rithijs ptũc ſubtilia pᷣdicare:ſic pleni dẽ.j. Coꝛ. iij. yn

oĩb auũt manifeſt ſũ vobis.hoc dicit qa ꝑ euidẽtiam lacti
hec apparebãt vera de ipſo. 3 ¶ Aut nũqd. Pic ↄñi ondit

ꝙ etia aliqð maius ſecit eis ꝙ alij apli ſuis ↄuerſis.Et diui ⸗
dit in duas ptes:qꝛ pmo declarat vitatẽ:? remouet quada
obiectionẽ:ibi Quia nõ diligo. Circa pmũ dicit: ʒ3 ¶ Aut

nũqd pctm̃ feci ⁊c᷑.ironica ẽ locutõ cuſſeni lialis accipiẽd
ẽꝑ oppoſitũ:aplus eni fecit in hoc op' valde meritoꝛium:
a SA gratis euãgeliũ dei euageligaui vobis.nõ accipiẽ/
do ſumpt a vobis:qð tñ erat licitũ:⁊ alij apli accipicbant
ab illis qb' p̃dicauerãt. Apls aũt pᷣdicans coꝛinthijs abſti·
nuit:ꝰ ꝓpi eoꝝ auariciã: ⁊ ſic min gratat᷑ accepiſſent eius
doctrina: ꝛ ut tolleret a falſis aplis pᷣdicãdi occaſiõʒ: q ꝓpi
q̃ſtũ tmimõ pᷣdicabãt:ſʒ qꝛ opoꝛtebat hię neceſſaria ab aliqͥ
loco:iõ ↄni oñdit vnde habuit.d. b ¶ Alia

c Ad miniſteriũ vim·i.ad ꝓcuratiõeʒ vĩe ſalutis. Uñ pa
pa uel legat viſitãs vnã ꝓuinciã põt accipe ſumpt ab alia:
nã cũ ecclia ſit vnũ coꝛpꝰ:a pᷣlato ex vna pte pot ſuppleri in
digẽtia alteri ꝑtis: ſicut nã defectum vni mebꝛi ſupplet ex

alus ptibꝰvtutẽ a ſpũs ſubminiſtrãdo. d ¶ Et cum eſſem

apud vos ⁊ egerẽ. Hoc dicit ut onñdat ꝙ nõ dimiſit acciere

eo ꝙ ſemp int eoj abũdaſſet. d ¶ Mulli.ſ.veſtrũ e¶ One
roſus fui.qꝛ duꝝ fuiſſet eis dare ꝓpt auariciã ſuã: ꝓpi qð
apls ꝓpꝛijs manib' lucrabat de nocte opando qð expende
bat ð die pᷣdicãdo:ut hẽ acij.xx.⁊ qñ hoc nõ ſuffecit uphi
e

ſt veritas xpᷣi ĩ

uerũt macedones qᷣ eũ ſecuti fuerant ſibi miſtrado:iõ
fVnd

Nã qð mihi deerat ⁊c̃.Et pʒ lr̃a. g

me.mod' ẽ iurãdi:⁊a eſt ſenſus:veritas xpᷣi eſt teſtis mihi ꝙ

Eee 3

uerſiõe. v ¶ A ma

crederentur maioꝛis

„be s ecclias expo-
liaui. non qꝛ vi accipet: ſʒ qꝛ volũtarie dabãt abundanter

co non ẽ vera: ſʒ eaam

ꝙ veritatẽ dico. h ¶ Qm hec gloꝛiatio.i. hoc factũ me

dq5 ad gloꝛiã dei i ( õ ſringet i me.i. nõ minuet p me
k¶In regioib' achaie. in dbus metropolis eſt coꝛinthus.

I¶ Auare da. Dic ↄñter remouer quadã obiectionẽ falſa:

diccbãt eni pieudo apli ꝙ pauł no diligebat coꝛinthios nec
intẽdebat eis ꝓficere
de ſuturo: ꝓpt quod „ „
noliebat aliqd accipe quᷣoniã hec gliatio nõn in/
ab eis: ab fmouet. d. fringet᷑ in me ĩ rgionibus

¶ Quare.non acci

„ 1 „₰ % —
pio ſumpt a vobis: Achaie. Qudre Quia non

m QAuia ñ oiligo diligo vol. Dẽ'ſcit. Quod
vos. ut dicũt pſeulo aut facio:⁊ faciã: lit ãputeʒ
apli. n ¶ De ſcit. i. occaſionẽ eoꝝ:ꝗ volũt oc/
ſcius eſt mihi ꝙ hec caſionẽ: ũt in qͥ gliant tales
Pdit.d. o ¶¶ Ao ãt inũueniant ſic ⁊ nos. NHam

fuacio ⁊ faciã. abſtinẽ· eiuſmodi pſeudo apli ſunt
Qdo a ſuptib veſtris: oparij ſubdoli:tranſigurã
hbecẽ vera c vN1tes ſe in aplos xpi. Et non

amputẽ occaſionẽ eo

tm pᷣdicabãt ppt te trãaſfigurat ſe ĩ ãgelũ lucis.
enbtan⸗ oͤn eſt F nageſ ſi miſtri
ene ee ent. er tränſigurer velut miſtri
Dicebat rBnuenl iuſticie quoꝛn linis er t tm
ant ſicut ⁊ no i nihil opa ipſoꝝ. Neruʒ dico:ne

aecipieres: as tñ reu go./me putet inſipictẽ. Aliõ

4 aſtnarbln⸗ An velut inſipientẽ accipite
apo. ſũt ope. ſubdoli. Me:ũt ⁊ ego modicũ quid
i. callidi vulpini:exte .

(Epiſtola panli

apls ſic:qꝛ pſeudo apli hoc faciebãt: ut ꝑ h'i maioꝛi au

ctoꝛitate haberẽt᷑ ⁊ eoꝝ falſe doctrine magi crederetur:

Apls vo ut falſitatẽ eoꝝ repelleret ⁊ maioꝛẽ fructũ face
ret ad gloꝛiã dei ⁊ fideliũ ſalutẽ: pꝑt᷑ ꝗð ſua gliatio erat
vtuoſa:illoꝝ aũt vitioſa. n ¶ Libeter. Pic ↄñt ꝓpbat
. S ꝓpoſituʒ ſ.ꝙ i h
„ x coꝛinthi debent
glier. Quod loqͥr: nõn lo“ ipſũ ſuppoꝛtare:
quoꝛ ſʒ deũ: ſʒ qſi ĩ inſipiẽ n nnoc ſuppoꝛ
tia ĩ hac ſuba glie. Quoni ſiolos q m miia
am mli gliant ſʒ carnẽ: t grauamia eis in⸗
ego gliaboꝛ. Libent᷑ enim ferebãat:apls autẽ
ſuffertis inſipiẽtes:cũʒ ſitis nullũ: ꝓpt quod

ipſi ſapiẽtes. Suſtinen eni mag otbebar iu

ſiquis vos ĩ ſeruitutẽ redi ipſis.x boceſt qʒ

git: ſiquis deuoꝛat: ſiqůis diẽ: n.ibẽt.n.

accipit:ſiquis extollitur: ſi- ſuffertis inſipien⸗

. tes.i.falſos aplłos

Stðm ignobilitateʒz dico: zmglo modo.

