GaXXXVI5_fol-4

2=èð S=ð

.

— — S
.⸗ . 4 5 . Sq 4 — 2. 4
. 4 . Z
2
S,
5
2 7 4 —
2
. .
. 32
„
1 „ 4
.
7
4
1 „
– *
. . . .
. .
.
4
.
. .
2
2– . —
*
„
—
●
*
4 X
. 4
„ .
.
— .
/

„.
„
.
. 3
7
.
„
„*„
.
. 4
.
—
7 *
1
. .
.
„₰
„
1
1
*
7
7
☛ —
2 —
4.
— *
. „ 4
*

N12511926396 021

IIIIIIIIIIAAIIAII

ſ●
U—

uB Tbingen

“
. WWõä W

.
2*
2

⸗

1

6

7 .
A
5
5
X
4
3 )
2
.
14
.
D
7
1
.
„
1
*.
4
4

—

lino⸗
tri:
ſichn

muic
ſone
bod
ſelle
ſoie
den

lato⸗
man

e UDeoemium

Incipit poſtilla ſup mattheũ fratris nicolai de lyra dinare. Sed ⁊ lex moſaica inuenit᷑ in hoc defectiua:pp q
2 HM oꝛdinis fratꝝ minoz. Oa doctoꝛibantiquij ꝙ lex vetuj ꝓhibebat manũ no aiuy o e 3
Qatuoꝛ facies vni Exech.j. Thabet in gloſa ſup eplaʒ ad Ohil iij c. Qð ou plr pot in ao: Lem, ei
ſcõʒ ꝙ ſcribit bis grego. ſup o telligi: vno modo erronee:⁊ ſic intelligebãt doctoꝛej iude/
Exech.pꝛima pte homel ij. orũ dicentes voluntatẽ malã nõ eſſe peccatũ niſi aliqͥ mõ
Oꝛ ꝑ faciẽ vnuſqſq; cosſcit exeat in actũ:vt pʒ P ioſe ephu. xiij luantiq tatũ. Et qñ argu
recte ꝑ faciẽ noticia ðſignat. ebat᷑ õ eos:qꝛ ſcriptũ ẽ Exodi.xx.No cõcupiſces vxoꝛẽ ꝓ
Lex at ſeu doctna euagelica ximi tui. Rndebat ſic: hoc pcepto non phibet᷑ concupi
Iʒ ſit vna:qꝛ ab vnigenito fi ſcẽtia interioꝛ:ſʒ mãifeſtatio exterioꝛ:quaſi dicẽt: lõ cõcu⸗
lio ði data ⁊ ad vnu finẽ o?ꝛ priiſces.i.ſigna cocupiſcẽtie nõ facies:vt ãplexus ⁊ oſcula:vł
diata: vt videbitur inferius ↄſimilia. Sʒ hoc mãifeſte pʒ falſũ: q; act'exterioꝛ nõ habet *
tamen druplicinoticia excellit omnem aliam legem da maliciã vl bonitatẽ morale:niſt i inqntũ ꝓcedit ab actu in/
taʒ:hũanã: ⁊ diuina:⁊ iõ de ipᷣa añ dẽ:Quatuor facies terioꝛi:qꝛ pctm̃ intm̃ ẽ volũtariũ:qð ſi noõ ſit volũtariũ nõ
vni. Ad cuius euidentiaʒ aduertenð ꝙ cuiuſlibʒ leg cõ &cẽ petm. Alio modo intelligit᷑ pdictũ verbũ.ſ. lex ver p/
uenit ſũt quatuoꝛ date ↄditioes. egis.n. ꝓpuʒẽ vicia hibebat manũ nõ aiuʒ:ſane ⁊ bene:vʒ ꝙ lex ver in paucis
extirpare:moꝛes ſeu act hoiuʒ oꝛdinare:iducere ad feli ¶ ꝓhibebat animũ ſeu coupiſcẽtiã interioꝛẽ:videlʒ ĩ vicio
X citatẽ et plane ac lucide tradẽ veritatẽ. In his aũt q̃tu mechie ⁊ auaricie tm: ⁊ adhuc licʒ phiberet in illis cõcupi
oꝛ cõditioniblex ſeu doctrina euãgelica excellit oẽʒ ali ſcentiaʒ:nõ tñ traſgreſſoꝛibꝰ infligebat aliquã penaʒ: ⁊? iðo
aʒ legẽ diuinã ⁊ humanaʒ:vt patebit diſcurrendo p ſin in talib' inuenit᷑ impfecta.Lex aüt euangelica tanq; pfectiſ/
gula. Pꝛima igit coditio legis ẽ ꝙ dʒ vicia extirpare.ad ſima generalit mibet cõcupiſcentiã malã: ↄcupiſcentibꝰ
boc eni leges ſũt date: vt quos pᷣuata caſtigatio cohibẽ indicit penã infligendã: pꝛopt qð ſaluatoꝛ Matth.v. diẽ:
nõ potuit:metu penax: qͥ legib infligunt᷑ a malicijs reAudiſtis qꝛ dictũ eſt antiquis: Nõ occides:qui aũt occide⸗
Itrahant᷑. Pꝛopter qð dic apls.j.ad timotheũ ca. Lex trit reus erit iudicio.Ego aũt dico vobis:qꝛ omnis ꝗ iraſci
iuſto no ẽ poſita:ſʒ iniuſtis ⁊ nõ ſubditis:ipijs qpecca tur fratri ſuo reus erit iudicio.⁊ eodẽ modo dic in alijs pᷣ/
toꝛib: ſcelerat 2 ↄtamiĩatis:patricidij ⁊ matricidi: ho ceptis.Ex quo pʒ ꝙ lex euãgelica nõ ſolũ oꝛdinat act exte⸗
1. micidis ⁊ foꝛnicarijs:maſculoꝝ ↄcubitoꝛibꝰ:plagiarjs rioꝛes ſʒ generaliter act᷑ interioꝛes:⁊ ſi ic pʒ ſecũdũ¶ʒD dico
mẽdacib'a piuris: ⁊ ſiqd aliud ſane doctrine aduerſat. œ ad legẽ ptinet ad felicitatẽ hoies inducẽ. Uerũtamen lex
In hac aũt extirpatioe vicioꝝ lex humana inuẽit᷑ defe humana n iducit niſi ad felicitatẽ politicã:que eſt tranql
ctiua:qꝛ nõ põt ꝓhibẽ oia mala.Cub rõ ẽ:qꝛ lex coita lus ⁊ pacificus ſtatciuitatis in vita iſta moꝛtali. Põ gutez
ti ꝓponit obſuanda:ĩ coitate aũt pauci iueniunt virtu ſcõm intellectũ qui ẽ ꝑs pꝛicipalioꝛ hõis imoꝛtql eſt: vt dẽ
oſi ⁊ perfecti:⁊ ples impfecti ⁊ ðfectuoſi:⁊ iõ ſiẽ pueris x.ethi.⁊ iõ opoꝛtet aliã felicitatẽ extra vitaʒ iſta aſſignare:
aliq pmittunt q non pmitterent᷑ viris pfectis:ita in legi ad hanc aũt lex diuina oꝛdinat: q nõ põt facẽ lex huma⸗
bus q coitati puande imponunt:aliq mala minoꝛa per na.per hoc eni neceſſita ſacre doctrine ab oibus doctoꝛibꝰ
mitttunt᷑ vt maioꝛa euitent᷑: ſicut lex ciuilis meretrices aſſignat᷑:qꝛ homo ad qndam beatitudinẽ ſuꝑnaturaleʒ oꝛ-
in ciuitatib pmittit: ne reſpu. ꝑꝑ ĩpfegionẽ mlłtitudis: dinat᷑:ad quã pꝑ legẽ ſibi diuinit reuelatã dirigit. Uerũtñ
q caſtitatẽ obuare nõ põt:diſſenſionibꝰ q pꝑꝑ libidinez ⁊ in hoc lex moſaica inuenit᷑ defectiua:qꝛ beatitudo ſuꝑna HDYD
inſurgerent:ↄturbet᷑ vnde diẽ augꝗ.in lide oꝛdie: Au/ turalis nõ habet niſi ꝑ gram:ſcõum qꝙdẽ ro.vj. Gratia dei ad orn s
g exr meretrices a ciuitatib: oia ↄturbab libidinibuj vita eina. hãc aut graʒ lex moſaica nõ dabat:ſed tm ad ip-
. Uerũtm iſta mala q bono mõ auferre no pot:reliqt di/ ⸗ſaʒ diſponebat: ppter hoc dĩ ad Hebꝛ. vij. Nihil eni ad per 1 Aele 38
uino iudicio puniẽda.Uñ diẽ auꝗ.pmo de libero arbi fectũ adduxit lex. ſed hanc perfectionẽ a chꝛiſto dandaz ex⸗ J
triõ: Lex iſta qᷓ regedis ciuitatibʒ fert:mlta ↄcedit at pectabat ſcõʒ ꝙ ſcribit᷑ Johis.j.Lex per moyſen data ẽ:gra qorneer 1
ſplinita reliquit:q p diuinã puidentiã vindicant. Siir ⁊ veritaſp ieſu chꝛiſtuʒ facta ẽ. ppter qð ſaluatoꝛ in pꝛinci
lex moſaica diuinii data aliqua mala permittit:ſic ꝑ pio euangelice legis dicit: Matth. iiij Penitentiã asite ap/
miſit dare libellũ repudij:vt hẽt᷑ Deutero.xxiiij. Nle vi ppinquabit eni regnü celoꝛũ.ꝛ ſic pʒ tertiũ. ¶ Quarto ad
ri vxoꝛes interficerẽt: ⁊ tradere ad vſuram extraneis: iegẽ ꝑtinet veritatẽ plane ac lucide tradere. cuirõ eſt quia
,„. ne frẽs ppꝛios grauarent:vt hẽ Deutero.xxiij. Cub rõ lex ꝓponitur multitudini intelligenda ſeruanda:i multi
fuit: qꝛ lex illa fuit data poplo rudi:dure ceruicis ⁊ im tudine aũt plures ſũt deficientes ingenio: pauci ſubtiles
pſecto:iõ ſũt eis pmiſſa aliq mala minoꝛa: vt euitentur ⁊ ingenioſi: pꝓpter qð lex que multitudini ꝓponitur debet
maioꝛa:pp qð ſaluatoꝛ matth.xix. dicit iudeis ð pmiſ/ x!eritatẽ lucide ac plane tradere. In hoc aut inuenit᷑ lex hu⸗
ſione libelli repudij: Ad duritiã coꝛdis veſtri pmiſitů vo mana defectiua: qꝛ ibi inueniunt᷑ multe obſcuritates per
bis dimittẽ vxoꝛes vẽas. Sic igr̃ pʒ taʒ lex hũana q́ plexitates:qð patet ꝓpter legum m ultitudinẽ ac varietatẽ
moſaica ꝑmittit aliqᷓ mala:⁊ ſic qntũ ad hoc ẽ ipfecta: ⁊ mutationẽ:⁊ = abrogationẽ:vt pʒ intuenti iura ci
ſed lex euangelica nullũ malũ pmittit tanq ꝑfectiſſima uilia ⁊ canõica.Silr in hoc deficit lex moſaica:qꝛ i velami
ſʒ oĩa excludit ⁊ puniẽda pᷣdicit:pp qð eegiſlatoꝛ euan⁊ nibus ⁊ figuris tradit veritatẽ de agibilibus ⁊ cregendis.
gelic ieſus chꝛiſtus dicit matth.xij. Dico aũt vobis ꝓ In cub figura mo yſes velata facie loquebat᷑ ad pplłᷣ: vt hẽ
de dĩi verbo ocioſo qð locuti fuerint hoĩes ſi up traʒz recdExodi.xxxiiij.ppter qð dicit aples.j coꝛ.x.Oia i figura co/
dent ronẽ in die iudicij.ſi de oĩ vbo ocioſo:mltomagij tingebãt illis:ſʒ lex euangelica in hoc inuenit᷑ pfecta:qꝛ veri
de nociuo:⁊ ſi de vbo:młtomag de facto.⁊ ſic pʒ pᷣmuʒ tajq in veteri teſtamento i figur latebat occulta:p euidẽti- „
alkete cellit oẽʒ aliã legẽ in extirpatione am fci fcã ẽ maifeſta. In cuius ſignũ ĩ paſſiõe dni qñũ my/ c „LE KAr

