Saccepiſſet ille buccellã. Dicũt alidᷣ ꝙꝙ tm accepit ĩ manu ſʒ
nõ comedit: da diabol'nõ ꝑmiſit eũ tãdiu ſtare ibi:eo ꝙ nõ
poterat ſuſtinẽ pñtiaʒ xp̃i:⁊ hoc nõ ẽ veriſile:qꝛ diabolus ĩ
pñtia xp̃i oiu ſterit ĩ delerto ipſũ tẽtãdo:iõ alit exponitur:
8 2 acce iſſz. i comediſſet:acciꝑe eni cibũ ide ẽ qð co⸗
medere. t ¶ Exiuit ↄtinuo.ad qrẽdũ cohoꝛtẽ q capet xpᷣʒ
v ¶ Erat aut nox. Hoc expᷣſſit euãgeliſta ad ondẽdu opoꝛ
tunitatẽ tpis ad ꝑagẽdũ ꝓditõʒ:a ad denotãdũ ĩ iuda mẽt
tenebꝛoſitatẽ. x a S. exiſſʒ. Pic ꝓnũciat ſequẽs xpi gli-
ficatio. Sciebat eni diſcipulo) ↄturbados de e receſſu:⁊ iõ
pᷣmo oñdit gliaʒ quã erat adeptur ꝑ ſuã moꝛtẽ:⁊ denũciat
ipſam morte:M Ilol. In p igit ꝑte dꝛ: x ¶ C g exi. iu⸗
das.ad ꝓcurãdũ xpᷣi moꝛtẽ. ixit ie nũc cla.ẽ fi. hoĩs.
Dẽ eni aliqd iã eẽ qñ incipi::paſſio aũt ep extũc incipiebat
p quã fuit multiplicit᷑ clarificat:ut dictũ ẽ ca.pᷣcedẽti: ⁊ iõ
dixit ſe iã clarificari. ʒ ¶ Et deglificat ẽ i eo.qꝛ paſſio xpᷣi
erat oꝛdinata ad dei gliaʒ inqtũ ibi maxie relucebat diuia
mia ⁊ iuſticia ⁊ inqtũ p eãa multitudo gẽtium adducta ẽ ad
glłificandũ deũ.dẽ aũt glificatio qᷓ̃i clarificatio:qꝛ glia ẽ cla-
ra noticia cuʒ laude:vñ glia dẽ quaſi claria.c.mutata in g.
a ¶ Et de cla.eũ ĩ ſemetip.i.de pꝛ ꝑ ſeipʒʒ clarificabit filiũ in
itu i moꝛte e mirabilia oñdit:⁊ eũ a moꝛte reſuſcitauit.
b ¶ Et cõ.cla.eũ.i.ſine moꝛa:dqa nõ ẽ derelicti inferno nec
caro ei vidit coꝛꝛuꝑtiõʒ:ut hẽ acil.ij.qꝛ accelerata ẽ ſua re⸗/
ſurrectio. c¶ Filioli. Cõſequẽt hic denũciat ſuũ receſſũ ꝑ
moꝛtẽ. Et diuidit᷑ i duas:qꝛ pᷣdenũciat pᷣdictũ receſſũ:on
dit q̃l t poſſint eẽ idonei ad ſequẽdũ ipſù:ibi Madatũ no⸗
uũ. Dicit pᷣmo: c ( Filioli.i q oñdit teneritudinẽ amici
tie ad eos. OD ¶ Adhuc mo. vo. ſũ.i. modico tpe: ⁊ Fʒ aliqs
itelligit tẽpmodicũ vſq; ad aſcẽſioʒ:qꝛ vſq; tuc apꝑuerat
eis coꝛpalit᷑:ſʒ meldẽ ꝙ iſtud tẽpꝰmodicũ itelligit vſq; ad
aduẽtũ iude ⁊ militũ:qꝛ tũc fuit eis ſbtrac. e¶ Queren
me.i. deſiderabit me hr̃e ĩ pñtia via. ſ¶ Et ſiẽ di iu.qꝛ nõ
poterãt me ſeq.ca. vij. ita nunc dico vobis: g¶ Quo ego
va.vos ñ po.ve.qꝛ adhuc ipfecti eſtis:verũtñ qꝛ iſta impfe
ctio erat tollẽda ab eis ꝑ gratiaʒ ſpũſſancti:ideo ſubdutur:

datas ꝓ chꝛiſto ⁊ di.
ſcipulis ee. q ¶ Æ

batur: ut.s. dicrũ eſt

Luũ g dixiſſet. In b*

.. .,ẽ

Euangelium

dis. q.d.oib modis volo te ſequi. g

inter alia maximũ:ut hẽ Matth.xxij. Sed ꝓ tanto hic dẽ
mãdatũ nouũ ab effectu:qꝛ aiam renouat: ⁊? iterũ qꝛ diffe⸗
rentia noui teſtamẽti ⁊ veteris ↄſtituit.Licʒ eni in lege vete
ri fieret mẽtio de dilectiõe:tñ pᷣncipali inducebat᷑ ad obſer
uantiã legis ex timoꝛe:⁊ eodẽ mõ ĩ nouo teſtamẽto bene fit
mẽtio de timoꝛe:ſʒ pncipali de amoꝛe:vnũqðq; aũt a pn-
cipalioꝛi uel euidẽtioꝛi denoiat᷑: ꝓpt qð vet teſtamentũ d
lex timoꝛis:nouu auũt lex amoꝛis. Cõſequẽt oñdit modũ di
ligẽdi dicẽs: c¶ Sicut dilexi vos ⁊c̃.i.gratuite ⁊ efficacit
⁊ recte:ſic eni xpᷣs dilexit nos:qꝛ ĩ dilectione nos pᷣuenit:ut
dẽ.j.Joh.j. Pꝛioꝛ dilexit nos.⁊ ſic gratuite.iaʒ etiã ſuã ꝓ
nobis poſuit:⁊ ſic efficacit᷑ dilexit:hãc etiã dilectõʒ ad nr̃aʒ
btitudinẽ oꝛdiauit:⁊ ſic dilexit nos recte:⁊ hoc mõ debemꝰ
nos iuicẽ diligẽ. d * oc co.oẽs ꝙ diſ. mei eſtis ſi dile.
adiui.ha.Sola eni charitas diſtinguit int᷑ filios regni ⁊ fili
os pditiõis:ut dicit aug. xv.de trini. e ¶ Dixit ei ſimon.
Supꝑius declarauit xpᷣs defectũ diſcipuli ipſũ ꝓdituri:hic
ↄñt oñdit defectũ diſcipuli eũ negaturi: ⁊ pmo ondit᷑ hui
oſtẽſionis occaſio q̃ fuit iactãtia petri de ſua ↄſtatia ⁊ fide/
litate. Rps eni dixerat: Quo ego uado vos nõ poteſi veni/
re modo.iõ petrꝰ feruidus petijt ſtati a xpo: ſ ¶ Dne qͥ va
Ridit ieſus.repꝛi⸗

mendo epꝰ pᷣſumptionẽ: h uo ego va.nõ po. me mõ

ſeq.qa adhuc erat ipfect ad tolerãdũ ↄſtani moꝛtẽ ꝓ xpᷣo:

5*

ſiẽ patuit ꝑ ſequẽtẽ effectũ. i ¶ Seqris aũt poſtea.da fina
liter ꝓ xpᷣo crucẽ gaudẽt ſuſtinuit. k ¶ Dicit ei petrꝰ. ꝓpe
fragilitatis inexꝑtꝰ. l uare nõ pol.te ſe.mõ.q.d.imo
poſſũ:hoc oñdit ꝑ factu: m Animã meã ꝓ te ponã.non
dixit mẽdaciũ:qa ꝓtũc ſic cogitabat facere anteꝙ dimittẽt
xpᷣm. n ¶ Rñdit ieſus p̃dicẽs ep pefectũ: o ¶ Aiaʒ tuã
pꝛo me pones.q. non ſic erit. p ¶ Amẽ amẽ dico tibi non
caãtabit ⁊c. Mar.xiiij.dẽ anteqᷓ; gallus bis vocẽ dederit ſed
haãc ↄtrouerſiã ſolui. matth.xxvj. Querit᷑ vtrũ cena in hoc
caplo deſcripta in qua xpᷣs coꝛp'ſuum diſcipulis ſuis tradi
dit in ſacr̃o fuerit facta luna.xiiijexiſtente.Et arguit᷑ pᷣmo
ỹ nõ ꝑ illud qð dicit iohãnes in pncipio hui capituli: AZñ

diẽ feſtũ paſche cup pma dies erat luna.xiiij.qa tũc incipie

bat paſcha:& illa cena de qᷓ loqt:iohanes fuit añ lunã. xiiij.
Itẽ infra.xviij.ca.dicit iohãnes ꝙ iudei nõ intrauerũt pᷣto
riũ pilati ut nõ ↄtaminarent᷑:ſed ut mãducarẽt paſcha: in
veſpe illiꝰ diei qua paſſus ẽ xpᷣus: mãducauerũt agnũ pa-
ſchalẽ:ipſi aũt tenebãat᷑ ex lege comedere illũ luna.xuij. cũ
cena pᷣdicta fuerit in veſpe pcedẽtis diei:pʒ ꝙ fuit luna.xiij.
Cotrariũ dicit btũs hier ente s illa cenã fecit luna
xiiji⁊ paſſ'ẽ luna.xv.exiſtẽte. Bꝛeci dicũt ꝙ iſta

ſit petꝝ ⁊ iohãnẽ.d.Euũtes ꝑate nobis paſcha ut man/
ducem. Ex qb pʒ maniteſte ꝙ illa cena fuit dies agimo
rũ:⁊ ꝑ ons luna.xiiij.exiſtẽte. Et ex hſeqt ꝙ xpᷣs ↄſecra
uit ĩ agimo pane:qꝛ illo tpe nõ iueniebat᷑ panis fermẽta
tus i domibꝰiudeoꝝ ʒ pceptũ leg ꝑ.vij.dies ut hĩ exo.
xij. Sʒ greci ĩ tatã veſania pꝛuper̃t ꝓpt᷑ defenſiõʒ ſui dẽi
ꝙ, negãt textũ euãgelij dicẽtej alios euageliſtas falſũ ſcri
pſiſſe q;tũ ad diẽ hui cene:⁊ ꝓpi h iohʒes euãgeliſta qui
ſcripſit poſterioꝛ deſcribẽs hac cenã eos coꝛꝛexit.d. Añ
diẽ feſtũ paſche ⁊c ut.s.allegatũ ẽ. Sʒ ad dem iſtud ſeq

tur deſtructio toti ſacre ſcripture:a ꝑ ↄñs totifidei ca⸗

tholice:cũ ſacra ſcripta ſit regula ſidei: ſm ꝙ ſcribit b.
aug ĩ epla ad Hiero. Si dicat᷑ a fidelibꝰꝙ ſcriptura in

Aliqᷓ ſui ꝑte ↄtineat falſũ:eadẽ rõne potit dici ab aduer/

ſarijs fidei ꝙ i nulla ſui ꝑte hẽat certitudinẽ vitat: pꝓpte
rea fides catholica tenet euãgeliſtas ſcripſiſſe nõ a ꝓpo
capite:ſʒ ſpũſſci inſpiratoe.vñ dic btũs petrꝰ ſcõa cano
ni.j.ca.Spũſcõ inſpirati locuti ſũt ſci dei hoies:nulluʒ
aũt falſũ põt eẽ a ſpũſcõ: ⁊ iõ dicẽ ꝙ euãgeliſte i aliq lo/
co ſcriplerũt falſũ ẽ erroneũ:⁊ iõ ꝓpi pᷣdcã dixerũt alid
ꝙ xpᷣs comedit agnũ paſchalẽ debito tpe ſʒ legẽ videlʒ
luna.xiiij.ut dem ẽ. Sʒ iudei circa moꝛtẽ xpᷣi pcurãda

itẽti ? occupati illa die nõ comeder̃t paſcha: ſʒ tardaue

rũt ꝑ vnũ diẽ ſʒ ꝙ dẽ Joh.xix.qꝛ iudei nõ itraueft pᷣto

riũ pilati illa die q̊ paſſꝰẽ xp̃s ne ↄtaminarẽt ⁊ ipedirẽt

a comeſtiõe paſche ut.S. allegatũ ẽ Sʒ iſtud dictũ ñ cõ
ſonat cũ vbis mar.euãgeliſte oicẽi ca.xiiij. Et pᷣ die agi
moꝝ qñ paſcha imolabãt dicũt ei diſcipuli:Quo vis
eamnꝰ a parem tibi ut manduces paſcha. Ex à videt ꝙ
eadẽ die q̃ᷓ ali imolabãt agnũ paſchalẽ:eadẽ die xpᷣs im
molauit agnũ:⁊ ſic cenã diſcipulis ſuis fecit luna.xiiij.
exiſtẽte. Ad pmũ dicẽdũ ꝙ paſchale feſtũ apud iudeos
incipiebat a veſpe diei in qᷓ luna erat.xiiij. dies aũt feſti

uus apud iudeos incipit a veſpe vnp diei: ⁊ durat vſq;

ad veſpaʒ diei ſequẽt:Fʒ ꝙ dẽ Leuit.xxiij. A¶veſpe i veſ⸗
perã celebꝛabit ſabbata veſtra.⁊ ſic dies ſolẽnis paſche
erat luna.xv. pꝛopter quod eundẽ diem quẽ iohannes

nominauit ante diẽ feſtum paſche ꝓpter diſtinctionem

naturaliũ dieruʒ: marcus noiat pmu diẽ acimox:qᷣa a
veſpa pᷣcedentis diei incipiebãt comedere axima.Qñ g
dẽ ꝙ luna. xiiij. exiſtente erat pmus dies ſolẽnitatis pa/
1. dbe. Dicegum nõ ẽ ven: ſʒ in fine illo diei incipiebat
pꝛimus dies ⁊ durabat vſq; ad veſperã diei ſequentis:
ſic pᷣma dies ſolẽnitatis paſchal celeberrima erat lu-

