ctum ẽ: ꝓpter qð lex noua dicit᷑ perfecta ſᷣm ꝙ dicit Ja.

.j. Qui auteʒ ꝓſpexerit in lege ꝑfecte libertatis ⁊c. Iteʒ
qꝛ nullum innocentẽ punit:nec aliquod malum ipuni/
tũ relinquit:qꝛ etiam vba ocioſa punienda oñdit:vt ſu
pꝛa dictum eſt:⁊ non ſolũmodo verba ocioſa: ſʒ etiam
malas cogitationes:ſm ꝙ dicit᷑ Math. v. Ego auteʒ di
co vobis ꝙ quicũq;ʒ viderit mulierem ad cocupiſcenda
eam:iã mechatus ẽ in coꝛde ſuo.ꝓpter qð lex noua ẽ ꝑ-
fecta:de qua põt exponi illud Can.vj.Una ẽ columba
mea pfecta mea.dicit᷑.n.lex noua colüba metaphoꝛice:

fectio legis euangelice qtum ad legis coꝛpus qð cõtinet
mandata. Silr lex noua pfecta eſt quantu ad fineʒ legꝗ

qui quidẽ finis ẽ vita beata ad quẽ finem imediate itro

figura: ꝓpter qð dicit apls ad Dhebꝛ.xij. Non acceſſiſtis
ad tractabilẽ ignem.i.coꝛpoꝛalem ⁊ viſibilẽ:ſicut acceſ
ſerũt iudei in monte ſynai:ſʒ acceſſiſtis voj.ſ.credẽtes ĩ

xpo ad ſyon monteʒ ciuitatẽ dei viuentis:celeſtẽ hieru

ſalem ⁊ multoꝛũ milium angeloꝝ frequentia: ⁊ eccliaʒ
pmitiuoꝛũ qui cõſcripti ſunt in celis:⁊ iudiceʒ oiuʒ deu
⁊ ſpiritũ ſanctoꝛum ꝑfectoꝛuʒ:ꝓpter qð apls Hebꝛ.vij
Poſtꝙ dixerat nihil ad ꝑfectum adduxit lex.ſ.lex vet
adiunxit. Introductõ vero melioꝛis ſpei ꝑ quã ꝓxima
mus ad deũ.ſ.in lege noua.pʒ igitur ex pꝛedictis ꝙ lex

noua perfecta eſt:⁊ qtum ad cognitõem fidei legi pᷣuiã

⁊ quantum ad ipᷣm coꝛpus legis:⁊ qtum ad eius finem
Iſta aũt perfectio legis figurata eſt.iij. Reg.vj.vbi dici

tur ſic:Perfecta eſt dom dñi in omni oꝑe ſuo.Lex eni

noua poteſt ↄuenienter dici domus domini:quia hui
domus ipᷣe eſt edificatoꝛ:quia lex noua data eſt ab eo ĩ
mediate non lex vetus:ſᷣm ꝙ dicit᷑ Hebꝛ.j. Multipha⸗

rie multiſq; mõis olim deus loquens patribus in pꝛo-

phetis nouiſſime diebus iſtis locutus eſt nobis in filio
ſuo ↄſubſtantiali ⁊ coeterno.vt ibideʒ ſubditur:dẽ etiã
lex noua domus domini:quia ipᷣe eſt huius dom iha
bitatoꝛ:qꝛ in ſacramẽto ⁊ ſacrificio noue legis.ſ.eucha
riſtia continet᷑ totus xpᷣus realiter. bene igitur dẽ Perfe
cta eſt domus domini in omni opere ſuo.quia perfecta
eſt lex noua in cognitione fidei:in pꝛeceptis moꝛalibus
in ſacrificijs:in ſacramentiſ:⁊ iudicialibus:⁊ perfecte in
troducit ad finem legis.ſ.vitam beatam que eſt finis di
uine legis: ⁊ ſic pʒ ſm pꝛincipale. pꝛincipaliter oſtẽ
ditur ĩ verbo pꝛeaſſumpto oꝛdo vtriuſq;.ſ.legis ⁊ euã

*

gelij:cum dicit᷑. Cum venerit hoc euacuabitur illud.in

quo adueniente euãgelio lex oſtenditur euacuari:vbi
oſtenditur triplex oꝛdo legis ⁊ euangelij.ſ.oꝛdo muma
ris:dignitatis ⁊ virtutis. Pꝛioꝛitate vero tempoꝛis lex

ducit lex euãgelica:qð non poterat lex vetus niſi timn in

Ad hebꝛeos prohennu;

vetus pꝛioꝛ eſt ᷓ noua: quia erat diſpoſitio ad ipam inquzꝭ
tum per eam homines retrahebantur ab idolatria: ⁊ tene-
bantur ſub cultu vnius dei:⁊ ſic diſponcbantur ad ſuſcepti

oneʒ euangelij: ⁊ hoc eſt qð dicit apoſtolus ad Gal.iij. Pꝛi

uſy veniret fides.i.lex euangelica:vbi habetur fides expli
cata ſub lege cuſtodiebamur concluſi in eam fidem que re⸗/

uelanda erat. Pꝛioꝛitate autem dignitatis ẽ econuerſo:pꝛo

ter qo apoſtoſ ad SGall.iiij. comparat duo teſtamẽta duo

bus filijs abꝛae:quoꝛum pꝛimus oꝛigine ſecunduʒ carnem
natus eſt: ſecundus autem.ſ.iſaac per repꝛomiſſionem: pꝛo
pter qð fuit pꝛioꝛ dignitate.Similiter lex noua pꝛioꝛ eſt ve
teri teſtamento oꝛdine efficacie ⁊ virtutis:quia obligatio il
lius legis ceſſat adueniente euangelio ſʒ ꝙ dicitur ad Gał.
iij. At vbi venit fides iam non ſumſub pedagogo.ideſt ſbᷣ
lege que erat pedagogus noſter in chꝛiſto:vt ibideʒ dicitur
quia lex euacuatur adueniente euangelio. Conſideranduʒ
tamen ꝙ diuerſimode euacuantur pꝛecepta moꝛalia legis:

ceremonialia ⁊ iudicialia.Ad cuius intellectum ſciendũ

ꝙ quando fit mutatio a contrario in contrarium :opoꝛtet

terminum a quo totaliter euacuari: ſicut quãdo ex albo fit
nigrum albedo tollitur: quando autem ex imperfecto fit ꝑ
fectum non tollitur totaliter terminus a quo:ſed tm eius ĩ⸗