—

maloꝝ.(ad legẽ ptinet moꝛes ſeu actuj humanos ad ſteria noue legis fuerũt ipleta velũ tẽpli ſciſſum ẽ i duo me/
bonũ oꝛdiare:vñ olẽ ppᷣ.ij. ethi. Intẽtio cuiuſlibʒ legiſ dia: Luce.xxiij.pꝛopt qð dicit ſaluatoꝛ.Johis.xvj. Uenit
latoꝛis ẽ ciues facẽ bonos. In hoc quoq; inuenit᷑ lex hbu hoꝛa cũ iaʒ nõ in ꝓuerbijs loquar vobis:ſʒ palaʒ de patre
mana defectiua:qꝛ hõ nõ põt de ſecreij coꝛdiũ iudicaẽ?: ãnunciabo vobis.⁊ ſequit᷑: Dicut ei diſcipuli: Ecce nũc pa
io nõ põt lex humana nilſi de actib' exterioꝛib'oꝛdia/ lam loqueris ⁊ ꝓuerbiu nullũ dicis.⁊ ſic patet q̃rtuzʒ: vʒ q
cg re: vñ dĩ. .regũ. xvj.c. Homo videt ea q patẽt: de aũt ĩ lex euãgelica excedit omnẽ aliã legẽ in tradedo plane ac lu-
met᷑ coꝛ.⁊ io ad legẽ diuinã ſolã ꝑtinet aci itcrioꝛes oꝛ- cigde veritateʒ. De his qtuoꝛ pᷣdictis dẽ p.xviij. coñt. i.

6, Ne

S

5 ⸗
7 . 7
. „-₰.. 2

Q 4 „ .

Reer

”

4
.
6

giatoeʒ: vt hẽ.j. metaphy. .

