e & ui coequalẽ nobiſcũ.ſ.iudeis:de quiberat petiꝰ
f¶ Soꝛtiti ſi fidẽ.⁊ ẽt alia dona dei:iõ ſubdit᷑: g ¶
iuſticia dei.i.data ꝑ deũ:⁊ accipit᷑ hic iuſticia put ẽ ois
vtus:ſicut accipit phᷣs.vno mõ.v.Eth.ſed ibi loquit᷑ ð
iuſticia acquiſita:hic ãt agit᷑ de infuſa. h ¶ Gra.Hic
cribũt optata bona:cũ dẽ: Gf̃a vobis.iĩ pꝛeſenti.

dipleat᷑ in cogni.do.no.ieſu xpᷣi.i.p cognitioneʒ

eius in pnti:q dirigit ad pacẽ illa cognoſcẽdo de xpo q
ſequunt᷑. Qũo oia ⁊c̃.totũ ẽ ſub vno vbo vſq; ibi:Uoʒ

ãt.excluſiue:⁊ io eſt de ſalutatioe in q̃ expmunt optata
bona:⁊ ẽ lĩ̃a intricata:ꝑꝑ qð ſic iungat. l ¶ In cogni/
tiõe do.no.ieſu xpᷣiqũo ⁊c̃.i.vt cognoſcatis ꝙ; benigne

T pfecte donata ſt nobis oĩa q̃ ad vitã.gratie ꝑtinent.

n ¶ Et pietatẽ.i. cultũ latrie:q pietas a tullio ⁊ doctoꝛi
b'catholicis noiat᷑. ine vtutis.i.ꝑ vtutẽ dinam

q̃ eſt in eo.ſ.xpᷣo:verũtn qꝛ cognitio xpᷣi ⁊ donoꝝ eius

deriuata eſt ad gẽtiles ꝑ pdicationẽ aplłoꝝ imediate il
¶ Ber cognitionẽ eius.ſ.xpᷣi

1¶ Der quẽ.ſ.gliam ⁊ vtutẽ xpᷣi: s

aàmoꝛẽ fratnitatis:in àmoꝛe

ch de: cõtus eſt dinius meld. i
t pax.in futuro vbi qᷣetabit᷑ torꝰ hoĩs appetitus.

o ¶ Uos ↄſtituẽt. finaliter. p

te ſolũ deũ:⁊ quẽ miſiſti ieſũ xpᷣm. q

§

nobis donatã ab eo. q ¶ Aui vocauit nos ppa glia ⁊ vᷣm
te.cũ eſſem ſimpliceſ ⁊ ideote:Act.iiij pp qð totũ ẽ ab ipᷣo
axima pcioſa
nobis ꝓmiſſa donauit.ſ.ſpmſcm ſigno viſibili ⁊ donũ lin/
guaʒ: ſicut ꝓmiſerat:luce vlti. oj at manete in ciuitate do

nec induami vtute ex
, ⸗ . alto: ⁊ Jo.xvj. Si. n.
quͤt vocauit nos ppᷣa glia ? ñabiero paclict'ñ ve
oſa nohbil/ miſſa dõauit: uͤt vos.· ? ſubdit ibidem
bH hec efficiamini dine ſoꝛ Kuũ at venerit ille ſpi
tes nature:fugientes ei q̃ in rir vitai docebit vos
mũdo eſt ↄcupie conuptio 1ene her von 3
nẽ. Vos aũt curã oẽm ſub ſpumi vobis data.

inferẽtes miſtrate ĩ fide vra v Efſciammni. cre
es ur.

Htutẽ: in vtuͦte aut ſciam: in detesn,e pꝛedicatioi
ſcia auũt abſtinẽtiã: in abſti X¶ Bine ↄloꝛ. natu

22—— rroe. p dona gie ſicut z
tia aut pietate: in pietate at nales ſe qdã dine na-
:in ture pticipat oões ĩ eẽ
at fratnitat charitate. Hec Nagie dan e nel
eniz ſi voͤbiſcuz aſſint et ſu us ad imini ad quẽ
2nXO ſus ad eminũ ad quẽ
perẽt: non vacuos nec ſine indudit receſſũ a ter
fructu voſ conſtituẽt in do

mini nr̃i ieſu chꝛiſti cogniti

one. Cuüͦi enim non pꝛeſto Pic incipit pſecutio
ſunt hec:cecus eſt et manu eple:in q̃ p credentes

inducit ad tenenduʒ
firmiter fidei vitateʒ
⁊ö ad pꝛecauendũ oppoſitã falſitatẽ.c.ſequen. Pꝛima in du
as:qꝛ pᷣ ponit dictã inductionẽ: ? inductiois rationem: ibi
Pec eni. Circa pᷣ ſciendũ ꝙ fides ſine operibmoꝛtua eſt:
vt dictũ eſt. . Ja. ij pꝛopter qð nõ eſt perfecta vſquequaq;:
non ꝑp aliquãa falſitatẽ:nã ſidei foꝛmate non ſubeſt falſum
ſed ꝑꝑ operis defectũ:iõ credentes inducit ad ſidẽ operãteʒ
per dilectionẽ a alias vtutes annexas.d. yꝓ ¶ Wos at. ſup/
ple ſcitis. ʒ ¶ Curã oẽm ſubinferente.ad iplendũ qð ſub-
ditur: a iſtrate in fide via vtute.ſ.bñ operãdi vt ap

pareat viua. b ¶ In vtute ãt ſciam.i. diſcretionẽ opis di
rectiuã. c ¶ In Icia ãt abſtinentiã.nõ ſolũ ab illicitis ſz t

ab aliquibꝰlicitis puenientes ad ↄſilioꝝ ꝑfectionẽ. d¶ In
abſtinentia ãt patientiã.ſicut dẽ mat.vj.Cũ at ieiunatis tẽ
poꝛib'nõ iniunctis.ſ.nolite fieri ſicut hypochꝛite triſtes ⁊c̃.
e n patientia autẽ pietatẽ. hoc eſt enperkerioniog ho
ſic lit ſibi durus per abſtinẽtiã ⁊ alijs pius per ↄdeſcenſionẽ
f letate autem. circa aliquas perſonas ſingulares.
h ¶ Fraternitatis.i.cõitatis fideliũ. g ¶ Nmoꝛẽ.qꝛ bonũ
n amoꝛe ãt fraternitatis cha
ritatẽ.i. vnionẽ ad deũ qͥ eſt vinculũ perſectionis:Col.iij.
per ↄñs oĩum pꝛedictoꝝ perfectiua. k ¶ Pec.n. Pic ↄñ̃r
ponit᷑ inductionis dicte ratio:⁊ pꝰrõne ſumpta ex parte in-
ductionis:ꝛ ex parte inducentis:ibi Pꝛopter quod. Pꝛima
ratio:quia ſi ſic acquieſcatur inductioni dicte pꝛouenit ide

magnum bonuʒ: euitatur magnum maluʒ: ⁊ hoc eſt qð

Dicitur: k iz.pꝛedicta. l ¶ Si vobilcũ aſſi t. in⸗

ſepabiliter. m ¶Et ſuperent.oppoſita vicia. n ¶ NHon

vacuos nec ſine fructu.imo plenos meritis ⁊ pꝛemijs.
n dñi nr̃i ieſu xpᷣi cogni
tiõe.i.eaꝑta viſione:Jo.xvij. Hec eſt vita eina vt cosſcãt
Cui.n.ñ pᷣſto ſunt
r¶ Et manu tetans.i.dubbi effcũ

hec ceceſt. in itellectu.
jo 5§

mino oppoſito :ideo
ſubdẽ: Fugientes ⁊c̃.
7pz. y Uos aũt.

ð

¶Epiſtola

8¶ Obliuiõʒ accipiẽs ⁊?.i. p effectũ videt᷑ oblitᷣ. tM¶Pur
gatiõis.ꝑ baptiſmũ in qͥ accepit nouã vitã ꝑ fidẽ charitate
7 alijs viutib'opantẽ. v lapp frẽs mei ſatagite. ꝓce
dẽdo de bono in melp. x¶ UAt pꝑ bona opa certã vocatio
nẽ.ad fidẽ catholicã. y ¶ Et electionẽ.ad beatitudinem.
3¶ Faciail. q. d. ſi eẽ⸗ H

tis a bonis oꝑib ocio
irvicee⸗ vorario⸗ ae tẽtans òbliuionẽ accipiens
piite iuſticteriy y er⸗ purgatiõis veteꝝ ſuoꝝ ðli
nã dei pdeſtinatione ctoꝝ. Qlulapꝛopt frẽ mag
Sciendu tñ ꝙ hic ac ſatagite:ut ꝑ bona opa cer
cipit certitudop ꝓpba tã vr̃am vocationẽ ⁊ łlecti/

bili coniectura q cer
titudo ẽ in moꝛalibꝰ
⁊2 hũanis agibilib re
quirenda:ſᷣm ꝙ dꝛ. j.
echi. diſciplinati eni
eſt intm certitudineʒ

onẽ faciatis. Hec᷑.n.faciẽteſ
non peccabitis aliqñ. Sic
introit in einũ regnũ dñi ⁊
ſaluatoꝛiſ noſtri ieſu chꝛiſti

inquirẽ ſᷣm vnũqðq; e; ze ei denenn
geniy naã rei recibit Mꝛõpt qð vos incpia ſp
pximu eni videt! ma ↄmonẽ de his:ẽt quið ſciẽ
thematicũ pſuadẽte,y tes t ↄfirmatos vos in pꝛẽ

acceptar̃:⁊ rhetoꝛicu
demoſtratioes expe/
tere. a ¶ DPec eni fa n! tgbna⸗
entes⸗Lopahaa G culo ſuſcitare vos i ↄmoni
rinnante b oe: cert ꝙ velox eſt depo
peccabit aliqñ.ſ. mo: ſit e Len
tali pctõ:qꝛ veniale’/ litio tabernaculi mei! ſʒ A*

põt vitari omnino. ? dſis nir̃ ieſus xpᷣs ſigniſica
c CSic eni abũdiit.

i.p multa merita.
dD ¶ Miſtrabit vobis introitr in einũ regnũ.qð eſt ſũme ð⸗
ſiderandũ. e
ex ꝑte inducẽtis:⁊ hec eſt duplex:2 ponit᷑ ibi: Nõ eni.p vo
accipit᷑ ex cura paſtoꝛali:qᷓ mouẽ dʒ paſtoꝛẽ ad ifoꝛmandũ
ſubditos in bono ⁊ ↄfirmãdũ:⁊ maxime qñ ſcit obitũ ſuuʒ
ꝓbpiquũ:⁊ ſic erat in petro paſtoꝛe fideliũ:⁊ hoc eſt qð dicẽ
e ¶ Pꝛopt᷑ qð ⁊c. ↄmonẽ de his.i.de oꝑibꝰ bonis:a dicit:
Incipia.i.ita freqnter hoc facia:ac ſi ſp eẽm in pꝛincipio.
f ſaus ſcientes.bonũ facẽ. g ¶ Et ↄfirmatos.vos.
h¶ In pñnti vitate. ſupple deſidero eẽ:pꝑ qð ponit᷑ in alid/
b'libꝛis CUolo:qꝛ ſubintelligẽ lʒ nõ ſit de textu. i ¶ Juſtuʒ
eni arbitroꝛ.rõe officij mihi ipoſiti. k (MBuzdin u in h
tabernaculo.i.viuẽs in hoc coꝛpe.qð dẽ tabernaculũ aie.
¶ Sulcitare vos in ↄmotiõe.i.excitare vos ad bonum.
m CLert ꝙ velox eſt ⁊càl. Sciebat eni moꝛtẽ ſuã ꝓpiquaʒ
ꝑ xp̃i reuelationẽ. n ¶ Pabo ãt operã. i.efficacii ⁊ freqnt

hoc faciã. Oo ¶ Pꝛe vos.ſupple memoꝛiã de ↄmonitioibꝰ
meis. p ¶ Poſt obitũ meũ. Paſtoꝛ eni bon deſiderat ⁊ q̃
rit ſalutẽ ſui gregis:nõ ſolũ ꝓ tꝑe ſuo:ſed ẽt pꝛo futuro.
q ¶ Ut hoꝝ memoꝛia faciatis.i.oꝑe ipleatij.ex dictij pʒ ꝙ
hanc eplam ſcripſit rome ſicut ⁊ pᷣcedentẽ:nã ſicut dẽ hic p
pinqu erat paſſioni ſue quã ſuſtinuit rome. r¶ Mon.n.
DHic ponit᷑ ꝛ rõ q̃ accipit᷑ ex doctoꝛis certitudine:qui tanto⸗

magis mouet᷑ ad docendũ ito ſcit ſuã doctrinã eẽ veram:

erat ãt petrus de vitate ſue doctrine duplici via cert:2 po
nit ibi: Et hẽmus.pvia fuit ꝑ auditũ imediate a deo pꝛe a
q̊ nulla falſitas põt eẽ: iõ dicit: Nõ eni indoctas fabulas ſe
cuti:ſicut ſequunt᷑ poete ⁊ doctoꝛes falſi. Notã fe.vo.
do.no.ieſu chꝛi.vtutẽ.vobis pᷣdicando:⁊ ſᷣmonẽ miraculi

xbinoie fact ofirmãdo:ad ſue dinitatij oñſionẽ. tEip

ſciam. nã inq; de nouit oĩa ab eino:⁊ inq;hõ ab inſtanti
Pceptionis nouit q cosſcit deus ſcia viſionis:qᷓ reſpicit ha⸗
bentia eẽ m quacũq; dꝛiam tꝑis. v⸗ Sʒ ſpeculatoꝛes fa

glie diuine. y ¶ Uoce lapſa. de celo. 3

Eni abũdant᷑ miſtrabit᷑ vob

noꝛeʒ ⁊ gliaʒ vocł delapſa e

ſenti pitate. Juſtũ autẽ arbi
troꝛ q;diu ſũ in hoc tabna/

Pꝛopt᷑ qð.hic ↄñr inducit pporõe ſũpta

cti illius magnitudis.i.magniſice tranſfiguratiois:quã

vigerũt petruj iacob' a iohannes in qᷓ tranſfiguratione

apparuit eis in foꝛma hũanitatis glioſa. x ¶ Accipi/
ens eni a deo pa.po.⁊ glłiam.i.teſtimonium honoꝛis ⁊
Ad en. ſen-
ſibiliter. b ¶ A

. 1. — maggnifica glia. i.
uit mihi.Dabo aũt operã ado pꝛe. ac Hu
⁊ freq̃nt᷑ habẽ vos p obitũ iuſcemodi.i.que

