di.ideſt teſta. no. n. ¶ Locus inquireretur. quia non fuiſ-
ſet neceſſarium ſi pꝛimuʒ fuiſſet ſine defetu o ¶ Uitupe⸗
rans.hic pꝛobat minoꝛem:ſ. cilicet ꝙ pꝛopter imperfectionẽ
pꝛimi teſtamenti neceſſariũ fuit dari ſ- ecundũ:per auctoꝛi/
tatem que habetur Hieremie.xxyxj.licet verba ſint aliquo
modo mutata:quia apoſtolus allegat ipſam ſecundũ trãſ⸗
lationem. lxx. ⁊ in illa auctoꝛitate pꝛimo tangitur conditio
veteris teſtamenti:a ſecundo condition.
ſtamentuʒ. dicit igitur pꝛimo ſic: o ¶ Ui
cit.ideſt dominus impꝛoperando eis qui erant ſub veteri
teſtamento:loquitur per hieremiaʒ id quod ſequitur:
p ¶ Ecce dies veniunt dicit dominus ⁊ conſũmabo. ideſt
perficiam: quia nouum teſta. continet perfectionem:vt ſu⸗

oui: ibi Hoc eſt te⸗
tuperans cos di/

tum eſt multipliciter in pꝛincipio huius operis
Super domũ iſrael ⁊ ſuper domũ iuda. quia ad cos

venit chꝛiſtus in pꝛopꝛia perſona:ſecundũ ꝙ ipſemet dicit
Mat.xv. Non ſum miſſus niſi ad oues que perierunt do⸗
mus iſrael. r ¶ Teſtamentũ nouuʒ non ſecundũ teſtamẽ
tum qo dedi patribus eoꝝ. quia aliqua veteris teſta. ſunt

caſſata per nouum.ſ.cereimonialia ⁊ iudicialia diuerſimio⸗
de tamen: vt ſupꝛa dictum eſt in pꝛincipio huius operis.
s ¶ In die q̊ appꝛehẽdi manũ ⁊c g: epuerdpct
appᷣhẽdit᷑ ꝑx manũ:ſic filij iſrł eductiſ tde egypto vᷣtute dina

eñ ßpt ire

t ¶ Quoniã ipᷣi nõ per⸗

firmatũ. I¶ Naʒ ſi

1

4
4

5 —
An en i

.„
7

purgationẽ:iõ ſequit: dD
eoꝝ. remittendo in pñti. ⸗ Et peccę

per nouũ: a hoc eſt qð ſu
Add euidẽtiã maioꝛẽ h qð dictũ eſt ĩ parte imediate pᷣcedẽ
ti querit᷑ vtrũ lex noua debuit dari a xpo in ſcriptis. Et ar/⸗
guit p ꝙ ſic: qꝛ ſcriptura deſeruit memoꝛie in futuꝝ:ſed lex
chꝛiſti erat duratura vſq; in finẽ mundi:fſᷣm illud Luẽ.xxj.
Celũ ⁊ terra tranſibunt:verba at mea nõ tranſibunt.g vi/
det᷑ ꝙ chꝛiſtus debuit doctrinã ſuã ſcribere. Itẽ lex verĩfuit

¶ Epiſtola pauli.

v¶ ZEt ego neglexi eos dicit dũs.qꝛ ppꝑ peccatũ vituli aliqᷣ
fuerunt occiſi ⁊ alij permiſſi ſi cadere in alia peccata: ꝑꝑ q
perierũt in ſolitudine coꝝ cadauera:et ſic dr eoy neglexiſſe
inquantũ dimilit eos ſi erire:ſicut res negligi dẽ que peri
ri permittit. x ¶ Quia hoc cſt teſtm. Hic tgit ↄditio no.
te. et pꝛimo q'tuʒ ad .
edationẽ:qꝛ datũ eſt
pꝛincipalr iudeis qbꝰ
xpᷣſ pꝛedicauit:⁊ hoc
eſt qõ dꝛ: Quia hoc
eſt teſtm ⁊c lʒ.n. gen

t ego neglexi eos dic dñſ.
Quia hoc eſt teſtm̃ qð di/

tiles ſint admiſſi ad illos dicit dñs: dabo leges
no.te. hoc tñ fem eſt: meas in mete eoꝝ: et in coꝛ
ſicut inſerit oleaſteri da eoꝝ ſupſcribã eaſ:&t ero
bonã oliuã ſ die eig in deu: x ipſi erũt mihi iĩñ
apls Ro. xj.? tangit e ,
aditio noui te q,tum pplin. Et nõn docebit vn/
ad tps dationis cum quiſq; ꝓximũ ſuuz ⁊ vnuſ

di: y ¶ Poſt dies il
los dicit dñs.i. poſt

curſum ve.te. ſicut perfectũ eſt poſterius tꝑe q ip̃ᷣm iperfe⸗

ctum: ⁊ ſicut magiſter dat᷑ p pedagogũ. Lex.n. pedagog ni

—

fuit in xp̃o:vt dẽ gal.iij.tertio tangi cõditio no.te.q;'tum

ad modũ dandi:cũ dẽ: ʒ3ʒ ¶¶ Dan
eoꝝ.fidẽ inſpirando. a ¶ Et i coꝛda eoꝝ ſuperſcribã eas.
per charitatẽ foꝛmando:qnii modus docendi eſt ꝓpꝛi ipᷣp
dei.ſ. interius illuminando:⁊ ſic data eſt lex noua apoſtol:
qñ xpᷣs aperuit eis ſenſum vt intelligerent ſcripturas:⁊ qñ
miſit eis ſpũmſanctũ:hõ ãt põt aliũ docere foꝛmando exte

rius ſigna ſenſibilia:vt voces ⁊ ↄſimilia:⁊ hoc mõ data eſt

lex vetus:vt h Exo.xx. Cunctus at ppls videbat voces et
lapades ⁊c. Dicit ãt leges meas in plurali:qꝛ lʒ lex noua ſit

vna: tamẽ ibi ſunt plura pꝛecepta ⁊ conſilia a ſpũ inſpirata
A tangit noui te.efficacia cũ dicit: b ¶ E
⁊ ipſi erunt mihi in pplłm.qꝛ lex noua eſt

Et ero eis in deuʒ
Har e impr X x amoꝛis:qꝛ di-
uidit filios regni a filijs perditõis. c ¶¶ Et nõ docebit vnꝰ

quiſq; ꝓpximũu ſuũ.hoc põt intelligi dupliciter.vno mõ de
cognitoe vie:⁊ ſic iſtud verbũ refert᷑ ad aplłlos qui oẽs iſtru
cti fuerunt imediate a xp̃o:⁊ nõ vnab alio. vñ ⁊ paulus qͥ
fuit poſterioꝛ dicit Gal.j.Notũ vobis facio frẽs euãgeliuʒ

qð euangeliʒatũ eſt a me:qꝛ nõ eſt ſᷣm hoieʒ: neqʒ.n.ab ho
mine accepi illõ neq; didici ſed reuelatiõe ieſu xpi. alio mõ
põt intelligi de cognitioe patrie:⁊ tũc refert᷑ ad oẽs beatos

