colligit: ⁊ ſic ali/-
qñ ↄtigit de meſ⸗
ſe coꝛpali que ab
vno ſemiat ⁊ ab
eius hoſte irruen
te colligitur. De
meſſe vo Paall
ſic ẽ ꝙ alij ſemia⸗
uer̃t ⁊ alij meſſu⸗
erũt: qꝛ pꝛiarche
ꝓphete antiqui
ſeminauerũt pꝛi-
ma ſemina fidei
ſʒ apli meſſuerũt
inq;tuʒ pplłm ad

pfectionẽ fidei de

duxerunt. Uerũ⸗
tñ vtriq; repoꝛ/
tãt gaudiũ:qᷣa ta
ꝓphete antiqᷣ qᷓ
apli ꝓpt᷑ meritũ
labon ſui recepti
ſüt ad celeſte gau
diũ: ⁊ in hoc no

tenet᷑ ꝓuerbiũ de meſſe coꝛpali de qᷓ

gloꝛie p miniſteriũ angeloꝝ ut dictũ ẽ: ⁊ qꝛ locut eſt de
meſſe ſpũali ꝑ ſilitudinẽ meſſis coꝛpalis:iõ ondit ĩ quo
ſimile:⁊ in q̊ ẽ diſſile.Ad cui itellectũ ſciẽdũ ꝙ apud

iũ de hoc ꝙ qñ aliqs multũ laboꝛa-

repoꝛtabat fructũ:dicebat᷑ ꝓuerbia

ũᷣt ⁊ ꝗ ſemiat ſil gaudeat et
a metit. In hoc eni ẽ ybuʒ
verũ: qa ali eſt ꝗ ſemiat:⁊᷑t
ali g metit. Egò miſi vos
metere qð vos nõ laboꝛa
ſtis. Alij laboꝛauer̃t: ⁊ voſ
laboꝛes eoꝝ itroiſtis. Ex
ciuitte aũt illa mülti credi
derũt ĩ eũ ſamaritanoꝝ ꝓ/
pter ᷣbũ mulieris teſtimo
niũ phibẽtiſ:ga dixit mihi
oĩa q cũq; feci.. Cuᷣʒ veniſ/
ſent g' ad illũ ſamaritani:
rogauerũt eũ ut ibi manet
èt manſit ibi duoſ dies. Et
mũlto plures crediderunt
ꝓpt᷑ ſermonẽ ei.Et muͤlie⸗
ri dicebãt:qa nõ ꝓpt᷑ tuam
loqlã credimꝰ. Ipſi eni au-

nõ gaudet ſeminãs

ſi ab alio metat᷑:⁊ hocẽ qð dẽ: q ¶ ¶t ⁊ ꝗ ſemi.ſimul

gau.⁊ qᷣ metit.ſ.ꝓphete ⁊ apli. r

n hoc eni vbũ ve

ruʒ eſt. i. puerbiũ cõmune ꝓ tanto hʒ locũ in ꝓpoſi ito.

8¶Muia alr' ẽ q ſemiat.ſ pꝛiarche ⁊ ꝓphete. t ¶ Et

ali ẽ ꝗᷣ metit. ſ. apli:iõ ſe. v ¶ Ego miſi vos metere.i.

ad ꝑfectionẽ fidei adducẽ. x¶

vos nõ laboꝛaſtis.

Pꝛophete enĩ ⁊ pꝛiarche no multũ laboꝛauerũt ĩ denũ
ciando aduentũ xpᷣi:⁊ arguẽdo infidelitatẽ populi:⁊ iõ

ſeqt: y ¶ Alu labo. ⁊ vos ĩ la. eoꝝe introiſtis. da pꝑppe
tias ab alijs pᷣnũciatas cõpletas pᷣdicabitis. ʒ

Xxci

uitate. Supꝛa euãgeliſta inchoauerat acceſſũ ſamarita
noꝝ ad xpᷣm:ſʒ interpoſuit infoꝛmationeʒ diſcipuloꝝ:
ideo hic reuertit᷑ ad ꝓpoſitũ oñdẽs ꝙ eoꝝ acceſſus fuit
valde vtilis:qᷣa ꝑ vera fidẽ cõuerſi ſũt:⁊ hoc ẽ qð dẽ:

2
hi.ac Iſtud teſtimoniũ videbat᷑ efficax ex duob ad
b⸗

3Ex ciuitate aut illa.qᷓ dẽ ſychẽ ul ſychar ut oictũ ẽ:
Multi cre.in ex ſamari. ꝓpi ver.mulie.teſtimo.ꝑ/

mo dicebat Z honoꝛez ſuũ ex eelo veritatis: qꝛ on
bat eũ ſcire talia qᷓ nõ poterãt ſciri via humana:verũtñ

qa pfectio fidei ipſoꝝ facta ẽ ꝑ xpᷣm: iõ ſeqt: b
ve. ad illũ ſamari.ro.eũ ut maneret.qa acceptaſ
ep doctrinã deſiderabãt amply infoꝛmari ad ſuã ↄfir/-

da hoc teſtimoniũ nõ fuit niſi qᷓdã ꝑſuaſio ad Ne .
fide ꝑ

mationẽ. c

eoꝝ q̃ erat honeſta ?⁊ deuota. ð
diderũt ĩ eũ ⁊c.qᷓ a pncipio. e ¶

t man. ibi duos dies.acdeſcẽs petitiõi

tmlto plures cre-
t mu.di.qa ia non

ꝓpi loqͥ. tuã credim. dqa licʒ ex doctrina alicui aliquis
inducat᷑ ad credendũ:tñ fides initit᷑ diuine veritati ſᷣm

ſe:iõ ſedf: f

pſi enĩ audiuim. ab ipᷣo qᷣ eſt de ⁊ hõ

¶ Et ſcim.firmit credẽdo:qꝛ in fide maioꝛ ẽ certitu/-
do adherẽtie qᷓ ĩ ſcia quis nõ ſit tanta certitudo euiden

tie:⁊ qa nõ ſufficit coꝛde credere:ſed opoꝛtʒ fidẽ ↄfiteri

oꝛe:ſᷣm ꝙ dicit᷑ Ro.x.ideo fidẽ ſuam conſitẽtur dicẽdo:

h¶ Quia hicẽ vere ſaluatoꝛ mũdi.in qͥ tria ↄfitẽt de xpᷣo
ſcʒ eᷣ eminẽtiã ſingularẽ. Pic ẽ.efficaci ſalutarẽ. Uere ſal-

uatoꝛ.influẽtiã gnalẽ:ibi Mũdi. i

oſt des. Deſcripta

ↄuerſione gẽtiliũ ꝑ doctrinã:hic ↄñter deſcribit eoꝝ ↄuer⸗
uerſio ꝑ miraculi oꝑationẽ. Et diuidit᷑ i tres:qa pmo circu

diuim èt ſcim ga hic ẽ ve

re ſaluatoꝛ

mundi. Poͤſt

důos aũt dies exijt inde:⁊
abijt in galileã. YIſe eni ie⸗
ſus teſtimoniũ phibuit:qà
ꝓpha ĩſua patria honoꝛẽ
nõ hʒ. Cum ergo veniſſet ĩ

galileã exce

per̃t eũ galilei:

cum oia vid

iſſent qᷓ fecerat

hieroſolymiſ ĩ die feſto.Et

ipſi eni venerãt ad diem fe

ſtü. Anit ergo iterũ ĩcha⸗
na galilee uůbi fecit aquam

vinu. Et crat ꝗqdã regul'ců
ius fu infirmabat᷑ caphar

naũ. Mic cum audiſſet ꝗa

ieſus adueniret a iudea in

galileam: abijt ad eum:lt

rogabat euʒ ut deſcẽderet

abüt in aliã ptẽ galilee: 1 hocẽgẽ n ve in ga.
honoꝛifice ſicut xpᷣm a deo miſſũ:⁊ cã ſub/

