Nsinvontunt

Mrbmi

uphutacidat

Püpmmicionspens

dM Slrgiamni

ricens ſcdinepigenn
ſibelismulicopi,
ho venit exguoiſt
gitlenliählranm⸗

hbuit alqim
iilin öirint
tiſhachitnunc
Anlcoſenotniſa
dieteconſiderane
Aloipcldedu ia
hitincicamaia

eo gtederih

iopindogrering

Nderſiclneris

ereppllätbidon

rdeglijpredian

flltofotoſercuu

liniane Erin pia
niene Erinoi
niulicunſunno⸗
Cedicunkinterigte
Cnttg Aagn an

pchlecpiu⸗ y
Ppeſtnniccſtlires

0tcdeih
finrtlignei
akutnto
denc Wairteä⸗
WNN
onckkeniptt
gueqeiliche n
iſieſorinn
Benichi

ardisbi
rernzte⸗
. noͤſli,
elrirn
dſtind
ure

Adef
5 1

4 ð
Mulſgrertl
. läberce
Llbdr.
(Wrzer
) Emmenbhn
Caornſülnsf
ge ſin kflian
l paltdne
cnonbann
(ir
1 üznet
einetipb
mnagnitudineine

aung nt erpel

o Salakml
ngmubpeccue
rüinppmihnn

— —

. —-—.

lerpſegvecn
dicili rihtne⸗
liggachdit
IOorin⸗
oſun ſcicl
t inrix/
wortmo utinpun
olingtarſclifn
ccol,l

Didaa we

geeovitieiinni
Gelr Nnuls,

a Noriminh
Ww. S
õl
Gonir fionin
Fra au
ſe e ioenn ſen
intoſolindo
iooisnlens
wNor 1gudk.
gpoſtüiſnit
rarss dicens.
Dadinplencun,
ſoöm lucon
nup aſijihn
ri llos .
svirliertwin
bens ſc⸗
un bonan in⸗
um ℳ7
ntes ſunnni
agnueni n,
mußttni,
11 , ne

Nlon Pie

plal. xxvij. Mi⸗

tales a fide cadẽtes inducũt alios ad infidelitatem.

fC. x quib'eſt himene a alexander. noia ſunt ꝓpꝛia
hoium. g os tradidi ſathane.eos excõoicando.

⁊ etia vexationi demonis ſubdẽdo.demones.n. in in

ferno executoꝛes ſunt diuine iuſticie:⁊ ẽt aliqũ in hoc
můco ſicut dicit .
ſit ira indignati/
onis ſue.indigna
tionẽ ⁊ irã ⁊ tri
bulatõem imiſſi⸗

gauerũt: x quib eſtbyme
ne ⁊ alexander quos tradi/

phemgare. III

onẽ ꝑ angelol ma arre. (
ſos. „ Sde Eſecrõ igit᷑ ᷣmũ oĩuʒ
cant no blaſphe EHH
mare. coꝛꝛecti p fieri bſecrationes: oꝛones

experientiã pene. poſtulatiões:grarũ actões
excõicatio.n.⁊ ta
lis afflictio medi · —8
cinalis eſt. ¶ Pꝛima ad timotheum. Eapiuulo
itio

vbi dicit᷑ in pon Fabulis ? genealogijj. ¶ A
, Er fabulas.in hoc intelligẽde vident᷑quedã fa⸗
Aule friuole ⁊ inanes q; ſepe ĩ talmudicis doctri
nis inueniunt᷑:vt dẽʒ fuit ſatis large in additioi
s ſuper Eſa.xxxiiij.⁊ Zach.v.que quidẽ fabule a do

ctrina phariſaica deſcenderũt ſicut ⁊ totũ ipʒʒ talmud.

inter quas fabulas multa dicunt᷑ de tpe meſſie venturi
fabuloſa que potũſunt deridenda qᷓ audiẽda:ut eſt di
cit in libꝛo qui dr̃ Canhedẽ:ꝙ tpe meſſie germiaret ter-
ra ꝓmiſſionis panes coctos ⁊ foꝛmatos ac ſi eẽnt in cli/
bano. Silr ꝙ terra illa germinaret tpe meſſie veſtes ſe⸗
riceas ſcõm exigentia cuiuſcũq; indui volẽtis:ex qbus

fabulis multi eoꝝ inciderũt in erroꝛẽ credentes ꝙ xpᷣs

nõ venit: exquo iſta ⁊ ſilia nõ fuerũt ſcã. Obſeruatio
aüt legaliu . ſit erronea:nõ tamẽ ppꝛie dicit᷑ fabula.
PHabuit.n.aliqñ veritatẽ realr. Habet ẽt fundamentuʒ
in lr̃a ⁊ſi nõ ſane intellecta.traditiones ẽt iudeoꝝ qᷣbꝰ
irritũ faciebãt mandatũ diuinũ:lʒ dicẽde ſunt erronee
ſeu ꝑnicioſe nõ tamẽ fabule. Circa genealogias in hoc
loco dictas: conſiderandũ eſt ꝙ iudei aſſerebãt ꝙ nul

lus eẽt idone'ad docendũ de lege diuina niſi eẽt de tri⸗

bu leui vel de tridu iſachar. De leui. n. legit Deut. vlti.
Docebũt iudicia tua iacob ⁊ legẽ tuam iſrł.De iſachar

vero legit᷑.j.Paralip.xij.De filijs q; iſachar viri erudi

diti:qui nouerãt ſingula tpa ad pꝛecipiendũ qd facere

debet iſrl. vñ ex iſtis genealogijs iudei nitebant᷑ exclu-

dere paulũ ab idoneitate docẽdi legẽ diuinã: eo ꝙ non
eẽt de aliq pꝛedictaꝝ tribuũ:ſed de tribu Beniamiĩ: et
multofoꝛtiuj excluderent᷑ ſjm eos timotheus ⁊ titus:qꝛ

alienigene. Et in pſal. dicitur: Non fecit taliter oĩ nati-

oni:⁊ iudicia ſua nõ manifeſtauit eis.que quidẽ genea/

logie dicunt᷑ interiate:qꝛ nõ ſunt deteriate P ſacras au/⸗

ctoꝛitates. Alas.n.auctoꝛitates q̊s ad hoc inducũt ma/
nifeſtũ ẽ ꝙ nõ excludũt alios a doctrina legis.
n eodẽ capitulo vbi dicit᷑ in poſtilla: Que qões ma/
gis pꝛeſtant:ideſt lites ⁊ ↄtentiones. ¶ Additio.
NOc qð dicit᷑ hic: Que qões ⁊ẽ. ſᷣm gloſaʒ nõ ſo/
lũ intelligendũ eſt de hereticis vel iudeis ſeu de
ſeudo apoſtolis: ſed ẽt de catholicis auctoꝛibꝰ
dehẽt intẽdere fabulis ſeu dubijs q̃ magis pᷣſtãt

gqõnes.i.lites diſputatiuas:q edificationẽ iuſticie dei.i.

non edificant hoĩes in iuſticia dei q edificatio eſt ĩ fide.

que quidẽ exhoꝛtatio apoſtoli facit ↄ multos ꝗͥ dubia

que nec ad fidẽ nec moꝛes nec ad expoſitionẽ alicuius

paſſus ſacre ſcripture ſunt pertinentia introducunt in

doctrinis theologicis ⁊c᷑. ,
¶ In eodẽ capitulo pꝛimo vbi dicitur in poſtilla: Regi

V Nnoie ſeculoꝝ vident᷑ intelligi pñs ſeculũ⸗ lntun
di ſathane:ũᷣt diſcãt nõ blaſ

reddit rõʒ ſui dicti:ibi Hoc.n.

generalr. d

¶ Additio.

aũt ſeculoꝝ.i.trinitati eterne.

