ſuã gratioſam. ¶ Que data eſt nobis i chꝛiſto ieſu. i diſ

qʒ me vinctũ ep.i.amoꝛe ipſi.
ſed magis honoꝛabilia. 3
dicado ſic ego laboꝛaui. a

no ẽ hec diſpoſitio:qʒ
2 e2. H

toꝛis nr̃i ieſu chriſti: qui de

derãſte videre. Mmoꝛ la eſu chriſti: qůi
ſtruxit qdẽ moꝛtẽ:illumina

quaʒ cãm tiaʒ hec patioꝛ:
ſed nõ ↄfüdoꝛ. Sciò.n.cui

chꝛiſto ieſu. Boͤnũ depoſ r

Pꝛopt quã cauſam.i.qꝛ ſcio te hĩe fide

nte tꝑa ſecularia.nã ab ei
n. Hec executio facta ſit ĩ tpe: ppt
anifeſtata ẽ aũt nũc.i.tꝑe gratie.

poſita dari ꝑ ieſum. g

nr̃i. ſua vita ⁊ doctrina mudũu illumi/

Qui deſtruxit quidem moꝛteʒ. a S
—

relſurgẽdo.
. “” lumiauit aũt.i.in
opa nr̃a: ſẽd him ꝓpoſitum lucẽ poſuit ⁊ fecit
ſuũ ? gfam que data ẽ nob elſe gilg.
ſn chꝛiſto ieſu aͤnte tpa ſecu ruptionem ad ce
laria. Mãnlfeſtata egutey los aſcẽdendo.
nũc per illumiationẽ ſalua Per euange⸗

liuʒ. ĩ quo iſta co⸗
tinent᷑. o¶¶ In q̊
ſcʒ euangelio.

uit aüt uitam 7„ incoꝛupti p ¶ Po i ſum
oneʒ per euãgeliuz: in quo ego pdicatoꝛ.nos
poſituſſũ ego pꝛedicatoꝛ &ᷣ ponol 14 gurß J
agplus ⁊ mor gentium. O b dicatoꝛ nomẽ ac-

tus: aplus nomẽ
officij vel ſtar.

egidgi: cerp ſum a nvo- r Ob quã caz
credidi:⁊ cert ſum ſ*½ bo) Picpiter confir⸗
tens Edepoſituʒ meuʒ; ßua mat pᷣdicta ꝑ exẽ
re in illum diẽ. Foꝛmaʒ ha pflum ſui q erati-
be ſanoꝝ verboꝛuʒ q̃ à me ele, bies
,ℳ2 „ „ ‚— „ an .
audiſti in fide ⁊ dilectiõe in hocẽ go dicit:

quã cãʒ.
ideſt ꝓpter euan

tum cuſtodi pèr ſpm̃ſactuʒ
gelij pdicationẽ.

q habitat in nob. Scis èni

hoc ꝙ auerſi ſüt a me om̃s i 4 Eii Ges bi
qui in aſia ſunt: ẽx ꝗbus eſt qoꝛ. ſed mag gio
phigel hermogens.Det rioꝛ: ⁊ ſbdit roeʒ

hy gloꝛiatiois. d.
t¶ Scio.n. iuga
tur ſic lt̃a: Scio

miam dñs oneſiphoꝛi dñi:

mor lan certitudine adherẽtie: qꝛ ſupple ille.

v ¶ Qui crededi potẽs ẽ. tanq verus de. x¶ Depo/
ſitũ meuʒ.i.pmiuũ meũ qð ꝑ fideʒ repoſui apð ipſũ ſᷣuã
dum. nillu diẽ. i. vſq; in diẽ traãſitᷣ mei q;tũ ad
gloꝛiã aie mihi tũc reddẽdaʒ:⁊ in diem iudicij qtuʒ ad
gliam coꝛpi. 768 .

Foꝛmã habe. Hic ponit᷑ “ motiuuʒ
qð ẽ pdicantiũ paucitas:naʒ diſcipli pauli qᷣ erãt i aſia
qſi oms a fide receſſerãt:⁊ hoc dẽat mouere timotheũ
ad feruẽtius pᷣdicãdũ eo ꝙ alij in hoc deficiebat.dic igi
tur: Eemababe ſanoꝝ verboꝝ. tlia debẽt eẽ ver
ba pᷣdicatoꝛis. a ¶ QOue audiſti ꝗ mei fide ⁊ dilectoe.i.
de fide ⁊ dilectõe ĩ ihu xpo. b ¶ Gonũ depoſitũ cuſto⸗
di. i. alas tibi ↄmiſſas qͥ ſũt pcioſioꝛes qᷓcũq; re tpali.
c Der ſpirttulactug. ſupple ſũt tibi ↄmiſſe: ⁊ ſbdit de
p̃ᷣdicãtiu; paucitate cũ dẽ: 4 Seisſor ꝙ auerſi ſůt a
me oẽs qᷣ in Aſia ſũt.i.illi qͥ ſũt ibi ꝓ maioꝛi pꝑte: ita ꝙ
dicit᷑ oẽs:ad denotãdũ pluralitatẽ recedẽtiũ:ſicut dꝛ ꝙ
oẽs de ciuitate vadũt ad tle ſpectaculũ vl feſtum: quis
mlti remãeant. e ¶ Ex qbẽ phi.⁊ her.iſti.n. duo ſila-
te ſe iũxerãt paulo:vt iuenirẽt vñ ſibi calũniã facerẽt: ſz
pcipiẽtes ꝙ eoꝝ malicia eẽt paulo maifeſtata receſſ. eñt
ab eo vt diẽ gl. ppi ꝙ apls expmit eoj noĩati vt tiothe
caueat ab xis ſic ab aduerſarijs vitat. Et qm̃ oppoſita
iuxta ſenol ita magis eluſcũt:ideo oñter collaudat vnũ
de aſia ſibi fidelẽ:cũ familia ſua di. f ¶ Det miaʒ dñs
honeſiphoꝛi domui ·i. ſibi ⁊ fidelib cũ eo exiſtentib.

lmnici

orron.
nludie ind

ie vd ivdt
ginis. nn
ſntaegbeimn

fnuunbig ſil
ſae ing ut
Lunlo ne
Eauiti neen zu
Sn. hlch
Ude e
icane
Nan 1.
nis monmig 1
liudinecliang ce⸗

Piſolteinimg c
Woi ,nu
Eell oftej:r

roum O
ſürrſtt

uteftotileral
lnſt (Ugillni
Pientiinido. h

Eſſoge fnmant.

—

nn ((erzmendaf
gittti icsddd⸗
ſctörrpoſcdrad
landotlce. eſie
Miranngspals
pcona obtinicgn

ihidietun.
fiſnnlnei dinas
ſc mnn

daſelen,
niuinu
¹ doeniun ne.

