parat in pᷣliũ:t ſup capita
eaꝝ tanqᷓ;ᷓ coꝛone ſileſ auro

᷑ ſacieſ eaꝝ ſiẽ ſacieſ hoĩuʒ eni nõ occiderẽt chꝛi
Et hẽbant capilloſ ſic capil nianon vrocm eſttti
los muliex:ẽt dẽtes eaxꝝ ſiẽ li . i ſaliter enr

ſcopos ⁊ doctoꝛes ex

loꝛicas ſicut loꝛicas ferre poellendo: ⁊ aliquos

as:èt vox alarum earum ſi OrPonlire affligen⸗
o:vñ honoꝛic van-
cut vox curruum equoꝛu, qaioii my multo enl

ſcopos in exiliuʒ mi/
ſit:⁊ ſilr tranſcemun
dus qui p'eũ regnauit: ⁊ gilloꝛine qui aliquibujſ epᷣis oꝛtho
doxis linguas fecit extrahi ⁊ radicitus ãputari qui tamen
poſtea dono dei loquebant ⁊ pꝛedicabant:ſᷣm dicit gre⸗
go. dialogoꝝ: libꝛo.iij. O ¶ Menſib'quinq;. per hoc deſi-

„

gnat ꝙ regnũ vandaloꝝ durauit tpibus quinq; regum: ⁊2

tunc fuit exterminatũ per beliſariũ patriciũ a iuſtiniano ĩ/

peratoꝛe in aphꝛicã miſſum. p(¶ Et cruciatus eoꝝ vt cru

+

ciatus ſcoꝛpij.nã aliqui iſtoꝝ regũ pᷣ ſimulauerunt beniuo
lentiã xpᷣianis:⁊ eos poſtea grauiter afflixerunt intantũ ꝙ
multi eoꝝ magis vellent moꝛi ꝙꝙ videre talẽ ↄculcationem
eccliaꝝ ⁊ miſtroꝝ e:ſicut dꝛ.j.mach̊.iij. Melius eſt nobis
moꝛi in bello ꝙ; vidẽ mala gentis noſtre ⁊ ſcõꝝ.iõ ſubditur
Et in diebus illis querent homies moꝛtẽ ⁊c. r ¶ Et ſimi/
litudines. Hic ↄñr declarat quoddã dem:vandalos.n.dixe
rat locuſtas:iõ conditiones aliquas vandaloꝛuʒ expꝛimit
noĩe locuſtaꝝ dicens: r¶ Et ſimilitu.locuſtaꝝ ſiles equij
paratis in pꝛeliũ.per hoc deſignans ꝙ vandali fuerunt ho
Et ſuper capita eoꝝ tanqᷓ; coꝛone ſi-
miles auro.per auz: in ſcriptura ſignatur fulgoꝛ ſapientie:
vandali vero inter ceteros barbaros plus habere videbãf
de fulgoꝛe naturalis induſtrie:que ſi oꝛdinet᷑ ad bonuʒ ſo⸗s
titur nomen ſapientie:que dẽ ſcientia ſapida:ſi aũt ad ma-
lũ ſoꝛtitur nomen cautele:ſic autẽ erat in eis:⁊ iõ non dꝛ ꝙ
haberent coꝛonas aureas:ſed ſimiles auro:nã per quandã
ſimilitudinẽ bonũ ⁊ malum tranſferimus.v.meth.ſicut di
citur Sapiens latro ve
cauteloſe. t ¶ Et facies eoꝝ ſicut facies hominũ.qꝛ ratio
qua diſtinguitur hõ a ceteris aĩalibus plus vigebat in eij ꝙᷓ
ĩ ceteris barbaricis gentibꝰ:vt dem̃ eſt. ve Era⸗ capil.
ſicut capil.mulieꝝ.qꝛ nutriebant capillaturã: ſicut fit ad-
huc in aliquibus gentibꝰ. x ¶ Et dentes eaꝝ ſicut dentes
leo.erãt.in quo deſignat᷑ ferocitas eoꝝ. y ¶ Et habebant
loꝛicas aureas. nam armati erant ad gentes alias impu-
gnandum. 3 (¶Et vox alarum eaꝝ ſicut vox curruuʒ ⁊c̃.

1

vel bonus qui pꝛocedit in furtis ſuius

qꝛ cũ magno ſtrepitu pꝓceſſit eoꝝ exercit ꝑ italiã ⁊ galliam
vt pᷣdem eſt. a ¶ Et hẽbant cau.ſiles ſcoꝛpionũ.pʒ ſnia ex
dictis ſupꝛa vſq; ibi: b ¶ Et hẽbãt ſuꝑ ſe regẽ an. abyſſi.
Ald cupintellectũ ſciendũ:q ſᷣm dionyſiũ in demonib'natu
ralia remanſer̃t integra:⁊ ꝑ oñs remaſerunt in eis oꝛdines
diſtincti: put ſequũt᷑
diſtictionẽ nature:te⸗ “ðð”ôẽM
net ãt cõiter a docto multoꝝ currẽtiũ in belluʒ.

ribꝰ ꝙ aliq ceciderũt 3 f⸗
de ſingulis oꝛdinibuj Et hebant caugae lileſſcoꝛ
⁊ ſic noĩa ſinguloꝛuz Plonu:⁊ aculei erat in cau
demonũ remanenti dis eaꝝ:⁊ ptãs eaꝝ nocere
demnani⸗ Prinr. aãt hoibmenſib ꝗqnq;. Et hã
ꝛdo ĩferioꝛis hierar 5
chie noĩat᷑ oꝛdo pꝛici bebat ſu ſe rege angelum
patuũ:qꝛ pſũt diuer abyſſi:cui nomen hebꝛaice
ſis regnis:⁊ ſicut ãge abaddon:grece aũt apolli
nrtnenen ie on:⁊ latine hñſ nomẽ exter
ſa bonu icper op minãs. VUẽ vnũ abijt:et ec
poſitũ ſt angeli mali 1
ea ipellẽtes ad malͤ: hec. Et ſext'ãgeluſ tuba ce
igi de ãgelo male pᷣ cinit.Et aùdiui vocẽ vnam
igete regno vandalo erꝗꝙᷓ eni .
kéosbie pCS e ex qttuoꝛ coꝛnibaltariſ Jau
bebãt ſup ſe regẽ an- Fei qð eſt añ oculos deil di
ãt ſup ſe regẽ an er e⸗ 1
gelũ abin . pellkre centẽ Zo angelo ꝗ hẽbat
eos ad vaſtatione bo tubã:Solue qᷓttuoꝛ ãgeloſ
ni:iõ ſubdit᷑: c¶ Cui lli ſeifl mj 5
nomẽ hebꝛaice abad ꝗ alligati t i flumit masno
don. i. diſpergens vel euphratẽ. Et ſoluti ſt q̃tuoꝛ
exterminans:⁊ ponit᷑
hoc nomẽ in triblin
guis pncipalib:qꝛ ples hoĩes de linguis iſtis eximinaueft
vel q; iohannes ſcribebat vniuerſali eccleſie q̃ fundata ẽ in
oĩbꝰ inguis ꝑ tres pᷣncipales hic ſignificatis. ð ¶ Ue vnũ
abijt. i.vna grauis pꝑſecutio.ſ.vandaloꝛum. e ¶ Et ecce
erlnur duo ve.i.due graues tribulationes alie.

