executõʒ debitã h miſterij: diuidit᷑ in duas pꝑtes:

q: pmo onit exhoꝛtatõʒ generalẽ: ſcdo ſpaleʒ de quodam

ſpali ſuffragio fiendo in hierlm.c.viij pma adhuc in duas
qꝛ p hoꝛtat᷑ ad bona fienda in futuro:? cõmendat bona fa
cta de pᷣterito c.ſe. pma in duas:qꝛ Eino hoꝛtat᷑ in quodaʒ
gener ali:ſcòo explicat magis in ſpali:ibi In multa patiẽtia
Circa p dic: a ¶ Adiuuates ãt exhoꝛtamur.q.d.qꝛ ſumꝰ
adiutoꝛes dei:nõ virtutẽ ſibi tribuẽdo:ſed ſicut miniſtri eᷣ
mãdata exequẽdo:⁊ iõ exhoꝛtamur: b¶ Ne inuacuũ gra
tiã dei recipiatis.q̃ dat ad bñ viuendũ in pñti:⁊ ad ↄſequẽ/
dũ gliaʒ i futuro:ꝓpt᷑ qð hũc effectũ nõ ↄſequit᷑ ſi inuacuũ
recipit:ſicut medicina ad quã ſanitas no ſeqtur. Sed quia
poſſet alids dicere:recipe graʒ nõ eſt in mea ptãte: iõ hꝰ re/
mouet oñdens ꝙ de pat' eſt dare auctoꝛitate ſcripture.d.
c¶ Ait eni.ſ.deus:Ela. xlix. d ree accepto.i.tpe noue
legis qð eſt tẽp gre e ruglulke. qꝛ oꝛones ſideliuʒ ex/

audibiles ſunt ꝑ xpᷣm: f ¶ Et in die ſalutis.i.tꝑe xpi qui

opatus eſt ſaluteʒ in medio ire g Adiuui te. opa tua ꝑ

ficiẽdo: ad gliaʒ pducẽdo ad quã ñ itrabãt tpe veter teſti

h ¶ Ecce nũc tẽpꝰ acceptabile ⁊c. Hoic apls applicſo au
ctoritatẽ Eſa.ad xpi tẽpꝰ: ⁊ pʒ ex dictis ſnia: i ¶ Nemini
dantes vlla offenſioʒ.i.eſt ſcandalũ ex dictis vel factis min
rectis: k¶¶ VUt nõ vituꝑet᷑ miniſteriũ nẽ̃m.qꝛ mala ſubdi/
toꝝ redun nn virut blator I¶ Sed in oĩbus.ſepti
nẽtib ad ſalutẽ: m ¶ Exhibeam noſmetipſos ſicut dei
miniſtros.ipſi xpᷣo nos qtũ poſſum' ofirmando: n ¶ In
multa patiẽtia. DHic ↄnter explicat ſuã exhoꝛtatõʒ in ſpali:
⁊ diuidit in tres:qꝛ p declarat qliter ſit vtendũ gra collata
in exterioꝛi ↄuerſatoe:⁊ in interioꝛi deuotoe: ibi Os nr̃m.
3 in infideliũ vitatõe:ibi Nolite iugũ ⁊c᷑. Circa pm tria fac

vm ꝙ in trib' ſcã ↄuerſatio ↄſiſtit: pm eſt tolerãtia maloꝝ:

ſcõm oꝑatio bonoꝝ:ibi In caſtitate.tertiũ eſt opatio iſtoʒ

pfectõʒ oꝛis. d. e

—

(Epiſtola panli

X

7 illoꝝ:ibi Per arma. Circa pᷣ ſciendũ qꝙ in malis pe⸗
ne tolerãdis pᷣmo patiẽtia ẽ neceſſaria:iõ dicit: n ( “
multa patiẽtia. ⁊ dicit multa ꝓpi multitudinẽ malo⸗:
¶ In mibulatoib'. ex aduerſarioꝝ pſecu
tõe: p¶ In nccitatib. ex ðſectu neceſſarioꝝ vite: ¶ q
In aguſtijſ. ex eua

ſuꝑuẽiẽtiũ:

dendi difficultate
ſen ipoſſibilitate:
n plag nobis
illatis in coꝛpe:
8 ( In carcerib'.

ceſſuatibꝰ:in ãguſtijs:ĩ pla/
gis:ĩ carcribꝰ:i ſeditiònibꝰ
in labòꝛibꝰ: in uigilijs:in iẽ
iunijs. In caſtitatẽ: in ſcia:ĩ
lõganimitate: in ſuauitate:i
ſpiritů ſcõ: in charitate ñ fi
cta:i vᷣbò vᷣitatis: in virtutẽ
dei. Per arma iuſticie: a
dextris èt a ſiniſtris. Per
gloꝛiaʒ ⁊ ignobilitateʒ: per
iſamia ⁊ bonã fama. VUt ſe/
ductoꝛè᷑s èt veraces:ſicũt q

motis ab aduer
ſarüs veritatis:
v 6* laboꝛib'.

nibꝰ:qð fecit aplłs

26 „ „vt queſtü falſis a
ignoti eèt cogniti. Quaſi poſtolis pcludet:
moꝛientes: t ecce viuimuſ x In vigilijs p
“ pter inſtantig oꝛa

tiois: y ¶ In ie⸗
iunijs aliqñ volũtarie aſſũptis ad repᷣſſiõʒ carnis ⁊ ali
oꝛũ ediſicatõʒ:⁊a aliqñ ex cibi defectib patiẽt toleratis.
3 ¶Uin caſtitate. Dic oↄnter ponit ea que ꝑtinẽt ad opa-
tiõʒ bonoꝝ:in qbus pmo ſunt q ꝑtinent ad oꝑatoʒ coꝛ
dis:⁊ qtũ ad hoc dicit: 3ʒ ¶ In caſtitate.qᷓ dicit purita
tem mẽtis redundãteʒ in coꝛpe: a 4 In ſcientia qytuʒ
ad cognitõʒ diuinoꝝ ⁊ hũanoꝝ ad ſalutẽ neceſſarioꝝ:
b ¶ In longanimitate patiẽter expectdo diuina ꝓmii
ſa: c¶ In ſuauitate.q̃ facit hoieʒ dulcẽ 2 6 pxio
vbo ⁊ facto ex gre abũdãtia:iõ ſubdit᷑: dðD¶In ſpu lcõ

in charitate nõ ficta. atra hypocritas. Cõſeq̃nter tangit
n verbo veritatis. pdicando 2 cũ
In vrute dei.

hoib' coiter loq̃ndo: ⁊ pfectoʒ opis: f
opa merxitoꝛia faciẽdo:⁊ doctrinã miraculis ↄfirmado
g ¶ Per arma. Hic ↄñᷣter oſtendit qualiter vtendũ ſit
gra diuinit collata in ↄpatõe bonoꝝ ⁊ malox.i. inter
hui mũdi ꝓſpera ⁊ aduerſa nõ deuiare a rectitudine:
ꝓſpera aũt ⁊ aduerlſa tria reſpiciũt.ſ.ſuꝑbia vite:ocupi
ſcentiã carnis:⁊ ↄcupiſcentiã oculoꝝ:io oñdit ꝓpoſitũ
bᷣmo in pmo:ſcðo in ſcòo:ibi Quaſi moꝛiẽtes.tertio in
tertio:ibi Quaſi egẽtes.oiĩa iſta tũ ptinẽt ad veritatẽ iu
ſticie cõiter accepte: iõ dicit: g
dextris.i.ne in ꝓſperis ꝑ ſuꝑbiã eleuemur. h ¶ Eta
ſiniſtris.vt in aduerſij a virtute nõ deijciamur:a ſilr in
telligendũ eſt in ſequentib cũ dicit᷑: i EPer gliam 27
ignobilitatẽ.aliqñ apłi fuerũt ab hoibus reputati val/
de gloꝛioſi:ſicut dicit᷑ act. xiiij. Q licaoniſte paulo ⁊ bar
nabe volebãt tanqꝙ; dijs ſacrificare: ⁊ alibi incarcerati
fuerũt vt viles ⁊ abiecti:ſicut patet ex eodem libꝛo:
k Per infamiã 1 bonã fam.qꝛ ab aliquib dicebantk
magi ⁊ deceptoꝛes: ab alijg veritatis pdicatoꝛes:⁊ ad
idem ꝑtinet qð ſubdit᷑: I ¶ Ut ſeductoꝛes.reputati ſu/
mus a multis: m (Et veraces.ab alijs: n ¶ Sicut

† 4 *

dq ignoti.i.repꝛobati a mal. o ¶Et Sealtl r ePpebe⸗

ti a bonis:a tñ in iſtis pſpis ⁊ aduerſis ſic aplłi ſe habu
erũt ꝙ nõ recedebãt a vtute p ſuꝑbiã eleuati:nec ꝑ puſil
lanimitatẽ deiecti. p ¶ Quaſi moꝛiẽtes. Hic ↄnt ponit
ea q̃ ꝑtinẽt ad ↄcupiſcẽtiã carnis:⁊ ſũt tria: pᷣ ẽ vita:
maxie ↄcupiſcit᷑:⁊ qᷓtũ ad h dic:Quaſi moꝛiẽtes picu
moꝛt expoſiti: WEirer dͤo. ꝑ fidẽ ⁊ graʒ iuſtiſicati:

S

ne poſſem ad pᷣ⸗
dicandi diſcurre
re: t ¶ In ſediti/
onibus.ↄtra nos

opãdo ꝓpꝛijs ma

apud coꝛinthios

Per arma iuſticiea

—

eront a de
hänldmi A
(äocloni a

Utcitsiien 6

eſli ea.
flcine ,“
Ulrritti, l
Pamtal bons (e
.
mtuoſant
(Mon jtoiſ

ohili fanmt1

upela Pr pond
im on nſeeuiu

(iuchit po anoͤſt
Utol datzctni
Paptireputsbätois

areatureobettchi
Mhonnöniſisnan

Cöbänlenan intpaik

Auiiellſanganb
ſenöbchütrörezboni

Döunapretärni

Oörin Negir
inadadeni

iterb deſexenr

iibiſiönantin

opo Chrhi
nld ſ) ptilt
uwgplitopot
.Y de6 Lorno. 5
nalkin diit⸗
Atnnnabonace
hrigloninor.
Udltothiogagile
ulnnſteniini
nbhöguntab
Inſcbb erihliher

nillh
go hoc onentor.
Orentter
ſataneb

letithitgn
eeſlann:
funtbepenen
ent dic,it⸗
“ elldautnd
ldeſauſanti
Nluodiſgip⸗

—

6

—

S=

S=—-
==

—

— =,= =ẽ
.
S=—

=

=
—

—
S
S
— —

H .

===.
=

Deriſan

noe N

unſſözent
Ntab'nä
nitaqveeüa⸗
Läeinmne uontie

Naſure iditn
r uſattineſint

Apticootnine

t ,N
us Colajntr n
Uuns lanndo
8 (rhueve,
niracrlisoirmac⸗

1 balte nendit

r 1Morik

Nhiere uciud⸗
itl ipbüͤnrt,

ati gnatm

ni
Midaeng
Köi

duk(dein

noie ieſu otumeli

cit:ibi Nõ anguſtiami. Circa pm dicit: g ¶ Os nim pʒ

mus.:ſed ad vtilitatẽ vraʒ vt videatis amicitiã nraʒ er-
ga vos:apiẽdo vobis coꝛda nr̃a:⁊ iõ ſbᷣdit᷑ deuotio cũ

tẽ ſume deſideramꝰ: n ¶ Dilatamini ⁊? voo.ad appetẽ

ſcom eſt incolũitas vite:⁊ qtũ ad h' dicit: a ¶ Ut caſti

gati 1 nõ moꝛtificati.q.d.lʒ a deo ꝑ flagella caſtigemur
tmñ a moꝛte ꝑ eũ eripimur.tertiũ qð cocupiſcit in vita pᷣ

ſenti eſt iocũditas:⁊ qtũ ad hꝰ dicit: b ¶ Quaſi tri-
ſtes:ſemꝑ aũt gaudẽtes.i.qᷓuis in his q ꝑtinẽt ad carnẽʒ

patiamur afflicti-
onẽ:tñ ꝑ ſpm̃ ma
ioꝛẽ oſeqmur mẽ
tis ↄſolatõʒ: ſᷣm

üt caſtigati ⁊ ñ moꝛiifcati.
OQuaſi triſtes:ſp aũt gaudẽ

apli gaudentesa les: ſicut egẽte ſ: muͦltos aũt
olſpectu olilij: qm locupletantes tanq; nibil
digni habiti ſũtp hſites et oĩa poſſidẽteſ. Os

nfm pàtʒ ad vos o coꝛĩthij
còꝛ nr̃m dilataiũ ẽ. Hõ an-
guſtiami in nob:ãguůſtiamiĩ

am pati: c ¶ Si
cut egẽtes. Hic cõ
ſeqnter ponit ea

Aptinẽt ad ↄcupi aũt ĩ viſceribꝰ vr̃is. Eàndẽ
ſcẽtiã oculoꝝ: Si gqũuũt hñtes remũeratõʒ:tan/
cut egẽtes.i.victũ

2 veſtitũ ab alijs q; filiſ dico: d llätami voſ
miiene ſ Holite lugu duce cu infide
Multos ãt locu libꝰ.Que.n.pticipatio iuſti

chtes: rato ſunt (ietas luci àd tenebꝛas?

melioꝛa qto q ſt ́́MMéq ðð
aie coꝛpalib pᷣferunt: e ¶ Tanq nihil hñtes. naà apli
oĩa tpalia ꝓpter xpᷣm dimiſerũt:Mat.xix.c.Ecce nos
relidm oĩa ſecuti ſum te c. f ¶ Et oia poſſidẽtej.

gꝗqꝛ viuebãt xpᷣo ⁊ nõ ſibiipſis:oia aut erat xpᷣo ſubiecta

Mat.vlt.Data eſt mihi ois ptãs in celo ⁊ in terra.ꝓpt
qð apli reputabãt oia ſubiecta ſibi:in cui ſignũ inſenſi
bilej creature obediebãt eij ad nutũ. Notandũ aũt ꝙ a/
poſtolus in pᷣmiſſis vario mõ lodtur ponẽdo bonũ tꝑa
le ð ſpũale:nam in tꝑalibꝰ addit dictoʒ ↄditionalẽ.ſ.qſi
vel tanq:vel ſicut:aut hꝰmoi:nõ aũt in ſpũalibꝰ:qꝛ tpa
lia nõ habẽt rõneʒ boni vlł mali ſᷣm veritatẽ:ſed tm ſᷣm
boĩum apparentiã ⁊ nõ exñtiã:ſpũalia vo ſm veritatẽ

