ſ. an pᷣdicti pᷣncipes iudeoꝝ tꝑe paſſiõis xpᷣi cognouef̃t
xp̃m eſſe deũ vel nõ:ſed ſuꝑ ca. ẽ̊.dictũ Mat xxj·expᷣſ/
ſe aſſerit:ꝙ cognouerũt ipſuʒ eſſe deũ:qð eti ibi conat᷑
ꝓbare:ſed fuit impꝛobatũ ſatis in additoe ſu illud ca.
ut pleni ibidẽ poteſt haberi. CRe ica.
Repla pᷣma ad coꝛ.ij. ca.vbi dẽ: Si eni cognouiſ
ſent nunqᷓ; dñm glie crucifixiſſent. dicit burgeñ.
ic poſtillatoꝛẽ mentẽ ſuã no aperuiſſe qð falſuʒ
eſt: nam ↄcluſiõzʒ ꝓpbatã Mat.xxj. hic repetit ⁊ ad locũ
illũ remittit: 1 ꝙ burgeñ. dicit illã ↄcluſioʒ in illo loco
Mat.xxj.ſatis ꝑ ſe ipꝛobatã eſt falſuʒ:qꝛ vt pʒi coꝛup.
ibidem burgeñ. nihil pbat ſed replet ternos. (. IIl.
ITT ego frẽs cẽ. Poſtq aplus remouit coꝛinthi
Noꝛũ cõtentõʒ: hic ↄnñter remouet cõtentõis cãm
erat ex hoc ꝙ alidbus miniſtris eccleſie nimis

Ilbrchat ⁊ aliquos nimis ↄtẽnebãt:pᷣmo ergo remo

uet pm: o ſcom. c. ſe. pma in duas:qꝛ pᷣmo ondit dãnuʒ
ex tali attributõe qð patiebant:ꝛ· remouet illã attribu⸗
tionẽ:ibi Quid igit᷑ eſt appollo. Circa pꝰ oñdit ꝙ ex ta

li attributõe quã hẽbant inter ſe: adhuc aiales aut car-

ONuid vᷣo paułꝰ: Miniſtri

qʒʒ ſiẽ dñs dedu.Egò plãta

gat: Iſ ꝗ icremẽtũ dat de’.
OQui platat at qrigat: v⸗ as
nũ ſũt. Anuᷣſqſq; aũt ppʒ/ huc ſint tales ondit

um laboꝛeʒ. Dẽi. n. ſumus

nales erãt: ꝓpter qð doctrinã pſectã fidei cape nõ poterat:

ſic impediebant᷑ a ↄſecutõe magni boni:io dicit: a ¶¶ Et

ego frẽs nõ potui vobis loqui qu aſi ſpũalib'. ꝓ pter dictaʒ
cam. b¶ Sed quaſi carnalibus tanqꝙ puulis in xpo 26.

i. vobis anũciaui minoꝛa fidei ſm vr̃am capacitate.¶c

ctrinã. d Toduʒ

eni poteratis.eã cape
q.d.nõ ſubtraxi vo/
bis hac doctrinaʒ ex
inuidia:ſʒ ex vr̃a ipo
tentia. e ¶ Sed nec
nunc qᷣdem poteſtis.
qdiu in tali carnali⸗
tate manetis: qð eniʒz
ca. pᷣcedenti vocauit
aialitatem:hic vocat
carnalitatem: a ꝙ ad

eſtis: Quid igit᷑ eſt apollo:
eiꝰ cui credidiſt.Et unicui/

ui:apòllo rigauit:ſʒ d nũc
icremẽtũ dedit. Naq; neq;
qui plãtat ẽ aliqd:neq; q ri

dicens: f ¶ Au eniʒ
iter vos ſit el'.i. iui⸗
dia. g Et ↄtentõ.
oꝛiens ex ipſa.
MNsne carnales eſtis⸗
q.d.pʒ ꝙ ſic:qꝛ hec nõ ſũt niſi int carnales: q de bonis coꝛ/
palib' ↄtendũt:eo ꝙ a pluribꝰ integre hri no pñt:ſi ed ex di⸗
uiſione diminuit᷑ ꝑs vniuſcuſq;:⁊ ſic oꝛit ↄtẽtio: qꝛ qlibet
vult facere ptẽ ſua melioꝛẽ. Spũalia vo bona a plurib' ꝑfe

mercedem accipiet ſm ſu/⸗

cte pñt poſſideri:imo pfecti q; ab vno: ꝓpt qð inter viros

ſpũales qͥ talia bona qrũt nõ ẽ ęelus nec ↄtentio. i ¶ Et
ſᷣm hoiem ambulatis q.d.ſic. Modłꝰ eni intelligẽdi cona-
turalis hoiuʒ eſt ꝑ reflectõʒ ad fantaſmata:⁊ volẽdi ꝑ ↄuer
ſionẽ ad appetitũ ſenſitiuũ:⁊ iõ ᷣm hoĩem ambulare eſt ꝑ
modũ animalitat:niſi ſpũs hoĩs a deo ſurſuʒ eleuet᷑ qð fit
in ſpũalibꝰ viris.Quid igit. Hic ↄñter remouet attributõʒ
ex qᷓ dictũ damnũ incurrebãat:⁊ diuidit᷑ ĩ tres ꝑtes:qꝛ pÿ'on
dit qd miniſtris ecclie cõuenit ſᷣm veritatẽ. excludit erro
reʒ:ibi Nemo. ꝭ infert ↄcluſiõʒ:ibi Itaq; nemo.pꝰ adhuc
in duas:qꝛ pꝰ oñdit nedzminiſron mmerfedern eoꝝ:ibi
Unuſquiſq; aũt.Circa p dicit: k ¶ Quid igit eſt appol-
lo:qͥd vo paubł.vt ꝑ hꝰ intelligant᷑ alij eccleſie miniſtri:⁊ rñ
det ad q̃ſtionẽ ꝓpoſitã.d. ¶ Miniſtri ep cui credidiſti.
i.xpᷣi. q.dicat:ipii nõ ſũt pncipales doctoꝛes fidei vel oꝑa-
toꝛes baptiſmi:ſʒ ſolũ miſtri xpᷣi:inqtũ miniſte ialit᷑ oꝑãt᷑
exterp:xpᷣs aũt docet ⁊ baptitat iter: ꝓpi qð talia miſtrij
nõ ſũt attribuẽda. m Et vnicuiq; ſicut dñs dedit.q.d.
adhuc tale miſteriũ ñ ẽ in eis ex vtute ꝓpꝛia ſʒ ſolũ ex dei
gra:q aũt oꝑent᷑ ſolũ exter ꝓbat oↄñter.d. n ¶ Ego plan
taui.ãnũciando vobis ea ꝗ ſũt fidei. o ¶ Appollo riga
uit. pꝰ me docẽdo. p 1 de' nüc incrementũ dedit q.d.
ego ⁊ ipſe nihil egim ad ſalutẽ ⁊ fidẽ vr̃aʒ iter oꝑãdo:ſʒ
ſol de' illũinãdo vos ꝑ fidẽ:⁊ mũdãdo ꝑ gr̃aʒ ⁊ ſcificãdo:
nos aũt ſolũmõ egim' exterò miſtrãdo: ſic plãtatoꝛ arboꝛl
vel rigatoꝛ ñ faciũt eꝰ radicatõʒ vel incremẽetũ ſʒ vtus nae:
ꝓpi qð ↄcludit: q Itaq; neq; qꝗ plãtat ⁊c..ſ.opado in-
terõ: ſ ſo de: r ¶ Qui plã. aũt ⁊ q ri.vnũ ſũt.ſ.ↄditõe
nãe ⁊ miſteru oꝑatoe:ꝓpt qò vn ñ ẽ pᷣferẽd'⁊ ali ↄtẽnẽcꝰ.
8¶ Unuſqſq;. DPic ↄnter oñdit mercedẽ miſtroꝝ: ne foꝛte
credẽt alids ipſos ñ eſſe remũerãdos eo ꝙ dixerat: Itaq; ne
q; ꝗ plãtat ẽ aliqd neq; qͥ rigat.⁊ diuidit᷑ iĩ tres:qꝛ pðelarat
miſtroꝝ mercedẽ:veoꝝ varietatẽ:ibi Scõʒ gẽaʒ dei. 3z ifert
q̃ndã ↄcluſioʒ:ibi Neſciil.Circa p dic: s Töreq q; at.
miſtroꝝ ecclie. t ¶ Pꝛopaʒ mer. acci.ᷣm ſuũ laborẽ. qꝛ ñ
oẽs eqlit᷑ laboꝛãt extẽſiue nec intẽſiue. v ei.n. adiuto/
res ſumꝰ cẽ̃.q.d.lʒ ñ agam interp illũinãdo vel iuſtificãdo
tñ agi aliqᷣd ad h'exteromiſteriũ adhibẽdo qð ñ carʒ pᷣmio

