regnu:et cural oe»y digno nullus pot
languoꝛẽ t oẽm ifirmitatẽ

mereri alteri pꝛi⸗
mã gram niſi ſo⸗
lus xpᷣs:õ quo ad

Pebi ij. Qui multos filios in gliam addquxerat c. Si

aut loqmur de merito cõgrui põt aliqs mereri alteri p⸗

mã graʒ. Cõgruũ ẽ eni ſᷣm amicitie ppoꝛtioeʒ vt deus

iĩpleat hõij iuſti ſeu ſci volũtatẽ i ſaluatioe alterppᷣſ. ertiʒ
nõ ponent ipedimentũ.vñ in ꝓpoſito remiflio peroꝛũ

fuit cõceſſa paralytico pꝑ meritu ſidei offerentiũ:nõ de
condigno ſʒ de coõgruo:⁊ ſic ſũt intelligende auẽtes ſcõꝛ
ꝓut ſcũs tho.in pᷣma ſcðe.q.vlti articulo .in rñſione

ad pᷣm arg“ hoc ðclarat:nec ex hoc ſequeret᷑ ꝙ remiſſio

petõꝝ fuiſſet paralytico data ſine ppꝛia fide:ns in iuſti

„ „½ 7=

ficatõe ĩ

2£

ema Ganq e egen veininatgen vottore Oant
egat poſtillatoꝛ opinioe ſi ua ex h qo dẽ: Cofide fili

remittũt tibi ⁊c᷑.nõ valet:tũ qꝛ hoc dem̃ a xpo itelligi/

tur facta dimiſſione ꝑ quaʒ fuit filius adoptõnis:tũ qꝛ
hoc fuit dem̃ ad oñdẽdũ humilitatẽ xpᷣi. vnde glo. ſup
illud vbũ Humilis dñs filiũ vocat quẽ ſa
—— declignantur. Meplica. rage
Nca.ix vbi dẽ Ut vidit fidẽ illoꝝ expõit po/

dem̃ qᷣ expo

dimiſſionẽ pctõꝝ:qꝛ p dimiſſionẽ pctõꝝ fuit iuſ a fili

us adoptionis vt dicit bur. fruſtra igr p' iuſtificatiõsem
exigebat᷑ fides ſiñ q̃ nemo iuftꝗ iuſt᷑ ex ſide viuit ipoſſi ⸗

bile ẽ ſiñ fide placẽ ðo. Exigẽt igr fidej añ iuſtificatõeʒ qᷓ

litaſex fide iuſtificarek puia: fuit igr ſie voblati ꝛoff.

poꝛtionij. ſi auũt
oquamur de co“

be ipij qᷓ ht p pmã gfam ſides ppꝛia requirit᷑ vnõ
Ro.v. Juſtificati igr ex fide ⁊c᷑.ſʒ talis fides nõ pꝛecedit
pmã gr̃am ꝑ modũ meriti:alioqn hõ poſſet ſibi mereri

cerdotes täges

llatoz. i. paralytici offerentiũ addẽs nõ bñ
vonũt de fide offerentiũ tm: ponit ad h'rõeʒ
ſʒ burg. dic h'foꝛe magne audacie ſcõꝝ auẽtatib Zire:
addens ꝙ dicta illoꝝ doctoꝝ ſi ſane intelligant᷑ maniſe
ſtaʒ ↄtinent vitatẽ:⁊ volẽs hoc declarare inuoluit ⁊ ſe
doctoꝝ dicta in multi min ꝓbabiliter dictis:de quibꝰ
p ſingula iudicare nõ eſt pñi ꝓpoſiti:Dẽ igr h̊ ꝙ auda/
cia non eſt repꝛehenſibil negare in dictis ſcõꝝ q; in fact
dei coꝛꝛeſpondeni ſe hñtibus ↄcedere nõ audem.verifi
care enĩ qð foꝛmalẽ icludit ᷣdictionẽ ſi ðo nõ cõcedimꝰ
nec doctoꝛi qᷓntůcunꝙ ſancto in hoc gerimꝰ moꝛẽ. Nũc
auüt ſicut p̃teritũ nõ eſſe pᷣtitũ apud deũ cenſet impoſſi
bile:ita iuſtũ nõ eſſe iuſtũ circa ideʒ ⁊ ꝓ eodeʒ: ſili r=ne
videt᷑ iopinabile. paralytic'aũt de qͥ ſmo curat ẽ nõ ſoę-
lũ a moꝛbo coꝛpis: ſʒ ẽt meni: vt vult btũs aug.li.D3.
qſſtionũ q̃ſtione.viij.igr fuit iuſticatus. doctoꝛes añt p
burgen. adducti negare vident᷑ eius fidẽ. Si igit᷑ in cura
tione non habuit fidẽ neq;ʒ iuſticiã ⁊ ſic fuit iniuſt ſi eu/
ratus fuit iuſtus:curatus fuit iniuſtꝰ:q̃ eſt foꝛmalis conꝰ
tradictio. poſſunt igitur doctoꝛes alit itelligi qᷓ; burgẽß.
ibi voluit intelligi ſic ꝙ hi qui dicunt xpᷣm ad fidẽ offe/
rentinñ reſpexiſſe:nõ oblati ſubaudiat᷑ pncipalr: cum h
ſtat ꝙ ẽt reſpexit fidẽ paralytici minoꝛi fortaſſe affectõe
foꝛmato:nec valet reſpõſio burgẽ.ad argumẽtũ poſtil.
cũ dicit᷑ ꝙ per hoc qð dẽ: Cõſide fili fidej ſit exacta poſt

ep
man
bolu
onnn
ot
Gun
Non
bt
g
ſtana
14 1
fen
ſor!

fodle
uͤſlſde
ntiaſcl
Ntore⸗
nüeni
ßpoo⸗
lltari
goat⸗
iare
dech⸗
uso
i pei⸗
iſiſo⸗
uo ad
. Si
leri z⸗
tdeus
Plenz
no de
bſcor
ſione
niſſio
niuſti
kynd
ccedit
nereri
güt al
defili
telligi⸗
atüͤge
lo. ſup

otage

it po,
nobi
hroe
zire:
naniſe
aſe
quch'
auc
in fact
Pvenii
anin
üc
poſſi⸗
lroͤne
noͤſo⸗
1,83.
gütp
cura
ſicl’

con?

rgif.
koffe
umb⸗
fectot
hoſti.
ſo
Pufl
nm
ſoſt.
oed

Watthei

rẽtiũ:ad qua xpᷣs dẽ ̊ reſpexiſſe ſʒ poſtillatoꝛẽ.¶ ¶a.X.
a dIgens aũt ieſus turbas. Poſtqᷓ; matthe oſcri⸗
4 N be it legis euangelice datoem ⁊ eↄfirmatõnẽ:
ic ↄñnter ponit e pmulgatonẽ:⁊ diuidit ĩ du
as ptes:qꝛ pmo ponit e ꝓmulgatio apud ꝓpiquos.ſ.
iudeos: apud ex

traneo).ſ. gentile,ß R
py bana wugj ¶ Caplin. x.
qꝛ p ꝓmulgatur J8
maniſeſte: para Mcs a tun bas
bolice. ca. xiij. Itẽ milerius eſt eis quia

bma in tres: qꝛ j. erãt pexati ⁊ iacẽteſ ſiẽ oueſ
ðſcribitur pmul nõ hñtes paſtoꝛcẽ̃.l Tũc di

