ialiggimne
ne derhert
vaidiſcplls.

Al e

geſs inw.
ulierzütigel
Efuentdictur
Ppiiſpin
mranoniaend
lapeliqrier
uspontid.
ini
Tlinmüriau
dauchtü ton
ſtmien deiane
reti polcbaret

r quis auli

er.
¶Pmnahe.
ci quana ps
neipalsshuir,
diſiiluſio: vti
Ccuſanio nul⸗
a Genawt
Gänniyiuen
cepeent gen
miſt
umun
minnin
niummil
iut.
15 dicne
aeGd,
biigehni
Geretol
Niantigilt
goengſſit
oltitbt
titocsce
iſplede.
o morecui
gitabo
i ain
I hitvſn
eriſctaßt
licar oe⸗
Cſoſn

tia ſurrexit de tri

reſpõſioe idigna
nolebe ho, minis ſedete adextris vtu⸗

ptũ erat: Eſa.liij.
todẽæte ſe obmute

c¶Agiuro ey QAuid vob videt: At illi re
deuũ viuuz. Ad h. ſpõdẽtes dixerũt: Reus ẽ

bo: v cũ iuramento: ʒ p deteſtationẽ cũ iuramẽto.i. p
execrationẽ qð ẽ qn aliqs nõ ſolũ iurat ꝑ deũ:ſʒ ẽt inß
cat᷑ ſibimet aliqð malũ niſi id qð dicit ſit veꝝ. dicit ig )

⁊ ſentẽtiã ĩ qͥ apparet falſitas eoꝝ:dato ẽt ꝙ bñ repetiſ/
ſent vᷣba ea ſentẽtia:tñ poſſũt dici falſi teſtes alia rõe:
ſſ.ex falſa intẽtiõe:qꝛ itẽdebãt ꝓcurare moꝛtẽ inocẽtis.

——

a ¶ Et ſurgẽs. Hic ↄſequẽter oſtẽdit qualu chꝛiſt adẽ-

nat ẽ p malos iu
dices: dicit 8 ſic:

Et ſurgẽs pnces Et ſurgẽs pnceps ſacerdo
ſacer. Ex ipatien · tũ it illi: Nihil reſpondes
bunali: qꝛ nõ iue- ad ea iſti aduerſu te teſti/
niebat vñ poſſet licant᷑: Jeſus ãt tacebat.Et

iuſte chꝛiſtus con. pnceps ſacerdotuʒ ait illi:

vẽnari. b ¶ Ait· Aliuro te ꝑ deũ viuuʒ: vt
õ nobie ſt mcocha
. q co . . — 1.„ d
tra chꝛiſtum oice fili dei. Dicit illi ieſus: Tů
bant᷑ erãt falſa ? dixiſti: Nrũtñ dico vobiſ.
amodo videbitis filiũ ho/
dare e nee l us dei:⁊ veniẽtẽ ĩ nubibus
lud qð ð ipſo ſri celi.Tuuc pᷣnceps ſacerdo
dotũ ſcidit veſtim̃ta ſua di/
cẽſ. Blaſphemaͤuit. Quid
adhuc egem teſtibꝰ: Ecce
nũc audiſtis blaſphemiã.

Quaſi agncoꝛã

ſcet: ⁊ nõ aperiet

aũt reſpodet chꝛi

ſtus ꝓpi reueren* moꝛt .Tũc Expuer ut I faci

tiã diuini nois in em eb: ct colaphis eũ cede
ocie rüt. Alij qt palmas i facieʒ
e . ,J. — . . . 7
airete d5 dederũt dicentes: ꝓphẽ

Uerũtñ di.vo. amodo vide.fi. ho.ſe.a dex.vir. dei
⁊c.qꝛ i iudicio extremo ſic videbit᷑ ab illis qᷣ eũ ſiuſte cõ
dẽnauerũt: dit igi᷑: Amodo.qꝛ a tpe ſue paſſiõis eũ vl

teri ñ viderunt. f ¶ Cũc pꝛinceps ſacer.ſci.veſti. Iſte

erat mos iudeoꝝ ſcidere veſtimẽta ĩ ſignuʒ doloꝛis: qñ

„— „ „ „ 2

audiebãt blaſphemiã diuini nomis:hoc aũt iponebat

pᷣncepj ſacerdotũ chꝛiſto: ꝓpt qð ſubdit: g¶ Blaſphe
mauit. ꝓpt qð ipſe ⁊ alij aſſiſtẽtes iudicauert eũ dignũ
moꝛte:cũ tñ dicẽt veritatẽ:vt pʒ multiplicit ex pᷣdictis ĩ
hoc euãgelio. Tũc expuerũt.Hic oñt᷑ oſtẽdit᷑ q̃lit
chꝛiſtus fuit turpiter vituperat per malignos appari/-
toꝛes:⁊ hoc duplicii pᷣmo facto:cũ dicit:Expuerũt i fa⸗
ciẽ eo.tãq;; i hoiem peſtiferũ ⁊ dignũ moꝛte: mos enim
erat iudeoꝝ ſuꝑ tales ſpuẽ i ↄtẽptũ. i ¶ Et colaphis
eũ cederũt.ſine cã ꝑcutiẽdo ⁊ vitupando eũ. ſcòo vbo

dicẽte:s k ¶ Pꝛophetiga nobis ⁊c. q̃ſi dicerẽt:tu es fal
ſus ꝓpheta. l ¶ Petrus vo. Hic oſtẽdit q̃lit chꝛiſt fu

it negat a ſuo diſcipulo ꝑ tres vices: pꝛio ſimplici ver⸗

tur: Petrus vo ſedebat foꝛis ĩ atrio. Nõ.n. petrus erat
ſimplicii extra domũ:vt iã dictũ eſt:ſʒ erat extra locuʒ

vbi chꝛiſt illudebat᷑ ĩ quodã atrio:i quo erat ignis accẽ

ſus ĩ medio:m ꝙ dẽ Lu.xxij. m ¶ Et acceſſit ad euʒ
vna ancilla.de iſtis negationib petri vidẽt᷑ euãgeliſte di

uerſimode ſcribẽ: maxiĩe de ſecũda ⁊ tertia:qꝛ de ſecun-

da d h ꝙ fuit ad vocè ancille: Lucas ãt dicit ꝙ fuit ad
yvocẽ hoĩs:Johones t diẽ ꝙ fuit ad vocẽ pluriũſilit ð

rũ negauit cũ iuramẽto:qꝛ

acceſſefrt ꝗ ſtabãt: ⁊ dixer̃t
petro:Vere ⁊ tu ex illis eſ.

cipi vñ alids ſit oꝛiũdꝰ. Seqiit᷑: o epit
iurare. In hoc ſignificatK iuramẽtũ p execrationẽ. p¶ Et

vt pʒ ex p̃dictis. ⁊ ſic pʒ ꝙ iſti teſtes mutauerũt vba eiuj

tertia dicit iohãnes ꝙ fuit ad vocẽ vni q erat cognat illius
eiben abſeictt auriculã: Matth.aũt h̊ dicit ꝙ fuit ad vo
cẽ illoꝝ qͥ aſtabat. Dicẽdũ igit᷑ ꝙ pᷣncipalis itẽtio euãgeliſta
rũ erat negationẽ trinã petri expmẽ:⁊ i hoc ↄueniũt omes
euãageliſte. Expmẽ ãt ꝑſonas accuſãtes petrũ ñ erat pncipa
. lIlIliiier ĩtẽtio eoꝝ:ſʒ tatuʒ