ſpecialiter poſt iudiciũ futurũ:qꝛ mõ angeli ſuperioꝛes illu
minant inferioꝛes de his que pertinẽt ad explenda miniſte-
ria pp electos:ſed peracto iudicio ceſſabit talis illumiatio:
oſitio vltima magis ↄcoꝛdat lr̃e.Sed qꝛ efficacia
no. te.no ſolũ ſe extendit ad cognitionẽ:ſed ẽt ad peccatoꝝ
Quia ꝓpicius ero iniquitatibꝰ
eoꝝ ia nõ me/
nro. ¶ Dicendo. hic ex pie
dictis cõcludit pꝛincipale intentũ. exquo.n.dñ ꝑ hiere.vo
cauit te.no.cuius xpᷣs eſt mediatoꝛ:vt pʒ per pꝛedcã:ſequi᷑
per ↄñs ꝙ pꝛecedens te.dicat vetus:qꝛ nouũ dẽ reſpectu xe
e er hoecſ qð dẽ: f¶ Dicendo nouũ.de teſtõ chꝛiſti.
SL. E

hec

moꝛaboꝛ.ad puniendũ in fur

eterauit pꝛius.i.oſtendit ꝙ teſtm pꝛecedẽs debeat di

ci vetus:qðò ãt veteraſcit ꝓpꝛie menſurat᷑ tpe ⁊ oẽ tale defic

in tpe: vt hei pprlicok iõ ſequit᷑ ꝙ ver te.ſit euacuatũ
it: h

figura noue:vt hi in hoc ca.ſed lex ver fuit deſcripta a ðo

ſponã domui iſrł lpoſt dieſ

o leges meas in mentes

verbũ Jo. pꝛeallega

dis. Ad pꝛimũ pʒ ex pꝛedi
xpi ſi uffiit ad enmoris doctrine e. Ad 2" dicenduʒ:
ꝙᷓ figura ⁊ figuratũ nõ oĩo aſſimilant:imo oʒ ꝙ figura
deficiat a figurato:⁊ iõ lex vetus que erat iperfectioꝛ ⁊
conſiſtebat in ſenſibilibus ſignis:fuit pꝛimo deſcripta

Oð aũt antiquat᷑ ⁊c.)

tiua q;tum ad intellectũ per fidẽ per

ſm ꝙ hĩ Exod. xxiiij. dabo tibi duas tabulas lapide
as ⁊ legẽ ⁊ mandata que ſcripſi:& lex noua debuit ſcri

bi a xpᷣo:qꝛ figura dʒ coꝛeſpondere figurato. Cõtra ſi
xpᷣs aliquid ſcripſiſſet illud potiſſime dʒ eſſe in canone
ſed tale nihil ibi h?: ̊c. Rndeo dicendũ ꝙ doctrina

xpᷣi no debuit ab
. eo deſcribi:qꝛ ex
quiſqʒ fratrẽ ſuũ dicenſ: co callentiſſim/ mo⸗
gnoſce dñm:qm oẽs ſcient dus docẽdi debe
minoꝛe pſq; ad maio- tur excellẽtiſſime
me a minoꝛe vlſq; ad mnaio doctrine: nüc at
re:quia ꝓpicius ero iniqla ita ẽ efficacioꝛ
tibꝰ eoꝝ:ct peccatoꝝ eoꝛuʒ eſt modus docen
iã nõ memoꝛaboꝛ. Dicẽn/ gi vbo ꝙ ſcripto:

do ãt nouũ: veterauit pus. Qlſcriptura no

Quod auteʒ antiquat æſe- ziõ po quiee
neſcit:pꝛope interitum eſt. ccoꝛ excellentiſſi⸗
M mus nõ conuenie
bat modus docẽ

di per ſcripturã qui eſt iperfectus: ſed ſolus modus do
cendi per verbũ qui eſt perfectiſſim: diſcipulis ãt ſuis
recedentib'a tanta perfectione cõueniebat doctrinam

xpᷣi ſcribere:ppꝑ qð ſcripſerunt euangelia ⁊ alios libꝛos

no. te. cõtinentes doctrinam xpi. ſimile h'inuenit᷑ apud

antiquoj philo.qꝛ aliqui inter eos excellentiſſimi.ſ.py

thagoꝛas ⁊ ſocrates dicunt᷑ nihil ſcripſiſſe:tñ diſcipuli
eoꝝ dicunt multa ſcripſiſſe.? qꝛ nõ eſt cõueniens ũuluʒ
doctoꝛẽ ſcribere cuius doctrina nõ põt lr̃is cõpꝛehẽdi:

talis fuit xpᷣs ſᷣm ꝙ dẽ Jo.vlti. Sunt ãt ⁊ alia multa q

fecit ieſus que ſi ſcribant᷑ per ſingula:nec ipᷣm munduʒ

arbitroꝛ capere eos qui ſcribendi ſi libꝛos:qð expones
auguſtin dicit nõ eſt intelligendũ pp exceſſum qti ½

tatis molis:ſed virtutij:⁊ iõ xpᷣs nõ debuit doctrinam

ſuã ſcribere: qꝛ ſi eã ſcripſiſſet crederet᷑ e doctrina nõ
plus contineret qꝙᷓ e illa ſcriptura pꝛetenderet: non ſic
ãat credit per ſcripturam ſuoꝝ diſcipuloꝝ:⁊ maximeqꝛ
pfitent᷑ ſe nõ ſcripſiſſe ad plenũ doctrinã xpi:vt pʒ pex
ũ. Conſiderandũ tamẽ ꝙ ł xp̃sñ
ſcripſerit doctrinà ſuã in charta moꝛtua:ſcripſit tamẽ

ℳ

*

eã in charta viua:ſed in coꝛdibP ſuoꝝ diſcipuloꝝ vt pᷣ/

dictũ eſt: ⁊ ſic erat pꝛophatũ per hier.vt pʒ in l̃a:⁊ iſte

fuit modus conueniens ſcribendi hãc doctrina:que in/
ducit efficaciter ad vitã eternaã: ⁊ iõ debuit ſcribi pꝛimo
in aĩia intellectiua que hʒ imoꝛtalitatẽ:pꝑ qð dicit pau
lus apls. ij. coꝛ. iij. ꝙ hec epiſtola ſcripta ſit in tabul coꝛ

*

ctis ꝙ ſcriptura diſcipuloꝛuʒ

in tabulis lapideis:lex ãt nona tanq perfectioꝛ fuit pᷣ

deſcripta nõ atramento:ſed ſpiritu dei viui in tabulis

coꝛdis: vt dicit apls.ij. ad coꝛinthios.iij.

In ca. viij. vbi dẽ in poſtilla: Diccndũ ꝙ doctrina xpi

non gebuit ab eo veſcribi. Aditio.

