habitudinẽ: ibi Nõ põt. Quãtũ ad pᷣmũ dicit: r ¶Mã ⁊
coꝛp nõ ẽ vnũ mẽbꝛũ ⁊c.qꝛ oĩa mẽbꝛa ↄcurrũt ad integri/
tatẽ vnd coꝛꝑis cõpoſiti ⁊ pfecti ex multis oꝛganis deſerui
entibꝰ diuerſis aie potẽtijs.vñ.ij.de aĩa dẽ: Aia ẽ act coꝛꝑis

phyſici oꝛganici: iõ ſubdit: s ¶ Si dixerit pes am ñ ſů

man nõ ſũ de coꝛꝑe ⁊c̃.q.d.nõ ſeqᷣt:lʒ eni mẽbꝛa ab iui/
cẽ diſtiguãt:ex illis tñ pficit᷑ vnũ coꝛp vnitate ꝑfectiois
⁊ ſic pot dici ð ſingulis mẽbꝛis:qð ꝓbat ↄñt ducẽdo ad
duplex incõueniẽs:pmũ ẽ: qꝛ toleret᷑ id qð ẽ neceſſariũ
coꝛpi: ideo dicit:

tus: Nunc aũt poſuit deus vbi audit᷑. q. d.

mẽbꝛa: vnũquodq; eoꝛũ ĩ tolleret: eddenn
coꝛpe ſicut voluit. Quod gulib mebꝛis qa
ſi eſſent oĩa vnũ mẽbꝝ:vbi ſicẽ ocuł'ẽ neceſſa/
coꝛpus: Nunc aũt multa ri coꝛpi ad diri⸗-
quidem mẽbꝛa: vnum auũt gdũ: ita mamad
coꝛp'. Hòn põt aũt dicere obandusrpes ad
ocułmanui:oꝑa tua nõ in de alüs:iõ ſubdit

digeo:aut iterũ caput pedi
bus:nõ eſtis mihi neceſſa⸗

v Müc aut po.
ſuit de mẽbꝛa.i.

rij. Sèd multo magis q̃ vi ſic viſpoſt cain
dent᷑ mẽbꝛa coꝛpis inſirmi Leßuit toti co⸗
oꝛa eẽ: nẽceſſarioꝛa ſũt. Et poꝛi:ocul eni vi/
què putamus ignobilioꝛa det ꝓtoto coꝛꝑe
mẽbꝛa eſſe coꝛpis: his hö afees⸗ ſunt Puler
noꝛẽ abũdantioꝛẽ circũda ituant i vno coꝛ⸗
muſ.Et q̃ ihoneſta ſũt nꝛa: poꝛe. x ¶ C ſi
abüdaãtioꝛẽ honeſtatẽ hñt. eſſent. Pic ducit
Honeſta ãt nr̃a nullegẽt. au ſerhquͤ hrane
Sʒ de tẽpauit coꝛpei cui integritis coꝛpis
deerat abundãtioꝛẽ tribu?z ad quam neceſſa
do honoꝛẽ:ũt nõ ſit ſcimma rio reqrit diuerſi
in coꝛpoꝛe: ſd in idipſũp tae euen
inuicem ſint ſolicita mẽbꝛa ſi eſſentoia vnuʒ
mẽbꝛũ vbi coꝛp?

ſcʒ oꝛganicũ ꝑfectibile ꝑ aĩaʒ.q.d.nuſq: ꝓpi qð ſubdit.·
Nüũc aũt miłta mẽbꝛa.ab inuicẽ diſtincta. ʒ ¶ nu
aũt coꝛpy.ex illis cõſtitutũ vnitate ꝑfectiõis. a ¶ Non
põt.Hic ↄnt᷑ oñdit hitudinẽ mẽbꝛoꝝ ad inuiceʒ:⁊ pᷣmo
qtũ ad neceſſitatẽ:⁊ q;tũ ad cultũ exterioꝛẽ:ibi Et q pu
tamus..·ʒꝰ qtũ ad mutuã ſolicitudinẽ:ibi Sed i idipſũ.
Quãtũ ad pmũ dic: a ¶ Nõ põt aũt dicere oculma/
nui:opꝑa tua nõ indigeo ⁊c.qꝛ ſicut manindiget directi
one oculi:ita ocuł ꝓtectiõe man ne ledatur: ⁊ lotioe ſi
fedet᷑: ⁊ ſic de alijs. b ¶ Sed multomagis qͥ vident mẽ/
bꝛa coꝛpis infirmioꝛa eẽ. ſic q̃ facile ledut. c ¶ Neceſſa

rioꝛa ſũt.Directio eni oculi ẽ oibus alis mẽbꝛis valde

neceſſaria:⁊ ex tali mutua neceſſitate apparet manifeſte
oĩa mẽbꝛa de integritate vnpcoꝛpꝑis eẽ. dð Et q puta

mus.Hic ↄñt coꝑat ad inuicẽ mẽbꝛa qtũ ad cultũ exte/

rioꝛẽ qͥ magis adhibet᷑ mẽbꝛij ignobilib': ⁊ hoc ẽ qõ dẽ:

Et que putam ignobilioꝛa mẽbꝛa eẽ coꝛpis:ut pudẽda
⁊ partes egeſtioni deſeruientes ꝓpi aliquam feditatem.
e¶ His honoꝛẽ abũdãtioꝛẽ circuũdam.i.ea diligẽter te
gim. f¶ Doneſta aũt nr̃a nullo indiget.I. opimẽtii ut
facies ĩ q̃ vigẽt oẽs ſenſus. g¶ Sʒ de teperauit ei coꝛ/
pus.i.ſic oꝛdiauit ꝙ illa mẽbꝛa q vidẽtur inhoneſta di/
ligẽtius tegimus ex inſtinctu nature cuius eſt actoꝛ.
h¶¶ Ut no ſit ſciſma ĩ coꝛpe.i.ut appareat maniſeſte ꝙ
oĩa mẽbꝛa ſũt ð vni coꝛpis integritate. a ¶ Sʒ i ldip·
ſũ. Hic ↄñter cõpat mẽbꝛa ad inuicẽ ĩtũ ad mutua ſoli
citudinem loboꝛãdo vnũ ꝓ altero:⁊ cõpatiẽdo vnũ al/
teri:iõ dic: a (Sed in idipſũ ꝓ inuicẽ ſoli.ſũt mẽbꝛa.

icocharn

orſ ain

it An

nd
arurz b At

alMi ol
tn Pritn
polooaliß⸗

h
.
.
fäͤrdotnm
hitalor oiig
Ndlr ioclid
ſwi dlepll:

Choue Klgoſdd

Olonngneaptan
dbitdeſdeppoidn

Vlgrespolſuol

top nſſtiſutint
vallenetſnnunit
ſureſineals oprt b

ſio ocoireliturco⸗
Cenninen

nltrunoes Coinidt
Ctorun nuͦeſtnize
Nirtiordinnrboiuze
Abiridigsrndd
1 mid ncontdi
richerdan
PMrdoanramen
ndebisi di
dalteptitiſue
EMiitiloopdica
lollooeſimi
olant Regine po
uliitag ipſi
fiſoeſtmoee

iſ̃glepg ge
lat (n⸗
lipi epoibn

uig 5doi
Geiotb'deh⸗ duob⸗

nitichephendo
Eerhhfeſſzcl

iüß intii

paizſinhlcd
ſſſaclon ilſee⸗
2 iflitcire

bleg itigte
lu Gfas du
irnpiyhine
ſinltſeräämie .
loog irit⸗
100

lehlliac⸗

Ad coꝛinthios.I. xiiſj

QAN iss * 6 „ —M D
NN ſicut man laboꝛat p erlari⸗ alis ptib: ut in teaumẽ les ſacerdotes. p ¶ Gnã linguay. qytũ ad illos q varijs lin

ni to defẽſiõe ⁊ ſilibꝰ. b ¶ Et ſi qd pa.vnũ mẽ.copa.oia guis loqbat᷑ ĩ pmitiua ecclia:ne ꝓpt defectũ ideomatis ipe
adrii mẽbꝛa. ſicut pʒ ꝙ leſo pede ſtatim ocul aſpicit ad leſio- diret᷑ euãgelica doctrina. q Plerptaulges ßmonũ. q'tũ
Aetii nẽ:⁊ man apponit᷑ ad ↄſolatioʒ. (¶ Siue gliat vnuʒ ac illos qᷣ occultas ſnias explanabãt. r ¶ Nũqd. Cõſequẽi
6 ai mẽbꝛũ. ex aliqᷓ ↄſolatioe. d ¶ LCõgaudẽt oia mẽbꝛa.in·¶Rmanifeſtat dictã diſtinctiõʒ ꝑ hoc ꝙ tũc nõ oẽs admiſtrati
RN geolſolara. ex his ones iſte ↄcedebat oĩ
i wraii, oib pʒ ꝙ ptinẽt bus: ſʒ diuerſe diuer

ii wenn adn al i Et ſiquᷣid patit vnũ men⸗ oẽs docto:es: Nũqd oẽs ſis: ſicut dKinerg ofl
0d ördddge e Qo) aut. : cõpatiũt᷑ oĩa mẽbꝛa:ſi/ 3, KMücad o& cia diſtinctis mẽbꝛis
d inii aptat ſilitudinez bꝛü fokoridt 1e mne asn Pane⸗ MHugd oes gratiay coꝛpis: ocubeni videt
bi rnen coꝛpoꝛis nãlis ad ue gliat vnu mebꝛ: cogau ha et curationũ: Nũquid z pes abulat: ⁊ ſic de
4 se myſticũ. d. Uos det oĩa mẽbꝛa. Võs gautey omnes linguis loquũtur: alijs:nõ eni oia oibuj
i fünn aũt eſtis coꝛp xpi eſtis coꝛp xpᷣi:ẽt mẽbꝛa de Nunquid omnes interpꝛe it: i0 dicitur:
e An balrtz chari mẽbꝛo.Et quoſdã ꝗqdã po tantur: Emulamini autem q dͤch ts an
nlui micza ad xbm. uit. de i ecclia:pᷣmõ aplos: chariſmata melioꝛa.Et àd s Aanala atint Hic
d (Et mebꝛa de ſecũdo ꝓphetas: tẽrtio do/ huc excellentioꝛem viã vo nñit oꝛdinat affectiõʒ
2Bð ctoꝛes: deinde vtutes: xin bis demõſtro. I. xII. boiuz circh victami
t de Nidds tia vnuz ab alte f ſonũ:opitûla nautis Poſ „ teria: q lʒ ſint boa
Enloli ro ad vnu oꝛdi de gras darnonir on⸗ itüila J linguis Palun lo ⁊ ecclie neceſſaria: tñ
. eg miß⸗ nata: Puõ ãt coꝛ tiones:gu ernatioe Bene V quar Et ange oum:? no ſunt ſic appetẽda
Go ſoin poꝛis oculi ſũt p a linguaꝑ: interptationes gritatem autem non ha ſicut charitas ⁊ ſilia:
mioalain⸗ lati ⁊ doctoꝛes q ſᷣmonũ. Nungd oẽs apliꝰ beam:factus ſũ velut es ſo ꝗᷓ faciunt hoiem vita

pmw npe hñt alios dirigẽ: 5 t Ij rinniz eterna dignũ: non ſic
na iucrevo t.k4 Nũgꝗd oẽſpphele. Nũgd nans aut cymbalũ tinnieſ. aut dieta miſtert S

