templatio ⁊ deſcriptio Johãnis alijs ꝑfectioꝛ:a hoc ĩ duo/
bus in quib' ſuppleuit illud qð ab alijs euangeliſtis fuerat
dimiſſum:ſm ꝙ dicit PHiero.libꝛo illuſtriũ viroꝝ. pꝛimuʒ
eſt: qꝛ a tpibus Johãnis ſurrexit erroꝛ hebionitaꝝ qui dice

bant chꝛiſtũ eſſe hoĩem purũ:⁊ ꝑ cõſequens ante mman nõ

ſuiſſe: opter qð beat Johãanes rogatus ab aſie eßis ſcripſit
euangeliũ:in cui pᷣncipio oñdit diuinã chꝛiſti naturã in ꝗ

einalit pᷣceſſit mariã. Scõm ẽ ꝙ cũ iohanes legiſſet Mat.

Mar. ⁊ Lu.euãgelia illa ꝓbauit: ⁊ eos vera dixiſſe firma
uit: verũtñ tantuũm hiſtoꝛia chꝛiſti texuert qtũ ad illum

annũ in quo paſſus e
videlicet poſt iohan

nis baptiſte incarcera Incipit plogus in euange

tionẽ: ꝓpter qð ipſe
iohanes cuãgeliſta in
ſuo euangelio narra
uit geſta ſu pioꝛis ani
antecy iohanes bapti
ret᷑. Ex quo patz p

lium ſm Johannem.

Ic eſt ioban/
nes Euageli⸗
ſta un ex di⸗
ſciplis dñi: ꝗ

cripſit:q

qdem pfectio in vvpo ½ò= — „ uᷣirgo a deo
Balumpto in nnera⸗ eleck eſt:qu de nuptijs vo
quaternario deſigna ſent ni vocauit d᷑.
tur:cũ dicit: Ipſoꝛuzʒ lentẽ nubere vocaur de.
quatuoꝛ. Quaterna l

rius eni nũerus eſt pꝛimus numer quadratus. aũt p qᷓ/

dratũ pfectio deſignet᷑:patet ꝑ phᷣm.j.ethico.vbi cõpat vᷣtu
oſuʒ coꝛpi quadrato:qꝛ ſicut coꝛpus quadratũ bene ſedetiĩ
oĩ latere:ſic virtuoſus ſe bene habet in quacũq; foꝛtuna cõ/
tingente. Quadratura pꝛius inuenit᷑ in nũeris qᷓ; in coꝛpoꝛi

buʒ:ſic ⁊ vnitas pꝛioꝛ eſt ipſo puncto:⁊ ideo pfectio pᷣmo ⁊

pncipaliter deſignat in nero quaternario: que qdem pfe/
ctio in euagelio iohanis pᷣ ceteris inuenit᷑:vt patet ex dictis

ideo de hoc põt exponi illõ Exech.j. Cũq; aſpicerẽ aialia
apparuit vna rota hñs quattuoꝛ facies. Intuẽti eni diligen

ter quatuoꝛ euangelia apparet euageliũ iohãnis alijs pfecti

us:ut dicũ eſt:⁊ hoc deſignat᷑ cñ dicit᷑: Appuit vna rota qꝛ

figura circularis eſt pfectiſſima: ſed vlterius dicitur ꝙ hec

rota habet qttuoꝛ facies:qꝛ euãgeliũ iohãnis ↄtinet q̃ttuoꝛ
pries pncipales:qꝛ pᷣmo deſcribit ipſius dei eternalẽ pceſſiõʒ
dicẽs: In pncipio erat verbũ.ſcòo ꝑ ipſuʒ generalẽ rerũ p/
ductõʒ dicens: Oia pꝑ ipſum facta ſunt. tertio deſcribit eius
tpalem incarnatõʒ dicens:Et verbũ caro factũ eſt. ⁊ cõſeqn

ter deſcribit opa que chꝛiſtus in carne hũana aſſumpta ꝑ/
egit.quarto ꝑ ipſuʒ filiũ dei incarnatũ oñdit finalem gene/

ris hu ani gloꝛificatõʒ: ꝓpter qð in fine ſui euagelij cõcludit

Hec aũt ſcripta ſunt vt credatis qm ieſus eſt filius dei: ⁊ vt
credentes vitã habeatis. Et patʒ oꝛdo hui euãgelij ad alia

qꝛ pꝛius eſt oꝛdine pfectõis:licet ſit poſterius oꝛdine tpis.pʒ
etiam oꝛdo ptiuʒ hui euãgelij in ſe. Et in hoc iſte plogus

¶¶ Pꝛologus beati Hieronymi
Ic eſt

bbi:Tñ poſt oẽs tertio ponit Hiero. ſuã ex

cuſatõʒz ibi: tamẽé. Pꝛima diuidit᷑ in quattuoꝛ:quia

pᷣmo deſcribit ipſius iohãnis ſtatus:ſcõo ſue deſcriptionis
us: i Deniq; manifeſtãs. tertio deſcriptõis temp/ lo
cus:ibi Poc aũt euãgeliũ.quarto iohãnis obitus:ibi Pic ẽ

modus:ibi Deniq;

iohanes. Dꝛima in duas:qꝛ pmo ponit᷑ ipſius iohãnis cõ⸗

mendatio:ſcòo cuiuſdã dicti in ea ꝓbatio: ibi Cui virgini ½

tatis. Circa pᷣmũ iohanes a quattuoꝛ cõmendatur:o

deſcribit eius comendatio ex ꝓpꝛio noĩe cũ dẽ: a ¶¶ DHic ?ẽ

iohanes. qo interpᷣ tatur:in quo eſt gr̃a. Sic eni iſaac in ve/
teri teſtõ ⁊ iohanes baptiſta in nouo:ſoꝛtiti ſunt ſua ppꝛia
noiĩa ex diuia poꝛdinatoe:ad ſignificandũ ipſoꝝ: ppꝛietatẽ:
vt pʒ Geñ.xyvij.de iſaac ne baptiſta

CQuͤi ᷣginitat ĩ hoc duplex

q; &t p̃ ceteris dileck a deo

ceſt Johanes. Huic euãgelio qð eſt ceteriſ
pfccti: vt patet ex dictis Beat Hiero. hũc
pꝓalogũ pᷣmittit:in quo pᷣncipaliter tria facit
quia pᷣmo deſcribit ſcriptoꝛis hu euãgelij
comendatoʒ: ſcõo ipſius euãgelij oꝛdinatõ,ʒ

⁊ Luce.j de iohanne baptiſta: ira

creden ẽ q ipſe ex diuia poꝛdinatũe noiat ſit iohanes

pter plenitudinẽ gre q;'uis nõ ſit ſcriptũ:qꝛ nõ oĩa ſũt
cripta:vt het in fing h euãgelij:? cõmendat ex officio:
cũ ſubdit: b ¶ Euãgeliſta.qꝛ ex diuia oꝛdinatoe habu
it officiuũ ſcribedi euageliũ:no eni ꝓpꝛie loq̃ndo dẽ euã⸗
.”c geliſta doctoꝛ euã
gelij vel ipſo pᷣdi/⸗

officio eſt e ↄſcri
ptoꝛ.tertio ↄmen
dat᷑ ex cõuictu:cũ
de: c ¶ Unus ex

teſtimoniũ dat᷑ in euãgelio

de:t huic mr̃eʒ ſuã pẽdens
in cruce cõmedauit dñs: vt
pᷣgineʒ virgo huaret. Déni alios fuit de mi
qʒ manifeſtanſ in euãgelio bidiſcipulut j,

