oñdit᷑ eᷣ eternitas ↄiũgendo vbũ pñtis tpis ego ſuʒ:cuʒ
vbo pteriti tpis ãteqᷓ;ᷓ fieret:qꝛ einitas aſſiſtit oĩ tꝑi. Et
qꝛ iudei neſciebãt vbis ei ↄdicere rõnabilii loãndo:iõ
dixerũt coꝛpaliter ꝑſeqndo:iõ ſubdit᷑: v

ulerũt

Si feſte ꝙ nõ mouebant᷑ amoꝛe iuſticie:ſed liuoꝛe inuidie:

ad ſcòm:ſcòo ad pᷣm: ibi Abꝛaã.Et qꝛ in vltimo qſito ing lapides vt iacerẽt in eũ.ſicut in blaſphemũ:Et pʒ mani

ego gloꝛifico meipᷣm.i.ſi ego q̃ro gloꝛiaʒ meã pᷣter regulam
veritatis diuie:vt vos mihi imponitis: h bal mea
nihil eſt. i. falſa:qꝛ falſuʒ eſt nõ ens vel nihil:ſʒ nõ eſt ita:da
gloꝛia mea eſt g eo pĩe:a quo nullũ falſũ pot eſſe:⁊ hoc ẽ
qð dẽ hic: i ¶ Eſt pater me q gloꝛificat me.p miraculoꝝ
ria: k occideret᷑:vt hẽtur.iiij.reg.xj.ca. x
ſed hoc eſt falſuʒ:qð ꝓbat dicẽs: l
p fidẽ foꝛmatã i q̃ ↄoſiſtit dei filiatio ꝑx adoptõʒ. m ¶ Ego
aũt noui eũ:.ſicut eius fil nãlis hñs eandẽ ſciaʒ cũ ipſo.
n ¶ Et ſi dix.qꝛ nõ ſcio eũñ ero ſi.vo.mẽdax.ſicut eſtis men
daces:aſſerẽdo vos eũ cognoſcere cũ tñ nõ eü cognoſcatis:
ita eſſem mẽdax ſi aſſererẽ me eũ ignoꝛare cũ inqtuʒ deus
habeã noticiã eandẽ cũ eo:⁊ inqtũ hõ eũ clare videa: ⁊ iõ
ſubdit: o ¶ Sed ſcio eũ.ſ.pᷣdicto mõ. p ¶ Et ſᷣmonẽ ei
ſuo.hoc addit qꝛ vera cognitio ꝑ oꝑa demõſtrat᷑.In oi eni
opꝑe malo eſt aliqᷓ ignoꝛãtia: ꝓpi qð dicit phs.iij. ethi. Ois
mal eſt ignoꝛãs. q ¶ Abꝛaã. Dic rñũdet᷑ ad p:q̃ſierãt enĩ
pᷣmo deriſoꝛie ſi ipſe eẽt maioꝛ qᷓ; abꝛaã.⁊ rñdet ꝙ ſic dicẽs:
Abꝛaã pr veſter exultauit vt videret diẽ meũ.Quia abꝛaã
deſiderauit cognoſcere tẽpꝰ aduẽt xp̃i:qð eſt vidẽ xpᷣm in
ſpũ: ⁊ ſic pʒ ẽ maioꝛ abꝛaã:ꝓpt hoc eniĩ cognitõʒ hac deſi
derabat:qꝛ ab ipſo oiuʒ gentiũ redemptõʒ expectabat.
r ¶ Uidit ⁊ gauiſus eſt.qñ dictũ eſt ei:In ſemie tuo bñdicẽ
tur oẽs gẽtes tre. Geñ.xxij. Et qñ in figura triũ ãgeloꝝ ſibi
appẽtiũ cognouit t᷑nitat myſteriũ: Gen.xviij.⁊ in oblatõe
Jſaac:ꝓpi qð loc ille dict eſt dñs videt: vt h? Geñ.xxij.
qꝛ dñs fecit videre abꝛaã occultũ xpᷣi myſteriũ. Sed ) hoc

i uos diciil qꝛ de veſter eſt. pꝑ opeꝝ imitatõʒ

bis gempiſ patiẽtie dedit ⁊ fidelib

nis:qui aliqñ ſe abſcoſuri erãt.

dictũ eſt in fine pᷣcedẽtl capituli. b

qꝛ in lapidatõe blaſphemi reqrit᷑ debit lce us ꝑ acu
ſatõʒ coꝛã iudice ⁊ teſtiũ depoſitõʒ ⁊ iu
ſequit᷑ lapidatio extra ciuitatẽ:vt hẽtur leuit.xxiiij Jpſi
aut volebãt eũ lapidare omiſſo ꝓceſſu pᷣdicto:⁊ cũ h
in loco ſacro qð erat illicitũ etiã de ↄuicto: ꝓpter qð io
opatõʒ:⁊ poſtea gloꝛificabit ꝑ reſurrectõis ⁊ aſcenſiõis glo iada põtifex fecit athaliã trahi extra ſe ta tepl anteq
Sers aũt abſcoõ

icis ſ̃ niaz: tc

t no cognouiſt eũ. dit ſe.nõ occultãdo retro parietẽ vel aliqð hymoõi:ſed v*
tute diuinitatis ſe reddendo eis inuiſibilẽ: ⁊ in hoc no/

is mam ſolato⸗
Et exiuit de tẽplo.

p mediũ illoʒ: inuiſibilit ꝑgens:ſicut dẽ de illis qͥ volue-
rũt eũ p̃cipitare: Luc.iiij. Jeſus aũt trãſiẽs ꝑ mediũ illo
rũ ibat.tñ a ſuis diſcipulis videbat᷑ qꝛ ſecuti ſum ed
Tteriẽs ieſus. Poſtq; xpᷣs oñdit ſe ha/(l. X.
— bere virtutẽ illuminatiua verbo: hic ↄſequẽter
hoc oñdit ſenſibili ſigno. Et diuidit᷑ in trej:quia
p̃mo ponit᷑ qdaʒ miraculi pᷣfatio:ſcõòo miraculi opato:
ibi Et cũ dixiſſet. tertio miraculi facti examinatio: ibi
Itaq; vicini. Pꝛecedẽtia miraculũ ſũt duo: 2“ põit:ibi
Pñdit ieſus. Pꝛimũ qð fuit pcedens ipſuʒ miraculũ ⁊
eius occaſio fuit diſcipuloꝝ interrogatio de ceco nato:
hoceſt qð dẽ: a = pᷣteriẽs ieſusi

itu tẽpli de ᷣ
Uidit hoieʒ cecũ

a natiuitate. quia ibi ſedebat mẽdicãs elemoſynã ab in
grediẽtib tẽplũ: et diligent intuit eſt eũ ieſus: vt dicit
Lhꝛyß.qſi vellʒ alidd agẽ circa eũ:⁊ iõ diſcipli moti ſũt
ad qrẽdũ de ca cecitat ey dicẽtes: Rabbi qs pec.⁊c.

