Plurima ſupꝛa ſen/ A 5 ſii anj ſ aſſani 2 ie cõcoꝛda ülſnſ
ſum hols oſteſa ſͤtrti epulit de plebẽ ſuã quã p tpe rliquie ſm electionem metione anli i⸗ gani
bi. Inde eſt ꝙ bereſes ſciuit. An nẽſcitis in helia gratie dei ſalue facti ſũt. Si hoc loco: aail⸗ arnic
ſibĩ oppoſite hñt ap· qd dicit ſcripfa: quẽmad adutem gratia iam non ex la admditio ? aliq nunſil
parẽtias:a qſi euui/den modũ interpellat deu; ad operibus: alioquin gr̃a iã litꝓlixa:is remit ubebn
tia im coe dictamen uerſũ iſr DOfñẽ ꝓphetas tu nõ ẽ gra. Quid g; Quod to bia.. nni tſe
nãalis rõnis hũane :ꝛlu , — „O e Voo ergo. (aiſtsed
mine ſupnãli carẽétis Os occiderunt: altaria tua querebat iſrt hoc nõ ẽ cõſe d Pbic nte ilihl
UVnde tales heretici ñ ſuffoderũt:et ego relict ſũ cut:elẽctio aũt cõſecuta · NAJaplus on nu
indigẽt fide infuſa ad S dit affectu ſuũ er⸗ A
hoc ut talib erroꝛibꝰ ga iudeos: cõpe⸗ Nonep 8
adhereãt: qa exquo carent lumie fidei ſine àᷣ vera credibilia ſcendo gẽtiles ab eoꝝ inſultatioe:p hoc eni cauſabat di Snt
nõ cernũt remanet i eis firmit ignoꝛãtia vitatis ꝑx quã ſuis ſcoꝛdia ex pte getiũ:qꝛ incredulitatẽ indaicã etiã cõuer nise
erroꝛib/ firmiſſime adherẽt:pᷣſertim cũ in talibꝰ diabolica ſis de iudaiſmo ĩpꝛoperabãt:qð repᷣmit apls pmo roni ſhd
ſuggeſtio ſolet interuenire.vñ apls petr dic: Aduerſar vẽ bus ſüptis ex caſu iudeoꝝ:2 ex ↄuerſioe gẽtiu:ibi Oſi wnpftginde
diabol circuit q̃rẽs quẽ deuoꝛet cui reſiſtite in fide. ex quo aliq ex ramis.ʒ exↄſideratioe diuioꝝ iudicioꝝ:ibi No nani
pʒ ꝓᷣ diabol circuit ad ꝑſuadẽdũ ↄ fidẽ. Ad tertiũ dicẽduʒ lo aũt vos ignoꝛare.Circa pᷣmũ põit tres rões:pꝛima ẽ niönſe⸗
ꝙ iuis habitus charitatis ſit altioꝛ ⁊ nobilioꝛ q; habit fi qꝛ caſus iudeoꝝ. nõ ẽ vniuerſalis:2 qꝛ nõ ẽ inutilis:ibi tllwn
dei:tñ ꝑ vnũ actũ pcti moꝛtalis amittit:ſic nõ ẽ incõueniẽs ¶ Dico g. ʒa qꝛ nõ ẽ irrecuꝑabil:ibi Uobis enĩ dico. Pri⸗ fllente,
ꝙ habitfidei ꝑ aliqð pctm̃ amittat᷑:hit eni a deo ifuſi lis ma adhuc i duo:pmo declarat ppoſitũ:ꝛ ↄcludit inten nmng 11
a deo dat:ſic ⁊ iuſte a deo ſubtrahũt᷑ ſm diſpoſitionẽ ſubie tũ:ibi Quid g;. Pꝛimũ ãt declarat exẽplo duplici:⁊ p anundni
ctoꝝ. Nec talis ſubtractio ꝓpꝛie dẽ annihilatio ſed queda, ẽ ſuiipſp.dic igit: b¶ MNuũqd de repulit. gnãlit. c(Q tugihhn
ceſſatio influxus diuini: ſicut pꝑ clauſurã feneſtre lux ſolaris pulũ ſuũ.ſ.iudaicũ qͥ dicebat᷑ ppls peculian dei. L Mhehi
ſubtrahit᷑ ſine aliqᷓ annihilatiõe. Nec obſtat qð obijcitur de ſit nã ⁊ ego iſraelita ſũ ⁊c᷑.qui tñ ſu vocat non ſolũ ad ſpnutbla
demonib:tũ dqa odiũ dei ⁊ alia q̃ ꝑtinent ad maliciã eoꝛũ fidẽ xp̃i:ſed etiã ad ep aplłatũ:ioõ ocludit: efirepu lr cuce
licʒ ſint peſſima nõ tñ ſunt demeritoꝛia cum iã ſũt ipſi ĩ ter lit de plebẽ ſuã quã pᷣſciuit.i.pᷣdeſtiauit ð iudeis:ut pʒ ſciöſchtiun
mino oãnatiõis:⁊ ſic nõ pñt mereri nec demereri.Sec'ẽ de ĩ paulo ⁊ alijs aplis.x exẽplũ de helia qͥ credebat totuũ Cetoneind
viatoꝛib q petã demerẽt ut ab eis ſᷣtrahat dona dei:tũ populũ ad idolatriã ↄuerſum ⁊ oẽs alios ꝑphetas oci ⸗ mmkgan
qa ex hoc qð dẽ ab aplło: Demones credũt.nõ ẽ neceſſariu, ſos:⁊ tñ nõ erat ita:⁊ hoc ẽ qð dẽ: f ¶ An neſcitisdd abchänn
ↄcedere ꝙ habeãt fidẽ etiã infoꝛmẽ:ſʒ tm actũ fidei qͥ ẽ crede dicit ſcriptura in helia.q.d.ſcire debetis. g uead Oiergtii
re:nõ eni credũt ex habitu ad hoc inclinãtem:ſʒ coacti ex ſi modũ interpellat deũ aduerſũ iſrł non gelo vindicte:ſ,3 Maliſagu⸗
gnon euidẽtia ⁊ frequẽtia:⁊ ex ꝑſpicuitate nãlis intellectꝰ amoꝛe iuſticie.iij. Reg.xix. h (Due ꝓphetas tuos oc tiligonle
icut etia ꝗͥ oꝑat᷑ iuſta ſolũ ex coactõe nõ dẽ iuſt qſi hs ha ciderũt.ut nõ remaneãt cultoꝛes dei. i ¶ Altaria tua coo oſ⸗
bitũ iuſticie.Ad qrtũ dicẽdũ ꝙ actfidei ẽ dignioꝛ ſimplicit ſuffoderũt.ut nõ inueniat᷑ loc te colendi. k ¶ Et ego deritiñi/7
ceteris habitib acqſitis intellectualibinqtũ hʒ certioꝛẽ cãʒ relictſũ ſoł.Sic eni credebat qꝛ ſpũs nõ ſemꝑ tãgit coꝛ volckaug'
eo ꝙ fides innitit᷑ diuine vitati:qð nõ faciũt alij habit inte· da ꝓphetaꝝ nec de oib.vñ dixit helice.iiij. Reg..iiij.d pyluntma
lectuales acqſiti:lʒ ſint certioꝛes ſʒ qͥq. ſ.qͥ ad nos. Nec etiã ſunamite: Aia.n.eiꝰ ĩ amaritudie ẽ:⁊ dñs celauit a me. ſblt (S
certitudo fidei acquiſite ẽ ſilis certitudini fidei infuſeĩ adyhe l ¶ Et qrũt aiam meã ut nihil remaneat de cultu diui luniicien
ſiois firmitate. Illa eni q; fides acqrit ex narratiõe aſſidua no. m¶ Sʒ qd di.illi reſpo.dinũ. ad repellẽdũ eᷣ di — ſt cͤuenit⸗
ſeu relatioe hũana p oria coꝛꝛũpit᷑ aſſuefactõeʒ:ſic ↄtingitiĩ ctũ: n ¶ Reliq mihi.i. ↄſuaui. o¶ Septẽ mi.viroꝝ-. Atmnp,
alijs habitibꝰ acqſitis. Certitudo aũt qᷓ ineſt ꝑ ſidẽ a deo in colẽtiũ dnm: a iõ nõ ẽ ſoł. ↄñt applicat᷑ ad ꝓpoſium. g Aicippe
A aʒ no pot coꝛꝛũpi ꝑ talia.vñ apls petrdicit:Ut ꝓbatio p ¶ Sic ẽ ⁊iĩ h tpe.ſ.legis noue. q ¶ Reliqe ſᷣm elec. Koheſa
inmſa ultd pᷣcioꝛ ſit auro ⁊c.j.petri.j. Habet etiã fides gfęe dei ſal.fa.ſũt.ſ.ſpẽalit᷑ aliq ex iudeis ad hoc electiex iiltoenr
ir a nobilior effectũ. ſ. purificationeʒ coꝛdis: iuxta illud gfa dei ſalui facti ſũt ꝑ fidẽ xpᷣi:ſicut pʒ de aplis ꝭ deg llianttnt,
ſeu ereni ide puriſicãs coꝛda eoꝝ. Ad qntũ dicẽdũ ꝙ fide? lijs pᷣmis credẽtib q fere fuert oẽs de iudeis. r Si at ſuftnlunig
beole er ſola reuelatioe hũana acquirit᷑ ñ ẽ fides gfa. ſalui facti ſũt dicto mõ. s Bns piby. ſ. leg itkoenn
cui aechbilieuſſ oqmur:na fides theologica no aſſentit ali q hꝰnõ facẽ poterãt ut.S. dictũ ẽ. t ¶ Alioqᷣn gra noẽ d .
vitati initit enn iqꝛ ẽ a deo oꝛdinatũ ⁊ ſcis reuelatũ:vñ ipſi gr̃a.qa qð reddit ex oꝑib' debitũ ẽ añ gr̃a. v ¶ Quid tüphargn
tit tanqꝙ medio. Uñ ſi aliqs crederet oia qᷓ a fideli S. Pic ↄcludit᷑ intẽtũ.ſ.ꝙ caſus iudeoꝝ nõ ẽ generał.di dipo i
bus credũt᷑:nõ tn ea crederet rãqᷓ raliſna t ie geox ho cgenersl. ot odlgli
beret fidẽ theologicö ſicut ialaie e euelata:talijnõ ha cit 5. Quid ergo. ſupple ſeqt ex dicj. x ¶ s qrebat Gepoſolut
Nelaſtogie geonnic icut ſi aliqs haberet noticiã alicuins iſrl.i.maioꝛ ꝑs populi. yꝓ¶ Poc nõ eſt ↄſecut.ſ.iuſti dn
Raüreren iru geo e znedif dialecricg uñer hoc nõ ac ciam ꝑ fidem xpᷣi cuius aduẽtum expectabant iudei. uglienſ
aie e cu de illa ocluſiõe Ex qᷣb pʒ pᷣj 3(Electio autem ↄſecuta ẽ.i.apli ⁊ alij ad hoc electi glieun

