un nu nitas. 3 (Mion „ vrrrr öpmo inducit eos ad
dc aimi credebat ĩ eu. ⁊ in nõn credebãt ĩ eũ:ũt ſermo me. Et qui videt me: videt credẽdu: ꝛ ondit fidei
Mig, nnnt hoc implete ſũ. p eſale iĩplẽt᷑: queʒ dixit:Onñẽ eum ꝗ miſit me.Egò lux ĩ fructum: ibi Et lux.
D lplcabe⸗ phetaꝛ: ſcripture edidit auditui nẽo: é A pon! . IS. 3 incredulitatis ſup-
die ſniſn pcedentiũ: ⁊ box bꝛachiũ dñi cui reuelatũ ẽ. in me in tenebꝛis nõ mane audierit. In Png
In Kdt,. eſt quod oicitur: Pꝛopfea non poterãt cre at. Et ſi quis audierit ᷣba parte oĩ ſic: q ¶ H
un irne . E eno eſe⸗ dere: qů iteruʒ dixiteſaias: mea &t nõ cuſtodierit: egõ ſus aũt clamauit. ad
md A. ie ꝓpphete iplerek. Excłcauit oculos eoꝛũ ét nõ iudico eũ. Non eni ve⸗ denotandũ magnitu

i ia r

li ut nõ tenet᷑ hic . . — b
indurauit coꝛ eoꝛũ: ũt non

dinẽ dicẽdoꝝ⁊ ſui at

„ „ „— — †b y
e aluchn cauſalit ſʒ ↄſecutt Mdun edn non mut iudicẽ mundũ: ſed ut fectus ad ſaluteʒ ho⸗
lun eltenn ue tm: qꝛ ex iude pideãt oculis: et nõ intelli ſaluiſicẽ mundũ. Qui ſper minũ. r ¶ Et dix. ꝗ
if dirimg oꝛum obſtinatio gãt coꝛde: ⁊ cõuertant æ ſa nit me ⁊ non accipit verba meditmenc geclie
* nuil laie ae nẽ eol. Hcc dixit eſaiaſ qn mea: habet ꝗ iudicet eum. madi ſolaali Er on
i wun b ¶ Dñe qs cre. Vidit gliam eᷣ: ⁊ locut eſt Sẽèrmo quẽ locuũſum:ille ant
nü nns au. nio.q.d. pau de eo. Merũtñ ⁊ ex pᷣncip/- iudicabit eũ in nouiſſimo me. qa vna ẽ fidis pa
ikinn ci alce qa ve u bus mũlti crediderut ie: die. Quͤia ego ex meipſo lu: vnq vilis
ial deis pauui gect. ſed ppt phariſeos nõ cõſi non ſum locutus:ſed q mi aſtur: e i
lanes bene die auditui tcberkurde ſnagoga nõ ſit me pater: ipſemibimä, vigermevteulqmi.
miibeinun, nfo: qꝛ ppheteñ eiſcerẽt. Dilexerũt eni glo- datum dedu: quid dicam: me. Pater eni a filiuj
cognouerũt my/ riã hoĩuʒ magis qᷓ; gloꝛiã ⁊ quid loquar. Et ſciò qa ſũt vnũ ĩ ſubſtantia:
NNdesiſeflee ſterium xbi p vi⸗ , „ r „Ae * ſti „
nriinin a ſin ſerun e, dei. Nſus aut clamauit ẽt mandatũ eius vita eterna peietatetelatiua er
rii rinſͤ Puc erat futuraꝛ:. dixii: Qui credit i me: non eſt. Que ergo ego loquo: hute é natura relati⸗
atküniel nec viderũt illud credit ĩ me:ſed in eü g miſit ſicut dixit mihi pr ſic loq. uon: qa cognito vno
uſhomtit ſooiuma entia: O oosgnoſcik r eliquuz
Wlnir dnn ſ unñ cognouet „„ —— HK ſint ſimul natura
MWen ſhini Pp reuelatiõʒ:ꝛ talis reuelatio ex pte dei reuelantis voca in intellectu. v ¶ Ego lux. Dic ponitur fidei fructus cum
– tur locutio:ex ꝑte pphete itelligẽtis vocatur auditio. dẽ: Ego lux veni in mũ ut oĩs q cre.ĩ me in tenebris nõ ma
n –— c ¶ Et bꝛachiu oni cui reuelatu c.ifili dei natnralł ꝗͥ ? neat. ſ ignoꝛantie culpe a gehẽne:hic ẽ ſruct gloꝛioſus talia
ir n virt opatiua pĩis:qͥ inꝙtũ de'oia fecit ꝑ vpũ. Et ſi ita euadere ⁊ bona ↄtraria obtinere. x ¶ Et ſiquis audierit.
mdin n er rẽt in hoib ꝙ p verbũ ſuũ facerẽt qcq vellẽt verbum hic deſcribit pena ĩcreduloꝝ cum dã: Et ſi ꝗs au.ver.mea
igdundlge hois bꝛachiũ eĩ diceret. Inqucit etiã ad hoc euãgeliſta aure coꝛpis ſed nõ coꝛdis. y ¶ Et nõ cuſto.ea.manẽs ĩ infi
Acdetnsni aliã ſcripturã eſaie.d. d ¶ Pꝛopĩea non po.credẽ. hec delitate. ʒ ¶ Ego nõ iudico eũ.ſ.ĩ iſto pmo meo aduẽtu:
dNamimkiſnii impoſſibilitas nõ ẽ abſoluta ſʒ tin ex ſuppoſitiõe.ſ.ſup cubc ſubdit᷑: a ¶ Nõ eni veni ut iudi:mũ.i aduẽtu pmo.
i li Tni te poſito haberẽt volũtatrẽ obſtinatã ĩ malo ſiẽ de alid bᷣ (¶ ¶ Sʒut ſaluẽ mũ.ſuſtinẽdo iudiciũ ↄdẽnatiois ⁊ moꝛtẽ
õ di: Iſte no põt illũ diligẽ qũ hʒ volũtatẽ fixã i odio etꝰ. c ¶ Qui ſper. me ⁊ nõ acci.ver.mea.ꝑ ſidẽ. O· Habzʒ qᷓ
zmchgttluboiy⸗ e ¶ Quia iteꝝ dicit eſa.ca.vj.licʒ vba ſint aliquãtuluʒ iudicet eũ.⁊ ondit qs ſit iſte iudex qd. e Sermo quem
latn nirii mutata: CI. xcecauit oculos eoꝝ. ſubtrahẽdo lumẽ lo.ſũ ille iudicet eũ ĩ nouiſſimo die. Sicut eni lex ciuilis dĩ
Pbtun gre ꝓpt eoꝝ maliciã:qꝛ vertebãt ſe ab hac luce. Et iudicare latronẽ inqtũ oñdit eũ dignũ iudicio ⁊ ↄdẽnatõe
ont agt mif⸗ indur auit coꝛ eoꝝ. qa ad ſubtractionẽ diuine gre q cꝛ ſic facta xp̃i ⁊ eᷣ doctrina iudicabat infideles: qꝛ oſtẽdent
7 Snttenl mollificat ꝑ deuotionẽ ſedt coꝛdis induratio ꝑ coꝛdis eos dignos ↄdẽnatiõe:ſʒ qꝛ ipſemet xpᷣs iudicabit effectiue
i as nenitlil obſtinationem. h ¶ Ut non videãt oculis.ſ.mẽtalibꝰ iĩ aduẽtu ?:iõ ſeqt᷑: f· ¶ Quia ego ex meip.ñ ſũ locut.ꝓpt᷑
rme lummn i ¶ Et nõ intel. coꝛ. guer.⁊ ſanem eog. qꝛ iſta nõ poſ hoc eni ſermo xpᷣi oñdet infideles cõdẽnabiles: ꝓcedit ex
ioinr ſent ſieri niſi gẽa dei pᷣueniente. Ae⸗ di. eſa.qn vi. ifallibili veritate.ſ.a deo patre:iõ ſubditur: g ¶ Ipe mibi
ias tAOH glo. e⸗. Hoc addit euãgeliſta:quia.e ai. vj. pᷣmittit yvbpis man.de. quid di. ⁊ quid loq̃r. quia xpᷣs inqtũ hõ minoꝛ eſt
Röbr Pdictis de exaltatione xpᷣi ⁊ glia cũ di: Uidi dñm ſeden patre:⁊ ſic accipit ab eo mandatũ:in cuius executionc non
weſtu Pinitn; tẽ ſup ſoliũ excelſũ ⁊ac. ¶ ¶ Uerũtñ. hic oñdit defectuj põt deficere a regula volũtatij diuine:quia humanitas xpi
õõ iudeo xpo credẽtiũ qͥ impfecti erat in fide: qa nõ ſolũ tãqᷓ; inſtrumẽtũ diuinitatis ↄiunctũ i nullo mouet niſi ſm
titlih eine⸗ requi it᷑ credulitas coꝛdis:ſʒ etiã ↄfeſſio oꝛis ſjm ꝙ d: ipſr motũ. h . Et ſcio qa mãdatũ eius vita eterna eſt.ſ.
1 D Ro.. Coꝛde eni credit ad iuſticia:oꝛe aũt ↄfeſſio fit ald vtualii inqtũ o bßuatio madatoꝝ dei deducit ad vitã eter-
e litgcililib ſalutem.ipſi autẽ qʒ ĩ xpᷣo crederẽt:tñ ↄfiteri ñ audebat: nã:ſm illud Matth.xix.Si vis ad vitã ingredi ſerua ma/
ttöcs 2 e R di: l tamẽ ex pncipib.i.ex legiſpii data. i ¶ Que; ego loquoꝛ ſicut dixit mihi pater ſic lo-
cog ohero ⁊ ſacerdotibꝰ. m¶ Multi crediderũt ĩ eũ. ppt mira quoꝛ. Hoc ↄcludit ad oſtẽdẽdũ ꝙ hũanitas ſua nõ poterit —
ſenn 4 hot cula ⁊ ꝓpt impletionẽ ſcripturaꝝ. n ¶ Sʒ ppt phari/ obliqri a regula diuine vitatis ut pʒ ꝑ pdicta. Occaliõe cu- õl
— ſeos. nõ cõ. ut de ſyna. nõ eijcerẽt. qa ↄſpirauerũt ꝙ ↄfi iuſqd dicti in hoc caplo:querit vtꝝ pncipes iudeoꝝ creden ◻ o
tponiti, zi tẽtes ipſũ eẽ xpᷣm excoĩcarẽt ⁊ de ſocietate iudeoꝝ expel tes in xpᷣm ante eius paſſionẽ peccarẽt moꝛtalit᷑ non confi?ꝰ⸗ SS R,r
s:glin lerẽt:qð erat apð eos ignominioſũ:ut.s.dem ẽ ca.ix.ve tendo ſuam fidem. Et arguitur pmo ꝙ nõ:quia obmittrr
bi Cryederat antkt E of .