Scundũ ſanctũ Lho.j.ij. q. cvj. arti. .in coꝛpe
qõnis: Lex noua pꝛincipaliter eſt ipſa gra ſpiri/
tuſſancti: que datur per fidẽ chꝛiſti fidelibus:ꝗ
uidẽ lex noua eſt indita homini nõ ſolũ indicans qd

9 Ai
ſit faciendũ: ſed ẽt adiuuans ad illud iplendũ. hoc p
bat per multas auctoꝛitates ſacre ſcripture dicta ſan

ctoꝝ. vñ in ſcriptura euangelij non continentur niſi ea

„»„ „ .

que pertinent ad gratiã ſpirituſſancti:vel ſicut viſpoſi

ẽper quã vatur ſpiritu
ſancti gratia:vel ſᷣm affectũ:vt ſunt es que pertinet a

5

owm

onißiminwer⸗
ſbii, ahbor inthl
tginuſebbetpnuncn
ſble Teanuigkckfun
Kinceſtalcöthonun
naegr poſtligin

Mi gndi
iſacerdon⸗
cnerad hi⸗
pali Ed
fat ppoltun. obat
inpuchpioca ſnni h
otinaq no⸗
nltwx /ani
yoccithiro,
Nacfunitinre k.
Cnesnbärtbittben
crmügtugneſun
Aglidlnidllin
tnringepe
nlidörinml⸗
ponmmlliknim
langummut
Ciintglentuslain
rauzeppbebanthe
ſeralaniſtliſian
mugiggucetttu
Audliitionian

—

niüted⸗
gantek
Chlicracetget⸗
P
ic⸗
mrigkenu
netlanti
leaüpinigin
diſoſtun
Uotisaurd n
qtuo: Colothen
Menabitoun

cad hebꝛeos. .

idtr num mni nan fit capax gratie ſuaganeri xxx.⁊ erat quedam coꝛtina interius diuidens longitudineʒ
de mi p cN ibopoꝛtut ſ ge r: ſrut verbiſa ti tm: dicebat illa ps tabernaculi ſcmſcõꝛuʒ: in alia.n. pte
Annnn in lege no. de quib opoꝛtuit fideles xpi inſtrui verbu ? erant.xx.cubiti: ⁊ dicebat᷑ illa pars ſcã abſolute vel etia ſan
ſe ſcriptiſ: ⁊ iõ lex no. pncipalr eſt lex indita:ſcario autez ctũ:⁊ ſic diſtinguebant᷑ due ꝑtes tabernaculi: ſic in eccleſijs

lex ſcripta.vñ ſᷣm hoc ad qõnem motã ꝑ poſtillatoꝛem
Aiz, dicendũ ẽ ꝙ lex no.ſ.pncipal nõ ſolũ non debuit ſcribi
a xpo ſed nec etiã potuit ſcribi.Gfa.n.ſm ſuaʒ eſſentiã

nr̃is choꝛus ⁊ nauis:
niſi ꝙ oppoito modo
erant ſite:qꝛ choꝛ in

Abüuit quideʒ

. N — — „ — — . ⸗„ ⸗Y ⸗ —
Ui Vanlin, ẽ quedã qualitas mentis:q̃ nõ eſt ſcriptibilis nec ẽt pꝛo- 58cͤsRceͤ is nr̃is eſt verſus
d nunciabil. Quantu vero ad ſcbaria dicẽduz e, lexno. pius inſtiſicatio ccrlis niis t werſu⸗
ici lex ſcripta: vt dictuʒ eſt:⁊ de hoc vide plenius in pꝛedcã . nes culture: ſan vero mo ſi ſancrula⸗
oah aunn gueſtione: articulo. j.in coꝛ qoönis. Cacr ca. ctum ſeculare. Tabernacũ ctoxꝝ erat verſus occi
cn hin capi.viij. vbi mouet poſtil.q.Miruʒ lexno lum.n.factum eſt pꝛimum: dentẽ. Alterius conſi
“ ua debuit dari a xpo in ſcriptis. Circa e ſoꝛ derandũ ꝙ in ſanctuũ⸗
is. tionẽ burgẽ. laboꝛãs: inter cetera dicẽ ꝙ lex ſcõꝛum eraãt tria:arca

4 inpiin

noua pncip

alti eſt indita menti. ſ. ia gra:igit non debu
it a xpo ſcribi. gra.n.cuʒ ſit quedã ſpualis qualitas mẽ
tis non ẽ ſcriptibil. Sʒ fundamẽtũ h rõnis erroneuʒ ẽ:

teſtamenti: duo cherubin ⁊ ꝓpiciatoꝛiũ: Apoſtoł autẽ ad-

dit quartũ.ſ.ꝙ ibi erat thuribuluʒ:qð exponunt alid dicẽ/
tes ꝙ pꝑ hoc intelligit᷑ altare incenſi. Sʒ hoc pʒ falſũ ꝑ textũ

ka qꝛ tollit ꝗ xpo oĩpotentiã per ↄñs deitatẽ. Nam dicere ¶ Exo. vl. vbi dicit altare incenſi erat in alia ꝑte tabernaculi:
fnrtlilentt xpᷣm aliqd non poſſe qð tn ↄtradictioeʒ nõ includit:eſt hoc ẽt dicũt ioſephus ⁊ hieronym/.Et iõ dicendñ ꝙ ꝑ thu
untligiti tollere oĩpotentiaʒ.ſʒ qualitatem ſpũalem expmere ſis ribulũ non ĩtelligit᷑ aliud:niſi ꝙ ibi erat incenſoꝛiũ i quo ſũ
“ ſenſibili: ſiẽ verbo vel ſcripto:minus includit ↄtradicti mus ſacerdos intrans ſcmſanctoꝝ ponebat incenſuʒ vtne-
tanghüimin onẽ piem in vocea ſpiritũſanctũ in columbe ſpẽ ſen · bula inde ↄſungens ipediret alioꝛũ aſpectũ: qui crant i alia
Piineriugnin ſibilit exhibere. igit huiuſmoi qualitatẽ ſpũalem ſicut pte tabernaculi ne viderent ea que erãt intra ſcmſcoꝛũ. Si
— eſt gratia ſcribẽ ꝓnunciare ſenſibilit noõ eſt x-po impoſ militer in alia ꝑte tabernacli que dicebat᷑ ſancta erant tria.
liniſeüie ſibile. Incautũ igit᷑ eſt fundamentũ illo ronis ꝑ burgẽ. menſa ꝓpoſitionis ĩ latere aquilonari:⁊ candelabꝛũ aureũ
W adducte a ſcõ thoma recipit pma ſcòe.q.cvj.ꝓut bur in latere auſtrali:⁊ altare thymiamatis in medio ↄtra diui
andci Genalesn boſt igl rõnes potioꝛes ſũt. IX. qentẽ ſanctũ ⁊ ſanctũſcõꝛũ. Pꝛedictoꝝ: aũt aſſignat᷑ duplx
runiſiis Abuit quidẽ. Poſiq; apoſtolus oſtedit digni roõ:vna lr̃alis ⁊ alia myſtica.lr̃alis eſt iſta: Cabernaculũ.n.
WöSmnicn tatẽ ſacerdotij xpi reſpectu ſacerdotij ve.le.in iſtud erat oꝛdinatũ ad cultũ veri dei creatoꝛis tot mundi
igluft generali: hic ↄñter declarat hoc idẽ applican i quo ſunt due pꝑtes:vna nobis inuiſibilis:vʒ iſtud qð eſt vl
Ghaniflbapn do maꝗ in ſpali. Et diuidit᷑ in duas ꝑtes:qꝛ pᷣmo decla tra celum ſidereum vbi erat habitatio ſpũalium ſbaruʒ:et

