dum amicabilis
collationis diſciꝰ
puloꝛum cuʒz ma

giſtro. d (Et

aſſumptis illis ſe ½
ceſſit ſeoꝛſum. vt
requieſcerent ſe
gregati a tumul
tu populoꝛum:⁊

vt ſe fcolligerent
in oꝛatione: ſicut

fuerunt diſperſi ĩ

pꝛeqicatione.
e oc cum

cognouiſſent tur/

be. Hic conſequẽ
ter deſcribitur be
nignita chꝛiſti er

ga populos: pꝛi-

mo recipiẽdo eoj

curialiter: quod

notatur cum di⸗

citur. Et excepit

illos:ſecundo qꝛ

pauit eos ſpiritu
aliter: ideo ſubdi/
tur: Et loqueba/

tur eis de reggo

dei. tertõ quia cu
rauit lãguidos ge

neraliter: cũ ſub

ditur:Et eos qui

cura idigebant ſa
ſanabat.· qjrto qꝛ

flui

ſogtigon,
dſchug n
ſarilgcen
Wnad
Narai
Wcſcrn
Nutſiag
nurp.
chaſin
,/
Ctuetcor
lularternit
edlagelu
Aloclciri
Ciocwnr
deflücft
nckcra
euſcenut

(Acrane

lanb volui⸗

bomon⸗

lll b
exge oy /l
hiß nulnzo⸗
ſuterd
nrhpyt

4 necu
ſtnfnones
Maſyi⸗
XE
c

Khünee

deſeh

tibeen

unhungul
Apli⸗

irticnt⸗
Kimmn ki
cſ,. e⸗

Wopler
WanG,
Ppulſor une
Unping d⸗
r Ee
telmirll
geklnain
mnilemt

lummray
maleint per
ſchmehoceti
m dise
Wumunn!
Wcitavr
Ara,
WuNNG.
imelie

tan

Anim
prb
nenolimn
nnoatoneſt
fuwuadhe
77 .

ogriinnn
xdini
—Z

ci credi

famelicos pauit coꝛpoꝛaliter: vt patet in lr̃a ſequẽti: cu
ius expoſitio patet ex dict matth.xiiij. a Alfactu

nat quis ꝓ amic

ſuis. Pꝛimo igit

iuitat eoj ad mar
tyriũ verbo:ſcðo
facto: ibi Factuʒ

eſt aũt duʒ cõple-
rent. Pꝛima ĩ du
gs:qꝛ pꝛimo inci*
tat eos verbo ad
martyrium:ſcõo
oſtendit martyrij
pꝛemiũ:ibi Dico
aut vobis. Circa

pꝛimũ pᷣmittitur
xpᷣi duplex inter/

rogatoõ: duplex
diſcipuloꝝ reſpo
ſio:videlicʒ quid

vulgares de xpᷣo

Dicerẽt: ⁊ qd apli
de hoc ſentirẽt: ?
patet ſnia ex dẽis
matth.xvi. Sciẽ

duʒ tñ ꝙ interro

gatio xpᷣi nõ ꝓce/
ebat ex ignoꝛan-
tia:ſed vt ex rñſi
one diſcipuloꝛuz

qui credebãt ipᷣʒ
eſſe veraciter xpᷣʒ

Dei filiũ efficaciuſ

incitaret eos ad

martyriũ exẽplo

eiuſdẽ aĩati:q cuʒ

eeſſet tante digni-
tatis voluit ꝓ no
bis moꝛtẽ pati:iõ
ſbdit᷑: b ¶ Poc
Dicẽs qꝛ oʒ filiuʒ
hois multa pati
vcc.pʒ ſnia ex dẽis
matth. xvi. exce/
tpto qðò ſubditur:
C (OQui me eru.
2 meos mones.
n. auces ofiteri
xpᷣʒ ⁊ vitatẽ euã
gelij: d (Puͤc fi
Hois erubeſcet. ñ
reputãj eũ de ſuij

Rõ ãt hubẽ:qꝛ ñ

ſolũ credẽ ẽ necei
ſariũ ad ſalutẽ: ſʒ
etiã ↄfitẽi oꝛe: pʒ
ꝙ dꝛ Ro. x. Coꝛd

5.

Tuce 1x.

cum ſol' eſſet ⁊c. Hic cõſequẽter ondit᷑ beniuolẽtia xpᷣi
ad diſcipulos incitãdo eo ad melioꝛa:videlicʒ ad mar
tyriũ qð eſt pᷣcipuus actus charitatis: ſcõm ꝙ dicit ſal
Maioꝛẽ dilectio
nsẽ nemo habʒz q;

decĩ dixerunt illi:Gimitte
vt aiam ſuaʒ poꝰ

turbas:vt eũtes in caſtella
villaſq; q circa ſũt diuertãt
lueniãt eſcas:qꝛ h ĩ loco

deßto ſum. Ait at ad illos
Vos date illis mãducare

At illi dixerũt:Nõ ſũt nob
pluſq;ᷓ ꝗqnq; panes ⁊ duo

piſces:niſi foꝛte nos eamuſ
⁊ emam in oẽm hãc turbã
eſcas.Erat aũt fere viri ꝗn/
qʒ milia.Ait ãt ad diſcipu

los ſuos: Yacite illoſ diſcũ
bere ꝑ conuiuia qnquage/
nos:⁊ ita fecerũt.Et diſcu⸗

buerũt oẽs. Acceptis autẽ
qnq; panib ⁊ duob piſci/

by:reſpexit in celuʒ ⁊ bñdi/
xit illis:⁊ fregit ⁊ diſtribuit

diſcipul ſuis vt ponerẽt añ
turbas. Et mãducauerunt
oẽs:⁊ ſaturati ſũt.Et ſubla
tũ ẽ qð ſupfuit illis fragmẽ
toꝛuʒ cophini duodeci.Et

factũ ẽ cũ ſoł eẽt oꝛãs:erãt

cũ illo ⁊ diſcipuli: ⁊ ĩterro

gauit illos dicẽs: Quẽ me

dicũt eẽ turbe: At illi rũde

rũt ⁊ dixerũt:alij iohãnem
baptiſtã:alij aũt heliaʒ:alij
Ho qꝛ vn ꝓpheta de poꝛi
bus ſurrexit. Dixit auũt illiſ

Vos aũt quẽ me eſſe dici/

tis: Rñdens ſimõ petr di

xit:Xpm dei. At ille incre/⸗
pãs illoſ pᷣcepit necui dice
rẽt hoc dicẽs:qꝛ opoꝛtet ſi
liũ hoiſ multa pati ⁊ repꝛo

bari ab ſenioꝛib ⁊ pᷣncipi

bus ſacerdotũ ⁊ ſcribis: ⁊
occidi:⁊ tertia die rſurgere

Dicebat aũt ad oẽs. Siꝗ ſ

vult poſt me venire: abne

get ſemetipſũ: ⁊ tollat cru/
cẽ ſuã qͥtidie: ⁊ ſequat᷑ me.

cedit ad iuſticiã: oꝛe aũt fit cõfeſſio ad ſalutẽ.· hec tů
cofeſſ io ꝑtinet ad pᷣceptũ affirmatiuũ:qð lʒ obliget ſem

per: nõ tñ ad ſemꝑ:ſed pꝛo loco ⁊ tẽᷣ
ex omiſſioe cõfeſſiois fidei ſubtrahit᷑ honoꝛ debit deo: vt

poꝛe occurẽte caſu in q́̊

ſiqs iterrogat de fide taceret qñ ex ſua taciturnitate crede-
retur ab alijs ipᷣm fidẽ nõ habere:vel ipᷣam fidẽ falſa eẽ:vel
ob ei taciturnitatẽ alioj auerti ↄtigeret a fide:⁊ ſic peccare:

Qui.n.voluerit aiam ſuaʒ
ſaluã facere pdet illã.Nã ꝗ

pdiderit aiam ſuam ꝓpter

me:ſaluã faciet illaʒ.Quid
ei ꝓficit hõ ſi lucret᷑ vniuer
ſũ mũdũ:ſe aũt ipſuʒ pdat
⁊ detrimẽtũ ſui faciat: Nã
ꝗ mè erubuerit:⁊ meos ſer
mones:hũc ſilhòiſ erube
ſcet cum venerit ĩ maieſtate
ſua ⁊ pꝛiſ ⁊ ſcõꝝ angeloꝛũ
Dicò aũt vob:vere ſũt ali/
qui h̊ ſtãtes:q nõ guſtabũt

moꝛtẽ donec videãt regnũ

dei. JFactũ ẽ aũt poſt hec v

ba lere dieſ octo: ⁊ aſſũpſit

petrũ ⁊ iacobũ ⁊ iohãneʒ:
⁊ aſcẽdit in mõtẽ vt oꝛaret
Et factàẽ dũ oꝛaret ſpecieſ
vult ei altera:t veſtii eiuſ

alb refulgẽs. Et ecce duo

viri loqbãt᷑ cuʒ illo.Erant
ãat moyſeſ ⁊ heliaſ viſi ĩ ma
ieſtate:⁊ dicẽbãt exceſſũ ed

quẽ cõpletur erat in hieru

ſale. Pẽtrꝰ po ⁊ q cum illo

erãt:guati erant ſomno.Et

euigilãtes viderũt maieſta-
tẽ eb:⁊ duos viroſ ꝗ ſtabãt

cũ illo.Et factũ ẽ cũ diſceð

rẽt ab illo:ait petr ad ieſuʒ
Pꝛeceptoꝛ bonũ ẽ nos h̊
ee:⁊ faciam ta tabernacla
vnũ tibi:⁊ vnum moyſi:⁊
vnũ helie. Meſciẽſqd dicẽt
Hec autẽ illo loquẽte:fca ẽ
nubes ⁊ obũbꝛauit eos:⁊
timuerũt itrãtib ill ĩ nubẽ
Et vox facta ẽ de nube di⸗

ceẽs:lic eſt filius meus di/

lectus:ipſuʒ audite. Et dũ
fieret vox: inueni eſt ieſus
ſolus:⁊ ipſi tacueruut:⁊ ne
mini dixerunt in illis diebꝰ

nemini dixer ũt c. hoc ex pꝛecepto domini vt pʒ A
xvij. vbi pꝛecepit eis dicens: Nemini dixeritis viſionem

moꝛtaliter: ⁊ per ↄñj
iter dei filios n eẽt cõ
putãch. e ¶ Dico ãt
vobij. Hic ↄnr oñdit
martyrij pᷣmium: vt
magnitudo pᷣmij au⸗

ferat terroꝛẽ ſupplicij

Et pmo deſcribit᷑ illa
oñſio:ſcðo emulatio⸗
nis diſciploꝝ repᷣſſio

ibi Et lactu eſt in ſe⸗
quẽti die.Circa pᷣmũ

ſciẽdũ:ꝙ i hoc oñdit
hmiũ martyrij iquã⸗
tũ oñdit ſe lrbedi ci
pul ſuis ĩ foꝛma glio/⸗
ſa:qñ trãſfigurat fu/-
it coꝛam eij:qꝛ ad ↄſi
milẽ gliã reſurgẽt coꝛ
pa martyꝝ: ſcom ꝙ

diẽ aplus ad phil.ij.

Saluatoꝛeʒ expecta⸗
my ieſũ xpᷣʒ:qui refoꝛ
bit coꝛp huũilitatl nr̃e
ↄfiguratũ coꝛpi clari

tatis ſue.Et patet ſen

tentia huiuj partis ex
dictis Matth. xvij.
except que ſequunt᷑.

f ¶ Et facta eſt duz

oꝛaret ſpecies vultus
ei altera.non ẽ ĩtelli
gẽdũ:ꝙ qtitas vel fi
gura faciei xpᷣi fuerit
mutata:ſʒ a gla aie tẽ
redũdauit i coꝛpꝰ ipᷣi

claritas:q̃ ẽ ppetaj ip
ſiuj coꝛpi i

Et veſtit e albꝰre
gẽs. vt clarita) veſtis
coꝛꝛñdẽt claritati coꝛ
pij. rãt ãt moy

ſe) helias viſi ĩ ma.
ſtate.ſ.ipᷣixpᷣi q tunc
apparuit in claritate
glioſa vt dẽʒ ẽ: l¶⸗
Et dicebãt exceſſun

eð.i.paſſiõeʒ ep futu/

rã quam ſuſtinuit ex

maxia charitate q̃ dẽ

h exceſſiua:ñ qꝛ excei

ſerit moduʒ vtut ſed

qꝛ excellẽtiſſimũ eius
gradũ attigebat. =
Petrvo ⁊ qͥ cuʒ illo

erãt grauati erant ſõ
no. nã in pᷣſentia ma⸗
ieſtatis oppmit fragg
litas hũana. l ¶ Er
domini vt pʒ Matth

ðDM

hoc: donec fllius hois a moꝛte reſurgat. a ¶ Factu ? auteʒ

¶ Euangelium

Pic cõſequẽter repꝛimit diſcipuloꝝ emulatio:et pꝛimo fco

ſcðo verbo:ibi Intrauit

aũt cogitatio.Circa pmũ ſcienduʒ

eo ꝙ xpᷣs duxit petrũ iacobuʒ iohãnẽ ſeoꝛſum ab alis
A viendiun gliam ſue maieſtatis: vt pᷣdictũ eſt:alij diſci-

puli qͥ nondũ erãt in
bono ↄfirmati aliqd
humanũ paſſi moti
fuerũt quodã ʒelo in
uidie cotra tres pᷣdi

ctos:⁊ ideo ptãs eijci

endi demones fuit eij
ſubtracta:⁊ ideo non
potuerunt curare de/
moniacũ eis oblatuʒ
vt patet in lr̃a:vt hoc
aduertenteſ reſilirent