15 7 „ C hrer 4 6% Fr. . . Nin!

(Enangelium

illud qð vertitur in ſcandalũ a turbationẽ alioꝝ nõ ẽ pctm̃
moꝛtale: ſed magij videt meritoꝛiũ: qa dicit apls.j.ad Coꝛ.
x. Sine offenſioe eſtote iudeis gẽtilib. Coleſſio aũt ſue ſi/
Dei fuiſſet in ſcandalũ ſeu turbationẽ alioꝝ: ⁊c.Itẽ aliqui

de iſtis fuerũt valde boni ⁊ iuſti ut nicodẽmus ⁊ ioſeph ab

aramathia ꝗ erãt diſcipuli xpᷣi occulti:⁊ ideo nõ ẽ veriſile
ꝙ tacuiſſent a ſue fidei ↄfeſſioe ſi fuiſſet hoc pctm moꝛtale.
Cõtrariũ arguit᷑ ꝑ illud qð dẽ ad Ro.x.Coꝛde eni creditur
ad iuſticiã:oꝛe aut fit confeſſio ad ſalutẽ:⁊ ſic videt᷑ ꝙ ↄſeſ/
ſio fidei ſit neceſſaria ad ſalutẽ:ſicut ⁊ ipſa fides:⁊ ꝑ ↄns ei

omiſſio pctin moꝛtale ẽ. Rñſio. Aug diffiniẽs pctin moꝛ/

tale dicit ꝙ pctm̃ traſgreſſio ẽ legis diuine ⁊ celeſtiũ inobe/
dientia mandatoꝝ:⁊ iõ omiſſio ↄfeſſionis fidei nõ ẽ petm̃
moꝛtale niſi in caſu in quo cõfeſſio ei oppoſita cadit ſub pᷣ/

cepto diuino:ipſa aũt ↄfeſſio cũ ſit actus vtutis non cadit

niſi ſub pᷣcepto affirmatiuo. pꝛeceptũ affirmatiuũ licʒ nõ
obliget ad ſemꝑ obligat tñ ꝓ tpe ⁊ loco: videlʒ qñ omiſſio
actus qꝗ cadit ſub pᷣcepto ẽ ↄ charitatẽ dei uel ꝓximi:⁊ hoc

mõò omiſſio ↄfeſſionis fidei ↄ charitatẽ dei ẽ qñ ꝑ hoc ſub/

trahitur honoꝛ deo dchltus,uepore qn ꝑ hoc credit᷑ ꝙ talis
fides nõ ſit vera.Eſt etiã ↄtra charitatẽ ꝓximi:qñ ꝑ hoc ꝓ
ximi ſalus impedit᷑ ⁊ hoc ẽ qñ ꝑ hoc ꝙ aliqs maioꝛis ſtat
fidẽ ſuã nõ cõſitet alij ſimplicioꝛes a fide uel fidei cõſeſſiõe
tꝑe debito auertũt: ꝓpt᷑ vtrũqʒ iſtoꝝ pncipes iudeoꝛꝝ de q-
bus querit᷑ moꝛtalit peccabãt:pmo cũ eſſent legiſperiti ⁊ ſa-
cerdotes in ſcripturis exercitati:ut.s.dictũ eſt:pꝑ hoc ꝙ ex ti
moꝛe fidem ſua de xpᷣo nõ confitebant᷑ fides illa ab alijs:nõ
vera ſed falſa reputabat᷑:pꝑ h etiaʒ alij iferioꝛes dictj ⁊ facij
ſacerdotũ iherẽtes a fide xpᷣi auertebant:⁊ ſic pʒ omiſſio
ↄfeſſiois ſidei in ipſis erat cõtra charitatẽ dei ⁊ ꝓximi. Itẽ