Aen –

ee

ium beue
umn einet
enod Geggn
lan i⸗
hen
u rane

nnn c

ee RWao.
di

wſt Pi

Cuatorponi
e mlor
ndi ofin nlr
o“ 1Cbdis
in Deziman
npic
Punſaigern

1

„ Micddu
e rcti
; Ma

V
l or un
nor C
So. N.

ur ſ ⅓

wite gſuhhell
wns de. 1IN
õ
ndiͦ wiſt n i
mdeniliin
. D 1,
vrme nhn

es te

f(SZt iuenit.p ſu

Ad timotheum ij .

a ¶ Quia ſepe me refrigerauit. miniſtrãdo neceſſaria.

b ¶ Et cathe a. i. me incathenatum ſicut hoieʒ
malnm. c ¶ Non erubuit. ſciens iuſticiã meam.
d ¶ Sed cũ romã veniſſet.de aſia cũ laboꝛe magno ⁊
ſüptibus. e
as ⁊ modos qbyli
cẽt ei ad me igredi ,
quia ſepe me refrigerauit et
cathenã meã nõn erubuit:
ſèd cũ roma veniſſeʒ ſolici

am diligẽtiẽ: ppt
qð ſubdit apls.
g Det illi dñs.
pat. h (Inueni

remnlam ol. illi dñ inuůͦenire miaʒ a deo
a fi dñs in illꝗ di ‚2
dedioliar o” in ills die⸗ Er quͦanta ene
deo: ßm ꝙ dẽ p̃ſ. utauu in Hai:tu melius
cix. Dixit dñs o Noſti. ¶Lap. II.
mio meo vcẽ l Aergo fili mi cõfoꝛ
In illa die. ſ. moꝛ tae in gra qͥ eſt i chꝛi

tisſue vel iudicij
gnãalis. k (¶Et
quanta epheſi mi
niſtrauit mihi. et
ſocijs meis.
1 u meli no/
ſti. qui tüc mecuz
ci

Laplm. II.

multos teſtes hc cõmẽda
fidelibꝰ hoibus:qui idonei
erũt ⁊ alios docere.Labo/

plicàt ſe negocijs ſeclarib:

Uß Pec vt ei placeat cui ſe ꝓbauit.
N * A Maim 7 q certat in agone:
tertiũ motiuũ ex noõn coꝛonabit᷑ niſi legitime
ſilitudine aliruʒ certauerit. Laboꝛantẽ agri
ni ſolet emltuj colaʒ opoꝛtʒ pᷣmũm de ſtu⸗
one ſui offlci: 2 cllbus accipe. Intellige
hoc dzʒ mouere ti dico:dabit. n. tibi dñſ i oĩbꝰ
motheũ vt ſit ſol H

licitus de officio pdicãdi:a alios ad hoc idoneos iducẽ
di. dicit igit: a ( Tu s fili mi foꝛtare. ↄſtantiam ma
gnã pᷣidicandi accipiẽdo. b¶ Et q̃ audiſti a me ꝑ mul

tos teſtes. ſupple ↄfirmara.ſ.p legẽ ⁊ pphetas ⁊ agio
grapha. c ¶ Hec ↄmenda fidelib hoib.i. ſane fidei

idonei erũt etiã alios docẽ rõe ſue vite: ſcie: a fſacũdie.
Cõſequẽter ponit pᷣmꝗ Wudl d ¶ Laboꝛa. in p
Sicut bon miles ieſu chꝛiſti.

—

dicando ſolicite. eſ
Milites.n.regis tpalis in acie poſiti ſũt valde ſolliciti
de victoꝛia obtinẽda:⁊ multo foꝛth milites xpᷣi debẽt

—

eſſe ſoliciti de fide pᷣdicãda:p qð acqrit᷑ coꝛona eterna.
ipedit᷑: vt dictũ ẽ

Et qꝛ pᷣdicatio ꝑ ſolicitudinẽ tpaliu

ylti.c.pcederis eple:ideo ſpdit: ſ ¶ Nẽo militas deo.
ſolicite in pᷣdicatiõis ope. g ¶ Implicat ſe ſecularibꝰ

negocijs. ſi aũt implicet᷑ a ſupioꝛi eũ cõpellente ppi ne
cefſitatẽ ecclie:ſuſtinẽdũ eſt ſaltẽ ad hoꝛã ꝓpt᷑ charita⸗
tis neceſſitatẽ:vñ dicit aug. Ociuʒ ſem querit charitaj:

ſed negociũ iuſtũ ſuſcipit neceſſitas charitatis:quã ſar
cinã ſi nullus iponit: ↄtẽplãde vitati vacãdũ eſt: ſi aſDi
iponit᷑ ſuſcipiẽda ẽ ꝓpter charitatis necitatẽ. h ¶ Nã

victoꝛie.

qui certat kagone fornali i ¶ Mõ coꝛonabit᷑.coꝛona
iſi

legitime certauerit.ſilr pᷣdicatoꝛ euã

gelicus nõ coꝛonabit᷑ coꝛona glie niſi ↄſtant ⁊ intrepige

p̃dicauerit. Cõſequẽter põit ſcaʒ ſilitudinẽ.d.
boꝛantẽ agricolã oʒ.i.iuſtũ eſt: m ¶ Pꝛi

bus pcipe.qꝛ plus alijs laboꝛauit:ſilr pdicatoꝛ laboꝛã/

in agro dñico plus ceteris rpoꝛtat de merito. n ¶ In/⸗

tellige qᷓ dico.ſ.iſtas ꝑabolas eẽ dicta ꝓp̃dicatoꝛe ↄſtã

Solicite me qſiuit.diligẽter ĩiquirenj vi

te me q̃ſiuit et inuenit. Dèt

o ieſu:èt q̃ audiſti a me p

ra ſicut bonus miles chꝛiſti
ali ps ſuiſti. Hu. Memo militãs deo im

uocaãs iducẽdo verba

ti ⁊ opoſo:ſʒ qꝛ intellect vitatis ẽ a deo:iõ ſbdit᷑:. Dabit ti⸗

bi dñs c. o

emoꝛ eſto. PHec eſt qrta ꝑs in q̃ poit᷑ q̃r

tũ motiuũ.ſ.ꝓmiſſio glie celeſtis pdicatoꝛibꝰ veris.ad hirc
eni gliam hẽmus cN moꝛtuis reſurgẽtẽ: iõ de

hy' fac bmẽtõeʒ. d. o

intellectũ. Mèmoꝛ eſto do
minũ ihm chꝛiſtuʒ reſurre/

xiſſe la moꝛtuis ex ſemie da
uid ſᷣim uangeliuʒ meũ in

quo laboꝛo vſq; ad vincu/

la quaſi male operãs:ſèd pᷣ

bu dei nõ E alligatuz. Ided

oia ſuſtinto ꝓptẽr electos:
vt ⁊ ipſi ſaluteʒ ↄſequant᷑ qͥ

eſt in chꝛiſto ihdu cum glia

celeſti. Fidelis ſe ermo. Haz
ſi cõmoꝛtui ſumꝰ:⁊ cnuiue
mus:ſi ſuſtinẽbim et conre

gnabimus:ſi nẽgauerim
ill negabit nos: ſi non cre/

dimus: illè fidelis pmanet

₰

E — f
nẽgare leipſuʒ nõ põt. Hẽc
cõmone teſticans coꝛã deo
Noli contẽdere verbis:d

nihil eni vtile eſt niſi ad ſub
uerſionẽ audientium. Sò/
licite autem cura teipſum
pꝛobabilem exhibere deo:

operarium inconſuſibilem

coꝛa pꝛe ſuo. c

a (Si neinein . xp̃m vbo vl féo.

emoꝛ eſt

xpi. q

o dñʒ ⁊c qꝛ ꝑ ipʒ ſir

fſurgemꝰ. pScoz
euã.meũ.pᷣdicatõe ñ
tñ actoe:ſic.n.ſolieſt
In ̊ labo⸗
ro vſq; ad vincula.e-
rat.n.icarceꝛat pauꝰ

p pdicatoe euageli.

r ¶ Quaſi male ope
rim. 8 (Sʒ ver. dei

£

nõ ẽ alligatũ.qꝛ dote
bat pñtes vbo.ſ.icarꝰ

ceratos cũ eo ⁊ carce
rſcuſtodeſ:⁊ ple eoʒ⸗

ↄuertit ad xpᷣm. ſili

abntej docebat ſchto
as eis mittedo
Jõ oia. aduerſa.

uſtleo Patieter
ꝛopt ele. vt ⁊ ipi

ſa.ↄſe. ex eoꝝ.n. ſalu/
te pᷣmiũ pauli doctoꝰ

n augebat᷑ ꝑꝑ qð ↄcu
dit: Sea

ver aMNa ſi ↄmoꝛ.