Sern bant ſequẽti die de

cẽdẽtibꝰ ill de mõte:occur
rit ill turba multa. Et ecce
vir de turba exclamauit di
cẽs: Mgjr̃ obſecro te:reſpi
ce ĩ filiũ meũ qꝛ vnic ẽ mi/
hi. Et ecce ſpũs appᷣhẽdit
eũ:⁊ ſubito clamat:⁊ elidit

a tali ulars⸗⸗ zis 7 diſſipat eũ cum ſpuma:⁊

in fine dicit eiſ:
Ponite voj in coꝛ.ve
ſtrij ſer. iſtoſ. ſ.ad imi
tandũ. c ¶ Fili eni
ho. fu.ẽ vt tra.iĩ ma.
ho.ad ſui humiliatio
nem: ſcðm illud phil
ij.ca. Humiliauit ſe/
metipᷣʒ obediẽs fact
vſq; ad moꝛtẽ ⁊c̃· q̃ſi
diceret: Nõ debetis ꝑ
ambitionem inuiceʒ
emulari:ſed magis in
vobis humiliari.Ce⸗
tera q̃ ĩ hac ꝑte expo⸗
nenda ſunt:patent ex
dictig matth. xvij.
d ¶ Intrauit aũt co⸗
gitatio ⁊c̃. ⁊ nõ ſoluzʒ
cogitatio interioꝛ ſed
etiã cõtentio exterioꝛ
ſcoõm ꝙ habet᷑ mar.
ix. vbi dẽ: Siquidem
inter ſe i via diſputa/
uerãt qs eoꝛũ maioꝛ
eſſet:qð repꝛimit ſal/

uatoꝛ verbo 1 exem

plo pueri poſiti i me/
dio:⁊ pʒ ſnia ex dictij
matth. xviij. 1 mar.
ix. e Rñdens aũt
iohanes. Hic ex inci⸗
denti rñũdet ſibi facte
queſtioni.Et pʒ ſnia
ex dictis mar.ix.
Factũ eſt aũt. Supi
ſaluatoꝛ excitauit di/
ſcipuloj ad martyriũ
verbo:hic hoc idem
facit facto. Et diuidit᷑

„ „

in duas: qꝛ pꝛimo facit q dictũ eſt. ſcõo remouet ali
ſuis ſequacibꝰ:ibi Factũ eſt aũt. Circa pꝛimũ dicit: ſ

—ℳ

ctũ eſt aũt dum cõ

vix diſcedit dilaniaſ eũ.Et
rogaui diſcipulos tuos vt
eijcerẽt illũ:⁊ nõ potuerũt:

Rñdẽs ãt ieſuſ dixit:O ge
neratio iſidel ⁊ puerſa:vſq;
quo ero apud voſ ⁊ patiar

vos:Adduc huc ſfiliũ tuuʒ

Et cũ accederet:eliſit illum

demoniũ ⁊ diſſipauit. Et iĩ
crepauit ieſus ſpũʒ imũdũ

ſanauit puex:⁊ reddidit
illũ pꝛi eᷣ. Stupebãt auteʒ

oẽs ĩ magnitudine dei.Oiĩ
buſq; mirãtibꝰ i oibꝰ qᷓ fa

ciebat: dixit ad diſcipulos

ſuoſ: NPöiĩte vos ĩ coꝛdibꝰ
vꝛis ſmones iſtos.Fili ni

hoiſſutuꝝ ẽ vt tradat᷑ ĩ ma

nꝰhoĩiʒ.At illi ignoꝛabãt vᷣ

bũ iſtud:⁊ erat velatũ ante

eos vt nõ ſentirẽt illud: ⁊ ti
mebant eũ interrogare de
hoc vᷣbo. Intrauit aũt co

gitatõ ĩ eos:ꝗs eoꝝ maioꝛ

eẽt. At ieſus vidẽs cogitati
ones coꝛdis illoꝛũ appᷣhẽ

dit puerũ:⁊ ſtatuit illuʒ ſec
¶ f ſe.:⁊ ait illis:sꝑQuicũq; ſuſce

perit puerũ iſtũ i noie meo
me recipit:Et qcũq; me re
ceperit:recipit eũ ꝗ me mi⸗

5„

traſiturꝰ erat ⁊ aſſumẽdus ad gloꝛiã patris: ſcom ꝙ habet᷑

infra.xxiiij. Opoꝛtuit pati xpᷣm ⁊ ita intrare in gliam ſug

g ¶ Et ipᷣe firmauit faciẽ ſuam.i.firmiter diſpofuir bd .

— *

Ut iret in hieruſalẽ. cõſtanter ⁊ ꝓmpte ad ſuſtinẽdum moꝛ
teʒ: vt ſuo exemplo diſcipulos animaret. i ¶ Et miſt

t miſit nũ

uaga
S⸗

ple. dies aſſump.eius.i.paſſioõis ꝑ quam

cios ante cõſpectũ ſuũ:vt aduentus ep nõ laterer. E
Ut pᷣpararẽt illi.ſ.hoſpitiũ. l Et nõ rece.illũ: qꝛ fa.
eiuj erat eun.in hieruſalẽ.ex modo incedẽdi apparebat
vt iter ei eſſet in hieruſalẽ ad feſtuʒ paſchale:in quo ⁊

xpᷣs paſſus ẽ:ſamaritanis aũt diſplicebat ꝙ aliqui irẽt

in ſolẽnitatibꝰ hie

ſit. Nam qui minoꝛ eſt ĩter
oẽs vos:hic maioꝛ eſt. Rñ
dèns aũt iohannes dixit:
Pꝛeceptoꝛ:vidimꝰ quẽdã
in noĩe tuo eijciẽtẽ demõia
⁊ ꝓhibuimeũ:qꝛ ñ ſeqtur
nobiſcũ. Et ait ad illos ie/

ſꝰ:Nolite phibere.Quienĩ
nõ eſt aduerſũ vos: ꝓ vob

eſt: Fctum eſt aũt dũ com
plerentur dies aſſũptionis
e:&t ipſe faciẽ ſuã firmauit
ſt iret in hieruſalẽ:Et miſit

nuncios ante cõſpectũ ſuũ
eutes intrauerũt in ciui/

tatẽ ſamaritanoꝛũ ùt pᷣpa
rarẽt illi:Et nõ receperunt
eũ:quia facies eiꝰ erat eun
tis hieruſalẽ:Cum vidiſſẽt
auteʒ diſcipuli eᷣ iacobꝰ ⁊
iohannel dixerũt: Dñẽ vil
dicim vt ignis deſcẽdat de
celo:⁊ cõſumat illoſ Et cõ
uerſus ĩcrepauit illoſ:dicẽſ
Neſcitis cuſpũs eſtis. Fi⸗
liᷣ hoĩs ſi venit aĩas pdere
ſed ſaluare. Et abiefr̃t ĩ ali
ud caſtellũ. Yactuʒ ẽ aũt ã⸗
bulãtibilli via:dixit qdaʒ

ad illũ:Seq̃r te q̃cũq; ieris

Dixit illi ieſus: Nulpes fo
ueas habẽt:⁊ volucreſ celi
nidos:filꝰ aũt hoĩs nõ hʒ

vbi capð ſuuʒ reclinet. Ait

at ad alteꝝ:Seq̃re me. AN.
le ãt dixit:Dñe:pmitte mi/⸗
hi pᷣmũ ire: ⁊ ſepelire pꝛeʒ

meũ. Dixitqʒ ei ieſ : Sine

vt moꝛtui ſepeliant moꝛ/

tuos ſuos: tu autem vade

dit: o(Filiꝰ hoij ñ veit aiaj pdẽ. ſtati

ruſalẽ cauſa oẽo⸗
nis:qꝛ dicebãt ꝙ
locuſ oꝛõnis erat
apud eos in mon

te garigxim. vt ha⸗

betur iohãnij.iiij

Item qꝛ ex veſti⸗
mẽtis xpᷣi ⁊ diſci/

puloꝝ ed cogno/

uerũt ſamaritani
erãt iudi: qꝛ iu
i erant diſtincti

ab alüs gentilibꝰ
in veſtib: vt ha⸗
betur numeri.xv

Judei aũt erãt ſa
maritanis odioſi

eo ꝙ cõtẽnebant
eos:nolẽteſ come
dere ⁊ bibere cuʒ
eis:ſcõm ꝙ habe
tur ioh.iij. Non
eĩ coutũt᷑ iudei ſa
maritanis n
Dñe vij di. vt ig.
deſcen. de ce. ⁊ cõ
ſu.illos.ppi ma/
liciã ſua:ſcõʒ am
bꝛoſiũ hoc bono
ʒelo dixerũt: licet
indiſcrete. alle
gauert ſile de he⸗
lia.vnde ſeqt:Si
cut helia fecit:vt
habetur. iiij. reg.j.
Beda vero dicit:
; hoc dixerãt ĩ