2 17 4.
zoenodNN

mura nunin oſtendit eoꝝ ſignatũ:ibi hoc ſignãte.ʒ ex hoc arguit fiunt in hoc ſeculo viſibili continent᷑ clauſe ⁊ nobis occulte
ilpnlorin ad ꝓpoſitũ:ibi ⁊ iõ no.te. Pꝛima adhuc ĩ duas:qꝛ pmo in illo ſeculo ſupioꝛi:ſicut rõnes effectuum in cauſis ⁊ arti⸗
mni donnin tangit ea q fuerũt in ve.le.in quodã generali.? oſtẽdit ficiatoꝝ in artifice cõtinent quodãmodo clauſe:⁊ hoc per
Germaötani ea magis in ſpãli:ibi tabernaculũ.n. Ald euidentiã pᷣmi tria in arca ↄtenta.ſ.tabulas que repñtant ſapiaʒ qua diri-
ana Mrmaſt ↄſiderandũ ꝙ oĩa que ſunt in nouo ⁊ ve.te.oꝛdinata ſli gunt res humane:⁊ virga aaron qua deſignat᷑ poteſtas re
AWlvop dict ad cultũ diuinũ:ad talẽ vero cultũ reddit hõ inept ſim giminis per quã coercent᷑ hoies a malis:⁊ manna ꝑ qð de
rberni plłr pꝑ pctm: a aptus per gram:ſm qd vero ꝑ imudiciaʒ ſignat᷑ vita humana:per ꝓpiciatoꝛuʒ vero qð erat quaſi lo
rdendinin coꝛpalẽ. Et iõ ſacra no. le. que cõferunt gratiã ⁊ auferüt cus dei:⁊ qꝛ inde reſpõdebat ſummo ſacerdoti:p hoc deſi-
uminötan⸗ ctm reddũt hoiem ſimpłr aptum ad cultũ diuinũ.Il gnat ipᷣe deus gloꝛioſus ⁊ ſublimis pᷣſidens omnib creatu
innninift⸗ a aũt que erant in ve.le.gram nõ ↄferebat:ſʒ tm̃ quaſ/ nrris:⁊ ſic pʒ qũo per ſanctũſanctoꝝ deſignant᷑ ea que ſunt ſu
ſwia dã irregularitates ſeu ĩmundicias coꝛpales rollebat:p pꝛa celum ſidereum nobis inuiſibilia: per aliaʒ vero ꝑte ta
Arimi pter quas phibebant hoĩes accedere ad locũ diuini cul bernacli que dicebat᷑ ſcm̃ abſolute deſignabatur alia pars
, tus ad cetũ fideliũ: ſicut erat tactus moꝛtui vel alicu mundi: per tectum enim tabernaculi qð erat quedam coꝛ
. Grgin imundi:ex quibreddebat hõ inept ad accedendũ locũ tina varijs coloꝛibus diſtincta:deſignabatur ce uz ſidereũ
emanin cultus diuini. talia aũt auferebant᷑ ꝑ ſacra ve.le.lʒ ꝑx i5a varijs ſtellis oꝛnatum:per candelabꝛum in quo erant ſeptẽ
gafnt gra nõ cõferret: ſiẽ diffuſius declaratũ eſt in pncipio h lucerne:deſignabant᷑ oꝛbes ſeptem planetarum: ꝓpter hoc
. rrtif opis:⁊ hoc ẽ qò dẽ hic: a ¶ Pabuit quidem et pus.i. erat poſitum in parte auſtrali:qꝛ curſus planetaꝝ in emyſ
ve. te. b Juſtificatoes culture.i.ſacr̃a auferentia di poeerio noſtro ſꝑ eſt ad auſtrum: per menſaʒ vero vbi erant
uini cultus ipedimenta mõ pꝛedcõ:verũtamẽ iuſtifica panes ſuppoſiti deſignabant᷑ elementa:ex quibus conſtitui
en bunt ſᷣm dqd:iõ ſubdit: c ¶ Et ſanctũ ſeculare.i.emun tur ⁊ nutrit᷑ hominũ vita:quia ex eiſdẽ ſumus ⁊ nutrimur:
ri n datõem coꝛpaleʒ que dẽ ſeculan: qꝛ pñs ſeculũ in coꝛpa vt dicit ij de generatõe. Deſignabat etiã illa menſa: illi q
a. noc libꝰ conſiſtit: ⁊ qꝛ ſacra illa non erant duratura:niſi ad in altari deſeruiebant creatoꝛi vniuerſe creature de altario
Tte iſf tpᷣs. d ¶ Tabernaculum.n. hic ponit p̃dcã magis in debent viuere. Rõ autem allegoꝛica pꝛedictoꝛuʒ eſt:quia ꝑ
nmn e ſpãli. Et diuidit᷑ in duaſ:qꝛ pᷣmo tangit in ſpãli ea que ꝓ iüllam partem tabernaculi que dicebatur ſancta deſignaba
md tinent ad tabernaculi moyſi diſpſitonem: 2 ea que per tur ve.te.in qua veritas diuinoꝛum erat latens ſub velami
unnis in tinent ad ſacerdotũ miniſtratõem:ibi his vero. Ad inꝰ nibus figuraꝝ:ſicut aſpectus eoꝛum qui erant intra ſanctũ
naul tellectũ pꝛimi ↄſiderandũ ꝙ tabernaculũ moyſi ſic erat ſanctoꝝ erat incluſus pen coꝛtinam mediam inter vtranq;
vlwtilin diſpoſitum: Parietes.n erant de quibuſdã aſſeribxcoo tabernaculi ꝑtem: vt dictum eſt. Per illaʒ vero tabernacu-
aimmn i pertis auro: tectuʒ vero tabernaculi erat quedaʒ coꝛti li ptem que dicebatur ſanctumſanctoꝝ in qua erant illa qᷓ
uſen n na q̃tuoꝛ coloꝛibus depicta: altitudo tabernaculi erat repñtabant ſpũalia ⁊ diuina:vt dictuʒ eſt: ſignificabat no.
ri decem cubitoꝛum:a latitudo decem:longitudo vo eiuj te.in quo reuelata eſt veritas diuinoꝝ:eꝓpter qð inpaſoͤ

rat ꝓpoſitum.⁊? ꝓbat quoddã in ſuo ꝓceſſu ſuppoſitũ

in pncipio ca.ſequẽ.ibi vmbꝛaʒ hñs lex. Pꝛima adhuc
diuidit᷑ in tres:qꝛ pᷣmo tangit ea que ſuerũt circa ve.te.

hoc figurabat p illaʒ pꝑtem tabernaculi que dicebat᷑ ſanctũ
ſcõꝛuz in qua erant cherubin repꝛeſentantia angelicã nãm:
⁊ arca teſtamenti clauſa:ad deſignandũ ꝙ rones eoꝛu que

Epiſtola pauli.

oñi in qua ↄſũmatũ ? no.te. ſciſſa fuit illa coꝛtina qᷓ ꝓhibe
bat aſpectũ eoꝝ qui erant itra ſcãſcõꝛum:vt hᷣ Luce.xxiij.

Panc aũt expoſitoem ſcõam pꝓſequit᷑ apoſtoł:vt patebiti

ſequentibꝰ. His viſiſ accedendu eſt ad lraʒ que tangit taber
naculi diſpoſitõem. d. O Zabernaculũ.n.factũ eſt pᷣmũ
Tabernaculũ pmum
dicifilla ꝑs tabernrnneg „“
aui aa biecha⸗ ſca: ĩ quo erãt cãdelabꝛa etmẽ⸗
2 ab illa erat ingre · ppoſiti zſj
lrempli. e In 12 phoſſio pann quůe dici
erant cadelabꝛa. dicit tur ſca:põ velamentu Aut
cãdelabꝛa in plurali: ſecundũ tabernacim quod
qꝛ l eẽt vnum cande dicitur ſcãſcõꝝ:aureũ bñs
aben tiemn habebat mhuribulũ:⁊ arcaʒ teſti cir⸗
eptem lucernas uue Ser . . ee⸗
hic dicũt candelabaa Cutecta ex oi pte auro: in, ꝗ
Et menſa ⁊ ꝓpo urna aurea hñſ maãna: ⁊ üiir
ſitio panum.qꝛ ſept ga aaron q fronduerat:⁊ ta

panes erant poſitiſu· Pule teſti: ſůp gue eraãt che⸗
per mẽſaʒ illa. 3 aũt rubin glie obumbꝛãtia ppi

qð erat ibi.ſ.altare in ix iOd Pr
cenſi omittit apo': a ciatoꝝ:de quib'nõ ẽ mõ di

ſim ꝙ ſequit infra nõ cendũ pꝑ ſingula. His ůero

intendebat de iſtis di irg cõpoſitis:in pᷣòꝛi qdẽ ta
cerep ſingula. ſequik. il4 röpoſui⸗ in p9 q
¶Oue dicit ſca.h? bernaclo ſemp ſitroibant ſa
refert ad tabernacin cerdotes ſacriſicioꝝ officia
pᷣmum:qꝛ ſicut ditauauaaaaad

ada vart ma taber =MV
naculi in qua erant iſta dicebat ſancta abſolute. h(oſt

velamentũ aũt.i.poſt coꝛtinã intermediã. i ¶ Erat m ta⸗
bernaculũ.i.ſcða pars tabernaculi. k ¶ Oð dicit᷑ ſcãſcõꝛꝛ

au.ha.thuri.⁊ arcã te.circũte.ex oĩ ꝑte au.qꝛ erat pe lignis

ſethim opꝑta auro int ⁊ extra:vt h Exo.xxv. l ¶ In qua

erat vrna au.ha.mã.ſʒꝙ dr̃ Exo.xvj. m¶ Et vga aarõ

que frõduerat:ſᷣm ꝙ hẽ Nu.xvij. n ¶ Et tabule teſti. iſta
erant incluſa in arca vt pᷣdem̃ eſt. o¶ S
rubin glie.i.gloꝛioſe facta:vel potiuſ qꝛ erant gloꝛie dei cui
deſeruiũt angeli ꝑ cherubin ſignificatia: vnde ſequit᷑:
Obumbꝛãtia ppiciatoꝛiũ.qð repñtabat locũ diuinuʒ
vt dictũ eſt. q¶ De quibus nõ eſt modo dicendũ ꝑ ſingu
la.qꝛ apoſtoł ꝓſequit illa bꝛeuii:⁊ ſᷣm ſenſum allegoꝛicum
tm̃:vt dictũ eſt. r ¶ His vero.Hic apoſtoł deſcribit mini
ſteriũ ſacerdotũ in tabernaculo moyſi. Ad cuũ intellectuʒ
ſciendũ ꝙ intra ſanctũſcõꝛum ſolus ſũmus ſacerdos introi
bat in feſto expiatõis tm. In alia aũt pꝑte tabernaculi q̃ dice

bat᷑ ſcã abſolute alij ſacerdotes intrabat bis qualibʒ die ad
pficiendũ ſacrificia:imolatio.n.ſacrificioꝝ ⁊ oblatio eoꝛuzʒ

fiebant extra tabernaculũ ſᷣ diuo in altari holocauſtoꝛuʒ
ſʒ ↄſũmatio ſacrificij fiebat in tabernaclo ꝑ crematioem in
cenſi ĩ altari incẽſi:qꝛ ſacrificia illa ñ erant aecepta ex ſe: ſʒ
tm̃ ex fide ⁊ deuotõne offerentiũ:que fides ⁊ deuotio ſigni
ſicant p incenſum:a hoc eſt qꝗð dicit᷑: x¶ ¶ PHis vero ita cõ/⸗
poſitis.i.diſpoſitis mõ pꝛedicto. S ¶ In poꝛi quidẽ taber
naculo.i.in ꝑte tabernaculi que dicebat᷑ſca. t ¶ Semp. i.
quotidie. v ¶ Introibant ſa.ſacrifi.offi. ſũ.ꝑ crematõeʒ
incenſi. x ¶ In
ſolus pontifex. ſupple introibat.glo.dicit hic ꝙ plurieſ itra
bat in anno:tamen ſine ſanguine:hoc tamẽ no inuenit᷑ ſcri-
ptũ in lege niſi ſolũ qñ mouenda erant caſtra.tunc.n.aarõ
filij e intrabant vt iuoluerent ea que erant itra ſcãſcoꝛũ:
⁊ diſponerent leuitarũ onera:alias aũt nõ legit᷑ intraſſe ali
quis niſi ſũmus ſacerdos in feſto expiatõis ad offerendum

ibi coꝛã ꝓpiciatoꝛio de ſanguine hoſtie ĩmolate: p peccato
ppli⁊ ꝓ peccato ꝓpꝛio:⁊ hoc ẽ qð dicit: y ¶ Non ſine ſa⸗

guine vc hoc ſignante. hic oñdit d ſignabãt pꝛedicta: et ꝰ

mo quantum ad ve.te. ' quantum ad no

uper q̃ erant che/

claratũ eſt in pncipio hu opis. h. ¶hꝛiſt
ſtenſ. Hic ↄñter exponit illud quod pᷣdictũ fuit de taber
naculo mopſi inquantuʒ fuit figura no. le. Circa quod
apo' duo facit:qꝛ pᷣmo declarat ppoſitũ.ꝛ ꝓbat quod
dam ſuppoſitũ:ibi Si.n.ſanguis.Circa pmum dbinck

cðòo aũt.i.intra ſcmſcõꝛuʒ. Semel in ano

ſtens. In pꝛima parte dicit ſic: y ¶ Poc ſignante ſpũ⸗

ſan.non/ ꝓpa.eẽ ſan.viã.qꝛ ſicut dictũ eſt per hoc ꝙ nõ
parebat acceſus ſacrdonby ad /anctüſco veiim abar
via veniẽdi ad celeſtia non erat patefacta: ſicut eſt in

no.te. ⁊ qꝛ ve.te.
ↄſumantes:iĩ ſcdᷣõ aũt ſel in ſum ſuum quod

ãno ſolus põtifex nõ ſine ſa ſigniſicabat perp

mam partẽ taber

guine quẽ offerret ꝓ ſua et naculi: vt dictum
ppli ignoꝛantia:hoc ſignifi ẽ:a Nriinr

cãte ſpũ ſcõ: nõdũ ꝓpalatã dit᷑: ʒ ¶ Adhbuc

s ſcõꝛũ viã à 5 „ poꝛe tabernaclo.
eẽ ſcõꝛũ viã adhuc poꝛe ta · li vereri teſamẽ⸗

bernaclo hſite ſtatuʒ. Quẽ to ente! ſtatuz

pabola èſt tpis inſtãt:iùxta a Que pabola

quaʒ munera ⁊ hoſtie offe· ifigura. b Eſt

rũt᷑:q non pñt iuxta ↄſciaz tepis inſtantis. qꝛ
pfectum facere ſẽruientem: noui. an

