aleß, ſ
PN

igit᷑ ꝙ pctã nõ ſũt

Agd romanos iij.

dans gram dei dixit: Ubi abũdauit delictũ ſupabũda/
uit 1 gra.j.c.v.⁊ ex ſilib' verbis diſcipuloꝝ alioꝝ xpᷣi
dicebat pſeudo apli ꝙ pauł ⁊ alij xpᷣi diſcipuli induce-
bãt pplos ad multiplicatõʒ peccati: vt ſic b mulelglicn⸗
tionẽ maloꝝ venirẽt bona:⁊ h eſt qð dicit: ʒ3 ¶ Et no
ſicut blaſppema½ ðs
mur. a pſeuges
poſtolis. a ¶ Et mamur: ct ſicut ait ꝗdam

ſicut aiñt quidaz nos dicẽ: faciam mala vt

si Sachun venistbonae Qusvana
mala vt veniant tio iuſta ẽ. Quidg? Pꝛe
bona. imponebaãt cellimꝰ eoſ Nequaq;. Cau
ete⸗ — ſati.n. ſum iudeòſ grecoſ
lats percatoꝝ. oes ſub pctõ eſſe: ſiclit ſcri⸗
c¶ Duoꝝ odem plũ eſt. Quia ſi iuſt qſq;
natio iuſta eſt. a nõ ſt intelligẽs: nõ eſt reꝗ
falſuʒ crimẽ aplis rẽs deũ.Oẽs declinauerũt
imponebat: ex h ſimũl inutiles facti ſũt:ñ eſt

frequetanda:⁊ q A faciat bonũ:noõ Evſe GB ad
dicẽ ꝙ ſint freu? vnũ. Sepulchꝛũ pates eſt
tanda eſt eroneñ guttur eoꝛũ. Linguis ſuis
udie alline l doloſe agebat: venenũ aſpi

cata faciãt p ſe ad

gliaʒ dei. nd maloꝛ intellectũ pᷣdictoꝝ ſcienð pec

catũ ſiue malũ culpe auertit a deo ꝑ ſe:⁊ ideo ñ facit ad
eiꝰ gliam:ſed de cui ptãs tãta eſt ⁊ bonitas ꝙ de malij
elicit bona:vt pʒ ꝑ Aug..in enchirið. Pũitõeʒ pctõꝝ ꝑ
malũ pene cui eſt actoꝛ oꝛdinat ad declaratõʒ ſue iuſti/
cie pᷣter intentõʒ peccãtis:ſicut pᷣter intentõʒz tyrannoꝛ:
declarauit patientiam martyrum. d¶ Quid ergo.
Poſtq aplłs oñdit iudeos ⁊ gẽtiles ſilr idiguiſſe gr̃a dei
añ couerſiõʒ: ꝑ hoc ꝙ vtriq; in vitia hoꝛribilia ſunt ꝓ
lapſi:hic onñdit eos eadẽ gra indigere pꝰ ↄuerſioʒ:pꝑ hoc
ꝙ ſine ipſa nõ poterãt cõſequi ſalutẽ:⁊ hoc oñdit dupli
citer:pᷣmo ex legis impfectõe: ſcòo ex fidei xpᷣi pfectoe:
ibi Nũc aũt.pmũ aũt ꝑ ſcripturã oñdit:⁊ ideo pᷣmo ip
ſam allegat:ſcòo ad ꝓpoſitũ applicat:ibi Scim. Circa
pᷣmũ dicit ↄtinuãdo ſe ad pᷣcedẽtia: d id g. dice⸗
mus nos iudei de dbus erat apls: e(¶¶ Pꝛecellim eoj.
ſ.gẽtiles: f ¶ Nequaq. ⁊ ſubdit cãm:¶ Cauſati.n.ſu⸗
mus.i.rõnabiliter oñdimꝰ: g¶ Judeos ⁊ grecos oms
ſub peccato eſſe.añ couerſiõʒ:vt pʒ ex pᷣdictis:⁊ ideʒ ſeq

tur poſt ↄuerſiõʒ niſi adſit gra dei:qꝛ fides infoꝛmis nõ

ſufficit ad ſalutẽ. h ¶ Sicut ſcriptũ eſt.pᷣſ.xiij.ᷣm trãſ
latõʒ.lxx. i¶ ¶ Quia nõ eſt iuſtus quiſq.ſine gra dei lo
quẽdo de iuſticia pfecta que facit hoieʒ dignũ vita eina
põt tñ aliquis eſſe iuſtus iuſticia — obſeruatõʒ
legis nature:⁊a iuſticia legali ꝑ obſeruatõʒ legis moſaice
k q ¶ intelligens. rõneʒ ſupne beatitudinis. I¶io
eſt requirẽs deũ.ꝑ opera meritoꝛia:ad hoc eni reqritur
gratia: ideo ſubdit: m ¶ Omẽs declinauerũt. a via ve
re beatitudinis. n ¶ Simul inutiles facti ſunt. deficiẽ
tes a ↄſecutõe finis vltimi:ſicut medicina dicit᷑ inutilis
que deficit ab introductõe ſanitatis. o ¶ MNon eſt qui
faciat bonũ nõ eſt vſq; ad vnũ.qꝛ nullus poteſt facere
bonũ meritoꝛiũ ſine gratia dei:⁊ qm ipſa ſubtracta ho
ines cõiter labunt᷑ in hoꝛribilia peccata:ideo ſequit᷑:
p 14 Sepulchꝝ patens eſt guttur eoꝝ. ex ſepulchꝛo eni
patenti fetoꝛ exalat:ſic tales pferunt verba vilia ⁊ feti
da:quia ex abundantia coꝛdis os loquitur: Mat. xij.
Tinguis ſuis doloſe agebãt. ꝓximũ decipiendo.

1
r¶ Uenenũ aſpidũ ſub labijs eoꝝ. occulte detrahẽdo.

vijſ eoꝝ:⁊c᷑t viã padñ cogno

mopſi: vt pᷣdictũ ẽ: d o os. ſ. gẽtil 7 e CO
ſtruat᷑.i.ꝙ nõ habeat audaciã ðᷣ deũ loq̃ndi. S ſbdit

8 ¶ Quoꝝ os maledictione.deum blaſphemãdo: 14 Et

amaritudine plenũ.alijs malũ pſuadendo. v Ueloces
pedes eoꝛum ad effundendũ ſanguinem. innocentem.
x¶ Kontritio ⁊ infidelitas in vjs eoꝝ.quia finaliter conte
rentur ⁊ ad miſeriam deducent᷑. ꝓ¶ Et viam pacis nõ co

gnouerunt.que ducit
”c Adaaag vitam beataz: vbi
dũ ſub labijs eoꝛũ. Quo* eſt pax perfecta:a ſb⸗
os maledictõe ẽt amãitudi ditur pꝛedictoꝛuʒ cau
6 Non eſt ti⸗

ne plenũ ẽ: vèloces pedes i 3 4, ile
— 2– Emoꝛ dei. qui retrabit
coꝛu ad effundẽdũ ſangui- a malo. An ocu
nẽ.Cõtritio ⁊ infelicitas in los eoꝝ. ppter quod
ine retinaclo currũt
ad malũ. b ¶ Sci

nerũt:ñ &ſt tioꝛ dei àñ ocloſ mus. PHic ſcripturaʒ

eoꝛũ. Scimůs at am̃ qcun allegata applicat ad
q; lex loꝗt᷑: his qui ĩ legeſt ¶ ꝓpoſitum dicẽs: Sci
loquitur. Mt omne os ùb mus uonin auccun.
ſtruatur ẽt ſubditus fiat o ; lex loquitur his q
„ .„S ſub lege ſunt loquit.
mnis mundus deo: qꝗâ ex Ex hy dicũt aliqui ex
opibꝰ legis nõ iuſtiſicabit poſitoꝛe) ꝙ ſcriptura
omis caro coꝛaʒ illo. NPẽr zlesgte Hantrbren
legeʒ enĩ cognitio peccati. moſaica ert: ſed ſcri⸗
ptura immediate pꝛe

