blatoe) ⁊ exilia ſu

—

ſtinẽt. a ¶ Scri

pſiſſẽ. Hic ↄñt in /

ſtruit gaiü ð eui⸗
tatõe maloʒ: ⁊ aſ

ſociatõe bonoꝛuz
d. al Scripiaſ⸗
tati fideliuʒ ĩ tua
citate. b ¶ Sed
is qui amat.i.cu⸗/

pit inoꝛdinate.
C Amatu ge⸗

rere in eis diotre
pes.nomẽ ẽ cuiuſ
da heſiarche qui

vlurpabat ſibi p/⸗

matu illi ecclie.
d ¶Mon recepit

nos.i.eplaʒ nr̃aʒ.

—

lũ. ſ omone
aʒ e' opꝑa ꝗᷓ fac.i.
argus i palã ⁊1 pu

niaʒ:apli.n. tales

rebelles tradebat

aliqñ ſathane ad

vexãdũ coꝛꝑalii:

vt hẽ.1. Coꝛin. v.
g ¶ Uerbis mali
gnis.i.malo igne
ignitis.ſ.igne ſuꝑ
bie 2 inuidie.

h ¶ Barriens in
nos.i.inanii ⁊ ir
rõabilr loquẽs )

nos vos xpᷣi dilci
pulos. i ¶ Et q̃i
¶ eq; ipᷣe ſuſci.

Qui bñ fac ex deo ẽ.na oẽ bo

QAQui ma.fac nõ videt deu. cogni
tõe foꝛmata charitate. 3 eterc teſti. red. boꝰ.
de operib charitatl. r. ¶ Ab oib. ip̃ʒʒ cogſcẽtibus

8(Et ab ipᷣa vitate.i.a ðᷣo qᷣ eſt ĩa vtas. t ¶ Et nos

teſti phibem. qr expti ſum' v
tiã. x

.

pᷣcedẽtis vſq; ibi: ʒ

t noſti. ſilr ꝑ expiẽ

x¶ Am teſti. no. veꝝ ẽ.q.d.iſtũ debes imitari et
agſſociare:diotrepẽ aũt ⁊ er ſeq̃ces deuitare. y l
ta hũi.Hic ponit᷑ ↄcluſio eple ⁊ exponat ſic ↄduſio epyte
Par tibi in q̊ optat gaio pacez
internã oↄſcie:⁊ pacẽ fratnã amicitie.⁊ pacẽ ſupꝑnã glie.
4 S

a ¶ Salutãt te amici.i.fideles qͥ ſũt apð me. b

luta tu amicos.i.fideles qui ſũt apud te. c ¶ Noĩatiʒ3.

ad maioꝛẽ charitat expᷣſſionem qͥ eſt inchoatio future

flaſnis

–

ycſoi
zibiiant

ick non
hotitcttpſi
luis exnoi

lt

ſemb.i fide
ſian 10

m
(Frern
cobiſcan

coghomin
ſingoen i
lieoier pon
ſoneſga
di d do
doopieſiſi

matachart
n
gamerf
lüͤck. f
leſu ſenua
latis ichꝛi
capitiꝛboe
gueſiterg
ſeuathenr
olto noin⸗
arii

(Aris. h

Ndoiungs.
lichariman
Gunodiul
imtentün⸗
ſimunapt

idicl

kimr
ol ra alu
ce⸗ galt
bintginden
dhe
niavobis
iſcäi,
legfiapun
io⸗
unſcici
ncierit
onͤg
iigadien
h
deo. p
ſeligil
heſgun

An
dohdoi
n lbui
nen
o iſtei
iiat

an.
iſecheen
aidipi
Crön

Sl maio ine

nis igeſn
(Bimme;
wiimi
zwlrloca
winpl
s 1,a
min
biden
Mi ich
woliinin
veniceh⸗
dein
ſunt:

65

nt
Gnl ,
ſ
Nali⸗ G
gio un

onem: ꝓſecutiõeʒ

ſeſu oſeruat ⁊ vo

Epiſtola Jude..

batier quã nos ꝑducat qᷣ viuit ⁊ regnat in ſecla .i.fidem catholicã nobis gratis datã. 12 2 zſterentes in

„ luxuriã.vt enim traherent homines ad ſuam ſectaz cõcede
ncipit epla Jude apli.

Ugas ieſu chꝛiſti ſeruus. Hic incipit epla bti ac etiã ipi exercebãt vt frequenter dictuʒ eſt ſupꝛa. ʒ ¶¶ Et
iude apli:q̃ ſicut due pᷣcedentes diuidit᷑ in res ſolum dñnatoꝛem. per hoc autem ieſus chꝛiſtus dicit᷑ h̊ ſo

V lus dominato: 2 de
i non excluclunk pater
Incipit argumẽtum in epi cõi vr̃a ſalute nẽce hũi ſcri ⁊ ſpũſſcũ:qe dictõ ex

cluſionẽ:ꝛcibi ſtolam beati Jude apli. bere vob: depꝛecãs ſupcłr· cluſiua adiucta vni p
notificat pſoa ſa⸗ lloꝛmat:vt illicitu, eẽ mines qui oliz pſcripti ſt in ſicẽ in pꝛopoito. So
lutas ex noie cuʒ diſſertet de ſub iugo ſel eru hoc iudiciuz impij: domini lus eni idem eſt qðnõ

d in: Juda 2. tos ſeruitut denuo operaz nfi gfaz tranſferetes i luxu⸗ de bpeer ⸗

1—

— e unn e anſeretes 1 luxn
b¶ Jeſu chꝛiſti ſuã officijs nouare ſuilib . riã:ẽt ſolũ dñatoꝛeʒ ⁊ dñim poꝛtat alietatem. pat

ſan⸗ i.ſidel chꝛiExpliẽ argumentũ. e Aare chꝛiſtum nègãtes. autem 2 ſpüſlanctus
mine eiͦ badtmur: bit epla bu Jude apli. C.x. Lõmõnẽ aũt voſ volo ſciẽ Daacorafillo ſegvi⸗

Adãs iſu chꝛiſti tès ſemèl oi:quöniã ieſus a Rnegantes. lal⸗
ſeri: fratèr aũt ia ppulũ de terra egypti ſal ſa doctriꝗ ? vita ma
cobi:his qui ſt in uãs:ſcðð eõs qno cre edide/ b C —
ditoij: ponũtp A— deo pie dilech: t rũt pdidit. Angelos po qui Pooftiuz ſclonſirma
ſone ſalutate cuz iſto ieſu⸗ eruat voca nõ ſeruauer̃t ſun pᷣncipatuy ꝗo fideles ↄ verſutiaʒ
dẽ: d Po q in tis. Miſericòꝛdia vobis Eet ſz dereliquerũt ſuũ domici ꝑereticoꝛũ in quo ſic
deo pꝛeſt.ſide ſo: pax èt charitas àdipleatur. liũ:ĩ idiciũ magni dei vin pocedit: quia pꝛimo

mata charitate. Pariſſmi 5 ſcirmdi⸗ pterniſſib ealigins multipliciter eoꝝ pꝛa
— Chariſſimi:oẽm ſolicitudi cuł eterniſſub caligine reſer raremm derlcagrent

c ¶Frater aũt ia
cobi.ſic autẽ fuit
cognomiar'ad di
ſtinctõem iude pꝓ ¶

aza me ⁊ fidelibuj nẽ faciens ſcribendi vob de uauit.Sicũut ſodoma 7S0 geles in verirarecofi.

