olofernẽ: Judith.j.ꝓpter qð ad dilatõʒ ſui impꝑij ſtatuerũt
oss deos diuerſaꝝ gentiũ coli:vñ dicit Leo papa in ſᷣmoe
aploꝝ petri ⁊ pauli:ꝙ ciuitas romana cũ oibus pene dna/
retur gentib:oiuʒ ſeruiebat erroꝛib': ⁊ hoc eſt qð dẽ hic:
i ¶ Et mutauerũt gliam incoꝛruptibilis dei.i. honoꝛẽ ſoli
Ddeo debitu. k n ilitudinẽ ima.coꝛrup.hoĩs.qꝛ cultuʒ

latrie ſoli deo debitũ:exh buerũt ioui: herxculi:⁊ pluribus
alijs ꝗͥ fuerũt hoĩes coꝛruptibiles. l ¶ Zt volucrũ. ᷣm

dẽ Eſa.ij ꝙ aliq adoꝛabãt talpas ⁊ veſꝑtilioes. m ¶ Et

drupeduũ. ſicut egyptij colebat bouẽ. n ¶ Et ſerpentu. ſicut
babylonij colebat dꝛaconẽ: Dani. xiiij. Et iſtas idolatrias ⁊
alias multas receperũt romani:vt dictũ eſt. o ¶ Pꝛopter

qð.Pic ↄñter arguit pctã qᷓ fiũt in ꝓpꝛiũ ſubiectu inter q

dei iniuſticia detinẽt. UVeritas eni diuia qtũ eſt in ſe:pata

uia cũ deu cognouiſſent. rõe nãli mo pᷣdicto ¶ c menti eni ardoꝛe luxurie talis vilitas ꝓcedit. o EFt

piſtola pauli

luxuria maxie innat: qꝛ ĩ coꝛp' redũdat a maxie viciũ
3 nãm qð eſt peſſimũ: Cuũ tres ſũt ſpẽs in generali. 1
mollicies qᷓ alids ꝑ tact ꝓpꝛios polluit ſeipſuʒ: ⁊ h tã⸗
git cũ di: O ¶ Pꝛopt qð.i. ꝓpi pctm idolatrie incurſũ
p ¶ Tradidit illos de.i.tradi ꝑmiſit in penã pᷣcedẽtis
pcti. q ¶ In de⸗
N lſigeria coꝛdis eo-
qà ↄmutauerũt veritatẽ dei ru.ad ↄſequendũ
in mẽdaciũ ⁊ coluer̃t:&t ſer/
uierũt create poti q; crea In imundicid i.
toꝛi:q ẽ bñdicr ĩ ſecla amẽ. vſq; in imũicigs
Pꝛpterea tradidit illos maxias. s
de in paſſões ignominie. contuliis afficiat
Nãʒ feie eoꝝ imutauert nãa bous.

135 e O LIA eni valde vilipẽdi
leʒ vſũ ĩ eü vſuʒ ꝗ eſt nãʒ. tur nã. t¶Quia
DSiliter aut ⁊ maſcli relicio cõmu. verl. oei in
nãli vſu feie exrſerũt ĩ deſi/ anein i in d
derijs ſuis i inuicẽ:maſculi deu q· d. ppi ido

ĩ maſculos tpitudinẽ opan
tes:t mercedẽ quꝗ opoꝛtu
lit erroꝛis ſui ĩ ſemetipſis re

latriã ceciderũt i
vilẽ imundiciam
v . Et leruicrut

e Se S. creature.in idolis
cipiẽtes. Et ſic non ꝓbaue x¶Poti cres

rũt deũ habere in noticia:
traãdidit illoſ deus in repꝛo
bum ſenſũ: ũᷣt faciãt ea q̃ ñ
cõueniũt: reèpletos oĩ iniq

toꝛi qui ẽ bñdicx
in ſecla.i. ab oib
ſempꝑ gloꝛificand
y¶ Amen. cofir

k in C8 r matio h dicti eſt.
tate malicia ſoꝛicatione a ſcda ſpecies pecca
uaricia nequicia plenos in ti ptra nãʒ ẽ ſodo
uidia hômicidijs cõtentõe miaꝗ traſiti alla
PPſong: in ſexu tñt
indebito:⁊ hoc ta

git cũ dẽ: 3 ( Pꝛopterea tra il. de in paſſ. ignominic
i.valde ignominioſas. a ¶ Na feie eo.imu.na. vſu,
vna alterã polluẽdo. b Silr aut ? maſculi.vn alte
rũ polluẽdo. c ¶ Exarſerũt i deſiderijs ſuis.Ex vehe

mercedẽ.i.punitõʒ: e ¶ Qua opoꝛtuit.i.decuit.·
In ſemetipſis recipiẽtes.deo ꝑmittẽte iudicio ſuo iuſto
Tertia ſpes pcti ð nãʒ eſt qñ exercet in ſpecie aliena.ſ.co
itus cũ beſtijs ꝓpt qðò vocat᷑ beſtialitas:⁊ eſt peſſimũ:⁊
coiter dẽ viciũ innoĩabile: ꝓpi qð apls tacct de iſta ſpẽ:

0

licet foꝛte eã incurrifſent ſicut alias duas pcedẽtes ig

Et ſic nõ ꝓbauerũt deũ hĩe.Hic ↄñter arguit pctã eox
in ꝓximũ:⁊ pmo pctã ↄmiſſiois omiſſionis:ibi Pa
rentib inobediẽtes.Circa pᷣm tãgit pctã oꝑis.d. gEt
ſic nõ ꝓba deũ ha.in notitia.i.nõ curauerũt de dei no
ticia. h Wradidit illo.i.tradi pmiſit. i¶ In repꝛo
bũ ſenſũ.i.in puerſũ iudiciũ optima iudicãdo qͥ ſ̃ᷣm ve
ritatẽ ſũt peſſima:⁊ h fit ꝑ malũ habitũ acqſitũ:ſic gu
ſtus male diſpoſuꝰ amara iudicat dulcia: ⁊ ecõuerſo.
Ut faciat ea q̃ nõ ↄueuiũt.ſ.rõni recte q̃ hõ dʒ vti:
7 que ſint illa pꝰ explicat in generali.d. ¶ ¶ Repletos
oi iniqtate. ꝓpter auerſiõʒ a deo q̃ eſt in oĩ pctõ.mñmñ
Malicia. ꝓpt᷑ ↄuerſiõʒ indebitã ad creaturã:ſcòo mag
explicat in ſpeciali.v. n ¶ Foꝛnicatõe.ſequẽdo ↄcupi
ſcentiã carnis. o ¶ Auaricia. ſequẽdo ↄcupiſcentiã ocu
loꝝ. p C Neqtia.qtũ ad ſuꝑbiã vite: Nequã.n. dẽ a
nequeo is.ſuꝑbus eni qð nequit attingere rõe ſibi debi
ta aſſeq nitit᷑ ex ſupbia. q eeE inuidia q̃ ſeqtur
ex ſupbia. Eſt eni triſticia de hono alieno inqtũ eſtimat
Pꝓpꝛij boni diminutiuũ. r ¶ Pomicidis ↄtentõe.que

totaliter ꝓpꝛia
ↄcupiſe dentna &

Mniſnzn

iböngns nin
icbunbuutn

nu mnts
offüdaiſtin
,foentn f
leigen müt

Chnre amietin

ne
ppoomagn
loglosln,
Oplarpenu⸗
tinle
Gimenmnt
gnontvoainen
l4hencbusdocun
ngineubebin
(lumeamicnie
Prupega eüfüon
öchcitintennd
ſegriiggeritde
dlrin Quicin
liſent rönenil
tlle
atevtpiaie
(Manlnor⸗
ligoiſaciiren
Codatſactntte
1zreton
Mirirande
Wtonſacde
Moone
Koffeoun
cazperit
deber ipioꝛ
ſuſcluri,
iffoniiutag
ſmutinii no⸗
dluct in hboca
fälanpumn
hln pecprzen
letmi oſſt

peneiuet
lzperntigitt

weſnraclugen
nsntppgr
emrſrum
ummrüritäin
hunilinini
Nro hoſtmben
enubcſtim
ken Hing
lumnfoncitoe⸗
puſcſeni
ngupoſnen