f¶Et ſextus angelus. Hic ↄñr agẽ? de fautoꝛibꝰhereſuʒ q;m
ad italicos ⁊ pncipes ↄſtantinopolitanos:Ad 'intellectuʒ
ſciendũ ꝙ anaſtaſiꝰiperatoꝛ hereſi eutyciana coꝛꝛupr cepit
iperare anno dñi.cccclxxxxiij. ⁊ iperauit annis.xxv.⁊ tunc
regnabat in italia theodoꝛic'rex arrian:⁊ tũc tpis electi ſi
duo pape in ↄtẽtiõe.ſ.ſymmacha laurẽth:ꝓ qᷣbſcã eſt cõ
tẽtio magna in pplo xpᷣiano ⁊ in clero ꝓcedẽs vſq; homici
dia multa:finalit tñ ecclia laurẽtiũ repulit ⁊ ſymmachũ ap
pꝛobauit.paſcaſius ãt diacon cardinalis lʒ alias eẽt ſcũs ⁊
deuor:tñ in hoc errauit: qꝛ laurentiũ q; potuit ſuſtinuit:
ꝑpꝑ qð pꝰmoꝛtẽ ſuã inuent᷑ fuit in pena purgatoꝛij a germa
no epᷣo capuano:vi refert grego.dialogoꝝ: libꝛo.iiij.ex hꝰ
at mota eſt tribulatio magna in ecclia per q̃ttuoꝛ hoies pꝛe
dictos.ſ.laurẽtiũ ⁊ ſymmachũ ꝓ papatu:⁊ anaſtaſiũ ⁊ the
odoꝛicũ ꝓ ęelo hereſuʒ ſuaꝝ:nã videtes cleꝝ catholicũ ↄtẽ
dentẽ vſq; ad homicidia reputauerũt eũ peioꝛ qᷓ; an:⁊ ſilr
doctrinã catholicã:ꝑpꝑ qð incitati fuerunt ad ei pſecutionẽ
⁊ iſti q̃ttuoꝛ pᷣdicti noiant᷑ hic angeli:qꝛ nomẽ angeli in hoc
libꝛo indifferent᷑ attribuit᷑ bonis ⁊ malis:vt p ex ſupꝛa di/
ctis. His igit᷑ pᷣmiſſis ſic pcedit᷑:qꝛ pᷣ ponit᷑ ecclie tribulatio:
2 eoſolatio.c.ſe.pᷣadhuc in duas.ſ.in ptẽ pꝛincipalẽ ⁊ in
cidentalẽ q incipit ibi:Et ceteri hoium. Circa pᷣdicitur:
f¶ Et ſexr angelus tuba cecinit.ſ.laurẽtius ꝗͥ conatu ipꝛo⸗
bo ⁊ vbo ſuꝑbo ad papatũ anhelauit. g ¶ Et audiui vo⸗
cẽ ⁊cl.ſ.vocẽ paſchaſij cardinalis de colegio eccleſie romãe
exiſtentis ꝗᷣ in electiõe dedit vocẽ ſuã laurentio ⁊ eius pteʒ
ſuſtinuit ) Eiünniutae⸗ h ¶ Dicentẽ ſexto angelo.i.
laurentio. i ¶ Solue q̃ttuoꝛ an.ꝗ alli.ſt in flumie magno

ce veniũt adhuc duo ve pp½

(Diber

euphꝛate. i.ĩ romano iperio:qð vocat᷑ flum magnũ:p
pter multitudinẽ pploꝝ in eo exiſtentiũ:ſᷣm ꝙ dẽ infra
xvij. Aque mite Ppli multi. Noiat᷑ ẽt euphrates:qa ſic
euphrates eſt fluui paradiſi:geñ.ij.ſic inter q̃ttuoꝛ

regna pᷣncipalia regnu romanũ dẽ qrtũ daniel.ij. In h

at ipio q̃tuõ ange
. k., „ „ „ li.l.laurẽtiuſſym
angeli quii pati erãt ĩ hoꝛaʒ imach' anaſtaſo
7 diẽ ⁊ mẽſeʒ ⁊ annũ ut oc ptheocloꝛic rene
ciderent ftiã ptẽ hoĩium. Et conẽ laurentz:
nũrus eq̃ſtris exercib:vici inq;mceſſabãt ab

es milies dena milia:⁊ au/ eccleſie turbatiõe

ii nſſerſj Et ità vidi qui ꝑ eyelectionẽ
uinic con n 3 ic ad turbationẽ ec
eqᷣl in vuioc:ẽt ꝗ ledebat ſu eſie excitati fue

per eoſ:hẽbànt loricaſ igne runt mõ pdicto:
as ⁊ hyacithinaſ et ſulphu io ſubdit:Et ſolu

reas: et capita ein crat tan⸗ lat kcu
c capita leonũ: et ð oꝛe eo rã ⁊ diẽ cc. ſ.cõti
rũ ꝓcedit ignis ẽt ſumus ẽt nue eccleliã ptur
ſulphur.Et ab his trib pla bare. Sciẽduʒ tñ
gis occiſa eſt ttia ps hoiuz paſchaſius ſtã

de igne 18 fumo T ſulpbhu A laurenlio n in⸗

re q cedebãt ex oꝛe ipſoꝝꝑ bationẽ ſed qꝛ ſe
Poͤteſtas eniʒ equoꝛuʒ in ¶ cuta fuit: ʒz pꝛeter
oꝛe eoꝝ ẽ:ct in caudis eoꝝ e intetion ad 8
— e ⸗ — „ *
HNã caude eoꝝ ſileſ ſpẽtib' ui vocẽ ſuã ðdit
iõ dẽ hic dixiſſe
„ „ laurentio. Solue
q̃ttuoꝛ angelos ⁊c᷑.qꝛ p e ãbitionẽ ipſe ⁊ alij trej pceſſe
rũt ad ecclie turbationẽ. l( Er occi.itiã par.hoiuʒ.

O

bec òa ps dẽ ppls catholic :vt dem eſt.sS.iiij.c.quiiĩ ma/

gna pte fuit occiſus ꝑtim ꝑ malos adherẽtes laurentio
7 ſilr ꝑ adherẽtes ſymmacho:⁊ ꝑtiꝑ anaſtaſiũ ipatoꝛẽ
hereticũ:qᷓ multos epos in exiliu miſit:⁊ multo catho
licos afflixit:⁊ ꝑti ꝑ theodoꝛicũ regẽ arrianũ:ꝗ totam
italiã q;mad oꝛthodoxos gladio ꝑdẽ voluit ⁊ ſem iohã
nem papã ⁊ ſymmachũ ⁊ boeciũ viros pᷣclariſſimos:⁊
ↄſules martyrigauit:vt hẽ in legẽda ſci ioh.pape ⁊ mar
tyris. m Eoͤnuier eqjſtris exerciv.i.adherentiũ pᷣdi
ctig ãttuoꝛ ⁊ mouẽtiũ eos ad turbationẽ xpᷣianoꝛum.
Uicies milies dena milia.hic ponit᷑ numer det᷑mi/⸗
nat ꝓ nũero indermiato:ſicut..iiij.c.et deſignatur ꝙ
ibi erat magna multitudo. o ¶( Et ita vidi duos eq;s.
i ſubditos pᷣdictis q̃ttuoꝛ ⁊ obediẽtes eis in malo ⁊ ſpe
ciali anaſtaſio theodoꝛico. p¶ ¶Et q ſedebat ſuper
eos.ſ.q̃ttuoꝛ pᷣdicti angeli eos docetes: q ¶ Pebãat lo
ricas.ſicut in bonis hoibiuſticia dẽ eoꝝ loꝛica: Ephe.
vj. Induti loꝛicã iuſticie.ſic ꝑ oppo iiuſticia dẽ hic lo/
ricamaloꝝ. e Ienend. appetitũ feruidũ nocẽdi.
8 ¶ Et hiacynthinas.i.celeſtis coloꝛis in qͥ deſignat᷑ ap
parẽs cel fidei:nã hẽtici aſſerẽtes ſe hie fidei vitatẽ ex
bverettat 3 ve catholicos pſectutõʒ. M(Et ſul.pꝑ fedi
tatẽ vicioꝝ exñtẽ ĩ eis ⁊ pcedẽtẽ extra ĩ opib'malis.