niboſ

1
e

Aincee i
phoccicite
npmmtepznn

uerſihe innnl

ünsann
n endiilen
iChbs aidia

wwiai Atin
rmnpborglu.
lr gilt d

aulianoei
weu vorſoliad
r eMicn
mu didesß
tuardcn n
Aigsenc
(Dansctiu
cas e
non gdoidie,

voolndi

isnoſnbi
7„
toisctunin
nmnentdetlli 7
tenninn⸗
laatad i
Cbut dinn
dde aps
e Nc

Ald romanos xj

a ¶ Eeteri vo excecati ſũt manẽtes i ifidelitate. b ¶ Si duerſſise ſudeoꝝ cũ tñ ex officio tenear =

cut ſcriptũ ẽ. Eſa.vj. c¶ Dedit ill de ſpm cõpũctõis.i.
inuidie puugẽtis coꝛda eoꝝ ex odio xpᷣi ⁊ ſuoꝝ fideliuʒ
ex quo ſecuta ẽ excecatio ⁊ obduratio:ideo ſubditur:
d Bnios ut nõ videãt ⁊c.⁊ dauid dicit de eodẽ pᷣſ.
cvij. e ¶ Fiat

meſa eoꝝ.i.ſacra
Triptura in qua ceteri pᷣo excecati ſunt:ſicůt
nurrie u i, ſcnptũ e: Deditillis de ſpi
ĩ laqueu ex odio ritũ ↄpuctiõis õclos vt nõ
enĩ xpi moti fue videãt:⁊ aures vt ñ audiãt
rüt legiſperiti ad vſq; ĩ hodiernũ diẽ.Et da/
depꝛauandu ſai uigd dic: Fiat menſa eoꝝ cõ
uememſchr ble a ipis in laaüèt in capᷣtiõʒ
nius oſtẽdi ĩ u⸗ t in ſcãdalũ et iĩ retributiõʒ
ſchus locis aen illis. Oblſcuͤret ocli eoꝝ vt
am: ⁊? ſic ipt GHegꝗ́ 17
ſeqactes en videãt et doꝛſũ eoꝝ ſemper

ribus ſut illaque- incurua. Bicõ ergo Nun/
ati. ſſetlca quid ſi o⸗ ader
prionẽ t itum 7 dbſie Sid illoꝝ delicto ſa-
b iſcanda- lus eſt getib uᷣt ilos emulẽ

lũ qa nobiles eo tur ꝙ ſi delictũ diůitie ſunt

rum fuerũt ducti müdi ᷣ diminutio eoꝛum
ad toꝛmẽta ad in dinitie gẽtium: quanto ma
ſamadu populu; gis plenitudo eoꝛum. A9ò
de rebellione ⁊ in W0

eli bis enim dico gentibus q;
elitate erga ro 2 nubus G;
ſiellt 1(Eti diů quidẽ eco ſen getium

retributionẽ illij.· apoſtol:miniſtérium meũ
hec eni in vindi · honoꝛiſicabo: ſiqůʒ o mo/
ctã moꝛtis xpᷣi cõ 27
tigerunt eis luce.

xix. Et qa ex pdictis ſecuta ẽ excecatio illoꝛũ ⁊ obdura-
tio:iõ ſubditur: k 4 Obſcurent oculi eoꝝ.qtũ ad ex/
cecationẽ intellect. ¶ ¶ Et doꝛſũ eoꝝ.i.volũtas ſic no
minata:quia dʒ ſuppoꝛtare oia. m ncurua.
da ꝑ obdurationẽ efficit᷑ toꝛtuoſa. n ¶ Dico g. Dic oñ
ditur ꝙ caſus iudeoꝝ nõ fuit inutilis:ex hoc eni occali
onalit factũ ẽ ꝙ apli relinquẽtes iudea trafierũt ad ↄuer

tẽdũ gentiles ꝑ oꝛbẽ. acil.xv. ſicut ia allegatũ ẽ. S. a hoc
ẽ qð oꝛ: i uid ſic offenderũt.ſ.iudei. t ca

derẽt.tm̃ ſ.⁊ nulla ſequeret᷑ vtiiitas. q ¶ Abſit.qꝛ ſᷣm

ꝙ dicit aug.in enche.De adeo ẽ oiĩpotẽs ⁊ bon ꝙ non

pmitteret mala ſieri niſi ex eis eliceret maioꝛa bona.iõ

liter mõ pᷣdicto. t illos emulẽt᷑.i.imitẽt᷑: iudei enĩ

ſubdit᷑: r. ¶ Sec tu delicto ſal ẽ gẽti ibꝰ.occaſiona

àq mò couertũt ⁊ multomagis circa finẽ mundi detecta

falſitate antixpᷣi: in hoc imitant ⁊ mirabũt gẽtiles ↄuer
ſos ad fidẽ xpi. t 8 Q ſi delictü illoꝝ.ſ. iudeoꝛum.
v ¶ Diuitie ſũt mũ die
diminutio eoꝝ.i.pauci viri ſimplices ⁊ il itterati: ⁊ qſi
nullius reputatiois qlej ſũt aphi. ꝓ ¶ Diuitie ſũt gẽtiũ.

da fundauerũt ecclias int᷑ gẽtes. ʒ (¶ Quatomagis ple

nitudo eoꝝ.ſupple erit magnũ bonũ ĩ finali couerſione
eoꝝ. a ¶ Uobis eni. Hic ↄnter repᷣmit inſultationẽ gẽ

tiũ ꝑ hoc ꝙ caſus iudeoʒꝝ nõ ẽ irreꝑabilis: quod onñdit

exẽplo duplici.ſ.pꝛiarcha ⁊ aploꝝ: qͥ fuerũt iudei:ꝓpt᷑
qð apoſtolus ſe laboꝛatuꝝ ad conuerſionem eoꝝ picit:
a bis enĩ dico gẽtib. ne iſulten iudeis. b Quã
diu ꝗdẽ ego ſũ aplłs gẽtiũ.Galł.ij.ca.Qreditũ ẽ mihi eus
geliũ pᷣputij ſicut ⁊ petro circũciſiois. c 4 Miniſteriũ
meũ honoꝛificabo.addẽdo vltra debitũ.l.laboꝛãdo ꝓ

do ad emulãdum pꝛouò

quid ſi offẽder̃t it caderẽt

BDicis ergo: fracti ſũt rami

incredulitatem fracti ſunt.

—

i. occaſionalit mo dicto. x ¶ Et

d ¶ Siqͥ mõ ad emuladũ.i.ad imitãdũ me. ꝛouocẽ

car.meq.i.iudeos de qb'carnalit᷑ deſcẽdit:ut dic i pnchui
ca. f Et ſal.fa. ali.ex illis. Sciebat eni apls ꝙ; nõdũ erat

tẽpus ↄuerſiois eoꝝ ad plenũ: ⁊ qð iſtud ſit vtile ⁊

oñdit.d. g ¶ Si.n.

amiſſio eoꝝ. p ifideli
tatẽ: h

cem carnẽ meam:et ſaluoſ atio ẽ mũdi. occaſio/-

ſaciã aliqs ex illis. Si.n. A A ur Pdlctum eſt.
miſſio eoꝛũ recõciliatio eſt rũ ad fidẽ. R ¶ Niſi
mũdi què aſſũptio niſi ůita vita ex moꝛ. qꝛ iudei
ex moꝛtuis: ꝙ ſi delibtio ſcieres ſriseuras con
ſancta ẽ: ⁊ maſſa:t ſi radix uerii ad fidẽ mag po
eneaeeritin terãt ꝓficere qᷓ alij:ut
ſcã: ⁊ rami.q; li aliq ex ra pʒ de panlo a apollõi
mis fracti ſũt:tu aũt cũ ole ⁊ plurib' alijs. Et ad

aſter eſſes: inſertus es in il

er SE de aplis. d.
lis:et ſocius radicis ᷑t pin delihatlo eſt

guedinis oliue factus es: apli q fuerut qſi qᷣdẽ
noli gloꝛiari aduerſus ra/ Rrllberati de malſa
s:ꝙ ſi alòꝛiaris: nõn tu iudaica. mEt ſi ra
radicer ſgenie racnen⸗ dix ſez i: pelarche q
pe Rzer 1x te. fuerũt q̃ſi radices ple

ergo: 1 bies iudaice: p hoc itẽ
ut ego inſerar: Bene ꝓpt

Tůãt fide ſtas. Moͤli altũ

o AE „ ſilitudo:⁊ ſic eoꝝ ca⸗
ſape ſed time Si ènim de/ ic eh

ſus no ẽ irrepabilis.

us naturalib' ramis nõ pẽᷣ n C aliaut Die
cit:ne f. bi ununt apls repmit gẽtiꝰ
pcit:ne foꝛte nec tibi parcat l abis ſirarione
deoꝝ rõe ſũpta ex cõ

uerſioe gẽtiuʒ: a p'facit ad ꝓpoſitũ:⸗ remouet obiectionẽ

in griũ:ibi Sicis . Ro aut ↄſiſtt ĩ hoc ꝙ lʒ multitudo iu/

deoꝝ ceciderit p infidelitatẽ: tñ ꝑ aliqͥs eoꝝ ſtantes i fide.ſ.

aplos ⁊ alios diſcipulos gẽtiles ↄuerſi ſũt ⁊ inſerti arboꝛi
cedẽti ꝑ fidẽ ĩ imitatiõe pꝛiarchaꝝ:⁊ hoc ẽ qð dẽ: n
ſi aliq̃ ex ramis.i ex iudeis ꝓcedẽtib ſᷣm carnẽ ex pẽ
d fuerũt radix arboꝛis. .
p ¶ Tu ãt cũ ole.eẽs.i.oliua ſilueſtrlad bonũ fructũ inabi
lis:qꝛ gẽtiles nõ hẽbot legẽ ⁊ ꝓphetas:nec etiã cultũ dei:ſed
erãt idolatrie dediti. q( In.
apli ⁊ alij fideles iudei· r¶ Et ſo.ra.fa.es.i.fidei pꝛiarcha/
rũ: 60 pingue gline. ßi doctrine gre. t
aduer.ramos.i.iudeoj ꝑ iſidelitatẽ fractos.
ſupple h' ẽ ianit᷑. x

ſi gliar.

ↄñt remouet obiectiõʒ:⁊ inſert ↄcluſiõʒ:ibi Nide g. Circa pᷣ
mũ põit obiectiõʒ. d. MDic S.i. tu genilis iſert'dcõ mõ ar
gues ſic: Fractt ſt ra.ut ego iſerar.⁊ ſic poſſũ gliari ð ra
mos fractos licʒ non ò radicẽ.hic ↄnñi remouet dubium.d.
a ¶ Bñ ꝓpti icredulitatẽ ⁊c i.bñ dicd ſi dicas eos eẽ fractos

ꝓpti ĩfidelitatẽ ſu:nõ at ppi tuꝗ iſertõʒ niſi occaſionalii im
5 u at fide ſtas q̃ nõ ẽ a te:ſʒ ẽ donũ dei:pp᷑

7nõ ꝑ ſe. b ede ei:,
qð no debes inde ſuꝑbire ſʒ magis humiliari:iõ ſubditur:
c ¶ Holi al. ſa. ſʒ ne ſahrts d
mis.i iudeis ſuꝑbiẽtibꝰ. e ¶ Nõ pepcit.eos grauii pũiẽdo
f¶ Foꝛte nec ti.pcat.ſi ſuꝑbier:nec dẽ h foꝛte vt ẽ nõ dubij
ex pte dei:ſʒ vtilitatis liberi arbitrij. ide . Hic ex pᷣ⸗
dictis ↄcludit ꝙ gẽtilis ↄuerſꝰhʒ materiã ex pᷣdictl ↄſiderã/
di ĩ ſe diuinã bonitatẽ ꝑ quã ſtat i fide ⁊ gra xpᷣi:⁊ ſeuerita
tẽ iuſticie eiiĩ iudeis excidetib'a fide xpᷣi:⁊ hoc ẽ quod dicit

Recocilia⸗

hoc inducit exeplum

dit apls ondere ꝙ iu*
dei ſunt abiles ad bo
nũ:⁊ i'tũ ad h tenet

x paiarchis
acti ſũt.ꝑ infidelitatẽ ſuam.
ert es i ill. i. i ramis ſtatib qͥ ſi
oli gliari

L1 on tu ra.poꝛtas ⁊c.qꝛ getiles bonũ
ſue ↄuerſiois habuert ex iudeij ⁊ n ecouerſo. Did g. PDic

Di eni de nã. ra

.

