobis ſine ſolicitudie

nr̃a:s ⁊ illa qͥ ſũt minoꝛa videlʒ cibũ ⁊ veſtimẽtũ: dabit ſi

erata ↄgregatioe diuitiaꝝ: ꝑpꝑ qð ẽ merito

Honẽ vosmag plur eſtiſ

ſicut vnü ex iſtis. Si ni ſe nis autem nobili
nũ agri qð hodie ẽ t ccras oꝛeſt his qͥ ſũt ad

mo facit qð dictuʒz ẽ ꝑp
ctoꝛes panno: nõ poſſũt facẽ col

calefaciendũ furnũ.el alit cipit h r
uo ĩ qͥ ↄgregat᷑ ſenũ pſiccatũ:qꝛ ad modũ furni ſeu mõ-
ticuli eleuat. Uñ ⁊ cliban a cliuo dẽ:⁊ tñ: ſic

ne ſolicitudie vel cũ ſolicitudie moderata. g ¶Reſpi

cite volatilia. Dic ꝓbat de vtroq; ĩ ſpeciali: et pmo de
cibo:⁊ de veſtimẽto:ibi Quis ãt vrʒʒ cogitas. Pꝛimuʒ

oñdit ꝑ exẽplũ auiũ:q ñ ſerũt neq; metut: ⁊ tamẽ dñs

ſufficienter paſcit illas:cũ ſolicitudie ↄueniẽti ſue natu.

re: multo foꝛtius
hominem ſuffici
⁊ pꝛ vẽ celeſtis paſcit illa. ent᷑paſcet cũ ſoli
a rimudie cõuenien½
liag⸗nig t vin Iti ſue nature: q̃ ẽ
illis: Quͤis ãt vꝛim cogitũs fm regulã r önis

cubitũ vnũ: Et de veſtimẽ b ¶ Nonne vo⸗
tis qd ſoliciti eſtiſ. Cõſidẽ masgis pluu ieſtij

Ii rri aS illis. i. natura hu
rate lilia agri quõ creſcũt. mana eſt maioꝛij

HNon laboꝛãt nq; nẽt. Di ponderis coꝛam

co ãt vob:quòniã nec ſalo deo quia anima-

pter hominem: fi

ĩ cibanũ mittit derſ⸗ ic veſtit finẽ. i Quis
q;tò mag voſ modice fidi. autem verum

Wais, aslinriri e wiester pPic pꝛobat de e·
MNöoͤlite g l oliciti dicẽtel ſtimento: et po/

nit duplex exemꝰ

plum. Pꝛimũ accipit ex eo quod ẽ itra bomineʒ ſ. ma
gnitudo coꝛpoꝝ quã de dat homini ſine ſolicitudine