alia rõne peccabant:qa tenebant᷑ ex officio docere populuʒ

de his q̃ ſũt neceſſaria ad ſalutẽ c'mõi erat fides/xpᷣi:⁊ iõ ta
citurnitas illa nõ põt a pctõ excuſari. Et hoc inuit euangeli
ſta reddẽs cãm taciturnitatis ipſoꝝ dicẽs:Dilexerũt.n.ma
gis gloꝛiã hominũ qᷓ; gloꝛiã dei.Ad pmũ dicẽdũ ꝙ cõfeſſio
fidei qñ ẽ ad turbationẽ hominũ ⁊ ad nullã vtilitatem eſt
omittẽda: ſʒ ꝙ dicit dñs matth.vij. Nolite ſanctũ dare ca
nibuj ⁊c.Sed ſi ex ↄfeſſione fidei ſperat᷑ aliqua vtilitas aut
etiã aſſit neceſſitas:ſcandalũ infideliũ ẽ contẽnẽdũ:ſicut di/
cit dñs Matth.xv.de ſcandalo phariſeoꝝ:Sinite illos ſcʒ
turbari:qa ceci ſunt ⁊ duces cecoꝝ.Ad ſecũdũ dicẽdum ꝙ;
etiã apli ante ↄfirmationẽ ſpũſſancti moꝛtalit᷑ peccauerũt:
ut patet de negatiõe petri:⁊ iõ nõ ẽ mirum ſi alij inferioꝛes
ꝓtũcũq; iuſti ſilit peccauerunt:quia non erant confirmati.
Eiᷣ n cap.xij. vbi dẽ in poſtil. Sciendũ etiò ꝙ iſta poꝛtatio
pecunie in via nõ ꝑtinet ad ꝑfectionẽ?. ¶ Additio.
On repugnat pfectiõi habere ſeu poꝛtare pecuniã:
licʒ conſiliũ dñi de dimiſſione bonoʒꝝ tempoꝛaliũ
ſit vtile ad vitã eternâ facilius conſequendam. Cui
rõ ẽ: Nã ſᷣm tho.2 2˙. q. clxxxv. arti. vj. in rnſiõe ad pᷣmũ
argumentũ. Perfectio xpᷣiane vite nõ conſiſtit eſſentialiter
in pauꝑtate volũtaria:ſʒ volũtaria pauꝑtas opatur inſtru
mentalit᷑ ad pfectionẽ vite. Uñ nõ opoꝛtet ꝙ vbi eſt maioꝛ
pauptas ibi ſit maioꝛ pfectio:qͥnimo põt eẽ ſumma pfecti⸗
cũ magna opulentia. Nã abꝛaaʒ cui dictũ ẽ Geñ.xxij. Am/
bula coꝛã me ⁊ eſto ꝑfect legitur q;plurimũ diuej fuiſſe.Si
aũt ex hoc arguat᷑ inutile eè ↄſiliu dni de pauptate cũ ab:a
am diuitias poſſidens fuit pfectus.Ad hoc dicẽdũ ſᷣm ſan
ctum Tho.in tractatu de pfectione vite ſpiritualis:ꝙ iccir

co conſiliũ pauꝑtatis datur:qa paupes liberioꝛes ſunt a ſo

licitudine diuitiarũ a ſecurioꝛes ab illis vitijs que in acqui

rendis pecunijs qñq; contingũt que ſũt impedimẽta pfecti
onis.Ex quo ſequit᷑ ꝙ magna fuit virt ſeu ꝑfectio abꝛae ⁊

dauid ⁊ ſimiliũ qᷣ etia diuitias poſſidãtes a diuitis liberuʒ

animũ habnerunt: ſicẽ magna fuit virtus ſanſonis qꝗ abſq;

ermis cũ ſola mandibula aſine multos ꝓſtrauit hoſtes:ut

Juð. xv. ca. Nec ex hoc ſequeret inutilit dari coſiliũ mi
liti ut ad bellũ ꝓcedens arma ſumeret ad hoſtes vincẽ
dos:vincere eni ſine armis licʒ ſit poſſibile ⁊ valde vir⸗

tuoſum:eſt tñ de raro ↄtingentibꝰ:ſimile ẽ de poſſidenꝰ

tib diuitias reſpectu pfectionis vite.vñ Eccle.xxxj.cuʒ
dicit: Btũs ẽ diues q inuentus ẽ ſine macula ⁊c.⁊ infra.
Quis eſt hic ⁊ laudabim eũ:fecit eni mir abilia in vita

ſua ⁊c. mirabilia eni facit ſeu mirãda:non aũt impoſſi/

bilia ꝗ in diuitijs viuẽs diuitijs affluẽtibꝰ coꝛ nõ oppo/
nit. Ex quib' ad ꝓpoſitũ dici poſſet ꝙ xpᷣs ꝗ pauꝑtatẽ
volũtariã ſepe comendauit volẽs docere aplos ꝙ etiaʒ
ſine tali pauꝑtate pfectio vite poſſet acqri:iccirco pecu/
niã in via poꝛtabat. Si aũt obijciat᷑ de hoc qo matth.
x. dẽ aplis qui ĩ eccleſia pfectioꝛẽ locũ tenẽt: Nolite poſ-
ſidere aurũ nec argentũ nec pecuniã ĩ onis vꝛis. Ad h
dicẽdũ ꝙ illa vba oñi ad litterã Aug.in li.de ↄſen.euã
geliſtarũ exponit ut intelligãt᷑ nõ pᷣcipiẽdo ſʒ magis per
mittẽdo:pmittit eni eis ut abſq; auro ⁊ argẽto⁊ alijs ſũ
ptib ad pᷣdicãdũ irẽt:accepturi vite ſumpt ab his qb
pᷣdicabãt. vñ ſubdit:Dign ẽ oparõ cibo ſuo.ita tñ ꝙ ſi
aliqs ꝓpꝛijs ſumptib pᷣdicatioe euãgelij vteret᷑:ad ſuꝑ-
erogationẽ ptinet:ficut pauluj oe ſeipſo ditcit.i.Coꝛ.xj.
Chꝛyß. etiã aliter exponit iſta vba ut itelligat illa dñm
diſcipulis pᷣcepiſſe quãtũ ad illã miſſionẽ tãtũ qua mit
tebant᷑ ad pᷣdicandũ iudeis:ut ꝑ hoc excitaret᷑ ad confi/
dendũ de vtute ipſi qͥ eis abſq; ſũptib puideret:qð cõ
ſonat cũ hoc qð dẽ Luce.xxij.ca.Qñ miſi vos ſine ſac/
culo ⁊ pera ⁊ calciamẽtis:nũqd aliqd defuit vobis:Uñ
ex pᷣdictis vbis non obligabant᷑ apli nec ſucceſſoꝛes qui
ꝓurt dicit glo.luce.x.ſunt epᷣi ad nõ poꝛtãdũ ſeu haben
dů pecuniã taniꝙᷓ ad illa qͥ repugnãt ꝑfectioni. Vñ ꝓut
dicit ſcũs tho. vbi ſupꝛa in rnſioe.ij.arti.Stultũ aũt vi
detur dicere ꝙ tot ſci põtifices ſicut Anaſtaſo Ambꝛo/
ſius Aug'.illa pᷣcepta tranſgreſſi fuiſſent ſi ad illa ſeruã
da ſe crederẽt obligari.Illud aũt caplm ?ẽxijt q ſemiat
⁊c᷑.ꝑ poſtillatoꝛẽ allegatũ facit ad pᷣdicta.pmo qa plu/
ries ibi dicit pauꝑtatẽ eẽ viã ꝑfectiõis uel ad ꝑfectioneʒ
p ↄñs nõ ẽ pfectio:ꝛ da hoc qð dicit ꝙ xpᷣs codeſcen-
dẽs infirmis pecuniã poꝛtabat ſicut ⁊ i fuga ⁊c. Intelli⸗
gendũ ẽ ꝙ ſi apli adhuc infirmi uel etiã alij crederẽt ſũ-
mã pauptatẽ eſſe neceſſariã ad ſalutẽ foꝛte retrocederẽt
ſicut de illo adoleſcẽte legit matth.xix.ca. ⁊ iõ talib cõ
deſcendẽs apłos docebat exemplo ꝙ etiã ſine tali pauꝑ
tate poſſet ꝗs acquirere ꝑfectionẽ: ⁊ ſiliter poſſet dici de
fuga. ¶ In eodẽ ca. vbi oꝛ in poſtil. Dicẽdũ ꝙ hoc erat
qa laçar erat nobilis homo. ¶ Additio.
ZAIraculũ laxari inter cetera miracula xpᷣi maius
( MHuit: ideo notabili. Unde ſupꝛa ĩ eodẽ caplo
Aor ꝙ turba mlta venerũt ut lagarũ viderẽt quẽ
ſuſcitaun a moꝛtuis qð non ſic legit᷑ de alijs miraculis.
ca. xij. vbi inquirit poſtil.quare ¶ Meplica.
lacarũ mouebant iudei ut cogitarẽt eũ intficere.
Indet qꝛ fuit vir nobilis ⁊ famoſus:iõ er reſuſci
tatio fuit famoſioꝛ ⁊ infidelibus plus odioſa. Burgeñ.

