ho nleaefe poo Seistegt illuz ieſus ant ? lauabant ret eie nl quanuls otli Algnun
zfr Sl. ehde d el elce: ex „ endens a . is: ro gentiam ma “ ſndeloaf⸗
iſgan hnn eſt de de dicẽſ: Obmuteſc illud de cende erat ſimon nir. adhibuimus. utetre
moniaco e ſocru pe⸗ ole ñ/ pieciſſet illu llo uim que terra reducẽ pu In verbo au diin
cundum de s curata eo. Et cũ nediũ:exit ab in gauit eũ a te docebat de g tuo laxabo re Rnne⸗
ebeiuse deſy moniũ ĩ med cuit. Et faci ſulũ. Et ſedens doc t ceſſa tez! confidens in een
WI generali Nihilq; il lbꝰ:⁊ colloꝗᷣbe nauicula turbas. d ſimo virtute verbi . lencz lude
nagoga. tertie erali Ull. 2ĩ oĩb 700 6hoc nauic qui: dixit a 125 mpeba⸗ nche
nen m gener al Epauo icẽtes: Qöch zi! ũt loqui: ſ: c laxatere b (KRu logttmnurd
ponuntur i ſol occu⸗ 2“ icẽ dicẽtes: t. 7 Ees uit a E „ agltü:⁊? laxa r auteʒ rete eo N
kiiſter oes ul habe⸗ Zaͦ tuies tate nlute ipe⸗ ne: Duc in altů: Etrñdẽés tmr Ey quo pa/ iſtioni
— abatſamade tiar d etne lernugle ianon itn
p ſnia iſtarũ part. ‚„r iuulgabat far ſimon dix 1 ꝛantes ni culum: qui . ſienber ni⸗
vſ; ad fin⸗ 2. e. vbi Ut⸗ ĩoẽʒ locũ regi ptoi nocte v̈bo aut tuo ſol m multitudi⸗ neh,
ctis poſten fun odez illoi it ieſus de ſynago⸗ hil cepim:in um hocſe gna ilcium ſu⸗ nekn⸗
aes eee. Saüroluiri voni ſime ts laxabo rete. Et cun ſeimi nenn pllaum ſe, uuſfun
oꝛdie quo ga:itroiuit ĩ dom teneba laxabo õcluſerũt piſciũ um polſibii olaui
ſita. „— ſt auteʒ —* cꝰ aũt ſimo 9, roga“ CQ *% 0 ioſã. . 4 — per viam huma 9 4
Alctũ e p̃di So is febꝛib:? roge⸗ titudinẽ copic Et aqnuerũt per via tiam il omni' h
Deſcripta pdi tur magn ea. Et ſtãs ſup ti ãt rete eoꝝ. pt nam: ſed eti ne⸗ ir in
mene: alr coͤecie⸗ era ſt eber diminit ſocijs ꝗ erãt in alia col. et lamltirudo ten Nüen
matioe: bic Guenſio llla ſperaui ſurges mini ſocijs. 7 adiuuarẽt eoſ. Et baen atu Ghai
ter deſcribit cõuerſio 6inuo ſurgẽ cveniret ? ad euerũt ãbas tordo ubalitu otgcgis
.— illaã: æ cõnnuo ſu it ſol oc venirẽt 7 ipleuerũt äbas ũ vi. ſi.
bme ſcribit eoꝛun ſtrabat illt ebat ifirmo nauiculas:ita idet ſimon pe. Pꝛocl. ad ge di lainte
Pon oſerl diſcipula ſtra oẽs g hẽbat it bat nauiculas 3 vidẽt ſim ſu: pꝛopter pꝛed Pnin
nan pliſt o aenn cidiſſz oẽe rib: ducebat erẽt. Qð cuʒ genua ieſu ſu: miracula ſtaan.
tun Piiſeo voſtola varijs laguorib: ulma g 9 pcidit ad gen bõ caa mu k (Exi nnheus⸗
ppmotio ad apoſ ola ad en:at ille ſing petr ꝓpcie la me dñe:qꝛ hõ dicens: C bo Nbeguiſau
Amleaneienc ibi aol ad eu: at ille eoſ. Exi Per. JTar me dne: eni a me do. quts Vrei
um ſequctica b iht iponẽſ curabat eoſ. Exi decemoeſeimn. Stupor ſuz. repu dnann
factũ ẽ aut in diebum Aone curapai multis d zlum. oẽs ꝗ mo pec. ſuz.r. di eronoen
. factũ ẽ aüt in dueas n⸗ aut demonia a 5 it . peccato. at eum oes 9 bat eniʒ ſe in . ſrone
ls⸗ ſeina in duns baãt aut dei icẽtia: qꝛ tu es pe idederat eum? de et te fnlirad
qꝛ pꝛimo oſcribit 60 D Stia ⁊ dicẽtig 5 ſine circuũ ein captura p⸗ Inltzpecenti. lotpo ti
qr paimo um alis clamãtia 1 epas no iine ũ illo erantein car t. Si / ſancte perſone. on
adiũctis ſibi:ſcõo 1 ſciebãt ipʒ cium quaz ceper⸗ m ⁊ Stupoꝛ e d
adiuũctis ſibi i: ibi gt Il tea loꝗ:qꝛ ſciebãt: ſſus ſcium qua m iacobu : circude. euz. i a ic
catio matthei:il vicdit bate Facta at die egreſſus niliter autem s cebedel: cin io magna Pſener
ieſus pub Dlendbi⸗ ibat i deſert venerũt vſqʒ i 17 tſocij ſimo : H5 pot m ¶Et innode
ca pmu pmo oͤſcribi / iba at eũ venerũt y ui erant ieſus: G6 nolug: in nro
ca pmu pino um vo regrebãt eũ ⁊ bãt illũ ne qn ſimonem ie Pomi it ad ſimonẽ ie- famnmulni
tur dicitoruin vo, iöm:⸗ detineba bꝰ* il dit ad umon hoc iaʒ homt agit ipſum conſo deininiie,
catio ſereduaſ. c ac iß eret ab eis. Qui ili timere: ex h l. Et ſubdu ſea id n ¶ Noli ninin
cundo conuerſox tũ diſcederet ab lijs ciuitati les eris capienſ. bus: lado. hoc.. de Rdeſgt⸗
firmaté:.ibi Et fac „ veie Uia ? alijs . nes e naui t eũ timẽ ex hoci 4
t in na da ſ ag nigelane neset ibus ſecut ſunt ei. cetero. o Ce; ian
eſt cũ LCirca pmũ dici b' opoꝛtet ꝛideo miſſ u . lictiſ oĩbus ſecutil 4D eris hoĩes i in
tatu. irca p⸗ actůe gnũ dei: qꝛideo mi ogil relict ẽ Uerbũ n. dei ba ſagſi
ſie: Taetät regn dicanſin ſynagogiſ re m. Qerbu. n. l be nrign
tür ſie euo Erat pdicanſ in ſynago è tabtam. Uer capit pi- niniGn
aut cu turbe irru 0 Erat pᷣ ahẽdo ad vit⸗ cut ham no c⸗ mi nepte
n eu pꝛe nimia dauuo ” . anã docinã trahẽd quia ſicut han capit homi irhton
daiten 22èðð nln nzooctn ocahiatur enec verbu apiat pι wlhrn
Aquia ibi Daraum Wanzs latern gliaue congrega. nead vüaz eii
do vocatur ſtagnun ſdi hebꝛaicum quo⸗ ne
Gm moduim oducdi hcbisi

de ern
ſa nucht
mo kinn

. (mdr,

ni Ama

Murinf

NS
zole
7“ anr, ſ
mrmlllio
gbamgſeinti
Nlhnen
ſuoN.
(Sepren
aulchi
ninu n

. n

il ſmnorit

pfamn O.n.