cũctj. ¶ Et xpᷣo mat: ibi Uos autem.
rJðM Pꝛimũ vero facit du
catis.i.chꝛiſto ieſu adunatl gregat :ſic mẽbꝛa vniũt plicit᷑:pꝛimo per ſcripturas figurales:2 p ſimilitudines na/
capiti ⁊ hoc ꝑ vocatõem ad fidẽ ⁊ ↄſeruatõem in eadeʒ turales:ibi Similit hi ſunt.pꝛima adhuc in tres ptes: quia
que ſũt ex gr̃a diuina:⁊ lʒ vocatio põat᷑ hic poſterioꝛ cõ pᷣmo inducit tria de ſcriptura:ꝛ ad ꝓpoſitum applicat ipᷣa
ſeruatõe:tñ pᷣoꝛ eſt tꝑe:nec ẽ vis in hoc facienda:qꝛ trãſ ibi Et hi carneʒ. ꝭ inducit alia tria:ibi e illis. Pꝛimũ aũt
poſitio noĩuʒ nõ variat ſignificatõem eoꝝ.ʒꝰ ponũt᷑ op ẽ punitio iudeoꝝ: ꝓpter incredulitateʒ ſuã rebellãtiũ in de/
tata bona cũ dicit: g ¶ Milericoꝛdia vobis.pctã vrfa ſerto:vt o.xvj. ⁊ Tu.xiiij.⁊ in plurib alijs lod. dicit
relaxãs. h ( Et pax. ↄſciaʒ quietãs. i ¶ Et charitaj. S: b (Komonere aũt voj volo. ⁊ nõ docere de nouo ⁊ ſbᷣ
deo ↄiungẽs. k ſgle celeſti glia vbi ⁊ nõ ali dit᷑ rõ: c ¶ Scientes. vos.ſ. dD ¶ Sel.i. pfecte ita ꝙ nõ
bi charitas pfici᷑: I ¶ Chariſſimi. Hic incipit epłe ꝑſe vos iteꝝ docẽ:ſʒ de ſcit in habitu cõmonẽ. e
cutio q; diuidit in duas ptes: qꝛ pᷣmo iudas aplłs ꝓpoit ſalutẽ neceſſaria. f ( Om ieſus.ſ.xps: g ¶ Populuz de
intentu:2 pſequit ppoſitum:ibi Cõmonẽ. Eſt aut ꝓpo teerra egypti ſaluans.p virtutẽ ſue diuinitatj que ab eterno
ſitum apli ↄfirmare fideles ð hẽticoꝝ deceptões:⁊ hoc c;:iõ dicit᷑ Heb.xiij. Jeſus chꝛiſt heri ⁊ hodie ipᷣe ⁊ in ſecula
ẽ qð dicit: ⸗ Chariſſimi oẽm ſolicitudiem faciẽs.iꝛ h¶ Secũdo.i.poſt: 12 8 nõ crediderũt ꝑdidit.i.de
paſtoꝛ dʒ eẽ ſolicitus de ouib. m ¶ Scribẽdi vobis ſtruxit in deſerto vt dem eſt. k ¶ Angelos. Hic põit 2m. ſ.
cõi vr̃a ſalute.In hac.n.epla inſtruit btũs iudas oẽs fi caſus angeloꝝ:de qᷣ hẽ Eſa.xiiij.⁊ Egech.xxviij. qui ꝓpter
deles gnãlit 2 nõ pſonas aliqs ſpaliter: ſic facit btũs io/ ſuã ſupbiã deiecti fuerunt in hunc aerẽ caliginoſũ ad bono
hãnes in duab' eplis pᷣcedẽtibꝰ. n ¶ Nece habui ſcri rũ exercitiuʒ:ſʒ finito hoc Fercitio nie iudich fnal renu
berg vobis. ꝓpter hẽticos inſurgẽtes vt poſtea ſᷣdetur dent in ĩferno:⁊ hoc ẽ qð dicit: k ¶ Angelos vo qui nõ ſer
060 Des cans.ſuꝑ vos upcertari.i.foꝛtit᷑ñ certa uauerũt ſuũ pᷣncipatũ.i.ſue ↄditõis nobilẽ ſtatũ. l ¶ Sed
ri a vobis: Selra ite ſcis ſidei.q.d.iſtõ certamẽ dereliquerũt ſuũ domiciliũ glo.iterlinear celeſtẽ habitatõ
z fidei.i.ꝓ fide tradita. Scij...aplis a chꝛiſto.Sełi.pfe nẽ ſpũalẽ viſionẽ dei:ſi ꝑ viſionẽ dei intelligit ipe gloſatoꝛ
cte qñ apuit ſenſuʒ eis vt ĩtelligerẽt ſcripturas:Luc.vlt. viſionẽ aptam eſſentie diuine: non dic veꝝ:qꝛ nulł videns
dicit etia. Sel. ꝓpter vnitatẽ fidei ⁊ actoꝛis ip Ephe. diuinã eẽntiam põt peccare.Si aüt itelligit cognitõeʒz naleʒ
iiij. Un dS baptiſma. ⁊ ſpdit dicti ce angeloꝝ de deo:adhuc nõ videt᷑ bñ eẽ veꝝ:qꝛ nãlia reman

tamis cã cũ dẽ: r ¶ Subitroierũt.n.i.ſbᷣ ſpẽ pietat᷑ ĩ ſerũt in eis integra:iõ meli dicit᷑ vt videt: l ¶ Sʒ dereliqᷓ
troierũt. s ¶ Quidã hoies ipij.ſ.heretici. Pietas eni runt ſuũ domiciliũ.i.celũ empyreũ in qͥ creati uerũt tanqy
vno mo ſignat diuinũ cultũ: hẽtici vo ſbᷣ ſpẽ religioſita in loco ↄuenienti ſue nãe ⁊ ab illo deiecti fuerũt vt dem eſt.
tis ⁊ diuini cultus itroduxerũt ꝛium: ꝓpter qð dicun᷑ m 7S iudiciũ ⁊c.ↄſtruat ſic lr̃a( Reſeruauit. ſ. de pecca/
ipij. t Aaioiin pſcripti ſunt.i.ab eterno pꝛeſciti a tes ãgelos.¶ Sub caligine.i.ĩ hoc aere caliginoſo rõne pᷣdi⸗

deo. v¶ In hoc iudiciũ.i.cõdẽnatõem. Aliter põt di cta.¶ In iudiciũ magni ði.i.vſq; ad tpᷣj extremi iudicij. Ui

ci. Qui olim pꝛeſciti ſunt.i.a longo tpe pꝛefigurati:⁊ H culis eternis. datiui caſuſ Miaetun tradent᷑ vinculis einis
ſenſus videt᷑ magis ↄcoꝛdare ſequeniipꝰ:a ponunt᷑ ples i.in futuro retruſi. n ¶ Sicut ſodoma. hic ponit z exẽ
pꝛefigurationes iſtoꝝ hẽticoꝛum. x ¶ Oñi nr̃i gram. plum:qo habet᷑ Geñ.xix. de ciuitatibꝰ ſubuerſis Fisne ſul⸗
i

——

U. WB 2 8

bant peccata carnalia tanq licita:ad que ꝓni ſunt homies

phureo ↄbuſtis ꝓpter habitantiũ feditatẽ? in quib'vigebat
vicium ↄ nãm:a hoc eſt qð dicit: n ¶ Sicut ſodoma ⁊ go
moꝛꝛa ⁊ finitime ciuitates.i.pꝓpinque duab dcis. o ¶ Si
mili mõ exfoꝛnicate.i.eodẽ vicio ifecte. p Et abeuntes
poſt carnẽ alterã.i.incõueniẽteʒ:maſculi i maſculos turpi/
tudinẽ operantes.
s ¶ Penam ſuſtinen
tes.incẽdij ſulphurei
4 C Face ſt exẽplũ.i.
ilitudo ⁊ figura.
r ¶ Jgnis etni.ſ. gehẽ
ne. t ¶ Similit. Hic
ↄñter tria pᷣdcã appli
cat ad malitiã hetico

: et ᷣmo fac̃ ppoſi- acnr. n
u: eberlarat qday lpernũt: màieſtat aũt blalſ-

mõꝛa ⁊ finitime ciuitates ſi
mili moͤdo exfoꝛnicate: èt
abeũteſ p carnẽ alterã:facti
ſt exẽplu: ignis cterni pẽnã

dem:ibi Cum micha phemãt. Cùm michael ar

el. Circa pᷣmum dicit
t ¶ Silr ⁊ hi. ſ.hẽtici
v ¶ Carnẽ quidẽ ma
culat.⁊ ſic ſũt ſilej ſo/⸗
domit:⁊ in hoc nõnt᷑
nõ ſolũ de foꝛnicatõe
vl adulterio:ſʒ ẽt ð vi
cio ð nãʒ. x (¶ Dna/
tõem ſpernũt.i.ipſuʒ

chãgeluſ cũ diabolo diſpu
tãs altercaret᷑ de moyſi coꝛ
poꝛe:nõn ẽ auſus iudiciũ in

qcunqʒ qdẽ ignoꝛant blaſ

dñs in ocreto ſʒ ẽt do hilſ cõnũpunt᷑. Aè ill ꝗ ĩ via
minatio i abſtracto p cayn abierũt:&t erroꝛe bala

hieellents oi i az mercede effuſi ſtꝛet in co⸗
veſtimento ⁊ ĩ femo-
re ſuo ſcriptuʒ rex re/

— — .

gũ ⁊ dñs dñantium. ſic aſſilant hẽtici angelis de celo eie-

ctis ꝓpter ſuã ſupbiam.y aieſtatẽ blaſphemãt.i.ſan/
ctam trinitatẽ:qꝛ blaſphemia eoꝝꝛ ↄ chꝛiſtuʒ redundat ĩ to
tã trinitatẽ:⁊ in hoc aſſilant᷑ iudeis exñtibus in deſerto de
qWuib' dicit᷑ Nu.xiiij. Uſqueq̊ detrahet mihi popls iſte: ſic
meret᷑ ↄdẽnari ⁊ puniri ſicẽ pꝛedci. ʒ 4 Cũ michael. Hic cõ

ſequent declarat vltio dem.ſ.ꝙ blaſphemia ſit valde graue
pctm̃ pꝑ hoc ꝙ michael nõ fuit auſus blaſppemare demonẽ

ꝓpter er nãm bonaã:⁊ ꝑ hoc pʒ ꝙ blaſpbemare deũ cur nꝗ

E excellẽtioꝛ in ifinitũ eſt grauiſſimũ pctm.dicit g: 3ʒ
michael archã.cũ dia.diſpu.⁊c.volebat enĩ diabolł'reuela
re coꝛp mopſi iudeis ad idolatriã ꝓnis vt eũ adoꝛarent tã-
ï deũ. Mic ſt tunc pnceps ſynagoge hoc volebat im
pedire. a ¶ Non eſt auſus iudiciũ inferre blaſphemie. ip̃i
diabolo ratone dcã. b
ſiſtas a dcã reuelatõe:lʒ aut hoc non ſit ſcriptũ in fiñ Deut.
vbi agit᷑ de ſepultura mopſi:tñ credendũ eſt firmit ſic fuiſſe
ꝓpter dem̃ apli loquẽtis ex ſpũ dei. c ¶ Vi autẽ. ſ.hẽtici.
dD ¶ Quecũq; quidẽ ignoꝛant. circa articulos fidei ⁊ maxi
circa trinitatẽ pſonaꝝ: in vnitate eſſentie:⁊ vnioneʒ nãe di
uine ⁊ humane in ſuppoſito vbi. e alſphemãt. aſſerẽ⸗
tes eſſe falſa. f ¶ Quecũq; aũt nãlia noꝛũt.i.cognouerũt
ſenſuali cognitõe eẽ carni delectabilia: q cognitio dẽ eẽ nã-
lis ꝓut nã diuidit᷑ ↄ réem.iõ ſbdit᷑: g ¶ Laq bꝛuta aialia.
que ſũt rõne carentia. h ¶ In his coꝛꝛũpunt.ꝓ ſenſum.i.
ↄſenſu volũtatis ⁊ pꝑ abuſum ↄſuetudinis. i¶ Ue il. Hic

iteꝝ ĩduẽ tria de ſcriptura ↄ heticoj. bmnn eſt de cayn:qui

ex inuidia fraina ⁊ odio ĩterfecit abel:ſic hẽtici ex inuidia ⁊
odio veros aplos ⁊ fideles ꝑſequebant᷑ ad moꝛtẽ: ꝓpter qð
ipꝛecatf NSrand ſʒ pᷣnunciando ipᷣſ cayn maledictio
nẽ.d. i ¶ Ue illis qui in via cayn abierũt. eſt aũt ve cõmi
natio maledictõis eterne. am eſt de balaã qui cupiditate du
cxᷣ voluit maledicẽ filijs iſrl:vt habet᷑ Nu.xxij.⁊.xxii.⁊ qñ

(Epiſtola

non potuit a deo ꝓhibitus:docuit balach ponẽ ſcanda
lũ coꝛã filijs iſrl per mẽtrices eos ad idolatriã ꝓuocan
tes Nu.xxv. Sic heretici ꝓpter queſtũ pᷣdicantes verij
miſtris chꝛiſti maledicebant ⁊ eos q'tum poterant ſcan
daligabãt: iõ ſbdit: k Et erroꝛe balaã mercede effuſi

ſuſtinẽtel. Diliter hi cůrnẽ
ꝗdẽ maculãt:dñationẽ aũt

lerre blaſphemie:ſẽd dixit:
Imperet tibi de. Hi aute,ʒ

eternũ. Pꝛphetauit aut ⁊

ð; hil ſeptim ab adã:enoch
dicẽs: Eccè venit dñs ĩ ſcis
milibſuis facere iudiciũ cõ