cedens diſſonat:vbi dẽ: Cauſati eniʒ ſum iudeos ⁊ grecos
omnes ſub peccato eſſe.ſiliter ſubſequẽs imediate: vbi dẽ:
Ut oẽ os obſtruat:a ſubditus fiat omnis mundus deo.Ex
quibꝰ pʒ ꝙ loquit᷑ de iudeis ⁊ gentilib.nec obſtat qð dicit᷑:
VPis qui ſub lege ſunt loquit᷑.tũ qꝛ dicit᷑ hic qui ſub lege in“
definite: ⁊ ſicut iudei erãt ſub lege moyſi:ita gẽtiles erãt ſbᷣ
lege naturali:indefinita vero iuris equipollet vniuerſali:tũ
qꝛ nõ dẽ hic de his qui in lege ſunt: ſed de his qui ſub lege
ſunt:licet aũt liber pſalmoꝝ de quo accepta eſt ſcriptura p
allegata datus ſit iudeis ſicut ⁊ alij libꝛi veteris teſtamenti
nõ tñ ſolũ loquit᷑ de iudeis ſed etiã de alijs multis gẽtilibus
ſicut declaratũ fuit ibi:⁊ ꝑ ſinglos libꝛos vete. CBriens J
igit ꝙ pᷣſ.xiij.de quo aſſumpta eſt ſcriptura pᷣdicta ſᷣm ſen/
ſuʒ litteralẽ de nabuchodonoſoꝛ loquit ð rege babylonis ⁊
ei exercitu:vt dictũ fuit ibidẽ:tñ ſᷣm ſenſũ tropologicũ cõ
ueniẽter allegat᷑ de oib' pctõꝛib gnãliter: ⁊ hoc mõ allegat
eam apls hic: ſicut.j.coꝛ.x.ſcripturã exo.allegat in ſenſu al
legoꝛico dicẽs: Petra aũt erat xpᷣs.Certũ eni eſt Tfene vñ
fluxerũt aque in deſerto nõ erat xpᷣs hiſtoꝛice: ſed tm̃ alle-/
goꝛice qꝛ ipſuʒ ſignificabat. dicit igit apls: b ¶ Scim eni
qm q̃cunq; lex.ſ. moſaica ſub qua ↄtinet liber pſalmoꝝ ac
cipiẽdo legẽ gnãliter ꝓ oib libꝛis veteris teſtamẽti: ſic fre
quẽter accipiũt iudei. c ¶ Pis q ſub lege ſũt loquit᷑.i.iude
is nõ tñ ſolũ illis loqᷣt ſed etiã alijs gẽtib/:2 ſic pot intelligi
auctoꝛitas pus inducta. vel alit: c ¶ Pis q ſub lege ſũt. in⸗
definite.i. gẽtibꝰ q erãt ſbᷣ lege nãli: ⁊ iudeis ꝗq erat ſi le⸗
toẽ os.ſ.gẽtil ⁊ iudei. e ¶ Ob

fiat ois mũcy deo.tãqᷓ ei gra indigẽs ad ↄſequeð ſalutem.
g ¶ Quia ex opib' leg . moſaice vel nalis. h ¶¶ Nõ iuſtifi
cabit᷑ oĩs caro.i.ois ho i ¶ Coꝛã illo.i.vt ſit accepi deo p
btitudine ↄſeq̃da. R ¶ Per legẽ. n. cognitio pcti.ſupple ſit
nõ tñ e remiſſio:ſed ꝑ graʒ dei. Sed õ̊ h vr ꝙꝙ in leuitico
freq̃nt᷑ dẽ ꝙ i oblatõe ſacrificij ꝓ pctõ.ſ.Oꝛabit ꝓ eo ſacdoj
dimittet᷑ ei. Ad qð dicenð ꝙ vtute ill ſacrificij ſjᷣm ſe nõ
dimittebat᷑ pcim ſᷣm ꝙ dẽ hebꝛ.x.Impoſſibile ẽ ſaguie tau
roꝝ auferri pctã. ſ. iqtũ illõ ſacficiũ erat q̃dã ꝓteſta xpᷣi
paſſuri quã pteſtatõʒ cogſcebãt maioꝛes mag explicite mio
rej vo iplicite:⁊ ſic vᷣtute fiði xpᷣi graʒ ↄferẽte:eo ꝙ eað fide⸗

—

(Epiſtola pauli

erat antiquoꝝ ⁊ modernoꝝ remittebat᷑ pctm:⁊ nõ virtute

ſacrificij:⁊ h ſatis oñdit᷑ ex mõ loqndi:cũ dẽ: Oꝛabit ꝓ eo
ſacerdos ⁊ dimittet ei.qꝛ ex fide ⁊ deuotoe offerentiũ remit
tebat᷑ pctm. a lic aũt ſine lege iuſticia.oñſo ꝙ ↄſecutõ
ſalutis nõ erat niſi p fidẽ xp̃i:⁊ h ex legis imꝑfectõe:hic cõ
ſequẽt᷑ hoc idẽ oñdit

ex fidei xpᷣi pfectõe:⁊ . . ,⸗
diuidit in duo: qꝛ pH· Munc aũt ſine lege iuſticia
Bo r„NR imäikcſtäta E efhſicäta a
duas:qꝛ p ondit ppo lege ⁊ ꝓphetis. Jũſticia ãt

dei pẽèr ſidẽ ieſu xpᷣi: in oẽs
⁊ ſuꝑ oẽſ ꝗ credũt ĩ eu.Nõ
enũ ẽ diſtinctõ. Oẽs enĩ pec
cauerũt:&t egẽt glia dei. Ju
ſtificati grat per graʒ ipiuſ

ſitũ:2 infert᷑ coꝛrela⸗
riũ:ibi Ubi ẽ gliatio
bma adhuc in duo:
qꝛ p̈oñdit hoĩeʒ iuſti
ficari ꝑ fidẽ xpᷣi:ꝰ po
nit᷑ mod iuſtificãdi:

ibi Oẽs eni ꝛc. Cira pꝓ redẽptõʒ q eſt in xpᷣo ieſu
bpm fit talis oludr quẽ ꝓpoſuit de ꝓpiciatoꝛẽ
inus viinctanszet bidez in ſangüiine iſi⸗ad
am ſine lege moſaica oñſionẽ iuſticie ſue ꝓpt re/
ſed ſic eſt de fide xpi miſſiõʒ pᷣcedentiũ delictoꝝ