exce.eũ galilei

dit: n ¶ ¶ũ oĩa vidiſ.qͥ fe.hiero

*

ſtãtia miraculi deſcri
bit:ꝛ ipſũ miraculuʒ
efficit᷑:ibi Et erat qui
dã: ʒ intẽtũ ↄcludit᷑:
ibi Et credidit. Quã
tũ ad pmũ tangit᷑ cir-
cũſtantia tpis cũ dẽ:
i¶ Pduos aũt dies.
quibꝰ mãſerat cũ ſa⸗
maritanis ad pᷣces eo
rũ ut pᷣdem ẽ:Et ſub
dit circũſtantia loci.
Exijt inde⁊ abijt ĩ ga
lileaʒ. ⁊ ſubdit᷑ c̊ ſᷣm
Chꝛyß. k (Lple. n.
ieſus teſti. phibuit.i.
phibuerat añ: ut h
Luce.iiij. ¶ Quia
ꝓpheta i ſua pa. ho.
no hʒ. qꝛ iuidia ẽ ma-
gis int compatriotas
ut dictũ fuit matth.
xiij. ⁊ iõ xpᷣus non re
düt in naçareth vbi
fuit vilipeſus qñ vo
luerunt eũ pᷣcipitare:
väyt habet Luce.iiij.ſʒ
dðdẽ: m ¶ Kũ g ve. in ga.

in die feſto. ꝓpt que etiazʒ

mirabilia nicodem legiſdoctoꝛ crediderat ut. . dictũ ẽ ca⸗
dẽti:⁊ oñdit ↄñt qliter galilei illa ſigna viderant
dicẽs: O Wripſin vene

pitulo pce

venire ut ð dictũ ẽ.ij. ca.
qa ibi añ fuerat ĩ nuptijs.vn
nũ.⁊ declinauit ciuitatẽ naga

tur ab alijs di
pᷣdictaʒ ꝙ fuit

rõ reddit᷑ ꝑ hoc ꝙ
natcareth cũ eſſent g
vidẽtes miracula q
fice receperũt:⁊ ad ho
abüt in galileã general

rat ad diẽ feſtũ.qa ipſi tenebant᷑
el Uenit gi Z hane galilee.
ñ ſedt: q
reth rõne pᷣdicta.Ali᷑ exponi

i fectt aquã vi/

cẽdo ꝙ nõ diuertit a naxareth ſʒ oñdit᷑ ꝑ lr̃azʒ

honoꝛifice recept

vbi pus fuerat vilipẽſꝰ:⁊

illi de galilea generalit᷑ int q́s erant illi de
alilei fuerũt ĩ hierlm in die paſchali: ⁊
fecit ieſus crediderũt ĩ eũ: ⁊ ſic honoꝛi
c põt applicari illa lr̃a ab illo loco:⁊
it nõ excipiẽdo nagçareth:⁊ ſubdit᷑ cã

Ipſe eni ieſus teſtimoniũ ꝑhibuit.i.phibuerat añ:qi dicat:
mutatũ erat negociũ in oppoſitã ꝑtẽ:vñ ſubdit᷑:Cũ veniſ

ſet in galileã exceperũ

illi de naxaret

niẽdi illuc. r

raculi qtũ ad locũ ⁊t
dẽ: Et erat qͥdã regul
det᷑ nomẽ ſonare:qꝛ romani vo

c. Uenit iteꝝ i ch e.na
diẽ Chꝛyb.ſed 8 iudea veniẽdo

—

ℳ

t eũ galilei honoꝛifice.gneneralii etiã

h: a cã reddit᷑: Cũ oĩa vidiſſent q ieſus fecerat

chana galilee.nõ diuertendo a naçarethꝛ ut

vſenaxareth: qꝛ ẽ i via ve/⸗

erat ddã regulł. Deſcripij circũſtãtijs mi

ẽpy: oñter deſcribit miraculi act cum
Ns accipit᷑ h̊ regul ꝓ puo rege ut vi
lẽtes frãgẽ iudeoꝝ ſuꝑbiaʒ

abſtuler̃t ab eis regi dignitatẽ: regnũ iudee ĩ q̃tuoꝛ tetrar-
chias diuidẽtes:pᷣcauere volentes eoꝝ rebellionẽ:vñ ꝓ illo

pharnaũ q̃ er
ifir. capharnauũ

2

lʒ eẽt geẽtil:audit tñ miraculis xpᷣiſt pabat
ab eo ipetrare ſanitatẽ fili ſui:iõ ſeqk: t 6 ud
ꝙ ieſus adue.c. qꝛ xpᷣs erat ĩ alia villa.ſ.ĩchana. v Et

tpe nulł rex erat ĩ iudea. Dicit᷑ & iſte regul qꝛ erat officialis
ipaton deputat ad cuſtodiã galilee: ꝓpt qd maneb

at metropol illo tre:vn ſubdit: s ¶ Euũfili

in ca

ic cũ au

— —

SS §

—

—
—

Euangelium

rogabat eũ ut deſcẽderet.qꝛ capparnaũ erat iĩ valle ſita re illũ allegata nõ ſolũ applicat ſiti ſecũdo mõ accepte:ſed
ſpectu loci in quo erat xpᷣs. x Et ſanaret filiũ ey.licʒ eni etiã pmo ⁊ ttio mò ut pʒ ituẽti. Uñ p̃dicta vba xpᷣi pla⸗
crederet ipſũ poſſe ſanare eũ:credebat tũ ꝙ non laceret ſine ni ⁊ uerexponũt᷑ ſjᷣm Chꝛyß.ſic ĩ hoc loco dicetẽ: Dãc
pñtia coꝛpali: ppt qð xpᷣs dure rñdit ei di. y¶iſi ſigna aũt excellẽtia hui aque:ut ſcʒ q ex ea biberit nõ ſitiet in
⁊ ꝓdi.vide.no cre.Nõ eni rephẽdit eũ de petitioe ſaluiis ſi eternũ.ꝑ ea q̃ ↄſe’quũt xpᷣs oñdit: dicit enim: Sʒ aqqua
lij ſui:ſʒ de delectu fi⸗ guaz ego dabo ei
dei ſue: verütñ qa ex · .= . , 4 fier ei ſons aque
deuotioe repetit peti·¶Et ſanaret ſiliũ e. Incipie piueret. Introͤgabat ergo ſaliẽtis in vitam

onz ſuſᷓ. d. 0 . ir., aANefa in mn ol eterna.q. d. ſi
mine et de neu bat eni, moa. Dirit ergo boꝛaz ab eis in jmeli ba- euema d olan
dit a xpo: vñ ſequit: ieſus ad eu: Hiſi ſigna ⁊ p ½ buerit.] Et dixert ei qa he quañy infficleẽ ſi⸗
2 Bicic ei ieſus va digia videritis nõ creditiſ. ri hoꝛa ſeptima reliꝗt eũ fe i ſic ⁊ qui hanc
de . Non enim volut Dicit ad eum reguł: Onñè bꝛis. Cognouit ergo pater aquam hʒ quam
p ne e olirere ut deſcẽde pᷣuſq; moꝛiat filiuſ quia illa hoꝛa erat in qua Adabo het nle
eſtimationeʒ qᷓ puta-/ me.. Dicit ief⸗ 18: ◻ 32 dix 21 ieſus: filius tuus vi, cleß. vbi di: Qu
bat ipſu poſſe ſanare flilius tu viuit. Credidit hõ uit: t credidit ipſe ⁊ domꝰ bibũt me adhbuc
tm putia coꝛposali. ſermoni quẽ dixit ei iſſus eius tota. Hoc iterum ſe ſitiẽt: intelligda
Gilius tu viulti. & ibat. Ja aut eo deſcẽdẽ cundum ſignum ſecit ielſus eſt deiliber trinz
hiecte ſanitati reſtuu te ſerni occurrerũt ei:⁊ nü cum veniſiet a iudea in ga mogdo:i pdicto

