patus ⁊ huiuſmõi:quibus animi moꝛtaliũ maxime afficiũ

tur. In ſecta vero pꝛedicta voluptati carnalium habene re

laxant᷑:⁊ etiam faſtus ⁊ pompe humane tanq; maxime vr

tuoſa docentur:vt patʒ ex dictis ſuperius. In veritate etiaʒ

euangelica pmittuntur pꝛemia non ſoluz inuiſibilia: ſed éet
ab hominibus moꝛtalibus incompᷣhenſibilia:vnde Eſa.lx
iiij. Oculus non vidit:et Apls.j.Coꝛin ij. Oð oculus non
vigdit nec auris audiuit:nec in coꝛ hominis aſcendit ac.Ad
iſta enim non inclinantur naturaliter coꝛda humana: que
tm̃ ſibi cognita ſʒ naturazʒ potius amplectunt᷑. In ſecta vo
pꝛedicta bona ſenſibilia:imo ⁊ carnalia p pꝛemio finali
mittuntur:vt iam dictuʒ eſt. Ex quibus pʒ ratio quare ml
titudo magna ĩmo maxima hominum huic ſecte adheſit.
Stultoꝝ infinitus eſt numeru:Eccłes.j.Et ſᷣm hanc ↄſide
rõeʒ ad maximũ miraculũ euangelice legis reputãdũ eſt:q
animi moꝛtalium p fideʒ euangelij ad tm deueniunt:vt co⸗
tẽptis viſibilibus ſola inuiſibilia finalr cupiant.Et attendq
dũ etiam ꝙ ſecta pᷣdicta in armoꝛuʒ potentia tanquã per ſi
gna a deo data fuit introducta:cum tñ talia ſepe latronibꝰ
7 tyrannis non deſunt:cuius cõtrariuʒ fuit in veritate enuãs
gelica:que non p armoꝛum coactiuaʒ potentiam:ſʒ per ter

ribilium ꝓſecutionum patientiã per apoſtolos ⁊ alios diſci

ulosen introcucra.⸗ Noranquz etiã ꝙ non ſapientes in re⸗
us diuinis ſeu humanis a pꝛincipio pᷣdictam ſectam rece

perunt:ſed homines beſtiales in deſertis moꝛantes omnis
iz 4

(Tiber

doctrine diuine pꝛſus ignari: per quoꝛuʒ multitudineʒ ali

os armoꝛum violentia ad hanc legem coegit. vnde lʒ in ꝓ
ceſſu tempoꝛis aliqui philoſophi in arabia:⁊ in alijs parti
bus huic ſecte ſubiectis ſurrexerunt vt alpharabius:algaxe
Ius:auicenna:⁊ auerrois ⁊ alij: iſti tamen non ſuerunt in p
ma receptõne:ſed poſt magnũ tempoꝛis pꝛoceſſum:qui licʒ
in publico timoꝛe humano conſenſerint pᷣdicte ſecte:ſicut
multi philoſophoꝛum idola publice exteriuj colebant:tam

intus ea vana eſſe crediderunt: ſʒ contra hoc qð dicit ꝙ ſe⸗/

cta pꝛedicta delectationis habenas relaxauit:foꝛte poſſʒ di

ci oppoſitum.nã pꝛohibitum ẽ eis vinum oĩo qð eſt de ve-

hementioꝛibus delectabilibus gule:ſimilit᷑ fuit eis iniunctũ

ieiunium.xxx.dierum in anno:qð videtur ſatis afflictum.
Dicendum ad pꝛimum duplicii:pmo quia ſecta iſta initiu,
habuit ⁊ fundamentum in regionibus calidiſſimis:vbi vi/
num non eſt tantũ deſiderabile ppter eſtum:ſed in illij par

tibus frigida ſunt magis appetibilia:⁊ iõ machometus fin

gens ꝙ manus domini coꝛpoꝛaliter eum tetigit: aſſerit ꝓ

fuit a deo infrigidatus vſq; ad medullam doꝛſi:volen deo
attribuere frigiditatem que maxime appetitur ab eſtuatis

dicendum ꝙ ſeductoꝛ ille ſicut ⁊ alij tranni timebant gẽ
tes ſibi ſubditas:ne contra eum tumultuoſe inſurgerent:et

quia ipe⸗ vinum ↄſueuerunt rixe ⁊ multa oꝛiri turbationũ
ſcandala:pꝛeſertim inter homines bꝛutales:ſicut erant gen
tes illaꝛ: regionuʒ:vt dictum fuit ſupꝛa: idcirco ad talia pᷣ/

cauendum vinum pꝛohibuit omnino:⁊ ſimili etiã ratione

finxit:ꝙ chꝛiſtus non fuit occiſus a iudeis:ne populuj crede
deret ꝙ poſſent ſuum ꝓphetam occidere:cum iam chꝛiſtuj⸗
quẽ confitetur excellentioꝛem ſe occiſus fuerat ab alijs. Ad
zm vero dicendum ꝙ ieiunium illud ab eo inſtitutuʒ poti
facit ad repletionem ventris et crapulam ꝓcurandaʒ ꝙ ad

abſtinentiam ſuſtinendam: comedunt enim tẽpe ieiunij:vt
cõiter ſemel pꝓpe auroꝛam:⁊ iterum poſt ſolis occaſuʒ ⁊ de

omni comeſtibili:⁊ ſic manifeſtum eſt ꝙ non eſt ieiuniuʒ ad

abſtinentiã pertineni:ſʒ potius ad gule obſequiuʒ:⁊ hoc de
¶Circa

quarto. aquintuʒ de duratione illius ſecte attẽden-
dum: ꝙ nonnulli mirantur de hoc ꝙ ſecta iſta tam erronea
vicioſa:vt dictum eſt tam diuturne durat:cum ex decur-/

ſu veteris ac noui teſtamenti vſq; ad ipᷣam excluſiue nulla

ſecta falſa ſeu ritus erroneus tante ſuit duratõnis. Uidemꝰ
enim ꝙ aſſyrij ⁊ chaldei perſi ⁊ greci qui populum dei ꝑ in
terualla tempoꝝ afflixerunt fuerunt parue durationis reſ-
pectu durationis iſtius ſecte:ſimilit᷑ romanoꝛuʒ ⁊idolatra/
rum ſecta modicuʒ durauit reſpectu iſtius. Q ſi dicatur ꝙ

huiuſmõi durationis non eſt cauſa querenda:cuʒ ſit ex vo/

luntate diuina hoc permittente cuius voluntatij cauſa non
eſt querenda:hoc non videtur ſufficere.nam łʒ de volunta
te dei que eſt eius eſſentia non eſt cauſa querenda cum ſit pᷣ

ma cauſa omnium:nihilominus tamẽ de eius effectibus a

ſanctis ⁊ iuſtis viris queruntur cauſe ſpecialiter in ſimilibꝰ:
vnde hieremias in ca.xij.deo dicit:Quare via ĩpioꝛum ꝓ/
ſperatur:⁊ infra:Plantaſti eos ⁊ radicem miſerunt ⁊ pꝛofi
ciunt ⁊c. Et abacuch deo alloquens in.j.ca.ſic dicit: Mun/
di ſunt oculi tui ne videas maluz:a reſpicere ad iniquitatẽ