ä 5pPpatebit: 2 p ceter
erat ipſe incoꝛruptibilis xpo mag familia
verbi opus inchoãs:ſoluis ie⸗ qõ ndiciũ
verbum carnem factuʒ ce: coõmendat ex vtu-

onẽ attingere:ꝓpter qð ibidẽ ſubdit᷑: Sũt eunuchi q ſe

caſtrauerũt ppter regnũ celoꝝ:q põt cape capiat. Cem

pus aũt quo iohanes vocar eſt ad ↄtinentia vginalem

oñdit:cũ d?: e ¶ Quẽ de nuptijs ⁊cc. de qbus nuptijs
dicet. . ij. ca. Sed ↄtra hoc vr eſſe illud qð dr̃ Mattlʒ.
iiij. ꝙ iohãnes vocat eſt cũ iacobo frẽ ſuo de naui vbi

erat cũ cebedeo pĩe eoꝝ:dicenð ꝙ triplex fuit hꝰ iohan

nis vocatio. Pꝛimo.n.fuit vocax ad ipſo notitiã aliqlẽ
de iſta vocatõe hẽtur iohã.j qñ andree petẽti: Rabbi
vbi habitas:rñdit ieſus:eni ⁊ vide.qꝛ cũ ipſo andra

erat iohanes:vt.j.videbit᷑. Scõo vocat' eſt ad ipſ xpᷣi

familiaritatẽ:⁊ de hac loquit᷑ hic Hiero.qꝛ iſta vocatio
de nuptijs fcã eſt:⁊ extũc iohanes fuit chꝛiſto familian

ꝓpter mũdiciã cotinẽtie vᷣginal. Tertio vocat fuit ad
apoſtolatũ:qñ relictis retibus ⁊ pꝛe cũ frẽ ſuo ſecut eſt

ieſuz. Et de iſta vocatõe loquit Mattheꝰ. Exqᷣ patet ꝙ
vbũ matthei nõ ↄtrariat᷑ vbo Hiero. f ¶ Lui vginita⸗

tis. Pic oſequent ꝓbat quoddã ꝓpoſitũ in pcedeti ↄmẽ

datoe. õmendauerat.n Hier.iohanezʒ ex.liij l. ex noie
ex officio:ex cõuictu:a ex vtut actu. Tria auũt pma erat

maifeſta:nõ ſic aũt q̃rtũ videlicʒ vginal cotinentia:ideo

iſtud ꝓbat Piero. duplici teſtimoio. Pꝛimũ ẽ ſpalis di
lectio xpᷣi ad ipſuʒ q̃ erat ſue vginitat ſignũ:qꝛ jm ꝙ dẽ
Ecci.xiij. Oẽ aial diligit ſibi ſile: volatilia ad ſibi ſilia

conueniũt:ſic ois caro ad ſibi ſileʒ ↄiunget:⁊ ois hõ ſibi
ſili aſſociabit. De xpo ãt nulli ẽ dubiũ qͥn fuerit vgo ⁊c̃
⁊ h'ẽ qð dẽ: ¶ui vginitatᷣ in hoc duplex teſtimoniũ da
tur ĩ euagelio.b aut teſtimoniũ tangit cũ dẽ: g

p cetera deo dileci dẽ: ſicut.j.xxj. Uidit illũ dii⸗ ciplm
quẽ diligebat ieſus ⁊c. Scðʒ aũt teſtimoniũ vᷣginitatʒ io

hãnis fuit recomendatio matr xp̃i ĩ cruce ſibi fcã:vt v/

go vgini deſuiret:⁊ eẽt adinuicẽ grata ſocietas:⁊ floꝛidꝰ

aſpect:ſm ꝙ dicit Piero.in ſer. de aſſũ.v. ma.⁊ hẽ qð
dicitur: h ¶ Et huic matrem ſuam penddens in cuce

commendauit.vt virgo virginem ſeruaret. i ¶ Deni

q;. Hic conſequenter oñdit᷑ ſcribendi mod quẽ tenuit

pit ab emanatõe ĩcoꝛruptibil vbi:ꝑ hoñdit in xpo nzʒ
diuinã:⁊ talis mody incipiẽdi debebat᷑ iohani ꝓpi incoꝛ
ruptõʒ carſtis ſue:7 hy E 5 dz: Henic; maifeſtas euã.
incipiẽdo euãgeliũ. k. ¶ Od erat ipſe. i. ince
carmis ſue. I ¶ Incoꝛruptibil ybi op inchos, d; ab

Od erat ipſe. i. incoꝛruptõʒ

catoꝛ:ſed ille q ex

dDiſcipul dei. ink
alios fuit de pᷣmiil

ſ ts actu: cũ dicitit
d ¶ Qui vgo a deo eſt elect'. Actus eni magne vtutis
ↄtimnentia vᷣginal: ꝓpt qð de ipſa dicit ſaluatoꝛ Matt̊.
xix. Nõ oẽs capiũt vbu iſtud.qꝛ pauci pnt ad hãc pfecti

lelünmun
tidn
Neirſpüctn
hoeno ipe
op
funpflofct
d
ho
dis ſe mu
lumin
nuogollan⸗
CClen
feyyblcn
bun ,Men
Hocmnals
Ncamtlicue
Grereanan
ofederi
MDetolienw⸗
bmmaſein
inquawen
ſlofuit on
gluum let
Gyſcopra
nishuluseu
lontioeeni
uhnoarh.
nſlaapoeſe
Pariberapo
ſtdagtiptuse
odicn
epincipo
uninep
ſorrutdeus
n
Woine
geünk
Pondntlin
amngtiiin
Chipen
3 nen

di Aorſitdez
do Molapek
ii udrie

⸗ nrcöckli

ikſälmn Vg
et itaucgl
marrcgit Lin
A enapgndlen
. Nihneſchis
WNdirödRent
WN UNmi
Snowr a
incs urtchꝛiſpin
4. Tanio voc
i Dah
giiu inl