MHSꝛoemium

lex euãgelica q ẽ dñi ieſu xpᷣi: Immaculata. qꝛ nllin viciuʒ
pmittit: Cõuertẽs aias.qꝛ act terioꝛes aie pfecte oꝛdinat
diſpõit: Leſtimoniũ dñi fidele.qꝛ ad felicitatẽ ꝓmiſſã effi⸗

clara per apertã viſionẽ:qͥ habet᷑ in patria: boceſt q
dẽ Joh.xx. Hec aut ſcripta ſũt: vt credatis qm ieſus eſt
cꝛiſtᷣ filius dei.hic eſt pmus finis.ſeqt᷑: Et vt credẽtes

cacit iducit: Sapiaʒ pᷣſtas ꝑuuł. qꝛ vitatẽ capabilẽ oib' lu/ o vitã habeat in noie el. hic ẽ ſecũc. Igi 7 ex pꝛedictis

lucide tradit. Igr̃ ſic pʒ ex pdici:lex euãgelica oẽʒ aliã legeʒ

excellit in noticia qdruplici: iõ ↄuenient dẽ de ipa vbũ aſſũ
ptũ: Quatuoꝛ facies vni.q; ꝑ faciẽ noticia ðſignat. Ad c⸗

vbi vlterioꝛẽ intellectũ ſcienð ꝙ in vbo ꝓpoſito nõnt᷑ qua
tuoꝛ cauſe hui euãgelice doctne:vʒ cã effectiua pncipal:ſb
iectiua ſeu materialis:final ⁊ foꝛmal.Tres aũt pme cae co/
incidũt in ideʒ nũero:vt patebit:iõ notant i hoc noie vni:
Cã ãt foꝛmal ſb facie qdruplici cũ dĩ: Quatuoꝛ faciej.Ad
euidentiã aũt pᷣmi aduertenõ ꝙ chꝛiſt ſiue de incarnat/qð
idẽ ẽ:qꝛ chꝛiſt ẽ nomẽ ſuppoſiti ĩ duplici nã:diuia vʒ ⁊ hu⸗
mana:ipſe ẽ cã efficiẽs hui euangelice doctne. Hub rõ ẽqꝛ
in oib' artibꝰ videmꝙ architecter ꝑ miniſtros diſpõit ma
teriã: ſʒ ꝑ ſeipʒ introducit foꝛmã:ſic carpentatoꝛ ꝑ miſtros
facit lignoꝝ: dolationẽ:ſʒ ꝑ ſeipᷣm ipᷣdom vl nauis ↄpa⸗
ex at vet fuit diſpoſitio ad no
uã:pp qð dẽ ad Gal.iij. Lex pedagogus mj fuit in chꝛiſto:
iõ lʒ vtrũq; reſtamẽtũ ſit a deo datu:tñ vet teſtamẽtũ fuit
datũ ab ipo mediãtibagelis:vt hᷣ expꝛeſſe actuũ.vi vbi
dẽ de moyſe: Pic ẽ qͥ fuit in eccleſia ĩ ſolitudine cũ angelo qᷣ
loquebat᷑ ei ĩ monte ſina ⁊ cũ pꝛibus vꝛis qꝗᷣ accepit vba vi
te dare vobis:qꝛ tñ ille angeluj in pſona dei loquebat moy
ſi:iõ aliqñ noiat᷑ angelus:aliqñ ons ſm ꝙ dicẽ btũs grego.j.
moꝛa. Ex q pʒ vert teſtamẽtũ dedit dns ꝑ miſteriũ ange/
loꝝ:vñ actuũ.vij.p verba pᷣmiſſa dicit iudeis: Recepiſtis
legẽ ĩ diſpoſitiõe angeloꝝ ⁊ nõ cuſtodiſtis.ſʒ nouũ teſtamẽ
tũ dedit dñs ꝑ ſeipʒ incarnatũ:pꝑꝑ qð augꝗ.in li de ſmone
oñi exponẽs illud Matth.v. Et aperiẽs os ſuũ ⁊c̃.dic: Cc
aperuit os ſuuʒ ꝗᷣ in lege veteri aperiebat oꝛa ꝓphaꝝ:2 h
eſt qð dicit aplus ad hebẽ.j Multifarie młtiſq; modij oli
deus loquens patribi pphetis:nouiſſime dieb iſtis locu
tus ẽ nobis in filio ⁊c. Pʒ igit᷑ qy chꝛiſt eſt cã effectiua hui
euangelice doctne:ſimłr ipᷣe eſt cã ſbiectiua ſeu mãlis. Ad
cup euidentiã ſcienò ꝙ idẽ ẽ ſpiectũ toti ſcientie ⁊ ꝑtis ſub
alia tñ rõne:qꝛ ſbᷣ rõne vniuerſali ẽ ſhiectũ toty ſciẽtie:ſub
rõne aũt determinata ⁊ pticulari ẽ ſhiectũ in ꝑte:ſic patet ĩ
płᷣia nali vbi coꝛpus mobile vniuerſalr ẽ ſpiectũ: coꝛpus
aũt mobile aiatũ in liy de aĩa ẽ ſubiectũ ⁊ in libꝛis ſeq̃ntibꝰ
ad ipᷣm: ita ſimlłr illud qð ẽ ſpiectũ in tota ſacra ſcriptura
ſb rõne gnãli dʒ aſſignari ꝓ ſbiecto in ꝑte ipᷣius ſbᷣ rõne ð/
termiata ⁊ ſpeciali. De ſbiecto aũt theologie duplex ẽ opi
nio:vna ꝙ chꝛiſt eſt ibi ſbiectũ ſbᷣ rõne gnali:⁊ ſcõum hoc
dicenð eſſet ꝙ chꝛiſtuj vt pmiſſus eſt ſbiectũ in veteri teſta
mento. Et hoc mãifeſte pʒ ex ꝓceſſu legis ⁊ pphaꝝ:vt oẽs
doctoꝛes dixerũt ꝙ vet᷑ teſtamẽtũ nõ eſt niſi diſpoſitio ad
chꝛiſtũ. Chꝛiſtus aũt vt pᷣſentialiter exhibit eſt ſviectuʒ in
nouo vt pʒ ex ꝓceſſu euangeliſtaꝝ ⁊ aplłoꝝ. Alia ẽ opinio
de ſbiecto ſacre ſcripture.ſ.ꝙ de ſbᷣ rone deitatis ĩ coiẽ ſp/
iectũ ſacre ſcripture:⁊ pꝑ ↄñs ſbᷣ rõne ſpeciali eſt ſubiectũ le-
gis euangelice: vʒ deus inqntũ iĩcarnat'qð ẽ idẽ qõ chꝛiſt:⁊
ſic redit ad idẽ cũ pᷣma opiniõe.ſ.ꝙ chꝛiſi ẽ nomen ſuppo/

ſiti in nã duplici.ſ.humana ⁊ diuina:⁊ ꝑp hoc mattheqͥ ẽ

bmus in oꝛdine euangeliſtaꝝ intitulat euãgeliũ ſuũ ð chꝛi⸗
ſto tanqᷓ; de ſbiecto dicens:Liber gnãtionis ieſu chꝛiſti ⁊c.

Similiter ⁊ alij euangeliſte nõ faciũt aliud niſi facta ⁊ do/

ctrinã dñi ieſu chꝛiſti tradẽ:ex quo pʒ ꝙ chꝛiſtujeſt ſbiectũ
dico ꝙ chriſtus ẽ cã finalis huius doctne. Ad cuſ eui-
entiaʒ coſiderandũ:ꝙ cuiuſlibʒ ſciẽtie duplex ẽ finis:vnuj
intrinſecus:⁊ hic eſt cognitio ꝓpꝛij ſbiecti:alieſt finis extri
ſec: ⁊ hic ẽ felicitas ad quã oij pfectio humana aliqlit᷑ oꝛdi
natur: ſic in ꝓpoſito euangelice doctrine duplex eſt finis
vny intrinſec' q ẽ cognitio ipᷣius chꝛiſti enigmatica:q̃ ẽ ꝑ fi-
dem:⁊ hẽt᷑ in via.alius ẽ finis extrinſecus qͥᷣ eſt cognitio ei

ꝙ; chꝛiſtus eſt cã efficiens material ⁊ final huiuj doctne
euangelice:⁊ iõ iſte tres cãeↄcurrũt in vnũ nuero: ⁊ iõ
bñ deſignãt᷑ ſiml i hoc noie vni:⁊ de hoc põt accipi qᷣ
ſcribit᷑ pᷣma Jo. v. Hi tres vnũ ſũt.ſ.efficieẽs ſhiectũ ⁊ fi
nis. ꝛ in verbo ꝓpoſito tangit᷑ tã foꝛmal ſub facie qdru
plici: cũ dẽ: Quatuoꝛ faciej vni. Ad cuy euidentiã cõſi-

Habet q̃tuoꝛ facies:qꝛ qlibet euangeliſta qdrupliceʒ no/

ticiã tradit de chꝛiſto:vʒ noticiã humanitat:q figurat᷑

ĩ facie hõis:noticiã dinitatij: q̃ figurat᷑ i facie aquile de.