ꝛ gẽtilibꝰ eã recipiẽti
b' dabaf in ſigno viſi
bili ſpũs ſcũs:vt patzʒ
act.x. de coꝛnelio ? .
alijs gẽtilibꝰ cũ eo exñtib cc. hui rõnio ponit minoꝛẽ. d.
a ¶¶ Nũc aũt ſine lege iuſticia dei.i.q̃ facit deo acceptũ ⁊ vi
ta eina dignũ. b ¶ Mãifeſtata ẽ. in gẽtilibꝰ ſpm̃ icm̃ reci⸗
pientibꝰ mõ dicto ꝗ tñ legẽ mopyſi nõ fuabãt. c Weſtifi⸗
cata a lege. i. a libꝛis moyſi ꝗͥ ꝓpꝛie dicunt᷑ lex apud hebꝛe-⸗
os:⁊ geñ.xlix.c.dẽ de xpᷣo: No auferet᷑ ſceptrum de iuda ⁊
dux de femoꝛe ep:donec veniat qͥ mittend eſt. ⁊ i traſlatõe
chaldaica q̃ apð hebꝛeos eſt auctẽtica hẽtur Donec veniat
meſſias ⁊ ipſe erit expectatio gentiũ.qꝛ indifferent᷑ iudeis ⁊
gẽtilibꝰ dedit ſpm̃ ſcm:⁊ pph̊ias:iohel.ij c.Effundã de ſpũ
meo ſuꝑ oẽm carnẽ.i.ſup oẽm hoiem iudeũ ſiue gentilẽ:iõ
cludit: O (¶Juſticia aut dei.i. ſaciẽs deo acceptũ eſt ¶ e
e ¶ Per fidẽ ieſu xpᷣi ſuꝑ oẽs ⁊ in oẽs qͥ credũt in eũ.⁊ dicit᷑
ſup oẽs qtuʒ ad aplos ⁊ alios pꝰ credẽtes:⁊ in oẽs qtuʒ ad
alios qᷓ eandẽ fidẽ receperũt ? recipiẽt ꝑ pᷣdicatõʒ aploꝝ et
ſuccedentiũ doctoꝝ. f ¶ Nõ eni eſt diſtinctõ.inter iudeos
gẽtiles qtũ ad iuſtificatõʒ ꝑ xpᷣi fideęx:⁊ loquit᷑ apls ð fide
foꝛmata charitate q̃ iuſtificat. g ¶ Oẽs eni peccauerũt.
Hic ↄñter oñdit᷑ mod iuſtificatõis h ꝑ cãm foꝛmaleʒ: effi
cientẽ: ⁊ finalẽ:⁊ tꝑis ogruentiã:pᷣmittit᷑ tñ h iuſtificatiois
neceſſitas:cũ dẽ: g ¶ Oes eni peccauerũt.tã iudei qᷓ; genti
les. h ¶ Et egẽt glia dei.i gra ſui ꝑ quꝗ apparer glioſus:⁊
ſubdit᷑ h iuſtificatois moq':cũ dẽ: i ¶ Juſtificati igit gra⸗
tis.i.ſine meritis nr̃is. k ¶ Per gꝛẽam ipſo.foꝛmaliter.
I¶ Et p redemptõʒ qᷓ eſt in xpo ieſu.i p paſſiõʒ ei efficieni
meritoꝛie tñ. k (Aue pp
iuſtificatõis pncipaliter. ¶¶ Per fid
m ¶ In languie ipſi ad onſiõʒ iuſticie ſue ⁊c᷑.ſ.finalit ꝑ hꝰ
eni declarauit ſe iuſtũ ꝙ pctm ade totã nãʒ hũanã inficiens
nõ reliqt impunitũ. n

in ſuſtentatoe dei ad ofiſio
nẽ iuſticie ei ĩ hõc tpe:ut ſit

in h
5! „ — 44 5⁶ .— —
ſtificãs eũ ⁊c..i.quẽcũqʒ credentè in xpo. r
gloꝛiatio tua. PHic infert quoddã coꝛrelariũ: ſoluit obie

ctõʒ in õriũ:ibi Legẽ ergo.de
ODabe erſis ad fidẽ hine
ter de legis obfuatoe:qð tñ ſaciebãt in pmitiua eccleſia:f᷑ᷣm

reducunt ad ipſuʒ ſicut ad finẽ vnũ:

uẽ ꝓPpoſuit geus. ꝗ eſt ca efficiẽs nr̃e
E.nos deo ↄiungentẽ.

„E . n ſuſtentatoʒ dei.ſuſtentauit.n.
ies i limbo ſine pena ſenſibili. o ¶ Ad oñſiõz iuſticie e

ie ergo

ꝙ dẽ act. vj. Factũ eſt murmur grecoꝛꝝ: aduerſus hebꝛe-
os: eo ꝙ deſpicerent᷑ in miniſterio qͥtidigno vidue eoꝛ:
ad hꝰ igit remendũ dicit apls: r ¶ UÜbieſt g gliatio
tua:o iudee qᷣ inaniter gloꝛiarl de lege. s ¶ Excluſaẽ.
ytũ ad ceremonialia q̃ tꝑe legis noue nõ ſunt obſᷣuada

q̃ eraãt mere figu/
„, , „„ „ „ ralia: adueniente
ipſe iuſt & iuſtiſicãs eũ qui vo vitate tpe xp̃i
exſideẽ ieſu xpi. Abi eſt ceſſat figuraꝛiudi
liatio tua: Exclůſa ẽ ſunt incti hehe⸗
ergo gliatio tua-Exclula c ſunt inqtũ hẽbãt
Per quã lege: Facioꝝ:nõ vinm obligãdi i le

ge: illa tñ pñt de
nouo inſtitui i le⸗
ge noua itũ ad il
la q̃ regimini xpᷣi⸗
anoꝝ vidẽt᷑ acco⸗
moda: moꝛalia

Dẽd ꝑ legẽ fidei. Arbitra
mur.n.iuſtificari hoĩeʒ pꝑ fi/
dem ſine opibus legis. An
iudeoꝝ deus tantũ: Nõne
⁊ gentiũ: Immò ⁊ gentiũ.
Quũuoniã qdẽ vn eſt de quᷣi

iuſtificat circũciſiõʒ x fide: de lege nae q eſt i

2. Hõ mutabil: ⁊ ſubdit᷑
et pꝛeputium per- fideʒ. Le moch dicte exclu⸗
gem ergo deſtruimus per ſionis cu querit:
ſidem: Abſit:ſed legem ſta t¶Per quã legẽ.

tuimus facta eſt dicta (coõ⸗

que in obſuantijs carnalib exiſtebat.q.d.nõ. x¶ Sʒ

P legeʒ fidei.i.ꝑ legẽ euãgelicã q̃ͥ ſpũalis eſt: qð ↄfirmat
dicẽs: 1E ludeoꝝ de' tmeq.d. no. 3 untn⸗ eſt
etis de gentiũ.finis.n.coꝛeſpõdet pncipio: ⁊ ideo ſicut
iudei ⁊ gẽtiles ꝓceſſerũt a deo ſicut ab vno pᷣncipio:ita
reductio fit p me-
Om qdem vn de

diatoꝛẽ ieſuʒ xpᷣm:ideo ſubdit᷑: a

us eſt. ſ. gentiliũ 2 iudeoꝝ. b ¶ Qui iuſtiſicat circũci-
ſionẽ.i.iudeos circũciſos. ¶ Ex fide.i.ꝑ ſidem xpᷣi ⁊
no ꝑ circũciſiõʒ. O¶¶ Et pputiũ.i.gẽtiles pᷣpuriũ hũte⸗

e¶ Per ſidem.ſ.eiuſdẽ mediatoꝛis ieſu xpi. f¶ Legẽ
ergo deſtruimꝰ. Hic ↄñter rñdet aꝑłs cuidã obiectõi: qa
p hec vba ⁊ ſilia imponebãt ſibi iudei ꝙ deſtruebat legẽ
moyſi ꝑ pᷣdicatõʒ fidei xpᷣi:vt hẽtur act.xxi. hoc igit re
mouet dicẽs: f¶ Legẽ S. l. moyſi: g ¶¶ Deſtruim per
fidẽ xpᷣi.i.p pdicatõʒ ſabi xpᷣi. Ablit:ſed legeʒ ſia
tuimus.i.ↄfirmamꝰ:qũñ eni aliquid eſt via ⁊ diſpoſitio
ad aliud ad qð oꝛdinat᷑ ſicut ad finẽ ſi ceſſet fine habito
nõ ꝓpt᷑ hoc dicit᷑ deſtrui ſed magis ↄfirmari qꝛ virtua/
liter manet in alio melioꝛi:ſicut eſt de motu ad foꝛmaʒ
qꝛ ceſſat foꝛma introducta:⁊ virtualiter manet in ipſa:
Lex aũt vetus fuit q̃dam diſpoſitio ad nouam ⁊ oꝛqina
ta ad ipſaʒ:ſicut qodã impfectũ ad rem ꝑfectioꝛẽ:vñ dẽ
Hiere.xxxj.Ecce dies veniũt dicit dñs ⁊ feriam domui
iſrael ⁊ domui iuda fedus nouum non ſᷣm pactum qðò