v(EZt ca. eqr.i. pncipes maloꝝ ei obedietiũ. x¶ Erãt

ſ. emłatõij q;ᷓ ad ſimachũ ⁊ laurẽtiũ. ¶¶ Et fu. vaitat
q;ad anaſtaſiũ. a¶ Et ſul.fetor q; ad theodoꝛicũ ar
rianũ. 8t.pla.⁊c. ꝭ p) ho.i.mag ꝑ) xpᷣiãoꝝ
mõ pᷣdcõ. c¶ Ptãs.n.eqͥꝝ ĩ oꝛe eoꝝ Ein attuo⸗ bnci
palib'p̃dictl ſic ⁊ oj ẽ pᷣ ꝑs capitij. OD ¶ Et icau.eoꝝ.i.
in miſtr ſeq̃ntibꝰ eos ad malũ. e ( Na cau.eo.ſi.ſᷣpẽ.

tãq ca.leo.iĩ qͥ nõt᷑ cruolitas eoꝝ. tðo. e. ꝓ. ignij.

pſ

eſi

d 1
ctilil

ſbi.

„7

in

häane
delc

doꝛi

imen
ta

occit
pagn

delch

ſobi

talie

ne

pugn
resec
clin
dey
dia⸗
theoe
tione
di c⸗
hoies.
zturin
Niceo

.
unt
coꝛp
dide
ln⸗

Pmu.

pun
amntn

lüdiͦ

ther
lriz

nlann
liſai di
dic dinſe
nio Sole
zceſ.
r hoiz

giin-

urmao
ipawri
atho
wuam
ſoniodi
inos⸗
ng
Nnnüh
iuum
nerdam
ſouoseis
nuorhe
hit ſuper
Hebit h⸗
1. Cpbe
gere
i
looi
s.
le
b.
ini
lonis
iun
morpe
ulo
oe

ciſi ĩ his plagij.i.

pmiũ:ſed eſt Eblege
.j.paral.xj.⁊ ſic ſubin

Apoca. .

Z pꝑ aſtutia ſerpentinã q̃ erat in eis ad catholicos ꝑſeq̃n

dũ. a Hñntes capita.nã in exercitib'ſi tribuni ⁊ cen-

turiones huiuſmodi ꝗ ſt capitanei reſpectu ſubditoꝝ

ſibi. b ¶ Et in his nocẽt.icitabãt. eſuos ſubditos ad

pſequendũ vere xpᷣianos. c ¶ Et ceii hoĩes. Hec ẽ ꝑs
incidẽtalis:na ioo
hãnes in hoc libꝰ
deſflcribit ſtatũ ec
cleſie:tpe vo theo
doꝛici regis de q́

hñtẽs capita:èt in hiſ nocẽt

imediate añ dixe ſi in his plagis:nẽq; pniaʒ

rat ↄtigit queda, egerũt de opib manuũ ſua
occiſio magna in ru vt nõ adoꝛarẽt demonia
ſenbit hic incidẽ Terea ⁊ lapidea ⁊ lignea:q̃
taliter. tunc.n. ſa neq; vidẽ pñt neq; audire
xones turingos neqʒ abulare:⁊ nõ egerunt
ciſi hinc inde neq; a veneſicijs ſuis:neq;
de xpᷣianis in pe ꝗ foꝛnicatiõe ſua:neq; a fur
dicta anaſtaſij er ¶ Atis ſuis. ¶ Capi. x.
rne das CTuũidi aliũ angelum
dẽ: Aeadi foꝛtẽ dele cendẽtẽ ð celo ami
hoĩes.i.ſaxonuz cctũ nube:tẽt iriſ in capite ei
⁊ turingoꝝ quin Et faciẽs et erat vt ſol:ct pe

ofitehant chꝛiſtũ des eptanq; colũna ignis.
l notoe Etrheboͤt in manu ſug libel
Fſide xpᷣi ſupple lũ aptũ:et poſuit pedẽ ſuuʒ
unt occiſi moꝛte M

coꝛpali ⁊ eina:⁊ eſt hic moduj loqndi:qui apud hebꝛe.
d i ocurtat᷑:ſicut.ij. Re.v. Pꝛopoſuerat dauid in die il

la pꝛemiũ:ei qui ꝑcuſſiſſʒ iebuſeũ ⁊c᷑.⁊ nõ dẽ qle ſit illò
eẽt pnceps milicie ſiẽ ſupplet᷑
xj.2 telligendũ eſt hic:ꝙ iſti nõ ſolum
erant moꝛtui moꝛte coꝛpali:ſed ẽt gehenne:⁊ ſubdit᷑ cã

cũ dẽ: iee peni. ege. de operi.ma.ſuaxꝝ.i.de pec

catij omiſſij:⁊ notant.v.genera pctõꝝ.ſ.mu tiplex ido
latria ⁊ multiplex homicidiũ:multiplex .
xuria ⁊ furtũ:⁊a patet littera.

ciũ:⁊ lu
La 1. *

Tvidi.Poſtq; deſcripta eſt ecclie multiplex tri

ulatio:hic ↄnr deſcribit eius initialis ↄſolatio

⁊ pᷣ ponit᷑ actuj ↄſolations:ꝛ fruci deuotiõis ca.ſe.p in
duas:qꝛ p ponit᷑ dicta ↄſolatio per iperatoꝛẽ iuſtinũ:ꝛ
ei ↄtinuato per iuſtinianũ nepotẽ ſuũ:ibi Et vocẽ quã
audiui.Circa pᷣſciendũ ꝙ iuſtin ſenioꝛ p anaſtaſiũ he
reticũ iperauit annis.x.⁊ cepit ĩpare anno dñi qͥngẽte/

ſimo.xviij.qui amoꝛe religiõis xpᷣiane feruẽs voluit in
Eecoꝛel ecclias arrianoꝝ: eis auferre:⁊ ꝑ epᷣos catho

licos ↄſecrari:ſed nõ pfecit ipedit pᷣcib'iohannis pape:
P bpap

ne occaſiõe h oẽs xpᷣiani de italia occiderent᷑ gladio ꝑ
theodoꝛicũ regẽ arrianũ:qui tñ poſtea inifecit ſem io⸗
hannẽ:vt pᷣdcm eſt:igit᷑ de iuſtino dẽ hic: a ¶ Et vidi
alteʒ angelũ foꝛtẽ. pꝑ Perial ptãtẽ. b ¶ Deſcẽdentẽ
ie

de celo.ſ.militantis ecclie ꝑ regnãtionẽ baptiſmalem.
c¶ Amictũ nube. baptiſmalis gẽe. d 4 Et iris in ca-

pite ey.qꝛ nũciauit pacẽ ecclie:eſt.n.iris ſignũ federis:
geñ·ix. e ¶ Et faciej e'erat ut ſol.ꝑp fidei ſue ſplẽdoꝛẽ
f EZipd es e tanq; colũna ignis.p pedes intelligunt
affectões:qꝛ ſicut coꝛpᷣmouet᷑ pedib :ſic animaffectibꝰ
Hũit ãt iſte iuſtin affectiões accẽſas igne charitat ad ꝓ
motionem xpᷣianitatis. g ¶ Et hẽbat in manu ſua li-
bellũ aꝑtũ.qꝛ ſcripſit ⁊ miſit eplas ꝑ totũ iperiũ ſuum

Et cti hoĩes quᷣi nõ ſt occi

ego ſcripturerã. Et audiui
vocæé de celo dicentẽ mihi:

celũ ⁊ ea q̃ in eo ſt:⁊ terram

in fauoꝛẽ xpianoꝝ. h ¶ Er poſuit pe.ſu. dex. ſupꝛa mare

ſini.ſuꝑ terrã.qꝛ ſcripſit hitantibin terra ⁊ in inſulis mar
vel aliter ꝑ mare qð eſt locus aq̃ꝝ intelligit᷑ pplłs chꝛiſtian
per aquã baptiſmi regeneratus: per terra vero pagani i ter
renis deſiderijs fixi:de vtriſq; vero multi erant de imperio
H iuſtini:ſed fuit magis
. „ fuauoꝛabilis chꝛiſtiais
dextx ſupᷣ mare: ſiniſtrũ ãt

õ
ſup terra clamauit voce mare ⁊c. i ¶ Et cla
magna qucadmoduʒ cum mauit voce magna.
leo uf. E cũ clamaſſʒ:lo dans ina tall auctoꝛi
culta ſt ſeptẽ tonitrua voces tate mandata.
1 et ſe- k (¶Quẽadmodum
ſuas.Et cũ locuta fuiſſet ſe s o ngit ad kert⸗

ptẽ tonitrua voces ſuas: et ræ arriano: vnde di

citur Pꝛouer.xx. Si
cut rugitus leonij:ita
terroꝛ regis.⁊ ſicut

Signa q locuta ſi ſeptẽ to

nies a rr damoꝛ iſte fuit terri/
J mutrua: 7 noli ea ſcribẽ. Et bilis arrianis:ita fuit
angelus quẽ vidi ſtãtẽ ſuß ¶aſolabil catholic:iõ
mare ⁊ ſupᷣ frãl leuauit ma ſubait uetnde
ſ ſuiꝗâ n inranit maſſet locuta lunt le
nũ ſuã ad celuʒ:⁊ iurauit p e tonaltrua vorebin

viuẽtẽ ĩ ſcla ſcloꝝ ꝗ creauit as.i. vniuerſitas eccle
ſiaꝝ ſeptẽario nũero

⁊ ea que in ea ſunt:⁊ mare delignata: eo ꝙ vni/

ea quein eo ſunt:q to erſtaaſchteſario
erit ãpli:ſʒ ĩ dieb voc ſeptiĩ go. home. xxv. Et cla
angeli cũʒ ceꝑit tuba canẽ: mauit ĩ voces laudũ
diuinax. verũtamen

qꝛ iuſtinuj non perfecit contra arrianos qð intendebat rati
one pꝛcdicta:ideo pꝛohibetur iohannes ea ſcribere:vñ ſub⸗

ditur: Signa que locuta ſunt ⁊c. l ¶ Et angelus.Hic oↄñr
deſcribitur eccleſie conſolatio pꝛomiſſa per angelũ iuſtini:
Circa qð ſciendũ ꝙ imperatoꝛes ⁊ reges habent duos ange
los cuſtodes:vnũ ratione ſingularis perſone: ſicut ⁊ ceteri
hoĩes:mat.xviij. Uidete ne contẽnatis vnũ ex his puſillis:
dico eni vobis qꝛ angeli Te ſemper vident faciẽ patrij mei
qui in celis eſt.⁊ iſti angeli ſunt de oꝛdine inferioꝛi.alterum
vero ratione dignitatis ſeu officij:ſingulis enĩ regnis pᷣſunt

angeli qui dicuntur pꝛincipatus: ⁊ ſunt de ſuperioꝛi oꝛdine
inferioꝛis hierarchie ⁊ iſti ſunt cuſtodes ſpũaliter regum

inq; in eis virtualiter ↄſiſtunt regna:pp qð nominant᷑ pꝛi
cipes in ſcriptura:daniel.x. Nemo eſt adiutoꝛ meus in oibꝰ
hij niſi michael pꝛincepj veſter.⁊ ibidẽ:Cũ egrederet᷑ appa

ruit pꝛinceps grecoꝝ. veniẽs. ⁊ iõ iſti angeli aliqñ accipiunt᷑
p regib' ſeu regnis qͥb pᷣſunt:⁊ ſic eſt in ꝓpoſito: vt magis

videbit᷑ pſeqndo. icit igit: I ¶ Et angelus ⁊cl.i.angel iu
ſtini rõe ipijj. mi Leuauit ma.ſuã ad ce.⁊ iurauit.ad ma
ioꝛẽ rei future aſſertionẽ. n ¶ Quia tpᷣs nõ erit amplius.
nõ eſt per hoc intelligenda ceſſatio tpis ſimpliciter: qꝛ poſt
tubiciniũ ſeptimi angeli in hoc libꝛo deſcribit magn decur

ſus tpis vſq; ad finẽ mũdi:ſed ceſſatio tꝑis q?tum ad virtu

tẽ hereſis arriane:vt videbitur ca.ſequẽ.qð ſuit impletum
iuſtini iunioꝛis tẽpoꝛe:qui fuit tertius imperatoꝛ ab iſto iu
ſtino ſenioꝛe.ex quo patet ꝙ illud qð dicitur hic de angelo
ſtante ſupꝛa mare ⁊ ſuper terraʒ leuauit manuʒ ſuaʒ ⁊
iurauit ⁊c.non poteſt intelligi de iuſtino ſenioꝛe:qꝛ non ha
buit noticiã de fiendis poſt moꝛtẽ ſuã:ſed angelus ſuus co/
gnouit per diuinã reuelationẽ:ꝙ voluntas iuſtini ſenioꝛis
de deſtructione arriane hereſis que tamẽ ſuit impedita ra⸗
tione pꝛedicta tpe iuſtini iunioꝛis foꝛet complenda:⁊ ſicut
pꝛecognouit ſic iurauit. o ¶ Cum ceperit tuba canere.

