uã: et diuidit᷑ in duas:qꝛ pᷣmo ꝓponit᷑ intentũ:⁊ ꝓbat᷑:ibi
dixerũt & phariſei.Circa pᷣ tria ponũt᷑:Pꝛimũ eſt ipſ xpᷣi
ſpeciale puilegiũ:cũ dẽ: b ſee⸗ ſuʒ lux mũdi.Alij enim
nõ ſunt lux ſed ab hac luce illumiati:vt dictũ fuit.j.ca.non
tñ ſic eſt intelligendũ ꝙ xps ſit ſol iſte viſibilis: ſicut intelli9-
gebat manichei:lux eni magis ꝓpꝛie dẽ in ſpũalibꝰ qᷓ; in coꝛ
poꝛalibus:qꝛ lux hʒ rõneʒ mãifeſtatiui:qð ꝓpꝛie hʒ locũ in
cognitõe intellectiua:q̃ ſummũ tenet gradũ:⁊ ideo ipſe de

ſolus eſt lux ꝑ eſſentiã:qꝛ ab ipſo oĩs noticia deriuat᷑. Scõo
ꝓponit᷑ h' lucis beneſiciũ:cũ dꝛ: c ¶ Qui ſeqᷣtur me.pꝑ fi

dem foꝛmatã: d¶ õ abulat in tenebꝛis. ignoꝛãtie ⁊ cul-
pe:⁊ pꝑ ↄñs nõ veniet ad tenebꝛas gehẽne: q̃ ſunt termin pᷣ-
dictaꝝ tenebꝛaꝝ:ꝓpter hoc Mat.viij. dicunt᷑ tenebꝛe exte/

rioꝛes.i.vltime:pꝑ xpᷣm.n.fcã eſt veritas ↄ tenebꝛas ignoꝛã

tie:⁊ gr̃a tenebꝛas culpe:⁊ glia dabit᷑ ab eo tenebꝛas ge⸗
hene.· Tertio ꝓponit᷑ h' lucis fruct:cũ dᷣ: e ¶ Sed hẽbit
lumẽ vite.qꝛ ꝑ irradiatõʒ h“ lucis eleuabit᷑ intellect ad vi⸗
dendũ deũ clare:⁊ ꝑ ↄñs affe fruendũ ipſo pfecte in
qbus ↄſiſtit vita eterna. f¶ Dixerũt ergo. Hic ꝓbat iſta
tria ꝓpoſita ꝑ oꝛdinẽ:pmo pᷣm:ſcòo 2:ibi Dixit iterũ.ʒ
tertiũ:ibi Amen amẽ dico vobis ſids ſer.⁊c. Pꝛima ĩ duaſ
qꝛ pmo ponit᷑ iudeoꝝ obiectio:ſcðo xp̃i rñſio:ex q oñdit pᷣ-
mũu ꝓpoſitũ:ibi Rñdit ieſus.Obiectio aũt eoꝝ ꝓcedit nõ
ex pte dicti qꝛ erat veriſſimũ:ſed ex ꝑte dicẽtis:⁊ hoc eſt qd
dẽ: Dixerũt phariſei:Tu de teipſo teſtimoniũ phibes.
g ¶ Teſtimoniũ tuũ nõ eſt verũ.i.hñs firmitateʒ dato ꝙ
eſſet verũ in ſe:qꝛ nulłꝰ põt ferre teſtimoniũ de ſeipſo.
h ¶ Rñdit ieſus. Hic ponit᷑ xp̃i rñſio:a excludit eoꝝ obie/⸗
ctõʒ dupliciter:ppᷣmo oñdendo ꝙ ↄñtia nõ tenet: ? ꝙ añce/
dens eſt falſuʒ:ibi Uos ſᷣm carnẽ. Circa p ſciendũ ꝙ teſti⸗

moniũ hʒ firmitatẽ ⁊ veritatẽ ex certitudine cognitõis:⁊ iõ

hois teſtimoniũ de ſe nõ eſt firmũ:qꝛ etſi ſe cognoſcat:tam

freq̃nter inoꝛdinate afficit ad ſeipᷣm:deus aũt pfecte ſe ⁊ ali

os cognoſcit:nec põt eſſe diſtoꝛſio in ei affectu:ꝓpter qð te

ſtimoniũ dei de ſeipſo firmũ eſt. Teſtimoniũ aut homis

Tt 4

ade. abſoluta a culpa ⁊ a pena. y ¶ Et is

vidʒ ea q̃ patẽt:vt h

(Euãgelium

de deo eſt inualidũ ꝓpt᷑ defectũ cognitõis: xpᷣs aũt erat hõ
7 deus: nec poterat eile defect cognitõis vel inoꝛdinatio af
fectõis in diuina nã vel hũana:ꝓpi qð ei teſtimoniũ de ſe⸗
ipſo erat firmũ magis ꝙ; qocunq; aliud teſtimoniũ:⁊ ſic pʒ

defect'oſequẽtie:⁊ h'ẽ qð dẽ: Rñdit ieſꝰ ⁊ dixit. Etſi ego te

ſtioniũ phibeo 2c6.
ſbᷣdit᷑ ca: i ¶ Quia
ſcio vñ vẽio aut quo
vado.i.ꝑſecte cogno
ſco pꝛem a qͥ exiui in

verũ ẽ teſtimoniũ meũ: lq⸗
ſcio vñ veni:⁊ qͥ vado. Nòſ

mundũ: ⁊ ad quẽ re/ ES
uertar: : ſic pʒ ppat? pado. NMoòs ſm carnẽ iudi-
pmi ꝓpoſiti ſ. ꝙ xps caſ::ego ñ iudico quẽq;.Et

ſit lux ꝑ eſſẽtiã: quia
verũ ẽ:qa ſoł ñ ſuʒ:ſʒ ẽgo ⁊
ꝗq miſit me pꝛ. Et ĩ lege vꝛa
ſcriptũ eſt: qà duoꝝ hoĩuʒ
teſtimoniũ veꝝ ẽ. Egò ſũ ꝗ
teſtimoniũ phibeo ð meip

k ¶ Uos aũt nelcitiſ
vñ venio aut quo va
do.qꝛ eius diuinitatẽ
ignoꝛabãt. ¶ Uoſ
aũt ſᷣm carnẽ. Hic oñ
dit xpᷣs atecedẽs eoꝛũ
eſſe falſuʒ. Et diuidit᷑
in duas: qꝛ pᷣmo po/
nit᷑ xpᷣi ꝓbatio: ⁊ re/
mouet᷑ eoꝝ obiectio:
ibi Dicebat ergo. Añ
cedẽs eoꝝ erat ꝙ xps eſſet ſoł qͥ de ſe teſtimoniũ phiberet:
⁊ hoc ẽ falſuʒ:qꝛ fil dei nõ põt eſſe ſine pꝛe ⁊ ſpũ ſancto:
ↄcoꝛditer dãt teſtimoniũ cũ eo:vt dẽ.j.Joh̊.v.Tres ſunt
teſtimoniũ dãt in celo ⁊c.tñ nõ fit hic mẽtio niſi de pꝛe:⁊
hoc eſt qð dꝭ: I ¶ Uos ſᷣm carnẽ iudicat..ſ.me eſſe ſolum
hoĩeʒ. m ¶ Ego nò iudico quẽq.ſ.ꝑ exterioꝛa ſicut vos:
qꝛ deus intuet coꝛ. n ¶ Et ſi ego iudico iudiciũ meũ verũ
eſt.i.firmũ. o ¶ Quia nõ ſuʒ ſoł.vt ſupponitis:qꝛ ñ põt
eſſe ſolitudo in diuinis:cũ vna ꝑſona ſit in alia ⁊ ecõuerſo:
ideo ſubdit: p ¶ Sed ego ⁊ q miſit me p? ⁊cẽ. Ex hoc ar/
guit ad pꝓpoſitũ dicẽs: q ¶ Et in lege vꝛa ſcriptũ eſt. Deu/
tero.xix. r ¶ Quia duoꝝ hoiuʒ teſtimoniũ verũ eſt. i. dʒ
reputari veꝝ:qꝛ Fuis duo hoies pñt ſil mẽtiri: tñ nõ ↄtin-
git de facili. S ¶ Ego luʒ ꝗ teſti.phi.de meipſo. ecce vna
pſona. t ¶ Et teſtimoniũ phibet de me qͥ miſit me pꝛ.ecce
alia arg“ eſt a minoꝛi: ſi eni duoꝝ hoiuʒ teſtimoniũ eſt fir/
mũ qui habẽt cognitõʒ puã ⁊ pñt hĩe affectõʒ diſtoꝛtãaꝛmul
to foꝛtius teſtimoniũ pꝛis ⁊ ſilij in diuis:vbi nõ põt eſſe tal
defect' dʒ firmũ reputari. v ¶ Dicebãt ergo. Hic remo/
uet᷑ iudeoꝝ obiectio:audientes.n.ꝙ allegabat pꝛeʒ ſuũ in te
ſtimoniũ ſtatim obiecerũt: x ¶ Ubi eſt pꝛ tu.q.d. nõ eſt
talis ac tãtus ꝙ in hoc ſit ei credendũ:credebãt eni eũ eẽ ho
miezʒ purũ filiu ioſeph:a iõ de ipſo deriſoꝛie querebit.
v¶Rndit ene ghies⸗ excludedo. 3 Res me ſcitis.

