te qꝛ diſcipli enocte vene

At illi accepta pecunia: fe

in galileaʒ im mandatuz xp̃ᷣi ⁊ angeli. I ¶ In montem. ſ.
thaboꝛ in ò; trãſfigurat' fuit coꝛaʒ iacobo petro ⁊ iohãne:

vt habituʒ eſt ſupꝛa ca.xvij.ibi eni paucis oſtenderat gliam
ſue reſurrectionis:vt ibidem dictuʒ eſt:⁊ ideo ibi reſurrecti
onẽ completaʒ manifeſtauit omnibus diſcipulis ſuis. vnde
pꝛobabiliter creditur ꝙ illa fuit manifeſtatio de qua ſcribit

aplus.j. Coꝛin. xv. deinde viſus eſt pluſq qngentis fratribꝰ
ſimul.hic tamen nõ expꝛimuntur niſi vndeciʒ apoſtoli qui

erant pꝛincipales chꝛiſti diſcipuli.pꝛius tamen viſus ẽ ſepti/

es perſonis ſpecialibus:pmo marie magdalene manenti iu x. .
erat odioſum magnificaretur: ⁊ hoc diffuſiu tractatur
in quarto ſententiarum. xDocentes eos ſeruaẽ om

xta ſepulchꝛum alijs recedẽtibꝰ:vt dicit᷑ ioh.xx.⁊ mar. xvj.

2. ipſi marie magdalene cũ alijs mlierib'a ſepulchꝛo reuer
tentibus: qꝛ poſtq; viderat chꝛiſtum ſecuta eſt alias ⁊ inue
nit eas in itinere:⁊ tunc apparuit eis xpᷣs.ʒ petro ſᷣm ꝙ ha

betur luce vltimo:licet non habeatur expꝛeſſe ex euangelio

quando facta eſt iſta apparitio:pꝛobabile tamen eſt ꝙ hoc
ſuit qᷓndo ipſe ⁊ iohannes cucurrerunt ad monumentuʒ:?-

non inuento coꝛpoꝛe chꝛiſti abijt petrus mirans ſecum qð

factum fuerat vt dicit luce vlti.⁊ ideo dum eſſet i tali admi

ratione ſolitarius creditur chꝛiſtus ſibi apparuiſſe. appa

ruit duobus diſcipulis euntibus in emaus:vt habetur luc.
vltimo. apparuit decem apoſtolis abſente thoma:vt ha

betur iohanuis.xx. a iſte quinq; apparitiones facte ſunt

ipſa die reſurrectionis: vt patet euangelia ituenti.õapparu

it vndecim apoſtolis exiſtente ibi thoma:vt habetur iohis
xx.⁊ fuit octaua die poſt reſurrectionem:vt habetur ibidẽ

7/ apparuit petro ⁊ ſocijs ſuis ad mare tyberiadis: vt hẽf᷑

iohannis vltimo.et Sꝰ in monte thaboꝛ:vt hic dicitur ap/
paruit apoſtolis ⁊ multis alijs.Et iteruʒ bis apparuit diſci
pulis in die aſcenſionis:ſemel in hieruſaleʒ ipſis conueſcen
tibus:⁊a ſemel in monte oliueti hoꝛa ſue aſcenſionis:vt hẽt᷑

auerũüt pᷣncipib ſacerdotũ
dia q̃ cã fuerãt.Et coͤngre/
gati cũ ſenioꝛibꝰ:oſilio acce
pto ꝑecuniã copioſã dede· dicens: Dãta eſt mihi oils
runt militib dicẽtes:Dici poteſtas in celo ⁊ in terra.
rũt ⁊ furati ſũt eũ nob doꝛ
miẽtibꝰ. Et ſi hauditũ fue
rit a pᷣſide nos ſuadebimuſ
ei:⁊ ſecuros vos faciemuſ. quecunq; mandaui vobiſ
cerũt ſicut erant edocti. Et
dihulgatũ ẽ ᷣbũ iſtud apð
iudeoſ:vſq; ihodiernũ di

ex quo pʒ ꝙ ibi erant alij q apli qui iaʒ erant certificai

de eius reſurrectione:etiã thomas qᷣ inter alios fuit ma

de ſua reſurrectione dicens: p ( Data eſt mihi oij po-
teſtas ⁊c. quia lʒ
chꝛiſtus qᷓntuʒz ad
diuinitateʒ ab et

abierũt in galileã ĩ monteyʒ no haberet hanc

yvbi ↄſtituerat illis ieſuſ: Et boteſtatem: et in⸗
„ ne Intum ho ab in⸗
uidenteſ eũ adoꝛauer̃t: gui ſtanti conceptio,)
daã auũt dubitauerũt. Et ac haberet poteſtatt
cedens ieſus:locutuſ eſt eiſ in celo ⁊ in terra
auctoꝛitatiue: tin

executiue non ha
buit ante reſurre

Euntes ergo doͤcete oẽſ gẽ ctionem ſuam: 3
tes:bapticantes eos ĩ nòĩe beibt.
patris ⁊ ſilij ⁊ ſpirituſſãcti: noſtrã redempiG

docẽtes eos ſeruare omia nem. q ¶ Ent)
ergo. Hic ponit

Et ẽcce ego vobiſcũ ſũ oi diuulgatio dñice

6οHii νu as ranſzm reſurrectionis qn
b'diebul uͦſq; ad conſũma tamad otapploz
tionem ſeculull. Ae facta eit per
Expliẽc euãgeliũ ſʒ matth̊. pdicationeʒ apo
ôòôM ſtoloꝛum per vn⸗
uerſum oꝛbẽ:⁊ hꝰ*

eſt qð di: r ¶ Docete omnes gentes. pꝛius enim dixe⸗
rat eis ꝙ ſolum pꝛedicarent iudeis vt ſupꝛa dicit.x. cap.
ft quia ante chꝛiſti reſurrectionem fides chꝛiſti non erat
diuulganda per vniuerſuʒ oꝛbem:vt ibidem dictuʒ eft.
. 5C Bapfizglcs eoj.pꝛepoſuit:docete:qꝛ cathecimmus õ
bet pꝛecedere baptiſmum. vnde adulti pꝛius debent in·
ſtrui de his que ꝑtinent ad fidem ꝙ; bapticent. t¶ IJ
nomine. ꝓpter vnitatem ſubſtãtie. v 8 7

nn . ubſtat atris 7 filij
⁊ ſpirituſſancti.pꝛopter diſtinctionem perſonarũ. Itta

eſt foꝛma baptiſmi inſtituta a chꝛiſto:ſed familiari con“*Bep

ſilio ſpirituſſancti quodãmodo mutata eſt ĩ pꝛimituuua

eccleſia:quando apoſtoli baptigabant in nomine chꝛi-

ſti vt habetur Actu.x.⁊.xix.vt nomen chꝛiſti qð tunc

nia q̃cunq; mandaui vobij. videlicʒ ſacramenta a chꝛi
ſto inſtituta ⁊ alia ad fidem catholicam pertinentia.

y¶ Et ecce ego vobiſcum ſum omnibus diebus.⁊ hoc

dupliciter. vno modo aſſiſtendo eis in operibus mira/

culoſis ad confirmationem doctrine.Alio modo exiſtẽ

do in ſacramento euchariſtie vbi eſt totus chriſtus: vwt

patet ex pꝛedictij capitulo.xxvj. ʒ ¶¶ Uſq; ad cõſũma

tionem ieculi. ex quo patet ꝙ fides catholica non defi

ciet vſq; ad finem mundi: quantuncunqʒ tribulationi-/
bus agitetur. Aduertendum etiam ꝙ licet deus nõ aſ-

raculoꝛum: quia non eſt neceſſe cum fidej catholica ſit

ſufficienter confirmata per miracula facta in pꝛimitiua
eccleſia: tamen aliquando hoc modo aſſiſtit eccleſie fa
ciendo miracula aliqua ad conſolationem fidelium. aſ-
ſiſtit etiam eccleſie ſemper ipſam dirigendo per occultoj
inſtinctus ſpirituſſancti: vt ſic non deficiat fides petri.