◻

ſcxiis ti ſt eoꝛũ diſcipuli: „ dicit apls: 8(Emu
miinnocd⸗ Odoꝛar religioſi qᷣ debẽt reſpirare celeſtia: Cant᷑.j. In lamini.i. deſiderate. t ¶ Cbarin mata melioꝛꝗ.i.melioꝛa
RH ogoꝛe vnguẽtoꝝ tuoꝝ currim. Manaũt potẽtis lacci ſcipus dona. v¶ Adbuc. pter miſteria. x¶Excellẽtio
1. G. Nd qͥ bñt defẽdẽ ꝑ potẽtia clerũ ⁊ inferioꝛẽ ppl'm: Pedej vo rẽ vobis viã cũdi ad patriã celeſtem y ¶ Demoõſtro. ca. ſe
8. Uſrülinii vulgares hoie ſuo laboꝛe ut agriculta ⁊ h moi totum quẽti. ¶ In ca. xij. vbi oꝛ in poſtilla Circa iſta diſtictõez oſi
„ ingn coꝛpyꝰmyſticũ ſufſtẽtãtes: ⁊ lʒ ſint isbilioꝛa mẽbꝛa tñ ſũt deraãdũ ꝙ ſic dictũ ẽ gre gratᷣ date: dant ad vtilitatẽ ecclie.
4 imguen valde neceſſaria:videmẽt ꝙ nulłſtat pdict ↄueniẽt pᷣt Ec diſtinctio apli de diuiſiõe grarũ gratis. A ddi.
E Ane ſtare ſine als ppt᷑ qð debẽt ꝓ iuicẽ ſolicitare de neceſſa dataꝝ declarat᷑ plene in pma ſcðe.q.cxj.arti.iiij. in
ſndin rijs ꝓ coi vtilitate coꝛpis myſtici ſua officia exercentes. coꝛpe qõis in quo ↄtinẽt oĩa qͥ hic tradit poſtillatoꝛ
„ tunis g ¶ Et quoſdã. hic poſt diſtinctionem graꝝ diſtingutt plenioꝛi modo vide ibi ac. „XIII.
diaiti miſtratioes.Et diuidit᷑ in tres ꝑtes:qꝛ pmo ponit diſtin··· linguis. Poſtq apls docuit de gratijs gratis da
2 ſicſſnit ctionẽ:⁊ꝰ mãifeſtatiõʒ ep: ibi Nũdd oẽs vos:ʒꝰ circa mi — tis:hic ↄñt tractat de charitate qͥ idẽ ẽ cũ gra gratũ
midrit niſteriũ oꝛdinat hoiuʒ affectionẽ:ibi Emulami. Dꝛima· faciẽte: uel inſepabilit ei annexa. Et oiuidit ĩ tres ꝑ
denuſen gitt adhuc ĩ duas:qꝛ pᷣmo diſtinguit miſtratioes pᷣncipales./ tes:dqa pᷣmo oſtendit ep excellẽtiã reſpectu donoꝝ pᷣdictoꝝ
nuicrdiſtmna P min pncipales:ibi Opitulatões. Maioꝛes aũt eccli? qytũ ad epneceſſitatẽ: q;tũ ad ei vtilitatẽ:ibi Charitas pa
imedſcnii 6 miſtri ſut apli:ad quoꝝ officia tria ꝑtinẽt.ſ.regimẽ po tiẽs .ʒ qtũ ad ei ſtabilitatẽ: ibi Charitas nũqꝙᷓ excidit.Cir
nihror d puli:doctria: miraculoꝝ oꝑatio ꝓ ↄfirmatioe doctri ca pᷣmũu oñdit pᷣmo ꝙ ſine charitate nõ valẽt dona que pti
cli nmit, ne: de his trib oẽ Luc. ix. Cõuocatis aũt duodeciĩ aplis nẽt ad locutionẽ. 2 ꝙ nec ea q ꝑtinẽt ad cognitioʒ:ibi Si ha
etucehiin dedit eis ptãtẽ ſuꝑ oia demonia ⁊ ut lãguoꝛes curarẽt: buero:ʒ ꝙ nec ea q ptinet ad oꝑatiõʒ:ibi rſtibwer.
ſönuünmu ⁊ miſit illos pᷣdicare regnũ dei ⁊c. In ptatib'aũt oꝛdina a hec tria dona itelligit alia:dic igit: al ¶ Si liguis hoiuʒ
elum uti tis ill qð ẽ ſupᷣmũ reſeruat᷑ ſupᷣme potẽtie:alia aũt alijj loq̃r.i.oiuʒ hoĩuʒ p donũ linguaꝝ. b ¶ Et ageloꝝ. Circa
em ibli coicant᷑. Regimẽ vo ppli ſumum ẽ in his tribꝰ: qꝛ alia qð ſciẽdũ ꝙ in ãgelis ẽ duplex cognitio: vna qᷓ vidẽt diuinã
“ einit duo oꝛdinãt᷑ ad ipſũ:iõ regimẽ ecclie ppꝛiẽ ſtat᷑ aplici: etſſentiã:⁊ de illa vn no docʒ aliũ:qꝛ oẽs imediate vidẽt es.
e ſ dq ẽ ſupꝑioꝛ ſtatus ecclie. ? * eũ alij ſtat p oꝛdtnẽ: ⁊ hoc alia vo cognitio ẽ in eis de alijs:2 hec ẽ duplex. vna ð mini
Srt ẽ qð diẽ aplłs. ꝗ(¶Et ᷣſſ.ꝗ. po.dei ecclia.i.diſpoſuit oꝛ ſterijs diuine ꝓuidẽtie exequẽdis:⁊ de his ſuꝑioꝛes loquũt᷑
nen ct dinat?. h ¶ Pꝛimo aplos qb'ẽ ↄmiſſũ ecclie regimẽ. docẽt inferioꝛes:⁊ nõ ecõuerſo.alia ẽ de ↄceptib ꝓpꝛijs:⁊
luſi Sn. Luẽ.xxij. Ego diſpono vobis ſiẽ diſpoſuit mihi pꝛ me ſic etiã inferioꝛes docẽt ſupioꝛes ⁊ loquũt eis:ſic econuerſo.
regnũ ac. i ¶ 2 pphetas. accipiẽtes a deo imediate re Konſiderãdũ etiã ꝙ ĩ angelis eſt alidd nãlii notũ alijs:⁊ iõ
tinduſn giat uela tioes. 0 doctoꝛes. ꝗᷓ reuelata alis explanant qñ illud nãlit notũ ab angelo oꝛdinat ad manifeſtandũ alte
ſrti infer oꝛibꝰ:de his duob'dẽ act.xiij. Erãt aut in eccłia q ri id quod ẽ ſibi occultũ tũc ẽ angelica locutio:que quidem
nanin n erat antiochie phᷣe doctoꝛes. Nlec h'ẽ qð dĩ matth̊. oꝛdinatio depẽdet ex volũtate angeli ꝓponentis uel oꝛdins
5 . xj. Tex v ꝓphe vſq; ad iohannẽ. hoc eni dĩ de ꝓphetis tis:⁊ ſic poteſt loqui vni ⁊ non alteri:poteſtas igitur hoc fa
min vu Snüciãt ib aduẽtũ xpᷣi ĩ carnẽ q tũt ceſſauer̃t:ñ tñ ceſſa ciendi dicit᷑ angeli lingua.Per hoc intelligit ꝙ donũ locuti
A; hi uit pphetia ſimplicit. Quar: grad'ẽ eoꝝ qb'coĩcat gra onis quatumcunq; excellens nõ valet ſine charitate: iõ ſub
Go⸗ e miraculoꝝ ꝗᷓ fuit coĩcata alijs ab aplis:⁊ qtũ ad h/ dẽ: ditur: eeeu ſum ſicut es ſonãs aut cymbalũ tinniẽs.
incin u I¶ UWirniites. ꝙtũ ad eos qᷣ faciũt miracula in elemẽtis. ſon' eni taliũ ꝙtucuq; ſit diſcret nõ tñ eſt vnus: ſicut autẽ
unaind m ¶ Exinde gras curationũ.qtũ ad eos qͥ faciũt mira coꝛpꝰviuit p aiam qua caret ej ⁊ cymbalũ:ſic aia ſpũaliter
nna ſei cula in co pib huanis. n Beitulaties. Hic ↄñter viuit ꝑ charitatẽ: ꝓpt qð oij locutio q̃ ẽ ſine charitate moꝛ
gun 1 Gi diſtinguit ſecũdarias admiſtratiões. d. Opitulationes. tua eſt. Es aũt eo ẽ planũ ex vna pꝑcuſſione reddit ſimpli
niciqn⸗ it itũ ad illos dᷣ ferũt opẽ maioꝛib pᷣlatis:c moi ſũt deca cẽ ſonũ:iõ ſignificat eos qui veritatem ſimplicit annũciant
niici⸗ ni archidiaconi. o ¶ Subernationes . ỹtũ ad ꝑꝛochia Cymbulũ eo ꝙ eſtocauũ ex vna ꝑcuſſioe mulplicat ſonũ:
h V

4

Epiſtola pauli

ideo ſignificat eos qͥ vitatẽ multiplicit᷑ annũciãt adducẽdo

plures ſilitudines ⁊ eliciẽdo multas ↄcluſiões ⁊ huiuſmõi.
d ¶ Et ſi habuero. DPic ↄñi idẽ ondit de donis ꝑtinẽtibad
cognitionẽ.d.Et ſi habuero ꝓpheriã ꝑ quã occulta diuini
tus reuelant᷑.ij. De.j. Nõ voluũtate hũana allata ẽ aliqũ ꝓ/
phetia: ſʒ ſpuſcõ iſpi-
rati locuti ſunt ſci dei
hoies c. e Et ſi
noueri myſteria oĩa.
.i. deitatis occulta q̃

ptinent ad ſapiam.S. nn ICLa J
8. ca. Loqmur dei ſa oẽm fidẽ itã ut motes traãſ-
piẽtia ĩ myſteri ferã:charitatẽ aut nõ habu

ſcoõdita ẽ. f ¶ Et oẽʒ
ſciẽtiã.ſiue diuinitus
datã ut apli habuert
ſiue hũanit acdſitaʒ
ut phi. g ¶ Et ſi ha

ero:nihil ſũ.Et ſi diſtribůᷣe
ro ĩ cbos pauperũ dẽs fa
cultates meas:èt ſi tradide
ro coꝛpꝰ meũ itã ut ardeã:

buero oem fide i pſe chòritatẽ aũt nõ habuero:
ſes tranſters. Expoc nihil mihi ꝓdeſt. Charitaſ

obijciũt alid ꝙ nulli
ſancti habuerũt fidem pfectam:quia nõ legitur aliquis eo/

rũ mõtes traſtuliſſe:ſed hoc nõ valet: qꝛ manifeſtatio ſpũs
p miracula dat᷑ ad vtilitatẽ ecclie:ut.s.dictũ ẽ: ppt qð ſci fe
i cõpetẽs fu

cerũt miracula ꝓut vtilitati ecclie cõpetebat:
iſſet mõtes eq; rraſtuliſſent: qꝛ maioꝛa feceft moꝛtuos ſuſci-
tãdo:cecos illumiando ⁊ hmòi q fieri nõ pñt niſi vtute di/

uina:trãſtulatio vo montiũ vtute demonũ poſſet fieri ſi di

mitterẽt ꝓpe vtuti. i ¶ Charitatẽ ãt nõ habuero nihil ſũ.
ſtũ ad eſſe glie. Sciẽdũ etiã ꝙ apls hic loqt de ſapia ⁊ ſcia

