bãaãt firmit᷑ aſſentire:⁊

hoc ꝗò dicitur:
b ¶ Uerba q̃ ego lo-
quoꝛ vobis a meipſo
non loquoꝛ.i. ab hu/

¶ Euangelium

a ideo debet ſufficere habẽ noticiã fidei de eo: ꝓpt qð ſu b/
ditur: a ¶Ton credis qa ego ĩ pꝛe ⁊ pẽ in me e. q:d.iſtud

debes credere ⁊ hoc fufficit tibi ad ſalutẽ. b ¶ Uerba que
ego lo. Remota dubitatioe philippi ꝑ hoc ꝙ i pnti de pꝛe

æ filio nõ hẽ noticia niſi fidei:hic onter ondit ꝙ debeat cre
dere: ⁊ hoc declarat
tripliciter:pmo ꝑ ſuã
doctrinã q̃ erat auctẽ
tica: dqa ſicut lingua
xpᷣi ab aia mouebat

Nõn crediſ ꝗa ego ĩ patre

ad loquẽdũ de conce An i 2
ptu aie: ſic aia c i o“ quoꝛ. Pat᷑ aut i me manẽſ
buſ regulabat ab ifpa ipſe facit opa. Hòn crediuſ
⸗E 2 „ . „
rat a veritate: ppter Aliogn ꝓpt oꝑa ipſa cre

dite. Amẽen amẽ dico vob:
q credit ĩ me:opꝑa q̃ ego fa
cio ⁊ ipſe faciet:è maioꝛa
hoꝝ faciet:qã ego ad pfeʒ

qð tali doctrine debe

manitate tm:ſʒ a dei
tate mõ pᷣdicto. hoc
etiã patʒ ex mũdicia
⁊ pfectiõe doctrine xp̃i q̃ nõ põt eẽ maioꝛ: intantũ ꝙ etiã ſi
ne miraculis dignũ eẽt ei credere.? hoc ꝓbat ꝑ oꝑa diuini
tus facta ad teſtimoniũ veritatis doctrine xpᷣi:q̃ ſũt effica-
ciſſimũ argumẽtũ veritatis:ut frequẽter patuit ex ſupꝛadi
ctis:⁊ hoc ẽ qð dẽ: c ¶ Par aut i me manẽs ipſe facit oꝑpa
Fili eni ⁊ pater ſũt vnũ ĩ virtute oꝑatiua ex q fiebãt mira/
culoſa oꝑpa. d Reredi, qa ego i patre ⁊ ꝑ? in me c.qli
ter pẽ ſit in filio ⁊ ecõuerſo dictũ ẽ.s. ca.x. e

trẽ ĩ noie meo hoc faciã:ut

ioqñ ꝓpt

opa ipſa credite.q.d.ſi verba nõ inducũt vos ad crededuʒ

opa miraculoꝝ totã nature virtutẽ traſcẽdẽtia debent voj

ad hoc inducere:ʒ ꝓbat hoc idẽ ex oꝑib q̃ fecit xpᷣs ꝑ apo

ſtolos:qa nõ ſolũ i ꝓpꝛia ꝑſona miracula fecit ſʒ eti p apo
ſtolos:⁊ ꝑ hoc pʒ ꝙvirt pfecta faciẽdi miracula erat ĩ x-pᷣo
inqtũ no ſolũ ꝑ ſe ſʒ ꝑ hoies ſimꝑlices ⁊ illitteratos mira/
cula faciebat:⁊ hoc ẽ qð dẽ: f ¶ Amẽ amẽ dico vobis qui

credit ⁊c.Et bñ dic̃: Qui credit.dqa ſic xpᷣs faciebat miracu

⁊ pf ĩ me ẽ᷑:verba q̃ ego lo
quoꝛ vob a meipſo non lo

vado:èt qðcũq; petieruſpa

cula ꝑ apoſtolos: redundabat in gloꝛiã patris cũ pai 2
filius ſint vn deus: ꝓpt᷑ qð ſubditur: k ( Siqᷣͥq peti.

pa.in no. meo hoc fa. eadem virtute q̃ ⁊ pater. I¶ Si
diligitis. Supꝑꝛa ↄſolatus ẽ diſcipulos ꝓmittẽdo eis ac
ceſſũ ad patrẽ ꝑ ipſũ:hic ↄnter idẽ facit ꝓmittẽdo ſpiri

tuſſancti donum
. „,, 2poceſt qddi:
gloꝛificet᷑ p? ĩ filio. Si quůid I¶Si diligi me
petierit ĩ noie meo hoc fa⸗ ar nen ſeruate.
ciã. Si diligit mé mãdata dictig ad veg eg
mea ſuate.Et ego rogabo diſpoſitio ad ha
patrẽ:Et aliũ paclytũ dabit bendũ plen ſpi⸗
vob: uᷣt maneat vobiſcũ in ritũſem:quia ſᷣm
Aug. Charitas

etnũ ſpiritũ veritat: quem
mũcdnõ põt accipe: qꝗa nõ
videt eum nec ſcit eũ. Nos

meret augeri ut
aucta mereatur
Pfici:iõ ſubdit:

aũt cognoſcei eũ:qà apud n . go og⸗
. „ . ₰ 5* . . n
vos manebit: t i vob erit. xo i ncpriü bo

NNon relinquã vos oꝛpha/

FA — aduocat nj eſt.
nos:vẽniã ad vos.Adhũuc

da. vo.i. conſola
toꝛem. Dicit aut
Alium. ad oſtendẽdũ diſtinctioneʒ filij ⁊ ſpirituſſancti
in perſona. p¶ Ut maneat vobiſcũ in eternũ.q.d. iſte
conſolatoꝛ non auferet᷑ a vobis: ſicut ſubtrahitur hu/
manitas mea ꝑ moꝛtẽ:ſed eternaliter erit vobiſcũ hic ꝑ
gratiã: ſed in futuro ꝑ gloꝛiam. q ¶ Spiritũ veritaij.
tum quia eſt eſſentialiter ipſa veritas: tum quia docet
veritatẽ. r ¶ Quem mundus non põt accipe.i. hoies
mũdiales affectum in terrenis ponentes: quia nõ ſũt ad
hoc diſpoſiti:ioõ ſequit᷑: s ¶ Quia nõ videt eum.i.diri
git intentionẽ ad ipſum. t ¶ Mec ſcit eum.i.cognolcit
quia ſola bona ſenſibilia ſũt hoibus mundialibusno/
ta:ſcõm ꝙ dicit j.coꝛ. ij. Animalis aũt homò/ptipu ea
que ſunt ſpũs dei ⁊c. v¶¶ Uos autẽ cognoſcetis eum.
per ſpecialẽ reuelationem ⁊ p ſenſibile ſignũ:quia ſpiri/
tuſſancr ſuper apoſtolos in linguis igneis apparui.
x ¶ Quia apud vos manebit quia nõ receperũt eum

la ꝑ hoc ꝙ eᷣhũanitaſ erat deitati ↄiũcta i vnitate ſuppoſi / ꝑ modũ paſſionis traãſeuntis:ſed habitus firmiter pma