WM

ð

(Epiſtola pauli

a ¶ Uide 5 ac. a pʒ ex dictis lr̃a vſqʒ ibi: b ¶ Sed ⁊ illi ſi
nõ pmãſe.ĩ incre.inſerẽt. qa ramus nãlis maioꝛẽ bʒ aptitu
dinẽ ut inſerat ceteris parib ꝙᷓ extrane a radice ꝓpa:ut pʒ
ex dictis. c ¶Nolo eni. Dic apis repmit getiles ab inſulta
tiõe iudeoꝝ rone ſũptaex cõſideratioe diuioꝝ iudicioꝝ. Et

diuidit᷑ in tres: pᷣmo
ofñqdit iudeoꝝ pntem

excecationẽ ⁊ futurã
illuiationẽ:⁊ declarat
vtri q; cãʒ:ibi Scðʒ
euãgeliũ.ʒꝰ ex dicico

cludit diuine ſapie ꝓ-

funditatẽ:ibi O alti/⸗

tudo diuitiaꝝ. Circa deris. Sèd ⁊ illi ſi nõ pꝑmã

mũ dicit: c¶¶ No⸗

lo eniʒ vos ignoꝛare
frẽs.i.vos gẽtiles con

uerſi ad fidẽ xpᷣi:⁊ ſic
ꝑ fidẽ facti frẽs mei:

Vidẽ ergo bonitatẽ ⁊ ſeue
ritatẽ dei. In eos ꝗdẽ ꝗ ce/
ciderũt:ſeueritatẽ:in te aũt
bonitatẽ dei:ſi pmãſeris in
bonitate: alioqꝗn ⁊ tu exci⸗/

ſerint ĩ incredulitate inſerẽ/
tur. Potẽs ẽ enĩ de iteruʒ
inſerere illos. Nã ⁊ ſi tu ex
naturali exciſꝰ es oleaſtro

ſci. dei.i. pfũditaꝭ vtriuſq;:ſiẽ dĩ Joh.iiij. Pute alrẽ. i.

ꝓfundł:⁊ dicit ſapĩe qtũ ad diuia:⁊ ſcie qtũ ad fienda

circa hoĩes qᷣꝝ rõnes nõ pñt a nobis attingi: io ſubdit:
8(Qus icophẽſibilia ſũt c. qa ſupꝛa capacitatẽ nãe
tellectualis ſũt exceſſiua. t ¶ Quis eni ↄguit. Poc idẽ

ſtulero pctã eoꝛuʒ. Scom
euãgeliuũ qdẽ iimici ꝓpter

vos:ſeʒ e᷑lectionẽ aũt charil

ſimi ꝓpt᷑ pr̃es. Sin᷑ pnia
enim ſùnt dona ⁊ vocatio
dei. Sicut eni aliqñ ⁊ vos
nõ credidiſt deo:nũc autẽ
miſericoꝛdiã cõſecuti eſtis
ꝓpter incredulitatẽ illoꝛũ:
ita ⁊ iſti nũc nõ crediderũt
in viam miſericoꝛdiaʒ:ut ⁊
ipſi miſericoꝛdiã cõſequãt᷑

oñdit ex nr̃e ↄgni
tionis deficientia

cũ dꝛ: t H

eni ↄgno.ſen.dñi
c.q.d. null.qᷣa
ocub nr̃ hʒ ſe ad
diuina ſicut ocu/
lus noctue ad lu/

v¶ Aut qs poꝛ
dedlt illi ⁊c. q.d.

null:qꝛ hoc ẽ im
poſſibile:qꝛ oẽm
vtutẽ ñ ſolũ ope/⸗
randi ſʒ etiã cogi
tãdi ⁊ eſſendi ab-
ipſo habem: qõð

d ¶ WMyſteriũ hol. „ õõäü
ideſt ſecretũ diuinuʒ. 7 cotra nanma inſert es in
¶ Urnõ ſi vobiſip bonã oliuã:quanto magis
ſis ſapiẽtes.i m eſti hi ſm natura inſerẽt ſue oli
malic⸗ eſts: hoc ue⸗ Holo eni vos ignoꝛare
du eoꝝ p̃ſumptionẽ frẽs myſteriũ h:ut nõ ſitis

7 qd ſit illud ſe⸗
oñdit.d. d ¶
cecitas ex ꝑte.⁊ nõ ex
toto. e¶ Loͤtigit in

retuzʒ vobiſipſis ſapiẽtes:qꝗᷣ ceci/
ia tas ex pte contingit in ilrl:
donec plenitudo gęetiũ in/
traret:èt ſic oĩs iſrł ſaluꝰ fie

iſrł.dqa apli ⁊ creden- rie OE ig;
runt valde illumiati. ex ſyon:ꝗ eripiat ⁊ auertat
ASane Plenaudo impietate ab iacob. Et hoc
E n ar . 71⸗ — . 1—
Epi recipiedo. Scien⸗ illis a me teſtamẽtũ:cuʒ ab

dz tñ ꝙ illud donee
non tenet᷑ hic cauſalit᷑ ſed tm ↄſecutiue ⁊ occaſionaliter:qᷣ
iudeis excecatis apli trãſierunt ad gẽtes ↄuertẽdas. g¶/Et
ſic ois iirl ſalu fieret.iĩ fine mundi detecta fallitate ancixpᷣi:
dqa tunc iudei ↄſtant᷑ moꝛtẽ ſuſcipient ꝓ ſide xpᷣi. Si⸗ .
ſcriptum ẽ Eſa.lix. i ¶ Ueniet ex ſyon. ibi pᷣmo fuit ſides
xp̃i pdicata:⁊ inde ad oẽs alios deriuata de pᷣteruo:⁊ deri⸗
uanda iĩ futuro:ſicut dixi plen Ela.lix. k ¶ Et hoc illis a
me teſtamẽtũ.i.fides catholica i nouo teſtõ publicata: ⁊ in

iudeis ꝓtũc cõplenda. l ¶ Kũ abſtu.pec.eoꝝ.ꝑ fidẽ iuſtif 7
cantẽ. m VBroz eusgelii. bic ↄnter oñdit vtriuſq; cãm
7 pmo excecatiois:cui ponit᷑ duplex cã.vna ẽ repulſio do/
ctrine xpᷣi:q̃ tangit᷑ cum dẽ:Scòm euãgelium quidem iimi
ci.alia ẽ iuidia de gratia gẽtibꝰ data:que tangitur ibi:Pꝛo/
pter vos.ↄñter ponit cãm illumiatiois cũ dꝛ: o¶ Scõm
elec. aũt cha. pꝓpr pꝛes.i.ꝓpt merita patꝝ aliq nũc ſunt ad
fidẽ electi:⁊ plurej eligẽt i fine mundi:ad qð inducit rõnem
d. p ¶ Sine pnia eni.i.ſine mutabilitate:qꝛ apud deũ nõ
eſt traſmutatio: Jacobi.j.ca. q(¶ Sũt dona ⁊ vocatio dei.
ideſt ꝓmiſſa facta pꝛib'de donis eoꝝ ſemini fiendis:⁊ ideo
implebũt tꝑe ſuo. Et ↄñi inducit ad hoc ↄgruẽtiã:qꝛ ſic gẽ
tiles anñ aduẽtũ xpᷣi fuerũt ſub pctõ idolatrie:ita ⁊ pᷣ aduẽ-/
tũ iudei dimiſſi ſũt ſub infidelitatis pctõ p maioꝛi ꝑte:⁊ ſic
in iſtis ⁊ iĩ illis oñdit᷑ hũana fragilitas i eoꝝ pctis: ⁊ diuina
bonitas ĩ bñficio vocatiõis. Judei eni nũc dimiſſi finaliter