non pote):quare non reſpicis ſuper inique agentes ⁊ taces

deuoꝛante impio iuſtioꝛẽ ſe:que verba ꝓpꝛie poſſent appli
cari ad hoc ꝓpoſitum:naʒ deus videtur tacere pmittendo
ꝓꝙ populus tantis erroꝛibus ⁊ vicijs ĩplicatus:populum iu
ſtioꝛem ſe deuoꝛet.ſ.chꝛiſtianum:⁊ hoc p tam inſuetaʒ du/
ratonis diuturnitatem:nã vt dicit poſtillatoꝛ infra eo.cap.
iam trãſiuerant pluſquã ſeptingenti.xxx.anni ab initio hu
ius ſecte vſq; ad tempus in quo hanc poſtillam ſcripſerat:
⁊ hodie.ſ.ãno dñi.M.ccccxxxj.iã traſiuer̃t octigẽti ⁊ q̃ttu
oꝛ fere ãni ab initõ h'ſecte vſq; nẽ:nec tñ adhuc aꝑpẽt ſigna
ↄſũmatõis ipᷣi de qͥ nõ ſolũ młi mirant᷑ tãte duratõis cãʒ
nõ ĩueniẽteſ:ſʒ ẽt qdã alij claudicãt murmurãtes de dei pui

detia ⁊ epeqſſima iuſticia. Ad e aliqlẽ rñſionẽ ſalua ſp
incõphẽſibilitste iudicioꝝ dei ⁊ viaꝝ eius iueſtigabili
tate:videt᷑ dicendũ ꝙ inter ſectam ſaracenicam ⁊ ſectas

alioꝛum paganoꝛum pꝛecedentium ſunt alique differẽ-

tie.nam licet omnes tam iſta ſecta ꝙ; pꝛecedentes conue
niunt in ratione infidelitatis:omnes eniʒ tam iſti q illi
carent fide vera:differunt tamẽ in multis ⁊ ſpecialiter ĩ
tribus que ad ꝓpoſitum faciunt:quoꝛum pꝛimuʒ eſtꝓ

hec ſecta licet mala ⁊ peſſima:vt dictum eſt:non tamen

eſt idolatrica nec cultum idoloꝛum publice in ſuo dndio
permittit ſicut alie ſecte pꝛecedente cõmuniter faciebãt

vt eſt manifeſtum. nam a tempoꝛe aſſyrioꝛuʒ ⁊ chaldeo
rum vſq; ad tp̃ coſdroe incluſiue:cup dñiuʒ ppinquũ
fuit ipi machometo:ſemper viguit cultus idoloꝛum in

terr gentej qui populum dei vexabant: vt patet in veteri
teſtamento ⁊ in hiſtoꝛijs eccleſiaſticis ⁊ in legendis ſan-
ctoꝛum. Conſtat autem ꝙ inter omnia peccata quibus

deus offenditur peccatum idolatrie eſt potiſſimum: in
tantũ ꝙ deus ſe oſtendit feruentius ſeu ardentius illud
punire ꝙ; alia peccata.vnð Exo.xx. ſolum ſuper pꝛece/
ptum de ꝓhibitione idolatrie:⁊ non ſuper alia deuj di
citur ęelotes.nam cuʒ dixiſſet: Non adoꝛabis ea.ſ.ido-

la nec coles.ſbdit:Ego ſum dominus deuj tuus foꝛtis

gelotes.⁊ ibidem.xxxiiij. cum dixiſet: Nõ adoꝛabis de
um alienum. ſtati ſpdit: quoniam dominus gelotes no
men eius ⁊c᷑.⁊ Deut.xxix.loquens de homine idolatra

dicens: Lunc qi maxime furoꝛ eius.i.ſidei fumet ⁊ gel

contra hoĩem illum. ſic in multis alijs ſacre ſcripture

locis:cuius ratio eſt:nã celus impoꝛtat intenſioneʒ affe

ctuj exquo quis vehement querit excludere illud quod

ſibi repugnat 'm Aug. libꝛo. lxxxiij. q· et qꝛ cultus ido/
loꝛꝛ inter cetera peccata magis repugnat cultui diuino:

lõ ci ca hoc peccatum dicit᷑ gelotes ⁊ gelare ſingularius
in alijs peccatis:vnde ⁊ non tm tolerat durationem
eius:ſicut alioꝝ peccatoꝝ:eo modo quo viri dicunt ce
lare vxoꝛes:ne per ↄſoꝛtium alioꝝ: ipediatur ſingalari-

tas quã in vxoꝛe querunt. vñ non taz diu tolerant gelo

tipia ſicut alia vicia que de vxoꝛib' ſuſpicant:et qꝛ iſta

ſecta non incurrit peccatũ idolatrie ↄmittẽdo nec pmir

tendo: iõ nimirum ſi deus eam longioꝛi tẽpe tolerat qᷓ
alias ſectas pᷣcedẽtes quaꝛ: quelibʒ publice idolatrabat
ſi aũt dicatur de hoc ꝙ idolatriam multo maioꝛib tẽ/

poꝛibus deus permiſit: incepit eniĩ ſʒ quoſdã a tpe enos
qui fuit tertius ab adã:de quo Geñ.iiij ſʒ vo alios a tẽ
poꝛe nemroth: de quo Gene.x.⁊ quicquid ſit de hoc
manifeſtum ẽ ꝙ tempoꝛe moyſi egyptij idola colebant:
vñ Exo.xj. In dijs egypti faciã iuſticia:.et in tpe dauid
legii in pſalmo: Oẽs dij gentiũ demonia ⁊c.vñ ratio pᷣ
dicta non videt᷑ habere locũ:cum ſit manifeſtum ꝙ de-
per multa maioꝛa tpis ſpacia idolatriã in gentib pmi⸗
ſit. Ad hoc dicendũ ꝙ idolatria eſt nomẽ generl ſb quo

cõtinent᷑ multe ⁊ varie ſpecies idoloꝝ ⁊ cultus eoꝝ.vñ

diuer ſe gentes ſeu nationes diuerſa idola colebant ⁊ ſp
diuerſis ritibꝰ.vñ Judi.x. de filijs iſrael dicebat᷑ qð ſer

uierunt dijs araʒ:⁊ dijs ſidon:⁊ dijs moab:⁊ dijs amo

7 dijs philiſtijm 2 huiuſmõi. Cuʒ aũt aliqua gens aliaʒ
ſupabat deos illius gentis deuicte deſtruebat ⁊ cultum
eoꝝ.vñ Eſa.xxxvj. rabſacej in noie ſennacherib qui ml

tas gentes deuicerat. dicebat: Ubi ſunt dij amath: ⁊ ar-
phat: ⁊ vbi ſunt dij ſaphar ⁊ bain ⁊c̃.q.d.ꝙ ſicut vice
rat gentes illas:ita ⁊ deos eoꝝ. Ex quo pʒ ꝙ ſicut nulla
fuit poteſtas mundana:que tm duraſſet:ſic poteſtas h
ſecte:de qua loquimur: ꝓut in hiſtoꝛijs põt hr̃i:ita nec
fuit aliqᷓ idolatria intm durans:nã vna ſpecie idolatrie