Eerkio quando ex minus albo ſit magis albuʒ non tol
itur albedo pꝛecedens:ſed tm eius imperfectio.Ulterdcon
ſiderandum ꝙ quando coꝛꝛumpitur terminuſ a quo per ac

cidens illud quod eſt ei adiunctu coꝛumpitur: poteſt tamẽ
manere cum termino ad quem ſi non habeat ad ipſum cõ

trarietateʒ:nõ tamen manet numero ſed ſpecie tm:ſicut qñ
de aere fit ignis maet qualitas ſymbola.Ceremonialia igi
euacuantur pmo modo:qꝛ contrariantur noue legis cultui
Ad cuius intellectum ſciendum ꝙ ceremonie ſicut dictum
ẽ oꝛdinantur ad cultum diuinum:ſᷣm ꝙ dicit Augu.in En

chiri.c.iij. Deus colit᷑ ſpe fide ⁊ charitate.loquendo de cul
tu iterioꝛi. Igit᷑ ceremonie q̃ ſunt quedaʒ ꝓteſtationes cult

interioꝛis debẽt concoꝛdare cultui iterioꝛi qui ẽ per fidẽ et
charitatẽ.Eſt aũt triplex ſtat hois.vn ẽ in qͥ h fides ⁊ ſpeſ
de bonis celeſtibꝰ: ⁊ de his per que ad ipᷣa introducimur.ſ.
de myſterijs xpᷣi:⁊ de vtriſq; ſicut de futunl:⁊ ẽ ſtatus vete.
teſtamenti.Alius eſt ſtatus hois in quo habet᷑ fides de bo/
nis celeſtib ſicẽ de futur:ſʒ de his ꝑ qͥ itroducimur ad cele/
ſtia.ſ.de myſterijs xpᷣi hẽ fides ſic de pñtib vel pᷣterit:⁊ hic
ſtatẽ no.le.ʒ ſtat ẽ i qͥ vtraq; hñt᷑ tãq; pñtia ⁊ euidẽtia ⁊ ni
hil credit:⁊ h̊ ẽ ſtat' pꝛie celeſtis.iĩ hoc at ſtatu ʒ vbi nihł cre

it᷑ nihil ẽ cerẽoniale vł figurale ad chtũ ꝑtinẽs:ſᷣm ꝙ dicit

Apoc.xyj.Tẽplũ nõ vidi ĩ ea dñs ðs oĩpotẽs tẽplũ illp eſt.

Pari igr rõe adueniẽte ſtatu ſcòo.ſ.no.legis ceremonie pꝛi

mi ſtatus.i. legis veteris ceſſare debuerũt ⁊ induci alie que
ↄuẽirẽt ſtatui no.le.in qͥ bona celeſtia expectant᷑ de futo:ſʒ

bpnfficia xp̃ᷣi habita ſunt de pᷣterito:⁊ ideo qꝛ ceremonie ve.

legis ſignificabant xpᷣm venturum:dignum eſt ꝙ euacuent᷑
ĩ no.le.in q̃ myſteriũ xpᷣi ia eſt pꝛeiitũ:⁊ hoc eſt qð dicẽ apoꝰ
ad Hebꝛ.ix. rãaſlato ſacerdotio neceẽ vt legis trãſlato fi
at.ſ. q'tum ad ceremonialia thurificatõe tamẽ accepta:qa ñ
ſignificabat myſteriũ xpᷣi venturi directe:ſʒ deuotoem ppli
ad xpᷣm. Non aũt dʒ eſſe minoꝛ deuotio ad xpᷣm iã pñtialr
exhibitũ q; tunc erat ad ipum ventuꝝ:ꝓpter qð in no.le.
manet thurificatio:ꝑ quaʒ deſignat᷑ miniſtroꝝ ecclie ⁊ ipo

ä1 m qd

tũ ad ectoe ui -s e:qꝛ ſũt de dictamie recte rõnis
⁊io manẽt ꝙtũ ad ſbaʒ pᷣcepti:remota tñ ipfectioe:ſic patʒ
Mathᷣ.v.vbi poſitis pᷣceptis moꝛalibꝰ addit᷑ pfectio q̃ nõ ĩ
telligebat᷑ a iudeis eẽ ſ p̃cepto:vñ ibidẽ dẽ ARudiſũ qꝛ dẽʒ ẽ

ℳ

ãtidqs nõ occides ⁊c̃.⁊ ſupplet᷑ illõ qð ſequit᷑. Ego autẽ dico

.1

vobis ꝙ ois q iraſcit᷑ fri ſuo c. ⁊ eoð mo ĩ phibitõe mechie
poſito pᷣcepto addit ꝓhibitio iterionl ↄcupie:vñ ibidẽ di:

W
—

A&tIι⅓

Audiſtis quia dictum eſt antiquis:lõ mechaberis.⁊ ſub-
ditur: Ego autem dico vobis quicunq; viderit mulierem
ad concupiſcendum eam iam mechatus eſt in coꝛde ſuo.et
ſimiliter intelligendum eſt de alijs:⁊ ſic patet ꝙ moꝛalia pᷣ/
cepta veteris legis non euacuantur quantum ad ſubſtantiã
legis:ſed ſolum quantum ad imperfectionem: ꝓpter qð di
cit Apoſtolus.j.Coꝛin.xiij. Cum factus ſum vir euacuaui
que erant paruuli.Status auteʒ veteris legis comparatur
puero ſʒ ꝙ habet Gal. iij. Lex bedagoguſ noſter fuit. peda
gogus autem eſt ductoꝛ pueri. Status noue legis compara
tur viro perfecto:⁊ ideo ſicut manet idem homo quantum
ad ſubſtantiaʒ in pueritia ⁊ virili etate remota tantuʒ in iꝑ

fectione pueritie:ſic eſt de moꝛalium pꝛeceptoꝛum euacua/

tione. Judicialia aũt precepta euacuant tertio mõ:qꝛ adue
niẽte lege gratie ceſſat eoꝛum obligatio:poſſet tñ aliqs pꝛin
ceps oꝛdinare ꝙ ſeruarẽt᷑ in regno ſuo:ita tñ ꝙ nõ reputarʒ
ea eẽ obligatoꝛia ex lege moyſi.rõ aũt pᷣdicti ẽ:qꝛ iudicialia
pcepta ꝑ ſe ⁊ directe nõ erãt oꝛdinata ad ſignãduũ alidqd fu-

turũ: ſi erãt ceremonialia: ſʒ erãt oꝛdinata ꝑ ſe ⁊ directe ad
ↄſeruandũ oꝛdinẽ iuſticie ĩ populo iudaico:qꝛ tñ ſtat illiuſ

populi erat totus figuralis reſpcũ xpᷣi:vt dicit apoſtolus.j.
Coꝛin. x. In figura cõtingebant illis: per conſequens ⁊ iudi
cialia pꝛecepta illius populi erant figuralia non directe ſed
ex conſequenti:⁊ ideo ſi aliquis ſeruaret ea ex hoc ꝙ tunc

fuerunt ſtatuta:hoc eſſet dicere ꝙ ſtatus ille adhuc durat

qð eſt erroneũ ⁊ illicitũ:ſi tamen aliquis pꝛinceps vellet ea
de nouo ſtatuere poſſʒ licite. Conſiderandũ tamẽ ꝙ in lege

noua iudicialia tranſierunt quãtum ad eoꝛũ rigoꝛem:quia

ſunt magis obſeruanda in amoꝛe virtutis ꝙ; timoꝛe:qꝛ lex

noua ẽ lex amoꝛis:ꝓpt᷑ qð dr᷑̃.j.Jo.iiij. Perfecta charitas
foꝛas mittit timoꝛem. Et ſic pʒ ex pdictis ꝙ oia legis pꝛece-
pta aliquo modo per euangelium euacuant᷑: ꝓpter qð dicit
apoſtolus ad Ro.iij.alloquẽs iudeos in lege gloꝛiateſ:bi
eſt gloꝛiatio tua tu iudea qui in lege gloꝛiaris.vt ſupꝛa pᷣmi
ſerat Ro.iij.ca. Excluſa eſt.i.euacuata.Sequitur per qua,ʒ
legem factoꝛum.q.d.non legem autem factoꝛum vocat le

gẽ ve. nulla autem res excludit ſeipſam vel euacuat.Sequit᷑

Sʒ p legem fidei.legem ſidei vocat legem nouam: ſic enim
euacuat ⁊ excludit veterem. Patent igitur tria pꝛedicta in

verbo pꝛimo notata.ſ.imperfectio legis moſaice:perfectio

lus beati pauli. J

legis euangelice:⁊ oꝛdo vtriuſq;. Ad maioꝛem auteʒ ſequẽ
tium ⁊ pꝛedictoꝛum euidentiam querit᷑:vtrum hec epiſtola
ſit pauli apoſtoli. Et arguitur pmo ꝙ non:qꝛ in hac epiſto
la non tenet᷑ modus ſcribendi qui in alijs epiſtolis pauli pᷣ/
pponendo nomen ſuum ⁊ ſui a

. „ „ 5
.

ſtolatus officium: vt pʒ: S

tur iſta epiſtola tanq; ab apoſtolo ſcripta. Rñdeo dicendo
ꝓpter rationes pꝛedictas ab aliquibus fuit opinatum ꝙ;
ec epiſtola non eſſet pauli:ꝓpter qð aliqui dicebat ꝙ erat
epiſtola clementiſ pape ⁊ martyris.Et mouebantur ad hoc

quia ipſe ſcripſit athenienſibus epiſtolam per omnia conſi
milem. Alij auteʒ dicebant ꝙ erat luce euangeliſte ⁊ moue/

bantur ad hoc:qꝛ ipᷣe eam pꝛimo ſcripſit grece:vt dicitur in
plogo.Alij autem dicebant ꝙ erat terculiani qui fuit pꝛo/-
pinquuſ apoſtoloꝛum tẽpoꝛi.Sʒ mõ indubitanter tenetur

ꝙ eſt epiſtola pau.qð pbatur multiplici ratione: pꝛimo au
ctoꝛitate eccleſie cuiuſ eſt talia dubia determiare:in ſynodo

zuen niceno recepit eccleſia iſtam epiſtolam tanq; ab apo

rum doctoꝛum konune bean dionyſuj qui fuit diſcipu⸗
e

epiſtole tanq; dicta pauli magiſtri ſui. hoc pbatur ex au-

ctoꝛitate Chꝛy. ſuper epiſtolam iſtam dicentis:ꝙ paulus eã

ſcripſit rome exiſtens. Doſtquã enim biennio rome ſuerat
heꝛopter appellationem factam ad ceſarem:de qua habetu⸗

criptam. ? hoc ideʒ phatur per auctoꝛitateʒ antiquo

aũt in ſcriptis ſuis allegat dicta huius

Epiſtola panli.

in actibus apoſtoloꝛum:habuit licentiam tranſeundii
hiſpaniaʒ ⁊ iudeos ibi vidit ⁊ poſtea romaʒ rediens de
illo loco hanc epiſtolaʒ eis ſcripſit:vt dicit Chꝛy. pa
tet pꝛopoſitum ex his que dicuntur vltimo capi.huius
epiſtole:videlicʒ qꝙ miſſa fuit hec epiſtola ꝑ timotheuʒ
qui fuit fil ſpiritualis pauli apoſtoli.Quinto hoc idẽ
arguitur ex ʒelo apoſtoli ad ſalutem iudeoꝛum:de quo
ʒelo dicit ad Ro.ix. Optabam anathema eſſe pꝛo fra⸗
tribus meis qui ſũt cognati mei ex quibus chꝛiſtus ſᷣm
carnem ad Ro.ij. Quadiu ſum apoſtolus gentium mi
niſterium meum honoꝛificabo:ſi ſo puecem ad emu
landũ carnem meam.i.iudeos vt ſaluum faciam aliᷣs
ex eiſ:ideo non eſt aliquo mõ ꝓbabile:quin paulus ſcri
pſit iudeis ad eoꝛum urem:qlul tot alia ſcripſit alijs
gentibus ꝓ ſalure earũdem:nulla autem epiſtola pauli
dicit᷑ ſcripta hebꝛeis niſi iſta:ergo ⁊c᷑. Sexto ꝓbatur ꝓ
poſitum ex ʒelo pauli apoſtoli ad euangelicaʒ veritateʒ
ex quo ʒelo repꝛehendit petrum maniteſte:vt habetur
ad Gal.ij. Nunc autem ita eſt ꝙ ſicut neceſſarium fuit
eccleſiaſticã veritatem pꝛedicari ad conuerſionem fide/-
lium:ſic neceſſarium fuit eam ſcribi ad confutationem

hereſum inſurgentium: pꝛopter quod Johan. euange⸗
lium ſuum incipit a natiuitate chꝛiſti eterna: quia vide

bat hereſim hebionitaruz inſurgere qui dicunt chꝛiſtůͦ
ante mariam non fuiſſe. paulus autem apoſtolus vidit

tempoꝛe ſuo hereſim naʒareoꝛum inſurgere: qui dicũt

eſſe neceſſarium ad ſalutem ſeruare legem veterem: et
nimium inualuit hoc dictum: ita ꝙ etiam petrus aliq;
modo offendit in obſeruatõne legalium: pꝛopter quo
paulus ei reſtitit in facie:vt dictum eſt:ideo non eſt veri
ſimile quin paulus apoſtolus aliquid ſcriberet conuer
ſis de iudaiſmo ad confutationem huius erroꝛis.hoc
autem fit in hac epiſtola:vt patebit domino conceden-
te: et ideo tenendum eſt indiſcuſſe ꝙ iſta epiſtola fuita
paulo apoſtolo ſcripta. Ad pꝛimum argumentuʒ patʒ
ſolutio in pꝛologo:non enim erat apoſtolus iudeoꝛum

ſed gentium ſcõm ꝙ ipſe dicit ad Gall.ij. Creditum eſt
mihi euangelium pꝛepucij: ſicut ⁊ petro circunciſionis

⁊c᷑.⁊ ideo non ſcripſit in hac epiſtola: que dirigebatur
iudeis nomen ſui officij:ſimiliter nec nomẽ perſone:qꝛ
ipe erat odioſus iudeis:vt patet in actibus apoſtoloꝛũ
in multis locis:ꝓpter qð epiſtola ſuiſſet minus recepta
ab eis ſi nomen pauli eſſet ibi pꝛepoſitum. Ad ⁊ dicen

dum ꝙ ſtilus eſt elegantioꝛ: quia quilibet elegantius lo/
Pone fficium: vt pʒ: g gquitur linguam ꝓpꝛiam ꝙ alienam: ipſe aute paulus
⁊c̃. Item quia elegantioꝛ eſt ſtůus in hac epiſtola q in alijs.
Acd contrarium eſt vſuſ ⁊ conſuetudo eccleſie in qua allega

ſcripſit hanc epiſiolam ſolam hebꝛaice:⁊ ideo loquitur
magis oꝛnate.Sʒ contra hoc inſurgit vnum oubium:
quia per infuſionem
meo qꝙ omnium veſtrum lingua loquoꝛ: dona autem
ſpirituſſancti perfecta ſunt: ergo ita perfecte loquebat᷑
alia idiomata ſicut hebꝛaicum. Dicendum ꝙ donũ lin
guarum datum eſt apoſtolis ad pꝛedicandum fidẽ chꝛi

