G re incenſũ intra ſanctũſcõꝝ: iĩ die expiatio itu eẽ po tu eius ↄgratulabant vicini: ⁊ nũc etia nitn e oꝛ⸗
, uhnnis n eſtſeg üllud inc iſcõ i die expiatioõis:dicendũ dies ſu ratulabant vicini: ⁊ nũc etia videm impletuʒ ꝙ
andiininn ꝙ vm eſt: ſed illud incenſũ nõ ponebat ad off. d: ſecd ne natiuitar nõ ſolũ feſtiugt ab oibus xp̃ianis ſʒ etiã
ſnel edh,⸗ t nebula inde ↄſurgẽs opi t ad offerẽdũ: ſein a ſaracenis aliqbus alij õ
gbotierutl * olurges opiret oꝛaculũ:qñ pontif. 2, Aliqbus ays. c rit eni magn 2
conane, gebat ſanguinẽ hirct vi ñ pontifex aſp Uñ dicit ſaluatoꝛ math. xj ca. Int ora ond
Nitintßſc xvj. nõ aut hetu⸗ 7 vituli ↄtra oꝛaculũ:vt hẽt leuit. xit maio ioha „.D.cg. natos mulierũ no ſurre
iriſctchi — aut hẽtur ex hoc loco ꝙ ʒzacharias poſuerit i „ P e ꝛ iohane baptiſtg. de Et vinũ ⁊ ſicera.i.q̃ʒcũ
Mn s oc mõ vt patet ex dictis:ſed ſolũ ꝙ poſueri mn. potũ inebꝛiatiuũ. ¶ Noõ bibet. erat ei el etag
Pibtiſniſ⸗ ſum offerẽs iñ ictis: ſed ſoluͦ poſuerit incẽ tus dño ꝑ totã vitã ſuã. ⁊ iõ ab oĩ i. nazareus. i. ↄſecra-
ferẽs ipᷣm ſuꝑ altare incſi ad oſi uer R ꝑ totã vitã ſuã.⁊ iõ ab oi ineb cel ,
, n Sas paniki onefg, ves tK eratlege hoeel tginevtpeur lue
irxep tiñ ex hoc oclud D ex dictis: et dato , ym fueritno peccati: 1 ad opato bom dik rn ad purgatz oꝛiginalis
ient in n lga un D — ſcm̃ſcõ: ad ponendũ in Fseatesac oni on meritoꝛij. g ¶ Et multos fi. rk
talihen, ficẽ tiaaotigie uͦ ingreſſũ q ptinebat ad ſummũ põti ce. añ illi iſpi i.ad xpm pꝑ ſuã pdicatoʒ. P ¶ Et ipſe p
ſild E tm quotidie intrabãt ſacerdotes mioꝛes ad an illũ iĩ ſpi.⁊ vir. helie.Dꝛimo ꝓpt ſilitudinẽ vite qui
vinigenenf dũ incenſũ ĩ altari incẽſi:vt pᷣdictũ mioꝛes ad offeren vterq; vixit in auſteritate vict' a veſtir. Scẽ ne vire qunn
oda ii ſns eſ zachatlagt ſnce⸗ i:vt pᷣdictũ eſt. hoc mõ ingreſ nẽ ĩ veꝛitate doctrie: vict veſtir. Scõo ꝓpr ſilitudi
erb dicit da ſui mini ꝛda viq; ↄſtant᷑ vicia redarguit etia
vi⸗1 vlter̃ dicit᷑ mnedoon ada ſui miniſterij. Qð autẽ naꝝ magna Terti oſtant vicia redarguit etis pſo
dicit ꝙ de vigintiq̃tuoꝛ ſacerdotib ill 2 magnaꝝ. Tertio ꝓpter ſilitudinẽ offici:qa ſi .
bnce m ſacerdos vel poõtifex ꝑ annũ in cui ł ille erat lum as pcedʒ aduẽtũ xpᷣi ſcoʒ:ita iohanes pᷣn fici:a ſicur Ai
mhuwen Jebat erpiatotseſtu: v 2 eſſeft n eu bebdomada ca- uertat coꝛda pat i fllios. nes pmũ pᷣceſſit. Ut
:vf eſſe fictitiũ:tũ qa hoc ĩ nulla xpᷣi: inlios. ſ. pat veter /teſti ad diſciplos
xpᷣi:qa plures ð ſacerdotib ⁊ ſenioꝛib iudeoꝝ q vlelbaͤt

Kcriptura auctẽtica hẽtur:tũ da vt habet᷑ in libꝛis regũ

pres ppli:ↄuerſi fuerũt ꝑ aplos ad fidẽ xpᷣi: E Et incre/

(Euãgelium

recundabatur aliqtulũ: eo iam traſierat temp' vaca⸗

dulos. ilos d bus fuerãt increduli. I¶Rid pꝛudentiam

iuſtoꝝ. q̃ pꝛudentia nõ ↄſiſtit ĩ oꝑib legis ex qbus nõ iuſti

te ⁊æ deuotõis. m ¶ Parare do. ple. pfe. ꝑ euãgelij ſuſcepti
onẽ:qꝛ neminẽ ad pfectũ adduxerat lex: vt hẽt Hebꝛe. vij.
72, ꝓpt hoc illa lex dẽ

ficat᷑ hõ:vt hẽtur ſo⸗a ſed in opib fidei charitate foꝛma

lex timoꝛis:qꝛ impfe- 3 „ ·
noret atnaes ee pirate ðdſio plebẽ pfectã.Et
retrahi . OEE, 9
aũt enagelie⸗ lere heſltg ac ggtinn.
moꝛis: qꝛ ꝑte 02*¾ . * oe
retrahi a malis amo ſenex: ⁊ vxoꝛ mea ꝓceſſit ĩ

re bõi. n ¶ Et dixit
ʒach. HPic oñdit᷑ cõce⸗
ptio pᷣcurſol mirabil
ex punitõe increduli/
tatis in pꝛe: et pꝛimo
ponit᷑ dcã punitio:
ſeq̃ns ↄſolatio:ibi Et
fem ẽ. Circa pᷣmũ ſciẽ
duʒz ꝙ ʒzacharias vᷣbi
angeli nõ credidit qð