Parceveſnr ad/
uc carnales voꝝꝰ

letes vindicari: 7
iõ repᷣhendunt᷑ a

xpo de indiſcreti ½

one ſcom ambꝛo
ſiũ:⁊ de impatiẽ
tia ſʒ bedã: cũ ſb

dit᷑: n ¶ Nelcitl

cui ſpũſ eſt.qꝛ in
nouo teſtõ qð eſt
lex amoi ñ timo
r ſic vet teſtĩ ꝓ/
ducẽduʒ ẽ ſuauii
7 benigne. vñ ſb⸗
iferẽdo penã moꝛ

ſicẽ vos vultl.Et ĩ h'dat᷑ exe pᷣlatl vt ñ ſtati cuz ipetu
pcc̃a puniãt ſʒ mag tẽpP a locũ expectẽt. p¶ Fẽm ẽ ãt
Poſtqᷓ xpᷣſicitauit diſciplo ad ſequẽdũ ipᷣm ẽt vſq; ad
martyriũ:h̊ ↄñr rmouet aliq a volẽtibP ſed ipᷣm.Pꝛi ẽ
cupiditas trenoꝝ:cũ dꝛ: Uulpes foueas hñt ⁊c.2 ẽ car
nalitas ppinquoꝝ::cum dicit᷑: Sine vt moꝛ.ſepe.moꝛ.

ſuos.Et patet ſnia iſtoꝛum duoꝛũ ex dictis matthᷣ.viij⸗

r wbi duin
terdorgopuo⸗
Neadis pan
6gonulnen
–
asckteg
golin

ſen
dri pl
GWingcldec⸗
Acd

nthn⸗

göccſnutynin

Mtyrdi

Npnöͤctnerckan

llſrhe
1laigefe
Pnſentſwli
lhrionen
Ktzl
crpfenn
wſiiode

8

Knheel Tertium eſt inutilis dilatio q notat cuʒ dicit: q ¶ Et ¶ Capitulum. X. J8.
unüigt ait alter: ſequar te dñe:ſed pᷣmũ ꝑmit.mi.renũ.his qui Oſt hec aũt deſignauit. Poſtẽ deſcripta ẽ publi
bereh do. ſunt. ſic faciunt qui inutiliter ingreſſuʒ religiois vel atio doctrine xpᷣi ꝑ pᷣdicatoeʒ aploꝝ:hic ↄlequẽ
eri ĩ executiõem melioꝛis vite differũt:⁊ hoc remouet᷑ exem ter deſcribitur eiuſdẽ publicatio ꝑ p̃ᷣdicationem
ngairpe⸗ plo cõueniẽti:cum ſubditur: r ¶ Nemo mit.ma.ſua,ʒ lxxij. diſcipuloꝝ:. Circa qð pꝛimo deſcribit eoꝝ electio:ſcõoo
nllaiidi, ad ara.⁊ aſpi.re- . ad pᷣdicandũ miſſio:
niegn tro ⁊c̃. Aratoꝛ ei R—— —„⸗ „ , . HZ ibi Ite ecce ego mit/
bafnien retro reſpiciẽs ſa ⁊ qnũcia regnũ dei. Et ait oparioſĩ meſſeʒ ſuã. It:ec to vos. tertio eox re⸗
nudrin ſe ſuleum ouo alt: Seqſt te dñie: ſ pmitte ce ego mitto vos ſiẽ agnoſ uern ionbi Reuenſtſa⸗
teninnn ſir acciniso mell mihi pᷣmũ renũciare his ꝗ int lupos. Molite poꝛtare a ¶(Poſt bir aut ic
ihäii rij vite ſtatũ ⁊2 ba domi ſüt: Ait ad illũ ieſt uſ ſacculũ neq; pera neqʒ cal eſt poſt miſſioeʒ apo
en bens affectu rele Memo mitteſ manũ ſuã ad ciam̃ta: ⁊ neminẽ ꝑ viã ſalu ſtolop ad pdicadum
in cnan ktes aratx x aſpicies rerrompi tauẽitiſ ꝗn quãcũq; domũ b . Oelinauit oris
iimmin ioꝛ vabi biuini eſt regno dei. (Ca. x. itraueritis : pmũ dicite pax git. vel dr̃ deſignauit
niüzi retardan) opus p ſt hẽc aũt deſiguit huic domui:⁊ ſi ibi fuerit fi qꝛaͤs ab eterno pᷣde⸗
5 rann dicatõis pꝛo ami/ oñs ? alios ſeptuagi liꝰ paciſ: reqeſcet ſr ilũ pax ſtinauit ad hocopuj:
R cis carnalibus y' ¶taduos:èt miſit illos binoſ vza: ſinaũt: ad vos reuerter ¶aliter ad hoc iſtitu
9 terrenis negocijs e — 2 ſie & 5 ge er . 2 it 7 applicauit.¶ E
arnunmin ineptus eſt reno alifaciẽ ſuã iOẽʒz citatẽ ⁊ lo In eadẽ ãt domo manete: LTxxij in ſignü gpoſt
liuͤni dei adiniſcẽdo v cũ quo erat ipe vẽturꝰ. Et edæẽntes ⁊ bibẽteſ que apð xpi reſurrectioem: 7
nmimkdlin paſſidengo. dicebat ill: Meſſis qdẽ mł illos ſunt. Dign. n. ẽ ope alcẽſioem in celuũ pdi
vylin In cap. ix. vbi ta:parij aũt pauci. Ròga rari mercede ſua. Nolite ¶ atuni erat fidem xpi
wininn dicitur i poſtilla go dñʒz meſſiſ vt mittat trãſi omoi getib ſeptuagita dug
ritiong Sicut ꝛ i ſcal¶ ia le ergo dñʒ meſſiſ vtmittat traſire de domo ĩ domu;. linguax. o ¶ St
tonghebt cob angeli deſen H miſit illos binos.tuʒ
hii ſo gdebant ⁊ aſcendebant (Aadit. ꝓpter mutuã ↄſolatioem:⁊ ꝓpter mutuã ↄſeruatioem: vt
dun iule Uod inducit de ſcala iacob non facit ad pꝛo vn eẽt cuſtos caſtitatis alterꝰ ⁊ alioꝝ bonoꝝ:tũ ꝓpter cõ/⸗
ntni poſitũ ſuũ: Nã ibi per oppoſitũ legitur:ſcʒ firmatioem veritatis pᷣdicãde ab ipᷣis:vt in oꝛe duoꝝ teſti⸗
enhdng Ingeli aſcendebat ⁊ deſcẽdebant ꝑ eã:m qua coſidera um ſtaret verbũ: ium ĩ ſignũ charitatis que debet eẽ in pꝛe
na tiõem pꝛedicatoꝛ pꝛiuj debet oꝛare:⁊ ſic in deũ aſcẽdere dicatoꝛe:ſcòm ꝙ exponit beat grego.dicẽs:Binos ergo di⸗
Alo pen⸗ iᷓ per pꝛedicatiõem ad pximũ deſcẽdat:⁊ hic eſt mod ſcipulos in pᷣdicatioem mittit: vt ꝑ hoc nobis tacit innuat
iſchen rationabilioꝛ. Nam oꝛatio potius reſpicit futurum ꝗꝙ ꝙ qui erga alteꝝ chariratẽ n habet: pdicatiõis officiũ nul
Mühoedon pꝛeterituʒ: iuxra illud matth ca. vij. Petite ⁊ acciptetii laten ſuſcipere debet. e ¶ Anñ faciẽ ſuã. vt aduent xp̃i nõ
aimi le qð cõſonat vniuerſalis eccleſie conſuetudini ſcõm quã latenet. ſ ¶ In oẽʒ ciuitaten locũ.qꝛ idifferẽter xps ⁊ apo
mr, rale pᷣdicatoꝛes verbi diuini ⁊ etiam auditoꝛes pꝛius oꝛãt. ſtoli pdicabant in ciuitatibꝰ⁊ locis magnis ⁊ paruis.
ſie dehe vñ nõ eſt neceſſariuʒ ꝙ hec viſio ſcale iacob applicetur Melſſis qdem multa.qꝛ multitudo gentiũ ad ſuſcipiendũ
geſect diſtinctioni poſtillatoꝛis ſed poti applicãda eſt pᷣdica verbũ xpᷣi ꝑ pᷣdicatioem aploꝝ erat parata:vt dicit aplus
luſſryt tnis pꝛoceſſui debito SRna aaQàaag Ro.xj.⁊ pʒ ꝑ effectũ ĩ actib' aploꝝ. h¶ Operari aut
rijncg Nca.nono:vbi poſtillatoꝛ facit aggreſſũ ⁊ di pauci.qꝛ apoſtoli ⁊ xpᷣi diſcipuli erãt pauci reſpectu tante
verodiat I uiſionẽ h capli dicẽſ:· Chriſtp mittit aplos multitudinis ↄuertende. Et adhuc eſt ita ſcõm qð exponit
edirti — ad pꝛedicãdũ:ſcõo docet eos ad oꝛãdum:vt pᷣdicatoꝛ vꝰ grego.qꝛ licet in eccleſia ſint multi curati ⁊ eccleſie miniſtri
S bi dei pᷣmo ꝑ pꝛedicatioem deſcẽdat ad ꝓximũ:ſcòo ꝑ mnñ pauci iueniũt᷑ apti ad pᷣdicadũ rõe vite ſancte ⁊ ſane do