tus ẽ de ianuis moꝛ/ . OEi 7 1 . ⸗ rum.¶ Replica.
tis: qa incipiepat mo ciauerũt dicẽtes ꝗa ſi eius lileauam. ¶ Dv. eler⸗
ri. c Ered idit hõ vbi dẽ: Qui bibe
ſer. quẽ dixit ei ieſus. rit ex hac aq̃ non

qa fides reqritur ad obtinẽdu dei bficia. d ¶ Et ibat. ſi ſitiet amplo poſtillatoꝛ quãdã apparẽtẽ ſacre ſcripture
ne coꝛpali xpᷣi pñtia. e¶ Jam aüt eo deſcẽdẽte.qꝛ caphar ↄtrarietatẽ ſoluit:qꝛ de eadẽ aqᷓ o? Eccl.xxiiij. Qui me
nau ẽ ſita i valle. f ¶ Serui ccur.ei ⁊ nunci.di.qꝛ fiᷣ eꝰ bibẽt adhuc ſitiẽt. Dicit eni poſtil. ſitim vno mõ ſignifi
viueret. ↄgaudẽdo ipſi. g ¶ Interrogabat g hoꝛam ⁊c. care appetitũ alterrei ab aq.ſ.ſpũali q̃ ẽ gratia de qua
hoc fecit ad certificationẽ miraculi reſpectu ſui: qð pʒ p h' ſermo p cub.ſ.extranee rei adeptionẽ ſitis nõ extinguit᷑
qð poſtea ſeqt: ognouit ergo pr ꝛc. h ¶ Et credidit. Pic ¶ poti auget. alio mõ dicit ſitim ſignificare delideriuʒ
ponitur intẽta ↄcluſio:ad hoc.n. factũ ẽ iſud miraculũ ut eiuſdẽ rei habite ad hñdũ pfectiꝰ:ut hñůs deũ ꝑ gratiaʒ
iſte regul getilis cũ familia ſua crederet in x-pᷣm: ꝓpter hoc deſiderat eũ br̃e ꝑ gloꝛiã: ⁊ ſic vera ẽ auctoꝛitas de eccle
di: h ¶ Et credidit ipſe ⁊ vom er tota.i.ſamilia (Solet ſiaſtico allegata. pꝛimo aũt mo itelligit verbũ xpi. Qui
ãt qri an iſtud miraculũ ſit idẽ cũ eo qð ſolet ſcribi matth̊. biberit ex aq̃ quã ego dabo.i.gr̃a:no ſitiet in eternũ ap
viij.de cẽturionis ſeruo ſanato a xpᷣo:⁊ dicit Chꝛyb.ꝙ ſic. petẽdo.ſ.rẽ tpalẽ:qa q vere hʒ deũ ꝑ gratiã extra ipſuʒ

alij aũt dicũt ↄriũ:qdð videt᷑ ex qtuoꝛ:pᷣmo ex pſona ifirmi nihil cupit hꝛe cũ hoc ſtat ꝙ deſiderat eũdẽ habere pfe

q̃ hic dẽ fil:ibi aũt dẽ ſeru:2 ex infirmitate qͥ hic dẽ febꝛij: ctius ſitiendo adhuc: ꝓut ſonat auctoꝛitas Eccł.xxiiij.
ibi aũt ꝑalyſis: vnde ibidẽ di. Seru me iacet in domo pa Burgeñ. at qſi nolẽs intelligẽ vba poſtillatoꝛis dicitſʒ
ralyticus ⁊c ʒ ex mõ rogandi. qa iſte rogabat ꝙ veniret p/ pmũ modũ ſitim nõ extingui: qꝛ hns rẽ ſpũalẽ mag es
ſentialit credẽs , nõ poſſet curare alit: ꝓpt qð fuit rephen appetit hr̃e. Et ecce burgẽſis uel nõ intellexit uel intel
ſus a xpᷣo ut dictũ ẽ:ille autẽ cẽturio pᷣſentia xpᷣi repellebat ligere noluit ꝙ poſtillatoꝛ dicit ſitim pmo mõ ſit ignilica⸗
reputãs ſe indignũ tãto hoſpite dicẽo:Nõ ſũ dign c. Cre- re appetitũ rei extranee a gẽa:⁊ illa ẽ reſ tpal:cupappeti
debat etiã eũ poſſe ſanare dũ eẽt abſens ſolo impio:ꝓpter tus ꝑ adeptionẽ gre uel minuit᷑ uel oĩo extinguit. lam
qð dicebat: Dic tm vbo ⁊ ſanabit puer me : ꝓpter qð fuit quãto plus quiſq; pcipit de gratia tãto min ſapit ei id
a dño comẽdar dicẽte: Non iueni tantã fidẽ in iſrl:⁊ ſic pʒ qðo hʒ natura:inqtũ eni regnũ gr̃e dilatat᷑: intantũ pcti

ex mõ rogãdi ꝙ iſte reguł alius fuit a cẽturione: ꝗ patʒ ex ptãs minuitur. verba ſũt.b.ber. d.li.ar.ca.xij.Gꝛatia

loco:qs ipſe erat in capharnaũ qñ fuit rogata centurione: eni hñtẽ trahit ad ↄtẽptũ ſui ⁊ amoꝛẽ dei.inqt Richar.
hic r ꝙ erat in chana galilee qñ fuit rogatus a regulo. ⁊ ẽ cõis ſnia ſcõꝝ doctoꝝ:ſᷣm appetitũ igit rei extranee
i (a iterũ ſecũdũ ſignũ fecit ieſus.no dẽ 2m ſi implicit: q? verũ ẽ verbũ xpᷣi. Et ſi dixerit Burgeñ. hñs gratiã ſi itit
multa fecerat in hierlm ut pdictũ ẽ:ſed dẽ ſecundũ de his qᷓ gloꝛiã ꝓut in poſtilla igit᷑ ſitis non extinguit: ocedo:qͥa
fecit in galilea:vñ ſequit: Cũ veniſſet a iudea in galilaam. ille ẽ intellect auctoꝛitatis eccleſiaſtici. xxiiij. ſʒ üla ſitis
In capitulo quarto vbi dẽ ĩ poſtilla.Dicẽdũ ſitis vno non ẽ altero rei ſʒ eiuſdẽ:qꝛ glia ẽ gra ↄſũmata: falſum