quaſi nos infirmi ſuerim o (Ku ſitis ipſi

in hac parte. In qo quis ſapientes ironice

aüdet: in inſipiẽntia dico: tes. p Suſt⸗

audeo ⁊ ego. Hebꝛei ſut: ᷑t netis eni.i. -

ego. Iſraͤelite ſunt: t ego. toleratis:
Sẽemen abꝛae ſunt: et ego dè. pſeuds lo⸗
Miſtri chꝛiſti ſnt: et ego n 1, ds in
. .ſeruitutẽ redigit.
= ſubijcẽ ſeruituti le

rius tm̃ ſpecieʒ pietatis oñdẽtes: t ¶ Traſtigurantes ſe in i dicentes eos debere ſeruare legalia cum euangelio:
Et

apoſtolos xpᷣi i.poꝛtãtes exteri ſigna veroꝝ aploꝝ. v
nõ mirũ.qꝛ de pmittit maioꝛẽ ſimulationẽ:de q̃ ſubditur:
x¶ Ipſe eni ſatha.traſfi.ſe ĩ an.lucis.Et hoc multipliciter:
vno mõ coꝛpviſibili aſſumẽdo:ſicut apparuit bto mardo
⁊2 multis alijs ⁊ multos ſic decepit:alio modo inuiſibiliter

foꝛmãdo vocẽ audibilẽ:ſic̃ btõ franciſco volẽs eũ trahere a

penitẽtie rigoꝛe:aliqñ ꝑuertendo iudiciũ ſenſuũ faciẽdo ap/

parere qð nõ ẽ:⁊ multis alijs modis:ꝓpt qð dicit btũs io/

han.pma ca.ca.iiij. Pꝛobate ſpũs vtꝝ ex deo ſint. ꝓpi qð

ioſue.v. ca. dixit angelo ſibi apparẽti i cãpo hiericho: No/

ſter es an aduerſarioꝝ.ꝓpt qð ↄcludit apłs: ꝓy ¶ No enS
magnũ.i.mirabile reputadũ 3 (¶ Si miſtri lpoies fal⸗
ſi ⁊ mali:cuiuſmõi erãt pſeudo apli Traſfigurentur

velut miſtri iuſticie.i.ut veri apłi: b¶ Quoꝝ finis.ſ. pſeu

do aploꝝ c ¶ Erit ſᷣm opa ipſoꝝ.erit enĩ mal ſic oꝑa eo
rũ unr malet pocał.xiij.Oꝑa enim illoʒ: ſequunt illos.
¶ Iterũ dico. Hic ↄnt᷑ oñdit aplus ꝙ etia ſi ſe comẽdaret
inſipiẽter tamẽ deberet a coꝛinthijs ſuppoꝛtari:⁊ pᷣmo põit
intẽtũ:? ꝓbat ꝓpoſitũ:ibi Libent᷑.Circa pmũ ↄtinuãdo ſe
pdictis dicit: d ¶ Iterũ dico.i. qð dixi recolo: e ( Tleqᷣs
putet me inſipiẽtẽ.q.d.ad hoc eni oñdi cãm mee cõmẽdati⸗/
onis eẽ rõnabilẽ: f ¶ Alioqn.i.ſi nõ vultis eã recipe ut rõ
nabilẽ:⁊ me reputetᷣ inſipiẽi loqᷣ: g ¶ Uelut inſi.acci.me.
i. meã inſipiẽtis ſuppoꝛtate: h¶ UWt ⁊ ego mo.qd glorier.
hoc dicit qꝛ inferi ſe cõmẽdabat de gloꝛia carnis q̃ modica
ai⸗ i 00 loquor.de cõmẽdatiõe mea tali:
kq ¶ No lo.ſᷣm deũ ſʒ q̃ſi ĩ inſipiẽtia.ſ.ſi facio hoc ſine cã rõ
nabili ul neceſſaria:ſicut faciebãt pſeudo apli:de qbſbdit᷑:
I¶ Qm mul. glo.ſʒʒ carnẽ. dicebat eni ſe eẽ iudeos natõe ⁊
de ſemie abꝛaã deſcẽdiſſe:⁊ ꝑ h'volebant alia dcã ſua falſa
hii i reuerẽtia. m Et ego gliaboꝛ.vñ dic ifra: Hebꝛei ſũt
aego.ſemẽ abꝛae ſunt ⁊ ego.Sciẽdũ tñ ꝙ alio fine gliabat᷑

8Siqs deuoꝛat. qꝛ ð bonis coꝛithioꝝ viuebat laute.

r „ „ —
v¶ Siqs extollit. da iactabat ſe ſuꝑ coꝛinthios dicẽtes
ſe filios abꝛae: Sorthiooflsrbtocecnet de⸗
ditoꝝ: ⁊ incircũciſoꝝ. Siqs ĩ faciẽ vos cedit.i.in
pñtia via cotumelias vobis infert: qð faciebant pſeudo
apli impꝛoperãdo eis imediate dicta 2 pſilia:iõ ſubdit:
V Se ignobilitatẽ dico. q. d. talia mala ſuſtinetis
ab eis taq ignobilioꝛes ipſis: nõ tñ a nobis:qꝛ nullũ ta
le intulim vobis: 3ʒ ¶¶ Quaſi nos ifirmi fuerim i hac

i. deficiẽtes ĩ illi gloꝛiãt falſi apli: qo ẽ falſũ:
pte.i.deficiẽtes ĩ illis de qbꝰ gloꝛiat ſalli aꝑ an

ut pʒ ex pᷣdictis magis ex ſequẽtib'apparebit. al In
gao uet. on itis rõnib' cõmẽdatiõis ſue: hic ſne
pit ſe cõmẽdare:a pᷣmo ſe pſeudo aplis adequando:2
eis pferẽdo: ibi Ut min ſapiẽs. dic igik: a 1 In à qs i
loꝝ b ( Audet. ſeipſũ cõmẽdare c¶ In inſipietia
dico audeo ⁊ ego.q.d. Ix ſit inſipiẽtia ſeipſũ cõmẽdare
illo mõ quo pſeudo apli ſe cõmẽdãt: tñ audeo hoc facẽ
licʒ alit qᷓ ipſi ut dictũ ẽ:⁊ iõ cõmẽdatio apo.no erat in.

ſipiẽtia m vitatẽ ſʒ tm ſm ali coꝛinthioꝛũ opinione

nõ obſtãte tñ hac opiniõe: apls audebat ſe comedare fal

ſis gplis ſe equãdo:ut ſic eoꝝ: iactãtiã repelleret:oicens:
d Bebꝛei üt i de lingua 1 ioe hebꝛaica Siantun
e ¶ Et ego.ſ.ſũ ſicut ipſi. elacle ſunt. i. gloꝛiant,
de patriarcha iacob deſcẽderut: g ¶ Et ego. ſilii de
cẽdi. h U¶ Semen abꝛae ſunt. cuius ſemini facte ſunt
ꝓmiſſiones: i ¶ Et ego, ſ e ſemine. iõ de oib iſtis
poſſũ gliari ſic ⁊ iſi. ¶ ¶ Miniſtri xpi ſũt. tim ſʒ appa
rẽtiã: I ¶ Et ego.ſũ ſᷣm vitatis exiſtẽtiã. m ¶ Crm/
nus. Dic ↄñt eis ſe pfert: ⁊ pᷣmo q;tũ ad mala ppeſſa:
qtũ ad bñficia recepta:ca.ſe. Pꝛ ima in duas dqa pꝛimo
Pfert ſe ĩ malis q ꝑtulit: 2 in his qᷓ euaſit: ibi Damaſci.

igs accipit. bona via decipiẽdo vos falſis verbis.