&! Os nim. Dic ↄñter apls docet vſum gre collate qỹ

tũ ad interioꝛẽ deuotõʒ:⁊ diuidit᷑ in duas ꝑtes:qꝛ pᷣmo
circa hꝰ de ſe veritatẽ oñdit:ſcòo ad hꝰ coꝛinthios idu/

ad vos o coꝛinthij.i.illa q̃ dixim:ex iactatia nõ ꝓtuli/

dẽ: h ¶ oꝛ no. dila.ẽ.i.aptũ ad appetẽdũ magna.ſ.

boa celeſtia: dẽ ãt ꝑ oppoſitũ coꝛ hoiĩs à guſtiari qñ ap/

petit terrena bona celeſtih omiſſis:qꝛ terrena ſũt infra
hoĩeʒ ⁊ ipſo minoꝛa. i¶ Nõ anguſtiamini.Hic indu-

cit coꝛinthios ad ſile.d. õ anguſtiamini in nobis ⁊7.
gq. d.ſi anguſtiamini nimis:bona terrena appetẽdo mo

dicto:hnõ ꝓuenit ex hꝰ qð vidiſtis in nobis:qꝛ nõ de/
dimꝰ vobis exẽplũ hoc faciẽdi:ſed puenit ex cupidita
te vra:iõ ſubdit: k ¶ Ainguſtiamini aũt in viſceribus
vr̃is.q d.hoc ꝓuenit ex defectu vr̃e deuotõis:iõ ſbᷣdit
I¶Eandẽ aũt hñtes remuneratõʒ. vobis ꝓmiſſaʒ i ce
leſtibꝰ ſicut æ nobis: m ¶ Lanq filüs dico. quoꝝ ſalu

da celeſtia vt habeatis remuneratõʒ eandẽ quã expecto
o (Nolite ⁊c᷑. Dic ↄñter docet vſuʒ collate gr̃e qtum
ad infideliũ deuitatõʒ: ⁊ diuidit᷑ in duas: qꝛ pꝰ facit ꝓ
eſ Pher quoddã dictũ:ibi Uos enĩ.Circa p½*

dicit: o ¶Tolite iugũ ducere cũ infidelib.i.eis ↄiugi

in cõuerſatõe ſeu ſamiliaritate:iugũ eni dẽ a iñũgendo:

vñ charitas dẽ iugũ xpᷣi:iniqtas vo iugũ diaboli ĩ quo

in filios ⁊ filias: dicit dũs

habitabo in illis. licet eni deus ſit in oib ꝑ na pine
(Eti

tiaʒ: in futuro ꝑ aſſimilatõʒ ꝑ gliam.

ld coꝛinthios. . vj.

iungunk maligni: aũt fideles ab infidelibꝰ debeant ſepari

declarat multipliciter:pmo roe ſumpta ex habitu affectus

dicẽs: p ¶ Que eni pticipatio iuſticie. q eſt infideliũ volũ
tate q ¶ Cũ iniqtate.q̃ eſt in affectu infideliũ.q.d. nulla:

ſcõo ex habitu intellect : r ¶ Aue ſocietas luci.i.veritatl

fidei q̃ lucet in menti

bus fideliũ s ¶ l
tenebꝛas.i erroꝛes in

Quũe aũt ↄuẽtio xpᷣi ad be/
4 mentib inſideliũ exñ

lial: Aut qͥ ps fideli cuʒ in/

fideli: Qui aũt ↄſenſus tẽ es.·q· d. nulla:ꝛimmo
„Sa debẽt diuidi ſicut in
plo dei cùʒ idoliſ· Nos.n. pma rerũ creatõe de

diuiſit lucẽ a teneb‚:
Beñ.j.tertio rone ca⸗
pitis fideliũ qð ẽ xpᷣs
⁊ capitis infideliũ qð
eſt diaboł: de qb' di

eſtis tẽplũ dei viui ſic dicit
deus:qm̃ inhitabo ĩ illis:èᷣt
inãbulabo inter eos:èt ero
illoꝝ de: èt ipſi erüt mihi

pplus. Pꝛopt᷑ qð exite de cit: t ¶ Que auͦt co
dñis: ⁊ imuùndũ ne tetigeril pec cabita no habent

aliquaã cõuentoeʒ ad

⁊ go recipiã vos:⁊ ero vo
inuiceʒ: ita nec eoꝛuʒ

bis ĩ pꝛeʒ:⁊ vᷣos erii mihi

ex fine.d. v ¶ Aut

omnipotens. que ꝑs fidelis.i. ſoꝛs

MMUM —ʒ eeterne hereditatis ab
eo expectate: x ¶ Cu infideli. cui finis eſt moꝛs eterna:

ſicut nulla cõuenientia eſt nerr uener in hi qᷓ̃ ad finem.
uinto ex pñti ſtatu in quo fidelis eſt templũ dei:io dicit:
1Aai huͤt coͤſenſus templo dei. i. fidelis. 3 ¶Cuʒ ido-/
is.i.cũ infidelibꝰ q dicunt᷑ idola eo ꝙ colũt ipſa: ſᷣm illud
pᷣſ. cxiij. Siles illis fiat ꝗᷓ faciũt ea ⁊c. hoc aũt inducit apls
qꝛ ini coꝛichios erãt aliq ſapiẽtes reputati q tũ comedebãt
idolatica ĩ ſcãdalũ alioꝝ:ſicut dictũ fuit.j.coꝛin. viij.ca.

pr qð apls loqt᷑ ad repmeno hũc abuſuʒ. al! Uos enim.

Pic ↄñter ꝓbat quoddaã dictũ.ſ. ꝙ fideles ſunt dei templũ
ꝑ auctoꝛitatẽ: Leui.xxvi.vbi traſlatio nr̃a habet:Pon

tabernaculũ meũ in medio vr̃i.loco cui dicit B: b ¶n

⁊ potentiã:tñ in fidelibꝰ eſt mõ ſpali ꝑ gram: c ¶ Et inam

bulabo inter eos:dando eis virtutẽ ꝓcedendi de bono in
melius: d ¶ Et ero illoꝝ deus. ꝓtegẽs eos ſpali ꝓuiden/

tia: e ¶ Et ipſi erũt mihi pple.p exhibitõʒ debiti cult
h'aũt qð hic dẽ habitabo in illis in ꝑpſona dei:hẽtur ꝙ fide

les ſũt templũ dei: f ¶ Pꝛopt qð.Ex pᷣdictis infert moni

tio q̃ ſumit᷑ ex ſcripfa:Eſa lij.in qua tria tãgunt q̃ debent

agere fideles erga infideles. pmuʒ eſt ꝙ eoꝝ peccata deſera

m:qð notat᷑ cũ dẽ: Dꝛopi qð exite de medio eoꝝ. ſcõm eſt
vt occaſiõʒ fugiam peccatoꝝ:ibi Et ſepamini.tertiũ ne ſu

ſtineamꝰ eoꝝ mala:ſed potius arguam cũ dicit: g ¶ Et
immũdũ ne tetigeritis. palpãdo vicia ſeu palliando S.

dit᷑ pᷣmiũ hãc monitõʒ ſeruãtibus reddendu:cuʒ dꝛ h
Ego recipiã vos ⁊c᷑. Hic in pñti ad familiaritatẽ meã ꝑ gra

in poſtilla: Lanqᷓ; nihil habetes.