ſuꝑ ipoꝝ q̃tuoꝛ:noticiaʒ ẽt ſuiſ acerdotij:q figurat ĩ fa
cie bouis qꝗᷣ erat aial imolaticiũ ĩ lege:noticia ẽt ſui rgni
q̃ nõtur in leone ꝗ eſt rex aialiũ. Uel in facie hõis noti

1— —ℳ

ciã ſue cõuerſatiois ⁊ natiuitat:in facie bouis noticiazʒ
paſſiõis: in facie leonis noticiã reſurrectionis:i facie a
qle noticia ſue aſcẽſiõis: et iõ bñ dẽ ꝙ qtuoꝛ facies vni.
De hoc aũt põt exponi qð dẽ Exech.j. Cunq; aſpicereʒ
aĩalia apparuit vna rota hñs q̃tuoꝛ facies. iſta aialia ſi

q̃tuox euangelia ſeu qᷓtuoꝛ euangeliſte:q̃ aliqñ dicunt᷑ qᷓ

tuoꝛ:aliqñ vnũ. Licet eni matthe pncipaliter vſet᷑ circa

hũanitate: Johes circa diuinitatẽ: Lucas circa ſacerdo-
tiũ: Marcus circa regnũ: dlibet tñ ipoꝝ iſta qtuoꝛ con
ſiderat. Uñ dic btus grego.ſuꝑ Exech. homel. j. Si que

aj qd matthecirca incarnatioeʒ dñi ſenſerit: hoc nimi

rũ qð marcus lucas ⁊ iohes:⁊ ſic de alijs:⁊ ſedt qᷣcqᷣ in
vno inueneris hoc ſimlł in quatuoꝛ recognoſces. Dicit
ergo (Cuq; aſpicerẽ aĩalia.i.qᷓ̃tuoꝛ euaglia qꝛ docina e
uangelica pꝛe alijs doctrinis eſt intente ac diligenter cõ⸗
ſideranda:qꝛ ibi conſiſtit vita ſcöum ꝙ ſcribit᷑ Joh.vj.

derandũ ꝙ duplex eſt foꝛma ſcientie.ſ. foꝛma tractandi

q foꝛma tractat. Foꝛma tractãdi ẽ modus agẽdi:⁊ iſte

Uerba que ego oquoꝛ vobis ſpiritus ſunt ⁊ vita. pꝛo

pter qð dicit᷑ Job.v. Scrutamini ſcripturas ĩ quib' pu

tatis vos vitaz habere:qꝛ ille ſunt que teſtimoniuʒ per

hibẽt de meꝰ Apparuit vna rota.iſta rota q̃ ẽ circular
figure eſt doctrina euangelica in qua coniungit᷑ finij pn
cipio.ſ.natura humana q ſcribitur vltimo facta:Geñ.
j. ⁊ tamẽ in chꝛiſto qui ẽ ſubiectũ huius doctrine eſt cõ
iuncta ipſi deo. Iteʒ circulus ẽ figura pfectiſſima pꝛopi
qð ſignat legẽ euangelicaʒ:in qua impfectio cuiuſlibʒ al
terius legis eſt ſuppleta. Sʒ dicitur habere quatuoꝛ fa-
cies pꝛopter quadruplicẽ noticiã chꝛiſti quã deſcribit
quilibʒ euãgeliſta:⁊ ſic apparet foꝛma tractãdi coꝛma
autẽ tractatus eſt diuiſio ſcientie per libꝛos ptiales:iſta
notificatur ꝑ quatuoꝛ pꝛedictas facies. Ad cuius euidẽ
tiaʒ cõſiderandũ ꝙ partes alicuius toto etherogenü de⸗

bẽt ad inuicẽ habẽ diſtinctiõem:cõnexionẽ ⁊ oꝛdint:ali

ter nõ eſſẽt ptes actu. Diſtinctio autẽ euangeliſtarũ q̃tu
oꝛ cõnexio ⁊ oꝛdo couenienter deſignant᷑ in quatuoꝛ fa
ciebus pᷣdictis. Ad cuius intellectũ attẽdẽda ẽ bꝛeuiter
viſio imaginaſta Egechielis ꝓphete. Uidebat eni qua⸗
tuoꝛ faciej in vno coꝛpoꝛe:ita ꝙ coꝛpuj erat quaſi rectũ
ſicunt coꝛpus hõis hñs ſcõm longitudinẽ quatuo? la-
tera vl ſuperficies:⁊ iõ i ſũmitate ill coꝛpoꝛis erãt q̃tu
oꝛ capita:ĩ quolibet latẽ erat vnũ caput.ſ.caput hõis ĩ
latere vel ſupficie anterioꝛi: caput adle in oppoſita: ſcʒ
in poſterioꝛi parte:caput leonij in dextera:caput bouij
in ſiniſtra. aũt dr Kch.Ffacles aquile deſup ipoʒ
qtuoꝛ.hoc eſt qꝛ collũ aqle eſt lõgiuj:⁊ iõ caput aqle ſu
pereminebat alijs ⁊ per conſequens habebat illud coꝛ
pus aſpectũ ad quatuoꝛ partes oppoſitas: qꝛ poſterio-
ra capitum erãt cõiuncta interiu): ⁊ anterioꝛa ſeu faciej
capitum erãt ꝓminentia exteriuj.ſimilr in illo coꝛpoꝛe

4 S

erant quatuoꝛ tibie:⁊ nõ habebãt flexionem magis ad
vnã ꝑtẽ iᷓ ad aliã:ſicut ſi genu homis eſſet flexibile eqli
RD ter ad oẽz partẽ indifferenter: ⁊ ppter hoc dicunt᷑ pedes
eoꝝ pedes recti:⁊ accipit᷑ ibi peꝰ ꝓ tota lõgitudine a cru
re vſq; ad plataʒ pedis. Ex pꝛedictis pʒ ꝙ illud anima
poterat ire ad quatuoꝛ partes oppoſitas ſine ſui cõuer/
ſione:qꝛ hẽbat aſpectũ ad qᷓtuoꝛ partes oppoſitas ꝑ q̃̊/
tuoꝛ facies:⁊ pedej ſimilr flexibilej eqliter ad q̃tuor par
tes:⁊ hoc ẽ qð dẽ in textu:q be⸗ quatuoꝛ partes illoꝛuʒ
ibant:nec reuertebant᷑ cũ ambularẽt:qꝛ ꝑ quatuoꝛ par/
tes poterãt ambulare ſine illius coꝛpoꝛis ↄuerſione.Ex
iſtij apparet diſtinctio euangelioꝝ:ↄnexio ⁊ oꝛdo coꝝ.
Per hoc enĩ ꝙ erant capita diſtincta:apparet euangeli/
oꝛũ diſtictio. In capite eni hoĩs vel facie deſignat᷑ euan
Yeliũ matthei:qð pncipaliter verſatur circa humanita/
te: in facie aquile euangeliũ iohij:qd deſcribit pcipue ip
ſius diuinitatem: in facie bouis euageliũ luce:qð deſcri
bit chꝛiſti ſacerdotiũ:in facie leonij euãgeliuũ marci:qð
deſcribit ipſius regnu:ſic ſupꝛa dictũ eſt. vel aliter in fa
cie homis gnãtio:in facie bouis paſſio:in facie leoniꝰre
ſurrectio:in facie aqlle aſcẽſio:qꝛ lʒ pᷣdcã ab oib'euange⸗
liſtij conſiderent᷑:quilibʒ tamẽ illoꝝ circa vnũ pꝛincipa
liter verſatur vt ſupꝛa declaratuʒ eſt. Similiter in pᷣdi/
ctis faciebus denotatur connexio euangelioꝝ: ⁊ ideo il⸗
la quatuoꝛ capita erant in vno coꝛpoꝛe coniuncta: ⁊ p
ↄſequẽs pꝛocedente vna facie alie ſequebantur:qꝛ qð in
vno euangelio narratur:per alia tria euãgelia pbatur:
qꝛ ibidẽ factũ vel ↄſimile narratur:ſicut iohanes euã
geliſta ſolus narrat illuminationẽ ceci nati:alij aũt nar
rãt de mltis alijs cecis illumiatis:qð ẽ eiuſdẽ poteſtatij
Sißmiliter in pꝛedictis faciebus apparet oꝛdo euangeli
Ov oꝛuũ: ſic enim ſtabat illud coꝛpus habens quatuoꝛ faci
rig**⅜ es in aſpectu pꝛophete: ꝙ facies homis erat ſibi directe
Oppoſita: facies leonis ad dexteraʒ partem illius anima
lis:facies autem bouis ad ſiniſtra:capist aquile in par
te poſterioꝛi:qꝛ tamen colluʒ aquile eſt longius:ideo ſu/
pereminebat ceteris:ideo dicitur facies aquile deſuper
ipſoꝛum quatuoꝛ. Iſto ergo modo oꝛdinatur euange
lia:qꝛ pꝛimo ponitur euangeliũ matthei:ſicut facieʒj ho
mis pᷣmo opponebat᷑ aſpectui ꝓphete:⁊ ſecũdo loco e-
uangeliũ marci:qꝛ dextera pars pꝛioꝛ eſt qᷓ ſiniſtra: et
tertio euangelium luce:⁊ quarto euangeliuʒ iohannij:
qꝛ facies aquile erat ĩ poſterioꝛi parte: ⁊ hoc ẽ qð dicit
Exeh.j.Similitudo vultus eoꝛum facies homis:⁊ faci
es leonis a dextris ipſoꝛũ quatuoꝛ:⁊ facies bouis a ſini
ſtris ipſoꝛ quattuoꝛ:⁊ facies aquile ðſuper ipſoꝝ qua
tuoꝛ.Scòm eni oꝛdinẽ euangelioꝛũ ponit᷑ hic ordo iſta
ruʒ facieꝝ.Igr qꝛ euangeliũ matthei qð pᷣmo loco po/
nitur:in facie homis figurat᷑:ideo de ipſo poteſt dici:an
te facieʒ homiĩs ſimilitudo alterius hominis. homo eiʒ
eſt aial rõnale manſuetuʒ ⁊ ciuile:⁊ ideo ſignificat mat
theum euangeliſtam:qui vixit rationabiliter: manſue/
te:⁊ ciuilit:nõ ciuilitate politica:ſʒ illa cinilitate qᷓ effici
mur ciuej ſcõꝝ ⁊ domeſtici ði:ſupedificàti ſup füdamẽ
tũ aploꝝ ⁊ ꝓpphaꝝ:Fſm ꝙ dic apls ad ephe.ij. Dicit igẽ
añ faciẽ hoĩs:quia ante conſiderationeʒ euageliſte mat
thei ſicut obiectum pꝛopꝛium eſt poſita ſimilitudo alte
rius homis.i.chꝛiſti:cuius pᷣcipue cõſiderat humanita⸗
teʒ:⁊ bñ dẽ chꝛiſt alter hõ:quia fuit alter ab ominibus
alijs hominibus:quia omnes alij proceſſerunt de radi
ce peccati:iſte autem ſolus innocens:per quem ad iuſti/
ciam ſunt alij reducti: ſcòm ꝙ ſcribitur ad Ro.v. Si⸗
cut per vnius hominis inobedientiam peccatoꝛes con/
ſtituti ſunt multi: ita per vnius obedientiam iuſti con/
ſtituentur multi. hic in pꝛeſenti inchoatiue per gratiaz
⁊ in futuro per gloꝛiam que eſt gratia conſùmata.
Explicit pꝛoemiũ.

A

jon

Lon

MMnoemium

vl a vicioſis inipᷣtib

¶ Encipit epla beati biero. ad damaſũ papã in
vy dItuoꝛ euageliſtas.
Eatiſſimo pape Bam aſo:hieronym⸗

plaria ſcripturaꝝ toto oꝛbe diſpſa: q̃ſi
ꝗqdaʒ arbit᷑ ſedeã:⁊ qꝛ int᷑ ſe variãt q ſint illa q̃ cũ
greca oſentiãt vᷣitate decernã. i laboꝛ ſʒ ꝑiclo
ſa pᷣſũptio iudicare ðᷣ cetis:ipᷣʒʒ ab oibꝰ iudicanð

ſenis mutare linguã:⁊ caneſcentẽ müduzʒ ad ini/
tia retrabẽ puuloꝝ. Quis.n.doct᷑ parit ⁊ idoci

cũ ĩ man volumẽ aſſupſerit:⁊ aſaliua quã ſemel
ibibit vidẽit diſcrepaẽ qð lectitat ñ ſtati erũpat ĩ
vocẽ me falſariũ:me lamãs eẽ ſacrilegũ ꝗ aude
aʒ aliqd ĩ vetib lib: addẽ:mutaẽ:coꝛꝛigẽ: Aduũſꝰ

quã iuidiã duplex cã me cõſolat᷑:qð ⁊ tu qſit um

ſacerdos es ſi iubes:⁊ veꝝ nõ eſſe qdð variatẽ᷑
maledicoꝝ teſtionio cõpꝛobat.Si.n.latiniſ exẽ/
plarib fides ẽ adhibẽda:rñdeãt qbtot ſũt ex

plaria pene quot codices.Si aũt vᷣitas ẽ qrẽda
de plribꝰ:curnõ ad grecã oꝛiginẽ reuertẽteſ:ea qᷓ
maledicta:vel a pꝛeſuptori⸗/
b iperitis emẽdata puerſd:vl a libꝛa:ijs doꝛmi/
tãtib aut addita ſũt:aut mutata cõꝛigim: Neq;

vo ego de veli diſputo teſto:qð a ſeptuagita ſeio

ribꝰ ĩ grecã liguã vſu:ttio gdu ad noſ vſq; pueit.

Nõ qro qd aqlã:qd ſymmach ſapiãt:q̃re pe/
odotiũ int᷑ nouos ⁊ veteres medi icedat.Sit il

la pᷣa intpᷣtatio:quã apli ꝓbauer̃t.De nouo nũc
loquoꝛ teſtamẽto:qð grecũ eẽ nõ dubiuʒ ẽ:exce
to aplo mattheo:qꝗq pᷣmi iudea euãgeliũ chꝛiſti
ebꝛaicis lr̃is edidit. Hoc certe cuʒ i nr̃o ſjmõe

₰

diſcoꝛdat: ⁊ diuſos riuuloꝝ tramites duc:vno ðᷣ
fõte q̃rẽdꝰ ẽ. Pꝛermitio eos codiceſ quos a luci
ano ⁊ heſitio nũcupatoꝛes paucoꝝ hoĩuʒ aſſeit
puerſa cõtẽtio:qbꝰvtiq; nec ĩ veti iſttrumẽto poſt
ſeptuagita infpᷣteſ emẽdare qd licuit:nec ĩ nouo
ꝓfuit emẽdaſſe:cũ mitaꝝ gẽtiũ liguis ſcriptura
añ trãſlata doceat falſa eẽq addita ſũt. Igit hec
pñs pᷣſatiũcula pollicet᷑ q̃tuoꝛ tm̃ euãglia:quoxꝝ

oꝛdo ẽ iſte:matihe:marc:lucas:iohes codicuʒ
grecoꝝ emẽdata collatiõe:ſʒ veteꝝ q̃ ne miltũ a

lectiõis latie ↄſuetudie diſcreparẽt:ita calamo i
perauim vt his tm̃ q ſenſũ videbãt᷑ mutare: coꝛ

rectis reliqᷓ manẽ pateremur vt fuerãt. Canoneſ
quoq; quos euſebi ceſarienſiſ epũs alexãdrinũ

ſecut ãmoniũ ĩ decẽ nũeros oꝛdinauit:ſiẽ ĩ gre
co hñt expᷣſſim. Qõ ſiqſ ð curioſis voluẽit noſ
ſe q̃ ĩ euãgelijſ vł eadẽ vl vicina vlſola ſit eox di
ſtictiõe cognoſcet. Magn ſiqdẽ h ĩ nr̃is codici

b erroꝛ inoleuit:dũ qdð ĩ eadẽ re al euangeliſta
pł dixit in alio:qꝛ minꝰ putauerit addiderũt:vlł
dũ eũdẽ ſenſũ alialr expꝛeſſit: ille q vnũ e qᷓtuoꝛ

pᷣmũ legerat ad er exẽplũ ceioſ quoq; eſtiauerit

Ee 3

Nouũ opP me facẽ cogex veti:vt p exẽ

—

Nerus reſr⸗ mi n0

Iimn r

—

L EE .

KArnn

2 er, 12

—

ꝛoemium

emẽdãdolſ.vñ accidit:ut apð nos mixta ſint oĩa
⁊ĩ marco pla luce atq; matthei. Rurſuʒ in mat

ſtamẽti T cuſtos legis dfui lignis mobilibpe⸗
hit. Pꝛim oiuʒ matthe ẽ publican cognom̃

lheo pla iohis ⁊ marci ⁊ in cetis reliquoꝝ q̃ ĩ a to leui:ꝗ euãgeliũ ĩ iuᷣa hebꝛeo ſᷣmõe edidit

lijs ꝓpᷣa ſt iuẽiant.Cũ itaq; canões legeris ꝗ ſſᷣ
iecti cõfuſiõis erroꝛe ſblato ⁊ ſilia oium ſcies:⁊
ſinguł ſua q̃q; reſtitues. In canõe pᷣ ↄcoꝛdãt q̃
tuoꝛ:matthe:marc:lucaſ:iohes. In ſo treſ:ma
the:marc:lucas. In ſtio tres:matthe:lucas:io
hãneſ. In q̃rto treſ:matthe :mar:ioheſ.n.qn
to duo:malthe :lucas. In.vj.duo:matthe:mar
cus. In vij.duo:matthe :ioheſ. In octauo duo
lucas:marc.In nono duo:lucas:iohes.In ðci
mo ꝓpᷣa unuiqſq; q̃ nõ hit᷑ in alijs edidert. Si
gul vo euãgelijs ab uno ĩcipiens uſq; ad ſinẽ li
dꝛoꝝ diſpar nueruſ accreſcit. Hicnigro coloꝛe
pᷣſcripy ſpᷣ ſe hʒ aliũ ex minio diſeoloꝛẽ nüeꝝ:ꝗ
ad decẽ uſq; ꝓcedẽs idicat pᷣoꝛ nũeri quo ſit ca
nõe reqrẽcy. Cũ ergo apto codice:vbi gra illð ſi
ue illð caplʒ ſcire uoluen cui canõiſ ſit:ſtati ex ſb
iecio nũero doceber: ⁊ fcurrẽſ ad pᷣncipia ĩ qb
canonũ ẽ diſticta ogeries:eodẽq; ſtati canõe ex
titulo frõtis ĩuẽto:illũ quẽ q̃rebas nũeꝝ eiuſdeʒ
euãgelij ꝗq ⁊ ipᷣe ex iſcriptiõe ſignat᷑ iuenies: atq;
æ uicino cetoꝝ tramitib iſpectis:quos nũeroſ e
regioe hẽant adnotabis:⁊ cuʒ ſcier recurres ad
uolumia ſingloꝝ ⁊ ſine moꝛa repꝑtiſ nüeriſ quoſ
añ ſignaũas:repieſ ⁊ loco ĩ ꝗbul eadẽ ul uicina
dixer̃t.Opto ut ĩ xpo ualeas ⁊ memiĩer mei pa
pa btiſſime. (¶ Incipit al ꝓlog.
Lureſfuiſſe q euãgelia ſcripſer̃t:lucas
euãgeliſta teſtat᷑ dicẽs. Om̃qdẽ multi
conati ſuũt oꝛdinare narrationẽ rex q̃ i
nob ↄplete ſũt:ſic tradidᷣrũt nob ꝗ ab iitio ipᷣi ui
der̃t ſmonẽ ⁊ miſtrauerũt ei ⁊ pſeuerantia uſq;
ad pñs tpᷣs monim̃ta declarãt: q̃ a diuſis aucto
ribꝰedita diuerſaꝝ hereſũ fuere pncipia: ut ẽ illðᷣ
iuxta egyptios:⁊ thomã ⁊ mathiã ⁊ bartholo
meũ duodeci quoq; aploꝛuʒ ⁊ baſilidis atqʒ a/
polinis ac reliquoꝝ quoſ enũerare lõgiſſimuʒ ẽ
cũ h tm̃ ipntiaꝝ neceſſe ſit dicẽ extitiſſe quoſdã
q ſiñ ſpũ ⁊ gr̃a dei conati ſt mag oꝛdinare narra
tionẽ:qᷓ; hiſtoꝛie texẽ vᷣitatẽ. Quibiure põt illð
pꝓphicuʒ coaptari: ANe ꝗ ꝓſerũt de coꝛde ſuo: ꝗ
abulãt pꝰ ſpᷣm ſuũ:q dicut:hec dicit dũs: ⁊ dũs
nõ miſit eos. De ꝗb ſaluatoꝛ ĩ euãgelio iohis
loꝗt᷑:Oẽs ꝗ añ me ueneft:fures fuef̃t ⁊ latrões.
Qui ueneruũt nõ ꝗ miſſi ſũt. Jpe.n.ait: Nẽiebãt
æ ego nõ mittebã eoſ. In uenietib pᷣſũptio teme
ritatiſ:ĩ miſſis obſequʒ huitutiſ ẽ.Ecclia aũt que
dñſii uoce ſupꝛa petrã fũdata ẽ:quã ĩitroduxit rex
in cubiculũ ſuũ: ⁊ ad quã ꝑ ſoꝛamẽ ðᷣſcẽſiõis oc
culte miſit manũ ſuã ſilis damule hinuloq; cer
uoꝛũ q̃tuoꝛ uolumiĩa ꝑadiſi inſtar eructuãs q̃tu⸗
oꝛ ⁊ angulos ⁊ anulos habʒ ꝑ quos q̃ſi arca te

ob eoꝝ ułmaxie cãʒ ꝗ ĩ ieſũ crediderãt ex iu
deis:⁊ neq̃q; legis ũbꝛa ſecedẽte euãgelij vᷣi
tatẽ ſuabãt. Scðſ marec itpꝛes apli petri ⁊ a
lexãdrine ecclie pᷣm epᷣs:q dñʒ qdẽ ſaluatoꝛẽ
ipe nõ vidit:ſʒ ea q̃ audieratmagrʒ pᷣdicãteʒ
iux fidẽ magis geſtoꝝ narrauit q; oꝛdinem.

Tertilucas medicnatiõe ſyrus antiocẽſis:

cuy laus ĩ euãgelio:q ⁊ ipᷣe diſcipls apli pau

li ĩ achaie bithinieq; ptib volumẽ ↄdidit:q

dã alti repetens:⁊ vt ipᷣe ĩ ꝓemio cõfitet᷑ au/
dita mag q; viſa ðᷣſcribẽs. Altim ioheſ apls
euãgeliſta quẽ ieſuſ amauit plimũ:ꝗ ſup peci
dñi rcũbẽſ puriſſima doctriaꝝ fluẽta potauit
⁊ ꝗqſoł ð cruce meruit audire:Ecce mat᷑ tua.

38 cũ eẽt ĩ aſia:⁊ iã tẽ hereticoꝝ ſemia pulu/-

larẽt cherithi:hebiõis ⁊ cetoꝝ ꝗ negãt xpᷣʒ ĩ
carne veniſſe:quos ⁊ ipᷣe ĩ epla ſua antixpſos
vocat ⁊ apſi paułfreq̃nt᷑ pcutit coaciẽ ab oĩ
bus pene tẽ aſie epᷣis:⁊ mitarũ eccliarũ legati
onibꝰ:ð dĩnitate ſaluatõis alti ſcribẽ:⁊ ad ipᷣʒ
ut ita dicã:ðᷣi pᷣbũ:ñ tã audaci qᷓ; felici teme/
ritate ꝓrũpẽ:vt eccliaſtica narrat hiſtoꝛia: cũ
a frib cogeret᷑ vt ſcribẽt:ita facturũ ſe rñdiſ
ſe ſi ĩdicto ieiunio in cõe oẽs deũ depᷣcarent.
Quo explet reuelatiõe ſaturat iĩ illð ꝓemiũ
celo vẽiens eructauit: In pncipio erat vbũ ⁊
v̈bũ erat ꝗpð ðuʒ:⁊ ðus erat vᷣbũ:h eratĩpᷣn
cipio apð ðᷣũ. Hec igr̃ q̃tuoꝛ euãgelia multo
ſte pᷣdẽa Exechiel quoq; volumẽ ꝓbatĩ qp
ma viſio ita ↄtexit᷑ c in medio ſilitudo qᷓ̃tuoꝛ
aĩaliũ ⁊ vult eoꝛũ. Yacies hõis ⁊ facies leõiſ
⁊ facies vituli ⁊ facies aqle. Pꝛĩa hõiſ facieſ
mattheũ ſignificat ꝗ q̃ſi ð hõie exoꝛſ ẽ ſcribẽ
Lib gnãtiõis ieſu xpᷣi filij dauid filij abꝛaaʒ.
Secũda marcuʒ:i quo vox leõis ĩ eremo ru
giẽt audit:Nox clamãtis ĩ deſto parate viã
dñi:rectaſ facite ſemitaſ e. Tertia vituli:que
euãgeliſta lucaʒ a cacharia ſacerdote ſũpſiſſe
litiũ pᷣfigurat. Quarta ioheʒ euãgliſtã:qꝗ aſſũ
ptis pẽniſ agle ⁊ ad altioꝛa feſtinãs ð vᷣbo ei

—.„ ☛ —–

diſputat. Ceta q̃ ſe’quũt᷑ i eũdẽ ſẽſum ꝓficiũt.

Lrura eoꝛũ recta ⁊ pẽnati pedes ⁊ quocũq;

ſps ibat:ibãt ⁊ ñ reutebãt᷑:⁊ doꝛſa eoꝛũ plea
ocul ⁊ ſcitille has lãpades i medio diſcurrẽ/
tes ⁊ rota ĩ rotã ⁊ iĩ ſingul q̃tuoꝛ facies. AVnð
⁊ apocalypſis iohis poſt expoſitõeʒ vigitiq̃
tuoꝛ ſeioꝝ ꝗ tenẽteſ citharas ⁊ phialas ado/
rãtes agnũ ði ſtroducit fulgura atqʒ tõitrua:
⁊ ſeptẽ ſpᷣs diſcurrẽtes:⁊ mare vitreũ ⁊ q̃tuoꝛ
aĩalia plẽa ocul dicẽs:Aial pᷣmuʒ ſile leoni:⁊
ſecunduʒ ſile uitulo:⁊ ttiuʒ ſue hõi:⁊ q̃rtũ ſile

¶Argumentum

Atthe ex iudea ⁊c᷑. hicẽ pᷣmus pꝓloguj bti
hieronym q pᷣpoit euãgelio matthei.Qui
q̃dẽ ꝓlogus diuidit᷑ in qtuoꝛ ptes. In pma

dus:ibi Duoꝝ in gnãtioe chꝛiſti. 3 huius

p̈diluuium inibi pſſit: eni vocario gg dm
abitauerur ſlj Plit: cui vocatio ad dñm ex
chã:qbuj expulſi,

„

per filios iſrl tempoꝛe ioſue nomĩata ẽ iudea a tribu iu⸗
de:q erat pncipalis ⁊ regia. 3 deſcribit᷑ qᷓntũ ad oꝛdinẽ
int᷑ euãgeliſtas cũ dẽ: c Sin pᷣmuin oꝛdie poitur.
in oꝛdine.ſ.euãgeliſtaꝝ: ita in iudea pnſ. cripſit euãge/
liũ.Quarto deſcribit qntũ ad ſtatũ pcedẽtẽ eↄuerſio⸗
nẽ ad xpʒʒ. Qꝛ aũt erat publicam.i.curã hijs de public

actibe. erat.n. tũc iudei tbutarij romãoꝝ:⁊ io illi qᷣ col
ligebat tributũ romanis mittendũ dicebant᷑ publicani
hymoi cõit ſũt cãpſoꝛes: ⁊ pecuniaꝝ nũeratoꝛes.Et qꝛ
talia negocia vix aut nũꝙᷓ ſine pctõ exerceri poſſunt vt
diẽ btũs gre. iõ in h pʒ gra diuia:q ex talibu reuocauit
mattheũ ad ſtatũ aplicu: ⁊ h eſt qð dic ¶ Lu vocatio
⁊c ſeqt: d¶ Duoꝝ in gnãtione. Hhic tangit᷑ moc ſcri
bẽdi quẽ tenuit euãgeliſta matthe in deſi criptõe genea⸗
logie xpᷣi:a q̃ incipit ſuũ euãgeliũ.Et p tangit᷑ moc'ſcri
bẽdi qᷓntũ ad radicẽ genealogie xpi ꝗ poit duoj pꝛej:vʒ
dauid ⁊ abꝛaam:q̃ſi radicẽ genealogie hubp ſiẽ pʒ in pn⸗/
cipio euãgelij:cũ dicẽ Liber gnãtiois ⁊c᷑. Rõ aũt hui aſ
ſignat᷑ qꝛ abꝛaaʒ fuit pᷣm q fidẽ vnpoi publice cõfeſſuj ẽ
⁊iĩ ſignũ h pꝰcircũciſionẽ accepit:qͥ fuit ſignũ diſtiguẽj
fideles ab ifidelibꝰ. Dauid autẽ fuit pᷣm rex eleca dño
ʒ volũtatẽ dñi ad fideleʒ pplin regedũ:ꝰʒ q dẽ.j. Regũ
xiij. Queſiuit dñs virũ iuxta coꝛ ſuũ c᷑. Saul aũt lʒ p
fuerit elect᷑ a dño:h tñ nõ fuit ſᷣm coꝛ dñi:ſʒ ſᷣm exacti
onẽ ppli:pꝑ qð dixit dñs ſamueli.j.Reg.viij. Audi vo
cẽ ppli petet᷑ regẽ.ſ.ſup ſe. ſeqt: Nõ.n.abiecer̃t te ſʒ me:
ne ignẽ ſf eoſ. h'ẽ qð dic hiero. d ¶ Duoꝝ ĩ gnãtoe
xpᷣi pncipia pᷣſumẽs.i.añ ſumẽs duos hoĩes:vʒ abꝛaaʒ
⁊ dauid:qſi pꝛincipia ⁊ radices genealogie xpᷣi.ſequit᷑:
e¶ Unius cupcircũciſio ⁊c l.i.ipᷣius abꝛae:q p accepit
circũciſionẽ vt dictuʒ ẽ. f ¶ Altero cub ᷣm coꝛ electio
⁊c̃i.ipius dauid qᷣ elect pmo fuit rexa dño:vt dem eſt.
¶ Erx vtriſq; eni pꝛibꝰxpᷣs.in hoc reddit᷑ cã pᷣdci qua⸗
ſi dicẽt: ꝑꝑ hoc abꝛaã ⁊ dauid ponũt pncipalr radix ge⸗