M. qquidẽ ſecula ↄphendũt oẽʒ duratiõʒ. ¶Xa. II
Bſecro igit᷑ pꝛimũ. Pec eſt 2 ꝑs hyepiſtole:in q̃ po
Jnit actſcòs ꝑtinens ad epᷣm:qui eſt oblatiões oꝛati
—RK onuũ offerre deo: bʒ ꝙ;
KE „ „ Hebꝛe.v. Ois ponti⸗
be oĩb Hoibꝛs. pꝛõ regi Erer Poallmp
us ⁊ oĩb qui in ſublimita ꝓ hoib oſtituit i his
qui in ſublimita qui ſut ad de: vt of

te ↄſtituti ſunt: üt quietaʒ ⁊
trãquillã vitaʒ agam in òĩ
pietate èt caſtitate. Höc eniĩ
bonũ ẽ et acceptũ coꝛã ſal⸗
uatoꝛe nr̃o deo quůi omnes

ferat dõa ⁊ ſacrificia
ꝓ peccatis.vgit᷑ pmo
inſtruit timotheũ de
actu oꝛãdi: ſcòo pplʒ
ſubiectũ ſibi:ibi UNo
lo g. Pꝛima adhuci
duaj:qꝛ bmo inſtruit
eũ de actu oꝛandi.ꝰ
Pꝛima adhuc in duas:qꝛ p/
mo docet oꝛandi modũ:ſcoo ꝓ quib' ſit oꝛandũ: ibi Pꝛo

oib'. Circa pꝛimũ ſciendũ ꝙ ad actũ oꝛandi tria requirunt᷑

Pꝛimũ eſt acceſſus oꝛantis ad deũ qui oꝛat᷑:⁊ hoc fit ꝑ ele/
uationẽ mẽtis in deũ qð fit p ofonem que ſʒ Damaſcenũ ẽ
aſcenſus mẽtis in deum:⁊ ſᷣm hoc dic apoſiolus:Obſecro
pꝛimũ oium fieri oꝛones.ſcõʒ eſt ppoſitio eꝰ qð in oꝛone pe
tit:qð fit duplłr. Uno mò in generali:vt cũ dicit᷑ de'adiuua
me:⁊ quantũ ad hoc dicit: Petitioes. Alio mõ in pticlari:
vt cũ petit᷑ aſſecutio alicup boni vel euaſio mali deteriati:
ſic dicit: Poſtulatioes. Tertiũ qð requirit᷑ eſt illud ꝑ qð

oꝛo fit exaudibilis.⁊ hoc eſt duplex. vnũ eſt ex pte dei:qð ẽ

e' ſanctitas:vel aliud ab eo ſanctificatũ:ſicut cũ dicit᷑ ꝑ ſan
ctã reſurrectionẽ tuã libera noſ:vel aliquid huiuſmõi:⁊ ſic
dicit: b Bblecratioev.iper ſacras depᷣcationes:pꝑpꝑ qð
in fine oꝛonũ ecclie dicit᷑ ꝑ ieſuʒ xpᷣm dñm nr̃m.aliud eſt ex
pte oꝛantis qð eſt gratitudo de bñficijs acceptis.ille.n.qͥ de
bñficio accepto oñdit ſe gratũ dign efficit᷑:vt aliò ſibi det᷑
⁊ quãtũ ad hoc ſibi dic: Gratiaꝝ: actiones. c ¶ Pꝛo oib.
Pic ↄñr oñdit:ꝓ quibꝰſit oꝛandũ:cũ dicit᷑:Pꝛo oib hoibꝰ
= ꝓ om.qui ſunt in ſub.cõſti.ſiẽ

ſunt pꝛincipes ⁊ plati:ꝓ quibꝰ eſt oꝛandũ ſpecialr. nam ex
eoꝝ bona diſpoſuõe depẽdet bonũ cõe:iõ ſubdit᷑: e¶¶¶t
quie.⁊ tranquil.vitã agam.ſub regimine eoꝝ. f ¶ In oi
pietate.i.clłtu dei debito:vt dictũ ẽ caplo pᷣcedẽti. St

caſtitate mentis. que ẽ integritas fidei ⁊ coꝛpis que ↄoſiſtitiĩ
repꝛeſſione carnalis cõcupiſcẽtie.Et notãdũ ẽ ꝙ nõ ſolũ ꝓ
pncipib chꝛiſtianis ẽ oꝛadum:ſed ẽt p infidelib ſub quibꝰ
manẽt xpᷣiani:qꝛ ꝑ hoc pñt xpᷣo qete ſeruire.ſic.n.infoꝛma⸗
bat hieremias iudeos in captiuitatẽ babylonicã ductos:di
cẽj ex ꝑte dñi:Querite pacẽ citatis ad quã trãſmigraf̃ vos
feci:⁊ oꝛate pꝓ ea dñm:qꝛ i pace illiꝰerit pax vr̃a. h ¶ Poc
eni.Hic ↄñt reddit roeʒ dicti.ſ.quare dicto mõ ſit oꝛadum.
ſcõðo declarat dictũ ſuũ:ibi vnus enim. Circa pᷣmũ dicit:
h ¶ Hoc.n. bonuʒ eſt.i.vtile vobis tpaliter: vt oñſum eſt.
i ¶ Et acceptũ coꝛã ſaluatoꝛe nr̃o deo.i.meritoꝛiũ apð ipᷣʒ
vite eterne. k ¶ Qui oẽs hoĩes vult ſal.fieri ꝛc. Sed cum

oẽs nõ ſaluẽtur videt᷑ ex hoc ꝙ volũtas ep ſit inefficax: vel
dictũ apoſtoli min veꝝ:pꝑ qð hoc dictũ apoſtoli trib'mo

dis expõit. vno mõ vt ſit ibi diſtributio accõmodata:vt ſit
ſenſus:devult ſaluos fieri oẽs hoiĩes qui ſaluant᷑:qꝛ nulluj

fit ſalu'quẽ nõ velit ſaluũ fieri. Scõo mõ vt ſit ibi diſtribu
tio ꝓ generib ſinguloꝝ ⁊ nõ ꝓ ſingulis geneꝝ:ſicut cũ dr̃:

oẽ alal fuit in arca noe.qꝛ de oib generibꝰaialiũ fuerũt ibi

aliqᷓ indiuidua: a ſic de de oib'ſtatib' hoium vult aliquos

ſaluos fieri ⁊ ſaluat. Tertio mõ vt intelligat dictũ apoſtoli
de volütate dei antecedẽte:ſed nõ ↄſequẽte.Et dicit᷑ volun⸗

tas antecedẽs qua quis vult aliquid abſolute. Coſequens

2 §

rrP,.