ſnth
ſo wrlld Nn
Ninmii
hinücte
ds i z
i Wunbe

„. ülpipi
B. wi E
o Conumldin
“ nüüli
i lißnaii
lmüi anoni
I Pple iwunde
. eacure nicel
miu ibrd
O wihi. or

mi
a d
muohhot
e ſaſun
ln onii

de muinit

4

Ichbint.
.
rait maſolln
dſderisſuis,.
vAnms Nadt N
Loponutiunt
mmultnn
nmntu ltiin /
l
Lisuitlf,
irmti

i nni

xxviij. Suſurro

ſepare amicitiaʒ:

delitate amicitie ad alios.

ex officio ſuſcepto.Et hec coꝛrectio nõ ſolũ eſt ꝓpt emẽ

Ald romanos

ex inuidia oꝛiuntur: ſicut pʒ de Cayn d fratrẽ ſuũꝑ ver peccatum poteſt eſſe pena peccati tripliciter: pmo ex parte

ba iniurioſa occidit: vt dictũ fuit Señ.iij. s ¶ Dolo cauſe que remouet ꝓhibens:cauſe enim inclinantes ad pec-
malignitate. talia pcurãtes:qñ nõ audẽt facere mãifeſte catum ſunt paſſiones inoꝛdinate:tentatio diaboli:⁊ alia hꝰ

Scðo tãgit pctm̃ oꝛis dicẽs: t ¶ Suſurrones.qͥ occul modi que impediũt ꝑ diuinũ auxiliũ:qð iuſte ſubtrahitur
te nitunt ꝑ verba ſua bonoꝝ amicitiã ſeꝑare: vñ ecc Epter peccatũ:⁊ talis ſubtractio eſt huius peccati pena: ⁊
H a deo qui iuſte retra-

bilinguis male⸗ hit auxiliũ ſuũ ab in

dicr: turbauit eni doͤlo malignitate ſuſurrò· aͤbſqʒ fedẽ ſin miſerico? grato: ꝛ ſic peccatum

vac Pahdes nes detractòꝛes deõ odibi dia. Quii cũ iuſticiã dei cò ſequens ppter ſbtra.
Aule alleumaj ja bileſ ↄtũeliõſos ſupbòſela gnouiſſent: nõ intellèxerũt paccidens dicif Pents
mã denigrantes: 108 inuẽtöꝛes maloꝝ penti quonia ꝗ talia agũt: digni prꝛecedentis peccati:⁊
differũt anlſuſur⸗ bus ſi obediẽtes inſipietes lunt 10enon ſolũ ꝗ ea ſa hoe modo Gauuar
ro ⁊ detractoꝛ fi incõpoſitõs ſi 0 ciũt:ſed etiã qui conſentiũ apls dicens:Pꝛopter
——— incõpoſus ſine affectione ciũt:ſèd etiã qui conſentiũt ad raeigie ds eud
́— , . in deſideria coꝛdis eo
alius denigrare famã. x ¶ Deo odibiles. ppter he vi rum ⁊c᷑. qꝛ ſubtrahendo ſuũ auxiliũ pmiltunt᷑ peccatoꝛes
tia. y ¶ Kotumelioſos.dicẽs alijs oppꝛobꝛia. 3 (Su — vinci a paſſionib ſuis ⁊ demonũ tentatõibꝰ. Alio mõ põt

pbos.ð magnis ſalſo ſe iactãtes. a tos. alios ſup eſſe pena ex pꝑte ſubſtantie actus peccati ꝗᷣ afflictõʒ inducit:
pꝛimẽtes. b ¶ Inuẽtoꝛes maloꝝ. verbis malis ⁊ exem ⁊ hoc ſiue ſit act᷑ interioꝛ:vt pʒ in ira ⁊ inu idia qui notabi

plis alios coꝛrũpẽtes. c ¶ Parẽtib' inobediẽtes. Pic liter affligũt ipſum iratũ ⁊ inuidũ:ſiue ſit actus exterioꝛ ſi-
explicat peccata omiſſionis:cũ dẽ Parẽtib inobediẽtes cut alid grauib laboꝛibꝰ a damnis oppꝛimunt aliqñ vt ex
acl qð tñ tenent᷑ ꝑentib carnalib':eo ꝙ habẽt ab eis nu pleãt actũ peccati:Fm illud ſapᷣ.v. Laſſati ſum' in via iniq-

trimentũ: ? pentibus ſpũalibus:eo q habent ab eis re tatis. Tertio mõ ex pte effectus ↄſequẽtis:⁊ his duob' mo

gimen ⁊ documentũ. d ¶ Inſipiẽtes.eo ꝙ nõ recipiũnt dis vltimis vnũ peccatũ nõ ſolũ eſt pena pᷣcedentis peccati
a pentibus documentũ:⁊ exↄſequenti: e ¶ Incopoſi/ ſed etiã ſui.Ad pᷣ patet ꝙ ꝓcedit de peccato ſm ſe ↄſidera
tos. in actu habitu ⁊ geſtu. f ¶ Abſq; federe.iſine fi to.Ad ſcom dicendũ ꝙ hec Bunct qua aliqui ꝑmittunt᷑ a
Sine miſericoꝛdia. ad deo in alia peccata ruere ad bonũ virtutis oꝛdinat᷑: ⁊ qñq;
paupes ⁊a afflictos. h ¶ Qui cũ iuſticiã dei. Hic apts ad bonũ peccantiũ.ſ.cũ poſt peccatũ hũilioꝛes ⁊ cautioꝛes
cõcludit intentũ ex pᷣdictis exquo eni erãt ſic culpabiles reſurgũt:ſemꝑ aũt oꝛdinat᷑ ad bonũ alioꝝ q̃ vidẽtes tales ð

ſequit᷑ ꝙ erãt dãnabiles niſi fuiſſent adiuti gẽa dei:ideo heeno in peccatũ ſic ruere magis refoꝛmidãt peccare.

n ca.j.vbi dẽ in poſtilla: Segregat᷑ in euangeliũ dei.
Upliciter legit apls fuiſſe ſegregat. dditio.
Uno mõ ab vio ſynagoge ſeu doctrie phariſeoꝛuʒ

dicit: Qui cũ iuſticiã dei.i deũ eſſe iuſtũ: ¶ ¶ Cogno/⸗
uiſſent.rõne nãli:hoc eniĩ ois intellectus ⁊ nã clamant.
11⁵ intellererut. ppte cecitatẽ in eis cauſatã ex pec en
catis:vt pᷣdictũ eſt: I¶ Am qui talia agunt.hoꝛibili.. Acoꝛpe ⁊ mẽte:de quo intelligit᷑ illud gal.j.c.Qui me
m ¶ Signi moꝛte.nõ ſolũ tpali ſed etiã eĩna. n¶ Nõ ſegregauit ab vtero matris mee.i.ſynagoge.Alio mo ſegre
ſolũ qui faciũt ea. digni ſũt hac pena: o¶ Sed etiaʒ q gatus legit᷑ ab alijs aplis no mẽte ſed coꝛpe: vñ act. xiij.ca.
ↄſentiũt facientib. ⁊ iſti ſũt fauẽtes ⁊ pᷣſtantes auxiliuz: Segregate mihi barnahã ⁊ ſaulũ in opus ad qð aſſumpſi

2

*

illi ꝗ tenent᷑ coꝛrigẽ ⁊ tacent. Et hec coꝛrectio duplex ẽ eos ⁊c. ¶ In eo.ca.j.vbi dicit in poſtilla:Ideo declarat qle
vna fraina ad qua oẽs tenent᷑: nõ tñ ad ſemꝑ ſed ꝓ tpe ſit iſtud euangelium. Aaditio. . ,
debito ⁊ loco ⁊ alijs circũſtatijs debitis cõcurrentibus. Uangeliũ fuit plurib expᷣſſe pmiſſuʒ Eſa.xlj.c.vbi
Alia eſt coꝛrectio punitois ad quã tenent᷑ oẽs ſuꝑioꝛes dicit: Pꝛim ad ſyon dicet:Ecce aſſuʒ:⁊ hierlm euã
iſta dabo. ꝓut fuit ibideʒ i additõe declaratũ ⁊c̃.
In eo c. vbi dẽ in poſtilla:Ad obedienò fidei¶ Eidduõ.
Otc qð dẽ hic ad obediendũ fidei videt᷑ ↄtinuari cũ
pᷣcedentib ⁊ ſeq̃ntib ſic intelligẽdo: Accepimꝰ apo
ſtolatũ in oibꝰ gẽtib Agbelen s fidei.i. vt facia
mus gentes obedire fidei. ¶ In eo. ca. vbi dẽ in poſtilla

datõʒ peccãtis:ſed magis ꝓpter bonũ cõe: ꝓpter qð nõ
debet ſuꝑioꝛ ceſſare a tali coꝛrectõe ꝓpter obſtinatoʒ
ſeu peioꝛatõʒ peccantis:ſicut fit in coꝛrectõe fraterna qͥ
tmi oꝛdinat᷑ ad emendatõʒ fratris:ſed punire debet ob/
ſtinatũ etiã moꝛte ſi expediat ꝓ bono reipublice. Qm

dictũ eſt in hoc ca.ꝙ ꝓpi peccatũ idolatrie tradidit de Mõ enim erubeſco euangelium.

gẽtiles in peccata luxurie viliſſima ⁊ plura alia deteſta- dditio.
bilia. Pꝛopt qð ad maioꝛẽ dictoꝝ euidentiã queritytz N h qð di: Nõ.n.erubeſco euãgeliũ. videt᷑ ſm glo.
vnũ peccatũ poſſit eſſe altero peccati pena.Et arguit᷑ ꝙ 1 increpare illos qͥ crucẽ xpᷣi putãt ignominiã: vñ de
nõ:p qꝛ pene iuſte ſũt ⁊ a deo:vt pʒ ꝑ Aug“ li. lxxxin. Il cruce ↄfũdebant᷑ de qᷓ potp gliari debẽt cũ aplo:⁊ ſeqͥ
qonuʒ:peccatũ aũt nõ eſt iuſtũ nec a deo:ergo ⁊c. Ittem tur rõ cũ ſubdit:Uirt dei eſt.i.virtutẽ dei annũciat nõ in/-
pene ſunt adducte vt ꝑ eas hoies adducant᷑ ad bonũ vir firmitatẽ: ſapiaʒ nõ iſipientiã hoc in glo. eo. ca. j. vbi
tutis: vt patet ꝑ phᷣm. x.ethi.ſed ꝑ peccatũ nõ reducitur dẽ in poſtilla: Juſticia eni dei in eo reuelaf. ¶¶ Additio.
homo ad bonũ virtuil ſed magis ad oppoſitũ ergo ·. AUſticia dei reuelat᷑ ĩ euãgelio ex fide in fideʒ.ſ.ex fi-
Contrariũ videt᷑ in littera.in penã enim idolatrie genti de.dei ꝓmittentis:in fide.dei ꝓmiſſa implẽtis: Naʒ
lium inducta ſunt alia peccata enoꝛmia. Rñdeo de pec/ icut antiqꝗ iuſtiſicati fuerũt ex fide qᷓ crediderũt deo
cato poſſum loqui dupliciter.ſ.ꝑ ſe ꝑ accidens Per Pmittẽtiſalutẽ futurs ad xpᷣm: ſic moderni iuſtiſicant in fi
ſe vero cõſideratur peccatũ ſm ꝙ egreditur a volũtate: de qua credũt deũ impleuiſſe ꝑ xpᷣm ꝓmiſſiõʒ pᷣdictã:qð/p
ſic eniĩ hʒ rõneʒ culpe: ꝓpter qð ſi nullo modo eſt volun bat pꝑ abacuc.d.Juſtus at ex fide viuit. indifferent loqns

tarium non eſt peccatum:⁊ hoc modo vnũ peccatũ nõ deßterita fide ſiue de pñti ⁊c̃. ¶ In eo.ca.vbi dẽ in poſtilla

poteſteſſe pena alterius peccati: qꝛ de rõe pene eſt ꝙ ſit Utrũ vnũ peccatũ eſſe poſſit . ¶Additio.

—

contra voluntatem: ⁊ ſic manifeſtũ eſt ꝙ ꝑ ſe loquendo Ec q̃ſtio mouet a ſcõ Thoma in p ſcde q.lxxxvij.
peccatũ non poteſt eſſe pena peccati.Per accidens autẽ D

artꝰ.ij.in coꝛ.qonis.⁊ ſoluit ibi eoð mõ ſb 4 vyts

ſcdo q

(Epiſtola pauli

nopi qð inexculabilis es. Doſtip apls arguit.II.

itia getiliũ: hic ↄñt arguit vitia iudeoꝝ: ⁊ diuidit

ĩ tres:qꝛ pᷣmo oñdit eos ĩ culpa ⁊ pena gẽtilib ſiles
ad aliqd peioꝛes: ibi Lu aũt ſi iude. tertio quo ad

alidqd melioꝛes in pncipio ſeqntis ca. p adhuc in duas: qꝛ
pᷣ circa ꝓpoſitũ oñ/
dit veritatẽ: ſcõo re

mouet quoꝛundã er-
roꝛẽ: ibi Exiſtimas.

catio licita: ppt qð ta
lia publice agebat:iu

ſiles: ⁊ iõ in fine pᷣce
dẽtis.c.vbi dixit apt-
Om q talia agũt di
gni ſũt moꝛte. coclu·

facientibus. ¶ . I.

kregararud geni⸗-Aeſo hõ: oĩs ꝗ iudicaſ
es idolatria reputa-IVYn qͥ. n. alterutꝝ iudicas:te
bat᷑ meritoꝛia: foꝛni ipſuʒ ↄdẽnaſ.Eadẽ.n.agis

q iudicas. Scimũs.n.qm̃
iudiciũ dei eſt ſim veritateʒ

el vero a deo „. E . —, — .☚¹S
lared Blegr d r in tos ꝗ talia agũt. Exiſtiaſ
gnoſcebat ambo eſſe auũt hoc ò hõ ꝗ iudicas eoſ
Pbibits: Ppt g in. qtalia aguũt 2 faciſ ea:q tu
uncvirneim legem Sugics ludicin dei⸗Andi
punirẽt: in occulto tñ ditias bõitãt er' t patie
bec opabãt᷑: ppi qö i lòͤnganimitat contémnis:
peccato erãt gẽtili? Ignoꝛãas qm̃ benignitas

dei ad pniaʒ te adduc: Sè⸗
cundũ aũut duritiã tus ⁊ ipe
nitens coꝛ theſaurigas tibi

Krrurarſſil . ia irã in die ire et reuelatõis
i. tu iude gẽtili viuẽj iuſti iudicij dei ꝗ réddʒ vni

q iudicas temerarie

cuiq; ſm opa et: hil quidẽ

gẽtiles:⁊ cã ſubditur: OUD
In q́ᷓ eni indicas ⁊c ⁊ pʒ lfa. b ¶ Scim eni qm̃. hic poni
tur ſcòa rõ:licet eni int᷑ pctã mãifeſta ⁊ occulta ſit diſtinctõ
iytum ad hũanũ iudiciũ:ꝑ qð tm puniũt᷑ maifeſta: tñ qtũ
ad diuinũ iudiciũ nõ eſt in hoc diſtinctio:qꝛ punit ſecreta
ſicut ⁊ mãifeſta:eo ꝙ ei nihil eſt occultũ.j.Re.xvj.Põ vidʒ
ea q; patẽt de aũt intuet᷑ coꝛ.⁊ ideo iudei q ſilia pctã facie
bãt in occulto erãt ſilr puniẽdi ſicut ⁊ gẽtiles faciẽtes talia
in manifeſto:⁊ ſic hẽtur ꝓpoſitũ.ſ.qꝙ ſiles gẽtilib erat

huius rõnis ponit virtutẽ dicẽs: b

Scim eni qm iudi/

ciũ dei eſt m veritatẽ.i.ſᷣm eqᷣtatẽ iuſticie. c ¶ In eos qui
talia agũt.publice vel occulte. d ¶ Exiſtimas aũt.Hic re

mouet circa dicta duplicẽ erroꝛẽ: ſcòöm remouet: ibi Non
eſt eniĩ acceptio.quoꝝ: pmẽ eſt qꝛ alid ipunitatẽ atribuebãt
ſibi ex dilatõe punitõis diuie:qſi eſſet oblita pctã ſua.hꝰ re tor ma⸗
mouʒ tani erroneũ:qꝛ h ꝓuenit ex dei patia:q̃ ↄcedit pe grauia:a p ↄñs magis puniẽda. f ¶ Gloꝛia aũt ⁊ ho/

catoꝛibꝰ

ib rep pariervt ſi nõ peniteat appareat eoꝝ ↄdenatio noꝛ æc exy olctio pʒ hiclittera. g
magis iuſta:⁊ ſilr ꝑſeuerantiũ pᷣmiatio in bono:hãc ſniam
deducit aplłs diffuſe dicẽs: dD ¶ Exiſtimas aũt.h er

ronee

„

e¶ O ho qui iudicas ⁊c̃. ie o tu iudee qꝗᷣ iudicas gẽtiles te⸗

merarie:vt dictũ eſt: f

Quia tu effugies iudiciũ dei.i.

eius punitõʒ ꝓpi pene dilatõʒ.q.d.nõ ſic erit ſed magis cõ/

trariũ:qꝛ tu abuteris tꝑe miſericoꝛdie tibi dato ad peniten

dũ:ideo ſubdit᷑: g An diuitias.i. abundantis: 0
nitatis e. qua a malis nõ ſubtrahit bone nãe: i ¶ Et pa-
tietie.qua differt illatõʒ pene: k ¶ Conganimitatis.q̃ diu

expectat ↄuerſi

.—

6 hoiuʒ a malo culpe: l ¶ Lotemnis.q.d.

ſic impunitatẽ tibi arrogãdo. m ¶ Jsnoꝛas qm benigni⸗

tas dei.te tolerãs: n

d pniam te adducit. ꝙtũ eſt in ſe

qꝛ inſtinct ſuos ad bonũ a malis nunqꝙᷓ aufert penit qdiu
ſunt in via:ſed elnn be llũt eos:⁊ ſic remanẽt in fecib' ſuis:

ideo ſubdit᷑: o

m aũt duritiã tuã.qꝛ nõ cedit diuio

inſtinctui. ourũ. n. in coꝛpalib' di qð ñ cedit tãgẽti:⁊ ad ſili
tudinẽ h dẽ coꝛ durũ ꝙ nõ obedit inſtigãti ad bonũ.

Rõpt᷑ qdᷣ inexcuſabil

ne pulſanti ad oſtiũ coꝛdis ꝑ ſe

gie q̃ egreſſe ſũt de femoꝛe iacob.i.oẽs hoies. e

p ¶ Theſaurigas tibi irã.i accumulas tibi penã: q
In die ire.i. vltõis eterne: r ¶ Et reuelatõis iuſti iudi⸗
cij dei. tũc eni reuelabunt ſecreta coꝛdis vri: s Qui
reddet vnicuiq; ſm opa ei.ſ.bonis pᷣmia:ideo ſequit᷑:
t¶Pis qdem qͥ ſm patiaʒ boni oꝑis.i.illis qͥ patia dei

vſi ſũt ad bñ opã
” v. Bliaz 2
9 e patiaʒ bõi opis gliaʒ honces, keigtent
⁊ honoꝛẽ et incoꝛruptõʒ q pmiu vtute
rẽtibꝰ vitã eternã:his ü J geim n
ſũt ex ↄtentõe:⁊ qui ñ acq/ Ponoꝛ ẽ pᷣmium
eſcũt veritati:crẽdũt aũt ini virtutis.·recipient
qtati:ira ⁊ idignatio: ribu/ eni buc honoꝛem
latio ⁊ anguſtia in òz aiʒ maſemaen tane⸗
hois opant malũ:iüdei pp/ loʒe in qᷣrõ glie S
mũ ⁊ greci. Olöꝛia ãt ⁊ ho ſiſtit: q eſt mãite-
noꝛ t pax oĩ opanti bonũ: ſtatio honos: vñ
iudeo pmũ T greco. NHoͤn SMe iscleritate
n.ẽ acceptio plonaꝝꝑ apud mutata ing.
deu. Quicũqʒ.n. ſine lege xCEt icoꝛruptõʒ.
peccauerunt:ſinè lege peri ¶x electi reſurgent
bunt. Et quicunq; in lege in vinn lnoatale;
peccauerunt per legem iu poppoſitu reddi
dicabunt᷑. Mõ enĩ audito tur toꝛmẽta:ideo

res legis iuſti ſunt apð de

uz:ſed factoꝛes leg iuſtiſĩca auta mr hoten⸗
büt. Lü Eni gẽtes q̃ legẽ ñ durat :quoꝝ aĩa
ſempꝑ ↄtendit: vt

dẽ. viij. ethicoꝝ:qꝛ ſyndereſis ſeu dictamẽ rõnis malo
remurmurat:⁊ ſenſualitas ad ipᷣm inclinat:⁊ ſic ẽ ↄten-
tio inter ꝑtes aie. ʒ ¶ Qui nõ acqeſcũt veritati.ſ.diui
onũ inſtigãdo p
ſuos pᷣdicatoꝛes mouẽdo. a ¶ Credũt aũt iniquita/
ti.i.diabolo inidtatẽ ſnggerẽti p ſe ⁊ ꝑ miniſtros ſuos.
b (Ira ⁊ indignatio.ſumi iudicis. c ¶ Tribulatio.
in ꝓlatoe ſnie: Mat.xxv. Ite maledicti in ignẽ eternuʒ
⁊c. O( In oẽm aiaʒz hois ⁊c.i.in oẽm hoieʒ malũ:no
miĩat᷑ eni hꝰ totũ ↄpoſitũ a ꝑte dignioꝛi:ſic Exo. e.
dei p ⁊ greci. Iſti eni pᷣ alijs gẽtilibꝰ hẽbãt auxilia di/
uina pcta:iudei enĩ ꝑ legẽ:greci ꝑ ſapiam acqſitaʒ:qꝛ
tũc phᷣia vigebat in grecia:ꝓpi qð pctã iſtoꝝ mag erat