ti: ſic ⁊ apli faciebat ea iqtũ erat p fidẽ xpᷣo ↄiũcti. g ¶ Et
maioꝛa hoꝝ faciet. Poc patʒ pᷣmo ĩ doctrina:plures eni cõ
uerſi ſunt ad fidẽ ꝑ p̃dicationẽ aploꝝ q; ꝑ pᷣdicationẽ xpᷣi:
da ꝑ eos ↄuerſa ẽ multitudo gẽtiũ:p pᷣdicationem aũt xpᷣi
pauci iudeoꝝ:. Itẽ qa apli pᷣdicabat in oibus linguis: ut hẽ
Actl.ij.xpᷣs aũt pꝛedicauit in vna ſola lingua ſ.hebꝛea:qꝛ
ſolũ iudeis pᷣdicauit ſᷣm ꝙ ipſemet dicit Matih.xv. Non
ſum miſſus niſi ad oues q ꝑierãt dom iſrl.nec ẽ ↄtra ũllud
qð ſupꝛa dictũ ẽ ca.iiij.ꝙ pᷣdicauit ſamaritanis:qa ibi erat
iudei in parte ſicut ibidẽ dictũ fuit:2 pʒ in miraculis:quia
apoſtoli maioꝛa fecerũt: magnũ eni reputatũ fuit ꝙ ifirmi
ſanabat᷑ ad tactũ fimbꝛie veſtim̃toꝝ xpᷣi:ut hĩ; Marci. vj.
ſed map videt᷑ ꝙ ad tactũ vmbꝛe petri ſanabãt᷑:ut hẽ Aci.
v. Subdit aũt cauſa q̃re apli tãta erãt facturi cum dicitur:
h ¶ Quia ad patrẽ vado.qꝛ maioꝛa debebãt fieri poſt effu
ſionẽ plenitudinis ſpũſſci que effuſio nõ debebat lieri ante
aſcẽſionẽ xpᷣi:ut.s.dictũ ẽ.vij.ca.Nõdũ erat ſpũs dat: qa
nondũ erat ieſus gloꝛificatus.⁊ da ꝓpter tanta que fienda
erat ꝑ aplos:poſſet credi ꝙ eſſent futuri maioꝛes ipſo xpᷣo
hoc remouet dicẽs: i ¶ Et qdcunq; peti.patrẽ in no.meo
hoc fa. In quo oñditur ꝙ apli illa nõ fecerũt niſi ꝑ virtutẽ
xp̃ᷣi qð pʒ:qa talia faciebat depcãdo: ideo dicit:Et qocũq;
petieritis.chꝛiſt aũt fecit miracula imperãdo ut gloꝛiſica-
ret pẽ in filio.Qeni ad inuocationẽ nois xpᷣi ficbant mira

nentis:inqtũ fuerũt in gratia cõſirmati. yꝰ ¶Etivo/
bis erit. Hoc dicit ad denotandũ familiaritatẽ ſpũſſan-
cti erga ipſos diſciplos. 3 ¶ Ton reliquã vos. Dic co
ſolatur eos pꝛomittendo eis ſuũ reditum: quia de hoc
dono ſpirituſſancti qo adhuc ignoꝛabant paru erateo
ſolati: ⁊ diuidit᷑ in duas:qa pmo ꝓmittit ſuu reditum:
? bonoꝛuʒ ſuoꝝ bencficiũ:ibi Pec locutus ſu vobis.
Pꝛima in tres:qͥa pᷣmo ꝓmittit ſuam viſitationẽ:⸗ aſſi
gnat hur'ronem:ibi Qui habet maãdata:ʒ remouet di
ſcipuli dubitationẽ:ihbi Dixit ei iudas. In pma igit pte
dicit ſic: 3 non relinquã vos oꝛphanos.oꝛphanus
dẽ puat patre carnali:qui eni vult a deo ĩ fili adopta/
ri:opoꝛtet eũ carnalẽ affectũ ad pentes relinqre inqtu
eſt ↄtra deũ: ſᷣm ꝙ dicit ſaluatoꝛ Luce.xiiij.Qui non
odit patrẽ ⁊ matrẽ ⁊cc. ſeqtur: Nõ põt meeẽ diſcipulus
apoſtoli autẽ talia reliquerãt:ideo quodãmõ oꝛphani
erãt reſpectu pentũ carnaliũ:⁊ ſic erãt ſilij dei ꝑ adopti
onẽ: ꝓpti qð xps gerebat curã de eis ſiẽ de filijs: ppeqs
ſubdit᷑: aEPia ad vos.nõ ſolũ ſpũaliter oſolando
ſʒ etiã coꝛpalit᷑ viſitado ⁊ in fide ↄfirmãdo:qð fecit xps
p' reſurrectionẽ ſuã apparẽs aplis p.xl.dies ⁊ loquens

cis de regno dei añ ſuã aſcẽſionem: ut habetur Actl. j.

b ¶ Adhuc modicũ ⁊ mũdus iã nõ videt.qᷣa moicuz
tꝑis erat vſq; ad tempus ſue moꝛtis:ꝑ quaʒ aſpect ſue

Potſchmena;
gibibmeiütpe⸗
ſioi voncizzde
Gfttomine
ytdon icod.
(Eiwoſnne
lopinppbiond
ſelenie win⸗
ſanpen iſlio
1tiraſd:ſü
Mmädlöz

(tamisctin

latn hicreln
yrpzerolc he
uitinepliothe
ſcurea audl
Addoceno. /(
ſtcolet nee
morhigacz. n
Worntdzerdün
ſbigdlondise
ſetätlioe
findns Por⸗
fniigcobiand
coradmirz⸗
en
Dieq/
llo pjj/
nultiscin by/
ſrrimlen
Poll neinmne
lteranoragft
horeſctlemig
nunne Ltſep
Onlrrſuiniin
tnczſpülgn
Ctuneſeh nar
1 fotgonf
Andr
üit
idlclplirei⸗
meug i
urſelngntn
iucſnf
nne N

Johannis. iiij

Vundgen
nunſch hüuüüsanitatis ſubtrahẽcd erat aplis. c ¶ Uos aũt vide · v—nũ cũ filio in deitate q eſſent ipſi xpi initũ hõ:⁊iõ qꝛ in
usidic td s me. Poſt reſurrectõʒ eni nõ fuit viſus oibne ſicut an huũanitate ꝓferebat vba illa: rñdit pẽ meus diliget eũ magl
* irli A ſed ſolũ aplis ⁊ alijs diſcipuł: vt hẽtur Jo.xx. Et ſubdit i; ego diliga: ad denotandũ ꝙ Vyba ſua magis erãt oeitatis
a cã ſue reſurrectõis:cũ dẽ: d¶ Quia viuo ego. q.d.li in qua pat eſt vnũ cũ filio:q; hũanitatis q̃ illa pferebat: p-
n er moGd marmüͤate carnis: iñ reſurgã virtute dei pter qð ⁊ pai diligit obfuatoꝛes illoʒ bon⸗ x C ⸗
Sici . . CRroo viue derli Pnlſit chꝛiſd⸗
eoboe⸗ S tis. hoc dicit aſſe⸗ modicũ ⁊ mund me iam meũ fuabit:ct pꝛ meus dili nplis ſpn ſcm ⁊ ſuu⸗
e mäcn n curãdo eos:qꝛti nõ videt. Nͤs aũt videtis get eũ:qt ad eũ veniemus:⁊ reditũ: hicↄñter on-
d en g sH. cn, Ie:dà ego viuo ct voo yi maſioz apud eii faciemus. aie Mlt vniunch
udabit en Thomas hoc ti· ue. In illò die vos cogno Qui nõ diligu me bmonel duas: quia pmo oſtẽ
odlcäin ign menj dixit: Eamꝰ ſcet:qꝛ ego ſuʒ ĩ pꝛie meo:l meos nõ ſuat. Et ſmoòneʒ dit vtilitatem pꝛimi:

2 moꝛiamur cuzʒ
ipſo. vt ibidem
1.0 expoſitum fuit.
a e WSn illo die voj
fügiedet e cognoſceti qꝛ ꝛ⁊c.