ſipusiſſ⸗
kirli
“
antnb Kin

lio fdl⸗
nigl.
grſund
nac.
un 1N
wni fund.
inpolig nor
Pbrabeoupr
ſamb n⸗
Cögrärer
icpcuis
ſonb lpgau
por rotent
ligntiGnen
lltumnt,o⸗
Pbruchli
Hiticdeaus
leiinthcpi ded
Mu tTew
Nlpcrfſänh
lfegüͤfealpu
letmnicuin
Eldiein pfundi
ihutmer ii
lynack. apoſto
gtufigiüoe
nluunmuren9
ſitheſtni

¶Ad coꝛinthios. Il. xj.

di
Arnndan Pꝛima adhunc ĩ tres:da pᷣmo ſe p̃fert itũ ad mala ſibi tbus de nocte: ut libere poſſet pdicare de die: vnde dĩ aci
R illata:' qtũ ad volũtarie aſſũpta:ibi In itinerib.ʒ cõ xx. Ad ea q̃ mihi operat ⁊ his ꝗͥ mecũ ſũt miſtrauerũt ma
Wue firmat quedam dicta: ibi Si gloꝛiari. Circa pmũ dicit: nus iſte. k ¶¶ Et erũna.q̃ẽ laſſitudo ⁊ defect ↄſequens ad
Nr Nn m ¶ Ut mi ſapiẽs dico.i.ſi videoꝛ vobis inſipiẽs me laboꝛẽ. l ¶ JIn vigilijs multis.ut vacarẽ laboꝛi manuali:
minſef pſeudo aplis adequãdo: adhuc videboꝛ vobis min ſa ut dictũ ẽ: ⁊ aliqũ oꝛoni. m In fame 1 ſſti na aliqñ cibꝰ
3 Cne piens me eis Pfe r D ⁊ pot deficiebant: ⁊
in rẽdo: n ¶ Plus „ .„. „ . „ Alliqñn a cibis habitis
die ani ego. i cũ hoc faai plũs ego: In làboꝛib plu multis. In frigoꝛe ⁊ nudi/ abſtinebat ad domã-
oni eiun n meo o me rimis: in carcerib abũdan tate:ptẽr illa q extriſec ſüt: ceen Nbialigeu⸗
5 ige ſz1ai ſje⸗ i Ai * t. .
. ̈ ipſi: qa plura tius:in plagiſ ſupꝛa modũ: inſtantia mea quotidianà: iunijs mltis. e

mala paſſus ſũ p in mòꝛtib frequẽter. Aiũᷣ ſolicitudo oiĩuʒ eccliarum. frigoꝛe a nuditate. qe

E

4 prer miniſterum deis qnquies qdragenas QAuis infirmat:ẽt ego non — exponebatur
ai Wr bt le at; vna min accepi. Lẽr pᷣgiſ inſirmoꝛ. Quis ſcadalixat: iserene haha
; lainl plurimis ex inde cclus ſu: ſemel lapidat' ſũ: ct ego nõ vꝛoꝛ:Si gloꝛiari ¶Peeter illa. Die
i oꝛũ pſecutiõe: ſc ter naufragiũ feci. Nocte ? opoꝛtʒ: que infrmitat mee ondit ꝓpoſitũ qtum
rb lini, fui plus i ipſi: ? die in ꝓfudũ maris ſui. In ſt gliaboꝛ. De 7 Pe dſñi nrfi ad ma a affũpta lin⸗
ii niing ſie intelligitd — itinèrib ſepe: picuͦlis fuumi xpi ſcit ꝗq ẽ bñdici ĩ ſcla ꝙ Eoel d Peckerit
nunce ucerbe abuda Nuũ: picuͦlis latronũ: piculis non mentioꝛꝝ: DOàmaſci pꝛe ſpter mala lͤ enume
tius. p pdicatise ex genere:piclis ex gẽtib. poſitus gẽtis arethe regis rataq me affligũt ex-
umi ägeli: In picdlis ĩ ciuitate: piculis in cuſtodiebat ciuitatẽ dama et: ſut alia mala d
ihrliſte ingie ſunes mo ſolitudine: picuͦlis in mari· ſcenoꝛũ ut me cõpꝛehẽde- ne lſtbell⸗ Al-
N ſuerum: r 41 Eiculis in falſis frib'. In la ret:et per feneſtram in ſpoꝛ Anſtatia naca aͤttcfia
lasa moꝛtib frequete. boꝛe et erunan uigilijſ mul 1n dimiſſus ſum der muru: na ⁊c̃.incũbebat eni
de War i. in ꝑiculis moꝛ tis. In fame ⁊ ſiti:i ieiuniſs ct ſic effugi manus eius: ſibi tidie intẽdẽ ſoli
in ger iis: 2 hec i ba, ä ctteregimi ſteller in
necd tẽt ex actib' aplo l magna afflictiõe mẽ
id mnn z Vſequkter enplicat de plagis ſibi illatis.d. s¶ A tis:iõ ſubdit: q ¶ Quis.in eccleſia q ¶ Infirmat. in fide

aun

iudeis qnquies ⁊c. Deut.xxv.cõmittit᷑ iudicib' p mi ⁊ moꝛib': tego nõ infirmoꝛ. dolẽs de malo eb.q.d.

ſci⸗n noꝛib culpis ꝓ quib moꝛs no eſt inferenda:imponant null': s is ſcãdalixat.ruẽs in pctmĩ exẽplo alterius:
urlegung plagas ⁊ verbera:ita tñ ꝙ q gragenariũ numerũ ictuuʒ t¶ Et ego non vroꝛ.pꝑ paſſionẽ.q..nulſ. v¶ Si gliari.
s oithirti⸗ nõ excedãt. Sapiẽtes vo lucſeoz. ad pᷣtendendũ pietat: Dic ↄñi ↄfirmat q̃dã dicta ꝑ iuramtũ.d.Si gliari opoꝛtʒ.
derſpiild um oꝛdinauerũt ð illo numero aliqd dimitteret᷑ plus uel ⁊æ accipit hic ſi ꝓ qꝛ:qa gnoner eß ſe ler ad repellendũ ia⸗
baſelognen S ronabilit videret rõne delicti uel ↄditiõis ver ctãtiã pſeudo apłoꝝ ut pᷣdictũ ẽ᷑: x ¶ Que ifirmitatis mee
izilisin berãdi: ⁊ ſic de alijs circũſtãtijs:⁊ qꝛ paul erat eis odio ſũt gliaboꝛ.i.qͥ ptinẽt ad ifirmitates:hoc dicit falſos apo
ee ſus ſubtrahebat de dicto numero minus qð poterãt. ſ. ſtolos qꝗ de nobilitate generis ⁊ de ſilib'ad mũdanã gloꝛiã
siinguſn vnd ictu. ſTer virgis ceſus ſũ ⁊c.aci.xxj. v ¶ Se ptinẽtib pncipali gloꝛiabãt:⁊ ↄfirmat dicta iuramẽeto.d.
une din i mel lapidar ſu.in ciuitate lichaonia. actl.xiiij. xer De pr dñi mei ieſu xpi q ẽ bñdicx iſe aeit⸗ non mẽtioꝛ.
— naufragiũ feci.i.paſſus fui:de ſemel hĩ act..xxvij. ⁊ de y ¶ Damaſci. Hhic ↄni enumerat mala q euaſit: ⁊ hoc ĩ dã
mine alijs tenẽdũ ẽ ; nõ oia pauli picula ſcripta ſũt. yſſlo pticulari:dũ ꝑgeret damaſcũ ad pſequendũ xpᷣianos mira
— e ⁊ die in ꝓfundũ maris fui.i.ꝑ magnũ tẽp ad diuer culoſe fuit ↄuerſus:⁊ ↄfũdebat iudeos qꝗ habitabãt dama-/
SiS ſas pꝑtes terre ⁊ inſulas nauigado ꝓ pᷣdicatioe euangelij ſci:ꝓpt qð ſuaſerũt pᷣpoſito ellatarretg orcigore
1 . ut pʒ in aci.apoſto. in pluriblocis.Alij exponũt dicen ut hẽ acij.ix.a hoc ẽ qdð dẽ: ʒ cuſtodiebat ciuitatẽ dama
i tes ꝙ naufragiũ paſſus ſub aqua ſtetit ꝑ diẽ ⁊ noctem ſcenoꝝ.i.cuſtodiri faciebat ꝑ hoies armatos: a ¶ Utr me
e diuina virtute eu pregente. ʒ ¶ In itinerib. hic ↄnt coõpꝛebẽderet.a traderet iudeis ad occidẽdũ: b ¶ Et ꝑ fene
e en oñdit ꝓpoſitũ qtuũ ad mala volũtarie aſſumpta:⁊ pmo ſtrã.ſ.domẽ ad herentis n retirtratis⸗ In ſpoꝛta di⸗ H
n ſgirid de malis exterioꝛib: pe interioꝛibus: ibi Pꝛeter illa. miſſus ſũ.ſ.a xpᷣianis: D ¶ Et ſic effugi man' e. Sʒexh — ,rW
AAtrahmi oicne zM/ Inikinetdi per iu ebdtcat, viſete,ns eri ſufiet iiſna ioiobointen pten Di Wen e r.
iauid one euagelij: ſic intelligat de ſequẽtibꝰ: a ¶ P ericulij cẽdũ ꝙ hõ ĩ ꝑiculo poſit nõ dʒ ad diuinũ auxiliũ fugẽ cõtẽ ar. E Irrtke
ntt fluminũ. inundatũ in hyeme: ⁊ ſic ſũt magna picula in nẽdo hũanũ:qꝛ hoc ẽ tẽtare deũ:iõ dʒ vti auxilio humano / 2
eigi traſitu eoꝝ: b Periculis latronũ. diabolo eos inci quãtũ pot:⁊ reſie iduũ dimittẽ diuio qo apls fecit i ppoſito: NeacE .
uigale, tante ut pᷣdicationẽ ep impediret: c ¶ Periculis ex ge Sʒ ad h obijcit:qꝛ Joh.x.d: Mercẽnari ⁊ qͥ nõ ẽ paſtoꝛ urr
u Genne nere.i.ex iudeis volẽtib paulũ occidere:ut pʒ ex actibꝰ videt lupũ veniẽte ⁊ dimittit oues ⁊ fugit:ſic aũt videt᷑ apo
Nucin apoſtoloꝝ in plurib' locis: O ¶ Periculis ex gẽtib'.i. ſtob feciſſe:S c. Dicẽdũ ꝙ aliqñ q̃rit ꝑſona pᷣlati tm:tũc dʒ
ex gẽtilibꝰ moꝛtẽ eius grencib:ga 3 idolatriã pᷣdicabat curã cõmittere alteri ⁊ ſe abſentare:maxie qñ ſeruat ad ma
une ſic nec inter ſuos nec int alios ſecurꝰ erat: e ¶ Pericu ioꝛa:a ſic helias fugit ieſabel. iij. Reg. xix. ſilit paul h ma
Ag lis in ciuitate. comota ð me: ut pʒ act.xviij. de epyheſo: nus pᷣpoſiti: ⁊ ð tali ꝑſecutione dic ſal.matth.x.Cũ aũt pſe
ſt aund, r f ¶ Periculis in ſolitudine:a beſtijs occurrentib:ut pʒ quẽt᷑ vos in ciuitate vna fugite ĩ aliã. Aliqñ vo qrit grex cũ
eCnir ſe de vipera eũ moꝛdẽte:act.xxviij. g ¶ Periculis ĩ ma plato:a tũc pᷣlat dʒ pponẽ vtilitatẽ gregis ſaluti ſui coꝛpij.

=☛ͤ ½ü =–
= =
N— —
=
=
=
☚6

lis.ſ.a piratis:qꝛ ꝑicula ex mari ꝓueniẽtia.sS. in naurra ¶ In ca.xj.vbi dẽ ĩ poſtil.Cũ ſitis ipſi ſapiẽtes c.¶ Addi.

i gio expᷣſſa ſt: h ¶ Cericulis in falſis frib. qo ẽ picu⸗½ Uod diĩ hic: Cu ſitis ipſi ſapiẽtes. Fm glo.non intel R
i a loſius: qꝛ KRrS efficacioꝛ ad nocẽdũ qᷓ; familiaris ligit ironice: ſz exponiti. deberetis eẽ ſapiẽtes. n
entatg ſimicus. i ¶ In laboꝛe.ſ.coꝛꝑali oꝑando ꝓpꝛüs mani eodem ca.vbi dicitur in poſtilla:A iudeis angiiles

quadragenas vna minus accepi. ¶ Additio.
TLage ſeu verbera q iponebant᷑ iudels ꝓ traſgreſſiõe
— aliq pᷣceptoꝝ legis ſꝑ erãt iĩ numero qdragenario
minm' vna: nec plus nec min dabat alicui: ut hẽ in libꝛo qui
dẽ machoch:qð ſonat plagas:vñ aplo tãqᷓ; traſgreſſoꝛi leg
ſicut ⁊ alijs tranſgreſ- ⸗=

ſoꝛib easnumoruin J8 G
plagaꝝ imponebãt ñ J gliari opoꝛ/l.xII.
ndcfend uel minuen tet: nõn expedit ꝗdẽ.

do. ¶ Replit.
—, – –— Rca xj. de pla
gis apli diẽ po
ſtil. ꝙ cõmitte/
batur iudicibꝰ nume⸗
rus plagaruʒ ſic ꝙ q̃ᷣ⸗
dragenariũ numeruʒ
nõ excederẽt:ut habe-
tur Deui. xxv. Bur
gen. aut allegat libꝛũ
machoch ad oppoſuii·· .
tum qui vult dimittere textũ ſacre ſi cripne credere bur.
machoch poterit:ego no. XIII..
gliari. Poſtq; apls pᷣtulit ſe pſeudo aplis i malis
peſſis: hic ont᷑ pᷣfert ſe eis in bonis a deo ſibi col/
Ilatis. Et diuidit᷑ in duas ꝑtes:da pᷣmo ponit ſuã cõ
mẽdationẽ:2ꝰſubdit excuſationẽ:ibi Yact ſũ inſipiẽs. Pꝛiꝰ
in duas: qa pᷣmo declarat donũ dei collate ſibi gre: reme⸗
diũ ʒ ꝑiculũ ſupbie:ibi Et ne magnitudo. Pꝛima in duas:
qꝛ pmo poit dei donũ:ꝛ de hoc q̃liter ſit gloꝛiãdũ:ibi Pꝛo
h'mòi gliaboꝛ. Pꝛima adhuc iĩ duas:dqa pmo ponit donũ
in gnali:ꝛ magis ĩ ſpeciali:ibi Scio hoiem. Circa pmũ die:
a ¶ Si gliari opoꝛtet.i.qꝛ me g loꝛiari opoꝛtet me cõmẽdã/
do rone pᷣdicta:ca.pᷣcedẽti: b expedit qdẽ.i.nõ ẽ bo
nũ cõmẽdare ſeipſũ abſolute:ſed tm ĩ caſu neceſſitatis: in qͥ
caſu erat apls ii e,ditt c ¶ Ueniã aut.in cõ

Vẽniã ant àd viſiões ⁊ re/
uelatiões dñi. Sciò hoĩeʒ
in xpᷣo àn annos q̃tuoꝛde
cim ſiùe in coꝛpe ſiue extra
coꝛpꝰ neſcio:de ſcit: rãptũ
hꝰmõi uſq; ad tertiũ celũ.
Eit ſciò h mõi hoĩem ſiue

mẽdando meipſũ: o viſioes ⁊ reuelatiões dñi. Eſt
aũt viſio qñ aliq̃ vident᷑ viſione coꝛꝑpali uel imaginaria:qͥʒ
tñ intellect ẽ occult:reuelatio vo qn taliũ aꝑit᷑ intellect: ⁊
iſta duo aliqñ ſepant᷑: ſicut balthaſar vidit manũ ſcribẽtẽ:
Danie.v.⁊ pharao ſpicas: Geñ.xlj.ille vigilãs: iſte doꝛmi⸗
ens:tñ nõ intellexerũt:ſed ioſeph ⁊ daniel qᷣ viſiões expoſu
erũt:⁊ iõ iſti habuerũt viſiões tm:iſti vo reuelationẽ.aliqñ
aũt ↄiũgũt᷑ qñ vtrũq; fit vni:ſicut Danie.vij.ca. Uidit q̃tu
oꝛ beſtias aſcẽdẽtes de mari ⁊ intellexit qͥd ſigniſicarẽt.Ite/
rũ aduertẽdũ ꝙ talia aliqñ fiũt ꝑ ſpm malignũ deo ꝑmittẽ
te: ſicut fiebaãt ꝓphetis baal: ꝓphetis aũt ſcis fiebãt ꝑ ſpm̃-
ſcm:paulo vo vtrũq; factũ ẽ frequẽt a ſpũ diuino: io dicit:
Ad viſioej.q̊ ad p“: Et reuelatões qͥ ad 2u: Oni. quo ad 3
e¶ Scio hoiem. Pic ont exẽplificat magis i ſpeciali:⁊ pꝛi

ponit tẽp' viſiõis.d. Scio hominẽ in xpᷣo.i.vnitũ xpᷣs per

fidẽ charitate foꝛmatã:hoc eni ſciebat de ſe de qͥ q̃ſi de alio
loqbat᷑ ꝑ reuelationẽ: f Ante annos q̃tuoꝛdeci.ſi ds ↄſi
deret inueniet ꝙ fuit circa pncipiũ ſue ↄuerſiois:qꝛ ↄuerius
fuit eodẽ anno qͥ paſſus fuit xpᷣs:uel cito pꝰ circa finẽ tiberij
ceſaris:cui ſucceſſit gaius iperãs q̃tuoꝛ annis:p quẽ clandi
octo:cui ſucceſſit nero:cui tꝑe paſſus fuit apls:⁊ ſic ini tibe
riũ ⁊ neronẽ fluxerũt.xij. anni:a ſic duob'annis additis de
tpe tiberij qͥ nõ ſtatim moꝛtu fuit p'ↄuerſionẽ pauli:qꝛ im
perauit.xxiij.annis:a ſic fuerũt.xiiij.anni:iõ ſatis ꝓbabilit
dicut aliq hãac excellẽtẽ viſionẽ habuit i damaſco in illo
miiduo in qͥ no vidit coꝛpalit nec mãducauit neq; bibit. Cõ/
memoꝛat apis hoc tẽp':qꝛ ſi tm placuit deo a pncipio con
uerſionis ſue: adhuc erat magis placẽs ei pp multa bona
oꝑa q fecerat interim:a hoc totũ ẽ ad ↄfutationem pſeudo
aploꝛũ ⁊ ad declarationẽ fidei xpᷣiane. g ¶ Siue in coꝛpe
ſiue extra coꝛpꝰ ⁊cʒ. Licʒ eni apls tunc ſciuerit ſe fuiſſe in ſpũ

ductiõe apud romo: ipſe vo iã ante ſcri
a troade:ut pʒ ꝑ hiero.in ꝓlogo hui ep

pꝛehẽſibilia ꝑ cõſequẽs inenarrabilig: i
Et que nõ licet homini loqui ⁊c. m¶¶ Pꝛo h/m
ↄñter oñdit apoſtołꝰ qualiter ſit de hmõi gloꝛianduʒ.
Qirca qð ſciẽdũ ꝙ in hoie duo ↄſiderãtur.ſ.ipſe homo
donũ dei quod eſt ĩ ipſo:ſi ergo gloꝛietur de dono d
inquãtũ habet illud a deo:bona eſt gloꝛiatio: quia glo-

ianiter ⁊ ſine cauſa.

in celo empyreo A coꝛp ſuũ in terra fuiſſe: ti neſciebat
vtꝝ tpe illi viſiois ſepata fuerit aia a coꝛpe ꝑ moꝛtẽ ⁊

reunita fuiſſet diuinit coꝛpi trãſeũte viſioe: uel ſi ptũc

fuiſſet vnita coꝛꝑi ſicut foꝛma:tñ ab vſu ſenſuũ ſepata.

hb ¶ Raptũ h'moi. rapt? ꝓpꝛie ipoꝛtat quadã violetiã

alicuürei ð motũ
,.⸗ „„ . naturalẽ ſibi: qð
ĩ cotpe ſiue extra coꝛpꝰne pot eẽ dupliciter:
ſcio de' ſcit: qm rapt ẽi pa vno mõ tuʒ ad
radiſũ: et audiuit archang ſi lapis moueat
vp̈ba qͥ; ñ liq; hoĩ loq. Pꝛõ ſurſu:alio modo
hbymoõi gliaboꝛ pꝛò me aũt ſru ad modum
nihil niſi in infirmitatibus Phmah Hni
meis. Naʒ etſi voluero glo m ferat oeoꝛſum
riari:non ero inſipiẽs. Ae vyeloci qᷓ natus ẽ
ritatẽ enim dicam. NParco moueri: aia vero
”J́VMB nata ẽ moueri in
deũ:tñ modↄna

turalis ſm ſtatũ vite pñtis ẽ ꝙ in cognitionẽ diuinam

aſcẽdat ꝑ cognitionẽ ſenſibiliũ:⁊ ſic vtẽs ſenſibꝰ:⁊ ideo
qñ rapit ad diuinoꝝ cognitioneʒ a ſenſibꝰ abſtracta:eſt

ibi qdã rapt inqꝙ'tũ hoc fit pᷣter motũ ſibi ↄnaleʒ. Poſt

reſurrectionẽ vo qñ erit in coꝛꝑe gloꝛioſo opꝰ intelligen
tie nullo mõ impediẽte:rapt no hebit locu. i ¶ Uiq;
ad tertiũ celũ.ſ.empyreũ. k ¶ Et ſcio hmõi hoiem.
Dicũt aliq ꝙ apls hic tãgit aliũ raptũ a pmo:dicẽtej q;
bis fuit ſic rapt:ſemel i pncipio ſue couerſiois:⁊ ad hoc
referũt qð dictũ ẽ: a iteꝝ ſemel qn oꝛãs in tẽplo ſactus
fuit in ſtupoꝛẽ mẽtis:ut hẽ acil.xxij.⁊ ꝓpi hoc ut dicũt
in hac viſioe dẽ ꝙ rapt ẽ in padiſũ:in pñnti vo dẽ ad ter

tiũ celũ diſtinguedo hãc ab illa.ſʒ hoc dictũ no ẽ viſile:

nã illa viſio q fuit ĩ tẽplo:fuit ĩminẽte iã apli captione ⁊
P⸗ erat eplaʒ hãc
Pꝛopi qð di⸗
cẽdũ ꝙ nõ loqt hic de alia viſioe: ſed eadẽ pſedtur. Nec

valet qð obijcit de padiſo:qꝛ qð pus noiauit tertiũ celũ
hic noiat ꝑpadiſũ:celũ eni empyreũ qð ẽ loc btoꝝ dẽ ter
tiũ celũ reſpectu celi cryſtallini ⁊ ſiderei.⁊ dẽ empyreũ a
pyr qð ẽ ignis: ꝓpi ſilitudinẽ claritatis.dicit᷑ etia paradi

5 5* — *% „

ſus a ſuauitate dulcedinis q ibi hꝛ:⁊ vtrũq; exꝑtus ſuit
apls:ꝓpter qð noiauit ipſu pmo tertiũ celum:⁊ poſtea
paduuʒ. l ¶ Et audiuit archana vba.hic ponit audit

pꝓ viſu: ſicut aliqñ fit econuerſo in ſcriptura: Exo. xix.

Populus videbat voces ⁊c.vidit enim paulus tunc nu-
de diuinam eſſentiam: ſicut dicit aug' ad paulinũ de vi
dendo deo. dicitur etiã illa viſio hic auditio: quia pau-
lus ibi fuit inſtructus de ſecretis diuinis que ſũt incom/
ſubditur:
ꝛ20 h mõi. Dic

»„

etur de dono dei

⁵⁶

riatur in deo: ſi autem gloꝛietur de dono quaſi a ſe ha
bente:mala ẽ gloꝛiatio:iõ dicit.j.Coĩ.iiij. Quid aũt ha

peris.iõ dicit apls: m mõi.ſ.viſioiba donij

bes qð nõ accepiſti:ſi aũt accepiſti qͥd gliaris qſi nõ acce
. RE.

mihi a deo collatis n ¶¶ Gliaboꝛ. in dño: o ¶ Pꝛo
me aũt nihil.i. a me nulla habeo mam gliadi: pliſi
in infirmitatibꝰ meis.i.a me tm habeo infirmitatẽ ⁊ de

tio tua iſrł ex te eſt: ex me immo

fectũ: Olſee.xiij. Rna et
auxiliũ tuũ. q ¶ Na etſi voluero gliari ð bonis.a deo

mihi collatis: r ¶ IMon ero inſipiẽs.qa non faci hoc
Parco aũti.parce me laudo.

up

P oſtn ni,

gräuteale
ſignti,
mroalrine
Göienien
Giſtt⸗
eoulkum⸗

muictznop,
grictn

ſtenetum:

Iglangtuni⸗

1

e Sh
,
ſitinſan
cscermis
Gintuchpcars
ninoilicnen
Ntanetnahoug.
ude diener
ninttſcsco
lae ſic;ndrmt
morſeret
Arklädeſeual
bidoetradh
ſvobia ub fen
rirwubyſſca
Mcopunoneinn

Nli)leunnone!

irnn
do (deni
itricannan
ſaggadarfunr
Camnsditarin

ber oſtrcnc

ſmnabattügdin
ſnecolpppien
capiceni ſus
er oitei

lcoſciti gin⸗

ſtſtinokiren

coti necie⸗

lnüſtiſſtizi
gniniziſon
ſuſtigiuigin
1 igödict e
ſaulſoremti)
ininmen
nhnin n
nhnmmli

„
r
it wnſn
bang uime⸗
Das nd

flnh
dg e
gn a
e

—

Minen

elaglini
oirörinl
nd girüthen
bi igs
in äntin
bAhweniit
ane pl
ſoe ſcleilii
zgöpasndinin⸗
riücdeen

1

idihirmigi
oir
rbminin
nuchun ln ,

4

endo: a
mitatẽ coꝛꝑis ↄoſeruet᷑ hũilitas mẽtis:dicitur eni ad litte
rã ꝙ grauiter fuit vexatus iliaca paſſione.Uel ſtimuluj
carnis dẽ tẽtatio pcti carnalis:q̃ ſoꝛtius ↄcupiſcẽtiã mo/
nebat poſt reuelatiões ꝙ; ante deo pmittete:tñ ipſam re
frenabat cũ adiutoꝛio diuine gr̃e: b ¶ AngeNathane
q me colaphiget.illã paſſionẽ iliacã ↄcitãado: uel carnis

Ald coꝛinthios.n. xij·

e¶ Nequis me exiſtimet. ſ. gliari inanit vꝗ⸗
id qð vicer in me.i. in cõuerſat one mea: x ¶ Aut
dit alidd ex me.i.ex doctrina mea: multa eni dei dona
latebãt in aplło q̃ nõ manifeſtabat:niſi ꝓut ⁊ qñ ad dei

gloꝛiã ⁊ fideliũ ſalutẽ expediebat. y ¶ Et ne magnitu
do. Poſita ma, .

gnitudine collste

ſibi gratie:bic ↄñ aũt:neqs me exiſtimet ſůp

rer oerlarar teme id qð videt i me: aut audit
iu ſidi vain on⸗ galigqd ex me. Et ne magni/

tra piculũ ſupbie ne. Et n
Et biuidit ires tudo reuelationũ extòllat
ptes:qa pmo po me:dtus ẽ mihi ſtimulus

nit Fen caris mee ãgelus ſathane
poni : bi Dro⸗ ꝗ me colaphiget. Pꝛopter

petitio: ibi me colaphieei. P⸗
pter qð. dñi rã- teqð dñm rogaui uᷣt diſcede

ſio: ibi Et dixit ret a me:è᷑t dixit mihi: Suͤͦf
mihl Lirca bmu
ſciedu g ſicut me tus in infirmitate pficit. Li
dicus coꝛpalis ꝑ· Se Eiett, .
minoꝛẽ l ionem mitatibꝰ meis: ut lnlzabite
ut curet maioꝛeʒ: in me viri xpᷣi. Pꝛopt
ita de aliqñ per in me i xt i. P btad
mittit ſcõs coꝛpaꝛa

liter affligi uel tentari: ⁊ aliqñ labi in pctã minoꝛa: ut a
maioꝛib pᷣſeruẽt:da ſic humiliati recurrũt ad diuinuʒ
auxiliũ de ſe uel ſuis meritis nullatenꝰ cõfidẽtes. Suꝑ-

bia vᷣo eſt radix omniũ maloꝝ: Eccl. x. Initiuʒ ois pcti
ſuꝑbia.cui frequẽter ẽ occaſio ſingularis excellẽtia etiã

in virtutibꝰ:ſic aũt erat in aplło.tũ ppter ſpecialẽ electio

nẽ: Acil.ix. Uas electiõis mihi ẽ iſte.tũ pꝓpt᷑ archanoꝛũ

dei cognitionẽ in raptu:ut dictũ eſt:tũ ppter integritatẽ

virginalẽ. ſ. Coꝛ. vij. Uolo autẽ oẽs hoies eſſe ſicut me/

ipſù ⁊c. ⁊ ꝓpter alia dona plura:ꝓpi qð dñs dedit ei re
mediũ ↄ eleuationẽ ſuꝑbie:de quo dic᷑: yꝓ ¶ Et ne ma

gnitudo reuelationũ.· diuinarũ z ( Extollat me. ſupbi
atus ẽ mihi ſtimuł carnis mee.ut ꝑ infir

cõcupiſcẽtiã ſuis tẽtationib' incẽdẽdo. c ¶ Pꝛopt qð.