na. xv. ut patʒ Leui.xxiij mẽſe pmo.xiiij. die menſis ad

*

utſuf
legencnanor
äsdedih⸗

⸗ . „ „ „ „ » . . . eri⸗ „44 . 45 chadi
a ¶ Et vobis dico mõ.q.d.licʒ ꝓnũc nõ poſſitis me ſequi cena ſcã fuit luna.xiij. ppt auẽtates allegatas ĩ arguẽdo r lilgi⸗
tñ poſtea poteritis: qꝛ recepta ſpũſſci gratia gaudebãt ĩtri iſta pte:⁊ dicũt ꝙ xpᷣs pᷣuidẽs tẽp ſue paſſiois futux niischöenin
bulationibus ⁊ opppꝛobꝛijs:ut hẽ Alctj.v.Qñ aũt dixit iu illa die qᷓ imolabat᷑ agn paſchal:ut ĩmolatio agni veri 6 bucddebch⸗
deis ꝙ nõ potert eũ ſed:nõ addidit hanc determiationem coꝛꝛñdẽt imolatiõi agni figural:iõ poccupauit comedẽ 8 ligtdecon
mõ oſtẽdẽdo ꝙ illa iꝑfectio ⁊ malicia nõ erat ab eis tollenꝰ agnũ paſchalẽ ꝑ vnu diẽ. Et dicũt ↄnt ꝙ xpᷣs coꝛpꝰſuũ ſ aiti
da. b (Mandatuũ in pane fermenta Llce, zintt
nouu. Dicont onddirrttttt “Y to cõſecrauit: qa en ntti
modum ſequẽdi ißm poteſtis venire:ẽt vobis di ſpõdit ieſus:Quõ ego va in domibeoꝝ ñ nuni nu
ſq; pfectionem chari· co mõ. Mandatũ nouuʒ do nõ potes me mõ ſeq: ſe inueniebat panis Por u
tatis que aiaʒ fac po b: ut diliaat iuicẽ ſi- queris aũt poſteg. Dikit ei aimus vſq; ach ſecloumn.
nere ppi xpᷣm:⁊ hoc do vob: ut diligat iuicẽ ſi quèris ant poſtea. Dicit ei .xiiij. lunã. Sʒ di in
ẽ qð dicit:Mandatũ cũt dilexi vos:ut ⁊ vos di/ hetr Quare nõ poſſum te ctũ eoꝝ ẽ vita⸗ nan
nouũ do vobis ut di ligat ĩuicẽ. In hòc cogno ſequi mõ: Aiam meaʒ ꝓ te tẽ euangelij:quia
ligaris aic Salegi⸗ ſcẽt oẽs quia diſcipuli mei ponã. Rñdit ei ieſus: Aĩia, Matth xxvj. di pbäiu
s oĩ nou: da ptc eſtie:ſi dilectionẽ habucri- tuam me pones: Amin Ackeſſerunt oick⸗ Engin
fuerit de nouo vatũ: tis adinucẽ. Dicit ei ſinon amẽ dico tibi: non cãtabit puli ad ieſũ dicẽ Auiglril
in veteri eni teſtamen petrꝰ:Oñ quo vadis: Re gall donec ter me neges. tes: Ubi vis pare ſinitr
to fit mẽtio frequent mus tibi paſcha. un ⸗
de dilectioe dei pxi 5 Itẽ Luẽ.xxij. Ue Mment
mi ꝓpter qð legiſperit rñdit xpᷣo mandatũ dilectionis eſſe nit aũt dies acimoꝝ ĩ q̃ neceſſe erat occidi paſcha:⁊ mi⸗ nhn Eiueni

runrlit
rnticnide⸗
ehoßsaci
inpohedig
twenipncto
tiyonapal⸗
ſtumito
nustingetreo
dicen Gaefm /
ſnlcaunrenous
Kpaadiſſes
uepw
ducnadiu
Wigtann
dadchaie
Pnsdei⸗
Obleruätii
Mnungacitr
obkuane
Noulutish
l euigennia
l iiiinco⸗
Paptaadlic
ſnre aüt lee⸗
inßaepeugve
Rakin
liggne
Dondaunn
na lgan
N
inltgnonn
luDn
betdihn
klletatde
dnisrin
toinnciſ⸗
Piad dich
Nenödil

ini
A.* Ggt

G

rnl
„. oc
ifin,

onr üdone
nle ntti
ta n ſ
ne wlui,

Aſenmnt⸗
W hni
nundc
Korantigthris
wbshaltull n
7cufinixgin
Vimthi mefimnar
nd Rdsuhic.
5Yñ

.„„ „„
lerii Genii

4 WY 7

ir wiroidn
ratimdninit
Luſtusſcipiſſes
miſürſädahee⸗
eE
„ WN
S
„ LAe
/ nſinn
aſcha. Hiſ

*

Vobannis · xiij.

veſperã paſcha dñi ẽ r. xv. die menſis hui ſolẽnitas agi

moꝛꝝ dni ẽ: ſeptẽ diebcomedetis axima:dies pᷣmus erit
vobis celeberrimſanctuſq;. Ad ſecũdũ dicẽdũ ꝙ illud

paſcha qð debebãt comedere iudei in die paſſionis xpi
nõ itelligit᷑ de comeſtiõe agni paſchalis:qꝛ illud paſcha
comederãat i veſpera pᷣcedẽtis diei:ut dictũ ẽ:ſʒ intelligit᷑
de panib acimis q̊s debebãt comedere.vij.dieb conti/
nuis:⁊ nõ debebãt comedi niſi ab hoibꝰ mũdis:⁊ iõ nõ
introierũt domũ hois gentilis ne impedirẽt a ↄmeſtiõe
ipſoꝝ. nca xii vbi dẽ ĩ poſtilla:Et cepit lauare pe
des diſcipuloꝛum. io.

Itio.
R hoc ꝙ pedes diſcipuloꝝ: lauabant᷑ nõ ſequit᷑
ꝙꝙ hẽbãt lutoſos pedes nec ꝙ diſcalciati incede
derẽt. Mos.n. erat ut itinerãtiũ pedes lauarẽt᷑:
ut pʒ Geñ.xviij.ca.vbi cũ abꝛaã ãgelos ſibi occurrẽets
qs hoies eẽ credebat ĩuitauit:pmo offerrebat eis aquaʒ
ad pedes lauãdũ dicẽs: Affera puſillũ aqͥ et lauẽt pedes
vꝛi ⁊ requieſcite ⁊c.⁊ ſic de alis ſilibꝰ:q̃ qdẽ lotio pᷣnci/
paliter fiebat in remediũ laſſitudinis ꝗ itinerãtib ſepe
ↄtingũt. ¶ In eodẽ caplo vbi dẽ i poſtilla: Sʒ ptanto
dẽ h mãdatũ nouũ ab effectu:qꝛ aiaʒ renouat. Siddt

datũ de dilectõe ꝓximi h̊ poſitũ dicat᷑ nouũ nõ
— videt᷑ ſuffic?. Pꝛiꝰ.n.rõ q̃ ſumit᷑ ex ĩnouatõe aie
in lege noua nõ videt᷑ valere:nã renouatio aĩe ꝓpe fit ꝑp
gratiã a deo infuſaʒ mediãte vtute ſacramẽtoꝝ q̃ ad h
inſtrumẽtalit᷑ opat: ſᷣm quã gratiã aia dẽ noua creatu/
ra:quã quidẽ nouitatẽ etiã ꝑuuli vſum rõnis nõ hñtes

nec ꝑ ↄñs actũ dilectõis ĩ baptiſmo acquirũt. Uñ valde

impꝛope dẽ ꝙ mãdatũ dilectiõis aiam renouat.cauſali
tas eni pncipalis hui renouatiõis ſoli deo attribuitur
taq; pᷣncipali agẽti:ſacramẽto aũt regeneratiõis tãqᷓ in⸗
ſtrumẽto.vñ Aug' ſupꝑ Joh̊.dicit ꝙ tãta vis ẽ aq̃ ut coꝛ
pus tangat ⁊ coꝛ abluat.vnde ſᷣm iſtã ↄſiderationẽ ꝓpᷣe
diceret᷑:Sacr̃m nouũ do vobis.loquẽdo de ſacr̃o bapti
ſmi qͥ aia renouat᷑.2 aũt rõ quã inducit ad hãc nouita
tẽ ſuptã a differẽtia noui ⁊ veteris teſtamẽti nihil videt
facere ad 5 poſitũ:nã lʒ verũ ẽ ꝙ lex euãgelica pᷣncipali
inducit ad ſui obſeruationẽ ꝑ amoꝛẽ qᷓ; ꝑ timoꝛẽ:hoc in
telligit᷑ ꝑ amoꝛẽ dei:⁊ ſic ſʒ poſtillatoꝛẽ ad hoc deſignã
dũ debuiſſet dicere: Mandatũ nouũ do vobis ut dili/
gatis deũ.ꝑ amoꝛẽ enĩ dei lex euangelica inducit ad ſui
obſeruãtiã Uerba etiã euãgelij q̃ in hoc loco nouitateʒ
mandati teſtãt᷑ nõ faciũt ĩ hoc mẽtionẽ de his q̃ iducũt
ad obſᷣuationẽ legis ſeu mãdati. Unde ad declaratiõʒ
nouitatis huiꝰ mãdati vlteri videt᷑ alidd dicendũ.Ad
cup euidentiã attẽdẽdũ ẽ ꝙ zm(Lho in..l coe. q. cvii.
arti.iiij.in coꝛpe qõnis.Lex noua que ðẽ lex libertatis.s.
pcepta addidit ↄſilia q̃ in optõe eius cui dant᷑ ponunt᷑.

in ve.aũt lege q̃ erat lex ſeruitutis nõ dabant᷑ cõſilia ſed

tm pᷣcepta que neceſſitatẽ impoꝛtãt. vnde de duob' pᷣce
ptis charitatis ĩ qb tota lex ⁊ ꝓphete pẽdẽt:ut matth.
aaige que ſũt de neceſſitate ſalutis implẽda in ve.
ad plenũ ↄtinent᷑.de pᷣmo eni dẽ Deut.vj.ca. Diliges

dñm deum tuũ ex toto coꝛde tuo ⁊c̃.De ſecũdo vo pᷣce

pto:Diliges pximũ tuũ ſicut teipſum:Leuit.xix.ca.Ea

vo q̃ ad ꝑfectionẽ impletiois pᷣdictoꝝ pᷣceptoꝝ ꝑtinent

in lege noua ex oſilijs ↄtinẽt᷑:qð de pᷣmo pʒ cũ dñs coſu

luit Matth.xix. Si vis pfect᷑ eẽ vade ⁊ vende oia q ha

bes ⁊ da pauꝑib ⁊c̃.in qͥ cõſilio ſᷣm doctoꝛes ea que ꝑ⸗

tinent ad perfectionem dilectionis dei per modum con
ſilij ponũt᷑.De ſecũdo vo ea q̃ ꝑtinẽt ad ꝑfectionẽ dilecti

onis ꝓximi potiſſime continent᷑ in hoc qð dicit: Diliga
tis inuicẽ ſicut dilexi vos.qð ſic pʒ Nã mod/ dilectõis

xpᷣi ad diſciplos ſeu ad hũanũ gen attigit ſũmũ gradũ

plectõis dilectiõis ꝓximi triplicii:pᷣmo fʒ extẽſioʒ:q'to

ſed toti multitu
E oue rones aſſignate ꝑ poſtillatoꝛẽ ad hꝙ mã

eni dilectio ꝓximi ad plures extẽdit tãto videt᷑ eẽ magis ꝑ
fecta.Extẽdit aũt xpᷣs hac dilectionẽ nõ ſolũ ad amicos vł
ei ineto⸗ ꝓpter naturalis cognatiois aut ciuilis vinculũ:
ſed etiã ad inimicos ꝓ quib etiã in paſſiõe oꝛauit:ut Luẽ.
xxiij.ca.de qua extẽſiõe docuerat aplos Matth.v. ca. Dili
gite inimicos vr̃os.ꝰꝰ quo ad intenſionẽ:qto eni aliqd intẽ
ſius amat᷑ tanto facil maioꝛa ꝓpter ipſũ ↄtẽnũt. Cotẽpſit
autem xpᷣus ꝓpter dilectionẽ ꝓximoꝝ non ſoluʒ exterioꝛa
bona uel etia quedã coꝛpꝑalia interioꝛa exponẽdo coꝛpꝰſuũ
laboꝛib ꝑſecutioes maxias tolerãdo:ſed etiã aiam ſuã ꝓ
eis ponẽdo quod ſũmũ gradum pfectiõis circa hur dilecti
onis intẽſionẽ obtinet:iuxta illud ioh.xv.ca. Maioꝛẽ hac
dilectionẽ nemo hʒ ⁊c. ʒ ̃m effectũ:quãto enĩ maioꝛa bo⸗
na ꝓximis ꝑ dilectionẽ impẽdim:tãto pfectioꝛ dilectio eẽ
videt.Largit ẽ eni xps ꝓximis ſeu hũano generi bona ſpi
ritualia ⁊ diuina ſupꝛa naturã ⁊ ronẽ exiſtetia.ſ.doctrinaʒ
diuio ꝝ ⁊ ſacr̃oꝝ inſtitutionẽ ⁊ h mõi:qͥꝝ bonoꝝ collatio

ad ſingularẽ quadã ꝑfectionẽ fratne dilectionis videt᷑ pꝑtinẽ

cũ ꝑ hec bona hõ vltimo fini ↄiungit in quo ſũma hois ꝑ/

fectio cõſiſtit:q d ſpũalia bona cũ nõ vni tm uel duobus

gatis iuicẽ ſicut dilexi vos.docuit aplłos dilectionis pximi
fectionẽ i ſũmo gradu q ſub ↄſilio cadit:non eni ad pᷣmiſ/
ſa de neceſſitate ſalutis in quolibʒ caſu dqs tenet᷑. vñ aug in
encheri. ſup illud Matth. v. Diligite inimicos vros.dicit:
pfectoꝝ ſũt iſta ⁊ filioꝝ dei.Ex qb ſedtur ꝙ hoc mãdatuʒ
ꝓpðpᷣe dẽ nouũ:in antiqͥ eni minime talis mod dilectiois re-
peritur:ſi aũt dicat᷑ ꝙ ſᷣm hoc debuiſſet dicere:Conſiliũ no
uũ do vobis:nõ aũt mandatũ nouũ cũ pᷣdicta nõ cadũt cõ
munit᷑ ſub pᷣcepto ut dictũ ẽ ſed ſub ↄſilio.Ad hoc dicẽduʒ

ꝙ licʒ iſta qytũ ad cõem ſtatũ hoiuʒ non cadũt cõit ſub pᷣce⸗

pto.Ad ſtatũ aũt aploꝝ ſub pᷣcepto ceciderũt initũ fuer̃t
deputati ad edificationẽ toty vniuerſalis ecclie:iuxta illud
ad Ephe.iiij. Alios qdẽ aplłos:alios ãt paſtoꝛeſ ⁊ doctoꝛes
ad ↄſũmationẽ ſcõꝝ in opꝰ miniſterij ⁊ edificationẽ coꝛꝑis

xpᷣi.ſ. ecclie. Et iõ ꝓpe hec verba eis dirigũt ꝑx modũ pᷣcepti

ſcʒ Mandatum nouuʒ do vobis.qꝛ qð alijs cõit ẽ ↄſilium
aplis ẽ pᷣceptũ qð etiã illi mõ eis ogruete ꝑfecte ipleuer̃t: ut
ex geſtis eoꝝ pʒ.Si vlteri qrat alit᷑ ↄſilia ad pmũ pᷣceptuʒ

chharitatis ꝑtinẽtia nõ fuerũt data aplis ſub pcepto ſicut et
pᷣdicta:cũ ad ↄſilia vtriuſq; pᷣcepti eadẽ rõne tenerent᷑. Di/

cendũ ꝙ hmòi ↄſilia.ſ.ad pᷣmũ pᷣceptũ ꝑtinentia iã obſᷣua

bantur ab aplis.vnde Matth.xix ca. Ecce nos reliquimꝰ

oĩa ⁊ ſecuti ſum te.In abiectione eni omniũ tpaliũ ⁊ ſeq̃la
xpᷣi pfectio diuie dilectiõis:⁊ ꝑ ↄſequẽs ↄſilia ad illud pᷣce/-
ptũ ꝑtinẽtia ↄtinent᷑ iuxta illud pᷣallegatũ: Matth.xix.ca.
Si vis pfectus eẽ ⁊c.vnde nõ reſtabat niſi ut infoꝛmarent᷑
de pfectioe ipletiois ſecũdi pᷣcepti:ut dictũ ẽ.
pitu

clarat᷑ ĩ additiõe ſuper matth.xxvj.ca.vide ibhi.
Rrxca.xiij.vbi dẽ: Cepit lauare pedes po/ ienla.

põit hic ſiẽ᷑ Mar.vj.vide ibi coꝛꝛectũ.Qð hic ſpe

cialit᷑ ditit de abꝛaã ꝗ obtulit angelis pedũ loturã put dic
BGeñ.xviij. iſcta auctoꝛitate bii dionyſij. xv. ãgelice hierar
chie ẽ Z burgeñ.qᷣa ibi dẽ ãgelos ſꝑ appuiſſe nudos pedej.

eodẽ ca. vbi di Madatum nouũ do ¶ Replica.
vobis. Poſtillatoꝛ illꝰ nouitatis dat duplicẽ rõneʒ.
na eſt ꝙ dicitur nouuʒ pꝛopter aie innouationem.
alia quia differentiã noue legis a veteri cõſtituit. Burgeñ.

hic facit cauillationem contra rationem vtranq;. Contra

pᷣmã da ſacramẽta inouãt aiam inſtrumẽtaliter deus pᷣnci/-

palit:iõ ꝓpi inouationẽ aie poty debuit dici ſacramentuʒ

4 B ini exhibita ſũt ẽ ꝑfectioꝛ dilectio ſ̃ᷣm effe
cctũ.vnde iuxta ſniam phi: Bonũ gẽtis ꝑpfect ẽ ⁊ diuinius
ꝙ̃y bonũ vni.Ex qb' manifeſte pʒ ꝙ i hoc ꝙ dicit xpᷣs: Dili

n eodẽ ca
vbi dẽ iĩ poſtilla: Querit᷑ vtꝝ cena ĩ h' caplło geſcbta
Ec qõ diſputat᷑ ⁊ ad plenũ ut credo de/ aadt.

illatoꝛ dicit lutoſos:qꝛ nudi pedes ibãt. Burgeñ.ſe

Euangelium S

nouum do vobis. Dic dico ꝙ aliud ẽ inouare aiam effecti-
ue:aliud foꝛmalit᷑: deus effectiue renouat:⁊ ad idẽ gen cae
reducit᷑ inſtrumẽtũ:qð etiã efficit ſuo modo:ſed gra ⁊ chari
tas foꝛmalit᷑ renouãt aiam:hec aũt gra ⁊ charitas ꝑ deum
infundunt᷑ in baptiſmo:pꝑ quã tanqꝙ; ꝑ ꝓpꝛiã foꝛma meriti
mandati noui fit impletio. Innouat igit᷑ aia effectiue ꝑ cha
ritatis infuſionẽ: innouat᷑ aũt foꝛmalit ꝑ mandati executio

nẽ:que fieri nõ põt ſine habitu illo infuſo.eſt igit cauillatio
Burgeñ.tentatiua:ptract o etiã ſecunde rõnis ẽ quedã tẽ

tatiua cauillatio.na differentia noue legis ⁊ veterii teſtamẽ
ti ẽ timoꝛ ⁊ amoꝛ.Oꝑa eni legis erãt ſeruilia ⁊ q̃ſi mercena
ria:oꝑa aũt gr̃e amoꝛoſa:⁊ io qͥ ſub lege erãt dicebãt ſerui:
qui aut ſub gra dicũt filij ⁊ amici. Madata illis data fue/
rũt deſpotica:iſtis aũt ſunt data regalia ⁊ politica:dqa deuj
ill mãdata dedit ut ſeruis:iſtis ut filijs liben ⁊ amicis:ex q̃
differẽtia bñ accipit nouitas mãdati.Ea aũt q̃ Burgeñ.po
nit ad declarandũ mãdati nouitatẽ nõ ſunt multũ ꝓbabi/
lia. Dictũ e pmũ eſt ꝙ nouitas illa attẽdit᷑ penes cõſilia ſu
pꝛaaddita. na in veteri lege ut dic:nõ dabant cõſilia ſed tm̃
pᷣcepta:hoc aũt dictũ eſt contra lr̃am veteris legis q̃ diſtin-
guit in multis locis pᷣcepta a ↄſilijs. Dicit᷑ naq; ꝓuer.j. De/
ſpexiſtis omne ↄſiliũ meũ.⁊ ibidẽ iij. Cuſtodi legẽ atq; ↄſi/
liũ.⁊ ſic de alijs. Scòm dictũ Burgeñ.eſt ꝙ oia de neceſſi⸗
tate ſalutis ptinẽtia ad impletiõʒ pᷣceptoꝝ charitatis ĩ qbꝰ
tota lex pendet:⁊ ꝓphete ad plenũ cõtinent in veteri lege.
ſed hoc dictũ videt᷑ cõtra plana E;am Matth. v. vbi dicit:
Niſi abũdauerit iuſticia veſtra pluſ q; ſcribaꝝ ⁊c̃.nõ intra
bitis in regnũ celoꝛũ.vbi glo. Juſticia illoꝛ mãdata moyſi
ipletio illoꝝ iuſticia chꝛiſti: illa a pena liberat: iſta ſaluat:
infra mandatum chꝛiſti non eſt contrarium legi:ſed latiꝰ
in ſe legem continens:qui enim non iraſcit᷑ non ocidit:ſed
nõ ecõtra.tolle iram ⁊ homicidiũ non fit:illa eni ſi pᷣſerua
bat a pena ſenſꝰ:nõ tñ a pena dani:ioõ obſeruatia veteris le
gis no ſufficiebat ad ſalutẽ ſine expᷣſſiõe xpᷣi ſupaddita.ve-
tera enĩ ⁊ noua pᷣcepta eadẽ ſũt ſᷣm ſubſtãtiã:ſed differunt
ſ̃m maioꝛẽ ⁊ mioꝛẽ expᷣſſiõʒ ⁊ vtilitatẽ:ſᷣm.b. Aug.xvj.ð
ciui.ca.xxvj.⁊ pᷣmo retra.ca.xij.ʒ dictũ Burgeñ eſt ꝙ ea
que ad ꝑfectionẽ impletiõis pᷣceptoꝝ: ꝑtinent: in lege noua
in conſuijs ↄtinent᷑:ſʒ hoc videt᷑ falſũ.nã ſtat aliquẽ ꝑfectiſ/
ſime deũ oiligere:qͥ tñ nõ vendidit oĩa ſua ⁊ dedit pauꝑibꝰ
ꝓut exemplificat btũs Aug'.j.de ciui.ca.x.de paulino epᷣo
nolẽſi:⁊ Burgeñ.idẽ vult.S.ca.xij.in coꝛꝛuptoꝛio pᷣmo :ic-
circo ſine obſeruãtia ↄſilioꝝ xpᷣi põt qͥs eẽ ꝑfeci dei ama/
toꝛ:ceterũ ſi pfectio obſeruatie dilectionis ꝓpximi potiſſime
tinet᷑ in eo qð hic dẽ: Diligatis iuiceʒ ſicut dilexi vos.ꝓut
Burgeñ. dicit:tũc ſequit᷑ illud foꝛe dictũ ꝑ modũ cõſilij: cũ
tñ dicat᷑ in l̃a mandatũ nouũ.Sʒ Burgeñ.hoc volẽs eua
dere dicit ꝙ debet intelligi ſolis aplis mandatũ:cõitati aũt
fideliũ ſit cõſiliũ ſed hoc videt᷑ irrõnabilit dictũ ⁊ in nulla
ſcriptura fundatũ ſed fundat᷑ ſuꝑ falſa imaginatiõe:imagi/
natur eni ꝙ xpᷣs dilexit nos in ſũmo gradu pꝑfectioõis:inten
ſiue:extẽſiue:⁊ effectiue:ad quẽ gradũ diligẽdi qꝛ nõ poteſt
hõ de cõi lege ꝑtingere:iccirco xpᷣs eũ nõ pᷣcepit:non enim
xpᷣs pᷣcepit alicui ipoſſibile:habʒ igit᷑ ut dicit Burgeñ.vim
cõſilij nõ pᷣcepti:cũ dẽ: Diligatis iuicẽ ſicut dilexi vos.ſʒ idẽ
argumẽtũ ẽ de aplis ſicut de alijs:nemo eni ex eis ad ſũmũ
gradũ ꝑfectiois ptingere potuit intẽſiue extẽſiue ⁊ effectiue
Oppoſitũ eni hui danat᷑ in clemẽtinis.ad noſtꝝ.de hereti
cis.vnde etiã neq; aplis eẽt mãdatũ pari rõne q ceteris non
mandatũ:cuptñ oppoſitũ dicit Burgeñ. Pꝛo Burgeñ. igit
⁊ ſuoꝝ imitatoꝝ deſolatiõe dico ꝙ burgeñ.decept eſt pu/
tans eẽ ſimilitudinẽ currẽtẽ qᷓtuoꝛ pedibꝰ. ſcòm eni eũdem
burgeñ. in multis locis nulla ſimilitudo debʒ vniuerſaliter
accipi:qa ia nõ eſſet ſimilitudo ſed idẽtitas: iccirco pticula
rit᷑ accepta hec ſimilitudo: Siẽ dilexi voj.nõ cogit burgeñ.
ad dicendũ manifeſtũ pᷣceptum foꝛe conſiliũ:qᷣa nõ ſequit᷑:

5 MWie

diligatis ſicut dilexi:ſed ego dilexi in ſũmo gradu pfe⸗
ctionis igit᷑ ⁊ vos:ſicut non ſeqtur:ſicut ſe hʒ ſenſus ad
ſenſibilia:ita intellect ad intelligibilia:ſed ſenſus ꝑcipit
ſua ſenſibilia materialit᷑:ergo intellect intelligibil a.to⸗
tũ añcedẽs ẽ verũ:oↄñns impoſſibile: ſicut eni vniuerſalii

accipiendo ſilitu⸗
„ dines multi lapſi
T alit diſci/¶.XFIIII. ſuũt iĩ piculoſos er

puł ſuiſ: Nòn turbet thien ahbag ar⸗

fm. Crédit ĩ deũ: ⁊ in guebat ex illa ſili
me credite. In dõmo pꝛis tudine. Par oꝛo
ut fideleſ ſintvnũ

mei mãſiones multe ſunt. urf
̊ ſiẽ ego ⁊ tu vnuʒ
non pñt eẽ vnũ niſi collectiue: pſone diuine nõ ſũt in
cõmuni eſſentia:ſed collectiue.qui erroꝛ damnat᷑ extra

1
„
4
4

roꝛes: ita ⁊ ioo

ſumus:ſed fideleſ

de ſum.tri.⁊ fide catholica.Damnamus.Unde beatus

gregoꝛius aliter exponit illud mandatũ qᷓ; burgeñn. Di/
cit eni: Diligite inuicè ſicut ego dilexi vos:hoc eſt ama⸗
te inuicem ad quod amaui vos.ſic igitur accipitur ſimi
litudo quo ad terminũ amoꝛis: da amoꝛ dei erga nos
oꝛdinatur ad gratiã ⁊ gloꝛiam: ita ⁊ noſter amoꝛ inui
cem:etiam q'uis ſcòm intenſiuũ modum non eſt nobis
poſſibile chꝛiſto aſſimilari in dilectione:tamen in extẽ

dendo ad omnes etiam hoſtes poſſibile eſt imo nõ difſj/

ficile: quia de diligendis inimicis nemo vnqᷓ; in veri/
tate poterit ſe excuſare:ut vult beatus Aug in ſermone
ↄmuni Eſt igitur pꝛeceptũ charitatis ſic extenſũ nouũ
7 leue reſpectu pꝛoximi: multo autẽ leup reſpectu dei:
quia voluntas ſequẽdo rectã rationẽ in deo nihil repe/
rire poteſt niſi diligibile:quia non niſi bonũ imo opti⸗
mũ:per conſequẽs ſup omnia diligendũ: opoꝛtuit igit
burgeñ.aliũ habere reſpectũ qñ circa.xx ca.Exo.dixit
p̃ceptũ de dilectiõe eẽ arduiſſimũ:vide ibi.(Ca.xXlil.
4 Tait diſcipulis ſuis. Poſtq; ergo xpᷣus cõfoꝛta
uit diſcipulos ſuos exemplis:hic confoꝛtat eos
verbis. Et diuidit ĩ duas: qꝛ pᷣmo cõfoꝛtat eos
ↄtra deſolationẽ ipſoꝛũ de xpᷣi moꝛte:? ↄtra deſolatio
nem in tribulatiõe poſt moꝛtẽ chꝛiſti eis iminente:ca.ſe⸗
quẽti. Ego ſum vitis vera. Pꝛima in duas:qͥa pᷣmo cõ⸗/

ſolatur diſcipulos de ſua moꝛte rõnib ſumptis ex pte

diſcipuloꝝ remanentiũ: ? rõnibus ſumptis ex pte xpᷣi
dimittẽtis eoꝝ ↄſoꝛtiũ:ibi Non turbet᷑ coꝛ veſtꝝ. Pꝛi
ma in tres:qa pmo ↄſolatur remanentes pꝛomittendo
eis acceſſum ad patrẽ per ipſũ:ꝛ pꝛomittendo eis ſpiri
tuſſancti donũ:ibi Si diligitis.ʒ pꝛomittendo eis ſuu
reditũ:ibi Non relinquaʒ vos. Pꝛima in tres:qa pmo
pponit intentum: ? manifeſtat ꝓpoſitum: ibi Et quo

vado ſcitis.tertio dubium remouet: ibi Dicit ei phi /

lippus.Circa pmũ ſciendũ ꝙ pᷣdixerat eis iude pꝛoditi
onẽ ⁊ petri negationem ⁊ ſui abſentiã ⁊ moꝛtẽ:que oiĩa
erant eis turbationis materia:ideo dicit: b¶¶Noõ tur
betur coꝛ veſtrum. ꝓpter p̃dicta. Q aũt aliqui libꝛi ha
bẽt hic: Neq; foꝛmidet. non eſt de textu: ſed infra eodẽ
capitulo ponitur ut videbitur. c ¶ Treditis in deum
⁊ in me credite.in quo expꝛimit ſuam deitatẽ manifeſte
aliter conſequentia non valeret. d¶ In domo patris
mei manſiones multe ſunt.Domus patris hic vocatur
gloꝛia celeſtis:in qua ſunt multi gradus ⁊ diſtinctioes:
quia ꝙuis ſit idem obiectum beatitudinis: nullam di-
uerſitatem habens:tamen ex parte beatoꝛum eſt diuer
ſitas in participando iſtud obiectum ſcòm varietatem
meritoꝛum:quia aliqui vident alijs clarius ⁊ fruuntur
perfectius ſᷣm maioꝛitatem habitus charitatij qui facit
animam capacem obiecti beatitudinis.