ſi.i. ꝓpt queſtũ tẽ
“ „ „ poꝛalẽ ſe malij ex
tradictione choꝛe abierũt. oner de
ſunt 1epuł ſuis choꝛe ꝗͥ ex abitio
Hi ſünt e ul 1 ins macule ne ſacerdotij ſedi
Zuiuãtes:ſinc timoꝛe: ſemét tõem mouit: pp
ipᷣos paſcẽteſ nubẽs ſine ad qo aterracũ ſibi
q̃ a vetis circuſferũt:arboꝛeſ deaein nl⸗
autumnales ĩfructuoſe:bi ptuj fuit: Nume.
aufmunnales inucoſe, bis xvij.· ſic heretici p
mõòꝛtue. c᷑radicate:fluci ſeri ambitoe honoꝛij
man:deſpumãtes ſuas ↄfu ⁊ gle ſectas erro⸗
ſiões:ſidera errãtia:quib ꝓ neas finxerũt:ꝛ p
cella tenebꝛaꝝ ſeruata ẽ in oñs penaz choꝛe

meruerũt. iõ dẽ:
¶ Et in ↄdictio
ne.i. ⁊ ve illis qui
Cõtradictõe cho
re.i.ꝓpter ſeditõ

phemãt:qcunqʒ aũt naliter
chꝛiſtũ qui nõ ſolũ di tanq; muta aialia noꝛunt i

3 dixit iperet tibi deus.vt de⸗

tra oẽs: èt arguẽ om̃s ipios nẽein eclia mot

de oĩb opib ĩpietal eoꝝ q re. m ¶ Perie⸗

bus ipie egerũt:⁊ de olbus runt.i.ꝑire meru
qᷓ locuti ſt᷑ ſ pvec erũt. n i ſi.
dur q̃ locuti ſi ↄtra deu pec Poage Wiam⸗

catoꝛes impij.Hi ſunt mur git malitiã hereti

coꝝ ꝑ ſcriptas fi-
S gurales: hic ↄñt᷑
idẽ faẽ p ſilitudines nãles. ⁊ diuidit᷑ in tres ꝑtes:qꝛ pꝛio
facit ppoſitũ:ꝛ inducit ad hoc ꝓpheticũ dem:ibiPꝛo⸗
phetauit aũt.ʒꝰ apli dcm:ibi Uos aũt.Circa pᷣmũ dicit

Hi ſunt in epulis ſuis macule ↄuiuãtes.et notant᷑ hic ᷣꝰ

exceſſu notabili in cibo ⁊ potu:qꝛ nõ ſolũ dicunt macu
lati in ↄcreto:ſʒ ẽt macule in abſtracto:iõ ſditur:
o ¶ Sine timoꝛe. dei ⁊ bonoꝝ hoiuʒ. p ¶ Semetip/
ſos paſcẽtes.ſuꝑflue in qtitate ⁊ qlitate. q ¶ Nubes

ſine aqua.ſapie ſalutan. r ¶ Quea veni circunferũt.
u ſupꝑbie motib' vanitat. 8 G
parẽtie folia tm hñtes.iõ ſditur: t ¶ Infructuoſe. i.

rboꝛes autũnales. ap

bonis oꝑibus carẽtes. v ¶ Bis moꝛtue. ſel ante ↄuer⸗
ſionẽ ꝑ moꝛtale peccatũ ⁊ iteꝝ poſt ꝑ lapſum i hẽſim.
x ¶ Eradicate.a radice charitaſ. y
ris.i.inquieti ⁊ bonoꝝ turbatiui. ʒ ¶ Deſpumates ſu

as ↄfuſiones.i.cũ magno ſtatu ⁊ ſupbia ſuas hẽſes pꝛo
ene tiãtes ex quib deuenient ad ↄfuſioneʒ eternam.

era errãtia.p varios erroꝛes. b ¶ Quibꝰ pꝛo
cella tenebꝛax:.i.tẽpeſtaj penax. c ¶ Seruata eſt i eter
nũ.ſ.in iferno vbi nulla eſt redẽptio. d ¶ Pꝛophauit
aũt. hic ad ꝓpoſitum inducit dem ꝓpheticum.d.
d ophetauit autem de his.ſ. de hereticis futuris.
ęe ¶ Septimus ab adam enoch.ãbobus aũt ↄputatis:
vt habet᷑ Geñ.v. ⁊.j. Paral.j.d. f ¶ Ecce venit dñs in
ſcis milib ſuis.ſ.angeloꝝ: ſibi aſſiſtentiũ ⁊ miſtrantiuʒ
ßſᷣm ꝙ dẽ Dañ.vij. Lhꝛoni poſiui ſunt ⁊ antiqu dieꝝ ſe
dit ⁊c. ⁊ ſbdit᷑: Milia miliũ miniſtrabat ei ⁊ deciej mili
es centena milia aſſiſtebãt ci. g ¶ Facẽ iudiciũ.ↄdem/
nationis h Lontra de.ſrepꝛ hant Jndicin enim
electoꝝ non erit õ eos ſʒ ꝓ eis. i U Et arguere oẽs im
pios.ſicut dicit ſaluato: Matth.xxv. Ite maledicti in
ignem eternum: Eſuriui ⁊ nꝗ dediſtij mihi manducare
⁊c. Hl Hi.ſ.heretici. ¶ Sunt murmuratoꝛes.con

ad ſilitudieʒ cho-

uctuj feri ma

e a lncdo
m eos ſnl
fuſd̃
dein0
ſcchal
nin⸗
nt. 1.
it da⸗
reicond
Pden)
bic dun

d
riſtimit
guepee
bant vo
innoui

ihn

lichꝛiſt
go. pC.
Muentes:n
Calta donn
mercpoſ
lesilen
rituzni
cC

ta
cCWo⸗
ſincniso
woheſie
fimoef
guicen
eftaſeen
onedei
ſlon
Nehon
Conſenu

nerper
zu
Aannn
TI
er
1
vph

mait ön.
lrhellegt
Nlde hh
Npn ſchs
arlismors

udie cho⸗
n (der⸗

idiewen
ſih decn
tmältäben
vpſepauf⸗
mals:bri
Nspnseti⸗

nbpe
imied

notant hid

olan:nan

ſbcuur.
(Sane⸗
runfen.
nünls
ncnde
Ae
Tnn
Sn
biſs o
Cernam.
ODoib'pe
atuckicl
Deun
nustuns.
intene⸗
l dſin
nikrantii,
diep /
dctiei
hci en
Gicvzenn
vci

RKon, .

ni.

tis otẽnendo.
nirmeel
mirabiles dicẽte⸗

Jude. j.

tra vero apoſtolos ? dei miniſtros. m ¶ Queruloſi.
de defectu ſimulato vict ⁊ veſtitus vt pecuniam extoꝛ/
queant ab illis quib' pꝛedicant vt laut viuant.iõ ſub/
dit: n ¶ Scðʒ deſideria ſua ambulãtes pecunia nãq;

pᷣbet facultatem viuendi voluptuoſe:ſᷣm illud Eccl.x.

Pecũie obediũt

oia. 01 Eto) il “
loꝝ loquit ſuphi muratoꝛeſ qloſiſecundũ
aʒ. de ſuis opibuſ deſideria ſua ãbulantes: et
doctrina falſa ⁊

os eoꝝ loqt ſupbia:mirn-
tes pſonàs ꝗſtus cã. Aõs
autez chariſſimi memoꝛes
eſtote ?boͤxꝝ q̃ p̃dcã ſũt ab
apliſ dñi nr̃i ieſu chꝛiſti:qui

inanii ſe iactãdo:
2 pᷣdicatoꝛs vita-

gdẽ arguite iudicatos: illoſ
Ho ſaluate dẽ igne rapiẽtes

g heſona di dicebat vob: quͦbiã inouiſ ⸗
Oueſtus cã. adu/ ſimis tpib veniẽt illuſoꝛes
lando eĩ Hialib⸗ ſecundũ deſidẽia ſua ãbulã
porẽtib diecha tes:in iĩpietatib. Hi ſunt ꝗ
lia fe ad bonoꝛ ſegregat ſemetipos: aialẽs:
dei ⁊ cõis boni:et ſpiritũʒ nõ hñtes. Nõs aũt