Geleci di
cit: o ¶ Uñ hoc ſciã
2 cã incredulitatis ſb

dit: p Ego ſuʒ ſe⸗
nex ⁊cc.q.d. Lẽpuſ ge
nerãdi in me trãſijt:⁊ in ea tẽpus ↄcipiẽdi. q¶ Et rñdens
angeb. arguendo eius incredulitatẽ. r ¶ Ego ſuʒ gabꝛiel.
angelus ſanctus ʒelans ꝓ ſalute iſrael:vt hẽtur Dan.ix.
8 Au aſto ante deũ.· licet eni angeli mittant᷑ in miniſte/
rium ꝓ ſalute hoiuʒ:vt hẽtur Hebꝛe.j.tñ non recedũt a cõ
templatoe diuina:⁊ ſic dicunt᷑ deo aſtare ꝑ iugem ↄtempla
tionẽ. t ¶ Et miſ.ſum lo.ad te ⁊ hec tibi euã.ex ꝑte dei cu
ius veritas non põt impediri. v ¶ Et ecce eris tacens.ꝓ
pter incredulitatẽ tuã:tñ qꝛ angel dedit ſibi ſignũ reſpectu
futuri implendi:⁊ penã rone incredulitatis pᷣterite: tot eniʒ
ſigna veritatis cõcurrebãt ꝙ ʒacharias nõ potuit diſcrede-
re abſq; peccato:qꝛ angelus apparuit ei in ſacro loco: ⁊ ex-
iſtenti in miniſterio diuino.nũciabat etiã ea que ꝑtinebant
ad oĩum hoium ſalutẽ:⁊ ad dei gloꝛiã: ex quibus debebat
zacbarie ↄſtare ꝙ erat bon angelus:⁊ pꝑ ↄſequẽs ꝙ erat ve
rum dictũ eius:cũ mentiri non poſſit: ⁊ in hoc peccauit ʒa
charias:qꝛ credens ipſum bonũ angelũ ex pᷣdictis dictis cir
cũſtantijs: ꝗbus cõcurrentibꝰ non ꝑmittitur angelo ſatha/
ne vt tranſfiguret ſe in angelũ lucis:⁊ tñ non credidit vbo

diebꝰ ſuis. Et rñdens ãgel
derit ei. Egò ſũ gabꝛiel qůi
aſto añ deũ:ẽ᷑t miſſus ſũ lo
q ad te: ⁊ hoc tibi euãgeli/
care. Et ecce eris tacẽs ⁊ ñ
poteris loꝗ vſq; i diẽ quo
hec fiũt:ꝓ eo ꝙ ñ credidiſti
verbis meiſ: q̃ iplebũt ĩ tpe
ſuo.Et ᷑rat plebs expectãſ
zachariã: kt mirabãt q tar
daret ipſe ĩ tẽplo.Egreſſus

eius:⁊ in hoc peccauit ꝓpter qð punitus fuit. x ¶ Et erat

plebs expectãs.qꝛ nõ erat eis licitũ intrare templũ ſed atriũ
tm. ꝓ ¶ Et mirabant᷑ e tardaret.qꝛ oblatio incenſi nõ re
quirebat tm tempus. 3 ℳ cognouerũt ꝙ viſiõʒ vidiſſʒ.
tñ neſciehãt qᷣlem:ex hoc enĩ ꝙ videbãt faciẽ eius mirabilit
mutata ex collocutõe cũ ãgelo:⁊ ipſuʒ loqui nõ potentẽ:cõ
iecturabat ipſum habuiſſe viſioʒ: a¶ Et ipſe erat illis in-
nueng.l. ſignis viſibilibus qꝛ audibilibus no porerat.
b ¶ Et factũ eſt. hic cõſequenter ponitur ʒacharie ↄſolatõ
nõ q'tum ad loquele reſtitutõʒ:ſed qtuʒ ad filij ſibi ꝓmiſſi
ceptoʒ: cũ dicit᷑: Et fac.eſt vt imple.ſũt dies offi.eius abijt
in do.ſuã.qꝛ tota hebdomada qua in templo miniſtrabat
ſacerdos ad hoc deputatuſ in templo manebat ⁊ nõ exibat
ad ꝓpꝛia negocia: intentus ad diuina. Et ex hoc inoleuit
oſuetudo apud aliquos religioſos ſancta honeſta.ſ. ꝙ ille
qui eſt hebdomadarpꝑ totaà hebdomadã manet intra clau

di aplexibꝰ cauſa ꝓlis generãde:ſicut Sara dixit Geñ.
xviij.ca. Poſtq; ↄſenui ⁊ dñs meus vetuł eſt volupta/
ti opam dabo:quaſi diceret nõ decet: Alia cauſa eſt:qꝛ
magis voluit certificari de euentu rei anteq; ꝓpalaret.
n mẽſe aũt
vj. Deſcripto con⸗
cepto pᷣcurſoꝛis:

aũt nõ poterat logꝗ ad illoſ
Poter 4 hic ↄſequẽter de⸗

Et cògnouerũt ꝙ viſiõʒ vi Hicot
diſſʒ iĩ tẽplo. Et ipſe rat in ridocehis
— 9 . —L⸗ „ 7 .
nuẽs illiſ:⁊ pmãſit muſ.Et Faima ponit ange
factũ ẽ vt iĩpleti ſũt dies offi lica ſalutatõ: ſecũ
cij eb:abijt ĩ domũ ſuã.

do marie ↄſolatõ
hos ãt dies ↄcèpit eliſabet ibi Que cum au

diſſet. tertio filij

vxoꝛ el:⁊ occultabat ſe mẽ ↄceptio:ibi Dixit
ſibꝰ ꝗqnq; dicẽs:Quia ſic fe aũt maria.Circa

bᷣmũ pꝛemittit᷑ tẽ

pus ſalutatois:cũ
dẽ: d e mẽle
aut.vj.l.a oceptu

cit mihi dñs ĩ dieb ꝗbe re
ſpexit auferre oppꝛobꝛiuʒ
meũ iter hoĩes. In menſe

aũt ſexto: miſſus èſt ãẽgeluſ 5ßcurſoꝛis: qꝛ fuit
gabꝛiel a deo ĩ ciuitatẽ gali —R ſehiere⸗
£ * e menlis:.
lee cũi nomẽ naʒareth: ůd ſaluato⸗ nateleg

finem marcij:
e ¶ Miſſus eſt angelus gabꝛiel. Q aüt hic ponunt tot
noĩa ꝓpꝛia.ſ.angeli miſſi:vginis ad quã mittebat᷑:ſpon
ſi ſui:⁊ loci:hoc fuit ad oñdendũ certitudinẽ hiſtoꝛie:
f¶ Tui nomen naʒareth:hoc fuit vt adimpleret᷑ pphe
tia Eſa.xj.vbi dẽ: Egrediet᷑ vᷣga de radice ieſſe:⁊ flos de
radice eius aſcendet.vbi ſᷣm veritareʒ E hẽtur

Et naʒzareus de radice eius aſcendet. g Ad vginẽ de
ſponſatã.a hoc diuina oꝛdinatoe multiplici rõne factũ
eſt:vt deſponſaret᷑ anteq; impꝛegnaret᷑. Et accipiunt aliq̃
cauſe ex ꝑte pueri: alique ex ꝑte matris: ⁊ alique ex ꝑte
noſtra Ex pꝑte aũt pueri fuit cõueniẽs ipſuʒ de vᷣgine de
ſponſata naſci:ne ab inſidelibus tanq; illegitime natus
abijceret. vñ diẽ Ambꝛo. ſup Luca: Quid herodi:qd
iudeis poſſet aſcribi:ſi natũ ex adulterio viderẽt pſeq:
Secũdo vt mõ ↄſuetudo ſcripturaꝝ genealogia chꝛiſti
deſcriberet᷑ ꝑ virũ. Tertio vt ꝑtus vginis diabolo cela-
retur. Quarto vt puer natus a ioſeph nutriret:vñ ⁊ pa
ter eius dictus eſt:qꝛ nutritius eius iler pte vo ma/
tris accipiũt᷑ alique cauſe Pꝛimo qꝛ ꝑ deſponſatõʒ fuit
imunis a pena lapidatiõis ne tanqᷓᷓ adultera calũniaret᷑
a iudeis. Secũdo vt ꝑ hoc ab infamia liberaret᷑.· vnde
dicit Ambꝛo.ſuꝑ lucam ꝙ deſponſata eſt ne temerate
vginitatis adureret᷑ infamia:cui grauis aluus coꝛrupte
le videretur inſigne pꝛeferre.Tertiovt vgini a ioſeph ex
hiberet miniſteriũ: vt dicit Piro Rer ex pte noſtra
accipiunt᷑ qnq; cauſe. Pꝛimo:qꝛ ex teſtimonio ioſeph