opponit ꝙ illud nõ fuit ꝓpt᷑ nobilitatẽ lacari:ſʒ ppi no

bilitatẽ miraculi:qꝛ fuit maximũ miraculũ xpᷣi: 6 ñ vi
deo quare fuit maiuj miraculuʒ ꝙ ſuſcitatio filij voidue
1 filij arch yſinagogi. Xa. XII.
Tlte diẽ feſtu paſche. In pte pcedẽti euaneliſta
deſcripſit occaſiõʒ moꝛtis xpᷣi. hic incipit deſcri/
bere moꝛtẽ ep. Et diuidit in duas:quia pꝛimo
eſcribitqliter xp̃s iminẽte moꝛte ſua aios diſc ipuloꝛũ
confoꝛtauit:? moꝛtem chꝛiſti deſcribit capitulo.xviij.
ibi Hec cum dixiſſʒ ieſus. Pꝛima in tres:qꝛ pmo oſidit

bveM.

qualiter chꝛiſtus confoꝛtauit diſcipulos exemplis:ſecũ
do vbis:ca.ſequẽti.Et ait diſcipulij ſuis nõ ↄturbe.cos

aguen iupe⸗
berſolnimu,
ſhalbicttbun
Noliin e
entuc inc
marehabe
nöigousn
reobediisd
talohzude⸗
nlqtolley
gurulochuen
irn erbocmua
riſſnacogt
liegptor
ſhanapdinan
Pemenadc⸗
mendorcr
wäloipen
ſurrettde
uitrcn
diletoſpe
nocl ita
aninche⸗
ſantonedin
liluſigu
ſui pebpon
iniublefani
ttiyn nocl
ſöctinelig
Keämbuiſ
fmogiiprſc
ſhlan ſor
Ne
Ap
Uihriän
Mline
N
inniſin
ſ gumiit
unhiin
ſihüonns

d ciaſtlr

S5
dtni
kunnaſmn orf
ecmth nuß
orairhmtiſg
luſdeſchenititi⸗

Nglit urpi

a CinieſNi
tlittu
Biditüin
rgirginnir
iwri aSii
ur Auaſuſ Ane
ſiitſor iadlu

kepintenfgn

elen n
aaiagitdr
dickqg ps deſt
maifugn d I
Atänigelei
miſonetenet
rhAöd:
vogcüſtellg
Nne ſun otn
Nuüßfiunn

mm munueſin
Urimm iuitn
ulniſini
y n
gun, (N
tlogin aan ler

Jyobhannis viij.

5oꝛonũ ſuffragia:ca. xvij. hec locut. Pꝛima in duas: ſimplex humilitatis miniſteriũ cũ dĩ: o ¶ Deinde miſit

qa pmo ponit᷑ imitabile xp̃i exemplũ: defect diſcivu aqua ĩ peluim. ꝓpꝛijs manibus nõ ꝑ miniſteriũ alioꝛum.
loꝝ ad imitãdũ:ibi Hec cũ dixiſſet ieſus Pꝛima ĩ tres: pꝓ ( Er cepit lauare pedej oiſcipuloꝝ.lutoſos:dqa diſcalcia
a pmo factũ deſcribit:ꝰ eius vtilitas oñdit:ibi enit ti incedebãt. p¶ Et extergere lintheo qͥ erat pcincx. ur im
ad ſimonẽ.ʒ facti imitatio diſe cipulij indicit᷑: ibi Pq; pleret humilitatis officiũ. q ¶ Uenit g. Dic ondit huius

5 la. Pꝛima i du- Be vtilitas:⁊ oſten/
as: quia pꝛimo p l èMD dit hoc ex quadã con
mirde, üer⸗ xpDt MNtẽ diẽ feſtũ (.xIII. cepit lauare pedes diſcipu ctatide petri ⁊ xpi: ꝑ
ad diſcipulos: ?

ſcièns ieſus: ſ:2 & .S qò ondit᷑ factũ eẽ my
rtu mhruit aſche ſciens ieſus: loꝛũ: l gere iuubeord
oo:ibi St coana qa venit hoꝛa ei: ut traſeat erat pᷣcicł. Venit ergo a t ck ag ſenon beige
ipſos:ibi Et ceana E U e L⸗ itt cl e H nit g ad ſimonẽ petꝝ
facta. Circa hmũ ex h mũdo ad pieʒ:cuʒ di- ſimonẽ petrum. Et dicit ei ſm oꝛigenẽ lotis alnj
ſciendũ ꝙ affece lexiſſz ſuoſ:q erãt ĩmũdoĩ petrus:Oſie tu mihi lauass diſcipulis venit yltio
xpi ad diſcipkos finem dilexit eos. Et cẽéna pedes: Rñdit ièſus: æ dixit ad perrũ: qa cepit la/
pᷣmittit᷑ ut efem — 9 i miſiſſ. . Qö' er uare a mioꝛibꝰ: ex hꝰ
magis gratu oſt? facta cu diaboſ iã miſiſſ ei. Qð ego facio tu neſcis ſumẽs argumẽtu gs
tu oſte . AI . — O „ mẽés argumetu qõ
datur: v diſcipuli in coꝛ:ut traderet eũ iudas mõ: ſcies aũtpoſtea. Dicit dicit Cepit lauare pe
eius libẽtẽ imit? ſimonis ſcariothis:ſciens ei petr: Nõ lauabis mihi des diſcipuloꝝ ſuo⸗
urgiel ea· gqa oia dedit eipi in man: pecdes in etnũ. Rſpõdit ei I oſtie ſubaͤl⸗
idt ieng. Eet qa a deo exiuin ad deũ ieſꝰ. Si nõ lauero tenõ ha oc ſendes g ali
veſpa ĩimolabat vagit:ſurgit a cena: et pou beb piẽ mecuʒ. Dicit ei ſi lã erant loti. Sed no
agnus: ⁊2 incipie peſtimẽta ſua:et cũ accepij mõ petr: Oñe ñ im̃ pedes viget veriſimile ſi trẽ
bat ſolẽnitas pa ſet lintheũ pᷣcinxit ſe. Pein/ meos:ſed ⁊ man ⁊ caput: ſiſſet ꝑ oẽs alios qͥn