nls, .„v, oꝛatioem aſcendat ad deum ſicut ĩ ſcala iacob vidit an ctrine. Uñ dicit greg ſuꝑ locũ iſtuʒ: Ecce mũcy ſacerdotibꝰ

Ndem. gelos deſcendẽtes ⁊ aſcenden. ⁊c. Iſtud exemplum bur plenus eſt: ⁊ tñ in meſſe dei rarus valde inuenit oꝑpar: qꝛ
edts e“ genſis egreferens dicit ſcribi per oppoſitũ geneſ. xxvij officiũ quidẽ ſacerdotale ſuſcipim:ſʒ opꝰ officij no iplemuj
iclined Segd vide ibi coꝛectu ⁊ etiã dicit aꝛdinẽ illum eẽ rõna i ¶ Rogate ergo dñm mel.vt mit. ope.i mel.ſuã.qꝛ nulluj
zmanboo bilẽ ꝙ pꝛedicatoꝛ pᷣmũ aſcẽdat per oꝛatiõem qᷓ deſcen fit aptus ad pᷣdicatioem verbi diuini niſi ꝑ graʒ dei: ⁊ niſi
inhii⸗ dat p pᷣdicatiõeʒ. Sed no videt᷑ cõueniẽj talis oꝛdo: nã ab eo miſſ/ mediate vel imediate. k ¶ Ite ecce ego mitto
16 qui coſtituitur pdicatoꝛ debet pᷣmuʒ exercere officcium vos. Hic coſequẽter deſcribit diſcipuloꝛ⸗ miſſio ad pᷣdican
le ad qð inſtitur eſt: ⁊ ſic pmo alijs ꝓficere iuxta materiã duũ:⁊ pʒ lr̃a ex dictis matth.x. ca. vbi ea q hic ponũt᷑ poſita
iten inſtitutiois 1ſequẽter ad deũ inſtituentẽ couerti ĩ oꝛa ſũt łʒ nõ eodẽ oꝛdine:except q̃ ſequũt. l leminẽ ꝑ viã
n tione:⁊ qꝛ facit iuxta inſtitutiõem ſuũ debitü oꝛare de ſalutaueritis. ideſt ſaluũ dixeritij in hac vita:in qua qlibet
vjim bet poſt vt ſoꝛtiatur effectũ. Quilibet eni non ſolũ pꝛe ẽ incert de ſalute futura:niſi ſup hoc certificat fuerit reue
oln/ dicatoꝛ pꝛius debz ſe exercere in campo actiois qᷓ ad co latione diuina. Sʒ g? hec expoſitio licet cois ſit:iñ videtur
giſtun templatiõem accedat:niſi eni pꝛius cum lya cõtraxerit ſpualis ſeu myſtica:ideo aliter pot expõi magis ad lram: di
geri 4 ad amplexus rachelis peruenire non meret᷑:cui non ob cẽdo qꝙ in hoc oñdit᷑ quata diligẽtia ⁊ feſtinatiõe pᷣdicatoꝛ
Gin ſtat vſus eccleſie qui pꝛedicatiõi pꝛemittit oꝛatiõem: nã ver bi oiuini debeat officiũ ſibi iniunctũ exercere:qꝛ ꝑ hoc
iien talij oꝛatio eſt petitio ſuffragij:illa aut que eſt poꝛtio cõ itelligit: nõ debeat ab officio ſibi iniuncto retardari : ppt
ni tẽplatiois eſt ſurſum actio deſiderij: ſt icut pꝛedicationi familiaritatẽ cũ aliquo.⁊ tali mõ loquẽdi vſ Ehelize mit
d pmittit ſtudiũ vt repꝛima t pꝛeſi. uptio: ſĩ ic 7 oꝛatio p ad tens fe eſtinãter famulũ ſuũ ad ſt uſe citatioem pueri defücti: Vt
⸗ iutoꝛio:que ad cõtemplatiõem nõ ptinẽt q ẽ aſcẽſus ſca habet.iiij. re. iiij. ca. Accinge lũbos tuos ⁊c.⁊ ſubdit᷑: Si oc
n⸗ . le ⁊c. Cõtẽplatio eni oꝛat pꝛo gra ſurſũ actiois:ſed acts currerit tibi homo nõ ſalutes eũ:⁊ ſi ſalutauerit te quiſpiã
e oꝛat ꝓ remotioe impedimẽti ⁊ fruſtratiõis:contempla non reſi pondeas ei.per hoc enim intendebat excludere ver .
ſ ⸗ tio in ſolo deo qetatur:actio ꝓ ſe ⁊ alijs ſoliciatur. ba cum alijs retardãtia euʒ ab itinere. m ¶ Edentes bi.