/

ſo

7

rini i
eaitſiſ
unttob iſnl
üchint
ogetnmud

Mꝛologus

poc ſnũ euãgeliũ incepit dicẽs: In pᷣncipio erat vbũ ⁊c.
m ¶ Solus vbũ carnẽ factũ eſſe:nec lumẽ a tenebꝛis cõ/

prꝛehenſuʒ fuiſſe teſtat. qꝛ alij euãgeliſte nõ loquunt᷑ de

ꝓpꝛietatid verbi: ſicut iſte ſur deſ⸗ cribendo facta chꝛiſti
humanirt geſta incipit ab illo ſigno quo chꝛiſt᷑ inuitat
ad nuptias detfici

ente vino aquam ———
cõuertit in vinu: nec lum̃ a teneb? ↄpᷣhẽſũ fu
vt Pabet . j ca. ilſe teſtal: vmum ſignũ po/
e dennut nes q̈ ĩ nuptiſſ fec dñs ön
tant chꝛiſtum ad dẽſ ꝙ ipe erat:ut legẽtib de
nuptias ſpũaleſp moſtrareèt ꝙꝙ vbi dñ iuitar
ageun orius ſit: deſicer nuptlaꝑ vinu de
odeficere delectato beat: et veterib imutat:nõ
carnalis:que ꝑ vi ua ola ꝗͥ a xpo inſtituũt ap
nũ deſignat vt a“ pareãt. Moc aũt euãgeliuz
qua couertat᷑ no ſcripſit in aſia: poſteaq; in

uo mo in vinũ p pathmos inſula apocaly-

centand, pſim ſcripſerat:uht cui in bn
onẽ in ſpũalem: · c(lpio canoniſ incoꝛruptibi
hoc mò incipien le pᷣncipiũ pᷣnotat᷑ in Gene
o ea ieo oke ſi: ei etia incoꝛ uptibilis ſi⸗
am virginitatẽ: nis p vgine in apocalypſi
hoc eſt að dicil: redderet:dicẽtẽ xbpo:ego ſũ
n ¶Pꝛnmum ſi, alpha ⁊ o. Et hic eſt iohã/
gnũ po. ꝙ i nup.
dñs fe. mutando

aquam in vin: o ¶ Oſtendens ipſe erat. l. ſegrega⸗
tus ꝗ delectatiõe carnali ꝑ cõtinentiam virginalem.
p ¶ Ut legentibus. ſuum euangeliũ: q ¶ Demonſtra

ret ꝙ vbi dominus inuitatus ſit.i.in nuptijs ſpirituali-

bus: r ¶ Deficere vinum nuptiarum debeat.i.delecta

tio carnalis. s ¶ Et veteribus immutatis.i.delectati

one carnali que coꝛruptõʒ inducit mutata in ſpiritualẽ
que renouat animam. t ¶ Noua omnia que a chꝛiſto
inſtituuntur.i.reparantur: Appareãt. v Eboe autẽ.
Hic conſequenter oſtenditur tempus ⁊ locus in quo io
hannes ſcripſit iſtud euangelium. Locus eſt aſia minoꝛ
in qua metropolis eſt epheſus:in qua plurimum iohan
nes fuit conuerſatus:⁊ hoc eſt qð dicitur: Hoc autẽ euã
gelium ſcripſit in aſia. quia de hoc rogatus fuit ab aſie
epiſcopis ratione pꝛedicta. Tempus autem deſcriptio/
nis huius euangelij fuit poſtqᷓ iohannes redierat de re-
legatione exilij vbi Apoc̃. ſcripſerat in inſula que dicit
athmos:⁊ hoc eſt qò dicit: x ¶ Poſteaq i pathmoſ
in ſula apoc.ſcripſerat. Sed quia poſſet aliquis querere

qguare liber apoca. ponitur vltimus in canone:cum fue

rit deſcriptus ante illud euangeliuʒ. Ideo ad hoc reſpõ/
det Hiero. dicens ꝙ hoc factuʒ eſt vt finis canonice ſcri/
pture pꝛincipio reſponderet:quia ſcriptura canonica in
cipit a pꝛincipio incoꝛru tibili cum dicitur: In pꝛinci/-
pio creauit deus ⁊c. Et ideo conueniẽs fuit ꝙ finis ipſi
incoꝛruptibilis per virgineʒ deſcriberetur. Unde ⁊ liber
apocalypſis in finali beatitudine terminatur: que conſi-
ſtit in reductione creature ad ipſum:ſicut per creationẽ
egreditur ab ipſo:de qua creatioe agitur in canonis pᷣn
cipio:⁊ hoc eſt qð dicitur: y ¶ Ut cui in pꝛincipio ca/-
nonis ⁊c...i.ipſi deo a qͥ creatura egredit. 3ʒ ¶ Et ena
incoꝛruptibilis finis per virginem.i.per iohannem.
a ¶ In apocalypſi redderet᷑. quia ibi deſcribitur finis
creature ſicut ⁊ pꝛincipium:pꝛopter quod ſubditur:
b¶Dicente xpᷣo: Ego ſũ alpha ⁊ o. Apoc.vltimo. Al

ptoꝝ tẽpöꝛis diſpoſitio: vel
libꝛò oꝛdinatõ:ideõ a no

pha enim eſt pꝛima littera greci alphabeti:O vero vltima.

et per hoc deſignatur:ꝙ ipſe chꝛiſtus eſt pꝛincipium ⁊ finis

„

ſacre ſcripture:ac etiam totius ſcripture vere: quia eſt veri-

tas pꝛima: a qua omnis alia veritas deriuatur. c ¶ Pic

eſt iohannes. Hic conſequenter deſcribitur ipſius iohannis

felix obitus qð oſten
„ ditur de duob. Pꝛi⸗
nes: q ſciẽs ſupueniſſe diey mo quia ex diuina re
receſſus ſui: cõuòcaſ diſci latione Praſeiun ſe vo
pulis ſuis in epheſo:pmul ae n ab vielut:
ta ſignoꝝ expimeta ꝓmẽenſ Pic eſt iohannes qui
xpᷣm: deſcêndẽs in deſoſſũ ſciens ſuperueniſſe di

ſepulture ſue locũ factà oꝛa

em receſſus ſui: de h
taʒ extrãe a doloꝛ moꝛiq; ephelo: que erat me/⸗

a coꝛruptõe carniſ iuenit a no lis lius terre.
liem. Tm poſt oẽs euãge e ¶ Per milta ſigno⸗
rum experimenta.qꝛ

liũ ſcripſit: ? hoc vᷣgini de/ ſenſibilti viderat mul
bebat. Quõꝝx tam̃ vel ſcri⸗/
chhꝛiſti ſca. f ¶ Pꝛo
mens chꝛiſtum. quia
talia ſunt diuinitatis
chꝛiſti oſtenſiua. Se⸗
cundo quia ſpeciali
modo obijt:non ſen/⸗
tiens doloꝛem moꝛi:

bis p ſingula nõ exponit:
vt ſciẽdi ðſiderio collato et
q̃rentib fruùci laboꝛ:⁊ deo
magiſterij doctrine ſuet.