vocabũt: ut dictũ ẽ: ⁊ hoc ẽ qdð dẽ: Sic eni aliqñ ⁊c᷑. ⁊ p;ʒ ex ·A que ptinẽt ad ſapientiam ⁊ ſciẽ SEid ditio.
dictis lr̃a: r ¶ Oaltitudo diuitiaꝝ. Hic vltio ↄcludit᷑ ex p tiã diuinã pñt dici alta eo ꝙ ſt lmagibilia a no

dictis ꝓfuditas diuie ſapie ĩ ſuis iudicijs:a hoc dupliciter:
pmo eni ↄcludit hoc ex dei eminẽtia: ex hũana deficiẽtia:
ibi Quis eni. Circa pᷣmũ dic: r ¶ O altitudo diuiſapi/⁊

2/

Cõcluſit.n.de oĩa ĩ icredu/ declarat. d.
litate: ut oĩuʒ miſereat. & XCQm er ipſo.

“ „721 ontis Stu ad potetiam
altitudo diuitiaꝝ ſapientie dpductiuã q parri

⁊ ſcie dei:q; incõpꝛhẽſibi ppꝛopꝛiatur.
lia ſũt iudicia ei ⁊ iueſtiga yC¶Et p ipſum.

les vie e. Quis enĩ ↄgno/ Fen ad nlerla
uit ſeſũ dñi: aut ꝗs oſiſian pweintur füllo.
e ſuit: Auᷣt ꝗs pᷣmo dedit ti ipſo. ſiẽ i
illi:⁊ eibuc c⸗ Qioni⸗ lee gcdlemete .
ex ipſo et p ipſũ ẽt i ipſo ſũt bonitateʒ q ſpui-
Xiblo p lucttin ſcõ appꝛopat: 0

oĩa:ipᷣi glõꝛia ĩ ſecula amẽ. ſubdit: a ,
ſ gloꝛia in ſecula
amẽ. Aliqui libꝛi habent interpoſitas duas dictioes.ſ.
onoꝛ ⁊ ſeculoꝝ. ſed nõ ſũt de textu nec hñt i libꝛis coꝛ-
rectis. Bna. . vbi dẽ in poſtilla: Sꝛatia ſalui facti
ſũt dicto mõ iã nõ ex oꝑibꝰ. Idditio. .
Jq̃rat᷑ quõ ex auctoꝛitate ab aplo allegata q ſu⸗
pta ẽ.iij.reg.xix.ð helia ↄcludat᷑ ꝙ reliquie ille
ſaluabũt ex gra. Ad qð dicẽdũ ꝙ hoc apls oñdit ex boc
ꝙ in reſponio diuino ad heliã dẽ: Reliqui mihi ſeptem
milia viroꝝ: nõ eni dicit relicti ſũt aut reliquẽt: ſʒ reliq
mihi ut manifeſte oñdat ꝙ ex ſua mera gra ⁊ liberalita
te eos reliquit. ¶

¶ In eode ca. vbi pi i poſtilla. Et doꝛſũ
volũtas ſic noiata. ditio.
Uod hic dẽ doꝛſũ nõ ẽ neceſſe ꝑ hoc ĩtelligat
volũtas pꝓut ĩ poſtilla:ſʒ plane põt itelligi ð doꝛ/
'ſo: incuruat᷑ eni doꝛſũ alcudꝑ aggrauatioʒ pon
deris. Uñ qꝛ iudei ĩ hac captiuitate exiſtetes ĩ vindictaʒ
moꝛtis xpᷣi ↄtinue aggrauat᷑ ꝑ iuga ⁊ fuitutes dñoꝝ:ic-
circo doꝛſũ eoꝝ ſp videt᷑ icuruari ex talib: ⁊ qa iſta no
credũt eis euenire ĩ vindictã moꝛt xpᷣi:ut dictum ẽ: ſed
alis cauſis friuolis attribuũt:iõ pᷣtermittit. Obſcurent
oculi eoꝛꝝ: ne videãt.q.d.ꝓphetice nõ optatiue: tãta eſt
miſeria iſtoꝝ ꝙ oculi eoꝝ nõ videbũt q rõne doꝛſũ eo
rũ ſemꝑ incuruet᷑ modo pꝛedicto. ¶ In eodẽ ca. vbi d
in poſtilla: O altitudo diuitiarũ ſapiẽtie ⁊ ſcientie dei.

bis: ſimiliter ⁊ ꝓfũda eo ꝙ ſũt a nobis inſcruta
bilia. Uñ nõ ẽ neceſſe ꝙ altitudo i hoc loco interpᷣtetur
ꝑ ꝓfunditatem. Item notandum ꝙ hec yba apoſtoli.ſ.

lcicthür
hciter
☚
l brdiud
dloe gehn
hor ſho fo
onietſacken
goinluno
lnonicd ĩ
Nons ebim
Aa!
mindod:
Pürences
1hpaalice
ſruitoise
bibiate
hizcoiterin
bitnolir
lngolan
ducliymnuha
boapt h
(ichbe
ſicdtien
Nähnnig
nonglin
ng losd
Gpicitem
lapmnaſe
cperu oue
Huſeznih
notnuepun
iinnuer⸗/
dinatn oen

deoplaanen.
Nt ſ
nagtengu
adtſer /

uulllcing

nrid

niaſtin

ane
Arrhln
Mſent
meun l,

ae bepele

wr.
e,
nan

„ Rch
. Al 1
õ
P 4

Kide
ſco
ſigoꝛan⸗
tnsdoas d
unAbitits
Ar Brus—

r e

Roegne
NMNrv CN

. NRe
„OAEEEATAN
. „7

““ erRN
4

. 9 R

Ad romanos ·xij

O altitudo diuitiaꝝ ⁊c᷑.ↄtinuant᷑ ad pᷣcedentia ſm glo.
ſicipᷣmiſerat apłs ſniam mire ꝓfunditatis.ſ.ꝙ de ↄclu⸗
ſit oĩa ĩ icredulitate:vt omniũ miſereat cui ꝓfũditat᷑ ve
luti hoꝛꝛoꝛe ꝑcuſſꝰ⁊ velut abyſſi altitudinẽ expaueſcen
clamat:O altitudo.nõ eni ſenſus hois attingit ad diſcu

en laſlict, il
icioꝝ dei: ſeu a ðJMU⁊
diſcutienda gamn Vſeẽcro itaq; (l. XII.
gratuitam nullis z ſori-
meritis pᷣcedenti- d vos fres bet niſet
bus redditã:⁊ de coꝛdiam deiut exhibeatis

cõpã vꝛa hoöſtiã viüẽteʒ ſan
ctã:deo placẽtem:rõnabile
obſequium vꝛm. Et nolite
ↄfoꝛmari huic ſeculo: ſed

hoc amplii glo.

po ol romanos K
ad cõcoꝛdiã redu refoꝛmamini ĩ nouitate ſen
xit: hicpñter eos ſus vꝛi:ũt ꝓbetis quẽ ſit vo
Hõ lũtas dei bona:&ᷣt bñplacẽſ
duo: qa pᷣmo faẽ Etb lecta. Dico eni bgam
hoc vᷣbo pᷣdicati· que data ẽ mihi:oĩbůſ qui
elne ſacleren ſunt int vos:non plus ſape
plo imitatiois:re ; opoꝛtʒ ſape:ſed ſape ad
memoꝛãdo qſdᷓ ſobꝛietatẽ: et vnicuiq; ſicut
ꝑpſonas eis imita 5 E AEE. iee.
biles: ca. xvj. Dꝛi de diuiſit mẽſurã ſidei. Si
ma in duo: pmo

inſtruit oẽs coĩter: ? exiſtẽtes ĩ aliqbꝰſtatibꝰ pncipaliter
ſpꝛalit ca.ſequẽti. Pꝛima adhuc in duas:qᷣa pᷣmo in/
ſtruit oẽs coĩter in his q ad deũ:2 in his q̃ ad ꝓximuʒ:
ibi Sicut eni i vno. Pꝛima adhuc in duo: pᷣmo inſtruit
oẽs coiter in oꝛdine ad deũ ex ꝑte coꝛpis:⁊ ex parte aie:
ibi Et nolite ↄfoꝛmari.Circa p dic: a ecro voj
⁊c̃.ſᷣm ꝙ dicit Seneca:Generoſus ẽ hois animꝰ⁊ facili
ducit q; trahat᷑.ꝓpi qð apls magis vtit᷑ obſecratõis ver/⸗
bo iꝙ; pᷣcepti: b ¶ Per miſericoꝛdiã dei.pctã relaxãtẽ.

c ¶ Ut exhibeatis coꝛpa via. Hic ꝑ oꝛdinẽ tãgit aplus

ſeptẽ cõditiones q macerationẽ carnis deo faciunt acce/
ptã. pᷣma ẽ ꝙ ſit volũtaria:qð notat cũ dẽ: Ut exhibea/
tis.ꝛ ꝙ ſit in carne ꝓpa:iõ diẽ᷑: d ¶ Loꝛpa vr̃a.nõ ali

ena ð illos qᷣ ſaluari credũt ꝑ penitẽtia aliox. 3 ꝙ ſit cõ
cupiſcẽtie moꝛtificatiua:iõ dicit: e¶ ¶ Poſtiã. Aliti eniʒ
eẽt vana ſic medicina q̃ ñ curat u. 4 ꝙ ſit bonoꝛꝛ
operũ ꝓductiua:ioõ dicit: f

iuẽtẽ. Uiuẽs eni dẽ qð
hʒ in ſe pncipiũ ſui motus. ꝙ ſit ↄtinua ſicut vitia car
nis ↄtinue pullulãt: iõ dicit: g ¶ Scãʒ.i.firmã:ſanctũ
eni in vna ep ſignificatõe idẽ eſt qð firmũ.õ ſit bñ oꝛ
dinata.ſ.ad dei gloꝛiã ⁊ nõ ad laudem ꝓpꝛiã:iõ dicit:
Deo placentem.⁊ ꝙ ſit rationabilis ſiue diſcreta:ideo
dicit: i ¶ Ronabile obſequiũ veſtꝝ.qð fit qñ caro ſic
macerat᷑ ꝙ natura ſeruat᷑ ⁊ vitia excludũt.Sicut eni ibi
põt eẽ defect.ſ.qñ caro laſciuire pmittit᷑:ita ⁊ ſupabun⸗-
dantia.ſ.qũ coꝛpꝰ reddit᷑ ineptũ ad debita oꝑa ⁊ officia
exequẽda.vñ dicit hieronym: De rapina holocauſtuʒ
offert qꝗͥ anſteritate nimia coꝛpꝰ ſuũ imoderate affligit.
Aduertẽdũ tñ ꝙ no eadẽ oꝑa ↄueniũt oibꝰ:⁊ iõ aliq ab
ſtinẽtia laudabilis ẽ i vno ꝗᷓ tñ nõ ẽ laudabilis i altero:
ſic ſi ↄiugat tm faciat abſtinẽtiã ꝙ nõ poſſit reddẽ de/
bitũ vxoꝛi tꝑe cõpetẽti nõ ẽ laudabilis:in religioſo tñ q
nõ hʒ hoc debitũ reddere laudabilis eſſet.Et ſiliter aliq
abſtinẽtia laudabilis ẽ in iuuenib in quib viget ↄcupi/

ſcẽtia carnalis:q̃ in ſenib' ſic nõ eſſet laudabilis:qꝛ non

ſic i eis viget ↄcupia carnalis:⁊ poſſet eẽ alicuᷣ honi im
peditiua: ⁊ oe ſilib ſimile iudiciũ habeat. k ¶ Et noli
te. Hic ↄñter inſtruit oẽs coiter itũ ad aiam: ⁊ pᷣ qtuʒ

——M ʒ S& “D

ad affectũ:⁊ itũ ad intentũ:ibi Dico eni.Et ẽ ſciendum ꝙ
amoꝛ tranſfoꝛmat amantẽ in amatũ:vñ dicit aug. Si ter⸗
ram diligis terra es:ſi auꝝ diligis auruʒ es:⁊ ſi deũ diligis
deus es.ſ.participatiue:ſᷣm illud pᷣſ.lxxxj.Ego dixi dij eſtis
filij excelſi oẽs.iõ dicit: k ¶ Et nolite ↄfoꝛmari huic ſe⸗
culo.i.delectabilibus

huimũdi. I ¶ SecG

refoꝛmami. Imago

cut enĩ in vno coꝛpe multa .
enĩ dei ad qua ſumuj

mẽbꝛa habemꝰ: ola ãt mẽ/
bꝛa nõ eundẽ actũ hñt: ita

„*en S nobij ꝑ pctm:ſʒ ꝑ dei
mulii vnũ coꝛpꝰſumi xpᷣo: arnnair
ſinguli aut alter alterꝰ mẽè m ¶ In nouitate ſen
bꝛa:habẽtes donatiões hʒ ſus vꝛi. Sicut eni per

pctm̃ cognitio obſu
ſcatur:ſic ꝑ gratiã re⸗
nouat᷑:⁊ qa hñs affe/

gratiã q data ẽ nobiſ diffe/
rentes: ſiue ꝓphetiam ſᷣm
rãtioneʒ fidei: ſiuè miniſte
riuʒ in miniſtrando. Siue “s
qui docet ĩ doctrina. Quᷣi pelie Rese e⸗
exhoꝛtatur ĩ xhoꝛtando. ſoem 4 ſtatẽ .
Qui tribuit in ſimplicitůte. o ilabie volüta
Quũi pꝛeeſt in ſolicitůdine. dei bona.qtũ ad bo/
Qui miſeretur in hilrita na nature ipſa dado.
te.Dilẽctio ſine ſimulatõe.

iudicat: iõ ſubditur:

fecta.q;'tuʒ ad bona
gloꝛie põt etiã alit ſic exponi: o ¶ Que ſit volũtas dei bo
na. ꝙtũ ad incipiẽtes. p ¶ Et bñplacẽs.itũ ad ꝓficiẽtes.
q ¶ Et pꝑfecta.q;tũ ad ꝑueniẽtes. r to eni. Hic ↄñter
iſtruit oẽs coiter qtũ ad itellectũ:ut.ſ.de ꝑtinẽtib ad fideʒ
nõ inquirãt curioſe.d. r¶ Dico eni ꝑ graʒ q̃ data ẽ mihi.
ideſt ꝑ officiũ apoſtolat᷑ mihi iiũctũ pᷣcipio. s ¶ Oibus qͥ

ſut inter vos.cuiuſcũq; ↄditõis ſeu ſtat. t ¶ MNon plus ſa

uer.xxv. v¶ Et vnicuiq; ſicut de diuiſit mẽſurã fidei.
6 eni ẽ in hoc eadẽ oib menſura:qa illi qͥ hñt fidẽ:pᷣdica/
re ⁊ infideles defendere debẽt circa ꝑtinẽtia ad fidẽ ꝓfſun
dius inquirere ⁊ ſtudere. x¶ Sicut enĩ in vno coꝛꝑe.Hic
ↄñter inſtruit oẽs in oꝛdine ad ꝓximũ: ⁊ pmo in ꝓmotioe
boni:⁊ in vitatioe mali:ibi Nõ alta ſapiẽtes. Pꝛima adhuc
in duas:qa pᷣmo facit ꝓpoſitũ ĩ bono ſpẽali:⁊ꝛ i coi:ibi Di/
lectio ſine ſimulatioe.Circa pmũ ẽ ſciendũ ꝙ aliq bona dei
dant᷑ aliqb ſpẽaliter.j.Coꝛ.xij. Alij quidẽ ꝑ ſpm dat᷑ ſᷣmo

pere qᷓ rne Eien crutatoꝛ ẽ maieſtatis oppmet᷑ a glia

ſapientie:alij ſermo ſciẽtie ⁊c.dant᷑ tñ ꝓ coi vtilitate: ſicut i

coꝛpe hũano ocul videt ꝓ toto coꝛpe:⁊ pes ambulat ⁊ ſic
de alijs:⁊ hoc ẽ qð dicit: x¶ Sicut eni in vno coꝛpe ⁊c̃.⁊
patʒ ex dictis lr̃a vſq; ibi: ꝓ¶ Singuli aũt alter alterius
mẽbꝛa.i.coĩcantes alijs dona data vobis:ſicut mẽbꝛa coꝛ⸗
poꝛis adinuicẽ coĩicãt officia ſua modo dicto:⁊ ↄñter magl
applicat in ſpẽali.d. ʒ ¶ Siue ꝓphetiam.q;'tum ad noti⸗/
ciam occultoꝝ pꝑtinẽtium ad ſalutẽ:iõ ſubdit: a (¶ Scom
rõnẽ fidei.que dirigit in ſalutẽ: b ¶ Siue miniſteriũ.i ad
miniſtratione ſacramentoꝝ quod ptinet ad ſacerdotes:
c ¶ Siue q docet.qð ptinet ad doctoꝛes: d ¶ Qui exhoꝛ
tatur.q'tũ ad pᷣdicatoꝛes: e ¶ In exhoꝛtãdo.ſ.nõ tm vbo
ſʒ Se f¶ Qui tribuit. hñs abũdãtiã facultatũ:

O¶ In ſimplicitate.i. ppi deũ dʒ tribuere. h ¶ Qui peſft.

in ſpũalibꝰuel tpalibꝰ qð ꝑtinet ad pᷣlatos ⁊ pᷣncipes. i(n

ſolicitudine.de adiplẽdo regimie ſibi cõmiſſo. k¶ Qui mi

ſeret. miſeriã alteri releuãdo:qð ptinʒ ad potẽtes: l In hi

laritate.ſup.h faciat illos qꝗͥ auſteritatẽ i vultu ⁊ vbis oñ-
dũt miſer anqꝙᷓ; eos releuẽt i aliqͥ. a¶ Dilectõ ſine ſimulatio

ne. Pic apls inſtruit de coĩcatioe oĩuʒ bonoꝝ:⁊ diuidit in
tres ꝑtes:quia pꝛimo inſtruit de cõmunicationee in affectu

foꝛmati defoꝛmat᷑ in

ctũ bñ oꝛdinatũ rectte

p ¶ Et bnplacẽs.qᷓtũ
ad bona gre. q ¶ Et

ſciẽdũ ꝙ amoꝛ ẽ deſideriũ boni alicup: qð dʒ eẽ coiter iĩ oĩ-

Qui falſificat amicitiã ſũt mag digni moꝛte qᷓ illi ꝗ falſifi

(Epiſtola pauli

tio ⁊c᷑. ⁊ nõ ſolũ inſtruit ut malũ ab aduerſarijs illatũ:
toleret᷑:ſed etiã ut bonũ eis ipendat᷑.d. Si eſurierit ini
micustuꝰ ⁊c. ⁊ ſubdit᷑ r: s(Poc eni fa.car. ignis cõ⸗
ge.ſuꝑ caput e.i.occaſiões accẽdẽdi ignẽ dilectiõis ĩ eo
erga te:ſi tñ in malicia ſua ꝑſeuerauerit: t¶ Noli vin

in effectu:ibi honoꝛe. 'in ſigno:ibi Bñdicite. Circa pᷣmũ
bus:⁊ amoꝛ iſte pmo dʒ eẽ ver:qa ſᷣm phᷣm.viij. ethicoꝝ.

cãt pecuniã:iõ dic: a ¶ Dilectio ſine ſimulatioe. 2 dʒ eſſe

diſcrer' ut ſic ametur ci a malo.i.icide
nã ut vitiũ odio ha- . . —— , . re in odiũ eius.
beatur: ideo dicit. Odientes malũ:adhèrẽteſ metipſos.Nulli malũ pio xv¶ Sʒ vince in
HDaleres maluz, bono. Charitaté fratnitan malo reddẽtes: ꝓuidentes bono mali: ſten
5 d, 6itvucrili5iuicé diligetes: hnoꝛc iui bona:non tm̃ coꝛã deo:ſed tatiões impellen

amoꝛ nõ ſit pueril:ioõ tes te ad odiũ e.

dicit: c¶ Adheren- c&ẽ pᷣuenieteſ. Soölicitudine etiã coꝛã olbꝰhoibꝰ. Si ſie · Sciedũ tñ cpilla
tes bono. Adherẽtia nõ pigri:ſpiritůù feruentes: ni põt qð ex vob ẽ:cũ oĩbꝰ q dicunt hic non
eni firmitatẽ portat. dñn ſeruietes. Sp gaudẽ boib' pacem bñtes. Non Rogneripos 7
deieib oleit: 1ba⸗ kes:in tribulatiõe paliẽtes: voſinetipſos defendentes anat hr ru
ritatẽ fraternitanis. Oioni inſtãtes. Mceſſitati chariſſimi: ſj date locũ ire. ſcʒ ſi ex defenſioe
d ¶ Ponoꝛe iuicem. bus ſcõꝝ coicantes:hoſpi Scriptũẽ eni:Michi vin videret ꝓbabilit
Hic vñter e ſrun de talitatẽ ſectãtes. Bñdicite dictã:⁊ ego retribuã: dicit melu magnu in⸗
ade dobal pſequẽtibꝰ vos. Bñdicite dñs.Sed ſi eſurierit ĩmic Euſear d cko
bonum reuerentie. do. T nolite maledicẽ. Gaude/ tuus ciba illum: ſi ſitit po?- Sciendũ aut i
d¶ Bonoꝛe iuicẽ p/ te cũ gaudẽtib': flete cũ fiẽ tum da illi. Hòc enim fa/ aliqᷣ caſu nõ expe
ueniẽtes. Quilibʒ eni tibus. Idipſuz iuiceʒ ſentiẽ ciens carbones ignis con/ dit lic ſuſtinere .

delicit ĩ aliqͥ bono qð
ĩ altero:⁊ ſic põt eũ
ↄſiderare ut melioꝛeʒ
ſe: ⁊ ſic honoꝛãdo pᷣ-
uenire:⁊ inſtruit qtũ
ad honuũ obſequij. o. . bona a nobis ra
e ¶ Solicitudine nõ pigri.pᷣſando hũilitatẽ pximis ĩ effe puiũt ſũt tolerandi:qdã vo obſeruata charitate phiben
au. f¶ Spũu feruetes. ut hy fiat ex bono affectu. g¶Dno di: nõ ſolũ cura ne nra ſubtrabãt: ſz ne rapiẽtes nõ ſua
ſeruiẽtes.ut hoc fiat pncipalit ppi deũ:⁊ ſic ei expibet obſe ſeipſos ꝑdãt. ca.xij.vbi dẽ in poſtilla: Ut exhibe
quiũ:⁊ ꝑ ↄñs ab eo expectat᷑ pᷣmiũ:io ſbdit: h ¶ Spe gau atis coꝛꝑa veſtra. itio.
dẽtes. Et ſ. Be mercedis hñde facit patiẽt ſuſtinere:iõ ſub Nhis verbis apli.ſ.Ut exhibeatis coꝛꝑa vꝛa ⁊c.

tes:non alta ſapientes: ſed geres ſuper caput er. Mòͤ⸗
humilibꝰ ↄſentiẽtes. Noli li vinci a malo:ſed vince in
te eſſe pꝛudẽtes apud voſ bono malum.

dat᷑ audacia ma⸗
lefaciendi.vñ diẽ
Gꝛeg in moꝛal.
Quidã cũ tpalia

ditur: i ¶ In tribulatione patiẽtes.⁊ hec ꝑ oꝛonẽ ipetrãt᷑ ſter illas ↄditoes q̃ ĩ poſtilla agũt q̃ vere ſũt:a in
⁊ ſeruãt:ideo ſubditur:Oꝛationi inſtãtes.ʒ inſtruit aptlus ꝓpoſito ppe:ſũt tñ q̃dã alia q̃ hic videt᷑ inuere apls.ſ.ꝙ
de coicatioe bñficij:⁊ pᷣmo ad ſimul cõmoꝛantiũ:dicens: oblata p fideles xpᷣi excedẽ debẽt ea q̃ apud veteres offe
k ¶ MNeceſſitatib'ſcõꝝ coĩcãtes.ꝛꝰad pegrinos trãſeũtes.d.
Hoſpitalitatẽ ſectantes. l¶ Bñdicite. Hic aplłs inſtruit de aũt viuã hoſtiã debẽt offerre:ideo dicit: Ut exhibeatis
coĩcatiõe bonoꝝ in ſigno. Pꝛincipale vo ſignũ int hoies eſt coꝛꝑa vꝛa.nõ coꝛpa aialiũ. Poſtiã viuẽtẽ.nõ occiſaʒ uel
locutio qͥ indicat mentis ↄceptũ:⁊ qtũ ad h dic: ¶ ¶ Be/ moꝛtuã.Scãʒ deo placẽtẽ. Illa eni q̃ olim offerebãt᷑ nõ
nedicite ꝑſequẽtibꝰvos.⁊ multomagis bñfaciẽtib vobis.ſi hẽbãt ſcitatẽ deo placẽtem ĩ ſeipſis:qꝛ nõ ex opꝑe oꝑato
gnũ aũt ſecũdariũ ẽ exterioꝛ geſt:⁊ maxie faciei:in q̃ parte placabãt.vñ pᷣſ.uũqd mãducabo carnej tauroꝝ.nunc
magis relucet diſpoſitio animi:⁊ ſic dic᷑: SGaudere cũ gaudẽ aũt qꝛ ꝑ maceratõʒ carnis coꝛpoꝝ vitia pimũt᷑:pctoꝛes
tibꝰ⁊c. mdipſũ iuicẽ ſentiẽtes.aliter eẽt mẽdaciũ qð eſt ad pniaʒ vult ↄuerti.Olim etiã ĩ qlibʒ ſacrificio ſal offe
falſa ſignificatio ĩ voce vel i alio ſigno qð tenet vicẽ vocis. rebat᷑:qð ſignũ ẽ diſcretiois i qlibet ope bono requiſite:
R ¶¶Nõ alta ſapiẽtes. Poſtqᷓ inſtruxit de coĩcatione boni:
hic ↄñter inſtruit de coiĩcatõe mali.Et hoc duplicit:pᷣmo ut
malũ alteri nõ inferat᷑:⁊ ut illatũ ab altero eqnimiter tole
ret᷑:ibi Nõ voſmetipſos.Circa pmũ aduertẽdũ ꝙ pᷣmo no/
cumẽtũ infert ꝓxio nr̃a ſuꝑbia q̃ ẽ pncipiũ ois pcti: iõ hoc
ꝓhibet.d. n¶Nõ alta ſapietes. ꝓpximum conculcando.
o ¶ Sed hũilibꝰ ↄſentiẽtes.cũ eis hũilit cõuerſando.2 no/
cumẽtũ infert aſtutia nr̃a pximo malũ machinãdo qð phi
bet dicẽs: p ¶ Molite eẽ pꝛudẽtes ⁊c. ⁊ accipit hic pꝛuden/⸗
tia ſilitudinarie: qa vera pꝛudẽtia nõ ẽ niſi ĩ bonis:ſed aſtu
tia in malis q pꝛudẽtia dẽ: eo ꝙ caute ſcit qrere vias nocẽdi
nã bonũ ad mala trãſferim:ſicut dicimꝰ pꝛudẽs uel bonuj
latro. v. metapph. a ſic dẽ pꝛudẽtia ĩ ppoſito. nocẽt pximo
nr̃a mala manifeſta ipſ. os ſcãdaligando:qð ꝓhibet dicens: di pfecta:qꝛ ea iꝑlẽg dẽ ꝑfect:iuxta illud matth.xix.Si
Ppuldonte bona ⁊c. ꝓ nocumętiũ ifert ꝑſecutio aꝑpta:qð vis pfect᷑ eẽ e. A eodẽ ca.vbi dẽ ĩ poſtilla: Pec.n.fa
ibet. v. Oex vobis ẽ ac. q¶¶ Nõ vol Egivſat Ri in ciẽs carbones ignis ↄgeres ſuꝑ caput ep. ¶ Additio.

fert.vñ dicit:Rõnabile obſequiuũ veſtrũ.ꝓut ĩ poſtilla.
¶ In eodẽ ca.vbi in poſtilla dr: Ut ꝓbetis.i.ut experi
ri poſſitis ꝑ ſymſcm habitãtẽ i vobis. ¶ Additio.
QOc qõð dẽ: Ut ꝓbetis q ſit volũtas dei bona ⁊c᷑.
pot alit᷑ exponi.Ad qð ſciẽdũ ꝙ voluntas dei q
SEdi volũtas ſigni multiplicit dẽ:ut ĩi.j ſniarũ diſ.
xlv.Et qtũ ad ꝓpoſitũ ſpectat triplicit.ſ.phibitõis pᷣce
pti ⁊ ↄſulij:volutas dei qᷓ manifeſtat ĩ phibitiõe ẽ bona:

ſed ex hoc ſolo nõ dẽ bñplacẽ:qa nõ ſufficit ſolũ recedẽ

bñplacẽs.Uolũtas aũt dei q̃ ſignificat᷑ ĩ ↄſilijs diuinis

it ð malo illato ut patiẽt tolẽt. d 5 k NOc qð dẽ ĩ puerbijs:Si eſurierit iimic aẽc
Aar ut Patiet tolet. v. q (¶ Nõ voſmet. defẽe cqð dẽ ĩ ꝓuerbijs: Si eſurierit iimic ꝛc.Carbo
dentes. ⁊ ad hoc inducit ſcripturẽ Deut.xxxij. r ¶¶ Wihi Anes ignis ↄgeres ſup caput exponit᷑ ibi ſic.i.indu

vindictam ⁊ ego retribuã ⁊c.vbi trãſlatio nr̃a hʒ mea ẽ vl ces ad pniam de malo qð tibi feẽ ſeu facẽ attentauit ⁊c᷑.

qñ ꝑ hoc malis

rebãt.O li eni apud veteres aĩalia occiſa offerebãt᷑: nũc

nũc aũt illud qð ꝑ ſal ſignificat qð melpẽ.ſ.diſcretio of/

Ille eni ꝗͥ ſe abſtinet a phibit ꝑ diuinã legẽ bon dʒ dici