ꝓut ſũt gr̃e gratij date q̃ haberi pñt ſine charitate:ſic pphe

tia ⁊ fides:nõ aũt put ſapia ⁊ ſcia cõputant int᷑ſ
dona q̃ ſũt inſeꝑpabilit charitati ãnexe. k
ero. Hic ↄñt ide facit de donis ꝑtinẽtibꝰ ad opationẽ. d.Et
ſi diſtribuero.i.plurib diuiſero:qꝛ pietas ad plura ſe exten
dit. ¶ ¶ Omnes facultates meas. p hoc tãgit᷑ pfecta pietas
matth.xix. Si vis ꝑfect᷑ eẽ vade ⁊ vẽde vniuerſa q̃ habes ⁊
da pauꝑib ⁊c. Int opꝑa vtutis q ſũt ad ꝓximũ ꝓ pᷣncipali

tẽ ſpuſſci

ponit oꝑa pietatis:qꝛ ſic dẽ.ijad Timo.iiij. Pietas ad oĩa
vtil ẽ ꝓmiſſiõʒ hñs vite q̃ nũc ẽ ⁊ fute. m¶ ¶ Et ſi tra.coꝛ.

meũ ⁊c. Int᷑ oĩa q ſuſtiet hõ ppt᷑ deũ martyriũ ẽ potiſſi:⸗
maxie qñ qs offert ſe volutarie: ꝓpt qð hoc expmit cũ dẽ:
Et ſi tra.coꝛpP meũ.offerẽdo volutarie ppt᷑ xpᷣm. n(⸗ 5 ta
ut ardeã.qð ẽ martyrij gen acerbiſſimu. haritatẽ ãt
nõ ha.ni.mihi ꝓdeſt.ad ↄſecutiõʒ vite btẽ:qꝛ charitas diri
git oꝑa ad ſinẽ vltimũ: ꝓpt᷑ qð ipſa ſublata deficiũt ab illo
fine. p ¶ Charitas paties ẽ. DPic ↄnt᷑ ondit᷑ eminẽtia chari
tatis qꝓtu ad vtilitate:qꝛ ꝑ ipſam iplent oia vtut oꝑpa: pᷣ
h ondit ĩ duob' actib'gnãlib vtutj cũ dẽ: (haritas paties
⁊. Ois eni act vtutis oſiſtit ĩ h ꝙ aliqs bñ ſuſtinet ſibi illa⸗

ta mala:uel i hoc ꝙ bñ oꝑat bona.qtũ ad pᷣmũ dẽ: Chari/

tas patiẽs ẽ:q;tũ ad m: q ¶ Benigna ẽ.i.fac patiẽtẽ ĩ mal
tolerãdis:⁊ benignũ i bonis opãdis:benignitas.n.dẽ q̃i bo
na igneitas:qdð fit qñ ex igne charitat animꝰ hoiĩs ſic liqſcit
bona hita nõ ſibi ſoli retinet ſʒ ad alios extẽdit. r Tlõ
emulat᷑. cõſequẽt᷑ explicat magis ĩ ſpẽali opa vᷣtutũ Pcha
ritatẽ efficiũt. Et diuidit᷑ ĩ dua) ꝑtes:qꝛ pᷣmo ondit q̃lit cha
ritas facit vitare malũ:⁊ qlit facit agẽ bonũ:ibi Cõgaudet.
Circa pmũ ſciẽdũ ꝙ hõ nõ agit malũ 3 deũ ſic ꝙ ei noceat:
ſed ſibi ,pxio bñ nocet.Pꝛi g oñdit ꝙ charitas fac̃ vitare
malũ õʒ ꝓximũꝛa hoc malũ uel ẽ ĩ affectu ut qñ qs dolet de
bonis ꝓximi ⁊ malis e gaudet qð fit ꝑ iuidiã quã remo⸗
uet charitas:qꝛ oriat᷑ ei directe:iõ dicit: r ¶ Mo emulat᷑.i.
no iuidet:hʒ eni emulari plures ſignificatiões q ↄtinẽt ĩ hoc

Vlu: Emuloꝛ inflat amat inuidet ac imitat᷑ vel malũ 3 pxi-

Et ſi habuero ꝓphetiã: t
nouerim myſteria oĩa: et
omnẽ ſciam:è᷑t ſi habuero

bũt:ſiuè lingue ceſſabunt:

t ſi diſtribu⸗

mũ ẽ in effectu: ? ſicpi de charitate: s (Mõ agit ppe
rã.i.puerſe t ¶Nõ inflat.hic ⁊ oñdit qlit charitas fa
cit vitare malũ hois ĩ ſeipſũ(mo qꝛ remouet inoꝛdina
tionẽ ſuꝑbie q̃ ẽ pncipiũ oĩs mali.d. Non inflat: qꝛ cha⸗
ritas excludit tumoꝛẽ ſuꝑbie:inflat enĩ hʒ magnitudinẽ

apparẽtẽ ſʒ nõ ex
„—„ iiſtẽtẽ: ſic ſupb vi
paties ẽ:ꝛbenigna ẽ. Chari/ det ſibi magn cũ
taſnon emulat: nn agit no ſukn vite⸗
per:non iflat: non ẽ abitio alia ſuobie to e⸗
ſa:nonqrit q̃ ſua ſi. Non ir ſequẽt oic õ cha⸗

ritat᷑:nòn cogitat malũ:nõ

gaudet ſup iiqtate: ogaudy c ambitioſa i. fae
autẽ pitati. Oia ſuffert: ol (eremoner 10
AA ew qꝛ remouet ioꝛ
credit:oĩa ſperat:oĩa ſuſti inationẽ cupidi

tatis:⁊ q;tũ ad h
dẽ: x ¶ nõ qjrit
ſua ſut. repeten
o ea cũ ſcãdalo.
. . — qꝛ remouet io⸗?
dinationẽ ire:iõ dẽ: y ¶ Nõ irritat᷑i.no puocat ad ira
cũdia remouet inoꝛdinatioʒ elatiõis que ẽ ĩ mẽte: iõ
de: 3 6 cogitat malũ.i.no pmittit hoĩem cogitare
q̃lit᷑ ꝑficiat ope. a ¶ Moõ gaudet ſupꝑ iniqtate.i no per-
mittit peccare ex elatiõe uel malicia q̃ faciunt de malo
gaudẽ. ꝓuer.ij. Letat᷑ cũ malefecerint ⁊ exultat in rebus
peſſimis.de qb facit charitas magis lugere. b ¶ Con
gaudet.Hic ↄnt oñdit᷑ qlit charitas facit oꝑpari bonũ: ?
pmo qͥ ad ꝓximũ cũ dꝛ: Congaudet aũt veritati.ſ. pxi/
mi que triplex eſt.ſ.veritas vite:doctrine: ⁊ iuſticie.
c ¶¶ Oia ſuffert. infirmitates ꝓximi charitatiue ſuppoꝛ
tãdo. ?ꝰ facit oꝑa bona erga deũ qð fit ꝑ vtutes theoloę-
gicas:iõ dꝛ: O¶ ¶ Oia credit.q̃ tñ diuinit a deo ſũt tra
dita a qͥ nõ pñt tradi falſa:cũ ſit pᷣma regula vitatis:cre
dere vo oĩa que tradũtur ab hoie leuitatis ẽ. vñ puer.
xiiij. Innocẽs credit oĩ verbo.in Hebꝛe.hẽ:Stolid cre/
dit oĩ verbo.iõ innocentia accipit᷑ ibi ꝓ defectu ſenſus.
2 ſperat.diuinit ꝓmiſſa:⁊ ne ſpes frangat᷑ ppter
Dia