Sen Krann, cit diſcipul ſuis : Moͤſſis ꝗ
dubltandinmn con dẽ mulita oparij aũt pauci.
firmatio ca.ſejn. MRogate ergo dñm meſſis:
ʒ'ipugnantiuʒ co ũt mittat oparios ĩ meſſem
futatio ca. xij Jte ſuaʒ: t ↄuocaſ duodeci di
PPönit inſtitutto lſcipul ſuis dedit ill ptãtem
nis rõ. ? ipa inſti ſpirituum imundoꝛũ ut eiſ
tutio:ibi Et cuo ceret cos ⁊ curarent oẽm
catis. Circa prli·⸗ J
ſciendũ ꝙ ſiẽ patz

ex pᷣcedentibuj multi ſeqbant᷑ xpᷣm:tũ pp epᷣdicationẽ
audiendaʒ:tũ pꝑ infirmitatũ curationẽ habendã.Chꝛi
ſtuj aũt ita pauper erat ꝙ nec domiciliũ vbi caput recli
naret hẽbat: ⁊ iõ turbe ſequentes eũ iacebant vexati ſu
per terram ſub diuo ꝑꝑ qð xpᷣs b ¶ Wiſertus eſt eis
qꝛ erãt ⁊cl. Sacerdotes enĩ eoꝛũ ⁊ doctoꝛes intenti aua
ricie nõ vacabant debito mõ eoꝝ doctrie: ⁊ hec fuit oc
caſio mittendi aplos ad pᷣdicanduʒ pplo:⁊a ſanandũ in-
firmos:vt nõ eſſet neceſſe ꝙ turbe currerẽt poſt xpᷣm tã
to laboꝛe: ꝓpter qð ſcribit: c ¶ MWeſſis qddem multa.
ſanrund pᷣparata ad hoc ꝙ pꝑ certaʒ fideʒ colligatur
in hoꝛꝛeum reponat᷑. d Bberarg aũt pauci.i.do⸗
ctoꝛes ⁊ pᷣdicatoꝛes uerbi:qꝛ adhuc diſcipuli xpᷣi nõ pꝛe
dicauerant. e ¶ Rogate ergo dñm meſſis.i.ipᷣm xpᷣm
¶ Ut mittat oparios.i.pᷣdicatoꝛes ad erudienduʒ po/
puluʒ:ex quo pʒ Erbe vdlicaliquic facẽ:tñ vult a iu
ſtis exoꝛari. gꝗ ¶ Et ↄuocatis. Hic ponit᷑ pᷣdicatoꝛũ in
ſtitutio:⁊ diuiditur in duas partes:qꝛ pᷣ deſcribit᷑ infoꝛ
matio pᷣdicantiuʒ:ꝛ ipoj recipientiuʒ:in fine ca.Qui re
cipit Zpban ⁊c. Pꝛima in tres:qꝛ p deſcribitur inſtitu
tio apłloꝝ qᷓntũ ad collationẽ potẽtie: ?qntũ ad foꝛmã
doctꝛine:ibi Hos duodeci.ꝭ qntuʒ ad vitatem vite:ibi
Gratis accepiſtij. Itẽ pᷣin duas:qꝛ p confert᷑ auẽtas ſeu
potentia pᷣdicandi ipᷣis aplis.ꝛP numerant᷑ ſbᷣ nõibꝰ ꝓpᷣjs
ibi Duodeci aũt diſciplłi.Circa pᷣmũ cõſiderandũ: ꝙ ſ̃ʒ
ꝙ dẽ Luẽ.x.Nõ ſolũ dñs miſit duodeci aplos ad pᷣdi/

canduʒ:ſʒ et.lxxij.diſcipulos:verũtñ qꝛ.xij apli fuerunt xij

pꝛĩcipales e diſciplłi:⁊ maioꝛ poteſtas eſt eis collata a
xpᷣo:iõ de ipᷣis facit G̊ ſolũ mentionẽ matthe dicens:
g ¶ CLonuocat..xij.diſcipulis ſuis.i.aplij:qͥ pᷣncipaliter
erant ſui diſciplłi: vt viſum eſt. h¶ Dedit eis ptãtem
ſpũuʒ imũdoꝝ: ⁊c̃.cũ eiʒ doctria nõ ſit efficax niſi fuerit
ꝓbata: exquo miſit eos ad docendũ:debuit eij daꝛe gra
tiã miracloꝝ:qꝛ alr ñ põt ꝓbari vitaj hui docrie cũ ex
cedat facultatẽ itellectus huani:ꝑpꝑ qð dẽ mar.vlti.Jp̃i
vo ꝓfecti pᷣdicauert vbiq; dño coopeꝛate:⁊ ſᷣmonẽ ↄfir/
mal ſehurch ſignlo Slaar q̃rat᷑ qre pᷣdicatoꝛes moder
ni talia ſigna nõ faciunt. Rñdet Gꝛe.qꝛ cũ fides catholi
ca ſit ſufficieni ꝓbata ꝑ miracula xpᷣi ⁊ aploꝝ:nõ opʒ
vlterius hac ꝓbationẽ reiterare:ſicut ẽt arbuſta pcum
plantant᷑ freqnter irrigant᷑:cũ aũt i terra radiceʒ fixerit

ur ſimon:qꝛ

iacobi minoꝛis. o

talia ſtrahunt᷑:verũtũñ ad cõſolationẽ fideliũ i poſteris tẽ
poꝛibmulta fecit miracula: vt pʒ ò tpe martyꝝ ⁊ ↄfeſſoꝝ.
i ¶ Duodeci aũt. Hic noia aploꝝ expmunt᷑ duplici de cã.
na ad excludẽdũ pſeudo oceg tpe xpᷣi iceperũt ⁊ apo
ſtolos veros ꝑſecuti ſũt:vt pʒ in actib aploꝝ ⁊ in doctria
aploꝛum. Alia cã eſt
cur iſte nũerus duo⸗
denarius aplłoꝛum ſi

languoꝛem ⁊ omnẽ ĩfirmi⸗

tatem. Duodecim auteʒ di mar 5 Eirn de
ſcip ulox noia ſut hec. Pꝛi tiplicit᷑ deſignat.figu/⸗
mus ſimõ qui dẽ petrus:ct ratujeſt ei p duodeci⸗
andreas frater eius.philip ilios iacob:per duo-
pus ⁊ bartholomeus:iaco deciʒ pᷣncipes tribuũ

iſrl: per. xij. ſontes in
helym: p.xij. lapides
ſublatos de ioꝛdane

bus cebedei:&t iohãnelſ fra
ter eius:thomaſ ⁊ matthe

publican ⁊ iacob'alphei: ꝑ. xij boues ſuſtentã-
thade ſimõ chanane:ct ies mare eneu: p. xij.
iudas ſcharioſpiſqui? tra htenmatve n vn⸗
didit eũ. Hos duodeci mi ellas ĩ coꝛona ſpõſe
ſit ieſus pᷣcipièſ eis ⁊ dicẽs: p.xi.fundamẽta ciui
äl tatis: per.xij.poꝛtas
eiuſdẽ:a vt reddamꝰ

ſingla ſingul: iſti ſũt duoderi patriarche: qꝛ pncipales pies

in nouo teſtamento duodeci pncipes ꝗᷣ ↄſtituti ſi ſup terrẽ
oẽm:vt dẽ in pᷣſ: duodeci ſontes ex ꝗbmanauit aqua ſalu
taris ſapientie ad irrigandũ oꝛtũ militantis ecclie:duodecẽ

lapides viui ↄiũcti cemẽto charitat᷑ ipſi xpo tanq; pᷣmario

lapidi:Ouodeci bouej ſuſtentates mare eneũ.i.doctrinam

ſacramẽtoꝝ in qbꝰlauant᷑ aie fideliũ:duodeci pphᷣe ãnũciã

tes mũdi iminũ ⁊ iudicis aduẽtũ:duodeci ſtelle illuſtrante,/

totũ mundũ:duodeci fundamenta ipſius ſpũalis hierim:
diẽ gͤ i .

dignitat qꝛ taqᷓ; pncipali aplło xpᷣs dimilit ſibi eccliaʒ regẽ

dam:vt pʒ ioh.vlti. Andreas aut frat᷑ eius fuit pᷣmus chꝛi

ſti diſcipulus oꝛdine tẽpoꝛis:vt pʒ ioh.j.qꝛ vt ibi dẽ vnꝰex

duob'qui ſecuti ſũt ieſũ erat andreas frat᷑ ſimõij petri ⁊ t
q; pncipalioꝛ de illis duob vt ibideʒ noĩatur:nomẽ aũt al
tertacetur poſtea ibidẽ ſbdit᷑:de vocatione petri:⁊ voca
Poccratnamnee: Kk ¶ Qui dẽ petrꝰ. qꝛ ho
nomẽ petrus fuerat ſibi ipoſitũ pↄuerſionẽ: ſic etiaʒ ãndo

adult baptigatñ mutatur nomẽ eius. l ¶ Et adreas frater

eius philip.⁊ bartho.ia.ebedei.ſ.filius:a dicit᷑ iacobuj ma

ioꝛ reſpectu alter iacobi triplici rõne.ſ.rõne vocationis:

qꝛ poꝛ vocat a xpᷣo.vrõne familiaritatl:qꝛ xpᷣs ipʒ ad ſecc
ta ſua admittebat:vt pʒ ĩ traſſiguratioe:Matthei.xvij.?⁊ i
ſuſcitatõe puelle: Mar.v.ʒ rone paſſioij qꝛ pmus in ap.oꝰ-
ſtolos eſt ad dei gliam trãſlatus per martyriũ: vt hẽ actu.
ij. m (Et iohes frater eius tho. ⁊ mattheus publi.⁊ ia.
alphei. ſ.fillius:⁊ iſte iacob dẽ iacobus minoꝛ reipectu alte-

rius: ⁊ hoc ex eiſdẽ rationib'quib' alter dẽ maioꝛ. n ¶ Et
thadeus.iſte Actu.j.vocatur iudas iacobi:quia frater fuit

chananeus non qꝛ eſiʒ de genere chanaan:ſed ſic nominat

a chana:que eſt quedam villula galilee vbi fuerunt ille uuꝰ

ptie:de quibꝰhabet᷑ ioh.ij. p ¶ Et iudas ſchariothis. dicit

ſcariothis nõ qꝛ de gnẽ iſachar:vt dicunt aliqui:ſed a loco

vñ nat fuit ſcharioth:qẽ qdã vicuj in iudea. q ¶ Quiz
tradidit eũ.iſtud addit᷑ ad differentiaʒ iude fratrij iacobi:⁊
ad oñdendũ ꝓphetiã dauid cõpletaʒ:que dicit ꝙ xpᷣs eſſet
tradendus a diſcipulo:ſᷣm ꝙ dẽ in pᷣſ. Etenim homo pacij

mee ⁊c.⁊ ad excuſationẽ bonoꝝ qñ in congregatione eoꝛuʒ

alids malus repitur. r ¶ Pos.xij. Hic tradit aptis foꝛma
884

duodeci poꝛte eiuſdẽ:qꝛ ꝑ ipoj habemaditũ ad pꝛiaʒ ein?“é5
as eci ⁊c᷑. Pꝛimꝰ ſimõ.no pp truat tpis:ſʒ

imon chananeus.dicitur autẽ iſe

ÿ”ÿM

¶ Enãgelium

doctrine: 1 äntũ ad locũ dẽ: s ¶ In viã gentiũ ne abie⸗
ritis.vbi phibuit cis ne irẽt ad pᷣdicandũ gentilibus extra
terrã pmiſſionis. t Et in ciuitates ſamarita. lʒ iſti eſſet
in tra pmiſſiõis tñ erat ꝑti gentiles ⁊ ꝑtim iudei:vt hꝛ.iiij.
Reg.xvij. Ductis enĩ decẽ tribub'in captiuitatẽ ꝑ regẽ aſſy
rioꝛ miſſi ſunt ab eo
gentile) ad hitanduʒ
in ſamaria ⁊ in alijs
ciuitatib ꝓpinquis:
ſz domin miſit leões
q in,ficiebãt eos: ⁊ iõ
ſuꝑ h'habito coſilio
rex aſſyrioꝝ miſit v/⸗
nu de captiuis ſacer⸗
dotib'ad eo):vt doce

In udiã gentiũ ne abieritis
et in ciuitates ſamaritãoꝛũ
ne intrauerius:ſed poti ite
ad ouel q perier̃t dom iſrl.
Euntẽs autẽ pᷣdicate dicen
tes: quia appꝛopinquabit
fgni celoꝝ. Inſirmoſ cura

ret eos colẽ dñm. vñ Pe⸗
ipfſi receperũt libꝛss le:moꝛtuos ſuſcitate: lepꝛo
moyſi tm: ⁊ nihlomi ſos mundate:demões eijci

nus cũ h idola cole
bant. Ratio aut qᷓre
apli fuer̃t ꝓhibiti pᷣ/ . ““?”M
Alicare pdictis gẽtilib fuit:qꝛ nõ erat magnum tps vſq; ad
xp̃i paſſionẽ:⁊ ↄueniẽs erat vt eius aduentp denunciaret
iudeis: qb pncipalit erat miſſus: iõ illõ tps qð erat vſq; ad
paſſionẽ xpᷣi futurũ crat neceſſariũ ad maniſeſtãduʒ iudeis
paplos xpᷣi aduẽtũ:⁊ hoc eſt qð ſpdit: v Sʒ potius ite

te:gratſ acc piſtis gran date

⁊c. ⁊ pʒ per chꝛiſti paſſionẽ alidb tuckeſe onerſ is ad fideʒ ⁊
alijs ꝓ maioꝛi pte in ĩfidelitate remanẽtib': apli iuerũt ad
pᷣdicandũ gẽtilibꝰ:⁊ h̊ͥ erat modus a do iſtitur: vt hẽ actu.
xiij.ꝙ barnabas ⁊ pauł dixerũt iudeij: Uobij opoꝛtebarpᷣ
mũ loq vbũ dei:ſʒ qm repellitis illud indignos vos iudi-
cati vite eine:ecce ↄuertimur ad gentes:ſic eni nobis pᷣcepit
dñs.. tradit᷑ foꝛma doctne qᷓntũ ad docendi actũ:cũ dicit᷑:
x ¶ Eũtej at pdi.di.qꝛ appꝛo.re.ce.i.xpᷣs qͥ ẽ datoꝛ rgni ce
loru. Sciẽdũ eĩ ꝙ regnũ celoꝛũ qnq; modis accipit in hoc
euãgelio.p ꝓ ecclia militãte.s.v.Qui ſoluerit vnũ ð mã⸗
datis iſtis mimis: ⁊ docuerit ſic hoĩes:mimus vocabit᷑ ĩ re
gno celoꝝ. vt Greg. exponit ꝙ regnũ celoꝝ ibi dẽ ecclia pꝛe
ſentis tpis:ꝛ ꝓ ecclia triũphante eodẽ ca. Gti pauperej ſpi
ritu qm ipoꝝ ẽ regnũ celoꝝ.ʒ p lege mo pſi.j.xxj. Auferet᷑
a vobis regnũ dei ⁊ dabit᷑ genti facienti fructũ e:qꝛ verus
intellectusveteris teſtamẽti ẽ ablatuj a iudeis ſuis pctis exi
gentib' datuj) eſt xpᷣianij. p euãgelio xpᷣi.j.xiij.Oij ſcri
ba doctus in rgno celoꝝ: ſimilis ẽ pꝛifamilias ꝗͥ ꝓfert ð the
ſauro ſuo noua ⁊ vetera.qꝛ doctoꝛes catholici teſtimõia ꝓ
ferũt de nouo teſtamẽto ⁊ ꝑ ↄñs de veteri qð includit iĩ ip/
ſo ſiẽ rota ĩ medio rote:vt hẽt in figura egech.j. accipitur
p ipᷣo xpᷣo.j.xij. Si in digito dei eijcio demõia:ꝓfecto per
uẽit in vos regnũ dei.i.xpj datoꝛ illregni:pꝑ eiectionẽ ei ð/
monũ vtute dei ꝓbauit ſe eſſe chꝛiſtũ:⁊ hoc mõ accipit hic
regnũ celoꝝ.i.xpᷣs.iſta erat pᷣdicatio aploꝝ ꝓ illo tꝑe:qꝛ ð/
nũciabãt iudeis xpᷣm veniſſe:⁊ qꝛ doctrina non ẽ efficax ni

ſi aſſit pbatõ:ſeq moduj ↄuẽiẽ ad ꝓbãdũ vitatẽ hudo-

ctrie. ſ opa fcã diĩna vtute:cũ dic̃ Infir. curate ⁊c. y ¶ Sra
tis accepiſi. Pic ifoꝛmãt᷑ apli qtũ ad vitatẽ vite.⁊ diuidit
in qtuoꝛ ptes: pᷣ oñdit᷑ non debent moueri ad pᷣdicandũ
cupiditate:ꝰ ꝙ nec ireri aduerſitate:ibi Ecce ego mitto vo)
3ʒ nec ftrahi carnalitate:ibi Nolite arbitrari. A ꝙ nec amo
re pñtis vite: ibi Et qͥ nõ accipit crucẽ. pin duas:qꝛ p retra

hit eos a cupiditate:? qꝛ in vita moꝛtali qlibʒ indiget neceſ

ſarijs oñdit qlr debeant here neceſſaria vite:ibi Dignuj eſt

oparð. Circa pſciẽdũ ꝙ cupiditaj ondit᷑ ĩ duobꝰ:i male ac

cipiendo:a hoc ꝓhibet dicẽs: ꝓ ¶ Grat accepiſt.ſ. graʒ a
ðo vobis collata: ſiue ſit gra gratu faciẽs:ſiue ſit gra grat
data. 3 ¶ Grat date.eodẽ modo ſiẽ accepiſtis: p ſpũalibꝰ

eni actib:vt ꝓ admiſtratione ſacramentoꝝ a pᷣdicatione

argentu:nẽq; pecuniã ĩ co

mẽta:neq; pᷣgã. Dignuͤl. n. licatoꝛil
eſt opari cibõ ſuo. In quã duan elij. ſequit:

donec exeat. Intraãtès aũt

hoc totũ dicit ad excdludendũ ſolici

cõſilibꝰnõ dʒ alidd accipi qſi pciũ. oñdit᷑ cupiditas in

male poſſidendo: hanc excludit cũ dicit. a ¶ Tolite
poſſidere aurũ ⁊c᷑. pᷣdicatoꝛ eni vbi diĩni dʒ eſſe abſolur
a ſolicitudine. Tẽpoꝛalia eni in ſui acqſitone moleſtant

aium:⁊ adhuc plus iĩ ſui poſſeſſioe:qꝛ ſũt iaʒ qſi mbꝛa

incoꝛpata ipſi ha
benti: ⁊ iõ magis
trahũt aiuʒ hõis
ad inoꝛdinatã di/
lectionẽ ſui:⁊ da
hoc ſuffocat ver/
bũ dei:iõ no debzʒ
eſſe ĩ pᷣdicatoꝛibꝰ

Nolite poſſidẽ auruʒ neq;

nis vꝛis. Nn perã ĩ via nẽ
qᷓ; duas tũicaſ:nẽq; calcia

E eq; pec. in
cinqs aui ciuſtate aut caſtel gonis vꝛis.ad pꝛo
lü ſtraueritis:ſterrogate gal uidendũ.ſ. vobis
in ea digni ſit:èt ibi manete ð neceſſarijs ĩ via

c ¶ õ peram.i.
rpoſitoꝛiũ ciboꝝ
ad poꝛtaãdũ i via
inẽ tẽpoꝛaliũ a p
dicatoꝛib vbi dini.ſequit: O ¶ Neq; duas tunicas.i.
veſtes ſuꝑfluas. Terra enĩ ꝓmiſſiois calida ẽ multũ:et
de cõi curſu ſufficit vna tunica:illud eni qð eſſet ſibi ſuf
ficiẽs vel etiã ſupfluuʒ eſſet in regione frigida neceſſari/
um: ⁊ iõ per hoc nõ excluditur qn pᷣdicatoꝛes euangelij
habeãt ſufficiẽs tegumentũ. e ¶ Meq; calciamẽta inte

gra.ſ.qꝛ apli vtebant ſandalijs:vt habet᷑ mar.vj.Ex qᷣ

pʒ ꝙ ſandalia nõ computant᷑ ꝓpꝛie inter calciamenta.
f¶eq; vgã. Contrarium videt haberi Mar.vj. vbi
dẽ q dñs pᷣcepit aplis:vt non poꝛtarẽt aliquid in via ni
ſi vgam tm. Dicendũ ꝙ virga hic ⁊ ibi accipit᷑ equiuoce

Hic enĩ virga accipitur metaphoꝛice:vnde ſenſuj eſt:
f¶ Neqʒ virgã.i.nõ innitamini ſpᷣſidio tẽpoꝛali:ſicut

coꝛp innitit᷑ baculo ſuſtentanti. In Mar.aũt accipitur

virga ad litterã:qꝛ doctoꝛes hebꝛeoꝝ: in ſignũ doctrine

poꝛtant vgam in manu: ⁊ qꝛ cõſuetũ erat apud iudeoj
ꝓuideri eis de victu a populo quem docebant: iõ xpᷣs
voluit ꝙ hoc ſufficcret apoſtolij pꝛo aliqua ꝓuiſione:ꝑ
hoc eni oſtendebat᷑ ꝙ poplus cui pꝛedicabãt debebat eij
Zuldere vi ſequit᷑: 6Diamu n.ẽ operari.vbi oſtẽ
litur qualit᷑ debeant hĩe victũ.ſ.a populo cui pᷣdicabãt
7 diuiditur in duas partes:qꝛ pᷣmo oſtenditur qualiter
debent ſe habere ad recipientes ipſos: et ſco qualii ad
non recipientes:ibi Et quicunq; non receperint. Circa

pmuʒz ſciendũ ꝙ de iure naturali eſt ⁊ diuino ⁊ etiẽ hu

mano:vt illi qui ſeruiunt cõitati in ſpiritualibꝰ:vt in di

uino cultu ⁊ doctrina eij a omunitare ꝓuideatur in tẽ

poꝛalib:⁊ hoc ẽ qðò dicit: g ¶ Dignus.n.ẽ operari.i.
pᷣ̃dicatoꝛ qui operatur op'dei ad vtilitateʒ populi.
h ibo ſuo.l.victu conuenienti: i quo itelligit veſti
mentuz ⁊ domigciliũ:ſine quibuj non viuit decent genuj

humanũ. i In quã. aũt ciui.aut caſt.itra interro.

quis in ea dignus ſit.i.fidelis ⁊ bone fame:oñdens ꝙ pᷣ
dicatoꝛ verbi dini non debet ad loca mala ⁊ ſuſpecta de
Ae hoc impediretur doctria eius tãq; ſuſpe/

cta. R ( Et ibi manete donec exeatl.tranſituri.ſ. alibi
ad pᷣdicandũ. Non eſt tñ intelligendum ꝙ per hoc velit

exludere cauſas hõeſtas exeũdi: vt ad docendũ vlł hui
modi:cũ pp hoc itrauerit ciuitatẽ:ſʒ ꝑx hoc vult excludẽ
diſcurſus curioſos ⁊ ĩutiles qͥ nõ debet eſſe ĩ pᷣdicatore:
ſʒ mag ceſſate necitate exeũdi dʒ vacare cõtemplationi

vt ibi hauriat ꝗð poſtea populo in pᷣdicatiõe effundat.

l¶ Intrãatej aũt in domũ ſalutate eã.i.hoiĩes hitãtes in

ea:qꝛ parietesnon ſunt ſalutandi. Modus ſalutatiõis

ſer

ſu

icg
on
lau
lſn
rt
Cnler
en

Ne

ſe
Neb⸗
nnn
mes

uin

deün
lo
S

Matthei .

tasig

Nolkk ſbiũgit cũ dẽ: m ¶ Dicẽtey pax huic domui. qꝛ hdica aploꝝ ⁊ in actib eoꝛũ:⁊ iõ aũi oñdit qlliter ĩ hac tribulatõe
ſolns toꝛ voi dini dʒ hitatibꝰdomu quã itrat pacẽ optaẽ n ſo/ ſe debent hie. d. ʒ. Eſtote pꝛudentes ſic ſpentes.qm ali-
ſſant lũ optaẽ imo euageliũ xpᷣi pᷣdicare:qð ẽ euãgeliũ ve pa/ q̃ndo pꝛudent declinanda eſt malicia pſecutoꝝ: ſicẽ paulus
nihe cis. n ¶ Et ſi qdẽ fuerit dom illa digna.i. ad vita emmã vigens maliciaʒ iudeoꝝ volentiũ eu intficẽ ſine cã: appella
ibe põſtiata ⁊ oꝛdiata. o ¶ Uẽiet ſr illã pax vꝛa.i.oꝛo vẽa uit ad ceſarẽ: Actu.xxv. a U Et ſimplices ſicut colũbe. qꝛ
3 2 pdicatio hẽbit occuꝛrente neceſſitate
N ibigem effecttuum. H . dDz3ʒ pdicatoꝛ euangelij
RM Pp ¶ Si aut no ſu [domũ ſalutate eã dicẽtẽs: dẽt. n. vos ĩ ↄcilijs:⁊ ĩ ſyna ſi neceſſe ſe oherte
tac eꝛit digna. i. ad de Parx huic domui. Et ſi ꝗ/ gog ſuiſ flagellabũt vos:⁊ ertneen mans
W ſinara aaear — dé fuerit dom illa digna ve ad p'ideſ t ad reges duce ea dous py aſit
3 ſtinata q Pax ge pzg ſr eã:ſi Iu ny mini pn me: j tſtn zinz ſ ia vulpina vitupera
doch veſtra reueterur nlet pax pia ſr eã:ſi autẽ nõ mini pp me: iĩ tẽſtimõiuʒ ill bilis eſt: ſimilr rudi
ieid ad vos.i.dato - fuerit digna:pax vꝛa reuer· er gẽtibus. Cůʒ aüt tradet tas bouina: ſʒ mecio
N no habeat effectrũ tet᷑ ad vos. Et quicũq; ſ re voſ.nolite cogitaj quo aut mo debent incededi
Ap⸗ Antz ad ihos r6 cenit vos neqʒ audierit ſer· qd loqᷓmi.l. Sãabit᷑ ci vob S lenu:
moo habebit mercelẽ Cehit vos neq; aud 2 A Oin. Fn S5 b Kauete at ab ho
ob inde apdeum. mõòes vios Exeũtes ſoꝛaſð in illa hoꝛa qꝗdloqmi. Nõ minib⸗ qꝛ iicut dicti
W r ¶ Et quicũq;. domo uel ciuitate excutite ei vos eſtis ꝗ loꝗmi: i ſöõs ẽ aliqñ cauẽde ſũt in⸗
* Hi Iengit i puluerẽ ð pedibus veſtris. patris veſtri qni loquitur ĩ eznallcnoum.
inn olemcvener Amen dico vobtolerabi’ vobis. Tradet autez ſiater , C ragent ro
iüaß p̃dicationẽ ipſoꝝ liuſ erit tre ſodomoꝝ ⁊ go fratrẽ ĩ moꝛtẽ ⁊ pat᷑ ſilin ⁊ frejnter bi i actibuj
c⸗ dicẽs: s (Erei moneoꝝ i die iudicij q; il iſurgẽt filij ĩ paretes ⁊ moꝛ aploꝛum: ꝙ diſcipuli
tes ſoꝛas ð domo li ciuitati. Eccẽ ego mitto te eoſafficiẽt:⁊ erin odio oĩ t ſiti dncliſrnd
lin Reicmdetes ga i po:ſic oues imẽdlio lupo- bus hõib' pp nom meuy. ducriftagrlati rian
ngtl gnum maniteſtuz rũ. Eſtote g pꝛudẽtes ſicit Qui aũt ſeuerauerit vſqq chꝛiſti. dEt ad re-
ꝙnõ veniſtis ad Bpẽtel &t ſipliceſ ſic colube. i finẽ: H ſelans erit Lũ nt See Fſices Hie⸗ oſt⸗
b — ei⸗ be Cauẽte aüt ab hoib. Tra bſequent voſi ciuitate la. lantontguntzent,
Dri &t puluerẽ qui ad l Phi diſcipula öncipi
wuni bheſit pedib veſtris de loco ip̃oꝝ non vultis poꝛtare. v bus gentiliũ. Judei eniĩ ꝓ illo tpe erant ſpditi romais: ⁊ iõ
uiuoce alr: 1Ercutite e in teſtimoniũ laboꝛis veſtri ipenꝰ habebãt altã luſticiã:⁊ pꝑ hoc n korele alkaue cdenen⸗
iſeft ſi ad auerſionẽ ipoꝝ:quis ihi nolucrũt recipere:iõ ſub nare ad moꝛtẽ ſm ꝙ hᷣ ionis xvit: lo End ier uencste
lſian lũgit eoꝝ pena:cũ dẽ: v¶ ¶ Amẽ dico vobis tolerabi⸗ quenq;. ⁊ iõ non ſufficiebat eis diſciploj xpᷣi in concugs du
ipitur us erit ⁊cl.i.minus punient᷑ ĩ extremo iudicio.ſʒ videt cẽ : 7 eos flagellare: ſed tradebant eos iudicibus romano .
arine alicui hyñ ſit veꝛ: qꝛ Geñ.xiij ſcribit᷑ q hoies ſodõi · rum:vt ſic poſſent eos ad moꝛtẽ deducere hoc eſt quod di
udcoj te peſſimi erãt:a pctoꝛes nimis coꝛã dño:vñ ⁊ in ſignũ cit: o ¶ Ad reges a p ꝛeſides ducemi. vt ſcilicet condemne
öxßs magnitudis peccati ip̃oꝝ moꝛtui ſũt igne ſulphure à mi ad moꝛtẽ. e erenunonii illis. actiue.. vt poſſit cõ⸗
nep ſcendente ſup eoj. Dicendũ ꝙ ſodoma ⁊ gomoꝛꝛa fueft tra vos oferre teſtimoniũ. f ¶ Et gentib. Hoc accipit᷑ au
e inifecte plribꝰ peccatis. ſ. pcto ſupbie: luxurie: ⁊ auaricie cctoꝛitatiue qꝛ iudices potentes ↄdẽnare hoĩes ad moꝛtẽ gen
dioſte vt dẽ ecch. xvj. Hec fuit iniqta) ſodome ſoꝛoꝛij tue:ſup tiles erãt:pp qð pilatus dixit ieſu: Johij xix. Neſcis qꝗꝛ bẽo
icabit ia: panis ſaturitas ⁊c᷑. ſequit: Et egeno manũ nõ poꝛꝛi poteſtatẽ crucifigẽ te ⁊c᷑. dixit s̊ Gentibẽ. qſi gictiuchel nen
kalirg gebat. ergo ↄpant᷑ hic negatibvictũ aplis qntũ ad iſſud hñtes auctoꝛitatẽ vos inificiendi ducent voj coꝛã iudicibu
laliad vltimũ:noõ qᷓntũ ad alia pcedentia:qꝛ copatio debʒ eſſe gentilibꝰ:vt õ vos deferant teſtimoniũ ad codẽnatõeʒ moꝛ
Aca ßm ea q ſit eiuſdẽ gener:⁊ nõ ẽ dubiũ ꝙm graubeſt pec- tie änte oñdit qli ſe debent hie ĩ hac tribulatioe.d.
nüh catu negare victũ ſeminantibſpſᷣalia: qꝗo tenent hoies g ¶ Li aũt tradẽt vos nolite ꝛcl. Der hjnõ ĩtdit excludẽ
tindi de iure nãli diuino ⁊ hũano:vt ſupꝛa dictum ẽ: qꝙᷓ ma viam uidendi ſibi derñſiõe:ſʒ ꝙᷣ nõ debent pturbari ſi 8
rint nũ nõ poꝛꝛigere egeno ſimplici ſpualia nõ ſeminanti. hẽant tpᷣs pᷣcogitandi:⁊ hoc duplici de aleih. in tall ca
roi. x¶ Ecce ego mitto vos. Hic ondit ſaluatoꝛ ꝙ pᷣdicato ſu ſufficit fidem cofident conft itent aoboͤib⸗ icib: qo gennh⸗
i. res verbi diuini nõ debẽt terreri aduerſitate.Et qꝛ ĩ ad glibet xpᷣian qntũcũq; ſantier: na. Baile de Ded aij eitd.
kveſti uerſitate nõ ſolũ opoꝛtet ſuſtinere patienter: ſʒ ẽt aliĩ ſpũſi anct nõ ðficit Inereſuate cũ ñ po Enra alenree⸗
genuß nomẽ xp̃i ↄfiteri ↄſtanter:iõ hec ps diuidit᷑ in duas: qi ⁊ hoc eſt ꝗð ſpᷣditur: h (Da it S vodt atist Doꝛa N.
ro. ſ hoꝛtat᷑ eos ad actũ tolerandi:⁊ ad actuʒ ↄfitendi: ibi pʒ ex pdictis ꝙ nõ lboaait Piden catlors: ds ensh
ß Ois q cofitebitur me.pꝰein duas:qꝛ pᷣ ondit tribulati dicatoꝛ ybi dini pᷣcogitare ql beat vbũ diuinũ Phonere:
ade onis iminẽtis magnitudinẽ:ꝛ hoꝛtat᷑ aplłos ad en ſufferẽ em g o Rrouer W etftne l e.
ſuſpe tiã:ibi Nõ eſt diſcipulus ſuꝑ magr̃m.pin tres ſʒ ꝓ ma gubernare linguã:aliter tentaret deu ſii negli t e hoccde
albi gnitudo tribulatiois future oñditur ex tribꝰ:qꝛ berant tare:dũ tamẽ habeat tepus ohorrung. i ¶ Tradet autẽ
evcht paſſuri a legiſpitis:2 a pncipibgentilibꝰ:ibi Et ad regej frater. Hic oſtendit magnitudinẽ tribulationis iminẽt XR1
ibu ʒ3 a ꝓbis parentibꝰ:ibi Lradet aũt frater. ĩ qlibet pſe diſcipulis:ex eo paſſuri erant ab amicij ⁊ parentibuſ:qð
nind cutione oſtendit qualiter ſe debent habere: dicit erga eſt grauiſſimuʒz: pꝛopter q dicit: i O Tradet auteʒ frater
ar X ¶ Ecce ego mitto voj ſicut oues i ſimpliceſ innocẽtej fratrem ⁊c ]. hoc inuenit de multis ſactij qui ꝓ chꝛiſti fide
td⸗ p arma vos non defendẽtes. vamtto uneit. fuanda traditi ſunt ad moꝛtẽ ab amicis ſuis:ſic btũs chꝛy
n ſcribaꝝ ⁊ phariſeoꝝ. Lupus eĩ dentib oues laniat:ho ſact᷑ traditus ẽ ad moꝛtẽ a patre ſuo polemio. cetera patẽt
ntt mies anhelitu iraucat tita iſti apłos chꝛiſti nitebant ine vſq; ibi: k ¶¶um autẽ perſequent vos AlRendt⸗ auas
⸗ ſieẽ: ⁊ vocẽ õdicatiois in eis ipedire:vt patet ex docina liter debẽt ſe habere ĩ tali tribulatõe:qꝛ aliqũ dilakn 4 xbi

d

ppoebent fugere. Ald cub euidentiam ſciendũ ꝙ hſecutõ nian
ſed pp odiũ pſone deimiate: tũc ẽ ſemꝑ fugiendũ: ſic pau-
lus qrebat᷑ ad moꝛtẽ in damaſco:vt hẽ Actu.ix.qdð pʒ qa
alij fideles pmittebant ibi pacifice habitare:ſʒ querebãt ſo

¶ Enãgelium

. *

eſt pſoalis: vt qñ aliqs qrit ad moꝛtem:nõ qꝛ fidel pᷣn

lü paulũ intficere: iõ
dimiſſus a fratribus , . 1 .
ꝑ murũ fugit pſecuti fſugite ĩ aliã. Amen dico vo
vns erſona en. Al bis no ↄſũmabit ciuitates
n d1.οe et itl:déec véiat filhoiſ. Hoõ
pſecutio ꝑſone:ſed t α e . EN
fidei a iuſticie: 1 tunc eſt diſcipul ſup magrʒ: nec
ſi hõ pcipiat ꝓbabili puyſr dñʒ ſuũ. Suͤffiẽ diſci
ter ꝙ ex uga ſua ſej plo vt ſit ſic magr el:⁊ ſᷣuo
tur deriſio fidei:⁊ öoÿ? ⸗ „9 & ; Ei,
E n. ſiẽ dñsg ei. Si pꝛemfãilias
pꝛeſſio iuſticie: fuga 4 e
eſt mala 1 eſt peccatã beelge ub vocauerut: qu⸗
moꝛtale. ſi at nõ ap to mag dõeſticos eb⸗ Ré
F hatr g timuerit egs. Nihil ci eſt
qꝛ ex fuga tali pot ali Oblu qð non reuelet: ct. oc
bi fleri vtilitas ecclie: cultũ qð nõ ſciat᷑. Qð dicõ

exremanſiõe aũt nꝓ vobis iĩ teneb dicitè ĩ lumi
hẽret᷑ niſi occiſio mi/
niſtroꝝ: ecclie a cani/

bus.i.obſtinatis ifidelibꝰ:⁊ ↄculcatio margaritaxx.i. articu

loꝝ fidei ab ipis:tũc ẽ fugiẽdũ ⁊ alibi ꝓficiendũ:pꝑꝑ qð ſb/
dit᷑: I ¶ Amẽ dico vobis non cõſm abitis ciui e ürk.

pꝛedicãdo.ſ.ibi aduẽtũ vel fidẽ xppi. m¶ Donec veniat

filius hõis. a moꝛtuis.ſ.reſi. urgendo: qꝛ denũciato aduẽtu
xp̃i ꝑ aplos per ciuitates iudee: imediate paſſus eſt xps ⁊ a

moꝛtuis reſurgẽs diſcipul apparuit. vel ſi intelligat de ad/

uẽtu xpᷣi ad iudiciũ: tũc intelligẽda ẽ coſũmatio pdicatiõis
oꝝ ꝑ totũ oꝛbẽ:qᷓntũ ad ↄuerſiois effectũ:qꝛ vbiq; diſp/
ſi ſũt filij irł ſm pᷣdeſtinationẽ:vt dẽ in epla ad Ro.ix. licet

eni pᷣdicatio aploꝝ diſcurrerit ꝑ totũ oꝛbẽ a tꝑe ipſoꝛuzʒ:fʒ

7 dẽ in pᷣſ.In oẽʒ terrã exiuit ſon eoꝝ.tñ effect ↄuerſioij fi
deliũ qᷓntũ ad eos qͥ gnãliter cõuertẽdi ſũt ad fidẽ hebit ple
narie effectũ ſuũ circa finẽ mũdi. n ¶ Non eſt diſcipulus.
Oſtenſa magnitudine tbulatiois ĩminentis:hoꝛtat᷑ diſcipu
los ad ipᷣius tolerantiaʒ: ⁊ hoc triplici rõne:p exẽplo ſui:
⁊ ex cõſideratõe diuini iudici:ibi Nihil opertũ.ʒ ex medi
tatioe dine ꝓuidentie ⁊ ↄſilij:ibi Et nolite timẽ. Circa p
hoꝛtatur eos exẽplo ſui:qꝛ miłta ⁊ grauia a iudeis paſſus ẽ

ſine ca:⁊ ꝓ vitate fidei:⁊ multo foꝛt debẽt hoc pati ep di⸗

ſcipli: ⁊ hoc ẽ qð dic: Nõ eſt diſcipulus ⁊c.ſeqt: o ¶ Ouf
ficit diſcipło vt ſit ſic magr eiuj.i.ſi nõ plus cõculcet᷑ ⁊ cõtẽ

„

nat iy magiſter ey:⁊ iõ ↄclu
4 eſt pat nf. = vocauerũt.ſic eni pʒ ex pᷣcedẽ-
tib:dicebãt xpʒ facere miracula iĩ vtute cuiuſd demonis ſi
bi familiaris noie beelęebub: ⁊ ſic xpᷣm damodo vocabar

magna blaſphemia ) eũ. r ¶ Quato magis domeſticos
eius. diffamabũt iponẽdo aplis ꝗͥ ſũt de domo xpᷣi:p faci⸗
ãt miracula in vᷣtute demonij.ꝙ ei apli facent miracula vir
mute demòij dixerũt iudei ⁊ gentileſ:vt pʒ multiplr ex legen
dis eoꝝ. se timueri eos. omittedo fidei vitatẽ pp
pſecutiõis timoꝛẽ. t¶¶Nihil oꝑtũ. hHic hoꝛtat᷑ eos ad 5
ex ↄſideratõe dini iudici in qͥ oĩa mãifeſtabũt᷑:qꝛ bõa ⁊ ma
la oiuʒ oiberũt maifeſta.Cuprõ ẽ qꝛ tale erit iudiciũ qð vi
debit᷑ ab oibiuſtũ:qð nõ poſſet eſſe niſi merita ⁊ demerita
oiuʒ viderẽt ab oib' manifeſte. Cõſideratio hup manifeſta
tiõis dʒ dare kasn audacia ĩ pᷣdicatõe vitatis:⁊ boc ẽ qð

beellebub inqntũ opa ebipᷣi uans mngi donn erat

dicit: t ¶ IHhil optũ.ſ.in pñti tpꝛe. v ¶ nõ reuelet
ĩ iudicio. x ¶ Et occltũ qð nõ ſciat᷑.qꝛ ſecreta coꝛdij qͥ ſoli

deo ſüt nota tũc erũt nobis manifeſta: ⁊ hoc dʒ pdicatoꝛes

acludit. p ¶ Si patrẽfailias.i.xpʒ

mouẽ ad pdicãdũ vitatẽ ſecure: pp qð dic: y ¶ Oð di
co vobis i tenebꝛis.i.ĩ locis puat..lʒ.n.xpᷣs vt coit pᷣdica
uerit in cõibꝰlod vt i tẽplo ⁊ ſynagog:tñ aliqñ docebat
diſciploj ſeꝑati a turbiſ:vt hĩ marci:iiij. Seoꝛſũ aũt di/
ſcipul ſuis diſſerebat oia. ̊ ¶ Dicite i luie.i.ĩ palã: qꝛ
poſtea apli palaʒ
pplo pᷣdicauerũt
ea qᷓ a xpᷣo ſeoꝛſũ

didicerut: ꝑꝑ qõ
ſeqt: G FEF
i aure audit.i.i
ſecreto. b ee

ne: ct qð ĩ aure audiũpᷣdic̊
te ſup tecta. Et nolite time
eos ꝗ occidũt coꝛpꝰ: aiam
aũt nõ poſſũt occidere:ſed

potũtimete eũ ꝗ põt ⁊ aiaʒ dicate ſup tecta. i.
7 coꝛp'pdẽ ĩ gehenã. Mon dubliee⸗ ipalegſ⸗
ne duo paſſeres àſſe vene crat plana del
L „ 7 plana deſupꝑ
unt. Et vn ex ill non cadet zibi coueniebant
ſr frã ſinè pꝛe vꝛo:veſtri aut boiejin diebſeſti
T capilli capii oẽs nũerati uie ad dandi 7
ſut. Nolite ergo timẽ:mul· Ho ſign aratein⸗
tis paſſerib melioꝛes eſtis bet locũ publicu
rig ei locũ publicuʒz
vos. Ois ergo ꝗ cõfitebit vbi ↄuẽiũt hoĩej.
vel ſʒ alios tecta
iſta dicebant᷑ qdã

deabulatoꝛia facta circa ſuce aſcẽdebãt doctoꝛes
⁊ inde docebãt pplm. c ¶ Et nolite. Hic hoꝛtat᷑ eoj ad
tolerãtiã tbulatõis ex ↄſideratõe dine ꝓuidẽtie ſeu ↄſilij
d cueuidentiã ſciendũ q; aliqᷣ dixerũt dĩnã ꝓuidẽtiã
tm ſe extẽdẽ ad ĩcoꝛpꝑalia ⁊ ñ ad iſta iferioꝛa:ex qͥ ꝑſoa
dẽ Job. xxij. Circa cardines celi pambulat nec nr̃a cõſi
derat.A ii aut dixerũt ꝙ ſe extẽdit circa inferioꝛa iſia:
except actib' hũanis:⁊ hoc ne tolleret ab hoie libertatẽ
arbitrij:ſʒ vtrrũq; eſt falſũ:qꝛ ſᷣm phᷣm pᷣ de aia vbi repᷣ/
hẽdit ẽpedoclẽ dicẽs ꝙ de eſſet iſipientiſſim ſi aliqd ig
ſ ret qð nos cognoſcẽmus:qð ſequebat᷑ ad dictuʒ ẽpedo
clis:qꝛ dicebat oia cõponi ex amicitia ⁊ lite:excepto ðo
in qͥ lij nõ erat.Ex qͥ ſeq̃bat᷑ ꝙ delitẽ nõ cognoſcebat:qꝛ
ponebat ſile ſili cognoſci:⁊ idẽ icoueniẽs ſequit ad dem
iſtoꝝ qꝛ nos hẽm'noticiã de iſtis iferioꝛib' de hũanij
actib: ⁊ ꝑ oñs de talia cognoſcit ⁊ ad finẽ debitũ dedu/
cit: qꝛ cũ ſit agẽs vniuerſale ⁊ p oĩa que ſbiacent eius
cognitioi oꝛdinant᷑ p im:a qꝛ nã nobilioꝛ pncipalca-
dit ſ oꝛdine puidentie ſequit᷑ ꝙ nã hũana qꝗ imoꝛtal ẽ
ex pte aie ſpeciali mõ cadit ſbᷣ eius oꝛdinatioe:ꝑpꝑ qð iu/
ſti nõ debẽt moꝛtẽ timẽ:qꝛ òus oꝛdinabit ad finẽ vltiꝰ.
⁊ hoc ẽ qð diẽ: Nolite timẽ ⁊c᷑. ⁊ pʒ vſq; ibi: d ¶ Ilon
ne duo paſſeres. Ad euidentiã hup ſciendũ ꝙ paſſeres
abundar in tra pmiſſiõis:⁊ iõ de ipᷣis fiebat oblatõ pau
perũ:q nõ poteràt alia hẽe:vñ erãt pauci valoꝛis: quia
duo habebant p aſſe. As aſſis ẽ gen nümi:vnde ẽ mẽſu
ra ĩ ponderibꝰ:vt vic glo.ſuꝑ locũ iſtũ.In vnoquoq; eĩ
gnẽ illõ qð ẽ mimñ eſt mẽſura alioꝝ:dipondhi aũt valʒ
duplex as: ⁊ iõ dẽ Luc.xij. ꝙ qnq; paſſeres hẽbant᷑ pꝛo

dipõdio:hic dĩ ꝙ duo ꝓ aſſe:qꝛ paſſer ipar nõ poiat cõ
RR one

petent diuidi:iõ remanebat vẽdęẽti:dicit g: d
duo paſſeres veneũñt.i.vẽdut:qꝛ veneo venis hẽt ſeſum
paſſiui ſb voce actiua. e Aſſe.i. ꝓ aſſe:⁊ tñ vn ex il
is qntũcunq; ſit pui valoꝛis vt viſu ẽ: f ¶ Non cadet
ſup trã.i.nõ moꝛiet. g ¶ Sine pꝛe vꝛo.i.ſine ꝓuidẽtia
di pꝛis:p ↄñs ſupple neq; vos moꝛiemi:qͥn de oꝛdinet
ð moꝛte vꝛa:ppꝑ qð ↄcludit: h Xin⸗ auũt ⁊ capil. capi.
oẽs nũe.ſũt. i dei pᷣſciẽtia:iõ cõcludit: i Ablite ti.
mul.paſſer. melio.eſtis vos.i.maioꝛis reputatiõis apð
de:qꝛ ad imaginẽ dei facti qð nõ cõpetit creature irra-
tionabili. k ¶ Ois q confitebit. Oſtẽſo ꝙ̈ debẽt ibu

—

lationes ſuſtinẽ conſtãt:h hortat᷑ eos ad cõfitẽdũ nomẽ
xpi ꝓfident.o.Ois q ↄfitebit᷑ me ⁊c᷑.⁊ pʒ:⁊ ſeqtur:
¶ Qui aũᷣt negauerit ⁊c. Negatio aũt nois xpᷣi ſep eſt
petm moꝛtale:⁊ iõ negãs ipᷣm dign ẽ dãnatõe. ſimilr ⁊
nõ cõfiteri ſeu tacẽ aliqũ ẽ pctm moꝛtale: vt qñ.ſ.ex ta/

citurnitate alicui

tollit᷑ honoꝛ debi⸗
tus: ſiẽ in caſu in
quo alids interro-
gat de fide:⁊ taci
turnitate ſua ige/

me coꝛã hõibꝰ:cõſiteboꝛ ⁊
ego eũ coꝛã pie meo ꝗiĩ cel

rit opinionẽ aljs rã hoib:negabo ⁊ ego eũ
X e na ſu er coꝛã pꝛe meo ꝗ in celis eſt.
ſit ita deriſibilis Mlite arbitrari: qꝛ veneri
lꝑ audeat eß“ baceʒ mittẽ ĩ frã. Non vẽi
ꝙ null audeat eã 2 Iireikg. Lon per
cõfiteri:tũc tacere haeeminẽ 6 5 Sachi. Ein
vVbł nõ ↄfiteri ptmm̃ eni ſepare holeʒ aduerſus
noe le eS1aà patr ſuu: ſliã aduſuſ ma
gat er feruoꝛe ſi· ẽ ſuã: ⁊ nurũ aduerſus ſo
deinite pꝛofi⸗ maſiner minici hõis do
teat fidẽ xpi ad ? meſtici eõ. Qui amat pꝛeʒ
clarationẽ vitati, ant merx nſꝰE enöe me
mationẽ trepidã- Smn. Et en ein,
tiũ:ſiẽ legunt᷑ alid cẽ ſuam ⁊ ſeqtur me:non ẽ
mãtyrej feciſſe b· me dign.Qui inuenit ani
eſt bonuʒ eee— maz ſuaʒ perdet illã: ⁊ qui
lee abirart bie Perdiderit aiam ſuiam pꝛo-
oñdit ꝙ pdicato- pler me inueniet eaʒ. Qui

res euangelij non

c. Qui ãt negauerit me co/

Matthei Xj.

ſaluatoꝛ hoꝛtatus ẽ pᷣdicantes: hic hoꝛtatur recipientes ip⸗
ſos:oñdens magnitudinẽ pᷣmij ipoꝛũ dicens:Qui vos reci
bitinoi meo me recipit.ea eni q fiũt xpᷣi fidelib reputat ſi⸗
i fieri xpᷣ:x hoc tã in mal: Act.ix. Saule ſaule quid meꝑ

ſequeris.i.fidelej meos:qᷓ; ẽt in bonis:ſicut hic patet: gei di

recipit vos me recipit:c᷑t q
me recipit:recipit eum qui
me miſit. Qui rcipit ꝓphe
tam in nòie pꝛophete: mẽer

cedem ꝓphete accipiet.Et
qᷣi recipit iuſtuʒ in nomie
iuſti:mercèdem iuſi accipi
et. Et qᷣicunq; potum de
derit vni ex minimiſ iſtiſ ca
licez aur frigide tm̃ in nõ/
mie di
bis ñ pdet mercedẽ ſuã.Et

fäctum ẽ cũ conſũmaſſet ie

ſus pꝛecipiens duodeciĩ di
ſcipulis ſuis tranſiit ide vt
doceret ⁊ pꝛedicaret in ciui
tatibus eoꝛum.

cipuli:amẽ dicò vo/

ſcipuli ſuij dic
receptũ. -¶ Et qui

recipit pꝛophetam. i.

dei nunciuz. 3 ¶ In
