nogtlicerönn

frbeain
Pblb ihlricſt

Poliäz/frna

iotn alhe

nicſen gyis

Azeitpelſe

Uit hunplina

Ptemmuna .
Pdt 1
ee. Krende

CCNi
Vo. Cip mane
mn. Pligd
Kurnnnt
geeplacatny⸗
gbet ſöruan.
(Qulaigny

Tn ſuß bocluci

dingebſift
enchchcſtospenn

Pöanosgneſian
glacäugllo
gchcöccurifa
tisranſgredicdant
tar pin glient ſ.de
naluroſͤe
eltaleapla.
fllinfer

iuinicioenu ci
unflihſoinmne⸗
lupytlo p
putligeneumn

itnn

tylninniricr
Unniniſdet
häcnineſe
Indoarhi

lln mede⸗

fieſtoſgi
lſpi i
hNamlitepp,
mnzpi⸗ 4

⸗ 3

edeß
unm

ſegenen
NEN

11

ms beine

iince altal.
ſungni el ie
ermd.
uſt//

1
irr t

ſae
minde

Ad Galathas v/

(Decame metet coꝛuptiõem. I culpe gehenne.

a ¶ Qui aũt ſeminat in ſpu.ſequendo inſtinctũ illius:

uentis ↄlequet vita beat: ppter qð ſubdit: c ¶ Bonũ
auũt facietes nõ deficiam. ceſſando ab inchoato bono.
d ¶ Tpe eni ſuo

metem nõ deficics VUUe
es. qꝛ merces ila dẽ carne ⁊ metet coꝛuptio
tna⸗ u nẽé: qui at ſeminat in ſpn: dẽ
tps hẽmus.. me· ſpũ metet vitã einã. Boͤnũ
tengdi ꝗð eſt bꝛue aũt faciẽtes nõ deſiciamuſ.
f ¶ Opemur bo tpẽ.n. ſuo metem nõ defici

nũ ad oẽs. gnäli. i rga R;
69 ( Marimeat entes. Ergo dũ tpᷣs hẽmus

opemur bonũ ad oẽs:ma/

ad domeſti. fidei. emuat bon . 1
qꝛ ſic eſt charitgs Xme auᷣt ad domeſticos fi⸗
oꝛdiata. hI dei. Qidẽète qlibus Iris ſcri
dee den pſi vob mea manu. Quicũ
Pcedẽtiuʒ ↄfima G. N, polunt placẽ in crne:
tio. vt. n. Salathe bi coõgũt vos circũcidi: tan
certi eſſent ꝙpñs tuũ uũt crucis xpi ꝑpſecutõem
epla eẽt pauli:ſcri nõ patiant᷑. Mq;.n.ꝗ circũ

biin ane vluna cidunt legẽ cuſtoditſ vo
iõ dicit: h fe lunt vos circũcidi:vt in car
dete.i. attencdite ne vꝛa gloꝛient. Mihi autẽ
i ¶ Qualib lr̃is ððẽ
vo. ſcripſi manu· . ⸗
mea. ꝓpꝛia.q.d.ꝑ ↄſideratideʒ lr̃arum poteſtis hoc per
pẽdere:qꝛ cognoſcebãt manũ ſuꝗ.Et qm intẽtio eius in
ac epla erat repꝛobare obfuatideʒ legaliũ:vt pʒ ex pᷣce
dentib': iõ reuertit ad impꝛobãdũ legaliũ obfuatiã.d.

Quicũq;.n. volũt placẽ.iudeis I ¶ In carne.i. in

m ¶ Hi cogũt vos circũcidi.i.ad hoc vos iducũt ¶n
Tm.ſupᷣ.hoc faciut o ¶ Ut crucij xpᷣi ꝑſe.nõ patiã
tur.ſ. a iudeis ꝑſeqntibꝰ me ⁊ alios pᷣdicãtes euacuatio
nem circũciſiois ꝑ crucẽ xpᷣi.falſi nãq; apli q̃rentes apo
xbianos queſtũ:⁊ apud iudeos quieteʒ:pᷣdicabat ſimul

legalia cũ euãgelio eſſe necarig ad ſalute. p¶¶ Neq;.n.
qͥ circũcidunt᷑.i.falſi ial ren cuſtodiũt. qꝛ in mł
tis tranſgrediebant᷑: Sʒ volüũt vos circũcidi vt in
car.vꝛa glient.ſ.de vꝛa circũciſiõe carnali ſe iactãdo qð
multos ꝓſelitos legis fecerint:quã gliam tanq; malã ex
cludit a ie apłls.d. s (Wihi aũt abſit glo.niſi in cru.
dñni.i.in fide ⁊ pᷣdicatõe xpᷣi crucifixi: t ¶ Per quẽ mi
hi mũdus cru.c.i.ↄcupiſcẽtia mũdi ẽ mihi moꝛtua nul
lam vtutẽ hñs in me: v C Et ego mũdo.qꝛ nihil mũ
danuʒ ↄcupiſco. x¶ In xpᷣo.n.ieſu neq; cir. alidqd va.
neq; pᷣputiu.qꝛ neutrũ aliqd facit ad ↄſecutioeʒ vite be
ate:q̃ dat᷑ x xpᷣm: 70S; noua creatura.i.regnãtio ꝑ
baptiſmũ in q̃ dat᷑ gra q̃ eſt ꝑ ceatioem ⁊ de nouo cõſtii

les ihu obſeruãtijs:q dicunt iuſticie carnis: Pebꝛe.ix.

tuit hõiem in eſſe gre. 3 ¶ Etce cunq; hõc regulq i cer
tam doctrinã a ¶ Secuti fuerint. fide ⁊ ope t dar

ſupꝑ illos.i.qes metij: c ¶ Et mificõdia.i.remiſſio pec
catoꝝ:q totalii tollunt᷑ ꝑx baptiſmũ: dð ¶ Et ſup iſrael
dei.i ſuꝑ obuãtes legeʒ intellectu ſpũali:Ro.ij.Nõ.n.
q in manifeſto iude eſt: neq; q̃ in manifeſto in carne eſt
circũciſio:ſed qͥᷣ in abſcõdito iude eſt:a circũciſio cõdis
in ſpũ nõ lr̃a. e¶ De cetero nemo mihi moleſt ſit. i.o
vos galathe nõ detis mihi de cetero cãm moleſtie reci⸗
piẽdo doctrinã pſeuꝗo aploꝝ. f ¶ Ego.n. ſtigmata. i.
ſigna militie xpi In coꝛpe meo poꝛto ꝑ tribulati⸗
ones q̃s ꝓ ipᷣo ſuſtinui.q.d.nõ dẽret mihi aliũde tribu

e ſpũ metet vitã eternã.i. vtute ſpũſſancti eũ mo

ſti cuʒ ſpiritu veſtro fratres

latio inferri. ⁊ ſatis ꝓbabilit pot dici ꝙ in eiꝰ coꝛpe ſenſibili
ter apparebãt veſtigia plagarũ ⁊ verberũ ꝓ xpᷣo:vt dictũ ẽ
J3. ij. Coꝛ.xj. h ¶ Gia dni nr̃i. ⁊ nõ puit legalis i
ſpũ vio fratres.q quidẽ gra eſt arra glie:ad quam nos pdu
cat ieſus xpᷣs Amen. ¶ In ca. vj. vbi dẽ in
poſtilla: Opus ar ſu-

N⸗—⸗ um ꝓbet vnulquiſq;
abſit gliari niſi in cruce dnii 2 ditio.

