ſuten ſubiectoe ſub xpo hoie: x ¶ Pꝛeter eũ ꝗ ſubiecit.xpᷣs tiã vobis loquoꝛ. i. a verecundia vram vt h tie me
wni ni inqytũ hõ minoꝛ eſt iõ ſubdit᷑: Tũc filius gis ſoliciti:qꝛ defect inferioꝝ redũdat in verecũdiaʒ ſuꝑio
nt eni initũ hõ minoꝛ eſt patre deo:iõ ſubdit᷑: Tũc filius gis ſoliciti:qꝛ de i apks er reſurrectõe xp̃i oñdit re
unis ſubiectus erit ⁊c. ꝓ¶ t ſit deus oĩa in oibus.i.in oj rũ. t De dicet. Poſti apls ex reſurrectoe xp here
ta :. bus appeat ꝙ oĩs ptas 2 dignitas oibus inſit a deo in qͥ ſurrectoʒ alioꝝ:hic ↄnter oñdit qualitatẽ reſurgentiũ. Lir.
Hun eſt rõ vkime beatirudinis 5 (Alioqn. Hic ↄñter re ca qo ſciendũ ꝙ aliq cõcedetes reſurrectõʒ futurã dicebant
Grn ſurrectõz ꝓbat ꝑ ſcõꝝ vitã: a diuidit in duas ptes qe eã foꝛe ad ↄſiles act ⁊ vit Ccut in ries pñti: vi gaam phi
ln bmo ponit pbatõʒ: 2 quãdã monitõz:ibi lolite.b“ dixerũt: Poſt annũ magnũ qotinet. xxxvj. milia annoye Nagrner aerene
EXrxponit duplicit.vno mò dicũt alid expoſitoꝛes ꝙ tũc ſolariũ plato reſurget babitur eaſdem ſcholas qs habuir e D
oel⸗ a aliq credtes ꝙ baptiſm recepi ab aliquo viuente Algſachenio n colgem ſcholares. alij vero. Audei 2. Lrace
in valeret moꝛtuo:: ⁊ ſick aciebãt pluries ſe baptiꝭari: ſek ni licet i alid differãt: iñ in h coueniũt ꝙ dicut rel 35
in
ih

W
5

Epiſtola pauli

foꝛe ad vitã aialez delectabili carnis vtentẽ: nõ tñ oĩno ad
actus ↄſiles:qꝛ tuc erit vita vtens voluptatibꝰ carnis ſine
impeclimeto⸗Er pſona igit᷑ talia dicentiũ mouet apls qſtio
nẽ.d. t ¶ SDed dicet aliq;. male ſentiẽs de reſurrectioe:
v¶ Quo reſurgẽt moꝛtui.hꝰ dicebãat illi q reputabãt illẽ
impoſſibilem: rr
Quali aũt coꝛpꝑe ve/ „ „ . .
nient. ytẽdo delitijs Quomõ reſurgũt moꝛtui:
carnalib ſic nuc auat ali ãt coꝛpe veniẽt: In

4 7 ſ . i. „ „ „„
3 Pechi pl ſipiens tu:qð ſemias nõ vi/

uit vtrãq; qõneʒ:⁊1 5 uiſicat᷑:niſi pus moꝛiat᷑. Et
mo ſcoaʒ: pᷣma: ibi qd ſeminas: MNõ coꝛpR qð
in he ꝙ reſurgʒ idem granu: vtp ulg titicl: aut ali
coꝛpꝰ nũero qͥ ad ſlb cui cetoꝝ. Dẽ au dat illi
ſtanti:ſed hẽbit alis coꝛp ſicut vult:ẽèt vnicuiq;
ãlitatẽ: a diuidi᷑ idu ſeminũ ꝓpꝛuũ coꝛp. Nòn
as ptes:qꝛ h oñditp ofg caro eadẽ caro: ſʒ alia

poſitũ:2d q ſit differẽ

tia qlitatis:ibi Semi hoiuʒ:alia pecoꝝ: alia vo/

nat pᷣma adpuc ĩ du lucrũ:alia at piſciũ.Et coꝛ-
as: na intentũ decla pãꝗ celeſtia ⁊ coꝛꝑa treſtria.
rat dupliciter apłlsb. —
mo ꝑ exẽpla:?ꝰ p rõeʒ

ibi Si eſt coꝛp’.pꝰ adhuc in duas:qꝛ pᷣ inducit exẽpla e'dẽ
ſpeciei:2 alteri ſpeciei:ibi Nõ ois caro. Circa p ponit exẽ
plũ ð grano ſemiato ex ̊ ſurgit aliud granũ eiuſdẽ
incrementũ pullulat pcededo de herba ad ꝑfectõʒ: ⁊ h eſt
dʒð dicit: Inſipiens qðò tu ſemias ⁊c.⁊ pʒ lr̃a. Sciendũ tñ ꝙ;
apls nõ intẽdit ꝙ ſit ſile in reſurrectõe q;tũ ad hꝰ ꝙ fiat vtu
te nae:ſicut dicta pullulatio:ſed in hꝰ valet exemplũ apli:qꝛ
ſi nã põt idem ſpecie repare ⁊ ſub alia ↄditione:multo foꝛti
us deus ꝗ eſt vtutis infinite põt ideʒ nũero repare q;tuʒ ad
ſubſtantiã mutata qlitate:⁊ qꝛ opus nae eſt opus dei nãam
dirigẽtis:iõ ſubdit᷑ de grani pullulatõe: ʒ ¶ Deus aũt dat
illi coꝛpus ſicut vult.Ex h eni ꝙ videmꝰ ſagittã recte tẽde⸗
re ad ſignũ q̃ tñ caret intellectu:arguimꝰ ꝙ ab aliquo intel-
ligẽte dirigit:ita ex hꝙ nãaʒz videm tendere ad certũ finem
quẽ nõ cognoſcit:arguim ꝙ dirigit᷑ a deo cognoſcente:
a vnicuiq; ſeminũ ꝓpꝛiũ coꝛpi.in ꝙtitate ⁊ figura ⁊
ſimilib' ſᷣm determinata nãʒ ſpẽi. barf oĩis. Hic oñter
declarat ꝓpoſitũ ꝑ exẽpla diuerſaꝝ ſpecieꝝ: ⁊ pꝰ ↄꝑando
coꝛpa terreſtria ad inuicẽ:ꝛ celeſtia ad terreſtria:ibi Et coꝛ
pa.tertõ celeſtia ad inuicẽ:ibi Alia claritas.Circa pᷣ dicit:
Nðõ ois caro eadẽ caro.qꝛ ſũt diuerſaꝝ ſpecieꝝ:vt pʒ ð car
ne hois pecoꝛis ⁊ auis:⁊ tñ eſt eadẽ ma:qꝛ illa eadẽ mã que
eſt ſub foꝛma pecoꝛis vel auis fit ꝑ nutrimẽtũ ſbᷣ foꝛma ho
mis: ⁊ h eſt qð dẽ: c ¶ Sed alia hoiuʒ ⁊c. Ex hꝰ cõcludit᷑
ꝙ cũ h fiet vtute nãe:virtute dei poterit fieri ꝙ caro moꝛiẽ
tis ⁊ reſurgẽtis erit eadẽ idẽtitate nãe: ſed alterius glie.
Etcozba. Hic exẽplificat ↄpando coꝛpa celeſtia ad ter/
reſtria q̃ ↄueniũt inq;tũ coꝛpa:qntitas eni eſt eiuſdẽ rois in
his in illis:tñ differũt in qlitatibꝰ ſuis.⁊ ex hꝰ ↄcludit
eadẽ erũt coꝛpa moꝛientiũ ⁊ reſurgentiũ: iñ aliaꝝ qlitatũ:
⁊ pʒ lr̃a hoc excepto: e ¶ Alia qdem celeſtiũ glia.i. decoꝛ
oꝛnat coꝛpoꝝ: celeſtiũ:alia aũt terreſtriũ: f ¶ Alia clari
tas. Hic exẽplificat ↄꝑando ad inuicẽ coꝛpa celeſtia.ſ.ſtella
qᷓ differũt in claritate: ⁊ mñ cõueniũt in hꝰ qꝛ oẽs ſũt celeſtis
nae bur diſtinguit᷑ ↄtra elementarẽ:⁊ ſilr coꝛpa moꝛientiũ
u