õ eni eſt acceptio
pſonaꝝ.Hic remouet᷑ erroꝛ ſcos:⁊ p ponit᷑ hec remotõ
Pcdã dicti declaratio:ibi Cũ.n. gẽtej.erroꝛ aũt iſte erat
aliᷣ iudeoꝝ impunitatẽ ſibi arrogantiũ: eo ꝙ legẽ a
deo receperãat pᷣ ceterj gẽtibꝰ:ſm ꝙ diẽ pᷣſ. clvij. Nõ feẽ
talit᷑ oĩ natõi ⁊c.hꝰ igit᷑ remouet.d. g Ror eſt acce
ptio onan apõ deu dimittẽdo p̃ ceteris ipunita iude
oꝛũ pctã. Aichigg n ine lege peccauerũt. i. legeʒ
ſcriptã noõ hũtes qles fuer̃t gẽtiles. i (Sine lege.l.ſcri
pta. k ¶ Peribüt. qꝛ habuerũt legẽ naleʒ bonũ ? ma⸗
lũ oñdentẽ:vt poſtea declarabit. I ¶: Et dqcũq; in lege
peccauerũt.i.legẽ moſaicã hñtes c' mõi fuerũt iudei.
m ¶ Per legẽ iudicabũt᷑.i puniẽt inqtũ trãſgreſſi ſunt
eã:⁊ ſubdit᷑ rõ: n ¶¶ Nõ.n. auditoꝛes legis iuſti ſũt apð
deũ.q.d.receptio leg niſi ſeq̃tur impletio opis nõ iuſti

ficat: ⁊ iõ de illa acceptõe nõ dʒ ſibi aliqs impunitatẽ ar

rogare. o ¶ Sʒ factoꝛes legis iuſtificabũt.qcũq; ſint

illi ſiue iudei ſiue gẽtiles. p¶ Cuũ.n. gẽtes. Pic declarat

ſubdit: y ¶ Dis

1, ℳ
ittu
ajteimi
ſgfnin,
gwrl da 4

Aleltte gotn

hilodlegeno⸗
dotigt N
igeros⸗ n
itſmei.
iui
heſal

. tell
(Euß
nllhinibe⸗
bigt. Naict.
E
lerltö nalo
rehaionpob
ns icddi
tashowtdicn
plcchcte
lr glrſen
dinignlhünn
Ulegeniloenu
nitn Anb
n
Akn rimn
ſtinckeaad y
cicneres
fvontlegssd
damcluſide
ſteleaui hoer
tuo inpſo⸗
nn tao h
llun naniatn
loꝛ ſis gooelt
liellb lut
doa ntibe
Müädende
nlierdie
ſoheisſcn
trigſnaſcn
1nofarissl
ſininpjtiti
Noleci
n lue iſit
liunies,
eituchliem
omigrispiu
lponafiſeſin
hhereterduob
rftithan
feiſbimut
W
inim
Ungu lo
mgnlüige
fitnigln
Mhigſunher

AIgc romanos iſ.

n le,
S u „ „ e » R „ , – = H
R quodadã dictũ.ſ. ꝙ getiles habuerũt legẽ nales: ideo faci melioꝛa. ſ¶ Inſtructus per legeʒ. que ofdit oia iſta 2 n6
iszid entes ᷣ dictamẽ illi' legis merebant᷑ puniri:a viuẽtes ſʒ ſolũ ad regimẽ ꝓpꝛium ſed etiam alioꝝ:ideo ſubditur
oni fnint ipſaʒ pᷣmiari: ppter qð obſuatio leg nãlis cũ ſide ⁊ cul g &CLonfidis teipſuʒ.pꝛeſumendo de tali inſtructoe.ih
gull tu vnb dei:ad qõ etia inducit rõ nalis aliò mõ ſuffecir ¶Eſſe ducem cecoꝝ. quo ad fideʒ. i¶ Lumẽ eoꝛ q in tene⸗
ſüͤl ad ſalutẽ gentiu: vſq; ad publicatoʒ eugelij:q; nõ tene beis ſunt.qᷓtuʒ ad moꝛes. k ¶ Eruditoꝛẽ inſipientiũ qtũ
ͦ bat ad lege moxſſi ”UUVMB ad maioꝛes. I WMa HW
cß wrid dicit igit: p ¶Cu „ —„ʒð sss . giſtrũ infantiũ. q;tuz
Dd ai⸗ eni getes q legẽ ns hñt naturalit ea q̃ leg ſunt aliũ doces:teipᷣm nõ doceſ ad mioꝛes. be
in r kalolalra, faciũt:ciuſmõi legẽ n hntes Quũi p̃dicas nõ furãdũ:fſu bentem foꝛmã ſcie in
, Nn l s ſut faciut. · lpſi ſibi ſunt lex: qui oñdũt raris. Qũi dicis nõ mechã Keclarule 2 E.
nni mun ernali oiramine op legis ſeriptũ i coꝛdib. dum mecharis. Qiᷣi abo ciicis: ppter as ceclu
’ rinn rönis. ruf, ſuis:teſtimoniũ reddẽte ill

iy bsent
E
ünin
i ſczin
Muarzng
elmit

npui inu
halti,len

Poppoliri tel
0“ rwrmen
de it ſſ
tüt
24 Meiſic
uoicami iin
NCiten
A wnu i
Llut aut ini
e1 minidro⸗
s. (
nakicinipin
lnoinbenmi
d oisde 5

bẽtes (moſaicaz.
6 Foſ ſibi ſunt

ctico: ex qbus de⸗

modi legẽ nõ ha oſcia ipſoꝝ:&᷑t int ſe inuiceʒ

cogitationũ accuſãtiũ aut
lex.i.rõ nãlis qͥ ẽ
pncipalioꝛ ꝑs ho
mis: ꝓpt᷑ qð dẽ to

dicabit de occulta hoiuʒ
ſim euãgeliũ meũ pẽr ieſuʒ

tus hõ:vt dictũ ⸗ xgx & qſt ein ſndeꝰ
lex: qꝛ lex icripta Miaris et regeſcis ĩ lege: t
diuia vl hũana ꝭ gloꝛiarin deo et noſti volüů
lege nalideriua tate ei: &t ꝓbas vtilioꝛa in-
fe: arb Pncchla ſtruci per legẽ:cͤnfidis te/

ipſuʒ èſſe ducẽ cecoꝝ:luùmẽ

agibiliu ſũt impᷣſ .
ſa intellectui pꝛa gi bꝛis ſut:eru⸗
ank egen ſtc⸗ toꝛẽ inſipientiũ: magiſtrũ ĩ/
dam ↄcluſiões:ſiẽ fantiü. habentẽ foꝛmã ſcie:
itellectui ſpecula⸗ Et veritatiſ ĩ lege. Quüi ergo
tiuo imp̃ſſa ſũt p