me ꝗ miſit me pꝛ. Dicẽbãt
ergo ei: Abi éſt pᷣ tuꝰ: Rñ-/
dit ieſus: Mẽq; me ſcid᷑ nẽ/

—ʒ—r

ſm deitatẽ. a ¶ eq; pꝛeʒ meũ.ꝑ ↄñs:qꝛ cognito vno coꝛ
relatiuoꝝ cognoſcit᷑ ⁊ reliquũ: ideo ſequit: b ¶ Si me
ſciretis.Quãuis.n.iudei haberẽt maioꝛẽ noticiã qᷓ; gẽtiles:
ſim ꝙ dẽ pᷣſ.lxxxv.Nor in iudea deus.tñ nõ cognoſcebãt eũ
iyti ad myſteriũ trinitat:qꝛ nõ erat adhuc plene reuelatũ.
c ¶ Hec vba lo. eſt ieſus i gagophilacio.i.in loco vbi pone
bant᷑ oblarões ꝓ edificijs tẽpli.hoc aũt addidit euangeliſta
ad oñdendũ ꝙ ieſus erat in loco vbi poterat faciliter capi
ab eis qᷣ querebãt eũ occidere:niſi ſuiſſent repꝛeſſi diuia vir
tute:ideo ſeqtur: Et nemo appᷣhendit eũ. d ¶ QAuia non
dũ venerit hoꝛa eᷣ.i.ab eo poꝛdinata:qꝛ qñ voluit captus
eſt ? no añ. e ¶ Dixit ergo iteʒ:. Hic ꝓbat ⁊2m ſupꝛapoſitũ
ſ. ꝙ ſeqns eũ nõ ãbulat in tenebꝛis. Et diuidit᷑ in duas:quia

pmo oñdit eos qbus loq̃bat᷑ hie hui lucis defectũ:ſcõo ſb

dit huũ defect remediũ:ibi Dicebat ergo.Circa p ſciendũ

aut neſcitis vñ venio aut q̃

ſi uudicõ ego:iudiciũ meuʒ

ſo:t teſtimoniũ phibet de

cꝙ recedẽte ſole viſibili ò nr̃o emiſperio cauſant᷑ ibi tene
bꝛe:ita ſilr xpo q eſt ſol iuſticie ex hoc mũdo ꝑ moꝛteʒ
recedẽte:iudei ꝓ maioꝛi ꝑte ſũt obtenebꝛati tenebꝛis in⸗
fidelitatis: ⁊ in eis obſtinati: ⁊ hoc iuſto iudicio dei:qa

viderãt ſigna in vita eius ⁊ in moꝛte: ꝓpter q̃ gentiles le

gis 7 ꝓphaꝝ no/
ticiã no hñtes cre
dider̃t xpᷣo. Silr
pʒ de illo cẽturio
ne q viſis ſignis ĩ
moꝛte xp̃i dixit:
Uere filᷣ dei erat

qʒ pꝛeʒ meũ.Si mè ſciretis
foꝛſitã ⁊ pꝛeʒ meũ ſciretis.
Hẽc vᷣba locut᷑ ẽ ieſus ĩ ga
cophylacio docẽs ĩ tẽplo:
⁊ nemo appᷣhendit eũ:qa
nõdũ venerat hoꝛa e.DBi

xit ergo iteꝝ ieſ⸗ us: Ego vya eici en
do et qret me ct i peto vꝛo ꝑ oꝛacula ꝓpha-
moꝛiemini. Quo ergo va rũ pᷣdicta poterãt
do vos ñ poteſt venire.Hi cü cognoſcere ve⸗
rũ xpᷣm: ⁊ ꝑ ↄñs

cebãt ergo iudei: Nunꝗd
interficiet ſemetibm: qꝛ dic̃
q̃ͥ ego vado vos ñ poteſtis
venire: Et dicebat eiſ: Võoſ
deoꝛſuʒ eſtis: ego de ſupiuſ

merito ſũt a deo
dimiſſi ꝓpt᷑ eoꝛũ
igratitudinẽ:⁊ ſic
excecati totaliter

Eqð dẽ: e ( Di⸗

xit iteꝝ eis ieſuſ

Ego vado.iſ.ad pꝛeʒ:p moꝛtẽ ſᷣm hũanitatẽ:aq tñ nõ re
ceſſit ſm diuinitatẽ. f ¶ Et qretis me.ſ.ꝑſequẽdo me
in mẽbꝛis meis:qꝛ pꝰ moꝛtẽ xpᷣi iudei ꝑſecuti ſũt aplos
⁊ alios chꝛiſti fideles vſq; ad moꝛtẽ:vt pʒ act.viij.
g ¶ Et in pctõ veſtro moꝛiemini.i.ꝓpt᷑ pctm̃ vim: qᷣa

ꝓpt pſecutõʒ xpᷣi ⁊ aploꝝ ciuitas hieruſalẽ deſtructa ẽ:

⁊ templũ ↄbuſtũ:⁊ pplłs occiſus ab exercitu romano:vt
fuerat a xpo pᷣdictũ expᷣſſius Luce. xix. ⁊. xiij. Herlm
hierim q̃ occidit ꝓphetas æc. h Quo ego vado voſ
nõ poteſtis venire e, ſ.ad gliam pꝛis vr̃a infidelitate h

impediẽte. i ¶ Dicebãt ergo. Pic ↄñter ieſus docet re
mediũ.Et diuidit᷑ in duas:qꝛ pmo hꝰmõi remediũ ꝓpo
nit.ſcõo ei efficaciã ondit:ibi Dicebat ꝗ̊. Circa p ſcien
dũ ꝙ hoc remediũ ↄſiſtit in veniẽdo ad xpᷣm ꝑ fideʒ q
eſt vera lux:ideo diuidit᷑ in duas:qꝛ pmo remediũ hj ſi
dei oñdit᷑:ſco ad credendũ eos inducit: ibi Dicebat gei
S in duas:qꝛ pᷣmo ponit᷑ iudeoꝝ interrogatio:2
ubdit᷑ xpᷣi rñũſio in qua dat remediũ pᷣdictũ:ibi Et dice
bat eis. Circa pᷣmũ ſciendũ ꝙ audierat iudei xpᷣm volũ
tarie moꝛituꝝ:vt hẽt ꝑ illud Eſa.liij. Tradidit in moꝛ
tẽ aiaʒ ſuã.q ſcriptura ⁊ totũ capłimn exponit de xpᷣo ab
ãtidqs doctoꝛibꝰ hebꝛeoꝝ:⁊ ideo iudei deriſoꝛie qᷓrebant

de ieſu quẽ reputabũt falſuʒ xpᷣm. k ¶ Nuũquid inter-

ficiet ſemetipᷣm. quia dixit:Quo ego vado vos nõ pote

ſtis venire. Si. n. ſerioſe loquerent᷑ de impletõe hu ꝓ/

phetie dicerẽt ſicinundqd ex ſimplici volũtate ſepabitur
aia a coꝛpe:qð patʒ ex co qð ſpdit᷑:Quo ego vado vos
nõ poteſtis venire Ipſi. n. poterãt ſeipſos interficere:ſʒ
nõ poterãt aiam ſuã ꝓ volũtate ſua tradere:ſicut fuit p
phetatũ de xpᷣo ꝑ Eſaiã: ⁊ in ieſu fuit adimpletum.
Et dicebat. Hic ponit᷑ xpᷣi rñſio in q̃ dat᷑ pdicti vbi
intellectus dicens: m ¶ Uos deoꝛſuʒ eſtis.i.de maſſa
coꝛrupta pondere oꝛiginalis peccati:⁊ ideo habetis de/
bitũ moꝛtis ⁊ neceſſitatẽ moꝛiẽdi:pꝓpt qð ſepatio aie a
coꝛpe nõ ſubiacet ſimplici ve volutati. n ¶ Ego de ſu

pernis ſum.qꝛ ſᷣm deitatẽ hʒ eandẽ nãm cũ pꝛe:ſᷣm hu

manitatẽ aĩa eſt a deo imediate:⁊ coꝛpus foꝛmatũ ſpũs
ſancti vtute:⁊ ꝓpter hoc hẽbat plenũ dñiuʒ ſuꝑ coꝛpus

ſuũ ſepando alaʒ ab ipſo ⁊ reuniẽdo: ſm ꝙ dicit. · x· c·

iſte. vt h? Mat.
xxvij. et ideo iu-

ꝑ obſtinatõʒ:⁊ hꝰ

Aüprenldenll
iivudin
onormülie
gerdeſnti
1deßtt c
Fi .
rn Pin
Aitars pann
ſt

Delapr⸗
ſogemoronin

pectsafn

Ounudiern
Phrcrdu
aopeſen
hocreplcan
Oidlttened
Canns ien
beoinlie/
lao nid Ouea
ogoctp ill
ſbelraosn
1 Tuuss
Nhetarlin
cdecc⸗
Poigdinn
ſſdec
rüpnehih
dngirgadi
lulmahe
bjruge
wbiu a/,
ulmemiit
1 Ktegogen
enirapi⸗
ncicioſe
ftan en
dentilten
Ucemaltide
mmluiui
lhlenign
W
Uefeflüſe
1) colz
enetßnce
Merede
goſuſmen
balnenn
nmelpſolcg
Maluig

nii
d d

rhoe SRü ⸗

4
Nu 1

7 , B 3

s le
ib an
. 5 e
N itne
=
ov hena
Pr izinn

aurnieir
pobfüutcz
ipdi e
„ eAfapthici
mndhimnizzümer
fiiniiuſüp⸗
uunmni n Anin
uuubienſlidenne:
l
5(Cwah
mpüs fiintiltnr
eyin insde
gwwäng
1dukinlene
wi ulnr an

VJohbannis · viij

Ptãtem habeo ponẽdi aiam meã:? ptãteʒ habeo iten
eanc arideg it: o (Dos hoc mũdo eſtis.
coꝛpe ⁊ affectu: Uee⸗ nõ ſum de hoc mũdo.qꝛ ſᷣm
ꝙ deus pᷣcedit mundũ vt cã affectũ:nec eſt ꝑs vniuerſi
ſm aũt hũanitatẽ ꝓpter virtutẽ foꝛmatiuaʒ: eodeʒ mo

eſt dicẽdũ : qꝛ illa
virtus fuit virtuj a „ „
ſpũs ſancti: ꝓtuz ſuʒ. Uòs ð hoc mũdo eſi
EHH egd i ſuʒ ð hoc mũdo. Di
bus bi cſ ma rièrgo vob: qꝛ moꝛiemi in
do itum ad ſub- pctis vꝛis. Si enĩ nõ credi-
ſtãtiã: nõ ãt qu deriti qã ego ſũ:moꝛiemini
ad peccati deai in pctõ vꝛo. Dicebãt g ei:
natoz: dedn Tuͤgs es: Dixit eis ieſus:
tio noĩie mũdi i ſa 2
cra ſcriptura fre· Pꝛicipiũʒ ꝗ ⁊ loqͥ vobil.
inter deſignat:ꝛ yt Multa hẽo de vob loq et

8.dcm̃ eſt.j.ca. et
h' mò iudei erãt
de mũdo ꝓp in-
fidelitatis pctm̃:

„ c ſbdit:
Dixi ergo vo
is qꝛ moꝛiemini

in peccatis veſtrʒ.
Supꝛa dixerat in .
pcto veſtro in ſingulari:qꝛ pᷣncipale pctm eoꝝ erat ꝑſe/
cutio xpᷣi:ſed ad hoc ſequebant᷑ multa alia pctã: ꝓpter
hoc replicauit hic in plurali in peccatig viis. Et ↄñter
oñdit remediũ õᷣ iſta mala dicẽs: q ¶ Si eni nõ credi-
deritis.fide foꝛmata charitate: xr ¶ Quia ego ſuʒ. vo⸗
bis in lege ⁊ ꝓphetis ꝓmiſſus. s oꝛiemini ĩ pec
cato vio.Dicebãt ergo.Oñſo remedio euadende moꝛ/
tis:qð eſt ꝑ fidẽ xpᷣi:hic ↄñter inducit eos ad credenduʒ
ſibi. Circa qð pᷣmittit iudeoꝝ interrogatio dicens:
t¶ LZLu quis es.q.d.oñde nobis ꝙ tu ſis talis ⁊ tantus
ꝙ debeat credi tibi: vBirit eis ieſus. ꝓbando ꝙ dʒ
ei credi ꝑ hoc qð eſt oium creaturaꝝ pmũ pꝛincipiũ:et
p ↄñs veritas pma: ⁊ infallibilis: ⁊ hoc eſt qð ſubdit:
x·¶ Pꝛincipiũ qͥ loquoꝛ vobis.⁊ qꝛ eſt pmũ oium re
rũ pncipiũ:oĩa reducit i ſeipᷣm:cũ ſit finis oiuʒ:iõ oñter
oñdit ꝙ ad ipᷣm ptinet oinʒ iudiciũ:ꝑ qð alia reducunt᷑
in ip̃m:a hoc eſt qð dicit: y ¶ Multa habeo ð vobis
loq ⁊ iudicare.nõ dicit vobis.i.ad vtilitatẽ vĩam ſed ðꝭ
vobis.ſ.ad malũ vẽm:qð erit in iudicio futo. ʒ ¶ S
qui me miſit verax eſc adimpleuit ꝓmiſſuʒ de pma
miſſioe filij:q̃ nõ eſt ad ↄdẽnandũ vel iudicandũ mũ/
: ſed magis ad ſaluandũ ꝑ doctrinã: ideo ſequit:
a ¶ Et ego q̃ audiui ab eo hec loquoꝛ in mũdo.dicit.n.
ſe audire a pꝛe:qꝛ inqytum deus habet ſciam a pꝛe: tam
eandẽ cũ ipſo ſicut tia: inqytum hõ habet ſciam
infuſam ab eo. b ¶ Et nõ cogno.qꝛ pa.ei dice.deuʒ.
HPoc addidit euãgeliſta vt oñderet cecitatẽ eoꝝ. Uerũ/
tñ qꝛ multi iudeoʒ: in moꝛte xpᷣi crediderũt vidẽtes mi
racula q̃ acciderãt in moꝛte eius: vt hẽ Luc.xxiij. Silr
ad pᷣd catõeʒ aploꝝ multi iudeoꝝ elalenn
u

iudicare: ſèd ꝗ me miſit ve/
rax ẽ:⁊ ẽgo ꝗ audiui ab eo
hec loquoꝛ ĩ mũdo.Et nõ
cõgnouerũt qꝛ pꝛeʒ e dice
bat deu. Dixit èergo eis ieſ
QLũ exaltauerit᷑ ſiliũ hoĩs:

xpᷣi:vt hẽ act ij.iõ ſubdit᷑:Dixit & eij ieſuj: c exal
taueritis filiũ hois.ſ.in cruce in qua fuit extẽſus in aere
ꝑ qð exaltav eſt a pꝛe:pᷣm ꝙ vꝛ phili.ij. Humiliauit
ſemetipᷣm obediẽs vſq; ad moꝛtẽ: moꝛtẽ aũt crucis: p/
pter qð de exaltauit illũ æc. ð ¶ unc cognoſcetis qꝛ
ego ſuʒ.ſ.vere xpᷣs:vtit᷑ aũt tali mõ loquẽdi: vt reducat
eis ad memoꝛia illud Exo.iij. Ego ſuʒ qui ſuʒ: e 2
a meipſo facio nihil.qꝛ ſᷣm ꝗ deus habet totã virtutem
opatiuã a pꝛe:licet eandeʒ:ſicut dictũ eſt de ſcia: ſᷣm ꝙ

homo illa naekt D3sang daninitamm ciunctu. 7 ſche⸗ nihil
poterat opari niſi ſm motũ ⁊ regulatõʒ ipſi dei:ideo ſeqᷣt:
ſ¶ Sed ⁊c. mecũ eſt.quia ſᷣm deitatẽ pꝛ eſt ĩ filio:⁊ ecõuer⸗

ſo:ſᷣm humanitatẽ vero ipſa deitas eſt in hoie xpo ſpeciali
mò.ſ.pꝑ realẽ vnionẽ:ꝑ quẽ modũ nõ ercr alilio.

t nõ relidt me

A.

quia fil hin ꝙ

tunc cognoſceſ qꝛ ego ſuʒ: deus no pot ſeꝑaria
èt a meipᷣo facio nibil.ſed ſi panegen verd gens
cut docuit me pẽ:hec loqr. abſoluta: ſed de potẽ

Et ꝗ me miſit mecũ ẽ:⁊t᷑t nõ
reliꝗt me ſolũ:qʒ ego q pla
cita ſũt ei facio ſemꝑ. Hèc
illo loqnte multi credider̃t

tia oꝛdinata natura
aſſũpta nunq; dimit
tet:qꝛ qð ſemel aſſũ⸗
pſit nunq; deponet:
vt dicit Damaſcen:

in euʒ. Dicebat ergo ieſus b ¶Auia ego qᷓ pla
ad eoſꝗ crediderũt ei iude ¶ cita ſüt ei facio ſemp.
os:Si vos mãſerii ĩ ᷣmõe Onchugeni de tdee
meo vere diſcipli mei erit: gqꝛ eor en vna volli⸗
e cognoſcen veritatẽ:ct ve tas ⁊ opatio: inqtuʒ
ritas liberabit voſ. Rñdert vero ho eius volũtal
ei: Semen abꝛae ſumus: ? opatio regulantur
lemini leruiuimus vnq;. obſch aliaus abliaſti
nemm Hnch⸗ one a regula diuie vo
lũtatis: vt pʒ ex pᷣdi/

ctis. i ¶ Hec illo loquẽte multi crediderũt in eu.hoc addi

dit euãgeliſta ad oñdendũ ꝙ remediũ fidei pᷣdictũ extiũc in
cepit habere efficaciã: qᷓtum ad aliquos tucſcax kð̃ /Bi-
cebat ergo. Poſtq ſaluatoꝛ induxit aliquos ad remedium
fidei:hic ↄñter oñdit efficaciã hꝰ remedij.Et diuidit ĩ duas:
qꝛ pᷣmo circa hoc ponit᷑ xp̃i inſtructio:ſcðo iudeoꝝ ↄdictõ:
ibi Rñderũt ergo.Efficacia aũt fidei in hoc ↄſiſtit ꝙ dat ꝝ
fectã libertatẽ:que eſt maxie deſiderabilł a creatura rõnali:
quia ſenſibiliter videmꝰ ꝙ bꝛuta aialia libertatẽ peligũt vẽ
tris ſatietati. Et multo foꝛtius hõ de cup nã eſt libertas:ꝑ
hoc eni differt ab alijs aĩalibus ꝙ eſt liberi arbitri: ⁊ ideo
debet verã libertatẽ oibus pᷣponere:ꝓpĩ qð ſaluatoꝛ oñdit

ꝙ efficacia fidei ſe extendit ad dandã libertatẽ ꝑfectã:⁊ hoc
eſt qð dẽ: k Plcher ergo ieſus ad eos qui crediderũt ei
iudeos.qꝛ ipſi libertatẽ maxime deſiderabãt: l ¶ Si vos
mãſe.in ſer.meo vere diſ.mei eritis hoc dixit qꝛ aliqui eoꝝ

ficte credebãt: ⁊ iſti nõ erãt vere diſcipli. m tvos co⸗
gnoſcetis veritatẽ.ſ.fidei ꝑ doctrinãa meã. n ¶Et veritas

liberabit vos.qꝛ in pñti veritas fidei liberat a ſeruitute cul
pe:in qua inchoat᷑ vera libertas:⁊ in futuro a ſuitute miſe
rie:qñ ipſa creatura liberabit᷑ a coꝛpe moꝛtis: vt hẽ ro. vij.
tũc libertas pficiet᷑: qꝛ aia erit ſbiecta ſoli deo:in quo ↄſiſtit

eius libertas: ꝓpt qðò dicit Ang'. Uolũtas tua erit libera ſi

fuerit pia:pietas aũt eſt ſuitus dei: ⁊ coꝛpꝰ erit oino ſubie-
ctũ ipſi aie ꝑ dotes gtie. o ¶ Rnderũt. Hic ponit iudeoꝝ
dictio.Et diuidit᷑ in duas:qꝛ pmo ponit᷑ hec cõtradiciio:
ſcòo remouet᷑:ibi Rñdit.Circa pᷣ ſciendũ ꝙ audieft a xpᷣo
ſe poſſe ↄſequi libertatẽ ꝑ eius fidem. In hoc ant implicat᷑:

ꝙ ipſi eſſent ſerui:⁊ ideo ſtatim õdixerũt: nobilitatem ſue

oꝛiginis allegantes: 1 hoc eſt qo dicit: p ¶ Semen abꝛae
ſumus:⁊ nemini ſeruiuimus vnqꝙ; ⁊c̃. Manifeſte patet hoc
dictũ eoꝝ falſum:quia ſi intelligebant loqui de ioto pplo
iudaico:patʒ dicti falſitas: ex hoc ꝙ popub iudaic quater
centũ annis fuit in egypto in ſeruitute magna:⁊a iteruʒ.lxx.
annis in babylone. In terra etiaʒ ſua frequẽter ſeruierũt re
gi aſſyrioꝝ ⁊ alijs natõibus:vt patet.iij.reg.⁊.iiij.Si autẽ
Sauchan de ſeipſis ꝓ illo tpe:patet etiã dicti falſitas:quia
tũc ſeruiebant rõan s ⁊ quolibet anno reddebant tributuʒ
eis:ꝓpter hoc dixerũt.j.xix. Nõ habem regeʒ niſtce! 16.

p ¶ QDũo tu dicis: liberi eritis. Saluatoꝛ eis duo pꝛomi-
ſerat.ſ. cognitõʒ veritatis.d.Cognoſceſtis veritatẽ.⁊ donũ

libertatis dicens:Et veritas liberabit vos licet aũt ſit peiuj

deficere a cognitõe qᷓ a libertate:tñ iudei ſicut carnales ⁊ ſu
perbi magis iniurioſuʒ reputabãt carentiã libertatis:⁊ ideo
dimiſſo öfectu cogni
tiõis qͥ implicabat᷑ in

vbis xp̃i dicentis:co Qũò tu dicis liberi eritis:

ctu libertatis implica dico vob:qꝛ oĩs ꝗ fac pctm̃
to ĩ hoc vbo Ueritaj fuus eſt pcti.Sẽru aũt nõ
liberabit ”oos. mãet ĩ domo 1 eternũ:filiüſ
ctio: In Zdicedio uͤt go vol ſili liberauerit: ve li
negauerũt vnũ.ſ. ßui beri eriſ.Scio qꝛ filij abꝛae
tutẽ dicẽtes: Nemini eſtis: ſʒ qritis me interſicẽ:
ris nobilitatẽ dicétes Eg0 q vidi apud půeʒ lo-
Filij abꝛae ſum. ideo quoꝛ:èt vos q̃ vidiſtis apðᷣ
ſaluatoꝛ pbat eſſe pꝛeʒz vẽm facitis. Rñdèrũt
ven 5 ban ⁊ dixerũt ei: Pat᷑ nr̃ abꝛaã

ꝛfilij. Circa p“ ſcoien .
ũ:licet xpᷣs poſſet ſtatim oñdere eos eſſe ſeruos ſeruitute
tpali:vt pʒ ex pᷣdictis:tñ de hoc nõ curauit: qꝛ ipſemet ſer⸗
uire voluit a ſoluer̃᷑ tributũ:vt hẽtur Mat.xvi.ſed oñdit

eos ſeruos ſeruitute culpe:de qua eis pᷣdixerat:licet intelle-

xiſſent male de ſeruitute tꝑali: ⁊ hoc eſt qð di. q ¶ Rñndit
eis ieſus c. Ois qui facit pctm cuiuſcũq; cõditois: ſiue ſit
nobilis ſiue ignobilis:ſiue diues ſiue pauꝑ. r (Seru⸗ eſt
peccati. cup eſt rõ:quia ſicut ille dẽ liber qui mouet᷑ ꝓpꝛio
motu: ſic dẽ ſeru:eo ꝙ mouet ad imperiũ dñi ſui:In opere
aũt peccati hõ mouet᷑ ↄtra illud qð eſt ſibi ꝓpꝛiũ:qꝛ viuere
ſm rectã rõneʒ eſt ꝓpꝛius hois mor: vt hẽetur.ij. ethi. In
peccato aũt hõ mouet᷑ cõtra rectã rõnem:⁊ ideo licet pecca/-
tũ ſit voluntariũ tñ in ipſo ↄſiſtit maxima ſeruitus:ipſi aũt

Et ↄñter oñdit penà hup ſeruitutis dicens: s ¶ Seru at
nõ mane in domo in eternũ. Iſta dom' eſt eccleſia:vbi ſer/
ui culpe nõ manẽt in eternũ:licʒ mõ ad tempP maneãt in ip
ſa:inq;tum ſunt de nũero ſideliũ:qꝛ mõ admixti ſunt mali
cũ honis:ſed in futuro iudicio ſepabũt ſicut oues ab hedij:
vt hẽtur Mat. xxv. Per naaga poſſint ab hac pe/
na liberari onñdit dicens: t Fllius.ſ.dei:manet in eternũ

erãt peccatoꝛes mãtifeſti:Ex quo cõcludit᷑ ꝙ Sa

qꝛ ſolus eſt ſine peccato:⁊ eſt filius dei nalis:⁊ ſic hʒ ptõtem
alios liberãdi a gto fact ſgfon filios dei ꝑ graʒ adoptõis

⁊ hoc eſt qð ↄcludit. v ¶ Si ergo filius vos liberauerit.a
Ffuitute culpe ꝑ modũ pᷣdictũ. x ¶ Uere liberi etitis. qꝛ in
hoc ↄſiſtit libertas vera:vt patet ꝑ pᷣdicta: y cio quia

filij. Hic ſaluatoꝛ excludit 2: oñdẽdo pmo qꝙ nõ ſint abꝛae

fili:⁊ ſcõo cui ſint filij:ibi Uos ex patre diabolo ⁊c. Pꝛia

i duas:qꝛ p oñdit ꝙ ñ ſint abꝛae filij:? ꝙ ñ ſint filijdei:ibi
Dixeft g. Circa p ſcienðò:q; va filiatio declarat᷑ p imitatoʒ

ↄditõis paterne:iudei aũt nõ imitabat᷑ facta abꝛae:ex q̊ͥ con
cludit ſaluatoꝛ: eius veri filij nõ erãt: -uis ab eo carnalii
deſcẽdiſſent:hoc eſt qð dicit: y ¶ Scio qꝛ abꝛae filij eſtij.
tmmmodo carne: ſed nõ moꝝ imitatoe: ideo ſequit: Sed q̃ri
tig me interficere. cup cauſa ſubdit: ʒ ¶ Quia ᷣmo meus
nõ capit in vobis.loquit᷑ de verbo dei ad modũ materialis
hami:qui nõ capit piſcẽ niſi capiat᷑ a piſce. Sic verbũ dei ñ
capit hoĩem ad vita eternã niſi ca piat᷑ ꝑ fidem:⁊ ideo pᷣdica
toꝛes vocant in ſcriptura piſcatoꝛes. a ¶ Ego qð vidi ap

ſcitis: Quiã nõ poteſt au⸗

eandeʒ viſiõʒ diuine eſſentie cũ pꝛe. b

patreʒ loquoꝛ.ſ. veritatẽ meã: qꝛ xpᷣs intum deus bz
nd diuine eſſentie c⸗ (Ervoate nl
diſtis apud pꝛeʒ vẽm facitis.i.apud dia lũ: de inrra

expꝛimit ꝙ ſit pater eoꝝ.Sed ſᷣm ae. littera talis ẽ:

Et vos que vidiſtis apud pꝛem veſtrũ facite.q.d.ſicut
ſarlo⸗ leauo e
itate qua vidi a⸗
abꝛae eſt:opa abꝛae facite. pud pien: a2
Nũc aũt qritis me ĩterficef ¶vos ſacite q vidi/
hoieʒ ꝗ veritatẽ vob locui ſti apucl abꝛad.i.
„n e 7 potuiſtis videre ĩ
ſũ:quã audiui a deo. Hòc ¶ ſideratõe vite ed
abꝛaã nõ fecit. Aòs ſacitis p ſcripturã. ſed p⸗
opa pꝛis vꝛi. Dixcrũt itaq; ma littera magis

ei: NHos ex foꝛnicatõe nõ ſu

m nati: Anũ patrẽ hẽmuſ rot ⁊ dixe ei⸗ pat
deu. Bixit ergo eis ieſus: nf abꝛaã eſt. q· d.
Si dẽ pꝛ vr̃ eſſet:diligeren cl nnane n
vtiq; me. Ego. n. ex deo ꝓ/ albueno nt
ceſſi:⁊ vẽi. Neq;.n.a meip/ ſerat de diabolo:
ſo vẽi:ſʒ ille me miſit. Quã“ Pinoſter abꝛaaʒ

xpus:
⸗ êD elklſtis opa abꝛae fa
cite.qꝛ umitatio patris eſt ſignũ vere filiatõis: qð nõ eſt

re loquelã meã nõ cogno/ e q con⸗

in vobis:⁊ hoc ꝓbat oñter dicẽs: e ¶ Nuũc aũt qri me

ſum nũciare eã vobis. f ¶ Hoc aũt abꝛaã nõ fecit. ſed
magis nücios dei reuerent ſuſcepit:vt hẽtur Geñ.xviij.
⁊ ideo cõcludit: g ¶ Uos facitis opa piis veſtri.ſ.dia/
boli:vt patebit ex littera ſequẽti. h ¶ Dixerũt. Pic cõ
ſequẽter oſtendit:ꝙ nõ ſint filij dei: vidẽtes eni iudei ꝙ
ex opibus filiatõʒ arguebat:ideo dixerũt ſe filios dei cu
ius legem ⁊ ceremonias ſeruabãt:nõ ſic aũt alie natoes

inter. hoiem qui veri. vo. quã au.a deo.⁊ miſſus

idolatrie dedite:a hoc eſt qð dĩ: i ¶ Nos ex lfoꝛnicati/
one nõ ſum nati.foꝛnicatoʒ vocãt idolatriaã: ꝑ quã aia

ſepatur a deo: ꝓpter qð ipſa idolatria frequẽter nomia
tur foꝛnicatio in ſacra ſcriptura. k ¶ Unũ pꝛem habe
mus deũ.qꝛ nõ colebãt pluralitatẽ deoꝝ ſicut gentiles:
Sed hãc paternitatẽ excludit ſaluatoꝛ dicẽs: l ¶ Si
deus par veſter eſſet diligeretis vtiq; me.qꝛ ſicut ſignuʒ
filiatois humane eſt imitatio operu:ita ſignu filiatiõis
diuine eſt dilectio:immo vt verius loquar in hoc cõſi⸗
ſtit hec filiatio que eſt p adoptõʒ: ſᷣm ꝙ hẽtur ephe.v.
Imitatoꝛes dei eſtote ſicut filij chariſſimi:⁊ abulate in
dilectoe.ita dilectio no eſt in eis:quia ſi diligerẽt deum
patrẽ:diligerẽt filiũ.chꝛiſtus aũt eſt dei naturalis filius
ideo ſequit᷑: Ego eni ab eo ꝓceſſi ⁊ veni.⁊ ſic patet veri-
tas pᷣdicte ↄſequẽtie:ſi deus pater veſter eſſet diligeretis
vtiq; me:Et ondit ↄſequẽter ꝙ hoc nõ deberet eos late⸗
re dicẽs: m Quar⸗ loquelã meã nõ cognoſcitis.q.

d. Que eſt cauſa ꝙ ex vbis meis ⁊ factis nõ cogno ſcitis

me xpᷣm a deo miſſum:Et rñdet dicẽs: n ¶ Quia nõ
poteſtis audire ßmonẽ meũ.q.d.deſectus nõ ꝓuenit ex
opibꝰ meis vel doctrina: ſed ex veſtra malicia:qꝛ tãtuʒ

odiũ ʒ me cõcepiſtis: ꝙ nõ poteſtis me audire ⁊ p ↄpns

verba mea diligere:⁊ multo minus in bonũ interptari:
Mala eni affectio puertit iudiciũ rõnis:⁊ ideo inuidia

⁊ odiũ qð ↄceperũt iudei erga xpᷣm ex hoc ꝙ arguebat
peccata eoꝝ fuit cauſa excecatõis ⁊ obſtinatois eoꝝ:vt
declaraui diffuſius ſup Mat.xxj. o ( Uos ex pꝛe dia
bolo eſt. Hic oñt oiche xpᷣs c ſint filij: Et diuidit᷑ ĩi du

as:qꝛ pino ponit᷑ xpi ꝓbatio: ſco iudeoꝝ iniurioſariñ

ↄſonat ſeqntibus
cũ dè: cRnde

ii ticitel
ſ Etoeſceri⸗

(tözeh angt
bc
Nbowarveris
domſacien
äer n
natuon ſubd
Nſplvomic
tja nituu
nunr nutuj⸗
1porebocou⸗
Alnnunitaiot
ojneritase
Ga r Ee
Nboemea
Möſde
Gppwroti
hondüͤ
Arouetmede
vpſſtuſip
er poſyr
ſtnilco//
tcin dicii⸗
uctooenini
rbciclir⸗
deſcrorn
gliſcſre⸗
lcz d Re
faleiſord
ſobhſteffſin
Atußſini
fitttnlin
Vontd
ſebidinn

tanieſſen
Cegpcgri
genſelche
herſimnling
ſodäücen
itini

rdn eſnin
(Rrainiii
Wünenherhin
eun 9R
ip int
anmi ,lp
i enu
de (NMscrſonicn
”

riltdar
mn. Wüän

msrnqznariu⸗
oiuin
nsts
gtiz, üfi
ii Mti
ucsiapin

.

¶Johannis · viij

ſio:ibi Rñdert ergo.In pᷣma pte dẽ ſic: o ¶ Uos ex pa
tre diabolo eſtis.ꝑ imitatõʒ:⁊ no creatõʒ:iqeo ſubdit᷑:
p ¶ Et deſideria pꝛis veſtri.ſ.diaboli: q ¶ Aultis fa-
cerẽ.qð ꝓbat ↄñnter ↄditões diaboli explicans: ⁊ poſtea
ad eozʒ applicãs:vnã ↄditoõʒ diaboli tangit dicens.

le homici⸗
da erat ab initio. . .
Homo eni in ſpe dire ſmonẽ meũ. Vòs ex
ille magis ppꝛie lia pꝛis vꝛi vültis ſ⸗ acẽ. Ille
eſt homicida qui homicida erat ab initio: èt

aiam interficit ꝑ

n ꝑ in veritate nò ſtetit: qꝛ nõ ẽ
petin moꝛtale ꝙ;

veritas in eo. Cuʒ logt mẽ

ille qui interficit ſ PIS. Ay
oerws: ꝑ qð ho- daciũ ex ꝓpꝛiſſ loꝗt:qa me
mo cõuenit cum dax eſt eei. Ego aut ſi
brutis:hoc aũt ſa veritatẽ dico ñ credin mihi
cit oiabolus ⁊ fe· Quis Ex vob arguet me ðᷣ
tio nudl,. pct: Si veritute dico: qrẽ
qꝛ ꝑ ſuggeſtiõʒ e E din mihi⸗-Oni er
bn peccatũ bomi ſi credii mi i: Qui ex deo
nis cotigit:⁊ in h eſt.vᷣba dei audit. Pꝛpte
officio coõtinue ꝑ⸗/ l
ſeuerauit: ⁊ aliaʒ —NWM Uh
ↄditõʒ ep tangit cũ ſubdit: s ¶ Et in veritate nõ ſtetit.

ↄfoꝛmãt veritati pme:a qᷓ veritate deuiauit diabolus p
petm ſuꝑbie:tertiã ↄditõʒ tãgit dicẽs: Nrzene
daciũ ex ppꝛijs loquit.i.in habitu malo q̊ eſt obſti⸗
natus: ⁊ ſubdit᷑ cauſa: v ¶ Quia mẽdax eſt ⁊ pater eſ

i. ipſius mẽdacij. Ille enĩ dꝛ mendax nõ tñ pater menda

tij ꝗͥ mẽdacia ab alijs inuẽta ſolũ refert: ſed mẽdax eſt ⁊
pater mẽdacij ꝗ nõ ſolũ refert mẽdacia ſed etid ea fingit
⁊ ꝓpter hoc diabol' dẽ pater mẽdacij:qꝛ pᷣmũ mẽdaciũ
adinuenit:cũ dixit mulieri Geñ.iij. Nequaq; moꝛiemi.

Cõſeq̃nter iſtas coditoões applicat ſaluatoꝛ ad iudeos di

cens: x¶ Ego autem ſi veri.di.vo. nõ cre.mihi.q.d.

p hoc apparet ꝙ ꝓpꝛietas via eſt recipe falſa ⁊ mẽdacia
⁊ nõ va:ſed qꝛ poſſent dicere ꝙ nõ credim tibi:hoc nõ
eſt ꝓpter odiũ veritatis:ſed ꝓpter maliciã tuã:qꝛ mal
homo es:iõ ſubdit hoc remouẽs: y ¶ Quis ex vobis
arguet me de peccato:q.d. Si habetis aliqð pctm qð

ritatẽ dico.ſi ꝓ qꝛ: a ¶ Quare nõ credii mihi.Et ſb⸗
dit cãm dicẽs: Qui ex deo eſt vba dei audit. qꝛ quilibet
audit doctrinã ad quã affectat eſt:qꝛ eſt ſibi cõnaturał
⁊ iõ coõcludit: b ¶ Pꝛopterea vos nõ auditis.i.recipit

vba dei ex oꝛe meo. c ¶ Quia ex deo nõ eſtis.Et ꝑx co
ſequẽs ee ſitis ex diabolo:nõ ꝑ creatõʒ:ſed ꝑpꝑimi
tatõʒ. D 1

t. d Rnderũt g. Oñſo pẽe eoꝝ: ponit eoꝝ iniu⸗
rioſa rñſio. Et oiuidit in duo:qꝛ pmo ponit᷑ dcà rñſio:
ſco ipſius rñſiõis mãſueta declinatio:ibi Rñdit ieſus.

Circa pᷣ ſciendũ ꝙ mod hoiuʒ qui neſciũt rõnabiliter

rñdere eſt ad cõuicia ſe cõuetere: ⁊ ideo iudei nõ hñtes

xbᷣo rñderẽt ad cõuicia ſe ↄuerterũt dicẽtes: e ¶ S

ne bñ dicim qꝛ l amaritan es. Licet. n. xpᷣs eſſet genere
iudeus ⁊ nõ ſamaritan:tñ vocãt eũ ſamaritanũ dupli/
ci de cauſa:vna eſt qꝛ ſupꝛa dictũ eſt ca.iiij.q;uis ſamari

tani eſſent gentiles tñ legẽ in pte ſuabãt:⁊ ideo erat vul!
gare apud iudeos ille qui in ꝑte legeʒ uabat ⁊ in pte

legem ſoluebat vocabat᷑ ſamaritan:q;uis eſſet iude p⸗
pter ſimilitudiuẽ ad ſamaritanos:ſicut apud xp̃ianos
alids dẽ iudeus vel ſaracen qͥ ritũ catholice fidei in pte
ſoluẽs:iudeis ⁊ ſaracenis ꝙỹtuʒ ad aliqd aſſimilat. Alia

ro gloꝛiã meã. Eſt qũᷣi que

tute diuia:ideo ſequit᷑: IIS

nũi:⁊ eſt ſenſus: l
ofſitis ſup me oñdere: patus ſum audire a me ronabi
iter purgare:⁊ iõ cũ hoc nõ poſſitis facere: ʒ ¶ Si ve

cauſa eſt qꝛ ſamaritani erãt multũ infeſti iudeis ⁊ odibiles
eis: vt.ð.dictũ eſt.iiij.ca.⁊ ideo vulgare erat apud iudeos ꝙ;
hoiĩes malos ⁊ eis odibiles vocabat ſamaritanos quis el⸗
ſent iudei: Lalis at erat xps ſm reputatõʒ eoꝝ: iõ vocabãt
eũ ſamaritanũ. f¶ Et demoniũ habes. hoc eni iudicabãt

Ddej rpo po mirabi
„ ,. lia que faciebat ⁊ ma
rea vos ñ audii:qꝗa ex deo gicis artibus imputa
nõ eſtis. Rñdèrũt ergo iu/ bãt: ⁊ qꝛ ſecreta eoꝝ
dei:⁊ dixerũt ei: Nõnè bſ- eneonennt⸗
dicim, nos: qꝛ ſamaritan tilia loquebat qᷓ in
es tu: et demoniuʒ habes⸗ telligebat: ꝓpt qõ eũ
Rfidit ièſus:Egò ðᷣmoniũ arrepticiũ dicebat:ſiẽ

7 de Saul dẽ. j. reg.
Xvi. & arrepr' a de
monio ꝓphetięgbart
in aula ſua. g . Rii⸗
dit ieſus. Hic ponit᷑

nõ habeo: fſed honoꝛiſico
patreʒ meũ:et vos inhono
raſtis me.Ego aũt nõ que/

—

rat et iudicet. Amẽen amen itins chalſti maſue.
9 4 a declinatio: qꝛ cum
dico vob: ſiquiſ hmonẽ me nmalediceret᷑ nõ male
uʒ ſᷣuauẽit:moꝛtẽ ñi videbit gdicebat: vt hi j. petri
ii.ideo maſuete iniu⸗
riã declinat dicens:

b (Epo demonid no habeo. qo patet q; demonesexpelle
i.in debita obedientia ad deũ. Rei.n. dicunt᷑ vere iniytũ

bat:nec doctrinã malã hẽbat:ſed ſanctiſſimã:vt patet intu
enti. Si eni aliqs hõ i nulla lege ibur videret xpᷣi doctrinã

ſtati ex ſola rõe nãli iudicaret eã mũdiſſimã ⁊ hõeſtiſſimã

reſpectu cui cũq; alterd doctrine:ſil miracla xpᷣi nõ fiebãt

virtute demonis:qð patʒ ex hoc ꝙ faciebat multa nõ ſolux—ßv
virtutẽ demonis ſed viriutẽ cuiuſcũq; creature trãſcenden-

tia:ſicut ẽ ſuſcitatio moꝛtuoꝝ:illũinatio cecoꝝ: ⁊ illuſtratõ
ſubita hoiuʒ ſimpliciũ ⁊ ↄſimilia.Ex hoc patʒ ꝙ fiebãt vir
donoꝛifico pꝛem meũ. de
clarando eius virtutẽ in miraculo. k ¶Et vos inhonoa
ſtis me.attribuẽdo demoni ꝙ virtuti diuine deberet attri/
bui.Et ne poſſent dicere ꝙ talia diceret ad iactantiũ ſubdit
I¶ Eso aũt nõ q̃ro gloꝛiã meã. Sed qrit hic cũ xpᷣs qᷣreret

gliam dei pꝛis ⁊ eadẽ ſit gloꝛia pꝛis ⁊ filij: qũo pot dicere:

Ego ãt nõ q̃ro gloꝛiã meã. dicenð ꝙ dirigit vbũ ad intent
onẽ eoꝝ qbi loqbat᷑:qui reputabat eũ qrere honoꝛẽ mũda
go at nõ qͥro gliam meã.q.d.Ego ñm
qro gliam meã ab honoꝛe dei pꝛis deuiantẽ ſicut vos credi
tis: m ¶¶ Eſt q qrat ⁊ iudicet.q.d. illi qͥ qrũt gliam mũdi
pñt mãifeſte iudicare ⁊ ppendere ꝑ fcã mea ꝙ ego talia non