ↄpꝛobatũ eſt certius xpᷣm ex vgine natũ. vñ dicit Am/
beo ſup luca loeupleri⸗ teſtis pudoꝛis maritus adhi
betur qui poſſet dolere iniuriã ⁊ vindicare oppꝛobꝛiuʒ

ſi nõ agnoſceret ſacramentũ. Scòo qꝛ p hoc vba vginis

vginitatẽ ſuã aſſerẽtis magis credibilia reddunt᷑.vñ diẽ

Ambꝛo.ſuꝑ luca: ides marie vbis magis aſcribit᷑ ⁊ mẽ
dacij cã remouet᷑:culpã eni obumbꝛare voluiſſe mẽda/
cio videt᷑ innupta p̃gnãs. Cãm aũt mentiendi deſpõſa/
ta nõ habuit:cũ cõiugij pᷣmiũ:a gr̃a nuptiaꝝ: pt ſit fe-

ſtrũ nõ exiens ad exterioꝛa negocia: intentus ad diuina:da minaꝝ: que qdem duo ptinẽt ad noſtre fidei firmitatẽ.

illo tpe medius eſt ⁊ ſeq̃ſter inter cõuentuʒ ⁊ deũ. c ¶ Cõ
ccpit eliſabet vxoꝛ eius ⁊ occultabat ſe menſibus qͥnc;.du⸗
plici de cauſa. Una qꝛ licet de cõcepta ꝓle gauderet:tñ ve⸗

—

Tertio vt tolleret᷑ excuſatio vginib qᷓ ꝓpter incautelã
ſuã incurrũt infamiã. vñ Ambꝛo.ᷣſup lucã:Nõ decuit
vginibus ſiniſtra opinione viuẽtib velamẽ excuſatiois

che⸗
iil hlo
ſ

D

gnundi
asana
ntunne

U 80
b dedonm

gid hoccp⸗
Dacilt
dauilef⸗
inſli

tni Astorn

iiſpo mana
Aupscune

ſolrtunrde⸗
mbacuzbo⸗

(phuphe

ntorrithe

izepinalue

Uncropote
Pebceman

olonün

igommufi,
ſuane Lriſe

ftdeenenn

Benerd-
SN
ſadoff
ſaluators

ſweoe⸗
ugunmeni
ſagunin
lungi
iſotnpck
6heneli
tiͤpen
ornetid
Npwdan
Wlied
nnneſtas
glont 1
iſoo⸗
A
loneridw
i et
flliͤplua
alullen
Porbpmrint
en
clalange
Kiai
lnitt
lſ
ſbct
Pp
Pptnei
1 t
ſchen. p
Nnomni⸗

¶Nuce

WRK rrelinq:qꝙ infamata quoq; mi dñi videret. Quarto per noiauit.ſed iſtud nomẽ fuit diuulgatuz p ãgeluʒ ipſi marie

ſnaninfiii filij:ſco de mõ ↄcipiendi:ibi Dixit aũt maria ad ange eius nõ erit finis.xpᷣs enĩ nõ ſolũ initum deus ſed etiaʒ ingqn.
ti lij. Circa pꝛimũ ſciendũ ꝙ btã vᷣgo ſolita erat videre an tuʒ hõ regnabit in eternũ:nõ ſolũ ſup hoies: ſʒ etiã ſuꝑ an
1 Rptetifit gelos: ⁊ ideo de appitiõe angeli nõ fuit ãmirata ⁊ turba gelos. b Dixit aũt maria ad angelũ. Hic ↄſequẽter po/
alndN ta: ſed de ſalutatoe inſolita:qꝛ nihil mirabili ẽ vere hu nitur oſolatio marie ad modũ ↄcipiendi:licet eni crederet
multeant mili q ſua exaltatio:⁊ ideo cũ btã vᷣgo eſſet humillima firmiter vbũ angeli implendũ de ceptõe filij ꝓmiſſi: qꝛ tñ
Gus enmn audiẽs ſalutatõʒ tante excellẽtie:turbata fuit nõ turba angelus ad plenũ no expᷣſſerat modu ocipiẽdi: ideo de hboc
ualuß nt tione incredulitatis ſicut ʒacharias: vt S. dictũ eſt: ſy tur ꝗſiuit btã vgo dicens: c ¶ Quo fiet iſtud. tan eni certa
tinmizblpbe batõe admiratõis:ideo bñ dicit᷑ urbata ẽ in jmo de fcõ:qrit ð mõ fiẽdi:cui cã ſubdit᷑: d¶ OQm virũ noõ co⸗
en rperofn ne eius.ſ.angeli:nõ aũt in viſione. p ¶ Et cogi.qlis eẽt gnoſco.i.nõ cognoſcere ꝓpono:Fᷣm eni q dict doctoꝛes
ſinono ioſn iſta ſalu. qñ eni turbata fuit virginalẽ verecũdiã humi catholici btã virgo antecy deſponſaret ioſeph habuit obß
vidict An lem oñdit. aũt cogitauit de ſalutatioe: declarat pꝛu/ uantia caſtitatis vᷣginalis in deſiderio: nõ tñ vouit expᷣſſe:
martusa dentiꝗ maximã marie:⁊ ideo ãgelus eã ↄſolat dicens: ſed cñ poſtea deo oꝛdinãte eſſet ei de ſponſata 4 erat in ſili
arropptot q¶Ne uimeas maria. de ſalutatõe inſolita: cup cauſa pPppoſito ſimul emiſerunt votũ. e ¶ Et reſpondens ange⸗
noſeſfe ſubdit᷑: r ¶ Inueniſti eni gram apud deũ:no ſolũ p te lus:ad declarandum modum cõciplendi. ¶ Dixit ei:ſpi
necgunt fin ſz p toto hũano genẽ:io ſubdit: s ¶ Ecce 2cpies ĩ vte ritus ſan. ſupue.in te.i nõ cocipies hũano mò ſed diuino:
isaotbt ro.ꝗ? hec cõceptio nõ eſt ſcã ꝑ aꝑtõʒ clauſtri vginalis:ſʒ qꝛ nõ virtute ſeminis virilis: ſed vtute ſpũs ſancti: Et bene
t oliſſenit Ba r Cdnde vterũ virginis coꝛp filij foꝛma dixit:ſupueniet in te:qꝛ hus venerat ſpus ſcũs ſupꝑ virgineʒ
hreni Nſo⸗ tis. t ¶Et pies filiũ.vgo pmanẽs in ptu ſicut ⁊ in con adhuc in vtero matris exñtem:eam ab oꝛiginali purgado:
tiaret ceptu. v Er vorvij nomẽ ei ieſũ:nõ dic: ipones:qꝛ vt cõius vr:vel ſm alios a peccato oꝛiginali pᷣſeruãdo: ſed
icsina, hoc nomẽ fuit impoſitũ a deo pꝛe: ſᷣm ꝙ fuerat pᷣdictũ in ↄceptõe filij dei ſupuenit ſpũs ſanc.i. iterũ venit ad cõ/
wiul Eſa.ꝓphᷣam.lxij. Uocabit tibi nom nouũ qð os dñni ferendũ maioꝛẽ gre plenitudinẽ:que non ſolũ ſancitſnutt
nn
i s

en

quent ponit᷑ ᷣginis ↄſolatio de duob:pmo de ↄceptõe

Sdne hoc deſignat᷑ ecleſia qͥ c ſit vᷣgo: deſponſata tñ eſt vni ⁊ ioſeph: ⁊ ꝑ eos alijs. Nomẽ etiã impoſituʒ eſt ſm ꝓpꝛie-
vbe⸗ Möi, viro: vt dicit Aug libꝛo de ſca vginita te. Quito qꝛ eo tatẽ futurã: qꝛ ſalus hũani generis futura erat p ieſuʒ: 2 h
w Nunn 6 Y mater dni fuit deſponſata ⁊ vgo in pſona ipſi ſil vᷣgi eſt að dixit angel ipſi ioſeph: Matth.j. Uocabis nomẽ ei
iant iſſe niitas ⁊ matrimoniũ honoꝛãt᷑ ↄotra hereticos alteri iſto ieſum:pſe eni ſaluũ faciet pplm ſuũ a peccatis eoꝝ. Jeſus
A Ei garaheres enni ſalus interp̃tatur
8 gnhii hde domo da — S v ¶ Dic erit magn.
ape nar uid. hoc expꝛimit pᷣginẽ deſponſatã yro cui es ĩ vtero t pies filiũ: ᷑t vo ſemph eni fuit magn⸗
D B ad oñdedũ ꝙ xps nom erat ioſeph:dẽ domo cab nom ey ieſum. Hic èrit de: ſed futurus erat
Schanr deſfſcẽdit de ſemlie E r 5 & filiꝰ altiſſim magn“ hõ 7 magnus
kngt dauid ſic fuerat ꝑ dauid: 7 nom vgis mariga. magn & ii altiſſimi voca ꝓphᷣa: ſᷣm ꝙ dr Lu⸗
umg irn ꝓphas pdictũ:ʒ Et igreſſ qgel' ad eã dixit bit. Et dabit illi dñs de ſe ce. vij. ca. Dꝛopheta
klpmn eni ioſeph nõ fue⸗ Auͤe gra plea dñs tecũ: bñ dẽ dauid pꝛis el: &ᷣt regna“ magn' ſur exit in no
el n Ti pe faluatoꝛi⸗ dicta tu ĩ mlierib. Que cũ bit ĩdomo iacob inetexnũü: Ris⸗ r Uerti⸗ ai
um quatps carnẽ aſ ⸗ audiſſz: turbata i ſmone ctregni er oͤ enit finis. BDi dei qui ſol eſt altiſn⸗ i-
in m ſüupſit: fuit de ead ei :Et cogitabat qlis eet iſta it at maria ad agelũ: quo mus: hõ eni altus eſt
Dahrohdt tribu cuʒ ioſeph: ſalutatio.Et ait agel ei: Ne ſiet iſtð:qm uůirũ nõ cogno inter creaturaſ coꝛpo
ünmuln qð pbarp hoc y timeas maria: inueniſti eni ſco: Et rũdenſãgel dixit ti rales:ſed ãgeb altioꝛ:
alhe denteſ nõ poterät l dei accipit hic ꝑ natu
rſaenn ↄtrahere matrimoniũ niſi cũ viris ſue tribꝰ:ne fieret cõ rã:in oibus aũt alijs ïtũcunc; ſcis ẽ tm filiatio dei p ado⸗
Pcarſorsgi fuſio ſoꝛtiũ: vt hẽtur ex dñi ſnia: Nũeri. xxxvj. Beata ptõʒ. y (¶Et dabit illi dñs deus ſedẽ dauid. Cotrariũ vr
Xriſyit Vgo maria fuit vnica ioachim pii ſuo: ſuccedẽs ei ĩ here ꝑ hoc qð hetur Hierf.xxij de ieconia rege iuda: Scribe Ni⸗
iuſiünnier ditate.· Ex ſequit ꝙ ipſa ⁊ ioſeph cui deſpoſata fuit e¶iſtũ ſterilẽ: nec erit de ſemie ei q ſedeat ſup thꝛonũ dauid.
un i el rãt de eadẽ tribu.ſ.dauid. i ¶ Et ingreſſus ãgelus ad Btã aut vgo maria de q nat eſt ieſus deſcẽdit de iechonia
mmnmn eã. Bernarc' ſupmiſſus eſt. d. ꝙ ingreſſus in ſecreto ueu vt pʒ Matth. quia ponit in xp̃i genealogia.ᷣ dicẽdũ q hie
Qüzemnin biculo: vbi Mnf ſup ſe oſtio oꝛabat pꝛeʒ in abſcõdito. remias loquit de regno tpali ipſ dauid ĩ quo nulb poſtea
Alginttiſn Si eni oceptio pᷣcurſoꝛis fuit denũciata pii occupato in regnauit de ſemie iechonie:qꝛ iohãnes hircan aliqui alij
r. ſacro officio: vt pdictũ eſt:multo ꝓbabili eſt ꝙ ↄcepts ꝗq reſumpſerũt regiũ nom̃ in iudea añ herodẽ aſcalonitã:nñ
znunngt ſaluatoꝛis denũciata fuit vgini ĩ deuotõe ⁊ oꝛone actua fuerũt de tribu regia ſed de tribu ſacerdotali:xps etiã q de
R liter exñti. k ¶ Aue gra plena.qð exponit hieronymꝰ ſcendit de iechonia ſm carnẽ h vginẽ mariã:no ſedit ſuper
RK in ſᷣmõe de aſſumptõe: ⁊ bñ Plena. qꝛ ceteris P htes ß thꝛonũ dauid loqndo de tꝑali regno:imo iſtud negauit co
4 4 We ſtat gra:marie vo tota ſimul ſe infudit plẽitudo gre. tẽ rã Pilato dicẽs: Regnũ meũ nõ eð hoc mũdo: oh. xviij.
ulipli ii iſta gra no ſolũ impleuit eiꝰ mẽtẽ:ſed etiã ventrẽ: inqytũ tnñ in reſurrectõe ſua accepit ptãteʒ etia inqytũ ho ſup dem
1unni ſingularigla dei facru eſt vt ꝛciper ſaluatoꝛẽ. I(¶ Dũs creatura: hm q ipſe dicit Matth.xxviij. data eſt mihi ois
ir raiitet tecũ.no tm ꝑ eſſentiã potẽtiã ⁊ pᷣſentiã:qliter eſt in oib prtãs in celo T in terra. inqtũ eni de nõ accepit aliquã ptã
5 ſar rebus:nec ſolũ ꝑ graʒ eo mõ quo eſt in ſanctis hoibus: tem de nouo ſiue in tpe. Angel aũt hic lodt de regno ſpũa
nen ſcd etiã p carnis aſſumptõʒ: qꝛ coꝛpus diuitati vnitũ ſu xlia celeſti: q figuratu fuit p regnũ dauid tpale:ſ icut cele⸗
ng it ſoꝛmatũ de btẽ vginis puriſſimis ſanguinib':⁊ intra ſtis hieruſalẽ ꝑ tpalẽ. vñ ⁊ ſubdit: 3ʒy C. t regnabit in do.
Quldbeai eiſcera vginis latuit nouẽ mẽſib'. mBrkkau in iacob ineternu.i.ſuꝑ electos:de domo enĩ abꝛaã ⁊ iſaac ali
l⸗ ſinit mulieriby.i.pᷣ oibus mulierib.i oẽs mulieres bñdicent᷑ qui fuerũt repꝛobati ſicut iſmael ⁊ eſau.ſed in domo iacob
ngneeii in te ſiẽ ⁊ viri in filio. n ecũ audiſſet. Pic cõſe⸗