ma pncipia ſpeculabiliũ E e⸗ deriuant᷑ ſciẽtie tanqᷓ;

q̃dam veritates cõcluſe. t i oſtẽ opus le. ſcri.in
coꝛ.ſuis.qð declarat ꝑ effectũ.d. nI eiinonli red

dẽte illis ↄſcia ipſoꝝ.q̃ ex nali dictamie rois recalcitrat
malo a ↄſentic bono. x (¶ Et inter ſe inuicẽ cogi.accu.
aut etiã defen. dicunt᷑ aũt cogitatões accuſantes male:⁊
defendẽtes bõe q̃ examĩant᷑ ⁊ öclarãt᷑ coꝛã nãli iudicato
rio hoĩs:ſicut coꝛã iudice ꝑ pᷣꝰ pꝛincipia oꝑabiliũ nãli⸗
ter inſerta:ſicut eſt illud: Hoc facias alij qð tibi vis fieri
⁊ nõ facias alteri qð tibi nõ vis fieri. Et licʒ hoc iudiciũ
fiat in pñti tñ multo clarius ſiet in die iudicij:ideo ſeqt:
In die cũ iudicabit ⁊c. ꝓ¶ Scðm euangeliũ meũ licʒ
n. euãgeliũ ſit ſoli chꝛiſti tanq; actoꝛis:tñ dẽ euangeliũ
apli tanqꝗ eius pꝛedicatoꝛis. ʒ ¶ Per ieſuʒ xpᷣm. finale
eni iudiciũ exercebitur ꝑ eum. a ¶ Si aũt tu iude co⸗/
gnomiaris. pꝛius apls oñdit iudeos ⁊ gentiles in culpa

7 pena fuiſſe ſimiles:hic oñdit iudeos in aliquo peioꝛes

⁊ hoc eſt ex duob:ſcõm ibi: Circũciſio. Pꝛimũ aũt eſt
beneficiũ legis acccpte:ꝑ quã iudei p ceterij gẽtib' a deo
fuerũt ſublimati:ſᷣm ꝙ dẽ deutero.iiij.Que eſt enĩi alia

gens ſic inclyta vt habeat ceremonias iuſtaq; iudicia

—

vniuerſam legem. ⁊ ito ſtatus altioꝛ:tanto caſus gra⸗

uioꝛ erat:⁊ ideo peccatum iudeoꝝ grauius erat bece

to gentiliũ in eodem genere peccati.dicit igit: a ¶ Si
aũt tu iudeus cognoiaris ⁊ dicit cognomiaris qꝛ pmo
noĩati ſunt hebꝛei ab hebe in cuius familia maſit lin/
gua hebꝛaica que pꝛius erat oĩbus cõis:geñ xj. Erat au
tem terra labij vnr ac. poſtea noiati ſunt iſraelite a ia⸗
cob qui noiatus eſt iſrael:gen.xxxij.Et vltra iudei a tri
bu iuda nobilioꝛi. b ( Et requielcis in lege.nõ vagan
do ꝑ varios erroꝛes ſicut getiles. c¶ Et gloꝛian ĩ deo
i. in noticia vni dei. d ¶ Et noſti volũtateʒ ep.i. pꝛe⸗
cepta in lege expᷣſſa. e ¶ Et ꝓbas vtilioꝛa.i.ſcis eligere

etiãa defendentiũ:i die cũ iu

eoꝝ ꝗ in tenebꝛis ſũt:erùdi

Qui ĩ lege gloꝛiaris:pèr pᷣ diceès: o¶ Quig ali
uaricatõʒ leg deü inhono un docen: kipſuz no
5 5 R ¶ lic peccas in
raſ. Nomẽ.n. dei pꝑ voſblaſ teipſujʒ. h Quipᷣ
phemat᷑ inter gẽtes: ſicut dicas nõ furandũ:ſu⸗
ſcriptũ eſt: Circũciſiò qdeʒ raris.: ſic peccas ĩ p
ꝓdeſt ſi legẽ obſerues: ſi t Nmu pocupiſcentia
pᷣuaricatoꝛ legis ſis:circũci
ſiò tua pᷣputiu facta eſt. Si mecharis. ꝛ ſic peccaj

—

miaris idola:ſacrilègiu fad dit giad auitatez

igitůr pᷣputiũ iuſticias lẽg in ꝓximũ ꝑ ↄcupiſca

cuſtodiat:nõnè pᷣputiũ ili aemnner g Dui
ĩ circumciſõʒ reputabitur. dei eni poſt reditũ ca⸗
Et iudicabit id qð ex nã ẽ pttiuitatl babylonice
Pᷣputiũ legeʒ cõſummãs te: no olcunticiolatroſte
qni per litteram et circũciſi ꝭ habeo te bern rimo
onem pᷣuaricatoꝛ legis es: remag moꝛt q; amo
. fſre idolatrie ſaltẽ pꝛo
maioꝛi ꝑte:tñ fuerũt hoies palde cupidi: vt teſtant᷑ etia iu-
dei ⁊ maxime circa tꝑa xpᷣi:ppter qð aliq̃ deputata ad cul
tũ diuinũ ſacerdotes ⁊ miniſtri tẽpli ſuis vſib applicabãat:
ideo ſubdit᷑: s ¶ Sacrilegiũ facis.qð eſt furtũ ſacre rei.
t ¶ Qui in lege gloꝛiaris.a deo tibi data. x ¶ Per pᷣua/
ricatõʒ legis deũ inhonoꝛas qtũ eſt in te: ⁊ ad hoc inducit
apls ſcriptaʒ ecech.xxxvj. x

Mom.n. dei ꝑ vos blaſphe
mat. tota die:p heni ꝙ iudei coꝛã gentib' dicebãt ſe eẽ po⸗
pulũ peculiarẽ dei ꝑ legẽ ſibi diuinit datã:a traſgrediebat᷑
eaʒ male viuẽdo:ex h' dabat occaſiõʒ gẽtibꝰ blaſphemado
deũ qᷣ ſibi elegerat talẽ pplm: ⁊ ſic pctm eoꝝ aggrauabat᷑.

2 ꝓpter ſcãdalũ ſic ſcriptũ ẽ exech.xxxvj.vt dictũ ẽ:h tñ ẽ
ſim trãſlatõʒ.lxx.vbi traſlatio nr̃a hʒ:Ingreſſi ſũt ad gẽtes

7 polluerũt nom meũ.⁊ ẽ eað ſnia. ircuciſio. Pic po
nit᷑ꝛm ex qͥ iudei erãt deterioꝛis ↄditois:p accidẽs tñ:⁊ pmo
oñdit ꝓpoſitũ:⁊ infert coꝛrelariũ:ibi Nõ eni.Circa pᷣ ſciẽ
dũ ꝙ circũciſio erat q̃dã ꝓteſtatio legis puande:gal.v.Teſti
ficoꝛ oĩ hoi circũcidẽti ſe ꝙ debitoꝛ ſit vniuerlſe legis:igit ſic
ꝓfeſſio alic religioſe regule multũ valet ꝓfitẽti ſi eã ipleat
ope:⁊ ſi nõ ipleat magẽ ſibi dãnabil:ſic circũciſio ꝑ accidẽj
erat nociua iudeis inqtũ erãt trãſgreſſoꝛes leg: ⁊ hoc ẽ qð
dicit: Circũciſio ⁊c᷑. ⁊ pʒ lr̃a vſq; ibi: ʒ¶ ircũciſio tua p/

putiũ fcã ẽ.i.fſcã ẽ abomiabił deo: ſic gẽtiles pᷣputiũ hñtes

erãt iudeis abomiĩabiles intĩ ꝙ ðdignabãt᷑ cũ eis comedẽ:

„ „ —

p oppoſitũ ↄcludit apls ꝙ gẽtiles icircũciſi oꝑa leg faciẽ⸗

tes ex rõnis nalis dictamie: vt dem eſt. S. ert deo accepti:
hy eſt qð dic: a ¶ Si igit pputiũ.i.gẽtił incircũciſus
Legis iuſticias cuſſodiat. tm ad pcepta moꝛalia q ſũt de di/
ctamie rõis. cęꝗ None pᷣputiũ illi ĩ circũciſiõʒ reputabit᷑.
i. tĩ ſibi valebit ſiẽ circũciſio.q.d.ſic. d¶ Et iudicabit ꝛc᷑.