hoc eſt qð dicitur:
- g ¶ Deſcendens.pꝛo
pꝛia voluntate. h 4 In un ſue aicuee locum. vt
ua. i C

abetur in legenda acta oꝛatione poſitus eſt ad
patres ſuos.i.ad ſanctos patres veteris teſtamenti: qui iaʒ
erant in gloꝛia celeſti. k ( am extraneus a doloꝛe moꝛ⸗
tis. non dicit a moꝛte:quia moꝛtuus fuit per ſeparationeʒ
anime a coꝛpoꝛe:quia quilibet homo debitoꝛ eſt moꝛtis ex
pꝛimi parentij tranſgreſſione: m ꝙ dicitur hebꝛeoꝛum. ix.
Statutum eſt omnibus hominibus ſemel moꝛi. ſed do
loꝛem moꝛtis non ſenſit ex pꝛiuilegio ſpeciali:in ſignum in⸗
tegritatis virginalis:pꝛopter guog ſubdit: Quã a coꝛrup/-
tise carnis inuenitur alien. I ¶ Lamen poſt. Polita co⸗
mendatione iohannis:hic Diero.oſtendit oꝛdinem ſue de-

ſcriptionis: quia vltimus inter euangeliſtas ſcripſit euange

lium: et hoc decebat virginem:quia taciturnitas verecũ

dia debent eſſe annexe virginitati: ⁊ hoc ⁊ qð dicitur:
¶ Tamen poſt omnes ſcrip.euã.⁊ hoc virg. debe. roõne p⸗
dicta. m ¶ QAuoꝝ tamẽ. Hic ponit Hiero. ſuã excuſatõʒ
a diligenti ptractatõe oꝛdinis euãgeliſtaꝝ ⁊ euangelioꝝ di
cens:ꝙ illa in generali tantummõ tetigit triplici de cauſa.
Pꝛimo quia ꝓꝑ hoc qð in generali tangitur:excitatur deſide
riũ in legentib' ad pfectius cognoſcendũ.Scdo ex tali deſi⸗
derio homo laboꝛat ad pfectioꝛem cognitõʒ querendã:⁊? ta
lis laboꝛ eſt meritoꝛius.Tertio qꝛ ꝑ hoc doctrina magiſte-
rij ipſi deo reſeruat: qui veritatẽ reuelat querentiby taliter:
h eſt qõ di: m Auon tñ.i. euãgelioꝝꝛ: n ¶ Uel ſcri
ptoꝝ.i.euãgeliſtax o is diſpoſitio. in q tpe qlibet
eoꝝ ſcripſit. p ¶ Libꝛoꝝ o inatio.i.q̃re euãgeliũ Mat.
ſit pꝛimũ. Marci 2m ſic de aliis. q ¶ Ideo a no.ꝑ ſing.
nõ expo. vt ſci. deſi. collato. in fidelibus iſta legentibus.
r ¶ Et querentibꝰ. hoꝝ: ꝑfectaʒ cognitõʒ. S (Fructus la.
ſer. ⁊ deo magi.do.qꝛ ꝑatus eſt reuelare veritatem fideliter
inquirentibus ipſam.
Explicit pꝛologus.

Rr. 2

ta miracula virtute

4
„ 4

“

4 ℳ
n

roͤnem tum poſſibile eſt pbar⸗
ipſo facta manifeſtat: in pncipio ſequẽtis ca.ibi Tertia die.

Npꝛincipio erat verbũ.ſᷣm ꝙ
patet ex pdictis intentio beati
Johäãnis eſt dininitatẽ dñi no
ſtri ieſu chꝛiſti pꝛincipaliter de
Alarare: ad extinguendũ here/
ſitnm hebionitaꝝ extunc inſur-
gentẽ:qui dicunt chꝛiſtũ puꝝ
hoeiem: p ↄſequens ante ma⸗
riam nullo mõ fuiſſe. Et ideo
in hoc euangelio ſic pcedit:qꝛ
mo diuinitatem chꝛiſti per

ſcõo ipſam ꝑ miracula ab

Pꝛima in duas:qꝛ pmo diuinitateʒ chꝛiſti oñdit: ſcõo de/⸗

rlarat qliter hoc ſibi innotuit:ibi Et vidim.pma in duas:

qꝛ pᷣmo declarat ipſi filij dei eternã generatõʒ:ſcòo tpalem
incarnatõʒ:ibi fuit homo. Pꝛima in duas: qꝛ pmo deter/
minat de ipſo filio dei qtũ ad ei eẽ ſeu generari:ſcòo qᷓ;tuʒ
ad eius oꝑari:ibi Omnia ꝑ ipſuʒ. Circa pmũ quattuoꝛ de-

clarat.pꝛimũ eſt filij a pꝛe eternã generatõʒ. ſcm eſt ipſoꝛ
pſonalem diſtinctõʒ:ibi Et verbũ erat apud deũ. tertiũ eſt

patris ⁊ filij ↄſubſtantialiratẽ: ibi Et deus erat verbũ.quar
tũ eſt ipſoꝝ coeternitatẽ:ibi Hoc erat in pᷣncipio apud deũ
Ad euidentiã iſtoꝝ ↄſiderandũ ꝙ beatus iohãnes in decla
ratione iſtoꝝ vtitur noie verbi:qð non inuenit᷑ niſi in crea
tura intellectuali:que eſt ad imaginem dei facta:⁊ ideo effi

cacius ducit in cognitoʒ creatoꝛis ꝙ cetere creature. Et ideo
ad intellectũ dicendoꝝ aliqua ſunt hic pꝛemittenda pꝛimũ

eſt qliter verbũ in nobis inuenit᷑:ſcòm qualiter in deo poni

tur: tertiũ qualiter ꝓpꝛieias filiationis in verbo diuino re⸗
peritur:quia beatus iohannes loquitur de filio dei ſub no/

„

mine verbi. Circa pꝛimũ ſciendũ: ꝙ vox ſignificatiua dicit
verbũ:ſed hoc eſt tantũmodo large ⁊ denomiĩatiue inqtuʒ
ſignificat interioꝛis mentis conceptũ:ſicut vꝛina dicitur ſa⸗

„ -

nainmeſt ſanitatis indicatiua: ⁊ ideo ſicut pꝛopꝛie di/-
cituri
verbũ quod ꝑ vocem ſignificatur: hoc autem eſt interioꝛ
mentis conceptus ſ̃m ꝙ dicit philoſophus.j.piher. Uo/
ces ſunt note.i.ſigna earum paſſionũ que ſunt in anima. et
ideo conceptus mentis interioꝛ etiam anteqᷓ per vocem de

anitas qð ꝑ vꝛinam deſignatur: ita illud pꝓpꝛie dicit

ſignetur pꝛopꝛie verbum dicitur:⁊ hoc eſt quod dicit Au

guſtinꝰ.xv. de trinitate: Quiſquis poteſt intelligere verbuʒ
non ſolum anteꝙ ſonet:verum etiam anteqᷓ; ſonoꝛum eius

imagines cogitatione inuoluantur: poteſt videre aliquam
illius verbi ſimilitudinem:de quo dictum eſt: In pꝛincipio

erat verbum. Aduertendum tamen ꝙ in nobis eſt duplex

interioꝛ mentis conceptus:vnus infoꝛmis ⁊ impfectus:ali

ſoꝛmatus ⁊ perfect. Cuius ratro eſt: quia cognitio noſtra

cedit de imperfecto ad perfectum: ⁊ ideo de re pꝛimo ha

bemus conceptum conſuſum ⁊ imperfectum:vt habetur.j.
phyſi. et talis conceptus non dicitur pꝛopꝛie verbum ſed

cogitatio. Pꝛocedendo autem puenimus ad habendum cõ
ceptum rei perfectum ⁊ determinatum: qui a philoſophis
vocatur diffinitio:a ſanctis autem dicitur pꝛopꝛie verbum

⁊ hoc eſt quod dicit Aug'.ix.de trini.Diffinio tem pantiaʒ

⁊ hoc eſt verbum eius:⁊ ſic patet pꝛimũ.ſ.quid ſit verbum
in nobis. Circa ſecundũ conſiderandũ ꝙ deus eſt intellectu
alis nature: vt ab omnibus tam ſanctis qᷓ philoſophis ſup
ponitur tanq manifeſtum:⁊ ideo in ipſo ponitur verbũ nõ
tamen ad ſimilitudinem verbi large dicti:qð eſt ipſa vox ſi
gnificatiua:vel conceptus rei impfectus: quia in deo nihil
eſt ſenſibile nec etiam imperfectum: ⁊ pꝛopter hoc vox ſi⸗
gnificatiua que ſenſibilis eſt:⁊ ipſa cogitatio que licet ſit in
tellectualis tamen quia imꝑfectionem implicat: non habet

Nicolai de lyra ſup Johãnem incipit. Ca.I.

(Euãgelium

— .

ibi locum:ſed ibi ponitur verbuʒ initum impoꝛtat co⸗
ceptum rei pfectum: quia deus vnico actu intelligendi

5

ſeipſum ⁊ omnia alia concipit ꝑfecte. Ex quo patet dif

ferentia verbi noſtri ad verbuʒ diuinũ:quia verbuʒz no
ſtrum in mente multiplicatur: quot enim ſunt ibi con
ceptus pfecti vel foꝛmati:tot ſunt ibi verba. In deo aũt
eſt verbum vnicũ:qꝛ non poteſt ibi eſſe niſi vnicus con
ceptus pfectiſſimus. Item verbũ in nobis eſt accidens ⁊
quid tranſiens: quia non ſemper actu intelligimus: ſed
in deo idem eſt qð ſubſtantia diuina:quia non patitur
admixtionem alicuius accidentis ſeu cuiuſcũq; nature
extranee.Eſt etiam verbũ ſemper actu pmanens ⁊ eter
num:⁊ ſic patet aliqualiter ſcòm.ſ.qualiter in diuinis
ponatur verbum. Circa tertiũ ſciendum ꝙ de ratione fi
liationis pꝛopꝛie dicte eſt ꝙ ibi ſit pꝛoceſſus viuentis a
viuente ſm rõnem ſimilitudinis in identitate nature ſal
tem ſpecifica vel in pꝛopinquo genere:quod patet: quia
in rebus inanimatis q'uis vnum pꝛocedat ab alio:ſicut
ignis ab igne:non tamen ignis pꝛoductus ab alio igne
dicitur eius filꝰ. Similiter ſi res non viua ꝓcedat a vi
nente:non inuenitur ibi ratio filiationis: ſicut artificia
tum pꝛocedit ab artifice:non tamen dicitur eius filius:
7 ideo requiritur ſicut dictum eſt pꝛoceſſus viuentis ꝗ
viuente. Item hoc non ſufficit niſi ſit pꝛoceſſus ſm ſimi
litudinem nature:quia pediculus pꝛocedens ab homie
non dicitur eius filius:ſed ille qui pꝛocedit ab eo ſimiliſ
in ſpecie. Aduertendum tamen ꝙ non eſt de perfecta ra
tione filiationiſ ꝙ natura ſpecifica in patre ⁊ filio nume
ro diſtinguatur:ſed hoc contingit ex impfectione illius
nature:que pꝛopter ſui limitationeʒ in pluribus ſuppo
ſitis eſſe non poteſt vna numero exiſtens. Si igitur in
diuinis ponatur verbum diſtinctum perſonaliter a pn-/
cipio a quo pꝛocedit: ſicut veritas rei ſe habet vt magis
patebit inſra:conſequenter opoꝛtet dicere ꝙ in ipſo per
fecte inueniatur ratio filiationis:quia deus non ſolum
eſt viuens:ſed vita per eſſentiam: et ideo verbum in di
uinis neceſſario ꝓcedit:ſicut viuens a viuente:⁊ in iden

titate nature:non ſolum ſpecifica ſed numerali.Et pꝛo/

cedit etiam ſ̃m rationem ſimilitudinis:quia de ratione
verbi eſt ꝙ ſit perfecta ſimilitudo illius cuius eſt verbũ
ideo verbum in diuinis ⁊ filius idem ſunt per omneʒ
modum:pꝛopter quod dicit Aug.vj. de trinitate:Uer
bum ſolus filius accipitur: ⁊ eo dicitur verbum quo fi/-
lius. HPis pꝛelibatis ꝓcedendum eſt ad declarationem
pꝛime concluſionis quam inducit Johannes ad pꝛobã
dum eternam filij generationem: vt pꝛedictuʒ eſt. nec de
bet aliquis admirari ꝙ tantum in iſtis ſteti:quia verba
beati Johannis continent ſententiam maximaʒ:immo
nobis incompꝛehenſibilem:ideo non poteſt paucis ver
bis etiam modicum declarari.In ratione autem iſta be
atus iohannes ſupponit vnum quod ab omuibus ſup/
ponitur tanqꝙ; manifeſtum.ſ.ꝙ deus ſit pꝛincipium ſim
pliciter pꝛimũ:⁊ per conſequens ꝙ ſit intellectualis nãe
aliter non haberet notici ſui ⁊ alioꝛum qð eſt inconue
niens maximum:⁊ ideo quicquid eſt perfectionis in na
tura intellectuali totuʒ competit ei modo tamen ſuper-
excellenti. In natura autem intellectuali perfectionis eſt

ꝙ ibi ſit verbũ:qꝛ hoc cõpetit ei inqtum eſt in actu pfe-

cto:vt patet ꝑ pꝛedicta: ergo in ipſo deo ppꝛie ⁊a pfecte
eſt verbũ. Uerbũ aũt de ſua rõne dicit quid ꝓcedẽs ab
eo cuius eſt verbũ:ſicut cõceptus a concipiente. Cuʒ igi/
tut verbũ ⁊ filius idem ſint ſequitur ꝙ ibi ſit generatio
filii a patre: exquo eſt ibi ꝓceſſus verbi a dicente. Hui
rõnis Johannes ponit tantũmodo concluſionem omit
tens iſtam deductõʒ:ſicut frequenter faciunt phi tangen
do ſolimodo vnã ꝓpoſitoʒ ſueronis: ⁊ hoc mã dicit

ſtigine
gooonms.
kun
gſenanp
ſſtetn
ſpmnickp⸗
Nniziie
nnginrre
Dlecidy
Piczſegoe
cnidiuini
Ninitoiu
lmun
hiincuoct
gunerpeca
Edaberuy
Ailoſcped
denſigihtn
Unponck
rüſcln
Ealonond
oſeoe
Qene
tlnntmu
guſedu
Papioon
Abfll'gen
l peer no
lmnonusot
irdunam⸗
fingnotem
Nnicocne
nponker
ſchurpche
ſennni
hoponut
nie
WN
inſſntd⸗

herbenn
ſuains Rn
leroer⸗

azin
znc
Bndsner

Bdinnd Ard
nbbiy W n

biecen wui⸗
lan

Endattuflin
Kpdechig unre
itmfufti
upalluin
üpttoi
mpmerpinn
ianentoe
eni Ser
nnmuntlrt,
1niſebianmg
arolcroni
Euis eus wolſe
aivunn
nsa muentezint
ſdnumeral S
Minisdniadenn
dAiuscrius etr
Bidenſan n
w N) denmiur
ddictm ytngt
unckAdn
luct Phunuuk
N e
um vuntdNN
mrun nIe
wmwnoninlint
7 tione umi⸗
ſininiint
virunlinulin
vum qöion
loumgo

atoenmninioint

noco unenſepr

mul pfenioniih
un ckin auße
den rie hie
Grcuid oogii,
ongpimie li
rbiadiclite

Johannis .

Johãnnes: a ¶ In pncipio erat verbũ.i.in ipſo deo qᷓ
ab oĩbus ſupponit᷑ pᷣmũ pꝛincipiũ neceſſario eſt verbũ
ꝓpꝛie dictũ:vt patʒ ꝑ pꝛedicta. b ¶ Et verbũ. Hic ↄſe
quent᷑ ꝓbat patris ⁊ filij pſonalẽ diſtinctõʒ.Ad cui in-
tellect ſciendũ ꝙ ꝑſona eſt intellectual nature incoica/
bilis exñtia: vel /

potius ſubſiſtẽtia . „
erbu aũt in o Incipit euangeliũ bm Jo⸗
uinis nõ põt eſſe Pannez. r.
accidens: vt patet Qnncz. g. I

Npꝛincipiõ erat
verbum:et verbũ
at apud deum:

ex pꝛedictis: ⁊ i.
opoꝛtʒ ꝙ ſit quiud
ſubſiſtens in diiui ·
na nã. Eſt etiã in“
coicabile: qa nec .
intellect'nec nã capit ; ꝓcedẽs ſit idẽ ꝑ oẽz moð cũ eo a
q̊ pcedit: ⁊ iõ qꝛ vbũ i diuis pcedit ꝑ actũ realẽ oʒ ꝙ ini
ipʒ ⁊ pncipiũ a qͥ ꝓcedit ſit diſtinctio real ꝑ relelatel
ſuas alteri incõicabiles:⁊ ideo cũ vtrũq; ſit ſubſiſtẽs in
cõicabile in nã diuina:que eſt in ſupᷣmo intellectualitati
ſequit᷑ ꝙ inter verbũ ⁊ pncipiũ a quo eſt verbũ ſit diſi
ctio ꝑſonalis. Et hoc eſt qò bꝛeuiter tãgit Johãnes di⸗
cens:Et verbũ erat apud deũ. Nulla eni res dẽ ꝓpꝛie eẽ
apud ſemetipſam: ſicut nec alids eſt in ſeipſo:vt dẽ.iiij.
phyſi. et ideo inter verbũ ⁊ pncipiũ apud qð eſt verbũ
ſ.patrẽ eſt ꝑſonał diſtinctio. Nõ eni verbũ ꝓcedit a pie
p actõʒ traleuntẽ extra:ſed manentẽ intra: et ideo vbũ
manet intra illud cup eſt verbũ tñ ab eo diſtinctũ: que
diſtinctio pſonalis eſt:vt patʒ p pꝛedicta. c Er deuſ.
Pic ↄſequent᷑ ꝓbat patris ⁊ filij ↄſubſtantialitatẽ:vbuʒ
eni diuinũ eſt quid ſubſiſtens in nã diuia:vt pᷣdictũ eſt.
nã aut diuina nõ eſt multiplicabil:qꝛ nullo mõ põt eſſe
niſi vna ⁊ ſimpliciſſima:⁊ ideo opoꝛtet ꝙ verbũu ⁊ pᷣnci
piũ a quo eſt verbũ ſint idem penit᷑ in nã q;uis diſtin
guat:vt pꝛedictũ eſt in ꝑſona:⁊ hoc eſt qð dicit Johaneſ
Et deus erat verbũ. ita ꝙ li deus ponat᷑ a ꝑte pᷣdicati:
dicẽdo ſic verbũ eſt deus. Noiĩa eni ⁊ verba tranſpoſita
idem ſignificant.q.d. Johãnes:q;uis verbũ ſit apud de
um:nò tñ eſt aliquid extranee nature:ſicut eſt verbũ no
ſtrũ:ſed eſt nature diuine que indiuiſibilis eſt: ideo eſt
eadem oĩno in ipſo ⁊ in pꝛe. dD ¶ Poc erat in pncipio.
Pic ↄſequent declarat᷑ qrtuʒ.ſ.coeternitas patris ⁊ filij.
Q.enĩ ꝓcedẽs ſit poſtero duratioe eo a quo ꝓcedit:hoc
ↄtingit multipliciter. Uno mõ qꝛ ꝓducens nõ hʒ a pᷣnci
pio ſue duratõis potentiã ꝓductiuã ꝑfectã:ſicut homo
a pncipio pueritie nõ hʒ potẽtiã generãdi ꝑfectã:⁊ ideo
eius filiꝰ neceſſario poſterioꝛ eſt duratõe.Alio mõ ↄtin
git ꝓpter modũ ꝓducẽdi:qꝛ qñ alidd ꝓducit ꝑ motuʒ
qui motus eſt in tꝑe:opoꝛtet ꝙ ꝓductũ ſit poſterius p/-
ducẽte duratõe:qꝛ ꝓductũ pᷣmo habet eſſe in illo inſtã/
ti in quo terminat᷑ iſte mot᷑. Tertio mõ ↄtingit hoc qñ
aliquid ꝓducit᷑ libere ⁊ nõ de neceſſitate nature:qꝛ tale

agens poteſt expectare ad ꝓducendũ ſuũ effectuʒ: ſicut

creature ꝓducunt᷑ a deo:cui potentia eſt pfectiſſima:⁊
ſine traſmutatõe ⁊ motu:tñ nõ ſunt ei coeterne: qꝛ etſi
ab eterno potuit ꝓducere creaturã:vt dicũt alid tñ no
luit. Nullo aũt iſtoꝝ modoꝝ põt poni in diuinis:ꝙ fili
us ſiue verbũ qð eſt idem:vt patet ꝑ pꝛedicta:ſit poſteri
oꝛ patre:qꝛ in diuinis nulla põt en potentia ꝓductiua
impfecta:vt de ſe patet:nec verbuʒ in diuinis pcedit ꝑ
mutatõʒ ⁊ motũ:qꝛ in diuinis nõ habẽt locũ:ſᷣm ꝙ diẽ
beat Jacobus. Apud quẽ nõ eſt trãſmutatio nec viciſ
ſitudinis obumbꝛatio. Item filius ꝓcedit a piĩe de neceſ
ſitate nature:qꝛ deus neceſſario intelligit ſe:⁊ ſic relinq/
tur ꝙ filius ſit equalis patre in duratõe: ⁊ hoc eſt quod

bꝛeuiter dicit beat Johanes: d¶ Doc erat in pncipio

apud deũ.hoc.ſ.verbũ de quo locut fuerat:erat apud deũ
a pꝛincipio eternitatis:⁊ ſic patet quartũ qð de vbo dei fue
rat ſupꝛapoſituʒ. e ¶ Omnia ꝑ ipſuʒ. Poſtq euangeliſta
declarauit ipſ verbi eſſe ſeu generari:hic cõſequent᷑ decla⸗
rat ſuũ agere ſeu oꝑari:⁊ diuidit in duo: qꝛ pᷣmo declarat

ïtũ ad oẽs creaturaſ
. „ in generali: ctũ ad
et deus erat perbum. Hòc hoies in ſpeciali: ibi
erat in pꝛincipio apud deũ E vi. erat lux hoiuʒ.
Omnis per ipſuʒ facta ſũt Pꝛima in ouoꝛ uid
ſ⸗ dur pmo declarat ꝓpoſi
⁊ ſine ipſo factum eſt nihil. tũ qtũ ad pducendi
Quod factũ eſt in ipo vita actu:ſcòo qꝙtũ ad pꝛo
ducendi modum:ibi
Oð factũ eſt. In pꝛi⸗

ma pte oñdit ꝙ actus ꝓducendi ipſius verbi ſe extendit ad
oẽm creaturã in generali:qꝛ creature ꝓducunt᷑ a deo ſicut
artificiata ꝑ artificẽ: Sapie.vij. Oiuʒ eſt eni artifex ⁊c.cum
deus ſit agens ꝑ intellectũ:qð aũt ꝓducit ꝑ artem ſeu intel-
lectũ:ꝓducit᷑ ꝑ cõceptũ artis ſeu intellect: ſicut dom in re
extra ꝓducit᷑ a domo que eſt in aia.vij. meta. Uerbũ aut
in diuinis ideʒ eſt qð cõceptus intellectus diuini:vt.s.dem
eſt:ergo omnia ꝑ ipſi/ uz ꝓducta ſunt:⁊ hoc eſt qð dicit Jo.
Omnia pꝑ ipſuʒ facta ſunt.⁊ quia poſſʒ alids credere ꝙ hoc
ſignũ oĩa diſtribueret ſolũ ꝓ creatur coꝛꝑalib:eo ꝙ in pᷣn
cipio Geñ.vbi agitur de pᷣma rerũ ꝓductõe:nõ fit mentio
niſi de coꝛpalibꝰ creaturis:ideo ad excludendũ addit᷑: Et ſi-
ne ipſo factũ eſt nihil.qꝛ etiã ſpũales creature ſunt a deo ſic
ab efficiente. Cõſiderandũ tñ ꝙ manicheus dixit nihil hic
teneri affirmatiue:⁊ ꝑ hoc ſᷣm ipſuʒ intelligunt creature coꝛ
poꝛales:que parũ habẽt de entitate:⁊ ꝓpter hoc ſignifican
tur hoc noie nihil:eo mõ loquendi quo dicit phs.ij.phyſi.
Qiillud qð eſt modicũ nihil reputat᷑.Sic igi᷑ exponit ma/
nicheus.d.Et ſine ipſo factũ eſt nihil.i.ſine verbo facta eſt

coꝛpalis creatura:qꝛ dicit ipſam eſſe factã a pncipio malo:

Poſuit eni duo pncipia:vnũ ſimpliciter bonũ:aliud ſimpli
citer malũ:⁊ ab iſto dixit coꝛpalem creaturã ꝓcedere: ſed
iſtud patet eſſe falſum:qꝛ ens ⁊ bonũ cõuertunt᷑:⁊ ideo q;tũ
habet coꝛpalis creatura de entitate tm de bonitate:⁊ ꝑ con

ſequẽs a pncipio bono ꝓcedit. hoc etiã patet ex oꝛdine rez

cõnexione eaꝝ:qꝛ vniuerſi coꝛruptibiles creaturas ⁊ in-
coꝛruptibiles videm adinuicẽ cõnecti ⁊ in vnũ oꝛdinari:⁊

ideo cocedendũ eſt eas ab vno pᷣncipio ꝓduci:⁊ in vnũ finẽ
reduci: ꝓpter qð phᷣs.xij.meta. ex connexione vniuerſi ꝓ

bat vnitatẽ pᷣmi pᷣncipij dicẽs:Entia nolunt male diſponi:
nec bona pluralitas pᷣncipatuũ:vnus ergo pᷣncepſ.pluribuſ
etiã alijs modis erroꝛ manichei poſſet impugnari:ſʒ omit/
to ꝓpter ꝓlixitatẽ vitandã:⁊ diffuſi habet tractari.ij.ſen-
tentiaꝝ. Alij aũt dixerũt ꝙ ꝑ nihil intelligit᷑ diabolꝰ quem
dicũt eſſe ſine verbo factũ.Sed hoc pʒ eſſe falſuʒ:qꝛ diabo/
lus nõ eſt nã malus:ſi eni malũ eſſet integꝝ ſeipſuʒ deſtrue
ret:⁊ ideo nã ipſius bona eſt: ⁊ ideo facta eſt a vbo aqͥ oĩa
bona ꝓcedũt.Et ideo exponendũ eſt li nihil ſicut expoſitũ

eſt. S. ſ ¶ Qð factũ eſt. Oñſo ꝙ verbũ ſit cauſa ꝓductiua

rerũ:hic ↄſequenter oñdit᷑ ꝑ quẽ modũ ſit cã eaꝝ. Ad cui
intellectũ ſciendũ ꝙ ſᷣm phᷣm, ij. de aia.quatuoꝛ ſunt gra-
dus vite ſeu viuentiũ:vegetatiuũ:ſenſitiuũ: motiuũ ſᷣm lo⸗
cũ:⁊ intellectiuũ.Et inter iſtos grad intellectiuũ tenet ſum
mũ locũ:⁊ ideo ea que ſunt in aliqͥ ſᷣm modũ intelligiblieʒ
ſunt in eo ßm modũ vitalẽ. Creature aũt pᷣexiſtũt in verbo
ſicut in cõceptu artis vel intellectus:vt patet ex pꝛedictis:⁊

p ↄſequens ſunt in eo ꝑ modũ vite intellectiue:qꝛ intellige

re vbi eſt ſuũ eſſe:⁊ ſuũ viuere:⁊ hoc eſt qð dicit᷑: f
factũ eſt in ipſo vita erat.quia qð factũ eſt in re extra pꝛius
erat in vbo ꝑ ideam:que ideʒ eſt qð eſſentia diuina ⁊ vita.
Et ſic patet mod ꝑ quem creature ꝓcedũt a verboꝛvicelic⸗
Ar. 3

1

ſicut artificiata ab artifice vel ab arte: ppter qð dicit boett ¶ Aug“: et ideo hõ ad finẽ ſuũ ↄſequendũ indiget neceſ⸗
iij. de ↄſolatõe. Tu cũcta ſupno duc ab exẽplo pulchꝝ pul ſario illuſtratõe ſuꝑnaturali: vt in finẽ vltimuũ dirigat᷑:
cherrim ipſe:mundũ mẽte gerẽs:ſimiliq; imagine foꝛmãs. Deus aũt patus eſt hac illuſtratõʒ hoĩbus dare: qꝛ nã
Alio mõ exponit hoc inqtũ creature pᷣexiſtũt in volũtate nõ deficit in neceſſarijs:vt dã.iij. de aia: et ſi hoc veꝝ ẽ
verbi. Ad cun intellectũ ſciendũ:ꝙ ſᷣm phᷣm.j.de aia.illa di de nã naturata:multo foꝛti veꝝ de auctoꝛe ipſius nãe
cunt viuẽtia qᷓ mouẽt d eſt nã naturãs:
ſeipſa:hoc aũt maxie ⸗ „ = „— igeo ſi hõ faciat
ↄpetit volũtati q mo erat: t vita erãt lux hoĩuʒ: nebꝛe eã nõ ↄpᷣhenderunt. qð in ſe eſt: cöuer
uet allas potetias ad && lux in tenebꝛis lucet:ẽ᷑t ie Fuit hõ miſſũs a deo: cui tendo ſe ad deũ p

agẽdũ: ⁊ iõ ea q ſũt i cognitz 1 amoꝛ?
volütate vbi dicunt᷑ put pot ex nãlib

vita ĩ ipſo.Sic aũt eſt ð creaturis inqtũ dependẽt a volun haberi:de ſupplet reſiduũ addendo nature pfectõʒ gre
tate dei: ⁊ ſic exponit illud: f A factũ eſt in ipſo vi iülluſtrãs eũ ſupnaturali illuſtratoe:⁊ hoc eſt qð dẽ: Et
ta erat.qꝛ iſte creature anteqᷓ fierẽt:erãt in volũtate vbi ad vita erat lux hoiuʒ i.ipſuʒ verbũ nõ deficit illuſtrando
ꝓducendũ eas vel nõ ꝓducendũ:⁊ ſic patet mod ꝑ quẽ eſt hoies pꝑ gr̃am in cognitõe ſupnaturaliũ. Et lux in tene⸗
cauſa ꝓductiua creaturaꝝ:qꝛ ꝓducit eas oino libere:ꝑ qd bꝛis lucet.i.in peccatoꝛibꝰ:qꝛ verbũ q;tum eſt in ſe illu⸗
excludit᷑ erroꝛ aliquoꝝ phoꝝ dicentiũ ipſuʒ deũ eas de ne ſtrat eos luce gratie. Sed ꝙ ſunt tenebꝛoſi: hoc eſt qꝛ ſe
ceſſitate ꝓducere:qð patet falſuʒ:qꝛ volũtas nõ vult aliqddſubtrahũt ab influẽtia diuine lucis ſiue verbi:⁊ ideo ſe⸗
de neceſſitate:niſi illud bonũ ad qð habet neceſſariã habi quit᷑:Et tenebꝛe eã nõ ↄpꝛehenderũt. qꝛ peccatoꝛes hãc
tudinẽ. Nolũtas aũt diuia cũ ſit infinita nõ habet neceſſa lucẽ nõ ↄſequunt᷑ nõ ꝓpter efectũ lucis:vt dictũ eſt:ſed
riã habitudinẽ niſi ad bonũ infinitũ: ⁊ nihil vult de neceſſi ¶ ꝓpter ꝓpꝛiũ defectũ: l ¶ Fuit homo. Poſtiy euã. de⸗
tate niſi bonũ ꝓpꝛiũ:a ideo nullã creaturã vult de neceſſi Tkipni⸗ ſeu declarauit eternã verbi emanatõʒ: ⁊ ipſius
tate:ſed tm ↄtingent ⁊ libere:⁊ ſic eã ꝓducit:fil aũt ſiue y opationem:hie ↄſequenter declarat eius tꝑalem incar/
bũ in diuinis aliter pcedit a pꝛe.ſ.nali neceſſitate. g hesz. Et diuidit᷑ in duas ꝑtes:qꝛ pᷣmo agitur de miſſio
vita erat lux hoiuʒ. Oñſo q̃liter vbũ ſe hʒ ad oẽs creaturas ne pꝛecurſoꝛis:2 de aduentu redemptoꝛis:ibi Erat lux
in generali:hic oſequenter oñdit᷑ qliter ſe habet ad hoies in vera. Pꝛima in duas:qꝛ pᷣmo ponit᷑ cõmendatio pꝛecur
ſpeciali. Ad cui intellectũ ſciendũ: ꝙ aĩalia qᷓ ſunt infra ho ſoꝛis:ſco tollit᷑ occaſio erroꝛis:ibi Nõ erat ille lux. Cir
mies hñt aliqlem reꝝ ſenſibiliũ cognitõʒ: ſicut aſinꝰ cogno ca pmũ cõmendatio pᷣcurſoꝛis ex quattuoꝛ deſcribitur
ſcit ſtabulũ ſuũ ⁊ pabulũ:⁊ dñm ꝓpꝛiũ:⁊ de ſilibus eſt ſite ¶ Pꝛimo ex cõditione naturali:cũ dꝛ: l ¶ Fuit homo.i.
iudiciũ: ſed ſola creatura intellectualis põt attingere ad co viuens vita hoiĩs ſᷣm dictamen recte rõnis: et ronabili
gnoſcendũ ipſuʒ deũ. Eo.n. ipſo ꝙ fcã eſt ad imaginẽ dei:ẽ ter pᷣcurſoꝛ ſaluatoꝛis fuit hõ ⁊ ñ angeł: qꝛ ſapia diuia
capax ipſius ꝑ cognitõʒ ⁊ amoꝛẽ:vt dicit Aug xiiij.de tri. diſponit omnia ſuauiter:vt dẽ ſapie.vij. quia facit oĩa
verũtñ cognitio dei ⁊ amoꝛ pñt duplicii accipi. Uno mõ ꝓ fm modũ cõuenientẽ ⁊ decentẽ mouendo quãlibet reʒ:
cognitõe ⁊ amoꝛe qᷣ pñt haberi ex nãlibus Alio mõ de co fp̃m ꝙ nata eſt moueri. Hoies aũt cõiter loquendo ma
gnitõe ⁊ amoꝛe ſuꝑnaturali:⁊ Fm hoc littera iſta pot dupli gis ſunt apti recipe doctrinã hominis qᷓy angeli: tũ ꝓpi
citer exponi.ſ.ð cognitõe nãli ſupnaturali. Pꝛimo igit ex ſimilitudinẽ nature:tum ꝓpter ↄſuetudinem locutiois