NOc qð dicit:
NVOpus aãt ſuũ
pasobet vnuſ/

nfi ieſu xpᷣ:pẽr quem mihi
müdus cruciſixus ẽ:&᷑ ego

mũdo. In xpo. n. ieſu neq; quillq;. it exponit in
circũciſio aliqd valet neqd; glo. . iſquiſq; dili
: ſʒ .Agent inſpiciat: no pec
pꝛeputiũ:ſʒ nouᷣa creatura. Mtuzalert vr ponit

Et quicũq; hanc regulã ſe/
cũᷣti fuerint:pax ſup illos ᷑t
miſericoꝛdia èt ſupꝑ iſrł dei.
Dẽ cetero nemo mihi mo
leſtus ſit. Egõ enim ſtigma

ſeus q dicebat: Nõ ſũ
ſicut ceteri hoim. qui
nò re ſed fallacii iuſł

erat acc.
In eodẽ ca.vbi in
poſtilla dẽ:

ta dñi ieſu in cònpe meo põ m. volüt ce vobij.

to. Gꝛãtia dñi nr̃i ieſu chꝛi/ Additio.
IO vlterioꝛeʒ

intelligentia
Amen. , 5 . Ehuinus dicti:
¶ Explicit epiſtola pauli Qui.n.volunt placẽ

vobis in carne.atten/
dendũ eſt ꝙ ſic in veti
W M lllege inducebãtur hoi
nes ad obſuantiã pᷣceptoꝝ diuinoꝝ ꝑ tpales pmiſſiones et
ↄminatões vt pʒ ex decurſu pẽtateuchi: ⁊ Eſa.j.dẽ ſumma
tim: Si audieritis me bona tre comedetis:⁊ ſi nolueriil gla
dius deuoꝛabit vos.ſic in nouo teſtõ ſpecialiter in pᷣmitiua
ecclia hõies in dei amoꝛe radicati examinabant᷑ et ꝑficiebã
tur p acerbas ⁊ crebꝛas pſecutões:q̃s imitãdo cruceʒ xpᷣi ſu

ad Galathas.

ſtinebãt:exq hõies inducebant᷑ ad ↄtemnenda tꝑalia ꝓpter

amoꝛẽ celeſtiũ. Rõ hui differẽtie ẽ:qꝛ ppls ille ↄparat᷑ pue
ro ſub pedagogo exiſtẽti:ad Gal.iiij. impfectoꝝ aũt ẽ talia
bona deſiderare:ſed ad legẽ nouã ꝗ ꝑfectis data ẽ ꝑtincbat
vt illi quib data eſt pᷣſertim ipius pmi fundatoꝛes:ↄtẽptis
tpalibꝰ ſpũalib adhererẽt:vñ Phil.iij. Que quidẽ retro ſi
obliuiſcẽs ad anterioꝛa me extẽdo.qcunq;.n. pfecti ſumus
hoc ſentiamꝰ. vñ in veteri lege lʒ multa ⁊ varia pᷣcipiebant᷑
nihil tñ aſperũ ſeu durũ niſi circũciſio carnalis:q̃ quandaʒ
afflictionẽ carnalẽ impoꝛtabat:ſed in lege noua multa aſpe
ra ⁊ q̃ſi ↄtra ↄmunẽ hoim affectũ pᷣcipiebant᷑ ſeu ↄſuleban
tur:vt cũ dẽ: Qui vult venire poſt me abneget ſemetipᷣm ⁊
tollat crucẽ ſuã ⁊c̃.p qð intelligit᷑ ꝙ ſequẽtes xpᷣm hñt eum
imitari in tolerantia paſſionũ ⁊ tribulationũ: qð eſt valde
durũ cõiter ſaltẽ viris imꝑfectis:qꝛ eſt ↄ cõem inclinationẽ
humanã.Ex quib conſideratis hẽ ꝙ pſeudo apli qͥ induce

bant ad circũciſionẽ carnalẽ que in lege pᷣcipiebat᷑: volebãt

placẽ in carne tm.i.releuãe ſeu excuſare hõies a pſecutiõe le

gis noue:qᷓ ꝓpꝛie dẽ ꝑpſecutio crucis xp̃i:inqtum eſt imitati
ua ipſi crucis:vt dictũ eſt:⁊ hoc ẽ qð dicit:Quicũq;.n.vo

lunt placẽ in carne.i.in carnali circuciſione:Hi cogunt vos
circũcidi tm.i.volũt vobis inferre iſtã moleſtiaʒ tm.ſ.circũ
ciſionis carnalis:⁊ hoc ad finẽ ꝙ excuſent᷑ a circũciſione ſpi
rituali:p quã hõ martyriũ patit᷑ intrinſecũ ſeu extrinſecũ:⁊
hoc ẽ qð dẽ: Ut crucis xpᷣi ꝑpſecutõem nõ patiant᷑.ſ.vt excu/

ſent᷑ ab imitatioe crucis xpᷣi:q̃ maxime dura ẽ in viris imp

fectis.⁊ qꝛ de iſta circũciſiõe carnali gloꝛiabant᷑ pſeudo apli
q̃ſi magis ſᷣm legẽ ꝓ deo ſuſtinẽtes:io de eis dicit:Et volũt
vos circũcidi vt in carne vꝛa gloꝛiẽtur. iactãdo ſe de tanta
toleratia ꝓpi deũ.ſed qꝛ iſta toleratia nihil eſt . pariont .

—

==

ctij vicijs reſcindit᷑:iõ eplam ad Epbeſios.
ſubdit: Per queʒ mm̃ ſawagi ant aen⅝ t
dus mihi crucifix' efſt Phelil ſunt aſia
ego mũdo. q intel ni. Hi accepto p/
ligit ſm gl. ꝙ nec eg bo veitatio: pſtite
in mũdo i6 upia rmunt in ſide. Hoſ

ſuũ in me cognoſcit:

um:nec mũdus iaʒ ſe Auͤl apls
mihi ingertt⸗ Pee 1 . chꝛiſti ieſu
glo. ex q; apls manife z. veal,
ſte oñdit intentũ.ſ.ꝙ ber. volun
bſit gloꝛiari in circu tatem d l:
ciſione carnali vl hu om̃ibꝰ ſan
iuſmodi: ſed in cruce ctis ꝗ ſunt

Oñi nr̃i ieſu xpᷣi:i qua
omia vicia reſcindun
tur. deiñ cũ dic inrra leli. Dealig vodle a;,
De cetẽo nemo mihi / do pꝛe nr̃o èt dno ieſu x?o.
moleſtus ſit c.cofir cccc00
mat pdicta ꝑ exẽpluʒ

in ſei

(ESpiſtola pauli

tolerãtie imitatõis crucis xpᷣi:i ſubdit: Mihi at abſit glo
riari niſi in cruce dñi nr̃i ieſu xpᷣi.ſ. imitatõis ipſ patiẽtie.
Et nota ꝙ nõ dixit: Mihi aut abſit gliari niſi in ptãte oni
nfi ieſu xpᷣi:ſeu in ſapiẽtia:vel maieſtate ei huiuſmõi:ſed
in cruce:ad denotãdãa pᷣdictã ↄparatõem. ⁊ qꝛ in iſta imita

tiõe crucis xpᷣi nõ cir

cuncidit᷑ aliq mẽbꝝ

¶ Incipit argumentũ in

coꝛpolit:ſed coꝛ a cun

luxta illud dni: Uęeit

n. pnceps mũdi hu diaconen.
me ino 3 ganc: Explicit argumentu.
7é65 ſenſus: qꝛ pit ediſt. auli ad
rpi mudip: upiſcetie. Incipit epiſtolg pauli ad