by tãqᷓ; eij pmiſſuj. h
ptre deſcribit᷑ euãgeliſte ſtat:ꝛ ſcribẽdi moo

ſci debebat ex pꝛiarchis ⁊ regi
Sicq; q̃terdenario. Hic tãgit mo
dũ ſcribẽdi genealogiã xpi qntuʒ ad deductionẽ ex pᷣdictis

duob/ pꝛib ſeu pncipijs:qꝛ euangeliſta põit tres qterdena
Una uit ĩ tpe ĩ q̊ pplus eſt gubernat ꝑ iudices:ſcða in tpe

nenealogie chꝛiſti:qꝛ xpᷣs

euãgelij matia pn q̊ͥ gubernatus eſt per
cipalis:ibi Qua- „ . reges: et ttia in tẽpo/
ruʒz oium rerum. agle volãti.Et pꝰ paululũ. publicãis actib fuit:důo requo gubernar eſt
aroo in lentagterär ocutereg, 1gnänöeppipancipiap'ſu⸗ pfiachrfr hact,
euãgelio vtiſe ? S n hebãt die ac noct e di menſ: uni cuib na ircucd e u terdenario mi⸗
In pma pte oſcri cætia:Scũſ ſcũſ ſcũs dñ ð⸗ ſio ĩ carne: alter cuſʒ coꝛ fo:ꝛmiter poſito.i in
bit euangeliſta ex oipotẽs ꝗ erat⁊ qẽ:⁊ ꝗ vẽ electio ſuit. Ex utriſq;.n. pa tribus tempoꝛibus qͥ
nie eu di WMat · tur' ẽ: Quib'cũci pſpicue tribꝰ xp̃s. Siq; qtdẽario bus mifoꝛmit ube
mrdap: qe inte oſidit: q tuoꝛ debẽ i euan nuũero trifoꝛmit᷑ poſao pꝛĩ- Gutenn. t 3 laſe
alios euangeliſtaj gelia ſuſcipi:⁊ oẽs a ocry ſacipiuz a credẽdi ſide lelecti mlrn ner eſt fi⸗
oat ẽa deo ad phoꝝ v̈cias mortuis mag onis tpᷣs poꝛigẽs: ct ex e⸗ deʒ in electionij tem⸗
ſcribendu euange Hereticis ꝙ; eccliaſticis vi lectõe vſq; ĩ trãſm igratõis Pus gorene: quia
neian. uis caneg. iez dirigso: atqh dträni raubigam: ger
Roeſcribiter na-⸗ Incipit argumẽtũ ĩ euã gratiõis die vſq; in xpʒ de pꝛimus fidem vnius
rone 7 nulr geliũ ſecũdum mattheum. fnletl decurſã adu et dñi d publice confeſſus
di: Ex iu/ . oñdit gnãtõnẽ: nümero eſt⁊ terminaturi da
natus: que qdem necut i oꝛdle pᷣm oſñſidet:ct dei in ſe op'n no vt dictum eſt.
iudea Mem põit᷑:ita euãgeli⸗ ſtrãs etiã in hiſ quoꝝ genꝰ k ¶ Et ex electioe vſ⸗
Efra chanaan: q⸗ uʒ ĩiudea pᷣm ſcri poſuit xp̃i opãtiſ a pncipio q; in traſmigrationij

diem dirigens. quia
ſecunda quaterdena

teſtioniũ ñ negaret. Quãꝝ

.. „, e, E,1. gincipit a dauid exclu
ſiue:⁊ terminatur in ieconia filio ioſie in tranſmigratõe ba

bylonis. ſequitur l tranſmigrationis die cc]. quia

tertia qterdena incipit a tranſmigratòe babylonis ⁊ imiaff

in chꝛiſtum. m. ¶ Decurſam ⁊c ..decurſam dicit:quia de
ſcribit genealogiam chꝛiſti deſcendendo: Lucas auteʒ ecõ
trario aſcendendo.ſequitur: n Et numero ſatiſfacien?2
⁊ tempoꝛi.q.d.in hoc ꝙ ſic deſcripſit genealogiam p tres
quaterdenas ſatiſfecit numero:qꝛ poſuit numeros coueniẽ
tes myſterio chꝛiſti:qꝛ per quaterdenã :q componitur ex q̃
tuoꝛ ⁊ decem ſignificat᷑ lex chꝛiſti que decurrit per quatuoꝛ
euãgelia:⁊ lex moyſi que decurrit ꝑ decẽ leg⸗ pꝛecepta. Per
tnariũ vo ſignificat᷑ myſiiũ t᷑nitatᷣ qð fuit traditũ i vtragq
lege:ſʒ ĩ noua lege mag explicite:⁊ ſic q̃lr euàgliſta ſatiſſe
cit nũero. Satiſfec ẽt tpꝛi:qꝛ pꝑ trej q̃rdena⸗ ðſcripſit tre ge
neratiões illppli in diuerſis tẽpoꝛibus.ſeqtur: o ¶ Ut
ſe qð eſſet oſtenderet.q.d.in ſcribendo euangelium chꝛiſti
mattheus oſtendit ſtatum ſuum: quia ibideʒ deſcripſit vo-
cationem ſuam ex publicis actibus ad ſtatum apoſtolicuʒ.
p ¶ Et dei in ſe opus monſtrans.qꝛ in hoc oſtendit opera
tionem dei vocãtis ipʒ p ſuaʒ miſicoꝛdiaʒ. q ¶ Etiã t his
⁊c̃l. P' ẽ dẽʒ ꝙ ſiliter in abꝛaaʒ ⁊ dauid qꝗ electi ſũt a deo
ab antiquo:vnus ad fidem: alter ad regnũ ði operatiõem

oſtendit. Conſtrue ergo ſic litteraʒ Etiã nõ negaret. minus

dicit plus ſignat.i.cõcederet ſeu declararet. Teſtimoniuz
chꝛiſti operantis.ſ.per gratiã. A pꝛincipio.i.ab antiquo·
In his quoꝝ genus poſuit chꝛiſti.i.deſcribendo genealogi