N quolibet iſtoꝝ triũ modoꝝ quibus ſitis accipit.ci intelligẽdã etiã de ſiti pmo mõ.ut pʒex pdictl. Dictũ
. m poſtillatoꝛẽ qui biberit ex aqua ſpũali quã xps Chꝛyß. ꝑ Burgeñ. adductum poſtillatoꝛi bñ intellecto
Dat: iterũ ſitiet.nãꝗ ſi accipit pᷣmo mõ.ſ.ꝓ deſiderio ↄcoꝛdat: quia qͥᷣ hʒ gratiã habet fontẽ vnde hauriat ut
alterius rei: ſic m ipſu oĩs res ſpũalis accepta magis gene⸗ pter illud qð ad illũ fontẽ ptinet nõ ↄcupiſcat.( Ca.v.
rat ſitiʒ ꝙᷓ tollit. Si aũt accipiat ſitis ſecũdo mõ.ſ p deſide . Oſt hec erat dies feſt. In ſupioꝛib' determina/

rio eiuſdẽ rei habite ad hñdũ eã pfecti:ſᷣm quẽ modũ ha- uit euãgeliſta de ſpũali regeneratõe:hic ↄfequẽ/-
bẽtel deũ ꝑ gratia adhuc ſitiut habere ipſũ p gloꝛiã:ſic etiã ter determiat de bñficioꝝ ad hoc ↄueniẽtiũ ex
iſto mo ſitis remanet in ipſis qui aquã ſpũalẽ.ſ. gratiã xpi/ ¶ Pibitioe. In generatiõe eni carnali filij hñt a pꝛe vitam
accipiũt. Si auũt ʒ accipit ſitis.ſ. ꝓ excluſioni faſudij a dile nutrimẽeruũ:. doctrinã:ita eodẽ mõ ẽ in generatõe ſpũa
ctiõe habita: ſic etiã beati accipietes aquã gloꝛiã ad huc ſi li:iõ euãgeliſta pᷣmo deſcribit vite collationẽ:?ꝰ ſpualeʒ
tiunt. Uñ nullo pdictoꝝ modoꝝ: qbꝰ ſm eũ ſitis accipitur nutritionẽ. ca tauenl Poſſt hec aũt.ʒ inſtructionẽ. ca.
pot verificari verbũ xpi dicentis: Qui aut biberit ex aque vij.ibi Poſt hec aũt ambulabat. Circa pmũ ſciendũ ꝙ
qua ego dabo ei nõ ſitiet in eternũ:imo auctoꝛitas eccl. per modus naturalis cognitionis hũane ẽ ex ſenſibilib ad

mo accipit/p deſiderio alter rei ꝛ7. dditio. igit ẽ qð Burgen. finalit hic dicit auctoꝛitatẽ eccleſiaſti/

ialitlurdl
io noc iſti
cibleuenis
urnnouast
lhitiigin
urdochilge
di dllet
aigtn ,
lemu rin
eugend.
Sit
lino uen
Cuinotbiße
dricnipuer
e. Pong dn
epnonn
ſtunin niu
Pirtiant
bt:
bibnaitane
di Caönun
pontßnonin
ſtunnatiponech
dick 1 do
endicsien
leonichen

ed.
End
ſushiero e
tencbeftbie
loſlo ae
dio / valtut
donbit lt
pbuplanu n.
ubiurhoſte⸗
Gierſtoncb'o⸗
gdedriggine
bgd
T
Wſtunde
laccbaurmulr
elusgütdi
ſa. 8
doliſhang
Mufihat .,
igurdo
Mireofovola
Noſlerq
Nonptnedelo⸗
bſetbichn
lUuträlgife
fütfgnnn
ntnlime
anämin⸗

i hütinn
auſiuinſgnim in
igi hieäe
iemiu
niieli ni
Ageoſinnan
oiggmüm
Nraiibetn
aprlas Eltlr
bapoſtlnorsdi⸗
gbisniſüden
SUAndneru
crfrin nonitg
riingra⸗
Nindo
üͤgfena den

4

ELWE N
gu⸗ . . icif
N,
n pſim ni
pniſl ut

wigll,
puß en
memtli ſe
Ahe unmn,
A üibitipe in

Wohannis v.

intelligibilia deduci:dqa ois nr̃a ↄgnitio oꝛitur ex ſenſu

⁊ iõ mody iſt euãgeliſte ut frequẽter ẽ pᷣmittere ſignuʒ
ſenſibile ↄueniẽs ſequẽti doctrine:⁊ iõ hoc capitulũ di/
uiditur in duas ꝑtes:qa pmo pᷣmittit ſenſibile ſignum
ad oñdẽdũ ꝙ in xpᷣo ſit potẽtia vite reparatiua:ꝛ ſubdi
tur doctrina: ibi
Pf diligit: Pꝛi

ma in tres: qa P⸗ Oſt hec erat dies fe
iperatr aeluz ſtus iudeoꝛũ:èt aſcẽ
Pnpgnatto ibi dit ieſus hieroſolymã.Eſt

Erat autẽ ſabba aut hieroſolymis ꝓbatica
tu tertio ↄpuenie piſcina qᷓ cognoĩat᷑ hebꝛai
excuſatio:ibi. Re ce bethſaida quᷣiq; poꝛiic
ſpõdit ieſuſ pater hñs. In bis iacebat multi⸗
me'. Pꝛima i du . n is lacebat multi
as:qa pmo circů tudo magna languẽtiũ ce/
ſtantia miraculi coꝛũ claudoꝝ aridoꝛũ ex·
pmittit:2 act mi· pecctãtiũ aque motuʒ. An/
A ribita geb aut dñ deſcẽdebat ßm
„X ,£1 r 5 ſrr F. 4.
dã. Lirca pymum temp ĩ piſcinã:⁊ mouebat᷑
ponit pᷣmo circů⸗ gqq.Et qui poꝛ deſcẽdiſſet ĩ
ſtantia tepoꝛis cu piſcinã pꝰ motioneʒ aq:ſeẽ 93

beberat oſk nus ſiebat a qcũq; detine
iudeoꝝ.ſ. feſtum bat ifirmitate. Ert ãt qdã

Penggolles⸗ hb6 ibi trigita ⁊ octo ãnos
b ¶ Et aſcẽdit ie ſis i ifirmi ſua.
ſus hiero.qa viri büs ifirmitate ſua Hunc
tenebat ibi eẽ i il⸗

lo feſto: qa ter in anno tenebãt maſculi apparere coꝛaʒ

dñno.iſ.paſchate:penthecoſtes:⁊ feſto tabernaculoꝝ: 2
deſcribit ↄditio loci cũ di: c ¶ Eſt aut hieroſ. olymis
ꝓba.piſcina.in qua aque plnuiales colligebt᷑:⁊ ibi la⸗

uabãtur hoſtie pmo:⁊ poſtea ĩ luterib in atrio ſacerdo

qð ẽ ouis:⁊ ẽ nomẽ grecũ cut interptationẽ ponit ĩ he⸗
bꝛaico.d.q cognoĩat᷑ hebꝛaice bethſaida.i.domꝰ ouiũ.
dD ¶ Quinq; poꝛtic hñs.ut ꝑ plura loca poſſent lauan
tes oſtias deſcendere ad aqua. e ¶ In is.ſ.poꝛticibꝰ.