Hec lr̃a ẽ intricata:⁊ ↄſtruat᷑ ſic:Et pᷣputiũ.i.gẽtilis incircriua

ciſus: Legẽ 2ſ. umãs. i.opa leg iplẽs: OQð ex nꝗ ẽ i.qð fit in
eo ex talis rõis iudicio: Judicabit te.i.odẽnabilẽ te Fae
3

dicis noͤ mechandu:

ℳ

q̃ põt hoibus appare
re: g ¶Jueus eſt.
ſ.tĩ:⁊ ſilr dicit de cir

oꝛrig
QUid g ampli iudeo. Oſtenſio in quo iudei erant
peioꝛis ↄditõis qꝙᷓ alij:hic oñdit᷑ ꝙ erãt melioꝛis: ⁊

e¶ Quiꝑ lr̃am ⁊ circũciſiõʒ puaricatoꝛ legis es.i.fact es

traſg is ᷓᷣ tñ habes eàù in ſcripto: ⁊ circũciſiõʒ in coꝛ
daſeeſſoaini 1 odẽnabilẽ te ondet. fſ¶Nõ.n. q in mai/
feſto iude. Pic ex pdictis infert coꝛrelariũ.ſ.ꝙ duplex eſt
circũciſio: vna ſpũalis q̃ eſt pᷣſciſio culpe.alia coꝛꝑalis q eſt
ſciſio pellicke coopi bꝰ

credita ſũt illis eloꝗa dei.

cũciſione carnis.
h ¶ MNeq; qui in ma
nifeſto ⁊cẽ. ſed qͥ in ab
ſcõdito iudeus eſt. qͥ

Quid.n. ſi qdã illoꝝ ñ cre/ ipl
diderũt: Nunqd increduli buc ⁊ ego tanq; peccato?ꝛ
tas illoꝝ ſidẽ dei eůᷣacuauit iudicoꝛ: ct nõ ſic blaſphe

g¶ Nundd incredulitas eoꝝ: fidẽ dei.i.fidelitatẽ:(h
Euacuauit:abſit.Et ſubit᷑ rõ:Eſt aũt deus verax. implẽ

do ꝓmiſſuʒ:in his qᷓ ꝓmittunt᷑ abſolute:cuiuſmõi ſunt
p̃dicta.ſi aũt illud ꝓmittat᷑ a deo ſub ↄditõe ſicut pſpe
ritas tpalis fuit ꝓmiſſa iudeis ſi fideliter ſᷣuirẽt ei: non
tollit᷑ diuĩa vitas

tas dei ĩ mẽo mẽdacio àbũ

rKOͦ —.Oe oguig abſolute
dauit in gliaʒ ipſ: quid ad ↄfuatõe regni ſui

⁊ poſteris eb:cui

pedita ꝑ pctm da

circũciſus eſt mente ſoli deo viſbue iAlEr eregcit coꝛ b' eſt qð dẽ: k ¶ Sicut ſcriptũ ẽ. pᷣl. l. quẽ fecit dauid

dis in ſpũ.ſ.ſcõ ꝗͥ vitia reſcidit. k ¶ Cuũi.ſ.circũciſiois ſpi
rituglis. I ¶ Laus nõ ex hoibus.ꝗ ſolũ vidẽt exterioꝛa:
m ¶ Sed ex deo eſt. q videt interioꝛa. ¶ In. c. ij. vbi d in
poſtilla:quia pmo noiati ſũt hebꝛei ab heber. ¶ Additio.
Ebꝛei nõ noĩant᷑ ab heber ꝓut in poſtilla:nec etiã ab
abꝛaã: ſed vñ hec denoiatio deriuet᷑ oñdit᷑ Mat.xxj.
in additõe ⁊c. ¶ In eodeʒ ca. vbi dicit ĩ poſtilla: Ilõ
ueex dictis infert coꝛrelariũ. ditio.
Jeremie nono.c.dẽ ſic:Omnes gẽtes habent pꝛepu/
ciũ:oĩs aũt dom iſrael incircũciſi ſũt coꝛde.Ex quo

nõ ſeruantiũ legẽ eſt facta pꝛeputiũ.⁊ ꝓpheta cõ/
coꝛdat expꝛeſſe cũ aplo ⁊cc. 6 Replica.
N. ij.c.eple ad romanos vbi poſtilł.dicit hebꝛeos di
tos ab heber burgenſis opponit: ſed eꝰ oppoſitum
gitur: Geñ. x. . xij. La. III.

Oooiuidit᷑ in duas ptes:qꝛ pᷣmo oñdit᷑ ppoſitũ:ſcõo

remouet᷑ quoddã obiectũ:ibi Quis enim.⁊ eſt ſnia talis ꝙ erroneũ:ideo ſeqt᷑: q
pmo mouer queſtioz ex a aQuler ampli

iudeo.i.meli qᷓ; gentili. b ¶ Aut q vtilitas circũciſiois.a
deo date patrib ſanctis cu opa ſũt ꝑfecta: deutero.xxij.
rñdet dicẽs: g
dicẽs: d ¶ Pꝛimũ qͥdem qꝛ credita ſunt illis.i.ſpaliter cre
dita. e ¶ Eloquia dei. in lege ⁊ ꝓphetis qᷓ in deũ dirigũt
⁊ ad ſuſceptõʒ xpᷣi diſponũt gał.iij.ex pedagog nr̃ fuit in
xpᷣo.⁊ de ꝓphetis dicit Ra.ſa.hebꝛe ꝙ nõ ſunt locuti niſi
ad dies meſſie:qð eſt intelligendũ de pᷣncipali intentõe put
declaraui pleni in veteri teſtõ. Rõ auũt quare lex ⁊ ꝓphete
date ſũt ſingulariter pplo iudaico:hec eſt:qꝛ xpᷣs ſᷣm carnẽ

inge erat naſciturus: ꝓpter qð pꝛe alijs pplis decẽs erat ipʒ

pollerxe qdaʒ ſpali ſanctitate ad quã inducũt lex ⁊ ꝓphete.