dilationẽ: ſubdit f ſuſtinet. per lõganimitatẽ pa
tient expectãdo ꝓmiſſa. g Etarie nhheii. Dic
ↄñt oñdit excelletiã charitati reſpcũ alioꝝ donoꝝ qtuʒ

net. Charitas nunq; exci
dit. Siuẽ ꝓphetie euacua/

aa pmanẽtis. Et iuidit in ouaj partes: qꝛ pmo pponii

hanc ꝑmanẽtiã:⁊ pꝛobat eã.ibi ex parte.Circa p dic:
Charitas nũqᷓ; excidit.quod aliq male intelligetes dixe/
rũt ꝙ charitas ſemel habita no pot amitti:qð ẽ falſuz:
qꝛ dẽ apocalł.vj. Charitatẽ tuã pᷣmã reliqſti: io ſic intel
ligit dictũ apli: g ¶ Eharitas nũqᷓ excidit.i.vtẽs chari
tate:qꝛ ſic hñs charitatẽ non peccat nec auertit a deo: 2
hoc mõ intelligit illud.j. Joh.iij.Ois qᷣ nat᷑ ẽ ex deo nõ
peccat.ſ.inqtũ nat uel vtẽs gra in hac natiuitate data.
Itẽ dicta ſentẽtia illoꝝ nõ oↄuenit intẽtioni apli:qᷣ nej lo⸗
quit᷑ hic de ceſſatione ſpũaliũ donoꝝ per moꝛtale p ctiᷣ
ſed de ceſſatiõe donoꝝ: pertinẽtiũ ad hanc vitã per glo/

ria ſuperuenientẽ:⁊ hoc mõ charitas non excidit: quia

ſic ẽ ĩ vita ſic permanebit i patria cũ augmẽto. ⸗ ¶ Si
ue pphetie euacuabunt᷑. Pꝛophetia eni ẽ reſpcũ futuri:
ſtat aũt patrie futuꝝ nõ expectabit ſʒ erit ibi fin ale com
plementũ omniũ:ſic eni pphetia nõ hʒ ibi locu m.Item
qꝛ ꝓphetia ẽ cognitio enigmatica q̃ ceſſat ĩ pat ria vbi ẽ
clara cognitio. i (Siu⸗ lingue ceſſabũt.qð iiõ ẽ intel/
ligẽdũ de coꝛpalib linguis:qꝛ ſci reſurgẽt in ii itegritate
coꝛpoꝛis:ſimiliter hec ceſſatio non eſt intellig enda q'tũ
ad vſum linguaruʒ:quia ibi erit laus vocalis ſᷣm ꝙ diẽ
glo.ſuper illud pᷣſ.cxlix.Exultatões dei in gut ture eoꝝ.

ritate. v ¶NG6

.

llinplitlijtin

Amznüſrin
urinpencichin
ialmnt ſtnien

₰

ciötrchantattg
iiſcpnbltiannert
T intirel
Himncilundedue

Ditanehniiden
gicogolcnd an
lliqidededal
cweagluciſoligi
Linphemicognit

Nuouooona td
ſii. bepn

Gerpeitinpeeni
inpenogeeſ
Goelon

(Sncnapot

Wä
Carhaun
kläpiranze
lno unia.
lmnoniſali

denus nuͤcp ſpe

nonop iu nit
bopr olhpho

hleiſluneet
ltaigeno,

lnlenußialo⸗

Ertmtthlrionin

lanzlentelon
nlgſirth
ſnſgiqlideiſtin
ſagnſckgnobi⸗
inhlogtieſd
guluninum
den torin
uifui
ſag⸗ NWila
gtodewiti
ſrigeine

lccgnſt
Ae

o etnibi
ie Auſgteii
. bir die
„z4 Mucr diö zen
o ſtae. n .
icz inbiigſrl
ii tögnn
lie TOnrman o

marzi,
nr uſnton
ladiſl
— chenmnontt⸗
omkidroat
zctisgreiini⸗
nopmimnboienth
ulaſtgincurinn

üeeint erlitnne
chriunsftcpnimi
Nngudaiewini,
sgenichning
1goſt,natir
jioiuinid'1doi
rzmangulanunt
wie lautatss piy
n dehr hi Solt⸗
pitbi g deimut
nne ſhesftugi⸗
ner er öglnirf
rnsnüfan
eici ior Mrft
duaſomup a
bian
S
an imnif
i nin id
ni iin
rrtNind
i Cejuinn
Zrheiiki
ntinitmngii
wnur n l
uburniil
—
ciaugnin. 1
inſ in

nuciereſpe
thzenuibiſĩ M.