—

nã in pn iperij iuſtini iunioꝛis fuit hoc ↄpletũ: vt videbifk.
20 umabioemiſtereg dſecrerß a do ꝓuiſũ. b¶ Si
cut euageli.ꝑ ſuos ſuos ꝓphas.qͥ pᷣdixerũt dñm ieſũ xpᷣm

ciu ſuij ſidelibꝰr̃gnatuꝝ:⁊ ſic tpe ſeptimi ãgeli pᷣualuer̃t xpᷣi/
ani hereticos infideles ⁊ tũc audiuit iohanes de celo vo
ces.d. cm̃ eſt regnũ

h'mundi oñi nri ieſu ,— „ , „
Eih ſ. t⸗ ↄſũmabit myſteriuʒ dei:ſi/
c ¶ Et vocẽ quã a Pig colifeani
diui. hic ↄñr ponitur cut maorlicaul fuos ſu
oↄſolatõis ecclie ↄtinuu OS,/pp as. Et vocẽ quaã au
atio ꝑ ipatoꝛẽ iuſtini diui de celo iteꝝ loq̃ntẽ me

ankaii rſul e cũ ⁊ dicẽtc. Nade ⁊ accipe
catholic?: ihyy 17 4
⁊ cepit ipare ãno dñi libx aplu de manu angeli
qngẽteſſimo.xxviij. ſtatis ſup̃ mare ⁊ ſup terrã.
Fuit ãt hõ lr̃at ⁊ le· Et abiij ad angelũ dicẽs ei:

ges romana) abbꝛeui pt daret mihi libꝝ:ct dixit
mihi:Accipe libꝝ: ⁊ deuo
ctu dñi tre ſtãtes. Et ſiquis
voluẽit eoſ nocẽ:igniſ cxiet

auit:⁊ iĩ vno volumi

ve hilauiteddenn ? nailluz: et faciet amaricari
multas leges xpianis Vẽtrẽ tuũ:ſed in oꝛe tuo erit

fauoꝛabiles poſuit ð
q̃ loquit hic iohãnes
.d. c ¶ Et vocẽ quã
audiui de celo.iſta fu 4 1m O
it vox angeli p quem tanq; mel dulce. Et cũ duo
xps loqbat iohanni: raſſeʒ eũ:amaricat eſt vent
vt pꝛ in hn hylibꝛi. meuſ: ⁊ dixit mihi: Opoöꝛtzʒ
o age ⁊ accipe li xe ſte Bare gétibꝰ 7 bo
bꝛũ aptũ.i.codicẽ iu ꝓphare genb po
ſtiniani qͥ dẽ hic acci

dulce tanq;ᷓ mel.Et accepi

piendus a iohãne: qꝛ T dãar ẽ mihi cala(X
fauoꝛabilij erat ecccie mus ſilis ̈ge: ⁊ dictũ
manu angeli ſtatis. ẽ . ge melue te

mare 2. 8. terrã. Hic blũ dei ⁊ altare:⁊ adoꝛãtes

fuit angelus iuſtiniãi
rõe iperij vt videbit᷑.

Et faciet amaricare ven.tuũ.qꝛ iuſtinianus in fine vite

ſue fuit hereſi depꝛauat:⁊ ſic e?memoꝛia in libꝛo ↄtẽta fcã
fuit fidelib'amara:q in pn vite ſue erat dulcis:ex hoc pʒ q

angelus iſte qᷣ tradidit libꝝ iohanni nõ fuit iuſtinianqa la
pſuʒ ſuũ in hereſiʒ nõ puidit:ſed angelus eiujqͥ ẽt addidit
loqns iohanni. 500 te iteꝝ pphᷣare pplis ⁊c᷑.qꝛ poſtea

de multis gẽtibꝰ⁊ pplis iohã.pphᷣice ſcripſit ĩ hꝰlibꝰ.¶ X

Tdar eſt mihi calam. Poſt actũ eccliaſtice ↄſola-

tiõis ponit᷑ hic fruct deuotiois:⁊ 2 reuertit᷑ ioohban

,nes ad deſcribendũ põdus cuiuſdã eccliaſtice tribu
latiõis: ibi Et ciatẽ ſanctã. Circa pᷣſciendũ ꝙ felix papa ꝗ
tpib'illis pᷣfuit ecclie romane inſtituit feſtiuitatẽ dedicatõij

ecclie ꝑ annos ſingulos celebꝛari. In dedicatiõe vo epᷣs cir

cuit eccleſiã dedicandã:⁊ ſic ſe hʒ px modũ mẽſurantis mu/

rros eſ exterp:a in pauimẽto eccleſie ab angulo in angulum

tranſuerſalr ſcribit᷑ alphabetũ grecũ:⁊ ſic quodãmõ mẽſu
rat ſpaciũ interi: oc dicit iohãnes in pſona eccleſie
loqs pphice: a ¶ Et dareſt mihi ca. ſilis vge.nã dedicanj
tẽplũ in manu ſua poꝛtat aſperſoꝛiũ. b ¶ Surge ? metire
tẽpluũ. vbũ eſt felicis pape ad quẽlʒ ep̃m ꝓ dedicatiõe ecclie.
c ¶ Mtriu at exterbeijce ſoꝛas ⁊c.ipſe.n.inſtituit ꝙ nõ cele
bꝛaret᷑ miſſa niſi in loco ↄſecrato. d ¶ Om datũ eſt gẽtib.

q offerüũt ſacrificia ſua nõ ſolũ in locis ↄſecratis:ſed ẽt in p
phanis. e ¶ Et ciuitatẽ. hic ↄñr reuertit beatiohãnes ad

deſcribendã tribulationẽ q;daʒ ecclie excitatã p anthemiuʒ

patriarchã ↄſtantinopolitanũ:qui ppꝑ hereſim eutyciana,

(Wiber

ꝗ erat coꝛꝛupt ꝑ agapitũ papà fuit depoſit:⁊ loco eius

mẽnas ſeruus dei monach'inſtitut: ſed theodoꝛa ipa-
trix infecta eað hereſi:petijt a ſiluerio papa anthemiũ
reſtitui ſicut pʒ in legẽda ſci ſiluerij:⁊ qꝛ renuit hoc facẽ

theodoꝛa indignata ⁊ iuſtinian ei marithereſi eutyci

libꝝ ð manu angeli ⁊ vuo
raui illũ: ⁊ erat in oꝛe meo

pulis ⁊ liguis ⁊ regib mit᷑:

t dixit mihi acci. ⁊ deuo.illũ.tanqᷓ; rẽ ĩ oꝛe ðlectabilẽ.

ana ꝑ anthemiuʒ
⸗ „ „„„ depꝛauar: moue
in eo. Atriuůz aũt qð ẽ foꝛi rut pſeruelona 3
ali eii errn . muiſtros ecclie:uia
tẽplũ eijce foꝛas:⁊ ne metia whileert⸗ ſairde⸗

ris illud:qm̃ datũ eſt gẽtibꝰ

Et ciditatẽ ſcãm calcabunt
menſibꝰ qᷓdragitaduobus.
Et dabo duobteſtib meiſ.

& pphabunt diebus mille
ducẽtis ſexagita amicti ſac

ciſ.Hi ſũt duè oliue ẽt duo

candelabꝛa lucẽna in ↄſpe

.

ð oꝛe eoꝝ: èt ðᷣuoꝛabit iimi

cos eoꝝ:c᷑t ſiquis voluerit
eos ledẽ:ſic õz eum occidi
Hi habẽt ptãtẽ claudendi

celũ nè pluat dieb pphie il
loꝝ:ẽt ptatẽ hñt ſup aq̃ſↄũᷣ
tẽdi eas ĩ ſãguiem:èt pcutẽ
frã ðĩ plaga qͥtiẽſcũq; volu

erit.Et dũ finierit teſtimõiũ
ſuũ beſtia q̃ aſcẽdit ð abyſ
ſo facièt aduſuſ eos bellũ:⁊
vincet illos èt occidet eos.

poſit ⁊ in exiliũ
relegat' ꝑ beliga⸗

riũ patriciũ ⁊ mẽ
nas ſᷣuuj dci i car

cere afflictus:⁊ hꝰ
eſt qð dicit iohã.
e ¶ Et ciuiatem
ſanctã.i.eccliaʒ q̃

di ciuitas ſca.na
eſt vnitas ciuium

ſpũſcõ ogregata.

f ¶ Calcabut.an

themi iuſtinianꝰ

theodoꝛa 2⁊ beli⸗

garius: ecclie mi-
niſtros grauit op

pꝛimendo.