Epheſios. ¶ Caplm. I.

nõ hñt in me domin

pheſi et ſidelib in chꝛiſto
ieſu. Gꝛatia vobis et pax a

po.ſic. n. erat ↄfirmat in amoꝛe xpᷣi: maxime deſide

rabat imitari qtum poterat ipᷣius ꝑpſecutões:iõ dicit:De ce

¶ Incipit poſtilla ſup epkam ad Epheſios.

tero nemo mihi moleſt ſit.i.erit.nam ſᷣm ſcm̃ tho.pꝰ ꝛ·.q.
lyxx. ar. ſupꝛadicto in coꝛ? qõnis allegato:in pᷣcedenti additi
one:Qui pfecte coꝛ hʒ in vno poſitũ a nullo alio moleſtari
põt: cñ alia q̃ſi nihil reputʒ.Ego.n.ſtigmata.i.ſigna militie
xbi ⁊ vefſtigia ipſ paſſionis: In coꝛpe meo poꝛto. ꝑ aſſidu
as pſecutões. Cetera exponant᷑ ꝓut in poſtilla 27.

Poſtilla ſuꝑ eplam ad Galathas finit.

Aulus apls ieſu. Hic incipit epla pau
li ad Epheſios: q̃ diuidit᷑ in tres ꝑtes
ſ.in ſalutatõem:⁊ narratõeʒ:ibi Bñ
dict' de. ⁊ ↄfirmatõem:ibi Ut aũt ⁊
vos ſciatis.ꝓpe finẽ eple.In ſalutati
one vo pᷣ ponit᷑ pſona ſalutãs ex nõie
cum dicit᷑: Paulus. et q̃ntum ad offi
cium:ibi Aplus ieſu xpᷣi. ⁊ q;tum ad

lauẽtem officij:cũ dẽ: b ¶ Per volũtateʒ dei. q vocauit eũ

/d¶ Sãs omib' qui ſunt epheſi.ipᷣi.n.accepto vbo vitatis
pftiterũt in fide:vt dicit hiero. in ꝓlogo: iõ nõiat eos ſctõs
/ i.firmos in bono.ſcũm.n.in vna ſg ſigeis idẽ eſt qð fir
mũ.ʒ ponunt᷑ optata bona:cũ dẽ: e ¶ SGꝛa vobis. in pñti
f(Et pax. in futuro. beatitudo.n. detat totalit Pen

ad 1 latum:vt pʒ Aict.xiij.ꝛ ponunt᷑ ꝑſone ſalutate:cũ dẽ:

deo pꝛe nr̃o.i.a tota trinitate a q̃ dat᷑: h ¶ Et dno

ieſu xpᷣo. ꝑ cup meritũ nobis donat. i ¶ Bñdicx. Pic vßñ
ter ponit᷑ narratio:in qua p ad grarum actionẽ ephe.indu

cit:2p eis oĩonem ad deũ effundit:ca.iij.ꝗ in moꝛib' eos

inſtruit:ca.iiij.pꝰ in duas:qꝛ p inducit eos ad graꝝ actiõeʒ

a roma ð carcere ꝑ tythicũ

in ↄuerſatõe: s

¶ )ZXa. I.
choat᷑:⁊ p gloꝛiã ↄſummat᷑: x xp̃m. 4
dei fili'nalis: -¶¶ In ipm. qꝛ filiatio adoptiua eſt qdã
aſſimilatio ad filiationẽ nãlem: a (Scom ꝓpoſituzʒ
volũ.ſue.a qᷓ dependet electio ⁊ pdeſtinatio:no ex meii·

undauit in nobis. veris aplis k

pleni fuit reuelatũ aplis ꝙ alijs: o I¶ Scoz bpla
eĩ.qꝛ totũ depẽdet ex bñplacito diuino:nõ aiſt huano

abſolute: opatiue:ſeqnti ea. Circa p ſcienð qy efficaci

oꝛ modus induceẽdi alios ad aliqd agendũ eſt p exeplũ:

qð magis mouet in moꝛalibus ꝙ vbũ:iõ apls vt magij

moueat eph.ad grarum actionẽ ſimul gras agit de bñſi
cijs diuinis: ⁊ pꝰ recolẽdo bñſficia cõia. d. Bñdict de' et

arer diinfiteſu
. „ xvbpi. ſic expmun
Benedictus deus ⁊ pꝛ ðſi ¶ttur due pſoneꝛ et
nri ieſu chꝛiſti: qui bñdixit tei⸗ nitch dẽ:
nos in omn benedictiõe ſp i nod P accipik bn⸗
ritali in celeſtibꝰ in chꝛiſto:

ſicůt elegit nos iᷣ ipſo änte dono: ſicut. . Re.
mũdi ↄſtitutionẽ:ũt eſſem xxv. Accipe bñdi
ſancti ct imaculati in cõſpè y gua atrulit
ctu eius ĩ charitate. Qui p̃ ſcũs autẽ ſpũs eſt
deſtinauit nos ĩ adoptionẽ donuʒ pꝛis ct filij
filioꝝ per ieſum chꝛiſtuʒ in Zin omia dona
ipm ſcdᷣùm ꝓpoſitũ volũta neot
tis ſue in laudem gloꝛie gre ¶ctoe ſpiritali in ce
ſue:in qua &tiſicauit nos in leſtib.i. q̃ finalii
dilectò ſilio ſuo:ĩ quo habe bebiß in celeſtib·
mus redemptiõeʒ p ſangui SE Nodn
nem eſ:rèmiſſioneʒ pccoꝝ niunt mbien
ſcðᷣüm diuitias giẽ eᷣ gůe diuia tancyp me⸗
ſupabũdauit in nob in òmi diaroꝛeʒ dei et ho
ſapiẽtia et pꝛudẽtia:ſt notũ aenus⸗ 6 Se
laceret nob ſacr̃m volunta APoorcezate Pir
tis ſue ſcðuům bñplacitũ e? adinis on ibo
iii.i. in filio. electio

mnn. pᷣſupponit no

ticiã electi:illa vo qᷓ ptinẽt ad noticiã in diuinis attribu

unt᷑ filio:ꝗqͥ eſt ſapiẽtia pꝛis p ¶ Anñ mũdi ↄſtitutionẽ.
nã hec electio ẽ ab eino: cffect tñ eius ẽ in tꝑe aui
ctificatio rõnalis creature:iõ ſubdii: q ¶ Uteẽm
cti.p gram in mente: r. ¶ Et immaculati. ꝑ puritatem
noſpectu ep. nõ ſolu in cõſpectu
hominũ:ſicut ſunt hypocrite: t ¶ In charitate. ſine q̃
nõ pſunt alia dei dona: vt dictũ eſt. .j. Coꝛ. xiij. Si lin
guis hoium loqr angeloꝝ ⁊c. v ¶ Qui bdeſtinauit
nos in adoptiõeʒ filioꝝ. pᷣdeſtinatio.n.eſt pparatio gre
in pñti:⁊ glie in futuro.p gram qutẽ adoptio diuina in/
¶ Per ieſum xpᷣm. ꝗeſt

tis nr̃is:non ſolũ in re:ſed etiã in dei puiſione: b ¶ In

laudẽ glie gre ſue.i: ad laudandũ ei gloꝛiaʒ ꝗ electis cõi
catur p graʒ ſuã: c In g atificauit nos i fecit gra
tos ſibi d ¶ fil
In quo hẽmus redẽptioneʒ. ? ſit illa ſubdit: e Re
miſſionẽ pccoꝝ.ſ. totalẽ in ſacfo baptiſmi: in ſt ue paſ
ſionis effectꝰ ꝑlenarie nobis coicat: f ¶ Scðz diuitias