ſum.i.cũxpᷣo moõtui

pp pᷣdicatioeʒ ſui euẽ
gelij. iuen.
ſ.cũ eo vita phẽni.
c¶ Si ſuſtinebim.
podere tribulationũ
deßſſi. d¶ Zt core⸗
gnabim.ĩ gla celeſti.
Ille negabit noj.

ĩnõ credim.ab eo puniri ꝓpt᷑ magni/

rudinẽ ſue mie:ſicut dicũt aliq de mia e nimis pᷣſumẽtes:⁊
ſins tioꝛe peccãtes. d ¶ Ule fidel ꝑmãebit.i vitate iuſticie.
ʒe¶ Negare ſeipſũ nõ pᷣt.negaret aũt ſeipſũ ſi negaret ſuẽ

iuſticiã:qꝛ iuſticia dina ⁊ de idem ſi. f

uenti pᷣdicatione. g ¶ Teſtificas coꝛã deo.i.ipᷣm ĩ teſtẽ in/

gnis ⁊ ꝓdigijs.

a de ſcripturis dinis:⁊ opꝑa ſua in ſi
Noli vbis. Pec ẽ qnta ꝑs iq põit᷑ qntũ
motiuu.ſ.loqcitas falſoꝝ pᷣdicatoꝝ:qꝛ ſi ſic fuerũt ſoliciti

de ſuis falſitatib aſſerẽdis:mltomag pᷣdicatoꝛ ver dz eſſe
ſolicit de vᷣitate euãgelicaoſtant pᷣdicãda:⁊a diuidit᷑ ĩ duas

ptes:qꝛ pꝰ põit ſuã inductõem: ſoluit tacitã q̃ſtiõem:ibi

In magna domo.Circa pᷣm ſciẽdũ ꝙ licet doctoꝛ euagelicꝰ

ec ↄmoue.ĩ fer

feruẽs eẽ ẽat de vitate pᷣdicãda:veꝝtñ vboſitas ẽ vitãda:
is di: h ¶ Noli vbis ↄtẽdere.i.mlriplicatõe vboꝝ cũ fal
p̃dicatoꝛib. iA niiln vrile . ſic ↄtendere. NTliſi
ad ſbuerſionẽ audiẽtiũ.qꝛ ſiplices aſſiſtẽtes credũt mag lo

ãces eẽ mag itelligẽtes:qð ẽ flin:nã vbi vba ſi plurima ibi

frequẽter egeſtas:ꝓuer.xiiij.ppt qð pꝛes ãtid cũ hereticis
mag diſceptabãt vtutiba ſignis q; vbis:vñ ĩ hiſtoꝛia trip/⸗
tita:dẽ ꝙ dbuſdã phᷣis cuʒ alexãdro ↄſtatio epo diſputare
volẽtibꝰ:iuſſit ipatoꝛ vt certam accipet:q qᷓuij eẽt ſiplex ſu

ſcipieẽs iuſſit oẽs pᷣter vnũ tenẽ ſilẽtiu: cui dixit in noie dñi

u chꝛiſti ipero tibi i pmis ne loq̃ris:q ſtati mux fcs ẽ.
Salicite cu.teipʒ/pbabilẽ.i.appꝛobabilẽ ſeu laudabilẽ.
m ¶ Exbibere deo.⁊? nõ hoibꝰtin qð q̃runt hypocrite.
n ¶ Operarium incõfuſibilem.i.ſic ꝙ opa tua ſint talia

(Epiſtola pauli. I.