ſcõo ſcòi:ibi Paceʒ.
dicit ergo pmo ſic.
locutus ſuʒ
vobis apud vos ma
nens. in pᷣſentia coꝛ⸗

èt vos in me:⁊ ego ĩ vobiſ. quẽ audiſtis nõ eſt me:ſed
Quũi hʒ mãdata mea èt ſer ei ꝗ miſit me pꝛiſ.l Hẽc lo
uat ea: illè eſt ꝗ diligit me. cutus ſum voõ anud vos
Qui ãt diligit me:diliget a manẽs. Paraclit aũt ſpũſ

2* ,„ 4 .
e gano Wum

idc e eabaertegie, pie meo t ego ddligici: ẽt ſcxlo: rue miftctpẽ in noſe Poiltannene en
woophr n nioꝛẽ noticia? de Mãifeſtabo ei meipᷣm. Diẽ meo: ille vos docebit oĩia: HAnle vos docebit
de Abir myſterio trinitan ei iudas: nõ ille ſcariothis: ct ſuggeret vob oia qcũqʒ oia. i. faciet vos intel
ſ vt dom ẽ eob ces. Dfẽ qd fem eſt:qꝛ mãifeſta dixero vob. Pãacẽ relinqᷓ ligere omia que dico
8 Ckt voſin me tuxr es nobᷣ teipᷣm ⁊ nõ mũ vob: pacẽ meã do vobis. abie pololi aur
Enmek whün ſicut pai eſt i flio Siquis diligit me ſmone, do vob. Non turbetur coꝛ tm paſſtois xpᷣi: ideo
et wbi bem 2 ecõuerſo: ſed ꝑ ad verba xpi male ar
Durdndi mutuã dilectõʒ ſi “ðꝗ?́MƷMð MMW. tttqebat: 1 p oñs n ca
nogim eſrin cut amãs eſt in amato ⁊ ecõuerſo. h ¶ Qui habʒ mã piebãt ea ad plenũ: ꝓpi qð diẽ gras ſpũs ſci poſtea ſupple
inr data. Hic reddit cãm h' bñficij collati aplis ⁊ nõ mũdo re iſtũ defectu. 3ʒ¶ Et ſuggeret vo.oia q̃cũ.dixe.vobis.i.
õ vt pʒ ex diciꝭ hec cã eſt dilectio ⁊ obediẽtia ad xpᷣm:que ad memoꝛiã vobis deducet:hoc dicit qꝛ multa de illis que
ursE fuit in aplis:⁊ hoc ẽ qð dꝛ: h ¶ Qui hʒ mãdata mea. xps pocebat obliti ſunt apli timoꝛe paſſionis cõcuſſi.
1 Mjn in aure ad audiendũ a in coꝛde ad meditandũ: ⁊ in oꝛꝛ a ¶ QPacem meã. Pic oñdit reditus ſuipllitar⸗ que eſt oſe
2 Crläun ad docenò. i ( Et fuat ea. adimplẽdo ope: k ¶ IJlle cutio vere pacis:⁊ hoc eſt qð dicit: a ¶ Pacẽè relinquo vo
K wigin eſt ꝗᷓ diligit me.qꝛ ꝓbatio dilectõis exhibitio ẽ oꝑis:ſm bis:pacẽ meã do vobis.Poſt reſurrectõʒ eni ſuã eis appa
Ainuisaii n/ Gꝛeg. l ¶ Diliget a pꝛe meo ⁊ ego diliga eũ.qꝛ vnꝰ eſt rens dixit:Pax vobis.qꝛ ꝑ eius viſitatõʒ ⁊ inſtructõʒ in di
Pemmicognos amoꝛ pꝛis ⁊ filij. m ¶ Et maniſeſtabo ei meipᷣm.ſ.p ebus illis.xl.coꝛda eoꝝ ſunt pacificata a turbatoe pᷣcedentl
iolaibirſgiͤgtn reſurrectõʒ in hũanitate glioſa:⁊ ſic mãifeſtauit ſe xps paſſionis.Et bene dicit:Pacẽ meã do vobis.ad diſtinguẽ
Rn iogisigees ſuis diſcipulis:qꝛ hẽbant ↄditões pᷣdictas. Maniſeſtat dũ pacẽ ſanctoꝝ a pace mũdi:que magis apparẽs eſt: 2fi⸗
ncr ginno nun ſe etiã talib pꝑ aptã viſioʒ deitat ĩ glia celeſti. n ¶ Diẽ cta ꝙ vera ¶d cui intellectũ ſciendũ ꝙ pax eſt trãquillita⸗ Pox
ummsKelbininsftn ei iudas. hic remouet diſcipli dubitatõeʒ: quia iudas oꝛdinis Aug: Jn hoiĩe aũt triplex debet eſſe oꝛdo ad ſe-
uacEn l frat iacobi audiẽs a xpᷣo mãifeſtaret ſe aplis ⁊ n mũ ipſuʒ:ad ꝓximu: ⁊ ad deũ:⁊ iõ ad pacẽ ſcõaſmo reqritur
Nnatmmi miont⸗ do:admirat ẽ de hoc ꝙ eos toti mũũdo pᷣferebat: qꝛ ve· trãquillitas ĩ ſeipſo:⁊ hoc itũ ad tria q̃ in ipſo hoiĩe debẽt

poetano. e
—õ . K. 4
R 7 t eee

o ¶ne qd factũ ẽ qꝛ mãifeſtaturꝰ es nohis teipᷣm añ
mũdo.q.d.vñ nobis tãta excellẽtia. p ¶ Rñdit ieſus.
reddẽs cãm h'.ſ.pᷣꝛogatiuã dilectõis ⁊ obediẽtie ad xpõᷣʒ

b⸗ admirabile ẽ audire de ſe magna:iõ q̃ſiuit dicẽj

oꝛdinari:pᷣmo quo ad intellectũ ne erroꝛe obſcuret᷑: ſcõo q̃

ad voluntatẽ vt in deũ libere dirigat:tertio quo ad appeti-
tũ ſenſitiuũ vt nõ inoꝛdinatis paſſionib' moueat᷑: ꝓpt qo
Aug .diffiniẽs pacẽ libꝛo de vbis dñi dicit: Pax eſt ſereni⸗

