terra. i ¶ Ile tunc mudus.i. tpenoe. k
1Inunc

Elemta ẽt fuerũt deterioꝛata.Qãt diluuiũ pceſſit ex trib/
elemẽtis pᷣdici pʒ geñ.vij.vbi dẽ: Rupti ſt oẽs fontes abyſſi

magne.i.occeani qꝛ cauernoſitates ire intra qᷓ ↄtinetur ma
re rupte fuerũt:a ſic aq̃ maris effuſe fuerũt ſuꝑ ira hitabilẽ
ex q̊ pʒ ꝙ ꝑ aquã ⁊ terrã fſem eſt diluuiũ. Silr ꝑ aerẽ:nã ibi
ſubdit᷑: Et ſcã eſt pluuia ſuꝑ terrã.xl.dieba.xl.noctib:⁊ ſic
magna ꝑs aeris ↄuerſa fuit in aquã:alia vo expoſitio acci

pit᷑ ſʒ dictũ hebꝛeoꝝ ⁊ plłiũ doctoꝝ catholicoꝝ. q dicunt a

pᷣncreationis oĩa coꝛꝑalia qad pncipales mundi ꝑtes.ſ.
coꝛpꝑa celeſtia qtruoꝛ elemẽta fuiſſe ſil ꝓducta ſub ſoꝛmis
ſuis ſbᷣalibus ab inuicẽ diſtinctis:et foꝛmatio ſeu diſtinctio

eoꝝ q̃ deſcribit᷑ in pnꝰgeñ.fcã p die 2 3 4:non accipit
niſi m ꝓpetates a qlitates accidẽtales: ſicut dĩ aliquis hõ
fieri qũ ꝑuenit ad etatẽ adulta:⁊ hoc ꝑꝑ debitã qtitatem ⁊

robur coꝛꝑii:⁊ ſilia que tunc attingit:⁊ tñ n ſunt niſippe/
tates accidentales:qꝛ ſᷣm ſuã ſbam factus eſt hõ a pᷣn vnio
nis aie cũ coꝛpe:⁊ ſic lux que dẽ ſcã pᷣdie eſt ipſa claritas ſo
lis que eſt eqlitas:Q ãt dẽ ſolfieri ʒoie:hoc eſt ſʒ motum
eius ꝓpuʒ ab occidente in oꝛientẽ.Celũ vo qð dẽ ſcm 2 die

igni ſuati in diẽ iudicij:pdi

vo hoc ñ lateat vos chari)

nabuntur. t
Aucre⸗ . Dei vbo. ſupple ſcã ſt iſta:
Per q.ſ. tria elemẽta pᷣdicta aerẽ aquaʒ
at. a ſoꝛdibfactis in mũdo ſenſibili. m ¶ Pe⸗/
rit. qꝛ oĩa viuentia fuerũt moꝛtua exceptis ſaluatis in arca

rtra debitũ. y ¶ Sicur qda

ibi Uos igi. Circa pdẽ: c

.i. coꝛpa celeſtia:hec factio accipit᷑ ſm ſoliditatẽ tunc eij

ſeu diſtinctio facta fuit z die ſim ꝓpetates accidentales
nã añ diẽ tertiã elementum aque non habuit debitam

dẽſitatẽ ſed vapo
,„ ,B fr⸗ralit eleuabat per
ſimi:qã vn dies apud dũm totũ aeris ſpaciũ

miile anni. miſile qni ſiẽ c ſic vnũ elemen
ſic mille anni:⁊ mille ãni ſit i no videbatur

dies vn. Nõn tardat dñs

H ab alio diſtictum
ꝓmiſſionẽ ſuã:ſicut qdam nec ſimilt tra: qꝛ
exiſtimãt:ſd patient᷑ agitp eraraqs coopta:
pter vos nolens aliqͥs pire ſed tuc ad inds
ſz oẽſ ad pma; reuti. Aduẽ ſic occupauit mi
niet aut dies domin ut fur noꝛẽ locũ:⁊ facte
in quůo celi magno impetu fuerũtocauitates
„ in terra vbi rece⸗
pta fuit vna pars

elementi aq: ⁊ ſic remanſit diſcooꝑta vna pars ire adqs
ꝓ hitatiõe hoium ⁊ aialium:a aer apparuit in ſua traãſ

parentia: ſicut pleni dixi in pn geñ.et ſᷣm hoc exponen

da eſt ſic lr̃a hec cũ dꝛ: n. ¶ Celi erant pꝛv.i.due ꝑtes
geris ſuꝑioꝛ ⁊ inferioꝛ. o

terra.i.elementũ terre
de aq̃ foꝛmata mõ dicto: qꝛ per denſitatẽ aq̃ ⁊ recepti

onẽ e intra ↄcauitates terre apparuerunt elementa di

ſtincta. ceta exponant᷑ ſicut pꝛius. n ¶ eli. Pic ex di⸗
ctis ↄcludit ppo arguens a ſimili:ꝙ ſicut mundus fuit

tabitur per ignẽ ↄflagrationis:qui ſᷣm doctoꝛes catho

licos tm aſcendet q́aque diluuij aſcenderunt:⁊ hocẽ
qð dicit: n ¶ Celi ãt qui nũc ſunt.i.ſuꝑioꝛ ꝑs aeris ⁊
inferioꝛ. o ¶ Et terra.i.elementũ terre:ꝑ qð ẽt intelli
gitur elementũ aq̃ eo ꝙ nõ eſt totalii ſepatũ a terra ſed
ptes aliq aq̃ ↄmiſcentur partibterre ⁊ aliq intraↄcaui
tates nentur: vt dem eſt. =
q ¶ Repoſiti ſunt.i.ↄſeruati qm ſi vtus dei cõſeruans

ab eis retraheretur: in nihilũ redigerentur. r ¶ Igni
ſeruati in diẽ iudicij.i.tunc per ignẽ purgãdi. s ¶ E

nũ vo. Hic excludit ꝛemotiuũ de re
tardatione impletionũ diuinoꝝ ꝓmiſſoꝝ:qꝛ non ẽ re
tardatio ex parte dei lʒ nobis vidleakp ; dicitur:
v ¶ Quia vn dies apud dñʒ ſicut mille anni. apõ nos

pditionis c hoĩum.tunc.n.in coꝛpoꝛe ⁊ aia dã/⸗

ſic at loquitur petrus ſm ꝙ dẽ pſal lxxxix. Mille anni

ante oculos tuos tanqꝙᷓ dies heſterna q pᷣterijt:p mille/

nariũ.n.intelligẽ qntacũq; reuolutio tẽpoꝝ qᷣ modica
eſt ⁊ nulli momenti ↄpata diuine eternitati:pꝑ qð re/

ſpondendo eoꝝ argumento ſubdit: x ¶ Non tardat
dñs pmiſſum.i.in redditione pmiſſoꝝ non tardat vl/
E exiſtimant. erronee pp hꝰ
negantes futuxꝝ iudiciũ vt p̃dictũ eſt. 3ʒ ¶ Sʒ patient

aglt. iudiciũ differendo. a ¶ Pꝛopt nos. vt iuſti.ſ. in
merito pficiant a mali ꝑ pniam redeant: iõ ſequitur:

b ¶ Molẽs aliqͥs pire.q;c ex ſe. c ¶ Adueniet. poſt

excludit erroꝛẽ circa iudiciũ futuxꝝ: hic ↄſequenter de⸗
terminat veritatẽ: ⁊ p ponitur hec determinatio:ꝰ ſub

ditur vtilis monitio: ibi Quũ hec igitur. ʒ doctrie pauli

appꝛoba:ibi Siẽ ⁊ chariſſin.