de ipſis ere nõ debeas:ſed magis in domino gloꝛia ab iſtis.i. a pdictis erroꝛibus ⁊ ſimilib': ʒ ¶Erit vas et tüto
ri. a ¶ Recte tractantẽ verba vitatis. ꝓponendo ſingulis in honoꝛẽ ſanctificatũ.i.dino cultui applicatum. ſin i um
verba ↄpetentia:vtpote ſapiẽtib' altioꝛa:ſimplicibꝰmagis a ( Et vtile dno.i.vtile ad acqrendũ alios dño: ſicut an noͤnrir
plana. b ¶ Pꝛophana aut. i. verba hereſim vel doctrins patʒz de paulo qui p' cõuerſionẽ ſuã multos acquiſiuit ſmn einn
ſuſpectam ſapientia. CKιnanlloda-. inutilia ⁊ curio dño:qui erat an fideliũ ꝑſecutoꝛ b¶ Juuenilia. Hic ſein hocnot
ſa. d¶ Deuita. qꝛ v rtireuet᷑ ad inſtru ſaluci
ba pᷣdicatoꝛis debẽt . —,⸗ „ ctoeztimothei. d. mimnti
eſſle examinatag. recte tractantẽ verbũ verita ab iſtis: crit vas ĩ honoꝛem Juuenilia autem unliſ aj
e¶ Multů. n. pficeitis. Pꝛophana auũt t iani ſanctificatũ: ẽt vtile dño ad deſideria. queſür iſſici
unt. .efficacia ſunt. Loquia deuita. Můl zop' bonii *ccirca carnis dele- deſthnm,
f¶Agd ümpietateʒ. i. oquia euita. tuʒ. n. ome op ſ onũ patum. Ju ctablia. cFuge. gerdhfenu.
arei ulum. ꝓſiciũt d ĩpietatem: t ſer uenilia aũt deſideria fuge: aliter nõ deuincei ichnin
5 5 ſenne eatt. mo eox uᷣt cancer ſpit. Ex ſectare vero iuſticiã: fidem tur: d ¶ Secta⸗ n luiſt .
arreon Sru⸗ quib eſt hymene c phile⸗/ charitatẽ: ⁊ paceʒ cũ his ꝗ e uſticii e —
tim tendit ad conu centes reſurrectionẽ iam ſa Stultas aut et ſine diſcipli um. f ¶ Chari ·mnunli
gnem veritris⸗ cꝗ: Et ſubuerterũt quoꝛun na qſtiones deuita: ſciẽs qꝛ tateʒ. erga vtru hen.
guiſt lcckrri dã fideʒ. Sèd firmũ funda generãt lites. Sèruũ aute, ſczp grimuͤ. ar
falſis. R Eſt byme Metu dei ſtat: habens ſigna dñi nõ opoꝛtet litigare: ſed Bis e.i. e figeli⸗ Aupei
ne'a philet qul ave culuʒ hoc. ognouit dũs mãſuetuʒ eẽ ad oẽs:dòcibi bus maxime: lis mi im
ritgte. lidei catholice qui ſũt eius:et diſcedat ab ĩ lem:patiẽteʒ:clʒ modeſtia cũ oibus ſit ſect⸗ ſplllſpinll
.J ¶ Exciderũt dicen- jiquitate òmis ꝗ iuocat no coꝛipiẽteʒ eos ꝗ reſiſtũt ve da ituz pot fieri lin lin
tes ⁊cᷣ qð duplicit ex zααρ 5 õä E bo do. ſcunr cooe⸗
onif vno mo: q dz é dñi. In magna aũt do/ ritati:neqñ deus det illis SS „da
ponit᷑. vno mõ:qꝛ dẽ 9 1. i h Stultas. i. ir⸗ bebernoueret⸗
Matth.xxvij. Mul mo nõn ſolum ſũt vaſa au/ penitentiam ad cognoſcen rationabiles. tedre,
3 caire donnie rear argẽtea:l ſed ⁊ lignea dam veritatem cet reſipiſcãt 4 t ſin diſci⸗ Ewil d
t ſurrexerũt. Dicũ ctilia: æ qdaz qdẽ in Bo- 18 ina q̃ſtiones. i. dündindti
aliqui ꝙ iſte philetus ſict n ada; aen 9 diaboli laqueis a quo ca lutiie⸗ ad fidem dunspen cade⸗ H
ceperũt occaſionẽ er· quis ergo emundauerit ſe luntatem. ſubdit cauſa. gicnier on
randi dicẽteſ:ꝙ ĩ illis k ¶ Sciens quia tpei nonino di
reſurrectio iã ẽ faca generant lites. in⸗ Vauti Duin
⁊ nõ eſt alia in fine mũdi expectãda.Sʒ hoc nõ videt᷑ pba ter varie opinãtes. l ¶ Seruũ auteʒ dñi no opoꝛtet li Chocitoaſcr
biliter dictũ:qꝛ illi de qbus loquit᷑ Matthe' ſũt hoĩes eiuſ tigare.nec ꝑ ↄñs ſe talib' implicare. m¶Sed maͤſue mnoicintnuli
dem ſpeciei cũ alijs: ꝓpter qð eoꝝ reſurrectio nõ iducit ad tum eẽ ad oes. etiã ad infideles:vt ꝑ hoc trahant᷑ ad fi- atomalorhaniu⸗
negandũ reſurrectionẽ alioꝝ in fine mũdi futurã:ſed mag daem: ſicut de beato clemẽte legit: ꝙ ꝓpter ſuaʒ manſue b hovoenle rn
ad ↄtrariũ:qꝛ de ſilibus debet eẽ ſimile iudiciuʒ. Ideo alij tudinẽ nõ ſolũ erat acceptus chꝛiſtianis: ſʒ etiã gẽtilib trn miſn
dicũt ⁊ melius vt videt᷑:ꝙ iſti acceperũt occaſionẽ errandi ⁊ iudeis ⁊ miltos ex eis ad fidẽ ↄuertit. n¶ Docibilẽ. Roren poaloa dv
ex verbis dñi:Joh.v. Qui credit ei ꝗͥ miſit me: habʒ vitaʒ ideſt ad docendũ habilẽ:q habilitas dupliciter accipit: Nrbibct dtt
eternã ⁊ in iudiciũ nõ venit:ſed trãſit de moꝛte ad vitã.vbi vno mõ actiue:ita ꝙ habilis docere ſit rone vite:ſciẽtie Milzmibet
loquit᷑ ſaluatoꝛ de reſurrectione ſpũali quã iſti ↄſitebant᷑: Z facũdie:alio mõ paſſiue:⁊ ſicihabilis doceri acquie- ſpiüaber un
verũ eſt iſtã iam factã:⁊ negabat reſurrectionẽ coꝛpoꝝ fu ſcendo infoꝛmatiõi bonoꝝ de veritate circa factum ali ae
ta geia: cnegah endo info⸗ * de vel acren anarsſeerenn
turam qð ẽ ſalſuʒ:ſic ⁊ ſaducei Act.xxiij. tſubuer gqð:aliter nõ poſſet bene iudicari de ꝓpoſitis ſibi. moinnrinid
terũt quoꝛũda fidem:ꝑ ſuã ſuaſionẽ. n ¶ Sed fijmũ dei o ¶ Patientẽ. in aduerſis. p ¶ Cum modeſtia coꝛꝛipi pirnoſan
fundamẽtũ ſtat.i.fides reſurrectiõis ſtat i electis. o ¶ Pa entẽ ⁊cc. nã ſi immoderate coꝛꝛipet obſtinatos in malo ſthonor 1
bens ſignaculũ hoc.qð ſubdit: p ¶ Cognouit dñs.p eter magis faceret:ſicut imoderate dirigẽtes ligna toꝛtuoſa ſen;
nam pᷣdiſtinationẽ. q ui ſut eius.qᷓ ſũt ſcripti ⁊ ſigna frangũt ipſa:ideo ſpᷣdit᷑: q ¶ Nequãado deus det illis bellr „0.
ti in libꝛovite indelebilè. r ¶ Et oſſcedat ab iniqtate.qua poenitẽtiam ⁊c᷑.i.ne ꝑ immoderatã coꝛꝛectioneʒ ĩpediat Urcumhnen
negatur reſurrectio futura. S ¶¶ Omis qᷓ inuocat nomen redir eoꝛuʒ ad vitatem. r. ¶ Et reſipiſcãt a diaboli la ſ inn nonn⸗
dni. In magna. Hic ↄñter reſpodet tacite qſtioni ex pdictis queis ⁊c. in laqueis erroꝛis. s(¶ Ad ipſiuj volũtatẽ. unn anfhe
oꝛiẽti:⁊ pꝛimo ſoluit aplus qſtionẽ: ſcòo reuertit᷑ ad timo 6; ſequẽdaʒ in carnalibus ⁊ ſpũalibus peccatis. ir nonngniove⸗
thei monitionẽ ibi:iuuenilia. Ex hoc aũt ꝙ pᷣdixit philetũ Serudaad Zimothee. i 0nallinis n
⁊ hymeneũ a veritate fidei excidiſſe ⁊ alios puertiſſe:poſſet ¶ Caplo ſcòo:vbi dicit᷑ in poſtilla: Sed tñ verbũ dei no alcinmmiſt
aliquis qrere quare dñs pꝑmittit talia fieri. Ad qð reſpõdʒ eſt alligatun. ( Addito. ulllimtſe
aplus qð hoc totũ cedit ad gliam dei. nã ſicut in electis relu AQbper hoc qð dicit: Sed verbũ dei noõ eſtalli⸗ * Gngneg n
cet eius mia: ita in repꝛobis eius iuſticia: ⁊ ponit exẽplũ de gatũ.gloſa:Licʒ ego ſũ alligatus coꝛpꝑi:tñ ver rtuluenl
domo magni pncipij.dicit igit: t¶ In magna aut domo. bũ dei non eſt alligatũ: qꝛ ego ſermonẽ pñtes snkam
ideſt i domo pᷣncipis magni. v¶ Tlo ſolũ ſut vaſa cc. q Jli abſentes docere nõ ceſſo. dadhaiin
applicant᷑ officis honoꝛabilibꝰ. x¶ Sed ⁊ lignea ⁊ ficti G n eo. ca. vbi dẽ i poſtilla: Dicũt aliqui ꝙ iſte phile⸗ kui ſde
lia. que applicant᷑ exercitijs vilibꝰ: ⁊ totũ cedit ad pfectöe,; tus ⁊ hymene ex hoc acceperũt occaſionẽ errandi. mnüfinnen
dorn honoꝛẽ dñni.domus aũt dei totũ eſt vniuerſũ:in q Sti heretici de qbus aplus llo ¶ Acdti nan idid
electi ſut vaſa gloꝛie applicata: repꝛobi vero vaſa ↄtumelie I. qtur nõ arguebant ex dictij. Matthᷣ. xxvij.di “ Reng
deputata:verutamẽ qꝛ heretici poſſũt dum viuunt ad ve. cenxis: tpe paſſionis chꝛiſti mita coꝛpa ſur- aſrltdi
ritatem redire: ideo ſubdit: y ¶ Siquij ̊ emundauerit ſe rexerũt: ĩpoſſibilitatem reſurrectiõis funue: qꝛ de hoe N
. nemnhlind
li