8¶ Menſib'. xl.

duobus.tanto.n

tpe vel circiter di
citur illa ꝑſecutio

duraſſ e.ſ.ꝑ tres

annos ⁊ dimidiũ
h¶Et dabo du

obus teſtibus me

is.ↄſtantiã ⁊ ſapi

entiã ſupple:⁊ iſti

fuerũt ſilueriu) ⁊
mẽnas dei ſeruuj

qui cõſtanter ſteterunt cõtra fautoꝛes hereſis eutyciae

veritatẽ pꝛedicando:iõ ſubditur: i ¶ Et ꝓphabũt die

bus mille ducentis.lx.que faciunt idẽ tᷣus qð pꝛius.ſ.

tres annos ⁊ dimidiũ vel circirer. k ¶ Amicti ſaccis.

i.vilibus veſtimentis:nã ſiluerius papa ſpoliatus ſuit

veſte papali:a indutus veſte monachali. l¶ Hi ſunt
due oliue.pꝛopter plenitudinẽ pietatis. m ¶ Et duo
candelabꝛa. ꝓpter ardoꝛẽ charitatis. n ¶ In ↄſpectu
dñi terre ſtantes. per conſtantiã veritat. o ¶ Et ſiqs

voluerit eos hocge ſnfeni fuit per pꝛedictos perſe

cutoꝛes eccleſie. p¶¶ Ignis exiet ð oꝛe eoꝝ.i. verba ex
feruoꝛe fidei pꝛocedentia. q
ecoꝝ, eoſ feriendo ſententia excoicationis:ideo ſubditur
r ¶ Et ſiquis voluerit eos ledere.gladio materiali.ſ.
s¶ Sic opoꝛtet eũ occidi.gladio ſpũali. t ¶ Hi hñt

t deuoꝛabit inimicos

poteſtatẽ claudẽdi celũ.pꝑ claues eccleſie. v ¶ Ne plu

at dieb ꝓphᷣie ipſoꝝ.nã beneficia eccleſie nõ pꝛoficiũt
excõicatis iuſte. xEt po pa ſup aqs.i.hẽticoꝝ do
ctrinas de ꝗb'dẽ puer.ix. Aq̃ furtiue dulcioꝛes ſunt.
y¶ ouertẽdi eas in ſagui.oñdẽdo eoꝝ falſitatem.
3 ¶ Et ꝑcutẽ crã.i.hẽticos in irenis fixos:vñ dic augu.
[plaga.ſ.ſpũali ſnĩaʒ excõi)-

Si irã dilig ira ea. a laga.ſ.ſpũali ſniaʒ excõi-
catiõis aggrauãdo. b ¶ Et cũ finie.teſti.ſuũ vitatẽ cõ

ſtãter ðfẽdẽdo. c¶ Beſtia q̃ aſcẽ. de abyſſo.i.belixari

patrit eo mõ loquendi qͥ crudelis hõ dẽ leo vel canis
rabidus. d ¶ Faciet aduerſus illos bellũ.mõ pꝛedcõ.
e ¶ Et occidet illos.moꝛte ciuili per relegationẽ exilij.

teoio⸗

ℳ

pdi
ltiſa

poni

aub
i

lci

filni

cm.

cäſu

Mlir

lebut

fenben⸗
W
wutkgin
nten
Rnen
upleonan;
inwegſen
eſide
er ngi

'o bel

Puniünni
fuſdciicgr

läirue

gten

nisſain
tynincnün
aezt

Cn

Nbͦiſtna
Wors r bel
nug:eatlien⸗
wogauro,
nenco.
Odas dunton
eNcrerdi
mr Aupſeun⸗
umnlſelpem
nnos1dendi
9CdN

asſten
sAtaniien
xi pplei

mniͦlluenuſt
mudeiſenn⸗

.

Aſolan

puel
Amialm

E

Ce
0Alck

allw
Nrinaba
ubitinimimn
iceo lbin

o matanun,
ie

ſen aolcin
lünnr do
lunſun.
nidietugt.
llnheh,
ſi fünel⸗
ſoibelen
leo wdn
inop

6.
Grinigih

ncſs outſcii

deliũ ↄgregatioe q̃ tunc erat valde magna. c

vocat᷑ ſpũali᷑ ſodoma.pꝑꝑ vitioꝝ vilitateʒ. d ¶ Et egy

ptus.pꝑpꝑ exroꝝ tenebꝛoſitatẽ. e

. bi ? oñs eoꝛuʒ.ſ.
xpᷣs. ¶ racifi

xus eſt. ex hoc.n. . „
gbairabar 5 vi Et cõꝛpa eoꝝ iacebũt ĩ pla
ppaſan aepe keis ciuitat magne: quͦe vo
rüt inuidiã odi cat᷑ ſpijalit᷑ ſodoma &t egy/
uz eũ: ex qͥ ↄñr ptus:uũbi ⁊ dñs eoꝝ cruciſi
obſcurata eſt ila xus ẽ.Et vidẽbũt de tribu/⸗
Hobnitlo⸗ bs bus ⁊ pplis ⁊ liguis ⁊ geti
ſeipturas pppa b ciacebũt coꝛpa eoꝑ pẽr
rũ ſicut plenoe tres dies ⁊ dimidiũ: t coꝛ
claraui ſupꝛa il? poꝛa eoꝝ nõ ſinent poni in
gee monumetis. Et inhitantes
hij ⁊c.⁊ ſic obſcu tra gaudeh ut ſup illos vio
rati pceſſerũt ag cũdabut:Et munera mutẽt
e oellianen. nmnnuicẽ: qniam hi duo pphe
g ( Et videbun ſauef Hi
Serriuben pplig cruciauer̃t eos ꝗ hitabant
⁊c.nã moꝛs eoꝛũ

ciuil:⁊ eiectio m —
tis pplis:⁊ diuerſaꝝ linguaꝝ fuit nota. h ¶ Per tres
dies ⁊ dimidiũ.hic accipit᷑ dies p ãno ſʒ ecech.iiij. Diẽ
ꝓ anno dedi tibi.tm̃.n.durauit deiectio eoꝝ vt pᷣdcm
eſt. i ¶ Et coꝛpa eoꝝ nõ ſinẽt poni in monumentis.i.

bncip⸗ eutyciani nõ ꝑmittẽt eis exhiberi aliqð bñficiũ
ſanitatis. eehian trã.ſ.eutycianaʒ q̃ tunc
dñabat᷑ in tra. I ¶ Gaudebũt ſupꝑ illis.de eoꝝ deiecti-
onę. m ¶ Et munera mittẽt inuicẽ. in ſignũ leticie.

s

n ¶ Am hi duo ꝓphe crucia.eos.excõicationibuj ⁊ ag

grauationibꝰ. o ( Et p tres dies ⁊ dimidiũ.i.p tres
annos ⁊ oimidiũ. p¶ Spũs vite a deo intra.in eos.
qꝛ reſtituti fuerũt ad ſtatũ pꝛiſtinũ:⁊ ſic viuificati fuer̃t

ſimo ſexto:ſedit iteꝝ ĩ ſede papali. Et timoꝛ ma.