0

NMueniet ãt dies dñiſſi.
dies iudicij qᷣ dẽ dies dñi:qꝛ tũc ĩ oĩ b'fiet volũtas e in

pũitiõe maloꝝ ⁊ pᷣmiatoe onoꝝ:⁊ ſubdẽ mod veniẽ

di cũ dꝛ: O ¶ Ut ſur.i.repẽte ⁊ ex ipꝛouiſo:ſic dĩ mat.

xxiiij. De die ãtiilla ⁊ hoꝛa nemo ſcit ⁊c. e¶ In celi.

agno ipetu trãſiẽt.

i.ſupioꝛ ꝑs aeris ⁊ iferioꝛ. f

imutatus per aquã tꝑe noe:ſic adueniente iudice ĩmu/

ocludit᷑ itẽta ↄcluſio

Ptniͤnun
guz ocll⸗
Heputgbbl
uainiha
ſibechlee
ricto iudie
gebirinſe
lbyclnüit⸗
mneriitoen
boninnunc
cnntiſl
igiiien
uudics p⸗
hoceſtad d
1(Cnli
gudemntadi
ilaſint no
Ouleo⸗
tet vob ei in

9d Erpieta

adrinoug
0) hhn
ſitglbhünen
ſenn
Cunſcuntar.
CEein

diciſe dicn
natoꝛ Nuce.
Phaͤtfini
entbreſpic
lauutecgpi⸗
erblanra
larrapog

plone⸗ h

lurders erpon
lniun
otands. 4
eocdsnon
uinti
tirudmepo⸗
Aire
ſtifembut
gſteimzcyla
ftulcg
ſpnnintat
SN
1wern 1
noeru
hätdoeni⸗
uninen
Nt ho.p.
itei
gtugnen

e

aiſcoz
W
mngnn
nialpfi⸗
ſten⸗
chſch
ahne,

aahut ni
non äinfre
naihin
niennne
Duahurnan
wapewir ne
vuntiſuri
enboraponn
loue ge
Ammi tm
i Trtaptt
Itconenn di
Aad
mwundvsfer
n iuditr in⸗
ndoco e
ndannrtho
lgiorgeann
mepcdail
Cai
Aljimnyn
Ewvo oiuo.
boal colns
ur. r (

gon 1in di
nmorusdent
ſoncnnonin
Peödaän
mr Mlm
ſmnpnd⸗
wr jla
nmb
(ontrin
wnlaru
none pr
(Sunn
lan in
riöſeum
Vunnpolß
mund
eni poll
kiin
dics di⸗
Awelütuel
ſorſedi n⸗

4
ſpen nii⸗

ſ

igne purgabunt. a

s ſtatu in qͥ nũc ſt ꝑ ĩpetũ ignis ↄflagrationis. 3 ¶ Ele
mẽta vo caloꝛe ſoluent᷑ q.d.no ſolũ aer ſed ẽt elemẽta
erra ãt ⁊c i.no ſolũ tra ſʒ etia⸗
oia q in ipſa ſi fcã de ipſa ⁊ pducta exurent. b ¶ Cum

ig hec.hic ex dictis ſubdẽ vtilis monitio qꝛ ſi tanta di

ſtrictio iudicij ap
parebit in ſenſibi
lib'elemẽt :hoies
meriti ⁊ demeriti
boni ⁊ mali capa
ces debẽt eẽ ſolici
ti ꝙ ſint in aduen
tu iudicis pᷣpati:
hoc eſt qð dꝛ:
b ¶ Zum lgẽ hec
ona elemta diſſol
uẽda ſint.mõ dcõ
c ¶ Quale) opoꝛ
tet vos eẽ in ſcis

ↄuer:ad voſipſo
dD ¶ Et pietatibꝰ.

ad ꝓximos.q.di.
oʒ vos eẽ multuʒ
in talib pᷣparatoʒ
e ¶ Expectantej.
cum ſecuritate.
f¶ Et pperãtes.
cum hilaritate.
g ¶ In aduentu
diei.ſ.extremi iu⸗
dicij:ſicẽ dicit ſal⸗
unatoꝛ Luce. xxj.
Pij aãt fieri incipi
entib reſpicite 2

leuate capita vꝛẽa

i.exhilarate coꝛ⸗
da vt expoit gre/⸗

go. home.j. h¶ Per quẽ.ſ.aduẽtũ diei iudicij.

tranſiẽt: lemẽta vero calo

re ſoluẽt᷑:tẽrra aũt ⁊ q ĩ ipᷣa
ſt opa exurent᷑.Cũʒ igẽ hec
oĩa diſſoluẽda ſint q̃lẽs oʒ
vos eẽ in ſcis ↄuerſatõnib
èt pietatib ẽxpectãtes t ꝓ
perãtes ĩ àduentũ diei dñi:
per quẽ cèli ardẽtes ſoluẽt::
⁊ elem̃ta ignis ardore tabe
ſcẽt:Nuos vᷣo celos ⁊ no
uã frã èt ꝓmiſſa ipſius exp
ctamꝰ:in quᷣibꝰiuſticia hitat

Pꝛõpf qð chariſſimi hec

expeciates: ſatagite ĩmacu
lati et iuiolati ei iueniri ĩ pa

ce et dñi nr̃i ieſu xpᷣi bogani/

mitatẽ ſ⸗ alutẽ arbitramini:
cut ⁊ chariſſimfrat᷑

Ir̃ pau ſu

—

ctu qͥ indõcti c᷑t iſtabiles de
pꝛauãat:ſict ⁊ cetas ſcriptu
ras ad ſu ipſoꝝ ꝑdiiionẽ.
Aõs igit᷑ frẽs pᷣſcientes cũ/
ſtodite nè inſipientiũ erroꝛe
trãſducti excidatis a ꝓpꝛia
firmitate. Créſcite vo in gꝛa
et in cognitiõe dñi nr̃i ⁊ ſal⸗
uatoꝛis ieſu xpᷣi. Ypſi glia ⁊
nuc ⁊ in diẽ einitat Amen
1 ti petri

Ationeʒ p̈bi ⁊ ꝙ
deuſ ipſe ſit chari
as maniteſtat: 7
ones fraty:nec deuz

lus ſᷣm daiã ſibi ſapiaʒ ſcri ſcire:nec pios fieri poſſe:eo

pſit vobis: ſicut ⁊ in oĩibus
eplis:loquẽs in eiſ dẽ hiſ in
quibꝰſt qᷓdã difficilia intelle

li ardetes. exponat᷑ vt.. k ¶ Nouos vo celos ⁊c.ñ di
cit alios ſed nouos.i.eoſõ ſba in melotñ imutatos ⁊ ſic

inouatos. l

Et pꝛomiſſa ipſius. Eſa.lxv. Ecce ego
creo celos nouo) ⁊ frã nouã. m

¶ In qbluſticia habi

tat.i.hitabit ⁊ loquit᷑ de futuro ꝑ modu pᷣteriti ꝑꝑ cer-
titudinẽ ꝓph̊ie: 2 tũc oia ad lineã iuſticie reducent:io