ecſrihr /

ſpeciẽ i ſenſu receptã:tñ imediate a ſenſibili deriuata:ſic

bili in ſenſu ſʒ ĩ alio: ſicẽ videt᷑ aliqðò ĩ ſpeculo.Cõſilit᷑ hẽ

Agdd coꝛinthios.ĩ. xiij

ſed intelligẽdũ ẽ de dono linguaꝝ quo aliq in pᷣmitiua eſſentiã nr̃am: ita tũc coẽſcemꝰ ſuã:tñ li ſicut nõ ĩpoꝛtat eq̃
ecclia linguis varijs loq̃bant᷑.aciſ.ij.ꝓpi illos nõ itel litatẽ cognitiõis ſʒ ſilitudinẽ tm lõginquã.Si aũt ex his ar
ligebãt linguã natiuã aploꝝ q̃ tũc ceſſabũt: da quilibet guat᷑ ꝙ charitas ſicut alia dona euacuat᷑:qꝛ ẽ impfecta. Di/
quãcũq; linguã intelliget: ꝓpter qdð nõ erit neceſſariu, cẽdũ ꝙ nõ valet:qꝛ qñ impfectio ↄuenit alicui ꝑ ſe tunc eua
loq varijs liguis.In pmo etiaʒ ſtatu generis huani erat cuat᷑ adueniẽte ꝑfectioe:ſi aũt inſit ꝑ accidẽs manet: ſiẽ ĩpfe
vnj ppls ⁊ labiuʒ ctio eſt de rone pueri
vnuz oiuz. BGef. . cie:nõ aũt de rõne hu
xj.a multomagi, ſiuũe ſciẽtia deſtruet. Ex Päar euacuaui 4 erãt puuli. AUi manitatis: iõ aque⸗
vicee gſic fit in te eni cognoſcim :ct ex pte dèm nũc per ſpeculuʒ i eni ente ſtau virlicef
ſumatiõis oium. ꝓphetam.Cuůͦm aut vene gmate:tuünc aũt facie ad fa bünitns cui 4 r
a ¶ Siue ſciẽtia rit qð pfectũ eſt:ẽuacuabit cie. Nunc cognoſco exꝑte ens cõpetit ipfectio
deſtruet. ſ. ſcistia qð ex pte ẽ. Cum eſſeʒ puu tlinc aũt cognoſcã: ſic ⁊ co inqtũ.ſ.eſt in puero.
hir ral ia :od lus: lodbar ut puuſ: ſapiẽ gnit ſuʒ. NHnc ãt maͤnẽt ſi Enbſeio vo p ſere⸗
bileguel ad ha⸗ ba ut puul :cõgitabã ut p/ ges:ſpes:charitas:tria hec pppetla ur iein e
bitũ: ſz qᷣ ad acr uułꝰ. Qñ aũt laci ſum vir: Mãioꝛ ãt hoꝝ ẽ charitas ppi qõ euacuãt: cha⸗
qͥ mõ ẽ ꝑ ↄuerſio riririitati vo cõpetit ipfe-
nez ad fantalma- . — MUä ctio ꝑ accidẽs.ſ. ꝓpt᷑
ta. tali vo ↄuerſiõe nõ indiget aĩa ſepꝑata. b¶Ex parte impfectionẽ cognitiois adiũcte:charitati eni cõpetit p ſe in
Hic ↄñter ꝓbat ꝓpoſitũ:⁊ ↄcludit intentũ:ibi Nũc au deuũ tendere:ſʒ ꝙ nũc impfecte tẽdit ĩ eũ ẽ ꝑ accidens ppt co⸗
tẽ. Circa pᷣmũ facit talẽ rõnẽ.d. Adueniẽte ꝑfecttõe tolli gnitioõis impfectionẽ ut dictũ ẽ: ppi qð manet adueniẽete co
tur imꝑfectio ei oppoſita:ſtat᷑ aũt gloꝛie ꝑfectiſſimꝰeſt: gnitiõoe pfecta. q ¶ Nũc aũt. Hic ↄcludit cõduſionẽ pᷣnci⸗
S adueniẽte ꝑfectioe tolluntur dona hñtia imꝑfectionẽ: palit᷑ intẽtã.ſ.ꝙ charitaj excellit oĩa alig dona.d. Nũc aũt.
uel ſimplicit ul qytũ ad id ; imꝑfectiois:oĩa ſũt hu⸗ i.tpe vie. rWanet fi.ſpes ⁊ cha.tria hec.per iſtã fidẽ ⁊
mogdi pᷣter charitatẽ q eſt idẽ cũ gra gratũ faciẽte:vel hʒ ſpem intelligũt iſta dona de qb nõ expᷣſſe facit mentionẽ q̃
eã inſepabilit᷑ annexa:g in głia tollũtur oĩa ſimplicii uel ſũt euacuãda ĩ patria. s¶¶ Maioꝛ aũt hoꝝ ẽ charitas.Fi
ſim qd. In iſta rõne ſic ꝓcedit:qꝛ pᷣmo ponit minoꝛẽ: ꝰ des eni ⁊ ſpes ſut excellẽtioꝛa ceterr donis euacuadis: qꝛ ſũt
maioꝛẽ cũ ſua deductoe:ibi Cũ aut venerit.ʒ mioꝛis ꝓ Svtutes theologice:q dat᷑ nobis ad ↄiũgẽdũ nos deo:alia vo
bationẽ:ibi Uidemnũc.Circa pmũ dicit: b ¶ Ex pte dona ſũt q̃dã diſpoſitiões nobis date ut reddamur bñ mo
eni cognoſcim'.i.imꝑfecta ẽ ſcia nr̃a q̊ͥ hẽ i via: ⁊ maxie biles a ſpũſcõ:⁊ ſic oꝛdinãt᷑ ad vtutes theologicas ut ad fi⸗
illa q ẽ de deo ad quẽ ſe hʒ intellectus nr̃ ſicut ocul no nes:a ex hoc ſeqt exqͥ charitas ẽ maioꝛ fide ⁊ ſpe ꝙ etiam
ctue ad lucẽ ſolis.ij.meta. c ex pte ꝓphetamus. ſit maioꝛ ceteris donis:qð.n.ẽ mai maioꝛe ẽ man minoꝛe.
i.imꝑfecta ẽ cognitio ꝓphetica eo ꝙ eſt enigmatica:⁊ ꝑ In ca. xiij. vbi dicit in poſtilla:Poteſtas ̊ hec faciẽdi dẽ
iſta duo dona intelligutur alia impfecta excludẽdo. angeli lingua. Additio.
d ¶ Kũ aũt.hHic ponit maioꝛẽ dicẽ:Cũ aũt venerit qð Um locutio extioꝛ ꝑ quã aliqj loqᷣt᷑ alii fiat ꝑ aliqð
pfectũ ẽ.i.ſtatus glie qͥ pfectiſſim ẽ. e ¶ Euacuabitur ſẽſibile ſignũ puta voce uł nutu ul aliqᷣ coꝛꝑij mẽbꝰ
qð ex ꝑte ẽ.i.impꝑfectũ:qð declarat ꝑ ſimile de ſtatu puie puta ligua vł digito qð ãgelij ↄpetẽ ñ pot:iõ qdã pꝑ hqð dẽ
rili imꝑfecto:q ceſſat adueniẽte ſtatu virili perfecto. d. B; liguis ãgeloꝝ itelligũt liguã pfectoꝝ hoiuʒ. Hoĩes.n. pfe
f ¶ Ku eſſeʒ ꝑuu.lo.ut ꝑuuł.ſ.balbutiẽdo ⁊ impfecte. cti qñq; ãgeli dicũt ĩ ſcripta.vn oicẽdũ ſʒ ſcm tho.j.pꝑte q.
g ¶ Sapieba ut puub.appꝛobãdo aliq̃ q magis eẽnt re cvij.arti.j.ĩ coꝛpe qõis.ꝙ ligua ageloꝝ: nõ ꝓpe ſʒ metapho/
ada: ⁊ ſilit᷑ repꝛobado q̃ magis eẽnt kan rice dẽ ipᷣa ptas ãgeli q̃ ſuũ ↄceptũ alti mãifeſtat.(¶ In eo.c.

20 ge
3 Cogitabã ut puub. ſ vana c iutilia. i ñ autẽ vbi dẽ i poſtil.E) ãt eo e ẽ planũ ex vna pcuſſiòe reddit ⁊c̃.
fa.ſũ vir eua.q̃ erat ꝑuuli.ſ.pᷣdicta ⁊ ↄſilia ꝑfectiõi viriꝰ ⸗

Er hqð dẽ: Uelut es ſonã aut cimbalũ ¶ Additio.
li nõ ↄueniẽtia. k¶ Uidemꝰ nũc.Hic ponit mioꝛis ꝓ⸗ tinniẽs:itelligit᷑ ʒ glo. ꝙ iſta ſic ſonatia ſibi ñ pſũt
bationẽ.ſ.ꝙ alia dona a charitate ſunt impfecta d. Ui lʒ alios qñq; delectat in qͥ ẽ apta ↄpatiois ſilitudo:
demus nũc ꝑ ſpeculũ.Senſibile eni cognoſcit᷑ triplicii:

vno mõ ꝑ ſui pñtiã in ſenſu:ſiẽ lux videt q̃ recipit ĩ ocu⸗ ue is non ꝑ ſe ſʒ vtute ſpũs pfert ea qb audiẽtes mulceat.

lo ꝓpi ſui diaphoneitatẽ:alio mõ nõ pꝑ ſui pñtiam: ſʒp ¶ In eo.ca.vbi dẽ in poſtilla.Oia ſuffert. ¶ Additio.
Oc qð dẽ: Oia ſuffert. itelligit pm glo. ꝓ veritate. In
oc aũt qð dẽ: Oia credit. Notãdũ ꝙ nõ dic Oibus
q? nõ oib ſʒ tm deo firmit credit æc. (.XIIII.
de deo triplex cognitio nãlis:vno mõ ꝑ eſſentiã ſuam q̃ Ectami charitatẽ. Supi' apls deimiauit graꝝ: grat
ſoli deo ↄuenit:alio mõ ꝑ ſilitudinẽ imediate a deo deri dataꝝ ↄditõʒ:hic ↄñt circa eas põit qndã ↄpatõʒ:oñ
uatã in cognoſcẽte:a hec cognitio cõuenit angelo:cuius ſdẽs ꝙ ꝓphetia ſit eminẽtioꝛ dono liguaꝝ.Et ad euidẽtiã di
eſſentia ẽ qdã dei ſilitudo ꝑ quã nãlit᷑ cognoſcit deũ.ʒ cẽdoꝝ ↄſiderãdũ ꝙ ad ꝓphetiã reqᷣrit᷑ itellectuale lumẽ ad
mõ cognoſcit᷑ a nobis q̃ſi in ſpeculo initũ ꝑ creaturas itelligẽdũ viſiõis ſignificatũ.pharao.n.ꝗ vidit ſpicas.geñ.
a nobis cognitas:ſic ꝑ ſpeculũ ducimur i dei cognitiõʒ: xlj.⁊ balthaſar manũ ſcribẽtẽ:danieł.v.ille doꝛmiẽs iſte vi
ex oꝛdine eni creaturaꝝ ⁊ bonitate venim i cognitionẽ gilãs:ñ fuer̃t pphe ppe loq̃ndo:qꝛ ñ habuert itellectũ viſio
ſapie Fore diuine:iõ dicit: k ¶ Uidemus nũc.ſ. nũ:ſ ioſeph ⁊ daniel q itellexer̃t veri pꝓphe fuert:ſic igit᷑ ac⸗