a moꝛte ciuili.ſiluereni anno dñi aert imo trice⸗
ceci.ſuꝑ eos.ſ.eutycianos. r ¶ Et audi.vo.de ce.ma

gnã.i.de militãte ecclia eos reſtituẽte ad graduʒ pᷣſtini

honoꝛis.verũtñ beat᷑ ſiluerius in exiliũ remiſſus ibidẽ

moꝛtufuit:a ſic ꝑ palmã martyrij ad celũ aſcẽdit:⁊ idẽ

tenendũ de ſuo dei mẽna:⁊ ſic ali põt exponi qð dẽ:
r ¶ Et au. vocẽ magnã.ſ.dei vocantis eos ad gliam.
S8¶ Et viderũt illos inimici eoꝝ.p miracula ſuã glifi
cationẽ teſtificantia:ſcribit᷑.n.in legẽda beati ſiluerij ꝙ
ipſo moꝛtuo in loco exilij:occurrit multitudo male ha
bentiũ ⁊ ſalui fiebãt.¶ Paſſus ãt iſte.s.poſit cõiter ex-
ponitur de enoch ⁊ helia qͥ dicunt᷑ futuri teſte xpᷣi ad

pᷣdicandũ õ ꝑfidiã antixpᷣi trib'annis ⁊ dimidio. Ami

cti ſaccis.i.in habitu abiecto:qui dicunt᷑ due oliue:per
exuberantiã pietatis:et duo candelabꝛa:ꝑ ardoꝛẽ cha⸗
ritatis:et ſtãtej in ↄſpectu dei:ꝑ ↄſtantiã ð antixpᷣi ma/

liciã:dẽ ẽt hic ꝙ ignis exiet de oꝛe eoꝝ.i.vbũ feruide pᷣ/

dicatiõis:qͥ malicia antixpᷣi ⁊ ſuoꝝ deteget᷑: ⁊ vbũ ðuo

te oꝛonis q̊ meritoꝛie antixpᷣs ⁊ magna ꝑs ſui exercitu⸗
fulminabit:ſicut dem̃ fuit pleni.ij. theſſ.ij.c. Facient ⁊

tũc miracula va q ſigna antixpᷣi mẽdacia:quib antixpᷣ⸗
cũ ſuis affliget᷑:io ſubdẽ: Hi hñt ptãtẽ ⁊c᷑.finaliter tamẽ
antixpᷣs qͥ dẽ hic Beſtia.pp ſuã crudelitatẽ. Aſcẽdẽs de
abyſſo.pꝑ demonis ſibi pꝛiuati ptãtẽ:occidet eos ⁊ ia/

cebũt coꝛpa eoꝝ inſepulta.ad terroꝛẽ xpᷣianoꝝ.In me/
dio ciuitatis magne.i.ↄgregatiois antixpᷣo adherentis

tatis cecidit. Et òcciſa ſunt

—— . Tr,. 8
* *

Etcoꝛa eoꝝ iacebũt. i reputabunt vilia:ſiẽ cada
iacẽs in terra. b In plateis citatis magneid.

q̃ erit valde magna. Et dẽ ſodoma ⁊ egypt.i. vilis ⁊ tene
bꝛoſa.Et videbũt de pplis ⁊ tribub'.qꝛ de cũctij gẽtib mul

ti adherebũt antixpᷣ̃o.Per tres dies.ſ.nãles ⁊ ꝑtẽ q̃rti diei

Et inhitantes trã gaudebũt.i.adherentes antixpo.Et poſt
tres dies ⁊ dimidiũ ſpũs vite ⁊c.qꝛ reſuſcitabunt᷑:⁊ ad cele

ſtia traſferent in teſti
.. .. moniũ vitatis ſue p/
ſup trã. Et poſt dies tres ⁊ gicaros. hec erpo
dimidiũ ſpiritiig pi ſitio magis cõcoꝛdat
nidiũ ſpiritus vite a deo kec'pecdeno:vitaas

intrauit in eos. Et ſteterũt tñ põt dici lr̃alis: Ad

ſuꝑ pedes ſuoſ:᷑ timoꝛ ma¶euidentiã ſciẽũ
gn cecidit ſup eos ꝗ vidert illud qsð eſt alteriujſi
cos. Et audierũt vocẽ ma- Sura neclo een
de zr iſ:ſzaAliqᷓ: ꝗ2 qð nihil eſt ñ
gnã de celo dicẽtẽ eiſ: Aſcẽ pot aliqd figurare vł

dite huc.Et aſcẽder̃t ĩ celũ

ſignificare: ꝑꝑ quod
in nube:èt viderunt illoſ ii-

figura tripliciter põt

mici eoꝛuʒ.Et in illà hoꝛa accipi.vno mõ vt res
ſctus eſtie . „ in ſe tm:ialio mõ vt
rremotus ma ſigura alteritm: ttio

5 7„„
gnus: ct decima pars ciui ms vt res in ſe ⁊ figu
ra alterius: ⁊ hic tri-
pler modus inuenit᷑
eq̃nter in ſacra ſcri
ptura:vbi gratia: qð
de ſalomone dẽ. iij. re
gů.xj. Depꝛauatũ eſt coꝛ ep mulieres ⁊c᷑.dẽ de eo ſʒ ſe tin
⁊ nullo mõ vt fuit figura xpi:⁊ ſic ſẽſus lr̃alis eſt tm de falo
mone:⁊ illud qð de eo dẽ pſal.lxxi.Añ ſolẽ ꝑmanet nomẽ

in terremotu nomia hoiuʒ

ep.nõ põt intelligi de ſalomone ſm ſe:ſed tin vt fuit figura

xpᷣi. pꝑ qð ſenſus lr̃alis tmeſt de xpo ſic ibið fuit plen de/
claratũ. iſtud ãt qð dñs dixit de eo.ij.reg.vij. Ego ero illi iĩ

pꝛem ⁊ ipſe erit mihi in filiũ:intellig? de ſalomõe ſʒ ſe ⁊ ſᷣm

ꝙ fuit figura xpᷣi:qꝛ fuit fildei ꝑ adoptiois gliam ſalteʒ in
pnregni ſui:vt pʒ.ij.reg.et fuit figura xpᷣi q eſt dei filius ꝑ
nãʒ:q̃ filiatio ꝑfectioꝛ ẽ qꝙᷓ alia:⁊ ſic eſt ibi duplex ſenſus lr̃al

vn de ſalomone rõe filiatiois adoptiue:alide xpᷣo rõe filia
tiõis nalis ꝑ illã figurate:⁊ hꝰ mõ inducit apls dictã aucto

ſcripturã efficacit:niſi accipiat in ſenſu łrali:ſic dicit aug.õ
donatiſtas:ſic ãt eſt in ꝓpoſito duplex lr̃alis:⁊ vneſt iplet

in ſiluerio papa:⁊ mẽna dei ſᷣuo:qꝗ fuer̃t figure enoch ⁊ he

lie: ⁊ alꝰ iplebit᷑ ĩ enoch ⁊ helia cui mag ↄcoꝛdat lr̃a vt vi⸗
ſũ ẽ:a pfectii eis ĩplebit᷑:pꝑ qð de ipſis ẽ ſẽſus pᷣncipalr itẽt
1 Et ĩ illa hoꝛa.Deſcripta pſecutõe ecclie a vãdalij Rnci
piboſtãtinopolitanis ⁊ italicis:hic ↄr ponit᷑ eiuſõ pſecu-
tio a gothis ꝗͥ fuer̃t arriani:vt dem̃ eſt.S.c.viij.et diditur ĩ
tres ptes:nã in p ponit gothoꝝ pſecutio:2 eoꝝ deſtructio
ibi Et ſeptim angelus.ꝭ deuotiois augmtatio:ibi Et aptũ

eſt tẽplũ. Circa pᷣeſt ſciendũ ꝙ eo tpe qͥ iuſtinian ⁊ theodo

ra ⁊ anthemi ꝑſeqᷣbant᷑ miſtros ecclie vigili papa fune ĩ col
lo ep miſſo fuit tract ꝑ citatẽ ↄſtantinopolitana:⁊ clerꝰ qui
cũ eo erat adduct fuerat dãnat' ad metalla ſcindẽda ꝑ di⸗

uerſa loca:ppꝑ qð dei iudicio totila rex gothoꝛuʒ collecto

magno exercitu inuaſit iperiũ:⁊ multas ꝓuincias puagat
italiã vaſtauit:a ſcm̃ herculanũ epᷣm peruſinũ cũ populo ci
uitatis interfecit:⁊ multos aliꝗs xpᷣianos peꝛ diuerſas pꝛo
uincias:⁊ hoc eſt qð dicit᷑: t Et in illa hoꝛa.i.tꝑe inſtini