In dilecto filio ſuo. i. p dilectũ filium ſuñ

i copiaʒ g Sie er qᷓ ſupabũdauit. Dic ↄñter recolit
bñficia dei ſpẽalia:⁊ pᷣ facta aplis: epheſijs: ibi n 7
vos. Circa p dicit: h ¶ Que. ſ. gfg dei i Q¶ Suͦpab⸗
eo tenin in
tum ad cognitiõem diuinoꝝ: I Et ndſeen ad
noticiã humano neceſſariã ad ſalute: m ¶Ut notu
fa. nobis ſacrm.i. ſacrũ ſecretuʒ n ¶ oluũtatis ſue. qo
1 Scõʒ bñplacuũ

dictio p liberali

peglongſcrt
ecſoꝛs 3
Ctitont Ados.

u
fnaiite
lad'b e⸗

. ctiam

uſu ſn⸗

ſactcordiim
jdiſonceto

Cundi gpoiun

Glin e
aemundel.
Qiopawroi
fn ävonn.
ganchloet
4Crner dendi
nepärlelpent
liorlbere
TE.
ecri oros
ijlauglt ooun
Aupölanon
faum ouenuntev o
luintßo geafian⸗
Chatdonchheſe
ſpoednewon
Ghezbiſne.
n gSdä
üſähnigzir
lenckh öfchl⸗
ninegfedeſon
nuſionisſog,
ſpigſtmiohe
ſſtiirpolive
ftinpiionerfu
ſopamafſcelb
lheobiening. n

ligieenutiͤn

ingeißin ſczibe

M N Piter
Rugie

ſhanf dl
4 1
latös Ennd

„ 8 .
nöe dum
„Q. he
Qß n
. 7 D
egur nld
Mh N
2. — Nnel
Re

Nir un
„MWarys

8 . RNNA
e dur
X „ . 7
dofi

V

rörnn en
„₰ z⸗
i⸗

nidnunn

. .

NTwem EE
ſend
6
1 IRPEH

E

4
or !

-=
☛n

—
Seee——
=
=

==

T=

=

S

— =

—

=
=

==

=π --

—
—
—

=
=
S=
—

x (&Et q in terra
ſüt.i. hõies qui ꝑ

erãt in nouitatez
gfe refoꝛmãdo.
ar etiam 2
noaſoꝛ:vo ſumn· poſitũ ei qui opat᷑ omia ʒ

i.electõe diuina: eee er S eg
cAliliũ volũtatis ſue:ũt ſimꝰ

q̃ dẽ ſoꝛs qꝛ nõ ad
cipit ꝑſonaʒ ſicut
nec ſoꝛs 3 Uo

cundũ ꝓpoſitum

eternam deige

(Ald Epheſios .·

merito: p ¶ Qð ppoſt uit. i ab sels

q¶ In eo.i.in filio ꝗ eſt ſapiẽtia pꝛis r ¶ In diſpẽſati

one pleni.tempoꝝ.i in plenitudine tpis diſpẽſatia deo
gqðõ eſt t̃us gre:⁊ dqd ſit ſacẽm hoc ſubdit᷑ (Hnntan

rare i.ad debitũ ſtatũ reducẽ v ¶ In xpo.i.ꝑ chꝛiſtũ

t¶ Ola ꝗq̃ in cel.
.i. angelos eoꝛe ſo

cietates reꝑando
ſatione plenitudinis tẽpoꝝ
pccum depꝛauati inſtaurar̃ Om̃ia in xpᷣo q in
celis ct q̃ in tra ſunt in ipſo.
ii ſum:pᷣdẽſtinati ſcdᷣůᷣm ꝓ

i laudẽ glie ey qui añ ſpera

euᷣãgeliũ ſalutis vꝛe:in quo

Qui oꝑatur oia ſie oi glie
ſm oↄſiliũ volun. ipᷣiuſ. Pꝛõptea ⁊ ego audi
katenze:ſec pzeul ieſu:et dilectõe in ẽs ſcõs:

Adẽs r libere: (S5 non ceſſo gr̃as agẽs ꝓ vobᷣ

Ut ſim in laud mèmoꝛiã vꝛi facies in oꝛati

glie eᷣ.i.vtꝑ nos onib meis:uͤt de dñi nñ̃i ie
alj laudẽt deum M
qui ꝑ pdicatideim
nr̃am ↄuertunt᷑ ad ipᷣm:iõ ſubdit᷑: e ¶ Qui añ ſperaui
mus in xpᷣo.qꝛ añ credidim in ipᷣm. ¶ In qͥ. Hic oñ

ter põit dona epheſijs ſpẽalit᷑ data:⁊ diuidit᷑ in duaj:qꝛ

2

Pponit eoꝝ vocationẽ: 2 inſurgit ex hoc ad grarũ acti
oneʒ:ibi Pꝛoptea. Circa p dicit: f¶ In aͤ. i. ꝑx quẽ. ſ.
xpᷣm g ¶ Et vos cũ au.vbũ vitatij.a nobis h¶ Euã

geliũ ſalutis vꝛe. qꝛ eier ſalutẽ audientib ⁊ dat cre

dentib: io ſubdit: i ¶ In ͤ 2 credentes ſignati eſtis. lu
mine gre defoꝛmatã imaginẽ refoꝛmante k ¶ Spũ ꝓ

miſſionis ſcõ.qꝛ ſpũſſcũs habitat in credentibꝰ p gram

⁊ dẽ ſpũs ꝓmiſſionis: qꝛ veracit ꝓmittit vitã beatã:iõ
ſubdit: I ¶ Qui ẽ pign hẽditatis nfr̃e.de ratõe pigno
ris ẽ ꝙ ſit rei nõ habite in pnti ⁊ eiuſdẽ valoꝛis cũ ipſa:

T ſic ẽ in ꝓpoſito:qm ſi nõ hẽ actu hẽditas eina q conſi
ſtit in viſione ⁊ fruitiõe beata:tñ ſpũſſcũs habit᷑ in pñ

ti ꝑ gram a fidelib' eſt eiuſdẽ bonitatis in nũo cũ beati

tudine obiectiua: m ¶ In redemptõem acqſitionis.i.