videt᷑ coloꝛ:ʒꝰ mõ pꝑ ſpeciẽ nõ deriuat imediate a ſenſi⸗

deũ. l¶ Per ſpeculũ in enigmate.qꝛ hec ſilitudo crea cipit᷑ hic ꝓphetare viſiões ſibi uł alijs factas p lumẽ intelle
turaꝝ ad deũ obſcura ẽ ⁊ valde imꝑfecta: ⁊ p ↄns nfa cctuale ſibi datũ exponẽ.vñ dẽ danielł x. Intel igẽ opẽ i viſi
cognitio de deo ĩ via: m ¶ Cũc aut.i ĩ patria. n Fa one.Sciẽdũ etiã ꝙ i pᷣmitiua ecclia pauci erãt ꝗb'iminebat
cie ad faciẽ. ⁊ clare ⁊ nude videbim oiuinã eſſentiamm. pᷣdicare: ꝓpt᷑ qð detũc dedit donũ linguaꝝ multis de illis
o ¶ Nunc cognoſco deũ ex pte.i.obſcure ⁊ imperfecte. ut ſine impedimẽto exercere poſſent officiũ pᷣdicatiois:Co/

p ( Tuc aũt ⁊c.ſiẽ ⁊ cognit ſũa deo:ſiẽ eni cognoſcit rinthij vo tanq curioſi mag volebãt hoc donũ qy pphetie⸗

ga ſiẽ es ⁊ cimbalũ cũ pulſu aliq nõ pꝓ ſe relonãt: ſic loquẽs

⁊ ſic loqui lingua accipit hic p locutione nõ intellecta pfecte
nec explanata:ſiẽ grãmatic purus põt loqui ꝓphetias i la/

tino nõ tñ exponẽ:⁊ ſʒ hũc intellectũ apls pᷣfert pphetixare

ↄtinuat ſe ad pᷣceden-
tia. d. a Seckami
charitatẽ. eo ꝙ dixe⸗

rat eã pcellere cetera
Ddona:ca.pcedenti: iõ

lamini ſpiritalia.i. de
ſiderate ſeu amate a-

loqui linguis.Et diuidit᷑ in duas ꝑtes:qᷣa pᷣmo hac eminen
tia oñdit:ꝛ' qlit ſit vtendũ vtroq; dono: ibi Quid g. Pꝛi“
oñdit duplicit᷑: pmo
rõnibPꝰſumptis ex pte
fideliũ:ꝛ ex ꝑte infide
liũ:ibi Frẽs mei. Pꝛi
ma adhuc ĩ duas: dqa
pmo oñdit ꝓpoſitu S
quo ad vſũ linguariᷣ tetis. Qui eni loꝗtur ligua
in pdicãdo: · in oa noõn hoib loꝗtur: ſẽd deo.

ritatẽ:èmulamini ſpi,

do:ibi Nã ſi oꝛẽ. Pꝛi N᷑ ni ſ
ma adhuc ĩ duas: da an emm nalit . Sphe

qꝗ̃ᷓ ꝓphetat: hoĩbꝰ loꝗt᷑ ad

rõnẽ:⁊ꝛ p exempla:ibi vphe 2 .
edificationem et exhoꝛtati/

Nũc aut. Circa pmũ

quitur ungu⸗ ſemetipſum
edificat:qui autẽ ꝓphetat:
eccleſiã edificat. Nõlo aũt

an NKetndo, οvos ſoa linguis: nig
bent charitatẽ ſeui. Allt phẽetare. Nam maioꝛ

Eꝗq ꝓphetat q; ꝗ loqꝗt᷑ lin/
guis: niſi fòꝛte interpᷣtet᷑ ut
ecclia edificationẽ accipiat
Nũnc aũt frẽs ſi venero ad

verũtñ qꝛ ꝓpt᷑ hocñ
ſũt alia dona cotenẽe·
da ſubdit: b ¶ Emu

lia dona ut ꝓphetie vpos linguis loquẽs: quid
oonũ ? linguarum. vob ꝓdero: niſi vobis lo/
asis aßt. 6 gquar aut reuelatõe:aut in
phetetis da opheilia cia: aut ĩ ꝓphetia: aut ĩ do

pᷣcellit dona linguz
qð ↄñter ꝓbat duplici rõne:pma ponit᷑ cum dẽ: e ¶ QOui
eni loqtur lingua. diuerſa ideomata. f ¶ Nõ hoib'loqt.i.
ad vtilitatẽ hominũ:ſicut eni dictũ ẽ.ã.ꝑ loqui lingua ſiue

linguis intelligit᷑ locutio nõ intellecta:ſicut aliqs ſimplex di
cit hoꝛas canonicas nõ tñ intelligit uel explanat:ſicut cũ ꝗs
ſimplicit intelligit ſignificata vboꝛ: non tñ pfecte locutiois
ſenſũü:qꝛ neſciret exponere:imo ad intelligẽdũ doctoꝛe indi
geret: ⁊ iõ donũ linguaꝝ nõ ſufficiebat ad exhoꝛtãduʒ ſiue

R

tur hõ in oꝛone. h

p̃dicãdũ:ſʒ tm ad engan g ¶ Sed deo.cũ qͥ lod

3 — —

Nemo eni audit.i.intelligit p talẽ lo
cutionẽ ſenſũ interi latentẽ. i ¶ Spũs ãt ſcũs loqtur my
ſteria.ſ.ſenſus latẽtes ꝑx donũ ꝓphetie reuelado:⁊ ideo tale
donũ ſeqᷣtur edificatio ecclie:iõ ſubdit: k ¶ lam ꝗͥ pphe
tat.i.ſibi uel alijs reuelata reſerat uel explanat. l ¶ Hoibꝰ

loquit.i.ad vtilitatẽ hoĩuʒ. m ¶ Ad edificationẽ. incipiẽ
riũ. n ¶ Et exhoꝛtationẽ. pficiẽtiũ. o ¶ Et ↄſolationẽ.

lugentiuʒ ſeu pfectoꝝ.Ex pᷣdictis foꝛmat talis rõ. Alud qð
ẽ ad honoꝛẽ dei ⁊ vtilitatẽ pximi ẽ melius illo qð eſt ad ho

noꝛẽ dei tm: ꝓphetia vo ẽ ad vtrũq;:donũ linguax ad ho

,

noꝛẽ dei tm: ut pʒ ex dictis: ⁊c. p Nui loqtur. Pic po/
nitur ſecũda rõ que talis ẽ: Meli ẽ illud qͥ aliqs ꝓficit ſibi