oẽs eius filij a ſanctis doctoꝛib inter electos ſunt cõputati:
quia ⁊ſi aliqui peccauerũt penitentia egerũt. a regni

(Eunãgelinm
— zventrs. Et vtus altiſſimi .i. pei fil qeſt cognoſceret ꝑ ſpm̃ ſcm dñʒ pᷣſentẽ n vtero vᷣginis: 2 fm Scant
=ððòèUMẽG men Eſedl ei, . nne. E en e. 8 6 Obumbꝛa hoc opoꝛtet dicere ꝙ in eo ſuit acceleratus vſus roõnis. igetuſi
“ bit bi e ta vgine ſub vmbꝛa carnis latu t vtus deita Alio mõ ſic ꝙ iohanes non cognoſceret pñtiam ſalua/ luniie
tis. b¶deoq; q naſcet ex te ſem. diẽ ſanctũ abſolute toꝛis:ſed mater eius que habebat vſuʒ rationis. Ala tñ 4 ottinnb
ablq; determinatoe: qꝛ ſi dixiſſet ſcũs deus:vel ſcũs homo motio pueri ⁊ exultatio facta eſta deo:d declerge⸗ S ſlal⸗
vel alidd ↄſimile: nõ ͤ.,ͤ8 . ctite vginis 2, ſerik
ri a ancritare, „ Ha ,„ , „ . . „ eieerndſteur P „ tumtni
eius cõplete: q: in o Lt vt/ bͤbübꝛabit tibi. Jdeõ audiuit ſalutatõz marie eli / ls bre auence mnlu 7
eſt ſanctitas diuina q;ʒ: T qd naſcet ex te ſcm:võ ſabet: exultauit infans ĩ vte e r den relli⸗ ntind ,
huũana: v quicqd ſan* cabit᷑ filo dei. Et ecce eliſa ro eõ. Et repleta eſt ſpũ ſa tWocnvetcs ee mmobiſi
ctitatl põt cogitari in cabit ſilo dei. Et ẽcce eliſa ro ei.Et repleta eſt ſpu an cationem eius at- trueunr
Icunq; creatura emi⸗ bet cognata tua.:? ipſa ce ct0. eliſ⸗a abet: et exclamauit tente audiebãt ac pilit ſe⸗
nentiul eſt in chꝛiſto: pit filimu in ſ⸗ enectute ſug. voce magna 7 dixit: Pene Verba eiue intdl l n
ideo die ſanctu oſch Et biẽ mẽſ ẽ ſexi illi:qᷓ vo· icta tu ini mulieres:ct bn rceK a deo ad 4
ttrmituone ſiun cat ſterlo: di no' ertipoſſi dicy ſuct venie mi⸗Etxvn sppoebattoneaͤß aſat
Exo. iij. Ego ſũ q ſũ: bile apud deu õe v̈bů. Di⸗ deè hoc mihi: vt veniat mat dicationis viri ſã nbamgie
ſi dices fils irael: xit aut maria: Eccc ancilla dñi mei ad me: Ecce eni vt me cvererming alnuno
Qui eſt milit me ad dñi:fiat mihi ſm v̈bů tuuz. ſcã ẽ vox ſalutatõis tue ĩ au * acrir acr ſ auft
moe vp hordſcere⸗ Et diſceſſit ab illa ãge. Ex rib' meis:exultauit in gau icitꝙ ſiueh. mo ucl
ur vlenitud eſen urges ait maria iĩ dièb ill gio inſans ĩ ntero meo. Et ſiucillo facra ſue⸗
pꝛia ipſydei. I¶Co Abijt i mõtana cuz feſtinati beata q credidiſti:qm̃ permſri rar dia rultats kun
cabit filj dei. no ado one in ciuitatẽ iuda: intra cient ea qᷓ dicta ſunt tibi a den t niſtidathi
ptiun ſcut ali; el ne uit in domu zacharie: et ſa· dñſiol Et aitmariq: Mdeni xhoc ſaris patet riai
nmerto, veclarat qge⸗ lutauit eliſabet. Et ſem̃ e vt ficat ania mes doͤminũ. Et quia non poterat nla
lus diciũ ſuũ p exem — “ S= n dr aurez alg ediong
plũ cũ ſpdit: k ( Ert l Aliaui auteʒ ali aiim⸗
ecce eliſabet cognata tua ⁊ ipa ↄcepit filiũ i ſenectute ſua. vt expoſitoꝛes dicũt determinate: ꝙ facta fuit dicta exulta egicn
qui ſupꝛa naturã ↄceptũ dederat ſterili: daturũ crederet ? tio pᷣmo mõ:vnde dicit grecus expoſitoꝛ: Pꝛopheta pa oinen,
vgini. I ¶ Et hic meß ẽ ſexx illi.ſ. mẽſi in quo ipſa ↄcepit. rente acutius videt: ⁊ audit ſalutatq; ꝓphetatũ.Et ſub mn
m ¶ Que vo. ſie. ey eni ſterilitas a tãto tpe ia erat nota ꝓ ditur ibidem : Et inſinuauit gratia qᷓ nature ignota ex ae
ſic vocabat᷑:verũtñ qꝛ iſtud exemplũ no eſt vſquequaq; pfetiterant:recluſus ventre miles agnouit dominum ac e AVraxag
ctũ:qꝛ maius eſt vginẽ cõciꝑe i ſterilẽ: ideo an el inducit an erkeurmneventril tegmine non obſtante myſtice i. zloge
ronis efficaciã ex dei oiĩpotẽtia cũ dicit: n Quia nõ erir ſioni:inſpexit enim non palpebꝛis ſed ſpiritu. ¶ Et haue
impoſ. ap. de. o. v.i. factũ: qꝛ dicere dei eſt facere: ſm illud repleta eſt. hic conſequenter deſ Hün li ev, ma“ iu
pſ. cxvlii. Dixit facta ſũt.dcqd eni ↄtradictõʒ non iplicat tris que oñditur: cuʒ ſubditur: a ¶ Exclama. vo. ma. ruin
totũ eſt deo poſſibile:cuiuſmõti eſt vginẽ ↄcipe. o ¶ Dixit iſta magnitudo magis intelligenda eſt ratione deuotio Hee
gͤt maria. Dic ↄſequẽter ponit᷑ filij dei ceptio qꝛ maria cer nis interioꝛis ꝙ ſoni exterioꝛis. b ¶ Bene. tu ini muli. geniͤti
tificata de facto ⁊ de mõ fiendi aſſenſit fide ⁊ deuotione di i.ſuper omnes mulieres. cuius ratio ſubditur: c ⸗ „Sn

cens humiliter: ſabee ancilla dñi. ſuꝑ qð vpum dicit bene.fru. ven. tui.per hoc enim ꝙ cõceperat dei filiũ cõ⸗ ſir