Multũ ꝑ oẽm modũ. qð oñdit ↄnñter optima ↄditio iudicis. s

penitẽs de dicto pctõ:vt ibideʒ declaraui: I ¶ Vr iuſti

ficeris ac᷑..ibi pᷣmittit᷑: Tibi ſoli peccaui: ⁊ malũ coꝛã te
feci.⁊ ſubintelligit: Remitte mihi: Ut iuſtificeris ĩ ſmo
nibus tuis.i.vt veritas ſermõis tui appareat de ↄſerua

tiõe regni ⁊ xpo naſcituro de me ſicut ꝓmiſiſti. mEx

vincas cũ iudicaris. faciẽdo ↄriũ qð de te iudicat᷑ a mul
tis:poſt eni adulteriũ dauid cũ berſabee:⁊ occiſiõʒ vrie
multi dicebãt ꝙ ꝓpter hoc ꝓmiſſa dei facta dauid erãt
retractata: qð tñ no erat verũ:qꝛ facta fuerãt abſolute.
n¶ Si aũt iniqtas nr̃a iuſticia dei. hic circa pᷣdicta re

az ꝙ duplex eſt pꝛeputium. ſ.ſpũale coꝛpale:ſilr ꝓ mouet erroꝛẽ incidentẽ:ex heni ꝙ ex peccatis hoiuʒ ap

paret iuſticia dei cõmendabilis:dixerũt aliq ꝙ pctã ꝑ ſe
faciũt ad gliaʒ dei:qð apls falſuʒ oñdit ducedo ex hoc
ad triplex incoueniẽs. p eſt e de eſſet iniqu inferẽdo
penã peccatoꝛib:cũ ſᷣm hꝰ pctã ꝑ ſe faciãt ad gliaʒ ſuã:
⁊ hoc eſt qð dicit: n Si aũt iniqtas noſtra iuſticiax
dei cõmendat.i.ↄdẽnabilem facit: o ¶ Quid dicem .
ad incõueniẽs qð ſequit᷑: p ¶ ¶ Nunqd iniqu eſt de q
intert irã:i.pena peccatoꝛib: p eni ſe equit᷑ ad dictũ eoꝝ

errãtes dicto mõ. q ¶ Abſit. ſ. deũ eẽ iniquũ. nAli
oqᷣn qũo iudicabit de hũc mundũ:q.d. nullo mõ bñ.
Si eni eſſet iniqu nõ poſſet eſſe bon iudex:naʒ eqtasẽ
Leni veritas dei. Hic in-
fert᷑ ſcõᷣm incõueniens:ſi eni pctã facerẽt ad gliaʒ dei:ſe
queret᷑ ꝙ peccatoꝛ poſſet nullo mõ mal' dici:qꝛ nullus
dicit᷑ malus faciẽ
eſt qð dicit: s¶ Si eni vitas dei.i.ci iuſticia. t ¶ In
meo mendacio.i.p meũ pctm qð eſt qddaʒ mendaciuʒ.
v Abũdauit in gliam ipſius.i.declarauit iuſticiã ei
glioſazʒ. x Sn adhuc ego.⁊ loqtur apie in ꝑpſona
peccatoꝛis: y ¶ Tanqꝙ peccatoꝛ iudicoꝛ.ſ.reus ⁊ 2dẽ
nandy ꝓpter pctm.q.d.nõ eſſet hoc rõnabile ſi illud di/

Quid eni. Hic remouet᷑ qͥdaʒ obiectio:⁊ pᷣꝰ fit Fkol itũ ctũ eſſet verũ:⁊ ſic ex hoc incõueniẽti ↄcludit eſſe falſuʒ.

2 tollit ddã incidens erroneũ:ibi Si aũt. Circa p dicit:

3¶ Et nõ ſicut. Hic infert tertiũ incõueniens: qꝛ ſi pctã

f¶ Quid eni ſi qdaʒ illoꝝ nõ crediderũt:q.d.nõ obſtat ß pſe facerẽt ad gliaʒ dei:eſſent frequẽtanda: ſicut ⁊ oꝑa

dictis ꝙ plures iudei fuerũt increduli qꝛ eoꝝ incredulitas

virtutũ:hꝰ aũt incõueniẽs infert implicãdo dictũ pſeu-

nõ abſtulit fidelitatẽ dei de implendo qð ꝓmiſerat patribꝰ do aploꝝ:q diffamare nitebant᷑ veros aplos:vt patʒ in

antiquis in datõe legis ⁊ aduẽtu xpᷣi:⁊ hoc eſt qð dicit:

plurib' locis noui teſtamẽti:⁊ ideo ex h ꝙ paul' ↄmen

miſſioe facta iplſi

ipletio nõ fuit im

uid cũ berſabee:⁊

com hoieʒ dico. i. 'm hoies

is membz virile: ð . p aduerſitates ei
lina melioꝛ ſcõa: Nõ :niĩ ꝗ in mãifeſto iud? ¶ Abſit. Eſt ãt de verax:èlſ imiſſas qñ receſſe
Fto õ eſt neq; q in mãifeſto ĩ car hõ mẽdax:ſict ſcriptũ eſt. bacilenon
biex eſt iude:vn ſpi ne ẽ circũciſio: ſʒ q ĩ abſcõ ut iuſtiſficer in ſmõib tuis: 1 ¶Ois ho men⸗
ritualis qᷣ h mentem dito iudeẽ:èʒ circũciſio coꝛ ct vincaſ cũ iudican. Si au dax. volutas eniʒ
circũciſaʒ. al carna dis in ſpũ nõ lr̃a: c laus tẽ iniqtaſ nr̃a iuſticiã dei cõ huana mutabilij
bñscamẽ circuũciſaz. nõ ex hoĩb ſèd ex deo eſt. mendat:quid dicem Mu entd ideo boren⸗
bne ngine 1 Vid ergo apli⸗ CIII. gi iniqu eſt de'a inſet no ſcaut detcui
eſt:hoc eſt q dꝛ ¶ NAiudeo: qut q vtilitas: irã: Scom hoieʒ dico: Ab volutas ẽ imuta⸗
Noõ eni que in maife circũciſiõis: Muͤltũ p oẽz ſit. Alioqn quũo iudicabit bilis: a ad hindu
ſto. iĩ circũciſus carne ¶ modũ. Mꝛimuz ꝗqdem:qꝛ de hũc mũdu:Si èni veri cit exemplũ de p

—

illud qò ad gliam dei oꝛdinat᷑: ⁊ bꝰ**

fietüntip
atozeco⸗⸗
Kon
0ltoiaſnt
ſaluzaimen
inponching
igtopcui no
Fognitnct
dlet ſürfe
unchetomn⸗
ltflitns
lodeiy
uſccärge
idn
Ctüſteme
ganſch
dictboner
mnulipenee
lepter urn
deularoult e
Poſtyanho
nſcoeo/
lylehondta
ffreiſanape
fnimgl
Piſüraiden
ſnälarſch
Pmüditotn
monasiude
ſgirlen f
pus ronb
ſhucnon
n ſoſnumi
fierallain
luiſ
ſtitdeiſſti⸗
Metialgige
Pungturengigs
u

en
rn ml
int

ien 4
doirin
idir
l inlſiee
ct nutder
uu
’ hccſe
n Wlhnict
lint
. dauc Narj
Muaöentgie
¹ Tolensc
Pmno ofitn
Mlunpznin
nitcübaſtbee
i Alareſgirauit
Arme IRü
i: Tmdci
niſäiöfe
minndejt
meſan miſ A
rüigöderiului,,
etabertolli
ſuoei aasdule
ha ugian
dei becnraß
Terenshe
Drmri Miägn
cha bint inn
ioleirü
niisn i

RedeW.
4

9

ſG
nloinchifiiie
or t
imizn,
mni u,i
oni oli i 8
unoniollii,

lcjiſui
lgnaie,
dlarauit i
itr ngt,,
ronableſilnn
init t
nim t,
tanch iuce
lei ni⸗