cũ exiſtentibꝰ:io dicebat illa piſcina ꝓbatica a ꝓbaton

iacebat multitudo lãguẽtiu ꝛc. ſubdit cauſa: f ¶ An

gelus aũt oñi ſm tẽpy.i: in diuerſil tpibꝰinipolatione tñ
facta. g Deſcẽdebat ſm tẽ.i piſci.⁊ mouebat᷑ aq. ex
deſcẽſu angeli. h ¶ Etq poꝛ deſcẽ.ĩ piſ.pmo.aque ſa
nus fiebat.Cauſa aut deſcenſus angeli ⁊ hui miraculi
aſſignat a doctoꝛib dicẽtib ꝙ appꝛopinquãte cuãgeli
vitate dñs voluit figurã expᷣſſam baptiſmi ĩ hac piſci⸗
na oſtẽdere q̃ ↄueniebat cũ baptiſmo ĩ mũdãdo ⁊ ſanã
do virtute dei occulta ad motionẽ ageli: ſicut baptiſmꝰ
ſub ſenſibili elemẽto mũdat aiam virtute occulta vbi:
⁊ cũ hoc aliq ſanat coꝛp miraculoſe:verũtñ qa figura
deficit a figurato:io iſta piſcina nõ ſanabat niſi coꝛpus
⁊ vna vice tm:⁊ nõ ſanabat niſi vnũ.Baptiſmaũt per/
tingit ad aiam ⁊ ſanat oẽs quotqᷣt veniũt ad ipſum niſi
ponãt impedimẽtũ. Alij aut dicũt ꝙ illa miracula ibi
fiebant ꝓpt᷑ pñtiã ligni dñice crucis qð ibi enatauit ap/
pꝛopinquate xpᷣi paſſiõe:⁊ iõ angelł illuc deſcẽdebat ꝓ⸗

pter ligni reuerẽtiã:⁊ enatauit tꝑe ↄueniẽti ꝑ er motoz3z

P hjetiã oñdebat ꝙ nꝗ hũana a moꝛbo pcti p liguũ dni
ce crud erat ſanãda qlit illõ lignũ dñice cruq ĩ loco illo
fuẽit poſitũ diuerſimode dẽ: Dẽ.n.ĩ hiſtoꝛia ſcholaſtica

ꝙ regia ſaba vidit i domo ſalt libani ſalomõis qddã

lign de q; vidit iſt pũ ꝙ i illo patẽt ille ꝓpt᷑ quẽ deficẽt
regnũ iſrl:qð cũ ſignificaſſʒ ſalomoi ipᷣe volẽſ ſuare du

rabilitatẽ regni fecit põi illud lignũ i ꝓfũdo ire iuxta tẽ

*
„ S *

dit. Dicit i ieſus: Surge ⁊

Pꝓpr qð ſeqt: v

plũ vbi pyea in ſupficie ire facta ẽ illa piſcina:⁊ ideo poſtea
ibi illud lignũ apparuit mõ pᷣdicto. In q̃dã vo hiſtoꝛia ſcẽ
crucis dẽ ꝙ ſeth filius ade ex pᷣcepto pr̃is iuit ad ꝑadiſũ vo/
luptatis vnde eiect ſuerat: ⁊ petijt ab angelo cuſtodiente
locũ illũ de oleo miſericoꝛdie:q acceptis tribꝰ granis arbo/⸗
ris ligni vetiti dedit
ea ſeth:⁊ ipſe planta/

cũ vidiſſet ieſuſ iacẽtẽ: ⁊ co uit ſupꝛa ſepulchꝛuʒ

gouiſſet ga iã multü tẽp· batris ſulade: e inde
haberet:dicit ei: Ais ſanuſ voſte ve 1 Bule d̃
C l. poſtea in vnã arboꝛẽ
fieri:Reſpõdit ei läguidus ſũt ↄiũcte poſtea tem
Dñie hoĩem nõ habeo ut poꝛe ſalomonis illa

. ſt a& mn! arboꝛ fuit ſecta:quia
cu turbata fuerit 34 mittat videbatr᷑ edificatiõi tẽ
me in piſcinã. Dum venio plii neceſſaria: verũtñ
eniʒ ego:ali añ me deſcen gqñ applicabat ad op
, erat nimmta curta
Af rr. ei r5 uel nimis longa:⁊ iõ
tolle grabatũ tuue abula. tanq; iutilis ad hoc:
ille ſuſtulit grabatũ ſuu, plũ ĩ atrio quodam:
ambulabat. Erat autem boies autẽ venientes

in di Hicꝭ ad tẽplũ illi ligno ce/
ſabbatum in die illo. Bicè derftt facete enand⸗

bant ergo iudei illi qui ⁊ ſa reuerẽtiã inſtinctu di

natus fuerat: Sabbatum uino:deq dolẽtes ſa⸗

eſt: nõ licet tibi tollere gra ceigotes fre ie illud
tuũ. Reſpõdit eis. ꝓpijci intra piſcinaʒ qᷓ
batum tuü. Reſpõdit eis. ꝓPi preteplnad
ſcendes ad fundũ ibi

diu latuit:poſtea vo iminẽte paſſione apparuit mõ pᷣdicto
hec aũt ſcripſi ſine aliq̃ aſſertoe. i ¶ Erat aũt qda. Pic cõ

ſequẽt᷑ poit᷑ actmiraculi cũ dẽ:Erat at qd hõ ibi.xxxviij.

an. ha.iĩ infir. ſua.Ex òq̊; pʒ ꝙ diu punitus fuerat: illa eni in-

firmitatẽ ꝓpter pctm pᷣcedẽs incurrerat: ut patebit infra.
Uerũtũ da penã patient᷑ ſuſtinuerat.iõ dignu erat ut ei ſub

ueniret᷑: ꝓpt hoc ſeqtur: k ¶ Huc cũ vidiſſet ie.ia.⁊ co.qꝛ

tẽpꝰ mul.hfret.ſ.in infirmitate illa. l ¶ Dicit ei:vis ſanus

fieri: Nõ petit qi dubitãs de volũtate:ſʒ ut mag excitete·
deſideriũ:qa ꝑ h dignioꝛ efficit accipe dei donũ. m (Re
ſpondit ei languidꝰ oñdẽs ſuũ deſideriũ. n ¶ Oñne ho.nõ

ha.ut cũ tur.fu.aqua mit.me in piſcinã.q.d.multũ deſide

ro ſed non habeo ꝗqᷣ poꝛtet me:⁊ ego ſũ ita vebians poſ

ſum ita cito venire ſicut alij:vnde ſeqtur: o ¶ Du eni ve⸗
nio ego al ante me deſcẽdit. Hoc aũt hicebat: qa videbat
ieſũ foꝛtẽ ⁊ aptũ ad poꝛtãdũ eũ:⁊ magnũ reputaret ſi ĩ hoc
ei ſeruire vellet:ſed ſtatim cõtulit ei maius bñficiũ videlicʒ

„

egrabatũ tuũ. reſtitur pꝛiſtino vi

tus ſanitati. 0 tuu. reſtitur pꝛiſtino
Soꝛi. r ¶Et ambula. ad oeclarationẽ diuini miraculi.
der hõ ſa.fa.ẽ.qꝛ diuia virt ifinita ẽ ⁊ oꝑat᷑ i inſtan
ti. San

ia: enſanenat nature reſtituit᷑:ĩ tpe ⁊ nõ ĩ inſtãti

acqrit᷑. t Erat aut ſabbatũ. Hic ↄñt ponit pᷣdicti mira-
culi accuſatio:a pᷣmo itũ ad ipſũ ſanatũ:ꝛqtũ ad ipſum
medicũ:ibi Int᷑rogauerunt g. In pma pte dẽ ſic: t E

aũt ſabbatũ.in illa die ĩ qͥ no erat licitu opa ſeruilia facere:
v¶ Dicebãt g iudei.illi qͥ ſanꝰ faci fuerat.
a ¶ Sabbatũ ẽ nõ licʒ tibi tollere grabatũ tuũ.Iſti falſum

dicebat:qꝛ oꝑa coꝛpalia q̃ ſũt ad dei honoꝛẽ bñ pñt fieri in

die ſabbati:ſicut ſacerdotes i tẽplo coꝛꝑalit᷑ oꝑabat᷑ tẽpluʒ
oꝛnando:hoſtias imolãdo ⁊ lauãdoꝰ ↄſilia ut dĩ Matth.
xij. Poꝛtatio aũt hur grabati erat ad magnificẽtiã diuini
miraculi:ſiẽ ⁊ mõ illi q miraculoſe ð carceribꝰvel h'moi li-

berãt᷑ poꝛtãt cõpedes ſuos ad loca ſcã:ad mãifeſtationẽ ſue
miraculoſe liberationis:tñ alit ſe excuſat ille ſanat dicens:

ſanitatẽ pfectã:vñ Eimr. p ¶ Dicit ei ieſus ſurge. reſtitu/

¶ Euangelium

b ¶ Qui me ſa. fe. ille mihi dixit tol. gra. tuũ ⁊ ãbula. q.d.
ille ᷓ me diuina virtute ſanauit: eadem vtute ⁊ auctoꝛitate
mihi p̃cepit: ⁊ p ↄſequẽs teneoꝛ ſibi obedire nec ſũ trãſgreſ
ſoꝛ. c ¶ Interrogauerũt ̊. Dic ponit accuſatio medici: et
bmo ĩ gnãli an cognitionẽ determinatã de ipſo:⁊ in ſpẽali
ipᷣo ↄgnito:ibi Pea

qa enĩ ꝑ ſanantẽ eum ,
iſte ſaian enist ſe Qui me ſanũ fecit ille mi/
excuſabat: iõ qrebät Pi dixit: em⸗
de ipſo ſanãte ut ipſũ hi dixit: tolle grabatũ tuũ

⁊ ambula: Intèrrogauer̃t
ergo eũ:OQuis eſt ille hõ ꝗq
dixit tibi tolle grabatũ tuũ
⁊ ambula: Is aut ꝗ ſan ſu
erat effeci neſciebat ꝗs eẽt
Jeſus èniĩ declinauit a tur/
ba ↄſtituta ĩ loco. Poſtea
langulc iacuer ari iuenit eu ieſus i tẽplo t di⸗
cz endꝛabat. kuit illi: Ecce ſan fact es: iã
e ¶ Neſuſ aũt declina noli peccare:nẽ deteri tibi
uit a tur. cõſtituta in aliqꝗd ↄtigat. Abijt illẽ hõ

ſeqrẽt qð ſedqtur:
. Kong eũ. Quis
eſt ̊ ille hõ q di. tibi
tolle gra.tuũ ⁊ amb.
q̃ſi dicerẽt:mal hõ ẽ

qui pᷣ̃cepit talia.
d ¶ Is aũt q ſa.fue.

effe. neſ. qs eẽt. qꝛ diu
languid' iacuerat: ?

loca dan Tiglu ali ·a nũciauit iudeis qa ieſus
lin ia e: r nolss ſe ia⸗ EEt a fecit e ſanum. Pꝛo/

ctari de opatione mi Pterea ꝑſeqbãt᷑ iudei ieſũ:
raculi. f Poſſſfte.
Hic ponit᷑ accuſatio medici ĩ ſpẽali habita cognitõe de eo:
hoc ẽ qð dẽ: Poſtea ĩuenit eũ ieſus ĩ tẽplo.qꝛ ad agẽdum
gratiaſ de ſanitate ſibi collata frequẽtabat tẽplũ qð ẽ locus
oꝛonis. g
ꝙ infirmitas illa fuerat ſibi ꝓpti peccatũ inflicta. h

amen dico vobis nõ poteſt filius a ſe ⁊c᷑.q.d.voſ mihi
imponitis legis tranſgreſſionẽ:⁊ hoc eſt impoſſibile:qꝛ
non poſſũ obliquari a regula veritatis diuine:qð patʒ
quia filius inꝙtũ de habet oĩo eãdẽ oꝑationẽ cum pa/⸗
tre:⁊ ſic non põt ab eo obliquari.Siliter nec inqtũ hõ

quia humanitas
.„ xp̃i ẽ inſtrumẽtũ
ga hec faciebat ĩ ſabbato. ↄiunctuʒ ipſi di⸗
Jeſůſ aũt rñdit eis: Pãter enordacin.
* 1*
me vſq; mõ opatur:⁊ ego obliquariap cõ,
operoꝛ. Pꝛopterea ergo ſequẽs nõ poteſt
mag q̃rebãt eũ iudei intf traſgredi:qꝛ traſ/
cere:qa nõ ſolum ſoluebat Randen bl⸗
ſabbatũ:ſʒ ⁊ preʒ ſuũ dice· ¶ Sciendu tñ ar
bat deũ:eqlẽ ſe faciẽs deo. riex hoc verbo
Riñdit itaqʒ ieſ dixit eis: Nõ pot filliuſ ꝛc.
Amen amẽ dico vob:non dieipſi in dini
põt fila ſe facẽ quicq;:niſi parre: ꝛ ideo sſe⸗
qð viderit patrẽ facientẽ. quẽter hoc exclu⸗

Quẽcunq; enim ille ſece ditur cum dꝛ
rit: hec ⁊ filius ſimiliter fa Aaien.
cit. Pat en diligit ſliuz: ql Dec ꝛ ſimi/
oĩa demõſtrat eiq̃ ipᷣe facit liter filijfacit. vbi
tria excludunt᷑ ꝑ
que poſſet dici filius minoꝛ patre. Pꝛimũ eſt ſi opera-
tio patris ſe extenderet ad aliqua ad que ſe nõ ſe extẽde/
ret operatio filij: ideo hoc excluditur: ibi Quecunq;.

ESt di. ei ecce ſa.fa.es iã noli peccare.Ex -n eſt ſi filius faceret eadem que facit pater ſcõm idẽti/
CWie

tatem ſpeciei tm:ſed non ſᷣm numerũ:ita ꝙ pater plura

deteri aliqd tibi ↄtingat.incurrẽdo B id ĩrecidi in numero faceret:⁊ hoc excluditur cum dicitur:
lbij

uante fiũt nouiſſima peioꝛa poꝛibꝰ. i t ille homo
⁊æ nũciauit iudeis ⁊c̃.Dicũt aliq ꝙ hoc fecit malicioſe:ſʒ h
nõ ẽ verũ:qꝛ illos qͥs dñs ſanauit coꝛꝑe ſanauit ⁊ mẽte: vñ
de iſto dẽ infra vij.ca. Lotum hoiĩiem ſaluũ feci i ſabbato.
qð etiã expᷣmit᷑ hic ex vbo xpᷣi cũ dẽ:qã noli peccare.q.d.pᷣ
cedens pctm ẽ tibi dimiſſũ: et iõ dicendũ ꝙ iſte ſanat iuit
bona intẽtioe ad publicãdũ vtutẽ xpᷣi.Ili aũt qᷣbꝰ hoc nũ/
cianit fecerũt inde dãnũ ſuũ ſic ⁊ de alijs xpᷣi vtutibꝰ: ideo
ſeqt᷑: k ¶ Pꝛoptea pſeque.iudei ie.qa hoc fa.i ſab.taãq; vi
latoꝛẽ dinine legis:qð tñ erat falſũ:ut viſũ ẽ. l eing au
tẽ. Pic põit miraculi excuſatio.Circa qð ↄſideraàdũ ꝙ apli
fuerũt hoĩes puri:⁊ iõ xpᷣs excuſauit eoſ de violatõe ſabba
ti in cõfricatiõe ſpicaꝝ ꝑ exẽpla puroꝝ hoiuʒ: ſicut dauid
⁊ ſacerdotũ:ut hẽ Matth̊.xij vbi iſta exẽpla diffuſius tra
ctãt᷑:ipſe aũt xpᷣs erat hõ ⁊ de:⁊ iõ aliqñ ſe excuſauit de vi
olatioe ſabbati ꝑ facta hũana:ut pʒ Luce.xiij.vbi oñdit q;
in neceſſitate poterat bos leuari de puteo in die ſabbati: ⁊
multo magis hõ ſanari:ut hẽ ifra.vij.ca. Si circũciſioneʒ
accipit hõ in ſab.ut ñ ſol.lex moyſi:mihi idi.qa to.ho.ſal/
uũ ſeci in ſabbato. Aliqñ aũt ſe excuſat ꝑ diuina facta:ut h
cũ ſubdit᷑: m baten me/ vſq; nũc opatur ⁊ ego operoꝛ.
Dey eni nõ ſic ꝓducit res ſiẽ artifex domũ:qa domũ factaʒ
dimittit ⁊ nõ ↄpᷣuat:⁊ iõ domo fcã ceſſat e oꝑatio:de ãt