iun
horlä

en aicintt

un Göe

¹ Gilen!
ſe Ein
ſd Erſwn
o Niſt
E irsge
Td

R 3188,
ie
Plian. nC
SS

ciſing ,n

doceſiroenn
ſicchhablis dene

Ange,nu

Zu
bitigſi honoꝝ. g (S
= deu. i

eis ebelles:vtpote parentib ſpiritualib in docina ca/

alterius conſiliũ. t ¶ Pꝛoterui.i. effrontes in malis.

Et hos deuita.q.d.iaʒ incipiunt eſſe tales aliqui:qdð decla
reſurrectio rat.d. d ¶ Ex his eni ſunt q penetrãt domos.i.qui intrãt
aſſerebant ꝙ nõ erat iteꝝ fienda alia reſurrectio: eo ſub pꝛetextu religiõis penetralia ⁊ loca ſecreta:in quibꝰmu
ꝓphetates nõ faciunt mentionẽ niſi de vna reſurrectoe lieres cõiugate: vel alie habitabãt illo tpe aſpectus homiuʒ
nõ de duab.ex hoc motiuo accipit᷑ occaſio errãdi ho reefugientes:⁊ in talibꝰlocis poſſunt mulieres citius decipi

potius habet Zꝛiũ: vt dicit poſtillatoꝛ: ſed ex hoc ꝙ iaʒ
fuẽat facta ſemel reſurrectio moꝛtuoꝝ tpe paſſiois xpᷣi:

hereticoꝝ: quoꝝ in hij que pertinẽt ad
motiuũ no valett ,⸗— . . fidem: ⁊ etiã in his q̃
nã ꝓppᷣte loquut (. mI. peruenientes. Muemadmo pertinẽt ad caxnem:

de reſun ectoe ge Bc ãautẽ ſcito qꝛ in nõ duũ aut iamnes c mambꝛes ſubdit: e Et ca

Rin fi u⸗ , „ . ,„7E ⸗ 11 7
H uiſſimis dieb iſtabſt reſtiterunt moyſi:itů hire kuntas ouc ſtan⸗
ctio aut illa qͥ tye tpa piculoſa:ct erunt hoies ſiſtunt veritati:hõmiĩies coꝛ culas. que ppt defem
Paſ ionis iſut ſeipos amãtes:cupidi:elati: rupti mete:rẽpꝛobi circa fi/ Snigekriih e lüt:·
acta erat pai 5 br-HlIꝗ3 *Daͤretibꝰ në ꝛſed vltra non ciét. io [bdit: b (Que
larit᷑ ⁊ longe ante ſůp bublaſtemi. Harcig no Hee d vltra non Peolicie. dOducunt᷑ varijs deſide
finem mundi. obedientes:ingrti: ſceleſti: niipientia eni eo maniſe ris. mens mulieris
¶¶ Zaplm.Il. ſin? affectõe:ſinẽ pace:crimi ſta erit omnibꝰ:ſicut ⁊ illo de facili mutabilis.
Ocãt ſei nãatoꝛes:incòntinẽtes:inmi fuit.Tu aũt aſſecut es mem c ( Sẽp dilcentes.
to. Hecẽ ag.ſinẽ benianitate: pꝛodi doctri ꝛinſtititionẽ:pꝛõ/ illud refert ad id qð
ſexta psĩ tes:ſine enignitate: P. * minad: inſituno P20. pꝛedicit᷑. Ex his enim
qua ponif ſe toꝛes:pꝛterui:tůmidi:⁊ võ poſitum:fidẽm: loͤngamini ſunt vc. tales eni ſedu
motiuũ qð ẽ mul luptatũ amatoꝛes magil q; tatem. dilectionem: patiẽtiã ctoꝛes querũt ſenper
niplicatio faloꝛů dei: haͤbẽtes ſpeciẽ gdeʒ bi⸗ perſecutiões:paſſiões: qua Dinng⸗ quia ſim
pꝓdicatoꝝ: qð de . vi. B te aii t ej liga mihi facta ſſſt antiochi ces quoꝝ ẽ maioꝛ
Pebat mouere · etatis: virtuͦtez autẽ eius lia mihi ſacta ſũt antiochie mnultitnchor pin ſaim
motheuz ad veri· negates. Et hos deuita. Ex iconio:liſtris:quales perſe ad ceden u; talia.
tatẽ effcacpꝛedi his èniz ſunt qui penetrant cutiones ſuſtinui:⁊ ex om d ¶Duemadmodũ
Gndle diuidit i domos: èt captiuas ducũt nibus eripuit me dominuſ. ſanniio raͤbee ii
duas ptes: qꝛ pꝛi- li bec- pie volũt vi erunt magi:p falſa
mo ponit multi ⸗ Mülierculas onttarge per . Et nnes qui pi voliñ vi,/ ligne voleie ieiiſter
plicatio: ſcõo tio/ catiſ quᷣe ſeducut varijs uere in chꝛiſto ieſu p ecu moyſi: Exo. vij. noia
thei monitio: ibi ſiderijs:ſemper diſcentes tioneʒ patientur. ali au vo iſtoꝝ magoꝝ no
a aere He⸗ nunq; ad ſcientiaʒ veritatiſ teʒ homnines ⁊ ſeductoꝛes Dnu⸗ apie r afle
** *ds 1
pᷣmo pdicit᷑ multi libꝛij hebꝛeoʒ:vt diẽ