*

Uper hoc qð dẽ: Lanqꝙ ni

Hſpũalia ſed etiam tꝑalia:qꝛ timentib deum nihil de

hil hñtes ⁊c̃. ſic: nam apli licet eſſent omnino pauperes in

effectu. 1 ſic tanq nihil habentes. quia de eis dicitur: Ecce
nos reliquimPꝰ omnia.tamen erant omnia poſſidentes:qi.

mẽbꝛa habẽt: quãto

n ca. vj. vbi dicit

itio.
hil hñtes. glo. qꝛ ſibi inſuf
ficiẽtes putabant᷑: Et omnia poſſidentes.nõ ſolum

eſt: que fuit gloꝛia apoſtoloꝝ nihil omnino habere:vt ſine
ſolicitudine eſſent:æ tamen res quas domini eoꝛum relin
Pcam ipſi poſſidebant:quia omnia ad pedes apłloꝛum
mittebant᷑:act.iiij.poteſt etiã exponi hoc qð dꝛ: Tanq; ni

¶Epiſtola pauli
/ ſegvent
appetit eoꝝ erat totalit detatus:⁊ a bonis terrenis abſtra lium defectibus. u niu, a
ctus ac ſi oia tꝑalia nõ ſolũ haberẽt ſed etiã poſſiderẽt: ille As igit hñtes. Poſtq; apls monuit coꝛinthios ſ biunnt
eni qꝗ hʒ aliqð ꝓpꝛiũ ſi illud noõ poſſidet adhuc appetit eiuj de bonis agẽdis i futuro:hic ↄñter ↄmẽdat eos üldu ipht
poſſeſſiõʒ:ſed cũ iam poſſidet qetat᷑ appetit circa illuld. de bono pᷣterito:⁊ diuidit in duas ꝑtee:qꝛ pᷣmo tore .
¶ In eo. ca. vbi dẽ in poſtilla: Notandũ ꝙ apls vario mõ icta qdam oↄtinuatio:ſcðo coꝛinthioꝝ omẽę ⸗ ſicin
loquit᷑ ponẽdo bonrũů .— “ datio: ibi Multa qmml li i i
tpale⸗ ſpũale. Nam . . ·..emtihi fiducia. pꝛi ⸗½ ninili
iſi tpalib, addit dicti As ergo hſites ( vII. co. Pꝛèdiximus eniʒ q; in ma adhuc ĩ tre: .
onẽ congitionalem. pmiſſiões chariſſimi coꝛdibus noſtris eſtis ůd qꝛ bmo ponit vii muinin ig l
Additio. = 7 „7 ömoꝛiend d conui- lis monitio: ſcdo Saldinlil:
Oc qðè apf in mũdem nos ad oĩ ingna- cõmoꝛiendum ⁊ ad conui inducit᷑ exempliiſ’ aſ in i
aliqb addit di mẽto carnis ⁊ ſpũs:pficin uendum. Multa mihi fi catio: ibi Capite chlin.
ctoʒ oditiõal? tes ſcificatõeʒ i timoꝛẽ dei. ducia eſt apud vos: mul/ nantiertio Wonk. igen
ſeu ſulitudinariã: 7T in eEn, . „ſf F iRNi Zati 0 tiois intentio: bi rſlis
aliqbus nõ:nõ videt᷑ Rab iie nos. NHeminem leſi miht Kanieno dro ſ „ Nsõ in ↄdẽnatõʒ. irarcgasfue 4
referendũ ad diffren tus: neminem coæupim bis. Repletus lum conſo⸗ Lirca m otinus⸗ ialllinhe .
tiã ſpũaliũ a tpalib?::. nèêminẽ circũuenim. Non latione: ſuperabundo gau go ſe dictis dicit: (apchdtᷣ ⸗
ꝓut in poſtilla: cum qd cõdemnatõeʒ veſtrã di dio in omni tribulatõe vr̃ĩa a (Pasigit hñ⸗/ tiggtutnie ſ
enĩ dẽ: Ut ſeductoꝛes S tes ꝓmiſſioes.ſ.ð vot,e
⁊ veraces.vtrunq; eſt ⸗ . . . receptõe fidelium cu ſpn phi
ſpũale:ſilr cũ dẽ: Quaſi triſtes:ſemp aũt gaudẽtes.Sʒ dif/ nagd gr̃am in pñti:⁊ gliazx in futuro:vt dictũ eſt in fine ca⸗ ſci atenre
ferentia attẽdit ſᷣm certitudinẽ ⁊ incertitudinẽ ꝓut in glo. pituli pᷣcedẽtis: b Muügdem' nos ab oĩ inqna car. 2 Uyntpuclrna .
In illis eni que narrãt᷑ vt incerta vt ea q̃ vident᷑ in ſomnis ſpũs i a pctis carnalib a ſpũalib:qꝛ nihil coindnatuʒ cgͦ qleti pſe⸗
ↄſueuit apponi hec dictio q̃ſi vel ſicut. Nã ſids ſomniũ nar intrabit in illã ciuitatẽ celeſtẽ: apoc.xxj. c ¶ Perficien itſtaiti
rat addit q̃ſi dicens: Quaſi ſedebã ſeu qſi loquebar hu/ tCes.p ſanctã ↄue ſatoʒ: O ¶ Gactificatõʒ in baptiſmo iilo c(ſors
modi. Sed de his q̃ hõ narrat vt vigilãs nõ apponit᷑ talis inchoactã: e ¶ In timoꝛe dei.lſ. filiali qͥ hẽt charitateʒ ugeeifi
dictio:⁊ iõ qꝛ apli nõ erãt Seductoꝛes nec ignoti.i.nõ ap/ annexã. f ¶ Lapite nos.Hic ad ꝓpoſitũ inducit apls . NCSun
ꝓbati:Nec caſtigati.ſ.a verberib q̃ patiebat vt abſtinerẽt ſuiipſius exemplũ.d.Capite nos.i.accipite nos in exem 6oeſlekrr
a pᷣdicatõe a qua tñ pꝓpi hoc nõ abſtinebãt: Nec triſtes. da plũ:qꝛ mũde viuim in hoc mũdo nulli nocumentũ in ue(SAd
in pſecutionib' gaudebãt: Nec egẽtes.qꝛ q̃rentibꝰ dñm nõ ferendo in pſona:qð notat᷑ cuʒ dicit᷑: Nemineʒ leſimus. lti ſcodit
deficit oẽ bonũ: Nec nihil hñtes eadẽ roe:ideo in oib iſtis nec etiaʒ in fama:ideo ſubdit: Neminẽ coꝛupimus.nec anlſefuſe
ponit᷑ dictio ſilitudinaria.ſ.quaſi vel ſicut ⁊ hmi: ad de etiaʒ in re poſſeſſa: ꝓpt᷑ qð ſeqt: g ¶ Neminẽ circũue olitot p⸗
notandũ ꝙ iſta nõ dicebant de eis certitudinalit:ſed in ſuis nimus.i.decepimP ipm defraudãdo: h Rsad odẽ- iit hbi' ppni⸗
oppoſitis talis dictio ſilitudinaria nõ ponit᷑. Erãt eni vere natõʒ. hHic ↄnter aꝑit ſue monitõis intentõʒ.d. Nò ad licini, .
veraces:⁊ vere cogniti.i.appꝛobati:⁊ ſic de alijs. dOdemnatoʒ viam dico. de ↄtrarijs vitijs vos vocando ilr ag pei⸗
In eo. ca. vbi dẽ in poſtil.Et ambulabo inter eos ⁊c. tanq obſtinatoj:tũc eniĩ ad ↄdemnatõʒ alic fit talis vo Cnfnia
Oc qð dẽ:Et ambulabo inter eos ⁊ ero ¶ Additio. catio qñ reputat᷑ obſtinat:ſed qñ fit ſub ſpe coꝛrectõis Futnpericdin
. Eilloꝝ deus ⁊c exponit᷑ aliter ⁊ magis ꝓpꝛię in a diti tũc nõ fit ad ↄdemnatõʒ:ſed ad emendatõʒ:⁊ ſic lodtur mndſeſſls
one pꝰ ſup illud ca. Leuit.xxvj. vide ibi ⁊c. Replica. aple:iõ ſubdit: i ¶ Pꝛedixim enĩ ꝙ i coꝛdib nr̃is eſij. i iſe ſin
epla ſcòa ad coꝛin.vj.ca.vbi dẽ de aplis tanqꝙ; ni cogitãdo iugiter de vr̃a vtilitate ⁊ ſalute: inim ꝙ ꝓ ea tüigiiſinn⸗
plil hñtes ⁊c. vbi burgen ponit expoſitõʒ repugnãteʒ patus eſſem moꝛi:iõ ſubdit: k ¶ ¶ Ad cõmoꝛienduʒ et initormin 3
ſi cũct doctoꝛib:⁊ ſpãliter btõ Augꝗ.in de ciui. ↄuiuendũ.vita gf̃e ⁊ glie.q.d.hanc vitã deſidero vobis H inn ann
qui dicit illds potẽtes aplłos potẽi vouiſſe dicẽdo:Ecce nos ſicut ⁊ mihi. l ¶ Multa.Poſita monitiõe.Hic ↄñter 4 lam
reliqm' ola ⁊c. Et idem.iij.libꝛo mirabiliũ ſacre ſcripture apls ponit ſuã ↄmẽdatõʒ de bono coꝛinthioꝝ pᷣterito: dalileriüi Küin
dicit dñm ei efficaciter pᷣcepiſſe:nihil hẽe:⁊ ſic ↄtra votu ⁊ diuidit᷑ in duas ꝑtes:qꝛ pᷣmo ponit hãc mendatoce Satunaned
potens apli veniſſent:ſi relicta a dñis ⁊ ad pedes eoꝝ poſita ſcðdo eius expoſitõʒ:ibi Nam cũ veniſſem. In ↄmenda Women aon
poſſediſſent at i dicit burgeñ. Credo ꝙ ñ ſuerit paupta tiõe vero coꝛinthioꝝ ponit q̃druplicẽ affectũ quẽ ↄce/ ſen Macoep
tis amatoꝛ.ſilr cõtraueniſſent apli pᷣcepto dñi: qð ð ſanctiſ pat de bonis opib': ſiẽ ⁊ qlibʒ dʒ ð bonis amici ↄciꝑe: — vnehf
ſimis aplis poſt miſſiõʒ ſpũs ſancti nõ eſt dicendũũũ.. bn' eſt affect fiducie:ex hꝰ eniĩ ꝙ videt eũ bñ incipe cõ/ nn⸗ necniſ
4 n eo.ca.notat poſiilł ꝙ apls vario mõ loqtur ponẽdo fidit ꝙ bñ pficiet:⁊ qtuʒ ad hoc dicit: I ¶ Multa mi in ninſ o
tpꝑale ↄtra ſpũale:in tpalib' apponit ↄditõʒ quaſi vel ſicut: hi fiducia ẽ apud vos.de pfectõe boni inchoati. Scus dlic nali⸗

