Ungtitgtire
guronſaunm
it ahic
ſot. .
Notirus gridi
s done/
en recit⸗
iMine
wnni
nuondn
ndee
gubeſeluia
Nlgelanſitor⸗
ncwweals⸗
Claher.
ſulſoinpon⸗
ſsckegugls
hoepöteſecpr.
ſonſitatchi⸗
Gennondoncan
äade
Gagorälee
riaaigu
epanncdi
ſulainizne
ltüccatus
nuntfna
lacleincel
Cpolb'rde
ſonuggücien
fmehunmg
,utlinnſen
fugl nin
Ppiͤccci 6
Neodſignc⸗
ſatniſnini
ſermznn
tnmiſ
Doeniuſtik
hoefcizur⸗
deo loſtluci
egoenient
lininhen
,. (d
3poreſern
Mufiichiz⸗
(Sllint

ndleiiſit z
inn Cculis .
N deſſaap
nachmurne
um oeſcerent
Nmüſtäfir i
ali lun
weſt ceſcälg
Grſg wbigin
ütſitſi
flliture pt paret
Ppunbo nonig
wweriteſtanent
rurſbiszd e⸗
ruareainge,
umnient deſgg⸗
bchuiſno
pruk in effige⸗
tbi dlciun.
Sfurtſelong,
Gartturger. Rt
dinoto ae
NA Singuns
Dedwunn⸗ raſ

une

dobĩ ſche//
ſthöchrog.
bondiand
Ai
bepengincen
ſtan nſti
talicifutfi
Eterpeobꝛaut
rectio dñi tott
geduli Migri

no rdn
Arad ſtenen

ſide örii
rnieſinin
tiehnif,
ſefffftiüf
inpuui otl
riiſeo
Ajnögeli
Ais nllinbi
muuitir ict
Gaplierat n
nnmteetn
inihritiſi⸗
oiceatute ,,
in gueniin
ſntireci i
oisctenn
des bitn
facultuſtcht
7 Terteai t
vbipin
mort.
garhelini

nkſatin teüan

–—

eius in ignẽ excuſ

in pᷣmitiua enĩ ecclia fides er at nutriẽda ⁊ firmãda mi
racul:iõ gr̃a miraculoꝝ nõ ſolũ dabat᷑ aplis ⁊ alis ma
ioꝛib:ſed ẽt freqnter alijs ſimplicib credẽtibꝰ. q ¶ LCi
guis loquent᷑ nouis. Hoc fem eſt in apoſtolis ⁊ alijs cre

dentibꝗ erant cũ eis:qñ ꝑ gr̃am ſpũſſancti in die pente

coſtes ſeceberunt
dongliungaoeas. .
r De vetes tol crediderĩt h ſeqnt᷑. In noſĩe
ler Bor d denau mneo ðmõia eiſciẽt:liguiſ lo
qui percuſſus a qnt nouis: ſpentes tollent.
vipera in nullo e Et ſi mòꝛtiſeꝝ qd biberit:ñ
ſus luit: ſel vgam eis nocebit:Sup egroſ ma
pedentẽ ad manñ nus iponẽt ⁊ bñ hebũt.Et

ſit. 8t ſi mo⸗ doͤmin adẽ ieſuſ poſtq; lo
tifeꝝ quid biberit cut c eiſ:aſſũptẽ i celũ t ſe

nõ eis nocebit. q; et a dextris dᷣi. Ali aũt /p/
ereve terane fecti pᷣdicaderũt vbiqʒ dño
nenu moꝛtiferum (Oopate Et ſmonẽ ↄſirmã
hauſit 2 nihil ei te ſequentibus ſignis.

nocuit. t ¶ Et ¶ Expliẽ euãgeliũ ſᷣʒʒ mar.
dominus quidez DB
ieſus. Pic conſe r
quenter deſcribit᷑ aſcenſionis xpᷣi ſᷣlimatio: cum di:
v ¶ Aſſuptus eſt in celũ. non vtute aliena:ſed ꝓpꝛia:tũ
rõne deitatis qᷓ poteſt oia:tũ rõne humanitat glioſe: qꝛ

coꝛpus gloꝛioſũ obedit ad nutuʒ aiĩe qᷓntuʒ ad motũ lo/

caleʒ p doteʒ agilitatis:q erat ĩ coꝛpoꝛe xpᷣi glioſo: ⁊ iðo
nubej) que ſuſcepit eũ ab oculis pan vt hẽ Actu.j. et
angeli aſſiſtentej nõ fuerũt ibi niſi

x ¶ Et ſe.a dex. dei. ſi referatur ad xp̃m rõe deitat: ſic
iſta ſeſſio importat equalitateʒ cũ patre:qꝛ ſᷣm dinitatẽ
filius eſt equalis pꝛi.Si aũt referat᷑ rõne humanitatis:
hoc põt eſſe duptr. Uno inqntuʒ eſt vnita actualr ipſi
vbo:⁊ ſic iſta ſeſſio iĩpoꝛtat quãdaʒ aſſociationẽ honoꝛ
qꝛ eadem veneratone venerat᷑ humanitas inqntuʒ vni/
ta vᷣbo cũ ipſa deitate:ſicut veſtis regia cuʒ ipſo rege qñũ
eſt ea actualiter indui.Alb ſ̃m ſe:⁊ ſic ſedere ad dextrã

patris deſignat eſſe in potioꝛib eius bonis: ſic dextera
ẽ pars nobilior ⁊ potioꝛ coꝛpoꝛis.Deſignat ẽt quandaʒ
iudiciariaʒ poteſtateʒ qͥ cõicata eſt ipſi chꝛiſto hõi:qꝛ ſiẽ
fuit iudicatus in foꝛma humana:ſic veniet ad iudicadũ
munduʒ ſᷣm ꝙ dicit᷑ Act.j.Quẽadmodũ vidiſtis eũ a/

ſcendeteʒ in celuʒ.ſ.ĩ foꝛ hũana cui cõpetit videri ocuł

coꝛpoꝛalibꝰ ⁊ de loco ad locũ moueri. Ita veniet i eadẽe
foꝛma ad iudicandũ mundũ.verũtamẽ iudicatus fuitĩ
foꝛma humana paſſibili: aſcendit aũt in celũ ⁊ veniet

ℳ.

„

ad iudiciuʒ in foꝛma hũana ipaſſibili ⁊ glioſa. y

li aũt apli ⁊ xpi diſcipuli. ʒ ¶ Pꝛofecti. jm mandatuʒ
In omnẽ terram exiuit ſonꝰ eoꝝ. b ¶ Dno cooperan⸗

xpᷣi pᷣdictũ. a ¶ Pꝛedicauerũt vbiq;.ſ

te.eos dirigendo ⁊ ptegẽdo: c ¶ Et ler. cõfir.ſe.ſignis.