plicatio maloꝝ hominũ futura:ſcòo oc ichaie hic glo:ſed quia ioſephP a ra.ſa.de hac materia loquentes
ibi Et hos deuita. Circa pꝛimũ dicit: b ¶ In uM nihil dicunt de iſtis nominibus:iõ videt᷑ melius dicendũ q;
mis dieb. hoc eni potiſſime erit añ tpa antixp̃i. n habuit per reuelationẽ. ſicut ⁊ moyſes mundi creationem.
ſtabunt tem. piculoſa. ꝓpt᷑ multiplicationẽ ſeductoꝛu: e (ta i reſiſ.veritati. frequent᷑ occulte ⁊ aliqũ manife
de quib'ſubdit᷑: d erunr ho.ſeipſos amantes.ſ. ſte. ſ ¶ Poies coꝛꝛupti mente.i in moꝛibꝰ. g ¶ Repꝛobi
circa fidem.in credibilibus. h ¶ Sed vltra.ſ.tpus a deo
oꝛdinatũ. i ¶ Mon pficient. alios ſeducendo. Gnſ⸗
luʒ:amare g ſeipſuʒ ſᷣm partẽ intellectiuã ſupioꝛẽ q̃ dẽ pientia eni eoꝝ mani.erit in oĩbꝰ. hoc potiſſimuʒz üůmplebit
homo interioꝛ ſequẽdo dictamẽ rationis laudabile eſt antixp̃i tpe:qñ deiecta ei falſitate oẽs final ad xpᷣm ↄuer⸗
72 virtuoſum. e idi.pecuniaꝝ. f ¶ Elati.i. am tẽt᷑:⁊ iã ipletũ eſt in multis hereticis ⁊ idoloꝝ ſacerdotibus
er bi. in depſſione alioꝛum. p ſcõs pᷣdicatoꝛes ⁊ doctoꝛes de falſitate cõiunctis: ſic ab
arentib'nõ obedientes.i. eis decepti multotiẽs ad veritatẽ ſunt reducti. I¶ ¶ Tu at.
Pic ↄñr ponit᷑ timothei monitio:vt firmit᷑ ſtet in veritate fi
dei catholice:⁊ eaʒ alijs conſtani pponat pᷣdictis falſitatibꝰ
reſiſtendo: ⁊ ad hoc ponit᷑ duplex rõ. pᷣma accipit᷑ ex parte
Pauli qui de hoc timotheũ docuerat verbo ⁊ exẽplo: ppi
fectiõe.bona interius. n ¶ Sine pace.exter . qð facere debebat:⁊ hocẽ qð dꝛ: I ¶ Tu aũt aſſe.es doc.
minatoꝛes.i.crimina iuſtis imponẽtes. ꝑ ¶ Inconti· meã.intelligendo eã ⁊ retinẽdo. m ¶ Inſtitutionẽ meaz.
nentes.i.omni luxurie ſe exponẽtes. q ¶ Immites.i. nã te epᷣm inſtitui. n ¶ Pꝛopoſitũ.ð ↄſtãti pdicatõe ſidei.
crudelitatẽ exercentes. Sine benignitate.i. bona o ¶ )idẽ.arti oꝶ½. p ogaminitatẽ. in expectatioe p-
igneitate qua quis accendit᷑ ad benefaciendũ pꝛoximo: miſſe oꝝ. ilectionẽ. dei 1,pximi. r Baribanz ad
per hoc intelligi dat oppoſitum.ſ.malignitas qua quij uerſis. s Perſecutões:paſſi. differiſi actio ⁊ paſſio:qa
accendit᷑ ad nocendũ iuſto. s ¶ Pꝛoditoꝛes.reuelado dicunt õ inferunt:paſſioões put in coꝛpbꝑe
ppꝛio recipiunt. t ¶ Qualia mihi fcã ſüt ꝛc de pſecuiot ⸗·
bus ſibi ſcis in iconio in liſtris:habetur Act.xiiij. v¶¶ Et
omnes qui pie vi.vo.in xpᷣo perſecu.pa.ſ.a malis hoibus:
quoꝝ maioꝛ ẽ numer: ⁊ cũ hoc a diabolo ad hexcitãtes:
B ſi vero aliqui pie viuentes hoc nõ patient᷑:hoc raro ↄtigin:
que cõſiſtit in opibus virtuoſis. c ¶ Et hos. Hic ↄſr ꝓprt qò h̊ nõ ↄputat:ſed generalr dẽ: qꝛ qð modicũ eſt: qſi
oñdit᷑ multiplicatio iam inchoata. vnde.j. Johᷣ.ij. drf: nihil reputatur. ij.phyſi. x ¶ Mali aut hoĩes a ſeducto
Nunc antichꝛiſti multi facti ſunt:ideo dicit apoſtolus · res pficient:qꝛ frequenter tales mungana ꝓſperitate floꝛẽt.
. G 3

quãtũ ad partẽ hois ſenſitiuã que dĩ homo exterioꝛ.ij.
Coꝝ.iiij.ex hoc ſequẽdo carnis delectatabilia qð ẽ ma

tholica: ⁊ carnalibus in conuerſatione pomeſtica.
k ¶ Ingrati. de beneficijs acceptis. l ¶ Sceleſti.i.aſſu
eti crimibus magnis que ſcelera dicunt. m 4 Sine af

v ¶ Tumigdi.i.inflati in coꝛdib'ſuis. x¶ Uoluptatũ
amatoꝛes magig qꝙ; dei.i.delicias carnales ſpiritualibꝰ

pᷣponentes. a ¶ Pabentes ꝗ. ſpe. pie.i. appentiã religi
onis:vt facildecipiãt. b ¶ Uirtutẽ at e abnegãtes.

.*

verũtamẽ qꝛ hoc cedit finaliter ad malũ eoꝝ: ideo ſubdit
In peius ⁊cẽᷣ.qꝛ p hoc habent facultate multiplicandi mala
in 4 in alijs.alr põt exponi: CP ꝛoficict.i. in malicia
ſua vltra pcedent:⁊ accipitur hic ꝓfectus tranſlatiue ſʒ ꝗ
dicit. v. meta.qꝙ bonũ ad mala tranſferimꝰ: ſicut dicit᷑ bon
latro qͥ caute ꝓcediti
ſuis latrocinijs.
a ¶Tu vero pma i
his que didi.a me. et
cre.ſüt tibi.i.ↄmiſſa

ꝓſicicnt in pep:errãtes ⁊ in
eroꝛẽ mittẽteſ. Cuũ uõ pma⸗
ne ĩ hiſ q didiciſti:⁊ credita

tue fidelitati: ad pᷣdiꝰ ei⸗A. cnertre
candũ alijs cõſtanter ſt tibi:ſciẽs quo didiceris
inepigde. Et qd ab infatia ſacras lr̃aſ
EAAX Hodhedtebruineait
2 factis imiteriis lutẽ p ſidẽ que ẽ in xpo ieſu
c ¶ Et qꝛ. Dic poni· Dis Eniʒ ſcriptura diuinit/

ſſpirata uᷣtilis ẽ ad docẽdũ
P — — 1 „— —
ad arguẽdũ:qd coꝛipiẽdũ:
adTd erudiendũ in iuſticia: ut

ſcða rõ accepta ex ꝑ/
te timothei: qui fuit
filꝰ mulieris hebꝛee:

vt hẽ Act. xvj. ⁊ ſic fe 280 EEe ei
cit eu; inſunta pueri pfectus ſit hõ dei ad omne
cia ſcriptura legis Opus bonũ inſtructus.
Prberari⸗ clns val H Cap. IIII.
adffiſtendui falts „ Cdꝛã deo v ieſu xpo q
ti: a hoc eſt qð dicit: iudicaturus ẽ viuos ⁊ moꝛ

c¶ Auia ab infãtia
ſacras litte.noſti.mõö
dicto. d ¶ QOue te
pñt inſtruẽ ad ſalutẽ
eternã:ad quã oꝛdia
tur tota ſacra ſcriptu
ra. e¶ Que ẽ ĩ x̃o
ielſu.cui teſtimoniũ ꝑ
hibent lex ⁊ pphete. ſñ ¶ Omis.n. ſcriptura diuinitus in

ſta oppöꝛtune impoꝛtüe. ar
ni patiẽtia et doctrina. Erit

ſpirata.⁊ ſic immediate deriuat᷑ a veritatebma.

g ¶ Utilis ẽ ad docenduũ.veritatẽ. h¶ Ad arguendũ.fal
ſitatẽ. i ¶ Ad coꝛꝛipiendũ.delinquentes. Alerui
endũ.ꝓficientes. I ¶ In iuſticia ſcʒ legali q̃ eſt ois virtuſ.

v. Eth. m ¶ Ut pꝑfectus ſit hõ dei.i.ad diuinũ officiũ oꝛ

dinatus qualis es tu. n oẽ opus bonũ inſtructus.
ſeipᷣm faciẽdo ⁊ ad hoc alios inducẽdo. ap. IIII.