mmigta
co. 1G
mhoin
etinm/
hm ſice
e
be 6

Pc

ſbᷣduci ad ter. na
reli.om. ſe. ſũt eũ
ſ.ſimõ petrz alij
qui erant cuʒ eo

Et lʒ ãdrea) h nõ

noiet: tñ inrelligit
ibi fuiſſe: ſʒ ꝙg di

cit aug vt hr̃ ex v

bis matth. iiij.7.
mar .j. dicunt tn

aliq ciſti ñ ſecuti

fuert xpᷣm tũc: ei
totaliter inheren
do:ſed cauſa reue
rentie aliquãtulũ
ſecuti ſũt eũ aſſo

ciãdo:ad ꝓpa ta

men reuerſuri: ſʒ
poſtea vocati ſũt
noõ reuerſuri am-
pliuj ad ꝓpꝛia: de

q̃ vocatoe lodtur
matthe ⁊ marc
Alij veꝛo dicũtqꝙ

iſta vocatio de q̃ᷓ

hG loqt᷑ lucas ẽ ea-

dem cuʒz illa de q̃ᷓ

loquit᷑ matthe ⁊
marcus:qꝛ voca/
ti ſũt ſimpliciter
ad ſocietatẽ chꝛi⸗
ſti: ⁊ hoc videtur
verius:qꝛ hic di⸗
cit᷑ relictis oib ſe

cuti ſũt eũ:qͥ mo/-
dus loquẽdi ꝓpᷣe
nõ conuenit niſi

adherentibꝰ xpᷣo

totaliter. Itẽ qꝛ H

dicit᷑ petro a xpᷣo
Ex hoc iam eris
hoies capiẽs.i.de

cetero vacabis p

dicatoi: tali mõ
loquẽdi vtuntur
mattheus ⁊ mar

cus: qui ſecũduʒ

glios deſcribunt

vocationeʒ eoꝛzuz
ſimpliciter adhe½

rendo xpᷣo abſq;

r. e ad ꝓpa
e

Pic ↄſequẽter de
ſcribit᷑ vocatoꝛuʒ

cõfirmatio ꝑ ope

ra miraculoꝛũ: ⁊

deſcribunt᷑ h duo

miracla. Pꝛimũ
eſt de lepꝛoſo ſa/

nato:ſcòm de pa

lytico cuãto: ibi
Et factũ ẽ in vna
dierũ. Sententia
pᷣme ꝑtis patet ex

£

Et factũ ẽ cũ eẽt ĩ vna ciui

tatũ: ⁊ ecce vir plen lepꝛa
vidẽs ieſũ:⁊ ꝓcidẽs ĩ faciẽ
ſuã:rogauit eũ dicẽs: Dñe

ſi vis potes me mundare.
Et extẽdes manũ tetigit en
dicens: Nolo:mũdare.Et

ↄlſeſti lepꝛa diſceſſit ab illo

Et ipe pcepit illi vt nemini
dicet:ſed vade oſtede te ſa-

cerdoti:voffer ꝓ emundati
one tua ſic pᷣcepit moyſes

in teſtimoniũ ul. Peram/

bulabat auũt magis ſermo
de illo: ⁊ cõueniebãt turbe

multe vt audirẽt:⁊ curarẽ
tur ab ĩfirmitatib ſuis.p
ſe aũt ſecedebat i deſertũ ⁊
oꝛabat.Et factũ ẽ i vna die
rũ:⁊ ipᷣe ſedebat docẽs.Et
erãt phariſei ſedẽtes ⁊ leg
doctoꝛes ꝗ uenerãt ex om

ni caſtello galilee ⁊ iudee æ

⁊ hierʒ:⁊ virt᷑ dñi erat ad

ſanãdum eos. Et ecce viri

poꝛtãtes ĩ lecto hoĩeʒ ꝗ eãt
palytic: ⁊c qrebãt eũ iſerre
⁊ ponẽ añ eu.Et nõ iueniẽ
tes q̃ pte illuʒ iferrẽt pᷣ tur/

ba:aſcẽderũt ſupꝛa tectum

⁊ ꝑ tegulas ſũmiſer̃t eũ cũ
lecio in medium añ ieſum.
AQuoꝝ ſidẽ vt vidit dixit:
Hõ remittunt᷑ tibi peccata

tua.Et ceper̃t cogitare ſcri

be ⁊ phariſei diceteſ: Quiſ
hic ꝗ loꝗt blaſphemias:
Quis põt dimittere pecca
ta:niſi ſoł de: At ↄgnouit
aũt ieſus cogitatiões eoꝛũ
rñdẽs dixit ad illos:Quid
cogitatis mala ĩ coꝛdib ve
ſtris:Quid ẽ facil: dicere
dimittũt᷑ tibi peccata:an di
cere ſurge ⁊ abula: At aũt

ſciatis qꝛ filꝰ hoĩs hʒ ptãtẽ

i fra dimittẽdi peccata:ait

paralytico: Tibi dico ſur/
ge:tolle lectũ tuũ:⁊ vade ĩ

domũ tuã. Et cõſeſti cõſur
gẽs coꝛã ill tulit lectũ ĩ quo

dẽis Matth. viij. a 1 mar.j. g excepto qð ſeaͤk. r. be

iacebat᷑:⁊ abijt ĩ domũ ſuã
magniſicãs deũ.Et ſtupo3
appᷣhedit oẽs:⁊ magniſica
bãt deũ.Et rpleti ſüut timo

re dicẽtes: qꝛ uidimꝰ mira

bilia hodie.Et p hec exijt

⁊ vidit ieſus publicanũ no

mie leui ſedentẽ ad telone
uz:⁊ ait illi:Seq̃re me.Et
Flici oĩbꝰ:ſurgẽſ ſecut᷑ ẽ eũ

Et fecit ei cõuiuiũ magnuʒ

leui ĩ domo ſua:⁊ erat tur/

ba mita publicanoꝝ ⁊ ali

oꝝ:ꝗ cum ill erãt dicũben

tel.Et murmurabãt phari
ſei ⁊ ſcribe eoꝝ:dicẽtes ad
diſcipulos e: Quare cuʒ
publicanis ⁊ peccatoꝛibuſ
manducai ⁊ bibin: Et re
ſpondẽſſieſus dixit ad illoſ

Non egent qui ſani ſũt me

dico:ſʒ ꝗ male habẽt. Nõ
eni veni vocare iuſtos ſed
peccatoꝛes ad pnĩaʒ.At il/
li dixerunt ad eum:Quare

diſcipuli iohãnis ieiunant

frequenter ⁊ obſecratiões
ſaciunt:ſiliter ⁊ phariſeoꝛũ
tui autem edunt ⁊ bibunt:
Quibus ipe ait:Nunquid

poteſtis filios ſponſi dum

cum illis eſt ſponſus ſacere

ieiunare: Aenient auteʒ di

es ⁊ cum ablatus ſuerit ab
illis ſponſus: tunc ieiuna
bunt in illis diebus. Dice
bat ãt ⁊ ſilitudinẽ ad illos
Quia nemò commiſſuraʒ

a nouo veſtimento mittiti
veſtimentũ vetus:alioquin

⁊ nouum rumpit:⁊ veteri
non conuenit commiſſura

a nouo. Et nèmo mittit vi
num nouum in vtres vete

res:alioquin rumpet vinũ
nouuʒ vires:⁊ uinum effũ
det᷑ ⁊ utreſ pibũt. Sʒ uinũ
nouũ ĩ utreſ nouos mutten
dũ ẽ:⁊ utraqʒ ↄſuãt᷑.Et ne
mo bibẽſ uet ſtati uult no

uuʒz ditit eni: uer melius

qð ẽ ſil ⁊ mitto is.q.