ſicut eni veritas qᷓ ſubiacet facultati nãli intellect decla/
rat᷑ ⁊ firmat᷑ per reductõeʒ ad pᷣma pᷣncipia per ſe nota:
ſic vitas que trãſcẽdit nãle lumẽ intellect cuiuſmodi eſt
doctrina fidei catholice:ſaltẽ qᷓntum ad pᷣncipales arti/
culos fidei declarat᷑ ⁊ firmat᷑ per opera miraculoſa ſoli

deo poſſibilia:cũ eni talia fiũt ad teſtimoniũ vitatis ip/

ſo doctrie:declarata ẽ vitas:cũ deñ poſſit eẽ teſtis alicꝰ

falſitat:⁊ hmõ declarata ẽ vitas euagelica coꝛaʒ pᷣncipi

ba poteſtatibac ſapiẽtibꝰhuſ mũdi.Ad laudẽ ⁊ gliaʒ
dñi nr̃i ieſu xpᷣi:cui ẽ honoꝛ ⁊ glia i ſecla ſecloꝝ. Amẽ.
¶ Explicit poſtilla fratil Nicolai delyra ſupꝑ mareuʒ.·

f. i niſi ad oñdenduʒ ꝙ crea-
tura coꝛpoꝛalis ⁊ ſpũalis ſbiecta eſt obſequio chꝛiſti.

–—

—

Pꝛoemiü eiuſdem ſup Lucam inclpit.

ſiẽc fuit dictum in pncipio euangelij ſʒ
matth. Exech. pꝛophe in viſione aĩal
AiItuoꝛ ſacies habent deſignatum fuit
xp̃i euãgeliũ foꝛe q̃drifarie deſcribẽdũ
videlicet a mattheo i facie humana:
„ a u Marco in facie leonina: a Lucain fa
e bouina:a ĩohanne in facie adlina:a iõ in verbo pꝛopoſi
to circa euangeliũ Luce q̃tuoꝛ deſignant᷑.pmum eſt elegan/

euãgelij:cũ dꝛ: A ſiniſtrij.pᷣfixio numeri:cũ addit:Jpᷣoꝛum
qtuoꝛ. ¶ Circa pmuʒ cõſideranõ ꝙ facies eſt elegãtioꝛ ⁊ no

bilioꝛ pars coꝛpoꝛis:⁊ iõ ↄuenienter ꝑ faciẽ noticia ⁊ elegã/

tia ſcripture ðſignat᷑ q̃ ĩ euãgelo Luce ſpecialr repetit᷑ vt pʒ

intuenti:ꝓpter qð dicit btũs hiero. Sermo aũt Cuce taʒ in

euangelio ꝙ in actibus apoſtoloꝝ cõptioꝛ eſt: ⁊ ſeculari re

dolet eloquentia:ꝓpter qð de hoc poteſt diei illud qð ſcri/-

bitur Apoc̃.j.Facies eiuj ſicut ſol lucet ĩ vtute ſua.qꝛ ſic claa

ritate ſolij refulget tota mũdi machina: ſic ex deſcriptioe e-

vniuerſalis eccleſia.

uangelij ſʒ lucam tã degater tradita refulget ⁊ relucet tota

raculoſa ↄceptione ꝑtrãſiẽs per e'natiuitatẽ: ↄuerſationeʒ
moꝛtẽ:⁊ reſurrectionẽ:terminã e euãgeliũ in eiuj aſcẽſliõe
vt ſic ab eodeʒ inciperet actus aploꝝ in quo terminauerat
xpᷣi euangeliũ:tñ eius pncipalis intentio eſt circa xpᷣi moꝛtẽ
2 paſſionem deſcribendam: pꝛopter quod ipſe lucas deſi⸗/
gnat᷑ in facie boui qᷣ eſt aial imolaticiuʒ ſm traditionẽ leg:

Ppter qð ſuũ euangeliũ icepit a ſacerdotio aacharie: ad qo

officiũ ſpectat imolare.⁊ iõ materia pꝛincipalis hubplibꝛi ðᷣ

ſignat᷑ in facie bouis:qꝛ ſicut dictuʒ eſt lucas pncipaliter de

ſcribit ieſuʒ xpᷣm ꝓ nobis imolatuʒ. ꝓpteꝛ qð de h poteſt

exponi qð ſcribi᷑ Pꝛouerb.xiiij. Ubi plime ſũt ſegetes:ibi
mãaãifeſta ẽ foꝛtitudo bouis. In euagelio eni luce cõtinent᷑ ſe/

getes plurime:videlʒ dñi noſtri ieſu xp̃i vba:q ſũt aiarũ pa

bulaꝛ: ibi ẽt mãifeſta ẽ foꝛtitudo bouis:vtus ei foꝛtitudinis
circa terribilia bone moꝛi: foꝛtis eni ipauidus eſt circa bo
nã moꝛreʒ vt dẽ iiij. ethi. moꝛs aũt xpᷣi nõ ſoluʒ fuit bona
ſʒẽt pcioſſſſima:fuit ẽt circa maxime tribilia:⁊ iõ virtu? foꝛ
titudinis xpi homis maxime apparuit i ipſa: Et qꝛ lunss
p̃ ceteris deſcribit hãc moꝛteʒ ⁊ paſſionẽ:vt dictuʒ eſt:idoo
de e euangelij deſcriptione cõuenient dicit᷑ ꝙ ibi eſt mani/
feſta foꝛtitudo bouis:qꝛ ibi maxie relucet foꝛtitudo xpᷣi ho/
7 L net . 6. mn ,. & ..,2
mis ꝓ nobis imolati ad modũ bouij.¶ Circa ʒ voſideradũ
ꝙ facies bouis erat tertia in ſitu ill aĩalis habentis qtuoꝛ
facies:Facies eni homij erat pma:qꝛ in recto aſpectu ꝓphe
ſita: ⁊ per ↄñs facies leonis ſecũda:q erat in dextera: q ps
dextera pꝛior eſt ſiniſtra:⁊ ſic facies bouij q deſcribibit in ſi
niſtra parte erat titia: ꝓut i pncipio matthei plenpfuit de-·
claratu:⁊ ſic inter qtuoꝛ euãgelia euãgeliũ Luce tenet tin
locũ:qð notat᷑ cũ dꝛ:A ſiniſtris.In figurã hupdẽ Judi.vij.

¹————

ꝙ gedeon hebat in dextera tubaʒ: ⁊ in ſiniſtra lãpadẽ. Der

gedeon vo mattheus euangeliſta põt intelligi: qꝛ gedeon in
terpꝛetat᷑ circuiens ĩ vtero:⁊ mattheus deſcribit xp̃ᷣm na-
tũ de vtero vᷣginali.ꝑ tubã vo in ep dextera exñteʒ intelligit
euangeliuʒ marci qð eſt q̃ſi ddaʒ rugitus leonis qͥ aſſimilat᷑
ſono tube terribili. per lãpadeʒ in ſiniſtra exñtem inrelligit
euãgeliũ Luce:qð ꝓcedit lucide ⁊ clare:⁊ iõ ð hoc ſiniſira
põt exponi qð ſcribit᷑ Pꝛouerbi.iij.In ſiniſtra illdiuitie ·
glia. In euagelio eni luce vtutuʒ diuitie ↄtinent actualiter:
qꝛ per exercitiũ vᷣtutuʒ acqritur gloꝛia btõꝰ.¶ Kirca qᷣrtuʒ
cõſideranduʒ ꝙ lʒ plures ſcripſerint euãgelia: tamen qᷓtuoꝛ
ſunt appꝛobata:vt dẽ in plogo ſuꝑ mattheum:a hoc ꝑp fi
gurã ſacramẽti oſtenſi Egechieli ꝓphᷣe in aiali hñte qtuoꝛ
faeies:⁊ in rota q̃tuoꝛ faciej biſte: Epech i.r iſte aucrenaꝛ
R

2

Acies bouis a ſiniſtris ipoꝛũ quatuoꝛ

tia ſtili:cum dẽ Facies.materia libꝛi:cũ ſubdit᷑ Bouis.oꝛdo

geliſta deſcribat totuz decurſuʒ euãgelij: incipiẽs a xpᷣi mi/

/ g r H
e . „* 77 7r , ED
. 5

Cur
A „2 24 0 2 S⸗ 1

Apoc.iij.in qtuoꝛ aialiboculatis añ a retro: qꝛ euangeli/
ſte reſpiciũt ad tempꝰ pᷣteritũ ⁊ futuꝝ:de quibꝰaialib ibi/

dẽ ſditur ꝙ requiẽ non hebant die ac nocte dicentia: Sa/

ctus ſanct᷑ ſanc dñs
dens omnipotes, cicc .—ð
eſt honoꝛ ⁊ goꝛia iſ· Incipit pᷣfatio biĩ hiero
cula ſeculoꝛu. Amẽ nymi p̃ſbꝛi ĩ euangeliũ
upꝑ prologũ hierony com Eucam.