.

pepigi cum patribus veſtris ⁊c. ſubditur:Et ero eis in
deum ⁊ ipſi erunt mihi in populũ.Et ideo lex vet᷑ non

deſtruit ſed magis ſtatuit qytum ad id in quo ceſſar ſim
pliciter cuiuſmõi emonialia: alia vero nõ ſic ceſ/
ſant: vt dictũ eſt ¶ Ad maioꝛẽ dictoꝝ ⁊ dicendoꝝ intelli

b ſine pena ſenſibili. o ¶Ag oñſioz iuf gentia querit hic: Utrũ lex vetuj ſuo tpe iuſtificaret. Et Occ n
e.ſ. e in qͥ oñdit ſua iuſticia qͥ facit dignũ vita eina arguitur pꝛimo ꝙ ſic:nam leuitici.xviij. dicit: ¶.
t ſit ipſe iuſt.i.mãifeſte appareat iuſtł· te leges meas atq; iudicia q̃ faciens homo in eis vinct: : eſcer

ſed vita ſpiritualis hominis eſt per iuſticiam: ergo ⁊c.

Semackreficlſtan Talle culpa oꝛiginalis ſicut mo-
o per baptiſmum: ſed culpa non aufertur niſi p gram

—

ſicut nec tenebꝛe niſi ꝑ lumẽ:ergo circũciſio confercbat
gratiam que iuſtificat ſimpliciter. Item oẽs moderni
doctoꝛes tenẽt ꝙ in circuciſione dabat gratia: ergo ⁊c ·

vo manẽt qꝛ ſunt

cluſio. v Facto
rũ i.p legẽ veterræ

92

—R— 7
en nihe, er

mck
ohi
ſbo
Ad
tin
ffionno
ſetde
fanu
dlplan
Naido
tuoſfiu
niiruu⸗

ulſen

rifu
ſgaiu
Eeſ⸗
hnde
leſcn
ſtit⸗
luten
lcei
uli
ſaetot
lterop
fonats
On
Kade
nnord
fau
cibi
Dra
nuse
nor
loͤeſt
fenon
ſcbite
dodiece
Gap
W
gs.
hoet
hebr
la
ũ
rata.
füem
urh⸗
Uiran
Pplignn
lnepde
lelge
nii
ſiſken
Enuin
ſcſen
led
punl
wrine
memn
henien
Hyoöp
n
Neb

— — —
2 S =

=
SE
E
S=
S.
—

—

Pumnipi
fommndgſen
delegnſitich
mnotabiiriure
ſonisgiconn
ſrn et dictii

uio. vſn

miplegener
Radnd.

daſbc. füpe
ie oipen
ii n
(Ridnn
(Aukatni

„ el⸗

1

weeMNE
lruui
unun ſellil
n or
6r Cundon
min Mund
önbnct
Ar ſen
Aöntpchuſil
ie uſtſiet
mnindrii
openſiin
xyii oll.
homo n

ör,,

ꝙ vxps gratis moꝛtu eſſet.i ſine cã:ſed hoc eſt incoueni/

iuſtificatõe q̃ põt accipi duplicit. Uno mõ ppꝛie:⁊ ſic iu

mẽta. ¶ In ca.iij. vbi dẽ in poſtilla:Ut iuſtiticeris.

fuiſſet eternaliter ↄdẽnat᷑:poſſet ex eo deſcendere xpᷣs
ex multis deſcendit pctõꝛibꝰ:vt pʒ ex ſua genealogia.vñ

ꝙ nõ ꝑces mihi:eo ꝙ grauiter peccaui:Cũ iudicaris. ab

Ald romanos iij

Coõtra gal.ij. Si data eſtʒ lex q̊ poſſet iuſtificare:ſeqret ergo ꝙ ſalm. xiij. 4 Additido.
BSalm iſte.ſ. Dixit inſipiẽs. de qͥ ſũpta eſt ſcriptura
hic allegata ad litterã ꝓpꝛie exponit᷑ de iudeo xp̃i in
bſona ↄtẽptoꝛe:ſicut glo.exponit ibidẽ: q̃ qdeʒ expo/
Hſitio magis ↄcoꝛdat littere: put declaratũ fuit. s in additõe
ſup ill pᷣſ. vñ ⁊ apls ſm ſenſuʒ litteralẽ hic intelligit allega
re:⁊ ideo hꝰ qð hic dicit᷑: Sicut ſcriptũ eſt. ad illud ptinet
qo dixerat paꝝ. S. Quid igitur pꝛecellimꝰ eos.ſ. iudei genti
les: Nequaq. Siẽ ſcriptuʒ ẽ. gl. de iudeis de qb min videt᷑
eo ꝙ ſub lege dei viuere videbant᷑:⁊ ſᷣm hũc ſenſuz glo. con
tinuat expoſitoʒ h' allegatõis:vide ibi. Frroden caplo
vbi dicit in poſtilla: Qui iuſtificat circũciſiõʒ i. iudeos cir⸗
cunciſos. ,¶ Aidaditio.
Er hoc qðò dicit apls circũciiiõʒ iuſtificari ex fide:⁊ pᷣ
putiũ ꝑ fidem ſm dñm petrũ de tharanthaſia intelli
gitur ꝙ in iuſtificatõe iudei fides nõ ſolũ eſt terminꝰ

ens ergo ⁊c.⁊ illud ex quo ſeqtur.ſ.ꝙ lex vet iuſtifica
ret. Circa qð pᷣmittẽde ſũt qdam diſtinctoes:pma eſt

ſtificatio eſt factio iuſticie. Alio mõ magis large ꝓ ſigni
ficatõe iuſticie:ſicut vrina dẽ ſana eo ꝙ eſt ſanitat ſigni
ficatiua. Scda diſtinctio eſt de iuſticia qͥ põt etiã accipi
dupliciter.ſ.vno mõ ꝑfecte ſm qua iuſtiſicat hõ apud
deũ:alio mõ impfecte:⁊ ſic iuſticia ẽ vtus politica. Ter
tia diſtinctio eſt ð veteri lege qͥ diſtinguit᷑ ſm pᷣcepta mo
ralia:iudicialia:a ceremonialia. Si igit loqmur de iuſti
cia ꝑfecta:ſic ſoł de iuſtificat efficient ꝑ habitũ gr̃e quã
ſolus infundit:pᷣſ.lxxxiij. Gẽam ⁊ gliaʒ dabit dns ipſa
vo gra iuſtificat foꝛmaliter.ſi vo accipiat iuſtificatio lar
ge:ſic tota lex vet iuſtificabat:qꝛ gram iuſtificantẽ pe DHS in iuſt
xpᷣm dandã ſignificabat: tot eni ſtat illiꝰ legis fuit noꝰ ad quẽ ſed etiã termin a quo: ꝓcedit enĩ ex fide in fidẽ: vt
ue figuratiu.j.coꝛ x.c. Oia eni in figura ↄtingebãt illi,j. dcm eſt.S.j.ca. in additoe:ſed in iuſtificatõe gẽtilis fides eſt
ſi aũt accipiat iuſticia impfecta ⁊ lex vet ꝙtũ ad moꝛa tm terminꝰ ad quẽ:no a quo.Et ideo circũciſiõʒ dicit iuſtifi
lia ⁊ etiã iudicialia:ſic iuſtificabat effectiue inqtũ ꝑ opxa cari ex fide:⁊ pᷣputiũ ꝑ fidem. ¶ In eodem ca. vbi dicit᷑ in
legis q iuſta erãt acqrebat habit iuſticie:⁊ ille habitus poſtilla:⁊ arguit pmo ꝙ ſic: Leuit.xviij.dicit: ¶uſtodite le⸗

5*

acquiſit iuſtiſicabat foꝛmaliter: iuſticia tñ politica qq n ges meas. Additio.