7
2 .

6 e iiens oo*

Bas gX, Nõð habet firmitatẽ ⁊

O—

Cr *5

— —

quẽtia. e¶ Unuſqſ

ligit᷑ ecclia. Ad qð di/

—

¶Epſtiola pauli

a ¶ Scoõm gram. hic ↄñter ponit miniſtratiũ variatõʒ di
cens: Scõm gram dei qͥ data eſt mihi.⁊ nõ ꝓpꝛia virtute.
b ¶ Ut ſapiẽs architect.i.pncipal inter miniſtros qð non
dicit ad iactantiã: ſed ad dei gliaʒ: ꝓpter qð pᷣmiſit ßm dei
gram. c ¶ Fundamentũ poſui. pma initia vobis fidei an-
nũciãdo. O ¶ Aliuj
aũt ſuꝑedificat.i.alij
doctoꝛej poſt me voj

4 adiutoꝛes. DPei agricultura
docẽtes docuerüt ſe⸗

eſtis:dei edificatio eſt.Sè/
q aũt videat.i.diligẽ

ter attẽdat. f CQũuo

Quo hil: ũt ſapiẽſ architect fũda/-
ſupedificʒ.i.q̃liter do

mẽtũ poſui:ali aũt ſupedi⸗

ceat vt e doctrina ñ ficat. Anuſqſq; aũt videat
ſcrenet a ſdamto ſ ſi ediſce⸗ Füdamen
ſed magis ei cõueniat 5 .

tũ.n.aliud nemo põt ponẽ
pᷣter id qð poſitũ ẽ:qð ẽ xpᷣſ
ieſus. Siꝗs aũt ſupedificat
ſupᷣ fidamentũ hoc auꝝ ar
getũ lapides pᷣcioſos:lign
fenũ:ſtipulã: vniũᷣſcq; opꝰ
maͤnifeſtũ erit. Diłs.n. dñi

qd ſit hoc füdamẽ/
tũ ſubdit: g ¶ Fũda
mentũ eni aliud ⁊c᷑.i.
ſolꝰ xpᷣs vel fides ipſi
us ẽ füdamentũ. Sʒ
ↄtra hoc videt᷑ apoc.
xxj. vbi dẽ:ꝙ. xij. apli
ſũt.xij.fundamẽta ci
uitatis dei ꝑ quã itel

cendũ ꝙ fundamẽtũ
dupliciter põt accipi:
vno mõ ppꝛie ſ ilö manlerit: q ſupedificauit
ſtabilitatẽ ex ſe: ⁊ ſic mercedeẽ accipiet. Sicůius

ſolus xpᷣs eſt fundam̃

₰☛

tũ eccleſie. Alio mõ impꝛopꝛie ⁊ large ·ſ.illud qð adheret pꝰ
fundamẽto iam poſito:ſicut ſũt lapides pᷣmarij fundamẽ
to inherẽtes:⁊a ſic apli dicũt᷑ fundamẽta: qꝛ pmit adheſer̃t
xp̃o. h 6 Siqᷣs auũt ſuꝑedi.ſupꝛa funda.hꝰ au.ar.⁊ la.pᷣci
oſos.p hoc intelligit᷑ ſana doctrina fũdamẽto fidei recepte
appoſita:pꝑ aurũ doctrina circa amoꝛẽ diuinũ:ꝑ argentum
doctrina ptinẽs ad ↄtẽplatõʒ ſpũaliũ creaturaꝝ ꝑ quã aſcẽ
ditur ad dei cognitõʒ:pꝑ lapides p̃cioſos doctrina ꝑtinẽs ad
alias virtutes aiaʒ oꝛnãtes. i¶ Ligna:fenũ:ſtipulã.Dixe/
rũt alid ꝙ p hoc intelligit᷑ falſa doctrina ↄbuſtione digna:
ſicut ſubdit᷑ poſtea:ſed hꝰ nõ videt᷑ intentio apli:p qꝛ dicit
iſta fundamẽta fidei ſuꝑaddi:falſa vo doctria nõ ſupaddit
ſz magis ꝑ eã fundamentũ h' deſtruit᷑:x qꝛ ſubdit ꝙ lʒ tale
opus arſerit:oꝑans tñ finaliter ſalu erit:qð nõ põt dici de

doctoꝛib falſam doctrinã hñũtibꝰ. Et iõ dicendũ ꝙ ꝑ iſta

intelligit᷑ va doctrina: curioſa tñ ⁊ vana ſeu cupiditate q̃
ſtus depꝛauata:nõ in ſe ſed ex ꝑte docẽtis: ⁊ talis doctrina
ſtat cũ fũdamẽto:doctoꝛ tñ meret᷑ penã purgatoꝛij: ⁊ ſic fi⸗
naliter ſaluari:⁊ de vtraq; doctrina ſubdit᷑. k
iuſq; opus.ſ.doctoꝛis boni ⁊ curioſi. ¶ ¶a Manifeſtũ erit.
in die iudicij qͥ accipit᷑ hic ꝓ die moꝛtis:qꝛ qlis vnuſquiſq;
in die moꝛtii inuenit᷑.ſ. in ſtatu ſaluadoꝝ vel dãnãdoꝝ:tal
ĩ die iudicij pñtabit᷑:iõ ſᷣdit᷑ m ¶ Diej.n.dñi declarabit.
venit.n.dñs ad iudiciũ c'libʒ in pticulari ĩ die moꝛtis ſue.
n ¶ Quia in igne reuelabit.ſ. purgatoꝛij qꝗ idem ẽ cũ igne
inferni:ſm ꝙ dicit Gꝛegꝗ.Sicut.n.in eoð igne aurũ rutilat
⁊ palea ſumat:ſic idem ignis purgat electos æ dãnat repꝛo/
bos: ſed repꝛobis eſt ad ſempꝑ:electis tm ad tẽpꝰ:iõ ſubdit᷑:
o ¶ Et vniuſc'q; opus.ſ.doctoꝛis vtilis ⁊ inutilis eccleſie.
p ¶ QAuale ſit ignis ꝓbabit.i.mãifeſtabit. q ¶ ¶ Sic op
maſerit qð ſuꝑedificauit.i.ſi edificauit doctrinã bonã ſanã
2 ſtabilẽ. r.