ſupata ſeu deſtructa ꝑ aduerſarios ſue gentis alia ſpẽs
idolatrie.ſ. alterius gentis ſuperantis iſurgebat: ⁊ ſic lʒ

lannd
nihrpe
r Audaſd
bos alic
Gus ſond
orbioe
Konß o
neicolana
una
nſoire

Nlone ſe

rudqns
eclnsit⸗
Umiduin
eſnglleis

Durauonen

niniani⸗

wlünln
ot A
ta geiſia
onecpnnt
cWer
dolambu
neiorihet⸗
iuga
theni
nalunhe
Obcolten.
npedan
ro;
ſumg
mnb'gn
nen ſon⸗

mscorn
ſchent

eifſ

menn
Cltum

deus multo tẽpoꝛe idolatriam ſbᷣ rõne generis pmittẽt:
nullã tamen ſpẽʒ idolatrie diu tolerabat:ſʒ vnaʒ ꝑ aliã
puniebat:⁊ iõ qn romanum ĩperium vt om̃s nationes
ſibi ſbᷣiugaret:oẽs ſpecies idolatrie recepit:vt ĩ hiſtoꝛijs
ſcholaſticis legit᷑ de phano pantheon:tunc de omnes
huiuſmõi icolatrte ſy

—

ie ſpẽs per chꝛiſtum ⁊ eius doctrinam
deſtruxit: ꝓut fuit ꝓphetatuʒ:Daniel.ij.ꝙ lapis.ſ.chꝛi

ſtus abſciſus ſine manibꝰ.i.abſq; hana ptãte ſtatuam
.i.idolatriã diminuit quo ad oẽs eius ſpẽs: ꝓut largiuſ
ſfuit declaratũ in additõe daniel ca.s.dcõ in rñſione ad
pmũ argumẽtũ.⁊ ſic pʒ ʒ quare iſta ſecta nephãda de
q̃ loquimur in ꝓpꝛia ſpẽ ⁊ ritu in tot tpib pᷣdici pluſqᷓ;

aliqᷓ ſpẽs idolatrie tolerat᷑:nã in iſta ẽ ifſidelitas ſine ido
latria:in alijj pᷣcedẽtibfuit idolatria cũ infidelitate:ido

latrie aũt punitio gelo diuino ſbiacet: qͥ de feruenti et

celer punit q alia pctã:vt dem̃ eſt.ꝛv vero in q differt
iſta ſecta ab alijs pᷣcedẽtibꝰ eſt: pᷣcedentes vt cõiĩ coge

bant fideles ad adoꝛãdũ ſeu thurificandũ idolis:vt pʒ
in daniele de tribꝰ puer:⁊ in libꝛis machabeoꝝ:⁊ mul
to frequẽt ⁊ clarp in legẽdis aploꝝ ⁊ martyꝝ qui ꝑ ty
rãnicaʒ ptãteʒ miłtipir toꝛquebant᷑ vt cultũ idol pᷣſtarẽt

ſup q̊ innũerabilia toꝛmẽta patiebãt᷑ vſq; ad ſanguis ef

fuſionẽ.tenẽtes vo iſtã ſectã ſaracenicã coit᷑ ⁊ vt in plibꝰ

nõ cogũt fideles ad apoſtatãdũ:nã in alchoꝛão pᷣcipit᷑ p
ut hẽ in pᷣdcõ tractatu ꝙ oẽs hoiĩes nõ recipiẽtes legẽ ſu
aʒ occidant᷑ niſi ſoluant tributũ.Ex qͥ pʒ ꝙ ꝑ ſolutionẽ

tributi ſoluunt᷑ ab hac coactõe:ſolutio aũt tributi ſupe
rioꝛib etiã ſi ſint ifideles licita ẽ dicente chꝛiſto:Lu.xx.
Recdite q̃ ſũt ceſarij ceſari. Q aũt ſaraceni nõ cogũt fi
deles ad apoſtatandũ in fide ẽ manifeſtũ ꝑ expientiam
nã in ptib' egypti ⁊ iudee ⁊ in cetern ↄfinib cõmoꝛant᷑ fi
deles chꝛiſtiani:et ẽt in ꝑtibꝰ turchie ⁊ alijs regiõiboꝛiẽ
talibꝰ pmittunt᷑ fideles chꝛiſti nõ ſolũ ad habitãdũ:ſed
ẽt ad hñduʒ ꝑua mõaſteria ⁊ aliqᷓ oꝛatoꝛia.mãifeſtũ eſt
./n.ꝙ in ſcõ ſepulchꝛo hieroſolymis:⁊ in ciuitate bethle
eʒ ſi monaſteria frat minoꝝ: deuote viuentiũ: ⁊ ĩ tur-
chia a alijs ꝑtibꝰ oꝛiẽtalibꝰ ſi monaſteria pᷣdicatoꝝ reli
gioſe viuentiũ:a in mõte ſynai vbi lex moſaica fuit da/
ta ⁊ coꝛp btẽ chaterine requieſcit:ſt mlti monachi deo
ſeruientes ſb regula ſci baſilij:⁊ ego vidi aliqͥs habẽtes
bꝛeuiaria ⁊ aliᷣs libꝛos canonis ĩ lingua chaldaica:⁊ ce
lebꝛãtes miſſas ſuas ſᷣ ritu ecc?:lʒ cũ aliquib alijs cere
monialib' differẽtijs q̃ nõ variãt ſhaʒ celebꝛatõis. Pꝛi-
archa ẽt alexandrin qui fidẽ catholicã tenet:licʒ ab ecc
vnitate ꝑ viaꝝ diſcrimia aliqualł deuiet:ẽ tñ in illa ci/
uitate magna qᷓ dẽ alchaira fungẽ officio patriarchat
ꝓut oõẽs veniẽtes ab iſtis ptibus teſtant:cũ tñ in illa ma
gna ciuitate cõiter pᷣſidet ſoldan qui maximẽ ini ſara
cenos:⁊ non ſolũ ꝑpmittit pꝛiarcha pꝛedem̃ in pᷣdcõ offi

cio:ſʒ ẽt iᷣm honoꝛat ⁊ ꝑmittir ꝙ regat om̃s fideles cõ-
moꝛãtes in ptib egypti alexãdrie ⁊ damaſci ⁊ hierlm:

qui quidẽ fideles ſt in magna mititudine: a ſic pʒ ratio
q̃re iſta ſecta lʒ mala ⁊ pnicioſa:non tñ fidelib taʒ noci

na nec piculoſa:ſic alie ſecte pᷣcedenteſ:q̃ conabant᷑ cogẽ

chꝛiſtianos ad apoſtatandũ de fide 1 negandũ chꝛiſtuʒ
diutõ toleret᷑ qᷓ ſecte erronee pᷣcedẽtes.Sʒ foꝛte ↄtra pᷣ/

dicta dicet:ꝙ ſy iſta ſecta cõiter nõ cogat fideles ad rece
dendũ a veritate fidei:tñ ſuppᷣmit eos vehementi: ita ꝙ

viuunt iter eos.q.ſbᷣ iugo captiuitat ⁊ ſeruituſ.Itẽ pᷣdi

cte quotidie mouẽt bella ↄ chꝛiſtianos ⁊ młtos occidũt

⁊ captiuant ⁊ terminos eoꝝ ⁊ terras deuaſtant: ex qui
bus videt ꝙ ꝓ honoꝛe nois dei non tãtũ debuiſſet tole

rari. Ad pmum dicendũ ꝙ viuẽ abiecte ⁊ ſb iugo ſerui
tutis nõ diminuit aliquid de veritate eccliaſtice dignita
tis. nã vt ait hilarius in.vij.de trini. hoc habʒ ppꝛiũ ec
deſia vt dũ ꝑſecutõeʒ patitur floꝛet:dũ oppmit᷑ creſcit

dum ptẽnitur pſiſtit: oum leditur vincit: dũ arguitur itelli⸗
git: tunc ſtat cũ ſuperari videt᷑.hec ille.Ex quo pʒ manifeſte

w veritas eccleſiaſtice dignitail nõ ↄſiſtit in ꝓſperitatibus

mundanis dicẽte chꝛiſto: Jo.xviij. Regnũ meum nõ eſt de

hoc mũdo.ſʒ pot in aduerſitatibus mũdanis ꝓ noie chꝛi

ſti tolerandis: qð eti ex ꝓceſſu pmitiue ecc in bonis ſpũa
libuj põt hr̃i. Manifeſtũ eniʒ ꝙ in ecclia pᷣmitiua a tꝑe apo

ſtoloꝝ: vſq; ad tpᷣus ſilueſtri pape:qñ nulla ptas mundana

erat apud fideles:tũc ecclia maxie ꝓſperabat᷑ in ſpũalibus
floꝛebat eniʒ in frequentibus triumphalibus martyrijs:qñ

*

ꝓ ſide chꝛiſti ſuſtinenda ſũmi pontificej ⁊ alij pꝛelati ⁊ viri

religioſi ⁊ etiam ſimplices vtriuſq; ſexus ꝓ chꝛiſti noĩe gau
dent toꝛmenta ⁊ rabiem tyrãnoꝛuʒ viq; ad moꝛteʒ acerbiſ

ſimam ſuſtinebãt. Ex quib' manitfeſtat ꝙ vtutes diuine. l. fi

dei ⁊ ſpei ⁊ charitai ꝓtũc in eccꝰ que ſi va ⁊ maxia boõa ſpi

ritualia max abũdabat:qñ aũt in pꝛoceſſu tꝑis fideles ma

gnas ptãtes ſeclares obtinuerũt:tũc pᷣdcẽ virtutes ⁊ſi ꝑ mi
ſericoꝛdiã diuinã nõ ex toto defecer̃t: nõ tñ ſ eodẽ vigoꝛe
cõit᷑ repiũt᷑:ſic in pᷣmitia:vt ẽ maifeſtũ:int᷑ iſideles ẽt ↄmoꝛã
tes his tpib in ꝑtib vltramarinis:milti repiũt deuotioꝛes
ï in iſt ptib' :qð ſat᷑ pʒ ex magna patiẽtia eoꝝ in tolerãdis
oppꝛobꝛijs ⁊ iiurijs ſaracẽoꝝ freqnt᷑ ꝓ chꝛiſto noĩe.d ꝛ*½

vo dicẽdũ ꝙ ſʒ Aug.i.iij.de tri.c.xvj.⁊ allegat᷑ a mgr̃o in p

mo di. xlvj. Mala ꝗ ab inids ſfideliby ſidele pie pferũt ipij
ſ.fidelibꝰvtiq; pſũt ad emẽdãda pctã:vl exercẽda pbãdaqʒ
iuſticiã.hec ille.vñ in hmõi debellatiõibꝰ ſaracenoꝝ qñq;

—ℳ

de opꝑat infligẽdo penã chꝛiſtiãis b mlta a q̃ ab eis co/
mittũt: ⁊ ĩ talibꝰ ſaracẽi reputãdi ſt vt u
roꝛis ep: ꝓut Eſa.x.⁊ ſic talia ꝓpe fiũt ad emẽdanda pctã.

vt flagellũ dei ⁊ vᷣga fu⸗
OQñq; vo ad exercẽdã ꝓbãdãq; iuſticiã:nã de ꝗᷣ ſine teſtio
ſue bonitat᷑ nullũ tps reliqt languẽtibſeu tabeſcẽtib pᷣdcis
pncipalib vtutib ꝓuidit eccñ ſue dãj ei ⁊ gej ⁊ pꝛicipes qᷣ vi
rilr 2 foꝛtiſſi ſepe ↄ aduerſarios fiði ꝑ modũ bellicũ ⁊ mili
tarẽ ſtrenue pugnat:ꝓut pʒ i hiſtoꝛij germãoꝝ Sallop:⸗
alioꝝ oꝛthodoxoꝝꝛ europe pꝛicipũ:⁊ pᷣſerti ĩ hiſtoꝛijs hiſ/

pãie:in qbꝰ hẽ ꝙ ſerẽiſſimi reges ãtid bõe mẽoꝛie mita cer/
tamia ⁊ varia bella dñi ↄ ſaracẽos hmõòi exercuer̃t:⁊ mul
tas citate regiões de mãib hoſtiũ crud r̃cuꝑauer̃t ad lau
dẽ dei ⁊ honoꝛẽ ecc.vñ ⁊ hodiernij tpib.ſ.in pꝰ iulij.ſ.an
no. M. ccccxli. ãni pñt.s.ſcripti. Illuſtriſſimꝰ rex nr̃ iohes
cũ magna ptãte regni ſui lIʒ no tota itrauit irã ſaracẽoꝝ vſʒ

ad ciuitatẽ metropoli.ſ.granata:vbi rex eoꝝ r̃ſidebat vbi
ꝓpe illã bellũ iniuit cũ magna mititudie ſaracẽoꝝ:in qͥ bel
lo ſuffragãte diuia clemẽètia ⁊ btã vᷣgine ĩtercedẽte cũ btõ ia
cobo patrono nr̃o:totã illã młtitudinẽ ðuicit ⁊ vſq; ad põ
tas ciuitat᷑ fugauit occiſis de inimid crucis xpᷣi pluſc qnq;
milibꝰ:⁊ niſi ſołl occaſus ſupuẽiſſet:mlłto maioꝛ fuiſſiʒ eoꝛũ

ruĩa:ex qͥ magne deo laudes referẽde ſt ⁊ gr̃aꝝ actões:ſpan

tes de ſui clemẽtia circa h maioꝛa ⁊ vicinioꝛa ſaluti p ſerẽiſ
ſimũ regẽ nr̃ʒʒ pfatũ fiẽda.Ex qᷣbꝰ pʒ ꝙ ſic oli ↄ idolatras fe

2

roces ꝗᷣ cogebat fideles ad recedẽdũ a cultu dino ad idola
adoꝛãdũ:de diſpoſuit martyrũ ↄſtãtiã:pꝑ quã oñderet᷑ fir-

mitas fidei ecc erga deũ:ſi falſos ſaracẽos ĩ armoꝝ potẽ
tia ofidẽtes: puidit de potẽtibP⁊ foꝛtiſſimis pᷣncipib p deo
ſtrenue militãtibꝰ:in qͥ diuia puidẽtia q̃ in ſui diſpoſuiõeñ
ñ fallit᷑ ſe oñdit fideliũ iuſte ⁊ pie gubernatiaʒ.ʒ vo ĩ qᷣ dif
fert iſta ſecta a p̃cedẽtibꝰ ẽ ꝙ pᷣcedẽtes ſecte idolatraꝝ digni
tatẽ xp̃i i oib ⁊ ꝑ oiĩa denigrabãt:negãtes ñ ſolũ ep vaʒ dei⸗
tatẽ:ſʒ ẽt eðᷣ bõitatẽ ſeu vᷣtuoſitatẽ hũanã:aſſerẽtes ipʒ ſuiſ
ſe ſeductoꝛẽ ⁊ maleficũ ⁊ hmõi:vñ cũ viroj iuſtoj ⁊ fidele⸗
ad recedẽdũ ab ei fide cogebãt:deridebãt eos ꝑ crucẽ ⁊ paſ

ſionẽ xpᷣi dicẽteſ:qũo ini deos dʒ ↄputari ⁊ tanq; de coli:qͥ
ſeipʒ ñ potuit ſaluũ facẽ:in qͥ ↄueniebãt cũ iudeis xpᷣʒ ipꝛo
peratib:q̃ qdẽ blaſphemia xpᷣi cõiter inuenit in legẽdis ſan
ctoꝛum martyrum:qui ſbᷣ tyrãnica ptãte romanoꝝa per-
ſax: ⁊ alioꝝ trrãnoꝛ: p paſſionẽ xpᷣi martyrio ſi coꝛonati

7

Secta vero iſta hoc nõ facit:nã vt dictuʒ eſt ſupꝛa in.iij ar⸗

ticulo:lʒ deitatem chꝛiſti negat q̃ eſt ſumma ⁊ ineffabilij ex
cellentia diuine ꝑſone: concedit tñ ipᷣm fuiſſe excellentiſſi⸗/

mũ ſuꝑ omnes creaturas mundi:vt dem̃ eſt.vnde nimiꝝ ſi

er Apom. XV-
ciem que vẽtura ſunt vobis ĩ nouiſſimis dieb'. tamẽ

illa ſunt iã ↄ pleta a magno tpe. f ¶ Qm in illis ↄſum
mata ẽ ira dei.i.per illos poſita ẽ vindicta dei de repꝛo

is

—☛

bis in effectu. Ira.n.eſt appetit vindicte:iõ tunc ↄſum/

ð iſtam ſectam tolerabilius ſe habeat diuina iuſticia:diuti

eaʒ ſuſtinẽdo qᷓ; alias

pᷣcedentes chꝛiſtũ ho

mat cũ in effectu ponit. g ¶ Et vidi. hic ↄñter deſcri

bit laus diuina q́ᷓ

T didi aliud ſi ¶ XV. rabilia ſunt opa wa dñe ðs

lʒ ſecuta fuerit ꝑ⸗

mineʒ wenperames. ſ⸗ utoͤes rrobe
Ei attendẽdũ ꝙ circa ſ i tisanſj⸗ ſr iuſtè pe ſũt vie rũ:tñ hic pᷣmitti
finẽ mũdi antichꝛiſt . muin celo maghu er oip ote e iuſte e ſüt vi executõi eaꝝ ime
ſurget ꝓut ij. Cheſſ. Mirabile: angelos ſeptẽ ha tue dñie rex ſcõx. Quis nõ qiate: frequent ei
habet. j. ca. qui os p betès plagas ſeptẽ nõuiſſi timebit te dñe:⁊ magnifica/ us facta ponunt᷑
aebeodam rtak mas:quoniã in ill ↄſũmata bit nomẽ tuũ:Quia ſoł p poſt in ſo gura:
ruũ na Ef . Ai tã uoniꝗ o7s æ&εςο ô veniét 2 q ſci in celo pꝛe
fidelej non ſolũ coget ira dei. Et taq; mare SSSõ Sree allie üentes pſecutõ
ad recedendũ a cultu vureu mixtůʒ igne: et eos 9 Tadoꝛg ut in Mpectu tu nes iſtas locuti ſi
chꝛiſti: ſẽt ad adoꝛã picerũt beſtiã ẽt imaginẽ eꝰ gqm iudicia tua manifeſta ſi anteq eſſent ĩ effe
du ipʒ antichꝛiſtũ ta. ct numerũ noĩs ey ſtãtẽs ſu Et põſt hec vidi:⁊ ecce ap/ cau.die igit iohes
i veurwt ihideʒ. 1is pꝛa mare vitreũ:hñteſ ciiha tũ ẽ tẽplũ tabnacli teſtionij 3 ¶Et vidi raỹ
nõ ſolũ dicit᷑ antiap dei: et cantates cãticiif 1[celo. Et exitrũt. vij. angeli mMare vitreü. i. ec⸗
ſtolus 7 antipꝛsopha: 98 delet cantates catcum icele — exierut. vij. angeh cleſiã militantẽ q̃
ſiceut machomer: v mMoyſi ſerui dei: ⁊ canticum bñtcl.vij.plagas ð tẽplo yvẽ ſicnoiat rone ba
dictũ eſt: ſz etiaz anti· agni dicẽteſ. Magna ⁊ mi ſtiti lapide mũdo ⁊ cãdido ptiſmi:vt dem̃ eſt
chꝛiſtus tanq; ceteris ü ò 3.ilij. c. H Mix
magis chꝛiſto ↄtrariꝰ “MM tum igne.ſci ſpũs

Et ideo ſicẽ de diſpo/ —
ſuit ̊ perſecutõem idolatrarũ que maioꝛ fuit qᷓ ſaracenoꝛ
vt dictum eſt:martyres qui foꝛtiſſimi fuerũt in fide:intãtũ
ꝙ mundũ vicerunt:oia mũdana toꝛmenta ꝓ fide chꝛiſti ſu
ſtinendo:iuxta illud: Pec eſt victoꝛia q̃ vincit mundũ.ſ.fi-
des nr̃a:pꝛima Johᷣ.v.ſic ↄtra ꝑſecutionem ſaracenoꝝ: diſ/
poſuit reges:qui lʒ in fidei firmitate nõ tãtũ gradũ attinge
rent ſicut martyres:fuerunt tñ in fide ſtabiles ⁊ in armoꝛũ
potentia deo ſtrenue militantes intm̃ ꝙ de ipſis pot dici:q;
p fidẽ vicerunt regna:lʒ nondũ:vt habet᷑ in additõe ad Pe
bꝛ.xj.⁊.j.Jo.v.et hec fuit ſufficiens ꝓuiſio ad ſaracenoꝛuʒ
maliciã refrenandã:ſic ẽt diſpoſuit ↄtra maxiaʒ pſecutõem
gntichꝛiſti 2 aduentũ ſuũ pficiendum vt ↄtra ſũmuʒ pſe/
cutoꝛẽ ſummus iſurgeret liberatoꝛ. Ouib' ↄſideratis pʒ rõ
maioꝛis ⁊ minoꝛis duratõis haꝝ ſectaꝝ:que ſumenda ẽ ex
maioꝛitate ſeu minoꝛitate pſecutionuʒ earũ.nã qꝛ pſecutio
antichꝛiſti erat maxima:io erit bꝛeuiſſiꝰ:iuxta illud Mar
ci.xiij.ca.Et niſi bꝛeuiaſſet dñs dies illos non fuiſſet ſalua
oĩs caro.Et pari rõe:qꝛ perſecutio ſaracenoꝝ: int᷑ ceteras ẽ
minoꝛ:vt pʒ ex pꝛedictis tribꝰ differentijs:iõ eius duratio ẽ

valde longioꝛ ceterl.Et qꝛ perſecutio idolatraꝝ fuit qi me
dia init eas:iõ eius duratio ẽ q̃ſi media int᷑ duratões pᷣdcãäs