ſti omnibus populis: ideo datum eſt hoc donuʒ apo/

ſtolis pꝛout faciebat ad efficaciam pꝛedicationis. ad h

autem non multum facit oꝛnatus verboꝛum:ſed aliqñ

magis impedit:vt patet per apoſtolum.j.ad Coꝛinthi.

ij. Sermo meus ⁊ pꝛedicatio mea non in perſuaſibili/

bus humane ſapientie verbis ⁊c᷑. et ideo non eſt miruzʒ

ſi paulus apoſtolus habuit aliquem oꝛnatum verboꝝ
in hebꝛaica lingua ex humana acquiſitione quem non
habuit in alijs: habuit tamen omnia idiomata inqua
tum valent ad efficaciam pꝛedicandi.
Capitlm

Ee

ur ſpirituſſancti habuit vonum lin“
guarum ſcõʒ ꝙ habetur.j.Coꝛin.xiiij. Gratias ago ð8ÿoö

hiti oninenil
Ennintzadoetemnin

Ventttilidi Poent

fenimnonics)
incogitdeſagnum
rrinnondeircd
reudeet Erclenta

crtytrug teſ ſtad

„

geliiquiſoqucbatn
moyſesq fultinec
botlimort imnai n
Eeperſluũmcmari⸗
llenra no te a emn
lateopubuo n rbe
leinflo Gulentu
tnlhumetonſareſu⸗
Ate gadli cklncce
abſiphanaſenſbii
ſtſho wepie

unDCa ſisdne

dineſasfigerwnd
Thiuſmoiueeri
Wlliſg;ni
mali e aney.
ge aliig niſon

ßſage ip ſoli⸗

ler nſurde
Cinde alizial
Ttſintonorſen
os peritatie
4

nnn i
—

Kdtdain

mmmn RKM
atgſa mieni
Pr vo pn ar,
urchiffannn giin
uratidlun d

dum ninger auloe

ume lanmvacren

ulenlum ponrg
Nounckideofortn
wtiggid abertn
onenbeisenn
1percht dontnt
Auſegiuanitli
ſpmum Tonar
urr enoi
er decnonni
ea in irs in
wlaſuiſantuſn
iepeſun
Aüaitn au!
lnhtan hlul
Nuug mn n ln
uM AR 4
ui s Mi
. ordond Alen
dannmnghi⸗
nctheedn
acu

eſt xpᷣo ab aplis:Ecce nũc palã loquer

Ultipharie ⁊c. Sicut pᷣdictum eſt apoſtolus
hanc eplam ſcripſit aliquib ↄuerſis ad fidem
xp̃i de iudaiſmo volentib ſeruare legalia cuʒ
quaſi nõ ſufficeret ad ſalutẽ gra xpᷣi: ⁊ ideo ĩ

fuangeli

hac ͤepla ondit eminentiã noui te.reſpectu veteris:oſtẽ-

dens ꝙ ver/ cõꝑa
tur ad nouũ ſicut

diſpoſitio ad ſo⸗ ¶Incipit epla pauli ad he/

Laplin. I.

mãa:⁊ ſiẽ impfcnn bꝛeos.

ad pfectũ:qð eua LC X
.—— Altiphaͤrie můl⸗
ueniẽte pfectione tiſq; mõiſ oliʒ ðs
vt dicit.). Coꝛin. Mloquẽs patribꝰ in
pi Diuidit aut Pphis: nouiſſime dieh iſn
ptes. f.ĩ phemiuz loõcut ẽ nobis ĩ filio:qnẽ cõ
executiõeʒ. ſcoa ſtituit heredeʒ vniuſoꝝ:per
pfſ ponit: ibi Quii
cum ſit ſplendoꝛ.

In pᷣma aũt pte ꝓponit excellentiaʒ no.te.reſpectu ve/
teris ex tribus:vʒ ex tẽpe:ex legiſlatoꝛe:ex mõi tradẽdi
diuerſitate.Differentia tpis tangit᷑ in hoc ꝙ ve.te.olim
fuit traditũ:nouũ aũt diebiſtis nouiſſimis:gr̃a aũt pfi
cit nãm:⁊ iõ ſimilis ẽ ꝓceſſus gre:ſic ⁊ nãe ſuo mõ.nũc
aũt in cognitõe nãli ꝓceſſus ẽ de cognitõe cõfuſa ⁊ inde

terminata ad determiatã ⁊ pfectã:vt pʒ.j.Phy. ꝓpter

hoc vt ibidẽ dẽ: Pueri in pncipio vocat oẽs viroſ pꝛes:
⁊ oẽs feminas mr̃es:poſtea diſtincte cognoſcũt.⁊ ſic ſilr
c in cognitõe ſuꝑnaturali:qꝛ in ve.te.fuit cognitio ĩper

fecta:in nouo aut qð poſterp datuʒ eſt veritas mãifeſte
reuelat᷑. Excellentia auũt ex pte legiſlatoꝛis oñditur:qꝛ li
cet vtrũq; teſt.ſit a deo datum:ver tamẽ tradidit ꝑx an
gelũ qui loquebat᷑ moyſi in perſona dei: Act.vij.Hic ẽ
moyſes q fuit in ecclia in ſolitudine cũ angelo qͥ loque/

bat᷑ ei i mõte ſynai.nouũ aũt teſta.tradidit de per ſeipᷣʒ

qꝛ per filiũ incarnatũ qui ẽ vnus deus cuʒ pre:⁊ hec ex

cellentia no.te.ad vetus tangit᷑ cũ dici᷑: Qð de oli erat
loquẽs pꝛibus in ꝓphᷣis:in nouo aũt teſta.locutus ẽ no

bis in filio. Excellentia aũt ex mõ tradẽdi ẽ: qꝛ ve.teſt.

traditum eſt obſcure ſub velaminibus ⁊ figurl nouum
aũt te.traditũ eſt lucide ⁊ apte:⁊ hoc notat cũ dicit: Lo
cut.ſ.ẽ plane ⁊ ſenſibili voce ⁊ hũana.vñ Jo.xvj.dẽm

diuerſas figuras ⁊ ve

Multiſq; mõiſ.qꝛ aliq fit reuelatio ꝑ viſionẽ coꝛ

poꝛalẽ: ſi Danie.v. Apparuerũt digiti man ſcribent i
piete. aliqñ ꝑ viſionẽ imaginaria: ſiẽ dicit᷑ Eſa.vj.idi
oñʒ ſedere ſup ſoliũ excelſum ⁊c᷑. Aliqñ per viſionẽ itel
lectualeʒ: tm ſicut de dauid dẽ in ꝓlogo ſuꝑ pſal (c c

Olim de loquẽs.i.ab antiquo ⁊ ex multo tꝑe paulati

aſſuefiendo vt creſcerent hoies in cognitõe myſterioꝛã

incarnatõis ⁊ veritatis:q̃ per xpᷣm fcã eſt:vt dẽ Jo.j.
d ¶ Patrib' in ꝓphis quib' angeli reuelabat occulta
diuma:⁊ ipᷣi vlterꝰ pplo denũciabãt. e ¶ Nouiſſime
dieb iſtis.i.tpe gr̃e ⁊ veritatis reuelate. f ¶ Locur eſt

nobis in filio. i. ꝑ filiũ incarnatũ. g ¶ Quem cõſtituit

heredẽ vniuerſoꝝ.q;'tum ad nãm aſſumptaʒ. eo.n.ipᷣo

ꝙ nã hũana a verbo aſſumpta eſt in vnitate ſuppoſiti:

eo ipᷣo cõſtituta eſt ſuꝑ oẽm creaturã. h¶ Per quem

fec ⁊ ſecula.quãtũ ad nãm diuinã.pꝛẽ.n.opat᷑ per filium
ſiẽ per artẽ:qꝛ ſᷣm Aug.filſeſt ars oiĩpotentis dei plena
rõnib' oĩum viuentium. Secula.ſunt reuolutiones et
ſpacia tẽpoꝝ:qꝛ a pꝛe per filiu nõ ſolum ſcã ſũt iĩcoꝛup
tibilia ⁊ eterna a ꝑte poſt:ſʒ ẽt coꝛꝛuptibilia. i¶¶ Qui

Ad bebꝛecos

abũdantõ. Pꝛima adhuc diuidit i duas ptes:qꝛ pᷣ

qò ma

7,puerbiũ nul
lum dicis. His dictis pʒ ſnia. a ¶ Multipharie.i. per
Käncrain ſacrificijs ⁊ ſacramẽtis:
nran erãt figure eoꝛũ que ſunt fſcã tꝑe xpi.

cum ſit ſplendoꝛ. Dic ponit᷑ executio:in qua declarat illud

qð pᷣmiſſum ẽ.ſ.eminentiã no.te.reſpectu veteris:⁊ qꝛ dꝛia

vtriuſq; teſti ex ꝑte tꝑis mãifeſta ẽ:iõ hoc dimittit tanquaʒ
manifeſtũ. Sʒ ſcõm ꝓbat ⁊ declarat ſ.eminentia ex ꝑte leg
latoꝛis:⁊ ꝑ ↄñs alia eminẽtia erit declarata:q eſt ex mõ tra
dedi:igit᷑ executio h
„.— eeevvole diuidit in duaſ ꝑ
quẽ fecẽ ⁊ ſecla.Qni cum ſit

ſplẽdoꝛ glie ⁊ figura ſubſtã eminentia latoꝛiſ no.
, „H., Kyszn, ee. ke. 2 oſtendit qual- Zz
tie e:poꝛtãſq; oĩa pᷣbo vᷣtu pque ndberendu eſt

tis ſue:purgatõʒ peccatoꝝ
facieſ.ſedet ad dext᷑aʒ maie
ſtat ĩ excelſis: tantò melioꝛ
angelis effect:q;to differẽ/

t p̃ illis nomen hẽditauit.

ipᷣi legiſlatoꝛi ⁊ no. le

cipio. xj. c. ibi:Eſt aũt
fides ⁊c᷑. Circa pᷣmuʒ
agduertẽdũ ꝙ ve.teſt.
traditum ẽ ꝑ angelos

ſen ſacerdotibus:⁊ ꝑ

ſacerdotes ipi pplo: igit᷑ pmo oñdit᷑ eminentia xpᷣi legiſla-

toꝛis reſpectu angeloꝝ:? reſpectu moyſi:ʒ reſpectu ſacer⸗

dotũ ve. te.ſcòa ps incipit tertio caplo: vñ fact᷑.tertia.v.c.

Ois pontifex.Pꝛima adhuc in duas ptes diuidit: qꝛ pᷣmo

pfert ipe xpᷣs angelis:a ex hoc ↄcludit quãta reuerentia ſit
exhibẽda doctrine no.le.ſcòa incipit ſequẽti ca. Pꝛopterea

pmo põit
excellẽtia xpi ⁊ oñditur ꝙ ab ea deficiunt angeli:? ꝓbatur

Era per ſcripturã ve.te. ibi Cui. n. dixit aliqñ angeloꝛũ.
Excellentia aũt xpᷣi tangit᷑ in quattuoꝛ:pmo qꝛ ẽ pꝛi coeter
nus:⁊ qꝛ ↄſbalis:ʒ qꝛ equalis eſt ei ĩ ptate:ꝗqꝛ equalis eſt
ei in dignitate:ab iſtis auũt deficiũt angeli.Coeternitas aut
tangit᷑:ibi Qui cũ ſit ſplendoꝛ.filius.n. ꝓcedit a pꝛe vt ſplẽ/⸗
doꝛ a ſole qͥ ſplendoꝛ eſt coeuus:⁊ eſſet etern ſi ſol eſſet eter
nus:ſed non ſoluʒ filius dẽ ſplendoꝛ ſʒ ſplendoꝛ glie:qꝛ glia
ẽdara noticia cũ laude:filo aũt ꝓcedit a pꝛe: ſic noticia de

noticia: qꝛ fil eſt ſapia genita:⁊ iõ di ſplendoꝛ lie. Cõſub⸗½
ſtãtialitas aũt filij ad pꝛem tangit᷑ ibi: k

Figura ſbe eius
⁊ accipitur hic figura ꝓ imagine.filiuſ eni eſt imago natura
lis ine har onndh aũt eſt quaſi imago artificial:ppter

regis in filio ſuo nãli: ⁊ in denario ſeu ſtatua.filius igit᷑ ĩ di-
uinis ẽ imago nãliſ:⁊ iõ dẽ imago:vel figura ſubſtãtie.i.ei
dẽ ſhe cuʒ patre:⁊ qꝛ illa eſt idiuiſibil:per ↄñs eſt rade ſub
ſtantia numero in patre ⁊ filio:nõ ſic aũt in rege ⁊ eiuſ filio
quia eſt eadem ſpecie tantũ. Equalitas aũt potentie tangit᷑

ibi Poꝛtãs omnia ⁊c. potẽtia eni dei patris apparet ĩ duo
bus:pmo in creaturarum ꝓductione ⁊ cõſeruatione.ſbtraꝰ

cta enim eius influentia in nihiluʒ redigent᷑:⁊ quia pater et

filius ſunt vna cauſa creature:igit᷑ eſt ca cõſeruas creature:

oꝛtans omnia.i.ſuſtentãs Z

ſiẽ ⁊ pat:⁊ hoc ẽ qð di: l ¶ Poꝛtans omnia.i.ſuſtentãs·
0 virtutis ſue.i.ſuo imperio vir

ↄſeruaſ in eſſe. m ¶

tuoſo:quia ſuuʒ dicere ẽ facere:ꝛ apparet dei potentia ĩ iu/
ſtificatoe impioꝝ:qꝛ nõ min eſt iuſtificare ipiuʒ q; creare ce

lum ⁊ terrã ᷣm Aug.In hoc autem filius eſt equalis patri:
hoc eſt quod ſubditur: Purgationem peccatoꝛum faci
ens. Equalitas autem dignitatis tangit᷑ cum ſubditur:
na Sedet ad dexteram maieſtatis in excelſis.quia ſi hoe
referat᷑ ad diuinã naturam eadem dignitas eſt patris ⁊ filij
ſicut eadem natura.ſi autem referatur ad humanam natu

ram ſic nõ ẽ eqlitas:qꝛ ſm illã ẽ minoꝛ patre:di tñ etiã ſcõʒ
hoc fili ſedẽs ad dexierã pꝛisp modũ cuiuſdã aſſociatiois
inqtũ hũana nã ẽ vbo ↄiũcta:⁊ ſic eadẽ veneratoe venerat᷑

vel alr dr:ſedere ad dexteram ⁊c.i.in potioꝛibus bonis.Et

qꝛ a quattuoꝛ: pꝛedictis excellẽtijs ãgeli deficiũt:iõ cõcludit
anto melioꝛ angel effectus ⁊c᷑. lqꝛ ipᷣe dxꝛ ve

de xpᷣo: o into melioꝛ fe
rus deus ⁊ dñs cõſubſtãtialis patri:ipᷣi autem dicũt ſerui.