in ſpũalib aũt loqtur ſimpliciter: burgeñ aut obijcit ꝙnõ eſt affect' gliatõis:nã amic ẽ alter ipſe:ꝓpt qð gliat de aullͤtonie
valet talis diſtinctio qꝛ aliqñ vtrũq; extremũ eſt ſpũale ſiẽ bonis amici ſicut de ſuis:iõ ſbᷣdit: m ¶ Multa mihi (Dicgfni⸗

ſeductoꝛes ⁊ veraces:ſicut triſtes:ſemꝑ aũt gaudentes: vvoi ghliatõ ðð vobis.i.de vris oꝑib' bonis.Terti eſt affec
neutꝝ ẽ tpale.ᷣ diẽ igit᷑ differentiã illa loqndi debere attendi larsie naols leticia eſt triſticie diminutiua: ꝓpi qdd giann Ce
penes certitudinẽ:vt vbi ponit᷑ q̃ſi denotet᷑ incertũ: reliquũ bonũ amici cognitũ eſt triſticie pᷣcedẽtis diminutiuũ:⁊ ſone I⸗
vero ſine ↄditõe denotet᷑ certũ. Sed hoc nõ videt᷑ bñ dictũ p ↄñs ↄſolatiuũ:ideo ſubdit: Repletus ſum cõſolatõe. W
qꝛ apls ↄpat hoĩuʒ carnaliũ opiniões ad rei ueritatẽ:ſʒ ter Quart eſt affect exuberãtis gaudij.ſ.qñ bonũ amici Nnunteldeiig
tu eſt apud aplłm illa determiata p ↄditões ꝙ ſuerũt hoĩuʒ nõ ſolũ minuit triſticis: ſed totaliter eijcit eã ꝑ gaudiuʒ eſge in
illoꝛ opinioes: certũ etiã reputabãt opinãtes hñtes reſpe- ſupueniẽs:iõ ſubdit᷑: n ¶ Supꝑabũdo gau.in oĩ tri. ve ſätinnheu
ctũ ad defectũ tpaliũ:⁊ q;uis opiniões ille erãt falle apud a ſtra.i.ex peccatis veſtris illata mihi. q.d. gaudiũ qð cõ WN
poſtolũ:tñ erãt certe apud eos:pꝑ hoc ad arg burgen.q'uij cepi de bono vr̃o ſuꝑueniẽte:totalit ſuꝑat triſticiã quã mntentii
aliqua ſie ubiecta opinioni eoꝝ: erãt ſpũalia:tñ nõ niſi in rela ↄcepã de malo vro pᷣcedẽte.Aliq dicũt ꝙ hec ẽ lr̃a: qn ſnſincicee
tiõe ad ſenſibilia m quoꝝ penuria appentẽ ipſi iudicabät oi tribulatõe nr̃a.⁊ ſic eſt ſenſus ꝙ lericia quã ↄcepat a⸗ ſichanign⸗
defectũ taliũ ſpũaliũ:putãtes eos ideo triſtes ⁊ ſeductoꝛes: poſtoł ſuꝑauerat triſticiã q̃ ſuꝑauerat ei ex tribulatòe nan nmnte

Fuis in rei ueritate poti gaudebant de illis ſenſibiliũ ⁊ tta mota:ↄtra cũ in macedonia:q tangit in parte ſequenti: Meſnſint

Auß
W edeit
eN du

mich

woytdicctnn

m nossbeinguen

nt

ſſen
l ſlalg atn
sl Acblefarnen
niconul wanni;
ick ſeni in
lemniaupmun
ulice bR
titimnt,,ſ
s nins wo wet
u;ali ttulu
ſeub he connd⸗
nandnozaſ oc
igini isc
4lAute inmnh
(Möndimdn
cNtädeido
Kunoritie den
nd ttie inn
1o dont bic NMantg
ddtiſtn Pnt
englci ini in
nigrulrtitliit
ebuin M
Eeboniirhaud