H ecey accidenti:tñ nõ cõ-
tiga nobᷣ chꝛiſte. Quis ẽ q trariati h: qꝛ veriſi
te pcuſſit: Pẽétrus bo ſede mileẽ miti ad illa
bat for ĩ atrio:t acceſſit ad Ra⸗ atcues
eũ vna ancilla dicẽs: Et tu pferebat ipᷣm accuſã
cũ ieſu galileo eras: At ille do:⁊ ſic vn euangeli
negauit coꝛã oĩb dicẽs: ne ſta vnã pſonã noiat:

ali aliã vnã vel plu/

ſcio ꝗd did. Exeũte ãunllo res: necẽibi falſitas

ianuã vidit eũ alia ancilla: rẽe dicta. Uidet᷑ autẽ
⁊ ait his ꝗ erãt ibi: Et h e Ffm vitatẽ hiſtoꝛie q;
pᷣma negatio ſit facta

rat cũ ieſu naxareno. Et ite Bdvorey oſtrarie pa

cipalit:2 ad voceʒ il⸗
loꝝ q ſtabãt ad ignẽ:
fuerũt tñ excitati ab
alia ancilla: ppt qõ
mattheus illa expꝛi⸗

ſi noui hoĩeʒ.Et pꝰ puſillũ

HNã ẽt loq̃la tua te manife

e een! mit h: de alij tacet:
ſtũ fac. Lũc cẽpit deteſtari qðo aũt hic ertgre:
⁊ iurare:qꝛ ñ nouiſſʒ hoĩe, ẽ petro exeũte ianua:
Et cõtinuo gallus cãtauit S ſe oll
lat' é petrus per- quia
Ei recoꝛdat ẽp etus per- adhuc erat ppe igneʒ
i ieſu qᷣ dixerat: pꝛiuſq; pyt dicit iohanes: ſed
gallus cantet: ter me nega timẽs ne ꝑciperet᷑ vo-
bis. Et ẽgreſſus ſoꝛas ſie lebat exire. ʒ negatoõ
uit amare: Aut facta ẽ multis eũ
N E accuſantibiter qy pᷣn
cipalis erat cognatus

nes de alis tacẽdo:his dictis lr̃a pʒ v illuũ locum:
n¶ Na ⁊ loqla tua maniteſtum te facit. Licet.n. lingua he

bꝛea ſit vna:tñ aliqͥ mõ variabat᷑ ſm diuerſitatẽ puitiaꝝ:⁊

ulᷣcubpetrus abſcidit auriculã: ꝓpi 5 enir illũ iohan

is illi de galilea alit loqͥbant᷑ aliqͥ mõ:qᷓ illi ꝗͥ erãt de hieru/

ſalẽ: ſicut ligua gallica ẽ vna:⁊ tñ aliter loquũt illi qui ſũt
de picardia:q illi qꝗͥ habitãt pariſi:⁊ ꝑ talẽ varietatẽ põt ꝑ
uc cepit deteſtari ꝰ

recoꝛdatus ẽ petrus. Oñs.n.reſpexit petrũ vt dẽ Lu.xxij.⁊
ex hoc petrus recoꝛdat ẽ de verbo chꝛiſti ꝙ dixerat eũ ne⸗
gatuꝝ:⁊ ad penitẽtiã reduct ẽ:vñ ſequit᷑: q ¶ Et egreſſu⸗

fo. fle.amare. Et extunc petrus traxit in conſuetudinem vt

a pꝛimo galloꝛum cantu vſq; ad hoꝛam matutinam ſtaret
in oꝛatione flens pꝛo iſta negatione:vt habetur in itinera

rio clementis.

rum: iſta dies fuit feria quinta. ¶ Additio.
D declarationẽ tempoꝛis cene domini circa qð nõ
ſolũ iter grecos ⁊ latinos:ſʒ ẽt iter ſanctos doctoꝛes
Roiuerſitas nõ modica iuenit᷑:olim quãdã foꝛmaui
q̃ᷓſtionẽ quã ĩ hoc loco ſuperaddere decreui cubtenoꝛ talẽ:
Utrũ quinta feria ĩ qua chꝛiſtus cũ diſcipulis paſcha man

¶ In ca. xxvj. vbi dicit᷑ in poſtilla:Pꝛima autẽ die agximo

ducauit fuit.xiiij. luna pᷣmi menſis ĩ q̃ͥ agnus paſchalis ſᷣm

legẽ imolari ðbuit.Et videt᷑ pᷣmo ꝙ ſic:matth.xxvj.legitur

ꝙ pᷣma die agimoꝝ acceſſerũt diſcipuli ad ieſum dicentes:

Ubi vis paremtibi paſcha ⁊c̃. Sʒ pꝛima dies agimorũ vel

eſt. xiiij. luna ĩ cuius ſecundis veſperis imolat᷑ agn qᷣ cũ agi
mis comedebat:vel.xv.luna:q erat dma dies ſolemnitatis

6

acimoꝝ. Sʒ i ppoſito nõ ẽ. xx luna. Nã ſi ſic nec chꝛiſt pa
ſcha comediſſet ĩ tpe debito nec ĩ tꝑe a lege pᷣfigurato fuiſſzʒ
paſſuj:qͥ vtrũq; ẽ valde icoueniesi ꝓpoſito.pʒ ↄſequẽtia
qꝛ ſic comediſſet paſcha iĩ.xv.? fuiſſet paſſus.i.xvj.S pma
die agimoꝝ pᷣdicta .xiiij.luna. Pꝛeterea mar. xiiij. pꝛima
die atimoꝝ qñ paſcha imolat vicũt ei diſcipuli c. vbi ex-
ſſe hĩ ꝙ in pᷣma die imolatõis agni chꝛiſt paſcha comedit
qð ẽ ppoſitũ: naz illa ſolũ eſt. xii. Pꝛeterea luc. xxij. Nenit
aüt dies agimoꝝ in qꝗᷣ neceſſe erat occidi paſcha:⁊ milſit pe/
trũ iohanẽ ⁊c. ſʒ nulla dies ẽ in qᷓ neceſſe ſit occidi paſcha
niſi. xiiij. luna:vt 5 exo.xij.⁊ numeri.ix.⁊ ĩ alijj qᷓplurimij
lod. S ꝓpoſitũ. ⸗ ꝑ Chꝛyſo.ſr̃ matth.dicẽtẽ ꝙꝙ vſq; ad
vltimũ diẽ nõ fuit chꝛiſt ↄꝛius legi:qð fuiſſet ſi paſcha co/
mediſſet ñ tꝑe debito ſᷣm legẽ. Idẽ pʒ ꝑ hiero. di. expᷣſſe:q
chꝛiſt cenã fecit.xiiij. luna.Sʒ ad oppoſitũ arguit ſic:Sex/
ta feria ĩ q̃ chꝛiſtꝰ fuit paſſus at luna.xiiij. feria qnta im
mediate pᷣcedẽs erat luna.xiij.Coſequetia pʒ de ſe:⁊ antece
dẽs hẽ.ioh.xviij.vbi dẽ ꝙ iudei ñ ĩtroierũt pᷣtoꝛiũ pilati vt
ñotaminarẽt᷑ ſʒ mãducarẽt paſt cha. Sʒ cũ paſcha maduca
ri nõ poſſit legitime niſi.xiiij.luna.i.veſpij ſecũdis vt Exo.
xij. dies paſſiõis chꝛiſti fuit.xiiij. luna qð fuit aſſumptuʒ.
Nec ↄſonũ videt᷑ ꝙ mãducare paſcha ĩ loco euãgelij allato
itelligat᷑ ð cibis paſchalib.ſ. ve agimis:vt videt᷑ ſetire Chꝛy
ſo.quẽ ſedt ſanct/thomas:⁊ ẽt alid moderni gloſatoꝛes:tũ
qꝛ poſtea cũ agimis hẽbat comedi:nuſq; tñ legit᷑ ꝙ axima
nec aggreſtia dicãt paſcha nec ecõtra:tũ qꝛ axima poterant
comedi ẽt ab imũdis:cupꝛiũ nõ legit᷑ in aliqͥ loco vbi agat
de hac mãꝗ ĩ ſacra ſcriptura:qð ẽt ↄſuetudo hebꝛeoꝝ hodi/
erna teſtat᷑:qꝛ licet pfitent᷑ ſe eẽ imũdos ⁊ ↄtamiatos iſto tẽ
poꝛe cũ careãt legitia aſꝑſione cineris vitule rufe ð q̊ nume
ri. xix. comedũt tñ hodie agima ⁊ aggeſtia ĩ paſchatis tpe
ñ curãtes ð ↄtaminatioe.Joh.xix.expᷣſſe dicit.Erat aũt pa
raſceue paſche ⁊c. Cũ.n.paraſceue alicui feſti:idẽ ẽ qð pꝛe/-
paratio ad illã diẽ: ⁊ nõ dicit paraſceue ſabbati ſed paſche:
manifeſte oſtẽdit ꝙ ĩ illa die paſcha parabat᷑ ꝓpoſitũ.
Itẽ ſi ſexta feria ĩ qͥ chꝛiſt fuit paſſus fuiſſʒ.xv.ſequeret᷑ ꝙ
res ñ coꝛrñderẽt ꝓpe figure qð ẽ valde icõueniẽs i hac mã.