Ad laudem ⁊ gloꝛiam domini noſtri ieſu chꝛiſti cui eſt .

3: ſemel in mo B honoꝛ gloꝛia in ſecula ſeculorum. Amen.
marci vlti. ⁊ luc.vlti.⁊ Actu.j.ſequitur: m ¶ Et videtes
eum adoꝛauerũt.adoꝛatione latrie. n ¶ Quidaʒ aũt du.

Explieit poſtila ſuper mattbeum.

. .
1
7
. 2
„„ 6
7 4

hnn
cecAoe
otnich
oꝛnotan
mdis
diipoou
(lsril
lotit
heture
ugngt
Gatoned
vohunne
Goncn
vote
nods
dwwis
0ſern
Cem
lunen
Ninrt
fanon
ſuanm
ſacd
rer
ch⸗
ancs
a
cie
ſ
pon
bwb⸗
Ur
Inta
rat
noe
onin
t
lnn
Nr
ſu

—

4

Jncipit proemium in marcum.

uatuoꝛ Egech.]. ſm ꝙ dictuz
), fuit in pꝛincipio euangelij ſᷣm
mattheum per quatuoꝛ faciej

qꝓuas vidit Exech. pꝛopheta i

quatuoꝛ euangeliſte ſeu q̃tuoꝛ

noſtro ieſu chꝛiſto ⁊ ſicut ĩ fa⸗

cies.ſpeciale ſubiectuʒ:cum dicit᷑ leonis.oꝛdinẽ vel ſituʒ
cum dẽ a dextris ipſiug.cum alijs certum numeruʒ:cuʒ
dẽ ipſoꝛum quatuoꝛ.Circa pᷣmuʒ conſideranduʒ ꝙ licer

facies ſit bꝛeuis pars coꝛpoꝛis:tamen in ea cõtinent᷑ oẽs

ſenſus: videlicet viſus auditus ⁊c.ſic in euangelio mar/

ci:licet ſit bꝛeue reſpectu alioꝛuʒ:tamen ĩ eo bꝛeuiter cõo/

tinentur ſententie alioꝛuzʒ trium euangelioꝛuʒ:ſᷣm ꝙ di⸗
cit greg.ſuper Exech. Si queras quid marcus de incar/

natione dni ſenſerit: hoc nimiruʒ qð mattheus lucas
iohannes. ideo talis modus pꝛocedendi in quo ſub
dam compendio continentur alioꝛum ſententie compe
tenter per faciem deſignantur:de quo poteſt accipi illõ
dgᷓ dicitur Deſter. xv. Facies tua plena gratiaruʒ. qula

modus pꝛocedendi ipſius ſancti marci euangeliſte lʒ ſit
bꝛeuis vt dictum eſt:tamen plenus eſt ſententiaꝝ grati

oſaruʒ: ⁊ ſic patet pꝛimuʒ Circa ⁊ conſideranduʒ q li/
cet marcus de omnibus chꝛiſti factis ſcribat:ſicut ⁊ alij ſc Huius al e
tamen ſpecialiter verſatur ⁊ imoꝛatur circa reſurrectio cius qui perhennẽ vitaʒ eius nunciare venerat recte:in de

nẽ ⁊ regnum chꝛiſti qð aſſecutus ẽ in ſua bñdicta reſur

rectione ſʒ ꝙ dixit aplis imediate poſt reſurrectionem

ſuam matth.vlti. Data ẽ mihi ois poteſtas ĩ celo ⁊ i ter
ra.qð quidẽ regnũ per leonem ↄuenienter deſignat᷑:.qui

eſt rex animaliũ:vt dicit Iſido.li.ety.xij.⁊ ideo ſpecia/
le ſubiectum cirea quod ſpecialiter immoꝛatur marci e/
uangelium deſignatur in nomine leonis:⁊ hoc pꝛopter
tria que in reſurrectione chꝛiſti reperiuntur ⁊ pꝛopꝛieta
tibus leonis aſſimilatur.pꝛimum eſt reſurrectionis effi-
ciens pꝛincipium qð in alij

coniuncta vigilabat ſᷣm ꝙ dicitur Cat.v.Ego doꝛmio

⁊ coꝛ meuy vigilat. ⁊ virtute huius deitatis ſic vigilät
ſurrexit a ſomno moꝛtis. vnde poteſt exponi de co qq
dicitur Hiere.iiij. Aſcendit leo de cubili ſuo: quia chꝛi

ſtus qui eſt leo de tribu iuda de ſepulchꝛo aſcendit vir/

tute pꝛopꝛia.ꝛ aſſimilatur leoni pꝛopter tempus ⁊ mo/
dum:quia reſurrectio chꝛiſti facta eſt poſt tridqduum:qdðᷣ

tamen accipitur per ſynodochen:ita ſimiliter leo natus

de nouo tribus diebus dicitur doꝛmire ſm Iſdoꝛum:
vbi ſupꝛa:⁊ poſtea fremitu ⁊ rugitu patrij excitatur:ſic
chꝛiſtus poſt triduum doꝛmitionis in ſepulchꝛo virtu

te dei patris fuit excitatus a moꝛtis ſomno ſʒ ꝙ dicitur
Actu,iij. PHunc deus ſuſcitauit a moꝛtuis ⁊cc.⁊ ideo de

hoc poteſt exponi illud Geñ.xlix. Catulus leonis iuna,
⁊ ſubditur Requieſcẽj accubuiſti vt leo. ſcʒ i ſepulchꝛo

Arccies leonis dextris ipſoꝛuʒ

in animali vno: deſignantur in reſlurrecti mminz obtin
atuoꝛ euangeli oꝛ ſtolus ad Philipᷣ.ij. Dumiliauit ſemetipſum factus obedi/
euãgelia ab eij ſcripta de ſño

MD: cie hominis deſignatur euan/
gelium matthei:ſic in facie leonis deſignatur euangelũi
arci:de quo dẽ vbum ꝓpoſitum: Facies leonis ⁊c. In
quo quidem verbo circa marci euangelius poſſumus ꝗᷓ
tuoꝛ notare:videlicet pꝛocedendi modum cuʒ ditit᷑: YHa

quod conſiderandum ꝙ licet plura euan ie apuribu
fuerint ſcripta: quatuoꝛ tamẽ tm ſunt appꝛobata: ᷣm ꝙ di
cit ĩ pꝛologo ſuper mattheũ:⁊ h pꝛopter figuraʒ ſacramen
ti: quia iſte quaternarius numerus multipliciter fuit in le

is hominibus eſt extrinſecũů:
ſed in chꝛiſto fuit intrinſecum:Fᷣm ꝙ ipſe dicit Johis.x.
Poteſtatem habeo ponendi animam meaʒ ⁊ poteſtat
habeo iterum ſumendi eam.qꝛ pꝛopꝛia virtute reſurre-
xit:⁊ ſimile huius in pꝛopꝛietate leonis reperitur: do⸗
mit enim oculis apertis:pᷣm ꝙ diẽ Iſido.vbi ſupꝛa: Li/
cet autem caro chꝛiſti in ſepulchꝛo doꝛmierit ꝑ veram
moꝛtem ⁊ anime ſeparationeʒ:tamen diuinitas vtriq

ſubditur: Quis ſuſcitabit eum.ſcʒ de ſomno moꝛtis poſt

triduuʒ:ad quod poteſt reſponderi: deu) pater:vt patet ex
pꝛedictis. Nec iſtud dictuʒ contrariatur ei quod pꝛemiſſuʒ
eſt. ſ. ꝙ chꝛiſtu reſurrexit virtute pꝛopꝛia: quia vna ⁊ eadẽ
ſimpliciter eſt poteſtas patris ⁊ filij.ʒ aſſimilatur reſurre-

ctio leoni pꝛopter aſſecutum imperium: quia licet chꝛiſtus
ante reſurrectionem ſuam humilis ⁊ abiectus apparuerit

tamen in reſurrectione dominiuʒ obtinuit ſᷣm ꝙ dicit apo

ens vſq; ad moꝛtem:moꝛtem autem crucis: pꝛopter qunecd
deus exaltauit illum ⁊ donauit illi nomen quod eſt ſuprr
omne nomen:vt in nomine ieſu omne genu flectatur celeſti
um terreſtriuʒ ⁊ infernoꝛum ⁊c̃.⁊ in leone inuenitur hu⸗
modi ſimilitudo inquantum eſt rex animaliuʒ vt pꝛedictũ

eſt: deo nomẽ leonis dicitur a leon grece quod ſignificat

regem latine:⁊ de hoc dicisir Apoc̃.v. Ecce vicit leo de tri
bu iuda.quia per ſuam benedictam paſſionem ⁊ reſurrecti
onem ſubieci
Tertio ĩ vbo pꝛeaſſũpto notatur huius euangelij ſitus vel
Eertris In illa enim viſione imagina
ria Ecechieli pꝛophete oſtenia ſic apparebat animal hẽns
qtuoꝛ facles: ꝙ facies hominis erat in directo aſpectu pꝛo/-
phete: facies autem leonis in dextera parte:a bouis in ſini
ſtr a:⁊ ideo ſicut euangeliũ matth̊. quod deſignatur per fa-

lbi omnem creaturam: 2 ſic patet ſecunduʒ

oꝛdo:cum dicitur A

ciem hominis ponitur pꝛimuʒ:ita euangelium marci rõna
biliter põitur ſecundũ:qꝛ dextra pars pꝛioꝛ eſt ſiniſtra:⁊
hoc poteſt exponi qð dicitur Deuter.xxxiij. In dextera ei

ignea lex.i.lex euagelica a marco deſcripta:que dicit᷑ ignaa

quia accendit animos fideliuʒ ad amoꝛem celeſtium inq̃n

tum deſcribit reſurrectionem chꝛiſti:per quam introduci

ſche: in ſignum huius angelus reſurrectionis chꝛiſti nun

xtera ſedebat:ſm ꝙ dicit beatus grego. Homeł.xij. ⁊ ſic pʒ
tertium.in verbo pꝛeaſſumpto deſcribit nũerus deter⸗

minatus euangelioꝛum: cuz dicitur Ipſoꝝ quatuoꝛ. Circa
uangelia ⁊ a pluribuj

☛

mur ad celeſtia: quia tũc ſaluatoꝛ noſter duicta moꝛte eter
nitatis nobis aditum reſerauit: ſicut dicitur in collecta pes

üuanrege I.
4

* S0². 4 1rIE

ge figuratuj. pꝛimo in quattuoꝛ flũinibus de paradiſo exeẽõ

tibus Geñ.ij. Item in quatuoꝛ patriarchis pꝛincipalibuſa

quibuj onominata ẽ cariatharbe.i.ciuitas quatuoꝛ :HBeñ.

xxiij.quia quatuoꝛ pꝛincipales patriarche ſunt ibi ſepulti
cumſuij vxoꝛibus. ꝭ in quatuoꝛ circul arce teſtamẽti: Exo.
xxv. in quatuoꝛ pedibus menſe pꝛopoſitionis ibidem.

in quatuoꝛ coꝛnibus altaris holocauſtoꝛuʒ: Exo.xxvij

in quatuoꝛ deambulatoꝛijs domus ſalomõis.iij. Reg.
vij. S in quatuoꝛ vẽtis mortuos viuificãtib: Exech.xxxvij
9 in quatuoꝛ minimis terre pꝛe ceteris tamen lapientibuj
Prouerb.xxx.ioin quatuoꝛ viris in foꝛnace deum laudã⸗

c'in quatuoꝛ oꝛdinibus lapidum rationali:: Exod.xxvij.

tib': Dañ. iij. Undecio ĩ qtuoꝛ fabꝛis coꝛnua hereſum dei

cientibuj: ach. pꝛimo. Duodecimo in quatuoꝛ quadrigis

per oꝛbem diſeẽ currentibus: Zach. vj. Tertiodecimo in qua-

tuoꝛ animalibus oculatis ante ⁊ retro: Apoc.iiij.de quibꝰ

ibidem ſubditur: ꝙ requiem non habent die ac nocte di

centia: Sanctus ſanctus ſanctus dominus deus omnipo⸗
tens : cui eſt honoꝛ ⁊ gloꝛia in ſecula ſeculoꝛum. Amen.

Sequitur pꝛologus in mardtum

elect aſſũptuj

rritualis beati petri ſn
it ei magis familiarij

teri diſcipuli ebᷣ. ꝭ onditur eauẽtas ſtatu quẽ habuit an

miibus ſcripſit iſtu gelt
viroꝛũ ⁊ ex ſolẽnitate loci ſcriptoꝛis oñditur auẽte
talibꝰlocis nõ ſolent ſcribe niſi hoies auctentici. e

ſcriptoꝛis huius eus⸗ ¶ Incipit pꝛologus ĩ euã

rpo ⁊ audierat ab ip

Arrcuj euãgeliſta. euãgelio marci beat hicro.
5p̃mittit plogũ iſtũ qͥ diuidit in tres ptes: qa

di modũ ⁊ oꝛdinẽ: .ibi ſlam initin pncipij.

tur au⸗
beat marci

geli. pmo jntũ ad of gelium ſcdᷣm marcim.
ficiũ poſt eiuj cõuerſſfſrſi Arciis e
onẽ ad fidẽ catholis·⸗ Al 4
cuz o?: a ( Warce
euangeliſta dei elecr'.

di electus

tuʒ ad erudition ifi-
de catholica plenio? Du
ne diſcipulus ex ho- Uita:ad fidem xpᷣi ↄuerſuſ
enim ꝙ fuit filius ſpi

