ertrhore⸗ a line lege erãt. Faͤctus ſu Olõ eni vos ignoꝛa lo: a es. ige
9121 S En . „ „ . 1 1/ 4 23,— iaz nj O. D chan
dendo. dctl-xvj. infirmis infirmus:ut infir· Are frẽs:quoniaʒ pꝛes tatis r (N qſi in

in tẽplo cuʒ alis mos lucriſacerem. Oibůͤs nr̃i dẽs ſub nuͦbe fuerũt: et icertũ.qꝛ cerrerat de
iudeis ſe purifitcä oia faci ſũ: ut oẽs facerem oẽs mare trſierũt: ct oẽs i ſua btitudine futura
do. actj. xxj. Cir ſaluoſ. Oiꝗ aũt facio ꝓpter moyſe bâpticati ſũt ĩ nube p diuinã reuelationẽ

ca obſeruatõʒ vo enãgeliñ: r ntic 9 offi⸗ ver s eandem B. ad Timo. iij. Re-
legaliu diſtinguit euãgeliũ:ũt ꝑticeps e effi· ⁊ in mari. Et dẽs eandem Foktatmnibicesond.

aug tria tẽpoꝛa. ciar (Helcit ꝙ hi qĩſtadio eſcã ſpiritalẽ mãducaueft! iuſticie ac. s¶ Sic
Pammũ a tpe le currũt:oẽs ꝗqdẽ currũt:ſẽed ct oẽs eũdẽ potũ ſpiritaleyʒ pugno · ↄtra tẽtatoej.
gis date vſq; es zſi acre be⸗
moꝛtẽ xpᷣi:⁊ tunc MM rrrrans. no inanit: ſicut
illa obſeruatio cadebat ſub pcepto: iudeis tñ qb lex fuit ille q aerẽ ꝑcutit. ꝓ ¶ Sʒ caſtigo coꝛpꝰ meũ.repmẽdo car
data.3 ẽ a tpe euãgelij publicati ⁊ deiceps:⁊ extũc illa nis ſtimulũ. x Et in puitutẽ redigo.ſ.rõnis recte cui vi/
obſeruatio fuit moꝛtifera: da declarata ẽ eoꝝ ceſſatio. res ſenſitiue debẽt obedire. y ¶ Me foꝛte cũ alijs pᷣdicaue-
1 vo tẽp fuit intmediũ a paſſlõe xpᷣi vſq; ad publicati rim.eos inducẽdo ad oꝑa ꝑfectiois. 3 C3

onẽ euãgelij: a illo tꝑe poterãt ceremonialia obſeruari ciar ꝑ ĩcautelã meã ʒ tẽtationẽ: lʒ eni ſciret ſe ð numero eleꝰ

* 0 — —

a cõuerſis de iudaiſmo: ita tñ ꝙ nõ ponerẽt ibi ſidẽ:cre ctoꝝ eẽ ut pᷣdictũ:tñ nõ debebat omittẽ aliqd de ↄtingẽnbꝰ
dẽdo ꝙ ſine obſeruatioe fides xpᷣi non ſufficeret ad ſalu ad ſalutẽ pↄſequẽdã:qꝛ ſic ſub dei pᷣdeſtinatioe cadit talẽ eſſe
tẽ:⁊ hoc mõ pauł qͥ de iudaiſmo erat cõuerſus illo tpe ſaluãdũ:ita etiã cadũt media ꝑ q̃ ↄſecuturẽ ſalutẽ:ut qð fit

legalia legit obſeruaſſe. y¶ is ꝗ ſub lege ſũt.i.ſama popa taliũ vtutũ ⁊ hmõi:ꝓpi qð dã. ij. Pe.j. Satagite ut

ꝑ bona opa certã vocatiõʒ vꝛam ⁊ electioʒ faciatl. .X.

q ꝓpꝛie dicũt lex apud hebꝛeoj. 3ʒ ¶ Qualſi ſpy le. eſſeʒ.
cõdeſcẽdẽdo eis itũ poterã tm ĩ licitis. a ¶ His ꝗ ſine
lege erãt.i.gẽtilib q legẽ ſcriptã nõ hẽbãt: b ¶ Tanq;

4

ritanis ⁊ ſaduceis qͥ qnq; libꝛos moyſi tm recipiebant

Et diuidit᷑ ĩ duas ꝑtes:qꝛ pᷣ declarat punitõʒ ꝑticipatiũ:2
bat᷑ iudeis legẽ tenẽtibꝰ. c ¶KLuſi ine lege dei nõ eſſem.
Tenehat eni legẽ moyſi q;tũ ad moꝛalia:q̃ manẽt i lege in exitu de egypto de multa bona ↄtulit pplo iſrl: ut pʒ in
noua iĩ qua erat paułꝰ: ideo ſubditur: Sed i lege eſſem exo.⁊ libꝛo numeroꝝ.⁊a tñ multi tot bñficioꝝ ingrati decli
xpᷣi ⁊ẽ.ſequit᷑: e ¶ Fact infirmis infirm.abſtinẽdo a nauerũt ad pticipationẽ mẽſe idoloꝝ:ut pʒ Exo.xxxij.Se
cibis licitis ad vitadũ ſcandalũ infirmoꝝ:ut patʒ ex ſu dit ppłs mãducare ⁊ bibere.ſ.de ſacrificatis vitulo oflatili:
pꝛadictis:⁊ ut oẽs ſtat includat ſubdit: f ¶ Oib oia poſtea idolo phegoꝛ.Nume.xxv. ꝓpi q ⁊ alia pcta fuerũt

factus ſũ.oib q;tũ licite poſſũ ↄdeſcendendo:⁊ cãm ad grauii᷑ puniti.Sic g̊ ꝓcedit aplłs qꝛ pmo dcã bñficia recolit

hoc motiuũ oñdit.d. g ¶ Oia auũt facio ꝓpi euãgeliũ. 2 punitioʒ ingratoꝝ oñdit:ibi Sʒ nõ in pluribꝰ.ʒ ex dictis
ut currat ſine ipedimẽto. h¶ Ut pticeps eſ efficiar.ſ. cautos nos reddit:ibi Itaq;.Cir pvvic: a ¶ Molo. n. vos
ꝓmiſſionũ ey.ſ.gfe in pñti ⁊ glie in futuro:q ꝓmittun igꝗrare frẽs.imo diligẽt attẽdẽ. b ¶ QOm pa.nii de egypto
ĩ euãgelio: Itẽ ꝑticeps ei.i.meritoꝛũ recipiẽtiuũ euãgelii exeũtes. c DEs ta boni qy mali. ub nu. fuerũt. eos

p me pᷣdicationẽ. i Eacitia Ponzi⸗ apls inſtruxit ¶ ꝓtegẽte ʒ eſtũ ꝑ diẽ.exo.xiij. e¶ Et oes mare trãſiert. exo.

coꝛinthios ad ꝑfectioʒ ſuiipſo exemplo:hic ↄñter idem xiii. fſ Et oes iĩ moyſe.i.iĩ ducatu moyſi g¶ Baptixati ſi
facit exemplo currẽtiũ in ſtadio ⁊ agonigãtiũ exercitio: ⁊c̃.]figur alii tñ:qꝛ traſit ille mar ⁊ ptectio nubis figura ſu
q oĩa ſui curſus ⁊ agonis ipeditiua ſolicite deuitant: ⁊ eft ſacri baptiſmał. h Eto.eã eſ.ac᷑. ſ.mãna exo.xvj.q̃
oĩa ꝓmotiua diligẽt ꝓcurat:vita vo pñs ẽ q̃dã agoniga dꝛẽ eſca ſpũal:qꝛ nõ vtute nãe ſʒ diuie potẽtie fuit data: ⁊ q

tio ↄ inſultus tẽtationũ:⁊ qdã curſus ad btitudinis bꝛa fuit figura ſacri eucbariſtie qð ſpũaliter nutrit. Eto

Lcc 4

ab oib' impedimẽtis

pſe repꝛobꝰ effi

Olo vos ignoꝛare frẽs. Poſtq; apls repᷣhẽdit coꝛin
thios circa ꝑticipationẽ mẽſe idoloꝝ datã ab alig⸗
bus ad occaſionẽ: hic ↄñi excludit ipſaʒ ꝑticipati.

ex hoc cocludit ppoſitũ:ibi Pꝛopt qðò. Circa pmũ ſciẽdũ q/

diuina: Exo. xvij.iõ dẽ pot ſpũalis: cu dẽ: k. ¶ HBibeba
ãt de ſpiritali.i.potũ datũ ſpũali vtute. ¶ ¶ Coſequẽte eos

petra.i.petra eoꝝ deſiderijs obſequẽte:vtute tñ d iuia hoc

eũdẽ potũ ſpiritalẽ biberũt.ſ.aquã de kena adugs Trute

ſubdit: m ¶ Petra
gũt erat xpᷣs.l.figura
tiue eo mo loquendi
q̊ imago herculł her/
cules noiat. n
nõ ĩ plib. Hic ↄñi oñ
dit punitioʒ igratoꝝ
ð. Sʒ ñ ĩ plu. eo. bñ. ẽ
deo.q.d. lʒ beneficia
iſta coꝛpalia fuerunt
oibꝰ coia: nõ tñ iuſti⸗
ficãs gra:qð declarat
p effectũ.d. o ¶ Nã
pſtrati ſũt ĩ deſerto.
multi eoʒꝛ hoꝛꝛibili
moꝛte in ſignũ ire di⸗
uine:ut pʒ de exploꝛa
toꝛibꝰ: nume.xxiiij.⁊
de choꝛe ⁊ ſibi adhe/
rẽtibꝰ: Nume.xxvj.
p ¶ Hec aut i fi.fa. ſi
nr̃i.ſ.ꝙ ſilit ⁊ graui
puuiemur ſi de bñfi⸗
cijs dei in lege noua

biberũt. Bibẽbant aüt de
ſpiritali conſequẽte eos pe
tra:petra ãt erat xps. Sed
non iĩ pluribꝰ eoꝛũ bñplaci
tũ ẽ deo. Nam pꝓſtrati ſunt
ĩ deſerto. Hẽc autẽ ĩ figura
facta ſũt nr̃i ùt nõ ſim ↄcu/
piſcẽtes maloꝝ: ſicut ⁊ illi
cõcupierũt. Neq; idolatre
efficiamini ſicut quidaʒ ex
ipſis: quẽadmodũ ſcriptü

⁊ bibere:&t ſurrexerũt lude
re. Meq; foꝛnicemur ſicut
quidã exipſiſ ſoꝛnicati ſũt:
⁊ ceciderũt vna die viginti
tria milia. NMeq; tentemus
ei in lege nonag xpm ſicut ꝗqdã eoꝛũ tẽtaue-
collatis ingrati fuerirut: t a ſerpẽtib perierunt
mus ad pctã reuerte r . e ſi⸗-
te ib ſubdit: qCt Meq; murmuraueritis ſi
nõ ſi.ocu. malozꝛèzz.—
⁊ patxlr̃a vſq; ibi:Quẽadmodum ſcriptum ẽ.Exo.xxxij.
r ¶ Segit po.mãdu.⁊ bibẽ.in veneratiõe vituli fabꝛicati.
8CEt ſurrexerũt ludẽ i idolatrare:qꝛ i veneratiõeʒ vituli
cãtabãt in choꝛo. t ¶ Neq; foꝛ.ſic ꝗ.ex ipſis cũ mulicrib
magianitis: ut hẽ nume.xxv.Et ceciderũt vna die xxiij.mi
lia. Nec hoc ẽ õ illð qð dꝛ nume.xxv.ꝙ ceciderũt.xxiiij.mi
lia:qꝛ mioꝛ numerincludit in maioꝛi:⁊ iõ qð veꝝ ẽ de ma
ioꝛi etiã verũ ẽ de minoꝛi. v ¶ Neq; tete.xpᷣm ſic d.eo.tẽ
tauerũt.exo.xvij. ẽtãtes eni deũ tẽrauerũt xpᷣm ſᷣm deita
tẽ:qᷣ ſic fuit tꝑe veteris teſtamẽti etiã añ ſcla:ppt᷑ quod dic᷑
apls ad hebꝛe.xiij. Jeſus xpᷣs heri ⁊ hodie ſcʒ veted teſti ac

noui teſti tpe:Et ipſe in ſecula.i.in einitate. x ¶ Et a ſerpẽ

tib pierũt. Nume.xxj. y-¶ Neq; murmurauerit.õ deuʒ.
3 ¶ Siẽ ddã murmurauert.ut pʒ i exo.⁊ libꝛo nume.i pli
bus locis. a ¶ Et pierũt ab extmiatoꝛe.i.ab angelo eos ꝑ/
cutiẽte extra tmios tre ꝓmiſſiois. b ¶ Hec ãt oia i fi.ↄtin.
illis.i.ad ſigniſicandũ ꝙ ſic grauſ fiet nobis ſi fuerim ſiles
eis:iõ ſubdit᷑ cripta ſũt aũt ad coꝛꝛe.nr̃aʒ.Dzꝛ.n.vul
garit᷑ ꝙ pulchꝛiter ſe caſtigat ꝗ exemplo alterius ſe emẽdat.
d ¶ In ês fi.ſe.deuenerunt. Hoc duplicit põt exponi: vno
mõ ꝙ li qs rferat ad hoiej no.te.qð tep dẽ eẽ finis mũdi:qꝛ
nõ ſuccedet alia lex noue legi:⁊a ſic dẽ.j.Joh.ij.ca. Nouiſſi/
ma hoꝛa ẽ. igit᷑ ſenſus ẽ: c¶ ¶ Scripta ſũt aũt ad coꝛꝛe.no.
in qͥs fi.ſe.deuenerũt.i.in nos q ſumin vltima etate ſcli:p/
pter qð ex punitiõibꝰ pᷣcedẽtib' debemcoꝛꝛigi.alio mõ pot
exponi ita ꝙ li q;s referat᷑ ad tẽp veteris teſtamenti:⁊ iũgat
cũ hoc noĩe fines:⁊ ſic ẽ ſenſꝰ:Scripta ſũt aũt ad coꝛꝛe.no⸗
ſtrã.ſ.antiqͥꝝ pnnitioes. In quos fincs ſcloꝝ deuenerũt.i.
ut attẽdam qlit ꝑ diueria tpa pctõꝛes vitã pñtẽ miſerabili

₰

*

ter mierat ppi perd ſua. e ¶ Itaq;. Hic ↄñt ex expᷣdictis

cautos nos re

ibebant

pſtate:dẽ etiã ſpũalii:qꝛ figurabat aquã gre ꝑ xpᷣʒ dãda: iõ

eſt: Sedit ppls mãducare

dit. . Itaqʒ ꝗᷣ ſe exiſtimat ſtare.iĩ deo ꝓpter
opa bona: ⁊ bñ dicit Exiſtimat.qꝛ neſcit hõ vtꝝ amoꝛe u
odio dign ſit:põt mñ de hoc hie aliquã pↄiecturs. f ¶ Ui/

Epiſtola panli

deat ne cadat. ad impulſũ tentationis ⁊ ppi defectũ hu
mane fragilitatis:iõ ſubdit: g ¶ Tentatio vos nõ appᷣ

hendat.a non ducat vos ĩ ↄſenſũ ⁊ oꝑationẽ: io tẽtari
nõ ẽ malũ:ſʒ ẽ vtutis exercitiũ ſi tẽtationi virilii reſiſtat

Pꝓpr qð in ꝑſona viri pꝑfecti dẽ pᷣſ.xxv. Pꝛoba me dñe ⁊

tẽta me. h¶Ni⸗

. . ſi hũana.i.illa tẽ/
cut ꝗdã eoꝝ murmuraue/ tatio q nõ põt de
rũt: t perierũt ab extermi- uuari torall e
natoꝛe. Hẽc aũt oĩa ĩ figu/ z vepero zwna:
ra cõtingebãt illis: ſcriptà li Qaüt tẽtatiöi
ſũt aũt ad coꝝeptiõʒ nr̃aʒ: ad pctm moꝛtale
in quos ſines ſcoꝛũ deue ouceti valeat ho
nerũt. Iac ꝗſe exiſtimat toꝛio dei oſtedit:
ſtare:vidtat ne cadat. Tên d. i ( Fidelis ãt
tatio vos non appᷣhendat: de.in ꝓmiſſi im
niſi hůmana. Fidèlis autt pledis Eg Qui
de &:quinõ patiet vos ten vln id qe pote⸗
tari ſupꝛa id qdᷣ poteſi: ſed ſtis. qa pmiſit ad
faciet etiã cũ tẽtatõe ꝓuẽtũ: iutoꝛiu in tẽtatio
uit poſſitis ſuſtinẽ. Pꝛopi nibus poſitis ſi fi

. E. e deliter recurrant
qð chariſſimi mihi ſ ugite ad ipſũ: iõ ſbdit:

ab idoloꝝ cultura. At pꝛii Bz aciet etiã
dentibꝰloquoꝛ:vòſipſi iudi cũ tẽtatõe puẽtũ.
cate qð dico. Calix bêne- vos totalit᷑ adiu-
dictõis cui bdicim: nõnẽ d or eo ten
cõicatio ſanguinis xpᷣi eſt. at ad augmẽtum
meriti ꝑ ey ſuꝑa-
ctionẽ: iõ ſubdit: m ¶ Ut poſſitis ſuſtinere.i. tẽtatioib

5pualere. n ¶ Pꝛopt qð chariſſimi. Hic ↄñt ex dictis

ↄcludit ꝓpoſitũ.ſ.ꝙ ꝑticipatio mẽle idoloꝝ ẽ fugienda.
Et diuidit᷑ in duas ꝑtes:qꝛ pmo facit ꝓpoſuũ:ꝛ oñdit q̃
liter imolatis idolis ſit vtẽdũ:ibi Oia.Circa pᷣmũ ſacit
talẽ rõnẽ:Ilud ꝑ qð ſepamur a coꝛpe xpᷣi myſtico ⁊ cõ

iũgimur diabolo eſt ſũme fugiẽdũ: ſʒ ꝑticipatio menſe

idoloꝝ ẽ hmõi:s fugiẽda. PHup rõnis pmo ponit ↄclu⸗
ſionẽ.d. o ¶ Fugite ab idoloꝝ cultura.no ſolũ vitãdo
idolatrie actũ:ſʒ etiã e occaſioes. Ut pꝛudęetib.
Hic ↄñi ponit oicte rõnis vtutẽ oñdẽj pᷣmo ꝙ ꝑ ꝑticipa
tionẽ mẽſe dñi xpᷣo incoꝛpamur:⁊ ꝙ ꝑ participationeʒ
mẽſe idoloꝝ ab eo ſepamur: ibi Quid s.ʒ ꝙ p hoc pe-
nam meremur: ibi An emulamur. Circa pmũ captat
beniuolẽtiã audiẽtiũ ut e dicta meli recipiant dicens:
5Dirpꝛudett looͤr. qꝛ tales ſciũt de dictis iudicare:
iõ ſubdit: q¶¶ Uoſti iin dicate qð dico.i.aduertite ve
ritatẽ eoꝝ q̃ ſequũt: r Kalr b accipit otinẽs ꝓ cõ
tẽto iĩ calice: s 5 ictiois.tũ qꝛ pꝑ dei bñdictionem
ↄſecrat᷑:tũ da ꝑcipiẽ eñ deuote bñdictionẽ dei ꝑx augmẽ
tũ greſeqt: u bñndicimꝰ. nos ſacerdotes:qa lʒ ↄſe
cratio iſta fiat ſola diuina vtute: tñ ſacerdotes ꝓferunt
cõſecratõis vba:⁊ nõ in pſona ꝓpa ſed i pſona dei: ⁊ qꝛ

in hoc ſůt Enrrz tanto bñdicere dicũt᷑ ſeu conſe

endũ ꝙ euch utrimetu.
⁊io fit ſub duplici ſpecie.ſ.pot ⁊ cibi: qa vtrũq; requi-

ritur ad ronẽ nutrimẽti pfecti:tñ iſtud nutrimetũ ſpũa

le orio mõ ſe hʒ ad nutrimẽtum coꝛpꝑale qtũ ad hoc ꝙ

coꝛpale nutrimẽtũ ↄuertit᷑ in nutritu:ſed hᷣ nutrimẽtũ
ſpũale ↄuertit i ſe nutritũ: vñ diẽ aug in ꝑſona hui ſa
cramẽti: Cib' ſũ grandiũ nõ me mutabis ĩ te ſʒ tu muta
beris ĩ me.qꝛ hul ſacramẽti ꝑceptio ꝑcipientẽ incoꝛpat

—

4

gilieiij caß⸗
ſ
pläcorcl oleri

õne coicatio ſanguinis xpᷣi ẽ. Circa qð ſci
ariſtie ſacr̃m ẽ quoddã ſpũale nutrimẽtũ:

=
2—0— —
=
=

— — =
2

= =
— — =—
— =

S=EE=
=
E

S
S

n.
ſanbie f
i Nderatt
cuipiuin
Lerce teidae
chunflun
dols de hofte 4
Clunitnni
lirsnictii
ipwilunne. I
edt i
Ceritßzn.
gabfninehde
nalkitchr
ca dt ine
arns⸗ .
1Cräcti
hoper ſit ar⸗
o ſe ter
hu dlulſl
gpetäzdup⸗
nini fii
be oiltypen
lolspreirsoencin⸗
Cuddtdoodls
lhlegbocpücie
NINergiäͤſti
Vmnüperiure⸗
WNidogin
Npinndlit tü
ltolsniſadabet
Nhlweſtinabiri

„

ligiconegaloin
ltlipelauen
onnſtoni fm

po caronibtbe

udenontor glis⸗
iſenm .
Entednoni,
ſlllepeigrch
Mponithor Miap

=. S.
=

☛ = = =.

☚
☛
——
—
= =
—

£ =
. ☛ =–=

=
—
E = —
S
— = =-

. dehcint⸗
aie
. ut
„ mne
n wrütt
„Wti⸗
4 5 R
Wnn
ohmüſti
nif
1 ſczont
wriiinnän,

nbuooſtet

Gdir mun
Viſiͤſ
1 (Sſr
1 dtnieii

“ Werth

3 vis uier
wwe
nuhe,
nisſuſtnctiinn
ſini bic in
niſeidoloriin
al ppoſli
ie
rnszH
A0i

E

6 Ad coꝛinthios.I. .

ißi xp̃o:⁊ iõ peeptio hup calicis ẽ coĩcatio ſauguis xpᷣi
æidẽ ſubdit᷑ de coꝛpe: x¶ Et panis quẽ frãgim.ad da/
dũ fidelibꝰ:lʒ eni no remaneat ibi ſubſtãtia panis ſʒ tm̃
ei accid ẽtia:noiat᷑ tñ panis ꝓpt᷑ eius ſpẽs remanentes.

y¶ Mõne pticipatio coꝛꝑis dñi.q:d/ſic mõ pᷣdicto: iõ
vn panis ? vnuʒ „ —
Nnil ſene * Et panis quẽ frãgim: nõ/
hoc eni ꝙ rpᷣo in nł pticipatio coꝛpis dñi ẽ·
mur in hoc Ere
ſocrameto ꝛeffici Quonia vn panis ⁊ vnuʒ
mur panis vus coꝛp multi ſumus: oes qui
quodàmõ ⁊ vnũ de vno pane ⁊ de vno cali/
coꝛpus in xpo. ce participan. Aidẽte iſrl
a ( idete. Dic .13. a edunt
ↄñt declarat qd bm carne: Konne ꝗ edun
dictü ẽ ꝑ cxeplu,ʒ hoſtias:participes ſüt alta
de veteri teſto ac · ris? Quid ergo: Dico ꝙ
edit in arer idolis imolatu ſit aliquid:
oblatis ialtari vi auͦt ꝙ idolũ ſit aligd: Sed
uẽtes dicebãt pti · q imolat gentes:demonijse
cipes altaris:⁊ h· imolãt:ct nõ deo. Nolo au
tab e ai té vos ſocios ſieri demoni.
i.ſʒ obpuatiaj ve oꝛũ. Hon poteſt calicẽ doni
teris led q hebꝛe. bibe: et calicẽ demonioꝛu:
ix. ca. dicut iuſti non poteſt mẽſe dñi ptici/
b(Mone guͤt bes Ee: ct mẽſe demonioꝝ.
WIoned enut, An emulamur dnñm: NMuͦn
ho.par. ſũt alta n ep.
ris. q. d. ſic. 1 ex Qd ſoꝛtioꝛel illo ſum: Oia
hoc cõcludit᷑ a ſiii s
ꝙ pcipiẽtes coꝛp D

1 — „ „ 9

ſanguinẽ xpᷣi fficiut pticipes ipſi mo ocõͤ. c aid

. hic ↄñt ondit ꝙ ꝑ ꝑticipationẽ mẽſe idoloꝝ efficiunt᷑
hoies ꝑticipes demoioꝝ:⁊ ꝑ ↄñs a deo ſeꝑant᷑.dic igit:
Quid g: dico ꝙ idolis imolatũ ſit aliqd ⁊c.i.q oblatũ
idolis ex hoc õᷣhit aliquam ſcificatiõeʒ uel mudiciam.
d¶ Aut ꝙ idolũ ſit alidd.q.d.nõ dico hoc ſʒ magis cõ
trariũ:ut pʒ ex ſupꝛadictis:ca.viij. e ¶ Sʒ q imolãt gẽ
tes ⁊c̃.i.ſʒ dico ꝙ imolata idolis a gẽtib ꝰ: f ¶ Demo⸗
nijs immolãt.tu qa demones ad hoc inducebat:tũ qꝛi
idolis rñũſa dabãt. g ¶ Et nõ deo.ſ.vero:qð tñ erronee
gẽtiles eſtimabãt idola colẽtes:ꝓpt qð idolũ nihil ẽ: ut
oñſü ẽ. fſei⸗ materia idoli ſit res aliqua ⁊ etiã de

mon. h Nolo aũt vos ſo.fieri demonioꝝ.idoł im/
molãado:uel idolatica in veneratioeʒ idoli comedendo.
uel etiã comedẽdo indiſcrete infirmos fideles ſcãdaligã/
do:ut ſupꝛadictũ ẽ.viij.ca.uel etiã gẽtiles ĩ erroꝛe ſuo ꝑ

talẽ comeſtionẽ ↄfirmãdo:ut poſtea magis expꝛimit.
i ns po.ca.dni bibẽ.ſ.digne qͥ vnit vos xpᷣo. k (Et

calicẽ demonioꝝ.aliq dictoꝝ modoꝝ in ꝗbꝰ ẽ moꝛtale
pctm̃ ſepans nos a xpo:iõ ſubdit᷑: I ¶ lo po. mẽ. dñi
bti augmer gre qð ẽ effect ſacramẽti euchariſtie:
m ¶ Et mẽſe demonioꝝ.ꝑ cup ꝑticipatioeʒ incurritur
moꝛtale pctm gr̃e coꝛꝛuptiuũ. n ¶ An emulamur.Hic
ↄñi ponit᷑ hui ꝑticipatiois pena cũ dẽ: An emulamur
i.ꝓuocam' eũ ad irã ꝑ talẽ ꝑticipatiõʒ.q.d.ſic:qa ſeꝑa⸗
mur ab eo:a coniũgimur ep aduerſario.ſ.diabolo:qm
ira ẽ appetixr vindicte:iõ ꝑ hoc incurrim penã a deo in
ferẽdaã.Et ſi di poterimꝰ eã euadẽ:hoc ↄñter exclu
dit.d. o ¶ Nũqd foꝛ.il.ſumꝰq.d.nõ:qꝛ vᷣtutis ẽ infini/
te:⁊ ſic nõ poterimus ei reſiſtẽ. p Oia. Hic oↄñi oñdit
qlit imolatis idolis ſit vtẽdũ. Et diuidit᷑ ĩ duas ptes:da

pmo facit qò dictũ ẽ:⁊ qſdã cocluſioes inducit:ibi Siue

tur poſtea:

ö mãdu. Pꝛma adhuc ĩ duas:qꝛ pᷣmo oñdit qlit ſit vtẽduʒ
coꝛa infirmis fidelib:2 coꝛã getilibꝰ:ibi Siquis vocat.Et
ſenſus pᷣmi pʒ ex ſupꝛa dictis.viij.ca. Comedere idolatica ñ
illicitũ de nã rei:tñ illicitũ ẽ comedere cũ ſcadalo inſirmo

——————— Zð

rũ:⁊ hoc ẽ qð dicit aplłs: p Oia mihi licẽt. i. idolaticuʒ

comedẽ ẽ mihi licitũ

de ſe: q ¶ Sʒ nõ oia

expediut. mihi ad ſa/
lutẽ: ſʒ mag ipediũt
eã:utpote ſi maduca
ueꝛo idolatica ifirmũ
ſciẽt ſcadalixãdo: qꝛ
h' icludit cõtẽptũ frat᷑
ne ſalut:qð ẽ chari
tatẽ ꝓximi. r ¶ Oia
mihi licẽt.i.cibaria ĩ
lege phibita ſut mihi
licita: 8 Sʒ ñ oia

mihi licẽt:ſd nõ oĩa expe/
diũt. Oi mihi licẽt:ſèd nõ
oĩa ediſicãt. Nemo qð ſuũ
ẽq̃rat: ſed qð alt. Omnẽ
qð in macello venit:mãduùᷣ
cate: nihil itẽrrogates ꝓpt᷑
ↄſciam.Dñi ſt tra ⁊ pleni
tudo ey. Siquis vocat voſ
infideliũ ad cenã:èt vultis
ire:ò qdᷣ vob apponit᷑ mã
ducate: nihil intẽrrogãtes
ꝓpt᷑ ↄſciam. Siquis aũt di
xerit hòc imolatũ ẽ idolis:
nolite mãducare ꝓpt illuʒ
ꝗq indicauit: ẽt ꝓpt᷑ ↄſciam
Lõſciàʒ aũt dico:nõ tuam
ſed alt. At quid.n. libtas
mea iudicatr᷑ ab aliena ↄſci
entia: Si ègo cũ gr̃a piici/

magis deedificãt ali-
qñ. In pmitiua enim
ecclia ↄuerſi de iuda/

ſcãdaligabant᷑ de tali
comeſtioe: ꝓpĩ qðò in
eoꝝ pñtia ſalteʒ erat
ad tẽpus abſtinẽduʒ:

qð ſuũ ẽ qrat.ſ.qð ſi⸗
bi ꝑlacitũ ẽ in talibꝰ:
Szʒ qð alterius.

„

edificat.ſ.ꝓximũ:ſed

iſmo ⁊ adhuc ifirmi

i ſodit: t ¶ Nemo

n, — 2 2. V
po:quid blaſphen noꝛ p eo abſtinẽdo ⁊ euitando

ſcandalũ ipſ.Et ↄñt᷑
᷑᷑̃oßgit äliter comede
idolaticũ ſit licitũ.d. x¶ Oẽ qð i ma.vẽit.i.vẽdit᷑ cõit oĩbꝰ
Mãducate. tanqꝙꝙ licitũ ex ſe: verũtñ pot fieri illicitũ p/
pter ſcãdalũ infirmoꝝ:iõ ſubdit᷑: 3ʒ (lihil introgates. ſ.
vtcrũ imolatũ ſit idolis aut nõ. ⁊ ¶ Pꝛopter ↄſciam.ſ.fris
aſtãtis infirmi:ut dicit glo.qui ſcãdaligaret ex tali comeſtio
ne credẽdo ꝙ fieret in veneratioz idoli ſi comederet idolati/
cũ poſt talẽ certificatioʒ:ſʒ q an poſſit comedere licite ꝓbat

ꝑ pᷣſ.xxin. a ¶ Oñni ẽ tra ⁊ plenitudo ely.i.aialia t rã replẽ/

tia: a ꝑ ↄñs de ſe ſut mũda:qꝛ oñi nihil ẽ imũdum nec im/
mũdiciã ↄhũt ꝑ idolũ. bs i

—⏑

8. PHic ↄñt᷑ oñdit q̃lit vten

dũ ſit idolaticis coꝛã gẽtibꝰ.d.Si qs vo.vos ĩfideliũ.ad ce

nã ex aliqᷓ familiaritate ⁊ amicicia licita. c¶Et vult ire. q.
d.vobis licet:qꝛ nõ pᷣſumit ꝙ ex tali vocatioe velit vos ad
infidelitatẽ ſuã trahere:imo frequẽt᷑ factũ ẽ ꝙ firmi in fide
ſic vocati trahebat vocãtes ad fidẽ. 1007 qð vo. ap. mã
ducate.tãq; vobis licitũ:qꝛ tñ põt fieri ꝑ accidẽs illicuũ: iõ
ſubdit: e ¶ IUhil itro. ꝓpiſciaʒ ⁊ cmoi ſit oſcia expme
f ¶ Siqs ãt.ſ. gẽtilis g ¶ Dixerit hoc imo. eſt
ido.no. mã. ꝓpi illũ q indicauit. ꝗ crederet vos comedere ĩ
venerationẽ idoli ſiẽ ibe: h ¶ Et ꝓpt ↄſciam.⁊ ondit cui
ſ.ↄſciaʒ.d. i(¶ Coſciaʒ aũt dico nõ tuã.qꝛ tu ſcis cibũ de ſe

licitũ:loqt eni apls talia ſciẽtibꝰ.vñ.s. dixit: Ut ſapiẽtib lo
quoꝛ ⁊c. k¶ EGʒ alter.ſ.gẽtilis iudicãtis illud imolatũ eẽ

idolis uel aſſiſtẽtis indicãti:qa vidẽs peritũ i lege xpᷣiana ta
lia comedẽ:gliat de ſua ſuꝑſtitione ⁊ infirmabit ĩ illa mag
q; an:iõ ſubdit᷑: 1a ir qgl eni li.mea iudicat᷑.q.d.no ẽ ro-
nabile ꝙ ego ſic abutar libertate comedẽdi talia ꝙ ꝑ hoc iu
dicer a gẽtibꝰ ſicut idolatra. m ¶ Si cgo cũ gra ꝑticiꝑo.i.

comedere poſſũ talia cũ gr̃aꝝ actiõe ĩ ſecreto: n uid

blaſphemoꝛ.i.qre expono me blaſphemijs gẽtiliũ iudican
tiũ me idolatrã comedẽdo coꝛã eis. do eo ꝙ gratias
ago.i. ꝓ comeſtione quã poſſũ licite facere cũ dei gatern

Epiſtola pauli

actiõe in eoꝝ abſentia. q. ð.merito rep̃hẽſibilis eſſem ſi ta⸗

lib iudicijs infideliũ ⁊ blaſphemijs me exponerẽ. p Si/
ue g. Hic ex pᷣdictis infert ↄcluſiones duas:pma ẽ reſpectu
dicti cũ d: Siue mãducatis ſiue bibatis.qð imediate pti/

net ad ſuſtẽtatõʒ coꝛpis. q ¶ Uel aliud facit.qtũ ad alia

negocia vos ↄtingen⸗
tia: r ¶ Oia ĩ gloꝛiã

dei facite. tota eni rr ꝙ gratias ago: Sihe er go
atura oꝛdinat᷑ ad deeß mãduc at ſiue bibi:uel ali⸗

ſicut exercit ad ducẽ:·
ut hẽ. xij. meta. Exer-

cit aut bñ oꝛdinatus cite.Sinè offenſione eſtote

pmo ⁊ pᷣncipalii qrit iudeilſ t gẽtibꝰ &t ecclie dei:
iaz duet e vie ſie ⁊ ego p oia oĩbplaceo:
atura potiſſime r⸗j⸗ non qrẽs qð mihi vtile ẽ: ſy
nalis ĩ oibꝰ opib ſuis qð mitis vt ſalui fiãt.
bmo ⁊ pᷣncipalit dʒ q̃ Mitãtoꝛel mei (. XxI.
rere gloꝛiã cõditoꝛis: J
ſicut etiam videm ꝙ;

manus nalit ſe exponit abſciſioni ꝓ ↄſeruatõe capitis: ppo
nẽs ep bonũ ꝓpo bono ſuo. s ¶ Sine offenſioe. Hic poni
tur ſca ↄcluſio q̃ ẽ reſpeectu ꝓximi.d.Sine offen. eſtote iu

deis.i.manẽtib iĩ iudaiſmo: x ¶ Et gẽtib.i.iĩ gẽtilitate exi
ſtẽtibꝰ: v ¶ Et ecclie dei.i.credẽtibꝰtã ex gentibꝰ q; ex iude

is:codeſcẽdẽdo oib qtũ fieri pot ſine pctõ:qꝛ ꝑ talẽ ↄdeſcẽ-
ſionẽ cõuerſi ex iſtis uel illis in fide magis ſtabiliũt:⁊ nõ cõ
uerſi ad fidẽ attrahũt:⁊ ad hoc ꝓponit ſe in exẽplo dicens:

Sicut ⁊ ego ⁊c.⁊ ſubdit rõnẽ d. x ¶ Ilo q̃rens qõ mihi

— ℳ —

—

vtile ẽ.i.ꝓpꝛiũ bonũ ſʒ cõe:qꝛ quãto bonũ ẽ cõmuni tãto

ie reſpectu vltimi finis oſequs
. It ſalui fiãt. einalit. N .
Mitatoꝛes mei eſtote. Poſtq apłs remouita fideli

diuini ⁊ deſiderabilp: ma
di qð ẽ i ꝓpoſito:io ſedt:

bus illo qð griũ ẽ euchariſtie ſacr̃o.ſ.pticipatõʒ mẽ
le idoloꝝ:hic oñter eos iſtruit de ſacco euchariſtie
Lirca qò pno ponit pambulũ: 2 accedit ad ppoſitũ decla/
randũ:ibi Uolo aũt. Pꝛima ĩ duas:qꝛ pmo ponit quadaʒ
generalẽ monitiõʒ:⁊ circa hoc oñdit coꝛinthioꝝ diſpoſiti)-
onẽ:ibi Laudo aut.Circa pᷣmũ ſciẽdũ ꝙ inferioꝛa nalii imi
tant᷑ ſuꝑioꝛa:⁊ in hoc ↄſiſtit ꝑfectio eoꝝ: pᷣmũ aũt exẽplar
imitationis veꝝ ẽ filꝰ dei:Johᷣ.j.Oia ꝑ ipſũ facta ſũt.ꝓpt
qð oiuʒ ꝑfectio ↄſiſtit in imitatiõe hup exẽplaris:⁊ qꝛ non
poterat a nobis videri i ſua deitate:fact ẽ hõ ut nobis hoĩi/⸗
bus hũanũ pᷣberet exẽplar viſibile:⁊ ſicut deitatis e exem/
plar imitot᷑ pmo angeli:⁊ cetere creature:ſic hũanitatl ex
emplar pmo pᷣlatis ecclie pᷣponit᷑ imitadũ:Joh.xiij. Exem⸗
dedi vobis ut quẽadmodũ ego feci ita ⁊ vos faciatis:
oc eni dictũ fuit aplis quoꝝ ſucceſſoꝛes ſũt ep̃i.xxj.di ca.
in nouo teſto. 2 plati xpᷣi exeplo infoꝛmati pponũt ſidelioꝰ
i exẽplũ:iõ dic apls: 802 itatoꝛes mei eſtote. qᷓ ſũ veſter
apls ut dictũ ẽ.S.ix.ca. a ¶ Sicut ⁊ ego xpᷣi.qꝛ ſubditi non
tenẽt pᷣlatis obedire inq tũ deuiãt a xpo. b Laudo vos.
Dic pñt ponit᷑ diſpoſitio coꝛinthioꝝ: circa dictã monitionẽ

int s erãt aliq boni dolẽtes de cõtẽtioibꝰalioꝝꝛ ut de.

5. ⁊ jm hoc vbũ apli intelligit dictũ ſerioſe cũ dẽ: b
do at vos frẽs ꝙ ꝑ oia mei mẽoꝛes eſtis. exẽpla mea fidelit᷑
imitãdo. c ¶ Et ſic tra.vo.pce. mea teneil. hũilit obedien/
do. Alij aũt erãt ↄtẽtioſi ⁊ male oꝛdiati:2 ſʒʒ hoc vbũ apli
intelligit ironice:cui ſenſus lr̃alis accipiẽdꝰ pꝑ ↄriũ:ſiẽ ſen
ſus pabole ꝑ ſile ſic ẽ ſenſus: Laudo vos ⁊c.i:vituꝑpo vos:
qꝛ nec imitami me exẽplis:nec pᷣcept meis obeditis.Et hoc
a glo. cui ↄſonare videt᷑ magis ſequens littera.
d¶ Uol ãt. Pic ↄni apls acceditad ꝓpoſitũ docẽdo coꝛin
thios de ſacr̃o euchariſtie.Et diuidit᷑ i tres ptes:qꝛ pᷣmo re/
Dar guit erroꝛes eoꝝ circa huũ ſacri celebꝛitatẽ: 2 declarat
huũ ſacri dignitatẽ:ibi Ego eni doeet ritũ cõueniẽtẽ: ibi

ud qd facit:ia ĩ gliã dei ſa

Itaq; frẽs. Pꝛima adhuc ĩ tres:qꝛ pᷣmo repᷣhẽdit erro⸗
rẽ eoꝝ circa habitũ:ꝛ circa ↄuictu:ibi Hoc aũt pᷣcipio.
3circa cibũ:ibi Coueniẽtibꝰ igit᷑ vobis Pꝛima adhucĩ
duas:qꝛ p ponit qͥddã documẽtũ ex qͥ repᷣhẽſio ſi equẽs

ſumit:⁊ monitio ſubdit:ibi Ois aũt vir. Circa pmũ po

nit triplicẽ cõpa⸗
lone:imna Ehoiſ
eſtote:ſict ⁊ ego xpᷣi. Làu ad xpʒʒ ꝗ ẽ caput
do autẽ vos fratres ꝙ per boiuz io boihco
oĩa mei memoꝛes eſtis: et behen adapure
ſic tradidi vopᷣ pcepta mea æbyqdruplici ro⸗
tenetiſ. Noͤlo aũt vos ſcire nen aepitere
ꝙ omnis viri caput xpᷣus lectioe:qꝛ ſicut in
eſt: caput autem mulieris abite ſut oes ſen
a xi
vir:caput vero chꝛiſti de. ſtente in alizs mẽ⸗
QOis uir õꝛans àut ꝓphe bꝛis: ſic ĩ xpᷣo eſt
— gratie plenitudo.
Joh.j.c. Uidimꝰ

eũ q̃ſi vnigenitũ a pꝛe plenũ gre ⁊ vitatis.i alijs aũt hoi

bus ſũt gre ſingulares:ſicẽ dẽ ca.ſequẽti: Alij ꝑ ſym dat᷑

ſermo ſapie:alij ſmo ſcie ⁊c̃. ꝛ accipit᷑ ex eminẽtia:qꝛ ſic
caput ſupeminet ceteris mẽbꝛis:ſic etiã xpᷣus ſuꝑeminet

nõ ſolũ hoib ſʒ etiã angelis:Ephe.j.Coſtituẽs eum ad

dexteram ſuã ĩ celeleſtibꝰ ſuꝑ oẽm pᷣncipatũ ⁊ ptatẽ ⁊c.
ʒ accipit᷑ ex influẽtia:qꝛ ſicut caput influit ceteris mem
bꝛis ſenſũ ⁊ motũ coꝛpalẽ:ſic xpᷣs influit ceteris mẽbꝛis
ecclie ſenſũ ⁊ motũ gre:Coll.ij. Caput ex qͥ totũ coꝛp ꝑ
nexũ ⁊ ↄiũctões ſbmiſtratũ ẽ. ſractßi ex ↄfoꝛmitate ĩ
nã quã hʒ caput ad mẽbꝛa:⁊ ſilii xpᷣjho ad hoiĩes:phil.

ij In ſilitudinẽ hoĩs fact cc.⁊ hẽ qð dẽ: Uolo aũt vos

ſcire frẽs ꝙ ois viri hut xpᷣs ẽ.2 cõpatio ẽ hois ad ho

minẽ: qꝛ ſili mõ e¶ Laput ãt mulier vir. pᷣmo rõnep/
fectõis:qa vir ẽ pfectioꝛ rõne coꝛpis:femia eni ẽ mas oc

caſionat:ut dicit ph̊s libꝛo de gnãtioe aialiũ. eſt etiã ꝑ

fectioꝛ rõne aie:qꝛ viuacitas pꝛudẽtie magij viget i viro

q; i muliere.? ratiõe ſ upeminẽtie: vñ mulieri dẽ Geñ.
iij. Sub viri ptate eris.ʒ rõne influentie:tũ qa vir regit

mulierẽ:tũ qꝛ ĩ oꝑe generatiõis vir hʒ vtutẽ actiuã:mu/

lier vo paſſiuam.ꝗrõne ↄueniẽtie ĩ nã:qꝛ vir mulier
differũt ſpecie:iõ dẽ: Caput ãt mulieris vir.ʒꝰ cõpꝑatio ẽ

xpᷣi ad deũ patrẽ qꝗᷣ ſuo mò ẽ caput filij ſᷣm deitatẽ:exce

pta pma rõne ſũpta ex pfectiõe:nõ enĩ pĩ ẽ pfectioꝛ filio:
verũtñ ẽ pncipiũ filn:⁊ ſic hʒ quãdã eminẽtiã inqtũ nõ
eſt ex alio: influit etiã qdãmodo i filiũ inqtũ qcqd hʒ fi
lius hʒ a pꝛe naſcẽdo:ſũt etiã nõ ſolũ ſiles i nã: ſ etiam
vnũ:diſticti im ĩ pſona. Si vo accipiat᷑ ↄpatio ſʒ hũani
tatẽ: ſic de ẽ caput xpᷣi ſuo mõ ſᷣm q̃tuoꝛ ↄditioes pmil⸗
ſas:qꝛ de pfectõis ẽ ifinite:xpᷣs iqtũ hõ finite:ſupꝑemiet
etiã deꝰ xpᷣo inq;tũ hoĩ:ut creatoꝛ creature: influit etiaʒ

ei plenitudinẽ gre:eſt etiã ibi ſilitudo nãe inqtũ hũana

nã ẽ ad imaginẽ ⁊ ſilitudinẽ dei facta:Geñ.j. Faciamus

hoiem ad imaginẽ ⁊c.iõ oẽ: Caput vo xpᷣi de. f ¶ Ois

vir. Pꝛemiſſo documẽto:hic ↄñt ſubdit monitio:cuiuj
rõ ſumit᷑ ex illo documẽto.Et diuidit᷑ i duas ptes:qꝛ pꝰ
ponit᷑ monitio ex pte viri:x ex ꝑte mulieris: ibi Ois ãt
mulier. Circa b cõſiderãdũ ꝙ vir aſſiſtẽs iudici dʒ di:
gnitatẽ ſuã pᷣſerre:deo aũt qͥᷣ oiuʒ iudex ẽ aſſiſtit ho du-

plicii:vno mõ oꝛãdo:qꝛ tunc hũana refert ad deũ:alio

mõ pphetãdo ⁊ tũc diuina refert ad hoĩes:⁊ accipit hi
ꝓphetare ꝓut ds reuelata diuinit alijs refert ecclie ad

edificationem. vnde.õ.illud: Pꝛophetans. dicit glo.i.

ſcripturas reſerss:qð ẽ intelligẽdũ q; hoc fit ĩ pſona ec-
cleſie:a ſilii dicẽdũ de oꝛare.ſti vo act exerceri debẽt

capite nõ velato:qꝛ ꝑ hoc deſignat᷑ ꝙ exercẽs imediate

ſenie /1
uiinf
tninen
chnchitiſe i
woflinn

ſgeen
mnniis e
ulNi Abte

Pichctdeoſene g
ſapebigeꝛn
gonn l'tt⸗ B
ſerucinoſeal
jotütnacii
—D
ſatgalnicounie
glrlie di⸗
Wpftikenpon
lörimnſagaicign
ſemcipeepitton
Uite Pnett
ncapnofict
tn D
iulaue upni
Apbe to wahum

ductiioecapins⸗

Linoi Ooar ait
Bainneenblirt
Khigrſemnananuns
liciodegigntd a

inſgacleggsſin
Gictade
PerGredenaſun
lud gicetii cäſ
fliurdeauplis⸗
nauiber henoiee
lmniurbinoiz.
anehoipprche
Detemminataag pni
inſenapenogitrn
ſinſfatnideltr⸗
urnununi
uguniti ſcigl⸗
hltmitilfi
ttzeiil hotdiß

=£

Mbtin nolienb,

==== £

4

Emiemzlift
miälskinllinan

ns Ren

E
e, Cg

an

friimziizi
ſenii Nif

ſcatüſfuint
en emünii
Bputintiut ane,
tsinfbi ante⸗
griif
bodi hiin
oihin
nulo nr noin
eſimis ientt
oe auli ci
entgi ngriri
wimolien dibe⸗
vcnictüdapit
Ebzemiagtin
neiniNrII
Nlene i, e
guflüfndane
mo nit ii
NR
ſber nin,
Gidtiouge
Emnulani 0
raſlitiniit
ich iſini
nanei n
4 hrintmi
a a
Pbo ſt l⸗
oacnn 1
audn

ſubeſt deo:qꝛ ini caput ſuũ ⁊ deũ nõ ẽ veamẽtũ mediũ
ſicut nec inter eccleſiã ⁊ deum:io dẽ: f¶ Ois vir oꝛans.
in pſona eccleſie ut ſacerdos ↄſecras. g¶ Aut ꝓpphetãs.
epiſtolã uel euãgeliũ ſeu lectionẽ ĩ choꝛo referes uel ali-
qd hbꝰmoi h (Llelato capite deturpat caput luũ.i.in

decẽt exercet talẽ
actů: ſicut turpi Gf „ B
tudo coꝛꝑisoſur tãs velato capite:deturpat
git ex inoꝛdinati ·caput ſuũ. Ois aüt mulier
onemebꝛoy. ne. ꝛans aut pphetãs nõ ve-
obſtat pᷣdictis - Oꝛans aut, pp 10 ve⸗
alid decẽter oꝛat lato capie deturpat caput
coopto capite iſe ſuũ. Vnũuzʒ c.n.ac ſi decal
e ur ingu uet. Ma ſi nõ velat mulicr:
riofit ad tondear. Si turpe ẽ mu
lis coopꝑtio fit a onatar. — O .
maioꝛ? mẽtis qe lieri tonderi aut decaluari:
tudinẽ: apłs autẽ pelei caput ſuũ. Nir quidẽ
Aelocede ee n dz velare caputſuũ:qm̃
ee imago glia dei ?: muͦlier
pſona toti' eccle 68, Dee iec
fie:⁊ eadẽ rõne aa alut glia viri ẽ. Mon eni vir
q̃ dicũt᷑ in ecclia a .
tota multitudine

ſicut pſalmi cõueniẽi pñt cantari velato capite: qꝛ vbuʒ
apli intelligit᷑ qñ aliqd ab vno cantatur q̃i ſingularit ſe
deo pñtãate in ꝑſona ecclie.Silii pᷣdicãs ſeu docẽj i ſcho
lis refert ſacra ſcripturã ut loquẽs ĩ pſong ꝓpa: iõ coo/
perto capite pñt coueniẽt fieri talia. i ¶ Ois aut. Pic
ↄñter
ptes:qa pᷣmo facit qð dictu ẽ:.ꝛ ad hoc ꝓbationẽ indu/⸗
cit:ibi
iudicate. Circa pᷣmũ dicit: i
ꝓphe.nõ ve.ca/detur.ca.ſuũ.
ut dictũ ẽ de capitis deturpatioõe.Sʒ õ hoc videt᷑ qð dẽ

Ois aũt mu.oꝛans aut

j.Timo.ij. Docere aũt mulieri nõ ꝑmitto.qͥd ̊ ꝑtinet

ad eã oꝛare publice ⁊ ꝓphetare.Dicẽdũ ꝙ aplus intelli
git ibi de ſermotionatioib ⁊ doctrinationib publicis:
hic vo de oꝛonib' a infoꝛmatiõib q̃s mulieres religioſe
in ſuis collegijs faciũt q̃ fierẽt indecẽt capite nõ velato.
kq ¶ Unũ eni eſt. Hic ↄnt᷑ ad ꝓbationẽ dicti inducit tri/
plicẽ rõnẽ:pᷣma ſumit᷑ ꝑ cõꝑationẽ ad nãm hũans. Ad
cup euidẽtiã cõſiderãdũ ꝙ nã ceteris aialibꝰ ꝓuidit ſuf/

ficiẽter de auxilijs ad vita ↄſeruãdã: ut de coꝛnib' ⁊ de
vnguibPꝰa hꝰmõi ad ſui defenſionẽ:ðò coꝛio duro: pilis:

plumis:⁊ hꝰmõi aeris intẽperiẽ:hec aũt nõ potuit fa/
cere hoĩ ꝓpt cõplexioij teneritudinẽ:⁊ qꝛ nã huana nõ ẽ
determinata ad vnũ ſic ẽ nã bꝛutoꝝ: dedit ſibi tñ talia
impfecta ꝑ excogitatioʒ rõnis:⁊ ꝑ oꝑationẽ manuũ ꝑfi/

ciẽda:ſicut nã dedit hoĩ capillos ad tegumẽtũ capitis:
ſed qꝛ hoc tegumẽtũ ẽ inſufficiẽs:ꝑ artẽ ꝑficit addẽs ſibi

aliud tegumẽtũ:ſic igit᷑ eadẽ rõ videt᷑ de tegumẽto capi⸗
tis nali ⁊ artificiali. Naturale aũt ẽ mulieri ut comã nu
triat:hʒ eni ad hoc diſpoſitionẽ ex humiditate nãe que
maioꝛ eſt in mulierib ꝙ; viris:ꝓpt᷑ qð quedã inclinatio

nãalis ẽ ĩ mulierib ad nutritionẽ come:ꝓpt qð coĩter ac

cidit ꝙ mulieres plus ſtudet ad hoc qᷓ;ᷓ viri.Ex q̊ ſedtur

ↄueniẽtius eẽ mulieres vti velamie capitis artiſiciali q

virog:io deturpat caput ſuũ ſi non velet:⁊ hoc ẽ qð dẽ:

k ¶ Unũ e eniac ſi decaluet.i.eiuſdẽ rõnis ẽ ⁊ incoueni
entie ac ſi velamine nãli puaret᷑.q.d.ſi abijcit velamen

artificiale pari rõne abijciat naturale. Nec obſtat ꝙ ſci/
moniales tondũt: hoc eni fit i ſignũ ꝙ imediate xpo de

I Ponamtera ſubleettse viri liberaãtur. Coſequẽi ↄcludit

pꝓpoſitũ ſuũ.d. ¶ ¶ Si vo turpe ẽ mulieri tonderi aut
decaluari velet caput ſuũ.q.d.qa hoc ẽ turpe niſii illis

nit monitionẽ ex ꝑte mulieris.Et diuidit᷑ i trej
nũ ẽ.ʒ iudiciũ c len ibi Uoſipᷣi

indecẽt᷑ exercet talẽ actũ

bit ſis. 8

q̃ xp̃o deſpoſant᷑ ut dictũ è:iõ idecẽs ẽ ꝙ ſit ſine velamie ca
pitis. m ¶ Uir quidẽ. Dic ponit ſecũda rõ q accipit᷑ ex cõ
patioe viri ad deũ:⁊a ẽ rõ talis:vir ẽ glia dei:mulier aũt gilo
ria viri:glia dei ẽ reuelũda:glia aũt hoiuʒ occultãda:ppter
qð decẽs ẽ caput i mulierib velari:no aut viri.pma ꝑs hu
H ius rois ponit cũ dẽ:

́MUMN m ¶ Uir quidẽ non
ex muliere ?: ſed mulier ex de. ue. ca. ſuũ qꝛ ima.
viro.Eteni non ẽ crea vir ⁊ glia deieeſt. Eſt aũt
ꝓpier mulierẽ: ſed mulier nago dei impfecta:
. virſ qea in alia nã:ſic ima
ꝓpter virũ. Ideo dʒ muli go regis in cera uela

lia materia:filius aũt
regis ẽ imago ei pfe
cta:⁊ ſilit ſoł filꝰᷣ dei
imago patris pfecta

er velamen habere ſupꝑ ca/
put ſuũ: e ꝓpter angelos.
Verũtñ neq; vir ſine muli
ere: neqʒ mulier ſine viro ĩ qꝛ ĩ eadẽ nã: vir auteʒ
dño. Nam ſiẽ mulier de vi Ppfecta: Potas mag
ro: ita ⁊ vir per mulierem. di eẽ ad imaginẽ dei

„ ,SE n 2 q; e'imago.Eſt etiaʒ
Sunni auie ex deo. Pol. glia dei:glia aũt a cla
ipſi iudicate:decet mulierẽ ritate dꝛ quaſi q̃dam

claria.c.mutata in.g.
„. „ SDSBS iit accipit clari⸗
tas dei quã hʒ in ſe:ſic vir nõ eſt glia dei:ſʒ magis ecõuerſo
Si aũt accipiat᷑ claritas dei.i.ut ab ipſa deriuata:ſic hõ eſt
gloꝛia oei:qꝛ claritas intellectus hũani q̃ magis viget in vi/
ro q; muliere deriuat᷑ a claritate dei:ſᷣm illud pᷣſ.iij. Signa
tũ eſt ſuꝑ nos lumẽ vultus tui dñe.Conſequenter ponit᷑ ꝑs
ſecũda cũ dẽ: n ¶ Mulier aũt gloꝛia viri eſt.nõ dicit ima/
go viri ad deſignadũ ꝙ tam vir q; mulier imediate ſunt ad
imaginẽ dei ſᷣm naturã intellectualem:vir tñ pfectius ut di
ctum eſt:ſed dicit ꝙ eſt gloꝛia viri:qꝛ deriuata ẽ a viro:geñ.
ij. Pec vocabit᷑ virago.qꝛ de viro ſuo ſumpta eſt:iõ ſubdit᷑:
o ¶ Non enim ⁊c̃. Hic ↄũter idem oñditur ex fine cũ dicit᷑
p ¶ Eteni nõ eſt creatus vir ppter mulierẽ. ſed ecõuerſo:qꝛ
facta eſt i adiutoꝛiũ viri:Gen.ij.⁊ naturalit᷑ ſubiecta viro:

velamen autẽ capitis eſt ſignũ ſi bettster pre qð conclu

ditur: Ideo debet mulier ⁊c. q ¶ Et pꝛopter angelos.Hic
conſequẽter ponitur tertia rõ.⁊ circa pᷣdicta remouet᷑ du/
bitatio:ibi Uerũtamẽ. Hec tertia ratio ſumitur ex cõpatio
ne ad angelos cetib' fideliũ aſſiſtentes:ſm illud pᷣſ.cxxxvij.
In conſpectu angeloꝝ pſallã tibi:pꝓpter qð viri ⁊ mulieres
decenter ſe debent habere pꝛo reuerẽtia angeloꝝ. Alio mõ
poteſt exponi ut ſacerdotes dicantur hic angeli ſcòm illud
malachie.ij. Labia ſacerdotũ cuſtodiũt ſcientiã: ⁊ legem ex
oꝛe eᷣ reqͥrãt: angel eni dñi exercituũ eſt.pꝓpt quod mulie
res debent oꝛare velate:ne yiri ex aſpectu nõ velatarum ad
ↄcupiſcentiã ꝓuocent. r ¶ Uerüuũtñ. Hic remouet quoddã
dubiũ:ex hoc eni quod dicit ꝙ vir ẽ glia dei:a mulier glia
viri:poſſent aliq credere ꝙ mulieres eſſent imptinentes ad
gloꝛiã finalẽ:iõ hoc remouet ꝑ hoc ꝙ finalis conſũmatio q̃
eſt ꝑ graʒ ⁊ gloꝛiã coꝛꝛñdet unf rerũ ꝓductioni:ꝓpt qð vir
⁊ mulier ſimul ꝑtinent ad finalẽ ↄſũmationeʒ per gloꝛiam
ſicut ad pꝛimam rerum ꝓductionem:a hoc eſt qð dicitur:
1r6 Rrürame neq; vir ſine muliere.i.vterq; ꝑtinet ad glo
riã ⁊ gratiã que ſunt a dño:pᷣſ.lxxxiij. Gꝛatia ⁊ gloꝛiam da
8(ã ſicut mulier de viro. pᷣmo facta ẽ: Geñ.ij.
t ¶ Ita ⁊ vir ꝑ mulierẽ.poſtea ꝓceſſit ꝑ generationẽ natu/
ralẽ. v ( Dia aũt ex deo.ſ.ꝓcedũt tãq; ex pncipio effecti⸗