ℳα Nſe . 2 112 „
SS Mm q̃ erat in aplis:nõ ſic aũt in alijs:⁊ h eſt qð dꝛ: q ¶ Si tas mentis quo ad pᷣ:tranquillitas animi quo ad tertiuʒ:
wiu *W qs dili.me ſer.meũ ſᷣuabit. quia obediẽtia in ope ꝓce ſimplicitas coꝛdis quo ad ſcòm. p coꝛ enim qð mouet alia
mnmimn ſun dit ex amoꝛe exñte in coꝛde. r ¶ Et pẽ me diliget eũ.p mẽbꝛa intelligit᷑ volũtas q̃ mouet alias potẽtias quo ad a⸗
QOucni hoc oñdit ſe vnũ cũ pe in eſſentia. S ¶¶ Et ad eũ venie genduſſco ad pacem ſcõꝝ reqrit oꝛdo ad ꝓximũ ꝑ cõſoꝛ
idint aindee /, mus ⁊c. Et ſic pʒ ꝙ plus eis ꝓmittit q; an fecerat: qꝛ añ tiü charitatis oꝛdinãtis bonũ ꝓximi ad deuũ ꝑ amoꝛis in-
ni woolim⸗ ꝓmiſerat ſuã viſitatõʒ coꝛpaleʒ:hic aũt cũ hoc ꝓmiſit diſſolubilis vinculũ:pax autem mundi oꝛdinat᷑ ad quieta
Sõ viſitatõʒ ſpũaleʒ nõ trãſitoꝛiã:ſicut in illis q ad vomitũ fruitõʒ bonoꝝ tꝑaliũ quã freqnter concomitat᷑ multiplica
nia nt ſn reuertunt᷑:ſed pꝑmanentẽ ꝑ gram ↄfirmatiõis in pñti:⁊ tio pctoꝝ:ſᷣm illud deutero.xxxij. Incraſſatus eſt dilectus
lum lu poſtea pfecte gloꝛificatõis: talis eni gr̃a fuit data aplis. æ recalcitrauit. Exech.xvj. HPec fuit iniquitas ſodome ſo-
ajun ſvine t ¶ Qui nõ dili.me ſer. meũ nõ ſer.tales ſunt mũdani roꝛis tue ſupbia:ſaturitas panis:⁊ abundantia:⁊ ociuʒ.id
eitid n, hoies:⁊ iõ nõ ſũt digni hẽe tale bñſiciũ ſicut vos q eſtis de hac pace ſubdit: b ¶ o W dat ego do vobis.
ii leniiſlͤ, mei diſcipli veri Eta dixerat ſᷣmonẽ meũñ fuabit ⁊ Pp i.nõ talẽ pacẽ:vt pʒ ex dictis. c ¶ Nõ turbet᷑ coꝛ vim. Su
rioecb ſ e , meus diliget eũ. videret foꝛte alicui ꝙ nõ dixiſſet ↄueẽiẽ pꝛa ↄſolatus eſt xpᷣs aplos de moꝛte ſua rõnib' ſumptis ex
ano uihuia⸗ ter ſed magis debuiſſet dixiſſe:⁊ ego diligã eũ. iõ huic pte ipſoꝝ:hic adhuc ↄſolat eos rõnib' ſũptis ex pte ipſius
ploa 4 nõ eſt me ⁊c̃. Sicut.n.pᷣdictu eſt lingua xpᷣi nõ moue Jã nõ mul.Pꝛia rõ ꝓpᷣi qua debebãt ð moꝛte xpi ↄſolatõʒ
õ bat ad loquenõ ex coceptõe aie niſi ſjm ꝙ aia mouebat hꝛie eſt:qꝛ quis eſſet dura ⁊ ignominioſa: tñ erat oꝛdinata
üͦpoͦe a diuinitate:⁊ ideo vba xpᷣi erãt magis ipſius pꝛis q eſt ad exaltatoʒ xpᷣi:⁊ hoc ẽ qð dẽ: c ¶ Nõ tur.coꝛ vim.q.d.
enonn9ih xx

a.

.
*

diüligit holez. o

ſequũt vſqʒ ad pncipiu. xviij. c. dixit ieſus diſcipul ſuis ex

¶ Eudgelium

nõ debetis turbari de moꝛte mea. e Neq; foꝛmiget. hoc aſ: talis aũt attẽtio erat ipedita in aplis ex paſſiõe timo

addit eos aſſecurãdo:qꝛ timebãt moꝛi cũ eo. f ¶ Audiſt ris:⁊ iõ dixit xpᷣs diſcipul ſuis: p Surgite eam hic.
qꝛ ego dixi vobis:vado ⁊ venio ad vos.q. d.nõ ſic recedo i. ad aliũ locũ magis ſecurũ:qui tñ üle locus fuerit deter
a vobis ꝑ moꝛtẽ qn adhuc vobis appareñ poſt mea reſur minate nõ expmit᷑:videbat eni xpᷣus diſcipulos timoꝛe
rectõeʒ. g Si dili. me gau. vtiq; qꝛ vado ad patreʒ. Jbi moꝛtis ꝑterritos: tũ rone tꝑis qꝛ nox erat vt. . dem eſt

accipit ſi ꝓ quia:⁊ eſt tũ rõne loci:qꝛ ad
ſenſus acii diceretꝛꝛrrrrrr ,„ „ „ huc erat ĩ medio
diligitis me p ↄñs de vim:neq; foꝛmidet. Audi/ in me ñ hʒ quicq;. Sed vt ciuitat vbi come
beris gauete⸗ ſtis qꝛ ego dixi vob: vado cognoſcatmũc: qꝛ diligo drat agnum pa⸗
man me exaltante, ?· 2 venio ad voſ.Si diligere pꝛeʒ: &t ſicut mãdatũ dedit tes capi ab hondt⸗
clarificantẽ. Quali tis me gaudẽi vtiq;:qã va mihi pꝛ: ſic ſacio. Surgite bus qſi ↄtinue cir
eni chꝛiſtus clar ifica. do ad pꝛeʒ: qꝛ p maioꝛ ne ceamus hinc. XV. (uuoluebät ocu⸗
us dcraltee ꝓpi eſt. Et nunc dixi vob pᷣuſq; Go ſuz vitis va: et pf lis oſti dom
cruz eſt. h Dan⸗ Yaʒ nõ mita loq̃r vobiſcũ: palmitẽ i me nõ ferentẽ fru eam ad aliũ locũ
pat maioꝛ eſt me. nõ penit.n.pnceps mũdi hꝰ:et ccũ tollet euʒ:eẽt oẽm ꝗ ſert magis ſecurũ ⁊ ſe
ſm deitatem in qua “ cretũ vbi melius
filius eſt equal patri: attẽdatis ad ea q̃

ſec ſm huanitatẽ in qua filiᷣ eſt minoꝛ patre. Et ꝙ hec litte dicenda ſũt vobis. ¶ In ca. xiiij. vbi dicitur in poſtilla:

ra ſic debeat intelligi:pʒ qꝛ xpᷣs loquit de ſeipſo ſm illa nãʒ Ad hoc dicit hilarius.ix.de trinitate. ¶ Additio.
in qua cõuenit ei moꝛi ⁊ exaltari:hoc aũt nõ põt eſſe in na Jlarius nõ fecit mentõʒ niſi de duobus lod tm̃
Diuina q̃ immoꝛtalis eſt ⁊ magnitudine infiita:ſed nã hu/ qui ſũt termini pncipales in hac mã.ſ.de loco
mana in eo poterat moꝛi ⁊ exaltari.Et ex hoc patʒ falſitas aſſignato ꝓ eſu agni paſchalis a quo pncipalii
arri qͥ ex hoc loco arguebat filiũ in diuinis a pꝛe diſtingui exiuit ⁊ de loco ad quẽ pᷣncipaliter venit:vt ibi capetur:
in eſſentia:qꝛ nõ loquit᷑ de filio ſᷣm diuinã nãm ſed ſᷣm hu de loco aũt medio in quo fuit cũ aplis vt eis diceret ar
manã tm. i ¶ Et nũc di.vo.puſq fiat vt cũ ſactũ fue. cre gdua ⁊ difficilia qui eſt locus medius inter duos pdictoj
datis.ſ.ꝙ nõ tm ſum hõ qui moꝛi põt ⁊ exaltari:ſed etiãõ de Hilarius nõ fecit mentõʒ:ſicut etiã euageliſte qui duos

us qui certitudinaliter pᷣdico futura ↄtingentia qð eſt ppꝛi locos pmos declarauerũt.ſtũ vo locũ mediũ minime

ipſius dei:ſᷣm ꝙ dẽ Eſa.xlj. Annũciate nobis q̃ vẽtura ſůt deſignauerũt:vñ ſnie hi Ai littern nõ repugnat:vt pa
in futuꝝ ⁊ ſciemꝰ qꝛ dij eſtis vos.hoc addit chꝛiſtus: quia tet intuent. 8 ica.

immediate locur fuerat de ſua hũanitate. Modus.n.hui
euãgeliſte eſt:vt dictũ eſt frequẽter:cũ refert aliquid ptinẽs

ad chꝛiſti hũanitatẽ in qua eſt minoꝛ patre:adiũgere alidad oco medio inter domũ in quo comedit paſcha

ptinẽs ad deitatẽ in qua eſt ⁊ equalis patri:qꝛ credere vtrẽũ ⁊ hoꝛtuʒ in quo illa verba notabilia dixit diſcipul.vñ

q; eſt de neceſſitate ſalutis. k ¶ Jam nõ multa. Hic poni dicit hilariũ non conſonare littere qui in. ix. de trini.ſe
ſcõa ratio ꝓpter quã apli debebat ↄſolari de moꝛte chꝛiſti reſtringit ad ſolũ illa duo loca:qdð burgeñ.egreferẽs die
erat culpabilis ſed magis virtuoſa: æ euangeliſtã etiam ſicut hilariũ nõ expꝛeſſiſſe mediũ lo

ſ. quia illa moꝛs nõ era 8 virt cur i t mede?
bh' eſt qð dẽ: K nõ multa loquar vobiſcũ.i.in hmoꝛ cum:ſed ſatis manifeſtũ eſt ex littera ꝙ fuerit medo lo-

cus ꝙuis nõ determinate expmatur. (Ca. XV.

tali coꝛpoꝛe exñs qꝛ tempꝰ ſue captõis erat ꝓpinquũ. matu 4 .
Go ſum vitis. Poſtq chꝛiſtus cõſolatus eſt di⸗

Uenit eni ppnceps mũdi hup.i.diabolus ꝗ eſt pnceps hoĩuʒ 8 eK di
mundanoꝝ nõ ꝑ creatõʒ ſed ꝑ ſeductõʒ: Uenit aũt ad xpᷣm ſcipulos de ſua moꝛte:hic oſolat eos cõtra tri-
ipſum tentando in deſerto ⁊ pncipes iudeoꝝ: cõtra ipᷣm in- nlatões iminentes eis ex iudeoꝝ ⁊ pᷣncipũ mũ
citando. m er in me nõ habet quicqᷓ;.i.nullũ peccatũ:⁊ dli pſecutõe.Et diuidit᷑ in duas ꝑtes:qꝛ pmo pᷣmittit ꝑa

p ↄñs nulla moꝛtis cãm:qꝛ moꝛs intrauit in mundũ pꝑ pec bolaã:ſcòo ꝓſequit᷑ ipſam:ibi Jam vos mũqdi eſtis. Pa /

— 1

catũ:vt dẽ ad ro.v. Et qꝛ poſſet queri exquo in te nõ eſt c« rabola aũt iſta eſt de trib.ſ.de vite:de agricola:x de vi

mMoꝛtis:quare o moꝛieris: Idco huic tacite queſtioni rĩ tis cultura:vt patebit pſequẽdo. d.. a ¶ Ego ſuʒ vi⸗

det dicens: n ¶ Sed vt cognoſcat mũd qꝛ diligo pꝛem.i. tis vera. Sicut eni vitis material habet lignũ vile? de
ad hoc ſuſtineo moꝛtẽ vt oẽs cognoſcãt ꝙ hoc ꝓcedit ex di ſpectũ:⁊ quaſi inutile videt᷑:cũ tñ fruct optimos habe
lectõe quã habeo ad pꝛeʒ:qꝛ deus pater xpᷣo hoĩ inſpirauit at:ita xpᷣs in hũana nã videbat᷑ abiecv vilis ⁊ ᷣſ pectuſ:
volũtatẽ patiendi p ſalute mũdi ex maxima charitate qus ⁊ tñ ꝑ eius hũi itatẽ ſecur eſt fruct glioſus:vnũ.n.nãe
4 Er ſicut mãdatũ dedit mihi pater ſic fa ſunt vitis ⁊ palmites:a ideo xpᷣs dẽ vitis rone hũanita⸗
cio.i.ex obediẽtia ad pꝛem libẽter ſubeo moꝛtẽ. p ¶ Sur tis in qua nã eſt fidelib ſimił. b ¶ Et pat᷑ mej agrico
gite eamus hinc. Querit᷑ hic de loco ad quẽ chꝛiſtus duxit la eſt.qꝛ plenitudinẽ gre ⁊ veritatis infudit ⁊ plantauit

diſcipulos ſuos cũ dixit: Surgite eamus hinc. Ad hoc diẽ in chꝛiſto hoĩe:vt dictũ eſt in.j.ca. Scienð aũt ꝙ cultu⸗
hilarius.ix. de trini.ꝙ de loco in quo comederãt agnũ pa ra h' vinee nõ habet ꝓpꝛie locũ circa ipᷣm ſtipitem:qui
ſchalem duxit eos ad locũ in quo erat tradenc. Sed liite eſt ipſe chꝛiſſ:qꝛ in gra ⁊ ſcientia habituali nõ pſecit:ſʒ

ra ſequẽs videt᷑ repugnare:qꝛ in pncipio ca.xviij.dẽ: PHec cũ totu a pncipio habuit nec habuit petm̃ tollen u ? pur⸗
dixiſſet ieſus:egreſſus eſt cũ diſcipulis ſuis trãs toꝛrentẽ cé gandũ: ſed cultura huũ vinee circa palmites ↄſiſtiti.
drõ: vbi erat hoꝛt ĩ quẽ itroiuit xp̃ᷣs ⁊ diſcipli eẽꝰ. Sciebat fideles chꝛiſto adherẽtes:quoꝝ aliqui ſola fide adherẽt
at iuda) ꝗᷣ tradebat eu locũ.Ex qͥ; pʒ q; illa vba q ab h loco nõ ꝑ charitatem oꝑantem:⁊ iſti abſcindent᷑ ꝑ cõdemna
vſq; toõis ſniam: ideo ſubdit᷑: Omnẽ palmitẽ in me nõ feren-
tra locũ ĩ qͥ erat tradẽc': ꝓpt qð ſciẽò:ꝙ xpᷣs moꝛti ſue ppi tem fructũ tollet eũ.Alij aũt adherẽt chꝛiſto ꝑ fidẽ ope

quus ardua ⁊ difficilia volebat dicere diſcipulis ſuis:vi pʒ rantẽ charitatiue:a de iſtis ſubdit: c ¶ Et oẽm q ſert

ex ſeqntibus.Ad intelligendũ vero talia requirit᷑ attentio fructũ purgabit eũ ꝑ mũdi tribulatões que ſunt qdam

Nca.xiiij vbi ol: Gurgire eam' hinc. Dicit po/½
ſtillatoꝛ mãifeſte ondi ꝙ; chꝛiſtus fuerit in aliã

1/ porgn
nnnn⸗
tfi iun

tis
gvitep⸗ ſan

— —— =—
——
&1 .
—
+ =-
S=
—
—
2

5/en;
finasi,
ſuinecdt
mindongu
bmo dlchos⸗
chericdiſbiir⸗
luer codel⸗
mringloſinul
beſoonitbi
Gatoleryne
Crapmäpont⸗
Counaorronac
Kidesdchen
Sorchanehin
ſonkerphhntti
poſſuntfwuif
migleſtot
abenvub iuda
nuein neraon
gui horoeſtino
otflfunlinii
lemaunaligeface
orpnguehsi,
ſkftnafemd
ftodchd
NN
(Sasu
nkterpalnti
lmeyo niſe
mnopentappen
nWlrr/o
nefoa fCelib'
ſatgechuſftimi
hriſtiunitntisno⸗
Ppenetynihilai
loeppebitigeoſe
hrgdiuineiuſt
Paaiiginin
Muppeuitre
mufntange
ſſprihenni⸗
ſckannchni⸗
einollien
n i
ſgnllckire⸗
Krinicfien
Gopetketigne
ſal diffinzn
brekltpini
Pauoorntſie

nudt G

„* „ R N

.Dulg ann
4 5 . . ₰
dilg din
decl n

W 5 . 1
ig

4. )
e * 4 P 7 1.
Kad ie
3 7 . e
chO dns
8 .„ NN
. Ree
demn e N

nr

rnenti; niien
eglüen

P 2
6*0 Mry— 0
7 9 4. A N
Nr/N1
„1
BarA/NA
„/
mieA
unimid
S unde
* W
õ
. adere W
ntsat
. . e

ſtis fructificare opib meritoꝛijs. i

Jobannis xv.

medicine purgatõis. d¶ Ut fructũ plus afferat Si

cut enim in vite materiali aliq palmites etiã fructuoſi

reſcindunt᷑: ne humoꝛ nimis diſꝑgat᷑ ⁊ ſic virtus vnita
foꝛtificat ⁊ magis fructificat:ſic pꝑ tribulatões iocũdita
teʒ vite pñtis a fidelib reſcindẽtes:coꝛda eoꝝ retrahũt

ab amoꝛe mũdia
liũ: a ſic itra ſecol „ .,
lecta feruentõ fe· fructũ purgabit eũ: ut fru

runt in deũ ⁊ facaicrũ płᷣ afferat. Jaʒ vos mũ
unt maioꝛem fiu j eſtis ꝓpt᷑ ſmonẽ quẽ lo/

ctũ bonoꝝ ope † .
e n doo Pi cut᷑ ſum vob.! Maͤnete in
pſequii pabola: me ⁊ ego in vob. Sic pal-
7 “ꝙtu; ad pal· mes nõ põt ferre frucfuʒ a

7⁷

Pnr, ſemetipſo:niſi mãſerit i vite
gatoz:ibi Si mu/ ſic nẽc vos niſi ĩ mẽ mãſeri-
dus voj odit. Dꝛi tis. Egò ſuʒ vitis: vos pal/
ma in eipkobad mites.Qui manet in me et
pmo di plos!? „ „ 3
adherẽdũ ſibi inꝰ c90! ſn hic fert fructũ mul
ducit: ſcõo decla- tu:q? line me nihil pote 8
rat in quo iſta ad facẽ. Sigꝗs ĩ me nõ mãlſerit
Eeſes onctteili mittẽt ſoꝛaſ ſicut palmes ẽt
Sicut di . 2 27
Dirca bmmd ponit areſcet:t alle eun et in
quattuoꝛ rones q lgne mittet:et ardet.Sl ma
re fideles debert
xpᷣo adherere ꝑ fidem ſicut palmites ad vitẽ. Pꝛima rõ

poſſunt fructũ facere:⁊ hoc eſt qð dicit: e ¶ Jam vos

ſumit᷑ ex palmitũ adherentiũ fructificatõe: aliter nõ
mũdi eſtis ⁊c.lqꝛ apli ꝑ doctrinã xpᷣi iaʒ erat P
a“

ab erroꝛib iudaice ſuꝑſtitõis:ideo cõcludit: f
nete in me ⁊ ego in vobis. ꝑ fidẽ charitate foꝛmatã:per
quã homo eſt in deo ⁊ deus in hoĩe. g ¶ Sicut pal.ñ
põt fa.fru.niſi mãſ.in vite.Hoc ſenſibiliter videm i vi
te materiali:qꝛ facere fructũ nõ põt niſi ꝑticeps ſit hũo
ris ⁊ pinguedinis ipſp ſtipitis. h ¶ FPnse vor hole⸗
ritis.ꝑ ꝑticipatõʒ gratie ⁊ veritatis. k¶ Ego ſum viij
⁊ vos palmites.q.d.ſi vultis fructificare manete in me
¶ Siquis in me. hic ponit᷑ ſcòa rõ adherẽdi xpo q̃ ſu
mit᷑ ex palmitũ nõ adherentiũ punitoe cuʒ dꝛ: Siquis
in me nõ mãſerit.veraciter ꝑ charitatẽ foꝛmataʒ: q;uis
maneęat appenter ꝑ fidem ſine oꝑib' que moꝛtua eſt.·
m ¶ Mittet᷑ foꝛas.p abſciſiõʒ in moꝛte:qꝛ tũc ſepabit᷑
nũero a fidelib ſicut erat ſepatus merito. n ¶¶ Et are
ſcet.qꝛ chꝛiſtiani qdiu viut habẽt aliquẽ viroꝛẽ ꝓpt᷑

chꝛiſtianitatis nomen:ſed in moꝛte eũ amittũt:qꝛ tunc

apparet ꝙ nihil eis ꝓfuit:⁊ aghuc magij in futuro iudi
cio apꝑebit:ideo ſequit᷑: o ¶ Et colligent eũ.ſ.ãgeli ex
ecutoꝛes diuine iuſticie tollẽtes eianiã lio tritici.
p ¶ Et in ignẽ mittent.ſ. infernalẽ. q ¶ Et ardet.ſine

fine in ppetuitate pene. r ¶ Si maͤſeritis. Hic ponitur

tertia ratio:que ꝓcedit ex impletiõe voluntatis fideliũ

chſto adherentiũ:⁊ hoc eſt el maͤſerit ĩ me.

fide foꝛmata charitate. s Et verba mea i vobis mã
ſerint.no ſolũ coꝛde intelligendo ſed eti oꝑe adimplen
do. t ¶ Quodcũq; volu.pe.a fiet vobis.hoc tñ intel
ligendũu eſt ſi petant pie.i.de ptinẽtib ad ſalutẽ:qꝛ exau
diri in alijs freqͥnter nõ expedit eis:⁊ pſeuerãter: qꝛ illõ
qð petit᷑ etiã ꝑtinẽs ad ſalutẽ nõ ſemꝑ ſtatim dat᷑ a deo:
ſed differt vt gruo tꝑe det᷑ ⁊ ꝓ ſe:qꝛ oꝛatio ſcõꝝ de ſa-
lute alioꝝ aliqn impedit᷑ nõ ꝓpi defectũ oꝛanii ſed illi

uo oꝛat: his aũt trib cõcurrentibus ſemꝑ oꝛatio ex
audit. v ¶ In hoc clarificat' eſt. Hic ponit᷑ quarta rõ

que ꝓcedit ex diuina gloꝛificatõe quã quilibet debet deſide
rare:magis etiã q; ſuũ bonũ ꝓpꝛiũ.Diuina aũt gloꝛiſicatio
relucet in fidelibꝰ chꝛiſto adherẽtib ꝑ fidẽ ex dilectõe oꝑpan
tem:⁊ hoc eſt qð dẽ: v ¶ In hoc glo.eſt pater me vt fru.
plu.afferatis.in multiplicatõe bonoꝝ opeꝝ. Et effici/
ami mei dilcipli. ꝑfe/

WHr cte erẽdo mihi.

ſerit ĩ me èt ᷣba mea ĩ vob y Siẽ dilexit Poſt
mãſerit: qdðᷣcunq; voluerii ᷓ hoꝛtax eſt chꝛiſtuj
petei ⁊ ſiet vob. In hoc cla lcfo a daere
riſicat ẽ pꝛ me:vt fructuʒ in quo Pmedi ade

plurimuʒ afferaſ:ẽt efficia ſio ↄſiſtit. Et diuidit

mini mei diſcipuli. Siẽ di ⸗ in Hndec end or.
lexit me pĩ: ⁊ ego dilexi voſ ſiſit in dilectoe: icoo
Manẽte ĩ dilectione mea. oñndit ꝙ dilectio ↄſi⸗

Si pceẽpta mea ſᷣuaueritis ſtit in mãdatoꝝ obſ/

mãebitis in dilectõe mea: uatoe: ibl Di Pccpea
ſicut ⁊ ego pꝛis mei pᷣcepta merieigin parc
ſuaui:⁊ mãeo ĩ ep dilectio ego dilexi vos. i. ad
ne:lHẽèc locuſ ſuʒ vob:ũᷣt Een bonũ ↄſequenõ
gaudiũ meũ in vobis ſit:èt nõ tñ equaliter. Dili-/

. . gere eni ẽ velle alicui
gaudium veſtrum implea bonũ:deus aũt pater

F — —
tur. Hoc eſt pᷣceptũ meuʒ: vult bonũ diuinum
U chꝛiſto hoi: nõ ſoluʒ
ſim vnioneʒ que eſt ꝑ opatõʒ in fruitõe boni va:ſed etiã ſm
realẽ vnionẽ ſuppoſiti: fidelibꝰ aũt vult bonuʒ diuinũ im
ſᷣm vnionẽ gre ⁊ gloꝛie:qͥ eſt in fruitõe nec tñ ita pfecte fruũ
tur ſicut aia chꝛiſti. 3 ¶ Manete in dilectone mea. hoc di
cit ad oñdendũ ꝙ deus nullũ cogit ad fidẽ ⁊ dilectõʒ.
a ¶ Si pcepta mea. Hic oñdit ꝙ dilectio ↄſiſtit in mãdato
rũ obſeruatõe.Et diuidit᷑ in duas:qꝛ pmo facit qð dictũ ẽ:
ſcòo rñdet cuidã queſtõi que ſibi poſſet fieri:ibi Poc eſt pꝛe

ceptũ meũ vt diligatis ⁊c. In pᷣma ꝑte dicit ſic: a ¶ Si p

cepta mea ſer. ma.in dile.mea.Amoꝛ eni dei nuniᷓ eſt ocio
ſus:⁊ ideo ſi eſt in coꝛde oñdit᷑ in oꝑe:et ꝑ hoc hõ diſponit
vt charitas ĩ ea augmẽtet᷑:⁊ ꝑ ↄñs adheſio ad xpᷣʒ foꝛtiſicet
b S ego pᷣcepta pꝛis mei ſuaui ⁊c. lqꝛ chꝛiſi ex amo
re ad pꝛeʒ fact eſt obediẽs vſq; ad moꝛtẽ:vt hẽtur philipẽ.
ijj ⁊ ꝑ hoc vnio eius ad pẽem augmẽtata eſt inetu glia aie
deriuata eſt ad coꝛpus ei in ſua reſurrectõe. c¶ Pec locu

tus ſum vobis.hoc addit ne foꝛte aliquis crederet ꝙ ppter

ſe nõ ꝓpter nos ad pdicta inuitaret: ideo ſubdit: ↄ ¶ Ut
gaudiũ meũ ſit in vobis. gaudiũ eni chꝛiſti hois cõſiſtit in
cõiunctõe ad deitatẽ modis pᷣdictis:ad quã etiã pueniem
ꝑ mandatoꝝ obſeruatõʒ alio tñ mõ i chꝛiſt: vt dictũ eſt:
e ¶ Et gaudiũ veſtrũ ipleat᷑.qð nõ pot eẽ niſi in glia celeſti
qꝛ nihil citra deũ põt replere coꝛ humanũ: ꝓpter qð dicit

Aug libꝛo ↄfeſ. Inquietũ eſt coꝛ meũ dñe donec requieſcat

in te. f ¶ Hoc eſt pᷣceptũ. Hic rñdet cuidã queſtioni q̃ ſibi
poſſet fieri:qꝛ poſſet aliquis dicere iu admonnuiſti nos ad-
herere tibi ⁊ dixiſti:ꝙ hec adheſio cõſiſtit in mãdatoꝝ obſ

uatõe:ſed oñde nobis vlterius obſeruãdi modũ:ideo dicit

ꝙ; mod obſeruãdi eſt ꝑ dilectõʒ dei ⁊ ꝓximi:qꝛ in his duo
bus tota lex pendet ⁊ ꝓphete:vt hẽtur Matthᷣ.xxi. cuiuj
rõ eſt:qꝛ oia bona oꝑa ex charitate ꝓcedũt: ꝓpter qð dicit
Gꝛeg.Sicut multi arboꝛis rami ex vna radice ꝓdeũt: ſic
mte vtutej ex vna charitate gnãnt᷑ ⁊ ad charitate oꝛdinãt:
pt qð diẽ apls.j.Li.j. inis pcepti ẽ charitaj.⁊ hẽ qð dẽ:
oen pꝛeceptũ meũ vt diligatis inuicẽ. Licʒ aut in di
lectõe pximi includat᷑ dilectio dei tqnq; pncipalioꝛ:qꝛ ꝓxi-

mus nõ eſt diligend' niſi ꝓpter deũ:tñ ſaluaroꝛ hic magis

facit mentõʒ expꝛeſſaʒ de dilectõe ꝓximi cũ. inuiam. qa .

x 2

(Euãgelium

intendebat aplos inducere ad fideliũ edificatõzʒ ↄſolatõʒ
tribulatõʒ ſuſtentandã ad q neceſſaria eſt charitas ꝓximi
g Sicut dilexi vos.i.efficaciter gratuite ⁊ recte ſicut ex-
poſitũ eſt capitulo pcedẽti. Q aut xps ſic dilexerit pbat cũ
ſubdit: h¶ Maioꝛẽ hac dilectõʒ ⁊c̃. hoc ãt fecit x-pᷣs er-

go ⁊c̃. Quattuoꝛ eni
diligenda ſũt ex cha⸗- „„ „
rit ate.ſ. deuſ: aia: ꝓxiñ vt diligat inuicęʒ:ſic̃ dilexi
mus: 2 coꝛp ꝓeiz:· pvog. Mãioꝛẽ hac dilectõʒ

ideo cũ charitas ſit

oꝛdinata ꝓ ipſo doy nNemo hʒ: q;ᷓ vt aĩaʒ ſuã po

d eſt " maximũ oi nat ꝗs ꝓ amid ſuis. ANos
ligibile ex charitate: amici mei eſtis:ſi feceril: q
debet alia tria expoi ego pcipio vobᷣ. Jaʒ nõ di
ſicut minꝰ ꝓ maioꝛi: / — 9 10—,
ꝓ aĩa aũt ppꝛia d; p (ca vos ſuos: qa ſu neſcit
ximus ⁊ coꝛpꝰ ꝓpꝛiũ ꝗd faciat dñjs e. Nõs aũt
ↄtemni:ꝓ ſalute ꝓpxi dixi amicoſ:qꝛ oĩa q̃cunq;