b

—⸗ ¶Euangelium

2 — 5„ ites ppi cõſciaʒ: ſicut ⁊ pau? rum ei x Uerũtamen in hoc nolite gaudere. qꝛ ſi⸗ ſe inſe
qᷓ aPuc illos ſũt. nihil enegaee curate infirmos.quiaſi gna facere in hoc mundo aliquando conceſſum eſt eti mlech hi n
poſtea docuit.j.coꝛinth. x. zles erat diſcipuli xp̃i pmittẽti am malis boibuſ vt habetur matth vij. non ppter ip⸗ drnh
licib hoĩbus alicter rle baberet ptate mirachh ſaciedi ſos: ſed ad confirmationem fidei bi Haieare be⸗ ipſos Eilriſnu
us regnũ dei ñ crederet᷑ enbi ti S. tem quia nomia veſtra ſcripta ſunt in bosge
ad cõfirmatõeʒ ſue vocine enbi coꝛopzaim. ſentẽtis y ¶ Gaudete autem quia non celis i in libꝛo vi u ie
Peu manß d,. . — „ vobß bit Ałrũtñ ĩ hoc id ene erc —
p ¶ Qui vos audit Et ĩ quãcũqʒ ciuitatẽ inrra vob nocebit Nrũtũ 565 oupliciter: vno⸗ mun
me andit. hoc addit. ueritis ⁊ ſuſceperint vos: nolite gaudẽ: qꝛ ſpũs vob oußael pñtem iu nuniun
luaroꝛ iinc ad of⸗ mãducate que apponũtur ſubiſciut. Gaudete autẽ ſiciam: alio mo- nuctteh
denaß g docn vob:t curate infirmoſ qui noia vfa ſcripta ſũt in cel. do ſm eternaʒ p iiun
ſcipuloꝝ eius ẽ dueus vob:et cur ate inſir 53 it i ſi deſtinationem: ⁊ nane
re ⁊ reuerẽter audien ĩ illa ſũt:⁊ dicite illiſ: appꝛo In ipa hoꝛa exlauit ĩ ſpũ vtrocß mocono tn
da ſaltẽ ꝓpter reuerẽ pinquabit ĩ vos regnũ ði. ſancto ⁊ dixit: Conſiteboꝛ mia o ergt ſeri le
tiã dei: cui pᷣncipalr ãcũq; aũt ciuitatẽ in tibi dñje pꝛ celi ⁊ tre: ꝙ ab Ppta in celis: quia c it dn,
Deien In quacuq; aut ciuitate in Adnepz IIe pta in celis: qu ſtallecin
doctiin Nerda⸗ uua⸗ ⁊ nõ acceperint ſcõdiſti h a ſapiẽtib⁊ pꝛu erãt pᷣdeſtinati ex ntſie
adr eerbi⸗ vos: exeuntes ĩ plateas ei detib':x fuelaſti ea puulis. cepꝛo iuci pquo ſatu
lxxij iſcipuloꝛuʒ re. dicite:Etiaʒ puluerẽ ꝗ ad Etiꝗ pꝛ: qm ſic placuit ãÄte bev cu gram dei in
uerſio: a diuidit ĩ pꝑt Peſit nob ð ciuitate vꝛa ex te. Oia mihi tr aditaſt unt a qua illa gloꝛiatio E P S
neipalen neeen tergim i vos. Tñ boc ſci pĩe meo. Et nemo ſcit qſ ſit quã habuerft de Aenmel r
e: que incipit:ibi Et . , liniſi pẽ: ſit pꝛ niſi fili eiectioe demonũ
ecce quidã legiſpitus tote:qꝛ appꝛopinquabit re fili ni 1pꝛ:⁊ ꝗs lit p. re“ ve pꝛeaͤictum eſt: 1 n.
Circa pᷣmõ ptem on gnũ dði. Dico vob:qꝛ ſodo ⁊⁊ cui voluerit ſili. reue⸗ nonfuit mortale 4
dit benignitas xpi er mis die illa remiſſiuſ erit: lare. Et cõuerſus ad diſci peccatum. ſequit ni⸗ ir
Fadiſeiglos elſos ꝙᷓ; illi ciuitati. Aè ibi coꝛo plos ſuoſ dixit: Gẽati ocu 3 n ſhon roſtindl
Wobenigne roetipi⸗ caim:ve tibi bethſaida: qa li q vidẽt q̃ vos videtiſ. Di deis t ini r ü wu
do: ſo de illoꝝ ilu ſi ĩ tyro ⁊ ſidone facte fuiſ co.n.vob:q multi ꝓphe æ vſqz ibl: a Be anai
minatione deo patri ſent p̈tutes q facte ſũt in vo reges voluerũt vidẽ q̃ vos atioculi e ſilr nuli⸗
garia agedo: ibi gn hiſtolim ĩ cilicio ⁊ cinere ſe videt:⁊ ñ viderũt:⁊ audire potet ſnia huius nh
E⸗ S dentes peniterẽt. Verũtũ q̃ audii:⁊ ñ audier̃t. Et ẽc prtis a mar⸗ niac,
aut irxf. miniſteio tyro T ſidoni remiſſoerit in ceæ ꝗdã legiſperitul ſurrexit i d ui miii⸗
ſue legationis ↄpleto iudicio qᷓ; vobis. Et tu ca tẽtas illũ ? diceſ. Mgf: qd eſt ps incidentalii auni
r ¶ uz gaudio. tů pharnaũ vſq; ad celũ exal faciẽdo vitã eternã poſſide ĩqua ponitur du unie
de ſua acatiſe ver tata:vſq; ad ifernũ demer bo⸗ At ille dixit ad eũ: In plex ED üaunaf
U . . ſpineſ g-⸗ 5 le“ 2 4
gerant tuͦ de mirauu gen. Qhli vos audit me au lege gd ſcriptũ ẽ᷑: Quõ le⸗ ſponſio ad legii⸗ elgentic
loꝛum opatioe:qꝛ de dit: ⁊ q voſ ſpernit me ſper gis: Ille rñdẽs dixit: Dili doctoꝛeʒ. Secun eni
mones: ciecer ant vnñ. nit. Qui ãt me ſpernit:ſper ges dñm deuz tun ex toio quz eſt excuſatio amiiemn
ſubdit.o. dene nit eü qui miſit me. Reuer coꝛde tuo: 1 ex tota anima maeie eiga ſoꝛoꝛẽ urlüin
etiã demonia ſubijci it eu qui miſit me. tua:⁊ ex oibꝰ viribꝰ tuis:⁊ ibi Factũ eſt autẽ taunnn
unt nobis. Uerunta ſi ſunt aũt ſeptuagintaduo tua:⁊ ex oib virib tuis: Pꝛime partis ſen ltnrftil
men qꝛ ex hoc nimiſ cũʒ gaudio dicentes: Oñè ex oĩ mẽte tua:⁊ ꝓximũ lu Nia patet ex dil gublmuenn
gloꝛiabant ranquam &t demonia ſubijciũt nob um ſic teipſuʒz. Dixitq; illi: mat vxi 2 mar⸗ wumufn
adhuc iniirmid inb, fnoſe tuo. Et ait lliſ. Aidde Recte ridiſti: Hoc ſacæ vi ct gi vſq; wi: Kln
tor ore bã ſathanã ſicut fulgur de Uues. Ill aut voleſ iuſtiſica ca Aeaͤt volis laceine⸗
bmit cũ ſubdit: (t bã ſathanã ſicut mulg m dirit dd ieſũ. Et qaſ iuſtificare ſeipſuʒ Utſerigciran
Et ait illis videbam ccelo cadẽtẽ. Eccẽ dedi vo re ſeipᷣm dixit dd ieſũ. Et ꝗ q erponirur du ſr
lerhana iut ul de bis ptãtẽ calcadi ſupꝛa ſer ẽme ꝓxun :Sufpieictaut glicinn. Uno mo ninolt
celo cadeen fulenr pẽtes ⁊ ſcoꝛpiões:⁊ ſupꝛa ieſus dixit:Hõ güigi ðſcẽ vellerte lunii cne
enim cadit celeriter: mikor nimini n ebat ab hierz in hierico care ſm apparen niurſoes
manikeſte r aun ſe oẽm vᷣtuteʒ inimici: ⁊ nihil debat ab h tin ge Banr ai mo⸗ 4 e
toꝛe ⁊ inflammatio o ſecundum ve⸗ Unmr
ne:ſic demones de ce enti 1s an- ri uerens a chꝛiſto intellectum pꝛecepti huius: npäſunme
lo empyreo ceciderunt in inſtanti:⁊ videntibus ſanctis an/ ritatem quen Et cauſa huius duplicis expoſiti ngiia
gelis ⁊ cum fetoꝛe peccati pꝛopꝛij: ⁊ ad inflammandũ ho/ vt opere adimpleret.Et an ninnß xxij. iſte videtur lmimte
mines per tẽtationem pati. cauſa huius ruine fuit elutio onis eſt:quia ſicut dictum inin nn enkoe po. nn
ſiue ſupbia de ſua excellentia. q.d. ſaluatoꝛ diſcipulis ca pꝛimo veniſſe ad xpᷣm ma bant verbis wohet⸗ tic
uere diligeter debetis:ne ex elatòe de ptãte vobis ⁊ceſſa ſu cedit pꝛima expoſitio:ſed poſtea chꝛi ei. mar. RZ
per monelſ nimis eleuemini: ? ſic coꝛuatiſ v ¶ EZcce de. fuit: z ideo dixit ei xp̃s: Non loõge es a regno ð et dla⸗ R ſn
vo. po. cal. ſuper ſer. ⁊ ſcoꝛ. ⁊c ⁊ ſic in aduentu xpᷣi videtur xij.⁊ ſʒ hoc pꝛocedit ſcᷣa xpoſilio g⸗ vainh opafttio Crize
impletuʒ illud Eſa. xj. qð dicit᷑ de ſerpẽtibus Nõ nocebunt reex textu vtrũ queſtioem Na ecrir an olin bie lehennct
terra ſcientia dñi. videlicet per p̃dicatiõem xpᷣi ⁊ diſcipulo ri.ſcõm aliquos hec e pa woigſe eſd