Se
leripſeg D
*ponis. mnitti

Gediminutin ,

pealetsoniit⸗
amoſincid,
di gi aſii
lircictei en

vtroq; triſticiã habuerat: vt tagit in ſeqntibꝰ: a

¶ Ald coꝛinthios. I. vij.

a ideo lr̃a ſequens magis ↄcoꝛdat huic expoſitõi: tñ ex re vero dei oꝛitur triſticia de peccato qᷓ eſt m deũ:q nulluʒ
affert hoĩ detrimentũ:ſed magis bonũ fructũ:iõ ſubdit᷑:

ti ⁊ carcerati fue

.

pugne. ab infideli
bus. d (Intus

ꝓpinauit: ſed de ſanitate ꝑ eã ↄſecuta. q ¶ Lotriſtati
enĩ. Hic ↄſequẽter inducit rõneʒ ꝓpter quã eoꝝ triſti/

q cũ veniſſemꝰ. Hic ↄñter apls expõit dictã ↄmendatoʒ

itũ ad duo q̃ dixerat in ea:ſcõm exponit:ibi Sed qᷣ cõ
iolat oirerar aũt apls ſe ſuiſſe triſtatu:c cãʒ exponit.d.

a ¶ Nã cã veniſ.

mace.nul.re. ha.

ca.nr̃a.nõ di ſpi Mãʒ ⁊ cũ veniſſemꝰ in ma/

ürni a— craonn⸗ nullã regez habu
Sed oẽm tribula it caro nia: ſed oe; mmibula⸗
tõʒ paſſi ſumꝰ.qᷓ tiõeʒ paſſi ſumꝰ. Fõꝛis pu
pleiᷣ explicat act. gne:intuůs timoꝛes. Sed ꝗ
xvj.vbi dĩ g pau ↄſolat᷑ hũiles:oſolat ẽ nos
lus ⁊ ſilas vbera/ t

deus ĩ aduẽtu titi. Nõ ſolũ

rũt crudelit: ⁊ pe auũt ĩ aduẽtu el: i eti ĩ 21o
des eoꝝ cippo cõ latõe q̃ ↄſolat eſt ĩ vob: ro⸗
Aricr eur halse ferẽs nobᷣ vim deſideriũ:vẽ
pauł ſpm phito- ſtrü fle tu: viaʒ emulatõʒ
nicũ eiecerat de me: it vt magis gaudereʒ.
dam puella:q ma Qm ctſi orriſtaui vos ĩ epi
gnü queſtũ pᷣſta · ſtola:ñi me penitet.Et ſi pe/

bat ſuis ovñis diui ni fIsnc
t uis oedun mniteret: videns ꝙꝙ epla illa 2
nado, dAlgane ſiad hoꝛã vos cõtriſtauit:
nunc gaudeo: ñ ꝗa ↄtriſta/-

tioꝛes. a falſis fra⸗ tli eſtis: ſʒ qꝛ atriſtati eſt ad
bus. e¶Selꝗ pniaʒ. Cotriſtaͦti.n. eſtiſ ſm
20 h.οe, deu: uͦt i nullo detrimentuʒ
rat aplus ſe fuiſſe rrͤ E
oſolatũ: poc ero patiamini ex nob. Qe.n.
nit apls ÿ pons ſm deũ triſticia ẽ:pniaʒ ĩ ſa

oſolatõis mãz: 2‧ Inté ſts bilz opart ſecli añ
uodir ad ro. ute ſtabile opal. ſechli aüt

ibi Cõtriſtati eniz

„

eſtis. tertio infert ſuã cocluſiõʒ:ibi Igit᷑ ⁊ ſi ſcripſi. Ma⸗/

teria vero ſue ↄſolatõis duplex fuit: vna adnef iſ9
ipſuʒ qꝗ erat ſibi gratiſſimꝰ: ⁊ hãc tãgit.d. e ¶ Sed q
ↄſolat hũiles.i.afflictos.Alia fuit vera pnia coꝛinthio/⸗

i n3 ſibi retulerat tit ſicut viderat: ideo ſubdit᷑:
nobis reuelata: iõ ſubdit: g Rete
delideriũ.i.ardoꝛẽ ꝓficiẽdi:ſicut ꝑ ↄriũ ei añ pigri

õſolatus eſt in vobis.i.ex cõmendatõe vr̃a ꝑ eum
Eerleris nobis veſtrum

Ueſtrũ fletũ.roe delicti cõmiſſi: i ¶ Ueſtrã emu⸗

b
latoʒ ꝓ me.pſeudo apłos repellẽdo amoꝛe xpᷣi ⁊ mei.
k CG 5 ta

vt magis gauderẽ de pnia veſtra qꝙᷓ; pꝛius dolu

erã de pctõ cõmiſſo.vel aliter aplłs pus coꝛrexerat eos
dure in epla pᷣma:⁊ poſtea timẽs ne ex hoc caderẽt ĩ de-

ſperatõʒ ſeu aliud malũ:ad tẽpus doluit de ſcripta illa:
ſed poſtea vidẽs bonũ coꝛrectõis ſuturũ gauiſus fuit:iõ
dicit: I ¶ m etſi ↄtriſtaui vos in epla. dure vos coꝛ
ripiẽdo: m Enome penitet. mõ. n ¶ Et ſi penitẽt.

pus rõe dicta: o ¶ Uidẽs ꝙ epi il.etſi ad ho. voj ↄtri.
i. traãſitoꝛie: p¶Nuũc gaudeo nõ qꝛ ↄtriſtati eſtis ⁊c᷑.

ſicut medicus nõ gaudet de amaritudine 5 infirmo
Coõtriſtati

—

cia fuit ei occaſio gaudij ſiue mãa.ſ.qꝛ triſticia illa fuit

ſm deũ:⁊ diuidit᷑ in duas ꝑtes:qꝛ pmo facit ppoſitũ:2
declarat quoddã dictũ:ibi Ecce eni.Circa pmũ dicit.

q¶Cotriſtati eni eſtis m deũ. Circa qð ſciendũ ꝙ oĩs
triſticia oꝛit ex amoꝛe:cũ eni alids triſtat᷑: hoc eſt qꝛ ca

ret amato bono:vel qꝛ timet euenire alidd ↄriuʒ boni

gis bonũ:iõ ſubdit᷑: s

ſed vindictã. In öib exhi

eſt ſpus e ab oib vob. Et
ſiquid apð illũ de vob glia

ſicut oĩa vobᷣ in veritate lo
q fuit ad titũ vᷣitas facta ẽ.

vobis intulit que eſt hm deũ. y ¶ Q

imitãdo bonos: f

r¶ Ut in nullo detri.pa.ex nobis.i.ex coꝛrectõe nr̃a:ſʒ ma
gis bonũ:iõ ſi (Aue enĩ ᷣm deũ tri. ẽ pe.ĩ ſa. ſta.
oꝑat᷑.i.inducit ad pniam de peccatis que pnia ducit ad ſa⸗
lutem. ¶ Stabilẽ
i eternã. Sed ↄtra h
aliquis obijcere poſ/
ſet:qꝛ triſticia de pecꝰ
cato eſt ipſa peniten⸗
tia:nihil aũt ſeipſum
inducit: ergo ⁊c. Di‚
cendũ ꝙ pnie tres ſũt
ptes.ſ.cõtritio: cõfeſ-

triſticia moꝛtem opat᷑.Ecc?᷑
eni hocipſuʒ ſim deũ ↄtri/⸗
ſtari vos:q;taʒ ĩ vob opat᷑
ſolicitudine:ſẽd defenſiõʒ:
fèd indignatõʒ:ſèd timoꝛẽ:
ſèd deſideriũ:ſd emulatõʒ

cia vero de peccato ẽ
pma pꝑs penitentie: ⁊æ
cauſat alias duas ſe
quẽtes non ſeipſam
triſticia vero ſeculi q̃
oꝛitur ex amoꝛe ſecu/
laris bõi ingerit ðòtri/
mentũ ſpũalis boni:

buiſtis vos incõtamiatos
eẽ negocio. Igit᷑ et ſi ſcripſi
vob:non ꝓpr eũ ꝗ fecit iniu
riaʒ:nẽc ꝓpt᷑ eũ ꝗ paſſus ẽ
ſed ad maifeſtandã ſolicitu
dinẽnr̃aʒ quã hẽmꝰ ꝓ vobᷣ
cõꝛã deo. J cõſolati ſumꝰ
In cõſolatõe aũt vr̃a abũ
danti magis gauiſi ſumus
ſup gaudio titi:qa refectus