—

Epiſtola pauli. T

ãt qᷓ vult aliquid cõſideratis circũſtantijs ⁊ cõditionib'par
ticularibꝰ.pmo mõ vult iudex citatis oẽs ciues viuere: in-
quantũ ſunt mẽbꝛa citatis:aſub iſta ↄſideratione hoc ẽ bo
nũ. ſi aũt ↄſideret᷑ aliquis vt fur vel homicida:ſic non vult
eũ viuere:qꝛ nõ eſt bonũ ſed moꝛi:eo ꝙ turbat bonũ cõe: ⁊
hoc mõ de vult oẽs
Hoies ſaluos fieri in-
quantũ ſi hoies:ipſi
capaces ꝑ cognitionẽ
q amoꝛẽ:ↄſiderat tñ
ↄditionib particula⸗
rib ſᷣm qs aliqui ſũt
iuſti aliqui peccatõe)
ſic vult ſʒ oꝛdinẽ ſue
iuſticie aliqͥs ſaluos
fieri ⁊ aliquos dãna
ri. Sciendũ tñ ꝙ vo/
lũtas fert᷑ in res ſʒ ꝙ
in ſe ſunt:⁊ iõ vult il/⸗

hoiĩes vᷣult ſaluoſ fieri:et ad
ad agnitionẽ veritatis veni
re:vnũs.n.de:vnũſ ⁊ medi
atoꝛ dei ⁊ hoĩium hõ xpᷣus
ieſus:qui dedit redẽptionẽ
ſemetipm ꝓ oĩb. Chius tè⸗
ſtimoniũ tpibus ſuis cõfir/
matũ ẽ:in quo poſitus ſum
ego p̃dicatoꝛ ⁊ aplus. V&
ritatẽ dico:non mẽtioꝛ: do/

3 laniici vui coꝛ gentiũ in ſidẽ ⁊ pitate.
as cõditiones cirr Aolo ergo viroſ oꝛare i oĩ

cũſtãtias:iõ volũtas
ↄñs eſt volũtas ſim/
pliciter ocã:añ) vero
Fʒ quid:pꝑ qð ab ali
quip velleitas noĩat᷑

loco:leuantes puras man
ſinẽ ira èt diſceptatõe. Sili⸗
ter ⁊ mulieres in hàbitu oꝛ
natu:cuůᷣm verecũdia èt ſo⸗/

m ¶ Uenire.p fideʒ
foꝛmataʒ charitate.
n ¶ Un eni. Dic oſee˖en-
ueter declarat dictũ ſuũ.ſ.ꝙ de velit oẽs ſaluos fieri mõ
dicto:dicens:
ſilitudinẽ o

tiſ crinib aut auro aut n

ciã:qð puenit ex defectu aliquoꝝ:quibu ꝑp eoꝝ demerita
nõ pꝓficit paſſio xp̃i:quatũ ad effectũ. p ¶ Cub.ſ. media/
toꝛis. q Teſtimoniũ tpib ſuis ↄfirmatũ eſt.qꝛ tpe ve.
teſ.ↄfirmatũ eſt ꝑ ꝓphas e aduentũ denũciãtes:⁊ tpe no/

ui p ipſ pᷣdicatiõʒ multis miraculis ↄfirmatũ: ⁊ p aplos
pꝛedicãtes:⁊ in noĩe xpᷣi multa miracula facientes. In quo
ſ. teſtimonio pꝛedicãdo. r ¶ Poſii ſum ego pꝛedica. —

aplus. Eſt ãt aplus nomẽ dignitatis ſiue ſtat:pᷣdicatoꝛ vo

nom act couenientl ſtatui illi. ſ ¶ Ueritatẽ dico nõ mẽ
Doctoꝛ gentiũ. ad quẽ ſpectat verũ dicef̃
In fide ⁊ vitate.i.in his qᷓ ꝑtinẽt ad fideʒ

tioꝛ.in aliqͥ. t
doctoꝛ inqp: v
⁊ moꝛes in quib ↄoſiſtit vᷣitas vite. x ¶ Wolo g̊. Hic ↄñter
docet oꝛãdi modũ quatũ ad pplm epᷣo ſubiectũ:⁊ pᷣmo qym
ad viros dicẽe: x ¶ Uolo viroj oꝛare in oĩ loco ⁊ no ſolũ
in ecclia:ſed ẽt alibi oppoꝛtũitate habita. y¶ Leuates pu
ras manus.⁊ dicit puras ab operib' iniqs:⁊ leuãtes vt per
hoc deſignet᷑ eleuatio meni in deũ inter:mot᷑.n.aie inte/
r redũdat in coꝛp exter . ʒ ¶ Sine
oꝛãs dʒ hĩe coꝛ detũ. a ¶ Et diſceptatioe.i.heſitatione ad
deuũ: nõ dubitãs de e' exauditiõe: dũmõ tñ oꝛet pie pſeue-
rat 7pſ. e:qꝛ ſi ñ ſtati exaudiat᷑ i effectu:exaudiet᷑ tñ tpe ↄpe/
tẽti. qad milrej.d. b ¶ Silr = mirej.ſupple oꝛare volo
c¶In ha.oꝛ.i.ðcẽti ⁊ hõeſto dO Eu vecũdia.qͥ ẽ pcioſũ oꝛ
namtũ ĩ frõte mir:qͥ caret frõs meretrid:hie.iij. Fros mlie

ris meretricij ſcã eſt tibi:q; noluiſti erubeſcẽ. e ¶ Et ſobꝛi

etate. geſt decentis. f ¶ Oꝛnates ſe. nõ curioſe:iõ ſubdit᷑:
g ¶Mo in toꝛtis crinib'.i. criſpatis ⁊ capitib nõ velatis.
h ¶ Aut auro.i.aureis oꝛnamtis. lei margaritij.af
flixis auro vel argenro:vel in veſtibꝰ ↄſun circa collũ æ ma

nus. k ¶ Ut in veſte pcioſa. ⁊ iſta ſunt intelligenda vltra

bꝛietate ò:nãtes ſe:nòͤn ĩ toꝛ

eni de'. creatoꝛ oiĩum hominũ ad ſuã
Um ⁊ mediatoꝛ dei ⁊ hoium. qui paſſusẽ
ꝓ ſalute omniũ qtũ ad ſufficientiã nõ tñ quantũ ad effica/

ne ira ad ꝓximũ: qꝛ

modũ ſtat'aut pſone:qꝛ ſunt curioſitatt ⁊ incitãt in pec
catũ luxurie. ¶ Sed ꝗð decet mirej. ſ. hre veſte ſim⸗
plices 1 honeſtas. m ¶ Pꝛomittentes pietatẽ. p bona

opa:ita ꝙ pecunia nõ expẽdat in talib'vanis ⁊ curioſ:
ſed in oꝑib' pietatis qᷓ debẽt eẽ oꝛnamenta mulieris.

Mlir in ſilẽ⸗
tio diſcat.ſ.a pᷣdi
catoꝛe in ecclia:⁊
a viro ſuo in do/
mo. o ¶ Cũ oi

garitis: uel veſte pcioſa: ſed
qð decet mulieres: pꝛomit
tẽtes pietatẽ per opa bona

Kr PE k. ſubiectione.i.hu⸗
Mülier ĩ ſiletio diſcat:cůʒ militate. o

cere ãt młri nõ p/
mitto. qꝛ docere
eſt op' ſapientis:

oĩ ſubiectiõe. Boͤcere autẽ
mulieri ñ pmitto neq; dña
„„ „„7 *£. „ ₰ „
ri in virũʒ:ſed eſſe in ſilẽtio.

4 9 ſapia vo nõ viget
Adam.n.pꝛimus ſoꝛmat ẽ in młribuj de coi
deinde eua:èt adã nõ eſt ſe curſu. q ¶Neq;

neb. milſor at ſourta in dñari in viruz. I.
quct᷑:mulier aũt ſeducta in ui. nd Sed ef

uaricatiõe fuit. Salſabit

eal Ci golr in ſilentio. ei non
aut p filioꝝ generationẽ: ſi ¶zdicẽdo:ſed in li‚-
pẽrmãſerit in fide ẽt dilecti cit ⁊ hõeſt ei obe

diendo:qð decla/

b , 7 —
one et ſancti icndozqo
ne &t ſanctiſicatioe cuz ſo arh on en

letgate. (Kaplz.III

bꝛiet

e:geñ.j. Deiñ
eua. gen. ij. ⁊ẽ hoc
de coſta ade: ad

oñſidendũ ꝙ vir ẽ

piꝛꝛincipiũ miris.
qð pfert ei qað ẽ ex pꝛincipio. v Etadi nõ ẽ ſeductᷣ.
ſin hoc ꝙ crederet eẽ verũ ſerpentis dictũ: Eriti) ſiẽ dij

Idęelis ſmo. Siquᷣig

epiſcopatũ deſiderat:bonũ

fuit tñ ſeduct in hoc ꝙ ad exhoꝛtationẽ młri? comedit

de ligno vetito ne cõtriſtaret eã: a qꝛ credit illã trãſgre/
ſionẽ nõ ſic eẽ punienda. x¶ Mlrxr at ſeducta in pᷣua-
ficatiõe fuit.qꝛ dem ſerpent veꝝ eẽ credidit:iſta tñ. ij.
ſen. diffuſ ptractant. y ¶ Saluabit tñ ꝑ fi. gene.q.d.
licʒ non ſaluet᷑ ꝑ doctrina quã ſibi nõ concedo:ſalua-
bit tñ ꝑ educationẽ ꝓlis ad dei ſeruitutẽ: qð cedet ſibi
ĩ mexritũ vite eterne. i ꝑmãſerit in ſide.erga deũ
¶ Et dilectiõe.erga viʒ. b ¶ Et ſanc. ⁊ ſo.circa ꝓ/
pꝛium ſubiectum. Capi. II
Igelis ſermo. hec ẽ tertia ps: in qᷓ inſtruit ti-
mnmothe' de tertio actu ad epᷣm pꝑtinẽte qᷣ ẽ oꝛdia
re gradus ecclie: Et diuidit᷑ in duas ptes:q; ᷣ poit᷑ hec
inſtructio: inſtructõis rõ: ibi hec t᷑ ſcribo.pma adhuc
in duas:qꝛ pᷣ ponit᷑ inſtructio de maioꝛi graqu:⁊ ð mi
noꝛi:ibi Diacones: Circa pꝛin dicit: a ¶ Sidel ſᷣmo.i.
verꝰ. et ſubdit᷑ in aliquibꝰ libꝛis: Et oi acceptioe plen.
nõ ẽ ĩ libꝛis coꝛꝛeci. b Sidqs epatũ deſi.bo.op deſi.
q.d.nõ ẽ deſiderãdus pp officij dignitatẽ: ſed ꝑꝑ anne-
xũ laboꝛẽ qͥ ẽ oꝛdiat ad honoꝛẽ dei ⁊ ꝓximi ſalutẽ: vñ
dẽ ab epi. qd eſt. . ſcopos intẽtio:qꝛ dz ſp intendẽ ſa-
luti plebis ſibi cõmiſſe. dicũt at hic alid ꝙ ꝑ epatũ intel
ligir ſacerdotiũ:qð eſt ẽt officiũ intẽdendi ſaluti ppli ſi-
bi cõmiſſi:qꝛ imediate poſt agit de ſtatu diaconi:vt pʒ

in lr̃a:⁊ nõ eſt veriſile ꝙ ſcribẽdo de ſtatu epᷣi ſtati traſi

ret ad ſtatũ diaconi ſacerdotio pᷣtermiſſo. Alij dicũt ꝙ
timotheus erat factuj pꝛimaſ:eo ꝙ ecclia epheſina erat
pꝛincipalis totius ꝓuincie:in qua erãt multi ep̃i per ti-
motheũ inſtruendi:pp qð aplus inſtruit eũ qualis ſit
inſtruẽdus in ep̃m dicens: c ¶ Opoꝛtet epᷣm ⁊c. pot
tñ ↄueniẽter dici ꝙ inſtruit eũ de vtroq; ſub noie epᷣi ſa
cerdotis officiũ ↄphendentis:qꝛ ſicut eſt dictũ ad offm

12 ,6S
Puof chli

ighintni:

guhitn
Uvtroczfie
V Gi r
7 tio
ſntamol
urläſman
Ghroven tbt
ncni

Granv,
Nnnt .
eſan ,
ſ fl 64

jfenui

1

eketeici n

tbarſinun
ſirarchen
lügbaptin
llrilezine

tate Ne

u.

f(Onmun

morb N
bbluß l.

bolefüi nerei
Ulget.

Ptdingg
Ntu. N Docd?

docenc woeſce.

ficie
pinolennn ! a

fpotunninia.
ſeri n orr

ſoceſti r en
lugnon olicr inpo⸗
rir tistniunoſc⸗
Pneneryefiusdebe
nechora ſordoni
unurbiscötenäiſin
iiidligenidede

neoraanne
((Ddhardeh
3Woicaſttare⸗

antci mulienbu

gipnner ehabene
ſigntübrbebit,
nlir irlinanra
fikutggialan
flirſoliete T

S
kin zNhrilci.

eſanngendicni
gitrehi
cheiw
1 Ghnünpn
eſeſerſcl⸗
Mocuritnist, g
nokziinn
Niriſintn
Ndigconidlaft

=— n-

Wc
4 dlalnz
ar ned
nwſone,
4 eA
Un
e gimno
4 Wg n
.

Kpſpinnr
. idii
uunltidec
auſ ſes
I u
. ürllandanm
I ziihſtil/
athocſacte
Caho
rporhou
ſizd. 6N;

tin. Wdein

W Wüehot
N.
didmlügfri

twchiöns
eiii
tsdiieihin

aruihiniſand
vercnutllinin,
Mräkcumnf
cinuidtriſani
beñpli ene
binö onttdoſ
wimi gdclle it
Uruinſiceen
Eiſen 1P,
Alinui
ruig il d
4 lind
Hiitnoggii,
ini uih ei
nuniſ, anme,
nunſiliſ,
ian i
ſpcfnji
d elnſ
n dinoll f
lo Aidin
lucheiun,
iunlitiſte
Pruttice⸗⸗
n cn
g ſi

dus in vtroq; officio dicens: c
peꝛehenſibilẽ eẽ. i.ſine notabili defectu ⁊ integre fame:

in ipſo epo qᷓ i ſa

cerdote curato.
Univxo. vi.
ſ.p bap̃ ʒ: ſi.n.añ

himnoreih Y
2 mõtua fuerit ñ
alia:qꝛ baptiſmꝰ

ritatẽ: vt dẽ ẽt in

in cibi 2 potibꝰ. Neund cbuc O
f¶ Oꝛnatum. in neophitũ:nẽe in ſupbiã ela⸗

ſpitalẽ. in pietatij
actu. k Docto-
rezʒ. i. habilem ad

nec ẽt verbis iniurioſis coõtendat. p ſ
qꝛ victus ⁊ veſtitus debent eẽ diuitie c
xime ep̃oꝝ ⁊ ſacerdotũ.j.vj. Pñtes

ſum ad fidẽ:⁊ dĩ a neos qð eſt nouũ ⁊ phitos qð eſt fi/
des. y in ſuperbia elatus.ex reomorion⸗ fe-

7 Drnue ab his qui foꝛis ſunt.i.ab infidelibus.

(ad timot

vtriuſq; pertinet ſuperintẽdere populo:magis tñ extẽ/
ſiue ad officiũ epᷣi.ſ.in tota dioceſi ſua: ad officiũ vero
ſacerdotis in parochia:ſic ig docet qualis ſit inſtruen/
¶ Opoꝛtet eßm irre⸗

Iſta tamẽ ↄditio
⁊ alie ſeq̃ntes ma „-„
gij relucere debꝛet opus deſiderat.Opoꝛtʒ.n.
epᷣm irrepꝛehẽſibilẽ eẽ: ůni
vxoꝛis vix:ſõbꝛiũ:oꝛnatuQʒ
g — DbD Ye — 1 7
pꝛudentẽ: puᷣdicũ: hoſpita
lẽẽ:doctoꝛẽ: non vinolentũ:

bapᷣʒ huũit vxoꝛẽ:
nõ percuſſoꝛẽ:ſed modeſtũ

Hnun endun nön liigioſin no chpilum
poſſit accipe vnã ſũe domui bñ pᷣpoſitũ: fili-

òs hñteʒ ſubditos cum oĩ
caſtitate. Siquis it domui
ſue pᷣeſſe neſcit:quõ eccleſie
dei diligentiã hẽbit: Non

tollit illaʒ irregu/

glo. e¶ Sobꝛiũ.

noꝛb g au tus in iuͦiciu ieidat diabo
b Paggieuz. i. li· Opotet aut T illũ teſtio⸗/
honeſtũ in exteri niũ hẽre bonũ ab his ꝗ fo/

oꝛi geſtu. i¶ Po ris ſunt:ut nõ in oppꝛobꝛiũ
incidat èt in laqueũ diabo/
li. Diacões ſimilit᷑ pudicoſ
noͤn bilingues:nõn multo

Ddocendũ rõeſcie M . H nng
a facũdie l¶N vino deditos:non turpe lu/
vinolentuʒ. i. ad H
potationẽ vini aa
ſuetũ. m Mon percuſſoꝛẽ ex iracundig. n ¶ Sed

modeſtũ.per repꝛeſſionẽ paſſionũ. o¶õ litigioſũ.
ita ꝙ non ſolũ ex ira nõ percutiat aliquẽ:vt dictũ eſt:ſʒ
Enon cupidum.
Hꝛiſtianoꝝ: 1 ma
2 ſacerdo limenta 7 quib
tegamur his cõtenti ſimus. q ¶ Sue domui bene pꝛe
poſitũ.i.diligentẽ de bona pꝛouiſione domuj ſue ⁊ ma

xime circa pꝛolẽ in moꝛibus infoꝛmandã:iõ ſubditur.
r¶ Filios habenteʒ ſubditoj.i reuerentes ⁊ obedieẽtej.

Xũ oĩ caſtitare.⁊ non ſint ſicut filij heli qui doꝛmi
ebant cũ mulieribus que excubabant ad oſtiũ taberna
culi.j. Reg. ij. t Siquis ãt domui ſue pꝛeeſſe neſcit.
negligenter ſe habens circa eã. v ¶ Quõ eccleſie dei

*

diligentiã habebit.q.d.non eſt veriſimile:qꝛ quilʒna

turaliter inclinatur circa pꝛouiſionẽ vxoꝛis ⁊ filioꝛũ:
vñ bꝛuta aialia naturali inſtinctu circa huiuſmodi cu/-
rã ſunt ſolicita. x ¶ Non neophitũ.i.de nouo ↄuer/

ſtina. 3 ¶ In iudiciũ. diaboli. a ¶ Incidat.i.deijcia
tur a ſtatu gre ⁊ dignitatᷣ ꝑꝑ ſuã ſuperbiã:ſicut diabo
lus ꝑꝑ ſuã ſuperbia fuit deiectus. b ¶ Opoꝛtet at illũ

¶ Ut non in oppꝛobꝛiũ incidat.i.in contẽptũ non ſo
lũ ſue perſone:ſed etiã eccleſie:in quã redundat cõtẽpt
pꝛocuratoꝛis e'. dð ¶ Et laqueũ diaboli.i.in odium ⁊

rancoꝛẽ ↄᷣ illos a quibus percipit ſe contẽni: Diacones
Hic ↄñ̃ter inſtruit timotheũ de ſtatu minoꝛi: ⁊ pꝛimo
de diaconibus: ſecudo de mulieribuſ:ibi mulieres. Cir
ca pꝛimũ dicit: e ¶ Diacones ſimiliter. ſup.opoꝛtet eẽ

nòn detrabẽtes:ſobꝛias: fi/

Mui.n.bñ miſtrauerit:gra/

in domo dei cõuerſari q̃ eſt

filijs ſuis bene pꝛeſint. eos in moꝛibus infoꝛmãdo.

ſubditur: c

f (Pudicos.i maturos ⁊ honeſtos in aſpectu ⁊ exrerioꝛi
geſtu. g Hon bilingues.qꝛ per hoc ſuſcitãtur in eccleſia
diſſentiones. h ¶ Non multo vino deditos. qꝛ per hoc
aie ean ſenun qui requiritur in eccleſie mini
ſtris. i ¶ Non turpe lucrũ ſectantes.habendo oculũ ma⸗
gis ad tẽpoꝛale bonũ
qꝙ; ad ſpuale miniſte/
riũ. k DHabentes
miniſteriu fidei.i.co/
gnoſcentes circa fidẽ
illud qð eſt ſimplici/
bus laicis occultũ:vt
poſſint eos docere.
¶ Vn ↄſciẽtia pura.
dles ĩ oĩibꝰ. Diacones ſint in kali vocrrina que⸗
, ſtũ non attendendo:
vnius vxoꝛis viri: qui ſiliſ, ſed honoꝛẽ diuinuʒ.
ſuis bñ pᷣſint:et ſuil domibꝰ m (Piat pꝛobẽtur
pꝛimũ ⁊c.i.anteqᷓ; ap
plicentur miniſterio

crũ ſectãtes:hñtes myſteri
um fidei ĩ cnſcia pura.Et
hi autẽ ꝓbent᷑ pꝛimuʒ:⁊ ſic
miſtrent nullũ crimẽ hñteſ.
Mulieres ſimili pudicas

dũ bonum ſibi acquirẽt: et

2 n ꝛobentur de moꝛibꝰ
multã fiduciã ĩ ſidẽ q eſt in ſide. n (Lrlullum
xpo ieſt u. Hec tibiſ. cribo f! crimen habentes. qꝛ
li timöthee:ſperãs me veni debent eſſe integre la
me.aliter eoꝛum infa

re ad te cito. Si ãt tardaue/

cuo.2 mia in dedecus ecclie
ro:ᷣt ſcias qũo opoꝛteatte rec

redũdaret. o u
1 6 lieres. hic inſtruit euʒ
ecclia dei viui:còlũna èt fir de mulierib/ dicens:

„ 2, L. h „ NMulieres ſimiliter.
mamẽtũ vpᷣitatis.Et maniſe ſupple oporter eſſe.

ſte magnu eſt bietatis ſacfʒ3 p ¶ Pudicaj.i.nõ ſo
quod manitfeſtũ ẽ in carne

lum caſtas interius:
ſeg etiã honeſtas iſen
́YJYUDẽ, lſibuſ exterioꝛib: hoc
n. pꝛopꝛie impoꝛtat pudicitia. q Ciſen detrahente. qoõ
frequenter contingit mulieribus:ſed vxoꝛes miniſtroꝛum
eccleſie debent pꝛe ceteris moʒibus Pallere r ¶ Sobꝛias.
in cibo ⁊ potu ⁊ veſtitu. E. Ffide
verbis ⁊ factis: Et reuertitur ad diacones dicens: t/ Di
acones vnius vxoꝛis ſint viri.exponat᷑ vt ſupꝛa. v ¶

ſuis domibus.vxoꝛẽ ⁊ familiam debite regẽdo. y.
enim bene miniſtrauerint. in gradu diaconij. 3
bonuʒ ſibi acquirent.i.merebuntur ꝙ fiant ſacerdotes ve
epiſcopi. 7 ¶ Et multã fiducia.ſ.habendi finaliter vitam
beatã. a ¶ In fide.i.p fidẽ ieſu xpi. b ¶ Pec tibi. poſita
inſtructionè de gradibus eccleſie: hic conſequenter poni-
tur inſtructionis ratio cum dicitur: Hec tibi ſcribo.quod
c ¶ Fili timothee. non eſt de textu: ſed eſt gloſa
interliniaris inſerta textui per ſcriptoꝛes. d Berans
me venire ⁊c.· quaſi dicat: ſi aliter deus diſpoſuerit: ita
non poſſim te docere verbo ANarione eccleſie doce⸗
am te ſaltem hoc ſcripto. e¶ Ut ſcias quomodo opoꝛte

ap te in domo dei conu rſari ⁊c.i.eccleſiaʒ conuenienter re

n nueniente
ere oꝛdinare. f Colunna. recta ⁊ foꝛtis ad ſuſtinen-
dum. firmamentum veritatis.ſcilicet euangelice
quã eccleſia ſuſtinuit firmiter etiam in perſecutionibꝰ ma

ximis. h ¶Et manifeſte magnuʒ eſt pietatis ſacramentũ

i.ſacrum ſecretum: ſcilicet incarnatio verbi diuini:quod
dicitur ſacramentum pietatis: ex maxima enim pietate ⁊

occulta patris pꝛoceſſit incarnatio filij:vt eſſet hoſtia im-

molata pꝛo ſalute mundi. i ¶ Quod manifeſtatum eſt
in carne.ſcilicet aſſumpta: per hoc enim ꝙ chꝛiſtus tactu
ſue manus ſaluabat lepꝛoſos: et verbo ſuſcitabat moꝛ
tuos:et imparatiue tanquam pꝛopꝛia virtute: apparebat

es in omnibus. ſcilitcec

(Epiſtola pauli.I. iiij·

q virt diuinitatis ſub carne latebat. k ¶ Juſtificatũ eſt i
ſpiritu. i.p ſpũmſanctũ iuſticiã xpᷣi teſtificantẽ: ſm ꝙ dr
Johã.xvj. ¶ũ venerit ſpũs veritatis: ille arguet mũdũ de
peccato ⁊ de iuſticia ⁊ de iudicio.⁊ ſubdit᷑ de iuſticia vero:
qꝛ ad pr̃em vado.tũc.n.erat mittẽdus ſpũſſanctus ĩ ſigno

viſibili.ſ. poſt glccnl iñ
onẽ xpᷣi: Jo.vij. No⸗/ „. . .
can erar ſpits dan⸗ iuſtificatũ ẽ ĩ ſpũ:apparuit
qꝛ nõdũ erat ieſuj glo Ingelis:pdicãtũ eſ R
rificat.ſj pũs at ſe cug gel ſalchn Kunk
apparẽs in ſigno viſi een in gle⸗ lo:aum.
bili ſuit teſtimonium ptuʒ in gloꝛia. UmI
euidẽs iuſticie xpᷣi: et Piritůs aũt mãifeſtè
Ruroirerarabtune / dleltiquia i nouiſſimis tpi⸗
oeclarauit petrus:vt b diſcedẽt qdaʒ a fide: attẽ

pʒ Act. ij pp qð cre deẽtes ſpiritib rroꝛis:&t do
diderũt tunc ia mi· ctrinis demonioꝝ in bypoò
lia. Appuit an cxiſi loquẽtiũ mẽdacium: ᷑t
gerint gim ſatüz cauteriatꝗ habẽtiũ ſuã con
tamẽ ipſo cõpleto iĩek ſciam:pꝛohibentiũ nubere
fectu conouerut no. abſtinere a cibis quos de⸗
O mo.i.noticia e . 13/ JIz
rienerali ſen imitina: cequit ad ꝑcipiẽdũ cn gra
vt declaratũ fuit dif⸗ “”l
fuſiug ſutʒ3 Ephᷣ.iij.
m Ert eſt gentib. per aplos ⁊ ſpecialr ꝑ paulũ qͥ

ſtolatu circũciſiõis operat ẽ mihi inter gẽtes ⁊c. n ¶ Tre
ditũ ẽ in mũdo.nã a tpe aploꝝ in oibꝰ mũdi ptib'pꝛedica⸗
tũ fuit xpᷣi myſteriũ:⁊ ab aliquibꝰ creditũ vt declaratũ fuit
5. plenius Ro. x. o ¶ Aſſumptũ ẽ in gloꝛia. qꝛ xps in coꝛ⸗
poꝛe glioſo reſurrexit ⁊ ſic ĩ celũ aſcẽdit:vt hẽtur Act.ij.
In capitulo tertio vbi dicit᷑ in poſtilla:Nõ neophitum.i.
de nonuo cõuerſuʒ ad fidem. dgitio.
Oc qð dicit᷑ hic:Nõ neophitũ.i.de nouo ad fidem
õuerſum intelligẽdum ẽ de ꝓpinqᷓ nouitate tpꝛis.
i hoc loco Peri cathecumin hodie põtifex ẽ:heri ĩ
theatro hodie in ecclia:veſpere in curru hodie ĩ altari.hec
in gloſa.Ex qͥ pʒ:nõ loquit᷑ apoſtolus de lõginqᷓ tpis diffe⸗
rẽtia:ſed de bꝛeui.Nõ.n.dixit glo.oli cathecumin hodie
põtifex:⁊ ſic de alijs in quib oria lõginq̃ poſſet intelligi:ſʒ
eri ⁊ hodie que ſunt drie pꝛeteriti tꝑis ⁊ futuri bꝛeues ta⸗

ſpãliter fuit apłs gentiũ:Gał.ij.Qui operax ẽ petro in B

bationis non vltra ⁊c̃. Lapi. IIII
— Pirit'aũt manifeſte.Hec ẽ quarta pars pꝛicipalis:
in q̃ inſtruit timotheũ de alio actu ꝑtinẽte ad ep̃ᷣm:
qui ẽ docere populũ.⁊ diuidit᷑ in duas ꝑtes:qꝛ pᷣmo exclu/
dlit modũ docẽdi erroneũ.ſcòo põit verũ:ibi PHec ꝓponẽj.
Circa pmũ dicit. a ¶ Spuͦs aut. ſ. ſancr. b ¶ Manitfe/⸗
ſte dicit.i.reuelat mihi ⁊ alijs ꝓut ſibi placet:⁊ dicit mani‚
feſte.ꝗꝛ reuelatioes diuine certe ſunt illis quibus fiunt.
c¶ Ouia in nouiſſimis tpib.potiſſime circa tꝑa antixp̃i.
d Diſcedẽt quidã.i.alique notabiles ꝑſone. e ſde
ſicut plenpᷣ dictũ fuit.. ij. theſſa.ij ſuꝑ ill verbũ: Qm niſi
vener iit diſceſſio pꝛimũ ⁊c. f· ¶ Att
lignis. g (Erroris.i. ducẽtibꝰ hoĩes in erroꝛeʒ. h ¶ Et
dDoctrinij demonioꝝ.in falſis pphij loquẽtiũ.ſicut.n.ſalua
toꝛ pᷣmiſit diſcipulos in oẽm ciuitatẽ ⁊ locũ qͥ ipſe erat ven
turus.: vt habet Luce.x. illi loquebant᷑ in ſpũſancto:ſic et