ſchalis q celebꝛat emiſit aquã in peluim: et Deit ei ieſus: Qui lor eſt Alice eareꝛuel plures

luna. xv.⁊ ſʒ hũc
modũ in eccleſia nem: ſicut ⁊ petrus.
ſolẽnitatej incipi Et iõ alij doctoꝛes di

unt a veſpa pᷣcedẽtis diei. b ¶ Sciẽs ieſus. Ex ä pʒ yꝓ ecunt ꝙ pmo venit ad petrũ: ꝓpter qð alij diſcipuli audita
nõ ignoꝛas nec iuolũtaro venit ad paſſionẽ: ſed volũra repᷣheſione petri de hoc ꝙ recuſauerat e mõi lotionẽ no fu
rie obediẽs deo patri. c ¶ Quia venit hoꝛa ep.nõ fa erũt auſi eam vltra recuſare. Osg dicit euãgeliſta Cepit la-
talis ſʒ a deo pꝛe determiata:⁊ hoc ↄuẽient᷑:ut imolatio uare.⁊ p ea ſubdit: Uenit & ad ſi imonẽ.nõ ẽ ꝑ hoc intelligẽ-
agni ꝗ tollit pctã mũdi imediate pᷣ imolationẽ agni fi· dum ꝙ alios lauerit añ ipſũ:ſed euangeliſta puj dixit factũ
guralis ſequeret᷑:a ſic veritas figure rũderet. d ¶ Ut ignali:poſtea explicat modũ in ꝑticulari incipien) a petro.
tran.ex hoc mun.ad patrẽ. Dicebat᷑ eni paſcha iudeoz r ¶ Et dicit ei pe.dñe tu mihi la pedes.i.vis lauare mihi
trãſitus:eo ꝙ tũc angeltrãſijt ꝑ egyptũ interficiẽs ymo pctoꝛi tu ꝗ es fil dei.q.d.nullo mõ decet: ſimile vbũ dixit
genita egyptioꝝ: ⁊ filios iſrl ſeruans.Et ſimilit᷑ paſcha in pncipio ſue ↄuerſiois Luce.v.Exi a me dñe da hõ pctoõꝛ
xpᷣianoꝝ dẽ tranſit'inqtũ filius dei p moꝛtẽ tranſut ad ego ſũ. s ¶ Rndit ie.⁊ dix.ei. Qð ego facio tu neſcis mõ.
patrẽ: nõ ꝑ loci mutationẽ: ſʒ ſicut dẽ a pie veniſſe aſſu q.d.nõ ſolu hoc facio ppi pedũ coꝛpaliũ emũdationẽ: ſed
mendo noſtrã naturã moꝛtaleʒz: ita dẽ ad patrẽ redafſe ꝓpt humilitatis eruditionẽ: ut poſtea expoſuit:iõ ſubdit:
faciẽdo ipſam cõſoꝛtẽ pine gloꝛie ꝑ imoꝛtalitatẽ ĩ ſua re t ¶ Scies aut poſtea. Per hoc aũt deſignauit mũdiciã pe/
ſurrectiõe. e ¶ Lu dilexiſſet ſuos.i qͥ ondit᷑ eꝰ dilecttio dum ſpũaliũ ꝗ ſũt affec mẽtis q̃ requirit in euchariſtie ꝑ/
gratuita:quia poꝛ dilexit ſuos.oñditur diſcreta:qa iſta ceptione. v¶ Dicit ei pe.nõ la.mihi pe.in eternũ.i.nunqᷓ
dilectio ſpẽalis nõ fuit ad oẽs ſʒ ad ſibi familiares cuiuſ lauabis:ac ſi diceret:ego nullo mò ſuſtinerẽ:licʒ aũt petrus
modi erat apli qᷣ erãt in mũdo. Oſtẽdit᷑ hec dilectio ne faceret hoc bono gelo tñ indiſcrete hoc faciebat:dqa cũ xpᷣus
ceſſaria:qa apli remanẽtes ĩ piculo mũdi indigebãt cõ/ no poſſet errarę non debebat volũtati ei aliqͥ mõ reſiſtere:
ſolatione diuina: f ¶ In finẽ dilexit eos.i.iĩ moꝛte ſpe is ſedtur: x ( Riñdit ei ieſus ſi nõ lauero ⁊c. Si hoc itel/
cialia ſigna dilectõis ondit. vel alit. In finẽ.i.pfecte aiaʒ ligit᷑ de lotioe interioꝛis macule lra ẽ plana:dqa null põt ha
ſuã ꝓ eis ponẽdo. g¶ Et cena facta. Hic deſcribitur bere ꝑtẽ cũ xpᷣo ĩ gloꝛia celeſti niſi lot fuerit a macula pcti:
imitabile factũ.ſ.lotio pedũ diſcipuloʒ: ſuoꝝ:vbi pᷣmit fpm ꝙ ſcribit᷑ Apocal.xxj. Nihil coinquinatũ intrabit in il

tit᷑ tẽpꝰ modus hup lotiõis cũ di: g ¶ Et cena facta. lIa. Si aut intelligat᷑ de lotione coꝛpali pedũ ipſi petri:eodẽ

Nõ eſt intelligenda ꝙ eſſet totalit᷑ cõpleta:dqa poſtea d: moò ẽ dicẽdũ. Sicut eni aliqꝗd ẽ illicitũ nõ ex natura ſua ſed
Et cũ recubuiſſet.ſed erat facta q'tũ ad hoc ꝙ comede qe ti phibitũ: ut pʒ de eſu ligni vetiti pmo parenti:ita ſiliter
rant agnũ paſchalẽ:⁊ tũc ſurrexit ad lauãdũ pedes di/ aliquid ẽ neceſſariũ ad ſalutẽ nõ ex natura ſui:ſʒ ꝓpter pᷣce
ſcipuloꝝ ſuoꝝ añqᷓ; daret eis ſui coꝛpis ſacramẽtũ ad ceptũ dei uel pᷣlati:⁊ ſic erat in ꝓpoſito. Exquo enim xpᷣus
delignãdũ ꝙ ſpũalis mũdicia reqrit᷑ ad ꝑcipiẽdũ ipſuʒ. volebat ſimpliciter hoc facere:petrus de neceſſitate ſalutis
h ¶ Cum dia.iã mi.in coꝛ.ut tra.eum.iu.ſimo.ſcario. tenebat ſuſtinere. y ¶ Dicit ei ſimõ petrꝰ dñe nõ tm̃ pede/
Di eni predẽti eũ vendiderat ſuggeſtione diaboli häẽc meos ſed etiã man ⁊ caput. Pedes ſunt ꝑs cormomierio⸗
ꝓditionẽ in coꝛ ipſ mittẽtis. i ¶ Sciẽs qa oia de.ei manꝰ media:caput ſupioꝛ:⁊ iõ ꝑ expᷣſſionẽ iſtarũ partium
pa.iĩ ma.ex quo pʒ in xpᷣo plenitudo ſcientie ⁊ ptatis. intelligit᷑ totũ coꝛp.Eſt igit᷑ ſenſus:Dñe nõ tm ⁊c.q.d. pus
Et qa a deo exi. ⁊ ad deũ va.h'ẽ iã.S.expoſitũ qli ſuſtinerem a te totum coꝛpus lauari q a te ſepari: da quis
liter dẽ filia pꝛe exiſſe ⁊ ad deũ redire. ¶ ¶ Surgit a ce eſſet durũ petro ſuſtinere ſeruitiũ magiſtri:tamen grauius
na.qᷣa miniſtrare volebat. m ¶ IEt ponit veſti.i.depo erat ei ab ipſo ſe epari. Unde dicit᷑ in itinerario clemẽtis O⸗
nit ut cõueniẽto hoc miniſteriũ exhiberet. n ¶ Et cuʒ quandocũq; petr memoꝛ erat dulciſſime ſocietatis chꝛiſti