aut ſecedebat in oſer-

ſertũ locũ.ad onñden⸗

dũ ꝙ pᷣdicatoꝛ vbi di

uini debet fugere po
Peli applauſu: ⁊ ftra
here aliqñ ſe a multi„-

tudine vt vacet oꝛati

oni. q ¶ Et factum

c». Hic deſcribit᷑ de pꝑa

lytico curato miracu

lũ qð factũ fuit in ca⸗

pharnaũ:vt habetur

Marci.ij. Et pʒ ſnia
huũ ꝑtis:quantũ ad

curatioem paralytici
ex dict Matth. ix. a

q;tuʒ ad pñtationẽ

dci paralytici Mar
ci.ij.a. que obmittũ/

tur in matthe. ?. g.

mar. ſupplet. r ¶ Et

pꝰ hec exiuit. Hic con
ſequẽter deſcribit vo
catõ matthei:⁊ pᷣmo
ðſcribit᷑ iſta vocatio
ſcdo ðſcribit᷑ murmu
rãtiũ confutatio: ibi
Et murmurabãt.ſẽ/
ẽtia pᷣme ꝑũᷣ pʒ ex di
ctis Matth. ix. b. ⁊.c
80Et murmurabãt
Pic cõſequẽter deſcri
bit᷑ malignãtiũ ↄfuta

tio:⁊ hoc in tribuj ca

ſibus:ſcõuj ponit:ibi
At illi dix. terti ĩ pᷣn
cipio ſequẽtis ca. Pꝛi
m caſus eſt:qꝛ phari
ſei murmurabant de

cõicatõe xpᷣi cũ pecca

toꝛibus in cibo ⁊ ĩ po
tu:quã murmuratio
nẽ xpᷣs oñdit irrõna/

bilẽ:⁊ patet ex dictis

Matthᷣ.ix.b. Scous

caſus eſt ꝙ arguebãt
diſcipulo) xpᷣi eo gñ

ieiunabãt ſiẽ phaiſei
2 iohãnis diſcipli: ſʒ
xpᷣs eos excuſabat rõ
nabiliter. ⁊ pʒ ſnia ex

dẽis matthei.ix.cap.
mo ↄmiſſurã a veſti.
nouo ⁊c. ↄmiſſura iõ

h' excepto. t

ẽ qð iũctuã:⁊ dẽ a cõ

ſil mittẽ. Illa ei qoiu⸗
gut ſil mittũt. v¶ Et

nẽo bibẽ ver vinu. ſ.

ↄſuetudiarie ¶ Sta
ti vult nouũ.i. repẽte

Dicit enĩ vet me

1
lo ẽ qꝛ mag ſapit ſibi
p cõſuetudinẽ biben

Au ſuetudo eqdansſppaulathe aliueinslo adͤbi

Oo 4

,—

*

badũ nouũ tãdẽ efficit ſbi ſapidũ: ⁊ eo mõ hoib conuerſis
de nonuo ad vitã pfectiois opera incõſueta ſunt eis diffici-
lia: ſed paulatine aſſuefaciendo efſiciũt eis facilia ⁊ delecta

r

bilia.

riſei argue⸗
bãt xp̃m ? di
ſclpulos ei de violati
one ſabbati:⁊ hoc in

duplici caſu:ſcõuj po

nitur:ibi actũ eſt a
tem in alio ſabbato
Snia aũt iſtaꝝ dua⸗
rum ptium patet ex
dictl Matth. xij. vbi
iſti duo caſus ponũt᷑
eodẽ oꝛdine quo hic:
7 exponuntur eodeʒ
mõ excepto qo ſeqt
b Et ait hoi qui
ba. manũ aridã c.
Hoc aũt fecit xpᷣs vt
miraculũ eẽt euidẽti
⁊2 vt manifeſt argue
ret᷑ cecitas malignãti
um. c

6 PyI pl „ „ „
pleti ſũt iſipiẽtia. i ir⸗
rõnabili iracũdia cũ
magij oberẽt eſſe gra

ti de bñficio diuino
d (Et collo. ad inui
cẽ qdnã fa.de ieſu. iã

eni tractabãt de moꝛ
te ip̃ᷣius.Sed chꝛiſtuſ
noluit moꝛi ante tem
pus pᷣfinituʒ a patre:
vt iplerẽtur ſcripture

ꝓphetaꝝ de ignoio⸗/
ſa eꝰ moꝛte. e ¶ a

ctũ ẽ aũt in dieb illij
Poſtquã oeſcripta ẽ
vocatio plurium ad
xp̃i diſcipulatuʒ: hic
oↄñr ðſcribit᷑ pmotio
aliqᷣꝛ ex illis ad apo
ſtolatum:⁊ pꝛimo de

ſcribitur dicta pmotio:
ſcendens ieſus de mon

te. Circa pmum dicitur: e

¶Enangelium

5

aplm. V.

Alctũ eſt aũt. hic ponit ten caſus qꝛ ſcribe ypba

Accůuͤzʒ eſt at.·

mo cũ tranſiret ꝑ ſata velle
bãt diſcipli e ſpicas:⁊ mã

ducabãt cõfricãtes mani/

b'. Quidã aũt phariſeoꝛũ
dicebãt ill:Quid facitiſ qðᷣ
ſi licet i ſabbatis:Et rñdes
ieſuſ ad eoſ dixit:Nec hoc
legiſtis qð fecit dauid:cum
eſuriſſet ipᷣe ⁊ ꝗ cũ illo erãt
quõ ĩtrauit in domũ dei ⁊
panes ꝓpoſitionis ſũpſit ⁊
mãducauit:⁊ dedit his qui
cũ ipᷣo erãt:qͥs nõ licet mã
ducare niſi tm ſacerdotibꝰ
Et dicebat illis:qꝛ dñs ẽ fi-
lius hoĩs etiã ſabbati. Fa/
ciũ ẽ ãt ⁊ i alio ſabbato:vt
itraret ĩ ſynagogã ⁊ docẽt
Et erat ibi hõ ⁊ manꝰ eius
dextra erat arida. Obſᷣua/
bãt aũt ſcribe ⁊ phariſei ſi
ſabbato curaret vt iueni
rẽt vñ accuſarẽt eũ. Ipſe ve
ro ſciebat cogitatiões eoꝝ
et ait hoĩ ꝗq hebat manum
aridã:Surge:⁊ ſta i medi⸗

um. Et ſurgens ſtetit. Ait
aut ad illos ieſus: Interro

go vos ſi licʒ ſabbato bñiſa

ſcòo pmotoxꝝ inſtructio: ibi Et de

eſt aũt ⁊c p hoc oſtendit chꝛiſtus ꝙ pmotioni aliquoꝛum

ad ſtatũ dignitatis in ecc
mitti:ideo ſubditur: f

t elegit. xij. c. quib ſuccedũt

eEpiſcopi in eccia dei: g Simonẽ que ↄgnomiauit petꝝ
inte ouerſionẽ ei vocatus ẽ ſimon: ſed poſtea mutatũ ẽ no
men eius.Et ex hoc ioleuit conſuetudo ꝙ quando aliquis

creatur in papam mutatur nomen eius. h

pheii.filiuʒ alphei.⁊ iſte vocatus eſt iacobus iuſtus ⁊ fra⸗
ter dni:quia erat ei valde ſimilis in facie ⁊ in lineamẽtij coꝛ