Aro:qꝛ vita xpᷣi in pauꝑtate ⁊ abiectõe exñs glie mundane

erat oria. Alit exponit: I ¶ Ego ãt no qro gliaʒ meã.i. x
altatoʒ meã ꝓ nũc:qꝛ añ paſſioʒ xpᷣs q̃rebat abiectoz.
m ¶ Eſtqʒ Mari deus pꝛ qui voſ humiliatõʒ in uc exal⸗
tauit eũ:⁊ dedit illi nomẽ qð eſt ſup oẽ nom: vt dẽ phi. ij.
n (Et iuadicet ſ deus pẽ de illis q me inhonoꝛãt vindicta
faciẽdo de ipſis:qð factũ eſt qñ in vindictã moꝛtis xpᷣi de/

ſtructa eſt ciuitas ⁊ templũ ⁊ ppls occiſus eſt ⁊ captiuat ꝑ

romanos. o (Amen amen dico vobis. Pic pꝛobat ter·
tiũ ſupꝛa poſitũ.ſ.ꝙ ſequẽs xpᷣʒ lumẽ habeat vite.Et diui½
it i duo:qꝛ pᷣmo ponit xpᷣibatio:ſcõo iudeoꝝ obiectio.
ibi Dixerut g. In pma pte dꝛ ſic: o ¶ Amen amẽ dico vo

bis.i. fideliter: ⁊ duplicat᷑ ad maioꝛẽ affirmatõʒ. p¶ Siq
ſer.meũ ſer. moꝛ.nõ vi. in eternũ. Cui rõ eſt qꝛ ſemẽ eſt ver

bum dei:vt hẽtur uce.viij. inqtum vita eterna in verbo

dei ↄſiſtit ſicut in àdam pᷣncipio ſeminali:qꝛ finaliter ꝓdu

cit in vitã btãz:ſicut virtute ſemis ꝓducit fructus: et ildeod

ſicut ille qui ſeruat ſemen a coꝛruptoe puenit ad fructũ: ſi
ſeruans verbũ diuinũ ꝑuenit ad beatitudinis ſtatum que

beatitudo deſignatur: cũ di: q ¶ Moꝛtem non videbit.

.
——

(Euangelium

¶Wlita eni btã in viſiõe ⁊ fruitõe ↄſiſtit: ⁊ iõ ꝑ excluſiõʒ moꝛ
tis gehẽne qᷓ huic viſioi opponit᷑:ↄſecutio beatitudinis itel-
ligit:⁊ ſic pʒ qð.s.fuit ꝓpolſitũ.ſ.ꝙ ſeq̃ns xpᷣm hʒ lumẽ vi/
te:qꝛ ſequela xpᷣi in obruatõe vbi eõ oſiſtit. a ¶ Pixerũt.
Pic ponit iudeoꝝ obiectio in ↄriũ.Et diuidit᷑ in duas: da
bmo ponit dicta ob-
iectio:ſcòo xpᷣi rñſio:
ibi Rñdit ieſus. Ob⸗
iectio aũt eoꝝ incipit
a cõuicio:qꝛ ſicut ho
mines irronabiles 2
turbati ſtati dixerũt:
b ũc cognouimꝰ

ſimonẽ ei ſuo. Abꝛaaʒ pf
veſter exultauit vt vidẽt diẽ
meũ:uᷣ᷑idit ⁊ gauiſus ẽ. Di⸗
xerũt g iudei ad eũ: Quin
quagita ãnos nõdũ habeſ

ĩ eternũ. Dixrũt g iudei:
Nunc cognouim qꝛ ðᷣmo
niũ habes. Abꝛaã moꝛtu
eſt ⁊ ꝓphete:⁊ tu dicis: ſi
quiſ ſmonẽ meũ ſᷣuauerit:

usim opinabamur no guſtabit moꝛtẽ in einũ. ⁊ abꝛaã vidiſti Divit eis ie
le bie ömoniũ: ſÖ mõ Mundd tu maioꝛ eſ pꝛe no ſus: Amẽn amẽ dico vob:
ſum certi: qꝛ ita eit ſtro abꝛaã ꝗq moꝛtu ẽr ⁊ ꝓ ãteq; abꝛaã fieret: ego ſuzʒ.
ꝙ nulla falſitasa deo phete moꝛtui ſũt. Queʒ te/ Tulerũt ergo lapidel vt ia
ent len a olabolo q ipſũ ſacis: Rñdit ieſus: Si cerct in eũ. YRſuſ aũt abſcõ
riſtirverbu aur tuũẽ Ego gloꝛiſico meipᷣm: gliã glt le ct exiuit de templo.
aptu mendaci. Ad mea nihil ẽ. Eſt pat meq ¶Tõpᷣtẽriẽs ieſus (.xX.

cup ꝓbatõʒ inducũt: glificat me:queʒ vos diciſ: &α Auidit hoĩeʒ cecũ a na-
Pinre⸗ iu ſerm c qꝛ de ny Erci ñ cognouiſtis tiuitate: ⁊ interrogauerunt
dei ſeruauerut: d eft eũ. Ego aũt noui eũ. Et ſi eum diſcipuli eius: Rabbi
maioꝛis vturis q; ſit dixero qꝛ ñ ſcio eũ:ero ſilis quis peccauit:hic aut parẽ-
ſmo tu:a ideo patet vobᷣ mẽdax.Sẽd ſcio eũ:t tes eius: vt cec nalſcereĩ:.l
falſuʒ qð tu dicis.
c ¶ Siquis ſer. meũ

ãnos qũo iudei aſſũpſerũt tantã ſupfluitatẽ dicèdo qͥᷣn

dem̃ xpᷣi veraciſſimũ arguũt dicẽtes s ¶¶ Quinqginta
anos nõdũ habes ⁊ abꝛaã ie nahti
le:qꝛ a moꝛte abꝛae vſq; ad tẽp xpᷣi fluxerũt ani circit
duo milia.Solet queri cũ xpᷣs nõ haberet vltra. xxxiij

4
„

qginta annos 7c.
Dicendũ ꝙ ppter
laboꝛes ⁊ ieiunia
videbat lõge ma⸗
ioꝛis etatis q eſſz
vel ſᷣm alios ppt
reuerentiã uli,
q̃geſimi qᷣ erat iu⸗
bileus:iudei ꝑ ipᷣʒʒ
ↄputabãt:a ẽ ſſuj

AQuinqgita anos

⁊c᷑.q.d.nõ vixiſti
adhuc vnũ iubi/
leũ ⁊ abꝛaã vidi
ſti:Ex mõ loq̃ndi

appet eoꝝ falſitaſ

⁊ calũnia: qꝛ xpᷣs
ñ dixit vidi abꝛa⸗
am:ſicut ipſi repe
tierũt: ſed ecotra⸗
rio ꝙ abꝛaã vide
rat ipſuʒ:qꝛ tñ eo
rũ obiectio pcede
bat ex h' ꝙ ſoluz
in eo nãm hũanõ

ſer. moꝛ.nõ gu. in eternũ.Ex quo patet decipiebant᷑ in ej oↄſiderabãat:ideo oñdit ſe nãm diuinã habere dicẽes:

uoco exquo xpᷣs dicebat de moꝛte ſpirituali:ipſi aũt accepe t
rũt de moꝛte coꝛꝑali: et ideo q̃runt deriſoꝛie duo: pᷣm eſt:
d ¶ Nundd tu maioꝛ es pꝛe nro abꝛaã:q.d.non. ſcõm eſt:
e ¶ Quẽ teipᷣm facis:q.d.manifeſte pʒ ꝙ ad gliaʒ vanã de
te falla dicis. f ¶ Rndit ieſus. Dic ponit xpi riſio: 2 pmo

nebãt ei qrere vanã gliaʒ:ideo hoc excludit dicẽs: g

lmen amen dico vo. anteq; abꝛaã fie. ego ſum. vbi