Bern. Que eſt tam tas q; cedere neſcit hono traxerat quodammo infinitatẽ bonitatis inqtum mat᷑ Kiden
ribus: inſoleſcere gloꝛia neſcit: mr dei eligitur ancilla ſe no eſt filij bonitatis infinite. Angelus aũt ſalutans vᷣgineʒ ichti
minat. q ¶ Fiat mihi m verbũ tuũ. qð ſtatim factũ eſt: ſupꝛa:non dixit bñdictus fructus ventris tui: qꝛ vin go Atr
qꝛ virtute diuina cõcepit filiũ. r ¶ Et diſceſſit ab illa age · nondu cõceperat filiũ dei: ſed poſtea cũ conſenſit tũc co/ iizu

lus:pacto nũcio ⁊ filio dei cõcepto. t dieb' ill. Poſt cepit: vt ſupꝛa dictũ eſt. O Et vn boc mihi. Iſta.n. nutnpao
deſcript eſt pcurſoꝛis ⁊ ſaluatoꝛis cõcept:hic ↄſequẽter non poterat ſcire eliſabet niſi reuelatõʒ ſpũs ſancti. neſcpno⸗
deſcribit vtriuſq; oꝛtus:et pᷣmo pᷣcurſoꝛis:? ſaluatoꝛis ſe e Parftain gau infanone pſa eni ellſabet p ſpiritũ nfliuinn

quẽti caꝰ. Circa oꝛtũ pcurſoꝛis pᷣmittuntur aliqua pᷣceden / ſanctũ cognouit ꝙ illa ltatio fuit ꝓpter pnñtiam dñi ſardi hi
tia: aliqua oꝛtũ cõcomitãtia: ibi Maſit aũt. 3 ddaz oꝛtũ in vtero vginali. f Et beata quecn edidiſti:qꝛ ꝑ aſcẽ icnii⸗
cõſequẽtia: ibi Et ſem eſt die octaua. Circa pᷣmũ tria ponũt ſuz fidei cõcepit g ¶ Der ficient in te ⁊c᷑. p angelũ nun iu wi⸗
Pꝛimũ eſt exultatio naſcituri infantis: 2 * inſpiratio ma ciantẽ ⁊ etiã p ſpm ſem mentẽ vir ginis illuſtrantẽ: ea ga oin⸗
tris: ibi Et repleta eſt. ꝭm decãtatio vᷣginis: ibi Et ait maria imediate docentẽ. h. ¶ Et ait maria. Hic cõſequenter ſhilen⸗
Mir abilis aũt exultatio pueri naſcituri fuit ꝓpter pntia,z deſcribitur neraptcSEl pꝛemittii titulus can⸗ Kiltna
dñi ſui in vtero vginali:a ideo pᷣmittitur aduẽtus marie cũ ticicu dicitur: h ¶Et ait maria. Hoc eni canticũ ſic mnarſtlin
dicit: S¶Exurgẽs aũt maria. a quiete oꝛatois deuotoiſ intitulat:da canticũ marie noiatur: ſubditur ipſuʒ cã inſnln⸗
que erat pꝛeuia oibus opibus ſuis. v ¶ Abijt in motana ticũ: i ⸗ agnificat ⁊c̃.quaſi diceret maria: O cliſa⸗ ainian
qꝛ locus vbi mãebat ʒacharias erat altioꝛ galilea a qua re bet tu me magnikicas ſ⸗ ed ego totũ deo attribuẽs ipſuʒ warſpn,
ceſſit maria. x ¶ Lu lfeſtinatione. vt oñderet ꝙ vgo nõ de magnifico in hoc cantico: vbi pꝛimo ponitur modus ſeſei
bet moꝛari in locò publico: nec ibi cõtrahere colloquia. cantici:ſcòo ſubditur cauſa cantãdi:ibi Quia reſpex-i. inlanti⸗
y Et ſaluta eliſa. tum qa erat humillima:tũ aꝛ erat iuni Cixra pꝛimũ declaratur laus virginis tanq Mnmn dTiin
oꝛ: ideo pꝛius eã ſalutauit: a quia ad eius obſequiũ venerat dicitur Magnificat. Scõo vt deuota :ibi k( Anima Pdeſnn
3 (Et fſem eſt vt audi.ſal.marie eliſa. exul infans in vtero mea.non tm labia mea. Tertio vt debita:cum dicitur: HZM e
eius. cõgaudẽs ad pñtiaʒ dñi:hoc aũt duob' modis potuit ¶ ¶ Dominu. cui debet laus ⁊ honoꝛ.Quarto vt iocũ/ mutn H

fieri jm ꝙ dicit Aug. Uno mõ ſic iohanes nondũ na? daꝛ:ibi Et exultauit ſpi. me. Quito vt recta:ibi In deo nmion,

indfißtgerſe
nenitninie
pigantaing⸗
Urruansglan,
Annarͤ
du Kii
biugfin

edie

Speed
–—
an zullebite
indreibzin
lent gioc ſp
nchede 40
Aedningß⸗
Canonsdinſ
umnun
nocidaemn
Luſent Aupeg
dergſieb'nd
ſurilofuaſte⸗
udinscultatd
unbrit ieſ
dunomiraadl⸗
Thor .ans ouun
uwonpoe
fmipernaturem

Migplanteg Aaad

fandicnerute
r wan
Pwhari S
nmnreigong
uit —
obſtantemſſn
lpinm. 106
urinloiraton
Exclama vo⸗
Urtonednl
Bene wing
ſtam 6
i

Mntasifn

züiſun
iottni/
Nrtir

iſe
es

ſalutari meo. 2 dicit: m

In deo. ratione creatõis
n Salutari: rõe recreatois: o ¶ Meo. rone aff
hũanitatis:qꝛ ſic fuit ipſius virginis ⁊ non alterius.
p nia reſpexit. Hic cõſequenter deſcribit᷑ cauſa cã/

tandi.ſ. diuina bñſficia collata: ⁊ pᷣmo vᷣgo recolit bũfi

me di. om. gene.i. iudei ? gentiles. Ex oib generatoib
aliqui ſunt cõuerſi ad fidem ꝗᷣ cõfitent iſtã vginem btãʒ
hoc etiã patet in ſaracenis:vñ in alchoꝛano machome/
ti dicit᷑: de maria virgine dixerũt angeli:O maria deus
anunciat tibi verbũ ex ipſo ⁊ erit nomẽ eius ieſus filius
marie.Et alibi in eodem libꝛo dixerũt angeli:O maria
deus vtiq; elegit te:⁊ purificauit te:⁊ elegit te clarã ſuꝑ
entligee elld⸗ multa alia ibi dicunt᷑ ad laudẽ vgi-
nis. r Quia fecit mihi magna.in ſactificatõe ſʒ ma
xima in filij dei cõceptõe. s (A potẽs ẽ.virtute eni

potentie dei infinite facta ſũt hec. t ¶ Et ſem nom̃ ei

qda quicqd ſanctitatis põt cogitari totũ eminento eſt in
eo. v Et miſericoꝛdia eius.Hic recolit btã vᷣgo bene
ficia exhibita toti mũdo: cũ dẽ: v ¶ miſericoꝛdia
eius.i.beneficiũ incarnatõis qð ex miſericoꝛdia dei fa/
ctũ eſt. vñ petebat dauid: Oñde nobis dñe miſicoꝛdiaʒ
tuã.q.d.oñdiſti potentiã tuã in creatõe mũdi de nihilo
⁊ ſapiaʒ tuã in mũdi gubernatõe ſic oꝛdinata:a iuſticiã
tuã in pctõꝝ punitõʒ:ſicut i diluuio ⁊ ſubuerſiõe ſodo/
me ⁊ gomoꝛꝛe:⁊ ideo oñde nobis dñe miſericoꝛdiã tuã
in filij tui incarnatione. x ¶ A ꝓgenie.ſ.iudeoꝝ:quia
ſicut dẽ iohãnis.iiij. Salus ex iudeis eſt: qꝛ incarnatio

facta eſt in vgine iudea natõe.ſed qꝛ beneficiũ incarnati
onis ad totũ mundũ diffundit᷑: ideo ſubdit: y ¶ In ꝓ½

genies.ſ. oiuʒ gentiũ. Uerũtñ qꝛ licʒ bñficiũ incarnatois

ſe extẽdat ad oẽs q;ꝛtũ ad ſufficientiã:nõ tñ qtũ ad effica
ciã:ſed tm̃ ad iuſtos:ideo ſubdit: ʒ ¶ Cimẽtibꝰ eũ.ſ.ti
moꝛe filiali caſto. a ¶ Fecit potentiã in bꝛachio ſuo
i. in filio ſuo ꝗͥ vocat᷑ bꝛachiũ oñi:Eſa.liij. Bꝛachiũ dñi
cui reuelatum eſt. b¶ Diſpſit ſuperbos ideſt legiſperi
tos ⁊ phariſeos qui fuerunt ſuperbi. c Weẽte coꝛ⸗
dis ſui.ſꝑnẽtes ↄſiliũ dei:vt dẽ.j.vij.ca.Et ipſi cũ ceter
iudeis.xlij ãno a paſſioe chꝛiſti fuerũt capti ⁊ captiuati
p itũ ⁊ Ueſpaſianũ:⁊ p oꝛbẽ diſꝑſi.Et lodtur hic vir
go de futuro ꝑ modũ pᷣteriti ꝓpter certitudinẽ euẽtus
ſue ꝓphetie. d Debe ſuit potẽtes de ſede.i.iudeos qͥ
erant potẽtes in lege ⁊ ꝓphetis: dimittẽs eos ex ſuo de/-
merito in ꝓfundo erroꝛis: ſᷣm ꝙ dẽ Ro.xj. Cecitas ex

DHeo. rõne aſſũpte

pte ↄtingit in iſrt. e ¶ Et exaltauit humiles.i. gentiles hu

militer ? deuote pꝛedicatõʒ aploꝝ ſuſcipiẽtes:⁊ ideo ſubdi

tur: ¶ Elſurientes impleuit bonis.quia gentiles cum ma
gno deliderio quod ꝑ eſurientem deſignat verbũ dei recepe
runt. g CEtdimiteo oimiſttinomes. i. legiſperitos diuitijs

ficia ſibi collata . ſcripturaruʒ pꝛius re
ſinglarit: ſcõo be⸗ „ „ 2 pletos: dimiſit inaneſ
neficia toti mũdo exultauit ſpũs me i dẽo ſa ſuũ:rcoꝛdat miſericoꝛdie pexecationẽ eoꝛuʒet
eraliter:ibi Ex mtari mę nia reſpexit -Er ii 5 5 falſum intellectũ ſcri⸗
gelſer todlia eo. lutari mẽo. Quia reſpexit ſue. Sicut locut' ẽ ad pies ptraz. b Buſe
ertio benfeia col · hũilitatẽ aãcille ſue. Eccc.n. nr̃os qbꝛaã ⁊ ſemini eiꝰ in — pit iſrael puerũ ſuuʒ
lata pplo iudeoꝝ ex hoc btãz me dicet õs ge ſechla. Manſit autẽ maria ne Hhic recolit btã vgo
ſpali: ibi Suſee neratoes. Quia fecit mibi quãſi meſib trib: v reuerſa beneiclg erhibua vo
biriel. Atrabe maã qui potes &tet ſemno zin domũ ſuã.· Eliſabdt äͤt balan teo eiheelll
ſperle cquaſi di men ei. Et miſficoꝛdia eiuſ ſpletũ ẽ tẽpꝰ piẽdi: ẽt pepit ſepit irrael puerum
ceret: vgo btä bũ a ꝓgenie in ꝓgenieſ:timen filiũ.Et àudier̃t vicini ᷑t co ſuum. quia deus ac⸗
debeo magnificaa tibus eũ. Fecit potentia in gnati eiuſ:qã magniſicauit at⸗ lon uerile de
Er laudare viʒ bꝛachio ſuo: diſperſit ſuper dñs mißicoꝛdiã ſu cũ̃ illa: beeſioiun litori⸗
Quia r̃ſpexit hu Sts coꝛdis ſui. Dèpo r⸗ L H denekicium illi popu
milerat aculle ſue bol metẽ coꝛdis lui.ep ct ↄgratulabãt ei. Et factũ lo collatũ maxime qᷓ
Quialiq ex oibꝰ ſuit potẽtes de ſede:ẽt exal & in diẽ octauo vẽnerũt cir tum ad egee de.
Frutibul fuerit oi tauit hũiles. Eſuriẽtes iple cũcidere puen: ẽt pocabãt bohul .e
olta ehi uit bonis: t diuites diniſũ euʒz nomine pĩis ſui ʒacha ſue. Aid modt eni m⸗
ver iñ hoc fut er inanes. Suſcepit iſi! pueg fi. Et ridens mir e dixit: coꝛdatiſſe habuit q̃
hüilitate. a — ”MD flilium ſuuʒ patribus
ce enĩ ex hoc bea. tiquis ꝓmiſſum in

carnem miſit: ideo ſubdit᷑: k ¶ Sicut locutus eſt ad pies
noſtros.i. ad patriarchas ⁊ ꝓphetas. I ¶ Abꝛaã ⁊ ſemini
eius. ᷣm ꝙꝙ dicit Hene.xxij. In ſemine tuo benedicent᷑ om̃s
gentes terre m ¶In ſecula.qꝛ caro hũana pmanebit eter/
naliter deitati vnita. n ¶ Manſit aũt ma. Hic ↄſequẽter
deſcribunt᷑ cõcomitantia oꝛtum pᷣcurſoꝛis:quoꝝ: pꝛimũ re

ſpicit virginẽ: quod notat cũ dicit᷑: n ¶ Manſit aũt ma/
ria cũ illa.i.cũ eliſabet pꝓ cuius cõſolatõe ⁊ obſequio vene/
rat: o ¶ Quaſi tribus mẽſibus. ⁊ ſic patet ꝙ manſit vſq;

ad tempus ptus eliſabet:qꝛ in fine ſexti mẽſis nũciauit ſibi
angelus conceptõʒ eliſabet. p ¶ Et reuerſa eſt in domum
ſua. completo tñ pꝛius oꝛtu pꝛecurſoꝛis: vt cõiter dicit᷑. vñ
dicũt aliqui ꝙ ipſa recepit pᷣcurſoꝛẽ tenuit.Aliqui tñ do/
ctoꝛes vt Cheophilus ⁊ Gꝛecus dicũt: ꝙ imminẽte partu

eliſabet receſſit: tũ qꝛ vgines in ꝑtu mulieꝝ nõ ſolent adeſſe

tum qꝛ alie mulieres iam venerãt ad ptum eliſabet: ⁊ ideo
obſequiũ marie nõ erat vltra ſibi neceſſariũ:qð ꝑ alias mu
lieres poterat fieri.ſecundũ reſpicit matrem pꝛecurſoꝛis:qð
notatur cum dicitur: q ¶ Eliſabet im. eſt tem. pa.ſ.nouẽ
menſium. r ¶ Et pe.fili.ſicut ꝑ angelum fuerat Pecdie. .
.

8s (Ect audi. vicini.i.illi qui erant cohabitantes. t ¶ Et
cognati.q erãt ex eꝰ cõſanguiĩtate ⁊ affinitate. v ¶ Auia

magniſicauit do.mi.ſuã cũ illa.i.magna miſericoꝛdia ei feẽ
auferẽdo ſterilitatis oppꝛobꝛiũ:⁊ dado tm ac talẽ filiũ ſic
nunciatũ mirabiliter ⁊ ↄceptũ ſupnaturaliter. x ¶ Et cõ/
gra. ei. jm ꝙ dixerat Au aen nieema in natiuita⸗
te eius gaudebũt. y ¶ Et factũ eſt. Hic ponũt᷑ ↄſequentia
oꝛtũ pꝛecurſoꝛis:quoꝝ pꝛimũ eſt pueri nati noiatio:2 .
puli admiratio: ibi Et mirati ſunt vni. tertiũ patris inſpi/
ratio:ibi Et ʒacha.Circa pmũ dẽ: 3¶ Die octauo.ſ.a na⸗
de rõne hu p̃cecepti:⁊ modo intelligendi dictũ fuit ibi.Et
quia in circumciſione imponebat᷑ tunc nomen puero ſicut
modo imponitur in baptiſmo:ideo ſubditur: b Et vo.

eũ no.pa.ſui ʒach.qꝛ iſtud antiquit᷑ fuit ſatis cõiter obſer/

uatũ ⁊ adhuc obſeruatur frequenter:maxime in magnis ꝑ
ſonis:ꝙ pꝛimogenitus filius nominatur nomine patris.

c¶ Et reſpon. mater eius di. nequaq.ſ.vocabitur ʒacha:.

õ
8 S õ M

(Euangelium

¶ Seg vo. io.hoc eni fuirt ſibi a deo reuelatũ:qꝛ a mari-
to nõ didicit: cũ eẽt ſact mut' añq rediret ad eã o tẽplo: vt
pzʒ ex pdictis. a ¶ Tlemo eſt in cognatoe tua qᷣ vo. h no.

nõ eſt intelligẽdũ ꝙ null' iudeus vocat fuiſſet pꝛius iohes.

qꝛ alij iudei fuerũt añ ſic noĩati:vt pʒ.j. Mach.ij. ca. de io⸗

hHhane fre iude macha

bei:⁊ ð iohãne eupo/
lemij:ſʒ cognatio hic
accipit᷑ ꝓpindtas ge-
neris:qꝛ null' fuerat
ſic vocat de cognati

Neq̃qᷓ;:ſʒ vòcabit᷑ iohãneſ
Et dixer̃t ad illã: Quia nẽ/
mo ẽ ĩ cognatõe tua:q vo/

xps in carne aſſ. umpta de domo dauid. t Sicut lo
eſt ꝑ os ſcõꝝ ꝓphe.qui a ſe.ſunt.hoc eſt a mũdi pꝛinci‚
pio. qui iſta pꝛedixerũt: ſm ꝙ dicit᷑ Act.x. Huic oẽs ꝓ/⸗
phete teſtimoniũ perhibẽt ⁊c. Et ſicut ꝓmiſerat ꝑ pꝛo/
pphetas ita fedeliter adimpleuit. v ¶ Saluteʒ ex inimi
cis noſtris.ſupple
. „ 8 cõſecuti ſumus ꝑ
coꝛnu ſalutiſ nob:in dõmo Ek videlicet de
dauid pueri ſui.Sicutlocu mudo:carne dia

tus ẽ p os ſcõꝝ ꝗ a ſclo ſüůt ciendã milericoꝛ⸗

one eliſabet aut mari cet hoc no ie. Innüůebãt at ꝓphaꝝ eius. Salutẽ ex ini diam cũ patribuſ
ti eð. b ¶ Innuebäͤt ¶pꝛi ep: quẽ vellet vocari eu micis nr̃iſ:⁊ de manu oiuʒ noſtris. qꝛ myſte⸗
ut parriet bſignna Et poſtulãs pugillare: ſcri- qoderũt nos. Ad faciédã impleuit non peo
nrmn erar mue e1 PIs dices: obnè ẽnomẽ miaz cũ piib nfiſ:ẽt memo pter noſtraz iuſti⸗
etiã ſurch. Si eni po Eeu. Et miràti ſt vniuerſi. Arari teſtamẽti ſui ſci. Juſiu ciam: ſed pꝛopter
tuiſſet intelligere ver pẽértũ ẽ aũt ilico os eꝰ ⁊ lin rãdũ qð iurauit ad abꝛaa,z ſuam miſericoꝛdi
baq meli bꝛeub ex gua ei:⁊ loq bat᷑ bũdicens pꝛeʒ nr̃ʒ:datũꝝ ſe nob. At õ
heunge metis eehiũ deu. Et fact toꝛ ſup oẽe ſinè ioꝛe ð man inimicoꝝ pmiſl. 7 2
7 non ꝑ talia ſ igna⸗ vicinos eoꝝ:&t ſup oĩa mõ nxrfoꝝ liberati:ſuiamus illi. memo . tel. ſul. l. i
c ¶ JHobaneſ eſt nom tana iudee diuulgabãt ola In ſcitate ⁊ iuſtitia coꝛã ip paacti firmiſſimi
c hnomnõ impo pᷣba hec: ct poſuerũt oẽs ꝗ ſo: oib dieb'nfis. Et tů pu quod habuit cuʒ