ↄcludit: n ¶ Pꝛopt qð chariſſimi hec expec ares. l. lu

ſtã retributionẽ p meritis vel demeritis. o¶ Satagi

gite ĩmaculati.a pctis carnalibꝰ. p

¶ Et muiolati.a ſpi

ritualibꝰ. q ¶ Inueniri in pace.ↄſcie. r ¶ Et dni nri
lõganimitatẽ.i.remuneratiois vꝛe ab ipſo dilatationẽ.
8 ¶ Salutẽ arbitrami.i.reputate ad augmtũ pᷣmij vꝛi
⁊2 meriti. t ¶ Sicẽ ⁊ chariſſim.hic ↄnr ponit doctrie

pauli appꝛobatio cui pſeudo apli detrahebãt dicentes
ꝙ nõ erat apls eo ꝙ no fuerat cũ xpᷣo ſic alij:⁊ iõ dice-
bãt doctrinã e'nõ eẽ recipiẽdã vt apoſtolica:ꝛꝰ dicebãt
eã ↄtinẽ erronea ꝑuerteẽtej e intellectũ:vbi ga:Ex eo ꝙ
dicit Ro.v.Ubi abudauit delictũ ſupabũdauit ⁊ ga.
dicebãt eũ inducẽ hoĩes ad freqntationẽ pcti:vt ↄſeque
rent augmentũ gẽe:qð no eſt veꝝ:ſed intedit ibi dicẽ ꝙ
ſiẽ tpe legis moſayce pctm abũdabat:eo ꝙ onñdebat pec
catũ:ſed nõ ſanabat:ſic ꝑ xpm ſub lege fcem ga abũda-

bat:io dẽ Jo.iiij.ꝙ ſalus ex iudeis eſt.Ig petrus apłs

vtrũq; remouet.vñ p oñdit paulũ eẽ veꝝ aplm nomi-
nãs ipᷣʒ frẽʒ chariſſimũ.d.Sicut ⁊ charuũſim⁊c.voſtẽ

dit e doctrinã eẽ ſanctã.d. v ¶ atã ſibi ſapi
à deo ſcrip.vobis.no inſtinctu ppo ſed diuino: oſtẽdit
᷑t ipᷣm eẽ ↄfoꝛmẽ ſue doctrined. x ¶ Sicut ⁊ in oib

cõm datã ſibi ſapi.

vſq; diſſtat vt eſſe ↄpꝛobet
homicidas:eo ꝙ odiuʒ ſit
interfectionis occaſio.

₰„

T in diẽ e

2

eplis loq̃ns in eis.ſ.epłis. y¶ De his.i.de eiſò de qᷣb'ſcri/
pſi vobis.ſ.de vitate fidei catholice ⁊ de ppatione ad futu-
rũ iudiciu: ſicut pʒ in eplis pauli in pluribus locis. 3 Qn
quibꝰſunt queda difficilia intellectu. maxime rudibus:ideo

ſubditur: a ¶ QAue indocti.in ſacris ſcripturis. bl Eti

ſtabiles. in fide 1 mo⸗
rib. 6 Depꝛauat.
male inipꝛetando.
d ¶ Sicut 2 ceteras
ſcripturas.ſ.euagelij
2 ꝓpharum quas iu
dei ⁊ heretici coꝛꝛũ/
punt ad ſuã ⁊ ipſoꝛũ
danationẽ:vt dem̃ ẽ
. ca.pce. e¶ os
igi. Pec eſt vltima ꝑs
in qua ↄcludit᷑ inten⸗
tũ:Uos igitur frẽs pᷣ
ſcientes.iudicẽ eẽ ven
tuxꝝꝛ ⁊ fallacia hereti
coꝝ. f ¶ Luſtodite.
i.diligenter cauete:qꝙ;

ſequitur in aliquibuj

libr: Uoſmetipſos.ñ
eſt de textu. g ¶ Iie
inſipientiũ erroꝛe tra

ducti.i.extra regulaz
fidei ducti. b Ex-
cidatis a pꝛopꝛia fir/
mitate.fidei ⁊ moꝛuʒ
i ¶ Creſcite vero in
gratia.merendo eius
augmentũ per opera
bona. k ¶¶Et in co
gnitione domini nr̃i
ieſu chꝛiſti.i.vt mag
plicite cognoſcatis

explicite cog
¶ Ce articulos fidei ⁊ beneficia ieſu xpi 1rii goꝛl nunc
eternitatis.i.ſine fine.Amen.

iij vbi dicitur in poſtil. Circa pꝛimũ ſciengu xlia
Phec dupliciter eſt exponenda.
Jeut dictũ fuit in additione ſuper geñ.p pꝛopter va
rietates opinionũ circa foꝛmationẽ rerũ ⁊ earuʒ di
ſtinctionẽ non eſt varianda expoſitio litterali ſacre criptu

AA itio

X

re de pductione reꝝ que in illo caplo traditur:idẽ dicendũ
eſt de expoſitione verboꝝ beati petri in hoc loco cum dẽ:
Latet.n.eoj ⁊c̃.qð nõ dependet ex. varietate opionũ pᷣdicta
rũ:ſed ꝓpa expoſitio hſatis hẽ in gloſa:vbi ſuꝑ illud ver/
bũ. Latet.n.eos hoc volẽtes ꝙ ert celi pꝰ⁊c̃ ſic dicit:iõ di‚
cunt oia pſeuerare eoð mõ:qꝛ vel vere neſciũt vel fingũt ſe
neſcire vt nos decipiãt:duo dei iudicia alteꝝ ꝑ ignẽ qð re-
ſtat hdicit: Latet eos ꝙ celi.i.iſte aer hũidus ⁊ tps de qͥ dẽ

Milu'in celo coguit tps ſuũ.Erãt p

i.int᷑ poꝛes creaturas

mundi. Uel pꝛp.i añ diluuiũ.Et ꝙ fra erat pꝰↄſiſtens ð aq.
i.per remotionẽ aque:q̃ operãte vbo dei ↄgregata ẽ in vnũ
⁊ ita apparuit arida.Et ↄſiſtens per aquã.qꝛ dina diſpõne

venis aquaꝝ eſt tota plena:ſicut coꝛpus aialis venaꝝ ſan-

guine ne ariditate deficeret:ſi irrigatio deficeret aquarum:
per que duo in duabu) partibus:aer ⁊ terra qui tunc erant
in vndis alterius modi qᷓ; iſte. Perijt inundata aqua dilu/

uij. Nãa ſuperioꝛes partes non attigit diluuiuʒ. Celi autem

qui nunc ſunt ⁊ terra eodẽ verbo dei repoſiti in eã foꝛmaʒ
quã modo habent.Sunt reſeruati igni.in melius cõmuta⸗
din die iudicij hec in gloſa que pꝛopꝛia eſt ⁊ conſona lit
tere: nec indiget introductione variarum opinionum: vt

patet bene conſideranti.

(Epiſtola ſohis I C“.

ic icipit pꝛincipa

hylibꝛi in q̃ ponunt eple beati vobin apli 2
euangeliſte:et qꝛ ſᷣm oꝛdinẽ doctrine cõia de/⸗
bẽt ſpalia pᷣcedẽ:iõ ponit᷑ p epla ad infoꝛmã⸗
g

qdũ bo
¶ Incipit epiſtola beati io

mlnes generalit:2 ad
infoꝛmandũ aliq̃s p-

miũ ⁊ tractatũ qꝗ inci
pit ibi:Et hec ẽ annũ
ciatio. In ꝓplogo tria

gð audiuim qðᷣ
uiuiidim oculis no
ſtriſ:qd pſpẽximꝰ

kore⸗ deremoei do Et mannfe ↄtrectauerũt deẽ
ciles ſiue doctos: ibi pbo vite:et vita mãanifeſta
Et vita. 3ʒ beniuolos ta eſt:t vidim èt teſtamur
a O man a⸗ ⁊ annunciam vobis ſitam
culra) matie reddẽ d; et᷑nã que erat apud preʒ: et
auditoꝛes attẽtos:nã .—

ad capiendũ talia re/
quirit᷑ maioꝛ attẽtio: Inter illa vo q̃ ſpectant ad doctrinam
catholicã maxia difficultas eſt circa emanationẽ filij a pꝛe ĩ
dinis:de qͥ tractat.j.v.c.d. Tres ſi qͥ teſtimoniũ dant i celo
pꝛ vbũ ⁊ ſpũſſcũs.ſilr maxia difficultas eſt circa incarnatio
nẽ ꝑpſone filij aſſumẽtis nãʒ humanã in vnitate ſuppoſiti:ð
qua dicit.J. ¶QOis ſpũs qui ↄfitet᷑ ieſũ xpᷣʒʒ in carne veniſſe
ex deo eſt. ⁊ hoc eſt qð dicit: a ¶ Oðò fuit ab initio ⁊c. Cõ
ſtructio eſt ſuſpẽſiua vſq; ibi: Annũciamvobis:et iõ ſic cõ
ſtruenda eſt lr̃a: Annũciamvobis qð fuit ab initio.i.vbuʒ
qð ꝓceſſit eternaliter a pꝛe qui ẽ pᷣni ſeu initiũ tot ꝰ emana
tionis pſonaꝝ:ſᷣm ꝙ dicit auguſ.de trinitate.Pr̃ eſt pn
totũtrinitatis. pn.n. ſignificat id a qͥ aliquid pcedit verbũ
ſiue fil:nã ⁊ eoð verbũ ò ꝛ filiꝰ ꝓcedit a pꝛe:iõ pꝛ dẽ pᷣnꝰſi
ne initiũ filij ſiue vbi:⁊ ꝙ ille ſit intellecr hlre:pʒ ꝑ hoc qd
ſubdẽ aliquibꝰtñ intpoſitis de vbo vite. Conſeqnter pcedit
ad myſteriũ incarnatiõis.d. b ¶ Dð audiuim. ſ.a ioban
ne baptiſta ĩcarnati vbi pᷣcone:c diſcipulus fuit ille iohancj
apls ⁊ euãgeliſta:⁊ dicũt cõiter doctoꝛes ꝙ ipſe ⁊ andreas
fuerũt illi duo diſcipuli q audito a beato iohane baptiſta ð
xpᷣo:Ecce agndei ſecuti ſt ieſũ: Jo.j.ſed iohãnes expᷣſſit no
mẽ andree ⁊ ſuũ tacuit:qꝛ nolebat ſe comẽdare. c
vidim oculis nr̃is.cũ ipſo ↄuerſando:ſᷣm ꝙ dẽ Jo.j.UVer/
bũ caro fem̃ eſt ⁊ hitabit in nobis:⁊ vidim gliam ep.oculij
.n.coꝛpalib viderunt e humanitatẽ:⁊ dinitatẽ edocul mẽ
talibꝰ ꝑ fidẽ:⁊ nõ ſo ũmõ ꝑ fidẽ cõem q̃ eſt ex auditu:ſed ẽt
P illuſtrationẽ ſpalẽ:q̃ eſt quodãmõ ex viſu:ideo ſubditur:
d ¶ Qð pſpexin.i.pfectinſpecim:viderunt.n.aplłi xp̃ʒʒ
cecos illuminantẽ:moꝛtuos ſuſcitantẽ:⁊ huiuſmodi:q̃ non
pñt niſi dina vtute fieri ⁊ talia freq̃nter faciebat iperãdo tã/
i; ꝓpa vtute:⁊ ſic vt dinitatis videbat quodamo in operibꝰ
illis ſicut cã in effectibꝰſuis ſuo mõo. e ¶ Et man nr̃e ↄtre/
ctauerũt.ad declarationẽ vitatis ſue reſurrectõis:luc.vlti.
Palpate ⁊ videte:qꝛ ſpũs carnẽ ⁊ oſſa nõ hʒ ſi me videtis
hie. f ¶ De verbo vite. qꝛ verbũ incarnatu eſt vita p eſſen
tia ⁊ ẽt ꝑ efficacia:eſt.n.auctoꝛ vite gẽe nature ⁊ gloꝛie.
9O ¶ Et vita. hic reddit auditoꝛes dociles:illa.n. qͥ clarius co
gnoſcunt᷑ clarius pferuntur. vñ hiero.in ꝓlogo ſuꝑ penta-
teuchũ dicit: Qò melius nouimꝰmelius ⁊ ꝓferimꝰ. apli vo
de dinis fuerunt magis illuminati qᷓ; aln pcedentes vel futu
ri:pꝑ qð clarius potuerunt docere de dinis:⁊ hoc facit au⸗
ditoꝛes dociles:iõ dicit: Et vita.i.verbũ qð eſt vita ꝑ eſſen⸗
tiã:vt dictũ eſt. h ¶ Manifeſtata eſt.p opa dina in huma
nitate aſſũpta exercitata. i ¶ Et vidim.nos apli ceten la

dimus ⁊ audiuim annũcia

Gnnsſha Kern i. hanis apoſtoli pꝛima.(l..
ptes diuidit.ſ. in phe od fuit ab ũitio

riuj. k ¶ Et teſtamur. de viſu ⁊ auditu. I ¶ Et annũ
ciamus vobis.vt edocti ſitis. m itã eterna.i.ver

bũ incarnatũ:vt dem eſt Jo.xvij. Pec eſt vita eterna vt

an te ſolũ deũ veꝝ:⁊ quẽ miſiſti ieſum xpᷣm.
n ¶ Que erat apud pꝛem.vt perſona diſtincta ab eo ꝑ
eterna generatio/⸗

ra. o Et appa
ruit nobis. tpalit
in humanitate aſ
ſũpta. .
vidim. hic vltio
reddit auditoꝛes
beniuolos ex bo⸗

apparuit nobis.QAuiod vi/

mꝰvobis:vt et vos ſocieta
tẽ hẽat nobiſcũ:⁊ ſocietas
nr̃a ſit cũ pfe ⁊ cũ filio eius
ieſu xpᷣo.Et hec ſcribimus

vobis vt gaudeatis ẽt guu arinemd va e
diũ vr̃m ſit plenũ.Et hèc ẽ vita gie in pñti:
annunciatio quam audiui/ vita glie i futuro
muſ ab eo ᷑t annunciamuſ erhas dicit
bis quoniã deus lux ẽe! ia expoſun en o.
vobis q X iã expoſitu eſt. .
r (Amnͤaans
vobij vt ⁊ vos ſo

cietatẽ habeatis nobiſcũ. per charitatẽ que eſt eadẽ cuʒ
gratia:vel ei inſepabiliter annexa ⁊ ſocietas noſtra ſit
cũ patre ⁊ filio.⁊ per hoc intelligitur ſpirituſſanctus qͥ
eſt tertia in trinitate perſona:per charitatẽ eniʒ tota tri
nitas inhabitat mentes iuſtoꝛũ:ſicut amans habitat in
amato ⁊ econuerſo:pꝛopter qð dicitur infra.iiij. Qui
manet in charitate in deo manet ⁊ deus in eo:ſic auteʒ
non eſt in peccatoꝛibus:licet ſit in eis per pꝛeſentiam ei
ſentiã ⁊ potentiã:per quẽ moduʒ etiaʒ eſt in ceteris cre/
aturis:⁊ quia ſocietas gratie eſt diſpoſitio ad ſocietatẽ

gloꝛie: ideo ſubditur: s ¶Et hec ſcribimus vobis vt

gaudeatis de gloꝛia iaʒ habita in ſpe. t ¶ Et gaudiuʒ
veſtruʒ ſic plenuʒ.quãdo habebitur in re. v Se e
annunciatio. Finito pꝛohemio hic acceditur ad tracta
tum:in quo agitur de his que in pꝛohemio ſunt bꝛeui⸗
ter pꝛelibata:Sũt autẽ tria:vt patet ex pꝛedictis ſ.eter
nalis verbi generatio:tẽpoꝛalis eius incarnatio:fideliũ
ad inuicẽ ⁊ cũ deo aſſociatõ:et de his tractat in pꝛoceſ
ſu huius epiſtole:non tamen eodẽ oꝛdine:nam vt con-⸗
tinuet dicenda dictis imediate:pꝛimo tractat de vliio
ſſ. de dei ⁊ fideliũ aſſociatione:⁊ꝛ oe verbi incarnatione
Acapi.ʒ de eius eterna generatione capi.v.Circa pꝛi⸗
muʒ ſciendũ ꝙ ſocietas dei ⁊ hominuʒ in charitate in⸗
choaiur in via:⁊ conſuũmatur in patria. igitur pꝛimo
tractat de ea vt in via habetur:2 pꝛout in patria expe/-

ctatur capi iij. Pꝛima diuiditur in tres partes nã pᷣmo

exciudit huius ſocietatis impedimentũ:⁊ inducit ad ei
pꝛomotiuũ:ibi Et in boc ſcimuj.ʒ vt euitetur pꝛedicte
ſocietatis facte diſſipatiuũ:ibi Nolite diligere. Pꝛima
adhuc in duas:quia pꝛimo declarat pꝛopoſitũ:⁊ꝰ con/
cludit intentũ in pꝛincipio ca.ſequentis. Pꝛima adhuc
in duas:qꝛ pꝛimo facit pꝛopoſitũ:ꝰ remouet quoddã
falſum dictu:ibi Si dixerimus. Circa pꝛimũ ſciendum
ꝙ ſimilitudo facit aſſociationẽ: Eccle.xiij. Omne ani-

mal diligit ſibi ſimile. Omnis caro ad ſibi ſimilẽ coniũ

getur:a omnis homo ſibi ſimili aſſociabitur:ei per op

poſitũ diſſimilitudo ipedit eã.ij.coꝛ. vj.Que ei partici

patio iuſticie cũ iniquitate:aut que ſocietas lucis ad te/
nebꝛas:peccatũ autem tenebꝛa eſt. ⁊ iõ facit diſſimili
tudinẽ ad deũ ꝗẽ lux va:⁊ p ↄñs ipedit ſocietatẽ cũ eo
diẽ ;: v ¶ Et hec ẽ anũcia.i.res ãnũciatõe digna.
OQus au. ab eo.i.a ybo icãnato. y¶Et ãnũ.vobij.
tãqꝙᷓ ẽ apli ⁊ miſtri:⁊ qd ſit illõ ſpdit: ʒ ¶ QAm̃ de c

nẽ in diuina natu

ii icon
ſtoignal
en
antdoe
i
mur verdoq
9ich mal⸗
niop. eX
ritat no tal
metiendo ſo⸗
ſolüro⸗⸗
isn ni
ckiſi /G.
ſtilueibulnn
guenoimert
ſisoperious.
4(Socgun
bind adinvis
leiuppifle
b'eſbaprin
paſſoexpi
ſüdoñt cali
lio no pott
bircuelanif⸗
ſohen oepit
mideioamt
llnc wtup⸗
Meucteraſfinn

ſcatadaiſoct

Anäkn nr
nerinecclei.

dpadſabtg
larere inen

lgtuee
1CSiten
lufalcecon
nudcbiti nſ⸗
Refft Sen⸗
Phipennn
lgtepeleſe
Pecauin de
lenti ͤ
n
nnaroe
ſictgsſor
lin vid
iingſige
hnmtiz
dilnini
ehſt
Ai

aſe
utſobig e
ubunaniget

ſin. „7
A

bie plti
ur Acltorcg
naiuy
rnenidei h
nn Kiinn
wuge fnro

1hoecſeddet

Pydimti

(Mnnucizn
pobiſyrrposl⸗

Eaueckengeag
aap mwlr ſt
Miuſinaneq
mianzwam
mmmsbetnn
XN iirn ii O
sineſt a
Sher eicnnane
ckncamge
Noſtio banti
binns wber
(EG0
(Ebe
wiwradan

moſunt bnl

ercicisſater
camano:ideli
naaninprel
nenam
vornanden,
dimrnn
r
Gunchmnmn
nu an m
rium n
Ab
–
iurpreten
Ugere. Pem
poſtin n
mor lii
ziniimdn
0ne mi/
Rlnliconin
urape ch
slnabeb⸗
zi dſſii
ſoatu. 4
digt
Sn

in

ſo ↄcomitat cul m: mentimur t vitatẽ non
pa iij. Ethicoꝛuz; facim. Si autẽ i luce äbu/
Krat ois malus. lanb ſic T ipſe ẽ in luce ſocid
ne ſonant ma laté hen ad inuicez: et ſan⸗
lũ. d ¶ Menti· Luis ieſu xpi filij e? emüdat
mur. verbo qꝛ ſu nos ab oi pciõ.Si dixeri/
lch ee m:qm̃ pcim̃ nõ hẽm:ipſi
in. „ Sofſteds
mẽtiendo fcõ:vd ñnñ nO E.Di fiteamur eccala
ſolũ verbo:hypo njra fideliſ ẽ et iuſt :ut remit

—

Johanis JI. ij

hoc audierũt ab eo:Jo.ix.Quãdiu ſũ in mũdo lux ſuʒ
mũdi.lux.n.hʒ rõʒ manifeſtatiui:in vbo ãt dino omia
declarant᷑:pꝑ qð ppᷣe lux di:vñ auguſ.ʒ ſuꝑ geñ.Chꝛi-
ſtus nõ dẽ lic lux ſiẽ lapis ſed lud pie hoc figurate.
62 ¶ In eo nõ ſi vlle.

a ¶ Et tenebꝛe.igrantie ⁊ culpe.
nullus. n.defectĩ
Si pixerim ct. &Et tenebꝛe in vo ñ ſt vlle. Si
c ¶ Et in tenebi

. dixerim qm̃ ſocietatẽ habe
abulam.ſ. culbe ncũ eo:?ct ĩ tenebꝛis ãbula

7 ↄñs igrantie
P

criſis.n.mẽdaciũ tat nobis pctã nr̃a ᷑t emun
eſt i fco. AI Si det nos ab oĩ iniqtate. Si

viuendo ĩ merito dixerin qm nõ peccauim
rijs operibus.

