ne manẽs tibi mane⸗
bat,ſ ante votum.
e¶ Et venũdatum i
tua erat ptate.q.di.

as hec ᷣba:cẽcidit ⁊ expira
uit. Et factus eſt timoꝛ ma

tunc poteras agrum grſup oẽs ꝗ audier̃t. Sur/
endene velrenne: 2.Eetes aũt iuuenes amoue-
tẽ facere: nec alids co Lunt eu: efferẽtes ſepelieft

egit te votũ facere et
cõitatẽ iſta intrare.
¶ Quare po.icoꝛ.
tuo hãc rẽ.i.dictam

ſpaciũ:⁊ vxoꝛ ipſi neſciens

xit aũt ei petrus:ic mihi

fraudẽ:volebat.n.de rSE ii,
medietate pꝛecij bie Mulier: ſi tanti agye vedidi-
expenſas coes:ſicut ſti: At illa dixit:Etiaʒ tanti
alij: de alia medie Wetr aũt ad eã. Quid vti/

ie iue et inoe qʒ conuenit vobis tentare

men. homl.ſſolum: ſpm̃ dñi: Eccè pedes eoꝛũ
b (Sʒ dor garz. ꝗ ſepelierũt virum tuũ ad
ex pᷣdictis. i i oſtiũ:?᷑t efferent te. Cõfeſtiʒ

diens at. Dicont no ceæcidit a pedes ey: ⁊ expi

nit᷑ pena: cũ dicitur: an
k ¶Eecidit. ſubito a Fauit. Intrãtes aũt iuuenes
deo pcuſſus.traãſgreſ MU
ſiones. n. alicui legis ðèB
ſeu oꝛdinationis grauiter ſi in pꝛinP puniende:vt lex firmet᷑
⁊ alij terreant:et hoc mõ nadab ⁊ abiu filij aaron offerẽtes
ignẽ alienũ:pꝑcuſſi fuerunt a deo in die ſuaꝝ ↄſecrationum
Teui.x.Et colligens ligna in ſabbato lapidatus: Numeri.
xv.iõ ſubditur: I ¶ Et factus eſt timoꝛ magnus.retrahẽs

alios a ↄſimilib:hoc tamẽ dẽ hic per anticipationẽ:qꝛ puu

⁊ factũ penit ignoꝛante. m ¶ Surgentes at iuuenes amo
uerunt cũ ⁊c̃. Ex hoc aũt dicunt aliqui: ananias audiens
verbũ petri penituit:⁊ moꝛs illa ſibi ꝓ expiatioe culpe fuit
n pen us pᷣuidit ꝙ religioſi moꝛientes ppᷣetaruᷣ foꝛent eccle
ſiaſtica ſepultura carituri:⁊ ſic non pmiſiſſet anania ſepeli/

ci adhuc ſciebant hoc Eids zeravro⸗ poſtea veniẽte:

rl niſi penituiſſet cũ eẽt oꝛdinatoꝛ ecclie:ſed quicquid ſit de
veritate hoc nõ videt᷑ valere:qꝛ nõ dẽ hic vbi fuerit ſepult

5*

videt ꝙ vxoꝛ ſua ſciuiſſet. Alibi ãt ſepeliri pñt pꝛopꝛietar
n ¶ Factu eſt aũt. Hic ſequenter ponitur pena vxoꝛis:⁊
pʒlra vſq; ibi: o „
cio no maioꝛi: ⁊ expꝛeſſit petrus pꝛeciſe ſummã quẽ vir
e hoſtn at in cõitate que reſpondit: p (Etiam.i.certe.
el ntl peecij. r. Qui vtiq; ↄuenit vo. t. ſpm dñi.
n. fraudatio dẽ deitẽtatio:qꝛ per ipſam exquiſierunt
quo. s ( Ecce pedes ĩeſt experimentũ accipere de ali

i tanti agꝝ vendidiſtis.i.ꝓ tanto pᷣ

ſed dẽo. Aùdiẽs aũt anani

Fãactũ ẽ aũt q̃ſi hoꝛaꝝ trũ Mãgiſ aũt augebat᷑ credeẽ

qðᷣ fem̃ fuerat itroiuit. Di/

oẽ&s. ſ. apli: a

rẽ. c (¶ Sʒz magni

K.in loco ſacro vel nõ ſacro:⁊ videt magis ꝙ in loco nõ ſa
cro ⁊ occulto:ſi.n.poꝛtat fuiſſet ad cimiteriũ cõe: ꝓbabile

. eoꝝꝛ qui ſepeli.virum tuum.iam re-
uerſi de eius ſepultura. t ¶Et efferent te. punitã ſimili pe

¶Zctus

na. cetera patent vſq; ibi: vi¶ Et factus eſt timoꝛ ma

gnus in vniuer.ecclia.i.in cõuerſatione credentium in

chꝛiſtũ retrabens quẽlibet de congregatione a ſili traſ/
eſſio⸗ t in omnes qui audierunt hec. nam
alij qui non ponebant ſic bona ſua in cõi nihilominus

greſſione: x

ex hoc facto fue/

„ runt territi cogi⸗
inuenerũt illã moꝛtuã:⁊ ex/ tantes ſeueritatẽ
tulerũt ⁊ ſepelierũt ad vix Vltionis oiuine.
ſun.Et fact ẽ timoꝛ magnꝰ E nanu
in vniuerſa ecclia:ẽt in oẽs us poſita eſt pdi/
ꝗ audierũt hec. Per man catio petri apud
aut aploꝝ ſiebat ſigna ?/ “ iucdco ſinculari.
digia mita iplebe. Et rãt ponit eins peedi
vnanimit oes in põꝛticu ſa catio apud eoſdẽ
lomonis.Ceteroꝝ aũt ne- 5 Rlus oltalie
ſe oiunge illis coiter: a diuidit
mo audebat ſe ↄiungẽ illis con parten, dü

ſed magnificabat eos ppls
081 red pꝛedicatio tanqᷓ
tiũ i dño multitudo virog vtuoſa: ex hoe

ac mulieꝑ:ita vt in plateaas ctatio venenola

eijcerẽt iſirmos ⁊ ponerent ibi Exurgens ãt.
. 1. PEiEH ibi Exurgens at.
in lectulis ac grabatiſ vt v? Circa p oſtendc:
niẽte petro ſaltẽ vmbꝛa illi apoſtolo pᷣdica
obi E&αε illon: li tio vtuola ex du⸗
0 bübꝛar et quẽq; illoꝝ xli obus. ſ. ex mira/
beraret oẽſ ab infirmitatib'“ c(uliſ ea confirma
ſuiſ. Cõcurrebat aũt ⁊ mul tibus:⁊ ex multi ½
titudo viciaꝝ citatũ hieru plicatione credẽ⸗
ſalem: afferetes egros ⁊ ve ti ad ebaꝛtau⸗
xatos a ſpiritibus immun/ß e vict⸗

diſ:qui curabantur omnes y (Per manus

autẽ apoſtolo. fie
4M? bant ſigna ⁊ ꝓdi
gia multa in plebe. non dicit in pꝛincipib:qꝛ non crede

bant paucis exceptis qui occulte chꝛiſtiani erant vt ga
1 t erant vnanimit

maliel nicodemꝰa aliqui alij. 3 ¶ Et erant vnanin
n poꝛticu ſalomonis. vbi erat locus
oꝛonis ⁊ pꝛedicatiõis. b ¶ CTeteroꝝ ãt ne.au. ſe piun.