⁊ hoc loquẽdo de duratòe in cõi nõ attingendo ad mẽſurã
tẽpoꝝ exquiſitaʒ:qꝛ hoc eſſet inquirere de tpibus ⁊ momẽ

tis:q pẽ poſuit in ptãte ſua: Act.j.c. in quib oĩb' maxie re
lucet ſapia diuina qᷓ vincẽdo maliciã diabolicã parit ⁊ hu-

manã attingit a fine vſq; ad finẽ foꝛtit᷑ ⁊ diſponit oia ſuaui

ter:Sap̃.viij.ca.que quidẽ ſapia nos dignet᷑ ſuaui᷑ diſpoꝰ

nere nunc per gr̃am ⁊ in futuro per glłiaʒ: Amen.

hec pſecutio:⁊ꝰ ſpᷣditur pſecutionis executio: ibi Et p hec

vidi.pᷣma in duas:qꝛ pᷣmo deſcribit᷑ pſecutio dicta:ꝛꝰ ſſᷣdit

ex hoc laus diuia:ibi Et vidi.Circa pmũ dicit: a ¶ Et vi
di aliõ ſignũ.nã erat rei future ſignam. b ¶ Magnuz et

mir abile.nã pſecutões igimicon ecc per hoc ſignate fcẽ fue

ſingularit᷑ dicet᷑ ca.ſequẽ. d

runt diuina virtute. c ¶ Et angelos ſeptẽ. de quib poſtea
tutes a deo inferẽdi eaj. eN

Z vidi aliud ſignuʒ.Deſcripta longobardoꝝ de-
ſtructione:hic ↄñter deſcribit᷑ pſecutio pluriũ ꝑſe

nrer deicib pluriũ ꝑſe ecce apertũ eſt tẽp
cutoꝝ ecc.Et diuidit in duas ꝑtes:qꝛ pmo ꝓpoit

dabentes ſeptẽ plagas.i. -
e0 inferedi ca). e Touiſſimas. nõ ſimplr ſed re
ſpectu tpis pᷣteriti:ſie Señ.xlix.dicit: Congregami vt annũn

mo. i ¶ Et eos qui vicerunt beſtiã.i.gentẽ ſaracenicã

hic p beſtiaʒ deſignatã:eo ꝙ machometus cui ſectaʒ te

nent ſic noĩat᷑ ſupꝛa ca.xiij. k Et imagineʒ eius.i.ſi
¶ Et numeꝝ nois eius. adherentes
eis.vel per numeꝝ nominis eis intelliguntur infideles:
quicunq; chꝛiſto contrariãtes ⁊ eccleſie.nam nomẽ nu
meri er ſupꝛapoſitum eſt anthemos:qð de pꝛincipali
ſignificato ſignat cõtrarium.ſ.chꝛiſto:vt dictum eſt.õö.
ca.xiij.in fine.Septeʒ eni plage ſeu perſecutiones ſequ?z
tes ſunt ſaracenoꝛuʒ ⁊ eis ſimiliũ:a chꝛiſto ⁊ eccleſie cõ
trariantiuʒ:vt patebit infer pꝛoſequendo. m¶ Stãa

miles ſaracenis. l

tes.per vite ſanctitatẽ. n ¶ Pabentes citharaj dei ⁊c̃.

per hoc intelligunt᷑ gratiarum actõnes in vniuerſa ec
cleſia de victoꝛijs ſequentibus cõtra repꝛobos ⁊ infide
les:⁊ quia eccleſie oꝛones partim accipiunt᷑ de veteri te
antantes
⁊c̃ dicentes magna ⁊ mirabilia ſunt opera.nam dicta,
victoꝛias attribuerunt potẽtie diuine. p¶ Juſte ⁊1 ve

ſtamento:⁊ partim de nouo: iõ dicit: o

ſunt vie tue ⁊c.obſtinatos puniendo:⁊ penitentes ſuſci
piendo:iõ ſequit᷑: q

reuocando: ideo ſpditur: r ¶ Am omnes gentes ve⸗
nient.ſ.ad fidem chꝛiſti ante finem mũdi.multi etiaʒ in

fideles videntes victoꝛias chꝛiſtianoꝛuʒ mirabiles que

infra deſcribuntur: vexatione intellectum eis dante:crc
diderunt in chꝛiſtum:vt dicfe in ca. ſequen. ſpecialit de

inuentus dolus in oꝛe ep.j.Petri.ij.quo dicũtur indui

homines ſancti: Ro.xiij. Induimini dñm noſtrũ ieſuʒ
chꝛiſtum per imitationẽ operum ſuoꝝ.Ex hoc pʒ ꝙ, pꝓ
iſtos ſeptem angelos de quibus ſigillatim poſtea dicei

bomines catholici ⁊ ſancti intelliguntur.

1

uia ſolus pius es. peccatoꝛes

ſaxonibus ⁊ huiuſmõi. s ¶ Et poſthoc. Hic ↄñter de
ſcribit᷑ ſeptem plagaꝝ executio.⁊ diuidit᷑ in duaj parte,⸗
qꝛ mo ponit᷑ perſecutonis diſpoſitio:ꝛ ipᷣa perſecutio
ca.ſequen. Circa pᷣmum dicit᷑: s ¶ Et poſt hec vidi ꝰ
i.diuinũ ſecretum ꝑ impletione,z
in effectu. ¶ Et exierunt.vij.ãgeli.i.dei nũcij qui po
ſtea noiabunt᷑ pſequẽdo. v ¶ Pñtes.vij.plagas.i ha
bẽtes ptãtem infligendi ſeptẽ vindictas. x ¶ Ueſtiti lla
pide mũdo.i.chꝛiſto qui dẽ lapis abſciſus de mõte ſine
manibus:Dañ.ij.Et mundus:qꝛ peccatũ nõ fecit nec ⸗

cxegas
d

nidlin
quedo
nodii
ina
nirtii
faci
laanit
nkiy

ppoꝛe

chiti⸗

Agiches
emäle
imiimi
oatrinebr
eptdcnck
W
ge ipi⸗
kübapti
ſrnemic
Wlapze
g usiſt
AWhermte
rinici
mnonmi
deſichli
duncti.
onesſai
aliſecs

iſdeite.
niverſa ee
Rd
Newek
Cmun
un do
en
eſid
spauor
G
Uln ain
vbles ae
zdanterae
ecialidt
coitrde

tuoꝛ euangeliſiis

Ittuoꝛ aialia itel⸗

ſiue qᷓttuoꝛ pꝛiar-
che eis pᷣſidentes

Apoca. xvj.