acce. lithe.pcinx. ſe.⁊ ſic ad lauãdũ ſe optime diſpones reſoluebatur lachꝛymas ita ꝙ facies eõ aduſta videbat ex
nihil omittẽs de his que ad iſtud officiũ reqrũt: ⁊ ſedt frequẽti lachꝛymaꝝ fluxu.

icit ie. qᷣ lo.ẽ. ꝑ baptiſmũ.

ſticũ.dic g:· q ¶ UHeꝰ

Euangelium

uo accipitur ꝙ apoſtoli fuerũt a xp̃o baptięati ut.ů. di
au⸗ ca: iij. a⸗ Sba indiget niſi ut pedes lauet ſʒ ẽ mun

*

dus totus. Si eni alids baptigat ſtatim moꝛiat᷑ euolat ad
patriã:nec indiget aliqua alia lotioe:tñ ſi ſuꝑuiuat: etiã ſcẽ
indiget lotione pedũ ſpũaliũ.i.affectionũ mẽtis:qa ex ↄdi⸗
tiõe moꝛtalis vite af

fect eiꝰ aliqñ aliqua) . ”
maculas cotrahu ex noõn id iget niſi ut pedes la
aluarfeg nalnch, uet: ſʒ ẽ muũdꝰ tob. Et vos
cotẽplatiuã qᷓ intẽ mũdi eſtis:ſʒ nõ oẽs.Scie

bat eniim ꝗqſnã eẽt ꝗ tradẽt

dit ſuꝑioꝛib ⁊ einis: 9 34 ,
eũ:ꝓpterea dixit:non eſtis

nec manꝰ.i. vite acti/

ue oꝑa q in eo ſũt ſcã ſdi oẽſ. Poſtꝗs ergo
Talis ãt erat petr⁊ müc ol. Poſtq; erg la⸗
ctia alij apli ercepto Uit pedes eoꝝ:accẽpit veſti
iuda pditoꝛe: ppi , Imẽta ſua: t cũ recubuiſſet
ſeqt: Et Vol iterũ dixit eis:Scitis ꝗd fe
ore⸗ 5C doſic cerim vobis? Vos vocaſj
in pdicta lotione bic Me magiſter olcex li di⸗
inducit diſcipuloj ad citis: DSum etenl. ergo
imitãdũ i ope. et di ego laui pedes vr̃os dñs
uidie onasz ar ing 7 magiſter: vos debẽtis
ꝓpoſitũ declarat: le . .
ↄfirmat:ibi Exẽpluʒ alt lect Pug . deccs Ex-
eni dedi. dicit igitur: Emplu.n. dedi vob:ut que
Poſt lauit pe ⸗p⸗ admoduʒ ego feci vob:ita
des eoe n bocoſa⸗ ⁊ vos faciatis. Amen amẽ
dit ↄueniẽtẽ modum vohig.: orn
dockcen nonalbuns dieo vobis:non ẽ ſeru ma⸗

enĩ magis mouẽt fcã
vyvba: ut pt hfi ex.x. —r
ethi ⁊ lõ xpᷣs doctrine de hũilitate pᷣmiſit hũilitatis factũ
ccepit ve.ſua.Sic̃ eni ad miſtrãdũ ↄgrue debẽt veſti
mẽta deponi:ita ad docẽdũ honeſte debẽt aſſumi:ꝓpi qð
magiſtri ſolẽt legẽ in habitu ad hoc diſpoſito ⁊ oꝛdinato:
ſm diſpoſitionẽ facultatis ſue. dð ¶ Et cũ recubuiſſʒ iteꝝ.
qa ſedẽdo debet doctoꝛ docẽ:doctrina eni nõ capit᷑ niſi ĩ qe
te: ꝓpt qð dẽ.vij.phyſi.Sedẽdo ⁊ quieſcẽdo fit aĩa ſciẽs ⁊
ꝛudẽs.ſeqt᷑ doctrina: eri eun citis qd fecerim vo/
is.ꝗ.d.vos debetis hoc ſcire:⁊ in hoc reddit eos attẽtos.
f¶ Wos ⁊c. bñ dicit ſũ eteni. Alidd.n.dẽ bñ dem̃ qñ ↄgruit
dicẽti ⁊ rei dicte.Cõgruit aũt rei dicte qñ ſic ẽ in re ſicut dẽ:
Cõgruit ãt dicẽti qñ dicẽs talẽ ſe oñdit frõ q̃lẽ vbo: vtroq;
mõ apli bñ dicebat:qa ſic erat i re ex ꝑte ehꝛiſti qui ſuꝑioꝛ
erat.Ex ꝑte aploꝝ q facto ſe ei ſubijciebãt ſicut ⁊ vbo: ꝓpt᷑
qð ↄ diſcipulos ſolo verbo:dẽ matth.vij. Multi dicẽt mi⸗
hi in illa die dñe dñe nõne in noĩe tuo ꝓphetauimus ⁊c̃.
tũc ↄfiteboꝛ illis:qa nũq; noui vos ⁊c.Ex pᷣdictis cõcludit
ſaluatoꝛ intẽtũ.d. g ¶ Si g ego laui pedes ⁊c. multo foꝛ
tius: h¶ ¶ Debetis alt alter lauare pedes.p hoc intelligit
qðlibet pietatis ⁊ humanitatis officiũ ꝓximo impenſũ ad
qð impẽdẽdũ qlibet tenet᷑ in caſu neceſſitatis:extra ant talẽ
caſũ tenet᷑ debito honeſtatis ⁊ ↄgruitatis. i replum.
Hic ↄfirmat ocluſionẽ pᷣdictã:⁊ hoc q̃druplicit:pmo exem
plo ſui dicẽs: Exemplu enim dedi vobis ⁊c᷑.q.d.ad hoc feci
ut oſtẽderẽ vos ad hoc teneri.ꝛ ↄfirmat ꝑ ſuã auctoꝛitateʒ
dicẽs: k ¶ Amẽ amẽ dico vobis ⁊c̃. aplłs.i.miſſus:qꝛ apo
ſtoli fuerũt miſſi ad pᷣdicadũ:qbꝰ miſſis tenebãt᷑ ppli credẽ:
multo foꝛti apli tenebãt᷑ auctoꝛitati xpᷣi obedire. pfirmat
eam ſequẽti pᷣmio cũ dicit: I ¶ Si bec ſcitis bti ⁊c. Bea⸗
titudo autẽ ẽ maximũ deſigerabile:cũ ſit ſtatᷣ oiuʒ bonoꝝ
agsregatioe ꝑfecłꝰ. m ¶ Mon de oib dico vobis. ſ. ꝙ de⸗
beatis eẽ bti:qꝗa pᷣuidebat danationeʒ iude futurã: ꝓpi qð
ſubdit᷑: n¶ Ego ſcio.i.clare cognoſco. o ¶ Quos elege⸗