illis. ficte. ſ timẽtes penã qᷓ venerat ſuꝑ auaniã ? e vxo
Keaba eos ppls.ppꝑ curatioes K mi
racula qͥ fiebãt: ⁊ qꝛ bona p malis ſuis pſecutoꝛib red-
debãt:⁊a ſubdẽ ð mitiplicatõe credẽtiũ:cũ d᷑: d Ma
gis ãt augebat ⁊c᷑. ⁊ pʒ lr̃a vſq; ibi: ec eniete peir
ſaltẽ vmbꝛa ill cc in q̊ ponit dria peni ad alios aploj

in opatõe miraculoꝝ::na alij apli curabant infirmos ꝑ

tactũ manuũ: ſic dẽ. s.p man aploꝝ ⁊c.· Detr ãt ñ ſolu
p tactũ:ſed ẽt ꝑ vabek qð eſt mab: qo fiebat ad onñden
dũ ꝙ erat pncipalis apls:ſciendũ tñ ꝙ ſi ↄſiderent mra-

2 „

cula ex pte vtutis actiue: vnũ non eſt maius alio:qꝛ oia
fiunt vᷣtute diuina infinita:cũ ſint totã vtutẽ natu

re create trãſcẽdẽtia. ſi ãt ↄſiderarẽt qnad rẽ factaʒ: ſic
vnũ ẽ mar alio:ſicut ſuſcitatio moꝛtui qᷓ; curatio lepꝛo

ſi: a curatio lepꝛoſi qꝙ; curatio ſubita languidi. ſt imiliter
ſi ↄſiderentur q;ad modũ faciendi:ſic maſ ẽ curare le

ꝛoſuʒ vel lãguidu ſolo vbo qᷓ tactu:⁊ p ũbꝛã ꝙᷓ; ꝑ ver/

ũ. verbũ. n. aliqd pcedes ex hoie hñs vᷣtutẽ: ſed ũbꝛa
nihil ẽ ipſi ſʒ tm̃ ͤunris luc ex intpoſitiõe coꝛpis.⁊ qꝛ
e

xpᷣs nõ legi curaſſe ꝑ vmbꝛã ſicut petrꝰ:iõ videt ipletuʒ
fuiſſe:qð dixit Jo.xiiij. Qui credit in me opa que ego
facio ⁊ ipſe faciet:⁊ maioꝛa hoꝝ faciet.ceia patet ĩ lis.

p deſcribitur hec

oꝛitur iudeoꝝ co

Jeniẽte pero

i niracnlola
nundicn
toit co
ite ſchai
Liad .
uirdi aE
Urgensütftg
ſcergoti r
hocvllet e he
1quici lo it
deſannanitiiu
hrgul ſeget
Fannet
nungllͤet
ſllniee
i wridia
rrns epl prci
cabitinicunte
ſumenizernne:
wuiayt denu
lprincrunn
Pdiautiry⸗
Vciaſcrgo
licgintm
ſamiinai
glumzgitin
liznnntͤ
Magemini:
fnſchdlaſt⸗
ſſonro ddſch
ſedsinenſ
urrplblbe
M,ſtponita⸗
ſarioi
irdfip⸗
ſgn putfn
Ponmnceatlaoita
inbiſoepotit
8 Kiniitd
ſifnun giez;
il donicgedd
il ſonttiene
udloghiend
tlelnee ten
ngii
one milni.
gie
T
terſti n

1/, che

ſnul
dsng
2 l in

(unno peneno

* Snßin
E woſdri
wdn
Crson
5 ſan
nl tberten
I eror
/
. 1bdn
uli poſt
banrlignun⸗
lechuſtaniun,

1e ehe r o
unmeſ
Tandraeu

nisege

„ „ 4917 4
e
A

1 eeNu.

liberatio:ibi An⸗

hẽ.xxiij. j.iõ ſbdi

CAllkäctine

ratiois

Bgiataint

10KX 81v

2 ¶ Exurgẽs ãt.HPic ↄñt ponit᷑ ſacerdotũ ocitatio vene
noſa:nã ↄcitati inuidia qͥ venenũ ẽ aie voluerũt apłos
pdere:ſed nõ potuerũt diuina vtute eos ptegente:⁊ ſᷣm
hoc reſiduũ h’capli in qttuoꝛ ꝑtes diditur:qꝛ p ponit
aploꝝ captio.ꝛ captoꝝ increpatio:ibi Et introgauit.ʒ
increpatoꝝ excu- HS
ſatio: ibi Rñdenj
ãt. 4. excuſatoꝛũ
dimiſſio:ibi Con
ſenſerunt aur. pꝰ
adhuc in tres: qꝛ

Exurgẽs aũt pᷣnceps ſacer
dotũ ⁊ oẽs ꝗ cũ illo erãt:.q
ẽ hereſis ſaduceoꝝ: repleti

P ponit aploꝝ in ſt celo T iiecerũt man i apo
iurioſa captio:?ꝰ ſtolos:ẽt poſuerũt eos ĩ cu

eoꝛu miraculoſa ſtodia publica. Angèl' auũt
dñi ꝑ noctẽ apiens ianuas

gelus ãt. 3 eoꝛu . J
3arl; carceris:⁊ educẽs eoſ dixit

cauteloſa rductõ

ibi Tẽ abijt. ir· Aẽè ⁊ ſtãteſ loqmini in tem
un bens it eno blo plebi bia ̈ba vite bur
ſacrdoru 1c MDüi cũ audiſſent intrauert
hoc videt ꝙ ipſe Diluculo ĩ tẽplũ ⁊ docebãt
T qui cũ illo er˖ Adũeniẽs aũt pᷣncepſ ſacer
de lecta erat ſlldu otũ ⁊ q cũ eo erãt:ↄuoca
renrrectiomen a Uerut pciliũ ⁊ oẽs ſenioꝛes
ſpũz ⁊ angelũ:vt filioꝝ iſrl:èt miſerũt ad car

cerẽ vt adducerent᷑. Cũ aũt
veniſſent miſtri ⁊ apto car/
cere ñ iueniſſent illos:reuᷣſi

b ¶ Replen ſunt
gelo. i. inuidia 2
ira:nã apli pꝛedi

cabãt in ieſum re nuũciauerũt dicẽtes: Carce/
ſurrectioʒ ex moꝛ: re quidẽ iuenim clauſuʒ cũ
tuis: vt dem ẽ. S. oi diligentia:ẽt cuſtodeſ ſtã
in pꝛin ca. pᷣceden teę ſi ianuas:appiẽtes aũt
tis. Dicunf aͤr ſa⸗ aſ lanuas: aphieles an
ducei a ſedec q ẽ Neminẽ int iuenimꝰ. At aũt
iuſticia in hebꝛeo audierũt hos ſmones ma
n . gaaret ar all giſtrat tẽpli ⁊ pᷣncipeſ ſacer
ãt in ſ:ꝛgambiaèbꝗt de illi
iudicis 1 puniti· dotũ:ambigebãt de illiſqd
onib' accerrimi:
vt dẽ in ſcholaſti⸗