A.nce. xJ
nndef, qꝛ int hieruſalẽ ⁊ hiericho erat qdã ſolitudo vbi freqnt t¶ Wartha martha ſolicita es ⁊ tur. erga pluri. da oꝑa
Amas; Nd Pjog - ſoſ aR cid 16ſ. a s E
nier r, hoies rrãſeutes ſpoliabat᷑ a latroniba occidebat᷑:i q̃ ſo acctiue vite ſolicitudinẽ ⁊ diſtractõʒ mẽt inducut:⁊ frequet
n Rrr 4 litudie capt fuit ſedechias fugiẽs ab exercitu nabucho P turbatõʒ ingerũt. v ¶ Poꝛꝛo vnũ ẽ neceſſariũ.ſ.ipie de
nnnn donoſoꝛ: vt ht Hiere.vlt. Moꝛalit tñ exponit ð pctõe us q vn eſt ⁊ p oib qrendꝰ.vel vnũ.i.vnita mẽtis ad deũ:
n delcẽdẽte a ſtatu iuſticie in pctm moꝛtale ꝗᷣ ſpoliat a de ¶⁊ iſto reſpicit vitã ↄtemplatiuã ꝑ quã mẽs adheret deo: q ẽ
. tann moib' bõis gre .R ſlſlſlimpliciter vn' ßʒ ꝙ
lboe wi vulnerat᷑ ĩ bonis , „ „ . — , Digclt aplus.j. Coꝛ. vl.
8o WMRM nature: a relinqat icidit ĩ latrones:ꝗ etiã de mißicoꝛdiã illũ. Et ait ilii Qui acheret deo
Nig wwnn nl a⸗ taln ſpoliauer eũ: ⁊ plag ipoſi ieſus: Naàde ⁊ tu fac ſilr. YFA vn eſpuͦe. ſicut econ
ee ere tis abiert ſemiuiuo relicto ciũ ẽ aũt dũ iret: èt ipſe ira uenſo p vitã actiuam
l. a manẽte vita natu dE rin, P= K I. . intédendo creatur q́
ſſä nnn re: cui chꝛiſtus p Accidit aũt vt ſacerdos ꝗ uit ĩ quoddã caſtellu:et mu multe ſũt aia diuidit
o denn Ppinqns iſua b̃ dã deſcẽdẽt eadẽ via: ⁊ viſo lier qdaʒ martha noie exce x¶ Maria opti ptẽ
unet e enae illo pteriuit. Silr ⁊ leuita: pit illũ idomũ ſuã: ⁊ huic leid. o. no wu mala
can ne e in u oleuũ. cuũ ect ſec locũ ⁊ videret eũñ erat ſoꝛoꝛ noĩe maria. Quẽ iitur ent prern
⸗ Niim mificoꝛdie cu vi ptrãſijt. Damaritan at qdãᷓ etiã ſedẽs ſec pedeſ dñi au cio a doctoꝛib Una
i eit no iuſtice. it faciẽs vẽit ſec'eũ:⁊ vides diebat vbũ illiuſ. Martha dqexiſtit ĩ exercitio v⸗
ne Nubndle eu mißicoꝛdia mor eſt. Et aut ſatagebat circa fens urn morgliuz r
ün ſie: vbiſünplices appaopids alligauit vulne miniſteniu. Quẽ ſtetit t ait: nc vicitbiſis Se⸗
f miwie reficiunt g (Et ra eb:infundẽs oleũ ⁊T vinũ Dñe:nõ ẽ tibi cure q; ſoꝛoꝛ g. vj. moꝛa. Qui co
ů nnd altera die i. p/ re ⁊ ſponẽs illũ i iumẽtũ ſuuʒ mea reliqꝗt me ſolaʒ mĩſtra templatõiſ arcẽ tene-
e edſuenan: düͤxit iſtabulu: curã eius re⸗Dic ergo illi vt me adiu re delider atenerelſe ⸗
a⸗ Man cuilibetapo EGit. Et ͤltera die ptulit dů uet. Et rñdèns dixit illi duſ xe ben Rcan 1
n rnon ſtolo. h Duoſ os denarios: ⁊ dedit ſtabu Martha martha ſolicita fm phm. vij. phy. Se-
1N Ei ſin denarioſ.i intelli lario:⁊ ait: Cura ill habe: es:⁊ turbanr erga plurima. dedo ⁊ qeſcẽdo fit a-
et n entiä no nve 27 qcunq; ſuperogaueris: Nono vnũ eſt neceſſariũi. na iss De aa
wos Phiu peauit sendà ego cũ rediero reddã tibi. Maria optimã ptẽ elegit: xtumultib valſioni
ine unfung n2¾]wãt telligeret ſcn· OQuis hoꝝ triũ vĩ tibi ꝓxi quẽ nõ auferet ab ea p exercitiũ vtutũ mo-
de nde preuras. vt hetur. mM' fuiſſe illi ꝗ icidit ĩ latro- T factũ eſt cũ eſſet in raliũ:diſponit᷑ aia vx
m Hi. A j. xxiiij. ca. t eis nes: At ille dixit: Aui fecit quodã loco oꝛans:vi libere poſſit eleuariĩ
lee me heniteti tec M — Standlats, Eerirai⸗ M
. tpwiniin medqan: pmitce. e „ E4 pʒ ꝙ talis actuu
1 ſan ꝓ ſalario vitã einã. k ¶ Uade ⁊ tu fac ſitr. ex rĩũſione oꝛdiat᷑ ad cõtemplatõʒ ſicut ad finẽ. Finis aut melioꝛ eſt hiſ
n ricts cocludens qꝙ ꝓpinqtas generis nõ fac ꝓximũ: ſʒ opus q;̃ ſũt ad finẽ: ⁊ io de tali actiõe cõcedũt oẽs: ꝙ ↄtẽplatio eſt
“ nnstri mificoꝛdie impenſũ. I¶ vactũ eſt aut. Hic ponit A melioꝛ. Alia ãt ẽ actõ q̃ ſeqᷣt cotẽplatõʒ ꝓcedẽs ex plẽitudie
ſwin⸗ incidens:qð eſt excuſatio marie erga ſoꝛoꝛẽ ſua: vbi p/ oↄtẽplatõis ſic ẽ docere:⁊ i regimie aiaꝝ laboꝛaf:⁊ hmõið
i ann mittit locus cũ dicit: m ¶ Et ipſe intrauit in quoddã tali actõe dicũt alid ꝙ ẽ melioꝛ ipſa cotemplatõe: de iſta
se caſtellũ.ſ.bethaniã. n ¶ Et mir quedã noie martha acctòe nõ lodtur hic xpᷣs vt patet intuẽti.Alij vo dicũt ꝙ eti
wa uits exce.illũ iĩ do.ſuã.ad illã.n.domũ chꝛiſt freq̃nter diuer aʒ iſta actõe cõtẽplatõ melioꝛ ẽ:qꝛ illud qð ſimplicit᷑ pᷣeligit᷑
*R tebat: ⁊ ſecure:tũ ꝓpt deuotõʒ ibi habitantiũ:tũ qꝛ plu· xz eẽ melũõ abſolute ꝙᷓ iſtõ qð pᷣeligi tm i caſu.ſic phari me .
nien a ra beneficia eis ↄtulerat:qꝛ ipſaʒ marthã a ꝓfluuio ſan luus eſt ſimpliciter qꝙ; ditari:licʒ ditari ſit magis elegibile ĩ ca
münm Zs guis ſanauerat:ſʒ Ambꝛo. ⁊ mariã a ſeptẽ demonib li/ ſu magne paupꝑtatis.cõtemplatio aũt eſt ꝑ ſe eligẽda.cura
z n berauerat:ſᷣm illos doctoꝛes q dicit illa fuiſſe ſoꝛoꝛẽ la auũt ⁊ regimẽ aiaꝝ ad qð ſpectat ppn docere ⁊ dirigere in
P gari:ſicut.s.dictũ eſt.vij.ca. o (Qu⸗ etiã ſedens ſec ſalutem eſt cligẽda vel potius ſuſcipiẽda in caſu neceſſitad