ca
ctos caſtitas coꝛpoꝛis ptinens ad ve. teſtm: Matth. v.
Audiſtiſtis qꝛ dem ẽ antiquis non mechaberis:Ego ãt

dicnco vobis quicũq; viderit mulierẽ ad ↄcupiſcendã es
iã mechar eſt eeszs
coꝛde ſuo.
vnũ de quattuoꝛ et pꝛecincti circa pectoꝛa o
nis aureis.Et unũ de q̃tiu/

aialib.i.de quat

dicẽtes ꝙ iſte ſutt ſeptẽ phialas aureas plẽas
lucas q mag loꝗ iracũdie dei viuẽtis in ſecla
puobop: Gim es ſeculoꝝ. Et ipletu tepluʒ
dicta ſũt ſupꝛa dei ſumo a maieſtate dei: et
c.x.iſte magis vi de vᷣtute ep:èt nemo potatĩ

det fuiſſe marcus troire ĩ tẽplũ done ↄſũma
rẽt ſeptẽ plage ſeptẽ ãgloꝝ.
Taũdiui vo/ (¶ xI.

vt dem̃ fuit: p

ligũt᷑ quattuoꝛ ec ℳ . τ 1
deſie piiarchales ◻ Acẽ magnã dẽ tẽplo di

Marcus vero fu
it vere patriarcha alexandrinꝰ. a ¶ Dedlt ſeptẽ ange
lis ſeptẽ phialas ⁊c᷑.i.ptãtem puniẽdi repꝛobos ex oꝛdi

natõe diuina. b ¶ Et ipletum eſt tẽ.dei fumo ⁊cẽ.p qð

92 995%,

deſt na diuĩa deſcenſio:ſic iij. Reg.viij. dicit ꝙ nebu
la ipleuit domũ dñi ad deſignandũ dei pñtiam acceptã
do deuotõeʒ ſalomõis ⁊ ppli:ſic in ꝓpoſito deus pcutiẽ

do repꝛobos ↄdeſcendit electis. c ¶ Et nemo poterat

introire in tẽplum ⁊c.qð exponunt aliqui de ecclia hie
roſolymitana quã ſideles no introierunt donec ſeptem
plage ſequẽtes ↄſũmate fuerũt:qð ↄpletuʒ fuit tpe god
.

i duc lothoꝛingie capta hierlim ꝓ chꝛiſtianos.ſębꝰ
dictũ nõ videt᷑ veꝝ:nã añ ↄpletõem ſeptẽ plagaꝝ habi

tata fuit hierłʒ a chꝛiſtianis:vt videbit᷑ ca.ſequẽ. ꝓpter
qð alit eſt dicẽdũ ·ſ.ꝙ iohes dicẽdo ꝙ nemo poterat ⁊c.
alludit ei qð dẽ.iij. Reg.viij. Nebula ipleuit tẽpluʒ dñi

2 ſeᷣdit᷑ ibi Et nõ poterant ſacerdotes ſtare:qꝛ retraxe-

rũt ſe ꝓpt᷑ reuerẽtiã pñtie dei.vt diffuſiꝰ dem̃ fuit ibidẽ

p hoc qð dẽ:Et nẽo poterat ⁊c.deſignat᷑ ꝙ miſtri ec
3 E leant᷑ plage ſuꝑ ini

reuerẽti ſolito ſe hẽant ad deũ vt iplean .
micos ecc vt ſic liberius poſſint ecchias ingredi ad cele

bꝛandũ officiũ diuinũ ſplato ipedimẽto ĩfideliũ.XVI.

Taudiui.Deſcripta diſpoſitione ad ſeptẽ pla

exequẽdũ diuina mãdata de repꝛoboꝝ punitione.

d ¶ Et abit. Hic ↄñter ponit᷑ executio in ſpali:⁊ põt di
uigi in ſeptẽ ꝑtes ſ̃m nũeꝝ ſeptẽ plagaꝝ ã patebũt ꝓſe
quẽdo.Circa pᷣmũ ſciendũ ꝙ ↄſtatinus q cepit ipare an
no dñi ſeptingẽteſi. xlij.fuit engn ſiẽ diẽ ſigiſber⸗
tuj imagieʒ xpᷣi ⁊ ſcõꝝ ab ecclijs re dei ge
nitricẽ iuocabãt:⁊ qᷣ vigiliaſĩ eccłijſ agebat ⁊ q a iuram

ijs remouit:eoſq; q dei ge

⁊ ab imũdis abſtiebat pꝛimõijs buauit ⁊ młtiplr cru
ciauit:mõachos ẽt ⁊ monialeſ phẽ mĩimõia coegit: qoð
mlti vitãtej ab eo martyrisati ſi:poſtea vo ĩpãte hirene

vvpxoꝛe leonis cũ filio ſuo ↄſtantino:quoꝛꝝ: iperiuʒ icepit
anno doñi ſeptingenteſi octuageſimo.ij. Padrian/ papa
ad inſtantia pꝛiarche ↄſtantinopolitani ↄgregauit ſyno
dũ in nicea in q ↄdẽnauit hereſim execrantiũ imagines
chꝛiſti ⁊ ſcõꝛuʒ:qꝛ ſunt libꝛi laicoꝝ mouentes eos ad de

Et pcincti circa pectoꝛa conis aureis p h' deſignak
s mentis que pcipit᷑ in no. teſta.ſicut ꝑ renes acci

hoĩs ꝗ hẽbant characterẽ

ciues romani ↄtra leonem

gas iferendas:hic ↄñter deſcribit executio ea
rũ:⁊ pᷣmo in gnãli cũ dicit᷑: a ( Et audiui vo
xẽ magna.in qͥ denotat᷑ magnitudo auẽtatis diuine.
b(¶ De tẽplo. ſ. glie dei. cVBicre vh. ang ire c᷑. ad

uotõem. vñ e beat lucas imagies chꝛiſti xbeate marie vi
ginis pᷣmo dicit᷑ depinxiſſe:ↄdẽnauit ẽt hereſim felicianã qᷓ

ponit in chꝛiſto duplicẽ dei filiationẽ.ſ.veraʒ in nã diuina
⁊ adoptiuã in hũana:ad qð ſequit᷑ in chꝛiſto duplicẽ eſſe ꝑ⸗
ſonam:vnã in nã diuina:aliã in humana: ſic dixit neſtoꝛꝰ
ad hoc ſeqt ꝙ bea⸗
ta vgo non ſit mr̃ dei

cèntẽ ſeptẽ angeł: Ite ⁊ effũ ſrn hoĩs: iſte vo hẽ⸗
e

di 5 Ri ſre dei in ſes hñt ſilitudineʒ cũ
dite ſeptẽ phialas ire dei in pkica machsett: na

₰ — „ O1. 27„ 1 E
tr. ã. Et abijt pᷣm angel èt ef faraceni imagies exe

fudit phialã ſuã in frã:ct ſa crant: dicũt ẽt ielum
filiuʒ marie vginis ee

ctũ ẽ vuln ſeuũ ⁊ peſſimũ ĩ
veſiunu alon Pure igit ð dã
beſtie eti eoſ q adoꝛauerüt ſisot: d Et ubijt
beſtiã ⁊ imaginẽ eius.Et ſe Pnne angeluj.i papa
cunc'ãgel effudit phialam badrian ſanct bo/