‚SRo pte affirmatiua h' q̃ſtionis poſſet argui efficaci
D vt hetur ex illo dicto apli.sS.ro.ij.vbi ſic:Nõ audito⸗
ᷓres legis iuſti ſunt apud deũ:ſed factoꝛes legis iuſtifi⸗
cabunt᷑: Ex quo pʒ ꝙ pꝛecepta legis impleta iuſtificabãat:ſed
hoc arg“ ſoluit a ſcõ Tho.in pᷣ ſcòe.q j.arti.vlti.in coꝛ.

facit dignũ vita eterna:qꝛ oꝑa talis iuſticie ſunt ſimpli/
citer oꝑa hůana ꝑ ↄñs ad ↄſecutõʒ vite eterne ĩpꝛopoꝛ
tionata q̃ excedit facultatẽ hois nãlem: ſᷣm illud Eſa.
Ocul nõ vidit ⁊c. ppt qð orter ꝙ talis ꝓpoꝛtio veni
at a deo ꝑ habitũ ad hꝰ ſpaliter infuſuʒ. Sciendũ tñ ꝙ

moalia aliter iuſtificabãt politice q; iudicialia: qꝛ: mo/ q. in rñſione ad p arg“. Sic apls accepit ibi iuſtificatõʒ
ralia pᷣcepta erãt de oꝑib' virtutũ generalit:⁊ ſic iuſtifi· ¶ꝓ executoe iuſticie ⁊c.

In eo.ca.vbi dẽ in poſtilla:Alio
cabãt iuſticia ꝓ oĩ virtute accepta:iudicialia vo erãt de mõ magis large ꝓ ſignificatõe iuſticie. Additio.
ↄtractib iuſtis inter hoĩes:⁊ ſic iuſtificabat iuſticia mi/
nus cõi. Si vo accipiat᷑ lex qtũ ad ceremonialia pure qͥ
nõ ↄtinebàt aliqd iuſtũ ſᷣm ſe ſed tm ex legis determina-
tiõe:ſic lex nõ iuſtificabat niſi executiue:⁊ ꝓpti hoc de ce lex ve
remonialib dẽ a doctoꝛib' ꝙ nõ iuſtificabat niſi inqtů cantem ꝑ chꝛiſtũ accipiendam:vnde Gał.iij. ca. Lex peda⸗
fiebat ex obedientia facientiu.Ad igit dicenò ꝙ ꝓ tã gogus noſter fuit in chꝛiſto ac. Tho vt.S. in eodem arti.
to dicebant᷑ pᷣcepta leg cuſtodiẽtes viuere:qꝛ ꝑ hoc eua ¶ In eodem ca.vbi dicitur in poſtilla: Si aũt accipiatur
debãt penã moꝛtis tꝑalis ⁊ coꝛꝑalis:q̃ ꝑ legẽ traſgreſſoꝰ iuſticia impfecta ⁊ lex vetus ꝙtũ ad moꝛalia. ſS ditio.
ribus inferebat᷑ in caſibj multis:vt pʒ ex decurſu illuus Er opa legis que iuſta erãt nõ acquirebat᷑ habitus iu
legis. Ad ſcm dicendũ ꝙ licet in circũciſiõe daret᷑ gra: ſticie niſi eſſent multotiens iterata:vt in.ij. ethicoꝝ:
hoc tñ nõ erat ex circũciſiõe:ſed ex fide xpᷣi venturi quã ecum aut iteratio nõ ſit de rõne pꝛecepti:ideo nõ vide
habuit abꝛaã fidei ſignũ fuit circũciſio:ſicut d ſeqnti ꝰ tur cõcedendũ ſimpliciter:ꝙ pᷣcepta moꝛalia iuſtiſicabãt ef/
ca.Et ſignũ accepit circũciſionis ſignaculũ fidei iuſticie⸗ fectiue:etiã loquẽdo de iuſticia pollitica niſi cũ hac additõe
quã fidẽ ꝓteſtabat ſe recipe ſuſcipiẽs circũciſiõʒ ꝓ ſe: ſi multotiẽs iterata:ſed bene cõceditur ſimpliciter ꝙ iuſtifica
erat adult:⁊ ꝑ aliũ ſi ꝑuuł:eadẽ eni fides fuit antiquo/ bant ſᷣm executõʒ iuſticie inqtum cõtinebãt illud qð eſt ſᷣm
rũ ⁊ modernoꝝ:ſicut dictũ ẽ.S.licet mõ mag ſit explici ſe iuſtũ ⁊c᷑. (eoca. iij.vbi dicit᷑ in poſtilla: Si vero ac/
ta:⁊ hꝰmõ dicũt doctoꝛes graʒ fuiſſe datã ĩ circũciliõe. cipiat᷑ lex qtum ad ceremonialia pure que nõ cõtinebant
aliter aũt dat᷑ mõ in baptiſmo q hʒ efficaciã a paſſione aliquid iuſtum. Additio.
xpᷣi iam ↄpletã in effectu: pꝓpter qð nõ ſolũ eſt ſignũ ge Recepta ceremonialia cõtinebant iuſticiam ſ̃ᷣm ſe
in eo date ſed etiã cã efficies inſtrumẽtal tñ:qꝛ ſacr̃a no A din generali:ꝓut.ſ.exhibebant᷑ in cultũ dei in ſpeciali
ue legis efficiũt qð figurãt:⁊ ſic pʒ ad qſtionẽ ⁊ ad argt vyero nõ cõtinebãt ſᷣm ſe iuſticiã:niſi ex ſola determi⸗
natõe legis diuie:Et iõ tm̃ ex deuotõe ⁊ PES facientiũ
tificabat mõ pᷣdicto. Cho.vt. S. Replica.
tca.iij. Burgeñ. opponit expoſitõʒ poſtill. circa id
gqð allegat᷑: Ut iuſtificeris in ſmonib tuis ⁊c. Sʒ ip/

ſed etia ꝓ diſpoſitõe ad iuſticia: ſicut medicina dicit᷑

monib' tuis.nõ videt᷑ bene exponi de xpᷣo naſci
o ꝓut poſtillatoꝛ exponit. Dato eni ꝙ dauid

SOtc qðò dẽ: Ut iuſtificeris in ſer· ¶ Ad

ex multi magnã c. ¶ In eo.ca.pᷣſ.Dixit inſipiẽs.allegati poſtil.ex⸗
pᷣdicta vba meli vident exponẽda ſᷣm glo. q̃ in eoð lo ponit de pctõoꝛibꝰ gnãlit: Burgeñ.aũt eũ reſtringit ad iudeũ
co ſic dic: Pꝛecamia ̊ dauid vt poꝛtat:⁊ ſic impleat qd ↄtẽptoꝛẽ xpᷣi:ſed hꝰ coꝛrectũ eſt in allegato loco. C. IIII.
ꝓmiſit de venia ingemiſcẽtis.d. Quacũq; hoꝛa pecca QAUlid ergo dicem'.oñſo ꝑ rõneʒ ꝙ lex ver nõ ſuffici
toꝛ ingemuerit oĩuʒ iniqtatũ ei nõ recoꝛdaboꝛ.q.d iõ ebat ad ſalutẽ:hic ↄñter ideʒ oñdit᷑ ꝑ exẽpla abꝛae
me mũda: Ut iuſtiſicer i ſmõib tuis.qͥ ſũt de ꝓmiſſiõe patriarche: Circa qð oñditur pᷣmo quid cõſecur ſit
venie ingemiſcẽtis: Et vincas.i.cõuincas eos ꝗͥ dicint p fidem xpᷣi:ſcòo magnitudo ſue fidei:ibi Qui cõtra ſpeʒ.
Pꝛima adhuc in tres:qꝛ pᷣmo oñditur ꝙ ex fide cõfecutus
eſt gram iuſtificantem:ſcòo credentiũ paternitatẽ:ibi Et ſi
gnũ.Tertio hereditatis pꝓmiſſiõʒ:ibi Nõ enim per legem.

eis. hec in glo. Et de hoc amplũ in additõe ſuꝑ iſtũ pſ.
vide ibi. neodem ca. vbi dicit in poſtilla: Sciendũ

Arge iuſticia nõ ſolũ accipit᷑ ꝓ ſignificatõe iuſticie

ſana eo ꝙ eſt diſpoſitiua ad ſanitateʒ: ⁊ iſto mõ etiã
iuſtificabat inqtũ diſponebat ad gratiam iuſtifi

ſius oppoſitio coꝛrigit circa pᷣſ. Mißere mei de m

„

E.

=

aũt. Circa p“ dicitur:

nẽ: diuidit᷑ in duo:

cia vero de qua ẽ ſer ergo hec ĩ circůmciſiõe tm̃

geꝛe a peccato:s

l,: ui) (Epiſtola pauli

Pꝛimũ aũt oñdit duplicit: p Erirura⸗n ꝑ rõneʒ:ibi Ei buit pceptũ circũciſiis qᷓ fuit ſignũ ⁊ charact ſue fidei
a C ergo di. inue. abꝛaã pa. in ſe ⁊ in ſequẽtib':vñ ſic diffinit: Circũciſio ẽ ſignũ vel

no. p̃m carnẽ. ſm eni carnẽ apls deſcenderat ab abꝛaõ ſicut charact᷑ diſtinguẽs iſrael a gẽtibꝰ. Ex h igit foꝛmat᷑ tal

qꝛ nõ facit eũ eterna
vita dignũ:vt.s.dem
eſt: ⁊ ad hᷣ ꝓbanð in
ducit ſcripturã.d.
c ¶ Quid enidiẽ ſcri
pfa.de abꝛae iu ſtifi⸗

ceteri iudei:ſm eni aiaʒ rlulie oẽs ĩmediate ſũt a rõ: Qñcũq; in aliqͥ duo ↄcurrũt:vnũ vt ſignũ tm̃:alið
deo:⁊ rñdet ad q̃ſtiõʒ.d. Si enĩ abꝛaã ex oꝑib' legis vt res ſignata:pncipalioꝛ eſt ibi res ſignata ꝙ; ſignũ:qꝛ
iuſti. eſt ⁊c. qꝛ tal iu eſtnili ppter re
ſticia eſt acqſita ⁊ po „„ S nĩee ſignatã: vt pʒ de
litics 5 ſic nagdena Zid ergo dice/.IIII. manet:an etiã i pputio:Di cacto pendete añ
entẽ honoꝛabilẽ int Am' iueniſſe abꝛaã pa cim ẽni qꝛ reputata ẽ ſides en bi niſi vr iant
hoies ſed nõ ap veñ (trẽ nfm ſm carnẽ⸗ Si eni abꝛac ad iuſticiã .· Qu g c h venei

ſicet vinũ venale:

abꝛaã ex opibꝰ legis iuſtiſ/ eputata eſt: in circũciſiõe: ¶cũ igitur in pater
ficat eſt: b gliaʒ: ſ apud an in pꝛeputio. HNMòn in cir · nitate abꝛaereſpe
deñ. Quid eni diẽ ſcripta: cuũciſione: ſed in pputio: ẽt cucredentiu cir⸗
Crẽèdidit abꝛaã deo:⁊ repu ſignũ accepit circuùmciſiõlſſ vt ſignuliches aut

catoe. d ¶ Tredi.a tatũ ẽ illi ad iuſticiã.Ei aüt ſignaculũ iuſticie ſidei qůe vr res ſignata:er/

bꝛaã deo ⁊ repu. eſt

ꝗ opat᷑:merces ñ imputat᷑ eſt in pᷣputio:ũt ſit pꝛ ouum o0 ob fidem obti⸗

illi ad iuſticiã. ex file pᷣm afgʒ: ſʒ ebiti. Ei credẽtiũ p pputiũ: ut repu nuit dictã paterni
Uli ad iuſticia. ex file ſm graʒ: ſʒ im debitn. Ei credetiũ ꝑ pᷣputiũ:ut repu tatz.
igit iuſtificar eſt: à q nõ opat᷑: crdẽti aũt ĩ tet᷑ ⁊ illis ad iuſticiã. Et ſit ee boc g

ex opib legis:hoc ãt

in ſcripta hẽ geñ.xv. eũg iuſtiſicat impiũ:repu/ pat circũciſionis: nõn his gnuʒ accepit. ſ. n4
e Aai opatur tat᷑ fides er ad iuſticiã ſim tm ꝗ ſũt ex circũciſione:ſẽed bꝛaàm. s ir·

Plłc oñdit idem prõ ppõſitũ gre dei:ſicũt ⁊ da ⁊ his ꝗ ſectãt veſtigia fidei cũciſionig incar

qꝛ pᷣ ponit᷑ rõ:ſcòo rõ

ne. t ¶ Signacu

uid diẽ btitudinẽ hoĩs cůi q̃ ẽ ipputio paiſ nr̃i abꝛae. ũ iuſticie fidei.l.

nis declaratõ: ibi Si de accepto ſert iuſticiã ſine Noͤn enim per legẽ ꝓmil/ yt hec circũciſio
cut 7 dauid rõ enita opib. Oti qrũ remiſſe ſũt ſio abꝛae aut ſemini eius vt eſſer ſignaculu iu⸗
lis eſt illud qdð ↄcedit iniqtateſ: ⁊ qꝝ tecta ſũt pec heres eſſet mundi: ſẽd per ſticie fidei latemij

alicui ſiẽ merces ob cata. Wtũs vir cui ſ impu iuſticiam fidei. Si énim ꝗ

ſed via neiagee tabit dñſ pctm̃. Beaͤtitudo ex lege hèredes

mo ↄcedit᷑ ꝑ viã gfe:

in mente . x
„NQueẽ in Hputio
ſunt: ex i. iuſticia erat in

abꝛaã anñ circũci⸗
ſionẽ. Ut ſit

ergo nõ ꝓpit leg opa èG pater oĩum credẽ
Maioꝛ h rõis ponit᷑:cũ dẽ: Ei aũt qͥ opat᷑ merces nõ impu tiũ ꝑ pꝛeputiũ.i.oĩum genti ium ad fidem xp̃ᷣi venienti
tat᷑ ſm graʒ.⁊ ſubdit᷑ mioꝛ: f ¶ Ei vo qͥ ñ oꝑat᷑.leg opa. un abn circũciſione. y ¶ Ut reputet ⁊ illis ad iuſti-
g ¶ Credẽti aũt in eũ d iuſtificat. que fides facit dignũ vita iã. ſicut ⁊ abꝛae reputata fuit fides ad iuſticiã anteq cir
eterna. h¶ Scom ꝓpoſitũ gre dei.i.ſm oꝛdinẽ gre dei ? cũcideret. 3 Erſie ater circũciſionis.ſ.ſpũalis q eſt
aC

nõ ſ̃m debiti oꝛdinẽ:⁊ ex hoc ſubintelligit᷑ cõcluſio ſedqns reciſio vicioꝝ.

on his tm qui ſũt ex circũciſioe.

ſ.ꝙ dicta iuſticia nõ eſt ex opibus legij. i ¶ Sicut ⁊ dauid carnali cuiu mõi ſũt iudei: b ¶ Sed ⁊ his qui ſectant

dicit beatitudinẽ. Dic ↄñter ponit᷑ h' rõnis declaratio:ma eius veſtigia fidei ⁊c.i. uã iuſticiã ꝑ fidẽ habuit abꝛa
us veſtigi 4

ioꝛ aũt manifeſta eſt: ideo no indiget declaratõe: ſed minoꝛ am añ circũciſiõʒ. c
ſcòðo ad ꝓpo/ nuit hereditatis ꝓmiſſiõʒ ⁊ no ꝓ opꝑa legis:vipote ꝑ cir
ñꝙ beati cumciſiõʒ vel hmõi: a ad hoc inducit᷑ ouplex ro: ſcõa:
ibi Lex eni. Rõ pma talis eſt: qn aliqð ꝓmiſſum reddit

declarat᷑ ꝑ ſcripturã:⁊ pᷣmo allegat ſcriptura:
ſitũ applicat᷑:ibi Beatitudo ergo. Circa pꝝ
tudo duplicit accipit:vno mõ in re: ⁊ ſic hĩ
mõ in ſpe: ꝓut hẽtur in via:⁊ ſic accipit hic

eni. Pic oñdit᷑ ꝙ ꝑ fidẽ obti

4

nic cũ d: i ¶ Siẽ alicui nõ habito reſpectu ad ꝓmiſſiõʒ ſed ad opa ſequẽ

7 da. di. beati. hoĩs.ſupple eſſe e: kZui deus accepto fert tia: ꝓmiſſio illa fruſtrat 7 euacuat᷑:qꝛ nõ ꝓpter illa ſʒ p
iuſticiã. i. accceptat eũ ad vitã beatã ſine oꝑib':qꝛ opa hũa pter aliud ꝓmiſſuʒ reddit: ꝓmiſſio vo hereditatis fcã

₰ℳ „ — *

tes ⁊c.qð nõ põt fieri ꝑ
Ach! Oc euni do tohs 4

6 7
ux coꝛpalis ad amotoʒ tenebꝛe: e—

na ad hoc ſũt impꝛopoꝛtionata: vt pdictũ ẽ: ⁊ ſi ubdit auccto fuit abꝛae añ circũciſiõʒ:vt pʒ geñ.xiij. ergo ſi reddita ẽ
ritas dauid ad hoc p.xxxj. Beati quoꝝ remiſſe ſũt iniqta ei ꝓpter circũciſiõʒ vel opa ſeqntia: ꝓmiſſio dei fuit fru
opa hũana: qꝛ hõ nõ põt ꝑ ſe reſu. ſtratoꝛia: ⁊ fides abꝛae de dicta ꝓmiſſiõe fuit euacuata
. lat peccatũ requirit᷑ illuſtrra hoc aũt incoueniens eſt dicere de deo in quo no pot ee
falſitas nec deceptio: ergo ⁊ illud:vnde ſequit᷑.ſ.ꝙ pꝛo/

. e.
atitudo ergo hec.hic ſcriptura allegata ad ꝓpoſitũ appli miſſio hereditatis ſit impleta ꝑ legis opꝑa:⁊

in ſpe. m

hoc eſt
cat ꝑ mo giantsn dẽ: Beatitudo ergo hec. que hẽètur di: c¶¶Mõ eniꝑ le. pꝛo. abꝛae.ſ.facta eſt. Aur le⸗
In circũciſiõe tm manet. i.dat ne m iudeis mini eius vt eſſet heres mũdi.noõ eni ſolũ facta eſt abꝛae

circũciſis. n¶ An etiã in pputio·i. in gẽtilib' incircũciſis: ⁊ ſemini e ꝓmiſſio de terra iudee:ſed etia de toto mu-

⁊ rñdet ad haãc q̃ſtioneʒ.d. o ¶ Dici eni ꝙ repu.eſt abꝛaazʒ do:qð patʒ

impletũ in xpᷣo deſcendẽte de abꝛaã ſm car

fi. ad iuſticiã. ſic hẽtur geñ.xv.vt.S. allegatũ ẽ. p Quo nem qui dicit Matth. vlti. Data eſt mihi ois poteſtas

ergo reputata eſt.⁊ rñdet: q ¶ Mõ eſt in circũciſione ſʒ in in celo ⁊ in terra. e

eo:hꝰ aũt dictũ ſuit añ natiuitatẽ iſmahelł:geñ.xv.Et abꝛa gis. g

e⸗ 1. 7 nc CII iſlione! Sed ꝑ iuſticiã fidei. facta ẽ pꝛo
p̃putio.qꝛ abꝛaã nõdũ erat circũciſus qñ hoc dictũ fuit de miſſio:ideo daucdie Si eni q ex lege.i.ex oꝑibꝰle

redes ſunt.l.ↄſequũt hereditatẽ. h Ex

am fuit Aiſus iſmahele iam. xiij ãnoꝝ exñte:vt pʒ gen. inãita ẽ fides.q abꝛaã credidit deo ꝓmittẽti. i¶ Abo
xvij. r ¶ Et ſi ignũ accepit. Hic oñdit᷑ ꝙ ꝑ fidem obtinuit lita ẽ ꝓmiſſi io.ſ. dei qꝛ hereditas ñ ẽ reddita habito re⸗
eredentiũ paternitatẽ. Circa qð ſciendu ꝙ ſimul abꝛaã ha ſpectu ad ꝓmiſſiõʒ:ſed ad aliud qð ẽ incouenies ᷣ 7.

Petcſoſdn
gatfrmitmn,
Nis rewracd
lurigſe
ogeui lbe
alnlantu
glieni⸗
firißtitt
Acurton
onn ,luoi⸗
luin Gn
gblttclin
itfininroſu
ſaptuinmalt
ſusihnii,
Cotnink
lgcicßite
—

o
aſe
nitriope 1/7

Cpegeochein
ali

SS

letauuna
ectrendb
ſutoehioque
Uithcifrentin
ſilgentalai
ſemmalanie
Pbitaemolgt

(molaliarſa
feocpcritfn

Efnccqeii
Pengioritogti
Ctunlbidni⸗
fitſaiabonnh
Wenirride
Aiddr
ES
iſcke⸗
anii 60
trimnulur
Dei uſti
mer pe

1(Tanpen
lagenoppt,
iliofnan

hojticbui
ionlrediuch
ſertomlin⸗
lenimröͤ
Uncitebe
niftutii

ſcchnn
8 mngn
e Wuͤn
brine
1 urthre
d amtmmi
l nſuti
ne nmigur
um obſnt

nl riid

I Gaſelü
e tericnlan
awl
14 kuinſi
ſoni
arrond
1 ienii
cpuurt 1llon
Güſiinn⸗
clionis. gun
naiſäteranm
SAho⸗
Pelenni,
ndndtinn i

harene mar. q

4a Rex n. r opat. pic poit ſcba ro q taẽ pmiſnio uʒ

ſit de bono nõ innitit rei q eſt ꝓpuocatiua ire: qꝛ no ha-
beret firmitatẽ aliquã:cũ freqnter ꝓpt᷑ irã ꝓmiſſio fcã

pus retractet᷑. Lex aũt fuit ꝓuocatiua ire diuie duplicit

. .

Uno mò qꝛ hoies miiu
gis creuit libidd

peccãdi.Alio mo ͤ
gnitoʒ peccati dae Eni cp̃uari-
rioꝛẽ ꝙ; an:⁊ exp·· M. jã rpa
aggrauat pctm pʒ (atio: 10 m gfa⸗

dictuʒ ſaluatoꝛis firnma ſit ꝓmiſi
Luẽ. xij. Seru' q MHon ei ge

cognouit volũta⸗ lt ei g ex
tẽ dñi ſui ⁊ nõ fec Itr n Er.
vapulabit multi, Oluz nurmin
plagis. pmiſſio Quüia beez n
oĩno nõ imitebit poſui te ànñ

legi cũ eſſʒ ire dei ſti:quᷣi viuificat

ceremolalia: ſaltp magna pte:' hie vo ᷓ pPhibiia ſi tatoꝛ⸗
patꝝ ponut᷑ in ſacra ſcripfa:vt q̃daʒ vniuerſalia no ꝑ pᷣdi⸗

legẽ eo ꝙ erãt ſᷣm ſe mala:n ẽ intelligẽo ſimplr vbuũ apli
iʒ ᷣm qd:qꝛ ñ erat t grauis puaricatõ añ legẽ ſic p: ꝓ
pt maioꝛẽ cognitoʒ ꝗ aggrauat pcim:⁊ ꝓpt ꝓhibuoʒ ꝗ

excitat libidinẽ i ↄriu:iſto tñ no ꝓuenit ex lege ſᷣm ſe
fuit ſcã ⁊ bona ſʒ ex hũana malicia. c ( ¶ Jo ex fide ha

buit firmitatẽ diuia Sne d ¶ Dĩſemi.ſ abꝛaeeet

q̃le ſit ſemẽ iſto ſpᷣdit: e ¶ Nõ ei q ex lege ẽ ſolu.i.ipſis
iudeis. f ¶ Sʒ ei ꝗ ẽ ex ſide abꝛae.i.gẽtilib in x-pm
detibꝰ fide abꝛae imitatib qͥ ẽ pꝛ oiuʒ nr̃jm in xpᷣm cre
dentiu. g Sicut ſcriptũ ẽ Geñ.xvij. h ( Quia pꝛ
trẽ multaꝝ gẽtiũ poſui te.⁊ nõ ſolũ iudeoꝝ. i ¶ An
deũ ꝓ iuſticiã:vñ dem ẽ abꝛae geñ.xvij Ambula coꝛa:
me ⁊ eſto pfect᷑. k ¶ Qui viuificat moꝛtuos. gẽtiles iu
ſtificãs ꝑ graʒ q moꝛtui erat ꝑ idolatriã. l¶ Et vocat
ea etgenle⸗ qͥ ñ erãt alic' reputatõis coꝛã iudeis.
m ¶ Tan

n ¶ Tanq ea q̃ ſut.i. iudeo q dicebãt᷑ apð deũ reputa
ti p ceteris ppls ꝓpi acceptoʒ diuie leg:pᷣi.cxxxxvij. No
fecit talit oĩ natoi ⁊c. n ¶ Quiõ ſpem. Poſtqᷓ ondit

apls qta abꝛaã ꝑ fidẽ obtinuit hic magnitudinẽ ſue fi -

dei ondit: ⁊ diuidit᷑ in ouas ꝑptes:pᷣ declarat ꝓpoſitũ:x
infert coꝛrelatiuũ:ibi Ideo.Circa pᷣ ſcienõ qn/ ꝓmiſſũ
fuit ſemẽ abꝛae ð ſara ia erat.xcix.anoꝝ::⁊ ſara.xc.geñ.
xviij.⁊ cũ h ipſe erat dehił:⁊ tñ credidit ꝓmiſſioi diuie
⁊ ñ heſitauit:iõ di: n ¶ Qui ꝭ ſpẽ.ſ.nãe: o ¶ In ſpẽ.

diuie gre. credidit ꝙ fieret pꝛ mlaꝝ gentiũ:fidẽ ep imitã

tiũ. p ¶ Scõʒ ꝙ dem̃ ẽ geñ.xv.videlʒ: Sic erit ſem tuũ
ſicut ſtelle celi ⁊c.i.i multitudie maxia:ſic pʒ impletũ in
multitudie credentiũ:qͥrũ aliq credũt fide foꝛmata cha-
ritate: ⁊ illi ↄpant ſtelł. Alij vo fide infoꝛmi: ⁊ illi ↄpat᷑
¶ Et ñ ifirmar ẽ i fide. cũ tñ ſenes ſint
pue ſpei:vt dic phᷣs ꝛꝰ rhetoꝛẽ. r ¶ Tec ↄſiderauit coꝛ⸗
pus ſuũ iã emoꝛtuũ.i.ineptũ ad gnãnðõ pᷣ ſenectute. Sʒ
5 h vẽ qð oĩ geñ xxv. ꝙ abꝛaã p ea accepit aliã vxoꝛe,z
noie cethurã: pepit ei plures filios. Ad qò diceno q
hec ipotẽtia ad gnanð intelligit de ſara ꝗᷓ erat ſterilis 7

le: ſicut ſol dẽ cã vniuerſal generabiliu.cetera patẽt.(..V.

nonagenaria ſʒ nõ de iuuẽcula qͥ ad ↄcipiendũ magis erat
apta:qꝛ ex boa diſpoſitõe vtutl paſſiue facili fit ↄceptõ etiã
a debili agẽte: s ¶ Et emoꝛtuã vulu ſare.qꝛ deſierant in
ea fieri muliebꝛia:vt dẽ geñ.xviij. aree de iõe etiã
dei nõ heſitauit diffidẽtia.riũ vẽ qꝛ abꝛas dixit geñ. xvij.

Putas ne centenario
V —”è 8 naſcet puer:q.d.nõ.
re centu eet qanoꝝ: t emoꝛ;? Add qðè dicenð ꝙꝙ illo
tuã vuluam ſare. In rèpꝛo/ Vbũ no fuit oubitati⸗
miſſiõe etiã deiñ beſitauit onis ſz admiratois

re tã inſolita: ſic Lu.
ij. dixit maria: Quũo
fiet iſtõ qꝛ virũ nõ co
gnoſco.ꝓpt qð abꝛa
am ñ fuit punit ſicut
gacharias pꝛ iohãnis
eo ꝙ dubitauit de p/
miſſioe dei:Luce.j.
v ¶ Sʒ ↄfoꝛtat ẽ fi⸗
de dãs glłiaʒ deo.i.at

diffidẽetia:ſẽd ↄfoꝛtat ẽ fide
dãſgliaʒz deo:pleniſſime ſci
ens qꝛ qcũq; ꝓmiſit deus
potẽs ẽ ⁊ facẽ. Jõ et reputa
tũ ẽ illi ad iuſticiã. Nõ ẽſt ãt
ſcriptũ tm̃ ppt᷑ ip̃ʒʒ:qꝛ repu⸗
tatũ eſt illi ad iuſticiã:ſʒ ⁊/ ꝓp

puocatiua 2 E& vocat ea q no ſut: tanq; ta pf nos ꝗb' reputabit cre gliaz.
qð dẽ: a (L ra a X—. trribuéẽs pmiſſuʒ diui
