laere Ppr go ſh⸗
dit: n Ubicu
q; fuerit coꝛpꝰ.i.
chꝛiſt i humani⸗
tate: qꝛ ſiẽ ſupꝛa
freq̃nt dictũ ẽ:iu⸗

bulatõeʒ dieꝝ illoꝝ ſol ob

mẽ ſun:èt ſtelle cadẽt de ce/
lo:et vᷣtutes celoꝝ ↄmoue/

lij hoĩs ĩ celo. Et tunc plã
gẽt oẽs trib tre:ẽt videbũt

dicabit in loma filiũ hoĩis veniẽtẽ ĩ nubibꝰ

hpumana: gloꝛio-
ↄgregabũt ⁊ aquile.i.

bit aduẽtũ chꝛiſti ad iudiciũ:⁊ diuidit᷑ ĩ duas ptes:qꝛ pᷣ

VF ⸗ — 1 ,

mo deſcribit q̃da ſigna pᷣcedẽtia iudiciũ:ſecũdo deſcri-

bit iudicis aduẽtũ:ibi Et tũc apparebit. Circa uno ad
uertẽdũ:q; ꝓut dicũt doctoꝛes ⁊ ſancti pꝰtribulationeʒ
antichꝛiſti anteqꝙ; appareãt manitfeſta ſigna iudicij: erit
tpᷣs bꝛeue:ĩ qͥ poterũt illi ꝗͥ fuerũt decepti ꝑ antichꝛiſtũ
pitẽ: ⁊ hoc ſignat᷑ apoc.viij. Factũ ẽ ſilẽtiũ i celo quaſi

media hoꝛa. iſtud. n. ts no ourabit vt dicũt niſi ꝑ. xl.
dies vl circit:⁊ h ẽ qð dicit h: p ¶ Stati ãt pꝰ tribu.
die.il.i. puo ꝑe elapſo ptribulatioem antichꝛiſti appa

rebũt ſigna manifeſta ꝓpindq iudicij: ⁊ hoc ẽ qð ſpudit:

q(¶ Sol obſcurabit᷑.ñ pꝑ puationẽ ſui luminis cũ ſit ei
naturalis:coꝛpa aũt celeſtia tũc manebũt ĩ ſua natura iĩ

tegra:ſʒ iſta obſcuritas erit reſpectu nr̃i ꝑ iterpoſitiõem

alicui coꝛpis opaci:quẽadmodũ fit ĩ eclypſi. r¶ Et lu

na ñ da.lu.ſuũ.qdð pot ouplicit ĩtelligi:Uno mõ qꝛ erit
iterpoſita iter irã ⁊ ſolẽ:⁊ ſic ꝑs lune qͥ ẽ verſus tra ob-
ſcurabit:cũ ñ hẽat lumẽ niſi a ſole: alio mõ ꝑ iterpoſi-

tionẽ nubiũ obſcuraꝝ. s(¶Et ſtelle ca.de celo.ñ quẽ
tũ ad eaꝝ ſubſtãtiã:cũ ſint coꝛꝛuptibileſ:ſʒ ſm apparẽ

tiã:qꝛ vere ſtelle abſcõdẽt᷑ ꝑx nubiũ dẽſitatẽ:⁊ de nubibꝰ

vVſus trã deſcẽdẽt exalatioe ignite q dicũt ſtelle cadẽtej.
t ¶ Et vtuteſ celoꝝ ↄmouebut. Uirtutes h accipiũt an
geli q ſũt ð medio oꝛdine ſecũde ierarchie:ad qͥꝝ offici

um ſpectat cooperari aliqͥ mõ ad miracula:ſᷣm ꝙ dicit
beat dioni.⁊ ipſi tũc frequẽt ſolito mouebũt᷑ ex diui
na volũtate ad faciendũ miraculoſas trãſmutatioes in
elemẽtis ad icutiendũ hoibꝰ trorẽ iudicis venientis.

v ( Et tüc parebit. Hic deſcribit iudicis aduẽtũ:⁊ cir

ca hoc duo facit:qꝛ pmo facit qð dictũ ?᷑: ſecũdo iducit

exẽplũ ab arboꝛe fici. dicit ergo: v ¶ Luc.i.ĩmediate
poſt ſigna pdicta. x¶ Parebit ſig fi. ho. ĩ celo. i. crux
claui ⁊ lancea:q ſũt paſſiois chꝛiſti iſtrumẽta. Uel ali:·

ſcurabit᷑:⁊ luna ñ dabitlu/
büt:c᷑t tũc parebit ſignũ ſi
ſcti occurrẽtes obuiã chꝛiſto ve⸗

nieti ad iudiciũ:ſᷣm ꝙ dẽ.j.ad theſ.iiij.c. p ¶ Statim
at. Deſcripta tribulatioe q futura ẽ ꝑ antichꝛiſtũ deſcri

Signũ.i.cicatrices q̃ appebũt i chꝛiſti coꝛpe.Iſta aũt appa
rebut ĩ celo.i.i aere:qͥ aliqñ vocat᷑ celũ i ſcriptura. y¶ Et
tũc plangẽt oẽs tribꝰ tre.i.alidq de oibꝰ tribubꝰ ⁊ nationibꝰ
i quibꝰ ſuũt aliq mali:qbus aduẽt᷑ iudicis erit triſtabilis.
3 ¶ Et vide.fi.ho.qꝛ ſicut dictũ ẽ ĩ foꝛma hois iudicabit.
a ¶ Ueniẽtem i nubi
bceli. ſiẽ i nube aſcẽ
dit i celĩ ab apoſtol:

celi cʒ vᷣtute młta t maie/ b apoſtol:
Poter gev: actu.j. Je

ſtate. Et miitèt ãgeloſ ſuos q apr't epo⸗
cũ tuba ⁊ voc mag: ct cõ bis ſic ṽiet: b Euñ
gregabüt electos er ů qttu vtutemlra. qꝛ pᷣmus
oꝛ vẽtis:ꝗ ſũmis celoꝝ vſ ed aduẽt fuiti iſirmi
q; ad fminos eoꝝ. Ab ar/

tate:ſecũcerit in vir⸗
ℳ „ „ . . . SR= 57 .
boꝛe ãt ſici diſcite parabo⸗ tute. c ¶ Et maieſta
lã:cũ iã ram ei tener fuerit

te.qꝛ veniet vt dñs:q
pmo venit vt ſeruuj:

⁊ folia nata:ſcitis qꝛ ꝓpe ẽ d ¶ Et mittet ange⸗
eſtas. Ita ⁊ vos cũ videri los ſuos. q; miniſte-
rio angeloꝝ colligen

tis hec oĩa:ſcitote qꝛ ꝓpe ẽ
ianuis. Amen dico vob:
quia nõ pꝛeteribit gnãtio
hec donẽc oĩa fiãt. Celũ ⁊

tur cineres moꝛtuo/
rũ. e ¶ Eũ tuba.ſicẽ
.n.iĩ datiõe legis audi
tus ẽ ſonit terribilis

e I S te vävòyrt hĩ Exo.xix.ita au
trra traſibũt: ̃ba autẽ mea oiettuc ſonit olimik
tem illa ⁊ hoꝛa nemo ſcit: i elemẽtis. f ¶ Uo⸗
Mẽ ce magna. illa vox e/

yiiiriiit vox chꝛiſti vocan
tis moꝛtuos ad iudiciũ:ex cuius virtute ſuſcitabuntur.
g ¶ Et ↄgregabũt electos ep. licet. n. oẽs adducant ad iudi/
ciũ tñ electi ſpecialit᷑ adducẽt᷑ miniſterio ſanctoꝝ angeloꝛuʒ
qꝛ erũt ↄciues eoꝝ. h¶ A q̃ttuoꝛ vẽtis.i.a q̃ttuoꝛ ptibuj
mũdi.vñ oꝛiũt᷑ pncipales vẽti:⁊ per hoc itelligunt᷑ alie pꝑtes

oꝛbis minus pncipales. i Aſt umis celoꝝ vſq; ad termi

nos eoꝝ. Iſte mod' loquẽdi ẽ ſʒ apparẽtiã: q; ſumũ celi vi
det᷑ eẽ ſup cenith capitis nr̃i:teermin at celi videt᷑ vbi termi-
nat᷑ aſpect nr̃:qꝛ ibi videt celũ ↄiũgi terre:licet jm veritatẽ
equalit diſtat a terra vndiq;. eſt ergo ſenſus: i ¶ A ſumij
celoꝝ ⁊c᷑.i.ab oĩ loco ꝗᷣ ſub celo ẽ adducẽt electi ad locũ iu-
dicij. k ¶ Ab arboꝛe. hic ad declarationẽ pᷣdictoꝝ addu-
cit exemplũ:qꝛ ſicut viriditas arboꝛis icipiẽs ẽ ſignũ eſtatis
ꝓppinque:ita ſigna pdicta erũt ſigna ipſi iudicis ĩmediate
veniẽtis:⁊ hoc ẽ qð dicit: k ¶ Ab arboꝛe fici diſcite ꝑa.i.
ſimilitudinẽ ad ꝓpoſitũ ↄgruã:⁊ pʒ littera.ſeqt: ¶ ¶ Amẽ
di. vo.qꝛ nõ pꝛete.gene.hec.i.ↄgregatio fideliu. m ¶ Do/½
nec oĩa fiãt.qꝛ quatũcũq; fideles oppmant tpe antichꝛiſti
tñ aliq pmãebut ĩ fide ſtabiles vſq; ad finẽ mũdi. n ¶ CT⸗
lũ a terra trãſibũt.nõ qꝛ coꝛtũpãt᷑ jm ſuam ſubſtantiã:ſed
qꝛ ceſſabit mot celi:⁊ tranſmutatõ ĩ elemẽt:iſta.n.oꝛdina
ta ſunt ad cõplendũ numerũ electoꝛuz: ⁊? iõ ipſo completo
ĩ iudicio ceſſabũt ſic ea q̃ ſũt ad finẽ habito fine: o ¶ Uer
ba ãt mea nõ pᷣteri.p verbũ enim chꝛiſti factus ẽ mũdus: ⁊
iõ verbũ e ẽ ipſo mũdo ſtabil. p ¶ De die aut bozꝛa.
HPic circa iudiciũ oſtẽdit tꝑis incertitudinẽ.poſſet.n.alids
credere ꝙ ex ſignis pᷣdictis poſſet aliquis tps iudicij deter·
minatũ certitudinaliter cognoſcere:iõ hoc excludit dicenj:
De die aut a hoꝛa illa nemo ſcit.qꝛ per rõnem natura
lẽ homo nõ poteſt tps illud certitudinaliter cognoſcere: qꝛ
dependet ex ſimplici voluntate dei. ſimiliter nec per reuela
tionem cognoſcit: qꝛ ſi hoc reuelaſſet aliquib hoc fuiſſet
factum apoſtolis qui fuerũt maxie illuminati: ⁊ tñ ipſis ð
hoe qrentib: act.j.reſpõdit Nõ ẽ veſtruʒ noſſe tpa vel mo
mẽta:q̃ p poſuit ĩ ptãte ſua.qð exponẽs Aug.xviij.de ciui
tate dei:d. Qium calculãtiũ digitos reſoluit ille q dirit J