0 Eſsrnig nus: e (Et effudit
ſuã in mare:et fact᷑ ẽ ſãguis phialã ſuã in terraz.

tãq; moꝛtui:Q᷑ oiſ aia viuẽs ꝓijciendo excõicatio
moõtua ẽ i mãi.ct tt effudit te

nis ſniam in terrenos

nentes. f ¶ Et fem ⸗
vul.ſeuuʒ ⁊ peſſimũ.

nã excõicatio que ẽ ſpũalis plaga peioꝛ ẽ q; tpalis pena i ob

ſtinatis. g ¶ In boies qui ha.chara. beſtie.i.ſilitudinen
machometi mõ pᷣdcõ. h ¶ Et eos qui ado.beſtiã ⁊ imagi
nes eius.reuerendo pᷣncipes machometo ↄfoꝛmes. i
ſecundus.Hic ponit᷑ plaga ſecũda.Circa qðò ſcienduʒ ꝙ alid
apã quiipfuit ecclie anno qͥnto

44

hirene ⁊ conſtantini eius l, cõiurauerunt ei linguam bis

pᷣcindentes ⁊ oculos eruentes:⁊ eum in ſuo ſanguine voluꝰ

tarũ quaſi ſemimoꝛtuũ reliquerũt.De hoc igit exponũt ali
ui lram iſtam dicentes ꝙ ille ciuis romanus qui alios in-
xit ad dictam enoꝛmitatẽ dicit hic ãgelus ſecundus:qui

effudit phialam ſuam ĩ mare.i.eccleſiam ratõne baptiſmi

mare nominatam. Ille nãq; ciuis effudit maliciam ſuam ⁊
irã in papam:qui erat caput ecdleſie:⁊ factus eſt ſanguis tã

quã moꝛtui quia papa fuit cruentatus ſuo ſanguie ⁊ quaſi

moꝛtu relictus.ſʒ iſtud non videt᷑ rationabiliter dictum:
qꝛ ſicut patet ex pꝛedictis per ſeptẽ angelos intelliguntur vi
ri ſeptem catholici ⁊ ſancti:iſte vero ciuis romanuj fuit peſ
ſim. Item qð ſubditur:Et omnis anima viuens moꝛtua
eſt in mari.non bene conſonat pꝛedictis:nam alij de eccle
ſia non fuerunt occiſi cum leone papa:quia perſecutio illa

fuit perſonalis:ideo aliter poteſt exponi ⁊ melius vt videf᷑

de carolo magno rege francie:qui tempoꝛe illo ſaxones de

bellauit qui per mare hic deſignantur: ꝓpter multitudinẽ?
ilius populi ex modo loquendi:quo dicitur infra ſeduen.
ca. Aque mlte ppli młti.mare nanq; eſt congregatio aqua
num malen. ſ, quia ſaxones per mare nauigantes pluꝰ“N·:

chꝛiſtianoz afflixerunt. dicit igitur iohanes:
Et ſecundus angeł.i.carolus rex deo ⁊ eccleſie deuor.

k ¶ Effudit phialã ſuam in mare. exercẽdo diuinaʒ vindi
cta? in ſaxones. l¶ Et factus eſt ſanguis tanq; moꝛtui. qꝛ

multi valde de ſaxonibuj fuerunt occiſi:ſʒ quia de remanẽ
tibus aliqui videntes victoꝛiam caroli factam virtute dei
baptiſmum ſuſceperũt:ideo non dicit᷑: Et factuj eſt ſanguij

moꝛtui ſimplicit ſed tanquã moꝛtui. Ceteri vero obſtinati
fuerunt occiſi:nam de illis vna die carolus quattuoꝛ milia

quingẽtos fecit decollari:iõ ſpᷣditur: m ¶ Eromnis aia

viuens moꝛtua ẽ in mari.qꝛ qui capti fuerũt viui in ifſideli GQHe
e r.

tate ſaxonũ obſtinati occiſi fuerũt vt dem eſt. a

Hec eſt itia — ſil exponit᷑ de carolo magno imperaro
re:tñ facto ie

o noĩat᷑ hic bis angelus.ſ.ſecũdus ⁊ tertius:

lid here

eo mõ quo dꝛ.j. Reg.x.de ſaule fcõ rege ꝙ mutat fuit ĩ vin
alten. Carolus n. xxx. annis regnauit ſuper frãcos:⁊ pꝰ im
peratoꝛ fuit fact.xxxiij.annis:vt dẽ in chꝛonica ſigiſberti:
7 anno.iij.imperij ſui mauros qui ⁊ huni dicũt᷑ ⁊ młtater
ras chꝛiſtianoꝝ affligentes depopulauerãt totalit᷑ debella-
uit:⁊ eos qui remãſe
rũt fidei aoiele b-e .
iecit: iõ dicit: a ¶ Et phialã ſuã ſup flumiĩa et ſu⸗
tertu. ſ. carol imaro p fontes aq :èt fact eſt ſan

iratus. b¶ Effudit , er Kes Eir
ppialã ſu i. dei vin- guis.Et audiui ãgelũ aq̃ꝝ

dictaz. cSu ſuu cchte. guſt es dſie g ce t
mins ⁊ ſup dner a geras ſcũs:ꝗ hoc iudicaſti
rũ.i.ſuꝑ mauros ſiue ingf-z .
hunos qui ſic noĩant᷑ auſangn ineſcon Epha
eo ꝙ hitabant pmit · Fluderut:ct languine ei de
inxta paludes meo/ diſti bibẽ. Digni. n. ſunt. Et
thidas:vbi ſunt młte audiui alteꝝ dicentẽ: Etiaʒ
añ paludes ille puta- iudicia tua. & quart ange
rent imeabiles huni lus Effudit phialã ſuã in ſo-
eas tranſierunt ⁊ go lEẽʒ t datũ eſt illi eſtu affligẽ
thos qᷣ vltra paludej
illas habitabãt i ſehi/

tia debellauerunt:ex qua victoꝛia eleuati alias terras vſq;

in galliã ſb athila rege ferro ⁊ igne vaſtauerũt. d ¶ Et fa
ctus ẽ ſanguis.qꝛ caroli exercit multos iterfec hunos.

4 Et audiui angelũ ⁊c.ad intelligẽtiã huſ ſciendũ ꝙ an/
geli boni qui ſt de oꝛdine pncipatuũ:pᷣſunt diuerſis regnis

⁊ gẽtibꝰ:⁊ iõ ꝓcurant bonũ gentiũ ſibi ↄmiſſaꝝ:ꝓpter qð
vident ſibi inuicẽ reſiſtẽ:qñ ↄtrariant᷑ ad inuicẽ gentes ſibi
cõmiſſe añꝙ ſciant determinatõem diuine volũtatis.de fu
tura iſtũ gentis vel illius ſpiectione:⁊ hoc mõ Dañ.x.dixit
gabꝛiel daieli: Pꝛiceps regni p⸗ aꝝꝛ reſiſtit mihi.xxj. dieb:ſi
cut ibidẽ fuit expoſitũ diffuſi:ſʒ qñ ſciunt diuinã volũtatẽ
p reuelatõem vel effect poſitionẽ:ↄcoꝛdit᷑ appꝛobãt diuinã
ſniam:nã voluntates eoꝝ ſemp ſt ↄcoꝛdes diuine volũtati
et ᷣm hoc dicit᷑ hic: e audiui angelũ aquaꝝ.i.huno