Erreonß u
nolipec
entcäili

(SCelidkitde

=
=
S=

ſtaͤhukeli
unbali dn
fulli. ni
ſlergia
ſucn Nprn,
Vitt olin
ſmumncen
ureron
15yhehe
uncgpene
ſaner nicd
tſnegnfimn

ihhn heli

erapenmzen.
ſelchilde
iiumprqo.
Nuepecnopprio
Cls nuf et i
i natnitnehe
areno onſtin
ſompma gle
ſoegopnilen
lrgnüupene
öVeemirüna⸗
Apnemänen
di techtörſ
ſngi nepz pe
Puti ongerlie
lijo no troß.
ſauitmi ftvi⸗
mnucnerilorbil
nluſiracaln
heoſie uiti⸗
Neyisinopi
(Snemiie
Tminaderiſch
inponntncd
4dinigorinan
ocdiritgeni
Iitaoxpiopad
ninin
ſurenipitini.
ſlinkaei hii
hürlon quedi⸗
ſiſizleer po
ſagmnicifni
Gynigepoſtiucte
Afmmuani
ſiundocnin
Unftledicfn
nuntiinmiri
tſn fftonrcbel
mbraidee
mmritobi
ſlglinrine
lalgnide
E
lifftnuiet
E
anhn
e. bleſ
aſirii ,

⸗
i bn
ladi e

1il itut
b. eiſ
E
lane’ ie
un ü
lat min
i. ian
inuini Ann
u; uiſeig⸗
SS
rREr

nr nli⸗
vtct /1
bohbeni igjn
Kurſelluon nui
ince tsh
Ntizidegſin⸗
niſd Mtzun
iü n en
miantne
na 10t
. e e
RL
„,(.
ai,
üinie
Gtnti
ivoitiil

Ex hoc eni ꝙ ſupꝛa dñs ſanado languidũ dixerat: Jam

ampli noli peccare ne deterius tibi cotingat. oñdẽs
pctm̃ fuerit cã illi lãguoꝛis:vt ibi dictũ fuit ideo apli
ↄſilr crediderũt de iſto ceco nato:ꝙ petm ipſi vł ꝑentũ
eſſet cã hup cecitatis: d ¶ Rndit ieſus. hHic ponit᷑ ſcõʒ
pᷣambulũ ad mi

Taculũ. ſ. xpirfririẽũâ1
ſio: exqua ondit Rñdit ieſus: Nq; hic pec
cerual otigit vr cauit:neqʒ penteſ eb: ſed vt
ſanatõe declarare mãileſtenĩ opera deii illo.
tur: 1 h' eſt q oꝛ Mẽ oʒ opari öpa ep ꝗ mi
e¶ Meq; hic pec ſit me:donẽæc dies ẽ. Nenit
enuut neq; henes nox qñ nemo põt oparũ:q;
us. C nale A1SAAe lie mu⸗
ret. Nõ negat ſim din ſuʒ 1 no, teir ſü mu
plicit ißm peccaſ· di. Hec cũ dixiſſz expuit in
ſe vel pentes eiuſ. terrã et fecit lutũ ex ſputo:
ſed a 6 is de Lt liniuit lutũ ſup oclos ei
q̊ interrogat᷑.q.d. zr gſvir ei: a
necperrato ppecd e dixit ei: Nade laua in na

tatoꝛia ſyloe: quod interp/

cecus natx eſt: dqa oas G
tat᷑ miſſus.Abijt ergo èt la

añ natiuitatẽ pec

care nõ potuit:in uit:⁊ venit vidẽs. Itaq; vi
quo apparet qaue ii viJer jr e
ſtio aploꝝ ridicu meci . videa Bu
loſa ytũ ad hanc me lc erat:dicebat: 1 one
pteʒ:nec mirũ:q: hic eſt ꝗ ſedebat ⁊ mẽdica/
adhuc rudes erat bat: Alij dicebãt qꝛ hic ẽ:

añ receptõʒ ſpũs
ſancti. neq;ʒ pctöõ S
pẽtũ ↄtigit:licet.n. pentes p peccatis ſuis aliqñ puniat᷑
filijs mõſtruoſ:inqtũ talia mõſtra ex diuia iuſticia na⸗
ſcunt᷑:iñ frequẽti ſit ſine peccato.ſ. ꝓpter indiſpoſitõʒ
materie vel debilitatẽ vᷣtutis qͥ eſt in Einte vereß q̈uis
talia ſint a caſu reſpectu nãe create:ſũt tñ oꝛdinata re⸗
ſpectu diuie ꝓuidẽtie:⁊ aliqñ oꝛdinãt᷑ ad õclaratõʒ diui
ne vtutis in opib' miraculoſis:⁊ ſic erat de iſto:io ſeqt:
f¶ Sed vt mãifeſtent᷑ opa dei in illo. in eiꝰ mirabili il⸗
luminatõe:vñ ſubdit: g ¶ Me opoꝛtet opꝑari iſtud ñ
impoꝛtat coactõʒ volũtat po:ſed imobilitatẽ eius
a diuia oꝛdinatõe. h ¶ Oꝑa eius ꝗͥ miſit me.ſ.patris

hoc dixit qꝛ miracula illa faciebat vtute diuina:⁊ hũa/

nitas xpᷣi opabat᷑ inſtrumẽtaliter. i¶ Donec dies eſt.
i.qdiu ſuʒ pñtialiter ſuꝑ terrã in hũamitate aſſumpta.
ſicut enĩ pntia ſolis ſuꝑ terrã fac diẽ: ſic pñtia xpᷣi qᷣ eſt
ſol iuſticie in hũanitate aſſumpta fecit quendã diẽ gre
ſpũalem:que dies durauit a xpi natiuitate vſq; ad eius
aſcenſiõʒ:licet poſtea remãſerit nobiſcũ ſacramẽtaliter
vſq; ad mũdi finẽ: et tũc k enit nox qñ nẽo põt
opari.qꝛ poſt iudiciũ nullus poterit mereri:vel a culpa
ad gr̃am reuerti. l ¶ QAuãdiu ſuʒ in mũdo lux ſũ mũ
di. ipſum doctrina ⁊ miraculis illuſtrãdo. m ¶ Pec
cũ dixiſſet. Hic ↄnter ponit᷑ miracli opatio:in q̃ duo ex
bpmunt q̃ in miraculis diuis reqrunt᷑.ſ.dei potẽtia opãs
⁊ ſanati fides ⁊ obediẽtia diſponẽs:⁊ hoc eſt qð dẽ:

m ¶ Hec cũ dixiſſet expuit in terrã. Saliua.n. fluit a

capite:⁊ ideo ꝑ hãc expuitõʒ oñdit ꝙ virtus ſanatiua
quodãmò erat ab ei hũanitate inqtũ eſt oꝛganũ diui⸗
nitatis:ꝓpt᷑ hoc p? Luce.vj. Uirtus de illo exibat ⁊ ſa⸗
nabat oẽs. n ¶ Et fecit lutũ ex ſputo.vt oñderet ſe eſſe
illũ q foꝛmauit p hoieʒ de limo. o ¶ Et liniuit ſuper
culos eius. Inter coꝛpa aĩaliũ nobili eſt coꝛpus hua/
nũ:⁊ in coꝛpe hũano caput eſt ps nobilioꝛ: ⁊ in capite
oculus:⁊ ideo ex foꝛmatõe ꝑtis nobilioꝛis repte in coꝛ⸗
palibꝰ oñdit xpᷣs ſe eſſe foꝛmatoꝛẽ coꝛꝑiſ. p ¶ Et dixit

Abi ẽèſt ille? Ait neſcio.

examiatoe:ſʒ euageliſta bꝛeuit hj repetit. i

ei va.⁊ la.in na.ſyloe.hoc dixit vt cecus trãſeũdo ſic ꝑ ciui
tatem linit luto a multis videret᷑ ⁊ p ↄñs miraculũ magis
diuulgaret᷑ ⁊ ↄfirmaret: q ¶ Qð interpᷣtat miſſus. Poc
addit euãgeliſta voles interpꝛetari nom hebꝛaicũ: ad deſi-
gnandũ myſteriũ xpᷣi miſſi ad ſalutẽ boiuʒ. r¶ Abut er⸗
go.in à pʒ fides ceci.
8 ¶Et lauit venit

àlij aũt nẽquaq;: ſèd ſilis ẽ videns. nõ vtute luti:

eb. Alè vᷣo dicebat qꝛ ego alioqn vidiſſz ſtatim
rRꝗ .A cũ impoſituʒ fuiſſet:
ſuʒ. D icebãt ergo ei: Quo Et iterũ hoc pʒ qꝛ nõᷣ
abt ſunt tibi oculi. Rũdit: vigdit donec lutuʒ aa
Illẽ hõ ꝗ dẽ ieſus luᷣtũ ſeẽ:· motũ fuit: nec vtute
⁊ vnxit oculos meos:⁊ di · aq:q hoies ibi freq̃n

ter ſe lauabãt:⁊ idem
cec' alias de illa ſe la⸗
uerat:qꝛ cõis erat: et
tñ virtutẽ illũinatiuã
nulłl ibi expi fuerat:
7 ſic pʒ ꝙ illa illũina
tio diuia vtute facta
eſt. t ¶ Itaq; vicini.
Hic ↄñnter ponit᷑ mi-
raculi facti examiatõ

xit mihi: Nade ad natato/
riã ſyloe ⁊ laua. Et abij et
laui ⁊ video. Et dixerũt ei:

Adducunt eum ad phari⸗
ſeos qui cecuſ fuerat. Ert
qt ſabbatũ qñ lutũ fec ieſuſ
⁊ apuit oculoſ eb. Nèruʒ

ergo introgabat eñ phari. Hena narble l,,
ſei qũo vidiſſʒ: Illẽ aũt di qucũt ãt. In pma ex⸗

xit eis: Lutuʒ mihi poſuit
ſuꝑ oculos:⁊ laui ⁊ video.

aminatõe fit inqſitio
de trib: Pꝛimo ð ip⸗
ſo illũinato vtrũ eẽt
ille qꝗ pus dicebat᷑ cec

nat: h eſt qð dẽ: Itaq; vicini ⁊ qui viderãt eũ pꝛius fre-

quenter:cuius cauſa ſubditur: Quia mendicus erat.⁊ ſic
ſuã cecitatẽ freqnter eis expoſuerat elemoſynã petendo.
v ¶ Dicebãt: Nlõne hic eſt qᷣ ſe.⁊ men.q.d.ſic certo:quia
dictũ eoꝝ erat firmũ ꝓpi expientiã frequẽtem. x ¶ A
aũt.volẽtes impugnare facta xpᷣi dicebãt: y 4 equaq;.
ſupple eſt ille cecus natꝰ. a S ſilis eius eſt. ex viſu.n.
fit hõ maxie cognoſcibilis:⁊ iõ reſtitutio viſus ita mutaue⸗
rat vultũ ey:ꝙ vix poterat recognoſci niſi a valde exꝑtis qᷓ
les erãt vicini qͥᷣ freqᷓnt eũ viderat. b ¶ Ille vo dicebat dqa
ego ſuʒ.⁊ in hoc excludit alioꝝ dubiũ:⁊ ſicut grat cogno/
ſcit diuinũ bñficiũ.Sed ↄñter q̃rũt pe mõ illũinatois dicẽ
tes:Quũo apti ſunt tibi oculi? c ¶ Rñdit: Ile hõ q dẽ ie⸗
ſus.licʒ eni ipᷣm alias nõ vidiſſʒ cũ eẽt cec:tñ freqnter audi
uerat nom ep ⁊ ꝑ vocẽ ipᷣm cognoſcebat. ð ¶ Lutũ fecit
⁊ vnxit oculos meos.Aſſerit tn illud qð ſiebat:ſenſerat.n.
lutũ poſitũ ſuꝑ oclos ſuos pꝑ tactũ: ⁊ cũ eẽt in loco ſicco in
q̊ nõ erat lutũ ꝑ h'ſciuit ꝙ xpᷣs illud lutũ fecerat:ſed vtx fe
ciſſz cũ ſputo vel aq̃ hno cognouit: ⁊ io repetẽdo nõ dicit
lutũ ex ſputo:ſed tm fecit lutũ ⁊c. Queſito de mo illũinati
onis qᷓrit᷑ tertio de ipſo illũinante dicẽtes: e ¶ Ubi eſt ille.
ait neſcio.qꝛ anteq; eſſet reuerſug pe natatoꝛijs ſyloe vidẽs
ieſus a loco illo decliauerat. f Aaducut. Poſita examia
tõe miracli coꝛã tbis:hic ↄñt ponit examiĩatio ei coꝛã pha
riſeis. ⁊ diuidit᷑ i duas:qꝛ pᷣ examiant miraculũ: inducũr
illũinatũ ad vitatẽ negandũ:ibi Cocauefr̃t rurſũ. Pꝛia in
duas:qꝛ p examinãt miraculũ ꝑ ipᷣm illũinatũ:⁊ꝛ ꝑ pentes
ipſi:.ibi Nõ crediderũt. Pꝛia ĩ duas:qꝛ pᷣ ponit illũinati in
trogatio: ꝛ ex h audientiũ diuerſa opinio: ibi Dicebãt S.
In pᷣe pte dẽ ſic: f ¶ Eidducũt ãt eũ ad pha:qᷣ ce fue.hoc

fecerãt malignãtes õ̊ ipᷣm volẽtes oñdere ꝙ feciſſʒ õ legẽ:ꝓ

pt qð ſbdit euãgeliſta: g ¶ Erat ãt ſab. ⁊c. Phariſei.n. ar/-
guebãt xpᷣʒ ð violatõe ſabbati. h er int eũ pha.qũo

vidiſſʒ. Scienð ꝙ introgauefr̃t eũ oꝛdiate ð tripꝰ pdici ĩp
lle at dixit ꝛc

Euangelium

rũdendo ſicut pus. a ( Hiccbãt. Dic ponit diuerſitas opi

nionũ ſequentiũ ex eᷣ rñſione:qꝛ ddaʒ ex phariſeis argue

bãt xpᷣm de violatõe ſabbati ĩ hoc facto dicẽtes: b ¶¶ mõ
eſt hic hõ a deo qui ſab. nõ cuſt. Ipſi falſuʒ dicebãt: qꝛ opa
coꝛpalia ad dei magnificentiã oꝛdinata: licite fiebãt in ſab-
bato:ſicut dcm̃ eſt. S.

v. ca. Cli aus
ecouerſo voletes ſem ¶ Dicẽebant aũt ex phariſeis
xpi ercuaec vmnagni gda: Mn ẽ hic hõ a deoꝗ
are d bo vec bec ſabbatü ñ cuſtodit. Alij àu
Quũo põt hõ pec.hec Oar Eee
ſigna facẽ: q.d.nullo tẽ dicebãt: Qũo poteſt hõ
mo: Szonĩ vẽ mer. peccatoꝛ hec ſigna facẽ:Et
vij. vbi dẽ de malis ſſm erat int eos. Sicur
boib: Due noͤne ino ſciſma erat int eos. Sicunt

ergo ceco iterũ:tu quid di/

mie tuo demonia eie e89
cis ð illo ꝗ apuit oculos tu

cimꝰ:⁊ virtutes mul/

tas fecim. ſequit Iõ5 os: Illè aut dixit: qꝛ ꝓpha
onorovote nion =. Nõ credider̃t ergo iudei
tis e. Dieendü g mi de illo:qꝛ cecꝰ fuiſſʒ ⁊ vidiſ
raculũ eſt opus exce et: donec vocauerũt pẽtes
dẽs oẽm virtutẽ craa eĩ qꝗ viderat:⁊ iterrogauer̃t

tã: ⁊ ꝑ ↄñs fit a ſolo eęæos dicẽtes: Hic èſt filꝰ vr
deo: talia ãt fiũt ab

queʒ vos dicit᷑ qꝛ cec nat᷑

ipſo ad teſtificanduz , α e 1
Aidd qð eſt ſupꝛa hu E Quo g nüc vidʒ Rñde
manã cognitõʒ: ⁊ h½ ri eis petes ei:⁊ dixerut:
el ouplicit no mõ Scim qã hic ẽ fil nr: qꝛ
aa teſtinicadu veri 9 5% S
tẽ alicuy doctrine ex (cc nat e. Qio aut nunc
inentis ſup facultatẽ Videat neſcim:aut ꝗs eius

apuit oculos nos neſcim:
ipſuʒ interrogate.Etatẽ hʒ
ipſe de ſe loq̃tur. Hec dixeꝰ

intellect nr̃i:⁊ tũc oʒ
ꝙ illa doctrina ſit va
cũ de nõ ſit teſtis fal
ſitatis: tñ nõ opoꝛtet
q ülle q docet doctri
nam illã ſit bonus:qꝛ miraculũ illud nõ fit ad teſtificandã
eius bonitatẽ:ſed doctrine veritatẽ:⁊ hoc mõ aliqñ ꝑ ma/⸗
los hoĩes pᷣdicãtes fidẽ catholicã facta ſũt miracula ad co⸗
firmatõʒ fidei catholice:⁊ ſic intelligit᷑ illud vbũ Mat.pᷣal⸗
legatũ. Alio mõ fiũt miracula ad teſtificandũ de bonitate
ipſius docẽtis:⁊ tũc opoꝛtet ꝙ bonitas ſit in illo: aliter de
eſſet teſtis falſitatis:⁊ hoc mo fiebãt miracula xpᷣi: ſiẽ dem̃
ſuit.s.v.ca.Opa q̃ ego facio teſtimoniũ phibẽt de me.⁊ h
mõ loqᷣbant iſti dicẽtes:Qũo põt hõ peccatoꝛ ⁊c. e ¶ Et
ſciſma erat inter eos.ꝓpter qð redrit᷑ ſnia ipſ illumiati:cũ
dẽ: f. ¶ Quid dicis de illo q aperuit oculos tuos. Illud ñ
qſitũ fuit ab illis qui impugnãt facta xpᷣi: qꝛ ꝓbabile erat
ꝙ rñderet ꝓ ſuo illuminatoꝛe ſed ab alijs: Et ſubdit᷑ eius
rñſio cũ dẽ: g ¶ lle aũt dixit qꝛ ꝓphᷣa eſt. Nõ eſt intelli
gendũ ꝙ ↄfiteret᷑ eu eſſe ꝓphᷣaʒ cõiter dcm̃:ſicut fuit Eſaiaſ
vel Hieremias:ſed ꝓphaʒ antonomatice dem qᷣ erat ꝓmiſ
ſus ad ſalutẽ hoiuʒ:ſᷣm ꝙ dẽ deutero.xviij. Pꝛopheta ſuſci
abi pobis deus ⁊c. 1 ſic ↄfeſſus eſt ipᷣm eſſe verũ xpᷣm.
h ¶Nðõ crediderũt. Hic ponit inquiſitio miraculi p pẽtes
ceci: ⁊ hoc ex diuina oꝛdinatõe factuʒ eſt ad maioꝛẽ fidei
mir aculi declaratoʒ: Interrogauerũt ergo pentes de trib'.
Pꝛimo de pſona filij cũ dẽ: i ic eſt fl veſter. intelli⸗

—

dicit dubitãs de xpᷣi ſãctitate:ſed irridẽdo eoꝝ malicis
q.d.vos dicitis:qꝛ ſcitis eũ eſſe peccatoꝛẽ ⁊ ego no dico

gitur inirogatiue:ſcòo de mõ naſcẽdi:cũ ſbᷣdit: k ¶ Quẽ

vos di. qꝛ na.eſt cec.i.fingitis:q;'uis foꝛte nõ ſit ita:hoc di/
cebat vt inducerẽt eos ad negandũ:qꝛ pentes ſolẽt occulta
re monſtruoſitatẽ filioꝝ: quã trahũt a natiuitate:quia taliſ
mõſtruoſitas magis cõuertit᷑ in ↄfuſiõʒ pentũ: ꝙᷓ ſi pꝰ nati-
uitatẽ eſſet cotracta ꝑ pueri defectũ: Tertio ſi natus ſit cecꝰ
querũt de mõ videndi dicentes:Qũo ergo nũc videt:Sub

ditur pentũ rñſio:⁊ de duob pmis rñdẽt aſſertiue dicꝭ
tes: (Seim⸗ qꝛ hic eſt fi. noſter: ⁊ qꝛ ce. na.eſt. magiſ
volũt ↄfiteri turpitudinẽ ſuã q;ᷓ dicẽ falſitatẽ. De tertio
aũt remittũt ad filiũ nõ aũdẽtes veritatẽ dicere:⁊ cauſa

—

infra ponit: T hoc eſt qd dꝛ: m ¶ Iplum interrogate

etatẽ hʒ.q.d. meli
mm „ ilus pot vexritatẽ di
rũt pẽtes eb:qm timebãt iu cere. n ¶ Ipledð
deos. Jaz. n. ↄſpirauerãt iu ſe loquati. in cau
AOE1 „ſa ſua vt ocm̃ ſuũ
dei vt ſiqs eũ cõfiteret eſſe nobis no impute
xpᷣm:extra ſynagogã fieret tur:cui cauſaʒ ſb
Pꝛopterea ꝑẽtel e dixert git euageliſta:
qꝛ etatẽ bʒ ipſuʒ interroga o e dixe. pe
te. Aoͤcauerüt ergo ruriuʒ bantiuglebo ans
hoĩeʒ ꝗ fuerat cec: ⁊ dixert erãt pᷣncipales in

ei:HBa gliaʒ deo:nõs ſcimꝰ pp
. 7c. extra ſynago⸗

qꝛ hic hõ pctõꝛ ẽ.Dixit er/

õ g. 2 gam fieri.i. extra
beiſille: Si p eccatoꝛene ſocietatẽ iudeoꝛũ
cio:ũnũ ſcio qꝛ cec' cũ eẽʒ tani excõicat et
mõ video. Dixer̃t ergo illi repꝛobab:qd apo
Quid fec tibi- Qũo apuit iudeos erat maxi

mũ oppꝛobꝛiũ.

7LO IANAE RHECAi g 1 —— „»
tibi oculos: Rñdit eis: Di qUocauerũt.

xi vob iã ⁊ audiſſl: qd iteꝝ Pie inducit illi/
vli audir. Nũqd ⁊ voſ vli na ad negadũ ſa
diſcipli eſiẽi? Maledixer̃t vllarern. 1
„ . — . 7 79 1
ergo ei et dixeft: Tu diſci⸗ Pino ponl ola
pul illi ſis:noſat moyſi di introductio:ſcöo
ſcipli ſum. HNòs ſcim ꝗa iniuſta ↄdenatio:
moyſi locut ẽ de:hunc ãt ——
neſcim vñ ſit. Rñditille hö certio: ibi An i
uiit aũt. Circa p“

ſciendũ:q phariſei vidẽteſ ꝙ factũ negari nõ poterat:iõ
voluerũt decipe ipſuʒ illuminatũ:⁊ hoc eſt qð dicitur:
q ¶ Uocauerũt ergo ⁊c. da gliaʒ deo.i.oↄfſitere veritatẽ:
volebãt eni eũ inducere ad dicendũ ꝙ illuminatx fuiſſet
magica arte:ideo ſubdit: r ¶ Nos ſcim qꝛ bic homo
peccatoꝛ eſt. q.d. diuina virtute nõ fecit. Et ſubdit ipſi

illũinati ↄſtantia:qꝛ inter aduerſarios exñs foꝛt q; an

veritatẽ ofitet dicẽs: s ¶ Si peccatoꝛ eſt neſcio.hoc nõ

h: immo ↄriũ:qð ꝓbat ↄſequeni ꝑ factũ: t ¶ Unuʒ
ſcio qꝛ cũ cecus eſſem modo video.⁊ ex hoc manifeſte
arguit eius ſanctitatẽ: quia tale factum excedit omnino
facultatem totius nature create: ⁊ p conſequens nõ fit
a magica arte:ſed a deo ſolo qui non facit aliquid ad te
ſtimoniũ bonitatis alicup niſi in veritate ſit ſanct.cete
ra patent. v aledixerũt. Pic ponit ei iniuſta co-
dẽnatio:cũ dẽ:Maledixer̃t ei. ſᷣm ſuã reputatoʒ:tñ ßm
veritatẽ erat magis bñdictio: vñ icit Aug..vtinã ſup
me veniat iſta maledictio. x ¶ Et dixerũt tu diſci illi⸗
ſis.i.illiꝰ malefici ⁊ traſgreſſoꝛis. yx os aũt moyſi
diſcipuli ſumꝰ. hoc erat verũ tmmò noie ſed nõ re.quia
vere diſcipuli moyſi ſũt qui eius opa imitant᷑ ⁊ ei ſcri/
pturas pie interpꝛetant:iſti aũt faciebant õrium: ꝓpter
qð ſaluatoꝛ dixit eis..v. c. Si crederetis mo yſi credere
tis foꝛſitan ⁊ mihi. ʒ ¶ os ſcimus quia mo. lo. eſt
deus. in hoc verũ dicunt:quia expꝛeſſe hoc in ſacra ſcri
ptura cõtinetur. 2 Hune aũt neſcimus vnde ſit. i.
nullus auctoꝛitatis ipſuʒ reputamus:nec a deo miſſuz.

lupſgfnit
nagmnüinn
ninoriehuus
ceelthenttnoß⸗
o M A yha

ſlcerit iol⸗
de pelanns
Non audtten
Coniralsadr⸗
ſömoniäbonitx

d
une ell
ninonezlebe
ucnaua
aſt wu⸗
NCMrbe⸗
piorfun
puertnuneli
1 gyen
nnartur
n
leruͤteafor
rintmecce⸗
leilecsnena
Mhurnuranor⸗
Sfctirnibran
frei gozeair
tnufliii⸗
malboerine⸗
ſocnſaogoceh
eidltict
ſanunten
unhilficini

en fungti

frieninti

Diini
1( ie

mebiti
uei R
kerekeſſe ung
diret uin
Pnnſcz

denn

endenn
cs. Di
1oſ
Acini ern
2. MEN1
emoreN. N.
n 4 r
ri
v wa,
rieh!
itait M
Sirinreniſoo
uti:ldarttadd
dindgiideen
(Dühi,
niſet Bint
ruuunintsliein
m Antih
mi l

Bnilinnmiu
t frtin ,

D t ⁶

US

ſile fecerat: io ſub
dit: b 4 Scim

qꝛ de peccatoꝛes

utãt ſe nõ videre. ʒ ¶ Et q vidẽt ceci fiãt.i.ad excecatõeʒ
legiſperitoꝝ ſupboꝝ reputantiũ ſe videre:⁊ patet impletuʒ
in hoc ceco nato:⁊ aplis qͥ erãt ſimplices ⁊ a xpo ſunt illũi⸗
nati. ſacerdotes aũt ⁊ legiſperiti ꝓpter ſuꝑbiã ſunt excecati
Aliter exponit hoc de illuminatõe gẽtiliũ ꝑ fidei ſuſceptoʒ
H 7 obtenebꝛatõʒ iude

Nõ eni ſimpliciter loquẽdo neſciebat vñ eſſet:qꝛ patriã
a gen e cognoſcebat:vñ.s.dictũ eſt.vij.ca. Pũc ſcimꝰ
vñ ſit.ſed iſte iluminax eoꝝ maliciã ⁊ falſitatẽ ↄfutat
dicẽs: a ¶ In hoc eni mirabile ẽ c. Iſta.n.mirabilia
dicũtur que ſunt incõſueta.Conſuetũ aũt erat iudeis ſi

gna qrere:vt h?j.
gna perut 1 mani ⁊ dixit eis:In hõc.n.mira-
feſtis ſignis crelẽ pile eſt qꝛ vos neſcit vñ ſit:

ſicut pʒ de moyſe

faciẽte ſigna coꝛã ⁊ apuit meos oculol.. Sci

pplo ppter qd ei mus aũt 92 peccatoꝛes de
qediderũt: vt hi ſ audit: ſẽd ſigs dei cultoꝛ
Exo.iiij. ⁊ ideo in ẽ& volũtatẽ ei fac:hũc èx

couetu erat mi auqlit. A ſecülo ñ ẽ auditũ:

rabile ꝙ nõ crede Ai 1
bãt xpo faciẽti ſi · qꝛ ꝗs apuit oculos ceci na
gnü maximũ in il tiniſi ſſz hic a deo:nõ po⸗
lumin eschn terat facẽ ꝗcq;. Rñderut ⁊
ſes vel alo ppha dixerũt ei: In pecct natuſ

es tot &t iu doces nos: Et
ciecerũt eũ ſoꝛas. Audiuit
ieſus qꝛ eiecerũt eũ ſoꝛas:et

non audit. facien cũ inueniſſʒ eũ dixit e᷑i:Tu

I Et voluntatem eius facit. per impletionem man/
datoʒ. e ¶ Pũc exaudit.faciendo miracula ad decla-
rationeʒ ſue bonitatis. f ¶¶ A ſeculo non eſt audi.qꝛ
quis aper.ocu.ceci nati. Hoc enim non inuenitur in to
ta ſerie veteris teſtamenti:⁊a ideo ↄcludit ꝓpoſitũ:
g¶ Mini eſſet hic a deo.ſpecialiter miſſus. h ¶ Non
poterat facere quicqᷓ. de talib facultatẽ nature exceden
tibus:⁊ quia mali hoies ⁊ obſtinati nõ recipiũt ꝑſuaſio
nem:ideo ex veritate oñſa reddũt ei vituꝑatõʒ dicẽtes:

i ¶ In peccatis natus es totus.ſ.in aia ⁊ coꝛꝑe:vt patʒ

in cecitate. CE tu doces nos.q.d.nõ decet:ſed hoc penam ſᷣm ꝙ dicitur pꝛima ad coꝛin. iuj. S
rita d;

eſt falſuʒ:qꝛ veritas a quocũq; dẽ recipiẽda eſt. l ¶ Et
eiecerũt eũ foꝛas.i.a ſocietate alioꝝ hoiu: excoicauerũt
m ¶ Audiuit ieſus. Hic ponit᷑ eiecti receptio: et diuidi
tur in tres:qꝛ pᷣmo ponit᷑ eius in fide inſtructio:ſcõo fi
dei ſue cõmendatio:ibi Dixit ieſus.tertio phariſeoꝛum
murmuratio:ibi Et audierũt. In pᷣma ergo pte dẽ lic:
m ¶ludiuit ieſus qꝛ eie.eũ foꝛas.licet oia nouerit ãäte
i fieret:tñ hec audiuit auditu coꝛpali. n ¶ Et cũ inue
niſſet eũ.uo a caſu fem eſt:ſed ex ſua volũtate æ oꝛdina
tioe. o¶¶Dixit ei.Tu credis in filiũ dei.i.patus es cre
dere in filiũ dei q apꝑuit tibi oculos:⁊ ille ſicut valde pa
tus:ad hoc rñdet: p ¶ Quis eſt dñe vt credam in eũ.
no eniʒ cognoſcebat ieſuʒ in facie qꝛ illũ alias nõ vide/
rat:vt.s.dictũ eſt:ſed eũ deſiderabat videre:⁊ iõ dignũ
erat vt ei veritas reuelaret᷑:iõ ſequit᷑: q ¶ Et dixit ei ie
ſus ⁊ vidiſti eũ.nũc in pñti. r ¶ Et q loquit tecũ ipſe
eſt. ⁊ ſtatim credidit ⁊ fidẽ ſuã oꝛe ꝓfeſſus eſt dicens:
8(Tredo dñe. a ope: t ¶ Et ꝓcidẽs adoꝛauit eũ. ado
ratõe latrie credẽs eũ deũ ⁊ hoieʒ. v¶ Dixit ei ielſus.
Hicañter ponit fidei ſue cõmendatio a xpo dicente:
x¶ In iudiciũ ego in hũc mũdũ veni.no accipit᷑ hic iu
diciũ ↄdẽnatois ⁊ pᷣmiatois qð erit in ſcõo aduẽtu xpi:
ſed iudiciũ diſcretois credentiũ a nõ credẽtibꝰ:qð factũ
eſt in pᷣmo eius aduẽtu:ideo ſequit᷑: y ¶ Ut qui nõ vi

dent videãt.i.ad illuminatõʒ ſimpliciũ ⁊ humiliũ q re

nire baahte⸗ credilſ in filiũ dei: Rñdit ille
tis eoꝛum: vt psss
c ¶ Sed ſiquis cultoꝛ dei eſt. ꝑ actũ latrie debitũ.

—

⁊ dixit: Quis eſt dñe vt cre
da ĩ eü: Et dixit ei ieſus:Et
vidiſti eũ:et qui loquit᷑ tecũ

domine. Et ꝓcidẽns ado/
rauit eum. Et dixit èi ieſus:
In iudiciũ ẽgo ĩ hũc mun/
dũ veni: ut ꝗq nõ vidẽt vide
ant:ẽt ꝗ videt ceci fiant. Et
daudierũt ꝗqdã ex phariſeis
ꝗ cũ ipſo erãt: ⁊ dixerũt ei:
Nunqd ⁊ nos ceci ſumus:
Dixit eis ieſus:Si ceci eſſe

oꝛũ ꝑ ipſi refutatõʒ:
qꝛ ãtea gentiles repu
tabant ceci: vt iudei
videntend⸗ erzi vnr.
Vu 4. lnn Dei cultoꝛes: .
ipſe eſt. At ille ait :Lrèdo dẽ in pf. almo⸗ ſloend
ĩ iudea deꝰ'. a ¶ Et
audierũt. Pic ponit᷑
phariſeoꝝ murmu⸗
ratio: ex vbis eni xp̃ᷣi
male intellectis:acce⸗
perũt ꝙ ↄminaretur
eis cecitatẽ coꝛpoꝛalẽ
Illem amouerat ab il
lo ceco nato:hoc aũt
iniurioſum reputaue
rũt:ideo ſtatim repu

tis nòn haberet peccàtuʒ. Hr eeften⸗
Munc vero dicitis:qꝛ vide dAndi r eoei
mus:peccatu vrin manet. rũſiõe eos ↄſutat di-
ů cens: c Bicgiel⸗
ſetis nõ habe. pctm.

quia ſi non vidiſſent opa chꝛiſti haberẽt aliq; excuſatõʒ de

hꝙ nõ crediderũt ei.vel alit:

Si ceci eſſetis.i ignoꝛan

peccatũ.ſ.tantũ quantum habetis nunc. e ¶ Nunc vero

dicitis quia vi

emus. ideſt reputatis vos intelligere ſcri

pturas: f¶ Peccatum veſtrum manet.i. aggrauatur. po
teſt etiam exponi de viſione coꝛpoꝛali miraculoꝛuʒ que ag

grauabat peccatum eoꝛum. Hic queritur vtruʒ cecitas me V⸗

tis excuſet peccatumEt arguitur pꝛimo ꝙ non:quia pecca
tum additum peccato non excuſat ſeu diminuit peccatum
ſed magis auget:cecitas aũt mentis peccatũ eſt: quia meret᷑

ignoꝛabitur ⁊c. Item illud pꝛopter quo

mozabitur 7. duplicat pena nõ
excuſat peccatũ:ſed magis aggrauat.cecitas mẽtis eſt huiuſ

uls ignonr

modi:quia.ij. ethi. dicit᷑ ebꝛijs duplices maledictões de
bent᷑. Contrariũ arguit per hoc qð dicit ſaluatoꝛ in littera:

da:pmo.ſ.quid ſit cecitas ment᷑:ſcõo q̃le petm excuſat:ter
tio qũo excuſat.Circa p ſciendũ cecitas nõ dicit ſimpli

cẽ negatõʒ viſus cũ ſit puatio: ſed dicit negatõʒ in ſubiecto
apto ⁊ ꝓ tpe in qͥ viſus dʒ ineſſe:qꝛ catulus añ nonũ dieʒ ñ
dẽ cecꝰ. Ad ſilitudiẽʒ h i ſpũalibꝰ cecitas mẽtil nõ dicit ſim
plicẽ negatõʒ ſcie:ſed negatõʒ ſcie q̃ dʒ alicui ineſſe: ⁊ ꝓ tꝑe
p qͥ tenet᷑ illud ſcire:qꝛ nõ oẽs tenent᷑ eadeʒ ſcire nec ꝓ eodẽ
tpe:plus.n.tenet᷑ ſcire ſacerdos vel cleric ꝙ; ſimplex laicus:
Nec pꝛo quolibet tꝑe:plus enĩ tenetur idem homo ſcire in
etate pfecta ⁊ ſenectute qᷓ;ᷓ in adoleſcentia vel iuuẽtute: ⁊ ſic
patet pmũ.Circa ſcõm conſiderandu ꝙ cecitas mentis con

ↄñter

Coſ. nret ſe hʒ q hõ ꝑ voluntatẽ ſic inberet pctõ ꝑ
petrato ꝑ ↄſenſuʒ ꝙ nõ vellet ſcire ea ꝑ — poſſet a pctõ ꝑ⸗
petrãdo qꝙtũ ad actũ impediri vel retar

ſequẽs ad actũ pcti põt ſe hꝛe triplicit:ancedent:cõcomitãt᷑:

ari:⁊ ſic vult talia

neſcire vt liber peccet:a tale pctm nõ excuſat᷑ ꝑ cecitatẽ mẽ

tis ſʒ magis aggrauat᷑:qꝛ talis cecitas ꝓcedit ex maxima in

tenſõe volũtatis erga peccatũ.Cõcomitant᷑ ſe hʒ ad pctm̃:

quãdo aliquis peccat neſciens:tamen ſic eſt diſpoſitus ꝙ ſi

ſciret nihilominus idem faceret: ſicut ſi aliquis percutiens

tes ſcripturas ⁊ pꝛophetias de me: d in bbe

1

¶Euangelium

,
hoiem credit ꝑcutere canẽ:nihilominꝰ ſi determiate cogno nit᷑:ſcðo ei effeck oñdit᷑:ibi diſſenſio itaq;. bma adhbuc Muufic
ſceret illũ hoĩeʒ ideʒ faceret:⁊ talis cecitas no excuſat nec ag in duas: qꝛ pmo ſaluatoꝛ pᷣmittit quandã pabolã:ſcòo Gnnlinnie
grauat actũ: qꝛ nõ eſt cauſa actus ſed tmmõ ipᷣm cõcomita expoſitõʒ eius:ibi hHoc ꝓuerbiũ. In pabola expmit cõo⸗ uretnlkt
tur: talis eni nõ peccat ꝑ ignoꝛantia: licet peccet ignoꝛãs: vt ditio furis ⁊ paſtoꝛis ouiũ:pmo ꝓpter diuerſuʒ ingreſ⸗ Anͤ. d
hã. iij ethi. Añcedenter ſe hʒ ad actũ peccati qñ eſt ca actus ſuʒ ipſoꝝ:⁊ hoc eſt qð di: a ( Amen amẽ dico vobis onſtoe 5
⁊ hoc eſt qñ ſic eſt di⸗ q nõ intrat ꝑ oſti⸗ Gone ſa⸗
ſpoſit hõ ꝙ ſi ſcire —„ — — , ⸗ um ⁊c. nõ.n. ve/⸗ lngtiſcein
üllud eſſe pcim nõ fa- Mẽn amẽ dico ¶.xX. us aperit: toues voceʒ eᷣ nit ꝓppter bonuʒ: inkidiun
cer ern welis meccst B l vobis:qui nõ intrat ꝑ audiunt. Et ꝓpꝛias oues geo auerit ne lrea
itate: ppter ao ta⸗ oſtiũ in ouile ouiũ: ſed aſcẽ vocat nominatim: t edu- iruz inereſſum. ſiſitl
le peccatũ p ipſaʒ exx dit aliunde: ille fur eſt ?⁊ la cit eas. Et cum pꝛopꝛias p oſtuũ paſtoꝛ eſt ſunigten
cuſal: Et ſic patet 2 . tro. Qui aũt ſtrat p oſtiũ: oues emiſerit: ante eas pa/ ouiũ. Scoo ondri ifftcn
Ainca terti aſiderapaſtoꝛ eſt ouiũ:hũic oſtiari dit:&t oues illum ſequũtur: tur eoꝝ diſtincto oſaz
S: . Pccta cecitas. p effectũ cũ ſpdit nalan
vel ignoꝛãtia q eſt cã c¶ Huic oſtiari Alinb; eude⸗
peccati põt tripliciter cauſari: Uno mõ ex ruditate intellect aperit. qꝛ ſcit eũ beniuolũ ouib. d ¶ Et oues ei vo⸗ Clugrporth
ipſius hois: ⁊ ſi ſit tãta ruditas:ꝙ illa ignoꝛãtia vel cecitaſ ceʒ audiũt.i.cognoſcũt:qꝛ bꝛuta aialia ſuos bñfactoꝛes diteniglin,
ſit inuincibilis excuſat totalit᷑ a peccato. Alio mõ cauſat ex recognoſcũt:vt patet ꝑ expientia:⁊ ꝑ Eſaia pphaʒ.j.c. po uutĩ
negligẽtia ſtudendi ea q hõ tenet ſcire: vtpote qꝛ reſugit la Cognouit bos poſſeſſoꝛẽ ſuũ rc. e Paaßllas oues ſtigelſto ,,
boꝛẽ ſtudij:vel qꝛ circa alia occupat᷑:⁊ tũc excuſat᷑ peccatuzʒ vocat noi im. qꝛ diſtincte eas cognoſcit qð nõ facit ali otijtici i
nõ in toto:qꝛ illa ignoꝛãtia nõ eſt oino inuolũtaria: ⁊ qto en. fEt educit eas.ad paſtũ. g ¶ Et cũ ppꝛias o/ pont pkhgſti
minꝰ hʒ de inuolũtario tãto min excuſat:nõ tñ põt in hoc ues emi. añ eas vadit. PHũc eni modũ pabẽt paſtoꝛes in lpebolenepne⸗
certa regula poni ſed dʒ ex circũſtãtijs penſari. Tertio mõ terrra illa:qð pᷣcedũt gregẽ ſibilãdo voce ⁊ inſtrumento minn iti
cauſat ex malicia ꝓpꝛie volũtatis:ita ꝙ; hõ bene eſt diſpoſi ad ꝙ̈ auditũ oues dirigũt:iõ ſedtur: h ¶ Et oues cc. lii to eiget
tus in mẽte ⁊ coꝛpe totaliter:tñ laboꝛẽ acqrendi illumiatõoʒ alienũ aũt nõ ſequũt.i.furẽ ſʒ fugiũt ⁊c᷑. ſᷣm aũt ¶hꝛyß. 1Ntio⸗
mẽtis expellit:illa ignoꝛantiã ꝓ nihilo reputãdo:⁊ ille excu ouile eſt eccleſia:oues ſunt fideles: oſtium ſacra ſcriptu Go lo ot
ſari nõ põt a peccato:⁊ ſic patʒ tertiũ.Ad pᷣm dicendũ ꝙ ad ra:ßm illud ad coloſſeñ.iiij. Oꝛãtes ſil ꝓ nobis vt deus lchpnacſic
dqitio peccati ad peccatũ ſemꝑ fac plura peccata:nõ tñ ſempꝓ aperiat nobis oſtiũ ſᷣmonis ad loqndũ myſteriũ chꝛiſti oſcd.
facit maioꝛẽ grauitatẽ: qꝛ pot cotingere ꝙ pᷣm ſic diminuit Sic igit᷑ otinuat lr̃a iſta pᷣcedẽtibꝰ ſ̃ʒ Chꝛyſ. Chꝛyſt.n. (Nene
2 ꝙ ambo ſimul iuncta nõ habẽt tantã grauitatẽ: q;tam dixit iudeos eſſe cecos ĩ intellectu ſcripturaꝝ: qð oñdit bolepzbola
haberet 2“ p ſe acceptũ: ſic homicidiũ ꝑpetratũ ab homie ex hac pabola ꝙ aduentũ xpᷣi deberẽtↄſiderare exteſti ſralthno⸗
ſobꝛio:graur eſt qᷓᷓ ſi ppetraret᷑ ab hoie ebꝛio:ita ꝙ pᷣponde monio ſcripturaꝝ q́s habebãt:qꝛ xpᷣs intrauit ꝑ oſtiuʒ ſnoalor
rat ebꝛietati ⁊ homicidio ex illa ſeqnti quis ſint duo pecca i. p determinatõz ſacre ſcripture qᷓ temp:locũ:a modũ: lor/ Puman.
ta. Ad 2 dicendũ ꝙ duplices punitões vel maledictòes de veniẽdi determiauit: vt. s dictũ eſt. v. c. ideo alij alter ſcoalſczrv⸗
bent ebꝛijs ꝓpter duo pctã q ibi cõcurrũt:tñ ſi ille punitões intrãtes ſũt fures ſicut machomet ⁊ ãtixpᷣj. Huic oſtia nuclullalearn
fiãt ſjm menſurã peccati:nõ erũt tãte qtitatis qta eſt puni rius apit.i.mopſes:cui data eſt pᷣmo ſacra ſcriputa ꝓpi ügerpontdi
tio ꝓ vno ſolo peccato grauioꝛi: vt dictũ eſt. Aliter põt di hoc ſaluatoꝛ dixit..v. c. Si crederetis mo yſi credenen pfuneftüoi
ci q illud dictũ nõ eſt dictũ phᷣi:ſed eſt vbũ cuiuſdã legiſla foꝛſitã ⁊ mihi.Et oues illũ audiũt.i.ſiplices ſiẽ fuerũt Auorärdcnetiin
toꝛis noĩe pitaci qͥ hoc ſtatuit circa ebꝛios amplo puniẽdoſ apli ei credẽtes. Et ꝓpaj oues vocat noiatiʒ. h patʒz de depppeisnde
nõ reſpicies ad pcti grauitatẽ:ſed ad cõem ppli vtilitatẽ:qꝛ aplis db' diſticta noia ipoſuit. Et educit eas. de tenebꝛj Ptoſrdin
multi ex ebꝛietate peccãt:⁊ in talibꝰ ad q ꝑpetrãda multitu ignoꝛãtie ⁊ culpe:Alnte eas vadit.p exempla open.: fm enitdictigſ
do ZnaD eſt grauioꝛ pena ſolet adhiberi: ſicut in multis ter· ꝙ dẽ. j. xiij ca. Exemplũ dedi vobis vt quẽadmodum depphiſflrd
ris ſimplex furtũ graui punit i blaſphemia quis blaſphe ego feci ita ? vos faciatis. Et oues illũ ſequunt p imita toaidinide
mia ſit multo magis pctm. ca.ix. vbi dẽ in poſtilla. tiõʒ. Qꝛ ſciũt vocẽ eius.i.ꝑ fidẽ cognoſcũt ⁊ appꝛobãt. ni czolſt
Circa ⁊oſiderandũ ꝙ cecitas mẽtis ↄſequẽs ad actũ pec Alienũ aũt nõ ſequũt.recipiẽtes falſaʒ doctrina: qꝛ nõ lphn udeop o'
cati ſe poteſt habere tripliciter. ldditio. nouerũt vocẽ alienoꝝ. Sʒ dem̃ Chꝛyß. põt argui: qa Multiſeuutiſont
Igdet poſtillatoꝛ in hac q̃ſtie indifferent accipe iſta xps expnẽdo hãc pabolã dic ſe eſſe oſtiũ:ergo ſacra ſcri Uliorlierte
duo.ſ.cecitatẽ mẽtis ⁊ ignoꝛantiã: eſt tñ inter illa ptura nõ ẽ hic oſtiũ: Dõt dici ſuſtinẽdo dem ¶hꝛyß.· ꝙ Gp diaty
n doctoꝛes differẽtia. Nã cecitas mẽtis cõiter ac xps nõ vocat ſe ſolũ oſtiũ ſed etiã paſtoꝛẽ:vt patebit:⁊ luindeiepoſi
cepta eſt pctm:qꝛ ſᷣm Gꝛeg.xxj.moꝛaliũ ponit᷑ ini vicia que pm hoc diſtinguit᷑ ab oſtio: ꝓpi hoc ſacra ſcriptura dẽ tllunetaiſſſti
cauſant ex luxuria. Ignoꝛatia aũt pluries eſt ſine peccato: oſtiũ hic initũ xps eſt paſtoꝛ ouiũ ⁊ reſpectu ſui ingreſ icgeſtonſcck
vt manifeſtum eſt. Replic. ſus in mundũ. ¶ aũt xp̃s dicit ſe eſſe oſtiũ:hoc noõ ẽ re untfnigdicri
Nca.ix.vbi diſtinguit poſſillatoꝛ cecitatẽ mẽtis tri/⸗ ſpectu ſui ingreſſus in mundũ:ſed inqtũ ali p ipm ha⸗ duibiſei ion
. pliciter: ⁊ vtilit᷑ declarat qũo ſe habeat ad petm̃: ſilr bent ingreſſuʒ in deum:ſᷣm Auguſtinũ: oſtiũ eſt chꝛi⸗ trnn
ignoꝛãtia:nõ hñs burgeñ.vñ iuaderet poſtillatoꝛ ſł: Et cõtinuatur littera ſic p̃cedentibus:qꝛ iudei in pꝛe atin uuifii
dieit eu ccipe cecitatẽ mẽtis ⁊ ignoꝛantiã indifferẽter qð cedenti capitulo dixerunt ſe videre ſine chꝛiſto:⁊ ꝑ con 1ennin
tñ falſuʒ eſt: vt pʒ ex reſolutõe poſtilla. Nec eſt generalit vm ſequens poſſe ad veritatem puenire ſine eo ꝓpter hoc ie
dem metis cecitatẽ eſſe pctm̃:qꝛ aliqᷓ eſt pena pcti pᷣeedẽtis. ſaluatoꝛ in hac pabola oñdit hoc impoſſibile dicens: ſo⸗ i
. ven amen dico vobis. Dic ondit ꝙ do/ ¶ Ca. F. Qui nõ intrat. in cõgregatõz fidelium ꝑ oſtium.i. per Gmluhtfrnd
crina xpi ſit viuiſicatiua.Et pꝰoñdit᷑ hoc ꝑ vbũ:? cchꝛiſtum. Fur eſt cc.qdð faciunt omnes infideles 7 etiaʒ bEppiptiſt
ſenſibile ſignũ:qꝛ ↄſuetudo eſt h euãgeliſte adiũu mali fideles ſtatum pꝛelationis indebite aſſequentes. ſeinter Norn
gere ſignu ſenſibile coꝛreſpodẽs doctrie.ſcòa ſeqnti ca. Erat Qui autem intrat per oſtium.i.per fidem chꝛiſti ⁊ hu ſllri Mien
‚auüt qdã languẽs. pma in duas: qꝛ pmo ponit᷑ xpᷣi benigni- militatem ⁊ alias virtutes eius: Paſtoꝛ eſt ouium: Im linri iͦ
R tas in docẽdo:ſcòo iudeoꝝ malignitas ipᷣm ꝑpſequẽdo: ibi veritatem. Huic oſtiarius aperit.id eſt ſpiritus ſanctus larili nenfi
SFaacta ſumi: encenia. pᷣma in duas:qꝛ pᷣmo doctrina xpᷣi po reuelat veritatẽ vt poſſit oues paſcere. ſmanhengn

„ ° % N

ninoliiitn
i Dänk,were
immdne
ietrazi
riA“dbi
ikn nu
net 1ini ui
roſms niue,
mris iofia
iuii raſiſt
Nneidn
Girr. Almsdr
Nirber ſin
uslin,e

.
7

ANaDͤ

*

eas noiatim: ↄdeſcendẽdo familiariter ſubdit:Et eduẽ̃
eas. de tenebꝛis ignoꝛatie ⁊ culpe: h ¶ An eas vadit.p
exempla vite. o ꝓuerbiũ. Hic ponit᷑ dicte pabo