Seculi autẽ triſticia
oꝑatur moꝛteʒ.i.pec
catum: Jaco.iiij.ca.
Qui eniʒ voluerit a⸗
micus eſſe hur ſecli:
inimicus dei oſtituit
x ¶ Ecce eni. Hic cõ⸗
ſequenter declarat q̃⸗
liter triſticia dei oꝑat᷑
penitentiã in ſaluteʒ
d. Ecce enim hocip-
ſum pſᷣm deũ ↄtriſta⸗
ri vos.i. triſticiã quã
uantã in vo. ope.ſo/

tus ſuʒ nõ ſuʒ cõfuſus:ſed

cuti ſumꝰ: ita ⁊ gliatio nr̃a

licitudinẽ. ad vitandũ mala ⁊ agendũ bona:in illij qͥ pꝛius
erãt ad hec pigri:⁊ nõ ſolũ hoc ſed etiã que ſequuni:
3 ¶ Sed defenſioneʒ.ſ. mei contra pſeudo aplos: ipſos re/

pellẽdo: a Sed indignatoʒ. cõtra peccata cõmiſſa nõ ſo

lũ a ſe ſed etiã ab aljs: b Sed timoꝛẽ.de recidiuo:
len rä gb al ficiẽdi in melꝰ: e ¶ Sed emulatõʒ.
Sed vindictã.puniẽdo peccata ꝓpa
⁊ etiã aliena:potiſſime qꝛ illũ foꝛnicatoꝛẽ nephariũ:ð quo
hẽtur epła.ij.ca.v.punierãt:cui tñ pꝛius nimis fauerãt: iõ
ſubdit᷑: g 5 incõta. in
ſuſtinẽtes peccatoꝛẽ cõtaminant᷑:ſic puniẽtes enaant DZ
Isit. Hic infert cõcluſiõʒ intentã d. Igit i ſcripſi vo⸗
bis.ᷣde illo nephario puniẽdo: ⁊ accipit hic ſi pꝛo qꝛ: qꝛ ſic
ſcripſerat. in

6 pꝛopi eũ ꝗᷣ fecit iniuriã. maculado lectũ
patris vt.ſ.puniret tm:ſed vt emũdaret᷑ ⁊ alij ex eius pena

terrerent. le ¶ Nec Heoheer gi uu paſſus eſt. dictã iniuriã
vt vindicaret᷑ ꝑ pena: l

Sed ad manife.ſol.no.quã ha⸗
bem ꝓ vo.vt in vobis extirpent᷑ vicia:⁊ virtutes augeat᷑

m ( Coꝛã deo. mocł eſt iuradi ad ↄfirmatõʒ dci.i. deo te
teſte. ⁊ qꝛ hec bõa ſunt ↄſecuta ex ſua coꝛrectoe:ſubdit: Jõ

ↄſolati ſumꝰ. n ¶ In ↄſolatione autẽ veſtra.i.ex pꝛofectu

veſtro vobis dato: o ¶ Abundãatius magis gauiſi ſumꝰ.
i.pluſꝙ cõtriſtati ſumꝰ pꝛius ex veſtro delicto:⁊ ſecundam

cauſam de gaudio titi addit.d. p ¶ Super gaudio titi.
de emendatione veſtra: q ¶ Quia refectus eſt ſpũs eꝰ ab

omnibus vobis.reficiunt᷑ eni pꝛelati de pꝛoſectu ubdiio
gaudium enim amici ſui erat ei mã gaudij. Ulterius addit

tertiam rationeʒ.d. T ¶ Et ſiqd apud ilglo.ſũ de vo. ⁊c.

ſio:⁊ ſatiſfactio triſti

ideo ſubditur: v

n oibus exhi. vos incõta.in negocio.qꝛ ſicut

apls enĩ ↄmẽdauerat coꝛinthios erga titũ qͥ inuenit eos tra
ctabiles 1 obediẽtes:⁊ ſic apli vba inuenit eſſe va: ꝓpt qð
apls nõ fuit ↄfuſus de illa ↄmẽdatõe qꝛ ita inuentu eſt i ve
ritate:⁊ pʒ lr̃a. Quartã etiã rõʒ addit.Dd. s ¶ Et viſcẽa ei
adundãtũ in vobis ſũt ⁊c̃.qꝛ titus vidẽs eoꝝ pniaʒ ⁊ obe-
dientiã ⁊ reuerentiaz H“

ad ipſuʒ:habuit eos i „. 5 .
viſceribus charitatis Et viſcèra e abũdanti in
magis nοdàúbρôàαgau voß ſüt:reminiſcer oĩuʒ ve

ðpᷣbat apls. Ulterd qn
taʒ rõʒ addit.d
Gaudeo ꝙ in oib coͤ
fido ĩ vobis.ex bono
eni eoꝝ inchoato ↄfi
debat ꝙ bñ de cetero
Eibsbere ſi⸗
bi rõ gaudij.(. VIII.
Otã aũt faci
mus. Poſtq̃

ſtrũ obedientiã:qũo cũ ti/
moꝛe ⁊ tremoꝛe excepiſtis
illuz. Gaudeo qꝙ in oĩbus
cõſido in vobis. (.vIII.
Oitãʒ aũt facim vob
frẽs graʒ dei qᷓ data ẽ
in eceleſijs macedonie:⁊ ꝙ
in multõò expimẽto tribula

le dure nis büdñtia gaudij ipſo
in generali: hic vnñter rũ fuit:ẽt altiſſima pauptas
hoꝛtat᷑ eos ad âdda, eoꝝ abũdauit ĩ diuitiaſ ſim
4 . „ S . k 2
B Drida b, pilckatiscor auiä mf⸗
ne mittẽde in hierſin ute teſtimoniũ illis reddo

t ſup vᷣtutẽ võlũtarij ſuerft:
eitis on ciiʒ milacr ogarde obſe
ponebãt pᷣcia ad pe- cxꝗ ſaf Xirata
des aploꝝ: vt diuide cstes noi gi ʒʒ et colcatoʒ