Ern t pedes ⁊c. intenta oꝑib vite cõtẽplatiue. p ¶ Martha fraterne. vnde dicit Aug.xix. de ciuitate dei: Ociũ ſcm q

ſia ſie aũt ſatage.circa fre.mini.occupata in opib' vite actiue. rit charitas:negociũ iuſtũ ſuſcipit neceſſitas charitat:qua
9 r ꝗq ¶ Que ſtetit. qꝛ feſſa laboꝛe miniſterij diſcurrẽdo ꝑ ſarcinã ſi nullus imponit intuende veritati vacadũ eſt. Si
ii ſn domũ:vt chꝛiſt ⁊ eius diſcipuli eẽnt ↄueniẽter recepti aũt imponit᷑ ſuſcipiẽda eſt ꝓpter charitatis neceſſitatem.
giun h ⁊T refecti. r ¶ Et ait:dñe nõ eſt tibi cure ⁊c cõquerẽs de y MAne nõ auferet᷑ ab ea. Opa eni vite actiue nõ habẽt lo
ginlel 4 ocioſitate ſoꝛoꝛis ſue: ⁊ de chꝛiſti negligẽtia hoc ꝑmittẽ cũ niſi in pñti vita:⁊ ideo adueniẽte futura auferent᷑.ſed cõ
aring tis. S(¶ Et rñdens dixit illi dñs. excuſando mariã. In templatio pꝛime veritatis nõ tollitur: niſi qtũ ad illud qð
iin. Mon, uenit᷑ aũt maria accùſata tripliciter.ſ.a phariſeo de p eſt impfectois:qꝛ videm nũc ꝑ ſpeculũ in enigmate:tũc aũt
blandun⸗ ſumptoõe ſeu temeritate:eo ꝙ chꝛiſtũ tetigit recũbẽteʒ vt facie ad faciẽ:ſᷣm ꝙ hẽtur.j. Coꝛ.xiij. (Q a. NN.
cunuht . dcm eſt. . vij. ca. ? hoc ſm illos qᷣ dicũt illã fuiſſe ſoꝛoꝛ? A T Jfactuz eſt. Poſti xpus miſit diſcipulos ſuos pᷣ⸗
auaihicr h, laʒari ⁊ marthe. Item a iuda de digalitate: eo ꝙ pᷣci e qicare: hic coſeqntec docet eos oꝛare. et pᷣ inducit
Auchrh i oſuz vnguentũ effudit: ⁊ pedes ieſu vnxit: vt hẽt Joh. Neos ad oꝛonis inſtãtiã: ? ad ſidei ↄſtantia: ca. ſe.⁊ 3
m iin i: à1osone ve ocioſitate:vt hic hetur. v vbiq; maria inducit pplos ad pniaz:ca ri; Circa Pyrſciendũ c ad oza-
criiimb . tacuit:⁊ chꝛiſtus eã excuſauit oñdens phariſeo ꝙ factũ tõʒ debita duo reqrũt.ſ.affectio pura:⁊ intẽtio recta. Pꝛio
aungèmarie no erat pſumptois ſed deuotois. ſtem ofdens iu igitur inducit ad m: 2 ad am: bi ſtemo lucernã acccdit.
enih de aliie dſcigiilis gela eſuſio vngnefin erat pdig. Arca pmũ hmiutinſauctio viciglo:? oſutatjo emulo
moſnii i litaris ſed pietatis. Itẽ qꝛ ondit ſoꝛoꝛi ꝙ ſeſſio marie nõ rũ:ibi Et erat eijciẽs demoniũ. Adhuc circa pᷣmũ pᷣmo do
utthin erat ocioſa: ſed melioꝛibꝰ actib' applicata: ideo ſequit: cʒ modũ oꝛãdi:ꝛ'oꝛatõʒ ↄtinuãdi:ibi Et ait ad illos.Circa

¶(Eudãgelium iugiun
„ differk vr cõgruo tepoꝛe del. Sigi tannen
ere ocere. EBrun dar ſet hignan o umpertlnentibus ac ſautez igil
„—„ ittit chꝛiſti oꝛo:qꝛ cepit facere 7 Si autem allauien quia frequenter ſibi nõ expedit ex Gtf