4

Euangelium u
digitos potẽtiã numerãdi itelligit. q Neq; angeli ce am.⸗ poteſt reſponderi vt pʒ ex pꝛedictis. Hic ẽbon ß near
loꝝ. ſicut.n. pncipiũ mũdi a ſolo deo fuit pᷣcognitũ: qꝛ mũ larvl boniudex:vlł ẽt bon ſimplex chꝛiſtianꝰ:qꝛ v z- itwerdie
ous imediate ẽ ab ipſo fact:ita ⁊ finis mũdi ſoli deo eſt co ieccleſi. cuilibet mãdauit de de ꝓximo ſuo. d ¶ 8 t . cſuni
gnit ⁊ hoĩ chꝛiſto reuelat:ad quẽ ptinet iudicare de oibꝰ: det cibũ illis ĩ tꝑe.i.auxiliũ ĩ tpe ee Airan z qð quili etbo
rC Niſi pr̃ ſolus.p h ñ excludit᷑ fil vl ſpirituſſact:ſʒ ma bet pᷣdictoꝝ tenet᷑ vt viſum eſt. e ¶ Bear ille ſer. quez ſgietni
gis icludunt᷑ qꝛ vna òòMWU cũ ve.domin ei. ſtsgthit
noticia triũ perſoax. gueren in moꝛte nfuung
Ditctio eniʒ excluſiua neq; angeli celoꝝ: niſi pat ti:quia q̃ neſcitis hoꝛa fili rem ſeruitij ſui. denprb iin
ccla vn pſe nt i ſolus. Dic autẽ i dieb'noe: hoĩs vẽtur ẽ. Quiſputas tenin nte ſcien ie inl
nieſſentialijno erclu itͤ erit T aduent ſilij hois. ẽ ſidelis ſeruus ⁊ pꝛudens ritatis ſe exercẽtẽ mig
dit ali: vt diffuſius DSicut. n. erãt ĩ dieb añ di quͤez ↄſtituit dñs ſupᷣ fami/ aꝛ peꝛ talia meret n en
ractat pmo ſenten. luuiũ comedẽtes ⁊ biben/ liã ſua:ut det illis cibũ ĩ tẽ btitudinẽ: po qð eis ſn
ſic añt ẽ ĩ ꝓpoſito:qi tes:nubẽteſ nuptui tradẽ poꝛe: Mèat ille ſeru:queʒ ſubdit: e m liſt
ln a poꝛtat pecũ teoepſqʒ ad eũ diẽ quo itra cũ venerit dñs eſinuenerit bo. iua ſecunn. nſeunt
trib': h'mõi añt ẽ no uit noe ĩ archã:⁊ ñ cogno ſic facientem. Amẽn dico qꝛ btitudo eſt ſta⸗ uane h,
ticia diei iudici. con uerũt donec venit diluuiñn vobiſ:qm ſuper omnia bo tus oſum bonoꝝ al m
. firmat autẽ pdicta ꝑ a tulit ocs:ità erit ⁊ aduen na ſua conſtituet eũ. Si u gregatioe pfect iouin
exẽplu veteris teſtam Pfilij hoſs. Ti ee m direni malus ſeruufi Pt of ij de . rr
tidices: 8 Sicut k filij hoſs. Tunc duo erüt tem dixerit malus ſeruuſil lanione. 8 0 21 winntl
fuit i dieb noe. qñ di ĩ agro:yn aſſumet᷑ ⁊ vn rli le in coꝛde ſuo: moꝛam ſa- autem di miille n
luuiũ erat occulltum. q̃t᷑. Due molẽtes ĩ mola: cit dominus meus venire: ſer.ĩcoꝛ. ſuo mo. ſarcan
1 ¶ Ita erit aduent ·vna aſſumet᷑ ⁊ vna reliqẽ. Et ceperit percutere conſer ſ vomius me bae
liij hoi bi venien Duo ĩ leco:vnaſſumet ? uos ſuos:manducet aufe, Uquinoncogent ſiiihli⸗
v ( Sicut. n. erat n Vn fliqt. Aigilate ergo gꝛ ⁊ bibat cum ebꝛioſis: veni d moꝛte. ba t gadti
die ante dilu. come. neſcit qᷓ hoꝛa dñs vr̃ ven et domin ſerui illius ĩ die ceperit percu. cõ⸗ arnd
biben. ꝛc.i. in ma· turſit. Illud ãt ſcitote: qm̃ qua nõ ſperat: ⁊ hoꝛa qua ſer. ſuoji occupa ſanann
PSa e eriſen ſiſciret pĩſamilias ꝗᷓ hoꝛa ignoꝛatt diuidet eũ: par·eſein actib ma ſidii
dilu. r tulit oẽs ·i. p fur vẽtur eſſet:vigilaret vt teq; eiuſ ponet cũ hypocri trarijs. i ¶ cCle⸗ (bllicr
Dinc excepto noe ſinart aͤ domü tis:illic erit fletus ⁊ ſtridoꝛ niet do. e. il. in iauce
his qͥ cũ eo ęrant iar ſuã.õ ⁊ vos eſtote para dentiu. die qua ' ſperat. nneſcor
ca. y (Ita erit ad e 3 b⸗ dentlume qꝛ nihil eſt incer⸗ mnchinttl
uent' fili hoĩs. qauis ô = tius hoꝛa moꝛt. ncinont
hoib' in ſecuritate exiſtẽtibꝰa de nullo timẽtibꝰ:ſubito ve/ k ¶ Et oiuidet eũ ſepando aĩam a coꝛpoꝛe in moꝛte. 1(Oenay⸗
niet tribulatio antichꝛiſti. vel ſᷣm alios iſtud refert ad te?*† hI¶ Partẽq; e po.cum hypo.i.cũ falſis chꝛiſtianis ſe Cgenprur