Nã cũ agnpaſchalis nihil aliud figurabat niſi paſſionem

chꝛiſti ad cu agni imolationẽ ſola.xiiij.luna erat tpᷣs det᷑/-
minatũ intãtũ ꝙ ipediti a comeſtioe agni pꝑꝑ euẽtũ ↄtami/
natiois nõ poterãt deſectũ ſupplẽ i.xv.ſequẽti nec in alia qᷓ
cũq; ſʒ i.xiiij.luna mſis ſecũdi:vt hĩ Numeri.ix. nllo mõ
dicẽdũ videt᷑ ꝙ res pꝛincipalit figurata eẽt in.xv.luna.vñ ⁊
idẽ Chꝛyſo. expᷣſſe dicit chꝛiſtũ reſeruaſſe ſuã occiſionẽ ſex/
te ferie qñ vet paſcha fſiebat. Nec videt᷑ roi ↄſonũ ꝙ remigi
us ⁊ alij doctoꝛes dicũt.ſ.ꝙ chꝛiſt fuit ligat⁊ tẽt in.xiiij.i
veſperij:⁊ tũc iceper̃t paſſiõis exoꝛdia.Nã imolatõ chꝛi
ſti ppa ñ fuit niſi ĩ ara crud vt cõis doctrina ecclie teſtatur
Itẽ ſexta feria ĩ q chꝛiſt fuit paſſus ñ fuit celebꝛis nec ſolẽ/
nij ĩ obſeruãtia hebꝛeoꝝ: ̊ nec.xv.luna mẽſis pᷣmi.ↄſequen
tia tenet:nã Exo.xij.ð eadẽ die.ſ.xv.legit᷑:Die) pᷣma erit ſã

cta ac ſolẽnij:nihil operis facietᷣ ĩ ea except his qͥ ad veſcẽ-
dũ ptinẽt. ex qb vbis manifeſte elicit᷑ ꝙ qcqd oꝑis ꝓhibet᷑ i
ſabbato ẽ phibitũ i.xv. luna pmi mẽſis excepij his q ad ve-
ſcedũ ꝑtinẽt:ſʒ aſſũptũ ꝓbat᷑:naʒ milta fecerũt hebꝛei in ea⸗
dẽ ſexta feria qͥ nullo mõ licebãt fieri ĩ ſabbato nec ĩ tali ſo/
lẽnitate videlʒ accuſare: flagellare: teſtes pᷣſentare ⁊ exami
nare:ſñiam diffinitiu ferre: q oĩa exercuer̃t circa pſonam
chꝛiſti vt euãgeliſte teſtãt. Que qͥdẽ iudicialia ẽt apð nosi
ſolẽnib' dieb feſtiuis ſunt illicita:mltomag apð eos ꝗ lr̃a-
lięant. Itẽ angariauerũt pꝛem alexãdri ⁊ rufi.mar.xv.qð ẽ

mãifeſte phibitũ ĩ dieb feſtiuis pᷣſertim extra ciuitatẽ: Pie

re.xvij.ꝙ lʒ de ſabbato dicat:idẽ tñ ẽ de pᷣma die ſolẽnitat

paſchalis:vt dẽm ẽ. Nec ẽ dicẽdũ ꝙ hoc ↄmiſiſſẽt ex odio
chꝛiſti:naʒ ipſi nitebant᷑ iuſtificare facta ſua a ꝑ legẽ moſai
cã ea velare di.Nos legẽ hẽmac̃. Pꝛeterea vitas aſſumpta

(Euangelium

pʒ expꝛeſſe ĩ ſepultura chꝛiſti. Fuit.n ſepult per ioſeph
ab arimathia nicodemũ ꝗ iuſti erãt:⁊ nllo qð ñ licẽt
iĩ tpe ſolẽni feciſſet.vñ ſupꝑ illo ioh.xix. ibi Pꝛopi para
ſceue iudeoꝝ:qꝛ iuxta erat monumẽtũ ⁊c. Auguſtinu)
acceleratã vult iĩtelligi ſepulturã ne adueſꝑaret: qm iaʒ
facẽ aliqd ñ licẽt. Sʒ ↄſtat ꝙ ſi feria ſexta fuiſſet.xv.lu⸗
na ſic erat illicitũ ĩ eadẽ ſepelir̃ ſiẽ erat ĩ ſabbato.h ideʒ
ʒ Lu.xxiij.qꝛ dies erat paraſceue ⁊ ſ. abbatuz illuceſce⸗
at. Ex q videt᷑ ſepultura illa licita erat iĩ ſexta feria ñ
tñ ĩ die ſabbati.Ex qͥ pʒ ꝙ feria ſexta illa ñ erat pᷣ dies
ſolẽnitatis paſchalis apud hebꝛeos qð fuit aſſũptũ c᷑.

Tec valet dicẽ ioſeph ab arimathia ex deuotõe chꝛi
ſti feſtũ violaſſet de eꝰ ſepultura: nã de magdalena q̃
chꝛiſtũ feruẽtpdiligebat ⁊ de ceteris mulieribꝰ ipʒ ſeqᷣn
tib legit mar. xvj. Et cũ trãſiſſet ſabbatũ emerũt aro/-
mata. vbi manifeſte appet ꝙ ab emptiõe aromatũ p ſe
pultura dñi ptinẽtiũ qð ẽ valde leuopq; ſeplłtuꝛa:mu
lieres deuote ꝑp obſeruãtia ſabbati abſtinuerũt. Idem
hiero.ſup illõ matth.xxviij. Uenit maria magdalena
⁊c᷑. Sepulto nãq; feria ſexta dño mlieres pᷣparauerunt
aromata ⁊ vnguenta ꝙdiu licuit opari.ſ.vſq; ad occa/
ſũ ſolis. Sabbato ſiluerũt. i. quieuerũt ab opãdo ſʒ le/
gis mãdatũ: vt lucaj ait:hec hiero. Ex quo ſeqòt᷑ ꝙ feria
ſexta illa nõ erat celebꝛis ſolẽnitas agimoꝛũ. Naʒ ſi ſic

„ *

omnia pdicta fuiſſent illicita ſicut in ſabbato: vt dictũ

z. Pꝛeterea Joh. xix. Erat dies illa magna dies ſabba“

ti. ergo in illa die ſabbati concurrebant due feſtiuitates
ſ. ſabbatina ? paſchalis:⁊ p cõſequens dies ſabbati e⸗
rat.xv.luna apð eos. conſequẽtia tenet:qꝛ tota celebꝛi
tas ebdomade açimoꝝ erat ſolũ i pꝛima die 2. vij.vt
leui. xxiij. Cõcoꝛdat beda di.Erat magna dies illa ſab.
.Ji. ppter ſolẽnitatẽ paſchalẽ. Ad h difficktatis declara⸗

ratiõem aliqᷓ ſunt circa feſtiuitates leꝗ antique pᷣſuppo

nſag:auoi⸗ q̃dã ſumũt ex ſacra ſcriptura vł i ea habẽt
aliqð fundamẽtũ q̃dã ex regulij calẽdarij hebꝛeoꝝ apo
eos diuulgatis:⁊ vſq; ĩ hodiernũ diẽ ifallibiliter obſer

uatis. Pꝛim pſupponẽdũ ẽ q; dies naturalis apð hebꝛe

os icipit ab occaſu ſolis diei ſabbati:⁊ terminat ĩ occaꝰ

ſũ ſolis diei dñice:⁊ ſic de alus.Et ſic ĩtelligit illõ a ve⸗
ſpere vſq; ad veſpaʒ celebꝛabit᷑ ſabbata vĩa leui. xxiij.

Secũdũ ẽ ꝙ mẽſij apð eos ẽ lunaris ? pficit᷑ ex. xxx. die
b æ. xij. hoꝛis naturalibz duabtertijs vn hoꝛe cũ tri

buj minutis:que qͥdẽ ↄputatio ↄcoꝛdat cũ ptolemeo ⁊
alüs aſtronomis ßz curſũ mediũ lune ẽ inuariabilij.
ʒm ẽ ꝙ ann hebꝛaic icipit a calẽdis ſeu nouilunio qð ẽ
ꝓpe equinoctiũ vernale:vñ Exo.xi. menſis iſte vobis
pꝛincipiũ menſiũ pꝛimus erit ĩ menſibãni.⁊ ifra Exo.
xiij. Podie ĩgrediemini in mẽſe nouaꝝ frugum. A ꝙ;
oiĩa feſta hebꝛeoꝝ: pᷣter ſabbatũ exoꝛdiũ computatiõis
a per conſequens mobilitatẽ p diuerſas feria ebdoma
de ſumũt a neomenia pꝛimi menſis pꝛedicti: verbi gr̃a
Sit pꝛedicta neomenia ĩ quinta feria:tunc dies ſolẽni-
tatis acimoꝝ erit ſimiliter quinta feria. qꝛ in. xv.luna
7 dies imolationis agni ſolẽnitatis paſchalis:iuxta il
lud Numeri.xxiij. Numerabit ab altero die ſabbati
⁊c᷑. Septẽ hebdomadas plẽas ⁊ feſtũ tubaꝝ erit in die
ſabbati. Nã ſex mẽſes lunares ꝗͥ ↄputabãt a neomenia
pmi mẽſis vſq; ad neo meniã ſeptimi ſũt cẽtũ.lxx.⸗ ſe⸗

ℳ₰

ptẽ dies itegri reuoluti p ebdomadasi ſexta feria finiũ
tur: ſic neomẽia mẽſis ſeptimi ſeqntis erit ĩ ſabbato.
Cõſeq̃nt᷑ feſtũ expiatiõis erit feria ſcòa:naʒ ẽ ĩ decia die

a feſto tubaꝝ. Cõſeqᷣni feſtũ ſcenophegie ſeu tabernacu
loꝝ erit ĩ ſabbato:qꝛ i.xv.feſto tubaꝝ:⁊ ſic ð ſilibus q

oĩa.leui.xxiij.⁊ ĩ alijs locis habẽt. eſt ꝙ in quacũq;

die cõiunctio luminariũ ſᷣm mediũ curſũ ſupꝛadictũ ꝓ

pe equinoctiũ vernale occurrerit: in eadẽ die ẽ calendaj

4
GGclicilun
Geroßſorpene
cdeengſnnen

(iſwvlnu

jtiticpeden⸗
eletiforlun
Prppocge
ickiaſcop⸗
itipothe
jniiſgghoen
unnonlue
glogniomm
Acliveitn
ſopenoniod
litſanſen
acberti
noſsſrj
fliciſcien
tinigoheriu
lorterle
iiſau ſoen
Udiscpi
Nediicr ul
thuntcäic
Nnriacde
ocage
neonga⸗
ſlciſti⸗
ideſb⸗
nuniihuint
gunoseq
Ne Ma
ſneGjrro
Nonenun
ſctotbbene
fnommn
Mentgi
ittbenn
ſgirn
Rahmi
loſs uge
lrir
udgn
htun
ich
ncanti
begenp

leyb

ldmmlutce⸗
Laniſehnfrs
Alufny
Alienß
Puckdenoräe
nndemagcleni
Vmn nentard⸗
mmämmnti ſ.
Pophighnrnn
Rebſtnei nn
nppermuenn
iſyadorn
itbopicoſßzl
mori ſizſi ſe
ſbba Ndiei
wgndiczſibt⸗
ndvekeſtuins
nodiczſibbatie⸗
nrtts Achi
iir-
nmanaluſt
ckunsdecker
iiikinche
narmralsnntn

tettenninti

urligit iin
banvialann
sapſctann
mmismiherin
unediunnl,
satmuinpt

SSe

Nri noisſeſc⸗
vlurflnn
wedli onN
aſssſiͤtn
rell i
rirmrnisſi

fen gutyl

Bumnelllu

Ginpeltin
ziſernn ſrui
s Gttiſctbn
Enmzeidimi
gieſen tnmm
aſrͦſiui⸗
itoll

4ℳ

—w—

ſeu neomenia mẽſis pᷣmi p̃dicta niſi ĩ certis caſib i qbꝰ
repellẽda è ſeu traſferẽda ad ſequẽtẽ diẽ ⁊ qnq; ad ſub⸗
ſequẽtẽ:q ddẽ caſus duo ſũt. Pꝛimqñ talis ↄiũctio trã

ſcedit.xviij.hoꝛã eiuſdẽ dieiĩ q ẽ: cui rpulſiois rõ ẽ:qꝛ

tũc magis declinat talis ↄiũctio ad diẽ ſequẽtẽ q; ad i

lã ĩ q eſt:cũ ia traſit tres q̃rtas ptes lll diei attigit qr⸗
tã vltimaʒ:et talis ↄiũctio vocat᷑ apð eos nouiluniũ ve

pſſeu antiquũ:verbi gra:ſi nouiluniũ eqnoctij vernalij
eẽt i. xviij.hoꝛa ſabbati vel infra:tũc calẽdis ſeu neome

nia eẽt fienda iĩ eadẽ die ſabbati:⁊ ꝑ ↄñs pncipiũ ↄputa

tiõis feſtiuitatũ tothãni eẽt ab eadẽ die ſabbati. Si a‚=t

ↄiũctio eẽt vltra.xviij hoꝛã:tũc talij neomenia eẽt traſ

et ꝑ ↄnñs pa

ferẽda ſeu repellẽda ad diẽ dominicã imediate ſeqnteʒ
ſthalta feſta ⁊ alie feſtiuitates illi ãni traſ/
ferẽt ad ferias coꝛeſpodentes diei dominice ⁊ ñ ſabba
ti: vt pʒ ex dict. Secũdꝰcaſus ẽ qñ nouiluniũ vnale oc/
currit ĩ ſecũda feria vł ſexta. In his.n. trib ferijs ñ põt
figi calẽdij ſeu neomenia eqnoctij vnalis curõ pʒ ifra.
Sexto pᷣſupponẽdũ ẽ ꝙ qñq; opoꝛtet ꝙ fiãt due repu

ſe de eadẽ neomenia. Hoc pʒ ex duob'caſibꝰ ſupꝛadici.

Nã ſi nouiluniũ vnale occurrat i dñica vltra.xviij. ho
rã tũc ĩ eadẽ die nõ ẽ neomenia figẽda ꝑꝑ antidtatẽ ſeu
vetuſtatẽ nouilunij ſᷣm pᷣmũ caſu:nec ĩ iecũda feria ſe-
quẽti ꝑp hoc ꝙ ẽ vna de trib' ferijs iterdictis iuxta ſecũ
dũ caſu:⁊ ſic opoꝛtet ꝙ trãſferat᷑ ad tertiã feriaʒ: et hoc
ↄtigit apð eos ſatis frequent᷑ nec ſentiẽdũ ẽ erroneũ ſeu
5 mẽtẽ legis loquẽtj ſimplicit᷑ de pᷣma die mẽſis:naʒ cõ/

putatio mẽſiũ qtũ ſpectat ad cultũ feſtiuitatum ſ ufficit

w ſit vnifoꝛmit᷑ regulata ⁊ apð oẽs cõiter ſuſcepta ⁊ ali

qualit᷑ veritati ppinqᷓ put gratioſius ⁊ remoty ↄtingit

ĩ ↄputo nr̃o circa feſtiuitatẽ paſchalẽ ⁊ alia feſta mobi

lia ipſam ſequẽtia. Rõ autẽ qᷓre pdicte tres ferie.ſ.ſecũ-
da quarta ſexta repellũt ne in aliqᷓ eaꝝ neomenia pmi
menſis figat᷑ qtũ ad ſecũdã ⁊ q̃rtã feriã vna eſt ⁊ talis:

Nã cũ feſtũ expiatiois ſit celeberrimũ ſiẽ dies ſabbatii
tãtũ ꝙ cibaria ñ pmittũt᷑ i eadẽ die parari ſiẽ nec in ſab

bato: vt ex ſacra lr̃a pot hẽi: inde ẽ ꝙ ex eoꝝ traditiõe
antiqᷓ ſeu ↄſuetudie ĩmutabili q vſq; hodie durat:habe

tur ꝙ dies expiatiois nũq;ᷓ ↄcurreret i die veneris nec i

die dñica. Nã ſi dies ſabbati a pte ante vel a pte poſt cõ

tinuaret᷑ cũ feſto expiatiõis tũc eẽnt douo dies naturalej
ↄtinui celeberrimi ĩ qbꝰnullo mõ liceret parare cibaria

qð eẽt graue ⁊ valde oneroſũ toti pplo. Ex a ſequit ꝙ
neomenia pᷣdicta pmi mẽſt is no pot ee in ſcdõa feria:naʒ

ſi ſic feſtũ expiatiois occurreret ĩ ſexta feria ⁊ ↄtinuaret
cũ die ſabbati a ꝑte añ qð ẽ õ̊ pᷣdicta.Similiter nec noo
menia pꝛimi menſis hʒ eẽ in qᷓrta feria:naʒ ſi ſic feſtum
expiatiois eẽt ĩ dñica:⁊ ꝑ ↄñs ↄtinuaret᷑ cuʒ ſabbato a
pte poſt:qð ẽ ↄ pᷣdicta:vñ pʒ rõ repulſe ſecunde ferie ⁊
qrte. Sʒ ratio quare feria ſexta excludit ad hoc vt ĩ ea-
dẽ neomenia pᷣmi mẽſis nõ figat᷑ apud eos talis eſt: Naã
ĩ feſto tabernaculoꝝ ſeu ſcenophegie qð ſᷣm eos ⁊ etiaʒ

ſim doctoꝛes nr̃os pᷣceptũ fuit ad ↄpmemoꝛãdũ bñficiuʒ

diuine ptectiõis ⁊ deductiõis qð habuerũt ꝑ deſertum

vbi i tabernaculis habitauerũt i quo habebãt letari ꝑ
ſeptẽ dies coꝛã dño ſumẽte frẽm arboꝛij pulcherrime

ſpatulaſq; palmaꝝ ⁊c: put legit leuit.xxii.ad ſigniſicã
dũ ꝙ ꝑ arridã tra deſerti deduxit eos deus ad trã deli/

tioſa put ſancthomas pᷣ 2·cKq.cij.arti.iiij.ĩ reſpõſiõe

ad.x.ar. ponit ĩ ꝗᷓ leticia put tradit᷑ in eoꝝ codicibꝰ

apud eos auctẽticis circuibat altare ſolẽniter cũ hmõi
Paruli⸗ Tramis ſemel ĩ pma die ⁊ ĩ alis dieb' vſq; ad
e

xtã icluſiue. In ſeptia aũt circuibãt ſpecies ĩi memoꝛi

am captiois hierico q̃ fuit pᷣma ciuitas terre ꝓmiſſiõis

ab eis capta ꝑ hmõi circuitiões ſeptenarias: vt hĩ io-
ſue. vj. Et ĩ illa ſeptia die ꝓcedebãt ĩ hmoi leticia itätũ

ꝙ q̃dã ibi facta nõ licebat fieri ĩ die ſabbati: cucircuitiõis

memoꝛia hodie fit ini eos i gyro rotuli legi cũ altare ñ ha

beat. Sʒ ſi neomenia pᷣmi mẽſis fuiſſet in ſexta feria ſeqᷓre
ꝙ feſtũ tabernaculoꝝ ↄcurreret i die dñica vt pʒ ↄputanti:
⁊ ſic ſeptima dies tabernaculoꝝ eſſet i die ſabbati vñ ceſſa
rẽt illa qͥ dicta ſũt.Ex quibꝰoib elicit᷑qda regula ĩ calẽdari
is eoꝝ vbiq; ⁊ apð oẽ) diuulgata ⁊ vſq; ĩ hodiernũ iẽ ifal

libilit obſeruata:ꝙ pᷣma diej ſolẽnitatis paſchalis nuq; ẽfe
ria ſecũda qrta n
currit oiũctio luminariũ ꝓpe eqnoctiũ vnale iuxta verã cõ
putationẽ hebꝛeoꝝ q̃ ẽ m mediũ curſũ ſolis ⁊ lune vt dẽʒ
SE i feria qͥnta pꝑꝰ.xix.hoꝛã cũ ceri minuũ:hẽ certiſſie calcu
latũ p me ⁊ cũ ꝑiſ hebꝛeoꝝ diligẽtiſſie reptũ ⁊ ↄcoꝛdatuz.
Quibpᷣſuppoſii pʒ ſolutõ dubij pᷣdicti.Nã ĩ ãno paſſiõis
chꝛiſti lʒ ↄiuctio luminariũ vt dẽm ẽ fuit feria qnta n potu
it iĩ ea neomenia figi ꝑꝑ ipᷣp vetoſtatẽ:qꝛ fuit vltra.xviij. ho
rã vt pʒ ĩ ſeptio pᷣſuppoſito:⁊ ꝑ ↄñs occurrit pmcaũs rpel
leædi.S. dict:habuit trãſferri ad ſequẽtẽ diẽ: ſʒ qꝛ ſequens
erat ſexta feria:nec iea poterat neomenia aſſignari:vt deenmn

xta. 7 ꝙ ãno qͥ chꝛiſ paſſus fuit cõ

ẽ: naʒ ẽ ſcòs caſus r̃pulſiois iã dicł.habuit repelli ſeu traſ
ferri neomenia ad diẽ ſabbati:⁊ ꝑ ↄñs.xv.luna fuit eodem

ãno ſʒ hebꝛaicã ↄputatioeʒ legitimã ⁊ aſſuer ĩ die ſabbati
iq̃ ↄcurrũt due feſtiuitates ſolenes apð eos ſabbatina ⁊ pa
ſchal q̃ ẽ p ſolẽnitas agimoꝝ:⁊ ſic erat magna dies illa ſab
bati ſʒ iohãnẽ: ⁊ iĩ feria ſexta imediate pᷣcedẽti fuit ſm os
xiiij. luna ĩ q̃ legitie erat paſcha imolãdu. Uñ ĩ eadẽ ſexta fe
ria fuit imolat ver agn paſchal ab eis: ſilit ⁊ typic ꝓp cui
txypici mãducatioe vt ñ ↄtaminarent᷑ ñ itrauerũt pᷣtoriũ ſʒ
iohãnẽ. Chꝛiſt at ĩ h'moi neomenia pmã repulſam tãtum
tenuit ⁊ nõ ſecũdã. Pꝛia.n.eſt rõnabilis in ſe ⁊ ſine reſpectu

ad feſta futura:ſʒ ſolũ ꝑꝑ vetuſtatẽ ↄiũctiois:vñ neomenia
illo ani apud ipᷣm fuit traſlata ad ſextã feriã: ſ de ſexta ad
ſeptimã nullaten debuit traſferri apð eũ:naʒ rõ ill repul/⸗

ſe ex feſtis futuris in mẽſe ſeptio depẽdebat vt pʒ ex iã dict:

q̃ feſta.ſ.futura cũ chꝛiſt ſciuiſſet ꝑ paſſionẽ ſuã de ppinq ĩ-
minentem ceſſari ſicut ⁊ cetera legi) ceremonialia nulla viʒ

habebant tranſferendi ſeu repellendi pꝛeſertim neomeniaʒ
vt patet intuenti:naʒ ceſſante cauſa pꝛeſertim finali ceſſare

habet effectus. Fuit ergo iuxta veriſſimã ⁊ infallibilẽ noti/
ciã chꝛiſti neomenia tempoꝛe ſue paſſionis ĩ ſexta feria.Si⸗

militer pꝛima dies paſchalis ſolẽnitatis hec eſt.xv. luna

apud eum: vnde in feria quinta pᷣcedenti fuit vera. xiiij.
luna in qua paſcha cum diſcipulis tempoꝛe determinato

ſm legis veritatẽ manducauit. In hoc etiam videtur con/

coꝛdare magiſter hiſtoꝛiarũ.d.¶ſi tabulam computi dili
genter retro percurramus inueniemus ꝙ tempoꝛe paſſio/
niy chꝛiſti feria ſexta fuit.xv. luna:⁊ hoc ẽ verum licet tabu
la noſtri computi ſit groſſioꝛ q; hebꝛaica in hac materia.
Ex quibus habetur ꝙ tempoꝛe paſſionis chꝛiſti duplex fu-
it. xiiij. luna ſicut ⁊ neomenia pꝛimi menſis:vna.ſ.vera ſi/
mul ⁊ legitima ſᷣm verã computationem chꝛiſti cuncta le-/
gis myſteria tam p̃ᷣſentia ꝙ; futura ſcientis. Alia vero legiti
ma tantum ſᷣm comunem ⁊ aſſuetam computationeʒ alio
rũ omnium pꝛeter chꝛiſtũ: et in vtraq;·xiiij.vterq; agnus

fuit imolatus verus typicus.In.xiii.enim vera ⁊ legiti

ma que fuit feria quinta chꝛiſtuj manducauit agnum typi
cum:⁊ conſequenter verũ agnum ſub ſacramento diſcipu/
lis tradidit.In.xiiij.vero legitima tantum que fuit ſexta fe
ria agnus verus fuit imolatus:conſequenter aũt typicus:⁊
ſic reddendo ſingula ſingulis oĩa veraciter ↄcoꝛdant᷑. Nam
matth̊.mar.⁊ lucas qui de cena dñi notabilẽ mẽtionẽ fece/

rũt expmẽdo i illa agnũ paſchalẽ ſolũ inuũt chꝛiſtũ cũ diſci

pul mãducaſſe:⁊ ĩ eadẽ ſacramẽtũ euchariſtie iſtituiſſe: vt

pzʒ ex eoꝝ dictis:quilibet enim eoꝝ ipſam feriã quintã no-

tat tanq; ꝓpꝛiã ad imolationẽ agni:⁊ ꝑ ↄñs.xiiij.lunã ſm
veram computationẽ chꝛiſti pꝛedictã jm quã auctoꝛitates

uit ſolũ. d. cena facta ⁊c᷑. Johãanis.xiij.nihil expmẽs ð agni
mãducatiõe nec de ſacramẽti iſtitutõe cũ iã ð hoc ſacramẽ
to plus ceteris tradiderat: fecit potimẽtionẽ ð ſca.xiiij.ſ.
legitima tantũ:q̃ fuit

ſexta feria vt dictũ ẽ. U--
Ad excludendũ erro Anẽ at facto. xxVII
rẽq ſurgere poſſet ex tonſiliũ iniert oẽſpᷣn

hoc ꝙ pncipale figu⸗
ratũ ñ coꝛreſpõderet
figure ĩ tpe taʒ diſtri/
cte ꝑ legẽ determina⸗
to:vñ ⁊ vocat eũ pa
raſceue paſche.i.vigi
liã. Et dicit ꝙ hebꝛei
nõdũ mãducauerant
paſcha tpe paſſionis
chꝛiſti:qð hʒ vitateʒ
ESm legitim opurate
nẽ hebꝛeoꝝ ⁊ ceteroꝝ myſteria paſſiõis pꝛotũc ignoꝛãtiuʒ.
Et io illa ſexta feria licuit eis iudicialia exercẽ ſepelire an/
gariare ⁊ hmõi: ⁊ ſãctis mulierib'iĩ eadẽ ſexta feria aroma
ta pᷣparare tãq; i die non feſtiuo.Ex qͥ clari pʒ erroꝛ greco
rũ dicẽtiũ ꝙ iohanes coꝛꝛexit alios euãgeliſtas aſſerẽtes qͥn
tã feriã ptũc.xiij.lunã. Nã vt ex iã dictis pʒ:iohanes ñ coꝛ
rexit alios ſiẽ nec ipſi falſũ aliqð aſſeruerut:ſʒ potius vt de
moꝛe euãgeliſtaꝝ ẽ illð qð alij pᷣtermiſerũt ipſe declarauit
.ſ.xiiij. lunã ꝓtũc ẽt fuiſſe feria ſexta ſᷣm ↄputationẽ aliã le
gitimã cui ↄcoꝛdãt hiſtoꝛie hebꝛe.dicẽtiũ manifeſte ꝙ i vi⸗
gilia paſche chꝛiſt fuit patibulo ſuſpẽſus: ⁊ ꝙ a ſecuł nũqᷓ;
fuit iter eos pᷣma dies paſchalis feria ſexta. Et attẽdẽduʒ ꝙ;
ex verbis euãgelij pᷣdicta differẽtiaduplicis neomenie ſen.
xiiij. lune aliqli poſſʒ notari. Nã matth. xxvj. legit: Magf
dicit tpᷣs meũ ꝓpe ẽ apð te facio paſcha cũ diſcipul meis.
vnñ ſi li ts meũ ꝓpe ẽ diligẽter itelligat᷑ nõ hʒ referri ad tẽ
pus paſſionis ſicut cõiter expoit᷑. Na licet ſit veꝝ ꝙ tpᷣs paſ
ſiõis erat ppe ñ tñ ↄſonat cu littera ſequẽti.daio.n. ꝙ tẽpꝰ
paſſiois eẽt ꝓtũc remotius adhuc chꝛiſiꝰ hẽbat paſcha mã
ducare cũ diſcipul ſuis vt legẽ adiplẽt:ſʒ verꝰ itellect iuxta
p̃dicta videt᷑ tal: Magfr dicit ts meũ.i.tpᷣs manducandi
kaſeh ſim verã meã ↄputationẽ ppe c.i.hodie feria qnta:
icet alioꝝ tp̃ᷣs iuxta ipſoꝝ aſſuetã ↄputationẽ fuiſſet fmo
tius.ſ.in feria ſexta:⁊ iõ ſequit᷑: Alpud te facio ⁊c᷑. Et notan
dũ ẽt ꝙ i manducatioe paſche cũ chꝛiſto nõ fit mẽtio de ali
is diſcubẽtib'vel ↄueſcẽtibꝰ niſi de chꝛiſti diſcipulis tatũ: ſi
cut ⁊ illis tãtũ ſecrete paſſionẽ futurã denunciauit:matth.

cipes ſacerdotũ ⁊ ſenioꝛes
moꝛti traderẽt. Et victům
tio pilato pᷣſidi. Lũc üũi/

deẽs iudas ꝗ ei tradidit ꝙ
dãnar eẽt:pfi duct retu/

xv.cõcoꝛdat pᷣdictis. Nã ex paſſiõe futura quaʒ ſolis aplis

ſecreto expᷣſſe pᷣnoſticauit diuerſitas h paſchalis tẽpis de
pẽdebat vt dẽʒ ẽ. Etiõ nimiꝝ ſi ſẽe mlierej ⁊ ioſeph ab ara
mathia ⁊ h'oõi potiy ſeq̃rẽt hebꝛaicã ↄputatiõeʒ cõeʒ q xpᷣi
vaʒ ↄputatiõeʒ. Nã myſteria paſſiõis ⁊ pcipue legaliũ eua
cuatio abſcõdita fuit ẽt apłlis p'reſurrectionẽ vſq; ad tpᷣs.
Et ſic iuxta ſñiaʒ phi p ethi.oĩa va ↄſonãt vero. Diuia igit
Puidẽtia circa hoc deuote attẽdẽda ẽ q̃ paſchalia feſta ſic ĩ
antiqᷣs poꝛdinauit vt tpe paſſiõis chꝛiſti duplex. xiiij. luna
occurreret ad agni imolationẽ pᷣſignata:vt i pᷣma chꝛiſtus
ſacrificiũ gannpleret legale ⁊ nouũ iſtitueret:⁊ i ſecunda ſe
deo ĩ ſacrificiũ offerret veſptinũ:vt vtrũq; tpe pᷣſignato p
humana ſalute pficẽt quã nobis ↄcedat ⁊c. Replica.
Lca.xxvj.cũ poſtillatoꝛ ſoluiſſet oẽs difficulta⸗
es circa cenã dñi ⁊ eſũ agni paſchalis moueri cõ
tas pᷣſertim a grecij:burg.facit vnã lõgã ſingu
tionẽ i qua multa ponit multis dubia: cui
finaliter in eodem ca. dicit quis fuerit ille

larem comp
placet videat:

ppli aduerſus ieſũ: vt eum guinẽ in tilli dixerüt:
deret. Et victum Quid ad noſ-Tu viderilſ.
adduxerũt eũ:et tradidert

(Euangelium

Chꝛylo. æ Diero. ad ptẽ affirmatiuã ſupꝛa iducte ſimiles gnũ alleluia qð incipit a pſalmo laudate pueri vſq; ad
obtinẽt vitatẽ. Sʒ iohones q de cena dũi bꝛeuiſſie ſe expedi

beati imaculati excluſiue.dẽ dicit circa pſalmũ lauda
RR P ltate at ad id

ſacri canonis no habemꝰ. ¶Ka. XXVII.

date pueri.ſi veꝝn ẽ placʒ:auctoꝛitatẽ at
Ane auteʒ facto. Oſtẽſo qlit paſſio chꝛiſti fu

—— itp iudeos ichoa
. . „ . ., . tat hic oſtendit q̃li
lit trigita argẽteos pᷣncipi/ ter fuitp gentiles
b' ſacerdotũ ⁊ ſenioꝛibꝰ di ↄſũmata:⁊ diui-
õ oL dit i ouas parteſ:
cẽs: Peccaui:tradens ſan q pmo deſcribif
guinẽ iuſtũ.At illi dixrüt: ipſius chꝛiſti cru⸗

Quid ad noſi Lu videriſ. delis occiſio: ſecũ
Er picct argeteiſi teplo re do elus ſicelie
dit. Pꝛicipes ũt ſacerdotũ ecct. Pꝛia adhuc
dDuas: qꝛ pꝛio de/
ſtribit ipſbchꝛiſti
iniqua ↄdemna/-

tio: ꝛ ipſius ſentẽtie iniqᷓ executio:.ibi Et poſti illuſert

ei. Pꝛima ĩ quattuoꝛ:qꝛ pmo deſcribit ipſius chꝛiſti co

rã pᷣſide pᷣſentatio: : ipſius pᷣſentati diligẽs iterrogatõ:
ibi Et ieſus ſtetit. inocẽtie ei declaratio:ibi Per dieʒ
ãt ſolẽnẽ. ꝓ inocẽt ↄdẽnatio:ibi Uidens aũt pilatus.

Pꝛima adhuc ĩ duas:qꝛ pꝛimo deſcribit᷑ ipſius chꝛiſti

pꝛeſentatio: vt dictum ẽ: ſecũdo incidẽtaliter ſubditur
iude deſperatio:ibi Tũc videns.Circa pꝛimũ dẽ ſic:

a ¶ Mane aũt facto.qꝛ a media nocte vſq; ad illa ho/-
ra uluſerũt eũ ↄſpuendo ⁊ palmis cedẽdo: vt viſũ eſt:

b ¶ oſiliũ inierũt ⁊c᷑. Non.n.ex teſtimonijs pᷣhabitij

hẽbãt alidd vñ poſſet accuſari coꝛã pilato ſiẽ remoꝛi:
⁊ iõ vlter ↄſulebãt q̃lit e ſic dignũ moꝛte accuſarent:
vt patebit.j. Sequit᷑: c ¶ Et vinctũ adduxeft. Illi.n.
r aͤt digni moꝛte ducebãt᷑ coꝛã iudice ligati.
d ¶ Et tradiderũt põtio pilato pᷣſidi.Alid dicũt ꝙ pi/

lat'erat ꝓpꝛiũ nomẽ ei: ↄpoſitũ ex noie mr̃is q̃ diceba
tur pila.⁊ pꝛis qͥ dicebat᷑ atus: Põthaũt cognomẽ eius

qꝛ fuerat iudex miſſus a romanis ad iſulã potianã. Pꝰ
autẽ diffuſe hĩ in qᷣdã legenda q vocat᷑ aurea:ſʒ quia ibi
mlta dicũt᷑ de hoc q vident᷑ pꝰ facie falſa qᷓ ꝓpter ꝓlixi⸗
tatẽ omitto: iõ ali᷑ dicendũ ꝙ põtop erat ppꝛiũ nomen

eũ:qð pʒ ex duob.Pꝛio qꝛ poſtponit᷑ cognomẽ ⁊ nõ pᷣ
ponit᷑ ppꝛio nomini:ſaltẽ de curſu cõi:ꝛ qꝛ hoc nomẽ

ſatis cõe ẽ ĩ burgũdia vñ iſte pilat erat oꝛiuũdꝰ. erat eniʒ

natiõe lugdunẽſis:vt dicit magf in hiſtoꝛijs:⁊ idẽ dicit

ioſephus libꝛo antidtatũ:pilat aũt erat eꝰ cognomẽ:
pꝛeſes aũt erat nomẽ officij ſui:⁊ dẽ a pᷣſidẽdo:qꝛ pᷣſide
bat iudeis ibidẽ miſſus a romanis. e ¶ Tuc videns.
Hic icidẽtalit ſubdit᷑ iude deſperatio:cũ dĩ: Uidens iu/
das ꝙ dãnat eẽt. hec aũt deſperatio ꝓceſſit ex duob':
pꝛio ex magnitudie ſceler tradẽdo ad moꝛtẽ illũ cuiuj
tantã ſanctitatẽ exꝑt' fuerat:⸗ qꝛ damnationem ſuam
audierat a chꝛiſto vt dictũ ẽ ca.pᷣcedenti:quem ſciebat
ꝓphetã veriſſimũ. f ¶ Penitentia duct infructuoſa
tamẽ: qꝛ erat ſine ſpe venie:ſicut de his qᷣ ſũt i inferno
dẽ ſap. v. Dicẽtes itra ſe penitẽtiã agẽtes. g etulit
xxx.argẽteos Mud pyg cupiditas ſua nihil valu

it ſibi. Seqt: h t illi dixerũt dad nos.q.d.ñ cu-
ram ſi peccaſti vel ilrur leris. i. ad te ꝑtinet
videre factũ tuũ. k ¶ Et abiens laqo ſe ſuſpẽdit.ex de

ſperatione:⁊ in hoc plus peccauit qᷓ ĩ tradẽdo chꝛiſtuz:
vt dicit hierony. Cuius ratio ẽ: qꝛ in traditione chꝛiſti
peccauit contra eius humanitatem directe: ſed in de/

õ eodem ca. dicit qui it ülle ſperatione illa peccauit directe contra eius diuinitatex:
Vmn de quo dicit᷑:Et hymno dicto ⁊c᷑. Et dicit ꝙ fuit ma

quia contra infinitatem diuine miſericoꝛdie. Sequit᷑:

hiavhuu
leno nſil
lt uitg/
tmudvgouche
i nonhart
Nthiooneqr
whanzclige
Winhcban
Prwiao
tummaef
uuin
woinagru
Coſſtiutt
zen
ponltipt
hn
Nhilucern
Ialtuleien
—
bifſupger
begnlont
illielg
btiictpr
Pewüridch
ifia
nmanlint
ſtonnie
1N
ſchihnne
dicekeſen
ſprrſcͤ
Unüten

. gaͤſen ſaen
W
Pniode⸗
Ms aKnn
hiewſ li
ntpischii⸗
Arnabibern
Uünsmiplnn
Nabeſpiisch

mitänlir icue

Cuni diſt:
1noetAllihe
tütennäͤc
richinonisßtt
Hplloſtiſtt
inoreanſrer
Ni doren. in
ürüidteligt.
pd Mtdoitgp⸗

Sernotnisn

Notait gnis
Bad iſliſinni
vocat aumgtin
Niefiirn
hitbanpimn
ſpontzeninc
mbc NN
zntueniinn
itui geni
rifcnrſie
ucn
Gn Arc
a mülin
nnnoneniin
tn an it
toffi

Se—
=
S-—-

eſanl
aAdnos .0
elaltii
ſeſnſittan
ralitotnii
maitorti
dirae:ſin⸗
euuriii

vl fõte qꝛ ibi erat 2 12
terra apta ad facai Vſq; ĩ hodiernũ diẽ. Lunc

p̃dicta erant a ðo poꝛdinata. v J
ponit ipſi pñtati inirogatio.ad cuius euidentiaʒ conſi

ð

¶ Non ſz eos mitrẽ in coꝛbanaʒ. coꝛban hebꝛaice idẽ

ẽ qdð oblatio.coꝛbanan erat loc ad ponẽdũ oblationes

factas i templo ꝓp repararlone templi ⁊ alijs neceſſari,/

magna igf̃ apparet ſacerdotũ excecatio ꝗᷓ occiſionẽ xpi
reputabant ſibi licitã: imo tani ſacriſiciũ deo facẽnt:a
tñ pᷣciũ venditoõij ⸗
ed reputabantnte r
pharium ⁊ indi · Mon licet eos mittẽ in coꝛ
gnũ applicari ad. panã:qꝛ pciuʒ ſanguis eſt.
ſilio at ito emert Lonlilio aut mito eineru
ex eo agr figuli. ex illis agrũ ſiguli in ſepul-

Aa ille cuius ile turã pegrinoꝝ: pꝛpt hoc
ager erat figul fu vocat eſt ager ille achelde

it:iõ ſic vocabat᷑: mach:hocẽ ager ſaguinis

endum licti ipletuʒ eſt qð dictũ ẽ ꝑ hie
lia. n ¶ In ſep remiã ꝓphetã dicentẽ: Et
rumn atno babe, aͦcceperut miginta argente
bant ppꝛiuz ſep Os pciuz appciati quẽ appᷣ
chꝛuʒ. o (¶ Pꝛo ciauerũt a filijſiſrl è dede/

pi hvocatẽ ager rũt eos in agrũ figuli: ſicut

ille acheldematch vonſtitnit mihi d̃a A
ce. boc er del oꝛ⸗ conſtituit mihi dñs. Jſus

dinatione factum autẽ ſtetit añ pᷣſideʒ ⁊ intro

eſt ad memoꝛiam gauit euʒ pᷣſes dicens: Tu
perditiõis iude ? es rex iudeoꝝ:Dicit illi ie

Palenis cheine ſus:Tu dicis.Et cuᷣʒ accu

e qo Vne ocb ſaretur a pꝛicipibꝰ ſacerdo
pie. qꝛ fn ꝙ dicc JMV

Hhiero.lʒ auẽtaj ſe

quens no ſit ĩ libꝛo hieremie: quẽ habem:tñ hieronyp.

vidit auẽteʒ iſtaʒ de vbo ad vbum in quodã libello he

bꝛaico q dicebat᷑ eſſe hiere. ꝓphete:młti eni libꝛi ꝓphe

tarũ non hẽnt᷑:vl aliter li hieremiã nõ eſt ð textu:vt di
cit hiero.nec ẽt in antiquij libꝛis eſt:⁊ tunc qð dꝛ ꝑ pꝛo
phetaʒ intelligere debem ʒachariã:qꝛ zach.xj. hẽ iſta ſẽ
tentia:lʒ vba aliquantulũ ſint mutata. q ¶ Et accepe.
xxx. ar. pciuʒ appꝛeciati.i.ipſius xpi r ¶ Auez appꝛe