ſic ab eis dona et

ecunias extoꝛda/
ant. r. ¶ Uos

ãt. Declarata he

chariſſimi ſupedificãteſ voſ

ſpiritüſcõ oꝛãtes voſmetip/

reticoꝝ pꝛauitate ſos ĩ dilectõe dei ſeruate:x
p dem̃ ꝓpheticuz

ectätes miam diii nfi leſ
Bi e eas pecntes miam oſiinf icmn
b apoſtolicuʒ. d.
r ¶ Uos aũt cha —=v—U
riſſimi memoꝛes eſtote. coꝛde ⁊ opere. s ( Uerboꝛuz
que pꝛedicta ſunt ab aplis.de hereticis. t ¶ Qui dice
bant vobis.ad cautela ↄtra falſos doctoꝛes. v ¶ Qm
in nouiſſi.tpibus venient illuſoꝛes.per doctrinaʒ erro

ris. ʒ.n. a pncipio ecclie aliqui venerint:tñ iminente an

tichꝛiſti tpe plures venient qui erunt ep nuncij de ꝓpin
quo. x ¶ Scõm deſideria ſua ambulantes.i.carnalit

viuentes: hanc vitam hoibus laxantes ad quã ſuntꝓ
16 ſpietatibus.i.vt per hoc Sros a .
i

cultu diuino qui pietas nomĩatur. 3

tur. i ſunt. qui ſe⸗
metipᷣoj ſegregãt.Ab vnitate fidei catholice. a d⸗
les.i.ſenſualitatẽ ſequẽtes:ſicut aĩalia bꝛuta.

metipos ſciſſimè nr̃e fidei:ĩ

b (¶ Spi

uʒ ᷑t ptãs àn oĩa ſecla: ⁊ ñ

usde apoſlol·

ſimilit᷑ peccare. q ¶ Odientes ⁊ eam ã car.eſt macu.tuni

cam.i.ouerſationeʒ:iſtõ addii eo ꝙ dixerat:Alijs aũt miſe

remini.qꝛ lʒ peccatoꝛibus ſit cõpatiendũ:tamen eoꝝ viciuʒ
eſt odiendum. r ¶ Ei autẽ. Dec eſt vltima pars ⁊ cõfirma

tio huſ epiſtole qus terminat beatu
chꝛiſti ĩ vitã eternã. Et höOᷣD

Alijs autẽ miſerèmini in ti/
moꝛe:odiẽtès ⁊ eã q̃ carnal
ẽ maculatã tunicã. Ei uteʒ
ꝗ potẽs ẽ vos ↄſeruare ſine
pctõ:ct ↄſtituẽ ãt ↄſpectuzʒ

glie ſue imaculatoſ ĩ exulta

tõe:ĩ aduẽtu dñi noſtri ieſu
chꝛiſti:ſoli deo ſaluatoꝛi no
ſtro:pẽr ieſũ chꝛiſtũ dñʒ no
ſtru:gliů magniſicẽtiᷣ iĩpẽèri

⁊ ĩ oĩa ſecula ſecoꝝ. Amẽ.

Explicit epiſtola beai

sD iudas in diuia laude
d. r ¶ Ei aũt qui po
tens eſt vos ↄſeruare
ſine peccato.ſ.deo:ſi
ne cui gratia hõ non

põt a peccato reſurgẽ
nec i bono me
pleuerare. t

toꝛio
euerare. t(Er co?
ſtituẽ.ſ.vos. v¶ An

Aſpectuʒ glłie ſue. per

aptam viſionem.
x¶Immaculato. qe
nullus habens macu

lã admittitur ad eam
Apoc. xxj. Non ĩtra
bit in eam aliquid co

inquiuatuʒ. y- ¶ J

LZ.

agueutu dñi noſtri ie

ſu chꝛiſti.ad iudiciuzʒ

tunc eni dabit electis
gloꝛia perfecta in conꝰ

poꝛe 7 aia. 3 C Soli

deo ſaluatoꝛi nro.ipᷣe

ſoluj poteſt nos ſalua
re eterna ſalute.

ad Per ieſu chꝛiſtũ
oñm nr̃m. nã huma

nnitaſchꝛiſti en huma
ne ſalutis inſtrumentũ diuinitati cõiunctum vt frequenter

dictũ eſt ſupꝛa. b ¶ Gloꝛia.inquantũ apparet dignomni
laude.Eſt enĩ gloꝛia clara cum laude noticia. aan
ficentia.ex diffuſione ſue bonitatis ſupꝑ omnia. d
rium.ex obedientia totius creature ad ipᷣm. e

in punitione maloꝝ ⁊ pꝛemiatõe bonoꝝ. f ¶ Ante oia ſe
cula. ʒ eniʒ pditcti actus circa creaturas ſint tẽpales: tamen
virtus diuina qua talia facit eſt eterna. AImen.

Erplict poſtlla famis Nico. delfra ſup eplam Jude.

rituʒ nõ habentes.ſ.ſanctum ſʒ magis ſpirituʒ erroneum

c¶ Uos auteʒ. Declarata multiplr hereticoꝛuʒ pꝛaui-
tate: hic ↄñter fideles ſolidat in fidei firmitate dicens:

c¶ Uos aũt chariſſimi ſupedificantes voſmetipᷣos in

ſanctis. operibus ⁊ meditatioibus. d ¶ Sanctiſſime
e ſanctiſſime:ſiẽ
firmo ⁊ ſtabili fundamento. e ¶ In ſpũſancto oꝛãteſj.

noſtre fidei.i.ſuꝑaddentes iſta fi

qui eleuat fidelium mentes.Oꝛatio eni ſᷣm damaſcenũ
eſt aſcenſus mentis in deũ. ſ ¶ Uoſmetipᷣos in dilecti
one dei ſeruate.opa charitatis cõtinuando:nam iſta di
lectio non ſbtrahitur ex parte dei niſi pᷣmo deficiat ex
pte hominis:⁊ ſic in eᷣ poteſtate eſt hanc dilectionem
conſeruare. g

9. h atos⸗
FMrgaiteſ icatos.i.arguendos oſtendite tanq; cõ/

dẽnatos. k ¶ Ilos vero. qui non ſunt adhuc obſting

—

ti. I ¶ Saluate. ꝑ bonam doctrinã ⁊ vitã. m ¶ De

igne rapientes.i.ne deſcendant ad ignẽ gehenne.
leanen peccatoꝛibus qui nõ ſunt heretici.

0 eſeremini.eis cõpatientes ⁊ ad emendationem

eoꝝ laboꝛantes. p ¶ In timoꝛe.ne foꝛte cõtingat vos

¶ Expectantes ⁊c̃. hoc in ſpe que cer/
ta expectatio eſt: future beatitudinis:ex gratia ⁊ meritl
. Chos quideʒ.ſ.hereticos obſtinatos

—

mpe

* *
ʒ 4

Dꝛologus

Poſtilla fris Nicolai de lyra ſuper apocalypſim incipit
Poꝛtet te iteꝝ ꝓphetare pplis ⁊ gẽtib: Apoc.
x. Sicut dixi in pncipio Geñ.vetus ⁊ nouum
teſta. ad inuicem coꝛꝛñdent:nã ſe habent ſiẽ ro
ta in medio rote:Exech.j.Et hoc patʒ pꝑ libꝛos

entiales: ⁊ pphetaley.· In nouo vo legi rñdet euangelium:li
bꝛis hiſtoꝛialib actus aploꝝ: ſapientialib vero eple pauli

cum ſeptẽ canonicis:ꝓphetalib aũt apocalypſis.vñ bñ di

cit᷑ btõ iohi verbũ ppoſituʒ: Oʒ te iteꝝ pphetare pplis ⁊ gẽ
tibus.⁊ dẽ iteꝝ.i.poſt ꝓphetas vete.te.vñ in vbo ꝓpoſito
pñt notari quattuoꝛ ↄditões hup libꝛi:pᷣma eſt eius necita⸗
q notat: ibi Opoꝛtʒ. 2 0 eſt ipius veritas:ibi te ꝓphetare.3
oꝛdinis qlitas:ibi Itex. 4 eiuſdẽ generalitas: ibi Pplis et
gẽtib. Circa pᷣmum ↄſiderandũ ꝙ ſicut dicit apłs DPebꝛ.x.
Patientia vobis neceſſaria eſt.quã facilꝰ habem ſi tribu
lationes futuras aliqͥ mõ pꝛecognoſcamꝰ: ſm ꝙ dicit btũs
SGreeg. homel. xxxiij. Min iacula feriũt q̃ pꝛeuident᷑: ⁊ nos
tollerabil mundi mala ſuſcipim:ſi ↄtra hec ꝑ puidentie
clypeum munimur. btũs vero iohes in hoc libꝛo ꝓphetico
deſcribit tribulatões eccleſie futuras a ſuo tpe vſq; ad finẽ
mungi ſᷣm catholicos doctoꝛes vt õ ipſas:patientie clypeo
neceſſario muniamur:et ſic pʒ necitas h libꝛi: ꝓpter qð dẽ
iohi infra.j.c. Scribe que vidiſti ⁊ q̃ ſi 7 que opʒ fieri cito
q.d.ſcribe in hoc libꝛo que vidiſti.i.reuelatões diuinit fa
ctas tibi:Et q ſi.qꝛ tribulatões ecc iã inceperãt:⁊ que optʒ
fieri cito ſm diuinã oꝛdinatõem ad patientie fideliũ pbatõ
nẽ p hec: a pᷣncipio naſcenil ecc?:ſurrexerint tribulatõ
nes ) cetũ fideliũ:vt pʒ in actibuj apłloꝝ:tñ maioꝛes ſurgẽt
circa finẽ mũdi tpꝑe aniichꝛiſti. Circa 2 ſiderandũ ꝙ in co
itione habita inueſtigatõe hũana:frequẽter falſitas ↄtin
git: nã lʒ pᷣma pꝛincipia ſint pꝑ ſe nota:tñ in deductõe ipᷣoꝛuʒ
ad ↄcluſiones max remotas:ↄtingit frequent errare:ſʒ ĩ co
gnitõe habita reuelatõe diuina nõ põt eẽ falſiras: cũ ipe ſit
regla vitat. Cognitio vo ꝓphetica qual eſt in hoc libꝛo ↄtẽ
ta nõ ꝓcedit ex inueſtigatoõe humana:ſʒ reuelatione diuina
2˙ Pe. j. Nõ eni voluntate hũana allata ẽ aliqñ pphetia:ſʒ
ſpũſcõ inſpirati locuti ſũt ſci dei hoies. ꝓpter qð in hoc lib
nõ ẽ falſitas aliqᷓ: ſʒ veritas mera:iõ dẽ ei vl.ca.Et dixit mi
hi.ſ.angelus loquens iohãni:hec vba fideliſſima ⁊ vera ſi
7 dñs de ſpirituũ ꝓphaꝝ miſit angelũ ſuũ oſtendere ſuis
ſuis q oʒ fieri cito. Circa zm in q; notat᷑ oꝛdinis qlitas cũ dẽ:
Iten.i.pꝰ ꝓphas ve.te.ↄſiderandũ ꝙ ſiẽ libꝛi pphales i ve.
teſtõ ſunt vltimi ſᷣm oꝛdinẽ quẽ habent in biblijs nr̃is cõii
nã apud iudeos ẽ alii:lʒ aũt libꝛi machabeoꝝ: ponant᷑ in bi
blijs nf̃is p libꝛos ꝓphaꝝ: tñ non ſt de canone ſᷣm ꝙ dicit
Hiero.in ꝓlogo galeato qui pᷣmittit libꝛis regũ: ⁊ ioõ int li
bꝛos canonicos ve.te.libꝛi ꝓphetales ſi vltimi ſiẽ dixi:⁊ ſi⸗
milit int libꝛos no.teſta. liber apoca.eſt vltim.vñ pot expo
ni illud ꝗð dẽ Joh.xxj. Maniteſtauit ſe iteꝝ ieſus ad mare

tyberiadis.Ad cui intelligẽtiã ſciendũ ꝙ loc' aliqñ accipit

ꝓ habitãtib in ipo:ſiẽ dẽ cõit᷑:pariſi fecit tale feſtũ vel ſpe
ctaculũ.i.ppls habitãs pariſi:btũs vᷣo iohes ꝓpe mare ga
lilee: qðᷣ altero noie di mare tyberiadi fuit na: ⁊ ĩ eodẽ piſ
catoib' fuit occupar ⁊ inde a chꝛiſto vocat:vt hẽ Matth.
iiij.ꝓpter qð ↄueniẽter põt noĩe beriadis deſignari vt ſit
ſenſu): Maifeſtauit ſe iteꝝ ieſu? ad mare tyberiadij.i.ad io
hannẽ euãgeliſtã: Iteꝝ.i.poſt ꝓphᷣas ve.te. Itẽ alit iteꝝ. ſ.
ſel in euãgelij deſcriptõe:⁊ alias in apoc.reuelatione.Circa
4 ↄſiderandũ ꝙ ꝓphete ve.te lʒ pphetauerint de plibus
pplis ⁊ gentibus:vt pʒ libꝛos eoꝝ intuẽti:tñ ꝓphetauerunt

tm vni pplo ſiue gẽti.ſ.iudeoꝝ: Jona tñ excepto q̊ͥ fuit miſ/

ſus ad ꝓphetandũ niniuitis: ceteri vo ad ꝓphetanduʒ iu⸗
deis: Johes vo pꝛophauit in hoc liꝰ oibus gentibꝰr pplis ꝗᷓ
pꝛophetauit vniuerſali ec ex oib gentib' ⁊ pplis ⁊ linguis
ↄſtitute vt magis videbit in libꝛi ꝓſecutione: ꝓpter quod õ

vtriuſq;:in veteri.n.teſta.ſunt libꝛi legales:hiſtoꝛiales:ſapi

lud: Fili accedẽſ ad ſuitutẽ

ipᷣo põt dici illud Eſa.lv. Ecce teſtẽ pplis dedi eũ:ouceʒ
ac pᷣceptoꝛem gentibus.dicit teſtem:qꝛ ꝓteſtat fuit vni
uerſali eccꝰde futuris tribulationibꝰ:duceʒ ac pᷣceptoꝛẽ
vt p eius vitã ⁊ doctrinam:oẽs gentes ſi ſequant᷑ ipſum
ad celeſtẽ gloꝛiã deducãt᷑: pᷣſtãte dño nr̃o ieſu chꝛiſto qͥ
=JMU cum pꝛe ⁊ ſpũſcõ
viuit ⁊ regnat i ſe

Incipit ꝓlog in Apocaly ¶c(ula ſe. Amen.