Eſtificoꝛ. Hec eſt ꝑs ſeptima in q̃ ponit᷑ ſeptimuʒ
motiuũ qð accipit᷑ ex multiplicatiõe futura malo
rum auditoꝝ:ſicut ⁊ pᷣcedens ex multiplicatione
maloꝝ doctoꝝ: qð dʒ monere timotheũ ⁊ alios doctoꝛes
ad efficaciter docendu anteqᷓ; veniat tpᷣus in quo nõ recipi
etur doctrina eoꝝ. dicit igit᷑ aplus: a adi
ro te timothee et ꝑ cõſequens alios epᷣos in te. b ¶
deo pꝛe ⁊ xpᷣo ieſu.qͥ ſunt teſtes hui adiuratõis. c
aduentũ ipᷣius iudiciſ⸗ d (Etr
e ¶ Pꝛegica verbũ. euãgelicũ. f

nũ ey. qo eſt eternu
Inſta. i. inſtater facias

——

hoc. g ¶ Oppoꝛtũe i illis qui deſiderãt audir. h ¶ m

poꝛtune.iillis qui nõ recipiũt gratioſe: qꝛ aliqñ eſt ibi ꝓfe
ctus magnus:ſic dicit Aug. de ſeipᷣo audiente pᷣdicatiõem
ſancti ambꝛoſij curioſitate mot ⁊ nõ vtilitate: Cũq; inten

derem ꝙ pulchꝛe diceret me iuito intrauit ꝙ verũ dicebat

⁊ ſic ↄuerſus ad fid

mi Sõä bſecra.peccãtes ex infir
mitate vt abſtineat vu

*

ſionis:cis in baptiſmo cõicate.
peccãtes ex certa malicia. m
gnantes. n. Et doctrina. ad recipiẽtes ipos diligẽter in
ſtruendo:⁊ ſubdit᷑ ro huadmonitõis.d. o ¶ Erit.n. tS
cum ſanã doc.nõ ſuſti.q.d. ꝓpter hoc inſtãdu eſt doctrine

n omi patientia. ad repu

tuos:è᷑t pꝑ aduentũ ipſius t
regnũ eius:pᷣdicà verbũ:in

gue:öbſecra:increpa in om

tionij aie a coꝛpe. d ¶ Inſtat. i. ppe ẽ. e
tamẽ certaui. ↄtra aduerſario fidei. f.
maui.i.pᷣdicatõis iniũcte mihi. g
eſtificoꝛ.i adiu b

Stp

ſus ad fidẽ multũ ꝓfecit in eccleſia dei. i ¶ Ar
gue. peccãtes ex ignozãtia. k C O
bter reuerentia rei ſacre:ſcʒ dñice paſ
ncrepa. verbis duris

diſperſi: hoc ẽ qð dicit: o Dem Ppzüſtons
eſt. p ¶ Me reliquit. tꝑe aduerſitat· q Diligens

Epiſtola pauli. I

veritatis qdiu ſũt aliqui volẽtes audire:⸗ 1eGEd 4

at tpᷣus in quo ſana doctrina nõ ſuſtinebit. p¶Sed
d ſua deſi. coacer. ſibi ma. loquẽtes timmodo placẽtia
Pꝛuriẽtes auribꝰ.i.deſiderãtes ab iſtis doctoꝛibꝰ
Te.

a
4 E 27 7 —
Et a vitate quidẽ.i.a doctoꝛib veritatis.

9
8¶ Auditũ auer
à4, 22 rrrent. reputates eo
enim tpᷣus cũ ſanam doctri rum doctrinaʒ ni
nam nõ ſuſtinebunt: ſed ad mis ouri Jor vj.
ſua deſideria coaceruabut gmone xpi: Dur⸗
ſibi magiſtroſ pꝛuriẽtes au ẽhic ſmo ⁊ quis

ribuſ. cta veritate quidẽ aů pt eũ audire⸗
ditũ auertẽt: ad fabulas au

tem cõuertent. Tuͦ vero vj autoucrtenk ad
„ „ 1*„ Fv
gila:in õĩbus laboꝛa:opus nitus ↄfictã et ve
ſac euãgeliſte:miſteriuʒ tuũ ritare carentẽ.
implè:ſobꝛius eſto. Egò.n. vo vigi⸗
iã deliboꝛ: tᷣus reſolutio cufe⸗

nis mee inſtat. Honũ certa

mẽ certaui:curſũ cõſumma bõa. Lopando vt
ui:fidem ſuadᷣi. In rèliquo oibus mois iſtru⸗
„a. e⸗ . antur de bonij.
repoſita eſt mihi coꝛona iu y ¶ Oß fac eua⸗
ſticie: qua reddet mihi dſjs geliſne.. impleas

in illa die iuſt iudex. NMon ope quod p̃dicas

ſolũ aũt mihi:ſed ⁊ his qui re 3 A ini⸗
ad me venire cito. Bemas ſchqz ſcientia vita ?2
.n.mẽ reliquit diligens hoc docging.

5
bitũ tenendo. b ¶ Ego.n. Hec eſt vltima ꝑs pꝛincipa
lis huius eple que dẽ eiuj ↄcluſio:in ꝗᷓ tria facit apls:qꝛ
pꝛimo martyriũ ſuũ eſſe pꝛopinquũ timotheo denũci-
at. ſcòo ei aduentũ flagitat:ibi. Feſtina.tertio ꝑ eũ ami
cos ſalutat:ibi. Saluta Pꝛiſcã. Circa pꝛimũ dicit.

b ¶ Ego.n.iã deliboꝛ i.iĩmoloꝛ p effuſioneʒ ſanguinis

mei. libare.n.ẽ deo offerre ſacrificiũ de liquidis. vñ et
talia ſacrificia ĩ veteri teſtõ in multis loc dicũt libamẽ

ta ⁊ libamina. hoc ãt apls diccbat:eo ꝙ ſuũ martyriũ
mee.i. ſepa

appꝛopinqbat. vñ ſubdit᷑: c ¶ Et tps reſo.

urſũ ↄſum

eruaui. xpo dño meo. i¶ In reliq. i. in futo.

qꝛ tepoſita ẽ apud illũ qui oipotẽs. l
mihi oñs ĩ die illa.ſ.moꝛtis mee. m

— 7

tur in duas ptes.ſ.in pꝛincipalẽ ⁊ maidetaleid incipit

ibi: Alexãder. Circa pꝛimu dicit: n (Feſtina ad me
venire cito.erat.n. diſcipuł eius pᷣdilect: ꝓpt qð vole
bat eũ videre añ moꝛtẽ ſuã quã ſciebat eſſe ꝓpinqua.
Aſſignat etiã aliã cãm.ſ.qꝛ ſo ſui erant ad alia loca

emas. n.