☛N

depꝛauata. t ¶ Detrimentũ patiet᷑ qꝛ ad tẽp pena ſenſus

cundũ graʒ dei q̃ data ẽ mi

declarabit: qa in igne reue/
labit: et vniuſc'qʒ op? q̃l=

ſu:igniſ ꝓbabit. Sicuopꝰ bhoibus. Omniã. n. veſtra

Uniuſcu

ſed de ſupioꝛib'.

Mercedẽ accipiet. euolado ad patriã.s
ſeruiunt hominibus ad neceſſitatem hup vite: ⁊ inſtru

Si cuh opus arſerit.eo ꝙ eſt doctria curioſa vel dicto mõ

pena dãni puniel:tñ finalit ſaluabit᷑. Aliq vo exponũt
hac ſupediſicatõʒ de opibꝰ ſupadditis füdamẽto ⁊ ĩ eo
dẽ hoie:qꝗ ſi ſuꝑ illud füdamentũ in ſe acceptũ ſupedifi
cat faciẽs bõa oꝑa ꝑ auxꝝ argentũ lapides pcioſos ſi igni⸗
ficata euolet ad gliam. Si aũt ſuꝑe ificet pctã venialia

Elignu ſen ſtipu
,⸗r „„S az ſignificata: eo
e aſen Kantn, Parir no daſ ugt
ipſe ãt ſalu erit:ſi tñ qſi per dametu ſzʒ ſtat cũ
igne HMiſcino gi tepludet worleleimigi
eſh:ct ſpũs dei hitat ĩ vob: ſiẽ ſaluabit. ſz hee
Sigs ant tẽplũ dei viola ¶ xpoſitio fm lfaʒ
uerit:diſpdẽt illũ de. Cem bcedeẽtẽ aſfceaus
plũ.n.dei ſcm̃ ẽ: qð eſt vos alſog lralis, 79
Nẽmo ſe ſeducat. Siquis meſcitis. ic ↄſfi
videt᷑ int vos ſapiẽs eẽ ĩ h ex pdict infert c
ſeclo: ſtult ſiat üt ſit ſapiẽs aſtsſ. y coꝛruͦ
Sãpia. n. b mũdi ſtultitia Hend ſicleo p ial
apð deũ. Scriptũ ẽ eni. ret᷑ dẽnatoʒ:⁊ ma
Cõpꝛeèhẽdã ſapiẽtes ĩ aſtu/ gij qy ille ꝗ violat
tia eoꝝ. Et iteꝝ:Dñſ nouit templũ mãle ĩto
. ſpũalia coꝛꝑalibꝰ

cogitatões ſapiẽtiũ: qm va geriit diefr iglk:
ne ſũt. Nmo itaqʒ gliet᷑ in . Reſeit. gl⸗
ſcire debetis.xxx

ſunt:ſiue paulus:ſiue apol Al⸗ rſ u, dA
. 5 . . . 9* SE n .
lo:ſiue cephas: ſiuè müd:· Er ſono dei nar
in vobis. pꝑ gr̃aʒ.

3 ¶Siqs aũt tẽplũ violaugrl pſalſe doctrinã fũda⸗
mẽta fidei ſubuertẽdo. a ¶ Oiſpdet illũ deus.ᷣeternali
ter dãnando. b¶ Nemo. Oñſo qͥd ↄueniat miſtris ec
cleſie ſᷣm veritate:hic ↄnñter remouet oriũ erroꝛẽ.d. Ne
mo ſe ſeducat. ſic ẽ in greco ⁊ i libꝛ coꝛrecij:coꝛithij enĩ
ſemetipſos ſeducebãt attribuẽdo miniſtris eccleſie qð ẽ

Thon xpᷣi:vt dictũ ẽ.s. 1E15 apls he phibʒz. d. Nemo

eſeducat.mõ dicto. c¶ Siqs int vos videt᷑ ſapiẽs eX.
aſſerẽs ↄriũ h doctrine ꝑ aliquã rõeʒ apparentẽ. C d
Stultus fiat.i.illã eſtimatõʒ deponat:⁊ his q̃ ſunt fidei
hũiliter ſe ſupponat: Bieſten apiẽs. Sapia q̃ deſur
ſuʒ eſt:vñ dẽ ꝓuer.xxx.Locut eſt vir cũ qͥ deus erat ?⁊
q deo ſecũ comoꝛãte ↄfoꝛtat᷑ ait: Stultiſſim ſũ viroꝛʒ⸗
⁊c̃.iõ ſubdit᷑ rõ de abiectõe mũdane ſapie: cũ d:¶
Sapia h mũdi ſtultitia eſt apð deũ.maximũ.n.pnci/
piñ erroꝛis eſt velle metiri diuia:⁊ illa q totaliter traſcẽ
dũt intellectũ hũanũ ꝑ rõneʒ hũanaʒ. Sile.n.ẽ ac ſi no⸗
ctua vellet iudicare de luce ſolis: facultatẽ ſue viſus tonna

liter excedẽte:⁊ ad hoc inducit ſcripta Job.v. g ¶ Cõ⸗

pᷣhendã ſapiẽtes in aſtutia eoꝝ.p hꝰ eni ↄpᷣhendunt
ſapia eoꝝ falſa oñdit᷑:a ſilr alrthelate pᷣſ.xciij. ¶ -
Oñs no.co.ſa.qm vane ſunt.applicate ad diuia qͥ iwſas
traſcendũt. a ¶ Temo itaq;. Hic apls ↄcluſioʒ ↄclu⸗
dit pᷣncipaliter intentã. ſ. ꝙ no ſit gloꝛiandũ de miniſtrij

eccleſie illo mõ . gloꝛiant᷑ coꝛinthuj: ſed de ſolo xpᷣo:

ideo dicit: a ¶ MNemo itaq; gloꝛiet in boĩbus. diuina
miniſtrantibus:⁊ ideo ſubdit᷑ ratio: b ¶ Oia vrfa ſũt
ſiue paul ⁊c᷑ʒ. ⁊ noiat miniſtros maioꝛes:pꝑ hoc ĩtelligẽs
multofoꝛtius mioꝛes:⁊ oẽs ſunt miniſtri eccleſie: per

oñs quodãmò ſubiecti fideliũ cõmunitati: inqtum ſũt

miſſi a xpo ꝓ ſalute fideliũ: de ſubiectis nõ eſt gloꝛianöõ
c¶ Siue mundus.i.creature:qꝛ de

ctõʒ:inqtum ex ipſis accipit cognitio de creatoꝛe.

74

1

— —,.—
S S

—

tudissolan
atinnin⸗
dde ,
n ſli
igeti ia
iil it
ien
, C
An
nyud dn
ualcho
idſ fes:
eagtoden Di⸗
foiciecb iud

==

„

SE

—

1

— — S=
=
= S

—
—

=

1

=
=

—

—
— ——
— — =
= = =

„
4

SSZ

4

liiße
Neſie She
Glrutſenenhi den
Nyoetthoncratene.

oponrt
Me Sppemtu
4 Ppwlonguu

Moenerided
NocNR
lizeogi ſapu

puliſn opꝛülel⸗
ſiſcnoecpoue
Dubolieſeu itunina⸗
ſtoſciincoeſip ol
nchisen eplfere
et egriciinſaun
Oaroſſegfeninpti
rnteaſamdici
dedach figehun
üͤfociür igdoen
Pureindiuerſisen
honencnilagl

1

c i vbi⸗
Tatm
olat oſtl

ſerdeopebus pieſ
ltpoſllliepoſi
lumnſisrlaine
iglirrſet boen
Gfnüiinoral

Myſhine itn⸗

Upſinſcapone
ighan
llolie

Gubi
uc id
t ſben⸗ ef⸗
de fſ
kiik

li
lder Cmniiſii

lde weſſeu
vob⸗ nnſaptone

Dla, Wb
l Piufff
em nirſtſ
ſos ſltn
nis uzii

ie gfitti
dieg iihloen,
ir Kunn
„ Gölie
ut tenpiün
n Cäg
n rtden
l uct
: ſi
i
nnbgß

o aliz oeninſͤ

0.Xntar nifrbt

ua, nüänwe.

crei iiqn
nimniſns aalalego
b'obzd.ſend

ſivosiaſaist

öepharmn. 1
Gnard biͤiſuntfit
nſapis Srnuidn
Gyrch das e
ur Oulſin ün
iame t n

irtliptlinni

gbünn gllinlt
innik ii
Ctlenn r
r dri,in
Nugft
itcoutiii
5 ifi
nuonßhuili
nunitat, iig tine
biensocſini⸗
Gus irnn
ino pecucr

—
— =
=☛ =

☛

——

= – —
—— — - =–

6
6

Ad coꝛinthios.ĩ. iiij

d ¶ Siue vita.ſ. pñs:qᷓ deſeruit hoĩ inqtũ oꝛdinat᷑ vt ĩ
ea hõ mereat᷑. e¶ Siue moꝛs.q ſilr ei ſuit ſi patiẽt᷑ to⸗
leret. f¶ Siue pntia.i.dona ⁊ vtutes qb i pñti iuuãt᷑
ad beatitudinis ↄſecutõʒ. g ¶ Siue futura.i.bõa eina

q̃ ſpamꝰ:⁊ ſic oĩa creata ad fideles oꝛdinant᷑ ꝓpt gliam

eoꝝ: Ro. viij. Di⸗
coopant᷑ in bonũ ſiuẽ vita:ſiuẽ moꝛs ſiuł pñn/

his qᷣ ſᷣm ꝓpoſitũ tia:ſiuè futura. Oia.n. vr̃ja

fideles vlteri oꝛ- Ic nõs exiſtiet(.IIII.
dinant ad x̃m ſi hõ vt miſtros xpi: et
cut erercit ad ou diſpẽſatoꝛes miſterioꝝ dei
pur: ppi bydibo Mic iam qrit int diſpeſato
ſolo fideles deber es: vt ſidel ꝗs iueniat. Mi
gkiari: no de mi hi qũt ꝓ minio ẽvyt a vob
ionte iudicer: àut ab hũano die.
de pꝛe: Dapie.yv.
Gloꝛiat ſe pĩem hẽe deũ.⁊ Jo:viij. Ego honoꝛifico pꝛeʒ
vos inhonoꝛaſtis me. ¶ In ca iij. vbi dẽ in poſtilla:

Ego plantaui. Additio. ”
5 oſa: Ego plantaui.i.pᷣdicatoe ad fidẽ cõuerti:
Appollo rigauit.ſ.baptiſmo.Sed deus.nõ nos:
O . P * . D. n n08.
Incrementũ dedit.qꝛ de tm̃ dat incremtũ ex ſe.

ficatõʒ e oꝑibꝰ ſuꝑadditl fũdamẽto fidei. ditio.
Ec expoſitio ſcòa quã poſtillatoꝛ dicit eſſe moꝛa
lẽ:nõ min l̃alis videt᷑ q; pᷣma.Doctrina eni curi
oſa ⁊ vana nõ magis ſignificat᷑ ꝑ lignũ fenũ ⁊ ſti/
pulã ſᷣm ꝓpꝛiã lr̃e ſignificatõʒ q; pctã venialia:ſʒ ĩ vtra/
q; ſignificatõe opoꝛtet ꝙ lignũ fenũ ⁊ ſtipula intelligant
pabolice ſeu ſilitudinarie:⁊ ſic ↄtinent in ſenſu lr̃ali ꝓut
fuit dictũ in qõe ſuꝑ ꝓlogũ Geñ. in rñſiõe ad ꝗarti
In eplis eni apli ñ ẽ qrend ſenſus lr̃alis:ñ eni ipſj vba
fuer᷑̃t allegoꝛigãda ſeu moꝛaligãda: ſed poti enucliãda:

ꝓut oñſuʒ fuit in pdicta.q.arti.v.vñ ꝙ aliqñ allegar

auctoꝛitates ſacre ſcripture i ſenſu myſtico: vt Gal.uij.
De duob' filijs abꝛae dicit q ſunt ꝑ allegoꝛiã dicta:hoc
etia faciũt alij doctoꝛes ꝗͥ allegãt auctoꝛitates ſacre ſcri
pture in diuerſis ſenſib licet illa que ipi tradũt nõ ſint
exponenda niſi ad lr̃am ⁊c᷑. Replica.

Nca.iij vbi apls dicit: Sidqs aũt ſupedificat ſu
pꝛa fundamentũ hoc aurũ ⁊ argentũ fenũ ſtipulã

c. dicit poſtilla. quoſdaʒ illã ſupꝑedificatõʒ expo
nere de oꝑibus vite ſupadditis fundamento fidei.Sed
dicit poſtil.illã expoſitõʒ magis moꝛalẽ i; lr̃alem eo
littera ſeqᷓns ⁊ pᷣcedens eſt de doctrina fundamentali ?
ſupedificata:ſed hoc egreferẽs burgeñ. dicit ꝙ in dictis
apli nõ dʒ q̃ri moꝛalięatio:ſed mirũ videt᷑ cũ qlibet ſcri
ptura ↄtinens aliqd moꝛalitatis poſſit moꝛaligari: ⁊ p/
ſens paſſus ſic exponit᷑ multiplicit etiã ſm burgeñ.q̃ruʒ
vna expoſitio ꝑtinet ad fidem ⁊ doctrinã:alia ad actus
⁊oꝑa:⁊ vulgo dicit᷑ u credere ꝑtinet ad allegoꝛiã:agere
aũt ad moꝛes ⁊ tropologia: igit ille due expoſitões ad
vnũ ſenſuʒ nõ pꝑtinent:ꝓut vult burgeñ.Si igit᷑ pᷣm ſen
ſus eſt allegoꝛicus ⁊ litteralis:ſcòs erit moꝛalis qꝛ de a/
gẽdis. Nec eſt inconueniẽs moꝛalitatẽ ſupꝑ allegoꝛia fũ
dari:qſtione ſui ꝓlogi ꝑ eũ allegata nõ obſtante: in ᷓ
multis dubia otinent᷑ ne dixerim falſa:de qᷣbus diſſere
re nõ eſt pᷣſentis oꝑis.Et notãdũ hic ꝙ burgeñ.in q̃ſtio/
ne illa allegata ? in mult alijs locis ponit ꝓ certo ꝙ ex

7 *„

ſolo ſenſu lr̃ali põt fieri efficax argumentũ:hic aũt ponit

In eo.c.vbi dẽ in poſtilla: Aliꝗͥ exponũt hac ſupedi

apls aliqñ allegat ſcriptur ĩ ſenſu myſtico:ex quo deõ
⁊ pꝛius dicto ſequit᷑ ꝙ apoſtolus fruſtra allegat: qꝛ huiuſ⸗
modi allegata efficaciter nihil ꝓbant: qð non eſt de aplo
legiſpito ſentiendũ:qui etiã nõ ab hoie ſed ꝑ reuelatõʒ ha/

buit euangeliũ:vt patet ad gal... La. IIII.
Ac noj exiſtiet
. . 5b6 77. Poſt⸗
Nihil.n.mihi ↄſci ſuʒ:ſʒ ſi dm apls rephẽ
in hoc iuſtificat ſum. uᷣi dit coꝛinthios ð hoc

aũt iudicat me:dñs eſt. Itã

dr W. . nimis attribuebant:
PB nolite an lẽpꝰ iudicare: hiꝛlic ↄñter arguit eos
qaduſq; veniat dñſ ꝗ ⁊ illu de hoc ꝙ aliquos ni/
miabit abſcõdita tenebꝛ mis cer efa ini
. ahir canſſfi ĩ coꝛinthij qͥ gloꝛia⸗
rũ: monufeſtabi conſilia bant oe miniſt phii
coꝛdium: ⁊ tunc laus erit loſophia imbutis mi
vnicuiq; a deo. Hec au“ nuſ debito refutabat
tem fratreſ tranſſiguraui in alios miniſtros tali⸗
WKH ” Per vS entes in do
me.:?7 apollo Peopter. vos cendo: ⁊ diuidit ĩ du⸗

8 Pptes: quia pꝛimo
eos redarguit:ſcòo coꝛrectõi eoꝝ inſiſtit:ibi Non ↄfundaʒ

vos. LCirca p ſciendũ ꝙ pᷣſumptuoſe ⁊ temere eos iudica/-
bant:a ideo pmo arguit iudicij temeritatẽ:ſcõðo pᷣſumptõʒ:

ibi Hoc aũt frẽs.Circa pmũ ſciendũ ꝙ miniſtri fideles ec-
cleſie ſunt ꝗͥ diuia miniſtrant ⁊ docent ꝓpter dei gloꝛiam:
infideles aut qui hoc faciũt MR lucrũ tꝑale vel ꝓpꝛiam
laudem:talis aũt intentio a ecreta coꝛdis ptinet: quoꝛuʒ
iudiciũ ipſius dei eſt ꝓpꝛiũ: ᷣm illud.j.reg.xvj. Põ videt
ea que patẽt:deus aũt intuet᷑ coꝛ.ꝓpter qð pᷣſumptuoſuʒ ẽ

nõ ſũt ↄtemnẽdi:ſed magis reuerẽdi:ideo dicit apls:(¶a

hoi de talibus iudicare:⁊ maxime circa miniſtros eccleſie

Sic nos exiſtimet hõ vt miniſtros xpᷣi ⁊cc.q.d.licʒ eccłlie mi

niſtri nõ ſint pncipales oꝑarij tñ deo cooꝑant᷑ inqtum mi/
niſtrant pplo ſacr̃a ⁊ doctrinã:ideo ſubdi᷑ b¶ Et diſpen
ſatoꝛes miniſterioꝝ dei.ppter qð ſunt medij inter deum ⁊
pplim ſicut diſpẽſatoꝛ dom iter domiuũ ⁊ familiã:⁊ quia
coꝛinthij aliquos miniſtroꝛ: nõ ſic reuerebant᷑:ideo ſubdit᷑:
c¶ Hic iam q̃ritur inter diſpenſ.vt fi.ds inueniat᷑.q.d. int᷑
vos fit diſſenſio ⁊ cõtentio de fidelitate miniſtroꝝ.q.d.ali

quos ↄtemnii tanqꝙᷓ; infideles:ſed qꝛ viri ſancti tale iudiciũ

humanũ ꝓ nihilo reputabãt: ꝓ ito eos tagit: licet doleãt

ꝓ oqto malũ eccleſie inde puenit: ideo ſubdit apłs:(¶ d

ũt ꝓ mimo eſt vt a vobis iudicer. dicto modo.
Aut ab huano die.i. ab hoĩbus 4 iudicãt in tpe pñti.
ed neq; meipſuʒ iudico.licʒ eni hõ iudicare ſe debeat

e
f

iudicio diſcuſſiõis ppꝛie ↄſcientie: ſicut.j.xj.c.dicet: Si noſ

metipſos diiudicarem nõ vtiq; iudicaremur.tñ nõ dʒ ſe iu
dicare iudicio abſolutõis a culpa innocentẽ oĩno ſe reputã

do:qꝛ dĩ ecch ix. Neſcit hõ vtrũ odio vel amoꝛe dign' ſit.iõ

ſubdit᷑: Neq; meipm iudico. hoc mõ: ⁊ multomin dʒ hõ
iudicare de ſecretis coꝛdis alterius:qꝛ hoc eſt ꝓpꝛiũ dei:ꝓ⸗

pter qð ſubdit᷑: g¶ Qui aũt iudicat me dñs eſt. ⁊ qm ei
iudiciũ in quo maifeſtabunt᷑ oia erit in fine mundi:ideo ſb⸗
dit: h. ¶ Itaq; nolite añ temp' iudicare ⁊c.q.d.hꝰ eſt te
merariũ. i¶ Pec aũt frẽs. Hic ↄñt apłs arguit pᷣſumptoʒ

coꝛinthioꝝ:qꝛ miniſtros aliquos ecclie ↄtẽnebãt:⁊ diuidi᷑
in duas ptes:qꝛ p arguit hc elatõʒ:ſcõo declarat dicti cõo/

tempt' cãm:ibi Puto eni. Circa p ſciendũ ꝙ ↄtentio erat
inter coꝛinthios:maxime ꝓpter pſeudo aplos in ſapientia
verbi docentes: qui a pluribus pᷣferebant᷑: ⁊ veri apli ↄtẽ/
nebant᷑:verũtñ aplłs ſcribẽscoꝛinthijs illoꝝ noia nõ expᷣſſit
ꝭ.j.ca.ſed nomẽ ſuũ ⁊ appollo:ne videret ex inuidia cõtrra
alios loꝗ:⁊ hãc vitatẽ hic aꝑit.d. i ¶ Hec aũt frẽs trãſfi.
i mè ⁊ appollo. ꝓpter vos.i.ꝓpter veſtram inſtructioneʒ.

ꝙ aliqb mininiſtris

Epſtiola pauli..

A Ut in vobis diſcatl ne ſupꝛa qꝙᷓ ſcriptũ eſt. ö. in hac epla dũ infici ꝑ vitã ⁊ doctrinã aploꝝ: ⁊ p ↄſequens ipſum ribed
b ¶ Unus aduerſus aliũ inflet. ↄtentoe. c ¶ Pꝛo alio. i. debere purgari ꝑ moꝛtẽ eoꝝꝶ. c ¶ Omniũ pipſima.i. 4 zj
ꝓ àcunq; miniſtro eccleſie nimis ei aſcribẽdo vel alterũ cõ opertura pomi:a lert qð eſt circũ ⁊ ſima qð eſt figura: Dr
temnéẽdo. d Quis. n. te diſcernit:i.fac te eleuari ſuꝑ ali reputabant enĩ apli remouendi ab hoibus ſicut opertu ſaiwſ
* os p ſupbiã. Et ſi dicat᷑ h ẽ ppi aliquã graʒ ſpalẽ ſcie vel ſa ra a fructu. o fon ptofundam⸗ Pic ↄſequenti inſi⸗ ſgnutin⸗
cuũdie: h excludit. d. ſtit coꝛithioꝛe coꝛ bſglain
e Quid ant habezzð ffictoi: pmo ſim Aliann iu
qõ nõ accepiſtieq. d. ut ĩ vob diſcat᷑ ne ſupꝛa q; mur: ⁊ obſecram. Tanq; plici verbo dicit: ruen ke
ſbigit 2 ſcriptũ ẽ in aduerſus alte purgam̃ta hꝰ mũdi ſacti ſu Débond e e
. — EeIl,. . 9 &2 nle, - l.
glian qſi nõ accepis: Tiũ inflet ꝓ alio: Quüis.n. te m oiuʒ peripſima vſq; ad q̃ro ↄfuſiõʒ viam dienciziſ⸗
g n Loccaſio ſaßbi diſcernit:. Quid aũt hẽſqð huc. Mõ ut ↄfundã vos h ſed emendatoʒ vvce nlt, G
endi ſz magis hũiliã ſñ accepiſti: Si aũt accepi ſcribo:ſʒ vt filiõſ meos cha ſira: grie. niſncdO
qi: vñ die Gꝛeg.xxxj. ſti:quid gliaris q̃ſi nõ acce riſſimos moneo. Nã ſi de· vos. e¶ Filios (torba
Tato.n.hũilioꝛ ⁊H ſad ⸗2 ſaturati eſtis:idʒ cẽ milia ped babe meoj chariſſimoj Popt oort in
ſeruienð deo pmpti· Peris: JDaz aturati eltis:iaʒ ce milia pedagogoꝝ habe q ſundamentüũ fi chaadten d
oꝛ qᷣſq; dz ex muͤere diuites faeti eſſ. Sine nob Alis 1 xpᷣo:ſ no multos 52 dei eis ãnũciauit: “ niGuputs
iyto obligatioꝛẽ ſe e regnaſ..Et utinã regnetis: tres. Mã in xpo ieſu p euã/ alij vo inſtruxert ciiiſibii,
HHSõ 8 vt ⁊ nos vobiſcũ regnemꝰ. geliũ ego vos gẽui. Rogo eie ebfas R huk hunn
ſaturati eſtij.i.repleti Puto. n. deuſ no aplos 8£ vo imitatoꝛes mei eſto cat eos pedagog: iuleſ
doctria fidei. ironicc nouiſſimoſ nñdittãq; moꝛ te:ſic ẽt ego xpᷣi. Jõ miſi id ſeaũt piem coꝝ: gindioti.
loqtur vt oñdat pᷣſũ ti veſtinatos: qà ſpectacin vos timotheũ:q ẽ filꝰ meꝰ ideo ſubdit Wr
pris iu facti ſum mũdo:et agelis: chariſſim ⁊ fidel in dño: q Rogo s vos imi⸗
aſa i hariima etboib. Ms ſtulti ꝓpter voe cõmoneſaciat viafſme ſiurbonttig,. alze
ſpualib'. i ¶ Sine Xpᷣm: vos auũt pꝛudẽtes in as q ſũt in xp ieſu:ſic vbi g Sicut 1 ego en
no.regnatj.ii ſtatu ꝑ xpᷣo:Nos inſirmi: vos aũt q; ĩ oĩ eccleſia doceo. Taͤn xpt cui obtpo ſiẽ ui
Farsij 6 eliers foꝛes: Vos nobiles: nos qᷓ; ñ vẽtur ſim ad vos: ſic bel Srre ca Niinruen
. h. t ſleſ banc i ſiz B aſt ſcio a adinidt
regneti. ſm veritate· Aut ignobilel. Aſq; ibanc inflati ſüt qdaʒ. Nènia aut boc idonco. d. aauin
ho aũt dicit vt oſldat hoꝛã ⁊ eſurim 2 ſitim: et ad vos ciio ſi dñs voluerit: p¶ Ideo miſi ad leril .
ſe charitatiue eos a/· mũdi ſum: ⁊ colaphis ce ᷣt cognoſcã ñ ſmonẽ eoꝝ vojtimotheũ ꝛc. gplezuit
Fuere Puto. n. dimur: ct inſtabiles ſumꝰ: q iflati ſũt:ſj vᷣtũtẽ. Nõ eni¶⁊ patʒ lra.Tertio zatheinan,
rchebar apli veriſ. et laboꝛam opãtes mãibꝰ iĩſimòe ẽ regnũ dei:ſʒ ĩ vᷣtu ſigelo = ſb enſfi
nebãt in pnti de bois cin. Perſecutõʒ patimur ad vos:an ĩ charitate ⁊ ſpi ad vos. ſic inflati ne elen
tpalib no curãtes:iõ æ ſuſtinemus. Blaſphema ritu manſuetudinis:⸗ ſunt quidam con rungi un
dicit: ¶ Puto eni. s tendentes ad inui H ſ
i. putare me cogitis . cem: vt. S. declara roſdkall
hãac eſſe vr̃am eſtimatõʒ. m ¶ W: deus nos aplos nouiſſi tum eſt. k ¶ Ueniã aũt ad vos cito ſi dominy volue⸗ ſenaninla
mos.i abiectos. n (Biclt .g, moꝛti deſtinatos.i.moꝛ rit.hoc addit᷑ qꝛ voluntas diuina ẽ in omnibus pꝛeſup W
te dignos ſᷣm hoiuʒ iudiciũ:iõ ſbdit: o ( Qꝛ ſpectaculuʒ ponenda. I ¶¶ Et cognoſcam non ſermonẽ eoꝛum qui Nennuninünt
facti ſum mũdo.ad videnò entʒ occiſiõʒ ⁊ ꝑſecutõʒ ſideliũ inflati ſunt.i.ſermonem rethoꝛicũ:de quo gloꝛian. bſfinoioſp
in pmitiua eccleſia ↄueniebãt multi diuerſimode tñ moti: m ed virtutem. i operib virtuoſis miraculoſis. ii lutn
qꝛ mũdani hoĩes veniebãt ad ↄtemnendũ eos ⁊ pſequenö: q.d.in his quidem ſunt impotentes: cum tamen pꝛedi/ 2 iſullu⸗ 4
ideo dicit: Mũdo.ageli etiã aliquando apparebãt ad eos catio euangelij per talia deberet confirmari:vt habetur loralnoſ
ↄſolandum ⁊ roboꝛandũ. ideo dicit:Et angelis.⁊ aliqͥ ppo Marci vlti. Domio cooperãte ⁊ fmonem confirman 1 elhiĩ
ne deuote cõueniebãt ad ↄpatiendũ ⁊ exemplũ patientie ec te ſequentibus ſignis:ideo ſubditur: Non enim in ſer tzichilto
cipiendũ:de qbus ſubdit᷑:Et hominibus.⁊ qꝛ ꝓ talib' apli mõòe ⁊cc. n ¶ Quid vulil:i vga veniã ad vos.i.ad vos nlliai
veri ↄtẽnebant vt dictũ eſt:iõ ſubdit apłs: s los ſtulti coꝛrigendos cum flagello ſi inuenero vos rebelles: ha- ilcltihegſin
ꝓpi xp̃ʒ ⁊c. pᷣm reputatõʒ vꝛaʒ ⁊ infideliũ. t ¶¶ Uſq; ihãc bebat enim apoſtolus poteſtatem tradendi tales ſatha- inigtin
hoꝛꝗ.i.ↄtinue a tpe receptõis fidei catholice vſq; ad pns. ne cruciandos coꝛpoꝛaliter ad eoꝛum cosrectionem: vt lanmih'n

—
—

“YU ¶ Eſurim ſitimꝰ.veritatẽ eni pᷣdicates ⁊ vicia arguen habetur infra caplo ſequenti. o ¶ Un in charita te caCit oufi⸗

tes incurrebãt odiũ hũanũ:⁊ ſic patiebant᷑ multiplicẽ defe 2in ſpiritu manſuetudinis.ſi inuenero vos hũiles ⁊ emẽ i baihebue
ctũ ⁊ etiã inſultũ. x iſtabiles ſum.i.nõ hntes domi datos ſaltem in parte:per hoc autem quod dicitur hic: Ehalelnöͤſ
ciliũ ſtabile. y ¶Et labo.ope. mãai.nr̃is.ſicut dẽ de pauulo Arn in charitate.non excluditur charitas a coꝛrectione giiußzcee .
actu. xviij. aliqũ enĩ hoc faciebãt:qꝛ nõ inueniebãt q darẽt apoſtoli fienda cũ flagello:quia ſi flagellaret charitati N
eeis neceſſaria vite:a aliqñ ne grauarẽt fideles:⁊ aliqñ ad dẽ ue faceret:ſed dicitur ad deſignanduʒ ꝙ coꝛreptus actu fe en
du fidelib exemplũ vitãdi otiũ:vt hẽtur.ij. theſſ iij Per flagellum non ita ſentit dulcedinem charitatis ill lganei,
Maledicimur 2 bñdicim.ſᷣm doctrinã xpi. a ¶ Blaaſphe qui coꝛrigit ſicut ſentiret ſi per verba conſolatoꝛia hoc ffiſih⸗ 8
mamur ⁊ obſecram.oꝛãdo ꝓ blaſphemãatib' nos ſm di/ faceret:tamen tranſeunte flagello bene poſtea cognoſci/ baie Enk
ctũ ſaluatozis Mat.v. Oꝛate p pſequẽtib' a calũniantibꝰ tur charitas flagellantis.
vos. b/ Tanqᷓ; purgamẽta h mũdi.i.imundicie infici⸗ ¶ ¶ In ca.iiij.vbi dicitur in poſtilla:Hoc autem fratres eckei⸗
tes mundũ qͥ ſũt amouẽde.iudei eni ⁊ gẽtiles dicebãt mun tranſfiguraui in me. ¶Additio. ſusn
emptiig

coſdeckulk
abgißn
Ncepeig
aut pien cor⸗
loſi

ogo iroeſti

kores neicſte
uebonifli
Olcut ni
lcui obpoſi
pii Sehan
Ttevenico

en
Grofiſial
ſinotheßte
nln Leno
Aloyminerio⸗
ntru' ſin
ſeliſti
liaen con
lesadinui
15.declar
nind volue⸗
bus prelnp

eorumn i

gorant.
nimabs
zmenprett
pthabeur
Confirman⸗
cnininſe⸗
gladſo
cbellapt
nalesſachr
gionem
tharuae!
Glazone
Naiurhe⸗
Creato
Gchuninn
ninenn
anenes 1
lactuoe
ZZ

n u

figurauit.i. ppoſuit figurã ĩ ſe ⁊ appollo: alios ñ noian/
do ſigillatiʒ ne maioꝛ naſceret᷑ mã diſcoꝛdie. Nemo eni
audiẽs nomẽ ſuũ

in rixa ↄtẽt eſt ta .
cere: ſʒz tacito noie Minõ audit᷑ ¶.v.
euie, eg int vos foꝛnicatio: et
mulat rd. apls talis ſoꝛnicatio q̃lis nec int
ſecit ad inſtruct Getes: ità vt vxoꝛẽ pꝛis ſui

coꝛithioꝝ:iõ dic:
Pꝛopt vos vt in
vobis diſcat. nõ

aligs hẽat. Et voͤs inflati
eſtis:t ſ magꝗ luctũ habui
ſtis: uᷣt tollat ð medio vĩʒ ꝗ

glari. Supꝛa quẽ . 2
ſcriptu. ſĩhief. hoc op fecit. Egò ꝗdẽ àb
vbi hi: ꝙ nullus ſens coꝛpe:pñs auũt ſpũ:iäʒ
gloꝛiet iſapia lua iudicaui vt pfño: eum gꝗ ſic

nec foꝛtitudie ⁊c̃.
ſʒ in dño ꝛc. (. V.

Mino au⸗
P Boſ
apls inſtru

opatr eſt ĩ noie dñni nr̃i ieſu
xbi:ogregatis vob t meo
ſpũ cũ pvᷣtute dñi ieſ u: trade
Hõ h'mõi hoieʒ ſathane ĩ intẽ/
ſti . a
baptiſmo p quez ritũ carnis:ũt ſpũs ſalu ſit
fit regnãtio ſpua·
hic ↄñt inſtruit eos ð mfimonio ꝑ qð fit debite gnãtio
carnal: a oiuidit iĩ duo:qꝛ p viciũ ↄriũ arguit: de mii
monio inſtruit. c. vij. bai duas:pᷣ arguit viciũ foꝛnicati
onis:2?: qdã alia vicia q erat i eis c.e. Ppᷣ adhuc i duas:
qʒ b fac ꝓpoſitũ:2remouet dubiũ: ibi Scripſi uobis.
bᷣ ad uc ĩ tres:qꝛ ᷣmo arguit culpã:ꝛ: pdicit pens: ibi
Ego qdẽ 3 repᷣhẽdit culpe radicẽ:ibi Nõ ẽ bona gloꝛia
tio. Circa p“m ſcienõ ꝙ i ppoſito duplex erat culpa:vna
pticularl c'dã foꝛnicatoꝛis ingenioſi: a boc ẽ qð dẽ:
a ¶ ino audit᷑ int vos foꝛnicatio.⁊ dicit oino:qꝛ hoc
er gt publicũ: ⁊ tal foꝛnicatio erat tã hoꝛrẽda q̃ nec inter
gẽtes reputata fuit licita:lʒ foꝛ icatõʒ ſimplicẽ licitã re
putarẽt:⁊ q̃ ſit illa ſvᷣdit᷑: b ¶ Ita vt vxoꝛẽ pꝛis ſui ali-
qs habeat. qo a pncipio mũdi fuit excluſũ tanq illicitũ
pt.n. reuerẽtia nãleʒ q dʒ hẽi ad pꝛeʒ ⁊ mfeʒz:iſte due ꝑp
de a mfimoio ſꝑ fuer̃t excluſe tãq ð dictamie iur naͤl.
Unñ q̃dã aialia talẽ ↄcubitũ abhoꝛꝛẽt:ſiẽ dẽ de aͤc ele⸗

ate Phãte q adduci ad mf̃eʒ vt ꝑ coitũ ei cũ ea haberẽt fe

tuj talẽ coitũ oino renuit:p ea vo reduct ad mfeʒ oꝑtã
pallio iĩ ꝑte qterioꝛi coiuit cũ ea:quã prea dii, cooptã co/
gnoſcẽs iterfecit ductoꝛẽ ſuũ.eſt aũt elephas int alia aia
lia multũ diſciplinabile:vt dicit phᷣs ĩ libꝛis de aialibꝰ.
Erat aüt circa h alia culpa cõis.ſ.illoꝝ q debebat hoc
coꝛrigẽ ⁊ negligebãt:⁊ qtũ ad hꝰ ſbdit᷑: c ¶ Et vos in⸗
flati eſt. ex ↄtentoõib. n. qs hebant int ſe: hac coꝛrectõ
ſic alia charitatl oꝑa facẽ negligebãt:iõ ſbdit: d ¶Et
nõ mag luctũ habuiſti depcto fris dolẽdo: ad ei coꝛ
rectõʒ ꝓcededo:iõ ſbdit᷑: e¶ Ut tollat ð medio vr̃m.
p excoicatõʒ ep qͥ h opy fecit ne pticipes ipſo culpe ſitij.
fEgo qdẽ. PHic ↄñter determiat dicti foꝛnicatoꝛis pu
nitoʒ d.Ego qͥdem.hñs auctoꝛitatẽ a dño ſup vos.
60 2bl ens coꝛpe:pñs aũt ſpũ.i.charitatis affectu: uel
qꝛ in ſpũ ſciebat q̃ agebãt int coꝛinthios ac ſi pñs eſſet:
ſicut heliſe vidit giepi accipientẽ mũera a naaman.iijq.
reg. v. h ¶ Haʒ iudicaui vt pñs.mõ dicto. i ¶ Eñ 4
ſic opat eſt. accipiẽdo vxoꝛẽ pꝛis ſui. k In noie vñi
nji ieſu xpᷣi ↄgre.vobis.tũ qꝛ ois ↄgregatio fideliũ ẽ fi
da in noie xpᷣi:iũ qꝛ crimia ublica qle iſtud erat debẽt
in publico puniri. ¶ Et meo ſpũ.qꝛ notũ erat mõ pᷣ/

tis qã modicũ ferm̃tũ:totũ

cõit᷑ noiant᷑ ribaldi. g

Ad coꝛinthios.I. V.

Vogd dẽ hic: hot aũt frẽs trãſfiguraui ⁊c.· ſic vr
exponenð ↄfoꝛmit ad glo.ᷣ dixerat.n. apls nõ eſſe
—– gloꝛianð i miniſtr a qbꝰ fuerũt edocti. Sed trãſ

dicto. m ¶ Tradere h'mõi hoĩes ſathane. ſicut eni apli a
dño hẽbant ptateʒ eijcidi demones de coꝛpib' obſeſſis:ita
hẽbant ptãteʒ tradẽdi eos demonibꝰ affligedos p enoꝛmibꝰ
petis.ſic a i pᷣmitiua ecclia affligebant excoicati:iõ ſubdit:

n ¶ In interitũ carnis.i.ad ei afflictõʒ vt ſic peniteat Bena

docẽte culpã
Ut ſpũj ſaluy ſit.i.aĩa
ſaluet. p ¶ In die
dni nr̃i ieſu xpᷣi i. in
die moꝛtis vel iudicij
extremi:ꝓ eoð.n.die
accipiũt:qꝛ q̃lis qs in

1 diẽ dñ nfi ieſu xi. Non ẽ
bõa gloꝛiſicatio via. Neſci

maſſaʒ coꝛrũpit:Expurgůẽ

te ver fermentũ: vt ſitis no venit ĩ moꝛte talisin
ua oſperſio:ſicut eſi agimi. cclo pinabik,
Eieni paſcha nim imolat? NMoet bona Hicsſe
E xpᷣſ. Itaq; epulemur:non dice ſ ptetõz quã ba

in fermẽto veteri:neqʒ ifer
mento malicie ⁊ neqtie:ſẽd
in acimis ſinceritatis et ve

bebãt ad iuicẽ:ꝑ quã
coꝛrectoʒ negligebat:
ſic nõ ſolũ peccãti:

17 UE ulicc EtAR11. ſzetia alijs iminebat
ntatis. Scr ipſi vob epla: euts inlertcis⸗ ideo
nẽ cõmiſceamini foꝛnica dicit: q ¶ o ẽ boa

gloꝛiato vr̃a. ex hoc
eni ꝙ nimis gliabãt᷑
de aliqb' miniſtr ali
ỹ”ßU/ os ↄtẽnendo ꝓcede-
bat inter eos cotentio ⁊ coꝛrectõis omiſſio: ⁊ poñs piculũ
infectõis in alijs:iõ ſbdit᷑: r ¶ Quia modicũ fermentũ to

ris. Non vtiq; loꝛnicarijs
huius mundi: aùt auaris:

ta maſſaʒ coꝛrũpit. Circa qò ſciendũ ꝙ in fermẽto duo ſũt

ſ.ſapoꝛ virtualit inq;tũ reddit panẽ ſapidũ: a ſic doctrina
euãgelica ↄpat fermẽto: Mat. xiiij. Aliud eſt coꝛruptio:⁊
ſic ↄpat᷑ peccato:⁊ hꝰ mõ accipit hic:qꝛ ex vno peccato alij
inficiunt᷑:iõ ſubdit: s ¶ Expurgate vt ſitis noua oſper
ſio.ꝑ aſpſionẽ aque baptiſmalis. ¶¶ Sicut eſtis. i. eſſe de
betis. v¶ Aximi i. ſine fermẽto peccati:qð declarat p figu
rã yeteris teſtamẽti.d. x¶ Eteni paſcha nrjm ⁊c. agn.n.
paſchalis: de q hẽtur Exo. rij. figura fuit imolatõis xpi p
quẽ liberati ſumꝰ a demõis ptãte:ſic filij iſrl ꝑ ſaguinẽ a gni
paſchalis ab ãgelo deuaſtãte.carnes aũt ill agni cũ agimij
panibꝰ comedebat᷑:db' ſeptẽ dieb filij iſrl vtebant᷑: ⁊ ꝑ hꝰ
ſignificabat᷑ ꝙ vita ppli xpᷣiani dʒ eſſe ſi/ ine fermẽto moꝛtal
peccati:iõ ſubdit᷑: y ¶ Itaq; epulemur.i.vitã pñteʒ trãſea
m'. 0 in fermẽto veteri.i.in pctõ qð aĩaʒ iueteraſce
re facit ſpũaliter. a Emeqz in fermẽto malicie ⁊ neqtie.ꝑ
hoc intelligit peccatũ ex certa malicia ⁊ a ꝓpoſito factũ:qð

ↄtingit dupliciter:vno mõ ex habitu acqſito ex actibꝰ mal:

qð intelligit᷑ p fermentũ malicie: vñ dꝛ ꝓuer.j. Qui letankl
cũ malefecerint ⁊ exultãt in rebus peſſimis.ſignũ eni hitus

generati ẽ delectatio in ope. ij. ethicoꝝ. Alio mõ ex coꝛru

ptõne nãe ſic aliqui ex malicia ↄplexionis inclinant ad ali-
qua que ſm ſe ſunt hoꝛric.avt effuſio ſanguis hũani:viciũ
ð nam maxime cũ beſtijs:⁊ hoc vocat᷑ hic fermentũ neqtie
b ¶ Sed in agimis ſinceritatis.qtũ ad puritatẽ affectus.
¶ Et veritatis.qtũ ad puritate intellect·. o¶ Scripſi
vobis Hic onter apls remouet quodda dubiũ: ſcripſerat
eni coꝛinthijs i qdam epla que in canone nõ hẽtur ꝙ nõ cõ
miſcerent᷑ foꝛnicatoꝛibꝰ:circa qð plures dubitabãt credẽtes
itelligeret tm de foꝛnicatõe ſpũali q eſt idolatria: iõ apłs
hoc remouet oñdens ꝙ intellexiſſet de oibus crimioſis ge
neraliter ne inficerent᷑ ex eoꝝ ſocietate: ⁊ hoc eſt gð dicit:
d ¶ Scripſi vobis in epla. alia ab iſta. e ¶ Te omiſcea⸗
mini foꝛnicarijs i. cum criminoſis generalit᷑ ꝗͥ foꝛnicant a
deo: ꝓpt qð ſubdit: f ¶ No vtiq; foꝛnicarijs h mũdi.qᷣ
Aut auar.q ꝑ vſurã ⁊ alia) mali
cias exqſitaj ſbtrahũt boa alioꝝ:vñ di auar qſi auid' erij

. . „
(( .

(Epiſtola pauli. .

a ¶Miut rapacib'. d bona alioꝝ accipiũt p violentis: ? per Mat. xix. Seebit ſu ſedes iudicãtes e?. f ¶ Et ſi in iniſici,
iſta intelliguũt alia crimia q̃ nõ ſũt hic expſla. b (Aliodn vobis. o vos: g ſudicabit᷑ mũd' ac. p ↄns multo RYR Grblimnu,