py'moꝛtẽ ãtichꝛiſti:qꝛ ipſo moꝛtuo ⁊ p ↄñs hoib' ĩ ſecurita parãado ipᷣm a beatis:⁊ coniugẽdo condemnatis. liſpiſae
te exñtib:ſubito appebũt ſigna iudicij: iudid aduẽiẽtis. m ¶ Illic erit flet ⁊ ſtridoꝛ dẽtiũ.h.ẽ.expoſitũ ẽ.c.xiij. Stheghe
3 Tẽ duo erũt ĩ agro ⁊cc ꝓ exñtesi agro itelligũt pᷣlati:qᷣ In ca. xxiiij vbi dẽ i poſtilla: Puiuſmodi aũt ẽ noti Nüägladi
rũ officiũ ẽ laboꝛare ĩ agro militai eccłie.p molẽtes i mola cLia diei iudicõcd. Additio. nültand
vbi ẽ magn laboꝛ ega! itelligũt actiui.p exñtes i lecto in ⸗ Uecũq; noticia deo attributa ẽt ſi nõ ipoꝛtaret Acress
telligũt᷑ ↄtẽplatiui:qͥ ſũt i reqe ↄtẽplatiois:de iſtis tribꝰ dẽ: reſpectũ ad creaturã:neceſſariũ ẽ ꝙ ſit cõis tri atuope
Unaſſumet᷑ ⁊ alter relinqt.qꝛ iſtoꝝ triũ ſtatuũ alidq ſiabur y b'perſonis:eadẽ enim ẽ cũ eſſentia diuina.(¶Replica. gblakat
i fide ĩ pſecutioeʒ ãtichꝛini:⁊ aliqui cadẽt.⁊ ſimiliter adueTY ca.xxiiij. vbi dicitur de noticia diei iudici .⸗ ihliuiſax
niẽte iudicio aliqui aſſumẽt᷑ ad gloꝛiã:aliqui relinquent ad g p; ſolus ⁊c̃.dicit voſti hoc ñ excludit᷑ fi dcbtöoꝛg/
penã. a ( Aigllate ergo. Hic ex pᷣdict: excitat nr̃am ſolici Hus ⁊ ſpirituſſãct:qꝛ oĩsr pect oei a dextra ẽ ſatoneſi⸗
tudinẽ:qꝛ eni tep iudicij ẽ icertũ:iõ ſemp debem eẽ parati cõis trib':talis aũt ẽ noticia diei iudicij: Burg. diẽ qcũ⸗/ iopucin
ad ipᷣm expectadũ:qꝛ i tali ſtatu i qͥ aliqs capiet in moꝛted q; noticia deo attribuit ẽt ſi no ipoꝛtaret reſpectum ad gloviten
ẽt nobis icerta ẽ: ita ẽt iĩ tali ſtatu pᷣſentabit i iudicio. Ad h extra:neceſſe ẽ vt ſit cõis tribꝰ pſonis:eadẽ.n.ẽ cũ eſſen ſtüznepal
ct adducit duplex exemplũ. pꝛin ẽ de pꝛefamilias ꝗᷣ ſolicit tia diuina:Sʒ ſi rõ Bur.valet paternitas erit cõis tri- nuope
de cuſtodia dom:⁊ multofoꝛti nos debem eẽ ſoliciti ne b perſonis:qꝛ ẽ eadẽ eſſentia diuina. Sed dictũ ĩ ſe ñ (Sar
perdanm vitam eternã:quod erit ſi iueniamur iparati: F vigel ſcholaticũ qꝛ per noticiã gener at᷑ verbũ ſi igit il- ſlliſenin
carentiã gratie in moꝛte:⁊ hoc ẽ quod dicit: b ¶ Illud ãt la ẽ cõis tribus tres pſone generãt verbũ. Itẽ vbũ ẽ no Mädes
ſcitote ⁊c᷑. ⁊ pʒ littera.ſecũdũ exẽplum ponit: ibi Quiſpu/ ticia p paternũ itelligẽ expꝛeſſa: et iõ dicit ſapiẽtia. Si rtwi
tas. De ſeruo patriſfamilias ꝗ ſolicitꝰ ẽ regere domũ ſibi igit illa noticia eſt cõmunis tribus pẽ vtiq; erit ſapiens ian
ↄmiſſam:nõ ſolũ ĩ pᷣſentia dñi ſʒ etiã ĩ abſentia:vt ſic veni⸗ agingenien qð negat.b. Aug.j.retrar.c.xxv. ¶ XxV r
ens oñ) eum remuneret:ſi ãt in cõtrarijs actibus ipſumi. VUnc ſimile erit regnũ celoꝝ. Data lege euãgeli Cnlein
ueniat eternaliter puniat.iſte aũt ſeru ẽ quilibet chꝛiſtian ¶Neca: poſtꝙ ſaluatoꝛ oſtẽdit quedaʒ antecedetia ſadi
qui eſt diſpẽſatoꝛ dñi ſui: quod pot itelligi tripliciter: vno Jliudicium extremũ:hic deſcribit ipſum iudiciũ. citt
mõ in diſpenſatiõe ſpiritualiũ qð ꝓpꝛie pertinet ad platos Et qꝛ vniuerſitas iudicanda diſtinguitur ĩ tres ſtatus: lunn
alio mõ ĩregimine tempꝑaliũ qð ptinet ad pꝛincipes ſecula videlicet actiuoꝝ:contemplatiuoꝝ: ⁊ etiam pꝛelatoꝝ: giurne
res iudices: tertio modo in bono vſu gratiaꝝ ſibi a deo ideo diuidit᷑ in tres partes ſᷣm tres parabolas: quas . U
collataꝝ:⁊ hoc pertinet ad omnej:hoc ergo eſt quod dicit: hic ponit ad iſtos tres ſtatus pertinẽtes:pꝛima pertinet ſien
Quiſputas ẽ fideſer.c᷑. c ¶ Quẽ cõſtido. ſuper fa.ſu acd ↄtẽplatiuos:ſecũda ad platos:ibi Sic n. pegre vẽ. P