⁊ alijs cuiuſmõi ẽ pphetia:q illud qͥ ꝓficit ſibi tm: ſic ẽ do
nũ linguarũ ꝑ ſe tñ acceptũ:a p hoc non pot alios inſtrue
re: ⁊ hocẽ qð dicit: p Du loqtur lingua ſeipſũ edificat.
ſibi pficiẽdo ſcripturas recitãs oꝛãdo ul ſtudẽdo. q
aüt ꝓphetat. ſcri uras reſerãdo uel explanãdo ſcripil vel
verbis. r ¶ Eccleliã edificat.i.ↄgregationẽ fideliũ:⁊ ne ali
quis ex dictis crederet nõ eẽ curãdũ de dono linguaꝝ:ideo
hoc remouet.d. s ¶ Uolo aũt.i.deſidero t GSSsvos

„ „ „ —
Ectami cha.xIIII.
ritalia:magis aũt ůt ꝓphe

qʒð canit᷑ aut qð citharicat:

quõ ſciet᷑ id qð dẽ:? Eritis

onẽ t cõſolationẽ. Qhi lo quõ dẽ: Eri
Eni in aera loquẽtes. Tam

ſpdit: c

moꝛalia: qᷓtũ ad h dic: Aut i doctria. d

ui

(Epiſtola panli

linguis loqui.tãq; aliqð bonũ. v Magis autẽ. ſ. vo
lo vos. Pꝛophetare.qm melũ eſt:ideo ſubditur:
Nam maioꝛ ? ⁊c.ſi tñ vtrũq; donũ ꝑ ſe ſumat᷑: i⸗õ
ſubditur: 3 ¶ Niſi foꝛte interpᷣtetur. ſcripturas expla
nando qð ꝑtinet ad ꝓphetis:⁊ ſic talis hʒ vtrũq; donũ
ſcʒ linguaꝝ 2 p/-
phetie qð ẽ mel
i habere alteraʒ

tĩ ceterij paribꝰ.
a unc zutez.
Hic ↄñter oñdit
ꝓpoſitũ ꝑ exem-
pla:⁊ pmo ꝑ exẽ-
plum ſuiipſ. d.
Nunc aůt frẽs ſi

ctrina. Lamẽ qᷓ ſine aĩa ſũt
vocẽ dãtia:ſiue tibia:ſiue ci
thara: niſi diſtictio nẽ ſoni
tuũ dederint:quõ ſcietis id

Eteni ſi incertã vocẽ det tu
ba:ꝗs parabit ſe ad bellũ:

eA. r an de venero ad vosli⸗
Iãa ⁊ vos ꝑ linguã niſi mů guis loquẽs.i. v⸗
nifeſtũ ſermonẽ dederitis: tens tmmõ dono

linguaruz qò ha
beo. b Quid
vobis pꝓdero niſi

loquar vobis. i.
niſi vobis expla/
nauero ditcta. q.
d.nihil. hec autẽ
explanatio põt eẽ
pmo circa diuia

mita utputa genera ligua
rũ ſũt ĩ hoc mũdo: èt nibil
ſine voce ẽ. Si ergo neſcie⸗
ro virtuteʒ vocis:&ro ei cui
loquar barbar:⁊ qui loq/

tur mihi barbarus. Sic ét hoib occulta: 3
vos qm̃ èmulatoꝛes eſtis iñ ſclte neceſſeei
ſpirituũ ad ediſicationẽ ec· ti ad poc victe:
cleſie: querite ut abũdetis. Aiut in reuelatio
Et ideo ꝗ loꝗt᷑ lingua:oꝛet ne. ſcoo circa bu⸗
ut interpᷣtet. Nam ſi oꝛemn rrto c alite⸗
lingua:ſpiritus meus oꝛat: vtilis uel neceſſa⸗
ria:⁊ qytũ ad hoc

Kut i ſcia . ꝓpe accipiẽdo ẽ de frenis.ʒ circa
futa ↄtigetia:a qtũ ad h ſubdit: Aut i pphetiꝗ.· Acirca
En d. Dic
ponit mexẽplũ ĩ rebiaĩatis.ſ.inſtris muſid:q ſi ſonũ cõ
fuſũ emittãt neſcit᷑ qd canit:ſʒ reqrit᷑ deimiatio ſoni per
variũ tactũ inſtr̃i:ꝛ hoc ẽ qð dic: ð¶¶ Cñ qͥ ſi .p
dãtia. Pic accipit᷑ vox ſilitudinarie tm:qꝛ ppe loquedo
ſonẽ ĩ aiatis:vñ dẽ.ij.de aia.Uox ẽ ꝑcuſſio aeris inſpi
rati ab aia ad vocalẽ arteriã cũ imagine ſignificadi. hic
vox accipit᷑ ꝓ ſono: ceta patẽt vſq; ibi: eſ Eteni ſi ĩcer
tã. vbi ponit᷑ aliud exẽplũ de tuba q alit ſonat iuitando
ad ↄſiliũ:alit vocãdo ad feſtũ:⁊ alit vocãdo ꝓuocando
ad bellũ: ut hẽ libꝛo. Nume.x. ppi qð nullus ppat ſe ad
bellũ niſi ſonet deimiato mõ ad h'ſtatuto: ſilii locutõ
linguaꝝ nõ valʒ ad edificatioʒz niſi ſenſus explanet:⁊ pʒ
lr̃a vſq; ibi: ſ¶ Ita ⁊ vos ꝑ linguã. ſupple nõ ꝓſicietis
Tiii õ mõ ſhes
ð pꝑtinet ad pphetiã:iõ ſubdit᷑: h¶ Eritl.n. i gera lo.
grihuand. Eaã multa. ſ. ideomata. k(Et ni.li. vo.

eſt. i. ſine ſignificatiõe vod ſignificatiue ⁊ ſenſu locutõis:

nihil ẽ ↄgnitũ ad vtilitatẽ ecclłie:imo deriſibile ẽ: ſic logꝗᷣ
aliqð ideoma ignoꝛãti:iõ ſubdit: l ¶ Si neſci. vir. vo
cis.i.ſignificatoʒ: m Ero ei cui lo. barbar.i.extranee
loquẽs:ſiẽ ſi aliqs ſciẽs hoꝛas canonicas ⁊ nõ intelligẽs
loqtur alteri ſilit ignoꝛãti.iõ ſubdit: n¶ Sic ⁊ vos.ne

ſitis ſiles barbaris:qdð debetis vitare: ⁊ rõ ſubdit᷑ cũ di:

o ¶ Am emulatoꝛes eſt ſpirituũ.i.amatoꝛes bonoꝛu
ſpũaliũ. 5Cuern⸗ ut abũder..ñ ſoli ybo: ſz mag itel
lectu ad explanatõʒ vbi:io ſubdit: q¶ Et iõ q lodtur.

nñ qᷓ ſi. aia ſi vo.

4

uliin i

oinsi lock
(Uenarg
hllcheſü v
Colae e ,

Gritgftl
Cyränaue
iir iun
widejtſn 4
ited tf'n

filii an

illgtinirg an
füalieenn n⸗

VCfec'rin

4

gkinte
lNMo dn

Gta obena

uditdonolinguen
ſüliorlingtuf
ſpüs eniimport

gitentiasag zen

7

ſiiaffeg'inrellan
Enens. v/Se

ir
Apüomonmarlf
ifligurcünen

Gonörnäcendn

(dciartnen

emeider

racglede d
te
iMiclcsgdnh

Ahifaniire
plgarlliubiie

Woli hmnin
unſfberne⸗
corigon
iſtlrhurfii⸗

Mur e

nlinrbag
verd u
denmthil han
eplantini
Pmmo circa din
hoſy'oenli
fiſchrenatte
Galepehergi
tiad border
Drinrulro
Nelooarbr
nmaquouze
giuiol eiuii
pplisnd rſe

“
s

hetiz Ae
ic:ſſonid⸗
niatioſonipe

aſieuſ