Dic ↄñter põii circa dictũ remediũ apoſto.petitio.Cir

ficit tibi gẽa mea. Nàm vir

firmitas materia virtutis exercède.ſ.hũilitatis:ut dictũ ẽᷣ
patiẽtie ⁊ etiã tẽperãtie:debilitatis eni viribus ꝑ infirmi⸗
tatẽ hõ tẽperatioꝛ reddit᷑:àlio mõ occaſionalit᷑: nã infirmi⸗
tas ẽ occaſio ꝑueniẽdi ad ꝑfectionẽ inqtũ hõ ꝓpꝛi fragili/
tatẽ cognoſcens cautioꝛ redditur ad pcauẽdũ ⁊ reſiſtẽdum
ppctis:⁊ p ↄns exerciꝰ
M tatioꝛ in bonis: 2 ſic
placeo mihi infirmitatib foꝛtioꝛ Arke gor as
meis:in ↄtumelijs:in nẽceſ· xons ppulſon
ſitatib:in pſecutoib:in an⸗ ſs deur aaſ mice
guſtijs ꝓ xpᷣo. Cũ cni infir citiũ iſrl. h ¶ Libẽè

moꝛ tunc potẽs ſũ. Factus ter. Die piter hont⸗
j inſipiẽs:võſ me ſh. dicte rñſionis effect:
ſũ inſipiẽs:võſ me coegiſt. aceelerepe Fo⸗

S r,„ „ „ODern.
Egò eni a vob debui ↄmẽ niationis ꝗ tangi? cũ
dari. Nibil eni min feci àb o Liberer igitur gio⸗
bis ꝗ ſunt ſup̃ modũ apli. riaboꝛ in inſir. meis
Tam etſi nihil ſũ: ſigna tñ et iha.i me vtus xpi.

. .ut hoc pticeps effi
aplat mei ſcã ſüt ſup vos iĩ cur vütutn xpᷣi:⁊ co⸗
ò patiẽtia:ſignis ẽt ꝓdigijſ Efoꝛmioꝛ ſibi. ali effe⸗

⁊ virtutibꝰ. Quid ẽ eni qd ctusẽ Zudᷓj⸗
abniſt p is Situr: ibi i¶ Pꝛopi
minus babuiſi p vecetens qð placeo mihi in in-
HW fir. meis.i. gaudeo in

malis pene pꝓueniẽtibus ab interioꝛi: k ¶ In cotumelijs.
mihi illatis ab exterioꝛi: I ¶ In neceſſitatib. ꝙtũ ad defe
ctũ vict ⁊ veſtit : m ¶ In plecutionib. a malis hoibus:
n A nſtns xpᷣo.i.mihi inflictis p xpᷣo:tũc eni debʒ

reriaen : Matth. v. Beati qui ꝑſecutionem æc.

o¶ Cũ.n.inſirmoꝛ.i.cũ hmõi tribulatões ꝓpt xpᷣm incur
roꝭ pꝓ¶ Zic potens ſũ.pꝑ diuinũ auxiliũ mihi collatum.
A ſũ.Poſtq aplłs ſeipſũ cõmẽdauit:hic ↄñter ſe ex-
at oſtẽdens hoc feciſſe cõpulſus neceſſitate: ⁊ hoc pyᷣmo
ꝓpter bona a coꝛithijs omiſſa:? ꝓpi mala ab eis coõmiſſa:

ibi Oia ꝓpi edificationẽ. Pꝛima adhuc ĩ duas:qa pᷣmo fa/

cit qð dictũ ẽ:? remouet quãdã cauillationẽ: ibi Sed eſto.
Circa pmũ dic᷑: q ¶ vact ſũ inſipiẽs ſ.ſᷣm reputationẽ ve
ſtrã o coꝛinthij: qꝛ me cõmẽdaui x¶ ¶ Uos me coegiſtis.i.
fuiſtis ĩ cã:qꝛ ipſi fouebãt pſeudo aplos detrahẽtes aplo in
vita ⁊ doctrina:qð cedebat i pᷣiudiciũ euãgelice vitat: quꝰ
ipſe pꝛedicauerat:⁊ ſic neceſſe habuit gr̃as a deo libi datas
enarrare q̃s pus tacuerat: ut vitas euãgelij qu pᷣdicauerat
magis ↄfirmaret᷑ ⁊ impugnãtiũ oꝛa clauderẽt. s¶Ego.n.
a vo.de.cõmendari.qð tñ omiſiſtis ⁊ detractoꝛes meos ſu
ſtinuiſtis:ꝙ autẽ debuiſſent ipſũ cõmẽdare ꝓbat ꝑ bona qᷓ

ca qð ſciẽdũ ꝙ infirmus ignoꝛãj medici pceſſũ qñ impo leraecie. d. t ¶ Nihil enim minus feci.vobis de bono

nit ſibi moꝛdax emplaſtꝝ rogat medicum ut remoueat

ipſũ:quẽ tñ medic nõ exaudit ad nutũ:lʒ exaudiat ipſũ

ad bonũ ſuũ:ſciẽs ĩfirmitatẽ ſuã alit᷑ nõ poſſe curari:ſic
apls ſentiẽs paſſionẽ iliacã ſibi grauẽ:uel tẽtationẽ car/
nis ſibi piculoſam petijt a ſũmo medico iſta remoueri:
h ẽ qdð dicit: c ropier qð ter dñm rogaui.i.plu/
ries uel foꝛte totiẽs petijt ⁊ nõ plus: ðD(¶ Ut diſcederet

v ¶ Ad his ꝗ ſũt ſupꝛa modũ apli.i.petro iacobo ⁊ iohã/
ne:qͥs pferebat pſeudo apli paulo:eo ꝙ fuerũt coꝛpalit᷑ cuʒ-
xp̃o:⁊ iõ de ipſis dicẽ aplłs:ꝙ nõ minuj fecit coꝛinthijs iꝙ illi

fecerãt cõuerſis ꝑ eos:⁊ ꝑ hoc ꝙ dicit non minus intelligit

maius: qa pdicauit eis no accipiendo ſũpt. x ¶ Tam etſi
nihil ſũ.reſpectu dictoꝝ aploꝝ triũ: ꝓ ¶ Signa tñ apla

t tus mei facta ſũt ſupꝛa vos.i cõfirmatio doctrine mee per

a me. affligẽs me coꝛpalit: uel tẽtãs ut pdictũ ẽ. e ¶ Et

vtutes ⁊ miracula ʒ̊ ¶ In oi patietig. vñ dẽ ꝓuer.xix. Do⸗/

dixit. Hic ↄñter ponit᷑ dñi rñſio.Et diuidit in duas parcctrina viri p patiẽtiã noſcit᷑: a ¶ Signis ⁊ ꝓdigijs ⁊ vtu/

tes:qꝛ pᷣmo ponit᷑ dñi rñſionis actus:ꝛ en effect:ibi Li/

1 Slgie Lirca bmũ dicit: e ¶ Et dixit mihi.ſ.dñs.

ufficit tibi gratia mea.q.d.nõ ẽ tibi neceſſariũ uł

vtile ꝙa te diſcedat infirmitas coꝓpatł. uel ſ̃m alios ten
tatio carnis:quia gratia mea quã habes ẽ tibi ita vigo/

roſa ut abſq; impatiẽtia tolerari poſſit:a tẽtatio ſupari
ut ſic infirmitas uel tẽtatio tibi cedãt ad augmentũ me
riti: iõ ſubditur: g (Ravirme in infirmitate pficitur.
qð duplicit᷑ põt intelligi:vno mõ materialiter inqtũ in

tibuj.virtutes eni reſpiciũt opa miraculoꝝ gnãlii:qꝛ omne
miraculũ fit diuina vtute:ſigna vo ⁊ pdigia magis ſpeciali
ter:qa ꝓdigia dicũt᷑ miracula maioꝛa:ut ſuſcitatio moꝛtuo
rũ ⁊ aliqð hmõi:ſigna vo minoꝛa:ut ſanatio lepꝛoſi uel cu
ratio febꝛis in inſtanti. b ¶ Quid lẽ eni. Pic ↄñi oñdit
plura bñficia fecit coꝛinthijs qᷓ; alij apli ↄuerſis ꝑ eos:qa pᷣ⸗
dicauit eis nõ accipiẽdo ſũpt ab eis:qͥs tñ acceꝑant alj ab
illis ꝗb' p̃dicauerat:iõ dicit: Quid eſt enim qð min habui
ſtis/ſ.a me. c ¶ Pꝛe ceteris eccleſt js a ſuis apoſtoli⸗⸗

r

cipio:c

que vꝛa ſũt ſʒ vos.ſ.
lutẽ:⁊ ad hoc inducit
eni filij debẽt parenti

ſauriçatio eni impoꝛ/
tat pꝓuiſionẽ in poſte/

ecõuerſo: ⁊ iõ nãalis ẽ
inclinatio ad ꝓuiſio

pto dei tenent᷑ hono/½
penſatiõis ad dandũ paupib': ⁊ nõ ꝑ modũ theſauricatio/
nis.ↄñter adaptat ſilitudinẽ ad ꝓpoſitũ.d. k¶
mihi debitos nõ accipiẽedo: m

ꝓlti

ut imponũt mihi pſeudo apli:qð oñdit falfũ.d. s ¶ Nun

. egoipe ſ grauaui vos. accipiẽdo ſũpt a vobis.

ę (Donate mihi hãc iiuriã. ironice loqtur:fecerat eni ĩhꝰ
cis magna gratiã: ⁊ qa poſſet oicere aliquis pſeudo apls q
pus abſtinuerat ab acceptioe:ut poſtea plus hauriret: ideo
hoc remouet. d. ſ¶ Ecce ttio h ꝑat ſũ venire ad vos. Se
mel eni venerat ⁊ ite
rũ parat'fuit ad veni
endu: ut dictũ eſt. S.j.

nſadl,itrcrirce Sgraulaui voe Donate miͤ⸗

ruũ et itio erat paraͤ? BPi hanc ĩiuriã. Eccè tertio
venire vẽit: At boc parat ſũ vẽire ad vos

eccleſijs: ſiſi ꝙ egoipſe nõ

nõ ero vobis grauiſ. &t nõ ero grauiſ vob. Mon
ns aecibis a vobis enĩ qᷓro qͥ via ſunt ſed vos.
t ee pn Mmec eni debet filij pentibꝰ

Aubgit cam e ei pen
hI Nõ eni qro theſauriçare: ſed pentes ſi-

adducere mecũ ad ſa/
ipſe ꝓ aĩabꝰ vꝛis: licet plus
voſ diligẽs:minũs diligar.
Sẽd eſto. Ego voſ nõ gra
uaui:ſèd cũ eſſeʒ aſtutꝰ do/
lo vos cepi. Nungd p ali/
quẽ eoꝝ qͥs miſi ad voſ cir
cũueni vos:? Rogaui titũ:
&à miſi cũ illo frẽ. Nungꝗd
tit vos circũuenit: Nonne

ſilitudineʒ. i ¶ Tlec

b' theſauriçare The⸗

rũ: filij aũt nãlit᷑ ſuꝑ/
uiuũt ꝑentib* æ non

nẽ filioꝝ ⁊ non econ-
uerſo: tñ filij de pᷣce⸗

— ₰„

rare patrẽ ⁊ matrẽ:non ſolũ eis reuerẽtiã exhibẽdo: ſʒ etiaʒ

ſi indigeãt neceſſaria miniſtrãdo:ſʒ hoc nõ ẽ theſaurigatio:

qꝛ nõ ẽ ꝓuiſio in poſterũ: aũt pᷣncipes dederãt magnas di
uitias pᷣlatis ecclie:qᷓ ſũt pꝛes eoꝝ ſpũales fuit ꝑ modũ diſ

q ꝑ euãgeliũ vos genui.ut dẽ.j.Coꝛ.iiij.ca. ¶II.
ipendã.vobis nõ ſolũ ſpũalia bona: ſed etiãtꝑalia:ſũptus

Et ſupimpẽdar egoipſe

c enĩ dʒ pᷣlatus facere ſuis ſubditis:vñ dictũ ẽ petro Jo.
ter: Paſce oues.ſ.exemplo:verbo:tꝑali ſubſidio:
n ¶ Licer plus vos diligẽs.qᷓ; alias ecclias o ¶ Min dili
gar.a vobis:⁊ in hoc oñdit eoꝝ magnitudinẽ. p

aĩabvꝛis.q.d.ꝓ ſalute vꝛa parat ſum ſuſtinere moꝛteʒ:
50

eſto. Hic remouet cauillationẽ duplicẽ pſeudo aploꝝ ↄtra
ipſũ:dicebãt eniĩ eoꝝ: aliq ꝙ cauteloſe dimiſerat ſumpracci
pere ut magis eos decipet:ſed ꝑ miſtros ſuos intẽdebat plꝰ
leuare in abſentia ſua ⁊ ſine verecũdia:⁊ hoc ẽ quod dicit:

cũ eſſem aſtut.i.cauteloſus r ¶ Dolo vos cepi.mõ dicto

Pp ¶ Sʒ eſto ego vos no Saugniſutnbr’gccthik o: qSʒ

d ꝑ aliquẽ eoꝝ: qs miſi ad vos circũueni vos.q.d.mani

ſte pʒ ꝙ non. t ¶ Rogaui titũ. ut iret ad vos ꝓ ſalute vẽa:
v ¶ Et miſi cũ illo frem.iſ.lucã. x ¶ Nuũdqd tir vos circũ/

uenit. q. d. p effectũ apparet oib ꝙ nõ. y ¶ None eodem
ſpũ abulauim.ſ.ego ⁊ ipſe:ſpũ enim ſcõ eos inſtigante iue
rũt ad p̃dicandũ coꝛinthijs. 3 ¶ Nonne eiſdẽ veſtigijs. q.
9.· ſic. l. xpi veſtigia ſectado. a (¶ Olim. Hic remouer ſecũ⸗
dam cauillationẽ: qa aliq dixerũt ipſũ ſcripſiſſe epiftolã ſe

¶Alim putatis. p infoꝛmationem falſoꝝ apoſtoloꝛum
b ¶ Qexcuſemus nos apud vos.vtẽdo vbis mẽdacibꝰ:qð
nõ ẽ verũ:iõ ſbdit: ¶¶¶ Loꝛ
ta ſũt oĩa: Hebꝛe.iiij.ca. O ¶ In xpo loqmur.i in veritate

pꝛpf edificatiõʒ vẽaʒ. Ti/⸗

lijs. Egò autẽ libentiſſime
impẽda et ſupipendar ego