ſic ꝓduẽ res ꝙ eas ↄpᷣuat ĩ eẽ:⁊ iõ lzʒ ſeptia die qeuerit a no/

uis opib ↄdendis:nõ tñ qeuit a creaturis ꝓductis ↄſeruã-
dis. Pat ⁊ fil ſũt vnꝰ de:⁊ iõ ſicut pẽ ↄtinue opat᷑ ĩ ↄfua-
tione ⁊ adminiſtratiõe reꝝ:ita ⁊ fil:⁊ ſic xps excuſatur in
ſabbato opando.Sʒ qᷣa ex hac excuſatioe ſeqt ꝙ xps ſit cq̃
lis deo pꝛi:ideo ex hoc vbo magis pſequebãt᷑ eũ iudei tãqᷓ;
blaſphemũ:qꝛ blaſphemia acri punit᷑ in lege qᷓ fractio ſab
bati:⁊ hoc ẽ qð dẽ: n kea 8

4 ce 4 de dꝛoptea g ma. que. eũ iu. intficẽ
⁊c patet lr̃a ꝓpi qð ↄſequẽter ſe excuſat dicẽs: o ¶ Amẽ

q ¶ Dec ⁊ filius ſimiliter facit.ideſt eandẽ numero. 3

ſi faceret eanadem numero:ſicut faber æ martellus ꝓdu/

cunt eundẽ effectum: tamẽ aliter:quia faber ut cã pᷣnci/

palis: martellus gautẽ ut inſtrumentalis:⁊ hoc excludit
cum dicitur: r Siliter facit. ideſt vnifoꝛmiter ꝑ oẽm
modum: ſic patet ꝙ verbũ pꝛedictum Non põt filius
a ſequicqᷓ facere ⁊c̃.non põt exponi ſᷣm erroꝛẽ arrij de
minoꝛitate filij reſpectu patris in diuinis: ſed tm̃ oſten/
dit pꝛoceſſum filij a patre inqtũ filius non eſta ſeſed a
patre:⁊a ſic potentiam operandi ⁊ noticiam habet a pa
tre:ſicut ⁊ eſſentiã:nõ tamẽ aliã ſed eandẽ numero. Si
eni filius eſſet creatura ut dicit arrius: non poſſet face
re quecunq; facit pater:ut conſequẽter dicit euãgeliſta.
Quecunq; facit ille ⁊c.quia ſeipſũ nec poſſet ꝓducere
nec cõſeruare:eſſet tamẽ pꝛoductus ⁊ coſeruatus a pa⸗
tre. s ¶ Pater enim diligit. Poſtq; euãgeliſta poſuit
ſignũ viſibile ad oſtendendũ ꝙ filius habet potentiam
collatiuam vite coꝛpoꝛalis: hic conſequenter ponitur
doctrina xp̃i de vita ſpũali ꝑ ipſum referenda.Et diui
ditur in duo:quia pꝛimo ponitur doctrina chꝛiſti:ꝛ ei
confirmatio ſubditur:ibi Si eni teſtimoniũ.Circa pꝛi
mũ ſciẽdũ ꝙ duplex ẽ viuificatio.ſ.aie ⁊ coꝛpis: et du-
plex iudiciũ diuinũ ſibi rũdet.pmũ ẽ iudiciũ diſcretois
qð nũc ẽ ⁊ rñdet vite pñti.2m eſt iudiciũ diſcuſſiõis vlti
me pᷣmiatiõis qð erit ĩ futuro:⁊ rñdet coꝛpoꝝ reſuſci
tatõi:ideo ſic ꝓcedit:da pᷣmo agit de viuiſicatõe aiaxꝝ:⁊
iudicio diſcretionis nũc exiſtente:ꝛ de reſurrectione fu
tura:da pmo oñdit xpᷣs ſe habere potẽtiã viuiſicatius.
2oſtẽdit q̃li iſta potẽtia ſit intelligẽda:ibi Amẽ amen
dico vobis. In pꝛima pte dicit ſic: Pater eniʒ diligit fi⸗
lium ⁊ oĩa demonſtrat ei q̃ ipſe facit. Si accipiat hic fi⸗
lius ſm diuinã naturã:dilectio nõ accipit hic cauſalit:

Augerhonaen
Uucd ifra u,
ftmaion honn
ſiet Qaufdt
edenoſrwi
deſcuuc dde
enclicn
Vfllasznane
dgtiafpit
nisignondbet
dinigen ſcle
litatlom
gtimasofimn.
barohantine
wyefli bocſeet⸗
nitl tucnoe
Vuhcvins ni⸗
ſerdarlen⸗
Srondt
Gipfiaſcons
fledsvutv
notädüͤgfl
mnocli aga
ſullbererq'
nehiliut̃
giy ſc.
clciüidelirfl
fͤdiuniſpi⸗
iui⸗ fuclcatina
Oßligagiſe
Prüſtyrddens
ffinfliſbon⸗
dltcſlter
lälun
mͤſid⸗
oine
mn Ephd
diciidſae
Pltackenine
lnpiti inon
dlalzan
tam gie⸗

—
=-

–
—2
2
R— =
—

—
—
—
=
—

c;
agri
Nucdat iii
0. Ms
. enn
Arleis rſii
ob:non ün
enid Antnn
G i Mrſüoe
Arrch
leſece’ mum
fli, n⸗
Pela pinn
muantt
irpene Penitſig
Milcne Aaſenitnt
eiiun biun
mmariat
nummil,pu
Muinranoi.
Ai n.αν
õ
n quuſtber uttu
unmntdlenocepin
ckmiomime
epwimm donſi
Reonifmendeen
meimtuimis tit
binifliumudt
mdmen,l

— —
— S=
= =

—.