ca hiſtoꝛia: pꝑ qð ſibi nom iuſticie vſurpabat: e¶ Et h

poſu. eos in cuſto.pu.i.in carcere in q̊ poncbege ale,
factoꝛes publici homicide latrones ⁊ hi. d ¶ Angel
at. Hic oↄñi ponit᷑ aploꝝ mirabilis liberatio:⁊2 P'libe
niratio:ibi Adueniẽs ãt. Circa pᷣdicitur:
d ¶ Angelat dñi ꝑ noc.ap.ianuaj ⁊c. Dicit hic quedã
glo.ꝙ noͤ apuit ſᷣm rẽ ſed ᷣm apparẽtiã:qꝛ eduxit eos
p ianuas clauſas ita libere ac ſi eẽnt aꝑpte:⁊ circa hoc ñ
ẽ dubiũ ꝙ hoc potuit fieri vᷣtute diuina:ſicut coꝛpPxpᷣi
nõdũ glioſum exijt de vtero vginis clauſo:ſed ñ potuit
fieri vᷣtute angelica:q̃ ſe ñ extẽdit ad faciẽdũ duo coꝛpa
eẽ ſil. Potuit tñ angel vtute ppa ianuaj apire ⁊ claudẽ
ſicut pus:⁊ huic mõ educẽdi aplos videt᷑ lr̃a magis con

coꝛdare. e¶ Ite ? ſtãtes loqmini in tẽplo.ↄſtater ⁊ i
trepide: f ebi. ibi ↄuenienti: g Oir ib⸗ vite
tur

hi.ſxpᷣiane qͥ ẽ ĩ prti ꝑ gẽaʒ ⁊ p gliaʒ i futuro. ui
cũ audiſſent intrauerũt diluculo.taqᷓ feruidi ad ĩpleti-
onẽ mãdati. h¶ Adueniẽs ãt. Pic ↄñi ponit᷑ dicte li-
beratiõis agmiratio:cũ dẽ Adueniẽs ãt ꝛc᷑. ⁊ pʒ lr̃a vſ/
q; ibi: i ¶ Et miſerũt ad car.vt adu.ad hoc.n.poſiti
ſuerũt in carcere vt in craſtio inde traherent᷑ ad iudiciũ
⁊ↄdęẽnarent᷑:cetera patẽt vſq; ibi: k ¶ Et cuſtodes ſtã
tes.i.diligenter cuſtodiẽtes.q.dicant nõ exierunt ꝑ de

gis q́; hoibl. Dẽus patrũ
vroꝝ ſuſcitauit ieſũ quẽ voſ

ſpũſſcũs quem dedit deus

. 2 „ ⸗
——
2 „ . X .

fectũ clauſur̃ vel cuſtodie:cetera patẽt vſq; ibi: I ¶ Ambi

gebẽãt de illis quidnã fieret.i.vbi ⁊ quõ q̃rerent᷑ vt capent.

m ¶ Aduenies ãt quida.qui viderat aſtantes eos in tlo
⁊ intrepide docentes:Annuciauit eis ⁊c᷑. ⁊ pʒ lr̃a. n
abijt. Hic ↄñt ponit᷑ aploꝝ cauteloſa reductio. Inierunt.n.
iſti ↄſiliũ ad reducen
dũ eos turpit᷑ ⁊ aſpe:
ſicut malefactoꝛes pu

nã fieret. Aduniẽſ aũt qda
blicos:ſed vidẽtes de

uciaun cis: quia ecce vini uotionẽ ppli timẽtes
quos poſuiſtis in carcerẽſt ne lapidarẽt mutaue
in teplo ſtãtes ⁊ docẽteſ po rũt ppom: ad redu-
pulu. Tunc abijt magiſtra cendu eos vſi ſi tm v⸗
tuſ cům miſtris:è adduxit b neterhe ao
j. Sõ nTẽ abijt ma
dle ſine gi⸗Sinhat eni giſtrat. nom ẽ officij
pplin ne lapidarent. Et cũ ⁊tenet collectiue pꝛo
adduxiſſent illos ſtatuerũt maioꝛibus coitatis:
in acilio. Et introgauit eoſ αmniſtris ad ea
pnceps ſacerdotũ dicens: pPcre n hanad.
„ Le .. p (Et adduxit illos
Hꝛecipiẽdo pᷣcipim vobiſ ſine vlla vi. cub cã ſb⸗
nẽ doceretis in noĩe iſto:et git ex ꝑte ipſoꝝ:cum
ecce repleſtis hierlʒ doctri dn 4 Kinchen
na Ffa nnli maͤus ſnl cã fuit pmpta volun
nos languine holsi l. Re tas veniendi ſecuri
ſpõdens aut petr apli di⸗ de alieti⸗ dei.
xerũt. Obẽdire oʒ deo ma r (St interrogauit
eos. hic ponit aploꝝ
aeehfeitur
4 enee .6n Pꝛecipiẽdo p̃ci-
interemiſtis ſuſpẽdẽtes in li pimus.i. auctoꝛitate
gno.Hunc pᷣncipẽ èt ſalua potificaliphibuimuſ
toꝛeʒ deus exaltauit dexta t¶ Ne docerer in no
ſua:àd dãdã pniaʒ iſrt ẽtre ſunagareni. „621
miſſionẽ peccatoꝝ:⁊ noſ ſt u ecce reple. hirz doc.
mus teſtes hõꝝ verboꝝ:t vꝛa.· pꝛecepta nr̃a:
ducere ſuper nos ⁊c.
Bens ſoc eſtij ino
Veglientes ſed ẽt crim
vomicidij nobis ĩponẽtes. - ¶ Rñdens ãt. DPic ↄſequent᷑

ponit᷑ increpatoꝝ rñſio q̃ eſt duplex.⁊ ponit ibi: Surgens
aũt.pꝰvo eſt ꝑ apłloꝝ vba:cũ dꝛ: Rñdens ãt petrus ⁊ apli.
lʒ glo.interlinealis dicat ꝙ apli ex feruoꝛe moti nõ fuerunt
paſſi vnũ ꝓ oibloqui:nõ eſt tñ veriſile ꝙ oẽs loquentes ſil
dederint rñſionẽ:que ſequit᷑ ꝑ oꝛdinẽ:qꝛ ibi fuiſſet confuſio
vocuʒ: qð nõ eſſet decens nec bene intelligibile:nec ſic ꝑmit
tit᷑ hoibus loqui ĩ loco iudicij:ideo magis videtur ſaluo ta
men melioꝛi iudicio:ꝙ petrus ſolus dedit reſponſionẽ qua
data alij apoſtoli appꝛobauerũt eã tanqᷓ ſuam:nec illa glo
ſa cũ non ſit magiſtralis eſt autentica. ͤ ¶ Obedire opoꝛ
tet deo ⁊cl.hoc eſt per ſe notũ:cũ homines nullã auctoꝛita

tẽ ſee iendi habeant niſi a deo a quo eſt ois poteſtas.

a ¶Deus patrum noſtroꝝ.i.queʒ coluerunt patres noſtri

b ¶ Suſcitauit ieſum quẽ vos interemiſtis a ſic non impo
nimus vobis falſo ſanguinẽ ipſius. c¶ ¶ Punc pꝛincipem.
ecclie militantis ⁊ triũphantis: ¶ Et ſaluatoꝛẽ.hoium
e ¶ Deexaltauit.ad celeſtia: f¶I Dexta ſua.i.vtute ſua ſic

eirtan ¶ Ad dã pe.iſrl.i.ad dadũ tpj penitẽ

di: h ¶ Et remilſ.pec.⁊ nos ſum te.qꝛ nobis pꝛeceptũ eſt
iſta teſtificari:vt ꝑʒ.S.j.⁊ luce vlti.q.d.ꝑꝑ hoc oʒ nos in hꝰ

obedire deo: i ¶Hoꝝ verboꝝ. ſ. reſurrectionis aſcenſio-
nis 7 miſſionis ſpũſſancti. RCIE ſi

puſſactus. teſtificatur

mine iſto.i.in noie ie

1 G

(Glesf.

it in nobis:⁊ e vtute fiũt ſigna ⁊ ꝓdigia:ſed qĩ nõ tamẽ de modo dimittendi:qꝛ ↄſuluerat ſimpliciter gerunoos⸗
Maaͤlout⸗ voeont ancu⸗ ncrecipintnic eos dimirti:⁊ ipſi pꝛius fuerunt ceſi ⁊ ꝓhibiti pꝛedica/ ilide
ſubdẽ: a DPec cũ audiſ. pꝛin. ſacer. diſſecabant᷑.qꝛ vñſiä. re nomẽ chꝛiſti:iõ ſequitur: v ¶ Et couocantes aplos eſume: 9
eoꝝ ñ poterãt infringẽ: ⁊ tñ volebãt eos occidẽ. b ¶ Sur ceſis denũciauerunt ⁊c. et illi quidẽ ibant gaudẽtes ⁊c᷑. zilnctih
gens aut. Hic ponit᷑ 2 excuſatio ꝑ gamalielis vba:qui vt di ita ꝙ aduerſa non ſolu ſuſtinebant potientertſedettin Porgrhetpe
cit glo. erat diſcipuł g ſerei auc 4
aploꝝ: occult tn: vt aoDei roſili por tiekes eunn thenn
iuboꝝ peſſima aſilia oĩb' obedientib ſibi. Hec niã ſi eſt ex hoib oliliũ hoc imus ſorit ſhluc,
diſſiparet cDha cuũ audiſſent diſſecabant: æ aut op diſſolliet:ſi verõ ex raae. jineg
rile ĩh credbatre (gitabãt intficẽ illoſ. Sůr deo ẽ:non poterit diſſolus edlo rciren nllii 0ſ
ſurrectõʒ ⁊ ſpm ⁊ ãge ie f. af vi- in templo vacäa vantini teh
lũ ſʒ ñſeqndo malici es aut qda in cõcilio pba nẽ oꝛte ⁊ deo repugnar vi domos docentes i ctiidel
phariſeoꝝ: o¶eg riſe noĩe gamaliel lẽgis do deamini.Cõſenierũt aüut il·ꝛc. in nullo vhis miſerio
do. honoꝛabilis ſic ctoꝛ honoꝛabilis vniuerſe luèt cõuocãtes aplos ceſis aut ye enrer aoazſtvic
ras ehan — plebi: inſſit foꝛas ad bꝛeue denunciauerũt ne oĩo loq;; pꝛedicanduxpm ljnni 4
ſit foꝛas ad bꝛeue fie hojes fieri. Dixitq; ad illoſ rent in noĩe ieſu:⁊ dimiſeft foꝛtius animati. güus ier
ri hoĩesi aplo vt in Airi iſraelite uttẽdite vobiſ eos. Et illi qdẽ ibãt gaudẽe ¶En agi gulnto üroctitn
eoꝝ abſentia efficacai ſup hoiĩb'iſtis:qd acturi ſi tes a ↄſpeciu cõcilij:qm̃ di Eidsin poſti 3 ii hee ni
PPES ſſenrentte. AZintẽ hol. n. dies extitit the gni habiti ſi p noie ieſu cõ qucei a cedec qo nfele
in lege pphis erudi odas dicẽs ſe eẽ aliquẽ:cui tumeliã pati.QOi autẽ die ñ eſt iuſtici in he⸗ biaimi
ti: g ¶ Attẽdite vo 2ſenſit numer viroꝝ circit ceſſabãt in tẽplo ⁊ circa do b ¶Adaditio dow c,
bis ⁊c. q.d.no debelq̃dringentoꝝ:qui occiſus ẽ mos docẽtes:⁊ euãgeliʒã/ s⸗ n “
rerſifec beita aana⸗ ⁊ oẽs ꝗ credebat ei diſſipa teschꝛiſtum ieſum. Ca.vI. ab zrio a ſilagan
. rereno⸗ uo recitar ti ſunt: T redacti ad nibhiluz n diebaut ill creſcẽ fuir pꝛimuj inuen
.d. h ¶ Ante. boIx n Poſt hunc extitit iudaſ ga⸗ te nuero diſcipuloꝛuz toꝛ herelis arria⸗ atif i
dies exti. theo. di. ſe ſile' iĩ diebꝰ pfeſſiõis:t auer fem̃ ẽ murmur grecoꝝ ad/ ne:ſic ſaducei di cun
2 æẽ aliquẽ.ſ.magnum ſt pplin p' ſe. Et ipᷣ perijt: rſus hebꝛeos:eo öſpi- cuntur a quodaʒ Pin p ſ
hen nn Pphaz q vt dicit ioſe lit pplmp ſe. t ipe perut: Uerlus Pebꝛeos: eo qꝙ Olpi ni nomiabatur bilecnn znit.
phvus magicis artiſ? TOes quotquot ↄſenſerunt cerent in miſterio quotidia ſadoch qui fuit p idiintligian
multos de hierlʒ de ei diſperſi ſi. Et nunc itaqʒ no vidue eoꝝ. Conuocãteſ mus inuentoꝛ he ſicie
tepi⸗ muins kaeul⸗ dico vobiſ. diſcedite ab ho autẽ duodeciʒ multitudinẽ ealaonan dar ur
tatibex hierlin ſbᷣla D' nite ill. 302 ſſci rèrt: HS5 glolſa!
tis:duxit eos vſq; ad mib iſt linite B illoſ. Quo diſcip uloꝛum dixerut: Nõ libʒ talmudicuʒ ſturue-
ripas ioꝛdanij.d.ſe·⸗ qui dẽ aboth: vn (Evlun
bere eis tranſituʒ pr·· de non dicuntur uni ſden
arentẽ alueũ. Pkore us eſt oẽs ⁊c p militeſ ad h aiuſticia:qꝛ nec reputabantur inter alios iuſtioꝛes: ſed tmgnſ
miſſos a fado pꝛeſide ſyrie: k¶ ¶ Poſt hunc exti.iudas ga econtra:na phariſei eoꝝ emuli iuſtioꝛes reputabantur ſelnun.
, AS lile in dieb pfeſſionis.i.tꝑe ̊ ſinguli de iudea ibant ad ci vt pʒ luce.xviij.ca.vbi dẽ de phariſeis ꝙ ↄfidebant ĩſe 1Mcnälde
T ê uitaté ſuꝗ: vt ſe eẽ ſubditos ꝓfiterent romanoꝝ:vt hĩ luce tan iuſti ſpernebant ceteros. (LCapitu. VI. N. (ignien
” ij. I ¶ Et auertit pplm pyſe. affirmans publice ꝙ illicitum Nodiebus illis.Deſcripta pꝛedicatione petri ſin 4 Drpännns
erat iudeis aliquẽ dñm cognoſcere niſi ſolũ deũ ꝗͥ eduxerat gulari ⁊ cũ alijs apoſtolis:hic cõſequenter occa nogpiduni
eos de ſeruitute egypti:ſed hoc erat falſum:qꝛ hiere.qͥ ſeĩs . ſione huius ponitur pars incidentalis: in qua vun diicniche
fuit inducebat ſedechiã ⁊ alios de pplo iudeoꝝ ad ſuiendãũ agitur de electione ſeptem diaconoꝝ ne impediret᷑ oꝛa- mulplononeg
regi chaldeoꝝ:hier.xxxviij.ſimilłr.ij paral.vit. Sedechias tio ⁊ pꝛedicatio apoſtoloꝝ:et diuiditur in duas partes leſclighnin
inculpat᷑ de hoc ꝙ fregit iuramentũ qð fecerat nabucholo qꝛ p ponitur ca ⁊ actus electionis: ſubditur pꝛoſe⸗ turtplant tg
noſoꝛ de ſeruiendo ſibi ſub tributo:qð ſcriptura no feciſſſj cutio de electis:ibi Stephanus autẽ. Pꝛima adhuc in i eaitſilue
ſi iuramentũ illud fuiſſet illicitũ.ſilr daniel ⁊ ſocij e qui ſu duas:qꝛ p ponitur electionis cauſa ſiue r Quaa ele neſhl po c nij
erunt ſancti humilit ⁊ fideliter ſeruierũt nabuchodonoſoꝛ ccio:ibi Et placuit. Circa pꝛimũ dẽ: a ¶ In dieb aüt tuſepbmnioele
regi: ꝓpterea ẽt ſaluatoꝛ Mat.xxij.interrogatus ſi liceret illis ⁊c. Non enim poteſt regi tanta pace multitudo ſic Kauiabi Ticſin
iudeis reddere cenſum ceſari.reſpodit: Reddite que ſi ceſa pauci: eo ꝙ difficile eſt quin in magna multitudine ſint wiſinignngh
ris ceſari:⁊ que ſi dei deo. m ¶ Et ipſe perijt ⁊ o quotqt aliqui diſcoli: b uerſus hebꝛeos. Oẽs erant iu/ eſinlrmii
oſenſerunt ei. adherentes efalſe doctrine. Cõſequenter ap dei ſed aliqui erant nati in iudea illi dicũtur hic hebꝛei Cfiniftih 1
plicat ad ꝓpoꝰ pꝛedcã.d. n ¶ Tuc itaq; dies vobis diſce. aliqui in grecia ex iudeis ibidẽ per antiochũ diſperſi iilidefmi
ab ho.iſtis.i.ab eoꝝ pſecutione. o (Amſieſt ex hoibuj ⁊Z illi dicuntur hic greci.⁊ ſimiliter illi qui de gentilita- 4 inninef
ſiliũ hoc.i. ſi doctrina eoꝝ eſt humanit ↄficta: p ¶ Dil/ te erant ad iudaiſmuʒ conuerſi: eo deſpicerentur in E
ſoluet.ſicut ⁊ pꝛedictoꝝ. q ¶ Si vo ex deo eſt. i. ex oꝛdina miniſterio quotidiano vidue eoꝛum:qð exponitur du b ſeit
tione diuina: r ¶Non poteritig diſſoluere.nã eius oꝛdia pliciter: vno modo qꝛ grece mulierej tanqᷓ magis rudej deenene
tionẽ nullus põt impedire. s efoꝛte ⁊ deo repugnare repellebantur ab hebꝛeis ne miſtrarent.alio mõ intelli X.
videamini. q.d.cũ hoc incurreretis peccatũ graue repugnã itur iſte deſpect in hoc ꝙ greci giduis ñ admiſtrabat ſpienſii i⸗
do oꝛdinationi diuine. t ¶ Toſenlerunt autẽ. Dic ↄſequ? ita bñ necia ſicut hebꝛeis. c ¶ Couocãtes at. xij. mul. n Svd d
ter ponit excuſatoꝝ dimiſſio: cũ dẽ: Cõſenſerunt autẽ. tum diſcipuloꝝ.nõ eẽ bñ r bilẽ p eoj in tpalibabſq; detri 1 icerr
qꝛ legis doctoꝛ erat honoꝛabilis: tũ qꝛ eius perſuaſio ernrat mẽto in ſpũalibꝰ: o Direlti equũ dẽlin.v.dei ⁊c. ciinmie
ronabilis: lz tamẽ coſenſerunt ei de dimiſſione apoſtoloꝛõ i pꝛedicatioʒ vbi diuini:nã ſpũalia ſi tꝑalibp̃ponẽda Nband in

1

Apoſtoloum. vij

Ar Nn ? ¶Eoͤſiderate fres viros ex vobis. quo melũcogno rerent: ⁊ p ponit ipſius ſtephani pſecutio ſingularis:2 eccle
— ſcitis iỹ extraneos: ipſi RN ire modu regedi ſie generalis in pꝛiny. viij ca. ᷣadhuc in res: qꝛ e ponitur
dngln multitudinẽ hanc ꝙ; extranei. f ¶ Boni teſtimonij. i. ſtephani accuſatio falſa: ꝛ reſpoſio va in pncipio ſeqn. ca.
uſuirin bone fame: g Septẽ. Hic numer petit ſ. tenario 3 lapidatio iniuſta vſus finẽ ſe.ca.ibi Audiẽtes ãt. Circa
lr ſpuſſancti: is ſubdit: h¶ Plenos ſpuſcõ ⁊ lapia. py d: e (Tune ſümterum viros.i. ſũmiſſe infoꝛmaue⸗
Gſittgii. apparere pot per runt ⁊ fraudulẽter ðᷣ

e ſns bann⸗ ſigna exterioꝛa: ⸗ M .1. — teſtimonio ) ſtepha⸗
r u i de⸗ vſtitu ẽ equũ noſ derelinquẽ pbũ ðde ſynagoga q̃ appellat᷑ l nũ ferẽdo. . Aui
e dineric am ſup hoc oꝶ† ¹ dei:⁊ miſtrare mẽſis. Cõſi bertinoꝝ cyreneſiũ ẽt ale dicerent ſe au. eu dicẽ

e o rationt H vohl vuenontichie. cucia vaſia diſpuͦtates cnz blaſppyeni r in lege
unrhn 3 aſcenck liden plenoſ ſpuſcõ ⁊ ſapia:quoſ ſtephano:ẽ᷑t nõ poterãt remſi pcipit lapidari: cui.
dq⸗ üng vbi.p s ſit deſcẽ 5 ſt ituam ſuper hoc u3. ſtere ſapie 7 ſpuͦi 4 loqbat Rorugti Sſ
in ſs adprimu ad Môs po oĩoni et miſterio Tunc ſumiſerũt viros qui polz coem b /ſ½
1 moduũ angeloꝝ i pbi inſtãteſ erim.Et placu dicerẽt ſe audiſſe eũ dicẽtezʒ ſeioꝛes.· ideſt maldꝛeſ

. Le ſcala iacob aſcen it ſermo coꝛã oĩ multitudi/ pᷣba blaſphemie ĩ moyſe uli: i ¶Et ſcri-
de Winngen ee en. , DA Vlen populi: i Et ſcri
Naun detiũ deſcẽden ·ne. Et elegerũt ſteyhanũ vi ⁊ deũ. Cõmoũderunt itaqʒ ba⸗ 8 doctoꝛes

rici. a leui. rũ plenũ fide ⁊ ſpuͦſancto: plebẽ èᷣt ſenioꝛes &t ſcribas EAler cscurrerte⸗⸗
en Hic ↄñt ponit ele philippũ pꝛocoꝝ ⁊ nica· ¶⁊ cocũᷣrretes rapuerunt eu moti2 non ratione.
„ ſng Lio cũ oi: Et pla noꝛẽ ⁊ timonẽ ⁊ parmenã ⁊ adduxerũt in ↄciliũ:t ſta L ¶ Et ſtatuerũt fal⸗
4 * meſemd coſ et nicolaum aduenã ntio tuerunt falſos teſtes ꝗ dice ſos te. q di. ho iſte vc.
„ uin röglis erat 2 vi (enuʒz. Hos ſtatuerunt añ ret: Hõ iſte nõn ceſſat loqꝗ noieeror in? luo⸗
on n Eteteſte nle oſpectüͦ aplomx 8ates in pba aduerſus locu ſcũm æ bia: m (IIlon ecf⸗
5 nen nu⸗ ſigen ſellta bas uerüũt G man Et e legẽ.Audiuim.n.eũ dicen ſa⸗ ſaaut —
ä te: ppꝑ qð tale ne buũ dñi creſcebat:⁊ multipli tẽ:qm ieſus naʒaren hic dẽ ñ ſolu eſt blaſphem
ei, cunargrts ociũ poterat ſiꝰ C. rlirg c O Sr laſe Reln
M gui witn bi keufe mitti: cabat numer diſcipuloꝝ 1 ſtruit locũ iſtuz: 7 mutabit ſec erd loſn hemis al
icn ſci ⁊ idẽ intelligrdu, Pierlin valde. Multa etiazʒ traditiões q̃s tradidit nob fſruer locũ iſtũ ⁊ mu
tiſ miun eſt oe alijs: iſteim turba ſacerdotũ obediebat moyſes. Et intuentes eum tabit ac vidckt enon
aice⸗ SP utrer landatun ſfidei. Stephan aũt plenus oẽs qui ſedebant in conci dixerunt falſũ qꝛ xp
ſ tyr uurus:. Fia 2 ſoꝛtitudine facicbat pꝓ lio:vidẽrunt faciem ei tadʒ rii, deicorMar.
uloitbotn n (IEt nicolauz Qlgia Tſigna masna n po laciem angeli. VII. ret lapis ſuper lapidẽ
emm oin aduenã.i.de gẽti pulo. Surrexerũt aũt qda Irit àutem pꝛinceps qui noͤ deſtruerur:
wrsRenng lirarezuerſuz oolllll dee mutatione traditi
uſtowerehucbm Ecccccc.. onũ moyſi: Joh. iiij.
drics ,ofitb o¶Antiocenũ.i.de antiochia natũ. Hos ſta. äte ¶ Ueniet hoꝛa in qua nec in monte neq; in hieroſolymi ado
4 (Gn — qui eos elegerüt. p ¶ Et oꝛãtes.ſ.apli: rabitis pꝛem:ſed veri adoꝛatoꝛes erut qui adoꝛabũt pꝛem
apelnem q ¶ Impoſuerunt eis man.ipſos oꝛdinando . in ſpũ ⁊ vitate.in quo ſignificabat ipᷣm coꝛpoꝛalẽ legis cul-
wishetiſgnom nos: vñ ⁊ diaconi ꝑ ipoſitionẽ manoꝛdinant᷑. r ¶ Et miĩ ſpũalẽ ↄmutandũ.Ad pᷣm dicendũ ꝙ; xpᷣs nõ dixit ſe tẽ
. sdulmibn Vbum oñi creſcebat. i. effectus pꝛedicationis vbi dei ꝑ pllũ deſtructuꝝ:: ſed pꝛedixit eẽ deſtruendũ: ſicut fʒ e poſtea
– r multiplicationẽ credentiũ. s. Multa ẽt turba ſacer. p romãos anno.xlij.poſt paſſionẽ xpᷣi. Si autẽ obijciat᷑ q
iicmunnmn obe.ſidei.pp miracula q fiebat maniſeſtetoceulte amẽ romani nõ deſtruxerũt niſi in vᷣtute dei:a ſic xpᷣs cũ ſit de
u iin iil erat xpᷣiani:ſicut gamaliel ẽt eadẽ roe. t¶Stephan deſtruxit: no valet qꝛ teſtes nõ loquebant᷑ de ieſu xpᷣo inq*
IIA. Dic ↄni ſcũs lucas pſequif de electis: ⁊ de ſtephĩao de'cũ e' diuinitatẽ negarent: ⁊ puꝝ hoĩem fuiſſe dicerent 7
“ Gid de philippo.c.vij.ibi Philippautẽ.p in vuadece ſic loquebant: n Jelus naxarenhic. i. ↄtẽptibil hõ. A ld
en Unchin circa ſtephanũ declarat vtutis opatio:? ↄſurgens in ⁊nſciendũ ſilr ꝙ traditiones illas nõ dixit ſe muratuꝝ:ſed

pſecutio:ibi Tũc ſũmiſerũt. Circa pᷣz: t¶ Ste

mne enlinhi n uca ¶Stepha eẽnt mutande dicto mõ: hʒ hoc fecerit inqᷓ deus:h tñ
e minlii nus at plen gia. ad bñ opandu: vCEE foꝛtitudie. ad mõ nõ loquebant teſtes:vt dictũ ẽᷣ. Sciendũ tñ de hac mu⸗
unn int aduerſa tolerandũ. x ſiebery i.⁊ ſi.ma.in po. tatioe ꝙ nõ fuit mutatio de orio in Zrium ꝓpꝛie: ſed de in
et iit ad vitatẽ fidei catholice irmandã. y¶ Surrexerunt proeerfecto ad perfectũ: qꝛ culi noue legij eſt multo pfectioꝛ qᷓ
an i ãât qdã de ſyna.q appel. liber.a regioe ſic noiatoꝝ:vt di veteris:ſicut diffuſe fuit oſtenſum in pꝛin eple ad hebꝛeos:

ilir mn . cit glo. interlinear: 3ʒ Et cyrenẽſiũ.a cyrene ciuirate ppꝑ qð dẽ hebꝛe.vij. Nihil ad perfectũ adduxit lex.qð autẽ
Dal a (Et alexãdrinoꝝ: ab alexandria m egypti: fir 5 Dpꝛie deſtruit: ſed maois pficit: d? vttialit
nimin xadrinoꝝ. ab alexandria metropoli egypti: ſic mutatur nõ ꝓpꝛie deſtruit᷑: ſed magis pficit᷑:qꝛ vtualiter
nn b ¶ Eteoꝝ qᷣ erãt a cilicia ⁊ aſia.noia ſi regionum iu fmanet ĩ quoda melioꝛi:pp qð digit ſaluatoꝛ Mat.v.lõ
countie 4 dee ppinòr: c ¶ Diputãtes cũ ſtep zano. fidẽ catholi veni legẽ ſoluere:ſed adiplere. p Et intuentes eũ aĩo.⁊
nlinſdi Aa ubis ÿ poterat ipugnando. d (IEt nõ po. reſiſte. vultu irato: ꝗ ¶ Uiderunt faciẽ ep tanq faciẽ angeli.ex q
in ſii ſapie ⁊ ſpũi qui loque.ſᷣm ꝙ ꝓmiſerat ſaluatoꝛ.d.luc. daã pulchꝛitudine ⁊ claritate ſibi dinitus data ad declarati/
Buini xxj. Ego dabo vobis os ⁊ ſaiamchino poterit reſiſtẽ onẽ ſue ſcitatis ⁊ inocẽtie:vt ſic a malitia retraherentur:vł
kmini RKr ⁊a õdicere omẽs aduerſarij vꝛi. e Tunc ſũmiſerunt. ⸗ damnabiles magis redderentur. ¶ Capi. VII.
ſunpub⸗ e. Pic ↄñt ponit᷑ oꝛiens ꝑſecutio:vt qui rõe vel ſcriptura at. Hic põit᷑ accuſati rñſio:circa quã p dat᷑ rñ-
7 gii, 4 ſtephano nõ poterant reſiſtere vio lẽtia ſupioꝛes appa X A gendi locus:cũ dẽ:Dixit ãt ad pꝛincipes ſacerdotuzʒ
lali

q=: ponit rñſionis actus:cum ſubdit: Qui ait ⁊c᷑. Circa d

ſciendũ ꝙ ſtephanꝰſuit accuſatde quattuoꝛ.ſ.ꝙ locutus fu

erat 3 deũ: 3 morſen: tẽplu: ⁊5 legẽ: vt pʒ ex pᷣdictis:iõ *

excuſat ſe de py.ſ.de deo:: de moyſe:ibi Eodẽ tpe.ʒ de tem
plo:ibi Tabernaculũ. ꝗde lege:ibi Dura ccruice.Depᷣ at

excuſat ſe ꝑx hoc ꝙ oñ =èD
dit ſe colere deũ: quẽ —„ „ .
coluerunt ſancti pes ſacerdotũ:ſi hec ita ſe hñt.
⁊: patriarche bꝛeuite·Qui ait: Viri fratreſ t pr̃eſ

replicãs eoꝝ hiſtoꝛiã
vſq; ad mo yſen:⁊ di
uidit᷑ in duas ꝑtes:qꝛ
precitat᷑ hiſtoꝛia inci

audite: Dẽéus glie apparuit
pfi nr̃o abꝛae ciiʒ eẽt in me
ſopotamia pᷣuůᷣſq;ᷓ moꝛaret ĩ

piẽdo ab abꝛaã vſq; charrã:èt dixit ad illũ: Exi
ad iacob:⁊ a iacob vlſ x d e
q; ad moyſen:ibi Et de terra tua de cognatoe
iacob. padhuc in uu tua:⁊ veni in terra qua mo⸗
as:qꝛ p recitat hiſto- ſtrauero tibi. Lunc exijt ð
nis abꝛae exna pini . erra chaldeoꝝ et hitauit ĩ
bi Etide Ad eutde⸗ charrã. Etide poſtq; moꝛ-
tiã dicendoꝛe ſũt hic tuus eſt pr ei. tranſtulit illũ
aliqᷓ pꝛenotanda pp in frã iſtã:in qua nunc vos
ↄcoꝛdiã hꝰpaſſus ad

ea que dcã ſt de abꝛa

— 47

am:geñ.xj.⁊.xij. ꝛimũ ẽ de apparitione dei dicẽtis abꝛae

Exi de terra tua ⁊c.bis.n.videt᷑ hoc deſibi dixiſſe:ſeł ante
pĩis ſui moꝛtẽ thare:⁊ de hoc loquit᷑ hic ſtephan:verũtam̃
illũ exitũ nõ fuit executus vſq; poſt moꝛtem pꝛis qui ſenex

erat:vt ei obſequiũ debitũ ipenderet:⁊ hoc ð volũtate dni
lʒ nõ ſit expꝛeſſum.et iteꝝ ſel pmoꝛtẽ pꝛis:⁊ tunc dedit exe

cutioni:⁊ de iſta vice fit mentio:geñ.xij.ſicut. Johᷣ.xx.dẽ ꝙ
xpᷣus in die ſue reſurrectiois dixit aplis:Sicut me miſit p:
ita ego mitto vos.ſ.ad pꝛedicandũ:⁊ tñ de voluntate eiuj

executio efuit retardata vſ. qʒ pỹ ſanctiſpũs miſſionẽ.vñ in
die aſcenſionis illud mandatũ fuit replicatũcũ tali retarda
tione:Act.j.Accipietis vᷣtutẽ ſpũſſancti in vos ⁊ eri mihi

teſtes ⁊c. Nec iſtud repugnat ei qð dixi:geñ.xij.impꝛobãs
ra.ſa.dicentẽ:ꝙ illud: Exi de terra tua ⁊c᷑. fuit dictũ abꝛae ꝑ
lxx.annos añ moꝛtẽ pꝛis ſui:⁊ ꝙ extunc exiuit qꝛ nõ repꝛo⸗
baui eũ niſi qᷓad hoc dictũ: Exi de terra ⁊cc. Ad qð ſecu-
ta eſt executio añ moꝛtẽ pꝛis qð eſt falſum vt dictũ eſt.⁊ẽ
de loco apparitiois.Circa qð ſciendũ ꝙ meſopotamia eſt

nomẽ ciuitatis ⁊ regiõis ſiue puincie:ſicut babylonia.iĩ libnj/
reg. 2 karar. ⁊ ꝓphaꝝ aliqñ accipit᷑ p ciuitate babylon pꝛeci
i

ſe:a aliqñ ꝓ tota puincia:vñ in pluriblocis dicũtur iudei ĩ
bab yloniã captiuati:qui tñ fuerunt in diuerſis regni ciuita

tibꝰcollocati:⁊ ſamaria accipit᷑ frequẽi p noĩe vnp ciuitatis

vt pʒ valde in multis locis:⁊ aliqñ p regiõe:ſicut Jo.iiij.dẽ
Uenit ieſus in ciuitatẽ ſamarie que dẽ ſichar.⁊ ſic manife/⸗
ſte pʒ ꝙ ſamaria ibi accipit p regione vel puincia.ſilr meſo/
potamia aliqñ accipit p ciuitate arã pꝛeciſe:qᷓ hic noĩatur

charrã: ⁊ ſic ſi noia ſynonyma:ſicut dictũ fuit:geñ.xxiiij.ſʒ
meſopotamia eſt nomẽ grecũ dictũ a meſo qð eſt mediũ ⁊ e

potamos qõ eſt fluuſ:qꝛ ciuitaj illa eſt ſita inter duo flumi
na. vñ gen. xxiiij.vbi tranſlatio nr̃a hʒ:meſopotamiam:in
hebꝛeo hĩ in aram fluuioꝝ. arã ãt eſt nomẽ ſyrũ.aliqñ vo

hoc nomẽ meſopotamia accipit᷑ p tota ꝓuincia circa dictã

ciuitatẽ. Abꝛaã vo exiens de chaldea cũ pꝛe ſuo thare:pꝛi
intrauit meſopotamia ꝓut eſt nomẽ regionis q; put eſt no⸗
men ciuitatis:que alio noĩe d charrã. Pis ẽ̊ pᷣmiſſis expo/
nẽda eſtlra. b. ¶ iri fres. hoc dicit qᷓ aꝗ ſibi coeuos 2
iumdꝛes: c ¶ Et pꝛes. q;ad ſenioꝛes: d ¶ Audite. vitatẽ
¶Deus glie.i. de glioſus quẽ colo ⁊ ſic nõ ſũ blaſphemꝰ.

*

¶ Apparuit pzi noſtro abꝛaã. p vice: g ¶¶ Zu eẽt in me⸗

ſopotamia.i.intraſſet termios meſopotamie regionis.

Pꝛiuſꝗ moꝛaret in charrã. cũ patre ſuo: i ¶ E

dixit ad illu: Exi de terra tua. Sed quomodo hic dicit

qꝛ iã exierat de chaldea in qua natus fuerat:naʒ meſo⸗
potamia ⁊a chaldea pꝛouincie ſunt diſtincte:ideo dicũt
aliqui ꝙ licet exiuiſſet coꝛpoꝛe non tamẽ mente:qꝛ pꝛo
ponebat illuc re⸗
dire:ſed iſtud di
ctuʒ impꝛobatur

hitatis.Et non dedit illi he mp.
gen. xij et ideo di

reditatẽ in ea:nec paſſũ pe

dis:ſed repꝛomiſit dare illi cencid ſuut ibidi
ĩ poſſeſſionẽ: t ſemini ei? diciwurpeo ſema
ea i ponenione:⁊ ſemim ei dicitur pꝛo ſe ma
poſt ipᷣm:cum nõ hĩet ſiliiñ ꝗ elõgare:⁊ huic
Locut eſt aũt ei deuſ:quia concoꝛdat litera
erit ſemẽ e accola in terra cbsviea: gen. -
õ bijci Et vbi nr̃a trãſla
aliena:et ſuituti eos ſubijci tio bʒ: Egredere
ent male tractabunt eos) Ze eſa du E*
annis q̃drĩgẽtis:⁊ gẽtẽ cui In hebꝛeo habe·
fuierint iudicabo ego dicẽ tur ede mide
ſeruient mihi in loco iſto! Uade.longius:
cognatioe tua.

qui⸗ nachoꝛ frater abꝛae remanſit in neſopotamig.
1 Munc exiult i longius abijt: m ¶ De terra chal

deoꝝ. de qua iã ante exierat vt dictũ eſt. n ¶ Et habi

tauit in charrã. cum patre ſuo vſq; ad moꝛtẽ eius ſu-

pꝛadicta ex ratione. Oo ¶ Et inde. Dic conſequent reci
tatur bꝛeuiter hiſtoꝛia abꝛae in terra pꝛomiſſionis di.

Et inde poſti pater eius moꝛtuus eſt traſtulit illum.

reiterando pꝛeceptũ illud: Exi de terra tua. m ꝙ dictũ
eſt ſupꝛa: habetur geñ.xij. aliqui tamen dicunt ꝙ il-

lud qð hic dicitur:Exi de terra ⁊c̃.dicitur per anticipa

tionẽ:a ꝙ ſolũ dictum fuit ei ſemel poſt moꝛtẽ patris:

ſed melius concoꝛdat littere ꝙ bis vt dictũ eſt. p (Et

non dedit illi hereditatẽ in ea ⁊c.ſed habitauit in terra
chanas ſicut aduena ⁊ peregrinus:qð nec eſt contra il-
lud qð habetur geñ.xxiij. ꝙ emit agꝝ ab ephꝛon etheo
qꝛ hoc non fuit ad habitandũ vel colendu: ſed pꝛo ſe-

pultura ſare. q ¶ Sʒ repꝛomiſit dare illi eã ſemini
eius. geñ.xiij. Omnẽ terrã quã conſpicis tibi dabo ⁊ ſe

mini tuo. r ¶ Cũ non haberet filiũ. A=

erat iſaac nec etiã iſmael:vt ꝑʒ geñ.xvxj. s ¶ Locutus
eſt ãt ei deus.geñ.xv. t ¶ QAuia erit ſemẽ ei accola ĩ

terra aliena.ſ.in terra chanaã ⁊ in egypto: v ¶ Utler

ui. eos ſubij. ⁊ male trac. affligentes eos nimis dura ſer
uitute poſt moꝛtẽ ioſeph:vt hẽ exo.j. x Annis qua
dringentis iſti quadringẽti anni ſi incipiendi a natiui-
tate iſaac vſq; ad exitũ filioꝝ iſr: de egypto ſicut diffu-
ſe oſtenſum fuit:geñ.xv.et põt hic bꝛeuiter alidqd repeti
a natiuitate. n. iſaac vſq; ad natiuitatẽ iacob fluxerunt
anni.xl.geñ.xxv. Jacob ãt erat anoꝝ.cxxx. qñ deſcẽdit
in egyptũ cũ filijs ſuis:gen.xlvij. Inde vſq; ad exitũ de

egypto fluxerũt anni.ccx ſᷣm hebꝛeos: uibſt imul iũci
hñtur anni q̃dringenti pꝛeciſe in quib ſemẽ abꝛae acco

la fuit in terra aliena: ⁊ ſic pʒ nõ fuerũt in afflictione

q̃dringẽtis annis ſed p ptẽ minoꝛẽ illi tpis:⁊ iõ li qjdri-
gẽtis annis ñ refert ad illud qð imediate pᷣmittit: ⁊ affli
gẽt eos niſi pꝑ ſynodochẽ. ſ. accipiẽdo ptẽ p toto:ſicut dᷣ

xps iacuiſſe trib diebin ſepulchꝛo:ſʒ ppe refert ad ills

qð an poit᷑ Erit ſem e'accola i ira alica.qꝛ ſot aãnij hita
uit ſem̃ abꝛae in tra aliẽa:vt oñſũ ẽ. F St p:h exibüt.
ihi

ſp moyſe duce:exo.xij. 3¶ Et ſui.mihi ⁊c̃.lqð fuit im

pletũ tꝑe ioſue ſp q̊ pple iſiri itrauit ĩ terrs ꝓmiſſionis:

dfen

Sui
gtreelahi,

—
than vrleſ⸗
geg archor 6
Ktingid⸗
pban
auntuirhi
ntlis oepß
ſuihaeſetge.
mni e⸗
euteumncg
cogern ,
antti

007 erpuit tun

edemmdbs
frari polentij
ciocnci ea⸗
ſenunt ir⸗
rirai noummi
ſmnezbe cntef
is cgſpti vb
Muitcun magi
ſermnllte gne.
. gEdr
agemald⸗
inoſpeanphers
oyis ad erponen
liic lniiz defn
n nlime?

ſollaean b
(Mnis nin
ESuii: ni

rhſis gi n
Nachnienſui iner
lgit; in di⸗
Püfureler cdi⸗
heongeebicin
widſendedn
wo
ſüsucas: NE
deſenſüinegep
heim in ir
beoenoe oi
ſletmuitiimien,
nſlin gnienit
riubiftisen⸗