⁊ reſurgentiũ erũt eiuſdẽ nãe:ſed alterius glie: p h aũt qð

dẽ: g ¶ Alia claritas ſolig.itelligit daritas xpᷣi: h ¶ Alia

cla.lue.i. vgis marie: i ¶ Et alia cla. ſtellax. i. alio ſcoõ:
T⁊ qꝛ ʒ diuerſa merita varie ꝑticipabũt lumẽ glie:iõ ſbdit:

tñ eodẽ mõ ad oꝛnatũ:qꝛ pm eſt nudũ:a⁊m palea oꝑtuʒ: 1 p

k Sella eni a ſtella diflert in claritate 1=. Aduertens
tñ ꝙ oĩa iſta exẽpla poſita deficiũt a ꝓpoſito:qꝛ nõ hñt
idẽtitatẽ ſpecificã vel nueralẽ: vt pʒ ex dictis: coꝛp' autẽ
reſurgẽs hʒ idẽtitatẽ nũeralẽ ad pus moꝛtuũ: exepla eni
nõ ponũt qꝛ ita ſint:ſed vt ſentiat ꝗͥ addiſcit:vt ꝑ exem-

plũ ſibi cognituʒ
—muducat ad itel
Sʒ aͤlia gdem celeſtiũ glia: ligendu qliter idẽ
alia aũt treſtriũ. Aliâ clari (oꝛp nüero relur

tas ſolis:alia claritas lũe:èt
alia claritas ſtellaꝝ.Stella
eni a ſtella differt ĩ clarita/
te:ſic ⁊ reſurrectio moꝛtuo/

miat. Hic ↄñi on/⸗
dit differentiã coꝛ

ri Simſari enrnnt moꝛtui itu ad qᷓ
rũ. Scmiat ĩ coꝝ uptoe: ſur toꝛ dotes coꝛpis
get in icoꝛruptoe. Semiat glioſi.d. Semiat
in ignobilitate:ſurget i glia ĩcoꝛruptõe.iĩ ra
Sẽemiat᷑ i ifirmitate: ſurget ſepelit coꝛpus coꝛ
ruptibile. vel Se⸗

in pᷣtute. Sẽmiat᷑ coꝛpꝰ ala⸗

3m⁶uninafk. i. p naz ge⸗
le:ſurgèt coꝛpꝰſpũale. Si .

nerat: mSur

eſt coꝛp aiale:ẽ t coꝛpſpũ get incoꝛfuptoe.
ale:ſicut ſcriptũ ẽ. Fact eſt ¶ coꝛpi reſurgens
haebit icoꝛruptibi
litatẽ ꝑ dotè ipaſ
ſibilitatis. n ¶ Semiat in ignobilitate.i.coꝛpPꝰ obſcux
7 vile: urget in glia.i.coꝛpPꝰ hñs dotẽ claritatis.

p¶ Semiat᷑ i infirmitate.i.coꝛpꝰ ab aia de difficili mo
bile:ꝗꝛ coꝛpꝰ qð coꝛrũpit᷑ aggrauat aiaʒ: Sapi.ix. ca.
aurge in virtute.i nobilita te.ſ.ſᷣm volũtatẽ aie
ꝑ dððtẽ agilitatis r ¶ Semiatur coꝛp' aiale.i. groſſuʒ
impotẽs eſſe cũ alio coꝛpe nõ glioſo: s urget coꝛ/
pus ſpũale.i.potẽs eſſe cũ alio coꝛꝑe ñ glloſo: ſicut ſuo
mõ ſpũs ſil eſt cũ coꝛpe:⁊ hꝰ erit ꝑ dotẽ ſubtilitatis: vt
dicũt alidꝗ.alij vero dicũt ꝙ hno erit ꝑ dotẽ ſubtilitat
ſed ꝑ aſſiſtentiã diuie virtutis hoc facietis:qͥ vero meli
dicũt q;tũ ad hoc diffuſius hʒ tractari.iiij.ſentẽ.In ſta⸗
tu vero reſurrectõis ceſſabũt oꝑatões aiales.ſ.genera⸗
tio:nutritio:⁊ augmentũ:⁊ coꝛp abſq; fatigatõe ſuiet
aie in ſpũalib' oꝑibꝰ:⁊ ſᷣm hoc etiã põt dici ꝙ coꝛp/ qð
nũc eſt aĩale.i.ſeruiẽs in oꝑib aialib: tũc erit ſpale.i.
ſuiẽs in oꝑib' ſpũalibꝰ.Sciendũ etiã ꝙ q̃tuoꝛ dotes di/
cte nõ inſut coꝛpi glioſo ex ↄpoſitõe coꝛpis celeſtis:vt di
xerũt aliq:ſed ex glłia aie in coꝛpꝰ redũdante:ſᷣm ꝙ dicit

Aug ad didoſcoꝝ:Ex hoc aũt ꝙ aia pficit coꝛp vide

n in pñti q̃tuoꝛ ꝓuẽire coꝛpi.ſ.eẽ ⁊ ↄfuari a cõꝛuptoe.
Recedete.n. aia coꝛpus expirat ⁊ marceſcit.j.de aia. pul
chꝛitudinẽ ſeu claritatẽ ⁊ etiã motũ amittẽs: ⁊ qto aia
magis pficit coꝛpꝰ tãto qᷓtuoꝛ hec inſũt coꝛpi pfecti. In
ſtatu vero beatitudinis aĩia pficiet coꝛpꝰ in ſubmo: ꝓpt

qð dabit ſibi eſſe ſpũale dicto mõ ⁊ incoꝛruptibilitate,ʒ

claritatẽ 1 agilitatẽ. t ¶ Si ẽ coꝛp’. Poſtqᷓ declarauit
apls identitatẽ coꝛpoꝝ reſurgentiũ qtũ ad nãm: ⁊ dif/
ferentiã q;tũ ad qlitates ꝑ exepla: hic ↄñter idẽ oñdit ꝑ
rõʒ q̃ tal ẽ:duo ſũt pᷣncipia generl hũani:vnũ ſm vitã

nature.ſ.adã:aliud ſᷣm vitã gre.ſ.xpᷣs:ſi igit᷑ aialitas et

eã ↄntia q reſpiciũt vitã nae deriuãt᷑ ad oẽs ꝑ ad:mul
to foꝛti ſpũalitas reſpiciẽs vitã gfe deriuabit᷑ ad omẽs