—
=ẽ—
☛neæ

qa voluntas in diuis nõ eſt pncipiũ oꝛiginis filij: ſʒ na
tura ut ſuꝑp dictũ ẽ:⁊ iõ cũ dẽ: Pater diligit filiũ ⁊ oĩa
demoõſtrat ei.inqtũ ſcia pꝛiſ cõicat᷑ filio:hoc vbũ diligit
nõ notat eãm ſʒ tm ſignũ uel ↄcomitãtiã.Si aũt accipi
atur filꝰ ſᷣm humanã natura:ſic accipit cauſalit: quia

amoꝛ ẽ pmũ do⸗

nu ⁊ c aliozz:. ?? „ . .
tũc ẽ ſenſus. Dat &t maioꝛa hiſ demõſtrat ei
diligir ili duu opa üͦt vos miremi. Sicut
e aie xoi pee exniiʒ pr̃ ſuſcitat moꝛtuos et
it ex pꝛis dilecti· Viuificat:ſic et filiuſ qͥs vult
D exp —— —— „„ E „ — „
one. a ¶ E ma piuiſicat. Heq; eni pr̃ iudi
ioꝛa his denon cat quẽq;:ſed om̃e iudiciũ
atficatis⸗ mo; degit filio ut oẽs honoꝛiſi
tuoʒ moꝛte ſpũna c&t filiũ ſicut honoꝛiſicant
li de q loꝗt p'ea: patrẽ. Qui nõ honoꝛificat
mal digleni⸗ filiũ:nõn honoꝛificat patrẽ
e . A, er — —— 79
are celu 1 tra:ꝛbm A miſit illũ. Amẽn amẽ di⸗
Aug. exponẽtem co vob: qa ꝗ vᷣbũ meũ au/
illud infra. xiij. dit ⁊ credit ei qui miſit me:
Et maioꝛa hoꝛu habet vitã et᷑nã.Et in iudi
faciet. Qautẽ d? cjium nõ venit:ſed trãſiet a
hic:demoõſtrabit ge i pirä, Ame
hoc intelligẽduʒ

ꝙ filius ſʒ naturã diuinã accepit de nouo aliquã ſciaʒ:

uel ꝙ aia xpi aliqd cognouerit qð a pncipio ſue creatio libi
coꝛꝛñdẽte.Et diuidit᷑ i duas: qꝛ pᷣmo agit᷑ de reſurrectoe:ꝰ

nis ignoꝛabat:qa a pncipio ſue creatois habuit plenitu
dinẽ grẽ ⁊ ſcie:ſʒ dĩ res demõſtrari qñ de nouo alijs ino

teſcit:⁊ talis modꝰ loquẽdi hẽ Geñ.xxij. Nũc cognoui

ꝙ timeas dñm.i.alios cognoſcere feci:qa deus añ ſcie/-
bat abꝛaam timere ipſũ:ſed ꝑ obediẽtia eius in imolati
one filij hoc fecit ab alis cognoſci. b ¶ Ut vos mire
mini. Iſtud nõ ponit᷑ cauſalit᷑ ſʒ tm cõſecutiue: da ptãs
viuificatiua nõ ẽ data xpᷣo ꝓpt iudeoꝝ admirationeʒ:
ſed ex hoc ſecuta ẽ qñ viderut mirabilia chꝛiſti opera.
Er oñdit oↄñt᷑ q̃ ſũt illa maioꝛa oꝑa dicẽs: c ¶ Sicut
eni pr̃ ſuſci.moꝛ.⁊ viui.qð ẽ diuine vtutis. d
filiqͥs vult viuificat. Iſtudvbũ vult nõ ponit᷑ hic ad de

notãdũ ꝙ filo paucioꝛes viuificet q; pẽ:ſed ad oſtẽdẽdũ

modũ agẽdi:qa nõ agit coacte:nec ex neceſſitate nature
ſed libere:⁊ da iudiciũ diſcretiõis ↄcomitat᷑ reſurrectio

nẽ ſpũalẽ ut pdictũ ẽ:iõ ſet: e ¶ Neq; eni pr̃ iudicat
iudiciũ dedit filio. HPoc dẽ ꝓ tanto:qꝛ iudiciũ ẽ ꝑ ſapiẽ⸗

quẽqꝙ.ſ.ſeoꝛſũ a filio cũ ſit eoꝝ vna oꝑatio. f

tiã diuinã:ſapia aũt acaee filio:⁊ ꝑ ↄſequẽs po

tẽtia iudicatiua. g ¶ Ut oẽs hono.fi.ſicut ho.patrẽ.
Ex pᷣdictis enĩ ſeqt᷑ ꝙ ſit honoꝛãd honoꝛe latrie ſicut ⁊
pꝛ:cũ ſit vnꝰ deus cũ eo:vñ ſequit: h. ¶ Qui nõ hono
rificat filiũ. honoꝛe latrie. i¶¶ No hono.pa.q miſit il-
lũ:qꝛ hʒ eãdẽ maieſtatẽ. k Amen amẽè dico vobis.
Dic oñdit q̃liter potẽtia viuificatiua de q̊ locutẽ ſit in⸗
telligẽda.ſ.de viuificatiõe ſpũali q̃ ẽ ꝑ fidẽ charitate foꝛ
mataʒ:⁊ hẽ qð dẽ: Amẽ amẽ di.vo.qꝛ qᷣ ver.me.au.⁊
cre.ei qui miſit me.fide foꝛmata. l ¶ Habet vitã et᷑nã.
cauſalit.qꝛ hʒ gratiã q facit eũ dignũ vita eina.
m ¶ Et in iudiciũ nõ venit.ſ.ↄdẽnatiois:veniet tñ ĩ iu⸗
diciũ diſcuſſionis ⁊ pᷣmiatiõis.Et qꝛ dixit ꝙ talis habʒ
vitã eternã:ne aliqs credat ex hoc ꝙ fides faciat hoiĩem
in pũñti imoꝛtalẽ:io ſubdit: n ¶ Sed trãaſit a moꝛte in
vitã.quia opoꝛtʒ ſoluẽ debitũ nature añq; veniat ad vi
tam glie:⁊ quig fides a deo dat᷑ ꝑ inſpirationem: ideo

ſubditur: o ¶ Amẽ amen dico vobis. Iſte euãgeliſta

bere vitã ĩ ſemetipᷣo.Et pò

a meipſo facẽ gcq;: ſed ſic
audio iudico: ẽt iudicium

ſolus duplicat hanc dictionẽ amen:q in hebꝛaico ↄfirmati
onẽ deſt ignat. Iple eni ſubtilioꝛa ⁊ altioꝛa ſcribit de xpᷣo:⁊
hec indigẽt maioꝛi aſſertõe: ꝓpter qð cõiter vtit᷑ pᷣdicta du

plicatione. Quia venit hoꝛa ⁊ nũc ẽ qñ moꝛtui.moꝛ
te infidelitatis:de q̃ d: Matth.viij. Dimitte moꝛtuos ſepe
re moꝛtuos ſuos.
. q ¶ Audiẽt vocẽ fi⸗
dico vob:qů venit hoꝛa er ¶ lij dei. fidẽ viuifican⸗

nũc ẽ qñ moꝛtui auùdiẽt vo¶ tẽ ſuſcipiẽdo:iõ ſeqt:
cẽ filij dei:et ꝗ audierint vi
uẽt. Sicůt.n. pr̃ hʒ vitã ĩ ſe
metipſo:ſic dèdit ⁊ filio ha

uẽt. põt etiã intelligi
de viuificatiõe coꝛpo
rali: qa ad voceʒ xpᷣi
aliq fuerũt reſuſcita⸗

teſtatẽ dedit ei iudiciũ facẽ tſ fil vidue: Luce

da fil hois ẽ. Molite mira gi. Matthlx. laga⸗
ri hoc:qa vẽit hoꝛa ĩ q̃ oẽs rus:ifa.xj.ca. ꝑ hoc
ꝗi monumẽtiſũt audiẽt vo rden ce ent
cẽ filij dei:⁊ pꝛõcedẽt qbo no loquit dereſuire⸗

na fecer̃t ĩ reſurrectõʒ vite:
qui vo mala egerf̃tĩ reſurre
ctõʒ iudicij.Nõ pòſſũ ego

ctiõe generali q̃ erit ĩ

tiõe ſpũali q̃ ẽ ꝑ fideʒ
xpᷣi:⁊ de reſurrectio/
nib coꝛpalib pticu/
larib q̃ facte ſunt ad
ↄfirmatioʒ hui fidei