mal helücien

Dird d
Sigtonin
G ſigam
(Oitidie bn

— =⸗

üinutdblüinnn

ettüadn
mnit maiio
Keromnglinin
mnunblißßdn
gatuetſ
nnnhit
Mta,v.
Poſcebam
ſohuregius
tnnienbiſh
lic epoiron
riet pogre
dſecoturt
bigot hpert

uſrpbbi

coridt 4 ie
Ahenlidil
diggbtinconl
ſauiſ niiuſ
Pefſälunonlin
niͦeAbocgyd
moprlnen
ugrnidumll
Deronppran
etialadatei⸗
doni puſiſfia
bimnnclns ha
Erbr ſbooftt
l gouinſgau
ſenierlexin mn.
nbaſipf'iſer
do) Co⸗
Geind genſuned
ſoluathend don⸗
Wernenac
Mormlisdedne
arliszapg
dimen gheyf
ort ons
niouſ iniji
er iligag⸗
Aininackoean
mbicuifii
Uentagereptäti
Clludinigien
wslopbbugani
tilunb nefin
ſeniicwi
nemnminencoi
ügftisn
em lzinle⸗
etgnickini
leſoſilii
cCaſalehorhtn
Gorpogſti
Trat enſn
gegy
laienn
nctenin
eg⸗ l

Ainnkifrnn
calen wee .

wli hilſi
s: nmnor enn
n: tnoſranvrint
Mninodun onekron
nnduneummijen⸗
Ni lbickinondd⸗
unes d
tmdens Menſenn
ü mmsrinmiöns
nilad ienn
mitmonindoonhin
inwe niiboniim
mudiigi ta
waiana a Eo
nintli
Potyenprioct
wnplabeccogidun
n n
himeur! n
wichiesinnar
dumaindat;

J ohannis.· xiiij.

e C Siquo min dixiſſem vobis ⁊c. q.d.ſi i celeſti bea-
titudine eẽt aliqd min vel deſectuoſum dicerem vobis.
f¶ Quia vado parare vobis locũ.ſʒ nõ ẽ neceſſe ꝙ va

dam ad pᷣparãdũ:qa in deo ẽ bonitas ꝑfecta einalis: 2
etiã imutabilit᷑ ⁊ multiplicit᷑ ꝑticipabilis a btis. Nume

rus etiã electoꝝ ⁊
termin' meritoꝝ ,⸗
eſt eternalit ⁊ imn Siquo min dixiſſem vo/⸗
mutabilit ßdeni · bis: qâ vado pare vob lo
da edetes cuj. Ei ſi àbiero pparaue
paratuʒ ẽ ab eter 7.1 .. n
no:ſm ꝙ dicitrr ro vob locũ: itrũ venio æ
Matthei. xxv. accipiã vos ad meipſũ:ut
oniclere Hatu, vhi ſum ego ⁊ vos ſitis. Et
ſtitutioe mũdi. j guo ego vado ſcitis ct viã

ſcit.Dicit ei thomas:Dñe

huic expoſitioni . 6
neſcimus qͥ vadis. Et quõ

videt᷑ repugnare

qð ſequſtur: Er ſi poſſum viã ſcire: Dicit ei
wiero r Pnar ſeſus: Egòſ ij via:èt veritaſ
ergo videt ꝙ iret ⁊ vita. Nemo venit ad pa/
ad pᷣpandũ.Dicẽ H
dũ ꝙ btitudo vel

J –

locus ipſi nõ indigebat aliq̃ pparatõe:ut dictuʒ ẽ: ⁊ ſic
loqt ſaluatoꝛ in lr̃a pꝛecedẽti:ipſi aũt electi indigẽt pᷣpa
ratiõe ad hoc ꝙ poſſint btitudinẽ oſeq:quia licʒ ſint ab

eterno pꝛedeſtinati:tñ btitudinẽ no ↄſequũt niſi mediãs

te gra qͥ dat᷑ tꝑalit in pñti:qñ dicit ſaluatoꝛ: g ¶ Si
abiero ⁊ pᷣparauero vobis locũ.nõ ẽ itelligẽdũ ꝙ ĩ glia
celeſti aliqd aſcẽdẽdo pꝛepauerit:ſed qa ꝑ aſcẽſionẽ ſuã
donũ ſpũſſci fidelibꝰ miſit:p qð pꝛepant᷑ ad ↄſecutionẽ
btitudinis. h ¶ Dteꝝ venio ⁊ accipiã vos ad meipſũ.
Ex hoc vbo dixerũt aliq heretici ꝙ electi nõ aſſumũtur
ad gloꝛiã vſq; ad diẽ iudicij:⁊ tũc pmo aſſumẽt᷑ qñ xpᷣs
veniet iteꝝ in foꝛma hũana ſᷣm ꝙ dẽ actl.j.Hic ihs d a
vobis aſſũpt ẽ ſic veniet ⁊c.ſed hoc ẽ expᷣſſe ð dictum
aplłi Phił.j.Cupio diſſolui ⁊ eẽ cũ xpᷣo.⁊.ij.ad Coꝛ.v.
Scim qm̃ ſi terreſtris dom nr̃a habitatiois hui diſ/
ſoluat᷑:hẽmꝰ domũ nõ manufactã in celis.Ex qb' pʒ q;
aĩa exuta a coꝛpe nõ hñs impedimẽtũ culpe uel pene tẽ
poꝛalis debite:ſtati euolat ad gloꝛia. Hoc etiã pʒ rõne:
qa talis aia ꝑ gratiã quã hʒ digna ẽ glie: ⁊ nõ hʒ impe/
dimẽta ꝓpe ꝑſone nec totp nature:qꝛ illud impedimen
tũ ꝑ xpᷣi moꝛtẽ fuit ablatũ:⁊ ſic intelligit᷑ pᷣpaſſe btitudi
nis locũ inqtũ ꝑ moꝛtẽ ſuã amouit impedimentũ natu
re:⁊ aſcẽdẽs ad celos miſit donũ gr̃e q̃ ambo erant ne/
ceſſaria ad ↄſecutionẽ glie.Sciẽduũ igit᷑ ad intelligẽdum
verbũ chꝛiſti cũ dẽ: Iterũ venio ⁊c.ꝙ chꝛiſt dupliciter
venit ad accipiẽdũ ſideles.vno mõ ad accipiẽdũ eos ad
beatitudinẽ aie:⁊ ſic quotidie venit ad eccleſiã accipien/
do a co:pibus animas ſcãs ⁊ trãſferẽdo ad gloꝛiã: iſte
tñ aduentx nõ eſt in pñtia coꝛpoꝛali. alio mõ veniet iĩ fi
ne mũdi coꝛpoꝛaliter ad aſſumẽdũ fideles ad beatitudi
nem anime ⁊ coꝛpis ſimul:⁊ q;tũ ad hoc verũ ẽ verbuʒ
illoꝛũ ꝙ fideles non aſſumũtur ad btitudinẽ vſq; ad di
em iudicij:intelligendo beatitudinẽ coꝛpis ⁊ aie ſimul:
hoc tamẽ eſt intelligẽdũ de cõi lege:qa alid ſancti ex p/
uilegio ſpẽali ſũt iã in btitudine eterna anima ⁊ coꝛpe:
da ſaltẽ hoc pie credit᷑ de btã virgine. i¶ UVt vbi ſum
ego ⁊ vos ſitis.ditit ego ſum:qa ante paſſionẽ ſuã iam
kieri pfecte inqtũ deus:⁊ inqtũ hõ qͥ ad animam.

k ¶ Et qͥ ego vado. hic maãifeſtat ꝗð dixerat.ſ.ꝙ ꝑ ipſũ
habebãt acceſſũ ad patrẽ:qa ipſe ẽ via ſʒ humanitatẽ:
⁊ pꝛ eſt termin:ipſe aũt de vtroqʒ inſtruxerat:ioõ dicit᷑:
le (Et q ego vado ſcitl.ſ.ad patrẽ. I ¶ Et viã ſcitis.

via ꝑ quã iuit chꝛiſt fuit moꝛs ipſi: ipſe aũt chꝛiſ vel ſe/
quela ipſi p eodẽ hic accipit᷑:eſt via ꝑ quam alij veniũt ad
patrẽ:⁊ de his oib diſcipulos inſtruxerat:licʒ no intellexi⸗
ſent ad plenũ: ꝓpi qð ſubdit᷑: m Ei ei thomas dñe
neſcim' c. 24 negat ſe ſcire vtrũq;.iſ.viã ⁊ terminũ: ꝓ⸗
SZ prter qð videtur dem
eius vbo xp̃i eſſe con
trariũ. dicenduũ ꝙ nõ
eſt incoueniẽs vnum
7 idẽ ſciri ⁊ ignoꝛari

trẽ niſi p me. Si coͤgnouiſ⸗
ſetiſ me: ct patrẽ meũ vtiq;
cognouiſſetis. Et amòdo

. * IO diuerſimode.Cogni
cognoſcetis euʒ ẽt vidiſtis tio eni humana ꝓce⸗
eũ.Dicit ei philippꝰ: ſiẽ dit de impfecto ad ꝑ-

fectũ: ut hꝛ. j. phy. 7
io qð ſcitur in genera
li ⁊ ↄfuſe bene ignoꝛa

oſtende nobis patrẽ: ſuf
ficit nobis. Bicit ei ieſus:

Tanto tempoꝛe vobiſcuʒ tur ĩ particulart ⁊ de
ſum ⁊ nõ cognouiſtis me: renmnate: iic erar in⸗
hilippè aui vi DPppoſito: qa xpᷣi do/
ilip Pe An videt me: ctrinã in quodã gene
videt ⁊ patrẽ. Quomodo rali zconluſo accepe
„ —— 24 . — „ „
tu dicis oſtẽde nob patrẽ raant: ꝛ ſic x-pus dicit
eęæeos ſcire: determina-
te aũt ⁊ ꝑfecte adhuc

neſciebãt:⁊ ſic thomas negauit ſe ſcire ꝓpter qð xpᷣs mag
explicat iĩ particulari: 5 Ego ſum via. m humanitatẽ:
qa ea que geſſit in humanitate ſũt via ꝑpducẽs nos ad gloꝛi
am. o (Et veritas ⁊ vita. Licʒ eni xpᷣus inqtũ homo ſit
via btitudinis ut dictũ ẽ:tñ inq;tũ deus ẽ btitudinis termi/-
nus:ſicut ⁊ pater da eadẽ eſt eſſentia ⁊ bonitas amboꝝ in
cui viſione clara ⁊ ꝑfecta fruitioe conſiſtit beatitudo:⁊ iõ
dẽ veritas rõne viſiois:vita rõne fruitionis:⁊ ꝙ ſit via rati
one humanitatis oſtẽdit.d. p ¶ Nemo venit ad patrem
niſi ꝓ me.in me credẽdo ⁊ oꝑe imitando: ꝙ etiã ſit terminꝰ
beatitudinis ſicut ⁊ pẽ oñdit.d. q ¶ Si cognouiſſetiſ me.
pfecte ꝙỹtũ ad deitatẽ. r ¶ Et patrẽ meũ vtiq; cognouiſſe
tis. qa pꝛ ⁊ filꝰ vnũ ſunt in deitate. s ( Et amodo cogno
ſcetis eũ.i.a tꝑe paſſiois:da poſt paſſionẽ imediate aperuit
illis ſenſũ ut intelligerent ſcripturas:ut habet᷑ Luce vlti.⁊
extũc habuerũt plenioꝛẽ cognionẽ de myſterio trinitatis.
t ¶ Et vidiſtis eũ.qa videndo xpᷣm viderũt ſuppoſitũ filij
in quo eſt nã diuina q̃ ẽ idẽ qð pater: ⁊ ſic ĩ filio quodãmo
patrẽ viderãt. Alit᷑ exponit᷑. Uidiſtis eũ.i.audiſtis:ut habe/
tur Exo.xx.Popuł videbat voces.vbi accipit᷑ videre pꝛo
audire.Si querat᷑ vbi apoſtoli audierãt vocẽ patris.dicen/
dum ꝙ audierãt cũ rñdit chꝛiſto clarificaui ⁊ iterũ clarifi/
cabo:ſicut pꝛedictũ eſt ca.xij. Aliqͥ etiam illoꝛum vocẽ pa/
tris audierant in tranſfiguratione:ſe 5 petrus iacobus ⁊ io/

hannes: ut hẽ Matth̊.xvij. v¶ Dicit ei philippus. PHic
s remouet dubiũ ex vbis ſuis exoꝛtũ.Et diuidit᷑ in duaſ:
qa pᷣmo remouet dem̃ dubiũ:ꝰ ꝓbat ꝓpoſitũ: ibi Uerba
q̃ ego.dixerat eni ꝙ apli cognouerãt patrẽ ⁊ viderãt:iõ cre/
didit philippꝰ ꝙ pater poſſet vigeri oculis coꝛpoꝛalibus ſiẽ
⁊ filius:ideo ſtatim dixit: x ¶ Dñe onde nobis patrem ?æ
ſufficit nobis.q.d.credo vbo tuo ſʒ patrẽ videre deſidero.
y¶Dicit ei ieſus.oſtendẽdo qualit᷑ pater videtur.quia nõ
videtur oculis coꝛpoꝛalibꝰnec oculis mẽtis viſione intuiti/
ua i hac moꝛtali vita:niſi a xpᷣo hoie:iõ ſequit: ʒ ¶ Tan/
to tpe vo.ſũ ⁊ nõ cogno.me.q.d.magna ruditas eſt ꝙ tã/
diu doctrinam meã audiſtis ⁊ adhuc ita parũ cognoſcitis
ſm deitatẽ. a ¶ Philippe q videt me.ſʒ deitatẽ. b ¶¶ li
det ⁊ pa.meũ.Sicut eni pꝛ nõ videt᷑ niſi i btitudine: ſic nec
fil i ſua deitate:qꝛ illa viſio ẽ merces:⁊ dqa talis non ẽ hoi
cõcedẽda ĩ via:iõ ſubdit: c ¶ Quõ tu dicis:oſtẽde nobis
patrẽ.qꝛ ocul coꝛpalibꝰnõ ẽ viſibilis cũ ſit ſpũs:ut.S.dictũ
eſt ca.iiij nec oculis mẽtalibus videt in pñti ut dictum eſt:

„

—

