ziſte lceperũt a pncipio p̃dicatiõis xpᷣi. s ¶ Sic.n. pat᷑ᷣ.

Pic ↄñt᷑ agit᷑ de reſurrectione gnãli futura:⁊ de iudicio ſibi

de iudicio:ibi Et ptatẽ. Circa pmũ ſciẽdũ ꝙ illo qð ẽ tale ꝑ
eẽntiã ẽ cã alioꝝ:uthẽ.ij.meta. De pꝛ ẽ vita ꝑ eẽntia:⁊ per
ↄñs filꝰ cũ ſit vna eentia ⁊ vna vita:⁊ ꝑ ↄñs ipſe erit cã vi/-

uificatiua oiuʒ reſurgẽtiũ:⁊ hẽ qð dẽ: s ¶ Siẽ eni pf ha.

vi.ĩ ſemetipſo.i.a ſe ⁊ a nullo alio: ⁊ ꝑ ↄſequẽs ei ↄuenit ꝑ
eſſentiã. t ¶ Sic de. ⁊ fi. vi. ha.iĩ ſemetipſo.qꝛ licʒ filiuſ ſit
vita ꝑ eſſentiã ſic ⁊ pꝛ:hoc tñ hʒ a pꝛe. v Ei piare bic

ñt᷑ agit᷑ de iudicio futuro.Et oiuidit i duas:qꝛ pmo deſcri

it illud iudiciũ:: deſcribit foꝛe iuſtũ:ibi Nõ poſſũ Circa
iudex debʒ eẽ manifeſt oib' iudicãdis:de aũt pr̃ uel filſʒ

ẽxpᷣo hoĩ qᷣ poĩit ab oĩbvideri:⁊ hẽ qð dẽ: v ¶ Et ptãtẽ
de. ei iu. facẽ executiue. x ¶ Quia fi. ho. ẽ. ab oibviſibil
bonis ⁊ malis. y¶ MNolite mirari h ſi dicat adhuc man
faciet chꝛiſt hõ:vnde ſubdit᷑: ʒ

—

r ¶ Et q audierint vi

futuro:ſʒ de viuifica

j. 2 filia archiſynago

pmũ ſciẽdũ ꝙ tota trinitaſ iĩ iudicio futuro iudicabit aucto
ritatiue:ſʒ xpᷣs inqtũ hõ iudicabit executiue. Cui rõ ẽ:qa

diuinã nãm nõ videbit᷑ ĩ iudicio ab oĩb' :qꝛ tũc oẽs eẽnt be
gti:qꝛ ĩ tali viſiõe ↄſiſtit btitudo:⁊ iõ executio iudicij data

Quia venit hoꝛa ⁊cc. au

dient vocẽ filij dei. Pumanitas enĩ chꝛiſti eſt oꝛganuʒ diui

nitatis:a iõ vox eius opabitur ad reſurrectionẽ generalem

futuram p modũ inſtrumẽti ↄiuncti:verũtamẽ quia nõ re

ſurgẽt vnifoꝛmit:qꝛ aliꝗ reſurgẽt ad gloꝛiã:⁊ alij ad penã:

io ſequit᷑: a ¶ Et pcedet ꝗᷣ bo.fe. in reſurrrectionem vite.

hoc dẽ ad denotãdũ ꝙ fides ſine opibꝰnõ ſufficit ad ſalutẽ.

poſſũ. Hic oñdit h iudiciũ foꝛe iuſtũ.ilũ.n. inqtũ de hʒ
eãdẽ nãm cũ pꝛe:⁊ ſic nõ põt i iudicãdo deficere.ſiliter nec

inqtũ hõ:qa voluntas huana i oib ſequit᷑ motũ ⁊ regulã

volũtatis diuĩe:⁊ h ẽ qð di: c ¶ Mõ poſ.ego a meip.fa.
qcq;j.declinãdo a pꝛe. ð ¶ Sʒ ſiẽ au.iudico.lʒ eni hẽat eã
dẽ noticiã cũ pꝛe inqtũ de:tñ hʒ eã a pꝛe:⁊ ſᷣm hRdẽ ab eo
audire:ſm vo hũanã nãm hʒ noticiã infuſam: ⁊ ſic magis
ꝓpe a patre audit. e (Et iudiciũ meũ iuſtũ eſt.qa nõ põt

obliqri volũtas xpᷣi hois a volũtate dei:ut dictũ ẽ:iõ ſeqt᷑:

Quia nõqro volũtatẽ meam ſʒ volũtatẽ eius qͥ miſit me.

Qui vo ma.ege.i reſur. iudicij.i.ↄdẽnatõis. c ¶ Nõ

—

—.—
— ———

¶ Euangelium

a ¶ Si ego teſtimoniũ. Poſita xp̃i voctrina de potẽtia vi cula virtutẽ totius creature excedẽtia:que faciebat xpᷣs
uificatiua ey: hic ↄñter ponit ↄfirmatio pᷣdicte doctrine. Et virtute ꝓpꝛia: ideo dicit: Ut pficiã ea: ipſa opera q ego
diuidit᷑ ĩ duas:qᷣa Den ↄfirmat᷑ h'mõi doctrina: ⁊ arguit facio teſtimoniũ ꝑhibẽt de me:quia pater miſit me.Si

iudeoꝛũ ouritia: ibi Claritatem ab hoibꝰ. Pꝛima in duas cut eni firmũ teſtimoniũ habet per demonſtrationẽ in
quia pᷣmo confirmatur teſtimonio humano: 2 teſtimo/ his que ſubſunt facultati naturali intellectus:ita in his
nio diuino: ibi Ego ᷓ ſunt ſupꝛa hac
autez habeo. Pꝛima facultatẽ firmuz

in duas⸗ au pꝛimo meũ iuſtũ ẽ:qa nõ q̃ro vo/ beo teſtimoniũ mai iobã⸗ reſtimomde ber
inducitur t imnoniu Trat T. „ n „ — . opa ſo i deo poſ⸗
ſecũdo oſtenditur ꝙ lüſtat meaß elifta e ne. Rpat n dot mibi ſibilia:qui nõ po
debeat eſſe acceptũ: uit me. Si ego teſtimo pat ut pſicia ea: ip a opa ꝗq teſt eſſe teſtis fal⸗
ibi Ille erat. Circa pp niu phibeo de meipo:teſti⸗ ego facio teſtimoniuʒ phi⸗ ſitatis:⁊ hoc mõ
muz ſeiendur W moniũ meũ nõ ẽ veꝝ.Ali nbet de me:qꝗa pat᷑ miſit me. nlemarn. do⸗
qñ doctrina aliq̃ ↄfir ugẽ moniũ phibʒ: Ri miſi i Ctrina chꝛiſti: no
mnbp alich go eint⸗ useg teſtimoniũ phibʒ de Et qui miſit me pf ipſe teſti ſolum ipla palt⸗
noꝛis auctoꝛitatis: p⸗ Me:et ſcio ꝗa veꝝ ẽ teſtino monium perhibuit de me. cante: led etiam
. „— 9 2 P . ₰,. —— „* eE
pter hoc ꝙ illud eſt niu eius ꝗqð phibet de me. Neq; voceʒ ei vnc; audi ipſis apoſtolis:ʒ
magis acceptũ audi? Võs miſiſtis ad iobãnẽ:ct ſtis:neq; ſpeciem eius vi· w diatur Mar.
tib:ſicut dic phuſ.ijj. teſtioniuʒ phibuit veritati. diſtis. Et verbum eius nõ vlti.· Ili autẽ ꝓ⸗