poꝛis. i ¶ Judam iacobi.i.fratrem iacobi. k

t deſcẽ

den) ⁊c. Pic conſequẽter poſt electiõem apoſtoloꝝ ponitur
inſtructio de operibus ꝑfectiõis qꝛ pmoti ad gradũ maioꝛẽ
debent habere maioꝛem cognitionẽm. Licet autem ſermo
chꝛiſti ſequens factus fuerit magne multitudini:tñ chꝛiſtuſ
ſermonẽ ſuum ad apoſtolos pꝛincipaliter dirigebat: dubi/
tatur tamẽ hic: vtruʒ iſte ſermo fuerit idem cũ illo qͥ a mat
theo deſcribitur. v. c. Et dicunt aliqui ꝙ ſic:tuʒ quia hic ⁊

ibi eodem modo incipit:cum dicitur: Beati pauperes ⁊c. x

U0mn ſabbato ſccũdo pᷣ

la dei debẽt oꝛatiões deuote pꝛe

acobu al/

eodem mõ terminat:cuʒ dicitur: Ois qui audit ſermo
nes meos ⁊ facit:verſus fineʒ huius capituli.⁊ Matthᷣ
vij. in fine. Item quia illa que ponuntur hic fere ibi po

nuntur.
tur: k ¶IEt deſcẽdens Je

cere an male:alam ſaluã fa
cere an pdere: Et circũſpe
ctis oib dixit hoĩ. Extede
manũ tuã. Et extẽdit:⁊ re/
ſtituta ẽ man e. Jpi ãt r
pleti ſũt inſipietia:èt colloqᷓ
bant᷑ ad iuicẽ:qdnã faceꝛẽt
de ieſu. Faclũ ẽ aũt ĩ illiſ di
ebexijt ĩ mõtẽ oꝛaẽ : ⁊ eãt
pnoctans in oꝛone dei.Et
cuʒ dies fact eſſet vocauit
diſciplos ſuos:èt elegit du

odeci ex ipiſ q ⁊ aplios no

miĩauit:ſimònẽ quẽ cogno
minauit petꝝ:⁊ andreã fra
trẽ e:iãcobũ ⁊ iohãnem:
philippũ ⁊ bartholomeuʒ
mattheũ ⁊ thomã:iacobũ
alphei ⁊ ſimonẽ ꝗ vocatce
loteſ:⁊ iudã iacobi:⁊ iudã
ſcarioth qui fuit pditoꝛ.Et
deſcẽdẽs cuʒ ill ſtetit ĩ loco
cãpeſtri:et turba diſcipulo
rũ e:⁊ multitudo copioſa
plebis ab oĩ iudea ⁊ hieru
ſalẽ ⁊ maritima ⁊ tyri ⁊ ſy
donis:q venerãt vt audiret
eũ:⁊ ſanarẽt᷑ a lãguoꝛibſu/
is.Et ꝗ vexabãt᷑ a ſpiritibꝰ
imundis curabãtur.Et oĩſ
turba qᷓrebat eum tangere

planioꝛem que hic dicitur campe

lijs aũt videt᷑ bo itum:tum quia:hic dici
us de monte Matth. v. dẽ

Uidens ieſus tur
bas aſcẽdit ĩ mo⸗

tem. Itẽ hic dicit
Setit in loco cã⸗
peſtri ⁊c.ibi autẽ
dicitur: Et cuʒ ſe⸗
diſſet acceſſerunt
ad eũ diſcipli e

Et aperiẽj os ſuũ
cd at eos c.

Et iõ iſte ſermo

Z ille viont᷑ differ

re quãtum ad lo/

cum:quia iſte ſer
mo vicket eſſe fa⸗
na 2 campeſtri.
Alius auteʒ ĩ mõ
te. Item quantuzʒ

ad faciẽdi modũ
quia iſte videt eẽ

fact a chꝛiſto ſtã

do:alius auteʒ ſe
dendo. Iteʒ quia

multa in illo po/
nuntur q̃ hic o

mittũtur: vt patʒ

ituẽti. Qui vult
tenere pmõẽ opini

onẽ poteſt dicere
ad iſta que viden
tur contrariari:
dicendo ꝙ chꝛiſt
pꝛimo aſcẽdit ca/

cumen mont ad

eligẽduʒ aplos 7
ibi docuit eos de

alidqb' ſedẽdo ſᷣm

qð dic mattß. ſʒ
py ea deſcendit ad
aliquã ꝑtẽ mõtis

ſtris: vt ibi cõueniẽti

us doceret multitudinẽ 2 hoc ſtando:ſm ꝙ hic dicitur
autem dicit᷑ ꝙ hic multa omittũtur q̃ in alio ponũ
tur nõ obſtat:qꝛ euãgeliſte non ſemꝑ vnifoꝛmiter refe/
runt idem factũ chꝛiſti:vel dictũ:⁊ qð vn omittit aliuſ
ſupplet:vt ſic cõneniãt:⁊ cuʒ hoc ſpecialia ⁊ ſingularia
dicat.Qui aũt vult tenere ſcᷣam opinionẽ põt dicẽ ad
pᷣmũ alteri opiniõis:nõ eſſe incõueniẽs ꝙ duo ſᷣmões
a chꝛiſto facti diuerſ̃ tpibꝰ eodẽ mõ icipiat ⁊ terminẽt

eandẽ mãʒ ſaltẽ

magna pte cõtineat. His pᷣmiſſis

ꝓcedẽdũ ẽ ad diuiſiõem:qꝛ pᷣmo deſcribit᷑ iſtructio xpᷣi
directa pᷣncipaſit aplis:⁊ cõiter fca turbis ca.viij. Ad/
huc p poit dca iſtructio:ꝰ e ofirmatõ ca.ſequẽti.Pꝛi
ma ĩ tres:qꝛ pmo i ſᷣmòoe pᷣmittit᷑ qſi qdã pᷣfatio:ꝛ ſub
dit ipᷣa iſtructõ:ibi Et ipᷣe eleuat᷑ ocuł.ʒ itert᷑ itẽta ↄclu
ſio:ibi Ois qͥ venit ad me.Circa pᷣꝰ deſcribit᷑ loc cũ dẽ
Et deſcẽdẽs cum ill ⁊c᷑.faciendi modus:cũ dicitur Ste
tit i loco.Et expoſitio pʒ ex dcis ſ̃m duplicẽ opinioneʒ
Et aſſiſtẽs populus cum dẽ: Et turba diſcipuloꝝ ⁊c.
⁊ cauſe aduentus cum dicitur: Qui veue.vt audi.eum

ddel
t del⸗

enur.n
en loern

noſzthet
ſeenuing
Pounankes
ſiad hoe
lur:dln
Vrng,
. ee
u luli hl
iumiß
pein
Nnaby denin
1niſecnnd⸗
hni
GSel vobpol
Pumhoun
gzwluct
Pbengtudin
ulhimi
baci we⸗
zuanhin
ii e wi⸗
opinonilli⸗
dotcilifmn
bdcipren
Mav.
e dann
bbicehoe
lachoeen
ſitiſta
dolkoctuue
Hetenüutl.
ſtiſnonesl.
Catuorviu
GnMAi
Wurei⸗
Grhei
tſonn
hoiar
upqu
fanh⸗
tie
ſnünrei
Acop pl
lapblien
(Ban
lunninil
miuſa

ah ucl

4 mmümng
o mmrhnigs
gi wict
A iaueſt
tur concrui
Pünd aſ
unen
„ bint
a
A crn,
fnantkini
ncoinghin
Mmarijnab
65 m'omintali
tula ingulan,
gionipot dice⸗
iis gouo hn
Giät vtormin
4. ho üml⸗

„
bttiſtructon

bis ca. vin.
za cguin
güßfato⸗ 1
Fietiinn
ibibeln
gciͦlimi
Cliie
f.
nolap

ue aue

opinionẽ illã que

caſio multoꝝ m

¶Tuce vj

a ſanarentur. quãtũ ad illos qᷣ erãt infirmi. I ¶ Quia

virt de illo exibat ⁊ ſanabat oẽs. nõ eſt itelligẽdum ꝙ;
aliqua virt exiſtẽs in chꝛiſto traſiret ad alios eadẽ nu

mero.ſʒ iſte exit᷑ intelligit᷑ inquãtũ effect exit a cã:quia
virt diuina exiſtẽs in chꝛiſto faciebat ſanitates in infir
mis.Qualit᷑ aũt
humanitas chꝛi⸗

ſti ad hoc opaba quia virt de illo exibat ⁊
.: dicrun ſuit ſanabat oẽs. Et ipſẽ eleua
Ar H. ca „ 2* R „ 4
m ¶ Et ipſe el lis oculis ĩ diſcipulos ſuoſ
uatio oculis. Pic dicebat. Beati pauperes
nni deſcribit ioſa quia vr̃m ẽ regnũ dei. Bé
iſtructio:⁊ pꝛimo anij ra agia ſ
veagtib⸗ beatitn⸗ ani⸗ 4 uic ciNitidun in
dinũ: ſecundo de Tabunini. Peati ꝗnuc nie
accib virtutũ: lbbi qꝛ ridebitis. Bẽati eritis
Sal vobis dico. cũ vos oderint hõies:⁊ cũ
Pꝛima in duss: .
ns Uuett ad ſepauerit voſ ⁊ expꝛobꝛaue
beatitudi rint:⁊ eiecerit nomẽ veſtꝝ
act beatitudinu,z ANE E— E.
ſecundo retrabi Lãq;ᷓ malũ ꝓpti filiũ hoĩs.
ab actib vicioꝛñ Baugdete ĩ illa die ⁊ exulta
pꝛioꝝ:ibi Nerun txe:ecce eni merces vr̃a mul

tñ ve vobis. jm tg ẽ ĩ celo. Sẽcũdũ hoc.n.

dicit eũdẽ ſmonẽ faciebãt ꝓphetis pꝛes eoꝝ
B deſcriptum: vv
Matt. v. tres pꝛi

me beatitudines h̊ poſite exponãtur ſicut expoſite ſũt
ibidẽ: hoc addito ꝙ ſecũda beatitudo hᷣ poſita itelligen
a eſt de eſurie iuſticie:ſicut ibi ponit᷑: Beati qͥ eſuriut ⁊

ſitiũt iuſticiã ⁊c. Quarta aũt beatitudo h̊ poſita q̃ ibi
ponit᷑ octaua:nõ ẽ ppe beatitudo dicẽda:ſed ↄfirmatio
pᷣcedẽtiũ:ut ibi ocm fuit. Secũdũ opinionẽ ali q diẽ
iſtũ ſmonẽ aliũ ab alio:dicẽdũ ꝙ ſaluatoꝛ h̊ iducit ad

gquatuoꝛ virtutes q̃ vidẽtur oppoſita terrene ſeu mũda

ne beatitudini:qua boetũ in libꝛo de ↄſolatõe vocat fal

ſam vel mẽdacẽ felicitatẽ ꝑ quas quidẽ virtutej deueni
tur ad verã beatitudinẽ. Beatitudo eni frena pᷣmo con

ſiſtit in abũdantia tempoꝛaliũ bonoꝝ::q frequẽter ẽ oc
aſio n :7 iõ ſaluatoꝛ iducit ad oppoſitũ
cũ dicit: n ¶ Beati paupes.⁊ accipit᷑ h paupꝑtas volũ
taria ꝑ quã quis cõtẽnit ⁊ abijcit a ſe bona tpalia qꝛtuʒ
põt fieri bono mõ:ut hõ liberp vacet opib' vite ↄtẽpla
tiue. Quia vfm ẽ regnũ dei.ſ.iĩ ſpe ⁊ pjea erit ve
ſtrũ in re.ſecũdo ↄſiſtit ĩ hoc ꝙ bñ ſit homini quãtum
ad coꝛpꝰ:videlicet in cibis ⁊ potibꝰ:⁊ hꝰmõi carnis de
lectabilibꝰ:⁊ iõ ſaluatoꝛ iducit ad oppoſitũ dicẽs:
p ¶ Beati ꝗᷣ nũc eſuritis.abſtinẽtes a pᷣdictis delectabi
libus quãtũ bono mõ põt fieri:ut caro redigat᷑ in ſerui
tutẽ aie:ut ſic ꝑcipiãt coõſolatões diuie:ideo ſpᷣdiit:
NQuia ſaturabimini. inchoatiue ĩ pñti vita ꝑcipiẽ
o pᷣdictas cõſolatões:ſʒ pfecte in pᷣma ſᷣm ꝙ dicit᷑ pᷣſ.

H cũ abparheri gła tua.ttio oſiſtit in tpa
i

iocũditate iepta:ad cup oppoſitũ inducit.d. r ¶ Be
ati ꝗͥ nũc fletis.cõſiderãdo ꝙ tpᷣs pᷣſentis vite nõ eſt niſi
lucx ⁊ triſticie:tũ rõne culpe ſine cu ↄmiſſione vita pᷣ
ſens nõ põt trãſire ſaltẽ quãtũ ad culpã venialẽ:tũ rõe
dilatois gloꝛie:ſᷣm ꝙ dẽ can.v. Nũciate dilecto qꝛ amo
re langueo.qrto ↄſiſtit in fauoꝛe hoium ⁊ laude:ex qui
bus frequẽter hoies ſupbiũt ⁊ in alia vicia cadũt:ideo
iducit ad ↄꝛiũ.d. s ¶ Beati eritis cũ voj oderit homi
nes ⁊cc̃.nõ ꝙ aliquis debeat odiũ hominũ q̃rere ⁊ affe/
ctare:ſed qꝛ timoꝛe hurodien fen veritatẽ vite iu
ecũ

ſticie ⁊ doctrine dimittẽ. ũ hoc eni fa.ꝓphe.

veſtros:banefacite bis qui 2

ſ. veris:ut pʒ de hiere.quẽ ppter veritatẽ ab eo dictã repu

tauerũt ꝓditoꝛẽ ⁊ eũ incarcerauerũt:a tãdẽ lapidauerũt. ut
dicũt aliq:a de Eſa.quẽ cũ ſerra ſecauerũt ⁊ de multis ali
is. v Q Uerũtñ. hic oñter retrahit ab actib vicioꝝ.d.
x¶ Ue vobis diuitib. diuitijs abutẽtib: verũtñ qꝛ multi
J i vwnnr dihlth
„ eEm di Eccle. xxxj.
Verũtñ vẽ vobis diuitibꝰ Beat vir diues qᷣ in
qui hẽtis aſolatöem vꝛam uent eſt ſine macula
Ae uobis ꝗ ſaturati eſtis: c· beat. Ambꝛoſt

—„a n dDicit: Sicut diuitie
qꝛ eſurietis. Ac vobis qui ſpedimenta ſũt repꝛo
ridetis nũc: qꝛ lugebitis æ birs ita ꝓbis ſut adiu
flebitis. Aè cum bñdixerit mẽta virtutis.io ſub
eb. Sein SSS gitur: y (Qui ba
vobis oẽs hoies. Secũdũ betis h ſolatee
bec eni faciebant Pphetis baͤieter wiua,
ec eni faciebant ꝓpphe ſtram. abutẽtes diui⸗
pꝛes eoꝝ.Sed vobis dico tijs ad vite volupta
ꝗ auditis:Diligitẽ iimicof tem. 3 Cle vobis

qͥ ſaturati eſtis.i pñti

. 1 eſurietis.i fu
vos oderunt. Bénedicite turo. a ¶ Ue vobis
maledicentibus vobis: ? q nũc ridetis. ꝑ ieptã

date pꝛo calumniantibus leticiaʒ ad peccatum

17 1 moꝛtale declinatẽ: ſʒ
Qui letãtur cũ male

maxillam:pꝛebe ⁊ alteram
MM fecerint ⁊ exultat ire

b' peſſimis. b Ie

cũ bñ.vo.ho.p applauſũ talẽ nutriẽtes vos i malis: ſʒ ꝙ
dicit p̃ſ.ix. Laudat᷑ peccatoꝛ in deſiderijs aĩe ſue:⁊ iniquus
bñdicit. c ¶ Scoʒ hec eni faciebant ꝓphetis.i.falſis ꝗͥ ad
habẽdũ ppli applauſũ pphetabant falſũ:ſicut pʒ.iij. Reg.
xxij. de ſedechia ꝗᷣ fecit ſibi coꝛnua ferrea ad ꝓphetandũ fal
ſa nõ ſolũ verbis ſed etiã factis:ſicut ⁊ ꝓphete veri verbis
2 factis aliqñ vera pphetabãt. oll Sed dico vobis. H co⸗
ſequẽter iducit ad act virtutũ:a pᷣmo quãtũ ad vtutes qͥ ꝑ

ficiũt appetitũ:ſecũdo qtũ ad illas que pficiũt ĩtellectũ: ibi

Dicebat aũt illis. Ila diſtictio tñ no ẽ pᷣciſa ſʒ a pncipalioꝛi
pte:qꝛ ĩ qlibet ponũt aliqua ꝑtinẽtia ad pfectionẽ itellect' ꝛ
volũtat. Circa p dẽ: e ¶ Biligite iimicos vꝛos.phariſei
legiſperiti circa hoc errabãt dicẽtes:ꝙ ſicut amic ẽ diligẽ
dus:ita inimic odiẽd':quẽ erroꝛẽ remouet ſaluatoꝛ.d. Di
ligite ⁊c᷑.qꝛ licet viciũ eoꝝ ſit odiẽdũ:nã tñ ẽ diligẽda.Sciẽ
du tñ ꝙ diligẽ ẽ velle alicui bonũ.Triplex aũt ẽ genꝰ bono
rũ:qꝛ qdã ſut ſpũalia q ſũt bona gre ⁊ gle:⁊ quãtũ ad hoc
oẽs tenemur inimicos diligẽ optãdo eis bona gie qbꝰ hõ ñ
põt male vti:⁊ iõ tenemur ea velle etiã inimicis:qꝛ ois hõ
ex charitate ẽ diligẽd. Alia ſunt bona nature:ut foꝛtitudo
coꝛꝑis:ſanitas:ſbtilitas ingenij:⁊ cõſimilia. Alia auteʒ ſũt
bona foꝛtune.ſ.diuitie:honoꝛes ⁊ ſimilia:⁊ iſtis duplicibꝰ
bonis pñt hoiĩes bñ vti ⁊ male:ꝓpter qð talia nõ tenemur

inimicis velle niſi ĩquãtũ faciũt ad eoꝝ ſaluteʒ. f¶ Bñfa

cite his qͥ oderũt vos. Bñſficẽtia ẽ effect dilectõis: ⁊ iõ pꝛo
poꝛtionat ei ſicut effeciꝰ ſue cauſe: ⁊ iõ tenemur bñfacẽ ini

micis in his q̃ ſpectãt ad eoꝝ: ſalutẽ ꝓ loco ⁊ tpe:⁊ alijs cir

cũſtantijs debitis cõcurrẽtibꝰ:nõ aut tenemur in alijs:⁊ qa
ddam bñficiũ qð a qͥlibet quatũcũq; paupere põt exhi
beri ⁊ ꝑtinet ad ſalutẽ.ſ.oꝛare p ſalute aiaꝝ:⁊ io iſtud bñfi
ciũ ꝓ loco ⁊ tꝑe ⁊ alijs circũſtatijs tenemur exhibẽ etiã ini
micis:iõ 25
Fe 7 gle. h¶ Et oꝛate ꝓ pſe.vos. optado eis dicta bona
ier q pcuſ.te ĩ maxil.pᷣbe ei ⁊ alterã. iſtud ñ ẽ intelligẽ
du ſẽꝑ qtuũ ad effectũ exterioꝛẽ. vñ ⁊ chꝛiſt i maxilla ꝑcuſ/
ſus:ut h Johã.xviij.non obtulit aliã:ſʒ magis pcutiẽtem
ſe charitatiue coꝛꝛexit.d.Si male locur ſumteſihdninn
Z 0

47

ſidicite maledi.vo.ipᷣcado eisbona

= Maly 1 A1 P
4 1.

7
. LE

Euangelium

phibe de malo:ſi aũt bñ cur me cedis:ſed ẽ itelligẽdum ſᷣm

arone antmie
6

q dicit

Aug.li.ð ſᷣmone dñi ĩ mõte:qᷣa

dz bůe animũ pparatũ ad ſuſtinẽdũ ꝑcuſſionẽ ĩ illa ma
xilla zuc ſuſcitaret ſcãdalũ vel alidd alið ↄ charitatẽ.Qui

aufert tibi veſtimẽtum a

gẽdũ ẽ ſʒ pᷣparationẽ

animi i caſu cõſimili
nõ aũt ĩ caſu ĩq ex ta
li pꝑmiſſione nutriret᷑
rapiẽs ĩ malicia ſua:
imo ĩ tali caſu nõ eẽt
bonũ ſuſtinẽ niſi ppi
ſcãdalũ vł aliqd aliõ
mad malũ euitãdum
k ¶ Oi aut petẽti te
tribue.ſ. donum vel
vbũ: ſᷣm ꝙ diẽ Aug.

qꝛ ſi irrõnabilr petat

tribuẽdũ ẽ ei vbũ oñ

dẽdo ꝙ irrõnabilr pe
tat:⁊ tũc ſiẽ dic Zlug.
Melv eni ei aliqd da
bis cuz üiuſte petẽtem
coꝛrexeris.ſi auteʒ rõ
nabilr petat tribuen⸗
dũ ẽ ei donũ qð petit
⁊ ſi ſit ĩ neceſſitate ex
trema poſit:talis da
tio cadit ſub pᷣcepto:
vñ diẽ btũs Ambꝛo.
Pae fame moꝛiẽteʒ
i nõ pauiſti occidiſti
alias ẽ ſuperogatõnij
1 (e ꝗ aufert q̃ tua
ſut ne repetas.ſ.in iu

dicio: ⁊ h itelligẽduʒ

ẽ ſim pᷣparationẽ ani
mi: ſiẽ dem ẽ de aufe

rẽte yeſtimentum.
m ¶ Et put vul. ut fa
ciãt vo.ho.⁊c.hoc in

telligit de velle rõöna

bili oꝛdinato tantũ
n5 Et vos fa.illis ſi
milit᷑. Iſtud facẽ ĩ cãu
neceſſitatis ẽ pᷣceptii
alijg ſuperogatõis.
o ¶ Et ſi oiligidꝗ illos

ut tunicã:noli ꝓhibẽ. eo mõ itelli

⁊ ab eo g aufert tibi veſti

mentũ:etiã tunicã noli ꝓhi
bere. Oi autem petẽti te tri

bue:ẽt ꝗ aufert q tua ſũt ne

repetas. Et pũᷣt vultis vt fa
ciãt vobis hoĩes:et vos fa

cite illis ſimilr. Et ſi diligii

dos g vos diligũt:que vob
e gra: Nã ⁊ peccatoꝛes di

ligẽteſſe diligũt. Et ſi bẽne

feceriũ his ꝗ vobᷣ bñ faciũt

q̃ vob ẽ gra? Siꝗdeʒ ⁊ pec
catoꝛeſ hoc faciũt.Et ſi mů
tuũ dederii his a ꝗb ſpe/

ratis recipe:q̃ gra ẽ vobis:

Nã èà peccatoꝛes peccato

ribꝰ fenerãt:uᷣt recipiant eq̃

lia. Mrũtñ diligite iimicoſ
vios:bñfacite:et mutuũ da
te:nihil ide ſperãtes :et erit

merces vr̃a multa: ⁊ eritis

filij altiſſimi:qꝛ ipᷣe benign

eſt ſuper igratos ⁊ malos.
Eſtotẽ ergo miſericoꝛdes:

ſicut ⁊ pr̃ vr̃ miſericoꝛs eſt
Mòlite iudicare: æ nõ iudi-

cabimini: Holite ↄdẽnare:
⁊ nõ ↄdẽnabimini:Oimit
te ⁊ dimittemini: Date ⁊

dabit vob. Menſuraʒ bo⸗

nã èt ↄſertã ẽt coagitatã: ct

q vos diligũt. ttũmõ. p ¶ Que vobis eſt grẽa. i merces a
deo reddẽda ĩ eina vita.q.dð.nulla:qꝛ talis dilectõ ñ ꝓcedit
a charitate q̃ ſe extẽdit ad oẽs hoĩes:⁊ iõ nõ ẽ meritoꝛia.

Eãdẽ ꝗqppe mẽſura qᷓ men

añt vuã. Bonus hõ de bo

. 4 onẽdũ ẽ:qꝛ bñficentiaẽ
effect dilectõis: ut pᷣge
mò exponẽdũ ẽ. s
qð pʒ ex hoc qð ſbdit᷑: t ¶ Ut recipiãt eqlia.nõ vltra ſoꝛtẽ
ſʒ mutuũ eqle ſi voluerit petẽ. v¶ ¶ Uerũtũ diligite inimi
cos vꝛos.hoc eſt iã expoſitũ ſupꝛa. x mutt
hil ige ſi⸗ perates.i.nihil extra ſoꝛtẽ nec ſᷣuitiũ nec aliud:ſʒ ex
charitate qᷓ ẽ pncipin ⁊ rõ merẽdi apud deũ:iõ ſbditur:
V¶Et erit merces vꝛa mul.⁊ eri.filij altiſ.qꝛ ſola charitas
diuidit ĩter filioj regni ⁊ ꝑpditõis. ʒ ¶ Eſtote miſeri. ſicut
pat᷑ vi ⁊c.de eni releuat miſerias nr̃as nõ expectãdo alidd
a nobis:ſʒ ppi ſuà bonitatẽ: ſic hõ dʒ moueri ad releuadum

q ¶ Et ſi bñfeceru ⁊c. eodẽ mõ

„△%

*

miſeriam ꝓximi ꝓpter amoꝛem bonitatj diuie. a
lite ucicgre ler aa iudiciũ ſit peccatũ dem̃ fuit
O 2

tt.
vij cap. b .

——

te ⁊ dabit vobis.ſ. bonũ nature:foꝛtune:

2

F. 1¶ IEt ſi mutuũ dederit.eodeʒ
Nã ⁊ pecca.pec.fene.i.dant mutuuʒ:

t mutuũ date ni

2 virt. q Aarbondn doctrinã ſanã ⁊ vitaʒ ex

gfe ⁊ gloꝛie:dũ tñ datio fiat ex charitate: ⁊ iõ ſubditur:
c ¶Et mlurã bonã. quãtuʒ ad bona foꝛtune q aliquã
do ↄferũt᷑ ppt᷑ oꝑa pietatis. O ¶ Et ↄfertã.quatum ad
bona nature:ſicut lanitas ⁊ hmõi:q etiã aliqũ ↄferunt᷑
ꝓpi oꝑa pietatis. e ¶ Et coagitatã· quãtum ad bona

gfe. f ¶ Et ſup
.ùMW effluẽtẽ. quatũ ad
ſupfluẽtẽ dabũt ĩ ſinũ vrm bona gle:⁊ iõ diẽ

apls. 1.ad Timo.
valet: ꝓmiſſioneʒ
vite q̃ͥ nũc eſt hũs

ſi fuerit:remetiet vob. Dick⸗
bat aüt illis ⁊ ſimilitudineʒ
Nõquid põt cec cecũ du

cere: Nõne àmbo ĩ foueaʒ dem qᷓppe menſu
cadut? Hõ eſt diſcipulu niatn ,
ſuꝑ magiſtrũ: perfeci autẽ maioꝛa: ⁊ retribu
oĩs erit:ſi ſit ſicut magiſter tio diuia. Iſta tũ
e. Qũid aũt vides feſtucã maioꝛitas nõ ẽat
ĩoculo ſris tui:trabẽ aũt q̃ EEH
ĩ oculo tuo ẽ nõ ↄſideras⸗ Prctons ſed ma
Aut qũo potes dicẽ fratri gis ſᷣm magnitu
tuo:frat᷑ ſine eijciã feſtucaʒ din ve lonafe .
de oculo tuo:ipᷣe in oculo xij. vidua miſit

tuo trabẽ nõ vides:Hypo duo minuta ĩ ga

crita eijce ᷣmũ trabem de ophilariũ ſm te
oculo tuo:⁊ tũc ꝑſpicies ut RänonVlsuere
educaſſeſtucã de oculo fra Smulti diuiteſ

tris tui. Nõ ẽ enĩ arboꝛ bo m

Eyte — — a dona mi
na q̃ facit fruct maloſ:neq; ſerat. h ¶ Dice
arboꝛ mala faciẽs fructum bat aũt illis. H co
bonũ. nadq; eni arbo: 21H7H«nr
de fuctu ſuo gnoſcit. Ne ntes pficietes irel
q; enĩ de ſpinis colligũt fi lectũ:qͥ ſũt ſapien

tia de diuinis: Z
ſciẽtia de hũanis
inquãtũ oꝛdinat
in deũ. ⁊ iſte vir
tute potiſſime re
quirunt᷑ i platis ⁊
rectoꝛib alioꝛum
cuiuſmõi futuri
erant apoſtoli
“”MMB alij chꝛiſti diſci⸗
puli ⁊ eoꝝ ſucceſſoꝛes.ſ.epᷣi ⁊ ſacerdotes curati: hocẽ

cus:neq; ð rubo vindemi

no theſauro coꝛdis ſui pꝛðò
fert bonũ:⁊ malł hõ de ma
lo theſauro ꝓfert malũ.Ex
abũdãtia eni coꝛdis os lo/

qð pi: i ¶ Nuũdd põt cec.i.carẽtes ſcia ⁊ ſapiẽtia.
kq¶ Eecũ ducere.i.ignoꝛãtẽ dirigẽ.q.d.nõ:io ſbditur:
1 ne ambo ĩ foueã cadũt.i.ĩ traſgreſſionẽ ⁊ pecca

tũ.q.d.ſic:vñ Grego. i paſtoeall. ca paſtoꝛ p abꝛupta
Wagikroßse ut grex ad pcipitiũ ſeqt: iõ ſedt: m ¶¶ NG
diſci.ſupꝛa magi.⁊ io no ẽ miꝝ ſi ipᷣm ſeq̃t.vñ ſeqtur:
n ect'aũt oĩs erit ſi ſit ſicut magiſter ep:qꝛ ſi aſſi
milet᷑ bono magiſtro erit ꝑfect ſm vitatẽ. Si aut malo
erit ꝑfect᷑ ſim quãdã traſumptõem eo mõ loquẽdi:ut
dicit. v. meta.ſic aũt trãſferẽtes ⁊ ad mala dicim calũ⸗
niatoꝛẽ pfectũ ⁊ latronẽ pfectũ:quoniã ⁊ bonos dicim
ipᷣos:⁊ latronẽ bonũ ⁊ calũniatoꝛẽ bonũ. Et qꝛ pᷣlatus
rectoꝛ mał ñ hñt frõtẽ coꝛꝛigẽdi:iõ ſpᷣdit: o ¶ Quid
aũt vi.feſtu.ĩ oculo fra.tui.hoc expoſitũ ẽ Matth.vij.
ca. p ¶ Bon ho de bo. the. coꝛ.ſui.qͥ theſaur ẽ ſciẽtia

emplarem. r ¶ Ex abũdãtia enim coꝛ. os loquitquia

7 future. g¶Eaa

ſochn uun
dunaid
ſan
mrilinim
ſicguude
Cüdlaponn
☛
Gritin⸗
Gerdend
ur duo
lupuim
fuocnaun
umn l
ſibtſeni
bnüt
Wan
Dehvo.

Rgadnd
un

wwenlay
liſerlan
ſln
Scclus i⸗
nnlec',
wooktelſil
ſlca h0
n die
nllcni
ſeiton
uſon
Unbeu
Me
hun
hünt
Pniii
tüchnn⸗
oe
it penine
loop ni
leutog
N ſe

R.
=
S⸗

Whmiſine
5 ſftüichi
in E
5 Mihneneni
ius ngufn
(pangfon
mudaft
lhauu i
nuhutignhit
miin ip⸗
muainciniopi⸗
cnrnisſalme
fn nagin
ininmitt
u ni, r.
nituinit
Mmmunig
Pplnüfmnte
fünmnüſana
nand nln
önulnzun
nagns gun
ſu. hſ
ur air lis ,d
ſmui ichiliu
wrerinli un
mmngftiiwin
lailürſapien
tu dediuind:
ſcinade hin
nuggäti olii
idö. Iien

SE ☚ ⏑ ☛ ☛ — . — . —

CAuſn an
amt —
rCoasiifi
ſutlpiin
,0no
igconi al

. eväſe n .
inſi at 4 4
imi Gizüti
ono boagici
nin dine
ibonobdin
WZ
theluii
inini
r oeloh

ioaſo: phn 8
rcc⸗ n 1

ð

Fm dzi. .piarmenias: voces ſunt note i. ſigna eaꝶ pal

ſionũ q̃ ſũt ĩ aia.Et qꝛ mali rectoꝛes dicũt ſe eẽ vicarios

chꝛiſti:iõ ſbdit᷑: s

id aũt vocatis me dñe ⁊cẽl. q.

d. talis auctoꝛitas nõ cedet vobis ad vtilitatẽ ſʒ magis

ad dãnationẽ. t
pᷣmiſit ſuã inſtru
ctionẽ:h̊ ↄñi iduẽ

ad ey oſeruatõeʒ

⁊ pʒ l̃a ex pᷣdici

Ronz iſtructio
hↄñt᷑ ponit᷑ eiuſ/
dem iſtructõis cõ
firmatio: ⁊ pᷣmo

ſigno ſenſibili:

fcõ inuiſibili: ibi
Rogabat autem
illũ. Pꝛima i du-
as:qꝛ p deſcribũ

tuꝛ qda miracula

fcã coꝛã turbis:ꝰ
coꝛã diſcipulis io
hannij:ibi Et nũ

ciauerũt iohani.

Circa pmũ ponũ

la:Pꝛimum ẽ de
fuo centuriois ſa
nato:⁊p filio vi
due reſuſcitato:
ibi Et fem̃ ẽ dein
ceps.Snia pꝛime
ptij patz ex dictis

tur duo miracu

Matth. viij. exce

b¶ Erat moꝛitu

fuiſſet ſanatus.

c¶ ¶ Lui erat illi

pcioſus.i.chaꝛus

dilect:ꝛ ppi h

vocat᷑ ey ſil: Jo.
iii.ca. ſʒ Chꝛy.
Aluj tñ dicunt ꝙ
fuit aliud miracu
lũ ab iſto: ⁊ etiaʒ

alia ꝑſona cura
ta h ⁊ ibi: ut ibiõ

plene dicetur.

viij.dẽ ꝙ ipſemet
acceſſit ad ieſum

ſz nõ ẽ itelligẽdũ ĩ ꝑ

ipſos. e

tate niſi ꝑ chꝛiſtũ

d iſit ad eũ

is ꝗ venit ad me. poſtꝙ ſaluatoꝛ

quit᷑. Quid aũt vocaſ᷑ me
dñe dñe:⁊ nõ facid q̃ dico
Ois qui venit ad me.⁊ au
dit ſermones meos ⁊ facit
eos oñdã vobᷣ cui ſilis ſu.

Simil eſt hõi ediſicãti do/

mũ ꝗ fodit ĩ altũ:⁊ poſuit
fũdamẽtũ ſupꝛa petrã. In·
undatõne aut ſcã illiſum ẽ
flumẽ domui illi:⁊ non po
tuit eã mouẽ. Fũdata eniʒ

erat ſupꝛa petrã. Qui autẽ

audit ⁊ nõ facit:ſilis ẽ hõi
ediſicãti domum ſuã fupꝛa
terrã ſine fũdamẽto:i quaʒ
illiſus ẽ fluui:⁊ cõtinuo ce

cidit:⁊ ſcãẽ ruina domill
(.viI. H

Am aũtẽ ipleſſet oĩa
̈ba ſua ĩ aures pleb:

itrauit capharnaũ.Cẽturi/
onis aũt cuiuſdã ſᷣuꝰ male

hñs èrat moꝛiturꝰ: qui illi
erat pᷣcioſus. Et cũ audiſſʒ

de ieſu:miſit ad eũ ſenioꝛeſ/
iudeoꝝ rogãs eũ uᷣt vẽiret

⁊ ſaluaret ſuũ eũ.At illi cũ
veniſſent ad ieſũ rogabant

eũ ſolicite dicẽtes ei: qꝛ di

gnus ẽ ut hoc illi p̃ſtes. Di
ligit enĩ gẽtẽ nr̃am: èt ſyna
gogã ipᷣe ediſicauit nob. Je

nõ lõge eẽt a domo: miſit
ad eũ centurio amicos di
cens:NPNſie:noli vexari.Nõ
enĩ ſũ dign ut ſub tectum

meũ itres:ꝓpt᷑ qð ⁊ meipᷣʒ

nõ ſũ dignũ arbitrat ut ve

nirẽ ad te:ſʒ dic v̈bo ſana
bit᷑ puer me.Nã ⁊ ego bõö

nd dũ ĩ pſona ppᷣa: ſed qꝛ acceſſit p amicos 2
nũcios.qð eni ꝑ amicos facim:fſacim à dammõ ꝑ noſ/