H . vpvox fuit talis.
meũ:uᷣt hoꝝ oĩuʒ memoꝛi ( ¶ Vitc eſt filius
am faciatiſ. Mon eniʒ indo m. ſnãlis: ⁊ per
ctas fabulas ſecuti nòtã ſa oñs eiuſo nature
cim vob dñi nr̃i ieſu chꝛiſti iue gle me e⸗
eezs 5e Erigeg. α cu. d In qu
pᷣtutẽ et pᷣcictiã:ſed ſpecula mihi pplacui. vt
toꝛes facti illꝰ magnitudis p eũ pficiã ſalutẽ
Accipiens.n.a deo pr̃e ho deishumen.
Ipm audite.
aure coꝛdis ⁊ mẽ
tis credentes eiun“ꝰ
doctrie. f ¶ Et
hãc vocẽ nos au
diuimꝰ.ᷣ ſenſibilit/
⁊ intelligibiliter.

ad eũ hùiuſcemõi à magni
fica glia:hic ſt filme dile
ctus in qᷣo mihi ↄplacui:
ipſuüz audite.Et hanc vocẽ

nos audiuim de celo alla g (Kuũ eẽm cuzʒ
tã:cuʒ eſſem cũ ipſo in mõ/ pſo in moͤte ſco.
te ſco. Et habem ſirmioꝛe,y d oĩ ſaner oeb⸗
ꝓphicũ ſmonẽ:cui bñſfaci paitois e
tis attendẽteſ quaſi lucerne p & Et Bemus.
Hic ponit᷑ 2* via

certitudis quam

hüũit petrus ex ſcriptura pphᷣica e intellectũ habuit ꝑ

xpᷣm luce vlti. Aperuit illis ſenſũ vt intelligerẽt ſcriptu
ras.ſ.ꝓphaꝝ:⁊ hoc eſt qð dicit. h 4 Et hemus firmi
oꝛẽ pphicũ ſermonẽ.que firmitas põt ad duo referri.ſ.
ad ſmonẽ petri:⁊ ſic ſmo ꝓpphᷣicus nõ eſt firmio: ſᷣmõe
eiſimplicit:ſed magis ecõuerſo:nã apli fuerũt magis il
luminati a deo ꝙ; ꝓphe antiqui:erat tñũ ſirmioꝛ alicui:

vtpote iudeo in ꝓphᷣali doctrina nutrito:hoĩes eni ma

gis credunt ↄſuetis dici apud eos: ſicut dicit phs.ij. me
ta. ꝙ aliqui magis aſſentiũt fabulis ⁊ dictis poetax qỹ
roibus certis phoꝝ.inter gentiles ãt quib petr ſpãliter
ſcribebat:erant aliqui de iudaiſmo ↄuerſi:eo ꝙ fiebat
vna eccleſia ex gentiliba iudeis:põt ẽt dicta frainitas
referri ad ſermones alioꝝ pꝛophaꝝ:a dauid cuius ſer
mo firmioꝛ eſt ꝙ; alioꝝ:eo ꝙ fuit eximius pꝛopharum
vt dicitur in pꝛincipio gloſe libꝛi pſal. eo ꝙ alij pꝛophe
vitatẽ ſibi reuelatã in viſionib' imaginarijs viderũt vt
ibi dicitur: dauid ãt per intellectũ ſine talibimaginibꝰ
ſicut darius videt qui demõſtratões geometricaj capit
ſine deſcriptione figurarũ ꝙᷓ illi qui non capiunt ſine ta
li deſcriptione:vt plenius dixi cũ tractarẽ de gradibus

ꝓphetie in pꝛincipio libꝛi pſalmoꝝ:⁊ hoc modo videt᷑
petrus loqui: cũ dicit: bee

abem firmioꝛẽ ꝓphicũ
ſermonẽ.nã ſᷣm gloſaʒ intelligit de ſermone dauid:que

habetur pſal.ij. Domin oixit ad me filius meus es tu:

ego hodie genui te. qui ad litterã intelligitur de chꝛiſto

ſicut ibi fuit oſtenſum etiã per antiquos doctoꝛej hebꝛe

oꝝ:hãc autẽ auctoꝛitatẽ non expꝛimit hic beatus petr
quia eadeʒ eſt in ſententia cuʒ pꝛius allegata: Hic eſt fili
us meus dilectus. quantuʒ ſpectat ad pꝛopoſitum.
i ¶ Lui benefacitis accedentes.ſcilicet ſermoni pꝛophe

tarum. k ( Quaſi lucerne lucente in caliginoſo loco.
ideſt in hoc mundo ignoꝛantie tenebꝛis obſcurato.

Cbafi
optatiden
nofitſeni

1(Nen
ſeñ ſiͦſd

rat. 40 n.
nlliventa⸗
rarir hy
lius eonun
ſaic en
, ſbidi n

iiſticini

giciiſeg n

lerſsdii

Abinftmn

WN
yt
Ahfciſtlu
Whmmi.
Pruln.
e olsen;
Scalanm
oanie. ſ
ic ociſod
uun. ſnſbii
aiy';
nnorr ſo.
ſan roehy
insliig
s
c nt Ne
muudis gen
eni hii

Loor .
mnen

moꝛ alui:
hoicsnimns

tſein

epfum
i p⸗
Pnoniift
lmagni⸗
menſcht
iunt ſinens
egultu

noc⸗

bi prin
u
mu u.
echtiſo
nuſpeh
spen
hicctil
ſium.
e
noole⸗
Crat.

Detri. HI. ij.

¶ Donec die uluceſcat.i. clara

nõ eſt viſibilis oculis coꝛꝑalibꝰ:ſed tantuʒ mẽtalibus.

p ¶ Doc p. hic reddit roʒ ſui dicti.ſ.ꝙ ſᷣmoni ꝓphico

dz attẽdi:qꝛ ꝓcedit ex dina reuelatiõe ⁊ nõ ex human
fictione:⁊ hoc eſt

asð dicit: p „
bn intelligetes g lucenti in caliginoſo loco:
ois ꝛophiſe donec dies elucelcat et luci
Triptura poſita: fer oꝛiat in coꝛdib vriſ.hoc
qð dicit ad exlu pmuʒ ĩtelligẽtes ꝙ oĩs pꝛo

denduũ ꝓppiaſ ali phetia ſcripture ppà intpꝛe

as:q no it alicu tatiõe nõ fit. Mõn.n. volun

caſio deridẽdi ⁊ contẽnendi fidẽ
i.ad decipiendũ opoſitis. k

lſio veniat. m ¶ Et vid veritatis i fides catholica. h ¶ Blaſphemabika pa⸗
lucifer.i. diuina claritas. o ¶ Oꝛiat᷑ in coꝛdib vꝛis.qꝛ 3 va

ganis ⁊ iudeis tanq; mala:per hoc.n.datur infidelibus oc-
holicã. i Fict vbis.
e vobis negociabunt᷑. bo
na veſtra tẽpoꝛalia ſubtrahendo. I ¶ Quib. Poſti oſtẽ
dit hẽticoꝝ malicia:
= hic oↄñnr decl arat eo
negociabũt᷑. Quibiudiciũ rũ pena: ⁊ 2 pene gra
iam oli non ceſſat:⁊ pditio uitatẽ:ibi Mag aũt.

. Ep„ bdiditur in duas:qꝛᷣ
de angelis peccãtibꝰnõ pe ſcðo inducit ad hoc

pcit:ſèd rudentibiferni dè triplex exemplum:

tractos in tartaruʒ tradidit

irmitatis. — s — en d . 5
mns ꝛopꝛia in⸗ tate hũana allata ẽ aliqñ ꝓ cruciãdos in iudiciũ rèßua⸗ iudlci i. 1.5 ad aus
terptatiõe noõ fit. phetia ſj ſpũſcõ inſpirati lo ri:ct oꝛiginali müdo nõ pe condęnabuntur.
i.nõ fit ſenſu hůa ¶cuti ſt ſaneti dei hoĩes ¶II. pcit:ſed octauũ noe iuſticie m. ¶Jam Stan non
nsaninz, Aerunt ?o ſeudo pconẽ cuſtodiuit/ diliiuiuz Bo ule⸗
ſed ſpũſcõ inſpi/ ci mundo ĩpioꝝ inducẽs ſed hec expoſitio vi⸗
rati. a qͥ non poðor vOb erunt mgori medaces: uitate ſodomoꝝ gomoꝛ getur excludi per hꝰ
—— nlbi qui introducet ſectas pditi reoꝝ in cinerẽ redigẽs euer g5 eenlitn a
aier in vinth innoucet ecias pan eomanere g rlclocutter
eius pꝛonunciari Olug: T eu emit eos deuʒ ſiõe danaulit:ex eplüm o pꝛeterito duratio illa
ſecũda petri prio Megãt: ſupducẽtes ſibi cele q ſpie acturi ſt ponẽs èt iu ſempiterna ⁊ de futu
ca. vbi dĩ in po r& pditionẽ.Et multi ſeqni ſtu loth oppᷣſſum a nephã ro:iõ melius ſic expo
nil dis geellit eoꝝ luxurias:per qͥs via pi doruʒ iniuria àc luxurioſa nitn Jen taenur⸗ cl
Be ad oi atis blaſphemabit i aua cõuerſatione ripuit. Aſpẽ ar tqeſt a pꝛinclpio
cit beatuy ricia fictis uerbis de vobis ctu enim ⁊ auditu iuſtus: mundi eſt pꝛeparata
etrꝰ. Hij . nam a pꝛin cipio di⸗
coe nobiſ⸗ ſtinctionis reꝝ: locuj

cũ ſoꝛtiti ſi fidẽ.no ſolũ intelligit᷑ de ↄuerſi? a gẽtilitate
ꝓut poſtillatoꝛ dicit:ſed ẽt a iudaiſmo:ſi ic de illis
iudeis q ꝑ t̃s poſtq apli acceꝑpunt ſpmicm̃ in die pẽte
coſtes fuerũt ad fidẽ ↄuerſi:⁊ io de illis dĩ Fuerũt ſoꝛti
ti fidẽ cũ aplis pmitiuis:intelligẽdo coequalitatẽ nõ ſʒ
Sndiſſſed put mi poſtl ſieheccph ſiẽ ⁊ pᷣcedẽs vtrii/
q; ↄuerſis dirigit. ¶ In eoð ca. j. vbi dẽ in poſtil.
Et hẽmfirmioꝛẽ pph̊icũ ſermonẽ ⁊c̃. ditio.
Er hoc qð dicit aplłs. Hẽmfirmioꝛẽ ꝓphicũ ſer
monẽ . ſatis hẽ ꝙ loqᷣbat᷑ cõuerſis de iudaiſmo
pncipaliter: qͥ pphica vᷣba recipiebãt ab antiqͥ:

de

tenendũ fidei vitatẽ. hic ↄũr iducit eos ad pᷣca
ñ oppoſitãa falſitatẽ:⁊ p circa aduentũ xpᷣi

in mu
eſt heretieoꝝ ſidẽ xpᷣi coꝛꝛũpentiũ:qͥꝝ poñdit maliciã
⁊2 penã:ibi Quib. Circa pᷣ dicit: a Fueft vero 7
pſeudo ꝓphe in pplo.ſ.iudeoꝝ: añ xpᷣi aduetũ ſicut pʒ ĩ
libꝛis paralip.⁊ reg.in pliblod. beSi⸗ ⁊ in vobis.
ianis. c¶ ¶Erũt magi mẽdaces.q̃les fuerunt pſeu/
do apoſtoli heretici. O ¶ Qui introducent ſectas ꝑ
ditionis.ſicut ebion ⁊ cherintus negantes diuinitatem

chꝛiſti etiã a tẽpore apoſtoloꝝ:pꝛopter qð beatuj iobẽ

nes in pꝛincipio euangelij ſui declarauit diuinitatẽ chꝛi

ſti dicens: In pꝛincipio erat verbũ ꝛc.ᷣm ꝙ dicit hiero
ny. in ꝓlogo ſuꝑ iohanẽ:et g⸗ arrius ⁊ multi alij er

agerat circa fidẽ xpᷣi. e Bpeaucenrenſ ibi cae
ꝑditionẽ.i.cãm perditionis ⁊ nõ ſolũ ſibi ſed etiã alijs
ideo ſubditur: f
les delicias

.

h at qꝗð dixit poſtillatoꝛ ꝙ ðð fuit exim ppharum
2Bn alſtine ſuꝑ pn“libꝛi pſal.hĩ Rentun Sr⸗
erũt vo. Poſtq beat petr'induxit fideles ad

ꝛRcirca aduentũ ep ad iudiciũ.c.ſe.pꝰfalſitaꝰ

2 ſulphur:vt hẽ ibidẽ. a

Et'multi ſequentur eoꝝ luxurias.
ad hoc eni ꝙ plures eos ſequerent concedebant .

exercẽ.
quas homines ſunt pꝛoni. g ¶ Per qᷣs

inferni eſt ab alijs diſtinct: ⁊ ſic dẽ Eſa.xxx. Pꝛepata ẽ ab
heri tophet a rege pꝛeꝑata ꝓfunda ⁊ dilatata:nutrimẽtum
eiignis ⁊ ligna multa flatus oñi ſicut toꝛens ſulphur ſue
cẽdẽs eã. n ¶ Si n. Bic ↄnr ꝓbat ppop triplex exẽ. p.
eſt de angelis peccantib' de quib dicit: Si eni deus angelis

peccã. nõ peꝑcit. a pena debita: o ¶ Sʒ rudẽtib'.i. funibꝰ
4 Inferni.

3 q funes ſi pctã q̃ ſi cã detractiõis ad inferna:

ſm qð dẽ pꝛouer.v. Iniquitates ſue capiunt ipiũ ⁊ funibus

eccatoꝝ ſuoꝝ aſtringit: q Rerartos. ſocietate ange
oꝝ ſcõx. r ¶ n tartaꝝ: tradidit cruciandos in iudiciuʒ.
i. p'iudiciũ. S¶ Reſeruari.p eni ceciderut in hunc aerem

caliginoſũ:vbi ſi ad exercitiu bonoꝝ:hñtes tñ ſuã penaʒ ⁊
ſuppliciũ:pꝰiudiciũ vo detrudent in inferno deficiete ſcõoꝝ

exercitio: a tũc creſcet eoꝝ pena accidẽtalis ex his ͥs ĩiduxe

rũt ad peccatũ ⁊ dãnatione:ſic glia ſcõꝝ angeloꝝ ex his qͥ

induxer̃t ad = ⁊ ex ocis ſupplẽdũ ẽ:ꝙ ſilr deꝰn

pcet hẽticd. t ¶ Et oꝛigiali.hic poit exẽ de ſubmerſis ĩ
diluuio:ꝑꝑ pctã eoꝝ.d.Et oꝛi.mũ.nõ pepꝑcit.dicitur auteʒ
hic oꝛiginalis mundus hominies qui fuerunt antediluui/

um:eo ꝙ tunc currehat pꝛima etas mundi:que terminata

fuit in diluuio. v e octauum noeę. quia cum eo ſuerũt
ſepteʒ perſone a diluuio ſaluate. x ¶ Juſticie pconẽ.quia
pꝛedicauit hoib illo tpis pniam: vt dem ẽ.õ.epla p.iij.c.
y¶ Diluuiũ mũdo ipioꝝ inducẽs.dicit ãt mũdo qꝛ tẽ oĩs

caro coꝛꝛuꝑat viã ſua:gen.vj. 3 ¶ Et citates. Hic ponit᷑ 3

exẽde ciuitatibtꝑe loth:vt hẽ geñ.xix.d. Et ciuitates ſo-
domoꝝ ⁊ gomoꝛꝛeoꝝ iĩ cinerẽ redigẽ:qꝛ pluit ſuꝑ eas ignẽ
¶ Exẽ?ac. ponẽs.i.oſtenden) ꝙ;
ſic punient᷑ niſi peniteant. b TEriani loth oppꝛeſ.a ne.
iniuria.ſʒ qò dẽ geñ.xix. Uimq; faciebãt loth vehemẽtiſſi
me ⁊c. c ¶ Ac luxu.ↄuerſatioe.nã vitiũ ↄ nãm volebãt
Eripuit.p ãgelos qᷣ eũ cũ vxoꝛe ac filiab exira
¶ Alpec. ei c

ciuitatẽ duxerunt:vt hẽ ibio:⁊ ſubdẽ ca: e

ibi Si eni angel. Cirꝰ

”

h dagi) aũt. Hic

¶. vita ⁊ fama eiiuſticia apparebar. a ¶ Pitans apõ eos

ꝗq de die in diẽ .i. qſi ↄtinue. b ¶ Aiam luſtaʒ. ipſius loth.

6 Iniqs operib cruciabãt.na Racare nõ potat:⁊ ſic cũ

doloꝛe poꝛtabat:ↄcludit &̊ ð ¶ Mouit oe pios de tẽtatio

ne.i. de moꝛte. e ¶ Eripe.qñ expedit eis vt patʒ de loth ⁊

diẽ iudicij.ſ.extremi.

38 (Reſeruare cruci erat:hitàns apud eos ꝗq de
bunt no lollſ in aia ſi die in diẽ alam iuſta üiquis
cut añ iudiciũ: ſed ẽti Opib cruciabã t. Nouit de⸗
coꝛꝑe:⁊ ex dicts exe bpios de tetatione eripe: ini
plis ocludendũ eſti- quos po in diẽ iudicij rſer
lln herericis de hena uare cruciãdos. Maàg aut

Debita nõ parcetur. HEESS 27*
eoſ qui p carnè in ↄcupiſcẽ
tia imũditie ãbulãt:dnatio/

oↄñr oñdit h'pene gra 1 al
nẽq; ↄtenunt:audaces:ſibi

uitateʒ:de qᷓ p ponit᷑
duplex ro:⁊ꝰpe rõnis
ðclaratio:ibi Hi vo.
peadhuc in duas ſᷣm
uplicẽ ratiõʒ: 2 ibi
Angeli. pᷣvo rõ acci

introducẽ blaſphemantes
Abi angeli ſoꝛtitũdie ⁊ vir
tute cũ ſint maioꝛes:ñ poꝛ/

pit ex pte culpe penaz 3 S. 1 Po
merẽtis: ex i bee lant aduſuʒ ſe exccrabile iu
culpe accipit᷑ qntitas
pene:deut. xxv. Scoʒz

„. —

mẽſurã pcti erit ⁊ plagaꝝ modus.ſm ãt expoſitoꝛes beat
petrus dicit hic hereticos graui puniendos q; demones ⁊
alios de qbpoſuit exẽpla:ita ꝙ ñ ſolũ hꝰ ẽ argumẽtũ a ſili:
ſed ẽt a maioꝛi negatiue:cũ dẽ:Si deangelis peccãtibꝰ non
pepceit ⁊ alijs.de qbↄñr ꝓſequit:multominhereticis ex hꝰ
ſequit pctm eoꝝ eẽ grauiꝰa hoc ſatis pʒ de pctõ moꝛtuoꝝ ĩ
diluuio:⁊ ſubuerſione ſodome ⁊ gomoꝛꝛe:nã pctã ꝑꝑ qͥ pn
cipalit inducte fuerũt punitioes ille fuerut carnalia: vt patʒ
ex pᷣdictis:hereſis vo eſt pctm infidelitatis qð eſt directe ⸗
deũ:⁊ ſic ſm ſuũ genus grauius eſt peccatis carnalibꝰ. Iteꝝ
hereſis eſt grauioꝛ ſpecies infidelitatis:nã grauius eſt fideʒ
ſuſceptã coꝛꝛũpere vel negare qð faciunt heretici:q; non ſu
ſceptã qð faciunt iudei ⁊ pagani:ſicut apud hoĩes peius eſt
pꝛomiſſum denegare ꝙ; non ꝓmiſſum nõ facere:⁊ ſic ſequi
tur ꝙ pena hereticoꝝ ſit grauioꝛ:⁊ maxime qñ ſunt inuolu
ti cũ hoc peccatis carnalibus:quales deſcribunt᷑ hic per be/
atũ petrũ:vt pʒ ex pꝛecedentibꝰ ⁊ ſequentibus. De peccato
vero ⁊ pena demonũ magis eſt dubiũ:verũtamẽ idẽ põt di
ci ꝓbabiliter de ipſis:ſaltẽ q?tum ad multos eoꝝ:qꝛ docto
res catholici dicunt cõcoꝛditer:ꝙ hoĩes boni per merita ſi
aſſumendi ad ſingulos oꝛdines angeloꝝ: a ſic ad equalem
gloꝛia:⁊ eadẽ ratione videtur vt hoiej mali per ſua demeri
ta ſᷣm plus vel minus puniendi ſunt in ſimilibꝰ gradib pe/
nalibus demonũ:cũ igitur hereſij ſit peſſima ſpecies infide
litat q̃ eſt valde graue peccatũ:ſequit᷑ ꝙ eoꝝ pena ſit graui
oꝛ ꝙ; multoꝝ demonũ:⁊ maxime quado ſunt hereſiarche
⁊ alijs vitijs irrititi quales deſcribuntur iſti vel ſaltẽ eoꝛuʒ
aliqui. his dictis pʒ pꝛima ratio grauis punitionis
coꝝ que accipitur ex grauitate culpe eoꝝ:cũ dẽ: h ¶
gis aut eos.ſ.hereticos reſeruat de cruciandos. i S
poſt carnẽ. ei obediendo. k In ↄcupiſcẽtia imundicie.i.
uxurie que fedat totũ hominẽ:⁊ maxime in peccato cõtra
natura ꝙ frequẽter in ſcriptura nominatur imundicia.
1 benent ſ viuendo. m ¶ Dominationẽ otẽnunt.
i.xpᷣm qui nõ ſolũ dẽ dñs in cõcreto:ſed ⁊ dñatio in abſtra
cto:ppꝑ excellentiã dnij qꝛ eſt rex regũ ⁊ dñs dñantiũ:apoc.
xiyx. n ¶ Audaces. affirmando falſuʒ ꝓ vero. o (Bo
placentes.i.de ſeipſis magnã ſ upiamn eſtimantes: qð eſt ar/

gumentũ inſipie. p ¶ Sectas. pereſum. q ¶ Ilõ metuũt

„7

⁊ ĩ pnitiẽ his què ignoꝛant

ſua pibunt:pcipièntes mer

plãcetes ſectãſ nòn metuũt

re latrant. e
pto q̊; coꝛꝛupti ſit
gehẽene. gPerc

Se

facẽ. eas adinueniẽdo ⁊ docẽdo. x ¶ Blaſphemãtes.
fidei vitatẽ:⁊ ꝑ ↄñs eauctoꝛẽ. s ¶ Abi angeli hic po
nit᷑ ꝛ rõ grauitatis pene hẽticoꝝ:q accipit ex ꝑte ſubie
cti penã ſuſtinẽtis:nã demones q it foꝛ tioꝛes ad ſuſtinẽ
dũ vix pñt ſuſtinẽ pena iferni:⁊ multo min hẽtici qͥ ſũt

blloꝛi vtutl: 2
, — , 44 „ „ „ .llic ex hac pte gra
diciũ:Hi bo vłlut irrõabi ub affligunt:⁊ hꝰ

7 . C —
lia pecoꝛa naliter i captõe, , anifeni
218 4 1 ngeli. ſ.mali
blaſphemates ĩ coꝛuptiöe v Pocrtu. vvir.
tu.cũ ſint maio.
qꝛ nalia remãſert
in eij itegra:vt di
cit Dionyſius.
x¶Ns poꝛtãt.i.

cedẽe iniuſticie. Qoluptateʒ
Exiſtimates diei delitigs co
iqnatõis et macule:delitijs

affluẽtes ĩ ↄuiuijs ſuiſ lůxu vi luſtinẽt: ſicut
riãteſ vobiſcũ:oculòſhñteſ eniʒ ipoſſibile dẽ
plẽos adulterij et iĩceſſabi ad ifſicll vol
delicti pelliciẽtès iaſ iſtabi impoꝛtabile dĩ
leſ:cõꝛ exercitatũ ĩ auaritia cũ difficlate poꝛ/
habẽteſ: maledictionis filij tat. p ¶ Exeera

bile iudiciũ.i.pe/

bilis inqe a vo:

qꝛ ſic ẽ iuſta ſed ex pte monũ qᷣ execrant eã taq üuſtã

a ¶ Hi vo. Hic declarat bmã roʒ ð grauitate pene hẽri
coꝝ pp grauitatẽ culpe ipſoꝝ:a p ponit hec ðclara:
intẽta ↄcluſio: bi Si.n.In iſta vo declaratioe notat᷑ de
luxuria inſipia ⁊ ſupbia ⁊.s.in pnꝰ.c.de auaricia.ideo
iſta q̃ttuoꝛ declarat in q̃ttuoꝛ ꝑtib'q patebũt/p ſeqndo:
poeclarat eoꝝ inſipiaʒ.d. a ¶ Pi vo. hẽtici.ſ. ſupple
ſt. b ¶ UWelut irrõna. pecoꝛa. carẽtes intellectu vitatij
lãaliter i capti. ⁊ ĩ ꝑniciẽ.i.ex ĩpetu nature bꝛutalij
aq pabulũ:⁊ ſic incidut in laqueũ ⁊ capiunt᷑ ⁊ nccant:⁊
ſic ducunt᷑ in ꝑniciẽ: q̃ dẽ a ꝑ ⁊ neco necas. d¶ Hisq
ignoꝛant b aſphemãtes.i.ſic heretici blaſphemantes:

In coꝛꝛuptiõe ſua.i.in ſenſu ſuo coꝛꝛu⸗
le 7 glios deecpunt. f¶ Peribũt. pẽa
dercip eétes mercedẽ iiuſticie.i.pena debi
tã ſue malicie. h ¶ Uoluptatẽ. h ↄñr vclarat hẽticoꝝ
luxuriã.d. Uoluptatẽ exiſtimantes diei delitias.Circa

PHis que e lin Nauzns fidei: cõtra quos ex erro

en

qðò ſciẽdũ ꝙ voluptaj idẽ ẽ qð delectatio q̃ pot eẽ bona
2 mala:bona ſi ſit de oꝑib vtutu intellectualiũ væl mo

raliũ: mala at ſi ſit de actibꝰvenereis:volupta) igitur q
idẽ eſt qð delectatio põt eẽ boa ⁊ hõeſta:mala ⁊ turpij
lʒ at frequẽti accipiat᷑ p delectatiõe carnis q turpis eſt:

maxime in venereis:tamẽ hic accipitur ꝓ delectatione

honeſta in operib bonis: iõ dĩ voluptas diei: qꝛ ꝗͥ fac
vitatẽ venit ad lucẽ. Jo.iij.eſt ig ſenſus ꝙ heretici luxu
rioſi delectatões carnis reputat eẽ voluptatẽ diei.i.ea)
eẽ licitas æ honeſtas ⁊ ſic iungat f̃a. h Uoluptateʒ
diei.i. delectationẽ honeſta. I ¶ Exiſtimates.ſupple cẽ
k ¶ Delicias coinqnatiois.i, luxutie:vbi ẽ coinqnatio

Et macule.i. gule:ideo

ex duaꝝ ꝑſonaꝝ ↄiũctiõe. ¶ Et macule.i. gule:ie
ſubdit: m Weſteis affluẽtes.in ↄuiuijs ſuis in qͥ no

tat᷑ exceſſus in q̃litate ⁊ qtitate cbio P. n (¶ Tuxu.

vobiſcu.i. voj ad h ptrahẽteſj. ol¶ Ocloy ha. ple. adul
terij.i.ſignis adlterij. Rbtetlg ſa
tiſtactõʒ rpetit qtidie. q ¶ Pelli i cipietes. r ¶ Aia
iſtabi. i. q ñ ſi i fide firmate. s ¶ Coꝛ exer. hic ↄñr ðcla
rat eoꝝ auariciã.d.Coꝛ.exer.iauari.hñteſ.qꝛ freq̃nt co
gitãt qli bõa ſimpliciũ ad ſe trahãt.

¶Maledi. filij.

qð dẽ: e¶ Ubi.

nã q̃ nõ dẽ execra

ſ(ſonsſapinte
(bſcurtili

nulcen
notedt
ſitlit
ppto ickn
mercedein
ts amautt

cupicno?
.
pohn le

nieſcbiunn
nil n.
ſcoupuit
ndlmn
glierpart
ſi ni
aute lo
hi ſame
((on
didopbe
gibnabt

nurpgnn
cller henna

14

ſobio hi
nnesſeai⸗
eisnoana

r. 1T
nib'exigia

und

Vjalpo tmn
umintem.

(Rnr;
pumihggal
nonridoenn

Mſeniscani

lricklun
gün

iſtidig

(t bence

cron,verſ⸗
ies dicidog
glidecpie

ichenna
acounptioe
n

»*

Niape
dagſlie⸗
blirſſi
aung
Kaftintp
Gddi

. Oetith 7 Ni

in m⸗
unmniſe
Jurptoi
donfus.
oſdtiti.
Tfuineſan
Mgiſbled
eddiſl
eymenin
orddledi,
idificur⸗
E
klutiin
woierem
Biniego⸗
i tiiuſti
tuepenehen
da dan
ruöencätde
eunnch ido
nrbütpſeine
dhana ſ
inetllemnt
naurbeu
unitpat
5 bi
Pbemantg
voecrero
iuſuocgrn⸗
Prtifi
ripcnidcl

Aurubinc⸗

dcnnis Un
diznain
mnlüͤftn
un tin
jumnseſe
Nclanigne

A.

I¶ Reſeruat. t
pena rñdeat culpe. m

erroꝛe ↄuerſant᷑.i.indurati. s ¶ Libertatẽ illis pmittẽ
tes.dicẽdo ꝙ licite poſſint vti delectabilib carni::vt ſic

ipſi.l. heretici

fiði q̃ talia phibet. b ¶ Pis n ſnamnitati p reridtiui

deteri. poꝛib'.pꝑ aggrauationẽ pꝛedictã:iõ ſubditur:

Paten

moꝛte digꝰ.·ij reg.xij. a ¶ Derelinqᷓntes viã rectã.iu
ſticie. TAaerunr p deuiũ auaricie. c ¶ Secuti
viã balaã ex boſoꝛ.qͥ cupide ductiuit ad maledicenduꝝui
pplo iſrł: Nũe.xxij.ꝙ erat iniquũ:iõ ſubdi: d ¶ Qui
mercedẽ iniquita
tis amauit. tanqᷓ;
cupidus ⁊ auarꝰ.
e ¶ Coꝛꝛeptionẽ
vo hũit ſue veſa⸗
nie ſubiu.mu.ani
mal.ſ.aſinã ſuaʒ
q̃ coꝛꝛipuit euʒ a

derelinqntes rectã viã èrra
uer̃t ſecüti viã balaã ex bo
ſoꝛ:.qᷣi mercedẽ ſiqtatama
uit:cõꝛꝛeptionẽ ᷣo hũit ſue
veſanie. Subiugale mutuʒ

Piad eat aial in hoĩs voce loqns:ꝓ
kidzdo: xẽt dina hibuit ꝓphe inſipiam. Hi

eſt. Si Kni refugiẽtes coing
natiões mũdi in cõgnitiõe
dñi nr̃i ⁊ ſaluatoꝛis ieſu xpᷣi
his rurſus ĩplicati ſupant᷑:

fons ſapientie.
h 4 Nebule. ꝑpꝑ
obſcuritatẽ erro

ris. i ¶ Turbi⸗
nib 4u i.

ſupbie. 4 factã ſũt eis poſterioꝛa de

b caligo tenebꝛa

tioꝛa pᷣoꝛib.Mẽéli.n. erat
rum. inferni.
ideat culpe upbia. n. vanitat lontes.
erroneã doctrinã. n Pelliciũt. i. decipiũt. o ¶ In

deſiderijs carnis.i.luxurie carnalis ad diſtinctionẽ ido

latrie:q eſt luxuria ſpũalis. p¶ EZos q paululũ effugi
unt.i.aliquãtulũ ſe ſubtrahũt a doctria ecclie: tales n.
cito ab hẽticis decipiunt᷑. q E⸗ betici. I

citius decipiant laxãtes ea ad q̃ ſi hoies ꝓni. t ¶ Cuz
v¶ Serui ſint coꝛꝛuptiois.qð pꝛobat
2ñr. d. q.n.qͥs ſupat ẽ h ⁊ ſᷣu ẽ. ipſi vᷣo ſuꝑati
ſt a coꝛꝛnptioe vitioꝝ:vt pʒ ꝑ pᷣdcã s ⁊ꝛc. y¶ Si eniʒ.
Hic infert ↄcluſionẽ intẽta.ſ.ꝙ heretici ſint alijs pecca/

toꝛibP graui puniẽdi:qꝛ recidiuũ ad infidelitatẽ ⁊ alia

vitia eoꝝ culpã aggrauat ꝑ ingratitudinẽ:⁊ hꝰẽ qð dẽ

1Si.n.refu.coinꝗ.mũdi.i.vitia luxurie gule ⁊ auari

cie ⁊ ſupbie. a ¶ In cognitioe dñi nr̃i.i.p receptioneʒ

c Supant.p ↄſuetudinẽ. D ¶ Fca ſũt eis poſterioꝛa

e 8.n.erat illis nõ cognoſcẽ ⁊c.qꝛ ꝑ recidiuuʒ

ingratitudo dini bñficij pᷣaccepti aggrauat pctm. cera
3 ca.ij.vbi dẽ in poſtil.Sed
udentibus i funbus. daitio.
UVp illud vbũ:Rudẽtibus.gloſa rudentes ſunt
funes quibus naute vela ſuſpendunt. ¶ II.
Thanc ecce vobis chariſſimi. Poſti apls re
Amouit erroꝛẽ circa p xpᷣiaduentũ ↄtingentem

luſoꝛes iùx ꝓpᷣas ↄcupias
8

eius. Exquo enim patres

ſeuerant ab initio creature.

et hoc eſt qoð dẽ: h

¶Detri. II. ii

i.maledictiõe dina digni:ſiẽ dẽ moꝛtis filius ille qui ? Pic ↄñr docet pꝛecauẽ erroꝛẽ futuꝝ circa zeius aduentuʒ

Lirca qð ſic ꝓcedit:qꝛ p fideles inducit ad tenendũ ſuaʒ do
trinã. d. a ¶¶ Pac ecce vobis chariſſimi ſcòaʒ ſcribo eplaʒ
in quib.ſ.pꝰ2⁰. b&n cxrito i ↄmonitioeʒ.i.pꝑ moni
tionẽ charitatiuã. . memoꝛes ſitis eoꝝ q̃ pᷣdixi ver⸗
boy. ſanctoꝛuʒ vt ea
retineatis in mente 2

illiſnõ cognoſcẽ viã iuſticie ipleatis ope:⁊ ſubdit

uerti ab eo qð illis traditũ apo. ve. pee vfii ſal

eſtſcõ mãdato. Cõtigit.n. uatoꝛis.i·qᷓ vba ſunt
eiſillud veri ꝓuerbij. Caniſ dñi pꝛecepta:nos aũt
reuerſus ad ſuũ vomituʒ ⁊ ſum en miſtri denun

ſus lota in volutabꝛo lui. c Wor i afr.

vtute loqndo: vt ſunt fontes ſiñ aq̃:⁊ nẽbule Anc eccẽ vobiſIIII. inducit ad pcauendũ
hẽi Nume.xxij. tũurbinib exagitate ꝗbuᷣſ ca chariſſimi ſcᷣam ſcri eroꝛẽ qui erroꝛ p po
dẽdo ꝑ He ſigna bia.n. vanitaſ loqᷓntes pelli to in ↄmonitionẽ ſinceram en. eos. ʒ vitatis der⸗
ibat ad balach ciũt in dẽſiderijs ene lu miei netne es ſe e eoꝝ minaio b Aduẽiet
mẽte peruerſa. xujrie os ꝗ paululũ effugi q; pᷣdixi boꝝ a ſanctiſ pꝛið autem. Circa pðdicit
3505 E⸗ Hde unt quͦin hrore puerſati li phetiſ ⁊ aploꝝ vr̃oꝝ pꝛece H
ſupbiã. . bi ſür bertatẽ illis ꝓmittẽtes cum ptoꝝ dñi ⁊ ſaluaton. c nouiſſimi, potiſſime
fontes ſine aq. ns ipſi ſuùi ſint coꝛuptiõis. A pᷣmũ ſciẽtes ꝙ veniet in no circa antixpi tẽpoꝛa.
ab eis nõ emanat quo.n.ꝗs ſupabeſt:h⁊ ſuꝰ uiſſimis dieb ĩ deceptiõe il n erbtione 1

ritatis hñtes vba cõ⸗
uxta ppas ↄcu.

eſt pꝛomiſſio aut aduentuſ g
ambulaãrej.i.ſᷣm dele

doꝛmierunt:omniã ſic per nis viuẽtes. h ¶ Di

cẽtes ⁊c̃.Circa qð ſci
endũ ꝙ circa futurũ
— H üuiuugiciu fuit vn' erroꝛ
a tꝑe apoſtoloꝝ.ſ.ꝙ illud iudiciũ erat valde pꝛopinquum
quẽ remouet paulus apoſtolus.ij.theſ.ij.d. Rogamus aũt
vos frẽs vt nõ cito moueamini a vꝛo ſenſu neq; terreami⸗

ni quaſi inſtet dies dñi. Alius ãt erroꝛ eſt totalit᷑ ↄrius.ſ.il
loꝝ qui negãt iudiciũ futuꝝ:⁊ eſt erroꝛ illoꝝ qui dixerunt

diuinã ꝓuidentiã nõ ſe extendẽ ad actus hũanos:⁊ ẽt illoʒꝝ

qui negant ĩmoꝛtalitatẽ aie hũane:ad vtrũq;.n.erroꝛẽ ſeqᷣt

iudiciũ nõ eẽ futuꝝ: erroꝛes ãt iſti renouabunt᷑ ⁊ ſiualeſcẽt
circa tꝑa antixpᷣi:⁊ ꝑ ↄns ↄcluſio ſequẽ de generali iudicio
nõ futuro:rõ vo motiua ipſoꝝ ẽ ꝑꝑ curſũ nature: qͥ a tꝑibꝰ

de qbꝰnõ ẽ memoꝛia ꝓceſſit ꝑ reuolutioes dieꝝ ⁊ annoꝛuʒ:

ita ꝙ nõ fuit mundi notabilis mutatio nec ſiłr erit vt dicẽt

chꝛiſtiani dicunt in eis implere:ſᷣm ꝙ dẽ Luce.xxij. His aũt

fieri incipientibus reſpicite ⁊ leuate capita veſtra quoniam
appꝛopinquat redẽptio veſtra:⁊ ſubditur dicti cõfirmatio
cũ dicitur: i ¶ Ex quo eniʒ patres doꝛmierunt.antiquinſſi
mi. k

Omnia ſic perſeuerant.in ſuo curſu ⁊ eadẽ rone
ſic perſeuerabunt ſine tali mutatione que dicitur in iudicio
futura. a ¶ Latet eni.hic cõſequenter ponitur ratiõis ex⸗
cluſio:in hac eniʒ ratione duo implicantur:vnũ eſt ꝙ non
fuit de pꝛeterito notabilis mutatio: ex quo concluditur q;

nec erit de futuro:aliud eſt ꝙ ꝓmiſſiones facte xpᷣianis non

ſunt iplete nec implebuntur:⁊ ex tali retardatione ipletiõis

arguitur iudiciuʒ non eſſe futurum:pꝛopter oð beatus pe/
trus pꝛimo excludit pꝛimum: ſcoo ſcõm: ibi Unum vero.

ctabilia mundi cox

icentes vbi eſt ꝓmiſſio aduent'eꝰ.
q.di.non põt oſtendi ꝑ aliqð appens ꝙ ſit xpᷣus venturad
iudicandu:nec p ↄñs ꝙ ipleturus ſit illas pmiſſiones quas

(Epiſtola

Pꝛimũ ãt excludit tanq falſũ ꝑ diluuiũ qð notabilii muta ·i.coꝛt accipit im ſolidit
datã m hebꝛeos. Secundũ alios vo eſt vł influendi in
inferioꝛa q̃ tunc fuit eis data:ſilr foꝛmatio clemẽtoꝛum

—

uit mundũ ſubmergẽdo oẽ viuũ: pter illa qͥ ſaluata fuerũt
in arca geñ.vij.Terra ẽt fuit notabilr imutata:naã añ pfere

bat fruct' pley ⁊ meliões:ppꝑ qð eſuj carniũ ⁊ piſciũ ↄceſſuſẽ

1

poiluuiũ: gen.ix.ct ꝓ deliberatiõe hũane nature:ig ꝑ hac

mutationẽ pdem̃ ali
ox excludit:⁊ 2 /po
ſituʒ ↄcludit᷑:ibi Celi
At. Circa pᷣnſciẽdũ ꝙ
lra duplicit ẽ exponẽ

Laãtet n. eos hoc volẽts:
ꝙ cli erãt pᷣ et tra dẽ aq̃ et
p aquã ↄſiſtẽs dẽi ᷣbo:pẽr

da ſᷣm duas expoſiti Eclice l 4
ones de foꝛmatiõe re ꝗ ille tũc müdus Aqua iun
rũ ⁊ eaꝝ diſtinctie. qat perijt. Celi añt ꝗ nüc ſt
qs oiffuſe poſuiiĩ pnt* & fra odẽ v̈bo repoſiti ſũt

geñ. vna eſt ꝙ matia
oium coꝛpaliuʒz exce⸗
ppto celo ẽpyreo ꝓdu/
cta fuit pᷣꝰſub vna cõi
foꝛma: pꝑp qðò vocat
plib' noib'. ſ. ira: gen.
j. In pn fecit deus celum ⁊ traʒ.ſᷣm bedaã.n.⁊ ſtrabũ ⁊ alio)
ſequetes hunc expoſitionis modũ:per celũ intellig celũ em
pyreũ:qð ſtatim fem angel eſt repletũ.per terrã vo materia
coꝛpaliũ:vocat᷑ ẽt abyſſus ⁊ aq ibið:tenebꝛe erãt ſuꝑ facieʒ
abyſſi ⁊ ſpũs dñi ferebat᷑ ſuꝑ aqs:ſic voluntas artificis ſuꝑ
mã 3: de q vult aliqᷓ diſtincte foꝛmare:ita ꝙ de illa p die foꝛ
mata eſt lux:2 die celũ ſtellatũ ⁊ cryſtallinũ ſuꝑ ipm: ꝭ die
q̃ttuoꝛ elemẽta.Sciendũ ẽt ꝙ beat᷑ petrus nõ loquit᷑ hic de

tiònis ĩpioꝝ hoĩuʒ. Anuz

aliq celo niſi de aereo:eo ꝙ fuit purgatũ ꝑ diluuiũ aſcẽden)
xv.cubitos.S.cacumina montiu:de q̃ purgatiõe loquit hic
Tatet

beat' petrus: igi jm hunc modũ ſic exponit l̃a: a
n.eos.i.illos qͥ dicũt mutationẽ notabilẽ mũdi nõ eẽ factaʒ

in pꝛetito hoc.ſ.qð ſequit᷑ poſtea: q ( Uolentes. q. di. hec
igrantia eſt affectata:q; potert ſcire p ſacra ſcripturã q lo/
quit᷑ de diluuio de qͥ ſubdi: c ¶ celi erant pꝰ.i.ꝙ anñ di

luuiũ erat celũ aereũ:qð dẽ celi in plari:ꝑꝑ eᷣduas pꝑtes.ſ.
ſuꝑioꝛẽ q̃ trãſcendit cacumia muntiu:q; cu celo reuoluitur
motu diurno:vt hꝛ.j.metheoꝛoꝝ:⁊ inferioꝛẽ q̃ nõ ſic reuol
uit᷑ ꝑꝑ ipedimẽtũ montiũ. 8 Ztira i elementa tere.
e ¶ De aq.i.de infoꝛmi mã q̃ noiat᷑ aq:vt dem eſt ⁊ de illa
fca ſi elementa:vt dem eſt. f ¶ Et ꝑ aqua aſiſtenj.qꝛ ptibꝰ
tre admiſcent᷑ aq: vt ira hẽat ↄtinuationẽ ⁊ ↄſiſtentia:aliter
.qn. reſolueret᷑ in
vt pʒ geñ. j. h