ſolũmodo in cibis ⁊ in po- quã.ſ. ꝑabolam.

tibus è᷑t in varijs baptima d Munera et

tiRs Se ir ., ho. offe. que non
nihus et uſticlſ camis:vſa porſant rta ⸗
ad tempus coꝝꝛectionis im ſciam perfe. fa. qꝛ

poſii.Chꝛiſtũs aut aſſiſtẽés in ve. te. qð ſuit fi
gurano. munera

oblata non aufe⸗

rebant peccata vt pdictuz ?. Et cã ſubdit: e ¶ Seruiẽ

tem ſolũmodo in cibis ⁊ potibus.qð dꝛ:qꝛ obſeruatio

nes legalium in parte conſiſtunt in abſtinẽtia a quibuſ/

dam cibis ⁊ potibus in lege ꝓhibitis. 1 Et in varijs
baptiſmatib.i.ablutionibus que fiebant in emũdatio

ne lepꝛoſi: ⁊ in cõſilibus.oĩa.n.iſta erãt quedã pure coꝛ
poꝛalia:⁊ iõ non poterant mundare ↄſcientiam:ſʒ tm
tollere quandã imundiciã coꝛpoꝛalẽ vel irregularitatẽ

que dicunt᷑ iuſticie carnis:⁊ hoc eſt qð dicit᷑: g ¶ Et iu

ſti. car.vſq; ad tẽ.coꝛꝛe.ipoſi.i.vſq; ad tpᷣs no.le.q coꝛi

git veterẽ nõ a malo in bonũ reducendo:qꝛ lex vet fuit
bona ⁊ iuſta:vt habet᷑ Ro.vij.ſʒ ab impfecto ad pfectũ

reducendo:qꝛ ſiẽ puero qdiu eſt ſub pedagogo iponun

tur aliqua oꝑa bona ad aſſuefactiõem virtutis:que tñ
mutant᷑ adueniẽte etate virili in qua ꝑfectioꝛa opa ei ĩ
a ita ꝑ legem mopſi fuerunt ipoſita legalia popu
lo iudaico vt exerceret᷑ in cultu vnius dei:qꝛ tamẽ erat

iperfecta:iõ per legẽ xp̃i ad ꝑfectõem ſunt reducta:pꝓpi

qð apoſtol Galł.iqj. compabat legẽ moyſi pedago ſb
diſciplina tenet᷑ puer qdiu eſt paruulus:pt lenius de⸗
ſu

tangit: pꝛimo dignitatem loci: qꝛ illa pars tabernacul
que figurabat no.te.vocabatur ſanctũſanctoꝛu⸗:2 di/

gnitatẽ miniſtri: quia ſolus ſummus pontifex illuc itra

bat: ʒ modum intrandi:quia cum ſanguine intrabat:
Atempus intrandi:qꝛ tm ſemel in anno:⸗ ad quid in

trabat.ſ.ad placandum ſibi deum ⁊ populo:⁊ iſia ſigni

ficabant ea que ſunt in no.te.quia chꝛiſtus qui eſt ſum /

mus pontifex intrauit celum:qð deſignabat per ſanctũ

ſcõꝛuʒ: vt ſupꝛa dictũ eſt:⁊ ꝑ ꝓpꝛium ſanguineʒ ad pla-

candum nobis patreʒ: r hoc eſt quod dicit: Chꝛiſt aut
Sciendum tamen ꝙ in hoc capitulo conſtructio ẽ mul

tum ſuſpenliua: Et ideo vt clarius ⁊ bꝛeuius pꝛocedam

ibi xpᷣus aſſi

ꝛiſt autẽ aſſi ꝭ½

notetcn
gitſoliute⸗
offch geli⸗
enlim,
uutpieh
ſotumn /e:
ſangiſhns
a iofug ,
4 ne ſe
ypvolO
auit z hir
aennoco ni
wwo D
ſlincen
cl ifird
ſicdum d1
emnaclum ſe’ (
unglusiNde
gmplum pen! B
neſtnte bonoun
nittber g
clinoſſic
itnoblenpor
uledeloco
1 Safatßdicd

Uitzteopolentätaben

bin lovitdebient
hoien.ſcutfuittuben
Ethocto ilutan
ſbor entſs hln
llbiGnel gett
tperponcfcnm i⸗
Gülngtaninoche
ihropalt viulor
(Gorppinglanguin

Lungtenädcu

SGtneinnenn nd
rodond Netincen

eörordorenga

liundhe⸗ WS
poſticitaylimüt
ſyiam rellproen.

= =—

Ulſtierynioneag /

onunaatoemn ai
ltrrosag wllene
nimnüfnegulanins
inchubpgeſangn
inutiihtni⸗
Unlibminunnin
1 nmnligadiiooan
liofnnigſngig
Niulcniaminhe
nadrginbarſchn