derent ſingulis pꝛslbdut·
opus erat:act iiij. ⁊ qꝛ ꝓpi xpᷣm fuerũt depaupꝑati:diſpoſu
erũt ſic apli credẽtes ð alijs ciuitatib a terris ꝗᷣ nõ ſic ab
renũciabat ꝓpꝛijs iuuarẽt illos ſuis elemoſynij:⁊ de hꝰ fuit
rogat paul ⁊ barnabas:vt hẽtur act.⁊ gal.ij. ppt qð pau
lus circa hoc erat ſolicit:⁊ iõ pᷣ inducit coꝛinthios ad hãc
elemoſynã tribuẽdã:ſcõo docet tribuẽdi modũ:ca.ſe. bma
adhuc in duas:qꝛ pᷣ agit de hui elemoſyne datõe: ſcòo de
miniſtris ei ⁊ collectõe:ibi Gias ago.pᷣma adhuc in duas:
e pᷣmo ad danda elemoſynã coꝛinthios inducit: ſcòo excu
atõʒ excludit:ibi Si eni volũtas.pma adhuc in tres ſᷣm p
inducit eos tripliciter:ſcòa:ibi Scitis eni.tertia:ibi Hoc.n.
vobis vtile pᷣm aũt mod inducẽdi coꝛinthios ad elemoſy
ne dicte datoʒ eſt ꝑx exemplũ macedonũ q iam hoc fecerant
ꝓpter qð ponit pᷣmo eoꝝ exemplũ: ſcõo coꝛinthios indu⸗
cit ad imitandũ: ibi Ita vt rogarem. Circa pm dicit: Ca
Notã aũt facimꝰ vobis fratres.vt imitemini: b ¶ Giam
dei.i.opa bona q̃ ꝓueniüt ex dei gra: c ¶ Que datg eſt.
mihi p miniſterium meum. In eccleſüs macedonie. Coſe
quẽter ponit gr̃am illã.d. e ¶ ¶ in multo expimento tri
bulationis.i.in multa tribulatiõe eis ſupueniẽte:quã nõ ſo
lũ audiui:ſed etiã expimẽto ꝓbaui. f̃ ¶ Abndãtia gaudij
ipſoꝝ fuit.qꝛ nõ ſolu ſuſtinuerũt patient qð eſt virtutis po

fideles eni ibidẽ habi
tantes vẽditis oibus

litice:ſed etiãĩ gaudeni:qð eſt virtutij infuſe:act.v. Jbãt apli

gaudẽtes ⁊c.hat pᷣmittit aplłs vt ondat elemoſynã macedo
num magis cõmendabilẽ: eo ꝙ ĩ dicta tribulatoe depauꝑa
ti fuerãt: ⁊ tñ elemoſynas mittere ſanctis in hierlm nõ omi
ſerat: iõ ſubdit apls: g 4[Et altiſſima pauptas eoꝝ.i.val
a gsMebie h ſ⸗ buauit l efertu abuͤduntie oñ⸗
. diuitias ſimplicitatis eoꝝ.i.puritatj ↄſcie:quã
puritatẽ facit charitas: ne bona boria Fracuneß, ſnocltes
facit extẽdere ad neceſſitates ꝓximi releuãdas: k ¶ Quia
ſm virtutẽ.i.pmptitudinẽ animi ad dãdũ I ¶ Teſtimo

niũ illis reddo.nõ ſolũ ex auditu: ſed etiã ex viſu: m ¶Et

ſupꝛa virtutẽ.i.ſupꝛa facultatẽ n ¶ Uolũtarij fuerũt. ad

dandũ. Circa qð ſciendũ ꝙ licet liberalitas politica habest

mediũ reſpiciendo ppꝛias ſacultateo:liberalita tñ infu

ſa excedit hoc mediũ inqꝙtũ reſcindit aliqð de ſibi neceſ

ſarüs ad dandũ magis indigenti ppi deũ: ſicut 2 tpan⸗
tia infuſa nõ ſolũ reſcindit carnis delectabilia: put ipe⸗
diũt bonã diſpoſitõʒ coꝛꝑis ⁊ debitũ vſuʒ rõnis:ſed vl/
terius vt coꝛp in

9 5 ℳ ſeruitutẽ aie tota⸗
miniſterij qð fit in ſcõs. Et ⸗ redigat. lo
non ſiẽ ſpauim : ſed ſemet · Luũ multa exhoꝛ⸗
, tgtioe obſecrates
ipſos deder̃t:pᷣmũ dño:dẽè noũ.i.nõ ſolũ lib
41 N OSOEH no). i. né ſolũ libe
inde nob ꝑ volũtatẽ dei:ita ralii oãtes: ſz eti
ut rogarem titũ vt quẽad/ nos obnixe roga
modu cepit it pficiatĩ vo- ve ecihemus
bis etiã graʒ iſtaʒ. Sẽd ſit ns: q Et 6
₰ ₰ — „ 1 b C 8 e .
in oĩbꝰ abũdat fidẽ ſpè ẽét catõʒ. bonoꝝ ſuo

ßmone èt ſcia èt oĩ ſolicitu/

dine:inſùp ⁊ charitate vrfa ĩ hierlim: rEr

in nos: uͦt ⁊ ĩ hac gr̃a abũ/ 8 r Henn
detis. Hõn q̃ſi iperãs dico mus: ſed plus de/
ſed ꝑ alioꝝ ſolicitudinẽ eti/ Erlenanſe .
am vfe charitat ĩigeniũ bo daaerat pr dno-

„ — „DO „ on
nu pꝛobãs. S cin eni Reay totã vitã ſuaʒ ad
dñi nfi ieſu xp:qm ꝓpt᷑ voſ gliam ei oꝛdina
egen⸗ fact ẽ cʒ eſſet diues do. t ¶ Deinde
ſit illꝰ inopia vos diuites
“ Per voluntatem
dei. i. ppter deũ nobis obediẽdo:tũc eni eſt obediẽtia re
cta qñ fit deo pᷣm. deinde hoi pꝓpt deũ: x ¶ ta vt roga
rem'. Poſito exemplo macedonũ:hic ↄñter excitat co/
rinthios ad imitandũ.d. x ia moti ſum facto
eoꝝ: yꝓ ¶ Ut rogarem titũ quemadmod cepit.vos in
ſtruere in alijs opibꝰ bõis:a pfectos vos reddidit i ulis:
3 ¶ Ita pficiat ĩ vobis ẽt iſtã gr̃am. inducẽdo vos ad
hui elemoſyne magnificã largitõʒ:nõ ſolũ ſicut alij ſʒ
plus:cun cauſa ſubdit᷑: a ¶ Sed ſicut in oibus abũda

tis.pᷣ ccteris xpᷣianis: b (ide.qua credit ad iuſticiaʒ.
Sberu in deũ tengit: dEπn61idei cõ⸗
feſſione ad ſalutẽ: e ¶ Et ſcientia i noticia ſcripture:a
hec ptinent ad mẽtis affectõʒ. Cõſeq̃nter ponit q ptinẽt
ad exterioꝛẽ oꝑatõʒ.d. f

bis impenſis. h ¶ Ut in hac gra abũdetis.i. in h' ele/
moſyne largitõe pᷣcellatis alios:ſicut pcellitis eos i alijs
gratijs. Sʒ qꝛ poſſet aliqᷣs credere aplimn hꝰ dicere ꝑ mo
dũ p̃cepti: ideo hoc remouet. d. i ¶ Nõ quaſi impanſ
dico. ſ. iſta

vfre cha.inge.bo.cõpꝛobãs.i.ↄpꝛobare volẽs ꝓmptitu

dinẽ vr̃e charitatis ad dictã elemoſynã faciendaʒ: ſicut

enĩ in ſpeculabilib ille dẽ boni ingenij qᷣ cito capit vba
magiſtri: ſic in oꝑabilibꝰ ille metaphoꝛice dẽ ingeni
boni qᷣ altero exemplo cito mouet᷑ ad opus bonũ:etiaʒ