( Oatthei. v.

tchi ertia ad actiuos:ibi Cũ aũ
heiſin e d actiuos:ibi Cũ aũt venerit fili hois.
imoh N duas: qꝛ mo circa vitã ↄtẽplati erit fil hois. pᷣma i g
nn Deas octrats tedlatig von hois oma in tho Ihter longitudinem vocamurhii
Brt ugg aut nocte. Dicit oc examinatiois iudiciũ: ibi W cai⸗ p mille ducentos ſeptu ocatur hie moꝛa: iã enſ durauit
arie⸗ f icit bmo: al¶ Simile erit regnũ ia nobis incertũ. J ptuaginta quinq; anos: ? reſid nir
i. eccleſia militãs quãtũ ad ſtatũ cotẽplati gnu ee tam boni mall hoc aũt tpis interuallo morlnt uuz eſt
tiuũ. (De ne . :que quidẽn it om
uu. b ¶De nẽ: qꝛ ita kaciliter etabaranwnepetka dormikio
radur 3 chꝛiſtũ ad iudiciũ
diciũ ve

1 . 7 „
Knnr ſniſica⸗ inner 3
SS iuo⸗ Vnc ſile Rri
Sina ru. Numerenim Snch eErit (XX Fi . . i
icne venar em di · hy regnu celoxꝝ decẽ . xerunt: Date nobiſ ð oleo Ere aanien
Epenlamn numeroꝛnʒ. vñ ? des ſu — 27 Dietes lampa ſtre extingu pades no nocte. Hic ponit exa⸗
lre numeri ſequẽtes ſo ſi as xieft obuiã ſpõ derunt 5 uun. Reſbon mingribis ludiciu cir
uu IZIpdonuüt er dena⸗ eiſ põſe. Quᷣinqʒ aũt er Meſ⸗ pꝛudentes dicẽtes: pl pdicta opa otem-
elpofi no pluries ſum⸗ eiſ erant fatue:⁊ quĩq; pu foꝛte non ſufficiat nob Poda ir oent f
uſtienr. pto: vel aliqᷓ par/ dẽtes. Sed qr .—.,„ ⁊ vobis:ite potius ad ven ĩ Dedia ãt nocte. n ẽ
Kruhſ J ket ſien p xx. ceptis lapadbed ſne ac/dentes ⁊ emite vob. Dum lgendag hi iu.
8gind bis decẽ: trigi S ſi ſũpſerũt ir. Hum iciũ extremũ ſit c
e . kroers⸗ isinte oleũ ſecu. Pꝛuͦdẽteſ vo ac ſue irent emere:venit ſpõ⸗ bꝛandũ de t ee
ſwfii decſt Sinmilit vndeciʒ cepeft oleuʒ ĩ vaſis ſuis ceũ ir⸗ qu parate erant in- Bcoe ur dicit anls
n (S vnũ ⁊ decẽ: .. vi. lãpadibꝰ..Mdꝛã ꝗt facien rauerunt cũ eo ad nupti nba a oren
mndim duo deceʒ: ſi Le ſpõſo:doꝛmitauert oẽſ as:et clauſa eſt iar iche nobi qetepy-
fricſonn 9ſequent: pꝑ dd doꝛmi ꝛ:doꝛmitauer̃t oẽ ⁊ uiſſime vero nua. Mòͤ⸗ mWevt p⸗ nobis occul⸗
1ninnn dixerũt alid ppbi- cI miert. Média ãt nocte lique vi cro veniunt ⁊ re Fnekierfeockie
— loſophi ꝙ nume⸗ Hmo: fact E: ecce ſpõſus Une on⸗ nes dicentes: oĩ: Medi. at p b qð
luiwncni i no peedũt ĩ n- Venit:exite obuiã ei. Tuùnc lrñdẽ fie:aperi nob: At il· qꝛ illa ꝗ nane ellia
zun Pan ſz ſolũ vſ⸗ ſurrexeft oẽs vᷣgineſ ille:? erñdẽſ ait: Amẽ dico vob nocreſt . meclia
Puhn E weck Pni oꝛnaueft lunpeckee ſuns neſeio voſ. Vigilate itaq;: ta. k =
giurchte ii umerusbene Fatuẽ aũt ſapientibus di iia nelcit diẽ neq; hoꝛã. ſaa t vorehꝛiſti
100 ts ſignificat vita tenz ſupmũ gradũi „ „. . . ciũ:vt dicet᷑.j.eod
ninoo c. li tis ſignificat vitã ↄtemplatiuã: . vtute caſtita rũt oẽs virgi ca. l eodem
uiſe acarnalietr ſiunt viſnonit äs anee relurget bdot At arbare⸗
genibileſtinr b⸗ atis: ſic ecõtrario luxuria: lectũ ad ↄtẽplationẽ ve- oꝛnat ñẽ Cchꝛiſti. m Et oꝛnauerũt lãp Evroppare⸗
H etudinẽ intellect:2 a depꝛimit mẽtẽ oꝛnat / ñ alid recurſt ꝛnauerũt lapades ſuas. iſte
tus hoꝛamee. 6 tellectꝰ:a ſic redd . tẽ cauſat he rũ . rſus ad mẽtẽ:cogitado de iuſtici.
eveinhec pter ꝗð bmo ethi. vi dit hoĩem quaſi beſtialẽ: p operũ ⁊ bonitate circũſtanti gitao de iuſticia ſuo⸗
porinmn c Q QDE oethi. vita voluptuoſa vocat vi ialẽ: ꝓ b'dixer̃t da.nobis ⁊c᷑. Iſta ntiaꝑ. n ¶Fatue aüt ſapiẽti
Aschriſtet teot ue accipiẽtes lãpades.la at᷑ vita pecuduͥ. ſignili⸗ nobis ⁊c. Iſta petitõ vana ⁊ reſpõſio pieti⸗
e ↄtemplatiue: qᷓ ſũt bon s. lampades iſte ſũt opa vi icat ꝙ nullus ad aliũ quãtũcũqʒ i eſpoſio negatiua
ondemnas uiã ſi 5. eigꝗ ſũt bona de genere a opa VI P auxilio habẽ do: . e quatucuq; iuſtü oterit recu —
RZ Pieteoer o 7 ſpõſe. Ad h dʒ oꝛdina .dExierũt ob uare: ſed ſibi ſoli :nec alids quãtũcũq; iuſt poteri urre
me Ntiue: vt ho poſſit ſecu nari exercitiũ vite ptẽ eſed ſibi ſoli ſufficiet iuſticia ſua: erit aliũ iu
nuimitin nisti ad iudi poſſit ſecure ⁊ decẽter obuiare chꝛi otẽè O¶ Ne foꝛte nõ ſuffici ia ſua: hoc eſt qõ ſubdit:
i müata liciũ: qui tũc coniunget ſibi rechꝛiſto ve pterite katnitatisih iciat nobis ⁊ vobis ⁊c expꝛob r.
urd mũdatã: nõ habetẽ maculã get ſibi eccleſiã totaliter rẽ fatuitatis i hoc ꝙ bõa opa de gnẽ dede pꝛobꝛatio ẽ
mäipiote aut ex cis er fa. qui aculã neq; rugã. e ¶ Quinq; rẽ laudis humãe:qꝛ vẽdi pa de gnẽ dederũt ꝑꝑ fauo-
ie . er. fa. 7 quinq; pꝛu. Dꝛudẽti⸗ Quinq; audis humae: qꝛ vedito 6 bꝑ fauo
nüitin crinsoper Pamanon ie binn Etia aũt ẽ virroire⸗ en E id valuit bce iieftmot⸗ a Aug.
ung hln s dicit auriga virtutũ. Ui i: pp qð a phis a ſã iere p ¶ Du at irẽt emere . ꝑ hoc iſi e vtinenter vi
iuntuli⸗ teplatini ſen eelt irtutũ. Uirgines aunt pꝛudẽtes ſũ ſã Aſcientie dicẽtis teſtimoniũ p hoc iſinuat remoꝛſus ꝓpꝛie
mialleik debitäoꝛdi religioſi:opera ſua bona de gnẽ ũt cõ/ ſpõſus.i. chꝛiſt ad rem iũ de pᷣdictis cõtra ſe.
nu. itũ oꝛdinãtes: videlicet ad gloꝛiã e gnẽ ad finem te erã ſt ad remunerationẽ bonoꝝ. r enit
umm fections ſut redificaii cet ad gloꝛiã dei pncipalit:a. e erãt. ꝑ opera ch bonox. r (¶Etꝗ
Ae, . 4 cipalit:a — „ „ „ aritate foꝛm para
e gar pꝛudẽtie Zieo fare werahen *7 r laniej . 7 knens orle celeſi aliis Pdltctisadpeng t Ercl ͤ
iniiſe qſtũ apalgrertgeterr Moꝛia fauoꝛẽ Pdum vel Aozle rer qð ſubdit: *4 lli eckh ibilis ad
õ . g⸗ lop'de gnẽ pdũt: ppr nero dien virgines fatue cat eũ Eaun vrcliaue vir. di. dñe dñe apenn mis tarde.
. i 6 E quinq; fa. accell ane de knu Efe onſ recte. fuit oin ſanar⸗ Ecgeaidaft in chriftag Zoe ÿ vo
Erudi ſi iſtud ẽ ſpirituale audiũ: qo oꝛi oleũ ſecũ. Oleuʒ nib leo in ik: y (At ille qe tides carum
bi Zinin 4. deſkoeijoi upla gdes deler ber dn bonn ſacri Saroblgrnel 9 vos nettiz. apt eſöde ale Amẽ di⸗
7 . „₰— — . . . „₰ . 4 . . 9 . 2 5*
iiſpin tenttotgt aut oleũ nõ hñt virgines fat dete ono ſem cocludit᷑: lirie h parabole ad nr̃am iaruerone
tyan ie ere. s lez habeñ lampades. ſer pperufe ern charitate 34 Unt naged habẽdũ.ſ. ſlezformratam
w. (N nere. Stes aes. Le ra bõa de ge citis diẽ :⸗ 5 natam
nlau⸗ im in⸗ Wronia gangent: det olen r pezr Ke⸗ boſtareh ludicij: qꝛ ſ⸗ keuts ie P onilaoatis⸗
tpuniu; li ꝛex hoc. n. ꝙ aliqs delectat i uet ignem Et pmo circa ſtatũ eo a parabola q̃ ptinet ad pᷣ
rimoſe us operat᷑ ßᷣm philoſo eri ĩ opere:foꝛtꝰ m . ca ſtatn eoꝛ deſcribit᷑ meritũ ⁊ demeri latos.
pt nitur vt ei maioꝛ oſen hum:⁊ per conſequeng diſo⸗ vorl ſecũdo iudiciũ diſcr. nsinchi oſt multi veror⸗
abou⸗ autem faciente ſpon. do as infundatur. h Moꝛam Poeie olee go ßmo: b (Bieboͤbe do multũ vero tẽ⸗
* cur ſus tpis ab aſcenſiõ ꝛmi. oẽs ⁊ doꝛ. Moꝛa iſta ẽ de⸗ xps:q iʒ ſm diuinitatẽ nõ poſſit ꝓfi e Pfr ho iſter ienj
puiniſni, . ab aſcenſiõe chꝛiſti vſ. ac oienriudicij egqgꝛ ſic ẽ vbiq; ſi poliit ciſci de loco ad locum:
87 t J ; diem iudicij: 5 1 BPib 7 de neceſſitate:ſᷣm t 1 cum:
i . qið regre ꝓfect ẽ qñ aſcẽdit i celüeio mñ naturs humanã pe/
M qaꝛloc Ppu omim ↄpoſitoꝝ