Factus eſt

ani hereſi arriana depꝛauati cito pmoꝛtẽ ſi laei menne

fui dei de dbꝰimediate añ fecerat mẽtionẽ: v

per totilam regeʒ vt dictũ eſt. x¶ Et decima pars ciuita
tis cecidit. ideſt magna pars populi chꝛiſtiani:ita vt ad de/
cimã partẽ vel circiter poſſet eſtimari. y ¶ Er occiſa ſunt
in terremotu nomina hominũ.i.hominum nominatoꝛũ.

terremotus magnus.i.omotio iidainabr in terra

(MWiber

onẽ ⁊ annã ꝓphetiſſam fit memoꝛia in purificatiõis feſto:

beo:pʒ.j.re.xvj.vbi dẽ ðò ðð ꝙ ẽat rufꝰa plcher aſpectu

r,„ . „ . en inh
3 ¶ Septẽ milia. i. in magno numero:qꝛ ponit᷑ hic nũerus qð feſtũ a cõſtantinopoli ad alias eccleſias ꝑ oꝛbem ndi⸗
determinatus p indetermiato: ſicut. S. iij. ca. a¶ Et relid deriuatũ:io ſubditur: t Erſea ſunt eeraneſ e
in timoꝛẽ miſſi ſt.ſ.ppls romanqui multũ timuit qñ toti · ſa luminaria ad modũ ſulguris lucentia que a fidelib 1
la ciuitatẽ cepit:verutñ qꝛ pplm no occidit nec ciuitatẽ inceẽ poꝛtantur in feſtiuitate dicta. v¶ Et voces. diuine E
dl⸗i ſehaie 35 CE dederunt gliã deo celi.de ſua euaſio laudis. xEt tonitrua. ſancte pᷣdicationis. y ¶ Et chao
. elcoz abht. 3 1 .
i. tribulatio pꝛedicta trneflac n un
D tecce zʒmve ve ſ⸗ te mili ꝛet li „ . 7.9 „ . „ 1 A
Ri o dsothos 5 Me u:eci timo cari:&t reddẽ mercedẽ ſuis nons luert moti. Berhi
uctio⸗ ppad d ſt miſſi:t dederut gliam tuis ꝓphis ⁊ ſcis ⁊ timenti 30 Et grado ma in den
rnan, on uu, deo cell. Vé ſcom abijtet bynomẽ tui puſillis ma- Demonis victam 11
tholicoj. IJdẽ dictũ ſu ecce ve ttiuʒ veniet cito. Et gnis:ct eximinãdi eos qũi peſtilentiã pꝛocu gi
vig e e ve ve ſeptim aãgelus tuͤba cecinit coꝛꝛuperũt trã.Et aptü eſt rantis fuit repſſa lgenn
ltantibin terra /q & facte ſi voces plũ dei in celo: t viſla ẽ Tſi XIi hncpi
eſt cõe catholicij) ⁊ ar 7.20 . magneicc ticplu deiin celo:ct viſa ẽ ar P
rianis. eElEt ſepti lo dicẽtẽs: Fcm eſtregnum ca teſti ei in tẽplo ei. Et fa- n De⸗ an
mus age us. hic oñr hꝰmũdi dñi nr̃i ⁊ xpᷣi eius! ciʒ ſi fulgura ⁊ voces ẽt to ſcripta ipugnatio idn
den Krlt garo um ⁊ regnabũt in ſecla ſecloꝝ nitrua &t fremor etgrando ne eccleſie ab he⸗ mmm
deſtructo: uſtin n. amẽ. Et vigitiq̃ttuoꝛ ſenio- magna Ec i.xI. feticis dictis ppe luſali
iunioꝛ ſucceſſit in im noſ⸗ ene Ing. pi. AI. Hic r deſchihi⸗
perio ipſi iuſtiniano: esam⸗ Pectu dei ſedẽt in Tſignüm magnũ ap tur eiuſdẽ impu⸗
cepit iperare anno ſedibꝰſuis:ceciderũt in faci puit in celo. Muüůlier àmi/ gnatio ab hereti doc
Pñi guingenellans es ſuas:? adoꝛauef̃t deũ di cca ſole:èt luna ſub pedibꝰ cis large dictis: ꝑ ſcrpo
nnerlerparclu (Ces: Gfas agim tibi die eſ:c᷑ ĩ capite ecoꝛona ſtel que modũ paga- ſci
romanoꝝ viꝝ in ar de R pores ge8 74 eral lap duodeci. Et ĩ vtẽro ha ticrdaclpali zntt unaa
mis enna⸗ mieren vetur eſ: qꝛ accepiſti vir bẽs:⁊ clamabat pturiẽs et chꝛiſti: ⁊ infioles n
ero rercin inagno tirate ſt gentes:⁊ aduenit eſt aliud ſignum in celo. Et poſſunt: ⁊ Fʒ hoc iger
gothos pugnauit ira tua:et tðſ moꝛtuoꝝ iudi eccè draco maàgnus ruſus arers hiicthale ſ
regẽ eoꝝ occidit:⁊ ug a doli
ſic italia ab eis liber enttusanpe. ſn
ta: xpᷣo abſq; timoꝛe lu uli: eſt að di: e ( Et ſeptim agitur de ipugnatione a paganis: ⁊ P ſub coſdroe pfa⸗ lbia⸗
ange air iberaro⸗ uaninz lt uba cecinit. qꝛ auctoꝛita rũ rege:aꝛ ſub eius ſucceſſoꝛe ſequenti capi.pᷣ adhuc in inffeci
te iperiali narlere in ita ia mi it. g ¶ Et f ſũt voces ma. duas:qꝛ p deſcribitur eccleſie diſpoſitio: coſdroe per gg itij
celo.i.in eccłia rae ani occiſis ecclia prupit ſecutio:ibi Et viſũ eſt aliud ſignũ.Circa p ſciendũ ꝙ; dunll
veiinel ulie⸗ Dicẽteſ:fem eſt regnũ hmun foca iperante qui cepit ĩperare anno dñi ſexcentiſſimo ic
eli n italia in q eit roma que capur eſt regni xpᷣi in quinto:perſe ſub coſdroe rege grauiſſima bella gerẽtes ludeatb
ter 2 ibere xp̃o fuiuit:a gothis ⁊ ceteris arrianis liberata multas romanoꝝ ꝓuincias ⁊ ipſã hieroſolymã inuaſe lolcrde⸗
Exlig. ievniue⸗ ſitas epoꝝ ⁊ eccliaꝝ ſuaꝝ:vt dcʒ rũt:⁊ deſtruentes ecclias ſcãq; loca pphanãtes: ĩter o2ꝛ B 4