tes: qꝛ pmo oſtẽditur

gi. ſcda ps incipit ĩi pn

ip̃ᷣi moyſi:⁊ per moy

iſ dẽ ad imaginẽ dei ꝙᷓ; eiuſ imago:ſic̃ aliter ẽ imago

q ¶Cui.n.dixit aliqñ. Hhic ↄñter ꝓbat de xpᷣo quatuoꝛ cõ
ditões pᷣdictas excludẽdo eas ab angelis.⁊ pmo ꝓbat hoc ð
ↄſubſtatialitate:? de equalitate potentie:ibi Et tu dñe i pn
cipio. ʒ de coeternitate:ibi Jp̃i peribunt.ꝗ de dignitat eqᷓ
litate:ibi Ad quẽ aũt. Pꝛimu aũt ꝓbat ꝑ quattuoꝛ auẽtes
ve. te. ſcõa ponit᷑: ibi
Et rurſum. tertia:ibi

Eanan guart Cui.n.dixit aliqñ ãgloꝝ: fi
bi Ad lum auten lp me’ es tu: ego hodie ge/
d euſcaia rnt ad mnuite. Et rurks goder
uertendũ:ꝙ ea qᷓ ſunt e uniu.g co
ſidei non pnt efficacii li ĩ preʒ:⁊ ipe erit mihi i fili-
p roem ꝓbari:qꝛ ecee uʒ.Et cũ itx itroduc pᷣmo
duũt facultateʒ intelle geitũ in oꝛbẽ terre:dicit:Er

ctus nr̃i:⁊ iõ ꝓbatio
ĩ talibꝰ dʒ fieri pꝑ auẽ/
tem diuinaʒ que non
poteſt ↄtinere falſita/
tem:⁊ iõ ꝑ ip̃am ẽ effi ⸗ „
cax ꝓbatio illis qui recipiũt eam vt diuinã:iudei aũt recipi
unt ve. te. ſicut ẽ a deo datum:⁊ io pbatio apli efficax ẽ:qꝛ

adoꝛẽt eũl omnes ageli dei
Et d angelos quidẽ dicit:

ꝓcedit per auẽtem ve.te.Ulteroↄſiderandũ qꝛ lʒ ſacra ſcri

ptura hẽat multiplicẽ ſenſum:nõ tamẽ hẽ efficax argumen
tũ niſi per ſenſuʒ lr̃aleʒ:vt dic Aug.in epla ad vincen.doa.
qꝛ in argumento ſp eẽt fallacia eduocatois vłl amphibolo/

gie ꝓpter ſenſuuʒ multiplicitatẽ:igit᷑ oſtẽdẽdũ eſt ꝙ auẽtas

ab aplo inducta itelligit᷑ ad lr̃aʒ de xpo:qð pʒ pꝑ illud qð hĩ
Act.iiij.c. vbi ſpti qui hũerunt intelligẽtiã ſcripturaꝝ ⁊ re
uelatõem ſpũs
⁊c̃.de xpᷣo pᷣdẽm:ſic pʒ l̃aʒ ĩtuẽti:⁊ Per ↄñs hec auẽtas que
hic inducit᷑ ab aplo de illo pſ.ẽ intelligẽda ad lr̃am de xpᷣo:
hoc ẽt pʒ ꝑ pſ.qꝛ ibi dẽ:Ego hodie genui te.qð ñ põt de ðð
intelligi:ſʒ de filio dei:cup generatio nõ traſit i pᷣteritũ. Itẽ

p hoc ꝙ ibidẽ ſbditur:Dabo gentes hereditatẽ tuã ⁊ poſſeſ

ſionẽ tuã terminos ire.qð non põt itelligi de dauid:cuſ re-
gnũ nõ ſe extendebat ad gẽtes:ſʒ ad iudeos tm. Iteꝝ regnũ

ei ñ ſe extẽdebat ad termios terre: ſʒ tm in iudeã que ẽ pua

terra.hoc ẽt dicũt aliq doctoꝛes hebꝛeoꝝ ſuꝑ pſ.iſtũ qð eſt

de xpᷣo intelligẽdũ:qð plenius declaraui ſuꝑ libꝛos pſalmo
rũ:hoc igit᷑ ſupponẽs apotanq manifeſtum illis quib ſcri

bebat ꝗ erant edocti in lege ⁊ pphetis dic: q ¶ Cui.n. dixit
aliqñ an.fi.me ⁊cᷣ q.d.nunq;:qꝛ angeli non ſut eiuſdeʒ na⸗
ture cũ deo:⁊ ꝑ ↄñs non pñt dici ei filij ppꝛie loquẽdo:ſic
nec artificiũ dẽ fil artificis. Itẽ lʒ eoꝝ creatio poſſet dici q
dã generatõ large:tñ de ipᷣa non põt exponi illð qð dicitur
Ego hodiegenui te.qꝛ eoꝝ: creato fuit a pꝛicipio mũdi:⁊ iõ
traſierat in pᷣteritũ:⁊ iõ nõ põt dici verbũ pᷣdictum niſi de
dei filio:cup generatio nõ trãſit in pᷣteritũ:⁊ ſic ꝓbata ẽ cõ/

ſbᷣalitas pꝛis ad filiũ inquatuʒ nãlit ⁊ eternalit᷑ ab eo gignit᷑

⁊ genit eſt:ex quo arguit᷑ idẽtitas nature in vtroq; ſaltem
in ſpẽ:⁊ per ↄñs idẽtitas nũeralis:qꝛ nã diuina nõ ẽ mitipli
cabil. r ¶ Et rurſuʒ. Hoc idẽ ꝓbat hic ꝑ aliã ſcriptura.j.

Paral.xxij.que lʒ ſit dicta de ſalone:tamen dicit᷑ de eo put

fuit figura xpᷣi:⁊ iõ de xpᷣo intellr ad lr̃am. Ad cuſ intellẽʒ

ſciẽdũ ꝙ nihil põt eẽ figura alicuũ niſi in ſe ſit res aliq.illud

n. qð nihilẽ nõ poteſt aliquid figurare:⁊ iõ res q eſt figura
vl ſignũ alicui poteſt triplłr oↄſiderari:vno mõ vt res tatuʒ

alio mõ vt ſignũ tm̃: mõ vt res ⁊ ſignũ ſil:vt circulus pen

dẽs añ tabernã põt ↄſiderari ꝓut ẽ coꝛpꝰ rotunduũ tim:2 vt
ẽ ſignũ venditois vini tm: ʒ vtroq;ʒ mõ.Eodẽ mõ dicendũ
ẽ de ſalone qui fuit figura xp̃i:qꝛ aliq ↄueniũt ipᷣi ſaloni ſᷣm
e:⁊ talis exponenda ſunt de ipᷣo ad lram ⁊nullo mõ ð xpᷣo
vt ꝙ depꝛauat per muliẽs fact eſt idolatra ⁊ ſilia. Aliqua
aut dicut de ſalone put fuit figura xp̃i tm ⁊ talia ſunt expo
nẽda de ſolo xpᷣo ad lr̃am:ſiẽ illud qð h‚ pl.lxxj.Et dñabit᷑
a mari vſq; ad mare:⁊ a flumine v qʒ ad termios oꝛbis ter