ex elemẽtis vbi naturaliter qeſcũt eſt terra:vt hi.ij.de gnã mã:curet de ea ſi voluerit. Alij aũt pᷣſumentes credunt h
tiõe:qꝛ elemẽta grauia excedũt i eis ſm quatitatẽ molis. hie gloꝛiã ſine merito dicẽtes:de nõ fecit animã ꝓ dã⸗ Neurc
c ocauit ſeruos ſuos.i.pᷣlatos eccleſie:qͥ ſpeciali modo natioe ipᷣam ſaluabit ⁊ trahet ad ſe. s (Meſpon. aut a
ſũt ed ſerui. ð ¶ Et tradidit illis bona ſua.boa.ſ.nature: dñs ei di.ei ſer.male ⁊ piger ⁊c. Ex vbo.n.ſuo euʒ co- ue⸗
bõa gr̃e gratis date:bona ſcientie:bõa potẽtie:⁊ bona opu deẽnat:qꝛi iudicio cõſcietia vniuſcuiuſq; teſtificabitur netſo
lentie.⁊ dicunt᷑ talen M ptraſe. t ( Scie nibel
ta:qꝛ ꝑ bonũ vſuʒ ta· , 4 , . bas qꝛ meto ⁊c. ſnugt
liũ pot hõ ſibi aqui ũocauit ſeruos ſuos:⁊ trã/ per multa te conſtituã:itra quaſi diceret: ex (Sa⸗
le er auig didit illiſ bõa ſua. Et ůni ð in gaudiũ domini tui. Ac-guo ſciebas me eſ ſcneor
e Cni vedii guiq dit qnq; talẽta:alij ãt duo: cæẽdens autẽ ⁊ qui vnũ ta (vum in reperen heli
talẽta ⁊c.qꝛ aliq hñnt anq; Atera⸗Kiz Lr ud⸗ 7 qu vnn ig. do multiplicatio lon
oĩa iſta a deo ſibi col alij vo vnu:vnicuiq; Pʒ P lentum acceperat ait: Dñe .Jneʒ talentoꝝ: tibi 4 E
lata:alij plura iſtoꝝ: pꝛia vir tute: ⁊ ꝓfect᷑ ẽ ſtati. ſcio qꝛ hõ durus es:mẽtis traditoꝛũ per ex/ *
glij vnũ tantum. Abbijt aut ꝗ qnq; talẽta ac pbi non ſeminaſti:⁊ ↄgre ercitiũ bonoꝛum utn
f¶ Abüt autẽ c. qꝛ . PPi eig: « lui- vbi ñ ſparſiſti: t timẽ opeyꝝ:ex hoc oſtẽ 4
alic füt a iſta talente Ceperat: opar ci eis:⁊ lu gas vbi ñ ſparſiſti:ct timẽs diste inſte codẽ⸗ uchi
mltiplicat ⁊ geminãt cral ẽ alia qnq;. Similiter abij ⁊ abſcondi talentum nandũ: pꝛopt qd nſitch⸗
bñ vtẽdo pᷣdictis ad q duo acceperat: lucrat ẽ tuum in terra. Ecce habes ſequit: v ¶Tol nig
ſaibelanen err: alia duo. Qui ãt vnũ acce quod tuuʒ eſt. Rèſpõdenſ lneaeß dboe on
csdoni ang berat abieg ſodit iterraz: æ autez dominus eius dixit uniticollora non uu
5dictis vtũt ad m̃ abſcondit pecuniã dñiſui. ei:Serue male ⁊ piger:ſcie cedẽt ad gloꝛi Gbilen
q pᷣdictis vtũt᷑ ad mũ Pe Dnmimm „Belue me 16 cecdẽt ad gloꝛiam
di gloꝛiã 1 tempoꝛale Poſt multũ vᷣo tpis venit bas quia meto vbi non ſe male operãtibuj ſae
enſn ueſt⸗ driñs ſᷣuoꝝ illoꝛuʒ:t poſuit mino:⁊ congrego vbi non velocioſis: ſz ma tig
5 . ki rõnẽ cũ eis.Et accedens ꝗ ſparſi. Oppoꝛtuit ergo te Liagenam ig atcne
iudiciũ. g ¶ Pmul lit alia qnq; taleta dicens: numularijs:? veniens ego ta. qꝛ danatio re⸗ Kgoten
vo ten gehe de Dñe qnq; talenta tradidi recepiſſẽ vtiq; qdᷣ meuʒ eſt obog cedet in E
il. qꝛ magnu tps ẽ ab mibi: alig anc j a. Tollite it Aoꝛia electoꝛum: Mu
aſcẽſiõe chꝛiſti ĩ celuʒ ſti mihi: ecce alia gnqh ſup en vſura. Toͤllite itach ab ſ̃m ꝙ ſcribitur in ldn
ſoz ad aduentũ eiu lucrat᷑ ſũ.Ait illi dĩs eius: eo talentũ:⁊ date ei quiba p(Metabit iuſtus
vſqʒ ad aduentũ eiu n. An e On 6½ EOlalenn aͤre Ha 5ſ. Letabit in Poan
ad iudicium: vt pꝛe Eugẽ ſerue bõe ⁊ ſidelqui bet decẽ talenta. Omni.n. cũ viderit vindi/ ſtai
Rerue⸗ h t bo ſup pauca fuiſti fidel:ſuper habenti dabit᷑ ⁊ abũdabit: 43 2 pꝛo as K
ſuit rõem cum ſeruis m oↄſtituã:ĩtra ĩ gauę- ei ui non habet: ? Ccleqt: p &1 Da amn
ſuis. qꝛ tunc diſtricte nlates ſtigeüre gan 1 g denn 3 paberit benti dabitur 2 Hwun
exiget rõem de bonis u dnm tui. Aecehugateg guoa yl etur Habere au“ Abungabit. quia Gcter
ab eo collati bñ ope duo talẽta acceperat:⁊ ait: feretur ab eo. Et inuũtilem ei qui fperietur ĩ tee⸗
rãtes remunerãdo ?ꝓ Dſie duo talenta tradidi ſeruum eijcite in tenebꝛas gratia dabit glo⸗ Menit
er ſegir, cio ſti mihi: ecce alia duo lu exterioꝛes: illic Erit fletus nia: Piunaabit d
gaudetis. K d Ser (rat ſu. Ait illi dſis e: Eu ⁊ ſtridoꝛ dentium. Cuͤm alior gloꝛificatd⸗ e
ẽ gaudẽtis. k ¶ Ser * nin. aglioꝝ gloꝛificatõ d e
ue bone a fidelis. que ge ſerue bone ⁊ fidelis: qꝛ autem venerit ſiliuſ homi ne: ſy eniaz de im⸗ wie
rẽs i ſuis actib' goꝛi ſuper pauca ſuiſti ſideliſ.ſu niſ in maieſtate ſua:ct om/ plerioe diuine iu- e.
am dñii no ſaamm. Mc ſticie in maloꝛuʒ napo⸗
¶Qui ſup paugas . 8 rrepꝛobatione. on mu
fuiſti fidelij.bona.n.i hac vita collata homini pua ſũt fſpe 3 (Ei autẽ qui nõ habet ⁊c᷑ quia ei qui nõ inuẽt fue/ bobe
ctu bonoꝝ glie:qꝛ ibi ↄfert homini bonũ iſinitũ:pꝑ hoc ſe rit in gra in moꝛte:bona nature ⁊ gratie que habuit ce· ſro
quit: m ¶ Super mita te ↄoſtituã ⁊c.⁊ pʒ. nꝗ¶ Acceden) dẽt ei ad penaʒ. a ¶ Et inuti.ſer. pꝛoi.in tene.exterio/ hlorſr
aũt ⁊ qͥ vnũ talẽtũ acceperat.qꝛ mali licet iuiti apparebũt res.peccatoꝛes enim modo ſolũ habent tenebꝛas inte½ ſtorboe⸗
ĩ extremo iudicio diuino ↄſpectui. o¶ Ait ſcio dñe qꝛ du rioꝛes:que ſunt tenebꝛe mẽtis: in inferno aũt habebũt Cgrecop
rus es.tũ qꝛ de'a ſeruis ſuis reqrit opa argua.ſ.opa virtu/ cũ hoc tenebꝛas coꝛpoꝛales:que ſunt tenebꝛe exterioꝛej. DD
tis:tũ qꝛ i iudicio durerit qͥ mõ ẽ pꝰa mãaſueꝰ. p(WMe⸗ b ¶ Ilic erit fletus ⁊ ſtridoꝛ dentiuʒ.i.doloꝛ mentis ⁊ Enlen⸗
tis vbi nõ ſeminaſti ⁊c. hoc ĩtelligit᷑ duplicit. Ino mò qꝛ ñ coꝛpoꝛis:⁊2 ad iſta reducitur ois pena infernalis. iit
ſolũ reqrit ĩ platis ecclie bona ĩ pꝛopa pſona:ſʒ ẽt ĩ aliena: c ¶ Zũ auũt venerit filius hoĩs. Hic põit᷑ tertia parabo ienen
qꝛ eoꝝ officiũ ẽ iducẽ alios ad bonũ. Alio mõ qꝛ reqrit ab la que pertinet ad actiuos:ad quos pertinet ſe exercere e
hoie opa meritoꝛia vite eterne:⁊ tñ ñ ſemiauitĩ natura ho in actibꝰmiſericoꝛdie: pꝛo quo exercitio remunerabũ/ i l
minis pᷣncipiũ ſufficiẽ hᷣ opis. Hõ.n.ex purij naturalibñ tur:deſiſtẽtes aũt a talib' cõdẽnabunt᷑: dicit ergo: Cuz dol n
pot mereri vitã eterna: imo ↄꝛiũ dicẽ ẽ hereſis pelagiana: autem venerit filꝰ hominis.licet enim idẽ ſit filius dei D
n iñ de iniuſte reqrit opa meritoꝛia vite eterne:qꝛ ſi bõ ſa ⁊ hominis:facit tamẽ mentionẽ de filio hoĩs: qꝛ in foꝛ/ *
tiat qð i ſe ẽ: de infudit ſibi gratiã p quã ꝑõt pᷣdictũ opus ma humana veniet ad iudiciũ. d ¶ In maieſtate ſua. tenn
exercẽ. q ¶ Et timẽs abij ⁊ abſcõdi talẽtũ.qꝛ ex puſillani qꝛ tũc apparebit ĩ foꝛma hois gloꝛioſa:qui ĩ pꝛimo gg⸗. wiin
mitate aliq refugiũt aggredi opa vtutũ: ⁊ declinãt ad vicia uentu apparuit in foꝛma paſſibili ⁊ infirma. e ¶ Et 1 l
ad ſola terrena qrenda curãtes tatũ de coꝛpe:⁊ nullo mõ oss angeli e cũ eo.tũ ppter honoꝛẽ iudicis: tũ ꝓpter a
de aia: ꝓpter qð ſequitur: r ¶ Ecce habes quod tuuz eſt. executionẽ iudicij: qꝛ miniſterio ſanctoꝝ angeloꝝ ðdu ien
qʒ aliqui ad tantã inſaniam deueniũt ꝙ dicũt de fecit ani cent electi ad celũ: per malos angelos repꝛobi trahent n