„*

11 2d fabulas

f.
Enltrciie
tlosimitenu;

x. ¶Un oibus la⸗

b ¶ Sobꝛb eſto.
in oibꝰ modũ de

fide. i. fidelitarẽ

Repoſita mihi ẽ co. iuſti. quã null' mihi auferret:
ua reddet
6 ſolůũ at mi
hi ſed ẽt his ⁊c.ſ.iuſſᷣ quib'aduẽt xpᷣi ad iudiciũ dʒ eẽ
delſiderabil: qꝛ tũc fcipiet integꝝ pᷣmiũ.ſ.btitudinẽ coꝛ
pis ⁊ aĩe:ꝓpt qð ſaluatoꝛ loq̃ns de ſignis pcedẽtib' iu·
diciũ diẽ Luẽ. xxj. His ãt fieri incipiẽtib reſpicite ⁊ le
uate capita vꝛa.i.exhilarate coꝛda vꝛa.vt oir eg
vñn bick⸗ dẽ. Qm̃ appꝛopinq̃t redẽptio nrf̃a. n¶ eſti
na. Pic ↄſequẽter aduentũ timothei flagitat. 2 diuidi/

guin

ſoon.
hran
ea dducmun

Pateſanonun.

niicreig
Aliut⸗ .
(ennien A
lg roade o“
ſensctans. n
ſdeng
norme iviri d
guedinher.
gutpenulapt di
nngio pefto collln⸗

u ſnu anunecii⸗

Himnmozrnuln
ſüleno onanus a

ckrirplniolg
codritgpenn

nürf nce gdel
ſeptdiniſia bebe
Se hri. Krd
ibichaeſamg gr
Mdi cdedſen
r eripenodend

gvit iöoecaſöeth

ſſdert iguit heripi
kifileuipin
ſetroingo. g
Ainii
flnalu öͤclannn
la Conſeglarr ſi
ah
ſntar ninelif
ſfitteſhethorn
Ktahnio
Anttenhnti

ai dock .

t
N 4
, nr en .
daen
1 nürme,
1 Umlenn
au Wper
U N . 1
a Kfworale
4 d e⸗
Aſpels
e Mntia
dis Nammütung⸗
4 Musſäe
u fmugn
Mn. v(Ds

W

=
=Eẽêe
. 25 =
—– — = ☛Re —

—
EG. —.

—
E

no llpgge

daaſodi
u hörloom
0 obus nosin
u undebon⸗
(Oru
i in

—

n ecadbai
n N. .

mn ſmümnge
is gſannn

hoc docrin.

inol'nolt
rt nhinapopit

atnuhatn

Circapumudic⸗
M
rkcüdelignusfi
wnisstoe dültn

hrtogbinun
1(Eigenonri

. . di 1
c̃i uleini
zmiö bincinin
Eſgellißl

e
iugn

tẽ. 8 ¶Kreſcens. ppꝛium nomẽ eſt. t

v¶ In dalmatiã.
ſimili ratione.
Xx ¶ Lucas eſt me

Et ſditur cauſa:

vtilis ĩ miſteriuʒ.

quẽ dimißat. E
aũt penula: vt dẽ
in glo.veſtis cõſularis:que a romãis data fuit pꝛi pau
llin ſign amicitie ci.
quã reſeruauerat paulus ob memoꝛiã pr̃is:⁊ in ſignuz
ꝓ eẽt factus romanus ciuis:ſi necitas incumberet hoc
odſtedendi. vñ ⁊ pluries legit᷑ hoc allegaſſe ĩ actibꝰ aplo-
rnũ. Alij vero dicũt ꝙ penula hic accipit᷑ pvolumi
gis. ſʒ pmũ vr̃ melp: qꝛ de libꝛis ſubdit: d ¶ Et libꝛoſ.
ſſ. qͥs ego t᷑ dimiſi. Woi videt᷑ ꝙ eẽnt libꝛi hebꝛaici

ad timotheum. ii ij.

hoc ſeculuʒ.i.vitã pñtem. timebat.n.foꝛte vt ꝓpt ſocie

tatẽ pauli incarceraret᷑:⁊ tandẽ ad martyriũ duceret.
r ¶ Et abiit theſſalonicã.querens ibi maioꝛeʒ ſecurita
4 In galatiaʒ.
iſte abijt ð volũtate apli ad vtilitatẽ eccleſie: ⁊ ſilr titus

₰

ſeculũ: ẽt abijt theſſalonicã

Xx 1
(iũ ſolus. Iſte ẽ lu cxrèſcens in galatiã: titus in
cas euangeliſta dGd y 2 Ar
fuit comes indiui dalmatiã:luũcas ẽ mecũ ſol
duus pegrinatio Marcuʒ aſſume ⁊ adduc
nis pauli: vt dieit tecũ:ẽſt.n.mihi vtilis in mi
e d n l iln ſterio. Tichicũ autez miſi
eevanus epheſum. Ménula qua reli
apoſtoloum. troade apud carpũ venies
V¶ Marcũ aſſu gffer tecũ:ẽt libꝛoſ:maxie ãt
me ? adduc teuuʒ mẽbꝛanas. Alexander era-

rius multa mala mihi oſtẽ
dit:reddet illi dñs ſcðʒ opa
cy:quẽ ⁊ tu deuita. Aalð eĩ
reſtitit verbis nr̃is. In pꝛiò
mea ðfenſione nemo mihi
gffuit:ſʒ oẽſ me dereliquer̃t
non illis iputet.Oſis auteʒ

3¶ Eſt eniʒz mihi

neceſſarioꝛum.
a ¶ Tichicũ aũt
mili epheſuʒ
ꝓ ho illi ecclie ·
b ¶Penulã quã
reliq troade.no/

men ẽtiuitatis. mihi aſtitit et pfoꝛtauit me:
c ¶ Aps carpuz. mihi aſtitit et ⸗

nomẽ ẽ viri apoᷣ

pſo:⁊ ꝙ eẽt fact᷑ romanus ciuis:

legis ⁊ ppharũ. Haxie aũt 1 mẽbꝛanas. ad ſcribẽ

dũ ibi eplas ſuas:qꝛ qñ non poterat diſcurrerę ad pᷣdi

candũ:volebat abſentes docere ꝑ ſcriptũ. fᷣ¶ Alexan

er. hec ẽ ꝑs incidentalis:qꝛ dixerat. Demaſ.n.me dere
liquit.iõ occaſiõe ep facit mẽtionẽ de alio:qꝛ nõ ſolum

eũ dereliquit: ſʒ ẽt ivugnauit di. f ¶ Alexader erar.

iſte eſt ille quẽ apls tragidit ſathane:vt hr̃ epla pᷣcedẽ/ 6

Julta mala mihi oſtẽdit.i.fec̃

ti. j. c. vt dẽ in glo. g
V =ð debitã. nec eſt verbũ impcãa
tis illi malũ: ſʒ pdicentis futuꝝ:iõ nõ dicit reddat:ſed// cretũ:vt ſuaup hauriãt inſipiẽtiã qua putãt ſciaʒ:dulciuſq;
reddet. Conſequẽter ſubdit de alijs eum dimittẽtibſ.
non ipugnãtib'. d. i
pmo pñnᷣtar coꝛã crudeliſſimo nerone. ¶ ¶ Nemo mi