—
=—

=☛m

ag hebjeos. vx

NN ego l̃am nor jacet in libꝛo: ſʒ 5â
Wi go ponam lr̃am non ſᷣm ꝙ iacet in libꝛo:ſʒ fm oꝛdin 5. ſed ſ ”
uudtie uſi ſnie: bMXbriſtuf aũt aſſiſtens. hic iangiin diguias Puranturi:ſel ſunt moꝛtui:vt iupiter: hercules ⁊ huiuſ⸗
lſani⸗ G miniſtri no.te.qꝛ chꝛiſt eſt nomẽ ſuppoſiti cxñtis in na aʒ ad percteg, Beti P rſaiſ ſanguis chꝛiſti habet efficaci/
enpenf duplici. ſ.diuina ⁊ humana. Pontifex. hic tangitur no ritũ eſt effi pꝛimum eſt ipe offerens.ſ.chꝛiſtus:cuius me
nunt D offich: qꝛ x-po eſt pnceps alioꝝ paſtoꝝ:ſʒ ꝙ dicit.. hoc ikartmm lrs. nenoſem 83 dulngrem:r
— e. v. Cuʒ appa- r:Semetipſum obtulit.⁊" eſt mu
An n Petecpe⸗ ⸗ . i agann 5 fuit
NAAdH oꝛum ⁊c. Aſſi pontifex futur „Jo , „ , anctiſſimuʒ: ideo di⸗
k. . utn ſtens. i. ſẽp patus no⸗ . S⸗ bonor b ideõ noui teſtamẽti media citur: Immaculatum
a en ad ſu officn ſ. n bu ſ ſect' tabernaclʒ toz eſtꝛut moꝛte intercedẽte 3 eſt modus offeren
niſ⸗ unimn ad iterpellanduʒ no mau actũ: ideſt nõ hui ĩ rdẽptionẽ eał pᷣuaricati/ di qui pꝓceſſit ex ma-⸗
ki Ati pie; pnobiſ, ad creatiõis: neq; p ſanguine,y onum que erant ſub poꝛte lan charitatc: do no
auxiliandũ nol ꝰ hircoꝝ aut vituloꝝ:ſ 3.A13 lub poꝝ te tatur cum dicitur:
, maine ipugnatiöez boſſ peiũ ſanguinẽ i E:ſʒ p/p ſtameto repꝛomiſſionẽ acci ¶ Per ſpiritumſanctuʒ
A icns mncd Faiſmgutetrokuſe m Heralaenntikcige e GFenrs eng
in e lſca i in celuz vt Ecnaedeprie inuenta. ditatis. Abi enim teſtñ eſt lis oblatõ oſtenditur
ce e parchi⸗ infra: q iez ſãguis hircoꝝ ⁊ tau moꝛs nece eſt intercedat te e¶Deo. ſ.
in qdẽ celum ẽ: Ta roꝝ èt cinis vitule aſpſus:i ſtatoꝛis.Teſtm̃ enim i moꝛ Part. 1Eio no.
ſi eue bernaculum per⸗ 67 ſcift blus. atoꝛs. el in enun i moꝛ teſtamentũ. Dic cõſe/
Rri ginplie tvalcke quinatos ſciſicat ad emun/ tuis cõſirmatũ c. Alioquin queten ey pꝛedictis q̃
y nn E amblum ppter. gatoeʒ carnis: qato mag nodũ valet:dũ viuit teſta- ptinẽt ad ve teſtamẽ.
Ail Mee mẽſitatẽ bonoꝛũ ſanguis chꝛiſti ꝗ per ſpiritũ Vndẽ nec pᷣmun expoſitõe eoꝝ argu
4 mẽſit. . iſti ꝗ per ſpiritũ tus eſt. Vndè nec pᷣmum ꝗq ttad pncipale inte
u (Mun celeſtium. Et pfe ſcm̃ ſemetipᷣm obtulit ima⸗ e Pe1 it ad pncipale intetuʒ
ofaen ctiuſ. qᷓ fuit taber latũ pᷣm obiulit ima gem ſine ſanguine dẽdica .lſ no. te. ſit excelle
rumd nacula moyſt:qg ( atũ deo emũdauit ↄſciẽtum eſt. Cecto enim omni tius ? efficaco veteri.
iinſntſig fuit mobile 1 po⸗ tiã nram ab opibus moꝛtiſ mangdato legiſ a moyſe vni St ouich n dr
Kd bedelaes aj ddieruisdi deo viuci-Ct nictſo populo accihien ſan mneſ anberas
iite bile eternũ: hjmm . dam ſupponſttuz iſua
Saa . Eſa. it pᷣdi ñ. fui B Ly. . 22 . rone: i i eni te⸗
5 5 inur haͤlen Eru. Od tui videbũt hierlin c ſtamentum ẽ. Circa pꝛimum cõſiderandum q; eclar⸗ p⸗
itmtin tbſtmgtt ibi. n. loquit de hieriin cel ena leaneneh trãſterri potit: dixit ꝙ chꝛiſtus ꝑ ꝓpꝛium ſanguinem intrauit celuʒ ⁊ ſic in
ſiis ſöin poremelicur ſait benaanicm manufactũ.i.non uenit noſtra redẽptionem eternam:hoc auteʒ non poterat
uaitnini Et boceſt q ſubdit apis erponen onutg er e D m ve tename Ex quo au ꝙ illud reramenehin fom
1acrirceur non huſi creatõis.i.humane factois.Tãgit etiã tos in tur p ec riv unn des vic: no, le quig lnd d ſa
nare Mtn,: trandi:ibi Semel.qꝛ totum tpᷣs non eſt niſi vnꝰ annus di Pponolno: Erich eſherit üliucr cHoc? d conaltk
an, m tum t apoſtolus: f ¶ Et ideo no.teſtamen.mediatoꝛ eſt.iſ ip
walirtl ing⸗ reſpectu pontificatuj xpi: ideo exquo ſemel ĩtrauit ſp chꝛiſtus:per quem aũt modu ſit medi echgn. g ee
Ncſtgboiel , eſt ibi. Langit᷑ etiã modus itrandi cum dẽ: Neq; ꝑ ſan- moꝛte intercedente. i. chꝛiſti mecharoꝛ ſuban: g (u
arn guinẽ hin f. iti r intecedenre.l. mozte iterueniente:
Au ſeins Paropan⸗ eler eur inrraber Panake⸗. vete. teſtamẽtum golmnarum. h Wn Fecleprionen un
edwandoge ** ꝛiuz ſanguinẽ. qui p nobis fuit effuſus in uari. que erant ſub poꝛi teſtamẽto.i. quas ye.te non porat
ztziwingime⸗ cruce.angit᷑ etiã ad quid intrauit cũ dicit: Eterna re auferre:ſʒ ꝑ moꝛtẽ chꝛiſti ſunt ablate. i hepe kions
cſſib eizt/ dihodn ene hoc habemus eternã redẽptiõeʒ eterne hereditat᷑ acci.per efficaciã paſſionis. 1*4 8 o
nuginng öm bo. a * Otn. ſangis. hi uit qui debebat rũ no.le.ſuſceptionem:a ſic pʒ ꝙ no.teſt eſt efficaci
. a¶Si.n. ſanguis.hic ꝓbat quoddã ſi : . eiramennu Act
funmtiwble oſir tirca vlti u di ꝓbat quoddã ſup veteri:qꝛ mundat animam ⁊ ↄfert gloꝛiam: teſta⸗
vltimũ dictum.ſ.ꝙ ſanguis xpᷣi fuit effic ſ exteri gloꝛiam:ve. auteʒ teſta
Atunanpats . e rti n.ſi ſanguis xp'i fuit efficax men. tm exterius mundabat ⁊ tempoꝛalẽ hereditatẽ ꝓmi
Pe redẽptõem eternã:⁊ facit talẽ ronem:Sãgui bat. 1 ¶ UÜbi. te vmi
Lorinuti, ꝛiſti 7 a: facit tale ronem: Saguis tebat. i.n.teſtamentuʒ. Hic ꝓbat qð ſuppoſuit.ſ.
n ſe chꝛiſti ex vnione ad ſuppoſitũ diuinũ hʒ virtutẽ maio/- te, no. int cofirmatu Pr ppoſuit.ſ.
al⸗ re ad emundatéem aie e, uimnn ntẽ mai ꝙ te. no. ſit coõfirmatũ ꝑ moꝛtem chꝛiſti:⁊ hoc pbat duplr:
atõem aiĩe ꝙ; ſanguis hircoꝝ ⁊ vituloꝛũ ⁊ bliegem humanax: 2 per legem diuinq: ibi dupa
r ni aqj luſtratõis ad tollendu i D pmo ꝑ legem humanaʒ:2 per legem diuinã: ibi Unð nec p
Sui u imundiciã coꝛpalem ſeu ĩpe muʒ. Circa pᷣmũ ↄſiderãdũ: necn
ui lnentu irregularitatis de dᷓ pꝛedictu eſt Cleritas - 3. Circa pᷣmũ ↄſiderãdũ:ꝙ ſm leges hũanaſ ciuiles ⁊ ca
u SS ig de paicu eir. as ꝓpo nonicas teſtm non hʒ robur qdiu viui ., tir s
Cuiin . ſitionis hui pʒ:qꝛ ſanguis xpᷣi ex eiuſ vnione ad ſuppo l: cũ ſit vlri Tiu vinnit teſtatoꝛ: qꝛ tũc nõt
el. tioms Hu Pʒ: & langnis biex emn o ſp mutari:cũ ſit vlrima volũtas vite pñtis:ſʒ i tesf
genk ſitũ diuinũ ↄtrahit quãdã infinitutẽ virtutis:ſʒ p MmA tas vite pñtis:ſʒ in moꝛte ↄfir-
itprn . ida nmn rtutis:ſʒ pᷣdicta mat:ita ſilr no. te.qð eſt ꝓpꝛie teſtamẽtũ chꝛiſti i
n n alic imundi cultu ip ꝛvt pʒ Nũe.xix. o. xix. hoc ẽ qð dẽ hic: ¶ bi. n. teſtm ẽ moꝛ neceſſe ẽ
etni 8 multo foꝛtius ſanguis chꝛiſti mundat aiaʒ it eẽã itercedatiĩ Win ceſtm moꝛg neceſies
nh us langet iſti 37 reddit eã itercedat.i:ĩterueniat. m ¶ Teſtatoꝛis ⁊c.⁊ patʒ lr
d ri aptã ad ſalutẽ eternã: ⁊ hoc eſt qð dicit᷑: a ¶ Si.n. ſan n ¶ UVñ nec pmum. hic ꝓbat idẽ lege vinend ue
S D dielt. 1 i. E. lan. 1. at idẽ per legẽ diuinã: in qi
nmup 4 guis hir.⁊ tau.hoc fiebat ĩ feſto expiatiõis. b ¶ Et ci bati n enn enti n gua
n ſ S vi de atiois atione pꝛimo ponit no.te.ↄuenientiam cuʒ veteri:ꝰ
on e nis vitule aſperſus.quia ĩ aqua luſtrationis qua debe differentiaʒ:ibi Neceſſ. am cuz veten: à econ
6Lolt bant imema albeng nis qua differentiaʒ: ibi Neceſſe eſt ergo. Circa pᷣmum ſciendum
niunn i⸗ ant imundi aſpergi ponebant᷑ cineres vitule cõbuſte: ve.te. qð fuit fiy i fuit cõfi u
h ergi po nn⸗ co . .te. qd fuit figura noui fuit cõfirmatum per aſperſione
vt dicitur Nume.xix. c ¶ Inquinatos ſanctificat ad ſanguinis:vt habet᷑ Exo.xxiiij. Et ſic pʒ PPSe erner

☛

—
=

ucrſtil carnis.quia animam mũdare non pote teſta.no. int 5
auſti t. „ R magis ſanguis chꝛiſti emun coſcten Sna ea rtont bocatatwiis AES 4
* /, „ „ „„ „ 7 2 3 . L .* .
SS eculpe te ne. e (Ald ſeruien eſt.i.confirmatum. Sine ſanguine. p ni
loeont, gqum deo viuenti.hoc dicit ad differentiam illoꝛuʒ:qui lect & bec P Lecto eniz omm
i ifferentiam illoꝛuʒ:qui mandato legis ⁊c. hoc habet᷑ Exo.xxiiij.vbi dicit᷑ ꝙ pplus

¶ Epiſtola pauli.

teſtamentuʒ recepit ⁊ obligauit ſe ad obediẽdũ:⁊ tunc moy
ſes ꝗd cõfirmatõem hui' aſpſit ſanguinẽ:⁊ hoc eſt qð dicit᷑
q ¶ Accipiens ſanguinẽ vituloꝝ: ⁊ hircoꝝ cũ aqua ⁊ lana
coccinea ⁊ hyſopo.Sʒ õ hoc poſſet aliquis dicere:qꝛ Exo.

xxiiij. non fit mentio niſi de ſanguine vituloꝝ: Dicendũ ꝙ

aplus fuit inſtruct in
lege ⁊ ex vſu ⁊ 2ſuetu 9, ——
dine ſciebat q̃li talia guine vituloꝝ 7 hircoꝝ cu
fiebãt. . per mixtem qq̃ᷓ lana coccinea ⁊ hyſo/⸗
ſanguinis hirci ⁊ aq:

po:ipſuʒ quoq; libꝝ èᷣ oẽʒ
pplin aſ den dicẽs. Hic ſã

vt ſanguis eẽt clarioꝛ
lana vero coccinea ⁊

hyſopy erant ibi qua guis teſti:quůod mandauit
ſtanbſoii lengul, ad vos deus. Etiã taberna
Pimbyles taeuit ſia culü ctoſa vaſa miſteri ſan
qꝛ nõ erant pꝛicipalia guine ſilr aſpſit. Et oia pe⸗
tm credẽdũ eſt aplo ne ĩ ſanguinelſẽcundũ legẽ
fuerit ita vt deſcribit mũdant:&t ſine ſanguis eſ-

nõ. n. oĩa in Exo. ſüt
ſcripta. ſequitur:

r Jõᷣm ʒ libx. l. le
gis. 6 Rros Pplʒ

fuſione nõ ſit remiſſio. Nẽe/
ceſſe ẽ ergo exẽplaria ꝗdeʒ
celeſtiũ hiſ mũdari:ipſa au
qui le Hſcevat. ufçF?v ÿꝑé celeſtia melioꝛib hoſtijs
42 erſit.d. hic ẽ? ſiſtig N
ſanguil teſti.i.ↄfirma iſtis. Hon. n. Nrn Rei⸗
tiuus teſti. v ¶¶ ñ5 ancta itroluit ielus exepla
mãda. ad vos de :ẽt
taber. non ꝙ aſpſit tc L
tabernaculũ:qꝛ nondũ erat:ſʒ poſtea illud ſanguine aipſit:
qñ illud ↄſecrauit. x ¶ Et ola vaſa miſterij. quib' vteban
tur in tabernaclo moyſi. anguine ſilr aſpſit ⁊cl.i.p
aſperſionẽ ſanguinis. a ¶ Secundũ legẽ mundant.dic pe
ne:qꝛ aliqua mundabant᷑ ꝑ ignem.ſ.illa que poterãt ignem
ſuſtinere:vt h Nu. xxxj. expiatio tñ ꝓ peccato nõ ſiebat ſi-
ne effuſione ſanguinis.⁊ hoc eſt qð dicit᷑: b ¶ Et ſine ſan⸗
guiniſ effuſione nõ fit rcmiſſio.qꝛ aialia ſacrificabant᷑ p pec