dinarore
N d in
rrowm:
nolchrin
Nlatrkiaſe
ncnrud-

age wngs
ak (de⸗

bon M
4bmttt
igiiten
Tnuedtiſ⸗
in. 1tudtn
on ſoiiu
liopauind
eßengden
Naiebufelr
mrin ni,
munn

„

e Geneng
WS
s⸗
ni nntto
gleunner
mnunerzb⸗
teno: A
ſitſlivs den
ſ geinſt⸗
ieſtneiu.

A
ipein⸗

poteſtatẽ iudiciariã que data ẽ chꝛiſto hoi. g ¶ Et cõ

Fre aute en oẽs gentes.qꝛ nullus tũc poterit latere.

Et ſeparabit eos ab inuicẽ· qꝛ iuſticia cuiuſlibet 2
malicia apparebit omnib manifeſte: ⁊ talis diſtinctio

vocat᷑ ſeparatio:
cũ hoc foꝛte di⸗
ſtinguent ſʒ ſitũ.
(But paſtoꝛ
ſegregat oues ab
hedis. per oues i-
telligũt iuſti ppt᷑
eoꝝ inocentiam:

p hedos repꝛobi

ꝓppter eoꝝ nequi
a. Pedus.n. qñ
creſcit eſt aĩal feti
dũ ⁊ luxurioſuʒ.
vnde ⁊i lege hir/
cus offerebat
peccato pꝛincipij:
vt hi Laui iig.
ſtatuet o⸗

ues quidẽ a dex⸗
tris.i.in potioꝛi/

bus bonis:qꝛ ſan
cti tranſferentur

¶Hedos auteʒ
a ſiniſtris.qꝛ ma-

li dimittentur ad
penam:⁊ qꝛ foꝛte
ſic erũt diſpoſiti

Fm ſitũ ĩ iudicio:

qꝛ dextra eſt loc

honoꝛabilioꝛ: z
ioo couenit electij:
m ¶ Luc di. rex

his qui a dex.ei

erũt: Ue.benedi/
cti pa.mei.i.ꝗ pꝛe
meo. nPoſſi
dete.i. eternaliter

tenete. o ¶ Pa/
ra.vo. regnum a
con.mũ.qꝛ a pꝛi
ẽ loc' beatoꝝ. p

nes angeli cum eo: tuͤuc ſe
debit ſup ſedeʒ maieſtatis
ſue:t ↄgregabũt᷑ ante euʒ

oẽs genteſ:et ſeparabit eoſ

ab inuicẽ: ſicut paſtoꝛ ſegꝛe
gat oues ab hedis. Et ſta/-
tuet oues quidẽ a dextris:

hedos aũt a ſiniſtr. LCunc

dicet rex his ga dexten ei
erũt: Venite benedicti pꝛiſ
mei:poſſidete paratuʒ vo⸗

bis regnũ a ↄſtitutiõe mũ
di. Eſuriui.n. ⁊ dediſti mi/

hi manducare. Sitiui ⁊ ð
diſtiſ mihi bibere. Hoſpeſ
erã:⁊ collegiſtiſ me. Nudꝰ:

⁊ operuiſtis me. Infirmuſ

⁊ viſitaſt me. In carcẽ erã:
⁊ veniſtis ad me. Zũc re
ſpõdebũt ei iuſti dicentes:
Dñe qñ te vidim eſuriẽtẽ:
⁊ pauim:ſitiẽtẽ: ⁊ dedimꝰ

tibi potũ:An ãt te vidimꝰ
hoſpitẽ ⁊ collegim te: aut

nudũ ⁊ coopuim te: Aut
qñ te vidimus infirmum:
aut in carcere:⁊ venimꝰ ad

te: Et reſpõdẽs rex dicetil Ka. xxI.
lis: Amen dico vob: q;diu

pio mudifactuͦ eceluͦ empyreũ: dö

ſericoꝛdie que ſũt neceſſaria ex parte coꝛpis:⁊ intelligit᷑

p hoc ſeptimũ qð ẽ ſepelire moꝛtuos. Sufficientia aũ=t

iſtoꝝ hoc mõ accipit:qꝛ hõ i vita pꝛeſenti pᷣmo indiget

ex ꝑte coꝛpis alimeto:ſine qͥ nõ põt eẽ:⁊ hoc alimentuzʒ
ouplex e: vnũ ẽ calidũ ⁊ ſiccũ:⁊ h'vocat᷑ cib:⁊ ſic vnuʒ
opꝰmiſericoꝛdie ẽ paſcere eſurientẽ:vñ dicit phᷣus.ij.de

aia ꝗy eſuries eſt appetit᷑ calidi ⁊ ſicci:⁊ aliud ẽ alimen/⸗
tũ coꝛpoꝛis frigidũ ĩ humidũ: ⁊ illud vocatur pot':⁊
ſic o opus miſericoꝛdie ẽ potare ſitientẽ: ⁊ ſic dicitur
jj.de anima ꝙ ſitis eſt appetit frigidi ⁊ humidi.ſecun

do idiget tegumẽto ſine quo nõ pot bñ eſſe:videlicet in
dumẽto ⁊ domicilio ĩ quo poſſit reqeſcere:⁊ ſic eſt du-

plex opus miſericoꝛdie.ſ.veſtire nudũ:⁊ colligere vłre/

—

50

4£

cipere hoſpitẽ. ꝭ indiget poſt vitã iſtaʒ ſepultura: ⁊ ſic
it qntũ op'miſericoꝛdie.ſ.ſepelire moꝛtuũ:iſta autẽ
qnq; pᷣdicta ſũt oiĩb cõia. Alia ſunt duo opera miſeri/
coꝛcdie q ipẽdũt᷑ alicui ex alio accidẽte ſupueniente:vt ſi

aliqs icurrit infirmitatẽ vel capiat ab hoſtib: ⁊ ſic acci
piũt duo opera que ſũt viſitare infirmũ redimere ca⸗

¶Matthei Xxvj

ad infernũ. f ¶ Tae ſede ſup ſe. ma. ſue. p hoc ſign

ptiuũ:⁊ i noie redẽptiõis intelligit᷑ omne bñficiũ eis impen/
ſũ.Iſta aũt ſeptẽ opera miſericoꝛdie habẽt᷑ i vno verſu:Ui
ſito: poto:cibo:redimo:tego:colligo:ↄdo:⁊ pʒ ſententia ex
pᷣdictis. Iſta aũt ſeptẽ impẽſa chꝛiſti fidelibꝰ ꝓpter chꝛiſtuʒ
ſibi reputat totũ factũ:qꝛ fidelej ſunt mẽbꝛa ep:⁊a ecõtrario
fidelib denegata:ſibi
reputat denegari: pp
qð facientib opa mi⸗
ſericoꝛdie reddit vitã
eternã: denegãtib ãt
penã.Ex iſtis pʒ litte/
ra.Aduertẽdu tñ qũ
dẽ: q ¶ ODne qñ vi⸗

feciſtis vni de his fratrib
meis minimis:mihi feciſti.
Tunc dicet ⁊ his qui a ſi
niſtriſ erũt:Diſcedite a me
maledicti ĩ ignẽ eternuʒ:ꝗ

paratus eſt diabolo ⁊ an/ en zanr tniene
gelis eius. Eſuriui enyn: æ ex SRorirtalas nens
non dediſtis mibi mãndu certitudinali? cogno⸗

care. Sitiui:⁊ non dediſtiſ opa uertes:
mihi potum. Hoſpes erã: die facta mẽbꝛis chꝛi⸗
7 nõ collegiſtis me. Nudꝰ: ſtucpꝛiſtp ſibi reputat
5a5 fieri: ⁊ ꝓ talibꝰ certi/
⁊ non cooperuiſtiſ me.In ¶tudinaliter ſe ſaluari
firmus ⁊ in carcere: ⁊ non Et ſimilit mali ſcient

viſtaſt me. Tuncreſpvon. Neanalt 5520: 657
debũt ei ⁊ ipſi dicẽtes: Dd magnitudie gec firr

mine quando te vidimus electis ⁊ magnitudie

eſurientem:aut ſitientẽ:aut miſerie q infliget re⸗
hoſpitẽ: aut nudũ: aut iſi· bpeobie. Loſideraduzʒ
mum: aut in carcere: ænõ debperih miſericot⸗
miniſtrauimus tibi? Zũc oie ex parte aie: qꝛ il⸗-
reſpondebit illis d icens: la ꝑtinẽt ꝓ maioꝛiꝑ/
Amen dico vobis: q́;diu te ad p̃latos:ad quoj
non feciſtis vni de minoꝛi Erlinet alios iuſtruere
bus his:nec mihi feciſtis. bir aut agit de ui⸗
Et ibunt hi in ſupplicium cid circa ſtatũ actiuo
eternum:iuſti autem in vi eu t wil un ecetas
tam eternam. 2 Bor.
IEXTſfãaciũ eſt cũ conſiũ ⸗ Poncmat.

([((Apio ſui euangelij de
clarauit pſonã mediatoꝛis:⁊ vlteri legẽ euãgelicã a deo da
tã ad inſtructionẽ hoĩs tranſgreſſoꝛis: hic ↄñi deſcribit ipᷣi
us mediatoꝛis paſſi ionẽ:p qua ſolutũ ẽ pᷣciũ nr̃e redẽptiõis
⁊ diuidit᷑ ĩ duas ptes:qꝛ pmo oſtẽdit᷑ maligna chꝛiſti compᷣ
henſio ꝑ exploꝛationẽ iudeoꝝ:⁊ epdᷣiiuſta ↄdẽnatio ꝑ execu
tiõem geẽtiliũ ca.ſeqͥnti. Pꝛi diuidit᷑ ĩ q̃ttuoꝛ Preaꝛgt ÿ de
ſcribit᷑ chꝛiſti vẽditio facta ñ ex ep ignoꝛãtia:ſʒ mag ex pᷣſci
entia ⁊ volũtate:⁊ ipſi vẽditi traditio ñ ex diſplicẽtia ſʒ ex
charitate:ibi Pꝛi at die agimoꝝ.ʒ ipſi traditi ↄpᷣhẽſio:
ñ ex ipſo ipotẽtia:ſʒ ex ſua mititate:ibi Adhuc eo loqnte.
opᷣhẽſi illuſio ñ ex ei iiuſticia:ſʒ ex e hũilitate:ibi Pꝛĩ
ceps aũt ſacerdotũ.Circa pᷣmũ Sreno Ooꝛgin⸗ ponũt. Pꝛi
mũ ẽ ipſi vẽditiõis pᷣnũciatio:⁊ venditioij conſultatõ:ibi

Tãc cõgregati ſũt:ʒ vẽditiõis occaſio:ibi Cũ ãt eẽt ieſus.

A venditiõis modꝰ ⁊ oꝛdo:ibi Tũc abijt vn ex duodeci.

Circa pꝛimũ cõſiderandũ ꝙ ea que pᷣdicta ſunt ca.pᷣcedẽti:

pꝛedicauit chꝛiſtus feria tertia ante paſſionem ſuam: ⁊ ea
dem die pꝛedixit diſcipulis ſuis paſſionem ſuam futuram
poſt duos dies:ſicut poſtea fuit completũ. Ex quo patet q;
non fuit ex ignoꝛantia traditus:ſed ex ſua pꝛeſcientia ⁊ vo

lüũtate:vt dictũ ẽ: Hoc eſt ergo qð dicit hic: a ¶ Et fac. eft

eũ coͤſum ie. ſer. hos oẽſ.d ↄtinẽt ea.pᷣcedẽti. b ¶ Dixit.
eadẽ die.ſ. c ¶ Dilſcipulis. i ſecreto ⁊ nõ coꝛam turbis.
d¶ Scitis qꝛ poſt biduũ paſcha fiet.i.imolabit agnus pa-
ſchalis: q debebat imolari veſpere ferie quite: a qͥ cipiebat
ſolẽnitas ſequẽtis diei. e fili hoĩis tradet.qꝛ eadem
nocte tradit ẽ a iuda
iudeis. f eirerrrf —=
cifigat. qꝛ vlterius uu maſſʒ ieſuſ ßmõel hoſ oẽſ:
dei tradiderũt ipſu, dixit diſcipul ſuis:Sciſ qꝛ

buato ee, py biduuz paſcha ſiet: Et ſi
gati ſut. Dic põit ipſi li' hoĩs tradet t cruciſiga
us veditionisoſulta- tur. Tunc ↄgregati ſũt pꝛĩ
tio qᷓ facta ẽ feria qr cipes ſacerdotũ:ct ſenioꝛeſ
ta ante paſſionẽ: ⁊ tẽ

ppli ꝭ atriũ pᷣncipiſſacerdo

ieſus nõ venit in hie/ Perae,
tũ:q dicebatur cayphaſ:ct

ruſalem ſicut ſecerat

alis trib'dieb pꝛece cõſiliũ fecerũt vt ieſũ dolo
dẽtib: ſz maͤſit in ben tenerẽt ⁊ occiderẽt. Dicẽ/
rde moꝛte ſua: 2 b“ fſoꝛte tumult fieret ĩ pplo.

E qð dẽ Bh: g ¶ Luc.
i. ſequẽti die poſtq
dixit ieſus apoſtolis
verba pꝛemiſſa.
h ¶ Logregati ſi pn⸗
ci.ſacer. ꝗͥ ceperant