mi debet vita coꝛpal
exponi: ⁊ ideo cũ coꝛ
pus ꝓpꝛiũ ſit maxi-

audiui a pꝛe meo:nota feci
vob. Non vos me elegiſt:

mũ bonuʒ qð nobis ſed g0 elegi vos: ſet poſui
remanet p ꝓximo ex voſũut eat ẽt fructü afferan:
ponendu: ideo pʒ ⁊æ fruci veſter mãeat:ũt qð
in tali expoſitõe ẽ ma

ximũ ſignũ dilectobis S
ad ꝓximũ:verũtñ qꝛ obſeruatio mãdatoꝝ: nõ ſolũ inducit
ad dilectõʒ ꝓximi:ſed pncipali ad dilectõʒ dei:ideo ſubdit᷑
Uos amici mei eſtis ſi feceritis q̃ ego pᷣcipio. ⁊ qꝛ amic re/
uelant ſecreta:ideo ſubdit᷑: i¶ Jam nõ dicã vos ſeruos.i.
tioꝛe ſuili ſbiectos tñ amoꝛe filiali erãt ſʒiecti:⁊ h mõ apli
aliqñ dicunt᷑ ſui.ro.j. Paubł ſᷣuus ieſu xpᷣi c. k¶ Quia
ſeruus neſcit qͥd faciat dñs eius hoc videm' in hũanis: ſe⸗
creta tñ reuelant᷑ fils:huiuſmodi erãt apli ꝗͥ xpᷣo erãt ſub-
iecti amoꝛe filiali: ideo ſubdit: I ¶ Uos aũt dixi amicos
⁊c.nota feci vobis.hoc nõ eſt intelligendũ de oibus ſimpli⸗/
citer ⁊ abſolute:qꝛ apli nõ habuerũt tantã plenitudinẽ ſciẽ
tie ſicut xp̃s:ſed eſt intelligendũ de oibus ꝑtinẽtib ad eoꝝ
ſtatũ:cuiuſmõi ſũt iſta q̃ ꝑtinẽt ad eoꝝ ſalutẽ:a fidei ⁊ mo/
rũ pᷣdicatõʒ:⁊ eccleſie gubernatõʒ.Et qꝛ iſta ↄferunt᷑ ad vti⸗
litatẽ ſideliũ:nõ ipſũ chꝛiſti:ideo ſubdit: m ¶ Nõ voyme
elegiſt ⁊c. Duplex eſt eni electio fideliuʒ. Una eterna q̃ eſt
idem qõ pᷣdeſtinatio diuina: ⁊ hec electio aploꝝ ⁊ alioꝝ fi-
deliũ eſt a ſolo deo ex mera liberalitate. Alia eſt tꝑalij.ſ.vo/
catio ad fidẽ ⁊ gram ⁊ aplatuʒ ⁊ huiuſmõi:⁊ iſta vocatio ẽ
effectus pme:ſm illud ad ro.viij. Quos pᷣdeſtinauit hoj et
vocauit.⁊ ſic apli electi ſũt a chꝛiſto tpe gre. n ¶ Et poſui
vos.i.firmiter diſpoſui: o ¶ Ut eat..pᷣdicãdo ꝑ totũ mũ/
dũ. p( Et fructũ affe. fru. veſter maneat. quia fides ec
Alelſie manebit vſq; ad finẽ mũdi qtũcunq; tribulatõibus
impellat. vel aliter: Maneat. in glia eterna. q ¶ Qocunq3ʒ
peti. pꝛeʒ in no. meo det vobis.dũmodo tñ iſta petitio fiat
nobis pie ⁊ ꝑſeuerani:ſicut.ẽ.expoſitũ eſt eodẽ capitulo.
r Hec mãdo vo.vt dili.inuicẽ.In hoc cõcludit intentuʒ
ꝑ hoc ſignãs ꝙ oia pᷣdicta dixit eis ad hũc finẽ.ſ.vt mutuo
ſe diligat. s ¶Si muc. Hic agit de palmitũ adherentiũ
hur gatoe ꝑ tribulatões ſuturas õ ipſas eos ae diui
.

dit in tresſqꝛ pᷣmo ad eoꝝ ↄſolatõz rõnes inducitſ ſcòo cas
Eexpoit: ibi Memẽtoteſtertio excuſatões ꝑpſequentiũ exclu
dit: ibi Si nõ veniſſeʒ Circa p“m ponit duas rones ſumi—
tur exẽplo ſui. Mẽbꝛa eni refutare nõ debẽt ↄditoʒ capitis
ciu nõ ſint maioꝛis dignitatis imo minoꝗ:xp̃s aũt caput eſt
aploꝝ: ⁊ ideo exẽplo chꝛiſti debẽt patiẽter tolerare tribula
tes pſequentiũ: ⁊ hoc eſt qð dẽ: s ¶ Si mũd vos odit.
hic accipit ſi ꝓ qꝛ · q.d. qꝛ futurũ eſt q mund' vos odiat:

☛f

(Satote. ad ↄſolatõʒ veſtrã: v

ogdit vos mũd. Mèmẽto⸗

pſequent᷑. Si hmoͤnẽ meuz

—
„

bis odio habuit. ppter qð dicit Aug. in ſermoͤe: Recu⸗

ſat eſſe i coꝛpe q odiũ nõ vult ſuſtinere cũ capite Scda
r ſumit᷑ ex ꝑte mũdi. ſimilitudo eni eſtcauſn

L. mnrnd en e dilectois
hm illug ecch. xiij. Oẽ aial diligit ſibi ſule. ⁊ diſſimilitu⸗
do eſt c odij. Apli aut diſſimiles erãt hoibꝰ müũdanis:

⁊ ideo ñ debebãt
„ , agmirari ſi pſecu
cuq; petieriſ pꝛem in noĩie tes ſuſtinerẽt ab
meo det vob. Hẽc mando ſpſis:⁊ hoc eſt dð

dicit: x Si de
de müco fuiſſet.
licet apli eſſentoð
mũdo pñtia coꝛ-
pali:nõ tñ erãt ð

vob vt diligatis inuicẽ. Si
muůncd vos odit:ſcitte ꝗů
me pᷣoꝛẽ vobᷣ odio habuit.
Si dẽ mũdo fuiſſet: mun/

— iger , mügo ocupiſcen⸗
q ſuũ Ete diligen OQA tias möclimitan
vo de mudo nõ eſt:ſʒ ego do. x (¶MWud

qð ſuuʒ erat dili⸗

elegi voſ d̊ mũdo: ꝓpterea ſ eraroi
eret (35 hoc vẽ

—‚êE⸗ I Eeẽéẽꝙ aliq pncipes
te ſna nen e ego dixi mcgsm de qbus
vob. Hon e ku maioꝛ dño lodqt᷑ ſaluatoꝛ:cuʒ

ſuo.Si mẽ pſecuti ſt:⁊ vos eſſent pſecutoꝛes
aploꝝ:aliqᷣs tam
mũdãos ⁊ maloj

nõ diligebãt: ſed

magis pſequebant᷑ vt latrones 1 p̃dones ⁊ huinſmodi

uos interficiebãt Oicendũ ꝙ malũ nõ põt eſſe purum