. 7 ꝛolog Bilberti
pſin beati JYohis apli. Pelet lbeni

Mncs a pie no⸗ pſis Incipit.
lunt viuẽ i xpᷣo ſiẽ —
ait apls:perſecuti
onẽ patient᷑: iu il

dei ſtã ĩ timöꝛe: et pᷣpara ani

mã tuã àd tẽtationẽ. Lènta Ners etrcenrie
lLio naq; e vita hollſ ſuꝑ tn d4. ent rñdet. Artifi⸗
— cũ aũt qdã eſt ar-
tifex auẽte:quidã

miniſterio ſic ẽt de efficiente. Silbert huic opi mittẽs

ꝓlogũ iſtum:pᷣmo ipᷣm deimiat in relatõe ad artificem

ſiue efficientem auctoꝛitate: ? in relatõne ad artificem

ſiue efficientem miniſterio:ibi Uidit autẽ Johannes ⁊

ſcripſit ⁊. Quoniam aũt artifex non ẽ operans cum ĩ/

petu:ſa pᷣcedente diſpoſitione:quã quidẽ cõſequit᷑ ope-
ratio circa materiam:⁊ ipᷣam operatõnem infoꝛmat in

tentio ex parte agẽtis:⁊ motus ex parte operis ad queʒ

vel que ſequit᷑ iᷣm operatum in effectum: pꝛimo deter⸗
minakt de efficiente ſiue artifice inquantum eſt diſpo/
nens:2* inquantum eſt agens:ibi Reuelauit auteʒ tota

trinitas. 3 de materia actionis:ibi De qua reuelatione
hunc libꝛum ſcripſit ⁊c. ¶de intentione agentis: ibi
UVt quos denunciata ſupplicia terrent ⁊c᷑.S de ipᷣo ope

rato:ibi Ideo iſte liber inter reliquas ſcripturas ⁊c᷑.

de modo actionis:ibi Cum autem iohanni hec in viſi/

one fuerunt reuelata:et in his ſex tanguntur quattuoꝛ
cauſe vna cum cauſato: efficiens autẽ inquantuʒ eſt de
duplici differentia.ſ.diſponentis ⁊ agentis. Pꝛemittẽs
igitur expoſitoꝛ hup libꝛi.ſ. Gilbertus in pꝛima parte
iſtius pꝛologi:bꝛeuem fidelium tranſlatiõem ex verbis
ipſius conſolatoꝛis chꝛiſti ſubiungit qualiter deus diſ-

poſuit tribulationes futuras eccleſie reuelare: et quis
diſpoſitioni rationabili reſpondet ratio cõueniens: in-

terſerit rationeʒ quare deus ſic diſpoſuit:ibi Pꝛeterea
videns deus pater tribulationes ⁊c. Tria igitur in hac
particula pᷣmo tanguntur.ſ.conſolatio fidelium: ratio
diſpoſitionis diuine:⁊ ipᷣa diſpoſitio.dicit ergo:
2 nmne qui pie.i.iuſte ⁊ religioſe. b¶ Uolunt vi
uere in chꝛiſto: ſicut dicit apoſtoł.ij. Timo.iij. Perſe/
cutionem patient. vCaris iſ
dens ad ſeruituteʒ dei.cui ſuire regnare eſt. o Sta.
in iuſticia firmus ⁊ paratus ad opera iuſticie exercẽda
Tobie. v. Egreſſus Tobias inuenit iuuenem ſtantem
ſplendidum pꝛecinctum ⁊ q̃ſi paratuʒ ad ambulanduʒ

eꝗ In timoꝛe. vt nihil qð faciendum ẽ negligas:Eccł.
vij. Qui timet dominum nihil negligit. (rkupe

ra aiam tuam.i.voluntatem tuam. ig tentatio

nẽ.ſuſtinẽdaʒ Jaco.j.Btũs vir qui ſuffert tẽtationẽ ſuõ5
ſponte:et quare hoc ſit faciẽdũ ſbiungit.d. h ¶ Ten

tatio nanq; eſt vita hois ſup terrã.Job.vij. Alia littẽa
Militia eſt vita hominis ſuper terram.q.d.homo ad
hoc poſitus eſt fup terram: vt tanqᷓ miles foꝛtis ⁊ ſtre/
nuus foꝛtis ſit in tentationibus. MM

67

uxta illud.Eccle.ij. Fili acce⸗

eoreddar
1ſtuble
ſrcar
poj. fi
letie. puſt
uc.xj.
lere
Pon
he
chiſe n⸗
nes allie .
edipoſui
lcanpon
lalbymin
ur.Hreg.
ſacula feri⸗
nident. 9
–
zur tcofik
deles h
de re ſup
ppn /4
Pemate⸗
Mutbei
Olobine
unechi
deccur
ant )ſtrio
pi. Wn
Qfilio

gech
m(Rauct.

lonn minn
etanged⸗
mbſuege
Eberat
inchrieſtde
tpecept
limpideſi
adeo reue
reuelauit.

wl deqg⸗

mnscum
eguit ohe
niioematin
Nersadden
Vpnoden⸗
wncſ di⸗
uun unton
Aranudlone
vne grab
deien
rpuns 1ib
mi hen pli
uur quaruo⸗
uantuzeſtde
Prmini,
apüma ene
nond
Aumdasd
um:ag
cumniaer
rhiene
uigurue
Aumrend

. .
Ka
wi a⸗
krifiu

irani
n tMen

Jientano⸗

.
b (Zan

honoel
tenke

1

CApoca.

a ¶ Ne aũt fideles ĩ his.iã dcis:pſecutõe.ſ.⁊ tentatõe.
Coſolat᷑ eos dñs.vt hila

b ¶ Oeficiãt. q̃i fatigati. c ¶.
res reddat ⁊ alacres. d (Elrpp ↄfirmat.vt foꝛtel effici
at ⁊ ſtabilej. Coſolat iquã atq; ↄlirmat.d. e¶ Uobiſcu
ſũ vſq; ad ↄſũ
voj. f UEt noli
te tie. puſil grex.

Luc.xij. g¶ Dꝛso MNẽ aũt fideles deſiciãt ĩ hil

pterea vidẽj deu, ⸗S deneal
Pi Doſita fidelii (Onſolat eos dñs atq; oſir/

conſolatioe:tãgit

achalulede ptèrea videns de pꝛ tribula
delibꝰmin timeã

iacula feriüt b· trã chꝛiſtũ: ut min timeãtur
ienn e diſpoͤſuituͤna cü fllio ſpu
lur r cofſ mat fi⸗ ſcõ eal reuelare. Reuᷣelauit

deles. h Ulidẽs aut tota trinitas chꝛiſtò ſim
de aẽ ſup petraz hũuanitateʒ. Cheiſtus po io
EPm.j.· Coꝛint. x. hãni p aãgelũ: Johes cẽcclie

Petra ãt eãt xpᷣj.

Watthei xvj. dẽ qua fuelatoe huͦnc libæz

Sup banc petrã ↄpoſuit. Añ èt lib iſte apo⸗

.ſ. me xpʒz edifica calypſis dicit.i.reuelatõ: qꝛ
bo ecclia meam. HB ↄtinẽt q deus fuelauit io

i IUr min time r e .
ank. ſ.tribulatoeß hãni:⁊ iohes ecclie: q;ta.ſ.

k ¶ Diſpoſuit. ecclia paſſa ſit in tẽpe pᷣmiti

pĩ. Hna.i. pi Uo: 7 nuͤnc patiat in nöuiſ
fi E ſuͤed ſimis tꝑ bantichꝛiſti paſſu
m (Reuclauit t A ſit qn tata eru tribulatio
tota trinitas . Vt ſi fiei et pot moueãt᷑ elc̃i.

Dic tangi de ar· ct qͥ ꝓ his ⁊ nũc ẽt in ſuo

tifice inqptũ ẽ o
rans ſiue agen):? .
ũ requirebat mãm in q̊:ſʒ cui:⁊ ſbiũ

qꝛ hec actio no ſolũ u.
git. d. naiſto ſʒ hũanitatẽ.i.xpᷣo inqtũ eſt hõ

inqtũ eſt de ipe ẽt ſibi hoĩ reuelauit:ſʒ nõne aĩa chꝛiſti
a tpe ↄceptõi ſciuit oĩa q̃ de.rñſio:lʒ oĩa ſciuit nõ tam

7%7

a deo reuelari ſibi. o ¶ Chꝛiſt vero iohᷣ.ꝑ an.io.eccꝰ.
reuelauit. p ¶ Ecclie.ſ.aſie Pa ter. Jo vij Ecctie q̃
ſunt i aſia:ſʒ gnãlit vniuerſe. q ¶ De qᷓ reuelatõe.mãli

ter.i.de qbꝰ reuelat.vł aggregatie.i.de quib reuelatio

C

nibꝰ. r ¶ Hũc lee olr lo e 8Uñ.i.qꝛ de
PPat

hac reuelatõe. t ¶ Apocalypſis dẽ.i.reuelatio ab .,
erer cahpnds? vdlafiti direndlafnta vPreucha
qꝛ mlta reuela

no patiat:⁊ quanta: y ¶ In nouiſſi.tpi. anti. paſſ.ſit.
qñ tãta erit tribulatio: vt ſi fiẽi põt moueant etiã electi
Matth.xxiiij. 3 ¶ Et q̃ ꝓ his ⁊ nũc.in aliqbꝰ mẽbꝛis

a Et in futuro.in oĩbus. Pꝛemia ſit ſuſceptura.vl nẽ

ꝓtum ad dona gr̃e:in futuro quaãtũ ad dona gloꝛie.
RC:
tentio reuelãtis: c ¶ Pꝛomiſſa pᷣmia letificent.qꝛ ſᷣm
b. Cõſideratio pᷣmij minuit vn agelli.Senteta⸗Gneg
pꝛemij ſolatiũ fit laboꝛis. d ¶ Igeo iſte liber ⁊c ꝓphe

tie noĩe cenſetur. Hic declaratur de ipſo operato: ⁊ pꝛi

matõem ſeculi.Matth.vl.ſ. ad tuenduz

mat dicẽſ: Aobiſcũ ſů vſq
cãʒ q̃re tribulat ad ↄſũmatõem ſeculi: tno
nes ecclie reuela lite timẽ puſilluſ grex. ꝛo
phetie noiĩe cenſet:que aliſs
tiones q̃ſ paſſura erat eccle
tur: Sreg. Minꝰ ſia ab apliſ füdata ſupꝛa pe

nlt⸗ nt.vñ apocalypſoꝛ rij idẽ qð reuelar:qꝛ
Hotinẽt. v ¶ Que de reue.⁊c i tpe hmitio.i.tpe fũla
tõis ⁊ plantatõi ſue:⁊ quanta: x ¶ Nũc.i.tpe moder

quo; encic a ſupplicia terrent. Hic tangit᷑ in

mo ſimpliciter:2* eius excellentiam reſpectu aliarum pꝛo/

phetiarum manifeſtat:ibi que alijs eſt ex ellentioꝛ ꝓphetijj

3 eius auctoꝛitatem declarat: ibi Ad cuius auctoꝛitateʒ cõ

firmandam dererminatur:igitur quare iſte liber dicitur ꝓ
phetia cuʒ dicitur: Ideo.quaſi oicat:quia hic pꝛenunciant᷑
tribulatione) pꝛecedẽ
„ „ tes: ⁊ pꝛemia que ſe-
pᷣmia ſit ſuſceptura:ũᷣt qͥſ de quunt:io iſte liber ⁊c
nunciata ſupplicia terrent. ¶ Que alis ꝛc. Hic
„Sniiſr. . declaratur ð eo in cõ/
ꝛ0miſſa Pꝛeemia letificent. paratione:⁊ determi
Ideò iſte lib int reliqs ſcri natur pꝛimo ꝙ excel-
pturas noui teſtamẽti pꝛo/ lit alias ꝓphetias: 2
Ro pluribus de, t
. zrj A ſiies ſine rationib' oſtẽ
c excelletioꝛ ꝓphijſ. Sic ci gitur:ibi Quia ð chꝛi
noun teſtm̃ ſſter e iꝛeuã ſto ⁊ eccleſia c. di⸗
geliũ legi:ita hec ꝓphia/p/ citur ergo: Que alns
phetijs veteriſ teſtamẽti:qa eſt excellentio⸗ pppe
ð chꝛiſto ⁊ eccla magna ex tie ſubiũgit: f ¶ Siẽ
parte iã adimpleia ſacrfa de enim nouuz teſtamẽ⸗
nũciat. Ael ẽt iõ:qꝛ cũ aliſjs tuʒ pꝛeſtat veteri cus

vnipharia:iſti tripharia da gelium legi:ita hec

E rPTLEro phetia pꝛophetijs ve
ta ẽ ꝓphia ſil.. pteruto ⁊ pñ beris teſtamenti quo

ti ⁊ fuol Ad cůbofirmãdã modo autem pꝛeſtat

auẽtẽ occurrit ẽt auctaſ mit nouum teſtamentuʒ
tẽt ðᷣferẽt ⁊ accipiẽt. Mit/ eren Nahtit dienur
ted. l.trinitat: æ 8ferẽt. ſ. ĩge rota A eruo teſtu⸗
li:⁊ accipiẽt.ſ.iohiſl.Luʒ gl mentum in nouo: et

iohi hec ĩ viſiõe ſuert fuela cconuerſo: ergo vnuz
a:⁊ ſint tria gnã viſionuʒ: alteri pꝛeſtat. Reſpo

2 13 Ii - ſio:vetus eſt in nouo
ſb qͥ gnẽ ↄtineaĩ᷑ vidẽdũ ẽ. per explicationem:ſʒ
Viliò.n.alia coꝛpal:qñ vʒ nouum in veteri per

cõꝑalibP ocul aliqd videm inmplicationem. Pꝛe⸗

terea vetus eſt in no⸗
uo materialit᷑:nouuʒ

in veteri foꝛmaliter:a ideo nouum pꝛeſtat veteri.q.foꝛma
ia de chꝛiſto ⁊1 ec
daeſia c Hic tanguntur ratões due:quare hec pꝛophetia
eſt excellentioꝛ alijs. vna eſt quia multa de myſterijs chꝛiſii

pꝛeſtantioꝛ ⁊ elegantõꝛ materia. g

eccleſie iam completa pꝛophetat.Alia eſt quia illi data ẽ
tripharia pꝛophetia:alijs vnipharia. Nõ ꝙ foꝛ faris com

ponitur cum vnus:⁊ dicitur vnifarius ab vni.ideſt vno lo

quens. vnde vnifarius dicitur pꝛopheta:qui tantum pꝛo-