vt redẽpti acquirẽt vita beatã inamiſſibilẽ n¶ In lau
dem glie ipius. naʒ ibi ẽ laus ↄtinua:pſ.lxxxiij. Beatid

habitãt ĩ domo tua dne:in ſcla ſcloꝝ lau.te. o¶ Pꝛo
pterea. Hic oñter aplłs tanq; pꝛ bonus gr̃as agit deo de
ꝓfectu epheſioꝝ.d. Pꝛoptea ⁊ ego audiens fidẽ viam.
ſincerã ſine admixtione alicur erroꝛis aut legalis obſer

uatiois p¶ Et dilectiõem. vjam q ¶ In oms ſcõs. i.
opa vꝛe charitatis erga oẽs fideles: r ¶ Mõ ceſſo gr̃as
agẽs ꝓ vobis.de bonis pᷣteritis: s emoꝛiã vꝛi fa

ciens in oꝛognib' meis depᷣcans vt magis ꝓficiatis in fu
turo: t ¶ At de/ dñi nf̃i ieſu xpᷣi. ſjm humanitatẽ in q̃ᷓ
eſt ſubiect deo pꝛi v ¶ Det vobis ſpm ſapiẽtie ⁊c i. au
gmentũ in cognitoe diuinoꝝ ⁊ omniũ ad ſalutẽ expedi

qnod ꝓpoſuit in eò diſpẽn

In quò etiã noſ ſoꝛte vòca
ſit ſupeminens magnitudo

fſßm opationẽ potẽtie pᷣtutis
ner loꝛs 3 uim in xpo. In quo t vos ei quò oparus ẽ in xpo: ſu-
tum a eede (u audiſſetis ybum vitatis
nina . a. in laluns veemn quo
ti ad b' b (Se ⁊2 credẽtes ſiãti eſtis ſpiritũ
du, ppoſin ꝓmiſſionis ſcõ:qui ẽ pignꝰ
1² „ * — 9 —☛
ekb.i. m diſpone; Hereditatis nf̃e in redeptio
nem acqſitõis in laudẽ glie

tuens ad dexteraʒ ſuã in ce

cleſiã quᷣe ẽ coꝛpus ipᷣius:&t
plenitudo eius ꝗ pmnia in

tertio et q̃rto articulis:vide ibi.

entiũ: x ¶ Ut ſciatis qᷓſit ſpes vocatiõis vẽe i. res ſperata
ad quã vocant᷑ credentes:q̃ qnto plus cognoſcit:tanto plus

deſiderat: y ¶ Etq diuitie lie hẽditatis.i.hẽditatis gloꝛi
oſe:nã ibi nihil deficit: a ¶ Et q ſit ſupe.magni.vtutis eiꝰ

in nos.i.ad nos pᷣmiãdũ:eſt.n.inſinita:⁊ ſic ſupeminet omi
qðõ de ea põt cogitari
qð declarat vlteri ꝑ
gloꝛificatiõem homi
nis xpᷣi.d. Scõʒ oꝑa⸗
tionem ⁊c. ⁊ p expꝛi
mit eius ſuſcitatõem
.d. Suſcitas illa. acd
eius exaltatõeʒ ad pa
tris dexterã. d. Et cõ
ſtituens ⁊c̃. et expymir
qſttuoꝛ choꝛos agelo⸗
rum: cũ hoc denotãs
tres oꝛdines ſiue hie⸗
rarchias eoꝛũdem.ſ.
inferioꝛes:medios:et
ſuꝑioꝛes. de inferioꝛi
hierarchia vnũ: cum
dicitur: Supꝛa oẽm

ſu xpᷣi pꝛ glie det vob ſpũm
ſapiẽtie ⁊ reuelatiõis ĩ agni
tionẽ ei illuminatos oclos
coꝛdis vii:ut ſciai q̃ ſit ſpes
vocatõilſ el:x᷑t q̃ diuitie glie
hẽeditatis er in ſanctis: ẽt q̃

vᷣtutis e in nos:ꝗ credimꝰ

ſcitãs illũ a moꝛtuis:⁊ cõſti

leſtibꝰ ſupꝛa oẽm pᷣncipatũ

⁊ ptãtem ⁊ ᷣtuteʒ et dñatio neibatum. verer de
nem: ct omne nome qð noia phoc hẽ eꝙ ſit eleuatꝰ*
tur no ſolũ in hoc ſeclo ſ. ed ſupꝑ duos oꝛdines in-
etiã in futuro:et om̃ia ſubie ferioꝛes: b ¶ Et o=
cit ſub pedib ei. Et ipům nomẽ.ꝑ hoc onditur
ꝙ ſit eleuat ſuꝑ om̃s

dedit caput ſupꝛa omnẽ ec odines ſup̃me hierar

chie. deitas.n. ꝓpꝛie
nõ eſt nominabil a q̃/
cunq; creatura:qꝛ eſt
incoõpꝛehenſibilis ab
ęe⸗.ꝛausr: ſic aũt aliqd nomi
natur ꝓut ab intellectu appᷣhẽdit᷑.j. Perihermenias: Noia
ſunt note earũ paſſionũ q ſunt in anima. ꝓpter qð dẽ.xxij.

om̃ibus adimpletur.

ꝓpoſitõe de cauſis:ꝙ caula pᷣ eſt ſuꝑ oẽ nomen qͥ noiatur.

c ¶ Et omia ſubiecit ſub pedib'e.vñ dixit Mat.vli.poſt
ſuã reſurrectiõeʒ:Data ẽ mihi omis ptãs in celo ⁊ in terra.
d Et ipᷣm dedit caput ſuꝑ oẽm eccliam. militãtem ⁊ triũ

phantẽ: e ¶ Que ẽ coꝛpus ipᷣpꝰ:ſmyſticũ: f¶ Et plenitu
do ep.ſ.coꝛpis myſtici xpi g ¶ Qui omia ⁊c̃. ingat ſic lĩs
Plenitudo ei adimplet᷑.i.pficit᷑ ſup.pꝑ eũ: Qui omia ĩ omi

bvus.i.p xpᷣum qui ꝑ virtutẽ ſue deitatis omia bona in omi

bus opatur.
S ca/pᷣmo vbi dẽ in poſtilla: Deitas.n. ppꝛie nõ eſt no
bilis a qcunq; creatura. ¶Addditio.
AIcet deitas ſit incõpꝛehenſibilis a creatura: eſt tam
ſdnominabilij a creatura:alioqn nõ verificarent᷑ mul
ts de deo dicta:cum dẽ Exo.xv.de deo:Omipotẽs
eſt nomẽ eius.⁊ Exo.iij.de nõie tetragrammaton dñs mo⸗

yſi dic: hoc ẽ nomẽ meuʒ in eternũ.doctoꝛes.n.ſancti aliq̃

nõia de deo dicta dicũt ſᷣm ꝓpꝛietatẽ intelligi.vñ ambꝛo.in
.ij.de trinitate: Sũt quedã noia qͥ euident ꝓpꝛietateʒ deita
tis ondunt:a q̃dam q pſpicue diuine maieſtatis exbmũt ve
ritatem. hec ille.Ex hoc aũt ꝙ alidd nominat᷑ ꝓut ab intel
lectu appꝛehẽdit᷑:ꝓut allegat a pho.j.Periher.nõ hẽ ꝙ dei

tas nò ſit nõinabilis ſed cognominabilis: put ab intellectu

appᷣhendit᷑ vel ꝓut a deo reuelat᷑ in ſacris ſcripturis.ſimilr
p hoc ꝙ dicit auctoꝛ de cauſis ꝙ pᷣma cã eſt ſupꝑ om̃e nomẽ
q̊̃ nominat᷑:nõ excludit᷑ quin pᷣma cã nominet᷑:ſed aſſerit ꝙ
nomen pme cauſe excedit aliud oẽ nomen. Et de iſta mate
ria tractat᷑ in additiõe ſuꝑ Exo.iij.caplo: ⁊ ſpecialit in ſcõo

Irft 4

4

Iſicante ipᷣm innominabi e: Burgen. inſtat cũ nomine
tetragràmaton: cetera q circa.iij. capłm Exodi ſomniaue
rat:que vide ibi ꝑtractari. (Xaplm. II.
. Tvo cu eſſe
Aaplus inducit

TZ uos cñ eſſetis II.