meta. ꝙ aliq dignant᷑ Se - . fecti pᷣdicauerut
Wden ozonu reptatant Egò autẽ nõ ab hoiĩe teſti habetis in vobiſ manens: wbicg ono coope

poetã inducẽ teſtẽ:ſiẽ Moniu accipio:ſ hec dico quia quem miſit ille: huic rante ⁊ ſermoneʒ
ſunt illi qᷣ ſũt imbuti ut vos ſalui ſitis.l Illẽ erat vos non creditis. Scrùta confirmãate ſequẽ
diri Hoertcisn deo lucerna ͤrdẽs ⁊ lucẽſ. Aòſ mini ſcriptuùras: quia vos cib 24 ſnier
elrancntug poete⸗ 5 aut voluiſtis ad hoꝛã exul putatis in ipſis vitam eter Pir coſequenter
firmek: uis illud ſit tare ĩ luce eᷣ. Ego aũt ha nam habere.Et ille ſunt qᷓ poonitur teſtimo⸗
magis auctẽticũ ſim/ nium patris qõ
pliciter q dictũ poeticũ. Et eodẽ mõ veniẽtib' ad ſidem de teeſtificatus eſt ꝑ ſeipſuʒ:⁊ hoc fuit in baptiſmo ⁊ ĩ traſ/
iudaiſmo ↄfirmat᷑ nouũ teſtamẽtũ ꝑ vet:⁊ eodẽ mõ ſalua figuratiõe:vbi agia eſt vox patris ſuper chꝛiſtũ: Hic
toꝛ hic ↄfirmat doctrinam ſuã ꝑ teſtimoniũ ighãnis:cuiuj eſt filius meus dilectus.⁊ hoc eſt quod dicit: o ¶ Etqᷣ
ſcitas erat nota iudeis:⁊ hoc ẽ qð di: ꝗ 4 Si eni ego teſti tmiſit me pater ipſe teſtimoniũ phibuit de me.p eipſü.
moniũ phibeo de me.ſ. ſolus. b ¶ Teſtinoniũ meũ nõẽ P ecs vocem. bic conſequẽter oſtendit eos non ca-
verũ.i.efficax ᷣm reputationẽ vr̃am:quis ĩ ſe ſit efficaciſſi pere huiuſmodi teſtimoniũ:qð deus oſtendit triplicit.
mũ:ꝓpi hoc ſeqt: c ¶ Alius ẽ q teſti.phi.de me.ſ.iohan Pmo ꝑ ſignũ ſenſibile ſicut in baptiſmo ⁊ trãſfiguratio
nes baptiſta ut patuit.j.⁊. ij. ca. o ¶ Et ſcio da veꝝ ẽ teſti ne audita eſt vox ſenſibilis:ſed hãc vocẽ nõ audierant
moniũ eõ. quia pr̃ eyꝰ aacharias ꝑ ſpmſem ꝓphetauit ipſũ iudei ꝑſequentes chꝛiſtũ: quia ibi non fuerant:ideo di:
ire ante faciẽ dñi ad dãdã ſciẽtiã ſalutis:ut hẽ Luce.j. Ce eq; vocẽ eius vnqᷓ audiſtis.ꝛꝰ oſtendit aliquibus per
ſtimoniũ aũt ſalutifeꝝ eẽ nõ põt niſi ſit verũ. Q aũt iſtud viſionẽ ſue eſſentie ſicut beatis:⁊ hoc excludit ab eis cũ
teſtimoniũ ſit auctẽticũ oñdit᷑ cũ ſubdit᷑: os miſiſtis ſum dicitur: Neq; ſpeciem eius vidiſtis.ʒ per interus
ad iohãnẽ. nũcios ſolẽnes q̃ſi volẽtes acqeſcere dicto eius inſpirationeʒ:⁊ hoc excluditur cũ dicitur: q SEencer
ſicut auctẽtico:ſicut dictũ fuit.j.ca. f ¶ Et teſti phi.vita bum eius non habetis in vobis manens.Et ſubdit cau
ti.i. mihi qᷣ ſũ veritas:ofitẽdo me eẽ xpᷣm:⁊ ſe negando: ut ſam huius:quia quem miſit ille huic vos nõ credit·q.
patuit.S.j.ca.⁊ iij. g (¶ Ego ant non ab hoie teſtimoniuz d.hoc nõ pꝛouenit ex dei defectibilitate: ſed ex veſtra

accipio ⁊c..q.d.non dixi pdieta ut ſim in maioꝛi auctoꝛi incredulitate. r ¶ Scrutamini. Hic⸗ quẽter ponitur

tate ꝓpt dictũ iohãnis:ſʒ ppi ſalutẽ vr̃am quã deſidero: teſtimoniũ dei patris ꝑ ſcripturas veteris teſtamentiq
acquieſcẽtes eius teſtimonio ad ſalutẽ ptingatis. h¶ Ille manifeſte loquũt᷑ de chꝛiſto:⁊ hoc eſt 15 di: 1 (Scru⸗
erat. Hic oñdit ꝙ iohãnis teſtimoniũ debet eis eẽ acceptuʒ tamini.ideſt interius diligẽter aduertite. 30 Scriptu
Pnrg ria. Hppi ep officiũ:qꝛ erat pᷣco xpᷣi:qð notat᷑ cũ dꝛ: ras.legis ⁊ ꝓphetarũ. t ¶ Quia vos putatis i ipſis

erat lucerna. oſtẽdens hoibviã ſalutis.ſ.xpᷣm. Et vitã eternã habere. Et bene dicit putatis: quia ab hac

lucerna nõ lucet ex ſe:ſic iohãnes non erat lux:ſed venit ut opinione ſunt defraudati ex eoꝛum incredulitate.

teſtimoniũ phiberet ge lumine:? ꝓpter charitatl incẽdiũ: v(Eti e ſunt que teſtimoniũ phibent de me. qa ſcri
qð notat᷑ cũ dꝛ: i ¶ Ardẽs.intãtũ ꝙ ppt gelũ charitatt di ptura veteris teſtamẽti determinat tempus eius aduen
uine moꝛtẽ ſuſcepit: ꝓpt᷑ virtutis exercitiũ:intantũ ꝙ cre tus:Geñ.penulti.Non auferet᷑ ſceptrũ ⁊cc.⁊ Daniel.ix.
debaãt eũ xpᷣm: qð notatur ibi: Lucens. iſta tria debẽt red vbi determinatur tempꝰ aduent fancti ſanctoꝝ ſub nu
dere teſtioniũ ei acceptũ: ⁊ maxie iudeis:qꝛ voluerũt ipſũ mero certo hebdomadaꝝ:determinat etiã locũ natiui-
recipe tãqᷓ; xpᷣm: ppt qð ſubdit: I ¶ Uos aũt vo. ad ho. tatis. Michee. v. Et tu bethleẽ ephrata puulus es i mi
exul. ĩ luce ep. dicit ad hoꝛã:qꝛ finalit eũ ↄtẽpſert:⁊ e moꝛ lib' iuda.Ex te eni egrediet᷑ qᷣ ſit dñatoꝛ in iſrl ⁊c.deter
tẽ pcurauerũt. m ¶ Ego aũt. Hic ↄñter ↄfirmat doctrinã miat etiã modũ naſcẽdi.Eſa.vij.Ecce vgo ocipiet ⁊ pa·
ſuã ꝑ teſtimoniũ diuinũ:⁊ diuidit᷑ i tres jm ꝙ pf teſtificatꝰ riet ⁊c. ⁊ modũ ↄuerſandi.ſ.i pauꝑtate. cacha. ix. Ecce
eſt tripliciter de xpo.ſ.p oꝑa:p ſeipſũ:⁊ ꝑ ſcripturas:ſecun rex tuꝰvenit tibi iuſtᷣ ⁊ ſaluatoꝛ? ipſe paup.Et modũ
da ibi Et q miſit me itia ibi Scrutami Eipeuras. In pma moꝛiẽdi. Eſa. liij. Siẽ ouis ad occiſionẽ ducet ⁊c᷑. ⁊ bꝛe/
pte oꝛ ſic. m ¶Ego aũt ha.teſti. maiohe.ſ.teſtioniũ dei uit᷑ oĩa myſteria xp̃i ĩ veteri teſtõ iueniũt᷑ expſſa:⁊ ĩxpᷣo
patris:qð ẽ man teſtimonio iohanis ꝓpt maioꝛẽ cognitioꝰ cõpleta:⁊ io ex ſcripturis veter teſtam eti potuit vere co
nis certitudinẽ: ⁊ ꝓpi ei icomutabilitatẽ ⁊c᷑. qlle ſit iſtud te gnoſci ꝙ ipſe erat xp̃us in lege ꝓmiſſus: ſicut diffuſius
ſtioniũ oñdit dicẽs: n ¶ Opera eni ⁊c. ut ꝑficiã ea.ſ.mira declaraui in quad queſtione in qua de hoc detmiaui.