æp ↄñs ſpecialius ab
eo eruditus de/factis
7 doctrina chꝛiſti: ʒ
ꝙ petrus viderat in

pncipij in voͤce ꝓphetie ex
ſo pp qð certi poterat ſcribẽ euangeliũ a petro auditũ qᷓ ce

te cõuerſionẽ:cuʒ ſdit᷑: c ¶ Sacerdotiuʒ in iſirł agens ̃m

carnẽ leuita.qꝛ ad ſacerdotes ⁊ leuitas ptiebat ſcire pᷣ ccter
ſcriꝑturas veteris teſtamenti:q̃ de xpᷣo teſtimoniũ phibent
° ¶In italia ſcripſit. vbi tũc vigebat ſtudiuʒ qð a grecia ſu
erat romã tranſlatũ:⁊ in eadem ciuitate marc rogatꝰ a fra

pſit iſtud euangeliũ: vt dicit hiero. in li iluſtriuʒ
8 onñditur auctas: ꝗꝛ in

Ho. qꝛ licet breuit ſcripſerit euãgeliũ:iñ
o reddidit debituʒ: eius euãgeliñ cõplete ſcribẽ

ſiu) marci oꝛdinẽ. Circa qð ſcienõ ꝙ marc i pncipio ſui euã

um ſeu ꝓlogũ a q; incipit ſuuʒ euangeliũ. g

gelij põit quãdã pᷣfationeʒ vſq; ad illũ locuʒ:fuit iohes ĩ
ſerto. vbi pᷣmiſſa pᷣſatione incipit narrationẽ. pmo gᷣ oñdit
hierony. oꝛdinẽ ſcripture marci qntuʒ ad pfationẽ ſeu pꝛio
logũ:vqntuʒ ad narrationẽ ſeu tractatuʒ: ibi Deniq; cuʒ pe-

fecti. Circa pᷣmuʒ ſcienð ꝙ marcin pfatione ſui euãgelij po/

dũ permiſſus eſt iohes baptiſta in hac ꝓphetia deſignat ꝑ
angeluʒ:qꝗngeluj eni interpꝛetatur nuncł.ꝛ hẽ Eſa.xl.Uox

clamantiin deſto: parate viam dñi.⁊ loquit᷑ de aduẽtu xpi

in coꝛde humano
hic hierony. Iʒ ob

fidẽ deuotionẽ:⁊ de iſtis duob'oñdit
bſcure ꝙ tineant᷑ in pᷣfatione ipᷣius marci
euangeliſte cũ dicit: f ¶ Mã initiũ pᷣncipij.i. initiale pᷣncipi
. jin uoce pꝛo
phetice exclamatiõis iſtituẽs qꝛ ꝓlogũ ſuuz inchoat a pꝛo⸗
phetijs vt dem è h. ¶ 6
electionis ad ſcribenduʒ euangeliũ oñdit oꝛdinẽ p hoc ꝙ a

pꝛincipio ſui operis allegat ꝓphetias qruz intellectũ ſacer
gores leuitici generis de qbus fuerat debebãt hꝛe. i ¶ Ut

.

pmo hiero.oñndit ſcriptoꝛis auẽtem:⁊ ſcribẽ/

ordinis rõneʒ:ibi Deniq;. Circa pꝛimũ oñdi

uangliſta

euãgeliũ iĩ italia ſcripſit on/
deberet ⁊ xõᷣ. Naʒ initiũ

clamatiõis inſtituens ůꝛdi

Oſtẽ
des in eo quid ⁊ generi ſuo deberet. ſacerdotes eniʒ euitici
gener qui debent intelligẽ ſcripturas ꝓphaꝝ teſtimoniũ ð
xfpo phibentiũ:& hoc reddunt magis idonei ad ſcribendũ
cuãgeliũ. e
ſuufficieni xñ elin cõ
do. f(la initiũ. Pic ↄñter oſtẽdit hierony.iſcripture ip/

W

nem leuitice electioniſ oſtẽ
dlit ut pꝛedicani pꝛedeſtina
tuʒ iohãnẽ filium cacharie

at. bum diuine vociſ animatũ
in initio euangelice pꝛedi-

eſt. l
carneʒ factum ·.i.aduentũ xp̃i in carnẽ:p quaʒ ĩ mundo
viſibilis apparuit. n ( Sed ⁊ coꝛpus dñi.i. eccliaʒ ſeu
òèß congregationẽ fiꝰ-

hec legens ſciret cui initiũ
verbũ vocis qod in cõſo

nantibus pdiderat inuẽni

ieſu venientis in mentẽ vt dictum eſt. s
ret agnoſcere.i.homo qui in ſacra ſcriptura

5dicans iope deſtinatuʒ i a deo Hosdinatũ. k ¶ E

miſſũ in voce angeli.i.ſignificatuʒ nomie ãgeli vt dictũ
Alnnunciantisſ.iohis. m ¶ Hlon ſoluʒ vbũ

deliuʒs:que eſt coꝛ
pus chꝛiſti myſti⸗
cum. o
mnia per ver. di.
5 ne vo. aiatuʒ.i.viui⸗
in voce angeli annuncian- ficatum: qꝛ ſic aia
tis emiſſuʒ non ſolũ verbũ vilificat coꝛp vi⸗
tib?hominũ viui
e peee ficat eos vita gre.
cationis oſtenderet: ſt qui a vtruncq; aduen-
S Eer A i mentẽ denũci:
carniſ in domino et ieſu agd
uenientis habitaculũ carõ ſua Fdicdri
deberet agnoſcere:atq; ĩ ſe nem:a qꝛ iſta pᷣdi
deberet agnoſcere: atqz iſe catio iohʒij fuit oꝛ
dinata ad eruditi

ret.Dłniq; cũ ꝑfci euange ſvd
bbaec leges ſciret. i.
V aliaduerteret.

3 q ¶ Lui initiũ carnis iĩ deo.i.in x-pᷣm:cupcaro nõ hũit

pncipiuʒ ex viro:qꝛ nõ de ſemine virili natus ẽ ſed vtu⸗
te ſpũſſacti illa caro ſanctiſſima fuit foꝛmata. r ¶ Et
ieſu adue. habi.i.menteʒ humanaʒ q ẽ habitaculuʒ ipſi
a debe
vocat᷑ caro
Ela.xl. Ois caro fenũ ⁊ omnis głia elquaſi flos agri:
quia per pꝛologuʒ marci euangeliſte homo legen) debʒ
cognoſcere vtrũq; aduentuʒ xpi.ſ.in carnẽ ⁊ in mentẽ.
t ¶ Altq; in ſe verbũ vocis.i dei filiũ per ioheʒ qͥ vocat
vox verbi:fm ꝙ hẽ iohig.j.Ego vox clamantis in deß⸗
to.annunciatuʒ. v ¶ Quod in cõſonãtib pdiderat.i.
in pꝛimis parentibꝰ ſuaſioni ſerpentis cõſentientibꝰin qͥ
bus gen humanũ pdidit vbuʒ dei mentes viuificãs vi/

ta gfe. x¶ Inueniret. p fidẽ vbi incarnati quaʒ pᷣdica

articlata. v

Oꝛdinẽ leuitice electõis oñdit.i. ſue

tate filij firmir credẽe
Vbis angeli diſcredẽdo.

uit iohes:ꝓut tradit in euãgelio marci. Aliter exponit᷑

ab aliqbu ab illo loco. s ¶ Laro deberet agnoſcere. i.
pẽ carnał iohis baptiſte.ſ.gacharias deberet agnoſcẽ ꝙ
angelus ei apparẽs veꝝ ſihi ãnũciauerat:qꝛ pꝑ dubiuʒ
vbi ei fact'eſt mup. ¶ ¶ Atq; in ſe vbũ vocis·i.loq̃laʒ
Qð i ↄſonãtib pdiderat. qꝛ lʒ muti poſ

ſeo fa euage ſint ſonare vocales ſalteʒ aliqs n tñ cuz eij poſſunt ſona
nit duas ꝓphetias.pᷣma hi Malach.iij. Ecce ego mitte an
gelũ meũ.⁊ loquit᷑ de aduentu xpᷣi i mũdo ad quẽ denũciã/

re conſonantes. x ¶ Inueniret. qꝛ cacharias in natiui
o recupauit loq̃laʒ quã pdiderat
ungeli diſcredédo. ? ¶Deniq; cuz pfecti euãgelij
7c. Pic ↄnter oñdit oꝛdinẽ cripture marci qntũ ad nar

rationeʒ ſeu tractatuʒ ſui euãgelij:oñdens euʒ oꝛdinate
ſcripiſiſſe ꝑ h'aliq omiſt ſt:eo ꝙ ſufficiẽi erãt a mattho
exp̃ſſa:aliq ẽt ab eodẽ mattheo dcã bꝛeuit tetigit: vt vi⸗

taret ꝓlixitatẽ ⁊ yboꝛũ matthei oñderet firmitatẽ:qꝛ in

9*

oꝛe ouoꝝ vl triũ teſtiũ ſtat oẽ vbũ:⁊ ĩ hoc ẽt ꝙ aliq ad/
didit mathei dicta a

d pfectam euãgelij deſcri ptioneʒ:7

hoc ẽ qð dẽ: y ¶ Dẽiq; cũ pfecti euãgelij opitraſſet.i.

☛s

narrationeʒ euãgelij incipiẽs. ⁊ diẽ pfecti euãgelij:qꝛ lex

moſaica lʒ eſſet bona: tñ fuit iperfecta:qꝛ pplo rudi ⁊ i

fecto fuit data: io di hebi.vij Nihil ad pfectuʒ adiu

—
. ”

—— ͥ́.

diuinũ gqo ẽ dei fi

tuz xp̃i.ſ. in carnẽ

auit iohes bapti⸗
ſta ꝑ ſuã pᷣdicatio

onez fidelium: i6
ſpᷣdit: p Ut q

4

—

„

Alh
m
lechn
Eefnfu
arpn
(.
Poſck⸗
ſalpt
Ceſr
IS
wet
afte
e⸗
in
ie

ſe
ſoe
e

ine
len
pn
dol
.

6
6
1.
.

trans ⁊c.eo qð in

A.xp̃ᷣi. d ¶ Qua
lI pꝛioꝛib viderat.

eliũ iperfectionẽ legis ſuppleuit. vel alłr di

xit lex:ſʒ euãg 9
cit: a ¶ Perlecti euangelij. vt otinuet᷑ littera cuʒ h'qõ

ſeqt: b¶ Et a bap.do.pꝛedi.de.inchoans.qꝛ xpᷣj tpꝛe

choꝛita:quẽ cũ quidã ciues vellent rapere ⁊ ↄſtituẽ ſibi epi/
ſcopuʒ ferro ſecuit ſibi aureʒ ſiniſtrã di.Lex dina iubet nul
lũ aure pꝛeciſa optari in eᷣm:qð cũ theophilo epᷣʒ hoc dẽʒ

pᷣdicationis ſue inceperat.xxx.ſue etatl annũ:vt h luce. fuiſſet:reſpondit a iudeis lex iſta fuatur.Ego aut ſi dederi/
Per⸗

g en teß erarſalel ecte 2 Fm h pot dici. a
ecti euãgelij op'ii H

cipit narrationey lij opus itraſſet:èt a baptiſ-

a prrg e⸗ mo dni pdicare deuʒ ĩcho
poꝛe in etate ſutt Ans: nõn laboꝛauit natiui

erfecta. c IIS tateʒ carnii quã in pꝛioꝛibꝰ
labo. nati. carniſ. viderat dicẽ:ſẽd toti expꝛi
mens expolitionẽ deſerti:
.i. dictis matthei Numẽæ ieiunij: tetatione di
ad vitandũ ſuper aboli:ↄgregationẽ beſtiaꝝ
fluitatẽ. e ; ⁊ miſteriũ ꝓtulit angeloꝛũ
toti expꝛi. expoſ.
at guo boſt q ſingula in bꝛeui cõpin-

braptiſmu imedia 18
te intrauit deftu; genſ: nec auctoꝛitateʒ facte
ibi habitando. rei demeret:et pfeciẽdi ope
f a gain iein ris plenitudinem nõ nega/
menus eſt my⸗ ret. Dẽniqʒ aputaſſe ſibi
ſiicus eo cõſur / poſt ſidem pollicem dicit᷑:
git ex denario per L vt lacerdotio repꝛobuſ ha/
quaternariuʒ du/
cto:in quo ſignifi MV
catur ꝙ ipletio decalogi in fide vbi incarnati in quater
nario euangelioꝝ deſcripti:duẽ ad vitaʒ btãʒ ſᷣm ꝙ diẽ

J
f. Wee I 6

latius dcã a mattheo va eſſẽt:iõ ſbdit: ¶ ¶ T

ſaluatoꝛ Eix. Si vis ad vitã ingredi ſerua mãda

ctationẽ diaboli.q plenoſcribit matth.iiij.

bi Taucznbeſt miſte.pꝛo.angeloꝝ.vt oñderet ꝙ
ia

aĩalia irronabilia ⁊ creature intellectuales celeſtes obe/⸗
diant ei. i ¶ At iſtituẽs nos ⁊cʒ ad hoc pᷣdicta bꝛeuiter
tetigit:vt inſtrueret nos. k 4 intelligenð eadem
lec auẽteʒ

facte rei.i.euãgelij ſcripti a mattheo. m ¶ Demeret.
ſz mag adderet ⁊ cofirmaret. n ¶ Et pficiẽdi opij ⁊c.
addẽdo aliq his q̃ͥ a mattheo fuerat pᷣdicta. o Sei,

amputaſſe.hic ↄñt oñdit pdicti oꝛdis rõneʒ:lʒ eni ſpᷣſ
ſanct pncipali ca fuerit hupoꝛdinate deſcriptois:Mar
cus tñ fuit cã inſtr̃alis ⁊ ex ꝑte eph aſſignat᷑ dicti oꝛdinij
cã:⁊ pmo ex en humilitate:⁊ꝛ ex ſtudioſitate: ibi Cui
ſingula.Circa pᷣmũ ſcienõ ꝙ ſapieni ẽ oꝛdinare ſeho:
nate ſcribere. tmaxime diſpoõit ad ſapiaʒ

dinaʒ:ʒ ꝙ dẽ Pꝛouer/xj. Abi akggrch

=

4

io ondit᷑ marci hũilitas cũ d: o ¶ Deniq; ampu.pol.
ſi. di. vt ſacer.repꝛo.hẽret᷑ ex humilitate eniʒ reputabat
ſe ſe indignũ:⁊ io refoꝛmidabat aſcendere tm gradum.
p ¶ Sʒ tm conſen.fi.pꝛedeſti.po.electio.i.diuia ordia⸗
tio qᷓ ita potẽs eſt:ꝙ ei nullus põt reſiſẽ. q ¶¶ Cõſenti
ens fidei.i.cõdeſcẽdens deuotioi fideliũ:q deſiderabant
eũ hꝛe epm: fec ali ipᷣm ꝓmouendo:lʒ ex humilitate re
fugeret: io ſbdit: r. ¶ Ut nec ſic in ope vbi pderet.i.in
pᷣdicatiõe ꝗð eſt op epi.vñ Actu.vij.Apoſtoli oͤʒ ſuceſ
ſoꝛes ſüt epi:vt hẽ in decret di.xxj.ca.in nouo teſtamẽ
to admiſtrationẽ tẽpoꝛaliũ ſepteʒ diaconibꝰ Sut iſerüt:
vt operi pᷣdicationis liberius vacarẽt. sS ¶ QOðò pꝛius

meruer at in gnẽ. fuit eĩ ð tribu leui ad quã ſpectabat ſa⸗
cerdotiuʒ. t ¶ Mã alexãdrie eps fuit. nõ obſtãte ꝙ am

putaſſet ſibi pollicẽ.nõ enĩ dĩ ꝙ, amputauerit ſibi totũ
pollicẽ: ſʒ foꝛte aliq uã ptẽ ꝑ quã nõ ipediebat᷑ a cõſecrã/
do. ſile legit factũ iĩ liꝗᷓ dꝛ paradiſus ð anthonio ana

utt inſtituẽs noſ d intelligẽ

tis mihi aliquem aurib'truncatuʒ:ſed moꝛib ꝓbuʒ:no du/

bito eũ epʒʒ facẽ: hoc
⸗ tamẽ mo.non obſer⸗
bareruned tiñ̃ conſentiens unenta l t de
fidei pᷣdeſti it ele lingula op. Dic ont
ſi paeſtimnata horuit ele reddit᷑ rõ ex ſtudioſi/

ctio ut nec ſic in ope vᷣbi p/
deret quod pᷣus meruẽat iĩ
genere. Haʒ alexãdrie epᷣs
fuit: cuius per ſingula opꝰ
fuit ſcire ẽ᷑t euangelijs ſe di⸗
cta diſponẽ:c᷑t dũciplinã le
giſĩ ſe agnoſce:&t dinã ĩ car
ne dñi intelligere naturaz.
OQiüe in nos pꝛimũ requiri
opoꝛiet:dèhic inquiſita vo

tate.homies eniʒ ſtu
dioſi magis poſſunt
cogitata oꝛdinare 2
oꝛdinatius ſcribere.
Marc aũt fuit valò
ſtudioſus ſᷣm ꝙ dẽ h.
v ¶ Kuius p ſingla
opy ſcire.ſ. ꝓphetias
de xpᷣo pꝛenũciatas.
x ¶ Et euangelij i ſe
dicta diſponẽ.nõ ſo/
lũ intelligendo: ſʒ ẽt

lumꝰagnoſci hàbenteſ mer operado. y¶ Et di
cedẽ exhoꝛtatiõis:qm quůi ſciplinã in ſe legis as-
ſcere.non ſolũ lr̃alr ĩ/

plaãtat èt ꝗ rigat vnuzʒ ſüt: ꝗ
aiũt icremẽtũ pᷣſtat:deus ẽ.
¶ Epplicit pꝛologus

telligendo:ſʒ et ſpũa/
liter. 3 ¶ Et dinam
in car.do.na. intelli/
gere.q̃ntuʒ ad diſticti
ll onẽ naꝝ:vt ſuppoſiti
vnitateʒ: ⁊ qm vità ⁊ doctrinꝗ beati marci debemimitari:
1i cõcludit hiero. a inno⸗ b. re.opoꝛ.doctrinã be
ati marci imitando. b¶ Dehinc inqſita volumagnoſci.
ſup. ab alis qꝛ pfectionẽ quã aliqs habet dʒ alijj tradere ſʒ
illud.j.pe.iiij. Unuſqſq; ꝓut accepit gr̃am in alterutrũ illa .
adminiſtrãtes ſic boni dupenſatoꝛes multifoꝛmis gre di:qꝛ
hoc cedit ad magnũ meritũ:vñ ſubdit᷑: c ¶ Babente mer
E ⁊c.ſʒ qꝛ iſte laboꝛ ſine ði adiutoꝛio nõ ꝓficit:iõ ſbᷣdit᷑::

d Qui plãtat. pmo erudiẽdo. e ¶ Et qꝗ rigat ⁊c. illam
eruditionẽ fouendo ⁊ nutriendo:vñ dic aplus pᷣ Coꝛin.iij.
Ego plantaui:apollo rigauit:deuj aũt incrementũ dedit q
eſt benedictus in ſecula ſecloꝝ. Almen. Occaſione cuiuſda O 1.
dicti in hoc plogo põt qͥri:vtrũ licitũ ſit alicui ſeiſßm mutiꝭüV 92„b.
lare:a arguit᷑ ꝙ ſic:qꝛ beat marc'aputauit ſibi pollicem yr un⸗
dictũ ẽ:nec tñ ex hoc repꝛobat᷑.Itẽ occidere ſeipᷣm pepeſt q;
mutilare: Sanſon aũt ſeipſũ interfecit:vt hẽ Judi.xvj.⁊ tn canſe⸗
numerat᷑ inter ſcõs:vt hẽ. Hebꝛ.xj.Item raſias ſeipᷣm inter· fine
fecit:vt hẽ.ij.mach.xiiij.⁊ tñ ſcriptura vẽ ex h ipʒʒ ↄmẽdaæ:
qꝛ ibidẽ dẽ eligens nobilit poti moꝛi ꝙᷓ; ſbditx fieri pctõꝛibꝰ
Itẽ min bonũ ẽ cõtẽnẽduʒ ppꝑ ↄſᷣuationẽ maioꝛ boi:ſic ad
ↄſuationẽ vite aliqs ꝓijcit merces i mari:ſʒ vᷣtus caſtitatis
ẽ maibonũ q; mẽbꝛũ coꝛpale:& licite pot ſibi aliquis abſci/
gere virilia ꝑp ↄfuationẽ caſtitatij. Cotrariũ arguit ꝑ ills
qð habet᷑ in decreil di.lv.ca.Si quis amputauerit ſibi viri
lia cleric' nõ fiat:quia homicida ſui eſt. Reſponſio quelibet
pars coꝛpoꝛis oꝛdinat᷑ ad totuʒ: ⁊ iõ de ipſo oꝛdinanduʒ ẽ:
pꝛout rſpicit bonũ totiu) coꝛpoꝛis:⁊ vlterius put reſpicẽ bo
nũ hõis ⁊ cõitatis:qꝛ ſiẽ pars coꝛpo oꝛdinat᷑ ad totũ coꝛpꝰ
ſic coꝛpus ad hominẽ cup ẽ pars:⁊ vnꝰ homo ad totaʒ coi⸗
tatem. Ergo ſi mẽbꝛũ aliqð ſit noxiũ coꝛpoꝛi:vtpote qꝛ ꝑp
aliquã egritudinẽ ẽ alioꝛ mẽbꝛoꝝ coꝛꝛuptiuũ:licite pot ab
ſcindi ne inficiat alia mebꝛa: ⁊ hoc ab eo cupẽ ſi habeat ar/
tem medicandi vł ab alio de volũtate eb:qꝛ cuilibet ↄmiſſa
ẽ cura ſalutis ſui coꝛpoꝛis:ſic ẽt homicida vł raptoꝛ p iudi/
cẽ licite occidit᷑ ⁊ a coitate hominũ abſcindit᷑ inqntũ ei vita

eſſet in nocumentũ cõitatij:qꝛ iudicib'cõmittit cun ſalutij

15

Aone, Ana

J

„
a46 2*

.

e RAryz ſern. r-
„
rPW.- ſ

Euãgelium

cõitatis:ſi aũt mẽbꝛuũ ſit ſanũ tunc regulariter non eſt licitũ
alicui ſe ipſũ mutilare:pᷣmo qꝛ hõ naturaliter amat ſeipᷣm
per ↄñs oia que ſũt de integritate ipſius:⁊ iõ mutilare ſe⸗
ipſu eſt agere 3 charitatẽ: quã quilibʒ tenet here ad ſeipſuʒ.
Itẽ hõ ſingularis ẽ ꝑs cõitatis:⁊ is inferre ſibi nocumentuz
er mutilatõnẽ ẽ age

3 cõe bonũ. Item de/ .
eſt inſtitutoꝛ nãe inſti ageliũ ßʒ mar.
tuendo mẽbꝛa in coꝛ Kitium e
poꝛe:⁊ iõ mutilas ſe- uaãgelij i?⸗
ipſum agit 5 deuʒ: in geliſ ic⸗
caſu tñ licitum eſt:vi ſu Ehꝛiſti

delicet ex pꝛecepto di filij dẽi ſi⸗
occlro: q alic
tur inſtinctus ſpũſſci .
qꝛ de eſt zuctor nãe tum eſt in
7 dñj vite ⁊ mort hu Srrrrr
mãae ⁊ ꝑ ↄñs oĩuʒ mẽbꝛoꝝ:⁊ iõ ſi pcipiat hõi auferri ſibi vi
tã vel membꝛoꝛũ aliqð:non ſolũ licitũ:ſed ẽt debitũ ẽ hoc

fieri: ⁊ hoc mõ dicit aug.p de ciuitate dei ſanſon inifec
ad hoc agenduʒ

ſeibm cũ philiſteis:qðò ꝓbat ex hoc ꝙ dñs
reſtituit ſibi mirgemd ſe 4 priſtinz oelrudlinez vf dicit ibidẽ
aug ꝙ ille hoc latent iuſſerat fieri:qui p ipᷣm miracula faci
ebat: ⁊ hoc ẽt mõ dicit aug.de dbuſdã ſanctis mulierib:qͥ
tpe pſecutõis ſeipas occiderũt:de qbus eccleſia memoꝛiam
facit. Judei vo ⁊ aliqui chꝛiſtiãi ĩ hoc ipos ſeqntes dicũt ꝙ
ẽt ſine tali p̃ᷣcepto dino vlł iſtictu licitũ eſt alicui ſe occidere
vel mutilare in caſu.ſ.qñ videt rõne ſue vite: vł alicu mẽ/
bꝛi iminere ſibi ludibꝛiu ĩ ↄtemptũ dei:qꝛ debʒ negligere vi⸗/
tã ꝓpam:multo foꝛti' aliquã pteʒ ſui coꝛpo:ſʒ ad pᷣcauen
dũ cõtẽptuʒ honoꝛis diuini:⁊ hoc mõ dicũt ꝙ ſanſon inife
cit ſeipᷣm ↄſiderãs ꝙ philiſtei exercebãt i eo ludibꝛiũ ad lau
de idoloꝝ ſuoꝝ ⁊ ĩ dinũ ↄtẽptuʒ:⁊ raſias vt hẽ.ij.Mach.
xiiij. ⁊ eodẽ mo qᷓdaʒ mulieres ſancte legunt᷑ ſibi nares ãpu/

taſſe:ne ab infidelibus exerceret᷑ luxuria ĩ coꝛpoꝛib' eaꝝ in

cõtẽptũ dĩnũ. Sed iſtud dictũ videt᷑ eſſe expꝛeſſe ↄ dem ſal/-
uatoa Johᷣ.vlti.dicentis petro:Cũ eſſes iunioꝛ cingebas te
ambulabas vbi volebas:cũ aũt ſenueris extẽdes mantu/
as ⁊ alte cinget ⁊ ducet q; tu nõ vis.⁊ ſbdit᷑: PHoc aũt dixit
ſignificãs qᷓ moꝛte clarificaturus eſſet geũ.ſuꝑ quẽ locũ diẽ
aug. ꝙ h ſatis expꝛeſſit nõ a ſeipᷣo:ſed ab alio debẽ occidi 4

veſtigia ſequit᷑ xpi.⁊ eodẽ mõ dicenðò de mutilatõe.rõ ẽtdi

Aucitur pꝛo oppoſito: nõ valet: qꝛ qʒ intentio ĩfideliũ ſit exer

cere ludibꝛiũ in ſanctis ad dei cõtẽptũ:tñ ex diuina oꝛdina

tione q̃ ex malł elicit bona:oꝛdinat᷑ ad dei głiaʒ ⁊ meritũ ele/
ctoꝝ:qð pʒ in martyrib':q qnto maioꝛa ludibꝛia ⁊ magis
exquiſita toꝛmenta ſuſtinuerũt tãto głioſius de tyrãnis tri-
ũphauerũt ad tyranoꝝ confuſionẽ ⁊ ꝓpꝛiuʒ merituʒ:⁊ dei
glhaʒ qͥ i martyribꝰtriũphabat. Ex dictij pʒ ad p argumen
tũ: ꝙ marcus aputaſſe credit ſibi pollicẽ
Et eodẽ modo dicendũ ad 2 3. Ad ꝗ'dicenõ ꝙ non ẽ
licitũ amputare ſibi virilia ꝓpter obſuantiaʒ caſtitatis: tũ
qꝛ hoc non ẽ efficax remediu:tũ qꝛ pꝑ hoc non abſcidunt᷑ cõ

cupiſcentie interioꝛes:tũ qꝛ p aliaʒ viaʒ habet᷑ mel remedi

uz: videlʒ p oar liberi arbitruũ reſiſtendo rẽtatioibu cũ
adiutorio dei ſᷣm illud.j.Coꝛi.x.ideł deus eſt q nõ patiet᷑
vos tẽtari ſuper illud qð poteſtis:ſed faciet cũ tẽtatione ꝓ/-
uentuʒ vt poſſitis ſuſtinere. M
¶ Marci in pꝛologo ſcdo vbi dẽ in poſtilla: Ratio etiam
inducitur pꝛo oppoſito. ditio

rũ in poſtilla allegatis:licet poſtillatoꝛ eam reicere
videatur.j. Regũ.xxxj. vbi videtur tenere cũ hebꝛe
is ⁊ alijs minus bene ſentient b:qui aſſerũt ꝙ ſaul poſſ ex
cuſari ab occiſione ſui:eo 6 .

palis in populo fierent ludibꝛia in contẽptũ dei:quaʒ aſſer-

cůt ſcrip½

ſpᷣſſacti.

Ec ratio eſt valida ⁊ conſona auctoꝛitatib' ſancto/

timebat ne in ipſuʒ qᷣ erat pnci

tionẽ ſeu opinionẽ ibideʒ recitat tanq veraʒ uel ſaltẽ to
erabilez: qo mãifeſte contrariat his qͥ in hoc loco tenet
q̊ mãifeſte ſũt va put patet legẽti ea q̃ h ⁊ alibi a
poſtillatoꝛe ponunt᷑ ⁊c. Replica.
N ꝓlogo circa euãgeliũ ſacti marci poſtillatoꝛ
mouet q̃ſtionẽ an
ſit licitũ quẽquaʒ
ſeipʒʒ mutilaẽ. Et

.9 ——————õ H

eſaia ꝓpheta: Ecce mitto

I geli meſj af facis uꝗ a ij rñdet ꝙ no niſii
agelũ men an laciẽ tugg P er n niſin
parabit viã tuã añ te. Mox diuin: ⁊ addit
clamãtis ĩ deßto: Parate iudei ⁊ quidã xpi
viaʒ dſii rectas facite ſemi ani in hoc eos ſe⸗
tas ey. Fuit in deßto ioheſ guentes dicunt e

licitũ ſit nõ ſoluzʒ
ſe mutilare verũ⸗
ẽt occidẽ ſine tali
inſtictu ad pcauenð ludibꝛiũ ⁊ cõtẽptũ honoris dini: ſʒ
illũ modũ dicendi repꝛobat poſtilla.⁊ excludit rõnẽ ei
qꝛ ludibꝛia ⁊ tales cõtẽptus deus ſit ↄuertẽ in bonũ pa/
tientij ⁊c᷑. Pic putat burgẽ. poſtil.velle iuoluẽ in ↄdicto
rijs ↄmẽdãaãs illũ modũ dicendi hic.Sʒ dic eũ ſetire op⸗
poſitũ illꝰ pmi Regũ vlti. ſʒ diligent plegenti ꝙ poſtil.
ſentit de ſaul ⁊ alis ſe in:ficientibꝰ:pʒ ꝙ burgẽ.ei falſuʒ
ſponit.poſtil. eni opinionẽ hebꝛeoꝝ ⁊ aliqͥrũ latinoꝛuʒ
ibi recitat:ſed finalit᷑ in h reſidet ꝙ btũ aug.j.de ciuita
te nullã perſonã excuſat ſeſe occidẽtẽ:niſi intuerit dinuj
iſtinctus:ita de ſaul dici põt ſi vie alie nõ ſufficiũt:vñ pʒ
burgen. fruſtra poſtil.notaſſe. JJèJMõ
¶ Unclpit poſtilla euangelij ſm marcẽũ. ¶ Ca. I.
Nitium euangelij ⁊c᷑. Euangelium
ſim marcum i duas partes diuidit᷑
ſ. in ꝓloguʒ ⁊ tractatũ: ꝛ ibi Fuit
iohes. ſiẽ pʒ ex pᷣdictis marcus bꝛe
uitati ſtuduit ĩ ſcribẽdo: ⁊ ego ſilr
intẽdo bꝛeuitati ſtudẽ ip̃ᷣm exponẽ
dre q̃ repetit dcã ĩ mattho omit
Irendo: ad expoſitionẽ ibi poſitaʒ
remittẽdo: maxime vbi eſſz imoꝛãdũ. dicit: a ¶ Ini
tiuʒ euangelij. Euangeliũ idẽ ona ãnunciatio: da
ibi ãnunciat᷑ inenarrabile bonũ:qð ab antids patribus
fuit ſumme deſideratum: ſᷣm ꝙ dicit ſaluatoꝛ Luce.x.
Multi pꝛophete ⁊ reges voluerunt videre que vos vi/
detis ⁊ nõ viderũt:⁊ audire q voj auditij ⁊ nõ audierũt
b ¶ Jeſu. i. ſaluato;. b ¶ Rpi.i.vncti qꝛ ẽ rex 2 ſacer⸗
dos quibi lege debebat᷑ vnctio. c ¶ Fi dei. Matth.
aũt in pncipio ſui euangelij dicit fili dauid:filij abꝛaaʒ
q eius genealogiaʒ ſjm humanãa nam enarrare volebat:
vt pʒ in pncipio euagelij ſui. Marcus vo illaz tani ſuf⸗
ficlenter enarratam dimittens:vocat eum filium dei.ſ.
naturalem:nõ adoptiuuzʒ: diuinam naturam in qua eſt
idem patri oſtendens. Sciendũ etiã ꝙ marcus ante con
uerſionẽ ad fidẽ erat inſtructus in lege ⁊ ꝓphetis ò xbpo
teſtimoniũ phibentibus: ideo a ꝓphetijs de chꝛiſto ĩ/
cipit ſuuʒ euangeliuʒ:ſub vno contextu duas ꝓphetias
coniungens:quarũ pᷣma ſcribitur Malach.iij. 2˙ Eſa.
xl. quarũ intellectus patet ex pꝛedictis in pꝛologo:verũ
tamẽ marcus hic ſolũ expꝛimit Eſa. ꝓphetaʒ dicens:
d (Sicut ſcriptuʒz eſt in Eſaia ꝓpheta. qꝛ lʒ ambo ꝓ
phete vno ſpiritu pꝛophetauerint.Eſa.tamen pncipali
oꝛ eſt altero:ideo ſolus nominatur. ? qꝛ auctoꝛita vlti
ma eſt ipſius Eſa.res aũt denominat᷑ a fine. Item quia
marcus bꝛeuitati ſtudebat vt dictuʒ eſt in pꝛologo.
e ¶ Suit in deſerto iohes. Hic ponit᷑ tractatus ſiue nar-
ratio Circa qð cõſideranduʒ ꝙ itẽtio euãgeliſte ẽ onñdẽ
reductõnẽ pctoꝛij i deũ ꝑ op'mediatoꝛij:⁊ iõ pᷣ oſtendit

baptigas pꝛedicaſ baptiſ

aaelin

ulilit
Nhotg

ahll
efll
hriin
Wn
Wnulne
uenii

ineit .
Gr uil
aboecpoſe⸗
pdiant
iſtwb,
Kn ul
Mofiödi
uct
ven bon 1.
lin n
kaiſnrop⸗
mgpaſtl.
mafälin;
ihnibmen
orllli
mmtoin
efrürnig

ni
1Cuugn
6du!
muͤif

meee

bito:ipt
deineget
jimupom
inmand
Anlurn
raunteſr
jnialini
intlur
2 Mnc.
ijchu,
trolche.
niſtß
undei.
nnannch
Gmnten
Misd
echiſtol

—

llt
Ngorpen
dieene
rre
Hituſſt
tenis