Pbe⸗ garun aerk mõtui delictis èt pccil
ta eni iuxta je poſita Viis in ꝗbus aliqſ amnbula
magis eluceſcũt. ꝓpt ſtis ſcdᷣùʒ ſcimn mundi hur:
qð apls ↄpat dignina ſcdᷣum pncipeʒ ptãtis aeris
remn ſtat ad qus ehe hyuſ: ſpirituis q nũc opat in
unt vαρααπ²ααμονο ſiios diffidentie: in gbuͤs et
tateʒ ſtat vñ ſunt o .7
cati: vt ex bu cõſide nos om̃es aliqñ ↄuerſati ſu
ratioe feruenty inſur mus ddeſiderijs carnis nr̃e
gant ad gras agend faciétés voluntatẽ carnis Et
eomitsrtat cogitationuʒ:c᷑t eran nã ſi
s.: ſcdòa põitur ibi lii ire ſic̃ ⁊ ceteri. Deus ãt ꝗ
ones: ſcòa poitur ibhbi ijkeic eerlbeen 4
Pꝛopi qð ⁊c. pma ãär diuel ẽ in miſicõꝛdia ꝓpter
pbpatio mersein. ſi nimiã charitatẽ ſuaʒ q dile
te:qꝛ pᷣuj fuerã ſe &. eE 5 Semi
r mörigenlpe: diſ xit nos: ralzeſſenl monn
poſiti ad moꝛteʒ gehẽ Ppccis connun cauit nos
ne ⁊ vocati erãt ad vi xpo:cu gra eſtis ſaluati:ct
tam gfe: q oiſpoit ad cõreſuſcitauit ct ↄſedẽ fecit
vita gloꝛie educlt i celeſtib in xpo ieſu: ut oñ
Rrvo⸗ vos cũ eſſetis deret in ſcls ſupuenientib
. „. 5 — „ „ — “
mortui p culprä b abudantel diuitias gfe ſue
Del cis Nu ad in bonitate ſuꝑ nos in xpᷣo
omiſſionis: c ſeſu. Gzâti .
Pccis veſtris Iliad ieſu. Oꝛatia. n eſti ſaluati p
pcca commiſſionis:
An quib' aliqñ ambulaſtis. pcedẽdo de pcco in pcẽm:

e¶ Scom ſclłm.i.ↄſuetudinẽ f ¶ Mũdi hu.i.pccoꝝ hu
ius mũdi:ſic Jo.j.Muũdus eũ no coasuit. g ¶ Scom pᷣnci
pem ptãtis aeris hui.i.ſm voluntateʒ pncipis demonũ in
hoc aere caliginoſo habitantiũ: h ¶ Spus dq nüc opatur

in filios diffidẽtie.q.d. pnceps ipᷣe eſt ſpũs ſuppᷣ.malignus:

Qui nũc opatur.i.facit volũtatẽ ſua in illis qͥ nõ genun

iduciã ſuã in celeſtib bonis:ſed tm in trenis: i ¶ In qui

bus.i.ini qͥs k ¶ Et nos oẽs aliqñ ↄuer.ſu.in deſi:car.nr̃e.
ea ſequẽdo:⁊ lʒ apls eſſet vgo vt diciũ eſt.S.j.Coꝛ.vij.ca.tñ
iũgit ſe cũ eis vt meli recipiant᷑ vba ſua:⁊ qꝛ añ ↄuerſioneʒ
ſecut eſt aliq̃ carnis deſideria:iõ dicit: I ¶ Faciẽtes volun
tatẽ cãnis.in pccis carnalibꝰ m (¶Et cogitationũ. in pccis
ſpũalibꝰ: n ¶ Et eram nã filij tre.i.nati in pcco oꝛiginali:
qð dẽ pccm nale inqtum ↄtrahit᷑ a parentib ex coꝛuptioe
nãe. Cõſeqnent᷑ oñdit grf̃am vocãtis dei.d. o ¶ De aũt ꝗ

—

lereri ⁊ pcere

diues ẽ.i.copioſus In mificoꝛdia.qꝛ ppꝛiũ e eſt mi /

uiuiſicauit nos in xpᷣo. nos ſibi ꝑ fidẽ ſoꝛmatã incoꝛpando

t Kuogfa eſt ſaluati.ſ.in ſpe: v ¶ Et cõꝛeſuſcitauit.ſilir
in ſpe:qꝛ refrectio xpᷣi ẽ cã nr̃e reſurrectõis future: x Et

ↄſedẽ fecit.in ſpe q̃ eſt certa expectatio future beatitudinis:
V¶ Ut oñnderet in ſeclis ſupuenientib.i.curriculis anno
vſq; ad iudiciũ: ʒ ¶ Abũdantes diuitias ⁊c. hec.n. oĩa fu/
erunt oñſa in xp̃i reſurrectõe: q fuit argumtis multis decla

rata: Act᷑.j. In multis argumtis apparẽs eis.⁊ er aſcẽſione

oculis etia coꝛpalib' aſpecta.⁊ hec om̃ia iterũ fuerũt decla

rata ꝑ aploꝝ doctrinã aꝑtis miraculis ↄfirmatã:iõ ſubdit

Epiſtola pauli.

n caplo pꝛimo ad epheſios vwbi· aclica 3
poſtillatoꝛ dicit deum ppꝛio nomine adeqate ſigni

negs gloꝛiet. Ibiũſ.n.ſumꝰ

tem macerie ſoluẽs inimici
tias in carneſua:legem mã

i2 ꝑc ꝛopt᷑ nimiã charitatẽ ſuaʒ. ⁊ nõ ꝓpter
merita nr̃a: r ¶ C eẽm mõtui pccis.mõ pᷣdicto s ¶ ¶õ

a ¶ Gia n. eſtis ſaluati b ſide.ſ.xpi: noͤ p legẽ moyſi:·

b ¶ Et hoc nõ ex vobis. qꝛ pncipiũ crededi et ois opis
meritoꝛij ẽ a deo: videntiũ.n. miraculũ ⁊ audientiũ eũ⸗
dem ſmoneʒ: vn credit morj a deo:alter vo nõ:iõ dicit

ſaluatoꝛ Jo.vj. Nemo põt venire ad me:niſi pĩ qui mi/

ſit me traxerit eũ
. „ cErneche gi
fidẽ:ẽt hoc nõ ex vob. Hei triet. de ppꝛus me

n.donũ eſt:nõ ex oꝑpibꝰ:uᷣt

factura:creti in xpᷣo ieſu in
opib bonis:que pᷣparauit
deus ut in illis ambulem.
NPꝛopt qð memões eſtote
aliqñ vos ꝗ gentes eratiſ
in carne:qui dicebamini pᷣ it: h

bus bõis.i.ad bo

putiuʒ ab ea q dicit circuci abulemuſ. de vwuu
ſio ĩ carne manufacta: qi te in eiute ad bean
eratiſillo in tpe ſine xpo ali dam. i espt
enati a ↄuerſatione iſrael:èt gqð. hic ponitꝰ*
hoſpites teſtamentoꝝ pꝛo/ ↄpatio q eſtextra
miſſionis ſpeʒ nõ habẽetes: neitatis ad intra⸗
r. . neitatée:? p ponit᷑
Et ſine deo n hoc mundo. hec cõpatio:⁊ in/
Nuͤnc autẽ in xpᷣo ieſu vòs Eert intẽta ↄcluſio
qui aliqñ eratis longe:ſacti ibi Ergo iaʒ non
eſtis pꝛope in ſanguine xrfi qni ncaf ſctlt
vtraq; vnũ:ẽt mediũ parie plici ratiõe.ſ.qꝛ a

deo eraͤt ſepati p

quẽs ſcðòo a pplo
üüüiirrgel ytuz ad coi
cationem:q erat cultoꝛ vni dei:⁊ itio a ſpe ꝓmiſſionũ
abꝛae factarũ ⁊ ſemini eius.ꝑ vocatiõem aũt ad fidem

* .

i (P 2 S memoꝛes eſtote.tanqᷓ; gra

dei k
ne.i.carnalit᷑ viuẽtes: m ni pput
i. incircũciſi n ¶ Ab ea q dicit᷑ circũciſio ⁊c i.diſtincti
7 ſepati a pplło iudaico circũciſo: o¶ Qui eratis illo

S aliqñ vos ꝗᷣ gẽteſ i. getiles 1

in tempe ſine chꝛiſto.i.ſine fide chꝛiſti:nõ ſic aũt iudei

qꝛ eadem fides fuit patrũ ve.te,.que ⁊ noui:differens tñ
ſm implicitũ ⁊ explicitũ: p ¶ Alienati a couerſatione
iſrael. inhibitũ enim erat pplo iſrael cõtrahere cũ genti
bus amicitias ⁊ ↄnubia: q ¶ Et hoſpites teſtoꝝ.i.
uene teſtamti ⁊ extranei a teſto nouo ? veteri: I E
ſine deo.ſ.vero:nã Saͤricelat ie dediti. S ¶ Nuc aut

in xpᷣo ieſu.i.p xpᷣm ieſum t ¶ Uos ꝗ aliqn eratis lon

ge. a ſalute dicta triplici rõne v ¶a eſtis ꝓpe in ſan
guine chꝛiſti.i. ꝑ paſſionem ipius cui eſſicacia in ſacr̃o

baptiſmi vobis eſt plenarie cõicata. x¶Ibe enim eſt

pax nr̃a.ſ.effectiue: ꝓ ¶ Qui fecit vtraq; vnu.i· iudeij
gentilibus faciẽs vnũ populũ chꝛiſtianũ: 3ʒ ¶ Et me
dium parietẽ macerie ſoluẽs.i.hup vnitatis obſtaculũ
remouẽs:qꝛ remouit a gentilibus idolatriã quã abhoꝛ
rebant iudei: ⁊ a iudeis circũciſionem quã deteſtabatur
gẽtiles: a Inimicitias.q̃ſi dicẽt:p hoc abſtulit inimi

citias q̃ erant inter gẽtiles ⁊ iudeos b In carneſu.

i. p immolatioem ſue carnis in cruce:p quaʒ deſtructa
idolatria ⁊ ceſſauerũt legalia: c ¶ Te *

n. ſum' factura i
ati in xpᷣo ieſu. in
eẽ gre f (In opi

8 ¶Que pᷣpara
uit de.i. di poſu
¶ Urin ülk

idolatriã: 1 p pſ

iſttent⸗ trib incoꝛpati:⁊ hoc ẽ qð dicit Enlle⸗

Qui dicebamini pᷣputiuʒ.

a adatoy. i.
legẽ moſaicã qtum ad madata cẽmonialis A iudicialia

in,lit i
rofong

detent fd

nfui.

Gnir i⸗

wig⸗
NDN
Situfoocaro⸗
uuen bunn
Aupeti .
(duli

fönidint
e

(gninesn
icmſt

hſiſctntun r

☛ =–

—
Ndlanc
n aEidon
elifcnt inſmn
mnii updochi
Poſunnoan
bienr di futtqun
külvgni zu
nimſclrirſün
ubmigglian i
funnhdiodhin
ſſchhlintigen

= ==

Ald epheſios iij.

(Deeretis (enangelicls e ¶ Euacuͤs remouengo. AQusrei gra ego. Dic oñter apls P epheſis oꝛat de

n
* *
82 2 A W 14
uken a

Ut recõciliet am½

bos deo.ſ. patri
¶ In vno cõpo

re.ſuo myſtico:

m Der cruceʒ
inificiens inimiti

nouũ pplłm: ꝑticipatoe.n.vnius ſpeciei

vob qui lõge fuiſtis:et pacẽ

his ꝗ pꝛope:quᷣoniã ꝑ ipᷣm

habemacceſſum ambo in
vnò ſpũ ad pꝛem. Ergoò ia,ʒ

tia:obligatioe:⁊ ↄfidentia: ⁊ ſi hoc

re pꝛůdentiã meaʒ in mini/

ſterio chꝛiſti: quod alijs ge
nerationibꝰ nõ eſt agnituʒ
filiſis hoium:ſicuti nuc reue

latũ eſt ſanctis aplis eius ⁊

on cẽmonialiũ ⁊ temꝑando rigoꝛ? aliuũ: f C Ut uote vt magis in bono ꝓſiciat: a diuidit in duas ꝑ
duos.ſ. pplos gẽtiles ⁊ iudeos g ¶ odat in ſemetißo les:qꝛ pᷣmo ſe diſpoſitũ ad oꝛandũ oñdit: ꝛ oꝛ' onem
.i. ſibi incoꝛpoꝛet ꝑ fidẽ foꝛmatã h ¶ In vnu nouum it ibi Pꝛopt qð. Pꝛimũ oñdit ex tribus.ſ.ex ſufficiẽ

diuidit᷑ in tres ptes:2

plures hõie) ſunt ibi Mihi omniũ.ter
vn hõ: 7 eoð mõ „ „„ tiea ibi In à habem.
gentiles iudei p datoꝝ decretis euacuãs ut ieſü pꝛõò vob gẽtibus:ſi tům Circa pꝛimũ ondit ſe
ticipatiõe vntno duos cõdt in ſemetipo in audiſtis diſpenſationẽ gr̃e ſufficietẽ p hoc ꝙ ipße
nelegls dlcunt ð vnũum nouũ bõiem facienſ dei que dataẽ mihi in vob er ali apli uer i ce
i ¶ Faciẽs pace,ʒ. pacẽ:uũt recõciliet amboſ in quonia tm reuelatõem no ti:et ꝑ ↄnñs cognouert
m pdictolk vnò coꝛpe do per crucẽ inꝭ tum mihi factũ eſt ſacrẽm ſi cãm debitã ? t̃us er
Ut recociliet. ⁊ ij ficiẽs inimicitias ĩ ſemetipo cůt ſupꝛa ſcripſi in bꝛeui:ꝓ/ modũ oꝛandi.pmo ʒ

a ¶¶ Pub rei gra.i.p

pter hãc rẽ immedia

te pᷣdictã.ſ.vt coedifſi

cemini in habitaculũ

dei: bEgo paulus

vincx. in carce rome

as. erat ini deñ n eſtis hoſpites ⁊ aduene latu eſt ſanctis apiis eius ? c¶ Xpiieſuii xpo
1 gen humanunʒ: ſʒ ſtis ciues ſcõx ẽt dome ꝓphis in ſpu:eſie gẽtes co ieſu d ¶ Pꝛo vobij
n ¶ In ſemetibo ſiici dei:ſupèdificati ſupèr bẽedes ẽt cõcoꝛpales èt cõ/ gennibus Pot boc. n.
i.in ꝓpꝛia paſſio fundamẽtu aploꝝ et ꝓphe pticipes pmiſſionis in x’5 erat rome vinct qꝛ p

ne: 0

t veni

ens. de moꝛte ad

vitaʒ in ſua reſux
rectiõe p (¶Euõ
geligauit vobis.i.