g ¶ Societatem

hẽm ad inuicẽ. ꝑp ſilitudinẽ ad ipm. h ¶ Et ſanguis

ieſt u xpi filij emũ. nos ab oi pcto. qꝛ ſacra noue leg de
qbieſt baptiſmꝰa ꝑnig:dbaufert oẽ pctm:efficacia hñt
a paſſiõe xpᷣi. i ¶ Si dixerim.hic remouet qðdã ſal-
ſũ ocm:qͥ aliq iactabãt ſe imunes eẽ a pctõ: oſtedens ꝙ
aliqs nõ põt hoc dicẽ de pctõ pñti nec de pᷣterito:niſi ſi
bi reuelatu ſuerit a öo, icit igi: Si dixerim qm petm̃
nõ hẽn.de pñti. k ¶ Ipſi nos ſeducim.i.extra ſocie
tatẽ dei ducim ꝑ falſitatẽ:qꝛ ſi de pctõ veniali ſit ſmo:
illud nõ põt in pniti vita totalr vitari:de illo.n.dẽ Pꝛo

uer.xxiiij. Septies in die cadit iuſtus.⁊ ſic nullus pot

veraciter affirmare ſe illo carere:ſʒ qꝛ pctm veniale n
ſepat a dei ſocietate:iõ melividet᷑ ꝙ de pctõ moꝛtali lo
quat᷑:nulł.n.põt ſcire ſe pctõ carere niſi deſibi reuela/
uerit:eccle.ix.Neſcit hõ vtꝝ amoꝛe vel odio dignuj ſit
pp qð ſi abſq; dei reuelatioe aſſerat ſe oĩ pctõ moꝛtali
carere:iã incurrit petm iactantie ⁊ ſuꝑbie:⁊ ẽt falſitati⸗
aſſerẽdo ꝗð neſcit:iõ ſubdit᷑:Et vitas i nobis non eſt.
I¶ Si ↄfiteamur pec.nr̃a. hũiliter ⁊ ve. m CFidelij.
in reddedo ꝓmiſſa. n ¶ Et iuſtus ẽ.ꝗ: ꝓmiſſuʒ ẽ aliòᷣ
mõ debitũ:⁊ ſic reddẽ eſt iuſtů. o CE te mi, nobis

pec.nr̃a.Sic.n.ꝓmiſit Mat.iiij. Pniam agite appꝛo

pinqbit.n. regnu celoꝝ. p ¶ Et emũ.nos ab oi iniqui
tate. ꝑ ecclie ſacr̃a:vt dcm̃ ſt. Si⸗ dixe. nos qm ñ
peccauin.de pꝛetito. r ¶ Mendacẽ facimeũ.i.deũ
dicentẽ griũ:ſi q̃rat᷑ vbi.dicũt doctoꝛes aliq ꝙ hoc di/

xit Job. xv. Quis eſt hõ: vt imaculatſit ⁊ vt iuſtus ap
pareat nat'de muliere.vbi tranſlatio alia habʒ:Nemo .

mũdus a ſoꝛde:neq; ifanj c'eſt vnpoiei vita ſuꝑ terraʒ.
ſed iſti nõ vident bñ dicẽ:qꝛ vbũ allegatũ nõ eſt ipſius
dñi:nec ſci Job ex ſpũ dei loqntis: ſed eſt vbuʒ eliphat
themanitis: q lʒ in ꝓceſſu libꝛi multa va dixit:tñ fallaʒ
ↄcluſt ionẽ nitit ſuſtine:vt pʒ ꝑ ſniam dei in fine libꝛi:ꝑꝑ
35 dicẽ ꝙ vbũ e'ſit vbũ dni:nõ videt᷑ ↄuenienter dem:
ſed alibi dicit de pctõ oꝛiginali ꝑ os ðð ꝓphe:pſal.l. In
iniqtatib'ↄceptſũ:⁊ in peccat᷑ ↄcepit me mr̃ mea.et de

9⁹

actuali dicit Mat.vj.vbi docet oeẽs oꝛare ꝓ pctõꝝ: ſu.

rũ remiſſiõe: Dimitte nobis debita nf̃a.qð eſt friuolũ ei ꝗͥ
nõ hẽet peccata:⁊ ꝑ aplm Ro.iij. Eſt at deus verax: ois ho
mẽdax. s ¶ Uerbu e'.i.xpᷣs qͥ eſt vbũ dei pꝛis. t ¶ Ilõ ẽ
in nobis.p gꝛam ſcificantẽ. In canonica l
baptiſta. ¶ Additio.
Oc qð dicit᷑

5 Nioli mei:hec ſcribo illa in antiquis ſeri
vobis vt nõ peccetis. Sd prturis ſacris de e
⁊ ſiqs peccaueru: aduòca/ tradunt:q per fidẽ q
tũ hem apud pꝛeʒ ieſũ xpʒʒ anrnert ad ro⸗
E — 7 P ⸗ „ — T. nt. VN
iuſtũ. Et ipſe eſt ꝓpiciatiop invoculis ntij reler

peccaſ nr̃is: non ꝓ nr̃is at
tm:ſʒ ẽt ꝓ toti mũdi.Et in
hõc ſcim quoniã cognoui

tur ad illa q apli vi-
derũt in ↄuerſatione
xpᷣi:q ꝓpe erãt cõfoꝛ

e kh . mia illis q̃ audierũtiĩ
m eũ:ſi mãdat e obſerue pnoſticis pphaꝝ: eo
mus. Qui dicit ſe noſſe de⸗Ins ᷣ xpᷣs dixit luce.
um:et mandata eius nõ cu vij.c. Ite renũciate io

ſtodit:mẽndax eſt:⁊ in boc hantd vidias au⸗
peritas non eſt. Qüi Aute, ſillin addinbeſiber
ſeruat verbum eius vere in ilud vbuʒ qð ꝓſpexi
me in tranſfiguratioe
in q̃ gliã hũanitatis
annte otrectauerũt. in reſur

xi diligent iſpexerunt. Et eri
ncoð. ca.i. vbi dẽ in poſti

rectiõe ꝓut in poſtilla ⁊c̃.

icunt doctoꝛes aliqui æl xy. Bls be
mo vti us ſit. Additio.
Uod ãt iohannes auctoꝛitate diuina teſtetur: oij

homo peccatoꝛ eſt:hẽ expꝛeſſe Eccle.vij ca. vbi dẽ:
Non eſt.n.hõ iuſtus in terra qui faciat bonũ ⁊ non peccet.
Similiter in pſal. Omnis homo mendax. C Aa. II.
Nioli mei Hic ex pꝛedictis infert ↄcluſionẽ intenta
ſ. debem peccatũ vitare.d. a ¶ Filioli mei hec.
dicta. b ¶ Scribo vobis yt no peccetis. ne ſocie
tati dinine ipedimentũ ponatis. c6 Sʒ ⁊ ſiquis peccaue
rit.ex hũana fragilitate. d ans. ẽmapud pa. ieſum
xpᷣm.oñdẽtẽ pꝛi ꝓ pctõꝛib' vulnera. e

uſtu. q. d. nõ int

pellat ꝓ ꝗbuſcũq; pctõꝛiby:ſed ſolũ p ve penitẽtib?. f ¶ Et

ipſe. ẽ ꝓpi ꝓ pec.nfr̃is. actiue ⁊ paſſiue:na ſeipᷣm obtulit ꝓ
ſea ePlace, Nõ p nelad̃ tm.ſed ꝓ toti mũdi.ſ.qᷓꝰ
ad ſufficiẽtia:ſed p eleci tm̃ q;'ad efficaxia:naʒ alij ponunt
obicem. 4 Et hoc ſcim.hic ↄñr ponit᷑ dicte ſocietatis
ꝓmotiuũ:qð eſt op meritoꝛiũ per qð charitas per quã de

in nobis hitat ⁊ nos n ipſo:meret᷑ augeri vt aucta mereat

⁊perfici:ſic ig pꝛocedit beatus iohannes ꝙ p ad opus me-
ritoꝛium inducit omnes generaliter:ꝛ aliquos ſpecialiter:
ibi Scribo vobis filioli. Pꝛima in duas:qu a p inducit ad
opus meritoꝛium:2 confirmat ſuum dictum:ibi Chariſ/
ſimi. Circa pꝛimũ dicitur: h ¶ Et in hoc ſcimus.pꝛobabi
li tamen coniectura. i oniaʒ cognouimus eum no
ticia amatiuꝗ que eſt pꝛactica:pꝛout pꝛaxij extenditur ad ef
(Si mandata eius obſeruamus.qu a ſicut di
cit grego. homel.xx. Amoꝛ dei nunꝙ eſt ocioſus:operatur
enim magna ſi eſt:ſi anteʒ rennuit operari amoꝛ non eſt:iõ
ſubditur: 1 i dicit ſe noſſe deum. noticia charita

te foꝛmata. m ¶ Et mandata eius non cuſtodit.ſacultate

habita. n
o ¶ Qui at
p¶ Uere in hoc charitas dei ꝑfec.ẽ. pfectũ dẽ cui nihil deſt
v. metaphyſi.ſed hoc põt intelligi dupliciter quo ad pũs:

endax eſt. qꝛ vitas nõ ſubeſt deõ eius.
at vbũ e. coꝛde retinẽdo ⁊ opꝑe adiplendo.

.
2ð

(Epiſtola

vno mõ cui nihil deeſt de his ad q̃ tenet᷑:⁊ ſic qͥ fuat verbũ
dei q; ad e'pᷣcepta:di in charitate ꝑfect.alio mõ accipitur
cui nihil deeſt de his qͥ põt hꝛe:⁊ ſic charitas nõ eſt ꝑfecta ĩ
via:qꝛ ſp põt qᷣlʒ qtũcũq; pfect᷑ in merito creſcẽ.vntñ dicit᷑
alio ꝑpfectioꝛ inq; nõ ſolũ ſuat madata q̃ ſi necita is:ſed ẽt

cũ hoc ↄſilia q̃ ſi ſuꝑ/
erogatiõis:⁊ ſic dicit
ſaluatoꝛ iuueni viaʒ
pfectõis q̃renti: mat.
xix. Si vis pfecteſſe.
vade vẽde oia q̃ hẽs
da pauꝑibꝰa veni ⁊
ſeq̃re me. et q;to quis
feruentoe'mãdata vł
pla de oſilijs ex chari
tate ſᷣuat ⁊ ſtricti:dẽ
magis pfecx:⁊ qꝛ per
charitatẽ de hitat in
nobis:ideo ſubditur
a ¶ In ho ſcim qm ĩ
ipſo ſum.tñ hic acci
pit᷑ ſcia large ꝓ ↄiectu
ra ꝓbabili:vt dem̃ ẽ
ca.pᷣce.niſi ſuꝑ hꝰha

hoc charitas dei pfecta eſt:
In hoc ſcim qm in ipſo ſu
m. Qui dicit ſe in xpo ma⸗
nẽ:dẽbet ſic ille abulauit et
ipſe ãbulare. Chariſſimi ñ
mãdatũ nouũ ſcribo vob:
ſj mãdatũ ver qð habuiſtis
ab initio. Maãdatũ vet eſt
vᷣbũ qdð audiſtis. Rex mã/
datuʒ nouũ ſcribo vobis:
qð ven eſt et in ipſo et ĩ vo
bis:q tenebꝛe tranſicrũt ᷣt

vex lumẽ iã lucet. Qui dic

ſe in luce eẽ:ct frẽʒ ſuũ odit:

at reuelatio diuia:
b; at ſequit᷑ in aliqbꝰ in tenebꝛis eſt vſqʒ adhuc.
i in ipſo pfecti fue· Qui diligit frẽm ſuũ:in lũ
ne non in = mine manet:ct ſcadalũ ĩ eo
C022 . s . —
deckſein iptomen?. 100 eſt. Qui aũt odit fratreʒ
p charitatẽ. c ¶ Dʒ
ſicu: ille äbulauit. ing
hoies ↄuerſando. d ( Et ipſe âbulare.ipᷣm imitãdo:non
ſolũ in obſᷣuatioe pᷣceptoꝝ:ſed ẽtↄſi ioꝝ ſʒ ſuã poſſibilita
tẽ q;'uis ad hoc nõ teneat᷑ de necitate. e ¶ CThariſſimi. Hic
ↄñr ↄfirmat dem ſuũ.ſ.ꝙ pᷣceptũ de dilectõe dei ꝓximi ex
q p̃cedũt oꝑa bona eſt ab antiqͥ datũ.d.Chariſſimi nõ ma.
no. ſcri. vobis ⁊c.eſt.n.h mandatũ de dictamie legis nãlis
ꝙ hõ diligat deũ:a qͥ hʒ eẽ ⁊ viuẽ:⁊ hoĩem ſibi ſuem in ſpẽ
vñ ⁊ bꝛuta aialia hꝰ faciũt:Ecce.xiiij.c.Oẽ aial diligit ſibi
ſile.⁊ ſic eſt inſertũ mẽti hũane a ſua pꝰↄditioe.eſt ẽt ð lege
ſcripta diuia:deui.vj.c.Diliges dñm deũ tuũ ex toto coꝛde
tuo ⁊c.⁊ de dilectiõe pxi dẽ leuit.xix.Diliges ꝓximũ tuũ ſiẽ
teipᷣm. ſic eſt datũ ab initio legis. f ¶ Iteꝝ man.no.ſcri.
vobis.qꝛ idẽ pᷣceptũ de dilectioe renouatũ eſt i euãgeljo qð
dẽ lex amoꝛis. g 5 ven eſt. i. vificatũ. h ¶ Et i ipo.ſ.
deo hũanato ꝗᷣͥ ex charitate maxia Hali us eſt p nobis.
i ¶ Et in vobis.qꝛ p hoc dedit hoibꝰmaximũ icẽtiuũ amo
ꝛis:ppꝑ qð iminẽte ſua paſſiõe dixit: Jo.xiij. Mã.no.do vo
bis vt dili. inuicẽ ſiẽ dilexi vos. k A⸗ tenebꝛe.i. figu
re 7 vmbꝛe ve.te. l kran ier̃t. in paſſioe dñi:in cſignum
velũ tẽpli tũc fuit ſciſſũ:luce.xxiij. m ¶ Et veꝝ lum iã lu
cet. i. vitas euãgelij. n ¶ Qui dicit ſe iĩ luce eẽ. i. i vitate euã
gelica viuẽ. o Eiſſui odit i tenebꝛis e.culpe ⁊ igrã
tie:⁊ ꝑ oppoſitũ p ¶ Qui dili.frẽm ſuũ.in deo ⁊ ſᷣm deuʒ

qð ẽ charitatiue diligẽ. q ¶ In luie manet. ſ. Re:⁊ ꝑ ↄſjs i vtus e a diuinitas.ſed accipitur hic mundus p hoibus

lumie increato in qͥ manet ꝑ gaʒ ſiẽ amas ĩ amato. Et
ſcã.in eo ñ eſt.ſ.actiuũ ⁊ paſſiuũ:ſcãdalũ.n.eſt dem vł ſom̃
minrectũ:alfi pᷣbẽs occaſiõʒ ruine.manẽs ãt in lumie dcõ
mso: ex fcõ vel dcõ ſuo nõ pᷣbet alii occaſionẽ peccadi:nec ex
fſcoò alterpvel oco ruit in pctm. s ¶ Nui aut odit ⁊c. pʒ ex
dictis ſnia. ¶ Scribo vobis.hic ↄnr ad oꝑa meritoꝛia ĩ
ducit aliqͥs ſpãlit:et p baptigatos ab eo de qͥruʒ ſalute erat
ſpaliter ſolicit:nõ.n.oẽs eiuſõ ciuitatis vel patrie baptixa
uit vel ↄuertit:nã in pꝑtibillis paułpdicauit ⁊ timotheuj ⁊
ples alij:vt pʒ ex eplis pauli ⁊ actib aploꝝ:dic : t ( Scri

—

„ „ * Per » » 9 5 . R. 0
bo vobis filioli. Illi filioli ppe dicũt᷑ alicupa q baptica⸗ H“ ſtrun
ti ſi:vel ð baptiſmo leuati. v ¶ Am remit. vobis pec S —
cata.i.remiſſa ſi in baptiſmo:qͥ delet totã culpã ⁊ penã –
x C Pꝛopi nomẽ . ſ. xpᷣi in enoie dabat᷑ baptiſm in p rn anii
mitiua ecclia:vt hẽ act.ij.q d. de ceio nõ debet᷑ inqnari Szernid
p pctm.⁊ꝛ inducit . nte
. ,. Zuerſos moꝛib'⁊ u malc
ſuũ:in tenebꝛis ẽ:⁊ in tene ſcia de qb'ẽ mul n niimm
bꝛil ãbulat:⁊ neſcit qͥ eat:qꝛ tu curandu:eo ꝙ (Etnits
b bonũ ipſoꝝ redũ n lunni
tenebꝛe obcecauer̃t oculoſ Jarin r A holez umd⸗
6 X Re OOIgar in torâ ecckä: ſtoeh
.Scribò vobil ſilioli:qni pꝑꝑ qð vocat eos onoti
am remittunt᷑ vobis pcta p pies.d. -( Scri ——
pter nomẽ e. Scribò vob o vo Pa qin o iculi niſt
pfes: qi cognouiſtis eũ q AMtt. vbd incana i Vnnn
ab initio eſt. Scribò vobiſ tũ ꝓcedẽs a pie ntace i
adoleſcẽtes:qm̃ viciſſ mali vt dem ẽ in pnᷣhy Reina
gnũ. Scribõ vobis infates eple. q. . eis: exh aniott
5 is Dses hẽtis maioꝛẽ ſciẽ nchc
qm cognouiſtis piey. Hcri niz alijs: debet eẽ fenuſtäl
boõ vobis iuuenes:qm foꝛ alioꝝ exẽplũ per nglei 6
tes eſtis ⁊ vbũ dei manet ĩ oꝑa ytuns. 3 idu nme H
vob:èt viciſt malignu. Ndͤ ct adoleſcetes in nimiͤiid⸗
lite diligere mun uz: neaz add' inclvidͤt ocu- aer M
diligere munduz neqʒ piſcétie carnis vi imuoſtumn
ea q in mũdo ſt. Si quis di gẽ: pp qo laudat maſraell
ligit muũdũ nòn ẽ charitas cos de anuinare nüuin
Hris ſ en ;m a& n& Vt ad eâ mag ani scd Malg.
pris ĩ eo. Quoniim oẽ qðᷣ ment: na vt lau⸗ anait
data creſcit:iõ di tni ehinl
cit: cribo ioni ad mue
vo.adole.qm̃ vici.malignũ.i.mali igniſ icẽtiuũ:qui eſt deos fnnltane
ignis ↄcupie carnalis. q d. de ceto nõ debetis pmittere biherſghn
vos vinci a carnalib oeſiderijs.ꝗ inducit infantes:tñ . Moltg
aliqͥ mo rõnis capaces ꝗᷣ lʒ pauca cognoſcãt de diuinis ſnover hinius

tñ recognoſcũt oeu eẽ pꝛem iuſtoꝝ:dicit ig᷑: a ¶ Scri lue poar a⸗

bo vo.infan.qm cogno.pꝛem.q.d.exqͥ coguiſtis eũ de/⸗ oſdbi G
betis eũ reuereri:⁊ ꝓut poſſibile vobis eſt imitari. in lnmo det
qucit iuuenes ꝗᷣ ia hit robur coꝛpis.d. b ¶ Scri. vo. filgaihitab
iuue.qm foꝛ.eſtis.q.d.ſic̃ eſtis foꝛtes in coꝛpe ita ſit mẽ Npgsinllisp
te: vt nõ deficiatis in qᷓcũq; tribulatioe:⁊ ſubdit᷑ ad hꝰ ſrensayrad
rõ: c ¶ Et viciſtis malignüũ.i.diabolũ renũciãdo ei ⁊ ntäinccan
poõpis eii baptiſmo. q.d. debetis firmit᷑ ſtare ne de ceio letis Mi
vincamini ab ipſo. O (olire diligẽ. hic ponit᷑ diuie nmedgeſtfan
ſocietatis cũ hoiboiſſipatiuũ vt euitet:qð eſt duplex eapllinqͤci
ſſ. cupiditas q eſt venenũ charitatis in q̃ charitate cõſi ictuenitfic
ſtit dicta ſocietas:⁊ hereſis ꝑuerſitas q dictã ſocietateʒ lpenſeirſi
diſſoluit:ergo p docet cauẽ pᷣ:2* : ibi Filioli. Circa cerleſggue
pᷣoicit: D ¶ Nolite diligere mundũ.nõ acccpitur hic ſelxinpeor

mundus ꝓ vniuerſitate creaturaꝝ:ſi icut dẽ Jo.j. Mun L n
dus per ipſũ factus eſt.creature.n.diligende ſt:inq̃ᷓ ꝑ NIDi

eas aſcendim:tanqꝙᷓ; per ſcalã ad cognitionẽ crcatoꝛis: in hon Gig
Ro.j.Inuiſibilia.n.ipſius.i.dei a creatura mundi.i.ab CErneben
hoie per ea que fca ſt intellecta ↄſpiciũt᷑:ſempiterna qͥʒ Nenlunt
ſſciternob,
delectabilia hmundi inoꝛdinate querentib de quibꝰ lurm
dẽ Jo.j. Mundus eũ non cognouit.qꝛ occupatio circa glägdi 7
delectabilia mundi: iĩpedit cognitionẽ dei: Licet ãt nã Nnnec
ſit in ipſis diligenda: viciũ tñ eſt odienduũ ⁊ fugiẽduũ:nã Uöen
amic ſtultoꝝ ſimit efficiet᷑: ꝓuer.xiij.j nominat᷑ aũt hic iazi
mundus rõe vicioꝝ:ideo ſubditur: e ¶ Neq; ea q̃ in ſibu i
mungdo ſunt.i.vicia eoꝝ. f ¶ Siquii diligit mũdũ.hꝰ ☛
mõ ocʒ. g ¶ No ẽ charitas pꝛis ĩ eo.nã amo, delecta- nnuctpen
biliũ h mũdi retrahit ab amoꝛe dino. h ¶ Qm oẽ hinini
qðẽĩ mudo.iĩ hoib'mũdais. a ¶ Locupia camiſẽ. unun

7

N
muüki
NN

=

Pgörwrnren
Rd S
un
Wäſthin
idie
ndcnindr
Agnhg,
haumgiſ
ialis dcei⸗
Ahrerihi
cparmmzilr
olſtinsi
ringiir ⸗
Nnecmsn
Eoo ölandar
de Re anare:
Näma
ncntni Fe l⸗
cucreicriö