—— Vcaſ ſyrꝰ

Ranio⸗ ſtiochẽſis:
artéè medi/

cus: diſci

mus plogũ mirtti R uͦluſ apo
duo bine expmit be⸗/ ſtoloꝝ:poſtea pauilũ ſecu

ati luce cõmẽdatiõe, Uſq; ad ↄſũmatiõeʒ ep ſůi
2 ſuã excuſationẽ:ibi
OQd legentib'. Lir
ca pꝛimũ pᷣmittit᷑ cõ/⸗
mengdatio beati luce
Intuʒz ad euangeliuʒ
ab eo deſcriptuz:x qn
tum ad deſcriptiõem
actuum aploꝛum:ibi
Qui luce nõ ĩmerito
tẽ.pꝰ diuiditur ĩ tres
Fies qꝛ pmo oſtẽdit
luce ſcriptoꝗ auẽtaf:
2 ſcribendi neceſſitas
ſiue vtilitas:ibi Quiiiuiu —“
cuʒz iaʒ eſſent ſcripta.ꝭ ſcribendi modus ſeu q̃litas:ibi Cui
iõ poſt bap.Circa pᷣmũ declarat᷑ luce auctas ex patria:cum
dẽ: a (Tucas ſyrus na. Fuit eni antiquit ſyria valde no
bilis puĩcia:⁊ a ciuitate ppꝛia cũ ſubdit᷑: b Annochag.

neq; vxoꝛẽ vnq;ᷓ; hſis:neq;
ſilios:ſeptùagita ? qᷓ̃tuoꝛ ãꝗ
noxꝝ obijt ĩ bithyniã plenꝰ
ſpũſcõ.Qũui cũ iam ſcripta
eẽnt euãgelia:per mattheũ

auteʒ in italia:ſcõ inſtigan/
te ſpiritu in achaie partibꝰ

edificata:⁊ nomie antiochi patris ſui denoĩata. c
medicus.vt ex medicina coꝛpoꝛali deſignaret᷑ futur medicꝰ
ſpũalis aiarum. .icidllets aploꝛũ.qꝛ ab ipſis didiẽ
euangeliuʒ ᷣm e ipe

Fuit ei antiochia valde nobili) ciuitas a Seleuco rege aſie

tionis. f¶ Uſqʒ ad cõſũmationẽ eb.ꝑ martyriuʒ in vꝛbe
roma. g ¶Seruiens oño.fuit qᷓntuʒ ad exercitiuʒ boni.
h ¶ Sine crimine. qᷓntũ ad euitatonẽ mali:qꝛ vixit ſiñ pec
cato notabili ſaltẽ poſt ſuaʒ conuerſioneʒ:qð declarat᷑ ꝑ hꝰ
qð ſbdit᷑: i¶¶ Nã neq; vxoꝛcʒ vnq; habens.ex ᷣ pʒ ey cõti
nentia. k (¶Lxxiiij. annoꝝ obijt. In ꝓlogo ſuꝑ actus apo
ſtoloꝝ d. lxxxiiij.annos etatis agens ⁊c. Et dicũt aliqui q;
iſtud cõtigit vicio ſcriptoꝝ a pncipio: exquo alij libꝛi ſeqᷣn
tej ĩ hoc ſũt deficiẽtes.Alij dicũt ꝙ i ꝓlogo ſuꝑ act aploꝛũ
ↄputant᷑ oẽs anni ſue etat᷑:hic vero ↄputant᷑ im ani ↄuerſi/
onis ſue ad fidẽ catholicaʒ. Sʒ hoc nõ vẽ ꝓbabilr dictũ qꝛ
hic dẽ ꝙ añ ↄuerſionẽ fuit arte medic:puer autẽ decẽ ãno-
rũ tm̃ nõ põt illã arteʒ ſcire:⁊ młto min exercere:qð iñ oʒ
dicẽ ſm iſtos. I ¶ Plen ſpũſancto.ex quo pʒ eũ fclix cõſũ
matio. imn ¶ Qui cu iaʒ eſſẽt ſcripta. Hic ↄnter oñdit᷑ ſue
fſcripture vtilitas ac ẽt neceſſitas que fuit duplex. Una ppi
veros euãgeliſtas:q hʒ va ſcripſiſſet:tñ aliq̃ de xpᷣo omiſerãt
dQsrũ noticia ẽ valde vtil:ĩmo neceſſaria:vt de cõceptione ⁊
natiuitate nr̃i ſaluatoꝛis:⁊ ẽt ſui pᷣcurſoꝛis:q̃ per lucã fuer̃t

luppleta vt patebit. vt ſic quatuoꝛ euogeliſie i ſcribẽdo

figurat eſt in multis ternarijs: vt declaratuz luit diffuſiuj
in pꝛincipio euangelij ſm marcũ: ⁊ vlti. deſignat manifeſte

hoc ſcripſit euangelium ſi/

natiõe àn⸗/

ens dño ſinè crimie. Naàm

quidẽ in iudea:per marcũ

rte

be dicit ĩ ꝓplogo ſui euãgelij vt patebit.j.
e ¶ Pauluʒz ſecutus.qꝛ fuit comes indiuiduus ſue pegrina

vitateʒ euangelij cocoꝛdarent: ⁊ tñ ſinguli aliq ꝓpꝛia di
cerent.x fuit neceſſitas pꝑ pſeudo euãgeliſtas:qͥ ſo noie
diſcipuloꝝ xpᷣi:vtpote thome ⁊ matthie ſcripſerũt cuã
gelia inſerentes hereſes: vt ſoᷣ noie diſciploꝝ xp̃i facili
ſeducerent ſimplices:quoꝝ ſalſitas ex deſcriptõe cuage/
lij luce depꝛehedi
tur:ſic ⁊ per alia
euangelia a mat⸗

gniſicans etiã ipſe in pᷣnci theo marco ⁊ io-

„. I. ErI hanne deſcripta.
pio ante ſuũ: alia eſſe ðſceri Panc igt euentia
p,„ „ 4q 2 2 2 = Sõõ
pta. Cui ex eù qͥ õdo euãge pit hic hierony-
lice diſpoſuiõis expoſcit:] mus ſatis inuolu
ea maxime nccitaſ laboꝛis HH
fuit:ut pᷣmũ grecis fidelib' theũ ⁊ matcuʒ cũ

oĩ ꝓphatiòne venturi i car
neʒ dei xpᷣi manifeſtata hu eſſent ſcripta ⁊c.
manitate:nẽ iudaicis fabuł n achaie p⸗
attenti in ſolo legis deſide- boce

rio tenerentur:uel ne here cans ⁊ ipſe in pn
ticis ſabul ⁊ ſtultiſ ſoliciia · i:in pꝛologo euã
tionibꝰ ſeducti xciderent Fii Peec
a vitate elaboꝛaret: dchinc ¶ sſequer poͤtciz
vt ĩ pꝛĩcipio euãgelij iohã ⸗ſcdam ãjre ſcripſit
nis natiuitate pꝛeſumpta: ſ.ad excludendũ
cui euangeliuʒ ſcriberet: t bceechvii
in quo elecius ſcriberet inꝰ Pee En
dicaret contẽſtanſĩſe ↄpl? Sdo 3 .
ta eſſe:q̃ eẽnt ab alijs icho i.pꝛeter illaʒ cau⸗
ſam ſcribendi illð
cuangeliũ que fu⸗
„. —„„ „ it vt vitas euange
lij in quatuoꝛ euangelijs oꝛdinaret᷑ ppter myſteriuʒ i

ſcriptura ſacra multipliciter deſignatur. r ¶ Ea ma⸗
xime neceſſitas laboꝛisſ.luce ſcribẽtis. s ¶ Fuit vt
boꝛaret qualiter manifeſta eſſet humãaitas xpi dei.qꝛ ẽ
verus hõ ⁊ verus deus. v¶ Omni ꝓphetatioõe vẽtu⸗
ri in carnẽ.qꝛ oẽs ꝓphete de eius aduetu pphetauerũt

fjm ꝙ dẽ Actu. x. Huic omnes ꝓphete teſtimoniuʒ per
hibent. t

Pꝛimũ grecis fidelibꝰ.ſ.eſſet manifeſta di
cta chꝛiſti humanitas. x ¶ Ne iuda.fa.attenti in ſolo
delcg ene edl hel ſalutẽ in legis obfuatione
y¶ Ne vel here. fabu.⁊ ſtul.ſol.ſeducti.pꝑ pſeudo euan
geliſtas vel alios hereticos. 3 ¶ Exciderent a veritate.
quia pᷣmi credentes de grecia erant in fide teneri: ⁊ ideo
indigebant per euangelium luce qui greca ligua ſcripſit
in fide ſolidari. Conſequent hieroy. ponit cauſaʒ pꝛimã
ſcribendi cuangeliũ.ſ.vt ea que omiſſa erant ab alijj cõ

plerentur: ⁊ hoc eſt qð dicit: a ¶ Dehinc vt in pꝛinci
pio euangelij ioh.ſ. baptiſte pꝛecurſoꝛis dñi. b ¶ Na⸗

*

tiuitate pꝛeſumpta.i.in pꝛincipio euangelij luce poſita.
cC Fnck aret cui euangeliuʒ ſcriberet.ſ.theophilo eßo
i boc ꝙ euangelium ſuuʒ incepit a ſacerdotio. d 1

quo electuj ſcriberet.i.ĩ quo animali electuj eſſet ad ſcri
bendum euangeliũ.ſ.in figura bouis:qð eſt aial imola⸗
ticiuʒ. e ¶ Conteſtans in ſe.i.in euangelio ab co deſcri

pto. ? bene dicit in ſe ⁊ non a ſe:p hoc inſinuã ꝙ ſcripiu

ra ſui euangelij eẽt deo attribuẽda tãq; pncipali ſcripto-
ri. f¶ Topleta eſſe q ab alijs eſſent inchoata. licet eni
matthe de natiuitate ſaluatoꝛij ſcripfit:nõ tñ ita pfecte

ſic lucas: matthe'ẽt ⁊ marcus ↄceptionẽ ⁊ natiuitateʒ p
curſo tacuerat: qu lucas expſſit: ⁊ i multi alij deẽ eox

dẽ: Qui cum iaʒ

—

S

Unilalinp

geut/
Whitn
gatelt
ilnl d
ſotekitn
ſchiſi⸗
Gbratioful.
utnantel
ſndchrme
irn
ttnunch
inaintn
Nbetitn
noroſcar
ſopkicam
himrumanon
faminde
rotgſis
tͤfaki nnd
Neteſurnmni
aplatulicht
dlbosrouit
itutffin
ſtbeüsdeon
liͤinier.
o pzf
Epöͤfnonn
eggourdai

(

Wapeig
a.
Onegnert
ppoſpae⸗
borhiuteg
heinp
ilacnapo⸗

(boegn⸗

lpyl botb
lerſchr

lp
Peiaga
oſrnin
ningen
fſontic
ſumlia
niglrcke
hcpo⸗
(Raumen
rnerhmni
lynaullien
ſtnatnnftin
ſleſlaodr,
mnycſtin
hiinelgn
Hucgenu⸗
ſaerp⸗

l ſchehnne

==
—

1

ſpeläafi
nen
ſconctes
Gapientche
Pitgliue
Grarlveri⸗
liofnn fin
nidper⸗

Cuunglüͤget
ityrivdu
pptanntnn
/(S
Gne
iermlocl gei
Phanndepin

crad

Hammnttn
ammiſt
lgskiue
aig eban
ndnmmmn.
ſcemnſdd
gtnin it
ontauignt
ann bahſi

1

cnnu ugl

50C

iurpoſin

ctophlo 9.
8 6

Gſcſtetgh n
Caigline
abo
nliſgſofi

compleuit. g Aul ldeo. Hic ↄñter oſcribit᷑ modłſcri⸗

bẽdi euãgeliũ luce ſeu qualitas. In deſcribendo eni xpᷣi

cub ratio fuit: da

Ro ta

genealogiaʒ:mattheinchoauit ab abꝛaʒʒ vſq; ad xpᷣm

deſcẽdendo: Lucas aũt oꝛdine retrogrado inchoauit a

xpᷣo aſcẽdẽdo non ſoluũ vſq; ad abꝛaaʒ: ſʒ ct ad deum vt
patebit.j.iij.cap.

ſicut mattheuj o⸗ ata. Cui iõ pꝰ baptiſmũ fi
ſendebat moduz lij dei a perſectõne gnãtõiſ
Aommmn carnez in xpo imp lete repetẽde a
aſſumendo a pa pncipio natiuitatis hũane
trib deſcẽdentib' ptãſ pꝛemiſſa eſt: vt reqren
ita lucas oñderet

tibꝰ demõſtraret in quo ap

guo b bũdictam phendẽs erat p nathan fili

xpᷣi incarnationẽ

fducimur in deᷣ uʒ dauid itroitu reꝗrentiſ ĩ
per veraʒ fiez: deu gnãtiõiſ admiſſo:indi
etis fuit i patri? ſpabil dei vt pᷣdicãſĩ hoĩbꝰ
ve. te. licet non ita

xpᷣʒʒ ſuũ:pſci opP?hõis redi/

explicita:ſic eſt in . 1
re ĩ ſe ꝑ filiũ faceret:q p da

fidelibus noui te.

hHoc aũt ſñiað pp uid patrẽ veniẽtibiter pꝛe-
nit biß hieron·bebat in xpo. Cui luce nõ
ego acipias yb. imerito étiã ſcribendoꝝ ac
en nõ ſm oꝛdine, tuuʒ aploꝛum ptãſ in mini

ſeri Aſñie.
ui.ſcʒ luce

ſterio dat:uͦt deo ĩ deũ ple
no et filio pditiõis exticto

Dtas pmiſſa ẽ i. Zione ab aplis facta: ſoꝛte

cõceſſa. A pfecti „ Pu.1
xpo iplete.i. ſcri⸗
bere pfecte genea⸗

ſieonẽ cõſiſtit beatitudo.

logiã in xpᷣo ipletã:qꝛ ibi terminat nelcsdeo. l repe

tẽde a pᷣncipio natiuitatij humane.i.retrogradò modo
ſcribere genealogiã pᷣdictaʒ:in qua incipit ab humanita
te xpᷣi. Poſt baptiſmũ filij dei.qꝛ poſt baptiſmũ xpᷣii/
megiate ſcripſit genealogiã pꝛedictam:vt hẽt.j.iij.cap.
deo.i.ppter cam q ſtatim dicet᷑ pᷣdicto mõ deſcripſit
genealogiã.¶ AUt requirẽtibꝰ.i.ſcire deſi icerantib.
monſtraret in quo appꝛehendens erat.i.ipſũ deũ ĩquo
terminat genealogiã iu cui appᷣhenſione per aptaʒ vi⸗
Gntrviin admiſſo gnationis ĩ
diſparabilis dei.i.ipᷣixpᷣid ſm deitatẽ eſt indiſpar a pa
tre. qꝛ ſic eſt ei e ualis (Dne Xpm. Ponit in introitu.
i. in . Ncio(Generatents⸗ i. genealogie ab eo deſcrip⸗
te.¶ Recurrentis in deũ.qꝛ ad ipᷣm terminat᷑ vt dictũ ẽ.
Per nathan filiũ.Sicut eni matthe ponit ſalomonẽ fi
liuʒ dauid ĩ genealogia xpᷣi ab eo deſcripta:ita lucaj po
nit nathan filiuʒ t¶ uid duplici de cã.vna ẽ qꝛ nathã dẽ

fuiſſe filius dauid adoptiuus:nos aũt reducimur ĩ deũ

per hoc ꝙ efficimur filij dei adoptiui: ⁊ iõ lucas qꝗ ſcri-
bit genealogiaʒ aſcẽdendo in deũ deſcripſit eã ꝑ nathã
filiũ adoptiuũ.Alia cauſa ẽ qꝛ nathã iterpᷣtatur donũ:
ideo figurat xpᷣm qᷣ eſt dei filꝰnaturalis.⁊ ꝑ hoc ꝙ fu⸗

it nobis datus a pꝛe efficimur filij dei adoptiui:qꝛ ꝑ euʒ

taniꝙ; ꝑ mediatoꝛem reducimur in deũ patreʒ:iõ ſꝑᷣdit:
Ut pꝛedicãs.ſ.ipſe lucas.

i.conditione nãe humane in ſtatu ĩnocẽtie qͥ fuit perfe⸗
cta virtutibus ⁊ ſcientijs. ¶ Rercurrere ĩ ſe.i.redire ĩ di
gnitatẽ pꝛiſtinã a qᷓ Kellerar ercru filiũ.i.p nathã
ſiguratiue rõne pꝛedicta:ſed ꝑ xpᷣm effectiue qͥ eſt dei fi/
lius ſᷣm nãm diuinã:⁊ filius dauid ſʒ carnẽ.¶ Qui per

¶ Qui per
dauid patreʒ venientibꝰ i xpᷣo.i.deſcendentibus vſq; ad

—,
E“

ica ominib'xpᷣm ſuuʒ. qꝛ dat
eſt hominib a patre ꝓ eoꝝ ſalute. ¶ Opus pfecti hõis.

¶ in lucan
¶in lucam

xpᷣm ꝑ gnãtiões. Iter pꝛebebat i xpo.i.viaʒ ⁊ modũ veniẽ
di vſq; ad xpᷣm: h ¶ Lui luce.Poſita cõmendatiõe beati
luce in ſcribendo euageliuʒ:hic ↄñter ponit᷑ eb cõmẽdatio ĩ
ſcribendo actus aplłoꝝ cum dẽ: h ¶ Lui luce nõ imerito
i.non irrationabiliter:ſʒ ex magna rone. i(¶ Etia ſcribẽ.
ac.apo.po.ĩ mini.da
tur.qꝛ ſicut ſupꝛa di/
ctuʒ eſt fuit diſcipul
aploꝝ ⁊ ſpecialr pau
li:cuius fuit comes ĩ
diuiduꝰ:⁊a ſic vidit fa
cta eius:ò quibꝰliber
actuũ aplłoꝝ pꝛo ma
ioꝛi parte loquit᷑ que
certius potuit ſcriber

Siẽq; paulus cõſũmatio
neʒ aplic actib daret qᷣeʒ
diu Z ſtimulũ recalcitrantẽ
dſis elegiſſet. Quod ⁊ legẽ
tib ac reqrentib deum:eiſi
p ſinguùla expediri a nobis
vtile fuerat:ſciens tñ q; de

ä tacq viſa. In pᷣncipio
ranteʒ agricolam öpoꝛteat tamẽillo llbel fit nen
pꝛimum de fructibus ſuis tio de xp̃i aſcẽſione.
edere vitauimus publicaʒ —— electie:
curioſitatem:ne non tã vo/ Poc eſt að di: k t
deo in deuʒ plẽo.xpᷣs
lentibus deum monſtraſſe auũt dẽ de in deo: qe
videremur:qᷓ;ᷓ faſtidientibꝰ filiſemp eſt in patre
bedtanne. qntuʒ ad ipſaʒ erta⸗
& Rie tez: qᷓntuʒ vo ad hũa-
Explicit pꝛefacio bie nſtatcz fuir plene a

ronymi. ¶ Incipit pꝛoe/ 3
mium beati Luce in euã te glioſa aſſũptẽ ad
gelium ſuum. en es arris n e i
N Zani Jz mꝶᷣ- fit mẽtio ĩ pnci libꝛi.
öniam auidemuͦl . NEtrid aiionz
conati lut oꝛdinare ¶exticto.i. iuda pdito⸗
ede rnina mone ibi
— deʒ agit᷑ añ electioneʒ
matthie. m ¶ Oꝛone ab ipſis aplis fa.ſoꝛ do.ele. nu. cõ⸗
pleret᷑.qꝛ in electione matthie apli pᷣmiſſa oꝛoe ðdefr̃t ſoꝛte⸗
7 cecidit ſoꝛs ſuꝑ matthiã.⁊ ſic ↄpletfuit nũer aploꝛũ.xij.
a xpᷣo electoꝝ:de qrũ numero iudaj ceciderat. n

o pꝛe:qñ in hũanita

ĩ mẽbꝛis ſuis fuit a xpᷣo elect:vt habet᷑ Actu.ix. p
7 legentib. Poſt luce cõmendationẽ h̊ hiero.ponit ſuã ex/
cuſationẽ:ð hoc ꝙ ita bꝛeuit trãſierat qð fecit ad vitandu
plixitatẽ ⁊ curioſitatẽ ⁊ h qð dic: etſi.i.quis:(¶ Megẽti
bus ac requirẽtibus deum vtile fuerat a nobij expediri.i.p
nos enucleari. q¶ Per ſingula.i.pticulatim ⁊ plenius.
r¶ Scien tñ.ſ.egõ hiero. s ¶ . operãtẽ agricolã.i.do
ctoꝛẽ t ¶ Opoꝛteat pꝛi.de fru.ſuis edere.i.de doctria ſua
fructuʒ pcipere:qð fit qñ auditoꝛes ꝓficiunt v¶ Uitaui/
mus publicã curioſiratẽ . Ne nõ videremur tam.i.tantũ.
Demonſtraſſe.i.plane oñdere. Deuʒ.i.vitateʒ de diuinis.
Quã.i.q̃ntũ. Faſtidiẽtibꝰ ꝓdidiſſe.i.ſcribẽ ad libitũ ⁊ vo⸗/
luntatẽ curioſoꝝ ꝗ attediant᷑ ĩ auditu vtiliũ:⁊ magijiĩ ſubti
libus ⁊ paꝝ vtilib delectant᷑:videtur tamen aliqbus ſalua
reuerentia beati hieronymi ipᷣam ſententiam que plane
lucide dici poſſet verbis obſcuris ⁊ intricatis obũbꝛaſſe.
Poſtilla Nicolai ð lyra ſuper ꝓemium beati luce ĩ euã

gelium ſuum incipit
— UVUooniaʒ quideʒ ⁊c. Hic incipit beatLu
cas ſcribere.Et pᷣmo ſuo euãgelio pᷣmit
tit pᷣfationẽ.? ſbiungit euãgelij narrati9
tiõeʒ:ibi Fuit in diebꝰ herodis. In pꝛefa
one ſua ponit ponit duplicẽ cauſaʒ q̃re
ſcripſit euãgeliũ.ſ.ad ↄplendũ aliq que
a mattheo ⁊ marco ſuerant omiſſa vel
nin plene dcã:⁊ ad excludenð falſa q̃ ab hereticis Rot

S5=
pau.cõſũ.apo.ac.daret qꝛ in actib ep ille liber ĩminatur.
o ¶ Quẽ diu contra ſti. recal.dñ) ele.qꝛ dũ ꝑſequeret xpᷣʒ
4 QS

—

diſſciploꝛ xpi ſcripta fuerãat ſicut plenius dictuz eſt i ploge

aſſecuto.ſ.veritatem

ptione pꝛecurſoꝛis 2 Ait in di
ſaluatoꝛl. Q aũt diẽ Eovpus be-t
omnia non ẽ ĩtelligẽ . dis re-
dum ꝙ oĩia acta xpᷣi 222 rogis e
ſcripſerit:qꝛ tot mun giſ iudee
dus nõ poſſet caper ſacerdoſ
tantaʒ ſcripturaʒ: vt
hẽt ioh.xxj. ſʒ accipit

hierony. ⁊ hoc ẽ qð dẽ: a ¶ Ql e. MI-
ti conati ſũt oꝛdina. narra. rerũ.i.geſtoꝝ euãgelicox·: qꝛ ſic

dicto. f

. —R— —

(Euãgeliium

d bidez: Mon auferet ſceptruʒ de iuda ? dux ð femo
Wlre eius donec veniat d mittenduj ẽ ⁊c. Iſte gũt herodes

¶ Amquidẽ.i. certe. b
dictuʒ eſt aliqui ſcripſerant vere: ſed tamẽ aliqua omitten
do: allqui ain falſe hereſej iſerendo. c¶ QAue in no. ↄple.
ſüt. i.ĩ euangelio a no
bij ſcripto:qꝛ ↄpleuit
dicta eoꝛũ ꝗᷣ vera ſcri
pſerãt:⁊ excluſit dcã
eoꝛuʒ qui falſa iſerue/-
rãt. d¶ Sicut tra.
nobis qui ab ini. ipſi
vide.ſ.ipſi apoſtoli a
a quibus didicit veri

tatem euangeliꝗj.
iin⸗ eſt ⁊ mihi

plete ſũt reꝝ ſict tradider̃t
nobis qꝗ ab initio ipſi vide/
rüũt ⁊ miniſtri fuerũt ſᷣmõis
udiſũ eſt ⁊ mihi aſſecuto oĩa
apncipio diligent᷑ ex oꝛdie
tibi ſcribẽ òͤptime theophi
le:ut cognoſcaſ eoꝛum ver/
pꝛe boꝛum de quibus eruduuſ
Omniaa
b⸗r dili. ex oꝛ. tibi ſcri
bere.quia incepit euã
gelium ſuum a conce

euangelij mo

LA. I.

hic omia qꝛ ſcripſit ò oibus neceſſarjs quoꝛuʒ noticia erat

neceſſaria ad ſalutẽ. g ¶ Optime theophi: Ex hoc verbo

dixerũt aliqui ꝙ iſte theophilus fuit vir potẽs ⁊ pꝛincep iĩ
achaia:qꝛ paułtali modo loqndi vtit᷑ ad feſtũ Actu. xxvj.
Nõ iſanio optime ſeſte.Sed illud motiuuʒ nullũ videt᷑: qꝛ
talis modus loqndi ꝓpꝛius eſt ad pꝛelatos qui alios debet
excellere in bonitate vite. Item nõ ẽ viſimile ꝙ tant euãge/
liſta omiſſis epᷣis ad quoꝝ officiuʒ ſpectat euãgeliuʒ ſcire ⁊

ð h'alios docere ſcriberet pᷣncipi ſeculari euangeliuʒ. Et iõ

dir igebat ꝓ ipſiu

meli videtur dicendũ ꝙ fuit epᷣs vt dictuʒ eſt ſupꝛa: ⁊ hoc
videtur per hoc qð ſbᷣdit᷑:Quiberudit es ⁊c᷑.dicit ̊ Opti
me theophile.nõ ꝙ ꝓ ipſo ſolo ſcriberet: ſʒ qꝛ ſcripturaʒ ei
us ⁊ oium fideliũ ſalute. h ¶ Ut cogſcas
ſ. pienius. k Weritateʒ eoꝝ verboꝛũ. ad fideʒ catholicã
pertinentiuʒ. i¶ De qᷣb eruditus es ⁊c᷑.non tamẽ ita ꝑfcẽ
ſicut poſt lectionem huius ſcripture.
G 0
d it in diebus. hHic icipit lucas
— narrationẽ euãgelij:⁊ diuiditur in qua/-
tuoꝛ partes: quia pᷣmo deſcribit᷑ ſalua-
toris ingreſſus in mundũ ꝑ ſuã ĩcarnati
onèẽ:? eius ꝓgreſſus ꝑ ſuã pꝛedicationẽ
iij. ca. 3 eius egreſſu) de mundo ꝑ ſuam
. paſſionẽ. xxij. ca. eius egreſſus ad pa-
trem pꝑ ſuaʒ reſurrectionẽ ⁊ aſcenſionẽ.xxiiij.ca.pma in du
aſ:qꝛ pmo deſcribit᷑ pcurſoꝛis ⁊ ſaluatoꝛis cõceptus:2 vtri-
uſq; oꝛtus circa mediũ huius ca.ibi Exur.aũt ma.pꝛima

adhuc in duas:qꝛ pᷣmo deſcribit᷑ cõceptus pᷣcurſoꝛis: ipſi

ſaluatoꝛis ibi. In mẽſe aũt.vj. Circa pmũ cõceptuj pꝛecur-/

ſoꝛis oſtenditur mirabilis ex tribus:pmo ex parentuʒ ↄditi
one:⁊ ex angelica nunciatõe:ibi Factum eſt aũt cum ſacer.
ʒ ex patris increduli punitõne:ibi Et dixit cacha.Circa pᷣꝰ
in deſcribendo conditõneʒ parentũ bti iohis pꝛemittit᷑ tpᷣs
regis ſub qͥ fuet:cũ rdicit᷑: uit ĩ dieb herodi regꝗ iudee ⁊c.
qꝛ iacob pꝛiarchaſpũ ꝓphᷣico dixit Geñ.xlix.Signum ad-/

uent chꝛiſti: qñ regn iudee eſſet traſlatuz ad alienigenã fʒ

narratiõeſ què ĩ nobis cõ/

es veritaten.
ncipit cuagelin a uca

ſtilla nicolai ò lyra ſuper euangeliũ beati bie klier
Ca. I.

fuit aliẽigena:qꝛ pai ſuuj fuit idume. b ¶ Sacer.qdã
no. gach.p expᷣſſionẽ nõis itelligit᷑ iſte fuit famoſus in
vita doctria. c¶ De vice abia. ʒ dẽ.j.paral.xxiiij

Dð volẽ) ãpliare
1 cultũ ðᷣi oꝛdiauit
quidaʒ nomine cacharias de. xxiiij gnãtoib⸗
dẽ pice abia t vxoꝛ illius xriis ſacẽdote ꝗ
de ſiliabus aaron: ét no ſucceſſiue kuirer t

men eius eliſabeth. Erant plo dñi: a octaua
auteʒ iuſti ambo ante deũ ſoꝛs cecidit ſr abi
icèdentes in omnib man/ am:vt ibi dẽ de

oſcẽdit iſte cacha⸗

mini ſinè qrela ⁊ nõn erat il illius de flliabus
lis filius:eõ ꝙ eẽt eliſabeth aaron. hoc expꝛi

mitur:qꝛ ꝓpt di/-

ſterilis ⁊ ãbo pꝛoceſſiſſẽt ĩ 1
gnitatem ſacerdo

diebus ſuis. Factum eſt au

. eren talẽ:filie de tribu
tem cum ſacerdotio funge/ aaron diligentiuj
retur cachariaſ in oꝛdine vi ¶⁊ honeſtiuj ſerua
cis ſue ante deum: ſecundũ bant. eAl rno
„ nnernkine er otii ſoꝛ qð nomẽ expꝛimi
te exijt ut incenlum ponet tur pꝑp epbonã fa
ingreſſus in templum dñi. mam ⁊ vitaz: ſi
=èòèð dictũ eſt de cacha
ria:vnde ſubdit᷑:

f¶ Erãtaũt iuſti abo añ ðũ.hRdẽ ad excludẽò hypocri/
ſis fictionẽ. g ¶ Incedentes ĩ oibj mandatis: qntũ ad
obſeruantiaʒ moꝛalium pᷣceptoꝛuʒ. h ¶ Et iuſtificati.
dñi.q̃ntuʒ ad obſᷣuãtiã ceremonialiũ. i¶ Sine quere
la.qtũ ad obſᷣuãtiã iudicialiũ:qꝛ paciſicè ad ꝓximoj ſe
hẽbãt. k Et nõ erat eijfili.Cui duplex ca ſpᷣditur:
vna ſpecialis mulieri.ſ.ſterilitas.alia cõis viro ⁊ muli
eri .ſ. ſenect. h'eſt qað dꝛ: ¶ Eo ꝙ eſſet eliſa. ſte. ⁊ am
bo ꝓcelſ. ĩ die.ſuis ita ꝙ trãſierat tpᷣj gnãndi ĩ pꝛe ⁊ ↄci/
piẽdi i mfe ſm curſũ coeʒ nãe.Exq̊ apꝑet ↄceptio pᷣcur/
ſoꝛis miraculoſa:qꝛ ñ fuit ꝑ nãz tm:ſʒ ꝑ nãʒ gra diuina.
adiutaʒ. m ¶ Factũ ẽ aũt.Pic ðſcribit᷑ ↄceptio pᷣcurſo
ris mirabil ex denũciatioe ãgelica: et p deſcribit᷑ loci cõ
ditio: ?2 denũciatio angeli:ibi Appuit aũt.Circa pᷣmuʒ
dẽ: m ¶ Factũ ẽ ãt cũ ſacer.fun.⁊⁊c̃.pꝛi ei exñti i loco ſã
cto.ſ.ĩ tẽplo ⁊ ĩ diuino officio occupato:facta ẽ diuia de
nũciatio ð ple hẽnda ad notandũ ſcitatẽ ſuturã ꝓlis.
n oꝛte exijt. qꝛ diſtributões hebdomodaꝝ in ꝗbus
ſucceſſiue debebãat.xxiiij. ſacerdotes miſtrare:vt pᷣdictũ

z fuer̃t diſtribute ꝑ ſoꝛtẽ:vt hẽ.j. Paral.xxiiij. o ¶ ¶

icẽſũ ponẽt ⁊c᷑. Ex h loco dixerũt aliq ꝙ gacharias fuit
põtifex vł ſũm ſacerdos:qꝛ icenſũ ponẽ ſemel ĩ ãno itra
ſcmſcõꝝ.ſ.ĩ feſto expiatõis ſoli ſũmo ſacerdoti erat lici/
tũ:⁊ hoc vẽ dicẽ ãbꝛoſius ⁊ beda ſuꝑ locũ iſtũ:⁊ tpᷣſ cõ
ceptõis pᷣcurſoꝛ v ↄcoꝛdare:qꝛ feſtũ expiatioij celebꝛat᷑
decima die ſeptẽbꝛi):⁊ poſt illð fuit ↄceptio bti iohij cir
ca finẽ eiuſdẽ mẽſis reuerſo cacharia ad domũ ſuã poſt
cõpletionẽ officij ſui:⁊ ſic ab illo tpe vſq; ad natiuitatẽ
bti iohis fluxer̃t.ix.mẽſej qͥ ↄtinẽt piodũ a ↄceptu pueri
vſq; ad natiuitatẽ.Sʒ q̃lr ille cacharias fuerit ſũm ſa/
cerdos ñ legit᷑:iõ adòclaratõnẽ hup dixeft aliq ꝙ xxiiij.
ſacerdotes pᷣdicti erãt eqles ĩ oꝛdie ⁊ in dignitate:non tñ
ſimul ſʒ ſucceſſiue:qꝛ ille in cu ꝰꝛhedomoda feſtũ expia/
tiõis cadebat erat ſũmſacerdos toto illo ãno. Et ad h
firmãdũ iducũt illõ qð dẽ ioh.xj.ꝙ ca phas erat põti
fex ãni ill.Dicũt ̊ ꝙ gachariaj fuu ſũmſacerdos ãno

hebdomodas ĩ tẽ

enhe it

ibetitlan

cmunioibl

etngfng
ſemit Ihn
Irhann

caconr in

dipnintd

nits ſun
Cblagrticoi⸗

miholocuuſe⸗

Gemimd
niniſrrdern
Prerlorspe⸗
bolocus
Naſenazoe
aͤearſe
Acchdet ſan
cuiehiu⸗
nuan
AN
lepaui
Roftiüſint
lbmaöͤni
Aſünilacre
Ggfamtnra
bgioe
Kniczadn
1dena
ctiſeönfn
holca
ciciron
gpann⸗
ſapmeyr⸗
Ndellmut⸗
Neinnlin
Gmnctiadil
ſncbelainde
Kirſngln
lͤackben
glieemy
luniri
Ciünge
honiſter
NN
nſnifr
ſinen
ſüinani
uthzen
nloro
n ſont
arepi
Chun N

. „*

–
Nwͤſn
e oeo edam feſiͤ cecl tibebdoada ipſ: ſda nlla
l
Kſhen cripta auctẽtica neq; ioſeph'neq; alij biſtoꝛiographi ö 7 paralipᷣ.poſt oꝛdinatõʒ. xxiiij.ſacerdotũ
n ſahazs ſaeriouſ dcan it teten eer ded An Wolae intkiunis
det mel otõ hun ʒacharie: iõ ſaluo melioꝛi iudicio vi iugeos obti vſqʒ; ad tõpus machabeoꝝ:in quo greei ſu
atucre iend en ſuiſſe ſimplicẽ ſacerdotẽ. Nec ex his ambitioe ncec⸗ is vornluic T tũc ex cupiditate Ceron?
te liffe ſͤnn ſacer⸗ 2:alid ſunt amoti de ſacerdorio aĩ mouẽ:
ncn dos: ſʒ magis op Et dis multitudo ppli 2 S ſreh de
i bic poſituʒz vt vr:tuʒ 4 4 Ppli erat et exultatio et multi in ei aſor ach. iiij. ca. de
anan da dr̃ hic q igreſ oꝛãs ſoꝛis hoꝛa inceſi. Ap/ ſii iin eius ia 6e menelao: ⁊ li⸗
Lunl ſt ſus fuit reeic ad Paruit aũt illi ãgeſ dñi ſtãs Bimmer gaudebut. Ent macho. . riig;ca.5
mybidide⸗ ponendũ incẽſt . Ber O im magnus coꝛã dño:èt lc imo:⁊ eodeʒ mõ
ſb e . hñ hoc aut liciti aas larie Seſ Et vinñũ ⁊ ſiceram noͤn dibert poſtea factu eſt an ro
ſm erat mĩoꝛib'ſacer nri ual at ẽ videnſ ſpiritu ſãcto replebitur ad- dßarkrce eut⸗ ni
nnffdi qde; tabernacul 82 e nultos filioꝛũ iſr! cõuertet dirit ioſephus gyca
mamh qgaoedle nrabat eſt zocharia qm ẽxaudita ad dñm deũ ipſoꝛũ. Et iſdẽᷣ phas emit ſacerdotiũ
an eore Mebe eſt deierario fua. Ei er frodcaſtnnn ſpu t btu“ eſſeg lugel ieer ſeo⸗
Nani cioꝝ miſteria cõ⸗ liſabeth pariet tibi fili te helie:ut conuertat coꝛ dinanern iter lie oꝛ
hockiſen ſumãtes. da um: c᷑t vocabi ei helie: ut conuertat coꝛda inauerũt ppr iſtas
. cio ĩ a · iohãnez:ct erit tibi ct incredu
i “ tari holocauſtox. neʒ:c᷑t erit gaudiũ tibi los ad pꝛudentiã iuſtoꝛum Krenloria al⸗
dpnipmn dðò erat i atrio vbi ”MU di ß.
npuhi miniſtrabat mioes facerdotes: ſacerdos d ib tuz o Ambꝛo. 7
D ner atlotispal mandhii aneerdcsdnnten egennalnedds anel mulihudo polier vin
Wangn iholocauſtoꝝ:a itrãs pᷣmã pteʒ tepli qv eal fſoꝛis hoꝛa incenſi. a no erat licitũ pplo ingredi templũ
eitt. vel ſancta ↄcremabati ud pteʒ tepli qyocabat᷑ ſem̃ tmatriuũ. q ¶ Apparuit. Hic ſ. plo ingredi templu ſʒ
Age tũc erat crificii at ĩ illa ſup altare incẽſi tymiama nunciatio: ppart e equẽter deſcribit ageli de
N ⁊ tũc erat ſacrificiũ ↄſummatu. In illã vo ꝑtẽ templi q̃ io:⁊ pᷣmittit᷑ ʒacharie ſtupefactio cũ dẽ: 2——
Nnmnnk in dicebat᷑ ſanctũſcoꝝ ſob ſũm ſe n illa vo ptẽ templi qᷓ charias turbatus eſt. l. ex viſt actio en de: 1 4 Et za
euti guie hirci 2 Vrutefmolate ——— ſan? tate hũana iuxta ãgelic prateplicut e ſeli legik. glli
ii(Sun ret ↄtra ꝓpiciatoꝛiũ.qꝙ aũt ʒacharia Sar. ex illo aſpyge x. ꝓpi qð agelus ↄſolar fuit eũ.d. S timeas⸗ ba⸗
wilit le ielins l bieit ſols ad pontan ieenrerleae dacd vn olrezuaklen reſi⸗ Oerau
ovplraa ſinn inferendũ ſanguiez intra ſactüſcõx: nõ ẽ gita eſt depcatio tua. frequẽter eni deũ depꝛecat fuerat
ois iven riſile ꝙ euãgeliſta — ſi⸗ ſcruſeo er n ve aduentu meſſie:a de habẽda ꝓle. Et iõ angelł uerar oe
ſliſhnn ad offlci mi ſacerdon Senee ſit maximu int oia qᷓ denũciat dicens: v Et vrd tu iõ angel' vtruq ſibi
tallien 9 mi ſacerde tevt belur hebꝛe ix. ? liii: r2 vicit: vxoꝛ tua eliſabeth pariet tibi fi⸗
nindiipie leuit vj ionõ vr citrauerit ſacti etur hebꝛe ix. liu: ? vicit: x¶ Libi hoceſt cũ vtuten⸗
43 trat ũſcõꝝ qð erat ò offi ibi v Libi. hoc eſt ex te. tñ cũ vᷣtute nature fuit
da ehrd cio ſũmi ſacerdot:ſed ſolã pᷣmã ptẽ tepli ad quã ſi 1 vtus gratie: vt pdictũ eſt. Angel au En
ikr laraotes ori⸗ u dsgtdtepalansde etodaem Kle. ct d olnte gaa ⸗
nchtoſa Pparun occupato ĩ ſollenioꝛi pte officij ſolenita- ba patus eſt ibi. y Et vocabis nomen el io⸗
ecten tẽ nũcij qð nũciare venerat. hic aũt d P le ita hãneʒ. pᷣnominat ab angelo ꝓpter ſanctitatẽ eius futu
uzin ne· a dextris altarl incẽſi:iſllud aũt alt. of ꝙ appuit ei ſts Z officij ꝓpꝛietatẽ. Johanes eni interpᷣtat i ferue5:
WANdn ctũſcõꝝ ſᷣm lcit hi⸗ 5 are no erat intra ſan iohannes chꝛiſtu e t in quo gra: quia
Gigi 2 fm ꝙ dicit hieronym ⁊ oẽs doctoꝛes hebꝛei ⁊ chꝛiſtum manifeſtauit per quem gratia ⁊ veri-
ui catholici: excepto auguſtino: cup dem nõ vẽ i ho ꝛei ? tas facta ẽ: vt hẽtur iohonis. j. 3 Et erit tibi gaudiu
iiniſ dũ:tũ qꝛ ↄtrariat᷑ dict oiuz alio dem nõ vᷓ i hoc tenen mẽte interius. a rexültatio. exte erit ii i gaudiũ. in
— Eatck atotiAgdogaliucgewad and e e n teramnaic en n hl.
Erii Ehihien n Pris dicere exo. vltio. 7. ne Wice bie unlct⸗ n Bor bente chtinertn pareat exterius. . —
Imii olt ne decarari cdiſtdi ſoli ſũmo ſacerdoti licitũ eẽ r i itate eius gaudebůt: m ꝙ dicit infra gĩ oꝛ