ioꝛ dño ſuo: neq; aplo ma-

q accipit ſiquẽ miſero: me

Ppꝛia ẽ manifeſtũ iudiciũ deitatis.coi ocluſi
onem p̈dictam ex dignitate eoꝛũ quoꝛũ pedes lauaban

rim. ſ.ad vitã eternã. Judas aũt nõ fuit elect ad ipſaʒ:
ſʒ tm̃ ad apoſtolatũ ut.s.dictũ ẽ ca.vj. p ¶¶ Sed ut ad
impleatur ſcriptura.ex malicia ⁊ dãnatioe vni veſtʒꝝ.
q ¶ Qui mãdu.me.pa.leuabit calcaneũ ſuũ ↄtra me.
ideſt conabit᷑ me ſuppeditare:hoc ſuit impletu in iuda

q panẽ coꝛpalẽ ⁊
„ „ ſeoeerametalez ſibi
ioꝛ ẽ eo ꝗ miſit illũ. Si hłc datũ axpo man
ſcitis: bti erii ſi ſeceri ea. ducauit: pdicta

aũt ſcriptura hẽ

l i cceide
Nõoõn de oib' vobis dico. pſal. xl. Tranſla-

Egõ ſcio qᷣos elegerim. tio.lxx. bʒ: Qui
Sẽd ut adimpleat᷑ ſcriptu/ edebat panes me
ra:Quũi mãducat mecũ pa os magnifſicauit
nẽ:leuabit cõtra me calca⸗ ſn me ſuphlata
. . Et tranſla
neum ſuũ.ARmmodo dico tid hiero. accepta
vob pᷣuſq; ſiat ut cuʒ factũ iuxta hebꝛaicum
fuerit credatis: qa ego ſũ. me,ghincua
Amẽn amen dico vobis: Qul madueat

panẽ meum leua
accipit. Qui autem me ac/ bit me platã.
cipit:accipit eum qui me rlAnna dlco
miſit. Cuʒ hec dixiſſet ieſꝰ au ig c. qa ego
1 Eee um. ſ. vere xpᷣus
turbatus eſt ſr Piritu et pꝛo- verꝰ hõ:verẽde:
teſtatus eſt:⁊ dixit: Amen
amẽ dico vobis: quia vn
ex vobis tradet me. Aſpi/
ciebant ergo ad inuicem

coꝛdiũ ⁊ pᷣdicere
certitudinalit fu⸗
tura contingẽtia
a libero arbitrio
depengetia vtute
confirmat ocluſi
tur dicens: s ¶ Amen amen dico vobis qui accipit fi
quem miſero me accipit.ideſt ſeruitiũ factũ xpi miſtris
redundat in honoꝛem ipſius. ⁊ ꝑ conſequẽs totius tri-
nitatis:ideo ſequitur: ¶ Qui autẽ me accipit accipit
illũ qui miſit me.ideſt honoꝛat patrẽ ⁊ ſpiritũſanctum

qui miſerũt filiuʒ: ſm ꝙ dicitur Eſaie.xlviij. Et nun-

miſit me dñs ⁊ ſpiritus eius:hec dicit redemptoꝛ tuus

iſrael. v ¶ Zum hec dixiſſet. Poſtq ſaluatoꝛ ꝓpoſuit

perfectionis exemplum: hic oſtendit deſectũ diſcipulo/
rum: pᷣmo defectum iude pꝛoditoꝛis:ꝛ defectum petri
negantis:ibi Dixit ei ſimon. Pꝛima in duas: qa pꝛimo
denũciat ipſam ꝓditionẽ:ꝛ ipſũ ꝓditoꝛem:ibi Aſpici
ebant ergo. In pma parte dẽ ſic: v ¶ Quz hec dixiſſet
ieſus turbat eſt ſpiritu ex hoꝛꝛoꝛe paſſionis ſue iminẽ
tis:⁊ pꝛoditionis iude.hec autẽ turbatio que erati ꝑte
ſenſitiua non erat contraria rationi:ſed magis oueniẽs
ei ſicut dictũ ẽ.S.de alijs paſſionibus capitulo pcedẽti.
x &Er pteſtatus ẽ ⁊ dixit amẽ amẽ dico vobis qa vn

ex vobis tradet me. Multiplicat aüut hãc dicliage⸗ me
Pici⸗

ad oſtendemdum future rei certitudinem. y .
ebant. Hic conſequenter denunciat pꝛoditoꝛem. Et di/
uiditur in duas:quia pꝛimo ponitur denũciationis oc/
caſio:?ꝰ ipſa deuunciatio:ibi Reſpondit ieſus.Occaſio
huius denunciatiõis fuit duplex. pꝛima fuit ſtupefactio

ciebant g ad inuicẽ diſcipuli heſitantes de quo diceret.
Erãt eni admirati:qa qlibet eoꝝ pᷣter iudam ſentiebat
ſe totalit firmatũ in contrariũ dicto ipſy xpᷣi:⁊ cõſimi/
liter de ſuis ſocijs ſicut de ſe cogitabat:verũtamẽ ppter
firmitatem verboꝛum xpᷣi magis eius dicto credebant

ꝙᷓ; ſuis conſcientijj:⁊ ideo non heſitabant de euentũ rei:·

quia ſcire ſecreta

„ —

⁊ conturbatio que tangitur ibi cum dicitur: y¶ Aſpi

loellopu⸗

hecci pmi

4
ſeätur: ſ⸗
cionds on nt⸗

Focus n h
ſonchicmnonn
(Wlcrchrurcee
ſoigſewnrht
todeſeslon
ur wcepeu
jlun il
gliolahod.
Gao boigiyn
171 di N.
tij oi an
uu idelpo
4. os
bgteſccpene
dGnod
Adhäuis
deo dit.
truseni quo
ſiio ſuita
dequo diren
po peecuens
ſuertnprhei
Pho:ſlonhuusd
E(ohines.
gaſcenic
öglccei
d Grcd
Rur ddnüe
hnntipin
drai;
mupaned
alialeot
Uiſerinpcl
phocnotrt:
inſuoſteal
Ppidiſcprli⸗
iltepmne nnn
iſiucni)
Phſucefe

Nrng
10 brzn
ne ((Annn
kalimin
w haͤerde⸗
calnſeen
rs i.
reni gwcrifu⸗
mid wbioene
Ktſuitüfai
oonlegnin
on emiſnn
Eram uN

* Fe o
urninuir M
tuimunlklil

Jobannis viiſ.

fed de ſllo ꝑ quẽ heueniret.2 occaſio fuit familiaritas
iohanis cu xpo ꝓpter quã xpᷣs ſua ſecreta ei reuelabat:

7 hec cã expmit᷑ c di: a ¶ Erat g recũ.vn ex diſ.eius

in ſi. ieſu. i. kamiliariter ei ppinqu ex dilectione ppt h
ſeqtur: b ¶ Quẽ oiligebat ieſus. ſpecialia ei ſigna dile
ctionis oñdendo
p ceterij: ꝓpi mũ

diciã virginale;ʒ. diſcipuli: heſitãtes de qͥ di⸗/

oradi Ano ceret: Erat ergo recũbens
loqt 9. iſeri 9 ſſjrn 1 1
p modũ alterius Vſl ex diſcipul ei ĩſinu ieſu
pſone: hic eniĩ eſt que diligebat leſul. Innuit
modus loquẽdi exrgo huic ſimon pet: ⁊ di
ſnor dapt non. Pit ei: Quis ẽ de quo dicit⸗
1 . E „ ł 7
ſcripſerunt: añ in Nagʒ cum hecn duiſſe⸗ il⸗
eis de ſe s loqui le ſupꝛa pecxr ieſu: dieit ei:
tur. vnde paulus Dñie ꝗs e: Reſpõdit ieſus:
ij. S wid Illè ẽ cui ego intinctũ pa-
quẽj ð ſeipᷣo dic: 5 xe rũ inti
Beio borzixvo Re poꝛexero. Et cũ intin

T. 7 dz.j. RBeg.
xiij. Dixit vir cui
ↄſtitutũ ẽ de xpᷣo
ac. Cc (Innuit
Sh 8 iohanni
d Simoõ petr? lar en e Den —
1 dixit ei quis ett uit dilcũbẽtiũ ad ꝗd dixe/
de quo dicit. PDPe MUD
trus eni quodam H
ſigno ſignificauit iohãni ut peteret a xpᷣo ſibi familiari
de quo dixerat:licʒ eni petr ſolitus eſſet interrogare a
xpᷣo pꝛe ceteris:tñ tũc nõ fuit auſus petere: qa imediate
fuerat repꝛehẽſus de indiſcreta locutioe cũ dixerat de
xpo: Non lauabis mihi pedes ⁊c. e¶ ¶um recubuiſſʒ
ille.ſ. iohãnes. ſ¶ Supꝛa pecx᷑ ieſu.i.inclinat ꝓpe os
eius:⁊ ſic erat idonee poſi ad interrogãdũ ⁊ audieduʒ
aliqd ſecrete ab eo. g¶ Dicit ei:dñe q ẽ.ille.ſ. pditoꝛ.
h ¶ Rñdit ieſus. Poſita occaſione denũciatõis:hic po
nitur denũciatio pꝓditoꝛis.Et diuidit᷑ in tres: da pꝛimo
expmit ipſa denũciatio:v rei denũciate ꝓmiſſio:ibi Et
dix.ei. ꝓmiſſionis executio:ibi Cũ g accepiſſet. In pꝛi
ma parte dẽ ſic: b ¶ Rñdit ieſus ipſi iohani in ſilẽtio
qa ſi alte dixiſſet petr erat ita feruid ꝙ ſtatim inſurre
xiſſet in ꝓditoꝛẽ. i ¶ Ille e cui intinctũ panẽ poꝛꝛexero
p hoc notat᷑ iude fictio:qa ſicut panis intinct hʒ ſapoꝛẽ
in ſupſicie aliũ q; inter: ita iudas ſe ſimulabat exteri
xpᷣi diſcipulũ:cũ tñ interd eſſet e ꝓditoꝛ.uel alit᷑ dedit
iude panẽ intinctũ ad oñdẽdũ iude ingratitudinẽ ⁊ xpᷣi
maſuetudinẽ. Panis eni itinct ſapidioꝛ ẽ ad comedẽdũ
io xpᷣ iude fec iſtò obſequʒ ad declaradũ ſuã benignita
tẽ ⁊ iude malignitatẽ qᷣ ex h nihil mouebat᷑ ad ↄpũcti-

nis ſcariothiſ. Et pöſt buc
cellã:itroiuit eü ſe athanal. .
Et diceit ei ieſus: Qð faciſ

onẽ. Sciẽdũ tñ ꝙ iſte panis itinctñ fuit coꝛpꝰxpᷣi:ſʒ añ

ipſũ accepat ĩ pane nò intincto:iõ ſtatutũ ẽ ꝙ coꝛpꝰxpᷣi
intinctũ nõ dat᷑ fidelibꝰ:ut habet᷑ de cõſe. diſ.ij. Cũ oẽ.
k ¶ Et poſt buccellã ĩtroiuit i eũ ſathanas.nõ de nouo
cũ iã pᷣus xpᷣm vẽdidiſſet:ſed introiuit i eũ ad amplius
ipſũ poſſidẽdũ:dqa ingratus obſequij xpᷣi factus ẽ ĩ ptã
te demonis magis i ante. l ¶ Et dixit ei ihs. Pic po/

nit᷑ pꝛoditionis ꝑmiſſio: nõ enim poterat aliqd facere
niſi xpᷣo ꝑmittẽte:iõ dixit ei: m ¶ Quod facis fac ci⸗

tius. Nõ dicit hoc pᷣcipiẽdo uel cõſulẽdo:qͥa pꝛeceptuʒ
diuinũ uel cõſiliũ nõ põt eſſe de malo:ſed tmmmõ pmit/
tẽdo ratioe dicta:tñ vba xpᷣi fuerũt alijs aplis obſcura
io ſequit: aũt nemo ſciuit diſcũbẽtiũ. pᷣter iu

dam. o ¶ Ad qᷣ dixerit ei.vbũ pᷣdictũ: de alijs a io/

diſcipuli verbu chꝛiſti alit interpᷣtabat: a h

rit ei. Quidã enĩ putabant

xit ieſus:Nũc clarificat eſt

xiſiʒz panẽ:dedit iude ſimo/ in eo:⁊ de clarificabit eũ ĩ

fac citꝰ. Mc aũt nemo ſci Quere
Sdeis:qͥ ego vado vos non

hanne non mirũ ſi ignoꝛauerũt:quia ſoli iohãni dixeras
xpᷣs: Cui dabo panẽ. Sed de iohane mirũ videt: iõ dicẽdũ
ꝙ audito uerbo chꝛiſti ita fuit attonit a ſuſpenſus ꝙ non

aduertit illud qð poſtea dictũ ẽ ipſi iude a ſaluatoꝛe:⁊ ideo
quod dicit᷑:
p ( Quida eniʒz pu.
qa lo.ha. iudas.i.qa
poꝛtabat elemoſynaj

qꝛ loculoſ hẽbat iudas:q;

= d.⸗ „
dixiſſet ei ieſus:eme ea que dixiſſet ei ieſus eme

op' ſũt nobis ad diẽ feſtũ: ea qͥ ⁊c᷑ ad die feſtuʒ.
aut egenis ut aliqd daret. q iminebat craſtino
Cũʒ ergo accepiſſ ille buc an dolenktanc id
cella: xiuit ↄtinuo.Erqt it lautius viuebät.

nox. Cum ergo exiſſet: di r¶Aur egenis alidd
daret. qa ad vtruq;

fil hoĩs:qt de dlarificatus iſtoꝝ pecunia poꝛta-

arif,
ẽ in eo.Si de clariſicat eſt . pcedenti. 8 Xu

g accepiſſet. Hic de⸗
ſcribit᷑ ꝓditionis exe
cutio.Et diuidit i du
as:dqa pᷣmo ponit᷑ di-
cta executio:ꝰꝰ ꝓnun
ciatur ex hoc ſequẽs
chꝛiſti gliſicatio: ibi

ſemetipſo èt continuo cla/
rificabit euʒ. Filiöli ädhůc
modicum vobiſcum ſum.
Quũerer me:Et ſicut dixi iu

pte dẽ ſic: 8 (Kum