4
ſepn
jin niutd⸗

ſpöhulie
ſerun
hfi
urdaſpe
notglſi
dmlmniritt
w ſote
noſſeſ⸗
nigtin

ſirmu

reviawpun
1
(idbhobd wdi

Hoti⸗d.
ſeminte
ctͤnidato
10 hontinigii
cop kin
lotebepfug
gitnbepclu

( fotrefegen

Goiltnn
ſliln⸗
i oic
öcon derd
des. (&E
(NNti
ſreſtel d
godeclarn
nei gopyp
ſjnago gla
ſenathoceni
lpononti.
deh hN
utpenitbenco
maniibidnd
töehitczren
Göccdirdenn
fAlinsdeng
Ugtisſohait⸗
wagi
Miipie,qa
craleation
ulperral
ſenpnunugp
rigen.
eat
tepznanet
Dmanetts.
noleigclono⸗
nnen

4

llnſmnroden

W
ii irn
R 4
t d

e
10ha
ibe Wrr

iüine. mniy

Nerſi din
dene. ufl

Gad
nuneg din
. Wüe
ke du ninn
man li
Eimi ui
Ftbocfkünnin
tvoransti
81bot lnu
miolsoſn
rübeioi
uubiton uennt
ta Loſmndtaliſe
ulbacgidi
nsriſts)
Wes
niteburen

ſic: b (Llarita-
tẽ ab hoib nõ ac

iactãtiã: dqa nõ q̃
ro hominũ gliaʒ
qð pʒ ca. ſequẽti.
vbi dicit᷑:g fugit

Sʒ oñit vlteri
ad dd pᷣdicta di/-

qðò declarat ex ſigno pñti dicẽs: e(

Johannis vj

a ¶ Etnõ vultis venire ad me.p fidẽ:da iudei p maio-

ri pꝑte ꝑmanſerũt iĩ infidelitate ut vitã eternã habeatis:
q̃ habet᷑ ꝑ fidẽ foꝛmatã charitate. b
oñter arguit eoꝝ tarditatẽ ad credẽdũ: ⁊ qa ꝑpſequebãt /⸗
xpᷣm:ut blaſphemũ in q;ᷣ fingebat ſe moueri ęelo dei: ?

¶ Qaritatẽ. Hic

ut violatoꝛe ſab⸗

bati in q videbart
moueri lelo lehs teſtimoniuʒ phibẽt de me.
mo o eNeit Et non vultlſ venire ad me
bmo vmu: ?2: Ut vit habeatis. Claritatẽ
ibi Nolite puta ab hoibnõ accipio:ſẽd co

gnoui vos: qà dilectioneʒ
deinõ habetis i vob. Ego
veni in noĩe pr̃is mei:⁊c᷑t nõ
accepiſtis me: Si ali vene
rit ĩ noĩe ſuo illuʒ accipiei
Quoõ vos poteſtis credẽ ꝗ
gloꝛiã ab inuicẽ accipitis:
èt gloꝛiã q̃ a ſolo deo ẽ nõ
q̃ritis: Nolite putare quia
ego accuſaturꝰſũ voſ apud
patrẽ. Eſt qũi accuſat vos

cipio.i.q̃ro.q.d.
pᷣdicta nõ dixi ad

qñ turbe voluer̃t
eũ facere regem.

xerit.ſ.ad oñden/

dicẽs: c

cognoui.i:cooꝛ
ſcere feci. d (Auno ionẽ dei no habet i vobis.

8: e((Ege veni i no. pa.
mei. qð pʒ ꝑ pᷣdicta teſtionia. f ¶ Et nõ accepiſtis me.
ſʒ magis pſequimi:qð nõ faceret
retis:hoc etiã declarat ex ſigno futuro dicens: g ( Si
aliꝰ venerit in noie ſuo.i.no hñs pꝛedicta teſtimonia a
deo. h ¶ Illu accipietis. Doc fuit inchoatuʒ qñ iudei
receperũt bencogeba tãq; meſſiã:q tũ nullũ diuinũ teſti

dũ eoꝝ durict. moyles ĩ quo vos ſperat.
E .

moniũ hẽbat ꝑ miracula uel ſcripturas: hoc etiã ꝑfecte
cõplebit qñ recipiẽt antixpᷣm ꝓ vero deo:da faciet ſe cir
cũcidi ⁊ dicet ſe eis pmiſſũ:⁊ ei adherebũt quouſq; ei

falſitas detegat᷑ ꝑ enoch ⁊ heliã.Et cãm hui increduli-
tatis ſubdit dices: i ¶ Quõ po.vos cre.q glo.ab iuicẽ
accipit.i.gloꝛiã hũana:hoc eni impediuit iudeos a fide

Ep̃i i pte:qa ſolũ attẽdebãt ⁊ adhuc attẽdũt ad gloꝛiam

⁊ exaltationẽ tꝑalẽ dãdã eis ꝑ meſſiã:videbãt aũt xpᷣm
pauperẽ ⁊ abiectũ:⁊ iõ nõ receperũt eum: nõ attẽdẽtes

ſcripturas pphetaꝝ q̃ de eiꝰpaupꝑtate ⁊ abiectõe loquũ

tur ut g dictũ ẽ. Glia aũt ⁊ exaltatio qᷓ ꝓmittit᷑ dada ꝑ
xpᷣm:illa ẽ glia celeſtis quã nõ intelligebaãt:ideo ſequit᷑

k¶ Et gloꝛiã q̃ a ſolo deo ẽ nõ qritis.ꝓpt hoc i infideli

—, —

tate pꝑmanetis. I ¶ Molite putare. Hic oñdit eos non

moueri gelo moyſi ipſũ ꝑſ. ganedo:e morſes manifeſte
men

ſcripſerat de eo:⁊ hoc ẽ qð dꝛ: I ¶ Molite puta.ꝙ ego
accu.ſim vos apud patre.ſ.ego ſoꝰ. m Eet ſacck,
ſat vos. mecuʒ.lſ.moyſes. n ¶ In q̊; vos ſperatis.falſo

tñ. o ¶ Si eni cre.mopſi cre.foꝛſita ⁊ mihi.li foꝛſitan

nõ ẽ nota dubij:ſʒ libertatis arbitrij:qa nulł credit niſi
volẽs. p ¶ De me eni ille ſcripſit.ſ.duplicit:vno mõ
expᷣſſe ⁊ manifeſte:ut pᷣdictũ ẽ Geñ.penulti.⁊ deutero:
xvij. Pꝛophaʒ ſuſcitabit vobis de.alio mõ figuralit ⁊
occulte:quia oia ſacrificia ⁊ facta veteris teſtameti ſunt
figure xpᷣi. q(¶ Si aũt illi lr̃ſis nõ creditis ⁊c.] non 6
3

lex mo yſi ſit maioꝛis auctoꝛitail q;ᷓ vbũ xp̃i ſʒ vitatẽ:

tm̃ ſᷣm iudeoꝝ reputationẽ:vocat᷑ etiã lex mo yſi lr̃a:do

ctrina aũt xpᷣi vbũ: qa moyſes doctrinam ſuã tradidit

ſcripto:nõ aũt xpᷣs:qa lex euãgelica ẽ lexmoꝛis:⁊ iõ p/

Si ẽnĩ crederin moyſi:cre

me eni ille ſcripſit. Si autẽ

qũod eſt tyberiadis. Et ſe
qũuůᷣebat᷑ euʒ multitudo ma/
gna: quia videbãt ſigna qᷓ
faciebat ſuper his qui in/

cutione. e As ? tyberiadis. Jllu

ſi dilectionẽ dei habe

7

mo fuit ſcripta ĩ coꝛdib'aplorũ p receptionẽ ſpũſſci: ſicut
diffuſi declaraui ſuꝑ epiſtolã ad heꝛeos.

Oſt hec auteʒ. Poſti egit de vita ſpũali: hic ↄñter
agit de nutrimẽto coꝛꝛeſpõdẽte.Et diuidit in duas

ducamur ad intelle
ctũ cibi ſpũalis:ꝛ ſub
iungitur doctrina de
ſo öalt eibo ibi
n Rñucit ei ieſus. Pꝛi⸗
uli literis nõ creditiſiqus main menecis pmun⸗
v̈bis meis credetis:l ¶ VI. ponit miraculi tẽpuj
C Oſt hẽec ahijt ielus ⁊ loe: 2 miraculi act

, ibi Cuz ſubleuaſſet.
rans mare galilee ʒ oſequẽs fructus:ibi

deretis foꝛſitã ⁊ mihi. DPDẽ

te dꝛ ſic: a ¶ Poſt
ec aũt q̃ pᷣdicta ſũt.
b ¶ Abit ieſus trãs
mare galilee. Judei

fumabantur. Suͤbijt ergo eni querebãt eu intfi⸗
in montem ieſus èt ibi ſede cere:⁊ nõ erat adhuc
bat cũ diſcipulis ſuis. Erät tenne polole ſue: iõ
aũt ꝓximũ paſcha dies fe⸗ pla⸗ odteni
dẽs ꝙ aliqñ licitũ ſit

i fidelib ſugẽ i ꝑſe/
eni mare ẽ qdã lacus
magn ꝑ quẽ tranſit ioꝛdanis fluu:ſed vocatur mare ſjᷣm
modũ loquẽdi hebꝛaicũ:in quo ↄgregatio aq̃ꝝ vocat᷑ ma/-

re:ßm illud Geñ.j. Cõgregatioeſq; aquaꝝ vocauit maria.
vocat᷑ aũt mare galilee a ꝓuincia iuxta quã trãſit: ⁊ voca

mare tyberiadis ex noie ciuitatis edificata ĩ litioꝛe:que an-

tiquit cenereth dicebat᷑:ed ab herode tetrarcha fuit reedi/-

ficata ⁊ ampliata: tyberias vocata in honoꝛẽ tyberij ceſa
ris.vocat᷑ etiam mare iüllud alijs n

Matth. et iõ illa dimitto. dD ¶ Et ſequebat᷑ euʒ multitu/
do magna. quidaʒ ex deuotiõe ab eo curati:qͥdã malicioſe
volẽtes eũ cape in ſermone ut phariſei:a qdaʒ ex deſiderio
addiſcẽdi:⁊ aliq ex curioſitate volẽtes miracula q faciebat
videre:iõ ſubdit: e ¶ Auia vi.ſigna q̃ fa.ſuꝑ his q̃ infir.
hoc addit᷑ ad oñdendũ ꝙ fiebãt virtute diuina. Magicl.n.
artib bene fiunt aliqua curioſa ⁊ inutilia: ſicut ꝙ ſtatue
loquãt᷑ ⁊ ↄſilia:ſʒ ſanitates q̃ fiũt ad reducẽdũ hoies ĩ deũ
fiũt timõ virtute diuina:ut hẽ ĩ itinerario clemẽtis.
f (Subiͤt in mõtẽ.da erat loc'deuotõis ⁊ doctrine apt
iõ ſequit᷑: g
quo factũ ẽ miraculũ ſequẽs:tẽpus aũt ĩ qͥ factũ ẽ deſcribit᷑
cum dẽ: h Erat aũt ꝓximũ paſcha dies feſt iudeoꝛuʒ.
Iſtud ẽ feſtũ paſchale de quo iſte euangeliſta facit mẽtionẽ
⁊ in iſto paſchate non fuit ieſus in hierlm: quis eni xpᷣs le

gẽ ſeruauerit:tñ in hac ſolẽnitate nõ fuit:qa illi qui hebãt
inimicitias capitales erant excuſati a pꝛecepto legis qua pᷣ⸗

cipitur oẽm maſculũ apparere coꝛam dño in ſolenitate pa⸗

ſchali: ſic autẽ erat de xpo:qa iudei querebant eũ interficẽ.
Pꝛeterea chꝛiſtus ſicut ſeruado legem oſtẽdebat ſe eſſe ve/

rum hominem de filijs iſrł ſ̃ᷣm carnem: ſic aliquãdo pᷣter-

mittendo obſeruationẽ eius oſtendebat ſe eſſe dominũ ſu-

pꝛa legem. i ¶ Zu ſubleuaſſet. Hic ponitur miraculi actł
diuidit᷑ in tres:quia pꝛimo pꝛemittitur miraculi neceſſi/
tas:⁊ ſcribitur eius qualitas:ibi Dixit ergo ieſus.ʒ oſtendi

tur eius veritas:ibi Ut autemn impleti ſunt. Pꝛimũ oſten
ditur tripliciter.ſ.ex populi multitudine cum dicitur:

Lum ſubleuaſſet ocu.ie.⁊ vi.qa mul.maxi.ve.ad eũ.

—

prtes:qa pmo ponit ſignuũ ſenſibile de collatiõe cibi
ö——— cCcoꝛpalis ut ꝑ hoc in⸗

Illi S hoies. In pma

is ut declaraui ſuper

ibi ſe.cũ diſci.ſuis do.eos.⁊ ſic pʒ loc in

Tantũ eni deſiderabãt audire xpᷣm ꝙ omiſerant appoꝛte
re ſecũ alimẽtũ: ppi qð neceſſariũ erat fieri miraculũ: oſtẽ-
ditur etiã hec neceſſitas ex defectu pecunie:cum ſubditur:
b Unde emem panes ut mãducẽt hi? Nõ petit ignoꝛãs
ꝙ deficeret eis pᷣciu:ſʒ ut ex rũſiõe philippi appareret cert

miraculũ.vnde ſub/
dit᷑: c ¶ Hoc aut dice

ergo oculoſ ieſus:⁊ vidiſſʒ
ga multitudo maxima ve/

hat tentãs eũ.ut ꝑ H
defect pecunie alijs

oſtẽderet᷑: ſicut Geñ. . „„. ne
abꝛaam ut ei obediẽ Pũ: VUndè ememus panes
tia alijs manifeſtare ut manducẽt hi: Hòc aũt

tur:nõ ſibi: ppt᷑ hoc
ſequit: dD ¶ Iple eni
ſciebat qͥd et facturꝰ
da inq;tũ hõ habuit
nitudinẽ ſcientie a
pncipio cõceptionis.

dicebat tẽtãs eũ. Ipſe èniʒ

ſpõdit ei philippꝰ:Ducen
toꝝ denarioꝝ panes non
ebice oreption ſufficiũt eis: ut vnuſquiſq;
ab cterno⸗ e ( Re- Modicũ ꝗd accipiat. Dicit
ſpondit philip.ducẽ̃. el vn ex diſcipulis eius an
dena. pa. nõ fuffi. ei,j. dꝛeas frat ſymonis petri.
q.o.· paupes ſum· ? Eſt ppůᷣ̈er vn hic ꝗ hʒ ꝗnq;
tata pecunia hre non panes oꝛdeaceos ⁊ duos
poſſumꝰ:⁊ ſi habere/ P anes ꝛoeaceot ouoe
mus non ſufficeret v Piſceſ. Sʒ hec qd ſũt int tã/
eoꝝ refectiõe: iõ ſeqti: tos: Dicit ergo ieſ?: Facite
f. annia hojies diſcũbẽ. Erat aũt fe
ũ qᷣd at. õ ſoBbn⸗
eni philiopus adbuc nũ multũ i loco.Diſcubu
rudis exiſtẽs nõ aſpi/
ciebat ad ei virtuteʒ
qua de aqua vinũ fecerat nec ad alia ſigna que frequẽter fe
cerat. Oſtenditur ↄñi miraculi neceſſitas ex cibi paucitate.
g ¶ Dicit ei vn ex diſ.eius an. frater ſimo. petri. ic videt᷑
melius diſpoſit q; philippꝰ:qa in rñſione ſua videt habere
aſpectũ ad multiplicationẽ panũ eo mõ q̊ factũ ẽ ꝑ heliſeũ
iiij. Reg.iiij. vnde ſubdit: h. ¶ Eſt puer vnus hic qui ha.
qnq; pa.oꝛ.⁊ duos piſces.ſed hec qͥd ſunt int᷑ tantos.q.d.
etiã ſi multiplicarẽtur eo mõ qͥ factũ ẽ ꝑ heliſeũ ꝗᷣ de vigiti
panibꝰ multiplicat nõ ſatiauit niſi cẽtũ ur ſian
D

multitudine hoc eſſet valde modicum. i ¶ Dicit g ieſus.
Oſtenſa miraculi neceſſit itate. Hic ↄñter deſcri bit᷑ eꝰ qlitas

ſciebat qꝗd eẽt facturꝰ. Rè/

eẽnt ut rapent eũ:⁊ facerẽt

erũt g viri nũero q̃ſi qnq;

ꝑ multiplicationẽ panũ virtute xpᷣi:hoc ẽ qð dꝛ: k ¶ Fa/

cite ho.diſcũ.ideſt oꝛdiate ſedere ad comedẽdũ. l ¶ Erat

aũt fenũ multum ĩ loco. Hoc iniponit᷑ ad oſtẽdendũ ꝙ loc
erat apt' ad ſedẽdũ. m ¶ Diſcubuerũt & viri numero q̃ſi

AInq; milia hoiuʒ.ſcòm modũ hebꝛaicũ ſoli viri numeran

tur a viginti annis ⁊ ſupꝛa: ut habet᷑ numeri.j. Mulieres
aũt ⁊ paruuli hic tacent. n ¶ Accepit g ieſus panes.quia
in manib' ſuis multiplicati ſũt. De modo hun multiplica/-
tois dixi ſupia matth. xiiij. vbi idẽ miraculũ deſcribit. Sci
endũ tñ ꝙ xpᷣs nõ creauit panes de nouo ſed pᷣexiſtẽteſ mul
tiplicauit ut mira
tio eſt magis ꝑceptibilis q; creatio. o ¶ Et cũ gra egiſ. di⸗
ſtri.diſcum.i.p aplos diſtribui pcepit. Sciẽdũ etiã ꝙ xpᷣus
aliqñ fecit miracula impando ut oſtẽderet ſe facere illa vir
tute ꝓpa:aliqñ aũt oꝛãdo:ut h̊ cũ dẽ: Gꝛatiaſ egiſſet.ut oſtẽ
deret ꝙ talia non ſiebant ab eo ꝑ demonej magica arte:ut

Parte ei dicebat. p ¶ Ut aũt impleti. Hic oſtẽdit᷑ miracu/

veritas.Si eni multiplicatio illa fuiſſet tm̃ ſᷣm apparẽtiã

homies nõ fuiſſent inde ſatiati:nec remãſiſſent ibi reliquie

ſenſibiles: iõ ad maioxẽ declarationẽ miraculi e publica
tionẽ ſubdit: q ¶ Dixit c.fragmẽca ne pereãt quia ꝑ fra
ginẽta poꝛtata alijs qͥ non fuerat ibi:publicatũ eſt miracu/

Ky

ris exhibitio:xpᷣs enĩ erat ꝓmiſſus re

culũ eſſet magis WE talis multiplica

Euangelium

r ¶ Collegerũt duodecim cophinos fragmẽtoʒ. non
a caſu ſed ex diuina diſpoſitioe impletiſunt duodecim
cophini ſᷣim numex.xij.aplłoꝝ:ut per hoc deſignaret᷑

fragmẽta vboꝝ xpᷣi ꝑ aplos ꝑx mũdũ publicaret. Sed ſi

lũ ⁊ ꝗꝓppꝛobatũ:qa vere ⁊ non ficticie reficiebantur.

querat᷑:vnde ha/
. 2 „ buerunt illos co⸗
milia. Accẽpit ergo ieſus Pbitas imonte:
panes:ẽet cũ gr̃as egiſſet:di Por diei accepe
ſiribuit diſcbentib. Silit npinc ul gue⸗
7 ex piſcib q̃ntũ volebat. rat ibi poꝛtati ut
AVt autem impleti ſũt:dixit venderẽt multitu
diſcipülis ſuis: Colligite qᷓ d Venlentl uel
ſupauerũt fragmẽta ne pe Merantibit
reant. Collegerũt 8,7 iple ni:ſʒ tĩ collegert
uerunt duodeci cophinos de keasnentis g
S pani/ xi. copbini po
fragmẽtoꝝ x anch Pan ſent ipleri ut bene

buſ oꝛdeaceiſ ⁊ duob piſci

— alibi iuenit tali
be:q ſupfuer̃t his q mãdu/ iluenittalis

modꝰ loquẽdi.

cauerãt. Illi ergo hoĩes cũ s (Ex qnq; pa-
vidiſſẽt ꝙ ieſ ſecerat ſignũ nii Porerb
. £ι* . u 93
dicebat. 5 verc p ph 3 miraculi:qa pluſ
ꝗ vẽturẽ imũdũ. Jſus g ramanlit ya pn⸗
cũ cognouiſſet quia veturi cipio fuit.

nit᷑ miraculi fru-
ctus:q oñdit᷑ tri⸗
plex:pm eſt fidei
cofeſſio: ſecũdus
honoꝛis exhibitio:ibi Jeſus . tertũ xp̃i ſolicita qſitio:
ibi Ut aũt ſero. Circa pmũ ſciẽdũ ꝙ xpᷣs erat ꝓmiſſus
iĩ lege tãq; ppheta ceten excellẽtioꝛ:ut hẽ Deutero.xviij
Pꝛophetaʒ ſuſcitabit ⁊c. ꝓpt᷑ qð viſo miraculo pᷣdicto
ppls ↄfeſſus ẽ illũ eẽ de qͥ loquit᷑ pᷣdicta ſcriptura: ⁊ ſic

eũ regẽ: ſugit iteꝝ ĩ montẽ
ipᷣe ſoł. Vt aũt ſero fem̃ eſt

ↄfitebãt eũ eẽ veꝝ xpᷣm:⁊ hoc ẽ qð dẽ: t(¶ Illi 8 ⁊c. fe

cerat ſignũ. alias nõ auditũ: da illa multiplicatio qᷓ fa-
cta fuit ꝑ hiliſeũ ſuit multũ deficiẽs ab iſta:ut pʒ ꝑ pdi
cta. v ¶ Dicebãt ⁊c.vẽtur' ẽ ĩ mũdũ.ad ipſũ ſaluadũ
ſic aũt nõ venerũt alij ꝓphete:ſz ſolũ ad denũciadũ iſtᷣ

aduẽtũ. x ¶ Jeſus S. Hic ponit᷑ ſecũcy fruct q ẽ hono/

—

hiere.xxxiij. Suſcitabo dauid germẽt
rex ⁊ ſapiẽs erit ⁊c.⁊ iõ poſtq; ↄfeſſi

luert ↄſequẽt ipſũ facere regẽ:xps tñ nõ acceptauit hũc
honoꝛẽ:⁊ hoc ẽ qð dẽ: y ¶ Beſus aũt cũ co.qa ven. ef.
ut ra.eum ⁊ fa.eũ re.fu.⁊c. In hoc dãs exemplũ nobis

fugiẽdi honoꝛes ⁊ acceptãdi laboꝛes:qͥa ad paſſionem

q̃ſitſe obtulit.Si aũt qrat q̃re nõ acceptauit tũc regnũ
cũ eet ſuũ ex diuina ꝓmiſſione.Dicẽdũ ꝙ licʒ eẽt ſuum

dicto modo:tñ non erat manifeſtandũ niſi tẽpoꝛe debi
to:hoc autẽ non debuit eẽ in pᷣmo aduentu:ne fides ca

tholica potentie humane aſſcriberet᷑: ſicut lex macho/

meti que ꝑ potẽtiã gladij incepit ⁊ p eam tenet᷑. Pꝛete/

rea quia per ꝓphetas erat denũciatus pꝛimo vẽtur ad

ſuſcipiẽdũ abiectionẽ ⁊ moꝛtem. Poſtea aũt veniet ad

manifeſtandum regium honoꝛem: ꝓpter quod acil.j.

dicit aplis querẽtibꝰ: One ſi in tꝑe hoc reſtitues regnuʒ
iſrle Rñdit: Non ẽ vrm noſſe tpa ⁊c. 3 ¶ Ur aũt ſero.
Hic ponit᷑ tert fruct miraculi pᷣdicti qͥ eſt ſolicita xpi

queſitio:⁊ pᷣmo oſtẽdit qliter q̃ſit ẽ a diſcipulis:ſecũdo

a turbis:ibi Altera autem. In pꝛima ergo parte dẽ ſic:

Ut aũt ſero factũ ẽ diſcipuli e deſcenderunt ad mare.

ſo difen

t ¶ lig. Pic po

rrunuig
Cimmnerhol⸗
nenteon⸗ din
meganlmn
hant i Gc⸗

unn ſate am
ſtcici

nn
mapeen 64

rulont

Me

Noci

eſcci⸗
Ur iſcznart

rnie deos⸗
r ug

Vonto magho
Ccnnngtn &
glog Nſceni

Grcſoi cum

Clidea er
chuts .
Are⸗
Nireadei.
(Cünnigt
ſet siſiſud
r P
Didn
nlutrſa
wignicſc⸗
dig ſaclunt
nnllorin nn
ſuti .

dit iaſi anbu

liſpumm/
tnnituuß
aliftnefetn

Gohchutcorp
b(Sing
MGaidtan
tes1
Gapoſtüvo
Cbpereeſin
(Erar
nuulierſcat
Anpbolauite
ſunitinpon
fülden it⸗
Nehſfn
tnſtinmutnn
git cnbi⸗
uehiaütdi
igeppleu
Auincp
higffindin
pinlaſt
ſnunmiin
il
ſlanen
fathegcl
veperir
Albi niſſe
Utquererire

erepgtld

wuntnee

i
mnapi
nirin e d
gap uin
. D
Neniin
.
ieſt Pin
Glerdi nin
3 e
.Oilt anc

1 .

=

urdirt E 1
4 Mn
la d
ppbin . 8 G
Ne i
Ghan da
oni en
mid i
ies ai

☛neeð

SSS S
— = =— =ẽ

129 .

* ₰
Nnsg
ega en
i
uim ilen

MeAOReen

nipnbniubiln

Lipti Mheiͦ
damutchirndi
is wiaup
iiniti aihi
Gö dideil

inare

in

hſ i

r 1 en

nire ad eũ.

ſent && q̃ſi ſtadia X Eeait 3rnH
xxv. aut xxx ſta⸗ ad terrã quã ibant. Altẽra

eadeẽ vtute fecit ambulare ſup aqs: ut hĩ Matth. xii.

Johannis vj

ut quererẽt magiſtrũ ſuũ da ab eis receſſerat: ut pᷣdictũ

eſt:⁊ patʒ ex hoc deuotio eoꝝ ad ipſũ:qa ꝓpi noctẽ im

minentẽ non dimiſerũt qrere eũ. b ¶ Et cũ aſcen.na.
vene.tranſ mare in caphar.i.voluerũt venire: qa crede
bant illic eſſe chꝛiſtů: ꝓpt᷑ qð ſubdit᷑: c ¶ Et tenebꝛe
iam facte erant.

Chꝛiſtũ enĩ ex al½
tera pre maris ty deſcẽderũt diſcipuli eiꝰ ad
beriadis vſq; ad mare. Et cᷣm aſcendiſſent
nacte Eαα nauim: venerũt trãſ mare ĩ

rüt. d Et nõ r
venerat S⸗ ie capharnaũ.Et tẽnebꝛe iaʒ

ſus.ppi qð crede facte erãt:èt nõ venerat ad

bant ipſuʒ mare ęos ieſus. Mare aũt vẽto

tranſiſſe ſine eis. .
e¶ Ware autez Magno flante exurgebat.

vento magno flã Luͤm remigaſſent ergo q̃i

te exurgebat. Ex ſtadia vigintiqnqʒ aut tri-

u RKaeſicerin ginta:vident ieſũ ãbulãteʒ

. ſupꝛa mare:⁊ ꝓximũ naui
ecſarc Alu fieri ᷣt timuerũt. Ille aüt di
no differebat ve cit eis:Egò ſũ:nolite timẽ.
eWVoluerũt ergo eũ accipe
temi in naui: et ſtatim nauis fuit

diuʒz ẽ octaua ps die turba q ſtabat trãs ma

miliaris: ſic pʒ re vidit qa nauicula alia ñ

il iriivin troiſſet cũ diſcipulil ſuis ie
ſtadiũ. g¶ Ti⸗
dẽt ieſũ ambulã Hl
tẽ ſupꝛa mare. non qa habuit coꝛp fantaſticũ:ſicut di
cit manicheus:ſʒ vtute diuina ſic ambulauit:qa petꝝ

qui habuit coꝛpꝰ graue ⁊ põderoſũ:etiã ſᷣm manicheũ.
h ¶ Et timuerũt.tũ pꝓpt aque piculũ tum qa timebãt
ne eẽt quid fantaſticũ:⁊ iõ vtrũq; timoꝛem emouet di
cens: 1 ¶ Ego ſu. vere nõ fantaſtice. k Molite timẽ
qa poſſũ vos de ꝑiculo aque eripe. oluerũt ůͤ ac
cipere eu i nauim.ut ſecurioꝛes eſſent ex ep pñtia.
m (Et ſtati nauis fuit ad terrã ad quã ibant.ſ.caphar

nauũ:⁊ ſic appet ibi triplex miraculũ: pmo qa ſuꝑ aqs

ambulauit:
fuerũt in po

tẽpeſtateʒ ſedauit:ʒ in bꝛeuiſſimo tꝑe
q multum diſtabãt. Solet aũt hic qri
1 hic ſcribit: ⁊ matth.xiiij. Ad hoc
diẽ Chꝛyß. ꝙ no:pmo qa ibi dicit᷑ ꝙ diſcipuli ex pᷣcepto
chꝛiſti nauẽ intrauerũt:hic dẽ ꝙ ppꝛia volũtate hoc fe⸗
cerũt: ꝛ qa ibi dẽ ꝙ veniẽs ad eos ſupꝛa mare intrauit
nauẽ:hic aũt dẽ ꝙ voluerũt eum accipe in nauim:ʒ' qa
ibi d ꝙ applicuerũt in terrã geneſar:hic aũt dẽ ꝙ appli
cuerũt in capharnaũ:⁊ io dicit ꝙ ẽ aliud ⁊ aliud factuʒ:
hñs tñ ſilitudinẽ ĩ mult:nec ẽ mirũ qa xpᷣs frequẽt legi
tur miracula ſilia feciſſe. Aug vo dicit ↄꝛiũ:qa matthe
us poſt rfectionem turbe narrat hãc apparitionem xpᷣi
ſupꝛa mare ſiẽ hic. Qui vult auguſtinũ ſequi põt obie/⸗
cta Chꝛyß. ſoluere. Ad pmũ põt ſic dici ꝙ chꝛiſt pᷣcepit
aplis ut pararẽt ſe ad trãſfretandũ:⁊ interim illis igno
rãtibꝰ aſcẽdit ĩ montẽ oꝛare:⁊ ipſi expectauerũt eũ vſq;
ad veſpera:⁊ tũc vidẽtes ꝙ nõ veniret crediderũt ipſuʒ

alibi traſiſſe:ppt qð tũc aſcẽderũt nauẽ ppa volũtate nã peat ⁊ ↄuertat᷑ ĩ mẽbꝛa.ecõuerſo aũt cibꝰ ſpũalis manet

ut quererẽt eum:⁊ ſic nõ ẽ hic odictio:qa pᷣmo chꝛiſtus
ꝛecepat ut dicit matthe qð poſtea ipſo abſente ꝓpꝛia

voluntate executi ſunt. Ad ꝛ" dicendum ꝙ iohãnes nõ

nerunt naues a tyberiade

ieſus non eẽt ibi neq; diſci

Amẽn amẽ dico vob:qrit

, vigiticnch ſta·erat ibi niſi vna: ⁊ qa nõ in

negauit chꝛiſtũ nauẽ intraſſe:ſʒ dicit ꝙ voluerũt eũ accipe
qñ appꝛopinqᷓuit eis:ſed tũc no intrauit ſʒ ibat extra nauẽ
⁊ petrus petijt ad ipſum venire ſuꝑ aqs:ut dicit matthe:⁊
poſtea cũ petro intrauit nauẽ.Ad ʒm dicẽdũ ꝙ geneſar non
eſt nomẽ ciuitatis ſed regionis ſupꝛa illud mare exiſtẽtis:⁊
dẽ geneſar qſi generãſ
aura ꝓpi vẽtũ ibideʒ

ſus ĩ nauim: ſʒ ſoli diſcipuli ex mar generatu: in

„ Pf „ illa aũt regione ẽ ciui
ei abiſſent. Alie po ſupue/ tas capha⸗nal: is
venire in capharnaũ
eſt venire in terraʒ ge
neſar:ſicut venire pa
riſius ẽ venire ĩ terrã
francie.uel ſi dicatur
geneſar ſit villa:di

iuxta locũ vbi maducaue
rãt panẽ:gr̃as agẽtes deo.
Cũ ergo vidiſſet turba:qa

puli ei aſcẽderũt ĩ nauicu cendũ ꝙ erat ꝓpe ca⸗
las:⁊ venerũt capharnau,z arua vn roͤſinto
ñrẽtes ieſũ Et cũ lueniſſẽt vytriuſq; applicuerũt
gretes ieſu. Et n iueniſſet mediũ aũt ab vtroq;
Rabbi qñ huc veniſti: Re n ¶ Allera. Dic oſtẽ

ſpondit eis ieſus ⁊ dixit: tur qliter fuit qſit a
turbis:multi eni q vi
me ñ qa vidiſiſigna:ſed qꝛ da a eranſe
mãducaſtex panib': ſa⸗ m craſtind vener
d Pambd : Ia in craſtinũ venerunt
turati eſt.Operamiĩ nõ ci ad locũ vbi ieſus fe⸗
bum qui perit:ſed qui per- cerat nluc lignum: 2
manet in vitã eternã quèm no luenietes eu vene

D . . rũt ad alterã ptẽ ma-
filius homis dabit vobis. ris: 7 ibi inenea eũ

cum diſcipulis ſuis:
e 7 da erãt ibi tm̃ due
naues:vna in q̃ ipſi venerat qrẽtes ieſũ:⁊ alia in q̃ venerãt
aplłi:⁊ die pꝛecedẽti viderãt ꝙ ieſus nõ itrauerat nauẽ cũ di

ſcipulis ſuis:iõ mirabant qli traſiſſet illud mare:a io que-

rebãt: Rabbi qñ huc veniſti. alia lr̃a pʒ ex dictis. o (Re⸗
ſpõdit eis ieſus Poſito ſigno de cibo coꝛꝑali:hic ↄñter po/⸗
nitur doctrina de cibo ſpuali.Cibꝰaũt ſpualis ẽ ipſũ verbũ
incarnatũ pncipalit᷑ rone deitatis:⁊ ex ↄnti rone aſſumpte
carnis:q nobis dat᷑ in ciho ĩ ſacramẽto euchariſtie:iõ pᷣmo

agit᷑ de cibo ſpũali qð ẽ vbum:⁊ de cibo ſpũali qð ẽ ſacim

ibi Et panis quẽ ego dabo. Pꝛima eni i duas: qa pᷣmo po/
nit᷑ xpᷣi doctrina:? ſubdit᷑ iudeoꝝ murmuratio maligna:

5* * *

ibi Murmurabãt. Pꝛima diuidit᷑ in qᷓtuoꝛ:qꝛ pᷣmo iuitat

eos ad qrendũ cibũ ſpũalẽ:ꝰꝰ oñdit veniẽdi modũ: ibi Di/
xerũt ̊. ʒ oñdit᷑ qd ſit iſte cib':ibidixerũt ad eũ:dñe ſp da
nobis.ꝗq ptingũt ad fruitionẽ ep:ibi Ome qð dat mihi.
In pma igit᷑ ꝑte dr ſic:Rñdit eis ieſus. vidẽs enĩ ꝙ ita ſoli/
cite q̃rebãt eũ ꝓpi cibũ coꝛpalẽ quẽ eis dederat:⁊ adhuc ite
rũ ſperabãt habere arguit eos dicẽs: p ¶ Amen amẽ dico
vobis q̃ritis me nõ qa vidiſtis ſigna.ad credendũ ⁊ venerã

dũi:loquit᷑ ꝓ illis ſolũ q male mouebant᷑:quia multi bona

deuotiõe ſeqᷓbant᷑ eũ: ut pᷣdictũ eſt:⁊ aliq ex mala ⁊ carnali
itentõe:⁊ ideo ſequit: q ¶ Sʒ qa mãdu.ex pa.⁊ ſatu.eſtis.
q.dicat deberetis magis eſſe ſoliciti de cibo ſpũali quo aia
ſuſtentat᷑:quia melioꝛ ẽ cibo carnali quãto aia melioꝛ ẽ coꝛ
poꝛe:ideo ſequit: r (¶ Opami ⁊c̃ q ꝑpmanet ĩ vitã eternã.
ideſt operã date ut poſſitis habere cibum ſpiritualeʒ:qꝛ nõ
perit ſic coꝛpalis. Si.n.cibꝰ coꝛpalis maneat ĩ ꝓpa foꝛma
nõ nutrit:ſʒ mag nocet coꝛpi.Sʒ ſi nutriat opoꝛtʒ ꝙ a ppa

ↄuertit i ſeipſũ ſementẽ:qa de nos ſibi incoꝛpat ⁊ nõ ecõ⸗

uerſo:vnde aug loquẽs i pſona huõ cibi dicit: Cibus ſum

grãdiũ:nõ me mutabis ĩ te:ſʒ tu mutaben i me. s ¶ Quẽ

¶Enuangelium

fliius ideſt paratus ẽ dare:quia ad hoc venit in mundum.
a ¶Püc eni pẽ aſſignauit de.i. ad hoc ipſũ aſſignauit mit

tẽdo in mudu: ꝓpi qð infra. xviij. dicit:Ego ad hoc veni in

müdũ ut teſtioniũ phibeã vitati.⁊ hoc ẽ dare cibũ ſpũalẽ.
b ¶ Dixerũt Hic ↄñi oñdit modł' hñdi cibũ hũc.i.ꝑ ve/
rã fidẽ ꝑ quã hõ deo
incoꝛpat᷑: 2 pmo cir/
ca hoc ponit᷑ xpᷣi in

3 Hunc. n. pr ſignauit deuſ.
ſtructio: v iudeoꝝ ab 6

—Be 4
ructtoi aeofant. Dixreitergo ad eũ: AQuid
1nE faciem ut opemur opera
inſtructioni vo xpi p SSõ El
mittit eoꝝ inirogats dei: Reéſpõdit ieſus ⁊ dixit
cũ oẽ: b. Direrunt eis: Hoc ẽopdei üt creda
J Sad aurede l, tis ĩ eũ quẽ miſit ille. Sixẽ
5 cibu p“ rüũt ergo ei: Qð èergo tu fa⸗

dag. Cee cis ſignũ:ut videam ⁊ cre
ra dei.i.op' p qò po- dam tibi: Quid oparis:
ſum' půdictu cibũ oſe Pãtres nr̃i mãducauerũt
qui. d¶Rñdit iel, mãna in deſerto: ſicut ſcri

2 dixit eis hoc ẽ opꝰ
dei. p qð hũc cibũ ꝑo
teritis aſſeq. e ¶Ut
cre. in eũ queʒ milſit
ille. Qaũt fides hic
di op videt᷑ eẽ õ illud
qð hẽ ad roma. iiij.

ptũ ẽ: Panẽ de celo dedit
eis maducare. Dixit ergo
eis ieſus: Amẽèn amẽ dico
vobis: non moyſes dedit
vobis panẽ de celo: ſed pr

vbi fides diſtinguit 3 mey dat vobis panẽ de ce⸗
opy. Dicedũ e wi oi ⸗ lo verũ. Paͤnis eni ver ẽ
ninguit 5oare q de celo deſceit et dar vi
manens im na. ia mudo. Dixerũt ergo ad
f¶ Dixerũt. Hic con

tra dictũ xpᷣi obijciut dicẽtes: g ¶ Að tᷣtu fa. ſig. ut vi.
cre.tibi.q:d.tu adhuc nõ feciſti ſt ilia moyſi: ꝓpt᷑ hoc ſubdii
h ¶ Patres nr̃i man. man. in deſerto æc. q/ d. moyſes dedit
mãna: tu aut panẽ oꝛdeaceũ.iteꝝ:dedit.xl.annis:vu aũt pa
uiſti nos ſemel tm: a ſubdit᷑ rñſio: i ¶ Amen amẽ di.vo.
nõ dedit vobiſ moyſes panẽ de celo.ſ.ꝓpe dicto:da ñ de ce
lo ſidereo ⁊ empyreo ſed de celo aereo:qa deſcẽdebat ut roʒ
uel pꝛuina: ut h Numeri.xj. k ¶ Sed ꝑr̃ me' dat vo. pa.
de celo. Diuidit᷑ enim verũ figurale:⁊ iõ mana non fuit ꝓ
pꝛie panis verꝰ:qa figura panis ſpũalis dati in ſacramẽto:
⁊ iõ iſte ẽ ver panis ꝗᷣ fuit figurat ꝑ illũ.dẽ etiã de celo ve/
re ⁊ ppꝛie dicto:qa xpᷣs rõne deitatis de celo oꝛit.i.de deo
patre. Siliter rõne hũanitatis:qa aia imediate a deo crea/
tur: virtus eriã foꝛmatiua coꝛpis fuit virt ſi pũſſci ut ſupꝛa
dem̃ ẽ:iõ ſeqtur: I ¶ Hanis eni dei ẽ qᷣ deſcẽdit de celo.mõ
dicto. m ¶ Et dat vitã mũdo. Effecx eni veri panis ẽ vi/-
tam ↄſeruare:iõ ille ẽ verꝰ panis ſpũalis qͥ dat ⁊ ↄſeruat vi
tã ſpũalẽ:hoc aũt cõpetit vbo incarnato ꝓpi qð ditit iſfra:
Ego veni ut vitã habeãt ⁊c̃. — §. Pic oñdit qᷣd
ſit iſte panis ſpũalis:iudei.n. audiẽtes bonitatẽ hur cibi di
xerũt: o Pien da nobis. volebãt decetero eẽ refecti ſi
ne eſurie ⁊ laboꝛe:ſic de muliere ſamaritana dictũ fuit:iiij.
ca.qͥ petijt a xpo.Dñe da mihi hãc aquã ut ñ ſitiã ⁊c. veꝝ
tamẽ ſicut illa nõ intelligebat ↄditionem aq ſpũalis: ſic nec
iſti de pane ſpũali: ⁊ io ieſus oñdit eis qͥd ſit iſte panis dicẽᷣ:
