per nos.i.ↄdeſcendite nobis. Et abſcondite nos a facie
⁊c᷑.i.ꝓtegite nos oꝛationibꝰveſtris erga deũ ⁊ agnum:

vt ceſſet a nobis rabies huius perſecutionis:ſed alia ex

poſitio videtur magis litteralis. VII.
Oſt hec vidi. Poſtq deſcripta eſt acerbitas ꝑp⸗
ſecutionis:hic ↄñr deſcribitur ſuauitas ↄſola⸗
tlonis que facta eſt in eccleſia dei tpe conſtãtini ex hele-
na nati:⁊ diuiditur in duas partej:qꝛ p ponitur hic cõ
ſolatio q;ad exiſtentes in eccleſia militate:ꝛ q; ad exi
ſtentes in eccleſia triũphante:ibi Poſt hec vidi turbã.
paadhuc in duas:qꝛ p pꝛemittitur perſecutionis bꝛeui
tas.ſ.quattuoꝛ tyrannoꝝ in diuerſis partibus imperũᷣ
romani dominantiũ:⁊ eoꝛũ repꝛeſſio per conſtantinũ:
ibi Et vidi alterũ. Circa pꝛimũ ſciendũ ꝙ ſicut dicitur
in eccleſiaſtica hiſtoꝛia.ix. libꝛo.poſtq dioclecianus ⁊
maximianuj depoſuerunt inſignia imperij conſtituti

ſunt imperatoꝛes duo.ſ.galerius ⁊ conſtantinus: Gale

rius aũt duos ceſares inſtituit.ſ.ſeuerũ in italia ⁊ maxi
mianũ in oꝛiente Cõſtantinus aũt ex helena genuerat

filiũ nomine conſtantinũ qui moꝛtuo patre factus ẽ im

peratoꝛ: æ aſſumpſit in conſoꝛtiũ imperij liciniũ:quilʒ
' fuerit paciſicus chꝛiſtianis: tamẽ cito poſtea factus ẽ
perſecutoꝛ:maxẽcius vero rome tyrãnięabat: 2 ſic erãt
quattuoꝛ perſecutoꝛej eccleſie in quattuoꝛ partibimpe
rij. ſ. maximianus in oꝛiente: ſeuerus in italia: maxenci
us rome:licinius alexandrie que eſt in egypto.Itẽ notã
dũ ꝙ hoĩes maxime potentes ⁊ in dignitate conſtituti
in hoc libꝛo frequenter nominantur angeli:ſicut dictũ
eſt. S. ca. j. de epiſcopis. vij. eccleſiaꝝ qui angeli nominõ
tur:⁊ ſi ſunt boni:ſunt angeli dei:⁊ ſi mali magis ſunt
angeli ſathane:ſaltẽ pꝛo illo tẽpoꝛe quo ſunt mali:ſicut
dictũ eſt ſupꝛa.iij.ca.de angelo ſardis:Nomẽ habes

viuas ⁊ moꝛtu' es. hoc mõ q̃ttuoꝛ ꝑſecutoꝛes ecclie

ſunin
Mpeie
du oe
hriet

lipe⸗
nilho⸗
biſtet
azſi
modien
penttdi
rio⸗
peſe
h
Wöpe
N
alu,
md
guc
lſenß⸗
t yer
bad
An
rſtar
epond
guibus
9800 9g
amt in
mone 1
avonſ
ciiiaſti

CAiſ

dicti noĩant᷑ hic angeli:cũ dꝛ: a ¶ Poſt hec vidi q̃ttu.

—

angelos ſtãtes.i.dñantes. b ¶ ttuoꝛ angu. ire.
i.qttuoꝛ ꝑtes iperij vt dem̃ eſt. c Benetes ⁊c.i.ĩpe
dientes doctoꝛes ecclie ne vbũ dei pᷣdicarent:de qͥ flatu
dẽ cãti.iiij. Surge adlo ⁊ veni auſter ꝑfla hoꝛtũ meũ ⁊

fluent aromata il H

lius.qꝛ ꝑ flarũ pᷣ⸗
dicatiõis fecũdat᷑

hoꝛt ecclie militã
fl. d Suꝑ ter.
neq; ſuꝑ mar̃ ⁊c

tes pariſius deſi

gnant noie ipſiuj
vñ cõi mõ loquẽ

e¶Et vidi. Pic

uoꝛ angelos ſtantes
up qttuoꝛ angulos fre:tẽ/

xpᷣianoꝝ. n. alid nẽteſ qᷓttuoꝛ vẽtos fre ne fla
hitabãat in arida rẽtſup trrã neq; ſp mare:
ali n iſulma neqʒ i vllã arboꝛẽ. Et ſidi
pſecutionẽ fugi? alteꝝ angelũ aſcẽdentẽ ab
tes:⁊ oẽs iſti deſi oꝛtu ſolis hñtẽʒ ſignũ ði vi
gnant noiblocoꝰ ui:ẽt clamauit voce magna
ũ iſtoꝛ: ſic hitttuoꝛ angelis ꝗbus dar ẽ

noͤcẽ tre ⁊ mari dicẽs: Nò
lite nocẽ tre ⁊ mari neq; ar

di dã: pariſp ſecin boꝛib':qaduſqʒ ſignem ſer
lale enta. i pplus uos dei nii in frotib eoꝝ

Et audiui nũeꝝ ſignatoꝛuʒ

ſt hẽc vidi q̃t/(VII

Apoca. Vij.

dicte repᷣſſiõis fructus qui eſt multiplicatio credentiũ xpᷣo.

et dicũt expoſitoꝛes ꝙ hic p ponit᷑ numer ↄuerſoꝝ ad xpᷣʒ
de iudaiſmo:⁊ iõ ſubdit᷑:Ex oĩ tribu filioꝝ iſrł.⁊ Poſen cũ

ſubdit᷑: Poſt hec vidi turbã magnã ⁊c̃.ponit᷑ mu
uerſoꝝ de gentilitate que fuit multo

milia ſignati.Ex tribu rubẽ
duodeciʒ milia ſignati. Ex
tribu gad:duodeci milia ſi
gnati.Ex tribu aſer:duode
cim milia ſignati. Ex tribu
neptali:duoðci milia ſigna
ti. Ex tribu manaſſe duode
ci milia ſignati.Ex tribu ſy

meon duodecĩ milia ſigna

ti. Ex tribu leui: duodecim
milia ſignati. Ex tribu iſa/

char:duodeci milia ſignati

Ex tribu cabulõ:duodeciʒ
milia ſignati. Ex tribu io/

ſeph:duodeci milia ſignati

*

cio pꝛimũ non videt᷑
rõabil ter dem:qꝛ añ
tpa ↄſtantini iudei iã
erãt in ſua infidelita-
te obſtinati: pꝑ qð ñ

vigdet᷑ ꝙ tꝑe conſtanti

ni tot fuerint baptixa
ti:ſicut dẽ hic.ſ.cxliiij
milia. Itẽ qꝛ ex quali
bet tribu excepta tri/
bu dan:loco cuiuj no
minat᷑ tribus ioſeph
dicũt᷑.xij.milia ſigna
ti:⁊ tñ ſᷣm hebꝛeos ⁊
latinos decẽ trib' fue
runt captiuate ⁊ iclu
ſe vltra montes caſpi
os:⁊ ſic de illis nõ vi
dentur tunc aliqui fu

titudo cõ
maioꝛ quaſi incõꝑabi
liter q; de iudaiſmo.
Sʒ ſaluo meliõi iudi

cũ miraret᷑ de inſolita viſiõe:vidit angelos aſſiſtẽtes
dicẽtes ſibi:In ſigno hoc vices:tũc de victoꝛia futura
ſecur: ſignũ crucis ſicut viderat depingi fecit in milita-
rib vexillis:⁊ ſin
umphũ. h ( Et cla.vo.magna q̃truoꝛ angelis.i.iiij.

ↄñnr deſcribit di cẽtũq̃dragintaqttuoꝛ milia

ctoꝝ q̃ttuoꝛ tyrã ſignati ex oĩ tribu filioꝛum

ca quãẽ pᷣ ponit᷑ re
pꝛeſſionis act':2
ſubdit᷑ ſeq̃ns fru/

non repſio. Cir iſrl.Ex tribu iuda duodeci

ctus:ibi Et audiui. Circa pᷣp̃mittit᷑ repꝛimẽtis ↄditio:

cũ dẽ: e ¶ Et vidi alteꝝ angelũ.i.ĩperatoꝛẽ ↄſtantinũ
f¶ Aſcendentẽ ab oꝛtu ſolis.nã ex oꝛdiatiõe ſolis iuſti
cie aſcẽdit ad dignitatẽ iperialẽ:vt daret pacẽ eccleſie.
bi⸗ ſignũ dei viui.i.ſignũ crucis xpᷣi.ſcribit᷑ eniʒ
eccliaſtice hiſtoꝛie libꝛo.ix.ꝙ ↄſtantinꝰ veniẽs romaʒ ʒ
maxentiũ ibi tyrannigantẽ:⁊ freq̃nter cogitaret ð diſpo

ſitiõe belli:⁊ pꝓ victoꝛia exoꝛaret deũ celi:q'uis nonduʒ

eẽt baptiat:aſpiciẽs in celũ vidit ſignũ crucis rutilãs

cedẽs ↄ maxentiũ obtinuit plenũ tri

tyranis pᷣdictis. i ¶ Quib'datũ eſt.i. permiſſum eſt.

k (Mocẽ terre ⁊ mari.i. xianis hitantib'iĩ tra arida

2 in inſulis maris.d. ¶¶ Nolite nocẽ cc᷑. nã iſtos.ᷣ iiij.
tyrãnos rep̃ſſit a nocumẽto xpᷣianoꝝ:aliqᷣs debellado:
ſicut dem̃ eſt de maxẽtio:⁊ idẽ poſtea accidit de licinio

3 xp̃ianos crudelit᷑ inſurgẽte in alexãdria ⁊ egypto:ali/

os ãt duos ſuo mãdato deixẽdo: et hec hñtur eccliaſti/
ce hyſtoꝛie libꝛo.ix. m ¶ Quoaduſq; ſignem ſuos ði

⁊c̃l. Cõſtãtin.n.a beato ſilueſtro baptigat honoꝛauit

exaltauit eccleſiã ⁊ potiſſime ſacerdotes ⁊ alios eccle
ſie miniſtros ⁊ multa pꝛiuilegia xpᷣianis dedit:⁊ ſic exẽ
plo ⁊ verbo multos ad baptiſmũ induxit:⁊ ſic ꝑ mini
ſteriũ ſacerdotũ ſᷣuos eos xpᷣiↄſignauit.Sciendũ ãt ꝙ;

hec dictio qaduſq; nõ tenet᷑ hic finite:ſic intelligẽdo ꝙ

ſignatis fidelibꝰ tpe ↄſtantini q̃ttuoꝛ tyrãni pᷣdicti õbe

rẽt redire ad ꝑſecutionẽ ecclie:ſiẽ cũ d ſedeas hic qͥad/
uſq; veniã:pꝑ qð ðſignat᷑ ꝙ me adueniẽte ñ debeaj apli

ſecdẽ: ſed tenet᷑ indefinite ſicut cũ dẽ: Iſte ñ penituit qad/

*

unq; penituit:qꝛ pᷣmoꝛtẽ penitere ñ potu

uſq; vixit.i.
it. n 6 Et audiui numeꝝ ſignatoꝝ.hic ↄñr deſcribit᷑

tyrięati:vt dcm̃ eſt:vna ẽt vice maximianiniſecit legioneʒ

Ex tribu beniamĩ duodecĩ iſſe baptixati: ſimili.
milia ſignati. Poͤſt hec vi 2 de zuerſione genti
di turbã magnã quã dinu liũno videt ꝓbabili

dcm̃:qꝛ textus diſſo

nare videt᷑ in Par
qð magis videbit ꝓ⸗
ſequẽdo:ſi igitur qᷓmihi videtur ad pꝛeſens.In hac pᷣma
parte deſcribitur multitudo ↄuerſoꝝ ad xpʒ tꝑe ↄſtantini
de quacũq; gente vel natione:qui per baptiſmũ rẽ nomis
iſrł ↄſequuntur:ſᷣm ꝙ pꝛedixit Eſa.xliij.Effundã ſpm̃ me
um ſuper ſemẽ tuũ:⁊ benedictiones meas ſuper ſtir pẽ tuaʒ
⁊ germinabunt.⁊ ſequitur: Iſte dicet dñie go ſũ:⁊ ille inuo

cabit in noie iacob: ⁊ hic ſcribet in manu ſua dño:⁊ in noĩe
iſrł aſſimilabitur. qð intelligit᷑ de gentibus ↄuerſis ad xpᷣm

ſicut ibið plenfuit dcm:hoc ẽt dicit apoſtolus:Ro.ij. Nõ

eni dq in manifeſto iudeeſt:neq; que in manifeſto in carne ẽ

circũciſio:ſed qui in abſcondito iudeus eſt.ſ.per fidẽ xpᷣi: ⁊
circũciſio coꝛdis in ſpũ.ſ.per reciſionẽ vicioꝝ:⁊ ſic pʒ ꝙ no
mẽ iſraelis ſᷣm rẽ ⁊ veritatẽ tranſijt ad pplum in chꝛiſto re

generatũ: ⁊ per ↄñs noĩa.xij. tribuũ iſrł ad duodeciʒ aplos
noui teſta. qui coꝛeſpondent.xij patriarchis ve.teſta. trib⸗
vero dan hic omittitur:eo ꝙ de ipſa dẽ antichꝛiſtus naſci/

turus. Sciendũ ẽt ꝙ cũ dẽ hic.cxliiij milia ſignati ponitur
numerus determinatus ꝓ indeterminato: naʒ multo ples
tpibus illis per diuerſas partes oꝛbis fuerunt baptiati: ſiẽ
S.iiij.ca.per.xxiiij.ſenioꝛes intelligitur vniuerſitas pꝛela-
toꝝ eccleſie que eſt multo maioꝛ ſicut dem fuit ibidẽ: hij ve
ro dictis p lr̃a. o ¶ Poſt hec vidi. hic ↄñr deſcribitur cõ
ſolatio q;tum ad exiſtentes in eccleſia triũphante:naʒ ſicut
poſt perſecutionẽ acerbiſſimã tẽporibus diocleciani ⁊ ma-

ximiani facta eſt ↄſolatio magna in eccleſia militante ꝑ con

ſtantinũ pacẽ ei attribuentẽ: ſic in eccleſia triũphãte ð mar/
tyrib illius tpis facta eſt leticia magna per chꝛiſtũ animas

eoꝝ ſuſcipientẽ:igitur hec leticia ideſcribitur:ꝰ iohannes
de hoc plenius inſtruitur: ibi ⁊ reſpõdit. Circa pmuʒ dicit:
o ¶ Poſt hec vidi turbã magnã.martyꝝ. p ¶¶ Quaʒ di⸗/
numerare nemo poterat.tẽpoꝛibus.n.diocleciani ⁊ maxi/

miani tot fuerunt martyrifati ꝙ per hoĩes nõ potuerũt ad
certũ numeꝝ reduci:nã.j.xxx.dies legunt᷑.xvij.milia mar/

12 §

thebeoꝝ:in q̃ erant ſex milia.cccccclxvj.milites xpᷣiani:iu/⸗
dices ẽt in diuerſis ꝑtib'de mãdato iſtoꝝ iperatoꝝ tot iter
fecerũt xp̃ianos ꝙ nõ poterãt ſub certo nũero redigi:nã di
oclecian legit᷑.xx.annis iperaſſe. q(¶ Ex oib gentibꝰaẽ.

Ex hoc videt ꝙ nõ agit hic de ↄuerſis ex gẽtilitate tm:ſicut

dicuũt alid:ſed ð mar
tyrięatis ꝑ dioclecia
nũ ⁊ maximianũ int᷑
qͥs fuerũt alid de iu⸗
daiſmo ↄuẽſi ad xpCᷣʒ
de oĩ pplo ⁊ gente.
r ¶ States añ thꝛo/⸗
nuʒz.p claꝝ dinitatis
aſpectũ. 8 (Et iĩ cõ
ſpectu agni.qꝛ ſiẽ bea
ti reficiunt᷑ interius ĩ
aſpectu dĩnitatis:ita
exteri in aſpectu hu/
manitatis xpᷣi: ſᷣm ꝙ
dicit augu. ſup iohß.
¶ Amicti ſto. albij.
per gloriã aĩe:q̃ per
ſtolã albã pſignat᷑: vt

vchm eſt ca.pcedenti.

v¶ Et palme in ma
nib eoꝝ. in ſignũ pfe

merãe nemo potᷣat ex oĩbꝰ

gentib tribub ⁊ pplis ⁊

linguis: ſtãtès añ thꝛonũ èᷣt
in ↄſpectu agni:amicti ſtol

lis albis:è᷑t palme in mãibꝰ
eoꝝ.Et clamabãt voce ma

gna dicẽteẽs:Salꝰ deo ño:
ꝗ ſedet ſup thꝛonũ ⁊ agno.
Etòẽs angeli ſtabãt in cir
cuitu thꝛõi t ſenioꝝ ⁊ q̃ttu
oꝛ aĩaliũ:ẽt ceciderũt in cõ
ſpectu thꝛoni in facies ſuas
⁊ adoꝛauerũt deũ dicèntes
Amẽ. ñdictiò ⁊ claritas
⁊ ſapia ⁊ graꝝ actõ:honoꝛ

⁊ vᷣtus ⁊ foꝛtitudo dẽo nr̃o
in ſecla ſcloꝝ amẽ. Et reſpõ
dit vn de ſenioꝛibuſ ⁊ dixit

cte victoꝛie:q̃ non hẽ
in pñti vita:ĩ q̃ hoĩes
itũcũq; ſancti ſi ſp ĩ
pugna:? ſic ñ loquit᷑
vt videt᷑ de bapticati)
cxiſtẽtibꝰin via:ſed ð
martyriçat s in patria. x ¶ Et clamabãt voce magna.nõẽ
in celis eſt laus dei ↄtinua: yꝓ ¶ Dicẽtes ſalus deo nr̃o.i.ſa
lus quã hẽm ineſt nobis a deo ⁊ agno. 3 ¶ Et oẽs an. ſta
bant in circuitu thꝛoni.tanq; parati ad exequẽdũ volunta
tẽ dei. 2 Erlenonanus⸗ aialiũ.i.epᷣoꝝ: ⁊ patriarcha
rũ iã in celo regnantiũ. a ¶( Et cecider̃t in ↄſpectu thꝛoni
⁊c̃.gꝗẽas agẽtes deo de triũpho martyꝝ. b Diectes ame.
poſt audẽ martyꝝ ſupꝛa poſitã. Salus ðo nr̃o ⁊c.⁊ ſubdit
eoꝝ laus cũ dĩ: c ¶ Gndẽio i.laus. O( Et dari.i.diuul
gatio nois ⁊ ceta q ſequunt᷑:ſupple attribuãt. e ¶ Deo no

¶Tiber

aie gliam:vt.ðS.dem̃ eſt p effuſionẽ ſui ſanguis: l AS

ſi anñ thꝛonũ dei.vidẽtes eũ facie ad faciẽ. m ¶ Et ſᷣui
unt ei die ac nocte in tẽplo ei.qꝛ ibi eſt laus iugiſpſal.
lxxiij. Beati qui hitant in domo tua dñe in ſecla ſeclło
laudabũt te. n ¶ Et q ſedet in thꝛono.ſ.de . a .
bitabit ſuꝑ illos.

qꝛ non pñt ab eo
mihi:Hi qui amicti ſt ſtoliſ euelli. p¶ NIS
albis· q ſt ⁊ vñ venerũt: Et eſurient nech ſet
dixi illi. Dñè mi tu ſcis. t airtbulatioz aut
dixit mihi:Hi ſt q venerũt inquietudinẽ pa-
de tribulatiõe magna:ẽt la tient aplius:nam
uerũt ſtolas ſuas: ?⁊ dealba in bcariuudie de-
uerũt eas in ſanguine agni. q ( Om agnqẽ
Idẽo ſi añ thꝛonũ dei:t ſ/ uin medio thꝛoni.
uiũt ei die ac nocte in tẽplo ſ. xp̃s. r ¶ Regʒ
el:ct q ſedet in tꝛono hitů oy imecſiate
bit ſup illoſ. Non eſuriẽt ne ſtentes regunt ab
ꝙ; ſitiẽt ãplius: neq; cadet eo ꝑ miſtros eccle
ſup illos ſol neq; vllus eſ ſie. s ¶ Et dedu

cet eos ad vite fõ
tes aq̃. ↄtinuan
do in eis gliaʒ aie
quouſq; cũ hꝰ ac

quoniã agnus qui imedio
thꝛoni ẽ rẽget illos:èᷣt dedu
cet eos ad vite fontes aq̃ꝝ:

èt abſterget de oẽʒ lachey apiant ann ror
2 mE. poꝛis in
erũt ĩ fontibaq

ü vite ꝑ duplicẽ gli
am. ſ. coꝛpis 1 aĩe. Er abſterget de'ozë lachꝛymã.
nã vltra nõ hẽbunt aliq triſticie mãm ſed plenã ⁊ per
fectã ↄſolationẽ. Cõtra baneerpoſ itionẽ quã poſui ex
textu poſſet argui:p qꝛ dẽ: Poſt hec vidi turbã magnã
⁊c̃.ex qͥ videt᷑ ꝙ nõ loquit᷑ de martyribꝰtpe ↄſtantini pᷣ-
cedentib:de q; añ fecerat mẽtionẽ:ſed magis de ↄuerſij
ex gentilitate tpe ipſius:ſicut dicũt expoſitoꝛes aliqui:
2 qꝛ. j.xxj.iohanes loqn de ciuitate celeſti dicit:Et tem
plũ nõ vidi in ea.hic at dẽ: Et ſuiẽt die ac nocte in tem
plo eõ. ex qͥ videt᷑ ꝙ non loquit᷑ de martyrib' exiſtẽtibꝰ

ſtro in ſcla ſcloꝝ.nõ eſt p hoc intelligendũ ꝙ ex creatun ali iã in patria:ſed de fidelibP qui ſt adhuc in via. Ad pmũ
4 E

qͥd accreſcat deo in ſeipſo:ſed tm̃ in effectibus ſuis. f
rñdit. Hic ↄñr iohan.de dictis martyrib inſtruit᷑ plenius:
cũ dẽ: Et rñdit vn de ſenioꝛibꝰ.ſm illos qͥ dicũt ꝙ lr̃a ime/
diate pᷣcedẽs loouit᷑ de ↄuerſis ex gẽtilitate tꝑe ↄſtãtini: iſte
ſenioꝛ fuit bearſilueſter:ſed hoc nõ videt᷑ ↄuenient᷑ dcm:qꝛ
iohan.nõ fuit inſtructa beato ſilueſtro ꝑ multa tpa p' na-
ſcituro:qꝛ floruit tpe ↄſtantini:qui cepit iperare anno dñi
cccix.et iõ videt᷑ melꝙ iſte ſenio: fuerit beat petrus:qui dã
vnſenioꝛ.i.pmus int᷑ pᷣlatos ecclie:ſicut dem̃ eſt.s.capi.v.
¶Di damicti ſi ſtolis albis qͥ ſi ⁊c q.di.tu debes ſcire.
¶ Et diyxi illi dñe mi tu ſcis.qᷣ regnas in ſcla cũ eis:nã añ
reuelationẽ iohãni factã:p martyriũ tranſierat ad gliaʒ:vt
oſtenſuʒ eſt. S. c v. q.d.iohãnes: Tu qui ſcis potes me docẽ
de ipſis. i¶ Et dixit mihi hi ſi qͥ ve.de tribula. magna.
exeũtes de mũdo p martyriũ tpe diocleciani ⁊ maximiani
iperatoꝝ:qꝛ tũc fuit tribulatio maxia:vt dem eſt:ex hoc ẽt
videt᷑ ꝙ nõ loquit᷑ de ↄuerſis ad fidẽ tpe ↄſtantini:qꝛ tũc ñ
fuit ecchie tribulatio:ſed maxia ↄſolatio:ppꝑ qð loquit᷑ ſicut
dixi de martyribPtpe pᷣcedenti:iõ ſubdit᷑: kK ¶ Et lauerunt
ſtolas ſuas ⁊ dealba.eas in ſan agni. pp qõ eoꝝ ſanguis fu
it effuſus:⁊ iõ merito dẽ ſanguis agni:qꝛ eſt ſanguis mẽbꝛo
rũ ipſi:in qbdicit ſe pſecutionẽ pati:Act.ix. Saule ſaule
q̃d me ꝑſeqris.martyres ãt pᷣdicti acceperũt pꝛimã ſtolã.i.

dicendũ ꝙ cũ di: Poſt hec vidi ⁊c̃.li pᷣnõ refert ad oꝛ
dinẽ rei geſte:ſed ad oꝛdinẽ viſiõis ſeu deſcriptiois:illa
eni qͥ ſi pꝛius fcã freqnter ſi poſteroſtenſa pphᷣis:⁊ de/-
ſcripta:ſicut manifeſte pʒ in ſcriptura veteris ac no.teſ.
pꝑpꝑ qð nõ valet argumetũ.ld ꝛ dicendũ: poſt illud
vbũ iohãnis ſubdit᷑ imediate:Oñs ei de oĩpotẽs tẽplũ

illiẽ ⁊ agn.ex qͥ pʒ ꝙ ꝑ vbũ iohãnis nõ excludit᷑ a ciui/

tate celeſti tẽplũ oimode:ſed tm tẽplũ mãle ⁊ fugurale:
qle fuit in ve.teſtõ reſpectu noui:⁊ in nouo reſpectu ce
li:cult.n.dei in no.teſtõ eſt quedam figura ⁊ repñtatio
cult ipſo ſiue laudis ab angelis ſanctis ⁊ beatis in celo:
qꝛ cultceli nõ eſt ad aliud oꝛdinat:iõ nullo mõ eſt figu

ratiu:qꝛ ibi de' colit᷑ ⁊ laudat᷑:vt clare ⁊ pñtialit᷑ viſus

ſine figura ⁊ enigmate: a ſic negat ibi templũ figurale ⁊
dñs oĩpotẽs dẽ tẽplũ eius ſicut plenius ondet᷑ qñ erim

ibi dño ↄcedente. ¶ In ca. vij. vbi dꝛ in poſtil.Et di
cunt expoſitoꝛes aliqᷣ ꝙ hic p ponit᷑ nũer ↄuerſoꝝ ⁊c.

cet opio expoſitoꝝ quã repꝛobat ¶ Additio
poſtillatoꝛ rõnabiliter videat᷑ ipugnari: poſſet
ñ ſuſtineri: naʒ pᷣm Iſi. in p̈ libꝛo de ſummo bo
no ſeptẽ regule ſi ſeu claues circa expoſitiões ſacre ſcri
pture:quas ẽt poſtillatoꝛ in 2 pꝛologo ſuper geñ.repe/-

tit: quaꝝ quarta regula ſeu clauis eſt de parte ⁊ toto.ſ.

—õ

ma
ntin
doecce
idein
nie ſß
num
3
he
noe
men
aun
Pip
liͦgi
hefni.
ir
poſtig
Rpr
nnß⸗
erſh
laui:
ien
intem
ſtird⸗
Ahn
iila
Gnde
vot.
filud
liii
tcui
rale:
we
tuti⸗

9

Alpoca. viij.

ꝙ ſacra ſcriptura tractãs de pte qñq; tranſit in totum:

ecouetſo vt ibidẽ exẽplificatur de quadã ꝓphia:Eſa.

xiij vbi pphᷣa tractans ad litterã de ciuitate babyloni
ca.d. Onus babylonis.tranſit ad intelligendũ verbum
de toto mũdo:⁊ poſtea reuertit᷑ ad loquendũ )̊ babylo

nẽ ſpecialiter put
ibidẽ plenius con . .
tinern vñ ⁊ np Tcüuʒ apuiſſe et ſigillũ
bannen ernnne ptimũ: factůz ẽ ſilen⸗
actans ⸗ EIacinz e
de zuerſis ad xpʒ tiuũ in celo quaſi media ho
de iudaiſmo te ra. Et ſiidi ſeptẽ angeloſ ſtã
nlni gan it tes in aſpectu dei: v date ſi
SAr* N 9 .
tota ſrnagoga an üllis ſeptẽ tube. Et aͤl' ange

lus vẽnit ⁊ ſtetit añ altar̃ hà

iqua que fuit ſbᷣ nelt
bẽs thuribulũ aureũ:ẽt da

fide chꝛiſti futuri

eſnor de gnat ta ſtilli icẽſa multa ut daret
1 . 2 1. 9 — „
toꝝ de. xij. tribu⸗ de oꝛõib ſcõxꝝ oluʒ ſi up al⸗

bus iſrl:qꝛ a tem
poꝛe abel iuſti:a

quo incepit ſynagoga fideliũ:multi fuerũt ſub fide chꝛi

ſti ⁊ de qualʒ tribu:qꝛ in hoc ſpacio includitur tempus
ante tranſmigrationẽ decẽ tribuũ:⁊ iõ de qualibet tri
bu facit mentionẽ pꝛeter tribuũ dan que obmittitur ex
ca contenta in poſtilla.ſimiliter cũ ſequitur: Poſt hec
vid i tubã magnã ⁊c̃.per hoc intelligitur multitudo cõ⸗
uerſoꝝ de gentilitate que fuit multo maioꝛ q;ᷓ multitu
do fideliũ de filijs iſrl: ⁊ iõ dicit de ea ꝙ numerari non
poteſt:fuit etiã ſine diſtinctione tribuũ:de qua multitu
dine beatus iohannes loquens tranſit ad multitudinẽ
celeſtis eccleſie que eſt mater omniũ:⁊ ſʒ pꝛedictã expo
ſitionẽ lectoꝛ poteſt applicare ſingula ſingulis ↄpetent᷑:
non obſtantib obiectionibus poſtillatoꝛis. 1 VIII
2 Tcuz aperuiſſet. Poſtq ſuperius in apertione
ſerx ſigilloꝝ deſcripta eſt eccleſie pugna contra
ttxyrannos:vt pʒ ex pꝛedictis:hic ↄſequenter de/⸗
ſcribitur eccleſie pugna cõtra hereticos ſub apertiõe ſe-
ptimi ſigilli:iſta tamẽ diuiſio non eſt pꝛeciſa:naʒ a tem
poꝛe apoſtoloꝝ contra eccleſiã inſurrexerunt heretici:
pʒ ex ſupꝛadictis in apoſtoloꝝ epiſtolis:⁊ poſt tempus
conſtantini fuerunt ⁊ erunt aliqui tyranni:ſed hec diſti
ctio accipitur ſ̃ʒʒ illud qð pꝛincipaliter deſcribitur in pᷣ/
cedentibus ⁊ ſubſequentibus:heretici vero futuri ſunt
inter xpᷣianos vſq; ad finẽ mundi:ſicut oſtendit ſalua/
toꝛ:mat. xiij. per parabolã gięanie ſeminate in medio
tritici quã noluit eradicari vſq; ad menſem:per quam
intelligitur tẽpus iudicij:pꝛopter qð par iſta in genera
li durat vſq; ad finẽ ſeu terminũ huius libꝛi:⁊ diuidit᷑
in tres partes:naʒ pᷣ deſcribitur ſtatus eccleſie iudiciuʒ
pꝛecedens:⁊ iudiciũ concomitans.xix.capi.ibi Et vidi
thꝛonũ magnũ.ʒ ſubſequens:ibi Et ego iohannes.pᷣꝰ
pars diuiditur in duas partes:nã pᷣꝰ deſcribitur pugna
inter eccleſiaʒ ⁊ hereticos dictos pꝛopꝛie:⁊ꝛ inter ipſam
⁊ hereticos dictos extenſo nomie:ca.xij. Pꝛiꝰadhuc in
duas:nã pᷣ agitur de inuentoꝛibus hereſum:⁊ ꝰde fauto
ribus eoꝝ:ca.ſequenti.Pꝛiꝰadhuc in duas: qꝛ pᷣ conti⸗
nuat ſe pꝛedictis:⁊ exequitur de hereticis:ibi Et ſepteʒ
angeli. In pꝛecedenti vero parte duo ſunt dicta ð ſtatu
eccleſie.ſ.perſecutio tyrannoꝝ:⁊ cõſolatio ſequens per
conſtantinũ:pᷣ ſe ergo continuat pꝰ:poſt ⁊:ibi Et ange/
lus.Circa pᷣ ponitur quedam bꝛeuis perſecutio poſt tẽ
pus conſtantini excitata per iulianũ apoſtatã qui inter
ſecit pauluʒ ⁊ iohannẽ ⁊ plures alios:⁊ multa mala ⁊
damna intulit chꝛiſtianis: ⁊ de ipſo dicitur hic:

geli coꝛã deo. Et accẽepit an

b ¶ Factũ eſt ſilentiũ in celo.i.in eccleſia militante:que ſre
quenter in libꝛo hoc celũ nominatur vt pꝛedictũ eſt:iſte eni
iulianus pꝛecepit eccleſias claudi pꝛohiben) diuinum offici
um ſolenniter celebꝛari:⁊ ſic factum eſt ſilentiuʒ in celo: qꝛ
tamen iulianus apoſtata paruʒ impauit.ſ.anno vno ⁊ ſex
H menſibus ſᷣm hiero.
ideo ſubditur:
c¶ Quali media bo
ra.nam ipſo in bello
perſarum interfecto
aperte fuerunt eccle-
ſie:⁊ cepit rligio chꝛi

tare aureũ qð ẽ añ thꝛonũ
dei. Et aſcẽdit fum incẽſoꝝ
de oꝛõnibꝰſcõꝝ de mãu an

gel thuribulũ:⁊ ipleuit ills ſtiana gaudere:vt ha
de igne altan let miſit in era baun in legenda lan⸗
&t ſcã ſt tonitrua ẽt voceſ et nis pauli & en
õ 9,3 is ⁊ pauli. Conſeqᷣn
ſulgura ct tremot magn:et ter ponitur continua

ſeptẽ angeli ꝗ hẽbant ſeptẽ tio ad ſequentia: cuʒ
bag pauerunt dicitur: d (Et vi⸗
tubas pauerunt ſe:vt tuba diſepte angelos 2c, 5
iiſtis vero ſeptẽ angel
2 eoxz tubicinijs dice
tur in ſequentibus ſigillatiʒ: e Ee alius angelus hic po⸗
nitur continuatio ad ampꝛecedens:qð fuit eccleſie liberatio
per conſtantinũ ad quã ſecuta ſuit eccleſiaruʒ edificatio: et
diuinoꝝ ſolennis celebꝛatio:ad hanc autẽ celebꝛitatẽ addi
dit damaſuj papa:qui ſatij cito poſt tempus iuliani apoſta
te pꝛefuit eccleſie romane: ⁊ oꝛdinauit per omnes ecdeſias
pſalmos die noctuq; canere:⁊ vt in fine pſalmoꝝ dicexet᷑:
Gloꝛia patri ⁊ filio ⁊c᷑.pꝛopter qð de ipſo dicitur: e ¶ E

alius angelus.ſ. papa damaſus:qui fuit alius a ſeptẽ pꝛedi

ctis. f ¶ Uenit ſtetit ante altare.qꝛ pꝛeſuit eccleſie roma-
ne. g ¶ Pabens thuribulũ aureũ.i.coꝛ deo deuotũ:ſᷣm il
lud pſal.cxl. Dirigatur oꝛatio mea ſicut incenſuʒ in conſpe
ctu tuo. h Eata ſunt ei incenſa multa.que ſunt oꝛati
ones ſanctoꝝ:nam per auctoꝛitatẽ apoſtolica a deo ſibi da
tam oꝛationes ſꝗanctoꝝ augmentate ſunt ⁊ multiplicate ſũt
per oꝛbem. i G daret de oꝛationibus ſanctoꝝ omniũ
⁊cʒ ad ſummũ eniʒ pontificẽ pertinet referre deuotionẽ po
puli in deũ cum ſit caput vniuerſalis eccleſie. k rakee
pit angelus thuribulum ⁊c naʒ a deo accepit donum ferui
de charitatis. l ¶ Et milit in terraʒ.qꝛ ex feruoꝛe charita
tis a deo accepte induxit ad feruoꝛẽ deuotionis habitato9
res terre:vt dictuʒ eſt. m ¶ Et facta ſunt tonitrua. ſancte
pꝛedicationis. n ¶ Et voces.diuine laudis. o ¶ Et ful/
gura. coꝛuſcationuʒ in miraculis: nam illo tempoꝛe multi
pꝛelati ⁊ alij deuoti habuerunt gratiaʒ miraculoꝝ: in eccle
ſia dei. p Et terremotus.naʒ per iſta mota fuerunt coꝛ⸗
da terrena ad operationẽ boni. Conſequenter ponitur con
tinuatio ad ſequentia:cum dicitur: q ¶Et ſeptem angeli
⁊c̃.de quibus ſtatim dicetur poſtea. r ¶ Et pꝛimus ange-
lus. Hic cõſequenter exequitur de hereſiarchis:a licet mul
ti fuerunt:tamen de quattuoꝛ tantũ facit expꝛeſſaʒ mentio
nẽ:contra quos quattuoꝛ generalia concilia ⁊ pꝛincipalia

fuerunt congregata:⁊ ſʒ hoc diuiditur in quattuoꝛ partes

que patebũt pꝛoſequendo:in hac pꝛima fit mẽtio de arrio
qui ſuperbia inflatus erroꝛeʒ aſſeruit contra articulũ ſan
cte trinitatis dicens ꝙ ſiẽ pater ⁊ filius ⁊ ſpirituſſanci funt

diſtincti in perſonis ita ẽt in eſſentijs:⁊ ſic ſolus pꝛ erat ve/-

rus deus filius ⁊ ſpirituſſanctus creature:⁊ neuter poſſʒ di

ci deus niſi tantũ participatiue:contra hunc erroꝛẽ congre

tũ eſt gener ale cõciliũ.cccxviij epoꝝ i iudea ciuitate buby
nie ⁊ ↄdẽnatũ eſt ibi dogma puer ſu arrij:nõ tñ ab erroꝛeð

ſtituerunt plłes eius diſcipuli:ſed eũ renouates infecerũt ẽt

ples pꝛincipes ⁊ iperatoꝛes perſecutionẽ ↄ catholicos mo/

uẽtes: vt in ſequentib apparebit. de hoc igitur arrio dicit

q̃ p h fuit intra ſe di

cleſiaſtice hiſtoꝛie: ea
tẽpeſtate facies ecclie

iber

1 (Et pm angelus.i.arrõᷣ:nã hoies mali ita noĩant in hoc

libꝛo angeli:ſicut ⁊ boni:vt dem eſt in pnca. pꝛecedentis.
a ¶ Luba cecinit.cũ magno boatu ⁊ ſuꝑbia dictã hereſim

publicãdo. b ¶ Et fcã eſt grando.i.grandis tẽpeſtas q̃ no

mie grãdinis freqnter ⁊ vulgari locutiõe deſignat᷑ in ecclia

uiſa: vñ di. x. libꝛo ec —. „
canerẽt. Et pᷣmus angelus

heeferocccur⸗ tuũba cecinit.Et factã ẽ grã

pjjerat:no. n. ſicut do èt ignis: mixta in ſangui

cigdẽdo:⁊ alijs modis

d ¶ Et ttia ps terre

ab externis ſed a puo ne:⁊ miſſuʒ ẽ in frã.Et ftiã
bais Vaſabae⸗ ſuga ps ftre ↄbuſta ẽ:⁊ ftia ps ar
bar al zrale gabe boꝝ ↄcremata ẽ:⁊ oẽ fenũ
T vicchar. e viride ↄbuſtũ eſt. Et ſecun/
ignis mixr ſanguine. dus angelus tuͤba cecinit:
ignis emulatiõis ex Et tanq; mons magn igne
aſecuta rfruſ ſa ãrdẽs miſſuùs ẽ in mare. Et
guler nhi aaoriec factã ẽ ttia ps mariſ ſanguiſ

èt moꝛtua ẽ ttiã ꝑs creature
eoꝝ q̃ hẽbant aias in mari
et ftia ps nauiũ interijt. Et
tertõ angelus tuba cecinit:
&t cecidit de celo ſtlla ma/

lapſus in hereſiʒ arri
anã:pſeqbat᷑ catholi-
cos eoꝝ:aliqͥs ↄburẽ
do:⁊ alios gladio oc

varũijs affligendo.

ↄbuſta eſt. dĩ aũt hic
3 ps ire xpᷣiani: alie due ꝑtes iudei ⁊ pagani:qͥ legẽ moyſi
nõ hũerunt:nec fidẽ xp̃ᷣi recepunt:igit᷑ de ʒꝰ ꝑte q̃ xpᷣianita
dẽ loquit᷑ hic iohanes q̃ igne arriane ꝑfidie fuit coꝛꝛupta in

laicis:qui ꝑ irã deſignant᷑:eo ꝙ terrenis actibſi intẽti:⁊ in

platis ⁊ clericis q ſignificant᷑ ꝑ arboꝛes:eo ꝙ ꝑ cognitioneʒ

ſcrinturaꝝ ſi ſuꝑ alios eleuati:p fenũ viride itelligũt nouel

li ad xpᷣianitatẽ diſpoſiti:⁊ hi fuerũt ppls gothoꝝ:q volẽs
xpᷣian fieri miſit ad valẽtẽ iperatoꝛẽ ꝓ ſacerdotib xpᷣianis
hñdis:q docerẽt eos de fide catholica:⁊ eccliaſticis ſacr̃is:
⁊ ipſe miſit eis pᷣſbyteros arrianos ſicut ipſe arrian erat q
coꝛꝛuperũt eos hẽſi arriana: iõ dici: d ¶ Et 3 ps terre
obuſta eſt ⁊c. ⁊ pʒ ex dictis lr̃a. e¶ Et vangelus.Hic ↄñr
agit᷑ de ⁊ hẽſiarcha.ſ.macedonio qͥ differebat ab arrio.d.

filiũ eẽ eiuſdẽ nature cũ pꝛe:ſed ↄueniebat cũ eo.d.ſpmiſcm

eẽ creaturã ⁊ ſuũ filij:iõ de ipſo .
cedoniq dẽ angeł' ſathane. f ¶ Tul u luꝑ
6t tanq; mons magn'. i. heſis

bie mor en Enarui g ¶ Et tanqᷓ; .
magna. h ¶ Ardes igne.ſ.pfidie. ĩ ¶ Miſſus ẽ i mare.

e (Et ⁊ angeb.i.ma

*

i.in eccliã rõne baptiſmi ꝑ mare deſignatã:eo ꝙ mare ẽ re

ceptaculũ oĩum aq̃ʒ:⁊ ecclia vnica eſt ꝑ baptiſmi ſacr̃m.

E¶Et ſcã eſt ʒ ps maris ſanguis.i. deturpata eſtʒ ps aq

baptiſmalis:accipiẽdo ꝑtẽ tñ valde large:baptiſm

n. ↄfert
in noie trinitatis:c ꝭʒ pſona eſt ſpũſſcũs:qui ſᷣm erroꝛẽ ma

cecdonij:dẽ deturpari: p quẽ aſſerit᷑ creatura eẽ ſuil ↄditiõis
vt dem eſt. I ¶ . er
tia ps creature.qꝛ multi ꝑ baptiſmũ regnãti ⁊ noua creatu

Et moꝛtua ẽ ĩ eo.i.ĩ erroꝛe dcõ. m

ra facti coꝛꝛupti fuerũt ꝑ erroꝛẽ macedonij. n ¶ Et 3ʒ ps
nauiũ iterit.qꝛ maxia ꝑs pᷣlatoꝝ ⁊ curatoꝝ ꝑ qs duci de/
bẽt alij ad ſalutis poꝛtũ:coꝛꝛupti fuerũt ꝑ erroꝛẽ doem:otra

hũc vo macedoniũ ↄgregata ſuit 2 vniuerſal ſinoduj in cõ

ſtãtinopoli. cl. epoꝝ: in qᷓ dict erroꝛ fuit ↄdẽnatus. o ¶ Et

zjangel . Hic oñr agit᷑ de ʒ hẽſiarcha. ſ. pelagio ꝗᷣ tpe ar/

. chadij ⁊ honoꝛij errauit circa gaʒ ſpũſſ.aſſerens ꝙ ſine ea

potat hõ ex purij nãlibmereri vitã einã. dicebat ẽt ꝙ pueri
naſcũt ſine culpa oꝛiginali:⁊ ꝑ ↄñs ꝙ a culpa nõ purgãtur

dãũ baptiſmali: de h d: o ¶ Et ʒ angeł.i.pelagi. Tuba

.

—

cecinit. exponat vt pꝰ. p ¶ Et cecidit de celo.i.ð ecclia mi

⁊ct multi hoium moꝛtui ſũt

vocem vnius aquile völan

tis voce magna. N ve ve

Zuba cecinit.i.flatu ſupꝰ

phibet de his ⁊c᷑.

litãte qͥ freqᷣnter celũ noĩatur in ſcriptura no.teſta.vt.ð

ocm̃ eſt:de hoc.n.celo cecidit pelagi in erroꝛẽ pᷣdictum
5 ſubdi: q .
ſus.ſ.monachus. r. ( Ardes tanq; facula. multos.n.
coꝛꝛupit rõe lr̃ature ⁊ rõe apparẽtie ſcitatis in hitu reli

¶ Stella mag. fuit enĩ hõ lr̃at ⁊ religio

gioſo ⁊ 2uerſatoe
„ „ . 8 ¶Et cecidit in
gna rdẽs tanq; facula. Et iti ptẽ fluminuʒ
cècidit in ttiã ptẽ fluminu, c. fontes 2 flu-
— Wrrr mina deſignat ec
T in ſontes aqꝝ: ct nomen eſia baptiſmali⸗
ſtelle dẽ ab ſinthiũ. Et facta b'ads ↄgregata

ſcificata. t Et
nomẽ ſtelle dicit
abſinthium. qꝛ Z

Eftia ps aq̃ꝝ in abſinthiuʒ

de ags:gqa amare fcẽ ſt. Et

— a — 2 dulcedinẽ gee ſpi
q̃rtůs angelus cccinit: ẽt p rituſſci pdicabar
cuſſa eſt ttiia ps ſolis t ſtia v¶ Et Kã eſt z
pſ lune èt tia pe ſtellax:ta poiaſ in abiin⸗
yt obſcuraret᷑ ftia ps eoꝑꝶ: pj ecclie coꝛꝛupta

et diei nõ lucẽt ps ttia:⁊ no

iano icer hy, OH fuit ꝑ ep dogma
ctis ſimilr.Et ùidi ⁊ audiui

puerſuʒ. x( Et
multi hoies moꝛ
tui ſt. ſpualiter.
y¶ De aquis. i.
de ey dogmatib

tis per medium celi dicèn/

aamnmagre ſacte ſe.i.
Zrie dulcedini ſpũſſci ⁊ ſpũalit᷑ viuificãti. a ¶ Et qr
angel. Pic ↄñr agit᷑ ð ꝗhereſiarcha.ſ.eutycie:q ĩ dño
nr̃o ieſu xpᷣo aſſeruit eẽ vnã nãʒ:ſicut ⁊ vnã ꝑſonã.d.q;

ex nã diuina ⁊ hũana in incarnatiõe fcã eſt vna nã per
ÿydã ↄſuſionẽ ſeu ↄmixtionẽ:ſicut ex elemẽtis ſuo mõ
reſultat vna mixti nã:qð eſt impoſſibile: cũ nã diuina
nò ſit alteri ↄmiſcibilis:nec aliquo mõ tranſmutabilis
igit de ipſo dẽ: Et angelus.ſ.eutyces. 66 Tuba ce

cinit.exponat᷑ vt.S. c ¶ ¶ Et pꝑcuſſa eſt z ps ſolis.i.dei

tatis qͥ d ſol:Sap.v.c.Et ſol intelligẽtie nõ luxit nobij
tñ hic pars accipit᷑ valde large inq; filieſt vna de tribꝰ

pſonis in diuinis:q ſᷣm erroꝛẽ eutycis dẽ percuſſus: qᷣa
ſm ipᷣm nõ eẽt hõ neq; de:ſicut mixtũ nõ eſt aliqð ele⸗
mentoꝝ::ſed alia nã ex eis reſultans. ðD ¶ Et 3 ꝑs lu-
ne.i.eccłie cmulti ſimplices infecti ⁊ percuſſi ſuer̃t dcõ
erroꝛe. e ¶ Et ʒ ps ſtellaꝝ.i.epoꝝ: qͥꝝ aliqui eutyci

ↄſenſerunt ⁊ ſcripſerũt:⁊ ſic obſcurati tenebꝛis erroꝛis

fuerunt. f ¶ Et diei non luceret ꝑs 37 nocti ſilr. Per

diẽ intelligitur nouũ te.⁊ per noctẽ vetus:Roma.xiij.

Nox pᷣceſſit:dies ãt appꝛopinqbit ⁊c̃. Eſt igit᷑ ſenſus ꝙ;

iſte eutyces cũ ſuis ſequacib'obſcurauerunt ſcripturas

veteris ⁊ noui te.que loquuntur denã diuina ⁊ huma

na chꝛiſti:tanqꝙ; de diſtinctis ⁊ incõfuſis eas exponedo

peruerſe. g ¶ Et vidi. Poſtq beatus iohãnes locutuj
eſt de hereſum inuentoꝛibus. Hic ↄñr loquitur de eaꝝ
fautoꝛibus:⁊ pᷣ pꝛemittit bꝛeuẽ pꝛefationẽ: pꝛoſequi/-
tur intentionẽ.c.ſe.Circa pᷣ dicit: g ¶ Et vidi ⁊ audi
ui vocẽ vnius aquile.i.ipſiuſmet iohanis qui per aqui
lã deſignatur:loquitur.n.hic de ſemetipſo tanq; ð alia
perſona:ſicut cõiter loquitur in euangelio ſuo:vñ ca.

Uolaãtis p mediuʒ celi.qꝛ vidit

raue quið ecclia in h libꝛo
t dicetis vo.ma.ꝑ qð deſignat

vlti. dicit de ſeipſo. Pic eſt diſcipulus ille qui teſtimõiũ
2

ecclie decurfũ: vt pꝛ
freq̃nt celũ noiat. i

magnitudo tribulatõis future. k ¶ Ue ve ve. hitanti

b'ac. p qð deſignat᷑ ꝙ ſb tubicio triũ ãgeloꝝ ſeqntiũ ð
ſcribit᷑ maioꝛ tbulaꝰꝙ; ſbᷣ tubicinijs.iiij.pᷣcedẽtiũ.dic t:

puerſis. 3 ¶ OQꝛ

3¶ Pitantibin tra.qð eſt cõe bonis ⁊ malis:nã vtriq;
ſt hitatoꝛes tre:ſm curſũ vite pñtis:tribulationes eniʒ
deſcripte ſub tubicinio triũ angeloꝝ ſeq̃ntiũ:ꝑtim fue/
runt catholicoꝝ ⁊ ꝑti hereticoꝝ vt videbit piequendo

poteſt ãt ꝑs iſta aliter exponi:vt vox adle de qᷓ dĩ hic

eanpo ecelo cecidiſſe in frã:&t data
nõ mutat. ¶ X eſt ei clauis putei abyſſi: et

Tqntus apuit puteũ abyſſi: ⁊ aſcen-
angelus. dit fum putei ſiẽ fum foꝛna
Pic btůs cjs magne:&èt obſcuratus ẽ
iohãnes ꝓſedtur . .EB
intentũ de hereſũ ſol et aer de fumo putei. Et
fautoꝛib':qui di dè ſumo putei exieft locu-
mnrpitſts ſte in krã: ct data eſt illis po
— teſtas ſic hñt ptãtẽ ſcoꝛpio

₰ — — — 115 R
reticis dictis ppe nes fre. Et pceptũ ẽ illis nẽ
imad vandalos: lederẽt fenũ tre neq; oẽ viri
ignd italicos:
i Et ſextus an“ tiſ Hoi Riir ſſanſj Bi
gelus zeſ ac go tũ hoies ꝗ nõ hñt ſignũ ði
thos.xj.c.ibi Et ĩ
illa hoꝛa. Pꝛima
in duas:qꝛ pᷣ io hej exequit ppoꝰ:⁊ oeclarat addaʒ dẽʒ
ibi Et ſilitudines. Circa pᷣſciendũ ꝙ valẽs iperatoꝛ ad
frã gothoꝝ volẽtiũ reciꝑe fidẽ xpᷣi miſit ſacerdotes ar/
rianos:vt.s.dcm̃ eſt:p qͥs infecta eſt gẽs illa hereſi arri/
ana:⁊ ſilr gens vandalica q̃ magna tribulationẽ fecit ĩ

ſpeculi hiſtoꝛialis:⁊ in plib'chꝛonid.dicit ig: a
Int angelus.i.valẽs q cepit ĩperare anno dñi. ccclxvij.
b ¶ Et vidi ſtellã de celo cecidiſſe.i.valentẽ:q ex ꝑſua
ſiõe vxoꝛis ſue de altitudie fidei catholice cecidit in he
reſim arrianã:vt dcm̃ eſt:qui d‚ angelus hic ⁊ ſtella:ſi
cut.S.j.ca.ijdeʒ hoiĩes ſtelle dicunt ⁊ angeli: ſeptẽ ſtelle
angeli ſt. vi. eccleſiaꝝ. c Et data eſt ei clauis putei
abyſſi.i.ptãs reuelãdi ⁊ exaltãdi hereſiʒ arrij ↄdẽnata:
nã ꝑ ptãtẽ iperialẽ miſit ſacerdotes arrianos ad inficiẽ
dũ pplos multos:iõ ſubdi: d E apuit puteũ abyſſi
7 aſcendit Eerigotrin erronea vitatis obſcurati

◻

reſim illã negat᷑ eẽ ver de:vt dem̃ eſt.c.pᷣcedẽ. f¶ Et
ager.i.eccłia qͥ illuminat᷑ a xpᷣo:ſic aer a ſole viſibili:tꝑi/
beãt illis eccłia erroꝛe arrij fuit obſcurata intm̃ ꝙ ma/
ioꝛ ꝑs eccleſie facta fuit arriana. g ¶ Et de fumo pu-
tei exierũt locuſte.i.vandali hereſi arriana infecti:qͥ di
cũt᷑ locuſte:qꝛ ſicut locuſte ſaltãt de loco ad locũ:ſic vã
dali de hiſpania tranſierũt in aphꝛicã:⁊ inde poſtea i-
trauerunt italiã ⁊ galliã eas vaſtando: ideo ſubditur:
h ¶ Et data eſt illis ptãs.ſ.nocendi hoibus cautelis de
ceptionibus ⁊ armi:hc) permin um ẽ eis a deo ſuo

ua:iõ ſubdit: e ¶ Et obſcuratx eſt ſol.i.xps:qui

—
9⁹

iudicio occulto. i ¶ Et pꝛeceptũ eſt illis.i. ꝓphatum
a deo. k ¶ Me lederent fenũ ⁊c. Ad cubintellectũ ſciẽ
dũ:ꝙ aphꝛica añ ingreſſum vandaloꝛ: erat hitata ptiʒ
a xp̃ᷣianis ⁊ pꝑtim a paganis:ſicut ⁊ multe ire tꝑib illis:

5—„

paganos ãt occiderunt:nõ ãt xpᷣianos:qui chꝛiſtiãi qᷓꝰ

ad minoꝛes ſignificant᷑ per fenũ tre:qᷓtũ ad mediocres

leonũ erant. Et habebant

de neq; oẽz arboꝛẽ:niſi tin

aphꝛica:⁊ poſtea in italia ⁊ ẽt in gallia:vt hẽ.xxj.lih
r

mines bellicoſi. s

per oẽ viride:qtum ad maioꝛes per arboꝛes. ¶ ninñ tĩ
hoiĩes qui nõ habent ſignũ dei.i.paganos qui nõ ſũt ſigno
crucis conſignati. m ¶ Et datũ eſt illis ne occiderent eos.
iſtud refert ad xpᷣianos de quibus pꝛedixerat:ſub vno eniʒ

contextu littere ſacra ſcriptura tranſit aliquãdo de aliqbu

ſuerit vox cuiuſ⸗ per ſonis ad alias: lo-
dã ſancti patriar . , uẽdo ac ſi eẽnt eedẽ
Te oſtantmmops, habitantibus in terra de ce in frõtibſuiſ. Et datũ eſt ill ſicut pʒ Pſal. lxxvi.
ſignatk⸗ em ẽ leris vocibus triuʒ ãgeloꝝ ne occiderẽt eos:ſʒ ut cruci occideret coſau⸗
5. ca. iiij quẽ aſſi · gꝗerãt tuba canituri. ¶ IX arẽt menſibꝰꝗnqʒ.Et cruci tũ eſt alij erant oc⸗
ſtẽtẽ deo vidit io Tquit᷑ angelus tuba ar eoꝝ vt crucial ſcoꝛpij cũ ciſi: ⁊ alij querentes
hãnes 2 dicenteʒ cecinit: t vidi ſtellã ð pcutit hoĩem.Et in diebꝰill eũ penitentia ducti:⁊

eodẽ modo loquitur
hic de habitatoꝛibus
aphꝛice.qui partim
erant chꝛiſtiani ⁊ ꝑti
pagani: ⁊ ſic de vna
pte tranſit ad aliã ſᷣ
eoð ↄtextu. n ( Sʒ
vt cruciaret eos.licet

qrẽt hoĩes moꝛ tcc:⁊ nõ iue/
niẽt eã:⁊ deſiderabũt moꝛi
⁊ fugiet moꝛs ab eis.Et ſili
tudies locuſtaꝝ ſiles equis