euãgeligae pᷣcepit

dicẽs: Mat. vlti.

tarũ ip ſummo ãgulari la
pide xpo ieſu:in qů omis

edificatio coſtrucia creſ cit
templuʒ ſcm ĩ dño. In quᷣo
⁊ vos coediſficamini in ha/

ieſu pèr euãgeliũ cur ſactůſ
ſuʒ ego miniſter ſcðᷣùm do

num gfe dei q data ẽ mihi
ſcdᷣum opatõem vᷣtutis ey.
Mihi enĩ oĩm ſcõꝝꝑ mimo

dicauẽat xpᷣm ieſum
gentilibꝰ: e ¶ Si tñ
audiſtis.i.intellexiſti,5
f Biſpẽſationẽ gre
dei. i. gre apla mihi
a do ↄceſſe g ¶ Am

ſm reue.di.notũ fa.ẽ

nite ſuni Eũtes docete o bitaculũ dei in ſpiritũ ſco. data ẽ gra hecin gẽntibus mihi ſacrum.i. ſacrũ
mni . ei mnes geret bapti Diüs rei gr̃a C. III. euãgelicare inueſtigabiles ſte en receprigiea.
nni at, . QAuilsgeſn. ego paulus vinci xpi diuitias chꝛiſti:et illuminã e 5. cripſi ibꝛeut .ca.
iiali iſtis. xt. S. dem et l ececevoole huĩ vbi dicit: Ut
reit iuſtn⸗ Et pacẽ his ꝗᷓ ꝓpe.ſ. iudeis:qm lex erat diſpoſitio nobis notũ facẽt ſacr̃m ⁊c. i (Dront poteſtis le. intellige
prvocatiemn azünl ad xpᷣm:vt dcm t᷑.s.in epla ad Sał. s ¶ Om ꝑ iſᷣm ſ. cc.q.d.lʒ ſit bꝛeuit᷑ dictũ:tñ ꝑi. ud potehig inecllig ſe
rrtboigddi xp̃m t ¶ Hẽm acceſſuʒ abo.ſ. iudei ⁊ gẽtiles v ¶ In Pꝛudentiã meã in mi.xp̃i.i.ſcientiã meã ad pſequendũ mi
orr ri, gun vno ſpũ.ſ.charitatij x Aad̃ pem oim nr̃m. y ¶¶ Er niſteriũ aplatus mei in pᷣdicatõe euagelij xpᷣi gentilib ¶lI
iriss go. Dic infert intẽta ↄcluſio.ſ.de receptione gentiliũ ad Oð alijs ge.nõ eſt agnitũ ⁊cc.i.añ tpᷣs aploꝝ nõ fuit explici
(un⸗ ↄſoꝛtiũ dei ⁊ ſcõꝝ:cũ dĩ: Ergo iã nõ eſtis hoſpites ⁊ ad te cognitũ: niſi foꝛte aliquib' paucis ꝓphetis ve.te. q tñ nõ
zdctcriihn uene. a deo ⁊ ſanctis e: ʒ ¶ Sed eſtis ciues ſcõꝝ.i.de cognouerũt ita clare ſicut apli ⁊ ꝓphete noui teſtamti:ꝙ gẽ
niͤch ſa⸗ nũo eoꝝ a ¶ Et domeſtici ei.i: in ecclia receptib nuiles p xpm eſſent ſaluãdi:ſicut ⁊ iudei quib erat ꝓmiſſus
ecNnlis Supedificati.i.inſtructi c ¶ Supꝑ fundamtũ aploꝝ ⁊ vñ ⁊ Aci.x.dẽ: ꝙ ſpũſancto deſcẽdente in ſigno viſibili ſuꝑ
Ntic viei ꝓpharũ.i.ſuꝑ doctrinã no.ac ve.ie. Supꝑedificati inqʒ coꝛneliũ ⁊ alios gẽtiles qui erãt cũ eo admirati ſunt iudei qᷓ
d ¶ Jpo ſummo an.la.xpo ieſu. In edificatioe.n.tẽpli venerant cũ petro:de hoc ꝙ gra ſpũſſancti cõmunicabat᷑ g
1 le⸗ ſalomõis vt dẽ fuit quida lapis qͥ pluries fuit reiect ab tibus ſicut ⁊ ipſis:iõ ſubdit᷑: m ¶ Eſſe gẽtes cohẽdes.ſ.he
v, ediſicãtibꝰ:eo ꝙ nõ ↄueniebat loco cui applicabat᷑: fina reditatis eine:ſic ⁊ iudei credẽtes: n ¶ Et ↄcoꝛpales.i.cõſi

liter optime ſedit in ſũmitate edificij in angulo ouoj pa milit incoꝛpati xpᷣo: o ¶ Et copti.ꝓmiſſiois.abꝛae facte l

.
.

2 ece
ee!

inn n rietes in vnã ecchiam ↄiũgente:⁊ fuit figura xpᷣi iudeos p(¶ In xbo ieſu.ſ.implete q ¶ ſper euãgeliũ i.ꝑ receptoeʒ
e Gmln gẽtiles tanq; duos pietes in vnã eccliaʒ ↄiũgentis: vñ euagelice doctrine ꝑticipãt dicta bona getiles: r ¶ u.ſ.
n E ie dẽ pſ.cxvij. Lapidẽ quẽ repꝛobauer̃t edificãtes:h factus euãgelij s ¶ Faci ſuʒ ego miniſter.i.pᷣdicatoꝛ t¶¶ Scom
rir i eſt in caput an. A dño factũ eſt ⁊c. et iſtã eandẽ figuraz do.gfre dei cc.⁊ nõ ſᷣm ꝓpꝛiũ ſenſũ: 9 Scõm ope.vᷣtutis
mien n ponit apls vt dictũ eſt. e ¶ In omis edificatio ↄſtru e.in miraculis quib aplica doctrina ↄfirmabat᷑:mar.vli.
encn i cta.ta ex iudeis iye gentilib/ f Dicler p augmentũ Illi aũt ꝓfecti pᷣdicauert vbiq; dño oopante 7 monẽ ↄfir
amaſi⸗ Vrutu g ¶ In templũ ſcm. i.quſq; ſit templũ dñi ſem: mante ſeqntib ſignij.io rARn. doſti oñdit ſe
gröti n h ¶ In ̊ ꝛ vos coedificamini. cũ alijs fidelib' i ¶ In ſufficientẽ ad oꝛadũ ꝓ epheſus: Pp ↄnter oñdit ſe ad hoc ob
gui ſeneif ſpiſc. i. ipo opante ſine q́; nullũ opus ẽ acceptũ deo. ligatũ:qꝛ erat apls ⁊ pᷣ eoꝝ ſpũalis:⁊ iõ obligat tenebat fi
gin ic n ca. ij. vbi di in poſtilla:In vnũ nouũ hõiem. lus in ꝓuiſione ſpalium bonoꝝ:ſicut pĩ carnalis puidere
amnhi cg Oc qð dicit᷑: In vnũ nouũ hõiem. ¶ Additio. tenet᷑ in tpalib bonis:io dicit: Wihi n ommig ſen.
iign 1 videt referẽduũ ad chꝛiſtũ:qui eſt ꝓpꝛie nouꝰ ho ſ.aploꝝ y¶ Minimo.hot dixit ex humilitate: qꝛ ꝑſeeu