¶ Epiſtola pauli.

ci exponunt illũ pſ. Quare fremuerũt getes

rax.qdð non põt verificari de ſalone:cup regnũ fuit ſaij
puum:ſʒ tĩ de regno xp̃i qᷣ en lapis abſciſus de monte
ſine manib:⁊ ipleuit vniuerſam terrã.Dañ.ij. iõ ĩ pſ.
p̃dcõ ſub noĩe ſalonis deſcribit᷑ monarchia xpi. hoc ẽt
pʒ p illud qð ſequit᷑ in eodẽ pſ.Ante ſolẽ pmanet nomẽ
ey. ⁊ illõ qð ibidẽ di: Adoꝛabũt de ipᷣo ſp.que ſoli xpᷣo
ↄueniunt ⁊ nõ ſaloni.Alique aũt dicũt᷑ in ſcriptura ſa⸗

cra de ſaloe vtroq; mõ:vʒ ſʒ ſe:⁊ vt fuit figura xpᷣi:⁊ ta
lia ſũt illa qᷓ impleta ſũt in vtroq; ad lr̃am:in xpᷣo tam
pfecti ⁊ in ſalone min pfecte:⁊ talia exponunt ad lr̃aʒ
nõ ſolũ de ſalone:ſʒ ẽt de xpᷣo ⁊ pfectius qᷓ; de ipᷣo ſaloe.
hymõi ãt auẽtas ẽ pdcã.j.pal.xxij.qꝛ ſalon fuit fildei

adoptiu ꝑ gram ſalteʒ in pꝛicipio regni ſui:ppe qna⸗
than ꝓpha vocauit eũ amabilẽ dño. cps aut fili ẽ dei

nalis que ẽ filiatio pfectioꝛ:⁊ iõ pꝑ hanc filiatdem ꝓbat
apls ↄſbalitatẽ filij ad piem cũ d: s ¶ Ego ero illi in

pẽem ⁊c̃.dato ẽt ꝙ hec auẽtas nõ poſſet exponi ad lr̃aʒ

de xpᷣo:ſʒ tm ſᷣm ſenſum myſticũ:tamẽ eã bñ induẽ apo

ſtolus ad ſuũ ꝓpoſitũ.lʒ.n.argumẽtum efficax non hr
in ſcriptura ꝑ ſenſum myſticũ:vt ſupꝛa dictũ eſt:ꝓpter
qð ex ſolo ſenſu myſtico non ẽ arguẽdũ:tamẽ ſi pus hẽ
auẽtas in ſenſu lr̃ali ad ꝓbandũ ꝓpoſitum bñ pot alia

auẽtas adiũgi i ſenſu myſtico ad idẽ declarãdũ de con⸗/

gruo: ⁊ hoc eſt 65 diẽ Augu. in epla ad vincen. donati.
Quis aũt ipꝛudẽtiſſime at alleg
tũ ꝓ ſe adducere niſi hẽat ⁊ mãifeſta teſtimõia:qͥꝛ luie

illuſtrent᷑ obſcura.ſic ̊ auẽtas pᷣdcã inducit᷑ ab aplło cõ/

uenient᷑ ad ſuũ ppoſitũ:Sed ↄ hoc videt᷑ ꝙ ibi loquit ꝑ

modũ futuri: Ego ero illi ĩ pꝛeʒ ⁊c.gnãtio.n.filij eina ẽ

⁊ p ↄñs nõ ſpectat aliqð futuꝝ: ſiẽ nec traſit ĩ pᷣteritũ:ſic
8.dẽʒ ẽ. Dicẽdũ ꝙ loquit᷑ i futo ꝑꝑ icarnatõeʒ ꝓtc futu/

rã:p quã nã hũana erat ad filiatoeʒ einã aſſumda.⁊ qꝛ
hec aſſumptõ facta eſt virtute diuinitatis: iò bene dicit

Ego ero illi ⁊c.q.d.virtute dei fiet hoc. ¶ Et cũ iterũ

Pic ad ꝓpoſitum oſtendẽduʒ inducit ali ſcripturẽ de

illo pſaimo: Oñſ regnauit exultet ⁊c. Ad cudeuidentiã
ↄſiderãduʒ ẽ ꝙ magiſter dicit i glo.ꝙ dauid fecit hunc

– reſtitutum eſt ei regnũ poſt moꝛtẽ abſalon:⁊ dic

unc eẽ titulũ pſalmi:Pſalmꝰ dauid qñ terra epreſtitu

ta eſt ei.⁊ ſᷣm hoc eẽt exponẽd ad lr̃am de dauid:ſʒ di

ctũ magiſtri nõ videt᷑ verũ:pꝛimo qꝛ ĩ hebꝛaico iſte pſ.
ẽ ſine titulo:⁊ tituli ſũt q̃i claues ad intelligẽdũ ea que i
pſ. dicunt᷑ pſal.aũt non loquit᷑ de regno dauid:ſʒ ſoluʒ
de regno xpᷣi qñ pfecte ei oĩa ſubijcient᷑:qð erit iĩ iudicio

⁊ iõ hic pſ.ad lr̃am ẽ exponendus de regno xpᷣi:: hocẽ
ð diẽ paul: t cũ iteꝝ itroducit pᷣmogẽitũ ⁊c. i.x

cripturã ſacrã ipᷣm introducèdũ ad regnuʒ in oꝛbẽ ire

5ÿỹdicit. Ex quo pʒ ꝙ hec ſcriptura non loquit᷑ de aduen
tu xpᷣi pᷣmo:qꝛ tũc venit cum humilitate:⁊ iõ dixit tũc:
Regnũ meũ nõ eſt de hoc mũdo.Jo.xvj.ſʒ loquit᷑ hic ðᷣ

ſcòo aduentu qñ veniet cum glia in nubibus ⁊ maieſta
te:vt dꝛ Math.xxiiij. ⁊ Dañ.vij.Ecce in nubib celi.q.
filiꝰ hoĩs veniebat ⁊ vſq; ad antiquũ dierũ ꝑuenit.⁊ ſe/
qt: Et dedit ei ptãtem ⁊ honoꝛẽ ⁊ regnũ:ptas eius po/
teſtas eterna que nõ aufert᷑ ⁊c. ⁊ iõ de ipᷣo in tali hono/
re cõſtituto dicẽ pat᷑. Et adoꝛent eũ oẽs ange.⁊c.ſʒ nr̃a

lłra ſic hʒ Adoꝛate eũ oẽs angli ep.apli nõ ſꝑ curauer̃t

allegare ſcripturã de verbo ad vbũ:ſʒ ſuffic eis accipere
ſenſũ.Ex hac.n.ſcripta oñdit᷑ ſufficiet᷑ ꝙ in xpᷣo ſit dina

nã:qꝛ nulla nã adoꝛat᷑ a tota nã angelica: vt ſupioꝛ niſi
diuina:⁊ iõ exqͥ ſcriptura hoc oñdit æ filꝰ eſt ab oibu)/

a gel adoꝛãduſ:p ons oſtẽdit ꝙ ipſe ſit de:⁊ pꝑ ↄñs oſtẽ
d. deo pi cõſbaliſ:qꝛ dina na ẽ indiſibil ſʒ ꝙ dĩ Exo.
xx.Audi iſrael deus tuus deus vnus eſt. ſequitur:

v (Et ad angelos quidem dicit. ideſt quid pertineat

ad naturaʒ angeloꝛum expmit per ſcripturam dicens:

Etiſſime nõ nitat aliqð ĩ allegoꝛia poſi-

uutini

1CKunruzr

tinnun
Aniumſi 1
nfnta
tigi⸗
Alnigiden
Pne nodem 4
Airafnn
nwgſctd
inte iepe
unthoncpidnund
ſrnuckinmlich-
Ntulormehenonnntn
innin ,aal
Uirtnmntaoh⸗
4ouirpnbeh.
icnſtentdeqtoctp
blndilonanic
Nngdandöttn
ſaüticnwadien
lche inducrettonn
Acoädirigeniend
AAadonnci afueni
cineocelibodig⸗
Nehonoten deitnan
lnonichallni ip
broſphipirkwrmè
ſiehouzofhig
lehincb,mmſin
ſitgghienltiss
Cdendukdelloptin
ſiſpoin orhoe
ſiſlierckicpien
an u
atnrn
fuſtceplureſd
iia
ſeufeliͤnei
tſhtiiune gb
ftinclinisnſali
dlneoſhalte
apo

bie wlem

Hergennöegh
8 N .. 00
gſiogictllinen

Enhei
ümikiei
untſuhedſcite,
1 win bini
A gidelnicinn
1r niren Ne
Xalipitlipn
iſ noin
diinluttbe

☛n

S

Rorihägie

udininirriigt
—
ico ouid ion
Nt nori un
dauidqiennif
Alimdedil
noridchnint
dengoduti
õõ

„„ 71.1

nenauitun
un ſpuihii
Sigttu,fuct

ſinnnlhi⸗

igriguntd⸗
rhougiban⸗
is n ih
1aluſoruen,
i tüitnuche
Hingißini
nglan gun
uſit,,
geen M
dlolſyn⸗
dckaul e
ſpurW

l

recognoſcere dit

R Ag hehre

rx ¶ Quiſa. an. ſuos ſpũs ⁊ mi ſuos flã ignis. qd. lʒ an
geli tãte excellẽtie ſint:ꝙ ſint ſpũalis nature:nõ tamẽ ſi

idẽ q de:ſiẽ filius:ſʒ ſũt ſerui ⁊ miſtri:nõ ſolũ ipᷣm ado
rãdo:ſʒ etiã nobis ꝓpter ip̃ᷣm quodãmõ miniſtrando.

cunt᷑: ſicut flãma
ignij: que ſemper l
git in altu. qui facit angelos ſi uos ſõs:
Ad filim ant. miſtros ſuos flãmã ignis
Hie acue aui? A fllinz atthꝛon tu⸗ de i
dum ſuum ppoſi ſecHʒ ſecli:vga eqtat vᷣga re
mgqut aceipitux gni tui. Dilexiſti iu ſticiã:⁊
de pl. xliiij. Ad c Oodiſti iiqtatẽ ꝓptea vnxit tẽ
adei dean de ds tu'oleo exltatõiſ p p
iudei ne cogãtur ticipib tuil. Et tu ipncipio

uinitatẽ xpᷣi epe

nunt hunc pſalmum de aſt⸗ uero: dicunt iſte pſalm
factus eſt a mardocheo:ſʒ boep; falſum:pᷣmo ꝑ pſalmi

titulum:qꝛ nõ intitulat᷑ a mardocheo:ſiẽ aliqui pſalmi
intitulant᷑ ab aſaph qui eos fecit:vt pʒ in titulo pſalmi
xlix.⁊ in plurib alijs locis.Iſte aũt pſalm intitulatur
a dauid:vt pʒ in hebꝛeo.hoc etiã pʒ pꝑ lr̃am pſalmi ſeq̃n

tẽ:qꝛ iſte rex de quo eſt pſalmꝰ hẽ tanq; de adoꝛand ſʒ

ꝙ ibidem dẽ: Concupiſcet rex decoꝛe tuũ:qm ipᷣe ẽ dñs
dejtu a adoꝛabũt en.⁊ trãſlatio hiero.ſic hʒ:Et adoꝛa

ecũ.ſi aũt iſta vba dicant᷑ de aſſuero rege: ſi equit ꝙ mar⸗

doche induceret totũ pplim ⁊ potiſſimuʒ ipam heſter

ad quã dirigunt᷑ verba pᷣmiſſa ſᷣm expoſitiõem eoꝛum

ad adoꝛandũ aſſuerũ ſicut deũ:qð manifeſte pʒ falſuʒ:
qꝛ in eodẽ libꝛo dẽ ꝙ noluit genua flectere coꝛam aman

ne honoꝛem dei tranſferret in hoĩem. hoc ẽt pʒ p tranſ
lationẽ chaldaicã ſuꝑ pſ.iſtuʒ que auctẽtica ẽ apud he/⸗

bꝛeoſ:vbi.n.in hoc pſal.hẽmu ſic:Specioſus foꝛma pᷣ
filijs hoiuʒ:diffuſa ẽ gra in labijs tuis.chaldaicũ ſic hʒ:
Pulchꝛitudo tua meſſia maioꝛ ẽ qᷓ filioꝝ hoium:dat

ẽ ſpũs pphʒie in labijs tuis.ſic igit᷑ pʒ ex pᷣdcis:q auẽtas

E
q̃ hic inducit᷑ de illo pſ.intelligẽda ẽ ad l̃am de xpᷣo:hꝰ
aũt ſuppoſito ꝓbat᷑ ꝑ hoc ipᷣius xpᷣi diuinitas:⁊ ꝑ ↄñs
ↄſubſtãtialitas ei ad pꝛem ⁊ diſtinctio in ꝑpſona: qꝛ ibi
dẽ: Thꝛonus tuus de in ſechn ſeculi ⁊c. a ¶ Pꝛoptea
vnxit te de ti.⁊ ſic pʒ ꝙ xpᷣs eſt vnct de a deo vngen
re: qꝛ fil dei in hũana natura vnct n pienuugine gte
cũ non pñt eẽ plurej dij:vt ſupꝛa dictũ eſt:ex hoc ſeqᷣt

ſalitas pꝛis ⁊ filij.cetera que ſunt ex auẽte parent⸗

¶Et tu dñe in pncipio.hic ↄni pbat equalitatẽ potẽ
tie in filio ⁊ in patre:⁊ bꝛeuiter traſit:qꝛ pbato ꝙ xpᷣus
ſim nãm diuinã ẽ ↄſbalis pr̃i:p ↄſequẽs ſunt ꝓbate alie
tres cõditões.ſ.equalitas ptãtis dignitatis ⁊ duratõis:

potentia ãt dei relucet potiſſime in creatõe reꝝ de nihi

⁊ eaꝝ ↄſeruatõe:⁊ hoc nõ ſolũ ↄuenit deo patri:ſed

ct ei filio:q ẽ eiuſdẽ nature cũ ipᷣo:⁊ iõ dicit ꝓpha:

