q̃ deducunt᷑ ad beatitudinẽ ſuꝑnaturale. ꝑp qð pᷣdeſtinatio
q̃ eſt reſpectu electoꝝ tm:dẽ quedã ꝑs ſpalis ipſius diuine
ꝓuidentie:vt pʒ.j.ſent.igi cũ deuj pr̃ oia ↄuenientiſſime fa
ciat:qꝛ diſponit oĩa ſuauiter:vt dẽ ſapᷣ.viij.per ↄñs redem-
ptio electoꝝ ꝑ quã ipſi deducunt᷑ ad gliam cõueniẽtiſſime
facta eſt.modus at cõuenientiſſim eſt vt xpᷣs qui eſt verus
hõ:⁊ verꝰdein hũana nã paſſus eſt:vt ſic nõ remaneret ðò
dec culpe ſine decoꝛe iuſticie:⁊ qui ꝑ culpã auerſuſ a deo ſu
erat:reduceret᷑ ꝑ penã. Conuenientiſſimũ.n.erat:ꝙ hãc pe
nã ſuſtineret ille ꝗͥ eſt de ⁊ hõ:vt ſic puniret᷑ hõ qͥ peccaue/
rat: ⁊ ſatiſfaceret de qͥ poterat:qꝛ offenſa pᷣmi hois q;dam
infirmitatẽ ↄtinebat.hac ãt ſniam bꝛeuit᷑ tagit apoſtoł.di.
h¶ Decebat. n. eũ.i. deũ pr̃eʒ: i ¶ Pꝛopt quẽ ola.ſt finalit
vt dictũ ẽ. k ¶ Et ꝑ quẽ oia. ſũt efficieter. l ¶ QOui mul
tos filios in gliam adduxerat.i.ad gliam adducere ab etno
diſpoſuerat:⁊ loquit᷑ hic de effectu pᷣdeſtinatiois q̃ non põt
falli. Decebat.n.deũ pr̃eʒ: m. ¶ Conſũmare.i.ad finẽ nr̃e
redẽptiõis adducere. n ¶ Auctoꝛẽ ſalutis eoꝝ.i.ieſũ xpᷣʒ
q auctoꝛ ſalurj electoꝝ. o ¶ Per paſſionẽ.qꝛ paſſio ſua
ſuit ↄueniẽs modus nfe redẽptiõis vt viſũ ẽ. p ¶ Qui.n.

ſcificat. hic ponit᷑ ꝛ rõ q̃ accipit ex pte xpᷣi paſſionẽ ſuſtinẽt

et ẽ tal:xpᷣs.n.ſʒ hũanã nãm ẽ eiuſdẽ ſpẽi nobiſcũ:⁊ ꝑ ↄñs
caro nr̃a ⁊ frat᷑ nr:⁊ iõ ſiẽ coicat in nã paſſibili nobiſcũ: ita
ↄueniẽs fuit vt cõicaret nobiſcũ epaſſioib carni::vt ꝑ hoc
ipafſſibilitatẽ nobis dõaret:hẽ ig qõ diẽ h̊ p * I.n.

ſcificat.i.xpbs. q ¶ Et q ſcificat᷑.i.ppls catholic ': r ¶¶ gEx

vno oẽs.i.ex vno pre:lʒ diuerſimode:qꝛ ipſe ẽ filꝰdei nãlis
nos ãt filij ſum adoptiui. s¶ Pꝛopt quã cãʒ.i.pp cõicati
onẽ in nã ⁊ filiatiõe pᷣdcãa. t ¶ lõ ↄſundit᷑.i.erubeſcitur:
Frẽs eos vocare.i.ipſos ſideles qͥs vocat ſrẽs di.pſal.
xxj·. Nũciabo nom tuũ frib'meis ⁊c̃. ille.n. pſal.loqt de paſ
ſiõe xpᷣi:vñ ibidẽ pᷣmittit᷑: oderũt manjmea) ⁊ pedej meoj
qð ñ põt itelligi de ðð nec de mardocheo de ͤ dicũt iudei
moderni illũ pſal. debẽ itelligi:ex qͥ pʒ eoʒꝝ falſitas:qꝛ nec

in hoc caplo dixit

lutis:tñ ↄuenient pai

.-n. Dic oñter fmouect
gqðodã dubiũ ex pᷣdeis
oꝛtũ:dixerat.n.pĩca.
xpᷣs peminet angel

*

dauid nec mardoche' fuerũt ſic ↄfoſſi:⁊ iõ illa ſcriptura ad

lram intelligenda eſt de xpo:q p paſſionẽ ſuaʒ reiurgensa q̃ ẽnã huana. r
moꝛtuis nüciauit nomẽ dei pris frib' ſuis.i.aplis.
medio eccleſie laudauit. qñ in medio aploꝝ ⁊ alioꝝ diſci
puloꝝ ſtetit: 2 p. xl. dies de lege dei docuit: vt hẽ Act.j.ſeqt

fidens in euũ. hec ſcri-
ptura loquit᷑ de certa
expectatoe reſurrecti
onis ſue:quã expecta
bat xpᷣs a deo patre.
pEt iteꝝ. Hic oñt
ponit aliã auctoꝛita/
tẽ que hꝛ Eſa.viij.ad
idẽ ꝓbandũ.ſ.ꝙ xpᷣs
debuit pticipare no/
biſcũ in paſſioib car/

tas Eſa. intelligat de
xpᷣo:pʒ ꝑ illud qð ibi

—

Et iteꝝ cgo ero

*

te. Et iterũ:ego ero fidẽs in
eũ.Et iè:eccẽ ego ⁊ pue
ri mei:quos ðdit mihi de
Quũia ergo pueri cõicaue
rũt carni ⁊ ſanguini: è᷑t ipſe
ſimilit pticipauit eiſde:uũt p
moꝛtẽ deſtrueret eũ ꝗ habe

nis: qꝛ vocat noj pue bat moꝛtis iperiũ ideſt dia
ipſo. q ãt illa auctoꝛi mo moꝛtis per tota vitay

7 — 7 0

̃mittit dñm exercituũ ipᷣm ſcificate in lapidẽ offenſiois:

petrã ſcãdali duab domibiſrł:qꝛ gentib recipientib' xpᷣm
iudei ex magna pte ſcadaliʒati ſi excecati:⁊ ſequit ibidem
Liga teſtimoniu:ſigna legẽ i diſcipulis meis.⁊ qꝛ lex euãge
lica data ẽ a xpᷣo ipſis aplis ⁊ alijs diſcipulis:⁊ tunc ſequit

illud qð hic ponit᷑:

Ecce ego ⁊ pueri ⁊c pueri hic vo/

cant fideles catholici dati ipſi filio a deo pr̃e:ſᷣm ꝙ ipſemet
dicit Jo. xvij. Mãifeſtaui nomẽ tuũ hoib quos dediſti mi
hi:tui erat a eos dediſti mihi.hoc igi ſuppoſito arguit aplj

di. b ¶ Quia puerig
xxᷣo in na paſſibili. c
onẽ carnis:hoc.n.ſfuit decẽs: d¶
eũ c.i.diabolũ: hebat.n. diabolus moꝛtis iꝑiũ:inquãtũ

Et ipſe ſilr pticipauit eiſdẽ. ꝑ paſſi
tꝑ moꝛteʒ deſtrueret

ex pſuaſioe ſua nã hũana ducta ẽ ad moꝛtẽ culpe ⁊ ex ↄñti

nat

6

ue gh culpã nã hũana incurrit moꝛiẽdi necitatem.

t liberaret.ſ.ipſe xpᷣs a fuitute legis. f¶Eos qui ti/-

moꝛe moꝛtis.i.ꝑ legẽ ve.que dura fuit:qꝛ erat lex timoꝛis:

dẽ. n. timoꝛ moꝛtis:qꝛ enam moꝛtis infligebat. g
totã vitã obnoxij.i.obligati: h

Erat ſuituti.ab hac.n.

ſuitute cui eram 'obligati ꝑ legẽ:liberauit nos xpᷣs per ſuã

moꝛtẽ. i
nature redeptionẽ indigẽtis:nã indigẽs redẽptioe nã ẽ intel

Nuſq; angelos. hic ponit᷑ 3*ꝰ rõ qͥ accipit ex pte

lectualis ſubiacẽs peccato remediabili:cuirõ eſt: qꝛ nã ca/-
rens intellectu nõ põt peccare:⁊ per ↄñs nõ indiget redẽpti/
one.ſilr nã hũana añ lapſum nõ ſubiacebat peccato:⁊ ideo
redẽptiõe nõ indigebat:lʒ indigeret ꝑduci ad beatitudineʒ

duce ſupernãli: nã ẽt angelica Rilap um lʒ ſubiacebat pctõ:
tm nõ indigebat redẽptioe:qꝛ illud pcim eſt irreme
nũc ãt ita ẽ ꝙ nã hũana aſfuptibilis eſt a ybo ad oꝑredem

pctm eſt irremediabile:

.

ptiõis:vt ſatiſfaciat nã q̃ peccauit:⁊ iõ hũana nã aſſumpta

eſt a vbo ⁊ nõ angelica:⁊ h ẽ qð dicit hic apls: i

Tuſqyp

ange.appꝛe.i.nullo loco ſacre ſcrip inaeni ꝙ nã angeli

ca a ſuppoſito diuio aſſumat᷑. k

hẽdit.i.nãm hũana ſibi vniuit:ſicut.s.ꝓbatũ ẽ ꝑ ſcriptura
ve.te.ppꝑ hoc ſeqt᷑: l ¶ UVñ ⁊ debuit.ſ. ipſe xpbſj. m er .
oĩa frib'ſimilari.hoc ẽ q; ad oẽs ꝓpꝛietates nature paſſi⸗/
bilis:qꝛ talia faciũt ad op' nr̃e redeptiõis:nõ ãt debuit aſſi
milari eis q;m ad defectũ culpe:qꝛ hoc nõ valeret ad opre⸗
dẽptionis nr̃e:ſed magij ipediret.ſequit: n ¶ UVt miicoꝛ)
fieret.ꝑ hoc.n.ꝙ ipſe hũit nãm paſſibilẽ hũit q;dam apti/

tudine ad cõpatiendũ nobis. E
de m misicoꝛditer ⁊ charitatiue offerẽdo pꝛo nobis.
p (Ut

o ¶ Et ſidelis pontifex ad

repꝛopiciaret delicta populi. ꝓ eis ſatiſſaciendo.

in mẽdio eccleſie laudabo

carni 7 ſan. i. fideles coicaueft

Der⸗

ʒ ſemẽ abꝛae appꝛe-

Epiſtola pauli.

9 ¶ 1n eo.n. in ug hallus eſt ipſe.i. nã in qᷓ paſſus eſt
Et tẽtat.pᷣmo a demone in deſto
poſtea ab hoĩb in ſua paſſioe. Pores eſt ? eij qui
tẽtant᷑ auxiliari.i.a nã in qua paſſus ẽ ⁊ tẽtatus habet

iꝙdam aptitudinẽ ⁊ ꝓmptitudinẽ ad deferendũ nobis

au xiliũ in paſſio/
. „ . . . . . n etailoni⸗
obnoxij crãt ſuituti. Nuſqʒ niij. Ag euidẽtiã
eni angelos appꝛehendit: . ied n.
ſed ſemen abꝛabe appꝛebẽ noritzvtra onin
dit. Ande debuit per omia ſit ſubiciẽda chꝛi
fratribſimilari:ut miſicoꝛſ ſio im huͦanitatẽ
fieret &t ſdelis pontiſex ad in ſuuuro leculo.
deũ: it repꝛopiciaret ölicta qꝛ mratura lntel⸗
populi. In o. n. ĩ quo paſ lectualis ſubicit
ſus eſt ipſe:et tẽtatus põtẽés xpo p cõſoꝛmita/
ſt aioquiiencintu au⸗ eharrge
xiliari. ¶ Capi. III. natri 2 5geli nüſy
ei ſic ↄfoꝛmabũt᷑:

tẽ reſiſtentẽ ei q; poterunt. nunq ei ſubicijent. Itẽ ſi

angeli ſint ei ſubiecti:aut hoc erit rõne nature: aut rõe

gfe.nõ rõne nature:qꝛ nã hũana in xpᷣo inferioꝛ eſt an-

gelica nãa:qꝛ xpᷣs ſᷣm ꝙ hõ fuit eiuſdẽ ſpẽi nobiſcuʒ. nec

rõne gratie:qꝛ bonis angelis data eſt gra ſᷣm ꝓpoꝛtioʒ

nãlium ſᷣm ꝙ diffuſius tractat᷑.ij. Sen. ⁊ pↄñs in eisẽ

maioꝛ gra qᷓᷓ in xpo:qꝛ xpᷣs ſjm hũanã naturã inferio⸗
eſt angelis: vt ia dictũ eſt: ⁊ im hanc nãm eſt receptiuꝰ
gre ⁊ nõ ſʒ diuinã. ⁊c. Contrariũ videt᷑ in lĩja:qꝛ dẽm

eſt:iꝙ xpᷣo hoĩ ſubijcient oĩa. Rñdeo in hac qone ſt er⸗
roꝛes ↄrij. vn eſt oꝛigenis qui poſuit ꝙ oia ſic ſubijciẽt

xpᷣo:ꝙ demones ⁊ hoĩes danati ſubijcient᷑ xpᷣo ſm con
foꝛmitatẽ volũtatis:qꝛ poſuit ꝙ ꝑ aliqð tpᷣs certũ p iu
diciũ:demones ⁊ dãnati recipient᷑ ad penitẽtia:⁊ vlte/
rius ad gliam.ſed hic erroꝛ dãnat᷑:p illud qð hĩ Mat.
xxv. vbi vnifoꝛmiter deſcribit᷑ eternitas pene danatoꝝ
7 glie beatoꝝ:ſᷣm ꝙ ibidẽ dẽ: Ibũt hi in ſuppliciũ eter
nũ:iuſti ãt in vitã eternã.⁊ iõ pari rõe qꝗ danati dicẽnt
redire a pena:eadẽ rõne diceret ꝙ beati poſſent cadere
a glia. Alueſt erroꝛ negantiũ ipᷣm eẽ verũ hoiem:qꝛ ad

hoc ſequit᷑ ꝙ xpᷣo nihil ſubijciat q;“ ad hũanitatẽ: ſi.n.

vera huanitas nõ fuit in xpo nihil ſubijcit᷑ ei inquantũ

hõ.Hoc at ſequit᷑ ad dictũ arrij qui poſuit ꝙ vbũ aſſũ/

pſit ſolã carnẽ hũanã:ſed nõ aſſumpſit aiam:qꝛ verbũ
ſupplebat locũ aie:⁊ ↄfirmabat illud ꝑ dictũ qð habet᷑
Jo.j.ca. Uerbũ caro factũ eſt.Ad hoc ãt ſequit᷑ ꝙ xpᷣs
nõ ſit hõ:qꝛ ꝙ aliquis ſit hõ nõ hñs aiam eſt iplicatio

odictionis: cũ aĩa ſit ſoꝛma hois.nec valet ſi dicatur

verbũ ſupplet locũ aie:qꝛ nõ põt ſupplere vicem cauſe

foꝛmalis materiã pficientis. modus at dicẽdi deſtruit

ſeipᷣm:qꝛ caro nõ põt hůe ſpẽm carnis niſi ꝑ aiam: ⁊ io
dicẽ ꝙ vbũ aſſũpſit carnẽ ⁊ no aiam hũanã eſt iplicare
dictionẽ. Zd iſtud incõueniẽs euadẽdũ dixit al here
tic. ſ. appollinaris ? ſui ſeqces:q vbũ aſſũpſit aiaʒ ſen
ſitiuã ⁊ nõ intellectiuã:qꝛ verbũ ſupplebat vicẽ ipſi in/

tellectiue: et ad iſtã ſicut ad pmã ſequit᷑ xpᷣs nõ ſit hõ

qꝛ hõ reponit᷑ in ſpẽ huana h aiam intellectiuã:hõ.n.p

intellectu differt ab alij ſpẽb aialiũ: vt h. meta. Si⸗/

milit hec opio deſtruit ſeipſa: qꝛ dato ꝙ ꝑ aiam ſenſiti⸗
uã xpᷣs hũiſſet carnẽ:nõ tn poſſet dici ꝙ bꝛet carnẽ hu

manã:ſed tm bꝛutalẽ:qꝛ caro non põt dici hũana niſi
ab aia intellectiua q eſt hois foꝛma.Itẽ vũq; diclu. ſ.
arrij ⁊ appollinari) ẽ maifeſte ↄ euãgelicã vitate:⁊ elia

mibömacſarn

ertäcuſuppdin

(nimeruitſuse

ſapoincrunmih⸗
ly honlluut laßn
nonttenuchpe
linomi oelpoe
ktelſiinmſturd
Uuftnhrbenindou
eaurribieſtmnal
Cel taſablimior Jar
ſiclüvrionislcdap
hisdengetanin
maſahamic in
ſonemc a.
Menägenvemnns
fanopnin hnan
ſlemdiini pol
ſünbigiiarehut,
tmonionawure hux
imnngorirue⸗
lneſiöelcbienat
inlopeepoſtwiön
lhaounftznc
ſtiſtſticttügi⸗
heſbugtiboisi d
Aymninemligt
nepoconfonne
gaperſaidinti
ltdſediſiälv
ſrtälalſine

Adiqrange

liir ſieſdichn
„ . d
lieicſi

chi nari
hfin hnnn
( ientitt
oſ tint
uaſi
rad iſun
ica in
af⸗ RWn⸗
I mmtig;
ſcnt
c (Ekhihitni
nya aigjat)
Gkoſunm a
minhoftſnorct
uſdiſpänobſenz
durctgafn n
A Sren
mndämi nunnin
fndme ninakicg
ipoſeitgointir
inan iabiatſien

ygalgohen

Pimran pgniin,
inutpilu gii
openrieidun
geiggban win
Bmig na,,
anſtum
zinrfunci
uudiil ſfii
Cnanitäim
iunhinicſhl

cõtra ve.te. ſcripturã:vbi expꝛeſſe fit mẽtio de xpᷣi hũa

hõ. Mltis ẽt alijs vs poſſent ipugnari pdicce hereſes (

5

meritũ erat ſuppoſiti diuini. Nuũc ãt ita eſt ꝙ ꝑ illã paſ
ſionẽ meruit ſua exaltationẽ: ⁊ per ↄnñs meruit exaltari

̃ nature:⁊ iõ vbi eſt maioꝛ gratia ꝑ ↄñs ⁊ dignitaj ſeu

cad bebꝛeos iij

nitate vera:qð eẽt ipoſſibile m eoꝝ dicta.Iteʒ vtraq;

ſcriptura dicit xpᷣm eẽ veꝝ filiuʒ virgis:ſʒq hĩ Mat.
* 4 a. vij. Ecce virgo cõcipiet ⁊ pariet filiũ ⁊c. Hoc at

ñ eẽt veꝝ niſi xpj eẽt eiuſdẽ ſpẽi cũ virgine:a ꝑ ↄñj ver

ſed ꝑp ꝓlixitatẽ vitanda ad pñs omitto. Supponendũ
igẽ ſm veritatẽ fidei catholice ꝙ xps ſit veruj hõ ⁊ ver⸗
de. dico ad qõnẽ ꝙ oĩa ſunt ſubijcienda ipſi xpᷣo etiã
ſim hũanitate: qꝛ ꝙ ſint ſubiecta ſᷣm diuinitatẽ noneſt
dubiũ. Pꝛopoſitũ ãt oñdit triplici via:pma accipit roe
vnionis: ito.n.aliqua nã creata eſt ꝓpinquioꝛ ipſi
pꝛĩcipio: tanto ẽ ſublimioꝛ: ſicut coꝛpa celeſtia pꝛeſunt
quodãmõ ipſij generabiliba coꝛꝛuptibilib:a iſta gene

rabilia ⁊ coꝛuptibilia ſt eis ſubiecta:pꝑ qð dẽ j.. Me/ ature: kamein
theo.qꝙ elemta ↄtiguãt ſuꝑioꝛiblatiõib:vt oij vt eoꝛ in ca. ij. vbi dicitur in poſtil. Teſtatus eſt at in quodaʒ lo

gubernet᷑ inde. Q at iſta inferioꝛa magij diſtẽt a pꝛimo
pꝛincipio:pʒ per phm ·ij. de generatioe vbi dicit: ꝙ iſta

excellentioꝛes in naturalib foꝛtius conuerſi ſunt ad deũ:⁊

ſic receperunt maioꝛẽ gr̃am:ſed nõ eſt veꝝ ſi comꝑetur na
tura angelica ad natura humanã xpᷣi:qꝛ gratia nõ eſt data
ipſi xpᷣo homini ſᷣm conatũ liberi arbitrij ipſius in deum:
qꝛ nõ accepit gr̃am per talẽ modũ:ſed ab inſtanti creatiois
illius aie ⁊ vnionis ĩ
pſona diuina:qꝛ fuit
idẽ inſtans vtriuſq;:

ndé fratres ſãcti dð/⸗
catiõis celeſtis ptici/

pes: aſiderate apiy poriſ⸗ aofnennsniihe
cẽ conleſſionis noſtre ieſüů: ¶ potẽtiã obediẽtialẽ
ipſ ius aĩe:⁊ ſic lʒ aia

⸗ Pprhi ſit inferioꝛ ſcom
adũ nature: tamen recipit maius donum gratie.

co ſpiritus. Acdditio.
*¾Neaquibuſdũ libꝛis dẽ:Teſtatus eſt at in quodã lo⸗

inferioꝛa coꝛꝛuptibilia ſi ꝑꝑ longe diſtare a pᷣmo pꝛinii co ſpũs.⁊ dicit ſpũs quia hebꝛei quibꝰ loquebatur

pio. pʒ.j. aſſumpta ꝓpoſitio in coꝛuptibilibus ſ. qto
aliqua it ꝓpinquioꝛa pꝛimo pꝛicipio:tanto alia ſũt eis

ſubiecta:et eadẽ rõne nã angelica pᷣeſt ipſis coꝛꝑalibus
ſʒ ꝙ dicit auguſ.iij. de trinitate. Nuc at ita eſt ꝙ nã hu/-

mana in xpo eſt ꝓpinquioꝛ ꝙᷓ; nã aliqᷓ angelica:qꝛ ↄiũ/
cta eſt ipſi deo:no ſolũ per vnionẽ oꝑatoõis ſicut angeli
beati:ſed ſʒ eẽ hypoſtaticum:qꝛ in vnitate ſuppoſiti:g
tota nã angelica eſt ſibi ſubiecta:⁊ per ↄñs oia alia.2
rõ accipit᷑ ex merito ſue paſſiois:qð fuit quaſi iſinite ef
ficacie:rõne ſuppoſiti:qꝛ actiões ſt ſuppoſitoꝝ:⁊ iõ licʒ
nã hũana eſſet rõ tolerandi paſſionẽ ⁊ merendi:illò tn

ſuꝑ oẽm creaturã.hanc ãt roem tangit apo.ij. ad phi-
lip. hHumiliauit ſeipᷣm factus obediẽs vſq; ad moꝛtem
moꝛtẽ ãt crucis:pꝑ qð ⁊ deus exaltauit illũ ⁊ donauit

illi nomẽ qð eſt ſup oẽ nomẽ vt in noie ieſu oẽ genu fle⸗

ctat᷑ celeſtiu terreſtiũ ⁊ infernoꝝ.ʒꝰ rõ accipit ex ꝑte ſta
tus future beatitudis qui reſpicit oꝛdinẽ gratie magis

excell tia ſublimioꝛ. In xpᷣo at hoie eſt gratia maxima

nõ ſolũ vnionis ſed ẽt pſone ſingularis:ſʒ ꝙ dẽ Jo. iij.
ꝙ ſpũs datus eſt ei nõ ad menſurã:a ꝑ ↄñs eſt excellen

tioꝛ ⁊ ſublimioꝛ oĩb'angelis:ẽt ſᷣm huanitatẽ:⁊ hãc ra⸗
tionẽ tangit Jo.j.ca.Uidim eũ quaſi vnigenitũ a pr̃e
plenũ gre ⁊ veritatis. Unigenitũ dicit:qꝛ ipſe ſolus eſt
nãlis filius ⁊ pꝛincipalis:oẽs ãt alij beati ſunt tmmõ fi/
lij adoptiui ⁊ ꝑticipatiue dicti:⁊ per ↄñs ei ſubiecti.Cõ
ſiderandũ tñ ꝑꝑ ſolutionẽ argumentoꝝ:qð iſta excellẽ
tiã ⁊ dignitatẽ hũit xpᷣs ſᷣm ꝙ hõ ab inſtanti illius bea-

te vnionis nature hũane in diuino ſuppoſito:ſed hoc C

fuit tm̃ auctoꝛitatiue eo ꝙ illa nã adhuc erat paſſibilis
et paſſiõibſubiecta:ſed poſt reſurrectionẽ ſuã habuit
eã executiue:inquantũ illa nã fuit plene gloꝛioſa:⁊ oibꝰ
angelis pꝛepoſita:iõ tunc dixit apo. Matr.vlti. Data eſt

mihi ois poteſtas in celo ⁊ in terra.ſed plenarie eaʒ ha

bebit poſt iudiciũ:qñ voluntas e a ſententia adiplebit᷑

in oibus tã bonis q; dãnatis:per hoc pʒ ad argumenta

Ad pꝛimũ dicendũ ꝙ lʒ dãnati nunq ſint habituri vo
luntatẽ xpᷣo confoꝛmẽ:erunt tamẽ ſibi plene ſubiecti in/
quantũ ſententia ſue ſapiẽtie ⁊ voluntatis cõplebitur i
eis per penã debitã.Ad ⁊m dicẽdũ ꝙ angeli ſint ei ſbie
cti rõne duplici.ſ.vnionis ⁊ perſone ſingularis:vt dem

eſt:⁊ talis oꝛdo ſubiectionis ↄpetit ſtatui beatitudij.Q.
ãt dẽ qꝛ angeli receperunt gratiã ſᷣm pꝛopoꝛtionẽ natu
raliũ: ⁊ ſic vbi eſt dignioꝛ nã ibi eſt maioꝛ gratia. Dicẽ
duũ ꝙ verũ eſt ſi cõpetur natura angeloꝝ adinuicẽ: da

apls agiographa in diuinis ſcripturis cõtenta in quib pſal
teriũ eſt pꝛincipale dicebant ee ſcripta a ſpũſancto. Alia
vero dicebãt ꝓphica. Uñ aphł iſtũ modũ tenet.j.iij.ca.vbi
dicit:Quapꝛopter ſicut dicit ſpũſſanc?: Hodie ſi vocẽ eiuj
audieritis. ¶ In eodẽ ca. vbi dẽ in poſtilla:Et iõ
pari roe qua dãnati dicerent᷑ redire ad penã ? autae
ꝙ beati poſſent cadere a gloꝛia. dditio.
Non videt᷑ par ro in reductiõe dãnatoꝝ ⁊ ↄdẽnati
onẽ beatoꝝ. Reductio.n.dãnatoꝝ ꝓcedẽt ex miſi
coꝛdia diuina q̃ talẽ reductionẽ ſine pꝛeiudicio ſue
iuß ſſet facere:ſicut cũ aliquis offenſaʒ in ſe cõmiſſaʒ

dimittat vel liberaliter aliquid det nõ facit ↄ iuſticiaʒ. Unñ

ſim ſanctũ tho.in pᷣma ꝑte.q.xxj.arti.ꝭ· in rñſinoe ſcði ar/
gumti:talis miſicoꝛdia qñq; eſt qdam iuſticie plẽitudo.vñ
Jacob.ij. Mificoꝛdia ſuꝑexaltat iudiciũ.dãnatio ãt bea-
toꝝ eẽt manifeſte ↄ diuinãa iuſticiã ſjm quã iuſti nõ ſunt pu
niendi:ſed pꝛemiandi ⁊ multomagis ↄ diuinã mĩicoꝛdia:
vñ ex paritate rõis ꝑ poſtillatoꝛẽ allegata nõ ↄdẽnaret᷑ er/
roꝛ oꝛigenis:ſed auctoꝛitas euangelij.d. Ibunt hi in ſuppli/
cium eternũ:ſufficit ad dicti erroꝛis excluſionẽ.¶ Replica.

Nca.ij.In qͥ poſtilla.arguit ↄ erroꝛẽ oꝛigenis ex illo

Mat. xxv. Jbũt hi ĩ einu ſuppliciũ:hi at in vitã einã
cũ vtrobiq; vnifoꝛmit ðſcribit᷑ eternitas pene maloꝝ ⁊ glie
beatoꝝ ita pari rõe:ſi ſm oꝛigenẽ einitas terminũ hẽret in
pena: et eternitas hr̃et finẽ ĩ glia:Burgeñ.frõtoſe ſe oppoit
huic parilitati rõis:⁊ ſubſumit qſi hec ſilitudo rõis currat
q̃ttuoꝛ pedibꝰ:ſubſumit inq; de diuia iuſticia ⁊ mificoꝛdia
ꝙᷓ nõ eſt ſilis rõ de glia beatoꝝ ⁊ pena danatoꝝ:ſed nec po
ſtilla. vult illã ſilitudinẽ eẽ debẽ generalẽ:ſʒ ſolũ ĩ mã ⁊ rõe
einitatis: et vide Jo.xiij. coꝛꝛectionẽ taliũ deceptionũ:qᷣbꝰ
burgeñ. ſepe deceptus eſt in materia ſimilitudinũ cotra ſuõ
pꝛopꝛiam in multis locis poſitionẽ. ¶Tapi. IIl
„ Nge fratres ſancti ⁊c̃. Poſtq; aplłs declarauit excel
lentiã noui te.reſpectu veteris ꝑ hoc ꝙ pᷣemiet xpᷣs
angelis:hic ↄñter oñdit hoc idẽ ꝑ hoc ꝙ excellir moyſen:
⁊ diuidit᷑ in duas ꝑtes:qm pᷣmo ondit ꝓpoꝰ:⁊ ex hoc cõ
cludit qᷓ ſit xpᷣo obediendu:ibi Quapꝛoptr. Pꝛima adhuc
in duas:qꝛ pᷣ declarat idaʒ ſilitudinẽ:⁊ 2 ondit ipſ xpᷣi re
ſpectu mopſi excellẽti: ibi Amplioꝛis.n. glie.Circa pꝛimũ
aduertẽdũ ꝙ dulcii alloquittillos quibus ſcribebat vt aios
eoꝝ: ad intelligendũ ſequẽtia mag alliciat di. a ¶ Uñ frẽj
ſci.vocat.n.eos frẽs:pꝑ nimiã charitatẽ:ſanctos ꝑp eoꝛum

purã ⁊ inocẽtẽ ↄuerſatiõʒ:qꝛ talia debẽt refulgẽ ĩ xpᷣi fideli

b'. b¶ UWocatõis celeſt ꝑticipes.qꝛ de iudaiſmo erãt voca
ti ad fidẽ catholicã:ad quã nulł pt efficacit᷑ ⁊ meritõie ꝑuẽi
re:niſi pꝛ celeſſi euʒ traxẽit tractu gẽe:Fʒ ꝙ dẽ io.vij. Nẽo p̃t
vẽir̃ ad me niſi pr me q miſit me traxẽit eũ. c¶ Toſiorate
enen . 42

recipit aia xpᷣi pleni/

apoſtolũ ⁊ poͤtiſicẽ acl.dicit᷑ ãt pontifex quaſi pontẽ faciẽs

qꝛ ꝑ paſſionẽ ſuã fecit nobis põtes vt poſſemtraſire ad be-
atudinẽ.dẽ eẽ pontifex ↄfeſſionis noſtre:qꝛ nõ ſufficit coꝛde
credere tm:ſed oʒ ẽt ↄfiteri oꝛe:ſᷣm ꝙ dicit apls Ro.x. Coꝛ⸗
de credit᷑ ad iuſticiã:oꝛe ãt fit ↄfeſſio ad ſalutẽ. d
delis eſt ei qui fecit il-
lũ.i.ipſã hũanitateʒ
xp̃i.dr ẽt fidelis deo
pri:qꝛ in oĩb qͥrebat
glłiam pꝛis ⁊ nõ ſuaʒ:
fFʒ gi ſeng dif Jo.
iij. Ego gliaʒ meam
o irs . e Siẽ
⁊ mo yles.fidelis fuit
f ¶ In oĩ domo e·.i.
in cogregatõe fideliũ
q̃ eſt dom ipſius dei

qdi fidelis ẽ ei ꝗ fecit illũ: ſi-
cüt ⁊ moyſeſ in òm̃i domo
e'. Ampliꝛiſ. n. glie iſtè pꝛ᷑
moyſe dign habit ẽ:quan
to ãplioꝛẽ honoꝛẽ hʒ dom⸗
qui fabꝛicauit illã. Omnis

quo.Qũi ãt oĩa creauit de

quam nhreeb⸗ gfaz .Et moͤyſes quidẽ ſidelis
at moyles fuerit in . mo el tanch
Par domo nõ drens erat in tota domo ei tanq;

gliam ppꝛiã: ſed glo- famulus ĩ teſtimoniuʒ eoꝝ

riã di: pʒ pẽtateuchs ꝗͥ dicẽda erãt: xpus vᷣo tãq;
ſiclei⸗ g ¶ Am/ filoĩ domo ſua.Que dom*
plioꝛij. Hic ↄnter oñ/ os:ſi fiquciã ⁊ alian
Hit pʒ excellentior? um nos: ſi fiduciã ⁊ gliam
moyſe:qꝛ lʒ vterq; fu .

erit fidelis in domo
dei qᷓ eſtↄgregatio fideliũ:pꝛincipalioꝛ tñ in hac domo eſt
xpᷣs iᷓ mo yſes:qꝛ ille qui fabꝛicat aliq; domuʒ ⁊ eã inhitat
vt ꝓpꝛiã:excellẽtioꝛ eſt ille qᷓᷓ ille qͥ hitat in ea ſicut in aliẽa
xpᷣs at inhitat in hac domo ſicut dñs ⁊ fabꝛicatoꝛ ipſo:qꝛ
hoiĩes nõ pñt ↄgregari in fide niſi ipſi deo h faciẽte:moyſej
ſt hitauit in hac domo ſicut fuus: inhac domo pᷣncipali

oꝛ eſt ipſe xpᷣs:⁊ hoc eſt qð dicit apls: g ¶ Amplioꝛis eni

D

t
glie.i. maioꝛis dignitati:: h ¶ Ite. i xpᷣſj·
dign habir ẽ. qð ꝓbat ↄñter.d. k ¶ Quato amplioꝛẽ ho
noꝛẽ hʒ dom.i.in domo ille: l ¶ Qui fabꝛicauit illã.i.edi
ficauit illã tanq; ſuã ꝓpꝛiã: n Bene 7 nõ ð moyſe

vt dictũ ẽ:et ꝓbat hoc oñter: m
cat᷑i.ↄpaginat᷑: n

vnientẽ:ita ſiir dom ecclie nõ opaginat᷑ ex diuerſis gẽtibꝰ
.ſ. iudeis ⁊ gentilib:niſi p ipᷣm xpᷣm d põt vnire coꝛda fide

liũ:pp qð dicit Jo.x. Aliaj oues hẽo:qͥ nõ ſi ex hoc ouili:2
illas oʒ me adducere vt fiat vnũ ouile ⁊ vn paſtoꝛ:ꝙ at ta

2gregatio nõ põt fieri niſi a deo: ꝓbat ↄnt c diẽ: o ¶ Qui
t creauit oia de'.eiuſdẽ at potẽtie eſt creare mundũ ⁊ recre
are hoiĩes ꝑ fidẽ ⁊ gr̃am:pꝑpꝑ hoc dicit Jaco.j.Uolũtarie.n.

genuit nos vbo veritatis vt ſim initiũ aliqðò creature eius

De ãt pĩ oia opatur ꝑ filiũ:qꝛ indiuiſa ſunt oꝑa trinitatis
ꝑ ↄñs fabꝛicauit domũ ecclie nõ at ſicut moyſes:⁊ hoc ẽ
qð dicit: GEr moyſes quidẽ fideł erat in tota do.eõ.ſ.
dei: q ¶ Tanqᷓ famulus in te.eoꝝ: q̃ dicenda erãt.i.legis

dange pplo iſrł. x ¶ Rps vo tanqꝙ filᷣ in domo ſua.i.in

ecclia hitat: 8 C⸗
mãles: ſed fideles xpᷣi:qꝛ ſicut in domo mãli requirit᷑ firmi
tas: ſic ẽt in fidelib'xpᷣi ad hoc ꝙ ſint dom pꝛincipalis dei
requirit᷑ ſtabilitas fidei:ppꝑ qð ſubdit iſtã ↄditioneʒ:ſi fidu-

ciã ⁊ gliam ſpei vſq; ad finẽ firmã retineamus. t .Dua-
pꝑ. Dic oñter cõcludit ex pdictis ꝙ xpo firmiter ẽ obedien
duũ: et circa hoc tria facit:qꝛ jᷣ ad hoc inducit auctoꝛitatem

ſcripture hoc exaltantè: 2 exponit illã ſcriptura: ibi Clidere
fres: 3 ex auctoꝛitate ⁊ expol itiõe ꝓbat ſua intẽtioʒ:ibi Ti/-
meam g frẽs.in pꝛincipio ſequẽtis capituli. Pꝛima in duas

qꝛ in auctoꝛitate ſcripture quã adducit: pꝰqueda monitio

ponit:ꝛ ad hoc inducit᷑ exẽplũ:ibi Sicut in exacerbatoe.di/

Dulk

nanq; dom fabꝛicat᷑ ab ali

i Pꝛe moyſe.

. is naq; dom fabꝛi
Ab aliquo.ſicut.n.ptes dom mãlis
nõ ↄiungunt᷑ adinuicẽ niſi ꝑ aliquẽ artificem eas imediate

Que domſum nos.qꝛ ecclia nõ ẽ pietes

cit s pmo ſic:qꝛ xpᷣ excellentioꝛ
quaſi ↄcludendo ⁊ admonendo per ſcripturã ſacrã.d.

Quapꝛopter ſicut dicit ſpũſſanctuj.loquens ꝑ os pſal.

v ¶ Hodie.i. tpe grarie in quo veritas eſt reuelata: g

tps legis fuit quaſi tpᷣs noctis ſʒ ꝙ dic apls ad Ro.xij.
Nox pceſſit dies
, e at appꝛopinquit:
ſpei vſq; ad finẽ firmã retie x¶ Si vo. er au
am.Quapꝛopt᷑ ſicut dicit dieritiji. ipſi xpi

ſpũſſanct᷑. Hoͤdie ſi võcẽce

coꝛda vr̃a:ſic ĩ xacerbatõe dita eſt in euange

ſecũdũ diẽ tẽtationis in de/

ſto vbi tẽtauerunt me pies aſſumpta:in ve.

er⸗ ranz te. aũt audita eſt
vfi ꝓbaũerũt ⁊ vidert opg vox pꝛopparũe
mea qᷓdragita anniſ. Pꝛò Em ꝓ dicit augu.
pter qð offenſus fui gene- lrde ſenno dni
rationi huic:èt dixi ſemper monte exponen)/
PEEillud Mat. v. Et
errant coꝛde. IYpſi autez nõ apperiens os ſuũ
cognouerunt vias meas: docebat ⁊c. ⁊ tic
quibus iuraui in ira mea: n. ille apperuitoj

pꝛophetarum.

P molite obdu. coꝛda veſtra. per inobediẽtiã:ho.n.
inobediens deo ſe auertit:⁊ per ↄñs deus iuſte grfam eii

ſubtrahit.⁊ qꝛ gratia dei coꝛ mollificat per oñs ſequit᷑

—

ipſiu) hois obduratio: ſicut plenius videbit: 3 ¶ Siẽ
in exacerbatione. Hic onliur exẽplum de obduratioe
antiquoꝝ iudeoꝝ:qð

⁊ tunc increduli dno qui tot ſigna ⁊ mirabilia eis oſtẽ/
derat in deſerto:voluerunt reuerti in terrã egypti:ꝓpi

qð dñs iratus voluit eos delere:ſed pꝛecibꝰmopſi ipedi
ta eſt percuſſio populi:verũtamẽ per.xl.annos ipedit
eſt populus ab ingreſſu terre pꝛomiſſiois:quouſq; oẽs

qui egreſſi fuerant de egypto a.xx.annis ⁊ ſupꝛa moꝛ/

tui ſunt in deſerto:nec intrauerunt terrã pꝛomiſſionis
pꝑ eoꝝ incredulitatẽ:duobus tamẽ exẽpũ.ſ.ioſue filio
num:⁊ caleph filio iephone qui ingreſſi ſunt terrã pꝛo/
miſſionis pꝛopter eoꝝ obedientiã ⁊ fidelitatẽ:hoc eſt.

ð dicitur hic. Nolite obdu.coꝛda veſtra ſicut i exacer.

m diẽ tẽta. in deſerto.dicitur.n.illud peccatuʒexacer

batio per ſimilitudinẽ:fructus.n.acerbus non eſt apt

ad cibũ ⁊ opponitur maturo:ita peccatũ illud fuit ma
xime obſtinatiois:qꝛ ſicut dictũ eſt erãt increduli dñjo
viſis tot mirabilibus ⁊ ſignis:⁊ iõ noluit totaliter pla
cari eis vt dictũ eſt ſicut frugus acerbus non acceptat
ſegd deijcitur. ſequitur: ¶ Scom diẽ tẽtationij. quia
plures in deſerto tẽtauerunt deũ:vt pʒ in decurſu ve.
te.iõ ſequit᷑: a ¶ Ubi tẽtauerunt me patres veſtri.du
bitando de diuina exiſtentia in eis:⁊ querendo ſup hꝰ
ipoꝛtune ſigna a moyſe:cũ tamẽ viderũt dei mirabilia

qſi oĩ die: Wda gi dg enln ĩ deßto: 1 h ẽ
qð dic: b ¶ Pꝛoba.⁊ vi.opa mea.xl.ãnis.⁊ iõ graui

erat pctm icredulitat eoꝝ ⁊ mag puniẽdũ:io ſequitur:
c¶ Pꝛopr qð offeſus fui gene.huic.i pſal. poit᷑ ꝓpxim½
ſui gnãtõi huic.pꝓxim.ſ.ad pũitiõʒ ifidelitat ipſoꝝ:⁊ i

idẽ reuertit.ſeqt᷑ d ¶ Et dixi ſꝑ hi errãt coꝛde ⁊c᷑. Iſte
erroꝛ ꝓcedebat ĩ eis ex malicia:qꝛ viderãt freqntiſſime

dei mirabilẽ vtutẽ i eis:⁊ iõ dubitare de ea ⁊ e neſcire
nõ poterat ex ſimplici ignoꝛãtia pcedere:ſed ex animi

eſt moyſe vt dictuʒ ẽiõ

⁊ hic ponit ſi pꝛso

lio ĩ nã humana

ſuũ:qui in veteri
lege apiebat oꝛs

abetur Numeri.xiij..xvj. vbi
dicitur ꝙ exploꝛatoꝛes qui miſſi fuerant ad conſiderã-
dum terrã filijs iſr! pꝛomiſſam terruerunt coꝛda popli

7

eiat⸗
(puneinzin

14* 60
Urerni
iint —–
teneuph
ſtfuntilfun
li neiißin
nbut pmniſſot
mi enin
Gogeinuiſ .
erunfl ſi
hoſe⸗ uſſi;
ſoſir iu .1
ſalreluu ßzc

ngrlun⸗
gilganir

iiriieſic
b
iesſce b

Agieſet in de⸗

W
regolelt noen

gumgtife .

gli ftiſtongs n
ſoͦinnuenntf
nlei
ptopzerpalcg
inig U
Noontenen düinpe⸗
ſecouanonedbe
Cktandigpenige

nannn pemi

Admalopapntbi,
M eri nflaitbi
eſtes · olgnnral

ſogtſn goi alet
mwtr. t
insnar Kenxe

Mnclnusnor⸗
ig Doalltans
liniolotſiona

Atfrlgigiugincl

ledraaugn
chereedeodih
wpicelulitueſen
ſos tnue,ſin
ttognonihr i
hfagiliuin,
n de D ptad
bisellri pecca
bpndgdehtß h⸗
Aermi nnibi
. higficeey⸗

le⸗ lbaror
Popharrun

de nodelinäe

EsdAilſufi
Würn r,iet

r ſunmiräe

mnnteetn

wriwricg
Mnb nofi⸗

ier Aannos i

onniſſits:gadtige

Nemnisaiupen
mnrteni ponie
umigi ſi
Wwineeſtinm,
mA
stimtdld
mürkr mn
Pentiini u
dün zdl n

ãjãt fuerit illa punitio ſubdit᷑: f

euitandu: 7 penã p ea inflictã ad timẽdu: iõ hec tria fac
et pᷣ exponit qð pertinet ad exhoꝛtationẽ:? qð pertinet
ag maloꝝe culpa:ibi Quida.n. audientes.ʒ qo p
ud pena inflicabi Quibjat. Circa yoic: g Cide⸗

mẽébꝛis:it

lens. R ¶Ducedendi a deo viuo. ſicut.n. bonũ aĩe eſt
uadherere deo ꝑ fidẽ foꝛmatã:ita n
eo pꝓ icredulitatẽ. ſequit: l
dies. ↄtinue ↄſcias ppꝛias diſcuti

dag peccatũ vt videbit. o
m'.qꝛ recipiẽtes fidẽ e de
p ¶ Si tñ initiũ ſpe ⁊c qui.n.in xpᷣo baptigatur ſuſci/
pit ꝙdã nouã naʒz pꝑ fidẽ foꝛmatã:qꝛ fides eſt ſba ſperã/

bationis pᷣdicta.d. Quidã.n.audientes exacer.qꝛ ppłs

„MW 9

roibüt in re
quiẽ meã.i.ñ in-

obduret᷑ quis ex vobis fal
lacia peccati. Participes
.n. xpᷣi effecti ſum :ſi tämen

quiẽ ſignata ẽ re-
quies ↄſcie q̃ hõ
requieſcit in deo

SSdu initi ſubſtänic er vſ ad ſi
requieſcit in deoo nẽ firmũ retieam du dicit:
p gliam. ꝙ at ĩ re hodie ſi vocẽ ei audieruis
quiẽ ꝓmiſſionis nolite obdurare coꝛda vr̃a
no intrauerunriiiill
dð egypto pʒ ex pᷣqicil:qꝛ moꝛtui ſt ĩ deto pp pctm exa

cerbatiois. g ¶ Uidete frẽs. Pic oñt exponit pꝛedictãa
auctoꝛitatẽ: ⁊ qꝛ in pꝛedicta auctoꝛitate tria pᷣmiſcrat
ſ.exhoꝛtationẽ ad bonũ operandu:culpam maloꝝ ad

diligenter ↄſiderate quilʒ in ſeipſo ⁊ ẽt in ꝓxio
ſuo:qꝛ ſᷣm ꝙ dẽ Ecclexvij. Unicuiqʒ mandauit de de
ꝓximo ſuo. h (¶ ie foꝛte ſit in aliqͥ veſtruʒ coꝛ maluũ
i. volũtas mala ſic.n ex coꝛde oꝛit ſenſus ⁊ mori aljs
nebꝛis: ua voluntas mouet oẽs aie potentias ad agen
duz: i Incredulitatis.lʒ.n. incredulitas ſit in intelle
ctu:ſiẽ in ſubiecto:ſicut ⁊ fides que eſt e oppoꝰ:tñ cre

ere eſt actus ipſius intellect moti a volutate: ⁊ p ↄns

diſcredẽ:dicit.n.auguſ.ſuꝑ Jo.ꝙ nullus credit niſi vo

malũ aie eſt recedẽ ab
o: m ¶ Donec ho
die cognomiat᷑.i.q;diu durat tpᷣs gr̃e q c gnomiat᷑ di
es ꝑ qꝙdaʒ ſilitudinẽ:pp noticia vitatis reuelate:qð nõ

——

„ .

erat tpꝛe legis:vt.s.dictũ eſt. n ¶ Ut nõ obduret᷑ qͥs

ex vobis fallacia peccati.h'ãt dic qꝛ lʒ obduratio ſit ali
quo mò a deo:tñ pncipiũ ei . libero arbi. inclinate ſe

articipes xpᷣi effecti ſu⸗
enitudine eius accepimus

daxꝝ reꝝ:vt dẽ. J. ca.xj.et hoc vocat᷑ hic Initiuʒ ſpeqõ
debem vſq; in finẽ firmiter retinere: dũ dꝛ: q ¶¶ Po
die.i.tꝑe gre:

i vocẽ e audieritis ⁊c.hoc totũ ẽ.õ.ex⸗

poſitũ: r ¶ Quidã.n. audientes.hic ↄñter hoc expo⸗

nit qð in auctoꝛitate pꝛedicta dixerat de culpa exacer

iſrł audiẽs vba exploꝛatoꝝ incredulus dño: voluit in
egyptu reuerti vt pᷣdictũ eſt. S¶ Sʒ nõ vniuerſi ꝗͥ pfe
ctii ſt ab egypto ꝑ moyſen. hoc dicit ꝑꝑ caleph ⁊ ioſue qᷣ
noõ exacerbauerũt dñm cũ alijs:ſed fideles a obediẽtes

to: Qunibus autem iurauit

piter incredulitatem.

obſtinatione in ↄriũ:a talis erroꝛ nõ excuſat ſed mag
ga.ggrauat peccatũ:pꝑ qð ſequit᷑: e¶ Quib'iuraui i ira
mea.i.firmit᷑ decreui ⁊ irreuocabilit᷑ punire eos.dẽ.n.
pe 'irat metaphoꝛice:qũñ punit qꝛ ad moduʒz irati le hʒ

dño pmãſerunt: ſic pʒq peccauerunt ⁊ qui nõ. t ¶ QOui

bãt.hic exponit de pena ꝑpꝑ culpã pꝛedictã inflicta:⁊ hoc ẽ

gð dicit: Quib ãt offenſus eſt. xl. annis.ipſe.ſ.de' puniens
eos. v¶None illis qui peccauerũt.ꝗ.d.ſic ⁊ nõ alijs qð
pʒ pꝑ ↄñtem effectũ:cũ dẽ: x

uoꝝ cada. ꝓſtrata ſunt i

dauera ꝓſtrata ſunt in deß¶zio ↄcludit: b Et
viden.i.ꝑ effectum

p̃dictũ: c ¶ Quiañ

non introire in requieʒ ipſi? Pdict: c ¶Qu
us: niſi illis qui increduli mncredulſtate pdietis
fuerunt: Et videmuùs quia Ad euidentiã pꝛedi-
non potuerunt introire pꝛsio ctoꝝ:querit vtꝝ ob-

duratio coꝛdis ſit at

arguitur pꝛimo ꝙ nõ

quia quod eſt pꝛopꝛium dei non eſt attribuendum homini

obdurario coꝛdis eſt huiuſmodi: ergo ⁊c᷑. maioꝛ patet:mi/

noꝛ pbatur ꝑ illud qð hẽ ad Ro.ix.Cuivult miſeretur ⁊c.

Itẽ idẽ ꝑ ſui pñtiam ⁊ abſentia eſt ca ↄrioꝝ:ſʒ ꝙ dẽ.ij.phi.

auta.n. pꝑ ſui pᷣſentiã eſt cã ſalutis nauis:⁊ ꝑ ſui abſentiã

eſt cã piclitatiõis eiuſdẽ:ſed de ꝑ ſui pꝛeſentiã eſt cã molli-

„ ℛ „

ficatiois coꝛdis: ꝑ ſui abſentiã ẽ c obduratioi. Cõtrariũ

pʒ p illud qdð ðꝛ in lra:niſi.n.obduratio coꝛdij eſſet ab hoĩe
fruſtra admoneret apoſtolus.d. Nolite obdurare ⁊c. Rñ/
deo dicendũ ꝙ nõ ẽ incõueniẽs vnũ ⁊ eũdẽ effectũ attribui

tribuẽda homini: et

deſerto.in pena pᷣdci
peccati. 1 A

trabũt ꝓmiſſiois „ . „
terrã que vĩ reqſi introibũt in requiẽ meẽX. quẽadmodũ in illa exacer/ ãt iurauit.idecreuit
ED deVidete fres: n ſoꝛte ſit ĩ ali batiõe. Qũidã. n. audietes 3 on mttite ne
poſten vnuſi glo veſty cos malu icrédu exacerbauerutis ſi vniner vmuſfionc: a Eit
ſub vite ſua ⁊ ſ litatiſ diſcededi a deo viuo ſi ꝗ ꝓfecti ſunt ab egypto p Eis qui increduli
ficulnea ſua d 6 Sed adhoꝛtamini voſmet mopſen. Quib at infenſus fuerunt. q.d. alijs nõ
Pepäirid oe ipſos p ſinglos dies dnec eſt q̃draginta anniſ: Nõnè laerad: caleph 2
iteꝝ qꝛ per illã re hodie cognominat:ut non illis ꝗ peccauerũt:quõꝝ ca quli ipſ i ſrrorrunt

r

ℳN
—Crev Orrnr

2 ° Brr

diuerſis cauſis:diuerſimode tñ:obduratio.n.coꝛdis eſt obꝰ

ſtinatio hois in pctm. dẽ. n. coꝛ duꝝ metaphoꝛice ad ſilitu-

dinẽ coꝛpis duri. coꝛpꝰ.n. dẽ duꝝ qð nõ cedit tangẽti:ſʒ reſi

ſtit vt hẽ iij. metheo. ad ſilitudinẽ hcoꝛ hoĩs dẽ durũ ⁊
volũtas:qꝛ coꝛ hic accipit p volũtate vt dictũ ẽ qñ nõ cedit
vel obedit monitioi ad bonũ ſed magis reſiſtit:talis at ob/

duratio eſt ab hoie inchoatiue ⁊ demeritoꝛie inquantũ p
libeꝝ ar. adheret pctõ: ⁊ ꝑ ↄñs auertit᷑ a deo q; in ſe eſt:et
ſic demeret᷑ ꝙ de ſubtrahit ſibi graʒ ſuã:ſic ol mãli-

illüinaret hec iferioꝛa ꝑ cognitõʒ ⁊ arbitrij

retrahẽt lumẽ ſuũ ab eo ꝗ ſe vellet inq;min ſe eẽt ab e lumie

* —

retrahẽ. de' ãt bñficiu ge dat hoibꝰ ex cognitiõe ⁊ mera li-⸗

beralitate:a iõ iuſte eã retrahit ab eo qui ſe ꝑ pctm̃ auertit
a deo.coꝛ ãt hũanũ ꝑ gram dei mollificat᷑:⁊ iõ ipſa ſubtra/
cta ꝑ pctm obdurat᷑:⁊ ſic patʒ qlit obduratio diuerſimode
deo ⁊ hoi attribuit᷑:qꝛ attribuit᷑ hoĩ inq; eſt culpa:deo ãt

inqᷓn ẽ pena iuſte inflicta:et ſic rpacdictia j ad qonem er

argumenta ex vtraq; pte inducta. ¶ In ca. iij. vbi or in
lla:Hodie.i.gfe tpe in qͥ vitas ẽ reuelata. ¶ Additio.
Oc qð dĩ in plal. Hodie ſi vocẽ ei audieri ⁊c᷑.ex-
põit᷑ ab hebꝛeis in libꝛo d dẽ Cahauit hieroſolymi
tano ↄfoꝛmii ad dictũ apli:legit ibi ſic: Si iſrł aget
pniaʒ vna die ſtati veniſſet fil ðð.i.xpᷣſ:ſcriptũ ẽ. n. Hodie
ſi vocẽ e audieritis nolite obdurare coꝛda vr̃a.hec ibi.ex
cui dicto manifeſte hẽ ꝙ nõ tardabat᷑ aduẽt meſſie xpᷣi niſi

pp h ꝙ iſraelite nõ audierũt docẽ eiuſ: ꝙ ſi audiuiſſent ſta

tim veniret:qð verbũ vificat᷑ qtidie de ipis:nã illi qͥ audiũt

vocẽ ep.ſ. xpᷣi ꝑ fidẽ ſtati eis venit:⁊ hec videt ppꝛia expoſi
tio iſti vſus ⁊ nr̃e fiði fauoꝛabil:ĩ qᷓ expoſitõe li ſi tenet᷑ i ſua

ꝓpᷣa lignificatoõe.ſ.odoalit:nec oʒ ꝙ expõat᷑ p qꝛ ſic ĩ ponih

ðð .

e En „ 65 ers

S

=

¶Epiſtola pauli.

— „ . ⸗ „ 212 „ „ . 963 64 i
NImeam 5. Hoſte apoſtol adduxit an/ a. Illl. imiat quẽdã nouũ modũ intrãdi iĩ requiẽ d. Hodie ſi gaudlſiii
D MNtoꝛitatẽ ſcripture ⁊ expoſitionẽ illius ad ondendũ vo.eęaudi.no.ob.coꝛ.vr̃a.ne puemini reqe pmiſſa ſi᷑ lpn e
xpᷣo eſt firmiter obediendũ:hic ex auctoꝛitate p pes vꝛi ꝑꝑ ſuã incredulitatẽ:pʒ igẽ ex dicto dge alia cmlaunt in ler
dicta a expoſitione e'arguit ad ꝓpo :7 diuidit᷑ in duas ꝑ reqes pfecta:q ẽ reqes beatoꝝ ſigurata p qetẽ filioꝛum tqcliare
tes:qꝛ pᷣ oñdit ꝙ nobis iminet ſolicitudo intrandi i re’equiẽ iſrl in terra ꝓmiſſionis:qꝛ ſi ioſue dediſſet filijs ur: pfe clainginii
celeſte:que p ingreſſũ 3 ctã quietẽ ⁊ vlti⸗ intrdiapi
terre ꝓmiſſiois figu⸗ — mata do qui per Con;
ra dri ethoc . Imamus er. Cfff. mſu;: Siinoſbuntirege; meeun ho cd
udrgoebemnusad ii gornè ſonte flica pol mei- Qloniaz ergo upeſt iurnonbonn ſlan
nenvingredi. Dꝛima licitatone introͤeundi in re introire quoſdã in illa:ct hi ſgtelelno t Wnin, .
in duas: qꝛ p arguit quiem eius xiſtimetur ali gb poꝛib'ãnunciatũ Eẽnon hocẽ ig 8l lleſqlfüi
Se 2 bnor oaͤa⸗ guis ex nobis deeſſe. Et/ introierũt pp incredulitatẽ apls: p ¶ Et in i nulunl
fuppoſitu: ibi Et qdẽ enim ⁊ nobis nuciatuʒ eſt iteꝝ tmiat diem quẽdã ho ne rurſũ. hoc eek·x mnaſe ſ
operib'. vintus at ar⸗ qucadmodũ ⁊ illis:ſẽd ñ/ p/ die ĩ dauid dicẽdo:poſt im̃ ertoſa e. d bipr
gumẽti ſui in hoc co/ fuit illis ſmo audii nõ ad/tpis ſicut ſup dictũ ẽ:hoͤdie gareꝛſi inmoibit iuigüifen