Faomirer pphas ſuos loquẽtes ſpũ diabolic
i ¶In hypocriſi.i. in ſanctitate ſimulata. k ¶ Loquẽ-
tiũ mẽdaciũ.vt pꝑ ſanctitatis ſimulationẽ facili credatur

mẽdacijs. ⸗ t cauteriatã. i. obſtinatã in ardoꝛe ſue ma
licie ⁊ cõcupiſcentie.ẽ eni cauteriũ ferrũ ignitũ qͥ vtit caro:

de'creauit ad pcipiendũ.i.a

religione autẽ neophitus dicitur vſq; ad annũ pꝛo/

⁊p duritiã ferri intelligit᷑ñ obſtinatio in malo:⁊ per ei
igneitatẽ ardoꝛ malignitatis ⁊ ↄcupiſcẽtie. m¶ Pꝛo⸗
hibẽtiũ nubere.q̃ſi hoc ſit malũ ꝑ ſe:cũ de nuptias fece
rit tãq; bonas: Geñ.ij. ⁊ eas appꝛobauerit: Mat. v. di
mittete tamẽ nuptias ꝑꝑ cõtinẽtiam ſeruandã: vt libe/

rius deo ſeruiat᷑ ẽ
„ „»„ Dimittere minug
tiaꝝ actiõe fidelib et his q bonũ ꝓpter mai
cognouerũt veritatẽ. Quiã n ¶ Abſtiere aci
3 bij tãq ab imun⸗
oĩis creatura dei bona eſt:? qis pie ⁊illicit:
õ”s is ꝑ ſe ⁊ illicit:
nihil reijciẽdũ qð cũ gr̃aꝝ gqð tamẽ eſt falſũ
actõe pcipit᷑. Sanctiſcat.n. ( ſint dei creatu
1Bei zanz re.ois aut creatu
b verbuü ve⸗ ne Pte ra dei ꝑ ſe bona ẽ
ꝓPpones iratrib onus er pot tamẽ fieri ali
miſter xpᷣi ieſu:enutrii ᷣbis gquis cibuj malus
ſidei ẽt bone doctrine quůã alicuip accũs: vt
aſſecut es. Ineptas aũt et lber is
inanes fabulas deüita. Ex⸗ cibi fuerüt illiciti
erce aũt teipſuʒ ad pietatẽ. aclee Kchi
Nam coꝛpoꝛalis exercita⸗ les. Phiblri⸗ Sed
. gi. ptili qꝛ talis abſtinen-
tio ad modicum vtilis eſt. gi⸗ Prinermdcge⸗

monialia que ceſ
ſant in noua lege
vt dictũ fuit. . pmo caplo.iõ talis obſeruatio nõ ẽ lici-
ta:vt obligans ex veteri lege:põt tamẽ hõ ab illis vlł ab
aliquib eoꝝ abſtinere alia roe:vtpote ꝑꝑ maceratioeʒ
ſue carnis:vel ppꝑ cõſeruatiõʒ ſue ataif. 2 OQuoj
u. p grar

grarũ
actiõe. de bñficio dei. q ¶ idelibus ⁊ ꝓ.i. r ſo⸗
qui cognouerũt veritate.ſ.euãgelicã p quã legalia cel⸗
ſauerũt. Quia ois ⁊c.⁊ pʒ ex dictis:⁊ ſubditur rõ

6 (Qu
cũ dicitur: t ¶ Sanctificatur eni per verbũ dei.ſ.icar
natũ. v¶ Et oꝛationẽ.ſ.fideliũ qui gratias agũt deo
de cibo a deo ſibi p̃ſtito: ⁊ ſic cedit eis nõ ſolũ ad ſalu-
tẽ coꝛpoꝛis:ſed etia aie. x ¶ Pec ꝓponẽs. excluſo mõ
docendi erroneo:hic ↄñr pꝛoſequitur verũ docẽdi mo
dũ:a pmo quantũ ad oẽs generaliter:ſcõo quantũ ad
aliquas perſonas ſpecialr:ibi Sẽioꝛej.docere vero ſup
ponit vitã virtuoſam ⁊ ſciam ſine quibus act᷑ docẽdi
nõ eſt efficax:iõ apłus pꝛimo inducit timotheũ ad do/
cẽdi actũ:ſecũdo ad virtutes exercitiũ:ibi Et exerce te
ipſum. tertio ad ſacre ſcripture ſtudiũ:ibi Duʒ venio.
Circa pmũ dicit: x¶ ec pponẽa ſ ꝙ nuptie ſi bone
⁊ cibi liciti:vt pꝛedictũ eſt. y ¶ Fratrib.i. fidelibus.
3 ¶ Bonus eris miniſter ieſu xpᷣi.exequens doctrinam
eo oluntatẽ. a ¶ Enutritus verbis fidei.catholice
b Et bonẽ doctrine. apoſtolice. c n aſſecutus
es.per gradũ epiſcopalẽ. nã epiſcopi ſi ſucceſſoꝛes apo/
ſtoloꝝ:vt dicitur in decretis.xxj.di.ca.in nouo teſtam

to. ¶ Ineptas aũt ⁊ inanes baldet anoegala
lent narrare: ⁊ que pꝛo nihilo ſunt ↄputãde. e ¶ De⸗
uita aliaen. in doctrina fidei non ſunt pꝛoponenda.

f ¶Et exerce. Hic ↄñt inducit timotheũ ad virtutᷣ ex/

ercitiũ dicens:Et exerce teipſum ad pietatẽ.⁊ accipitur

hic pietas dupliciter: vno modo pꝛout pietas eſt idem

dqʒðò cultus diuinuj in quo debet exerceri epiſcopus:alio
mogdo pꝛout pietas impoꝛtat condeſcenſionẽ ad pꝛoxi
mũů:qð etia pertinet ad epʒʒ tã in coꝛ oꝛalibq i pũali

7

b'. ſubdit rõʒ h'exercitij di.

„ AD oz exe Naã exercita coꝛpa
lis. i ieiunijs ⁊ vigilijs hᷣ. h

d modicũvtilis ẽ.ſ.

ad repᷣſſiõʒ ↄcupie canij qͥ ſic i eð exercitat᷑ q modicũ iĩ

timotheo valebat:ccaro ſufficiẽ ẽ repᷣſſa ta ex ifiritate

eenbt
ne1h
buuſn. n
uf
Uitiirf⸗ 3
intcendo l

(Kie⸗

mnboiunn Itn

ſffcirune. d
rſui. r
.

mmeidli di

wnte
ſaluator a,
4

ſftinant.
(ferii re
Srhnrhiih

WAAMN.
Emenbe
niie 6

Ctian nini
nniligſisſune⸗

„

s etreti fsſe

ner in nornt
ullus haberor
onem tetinend
ſoſeliiin nnto /
heſnoar ir .
oe. Nem
entoricosſnrinnnn
geiſſblt r
(Denrene de
Nſehnureſtclüdiis
benpaeriglinri
ni derodmandi
1(Sonrianic
ptum ad egedn.
Edetalentoabſcöi

beim aiß ne

honi inmni rlei
ſaliſttordinnt 3
mi Ktaitſbrnmni
chthicöſdrteni
Ptchlcohifllepſco
Gnnyrnzneii
ermds
leneltereſa
Jaſm dſ
rid
ste
bntr inni
gni ſblcultmin

Crposcep
Nligenteg tnd

lioſnia, iſc
ſaliter quo 8

ni Uihtign
in dndiſt
7 ſobertii
: chifmnilt

H
E eſengen
lethi
Aelluaſtien⸗
phintage⸗
porilla eean
mrinronn ig⸗
oſenordelc-
edmuni
eſmmiug. a

dcibs

diciatſhin
ierycbidii
iigannei
lrasno oli l
pnis allui
unur öddcil
Aurſcho uni
edre doleſmn
ſne guides N
aucrunmtnien
garcnühiban

amannin
rnteſciatol

utimn

ingi O

on n icn

one digny. qꝛ cre

toꝛ boium. qtu; hoiuz:maxĩe fideliũ. Pꝛ?

ad ſufficiẽtiam ex cipe bec et doce. Nemõ a⸗
pte ſui. We. C

I¶ Et doce. vt ha

m (¶ Nemo ado⸗/

nullus habeat oc

iytum ad credẽda. y linegt
ne de talento abſcõdito arguarij. 3

ſicut xp̃us cepit facerere WR daree

Ald timotheum v.

coꝛpis vt habet᷑ capitulo ſequẽti q; ex bono virtutis ex
ercitio. a U .
ctis cũ bene diſponat hoiem ad deum ⁊ ad ꝓximum.

Pietas aũt ad oĩa vtilis eſt.qð patʒ ex di

b ¶ Pꝛomiſſionẽ habẽs vite que nũc ẽ.ſ. gre. c ¶ Et
future.ſ.gloꝛie:iõ dicit apls: d¶ Sidelis ſermo.i.ver
e ¶ Et oi accepti
Piẽ᷑tas aũt ad oĩa vtilis ẽ:

—

denti pficu.

maledi.i.obpꝛo/
bꝛia ſuſtinemꝰ.
g ¶ Quia ſpam⸗
in deũ viuũ.qꝛ fi⸗
delis ẽ reddendo

pᷣmiuʒ:iõ ſubdit᷑:
h¶ Ouiẽ ſalua

nũc ẽ èt future. Fidęẽlis ſer/
mo et oĩ acceptione dign.
In hòc.n.laboꝛamꝰ ⁊ ma⸗
ledicimur:quia ſpamiĩ deũ
viuũ:quᷣi:eſt ſaluatoꝛ oĩum

doleſcentiã tuaʒ ↄtẽnat:ſed

neligelc dii exẽpluʒ eſto fideliuʒ:ĩ vbo:
eſt ſaluatoꝛ ïtuz in coüerſatõe:iĩ charitate:in
ad ſufficiẽtiam ⁊æ ſidẽ:in caſtitate. DHům vẽio
efficaciã. ktze attende lectioni:exhoꝛtatio
— ni ct doctrine. Noli negligẽ

gratiã que in te ẽ: que data
tibi ꝑ ꝓphetiaʒ cum ĩpoſi
tiõe manuũ pᷣſbyterij. Hec
meditare:in his ſto:Nᷣt pꝛo
fectus tuus maniteſtus ſit

bẽs ſcientiam.

leſcẽtiam tuã ↄtẽ
nat.i.licʒ ſis iuue/
nis: etate tñ ſis ſe
nex in moꝛibvt

caſionem te ↄtẽnendi:ideo ſubdit᷑: n ¶ Sed exèplum
eſto fideliũ in verbo.ſane doctrine. o¶¶ In cõuerſati/
one. ſancte vite. p ¶ In charitate. qᷓ tum ad pfectionẽ
affect. q¶In fide. qꝙtum ad pfectionẽ ĩtellect:lʒ aũt
charitas ⁊ fides ſint interius ĩ mẽte: tñ relucẽt exterius
in ope:iõ ſubdit᷑: r ¶ In caſtitate.i.ĩ mũdicia coꝛpis

gie. ¶ Dum venio. Hic oñter i it timotheũ ad ſa
crc ſcripture ſtudiũ dicẽs: t ¶ Attende lectiõi.legis p⸗
phetaꝝ: ⁊ euãgelij:⁊ qꝛ illud qð accipit᷑ in ſtudio debet

refundi ꝑ exhoꝛtationẽ ⁊ doctrinã in ppło:iõ ſubdit᷑:

ad agẽda. x Et doctrine.
i negligere gratiã q̃ͥ ẽ ĩ te.
ue data ẽ tibi
pꝑ ꝓphetiam.añqᷓ; n.oꝛdinaret᷑ eᷣus reuelatũ fuit pau/
P bonũ futurũ eccleſie ex eius oꝛdinatione:⁊ ſic ꝑ pꝛo/

v ¶ Exhoꝛtationi.qtun

phetiã fuit oꝛdinat. a ¶ Lum ipoſitiõe manuũ pᷣſby

terij.Eſt aũt pᷣſbyteriũ dignitas vel officiũ pᷣſbyteri:⁊

accipit᷑ hic pᷣſbyteriũ ꝓ epiſcopatu: ſicut ecõuerſo ſub

noĩe epiſcopi vel epiſcopat᷑ ↄpꝛehẽdit᷑ pᷣſbyter ſeu pᷣſby
teratus:vt in pᷣncipio.c.pce.⁊ dicit: b¶ Manuũ.i plu
rali ꝗꝛ in ↄſecratione epᷣi plures requirũtur alij ei.
c (Hoc meditare.ſ.ſacrã lectionẽ vt pᷣdictũ ẽ:⁊ officij
tui dignitatẽ. O ¶ In his eſto. in ope exequẽdo ꝑ do-
eetna alia ptinẽtia ad dignitateʒ epiſcopalem.
e ¶ Ut

ꝓfectus tuus manifeſtᷣ ſit oibus.ita ꝙ oẽs ꝑci/

pant te ꝓficere nõ ſolũ tibi ſegꝗ etiã ecclie. f ¶ Attẽde
eni tibi.qualiter viuas. g¶ Et doctrine.qliter docea
Inſta Lill.

diligenter exequẽdo. i ¶ Hoc.n. faciens ⁊c̃.patʒ ex di
ctis ſnia. k ¶ Senioꝛeʒ. pꝛemiſſo actu docendi gene

raliter quo ad oẽs:hic ↄnter ponit᷑ docẽdi mod q; ad ꝑ
ſonas ſpales:nam ſic dicẽ Gre.in paſto.ſᷣm q̃litatẽ audi

iuũenculas vt ſoꝛoꝛes i ùm

coꝛam deo. Que autem ve (

hoc mõò vel illo ſ̃ᷣm eaꝝ ↄditionẽ. b

toꝝ dʒ foꝛmari ſermo doctoꝝ.Sciendũ etiã ; coꝛipe ali
quem vbo ẽ eũ docere.diẽ igit: ꝑ¶ Senioꝛẽ ne increpaue