ſufficieter ꝑ xpᷣm:q̃ ſpũalitas hic inchoat᷑ ꝑ gram: ⁊ in

futuro ↄſumabit᷑ ꝑ gliam in coꝛp' redundantẽ p atuoꝛ
dotes mõ pᷣdicto:⁊ hoc eſt qð dicit: t ¶ Si eſt coꝛpus
aiale:⁊ accipit᷑ ſi ꝑ qꝛ: v ( Eſt ⁊ coꝛp ſpũale.qꝛ ia eſt
in xpᷣo q reſurrexit in coꝛpe glioſo: ⁊ in alijs in futuro
erit. x ¶ Sicut ſcriptũ eſt. Señ.ij. y ¶ Fact eſt ym
hõ adam in aiam viuentẽ.i.vitã aialem coꝛpi danteʒ:

get differẽs tñ hm
qlitates. I ¶ Se

pis reſurgentis 7

Glinan.
niatilti
nti,gelugg.
☚
agiimdnett
iſiſtr e
gian nl i
tuiſutii
o ptn
ſtituenitr,
lſiin i⸗
ſiiten
ſuofutirio
lilſefaa

gi)leſeig

Cleecundan

rlceett

ſtieun
Gninnäbien
öltti.
SAlflet
ſtectti.
tonmtch⸗
foptätucnn
ſingnpdelun
N
1(Dorpoden
TUmnonſiials
ſpelnnurc
fütnuncheiſci
llo ent pefhn
Npumnaaloen⸗
amnalola/⸗
ſirgpigoocbo:

ſtubtunco
nt
ſmnaniaareluerto
Npͤſtbdit i
gtippl mmi
Cwtiggangüäͤge
Polhoiesdelin
ſilbit enera
hnentligdcoine
orupteli poſſid
cruproino
rhitafuitutec⸗
Mni ſolut cds⸗
nüllinmepteg⸗
oirnetio: bi 7
Pcchuenme
Tbrlaribinm
oenniiiin
dn anetirin
gftinr nope⸗
en Cuemf
ſckuanai
Tnde
Dnonin

1

inoſtehlin

— = ⸗— — — =—
— = =
S=—

KS
=,

S
EE

iu Nng
7. uld eni
u imiiin
ü lnen
i undlend⸗
5 Miukioſie
n!
4 ginondi
loop'nn
horionhi
luii ooli nn/
bluur cappobſenn
Phisdonduuans.
Phidedflime
mui; Oil.
ummi inpdämi⸗
r iie go
do. See
mopoote ſuttlu
oaitpdoiſtcr
rmuani ij ſi/
aroes ile/
Prabſch iutni
aiiotdiin
iald: iti
ſtiehelif

Nplit
upuüfiitg 1l
latfuninnn
rimntu mun
imuimi ſfnn
ringhi 17
wop vimnd ,1
1 4 ummttlltc;
deiflmnt
iöntntd

ienin

2ðò
õ õä ?UV “ 3
S

3Mouiſſimus adã.i.xpᷣs qͥ dẽ nouiſſim adã:qꝛ poſt
xpᷣm nõ erit aliud pnciꝑiũ vite huane a ¶ In ſpm̃ vi
uificantẽ.qꝛ ſicut adã pſecut eſt ꝑfectõʒ ſui eſſe ꝑ aiam
infoꝛmantẽ:ita xpᷣs ꝑfectõʒ ſui eſſe inq tũ hõ ꝑ ſpus ſan
cti plenitudinẽ: ⁊ qꝛ aia nõ viuificat niſi ppꝛiũ coꝛpj:io
ada ſolũ fact eſt i
aiam viuentẽ:ſed

nõ viuificantẽ ali pᷣmꝰ hõ adã ĩ aĩaʒ viuẽteʒ:

os: xpᷣs aũt in ſpi ½ nòuiſſim adã ĩ ſpm̃ viuiſ/

ritũ viuentẽ ⁊ vi‚ — 21 22% E
nificäte: qe ſpũs? Cantẽ. Sèd ñ pus qð ſpũa-
qᷓ viuificat ple le eſt:ſj qð aĩiale:deinde qð

nitudo ſuit xpo ſpũale:pmuͤs hõ de tra irẽ
naͤſais ſeclſe nus:ſ. Ecũd' hõ de ceèlo cele
bpredondamtsim ſtis. Qual trenꝰ:tales ⁊ fre/

alios: 7 qꝛ oꝛlo M: ? qualis celeſtis:tales ⁊

nãe ẽ ꝓcedere ab
impꝑfecto ad ꝑfe tauimus imagineʒ terreni:

Enn in ni bPna:. poꝛtem ⁊ imaginẽ celeſtis

SachIb qðd Moc aũt dico frẽs:q caro

ſpũale en ꝛc. vñn ⁊ ſanguis regnũ dei poſſi
cõiter in antids pᷣ
mogeniti fuerunt

aiales: vt pʒ de Cayn: Eſau: Iſmaele: multis alijs. Rõ
q̃re pᷣm ho fact eſt in aiaʒ viuentẽ tm ſubdit᷑ cũ di:

c ¶ Pꝛimꝰ hõ de terra.ſupple foꝛmatx eſt:Geñ.
Terrenuj.i.aialis. e ho.i. xps: e ¶ De celo.
ſupple foꝛmat eſt:nõ qꝛ habuerit coꝛp celeſte: vt dixe⸗
rũt manichei:ſed qꝛ deitas cui vnituʒ eſt coꝛp illud de
celo venit ꝑ effem nouũ:a poꝛ ẽ qᷓ; coꝛp xpᷣi: f ¶ Aua
lis terrenꝰ tales ⁊ terreni.i.ab ada carnalit᷑ deriuati ſũt

carnales ſed a xpᷣo ſpũales:vita vo ſpũᷣalis eſt vita cele-

ſtis:ppt qð ↄcludit: g ¶ Sicut poꝛtauim imaginem
ter reſtris.ꝓ petm qð fecit nos ſiles ade trãſgreſſoꝛi:
h¶ Poꝛtem ⁊ imaginẽ celeſtis.p vitã gre xpᷣo nos cõ/

foꝛmantis:qꝛ aliter nõ ꝑoſſum ad beatitudinẽ ꝑuenire

ꝓpi qð ſubdit᷑: i ¶ Poc dico fratres.q.d.niſi poꝛtetis
imaginẽ xpᷣi ꝑ gr̃am q̃ eſt qdaʒ inchoatio vite celeſtis ñ

poteritis ad regnũ glie puenire: k ¶ Quia caro ⁊ ſan-

guis.i.hoies dediti vitijs ⁊ delitijs l ¶ Regnũ dei nõ
poſſidebũt.qꝛ nec ad illud intrabũt:apoc.xxj.Nõ intra
bit in ea alidd coinquinatũ ⁊c. m ¶ Neq; coꝛruptio
incoꝛruptelã poſſidebit.qꝛ coꝛpꝰ qð imoꝛtale reſurget
vltra coꝛruptõi nõ ſubiacebit: Ro. viij. Ipſa creatura
liberabit᷑ a puitute coꝛruptois ⁊c. n ¶ Ecce myſteriũ.
Pic ↄñter ſoluit᷑ ſca q̃ſtio.ſ.ð reſurrectõij oꝛdine ⁊ mõ
diuidit᷑ in tres ꝑtes:qꝛ pᷣꝰ ponit᷑ qonis ſolutio:⁊ ſoluti
onis ↄfirmatio: ibi Cuʒ aut.ʒ vtilis monitio: ibi Ita/

pma adhuc in tres:qꝛ p ponit᷑ reſurgẽtiũ diuerſitaj:
X tꝑis vnitas:ibi In momẽto.ʒ reſurrectõis neceſſita:
ibi Opoꝛtʒ aũt. Lirca p ſciendũ ꝙ licet reſurrectio ſit
cõis oibus:nõ tñ reſurrectõis mocł ſiue terminꝰ:qꝛ ſoli
boni enegerl coꝛpe glioſo ꝑ dotes: ⁊ hoc eſt qð dicit

apłs: n ¶ Ecce myſteriũ vobis dico.i.rẽ grandẽ ⁊ dif/
ficilẽ ad capiendũ. o

ficile ad ẽs qdeʒ reſurgemꝰ. tã boni
i mali: p

nõ oes imutabimur. de ſtatu aiali-

tatis ad ſtatuʒ ſpũalitatis per dotes coꝛꝑis mõ p̃dicto.
q ¶ In momẽto. Dic oñter ponit᷑ circa reſurrectõʒ tpij

vnitas ſiue bꝛeuitas.Circa qð ſcienð momẽtũ duplr

accipit:vno mõ ꝓ nũc iuiſibili:aliqñ ꝓ bꝛeui tꝑe q̃ſi im

pꝑceptibili:⁊ ideʒ dicendũ de ictu oculi:qꝛ ſi accipit᷑ p a

tiõe palpebꝛe fit in tpe valde bꝛeui:ſi aũt ꝓ ipſa viſiõe

it in inſtanti indiuiſibili:⁊ vtrũq; ↄcurret i reſurrectõe

qꝛ collectio puluerũ q̃ fit in miniſterio angelico ꝑx motũ

Eccẽ myſteriuʒ vobᷣ dico:

celeſtes. Igitur ſicůt poꝛ

localẽ ſiet in tpe ãſi impceptibili: ſed refoꝛmatio coꝛpis

vnio aie ad ipſuʒ fiet vtute diuia ⁊ in inſtãti: ⁊ hꝰ eſt qð di:
q ¶ In momẽto:i ictu oculi.fiet reſurrectio dicto mo: ꝑ hꝰ

excludit erroꝛ Lactatij dicẽtis: reſurrectõeʒ nõ eſſe futuraʒ
oiuʒ ſil:ſʒ martyrej an alioj reſurgẽt ꝑ mille anos:⁊ tũc xpj
deſcẽdet ⁊ poſſidebit

cũ eis coꝛpale regnuʒ

dere nõ pfit:nẽqʒ; coꝛruptõ bierlin mille änis.

incoꝛruptelam poſſidebit. ¶ In nouiſſima tu
Oẽs qᷣidẽ reſurgemꝰ: ſẽd
ſi oẽs imutabimur. In mò
mẽto:in ictu oculi:ĩ nouiſſi
ma tuba. Canet.n. tuba:et
moꝛtui reſurgẽt incoꝛrupti

ba ad ſilitudinẽ tube
veterij teſtamẽti:cui

uptibile h iduefß ſtra mouendũ.ad vo
tet. n. coꝛruptibile h iduef enxe er rega⸗

ĩcoꝛruptõʒ: moꝛiale hoc bunkt oẽs ad iudiciu:
induere ĩmoꝛtalitatẽ. Cum creature inuitabunt
aũt imoꝛtale hoc induerit ad pctõꝛes in
dũ:Sapi.vj.Pugna

bit ꝓ eo oꝛbis terraz-

3 inſenſatos. ageli ad olẽnigandũ glie feſtũ: mouebunt᷑

tic caſtra qꝛ mali ibũt in ſuppliciũ ⁊ iuſti in gaudiũ ad vo
cẽ xp̃ᷣi dicẽtis impijs: Ite ⁊c.⁊ iuſtis:enite ⁊c̃. Mat.xxv.
deitas tñ xpᷣi erit reſurrectõis cã pncipal:hũanitas inſiru

mẽtalis:⁊ qꝛ poſita cã ſufficiẽti ponit᷑ effect: iõ ſubditur:

8Lanet enĩ tu. ⁊ moꝛ.reſur.incoꝛrupti.i.ſine diminutõe

membꝛoꝝ:quicqd eni ꝑtinet ad integritatẽ nae oib oabit:
vt tõius dẽ: Sed qð ptinet ad gliam dabit᷑ tm̃ electis:iõ ſb
dit: t Et nos imutabimur. de ſtatu.ſ.miſerie ad ſtatum
glie: v ¶ Opoꝛiʒ eni. Hhic ↄñter oñdit᷑ reſurrectõis neceſſi
tas q acclpit ex trib:pmo ex pfectõe nãe hũane q̃ nõ eſſʒ ꝑ
fecta niſi aia ſit coꝛpi ↄiũcta pꝓpt qð ſepꝑari eſt aie ꝑ accides
23 ei nãlem inclinatõʒ:nulluũ tale aũt põt eſſe ꝓꝑpetuũ.ꝛ
ex impletõe diuie iuſticie.ſ.vt coꝛpus ſimul puniat cũ aia ⁊
pᷣmiet᷑:ſicut aia peccauit ĩ coꝛꝑe ⁊ in eo meruit.tertio ex cõ/
foꝛmitate membꝛoꝝ: ad caput xpᷣm.ſ.qtũ ad electos: q re⸗
ſurrexit ꝑ iteratã vnionẽ aĩe ad coꝛpꝑt.Nec obſtat dictũ phi
ij. de generatõe.ſ.ꝙ illa quoꝝ ſubſtãtia coꝛrũpit no redeũt
eadẽ nũero ſed ſolũ ſpẽ:qꝛ loqtur de redeũtib ꝑ motũ ⁊ vi
am nãe:ↄtra illos qͥ dicebãt eadẽ nũero ꝑ nãm poſſe itera/

tu:dicit igit᷑ apls: v oꝛtet eni coꝛu.hotc indu. in coꝛ/

ri:de aũt hoc põt cup virt eſt infinita:⁊ põt agere ſine mo
8 P

ru.i.nãm humanã reſurgere incoꝛruptibilẽ rõibus dictis:
⁊ hoc erit omnibus cõe. x ¶ Et moꝛtale hoc induere imꝰ/
moꝛtalitatem.i.mutationem in melius:qð eꝛit ſpeciale ele-ꝰ
ctis:⁊ dicit induere:qꝛ ſicut veſtimentũ aliũde aduenit co.ꝰv
poꝛi:ſic dicta ĩcoꝛruptio in oibus:⁊ imoꝛtalitas in electis m
erit ex pᷣncipijs nãe cauſata:⁊ pꝑ hoc ſoluit᷑ dictũ phi x. me/

ta. ſ.ꝙ coꝛruptibile ⁊ incoꝛruptibile differũt:⁊ ꝑ ↄñs non

põt eſſe idem nũero.verũ eni cõcludit qñ coꝛrupꝑiio ⁊ incoꝛ
ruptio ad idem pᷣncipiũ reducunt᷑:ſed nõ eſt incoueniens ꝙ
idem nũero qð ꝑ naturã eſt coꝛruptibile a deo fiet incoꝛru

ptibile: ſicut idem liberũ arbitriuũ qõ modo eſt mutabile
tũc erit ↄfirmatũ. Per dicta ſoluta eſt qſtio illoꝝ qui que-
rebant qũo reſurgent moꝛtui reputates eam impoſſibilẽ.

Lũ aũt.Hic ↄñter ↄfirmat qð dictũ eſt in ſolutione de
Auz immoꝛtalitate:⁊ hoc p auctoꝛitatem ſacre ſcripture:

Oſee.xiij.vbi nos habemy:Ero moꝛs tua o moꝛs.tranſla
tio.lxx.habet: Abſoꝛta ẽ moꝛs in victoꝛia:qð tũc implebit

vt patet ex pᷣdictis: ꝓpt qð apls cõgaudens in ſpũ ꝓpi cer
tam expectatiõeʒ illius ſtatus quaſi inſultans moil .—

4

ba.i. in voce xpᷣi dicẽ⸗
tis: Surgite moꝛtni
ad iudiciuʒ.⁊ dẽ HB tu

vox erat ad qᷓ̃tuoꝛ.ſ.
ad ↄuocandũ ↄciliuzʒ
1 AI ad pugnanõ: ad ſol?
et nos ĩimutabimur. Opoꝛ nisandũ feſtũ: ⁊ ad ca

ad pctõꝛes impugnã/

oẽm cõcupiſcentiaʒ.

fine mũdi ↄſũmãda:

Epiſtola pauli

AaUbiẽ mo:s victoꝛia tua.qua ꝓſternebas oẽs. q.d. ns
appebit vltra. b ¶ Abi eſt moꝛs ſtimul/ tu. i pctm p qõ⸗

huana nã moꝛti addicta fuit q̃ſi ꝑ ſtimulũ:ro.v. Per pctm

moꝛs. ideo ſubditur: Stimulus aũt moꝛtis petm eſt. Sʒ qꝛ
poſſet alids dicere pcti ꝑ legẽ fuiſſe ablatũ:h remouet.d.

C ¶ Uirr vo peccati
lex. q.d. petim̃ magis —, „
imoꝛtalitatẽ:tũc fiet ſmo ꝗ

viguit leg ne pſe
7 directe: ſed ex hua⸗ ſpp' 5. Abfesta 5 .
na malicia ꝑ legẽ oc ſript E: Ahſoꝛta ẽ moꝛl in
caſione accepta: eo h Victoꝛia. Abi eſt moꝛs vi

cioꝛia tua:Abi eſt moꝛs ſti
muł tuꝰStimuł aũt moꝛt.

hüana malicia nitit
in vetitũ: ſicut pleni

fuir tlaun ts vj. petm eſt: pts vo pcti lex.
accepta pctm̃ ꝑ man- Deo gut gfal. dedit nob
datu opatũ eſt i me victoꝛiã p dñm nr̃m ieſum

xpᷣm. Itãqʒ frẽs mei dilẽecti
ſtabiles eſtote ⁊ imobiles:
Aàbũdãteſ i oĩ ope dñi ſp:ſci
gfe ſũt agẽde: iõ ſubꝰ entẽs laboꝛ veſter nõ eſt
dit᷑:Deo ãt gr̃as ⁊ꝛc. Z inanis in dñno. XvVI.
Ppzʒ lr̃a: d Ttacz⸗ 7 Ecoõllectis aũt ꝗ fiũt
l ont l A Ain ſcõs:ſicut oꝛdinaui
coꝛrũpant᷑ a pſenuuo
aplis reſurrectõʒ negãtib cũ dẽ: d ¶
nali cognatõe:ſed xpᷣiana religiõe: e ¶ Dilecti.charitatiua
Dilectoe: f S iles eſtote ⁊ imobiles.in fide reſurrecti⸗

De hac aũt victoꝛia
xpᷣm inchoata ⁊ in

₰ℳ

onis future: g ¶ Abũuũdantes in oĩ oꝑe dñi ſempꝑ.qꝛ fides
ſine oꝑibus moꝛtua eſt: Jaco.ij. 5d* Sciẽtes ꝙ la.ve.nõ
eſt inanis in dño.ſʒ tũc magnifice remũerat᷑ a deo ſicut dẽ
Sapi.iiij. Bonoꝝ laboʒ: glioſus ẽ fruct. ¶ In ca.xv.vbi
di in poſtilla:Et ſi arguat᷑ ↄ h' de lege machometi falſa.
Eceptio legis machometi nullo mõ ¶ Additio.
eſt aſſimilada receptõi legis euãgelice:nam vt diẽ po
ail. ler machometi vi armoꝝ fuit recepta qð ꝑ ſu⸗
uma Inenag põt ↄpꝛobari.dicit᷑ eni ibi ꝙ ma⸗
chomer petiuit a deo ꝙ ↄcedẽt ſibi facultatẽ faciẽdi mira-
cula vt getes crederent ei:ad qð vt aſſerit fuit ſibi rũſum a

2—

deo ꝙ nõ decebat:nam iã miſerat de moyſen cũ magnis

miraculis ⁊ poꝛtẽtis ⁊ tñ nõ ſteterũt in fide ſua:⁊ poſtea mi
ſerat ieſum facientẽ magna miracula:tñ pauci crediderunt
nec extiterũt ĩ fide ſua:⁊ iõ diſpoſuerat ieſuj ꝙ ipe.ſ.macho
metus ſolũ in potẽtia gladij daret legẽ:vt qͥ nollẽt eũ recipe
interficerent᷑:hec ſũt in alchoꝛano ſnialiter ex qͥ nõ pñt fin/

gere ꝙ ꝑ machometũ fuerũt facta aliq miracula. Item eſt

mãifeſtũ ꝙ machomer nihil credendũ tradidit traſcẽdens
ea q̃ ↄpᷣhendi pñt ꝑ fantaſiã hũanaʒ:dicit de ꝑadiſo ꝙ ſunt
ibi delectabilia coꝛpalia i dbus pᷣmia btõꝝ ponit: ⁊ ab hoi
bus modice intellect fuerũt recepta:ſecus ẽ de fide catholi⸗
ca in qᷓ qð ocubꝰ nõ vidit nec auris audiuit nec in coꝛ hoĩs
aſcendit tradũt᷑ credẽda q̃ nullo mõ fuiſſent recepta niſi mi
raculis ofirmarẽt.faciũt etiã adhuc alie rões qͥ ĩ poſtilla tra
dunt᷑ ⁊c̃. ¶ In eo.c.vbi dĩ in poſtilla:Ut deus omnia ſit in
HIOc qð dẽ: Ut deus ſit oĩa in oibus. ſic exponit᷑ ĩ glo.
vt nemo coherentiũ ei i.xpᷣo amet aliqd aduerſus
-euũ:⁊ tũc mãifeſtũ eſt qð dẽ: Quid habes qð nõ acce-
piſti. tũc eni mãifeſtũ erit nihil bõi aliquẽ hẽe ſeu habuiſſe
niſi a xpo ⁊c. ¶ In eo.c. vbi dẽ in poſtilla: Si ſm hoiem.
Vp h’ qð dẽ: Scom hoĩeʒ.glo.i.rõna⸗ (Madttio.
bilii: qꝛ hois ẽ credere nõ moꝛi hoĩeʒ vt beſtiã: iteꝝ
Jſi moꝛtui nõ reſurgẽt hoc ſolũ reſtat vt manducemꝰ
bibam cras moꝛiemur. ¶ Ca. XVI.

de his q ꝑtinẽt ad ecclie ſacra:hic ↄñter inſtruit
eos de couerſiõe debita ⁊ honeſta: ⁊ Po qliter ſe
abeãt ad extraneos:2 ad ſeipſos ⁊ vicinos:ibi Uigila
te. tertio in fine eple ſalutat eos:ibi Salutat vos.p ad

huc in tres: qꝛ pᷣ
3. , e inſtruit eos qliter
i eccleſijs galathie:ita ⁊ voſ ſe habeãt erga col
facite ꝑ ůᷣnã ſabbati. Anüſ/ lesiũ paupeꝝ ab⸗
ſq; vrm apud ſe reponat ſentiu: qliier ad
alae; P ſeipſuz:ibi Ueniã

recõdẽs qð ei bñplacuerit:

⸗ aut. tertio q̃liter
ut ñ cũ venero tũc collecte

ad aliũ xpᷣi diici

fiãt. Cuʒ ãt pfis ſuero:quᷣoſ Puliriel Siaut
. . . rc m
ꝓbauerit p eplas hos mit fciendu gin bii
tã hferre graʒ vr aʒ ĩ hierlʒy. tia ecclia ihierim
Quũod ſi dignum fuerit vt gregata: vende⸗
ego eã:mẽciũ ibũt. NMenia,ʒ batoẽs poſelio⸗
aut ad voſ:c macedoniãẽ ois vr batilt
g . cur
ptrãſiero. NHa macedonia,ʒ act.iiij. x iõ fcã fa
ptrãſibo. Apð vos aũt foꝛ-? me in iudea de qᷓ
ſitan manebo vel etiã hye⸗ eraer rifdds
in n
mabo xt voo me dequcalt aflici fuerür pia
2 penuria: ppter

qð apti ſtatuerũt vt fideles ĩ alijs locis exñtes iuuarent

eos:⁊ hoc negociũ ſpaliter fuit ↄmiſſuʒ paulo ⁊ barna
be:vt hẽtur gal.ij.Dextras dederũt mihi ⁊ barnabeſo
cietatis vt paupeꝝ memoꝛes eſſemꝰ.iõ aplłs coꝛinthios

inſtruit de collatoe talis elemoſyne: ⁊ eius ↄſeruatõe ⁊
miſſise eius in hierm.d. a ¶ De collectis aũt q̃ fiunt
h

in ſcõs.i.ꝓpter fideles in hierim habitãtes qui dicunt᷑

ſancti:qꝛ pᷣ ceteris credẽtibꝰ ert religioſi abꝛenũciando

bonoꝝ tꝑaliũ ppꝛietati: b ¶ Sicut oꝛdinaui i eccleſijj

galathie. nomẽè eſt regiois in grecia a gallicij acdſite ſlub

ri⸗ duce:in qua regioe coꝛinth eſt metropolis:

C ¶ Ita ⁊ vos facite. collectã elemoſyne ꝓ ſidelib qui

ſunt ĩ hierln. d ¶ MPer vnã ſabbati.i.pᷣma die hebdo
made que vocatur ſabbatũ in pluribus locis ſcripture
vñ Luce.xviij. Jeiuno bis in ſabbato.i.ĩ hebdomada.

ſimiliter vna accipit᷑ ꝓ pꝛima Geñ.j. Factum eſt mane

⁊ veſpere dies vnus.ita eni conſueuerant fideles cõueni
re ad eccleſiam dominica die:que ẽ hebdomadepꝛima
dies: ꝓpter qð dicte collecte dabant᷑ magis apte. Coſe
quenter magis inſtruit de conſeruatione huius elemo/
ſyne. d. e nuſguiſe aũt veſtrũ apud ſe reponat
⁊c.vt tollat ſuſpicio infidelis ↄſeruatõis ſi cõmitteretur
alteri: f ¶Urns cũ venero.ad pᷣdicãð: f ¶ Lũc colle⸗
cte fiant.qꝛ poſſent dicere pſeudo apli ꝙ cauſa queſtus
veniſſet aplłs:a ſic occaſiõʒ accipent queſtũ q̃rendi.Cõſe
quenter inſtruit eos de mõo mittẽdi.d. g ¶ Cũ aũt pñs
fuero.vobiſcũ h¶ Quos ꝓbaueritis.ſideles ⁊ aptos
ad hoc opus i ¶ Per eplas. vobis a me ſcriptas
k ¶ Hos mittã pſerre gram vr̃am.i.elemoſynẽ a vobij
gratis datã l ¶ In hierlm. fidelib' ibidẽ habitatib.
m ¶ ſi dignũ fuerit vt ego eã.i. ſi negociũ h' redqrit
⁊ deo placuerit n ¶ Mecũ ibũt.vt ꝑ meã pñtiam de
ipſis tollat ſuſpicio:⁊ ꝑ eoꝝ pñtiam oblocutio ↄtra me
a falſis aplis:q aliter poſſent dicere mendaciter ꝙ illaʒ
pecuniã applicarẽ meis vſibꝰ. o ¶ Ueniã aũt. Hic co/
ſequenter inſtruit coꝛinthios q̃liter ſe habeãt ad ſeipſuʒ
ꝓmittens eis ſuũ aduentũ.d. Ueniã aũt ad vos ſed ex
cuſat ſe de tꝑis dilatõe ſubdens: p ¶ ¶ũ macedoniaʒ

ptranſiero.ꝑ quã habebat trãſire ex oꝛdinatõe dei pꝛo

Giſtäirien
beitkieuon
inniiin
nuei Hothe
deto bbes
Gſwent onnn
igrehtunch
Mielerd.
n⸗
eſtcprlros
cräreueren:a
deeſleisellun
lnntaqhdler
ſeuntarti
dectetenitll
1egcbinol⸗
Ateſſen c
bis dp.tanss
ar nle 1
poſoti ei⸗
ioir id o
eminicouncpd
Ni laibit ops
güönrogmue
ſupbyno tißt
Nlthpoſſen uu
Hnagnis nri no
Noſiol pri
tponiſedmag
Nlſercid y
Coit aütchei
Vactü fueiric
Mrn. W
G. nn
waiſmitdim
Uhuteinſen
gobfutue
on 1CEt⸗
oNio. a /Ma

i Nnequanul
(Ohblo we

Asplonao ſoil
W
Uonetcoꝛinthiogn
oontitboror
ldnchalgnfie
iſtcurüide
addoni
riainin

febedennel
Ragldeß⸗ ſin

lanntairnet .
ſerdoii
it eoodcu

rnrgim

riten
znrczine
funt.

nglnoni

n in
aie Whl
ige iroa

ſof e

ß;

II

e „N
mijniin

d mentnn

4 eiinen

figifmnin
„ nrr N
Wslocserfteslun
irmiſizmhihn
Aünbirbmng

one: 1eus ſeuti

Deoollaruͦiin

1 Mhit; glidi
laolarmiin
utorcdhnavlial

uagglichercſür⸗

ecdh merdpoiie

moſfte fld

domihndertn
Zurbesberin
udemiihtin

beͦ rne

cumihcnen
õ
õ
citicn
21 Mache

I re ſit apud vos.
i re ſit apud vos.⁊?

baeſ.

N nüſxni
Nigchaſ

poſtolũ quẽ pꝰea
petierũt ab aplo
remitti coꝛinthũ:
de òͥ; ſcribit apls

reuerentiã honoꝛẽ: d i
mi pncipales in fide ⁊ opib'bonis. e ¶ Ut ⁊ vos ſb

eſtis melioꝛati in fide ⁊ moꝛibꝰ:iõ ſubdit:

(ld coꝛinthios.I.xvj

cideliũ ſalute cetera patt in la vſq; ibi: q ¶ Oſti. n. manu pauli. hoc eni ponebat in fine eplaz ſuax manu p-

piuz eſt mihi magnũ.i.multa coꝛda hoiuʒ pata ad au
iend

ũ euãgeliũ xpᷣi: r ¶ Et aduerſarij multi.i.infide

les pſeudo apli qͥ conant impedire ꝓfectũ.Et ꝑ h oñ-
dit apls dilatozʒ ſui aduent eſſe neceſſariã ad tẽpꝰ
Si aũt. Pic ↄpñnt
oñdit q̃liter ſe de/
beãt hẽe ad dupli
cẽ doctoꝛẽ aliuʒ.pᷣ
mus ẽ Timothe
de quo ſcribit eis

quocũq; iero. Nolo.n.voſ
mõ in trãſitu vidẽ. Spero
enĩ me aliq;tulũ tpis mae

ꝙ ſi venerit coꝛin re apud vos: ſi dñs pmiſe-
thůũ eyreciptat eu rit. Permãebo aũt epheſi
amicgbiliter. o. pſqʒ ad pẽtecoſten. Oſtiũʒ

C ine tino eni mibi aptũ eſt magnũ

etiã reuerent: cuʒ euidẽs:ẽt aduerſarij multi.
dã: Ile qs ilum Si aũt venerit timothe: vi
pnat a qpducat qete ut ſine timoꝛe ſit apud
æ. Scoõsẽ apolo ⁊ ego. Negꝗs g illũ ſꝑnat.
q receſſerat a cꝛi Beducite aũt illuʒ ĩ pace:
thüs ꝓpi ↄtẽtoes ꝓt vẽiet ad me.Expecto.n.

eoꝝ vades ad a· jiſliũ cũ fribꝰ. De apollo aũt

fre vob notũ facio:qm̃ mul
tũ rogaui eũ vt veniret ad
vos cũ fribuſ.⁊ vtiq; ñ fuit

ꝓꝙ ipᷣm rogauerat vaſſ 5 27 „Nu
ſuꝑ h nõ tñ pce· Volũtas ei vt nuc veniret.
it l poſſet: quia Veniet aũt cũ ei vacuũ fue
P 3 50 „ 9 4 7„ „ „„X 4 —U O⸗ 75 „ „⸗
magnis viris nõ rit.vigilate:ſtate ĩ ſide:uirili
dz ð facili pceptũ ter agite ẽt ↄfoꝛtami:oĩã.n.

imponi: ſed mag. vfa in charitate ſiãt: Obſe⸗

Ueniet arc. ei cxò ãt vos frẽſ:noſi domũ
vacuũ fuerit.i.o- ſtephãe: ⁊ foꝛtũati:⁊ achai

poꝛtunũ. x¶ Ui
gilate. Pic onter

*

eos inſtruit qliter ſe debeãt ad inuicẽ hĩe: ⁊ ᷣ in cõi.d.

Uigilate. in nedianle ¶ State ĩ fide. reſurre/

ctõis future. 3 ¶ Uiriliter agite.in exercitio bone oꝑa

tõis: ⁊ ¶ Et ↄſoꝛtamini in dño.in ſpe eterne retributi
onis. a ¶ Oia enim vra.ſ.opera b ¶ In charitate fi

ant. ſine qua nullũ opus eſt meritoꝛiũ vere beatitudinij

¶ Obſecro vos. hic inſtruit eos de mõ ſe hñdi ad ali
quas pſonas ſpales inter choꝛinthios exñtes ꝗ alias pᷣ⸗/

cellebat in fide ⁊ deuotõe ⁊ oꝑib' pietatis: ꝓpt᷑ qð apls
monet coꝛinthios vt r iurd⸗ ſpãleʒ amiciciaʒ

m ſuͦt pmitie achaice.i. p

gir ſitis eiuſt msi oebn ſplis reuerentiã exhibẽdo.
¶ BGaudeo in pñtia ſtephane ⁊c᷑. qꝛ p pñtiaʒ ęox vos
7 Amid

qð vobis deerat.ad ꝑfectõʒ boni: h ¶ Ipſi ſuppleue
rũt.⁊ qꝛ de h ꝓfecto gaudebat apls ſubdit: i ¶ Refe
cerũt eni ⁊ meu ſpm̃.gaudio ſpũali: k ¶ Et vr̃m.ex ꝓ

fecto boni:iõ ↄcludit: I ¶ Kognoſcite ergo ꝗͥ h'modi
ſũt.eos debite venerãdo: m alutrnt it vltimo

oni⸗ ſalutatio:⁊ pꝰ ponit apls àlioꝝ ſalutatõʒ.d. Sa⸗
tãt vos ⁊c.⁊ pʒ lr̃a his exceptis: n ¶ Aquila ⁊ pꝛiſca
receſſerãt eni de choꝛintho cũ aplło:vt hẽtur act.xviij.

ꝓpter qð in hac ſalutatõe coꝛinthioꝝ: ſpecialiter expꝛi
munt᷑. o Salutate inuicẽ in oſculo ſcõ.exponat ſicẽ

8. ro. vlt. 2* ponit ſalutatõʒ ſuã.d. p ¶ Salutatio mea

omẽs eccleſie aſie. Salutãt

apud quoſ ⁊ hoſpitoꝛ. Sa

ſciendũ eſt ꝙ iudei trib modis exercebat cenſura

pꝛia ſcriptũ:ne illi qbus ſcribebat decipent a falſis aplis ibᷣ
noĩe pauli malã doctrinã ſcribẽtibꝰ. Altimo impᷣcat ma/
ledictõʒ abſtinatis in malo.d. q ¶ Sidqs nõ amat dñũĩm

¶ ieluʒ ſit anathema.i.excõicat a a fidelib ſepat. r ¶ Ma

ranatha.ſic eni debet
, ſcribi: ſũt eni due di-
ci quoniã ſi pᷣmitie achaice ctões: ⁊ pma valet in
2 ĩ miniſteriũ ſcõꝝ oꝛdina/ tlatino oñs ni lcʒ
uerutleipſos:ut ? vos ſub. maeamtla lonath
diti ſiſ eiuſmõi:⁊ oĩ coope ælõgitudinẽ tpis due

dictoes ↄiũcte ſũt ſil:
⁊ vltima lr̃a dictiõis
eſt ſmota: eſt igitur
ſenſus: q ¶ Si dsñ
amat dñʒ ieſuʒ xpᷣm.
negãdo eũ eſſe veruʒ

rãti ⁊ laboꝛãti. Gauͤdeo ãt
in pñtia ſtepſtane ⁊ foꝛlũa-
ti ⁊ achaici: quᷣoniã id qðᷣ
vob̃ deerat:ipſi ſuppleuᷣert
Reęfecerũt.n.⁊ meuʒ ſpm nec ce eß eſſe venz
ũ celi ⁊ terre. Si
ene⸗ E nalent ige q anathema. ⁊ ſubdit᷑
tha.qꝛ dñs nr̃ venit
ſ. ieſus xp̃us venit in
mundũ qᷣ eſt ver de
⁊ dñs oĩuʒ:⁊ videtur
apls h ſpaliter dicẽ
ↄtra iudeos obſtina-
tos:qͥ aſſerũt verum
xpᷣm adhuc nõ veniſ
ſe. Cõſeqnter apłs im
pᷣcat᷑ bñdictõʒ bonis
dicẽs: 8 ¶¶ Sia dñi
nfi ieſu xpᷣi ſit vobi/

vos ĩ dño multũ àqla ⁊·
ſca cũ domeſtica ſua ecclia

lutãt vos oẽs frẽs. Saluta
te inuicẽ:in oſculo ſcõ. Sa/
lutatio mea:mãu pauli.Si
quis ñ amat dñʒ nẽm ieſuʒ
xpᷣm:ſit anathema marana
tha. Gꝛa dñi nr̃i ieſu chꝛiſti

oibus vob xpo ieſu. Am̃. bus vobij.i. eadẽ cha

¶ Explicit epiſtola pau

Eplch ebifola ritate vos inuicẽ dili
li ad Coꝛinthios pᷣma.

gite qua diligo vos:
7 qꝛ hec dilectio non
eſt carnalis ſʒ ſpũalis
ex deo:iõ ſubdit᷑: v ¶ In xpo ieſu amẽ.ↄfirmatio ẽ dicte
chrisist xpᷣo:cui eſt honoꝛ ⁊ glia in ſecula ſeculoꝝ am

ſcribi. dditoe.
Oc qð dẽ:Maranatha.nõ recte exponit᷑ in glo.nr̃is
dicẽdo ꝙ ſunt due dictiões in ſyro lignificantes ideʒ
ð dñs nr̃ venit:ꝓut in poſtilla: Uel donec veniat
dñs ꝓudin glo.tũ qꝛ nihil iſtoꝝ ꝓpꝛie ſigniſicat᷑ ꝑ iſta vba
tũ qꝛ no apparet aliqua rõ quare apls q ſemꝑ hꝰ nomẽ ie/
ſus ⁊ h nomẽ xpᷣs ponit ſub ꝓpꝛia foꝛma latina qbuſcũq;
locij:vbi ð eo tractat in h loco mutaret ſtiluũ ſuũ: noia xpᷣi
ponẽdo in ſyro:tũ qꝛ nõ bñ ↄcoꝛdat rõ hꝰ ꝓpoſitõis cãlis:
cũ dicit:Si qͥs nõ amat xpᷣm ſit anathema.qꝛ dñs nr̃ iã ve
nit. Nõ eni tmmõ ex hꝰ ꝙ xpᷣs iam venit ſumꝰ obligati ad
dilectõʒ ſuã:qꝛ etiã añ aduentũ ſuũ hoies obligabant᷑ ad
dilectõʒ dei: vt in ve.le.vñ ad verã expoſitõʒ Raz aicrlonn
ciendu eſt q eu ſniam
iudicialẽ cõtra rebelles ſeu inobediẽtes fidei vel lege diuine
Pꝛimo mõ pꝑ ſeꝑatõʒ a fidelib ſicut inter nos ꝑ ſniaʒ excõi
catois: ⁊ hoc eſt að dẽ: Qui nõ amat xpᷣm ſit anathema.ſ.
ſepatus a fidelib: ꝓut in poſtilla. Scõo mõ ꝑ deſtrutõʒ ſeu
pditõʒ oiuʒ ſuoꝝ:⁊ hoc vocat᷑ apud eos herem:de quo hẽt
Leui. vl.in lr̃a:⁊ in poſtilla:⁊ ille ꝗ iſto ſcòo mõ icurrebat
p̃dictaʒ cenſurã ſeu ſniaʒ vocabat᷑ macharã: qð eſt nomen
deriuatũ ab ipſo herẽ pᷣdicto. Tertio mõ ꝑ maledictõʒ ſolẽ

nẽ: in qua ille qͥ h incurrebat maledicebat ſoleniter iapis

In.c.xvj.vbi dẽ in poſtilla: Maranatha. ſic enim debz

—

canentib: ſicut inter nos ſolẽniter maledicit᷑ excõicatus qͥ in
vltima ↄrumacia pſiſtit extinctis cãdelis ⁊ pulſatis capanij
2 hꝰvocat᷑ int eos ſamatha:qð ſignificat moꝛtificaõʒ:q qdẽ
tres modi maledicẽdi ſeu ſepandi hoieʒ ſunt noti inter eos

ſub pᷣdictis vocabulis. Apls ergo illos tres modos pᷣdictoj/

innuit pmo mõ ꝑ ſe-
paratoʒ: ⁊ de h dicit

Sit anathema. ſcbo ¶ Incipit pꝓlog' in ſcdᷣaʒ
mõ p veſt uctõzſo. eplam ad Cborgrbiol.
rũ:⁊ de hꝰdicit:Ma is arn e S
ranatha.i.macharã. N ſcdða ad co
Fuit eni hic. h. que eſt rinthios epla
Ira mtglegtole amo⸗ q̃ſi in ꝑte ſuꝑi/
ta:eo ꝙ in lingua nr̃a 7 „
rariſſime iteruenit ⁊ oꝛi poſt ttibn
vltima lr̃a. m. mutekz . lanonu luaru
in n. p hꝰ ꝙ ſcripto⸗ atiões reddit cãs q̃re

res nri ignoꝛãt idio/
ma.d.Tertio impᷣca
tur illis vltimã moꝛ/
tificatõeʒ q̃ dẽ ſama/

ad eos ſcdᷣo nõ ierit:qm nõ
leui mutatõe ↄſilij feciſſe ſe

tha:qᷓ eſt vltima moꝛ triſticiã incurreret:cũ ĩ pctõ
tificatio: vt dictũ eft pmanẽ diſciplos reperiſſʒ.
2 ſuit amota p ſylla Beinde pꝰ agnitos fruct
ba ꝑ imꝑitiã lingue: le recécilia: ſie:
vt dictũ eſt. Sic ergg Plie recoclliat cum ecclie:
apls interptat tres ſ· quẽ in pᷣma ꝓpt ſoꝛnicatõʒ
tetias odenatiuas hij a ↄſoꝛtõ ſcõꝝ iuſſerat amo
Emnon amene. ueri. Tertio cõtra pſeude
a fidellũ cetu: he· aplos officij ſui dignitateʒ
rem: qð eſt deſructio tuet᷑:⁊ noui teſtamẽeti mini/
bonoꝝ ſuoꝛuʒ Sa ſtros: tãto aſñire gr̃a oñdit:
tificatio in ſua ciulli · YImnmoꝛat etiã ĩ ca illa plu
tate ſeu policia. ⁊ qa rimũ quã bꝛeuit in pᷣma ↄti
oppoſita iuxta ſe po gerat: vt ꝓmpto ac libenti

ſita magis eluceſcũt:
ideo ↄnt impᷣcat᷑ bñ⸗
dictõʒ bonis: d. SGẽa
dñi nr̃i cũ oib' vobij

aio neceſſaria pfñtis vite ñ
hñtib largiant᷑: ⁊ vtilitate
ſpũalis cõmercij cõmutent

ebli . dãatia ſua ſcõꝝ inopiã ſup/
Maledictiõe 5P leät:vt viciſſim eoxꝝ ſopis
ecoꝑ ꝗ xp̃m ne ſcõꝝ abundatia ſuppleat᷑.
amãt ponit apls ĩ lin In ſine r petit qð ſuꝑi ↄtra
gua extranea. Cira pſeudo aplos egerat: ⁊ ia

quã burgeñ.ſe oppo⸗/
nit ⁊ l̃e ⁊ oib' docto ðèêBBU
ribus quaſi nullꝰ intellexerit vᷣe terminũ ibi poſitũ vel ter⸗
minos. Rñdeat ibi ꝓ doc.q voluerit idioma eſt mihi igno
tũ. ¶ ¶ Scda epla ad coꝛinthios ſgein ((Kar.
ʒ᷑ Alulrlulus apls. Poſtq apls ſcripſit co/
Drinthijs inſtruẽs eos de ſacramẽtis

eis de miniſtris eccleſie in eplła ſcõa.
Cui rõ ſaere poſt pᷣdicatoʒ apli re
ceperãt pſeudo aplos:quos alid ve-

bit ↄmendãs veros aplos ⁊ eoꝝ do⸗/
Aÿ ctrinã: ⁊ vituperãs falſos ⁊ eoꝝ falſi
ſitatẽ: ⁊ diuidit hec epla in duas pꝑtes.ſ.in ſalutatõʒ ⁊ narra

tionẽ q̃ incipit:ibi Gñdictꝰ. Circa p pᷣmo ponũt pſone ſa

„D
“

luitãtes:cũ di: a Paulus apls exponat ſic.ö. Ro.j.

aſſerit: ſed ne aduentu ſuo

pñtia cũ füturis:a:q; abun

eccleſie in epłla pᷣma:hic ↄñter ſcribit

ris aplis pᷣferebãt: ppt᷑ qð apls ſcri/

Mrolo. pan in epiſto.

b ¶ Per voluntatẽ dei.i.electõz:act. xiiij. e ¶ Et timo
theus frai. Hũc adiũgit aple in ſalutatõe ſuane coꝛin⸗
thij crederẽt ipᷣm retuliſſe aliq mala de ipſis aplo cum
tranſierat p eos poſt pᷣmaʒ apli eplam miſſam: vt hẽt
in fine illius eple.Cõſequẽter ponũt ꝑſoe ſalutate cũ dẽ

— „ „ D. congregatioi fi
ctatõʒ eoꝝ pᷣdicatõeſq; de deliũ: e ¶¶ Que
ſe glioſaſ.vel collata ãtigta eſt coꝛithi i. acha

te generis: vel catalago in le menpoll. eno

iuriarũ ac piculoꝛuʒ ſuoæ na: ibi ſ ¶ Sia

euacuat:dicitq; eos opari vobis. in pnti qͥ ẽ
